О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 543 "Об утверждении Типовых учебных планов и образовательных программ детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 февраля 2019 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2019 года № 18265
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 543 "Об утверждении Типовых учебных планов и образовательных программ детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7409, опубликован 29 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 157-158 (26976 - 26977)) следующие изменение и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) типовой учебный план детской музыкальной школы согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовой учебный план детской художественной школы согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовой учебный план детских школ искусств согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу по предмету "Рисунок" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу по предмету "Живопись" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу по предмету "Станковая композиция" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу по предмету "Прикладная композиция" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу предмету "Скульптура" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу по предмету "История изобразительного искусства" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу по предмету "Пленэр" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу по предмету "Специальное фортепиано" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу по предмету "Скрипка" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 12 к настоящему приказу;

"Балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 543 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 4 ақпандағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 ақпанда № 18265 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
"Балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 543 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7409 болып тіркелген, 2012 жылғы 29 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінің № 274-278 (27352) санында жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Сурет" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Кескiндеме" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Станокты композиция" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Қолданбалы композиция" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Мүсін" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Бейнелеу өнерінің тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Пленэр" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Арнайы фортепиано" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептері музыка бөлімдерінің "Скрипка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;

13) образовательную программу по предмету "Баян" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу по предмету "Специальный класс Флейта" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу по предмету "Саксофон" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу по предмету "Труба" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу по предмету "Эстрадный вокал" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу по предмету "Оркестр русских народных инструментов" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу по предмету "Классический танец" детских школ искусств согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу по предмету "Народно-сценический танец" детских школ искусств согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу по предмету "Акробатика" детских школ искусств согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу по предмету "Гимнастика" детских школ искусств согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу по предмету "Эквилибристика" детских школ искусств согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу по предмету "Жонглирование" детских школ искусств согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу по предмету "Клоунада" детских школ искусств согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу по предмету "История циркового искусства" детских школ искусств согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу по предмету "Историко-бытовой танец" детских школ искусств согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу по предмету "Бальный танец" детских школ искусств согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу по предмету "Современный танец" детских школ искусств согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу по предмету "Основы актерского мастерства" детских школ искусств согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу по предмету "Постановка голоса (вокал)" детских школ искусств согласно приложению 31 к настоящему приказу;

13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Баян" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Флейта арнайы сыныбы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Саксофон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Труба" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Эстрадалық вокал" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Орыс халық аспаптары оркестрі" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Классикалық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Халықтық-сахналық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Акробатика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Гимнастика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Эквилибристика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Жонглерлеу" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Клоунада" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Цирк өнерінің тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Тарихи-тұрмыстық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Бал биі" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Заманауи би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Актерлік шеберлік негіздері" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Дауысты қою (вокал)" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;

32) образовательную программу по предмету "Ритмика" детских школ искусств согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу по предмету "Хореография Казахстана" детских школ искусств согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу по предмету "Ударные инструменты" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу по предмету "Балалайка" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательная программа по предмету "Гобой" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу по предмету "Академическое пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу по предмету "Гитара" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) образовательную программу по предмету "Альт" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу по предмету "Аккордеон" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) образовательную программу по предмету "Домра" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу по предмету "Инструмент" (труба) оркестрового джазового класса детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу по предмету "Эстрадно-джазовое пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу по предмету "Народное пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу по предметам подготовительного класса детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу по предметам подготовительного класса для детей дошкольного возраста пяти-шести лет детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу по предметам подготовительного класса для детей семи-восьми лет детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу по предметам подготовительного класса для детей девяти-десяти лет детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 48 к настоящему приказу;

32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Ритмика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Қазақстан хореографиясы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Соқпалы аспаптар" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Балалайка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Гобой" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Академиялық ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Гитара" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Альт" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Аккордеон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Домра" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің оркестрлік джаз сыныбының "Аспап" (труба) пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Эстрадалық-джаздық ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Халық әні" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және өнер мектептерінің дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің мектепке дейінгі бес-алты жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің жеті-сегіз жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің тоғыз-он жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы;

49) образовательную программу по предметам подготовительного класса для детей десяти-одиннадцати лет детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу по предметам профориентационного класса детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51)  образовательную программу по предмету "Музыкальная грамота и слушание музыки" детских школ искусств согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу по предмету "Виолончель" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу по предмету "Компьютерная графика и дизайн" детских художественных школ и детских школ искусств согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу по предмету "Традиционное пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу по предмету "Этносольфеджио" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу "Зарубежная хореография" детских школ искусств согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу "Основы оркестрового дирижирования" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу "Основы сценического движения" детских школ искусств согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу по предмету "История театра" детских школ искусств согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) образовательную программу "Сценическое движение" детских школ искусств согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу "История казахского театра" детских школ искусств согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу "Сценическая речь" детских школ искусств согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу "Предмет по выбору: "Основы художественной речи", "Сценический танец" "Индивидуальный вокал", "Музыкальный инструмент" и другие" детских школ искусств согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) образовательную программу "Предмет по выбору: "Хореография", "Театральное мастерство", "Музыкальная грамота и слушание музыки", "Грим" и другие" детских школ искусств согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) образовательную программу "Сценическая речь" детских школ искусств согласно приложению 65 к настоящему приказу;

49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің он-он бір жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің бейіндік сынып пәндері бойынша білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Виолончель" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Компьютерлік сызу өнері және дизайн" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Дәстүрлі ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Этносольфеджио" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Шетелдік хореография" білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Сахналық қимылдардың негіздері" білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Театр тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Сахна қозғалысы" білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Қазақ театрының тарихы" білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Сахна тілі" білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің (театр бөлімі) "Таңдау бойынша пән: "Көркемсөз негіздері", "Сахналық би", "Жеке вокал", "Музыкалық аспап" және басқа" білім беру бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің (цирк өнері бөлімі) "Таңдау бойынша пән: "Хореография", "Театр шеберлігі", "Музыкалық сауат және музыканы тыңдау", "Грим" және басқалары" білім беру бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Сахна тілі" білім беру бағдарламасы;

66) образовательную программу по предмету "Сыбызғы" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу по предмету "Фагот" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) образовательную программу "Рисунок" детских школ искусств согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) образовательную программу "Живопись" детских школ искусств согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) образовательную программу "Джазовое сольфеджио" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) образовательную программу по предмету "Тромбон" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) образовательную программу по предмету "Кларнет" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) образовательную программу по предмету "Шертер" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) образовательную программу по предмету "Валторна" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 74 к настоящему приказу;
75) образовательную программу "Предмет по выбору: "Грим", "Актерское мастерство", "Акробатика", "Дополнительный музыкальный инструмент", "Сценическое искусство" и другие" детских школ искусств согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) образовательную программу "Основы сценического движения" детских школ искусств согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) образовательную программу "Предмет по выбору: "Грим", "Изготовление кукол", "Изготовление бутафории", "Основы художественной речи" и другие" детских школ искусств согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) образовательную программу "Пластика рук" детских школ искусств согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) образовательную программу "История мирового кино" детских школ искусств согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) образовательную программу "Режиссура" детских школ искусств согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) образовательную программу "Кукловождение" детских школ искусств согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) образовательную программу "Просмотровой семинар" детских школ искусств согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) образовательную программу "Предмет по выбору: "Рукоделие", "Компьютерная графика", "Экспериментальное моделирование" и другие" детских школ искусств согласно приложению 83 к настоящему приказу;

66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Сыбызғы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Фагот" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Сурет" білім беру бағдарламасы;
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Кескіндеме" білім беру бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Джаздық сольфеджио" білім беру бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Тромбон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Кларнет" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Шертер" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Валторна" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Грим", "Актерлік шеберлік", "Акробатика", "Қосымша музыкалық аспап", "Сахна өнері" және басқа" білім беру бағдарламасы;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Сахна қозғалысының негіздері" білім беру бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Грим", "Қуыршақ жасау", "Бутафория жасау", "Көркемсөз негіздері" және басқалары" білім беру бағдарламасы;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Қол пластикасы" білім беру бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Дүниежүзілік кино тарихы" білім беру бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Режиссура" пәні бойынша білім беру бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Қуыршақ жүргізу" білім беру бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Алдын ала қарауға арналған семинар" білім беру бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Қолөнер", "Компьютерлік графика", "Экспериментальдік үлгілеу" және басқалары" білім беру бағдарламасы;

84) образовательную программу "Предмет по выбору: "Ансамбль", "Дополнительный музыкальный инструмент", "Электронные клавишные инструменты", "Аккомпанемент", "Вокал", "Чтение нот с листа", "Импровизация", "Композиция", "Дирижирование", "Ритмика" детских музыкальных школ и детских школ искусств согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) образовательную программу "Предмет по выбору: "Звукозапись и видеосъемка", "Сценарное мастерство", "Операторское мастерство", "Основы актерского мастерства" и другие" детских школ искусств согласно приложению 85 к настоящему приказу;
типовые учебные планы и образовательные программы детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Ансамбль", "Қосымша музыкалық аспап", "Электронды пернелі аспаптар", "Сүйемелдеу", "Вокал", "Нотаны парақтан оқу", "Суырып салу", "Композиция", "Дирижерлеу", "Ритмика"" білім беру бағдарламасы;
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Дыбыс жазу және видеоға түсіру", "Сценарийлік шеберлік", "Операторлық шеберлік" және басқалары" білім беру бағдарламасы бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85-қосымшаларға сәйкес 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы баптың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

1. Образовательная программа по предмету "Рисунок" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Рисунок".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) жанр в изобразительном искусстве – понятие, характеризующее общность тем;
2) интерьер – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению внутренних архитектурных форм;
3) контраст – противоположность двух величин: размера, движения;
4) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим:
5) драпировка – термин, указывающий на расположение и общий характер складок на одеждах и тканях;
6) модель – одушевленные и неодушевленные объекты, послужившие художнику в качестве натуры;
7) моделировка – передача объемно-пластических и пространственных свойств предметного мира в произведениях искусства посредством светотеневых градаций;
8) натура – объективно существующие одушевленные и неодушевленные предметы, которые художник изображает, наблюдая их как модель;
9) натюрморт – группа предметов, композиционно составленная художником и воспроизведенная на рисунке;
10) набросок – графическое, живописное или скульптурное изображение, бегло и быстро исполненное по памяти или с натуры;
11) искусство – творческое отражение действительности в художественных живописных, графических или скульптурных образах;
12) пейзаж – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению природы;
13) портрет – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению определенного, конкретного человека;
14) пропорции – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующее определенному характеру целого;
15) ракурс – изображение предмета или человека в перспективе с резко выраженным сокращением его отдельных частей;
16) ритм – чередование, соразмерность элементов, ведущие к стройной, закономерной слаженности целого произведения;
17) закрепление (фиксация, фиксирование) в технологии рисунка – термин, обозначающий специальную обработку поверхности бумаги с целью сохранения рисунка;
18) зарисовка – рисунок с натуры, выполненный с целью собрания материала для более значительной работы или ради упражнений;
19) штрих – линия, выполненная одним движением руки и предназначенная для передачи объема;
20) эскиз – художественное произведение вспомогательного характера, являющееся подготовительным наброском для более крупной работы.

1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Сурет" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сурет" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) бейнелеу өнеріндегі жанр - тақырыптардың жалпылығын сипаттайтын түсінік;
2) интерьер - ішкі құрылыстық формаларды бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
3) кереғарлық - екі өлшемнің қарама-қайшылығы: өлшемі, қозғалысы;
4) композиция - суретшінің түпкі ойын мейлінше қолжетімді және әсерлі ететін көркемдік шығарманың мақсатты құрылымы;
5) мата - киімдер мен маталардағы қатпарлардың орналасуын және жалпы сипатын нұсқайтын термин;
6) модель - суретші үшін натура ретінде қызмет ететін жанды және жансыз нысандар;
7) модельдеу - көлемді-пластикалық және кеңістіктік қасиеттерін жеткізу;
8) натура — суретшінің модель ретінде бақылап отырып бейнелейтін, объективті түрде өмірде бар жанды және жансыз заттар;
9) натюрморт - суретшінің композициялық түрде қойған және суретте бейнелеген заттардың тобы;
10) нобай - есте сақтау жады немесе натура бойынша жүйрік және жылдам орындалатын графикалық, кескіндемелік және мүсіндік бейне;
11) өнер - көркемдік кескіндемелік, графикалық немесе мүсіндік бейнелердегі шынайылықтың шығармашылық көрінісі;
12) пейзаж - табиғатты бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
13) портрет - белгілі, нақты адамды бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
14) пропорция - тұтас нәрсенің белгілі сипатына сәйкес келетін формалардың, көлемі бойынша заттардың бөліктерінің қатынасы;
15) ракурс - бейнелейтін, заттың немесе адамның перспективадағы жеке бөліктерінің қысқаруы;
16) ритм - тұтас шығарманың пішінді, заңдылықты реттелуіне алып келетін элементтерінің кезектесуі, шамаластығы;
17) сурет технологиясындағы бекіту (фиксация, фиксациялау) - суретті сақтау мақсатында қағаздың бетін арнайы өңдеуді білдіретін термин;
18) сызба - мейлінше маңызды жұмыс немесе жаттығу мақсатында орындалатын натураға қарап салынған сурет;
19) штрих - қолдың бір қимылымен орындалған және көлемді жеткізуге арналған сызық;
20) эскиз - мейлінше ірі жұмыс үшін дайындық нобайы болып табылатын қосымша сипаттағы көркемдік шығарма.

3. Цель Программы: создание условий для самовыражения и развития личности посредством академического и творческого рисунка.
4. Задачи Программы:
1) освоение обучающимися теоретических знаний по предмету, обучение применению полученных знаний, умений и навыков на практике;
2) обучение линейно-конструктивному построению предметов;
3) обучение изображению трехмерной формы на двухмерной плоскости листа;
4) обучение передаче материальности и фактуры предметов различными графическими материалами;
5) обучение последовательности работы над рисунком;
6) развитие пространственного представления, художественного и ассоциативного мышления;
7) развитие потребности в общении с искусством;
8) воспитание потребности в постоянном развитии себя как творческой личности;
9) формирование творческой индивидуальности;
10) приобщение к наследию отечественного и мирового графического искусства.
5. Срок освоения Программы - четыре года. По заявлению родителей обучающихся, срок освоения Программы увеличивается на один год для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области изобразительного искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.

3. Бағдарламаның мақсаты: академиялық және шығармашылық сурет арқылы тұлғаның өзін танытуына және дамуына ықпал ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша теориялық білім беру, алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға үйрету;
2) заттарды сызықтық-конструктивтік құруға оқыту;
3) беттің екі өлшемді жазықтығында үш өлшемді форманы бейнелеуді үйрету;
4) әртүрлі графикалық материалдармен заттардың материалдылығын және фактурасын жеткізуді үйрету;
5) суретпен жұмыстың ретін үйрету;
6) кеңістіктік елестетуді, көркемдік және ассоциативті ойлауды дамыту;
7) өнермен араласу қажеттілігін дамыту;
8) өзін шығармашыл тұлға ретінде үнемі дамыту қажеттілігін тәрбиелеу;
9) шығармашылық даралықты қалыптастыруға ықпал ету;
10) отандық және әлемдік графика өнері мұрасының араласуға ықпал ету.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ көркемөнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылуы мүмкін.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйрықтың 2-қосымшасында көрсетілгендей балалар көркемөнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
9. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне бағытталған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.

11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития художественного творчества;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для формирования целостного представления о системе взаимодействия искусства с жизнью, предусматривает широкое привлечение жизненного опыта детей, примеров из окружающей действительности. Работа на основе наблюдения и эстетического переживания окружающей реальности является важным условием освоения, обучающимся программного материала.
13. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по изобразительному искусству.
14. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) овладению знаниями изобразительной художественной деятельности;
2) усвоению терминологии из области изобразительного искусства;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
15. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий, соответствующих индивидуальности обучающегося, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
16. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.
17. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) дидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;

11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыға өнер мен өмірдің өзара байланыс жүйесі туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға жағдай жасайды, балалардың өмірлік тәжірибесін, қоршаған шынайылықтан нақты мысалдарды кеңінен тартуды қарастырады. Бақылау және қоршаған шынайылықты эстетикалық сезіну негізінде жүргізілетін жұмыс балалардың Бағдарлама материалдарын меңгеруінің маңызды шарттары болып табылады.
13. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог бейнелеу өнері бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
14. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) бейнелеу көркемдік қызметіндегі білімді меңгереді;
2) бейнелеу өнері саласындағы терминдерді меңгереді;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгереді;
4) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алады.
15. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
16. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
17. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;

5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и искусствоведов.
18. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории искусствоведения. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых тем уроков;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к учебному процессу, понимание конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
19. Специфика группового обучения предметам "Рисунок" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора учебно-методического комплекса.
20. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – просмотр творческих работ, видеоматериалов, посещение выставок, музеев для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – деление целого изображаемого предмета на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнение, обобщение, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
21. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития художественных способностей обучающегося.
22. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
23. Виды внеурочных форм работы:
1) посещение тематических выставок;
2) просмотр фильмов об искусстве;
3) посещение музеев, мастерских художников;
4) участие в конкурсах, выставках детских работ.
24. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса. Педагог выбирает из Программы темы, соответствующие уровню подготовки обучающихся класса.

5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
18. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесін заманауи педагогикалық және психологиялық ғылымдардың жетістіктері, өнертану теориясы мен тарихы негізінде құруды талап етеді. Педагог дидактиканың ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, атақтыда белгісізге;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын болжайды;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты ритмика сабағына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
19. "Сурет" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, оқыту формаларын және оқу-әдістемелік кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
20. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - шығармашылық жұмыстарды, бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін көрмелерге, мұражайларға бару;
3) практикалық - мұқият пысықтау үшін тұтас шығарманы ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоцияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
21. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
22. Педагогтің білім алушылармен топтық жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан құралады.
23. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) тақырыптық көрмелерге бару;
2) өнер туралы фильмдерді қарау;
3) мұражайларға, суретшілердің шеберханаларына бару;
4) байқауларға, балалардың жұмыстарының көрмесіне қатысу.
24. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді. Педагог Бағдарламадан сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне сәйкес келетін тақырыптарды таңдайды.

25. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
26. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
27. Содержание пояснительной записки:
1) Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
28. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
29. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
30. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
31. Программа первого класса ориентирована на формирование устойчивой первоначальной системы знаний в овладении изобразительной грамотой академического рисунка. В Программе учтены возрастные особенности обучающихся, их аналитические способности, возможности воплощения творческого воображения через специальные художественные навыки и умения.
32. Начинается обучение рисунку с вводной беседы, знакомства детей с предметом, его целями и задачами, показа материалов, необходимых на занятиях (бумагу, резинку, графитные карандаши, уголь, сангину, соус, тушь, пастель).
33. Педагог уделяет внимание подготовительной работе обучающихся к рисунку: затачиванию карандашей, обтягиванию планшета ватманом и наличию качественного ластика.
34. Для наглядности и большей заинтересованности обучающегося демонстрируются работы из методического фонда школы и репродукции рисунков мастеров, выполненные различными графическими материалами, на разных видах бумаги.

25. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
26. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
27. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) аталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
28. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
29. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
30. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
31. Бірінші сыныптың Бағдарламасы академиялық суретті сауатты бейнелеуді меңгеру бойынша тұрақты алғашқы білім жүйесін қалыптастыруға бағытталған. Бұл жерде білім алушылардың жас ерекшеліктері, талдау қабілеттері, арнайы көркемдік дағдылары мен біліктері арқылы шығармашылық қиялды жүзеге асыру ескерілген.
32. Суретке оқыту кіріспе әңгімелесуден, балаларды пәнмен, оның мақсаттарымен және міндеттерімен қолжетімді және қызықты түрде таныстырады, сабақтарда қажет болатын материалдарды (қағазды, резеңкені, графит және басқа да қарындаштарды, көмірді, сангинді, соусты, тушьті, пастельді және басқалары) көрсетуден басталады.
33. Педагог білім алушылардың сурет салудағы дайындық жұмысына: қарындаштарды ұштауға, планшетке ватман тартуға және сапалы ластиктің болуына назар аударады.
34. Көрнекілік және балаларды мейлінше қызықтыру үшін мектептің әдістемелік қорындағы еңбектерді және алуан түрлі графикалық материалдар мен түрлі қағаз түрлерінде орындалған шеберлердің суреттерінің көшірмелерін көрсетіледі.

35. Упражнения с линией, штрихом и тоном выполняются на форматах бумаги размером (А4, А3), а последующие – на планшетах.
36. Основным материалом рисования являются графитные карандаши различной твердости. Отдельные задания выполняются мягким материалом (уголь, сангина, пастель), пером, тушью, фломастером.
37. На первых и последующих занятиях педагог следит за правильным размещением обучающегося по отношению к натурной постановке, умением держать карандаш, точно и аккуратно выполнять задания.
38. В первом классе процесс обучения рисунку начинается с его основ, возможностей простого карандаша, разнообразия линий и штриха, затем обучающийся наблюдает изучает и изображает натуру.
39. Обучающийся учится постигать законы и методы изображение на примерах классического, отечественного и мирового искусства, той основы, на которой развивается осознанное восприятие формы, тона, пластики, цвета в их гармоничном единстве.
40. Обучающийся учится анализировать свои работы критически, постоянно сравнивая их с натурой. Педагог на уроке регулярно проводит обсуждение и анализ выполненных классных и домашних работ.
41. В соответствии с Программой обучающийся учится работать по наблюдению, памяти и предоставлению, выполнять как длительные, так и краткосрочные задания.
42. Усвоенные знания и навыки изображения, обучающийся учится применять в творческих работах для выражения убедительного, яркого, цельного художественного образа.
43. Знакомство с формой, пропорциями предметов начинается на третьем занятии с зарисовки геометрических тел (проволочных конструкций). Обучающийся осваивает начальное понятие о линейной перспективе и правильности расположения рисунка на плоскости листа. Объясняя понятие "пропорции", педагог учит детей пользоваться методом "визирования".
44. Одно из центральных мест в учебном рисунке занимает проблема формы и ее конструкции. Для понимания пространства и формы используются знания перспективы предметов их геометрической конструкции.
45. Геометрические тела и их проволочные конструкции помогают понять строение формы, перспективу, закономерности распределения светотени, развивают пространственное мышление, умение видеть предмет.
46. Основные этапы работы с натуры:
1) знакомство с постановкой;
2) выбор интересной точки зрения на постановку;
3) выбор формата для данной постановки и общее композиционное размещение на листе;

35. Білім алушылардың сызықтармен, штрихпен және реңктермен таныстыратын бастапқы жаттығуларды қағаз форматтарында (А4, А3), ал кейінгілері - планшеттерде орындалады.
36. Суреттің негізгі материалы болып қаттылығы әртүрлі графит қарындаштар табылады. Бөлек тапсырмалар жұмсақ материалмен (көмірмен, сангинмен, пастельмен және басқалары), сонымен қатар қауырсынмен, тушьпен, фломастермен орындалады.
37. Бірінші және кейінгі сабақтарда педагог білім алушының натуралық қойылымға қатысты дұрыс орналасуын, қарындашты ұстай білуін, тапсырмаларды нақты және мұқият орындауын бақылайды.
38. Бірінші сыныпта суретке оқыту процесі оның негіздерін, қара қарындаштың мүмкіндіктерін, сызықтар мен штрихтардың түрлілігін үйретуден басталады, кейін білім алушы натураны бақылайды және зерттейді.
39. Білім алушы классикалық, отандық және әлемдік өнер үлгілері негізінде, яғни форманы, реңкті, пластиканы, үйлесімділік біртұтастықтағы түстерді түсініп қабылдауды дамытатын бейнелеудің, заңдары мен әдістеріне қол жеткізуді үйренеді.
40. Білім алушы өз жұмыстарын сын көзбен қарауды, оларды үнемі натурамен салыстыруды үйренеді. Педагог сабақтарда сыныпта, үй жұмысы кезінде орындалған тапсырмаларды талдау және сараптауды жүргізеді.
41. Бағдарламаға сәйкес білім алушы бақылауы, есіне сақтауы және елестетуі бойынша ұзақ мерзімді, сол сияқты қысқа мерзімді тапсырмаларды орындауды үйренеді.
42. Білім алушы бейнелеу бойынша алған білімдері мен дағдыларын көркемдік бейнені дәлелді, ашық, тұтас жеткізудегі ышғармашылық жұмыстарда қолдануды үйренеді.
43. Заттардың формасымен, пропорциясымен, танысу үшінші сабақта геометриялық денелердің суреттемелерінен (сымды конструкциялардан) басталады. Білім алушы сызықтық перспектива және суреттің парақ бетінде дұрыс орналасуы туралы алғашқы түсініктерді меңгереді. Педагог балаларға "пропорция" түсінігін түсіндіре отырып, "визалау" әдісін пайдалануды үйретеді.
44. Оқу суретіндегі орталық орындардың бірін форма мен оның құрылымының мәселесі алады. Заттардың және кеңістіктің сызықтық перспективасын анағұрлым толық түсіну үшін заттардың перспективаларының геометриялық конструкциялары қолданылады.
45. Геометриялық денелер және олардың сымды конструкциялары форманың, перспективаның құрылымын, сәуле мен көлеңкенің бөліну заңдылықтарын түсінуге көмектеседі, кеңістіктік ойлауды, затты көре білуді дамытады.
46. Натурамен жұмыстың негізгі кезеңдері:
1) қойылыммен танысу;
2) қойылымға деген көзқарасты таңдау;
3) осы қойылым үшін форматты таңдау және парақ бетіне жалпы композицияны орнату;

4) построение формы предметов с использованием знаний их конструкции, применением осевых, конструктивных, вспомогательных линий;
5) подчинение конструктивного рисунка линейной перспективе;
6) моделировка объема с помощью светотени;
7) передача тона предметов, их освещенности.
47. Педагог перед каждым заданием объясняет содержание задания, характер постановки, ее особенности, способы и последовательность рисования, демонстрирует методические пособия и образцы работ обучающихся.
48. Анализ формы предметов и пропорций, тонального характера постановки, положения предметов в пространстве относительно точки зрения обучающегося – необходимое условие начала работы.
49. На завершающем этапе рисунка осуществляется проверка общего состояния рисунка, подчинения деталей целому, уточнение рисунка в тоне. С целью проверки точности рисунка, выявления в нем ошибок и их исправления проводятся коллективные просмотры. В индивидуальной работе с обучающимся используются приемы показа исправления ошибок на полях рисунков или на отдельных листах.
50. Рисунок натюрморта является основным видом учебной работы. Ясная по цели, хорошо видимая с места обучающегося постановка воспитывает художественный вкус и культуру восприятия.
51. Педагогом выбираются интересные, посильные натюрморты, дающие возможность обучающемуся использовать знания и умения, проявить свои творческие способности.
52. В заданиях по тональному рисованию натюрморта обучающийся учится правильно выбрать формат листа, закомпоновать изображаемые предметы, построить их конструктивно, разобрать по тону, передавая объем через светотеневые градации (свет, собственная тень, полутень, блик, рефлекс, падающая тень).
53. Помимо программных заданий педагог по своему усмотрению дает краткосрочные задания в классе или для выполнения дома в разных техниках и материалах. Воспитанию остроты зрительного восприятия, расширению кругозора, развитию наблюдательности и зрительной памяти способствуют краткосрочное рисунки, зарисовки, наброски, которые приучают к умению целостно видеть и быстро фиксировать наблюдение на бумаге.
54. Во время выполнения набросков, краткосрочных зарисовок педагог обращает внимание обучающегося на передачу характерных особенностей предметов, использование законов перспективы.

4) осьтік, конструктивті, қосалқы сызықтарды пайдаланумен заттардың формасын жасау;
5) олардың конструкциясын білуін пайдаланып, осьтік, конструктивтік, қосымша сызықтарды қолданып заттардың формаларының құрылымы,;
6) конструктивтік суреттің сызықтық перспективаға бағынуы;
7) заттардың реңкін, оладың жарықтылығын жеткізу.
47. Педагог әр тапсырманың алдында тапсырманың мазмұнын, қойылымның сипатын, оның ерекшеліктерін, сурет салудың тәсілі мен ретін түсіндіреді, әдістемелік оқулықтарды және білім алушылардың жұмыс үлгілерін көрсетеді.
48. Заттардың формалары мен пропорцияларын, қойылымның реңктік сипаттарын, білім алушының көз деңгейіне қатысты заттардың кеңістіктікте орналасуын талдау - жұмысты бастаудың қажетті шарты болып табылады.
49. Суреттің аяқтаушы кезеңінде суреттің жалпы жағдайын тексеру, бөлшектерді біртұтасқа бағындыру, суретті реңкте нақтылау іске асырылады. Суреттің нақтылығын тексеру, ондағы қателерді анықтау және оларды түзету мақсатында ұжымдық көрсетілімдерді өткізген жөн. Білім алушылармен жүргізілетін жеке жұмыста суреттердің жиектерінде немесе жеке парақтарда қателерді түзетулерді көрсету тәсілі қолданылады.
50. Натюрморттың суреті оқу жұмысының негізгі түрі болып табылады. Мақсаты анық, білім алушының отыратын орнына жақсы көрінетін қойылым көркемдік талғамды және қабылдау мәдениетін қалыптастырады.
51. Педагог білім алушылардың алған білімдері мен біліктерін, өздерінің шығармашылық қабілеттерін көрсетуге мүмкіндік беретіндей қызықты, мүмкіндіктері жететін натюрморттарды таңдайды.
52. Натюрморттың реңктік суреттерін салуға арналған тапсырмаларда білім алушы парақтың форматын дұрыс таңдауды, бейнеленетін заттарды үйлестіруді, оларды конструктивтік құрып қоюды, реңкі бойынша талдауды, сәуле мен көлеңкенің градациясы арқылы олардың көлемін жеткізуді (сәуле, өз көлеңкесі, жартылай көлеңке, жарқылдау, рефлекс, түсетін көлеңке) үйренеді.
53. Педагог Бағдарламалық тапсырмалардан басқа өзінің қалауы бойынша сыныпта немесе үйде әртүрлі техника мен материалдарда орындауға арналған қысқа мерзімді тапсырмаларды береді. Көзбен көру арқылы жақсы қабылдауды тәрбиелеуге, ой-өрісін кейейтуге, байқампаздықты және көру арқылы есте сақтауды дамытуға ықсқа мерзімді суреттер, сызбалар, нобайлар ықпал етеді, олар тұтас көруді және көргендерін жылдам қағаз бетіне түсіру білігін қалыптастыруға үйретеді.
54. Нобайларды, қысқа мерзімді сызбаларды орындау кезінде педагог білім алушылардың назарын заттарға тән ерекшеліктерді жеткізуге, перспектива заңдылықтарын қолдануға аудартады.

55. На уроке педагог использует наглядный материал: пособия, слайды, различные технические средства обучения, что позволяет детям быстрее и качественнее усваивать новый материал.
56. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
57. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
58. Межпредметные связи предметов "Рисунок", "Живопись", "Композиция", "Компьютерная графика и дизайн" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
59. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с линейной и воздушной перспективой, постановкой предмета на плоскости, его конструкцией, тоном и расположением в данном формате, формирование навыков последовательного ведения работы над рисунком, совершенствование навыков по мере усложнения заданий;
2) построение процесса изучения натуры на неразрывной связи всех элементов изобразительного языка: композиции конструктивного рисунка, тональных, пластических и пространственных отношений;
3) освоение последовательности в работе от общего к частному и затем снова к общему, знакомство с понятиями формата, размера, пропорции, ритма, тоновых отношений, освоение практических умений опираться на теоретические знания, основы теории искусства, перспективу, элементы пластической анатомии;
4) сохранение в рисунках цельности и свежести восприятия до конца работы в краткосрочных композициях и в работе над длительными постановками, обучающегося необходимо подводить к умению самостоятельно и продуманно ставить перед собой задачи, выбирать формат, использовать материал, стремиться к выразительности изображения, применять соответствующую технику исполнения.
60. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Беседа о задачах рисунка в школе и в 1 классе. Рисунок, как учебная дисциплина и как вид изобразительного искусства. Линия – важнейшее изобразительное средство. Виды линий. Пластические свойства линий.
Тема 2. Изобразительные средства рисунка. Тон. Штрих, пятно, точка. Виды штриховки. Тон, тоновое пятно, тоновой диапазон. Технические приемы передачи тона.
Тема 3. Линейная перспектива. Закономерности построения объемного тела во фронтальной и угловой перспективе. Линия горизонта, предметная и картинная плоскости, перспективные сокращения, точки схода. Перспектива квадрата, перспектива окружности.
Тема 4. Последовательность ведения рисунка. Светотень. Принцип ведения работы от общего к частному, от темного к светлому. Светотень и ее градации в восприятии и передаче объемности предметов.
Тема 5. Закрепление знаний о линейной перспективе. Форма предметов, как конструкция, в основе которой лежит форма цилиндра, конуса, шара и их сочетания. Пропорции предметов.
Тема 6. Тоновой контраст в рисунке. Особенности работы в большом тоновом диапазоне. Выразительность контрастных тоновых отношений в рисунке.
Тема 7. Знакомство с мягким материалом. Виды и свойства различных мягких материалов. Своеобразие и графическая выразительность в технике работы мягким материалом.
Тема 8. Зачетная полугодовая работа. Основные требования к зачетной работе. Последовательность этапов изображения в рисунке натюрморта.
Тема 9. Зарисовки. Разнообразие графических технических приемов в передаче объемности предметов.
Тема 10. Конструкция предметов и ее особенности. Форма предметов, как пространственная конструкция в единстве с пространством глубины постановки.
Тема 11. Принцип передачи объемной формы мягким материалом. Свойства мягкого материала в передаче пространства, объема, фактуры разных поверхностей: оперения, керамики.
Тема 12. Разнообразие конструкций природных форм. Особенности пластики и фактуры растений, техника их рисования.
Тема 13. Творческий рисунок. Стиль и стилевые приемы в творческом переосмыслении натуры. Графическая выразительность лаконичного тонового решения.
Тема 14. Годовая экзаменационная работа. Основные требования к экзаменационной работе. Последовательность и полнота выполнения академических задач в рисунке натюрморта.

55. Сабақ барысында педагог көрнекілік материалдарды пайдаланады: оқулықтар, слайдтар, оқытудың әртүрлі техникалық құралдары, бұл балаларға жаңа материалды жылдам және сапалы меңгеруге ықпал етеді.
56. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
57. Жеке үй тапсырмасы бірнеше тәсілмен және педагогтің нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Ең алдымен ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктерін есепке алып қандай да бір тапсырманы орындауға жұмсалатын уақытты анықтайды.
58. "Сурет", "Кескіндеме", "Композиция", "Компьютерлік сызба өнері және дизайн" пәндерінің пәнаралық байланыстары білім алушыларға заттар әлемін тұтас қабылдауға мүмкіндік береді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
59. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сызықтық және әуе перспективасымен, затты жазықтыққа орналастыру, оның конструкциясы, реңкі және осы форматта орналасуымен танысу, суретпен жұмысты ретімен жүргізу дағдылары қалыптастырылады және әрі қарай тапсырмалардың күрделенуіне байланысты бұл дағдылар жетілдіріледі;
2) натураны зерттеу процесі бейнелеу тілінің барлық элементтерінің үздіксіз байланысы негізінде құрылады: конструктивті суреттің композициясы, реңктік, пластикалық және кеңістіктік қатынастар;
3) білім алушы жалпыдан жекеге және содан кейн жалпыға қарай ауысу жұмыстарының ретін меңгеру, формат, өлшем, пропорция, ритм, реңктік қатынастар түсініктерімен танысады, практикалық біліктер теориялық білімге сүйенеді, әрбір жұмыс өнер теориясы негіздеріне, перспективаға, пластикалық анатомияның элементтеріне сүйенеді;
4) қысқа мерзімді композицияларда, сондай-ақ ұзақ мерзімді қойылымдардағы суреттердің тұтатстығы пен балғындығын жұмыстың аяғына дейін сақтаған маңызыды, білім алушыны өз бетінше және ойланып барып өз алдына міндеттерді қоюды, форматты таңдауды, материалды қолдануды, мәнерлеп бейнелеуге талпынуды, орындаудың тиісті техникасын қолдануды үйрету керек.
60. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Мектепте және 1сыныпта суреттің міндеттері туралы әңгіме. Сурет - оқу пәні және бейнелеу өнерінің түрі. Сызық - маңызды бейнелеу құралы. Сызықтардың түрлері. Сызықтардың пластикалық қасиеттері.
2-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Реңк. Штрих, дақ, нүкте. Штрихтеу түрлері. Реңк, Реңктік дақ, реңктік диапазон. Реңкті жеткізудің техникалық тәсілдері.
3-тақырып. Сызықтық перспектива. Көлемді дененің фронтальді және бұрыштық перспективадағы құрылымдық заңдылықтары. Көкжиек сызығы, заттық және суреттік жазықтық, перспективалық қысқартулар, түйісу нүктесі. Шаршы және шеңбер перспективалары.
4-тақырып. Сурет салудың жүйелілігі. Сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі. Жалпыдан жекеге, күңгірттен ашыққа қарай жұмысты жүргізу қағидаты. Жарық көлеңкесі мен оны қабылдаудағы және заттардың көлемділігін жеткізудегі өрбуі.
5-тақырып. Сызықтық перспектива туралы білімді бекіту. Заттардың формасы, негізінде цилиндр, конус, шар және олардың үйлесімінің формасы жатқан конструкция ретінде. Заттар пропорциясы.
6-тақырып. Суреттегі реңктік кереғарлық. Үлкен реңктік диапазонда жұмыс істеу ерекшеліктері. Суретте кереғарлық реңктік қатынастардың тазалығы.
7-тақырып. Жұмсақ материалмен танысу. Әртүрлі жұмсақ материалдардың түрлері мен қасиеттері. Жұмсақ материалмен жұмыс істеу техникасындағы графикалық мәнерлілік пен өзгешелік.
8-тақырып. Сынақ жарты жылдық жұмыс. Сынақ жұмысына қойылатын негізгі талаптар. Натюрморт көркем суретінде бейне кезеңдерінің жүйелілігі.
9-тақырып. Суреттемелер. Заттардың көлемділігін жеткізудегі сызба- техникалық тәсілдердің сан алуандылығы.
10-тақырып. Заттар конструкциясы және олардың ерекшеліктері. Заттардың формасы қойылымның тереңдігінің кеңістігімен бірлікте кеңістік конструкциясы ретінде.
11-тақырып. Жұмсақ материалмен көлемді форманы жеткізу қағидаты.
Түрлі беттердегі кеңістікті, көлемді, фактурасын жеткізудегі жұмсақ материалдың қасиеттері: қауырсындануы, керамика және тағы басқалары
12-тақырып. табиғи формалардың конструкциясының әралуандылығы.
Пластика мен өсімдіктер фактурасының ерекшеліктері, оларды салу техникасы.
13-тақырып. Шығармашылық сурет. Натураны шығармашылық тұрғыдан қайта пайымдаудағы нақыш және нақыштық тәсілдер. Қысқа реңктік шешімнің графикалық мәнерлілігі.
14-тақырып. Жылдық емтихан жұмысы. Емтихан жұмысына қойылатын негізгі талаптар. Натюрморт көркем суретіндегі академиялық міндеттерді орындау жүйелілігі мен бүтінділігі.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает методы и способы работы с карандашом, его технические возможности;
2) знает методы и способы работы мягким материалом (уголь, сангина, соус, сепия, пастель), пером, тушью;
3) знает понятия "пропорция", "симметрия", "асимметрия", "тон";
4) знает и применяют на практике понятие "перспектива" (линия горизонта, точки схода);
5) знает понятия "блик", "свет", "тень", "полутень", "рефлекс" и применяют их на практике;
6) знает понятие "стиль", способы стилизации в творческих работах;
7) знает основные изобразительно-выразительные средства в графическом виде искусства (линия, штрих, пятно, точка);
8) умеет компоновать предметы в заданном формате листа бумаги;
9) умеет передавать форму, пропорции предметов, а также их объем через основные светотеневые градации (блик, свет, полутень, тень собственная, рефлекс, падающая тень) или с использованием более богатой тоновой "растяжки" и выразительного тонового контраста;
10) умеет работать с натуры, по памяти и представлению;
11) умеет передавать характерные особенности предметов и глубину пространства, используя законы перспективы;
12) понимает и применяет выразительный язык рисунка для передачи настроения и состояния изображаемых предметов;
13) понимает и применяет основные изобразительно-выразительные средства рисунка – пропорции, симметрию, асимметрию, контраст, ось, масштаб, равновесие;
14) умеет правильно выбрать формат листа с помощью педагога, самостоятельно;
15) умеет компоновать изображаемые предметы на основных этапах ведения работы;
16) умеет разобрать по тону на основе показа педагогом основные градации светотени и на основе устного анализа характера освещения постановки;
17) имеет первоначальные навыки построения пропорций лица и фигуры человека и применяет их на практике.
62. Программные требования во 2 классе:
1) изучение пространственной плановости постановок и их перспективы, рисунок длительной постановки способствует освоению технических приемов от простых до сложных, наблюдению и запоминанию увиденного, развитию остроты и точности глазомера в определениях пропорций и светотеневых отношений, формированию навыков восприятия формы и пространства.
2) выполнение рисунка складок висящей драпировки, образующейся в вертикальном, радиальном и дугообразном направлении, изображение головы человека и зарисовка одетой фигуры, закрепление знаний о перспективе в рисунке несложной интерьерной постановки и натюрморте из крупных предметов, расположенных на полу.

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қарындашпен жұмыс істеудің әдістері мен тәсілдерін, оның техникалық мүмкіндіктерін біледі;
2) жұмсақ материалдармен (көмір, сангина, соус, сепия, пастель), қаламұш, тушьпен жұмыс жасаудың әдістері мен тәсілдерін біледі;
3) "пропорция", "симметрия", "асимметрия", "реңк" түсініктерін біледі;
4) тәжірибеде "перспектива" (көкжиек сызығы, түйісу нүктесі) түсінігін біледі және қолданады;
5) "жарық (блик)", "жарық", "көлеңке", "жартылай көлеңке", "рефлекс" түсінігін біледі және оларды тәжірибеде қолданады;
6) "нақыш" түсінігін біледі, шығармашылық жұмыстардағы нақыштау амалдарын;
7) сызба өнері түріндегі (сызық, штрих, дақ, нүкте) бейнелеу-мәнерлеу құралдарының негізін біледі;
8) берілген қағаз парағының форматындағы заттарды біріктіре алады;
9) формаларды, заттардың пропорциялары, сонымен қатар олардың негізгі жарықтық-көлеңкелік градация арқылы (жарқыл, сәуле, жартылай көлеңке, өзінің көлеңкесі, рефлекс, түсіп тұрған көлеңке) немесе бай реңктік "созылымдарды" және реңктік кереғарлықтың тазалығын пайдаланып жеткізеді;
10) есте сақтау және елестету арқылы натураға қарап жұмыс істейді;
11) перспективаның заңдылықтарын пайдалана отырып, заттардың ерекшелік сипаттарын және кеңістіктің тереңдігін жеткізе біледі;
12) көңіл күйді және бейнелеп отырған заттардың жағдайын жеткізу үшін суреттің мәнерлілік тілін білу және түсінеді;
13) пропорциялар, симметрия, асимметрия, түстердің кереғарлығы, ось, масштаб, тепе-теңдік - суреттің негізгі бейнелеу-мәнерлеу құралдарын түсінеді және қолданады;
14) педагогтің көмегі арқылы және өз бетінше парақтың форматын дұрыс таңдайды;
15) жұмысты жүргізудің негізгі кезеңдерінде бейнеленген заттарды біріктіреді;
16) педагогтің көрсеткен жарық пен көлеңке негіздерінде және қойылымды жарықтандыру сипатын ауызша талдау негізінде түстерді талдай біледі;
17) адамдардың бет әлпеттері мен сұлбасының пропорциялық құрылымының алғашқы дағдыларын тәжірибеде қолдана біледі.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қойылымдардың кеңістіктік жоспарлығы және олардың перспективалары меңгеру, ұзақ мерзімді қойылымдардың суреті қарапайымнан күрделіге дейінгі техникалық тәсілдерді меңгеруге, көргендерін бақылауға және есте сақтауға, белгілі пропорциялардағы көз өлшемінің өткірлі мен нақтылығын және сәуле мен көлеңкенің қатынастарын дамытуға, форма мен кеңістіктікті қабылдау дағдыларын қалыптастыруға ықпал етеді;
2) тік, радиал және доға тәріздес бағыттарда ілініп тұрған маталардың қыртыстарының суретін, адамның басының бейнесін және киінген фигураның сызбасын орындау, жеңіл интерьерлік қойылымдағы жеңіл суреттердегі перспектива және еденде орналасқан ірі заттардан құралған натюрморт туралы білімдері бекіту.

63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Беседа о задачах рисунка. Зарисовка натурщика. Особенности пропорциональных отношений у ребенка, подростка и взрослого человека.
Тема 2. Особенности конструктивного изображения предметов, находящихся ниже уровня глаз рисовальщика. Линейная перспектива геометрических тел, изображаемых сверху.
Тема 3. Техника работы мягкими материалами в тематическом натюрморте. Разнообразие форм и объем предметов, изображаемых мягким материалом. Соответствие цвета и тона используемого мягкого материала градациям светотени.
Тема 4. Основные виды и формы складок ткани. Складки ткани, как объемная конструкция. Основные типы складок (цилиндрические, конические). Градации светотени на складках ткани. Принцип тождественности в моделировке формы складок ткани и простых геометрических тел.
Тема 5. Зачетная полугодовая работа. Основные требования к зачетной работе. Единство в передаче перспективных сокращений горизонтальной и вертикальной плоскостей подставки, предметов постановки и складок драпировок.
Тема 6. Особенности изображения интерьера. Линейная перспектива интерьера комнаты. Линия горизонта, точки схода, перспективные сокращения в рисунке интерьера, в зависимости от точки зрения рисующего.
Тема 7. Закономерности изображения фигуры человека. Основные пропорции фигуры человека. Конструктивные особенности торса, головы, конечностей. Перспективные сокращения в изображении фигуры, в зависимости от ракурса.
Тема 8. Портрет. Основные пропорции головы человека. Последовательность построения конструкции головы с учетом ракурса. Закономерности перспективных сокращений в рисунке головы – анфас, три четверти, профиль.
Тема 9. Особенности изображения крупных предметов, находящихся значительно ниже уровня глаз рисовальщика. Линейная перспектива постановки, наблюдаемой сверху. Изменение перспективных сокращений в условиях высокого горизонта, находящегося за пределами формата.
Тема 10. Годовая экзаменационная работа. Основные требования к экзаменационной работе. Линейная перспектива плиты розетки и орнаментального рельефа.
64. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает особенности рисунка, как неотъемлемой части графического вида изобразительного искусства, его взаимосвязь с жанрами, стилями, его художественное значение;

63. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Суреттің міндеттері туралы әңгіме.. Натурашының суреттемесі. Баладағы, жасөспірімдегі және ересек адамдағы пропорционалды қатынастардың ерекшеліктері.
2-тақырып. Сурет салушының көз деңгейінен төмен орналасқан заттардың конструктивті бейнесінің ерекшеліктері. Жоғарыдан бейнеленетін геометриялық денелердің сызықтық перспективасы.
3-тақырып. Тақырыптық натюрмортта жұмсақ материалдармен жұмыс істеу техникасы. Жұмсақ материалмен бейнеленген заттардың формалары мен көлемдерінің әралуандылығы. Жарық көлеңке градацияларына пайдаланылатын жұмсақ материалдардың түсі мен тонының сәйкестігі.
4-тақырып. Мата қатпарларының негізгі түрлері және формалары.
Көлемді конструкция ретінде маталар қатпарлары. Қатпарлардың негізгі типтері (цилиндр, конус). Мата қатпарларындағы жарық көлеңкесінің градациялары. Мата қатпарлары мен қарапайым геометриялық денелердің формаларын модельдеудің тепе - теңділік қағидаттары.
5-тақырып. Жарты жылдық сынақ жұмысы. Сынақ жұмысына қойылатын негізгі талаптар. Тіреуіштің көлденең және тік жазықтықтарының, қойылым заттарының және қапталған мата қатпарларының перспективті қысқартуларын жеткізудегі бірлік.
6-тақырып. Интерьерді салудың ерекшеліктері. Бөлме ішкі көрінісінің сызықтық перспективасы. Салушы көзқарасынан қарағанда көкжиек сызығы, түсу нүктесі, интерьер суретіндегі перспективтік қысқартулар.
7-тақырып. Адам фигурасы суретінің заңдылықтары. Адам фигурасының негізгі пропорциялары. Кеуденің, бастың, қол-аяқтарының коснтруктивтік ерекшеліктері. Ракурсқа байланысты, фигураның суретін салудағы перспективтік қысқартулар.
8-тақырып. Портрет. Адам басының негізгі пропорциялары. Ракурсты есепке ала отырып бас конструкциясы құрылысының жүйелілігі. Бастың суретін салудағы перспективті қысқартулардың заңдылықтары (қарсап, үште бір, беттің қырынан қарағандағы сұлбасы).
9-тақырып. Сурет салушы көзінің деңгейінен төмен болатын ірі заттарды бейнелеудің ерекшеліктері. Төбе тұсынан қаралатын қойылымның сызықтық перспективасы. Формат шегінен тыс, биік көкжиек жағдайларында перспективті қысқартулардың өзгеруі.
10-тақырып. Жылдық емтихандық жұмыс. Емтихандық жұмысқа негізгі талаптар. Табақша плитасының және оюлы бедерлердің сызықтық перспективасы.
64. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бейнелеу өнерінің сызба түрінің ажырамас бөлігі ретінде суреттің ерекшеліктерін түсіну, оның басқа жанрлармен, нақыштармен қарым-қатынасын, көркемдік мәнін түсінеді;

2) умеет интерпретировать графические произведения искусства разных жанров, исторических периодов и соотносить их с исторической эпохой, с позиции стиля через творческое переосмысление натуры;
3) умеет сопоставлять, называть особенности сходства и различия формы объектов, их составных, в изображении на плоскости;
4) умеет анализировать общий тоновой строй постановки и изображения;
5) владеет навыками восприятия формы и пространства;
6) имеет опыт работы в различных видах графических техник на более усложненном уровне;
7) знает закон линейной перспективы (с высокой точкой зрения на постановку);
8) умеет использовать особенности линий, тона, пластики форм, а также нанесение и пятен и штрихов в рисунке;
9) умеет определять пропорции и светотеневые отношения;
10) умеет передавать фактуры изображаемых предметов и поверхностей; применяют знания линейной и воздушной перспектив;
11) владеет навыками изображения головы человека, одетой фигуры человека;
12) использует основные приемы моделирования образа через тоновые растяжки для передачи настроения и состояния в натюрморте, портрете, интерьере, а также человеческой фигуре и складках одежды;
13) умеет изображать постановки в усложненном пространственном решении на основе ранее сформированных навыков;
14) умеет создавать рисунки с предметами разнообразных усложненных форм, понимая закономерности их изображения;
15) знает основные технические приемы создания рисунка в длительных постановках, а также выразительные возможности мягких материалов;
16) знает конструктивные особенности головы, фигуры человека и различных природных форм;
17) знает принципы моделировки основных видов и форм складок ткани;
18) знает особенности изображения интерьера и его конструкции;
19) понимает новую терминологию – тональный масштаб, радиальные складки, гипсовая розетка;
20) знает и умеет использовать особенности графических художественных материалов, возможность их комбинирования – мел, сангина, уголь; мел, цветные карандаши; гелевая ручка и черная акварель;
21) владеет основными этапами работы над учебными постановками – натюрморт, интерьер, портрет, фигура человека;
22) самостоятельно выбирает точку зрения, опираясь на контрольные вопросы педагога;
23) самостоятельно выбирает выгодный вид формата на основе полученных знаний;
24) сознательно умеет компоновать модели предметов, объектов в выбранном формате без наводящих вопросов педагога;

2) натураны шығрармашылық ойлау арқылы нақыштық тұрғысынан түрлы жанрдың, тарихи кехеңдер мен оларды тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы сызба шығармаларының туындыраны түсіндіре біледі;
3) салыстыра білу, нысан формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын, олардың жазықтықтағы бейнесін салыстыра біледі;
4) натураны шығармашылық тұрғыдан қайта ойлау арқылы сызба өнері туындысын талдай біледі;
5) қойылым мен суреттің жалпы реңкін талдай біледі;
6) форма мен кеңістікті қабылдау дағдыларына ие болады;
7) сызықтық перспектива заңдарын біледі (койылымға жоғары көзқараспен қарағанда);
8) суреттегі сызықтар, реңктер, иілгіш формаларды, штрихтарды, дақтарды ерекшеліктерні пайдаланады.
9) пропорциялар мен сәуле мен көлеңкенің қатынастарын анықтай алады;
10) бейнеленіп отырған заттар мен үстіңгі бөліктердің фактураларын жеткізе біледі; сызықтық және әуе перспективалары туралы білімдерін пайдаланады;
11) адамның басын, киінген сұлбасын бейнелеу дағдыларына ие;
12) реңктік созылымдар арқылы натюрморттағы, портреттегі, интерьердегі, сонымен қатар адам сұлыбындағы және киім қыртыстарының жағдайы мен көңіл-күйін берудің негізгі модельдеу тәсілдерін пайдаланады;
13) бұрын қалыптасқан машықтардың негізінде күрделендірілген кеңістікті шешімдердің қойылымын бейнелей біледі;
14) олардың бейнесінің заңдылығын түсіне отырып, алуан түрлі күрделендірілген формадағы заттармен көркем суреттерді сала біледі;
15) ұзақ мерзімді қойылымдарда суретті жасаудың негізгі техникалық тәсілдерін, сонымен қатар жұмсақ материалдардың мәнерлік мүмкіндіктерін біледі;
16) бастың, адамның мүсінінің және әр түрлі табиғи формалардың конструктивті ерекшеліктерін біледі;
17) мата қатпарларының негізгі түрлері мен формаларын модельдеу қағидаттарын біледі;
18) интерьер мен оның конструкциясы бейнесінің ерекшеліктерін білу;
19) жаңа терминологияны түсінеді (тондық масштаб, радиалдық қатпарлар, гипс розетка және басқалары);
20) сызбалық көркем материалдарды пайдалану ерекшеліктерін пайдалана біледі және шеберлігі, оларды біріктіру мүмкіндіктері (бор, сангина, көмір; бор, түрлі түсті қарындаштар; гель қаламдар және қара акварель және басқалары.);
21) оқу қойылымдарымен жұмыс істеудің негізгі кезеңдеріне ие болады (натюрморт, интерьер, портрет, адамның мүсіні);
22) педагогтің бақылау сұрақтарына сүйене отырып, көзқарасты өз бетінше сауатты таңдайды;
23) өз бетінше, алынған білімдердің негізінде тииімді формат түрін таңдайды;
24) педагогтің жетекші сұрақтарынсыз заттардың, модельдің, нысандардың таңдалған форматта саналы түрде біріктіріледі;

25) умеет сравнивать пропорции предметов, образов, их частей по наводящим вопросам преподавателя, также самостоятельно использовать дополнительные линии построения рисунка;
26) применяет полученные знания в угловой и фронтальной линейной перспективе;
27) использует знания об основных градациях светотени, предлагая план поэтапного ведения работы под контролем педагога;
28) владеет последовательностью ведения работы; владеет карандашом, графическими материалами над более сложными учебными постановками;
29) умеет передавать форму пропорции более крупных по размеру предметов со сложного ракурса (намного ниже линии горизонта);
30) умеет использовать скелетную пластическую схему в новых постановках;
31) владеет знаниями и навыками изображения мужской и женской натуры в разных позах, понимают характерные особенности натуры, передавать пропорциональные соотношения, тональный строй и несложные движения;
32) умеет реализовывать знания о конструкции, тоновых градациях, фактуры предмета для выполнения более сложных задач в рисунке гипсовой розетки.
65. Программные требования в 3 классе:
1) формирование целостной системы знаний академического рисунка, саморазвитие обучающегося, развитие его личностного отношения к сложным заданиям рисунка;
2) усложнение задач и характера постановок с учетом возрастных особенностей подростков, повышение требований к более глубокому и всестороннему изучению натуры;
3) ознакомление обучающегося с элементарными сведениями по пластической анатомии (череп, "экорше"), обучение передаче в набросках характера, пропорции, движения.
66. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Беседа о задачах и необходимых материалах. Возможности графических материалов в передаче выразительности форм и динамики фигуры человека.
Тема 2. Цвет в рисунке. Разнообразие технических приемов в работе мягким материалом. Фактура, плановость в моделировке предметов постановки.
Тема 3. Изобразительные средства рисунка в тематическом натюрморте с творческой задачей. Особенности работы над многоплановой контрастной постановкой с ярко выраженной тематикой. Выразительные возможности различных графических материалов.
Тема 4. Зачетная полугодовая работа. Основные требования к зачетной работе. Линейная перспектива плиты розетки и рельефа орнамента. Фактура
Тема 5. Перспектива в изображении сложного интерьера мягким материалом. Освещенность в интерьере. Контраст и выразительность тоновых отношений.
Тема 6. Конструктивная и тоновая моделировка гипсового слепка головы человека. Последовательность рисования головы на основе изучения конструктивных особенностей частей лица человека.
Тема 7. Особенности конструктивной и тоновой моделировки в рисунке головы натурщика. Основные различия между рисованием гипсовой и живой моделей головы. Типичное и индивидуальное в пропорциях головы человека. Метод последовательного перехода в работе от типизации к индивидуализации.
Тема 8. Экзаменационная годовая работа. Линейная перспектива в рисунке сложной многоплановой постановки. Тоновой диапазон в контрастной постановке с введением гипсовой модели.

25) заттардың, бейнелердің, олардың бөліктерінің пропорцияларын педагогтің жетекші сұрақтары бойынша салыстыра білу, сонымен қатар өз бетінше, көркем суреттің құрылуының қосымша сызықтарын пайдаланады;
26) тапсырмаларда бұрыштық және фронталды сызықтық перспектива туралы алынған білімдерді қолданады;
27) педагогтің бақылауымен жұмысты жүргізудің кезеңдік жоспарын ұсына отырып, жарық негізгі көлеңкесі градациялары туралы білімін пайдаланады;
28) педагогтің жеке мысалына, әдістемелік құралдарға сүйене отырып, анағұрлым күрделі оқу қойылымдарымен қарындашпен және басқа да графикалық материалдармен жұмыс жүргізу жүйелілігін иелену, шеберлердің жұмыстарының көркем суреттерін өз бетінше зерттейді;
29) күрделі ракурстан заттардың көлемі бойынша анағұрлым ірі пропорциялардың формаларын жеткізе біледі (көкжиек сызығынан әлдеқайда төмен);
30) жаңа қойылымдарда қаңқа пластикасын пайдалана біледі;
31) ер және әйел натурасының әр түрлі қалыптағы бейнелерінің білімі мен машықтарын игереді. Натураның тән ерекшеліктерін түсіну, пропорционалды ара қатынастарды, тондық құрылымды және қиын емес іс -қимылдарды жеткізеді;
32) гипстік табақша суретінде анағұрлым күрделі тапсырмаларды орындау үшін конструкциялар, тондық градациялар, пән фактурасы туралы білімді жүзеге асыра біледі.
65. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) академиялық сурет бойынша тұтас білім жүйесін, білім алушынының өзін өзі дамытуын, суреттің күрделі тапсырмаларына деген оның жеке көзқарасын қалыптастыру;
2) жасөспірімдердің жас ерекшеліктеріне қарай қойылымдардың міндеттері мен сипаты күрделендіру, натураны барынша тереңірек және жан-жақтсы оқуға деген талапты күшейту;
3) білім алушы пластикалық анатомия (бас сүйек, "экорше") бойынша қарапайым элементтермен танысу, нобайларда мінезді, пропорцияларды, қозғалысты жеткізуді үйрену.
66. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Міндеттер мен қажетті материалдар жөнінде әңгімелесу. Адам фигурасының формаларының айқындылығын және динамикасын берудегі графикалық материалдардың мүмкіншіліктері.
2-тақырып. Суреттегі түс. Жұмсақ материалмен жұмыс жасауда техникалық тәсілдердің әртүрлілігі. Қойылым заттарын моделдеудегі фактура, жоспарлылық.
3-тақырып. Шығармашылық міндеттері бар тақырыптық натюрморттағы суретті бейнелеу құралдары. Ерекше тақырыптағы көп планды кереғарлығы қойылым жұмысының ерекшеліктері. Түрлі графикалық материалдардың айқындауыш мүмкіндіктері.
4-тақырып. Жартыжылдық сынақ жұмысы. Сынақ жұмысына негізгі талаптар. Розетка плитасының және ою бедерінің сызықтық перспективасы. Заттардың көлемдігін моделдеудегі гипс және мата фактурасы.
5-тақырып. Жұмсақ материалмен күрделі интерьерді бейнелеудегі перспектива. Интерьердегі жарық. Түстік қатынастардың кереғарлығы және айқындылығы.
6-тақырып. Гипстен мүсінделген адам басының конструктивті және түстік моделдеу. Адам беті бөліктерінің конструктивті ерекшеліктері негізінде басты бейнелеудің бірізділігі.
7-тақырып. Натурашы басының суретінде конструктивті және түстік моделдеудің ерекшеліктері. Гипстен жасалынған және тірі модель бастарының суретін салудың арасындағы негізгі айырмашылықтар. Адам басының пропорцияларындағы үлгілілер және өзіндік ерекшеліктер. Жұмыс барысында типтеуден индивидуализацияға бірізді көшудің тәсілі.
8-тақырып. Жылдық емтихандық жұмыс. Көп планды күрделі қойылым суретіндегі сызықтық перспектива. Гипстен жасалынған моделді енгізе отырып жасалынған кереғарлығы қойылымдағы түстік дипазон.

67. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представление о разнообразии видов графического языка;
2) владеет новыми способами и приемами учебно-практической деятельности академического и творческого рисунка;
3) умеет планировать ход ведения учебной и творческой работы на основе самостоятельного решения задач;
4) умеет применяют знания о конструктивных особенностях, усложненных по форме предметов, а также живой модели, их пропорциях и перспективных изменениях;
5) умеет моделировать объемы предметов и образов светотенью с учетом тоновых отношений и контраста;
6) совершенствует практические навыки работы в выполнении длительных тематических натюрмортов, гипсовой и живой моделей сложных рельефных гипсовых розеток;
7) умеет анализировать цветотональный строй постановок, самостоятельно выбирать графические материалы для выполнения рисунка на тонированной бумаге, передавать материальность предметов, используя различные технические приемы (наложение одного слоя материала на другой, штриховка, растушевка, работа плашмя), плановость и целостность изображения натюрморта;
8) соблюдает в изображении многоплановых тематических постановок соизмеримость предметов, их пропорций, сложный тоновой диапазон;
9) выполняет творческие задачи в соответствии с выбранными техническими средствами (точки, кружочки);
10) умеет применяют полученные знания об основных конструктивных и светотеневых принципах моделировки рисунка в изображении многопланового интерьера;
11) обладает навыками безопасного ведения работы (правильно сидеть и организовывать рабочее место, контролировать освещение, умеют работать режущими инструментами);
12) выполняет основные этапы ведения работы над учебным и творческим рисунком;
13) самостоятельно выбирает интересную точку зрения на учебную постановку;
14) грамотно определяет удачный вид формата и компоновку предметов, на основе наводящих вопросов педагога и самостоятельно;
15) самостоятельно планирует основные этапы ведения работы на основе имеющегося опыта;
16) делает конструктивный и тоновой анализ натурных постановок на основе контрольных и наводящих вопросов педагога;
17) умеет воспринимать натуру обобщенно, целостно, с точки зрения "обрубовки";
18) применяет на практике знания линейной и воздушной перспективы в длительных и скоростных рисунках;
19) умеет передавать пространственность, разнофактурность изображаемых предметов, грамотно подбирая для этого технические приемы работы карандашом и мягкими материалами;

67. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер:
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) графикалық тілдің әртүрлілігі туралы түсінігіне ие болады;
2) академиялық және шығармашылық суреттің оқу-тәжірибелік жұмысының жаңа әдістері мен тәсілдерін меңгереді;
3) мәселелерді өз бетімен шешу негізінде оқу және шығармашылық жұмысты жүргізудің жоспарын жасай алады;
4) күрделі формалы заттардың, сондай-ақ, тірі моделдің және олардың пропорциясы және перспективті өзгерістерінің конструктивті ерекшеліктері туралы білімін қолдана біледі;
5) түстік қатынастарды және кереғарлықты ескере отырып заттар мен образдардың көлемін жарық-көлеңке арқылы моделдеуді біледі;
6) ұзақ мерзімді тақырып бойынша натюрморттарды, гипстен жасалған және тірі моделді, гипстен жасалған күрделі бедерлі розеткаларды жасауда жұмыстық тәжірибелік тәсілдерін жетілдіреді;
7) қойылымның түстік құрылымын талдай біледі, түстелген қағазда сурет салу жұмысында қажет графикалық материалдарды өз бетінше таңдай біледі, әртүрлі техникалық тәсілдерді қолдана отырып (материалдың бір қабатын басқаға салу, штрихтеу, қарайту, жапасынан жұмыс және басқа) заттардың материалдығын көрсетеді;
8) тақырыптық көп жоспарлы қойылым суреттерінде заттардың көлем қатынастары, олардың пропорциялары, күрделі түстік диапазонды сақтайды.
9) таңдалған техникалық құралдарға сәйкес (нүктелер, дөңгелектер және тағы басқа) шығармашылық тапсырмаларды орындайды;
10) көп жоспарлы интерьерді бейнелеуде суретті моделдеудің негізгі конструктивті және жарық көлеңкелік қағидаттары туралы білімді қолдана біледі;
11) қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін біледі (дұрыс отыру және жұмыс орнын ұйымдастыру, жарықты бақылау, кескіш құралдармен жұмыс жасай біледі);
12) оқу және шығармашылық жұмыс барысында жұмыс жасаудың негізгі кезеңдерін орындайды;
13) оқу қойылымының қызықты көз қарасын өз бетінше таңдау жасайды;
14) педагогтің бағыттаушы сұрақтарына байланысты, формат және заттарды тұтастырудың сәтті түрін сауатты өз бетінше анықтайды;
15) бойында бар тәжірибе негізінде, жұмысты жүргізудің басты кезеңдерін өз бетінше жоспарлайды;
16) педагогтің бағыттаушы және бақылаушы сұрақтары негізінде натуралық қойылымдардың конструктивті және түстік талдауын жасау, өз бетінше;
17) "кесу" тұрғысынан, натураны жалпыланған, тұтас ретінде қабылдай білу;
18) ұзақ және қысқа мерзімді суреттерде сызықтық және ауа перспективалары туралы білімді тәжірибеде қолдану;
19) бейнеленетін суреттердің кеңістікте алатын орнын, түрлі фактуралығын, ол үшін қарындаш және жұмсақ материалдармен жұмыс жасау техникаларының тәсілдерін сауатты таңдай отырып, көрсете біледі;

20) умеет анализировать тоновой строй натурных постановок;
21) умеет передавать завершенность в сложных по композиции работах;
22) выбирает наиболее выразительные техники и приемы работы для выполнения поставленных задач различными материалами (графитный карандаш, мягкие материалы, кисть);
23) выбирает для изображения модели соответствующий вид пластики, стиль и технику на основе изученных образцов работ или личных предложений обучающегося;
24) применяет знания об основных градациях светотени для передачи освещенности предметов постановки, плановости элементов розетки (интерьера; деталей гипсовой и живой головы), материальности гипса (ткани, кожи лица);
25) применяет разнообразные технические приемы для передачи в рисунке соответствующие моделям фактуры (гипс, метал, дерево, стекло, ткани);
26) совершенствует культуру штриха на основе личного примера педагога и самостоятельно освоенных техник;
27) умеет доводить академический и творческий рисунок до максимальной законченности и выразительности;
28) умеет обобщать рисунок, придавая ему соответствующую целостность и эстетику.
68. Программные требования в 4 классе:
1) повышение требований к более глубокому и всестороннему изучению натуры, активное привлечение наглядного материала: репродукции портретов, образцов работ обучающихся и таблиц по пластической анатомии, в качестве домашнего задания выполняется копирование работ мастеров;
2) работа обучающегося с большим форматом планшета – 45 сантиметров × 55 сантиметров, большая степень точности и завершенности рисунка требуется при рисовании гипсовой головы, где необходимо развитие понимания пластики формы, красоты и эстетической ценности произведения искусства, продолжение знакомства обучающихся с элементарными сведениями по пластической анатомии, натурными постановками живой модели – фигуры, портрета.
69. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Вводная беседа о задачах обучения рисунку в 4 классе. Наброски и зарисовки.
Тема 2. Рисование гипсового слепка головы человека мягким материалом. Выразительность и обобщенность тонового решения мягким материалом в рисунке гипсовой головы. Изображение сложной формы лаконичными средствами.
Тема 3. Композиционное единство многопланового натюрморта с гипсовой моделью. Методы выделения композиционного центра, находящегося на заднем плане, с учетом тоновой целостности работы.
Тема 4. Зачетная полугодовая работа. Линейная перспектива сложной конструкции, находящейся выше уровня глаз рисовальщика. Понимание конструкции капители, как сложной комбинации геометрических тел.
Тема 5. Способы конструктивного решения индивидуальной портретной характеристики. Перспектива конструкции головы человека в разных сложных ракурсах. Тоновые отношения в "лепке" объемов лица, его частей, волос, шеи. Индивидуализация в портрете.
Тема 6. Особенности моделировки фигуры человека на фоне интерьерной постановки. Единство линейной перспективы фигуры и интерьерного пространства. Соизмеримость пропорций фигуры и деталей интерьера. Освещенность фигуры и пространства интерьера.
Тема 7. Годовая экзаменационная работа. Основные требования к экзаменационной работе.

20) натуралық қойылымдардың түстік құрылымын талдай біледі;
21) композиция жағынан күрделі жұмыстарда аяқталған жұмысты көрсете біледі;
22) қойылған мәселелерді шешу үшін жұмыстың ең айқын тәсіл және әдістерін таңдайды (графит қарындашпен, жұмсақ материалдармен, қылқаламмен және тағы басқа);
23) зерттелген жұмыс үлгілері және білім алушының жеке ұсыныстары негізінде моделді бейнелеу үшін пластиканың, нақыш және техниканың сәйкес түрлерін таңдайды;
24) қойылым заттарының жарықтығын, розетка элементтерінің (интерьердің, гипстен жасалған және тірі бастың) жоспарлылығын, гипстің (матаның, бет терісінің және басқалар) материалдылығын көрсету үшін жарық-көлеңкенің негізгі үдемелері туралы білімін қолданады;
25) суретте моделдерге сәйкес фактураларды көрсету үшін түрлі техникалық әдіс-тәсілдерді қолданады (гипс, маталар, ағаш, әйнек, метал).;
26) педагогтің жеке мысалы және өз бетінше меңгерген техникалары негізінде штрихтеу мәдениетін жетілдіреді;
27) академиялық және шығармашылық жұмысты максималды аяқтайды және айқындай біледі;
28) суретті, оған сәйкес тұтастық пен эстетиканы бере отырып, жалпылай білу.
68. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) натураны терең әрі жан жақты зерттеу талаптарын жоғарылату, көрнекілік материалдар белсенді тарту: портреттердің көшірмелері, білім алушылар туындыларының үлгілері және пластикалық анатомия бойынша кестелер, үй тапсырмасы ретінде шеберлердің туындыларын қайталап көшіру оырндалады;
2) білім алушы планшеттің 45 сантиметрде×55 сантиметр өлшеміндегі үлкен форматта жұмыс істеуі, гипстен жасалған бастың мүсінін салуда асқан дәлдік және шыңдалғандықтың ең жоғары деңгейі қажет етеді, онда форма пластикасын, көркемділігін және өнер туындысының эстетикалық құндылығын ұғынуды дамыту қажет, форманың пластикалық ерекшеліктерін түсіндіру үшін білім алушыларды пластикалық анатомияның қарапайым қарапайым мәліметтерімен таныстыру,тірі моделдің натуралық қойылымдары - фигура, портретпен таныстыру жалғастырылады.
69. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. 4 сыныптағы сурет тапсырмалары жөнінде кіріспе әңгіме. Нобайлар мен суреттемелер.
2-тақырып. Жұмсақ материалмен гипстен жасалған адам басының суреті. Гипстен жасалған бастың суретінде жұмсақ материалмен салудағы түстік шешімнің айқындылығы және жалпылылығы. Күрделі форманы ықшамды құралдармен бейнелеу.
3-тақырып. Гипстен жасалған моделден көп планды натюрморттың композициялық бірлігі. Артқы планда орналасқан, жұмыстың түстік тұтастығын есептей отырып, композициялық орталықты айқындаудың тәсілдері.
4-тақырып. Жартыжылдық сынақ жұмысы. Салушы көзінің деңгейінен жоғары орналасқан, күрделі конструкцияның сызықтық перспективасы. Капитель конструкциясын геометриялық денелердің күрделі комбинациясы ретінде түсіну.
5-тақырып. Жеке портреттік сипаттаманың конструктивтік шешімдерінің тәсілдері. Әртүрлі ракурстағы адам басы конструкциясының перспективасы. Бет көлемінің, оның бөлшектерінің, шашының, мойнының "мүсіндеріндегі" түстік шешімдер. Портреттегі индивидуализация.
6-тақырып. Интерьерлік қойылым фонында адам фигурасын моделдеудің ерекшеліктері. Фигура мен интерьерлік кеңістіктің сызықтық деңгейінің бірлігі. Интерьер детальдары мен фигура пропорцияларының өлшемдерінің үйлесімділігі. Фигура мен интерьер кеңістігінің жарықтығы.
7-тақырып. Жылдық емтихан жұмысы. Емтихан жұмысына қойылатын негізгі талаптар.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и самостоятельно развивает в себе основы графической грамоты и применяет их в академической работе, индивидуальной творческой работе;
2) сознательно пользуется приемами линейной и воздушной перспектив;
3) конструктивно строит и "лепит" светотенью гипсовую голову, портрет и фигуру человека, прочно "ставят" предметы на плоскость;
4) сознательно ведет и энергично моделирует объемы сложных предметов с помощью светотени;
5) самостоятельно работает над длительной постановкой, соблюдая последовательность ведения всех основных этапов работы академического рисунка;
6) умеет моделировать форму сложных предметов тоном;
7) умеет передавать пространство средствами светотени, передают фактуру предмета;
8) владеет линией, штрихом, пятном, имеют навыки линейного и тонового рисунка;
9) умеет выявлять самое характерное в набросках и зарисовках, выделяя основную идею;
10) умеет рисовать по памяти предметы в разных положениях;
11) умеет решать композицию постановок, передать их эмоциональное состояние;
12) умеет вести конструктивный анализ постановок бытового жанра, натюрморта и портрета;
13) владеет линией, культурой штриха, пятна: имеют навыки создания линейного и тонового рисунка, имея достаточно развитый глазомер;
14) умеет креативно решать творческие задачи рисунка, опираясь на личное воображение и художественный вкус;
15) выполняет основные этапы ведения работы над постановками и применяют их а практической работе;
16) умеет самостоятельно определять максимально эффективный ракурс натурной постановки, а также умеют грамотно обосновывать свой выбор;
17) умеет безошибочно определять формат, способствующий максимальной выразительности постановки;
18) умеет планировать все этапы работы над изображением интерьерных многоплановых постановок с введением фигуры человека, предметов быта и мебели;
19) умеет компоновать несколько фигур людей соизмеримых пропорционально, на различных пространственных планах с подчинением второстепенных фигур главному;
20) умеет вести работу от общего к частному, на первых этапах, а завершать от частного к общему, используя большой тоновой диапазон в передаче освещенности постановки;
21) умеет самостоятельно анализировать и применяют полученные навыки изображения сложных форм с учетом уровня линии горизонта и перспективных сокращений в изображении гипсовой маски, капители или человека;

70. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) өз бойындағы графикалық сауаттылықты өз бетінше дамытады және біледі, және оларды тәжірибелік академиялық және жеке шығармашылық жұмыста пайдаланады;
2) сызықтық және әуе перспективасы тәсілдерімен саналық түрде қолдана біледі;
3) гипстен жасалған адамның басын, портретін, сұлбасын және тағы басқаларын қонструктивті құру және жарықтық көлеңкемен жасау, заттары жазықтыққа мықтылап орнату;
4) күрделі заттардың көлемдерін жарық көлеңке арқылы саналы түрде жүргізеді және белсенді түрде модельдейді;
5) академиялық суретпен жұмыстың барлық негізгі кезеңдерінің ретін сақтай отырып өз бетінше ұзақ қойылымдармен жұмыс жасайды;
6) реңк арқылы күрделі заттардың формаларын модельдейді;
7) жарық-көлеңке құралдары арқылы кеңстіктікті, заттардың фактурасын жеткізе алады;
8) сызық, дақ, штрихтеу мәдениетін сенімді меңгеру: көзбен өлшеуі жетілген, сызықтық және түстік суретті салу дағдылары болады;
9) нобайлар мен суреттерде негізгі түпкі ойды ерекшелей отырып, мінезді байқата білу;
10) әртүрлі қалыптардағы заттарды ойша сала білу;
11) қойылымдардың композициясын шеше біледі, олардың эмоциялық күйін жеткізе алады;
12) тұрмыстық жанрдағы қойылымдарды, натюрморттар мен портреттердің конструктивтік талдауын жүргізе біледі;
13) сызық, штрих мәдениетін, дақтарды меңгерген: көз көрегендігі жеткілікті дамыған бола отырып сызықтық және түстік суреттерді құру дағдыларына ие;
14) жеке ойларын және көркем талғамын негізге ала отырып, суреттің шығармашылық мәселелерін креативті шеше білу;
15) қойылымдармен жұмыс істеу негізгі кезеңдерін және оларды практикада қолдана біледі;
16) натуралық қойылымның максималды тиімді ракурсын өз бетінше анықтау, сондай ақ, өз таңдауын сауатты түрде негіздей алу;
17) қойылымды максималды мәнерлі ететін форматты қатесіз анықтай білу;
18) адам сұлбасын, тұрмыстық заттар мен жихаздарды енгізе отырып интерьерлі көп жоспарлы қойылымдарды бейнелеу жұмыстарының барлық кезеңдерін жоспарлай алады;
19) түрлі кеңістіктік жоспарда екінші кезектегі сұлбаларды басты сұлбаға бағындара отырып, пропорциональды бірнеше адам сұлбаларын топтай біледі;
20) үлкен түстік диапазонды пайдаланып, қойылымды жарықтандыруды жеткізу, алғашқы кезеңдерде жұмысты жалпыдан жекеге, ал аяқтағанда жекеден жалпыға бойынша аяқтайды;
21) гипстік бетпердені, тамшыны немесе адам бейнелеудегі көкжиек сызығы деңгейі мен перспективалық қысқартуларды ескере отырып алған күрделі формаларды бейнелеу дағдыларын пайдаланады және өзбетінше талдай алады;

22) умеет на основе предварительных набросков изображать живую модель в соответствии с поворотом и передачей индивидуальной характеристики;
23) умеет самостоятельно выполнять рисунок человека в полный рост соизмеримо интерьеру, с соблюдением единой точки зрения на постановку, с подчинением перспективе всех необходимых конструктивных линий;
24) умеет использовать знания тонового контраста, добиваться преимущественного изображения фигуры перед интерьером на основе умения обобщать и учитывать воздушную перспективу в передаче глубины пространства;
25) умеет доводить работу до этапа законченности, целостности и обобщенности;
26) умеет критически и объективно оценивать творческий продукт.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
71. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
72. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класс – в первом полугодии: зачет (длительный рисунок натюрморта из двух предметов быта на нейтральном фоне), во втором полугодии: экзамен (длительный рисунок натюрморта контрастного по тону из трех предметов домашней утвари на фоне однотонной драпировки без складок);
2) 2 класс – в первом полугодии: зачет (рельеф орнаментальной композиции из листьев, цветов, плодов), во втором полугодии: экзамен (сюжетная двух-трех фигурная композиция с передачей динамики и настроения на подставке с каркасом);
3) 3 класс – в первом полугодии: зачет (рельеф с натуры натюрморта из трех предметов, один из которых геометрическое тело – конус, цилиндр, на фоне висящей драпировки со складками), во втором полугодии: экзамен (многофигурная композиция на подставке с каркасом на тему "Спорт" с ярко выраженной динамикой);
4) 4 класс – в первом полугодии: зачет (творческий портрет с передачей характера, настроения, с фрагментом плечевого пояса), во втором полугодии: экзамен (многофигурная композиция на свободную тему с ярко выраженной "жанровостью", на подставке с каркасом).
73. Критерии оценки итоговой аттестации:
1) оценка "5" "отлично" – выполнение работы в полном объеме с соблюдением необходимой последовательности, грамотное применение различных техник.
2) оценка "4" "хорошо" – выполнение работы с недочетами в композиции, цветовом решении, неточности технологического исполнения задания.

22) алдын ала жасалынған нобайлар негізінде бұрылыс және индивидуалды мінезін көрсетуге сәйкес тірі моделді бейнелей алады;
23) перспективаға барлық қажетті конструктивті сызықтарды бағындыру арқылы, қойылымға деген бір көзқарасты сақтап, өз бетінше адамның толық бойымен орындайды;
24) кеңістіктің тереңдігін жеткізудегі әуе перспективаларын ескеру және жалпылай алу негізінде интерьер алдындағы сұлба бейнесінің артықшылығына қол жеткізу, түстік кереғарлық туралы білімін қолданады;
25) жұмысты аяқталу, тұтастық және жалпылау кезеңіне дейін жеткізеді;
26) өзінің, сондай ақ өз достарының шығармашылық туындыларын сынай отырып, талдай біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
75. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда, көрмелерде алған бағаларынан құралады.
72. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1)1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (бейтарап фондағы екі
тұрмыстық заттан құралған натюрморт). екінші жартыжылдықта: емтихан (қатпары жоқ бір түсті матаның фонындағы реңкі жағынан кереғар үй ыдыстарының үш затынан құралған натюрморттың ұзақ мерзімді суреті);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (жапырақтардан, гүлдерден, жемістерден құралған бедерлі ою-өрнек композициясы), екінші жартыжылдықта: емтихан (сүйегіштегі қаңқасымен динамика мен көңіл-күйді жеткізе отырып екі-үш сюжеттік композициясы);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (ілінген қатпарлы мата фонындағы үш заттан құралған, оның бір заты геометриялық дене болып табылатын (конус, цилиндр) натюрморт натурасындағы бедер), екінші жартыжылдықта: емтихан (динамикасы ашық көрінетін "Спорт" тақырыбына арналған тіреуіштегі қаңқасымен көпфигуралы композиция);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (мінезді, көңіл-күйді, белге дейінгі бөлікті жеткізетін шығармашылық портрет), екінші жартыжылдықта: емтихан (тіреуіштегі қаңқасымен, "жанры" анық көрінетін еркін тақырыпқа арналған көпфигуралы композиция).
73. Қорытынды аттестаттаудың бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - тиісті ретін сақтана отырып, жұмыс толық көлемде орындалған, әртүрлі техникалар сауатты қолданылған;
2) "4" "жақсы" бағасы - жұмыс композициясында, түстік шешімінде кемшіліктермен орындалған, тапсырманы технологиялық орындауда нақты емес тұстары бар;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – выполнение работы с ошибками в композиции, цветовом решении, технологическом решении задания.
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – несоблюдение требований к учебной работе, грубые ошибки при выполнении работы.
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Живопись" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Живопись" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Живопись".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акварель – живописная техника, использующая специальные акварельные краски, при растворении в воде образующие прозрачную взвесь тонкого пигмента, и позволяющая за счет этого создавать эффект легкости, воздушности и тонких цветовых переходов;
2) воздушная перспектива – прием, помогающий художнику-пейзажисту создавать на своих полотнах иллюзию глубины пространства;
3) гризайль – вид живописи, выполняемый тональными градациями одного цвета, чаще всего цвета сепии или серого, также техника создания нарисованных барельефов, архитектурных или скульптурных элементов;
4) живопись – вид изобразительного искусства, связанный с передачей зрительных образов посредством нанесения красок на жесткую или гибкую поверхность;
5) локальный цвет в живописи – основной и неизменный цвет изображаемых объектов, условный, лишенный оттенков, которые возникают в природе под воздействием освещения, воздушной среды, рефлексов от окружающих предметов;
6) этюд в живописи – выполненное в большинстве случаев с натуры художественное произведение, позволяющее художнику изучить и обработать какой-либо изобразительный мотив;
7) колорит – образующая эстетическое единство система цветовых тонов, их сочетаний и взаимоотношений в произведении искусства;
8) композиция – важнейший организующий компонент художественной формы, придающий произведению единство и цельность, соподчиняющий его элементы друг другу и всему замыслу художника;
9) дополнительные цвета (взаимодополнительные) – пары цветов, оптическое смешение которых приводит к формированию психологического ощущения ахроматического цвета (черного, белого или серого);

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - жұмыс композициясында, түстік шешімінде, тапсырманың технологиялық шешімінде кемшіліктермен орындалған;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - оқу жұмысына қойылатын талаптарды сақтамау, жұмысты орындау кезінде өрескел қателер жіберу;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - жұмыс оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
5-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Кескiндеме" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Кескіндеме" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Кескіндеме" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акварель - суда араластырған кезде нәзік пигменттің мөлдір жүзгінін құрайтын, және осының есебінен жеңілдік, әуелік әсерін және назік түстік ауысуларға мүмкіндік беретін арнайы акварельді бояуларды пайдаланатын кескіндемелік техника;
2) әуе перспективасы - суретші-пейзажшыға өзінің кенептерінде кеңістіктің тереңдік иллюзиясын құруға көмектесетін тәсіл;
3) гризайль - бір түстің тональді градацияларымен орындалатын, көбінде сепи немесе сұр кескіндеменің түрі, сондай-ақ салынған барельефтерді және архитектуралық немесе мүсін элементтерін құру техникасы;
4) кескіндеме - қатты немесе иілгіш бетке бояуды жағу арқылы көрінетін бейнелерді жеткізумен байланысты бейнелеу өнерінің түрі;
5) кескіндемедегі жергілікті түс - бейнеленетін нысандардың негізгі және өзгертілмеген түсі, шартты, реңктері жоқ, олар табиғатта жарықтың, әуе ортасының, қоршаған заттардың рефлексінен пайда болатын түстер;
6) кескіндемедегі этюд - суретшіге қандай да бір бейнелеу уәждемесін зерттеуге және өңдеуге мүмкіндік беретін, көптеген жағдайда натураға қарап көркемдік шығарманы орындау;
7) колорит - эстетикалық тұтастықты құрайтын түстік реңктердің жүйесі, өнер шығармашылығындағы олардың үйлесуі және өзара байланыстары;
8) композиция - көркемдік форманы ұйымдастыратын маңызды компонент, шығармаға бірлік пен тұтастық, оның элементтерін бір-біріне бағындыруды және суретшінің барлық ойын жеткізеді;
9) қосымша түстер (өзара толықтыру) - оптикалық араласуы ахроматикалық түсті (қара, ақ немесе сұр) психологиялық сезінуді қалыптастыруға алып келетін түстердің жұбы;

10) натюрморт – изображение неодушевленных предметов в изобразительном искусстве;
11) пропорция – соразмерность всех частей художественного произведения или архитектурного сооружения, их соответствие друг другу и определенное соотношение с целым;
12) ритм – один из ключевых моментов в искусстве, ритм в изобразительном искусстве создается повторением цвета, объектов, пятен света и тени;
13) декоративность – совокупность художественных свойств, усиливающих эмоциональную выразительность и художественно организационную роль произведений пластических искусств в окружающей человека предметной среде;
14) цветовые отношения – влияние цветов друг на друга в передаче зрительных образов с помощью красок;
15) фактура – характер обработки поверхности изделия декоративно-прикладного искусства, скульптуры или живописной плоскости, способ передачи особенностей реальных предметов изобразительными средствами.
3. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося средствами живописи.
4. Задачи Программы:
1) освоение основ цветоведения;
2) освоение основ художественной грамоты;
3) овладение техниками живописи акварелью и гуашью;
4) обучение приемам составления и использования композиции в различных материалах и техниках;
5) освоение практических навыков передачи материальности предметов в натюрморте;
6) обучение навыкам в передаче пространства и формы цветом;
7) закрепление навыков изображения контраста цветовых и тональных отношений предметов;
8) развитие художественного вкуса, фантазии, пространственного воображения, воспитание творческого отношения к художественной деятельности;
9) творческая самоактуализация и профессиональная ориентация обучающегося;
10) развитие личности обучающегося на основе лучших образцов мировой и отечественной художественной культуры.
5. Срок освоения Программы – четыре года. По заявлению родителей обучающихся срок освоения Программы увеличивается на один год для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.

10) натюрморт - бейнелеу өнеріндегі жансыз заттардың бейнесі;
11) пропорция - көркемдік шығармалардың немесе архитерктуралық ғимараттардың барлық бөліктерінің өлшемділігі, олардың бір-біріне сәйкестігі және тұтаспен белгілі қатынастары;
12) ритм - өнердегі негізгі кезеңдердің бірі, бейнелеу өнерінде ритм түстердің, объектілердің, сәуле дақтарының және көлеңкенің қайталануы арқылы жасалуы мүмкін;
13) сәндік - адамды қоршаған заттар әлемінің ортасындадағы пластикалық өнер шығармаларының эмоциялық мәнерлігін және көркемдік ұйымдастырушылық рөлін күшейтетінкөркемдік қасиеттердің жиынтығы;
14) түстік қатынастар - баяулардың көмегі арқылы көру бейнесін жеткізудегі түстердің бір біріне әсер етуі;
15) фактура - сәндік-қолданбалы өнер, мүсін немесе кескіндемелік жазықтықтың бұйымының бетін өңдеу сипаты, бейнелеу құралдары арқылы шынайы заттардың ерекшеліктерін жеткізу тәсілі.
3. Бағдарламаның мақсаты: кескіндеме құралдары арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) түстану негіздерін меңгеру;
2) көркемдік сауат негіздерін меңгеру;
3) кескіндеменің акварель және гуашь техникасын меңгеру;
4) композицияны құру және әртүрлі материалдарда және техникада қолдану тәсілдерін оқыту;
5) натюрмортта заттардың материалдылығын жеткізудегі практикалық дағдыларды меңгеру;
6) кеңістік пен форманы түс арқылы жеткізу дағдыларына оқыту;
7) заттардың түстік кереғарлығын және реңктік қатынастарын бейнелеу дағдыларын бекіту;
8) көркемдік талғамды, қиялды, кеңістіктік елесті дамыту, көркемдік қызметке деген шығармашылық көзқарасты тәрбиелеу;
9) білім алушының шығармашылық маңғаздануы және кәсіби бағдарлануы;
10) әлемдік және отандық көркемдік мәдениетінің озық үлгілері негізінде білім алушы тұлғасын дамыту.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ көркемөнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін білім алушылардың ата-аналарының сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылуы мүмкін.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.

23. Виды внеурочных форм работы:
1) посещение тематических выставок;
2) просмотр фильмов об искусстве;
3) посещение музеев, мастерских художников;
4) участие в конкурсах, выставках детских работ.
24. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса. Педагог выбирает из Программы темы, соответствующие уровню подготовки обучающихся класса.
25. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
26. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
27. Содержание пояснительной записки:
1) Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
28. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
29. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
30. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
31. На уроках живописи обучение ориентировано на понимание обучающимся и изображение цветной трехмерной формы на двухмерной плоскости листа с использованием композиции, пластического построения формы, перспективы, распределения света при взаимном влиянии цветов друг на друга, живописных приемов изображения.
32. Работа на занятиях строится последовательно от простого к сложному, к более самостоятельному исполнению и к большей степени завершенности работы. Длительные постановки сочетаются с краткосрочными, вводится обучение технике быстрого этюда для формирования легкости цветопередачи и четкости глаза.

23. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) тақырыптық көрмелерге бару;
2) өнер туралы фильмдерді қарау;
3) мұражайларға, суретшілердің шеберханаларына бару;
4) байқауларға, балалардың жұмыстарының көрмесіне қатысу.
25. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді. Педагог осы Бағдарламадан сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне сәйкес келетін тақырыптарды таңдайды.
25. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
26. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
27. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) аталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
28. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
29. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
30. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
31. Кескіндеме сабақтарында білім алушыларға композиция, форманың пластикалық құрылымы, перспектива, сәулені бөлу және түстердің бір-біріне өзара әсер етуі бойынша білімдерін, сондай-ақ бейнелеудің кескіндемелің әдістерінің дағдыларын пайдаланып екі өлшемді парақтың бетінде түрлі-түсті үл өлшемді форманы көруді, түсінуді және бейнелеуді үйретуге бағдарланған.
32. Сабақтарда жұмыс жеңілден күрделіге қарай өрбу ретімен, мейлінше өз бетінше орындауға және барынша жұмыстың аяқталуына қарай жүргізіледі. Ұзақ мерзімді қойылымдар қысқа мерзімді қойылымдармен үйлестіріледі, жеңіл түс беруді және көздің нақтылығын қалыптастыру үшін жылдам этют техникасына оқыту енгізіледі.

33. Обучающийся осваивает последовательное ведение работы над краткосрочными и длительными этюдами, сознательно опираясь на работу с натуры.
34. На уроке педагогом используется наглядный материал: пособия, слайды, технические средства обучения, позволяющий детям быстрее и качественнее усваивать новый материал.
35. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
36. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
37. Межпредметные связи предметов "Живопись", "Рисунок", "Композиция", "Компьютерная графика и дизайн" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
38. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с основами теории живописи, живописными материалами, способами изображения формы живописными средствами, учится воспринимать цвет, передавать цветом объемы предметов, линейную и воздушную перспективу;
2) осваиваются понятия о цвете, его свойствах, цветовом пятне, цветотональных отношениях, колористической целостности, цветовой декоративности и техниках исполнения (гризайль, пуантилизм, ограниченная цветовая гамма, декоративная техника);
3) закрепляются знания о формате, композиционном размещении, пропорциях, ритме, перспективе, осваивается техника письма акварелью и гуашью.
39. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Знакомство с Программой по живописи 1 класса. Основы цветоведения. Хроматические и ахроматические цвета. Солнечный спектр и цветовой круг. Основные и составные цвета. Основные характеристики: теплые, холодные, дополнительные цвета. Смешивание красок.
Тема 2. Основные приемы работы акварелью. Изображение плоских предметов, простых растительных форм. Технические приемы работы акварельными красками: заливка с вливанием цвета в цвет, лессировка – наложение прозрачных слоев акварели друг на друга, мазок различный по форме, величине и направлению.
Тема 3. Тон и светотень в живописи. Тоновые свойства цвета (светлота). Знакомство с техникой "гризайль". Последовательность ведения работы в данной технике. Работа тоновыми отношениями от общего к частному. Важность пропорциональных соотношений воды и краски в передаче тоновых отношений.
Тема 4. Цвет и тон в передаче объема. Локальный цвет предмета и его изменения в световоздушной среде. Взаимовлияние цветов, понятие цветового рефлекса.
Тема 5. Живопись гуашью. Понятие колорита. Особенности работы гуашевыми красками. Ограниченная цветовая гамма. Холодный колорит в живописи.
Тема 6. Цвет и его насыщенность. Изменение силы цвета в зависимости от освещения. Предел насыщенности различных цветов, их взаимовлияние. Последовательность выполнения натюрморта из насыщенных по цвету предметов. Понятие обобщения.
Тема 7. Зачетная полугодовая работа. Основные требования к итоговой работе. Поэтапность выполнения работы. Зависимость цветовых отношений от освещения. Взаимное влияние цвета предметов постановки.
Тема 8. Живопись акварелью в различных техниках. Пуантилизм. История возникновения техники "пуантилизм". Особенности техники "пуантилизм". Визуальное смешение цветов. Принципы получения составных цветов без механического смешивания на палитре. Цветовые рефлексы и способы их передачи в технике "пуантилизм".
Тема 10. Цветовой контраст в живописи гуашью. Теплые и холодные цвета в живописи. Понятие контрастного колорита. Взаимовлияние контрастных цветов, их смешивание. Цветовые рефлексы.
Тема 11. Живопись белых предметов. Роль цветовых рефлексов в изображении белых поверхностей.
Тема 12. Годовая экзаменационная работа. Основные требования к экзаменационной работе. Поэтапность выполнения работы. Детализация и обобщение как средство передачи завершенности.

33. Білім алушы натурамен жұмысқа сүйене отырып, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді этюдтермен жұмысты жүргізу ретін меңгереді. 34. Сабақ барысында педагог көрнекілік материалдарды: балаларға жаңа материалды жылдам және сапалы меңгеруге мүмкіндік беретін оқулықтарды, слайдтарды, оқытудың әртүрлі техникалық құралдарын пайдаланады.
35. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
36. Жеке үй тапсырмасы бірнеше тәсілмен және педагогтің нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Ең алдымен күрделі тапсырмалар пысықталады. Білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктерін есепке алып қандай да бір тапсырманы орындауға жұмсалатын уақытты анықтайды.
37. "Кескіндеме", "Сурет", "Композиция", "Компьютерлік сызба өнері және дизайн" пәндерінің пәнаралық байланыстары білім алушыларға заттар әлемін тұтас қабылдауға түрткі болады.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
38. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы кесіндеме теориясы негіздерімен, кескіндемелік материалдармен, кескіндемелік құралдар арқылы форманы бейнелеу тәсілдерімен танысады, түсті қабылдауды, түс арқылы заттардың көлемін, сызықтық және әуе перспективаларын жеткізуді үйренеді;
2) түс, оның қасиеттері, түстік дақ, түстік-реңктік қатынастар, колористикалық тұтастық, түстік сәндік және орындау техникасы (гризайль, пуантилизм, шектеулі түстік гамма, сәндік техника) туралы білім меңгеріледі;
3) формат, композициялық орналастыру, пропорция, ритм, перспектива туралы білімдері бекітіледі, акварельмен және гуашьпен жазу техникасы меңгеріледі.
39. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Кесіндеме бойынша 1 сыныптың Бағдарламасымен танысу. Хроматикалық және ахроматикалық түстер. Күн спектрі және түстік шеңбер. Негізгі және құрамдас түстер. Негізгі сипаттамалар: жылы, суық түстер; қосымша түстер. Бояуларды араластыру.
2-тақырып. Акварельмен жұмыс істеудің негізгі негіздері. Жлпақ заттарды, қарапайым өсімдік пішінін бейнелеу. Акварельді бояулармен жұмыстың техникалық тәсілдері: бір түсті келесі түске құю, лессировка - акварельдің мөлдір қабаттарын бір біріне қою, формасы, көлемі және бағыты бойынша түрлі бояулар.
3-тақырып. Кескіндемедегі реңк және сәуле мен көлеңке. Түстің реңктік ерекшеліктері (жарық). "Гризайль" техникасымен танысу. Осы техникада жұмысты ретімен жүргізу. Жалпыдан жекеге реңк тік қатынастарымен жұмыс. Реңктік қатынастарды жеткізудегі су мен бояудың тепе-теңдік маңыздылығы.
4-тақырып. Көлемді берудегі түс пен реңк . Заттың жергілікті түсі және оның жарықтық ауа кеңістіктегі өзгерісі. Түстердің өзара ықпалдасуы, түс рефлексі туралы түсінік.
5-тақырып. Гуашьпен салынған кескіндеме. Колорит туралы түсінік. Гуашь бояуларымен жұмыстың ерекшеліктері. Шектеулі түс гаммасы. Кескіндемедегі суық түстер.
6-тақырып. Түс және оның қанықтығы. Жарықтың әсерінен түстердің өзгеруі. Әр түстердің молдық деңгейлері, өзара әсер етуі. Заттың мол қамтылған түстері бойынша натюмортты орындаудағы бірізділік. Жинақтау туралы түсінік.
7-тапсырма. Жартыжылдық сынақ жұмысы. Қорытынды жұмыстың негізгі талаптары. Жұмыс жүргізу кезеңдері. Жарыққа байланысты түстердің арақатынасы. Заттар қойылымдағы түстердің өзара ықпалы.
8-тақырып. Түрлі техникалардағы акварель кескіндемесі. Пуантилизм. Пуантилизмнің пайда болуына тарихи анықтама. "Пуантилизм" техникасының ерекшелігі. Түстерді көзбен алмастыру. Таяқшаларда бояуларды механикалық араластырусыз құрамдас түстерді алу ұстанымдары. Түс рефлекстері және оларды "пуантилизм" техникасымен беру жолдары.
9-тақырып. Гуашь кескіндемесіндегі түстердің кереғарлығы Кескіндеменің жеңіл және ауыр түстері. Бояулардың кереғарлығы туралы түсінік. Кереғарлы түстердің өзара ықпалдасуы мен араласуы. Түс рефлекстері.
10-тақырып. Ақ заттардың кескіндемесі. Ақ заттардың үстіндегі суреттегі түс рефлекстерінің рөлі.
11-тақырып. Жылдық емтихан жұмысы. Емтихан жұмысына қойылатын негізгі талаптар. Жұмыс кезеңдерінің орындалуы. Жұмыстың аяқталғандығын білдіретін жалпылау және талдап көрсету.

40. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает значение специальных терминов и понятий живописи;
2) различает многообразие цвета в природе;
3) знает цвета солнечного спектра, хроматические и ахроматические цвета, основные и составные цвета, локальный цвет, колорит, насыщенность цвета;
4) знает пары взаимодополнительных цветов, составляющих цветовой контраст и сферу его применения;
5) понимает взаимовлияние цветов, явление цветовых рефлексов;
6) умеет получать сложные оттенки цвета на палитре;
7) понимает отличия свойств и приемов работы акварелью и гуашью;
8) умеет использовать основные принципы композиционного построения с учетом свойств формата;
9) владеет основными приемами и последовательностью работы гуашью и акварелью в длительных и краткосрочных этюдах;
10) умеет передавать объем предметов через светотень и понимают зависимость цвета от освещенности;
11) умеет применять полученные знания, умения и навыки в практической изобразительной деятельности;
12) умеет использовать приемы выразительного решения постановок с передачей их эмоционального состояния;
13) умеет рисовать по памяти предметы в разных несложных положениях.
41. Программные требования во 2 классе:
1) усложнение натюрмортов путем увеличения количества предметов; основными темами являются перспектива цвета, светотень в живописи, выполнение кратковременных этюдов, декоративность в живописи, методы работы над этюдами интерьера, способы передачи объема в рисунке;
2) закрепление навыков работы акварелью, гуашью, передача фактуры изображаемых предметов, способов стилизации в творческом этюде;
3) усвоение навыков передачи пространства при помощи цвета, изменение локального цвета предмета в зависимости от освещения.
42. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Основы цветоведения, повторение пройденного материала. Цвето-воздушная перспектива в пейзаже. Работа на пленэре.
Тема 2. Светотень в живописи. "Гризайль". Закономерности изображения объемной формы в технике "гризайль". Тоновой диапазон в живописи натюрморта ахроматическим цветом.
Тема 3. Живопись гуашью в сближенной цветовой гамме. Приемы работы гуашевыми красками. Гармония колорита в сближенной (или монохромной) цветовой гамме при контрасте тоновых отношений.
Тема 4. Цветовой и тоновой контраст в живописи. Взаимодействие контрастных цветов. Роль рефлексов в контрастном колорите.
Тема 5. Зачетная полугодовая работа.
Тема 6. Линейная и воздушная перспектива в живописи интерьера. Средства передачи плановости пространства в этюде интерьера. Закономерности изображения воздушной перспективы.
Тема 7. Цвето-тональный нюанс в живописи гуашью. Живопись в сближенной цветовой гамме с незначительным тоновым диапазоном.
Тема 8. Живопись портрета. Закономерности изображения живой модели акварелью.
Тема 9. Живопись краткосрочных этюдов. Академические приемы работы и совмещение техник "по сырому" и "по сухому". Стилизация и декоративность в живописи.
Тема 10. Экзаменационная годовая работа.

40. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдер мен түсініктердің мағынасын біледі;
2) табиғаттағы түстердің сан-алуандылығын ажыратады;
3) күн сәулесінің түс бояуларын, негізігі және құрамды түс, жергілікті бояу, түстің айқын және мол қамтылған жақтарын біледі;
4) түстік кереғарлық және олардың құрамдастары болып табылатын, бір-бірін өзара толықтыратын түстерді біледі;
5) өзара әсер еткен түс бояларын, сонымен қатар түстердің рефлекстердің шығуын көреді, біледі;
6) тақтайшада күрделі түс реңктерін жасай біледі;
7) акварель және гуашьпен жұмыс істеудің өзіндік ерекшеліктерін түсінеді;
8) форматтың сипатын ескере отырып композициялық құрылымның негізгі қағидаттарын пайдалана біледі;
9) ұзақ және қысқа мерзімді этюдтерді гуашьпен және акварельмен орындау барысында негізгі жұмыс түрлерін игереді;
10) зат көлемін түс реңкі арқылы беруді және түстердің жарыққа байланыстылығын түсінеді;
11) алған білім, білік, дағдыларды бейнелеу қызметінің тәжірибесінде жүзеге асыра біледі;
12) қойылымдардың көңіл-күйін беруге арналған мәнерлі шешімдер жасаудың тәсілдерін қолдана біледі;
13) түрлі қарапайым қалыпта тұрған заттарды есте сақтауы бойынша сала біледі.
41. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) заттардың санын ұлғайту арқылы натюрморттарды күрделендіру; түс перспективасы, кескіндемедегі сәуле мен көлеңке, қысқа мерзімді этюдтерді орындау, кескіндемедегі сәндік, интерьердің этюдтерімен жұмыс әдістері, суретте көлемді жеткізудің тәсілдері негізгі тақырыптар болып болып табылады;
2) акварельмен, гуашьпен жұмыс істеу, бейнеленетін заттардың фактурасын жеткізу, шығармашылық этюдтегі стильдеуді жеткізу дағдылары бекітіледі;
3) жарықтың көмегі арқылы кеңістіктікті жеткізу, жарыққа байланысты заттардың жергілікті түсін өзгерту дағдыларын меңгеру.
42. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Түстану негіздері, өтілген материалдарды қайталау. Пейзаждағы түс-ауа перспективасы. Пленэрде жұмыс істеу.
2-тақырып. Кескіндемедегі түс көлеңкелері "Гризайль"."Гризайль" техникасындағы көлемді пішіндегі сурет заңдылықтары. Натюрморт кескiндемесiндегi рең диапазоны.
3-тақырып. Түс гаммасымен жақындасқан гуашь кескіндемесі. Қарама-қарсылық қатынастағы жақын (немесе жалғызхромды) түс гаммасындағы бояулар үндестігі.
4-тақырып. Кескiндемедегi түс және реңктік кереғарлығы. Бiр уақыттағы қарама қарсылық. Кереғарлы бояулардың өзара ықпалы. Бояу кереғарлы рефлекстер рөлі.
5-тақырып. Жартыжылдық сынақ жұмысы. Қорытынды жұмыстың негiзгi талаптары. Сынақ жұмыстың орындалу кезеңдері. Этюд жоспарының амалы ретінде детализациялау мен жинақтау.
6-тақырып. Кескiндемесiндегi интерьердiң сызықты және әуе перспективасы.Интерьер этюдының кеңістікте жоспарлы берілу амалдары. Әуе перспективаларындағы бейнелеу заңдылықтары.
7-тақырып. Гуашь кескіндемесінің түс-реңк ерекшелігі.Жанасқан болмашы рең диапазоны бар түс гаммасындағы кескiндеме.
8-тақырып. Портерт кескіндемесі Живопись портрета. Акварельмен жанды үлгiлеу суретiнiң заңдылықтары.
9-тақырып. Қысқа мерзімді этюдтердегі кескіндеме. Академиялық жұмыс тәсілдері және "дымқыл" мен "құрғақтық" техникаларының қосарлануы. Кескіндемедегі стилизациялау мен сәндеу.
10-тақырып. Жылдық емтихан жұмысы.

43. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет анализировать общий композиционный и цветовой строй постановки;
2) владеет основными приемами и последовательностью работы акварелью и гуашью в длительных и краткосрочных этюдах;
3) умеет передавать несложную фактуру изображаемых предметов и поверхностей;
4) владеет моделировкой объемов несложных складок тканей на основе понимания моделировки объемов простых геометрических тел;
5) знает закономерности построения интерьера в угловой и фронтальной перспективе;
5) применяет знания законов линейной и воздушной перспективы в изображении натюрмортов и несложного интерьера;
6) знает пропорции человеческой головы;
7) владеет построением конструкции головы человека в несложном ракурсе в процессе создания портрета;
8) умеет сравнивать сложные, близкие цветотональные отношения и владеют приемами их передачи;
9) понимает гармонию различных цветовых сочетаний;
10) умеет передавать равновесие различных цветовых отношений – полихромных и монохромных, и различных тоновых отношений – контрастных и сближенных;
11) умеет использовать способы стилизации и декоративные приемы живописи в создании творческого этюда натюрморта;
12) понимает значение приемов обобщения для достижения цельности и законченности этюда;
13) умеет применять полученные знания, умения и навыки на основе комбинации овладения разными способами познавательной, практической и творческой деятельности.
44. Программные требования в 3 классе:
1) обучающийся учится видеть и передавать предметы в многообразии тональных и цветовых характеристик, решать технологические живописные задачи, разрабатывать тепло-холодные отношения в натюрмортах;
2) основное внимание уделяется моделировке форм предметов цветом, передаче плановости и материальности, продолжается знакомство с различными приемами работы, живописными материалами, способами изображения, различными фактурами предметов и их изображением;
3) придается большое значение композиции листа, выявлению пространства постановки и четкой конструкции предметов, понятию тональности, колористическому решению и умению последовательно, правильно вести длительную работу;
4) постановки усложняются, задания носят более длительный характер, продолжается работа с различными материалами и техниками.
45. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Повторение основ цветоведения. Колорит и цветовоздушная перспектива в пленэрной живописи. Пространственность в живописи.
Тема 2. Живопись акварелью без предварительного рисунка. Цвето-тональное пятно, мазок, как основные изобразительные средства данного задания. Пространственность в композиции букета.
Тема 3. Фактура различных материалов изображаемых предметов и нюанс в живописи гуашью. Понятие нюансов тона и цвета. Приемы работы гуашью для передачи фактуры.
Тема 4. Творческая композиция в жанре натюрморта. Способы создания творческой композиции через различные методы стилизации изображения предметов (упрощение, "одушевление") с опорой на натуру.
Тема 5. Зачетная полугодовая работа. Этапы выполнения академических задач в зачетной работе. Фактура различных поверхностей в акварельной живописи сложного натюрморта.
Тема 6. Живопись этюда сложной интерьерной постановки. Единство линейной перспективы интерьерного пространства и натюрморта. Плановость, цветовое и тоновое единство композиции.
Тема 7. Живопись портрета гуашью. Композиция погрудного портрета человека. Пропорциональные соотношения основных объемов. Индивидуальная характеристика портретируемого. Технические особенности работы гуашью в портрете живой модели. Возможности материала в получении максимального разнообразия оттенков цвета.
Тема 8. Фактура стекла в живописи акварелью. Подготовительный этюд к экзаменационной работе. Отражение предметов в стекле.
Тема 9. Экзаменационная годовая работа. Фактура стекла, материалов в живописи сложного тематического натюрморта. Цветовые и тоновые особенности изображения предметов и их отражений в стекле.

43. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қойылымның жалпы құрылымы мен түстер тізбегіне сараптама жасай біледі;
2) қысқа және ұзақ мерзімді этюдтерді орындауда акварель және гуашьпен жұмыс істеудің негізгі тәсілдерін игереді;
3) суреттелетiн заттар және беттердiң қарапайым сипатын беруге оңай фактурасын береді;
4) қарапайым геометриялық денелердiң көлемін үлгілеуді түсіну негізінде бүркелген маталардың күрделі емес көлемдерін үлгілеуді игереді;
5) интерьердiң бұрыштық және қарсы алдынан келешегін құрастыру заңдылығын бiледі;
6) адамның басының пропорцияларын біледі;
7) портрет жасау үрдісінде қарапайым ракурсте адамның басының құрылымын құрастыруды игереді;
8) күрделi, жақын түс - реңк қатынастарын салыстыра алу және олардың берiлу жолдарын игереді;
9) әр түрлi түстердің тiркескен үйлесімін түсiнеді;
10) әртүрлi түстік қатынастар мен әртүрлi реңдік қатынастардың тепе-теңдiгiн алып беруге икемi болады;
11) натюрморттан шығармашылық этюд жасауда кескiндемедегi нақыштау тәсілдері мен сәндiк әдiстерді қолдана біледі;
12) толыққанды әрі аяқталған этюд табысына жету үшін әдістер жиынтығының мәнiн түсiнеді;
13) алған білімдерін, біліктері мен дағдыларын танымдық, тәжірибелік және шығармашылық қызметті меңгеру негізінде пайдалана біледі.
44. 3 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы заттарды көптеген реңктік және түстік сипаттамаларын көруді және жеткізуді, технологиялық кескіндемелік міндеттерді шешуді, натюрморттардағы жылы-суық қатынастарды әзірлеуді үйренеді;
2) негізгі назар зат формаларын түс арқылы модельдеуге, жоспарлықты және материалдылықты жеткізуге аударылаы, жұмыстың түрлі тәсілдерімен, кескіндемелік материалдармен, заттардың және олардың бейнелерінің әртүрлі фактураларымен танысу жалғастырылады;
3) беттің композициясына, қойылымның кеңістігін анықтауға және заттарды нақты құруға, реңк түсінігіне, колористік шешімге және ұзақ мерзімді жұмысты ретімен, дұрыс жүргізуге үлкен мән беріледі;
4) қойылымдар күрделендіріледі, тапсымалар ұзақ мерзімді сипатта болады, әртүрлі материалдармен және техникалармен жұмыс жалғастырылады.
45. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Түстану негіздерін қайталау. Пленэр кескіндемесіндегі колорит және түс-әуе перспективасы. Пейзаждағы кеңістіктік.
2-тақырып. Алдын ала салынған суретсіз акварельді кескіндеме. Түсті - реңктік дақ, жағу, осы тапсырманың басты бейнелілік құралдары. Кеңістіктегі құрылымдылықтың жиынтығы.
3-тақырып. Гуаш кескіндемедесіндегі заттар бейнеленген материалдары мен өзгешеліктер бар фактура.Реңк және түс ерекшеліктері туралы түсінік. Фактураны жеткізудегі гуашпен жұмыс.
4-тақырып. Натюрморт жанрындағы шығармашылық құрылым. Натураға сүйене отырып әртүрлі заттарды нақыштап бейнелеу арқылы шығармашылық құрылысын салу тәсілдері (оңайлату, "жан беру").
5-тақырып. Жартыжылдық сынақ жұмысы. Сынақ жұмыста академиялық тапсырмаларды орындау кезеңдері. Күрделі натюрморттың аварель кескіндемесіндегі әртүрлі беттердегі фактура.
6-тақырып. Күрделі интерьер қойылымының этюдты кескіндемесі. Интерьерлік кеңістік пен натюморттағы сызықтық перспектива бірлігі. Композицияның жоспарлылығы мен түс-реңк бiрлiгi.
7-тақырып. Гуашьпен портрет кескіндемесі. Адамның төс портретiнiң композициясы. Негiзгi көлемдердiң пропорционал байланыстары. Портр салуды жеке сипаттамасы. Жанды үлгіде портреттеуде гуашпен жұмыс істеудің техникалық ерекшеліктері. Әртүрлi түстiң реңдерiнiң максимал алудағы материалдың мүмкiндiктерi.
8-тақырып. Акварель кескіндеменің айнаның фактурасы. Емтихандық жұмыстарға дайындық этюдтері. Заттардың айнаға шағылысуы.
9-тақырып. Жылдық емтихан жұмысы. Күрделi тақырыптық натюрморт кескiндемесiндегi шыны фактурасы және материалдар. Суреттегі заттардың түс пен реңктік ерекшеліктері және олардың айнадағы шағылысуы.

46. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет анализировать композиционный, цветовой и тоновой строй сложных натурных постановок;
2) знает и применяет законы линейной перспективы в построении сложных натюрмортов и интерьера;
3) умеет передавать пространственность в сложных, многоплановых постановках с помощью приемов воздушной перспективы;
4) умеет передавать разные фактуры изображаемых предметов, грамотно подбирая для этого технические приемы работы акварелью и гуашью.
5) умеет передавать завершенность в сложных по композиции и колориту работах;
6) умеет передавать в портрете возрастные особенности и индивидуальную портретную характеристику модели;
7) умеет самостоятельно ставить творческую задачу;
8) умеет применять способы стилизации и цветовое решение в соответствии с замыслом и стилевыми особенностями работы.
47. Примерные Программные требования в 4 классе:
1) продолжается работа над натюрмортами с более высокими требованиями к их исполнению, натюрморты носят ясно выраженный тематический характер;
2) усложняются учебно-творческие задачи в портрете живой натуры, предлагается поясной портрет человека в более сложном ракурсе, с передачей настроения через тематику портрета;
3) в многоплановые натюрморты вводятся гипсовые модели: розетки, маски, слепки частей лица и конечностей, закрепляются навыки декоративной живописи гуашью в тематическом натюрморте.
48. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Знакомство с Программой по живописи для 4 класса и необходимыми материалами. Повторение основ цветоведения и закономерностей воздушной перспективы.
Тема 2. Живопись акварелью без предварительного рисунка. Приемы и техника выполнения работы. Цветотональное пятно, как основное изобразительное средство в краткосрочном этюде. Целостное впечатление о букете, как художественном образе в условиях сложной многоуровневой освещенности.
Тема 3. Декоративная живопись гуашью. Декоративные приемы работы гуашью в живописи тематического натюрморта. Декоративность цвета. Разнообразие технических приемов в творческом этюде натюрморта.
Тема 4. Портрет. Возрастные и индивидуальные характеристики модели. Этапы работы над портретом.
Тема 5. Зачетная полугодовая работа. Поэтапность выполнения этюда сложного натюрморта. Влияние освещения и цвета окружающих предметов и фона на моделировку формы гипсового предмета.
Тема 6. Живопись интерьера. Пространство в изображении интерьера. Закономерности линейной и воздушной перспективы.
Тема 7. Тематический портрет. Композиция поясного портрета с изображением кистей рук. Тема, настроение, элементы бытового жанра в портрете.
Тема 8. Живопись сложного натюрморта гуашью с введением гипсовой модели. Цветопередача белых предметов в живописи, взаимовлияние белых и цветных поверхностей. Фактура гипса, материалов в технике гуашевой живописи.
Тема 9. Экзаменационная годовая работа. Последовательность выполнения академических задач в итоговой работе по живописи. Фольклорный характер творческих работ, особенности колорита, своеобразие атрибутов тематического натюрморта.

46. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) күрделі композициялық қойылымдар қатарын композициялық, түстік және реңктік тұрғыдан талдай біледі;
2) күрделі натюрморттар мен интерьерлардың құрылымдарындағы сызықтық перспектива заңдылықтарын біледі және қолданады;
3) әуе перспективасы әдістері арқылы көп жоспарлы, күрделі қойылымдарда кеңістікті жеткізе біледі;
4) әр түрлі фактурадағы бейнелерді жеткізе біледі, ол үшін акварель мен гуашпен жұмыс істеу техникасын сауатты таңдай біледі;
5) күрделі композиясы мен бояу жұмыстың біткендігін көрсете біледі;
6) жеке дара портреттің үлгілеу сипатын мен жас айырмашылығын жеткізе біледі;
7) жеке дара шығармашылық талаптарды қоя біледі;
8) ойлаған ойға және жұмыстың ерекшелігіне байланысты түсті таңдай білуге нақыштық әдістерді қолдана алады.
51. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) натюрморттармен жұмыс, оларды орындауға қойылатын талаптарды күйшейте отырып жалғастырылады, натюрморттардың анық көрінетін тақырыптық сипаты болады;
2) жанды натураның портретіндегі оқу-шығармашылық міндеттер күрделендіріледі, портреттің тақырыбы арқылы көңіл-күйді жеткізумен мейлінше күрделі ракурстағы адамның бел тұсына дейінгі портреті ұсынылады;
3) көп жоспарлы натюрморттарға гипсті модельдер енгізіледі: табақшалар, бетперделер, бет бөліктері мен ұштарын мүсіндеу, тақырыптық натюрмортта гуашьпен сәндік кескіндеме дағдылары бекітіледі.
48. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Төртінші сыныпқа арналған "Кескіндеме" Бағдарламасымен, керекті материалдармен танысу. Түстану мен әуе перспективаның заңдылықтарын қайталау.
2-тақырып. Алдын ала суретсіз жасалған акварель кескіндемесі. Жұмыс жасауды қабылдау және техника. Күрделi көп деңгейлi жарықтық шарттарындағы көркем бейне ретiнде гүл шоғы туралы бүтiндiктің әсері.Түс үндес дақ қысқа мерзімді этюдтегі басты көркемдік құрал.
3-тақырып. Сәндік кескіндеме. Тақырыптық натюрморттағы гуашьпен жұмыс кезіндегі әрлеу тәсілдері.Натюрморттың шығармашылық этюдтегі әртүрлі техникалық тәсілдері.
4-тақырып. Портрет. Жасаралық және жеке дара модельге мінездеме.Портрет жұмысының кезеңдері.
5-тақырып. Жартыжылдық сынақтық жұмыс. Күрделі натюрморттың орындалу кезеңдерінің этюды. Гипстелген дене пішінінің өңдеуіне қоршаған ортаның түс пен жарық жағынан әсері.
6-тақырып. Интерьер кесіндемесі. Интерьердің суретіндегі кеңістік. Сызықты және әуе перспективасының заңдылықтары.
7-тақырып. Тақырыптық портрет. Белдеудің суреті бар құрылымдық портреттің көрінісі. Портреттегі күнделікті жанрдағы тақырып, көңіл күй, элементтер.
8-тақырып. Гипстік модельді жүргізу арқылы гуашьпен күрделі натюрморттың кескіндемесін жасау. Ақ және түрлi түстi беттердегі ақ заттардың кескiндемесiнде, түс берудегі өзара ықпалы. Гуашьтық кескіндеме техникасындағы гипстің және сондай материалдардың фактурасы.
9-тақырып. Жылдық емтихан жұмысы. Кескіндеменің қорытынды жұмысындағы академиялық міндеттердің орындалу тәртібі. Шығармашылық жұмыстардың фольклорлы сипаты, бояудың ерекшеліктері, тақырыптық натюрморттың өзіндік атрибуты.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет различными приемами академической и декоративной живописи акварелью и гуашью;
2) умеет самостоятельно выбирать и применяют технические приемы живописи для краткосрочных и длительных этюдов;
3) знает основы цветоведения;
4) умеет анализировать колористические особенности натуры или определять колористический замысел творческого задания;
5) понимает и умеют обоснованно передавать все многообразие изменений цвета в световоздушной среде;
6) умеет выделять главное в живописной композиции, путем подчинения всех ее частей композиционному, смысловому центру;
7) умеет использовать эмоциональные свойства цвета для передачи состояния, настроения;
8) умеет передавать фактуру различных материалов живописными средствами;
9) знает и умеют применять законы линейной перспективы в изображении сложных конструкций;
10) знает основные законы и правила композиции;
11) умеет использовать различные композиционные средства для раскрытия темы (контраст, ритм другие);
12) владеет приемами обобщения и воздушной перспективы, добиваясь колористической цельности и завершенности в этюдах сложных, многоплановых постановок с академическими и творческими задачами.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
50. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
51. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (длительный этюд натюрморта из трех предметов быта умеренного цветового контраста, различного тона), во втором полугодии: экзамен (длительный этюд натюрморта из трех-четырех предметов быта умеренного цветового контраста).
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (длительный этюд натюрморта из трех-четырех предметов домашнего обихода на фоне двух-трех ровно окрашенных драпировок со складками, умеренного цветового контраста), во втором полугодии: экзамен (длительный этюд тематического натюрморта из трех-четырех предметов, контрастных по цвету).
3) 3 класса – в первом полугодии: зачет (длительный этюд натюрморта из предметов быта с чучелом птицы, с введением декоративной драпировки), во втором полугодии: экзамен (длительный этюд натюрморта на тему "Искусство", с введением стекла на горизонтальной плоскости).

49. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) акварель және гуашьті пайдаланатын академиялық және сәндік кескіндеме жасаудың түрлі тәсілдерін біледі;
2) қысқа мерзiмдi және ұзақ кескіндемедегі этюдтер үшiн техникалық әдiстерi үшін өз алдына таңдап қолдана алады;
3) түстану негiзiн бiледі;
4) натураның түстік ерекшеліктерін талдау және шығармашылық тапсырманың түстік мәнін анықтай алады;
5) әуе ортасына жарық түстiң өзгерiстерiнiң барлық алуантүрлiгiн түсiнiп дәлелдей біледі;
6) кескіндеуде басты композицияны таба біледі, оны барлық бөліктерін композициялық, мағыналы орталықтарына бағындыра біледі;
7) көңіл күйді білдіру үшін түстерді дұрыс қолдана алады;
8) әртүрлі материалдардың фактурасын кескіндеу құралдарымен жеткізе біледі;
9) күрделi конструкциялардың суретiндегi сызықты перспективаның заңдарын қолдана алады;
10) негiзгi заңдар және композицияның ережесiн бiледі;
11) қарсы кемеңгер тақырыптың ашылуы үшiн әр түрлi композициялық құралдарды дәлелдi қолдана алады (түстердің кереғарлығы, ырғақ);
12) күрделі этюдтердегі, академиялық және шығармашылық міндеттері бар көп жоспарлы қойлымдардың аяқталғандығы мен түстік тұтастыққа қол жеткізе отырып, жалпылау және әуе перспективасының тәсілдерін игерген.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
50. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда, көрмелерде алған бағаларынан құралады.
51.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (реңкі түрлі, қалыпты түстік кереғарлықтағы үш тұрмыстық заттан құралған натюрморттың ұзақ мерзімді этюд), екінші жартыжылдықта: емтихан (бірқалыпты түстік кереғарлықтағы үш-төрт тұрмыстық заттардан құралған натюрморттың ұзақ мерзімді этюді);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынып (бірқалыпты түстік кереғарлықтағы, екі-үш түзу боялған қатпары бар маталардың фонындағы үш-төрт тұрмыстық заттардан құралған натюрморттың ұзақ мерзімді этюді), екінші жартыжылдықта: емтихан (түстері жағынан кереғар үш-төрт заттан құралған тақырыптық натюрморттың ұзақ мерзімді этюді);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (сәндік матаны енгізе отырып, құстың тұлыбымен заттардан тұратын натюрморттың ұзақ мерзімді этюді), екінші жартыжылдықта: емтихан (көлденең жазықтыққа шыныны енгізе отырып, "Өнер" тақырыбына арналған натюрморттың ұзақ мерзімді этюді);

4) 4 класса – в первом полугодии: зачет (длительный этюд натюрморта из нескольких предметов, разнообразных по фактуре и цвету, с введением гипсовой розетки или слепка части лица на заднем плане), во втором полугодии – итоговая аттестация (экзамен). Программа экзамена: длительный этюд тематического натюрморта из разнохарактерных предметов национального обихода, контрастных по цвету, различных по материалу.
52. При оценке педагог учитывает следующие параметры работы обучающегося:
1) грамотное размещение предметов в листе (компоновка);
2) точная передача пропорции предметов;
3) владение конструктивным анализом формы по аналогии с простыми геометрическими формами;
4) размещение предметов на плоскости;
5) выявление цвета – выявление формы цветом – выявление цветом объема – выявление цветом пространства;
6) изображение предметов во взаимосвязи с пространством, окружающей средой, освещением и с учетом его цветовых особенностей;
7) обобщение, цельность в изображении натюрморта;
8)  выполнение работы в заданные сроки.
53. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение работы в полном объеме, соответствие уровня художественной грамотности этапу обучения, полное выполнение учебной задачи;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное выполнение работы, уровень живописной грамотности соответствует этапу обучения, имеются незначительные отклонения, учебная задача выполнена, имеются незначительные ошибки в тональном решении;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – при выполнении задания есть несоответствия требованиям, уровень художественной грамотности, в основном, соответствует этапу обучения, имеются грубые ошибки в композиционном и цветовом решении натюрморта;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – полное несоответствие требованиям, уровень живописной грамотности не соответствует этапу обучения, учебная задача не выполнена;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 6
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Станковая композиция" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Станковая композиция" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Станковая композиция".

4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (артқы планға гипсті табақшаны немесе бет әлпеттің жартысының мүсіні қойылған, фактурасы және түсі жағынан әртүрлі болатын бірнеше заттардан құралған натюрморттың ұзақ мерзімді этюді), екінші жартыжылдықта: қорытынды аттестаттау (емтихан) (түсі жағынан кереғар, материалдары әртүрлі, қолданыстағы әртүрлі ұлттық заттардан құралған тақырыптық натюрморттың ұзақ мерзімді этюді).
52. Бағалау кезінде педагог білім алушы жұмысының келесі өлшемшарттарын ескереді:
1) заттарды парақта сауатты орналастыру (үйлестіру);
2) заттардың пропорциясын нақты жеткізу;
3) қарапайым геометриялық формалар сияқты форманың конструктивті талдауына ие болады;
4) заттарды кеңістіктікте орналастыру;
5) түсті анықтау - түспен форманы анықтау - түспен көлемді анықтау - түспен кеңістікті анықтау;
6) заттарды кеңістіктікпен, қоршаған ортамен байланыстырып отырып, жарықпен және оның түстік ерекшеліктерін ескеріп бейнелеу;
7) натюрмортты бейнелеудегі жалпылау, тұтастық;
8) жұмыстарды берілген мерзімде орындау.
53. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - жұмысты толық көлемде өте жақсы орындау, көркемдік сауаттылықтың деңгейінің оқу кезеңіне сәйкестігі, оқу міндетінің толық орындалуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - жұмыс сауатты орындалуы, кескіндемелік сауаттың деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес, шамалы қателері бар, оқу міндеті орындалған, реңктік шешімінде кішкене қателіктер жіберілген;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - тапсырманы орындау кезінде талапқа сәйкес келмейтін тұстары бар, көркемдік сауаттың деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес, натюрморттың композициялық және түстік шешімінде өрескел қателер жіберілген;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - талапқа толық сәйкес келмеу, кескіндемелік сауаттың деңгейі оқу кезеңіне сәйкес келмейді, оқу міндеті орындалмаған;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - жұмысы оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
6-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Станокты композиция" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Станокты композиция" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Станокты композиция" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) асимметрия – отсутствие или нарушение симметрии при организации пространственной композиции;
2) воздушная перспектива – кажущиеся изменения некоторых признаков предметов под воздействием воздушной среды и пространства, изменения цвета, очертаний и степени освещенности предметов, возникающие по мере удаления натуры от глаз наблюдателя;
3) нюанс в изобразительном искусстве – едва заметный переход одного цветового тона в другой (в живописи), одной светотеневой градации в другую (в скульптуре, графике);
4) колорит изображения – общая эстетическая оценка цветовых качеств произведения искусства, характер цветовых элементов изображения, их взаимосвязи, согласованности цветов и оттенков;
5) стилизация формы в изобразительном искусстве – прием композиции, сознательное упрощение изображаемых объектов;
6) композиция – важнейший организующий компонент художественной формы, придающий произведению единство и цельность, соподчиняющий его элементы друг другу и всему замыслу художника;
7) декоративность – совокупность художественных свойств, усиливающих эмоционально-выразительную и художественно-организующую роль произведений искусств пластических в окружающей человека предметной среде;
8) симметрия – принцип гармонизации художественного произведения в изобразительном, декоративно-прикладном искусстве и архитектуре, основанный на фундаментальном свойстве действительности;
9) станковая композиция – комплекс средств раскрытия содержания картины, основанный на законах, правилах и приемах, служащих наиболее полному, целостному и выразительному решению замысла;
10) линейная перспектива – это изображение, построенное на плоскости, плоскость может располагаться вертикально, наклонно и горизонтально в зависимости от назначения перспективных изображений.
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности ребенка, раскрытия творческого потенциала, приобретения в процессе освоения Программы художественно-исполнительских, теоретических и практических знаний, умений и навыков по учебному предмету.
4. Задачи Программы:
1) знакомство с основными законами, закономерностями, правилами и приемами композиции;
2) последовательное освоение двух и трехмерного пространства;
3) изучение выразительных возможностей тона и цвета;
4) развитие способностей к художественно-исполнительской деятельности;
5) обучение навыкам самостоятельной работы с подготовительными материалами: этюдами, набросками, эскизами;
6)  развитие композиционного мышления;

2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) асимметрия - кеңістіктік композицияны ұйымдастыру кезіндегі симметрияның болмауы немесе бұзылуы;
2) әуе перспективасы - әуе ортасының және кеңістіктіктің әсерінен заттардың кейбір белгілерінің өзгергендей болуы, натураның байқаушының көзінен алыстауынан пайда болатын түстердің, келбетінің және заттардың жарықтық деңгейінің өзгерісі;
3) бейнелеу өнеріндегі нюанс - бір түсті реңктің басқа (кескіндемеде) түске, бір сәуле мен көлеңке градациясының (мүсінде, графикада) басқаға әлсіз ғана байқалып ауысуы;
4) бейнелеудегі колорит - өнер туындысының түстік сапасының жалпы эстетикалық бағасы, бейненің түстік элементтерінің сипаты, олардың өзара байланысы, түстер мен реңктердің үйлесімділігі;
5) бейнелеу өнеріндегі формаларды стильдеу - композицияның тәсілдері, бейнеленетін нысандарды саналы жеңілдету;
6) композиция - көркемдік форманы ұйымдастыратын маңызды компонент, шығармаға бірлік пен тұтастық, оның элементтерін бір-біріне бағындыруды және суретшінің барлық ойын жеткізеді;
7) сәндік - адамды қоршаған заттар әлемінің ортасындадағы пластикалық өнер шығармаларының эмоциялық мәнерлігін және көркемдік ұйымдастырушылық рөлін күшейтетін көркемдік қасиеттердің жиынтығы;
8) симметрия - шынайылықтың фундаменталды қасиеттеріне негізделген бейнелеу, қолданбалы-сәндік өнеріндегі және құрылыстағы көркемдік шығармаларды үйлестіру қағидаты;
9) станокты композиция - ойды мейлінше толық, тұтас және мәнерлеп шешуге қызмет ететін заңдарға, ережелерге және тәсілдерге негізделетін суреттің мазмұнын ашатын құралдардың кешені;
10) сызықтық перспектива - жазықтықтың бетінде құрылған бейне, перспективалық бейнелердің арналуына байланысты беттің жазықтығы тік, бір жаққа қиғаштау және көкжиектің бойында орналасуы мүмкін.
3. Бағдарламаның мақсаты: бала тұлғасын көркемдік-эстетикалық тұрғыдан дамытуға, шығармашылық мүмкіндіктерін ашуға, Бағдарламаны меңгеру барысында оқу пәні бойынша көркемдік-орындаушылық, теориялық және практикалық білімдерін, біліктері мен дағдыларын меңгеруге жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) композияцияның негізгі заңдарымен, заңдылықтарымен, ережелерімен және тәсілдерімен танысу;
2) екі және үш дәрежелі кеңістікті сатылап игеру;
3) түс пен реңктің бейнелеу мүмкіндіктерін үйрену;
4) көркемдік-орындаушылық қызметіне деген қабілеттерін дамыту;
5) этюдтермен, сызбалармен, нобайлармен, дайындық материалдарымен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларына үйрету;
6) композициялық ойлауды дамыту;

7) развитие интереса к изобразительному искусству и художественному творчеству.
5. Срок освоения Программы – четыре года. По заявлению родителей обучающихся срок освоения Программы увеличивается на один год для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области изобразительного искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития художественного творчества;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для формирования целостного представления о системе взаимодействия искусства с жизнью, предусматривает широкое привлечение жизненного опыта детей, примеров из окружающей действительности. Работа на основе наблюдения и эстетического переживания окружающей реальности является важным условием освоения, обучающимся программного материала.
13. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по изобразительному искусству.

7) бейнелеу өнері мен көркемдік шығармашылыққа деген қызығушылығын дамыту;
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ көркемөнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір жылға ұлғайтылуы мүмкін.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйрықтың 2-қосымшасында көрсетілгендей балалар көркемөнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
9. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, бейнелеу өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағытталған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама өнер мен өмірдің өзара байланыс жүйесі туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға жағдай жасайды, балалардың өмірлік тәжірибесін, қоршаған шынайылықтан нақты мысалдарды кеңінен тартуды қарастырады. Бақылау және қоршаған шынайылықты эстетикалық сезіну негізінде жүргізілетін жұмыс балалардың Бағдарлама материалдарын меңгеруінің маңызды шарттары болып табылады.
13. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог бейнелеу өнері бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.

4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
29. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
30. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
31. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
32. Учебный предмет "Станковая композиция" направлен на приобретение детьми знаний, умений и навыков по выполнению живописных работ, получение ими художественного образования, на эстетическое воспитание и духовно-нравственное развитие обучающегося.
33. Обучающийся знакомится со средствами композиции (линия, пятно, цветовая гамма). Задания выполняются краткосрочные, без эскизов.
34. Усвоение знаний и способов деятельности происходит на уровнях:
1) осознанного восприятия и запоминания;
2) применения знаний и способов;
3) творческого применения знаний и способов.
35. Обучающийся осваивает и развивает умение раскрыть тему композиции средствами различных жанров живописи и графики: натюрморт, пейзаж, интерьер.
36. Главные понятия предмета "Станковая композиция" – замысел и картина. Замысел дает представление о цели работы, ее смысле; в результате работы картина оформляет замысел совокупностью средств в законченное произведение.
37. Последовательность заданий на уроках композиции располагается в порядке постепенного усложнения задач. Такой принцип предполагает взаимосвязь между предшествующими и последующими темами, что обеспечивает закрепление полученных навыков и знаний.
38. На уроке педагог делает акцент на умение обучающегося продумывать определенное содержание, тему, находить конкретный, наиболее точно выражающий мысли и чувства сюжет, реализовывать его в эскизе.
39. Учебный процесс опирается на знания и навыки, приобретенные в процессе изучения рисунка, живописи, скульптуры и истории искусства.
40. Изучение композиции помогает обучающемуся понять, что поиск композиции, цветового образа, ритмов направлены на создание картины как целостного художественного произведения.
41. Художественно-творческое развитие обучающегося осуществляется по мере овладения средствами, приемами и правилами композиции, навыками изобразительной грамоты.

4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
29. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
30. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
31. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
32. "Станокты композиция" оқу пәні балалардың кескіндеме жұмыстарын орындауы бойынша білім, білік және дағдыларды алуына, олардың көркемдік білім алуларына, білім алушыға эстетикалық тәрбие беру және рухани-адамгершілігін дамытуға бағдарланған.
33. Білім алушы композицияның құралдарымен танысады (сызық, дақ, түстік гамма). Қысқа мерзімді, эскизсіз тапсырмалар орындалады.
34. Білімді және қызмет тәсілін меңгеру келесі деңгейлерде іске асырылады:
1) саналы түрде қабылдау және есінде сақтау;
2) білімдерін және тәсілдерін қолдану;
3) білімдері мен тәсілдерін шығармашылықпен қолдану.
35. Білім алушы кескіндеменің және графиканың әртүрлі жанрларының құралдарымен композицияның тақырыбын ашу білігін меңгереді және дамытады: натюрморт, пейзаж, интерьер.
36. "Станокты композиция" пәнінің басты түсінігі - түпкі ой және сурет. Түпкі ой жұмыстың мақсаты, оның мәні туралы түсінікті береді: жұмыс нәтижесінде сурет құралдардың жиынтығымен түпкі ойы аяқталған шығарма ретінде шығарады.
37. Композиция сабақтарындағы тапсырмалардың реті тапсырмаларды біртіндеп күрделендіру тәртібінде орналастырылады. Мұндай қағидат алған дағдылары мен білімдерін қамтамасыз ететіндей алдыңғы және кейінгі тақырыптар арасындағы байланысты болжайды.
38. Педагог сабақта білім алушының белгілі мазмұнды, тақырыпты ойластыруына, нақты, сюжеттің ойы және сезімін дәл көрсетуін табуына, оны эскизде іске асыра білуіне басты назарды аударады.
39. Оқу процесі сурет, кескіндеме, мүсін және өнер тарихын үйрену процесінде алған білімдері мен дағдыларына негізделеді.
40. Композицияны оқыту білім алушыға композицияны, түстік бейнені, ритмдерді іздеу арқылы суретті толық көркемдік шығарма ретінде құруға бағытталатындығын түсінуге көмектеседі.
41. Білім алушыны көркемдік-шығармашылық дамыту композицияның құралдарын, тәсілдерін және ережелерін, бейнелеу сауатының дағдыларын меңгеруге байланысты іске асырылады.

42. Обучающийся учится осознанно относиться к идее и понимать, как на эту идею работают гармония композиционной схемы, цветовая гармония, гармония света.
43. Обучающийся знакомится с законами композиции (цельность, типизация, контраст, подчиненность всех закономерностей, средств композиции единому замыслу), правилами композиции (сюжетно-композиционный центр, передача ритма, симметрия, асимметрия, расположение главного на втором пространственном плане), приемами композиции (горизонтали, вертикали, диагональные направления) и средствами композиции (линия, штрих-линия, пятно (тон, цвет).
44. Этапы выполнения станковой композиции:
1) замысел;
2) сбор подготовительного изобразительного материала, наблюдений, фантазии, литературный и музыкальный материал;
3) выбор техники исполнения;
4) тональные фор-эскизы;
5) упражнения по цветоведению и законам композиции.
6) варианты тонально-композиционных эскизов;
7) варианты цветотональных эскизов;
8) сбор недостающего натурного материала;
9) выполнение работы на формате, в материале;
10) оформление.
45. Каждое из заданий Программы включает последовательное освоение двух и трехмерного пространства, знакомство с основными законами, правилами, приемами композиции, изучение выразительных возможностей тона и цвета.
46. При работе над композицией обязательно выполняются фор-эскизы. Размеры рисунков от А4 до А3 и А2 в зависимости от содержания работ и материала.
47. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
48. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
49. Межпредметные связи предметов "Станковая композиция", "Рисунок", "Живопись", "Компьютерная графика и дизайн" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
50. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся учится грамотно применять на практике знания, полученные на уроках рисунка и живописи, добиваясь наибольшей выразительности своей композиционной работы, включающей в себя составление и разработку эскизов, знакомится с законами, правилами, приемами композиции, принципами построения и подчинения элементов изображения единому замыслу, осваивает навыки грамотного поэтапного ведения работы;

42. Білім алушы идеяға саналы қарауды және осы идеяға композициялық сызбаның үйлесімділігінің, түс үйлесімділігінің қалай жұмыс істейтіндігін түснуді үйренеді.
43. Білім алушы композицияның заңдылықтарымен (тұтастық, типтендіру, кереғарлық, барлық заңдылықтардың, композицияның құралдарының бір түпкі ойға бағынуы), композицияның ережелерімен (сюжеттік-композициялық орталық, ритмді, симметрияны, асиметрияны жеткізу, негізгінің екінші кеңістіктік планда орналасуы), композицияның тәсілдері (көлденең, тік, диагоналды бағыттар) және композицияның құралдарымен (сызық, штрих-сызық, дақ (реңк, түс) меңгереді.
44. Станокты композицияны орындау кезеңдері:
1) түпкі ой;
2) дайындық бейнелеу материалдарын, бақылауларды, қиялды, әдеби және музыкалық материалдарды жинау;
3) орындау техникасын таңдау;
4) реңктік фор-эскиздер;
5) түстану және композицияның заңдылықтары бойынша жаттығулар;
6) реңкті-композициялық эскиздердің нұсқалары;
7) түсті реңктік эскиздердің нұсқалары;
8) жетіспейтін натуралық материалдарды жинау;
9) жұмысты форматта, материалда орындау;
10) ресімдеу.
45. Бағдарламаның әрбір тапсырмасы екі және үш өлшемді кеңістіктікті біртіндеп меңгеруді, композицияның негізгі заңдылықтарымен, ережелерімен, тәсілдерімен танысуды, реңк пен түстің мәнерлік мүмкіндіктерін ретімен үйренуді қамтиды.
46. Композициямен жұмыс кезінде міндетті түрде фор-эскиздер қолданылады. Суреттердің А4-тен А2-ге дейінгі өлшемдері жұмыстың мазмұны мен материалға байланысты болады.
47. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
48. Жеке үй тапсырмасы бірнеше тәсілмен және педагогтің нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Ең алдымен ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктерін есепке алып қандай да бір тапсырманы орындауға жұмсалатын уақытты анықтайды.
49. "Станокты композиция", "Сурет", "Кескіндеме", "Компьютерлік сызба өнері және дизайн" пәндерінің пәнаралық байланыстары білім алушыларға заттар әлемін тұтас қабылдауға мүмкіндік береді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
50. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы эскиздерді құру және әзірлеуді қамтитын өз композициялық жұмыстарын мейлінше мәнерлі шығуына қол жеткізу үшін сурет және кескіндеме сабақтарында алған білімдерін практикада қолдануды үйренеді, композицияның заңдарымен, ережелерімен, тәсілдерімен, бейненің элементтерін құру және біртұтаст түпкі ойға бағындыру қағидаттарымен танысады, жұмысты сауатты түрде кезеңмен жүргізу дағдыларын меңгереді;

2) обучающийся знакомится с перспективой, работает над нахождением наиболее выразительных точек зрения, передачей планов и пространства, изучает понятия светотени в композиции;
3) обучающийся овладевает умением делать композиционные наброски, умением выбирать нужный формат, выявлять композиционный центр и решать тональную и цветовую гамму, наиболее отвечающую замыслу композиции.
51. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Определение понятия "композиция". Структурный принцип построения произведения, организующий взаимное расположение его частей, их соподчинение друг другу и целому. Этапы работы над композицией. Виды композиции: статичная, динамичная, открытая, замкнутая, плоскостная, пространственная. Компоновка изображения в формате. Схемы компоновки элементов композиции: диагональная, волнообразная, по кругу, треугольником, квадратом другие
Тема 2. Виды и жанры изобразительного искусства. Виды изобразительного искусства: живопись, графика, скульптура, архитектура, декоративно-прикладное искусство. Жанры изобразительного искусства: портрет, пейзаж, натюрморт, интерьер, бытовой жанр, батальный, исторический, мифологический, анималистический и т.д. Понятие "жанровая картина".
Тема 3. Изобразительные средства: линия, точка, пятно. Основные средства изображения – линия, точка, пятно, их применение в живописи, графике и других видах изобразительного искусства. Типы линий. Виды штриховки. Способы создания тонового и цветового пятна.
Тема 4. Симметрия, асимметрия. Равновесие. Виды симметрии – осевая, зеркальная, центральная. Примеры симметрии в природе. Применение симметрии в станковой и декоративной композиция. Устойчивость, состояние покоя в симметричных композициях. Уравновешенность частей сюжетной композиции по массам, тону, цвету. Асимметрия в композиции. Передача движения, неустойчивости в асимметричных композициях. Сохранение композиционного равновесия при различии форм, масс, тона и цвета.
Тема 5. Ритм и ритмическое движение. Динамика и статика в композиции. Чередование элементов в композиции (тоновых и цветовых пятен, предметов, фигур, объектов природы, элементов орнамента). Ритм и ритмическое движение в произведениях станкового и декоративно-прикладного искусства. Виды орнамента – геометрический, растительный, зооморфный. Принципы построения: замкнутый (в круге, в квадрате, ромбе другие), открытый (в полосе, сетчатый).
Тема 6. Формат произведения и его изобразительные свойства. Замкнутая композиция и "открытая" композиция. Формат – одно из средств композиции. Виды форматов, выбираемых художниками для передачи художественного замысла. Изобразительные свойства и возможности формата. Роль формата в раскрытии сюжета.
Тема 8. Закон контраста. Нюанс. Понятие колорита. Тоновой и цветовой контраст. Контраст величин, фактуры, характеров, явлений природы другие Контраст, как средство создания выразительного произведения, выделения главного в композиции. Нюанс, как сближенность тона и цвета в картине. Колорит – цветовая гамма. Эмоциональные свойства контрастного и сближенного колоритов.
Тема 9. Единство формы и содержания. Подчиненность всех закономерностей построения и средств композиции идейному замыслу. Соотношение количества и качества цвета, света, тона и формы, передачи ритма и пластики, движения и состояния относительного покоя другие Отношение размеров всех фигур к размеру и форме формата, сюжетного центра к другим частям композиции. Гармоничность частей и элементов композиции в соответствии с идейным замыслом. Признаки, объединяющие различные предметы живой и неживой природы в группы, виды, понятия: форма, размер, фактура, содержание.
Тема 10. Закон типизации. Три основные черты закона типизации. Типичность характеров и обстоятельств, в которых развивается действие. Передача типичных, характерных признаков (размера, формы, фактуры, содержания, количества характерных элементов) элементов в изображении. Передача ощущения движения и развития действия во времени, т. е. предшествующего и последующего развития сюжета. Фактор новизны. Творческая интерпретация привычного, эстетическое открытие удивительного в обыденном.
Тема 11. Сюжетно-композиционный центр. Значение сюжетно-композиционного центра в художественном произведении. Геометрический и смысловой центр композиции и их характеристика. Зависимость размещения сюжетно-композиционного центра от замысла произведения. Расположение главного в соответствии с пропорцией золотого сечения – одной трети от целого, то есть уравновешенность изображения на плоскости. Выделение главного размером, цветом, тоном, группировкой остальных деталей.
Тема 12. Стилизация. Обобщение и упрощение изображаемых форм по рисунку и цвету. Различные способы стилизации "натурного" изображения предмета. Известные примеры стилизации: мультипликация, эмблемы, пиктограммы, орнамент, карикатура. Применение стилизации в декоративно-прикладном искусстве, живописи, графике, скульптуре. Стилизация, как средство дизайна.
Тема 13. Линейная и воздушная перспектива. Принципы построения линейной перспективы: центральной и угловой. Точки схода. Изменение размеров и цвета предметов по мере удаленности от рисующего. Влияние освещения (солнечное и лунное) на цвет предметов. Передача времени суток с помощью колорита.
Тема 14. Художественное произведение, художественный образ. Цель художественного произведения – создание художественного образа. Характерные особенности художественного образа – типичность и индивидуальность, выразительность и эмоциональность, жизненность и новизна, созданные конкретными средствами и приемами композиции. Признаки художественного произведения: новизна решения темы, выразительность содержания и формы в их образном единстве, стилевое своеобразие, оригинальный авторский почерк, композиционное построение с учетом законов композиции. Значение цвета, тона и колорита в художественном произведении.
Тема 15. Анализ художественного произведения. Умение анализировать художественное произведение – основа понимания искусства. Приемы, правила, законы, средства построения произведения (композиционная схема). Последовательность анализа художественного произведения.
Тема 16. Зачетное занятие.
Тема 17. Стилизация формы и декоративность цвета в иллюстрации. Вводная беседа о целях и задачах иллюстрирования, о видах иллюстраций. Основные требования к выполнению иллюстраций. Поэтапность выполнения работы. Роль колорита в раскрытии образов, их выразительности, характерности, эмоциональности.
Тема 18. Казахский орнамент. Значение орнамента в культуре народа. Символика элементов казахского орнамента. Стилизация растительных и животных форм в орнаментальные элементы. Виды орнаментальных элементов и принципы их построения. Принципы декорирования орнаментом различных предметов быта.

2) білім алушы перспективамен танысады, мейлінше мәнерлі көру нүктесін іздеу, план мен кеңістіктікті жеткізу бойынша жұмыс істейді, композициядағы сәуле мен көлеңке түсініктерін зерттейді;
3) білім алушы композициялық нобайларды жасау білігін, тиісті форматты таңдау білігін, композициялық түпкі ойға мейлінше сәйкес келетін композициялық орталықты анықтауды және реңктік және түстік гамманы шешуді меңгереді.
51. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Композиция" түсінігін анықтау. Шығарма бөліктерінің өзара орналасуын, олардың бір-біріне және тұтастай бағынуын ұйымдастыратын шығарма құрылысының құрылымдық қағидаты. Композициямен жұмыс жасау кезеңдері. Композиция түрлері: статикалық, динамикалық, ашық, тұйық, жазықтықтық, кеңістіктік. Форматтағы суретті тұтастыру. Композиция элементтерін тұтастыру нобайлары: диагональдық, толқын тәрізді, шеңбер бойынша, үшбұрышты, текше түрінде және басқалары.
2-тақырып. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары. Бейнелеу өнерінің түрлері: көркемөнер, сызба, мүсін, сәулет өнері, сәндік-қолданбалы өнер. Бейнелеу өнерінің жанрлары: портрет, пейзаж, натюрморт, интерьер, тұрмыстық жанр, батальды, тарихи, мифологиялық, анималистикалық. "Жанрлық картина" түсінігі.
3-тақырып. Бейнелеу құралдары: сызық, нүкте, дақ. Негізгі бейнелеу құралдары - сызық, нүкте, дақ, оларды көркемөнерде, сызбада және бейнелеу өнерінің басқа түрлерінде қолдану. Сызық типтері. Штрихтау түрлері. Реңкті, түсті дақтарды жасау тәсілдері.
4-тақырып. Симметрия, асимметрия. Тепе-теңдік. Симметрия түрлері - осьтік, айналық, орталық. Табиғаттағы симметриялар үлгілері. Симметриядағы станокты және сәндік композиция. Симметриялық композициядағы тұрақтылық, тыныштық күйі. Масса, реңк, түс бойынша сюжеттік композиция бөліктерінің біркелкілігі. Композициядағы ассимметрия. Ассимметриялық композициядағы қозғалысты, тұрақсыздықты көрсету. Нысан, масса, реңк және түс айырмашылығындағы композициялық тепе-теңдікті сақтау.
5-тақырып. Ырғақ және ырғақтық қозғалыс. Композициядағы динамика және статика. Композиция элементтерінің (реңктік және түсті дақтардың, заттардың, фигуралардың, табиғат нысандарының, ою-өрнек элементтерінің) кезектесуі. Станокты және сәндік-қолданбалы өнер туындыларындағы ырғақ және ырғақтық қозғалыс. Өрнек түрлері - геометриялық, өсімдіктік, зооморфтық. Құрылу қағидаттары: тұйық (шеңберде, текшеде, ромбта және басқалары), ашық (жолақты, торлы).
6-тақырып. Туынды форматы және оның бейнелеу қасиеттері. Тұйық композиция және "ашық" композиция. Формат - композиция құралдарының бірі. Көркемдік ойды бейнелеу үшін суретшілер таңдайтын формат түрлері. Форматтың бейнелеу қасиеттері және мүмкіндіктері. Сюжетті ашудағы форматтың рөлі.
8-тақырып. Түстердің кереғарлық заңдылықтары. Нюанс. Колорит түсінігі. Реңктік және түстік кереғарлық. Көлемнің, фактуралардың, сипаттардың, табиғат көріністерінің және басқалардың кереғарлығы. Кереғарлық - композициядағы маңызды мағынаны көрсетуге арналған құрал ретінде. Бояу (колорит) - түстер гаммасы. Бояулардың кереғарлық және жақындатылған эмоциялық қасиеттері.
9-тақырып. Нысан мен мазмұн бірлігі. Композицияның барлық құрылым заңдылықтары мен құралдарының идея ойына бағынушылығы. Түс, жарық, өң және форма саны мен сапасы, ырғақ пен пластиканы көрсету, қозғалыс пен салыстырмалы тыныштық күйі және тағы басқа саны мен сапасының ара қатынасы. Бүкіл фигуралар мөлшерінің формат мөлшері мен нысанына, сюжеттік орталықтық композицияның басқа бөліктеріне қатынасы. Композиция бөліктері мен элементтері үйлесімділігінің ойымен сәйкестігі. Табиғаттың әртүрлі жанды және жансыз заттарын топтарға, түрлерге, нысан, мөлшер, фактура, мазмұн түсініктеріне біріктіретін белгілер.
10-тақырып. Түрлерге бөлу заңы. Түрлерге бөлу заңының негізгі үш белгісі. Іс-әрекет дамитын сипаттардың және жағдайлардың түрлері. Бейнедегі элементтердің түрлік, сипаттылық белгілерін (мөлшерлері, нысандары, фактуралары, мазмұны, сипатты элементтердің саны) беру. Іс-әрекеттің уақыттағы қозғалыс және даму сезімін беру, яғни сюжеттің алдындағы және кейінгі дамуы. Жаңалық факторы. Күнделікті өмірдегі әдеттегіні шығармашылық интерпретациялау, ғажайыптағы эстетикалық жаңалық.
11-тақырып. Сюжеттік-композициялық орталық. Көркемдік шығармадағы сюжеттік-композициялық орталықтың мәні. Композицияның геометриялық және мағыналық орталығы және олардың сипаттамалары. Сюжеттік-композициялық орталықтың орналасуының шығарманың ойына тәуелділігі. Алтын қиманың пропорциясына сәйкес бастының орналасуы - тұтастың үштен бірі, яғни бейненің жазықтықтағы тепе-теңдігі. Бастыны мөлшермен, түсімен, үйлесімімен, қалған бөлшектерін топтаумен ерекшелендіру.
12-тақырып. Стилизациялау. Бейнеленетін нысандарды суреті және түсі бойынша жинақтау және жеңілдету. Заттың "натуралық" бейнені стилизациялаудә әртүрлі әдістері. Стилизациялаудың белгілі мысалдары: мультипликация, эмблемалар, пиктограммалар, ою-өрнек, карикатура. Стилизациялаудың декоративті-қолданбалы өнерде, көркемөнерде, графикада, скульптурада қолдану. Стилизациялау дизайны құралы ретінде.
13-тақырып. Сызықтық және әуе перспективасы. Сызықтық перспективаны құру қағидаттары: орталық және бұрыштық. Түйісу нүктелері. Сурет салушыдан алыстаған сайын заттардың мөлшерлері мен түстерінің өзгеруі. Заттардың түсіне жарықтандырудың (күннің және айдың) ықпалы. Колориттің көмегімен тәулік уақытын беру.
14-тақырып. Көркемдік шығарма, көркемдік бейне. Көркемдік шығарманың мақсаты - көркемдік бейнені жасау. Көркемдік образдың сипаттық ерекшеліктері - нақты құралдар мен композиция әдістерімен құрылған үлгілік және даралық, мәнерлілік және эмоциялық, өміршеңдік және жаңалық. Көркемдік шығарманың белгілері: тақырыпты шешудегі жаңалығы, олардың образдық бірлігіндегі мазмұны мен нысанының мәнерлілігі, нақыштық өзінділігі, бірегей авторлық қолтаңбасы, композиция заңдарын ескере отырып композициялық құрылым. Көркемдік шығармадағы түстің, үйлесімдіктің және колориттің мәні.
15-тақырып. Көркемдік шығарманы талдау. Көркемдік шығарманы талдай білу - өнерді түсінудің негізі. Шығарманы (композициялық сызбаны) құру тәсілдері, ережелері, заңдары, құралдары. Көркемдік шығарманы талдау жүйелілігі.
16-тақырып. Сынақ сабағы.
17-тақырып. Иллюстрациядағы нысан мен түстегі сәнділіктің стилизациясы. Иллюстрациялау мақсаттары мен міндеттері туралы, иллюстрациялар түрлері туралы кіріспе әңгіме. Иллюстрацияларды орындауға қойылатын негізгі талаптар. Жұмысты орындау кезеңділігі. Бейнелерді ашудағы колориттің рөлі, оның мәнерлілігі, сипаты, эмоциялық күйі.
18-тақырып. Қазақ ою-өрнегі. Оюдың халық мәдениетіндегі маңызы. Қазақ оюлары элементтерінің символикасы. Өсімдік және жануарлар нысандарын өрнектік элементтерге стилизациялау. Өрнектік элементтердің түрлері және оларды құру қағидаттары. Әртүрлі тұрмыстық заттарды ою-өрнекпен декорирлеу қағидаттары.

52. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) имеет представление о композиции, как творческом процессе создания произведения с использованием определенных законов, правил и средств;
2) умеет самостоятельно выбирать основные изобразительные средства для передачи выразительности образа;
3) имеет представления о разнообразии видов и жанров изобразительного искусства;
4) владеет способами ритмических построений в орнаменте и тематической композиции;
5) понимает изобразительные свойства и возможности формата и умеют применяют его в различных жанрах изобразительного искусства;
6) знает приемы работы с материалами и инструментами;
7) правильно и последовательно работает над заданием;
8) владеет основами цветоведения: способы получения составных цветов, оттенков одного и того же цвета, светлых и темных оттенков, имеют понятие о теплой и холодной гамме, чувствовать эмоционально-смысловые значения цвета;
9) умеет компоновать в разных форматах;
10) умеет подчинять второстепенные элементы композиции главным в их взаимной связи и согласованности;
11) знает основные приемы стилизации и применяют их в творческих композициях;
12) умеет обобщать представления о типичных, характерных признаках образов, ситуаций, явлений;
13) имеет представления о линейной и воздушной перспективе;
14) умеет подчинять все выбираемые средства композиционного построения содержанию произведения в соответствии с замыслом;
15) знает основные принципы построения художественного произведения, обеспечивающие его целостность;
16) имеет понятие о художественном произведении, художественном образе и их неразрывной взаимосвязи;
17) умеет на основе знаний законов, правил и приемов композиции самостоятельно анализировать художественное произведение;
18) умеет самостоятельно проводить исследовательские виды деятельности в подборе информационно-теоретического материала для творческой композиции;
19) умеет грамотно поэтапно вести длительную творческую работу;
20) имеет представление о характере казахских орнаментальных мотивов и принципах их построения.
53. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с законами и правилами композиции в жанровой картине, монументально-декоративными видами изобразительного искусства, видами плаката;
2) продолжается освоение различных художественных материалов, техник работы над композицией, которые способствуют развитию их фантазии и творческого потенциала обучающегося.
54. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Сюжетная композиция. Беседа о бытовом жанре. Законы и правила композиции в жанровой картине. Отражение темы, сюжета. Сюжетно-композиционный центр. Цветовой и тоновой строй композиции. Линейная и воздушная перспектива в композиции.
Тема 2. Монументально-декоративные виды изобразительного искусства. Вводная беседа о монументально-декоративных видах изобразительного искусства (витраж, мозаика, настенное живописное панно), а также таких декоративных видах, как гобелен, батик, чий – циновка шим-ши. Технология
Тема 3. Плакат. Искусство плаката, как вид графики. Краткие сведения об истории плаката и его видах: рекламный, экологический, политический, информационный, плакат-афиша другие Требования к композиционному построению плаката. Роль шрифта в плакате. Содержание текста в плакате, его краткость, отражающая суть темы. Применение компьютерных технологий в работе над эскизом плаката.
Тема 4. Жанровая многофигурная и многоплановая композиция. Казахские национальные традиции в проведении праздника "Наурыз". Особенности и атрибуты национальных танцев, костюмов, конноспортивных игр. Пейзаж и архитектура в раскрытии темы. Национальные праздники в разных странах.

52. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) композицияны - белгілі бір заңдарды, ережелерді және құралдарды қолдана отырып, туынды жасаудағы шығармашылық үдеріс ретінде түсінеді; 2) бейненің мәнерлілігін көрсету үшін негізгі бейнелеу құралдарын өз бетімен таңдай біледі;
3) бейнелеу өнерінің алуан түрлері мен жанрлары туралы түсінеді;
4) ою-өрнек пен тақырыптық композициялардағы ырғақ тәртібі әдістерін біледі;
5) бейнелеу қасиеттері мен форматтың мүмкіндіктері туралы түсіну, оларды бейнелеу өнерінің түрлі жанрларында пайдалана біледі;
6) материалдармен және аспаптармен жұмыс істеу тәсілдерін меңгереді;
7) тапсырмамен жұмыс істеу сатыларын дұрыс жүргізеді;
8) түсті таңдау негіздерін меңгеру: құрамдас түстерді алу тәсілдері,бір түстің түсі мен өңі, ашық және қара түстерді, жылы және суық гаммалар туралы түсініктің болуы, түстердің эмоциялық-мағыналылық мәндерін сезіне білу дағдыларына ие;
9) түрлі форматтарда біріктіре алады;
10) өзара байланысы мен қиысуында композицияның басты элементтеріне қосалқыларды бағындыра біледі;
11) стилизациялаудың негізгі әдістерін білу және оларды шығармашылық композицияларда қолдана біледі;
12) образдардың, оқиғалардың, құбылыстардың үлгілік, өзіндік белгілері туралы түсініктерді жалпылай алады;
13) сызықтық және ауа перспективасы туралы түсініктері бар;
14) композициялық құрылымның барлық таңдалған құралдарын негізгі ойға сәйкес туындының мазмұнына бағындыра біледі;
15) көркемдік туындының тұтастығын қамтамасыз ететін негізгі құрастыру қағидаттарын біледі;
16) көркемдік туынды және көркемдік образ, олардың ажырамас өзара байланысы туралы түсінеді;
17) композиция заңдары, ережелері және тәсілдері білімі негізінде көркемдік туындыны өз бетімен талдай біледі;
18) ығармашылық композиция үшін ақпараттық-теориялық материалды таңдауда өз бетімен зерттеу жұмыстарын жүргізе біледі;
19) күрделі шығармашылық жұмысты сауатты кезең-кезеңмен жүргізе біледі;
20) қазақ ою-өрнектері сарынының ерекшелігі және оларды құру қағидаттары туралы түсінеді.
53. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы жанрлық суреттегі композицияның заңдарымен және ережелерімен, бейнелеу өнерінің монументалды-сәндік түрлерімен, плакаттың түрлерімен танысады;
2) білім алушылардың қиялын және шығармашылық әлеуетін дамытуға ықпал ететін көркемдік материалдарды, композициямен жұмыс істеу техникасын меңгеру жалғастырылады.
54. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сюжеттік композиция. Тұрмыстық жанр туралы әңгіме. Жанрлық картинадағы композицияның заңдары мен ережелері. Тақырыпты, сюжетті бейнелеу. Сюжеттік-композициялық орталық. Композицияның түстік және үйлесімдік құрылымы. Композициядағы сызықтық және ауалық композиция.
2-тақырып. Бейнелеу өнерінің сәнді-монументальді түрлері. Бейнелеу өнерінің сәнді-монументальді түрлері (витраж, мозаика, қабырғалық көркем панно), сондай-ақ гобелен, батик, ши - циновка шим-ши сияқты сәндік түрлер туралы кіріспе әңгіме. Бұл шығармалардың орындау технологиясы және оларды нобайлауға қойылатын талаптар.
3-тақырып. Плакат. Графика түрі ретіндегі плакат түрі. Плакат тарихы туралы, оның: жарнамалық, экологиялық, саяси, ақпараттық, плакат-афиша және тағы сол сияқты түрлері туралы қысқаша мәліметтер. Плакаттағы шрифтің рөлі. Плакаттағы мәтіннің мазмұны, оның тақырыптың мәнін ашатындай қысқалылығы. Плакат сұлбасымен жұмыс жасау кезінде компьютерлік технологияларды қолдану.
4-тақырып. Жанрлық көпфигуралық және көпкөріністік композиция. "Наурыз" мейрамын өткізудегі қазақтың ұлттық дәстүрлері. Ұлттық билердің, костюмдердің, ат жарыстық-спорттық ойындардың ерекшеліктері. Тақырыпты ажудағы пейзаж бен сәулет. Әртүрлі елдердегі ұлттық мерекелер.

54. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) умеет выполнять многофигурные композиции с передачей большой глубины пространства;
2) органично вписывает архитектуру и группы людей в пейзаж;
3) умеет соизмерять элементы композиции на переднем и заднем планах;
4) умеет передавать линейную и воздушную перспективу в жанровых композициях;
5) умеет передавать эмоциональную выразительность сюжета через линейное, цветовое и тоновое решение с учетом времени года и времени суток;
6) знает пропорции, возрастные и индивидуальные особенности строения фигуры человека, животных и умеют передавать их движение во взаимодействии друг с другом;
7) умеет определять сюжетно-композиционный центр и на основе знаний законов, правил и средств композиции подчинять компоновку частей общему идейному замыслу;
8) имеет представление о монументально – декоративных видах изобразительного искусства;
9) понимает принципы стилизации и применяют их в изображении растений, животных, птиц, насекомых, людей;
10) владеет способами раскрытия содержания с помощью лаконичного изображения и краткого текста в плакате;
11) умеет применять в своих работах различные живописные техники, а также использовать изобразительные возможности различных художественных материалов;
12) умеет применять полученные знания, навыки и умения в практической работе;
13) умеет оценивать уровень собственных достижений с учетом мотивации саморазвития.
55. Программные требования в 3 классе:
1) осваиваются навыки выполнения композиционных набросков с натуры и по представлению;
2) обучающийся учится передавать глубину пространства с использованием линейной и воздушной перспективы и органично вписывать архитектурные элементы и группы людей в пейзаж;
3) выполняется многоплановая композиция в жанре городского пейзажа, осваиваются портретный жанр, художественное оформление книги.
56. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Многоплановая композиция в жанре городского пейзажа. Жанр пейзажа и о его виды. Город, как художественный образ. Композиционное построение городского пейзажа. Сюжетно композиционный центр и вспомогательные центры композиции.
Тема 2. Многоплановая композиция. Казахский фольклор в художественных образах. Фольклор в жанрах станковой живописи: историческом, мифологическом и бытовом. Богатство языка, разнообразие социальных типов, мудрость, поучительность и юмор в казахских сказках, эпосе и других произведениях устного народного творчества. Быт казахского народа, национальный костюм, домашняя утварь, народные танцы и игры, как неотъемлемая часть фольклорных произведений.
Тема 3. Художественное оформление книги. Краткие сведения из истории книгопечатания и книжной графики. Структура и элементы оформления книги, виды иллюстраций. Роль художника-иллюстратора в знакомстве читателя с литературным произведением. Разнообразие стилей и техник выполнения иллюстраций в творчестве ведущих мастеров книжной графики (Е. Кибрик, Кравченко, Агин, Фаворский). Композиция книжной страницы. Роль шрифта в оформлении книги. Сюжетное содержание иллюстраций.
Тема 4. Портрет. Портретный жанр и виды портрета (погрудный, поясной, в полный рост, парный, групповой портрет). Характер и настроение в портрете. Роль колорита в передаче эмоционального содержания портрета. Роль дополнительных элементов композиции, атрибутов в раскрытии портретного образа. Синтез жанров, позволяющий расширить тематику портрета (например, соединение портретного и бытового жанров, портрет в пейзаже другие).

54. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) неғұрлым терең кеңістікті бере отырып, көпфигуралы композицияларды орындай алады;
2) сәулет пен адамдар топтарын пейзажға үйлесімді қосады;
3) алдыңғы және артқы көріністеріндегі композициялар элементтерін салыстыра біледі;
4) жанрлық композицияларда сызықтық және әуелік перспективаны береді;
5) жыл мерзімін және тәулік уақытын ескере отырып, сызықтық, түстік және үндестік шешім арқылы сюжеттің эмоциялы мәнерлілігін бере алады;
6) адам мен жануарлар фигурасының пропорцияларын, құрылымдарының жастық және жеке-дара ерекшеліктерін білуді және олардың өзара қатынастарындағы қимылдарын бере біледі;
7) сюжеттік-композициялық орталықты анықтай білу және композициялар заңдарын, ережелері мен құралдарын білуінің негізінде бөліктердің реттелуін жалпы идеялық ойға бағындыра алады;
8) бейнелеу өнерінің сәнді-монументальді түрлері туралы түсініктерге ие;
9) нақыштау қағидаттарын түсінеді және оларды өсімдіктерді, жануарларды, құстарды, ұсақ жәндіктерді, адамдарды бейнелегенде қолдануды біледі;
10) плакатта ықшамды бейнелеу және қысқа мәтін арқылы мазмұнды ашудың тәсілдерін игерген;
11) өз жұмыстарында түрлі көркемдік техниканы пайдалана білу, сондай-ақ түрлі көркем материалдардың бейнелеу мүмкіндіктерін пайдалана алады;
12) алынған білімдерін, дағдылары мен біліктерін тәжірибелік жұмыста дербес, сауатты қолданады;
13) өзін өзі дамыту уәждемесін ескере отырыпөзінің жетістік деңгейін бағалайды.
55. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) натурадан және елестетуі бойынша композициялық нобайларды орындау дағдылары меңгеріледі;
2) білім алушы сызықтық және әуе перспективасын қолдана отырып кеңістіктің тереңдігін жеткізуді және адамдардың топтары мен пейзажға сәулет элементтерін үйлесімді қосадуды үйренеді;
3) қалалық пейзаж жанрындағы көпжоспарлы композиция орындалады, портрет жанры, кітапты көркемдеп безендіру меңгеріледі.
56. 3-сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қалалық пейзаж жанрындағы көп көріністі композиция. Пейзаждың жанры және оның түрлері. Қала - өркемдік бейне. Қалалық пейзаждың композициялық құрылымы. Сюжеттік-композициялық орталық және композицияның қосалқы орталықтары.
2-тақырып. Көпжоспарлы композиция. Көркемдік образдардағы қазақ фольклоры. Станокты көркемөнер жанрларындағы фольклор: тарихи, мифологиялық және тұрмыстық. Тілдің байлығы, әлеуметтік түрлердің әралуандылығы, даналық, қазақ ертегілеріндегі, эпосындағы және халық ауыз шығармашылығындағы ғибраттылық пен әзіл-оспақ. Қазақ халқының тұрмысы, үй жиһаздары, халық билері мен ойындары фольклорлық шығармалардың ажырамас бөлігі ретінде.
3-тақырып Кітаптың көркемдік ресімделуі. Кітап шығару және кітап графикасы тарихынан қысқаша мәліметтер. Кітапты ресімдеу құрылымы және элементтері, иллюстрациялар түрлері. Әдеби шығармамен білім алушының танысуындағы суретші-иллюстратордың рөлі. Кітап графикасының жетекші шеберлерінің шығармашылығындағы иллюстрацияларды орындаудың стилдері мен техникаларының әралуандығы (Е. Кибрик, Кравченко, Агин, Фаворский). Кітап парағының композициясы. Кітапты ресімдеудегі шрифттің рөлі. Иллюстрациялардың сюжеттік мазмұны.
4-тақырып. Портрет. Портреттік жанр және портрет түрлері (кеудеден жоғары, белден жоғары, толық түскен, жұпталып түскен, топтық портрет). Портреттегі мінез бен көңіл-күй. Портреттің эмоциялық мазмұнын берудегі колориттің рөлі. Портреттік образды ашудағы композицияның қосымша элементтерінің, атрибуттарының рөлі. Портреттің тақырыбын ашуға мүмкіндік беретін жанрлар синтезі (мысалы, портреттік және тұрмыстық жанрларды құрастыру, пейзаждағы портрет).

57. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет размещать фигуры в многофигурной, многоплановой композиции в соответствии с общим идейным замыслом, компоновать их в группы, распределяя на переднем и заднем планах;
2) умеет передавать глубину пространства с использованием линейной и воздушной перспективы и органично вписывать архитектурные элементы и группы людей в пейзаж;
3) владеет навыками передачи пропорций возрастных особенностей, индивидуальных характеристик, выразительных жестов людей во взаимодействии друг с другом;
4) имеет представление о разнообразии выразительных средств, композиционных приемов, техники исполнения для передачи психологических характеристик образов главных героев;
5) умеет обобщать индивидуальные и типических черты характера человека, элементов окружающей обстановки, атрибутов в раскрытии портретного образа;
6) умеет самостоятельно переносить ранее усвоенные знания и умения.
58. Программные требования в 4 классе:
1) определение темы проектов итоговой аттестации, составляется концепция серий, собирается и обрабатывается материал, создаются зарисовки, эскизы;
2) ознакомление обучающегося с этапами работы над творческим итоговым проектом, возможными техническими приемами исполнения, особенностями основного эскизирования в станковых и декоративно-прикладных видах проекта.
59. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Итоговая аттестация. Поиск темы для итоговой аттестации. Выстраивание концепции серии, собирание и обработка материала, зарисовки, эскизы. Создание серии, связанной единством замысла. Поиски графических и живописных решений, как отдельных листов, так и всей серии в целом. Индивидуальная работа над композицией.
Предварительное масштабное эскизирование. Виды и жанры изобразительного искусства. Разнообразие возможных тем и творческих методов их воплощения в художественных образах. Технология материалов и возможные технические приемы исполнения. Этапы работы над персональным творческим итоговым проектом.
Тема 2. Работа над основными эскизами по утвержденным темам проектов итоговой аттестации. Основное эскизирование – процесс окончательного определения творческого метода решения утвержденной темы. Особенности основного эскизирования в станковых и декоративно-прикладных видах проекта: в натуральную величину ("картон"), в определенном масштабе (не менее формата А3), в материале (декоративно-прикладное искусство, скульптура).
Тема 3. Работа над проектом выпускного экзамена в оригиналах. Выполнение оригиналов – это процесс переноса на выбранные форматы и в материал отработанных в эскизах композиционных решений, с учетом всех замечаний и рекомендаций по доработке проекта и исправлению недостатков.
Тема 4. Завершение работы над проектом выпускного экзамена. Заключительный этап выполнения основной части проекта выпускного экзамена.
Тема 5. Завершение проекта выпускного экзамена. Консультации, предшествующие защите проекта. Оформление проекта выпускного экзамена.

57. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) көп фигуралы, көп жоспарлы композицияларда жалпы идеялық ойға сәйкес фигураларды алдыңғы және артқы көріністер арасында бөле отырып, орналастыра білу;
2) сызықтық және ауалық перспективаларды пайдалана отырып кеңістіктің тереңдігін бере білу және сәулеттік элементтер мен адамдар тобын пейзажға үйлесімді енгізу;
3) пропорцияларды, жастық ерекшеліктерді, жеке сипаттамаларды, адамдардың бір бірімен өзара қатынастарындағы көрнекі ишараттарын беру дағдаларын иелену;
4) бас кейіпкерлер бейнелерінің психологиялық сипаттамаларын беру үшін көрнекі құралдардың, композициялық тәсілдердің, орындау техникасының әралуандылығы туралы түсіну;
5) портреттік бейнені ашу кезінде адамның дара және мінездерінің сипаттарын аша білу, қоршаған ортаның элементтерін, атрибуттарын жинақтауды қолдана білу;
6) бұрын игерілген білімдері мен біліктерін шығармашылық жұмысқа оны бірегей тәсілмен шешу жолымен дербес ауыстыра білу.
58. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қорытынды аттестаттау жобаларының тақырыптарын анықтау, бөлімдердің тұжырымдамалары әзірленеді, материалдар жинастырылады және өңделеді, сызбалар, эскиздер жасалады;
2) білім алушының қорытынды шығармашылық жобамен жұмыс істеу кезеңдерімен, орындаудың болжамды техникалық тәсілдерімен, жобаның станокты және сәндік-қолданбалы түрлеріндегі негізгі эскиздеу ерекшеліктерімен танысуы.
59. 4-сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қорытынды аттестаттау. Қорытынды аттестаттауға арналған тақырыпты іздеу. Бөлімдерінің тұжырымдамаларын құру, материалдарды іздеу және өңдеу, сызбалар, нобайлар. Бір түпкі оймен байланыстырылған бөлімдерді құру. Жеке парақта, толық бөлім түріндегі сызбалық және кескіндемелік шешімдерді табу. Композициядда жеке жұмыс жасау.
Алдын ала масштабтық эскиздеу. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары. Болуы мүмкін тақырыптардың сан алуандылығы және оларды көркемдік бейнелерде іске асырудың шығармашылық әдістері. Материалдар технологиясы және оларды орындаудың мүмкін технологиялық әдістері. Дербес шығармашылық қорытынды жобамен жұмыстың кезеңдері.
2-тақырып. Қорытынды аттестаттаудың бекітілген тақырыптары бойынша негізгі эскиздермен жұмыс. Негізгі эскиздеу - бекітілген тақырыпты шешудің шығармашылық әдісін түпкілікті анықтау процесі. Жобаның станокты және декоративті-қолданбалы түрлеріндегі негізгі эскиздеудің ерекшеліктері: нақты мөлшерінде ("қалың қатырма қағаз"), белгіленген масштабта (А3 форматынан кем емес), материалда (қолданбалы-сәндік өнер, мүсін).
3-тақырып. Түпнұсқадағы бітіру емтиханының жобасымен жұмыс. Түпнұсқаларды орындау - бұл жобаны пысықтау және кемшіліктерді жою бойынша барслық ескертулер мен ұсынымдарды ескере отырып, композициялық шешімдердің нобайларында пысықталып, таңдалып алынған форматтар мен материалға түсіру үрдісі.
4-тақырып. Бітіру емтиханының жобасымен жұмысты аяқтау. Бітіру емтиханының негізгі бөлігін орындаудың қорытынды кезеңі.
5-тақырып. Бітіру емтиханының жобасын аяқтау. Жобаны қорғау алдындағы дайындықтар. Бітіру емтиханының жобасын ресімдеу.

60. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет применять полученные знания, умения и навыки свободного владения изобразительной грамотой в создании самостоятельной творческой работы;
2) определяет приемы стилизации изображения, умеет выбрать технику исполнения проекта через эксперименты в материале;
3) применяет приобретенные практические навыки по станковой композиции, рисунку, живописи, графике, скульптуре, прикладной композиции в предварительных разработках дипломного проекта;
4) умеет анализировать эстетические достоинства, уровня художественности предлагаемых образов, стилевого своеобразия;
5) умеет самостоятельно определять сюжетно-композиционный центр, смысловую доминанту, цвето-тональное решение в творческой работе;
6) знает практические приемы обобщения, тщательной детализации изображения (изделия) и его целостности;
7) понимает особенности различных видов изобразительного искусства их взаимосвязь в жанрах, стилях и их художественное значение;
8) умеет самостоятельно выявлять оригинальность идеи будущего проекта (аналитический поиск решения темы через разработку вариантов ее творческого воплощения в набросках, зарисовках, маленьких эскизах)
9) умеет видеть альтернативу решения композиции разными изобразительными средствами и приемами построения дипломного проекта;
10) умеет видеть возможности реализации практического воплощения идеи в разных вариациях;
11) умеет самостоятельно определять задачи убедительного, аргументированного обоснования выбора темы проекта и методов творческого воплощения своего замысла, как в письменном виде, так и в диалоговой форме,
12) умеет выявлять социально-экономическую значимость полученных знаний, оценивать самостоятельно достоверность результата;
13) владеет различными графическими и живописными техниками, техническими приемами работы с художественными материалами;
14) умеет передавать композиционное равновесие на листе при асимметричном заполнении плоскости;
15) умеет использовать линейную и воздушную перспективу, освещение, пространство;
16) умеет передавать индивидуальные особенности внешности человека;
17) умеет подмечать контрасты и конфликты;
18) умеет использовать разные техники и приемы работы;
19) умеет применяют на практике законы композиции и цветоведения.
61. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) законы композиции: цельности, типизации, контрастов, подчиненности всех закономерностей и средств композиции единому замыслу;

60. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) өз бетінше шығармашылық жұмысты жүргізуде кескіндеме сауатын еркін меңгеруде алған білімдерін, біліктерін мен дағдыларны қолдана біледі;
2) стилистикалық ұстанымды қалыптастыру, бейнені стилизациялаудың тәсілдерін анықтау, материалдағы тәжірибелер арқылы жобаны орындау техникасын таңдай алады;
3) диплом жобасының алдын ала әзірлемелеріндегі станокты композиция, сурет, көркемөнер, графика, скульптура, қолданбалы композиция бойынша қалыптасқан практикалық дағдыларын қолдана алады;
4) ұсынылатын образдардың, нақыштық ерекшеліктің эстетикалық құндылықтарын, көркемдік деңгейін талдай біледі;
5) шығармашылық жұмыстағы сюжеттік-композициялық орталықты, мағыналық доминантаны, түстік-үйлесімділік шешімді дербес анықтайды;
6) жалпылаудың практикалық тәсілдерін, бейнені (бұйымды) мұқият бөлшектеуді және оның тұтастығын біледі.
7) бейнелеу өнерінің әртүрлі түрлерінің ерекшеліктерін, олардың жанрларындағы, нақыштарындағы өзара байланысты және олардың көркемдік мағынасын түсінеді;
8) болашақ жоба идеясының бірегейлігін дербес айқындау - кесіндемелерде, суреттемелерде, кішкентай эскиздерде оның шығармашылық іске асырылуының нұсқаларын әзірлеу арқылы тақырыптың шеміні талдамалы іздейді;
9) бітіру жұмысын қалыптастырудың әртүрлі көркемөнер құралдарымен және тәсілдерімен композицияны шешудің баламасын көре біледі;
10) түрлі варияциялардағы идеяларды тәжірибе жүзінде іске асыру мүмкіндіктерін көрсете біледі;
11) жазбаша түрде де, диалогтық түрде де өз ойының шығармашылық іске асырылуын әдістерін және тақырыпты таңдаудың сенімді, дәлелді негіздемелерін дербес анықтау міндеттері;
12) алынған білімдердің әлеуметтік-экономикалық маңыздылығы нықтау, нәтиженің шынайылылығын дербес бағалайды;
13) көркемдік матиериалдармен жұмыстың түрлі графикалық және көркемөнер техникаларын, техникалық тәсілдерін игереді;
14) жазықтықты асимметриялық толтырудағы парақтағы композициялық тепе-теңдікті жеткізеді;
15) сызықтық және ауалық перспективаларды, жарқыты, кеңістікті қолданады;
16) адамның сыртқы келбетінің даралығын жеткізеді;
17) түстердің кереғарлықтары мен байланыстарды байқайды;
18) жұмыстың түрлі техникалары мен тәсілдерін пайдаланады;
19) композиция мен түсті жүргізудің негізгі заңдылықтарын тәжірибеде қолдануыды меңгереді.
61. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) композицияның заңдылықтарын: тұтастық, типтендіру, кереғарлық, композицияның барлық заңдылықтар мен құралдарының бір түпкі ойға бағынуы;

2) правила композиции: передача ритма, выделение сюжетно-композиционного центра, симметрия, асимметрия, расположение главного на втором пространственном плане, формат и масштаб, статика и динамика;
3) приемы композиции;
4) основные элементы композиции;
5) закономерности построения художественной формы;
6) принципы сбора и систематизации подготовительного материала и способы его применения для воплощения творческого замысла;
7) профессиональную терминологию;
8) закономерности построения художественной формы и особенности ее восприятия и воплощения.
Выпускник умеет:
1) применять полученные знания о выразительных средствах композиции (ритме, линии, силуэте, тональности и тональной пластике, цвете, контрасте) в композиционных работах;
2) использовать средства живописи, их возможности;
3) находить живописно-пластические решения для каждой творческой задачи;
4) использовать средства живописи и рисунка, их изобразительно-выразительные возможности.
У выпускника сформированы навыки:
1) работы по композиции;
2) последовательного осуществления работы по композиции.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
62. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
63. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (анализ художественного произведения), во втором полугодии: экзамен (орнаментальная композиция с введением фигур животных, птиц, рыб, насекомых, растений);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (эскиз витража, мозаики, настенной росписи, гобелена – по выбору обучающегося), во втором полугодии: экзамен (многофигурная многоплановая композиция с отражением национальной тематики);
3) 3 класса – в первом полугодии: зачет (композиция по мотивам произведений казахского устного народного творчества), во втором полугодии: экзамен (творческий портрет по представлению на передачу психологической характеристики и настроения);
4) 4 класса – в первом полугодии: зачет (эскиз проекта), во втором полугодии: экзамен (защита итогового творческого проекта).
64. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – самостоятельное выполнение, учебные задачи решены на высоком уровне, работа отличается оригинальностью идеи, грамотным исполнением, творческим подходом;

2) композиция ережелерін: ритмді жеткізу, сюжеттік-композициялық орталықты ерекшелеу, симметрия, асимметрия, негізгінің екінші кеңістіктік планда орналасуы, формат және өлшем, статика және динамика;
3) композицияның тәсілдерін;
4) композицияның негізгі элементтерін;
5) көркемдік форманы құрудың заңдылықтарын;
6) дайындық материалдарын жинау және жүйелеу қағидаттары және шығармашылық ойды іске асырудағы оны қолдану тәсілдерін;
7) кәсіби терминдердін;
8) көркемдік форманы құру заңдылықтарын және оны қабылдаудың және іске асырудың ерекшеліктерін біледі.
Түлек:
1) композицияның мәнерлік құралары туралы алған білімдерін (ритм, сызық, сұлба, реңктілік және реңктік пластика, түс, кереғарлық) композициялық жұмыстарда қолданады;
2) кескіндеменің құралдарын, олардың мүмкіндіктерін қолданады;
3) әрбір шығармашылық міндеттер үшін кескіндемелік-пластикалық шешімдерді табады;
4) кескіндеме мен суреттің құралдарын, олардың бейнелеу-мәнерлеу мүмкіндіктерін қолдана алады.
Түлекте:
1) композиция бойынша жұмыс;
2) композиция бойынша жұмысты ретімен іске асыру дағдыраы қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
62. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда, көрмелерде алған бағаларынан құралады.
63. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (көркемдік шығарманы талдау), екінші жартыжылдықта: емтихан (жануарлардың, құстардың, балықтардың, жәндіктердің, өсімдіктердің фигуралары енгізілген өрнекті композиция);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (витраж эскизі, мозаикалар, қабырға жазбалары, гобелен - білім алушының таңдауы бойынша), екінші жартыжылдықта: емтихан (ұлттық тақырып көрінетін көпфигуралы көпжоспарлы композиция);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (қазақтың ауызша ұлттық шығармашылығының туындыларының желісі бойынша композиция), екінші жартыжылдықта: емтихан (психологиялық мінез бен көңіл-күйді жеткізуге арналған елестетуі бойынша салынған шығармашылық портрет);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (жобаның эскизі), екінші жартыжылдықта: емтихан (қорытынды шығармашылық жобаны қорғау).
64. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - өз бетінше орындалуы, оқу міндеттері жоғары деңгейде орындалған, жұмыс идеясының ерекшелігімен, сауатты орындалуымен, шығарамашылық тәсілімен ерекшеленеді;

2) оценка "4" "хорошо" – работа выполнена, поставленные учебные задачи решены, наличие незначительных ошибок;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – работа выполнена, имеются грубые ошибки;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – полное несоответствие требованиям, уровень выполнения проекта не соответствует этапу обучения, учебная задача не выполнена;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 7
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Прикладная композиция" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Прикладная композиция" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Прикладная композиция".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) асимметрия – отсутствие или нарушение симметрии при организации пространственной композиции;
2) гармония в изобразительном искусстве – сочетание форм или цветов, взаимосвязь частей изображения, обладающие наибольшей согласованностью и в связи с этим наиболее благоприятные для зрительного восприятия;
3) детализация – тщательная проработка деталей изображения;
4) колорит – взаимоотношение всех цветов в картине, подчиненное общему тону, ее цветовой строй;
5) композиция – важнейший организующий компонент художественной формы, придающий произведению единство и цельность, соподчиняющий его элементы друг другу и всему замыслу художника;
6) декор – система украшений сооружения (фасада, интерьера) или изделия;
7) симметрия – принцип гармонизации художественного произведения в изобразительном, декоративно-прикладном искусстве и архитектуре, основанный на фундаментальном свойстве действительности;
8) орнамент – узор, основанный на повторе и чередовании составляющих его элементов;
9) стилизация в искусстве – намеренная и подчеркнутая имитация характерных особенностей стиля или исторической эпохи;
10) равновесие – состояние композиции, при котором все элементы сбалансированы между собой.
3. Цель Программы: создание условий духовно-нравственного развития личности, обучающегося на основе приобретенных им в процессе освоения Программы учебного предмета художественно-исполнительских и теоретических знаний, умений и навыков.

2) "4" "жақсы" бағасы - жұмыс орындалған, қойылған оқу міндеттері шешілген, шағын қателері бар;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - жұмыс орындалған, өрескел қателері бар;
4) "2" "қанағаттанарлық емес бағасы" - талаптарға толық сәйкес келмеу, жобаның орындалу деңгейі оқу кезеңіне сәйкес келмейді, оқу міндеті орындалмаған;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - жұмыс оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
7-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Қолданбалы композиция" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Қолданбалы композиция" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қолданбалы композиция" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) асимметрия - кеңістіктік композицияны ұйымдастыру кезіндегі симметрияның болмауы немесе бұзылуы;
2) бейнелеу өнеріндегі үйлесімділік - формалар мен түстердің үйлесімділігі, мейлінше үлкен үйлесімділікке ие болатын және осыға байланысты көру арқылы қабылдауға барынша жағымды бейне бөліктерінің өзара байланысы;
3) бөлшектеу - бейненің бөлшектерін мұқият өңдеу;
4) колорит - суреттегі жалпы реңкке бағындырылған барлық түстердің өзара байланысы, оның түстік қатары;
5) композиция - көркемдік форманы ұйымдастыратын маңызды компонент, шығармаға бірлік пен тұтастық, оның элементтерін бір-біріне бағындыруды және суретшінің барлық ойын жеткізеді;
6) сәндік - ғимаратты (алдыңғы бетін, интерьерді) немесе бұйымды безендіру жүйесі;
7) симметрия - шынайылықтың фундаменталды қасиеттеріне негізделген бейнелеу, қолданбалы-сәндік өнеріндегі және құрылыстағы көркемдік шығармаларды үйлестіру қағидаты;
8) орнамент - құрамдас элементтерінің қайталануы және кезектесуіне негізделген өрнек;
9) өнердегі стильдеу - стильдерге немесе тарихи кезеңдерге тән ерекшеліктерді арнайы немесе ерекшелеп ұқсату;
10) тепе-теңдік - барлық элементтері өзара тепе-теңдестірілген композицияның күйі.
3. Бағдарламаның мақсаты: Бағдарламаны меңгеру процесінде алған көркемдік-орындаушылық және теориялық білімдері, біліктері және дағдылары негізінде білім алушы тұлғасының рухани-адамгершілік дамуына жағдай жасау.

4. Задачи Программы:
1) знакомство с основными законами, закономерностями, правилами и приемами композиции, применение их в различных материалах и техниках;
2) знакомство с лучшими образцами самодеятельного искусства, в которых ярко выражено творческое начало;
3) изучение выразительных возможностей тона и цвета;
5) обучение навыкам самостоятельной работы с подготовительными материалами: этюдами, набросками, эскизами;
6) приобщение обучающихся к различным видам народного и нетрадиционного декоративно-прикладного искусства;
7) понимание художественно-выразительных особенностей языка декоративно-прикладного искусства;
8) приобретение обучающимся опыта творческой деятельности;
9) развитие творческой активности и художественных способностей обучающихся;
10) овладение духовными и культурными ценностями народов мира.
5. Срок освоения Программы – три года. По заявлению родителей обучающихся срок освоения Программы увеличивается на один год для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу. Обучение начинается со 2 класса. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области изобразительного искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:

4. Бағдарламаның міндеттері:
1) композицияның негізгі заңдарымен, заңдылықтарымен, ережелерімен және тәсілдерімен танысу, оларды әртүрлі материалдарда және техникаларда қолдану;
2) шығармашылық бастамалар анық көрінетін көлөнердің озық үлгілерімен танысу;
3) реңк пен түстің мәнерлеу мүмкіндіктерін үйрену;
4) дайындық материалдарымен: этюдтермен, нобайлармен, эскиздермен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларына оқыту;
5) білім алушыларды халықтық және дәстүрлі емес сәндік-қолданбалы өнердің түрлеріне араластыру;
6) сәндік-қолданбалы өнер тілінің көркемдік-мәнерлік ерекшеліктерін түсіну;
7) білім алушылардың шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
8) білім алушылардың шығармашылық белсенділіктерін және көркемдік қабілеттерін дамыту;
9) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жылды құрайды. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ көркемөнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір жылға ұлғайтылуы мүмкін.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту 2 сыныптан басталады. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
9. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, бейнелеу өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағытталған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:

26. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
27. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
28. Содержание пояснительной записки:
1) Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
29. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
30. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
31. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
32. Программа формирует объем знаний о видах декоративно-прикладного искусства: художественная керамика, роспись и резьба по дереву, роспись по стеклу, художественная обработка металла, батик, гобелен, художественная вышивка, мягкая игрушка с применением знаний по черчению, технологии и практических навыков использования инструментов.
33. Обучающийся изучает технологии различных видов народных декоративных промыслов и ремесел, учится работать с материалами, инструментами, наглядным материалом, овладевает навыками по выполнению декоративных работ.
34. Работа на занятиях ведется по принципу от простого к сложному: от схематичных линейных разработок, тоновых и цветовых эскизов к выполнению самой работы.
35. В каждом классе с учетом возрастных особенностей обучающихся задания постепенно усложняются в зависимости от технологии изготовления изделия и требуемой техники безопасности при работе с материалами и инструментами.
36. Схема этапов выполнения станковой композиции:

26. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
27. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
28. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) аталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
29. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
30. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
31. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
32. Бағдарлама сызу, технология пәндері бойынша білімді және құралдарды қолданудың практикалық дағдыларын пайдалана отырып сәндік-қолданбалы өнердің түрлері туралы: көркемдік кермика, жазба және ағашты ою, шыныға жазу, металды көркемдік өңдеу, батик, гобелен, көркемдік кестелеу, жұмсақ ойыншық (мектептің таңдауы бойынша) білімді қалыптастырады.
33. Білім алушы халықтық сәндік кәсіп пен қолөнердің түрлерінің технологияларын үйренеді, материалдармен, құралдармен, көрнекілік материалдармен жұмыс істеуді үйренеді, сәндік жұмыстарды орындау бойынша дағдыларды меңгереді.
34. Сабақтардағы жұмыс жеңілден күрделіге қағидаты бойынша жүргізіледі: сызбалық сызықтық әзірлемелерден, реңктік және түстік эскиздерден бастап жұмыстың өзін орындағанға дейін.
35 Бұйымды жасау технологиясына және материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі талап етілетін техникалық қауіпсіздікке байланысты, әр сыныпта білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар біртіндеп күрделендіріледі.
36. Қолданбалы композицияны орындау кезеңдерінің сызбасы:

1) обзорная беседа о предлагаемых темах;
2) выбор сюжета и техники исполнения;
3) сбор подготовительного изобразительного материала и изучение материальной культуры;
4) тональные форэскизы;
5) упражнения по цветоведению, законам композиции, техникам исполнения;
6) варианты тонально-композиционных эскизов;
7) варианты цветотональных эскизов;
8) выполнение картона.
37. Педагог при обучении соблюдает порядок создания декоративных композиций:
1) творческий замысел (содержание народного искусства, отражение в его изделиях эстетического идеала народа, его представлений о красоте окружающего мира; основные особенности изделий народного искусства; знакомство обучающегося с изделиями ведущих народных промыслов в подлинниках и репродукциях; роль и значение народного декоративно-прикладного искусства в современной культуре.
2) выделение доминанты композиции;
3) создание субдоминанты композиции и последующих областей интереса;
4) распределение визуального интереса между объектами и элементами композиции.
38. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
39. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
40. Виды самостоятельных работ;
1) работа над эскизами композиции;
2) наблюдение окружающей жизни в связи с темой практического задания;
3) выполнение набросков, зарисовок к теме задания;
4) упражнение на развитие композиционного мышления (колористическое чувство цвета, чувство композиционной целостности);
5) освоение нового материала для разработки композиционного задания;
6) изучение истории быта и характера героев эпохи по литературным и музейным источникам (книги, костюмы, журналы, произведения искусства).
41. Межпредметные связи предметов "Прикладная композиция", "Рисунок", "Живопись", "Станковая композиция" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
42. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся усваивает отличия прикладной композиции от станковой, знакомится с простейшими композиционными понятиями, понятиями "декор", "орнамент", "симметрия" и "асимметрия", выразительностью пятна, линии, их ролью в композиции;

1) ұсынылатын тақырыптар туралы шолу әңгіме;
2) сюжетті және орындау техникасын таңдау;
3) дайындық бейнелеу материалдарын жинау және материалдық мәдениетті зерттеу;
4) реңктік фор-эскиздер;
5) түстану, композиция заңдары, орындау техникасы бойынша жаттығулар;
6) реңктік-композициялық эскиздердің нұсқасы;
7) түстік реңктік эскиздердің нұсқалары;
8) картонды орындау.
37. Оқыту кезінде педагог сәндік композицияларды құру тәртібін сақтайды:
1) шығармашылық түпкі ойы (халық өнерінің мазмұны, оның бұйымдарында халықтың эстетикалық идеалының, қоршаған әлемнің әсемдігі туралы түсініктерінің көрінуі; халық өнері бұйымдарының негізгі ерекшеліктері, білім алушылардың озық халықтық қолөнер бұйымдарының түпнұсқа және көшірме түрінде таныстыру; заманауи мәдениеттегі халықтық сәндік-қолданбалы өнердің рөлі мен мәні;
2) композицияның доминанттарын ерекшелеу;
3) композицияның субдоминанттарын және кейінгі қызығушылық саласын құру;
4) композицияның объектілері мен элементтерінің арасында визуалды қызығушылықтарын бөлу.
38. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
39. Жеке үй тапсырмасы бірнеше тәсілмен және педагогтің нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Ең алдымен ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктерін есепке алып қандай да бір тапсырманы орындауға жұмсалатын уақытты анықтайды.
40. Өз бетінше жүргізілетін сабақтардың түрлері;
1) композицияның эскиздерімен жұмыс;
2) практикалық тапсырманың тақырыбына сәйкес қоршаған өмірді бақылау;
3) втапсырманың тақырыбына байланысты нобайларды, сызбаларды және эскиздерді орындау;
4) композициялық ойлауды дамытуға арналған жаттығулар (түстің колорит сезімі, композициялық тұтастық сезімі);
5) композициялық тапсырманы әзірлеуге арналған жаңа материалды меңгеру;
6) әдеби және мұражай көздері бойынша кейіпкерлердің тұрмыс тарихын және мінездерін зерттеу (кітаптар, костюмдер, журналдар, өнер туындылары).
41. "Қолданбалы композиция", "Сурет", "Кескіндеме", "Станокті композиция" пәндерінің пәнаралық байланыстары білім алушыларды заттар әлемін тұтас қабылдауға түрткі болады.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
42. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы қолданбалы композицияның станокті композициядан айырмашылығын меңгереді, қарапайым композициялық түсініктермен, "сәндік", "өрнек", "симметрия" және "асимметрия" түсініктерімен, дақтың, сызықтың мәнерлілігімен, олардың композициядағы рөлімен танысады;

2) обучающийся учится выбирать формат, размер плоскости изображения, организовывать изобразительную плоскость декоративной композиции, соблюдает единство и цельность композиции на основе соподчиненности и гармонии, сохраняет гармонию цветовых отношений;
3) развивается образное мышление, фантазия, художественная наблюдательность, творческий потенциал обучающегося.
43. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Беседа о декоративно-прикладном искусстве, его видах. Технология изготовления изделий декоративно-прикладного искусства, предлагаемых во 2 классе ("чия", батика, росписи по дереву, масок, панно из соленого теста, вышивки бисером, нитками).
Тема 2. Выбор вида декоративно-прикладного искусства и темы будущего изделия. Общие понятия о технологиях различных видов декоративно-прикладного искусства. Декоративные возможности различных материалов. Подбор необходимых материалов. Техника безопасности при работе с инструментами и материалами.
Тема 3. Основное эскизирование. Композиционное и цвето-тональное решение. Равновесие и цельность в композиции. Особенности передачи материала в цветовом эскизе.
Тема 4. Техника безопасности при использовании различных инструментов. Технология изготовления. Использование различных инструментов и материалов. Организация рабочего места.
Тема 5. Работа в материале. Декоративные свойства различных материалов и особенности техник исполнения.
Требования к работам:
1) "чий" – циновка небольшого размера, так как техника очень трудоемкая. Орнамент, несложная композиция, возможно плоскостного решения, без передачи объема. Чий выполняется поэтапно: обматывание соломинок пряжей в соответствии с эскизом, крепление их нитью основы к рейкам.
Материалы: тростник чий, шерстяная пряжа или другая, нить основы армированная или тонкая леска, рейки.
2) вышивка бисером, нитками. Выполняется несложный мотив на нейтральном фоне ткани в соответствии с эскизом. Пространство фона остается свободным. После выполнения натягивается на картон и оформляется в багет. Техника вышивки любая. Из бисера выполняется декоративное панно.
Материалы: ткань основы или канва, пяльца или подрамник, бисер или нитки "мулине", багетная рама, иглы, наперсток.
3) мягкая игрушка – декоративно-плоскостная (настенная) или объемная простого кроя. Выполняются детали кроя по чертежам, в соответствии с эскизом. Шьется основная форма с наполнителем из поролона или синтепона. Швы – внутренние машинные или потайные ручные. Возможно использование жесткой картонной основы. Изделие оформляется декоративными элементами.
Материалы: ткани различной фактуры, калька или миллиметровая бумага, картон, иглы, поролон, синтепон, искусственный мех, тесьма, пуговицы.

2) білім алушы форматты, бейненің жазықтығының өлшемін таңдауды, сәндік композицияның бейнелеу бетін ұйымдастыруды үйренеді, өзара бағыну және үйлесімділік негізінде композицияның бірлігі мен тұтастығын ұстанады, түстік қатынастардың үйлесімділігін сақтайды;
3) білім алушының бейнелі ойлауы, қиялы, көркемдік байқампаздығы, шығармашылық әлеуеті дамиды.
43. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Сәндік-қолданбалы өнері, оның түрлері туралы әңгіме. 2 сыныпта ұсынылған ("ши", батик, ағашқа жазу, бетперде, тұзды қамырдан панно, маржан, жіптермен кестелеу) сәндік-қолданбалы өнері бұйымдарын дайындау технологиясы.
2-тақырып. Сәндік-қолданбалы өнер түрі мен болашақ бұйымның тақырыбын таңдау. Сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің технологиялары туралы жалпы түсінік. Түрлі материалдардың сәндік мүмкіндіктері. Қажетті материалдарды таңдау. Құрал-жабдықтар және материалдармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
3-тақырып. Негізгі эскиздеу. Композициялық және түстік-тондық шешім. Композициядағы тепе-теңдік пен біртұтастық. Материалды түстік эскизде беру ерекшеліктері.
4-тақырып. Түрлі құрал-жабдықтарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Дайындау технологиясы. Түрлі құрал-жабдықтар мен материалдарды қолдану. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
5-тақырып.Материалмен жұмыс. Түрлі материалдардың сәндік қасиеттері мен орындау техникасының ерекшеліктері.
Жұмыстарға қойылатын талаптар:
1) "ши" - техникасы өте көп еңбек сіңіруді қажет ететіндіктен, кішкене көлемдегі ши. Ою-өрнек, күрделі емес композиция, жазықтықтағы шешім мүмкіндігі, яғни көлемді бермей-ақ. Ши кезең-кезеңмен орындалады: эскизге сәйкес иірілген жіппен шиді орау, негіздерін рейкаға жіппен бекіту.
Материалдары: ши шырпылары, жүннен иірілген жіп, негіздің жіптері, арқауланған немесе жіңішке қармақ бау, рейкалар;
2) маржанмен, жіптермен кестелеу - эскизге сәйкес матаның бейтарап фонында күрделі емес мотив орындалады. Фонның кеңістігі бос қалады. Жұмыс орындалғанан кейін кестелеу техникасы. Маржаннан сәндік панно орындалады. Материалдар: негізгі мата немесе канва, кергіш немесе кестелеуге арналған кергіш, маржан немесе "мулине" жіптері, багетті рама, инелер, оймақ;
3) жұмсақ ойыншық - сәндік-жазықтық (қабырғалық) немесе қарапайым пішілген көлемді. Детальдарды пішу сызу бойынша эскизге сәйкес орындалады. Негізгі форма ішіне поролон немесе синтепон салынып тігіледі. Тігістер - ішкі машиналық немесе қолмен жасырын тігіс түрі. Қатты қағаздан негіз қолданылуы мүмкін. Бұйым сәндік элементтермен безендіріледі.
Материалдар: түрлі фактуралар маталар, калька немесе миллиметрлік қағаз, қатты қағаз, инелер, поролон, синтепон, жасанды жүн, тесьма, түймелер;

4) батик – холодный, узелковый, в смешанной технике. Перенос линейного рисунка с эскиза на ткань. Обводка контуров рисунка резервирующим составом. Работа выполняется красителями для батика. Композиция несложная, без передачи пространства (проработка фона с помощью цветовых "растяжек").
Материалы: подрамник, шелк натуральный или искусственный, бязь, краски для батика, резервирующий состав.
5) папье-маше – маска в натуральную величину лица человека, или композиция из маленьких масок, или ваза. Форма из пластилина. Наклейка бумаги на форму производится послойно. После полного высыхания выполняется легкая шлифовка тонкой наждачной бумагой и грунтовка клеем ПВА с белой гуашью. Роспись выполняется в соответствии с эскизом. Используются дополнительные декоративные элементы. Изделие покрывается лаком.
Материалы: пластилин, бумага или масса папье-маше, клей ПВА или клейстер, тонкая наждачная бумага, гуашь или акрил, нитроцеллюлозный лак (НЦ) или пентафталевый лак (ПФ).
6) художественная роспись – сувениры из дерева, стекла, керамики. Используются готовые изделия, деревянные, стеклянные предметы или самостоятельно выполненная керамика, Выполняется их роспись гуашью, темперой или акрилом. Готовая работа покрывается лаком.
Материалы: деревянные сувенирные фигурки, декоративные разделочные доски, шкатулки, керамические изделия или стеклянная посуда, гуашь, темпера, акрил, краски по стеклу и керамике, нитроцеллюлозный лак (НЦ) или пентафталевый лак (ПФ).
7) лепка из соленого теста – круглая пластика или рельефная композиция. Выполненные фигурки или элементы рельефной композиции проходят сушку холодную или горячую, грунтуются под окрашивание (возможно применение заранее окрашенного теста). Изделия расписываются в соответствии с эскизом и дополняются декоративными элементами: ткань, тесьма, проволока, бусы, пуговицы, деревянные шарики.
Материалы: соленое тесто разных цветов, гуашь, темпера или акрил, планшет из древесноволокнистой плиты (ДВП), клей "Момент" или "суперклей", ткань для обтягивания планшета, лак.
44. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает виды декоративно-прикладного искусства;
2) знает стилистические особенности казахского орнамента, виды орнаментов;
3) умеет самостоятельно вести поиск решения темы в предварительном эскизировании;
4) имеет навыки применения законов, правил и приемов композиционного построения (контраста и нюанса, ритма и ритмического движения, стилизации, симметрии и асимметрии) в декоративно-прикладном искусстве для воплощения своей творческой идеи в основном эскизе с учетом выбранной техники исполнения;

4) Батик - суық, түйінді аралас техникада. Сызықтық суретті эскизден матаға түсіру. Суреттің контурын резервті құраммен құрсау. Жұмыс батикке арналған бояулармен орындалады. Композицияда кеңістік берілмеген (түстік "растяжкалардың" көмегімен фонды ойластыру), күрделі емес.
Материал: кергіш, табиғи немесе жасанды жібек, бөз, батикке арналған бояулар, резервті құрам;
5) папье-маше - адамның бетінің табиғи өлшеміндегі бетперде немесе кішкене бетперделерден композиция немесе ваза. Ермексаздан форма илеп жасалады. Формаға қағаз қабат-қабат бойынша жапсырылады. Толық кепкен соң жұқа наждақ қағазбен жеңіл өңделеді және ПВА желімімен, ақ гуашьпен грунтталады. Нобайға сәйкес жазу жазылады. Қосымша сәндік элементтер қолданылады. Бұйымға лак жағылады.
Материал: ермексаз, қағаз немесе папье-маше массасы, поливинилацетат (ПВА) желімі немесе клейстер, жұқа наждак қағаз, гуашь немесе акрил, нитроцеллюлоза (НЦ) немесе (пентафталь) (ПФ);
6) көркем жазу - ағаш, шыны, керамикадан жасалған сувенирлер. Дайын бұйымдар, ағаш, шыны заттар немесе өз бетімен орындалған керамика қолданылады. Оларға гуашь темпера немесе акрилмен жазылады. Дайын жұмысқа лак жағылады.
Материалдар: ағаш кәдесый пішіндер, сәндік тақтайшалар, қобдишалар, керамикалық бұйымдар немесе шыны ыдыс, гуашь, темпера, акрил шыны мен керамикаға арналған бояулар, нитроцеллюлоза (НЦ) немесе (пентафталь) (ПФ).
7) тұзды қамырдан илеп жасау - дөңгелек пластика немесе көлемді композиция. Жасалған пішіндер немесе көлемді композиция элементтері суық немесе ыстық тәсілмен кептіріледі, бояу үшін грунтталады (алдын ала боялған қамыр пайдаланылуы мүмкін). Бұйым нобайға сәйкес жазылады және мата, таспа, сым темір, моншақтар, түймелер, ағаш шарлар сәндік элементтермен толықтырылады.
Материал: түрлі түстегі тұзды қамыр, гуашь, темпера немесе акрил, ағаш-талшықты плитадан жасалған планшет, "Момент" немесе "супержелім" желімі, планшетті қаптау үшін ата, лак.
44. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сәндік-қолданбалы өнер түрлерін біледі;
2) қазақ ою-өрнектерінің және ою-өрнектерінің стилистикалық ерекшеліктерін біледі;
3) тақырып мәселесін шешу үшін алдын ала нобайлауда өз бетінше ізденіс жүргізе алады;
4) өзінің шығармашылық идеясын жүзеге асыру үшін сәндік-қолданбалы өнерде таңдалған орындау техникасын ескере отырып, композициялық құрылым заңдары, ережелері және тәсілдерін қолдану (кереғарлық пен нюанс, ырғақ пен ырғақтық қозғалыстар, стилизация, симметрия мен асимметрия) дағдыларына ие болған;

5) умеет передавать в эскизе характерные особенности выбранного вида декоративно-прикладного искусства;
6) умеет последовательно вести работу от эскиза к готовому произведению;
7) умеет применяют различные несложные технологичные приемы изготовления изделий декоративно-прикладного искусства;
8) умеет самостоятельно подбирать необходимые материалы для изготовления художественных изделий;
9) умеет использовать декоративные возможности различных материалов.
10) имеет начальные практические навыки работы с различными инструментами и материалами;
11) знает и соблюдать технику безопасности при работе с различными инструментами и материалами;
12) умеет самостоятельно организовывать рабочее место, с учетом техники безопасности.
45. Программные требования в 3 классе:
1) закрепляются и углубляются навыки работы по прикладной композиции, осваиваются навыки работы с видами декоративно-прикладного искусства, сохраняется последовательность заданий "от простого к сложному", обучающийся выполняет на отдельных листах бумаги короткие упражнения, эскизы для длительных работ и работы в материале;
2) задачи прикладной композиции углубляются и усложняются, осваивается технологии создания композиции из природных материалов, приемы стилизации панорамных, природных, растительных мотивов;
3) обучающийся овладевает навыками органичного введения декора в композицию, создания художественных образов, введения в композицию реальных и абстрактных деталей.
46. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тема 1. Вводное занятие. Задачи прикладной композиции в 3 классе. Беседа о декоративно-прикладном искусстве, его видах и жанрах. Технология изготовления в различных видах декоративно-прикладного искусства. Новые виды декоративно-прикладного искусства: гобелен, коллаж, макет костюма, ковры. Применение приемов композиции в выполнении работ декоративно-прикладного характера.
Тема 2. Определение темы и выбор технологии выполнения. Выбор темы. Технология изготовления изделий различных видов декоративно-прикладного искусства.
Тема 3. Основное эскизирование. Композиционное расположение. Цвето-тональное решение.
Тема 4. Техника безопасности. Использование различных инструментов. Приемы работы. Организация рабочего места.
Тема 5. Работа в материале. Технология выполнения. Декоративные возможности различных материалов. Подбор необходимого материала. Различные материалы и их особенности.
47. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

5) нобайда сәндік-қолданбалы өнердің таңдап алынған түрінің сипаттамалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
6) нобайдан дайын шығармаға дейінгі жұмысты бірізді жүргізе алады;
7) сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын дайындалудың түрлі күрделі емес технологиялық тәсілдерін қолдана біледі;
8) көркемдік бұйымдарды дайындау үшін қажетті материалдарды өз бетімен таңдай алады;
9) түрлі материалдардың сәндік мүмкіндіктерін қолдана алады;
10) түрлі аспаптармен және материалдармен жұмыс істеудің алғашқы тәжірибелік дағдыларынына ие;
11) түрлі құрал-жабдықтар және материалдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі және сақтайды;
12) қауіпсіздік техникасын ескере отырып, өз бетімен жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
45. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қолданбалы композиция бойынша дағдылар бекітіледі және тереңдетіледі, сәндік-қолданбалы өнердің түрлерімен жұмыс дағдылары меңгеріледі, тапсырмалардың "жеңілден күрделіге қарай" реті сақталады, білім алушы жеке қағаз беттерінде қысқа жаттығуларды, ұзақ мерзімді жұмыстардың эскиздерін және материалдарда жұмысты орындайды;
2) қолданбалы композицияның міндеттері тереңдетіледі және күрделендіріледі, табиғи материалдардан композиция құру технологиялары, панорамалық, табиғи, өсімдіктік нақышында стильдеу тәсілдері меңгеріледі;
3) білім алушы композицияға сәндікті үйлесімді енгізу, көркемдік бейнені құру, композицияға шынайы және абстрактілі бөлшектерді енгізу дағдыларын меңгереді.
46. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып: Кіріспе әңгіме 3 сыныптағы қолданбалы композицияның міндеттері. Сәндік-қолданбалы өнері, оның түрлері мен жанрлары туралы әңгіме. Сәндік-қолданбалы өнер түрлерін дайындау технологиясы. Бұл сынып үшін жаңа сәндік-қолданбалы өнер түрлері: гобелен, коллаж, костюм макеті, кілемдер. Композиция тәсілдерін сәндік-қолданбалы сипаттағы жұмыстарды орындауда қолдану.
2-тақырып: Тақырып пен орындау технологиясын таңдау. Тақырып таңдау. Түрлі сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын орындау технологиясы.
3-тақырып: Негізгі нобайлау. Композициялық орналастыру. Түстік-реңктңк шешім.
4-тақырып: Қауіпсіздік техникасы. Түрлі құрал-жабдықтарды қолдану. Жұмыс тәсілдері. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
5-тақырып: Материалмен жұмыс. Орындау технологиясы. Түрлі материалдардың сәндік мүмкіндік былғары. Қажетті материалды таңдау. Түрлі материалдар мен олардың ерекшеліктері.
47. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает особенности новых видов декоративно-прикладного искусства: гобелен, ковроткачество, художественная керамика, коллаж, макет костюма, художественные изделия из кожи;
2) знает специальную терминологию;
3) умеет осваивать новые виды декоративно-прикладного искусства, расширяя свои творческие возможности с целью саморазвития;
4) умеет самостоятельно выбирать вид декоративно-прикладного искусства и определять конкретное изделие для проектной разработки и последующего изготовления;
5) умеет разрабатывать на основе накопленных знаний эскизные проекты, достаточно полно отражающие художественные и функциональные свойства, размеры, материалы и технологию изготовления будущего изделия;
6) умеет самостоятельно подбирать материалы для будущего изделия в соответствии с его декоративными и функциональными особенностями;
7) умеет обосновывать свой выбор всех условий своей деятельности;
8) выполняет практическую работу с применением технологических приемов, используемых в выбранном виде прикладного искусства;
9) владеет приемами и навыками декорирования предметов на основе понимания единства формы и декора;
10) самостоятельно, последовательно выполняет работу по изготовлению изделия в выбранной технике;
11) имеет практические навыки работы с различными инструментами и материалами;
12) умеет пользоваться необходимыми инструментами с учетом знания безопасных приемов работы;
13) умеет самостоятельно организовывать рабочее место с учетом требований техники безопасности.
48. Программные требования в 4 классе:
1) обучающийся знакомится с технологиями различных видов декоративно-прикладного искусства (художественная обработка металла, коллаж, гобелен, макет костюма), декоративными возможностями различных материалов, этапами работы, приемами работы с инструментами;
2) дальнейшее совершенствование умения образно мыслить, стилизовать изображение, подбирать тот или иной материал и грамотно использовать его в создании декоративной композиции, овладение понятием о сущности творческого процесса, последовательности работы над декоративной композицией;
3) осваивается технология изготовления изделий декоративно-прикладного искусства: "чий", батик, роспись по дереву, панно из соленого теста, вышивка бисером, нитками, художественная роспись, макет костюма, коллаж, гобелен, коврик петельный, художественные изделия из кожи, художественная обработка дерева, металла, камня.
49. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Задачи прикладной композиции в 4 классе. Технология изготовления изделий декоративно-прикладного искусства ("чий", батик, роспись по дереву, панно из соленого теста, вышивка бисером, нитками, художественная роспись, макет костюма, коллаж, гобелен, коврик петельный, художественные изделия из кожи, художественная обработка дерева, металла, камня).
Тема 2. Определение темы и вида декоративно-прикладного искусства. Композиционное расположение. Цветотональное решение в декоративной композиции. Техника исполнения.
Тема 3. Основное эскизирование. Композиционное и цветотональное решение. "Имитация" выразительных особенностей данного вида в эскизе.
Тема 4. Беседа по технике безопасности. Использование различных инструментов. Общие понятия о технологиях различных видов декоративно-прикладного искусства. Декоративные возможности различных материалов. Подбор необходимых материалов. Техника безопасности при работе с инструментами и материалами.
Тема 5. Работа в материале. Этапы работы. Особенности материалов. Технология изготовления изделия. Приемы работы различными инструментами.

1) сәндік-қолданбалы өнердің жаңа түрлерінің негізгі ерекшеліктерін біледі: гобелен, кілем тоқу, көркемдік керамика, коллаж, костюм макеті, былғарыдан көркемдік бұйымдар;
2) арнайы терминологияны біледі;
3) өзін-өзі дамыту мақсатында өзінің шығармашылық мүмкіндіктерін кеңейте отырып, сәндік-қолданбалы өнердің жаңа түрлерін саналы түрде меңгере алады;
4) өз бетімен сәндік-қолданбалы өнердің түрлерін таңдай алады және жобалық әзірлеме мен ары қарай дайындау үшін нақты бұйымды анықтай алады;
5) жинақталған білім негізінде көркемдік және функционалдық қасиеттері, размерлері, болашақ бұйымды дайындаудың материалдары мен технологиясын толық көрсете алатын нобайлық жобаларды әзірлеу алады;
6) болашақ бұйым үшін өз бетімен оның сәндік және функционалдық ерекшеліктеріне сәйкес материалдар таңдай алады;
7) әрекеттің барлық жағдайында өзінің таңдауын негіздей алады;
8) тәжірибелік жұмысты таңдап алынған қолданбалы өнерде қолданылатын технологиялық тәсілдерді қолдана отырып орындай алады;
9) форма мен декор бірлігін түсіну негізінде заттарды әшекейлеу тәсілдері және дағдыларын меңгерген;
10) бұйымды орындауда таңдап алынған техникада жұмысты өз бетімен, бірізділікпен орындайды;
11) түрлі құрал-жабдықтармен жұмыс істеудің тәжірибелік дағдыларына ие;
12) жұмыстың қауіпсіз тәсілдерін туралы білімді ескере отырып, қажетті құрал-жабдықтарды пайдалана алады ;
13) қауіпсіздік техникасын ескере отырып, жұмыс орнын өз бетімен ұйымдастыра алады.
48. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы сәндік-қолданбалы өнердің түрлерінің технологияларымен (металды көркемдеп өңдеу, коллаж, гобелен, костюнің макеті), әртүрлі материалдардың сәндік мүмкіндіктерімен, құралдармен жұмыс істеу тәсілдерімен танысады;
2) бейнелі ойлау, бейнені стильдеу, қандай да бір материалды таңдау және оны сәндік композиция жасау кезінде сауатты қолдану, шығармашылық процестің мәні туралы түсінікті меңгеру, сәндік композициямен ретімен жұмыс жүргізу білігі әрі қарай жетілдіріледі;
3) сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын әзірлеу технологиясы меңгеріледі: "чий", батик, ағашқа жазу, тұзды қамырдан панно жасау, бисермен, жіптермен тігу, көркемдік жазу, костюмнің макеті, коллаж, ілмелі кілемше, теріден жасалған көркемдік бұйымдар, ағашқы, металды, тасты көркемдеп өңдеу.
49. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
Тақырып 1. Кіріспе әңгіме. 4 сыныптағы қолданбалы композицияның міндеттері. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын ("ши", батик, ағашқа жазу, тұздалған қамырдан панно, маржанмен, жіптермен кестелеу, көркемдік жазу, костюм макеті,коллаж, гобелен, ілгекті кілемше, былғарыдан көркемдік бұйымдар, ағаш, металл, тасты көркемдік өңдеу) дайындау технологиясы.
2-тақырып: Тақырып пен сәндік-қолданбалы өнер түрін анықтау. Композициялық орналасу. Сәндік композициядағы түстік-тондық шешім. Орындау техникасы.
3-тақырып: Негізгі эскиздеу. Композициялық және түстік-реңктік шешімдер. Нобайда аталған түрдің мазмұнды ерекшеліктерінің "имитациясы".
4-тақырып. Қауіпсіздік техникасы бойынша әңгіме. Түрлі құрал-жабдықтарды қолдану. Түрлі сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің технологиялары туралы жалпы түсінік. Түрлі материалдардың сәндік мүмкіндіктері. Қажетті материалдарды таңдау. Құрал-жабдықтар және материалдармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
5-тақырып: Материалмен жұмыс. Жұмыс кезеңдері. Материалдардың ерекшеліктері. Бұйымды дайындау технологиясы. Түрлі құрал-жабдықтармен жұмыс тәсілдері.

50. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию и технологии по декоративно-прикладному искусству;
2) умеет сознательно выбирать изобразительные и технические средства для создания художественного образа в произведениях декоративно-прикладного искусства;
3) умеет грамотно использовать возможности гармоничных цветовых сочетаний;
4) знает и умеют использовать пластические возможности материалов в своей творческой работе;
5) умеет уверенно пользоваться необходимыми инструментами;
6) владеет различными технологическими приемами изготовления изделий по выбору обучающихся из предлагаемых видов декоративно-прикладного искусства;
7) умеет использовать при создании композиции правила и средства: равновесие, целостность, статика, динамика, открытая и закрытая композиция, симметрия и асимметрия, сюжетно-смысловой центр;
8) владеет основами композиционного мышления;
9) умеет анализировать построение декоративной композиции;
10) умеет стилизовать предметы и создавать стилизованную композицию;
11) стремится к творческому саморазвитию, формированию личных достижений через экспериментальные поиски, синтез полученных знаний и практических навыков, поиск новых способов обработки и неожиданных комбинаций материалов, смешанной техники исполнения и использование стилевой эклектики, опираясь на знания основ композиции и художественный вкус;
12) соблюдает технику безопасности в работе с колющими и режущими инструментами, токсичными материалами (лаками, растворителями).
51. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) законы декоративной композиции и умеет использовать их в раскрытии заданной темы;
2) основные направления развития современного искусства;
3) основные композиционные средства изображения;
4) основные закономерности построения композиции;
5) выразительные и изобразительные средства декоративной композиции;
6) материалы, инструменты и техники, применяемые при создании композиции;
7) правила и особенности стилизации;
8) основы цветоведения;
9) понятия: силуэт, масштабность, равновесие сюжетно-композиционного центра композиции, ритм, статика, динамика.
Выпускник умеет:
1) выполнять декоративные композиции, самостоятельно стилизуя природные формы;
2) использовать изобразительные элементы для создания декоративной композиции (линия, ритм, силуэт, символ);
3) работать с текстилем, бумагой в техники аппликации, природными материалами;
4) работать тушью и пастелью, различными видами красок (акварель, гуашь, акрил, краски для батика);

50. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сәндік-қолданбалы өнер технологияларының мен терминдері біледі;
2) сәндік-қолданбалы өнер шығармаларында көркем бейнелерді құру үшін бейнелеу мен техникалық құралдарды саналы түрде таңдай алу;
3) үйлесімді түстік үйлестіру мүмкіндіктерін сауатты пайдалана алады;
4) өзінің шығармашылық жұмысында материалдардың созылғыштық мүмкіндіктерін біледі және қолдана алады;
5) қажетті құрал-жабдықтарды сенімді пайдалана алады;
6) білім алушылардың таңдауына сәйкес ұсынылған сәндік-қолданбалы өнер бойынша бұйымдардың түрлі технологиялық тәсілдерін меңгерген;
7) композицияны құру кезінде төмендегі ережелер мен құралдарды қолдана біледі: тепе-теңдік, тұтастылық, статика, динамикасы, ашық және жабық композиция, симметрия және асимметрия, сюжеттік-мағыналық орталық;
8) композициялық ойлау негіздерін біледі;
9) сәндік композициялардың құрылымын талдай алады;
10) бұйымдарды нақыштаужәне нақышты композициялар жасай алады;
11) шығармашылық өзін-өзі дамытуға, эксперименттік ізденістер арқылы жеке жетістіктерді қалыптастыруға, алынған білім мен тәжірбиелік дағдыларды жинақтауға, материалдардың күтпеген комбинациялары мен жаңа өңдеу тәсілдерін, орындаудың аралас техникасын іздеуге, сонымен қатар, композиция негіздері мен көркемдік талғам туралы білімдеріне сүйенге отырып, нақыштықэклектикан қолдануға ұмтылады;
12) тікенекті және кесетін құрал-жабдықтар, уландыратын материалдармен (лактар, еріткіштер) жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын бұлжытпай орындау.
51. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) сәндік композицияның заңдарын және берілген тақырыпты ашуда оларды қолдануды;
2) заманауи өнерді дамытудың негізгі заңдылықтарын;
3) бейнелеудің негізгі композициялық құралдарын;
4) композицияны құрудың негізгі заңдылықтарын;
5) сәндік композицияның мәнерлік және бейнелеу құралдары;
6) композицияны құру кезіндегі материалдарды, құралдарды және техникаларды;
7) стильдеудің ережелері мен ерекшеліктерін;
8) түстанудың негіздерін;
9) сұлба, өлшемділік, композицияның сюжеттік-композициялық орталығының тепе-теңдігі, ритм, статика, динамика түсініктерін біледі.
Түлек:
1) табиғи формаларды өз бетінше стильдей отырып, сәндік композицияны орындауды;
2) сәндік композицияны құруға арналған бейнелеу элементтерін қолдануды (сызық, ритм, сұлба, символ);
3) текстильмен, аппликация техникасында қағазбен, табиғи материалдармен жұмыс істеуді;
4) тушьпен және пастельмен, әртүрлі бояу түрлерімен (акварель, гуашь, акрил, батикқа арналған бояулар) жұмыс істеуді;

5) создать цветовую гармонию композиции с грамотно подобранными тональными цветовыми отношениями;
6) органично вводить декор в композицию;
7) создавать художественные образы;
8) образно мыслить, стилизовать изображение, подбирать тот или иной колорит, цветовой строй декоративной композиции.
У выпускника сформированы навыки:
1) работы с природными материалами;
2) владение приемами стилизации панорамных, природных, растительных мотивов;
3) работы с различными фактурами.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
52. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
53. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 2 класса – в первом полугодии: зачет (набор сувенирных фигурок или небольшое рельефное панно), во втором полугодии: экзамен (лепка из соленого теста);
2) 3 класса – в первом полугодии: зачет (выполнение каркасного манекена и костюма), во втором полугодии: экзамен (набор сувениров или небольших декоративных панно);
3) 4 класса – в первом полугодии: зачет (выполнение цветового эскиза в натуральную величину будущего изделия), во втором полугодии: экзамен (декоративная композиция по мотивам народного творчества).
54. При оценке педагог учитывает следующие параметры работы обучающегося:
1) декоративность и лаконичность пластического решения композиции;
2) выразительность формы и цвета;
3) умение работать с материалом, оригинальность.
55. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное владение специальной терминологией, знание основных законов построения декоративной композиции, применение на практике базовых принципов и средств композиции (линия и силуэт, стилизация, контраст и нюанс, колорит, акцент, симметрия и асимметрия, сюжетно-композиционный центр), выразительность цветового и ритмического построения, закон равновесия, закон контраста форм и пятен, соразмерность и соподчиненность частей композиции, ведение работы над фор-эскизами, множественность вариантов композиционных решений, последовательность в ведении работы: от идеи-эскиза до исполнения работы в материале; работа в различных техниках (гуашь, тушь, аппликация, коллаж), самостоятельность обучающегося в выполнении композиции в материале, оригинальность идеи, грамотное техническое исполнение, творческий подход;

5) сауатты таңдалған реңктік түстік қатынастармен композицияның түстік үйлесімділігін құруды;
6) композицияға сәндікті үйлесімді енгізуді;
7) көркемдік бейнелерді жасауды;
8) бейнелі ойлауды, бейнені стильдеуді, қандай да бір колоритті таңдауды, сәндік композицияның түстік қатарын біледі.
Түлекте:
1) табиғи материалдармен жұмыс;
2) панорамалық, табиғи, өсімдіктік нақышында стильдеу тәсілдерін меңгеру;
3) әртүрлі фактуралармен жұмыс істеу дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
52. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда, көрмелерде алған бағаларынан құралады.
53. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (кәдесый мүсіндерінің жиынтығы немесе шағын бедерлі панно), екінші жартыжылдықта: емтихан (тұзды қамырдан илеу);
2) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (қаңқалы манекенді және костюмді орындау), екінші жартыжылдықта: емтихан (кәдесыйлар жиынтығы немесе шағын сәнді панно);
3) 4 сынып - бірініш жартыжылдықта: сынақ (болашақ бұйымның табиғи өлшемінде түстік эскизді орындау), екінші жартыжылдықта: емтихан (халық шығармашылығы нақышындағы сәндік композиция).
54. Бағалау кезінде педагог білім алушы жұмысының келесі өлшемшарттарын ескереді:
1) композицияның пластикалық шешімінің сәндігі және аяқталғандығы;
2) форма мен түстің мәнерлігі;
3) материалмен жұмыс істеу білігі, ерекшелігі.
55. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - арнайы терминдерді өте жақсы білуі, сәндік композиция құрудың негізгі заңдарын білуі, композицияның базалық қағидаттары мен құралдарын практикада қолдануы (сызық және сұлба, стильдеу, кереғарлық және нюанс, колорит, акцент, симметрия және асимметрия, сюжеттік-композициялық орталық), түстік және ритмикалық құрылымның мәнерлігі, тепе-теңдік заңы, форма мен дақтың кереғарлық заңы, композицияның бөліктерінің шамаластығы және бір-біріне бағынуы, фор-эскиздермен жұмысты жүргізу, композициялық шешімнің көп болуы, жұмысты жүргізу реті: эскиздің идеясынан бастап жұмыстың материалда орындалуы; әртүрлі техникамен жұмыс (гуашь, тушь, аппликация, коллаж), блім алушының материалда композицияның өз бетінше орындауы, идеяның ерекшелігі, сауатты техникалық орындалуы, шығармашылық тәсіл;

2) оценка "4" "хорошо" – знание теоретического материала на уровне требований Программы, владение специальной терминологией, последовательность ведения работы над композицией, раскрытие темы композиции, технически грамотное выполнение работы в материале, наличие незначительных ошибок, недочетов;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточные знания теоретического материала, неуверенное владение терминологией изобразительного искусства, невыразительное композиционное решение заданной темы, технически слабое выполнение работы в материале;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – незнание терминологии дисциплины, неумение раскрыть заданную тему средствами композиции, технически неграмотное выполнение работы в материале, наличие грубых ошибок, незаконченность, неаккуратность, небрежность в работе обучающегося;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 8
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Скульптура" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Скульптура" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Скульптура".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) воздушная перспектива – изменение цвета, очертания и степени освещенности предметов, возникающее по мере удаления натуры от глаз наблюдателя вследствие увеличения световоздушного пространства между наблюдателем и предметом;
2) рельеф – выпуклое скульптурное изображение на плоскости;
3) стилизация в изобразительном искусстве – прием композиции, сознательное упрощение изображаемых объектов;
4) круглая скульптура – вид скульптуры, которая представляет собой произведение трехмерного объема;
5) моделировка – выявление объемно пространственных свойств предметного мира в произведениях искусства посредством свето теневых градаций (в живописи, графике) или пластической обработки трехмерных форм (в скульптуре из разных материалов);
6) скульптура – вид изобразительного искусства, связанный с художественным воспроизведением действительности в пространственно-объемных формах;
7) формовка в технологии скульптуры – процесс изготовления полых форм-отпечатков оригинала или гипсовой модели;

2) "4" "жақсы" бағасы - теориялық материалды Бағдарлама талаптарының деңгейінде білуі, арнайы терминтерді білуі, композициямен жұмысты ретімен жүргізуі, композицияның тақырыбын ашуы, жұмыстың материалды-техникалық сауатты орындалуы, аз мөлшерде қателердің, кемшіліктердің болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - теориялық материалды толық білмеуі, бейнелеу өнерінің терминдерін сенімсіз қолдануы, берілген тақырыптың композициялық шешімінің мәнерлі болмауы, жұмыстың материалда техникалық жағынан әлсіз орындалуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - пәннің терминдерін білмеуі, композицияның құралдарымен тақырыпты аша алмауы, материалда жұмыстың техникалық жағынан сауатсыз орындалуы, өрескел қателердің болуы, білім алушының жұмысындағы аяқталмағандығы, ұқыпсыздығы, тиянақсыз орындалуы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - жұмысы оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
8-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Мүсін" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Мүсін" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Мүсін" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) әуе перспективасы - бақылаушы мен заттың арасындағы сәуле мен ауа кеңістігінің ұлғаюы салдарынан, бақылаушының көзінен алыстауы кезінде пайда болатын заттардың түстерінің, сұлбаларының және жарықтың түсу деңгейіне байланысты өзгеруі;
2) бедер - жазықтықтағы шығып тұратын мүсіндік бейне;
3) бейнелеу өнеріндегі стильдеу - композицияның тәсілі, бейнеленетін нысандары саналы түрде жеңілдету;
4) дөңгелек мүсін - үш өлшемді көлемдегі (жан-жағынан көруге болатын) шығарма болып табылатын мүсіннің түрі;
5) модельдеу - шығармашылық өнердегі сәуле мен көлеңке градацияларының (кескіндемеде, графикада) көмегімен немесе үш өлшемді көлемдегі формаларды (мүсінде әртүрлі материалдардан) пластикалық өңдеу варқылы заттар әлемінің көлемді кеңістіктік қасиеттерін анықтау;
6) мүсін - шынайылықты кеңістіктік-көлемді формаларда көркемдік іске асырумен байланысты бейнелеу өнерінің түрі;
7) мүсін технологиясындағы форма беру - түпнұсқалардың көшірмелерінің немесе гипсті модельдердің еденде орындалатын формаларын әзірлеу процесі;

8) орнамент – узор, состоящий из ритмически упорядоченных элементов, предназначенный для украшения предметов (утварь, орудия и оружие, текстильные изделия, мебель, книги), архитектурных сооружений, произведений пластических искусств, тела;
9) перспектива – техника изображения пространственных объектов на какой-либо поверхности в соответствии с теми кажущимися сокращениями их размеров, изменениями очертаний формы и светотеневых отношений, которые наблюдаются в натуре;
10) ракурс – перспективное сокращение живых и предметных форм, значительно изменяющее их внешний вид.
3. Цель Программы:
1) создание условий для художественного образования, эстетического воспитания, духовно-нравственного развития обучающегося посредством скульптуры.
4. Задачи Программы:
1) знакомство с оборудованием, различными пластическими материалами;
2) знакомство со способами лепки простейших форм и предметов;
3) формирование понятий "скульптура", "объемность", "пропорция", "характер предметов", "плоскость", "декоративность", "рельеф", "круговой обзор", композиция", основными терминами предмета;
4) формирование умения наблюдать предмет, анализировать его объем, пропорции, форму;
5) обучение последовательности работы над рельефом, тематической композицией по памяти и представлению;
6) формирование понятий "форма", "ритм", "соразмерность в пропорциях и масштабе изделий";
7) обучение стилизации природных форм и предметов, освоение постепенно усложняющихся заданий в соответствии с понятиями пространства и перспективы;
8) формирование умения передавать массу, объем, пропорции, характерные особенности предметов;
9) формирование умения работать с натуры и по памяти;
10) формирование умения применять технические приемы лепки рельефа, объемных композиций, росписи и декорирования изделий;
11) формирование конструктивного и пластического способов лепки;
12) развитие пространственных представлений, художественного и ассоциативного мышления;
13) формирование творческой индивидуальности;
14) приобщение к наследию отечественного и мирового искусства.
5. Срок освоения Программы – четыре года. По заявлению родителей обучающихся срок освоения Программы увеличивается на один год для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу. Обучение начинается со 2 класса. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.

8) өрнек - заттарды (ыдыс, құрал және қару, текстиль бұйымдары, жихаздар, кітаптар), сәулеттік ғимараттарды, пластикалық өнер шығармаларын, денелерді безендіруге арналған ретті ритмикалық элементтерден құралған өрнек;
9) перспектива - натурада байқалатын өлшемдердің қысқаруына, формалардың сұлбаларының және сәуле мен көлеңке қатынастарының өзгерістеріне сәйкес қандай да бір жазықтықта кеңістіктік нысандарды бейнелеу техникасы;
10) ракурс - бейнелейтін заттың немесе адамның перспективадағы жеке бөліктерінің қысқаруы.
3. Бағдарламаның мақсаты: мүсін арқылы білім алушынының көркемдік білім, эстетикалық тәрбие алуына, рухани-адамгершілік дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) жабдықтармен, әртүрлі пластикалық материалдармен танысу;
2) қарапайым формалар мен заттарды мүсіндеу тәсілдерімен танысу;
3) "мүсін", "көлемділік", "пропорция", "заттардың сипаты", "жазықтық", "сәндік", "бедер", "айнала шолу", "композиция" түсініктерін, пәннің негізгі терминдері туралы түсініктерді қалыптастыру;
4) заттарды бақылау, оның көлемін, пропорциясын, формасын талдау білігін қалыптастыру;
5) бедермен, есте сақтауы және елестетуі бойынша тақырыптық композициямен жұмыстын ретін үйрету;
6) "форма", "ритм", "бұйымдардың пропорциялары мен өлшеміндегі шамаластық" түсініктерін қалыптастыру;
7) табиғи формалар мен заттарды стильдеуді үйрету, кеңістік және перспектива түсініктеріне сәйкес тапсырмаларды біртіндеп күрделендіруді меңгеру;
8) заттардың массасын, көлемін, пропорцияларын, тән қасиеттерін жеткізу блігін қалыптастыру;
9) натураға қарап және есте сақтауы бойынша жұмыс істеу білігін қалыптастыру;
10) бедерді, көлемді композицияны, жазуды және бұйымдарды сәндеп мүсіндеудің техникалық тәсілдерін қолдану білігін қалыптастыру;
11) илеудің конструктивті және пластикалық тәсілдерін қалыптастыру;
12) кеңістіктік елестетуді, көркемдік және ассоциативті ойлауды дамыту;
13) шығармашылық даралықты қалыптастыру;
14) отандық және әлемдік өнердің мұрасына араластыру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ көркемөнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе олардың орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір жылға ұлғайтылуы мүмкін.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту 2 сыныптан басталады. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.

2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
31. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
32. Предмет "Скульптура" учит чувствовать объем и пропорции, выражать свои мысли, эмоции через образы, видеть красоту движения и пластику форм, развивает чувство материала, совершенствует глазомер, улучшает координацию движений рук, вырабатывает способность к тонкой ручной работе и дисциплинирует внимание.
33. Преподавание строится так, чтобы обучающийся выполнял каждое задание в строго методической последовательности.
34. С целью развития чувства материала педагог знакомит обучающегося с особенностями художественных и конструктивных возможностей пластических материалов.
35. В течение всего периода обучения педагог большое значение придает самостоятельной работе обучающегося, сохранению его индивидуальности, умению самому находить типичные явления форме и пропорциях изображаемого, выбор метода обработки поверхности.
36. Работа с натуры увеличивается по длительности с возрастом детей. В старших классах предъявляются более строгие требования к анатомическим знаниям и общей изобразительной грамоте, углубленному решению образа.
37. Работая в пластических материалах обучающийся учится грамотно воспроизводить с натуры, по памяти, с помощью зарисовок объекты окружающей жизни: геометрические тела, предметы быта, животных, растения, людей.
38. Изображение объемных предметов формирует пространственно-образное мышление обучающегося, направляет на активное познание объемной формы, прививает обучающемуся навык творческого отношения к изображаемому объекту.
39. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
40. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
41. Межпредметные связи предметов "Скульптура", "Рисунок", "Композиция", "Компьютерная графика и дизайн" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
42. Программные требования в 1 классе:

2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
31. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
32. "Мүсін" пәні көлем мен пропорцияны сезінуді, бейнелер арқылы өз ойын, эмоциясын жеткізуді, қолғалыс әсемдігін және формалардың пластикасын көруді үйретеді, материалды сезінуді дамытады, көз өлшемін жетілдіреді, қолдардың қимылының үйлесімділігін жақсартады, нәзік қолмен істелетін жұмыстарды істеу қабілетін және назарды ретке келтіруді пысықтайды.
33. Оқыту білім алушы әрбір тапсырманы қатаң әдістемелік тәртіппен орындайтындай құрылады.
34. Материалды сезінуді дамыту мақсатында педагог біілім алушыларды пластикалық материалдардың көркемдік және конструктивтік мүмкіндіктерінің ерекшеліктерімен таныстырады.
35.Оқытудың барлық кезеңінде педагог білім алушылардың өз бетінше жүргізетін сабақтарына, оның даралығын сақтауға, бейнеленетін формалар мен пропорцияларға әдеттегі көріністерді өзінің табуына, бетті өңдеу тәсілін таңдауға көп көңіл бөледі.
36. Натурамен жұмыс ұзақтығы жағынан балалардың жасына байланысты ұлғайтылады. Жоғары сыныптарда анатомиялық білімдеріне және жалпы бейнелеу сауатына, бейнені тереңірек шешуіне барынша қатаң талап қойылады.
37. Білім алушы пластикалық материалдармен жұмыс істей отырып, қоршаған өмірдің нысандарын натураға қарап, есте сақтауы, сызбалары бойынша сауатты орындауды үйренеді: геометриялық денелер, тұрмыстық заттар, жануарлар, өсімдіктер, адамдар.
38. Көлемді заттарды бейнелеу білім алушының кеңістіктік-бейнелі ойлауын қалыптастырады, көлемді форманы белсенді түрде тануға бағыттайды, білім алушыларға бейнеленетін объектілерге шығармашылық көзқараспен қарау дағдысын қалыптастырады.
39. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
40. Жеке үй тапсырмасы бірнеше тәсілмен және педагогтің нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Ең алдымен ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктерін есепке алып қандай да бір тапсырманы орындауға жұмсалатын уақытты
41. "Мүсін", "Сурет", "Композиция", "Компьютерлік графика және дизайн" пәндерінің пәнаралық байланыстары білім алушыларды заттар әлемін тұтас қабылдауға түрткі болады.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
42. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:

1) ознакомление со скульптурным рельефом, его разновидностями и выполнением заданий в рельефе, с основными приемами лепки, понятиями о построении основных предметов в пространстве, грамотного поэтапного подхода к работе над скульптурой.
2) приобретение первоначальных навыков в изображении предметов с натуры и по представлению. Понятие о пластической и композиционной связи фигур и предметов.
43. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Скульптуре, вид изобразительного искусства. Виды скульптуры: рельефная и круглая. Рисование с натуры чучел птиц и животных. Знакомство с их строением. Выполнение набросков с различных точек зрения.
Тема 2. Геометрические тела. Понятие о простых геометрических телах, лежащих в основе сложных объемных форм. Методы получения объемной формы: конуса, цилиндра, призмы. Понятие о развертке. Стилизация изображения животных и человека. Декоративность работ.
Тема 3. Рельеф. Беседа о рельефе, его видах и декоративной роли в архитектуре. Разновидности рельефа и сферы его применения. Учебный рельеф, особенности лепки рельефа. Объем и пространство в рельефе.
Тема 4. Зачетная полугодовая работа. Тематическая композиция в рельефе. Основные требования к зачетной работе.
Тема 5. Круглая скульптура. Беседа о круглой скульптуре. Виды круглой скульптуры. Поиск пластического решения формы в эскизах. Этапы лепки круглой скульптуры.
Тема 6. Экзаменационная работа. Круглая скульптура. Основные требования к итоговой работе. Творческий подход к выполнению тематической композиции в круглой скульптуре. Основные принципы построения скульптурной композиции.
44. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает виды скульптуры;
2) знает особенности скульптурных материалов и умеют пользоваться пластилином, глиной;
3) выполняет самостоятельно творческий поиск решения темы в эскизах;
4) выполняет эскизы для тематических композиций;
5) умеет передавать пропорции, общую форму, особенностей, присущих простым предметам, птицам и животным;
6) умеет поэтапно работать над рельефом с натуры;
7) умеет передавать пластическую форму животного;
8) имеет навыки последовательности лепки скульптуры;
9) имеет представление об изобразительных средствах круглой скульптуры;
10) выполняет наброски фигуры человека без проработки мелких форм;

1) мүсін бедерімен, оның сан алуандылығымен және бедерде тапсырмаларды орындаумен, илеудің негізгі тәсілдерімен, кеңістіктікте негізгі заттарды құру туралы түсінікпен, мүсінмен жұмысқа кезеңмен сауатты орындау тәсілімен танысу;
2) натураға қарап және есте сақтауы бойынша заттарды бейнелеудегі алғашқы дағдыларды меңгеру. Фигуралар мен заттардың пластикалық және композициялық байланыстары туралы түсінік.
43. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Мүсін - бейнелеу өнерінің бір түрі. Мүсіннің түрлері: рельефті және дөңгелек. Құстар мен жануарлардың натурасына қарап сурет салу. Олардың құрылысымен танысу. Түрлі көзқарастан нобайларды орындау.
2-тақырып. Геометриялық денелер. Күрделі көлемді формалардың негізінде жатқан қарапайым геометриялық денелер туралы түсінік. Көлемді форманы алу әдістері: конусты, цилиндрді, призманы. Қашау туралы түсінік. Жануарлар мен адамның бейнесін стилизациялау. Жұмыстардың декоративтілігі.
3-тақырып. Бедер. Бедер, оның түрлері және сәулеттегі сәндеудегі ролі туралы әңгімелесу. Бедердің және оны қолдану аясының әр түрлілігі. Оқу бедері, бедерді жасау ерекшеліктері. Бедердегі көлем мен кеңістік.
4-тақырып. Сынақ жарты жылдық жұмыс. Бедердегі тақырыптық композиция. Сынақ жұмысына қойылатын негізгі талаптар.
5-тақырып. Дөңгелек мүсін. Дөңгелек мүсін туралы әңгімелесу. Дөңгелек мүсіннің түрлері. Нобайларда формалардың пластикалық шешімін іздеу. Дөңгелек мүсінді жасау кезеңдері.
6-тақырып. Емтихан жұмысы. Дөңгелек мүсін. Қорытынды жұмысқа қойылатын негізгі талаптар. Дөңгелек мүсінде тақырыптық композицияны орындауға шығармашылық тұрғыдан қарау. Мүсіндік композицияны жасаудың негізгі қағидаттары.
44. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мүсін түрлерін біледі;
2) мүсіндік материалдардың ерекшеліктерін біледі және ермексазды, сазды пайдалана біледі;
3) нобайларда тақырыптың шешімін өз бетінше шығармашылық іздеуді орындайды;
4) тақырыптық композицияларға арналған нобайларды орындайды;
5) қарапайым заттарға, құстар мен жануарлаға тән пропорцияларды, жалпы формаларын, ерекшеліктерін жеткізу, натураға қарап бедерде сатылап жұмыс істей алады;
6) натураға қарап бедермен кезеңмен жұмыс ітеуді біледі;
7) жануарлардың пластикалық формаларын жеткізе біледі;
8) мүсінді сатылап илеу дағдысын біледі;
9) дөңгелек мүсіннің бейнелеу құралдары туралы түсініктері бар;
10) ұсақ формаларын жасамай адам сұлыбының сызбаларын орындайды;

11) выполняет самостоятельный творческий поиск решения темы в эскизах для одной и двухфигурной скульптуры;
12) умеет определять композиционное построение с целью раскрытия темы;
13) имеет навыки передачи пропорций, характера, особенностей, несложного движения в круглой скульптуре;
14) умеет выявлять характер персонажей, сюжетную взаимосвязь фигур с передачей настроения.
45. Программные требования во 2 классе:
1) закрепление навыков грамотного подхода к работе, дальнейшее развитие и совершенствование мастерства обучающегося на основе усложнения как натурных так и композиционных заданий;
2) дальнейшее освоение пространственного решения сложной рельефной композиции, совершенствование навыков передачи пропорций и движения, объемной моделировки, эмоциональной взаимосвязи фигур.
46. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Требования Программы по скульптуре во 2 классе.
Тема 2. Рельеф. Растения в рельефе. Знакомство с особенностями работы в барельефе с натуры. Последовательность ведения лепки рельефа с опорой на натурные зарисовки предыдущего задания.
Тема 3. Зачетная полугодовая работа. Рельеф растительного орнамента. Орнамент, как повторение и чередование элементов. Виды орнамента: геометрический, растительный, зооморфный. Композиция и ритм орнамента в заданном формате.
Тема 4. Животные и птицы. Рисование птиц и животных с чучел и с наглядных пособий. Знакомство с их строением.
Тема 5. Круглая скульптура и анималистический жанр. Животные и птицы в круглой скульптуре. Пластика, пропорции и движение. Целостность композиционного решения в тематической скульптуре.
Тема 6. Экзаменационная работа. Сюжетная композиция в круглой скульптуре на передачу эмоционального состояния и динамики.
47. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет свободно пользоваться необходимыми материалами (пластилин, глина, мыло, папье-маше);
2) выполняет подготовку опорной плоскости и проволочного каркаса;
3) знает пропорции, характер и особенности различных видов животных, птиц и человека;
4) выполняет эскизирование будущей самостоятельной творческой работы на основе натурных набросков;
5) имеет навыки последовательной лепки скульптуры на каркасе от моделировки больших объемов к детальной моделировке;
6) выполняет этюды с натуры и по представлению на каркасе;
7) умеет передавать выражения эмоционального состояния (игра, покой, страх);

11) бір және екі фигуралы қаңқа мүсіні үшін нобайларда тақырыптың шешімін өз бетінше шығармашылық іздеуді орындайды;
12) тақырыпты ашу мақсатында композициялық құрылымды анықтай алады;
13) дөңгелек мүсінде пропорцияларды, тән ерекшеліктерді, қиын емес қозғалысты жеткізу дағдыларына ие болады;
14) кейіпкерлердің мінездерін, көңіл-күйін жеткізе отырып, фигуралардың сюжеттік өзара байланысын анықтай біледі.
45. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) жұмысқа сауатты келу дағдысы бекітіледі, натуралық, сол сияқты композициялық тапсырмаларды күрделендіру негізінде білім алушылардың шеберліктерін дамыту және жетілдіру;
2) күрделі бедерді композицияны кеңістіктік шешуді меңгеруді әрі қарай жетілдіру, пропорциялар мен қозғалыстарды, көлемді модельдеуді, фигуралардың эмоциялық өзара байланысын жеткізу дағдыларын жетілдіру.
46. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Міндеттер мен қажетті материалдар туралы әңгімелесу. 2 сыныптың "Мүсін" пәні бойынша Бағдарлама талаптары.
2-тақырып. Бедер. Бедердегі өсімдіктер. Натурадан бедерде жұмыс ерекшеліктерімен танысу. Алдыңғы тапсырманың натуралық суреттемелеріне тіреуішпен бедерді жасауды жүргізу жүйелілігі.
3-тақырып. Жартыжылдық сынақ жұмысы. Бедерді өсімдік өрнегі. Өрнек элементтердің қайталануы және кезектесу реті. Өрнек түрлері: геометриялық, өсімдік, зооморфты. Өрнектің берілген форматтағы композициясы және ырғағы.
4-тақырып. Жануарлар мен құстар. Жануарлар мен құстарды тұлыптардан және көрнекі құралдардан алып, салу. Олардың құрылымымен танысу.
5-тақырып. Дөңгелек мүсін және анималистік жанр. Дөңгелек мүсіндегі жануарлар мен құстар. Пластика, пропорциялар және қозғалыс. Тақырыптық мүсіндегі композициялық шешімнің тұтастығы.
6-тақырып. Емтихан жұмысы. Эмоциялық ахуал мен динамиканы жеткізуге дөңгелек мүсіндегі сюжеттік композиция.
47. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қажетті материалдарды еркін пайдалана біледі (ермексазды, сазды, папье-маше);
2) сымдық қаңқа мен көмекші жазықтықты дайындауды орындайды;
3) жануарлар мен құстардың, сонымен қатар адамдардың түрлі түрлеріне тән ерекшеліктерді және пропорцияларды біледі;
4) натуралық нобайлардың негізінде болашақ өз бетінше шығармашылық жұмыстың нобайларын орындайды;
5) қаңқада модельдерді ұсақ формадан үлкен формаға дейін сатылап илеу дағдыларына ие;
6) этюдтерді натураға қарап және еске түсіру арқылы қаңқа бетіне түсіреді;
7) эмоциялық күйді (ойын, тыныштық, қорқыныш) жеткізе біледі;

8) выполняет двухфигурные композиции: пропорции, движение, взаимодействие, проработка мелких форм.
48. Программные требования в 3 классе:
1) повышается требования к работам обучающегося, уделяется большое внимание подготовительной работе над композициями;
2) выполнение тематической композиции по представлению и воображению, работа над набросками фигуры человека в движении.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Задачи Программы 3 класса. Необходимые материалы. Знакомство с объемом работы, используемыми материалами и техниками.
Тема 2. Рельеф. Принцип моделировки сложных форм в рельефе с натуры.
Тема 3. Зачетная работа. Масштабные соотношения натурной постановки и рельефа. Линейная перспектива, пространственность и пропорции в рельефе натюрморта. Соотношения объемов и глубин в многоплановом рельефе.
Тема 4. Конструктивные особенности частей лица человека. Работа с натуры без предварительного эскиза. Работа методом "обрубовки" – отсечения от цельного куска материала.
Тема 5. Экзаменационная работа. Круглая скульптура. Тематическая композиция по представлению и воображению. Наброски фигуры человека в движении.
49. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает закономерности линейной перспективы в сложном многоплановом рельефе;
2) умеет передавать в рельефе пропорциональные соотношения, объемы, ракурсы, перспективные сокращения предметов постановки, перспективу горизонтальной и вертикальной плоскостей и глубину пространства натюрморта с учетом условностей скульптурного рельефа;
3) владеет навыками лепки складок ткани в рельефе от распределения масс к моделировке формы, с передачей характера и пластики, направление движения складок цилиндрической, конической, дугообразной и ломаной формы;
4) выполняет лепку многопланового рельефа в технологической последовательности;
5) умеет самостоятельно разрабатывать эскизы для многофигурной композиции в круглой скульптуре (не менее трех фигур);
6) знает и умеет передавать пропорции фигуры человека;
7) умеет передавать характер движений отдельных фигур в многофигурной композиции в соответствии с выбранной темой;
8) умеет соотносить динамику фигур с достижением их взаимосвязи и целостного пластического решения многофигурной композиции;
9) выполняет каркас по эскизам с учетом обеспечения устойчивости фигур, находящихся "в движении";
10) умеет анализировать ход работы над скульптурной композицией и находить решение возможных проблем при передаче сложных характерных особенностей и сюжетной выразительности композиции;

8) екі фигуралы композицияларды орындайды: пропорциялар, қозғалыстар, өзара байланыстар, ұсақ формаларды жасау.
48. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының жұмыстарына талап жоғарылайды, композициямен дайындық жұмысына басты назар аударылады;
2) елестетуі және қиялдауы бойынша тақырыптық композицияны орындау, қозғалыстағы адам фигурасының нобайларымен жұмыс.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. 3 сынып Бағдарламасының міндеттері. Қажетті материалдар. Жұмыс көлемімен, пайдаланылатын материалдармен және техникалармен танысу.
2-тақырып. Бедер. Натурадан жасалған бедердің күрделі формаларын модельдеу қағидаты.
3-тақырып. Сынақ жұмысы. Натуралық қойылым мен бедердің көлемдік ара қатынасы. Сызықтық перспектива, кеңістіктік және пропорциялар натюрморт рельефінде. Көпжоспарлы бедерде көлемдер мен тереңділіктердің ара қатынасын белгілеу.
4-тақырып. Адамның бет-әлпетінің бөлшектерінің конструктивті ерекшеліктері. Алдын-ала нобайсыз натурадан жұмыс істеу. "Көмкеру" -материалдың тұтас кесегін қысқарту әдісімен жұмыс істеу.
5-тақырып. Емтихан жұмысы. Дөңгелек мүсін. Қозғалыстағы адам фигурасының нобайларының негізінде түсінігі және елес-қиялы бойынша орындалған тақырыптық композиция.
49. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бедердегі сызықтық перспективалар заңдылықтарын түсінеді;
2) бедерде пропорциялық қатынастардығ көлемдерді, ракурстарды, қойылымның заттарының перспективалық қысқартылымдары, көкжиектік және вертикалды күрделі көп жоспарлы дөңгелек мүсіндегі) жазықтықтардың перспективаларын, мусіндік бедердің шарттылығына байланысты натюрморттың кеңістігінің тереңдігін жеткізе біледі;
3) бедерде маталардың қыртыстарын илеу дағдыларына, сипатты және пластиканы жеткізу арқылы қыртыстардың бағыттарын көрсету цилиндрлік, доға түріндегі және сынған түрі;
4) технологиялық сатылау бойынша көп жоспарлы бедерді илеуді орындайды;
5) дөңгелек мүсіндегі көп фигуралы композицияларға арналған нобайларды өз бетінше жүзеге асыра алады;
6) адам фигурасының пропорцияларын біледі және жеткізе алады;
7) таңдалған тақырыпқа сәйкес көп фигуралы композицияда бөлек фигуралардың қозғалысының сипатын жеткізе біледі;
8) динамикалық фигураларды олардың өзара байланысы жетістігі мен көп фигуралы композицияның тұтастығының пластикалық шешімімен ара қатынасын белгілей біледі;
9) "қозғалыстағы" фигуралардың тұрақтылығын қамтамасыз етуді ескере отырып, өз бетінше қаңқаны орындайды;
10) мүсіндік композициямен жұмыс істеу барысын өз бетінше сараптай алады және күрделі тән ерекшеліктерді және композицияның сюжеттік мәнерлілігін жеткізудегі мүмкін мәселелердің шешімін табады;

11) умеет выполняют тщательную детальную моделировку формы;
12) умеет подчинять все части композиции общему художественному замыслу.
50. Программные требования в 4 классе:
1) более глубокое изучение натуры, знакомство с анатомическим строением деталей фигуры человека, применяются приемы стилизации, гротеска;
2) выполнение длительной экзаменационной работы в круглой скульптуре – многофигурной композиции на свободную тему с ясно выраженным сюжетным содержанием.
51. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Беседа о задачах 4 класса и необходимых материалах. Портретные зарисовки головы человека с натуры, с передачей настроения.
Тема 2. Зачетная работа. Портрет в круглой скульптуре. Творческий подход в скульптурном портрете через передачу индивидуальных, национальных, профессиональных черт, психологического состояния, возрастных особенностей. Выразительность художественного образа в портрете. Использование приемов стилизации.
Тема 3. Экзаменационная работа. Тематическая многофигурная композиция в круглой скульптуре. Композиционное, пластическое и образное решение в многофигурной жанровой композиции.
52. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет самостоятельно разрабатывать эскизы для круглой скульптуры;
2) осуществляет поиск компоновочного решения темы;
3) умеет выбирать конкретный сюжет, использовать вспомогательный документальный материал, работать над эскизами;
4) знает и передает пропорции фигуры человека;
5) умеет передавать характер движений отдельных фигур в многофигурной композиции в соответствие с выбранной темой;
6) умеет соотносить динамику фигур с достижением их взамосвязи и целостного пластического решения композиции;
7) самостоятельно выполняет каркас по эскизам с учетом обеспечения устойчивости фигур, находящихся в движении;
8) самостоятельно анализирует ход работы над скульптурой композицией и умеют находить решение возможных проблем при передаче сложных характерных особенностей и сюжетной выразительности композиции: умеют выполнять тщательную моделировку формы:
9) владеет навыками круглой скульптуры в жанре портрета;
10) знает конструкцию и пропорциональные соотношения частей головы человека;
11) владеет принципами построения головы и плечевого пояса человека при выполнении портрета в круглой скульптуре;
12) умеет предавать в портрете движение: поворот, наклон, индивидуальность, характер, эмоциональное состояние портретируемого;

11) форманың егжей-тегжейлі мұқият модельдеуін орындай алады;
12) композицияның барлық бөлшектерін ортақ көркемдік арқауына бағындыра алады.
50. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) натураны тереңірек меңгеру, адам фигурасының анатомиялық құрылымының бөлшектерімен танысу, стильдеу, гротекс тәсілдері қолданылады;
2) дөңгелек мүсіндегі ұзақ мерзімді емтихан жұмысын орындау - сюжеттік мазмұны жақсы көрінетін, еркін тақырыптағы көп фигуралы композиция.
51. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. 4 сыныптың міндетері мен қажетті материалдар туралы әңгімелесу. Адамның басының көңіл-күйін жеткізумен, натурадан жсалған портреттік суреттемелері.
2-тақырып. Сынақ жұмыс. Дөңгелек мүсіндегі портрет. Мүсіндік портреттегі шығармашылық тұрғыдан дербес, ұлттық, кәсіби сипаттар, психологиялық ахуалы, жас ерекшеліктері арқылы. Портреттегі көркемдік бейненің мәнерлілігі. Стилизация тәсілдерін пайдалану.
3-тақырып. Емтихан жұмысы. Тақырыптық көп фигуралы композиция дөңгелек мүсінде. Көп фигуралы жанрлық композициядағы композициялық, пластикалық және бейнелі шешім.
52. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) білім алушылар өз бетінше дөңгелек мүсінге арналған нобайларды әзірлей алады;
2) тақырыптың компоненттік шешімін іздеуді жүзеге асырады;
3) қосымша құжаттық материалдарды пайдаланып, нақты сюжетті таңдай біледі, нобайлармен жұмыс жасай алады;
4) адам фигурасының пропорцияларын біледі және оларды жеткізе алады;
5) көп фигуралы композицияда олардың сюжеттік өзара байланысына қол жеткізумен бөлек фигуралардың пропорцияларын, қозғалыстағы сипатын жеткізе біледі;
6) фигуралардың өзара байланыстарының жетістіктерімен динамикасын салыстырады, композицияның тұтас пластикалық шешімдерін біледі;
7) қозғалыстағы фигуралардың тұрақтылығын қамтамасыз етіп, нобайлар бойынша қаңқаны өз бетінше орындайды;
8) композицияның мүсінімен жұмыстың барысын өз бетінше талдайды және композицияға тән күрделі сипаттағы ерекшеліктерді және композицияныі сюжетінің мәнерлілілің шешімдерін табу: форманы егжей-тегжейлі модельдей біледі;
9) портрет жанрында дөңгелек мүсін дағдыларына ие;
10) адамның басының құрылым мен пропорциялық қатынастарын біледі;
11) дөңгелек мүсінде адам басының құрылымын, денесі құрылысы туралы қағидаттарды біледі;
12) портреттегі қозғалыстарды жеткізе біледі: бұрылу, еңкею, даралық, мінез, экмоциялық күйін.

13) умеет подробно детализировать форму;
14) умеет передать характер события, пластически организовать объемно-пространственную композицию.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
53. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
54. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (композиция в рельефе по воображению: птицы, рыбы или животные), во втором полугодии: экзамен (сюжетная двухфигурная композиция с передачей настроения);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (рельеф орнаментальной композиции из листьев, цветов, плодов), во втором полугодии: экзамен (композиция в круглой скульптуре на передачу эмоционального состояния и динамики);
3) 3 класса – в первом полугодии: зачет (рельеф с натуры натюрморта из трех предметов, один из которых – геометрическое тело, на фоне висящей драпировки со складками); во втором полугодии: экзамен (многофигурная динамическая композиция в круглой скульптуре);
4) 4 класса – в первом полугодии: зачет (портрет в круглой скульптуре), во втором полугодии: экзамен (тематическая многофигурная композиция в круглой скульптуре).
55. При оценке педагог учитывает следующие параметры работы обучающегося:
1) компоновка изображения в рельефе или круглой скульптуре;
2) использование приемов пропорционального и конструктивного и соотношения частей скульптурной композиции;
3) применение законов линейной перспективы в рельефном изображении;
4) передача единства пластического решения;
5) применение законов композиции (цельности, равновесия, единство формы и содержания, типизации) в зависимости от заданной темы;
6) цельность и законченность в работе;
7) передача сюжета и пластическое решение средствами объемно-пространственной композиции (в зависимости от целей и задач курса).
56. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение задания в полном объеме, самостоятельное, успешное решение задачи, последовательное выполнение работы, анализ формы предметов, верная передача пропорций, выразительная работа;
2) оценка "4" "хорошо" – выполнение задания в полном объеме, самостоятельное, успешное решение задачи, последовательное выполнение работы, анализ формы предметов, наличие ошибок в передаче пропорций, выразительная работа;

13) форманы бөлшектей алады;
14) жағдайдың сипатын жеткізеді, көлемді-кеңістіктік композияцияны ұйымдастырады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
53. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда, көрмелерде алған бағаларынан құралады.
54. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (елестетуі бойынша бедердегі композиция: құстар, балықтар немесе жануарлар), екінші жартыжылдықта: емтихан (көңіл күйді жеткізетін сюжетті екі фигуралы композиция);
2) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (жапырақтардан, гүлдерден, жемістерден құралған бедерлі өрнекті композиция), екінші жартыжылдықта: емтихан (эмоциялық күйді және динамиканы жеткізуге арналған дөңгелек мүсіндегі композиция);
3) 4 сынып - бірініш жартыжылдықта: сынақ (дөңгелеу мүсіндегі портрет), екінші жартыжылдықта: емтихан (дөңгелек мүсіндегі тақырыптық көп фигуралы композиция).
55. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) бейнені бедерде немесе дөңгелек мүсінде үйлестіру;
2) пропорцияналды және конструктивтік тәсілдерін қолдану және мүсіндік композицияның бөліктерінің қатынасы;
3) бедерлі бейнелерде сызықтық перспективалардың заңдарын қолдану;
4) пластикалық шешімнің тұтастығын жеткізу;
5) берілген тақырыпқа байланысты композицияның заңдарын пайдалану (тұтастық, тепе-теңдік, форма мен мазмұнның тұтастығы, типтендіру;
6) жұмыстағы тұтастық және аяқталғандық;
7) сюжетті жеткізу және көлемді-кеңістіктік композиция құралдарымен пластикалық шешімді жеткізу (сыныптың мақсаты мен міндеттеріне сәйкес).
56. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - тапсырманы толық көлемде, өте жақсы орындауы, міндеттерді өз бетінше, табысты шешуі, жұмысты ретімен орындауы, заттардың формаларын талдауы, пропорцияларды дұрыс жеткізуі, мәнерлі жұмыс істеуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - тапсырманы толық көлемде орындауы, міндеттерді өз бетінше, табысты шешуі, жұмысты ретімен орындауы, заттардың формаларын талдауы, пропорцияларды жеткізуде қателерінің болуы, мәнерлі жұмыс істеуі;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – выполнение задания в полном объеме, самостоятельное, успешное решение задачи, последовательное выполнение работы, анализ формы предметов, наличие ошибок в передаче пропорций, работа невыразительна;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – неполное решение всех задач, нарушение в последовательности ведения работы, анализ формы предметов, наличие ошибок в передаче пропорций, работа невыразительна;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 9
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "История изобразительного искусства" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "История изобразительного искусства" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "История изобразительного искусства".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акварель – живописная техника, использующая специальные акварельные краски, при растворении в воде образующие прозрачную взвесь тонкого пигмента, и позволяющая за счет этого создавать эффект легкости, воздушности и тонких цветовых переходов;
2) анималистический жанр – жанр изобразительного искусства;
3) графика – вид изобразительного искусства, использующий в качестве основных изобразительных средств линии, штрихи, пятна и точки;
4) дизайн – особая область искусства конструирования мира предметов для человека с точки зрения полезности, функционирования, красоты, безопасности;
5) жанры живописи – различаются по предмету изображения: пейзаж – изображение природы, портрет – изображение человека, изображение вещей – натюрморт;
6) искусство – особая форма общественного сознания и художественное отображение существенных сторон человеческой жизни; отрасль человеческой деятельности, стремящейся к удовлетворению одной из духовных потребностей человека, а именно любви к прекрасному;
7) виды искусства – исторически сложившиеся определенные устойчивые формы существования искусства: архитектура, скульптура, графика, живопись, декоративно-прикладное искусство, литература, музыка, фотография, хореография, театр, кино, телевидение, искусство эстрады, цирк;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - тапсырманы толық көлемде орындауы, міндеттерді өз бетінше, табысты шешуі, жұмысты ретімен орындауы, заттардың формаларын талдауы, пропорцияларды жеткізуде қателіктерінің болуы, жұмысты мәнерлі орындамауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - барлық міндеттердің толық шешілмеуі, жұмысты жүргізу ретінің бұзылуы, заттардың формасын талдауы, пропорцияларды жеткізуде қателіктерінің болуы, жұмыстың мәнерлі орындамауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - жұмысы оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
9-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Бейнелеу өнерінің тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Бейнелеу өнерінің тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Бейнелеу өнерінің тарихы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акварель - суда араластырған кезде нәзік пигменттің мөлдір жүзгінін құрайтын, және осының есебінен жеңілдік, әуелік әсерін және назік түстік ауысуларға мүмкіндік беретін арнайы акварельді бояуларды пайдаланатын кескіндемелік техника;
2) анимализм жанры - бейнелеу өнерінің жанры;
3) графика - сызық, штрих, дақ және нүкте сияқты бейнелеудің негізгі құралдары қолданылатын бейнелеу өнерінің түрі;
4) дизайн - адам үшін пайдалы, қызмет ететін, әсемділік, қауіпсіздік көзқарастары бойынша заттар әлемін құратын өнердің ерекше саласы;
5) кескіндеме жанры - бейнеленетін заттары бойынша ерекшеленеді: пейзаж - табиғаттың бейнесі, портрет - адамның бейнесі, заттарды бейнелеу - натюрморт;
6) өнер - қоғамдық сананың ерекше формасы және адам өмірінің маңызды жақтарын көркемдеп көрсету; адамның қажеттіліктерінің бірін, яғни әсемділікке деген сүйіспеншілігін қанағаттандыруға талпынатын адамзат қызметінің саласы;
7) өнердің түрлері - өнердің белгілі тұрақты қалыптасқан тарихи формалары: сәулет, мүсін, графика, сәндік-қолданбалы өнер, әдебиет, кескіндеме, музыка, фотосурет, театр, кино, телевидение, эстрада, цирк өнері;

8) декоративно-прикладное искусство – вид изобразительного искусства, на развитие которого влияют условия жизни и быта каждого народа, природные и климатические условия его обитания;
9) архитектура (зодчество) – определенная система сооружений (зданий), формирующих пространственную среду для жизнедеятельности людей;
10) батальный жанр – жанр изобразительного искусства, посвященный теме войны и военных действий.
3. Цель Программы: создание условий для постижения обучающимся духовного опыта человечества посредством изучения истории изобразительного искусства.
4. Задачи Программы:
1) формирование и систематизация знаний об основных этапах развития изобразительного искусства;
2) освоение знаний об основных художественных школах в изобразительном искусстве;
3) формирование умения определять в произведении изобразительного искусства основные черты художественного стиля, выявлять средства выразительности;
4) формирование навыков воспринимать произведения изобразительного искусства;
5) формирование умения анализировать произведения изобразительного искусства, выражать к произведению изобразительного искусства отношение, проводить ассоциативные связи с другими видами искусств;
6) развитие потребности в общении с искусством;
7) развитие личности и формирование творческой индивидуальности;
8) приобщению к наследию отечественного и мирового искусства.
5. Срок освоения Программы – четыре года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу.
6. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области изобразительного искусства.

8) сәндік-қолданбалы өнер - дамуына өмір сүру жағдайы және әр халықтың тұрмысы, табиғаты және оның өмір сүру ортасының ауа райы әсер ететін бейнелеу өнерінің түрі;
9) сәулет (сәулетшілік) - адамдардың өміріне қажетті кеңістіктік ортаны қалыптастыратын құрылыстың (ғимараттың) белгілі жүйесі;
10) соғыс суретті жанр - соғыс және соғыс қимылдары тақырыбына арналған бейнелеу өнерінің жанры.
3. Бағдарламаның мақсаты: бейнелеу өнерінің тарихын меңгеру арқылы білім алушылардың рухани-адамзаттық тәжірибесін алуына жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) бейнелеу өнерінің тарихын дамытудың негізгі кезеңдері туралы білімді қалыптастыру және жүйелеу;
2) бейнелеу өнеріндегі негізгі көркемдік мектептер туралы білімді меңгеру;
3) бейнелеу өнерінің шығармаларында көркемдік стильдің негізгі қасиеттерін анықтау білігін қалыптастыру, мәнерлік құралдарын анықтау;
4) бейнелеу өнерінің шығармаларын қабылдау дағдыларын қалыптастыру;
5) бейнелеу өнерінің шығармаларын талдау білігін қалыптастыру, бейнелеу өнерінің шығармаларына көзқарасын білдіру, өнердің түрлерімен ассоциативті байланысты жүргізу;
6) өнермен араласуға қажеттілікті дамыту;
7) тұлғаны дамыту және шығармашылық даралықты қалыптастыру;
8) отандық және әлемдік өнерге араластыру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
9. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, бейнелеу өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағытталған.

Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
34. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с видами, жанрами изобразительного искусства, особенностями изобразительного и выразительного языка различных видов искусства;
2) знакомство с искусством первобытного общества, Древнего Египта, Передней Азии, Древнего Рима, Византии, Древней Греции, Древней Руси.
35. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводная беседа. Задачи Программы по истории искусств для 1 класса.
Тема 2. Виды и жанры изобразительного искусства. Специфическая особенность основных видов пластических искусств.
Архитектура. Определение понятия. Типы архитектуры по назначению.
Живопись. Определение понятия. Виды живописи: станковая, монументально-декоративная, лаковая миниатюра. Живописные материалы.
Скульптура. Определение понятия. Круглая скульптура, рельеф и его разновидности (краткая характеристика). Виды скульптуры: станковая, монументально-декоративная, мелкая пластика. Скульптурные материалы и их взаимосвязь с тематикой и назначением скульптуры.
Графика. Определение понятия. Виды графики: станковая, книжная, плакат, промышленная. Составляющие графики (рисунок, одноцветный и многоцветный эстамп).
Декоративно-прикладное искусство. Виды декоративно-прикладного искусства. Значение материала, его роль в художественном образе предмета. Орнамент как основа оформления произведений декоративно-прикладного искусства.
Жанры изобразительного искусства. Портрет и его разновидности. Натюрморт. Пейзаж и его разновидности. Исторический, бытовой, анималистический жанры. Однофигурная и многофигурная композиции, их отличие от портрета и группового портрета. Работа с иллюстрациями.
Тема 3. Искусство первобытного общества.
Палеолит. Изобразительное творчество в эпоху палеолита. Климатические условия. Трудовая деятельность первобытного человека и искусство. Характерные особенности наскальных рисунков (пещера Альтамира). Скульптура палеолита. Женский образ – символ плодородия (женская статуэтка Виллендорфа).
Зарождение архитектуры. Постройка жилищ.
Мезолит, неолит. Отличительные черты графики этого периода в сравнении с наскальными рисунками палеолита. Схематизм, зарождение пиктографии. Зарождение повествовательной композиции (фигуры оленей из прихода Луине). Орнамент в прикладном искусстве.
Эпоха бронзы. Зарождение религии. Основные типы мегалитической архитектуры (менгиры, кромлехи). Керамика, ювелирное искусство.
Тема 4. Искусство Древнего Египта. Основные периоды развития. Связь искусства Древнего Египта с религией. Фараон – воплощение божества. Священные животные и боги Древнего Египта.
Древнее царство. Основные типы архитектурных сооружений (храм, пирамида). Пирамида Джосера в Саккаре, Пирамиды в Гизе.
Каноническая система в скульптуре и живописи. Портретное сходство в скульптурном портрете. Взаимосвязь учения о "Двойнике" с религиозно-магическими представлениями – "Сельский староста", середина 3 тысячелетия до нашей эры.

3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
34. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бейнелеу өнерінің түрлерімен, жанрларымен, әртүрлі өнердің түрлерінің бейнелеу және мәнерлік тілдерінің ерекшеліктерімен танысу;
2) алғашқы қоғамның, Ежелгі Египет, Алдыңғы Азия, Ежелгі Рим, Византия, Ежелгі Греция, Ежелгі Русь өнерімен танысу.
35. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе әңгіме. 1 сынып Бағдарламасының міндеттері.
2-тақырып. Бейнелеу өнерінің жанры мен түрлері. Пластикалық өнер түрлерінің өздеріне тән негізгі ерекшеліктері.
Архитектура. Ұғымның анықтамасы. Сәулеттің қолданылуы бойынша түрлері.
Кескіндеме. Ұғымның анықтамасы. Кескіндеме түрлері: станок, монументалды-сәндік, лак миниатюрасы. Кескіндеме материалы.
Мүсін. Ұғымның анықтамасы. Дөңгелек мүсін, рельеф және оның көптүрлілігі (қысқаша сипаттама). Мүсін түрлері: станок монументальды-декораттік, ұсақ пластика. Мүсін материалы және оның мүсінді қолдану тақырыптарымен байланысы.
Графика. Ұғымның анықтамасы. График түрлері: станок, кітап, плакат, өндірістік. Графиканы құрушылар (сурет, бір гүлді және көп гүлді эстамп).
Сәндік-қолданбалы өнер. Сәндік-қолданбалы өнердің түрлері. Материалдың мәні және оның пәніннің көркемдік бейнесіндегі рөлі. Ою-өрнек - сәндік-қолданбалы өнер шығармаларын безендірудің негізі.
Бейнелеу өнерінің жанры. Портрет және оның көптүрлілігі. Натюрморт. Пейзаж және оның көптүрлігі. Тарихи, тұрмыстық, анималистикалық және түрлі жанрлар. Бір фигуралы және көп фигуралы композициялар, олардың портреттерден және топтық портреттерден айырмашылығы. Иллюстрациямен жұмыс.
3-тақырып. Алғашқы қоғам өнері. Палеолит. Палеолит дәуіріндегі бейнелеу шығармашылығы. Климат жағдайы. Алғашқы қоғам адамы мен өнерінің еңбегі. Тасқа салынған суреттердің өзіне тән ерекшеліктері (Альтамир үңгірі). Палеолит мүсіні. Әйел бейнесі - құнарлылық нышаны (Виллендорф әйел статуэткасы).
Сәулет өнерінің пайда болуы. Тұрғын үй құрылысы.
Мезолит, неолит. Бұл кезең графикасының палеолит тасқа салынған суреттерімен салыстырғандығы айырмашлық белгілері. Сызба, пиктографияның пайда болуы. Хабарлама композициясының пайда болуы. (Луине махалласындағы бұғы фигурасы). Қолданбалы өнердегі ою-өрнек.
Қола дәуірі. Діннің пайда болуы. Основные типы мегалитикалық сәулеттің негізгі түрлері (менгирлер, кромлехтер). Керамика, зергерлік өнер.
4-тақырып. Ежелгі Египет өнері.
Дамудың негізгі кезеңдері. Ежелгі Египет өнерінің дінмен байланысы. Фараон - тәңір туралы түсініктің мәні. Ежелгі Египеттің құдайлары мен қасиетті малдары.
Ежелгі патшалық. Сәулет құрылыстарының негізгі түрлері (ғибадатхана, пирамида). Саккарадағы Джосер пирадимасы. Гизадағы пирамида.
Мүсін мен кескіндемедегі Канон жүйесі. Мүсіндік портреттегі ұқсастық. "Двойник" туралы түсінік пен біздің эрамызға дейінгі 3 мың жылдық ортасындағы "Сельский староста" діни-магиялық көзқарас арасындағы өзара байланыс.

Среднее царство. Новые архитектурные конструкции в строительстве храмовых ансамблей. Отражение индивидуальности в скульптурном портрете. Сфинкс Аменемхета Третьего, 19 век до нашей эры. Сравнительная характеристика скульптуры и рельефных композиций Древнего и Среднего царства. "Царица Кавит за туалетом", "Доение коровы" – рельефы гробницы Кавит, 21 век до нашей эры.
Новое царство. Расцвет храмовой архитектуры. Храмы в Карнаке и Луксоре, конструкция храмов (понятия "пилон", "колосс", "гипостиль"). Изменения в храмовой архитектуре в связи с реформами Аменхотепа Четвертого (Эхнатона). Типы скальных храмов.
Храм Рамзеса Второго в Абу-Симбеле.
Сравнительная характеристика скульптуры, рельефов и росписей Среднего и Нового царства. Новые черты в скульптуре Нового царства (передача психологизма, подчеркнутая индивидуальность лица и фигуры). Голова и статуя царицы Нефертити – середина 14 века до нашей эры, портрет Эхнатона, середина 14 век до нашей эры.
Ослабление системы канонов в рельефах и росписях, эмоциональность. "Плакальщики" – рельеф из Мемфиса, 14 век до нашей эры.
Тема 5. Искусство Передней Азии. Шумер. Взаимосвязь природных условий с особенностями архитектуры. Роль орнамента, как детали архитектурного оформления. Зиккурат – основной тип храма. Дворцовая архитектура Шумера. Каноны в скульптуре. Статуэтка вельможи (север), 2600 года до нашей эры; статуэтка жреца (юг), 2400 года до нашей эры. Религиозное направление. Тематика шумерских рельефов. Глиптика. Ассирия. Сравнительная характеристика архитектуры Шумера и Ассирийского государства. "Шеду" – неотделимая часть архитектурного комплекса. Крылатый человекобык – шеду, 712 – 707 годы до нашей эры. Рельеф как средство самоутверждения и самовыражения ассирийского могущества. Тематика ассирийских рельефов – "Охота на диких быков" из дворца Ашшурнасирапала Второго, 883 – 859 годы до нашей эры.
Вавилон. Вавилон, как единый, хорошо продуманный архитектурный ансамбль.
Ворота богини Иштар. Дорога процессий. Дворец Навуходоносора Второго, 580 год до нашей эры. Система сводов. Новаторство в архитектуре Вавилона. Символизм в мозаике, как части оформления дворцовых комплексов.
Тема 6. Итоговое занятие. Итоговый экзамен проводится в комбинированной форме в два этапа. На первом этапе проходит повторение пройденного за полугодие материала с показом иллюстраций.
Виды и жанры изобразительного искусства. Показ иллюстраций (определение вида, жанра).
Искусство первобытного общества. Сравнительная характеристика видов изобразительного искусства. Основные архитектурные сооружения.
Искусство Древнего Египта. Сравнительная характеристика видов изобразительного искусства. Эволюция архитектуры, скульптуры.
Искусство Передней Азии. Работа по иллюстрациям (определение государства и периода создания произведения).
Тема 7. Искусство Древней Греции.

Орта патшалық. Храм ансамбльдеріндегі жаңа сәулетті конструкциялар. Мүсіндік портреттегі даралық көрініс. Біздің эрамызға дейінгі 19 ғасырда Аменемхет Үшіншінің Сфинксі. Ежелгі және Орта патшалықтағы мүсін мен бедер композициясына салыстырмалы сипаттама. Біздің эрамызға дейінгі 21 ғасыр, "Царица Кавит за туалетом", "Доение коровы" - Кавит табытының бедері.
Жаңа патшалық. Храм сәулетінің гүлденуі. Карнак пен Луксордағы храм, храмдар конструкциясы ("пилон", "колосс", "гипостиль" ұғымдары). Аменхотеп Төртіншінің (Эхнатон) реформасына байланысты храмдық сәулетті өзгерістер. Тип жартас храмдарына байланысты өзгерістер.
Абу-Симбелдегі Екінші Рамзес храмы.
Орта патшалық пен Жаңа патшалық мүсіндерін, рельефтер мен жазбаларына салыстырмалы сипаттама. Жаңа патшалықтың мүсіндегі жаңа белгілер (бет пен фигураның даралығы нақтыланған психологиясының берілуі). Біздің эрамызға дейінгі 14 ғасырдағы Ортасындағы Нефертити патшайымының басы мен статуясы. Біздің эрамызға дейінгі 14 ғасырдың ортасындағы Эхнатон портреті.
Рельеф пен жазбалардағы эмоцияның, канондар жүйесінің әлсіреуі. Біздің эрамызға дейінгі 14 ғасырдағы Мемфис рельефі: "Плакальщики".
5-тақырып. Өнер. Алдыңғы Азия. Шумер. Сәулет ерекшеліктерінің табиғат жағдайларымен өзара байланысы. Сәулетті безендіруде ою-өрнектің рөлі. Зиккурат - храмның негізгі түрі. Дворцовая архитектура Шумердің сарай сәулеті. Мүсіндегі канондар. Біздің эрамызға дейінгі 2400 абыздар мүсіні (оңтүстік). Діни бағыт. Шумер рельефтерінің тақырыптары. Глиптика. Ассирия. Шумер мен Ассирия мемлекеттерінің сәулет өнеріне салыстырмалы сипаттама. "Шеду" - сәулет кешеннің ажырамас бөлігі. Біздің эрамызға дейінгі 712-707 жылдардағы Қанатты адам - шеду. Рельеф - ассирия құдіретінің өзін өзі танытуы мен өзіне өзі беркітігінің құралы ретінде. Ассирия рельефінің тақырыптары - біздің эрамызға дейінгі 883-859 жылдардағы Ашшурнасирапал Екінші сарайынан.
Вавилон. Вавилон жақсы ойластырылған біртұтас архитектуралық ансамбль.
Иштар құдайдың қақпасы. Шеру жолы. Біздің эрамызға дейінгі 580 жылғы Навуходоносор II сарайы. Төбелер жүйесі. Вавилон архитектурасындағы жаңашылдық. Сарай кешендерін безендірудің мозаикадағы бір бөлігі.
6-тақырып. Қорытынды сабақ.
Қорытынды емтихан біріктірілген формада екі кезеңде өткізіледі. Бірінші кезеңде бірінші жартыжылдықта өткен материал көрнекі түрінде көрсетіледі.
Бейнелеу өнерінің түрі және жанры. Иллюстрацияны көрсету (түрді, жанрды анықтау).
Алғашқы қоғам өнері. Бейнелеу өнерінің түрлеріне салыстырмалы сипаттама. Негізгі сәулетті ғимараттар.
Ежелгі Египет өнері. Бейнелеу өнерінің түрлеріне салыстырмалы талдау. Архитектураның, скульптураның даму жолы.
Алдыңғы Азия өнері. Иллюстрация бойынша жұмыс (мемелекетті және шығарманың құрылу кезеңін анықтау).
7-тақырып. Ежелгі Греция өнері.

Крито-микенская культура. Особенности архитектуры Крита – дворцы в Кноссе и Фесте. Характеристика росписей и рельефов Крита в сравнении с Древним Египтом, сходство и различия. "Царь-жрец" – фреска из дворца в Кноссе, 16 век до нашей эры. Прикладное искусство Крита. Статуэтка "Богиня со змеями" из Кносса, 16 век до нашей эры. Особенности микенского искусства. Характеристика в сравнении с искусством Крита. "Львиные ворота" в Микенах, 14 век до нашей эры. "Девушки на колеснице" – фреска из Тиринфа, 14 век до нашей эры.
Греческая архаика. Античная демократия и греческое искусство. Основной тип древнегреческого храма – периптер. Составные части. Понятие "ордер". Виды ордера: дорический, ионический, коринфский. Скульптура греческой архаики. "Курос", 525 год до нашей эры, "Кора", 520 год до нашей эры. Чернофигурная керамика.
"Амфора с изображением Аякса и Ахилла", 530 год до нашей эры. Греческая классика. Принципы планировки в архитектуре греческой классики. Акрополь в Афинах: Парфенон, 447- 438 годы до нашей эры. Эрехтейон, 420 – 406 годы до нашей эры. Типичное и индивидуальное в классической храмовой архитектуре (понятия "агора", "акрополь"). Синтез архитектуры и скульптуры греческой классики. "Мойры", 420-406 годы до нашей эры. "Посейдон, Аполлон и Артемида" – рельеф Парфенона, 5 век до нашей эры. Сравнительная характеристика скульптуры и архитектуры в периоды архаики и классики. Краснофигурная и чернофигурная вазопись. "Амфора с изображением борцов", 360 год до нашей эры.
Эллинизм. Распространение греческой культуры (Камея Гонзаго). Градостроительство в период эллинизма. Скульптура. Сравнительная характеристика со скульптурой классики. Интерес к индивидуальности.
Тема 8. Древний Рим. Преемственность культуры Древнего Рима. Основные типы архитектурных построек, их практическое назначение (общественные здания, акведуки).
Римский портрет – замечательное достижение римского искусства. Эволюция. Римские статуи. Римский рельеф. Росписи древнего Рима. Сравнительная характеристика с искусством Древней Греции.
Тема 9. Искусство Византии. Роль христианства в формировании основных видов Византийского искусства, типы византийской архитектуры (базилика, крестово-купольный храм). Храм святой Софии в Константинополе. Декоративный рельеф. Каноны. Монументальная храмовая живопись. Мозаика. Сравнительная характеристика. Живописные произведения от 5 до 14 веков.
Тема 10. Древнерусское искусство. Славянские племена и их художественная культура. Синтез Византийской и русской культуры в архитектуре Древней Руси. Тип крестово-купольного белокаменного храма 12 века – "Дмитриевский собор во Владимире"; "Церковь Покрова на Нерли".
Отличительные черты новгородских построек 14 века – "Церковь Спаса Преображения на Ильине улице" в Новгороде.
Тип шатрового храма – "Церковь Вознесения в Коломенском". Нарядность убранства архитектурных сооружений 16 века. Живописное наследие Древней Руси. Роль церкви и религии в художественном творчестве. Христианская мифология и фольклорные традиции. Иконография. Эволюция развития.
Отличительные черты творчества Феофана Грека, Андрея Рублева, Дионисия, Симона Ушакова.
Тема 11. Итоговое занятие. Повторение пройденного материала за полугодие. Полугодовое тестирование.

Крит-микен мәдениеті. Крит сәулетінің ерекшелігі - Кносс пен Фест сарайлары. Крит рельефі мен қолтаңбаларының Ежелгі Египетпен салыстырғандағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарына сипаттама. Біздің эрамызға дейінгі 16 ғасырдағы Кносс сарайындағы фреска - "Царьжрец". Крит қолданбалы өнері. Біздің эрамызға дейінгі 16 ғасырдағы Кносстағы "Богиня со змеями" статуэткасы. Микен өнерінің ерекшеліктері. Біздің эрамызға дейінгі 14 ғасырдағы Микендегі "Арыстан қақпасын" және біздің эрамызға дейінгі 14 ғасырда Тиринф фрескасы - "Арбадағы қыздар". Крит өнерімен салыстыру сипаттамасы.
Грек архаикасы. Антикалық демократия мен грек өнері. Ежелгі грек храмдарының негізгі типтері - периптер. Құрамдық бөліктер. "Ордер" ұғымы. Ордер түрлері: дорий, ионий, коринф. Грек скульптурасының архаикасы біздің эрамызға дейінгі 525 жыл бұрынғы "Курос", біздің эрамызға дейінгі 520 жыл бұрынғы "Кора", біздің эрамызға дейінгі қара фигуралы керамика.
Біздің эрамызға дейінгі 530 жылғы "Аякс пен Ахилл бейнеленген Амфора". Грек классикасы. Грек классикасы сәулетіндегі жоспарлау ұстанымдары. Афинадағы Акрополь: біздің эрамызға дейінгі 447-438 жылдар. Парфенон, біздің эрамызға дейінгі 420-406 жылдар Эрехтейон. Храм классикалық сәулетіндегі жеке және типтік ұғым ("агора, "акрополь" ұғымдары). Грек классикасы сәулеті өнері мен скульптурасын талдау. Біздің эрамызға дейінгі. 420-406 жылдардағы Парфенон рельефі - Біздің эрамызға дейінгі 5 ғасырдағы "Мойра", "Посейдон, Аполлон и Артемида". Архаика мен классика кезеңіндегі сәулет пен скульптураға салыстырмалы сипаттама. Қызыл фигуралы және қара фигуралы сауыт жасау.
Эллинизм. Грек мәдениетінің таралуы (Камея Гонзаго). Эллинизм кезеңіндегі қала құрылысы. Скульптура. Скульптура мен классикаға салыстырмалы сипаттама. Даралыққа қызығушылық.
8-тақырып. Ежелгі Рим. Ежелгі Рим мәдениетінің сабақтастығы. Сәулет құрылыстарының негізгі түрлері, олардың практикалық белгісі (қоғамдық ғимараттар, акведуктер).
Римдік портрет - Рим өнерінің керемет жетістігі. Эволюция. Рим статуялары. Римдік рельеф. Ежелгі Рим өрнегі. Ежелгі Грек өнерімен салыстырмалы сипаттама.
9-тақырып. Византия өнері. Византия өнерінің негізгі түрлерін қалыптастыруда христиандықтың рөлі. Византия өнері, византия сәулеті өнері (базилик, крест-күмбез храмы). Константинопольдегі әулие Софияның храмы. Декоративті рельеф. Канондар. Тасқа салынған суреттер ордасы. Мозаика. Салыстырмалы сипаттама. 5-14 ғасырлардағы кескіндеме шығармалары.
10-тақырып. Ежелгі Орыс өнері. Славян тайпалары және олардың көркемөнер мәдениеті. Ежелгі Орыс сәулетіндегі Византия мен Орыс мәдениетін талдау. 12 ғасырдағы крест-күмбез ақтасты храмның түрі - "Владимирдегі Дмитрий шіркеуі", "Нерлидегі Покров шіркеуі".
14 ғасырдағы жаңақала құрылыстарына тән белгі - Новгородта "Ильин көшесіндегі Преображение Спас шіркеуі".
Шатр храмының түрі - "Коломенскідегі Вознесение шіркеуі". 16 ғасырда сәулет құрылыстарының әсемдіктер сәндігі. Ежелгі Орыс мұрасының кескіндемесі. Көркемөнер шығармашылығындағы шіркеу мен діннің рөлі. Христиандық мифология мен фольклор дәстүрі. Иконография. Даму эволюциясы.
Феофан Грек, Андрей Рублев, Дионисий, Симон Ушаков шығармаларының өздеріне тән ерекшеліктері.
11-тақырып. Қорытынды сабақ. Жартыжылдықта өткен материалдарды қайталау. Жартыжылдық тестілеу.

36. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представление об основных этапах развития истории изобразительного искусства, творчестве художников различных эпох и особенностях их творческого метода;
2) умеет применять на практике полученные знания, умения и навыки;
3) умеет анализировать произведение искусства, выявляя его выразительные и изобразительные свойства;
4) умеет анализировать произведения изобразительного искусства;
5) умеет составлять сравнительные таблицы, планы и схемы;
6) знает различные виды искусства, разделение на жанры;
7) понимает зависимость первобытного искусства от социально-экономического строя общества, материальной стороны жизни, связь с религиозными представлениями;
8) знает особенности культуры цивилизаций Передней Азии (Египет, Месопотамия);
9) знает и идентифицировать произведения искусства по месту распространения культуры;
10) знает периоды истории и искусства Древней Греции;
11) умеет отличать стилевые особенности греческой архитектуры, скульптуры, керамики разных периодов;
12) знает систему архитектурных ордеров, умеет давать характеристику каждому из них;
13) знает культурные, социальные особенности Древнего Рима;
14) знает о римских архитектурных нововведениях;
15) понимает значение художественного наследия греческой и римской цивилизаций, его влияние на мировое искусство;
16) понимает историческую и культурную своеобразность искусства Византии;
17) имеет представление о влиянии византийского искусства на архитектуру и живопись древней Руси, на средневековое искусство;
18) умеет анализировать произведения искусства разных видов и жанров и соотносить их с исторической эпохой;
19) владеет основными понятиями и терминами, используемыми в сфере искусства.
37. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство со средневековым искусством, искусством эпохи Возрождения в Западной Европе, с направлениями европейской художественной культуры (барокко, классицизм, реализм, импрессионизм);
2) знакомство с творчеством художников Филиппо Брунеллески, Донателло, Сандро Боттичелли, Леонардо да Винчи, Рафаэля Санти, Микеланджело Буонаротти, Диего Веласкеса, Рембрандта Харменса ван Рейна.
38. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводная беседа. Задачи предмета во 2 классе. Требования к ведению конспекта. Требования к рефератам. Содержание зачетного урока в конце полугодия.
Тема 2. Средневековое искусство в Западной Европе.
Краткая характеристика средневековья. Влияние церкви на все области жизни феодального общества.
Романский стиль. Его отличительные черты. Приоритетное развитие архитектуры. Основной тип сооружений – базилика. Романские храмы и замки. Собор в Вормсе – 12 век. Роль скульптуры.

36. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) оқу жылының аяғында бейнелеу өнері тарихының негізгі даму кезеңдері, әртүрлі дәуір суретшілердің шығармашылығы мен олардың шығармашылық әдісінің ерекшеліктері туралы түсініктіктері болады;
2) алған білімдерін, біліктері мен дағдыларын тәжірибеде қолдана алады;
3) көркем және мәнерлі қасиеттерін анықтай отырып, шығарманы талдай алады;
4) бейнелеу өнер туындыларын талдай біледі;
5) салыстырмалы кестелер, жоспарлар және сызбаларды жасайды;
6) өнер түрлерін түсіну және жанрға бөлінуін ажырата біледі;
7) алғашқы қауымдық қоғамдағы өнердің қоғамның әлеуметтік-экономикалық жағдайына, діни көзқараспен байланыстылығын түсінеді;
8) Алдыңғы Азия (Египет, Месопотамия) өркениеті мәдениетінің ерекшеліктерін біледі, бейнелеу тілінің сабақтастығын таниды;
9) өнер шығармаларын мәдениеттің таралу орны бойынша біледі және теңестіреді;
10) түрлі тарихи кезеңдерді ажыратады және ежелгі Грек өнерін біледі;
11) грек сәулет өнерінің; скульптурасының, керамикасының түрлі кезеңдердегі нақыштық ерекшеліктерін ажырата біледі;
12) сәулеттік орделер жүйесін білу, әрқайсысына сипаттама береді;
13) Ежелгі Римнің мәдени, әлеуметтік ерекшеліктерін біледі;
14) римдік сәулет жаңалықтары туралы біледі;
15) грек және рим мұрасын көркемөнерінің мәнін, оның әлемдік өнерге ықпалын түсінеді;
16) Византия өнерінің өзіне тән тарихи, мәдени ерекшеліктерін түсінеді;
17) византиялық өнердің Ежелгі Русь сәулет өнеріне, живописіне, сондай-ақ ортағасырлық өнерге әсері жөнінде көзқарасы қалыптасады;
18) өнер шығармаларының түрлері мен жанрына талдайды, оларды тарихи дәуірмен байланыстыра біледі;
19) өнер саласында қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдерді біледі.
37. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орта ғасырлық өнермен, Батыс Еуропадағы қайта өрлеу кезеңінің тарихымен, еуропалық көркемөнер мәдениетімен (барокко, классицизм, реализм, импрессионизм) танысу;
2) суретшілер Филиппо Брунеллески, Донателло, Сандро Боттичелли, Леонардо да Винчи, Рафаэль Санти, Микеланджело Буонаротти, Диего Веласкес, Рембрандт Харменс ван Рейннің шығармашылығымен танысу.
38. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. Кіріспе әңгіме.
2-сыныптағы пәннің міндеттері. Конспектіні жазуға қойылатын талаптар. Рефераттарға қойылатын талаптар. Бірінші жартыжылдықтағы хабарлама тақырыптары. Жартыжылдық соңындағы есепке алынатын сабақтың мазмұны.
2-тақырып. Батыс Еуропадағы орта ғасырлық өнер.
Орта ғасырға қысқаша сипаттама. Феодалдық қоғамның барлық саласының өміріне шіркеудің ықпалы.
Романс стилі. Оның айырмашылық белгілері. Архитектураның басым дамуы. Базилика - ғимараттың негізгі түрі. Роман храмдары мен қамалдары. 17 ғасырдағы Вормстегі собор. Мүсіннің рөлі.
Готикалық стиль. Қалалардың гүлдену кезеңі. Өнердің жетекші түрі - архитектура.

Готический стиль. Время расцвета городов. Ведущий вид искусства – архитектура. Появление строительного каркаса – причина увеличения высоты зданий. Скульптура – неотъемлемая часть убранства готических храмов. Собор Нотр Дам де Пари (Парижской богоматери), 12 – 13 века. Собор Нотр Дам в Реймсе, 13 – 15 века.
Тема 3. Эпоха Возрождения в Италии. Социально-экономические перемены 14-16 веков. Понятие "Возрождения". Расцвет итальянских городов. Роль Флоренции, как важнейшего культурного очага. Первые капиталистические предприятия – мануфактуры. Культурное значение наследия античности. Прославление человека – основной принцип Возрождения. Взаимосвязь науки и искусства. Возникновение новых жанров искусства. Три этапа в развитии искусства итальянского Возрождения.
Тема 4. Переход от средневековья к эпохе Возрождения. Переломный период искусства, переход от условных традиций средневековья к реалистическим традициям эпохи Возрождения на примере творчества Джотто ди Бондоне. Его открытия в живописи: воспроизведение трехмерного пространства, моделирование объема средствами светотени, точность композиции.
Тема 5. 15 век – "Лето" Ренессанса. "Три кита" Возрождения. Раннее Возрождение (кватроченто). Флоренция – центр гуманистической культуры и реалистического искусства.
Родоначальник ренессансной архитектуры – Филиппо Брунеллески. Разработка основных принципов сооружения палаццо: внутренний дворик, лоджия. Особенности постройки Воспитательного дома во Флоренции. Купол собора Санта-Мария дель Фьоре – новое решение каркасной системы.
Реформатор итальянской скульптуры – Донателло. Создание классических форм и видов ренессансной скульптуры: свободно стоящей статуи, настенного надгробия, конного памятника, живописного рельефа. Первая обнаженная статуя "Давид" в искусстве Возрождения, посвященная выдающейся личности.
Значение творчества Мазаччо в искусстве Возрождения. Применение в его произведениях законов перспективы, как воздушной, так и линейной, на примере работ "Чудо со статиром" или "Сбор подати". Объединение фигур и пейзажа.
Тема 6. Современники Леонардо. Выразитель флорентийской культуры последней трети 15 века, скульптор и живописец – Андреа Верроккьо. Точность и законченность отделки деталей в конной статуе кондотьера Коллеони. Отличие трактовок образа "Давида" в бронзовых статуях Верроккьо и Донателло.
Самый лиричный художник Возрождения – Сандро Боттичелли. Многогранный художник и отличный рисовальщик. Наиболее прославленные зрелые картины художника – "Весна" и "Рождение Венеры". Драматизм и лиризм иллюстраций к "Божественной комедии" Данте.
Леонардо да Винчи – ученый и художник. Высокое Возрождение – "Золотой век" итальянского искусства. Леонардо да Винчи – великий математик, механик и инженер (проекты прокатных станов, землеройных машин, подводной лодки, летательных аппаратов). Природа – источник вдохновения Леонардо, живопись – средство познания мира. "Мадонна с цветком" – наиболее ранее произведение Леонардо. Картина "Мадонна Литта". Симметрия в композиции, продолжающей реальное пространство, система жестов и мимики в настенной росписи "Тайная вечеря". Эксперименты в технике исполнения росписи: соединение масла с темперой. "Сфумато" подчеркивает идеал женственности и человеческого обаяния в портрете "Моны Лизы".
Творчество Рафаэля Санти. Самый светлый и радостный художник Возрождения. "Мадонна Конестабиле" – раннее произведение Рафаэля. Цикл росписей парадных залов (станц) Ватиканского дворца. Самое совершенное произведение Рафаэля "Сикстинская Мадонна". Рафаэль – портретист. Рисунки Рафаэля. Архитектурное творчество Рафаэля. Школа Рафаэля.
Тема 7. Мастер Высокого Возрождения – Микеланджело Буонаротти. Ощущение кризиса гуманистического миропонимания в творчестве итальянского скульптора, живописца, архитектора и поэта Микеланджело Буонаротти. Ранние произведения Микеланджело. Героический порыв и идея гражданской доблести в колоссальной статуе "Давид". Ряд статуй для гробницы Юлия Второго, в том числе, могучий "Моисей". Библейские сцены в грандиозной композиции фресок плафона Сикстинской капеллы в Ватикане. Архитектурный ансамбль усыпальницы рода Медичи. Разработка проекта и возведение собора святого Петра в Риме.
Тема 8. Северный Ренессанс. Творчество Питера Брейгеля. Временные и территориальные границы Северного Возрождения. Крупнейший нидерландский художник – Питер Брейгель Старший, творчески переработавший уроки итальянской живописи. Грубоватый народный юмор, лиризм и трагизм, острая наблюдательность в работах Брейгеля: "Слепые" Фламандские пословицы. Первооткрыватель новой темы – бытовой крестьянской. Пейзаж – главный герой в работе Брейгеля "Охотники на снегу".
Немецкое Возрождение. Основоположник немецкого Возрождения, живописец, рисовальщик, гравер, теоретик искусства – Альбрехт Дюрер. Значение для художника поездки в Италию. Грядущие классовые и религиозные битвы в серии гравюр на дереве "Апокалипсис". Ясность линий и объема в 3-х, так называемых, мастерских гравюрах на меди: "Всадник, смерть и дьявол", "Меланхолия", "Святой Иероним". Теоретические труды Дюрера: "Руководство к измерению", "Четыре книги о пропорциях человека". "Автопортрет" художника. Четыре обобщенных характера, темперамента в живописном полотне "Четыре апостола".

Құрылыс қаңқасының пайда болуы ғимараттардың биіктігі артуына себеп болды. Скульптура - готикалық храм әсемдігінің бөлінбес бөлігі. 12-13 ғасырлардағы Нотр-Дам де Пари соборы (Париж құдай ана соборы). Реймстегі Нотр Дам соборы, 13-15 ғасырлар.
3-тақырып. Италиядағы Қайта өрлеу дәуірі.
14-16 ғасырлардағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер. "Қайта өрлеу" түсінігі. Италия қалаларының гүлденуі. Мәдени маңызды ошақ ретіндегі Флоренцияның рөлі. Мануфактураның алғашқы капиталистік кәсіпорындары. Көнелік мұрагерліктің мәдени мағынасы. Адамды дәріптеу - Қайта өрлеудің негізгі қағидасы. Ғылым мен өнердің өзара қатынасы. Өнердің жаңа түрінің туындауы. Италия қайта өрлеуінің өнер дамуының үш деңгейі.
4-тақырып. Орта ғасырдан Қайта өрлеу дәуіріне өту.
Орта ғасырдың шартты салтынан Джотто ди Бондоне шығармашылығы негізінде Қайта өрлеу дәуірінің реалистік салтына көшу, өнердің бетбұрыс кезеңі. Оның көркемсуретте ашқан жаңалығы үш өлшемді кеңістікті орындауы, жарық пен көлеңкені үйлестіру арқылы көлемді үлгілеу, композиция дәлділігі. Айырықша елеулі шығармалары.
5-тақырып. 15 ғасыр - Ренессанс "Жаз".
Қайта өрлеудің "Үш киті". Ерте Қайта өрлеу (кватроченто). Флоренция - гуманистік мәдениет пен реалистік өнер орталығы.
Филиппо Брунеллески - ренессанс архитектурасының негізін қалаушы. Палаццо ғимаратының ұстанымдарын әзірлеу: ішкі аула, лоджия. Құрылыс ерекшелігі Флоренциядағы Тәрбиелеу үйі. Санта-Мария дель Фьоре шіркеуінің күмбезі - каркас жүйесінің жаңа шешімі.
Италия скульптурасының реформаторы - Донателло. Ренессанс скульптурасының формасы мен классикалық түрлерін жасау: жеке тұрған статуя, қабырға құлыптасы, ат ескерткіші, кескінді рельеф. Қайта өрлеу өнеріндегі ұлы тұлғаға арналған алғашқы жалаңаш статуя - "Давид".
Қайта өрлеу өнеріндегі Мазаччо шығармашылығының мәні. Оның болашақ заң шығармаларында әуедей және тізбекті ("Чудо со статиром" немесе "Сбор подати" жұмыстарының үлгісінде) қолдану. Фигуралар мен пейзаж бірлестігі.
6-тақырып. Леонардоның замандастары.
15 ғасырдың соңғы үшінші бөлігінде Флоренция мәдениетін танытушы, скульптор және кескіндемеші - Андреа Верроккьо. Кондотьер Коллеони статуясы бөлшектерінің аяқталуы мен дәлдігі. Верроккьо и Донателло қола статуяларындағы "Давид" бейнесінің берілу өзгешелігі.
Қайта өрлеудің лирикалық суретшісі - Сандро Боттичелли. Жан жақты суретші және озат сурет салушы. Ең атақты картиналар - "Весна" и "Рождение Венеры". Дантенің "Божественная комедия" туындысына иллюстрацияның драматизмі мен лиризмі.
Леонардо да Винчи - ғалым және суретші. "Золотой век" италия өнерінің жоғарғы деңгейде қайта өрлеуі. Леонардо да Винчи - ұлы математик, механик және инженер (жалдамалы мүсіндердің, жер қазатын машиналардың, жерасты қайығының, ұшатын құрылғылардың жобалары). Табиғат - Леонардоны шабыттандыратын күш, көркемсурет - әлемді тану құралы. "Мадонна с цветком" - Леонардоның ертеректе салынған шығармасы. "Мадонна Литта" суретінде Христос анасының көркем образы. Нақты кеңістікті жалғастыратын композициядағы симметрия, "Тайная вечеря" қабырғадағы көркемсуреттің ишарат жүйесі мен ымдауы. Май мен темпердің қосылуы қабырғадағы көркемсурет техникасының тәжірибесі. "Сфумато" "Мона Лиза" портретінде биязылық мұратына және адамдық әсерлілікке назар аудартады.
Рафаэль Сантидің шығармашылығы. Қайта өрлеудің ең жарқын және көңілді суретшісі. "Мадонна Конестабиле" - Рафаэльдің ертеректе салынған туындысы. Ватикан сарайының салтанатты залдардың көркемсурет кезеңі. "Сикстинская Мадонна" Рафаэльдің маңдай алды туындысы. Рафаэль - портретші. Рафаэльдің суреттері. Рафаэльдің архитектуралық шығармалары. Рафаэль мектебі.
7-тақырып. Жоғары Қайта өрлеу шебері - Микеланджело Буонаротти.
Итальяндық мүсінші, кескіндемеші, архитектор және ақын Микеланджело Буонароттидің шығармашылығында гуманистік дүниетаным дағдарысын сезіну. Микеланджелоның ертеректе салынған туындылары. "Давид" батырлық екпін мен азаматтық қажырлық ойының зор мәртебесі. Юлий Екіншінің моласына арналған мүсіндер қатары, оның ішінде ұлы "Моисей". Ватикандағы Сикстин каппелаларының ұлы композицияларындағы библиялық көріністер. Медичи тегі қабірінің архитектуралық ансамблі. Римдегі ұлы Петр соборының жобасын әзірлеу және тұрғызу.
8-тақырып. Солтүстік Ренессанс.
Питер Брейгелдің шығармашылығы. Солтүстік қайта өрлеудің уақытша және территориялық шекаралары. Итальяндық кескіндеме өнерінің сабақтарын шығармашылық қайта жасаған ірі нидерландық суретші - Үлкен Питер Брейгель . Брейгельдің жұмыстарындағы дөрекі әзіл, лиризм және трагизм, жоғары бақылаушылықы келесі жұмыстарында көрінеді: "Слепые", фламандық мақалдар, тұрмыстық-шаруашылық тақырыптарын алғаш ашушы. Пейжаздағы Брейгельдің басты ержүрегі "Охотники на снегу".
Неміс өнерінің қайта өрлеуі. Альбрехт Дюрер - неміс қайта өрлеуінің негізін қалаушы, кескіндемеші, суретші, өнер қисыншысы. Суретші үшін Италияға сапардың маңызы. "Апокалипсис" ағашындағы өрнек сериясында болашақ таптық және діни күрестер. Жолақтардың және көлемнің анықтылығы, мыстағы нақыш шеберлігі. "Всадник, смерть и дьявол", "Меланхолия", "Святой Иероним". Дюрердің теориялық еңбектері: "Руководство к измерению", "Четыре книги о пропорциях человека". "Автопортрет" художника. "Четыре апостола" көркемсурет кенептеріндегі төрт жалпыланған мінез, темперамент.

Испания 16 века. Творчество Эль Греко. Эль Греко – испанский художник греческого происхождения 16 – начало 17 века философского мышления и мятежных порывов. Психологическое выражение внутренних трагических конфликтов личности с обществом. Эль Греко – величайший мастер колорита. Самое значительное произведение художника – "Погребение графа Оргаса". Тонкая проницательность художника в замечательном портрете инквизитора Ниньо де Гевара. Глубокий философский смысл и тревожное мироощущение в знаменитом пейзаже Эль Греко "Толедо в грозу".
Тема 9. Испания 17 века. Творчество Диего Веласкеса. Диего Веласкес – живописец истины. Одно из самых значительных произведений европейской живописи исторического жанра – "Сдача Бреды". Придворный живописец (короля Филиппа IV). Индивидуальность образов в портретах Веласкеса. Жесткая правдивость образа папы Иннокентия Х в его портрете. Знаменитые работы Веласкеса "Лас Менинас" ("Фрейлины") и "Пряхи".
Тема 10. Италия 17 века. Возникновение стиля барокко. Стиль барокко, его характеристика. Архитектор и скульптор Лоренцо Бернини – центральная фигура среди художников стиля барокко. Динамика в скульптуре "Давид". Сочетание реальности и вымысла, двойственность в алтарной группе "Экстаз святой Терезы". Крупнейшая архитектурная работа Бернини – площадь перед собором святого Петра в Риме.
Тема 11. Фламандское барокко. Раскол Нидерландов на две страны: Фландрию и Голландию. Глава фламандской школы живописи – Питер Пауль Рубенс. Рубенс – придворный художник испанской наместницы в Нидерландах. В его творчестве ярко выражен мощный, своеобразный вариант стиля барокко. Мотивы схватки, борьбы в таких работах Рубенса, как "Воздвижение креста", "Охота на львов". Прославление рыцарской доблести героя в картине "Персей и Андромеда". Рубенс – портретист: "Портрет камеристки", "Портрет Елены Фоурмен".
Тема 12. Творчество великого голландского художника Рембрандта Харменса ван Рейна. Одна из вершин мировой живописи – творчество великого голландского художника Рембрандта. Постоянные поиски наиболее выразительных средств, мастерство в передаче светотени, сочетания теплых, сближенных тонов – давали возможность художнику воплощать самые глубокие передовые идеи времени. Ранняя работа Рембрандта – "Урок анатомии доктора Тульпа". Групповой портрет "Ночной дозор", как своеобразная историческая картина. Разногласия художника с буржуазной средой. Трагический путь познания жизни, философское решение библейской притчи в работе "Возвращение блудного сына". Рембрандт – великий портретист. "Автопортрет с Саскией на коленях", "Портрет старушки", "Хендрикье у окна". Офорты Рембрандта.
Тема 13. Разнообразие жанров в голландской живописи 17 века. Живопись, как преобладающий вид искусства в голландском искусстве 17 века. Реалистические тенденции в становлении голландского портрета, натюрморта, пейзажа и бытового жанра. Франс Хальс – основоположник голландского портрета. Добродушный юмор, ирония в работах голландского жанриста Остаде. Мастера голландского натюрморта: Питер Класс, Виллем Кальф. Голландский пейзаж в картинах Рейсдаля.

16 ғасырдағы Испания. Эль Греконың шығармашылығы. Эль Греко - испандық суретші, тегі - грек, 16 ғасырдың басы 17 ғасырдың аяғы - философиялық ойлау және тынышсыз кез. Қоғам мен тұлғаның ішкі трагедиялық қақтығыстарының психологиялық көрінісі. Эль Греко - бояудың ұлы шебері. "Погребение графа Оргаса" - суретшінің ең маңызды туындысы. Суретшінің инквизитор Ниньо де Гевараның керемет портретіндегі көрегендігі. Эль Греконың "Толедо в грозу" танымал пейзажында терең философиялық ой мен дүниені үрейлі сезінуі.
9-тақырып. 17 ғасырдағы Испания.
Диего Веласкестың шығармашылығы. Диего Веласкес - шынайы кескіндемеші. Тарихи жанрдың еуропалық кескіндемесінің ең маңызды шығармаларының бірі - "Сдача Бреды". Сарай маңы кескіндемешісі (4 Филипп королі) Индивидуальность образов в портретах Веласкестің портреттеріндегі жеке бейнелер. Оның оныншы Иннокентий папа бейнесіндегі ащы шындық Веласкестің атақты еңбектері "Лас Менинас" ("Фрейлины") және "Пряхи".
10-тақырып. 17 ғасырдағы Италия.
Барокко стилінің пайда болуы. Барокко стилі, оның сипаты. Барокко стиліндегі суретшілердің арасындағы негізгі тұлға - архитектор және мүсінші Лоренцо Бернини. "Давид" мүсініндегі серпінділік. "Экстаз святой Терезы" атты мерхаб топтарындағы екіжүзділік, шынайылық пен қиялдың үйлесімділігі. Бернинидің ірі архитектуралық жұмысы, ол Римдегі Ұлы Петр соборының алдындағы алаң.
11-тақырып. Фламанд бароккосы.
Нидерландтың екіге бөлінуі: Фландрия және Голландия. Кескіндеме бойынша фламандық мектептің басшысы - Пауль Рубенс. Рубенс - Нидерландыдағы испан наменгерінің сарай суретшісі. Оның шығармашылығында барокко стилінің күшті өзіндік нұсқасы көрінеді. Рубенстің "Воздвижение креста", "Охота на львов" жұмыстарындағы күрестердің, жанжалдардың себептері. "Персей и Андромеда" картинасындағы батырлардың ерліктері. Рубенс - портретші: "Портрет камеристки", "Портрет Елены Фоурмен".
12-тақырып. Ұлы голланд суретшісі Рембрандт Харменс ван Рейннің шығармашылығы.
Әлемдік кескіндеменің шыңының бірі - ұлы голландтық суретші Рембрандттың шығармашылығы. Үнемі мәнерлілік құралдарын іздеу, жарық пен көлеңкені жеткізу шеберлігі, жылы және жақындатылған түстерді үйлестіру - суретшіге өз уақытының ең тереңде жатқан идеяларын беруге мүмкіндік берді. Рембрандтың ертеректе салған жұмысы - "Урок анатомии доктора Тульпа". "Ночной дозор" топтық портреті - өзінше бір тарихи картина. Суретшінің буржуазиялық ортамен келіспеушілігі. Ұлы портретші Рембрандтың жұмыстарындағы өмірдің қайғы-қасіретке толы жолдары, библиялық нақылды философиялық жолмен шешуі. "Автопортрет с Саскией на коленях", "Портрет старушки", "Хендрикье у окна". Рембрандт офорттары.
13-тақырып. 17 ғасырдағы голландтық кескіндемедегі жанрлар көптүрлілігі.
17 ғасырдағы голландтық кескіндемедегі жанрларлардың көптүрлілігі. Кескіндеме - 17 ғасырдағы голланд өнеріндегі басым өнер болып табылады. Голландтық портреттің, натюрморттың, пейзаж бен тұрмыстық жанрдың қалыптасуындағы шынайы тенденциялар. Франс Хальс - голландтық портреттің негізін қалаушы. Голландтық жанршы Остаденің жұмыстарындағы көңілді әзілдер мен мысқылдар. Голландтық натюрморттың шебері: Питер Класс, Виллем Кальф. Рейсдаль туындыларындағы голландтық пейзаж.

Тема 14. Классицизм, как ведущий стиль художественной культуры 17 века. Характеристика стиля. Основоположник раннего французского классицизма в живописи – Никола Пуссен. Программное произведение классицизма – "Смерть Германика". Трагичность образов в работе Пуссена "Танкред и Эрминия" через передачу контраста теплых и холодных цветов, различных характеров и состояний. Природа у Пуссена – арена действия легендарных героев, олицетворяющих стихийные начала, на примере работы "Пейзаж с Полифемом".
Тема 15. Франция 18 века. Стиль рококо в творчестве Ватто. Характеристика стиля рококо. Антуан Ватто – создатель жанра интимной живописи настроения, певец тонких душевных чувств. Яркие портретные образы Ватто в масках итальянской комедии (Пьеро, Арлекин). Ощущение романтической мечты, созвучное угасающей осенней природе в работе "Паломничество на остров Киферу".
Тема 16. Великий реалист 18 века – Шарден.
Идеалы третьего сословия в искусстве реалистического направления. Параллельное существование стилей реализм и рококо. Творчество великого реалиста 18 века Жана Батиста Симеона Шардена. Центральная тема Шардена – натюрморт. Красота обыденного в работах Шардена "Натюрморт с зайцем", "Медный бак". Величие и гармония предметов в картине Шардена "Атрибуты искусства".
Жанровая живопись Шардена в работах "Прачка", "Молитва перед обедом". Новое понимание портрета в работе "Автопортрет с зеленым козырьком".
Тема 17. Революционный классицизм в творчестве Давида. Влияние буржуазной революции 1789 года на развитие искусства Франции. Жак Луи Давид – основоположник революционного классицизма, активный участник революции. Принципы революционного классицизма на примере картины Давида "Клятва Горациев". Влияние древнеримской истории, античности на творчество Давида. "Смерть Марата", как величественный и строгий монумент. Непосредственное изображение действительности, черты портретного сходства в этой работе Давида. Первый живописец императора Наполеона. Работа Давида в изгнании.
Тема 18. Искусство прогрессивного романтизма 19 века. Зарождение романтизма. Борьба с классицизмом. Центральная тема прогрессивного романтизма. Основоположник революционного романтизма – Теодор Жерико. Острота жизненных наблюдений, эмоциональная насыщенность колорита, бурная динамика в картине Жерико "Офицер императорских конных егерей во время атаки". Героико-монументальный план самой значительной работы Жерико "Плот Медузы". Два периода в творчестве Эжена Делакруа – представителя французского романтизма 18 века, друга Жерико. Успех в демократических кругах ранней работы Делакруа "Данте и Вергилий". "Резня на Хиосе" – живой отклик художника на героическую борьбу греческого народа. Вершина творчества Делакруа – картина "Свобода, ведущая народ". Влияние на творчество Делакруа поездки на Восток. Историческая тема в поздний период творчества художника.
Тема 19. Реализм 19 века во Франции. Классовые битвы и обострившиеся социальные проблемы во Франции 19 века. Влияние острого, отточенного искусства Оноре Домье на развитие критического реализма. Сатирическая графика и карикатуры художника. Убожество буржуа, их тупое безразличие в литографии "Законодательное чрево". Живописные работы Домье: "Прачка", "Вагон 3-го класса". Пейзажная живопись Франции XIX века в творчестве Камиля Коро. Главное средство, дающее произведению жизнь – это свет в таких произведениях, как "Утро в Венеции", "Порыв Ветра", "Воз сена". Поэт крестьянского труда – Франсуа Милле. Центральное место в творчестве художника занимает работа "Сборщицы колосьев". Тема труда в картине "Человек с мотыгой". Тема Импрессионизм. Краткая характеристика новых направлений конца девятнадцатого – начала двадцатого века (постимпрессионизм, модерн, абстракционизм другие по желанию преподавателя).
Характеристика стиля импрессионизм. Бунт против условных штампов официального искусства. Принципы импрессионизма на примере творчества Клода Моне. Ранние работы художника – "Женщина в саду", "Завтрак на траве". Программная картина Клода Моне – "Бульвар Капуцинок в Париже". Серия "Стога сена". Портрет в творчестве Ренуара. Живая непосредственность, обаяние в портрете артистки Жанны Самари. Камиль Писарро – "Оперный проезд". Эдгар Дега – "Голубые танцовщицы". Краткое знакомство с творчеством таких художников, как Винсент Ван Гог, Поль Гоген, Альфонс Муха, Пикассо.

14-тақырып. Классицизм - 17 ғасырдағы көркем сурет мәдениетінің жетекші стилі.
Нақыштың сипаты. Николя Пуссен - кескіндемедегі ерте француз классицизмінің негізін қалаушы. "Смерть Германика" - классицизмнің бағдарламалық туындысы. Суық және жылы түстердің кереғарлығы, түрлі қасиеттер мен күйді жеткізу арқылы Пуссеннің "Танкред и Эрминия" туындысындағы бейнелердің қайғы-қасиреттері. "Пейзаж с Полифемом" жұмысын үлгі етіп, стихиялық бастауларды суреттейтін атақты батырлардың әрекет ету алаңы - Пуссеннің жұмыстарындағы табиғи бастамалар болып табылады.
15-тақырып. 18 ғасырдағы Франция. Ватто шығармашылығындағы рококо стилі.
Рококо стилінің сипаты. Антуан Ватто - кескіндеменің ішкі көңіл-күй жанрын құрушы, нәзік ішкі сезімнің әншісі. Ашық портреттік бейнелер. Итальяндық комедиялардың (Пьеро, Арлекин) бетпердесіндегі Ваттоның ашық портреттік бейнесі. Романтикалық армандарды сезіну - "Паломничество на остров Киферу" жұмысындағы сөніп бара жатқан күзгі табиғатқа ұқсас.
16-тақырып. Шарден - 18 ғасырдағы ұлы реалист.
Реалистік бағыттағы өнердегі үшінші сословиенің иделдары. Реализм мен рококо нақыштарының қатар өмір сүруі.18 ғасырдағы ұлы реалист Жана Батист Симеон Шарденнің шығармашылығы. Шарденнің орталық тақырыбы - натюрморт. Шарден жұмыстарындағы үйреншікті әдемілік. "Натюрморт с зайцем", "Медный бак", "Атрибуты искусства" картиналарындағы үйлесімділік пен ұлылық.
Шарденнің "Прачка", "Молитва перед обедом" жұмыстарындағы жанрлық кескіндеме. "Автопортрет с зеленым козырьком" жұмысындағы портретті жаңаша түсіну.
17-тақырып. Давид шығармашылығындағы революциялық классицизм.
1989 жылғы буржуазиялық революцияның Франция өнерінің дамуына әсері. Жак Луи Давид - революциялық классицизмнің негізін қалаушы, революцияның белсенді қатысушысы. Давидтің "Клятва горациев" картинасы үлгісіндегі революциялық классицизмнің қағидаттары. Көне римдік тарихтың, көнеліліктің Давидтың шығармашылығына әсері. "Смерть Марата" - ұлы және қатал монумент ретінде. Дафидтің осы жұмысындағы портреттік ұқсату арқылы жеткізген нақты шынайылықтың бейнесі.Наполеон императордың алғашқы кескіндемешісі. Давидтің қуғын-сүргіндегі жұмыстары.
18-тақырып. 19 ғасырдағы озық романтизм өнері.
Роматизмнің туындауы. Классицизммен күрес. Прогрессивті романтизмнің орталық тақырыбы. Теодор Жерико - революциялық романтизмнің негізін қалаушы. Жериконың "Офицер императорских конных егерей во время атаки" картинасындағы өмірлік бақылауларының көрегендігі, түстердің эмоциялық қанықтылығы, қарқынды серпінділігі. Жериконың ең маңызды жұмысы "Плот Медузы", ондағы ерлікті монументалды жоспар. Жериконың жолдасы, 18 ғасырдағы француз романтизмінің өкілі - Эжен Делакруаның шығармашылығындағы екі кезең. Делакруаның "Данте и Вергилий" атты алғашқы жұмысының демократияшылдар арасындағы жетістігі. "Резня на Хиосе" шығармасы грек халықтарының ерлікті күресіне деген жан дауысы. Делакруа шығармашылығының шыңы - "Свобода, ведущая народ" картинасы. Делакруа шығармашылығына әсер еткен Шығысқа сапары. Суретші шығармашылығындағы кейінгі кезеңдердегі тарихи тақырыптар.
19-тақырып. 19 ғасырдағы Франциядағы реализм. 19 ғасырдағы Франциядағы таптық күрес және әлеуметтік өткір мәселелер.
Оноре Домьенің өткір де, ұшталған өнерінің сыни реализмнің дамуына ықпалы. Сатиралық графика мен суретші карикатурасы. "Законодательное чрево" литографиясындағы буржуа келбеті және олардың парықсыздығы. Домьенің кескіндеме жұмыстары: "Прачка", "Вагон 3-го класса". Камиль Коро шығармасындағы 19 ғасырдағы Франция кескіндемесі. "Утро в Венеции", "Порыв Ветра", "Воз сена" шығармаларындағы өмір беретін басты құрал - сәуле. Франсуа Милле - шаруа еңбегінің ақыны. Суретші шығармашылығындағы орталық орынды "Сборщицы колосьев" алады. "Человек с мотыгой" картинасындағы еңбек тақырыбы. Импрессионизм. Он тоғызыншы ғасырдың соңы - жиырмасыншы ғасырдың басындағы жаңа бағыттарға қысқаша сипаттама (окытушының еркіне қарай постимпрессионизм, модерн, абстракционизм).

39. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает зависимость средневекового искусства и культуры от исторической, политической, социальной ситуации;
2) знает характерные черты и своеобразие романского и готического искусства, умеет отличать их стилевые особенности;
3) понимает историческую и социальную обусловленность развития европейского искусства в эпоху Возрождения;
4) знает выдающихся представителей искусства разных периодов Ренессанса, их основные произведения;
5) имеет представление об эпохе Северного Возрождения, его выдающихся представителях и их вкладе в мировое искусство;
6) знает основные художественные стили в европейском искусстве 17 – 18 веков (барокко, классицизм, рококо, реализм, романтизм), их исторически обусловленную последовательность, картины выдающихся представителей эпохи;
7) понимает произведения искусства конца 18-19 веков как воплощение революционных и гражданских добродетелей;
8) знает представителей французского реализма 19 века, дает характеристику стилю;
9) знает новые художественные направления 19-20 веков (импрессионизм, постимпрессионизм, модерн), представителей этих стилей, выдающиеся произведения;
10) владеет элементарными навыками анализа характерных особенностей художественного стиля разных исторических эпох;
11) умеет интерпретировать образы;
12) обладает художественным вкусом;
13) эмоционально откликается на художественную сторону, настроение и содержание произведений искусства;
14) умеет вербально выражать свое понимание.
40. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с живописью Петровской эпохи, барокко, классицизма, романтическими и реалистическими тенденциями в живописи классицизма, критического реализма;
2) знакомство с творчеством художников И. Крамского, И. Репина. В. Сурикова, И. Айвазовского. И. Шишкина, В. Серова, В. Васнецова, В. Сурикова, И. Левитана, М. Врубеля.
41. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводная беседа. Знакомство с основными учебно-практическими задачами класса на предстоящий учебный год. Россия конца 17 века накануне реформ. Обособленность развития России. Исторические причины экономического и культурного отставания России от передовых стран Западной Европы (монгольское нашествие, "смутные времена", польское нашествие). Восшествие на престол Петра Первого – царя реформатора.
Тема 2. Эпоха Петра Первого – новый этап развития страны. Петровская эпоха – качественно новый этап развития страны. Утверждение России на мировой арене, как могущественной державы, благодаря победам на суше и на море. Реформа государственного управления. Экономический подъем, развитие промышленности, торговли. Быстрый подъем русской культуры, развитие светского и станкового искусства. Роль Петра в подготовке специалистов: инженеров, художников, архитекторов.

39. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орта ғасырлық өнер мен мәдениеттің тарихи, саяси және әлеуметтік жағдайларға байланысты болатындығын түсінеді;
2) романс пен готикалық өзіндік, нақыштық ерекшеліктері мен айырықша белгілерін таба біледі;
3) қайта өрлеу дәуірінде Еуропа өнерінің дамуының тарихи және әлеуметтік шарттасуын түсінеді;
4) Ренессанстың түрлі кезеңдегі өнер өкілдерін, олардың негізгі шығармаларын біледі;
5) Солтүстік Қайта өрлеу дәуірі және оның ұлы өкілдерін, олардың әлемдік өнерге қосқан үлесі туралы көзқарасын қалыптастырады;
6) 17-18 ғасырларды Еуропа өнеріндегі негізгі көркемөнер нақыштарын (барокко, классицизм, рококо, реализм, романтизм), олардың тарихи сабақтастығын, дәуірдің ұлы өкілдерінің картиналарын біледі;
7) 18 ғасырдың аяғы - 19 ғасырдың басындағы өнер шығармаларын революциялық және азаматтық ізгіліктің іске асырылуы ретінде түсінеді;
8) 19 ғасырдағы француз реализмінің өкілдерін біледі, нақышқа сипаттама бере біледі;
9) 19 -20 ғасырлардағы жаңа көркемөнер бағыттарын (импрессионизм, постимпрессионизм, модерн), осы нақыштың өкілдерін, ұлы шығармаларын біледі;
10) түрлі тарихи дәуірдегі көркемөнер нақыштарына тән ерекшеліктеріне қарапайым талдау жасай білу дағдысына ие;
11) бейнені интерпретациялайды;
12) көркемдік талғамды қалыптастырады;
13) өнер шығармасының көркемдік және көңіл күйі жағына, мамұнына назар аударады;
14) өзінің түсінігін жеткізе алады.
40. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) Петров кезеңінің кескіндемесімен, барокко, классицизм, критикалық реализм кескіндемесіндегі романтикалық және реалистік тенденцияларымен танусу;
2) И. Крамской, И. Репин, В. Суриков, И. Айвазовский. И. Шишкин, В. Серов, В. Васнецов, В. Суриков, И. Левитан, М. Врубель сияқты суретшілердің шығармашылығымен танысу.
41. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе әңгіме. Алдағы оқу жылына арналған негізгі оқу-практикалық міндеттермен танысу.
17 ғасырдың соңында Ресей реформа қарсаңында. Ресей дамуының ерекшелігі. Ресейдің алдыңғы қатарлы Батыс Еуропа елдерінен артта қалуының мәдени және экономикалық себептері (моңғол басқыншылығы, "смутные времена", поляк басқыншылығы). Патша реформатор - Бірінші Петрдің таққа отыруы.
2-тақырып. Бірінші Петр дәуірі - елдің жаңа даму кезеңі.
Петр дәуірі - елдің жаңа даму сапасына көтерілу кезеңі. Ресейдің құрылықтағы және судағы жеңістері арқасында әлемге ұлы ел ретінде танылуы. Мемлекеттік басқару реформасы. Экономикалық даму, өндіріс, сауда дамуы. Орыс мәдениетінің жылдам дамуы, зайырлы және станокты өнердің дамуы. Мамандар даярлауда: инженерлер, суретшілер, архитекторлар даярлаудың рөлі.

Закладка Петербурга в устье Невы. Доменико Трезини – один из первых архитекторов Петербурга, представитель раннего барокко, организатор систематической застройки столицы, автор Петропавловского собора (1712-1733 годы), Летнего дворца Петра Первого (1710-1714 годы), здания 12-ти коллегий (1722-1734 годы).
Тема 3. Живопись Петровской эпохи. Парсуна – отражение традиций иконописи в русской живописи конца 17 века. "Портрет Якова Тургенева" кисти неизвестного художника. Развитие портретного жанра в творчестве иностранных и русских мастеров.
Творчество петровских пенсионеров Никитина и Матвеева. Правдивость индивидуальных характеристик их портретов. "Персонных дел мастер" Иван Никитин – придворный художник Петра Первого: "Портрет Петра Первого" (1721 год), "Портрет канцлера Головкина" (1720 годы), "Портрет Петра Первого на смертном одре" (1725 год).
Отражение прогрессивных стремлений петровского времени в творчестве Андрея Матвеева. "Автопортрет с женой" (1729 год).
Тема 4. Развитие стиля барокко в русском искусстве. Первая половина XVIII века – эпоха барокко в России. Отец и сын Растрелли. Развитие скульптуры и архитектуры. Бартоломео Карло Растрелли – представитель барокко. Образ Петра I в его творчестве: "Бюст Петра I" (1723 год), "Конный памятник Петру I" (1744 год) у Михайловского замка. Сочетание барочной пышности и нарядности с точностью индивидуальной характеристики, перерастающей в социальную характеристику – скульптурная группа "Анна Иоанновна с арапчонком" (1732-1741 годы). Франческа Бартоломео Растрелли – сын Б.К. Растрелли. Расцвет стиля барокко в русской архитектуре. Формирование дворцово-барочного облика Петербурга.
Национальное своеобразие, роль цвета в архитектуре русского барокко. Пространственный размах и великолепие произведений Ф.Б. Растрелли: Большой Дворец в Петергофе (1747-1752 годы), Смольный монастырь (1748-1754 годы), Екатерининский дворец в Царском селе (1752-1757 годы), Зимний дворец (1754-1762 годы).
Тема 5. Развитие классицизма в русском искусстве. Скульптура. Открытие Академии художеств, ее роль в становлении нового стиля. Екатерининская эпоха – "Золотой век просвещения". Развитие скульптуры в эпоху классицизма, тема героики (Мартос, Козловский).
Этьен Морис Фальконе – создатель памятника Петру Первому – "Медного всадника" (1866-1878 годы), ставшего историческим символом Петербурга. Пафос и человеческое достоинство памятника, раскрывающие роль Петра в истории России. Великий русский скульптор-портретист Федот Шубин. Реш ние задач психологического портрета, полнота раскрытия образов в его произведениях: "Портрет Голицына" (1775 год), "Портрет Ломоносова" (1792 год), "Портрет Павла I" (1800 год).
Тема 6. Живопись второй половины 18 века.
Своеобразие развития портретного жанра в русской живописи на фоне идеализированных образов человека и природы в традиционных жанрах классицизма – историческом и пейзажном. Расцвет портретного жанра.
Проявление реалистических тенденций в русской портретной живописи второй половины 18 века. Внимание к внутреннему миру человека, его духовной красоте в портретах Федора Рокотова: "Портрет Струйской" (1772 год), "Портрет неизвестной в розовом платье" (1770-е годы), "Портрет неизвестного в треуголке" (1770-е годы).
Портреты Д. Левицкого – сочетание редкого умения передачи вещественной красоты с углубленными характеристиками: "Портрет А.Ф. Кокоринова" (1869 год).

Нева су айырығында Петербургтың орын тебуі. Доменико Трезини-Петербург архитекторларының алғашқыларының бірі, ерте барокко өкілі, астананың жүйелі құрылысын ұйымдастырушы, автор Петропавловск шіркеуінің авторы (1712-1733 жылдар), Бірінші Петрдің жазғы сарайы (1710-1714 жылдар), 12-ші алқа ғимараты (1722-1734 жылдар).
3-тақырып. Петр дәуірінің кескіндемесі. Парсуна - 17 ғасыр соңындағы орыс кескіндемесіндегі иконжазу дәстүрінің көрінісі. "Яков Тургенов портреті" белгілі суретшінің бояу құралы. Шетел және орыс шеберлерінің шығармашылығындағы портреттік жанрдың дамуы.
Никитин мен Матвеев Петр пенсионерлерінің шығармашылығы. Олардың портреттерінің жеке сипаттамасының шындығы. Иван Никитин - Бірінші Петр сарайының суретшісі: "Портрет Петра I" (1721 жыл), "Портрет канцлера Головкина" (1720 жыл), "Портрет Петра I на смертном одре" (1725 жыл)
Андрей Матвеевтің шығармасындағы Петр дәуірінің үдемелі ынтаның бейнеленуі: "Автопортрет с женой" (1729 жыл).
4-тақырып. Орыс өнеріндегі барокко стилі. 18 ғасырдың біріншісі жартысы - Ресейдегі барокко дәуірі. Әкелі балалы Растрелли. Скульптура мен архитектураның дамуы. Бартоломео Карло Растрелли - барокко өкілі. Оның шығармаларындағы Бірінші Петр бейнесі: "Бюст Петра I" (1723 жыл), "Конный памятник Петру I" (1744 жыл) Барокко салтанаты мен сәнінің "Анна Иоанновна с арапчонком" (1732-1741 жылдар) - мүсін тобы әлеуметтік мінездемедегі дара сипатпен сәйкес келуі. Франческо Бартоломео Растрелли - Б.К.Растреллидің баласы. Орыс архитектурасындағы барокко стилінің гүлденуі. Петербургтың барокко-сарайлық әлпетін қалыптастыру. Орыс барокко архитектурасындағы ұлттық нақыш, түстің рөлі. Ф.Б. Растрелли шығармаларындағы кеңістік пен кереметтік. Петергофтегі үлкен сарай (1747-1752 жылдар), Смольный монастыры (1748-1754 жылдар), Патша селосындағы Екатерина сарайы (1752-1757 жылдар), Қысқы сарай (1754-1762 жылдар).
5-тақырып. Орыс өнерінде классицизмнің дамуы. Мүсін. Суретшілер Академиясының ашылуы, оның жаңа нақыш қалыптасуындағы рөлі. Екатерина дәуірі - "Золотой век просвещения". Классицизм дәуіріндегі скульптураның дамуы, героика тақырыбы (Мартос, Козловский).
Этьен Морис Фальконе - Петр Біріншіге ескерткіш қоюшы "Медный всадник" (1866-1878 жылдар), Петербургтың тарихи символының авторы. Петрдің Ресей тарихындағы рөлін ашатын ескерткіштің адамзаттық абыройы мен пафосы. Ұлы орыс скульптор-портретисті Федот Шубин. Психологиялық портрет міндеттерін шешу, оның шығармаларындағы бейнелердің ашылу кеңдігі: "Портрет Голицына" (1775 жыл), "Портрет Ломоносова" (1792 жыл), "Портрет Павла I" (1800 жыл).
6-тақырып. 18 ғасырдың екінші жартысындағы кескіндеме. Орыс кескіндемесіндегі адам мен табиғаттың классицизмнің дәстүрлі жанрларындағы - тарихи және пейзаждық бейнелермен берілген портреттік жанрдың өзіндік даму сипаты. Портреттік жанрдың гүлденуі. 18 ғасырдың екінші жартысында орыс портреттік кескіндемесіндегі реалистік тенденцияның пайда болуы. Федор Рокотов портреттеріндегі адамның ішкі әлемі мен оның рухани дүниесіне назар аудару: "Портрет Струйской" (1772 жыл), "Портрет неизвестной в розовом платье" (1770 жыл.), "Портрет неизвестного в треуголке" (1770 жыл).
Дмитрий Левицкий портреттері - сұлулықтың терең мінезбен бірге берудің сирек сәйкестігі: "Портрет А.Ф. Кокоринова" (1869 жыл).
"Портрет Хованской и Хрущовой" (1773 жыл) из серии портретов "смолянок", "Портрет М.А. Дьяковой" (1778 жыл).

В. Боровиковский – представитель сентиментализма, мастер интимного портрета, лирических женских образов: "Портрет Е.Н. Арсеньевой" (1795 год). "Портрет М.И. Лопухиной" (1797 год).
Тема 7. Архитектура классицизма (конец 18 – начало 19 веков). Основные этапы развития архитектуры классицизма.
Представители ампира – создатели высших достижений русского классицизма в архитектуре первой половины 19 века.
Тема 8. Итоговое занятие. Подведение итогов обучения за первое полугодие.
Тема 9. Искусство 19 века. Живопись первой половины 19 века. Романтические и реалистические тенденции в живописи классицизма первой половины 19 века. Первая треть 19 века – эпоха Пушкина. Влияние личности Пушкина на развитие культуры. Образ Пушкина в изобразительном искусстве.
Василий Тропинин – представитель московской школы, автор камерных портретов: "Портрет сына" (1818 год), "Портрет А.С. Пушкина" (1827 год). Синтез портрета и бытового жанра в его произведениях: "Гитарист" (1823 год), "Кружевница" (1823 год). Представитель романтизма – Орест Кипренский. Отражение лучших черт человека в его портретах – мужества и ума, благородства и утонченности: "Портрет Е.В. Давыдова" (1809 год), "Портрет Е.С. Авдулиной" (1822 год), "Портрет А.С. Пушкина" (1827 год),
Крестьянская тема в творчестве Алексея Венецианова, его интерес к жизни народа. Образы крестьян, крестьянского труда и русской природы в картинах: "Гумно" (1821-1822 годы), "На пашне. Весна" (1820-е годы), "На жатве. Лето" (начало 1830-х годов).
Тема 10. Великие художники заката классицизма. Сплав академизма с чертами романтизма и реализма в творчестве Карла Брюллова, при жизни снискавшего славу "Великого Карла". Нравственная красота человека в историческом полотне Брюллова "Последний день Помпеи" (1830-1833 годы). Великолепие парадных портретов Брюллова: "Всадница" (1832 год), Портрет сестер Шишмаревых" (1839 год), интимно-психологические портреты деятелей культуры: "Портрет писателя Кукольника" (1836 год), "Портрет И.А. Крылова" (1839 год).

Владимир Боровиковский - сентиментализм өкілі, интим портретінің, лирикалық әйелдер бейнесінің шебері: "Портрет Е.Н. Арсеньевой" (1795 жыл), "Портрет М.И. Лопухиной" (1797 жыл).
Тақырып 7: Классицизм архитектурасы (18 ғасырдың соңы -19 ғасырдың басы) Ресейдегі классицизм архитектурасының негізгі даму кезеңдері. Москва мектебі: Василий Баженов - іске асырылмаған жоба Кремль сарайы (1773 жыл), Дом Пашкова (1784-1786 жылдар), Голицина ауруханасы (1796-1801 жылдар).
1812 жылғы Отан соғысымен байланысты жалпыпартриоттық көтеріліс фонындағы өнердің дамуы.
Ампир өкілі - 19 ғасырдың бірінші жартысында архитектурадағы орыс классицизмінің жоғарғы жетістіктерін құрушылар: Андрей Воронихин, Нева даңғылындағы Қазан шіркеуі (1801-1811 жылдар).
Андрей Захаров, Адмиралтейство - орыс архитектурасының шедеврі (1806-1823 жылдар).
Карл Росси - архитектуралық ансамбльдер шебері: Михайлов сарайы (1819-1825 жылдар, Орыс музейі), Сарай алаңындағы Бас штаб ғимараты (1819-1825 жылдар), Александринск театры мен Театр көшесі (Росси көшесі, 1816-1834 жылдар).
8-тақырып. Қорытынды сабақ. Бірінші жартыжылдық бойынша қорытынды.
9-тақырып.19 ғасыр. Бірінші жартысындағы кескіндеме. 19 ғасырдың бірінші жартысындағы классицизм кескіндемесіндегі тарихи және реалистік тенденция.19 ғасырдың бірінші ширегі - Пушкин дәуірі. Пушкин тұлғасының мәдениет дамуына ықпалы. Бейнелеу өнеріндегі Пушкин бейнесі.
Василий Тропинин - москва мектебінің өкілі, тас портреттерінің авторы: "Портрет сына" (1818 жыл), "Портрет А.С. Пушкина" (1827 жыл). Оның шығармасындағы портрет және тұрмыстық жанр синтезі: "Гитарист" (1823 жыл), "Кружевница" (1823 жыл). Представитель романтизма - Орест Кипренский. Отражение лучших черт человека в его портретах: "Портрет Е.В. Давыдова" (1809 жыл), "Портрет Е.С. Авдулиной" (1822 жыл) "Портрет А.С.Пушкина" (1827 жыл).
Алексей Венецианов шығармаларындағы шаруа тақырыбы, оның халық өміріне қызығушылығы: "Гумно" (1821-1822 жылдар), "На пашне. Весна" (1820 жыл), "На жатве. Лето" (1830 жылдың басы), "Захара" (1825 жыл), "Жнецы" (1820 жыл), картиналарындағы шаруа, шаруа еңбегі, орыс табиғаты бейнесі.
10-тақырып. Классицизм батысының атақты суретшілері. Академизмнің романтизм белгілерімен араласуы және Карл Брюллов шығармасындағы тірі шағындағы "Великий Карл" реализмі. Брюлловтың "Последний день Помпеи" (1830-1833 жылдар) тарихи полотносындағы адамның адамгершілік сұлулығы. Брюлловтың салтанатты портреттері: "Всадница (1832 жыл), Портрет сестер Шишмаревых" (1839 жыл). Интимно-психологические портреты деятелей культуры: "Портрет писателя Кукольника" (1836 жыл), "Портрет И.А. Крылова" (1839 жыл).

Тема 11. Критический реализм – новое направление в русском искусстве. Развитие жанровой живописи. Сатирический талант Павла Федотова, позволивший ему встать у истоков критического реализма, поднять бытовой жанр до уровня социальной картины. Остросатирические, разоблачающие произведения: "Свежий кавалер" (1846 год), "Сватовство майора" (1848 год), "Завтрак аристократа" (1849-1850 годы). Драматические картины: "Вдовушка" (1851 год), "Анкор, еще анкор!" (1851 год).
Развитие критического реализма в творчестве Василия Перова. Произведения, проникнутые горячим сочувствием к народу: "Проводы покойника" (1865 год), "Тройка" (1866 год). Обличение пороков разных слоев общества: "Монастырская трапеза" (1865-1875 годы), "Приезд гувернантки в купеческий дом" (1866 год). Психологические портреты Перова: "Портрет А.Н. Островского" (1871 год), "Портрет Ф.М. Достоевского" (1872 год).
Тема 12. Развитие демократического искусства второй половины XIX века.
Оторванность академического искусства, устаревших догм классицизма от жизни и настроений в обществе. Протест против академизма. "Бунт 14-ти" – выход молодых художников из Академии художеств с ее старыми устоями, организация Петербургской артели художников.
И.Н. Крамской – художник, теоретик, идеолог. Портреты деятелей культуры: "Портрет Л.Н. Толстого" (1873 год), "Портрет И.И. Шишкина" (1880 год). Крестьянская тема – "Крестьянин с уздечкой" (1882 год).
Создание Товарищества передвижных художественных выставок (1870 год). Обращение к правдивому отражению жизни общества, социальных проблем, родной природы в творчестве передвижников. Значение просветительской деятельности передвижников.
Тема 13. Творчество И.Е. Репина. И.Е. Репин – великий русский художник-реалист. Потрясающая острота социального обличения в картинах: "Бурлаки на Волге" (1870-1873 годы), "Крестный ход в Класской губернии" (1880-1883 годы). Глубина исторического конфликта, яркость типов в исторических сюжетах: "Иван Грозный и сын его Иван" (1885 год), "Запорожцы пишут письмо турецкому султану" (1880-1891 годы). Революционная тема в картине "Не ждали" (1884-1888 годы).
Бесконечное разнообразие композиционных и колористических решений в творчестве Репина. Выдающиеся по мастерству и по психологической глубине портреты Репина: "Портрет композитора М.П. Мусоргского" (1881 год), "Портрет В.В. Стасова" (1883 год), "Портрет П.М. Третьякова" (1883 год), "Портрет Л.Н. Толстого" (1887 год). Значение творчества Репина для отечественного и мирового искусства.
Тема 14. Исторический и батальный жанры. Драматизм исторического конфликта в картине Николая Ге творческих методов.

11-тақырып. Сыни реализм - орыс өнеріндегі жаңа бағыт. Жанрлық кескіндемені дамыту. Сыни реализмнің бастауында тұруына, тұрмыстық жанрды әлеуметтік сурет деңгейіне көтеруге ықпал еткен Павл Федотовтың сатиралық таланты. Өткір сатиралық, әшкерелейтін шығармалар: "Жас кавалер" (1846 жыл), "Майордың құдаласуы" (1848 жыл), "Ақсүйектің таңғы асы" (1849-1850 жыл). Драмалық суреттері: "Жесір" (1851 жыл), "Анкор, тағы анкор!" (1851 жыл).
Сыни реализмнің Василий Перовтың шығармашылығында дамуы. Халыққа жанашырлық танытатын шығармалар: "Өлікті шығарып салу" (1865 жыл), "Үштік" (1866 жыл). Қоғамның түрлі тобындағы бейбастық келбеті: "Монастыр тағамы" (1865-1875 жылдар), "Күтушінің көпестің үйіне келуі" (1866 жыл). Перовтың психологиялық портреттері: "А.Н. Островскийдің портреті" (1871 жыл), "Ф.М. Достоевскийдің портреті" (1872 жыл).
12-тақырып. XIX ғасырдың екінші жартысындағы демократиялық өнердің дамуы.
Классицизм догмасында ескірген академиялық өнердің қоғам өмірінен алшақтап қалуы. Академизмге қарсылық. "Бунт 14-ти" - Академия суретшілерінің қатарындағы жас суретшілердің қарсылығы. Петербург суретшілерінің артелі.
И.Н. Крамской - суретші, теоретик, идеолог. Мәдениет қайраткерлерінің портреттері. "Портрет Л.Н. Толстого" (1873 жыл), "Портрет И.И. Шишкина" (1880 жыл) "Крестьянин с уздечкой" (1882 жыл) картинасындағы шаруа тақырыбы.
Көшпелі көркемөнер көрмелерінің серіктестігін құру (1870 жыл). Көшпелілер шығармашылығындағы қоғам өмірінің шынайы көрінісін, әлеуметтік мәселелерді көтеруі. Көшпелілер қызметінің ағартушылық мәні.
13-тақырып. И.Е. Репин шығармашылығы. И.Е. Репин - ұлы орыс реалист суретшісі. "Бурлаки на Волге" (1870-1873 жылдар), "Крестный ход в Курской губернии" (1880-1883 жылдар) картиналарында әлеуметтік жағдайды өткір көрсеткен. Тарихи сюжеттерде терең тарихи шиеленіс ашық берілген: "Иван Грозный и сын его Иван" (1885 жыл), "Запорожцы пишут письмо турецкому султану" (1880-1891 жылдар). "Не ждали" (1884-1888 жылдар) картинасы революция тақырыбына арналған.
Репин шығармасындағы композициялық, бояулық шешімнің әр түрлілігі. Репин портретінің ұлы шеберлігі мен психологиялық тереңдігі. "Портрет композитора М.П. Мусорского" (1881 жыл), "Портрет В.В. Стасова" (1883 жыл), "Портрет П.М. Третьякова" (1883 жыл) "Портрет Л.Н. Толстого" (1887 жыл). Репин шығармаларының отандық және әлемдік өнердегі мәні.
14-тақырып. Тарихи және соғыс жанр. Шығармашылық әдістердің түрлілігі.

"Петр I допрашивает царевича Алексея" (1871 год). Суровая правда о жестокости войны в антивоенных произведениях Василия Верещагина: "Апофеоз войны" (1871-1872 годы).
Знаток русского фольклора Виктор Васнецов – автор картин на историко-эпические, былинные и сказочные сюжеты: "После побоища Игоря Святославича с половцами" (1880 год), "Богатыри" (1898 год), "Витязь на распутье" (1882 год), "Аленушка" (1881 год).
Василий Суриков – выдающийся исторический живописец, мастер многофигурных композиций, колорист. Главный герой в исторических полотнах Сурикова – народ: "Утро стрелецкой казни" (1881 год), "Боярыня Морозова" (1887 год), "Покорение Сибири Ермаком" (1895 год), "Переход Суворова через Альпы" (1899 год).
Тема 15. Пейзажная живопись второй половины 19 века. Развитие национального пейзажа. Выдающийся маринист Иван Айвазовский. Романтизм его морских пейзажей: "Девятый вал" (1850 год), "Вид Одессы в лунную ночь" (1846 год).
Пейзаж в творчестве передвижников. Два направления в этом жанре – лирический и эпический пейзажи.
Красота и лиризм обыденных сельских мотивов в произведениях А. Саврасова: "Грачи прилетели" (1871 год), "Оттепель" (1874 год).
Мастер эпического пейзажа – И. Шишкин. Величественность родной природы в его картинах: "Сосновый бор" (1872 год), "Рожь" (1878 год), "Среди долины ровныя" (1883 год), "Корабельная роща" (1898 год).
Самобытность колорита и эффектов освещения в пейзажах Архипа Куинджи: "Березовая роща" (1879 год), "Лунная ночь на Днепре" (1880 год).
Решение задач пленэра в творчестве Василия Поленова: "Московский дворик" (1878 год), "Заросший пруд" (1879 год), "Бабушкин сад" (1878 год).
Исаак Левитан – крупнейший мастер лирического русского пейзажа. Передача тончайших состояний природы, разнообразие колорита, философское обобщение образов природы, поэтичность, любовь к Родине: "Владимирка" (1892 год), "Над вечным покоем" (1894 год) "Золотая осень" (1895 год), "Март" (1895 год), "Озеро. Русь" (1899-1900 годы).
Тема 16. Русское искусство на рубеже 19 - 20 веков. Рост социальных противоречий в обществе. Многогранность художественной жизни России в конце 19 – начале 20 веков.
Мастерство и новаторство Валентина Серова. Жизненность, пленэрность колорита его работ: "Девочка с персиками" (1887 год), "Девушка, освещенная солнцем" (1888 год). Острая наблюдательность, глубина социально-психологических характеристик: "Портрет М.Н. Ермоловой" (1905 год), "Портрет О.К. Орловой" (1911 год).
Самобытность таланта Михаила Врубеля – представителя символизма. Декоративность колорита, драматическая напряженность, символическая обобщенность образов его картин: "Демон" (сидящий, 1890 год), "Царевна-лебедь" (1900 год), "Сирень" (1900 год).
Краткая характеристика художественных объединений в России начала 20 века: "Мир искусства", "Союз русских художников", "Бубновый валет", "Голубая роза".
Тема 17. Итоговое занятие. Произведение итогов обучения за второе полугодие.

Николай Генің "Петр I допрашивает царевича Алексея" (1871 г.) картинасындағы тарихи шиеленіс драматизмі. Василий Верещагиннің: "Апофеоз войны" (1871-1872 жылдар) соғысқа қарсы шығармаларындағы соғыстың қаhары туралы ащы шындық.
Орыс фольклорының білгіші Виктор Васнецов - тарихи эпикалық, ертегі және ертегідей сюжетті картиналардың авторы: "После побоища Игоря Святославича с половцами" (1880 жыл), "Богатыри" (1898 жыл), "Витязь на распутье" (1882 жыл), "Аленушка" (1881 жыл).
Василий Суриков - атақты тарихи кескіндемеші, көпфигуралы композициясының шебері, бояушы. Главный герой в исторических полотнах Суриковтың тарихи полотнодағы басты кейіпкері - халық: "Утро стрелецкой казни" (1881 жыл), "Боярыня Морозова" (1887 жыл), "Покорение Сибири Ермаком" (1895 жыл), "Переход Суворова через Альпы" (1899 жыл).
15-тақырып. 19 ғасырдың екінші жартысындағы пейзаждық кескіндеме. Ұлттық пейзаждың дамуы. Иван Айвазовский - атақты моринист. Оның теңіздік пейзажындағы романтизм: "Девятый вал" (1850 жыл), "Вид Одессы в лунную ночь" (1846 жыл).
Көшпелілер шығармаларындағы пейзаж. Бұл жанрдағы екі бағыт лирикалық және эпикалық пейзаж.
Алексей Саврасовтың: "Грачи прилетели" (1871 жыл), "Оттепель" (1874 жыл) шығармаларындағы сұлулық және үйреншікті ауыл сыры.
Иван Шишкин - эпикалық пейзаж шебері. Оның: "Сосновый бор" (1872 жыл), "Рожь" (1878 жыл), "Среди долины ровныя" (1883 жыл), "Корабельная роща" (1898 жыл) картиналарындағы табиғаттың кереметтігі.
Архип Куинджидің: "Березовая роща" (1879 жыл), "Лунная ночь на Днепре" (1880 жыл) пейзаждарындағы қарапайым әрлеу мен жарық эффектісі.
Василий Поленовтің: "Московский дворик" (1878 жыл), "Заросший пруд" (1879 жыл), "Бабушкин сад" (1878 жыл) шығармашлығындағы пленэр міндеттерінің шешілуі.
Исаак Левитан - лирикалық орыс пейзажының ірі шебері.Табиғаттың нәзік көрінісін бере білу, әрлеудің түрлішелігі, табиғат бейнесін философиялық тұрғда жалпылау, поэтикалық, Отанға деген сүйіспеншілік "Владимирка" (1892 жыл), "Над вечным покоем" (1894 жыл) "Золотая осень" (1895 жыл), "Март" (1895 жыл), "Озеро. Русь" (1899-1900 жылдар) шығармаларында көрініс тапқан.
16-тақырып. 19-20 ғасырларда шетелдегі орыс өнері. Қоғамдағы әлеуметтік қайшылықтың өсуі. 19 ғасырдың соңы мен 20 ғасырдың басындағы Ресейдің көркемөнер өміріндегі сан қырлылық.
Валентин Серовтың шеберлігі мен жаңашылдығы. Оның жұмысының өміршеңдігі, бояуының қанықтығы: "Девочка с персиками" (1887 жыл), "Девушка, освещенная солнцем" (1888 жыл). Острая наблюдательность, глубина социально-психологических характеристик: "Портрет М.Н. Ермоловой" (1905 жыл), "Портрет О.К. Орловой" (1911 жыл).
Тума талант иесі Михаил Врубель - символизм өкілі. Оның картиналарында әрдің сәндігі, драмалық ұстаным, соимволикалық жинақылық бейнелері басым: "Демон" (сидящий, 1890 жыл), "Царевна-лебедь" (1900 жыл).
20 ғасыр басындағы Ресейдегі көркемөнер бірлестіктеріне қысқаша сипаттама: "Мир искусства", "Союз русских художников", "Бубновый валет", "Голубая роза".
17-тақырып. Қорытынды сабақ. Екінші жартыжылдықты қорытындылау.

42. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает значение реформ Петра I для развития русского изобразительного искусства;
2) умеет выявлять характерные черты и своеобразие архитектуры русского барокко, проводить сравнительный анализ с западноевропейским барокко;
3) знает основные тенденции в русской живописи 18 века;
4) знает известные произведения представителей стиля барокко в архитектуре и скульптуре, картины выдающихся портретистов 18 века,
5) умеет выделять стилевые особенности искусства классицизма;
6) знает крупнейших архитекторов, скульпторов, памятники архитектуры конца 18 – начала 19 века, как высшего достижения русского классицизма;
7) умеет выделять стилевые признаки классицизма в живописи;
8) знает произведения великих художников классицизма;
9) умеет выделять черты романтизма в русской портретной живописи первой половины 19 века и знает крупнейших портретистов;
10) понимает социальную обусловленность заката классического академизма и возникновения искусства критического реализма и его представителей;
11) понимает значение создания Товарищества передвижников для искусства и общества;
12) имеет представление о развитии разных жанров в творчестве передвижников, знает произведения выдающихся передвижников;
13) понимает связь противоречивого характера русского искусства начала XX века с кризисной исторической ситуацией;
14) имеет представление о стилевом разнообразии в русском искусстве начала 20 века;
15) владеет элементарными навыками анализа характерных особенностей художественного стиля или творческого метода того или иного выдающегося художника.
43. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство с историей искусств древних племен, населявших территорию Казахстана, периода средневековья, древнего Казахстана, с изобразительным искусством современного Казахстана, Государственной программой "Культурное наследие" 2004-2006 годы.
44. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводная беседа. Разъяснение содержания предмета, его целей и задач по данному классу. Основная тема вводной беседы – знакомство с циклом по истории искусств Казахстана.
Тема 2. У истоков возникновения искусства Казахстана. Исторические сведения (обзор). Народное искусство казахов в генетической связи с искусством древних племен, населявших территорию Казахстана. Сходные бытовые формы хозяйства. Мастера эпохи усуней и кангалов. Кочевой образ жизни. Животные, их значение в жизни скотоводов, олицетворение и поклонение.
Способы изучения народного искусства: наблюдение, исследование, опыт, эксперимент. Камень – молчаливый свидетель древних эпох. Палеолит – каменный век, пробудивший разум. Памятники сакского времени, найденные на территории Казахстана. Занятия горным делом и металлургией содействовали дифференциации ремесленного труда, отделению его от сельского хозяйства и широкому развитию торговли и ремесел: литейного, кузнечного, токарного, ювелирного. Просмотр мультимедийного фото-каталога "Костры великих кочевий".
Тема 3. Декоративно-прикладное искусство Казахстана. Дальнейшее развитие искусства по пути стилизации. Изображения животных постепенно превращаются в орнаментальные мотивы. Изображения животных, характерные для архаического этапа сакского искусства. Замена фигуры животного изображением какой-либо ее части – начало процесса трансформации реалистических и экспрессивных образов в орнаментальные мотивы.
Орнамент на примере творчества этнографа-художника Г. Иляева.
Национальная одежда казахов. Сословные отличия одежды. Женская, мужская, детская одежды. Украшения и атрибуты.
Древнее жилище казахов. Юрта – идеальный дом кочевника. Основные части юрты – деревянный каркас и войлочное покрытие. Главное требование – легкость и прочность материала. Четыре основных элемента, составляющих основ юрты. Три вида войлочного покрытия казахской юрты. Украшения юрты.
Тема 4. Древние памятники и культовые сооружения на территории Казахстана.
Историко-археологические сведения. Петроглифы Тамгалы. Иссыкский курган. Замечательными из памятников строительного мастерства и архитектуры средневекового Казахстана являются культовые здания – мавзолеи и мазары ("жилища мертвых").
Мавзолеи Бабаджи-Хатун, Айша-Биби, Ходжи Ахмеда Яссави, мавзолеи Джучи хана и Алаша-хана вблизи Жесказгана; мавзолеи Жубан-Ана, Каип-ата, Маулим-берды, Кара-хана.
"Уйтас" или "дын" – древнейший тип однокамерных построек с коническим или сферическим сводом – шошала. Мемориальные памятники – кулуп-тасы. Новые виды строительных материалов: ганч, алебастр, терракотовые и изразцовые плиты. Лучшие технические и архитектурные достижения минувших столетий.
Тема 5. Средневековье. Андроновская культура. Распространение Андроновской культуры от Урала до гор Тянь-Шаня. Раскопки древних погребений. Андроновская культура Центрального Казахстана – монументальность и сложность могильных сооружений, высокая строительная техника. Соседство государств. Взаимовлияние культуры и искусства. Развитие искусства в эпоху средневековья.
Тема 6. Искусство древнего Казахстана. Заключительная часть. Обобщение пройденного материала по развитию искусства Казахстана.
Тема 7. Современное искусство Казахстана. Искусство Казахстана в начале XX века. Исторический переход. Развитие всех отраслей культуры: народного образования, науки и искусства. Основные направления художественной жизни республики. Краткий обзор творческих портретов ведущих казахстанских мастеров изобразительного искусства. Обобщающий анализ конкретных произведений, их тесная связь со всеми видами искусства. Вклад в общую сокровищницу культуры.
Тема 8. Искусство скульптуры. Пластические изображения в первобытном искусстве и переход к объемному воспроизведению фигур. Высокая культура пластического мышления (на примере изображения силуэтов и моделировки, фантастических зверей).

42. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер:
3 сыныпта оқу жылының соңынада білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орыс бейнелеу өнерінің дамуындағы I Петр реформасының мәнін түсінеді;
2) орыс барокко архитектурасының өзіне тән белгілері мен өзіндік ерекшеліктерін ажырата біледі, батыс Еуропа бароккосымен салыстырмалы талдау жасай біледі;
3) 18 ғасырдағы орыс кескіндемесінің негізгі тенденциясын біледі;
4) 18 ғасырдағы ұлы портретшілердің картиналарын, архитектурадағы, және скульптурадағы барокоо стилінің белгілі өкілдерін біледі;
5) классизм өнерінің нақыштық ерекшеліктерін ажырата алады;
6) 18 ғасырдың соңы - 19 ғасыр басындағы орыс классизмнің жоғарғы жетістігі ретінде ірі архитекторларды, скульпторларды, ескерткіштерді біледі;
7) кескіндемедегі классизмнің нақыштық белгілерін ажырата біледі;
8) классицизмнің ұлы суретшілердің шығармаларын біледі;
9) 19 ғасырдың бірінші жартысында орыс портреттік кескіндемесіндегі романтизм белгілерін анықтай білу, ірі портретшілерді біледі;
10) классикалық академизмнің бәсеңдеуін әлеуметтік алдын алу мен сыни реализмнің және оның өкілдерінің пайда болуын түсінеді;
11) көшпелілер серіктестігі құрылымның қоғам мен өнер үшінмаңызын түсінеді;
12) көшпелілер шығармашылығындағы түрлі жанрлардың дамуы туралы көзқарасы бар және ұлы көшпелілерді біледі;
13) 20 ғасыр басындағы тарихи дағдарыс жағдайында орыс өнерініңқарама-қайшлық сипатындағы байланысты түсінеді;
14) 20 ғасыр басындағы орыс өнеріндегі нақыштық түрлілікті біледі;
15) ұлы суретшілердің алдыңғысы мен соңғыларының көркемдік стилі немесе шығармашылық әдістерінің өздеріне тән ерекшеліктеріне қарапайым талдау жасауды игеру.
43. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орта ғасыр кезеңінде, ежелгі Қазақстанда, Қазақстанның территориясында мекендеген ежелгі тайпалар өнерінің тарихымен, қазіргі заманғы Қазақстанның бейнелеу өнерімен, 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасымен танысу.
44. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Аталған курс бойынша пәннің мазмұны, оның мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру. Негізгі тақырыбы: Қазақстан өнерінің тарихи бойынша циклмен таныстыру.
2-тақырып. Қазақстан өнерінің пайда болуының бастауы. Тарихи мәліметтер (шолу). Қазақстан территориясын мекендейті ежелгі тайпалардың өнерінің қазақтардың халық өнерімен генетикалық байланысы. Шаруашылықтың ұқсас тұрмыстық формалары. Үйсін мен қаңлы дәуірінің шеберлері. Көшпенділер өмірі. Жануарлар, олардың малшылардың өміріндегі маңызы, бейнелеу және тәжім ету.
Халық өнерін оқып зерттеу тәсілі: бақылау, зерттеу, тәжірибе, эксперимент. Тас - ежелгі дәуірдің тісіз куәсі. Палеолит - ой-сананы оятқан тас ғасыры. Қазақстан территориясында табылған сақ ескерткіштері. Кен ісі және металлугиясымен айналысу қолөнер еңбегін саралауға, оның ауыл шаруашылығынан бөлуге, сауда мен қолөнердің (құю, ұста, ағаш ұстасы, зергерлік ("Ұлы көштер алауы" фотографияларының катологын көру) кең дамуына ықпал етті.
3-тақырып. Қазақстанның сәндік-қолданбалы өнері. Нақыштау жолдары бойынша өнердің ары қарай дамуы. Жануарларды бейнелеу біртіндеп ою-өрнектік мотивке айналады. Сақ өнеріне тән жануарларды бейнелеу. Жануардың фигурасын оның қандай да бір бөлігімен ауыстыру, ою-өрнектік мотивтегі реалистік және экспрессивтік бейнелерді трансформациялау процесінің басталуы.
Этнограф-суретші Г. Иляев шығармашылығындағы ою-өрнек.
Қазақтардың ұлттық киімі. Кіимдердің айырмашылықтары. Әйелдер, ерлер, балалар киімдері. Әшекейлер мен атрибуттар.
Қазақтардың ертедегі тұрғын үйлері. Киіз үй көшпенділердің тамаша үйі. Ағаш қаңқа мен киізден жабу. Материалдың жеңілдігі мен беріктігі. Киіз үйдің негізін қалайтын төрт элемент. Қазақтың киіз үйінің киіз жабуының үш түрі. Киіз үйді безендіру.
4-тақырып. Қазақстан территориясындағы ежелгі ескерткіштер мен ғибадаттық құрылыстар.
Тарихи-археологиялық мәліметтер. Тамғалы петроглифы. Ыстық қорғаны. Ғибадаттық мавзолейлер мен мазарлар ("өлілер үйі") орта ғасырдағы Қазақстанның құрылыстық шеберлік пен сәулет ескерткіштерінің тамашасы болып табылады.
Бабаджи-Хатун, Айша Бибі, Қожа Ахмет Яссауи мавзолейлері, Жезқазғанның маңындағы Жошы хан мен Алаша хан мавзолейлері; Жұбан Ана, Қайып ата, Маулімберді, Қара хан мавзолейлері.
"Үйтас" немесе "дің" - шошала - конус немес сфера тәрізді күмбезді бір камералы құрылыстың ежелгі типі. Мемориалдық ескерткіштер құлпы тастар. Құрылыс материалдарының жаңа түрлері: ганч, алебастр, терракот және өрнекті плиткалар. Өткен жүз жылдықтың ең жақсы техникалық және сәулет өнеріндегі жетістіктері.
5-тақырып. Орта ғасыр. Андрон мәдениеті. Оның Урал мен Тянь-Шань тауларына дейін таралуы. Ежелгі жерлеулерді қазу. Орталық Қазақстандағы андрон мәдениеті (зираттық құрылыстардың монументалдығы мен күрделілігі, жоғары құрылыстық техника). Көрші мемлекеттер. Мәдениет пен өнердің өзара ықпалы. Орта ғасыр кезеңінде Қазақстан территориясында өнердің дамуы. Отырар.
6-тақырып. Ежелгі Қазақстан өнері бойынша қорытынды бөлім Қазақстанның өнерін дамыту бойынша өткен материалдарды жалпылау. Жарты жылдық тестілеуге дайындық (шағын конференция).
Екінші жартыжылдық.
7-тақырып. 20 ғасырдың басындағы Қазақстан өнері. Тарихи асу. Мәдениеттің барлық саласының дамуы: халықтық білім беру, ғылым мен өнер. Республиканың көркемдік өмірінің негізгі бағыттары. Бейнелеу өнерінің көрнекті қазақстандық шеберлерінің шығармашылық портреттеріне қысқаша шолу. Нақты шығармаларды жалпылау талдау, олардың өнердің басқөа түрлерімен тығыз байланысы. Мәдениеттің жалпы қазынасына үлес.
8-тақырып. Мүсін өнері. Ертедегі өнердегі пластикалық бейнелеу және көлемді фигуралар жасауға көшу. Пластикалық ойлаудың жоғары мәдениеті (силуэттерді бейнелеу және фантастикалық аңдарды модельдеу).

Зарождение композиционных изображений. Краткий экскурс по темам прошлых классов – достижения русской и европейской пластики. Творческая практика скульпторов Республики Казахстан, основанная на традициях советской школы. Портрет-бюст. Творчество А. Пономарева – фронтальная композиция портретов, индивидуальная характеристика портретируемого, отличительная черта его метода работы – пластическое однообразие ("Ш. Валиханов", "Абай" – 1938 год); Б. Урманчеев – живописное видение формы, подчеркивание в портретах особенностей фигуры и деталей, характерность жеста ("Портрет Д. Джабаева" – 1945 год).
Жанровая и декоративная скульптура. Творчество Х. Наурызбаева – живое ощущение национальной темы, поступательное движение от многообразия изобразительных приемов к цельности пластического языка ("Молодой Джамбул" – 1958 год, "Абай" – 1965 год, "Шокан Валиханов" –1966 год).
Тема 9. Абилхан Кастеев – первый национальный художник. Биография Абылхана Кастеева. Становление таланта первого казахского профессионального художника. Роль его творчества в становлении искусства Казахстана. Портреты – ведущий жанр в раннем творчестве А. Кастеева.
Жанровое разнообразие произведений художника на зрелом этапе творчества. Характерные черты искусства художника – подробное повествование о родной природе – "Сенокос", "Колхозная молочная ферма", "На джайлау". Самобытный, повествовательный характер его произведений, близкий народным мастерам казахского искусства – акынам, сказителям.
Тема 10. Живопись. Бытовой и исторический жанры. Новые условия социально-экономической и культурной жизни республики. Национальные художники – подлинность народных образов, непосредственность переживания прекрасного.
Тема 11. Натюрморт в творчестве казахстанских художников. Зарождение этого жанра живописи – внимание к красоте предметного мира, окружающего нас. Жанр натюрморта – неиссякаемый источник вдохновения художников, средство повышения эмоциональности образа, пластической выразительности, а также углубление содержания тематических картин, портретных произведений. Натюрморт – это не только мир вещей, это мир человеческих чувств, разнообразных по эмоциональному напряжению, особенностей национального быта. Национальный колорит натюрмортов в творчестве А.Галымбаевой – "Дастархан". Мастер-класс с художником (факультатив).
Тема 12. Пейзаж в творчестве казахстанских художников. Связь жизни казахского народа с природой. Акварельная техника – один из самых прекрасных видов живописи. Развитие пейзажного жанра. Связь с сюжетной живописью, портретом и натюрмортом. Мастера акварельной живописи. У. Ажиев – работы, возникшие в творческих поездках – "По Уралу". Творчество художников, писавших пейзажи, отображающие природу Казахстана. Ж. Шарденов – "Зимой", "Предгорье". О. Тансыкбаев (факультативно).
Тема 13. Искусство графики. Развитие книжной и станковой графики в Казахстане, формирование творческого коллектива. Казахстан 20-30-х годов – издательские заказы, работа преимущественно в области журнального и газетного рисунка, плаката (основные техники станковой графики – карандашный рисунок, акварель, тушь).

Композициялық бейнелеудің туындауы. Өткен курстардың тақырыптары (орыс және еуропалық пластика жетістіктері). Кеңес мектебінің дәстүріне негізделген мүсіншілердің шығармашылық тәжірибесі. Портрет-бюст. А. Пономарев шығармашылығы - портреттердің фронталды композициясы, портрет салушының даралық сипаттамасы. Оның жұмысының айрықша әдісі - пластикалық бірдейлік ("Ш. Уалиханов", "Абай", 1938 жыл). Б.Урманче: Формалардың кескіндік көрінісі, портреттерде фигуралар мен детальдардың ерекшеліктерін, көрсету жесті ("Ж. Жабаев портреті", 1945 жыл).
Жанрлық және сәндік мүсін. Х.Наурызбаев шығармашылығы - ұлттық тақырыпты өн бойымен түсіну, әр алуан бейнелеу тәсілдерінен тұтас пластикалық тілге көшу қозғалысы ("Жас Жамбыл", 1958 жыл, "Абай", 1965 жыл, "Шоқан Уалиханов", 1966 жыл).
9-тақырып. Әбілхан Қастеев - алғашқы ұлттық суретші.
Биография мен бірінші кәсіби қазақ суретшісінің талантының қалыптасуы. Оның шығармашылығының Қазақстан өнерінің қалыптасуындағы орны. Портреттер - Ә. Қастеевтің ерте шығармашылығындағы жетекші жанр.
Шығармашылықтың кемеліне келген кезеңіндегі суретші шығармаларының жанрларының әр түрлілігі. Суретші өнеріне тән сипат - туған өлке табиғатын толық көрсету: "Шөп шабу", "Колхоздың сүт фермасы", "Жайлауда". Оның шығармаларының өзіндігі, хабарлау сипаты қазақ өнерінің халық шеберлері ақындар мен жырауларға жақын.
10-тақырып. Кескіндеме. Тұрмыстық және тарихи жанрлар
Республиканың әлеуметтік-экономикалық және мәдени ортасының жаңа шарттары. Ұлттық суретшілер -халықтық бейнелер көрінісі, тамашаны бойдан өткізу. А. Исмаилов, К. Тельжанов, М. Кенбаев, А. Ғалымбаева, М. Лизогуб, С. Айтбаев, Н. Хлудов, А. Сыдыханов пен ағайынды Ходжиковтардың шығармашылығы. Тарихи кескіндеме. Л. Леонтьева. А. Черкасский, К. Шаяхметов, Н. Нурмухаммедов шығармашылықтары.
11-тақырып. Портреттік жанр.
Қазақстанның станокты кескіндемесіндегі портреттік жанрдың дамуы. Портреттік және пейзаждық жанрлардың синтезі. Жалпылама мазмұндағы типтегі портреттердің алуан түрлілігі, тарихи портреттер, топтық портреттер. В. Антощенко-Оленев ("Жақсы жаңалықтар"), А. Ташбаев ("Автопортрет"), С. Мамбеев ("Студент қыздар") шығармашылықтары. Суретшілердің адамдардың рухани өмірлеріне, тұлғаның ішкі әлемінің заманауилықпен байланысының алуан түрлілігіне терең қызығушылықтары, адамның даралығының қайталанбас сұлулығын бекіту.
12-тақырып. Қазақстандық суретшілер шығармашылықтарындағы натюрморт. Кескіндеменің осы жанры бізді қоршаған ортаның заттық әлемінің сұлулығына зейін аударуынан туындаған. Натюрморт жанры- суретшілердің таусылмас шабыт, бейненің эмоцияналдығын, пластикалық мәнерлігін көтеру, сонымен қатар, тақырыптық картиналар, портреттік шығармалар мазмұнын тереңдету құралы. Натюрморт бұл заттар әлемі ғана емес, бұл эмоциялық қысым, ұлттық тұрмыс ерекшеліктері бойынша алуан түрлі адамдық сезімдер әлемі. А. Ғалымбаеваның шығармашылығындағы натюрморттардың ұлттық колориті ("Дастархан"). Суретшімен шеберлік сыныбы (факультатив).
13-тақырып. Қазақстандық суретшілер шығармашылығындағы пейзаж. Қазақ халқының өмірінің табиғатпен байланысы. Акварельдік техника- кескіндеменің тамаша түрлерінің бірі. Пейзаждық жанрдың дамуы. Сюжетті кескіндеме, портрет, натюрмортпен байланыс. Акварельдік кескіндеме шеберлері. У. Ажиев -шығармашылық жол жүруде пайда болған жұмыстар ("Оралда)". Қазақстанның табиғатын бейнелейтін пейзаж жазған суретшілер шығармашылығы. Ж. Шарденов ("Қыста", "Предгорье"). О. Таңсықбаев (факультатив).
14-тақырып. Графика өнері.
Қазақстандағы кітап және станокті баспаны дамыту, шығармашылық ұжымды қалыптастыру. 20-30 жылдардағы Қазақстан- баспа тапсырыстары, журнал және газетадағы, плакаттағы сурет аумағындағы жұмыс (станокті графиканың негізгі техникасы - қарындашпен салынған сурет, акварель, тушь).

Развитие графики в период Великой Отечественной войны (помощь в развитии искусства оказали художники, эвакуированные из Москвы, Ленинграда, Украины). Неоценимый вклад казахстанских художников, мастеров гравюры. В. Антощенко-Оленев – умелое использование декоративных качеств линогравюры, разнообразие штриха, выразительность черно-белого контраста – "Боевой 1919", 1957 год; "Тоска", 1959 год. Е. Сидоркин – богатство графических приемов, которые раскрывают глубокое социальное содержание. Иллюстрации к сказкам, басням, эпосам – "Алпамыс батыр". А. Дячкин – художник, владеющий техникой офорта, монотипии, акватинты, линогравюры. Лирическое восприятие природы, свобода и легкость в компоновке, тонкая и мягкая манера письма. Книжные иллюстрации, суперобложки, оформление книги "Сұлтанмахмұт Торайғыров".
Тема 14. Изобразительное искусство 21 века. Историческое развитие Казахстана на рубеже 20-21 веков. Сохранение культурного наследия и национальных традиций народов Казахстана. Государственная программа "Культурное наследие" 2004-2006 годы. Уникальные заповедники Казахстана, археологические находки, шедевры устного народного творчества, вошедшие в "Каталог мирового наследия".
Тема 15. Искусство Казахстана нового времени.
Новые творческие возможности современного искусства. Явления современной культуры – акция, перформанс, хэппенинг, инсталляция, как протест против художественных принципов. Применение современных технологий (видео, мультимедиа).
Представители актуального искусства - М. Нарымбетов, творческое объединение "Қызыл трактор", С. Нарымов, Г. Трякин, Бухаров, А. Менлибаева.
Тема 16. Заключительная часть. Обобщение пройденного материала по развитию искусства Казахстана.
45. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает историческую и культурную обусловленность самобытности искусства Казахстана;
2) умеет выявлять характерные черты сакского звериного стиля, дать мифологическую характеристику изображениям;
3) умеет устанавливать взаимосвязь между стилизованными изображениями, характерными для звериного стиля и орнаментом;
4) знает деление орнамента на геометрический, растительный, зооморфный, космогонический;
5) умеет рассматривать орнамент как отражение мировоззрения, знает его символику;
6) знает структуру, убранство юрты;
7) умеет воспринимать казахский национальный костюм как отражение традиций, истории, социальных и климатических условий;
8) знает роль Великого Шелкового Пути в становлении культуры и искусства Казахстана (культурные достижения);

Ұлы Отан соғысы жыладрындағы графиканың дамуы (өнердің дамуына Москва, Ленинград, Украинадан эвакуацияланған суретшілер көмектесті). Қазақтандық суретшілер, гравюра шеберлерінің баға жетпес үлестері. В.Антощенко-Оленев - линогравюраның сәндік қасиетін шеберлікпен қолдану, шрихтың алуан түрлілігі, ақ-қара контрастының мәнерлілігі ("Ұрыстағы 1919" - 1957 жыл; "Мұң" - 1959 жыл). Е.Сидоркин - терең әлеуметтік мазмұнды ашатын графикалық тәсілдердің байлығы. Ертегілер, мысалдар, эпостық жырларға иллюстрациялар ("Алпамыс батыр"). Ф.Дячкин - офорт, монотипия, акватинта, линогравюра техникасын меңгерген суретші. Табиғатты лирикалық қабылдау, компоновкадағы еркіндік пен жеңілдік, салудың жіңішке және жұмсақ мәнері. Кітап иллюстрациялары, супертыстар, "Сұлтанмахмұт Торайғыров" кітабын безендіру.
15-тақырып. 21 ғасырдың бейнелеу өнері.
Историческое развитие Казахстана на рубеже 20-21 ғасырлар асуындағы Қазақстанның даму тарихы. Қазақстан халықтарының мәдени мұрасы мен ұлттық дәстүрлерді сақтау. 2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттік "Мәдени мұра" бағдарламасы. Қазақстанның бірегей қорықтары, археологиялық табулар, "Әлемдік мұралар каталогына" енген халық ауыз әдебиетінің шығармалары.
16-тақырып. Жаңа ғасырдағы Қазақстан өнері. Заманауи өнердің жаңа шығармашылық мүмкіндіктері. Заманауи мәдениет құбылысы - акция, перформанс, хэппенинг, инсталляция - көркемдік қағидаттарға қарсылық. Заманауи технологияларды қолдану (бейне, мультимедиа).
Өзекті өнер өкілдері: М. Нарымбетов, "Қызыл трактор" шығармашылық бірлестігі, С. Нарымов, Г. Трякин-Бухаров, А. Меңлібаева.
17-тақырып. Қорытынды бөлім. Қазақстан өнерінің дамуы бойынша өткен материалды жалпылау. Екінші жарты жылдық бойынша оқыту қорытындысын шығару. Жылдық тестілеу.
45. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер:
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Қазақстан өнерінің тарихи және мәдени өзінділік шарттарын түсінеді;
2) сақтық аңдық нақышқа тән сипаттарды анықтау, бейнелерге мифологиялық сипаттама береді;
3) аңдық нақыш пен ою-өрнекке тән нақышталған бейнелердің арасындағы өзара байланыс орнатады;
4) ою-өрнектерді геометриялық, өсімдік, зооморфтық, комогондыққа бөледі;
5) ою-өрнекті дүниетаным көрінісі ретінде қарастыру, оның символикаларын оқиды;
6) киіз үйдің құрылымын, жиналуын біледі;
7) қазақ ұлттық костюмін дәстүр, тарих, әлеуметтік және климаттық шарттардың көрінісі ретінде қабылдайды;
8) Ұлы жібек жолының Қазақстандағы мәдениет пен өнердің қалыптасуындағы рөлін түсіндіреді (мәдени жетістіктер);

9) дает характеристику периоду средневековья в Казахстане и производит сравнительный анализ других государств Средней Азии в этот период;
10) имеет представление о влиянии мусульманской культуры на искусство Казахстана в средневековый период;
11) имеет представление о становлении и развитии профессионального изобразительного искусства в Казахстане;
12) знает основоположников казахстанской живописной школы;
13) знает творчество казахстанских скульпторов, характерные стилевые особенности творчества отдельных авторов;
14) знает представителей портретного жанра, пейзажа, натюрморта, бытового жанра в станковой живописи Казахстана, назвать выдающиеся работы;
15) знает творчество А. Кастеева и его роль в развитии изобразительного искусства современного Казахстана.
16) имеет представление об основных тенденциях Казахстанского искусства 21 века, его месте в мировой системе искусств;
17) умеет определять место культуры Казахстана в мировой культуре;
18) знает влияние мировой культуры на становление культуры Казахстана;
19) знает и применяет основные термины и понятия из сферы искусства;
20) умеет проявлять толерантность в процессе общения, дискуссии по вопросам культуры и искусства.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
46. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на контрольных работах, конкурсах и выставках.
47. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы. Контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 и 2 классов – эссе, презентация;
2) 3 и 4 классов – защита реферата, ответы на теоретические вопросы по отдельным темам.
48. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное владение программным материалом, умение сопоставлять различные взгляды на явления, умение обосновывать свою точку зрения, умение логически и последовательно мыслить, делать выводы и обобщения, грамотно и литературно излагать ответ на поставленный вопрос;
2) оценка "4" "хорошо" – хорошее владение программным материалом, умение проявлять самостоятельность суждений, грамотно излагать ответ на поставленный вопрос, допущение неточности, недостаточно полное освещение вопроса;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – раскрытие основного вопроса с незначительными ошибками, недостаточное проявление способности логически мыслить, ответы репродуктивного характера;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – несоблюдение требований к учебной работе, грубые ошибки при выполнении практической работы.
Приложение 10
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Пленэр" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

9) Қазақстандағы орта ғасыр кезең сипаттау және сол кезеңдегі Орта Азия мемлекеттерімен салыстырмалы түрде сипаттама береді;
10) орта ғасыр кезеңінде Қазақстан өнеріне мұсылман мәдениектінің ықпалы туралы түсініктері қалыптасқан;
11) Қазақстандағы кәсіби және бейнелеу өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы түсініктері қалыптасқан;
12) қазақстандық кескіндеме мектебінің негізін салушыларды біледі;
13) қазақстандық мүсіншілер шығармашылығын, жеке авторлардың шығармашылығының нақыштық ерекшеліктерін біледі;
14) Қазақстанның станокті кескіндемесіндегі тұрмыстық жанр, натюрморт, пейзаж, портреттік жанрдың өкілдерін, көрнекті жұмыстардың атауларын біледі;
15) Ә.Қастеевтің шығармашылығы мен оның заманауи Қазақстанның бейнелеу өнерінің дамуындағы рөлін біледі;
16) 20I ғасырдағы Қазақстандық өнердің негізгі беталыстары; оның өнердің әлемдік жүйесіндегі орны туралы түсінікті біледі;
17) әлемдік кеңістіктегі Қазақстан мәдениетінің орнын анықтай біледі;
18) Қазақстан мәдениетінің қалыптасуына әлемдік мәдениеттің ықпалын біледі;
19) өнер аумағындағы негізгі терминдер мен ұғымдарды біледі және оларды меңгерген;
20) мәдениет пен өнер мәселесіне қатысты пікірталастар, қарым-қатынас үдерісінде толеранттықты сақтайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
46. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және бақылау, байқауларда және көрмелерде алған бағаларынан құралады.
47. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы түрінде іске асырылады. Бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 және 2 сынып - эссе, презентация;
2) 3 және 4 сынып - рефератты қорғау, жеке тақырыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап беру.
48. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - Бағдарлама материалын өте жақсы меңгеруі, көріністерге әртүрлі көзқарастарды салыстыра білуі, өзінің көзқарасын негіздей білуі, қисынды және ретті ойлауы, шешім шығара алуы және жалпылауы, қойылған сұраққа сауатты және әдеби түрде жауап беруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - Бағдарлама материалын жақсы меңгеруі, өз бетінше сипаттай білуі, қойылған сұраққа сауатты түрде жауап беруі, қателіктерге жол берілген, сұрақты толық ашпауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - негізгі сұрақтарды біршама қателіктермен ашуы, қисынды ойлау қабілетін жеткіліксіз көрсетуі, жауаптары қайталау сипатында;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - оқу жұмысына қойылған талаптарды сақтамауы, практикалық жұмыстарды орындауда өрескел қателерге жол берілуі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
10-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Пленэр" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Пленэр" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Пленэр".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акварель – живописная техника, использующая специальные акварельные краски, при растворении в воде образующие прозрачную взвесь тонкого пигмента, и позволяющая за счет этого создавать эффект легкости, воздушности и тонких цветовых переходов;
2) теплоходность в живописи – закономерное чередование теплых и холодных оттенков для создания эмоционально сильного и естественного цветового строя картины;
3) техника живописи – совокупность приемов какого-нибудь вида деятельности; процесс создания картины;
4) колорит – соотношение красок в картине по тону, насыщенности цвета;
5) композиция – строение, соотношение и взаимное расположение частей; расположение фигур на картине художника;
6) пленэр – живопись на открытом воздухе (в противоположность живописи в мастерской);
7) ракурс – перспективное сокращение удаленных от зрителя частей изображенного на плоскости предмета;
8) реализм – направление в литературе и искусстве, ставящее целью правдивое воспроизведение действительности в ее типических чертах;
9) рисунок – нарисованное изображение, воспроизведение чего-нибудь; совокупность линейных элементов в картине, в противоположность колориту, краскам;
10) этюд – рисунок, выполненный с натуры и обычно представляющий собой часть будущего большого произведения.
3. Цель Программы: создание условий для приобретения художественно-исполнительских, теоретических знаний, формирования умений и навыков пейзажного рисования.
4. Задачи Программы:
1) приобретение знаний об особенностях пленэрного освещения;
2) развитие навыков построения линейной и воздушной перспективы в пейзаже с натуры;
3) приобретение навыков работы над этюдом (с натуры растительных и архитектурных мотивов), фигуры человека на пленэре;
4) формирование умений находить необходимый выразительный метод (графический или живописный подход в рисунках) в передаче натуры;
5) обучение навыкам передачи настроения и состояния в колористическом пейзаже;
6) применение сформированных навыков по предметам: рисунок, живопись, композиция;
7) овладение различными видами этюдов, набросков в работе над композиционными эскизами;
10) эстетическое воспитание и духовно-нравственное развитие обучающихся.

1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Пленэр" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Пленэр" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акварель - суда араластырған кезде нәзік пигменттің мөлдір жүзгінін құрайтын, және осының есебінен жеңілдік, әуелік әсерін және назік түстік ауысуларға мүмкіндік беретін арнайы акварельді бояуларды пайдаланатын кескіндемелік техника;
2) кескіндемедегі жылу мен суықтық - суреттің эмоциялық күшті және табиғи түстік қатарын жасау үшін жылы және суық реңктердің заңды алмасуы;
3) кескіндеме техникасы - қандай да бір қызмет түрі тәсілдерінің жиынтығы; суретті салу процесі;
4) колорит - реңк, түстердің қанықтығы бойынша суреттегі бояулардың қатынасы;
5) композиция - бөліктердің құрылымы, қатынасы және өзара орналасуы; суретшінің суреттеріндегі фигуралардың орналасуы;
6) пленэр - ашық ауадағы кескіндеме (шеберханадағы кескіндемеге қарама-қайшы);
7) ракурс - жазықтықта орналасқан бейнелейтін заттың адамнан перспективадағы жеке бөліктерінің қысқаруы;
8) реализм - шынайылықты, оның барлық жақтарын дәл жеткізу мақсатындағы әдебиет пен өнердегі бағыт;
9) сурет - салынған бейне, бір нәрсені жасау; суреттегі сызықтық эелементтердің жиынтығы, колоритке, бояуға қарама-қайшылық;
10) этюд - натураға қарап орындалған сурет.
3. Бағдарламаның мақсаты: көркемдік-орындаушылық, теориялық білімді алуға жағдай жасау, пейзаждық сурет салу дағдалыры мен біліктерін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) пленэрлік жарықтың ерекшеліктері туралы білім алу;
2) натураға қарап салынған пейзажда сызықтық және әуе перспективаларын құру дағдыларын дамыту;
3) пленэрде этюдтермен жұмыс істеу, адам фигурасын салу дағдыларын алу (натураға қарап салынған өсімдік және архитектуралық нақыштар);
4) натураны жеткізуде қажетті мәнерлік тәсілін табу білігін қалыптастыру (суреттердегі графикалық немесе кескіндемелік);
5) колористік пейзажда көңіл-күй мен жағдайын жеткізу дағдыларына оқыту;
6) сурет, кескіндеме, композиция, пәндері бойынша қалыптасқан дағдыларды қолдану;
7) композициялық эскиздермен жұмыста этюдтердің, нобайлардың әртүрлі түрлерін меңгеру,
10) білім алушыға эстетикалық тәрбие беру және рухани-адамгершілік дамыту.

29. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
30. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
31. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
32. Во время пленэра обучающийся собирает материал для работы над композицией, изучает законы линейной и воздушной перспективы, плановости, совершенствует технические приемы работы с различными художественными материалами, продолжает знакомство с лучшими работами художников-пейзажистов.
33. В заданиях по пленэру используются композиционные правила (передача движения, покоя, золотого сечения), приемы и средства композиции (ритм, симметрия и асимметрия, выделение сюжетно-композиционного центра, контраст, открытость и замкнутость, целостность), все виды рисунка: от быстрого линейного наброска, кратковременных зарисовок до тонового рисунка.
34. В рисовании растительных и архитектурных мотивов применяются знания и навыки построения объемных геометрических форм: куба, параллелепипеда, шара, конуса, пирамиды.
35. При выполнении живописных этюдов используются знания основ цветоведения, навыки работы с акварелью, умения грамотно находить тоновые и цветовые отношения.
36. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
37. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
38. Межпредметные связи предметов "Пленэр", "Живопись", "Рисунок", "Композиция", "Компьютерная графика и дизайн" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
39. Программные требования в 1 классе:
1) приобретение первоначальных навыков передачи солнечного освещения, изменения локального цвета, последовательного ведения зарисовок и этюдов деревьев, неба, животных, птиц, человека; ознакомление с линейной и воздушной перспективой.

29. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
30. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
31. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
32. Пленэр кезінде білім алушы композициямен жұмысқа керекті материалдарды жинайды, сызықтық және әуе перспективаларының, жоспарлықтың заңдылықтарын үйренеді, әртүрлі көркемдік материалдармен жұмыстың техникалық тәсілдерін жетілдіреді, суретші-пейзажшылардың үздік жұмыстарымен танысу жалғастырылады.
33. Пленэр бойынша тапсырмаларда композициялық ережелер (қозғалысты, тыныш күйді, алтын ортасын жеткізу), композицияның тәсілдері мен құралдарын (ритм, симметрия және асимметрия, сюжеттік-композициялық орталықты ерекшелеу, кереғарлық, ашықтығы және тұйықтығы, тұтастығы), жылдам салынатын сызықтық нобайлардан, қысқа мерзімді сызбалардан бастап реңктік суретке дейінгі суреттің барлық түрлерін қолданады.
34. Өсімдік және жануар нақышын салу кезінде куб, параллелепипед, шар, конус, пирамида сияқты көлемді геометриялық формаларды құрудағы білім және білікті қолданады.
35. Кескіндемелік этюдтерді орындау кезінде түстану негіздері туралы білімді, акварельмен жұмыс істеу дағдыларын, реңктік және түстік қатынастарды сауатты іздеу білігі қолданылады.
36. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
37. Жеке үй тапсырмасы бірнеше тәсілмен және педагогтің нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Ең алдымен ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктерін есепке алып қандай да бір тапсырманы орындауға жұмсалатын уақытты анықтайды.
38. "Пленэр" пәнінің "Сурет", "Кескіндеме", "Компьютерлік сызба өнері және дизайн" пәндерімен пәнаралық байланыстары білім алушыларға заттар әлемін тұтас қабылдауға мүмкіндік береді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
39. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) күннің сәулесін жеткізу, жергілікті түсті өзгерту, ағаш, аспан, жануарлар, құстар, адамдардың сызбалары мен этюдтерін ретімен салу; сызықтық және әуе перспективасымен таныстыру.

40. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тема 1. Вводное занятие. Ознакомление с правилами прохождения пленэра. Беседа о задачах пленэра.
Тема 2. Зарисовки растений. Зарисовка как подготовительное упражнение для продолжительного рисунка и как самостоятельное произведение. Конкретность задач, определяющих характер исполнения зарисовки. Формат, масштаб изображения.
Тема 3. Линейная и воздушная перспектива в рисунке. Зависимость перспективных сокращений от точки зрения. Освещение и тоновой диапазон в зарисовке.
Тема 4. Этюды растений. Этюд как подготовительный материал в работе над картиной и как самостоятельное произведение. Колористические особенности пленэрных этюдов. Способы исполнения этюдов: "по-сырому", "а ля-прима" или "по-сырому" с последующей доработкой.
Тема 5. Живопись предметов на открытом воздухе. Влияние точки зрения на конструктивное построение предметов. Особенности живописи натюрморта на пленэре (колорит, светосила рефлексов).
Тема 6. Воздушная и линейная перспектива в живописи. Последовательность построения простых геометрических объемов. Совмещение разных технических приемов в этюде. Воздушная перспектива цвета. Понятие колорита. Детальность как средство передачи плановости.
Тема 6. Наброски в рисунке и живописи. Назначение наброска. Виды набросков: линейные, тоновые, силуэтные, на передачу движения, характера другие Конкретность задач, определяющих манеру и детальность исполнения наброска.
41. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) имеет представление об основных выразительных средствах рисунка и живописи (линия, штрих, пятно);
2) умеет самостоятельно выбирать вид формата (горизонтальный, вертикальный) в зависимости от задания;
3) знает свойства различных графических материалов и умеют применяют их;
4) умеет передавать различными типами линий характер, фактуру растений и деревьев;
5) имеет представление о разнообразии флоры и фауны;
6) владеет знаниями о пропорциях фигуры человека;
7) выполняет наброски на передачу общих пропорций, пластики фигур животных и птиц;
8) овладевает знаниями линейной и воздушной перспективы;
9) умеет видеть и передавать цветовые рефлексы в этюдах на пленэре;
10) овладевает техническими приемами акварельной живописи в техниках "по-сырому" и "а ля-прима".
42. Программные требования во 2 классе:
1) закрепляются навыки работы акварелью и разными графическими материалами, продолжается изучение перспективных изменений конструктивного построения через более сложные зарисовки архитектурных сооружений и многоплановые пейзажи;

40. 1 сыныптығы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Пленэрден өту ережелерімен таныстыру. Пленэрдің міндеттері туралы әңгіме.
2-тақырып. Өсімдіктер суреті. Сурет салу - ұзақ сурет салу үшін дайындық жаттығуы мен жеке шығарма. Суреттің орындалу сипатын анықтайтын міндеттер нақтылығы. Формат, масштаб бейнелеу.
3-тақырып. Суреттегі сызықтық және әуе перективасы. Перспективтік қысқартулардың көзқарастан тәуелділігі. Сурет салудағы жарық пен реңктік диапазон.
4-тақырып. Өсімдіктер этюдтері. Этюд - сурет салуға дайындық материалы және өз бетінше шығарма. Пленэрлік этюдтердің түстік ерекшеліктері. Этюдтерді орындау тәсілдері: әрі қарай өңделетін "дымқыл", "алла-прима" немесе "дымқыл".
5-тақырып. Ашық ауадағы заттардың кескіндемесі. Заттарды конструктивті үйлестіруге көзқарастың ықпалы. Пленэрде натюрмортты кескіндеу ерекшеліктері (колорит, рефлекстердің жарық күші).
6-тақырып. Сурет пен кескіндемедегі сызбалар. Сызбаларды қоладну аясы. Сызбалардың түрлері; сызықтық, түстік, сұлбалық, қозғалыс пен сипатты жеткізуге арналған. Сызбаларды орындау мәнері мен нақтылығы, толықтылығын анықтайтын міндеттердің нақтылығы.
41. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сурет пен кескіндеменің (сызық, штрих, дақ) негізгі мәнерлі құралдары туралы түсініктері қалыптасқан;
2) тапсырмаға байланысты өз бетімен формат түрін (тік, көлденең) таңдайды;
3) түрлі графикалық материалдардың қасиеттерін білу мен оларды қолдана алады;
4) сызықтың түрлі типтері арқылы өсімдіктер мен ағаштардың сипатын, фактурасын береді;
5) флора мен фаунаның алуан түрлілігі туралы түсініктері қалыптасқан;
6) адамның мүсінінің пропорциялары туралы білімдері бар;
7) аңдар мен құстар фигураларының жалпы пропорциясы, пластикасын жеткізу үшін нобайлар орындай алады;
8) сызықтық және әуе перспективасы туралы білімді меңгерген;
9) пленэрде этюдта түстік рефлекстерді көреді және жеткізеді;
10) "дымқыл", "алла-прима" техникаларында акварельдік кескіндеменің техникалық тәсілдерін меңгерген.
42. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) акварельмен және түрлі графикалық материалдармен жұмыс дағдысы бекітіледі, неғұрлым күрделі сәулет ғимараттары мен көп жоспарлы пейзаждарды салу арқылы конструктивтік үйлестірудің перспективалық өзгерістерін оқу жалғастырылады;

2) решаются задачи на цветовые и тональные отношения в пейзаже, развиваются навыки передачи пленэрного освещения, плановости в глубоком пространстве, продолжается знакомство с различными художественными материалами при выполнении рисунков животных, птиц, фигуры человека, архитектурных мотивов.
43. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Ознакомление с правилами прохождения пленэра.
Тема 2. Зарисовки растений. Детальные особенности видов растений. Техника - акварельный подмалевок с последующей доработкой. Условность светотеневой моделировки в зарисовках.
Тема 3. Зарисовки птиц и животных. Индивидуальные особенности натуры: пропорции и пластика. Способы передачи разных фактур изображаемых поверхностей.
Тема 4. Зарисовки фигуры человека. Основные пропорции. Закономерности перспективных сокращений. Возрастные особенности фигуры человека.
Тема 5. Линейная и воздушная перспектива в рисунке. Линейная перспектива в рисунке фрагментов архитектурных сооружений. Цельность формы и особенности светотеневой моделировки поверхностей, обогащенных деталями декора.
Тема 6. Этюды растений. Особенности пород деревьев. Приемы акварельной живописи как средство передачи фактуры.
Тема 7. Живопись поверхности воды в пленэрном этюде. Закономерности изображения отражений прибрежных объектов. Способы передачи фактуры поверхности воды и отражения.
Тема 8. Линейная и воздушная перспектива в живописи. Зависимость линейного построения рисунка от точки зрения и глубины пространства. Закономерности изменений цвета и тона при передаче воздушной перспективы. Светотеневая моделировка объемов, находящихся на разных планах.
Тема 9. Синтез бытового жанра и пейзажа (композиция). Подготовительный материал как средство создания композиции. Основные правила построения композиции. Линейная и воздушная перспектива в композиции. Манера исполнения. Колорит.
44. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет различными приемами акварельной живописи;
2) умеет передавать цветом и тоном воздушную перспективу;
3) знает способы передачи фактуры поверхности воды и отражения;
4) владеет различными графическими материалами;
5) понимает и умеет передавать закономерности линейной перспективы в изображении фрагментов архитектурных деталей и частей здания;
6) умеет передавать пропорции животных и птиц в движении;

2) пейзаждағы түстік және реңктік қатынастарға қатысты міндеттер шешіледі, пленэрлік жарықты, терең кеңістіктегі жоспарлықты жеткізу дағдылары жетілдіріледі, жануарлардың, құстардың, адам фигурасының, сәулет құрылыстарының нақыштарына орындау кезінде әртүрлі материалдармен танысу жалғастырылады.
43. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Пленэрден өту ережелерімен танысу.
2-тақырып. Өсімдіктердің суретін салу. Өсімдік түрлерінің детальдық ерекшеліктері. Техника - ары қарай өңделетін акварельдік боямалау. Суреттерде жарық-көлеңке модельдеу шарттары.
3-тақырып. Құстар мен аңдарды салу. Натураның даралық ерекшеліктері: пропорциялар мен пластика. Бейнеленген жазықтықтың бетінде түрлі фактураларды жеткізу тәсілдері.
4-тақырып. Адам фигурасын салу. Негізгі пропорциялар. Перспективалық қысқартулар заңдылықтары. Адам фигурасының жас ерекшеліктері.
5-тақырып. Суреттегі сызықтық және ауа перспективасы. Сәулет ғимараттарының фрагменттері салынған суреттегі сызықтық перспектива. Сәндік детальдармен безендірілген жазықтықты жарық-көлеңкелік модельдеу ерекшеліктері мен формаларының тұтастығы.
6-тақырып. Өсімдіктердің этюдтері. Ағаш тектерінің ерекшеліктері. Акварельдік кескіндемеде тәсілдері- фактураны жеткізу құралы.
7-тақырып. Пленэрлік этюдтегі су бетінің кескіндемесі. Судың жағасындағы нысандарды бейнелеу заңдылықтары. Судың беті мен оған түскен сәуленің фактураларын жеткізу фактураларын жеткізу тәсілдері.
8-тақырып. Кескіндемедегі сызықтық және ауа перспективасы. Суретті сызықтық құрудың көзқарас пен кеңістіктің тереңдігіне тәуелділігі. Ауа перспективасы жеткізуде түс пен тонның өзгеру заңдылықтары. Түрлі жоспардағы көлемдерін жарық-көлеңкелі модельдеу.
9-тақырып. Тұрмыстық жанр мен пейзаж синтезі (композиция). Дайындық материалы- композицияны құру құралы. Композицияны құрудың негізгі ережелері. Композициядағы сызықтық және ауа перспективасы. Орындау мәнері. Колорит.
44. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) акварельдік кескіндеменің түрлі тәсілдерін меңгереді;
2) әуе перспективасын түс және реңкпен жеткізе алады;
3) сурет пен оның бетіне түскен заттардың сәулесінің фактурасын жеткізу тәсілдерін біледі;
4) түрлі графикалық материалдарды меңгерген;
5) сәулет бөлшектері мен ғимарат бөліктерін бейнелеуде сызықтық перспектива заңдылықтарын түсіну және жеткізеді;
6) аңдар мен құстардың қозғалысындағы пропорцияларын жеткізу шеьерлігін біледі;

7) понимает и умеет передавать закономерности перспективных сокращений и характерных особенностей фигуры человека;
8) умеет самостоятельно создать композицию на заданную тему, используя накопленный материал (этюды, наброски, зарисовки).
45. Программные требования в 3 классе:
1) развиваются навыки и умения в выполнении пейзажей с решением различных композиционных приемов, продолжается работа над рисованием сложных архитектурных фрагментов и сооружений в линейной и воздушной перспективе, натюрморты с использованием широкого спектра цветовых оттенков, совершенствуются технические приемы работы с различными художественными материалами;
2) закрепляются умения анализировать цветовой и тоновой строй сложного пейзажа, закрепляются навыки самостоятельной организации пространства, объектов, планов в цвете с учетом общего колорита;
3) в изображении фигуры человека формируются умения передавать пропорции, возрастные особенности, динамику, пространство сложной композиции в набросках целых групп людей.
46. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Ознакомление с правилами прохождения пленэра.
Тема 2. Линейная и воздушная перспектива в рисунке. Линейная перспектива в сложных зарисовках. Состояние природы и тоновой диапазон зарисовки. Закономерности построения сложных архитектурных форм.
Тема 3. Живопись многофигурного этюда с животными или птицами. Многофигурный этюд с натуры. Компоновка группы животных или птиц в пейзажном пространстве. Передача разнообразных ракурсов, движения, пластики фигур. Анализ колорита работы. Передача плановости за счет детальной проработки фигур животных или птиц.
Тема 4. Многофигурные наброски. Наброски различных видов: наброски акварелью без предварительного рисунка, линейные, линейно-тоновые наброски, тоновые наброски пятном графическими материалами. Наброски групп людей в динамике. Компоновка изображения в формате. Изучение пропорций фигур. Сравнение фигур по росту и комплекции. Передача динамики и соразмерности фигур, расположенных на разных планах.
Тема 5. Линейная и воздушная перспектива в живописи. Перспективные изменения цвета в многоплановых этюдах. Зависимость цвето-тональных отношений от состояния природы. Выбор точки зрения для передачи перспективы улицы, зданий. Соблюдение правил линейной перспективы в линейном построении. Передача освещения, состояния природы в этюде. Передача состояния природы, живописности наличников, заборов, крыш, деревьев другие Проработка ближнего и дальнего планов с учетом правил воздушной перспективы.
Тема 6. Композиция на основе пленэрных этюдов и зарисовок. Работа над пейзажем по предварительным этюдам. Передача состояния природы в пейзажной композиции через освещение и цветовые изменения. Создание архитектурной композиции на основе натурных зарисовок.
Виды плаката. Стилизация в плакате. Выразительные особенности плаката. Задачи плаката. Типы шрифтов и их применение в плакате. Тоновой и цветовой контраст в плакате. Передача основной идеи плаката. Определение места текста в композиции. Подбор стиля шрифта. Выбор цвето-тонового решения.

7) адам фигурасының мінез-құлқының ерекшеліктері мен перспективалық қысқартуларының заңдылықтарын түсінеді және жеткізе алады;
8) жинақталған материалдарды қолдана отырып, өз бетімен композицияны құру (этюдтер, нобайлар, суреттер) дағдыларына ие болады.
45. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әртүрлі композициялық тәсілдерді шешу жағдайымен пейзаждарды орындаудағы дағдылары мен біліктері дамиды, сызықтық және әуе перспективаларында күрделі архитектуралық фрагменттер мен құрылыстарды салу, түстік реңктердің кең түрін қолданып натюрмортты салу жұмыстары жалғастырылады, әртүрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеу тәсілдерінің техникасы жетілдіріледі;
2) күрделі пейзаждық түстік және тондық құрылымын талдау шеберлігі жалпы колоритті ескере отырып, кеңістік, нысан, жоспарларды өз бетімен түстік ұйымдастыру дағдылары бекітіледі;
3) адам фигурасын бейнелеуде пропорция, жас ерекшеліктері ғана емес, сонымен қатар адамдар тобындағы нобайларда күрделі композиция кеңістігі, динамикасын жеткізу іскерлігі де қалыптасады.
46. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Пленэрден өту ережелерімен таныстыру.
2-тақырып. Суреттегі сызықтық және әуе перспективасы. Күрделі сурет салудағы сызықтық перспектива. Табиғат жағдайы мен сурет салудағы тондық диапазон. Күрделі сәулет формаларын құру заңдылықтары.
3-тақырып. Аңдар немесе құстармен көп фигуралы этюд кескіндемесі. Натурадан көп фигуралы этюд. Пейзаждық кеңістікте аңдар немесе құстардың топтарын үйлестіру. Фигуралардың алуан түрлі ракурстарын, қозғалысын, пластикасын жеткізу. Жұмыс колоритін талдау. Аңдар мен құстар фигураларының өңдеу есебінен жоспарлықты жеткізу.
4-тақырып: Көп фигуралы нобайлар. Алуан түрлі нобайлар: алдын ала суретсіз акварельмен салынған нобайлар, сызықтық-реңктік нобайлар. Динамикадағы адамдар тобының нобайы.Фигураларды бейнелеуді үйлестіру.Фигуралардың пропорциясын білу. Фигураларды бойлары мен комплекциясына қарай салыстыру. Түрлі жоспарда орналастырылған фигуралардың динамикасы мен размерлерінің үйлесімін жеткізу.
5-тақырып. Кескіндемедегі сызықтық және ауа перспективасы. Көп жоспарлы этюдтерде түстің перспективалық өзгерістері. Түстік-реңктікқарым-қатынастың ауа райы жағдайына тәуелдігі. Көше, ғимарат перспективасының жеткізу үшін көзқарасты таңдау. Сызықтық құрылымда сызықтық перспективаның ережелерін сақтау. Этюдте жарық, табиғат жағдайын жеткізу. Маңдайша, дуал, шатыр, ағаш және басқа табиғат жағдайын жеткізу. Ауа перспективасының ережелерін ескере отырып алыс және жақын жоспарларды өңдеу.
6-тақырып. Пленэрлік этюдтер мен суреттер негізіндегі композиция. Алдын ала этюдтер бойынша пейзажбен жұмыс. Жарық пен түстік өзгерістер арқылы пейзаждық композициядағы табиғат жағдайын жеткізу. Натуралар негізінде салынған суреттерден сәулет композициясын құру.
Плакат түрлері. Плакаттағы нақыштау. Плакаттың мәнерлілік ерекшеліктері. Плакаттың міндеті. Қаріптердің түрлері мен оларды плакатта қолдану. Плакаттағы реңктік және түстік кереғарлық. Плакаттың негізгі идеясын жеткізу. Композициядағы мәтіннің орнын анықтау. қаріптің стилін таңдау. Түстік-реңктік шешімді таңдау.

47. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет передавать состояние природы, освещение, колорит, используя для этого различные виды этюдов (сельский, городской);
2) владеет знаниями линейной и воздушной перспективы и использовать их в зарисовках архитектурных памятников, зданий;
3) умеет самостоятельно составлять композицию, используя наброски животных или птиц в движении;
4) умеет выполнять наброски групп людей, с передачей движения различными материалами;
5) владеет экологическими знаниями и осознают природу как общечеловеческую ценность;
6) владеет приемами стилизации и умеют применять их в творческой композиции.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
48. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
49. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
Форма аттестации во втором полугодии и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – зачет (линейные, тоновые и цветовые наброски фигур животных и птиц);
2) 2 класс – зачет (многофигурная композиция на фоне пейзажа);
3) 3 класс – зачет (итоговый пейзаж или архитектурная композиция, или плакат экологический).
50. При оценке пленэрной работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) компоновка изображения в формате;
2) владение акварельными техниками "а ля-прима", "по-сырому";
3) применение законов линейной перспективы;
4) передача "пространственности" через разные цвето-тональные планы в пейзаже;
5) передача в набросках общих пропорций, пластики фигур животных и птиц;
6) передача фактуры и материальности различных поверхностей;
7) самостоятельный анализ композиции и передача цветовой гаммы пейзажа.
51. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – грамотная компоновка в листе, точный и аккуратно выполненный подготовительный рисунок (при работе с цветом), соблюдение правильной последовательности ведения работы, свободное владение линией, штрихом, тоном, передачей цвета, свободное владение передачей тональных и цветовых отношений с учетом световоздушной среды, грамотная передача пропорций и объемов предметов в пространстве, грамотное использование выразительных особенностей применяемых материалов и техник, цельность восприятия изображаемого, умение обобщать работу, самостоятельное выявление и устранение недочетов в работе;

47. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) этюдтердің түрлерін қолдана отырып,(ауылдық, қалалық) табиғаттың жағдайын, жарық, колоритті жеткізе біледі;
2) сызықтық және әуе перспективасы туралы білімді меңгеру және оны сәулет ескерткіштері, ғимараттарын салғанда қолдана алады;
3) қозғалыстағы аңдар немесе құстардың нобайын қолдана отырып, өз бетімен композиция құра біледі;
4) түрлі материалдармен қозғалыс жеткізілетін адамдар топтарының нобайларын орындай біледі;
5) экологиялық білімді меңгеру және табиғатты жалпы адамзаттық құндылық ретінде түсінеді;
6) нақыштау тәсілдері туралы білімді меңгеру және оларды шығармашылық композицияда қолданады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
48. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда, көрмелерде алған бағаларынан құралады.
49. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Екінші жартыжылдықтағы аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - сынақ (жануарлар мен құстардың сызықтық, реңктік және түстік нобайлары);
2) 2 сынып - сынақ (пейзаж фонындағы көпфигуралы композиция);
3) 3 сынып - сынақ (қорытынды пейзаж немесе сәулет композициясы немесе экологиялық плакат).
50. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) бейнені форматта үйлестіруі;
2) "а ля-прима", "дымқыл" техникаларын білуі;
3) сызықтық перспективалардың заңдылықтарын білуі;
4) пейзажда әртүрлі түстік-реңктік жоспар арқылы "кеңістіктікті" жеткзу;
5) жануарлардың және құстардың жалпы пропорцияларын, пластикасын нобайларда жеткізу;
6) әртүрлі беттердің фактурасын және материалдылығын жеткізу;
7) композицияны өз бетінше талдау және пейзаждың түстік гаммасын жеткізу.
51. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - парақта сауатты үйлестіруі, дайындық суреттің нақты және ұқыпты орындалуы (тсүпен жұмыс істеуде), жұмыс істеудің тәртібін сақтауы, сызық, штрих, реңкті еркін меңгеруі, әуе ортасы есебінен реңктік және түстік қатынастарды еркін меңгеруі, кеңістіктікте заттардың пропорциясы мен көлемдерін сауатты жеткізуі, қолданылатын материалдар мен техникалардың мәнерлік ерекшеліктерін сауатты қолдануы, бейнеленетіндерді тұтас қабылдауы, жұмысты жалпылай білуі, жұмыстағы кемшіліктерді өз бетінше анықтауы және жоюы;

2) оценка "4" "хорошо" – небольшие неточности в компоновке и подготовительном рисунке; неумение самостоятельно выявлять недочеты в работе, но самостоятельно исправлять ошибки при указании на них, незначительные недочеты в тональном и цветовом решении, недостаточная моделировка объемной формы, незначительные ошибки в передаче пространственных планов;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – существенные ошибки, допущенные при компоновке, грубые нарушения пропорций, перспективы при выполнении рисунка, грубые ошибки в тональных отношениях, серьезные ошибки в колористическом и цветовом решении, небрежность, неаккуратность в работе, неумение довести работу до завершенности, самостоятельно выявлять и исправлять недочеты в работе;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – полное несоответствие требованиям, уровень выполненной работы не соответствует этапу обучения, учебная задача не выполнена;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 11
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Специальное фортепиано" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Специальное фортепиано" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Специальное фортепиано".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) агогика в музыкальном исполнительском искусстве – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
2) аппликатура – способ расположения и порядок чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте, а также обозначение этого способа в нотах;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
5) фразировка –– ясное, выразительное исполнение музыкальной фразы и всех элементов, определяющих смысл музыкальной речи, с помощью гибких изменений темпа, динамики, расстановки акцентов;

2) "4" "жақсы" бағасы - үйлестіруде және дайындық суреттегі біршама кемшіліктерінің болуы, жұмыстағы кемшіліктерді өз бетінше анықтай алмауы, бірақ оларды көрсеткен жағдайда түзете алуы, реңктік және түстік шешімдердегі біршама кемшіліктерінің болуы, көлемді форманы модельдеуінің жеткіліксіздігі, кеңістіктік жоспарларды жеткізудегі жеңіл қателерінің болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - үйлестіру кезінде жіберілген маңызды қателіктерінің болуы, суретті орындауда пропорцияны, перспективаны өрескел бұзуы, реңктік қатынастардағы өрескел қателіктерінің болуы, колористік және түстік қатынастардағы маңызды қателіктерінің болуы, ұқыпсыздығы, тиянақсыз орындалуы, жұмысты аяғына дейін орындамауы, жұмыста қателіктерді өз бетінше анықтай алмауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - талаптарға толығымен сәйкес келмеуі, жұмыстың орындалу деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес болмауы, оқу міндетінің орындалмауы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - жұмысы оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
11-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Арнайы фортепиано" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Арнайы фортепиано" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Арнайы фортепиано" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - темптен сәл ауытқу (бәсеңдету немесе жылдамдату), ноталарда белгіленбейді және музыкалық орындау мәнерлігіне шартталады;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу реті және алмасуы, сонымен қатар аталған әдісті нотада белгілеу;
3) арпеджио - фортопианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
4) артикуляция (латын тілінен articulo - бөлемін, бөліп-бөліп айтамын) - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың қатарын ретпен орындау тәсілі;
5) баса айту (фразировка) - музыкалық фразаны және музыкалық сөйлеудің мәнін анықтаушы барлық элементтерді қарқынның, динамиканың, акцент орнатылдарының икемді өзгерістері көмегімен анық, мәнерлі орындау;

6) доминантсептаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям;
7) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1:2, то есть частота высокого звука в 2 раза больше низкого;
8) педализация – один из важнейших элементов пианистического искусства, служит для связывания звуков, выдерживания гармонии, усиления или ослабления звучания;
9) терция –музыкальный интервал шириной в три ступени;
10) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель Программы: общемузыкальное развитие обучающихся с учетом их природных возможностей, обучение основам пианизма и исполнительского искусства, формирование музыкально-эстетического сознания как части общей духовной культуры личности.
4. Задачи Программы.
Дидактические: познавательная деятельность, расширение кругозора, систематическое накопление музыкальных знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие: развитие музыкального слуха, памяти, чувства ритма, эмоциональной сферы, эмпатии, творческих способностей, внимания, мышления, воображения, фантазии, рефлексии, умения сравнивать, сопоставлять, обобщать.
Воспитывающие: духовное, нравственное, умственное, художественное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание путем познания музыкального искусства, воспитание самостоятельности, воли; формирование нравственных, эстетических, мировоззренческих позиций.
5. Срок освоения Программы – девять лет.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на фортепиано, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.

6) доминантсептаккорд - терция бойынша орналасқан немесе орналасуы мүмкін төрт дыбыстан тұратын аккорд;
7) октава - дыбыстар аралығындағы жиіліктің 1:2 қатынасы болатын музыкалық интервал, яғни жоғары дыбыстың жиілігі төменгіден 2 есе көп;
8) педализация - пианода ойнаудың негізгі элементтерінің бірі, дыбыстарды байланыстыру, үйлесімділікті ұстап тұру үшін, дыбысталуды күшейту немесе әлсірету үшін қызмет атқарады;
9) терция - үш сатыдан тұратын музыкалық арақашықтық;
10) штрих - дыбыс құраушы ноталарды, ноталар тобын орындау (тәсілі және әдісі) амалы.
3. Бағдарламаның мақсаты: табиғи қабілеттерін ескере отырып білім алушылардың жалпы музыкалық дамуы, пианизм мен орындаушылық өнерінің негіздеріне үйрету, тұлғаның жалпы рухани мәдениетінің бөлігі ретінде музыкалық-эстетикалық сананы қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту: танымдық қызмет, ой-өрісін кеңейту, музыкалық білімдерді, орындаушылық біліктерді және дағдыларды жүйелі жинақтау.
Дамыту: музыкалық есту қабілетін, жадын, ырғақ сезімін, эмоциялық ортаны, эмпатияны, шығармашылық қабілеттерді, зейінді, ойлауды, қиялды, фантазияны, рефлексті, салыстыру, жалпылау білігін дамыту.
Тәрбиелік: музыкалық өнерді тану арқылы рухани, адамгершілік, ақыл-ой, көркемдік, эстетикалық, патриоттық, интернационалды тәрбиелеу, дербестікті, ерік-жігерді тәрбиелеу, адамгершілік, эстетикалық, дүниетанымдық ұстанымдарды қалыптастыру.
5. Бағдарламаны игеру мерзімі - тоғыз жыл.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың фортепианода ойнаудың білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызметтің тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.

10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на фортепиано, научиться исполнять обработки казахских, русских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
13. Программа создает условия для овладения приемами игры на фортепиано в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
14. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
15. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
16. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на домре, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
17. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;

10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық лексиканы және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама фортепианода ойнау техникаларын меңгеруді, қазақ, орыс, халық әуендерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармаларды орындауды үйренгісі келетін балаларды оқыту үшін арналған.
13. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарайғы тәжірибелік қызметі үшін қажетті фортепианода ойнау тәсілдерін меңгеру үшін жағдай жасайды.
14. Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
15. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы әртүрлі деңгейдегі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
16. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін фортепианода ойнаудың білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
17. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;

2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
18. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских навыков и умений осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, а музыкальное воспитание и развитие их основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
19. Основная практическая задача коллективного музицирования – формирование специальных ансамблевых навыков игры, которые предполагают умение слушать звучание ансамбля, ощутить единый ритмический пульс, играть согласованно и художественно в изменчиво гибком ритме, совместно исполнять, взаимодействовать с участниками ансамбля.
20. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций (освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета).
21. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
22. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков игры на инструменте;

2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемелерін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
18. Білім алушыға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады, ал музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
19. Ұжымдық музыка ойнаудың негізгі практикалық міндеттері - ансамбльдің дыбысталуын тыңдай білу, бірыңғай ритмикалық қағысты сезіну, келісілген түрде және өзгермелі икемді қағыста көркем ойнау, бірге орындау, ансамбль қатысушыларымен әрекеттесу сияқты ансамбльде ойнаудың арнайы дағдыларын қалыптастыру.
20. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.
21. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
22. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескеріп, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушылардың музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;

4) принцип творчества раскрывает способности и склонности обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
23. Специфика индивидуального обучения по предмету "Специальное фортепиано" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
24. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – исполнение произведения педагогом на инструменте, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – работа на инструменте, подготовительные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
25. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития музыкальных способностей обучающегося.
26. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки игры отрабатываются на инструменте;
2) групповые занятия проводятся для коллективного музицирования в ансамбле;
3) репетиционно-концертные (подготовка и публичное представление концертных номеров);
4) конкурсы;
5) урок-игра (использование игровых технологий на уроке);
6) урок-экскурсия.
27. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимися. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
28. Виды внеурочных форм работы:
1) игра в ансамбле;
2) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
3) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
4) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
5) встречи с музыкальными деятелями, исполнителями, композиторами.
29. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
30. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
31. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;

4) шығармашылық қағидаты білім алушылардың қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
23. "Арнайы фортепиано" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдау үшін жағдай жасайды.
24. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1)ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
25. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
26. Сабақ формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары аспапта ойнау арқылы пысықталады;
2) топтық сабақтар ансамбльде ұжыммен музыка ойнау мақсатында өткізіледі;
3) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету;
4) байқаулар;
5) ойын сабағы - сабақ барысында ойын технологияларын қолдану;
6) экскурсия сабағы.
27. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Жеке сабақтар педагогпен немесе басқа білім алушылармен ансамбльде ойнаумен үйлестіріледі. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалықсабақтан құрылады.
28. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) ансамбльде ойнау;
2) концерттік, байқаулық қойылымдарға дайындық;
3) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу;
4) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға және тағы басқаларға бару;
5) музыка қайраткерлерімен, орындаушылармен, композиторлармен кездесу.
29. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді. Педагог Бағдарламадан білім алушының дайындық деңгейіне сәйкес келетін тақырыптарды таңдайды.
30. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
31. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;

4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
31. Содержание пояснительной записки:
1) Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми);
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и/или времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
32. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся, репертуарный перечень по классам.
33. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
34. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
35. Педагог на основе рабочей учебной программы составляет индивидуальный план обучения на каждого обучающегося. Индивидуальный план характеризует гармоничный процесс музыкального и духовно-нравственного развития обучающегося.
36. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
37. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы по реализации Программы, концертные и экзаменационные программы значительно отличаются по уровню сложности.
38. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение репертуара благодаря привлечению народной, классической и современной музыки с использованием элементов композиторской техники.
39. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие музыкально-исполнительских данных обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
40. Педагог вырабатывает индивидуальную репертуарную стратегию для каждого обучающегося с учетом его музыкальных потребностей и особенностей дарования.

4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
31. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын көрсете отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
32. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметінің сипаттарын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
33. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
34. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
35. Педагог оқу жұмыс бағдарламасы негізінде әр білім алушыға арналған оқытудың жеке жоспарын құрады. Жеке жоспар білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуының үйлесімді процесін сипаттайды.
36. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылып, оны білім беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
37. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріліп, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асыру бойынша жеке жоспарлар, концерттік және емтихандық бағдарламалар күрделілік деңгейі бойынша бірі бірінен біршама ерекшеленеді.
38. Білім алушының жеке жоспары репертуарлық кең үрдісті, халық, классикалық және композиторлық техниканың элементтері бар заманауи музыканы енгізу арқылы репертуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.
39. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушылардың музыкалық-орындаушылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
40. Педагог әрбір білім алушының музыкалық қажеттіліктерін және дарындылық ерекшелігін ескеріп, әрқайсысына жеке репертуарлық стратегия әзірлейді.

41. Педагог формирует индивидуальный репертуарный перечень музыкальных произведений, систематизирует произведения и дополняет репертуар в соответствии с индивидуальными возможностями обучающегося.
42. Репертуарный перечень включает произведения казахской, русской, зарубежной музыки, высокохудожественные детские, юношеские пьесы современных композиторов, популярные песни из мультфильмов, детских кинофильмов, народную музыку.
43. Педагог активно использует в учебном процессе обработки казахских народных песен, произведения казахстанских композиторов, учитывая в процессе их изучения характерные ладовые, гармонические, ритмические и мелодические особенности.
44. Насыщенность учебного репертуара сочинениями разных жанров и стилей создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.
45. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными композиторами.
46. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
47. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный список за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.
48. В работе над репертуаром педагог учитывает, что часть произведений предназначена для публичного или концертного (экзаменационного) исполнения, остальные - для работы в классе или в порядке ознакомления.
49. В индивидуальный план не включаются произведения, превышающие музыкально-исполнительские, художественные, технические возможности обучающегося, также не соответствующие его возрастным особенностям.
50. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом разнохарактерных пьес, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
51. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над гаммами;
2) работа над этюдами и упражнениями;
3) исполнение пьес классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен и танцев;
6) работа в составе ансамбля;

41. Педагог музыкалық шығармалардың жеке репертуарлық тізбесін қалыптастырады, шығармаларды жүйеге келтіреді және білім алушының жеке мүмкіндіктеріне сәйкес репертуарды толықтырады.
42. Репертуарлық тізбе қазақ, орыс, шетел музыкасы, көркемдік деңгейі жоғары заманауи композиторлардың балалар мен жасөспірімдерге арналған пьесаларын, мультфильмдерден, балаларға арналған кинофильмдерден алынған танымал әндерді, халық музыкасын қамтиды.
43. Педагог оқу процесінде ладтық, үндестілік, ырғақтық және әуендік ерекшеліктерін ескере отырып, қазақ халық әндері мен күйлерінің өңдеулерін, қазақстандық композиторлардың шығармаларын кеңінен қолданады.
44. Оқу репертуарының әр түрлі жанрлардағы және стильдердегі шығармаларға қанық болуы музыкалық материалды оқу, салыстыру, жүйелеу үшін оңтайлы жағдай туғызады.
45. Репертуар заманауи отандық және шетел композиторлары шығарған үздік пьесаларды қамти отырып жүйелі түрде жаңартылады және кеңейтіледі.
46. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысып, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын мұқият ойластырады.
47. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін анықтайды, шығармаларды үйрену кезеңдерін белгілейді, Бағдарлама көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.
48. Педагог репертуармен жұмыс істеу барысында шығармалардың бір бөлігі көпшілік алдында немесе концертте (емтихандық) орындауға, қалған бөлігі - сыныпта жұмыс істеуге немесе таныстыру мақсатына арналатындығын ескереді.
49. Жеке жоспарға білім алушының музыкалық орындаушылық, көркемдік, техникалық мүмкіндіктерінен жоғары және оның жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейтін шығармалар енгізілмейді.
50. Білім алушылардың музыкалық ой-өрісін кеңейту үшін, сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттап алуды талап етпей, түрлі сипаттағы пьесалардың қатарымен таныстырылады.
51. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) гаммалармен жұмыс;
2) этюдтермен және жаттығулармен жұмыс;
3) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндерінің және билерінің өңдеулері;
6) ансамбльдің құрамында жұмыс істеу;

7) навыки чтения нот с листа.
52. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
53. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных (слух, ритм, память);
2) соответствие исполнительского аппарата, обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
54. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
55. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
56. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
57. Межпредметные связи предмета "Специальное фортепиано" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
58. Базовую основу содержания предмета "Специальное фортепиано" представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Особенности раннего обучения.
1) Основное содержание первых уроков с детьми. Накопление слушательского опыта, музыкальных впечатлений. Пение песен и попевок. Игра в ансамбле без знания нотной грамоты. Подбор по слуху и транспонирование. Ознакомление обучающихся с основами нотной грамоты.
2) Роль игры в начальном обучении на фортепиано в различных методиках. Методики, ориентированные на дошкольников.
3) Основные понятия музыкальной грамоты, теории музыки, гармонии и сольфеджио, музыкальная терминология в доходчивой для ребенка форме.

7) ноталардыпарақтан оқу дағдылары.
52. Әр жартыжылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген репертуарлық тізбеге өзгерістер енгізеді, жылдың соңында музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
53. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі (естуі, ырғақ, жады);
2) білім алушының аталған аспапқа деген орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға деген көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
54. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
55. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
56. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
57. "Арнайы фортепиано" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
58. "Арнайы фортепиано" пәнінің мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық тараулар көрсетеді:
1-тарау. Ерте оқытудың ерекшеліктері.
1) Балалармен өткізілетін алғашқы сабақтың негізгі мазмұны.
Тыңдаушылық тәжірибе, музыкалық әсерді молайту. Әндер мен әнге қосылу. Ноталық сауатынсыз ансамбльде ойнау. Есту бойынша және тасымалдау (транспонирование). Білім алушылардың ноталық сауаттылық негіздерімен таныстыру.
2) Түрлі әдістермен фортепианода алғаш ойнауға үйренудегі ойынның рөлі. Мектепке дейінгі балаларға бағдарланған әдістемелер.
3) Музыкалық сауаттылық, музыка, үйлесімділік және сольфеджио теориялары, балаға түсінікті түрде музыкалық терминологияның негізгі түсініктері.

4) Комплексная система музыкального воспитания и обучения игре на фортепиано.
Раздел 2. Организация учебно-воспитательного процесса.
1) Комплексное воспитание юного пианиста.
2) Развитие творческих навыков обучающихся. Развитие мелодического, гармонического и тембрового слуха, слухового, зрительного, двигательного постижения ритма, музыкальной памяти (слуховой, зрительной, двигательно-моторной, тактильной, логической) в процессе обучения игре на фортепиано путем чтения с листа, транспонирования, пения всех голосов музыкальной ткани, сочинения окончаний мелодий, вариантов пьес, подбора по слуху, ритмической и мелодической импровизации, игры в ансамблях, слушания музыки с нотами, занятий по нотам без инструмента, любительского музицирования.
3) Расширение общего и музыкального кругозора в процессе изучения музыкальных произведений и эскизного ознакомления с произведениями различных стилей и жанров. Накопление опыта по слушанию музыки. Закрепление теоретических и исторических знаний.
4) Формирование ключевых и предметных компетенций, обучающихся в процессе изучения традиционной культуры казахского народа, музыкального творчества народов Казахстана, классических произведений мировой музыки, современного казахстанского и мирового искусства.
Раздел 3. Работа над музыкальным произведением, формирование исполнительских навыков, умений.
1) Ознакомление обучающихся с произведением (исполнение сочинения педагогом, слушание записей, чтение с листа). Выбор издания, редакции сочинения. Характеристика музыкальных образов (ассоциации с другими музыкальными произведениями и видами искусств). Жанр, форма, ладовые, мелодические, гармонические, ритмические, темповые особенности изучаемых произведений.
2) Детальная работа над текстом: вслушивание в музыкальную ткань, многократное проигрывание фрагментов в медленных и средних темпах. Способы изучения музыкального произведения наизусть.
3) Музыкальный синтаксис. Интонирование и фразировка мелодии; артикуляция, агогика, педализация. Динамический план сочинения.
4) Воспитание навыков свободного чтения нотного текста. Быстрое чтение мелодической линии, вертикали, навыки "групповой читки", "непрерывного чтения").
5) Воспитание свободы пианистического аппарата. Роль слуха в работе над техникой. Воспитание умения "быстро слышать", "быстро мыслить".
6) Работа над фортепианной техникой. Единство художественных и технических задач. Фундамент фортепианной техники – контакт с клавиатурой в сочетании с активным и точным пальцевым ударом. Воспитание элементарных аппликатурных навыков (освоение различных позиционных формул, аппликатуры гамм, аккордов, арпеджио). Позиционный принцип аппликатуры. Воспитание гибкости, пластичности при переходе от одной позиции к другой. Аппликатурные принципы ("подкладывание", "перекладывание", "скольжение"). Методы работы: осмысление и упрощение трудностей (позиции, группировка); различные темпы, туше, артикуляция, динамика; варианты (ритмические, удвоения, расчленение или объединение).

4) Музыкалық тәрбие және фортепианода ойнауға үйретудің кешенді жүйесі.
2-тарау. Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыру.
1) Жас пианисті кешенді тәрбиелеу.
2) Білім алушылардың шығармашылық дағдыларын дамыту.
Әуендік, үндестіктік және тембрлік есту қабілетін дамыту, ырғақты есту арқылы, көзбен көру арқылы, қимыл арқылы жеткізу, фортепианода ойнауға үйрету үдерісінде парақтан оқу, тасымалдау, барлық дауыстардың музыкалық мзмұнды орындауы, әуеннің аяғын жазу, пьесалар турлері, дауыс бойынша таңдау, ырғақтық және әуендік суырып салу, ансамбльде ойнау, ноталары бар музыканы тыңдау, нотамен аспапсыз сабақ өту, әуесқой музыка ойнау жолдары арқылы музыкалық есте сақтау жадын (есту арқылы, көзбен көру арқылы, қозғалысты, түйсікті, қисынды) дамыту.
3) Музыкалық шығармаларды оқу және әртүрлі нақыштар мен жанрлардың шығармаларымен нобайлық танысу барысында жалпы және музыкалық ой-өрісті кеңейту. Музыканы тыңдау бойынша тәжірибені жинақтау. Теориялық және тарихи білімдерді бекіту.
4) Қазақ халқының дәстүрлі мәдениетін, Қазақстан халықтарының музыкалық шығармашылығын, әлемдік музыканың, қазіргі заман Қазақстанжәне әлемдік өнердің классикалық шығармаларын үйрену барысында білім алушылардың негізгі және пәндік құзыреттерін қалыптастыру.
3-тарау. Музыкалық шығармамен жұмыс жасау, орындаушылық білік пен дағдыларды қалыптастыру.
1) Білім алушыларды шығармамен таныстыру (педагогтің шығарманы орындауы, жазбаларды тыңдау, қағаз бетінен оқу). Шығарманың баспасын, редакциясын таңдау. Музыкалық бейнелерге сипаттама (басқа музыкалық шығармалармен және өнер түрлерімен ассоциациялар). Оқытылатын шығармалардың жанры, түрі, қалыптық (мәнерлік), әуендік, үйлесімдік, ырғақтық, қарқындық ерекшеліктері.
2) Мәтінмен жете жұмыс жасау: музыкалық арқауды зейін салып тыңдау, үзінділерін баяу және орташа қарқынды (темп) дүркін-дүркін ойнау. Музыкалық шығарманы жаттау тәсілдері.
3) Музыкалық синтаксис. Шығарманың серпіндік жоспары. Әуеннің сөзін сөйлеу (интонирование)және оны баса айту (фразировка); артикуляция, агогика, педализация және тағы басқалары.
4) Ноталық мәтінді еркін оқуға машықтандыру. Әуендік сызықты, тік сызықты шапшаң оқу, "топпен оқу", "үзіліссіз оқу" дағдылары.
5) Пианистикалық аппараттың еркіндігіне тәрбиелеу. Техникамен жұмыс жасаудағы есту қабілетінің рөлі. "Жылдам тыңдау", "тез ойлау" дағдаларын тәрбиелеу.
6) Фортепиано техникасымен жұмыс жасау.
Көркемдік және техникалық міндеттернің бірлігі. Фортепиано техникасының іргетасы - белсенді және нақты саусақ қағысымен үйлестіктегі пернетақтамен байланыс. Қарапайым аппликатуралық дағдыларды тәрбиелеу (әртүрлі позициялық формулаларды, гаммалардың, аккордтардың, арпеджионың аппликатурасын меңгеру). Аппликатураның позициондық қағидасы. Бір позициядан екіншісіне өту кезінде икемділікке, наздылыққа тәрбиелеу.
Аппликатуралық қағидалар ("салып қою", "ауыстырып қою", "тайғанау"). Жұмыстың әдістері: қиыншылықтарды ұғыну және жеңілдету (ұстанымдар, топтастыру); әртүрлі қарқындар, туше, артикуляция, динамика; нұсқалар (ырғақтық, еселеу, бөліктену немесе бірігу)

7) Упражнения как средство развития техники юного музыканта. Сборники упражнений. Постоянный осязательный, слуховой и двигательный контроль в работе над упражнениями.
8) Работа над гаммами, аккордами, арпеджио. Подготовительные упражнения к гаммам. Порядок изучения гамм. Систематизация гамм и арпеджио. Задачи при изучении гамм: освоение мажорно-минорной системы, воспитание аппликатурной дисциплины, выработка автоматизации движений, достижение пальцевой беглости, ровности, выносливости, игра тетрахордами. Варианты при работе над гаммами (динамические, ритмические, тембровые, артикуляционные).
Аккорды (по три, затем по четыре звука). Использование разнообразных штрихов. Ощущение опоры в клавиатуру в сочетании с активностью, цепкостью кончиков пальцев. Выработка привычки освобождать руку после взятия аккорда. Участие мышц локтя, плеча, спины.
Арпеджио. Виды (короткие, длинные, ломаные). Воспитание боковых движений с помощью локтя, формирование приема "раскрытия руки, ладони", перенос интонационных и весовых опор на разные пальцы.
9) Работа над этюдами. Индивидуальный выбор этюдов для обучающихся. Пути преодоления технических трудностей. Работа над экономией движений, координацией и синхронностью рук, пианистической пластикой.
10) Педализация – творческий процесс, не поддающийся точной фиксации. Роль правой и левой педалей. Роль слухового контроля. Подготовительные упражнения. Основные приемы педализации. Педаль и стиль произведения.
11) Изучение полифонических произведений.
Виды полифонии – подголосочная, контрастная, имитационная.
Работа над имитационной полифонией. Интонационная характеристика темы; противосложение и его роль в развитии формы. Работа над непрерывностью развития каждого голоса. Исполнительские задачи при сочетании голосов: сохранение тембровой окраски каждого голоса, несовпадение вступлений и окончаний, кульминаций и спадов.
12) Исполнительские традиции клавирных произведений Баха. Роль К. Черни, композиторов-романтиков, Ф. Бузони в пропаганде музыки Баха. Выразительные средства при исполнении старинной полифонии. Теория артикуляции. Классификация Браудо. Проблемы обозначения темпа. Динамика. Орнаментика. Основные правила и исключения при исполнении мелизмов.
Нотная тетрадь Вильгельма Фридемана Баха. Нотная тетрадь Анны Магдалены Бах. Urtext [Уртекст] и редакции. Маленькие прелюдии, Инвенции, "Хорошо темперированный клавир" И.С.Баха.

7) Жаттығулар жас музыканттың техникасын дамытудың құралы ретінде. Жаттығу жинақтары. Жаттығулармен жұмыс барысында сипап сезу, есту және қимыл-қозғалыспен әрдайым бақылау жүргізу.
8) Гаммалар, аккордтар, арпеджиомен жұмыс жасау.
Гаммаларға дайындық жұмыстары. Гаммаларды оқыту тәртібі. Гаммалар мен арпеджионы жүйелеу. Гаммаларды оқыту кезіндегі міндеттер: мажор-минор жүйесін игеру, аппликатуралық тәртіпке тәрбиелеу, қозғалыстарды автоматтандыруға дағдылану, саусақтық шапшаңдыққа, тегістікке, төзімділікке жету, тетрахордалармен ойнау. Гаммалармен жұмыс кезіндегі нұсқалар (динамикалық, ырғақтық, тембрлік, артикуляциялық).
Аккордтар (үштен, содан соң төрт дыбыстан).
Әртүрлі қағыстарды пайдалану. Белсенділікпен, саусақтар ұшының алғырлылығымен үйлестікте пернетақтадағы тіректі сезіну. Аккордты алғаннан кейін қолды босату әдетін қалыптастыру. Шынтақ, иық, жауырын бұлшық еттерінің қатысуы.
Арпеджио. Түрлері (қысқа, ұзын, сынық).
Шынтақтың көмегімен бүйір қозғалыстарын тәрбиелеу, "қолды, алақанды ашу" тәсілін қалыптастыру, екпіндік және салмақты тіректерді әртүрлі саусақтарға көшіру.
9) Этюдтермен жұмыс.
Білім алушыларға арналған этюдтердың жеке таңдалымы. Техникалық қиыншылықтарды жеңу жолдары. Қозғалыстарды үнемдеуге, қолдардың координациясына және синхрондығына, пианистикалық наздылыққа бағытталған жұмыс.
10) Педализация - дәл фиксацияға келмейтін, шығармашылық үдеріс.
Оң жақ және сол жақ басқыштың рөлі. Естіп бақылаудың маңызы. Дайындық жұмыстары. Педализацияның негізгі тәсілдері. Басқыш және орындау стилі.
11) Полифониялық шығармаларды зерделеу.
Полифония түрлері - дауысасты, кері, еліктемелік.
Еліктемелік полифониямен жұмыс жасау.
Тақырыптың интонациялық сипаттамасы; қосындыға қарсы және оның нысан дамуындағы рөлі. Әрбір дауыстың даму үздіксіздігімен жұмыс жасау. Дауыстардың ұйқасы кезіндегі орындаушылық міндеттер: әрбір дауыстың тембрлік бояуын сақтау, кіріспе мен аяқтамалардың, шарықтау шегі мен бәсеңсудің үйлеспеушілігі.
12) Бахтың клавирлік шығармаларының орындаушылық дәстүрлері.
Бах музыкасын насихаттаудағы К.Черни, қиялшыл-сазгерлердің, Ф.Бузони рөлі. Ескі полифонияны орындау кезіндегі мәнерлі құралдар. Артикуляция теориясы. Браудо жіктеуіші. Қарқынды (темп) белгілеу мәселелері. Серпінділік (Динамика). Әуендік әшекей (Орнаментика). Мелизмдерді орындау кезіндегі негізгі ережелер және ерекшеліктер.
Вильгельм Фридеман Бахтың нота дәптері.
Анна Магдалена Бахтың нота дәптері. Urtext [Уртекст] және нұсқалары. Шағын кіріспелер (прелюдиялар), инвенциялар, Бахтың "Жақсы темперирленетін клавирі".

13) Циклическая сонатная форма, вариационные циклы - исполнительские задачи. Произведения венских классиков в репертуаре детской музыкальной школы. Изучение различных изданий и редакций классических произведений. Особенности работы над формой сонатного allegro [аллегро]. Вопросы метроритма, артикуляции.
14) Музыка композиторов-романтиков в детском репертуаре. Программность в музыке романтиков. Открытие новых возможностей инструмента в творчестве романтиков.
15) Приобщение обучающихся к постижению закономерностей музыкального мышления двадцатого-двадцать первого веков в творчестве современных композиторов. Современная музыка в репертуаре детской музыкальной школы, ее ладотональное и ритмическое своеобразие.
16) Изучение традиционной культуры казахского народа, творчества выдающихся представителей казахстанской композиторской школы
59. Программные требования в 1 классе.
1) обучающийся осваивает 15-25 музыкальных произведений (с учетом индивидуальных музыкальных задатков и способностей): народные песни, пьесы песенного и танцевального характера, пьесы с элементами полифонии, этюды и ансамбли, также нетрудные произведения крупной формы.
60. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает основы музыкальной грамоты: регистры, названия октав; скрипичный и басовый ключи; запись нот малой, большой, первой, второй октав; деление длительностей и пауз; такт, простые размеры; штрихи; лад;
2) знает основные средства музыкальной выразительности: темпы быстрые, умеренные, медленные; динамические оттенки; лад;
3) знает названия изученных жанров (кюй, песня, танец, марш);
4) знает названия музыкальных инструментов (фортепиано, домбыра, қобыз, сыбызғы, жетіген, дауылпаз, балалайка, гусли, свирель);
5) знает правила посадки и постановки рук, основы звукоизвлечения.
6) определяет настроение и характер музыкальных произведений;
7) узнает по интонациям знакомые песни и инструментальные пьесы;
8) владеет навыками координации пианистического аппарата при изучении приемов звукоизвлечения non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато];
9) умеет играть подготовительные упражнения к гаммам в виде различных последований пальцев (non legato [нон легато], legato [легато]) в пределах позиции руки от разных звуков и с перемещениями по октавам, на совершенствование исполнения legato [легато], "выравнивание" кончиков пальцев, подкладывание первого пальца;
10) умеет играть мажорные гаммы (одну-две по выбору) диапазоном в две октавы в прямом движении и в противоположном движении от одного звука при симметричной аппликатуре; тонические трезвучия аккордами по три звука без обращений каждой рукой отдельно в тех же тональностях.

13) Кезеңдік (циклдық) сонаталық нысан (форма), түрлендірме кезеңдер - орындаушылық міндеттер. Балалар музыка мектебінің репертуарындағы веналық классиктерінің шығармалары. Классикалық шығармалардың әртүрлі басылымдары мен нұсқаларын оқу. Сонаталық аllegro [аллегро] нысанымен жұмыс жасаудың ерекшеліктері. Метроритм, артикуляция мәселелері.
14) Балалар репертуарындағы арманшыл-сазгерлердің музыкасы. Арманшыл сазгерлердің музыкасындағы бағдарламалылық. Арманшылардың шығармашылығында аспаптардың жаңа мүмкіндіктерін ашу.
15) Қазіргі заман сазгерлерінің шығармашылығында ХХ-ХI ғасырлардағы музыкалық ойлаудың заңдылықтарын игеруге жұмылдыру. Балалар музыка мектебінің репертуарындағы қазіргі заман музыкасы, оның ладтық-үндестік және ырғақтық өзгешелігі.
16) Қазақ халқының дәстүрлі мәдениетін, қазақстандық белгілі композиторлық мектеп өкілдерініңшығармаларын зерделеу.
59. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы 15-25 музыкалық шығармаларды (жеке музыкалық негіз және қабілеттерін есепке ала отырып) меңгереді: халық әндері, әндік және би сипатындағы пъессалар, полифония элементтерімен пъессалар, этюдтер және ансамбльдер, сонымен қатар ірі нысандағы қиын емес шығармалар.
60. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негіздерін: регистрлерді, октавалардың атауларын; скрипка және бас кілттерді; кіші, үлкен, бірінші, екінші октава ноталарының жазбасын; ұзақтық пен үзілістердің бөлінуін; тактты, қарапайым өлшемдерді; қағыстарды; ладты;
2) музыкалық мәнерліліктің негізгі құралдарын: жылдам, бірқалыпты, баяу қарқындар; серпінді реңктер; лад;
3) оқытылған жанрлардың атауын (күй, ән, би, марш);
4) музыкалық аспаптардың атауларын (фортепиано, домбыра, қобыз, сыбызғы, жетіген, дауылпаз, балалайка, гусли, свирель);
5) отыру және қол қою ережелерін, дыбыс шығару негіздерін;
6) музыкалық шығармалардың көңілін және сипатын анықтайды;
7) екпіні бойынша таныс өлеңдер мен аспаптық пьесаларды анықтайды;
8) non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] дыбыс шығару амалдарына үйренген кезде пианистикалық аппарат координациясы дағдыларын игерген;
9) қолдардың әртүрлі дыбыстардан және октавалар бойынша орын ауыстыру шегінде саусақтардың түрлі ілесуі (non legato [нон легато], legato [легато]) түріндегі, legato [легато] орындауды жетілдіруге, саусақтар ұштарын "түзетуге", бірінші саусақты салып қоюға, гаммаларға дайындық жаттығуларды орындай алады;
10) симметриялық аппликатура кезіндегі бір дыбыстан тура қозғалыста және кері қозғалыста екі октава диапазонында мажорлық гаммаларды (таңдау бойынша бәр-екі); осы үндестілікте әр қолдың бөлек қатысуынсыз үш дыбыстан аккордтармен тоникалық үшдыбысты ойнай алады.

61. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся осваивает 15-20 различных по форме музыкальных произведений: 2-3 полифонических произведения, 2 произведения крупной формы, 4-5 пьес, 2-3 ансамбля, 5-7 этюдов.
62. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает Государственный Гимн Республики Казахстан;
2) знает народные песни и кюи;
3) знает элементарные понятия о форме;
4) умеет слушать и распознавать музыкальные инструменты;
2) умеет разбирать нотный текст;
3) умеет читать простейшие нотные примеры с листа;
4) умеет подбирать по слуху песенные мелодии;
5) умеет работать над пальцевой техникой на различных видах упражнений, над развитием навыков свободных кистевых движений путем игры интервалов;
6) умеет играть мажорные гаммы: "До", "Соль", "Ре", "Ля", "Ми" в прямом и противоположном движении двумя руками в две октавы; "Фа мажор" - двумя руками в прямом движении;
7) умеет играть минорные гаммы: "ля", "ми", "ре" (в натуральном, гармоническом и мелодическом виде) каждой рукой отдельно в две октавы;
8) умеет играть тонические трезвучия с обращениями аккордами по три звука каждой рукой отдельно в пройденных тональностях;
9) умеет передать характер произведения в своем исполнении.
63. Программные требования в 3 классе:
1) обучающийся осваивает 15-20 различных музыкальных произведений, в том числе несколько в порядке ознакомления: 2-3 полифонических произведения, 1-2 произведения крупной формы; 5-6 пьес; 5-6 этюдов; 2-3 ансамбля.
64. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает жанровые разновидности народной и профессиональной музыки;
2) знает имена казахских кюйши и казахстанских композиторов;
3) знает названия изучаемых
4) знает музыкальные традиции родного края;
5) умеет определять жанр и характер прослушанных произведений;
6) умеет определять средства музыкальной выразительности;
7) умеет читать с листа мелодии песенного характера с несложным сопровождением в виде опорных звуков гармоний в басу;
8) умеет играть упражнения в виде различных позиционных фигур, коротких трелей, мелизмов, репетиций интервалами (с перемещениями через октаву или секвенционно);
9) умеет играть мажорные гаммы: "До", "Соль", "Ре", "Ля", "Ми", "Фа", "Си-бемоль" в прямом движении; в противоположном движении – гаммы с симметричной аппликатурой; минорные гаммы (натуральные, гармонические и мелодические): "ля", "ми", "ре", "соль" - в прямом движении двумя руками в две октавы; хроматические гаммы каждой рукой отдельно от всех клавиш; тонические трезвучия с обращениями аккордами по три звука в пройденных тональностях двумя руками; арпеджио короткие по четыре звука каждой рукой отдельно;

61. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы түрлі нысандағы 15-20 музыкалық шығармаларды: 2-3 полифониялық шығармаларды, 2 ірі нысандағы шығарманы; 4-5 пьесаны; 2-3 ансамбльді; 5-7 этюдті оқып-үйренеді.
62. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтиделер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын;
2) халық әндері мен күйлерін;
3) нысан бойынша қарапайым түсініктерді;
4) театрда, концертте әдеп ережелерін;
5) ноталық мәтінді талдай алады;
6) қағаз бетінен қарапайым ноталық үлгілерді оқи алады;
7) ән әуендерін естіп таңдап сала алады;
8) жаттығулардың әртүрлі түрлерінде саусақтардың техникасымен, интервалдарды ойнау жолымен білезіктің бос қимылдау дағдыларын дамытуға жұмыс жасай алады;
9) мажорлық гаммаларды орындай алады: "До", "Соль", "Ре", "Ля", "Ми" екі қолмен екі октавада тура және кері қозғалыста; "Фа мажор" - екі қолмен тура қозғалыспен;
10) минорлық гаммалар орындай алады: "ля", "ми", "ре" (табиғи, үйлесімді және әуендік түрде) екі октавада әр қолмен бөлек;
11) тоникалық үшдыбыстықтар аккордтармен айналыстар үш дыбыстан өткен үндестіліктерде әр қолмен бөлек;
12) өз орындауында шығарманың сипатын жеткізе алады.
63. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы 15-20 әртүрлі музыкалық шығарманы, оның ішінде танысуға бірнеше шығарманы: 2-3 полифониялық шығарманы, 1-2 ірі нысанды шығарманы, 5-6 пьесаны; 5-6 этюдті; 2-3 ансамбльді оқып-үйренеді.
64. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) халық және кәсіби музыкасының жанрлық түрлерін біледі;
2) қазақ күйшілерінің және қазақстандық сазгерлерінің аттарын біледі;
3) оқытылатын шығармалардың атауларын біледі;
4) туған өлкенің музыкалық дәстүрлерін біледі;
5) тыңдалған шығармалардың жанры мен сипатын анықтай алады;
6) музыкалық мәнерліліктің құралдарын анықтай алады;
7) баста үндестіктің тірек дыбыстары түріндегі күрделі емес сүйемелдеумен әндік сипаттағы әуендерді парақ бетінен оқи алады;
8) әртүрлі позициялық пішіндер, қысқа ән құбылған дыбыстар және мелизмдер, үзілістермен (интервал) дайындықтар (октава арқылы орын ауыстыру немесе секвенциялық) түрінде жаттығуларды ойнай алады;
9) мажорлық гаммаларды ойнай алады: "До", "Соль", "Ре", "Ля", "Ми","Фа", "Си-бемоль" тура қозғалыста; кері қозғалыста - симметриялық аппликатурасы бар гаммалар; минорлық гаммалар (табиғи, үйлесімді және әуендік): "ля", "ми", "ре", "соль" - тура қозғалыста екі қолмен екі октавада; хроматикалық гаммалар әр қолмен барлық пернелерден бөлек; тоникалық үшдыбыстықтар аккордтармен айналыстар үш дыбыстан өткен үндестіліктерде екі қолмен; қысқа арпеджио төрт дыбыстан әр қолмен бөлек.

10) владеет навыками чтения нот с листа и транспонирования в другие тональности, подбора по слуху популярных песен и танцев.
65. Программные требования в 4 классе:
1) обучающийся осваивает 14-20 различных музыкальных произведений, в том числе несколько в порядке ознакомления: 1-2 полифонических произведения, 1-2 произведения крупной формы, 5-7 пьес; 2-3 ансамбля, 5-6 этюдов.
66. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия выразительной передачи музыкального образа, стиля, формы исполняемого музыкального произведения;
2) знает музыкальную терминологию;
3) знает творчество авторов изучаемых произведений.
4) осуществляет слуховой контроль во время исполнения произведений;
5) умеет читать с листа постепенно усложняющиеся произведения различных жанров музыкальной литературы (уровень трудности примерно на два класса ниже изучаемых);
6) умеет играть легкие переложения отрывков из оперной, симфонической и балетной музыки;
7) умеет подбирать по слуху знакомые произведения с гармоническим и фактурным оформлением; транспонировать песенные мелодии;
8) умеет работать над развитием пальцевой беглости на материале упражнений с постепенным переходом к работе над октавами для развития кистевой техники;
9) умеет играть мажорные гаммы до четырех знаков включительно в прямом движении (в противоположном движении - гаммы с симметричной аппликатурой) в четыре октавы; минорные гаммы (натуральные, гармонические и мелодические): "ля", "ми", "си", "ре", "соль", "до" - двумя руками в прямом движении в четыре октавы; хроматические гаммы двумя руками в прямом движении от двух-трех клавиш; тонические трезвучия с обращениями аккордами по три или четыре звука (в зависимости от размера рук) в этих же тональностях; арпеджио короткие двумя руками; арпеджио длинные без обращений каждой рукой отдельно в трех-четырех гаммах от белых клавиш.
67. Программные требования в 5 классе:
1) обучающийся изучает 14-18 различных музыкальных произведений, в том числе несколько в порядке ознакомления: 2-3 полифонических произведения, 1-2 произведения крупной формы, 5-6 пьес (включая один ансамбль), 5-6 этюдов, 1 аккомпанемент.
68. Ожидаемые результаты освоения Программы в 5 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает жанр, форму сочинения;
2) знает строение крупных музыкальных форм (сложная трехчастная форма, сюита, соната, симфония);
3) знает ладовые, мелодические, гармонические, ритмические, темповые особенности изучаемых произведений, аппликатурные принципы;

10) парақтан ноталарды оқу және басқа үндестіліктерге транспонирлеу, әйгілі әндер мен билерді есту арқылы таңдау дағдыларын меңгерген.
65. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы 14-20 әртүрлі музыкалық шығарманы, соның ішінде танысуға бірнеше шығарманы: 1-2 полифониялық шығарманы; 1-2 ірі нысанды шығарманы; 5-7 пьесаны; 2-3 ансамбльді; 4-5 этюдті оқып-үйренеді.
66. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындалатын музыкалық шығарманың музыкалық бейнесін, стилін, нысанын мәнерлі түрде жеткізу ұғымдарын біледі;
2) музыкалық терминологияны біледі;
3) оқытылатын шығармалар авторларының шығармашылығын біледі;
4) шығармаларды орындау кезінде естіп бақылауды жүргізеді;
5) музыкалық әдебиеттің әртүрлі жанрлардағы біртіндеп күрделене түсетін шығармаларды парақтан оқи алады (қиындығы білім алушы оқитын деңгейден шамамен екі сыныпқа төмен);
6) опералық, симфониялық және балет музыкасынан жеңіл ыңғайланған үзінділерді ойнайды;
7) үйлесімдік және фактуралық безендірілуі бар таныс шығармаларды естіп таңдай алады; ән әуендерін тасымалдай алады (транспонирование);
8) октаваларға біртіндеп өтуі бар жаттығулардың материалында білезік техникасын дамыту мақсатында саусақ жүрдектігін дамытумен жұмыс жасай алады;
9) қоса алғанда төрт таңбаға дейінгі мажорлық гаммаларды тура қозғалыста төрт октавада (симметриялық аппликатурасы бар гаммаларды - кері қозғалыста); минорлық гаммалар (табиғи, үйлесімді және әуендік): "ля", "ми", "си", "ре", "соль", "до", "фа" - екі қолмен тура қозғалыста төрт октавада; хроматикалық гаммалар екі қолмен 2-3 пернеден тура қозғалыста; тоникалық үшдыбыстықтар аккордтармен бірге үш немесе төрт дыбыстан (қолдың өлшеміне байланысты) осы үндестіліктерде; қысқа арпеджио екі қолмен; ұзын арпеджио әр қолмен бөлек қимылдамай ақ пернелерден үш-төрт гаммаларда ойнай алады.
67. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушысы 14-18 әртүрлі музыкалық шығармаларды, соның ішінде танысу үшін бірнеше шығарманы: 2-3 полифониялық шығарманы; 1-2 ірі нысанды шығарманы; 5-6 пьесаны (соның ішінде 1 ансамбльді); 5-6 этюдті; 1 сүйемелдеуді оқып-үйренеді.
68. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) шығарманың жанрын, нысанын біледі;
2) ірі музыкалық нысанның құрылымын (күрделі үшжиілікті нысан, сюита, соната, симфония) біледі;
3) оқытылатын шығармалардың ладтық, әуендік, үйлесімдік, ырғақтық, шапшаңдық ерекшеліктерін, аппликатуралық қағидаларын біледі;

4) знает музыкальную терминологию;
5) знает творчество авторов изучаемых произведений.
6) умеет давать характеристику музыкальных образов (ассоциации с другими музыкальными произведениями и видами искусств);
7) умеет представить план исполняемых произведений: динамический план, интонирование и фразировка мелодии; агогика, артикуляция, педализация;
8) умеет читать с листа;
9) умеет накапливать навыки самостоятельной работы над произведениями: подготовить одну-две пьесы (по трудности на два класса ниже);
10) умеет играть несложный аккомпанемент, мелодии с аккомпанементом по буквенным обозначениям; транспонировать мелодии;
11) умеет играть (в облегченных переложениях) популярную музыку;
12) проявляет музыкальную воспитанность, использует элементарные понятия и музыкальные термины в разговоре о музыке;
13) умеет играть все мажорные гаммы в прямом и противоположном движении в четыре октавы;
14) умеет играть две-три мажорные гаммы в терцию и дециму в прямом движении;
15) умеет играть минорные гаммы до четырех знаков включительно (натуральные, гармонические и мелодические) в прямом движении двумя руками в четыре октавы;
16) умеет играть хроматические гаммы двумя руками в прямом движении от всех звуков;
17) умеет играть тонические трезвучия с обращениями по три или четыре звука (в зависимости от размера рук);
18) умеет играть арпеджио короткие двумя руками; длинные - каждой рукой отдельно от белых клавиш;
19) умеет играть доминантсептаккорд - построение и разрешение, арпеджио короткие каждой рукой отдельно;
20) умеет играть уменьшенный септаккорд – построение и разрешение, арпеджио короткие каждой рукой отдельно.
21) владеет навыками сценической культуры.
69. Программные требования в 6 классе:
1) обучающийся изучает 11-17 произведений, в том числе несколько в порядке ознакомления: 1-2 полифонических произведения, 1-2 произведения крупной формы; 4-5 этюдов, 4-6 пьес (включая 1 ансамбль), 1-2 аккомпанемента.
70. Ожидаемые результаты освоения Программы в 6 классе.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает жанровые, стилевые особенности исполняемых произведений;
2) знает способы работы над изучаемым репертуаром;
3) знает интерпретации изучаемых сочинений известными исполнителями;
4) знает редакции изучаемых полифонических произведений, сочинений крупной формы, пьес;
5) знает ведущих представителей национальной и мировой музыкальной культуры.
6) умеет определить исполнительский план произведения в контексте динамики; интонирования и фразировки мелодии; артикуляции, агогики, педализации;

4) музыкалық терминологияны біледі;
5) оқытылатын шығармалар авторларының шығармашылығын біледі;
6) музыкалық бейнелерді сипаттай алады (басқа музыкалық шығармалармен және өнер түрлерімен ассоциациялар);
7) орындалатын шығармалардың орындаушылық жоспарын ұсына алады: динамикалық жоспар, әуеннің сөзін сөйлеу (интонирование) және оны баса айту (фразировка), агогика, артикуляция, педализация;
8) парақ бетінен оқи алады;
9) шығармалармен өз бетінше жұмыс дағдыларын жинақтай алады: бір-екі пьеса дайындайды (қиындығы бойынша екі сыныпқа төмен);
10) күрделі емес сүйемелдеуді (аккомпанемент), әріптік белгілеу бойынша сүйемелдеуі бар әуендерді ойнай алады; әуендерді тасымалдай алады (транспонирлеу);
11) танымал музыканы ойнайды (ыңғайланған түрдегі);
12) музыкалық тәрбие көрсету, музыка туралы сөйлесулерде қарапайым түсініктер мен музыкалық терминдерді қолданады;
13) барлық мажорлы гаммаларды тура және кері қозғалыста төрт октавада ойнай алады;
14) терцияға және децимаға тура қозғалыста екі-үш мажорлық гамманы ойнай алады;
15) қоса алғанда төрт таңбаға дейін (табиғи, үйлесімді және әуендік) тура қозғалыста екі қолмен төрт октавада минорлық гаммаларды ойнай алады;
16) екі қолмен барлық пернеден тура қозғалыста хроматикалық гаммаларды ойнай алады;;
17) үш немесе төрт дыбыспен айналыстармен тоникалық үшдыбыстықтарды ойнай алады (қолдың өлшеміне байланысты);
18) екі қолмен қысқа арпеджионы; ақ пернелерден әр қолмен бөлек - ұзын арпеджионы ойнай алады;
19) доминантсептаккордты ойнай алады - құрастыру және шешу, қысқа арпеджио әр қолмен бөлек;
20) кішірейтілген септаккордты ойнай алады - құрастыру және шешу, қысқа арпеджио әр қолмен бөлек;
21) сахналық мәдениет дағдыларына ие.
69. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы 11-17 әртүрлі музыкалық шығарманы, соның ішінде танысу тәртібімен бірнеше шығарманы: 1-2 полифониялық шығарманы; 1-2 ірі нысанды шығарманы; 4-5 этюдті; 4-6 пьесаны (соның ішінде 1 ансамбльді); 1-2 сүйемелдеуді оқып біледі.
70. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындалатын шығармалардың жанрлық, нақыштық ерекшеліктерін біледі;
2) оқытылатын репертуармен жұмыс жасау әдістерін біледі;
3) оқытылатын шығармалардың әйгілі орындаушылар жасаған интерпретацияларды біледі;
4) оқытылатын шығармалардың, ірі нысанды шығармалардың, пьесалардың нұсқаларын біледі;
5) ұлттық және әлемдік мәдениеттің алдыңғы қатарлы өкілдерін біледі;
6) серпін, әуеннің сөзін сөйлеу (интонирование) және оны баса айту (фразировка), артикуляция, агогика, педализация мәнмәтінінде шығарманың орындаушылық жоспарын анықтайды;

7) умеет провести аналогии и ассоциации с другими музыкальными произведениями и видами искусств;
8) умеет сыграть несложный аккомпанемент;
9) умеет играть все мажорные и минорные гаммы; мажорные - в прямом и противоположном движении в четыре октавы; несколько гамм в терцию и дециму;
10) умеет играть минорные (натуральные, гармонические и мелодические) в прямом движении в четыре октавы;
11) умеет играть хроматические гаммы в прямом и противоположном движении от всех звуков;
12) умеет играть тонические трезвучия с обращениями аккордами по три или четыре звука;
13) умеет играть арпеджио короткие, длинные двумя руками, арпеджио ломаные каждой рукой отдельно; арпеджио по звукам доминантсептаккорда длинные каждой рукой отдельно, двумя руками в двух-трех тональностях;
13) умеет играть доминантсептаккорд - построение и разрешение, арпеджио длинные каждой рукой отдельно от белых клавиш;
14) умеет играть уменьшенный септаккорд - построение и разрешение, арпеджио по звукам уменьшенного септаккорда короткие каждой рукой отдельно во всех пройденных тональностях.
71. Программные требования в 7 классе:
1) обучающийся изучает 10-15 произведений, в том числе несколько в порядке ознакомления: 1-2 полифонических произведения; 1-2 произведения крупной формы; 4-5 пьес (включая один ансамбль) 3-5 этюдов; 1 аккомпанемент.
72. Ожидаемые результаты освоения Программы в 7 классе.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает классическую, казахскую музыку и сочинения композиторов Казахстана, современную музыку по программе класса музыкальной литературы;
2) знает стилевые особенности исполняемых произведений;
3) знает способы работы над изучаемым репертуаром;
4) знает творчество авторов изучаемых произведений.
5) использует полученные теоретические знания при исполнении музыкальных произведений на инструменте;
6) умеет охарактеризовать эпохи, направления и музыкальные стили;
7) умеет соотнести музыкально-эстетические и духовно-нравственные категории;
8) умеет давать оценочные суждения явлениям музыкально-общественной жизни;
9) умеет определить исполнительский план изучаемых произведений в контексте интонирования и фразировки мелодии; динамики, агогики, артикуляции, педализации;
10) имеет опыт музыкально-творческих выступлений;
11) умеет играть все мажорные гаммы в прямом и противоположном движении в четыре октавы; несколько гамм в терцию и дециму, сексту;
12) умеет играть минорные (натуральные, гармонические и мелодические) в прямом движении в четыре октавы; одну-две гаммы (гармонические и мелодические) с симметричной аппликатурой в противоположном движении;

7) басқа музыкалық шығармалармен және өнер түрлерімен ұқсастықтар (аналогия) және ассоциациялар келтіреді;
8) күрделі емес сүйемелдеуді (аккомпанемент) ойнай алады;
9) барлық мажорлық және минорлық гаммаларды; тура және кері қозғалыста төрт октавада - мажорлық; терцияға және децимаға бірнеше гаммаларды ойнай алады;
10) тура қозғалыста төрт октавада минорлы гаммаларды (табиғи, үйлесімді және әуендік) ойнай алады;
11) барлық дыбыстардан тура және кері қозғалыста хроматикалық гаммалар ойнай алады;
12) үш немесе төрт дыбыстан аккордтармен айналыстармен тоникалық үшдыбыстықтарды ойнай алады;
13) екі қолмен қысқа, ұзын арпеджиоларды, әр қолмен бөлек сынық арпеджионы; әр қолмен бөлек доминантсепт аккордтың дыбыстары бойынша ұзын арпеджионы, екі қолмен екі-үш үндестіліктерде ойнай алады;
14) доминантсептаккордты ойнай алады - құрастыру және шешу, әр қолмен ақ пернелерден бөлек ұзын арпеджионы ойнай алады;
15) кішірейтілген септаккордты ойнай алады - құрастыру және шешу, әр қолмен бөлек барлық өткен үндестіктерде кішірейтілген септаккордтың дыбыстары бойынша қысқа арпеджионы ойнай алады.
71. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы 10-15 шығарманы, оның ішінде бірнешесі танысу үшін: 1-2 полифониялық шығарманы; 1-2 ірі нысанды шығарманы; 4-5 пьесаны (соның ішінде бір ансамбльді); 3-5 этюдті; 1 сүйемелдеуді оқып-үйренеді.
72. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) классикалық, қазақ музыканы және Қазақстан сазгерлерінің шығармаларын, музыкалық әдебиет курсының бағдарламасы бойынша қазіргі заман музыкасын біледі;
2) орындалатын шығармалардың нақыштық ерекшеліктерін біледі;
3) оқытылатын репертуармен жұмыс жасау әдістерін біледі;
4) оқытылатын шығармалар авторларының шығармашылығын біледі;
5) аспапта музыкалық шығармаларды ойнағанда алған теориялық білімдерін пайдаланады;
6) дәуірлерге, бағыттарға және музыкалық нақыштарға сипаттама береді;
7) музыкалық-эстетикалық және рухани-адамгершілік санаттарын сәйкестендіреді;
8) музыкалық-қоғамдық өмірдің құбылыстарына бағалау пікірлерін білдіреді;
9) әуеннің сөзін сөйлеу (интонирование) және оны баса айту (фразировка); серпін, агогика, артикуляция, педализация мәнмәтінде оқытылатын шығармалардың орындаушылық жоспарын анықтайды;
10) көпшілік алдында музыкалық-шығармашылық орындаулардың тәжірибесі бар;
11) барлық мажорлық гаммаларды тура және кері қозғалыста төрт октавада ойнай алады; терцияға және децимаға бірнеше гамманы, секстаны орындайды;
12) минорлық гаммалар (табиғи, үйлесімді және әуендік) тура қозғалыста төрт октавада; бір-екі гамманы (үйлесімді және әуендік) симметриялық аппликатурасымен кері қозғалыста ойнай алады;

13) умеет играть хроматические гаммы в прямом и противоположном движении от всех звуков;
14) умеет играть тонические трезвучия с обращениями по четыре звука; арпеджио короткие, длинные, ломаные обеими руками во всех тональностях;
15) умеет играть доминантсептаккорд короткими и длинными арпеджио двумя руками от белых клавиш;
16) умеет играть уменьшенный септаккорд длинными арпеджио двумя руками от белых клавиш;
17) умеет играть длинные арпеджио от клавиш "до", "фа", "соль".
73. Программные требования в 8-9 классах.
1) обучающийся осваивает не менее 10 различных по форме музыкальных произведений, несколько пьес в порядке ознакомления, продолжает занятия по совершенствованию технической подготовки, осмысленной и убедительной интерпретации учебного репертуара, чтению с листа, развитию творческих навыков.
74. Ожидаемые результаты освоения Программы в 8-9 классах.
К концу обучения в 8-9 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основной фортепианный репертуар;
2) знает эпохи, направления и музыкальные стили;
3) знает стилевые особенности исполняемых произведений;
4) знает интерпретации изучаемых сочинений известными исполнителями;
5) знает редакции изучаемых полифонических произведений, сочинений крупной формы, пьес;
6) знает способы работы над техникой исполнения и над изучаемым репертуаром;
7) знает значение средств музыкальной выразительности в создании музыкального образа.
8) умеет давать оценочные суждения явлениям музыкально-общественной жизни;
9) умеет определить исполнительский план изучаемых произведений в контексте интонирования и фразировки мелодии; динамического плана сочинения, агогики, артикуляции, педализации;
10) умеет провести аналогии и ассоциации с другими музыкальными произведениями и видами искусств;
11) владеет навыками сценического поведения;
12) умеет играть все мажорные и минорные гаммы; в прямом и противоположном движении в четыре октавы; в терцию, сексту и дециму;
13) умеет играть хроматические гаммы в прямом и противоположном движении от всех звуков; в терцию, сексту и дециму;
14) умеет играть мажорные и минорные трезвучия с обращениями (короткие, длинные, ломаные арпеджио);
15) умеет играть доминантсептаккорды (короткие и ломаные арпеджио);
16) умеет играть доминантсептаккорды с обращениями (длинные арпеджио);
17) умеет играть уменьшенные септаккорды (короткие и ломаные арпеджио);
18) умеет играть уменьшенные септаккорды с обращениями (длинные арпеджио);

13) хроматикалық гаммаларды барлық пернеден тура және кері қозғалыста ойнай алады;
14) төрт дыбыс бойынша айналыстармен тоникалық үшдыбыстықтарды; екі қолмен барлық үндестіліктерде қысқа, ұзын, сынық арпеджиоларды ойнай алады;
15) қысқа және ұзын арпеджиомен ақ пернелерден екі қолмен - доминантсептаккордты ойнай алады;
16) ұзын арпеджиомен ақ пернелерден екі қолмен - кішірейтілген септаккордты ойнай алады;
13) "до", "фа", "соль" пернелерінен ұзын арпеджиоларды ойнай алады.
73. 8-9 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар әртүрлі нысандағы кемінде 10 музыкалық шығармаларды, танысу үшін бірнеше пьесаларды оқып-үйренеді, техникалық дайындықтарын жетілдіру, оқу-педагогикалық репертуарды саналы және дәлелді түрде талдау, парақтан оқу, шығармашылық дағдыларын дамыту жұмыстарын жалғастырады.
74. 8-9 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
8-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі фортепиано репертуарын біледі;
2) дәуірлерді, бағыттарды және музыкалық нақыштарды біледі;
3) орындалатын шығармалардың нақыштық ерекшеліктерін біледі;
4) оқытылатын шығармаларға танымалы орындаушылар берген талдауларын біледі;
5) оқытылатын полифониялық шығармалардың, ірі нысанды шығармалардың, пьесалардың нұсқаларын біледі;
6) орындау техникасымен және оқытылатын репертуармен жұмыс жасау тәсілдерін біледі;
7) музыкалық бейнені жасауда музыкалық мәнерлілік құралдарының маңызын біледі;
8) музыкалық-қоғамдық өмірдің құбылыстарына бағалау пікірлерін білдіреді;
9) әуеннің сөзін сөйлеу (интонирование) және оны баса айту (фразировка); шығарманың серпін жоспары, агогика, артикуляция, педализация және тағы басқа мәнмәтінде оқытылатын шығармалардың орындаушылық жоспарын анықтайды;
10) басқа музыкалық шығармалармен және өнер түрлерімен ұқсастықтар (аналогия) және ассоциациялар келтіреді;
11) сахналық тәртіп дағдыларын меңгереді;
12) барлық мажорлық және минорлық гаммаларды ойнайды; тура және кері қозғалыста төрт октавада; терцияға және децимаға, секстада ойнай алады;
13) хроматикалық гаммаларды барлық дыбыстардан тура және кері қозғалыста; терцияға және децимаға, секстаға ойнай алады;
14) мажорлық және минорлық үшдыбыстықтарды айналыстармен бірге (қысқа, ұзын, сынық арпеджио) ойнайды;
15) доминантсептаккордтарды (қысқа және сынық арпеджио) ойнайды;
16) айналыстармен бірге доминантсептаккордтарды (ұзын арпеджио) ойнай алады;
17) кішірейтілген септаккордтарды (қысқа және сынық арпеджио) ойнай алады;
18) айналыстармен бірге кішірейтілген септаккордтарды (ұзын арпеджио) ойнай алады;

19) умеет играть одиннадцать видов арпеджио от одного звука;
20) умеет играть мажорные, минорные (гармонические и мелодические), хроматические гаммы двойными терциями.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
75. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
76. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, академического концерта, экзамена, итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (два несложных разнохарактерных произведения, одно из них в виде ансамбля), во втором полугодии: зачет (два разнохарактерных произведения с учетом освоенных видов штрихов, одно из них в виде ансамбля);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (два разнохарактерных произведения, одно из них – в ансамбле с педагогом), во втором полугодии: зачет (два разнохарактерных произведения, одно из них в виде ансамбля с педагогом; чтение с листа несложной мелодии);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (два разнохарактерных произведения, одно из которых ансамбль или этюд; чтение с листа мелодии с несложным аккомпанементом); во втором полугодии: зачет (пьеса и этюд);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (два разнохарактерных произведения, одно из которых ансамбль или этюд), во втором полугодии: зачет (два разнохарактерных произведения, одно из которых ансамбль или этюд);
5) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (два разнохарактерных произведения, одно из которых полифоническое произведение), во втором полугодии: выпускной экзамен (два разнохарактерных произведения, одно из которых ансамбль или этюд, чтение с листа мелодии с несложным аккомпанементом);
6) 6 класса – в первом полугодии: контрольная работа (два разнохарактерных произведения, одно из которых ансамбль, чтение с листа мелодии с несложным аккомпанементом); во втором полугодии: экзамен (одно полифоническое произведение, один этюд или два разнохарактерных произведения, одно из которых с элементами полифонии);
7) 7 класса – в первом полугодии: контрольная работа (полифоническое произведение и этюд; чтение с листа мелодии с несложным аккомпанементом), во втором полугодии: выпускной экзамен (произведение крупной формы по нотам, одна пьеса);

19) бір дыбыстан он бір арпеджио түрлерін ойнай алады;
20) қос терциялармен мажорлық, минорлық (үйлесімділік және әуендік), хроматикалық гаммаларды ойнай алады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
75. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқаулардан алған бағалардан тұрады.
76. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт, емтихан түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (екі қиын емес әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі ансамбль түрінде); екінші тоқсанда: сынақ (меңгерілген штрих түрлерін есепке ала отырып, екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның біреуі ансамбль түрінде);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі педагогпен ансамбльде); екінші тоқсанда: сынақ (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі педагогпен ансамбльде; парақтан қиын емес әуенді оқу);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі ансамбль немесе этюд; қиын емес сүйемелдеумен әуенді парақтан оқу); екінші тоқсанда: сынақ (пьеса немесе этюд);
4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі ансамбль немесе этюд); екінші тоқсанда: сынақ (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі ансамбль немесе этюд);
5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі полифониялық шығарма); екінші тоқсанда: бітіру емтиханы (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі ансамбль немесе этюд; қиын емес сүйемелдеумен әуенді парақтан оқу);
6) 6 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі ансамбль; қиын емес сүйемелдеумен әуенді парақтан оқу); екінші тоқсанда: емтихан (бір полифониялық шығарма, бір этюд немесе екі әртүрлі сипаттағы шығармалар, оның бірі полифония элементтерімен);
7) 7 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (бір полифониялық шығарма және этюд; қиын емес сүйемелдеумен әуенді парақтан оқу); екінші тоқсанда: бітіру емтиханы (нота бойынша ірі нысандағы шығарма, бір пьеса);

8) 8 класса – в первом полугодии: контрольная работа (полифоническое произведение, чтение с листа несложной пьесы или этюда), во втором полугодии: экзамен (два разнохарактерных произведения);
9) 9 класса – в первом полугодии: контрольная работа (полифоническое произведение, чтение с листа несложной пьесы или этюда), во втором полугодии: выпускной экзамен (два разнохарактерных произведения).
77. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;
3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
78. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения; убедительное понимание чувства формы; единство темпа; выразительность интонирования; ясность ритмической пульсации; динамическое разнообразие; слуховой контроль собственного исполнения; свободное владение техникой исполнения; артистизм и увлеченность исполнением;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности; стабильность воспроизведения нотного текста; единство темпа; выразительность интонирования; динамическое разнообразие; недостаточный слуховой контроль; нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки; слабый слуховой контроль собственного исполнения; темпо-ритмическая неорганизованность; динамическое однообразие и монотонность звучания; неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста; отсутствие слухового контроля; метроритмическая неустойчивость; низкое качество звукоизвлечения и звуковедения; отсутствие выразительного интонирования; частые остановки при исполнении;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 12
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Скрипка" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Скрипка" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Скрипка".

8) 8 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (полифониялық шығарма, қиын емес пьесаны немес этюдті парақтан оқу); екінші тоқсанда: емтихан (нота бойынша ірі нысандағы шығарма, бір пьеса);
9) 9 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (полифониялық шығарма, қиын емес пьесаны немес этюдті парақтан оқу); екінші тоқсанда: бітіру емтиханы (екі әртүрлі сипаттағы шығарма).
77. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) көркем бейнені толық және сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
78. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы ("өте жақсы"): музыкалық шығарма мазмұнының бейнелік мәнерлілік түсіндірмесі; нысан сезімін иланымды түрде ұғу; шапшаңдықтың бірлігі; сөзін сөйлеудің мәнерлілігі; ырғақтық пульсацияның айқындығы; динамикалық көптүрлілік; өз орындауын естіп бақылау; орындау техникасын еркін меңгеру; әртістік және ойнауға берілгендік.
2) "4" бағасы ("жақсы"): шығарманың нысанын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсіну; ноталық мәтінді орындаудың тұрақтылығы; шапшаңдықтың бірлігі; сөзін сөйлеудің мәнерлілігі; динамикалық көптүрлілік; жеткіліксіз түрде естіп бақылау; сахнада психологиялық жағынан өзін-өзі ұстаудың тұрақсыздығы.
3) "3" бағасы ("қанағаттанарлық"): авторлық ноталық мәтінді музыканы бейнелік пайымдаусыз үстіртін оқу; өз орындауын нашар естіп бақылау; шапшаңдық-ырғақтық жинақы еместік; дыбысталудың динамикалық біртектілігі және бірсарындылығы; сахнада тұрақсыз психологиялық жай-күй.
4) "2" бағасы ("қанағаттанарлық емес"): ноталық мәтінді ойнаудағы қателіктер; естіп бақылаудың жоқтығы; метрлік-ырғақтық тұрақсыздық; дыбыс шығару және дыбыс танудың төменгі сапасы; мәнерлілік түсіндірменің жоқтығы; орындау кезіндегі жиі тоқтаулар;
5) сынақ (бағасыз) - орындау оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
12-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептері музыка бөлімдерінің "Скрипка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Скрипка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Скрипка" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно.
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения. В струнных инструментах вызывается колебаниями пальца;
5) гамма – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
6) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
7) двойные ноты – одновременное сочетание двух или более звуков на струнных смычковых инструментах;
8) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
9) мартле – один из основных штрихов при игре на смычковых музыкальных инструментах;
10) чтение нот с листа – умение правильно интонационно и ритмически сыграть по нотам без остановок какое-либо незнакомое произведение, по трудности не превышающее технических возможностей обучающегося;
11) пиццикато – прием игры на смычковых струнных музыкальных инструментах, когда звук извлекается не смычком, а щипком струны, отчего звук становится отрывистым и более тихим, чем при игре смычком. В нотах переход на такой прием обозначается pizz [пицц], прекращение такой игры - arco [арко] ("смычок");
12) беглость пальцев – одно из главных достоинств музыканта и показатель его опытности и мастерства;
13) секстаккорд – аккорд, который состоит из трех звуков и является первым обращением трезвучия;
14) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или располагаются по терциям;
15) сотийе - штрих смычковых струнных инструментов, относящийся к группе "прыгающих" штрихов, выполняется быстрыми и мелкими движениями смычка, лежащего на струне и лишь слегка отскакивающего вследствие эластичности и пружинящих свойств трости смычка;
16) спиккато – музыкальный штрих, используемый на струнных смычковых инструментах, извлекается броском смычка на струну, получается короткий отрывистый звук;
17) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;

2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
3) арпеджио - фортопианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
4) вибрато (тремоляция) - музыкалық дыбыстың немесе ән салудың жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі. Ішекті аспаптарда ол саусақтардың тербелісі арқылы шығады;
5) гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
6) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
7) қос нота - ішекті-ысқылы аспаптарда екі немесе одан көп дыбыстарды бір уақытта үйлестіру;
8) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі;
9) мартле - ішекті-ысқылы аспартарда ойнау барысындағы негізгі штрихтардың бірі;
10) нотаны парақтан оқу - қиындығы жағынан білім алушының техникалық мүмкіндіктерінен аспайтын қандай-да бір таныс емес шығарманы тоқтамай, нотаға қарап дұрыс екпінмен және ырғақпен ойнап шығу білігі;
11) пиццикато - ішекті-ысқылы аспаптарда ысқымен емес, саусақтың ұшымен іліп-қағу әдісі арқылы ойнау тәсілі, сондықтан ысқымен ойнауға қарағанда дыбыс үздік-создық және ақырын шығады. Ноталарда мұндай тәсілге ауысу pizz [пицц] белгісімен белгіленеді, мұндай тәсілді ойнауды тоқтату - arco [арко] ("ысқы") белгіленеді;
12) саусақтардың жүйріктілігі - музыканттың басты мақтаныштарының бірі және оның тәжірибелігі мен шеберлігінің көрсеткіші;
13) секстаккорд - үш дыбыстан тұратын аккорд және үшдыбыстылықтың бірінші айналымы болып табылады;
14) септаккорд - терциялық тізбекпен орналасқан төрт дыбыстан құралған аккорд;
15) сотийе - "секіретін" штрихтар қатарына жататын ішекті-ысқылы аспаптардың штрихы, ішекте жатқан ысқының жылдам және ұсақ қимылдарымен орындалады, ішектің созылғыштық және серіппелік қасиетіне байланысты сәл ғана кері лақтырады;
16) спиккато - ішекті-ысқылы аспаптарда қолданылатын музыкалық штрих, ысқыны ішекке лақтыру арқылы шығарылады, қысқа үздік-создық дауыс шығады;
17) стаккато - бір дыбысты бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих: стаккато — легатога қарама-қайшы келетін, дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі түрлерінің бірі;

18) терции – музыкальный интервал шириной в три ступени, обозначается цифрой "три";
19) флажолет – прием игры на струнных смычковых и щипковых инструментах, заключающийся в извлечении звука-обертона;
20) хроматическая гамма – последовательность расположенных в восходящем или нисходящем порядке звуков, в к рой расстояние между соседними ступенями равно полутону.
3. Цель Программы: формирование личности, обладающей активной гражданской позицией, высокими нравственными и лидерскими качествами, высоким уровнем духовной культуры, развитие личности ребенка, способного к творческому самовыражению через грамотное овладение скрипкой.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение обучающимся предметов музыкально-теоретического цикла как необходимого средства для музыкального исполнительства на скрипке;
2) формирование навыков игры на скрипке и развитие исполнительских качеств;
3) овладение основными навыками, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле.
Развивающие:
1) выявление задатков и развитие музыкальных способностей, обучающегося;
2) развитие музыкальных способностей: слуха, памяти, ритма, эмоциональной сферы, музыкальности и артистизма;
3) развитие слуховых, исполнительских и творческих возможностей обучающегося;
4) формирование музыкально-эстетического вкуса, умения видеть, слышать и понимают прекрасное.
Воспитательные:
1) приобщение к музыкальной культуре и инструментальному творчеству;
2) воспитание устойчивого интереса к занятиям музыкой и умения ориентироваться в музыкальных стилях;
3) приобретение детьми опыта творческой деятельности и публичных выступлений.
4) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
5) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок освоения Программы – девять лет.
6. Объем учебного времени на реализацию программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на скрипке, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.

18) терция - үш сатыдан тұратын музыкалық арақашықтық, "үш" санымен белгіленеді;
19) флажолет - обертон дыбысын алу мақсатында ішекті-ысқылы және шертпелі аспаптарда ойнау тәсілі;
20) хроматикалық гамма - көршілес сатылармен арақашықтығы жартытонға тең, ілгері немесе кейінгі қатарда орналасқан дыбыстардың бірізділігі.
3. Бағдарламаның мақсаты: белсенді азаматтық көзқарасы бар, жоғары адамгершілік және басшылық қасиеттері бар, жоғары рухани мәдениет дәрежесі бар тұлғаны қалыптастыру, скрипканы сауатты меңгеру арқылы өзін өзі шығармашылықтық анықтайтын бала тұлғасын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) скрипкада музыкалық орындаушылыққа қажетті құрал ретінде музыкалық-теориялық пәндер топтамасын меңгеру;
2) скрипкада ойнау дағдыларын қалыптастыру және орындаушылық қасиеттерін дамыту;
3) жеке және ансамбльде музыкалық шығарманы сауатты орындауға мүмкіндік беретін негізгі дағдыларды меңгеру;
Дамыту:
1) білім алушылардың музыкалық қабілеттерінің болашағын және дамуын анықтау;
2) музыкалық қабілеттерін дамыту: есту, есте сақтау, ырғақ, эмоциялық орта, саздылық және әртістілік;
3) білім алушылардың есту, орындаушылық және шығармашылық мүмкіндіктерін дамыту;
4) музыкалық-эстетикалық талғамды, көру қабілетін, кереметтерді есту және түсінуді қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) музыка мәдениетіне және аспапты шығармашылыққа араластыру;
2) музыка сабақтарына деген тұрақты қызығушылықтарын тәрбиелеу және музыкалық нақыштарды ажырата білу;
3) балалардың шығармашылық қызмет және көпшілік алдына шығу тәжірибесін алуы;
4) отандық және әлемдік мәдениет құныдылықтарын, дәстүрлерін, халық шығармашылығының озық үлгілерін меңгеру арқылы өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
5) білім алушының кәсіби оқуын жалғастыруға деген саналы уәждемені қалыптастыру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - тоғыз жыл.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектептебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама жеке, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың басты міндеттер жүйесі арқылы жүзеге асады. Оқу барысында қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылық формаларымен оқу мазмұнымен қарым-қатынаста жүзеге асыруға жағдай жасайды.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың скрипкада ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын алуға, шығармашылық қызмет тәжірибесін алуға, жеке және ансамбльде орындау тәсілдеріне меңгеруге арналған жалпы дамытушылық бағыты болып табылады.

9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на скрипке, научиться исполнять обработки казахских, русских, народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
13. Программа создает условия для овладения приемами игры на скрипке в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
14. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
15. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
16. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на домре, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.

9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілге, көркем-бейнелеп ойлауды дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағытталған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыка бойынша сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама скрипкада ойнау техникасын меңгеруді, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайланған классикалық шығармаларды үйренуді қалайтын балаларды оқытуға арналған.
13. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемде скрипкада ойнау тәсілдерін меңгеруге жағдай жасайды.
14. Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
15. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
16. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.

2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков игры на инструменте;
4) принцип творчества раскрывает способности и склонности обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
23. Специфика индивидуального обучения по предмету "Скрипка" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
24. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод (беседа, рассказ, объяснение, дискуссия);
2) наглядно-демонстрационный (исполнение произведения педагогом на инструменте, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций);
3) практический (работа на инструменте, подготовительные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения);
4) аналитический (сравнения и обобщения, развитие логического мышления);
5) эмоциональный (подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления).
25. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития музыкальных способностей.
26. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки игры отрабатываются на инструменте;
2) групповые занятия проводятся для коллективного музицирования в ансамбле;
3) репетиционно-концертные (подготовка и публичное представление концертных номеров);
4) конкурсы;
5) урок-игра (использование игровых технологий на уроке);
6) урок-экскурсия.
27. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся. Индивидуальные формы занятий сочетаются с игрой в ансамбле с педагогом или другими обучающимися.
27. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимися. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
28. Виды внеурочных форм работы:
1) игра в ансамбле;
2) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
3) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
4) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
5) встречи с музыкальными деятелями, исполнителями, композиторами.
29. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса. Педагог выбирает из Программы темы, соответствующие уровню подготовки обучающегося.

2) сабақтастық қағидаты білім алушылардың музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушылардың қабілеттерін және бейімділіктерін ашады, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
23. "Скрипка" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
24. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгімелеу, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
25. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
26. Сабақ формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары аспапта ойнау арқылы пысықталады;
2) топтық сабақтар ансамбльде ұжыммен музыка ойнау мақсатында өткізіледі;
3) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету;
4) байқаулар;
5) ойын сабағы - сабақ барысында ойын технологияларын қолдану;
6) экскурсия сабағы.
27. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Сабақ жоспары бір уақытта өткізілетін теориялық және практикалық сабақтардан құралады.
26. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) ансамбльде ойнау;
2) концерттік, байқаулық қойылымдарға дайындық;
3) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу;
4) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
5) музыка қайраткерлерімен, орындаушылармен, композиторлармен кездеу.
29. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді. Педагог білім алушының дайындық деңгейіне сәйкес Бағдарламадан тақырыптарды таңдайды.

2) умения исполнять гаммы и трезвучия в одну октаву в наиболее легких тональностях, владение навыками организации целесообразных игровых движений, игры на инструменте, извлечения звука смычком на открытых струнах, организации исполнительского аппарата левой руки, извлечения звука приемом пиццикато, музыкально-слуховых представлений, начального контроля качества звучания, интонации, ритма;
3) исполнение в первой позиции, исполнение народных мелодий и несложных пьес с использованием средних струн, простейших видов штриха – "деташе" целым смычком и его частями, легато до четырех нот на смычок, начальными видами распределения смычка, переходов со струны на струну, плавных соединений движений смычка в его различных частях, знание простейших штриховых, динамических и аппликатурных обозначений, основ чтения нот с листа;
4) формирование и развитие музыкального образного мышления, умения чувствовать и передавать строение музыкальных фраз и предложений, развитие музыкально-ритмического чувства, умения воспринимать и воспроизводить простые ритмические группы и последовательности групп, владение начальными навыками музыкально-слуховых представлений, музыкально-образного мышления, навыками контроля качества звучания, интонации, ритма, навыками по организации целесообразных игровых движений;
5) освоение 23 мажорных (минорных) гамм и арпеджио (тонические трезвучия) в одну или в две октавы, 45 этюдов, 56 пьес, 2 произведения крупной формы.
60. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. История возникновения, устройство скрипки и смычка. Принцип звукоизвлечения. Представление о музыкальном звуке: высота, длительность, динамика. Уход за скрипкой и смычком.
Тема 2. Постановкой корпуса и рук. Правильное положение локтя и кисти левой руки. Упражнения со смычком.
Тема 3. Нотный период обучения. Изучение нотной грамоты. Звукоряд. Название струн. Изучение первой позиции. Аппликатурные обозначения первой позиции. Гаммы и трезвучия в наиболее легких тональностях.
Тема 4. Развитие музыкально – слуховых представлений. Первичные навыки изучения пьес. Слушание музыки и игра на инструменте. Музыкальные сказки, слушание инструментов оркестровой группы. Ансамблевая игра с преподавателем; развитие музыкально памяти.
Тема 5. Формирование художественно – исполнительских навыков. Работа над интонацией, ритмом, динамикой. Работа над интонацией, ритмом, динамикой. Контроль звуковысотности с помощью эталонных звуков; простейшие ритмические рисунки. Способы исполнения нюансов f [эф], p [пи], cresc [крэщ], dim [дим]. Нсложные упражнения для пальцев левой руки.
Тема 6. Качество звучания. Плавное соединение струн, смена смычка. Распределение смычка. Работа над грамотным завершением фразы (филирование звука).
Тема 7. Технические приемы. Штрихи. Деташе, Легато. Комбинированные штрихи. Начальные приемы распределения смычка. Смена (соединение) струн. Координация движений. Одновременная смена смычка и пальца.

2) мейлінше жеңіл үндестілікте бір октавада гаммалар мен үшдыбыстылықты орындай білу, ойнау қимылдарының мақсатқа сәйкестілігін ұйымдастыру дағдыларын, аспапта ойнаудың алғашқы дағдыларын, ашық ішектерде ойнау барысында ысқыштың даусын шығара білу дағдыларын, аспапты сол қолмен ойнай білуін ұйымдастыруды, пиццикатоны қолдану арқылы дыбыс шығаруды, алғашқы дыбыс шығарудың, интонацияның, ритмнің сапасын бақылай білу дағдысын үйренеді;
3) бірінші позицияда орындау, орта ішектерді пайдалана отырып, жеңіл пьесалар мен халық әуендерін орындау, жеңіл штрих түрі "деташені" ысқыштың барлық бөлігін қолдану арқылы орындау, ысқышқа 4 нотаға дейінгі легато, ысқыштың алғашқы түрлерін қолдану, бір ішектен екіншісіне көшу, ысқыштың әр түрлі бөлшектеріндегі қимылдарды біртіндеп біріктіру;
4) музыкалық бейнелі ойлай білу, музыкалық сөз тіркестері мен сөйлемдерді сезіну және жеткізе білу қабілеттерін дамыту және қалыптастыру, музыкалық-ырғақтық сезімді дамыту, қарапайым ырғақтық топтар мен топтардың кезектілігін қабылдай және ойнай білу, алғашқы музыкалық есту дағдыларын, музыкалық - образдық ойлай білуі, мақсатқа сәйкес ойнау қимылдарын ұйымдастыру дағдысын игеру;
5) бір немесе екі октавадағы 23 мажорлы (минорных) гаммаларды және арпеджионы (тоникалық үшдыбыстылықты), 45 этюдті, 56 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы меңгеру.
60. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
Тема 1. Аспаппен танысу. Скрипканың және ысқының пайда болу тарихы. Дыбыс шығару принципі. Музыкалық дыбыс туралы түсінігі: жоғарылығы, ұзақтығы, динамикасы. Скрипканы және ысқыны күту.
2-тақырып. Дене мен қолды дұрыс қою. Сол қолдың шынтақ бөлігін дұрыс қою. Ысқымен жаттығу.
3-тақырып. Оқытудың ноталық кезеңі. Ноталық сауатты меңгеру. Дыбыстар қатары. Бірінші позицияны үйрену. Бірінші позицияның аппликатуралық белгісі. Мейлінше жеңіл үндестіліктегі гаммалар мен үшдыбыстылық.
4-тақырып. Музыкалық-есту қабілеттерін дамыту. Пьесаны жаттаудың алғашқы дағдылары. Музыканы тыңдау және аспапта ойнау. Музыкалық ертегілер, оркестрлік топтың аспаптарын тыңдау. Оқытушымен ансамбльде ойнау; музыкалық есте сақтау жадын дамыту.
5-тақырып. Көркемдік-орындаушылық дағдыларды қалыптастыру. Интонациямен, ритммен, динамикамен жұмыс. Эталонды дыбыстар арқылы дыбыс жоғарылығын бақылау; қарапайым ритмикалық суреттер. F [эф], p [пи], cresc [крэщ], dim [дим] нюанстарын орындау, сол қолдың саусақтарына арналған жеңіл жаттығулар.
6-тақырып. Дыбысталу сапасы. Ішектерді баяу қосу, ысқыны ауыстыру. Ысқыны бөлу. Фразаны сауатты аяқтау бойынша жұмыс (дыбыстарды саралау).
7-тақырып. Техникалық тәсілдер. Штрихтар. Деташе, Легато. Үйлестірілген штрихтар. Ысқыны бөлудің алғашқы дағдылары. Ішектерді ауыстыру (біріктіру). Қимылдарды үйлестіру. Бір уақытта ысқы мен саусақты ауыстыру.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает название частей скрипки и смычка, строй скрипки, нотный текст в пределах первой позиции, основы постановки;
2) знает простейшие динамические, штриховые и аппликатурные обозначения;
3) знает переходы смычка со струны на струну, плавное соединение движений смычка в его различных частях;
4) знает простейшие виды штрихов: detache [деташе] целым смычком и его частями; legato [легато] до 4-х нот на смычок; простые комбинации detache [деташе] и legato [легато];
5) знает гаммы и трезвучия в наиболее легких тональностях.62. Программные требования во 2 классе:
1) продолжение работы над постановкой, звуком, интонацией, ритмом, изучение штрихов, ознакомление с настройкой инструмента, расширение музыкальной терминологии, развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы;
2) постановка исполнительского аппарата, владение начальными навыками по организации исполнительского аппарата, дальнейшее развитие технических приемов и укрепление исполнительского аппарата;
3) владение приемом звукоизвлечения "мартле", динамикой звучания, навыками ведения смычка одновременно по двум струнам, навыками исполнения элементарных видов флажолетов, простейших видов двойных нот (в основном с применением открытых струн, владение начальными навыками исполнения в более сложных позициях, двухоктавных мажорных и минорных гамм и трезвучий (арпеджио), начальными навыками по настройке инструмента; начальными навыками чтения нот с листа. работа над гаммами с применением штрихов как отдельно, так и в парной комбинации.
4) воспитание заинтересованного отношения обучающегося к музыкальному исполнению, стремление передачи не только нотного текста, но и настроения музыкального произведения, умение передавать сильное и слабое время в такте, отображать требуемый характер звучания в процессе игры наизусть, совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано, владение навыками музыкально-слуховых представлений, музыкально-образного мышления;
5) освоение 4-5 гамм (мажорных и минорных) и арпеджио трезвучий (с обращениями) в две октавы, 4-5 этюдов, 5-8 пьес, 2 произведения крупной формы.
63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы организации целесообразных игровых движений. Упражнения для инструмента. Упражнения со скрипкой. Упражнения со смычком.
Тема 2. Изучение нотной грамоты. Звукоряд в пределах нотного стана. Знакомство с двумя, тремя позициями. Виды переходов. Принцип переходов в позиции.
Тема 3. Развитие музыкально - слуховых представлений. Понятие о фразе. Строение фразы. Первичные навыки изучения пьес.
Тема 4. Слушание музыки и игра на инструменте.
Тема 5. Формирование художественно – исполнительских навыков. Работа над интонацией, ритмом, динамикой. Работа над интонацией, ритмом, динамикой. Контроль звуковысотности с помощью эталонных звуков; простейшие ритмические рисунки. Способы исполнения нюансов f [эф], p [пи], cresc [крэщ], dim [дим]. Упражнения для пальцев левой руки.
Тема 6. Качество звучания. Плавное соединение струн, смена смычка; распределение смычка. Работа над грамотным завершением фразы (филирование звука).

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңынды білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) скрипка мен ысқының бөліктерінің аталуына, скрипканың құрылымын, бірінші позиция шеңберіндегі ноталық мәтінді, қойылым негіздерін біледі;
2) қарапайым динамикалы,қ штрихтық және аппликатуралық белгілерді біледі;
3) ысқыны ішектен ішекке ауыстыру, оның әртүрлі бөліктерінде ысқылардың қозғалысын баяу қосу;
4) detache [деташе] штрихтарының қарапайым түрлерін толық ысқымен және оның бөліктерімен жүргізуді біледі; әр ысқыға legato [легато] 4 белгіге дейін; detache [деташе] және legato [легато] қарапайым комбинацияларын біледі;
5) анағұрлым жеңіл үндестіліктердегі гаммалар мен үшдыбыстылықты
біледі.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қойылыммен, дыбыспен, ритммен, жұмысты жалғастыру, штрихтарды меңгеру, аспапты күйге келтірумен танысу, музыкалық терминдерді кеңейту, нотаны парақтан оқу дағдыларын және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
2) орындаушылық аппаратты қою, орындаушылық аппаратты ұйымдастыру бойынша алғашқы дағдыларды меңгеру, техникалық тәсілдерді әрі қарай меңгеру және орындаушылық аппаратты бекіту;
3) "мартле" дыбыс шығару тәсілін меңгеру, дыбысталу динамикасын игеру, бір уақытта екі ішекте ысқыны жүргізу дағдыларын, флажолеттердің қарапайым түрлерін меңгеру, қос ноталардың қарапайым түрлерін (негізінен ашық ішектерді пайдаланып, мейлінше жоғары позицияларда ойындау дағдыларын меңгеру, екі октавалы мажорлы және минорлы гаммларды және үшдыбыстылықтарды (арпеджио), аспапты күйге келтірудің алғашқы дағдыларын, нотаны парақтан оқу дағдыларын меңгеру, штрихтарды жеке, сондай ақ жұппен қолдану арқылы гаммалармен жұмыс;
4) білім алушының музыканы орындауға деген қызығушылықтарын тәрбиелеу, тек ноталық мәтінді жеткізу ғана емес, сондай-ақ музыкалық шығарманың көңіл-күйі, тактідегі күшті және әлсіз тұстарын анықтауды, жатқа ойнау кезінде қажетті дыбысталу сипатын көрсету, фортепианомен ансамбльде ойнау дағдыларын жетілдіру, музыкалқы-есту қабілеттерін, музыкалық-бейнелу ойлау дағдыларын меңгеру;
5) 4-5 гамманы (мажорлы және минорлы) және үшдыбыстылық арпеджиосы (айналымдарымен) екі октавада, 4-5 этюдті, 5-8 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы.
63. 2 сыныптағы оқу пәнәні мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мақсатты ойнау қозғалыстарын ұйымдастырудың негізі. Аспапқа арналған жаттығу. Скрипкамен жаттығу. Ысқымен жаттығу.
2-тақырып. Ноталық сауатты меңгеру. Ноталық стан шеңберіндегі дыбыстар қатары. Екі, үш позициямен танысу. Ауысулардың түрлері. Позициялардағы ауысудың қағидаттары.
3-тақырып. Музыкалық-есту қабілеттерін дамыту. Фраза туралы түсінік. Фразаның құрылымы. Пьесаларды жаттаудың алғашқы дағдылары.
4-тақырып. Музыканы тыңдау және аспапта ойнау.
5-тақырып. Көркемдік-орындаушылық дағдыларды қалыптастыру. Интонациямен, ритммен, динамикамен жұмыс. Эталонды дыбыстардың көмегімен жоғары дыбыстылықты бақылау; қарапайым ритмикалық суреттер. f [эф], p [пи], cresc [крэщ], dim [дим] нюанстарын орындау тәсілдері. Сол қолдың саусақтарына арналған жаттығулар.
6-тақырып. Дыбысталу сапасы. Ішектерді баяу қосу, ысқыны ауыстыру; ысқыны бөлу. Фразаны сауатты аяқтау бойынша жұмыс (дыбыстарды филировать ету).

Тема 7. Штрихи. Изучение штрихов detache [деташе], legato [легато] (до 8-ми нот на смычок) и их чередований. Одно- или двухоктавные мажорные и минорные гаммы и арпеджио.
Тема 8. Координация движений. Одновременная смена смычка и пальца.
Тема 9. Двойные ноты. Двойные ноты с использованием открытых струн.
64. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает динамические изменения звука, простейшие виды двойных нот (с применением открытой струны), третью, четвертую позицию, штрихи detache [деташе], legatо [легато], martela [мартеле] их чередование;
2) умеет чисто интонировать, вести смычок одновременно по двум струнам, играть однооктавные гаммы и трезвучия в пределах 1 позиции;
3) владеет начальными навыки чтения нот с листа.
65. Программные требования в 3 классе:
1) развитие скоординированной работы над элементами исполнительской техники, ведением звука и улучшением его качества, комплексное развитие исполнительской техники, дальнейшее освоение штрихов, развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы;
2) постановка исполнительского аппарата, владение начальными навыками по организации исполнительского аппарата, дальнейшее развитие технических приемов и укрепление исполнительского аппарата;
3) знание штрихов "деташе", "легато", "мартле", их чередования, позиций и их смены, владение навыками исполнения двойных нот и несложных аккордов в первой позиции, гамм и трезвучий в отдельных позициях и с применением переходов, хроматических последовательностей, владение начальными навыками (упражнениями) исполнения трели, вибрации, разучивание этюдов, соответствующих способностям и техническим возможностям обучающегося, исполнение этюдов и произведений в сопровождении фортепиано;
4) закрепление умений и навыков исполнения в "характере", формирование образного мышления в процессе работы над произведением, дальнейшее развитие музыкально-ритмического чувства, музыкального мышления, совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано инструментами, обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных концертах;
5) освоение 4-5 гамм (мажорных и минорных), арпеджио (с обращениями) в первой, во второй, третьей позициях и с переходами, 5-6 этюдов на различные виды техники, 5-8 пьес различного характера, 2 произведения крупной формы.
66. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие о форме: простая трехчастная. Понятие о строении музыкального произведения.
Тема 2. Понятие о жанре. Марш, песня, танец.
Тема 3. Изобразительность и выразительность. Элементарные средства выразительности: штрихи, динамические оттенки, темповые изменения.
Тема 4. Формирование практических навыков. Интонирование.
Тема 5. Звукоизвлечение. Работа над качественным звукоизвлечением.
Тема 6. Развитие беглости. Развитие беглости пальцев руки в первой позиции.
Тема 7. Изучение позиций. Смена позиций. Плавное скольжение по грифу при смене позиций.
Тема 8. Двойные ноты. Работа над двойными нотами с использованием открытых струн.
Тема 9. Динамика. Динамические изменения звука.
Тема 10. Штрихи. Изучение штрихов деташе, легато) и их чередований. Начало работы над мартле. Двухоктавные мажорные и минорные гаммы и арпеджио.

7-тақырып. Штрихтар. Detache [деташе], legato [легато] штрихтарын (ысқыға 8 нотаға дейін) және олардың алмасуы. Бір немесе екі октавалы мажорлы және минорлы гаммалар мен арпеджио.
8-тақырып. Қимылдарды үйлестіру. Бір уақытта ысқыны және саусақты ауыстыру.
9-тақырып. Қос ноталар. Ашық ноталарды қолданып қос ноталарды орындау.
64. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңынды білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) динамикалық дыбыстарды, қос ноталардың қарапайым түрлерін (ашық ішекті қолданып), үшінші, төртінші позицияны, detache [деташе], legatо [легато], martela [мартеле] штрихтарын және олардың ауысуларын біледі;
2) таза ырғақтауды, бір уақытта ысқыны екі ішекте жүргізуді, бір октавалы гаммаларды және 1 позиция шеңберіндегі үшдыбыстылықтарды біледі;
3) парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады.
65. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындау техникаларымен жұмысты үйлестіруді дамыту, дыбысты басқару және оның сапасын жақсарту, орындау техникасын кешенді дамыту, алдағы уақытта штрихтарды меңгеру, парақшадан оқу дағдыларын және өз бетінше жұмыс жасауын дамыту;
2) орындау аппаратын қою, орындау аппаратын ұйымдастыру бойынша алғашқы дағдыларды игеру, алдағы уақытта техникалық тәсілдерді дамыту және орындау аппаратын бекіту;
3) "деташе", "легато", "мартле" штрихтарын, олардың ауысуын, позицияларын және олардың кезегін, екілік нотаны және бірінші позициядағы күрделі емес аккродтарды орындау және ауысуды қолдана отырып бөлек позиялардағы үш дыбыстылықты гаммаларды, хроматикалық қайталануларды білу, трели мен вибрацияны орындаудың алғашқы дағдыларын (жаттығумен) игеру, білім алушылардың техникалық мүмкіндіктері және қабілеттеріне сәйкес келетін этюдтарды жаттау, фортепиано сүйемелдеуімен этюдтарды және шығармаларды орындау;
4) "сипаттағы" орындау ептілігі және дағдыларын бекіту, шығармамен жұмыс жасау үрдісінде образдық ойлау сипатын қалыптастыру, алдағы уақытта музыкалық-ырғақтық сезімді, музыкалық ойлауды дамыту, фортепианомен ансамблде ойнау дағдыларын жетілдіру, әртүрлі концерттерде өнер көрсету ерекшеліктерін және тәртіп ережелеріне үйрету;
5) 4-5 гаммаларды (мажорлық және минорлық), арпеджио (үндеумен) бірінші, екінші, үшінші позициясында және ауысуын, техниканың әртүрлі түрлеріндегі 5-6 этюдтарды, әртүрлі сипаттағы 5-8 пьесаларды, көлемді формадағы 2 шығарманы игеру.
66. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Форма туралы түсінік: қарапайым үш бөліктік форма. Музыкалық шығарманың құрылымы туралы түсінік.
2-тақырып. Жанр туралы түсінік. Марш, ән, би.
3-тақырып. Бейнелу және мәнерлеу. Мәнерлеудің қарапайым құралдары: штрихтар, динамикалық бояулар, темптік өзгерулер.
4-тақырып. Практикалық дағдыларды қалыптастыру. Интонациялау.
5-тақырып. Дыбыс шығару. Дыбыс шығарудың сапасымен жұмыс.
6-тақырып. Жүйріктілікті дамыту. Бірінші позициядағы оң қол саусақтарының жүйріктігін дамыту.
7-тақырып. Позицияларды үйрену. Позицияларды ауыстыру. Позицияларды ауыстыру кезінде аспап мойнымен баяу сырғу.
8-тақырып. Қос ноталар. Ашық ішектерді пайдаланып қос ноталармен жұмыс.
9-тақырып. Динамика. Дыбыстың динамикалық өзгеруі.
10-тақырып. Штрихтар. деташе, легато штрихтарын және олардың ауысуын меңгеру. Мартлемен жұмысты бастау. Екі октавалы мажорлы және минорлы гаммалар мен арпеджио.

67. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе:
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи: detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], marcato [маркато], staccato [стаккато], знает первую, вторую, третью позиции, двойные ноты и несложные аккорды в первой позиции, элементарные виды флажолетов, вибрато;
2) умеет чередовать штрихи;
3) исполняет подготовительные упражнения к штриху staccato [стаккато], двойные ноты и аккорды в пределах первой позиции, гаммы двухоктавные с применением переходов;
4) знает подготовительные упражнения к исполнению трели;
5) владеет навыками вибрации;
6) исполняет натуральные флажолеты;
7) умеет читать ноты с листа несложных произведений.
68. Программные требования в 4 классе:
1) освобождение от перенапряжения и зажимов во время игры, работа над ведением звука и улучшением его качества, работа над интонацией, динамикой звучания, ритмом, совершенствование исполнения штрихов, развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы, дальнейшее изучение музыкальной терминологии;
2) постановка исполнительского аппарата, закрепление основного учебно-тренировочного материалом, работа над качеством звука, его интонацией и динамикой посредством исполнения этюдов и пьес напевного характера в медленном темпе;
3) выработка привычки ежедневной игры гамм, знание штрихов "деташе", "легато", "мартле" и их чередования, владение начальными навыками исполнения штриха "стаккато", начальными навыками исполнения в первых трех позициях, в различных видах их смены, исполнения несложных упражнений в более высоких позициях, упражнений и этюдов на технику двойных нот в первой позиции, аккордов, владение навыками исполнения двухоктавных гамм и трезвучий, начальными навыками исполнения трехоктавных гамм и трезвучий, навыками вибрации, чтения нот с листа;
4) Формирование навыков концентрации и распределения музыкального внимания, дальнейшее развитие чувства ритма, музыкального мышления, совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано инструментами, обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных концертах;
5) освоение 4-5 гамм (мажорных и минорных), арпеджио трезвучий (с обращениями) с переходами в позиции, 5-6 этюдов на различные виды техники, 6-8 разнохарактерных пьес; 2 произведения крупной формы.
69. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие о форме. Простая трехчастная форма, вариационная форма.
Тема 2. Понятие о жанре. Использование старинных танцев и народных мелодий в произведениях крупной формы.
Тема 3. Приемы изобразительности в музыке: трели, вибрация, флажолеты, штрихи.
Тема 4. Вибрация. Элементарные навыки вибрации.
Тема 5. Звукоизвлечение. Культура звука. Владение смычком.
Тема 6. Развитие беглости. Развитие техники левой руки.
Тема 7. Технические приемы. Изучение позиций. Плавное соединение позиций.
Тема 8. Двойные ноты. Двойные ноты в первой позиции.
Тема 9. Штрихи. Деташе, легато, мартле и их чередования. Подготовительные упражнения к штриху стаккато.
Тема 10. Изучение двойных нот методом ломаных на примере терций гаммы Ре мажор.

67. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], marcato [маркато], staccato [стаккато] штрихтарын біледі, бірінші, екінші, үшінші позицияларды біледі, қос ноталарды және бірінші позициядағы жеңіл аккордтарды, флажолеттердің қарапайым түрлерін, вибратоны біледі;
2) штрихтарды алмастыра алады;
3) staccato [стаккато] штрихына дайындық жаттығуларды орындайды, бірінші позция шеңберіндегі қос ноталар мен аккордтар, ауысуларды пайдаланып екі октавалы гаммаларды орындауды;
4) трельді орындауға арналған дайындық жаттығуларын біледі;
5) вибрация дағдыларын біледі;
6) табиғи флажолеттерді орындайды;
7) жеңіл шығармалардың ноталарын параққа қарап орындайды.
68. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ойнау кезінде қатты қысылудан және қымтырылудан босану, дыбысты жүргізу және оның сапасын жақсарту бойынша жұмысы, интонация, дыбысталу динамикасы, ритммен жұмыс, штрихтарды орындау техникасын дамыту, музыкалық терминдерді әрі қарай меңгеру;
2) орындаушылық аппаратты қою, негізгі оқу-жаттықтыру материалын бекіту, баяу қарқында әндету сипатындағы этюдтер мен пьесаларды орындау арқылы дыбыс сапасымен, оның интонациясымен және динамикасымен меңгеру;
3) гаммаларды күнделікті ойнау әдетін қалыптастыру, "деташе", "легато", "мартле" штрихтарын және олардың алмасуын білу, "стаккато" штрихын орындаудың алғашқы дағдыларына ие болу, алғашқы үш позицияда орындаудың алғашқы дағдыларын үйрену, олардың әртүрлі ауысулары жоғары позицияларда жеңіл жаттығуларды орындау, бірінші позициядағы қос ноталарға арналған жаттығулар мен этюдтерді орындау, аккордтарды, екі октавалы гаммалар мен үш дыбыстылықты орындау дағдысын, вибрация дағдысын, нотаны парақтан оқу дағдысын меңгеру;
4) зейін қою дағдыларын қалыптастыру және музыкалық зейінді бөлу, ритм сезімін, музыкалық ойлауын әрі қарай жетілдіру, фортепианомен ансамбльде ойнау дағдыларын жетілдіру, әртүрлі концерттерде өнер көрсету кезіндегі өзін ұстау ережелерін және ерекшеліктерін үйрету;
5) 4-5 гамманы (мажорлы және минорлы), үшдыбыстылық арпеджиосы (с обращениями) позициялардың ауысуымен, техниканың әр түріне арналған 5-6 этюдті, 6-8 түрлі сипаттағы пьесаларды; 2 ірі нысанды шығарманы.
69. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Форма туралы түсінік. Қарапайым үш бөліктік форма, варияциялық форма.
2-тақырып. Жанр туралы түсінік. Ірі нысанды шығармаларда екі билер мен халық әндерін қолдану.
3-тақырып. Музыкадағы бейнелеу тәсілдері: трель, вибрация, флажолет, штрихтар.
4-тақырып. Вибрация. Вибрациялаудың қарапайым дағдылары.
5-тақырып. Дыбыс шығару. Дыбыс мәдениеті. Ысқыны меңгеру.
6-тақырып. Жүйріктілікті дамыту. Сол қол техникасын жетілдіру.
7-тақырып. Техникалық тәсілдері. Позицияларды үйрену. Позцияларды баяу қосу.
8-тақырып. Қос ноталар. Бірінші позициядағы қос ноталар.
9-тақырып. Штрихтар. Деташе, легато, мартле және олардың алмасуы. Стаккато штрихына дайындық жаттығулары.
10-тақырып. Ре мажор гаммасы терциясы мысалында сынық тәсілімен қос ноталарды меңгеру.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса:
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи: detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато], упражнения, этюды в двойных нотах, аккорды, двухоктавные гаммы и арпеджио, вибрато;
2) умеет чередование штрихов detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато];
3) применяет переходы второй и третьей позиции в этюдах, пьесах;
4) играет упражнения в четвертой и пятой позициях;
5) исполняет двойные ноты и аккорды в пределах первой позиции, позиционные гаммы, двухоктавные гаммы с применением переходов.
71. Программные требования в 5 классе:
1) совершенствование исполнительской техники, формирование и развитие музыкального слуха, качественного звучания инструмента как одного из важных условий выразительной игры, выработка творческой и физической выносливости;
2) работа над улучшением качества звучания инструмента, окончательное освобождение мышц исполнительного аппарата от перенапряжений и зажимов, работа над ровностью, устойчивостью, интонационной чистотой, работа над динамикой;
3) знание штрихов "деташе", "мартле", "легато", "стаккато", "спиккато", "сотийе", их различных чередований, трехоктавных гамм, трезвучий (с обращениями), владение базовыми навыками техники исполнения двойных нот в первых трех позициях, навыками работы над соединением позиций при исполнении двухголосия, чтения нот с листа;
4) владение начальными навыками исполнения в более высоких позициях, исполнения хроматической гаммы, исполняемой двумя видами аппликатуры – скольжением и чередованием пальцев, отработка основного тренировочного материала: игра всех видов гамм и арпеджио с целью совершенствования качества звука, чистоты интонации, ровности звучания во всех регистрах, динамического разнообразия компонентов исполнения, работа над крупной формой, особенности исполнения концертов, сонат; приобретение концертной манеры игры; накопление разнообразного концертного репертуара, повышение исполнительского мастерства;
4) формирование приемов осмысленного исполнения музыкальных произведений, продолжение работы над интонационной выразительностью и ясностью фразировки, над цельностью исполнения, работа над пониманием содержания исполняемых произведений и умением создавать художественный образ.
5) освоение 4-5 двух-трехоктавных (мажорных и минорных) гамм, трезвучий (с обращениями), 5-7 этюдов, 5-8 пьес, 2 произведения крупной формы.
72. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие о форме. Концерт, вариации, соната.
Тема 2. Приемы изобразительности в музыке. Вибрация, штрихи, трели, динамика, акценты.
Тема 3. Развитие беглости. Беглость пальцев левой руки в пределах 3 позиций.
Тема 4. Звукоизвлечение. Упражнения для правой руки. Культура звука.
Тема 5. Вибрато. Навыки вибрации.
Тема 6. Технические приемы. Изучение первых пяти позиций.

70. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато] штрихтарын, жаттығуларды, қос ноталардағы этюдтерді, аккордтарды, екі октавалы гаммалар мен арпеджионы, вибратоны біледі;
2) detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато] штрихтарын алмастыруды;
3) этюдтерде, пьесаларда екінші және үшінші позициялардың ауысуларын қолданады;
4) төртінші және бесінші позицияларда жаттығуларды орындайды;
5) бірінші позиция шеңберінде қос ноталарды және аккордтарды, ауысуларды қолданып екі октавалы гаммаларды орындайды.
71. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық техниканы жетілдіру, музыкалық есту қабілетін қалыптастыру және жетілдіру, аспаптың сапалы дыбысталуы - мәнерлі ойнаудың маңызды шарты, шығармашылық және физикалық шыдамдылықты тәрбиелеу;
2) аспаптың дыбысталу сапасын жақсарту бойынша жұмысты, бұлшық еттердің қысылулар мен қымтырулардан толық босануы, теңдікпен, тұрақтылықпен, интонациялық тазалықпен, динамикамен жұмыс;
3) "деташе", "мартле", "легато", "стаккато", "спиккато", "сотийе" және олардың ауысуларын білу, үш октавалы гаммалар, үшдыбыстылық (айналымдарымен), алғашқы үш позицияда қос ноталарды орындаудың алғашқы дағдыларын меңгеру, екі дауыспен ән айту кезіндегі позицияларды біріктіру дағдыларымен, нотаны парақтан оқу дағдыларымен жұмыс;
4) жоғары позицияларда орындаудың алғашқы дағдыларын меңгеру, хроматикалық гаммаларды орындау, аппликатураның екі түрімен орындалатын - саусақтардың сырғуы және алмасуы, негізгі жаттықтыру материалын пысықтау: дыбыс сапасын, интонацияның тазалығын, барлық регистрлерде дыбыстылуының тегістілігін, орындау компоненттерінің динамикалық түрлілігін жетілдіру мақсатында барлық гаммалар мен арпеджионы орындау; концерттік ойнау нақышын алу; әртүрлі концерттік репертуарды толықтыру, орындаушылық шеберлікті арттыру;
4) музыкалық шығармаларды түсініп орындау тәсілдерін қалыптастыру, фразировканың екпіндік мәнерлігі және анықтылығымен, орындаудың тұтастығымен жұмыс, орындалатын шығармалардың мазмұнын түсіну бойынша жұмыс және көркемдік бейнені құра білу.
5) 4-4 екі октавалы гаммаларады (мажорлы және минорлы), үшдыбыстылықтарды (айналымдарымен), 5-7 этюдті, 5-8 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы меңгеру.
72. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Форма туралы түсінік. Концерт, вариация, соната.
2-тақырып. Музыкада бейнелеу тәсілдері. Вибрация, штрихтар, трель, динамика, акценттер.
3-тақырып. Жүйріктілікті дамыту. Үшінші позиция шеңберіндегі сол қолдың саусақтарының жүйріктігін дамыту.
4-тақырып. Дыбыс шығару. Оң қолға арналған жаттығу. Дыбыс мәдениеті.
5-тақырып. Вибрато. Вибрациялау дағдылары.
6-тақырып. Техникалық тәсілдер. Алғашқы бес позицияны меңгеру.

Различные виды смены позиций (через открытые струны и путем скольжения на пальце левой руки). Ознакомление с 6 и 7 позициями.
Тема 7. Штрихи. Изучение штрихов деташе, легато, мартле, стаккато и их соединений. Подготовительные упражнения для изучения спиккато и сотийе.
Тема 8. Двойные ноты. Аккорды. Упражнения и этюды в двойных нотах (в 1 позиции).
Тема 9. Хроматизмы. Ознакомление с хроматическим звукорядом.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса:
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи: detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато], sautille [сотийе], spiccato [спиккато], позиции с первой по пятую, двойные ноты, трехоктавные гаммы и трезвучия, хроматический звукоряд;
2) умеет чередовать штрих detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато], sautille [сотийе], spiccato [спиккато];
3) исполняет двойные ноты в первых трех позициях, хроматические последовательности.
74. Программные требования в 6 классе:
1) совершенствование исполнительской техники, работа над личностным отношением к исполнению музыкального произведения на основе всех технических и художественных навыков, полученных в предыдущих классах;
2) постановка исполнительского аппарата работа над улучшением качества звука, его ровностью, устойчивостью, интонационной чистотой, тембром, над динамикой, владение навыками музыкально-образного мышления, техники левой руки при исполнении трелей, различных видов соединений позиций, двойных нот;
3) знание штрихов "деташе", "легато", "мартле", "стаккато", "сотийе", "спиккато", владение стабильными навыками чтения нот с листа, исполнения аккордов, флажолетов, трехоктавных гамм и трезвучий (с обращениями), хроматической гаммы, исполняемой двумя видами аппликатуры – скольжением и чередованием пальцев, умение исполнять технический материал повышенной сложности: секстаккорды, квартсекстаккорды, септаккорды, гаммы двойными нотами: терции, сексты, октавы;
4) продолжение работы над совершенствованием отображения характера исполняемого произведения, умение раскрывать художественный замысел композитора и доносить его до слушателя;
5) освоение 4-5 мажорных и минорных двух-трехоктавных гамм и трезвучий с обращениями, 6-7 этюдов, 6-8 пьес, 2 произведения крупной формы.
75. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие о форме. Ознакомление с элементами полифонии; секвенционное развитие; строение старинной сонаты.
Тема 2. Развитие беглости. Беглость пальцев левой руки в пределах пяти позиций. Изучение трехоктавных гамм, различные виды арпеджио.
Тема 3. Работа над звукоизвлечением. Культура звука; распределение смычка; владение техникой штрихов, их различное сочетание.
Тема 4. Вибрато. Различные приемы вибрации (кистевая, локтевая).
Тема 5. Технические приемы. Освоение более высоких позиций
Штрихи. Деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе, спиккато. Их различные чередования.
Тема 6. Двойные ноты. Двойные ноты в первых трех позициях. Работа над соединением позиций при игре двойными нотами.
Тема 7. Хроматические гаммы. Аппликатура скольжения и чередования пальцев.
Тема 8. Квартовые флажолеты. Ознакомление с приемом игры.

Позицияларды ауыстырудың әртүрлі түрлері (ашық ішектер арқылы немесе сол қолдың саусағында сырғыту арқылы). 6 және 7 позициялармен танысу.
7-тақырып. Штрихтар. Деташе, легато, мартле, стаккато штрихтарын және олардың ауысуларын. Спиккато және сотийеге арналған дайындық жаттығулары.
8-тақырып. Қос ноталар. Аккордтар. Қос ноталардағы жаттығулар мен этюдтер (1 позицияда).
9-тақырып. Хроматизмдер. Хроматикалық дыбыстар қатарымен танысу.
73. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато], sautille [сотийе], spiccato [спиккато] штрихтарын, біріншіден бесіншіге дейінгі позицияны, үш октавалы гамманы және үшдыбыстылықты, хроматикалық дыбыстар қатарын;
2) detache [деташе], legato [легато], martele [мартеле], staccato [стаккато], sautille [сотийе], spiccato [спиккато] ноталарын алмастыра алады;
3) бірінші позициядағы қос ноталарды орындайды, хроматикалық реттілікті.
74. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық техниканы алдыңғы сыныптарда алынған барлық техникалық және көркемдік дағдылар негзінде музыкалық шығарманы орындауға тұлғалық қатынаспен жұмысты жетілдіру;
2) орындаушылық аппаратты қою, дыбыс сапасын, оның тегістігін, төзімділігін, дауыс ырғақтық тазалығын, тембрін, серпінін жетілдіруге бағытталған жұмыс, музыкалық-бейнелі ойлау дағдыларын, құбылған әнді (трель) орындау кезінде сол қол техникасын, позицияларды біріктірудің әртүрлі түрлерін, қосарлы ноталарды меңгеру;
3) "деташе", "легато", "мартле", "стаккато", "сотийе", "спиккато" штрихтарын білу, ноталарды парақтан оқудың тұрақты дағдыларын меңгеру, аккордтарды, флажолеттерді, үш октавалы гаммаларды және үшдыбыстылықты (айналулармен), аппликатураның екі түрімен - сырғану және саусақтарды кезектестірумен орындалатын хроматикалық гаммаларды орындау, жоғары қиындықты техникалық материалды: секстаккордтар, квартсекстаккордтар, септаккордтар, қосарлы ноталармен гаммаларды: терциялар, сексты, октаваларды орындай алу білігі;
4) орындалатын шығарманың сипатын бейнелеуді жетілдірумен жұмыс жалғастырылады, композитордың көркемдік ойын аша білу және оны тыңдаушыларға жеткізе білу білігі;
5) 4-5 мажорлық және минорлық екі-үш октавалы гаммалар мен айналулармен үшдыбыстылықтарды, 6-7 этюдтерді, 6-8 пьесаларды, 2 ірі нысандағы шығармаларды меңгеру.
75. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Форма туралы түсінік. Полифония элементтерімен танысу; секвенциялықты дамыту; ескі сонатаның құрылымы.
2-тақырып. Жүйріктілікті дамыту. Бес позиция шеңберіндегі сол қолдың саусақтарының жүйріктігі. Үш октавалы гаммаларды, арпеджионың түрлерін меңгеру.
3-тақырып. Дыбыс шығарумен жұмыс. Дыбыс мәдениеті; ысқыны бөлу; штрихтар техникасын меңгеру, олардың үйлесуі.
4-тақырып. Вибрато. Вибрацияның түрлері (білек, шынтақ).
5-тақырып. Техникалық тәсілдер. Жоғары позицияларды меңгеру. Штрихтар. Деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе, спиккато. Олардың әртүрлі алмасулары.
6-тақырып. Қос ноталар. Алғашқы үш позициядағы қос ноталар. Қос нотамен ойнау кезіндегі позицияларды қосу бойынша жұмыс.
7-тақырып. Хроматикалық гаммалар. Сырғу аппликатурасы және саусақтарды алмастыру.
8-тақырып. Квартті флажолеттер. Ойнау тәсілдерін меңгеру.

76. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса:
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи: деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе и их соединения, щестую-седьмую позицию, двойные ноты, трехоктавные гаммы, трезвучия с обращениями, хроматическую гамму, квартовые флажолеты;
2) умеет чередовать штрихи деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе;
3) исполняет двойные ноты в первых трех позициях;
4) работает над соединением позиций при исполнении двухголосия;
5) исполняет хроматическую гамму двумя видами аппликатуры скольжением и чередованием пальцев, трехоктавные гаммы и трезвучия (с обращениями).
77. Программные требования в 7 классе:
1) совершенствование исполнительской техники соответствующей художественным требованиям музыкального произведения, освоение приемов выразительности, выработка творческой и физической выносливости, изучение произведений, различных по стилям и жанрам, знание музыкальной терминологии;
2) постановка исполнительского аппарата, работа над качеством звука, интонационной чистотой, тембром, филировкой, вибрато, окончательное освобождение от мышечных зажимов и неудобств, возникающих при игре, работа над выносливостью и способностью исполнять несколько произведений подряд;
3) владение штрихами: "деташе", "легато", "мартле", "стаккато", "сотийе", "спиккато", высокий уровень владения навыками исполнения трех-четырехоктавных гаммам и трезвучий (в подвижном темпе: гаммы до 24 нот легато, трезвучия до 9 нот легато), хроматических гамм, гамм в различных штриховых вариантах, двойными нотами;
4) работа над пьесами различного характера, стиля и жанра (в том числе произведениями крупной формы), развитие сознательного отношения и ясного представления о художественной цели, которой служат освоенные технические приемы, понимание содержания исполняемых произведений, выработка личностного отношения к исполняемым произведениям, собственной исполнительской концепции;
5) освоение 5-6 мажорных и минорных гамм, трезвучий с обращениями, гаммы двойными нотами (терции, сексты, октавы), хроматические гаммы, 7-8 этюдов, 6-8 пьес, 2-3 произведения крупной формы.
78. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие о форме. Работу над полифонией. Старинные сонаты. Работа над кантиленой.
Тема 2. Развитие техники левой руки. Беглость, трель, различные виды соединения позиций, двойные ноты. Изучение трехоктавных гамм и трезвучий Владение грифом в пределах четырех позиций.
Тема 3. Работа над звукоизвлечением. Культура звука, голосоведение, распределение смычка, владение техникой штрихов, их различное сочетание.
Тема 4. Вибрато. Различные приемы вибрации (кистевая, локтевая).
Тема 5. Освоение более высоких позиций (до VII позиции). Штрихи. Деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе, спиккато, их различные чередования. Глиссандо, рикошет.
Тема 6. Двойные ноты. Гаммы в двойных нотах: октавы, сексты, терции.
Тема 7. Хроматические гаммы. Аппликатура скольжения и чередования пальцев.
Тема 8. Аккорды, флажолеты. Ознакомление с приемом игры.

76. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе штрихтарын және олардың алмасуларын, алтыншы-жетінші позицияны, қос ноталарды, үш октавалы гаммаларды, айналымдарымен үшдыбыстылықты, хроматикалық гаммаларды, кварттік флажолеттерді біледі;
2) деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе штрихтарын біледі;
3) алғашқы үш позицияда қос ноталарды орындауды біледі;
4) екі дауыспен орындау кезінде позицияларды біріктіру бойынша жұмысты біледі;
5) аппликатураны екі түрімен, саусақтардың сырғуымен және алмасуымен хроматикалық гаммаларды, үш октавалы гаммаларды және үшдыбыстылықты (айналымдарымен) орындайды.
77. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығарманың көркемдік талабына сәйкес келетін орындаушылық техникасын жетілдіру, мәнерлілік тәсілдерін меңгеру, шығармашылық және физикалық төзімділікті қалыптастыру, стилдері және жанрлары бойынша әртүрлі шығармаларды үйрену, музыкалық терминдерді меңгеру;
2) орындаушылық аппаратты қою, дыбыс сапасымен, интонациялық тазалықпен, тембрмен, филировкамен, вибратомен жұмыс, ойнау кезінде бұлшық ет қысылулары мен кедергілерден толығымен босану, шыдамдылықпен және бірнеше шығармаларды қатарынан орындау қабілетімен жұмыс;
3) "деташе", "легато", "мартле", "стаккато", "сотийе", "спиккато" штрихтарын меңгеру, үш-төрт октавалы гаммаларды және үшдыбыстылықтарды (қозғалмалы қарқында: легатоның 24 нотасына дейін гаммалар, легатоның 9 нотасына дейін үшдыбыстылықтар), хроматикалық гаммаларды, әртүрлі штрихты нұсқалардағы, қосарлы ноталармен гаммаларды орындау дағдыларын жоғары деңгейде меңгеру;
4) әртүрлі сипаттағы, стильдегі және жанрдағы пьесалармен (соның ішінде ірі нысандағы шығармалармен) жұмыс, меңгерілген техникалық тәсілдер қызмет атқаратын көркемдік мақсат туралы саналы қатынасты және анық елестетуді дамыту, орындалатын шығарманың мазмұнын түсіну, орындалатын шығармаларға, өзіндік орындаушылық концепцияға тұлғалық қатынасты қалыптастыру;
5) 5-6 мажорлық және минорлық гаммаларды, айналуларымен үшдыбыстылықтарды, қосарлы ноталармен гаммаларды (терциялар, сексты, октавалар), хроматикалық гаммаларды, 7-8 этюдтерді, 6-8 пьесаларды, 2-3 ірі нысандағы шығармаларды меңгеру.
78. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Форма туралы түсінік. Полифониямен жұмыс. Көне сонаталар. Кантиленамен жұмыс.
2-тақырып. Сол қолдың техникасын дамыту. Жүйріктілік, трель, позицияларды қосудың әртүрлі түрлері, қос ноталар. Үш октавалы гаммалар мен үшдыбыстылықты меңгеру. Төрт позиция шеңберінде аспаптың мойнын меңгеру.
3-тақырып. Дыбыс шығарумен жұмыс. Дыбыс, дауысты жүргізу мәдениеті, ысқыны бөлу, штрих техникасын игеру, олардың әртүрлі үйлестірілуі.
4-тақырып. Вибрато. Вибрацияның түрлері (буындық, шынтақтық).
5-тақырып. Жоғары позицияларды меңгеру (жетінші позицияға дейін). Штрих. Деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе, спиккато, олардың әртүрлі алмасулары. Глиссандо, рикошет.
6-тақырып. Қос ноталар. Қос ноталардағы гаммалар: октавалар, секст, терция.
7-тақырып. Хроматикалық гаммалар. Аппликатура. Саусақтардың сырғу және алмасу аппликатурасы.
8-тақырып. Аккордтар, флажолеттер. Ойнау тәсілдерімен меңгеру.

Тема 9. Работа над игрой гамм дойными нотами (сексты, терции, октавы) по 2 и 4 ноты на одно движение смычка.
79. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса:
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи: деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе и их соединения, двойные ноты, трехоктавные гаммы, трезвучия с обращениями, гаммы в двойных нотах, хроматическую гамму;
2) владеет техникой левой руки (трели, различные виды соединений позиций, двойные ноты);
3) исполняет аккорды, флажолеты, гаммы и трезвучия, хроматическую гамму.
80. Программные требования в 8-9 классах:
1) совершенствование техники исполнения гамм, упражнений и этюдов повышенной сложности, изучение произведений, различных по стилям и жанрам; владение комплексом средств музыкально-исполнительского уровня;
2) постановка исполнительского аппарата, работа над качеством звука, интонационной чистотой, тембром, филировкой, вибрато.
3) владение штрихами: "деташе", "легато", "мартле", "стаккато", "сотийе", "спиккато", высокий уровень владения навыками исполнения трех-четырехоктавных гаммам и трезвучий (в подвижном темпе: гаммы до 24 нот легато, трезвучия до 9 нот легато), хроматических гамм, гамм в различных штриховых вариантах, двойными нотами;
4) музыкально-художественные задачи, работа над пьесами различного характера, стиля и жанра;
5) освоение 5-6 мажорных и минорных гамм, трезвучий с обращениями, гаммы двойными нотами (терции, сексты, октавы), фингерированными октавами, децимами, хроматические гаммы, 5-7 этюдов, 6-8 пьес, 2-3 произведения крупной формы.
81. Содержание учебного предмета в 8-9 классах.
Тематическое планирование.
Тема 1. Произведения крупной формы. Работа над фразировкой – дальнейшее освоение основных приемов реализации знаков нюансировки. Продолжение работы над полифонией, старинными сонатами. Работа над кантиленой.
Тема 2. Формирование практических навыков. Культура звука, голосоведение. Техника штрихов. Приемы вибрации.
Тема 3. Хроматические гаммы. Различные приемы исполнения хроматизмов.
Тема 4. Трехоктавные гаммы и арпеджио. Трехоктавные гаммы и арпеджио в подвижном темпе.
82. Ожидаемые результаты освоения Программы 8-9 классах:
К концу обучения в 8-9 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи: деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе и их соединения, трехоктавные гаммы, трезвучия, хроматическую гамму, гаммы в двойных нотах;
2) умеет исполнять трехоктавные гаммы и арпеджио в подвижном темпе: гаммы до 12 нот легато, арпеджио до 9 нот легато на смычок, аккорды, флажолеты, хроматическую гамму двумя видами аппликатуры, гаммы двойными нотами (терции, сексты, октавы);

9-тақырып. Қос ноталармен гамманы ойнау бойынша жұмыс (сексталар, терция, октавалар), ысқының бір қимылына 2 және 4 нотадан.
79. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер:
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе штрихтарын және олардың қосылуларын, қос ноталарды, үш октавалы гаммаларды, айналымдарымен үшдыбыстылықтарды, қос нотадағы гаммаларды, хроматикалық гаммаларды біледі;
2) сол қол техникасын біледі (трели, позициялардың әр түрлі қосылуларын, қос ноталарды);
3) аккордтарды, флажолеттерді, гаммаларды және үшдыбыстылықтарды, хроматикалық гаммаларды орындайды.
80. 8-9 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) гаммаларды, жаттығуларды, этюдтерді орындау техникасын жетілдіру, стилі және жанры түрлі шығармаларды үйрену, музыкалық-орындаушылық деңгейдің құралдар кешінін меңгеру;
2) орындаушылық аппаратты қою, дыбыс сапасымен, интонациямен, тембрмен, филировкамен, вибратомен жұмыс.
3) "деташе", "легато", "мартле", "стаккато", "сотийе", "спиккато", штрихтарын меңгеру, үш-төрт октавалы гаммалар мен үшдыбыстылықты (жылдам қарқында: 24 нотаға дейінгі гамма, легато 9 нотаға дейінгі үшдыбыстылық), хроматикалық гаммаларды, әртүрлі штрихтық нұсқалардағы гаммаларды, қос ноталарды меңгеру;
4) музыкалық-көркемдік бейнелер, әртүрлі сипаттағы, стильдегі және жанрдағы пьесалармен жұмыс;
5) 5-6 мажорлы және минорлы гаммаларды, үшдыбыстылықтарды айналымдарымен, қос ноталармен гаммаларды (терции, сексты, октавы), фингерирленген октавалармен, децималармен, хроматикалық гаммалар, 5-7 этюдті, 6-8 пьесаны, 2-3 ірі нысанды шығармаларды меңгеру.
81. 8-9 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ірі нысанды шығарма. Фразировкамен жұмыс - нюансировка заңдылықтарын іске асырудың негізгі тәсілдерін әрі қарай меңгеру.
2-тақырып. Пластикалық дағдыларды қалыптастыру. Дыбыс, дауыс жүргізу мәдениеті. Штрих техникасы. Вибрациялау тәсілі.
3-тақырып. Хроматикалық гаммалар. Хроматизмдерді орындаудың әртүрлі тәсілдері.
4-тақырып. Үш октавалы гаммалар мен арпеджио. Жылдам қарқындағы үш октавалы гаммалар мен арпеджио.
82. 8-9 сыныптарының Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер:
8-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе штрихтарын және олардың қосылуларын, қос ноталарды, үш октавалы гаммларды, айналымдарымен үшдыбыстылықтарды, қос нотадағы гаммаларды, хроматикалық гаммаларды біледі;
2) жылдам қарқында үш октавалы гаммаларды және арпеджиоларды орындауды біледі: легатоның 12 нотасына дейінгі гаммалар, ысқыға легатоның 9 нотаға дейінгі арпеджионы, аккордтарды, флажолеттерді, аппликатураның екі түрімен хроматикалық гаммаларды, қос ноталармен гаммаларды (терции, сексты, октавы) орындайды;

3) самостоятельно разбирает доступный по трудности репертуар;
4) определяет в общих чертах музыкальную форму произведения, стилевую и жанровую принадлежность произведений;
5) умеет давать характеристику исполняемым произведениям;
6) самостоятельно подбирает на скрипке запомнившиеся мелодии;
7) исполняет выученные произведения с достаточным артистизмом и техническим совершенством.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
83. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
84. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, технического зачета, экзамена, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во второй четверти: контрольная работа (2 пьесы смычком или на пиццикато); в третьей четверти: академический концерт (гамма, 2 этюда, пьеса); в четвертой четверти: технический зачет (3 разнохарактерных пьесы или пьеса развернутого плана (вариации);
2) 2 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); во второй четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда пьеса); в третьей четверти: академический концерт (2 пьесы); в четвертой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, пьеса, произведение крупной формы);
3) 3 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); во второй четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда пьеса); в третьей четверти: академический концерт (2 пьесы); в четвертой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, пьеса, произведение крупной формы);
4) 4 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); во второй четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда пьеса); в третьей четверти: академический концерт (2 пьесы); в четвертой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, пьеса, произведение крупной формы);
5) 5 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда, пьеса); во второй четверти: академический концерт (этюд, 2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого плана (вариации); в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); в четвертой четверти: выпускной экзамен (гамма, арпеджио, штрихи, пьеса, произведение крупной формы (концерт 1-2 части, или соната 1-2 части);

3) қиындығы жағынан қолжетімді репертуарды өз беттерінше талдайды;
4) жалпы музыкалық шығарманың формасын, шығарманың стилі мен жанрын анықтай алады;
5) орындалатын шығармаларға сипаттама бере алады;
6) есінде қалған әуендерді өз бетінше скрипкада тереді;
7) жаттаған шығармаларын жеткілікті әртістікпен және техникалық жетілдірілген деңгейде орындайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
83. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
84. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау бақылау жұмысы, техникалық сынақ, емтихан түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ысқымен немесе пиццикатода 2 пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (гамма, 2 этюд, пьеса); төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (әртүрлі сипаттағы 3 пьеса немесе кеңейтілген тұрғыдағы пьеса (вариациялар);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); екінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); үшінші тоқсанда: академиялық концерт (2 пьеса); төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар,пьеса, ірі нысанды шығарма);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); екінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); үшінші тоқсанда: академиялық концерт (2 пьеса); төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар,пьеса, ірі формадағы шығарма);
4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); екінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); үшінші тоқсанда: академиялық концерт (2 пьеса); төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар,пьеса, ірі формадағы шығарма);
5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (2 этюд, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген тұрғыдағы пьеса (вариация); үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (гамма, арпеджио, штрихтар, пьеса, ірі формадағы шығарма (1-2 бөлім концерт немесе 1-2 бөлім соната));

6) 6 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда, пьеса); во второй четверти: академический концерт (этюд, 2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого плана (вариации); в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); в четвертой четверти: экзамен (гамма, арпеджио, штрихи, пьеса, произведение крупной формы (концерт 1-2 части, или соната 1-2 части);
7) 7 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда, пьеса); во второй четверти: академический концерт (этюд, 2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого плана (вариации); в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); в четвертой четверти: выпускной экзамен (гамма (арпеджио), этюд, пьеса виртуозного характера, пьеса кантиленного характера, пьеса композиторов Казахстана, произведение крупной формы.
8) 8 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда, пьеса); во второй четверти: академический концерт (этюд, 2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого плана (вариации); в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); в четвертой четверти: экзамен (гамма, арпеджио, штрихи, этюд, виртуозная пьеса, пьеса кантиленного характера, пьеса композиторов Казахстана, концерт первой или второй-третьей части);
9) 9 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда, пьеса); во второй четверти: академический концерт (этюд, 2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого плана (вариации); в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); в четвертой четверти: выпускной экзамен (гамма, арпеджио, штрихи, этюд, виртуозная пьеса, пьеса кантиленного характера, пьеса композиторов Казахстана, концерт первой или второй-третьей части).
85. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;
3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
86. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – демонстрация комплекса музыкально-исполнительских достижений на данном этапе, грамотное и выразительное исполнение программы, отличная интонация, хорошее звучание и развитый инструментализм;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное и выразительное исполнение программы, хорошая интонация, хорошее звучание, достаточно развитый инструментализм, недостаточная музыкальная выразительность или несколько отстает техническое развитие обучающегося;

6) 6 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (этюд, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген тұрғыдағы пьеса (вариация); үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); төртінші тоқсанда: емтихан (гамма, арпеджио, штрихтар, пьеса, ірі формадағы шығарма (1-2 бөлім концерт немесе 1-2 бөлім соната));
7) 7 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (этюд, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген тұрғыдағы пьеса (вариация); үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (гамма (арпеджио), этюд, виртуозды сипатындағы пьеса, кантилендік сипаттағы пьеса, Қазақстан композиторларының пьесасы, ірі нысанды шығарма);
8) 8 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (этюд, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген тұрғыдағы пьеса (вариация); үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); төртінші тоқсанда: емтихан (гамма, арпеджио, штрихтар,этюд, виртуозды пьеса, кантилендік сипаттағы пьеса, Қазақстан композиторларының пьесасы,бірінші немесе екінші-үшінші бөлім концерті);
9) 9 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд, пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (этюд, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген тұрғыдағы пьеса (вариация); үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд); төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (гамма, арпеджио, штрихтар,этюд, виртуозды пьеса, кантилендік сипаттағы пьеса, Қазақстан композиторларының пьесасы,бірінші немесе екінші-үшінші бөлім концерті).
85. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) көркем бейнені толық және сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
86. Бағалау өлшемшарттары:
1) 5 "өте жақсы" бағасы - осы кезеңде музыкалық-орындаушылық жетістіктердің кешенін көрсету, бағдарламаны сауатты және мәнерлі орындау, интонациясы жақсы, жақсы дыбыстайды және аспапта ойнау қабілетін дамыған;
2) 4 "жақсы" бағасы - бағдарламаны сауатты және мәнерлі орындауы, интонациясы жақсы, дыбысталуы жақсы, аспапта оайнау қабілеті жақсы дамыған, музыкалық мәнерлігі жеткіліксіз немесе білім алушының техникалық дамыу сәл артта қалуда;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное исполнение программы, недостаточное техническое развитие и слабое овладение инструментальными навыками для качественного исполнения программы, отсутствие понимания стиля исполняемых произведений, маловыразительное звучание, наличие интонационных проблем;
2) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие инструментальных навыков, бессмысленное исполнение, нечистая интонация, отсутствие перспектив дальнейшего обучения на инструменте;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 13
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Баян" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Баян" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения по предмету "Баян".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения от темпа (замедления или ускорения), не обозначаемые в нотах и обусловливающие выразительность музыкального исполнения;
2) артикуля́ция (расчленяю, членораздельно произношу) – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
3) вибрато – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения;
4) лад – одно из главных понятий русской музыкальной науки, центральное понятие в учении о гармонии;
5) октава – интервал в восемь ступеней и шесть тонов;
6) ритм – организация музыки во времени;
7) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель Программы: создание условий для формирования практических умений и навыков игры на баяне.
4. Задачи Программы:
1) формирование навыков игры на баяне;
2) приобретение знаний в области музыкальной грамоты;
3) приобретение знаний в области истории музыкальной культуры и народного творчества;
4) формирование основных понятий о музыкальных стилях и жанрах;
5) овладение системой знаний, умений и способов музыкальной деятельности, обеспечивающих в своей совокупности базу для дальнейшего самостоятельного общения с музыкой, музыкального самообразования и самовоспитания;
6) развитие музыкального слуха, памяти, чувства ритма, внимания, мышления, воображения;

3) 3 "қанағаттанарлық" бағасы - бағдарламаны формалды орындауы, техникалық дамуы жеткіліксіз және бағдарламаны сапалы орындау үшін аспапта ойнау дағдысын меңгеруі әлсіз, орындалатын шығармалардың стилін түсінбейді, орындау мәнері төмен, интонациялық қателіктерінің болуы;
4) 2 "қанағаттанарлық" бағасы - аспапта ойнау дағдыларының болмауы, мағынасыз ойнау, интонациясының таза болмауы, аспапта әрі қарай ойнаудың келешегі жоқ;
5) сынақ (бағасыз) - орындау оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
13-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Баян" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Баян" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Баян" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - темптен сәл ауытқу (бәсеңдету немесе жылдамдату), ноталарда белгіленбейді және музыкалық орындау мәнерлігіне шартталады;
2) артикуляция (бөлемін, бөліп-бөліп айтамын) - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың қатарын ретпен орындау тәсілі;
3) вибрато - музыкалық дыбыстың немесе ән салу жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі;
4) лад - орыс музыка ғылымындағы негізгі түсініктердің бірі, гармония туралы басты түсінік;
5) октава - сегіз сатылы және алты тонды арақашықтық;
6) ритм - уақыт бойынша музыканы ұйымдастыру;
7) штрих - дыбыс құраушы ноталарды, ноталар тобын орындау (тәсілі және әдісі) амалы.
3. Бағдарламаның мақсаты: баянда ойнаудың практикалық білігі мен дағдыларын қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) баянда ойнау дағдыларын қалыптастыру;
2) музыкалық сауаттылық саласында білім алу;
3) музыкалық мәдениет және халық шығармашылығының тарихы саласында білім алу;
4) музыкалық стильдер және жанрлар туралы негізгі түсініктерді қалыптастыру;
5) өз жиынтығында әрі қарайғы музыкалық өзін-өзі жетілдіру және өзін-өзі тәрбиелеу, музыкамен өз бетінше қарым-қатынас жасау үшін базаны қамтамасыз ететін музыкалық қызметтің білім, білік және тәсілдерінің жүйесін иелену;
6) музыкалық есту қабілетін, жадын, ырғақ сезімдерін, зейінді, ойлауды, елестетуді дамыту;

7) развитие творческих способностей, умений сравнивать, сопоставлять, обобщать;
8) расширение кругозора, систематическое накопление музыкальных знаний, исполнительских умений и навыков;
9) воспитание музыкального и исполнительского вкуса;
10) духовное, нравственное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание путем познания музыкального искусства.
5. Срок освоения Программы – семь лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на баяне, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на баяне, научиться исполнять обработки казахских, русских, народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
13. Программа создает условия для овладения приемами игры на баяне в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.

7) шығармашылық қабілеттерді, салыстыру, жалпылау білігін дамыту;
8) ой-өрісін кеңейту, музыкалық білімдерді, орындаушылық біліктер мен дағдыларды жүйелі жинақтау;
9) музыкалық және орындаушылық талғамды тәрбиелеу;
10) музыкалық өнерді тану арқылы рухани, адамгершілік, эстетикалық, патриоттық, интернационалдық тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - жеті жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған білім алушылар үшін, ата-аналар немесе олардың орнын басатын тұлғалардың өтініші бойынша оқыту мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың баянда ойнаудың білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызметтің тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық лексиканы және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама баянда ойнау техникаларын меңгеруді, қазақ, орыс, халық әуендерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармаларды орындауды үйренуді қалайтын балаларды оқыту үшін арналған.
13. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарайғы тәжірибелік қызметі үшін қажетті баянда ойнау тәсілдерін меңгеру үшін жағдай жасайды.

56. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
57. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
58. Межпредметные связи предмета "Баян" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
59. Программные требования в подготовительном классе:
1) закладываются первоначальные основы исполнительских умений и навыков, формируются правильные исполнительские установки и ощущения, обучающийся знакомится с краткой историей возникновения баяна, устройством инструмента, строением его правой и левой клавиатур, правилами посадки и постановки рук, основами звукоизвлечения;
2) в процессе освоения элементарных навыков исполнительской техники обучающийся знакомится с записью нотных знаков, их соотнесение с реальным звучанием инструмента, усваивает основы нотной грамоты;
3) обучающийся осваивает 10 различных музыкальных произведений (детские попевки и песни, обработки народных песен, простые пьесы).
60. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Краткая история возникновения баяна. Устройство инструмента. Уход за инструментом
Тема 2. Основы посадки, постановки игрового аппарата.
Тема 3. Постановка левой и правой рук на инструменте.
Тема 4. Формирование предварительных игровых навыков без инструмента. Упражнения для развития свободы двигательного аппарата.
Тема 5. Освоение и развитие исполнительских навыков игры на баяне
Принципы звукоизвлечения на баяне.
Тема 6. Техника ведения меха. Грамотная смена направления движений меха, филировка звука
Тема 7. Освоение туше "нажим".
Тема 8. Работа по формированию элементарных музыкально-слуховых представлений.
Прослушивание музыкальных примеров и просмотр видеозаписей баянного исполнительства. Воспитание музыкального вкуса и интереса к инструментальной музыке.
Тема 9. Развитие различных видов музыкального слуха на основе изучаемого практического материала. Формирование и развитие ритмического чувства, простейшие ритмы в речи и в музыке. Ритмические упражнения.
Тема 10. Освоение музыкальной грамоты на основе доступного материала. Знакомство с музыкальными терминами.
Тема 11. Анализ музыки. Практические задачи по определению образа, характера музыки, изучение доступных средств выразительности для достижения определенного характера звучания музыки.
Тема 12. Игра в ансамбле с педагогом.
Тема 13. Развитие творческого мышления при помощи подбора мелодий по слуху, сочинения песен на стихи, сочинение окончаний фраз и предложений, рисования музыкального образа. Выполнение практических заданий, развивающих музыкальное воображение.

56. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
57. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
58. "Баян" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
59. Даярлық сыныбындағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық біліктердің және дағдылардың бастапқы негіздері салынады, дұрыс орындаушылық нұсқаулар мен сезінулер қалыптасады, білім алушы баянның пайда болуының қысқаша тарихымен, аспап құралғысымен, оның оң жақ және сол жақ клавиатурасының құрылымымен, қолдың орнатылуы мен қойылуымен, дыбыс шығару негіздерімен танысады;
2) білім алушы орындаушылық техникасының қарапайым дағдыларын меңгеру процесінде ноталық белгілердің жазбасымен, олардың аспаптың шынайы дыбысталуының қатынасымен танысады, ноталық сауаттың негіздерін меңгереді;
3) білім алушы түрлі 10 музыкалық шығарманы (балаларға арналған әуендер мен әндерді, халық әндерінің өңдеулерін, қарапайым пьесаларды) меңгереді.
60. Даярлық сыныбындағы оқу пәнінің мазмұны:
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық аспаппен танысу. Баян аспабы шығуының қысқаша тарихы.Аспаптың құрылымы. Аспапты күту.
2-тақырып. Отырғызу, ойын аппаратын қою негіздері.
3-тақырып. Сол және оң қолмен аспапты ұстау.
4-тақырып. Аспапсыз алдын-ала ойын дағдыларын қалыптастыру. Қозғалыс аппаратының еркіндігін дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Баянда ойындаудың орындаушылық дағдыларын меңгеру және дамыту. Баян аспабында дыбыс шығару қағидаттары.
6-тақырып. Баянның көрігін (меха) қарау техникасы. Көрік қозғалысы бағыттарын сауатты ауыстыру, дыбысты тартымды жеңілдету (филировка).
7-тақырып. "Басу" тушесін меңгеру.
8-тақырып. Қарапайым музыкалық-есту ұғымын қалыптастыру бойынша жұмыс.
Баянда орындаудың бейнежазбаларын көру және музыкалық үлгі-нұсқаларды тыңдау. Музыкалық талғам мен музыкалық аспапақа деген қызығушылықты тәрбиелеу.
9-тақырып. Оқытылып жатқан практикалық материалдар негізінде музыкалық естудің түрлерін дамыту Ырғақ сезімді қалыптастыру және дамыту, сөз бен музыкадағы қарапайым ырғақтар. Ырғақтық жаттығулар.
10-тақырып. Қолжетімді материалдар негізінде музыкалық сауаттылықты игеру. Музыкалық терминдермен танысу.
11-тақырып. Музыканы талдау. Музыка бейнесі, сипатын анықтау бойынша практикалық міндеттер, сонымен қатар музыканың дыбыстық сипатын анықтауға қол жеткізу үшін қолжетімді көркемдік мәнерлілік құралдарын зерделеу.
12-тақырып. Педагогпен бірге ансамбльде ойнау.
13-тақырып. Есту қабілеті, өлеңге ән шығару, фразалар мен ұсыныстардың соңын аяқтау, музыкалық бейнені салу бойынша әуенді таңдау көмегімен шығармашылық ойлауын дамыту. Музыкалық елестетуді дамытуға арналған практикалық тапсырмаларды орындау.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает устройство инструмента;
2) владеет первоначальными музыкально-теоретическими знаниями;
3) владеет навыками постановки рук, инструмента, посадки за инструментом;
4) владеет начальными навыками игры на баяне.
62. Программные требования в 1 классе:
1) продолжается работа по закреплению исполнительских умений и навыков, формированию и развитию правильных исполнительских установок и ощущений, расширяются знания об истории возникновения баяна, устройстве инструмента, закрепляются начальные навыки освоения клавиатур инструмента, продолжается усвоение правил посадки и постановки игрового аппарата, особенностей звукоизвлечения на баяне;
2) обучающийся осваивает 10 различных музыкальных произведений, на основе практического материала обучающийся учится определять общую характеристику исполняемых пьес, различать характер музыки, играть осмысленно и выразительно простые пьески и песни, приобретает необходимые исполнительские навыки игры.
63. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные способы звукоизвлечения;
2) осваивает нотную грамоту;
3) владеет основными приемами аккомпанемента при игре на готовом баяне (мягкое чередование баса и аккорда);
4) осваивает навыки управления мехом;
5) знает основные уровни динамического звучания (форте, пиано);
6) знает динамические оттенки музыки;
7) владеет первоначальными навыками игры в ансамбле;
8) знает минорный лад на практическом материале, тембровые возможности инструмента, регистровые обозначения;
9) исполняет простые по содержанию и форме пьесы, песни с минимальным тематическим развитием и ясной художественной образностью;
10) овладевает навыками чтения нот с листа в игре каждой рукой отдельно и двумя руками.
64. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается развитие музыкально-творческих способностей обучающегося (музыкальный слух, внимание, мышление, память), приобретенных исполнительских технических навыков, совершенствуются знания основ музыкальной грамоты, освоение профессиональной терминологии (темп, динамика, знаки альтерации), развивается ориентация в звуковысотных и временных особенностей мелодии;
2) продолжается планомерная и систематичная работа по дальнейшей стабилизации посадки и постановки исполнительского аппарата, координации движений рук, совершенствованию навыков ведения меха и смены направлений его движения, осуществлению контроля над свободой исполнительского аппарата;

61. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспаптың құрылысын біледі;
2) алғашқы музыкалық-теориялық білімді меңгереді;
3) қолды, аспапты қою, аспапты ұстап дұрыс отыру дағдыларын біледі;
4) баянда ойнаудың алғашқы дағдыларына ие болады.
62. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық біліктер мен дағдыларды бекіту, дұрыс орындаушылық тұғыр мен сезімдерді қалыптастыру және дамыту жұмыстары жалғастырылады, баян аспабының шығу тарихы, аспаптың құрылысы туралы білімдері толықтырылады, аспап пернетақтасын меңгерудің бастапқы дағдылары бекітіледі, ойын аппаратының дұрыс орналастырылуы мен қойылуын игеру, баяннан дыбысты шығару ерекшелігі жалғастырылады;
2) білім алушы 10 әр түрлі музыкалық туындыларды меңгереді, практикалық материалдар негізінде білім алушылар орындалатын пьесалардың жалпы сипаттамасын анықтауға, музыканың мінездемесін айыра алуына, қарапайым шағын пьесалар мен әндерді мағынасына жете отырып және көркемдеп ойнай алуы, ойнаудың қажетті орындаушылық дағдыларын игереді.
63. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дыбыс шығарудың негізгі тәсілдерін біледі;
2) ноталық сауатты меңгереді;
3) дайын баянда ойнауда сүйемелдеудің негізгі тәсілдерін меңгеру (бас пен аккордты жұмсақтап кезектестіру);
4) көрікті басқару дағдыларын меңгереді;
5) серпінді дыбыстаудың негізгі деңгейлерін (форте, пиано)біледі;
6) музыканың динамикалық реңктерін біледі;
7) ансамбльде ойнаудың бастапқы дағдыларын меңгереді;
8) практикалық материалда минорлық ладты, аспаптың тембрлік мүмкіндіктерін, тіркеудегі шартты белгілерді біледі;
9) мазмұны және нысаны қарапайым пьесаларды, кішігірім тақырыптық дамуымен және көркемдік бейнесі айқын әндерді орындайды;
10) әрбір қолмен жеке және екі қолмен ойнау кезінде парақтан ноталарды оқу дағдыларын меңгереді
64. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының музыкалық-шығармашылық мүмкіндіктерін (музыкалық есту қабілеті, зейін, ойлау, жады), алынған орындаушылық техникалық дағдыларды дамыту жалғастырылады, музыкалық сауаттылық негіздерінен білімін жетілдіреді, кәсіби терминологияны меңгеру (альтерлеудің қарқыны, серпіні, таңбалары), жоғары дыбыстау бағдары және әуеннің уақытша ерекшеліктері дамытылады;
2) орындаушылық аппаратының орналасуы мен қойылуын тұрақтандыру, қол қозғалыстарын үйлестіру, көрікті жүргізу дағдыларын және оның қозғалыс бағыттарын ауыстыруды жетілдіру, орындаушылық аппараттың еркіндігіне бақылауды іске асыру бойынша жұмыстар одан әрі қарай жалғастырылады;

3) продолжается тщательная работа над качеством звукоизвлечения и формированием культуры звука на основе изучения пьес кантиленного характера, дальнейшее освоение мажорных гамм двумя руками в две октавы различными штрихами, длинных мажорных арпеджио, коротких арпеджио различными штрихами и трехзвучных аккордов двумя руками одновременно, освоение более сложных приемов звукоизвлечения и штрихов (портаменто, акцент), дальнейшее развитие чувства лада, метра, ритма, темпа;
4) обучающийся осваивает 8-10 различных музыкальных произведений: детские песни, народные песни, танцы, этюды, ансамбли.
65. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Закрепление знаний по истории возникновения баяна и устройству инструмента.
Тема 2. Закрепление основ посадки, постановки рук, полученных в подготовительном классе. Применение специальных упражнений для развития свободы двигательного аппарата.
Тема 3. Развитие техники звукоизвлечения на баяне.
Тема 4. Работа над грамотной сменой направления движений меха, филировкой звука.
Тема 5. Освоение различных видов туше.
Тема 6. Дальнейшая работа по развитию музыкально – слуховых представлений.
Тема 7. Развитие чувства ритма на основе практического материала. Применение ритмических упражнений.
Тема 8. Изучение музыкальной грамоты на основе практического материала. Ознакомление с различными музыкальными терминами.
Тема 9. Изучение пьес простой формы на баяне. Ознакомление с формой вариации на основе доступного практического материала.
Тема 10. Ознакомление с минорным ладом. Закрепление на практическом материале.
Тема 11. Освоение мажорных гамм в одну октаву различными штрихами, длинных арпеджио и 3 –х звучных аккордов отдельно каждой рукой.
Тема 12. Изучение формы вариации на практическом материале.
Тема 13. Ознакомление с тембровыми возможностями инструмента, изучение регистровых обозначений баяна.
Тема 14. Освоение техники чтения нот с листа, транспонирования.
Тема 15. Игра в ансамбле.
Тема 16. Работа над репертуаром.
Тема 17. Концертная деятельность.
66. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения в 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет начальными навыками смены позиций правой руки, координации левой руки;
2) владеет начальными навыками освоения клавиатур инструмента;
3) знает правила посадки и постановки игрового аппарата;
4) анализирует исполняемое произведение;
5) знает особенности звукоизвлечения на аккордеоне;
6) владеет навыками правильной смены меха;

3) сапалы дыбысты шығару бойынша және контилендік сипаттағы пьесаларды зерделеу негізінде дыбыс мәдениетін қалыптастыру, түрлі штрихтерде екі октаваны екі қолымен мажорлық гаммаларды, ұзын мажорлық арпеджиоларды, түрлі штрихтағы қысқа арпеджиоларды және екі қолымен бірдей үшдыбысты аккордтарды одан әрі меңгеру, дыбыс шығарудың және штрихтардың неғұрлым күрделі тәсілдерін меңгеру (портаменто, акцент), лад, метр, ырғақ, қарқын сезімдерін әрі қарайғы дамыту бойынша жұмыс ұқыпты түрде жалғастырылады;
4) білім алушы 8-10 әр түрлі музыкалық туындыларды: балалар әндері, халық әндері, билер, этюдтер, ансамбльдер меңгереді.
65. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Баянның пайда болу тарихы және аспаптың құрылысы жөнінде білімдерін бекіту.
2-тақырып. Дайындық сыныбында үйренген отыру, қолды орнына қою негіздерін бекіту. Қозғалыс аппараты еркіндігін дамыту үшін арнайы жаттығуларды қолдану.
3-тақырып. Баяннан дыбысты шығару техникасын дамыту.
4-тақырып. Көрік қозғалыстары бағытын дұрыс ауыстырумен, дыбысты әсемдеп жеңілдетумен жұмыс.
5-тақырып. Тушенің алуан түрлерін игеру.
6-тақырып. Музыкалық-есту көріністерін дамыту бойынша одан әрі жұмыс.
7-тақырып. Практикалық материалдар негізінде ырғақ сезімін дамыту. Ырғақтық жаттығуларды қолдану.
8-тақырып. Практикалық материал негізінде музыкалық сауаттылықты зерделеу Әртүрлі музыкалық терминдермен таныстыру.
9-тақырып. Баянда қарапайым нысанадағы пьесаларды оқыту. Қолжетімді практикалық материалдар негізінде вариациялар нысандарымен таныстыру.
10-тақырып. Минорлық ладпен таныстыру. Практикалық материалмен бекіту.
11-тақырып. Әртүрлі штрихпен мажорлық гаммаларды бір октавада, ұзын арпеджио мен 3 үнді аккордтарды әр қолмен жеке орындауды меңгеру.
12-тақырып. Практикалық материалда вариация нысаналарын оқып-үйрену.
13-тақырып. Аспаптың тембрлік мүмкіндіктерімен танысу, баянның реестрлік белгілерін зерделеу.
14-тақырып. Нотаны парақтан оқу техникасын, тасымалдауды (транспонирование) меңгеру.
15-тақырып. Ансамбльде ойнау.
16-тақырып. Репертуармен жұмыс.
17-тақырып. Концерттік қызметтер.
66. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтиделер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) оң қолдың позициясын ауыстыру, сол қолды үйлестірудің алғашқы дағдыларына ие;
2) аспаптың клавиатурасын меңгерудің алғашқы дағдыларына ие;
3) отыру және ойын аппатарын қою ережелерін біледі;
4) орындайтын шығармаларын талдай алады;
5) аккордеонда дыбыс шығарудың ерекшеліктерін біледі;
6) мехты дұрыс ауыстыру дағдыларына ие;

7) контролирует свободу исполнительского аппарата, качество звука, точность ритма и темпа;
8) развивает навыки выразительного исполнения одноголосных мелодий;
9) исполняет мажорные гаммы в одну октаву различными штрихами, длинные арпеджио и трех звучных аккордов отдельно каждой рукой.
67. Программные требования в 3 классе:
1) развитие музыкальности, работа над развитием тембрового слуха обучающегося, расширением палитры тембровых красок, поиска новых средств тембровой выразительности, качеством звучания (незаметная смена направлений движения меха), фразировкой, интонированием, осмысление структуры музыкального построения, музыкальной формы;
2) развитие технических, исполнительских навыков (частичное использование при игре большого пальца правой руки на баяне, скачков, широкое применение двойных нот, техники аккордов, октав), овладение пальцевым и кистевым стаккато (однозвучные мелодические последовательности, двойные ноты, октавы, аккорды), ознакомление с пьесами с элементами полифонии (при возможности на выборной клавиатуре);
3) освоение произведений крупной формы, как сюита, пьес в форме вариации, пьес двух- и трехчастной форм (исполнение произведений крупной формы требует от обучающегося усвоения большего по объему материала, включающего в себя самые разнообразные музыкально-исполнительские элементы, результатом чего должно явиться овладение обучающимся навыками исполнения его как единого, целостного произведения), исполнение пьес с применением более сложных приемов звукоизвлечения и штрихов (портаменто, акценты), пьес с использованием более сложных ритмических группировок;
4) дальнейшее изучение мажорных гамм до двух знаков двумя руками в две октавы различными штрихами, длинных и коротких арпеджио различными штрихами и трехзвучных звучных аккордов двумя руками одновременно, освоение минорных гамм в одну октаву, длинных и коротких арпеджио, трехзвучных аккордов отдельно каждой рукой.
5) обучающийся осваивает 8-10 различных музыкальных произведений: детские песни, народные песни, танцы, этюды, ансамбли.
68. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие технических, исполнительских навыков на основе нотного материала. Освоение пьес кантиленного характера.
Тема 2. Транспонирование.
Тема 3. Чтение с листа.
Тема 4. Игра в ансамбле.
Тема 5. Работа над репертуаром.
Тема 6. Работа над мажорными гаммами до двух знаков в две октавы двумя руками различными штрихами.
Тема 7. Изучение мажорных длинных и коротких арпеджио, трехзвучных аккордов двумя руками.
Тема 8. Работа над развитием тембрового слуха обучающегося, дополнение сведений о регистровых обозначениях баяна
Тема 9. Концертно-конкурсная деятельность.

7) орындаушылық аппараттың еркіндігіне бақылау жүргізе алады;
8) бір дауысты әуендерді мәнерлеп орындау дағдыларын дамытады;
9) түрлі штрихтерде бір октавалы мажорлық гаммаларды, ұзын арпеджиоларды және әрбір қолмен жеке үшдыбысты аккордтарды орындайды.
67. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалылықты дамыту, білім алушының тембрлік есту қабілетін дамыту, тембрлік бояулар палитрасын кеңейту, тембрлік мәнерліліктің жаңа құралдарын зерттеу, дыбысталудың сапасы (көрік қозғалысы бағыттарын білдірмей ауыстыру), баса айту, интонациялаумен, музыкалық құрылыс құрылымының, музыкалық нысанның мәнін түсіну бойынша жұмыстар;
2) техникалық, орындаушылық дағдыларын дамыту (баянда оң қолдың бас бармағын, секіруді ішінара пайдалану, қосарланған ноталарды, аккордтар, октавалар техникасын кеңінен қолдану), саусақтық және білезіктік стаккатоны меңгеру (бір дыбыты әуендік бірізділік, қос нота, октавалар, аккордтар), полифония элементттері бар пьесалармен танысу (мүмкіндігінше таңдалған пернетақтада);
3) ірі нысандағы туындыларды, мысалы сюита ретіндегі, вариация түріндегі пьесалар, екі- және үш бөліктік нысандағы пьесаларды меңгеру (ірі нысандағы туындыларды орындау білім алушылардан көлемі бойынша үлкен, алуан түрлі музыкалық-орындаушылық элементтер енгізілген материалды игеруді талап етеді, нәтижесінде оны білім алушы бүтін, біртұтас туындыны орындау дағдыларын игеру болып табылады), аса күрделі дыбыс шығару тәсілдері мен штрихтерді қолдану арқылы пьесаларды орындау (портаменто, акценттер), аса күрделі ырғақтық топтарды қолдану арқылы пьесаларды орындау;
4) түрлі штрихтағы екі октаваны екі таңбаға дейін екі қолмен мажорлық гаммаларды, түрлі штрихтағы ұзын және қысқа арпеджионы және екі қолмен бірлесе 3 дыбысты аккордтарды одан әрі зерделеу, бір октавадағы минорлық гаммаларды, ұзын және қысқа арпеджио, әр қолмен жеке үшдыбысты аккордты меңгеру;
5) білім алушы 8-10 әр түрлі музыкалық туындыларды меңгереді: балалар әндері, халық әндері, билер, этюдтер, ансамбльдер.
68. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталық материалдар негізінде техникалық, орындаушылық дағдыларды дамыту. Кантилендік сипаттағы пьессаларды меңгеру.
2-тақырып. Тасымалдау (транспонирование).
3-тақырып. Қағаз бетінен оқу.
4-тақырып. Ансамбльде ойнау.
5-тақырып. Репертуармен жұмыс.
6-тақырып. Әртүрлі штрихпен екі қолмен екі белгіде екі октавада мажорлық гаммалармен жұмыс.
7-тақырып. Мажорлық ұзын және қысқа арпеджионы, екі қолмен үшүндік аккордты зерделеу.
8-тақырып. Білім алушының тембрлік есту қабілетін дамыту, баянның тіркеуде көрсетілген шартты мәліметтері туралы толықтырулар.
9-тақырып. Концерттік-байқау қызметтері.

69. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе:
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет анализировать исполняемое произведение;
2) владеет первоначальными навыками подбора по слуху;
3) владеет музыкальной терминологией в пределах Программы;
4) владеет навыками самостоятельного разбора несложного нотного материала;
5) развивает штриховую технику, беглость пальцев, аккордовую технику;
6) владеет навыками исполнения мажорных гамм до двух знаков двумя руками в две октавы различными штрихами, длинных и коротких арпеджио различными штрихами и трехзвучных звучных аккордов двумя руками одновременно, освоение минорных гамм в одну октаву, длинных и коротких арпеджио, трехзвучных аккордов отдельно каждой рукой.
7) исполняет произведения крупной формы, пьесы с применением более сложных приемов звукоизвлечения, штрихов, пьесы с использованием более сложных ритмических группировок.
70. Программные требования в 4 классе:
1) совершенствование усвоенных специальных умений и навыков, усложнение и углубление музыкально-художественного материала, расширения круга музыкальных образов и исполнительских задач, работа над развитием музыкально-образного мышления обучающегося, творческого художественного воображения, фантазии;
2) овладение выразительными средствами музыкального языка, понимание их значения в создании конкретного художественного образа и применение знаний в практической деятельности, развитие умений эмоционального восприятия музыки, ее содержания и идейно-эмоциональной направленности, понимание и раскрытие художественного замысла музыкального произведения;
3) расширение градации динамики звучания, формирование умений отличать, подбирать и применять необходимые динамические оттенки соответственно характеру музыки при исполнении музыкальных произведений на баяне, освоение основных закономерностей построения музыкальной формы, ознакомление со строением крупных музыкальных форм (сложная трехчастная форма, сюита);
4) изучение произведений различных жанров музыки, развитие умения понимать жанровые и стилистические особенности изучаемых произведений, значения художественной формы в выражении содержания музыки, формирование умений осуществлять анализ стилевых особенностей исполняемых произведений;
5) формирование контроля над балансом звучания правой и левой клавиатурами баяна, расширение системы знаний по истории и теории музыки, развитие технических и исполнительских навыков игры в пределах программных требований;
6) разучивание мажорных гамм до трех знаков в ключе двумя руками в две октавы, минорные гаммы до двух знаков в ключе двумя руками в две октавы различными штрихами, полиштрихами, мажорных коротких арпеджио различными штрихами, полиштрихами, длинных мажорных арпеджио, трех и четырехзвучных аккордовых последовательностей;

69. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындалатын шығарманы талдай алады;
2) есту бойынша ойнаудың алғашқы дағдыларын біледі;
3) Бағдарлама аясында музыкалық терминдерді біледі;
4) күрделі емес ноталық материалды өз бетінше талдай алады;
5) штрихтық техниканы, саусақтардың жүйріктігін, аккордтық техниканы дамытады;
6) түрлі штрихтағы екі октаваны екі таңбаға дейін екі қолмен бірдей мажорлық гаммаларды, түрлі штрихтағы ұзын және қысқа арпеджионы және екі қолмен бірдей үшдыбысты аккордтарды, бір октавадағы минорлық гаммаларды, ұзын және қысқа арпеджио, әр қолмен жеке үшдыбысты аккордты меңгереді;
7) ірі нысанды шығармаларды мейлінші күрделі дыбыс шығару тәсілдерін және штрихтар қолданылған пьесаларды, мейлінше күрделі ырғақтық топтамаларды қолданылған пьесаларды орындайды.
70. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) меңгерілген арнайы білік пен дағдылар жетілдіру, музыкалық-көркемдік материалдар күрделендіру және тереңдету, музыкалық бейнелердің шеңбері мен орындаушылық міндеттерді кеңейту, білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын, шығармашылық-көркемдік елесін, қиялын дамыту;
2) музыка тілінің мәнерлілік құралдарын меңгеру, оларды нақты бір көркемдік бейне жасау кезіндегі мәнін түсіну және практикалық қызметте білімдерін қолдану, музыканы, оның мазмұнын және идеялық-эмоциялық бағдарын эмоциямен қабылдау білігін дамыту, музыкалық шығарманың көркемдік ойын түсіну және ашу;
3) дыбыс серпінінің дәйектелімін (градация) кеңейту, баянда музыкалық туындыны орындауда музыканың сипатына сәйкес қажетті динамикалық реңкін айыру, алу және қолдану білігін қалыптастыру, музыкалық нысанды құрудың негізгі заңдылықтарын меңгеру, ірі музыкалық нысандар құрылысымен танысу (күрделі үш бөлікті нысан, сюита);
4) музыканың алуан түрлі жанрларындағы туындыларды зерделеу, оқытылып жатқан туындының жанрлық және стилистикалық ерекшелігін, музыканың мазмұнын көркемдеп өрнектеудің маңызын түсіну, орындалатын туындылардың стилдік ерекшелігін талдауды жүзеге асыру білігін қалыптастыру;
5) баянның оң және сол пернетақтасының дыбыстық тепе-теңдігіне бақылауды қалыптастыру, музыканың тарихы мен теориясы бойынша білім жүйесін кеңейту, бағдарламалық талаптар аясында ойнаудың техникалық және орындаушылық дағдыларын дамыту;
6) екі октавада екі қолмен үш таңбаға дейін мажорлық гаммаларды, түрлі штрихтармен, жартылай штрихтармен, ұзын арпеджио екі октавада екі қолмен екітаңбаға дейін минорлық гаммаларды, ұзын мажорлық арпеджио, үш және төрт дыбыстық аккордық бірізділіктерді жаттау;

7) обучающийся осваивает 8-10 различных музыкальных произведений: детские песни, народные песни, танцы, этюды, ансамбли.
71. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Поурочное планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительских навыков игры на инструменте.
Тема 2. Работа по усвоению пьес с элементами полифонии
Тема 3. Дальнейшая работа над произведениями крупной формы. Сложная трехчастная форма, сюита.
Тема 4. Изучение мажорных гамм до трех знаков в две октавы, исполнение различными штрихами, использование полиштрихов.
Тема 5. Изучение мажорных длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучных аккордов двумя руками.
Тема 5. Изучение минорных гамм в две октавы до двух знаков, длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырех звучных аккордов двумя руками. Работа над произведениями различных тембров и регистров баяна.
72. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе:
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет знаниями теоретических основ музыки;
2) владеет техническими и исполнительскими навыками игры;
3) знает специфические особенности звукообразования на инструменте, примерную шкалу силы их звучания;
4) умеет различать выразительные средства музыкального языка, понимает значение выразительных средств музыкального языка в создании конкретного художественного образа;
5) умеет анализировать исполняемое произведение;
6) исполняет мажорные гаммы до трех знаков в ключе двумя руками в две октавы, минорные гаммы до двух знаков в ключе двумя руками в две октавы различными штрихами, полиштрихами, мажорных коротких арпеджио различными штрихами, полиштрихами, длинных мажорных арпеджио, трех и четырех звучных аккордовых последовательностей;
7) владеет навыками коллективного музицирования;
8) владеет навыками репетиционно-концертной работы.
73. Программные требования в 5 классе:
1) закрепление исполнительских навыков: слуховых (восприятие и представления), звукообразующих (контроль над качеством звукоизвлечения, пальцевой артикуляцией и артикулирования мехов), освоения средств музыкальной выразительности (динамика, темп, фразировка);
2) дальнейшее изучение музыкальных пьес с элементами полифонии и произведениями крупной формы, работа над музыкальной формой музыкального произведения, его жанровыми и стилистическими особенностями; выразительностью исполнения музыкального произведения, содержанием и идейно-эмоциональной направленностью, музыкальным текстом произведения и его техническими особенностями, различными приемами игры мехом (портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато), агогикой (внезапные и постепенные замедления, ускорения, цезуры, остановки, ферматы);

7) білім алушы 8-10 әр түрлі музыкалық туындыларды меңгереді: балалар әндері, халық әндері, билер, этюдтер, ансамбльдер.
71. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын жетілдіру.
2-тақырып. Полифония элементтері бар пьессаларды меңгеру бойынша жұмыс.
3-тақырып. Ірі нысандағы туындылармен одан әрі жұмыс жасау. Күрделі үш бөлікті нысан, сюита.
4-тақырып. Екі октавадағы үштаңбалық мажорлық гаммаларды зерделеу, әртүрлі штрихтермен орындау, полиштрихтарды қолдану.
5-тақырып. Екі октавадағы 2 таңбалық минорлық гаммаларды, ұзын және қысқа арпеджиоларды бірнеше штрихтармен, екі қолмен 4 үндік аккордтарды зерделеу. Түрлі тембрлердегі туындылар және баян тіркелімдерімен жұмыс.
72. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыканың теориялық негіздері туралы білімге ие;
2) ойнаудың техникалық және орындаушылық дағдыларына ие;
3) аспапта дыбыс шығарудың өзіндік ерекшеліктерін, олардың дыбысталу шкаласының болжамды күшін біледі;
4) музыкалық тілдің мәнерлілік құралдарын ажырата алады, белгілі бір нақты көркемдік бейнені жасаудағы музыкалық тілдің мәнерлілік құралдарының мәнін түсінеді;
5) орындалатын шығармаларды талдай алады;
6) екі октавада екі қолмен үш таңбаға дейін мажорлық гаммаларды, , түрлі штрихтармен екі октавада екі қолмен екі таңбаға дейін минорлық гаммаларды, түрлі штрихтармен, полиштрихтармен қысқа мажорлық арпеджиоларды, ұзын мажорлық арпеджиоларды, үш және төрт дыбысты аккордты бірізділіктерді орындайды;
7) ұжымдық музыка ойнау дағдыларына ие;
8) дайындық-концерттік жұмыс дағдыларына ие болады.
73. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық дағдыларды бекіту: есту (қабылдау мен елестету), дыбыс құрағыш (дыбыс шығару, саусақтық артикуляция және көрікті артикулдеу сапасына бақылау), музыкалық көрнекілік құралдарын меңгеру (серпін, қарқын, баса айту);
2) полифониялық элементі бар шығармаларды орындау, ірі нысанды шығармаларды зерделеуді одан әрі жалғастыру, музыкалық туындының музыкалық нысанымен, оның жанрлық және нақыштық ерекшелігімен жұмыс, музыкалық шығарманы орындаушылық көрнекілігімен, мазмұны мен идеялық-эмоциялық бағытымен жұмыс, шығарманың музыкалық мәтінімен және оның техникалық ерекшелігімен жұмыс, көрікпен ойнаудың әртүрлі тәсілдерімен жұмыс (портато, көріктік стаккато, рикошет, вибрато), агогикамен жұмыс (шұғыл және біртіндеп баяулату, жылдамдату, цезура, аялдау, ферматалар);

3) расширение тонального плана в произведениях с использованием отклонений и модуляций, контроль самостоятельной работы обучающегося над музыкальным текстом и техническими особенностями изучаемого произведения, изучение мажорных гамм до четырех знаков в ключе двумя руками в две октавы, минорных гамм до трех знаков в ключе двумя руками в две октавы различными штрихами, полиштрихами, мажорных и минорных коротких арпеджио различными штрихами, полиштрихами, длинных арпеджио, трех-четырех звучных аккордовых последовательностей;
5) обучающийся осваивает 8-10 различных музыкальных произведений: детские песни, народные песни, танцы, этюды, ансамбли.
74. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над репертуаром.
Тема 2. Совершенствование технических, исполнительских навыков игры на инструменте посредством освоения более сложного практического материала.
Тема 3. Изучение мажорных гамм в две октавы до четырех знаков, исполнение различными штрихами, использование полиштрихов.
Тема 4. Изучение мажорных длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучных аккордов двумя руками.
Тема 5. Изучение минорных гамм в две октавы до трех знаков, длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырех звучных аккордов двумя руками.
75. Ожидаемые результаты освоения Программы в 5 классе:
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет расширенными знаниями теоретических основ музыки, техническими и исполнительскими навыками игры;
2) владеет различными приемами игры мехом (портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато;
3) исполняет мажорные гаммы до четырех знаков в ключе двумя руками в две октавы, минорные гаммы до трех знаков в ключе двумя руками в две октавы различными штрихами, полиштрихами;
4) исполняет мажорные и минорные короткие арпеджио различными штрихами, полиштрихами, длинных арпеджио, трех-четырех звучных аккордовых последовательностей.
76. Программные требования в 6-7 классах:
1) совершенствование всех ранее изученных исполнительских приемов в более сложном по техническому и художественному содержанию вариантах, развитие умения самостоятельно разбираться в основных элементах фразировки (мотив, фраза, предложение, часть), развитие аппликатурной грамотности и самостоятельность в выборе рациональной аппликатуры.
2) освоение мажорных гамм до четырех знаков в ключе и минорных гамм до 3-х знаков в ключе двумя руками в две октавы, различными штрихами (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], комбинированные штрихи, полиштрихи), исполнение гамм в пунктирном ритме;

3) шығармалардағы тоналдық желіні ауытқу және модуляцияны пайдалана отырып кеңейту, білім алушының оқытылып отырған музыкалық шығарманың музыкалық мәтіні мен техникалық ерекшелігі бойынша өзіндік жұмысын бақылау, екі қолмен екі октава аралығындағы төрт кілт белгісі бар мажорлық гаммаларды, екі қолмен екі октава аралығындағы үш кілт белгісі бар минорлық гаммаларды, полиштрихтармен, әртүрлі штрихтармен мажорлық және минорлық қысқа арпеджиоларды, полиштрихтармен, ұзақ арпеджио түрлерін, үш және төрт дыбысты үндестіктерді зерделеу;
4) білім алушы 8-10 әр түрлі музыкалық туындыларды меңгереді: балалар әндері, халық әндері, билер, этюдтер, ансамбльдер.
74. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Репертуармен жұмыс.
2-тақырып. Аса күрделі практикалық материалдарды игеру көмегімен аспапта ойнаудың техникалық, орындаушылық дағдыларын жетілдіру.
3-тақырып. Төрт таңбалы екі октавадағы мажорлық гаммаларды зерделеу, алуан түрлі штрихтармен, оның ішінде бірнеше штрихтерді пайдалану.
4-тақырып. Түрлі штрихтермен мажорлық ұзын және қысқа арпеджиоларды, оның ішінде екі қолымен төрт үндік акккордтарды үйрену.
5-тақырып. Екі октавадағы үш таңбалық минорлық гаммаларды, ұзын және қысқа арпеджиоларды бірнеше штрихтармен, екі қолмен төрт үндік аккордтарды зерделеу.
75. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыканың теориялық негіздері туралы жан-жақты білімге ие, ойнаудың техникалық және орындаушылық дағдыларын біледі;
2) көрікпен ойнаудың әртүрлі тәсілдерін меңгереді (портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато);
3) екі қолмен екі октава аралығындағы төрт кілт белгісі бар мажорлық гаммаларды, екі қолмен екі октава аралығындағы үш кілт белгісі бар минорлық гаммаларды, полиштрихтармен орындайды;
4) әртүрлі штрихтармен мажорлық және минорлық қысқа арпеджиоларды, полиштрихтармен, ұзақ арпеджио түрлерін, үш және төрт дыбысты үндестіктерді орындайды.
76. 6-7 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) алдында үйренген барлық орындау тәсілдерін техникалық және көркемдік мазмұны бойынша мейлінше күрделі нұсқаларда жетілдіру, баса айтудың негізгі элементтерін (сарын, фраза, сөз тіркесі (предложение), бөлік) жеке өз бетімен талдау білігін дамыту, аппликаторлық сауаттылығын және тиімді аппликатураны өз бетімен таңдауды дамыту;
2) төрт таңбалы екі октавадағы минорлық гаммаларды, алуан түрлі штрихтағы ұзын және қысқа арпеджиоларды және төрт үнді аккордтарды екі қолмен ойнауды (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], аралас штрихтар, жартылай штрихтар), пунктирлік ырғақта гаммаларды орындайды меңгеру;

3) изучение и исполнение длинных и коротких арпеджио в две октавы двумя руками различными штрихами (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], комбинированные штрихи, полиштрихи), арпеджио в пунктирном ритме, четырехзвучных мажорных и минорных аккордовых последовательностей двумя руками;
4) совершенствование технических навыков (крупной - октавной и аккордовой техники, мелкой техники), работа над штрихами мехом (портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато) при выполнении упражнений, исполнении этюдов, музыкальных произведений;
5) работа над качеством звукоизвлечения (незаметная смена меха, применение различных видов туше и штрихов), расширение градации динамики звучания, формирование умений поиска разнообразных динамических оттенков музыки, расширение тонального плана в произведениях с использованием отклонений и модуляций, работа над агогикой;
6) обучающийся осваивает 8-10 различных музыкальных произведений: детские песни, народные песни, танцы, этюды, ансамбли.
77. Содержание учебного предмета в 6-7 классах:
Тематическое планирование.
Тема 1. Подготовка концертно-конкурсной, экзаменационной и выпускной программы.
Тема 2. Совершенствование технических, исполнительских навыков игры на инструменте посредством освоения более сложного практического материала (изучение виртуозных пьес).
Тема 3. Изучение мажорных гамм в две октавы до пяти знаков, исполнение различными штрихами, использование полиштрихов.
Тема 4. Изучение мажорных длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырех звучных аккордов двумя руками.
Тема 5. Изучение минорных гамм в две октавы до четырех знаков, длинных арпеджио, коротких арпеджио различными штрихами и четырех звучных аккордов двумя руками.
Тема 6. Работа над полифоническими произведениями (на выборной клавиатуре), произведениями крупной формы.
Тема 7. Применение тембровых возможностей инструмента.
Тема 8. Концертно-конкурсная деятельность.
78. Ожидаемые результаты освоения Программы в 6-7 классах:
К концу обучения в 6-7 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию инструментального исполнительского искусства на баяне, основы теории музыки;
2) разучивает самостоятельно музыкальные произведения различных жанров и стилей;
3) использует полученные теоретические знания при исполнении музыкальных произведений;
4) преодолевает самостоятельно технические трудности при разучивании партий музыкального произведения;

3) түрлі штрихтерде екі қолмен екі октавада ұзын және қысқа арпеджиоларды (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], аралас штрихтар, жартылай штрихтар), арпеджионы пунктирлық ырғақта, екі қолмен төрт дыбысты мажорлық және минорлық аккордтер бірізділігінде зерделеу және орындау;
4) техникалық дағдыларды жетілдіру (ірі - октавалық және аккордтық техника, ұсақ техника), жаттығуды орындауда штрихтер арқылы көрікпен жұмыс (портато, көріктік стаккато, рикошет, вибрато), этюдтер мен басқа да музыкалық шығармаларды орындау;
5) дыбыс шығару сапасымен жұмыс (көрікті білдірмей ауыстыру, түрлі тушелер мен штрихтерді қолдану), дыбысталу серпінінің үдемелілігін кеңейту, музыканың әртүрлі серпінді реңктерін іздей алу білігін қалыптастыру, шығарманың үндестік желісін ауытқушылық пен модуляция арқылы кеңейту;
6) білім алушы 8-10 әр түрлі музыкалық туындыларды меңгереді: балалар әндері, халық әндері, билер, этюдтер, ансамбльдер.
77. 6-7 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Концерттік-байқаулық, емтихандық және бітіру бағдарламаларын дайындау.
2-тақырып. Аса күрделі практикалық материалдарды игеру көмегімен аспапта ойнаудың техникалық, орындаушылық дағдыларын жетілдіру (асқан шебер пьесаларды зерделеу).
3-тақырып. 5 таңбалы екі октавадағы мажорлық гаммаларды зерделеу, алуан түрлі штрихтармен, оның ішінде бірнеше штрихтерді пайдалану.
4-тақырып. Екі қолмен 4 үндестік аккордында мажорлық ұзын және қысқа түрлі штрихтағы арпеджионы зерделеу.
5-тақырып. 4 таңбалы екі октавадағы минорлық гаммаларды, алуан түрлі штрихтағы ұзын және қысқа арпеджиоларды және 4 үнді аккордтарды екі қолмен ойнауды үйрету.
6-тақырып. Полифониялық туындылармен (таңдалған пернетақтада), сонымен қатар ірі нысандағы туындылармен жұмыс.
7-тақырып. Аспаптың тембрлік мүмкіндіктерін қолдану.
8-тақырып. Концерттік-байқау қызметтері.
78.6-7 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
Оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) баянда аспаптық орындаушылық өнері терминологиясын біледі, музыка теориясының негіздерін;
2) әртүрлі жанрлар мен стилдердің музыкалық шығармаларын қзбетінше жаттайды;
3) музыкалық шығарманы орындау кезінде алынған теориялық білімді қолданады;
4) музыкалық шығарманың партиясын жаттау кезінде техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңеді;
5) музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасай алады;
6) музыкаға және баянда ойнаудың орындаушылық өнеріне шығармашылық тұрғыдан қарайды;
7) баянда орындау техниасының әртүрлі түрлерін және орындау шеберлігінің мәдениетін (еркін, аспапта таби,и дыбыс шығару, әртүрлі дыбыс шабуылын, туше түрлерін, сапалы саусақтық артикуляция және оның көрікті жүргізу техникасымен табиғи өзарабайланысы қолданумен орындау, баянның дыбыстық палитрасының әртүрлі градациясын меңгеру) меңгерген;
8) әртүрлі дәуірлер, стилдер, бағыттар, жанрлар және формалардың музыкалық шығармаларынан репертуарды өз бетінше жинақтай алады;

9) умеет создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения;
10) относится творчески к музыке и исполнительскому искусству на баяне;
11) владеет различными видами техники исполнительства на баяне и культурой исполнительского мастерства (свободное, естественное звукоизвлечение на инструменте, исполнение с использованием различной атаки звука, видов туше, качественная пальцевая артикуляция и ее органичная взаимосвязь с техникой ведения меха, владение различными градациями звуковой палитры баяна);
12) самостоятельно накапливает репертуар из музыкальных произведений различных эпох, стилей, направлений, жанров и форм;
13) имеет развитый слуховой контроль;
14) имеет развитый музыкальный слух;
15) имеет широкий музыкальный кругозор;
16) владеет навыками ансамблевого исполнительства;
17) владеет навыками ухода за музыкальным инструментом.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
79. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, контрольной работы, академического концерта, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
80. Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (одна пьеса); во втором полугодии: академический концерт (две пьесы);
2) 2 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорные гаммы до двух знаков в две октавы, два этюда на различные виды техники); во второй четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей); в третьей четверти: технический зачет (мажорные гаммы, длинных и коротких арпеджио, трезвучные и четырехзвучные аккорды); в четвертой четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей);
3) 3 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорные гаммы до двух знаков в две октавы, исполнение различными штрихами); во второй четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей); в третьей четверти: технический зачет (минорные гаммы в одну октаву, длинных и коротких арпеджио, трехзвучные аккорды); в четвертой четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей);
4) 4 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорные гаммы до знаков в две октавы, исполнение различными штрихами); во второй четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей); в третьей четверти: технический зачет (мажорные гаммы длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды, минорные гаммы в две октавы до двух знаков, длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды); в четвертой четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей);

9) дамыған тыңдау бақылауына ие;
10) дамыған музыкалық есту қабілетіне ие;
11) кең музыкалық ой-өріске ие;
12) ансамбльдік орындаушылық дағдыларын меңгерген;
13) музыкалық аспапты күту дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
79. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
80. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (бір пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (екі пьеса);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі октавадағы екі белгіге дейін мажорлық гаммалар, әртүрлі техниканың түрлеріне 2 этюд); екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (мажорлық гаммалар, ұзын және қысқа арпеджиолар, үшдыбысты және төртдыбысты аккордтар); төртінші тоқсанда академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі октавадағы екі белгіге дейін мажорлық гаммалар, әртүрлі штрихтармен орындау); екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (бір октавадағы минорлық гаммалар, ұзын және қысқа арпеджиолар, үшдыбысты аккордтар); төртінші тоқсанда академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма);
4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі октавадағы екі белгіге дейін мажорлық гаммалар, әртүрлі штрихтармен орындау); екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (мажорлық гаммалар, ұзын және қысқа арпеджиолар, төртдыбысты аккордтар, екі октавадағы екі белгіге дейін минорлық гаммалар, ұзын және қысқа арпеджиолар, төртдыбысты аккордтар); төртінші тоқсанда академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма);

5) 5 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорные гаммы в две октавы до четырех знаков, различные штрихи, мажорные гаммы длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырех звучные аккорды); во второй четверти: академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей); в третьей четверти: технический зачет (минорные гаммы в две октавы до трех знаков, длинные и короткие арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды); в четвертой четверти: итоговая аттестация – выпускной экзамен (полифоническое произведение или пьеса с элементами полифонии, произведение крупной формы, произведение казахстанского композитора или обработка казахской народной песни или танца, пьеса по выбору исполнителя);
6) 6 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорные гаммы в две октавы до пяти знаков, исполнение различными штрихами, мажорные гаммы длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды); во второй четверти академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей); в третьей четверти технический зачет (минорные гаммы в две октавы до четырех знаков, длинных арпеджио, коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды); в четвертой четверти экзамен (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей);
7) 7 класса – в первой четверти технический зачет (мажорные гаммы в две октавы до четырех знаков, исполнение различными штрихами, мажорные гаммы длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды); во второй четверти академический концерт (два-три произведения различных жанров, эпох и стилей); в третьей четверти: технический зачет (минорные гаммы в две октавы до трех знаков, длинных и коротких арпеджио различными штрихами, четырехзвучные аккорды); в четвертой четверти: итоговая аттестация – выпускной экзамен (полифоническое произведение или пьеса с элементами полифонии, произведение крупной формы, произведение казахстанского композитора или обработка казахской народной песни или танца, пьеса по выбору исполнителя).
81. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;
3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
82. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически безупречное исполнение программы, свободное владение техническими приемами, приемами качественного звукоизвлечения, индивидуальное отношение к исполняемому произведению для достижения наиболее убедительного воплощения художественного замысла;

5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі октавадағы төрт белгіге дейін мажорлық гаммалар, әртүрлі штрихтар, әртүрлі штрихтармен ұзын және қысқа арпеджиолардың мажорлық гаммалары, төрт дыбысты аккордтар); екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (екі октавадағы үш белгіге дейін минорлық гаммалар, әртүрлі штрихтармен ұзын және қысқа арпеджиолар, төртдыбысты аккордтар); төртінші тоқсанда қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы (полифониялық шығарма немесе полифония элементімен пьеса, ірі формадағы шығарма, қазақстандық композитордың шығармасы немесе қазақ халық әнінің немесе бидің өңдеуі, орындаушының таңдауы бойынша пьеса );
6) 6 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі октавадағы бес белгіге дейін мажорлық гаммалар, әртүрлі штрихтармен орындау, әртүрлі штрихтармен ұзын және қысқа арпеджиолардың мажорлық гаммалары, төрт дыбысты аккордтар); екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (екі октавадағы төрт белгіге дейін минорлық гаммалар, әртүрлі штрихтармен ұзын және қысқа арпеджиолар, төртдыбысты аккордтар); төртінші тоқсанда емтихан (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма);
7) 7 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі октавадағы төрт белгіге дейін мажорлық гаммалар, әртүрлі штрихтар, әртүрлі штрихтармен ұзын және қысқа арпеджиолардың мажорлық гаммалары, төрт дыбысты аккордтар); екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі жанрлардағы, дәуірлердегі және стилдердегі екі-үш шығарма); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (екі октавадағы үш белгіге дейін минорлық гаммалар, әртүрлі штрихтармен ұзын және қысқа арпеджиолар, төртдыбысты аккордтар); төртінші тоқсанда қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы (полифониялық шығарма немесе полифония элементімен пьеса, ірі формадағы шығарма, қазақстандық композитордың шығармасы немесе қазақ халық әнінің немесе бидің өңдеуі, орындаушының таңдауы бойынша пьеса );
81. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) көркем бейнені толық және сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
82. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" ("өте жақсы" бағасы: бағдарламаны техникалық жағынан мінсіз орындауы, техникалық тәсілдерді, сапалы дыбыс шығару тәсілдерін еркін меңгеруі, орындалатын шығарманың көркемдік ойын нақтырақ жеткізудегі жеке тәсілі;

2) оценка "4" "хорошо" – техническая свобода, осмысленная, выразительная игра, достаточное понимание характера, содержания исполняемого произведения, исполнение программы наизусть, индивидуальное отношение к исполняемому произведению, наличие небольших технических и стилистических неточностей;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неяркое, необразное исполнение программы, недостаточное владение техническими приемами, отсутствие свободы и пластичности игрового аппарата, наличие погрешностей в звукоизвлечении;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – плохое владение инструментом, слабое знание программы наизусть, отсутствие музыкальной образности в исполняемом произведение, наличие грубых технических ошибок;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 14
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Специальный класс Флейта" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Специальный класс Флейта" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Специальный класс Флейта".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно;
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) гамма – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
5) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
6) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
7) чтение нот с листа – умение правильно интонационно и ритмически сыграть по нотам без остановок какое-либо незнакомое произведение, по трудности не превышающее технических возможностей обучающегося;

2) "4" ("жақсы") бағасы: техникалық еркіндігі, түсініп, мәнерлеп орындауы, орындалатын шығарманың сипатын, мазмұныны жеткілікті деңгейде түсінуі, орындалатын шығармаға деген жеке көзқарасы, біршама техникалық және стилистикалық олқылықтары;
3) "3" ("қанағаттанарлық") бағасы: бағдарламаны солғын, бейнесіз орындауы, техникалық тәсілдерді жетік меңгермеуі, ойын аппаратының еркіндігі мен иілгіштігінің болмауы, дыбыс шығаруда жіберген қателіктері;
4) "2" ("қанағаттанарлық емес") бағасы: орындап отырған шығармада музыкалық бейнеліліктің болмауы, шығарманы жатқа білмеуі, өрескел техникалық қателіктері және аспапты нашар меңгеруі;
5) сынақ (бағасыз) - орындау оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
14-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Флейта арнайы сыныбы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Флейта арнайы сыныбы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Флейта арнайы сыныбы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
3) арпеджио - фортопианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
4) гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
5) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
6) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі;
7) нотаны парақтан оқу - қиындығы жағынан білім алушының техникалық мүмкіндіктерінен аспайтын қандай-да бір таныс емес шығарманы тоқтамай, нотаға қарап дұрыс екпінмен және ырғақпен ойнап шығу білігі;

8) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые располагаются по терциям;
9) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
10) хроматическая гамма – последовательность расположенных в восходящем или нисходящем порядке звуков, в которой расстояние между соседними ступенями равно полутону.
3. Цель Программы: развитие личности ребенка через формирование знаний, умений и навыков игры на флейте.
4. Задачи Программы:
1) освоение музыкальной грамоты как необходимого средства для музыкального исполнительства на флейте;
2) формирование навыков игры на флейте;
3) овладение основными навыками, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
4) развитие музыкальных способностей: слуха, памяти, ритма, эмоциональной сферы, музыкальности и артистизма;
5) развитие интереса и любви к классической музыке и музыкальному творчеству;
6) приобретение детьми опыта творческой деятельности и публичных выступлений;
7) формирование осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок освоения Программы подготовительного класса – четыре года (инструменты блокфлейта, большая флейта системы wave-system (вэйв систем) для пяти-семилетнего возраста), срок освоения Программы основных классов – семь лет (инструмент – большая флейта сопрано).
Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на скрипке, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.

8) септаккорд - терциялық тізбекпен орналасқан төрт дыбыстан құралған аккорд;
9) стаккато - бір дыбысты бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих: стаккато — легатога қарама-қайшы келетін, дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі түрлерінің бірі;
10) хроматикалық гамма - көршілес сатылармен арақашықтығы жартытонға тең, ілгері немесе кейінгі қатарда орналасқан дыбыстардың бірізділігі.
3. Бағдарламаның мақсаты: флейтада ойнау білімін, біліктері мен дағдыларын қалыптастыру арқылы бала тұлғасын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) флейтада музыкалық оырндаушылық үшін қажетті құрал ретінде музыкалық сауатты меңгеру;
2) флейтада ойнау дағдыларын қалыптастыру;
3) жеке және ансамбльде музыкалық шығармаларды сауатты орындауға мүмкіндік беретін негізгі дағдыларды меңгеру;
4) музыкалық қабілеттерін дамыту: есту қабілеті, есте сақтау, ырғақ, эмоциялық күй, саздылық және әртістік;
5) классикалық музыкаға және музыкалық шығармашылыққа деген қызығушылығы мен сүйіспеншілігін дамыту;
6) балалардың шығармашылық қызмет пен көпшіліп алдына шығып өнер көрсетуден тәжірибе алуы;
7) кәсіби оқуды жалғастыруға саналы түрде уәждемелеуді қалыптастыру.
5. Даярлық сыныбының Бағдарламасын іске асыру мерзімі - төрт жыл (бес-жеті жастағы балалар үшін блокфлейта, wave-system (вэйв-систем флейта жүйесі), негізгі сыныптардың Бағдарламасын іске асыру мерзімі - жеті жыл (аспап - үлкен флейта сопрано).
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған білім алушылар ата-аналарының немесе олардың орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша оқыту мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың флейтада ойнаудың білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызметтің тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.

59. Программные требования в подготовительном классе первого года обучения:
1) знакомство с инструментом, правилами ухода за ним, ознакомление с основами нотной грамоты, постановка исполнительского аппарата, работа над исполнительским дыханием, звукоизвлечением, изучение аппликатуры овладение простейшими исполнительскими навыками;
2) формирование основных навыков игры на инструменте, развитие техники исполнения, артикуляции, штрихов, упражнения на постановку исполнительского аппарата, формирование и развитие музыкально-образного мышления, умение чувствовать и передавать строение музыкальной фразировки и предложения, развитие музыкального рисунка, умение воспроизводить простые ритмические группы;
3) усвоение приемов правильной постановки дыхания, способов извлечения звука, изучение аппликатуры и умение правильно держать инструмент, овладение нотной и музыкальной грамотой в пределах 1,5 октавы;
4) освоение гаммы и арпеджио трезвучий, 20-25 легких пьес, 8-10 легких этюдов, 2-4 несложных ансамблевых пьес, инструктивных упражнений на постановку исполнительского аппарата.
60. Содержание учебного предмета в подготовительном классе первого года обучения.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Правила ухода за инструментом. Устройство блокфлейты.
Тема 2. Аппликатура блокфлейты с применением аппликатурной таблицы.
Тема 3. Нотная грамота.
Тема 4. Работа над исполнительским дыханием.
Тема 5. Постановка пальцевого аппарата.
Тема 6. Работа над звуковедением.
Тема 7. Овладение элементарными штрихами.
Тема 8. Игра с сопровождением фортепиано.
Тема 9. Овладение простейшими исполнительскими навыками.
Тема 10. Развитие техника исполнения на инструменте.
61. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса первого года обучения.
К концу обучения в подготовительном классе первого года обучения обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основными приемами игры на флейте, музыкальной грамотой;
2) умеет определять характер простых музыкальных пьес;
3) владеет первоначальными навыками чтения с листа, исполнения легких пьес и этюдов, ансамблевой игры.
62. Программные требования в подготовительном классе второго года обучения:
1) овладение навыком чтения с листа, умения правильно интонировать, распределение дыхания по фразам, исполнение рисунков по трудности, не превышающих технических возможностей обучающегося;
2) освоение гаммы и арпеджио трезвучий до двух знаков включительно, 20-25 легких пьес, 8-10 легких этюдов, 2-4 несложных ансамблевых пьес.

59. Даярлық сыныбында оқытудың бірінші жылындағы Бағдарлама талаптар:
1) аспаппен, оны күту ережелерімен, ноталық сауаттылықтың негіздерімен, орындаушылық аппаратты дұрыс қоюмен, орындаушылық тыныс алумен жұмыспен, дыбыс шығарумен, қарапайым орындаушылық дағдыларын меңгерудің аппликатураларын үйренумен танысу;
2) аспапта ойнаудың негізгі дағдыларын қалыптастыру, орындау техникасын, штрихтар артикуляциясын, орындаушылық аппаратты дұрыс қоюға арналған жаттығуларды дамыту, музыкалық-бейнелі ойлауды, музыкалық баса айту мен сөйлемдер құрылымын сезу және бере алу біліктерін қалыптастыру мен дамыту, музыкалық суретті, қарапайым ритмикалық топтарды айта білу білігін дамыту;
3) тынысты дұрыс қою амалдарын, дыбысты шығару тәсілдерін меңгеру, аппликатураны және аспапты дұрыс ұстау білігін үйрену, 1,5 октава аралықтары ішіндегі ноталық және музыкалық сауаттылықты меңгеру;
4) гаммаларды және үшдыбыстылықтың арпеджиосын, 20-25 жеңіл пьесаларды, 8-10 жеңіл этюдтерді, 2-4 күрделі емес ансамбльдік пьесаларды, орындаушылық аппаратты қоюға арналған нұсқаулық жаттығуларды меңгеру.
60. Даярлық сыныбында оқытудың бірінші жылындағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу. Аспапты күту ережесі. Блокфлейта құрылғысы.
2-тақырып. Аппликатуралық кестені қолданумен блокфлейта аппликатурасы.
3-тақырып. Ноталық сауат.
4-тақырып. Орындаушылық тыныспен жұмыс.
5-тақырып. Саусақ аппаратын қою.
6-тақырып. Дыбыс жүргізумен жұмыс.
7-тақырып. Қарапайым штрихтарды меңгеру.
8-тақырып. Фортепиано сүйемелдеуімен ойнау.
9-тақырып. Қарапайым орындаушылық дағдыларын меңгеру.
10-тақырып. Аспапта орындау техникасын дамыту.
61. Даярлық сыныбында оқытудың бірінші жылындағы Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқытудың бірінші оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) флейтада ойнаудың негізгі тәсілдерін, музыкалық сауатты меңгереді;
2) қарапайым музыкалық пьесалардың сипатын анықтай алады;
3) парақтан оқудың, жеңіл пьесалар мен этюдтерді, ансамбльдік ойнаудың бастапқы дағдыларын меңгереді.
62. Даярлық сыныбында оқытудың екінші жылындағы Бағдарлама талаптары:
1) парақтан оқу дағдыларын, дұрыс дауыс ырғағына салу, тынысты фразаларға бөлу, білім алушының техникалық мүмкіндіктерін асырмайтын қиындықтар бойынша суреттерді орындау білігін меңгеру;
2) гаммаларды және екі белгіге дейін қоса алғанда үшдыбыстылық арпеджиосын, 20-25 жеңіл пьесаларды, 8-10 жеңіл этюдтерді, 2-4 күрделі емес ансамбльдік пьесаларды меңгеру.

63. Содержание учебного предмета в подготовительном классе второго года обучения.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с аппликатурной таблицей.
Тема 2. Изучение аппликатуры блокфлейты в пределах первой, второй октав с применением аппликатурной таблицы
Тема 3. Изучение нотной грамоты с практически применением в пределах двух октав.
Тема 4. Изучение нотной грамоты.
Тема 5. Работа над дыхательной системой.
Тема 6. Постановка пальцевого аппарата.
Тема 7. Работа над звуковедением.
Тема 8. Овладение элементарными штрихами.
Тема 9. Чтение нот с листа.
Тема 8. Игра на блокфлейте с сопровождением фортепиано.
64. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса второго года обучения.
К концу обучения в подготовительном втором классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет гаммы и арпеджио трезвучий, один этюд и две пьесы различного характера;
2) умеет правильно интонировать, распределять дыхание по фразам, исполнять ритмические рисунки.
65. Программные требования в подготовительном классе третьего года обучения:
1) продолжается изучение аппликатуры блокфлейты в пределах первой, второй октав с изучением интервалов, работа над дыхательной системой, звуковедением;
2) освоение гаммы до трех знаков, в умеренном темпе, 20-25 легких пьес, 8-10 легких этюдов, 2-4 несложных ансамблевых пьес.
66. Содержание учебного предмета в подготовительном классе третьего года обучения.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение аппликатуры блокфлейты в пределах первой, второй октавы.
Тема 2. Изучение интервалов: терция и триоль.
Тема 3. Работа над дыхательной системой.
Тема 4. Работа над звуковедением.
Тема 5. Правила игры пальцевого аппарата с применением интервалов.
Тема 6. Овладение различными штрихами.
Тема 7. Чтение нот с листа.
Тема 8. Игра в ансамбле: дуэты, трио, квартеты.
Тема 9. Игра на блокфлейте с сопровождением фортепиано.
67. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса третьего обученияо года.
К концу обучения в подготовительном классе третьего года обучения обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила игры пальцевого аппарата с применением интервалов;
2) исполняет мажорные гаммы в штрихах, минорные гаммы, арпеджио трезвучий до трех знаков включительно.
68. Программные требования в подготовительном классе четвертого года обучения:
1) грамотное исполнение приемов игры: фразировка, дыхание, исполнение штрихов, интонирование, звуковедение, повторение пройденного и накопление репертуарного материала;

63. Даярлық сыныбында оқытудың екінші жылындағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аппликатуралық кестемен танысу.
2-тақырып. Аппликатуралық кестені қолданумен бірінші, екінші октавалар аралықтары ішіндегі блокфлейта аппликатурасын үйрену.
3-тақырып. Практикалық қолданумен екі октавалар аралықтары ішіндегі ноталық сауатты үйрену.
4-тақырып. Ноталық сауатты үйрену.
5-тақырып. Тыныс алу жүйесімен жұмыс.
6-тақырып. Саусақ аппаратын қою.
7-тақырып. Дыбыс жүргізумен жұмыс.
8-тақырып. Қарапайым штрихтарды меңгеру.
9-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
10-тақырып. Фортепиано сүйемелдеуімен блокфлейтада ойнау.
64. Даярлық сыныбында оқытудың екінші жылындағы Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқытудың екінші оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гаммаларды және үшдыбыстылық арпеджиосын, әртүрлі сипаттағы бір этюдті және екі пьесаны орындайды;
2) дұрыс дауыс ырғағына салуды, тынысты фразалар бойынша бөлуді біледі, ритмикалық суреттерді орындай алады.
65. Даярлық сыныбында оқытудың үшінші жылындағы Бағдарлама талаптары:
1) интервалдарды үйренумен бірінші, екінші октавалар аралықтары ішіндегі блокфлейта аппликатурасын үйрену, тыныс алу жүйесімен, дыбысты жүргізумен жұмыс жалғастырылады;
2) үш белгіге дейін, ұстамды қарқында гаммаларды, 20-25 жеңіл пьесаларды, 8-10 жеңіл этюдтерді, 2-4 күрделі емес ансамбльдік пьесаларды меңгеру.
66. Даярлық сыныбында оқытудың үшінші жылындағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Бірінші, екінші октавалар аралықтары ішіндегі блокфлейта аппликатурасын үйрену.
2-тақырып. Интервалдарды үйрену: терция және триоль.
3-тақырып. Тыныс алу жүйесімен жұмыс.
4-тақырып. Дыбыс жүргізумен жұмыс.
5-тақырып. Интервалдарды қолданумен саусақ аппаратының ойнау ережесі.
6-тақырып. Әртүрлі штрихтарды меңгеру.
7-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
8-тақырып. Ансамбльде ойнау: дуэттер, трио, квартеттер.
9-тақырып. Фортепиано сүйемелдеуімен блокфлейтада ойнау.
67. Даярлық сыныбында оқытудың үшінші жылындағы Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқытудың үшінші оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) интервалдарды қолданумен саусақ аппаратының ойнау ережелерін біледі;
2) штрихтардағы мажорлық гаммаларды, минорлық гаммаларды, үш белгіге дейін қоса алғанда үшдыбыстылық арпеджиосын орындайды.
68. Даярлық сыныбында оқытудың төртінші жылындағы Бағдарлама талаптары:
1) ойнау тәсілдерін сауатты орындау: баса айту, тыныс алу, штрихтарды орындау, дауыс ырғағына салу, дыбыс жүргізу, өтілген репертуарлық материалдарды қайталау және жинақтау;

2) освоение гаммы до четырех знаков, в умеренном темпе, 20-25 легких пьес, 8-10 легких этюдов, 2-4 несложных ансамблевых пьес.
69. Содержание учебного предмета в подготовительном классе четвертого года обучения.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение аппликатуры блокфлейты в пределах первой, второй октавы с изучением интервалов.
Тема 2. Работа над дыхательной системой.
Тема 3. Работа над звуковедением.
Тема 4. Освоение правил игры пальцевого аппарата с применением интервалов.
Тема 5. Овладение различными штрихами. Чтение нот с листа.
Тема 6. Игра в ансамбле: дуэты, трио, квартеты.
Тема 7. Игра на блокфлейте с сопровождением фортепиано.
70. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса четвертого года обучения.
К концу обучения в подготовительном классе четвертого года обучения обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает организацию дыхательного и губного аппарата, положения рук;
2) владеет основными навыками и приемами игры на блокфлейте;
3) играет гаммы до четырех знаков в умеренном темпе, разнохарактерные этюды, крупную форму, пьесы различного характера.
4) умеет определять характер простых музыкальных пьес;
5) владеет навыками исполнения простых пьес, подбора коротких мелодий по слуху.
6) умеет исполнять мажорные гаммы в одну октаву в тональностях с одним знаком при ключе;
7) владеет основными штрихами (деташе, легато);
8) исполняет по памяти 6-10 легких пьес.
71. Программные требования в 1 классе:
1) знание устройства инструмента, правила ухода за флейтой, знание основ музыкальной грамоты, организация дыхательного и губного аппарата, положения рук, владение первоначальными навыками игры на флейте;
2) владение основными штрихами (деташе, легато, стаккато), начальными навыками чтения нот с листа, умение исполнять мажорные и минорные гаммы с одним знаком при ключе в одну октаву с трезвучиями, формирование музыкально-образного мышления, развитие первичных навыков самоконтроля, умение подбирать на слух простые мелодии;
3) освоение и исполнение по памяти 10-12 легких пьес, 5-6 инструктивных упражнений, 3-5 этюдов и 2-3 ансамблевых произведения. :
72. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом, правила ухода за ним.
Тема 2. Правила рациональной постановки корпуса, рук, головы.
Тема 3. Первоначальные навыки игры на флейте.
Тема 4. Работа над постановкой дыхания.
Тема 5. Упражнения, направленные на развитие грудобрюшного типа дыхания).
Тема 6. Упражнения над техникой языка, извлечением звука. Правильное расположение отверстия головки флейты относительно губ и формирование струи воздуха.
Тема 7. Изучение аппликатуры. Знакомство со штрихами.
Тема 8. Освоение нотной грамоты. Простейшие музыкальные термины.
Тема 9. Первоначальные навыки чтения с листа и транспонирования.
Тема 10. Подбор по слуху простых мелодий. Развитие музыкально - слуховых представлений.
Тема 11. Разучивание различных по форме музыкальных произведений.

2) төрт белгіге дейін, ұстамды қарқында гаммаларды, 20-25 жеңіл пьесаларды, 8-10 жеңіл этюдтерді, 2-4 күрделі емес ансамбльдік пьесаларды меңгеру.
69. Даярлық сыныбында оқытудың төртінші жылындағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Интервалдарды үйренумен бірінші, екінші октавалар аралықтары ішіндегі блокфлейта аппликатурасын үйрену.
2-тақырып. Тыныс алу жүйесімен жұмыс.
3-тақырып. Дыбыс жүргізумен жұмыс.
4-тақырып. Интервалдарды қолданумен саусақ аппаратының ойнау ережесі.
5-тақырып. Әртүрлі штрихтарды меңгеру. Ноталарды парақтан оқу.
6-тақырып. Ансамбльде ойнау: дуэттер, трио, квартеттер.
7-тақырып. Фортепиано сүйемелдеуімен блокфлейтада ойнау.
70. Даярлық сыныбында оқытудың төртінші жылындағы Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқытудың төртінші оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тыныс және ерін аппаратының, қол қалыптарының ұйымдасуын біледі;
2) блокфлейтада ойнаудың негізгі дағдыларын және тәсілдерін меңгереді;
3) төрт белгіге дейін ұстамды қарқындағы гаммаларды, әртүрлі сипаттағы этюдтерді, ірі формаларды, әртүрлі сипаттағы пьесаларды ойнайды;
4) қарапайым музыкалық пьесалардың сипатын анықтай алады;
5) қарапайым пьесаларды орындау, есту бойынша қысқа әуендерді таңдау дағдыларын меңгереді;
6) кілттегі бір белгі үндестілігінде бір октавада мажорлық гаммаларды орындай алады;
7) негізгі штрихтарды (деташе, легато) меңгереді;
8) 6-10 жеңіл пьесаларды есте сақтау қабілеті бойынша орындайды.
71. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспап құрылымын, флейтаны күту ережесін білу, музыкалық сауаттың негіздерін, тыныс және ерін аппаратының, қол қалыптарының ұйымдасуын білу, флейтада ойнаудың бастапқы дағдыларын меңгеру;
2) негізгі штрихтарды (деташе, легато), ноталарды парақтан оқудың бастапқы дағдаларын меңгеру, кілттегі бір белгімен үшдыбыстылықтармен бір октавадағы мажорлық және минорлық гаммаларды орындау білігі, музыкалық-бейнелі ойлауды қалыптастыру, өзін-өзі бақылаудың алғашқы дағдыларын, есту қабілеті бойынша қарапайым әуендерді таңдау білігін дамыту;
3) есте сақтау қабілеті бойынша 10-12 жеңіл пьесаларды, 5-6 нұсқаулық жаттығуларды, 3-5 этюдтерді және 2-3 ансамбльдік шығармаларды меңгеру және орындау.
72. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен, оны күту ережелерімен танысу.
2-тақырып. Денені, қолдарды, басты ұтымды қою ережесі.
3-тақырып. Флейтада ойнаудың бастапқы дағдылары.
4-тақырып. Тынысты қоюмен жұмыс.
5-тақырып. Тыныс алудың көк ет үлгісін дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Тіл техникасын, дыбысты шығаруға арналған жаттығулар. Ерінге қатысты флейта басы саңылауының орналасуы және ауа ағынының дұрыс қалыптасуы.
7-тақырып. Аппликатураны үйрену. Штрихтармен танысу.
8-тақырып. Ноталық сауатты меңгеру. Қарапайым музыкалық терминдер.
9-тақырып. Парақтан оқудың бастапқы дағдылары және тасымалдау.
10-тақырып. Қарапайым әуендерді есту қабілеті бойынша таңдау. Музыкалық-есту қабілеті бейнелерін дамыту.
11-тақырып. Формасы бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды жаттау.

73. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные приемы игры на флейте;
2) владеет основными навыками игры на флейте;
3) знает основы музыкальной грамоты, основные штрихи;
4) умеет определять характер музыкальных пьес, анализировать движение мелодии, определять строение пьес, фраз;
5) владеет навыками исполнения легких пьес, этюдов и ансамблевой игры;
6) владеет навыками исполнения произведений разной стилистической направленности и подбора заданных мелодий по слуху.
74. Программные требования во 2 классе:
1) освоение основ музыкальной грамоты, знание аппликатуры в пределах полутора-двух октав, владение основными штрихами (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато), исполнение мажорных и минорных гамм с двумя знаками при ключе в две октавы с главными трезвучиями лада, умение подбирать на слух и транспонировать несложные мелодии;
2) организация исполнительского аппарата, формирование музыкально-образного мышления, развитие навыков самоконтроля и самостоятельности при выполнении домашних заданий, владение общей фразировкой, интонированием, навыками чтения нот с листа;
3) освоение 18-20 различных по форме музыкальных произведений, не менее 8-10 пьес, 6-8 этюдов, 4-6 ансамблевых произведений, несколько пьес в порядке ознакомления, инструктивных упражнений на постановку исполнительского аппарата, исполнение по памяти 10-12 пьес высокой сложности, 5-6 этюдов и 3-5 ансамблевых произведений.
75. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над постановкой губ, рук, корпуса, исполнительского дыхания.
Тема 2. Освоение основ музыкальной грамоты. Расширение знаний музыкальной терминологии.
Тема 3. Изучение аппликатуры в пределах полутора-двух октав.
Тема 4. Основные штрихи (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато).
Тема 5. Мажорные и минорные гаммы с двумя знаками при ключе в две октавы с главными трезвучиями лада.
Тема 6. Работа над исполнительской техникой.
Тема 7. Самостоятельная настройка инструмента.
Тема 8. Развитие навыков чтения с листа.
Тема 9. Разучивание различных по форме музыкальных произведений.
76. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает музыкальную грамоту, основные штрихи, основные музыкальные жанры;

73. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) флейтада ойнаудың негізгі тәсілдерін біледі;
2) флейтада ойнаудың негізгі дағдыларын меңгереді;
3) музыкалық сауаттылықтың негіздерін, негізгі штрихтарды біледі;
4) музыкалық пьесалардың сипатын анықтай алады, әуен қозғалысын талдай алады, пьесалар, фразалар құрылымын анықтай алады;
5) жеңіл пьесаларды, этюдтерді және ансамбльдік ойынды орындау дағдыларын меңгереді;
6) әртүрлі стилистикалық бағыттағы шығармаларды орындау және есту қабілеті бойынша берілген әуендерді таңдау дағдыларын меңгереді.
74. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық сауаттылық негіздерін меңгеру, бір жарым-екі октава шамасындағы аппликатураларды білу, негізгі штирхтарды (деташе, легато, стаккато, қос стаккато) меңгеру, кілттегі екі белгіге дейін ладтың екі октавалы негізгі үшдыбыстылықта мажорлық және минорлық гаммаларды орындау, күрделі емес әуендерді есту арқылы таңдау және тасымалдау білігі;
2) орындаушылық аппаратты ұйымдастыру, музыкалық-образдық ойлауды қалыптастыру, өзін-өзі бақылаудың және үй жұмысын өз бетінше орындау дағдыларын дамыту, жалпы фразировканы, дауыс ырғағына салуды, ноталарды парқтан оқу дағдыларын меңгеру;
3) формасы бойынша әртүрлі 18-20 музыкалық шығармаларды, 8-10-нан кем емес пьесаларды, 4-6 ансамбльдік шығармаларды, танысу ретінде бірнеше пьесаларды, орындаушылық аппаратын қоюға арналған нұсқаулық жаттығуларды, есте сақтау қабілеті бойынша жоғары күрделіліктегі 10-12 пьесаларды, 5-6 этюдтерді және 3-5 ансамбльдік шығармаларды меңгеру.
75. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ерінді, қолды, денені қоюмен, орындаушылық тыныс алумен жұмыс.
2-тақырып. Музыкалық сауаттылықтың негіздерін меңгеру. Музыкалық терминдер білімін кеңейту.
3-тақырып. Бір жарым-екі октава аралықтары ішіндегі аппликатураны үйрену.
4-тақырып. Негізгі штирхтар (деташе, легато, стаккато, қос стаккато).
5-тақырып. Кілттегі екі белгіге дейін ладтың екі октавалы негізгі үшдыбыстылықтағы мажорлық және минорлық гаммалар.
6-тақырып. Орындаушылық техникасымен жұмыс.
7-тақырып. Аспапты өз бетінше баптау.
8-тақырып. Парақтан оқудың дағдыларын дамыту.
9-тақырып. Формасы бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды жаттау.
76. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттылықты, негізгі штрихтарды, негізгі музыкалық жанрларды біледі;

2) владеет навыками игры на флейте на данном этапе обучения;
3) понимает стилистические особенности;
4) умеет определять строение пьес;
5) осуществляет интонационный контроль во время исполнения;
6) владеет фразировкой, навыками чтения с листа и подбора несложных мелодий.
77. Программные требования в 3 классе:
1) знание основ музыкальной грамоты, аппликатуры в пределах двух-двух с половиной октав, организация исполнительского аппарата, формирование музыкально-образного мышления;
2) владение основными штрихами (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато), умение исполнять мажорные и минорные гаммы с тремя знаками при ключе в две октавы и главными трезвучиями лада с обращениями, доминантсептаккорда с обращениями, знание хроматической гаммы;
3) владение общей фразировкой, интонированием, владение навыками чтения нот с листа и транспонирования, умение исполнять несложные секвенции, развитие навыков самоконтроля, самостоятельного планирования времени и самостоятельности при выполнении домашних заданий;
4) освоение 18-20 различных по форме музыкальных произведений, 1-2 произведения крупной формы, 6-8 пьес, 4-6 этюдов, 4-6 ансамблевых произведений и пьес в порядке ознакомления, исполнение по памяти 1-2 произведений крупной формы, 8-10 пьес высокой сложности и разной стилистической направленности, инструктивных упражнений, 5-6 этюдов и 3-5 ансамблевых произведений.
78. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Аппликатуры в пределах двух-двух с половиной октав,
Тема 2. Музыкальная терминология. Владение основными штрихами (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато).
Тема 3. Мажорные и минорные гаммы с тремя знаками при ключе в две октавы и главными трезвучиями лада с обращениями.
Тема 4. Доминантсептаккорд с обращениями.
Тема 5.Хроматическая гамма.
Тема 6. Совершенствование исполнительской техники.
Тема 7. Развитие музыкально - образных представлений.
Тема 8. Формирование устойчивых навыков чтения с листа несложных пьес.
Тема 9. Разучивание различных по форме музыкальных произведений.
79. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает владеет основными штрихами и умеет исполнять их в различных комбинациях;
2) умеет работать над звуковедением, интонационной и ритмической точностью;
3) владеет навыками исполнения этюдов, пьес, ансамблевых произведений;

2) оқытудың осы кезеңіндегі флейтада ойнау дағдыларын меңгереді;
3) стилистикалық ерекшеліктерді түсінеді;
4) пьесалардың құрылымын анықтай алады;
5) орындау кезінде дауыс ырғақтық бақылау жүргізеді;
6) фразировканы, парақтан оқудың және күрделі емес әуендерді таңдау дағдыларын меңгереді.
77. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық сауаттылықтың негіздерін, екі-екі жарым октава аралықтары ішіндегі аппликатураны білу, орындаушылық аппаратты ұйымдастыру, музыкалық-бейнелі ойлауды қалыптастыру;
2) негізгі штирхтарды (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато) меңгеру, кілттегі үш белгіге дейін ладтың екі октавалы және негізгі үшдыбыстылықтағы мажорлық және минорлық гаммаларды орындау білігі, доминантсептаккорда айналулармен, хроматикалық гаммаларды білу;
3) жалпы фразировканы, дауыс ырғағына салуды меңгеру, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың дағдыларын меңгеру, күрделі емес секвенцияны орындау білігі, өзін-өзі бақылау, уақытты өз бетінше жоспарлау және үй жұмысын орындау кезіндегі дербестік дағдыларын дамыту;
4) формасы бойынша әртүрлі 18-20 музыкалық шығармаларды, ірі формадағы 1-2 шығармаларды, 6-8 пьесаларды, 4-6 этюдтерді,4-6 ансамбльдік шығармаларды танысу ретінде пьесаларды, есте сақтау қабілеті бойынша ірі формадағы 1-2 шығармаларды, жоғары күрделіліктегі және әртүрлі стилистикалық бағыттағы 8-10 пьесаларды, нұсқаулық жаттығуларды, 5-6 этюдтерді және 3-5 ансамбльдік шығармаларды меңгеру.
78. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Екі-екі жарым октава аралықтары ішіндегі аппликатуралар.
2-тақырып. Музыкалық сөздік. Негізгі штирхтарды (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато) меңгеру.
3-тақырып. Кілттегі үш белгімен екі октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен мажорлық және минорлық гаммалар
4-тақырып. Доминантсептаккорда айналулармен.
5-тақырып.Хроматикалық гамма.
6-тақырып. Орындаушылық техникасын жетілдіру.
7-тақырып. Музыкалық-бейнелі елестетуді дамыту.
8-тақырып. Күрделі емес пьесаларды парақтан оқудың тұрақты дағдыларын қалыптастыру.
9-тақырып. Формасы бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды жаттау.
79. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі штрихтарды біледі және оларды әртүрлі комбинацияларда орындай алады;
2) интонациялық және ритмикалық дәлдікпен дыбысты жүргізумен жұмыс істей алады;
3) этюдтерді, пьесаларды, ансамбльдік шығармаларды орындау дағдыларын меңгереді;

4) владеет фразировкой, навыками чтения с листа, ансамблевой игры, транспонирования.
80. Программные требования в 4 классе:
1) знание основ музыкальной грамоты, знание аппликатуры в пределах трех октав, исполнение мажорных и минорных гамм с четырьмя знаками при ключе в две октавы и главными трезвучиями лада с обращениями, доминантсептаккорда с обращениями, уменьшенного септаккорда с обращениями;
2) знание хроматической гаммы, владение основными штрихами (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тройное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато), организация исполнительского аппарата, владение общей фразировкой, интонированием, навыками чтения нот с листа и транспонирования, умение исполнять секвенции;
3) владение навыками работы с ансамблевой партитурой, первоначальными навыками аранжировки и работы в нотных редакторах, формирование музыкально-образного мышления;
4) освоение 16-18 различных по форме музыкальных произведений, не менее 2 произведений крупной формы, 6-8 пьес, 4-6 этюдов, 4-6 ансамблевых произведений и несколько пьес в порядке ознакомления, исполнение по памяти 1-2 произведений крупной формы, 8-10 пьес высокой сложности и разной стилистической направленности, инструктивные упражнения, 5-6 этюдов и 3-5 ансамблевых произведений;
81. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Аппликатура в пределах трех октавю
Тема 2. Мажорные и минорные гаммы с четырьмя знаками при ключе в две октавы и главными трезвучиями лада с обращениями.
Тема 3. Доминантсептаккорд с обращениями.
Тема 4. Уменьшенный септаккорд с обращениями.
Тема 5. Хроматическая гамма.
Тема 6. Основные штрихи (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тройное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато).
Тема 7. Организация исполнительского аппарата.
Тема 8. Владение общей фразировкой, интонированием.
Тема 9. Навыки чтения нот с листа и транспонирование
Тема 10. Секвенции.
Тема 11. Работа с ансамблевой партитурой.
Тема 12. Аранжировка и работа в нотных редакторах.
Тема 13. Разучивание различных по форме музыкальных произведений.
82. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основными и вспомогательными штрихами, умеет исполнять их в различных комбинациях;
2) умеет работать над звуковедением, интонационной и ритмической точностью;
3) владеет фразировкой, навыками чтения нот с листа, ансамблевой игры, транспонирования, первоначальными навыками цифровой обработки музыки и работы в нотных редакторах.

4) фразировканы, парақтан оқу, ансамбльдік ойнау, тасымалдау дағдыларын меңгереді.
80. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық сауаттылықтың негіздерін, үш октава аралықтары ішіндегі аппликатураны білу, кілттегі төрт белгімен екі октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен, мажорлық және минорлық гаммаларды орындау, доминантсептаккорда айналулармен, төмендетілген септаккорда айналулармен;
2) хроматикалық гаммаларды білу, негізгі штирхтарды (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато) меңгеру, орындаушылық аппаратты ұйымдастыру, жалпы фразировканы, дауыс ырғағына салуды меңгеру, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың дағдыларын меңгеру, секвенцияларды орындау білігі;
3) ансамбльдік партитурамен жұмыс істеу дағдыларын, аранжировканың және ноталық редакторларда жұмыс істеудің бастапқы дағдыларын меңгеру, музыкалық-бейнелі ойлауды қалыптастыру;
4) формасы бойынша әртүрлі 16-18 музыкалық шығармаларды, ірі формадағы 2-ден кем емес шығармаларды, 6-8 пьесаларды, 4-6 этюдтерді,4-6 ансамбльдік шығармаларды және танысу ретінде бірнеше пьесаларды, есте сақтау қабілеті бойынша ірі формадағы 1-2 шығармаларды, жоғары күрделіліктегі және әртүрлі стилистикалық бағыттағы 8-10 пьесаларды, нұсқаулық жаттығуларды, 5-6 этюдтерді және 3-5 ансамбльдік шығармаларды меңгеру.
81. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Үш октава аралықтары ішіндегі аппликатура.
2-тақырып. Кілттегі төрт белгімен екі октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен мажорлық және минорлық гаммалар.
3-тақырып. Доминантсептаккорда айналулармен.
4-тақырып. Төмендетілген септаккорда айналулармен.
5-тақырып. Хроматикалық гамма.
6-тақырып. Негізгі штирхтар (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато).
7-тақырып. Орындаушылық аппаратты ұйымдастыру.
8-тақырып. Жалпы фразировканы, дауыс ырғағына салуды меңгеру.
9-тақырып. Ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың дағдылары.
10-тақырып. Секвенции.
11-тақырып. Ансамбльдік партитурамен жұмыс.
12-тақырып. Аранжировка және ноталық редакторларда жұмыс.
13-тақырып. Формасы бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды жаттау.
82. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі және көмекші штрихтарды меңгереді, оларды әртүрлі комбинацияларда орындай алады;
2) интонациялық және ритмикалық дәлдікпен дыбысты жүргізумен жұмыс істей алады;
3) фразировканы, ноталарды парақтан оқу, ансамбльдік ойнау, тасымалдау, музыканы сандық өңдеудің және ноталық редакторларда жұмыс істеудің бастапқы дағдыларын меңгереді.

83. Программные требования в 5 классе:
1) знание основ музыкальной грамоты, аппликатуры в пределах трех октав, умение использовать вспомогательную аппликатуру; владение основными .штрихами и их комбинаций (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тройное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато), умение исполнять мажорные и минорные гаммы с четырьмя знаками при ключе в две-две с половиной октавы и главными трезвучиями лада с обращениями, доминантсептаккорд с обращениями, уменьшенный септаккорд с обращениями, знание хроматической гаммы;
2) организация исполнительского аппарата, владение современными приемами игры на флейте общей фразировкой, интонированием, навыками чтения нот с листа и транспонирования, исполнения секвенций, работы с ансамблевой партитурой, аранжировки, переложения, инструментовки музыкальных произведений;
3) освоение не менее 8 различных по форме музыкальных произведений, 4-6 ансамблевых произведения и несколько пьес в порядке ознакомления, исполнение по памяти 1-2 произведения крупной формы, 8-10 пьес высокой сложности и разной стилистической направленности, ряд инструктивных упражнений, 5-6 этюдов и 3-5 ансамблевых произведений.
84. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Аппликатура в пределах трех октав.
Тема 2. Использование вспомогательной аппликатуры.
Тема 3. Основные штрихи и их комбинации (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тройное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато).
Тема 4. Мажорные и минорные гаммы с четырьмя знаками при ключе в две-две с половиной октавы и главными трезвучиями лада с обращениями.
Тема 5. Доминантсептаккорд с обращениями, уменьшенный септаккорд с обращениями, знание хроматической гаммы.
Тема 6. Организация исполнительского аппарата, владение современными приемами игры на флейте, общей фразировкой, интонированием, навыками чтения нот с листа и транспонирования.
Тема 7. Исполнения секвенций.
Тема 8. Работа с ансамблевой партитурой.
Тема 9. Аранжировка, переложения, инструментовки музыкальных произведений.
Тема 10. Разучивание различных по форме музыкальных произведений.
85. Ожидаемые результаты освоения Программы в 5 классе.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основными и вспомогательными штрихами, умеют исполнять их в различных комбинациях;
2) умеет пользоваться основной и вспомогательной аппликатурой;
3) знает основные музыкальные жанры и понимают стилистические особенности музыкальных произведений;

83. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық сауаттылықтың негіздерін, үш октава аралықтары ішіндегі аппликатураны білу, көмекші аппликатураны қолдану білігі; негізгі штрихтарды және олардың комбинацияларын (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато) меңгеру, кілттегі төрт белгімен екі-екі жарым октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен, мажорлық және минорлық гаммаларды орындау білігі, доминантсептаккорда айналулармен, төмендетілген септаккорда айналулармен, хроматикалық гаммаларды білу;
2) орындаушылық аппаратты ұйымдастыру, жалпы фразировкамен флейтада ойнаудың заманауи тәсілдерін, дауыс ырғағына салуды, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың, секвенцияны орындауды, ансамбльдік партитурамен жұмыс істеудің, музыкалық шығармаларды аранжировкалаудың, ыңғайландырудың, аспаптандырудың дағдыларын меңгеру;
3) формасы бойынша әртүрлі 8-ден кем емес музыкалық шығармаларды, 4-6 ансамбльдік шығармаларды және танысу ретінде бірнеше пьесаларды, есте сақтау қабілеті бойынша ірі формадағы 1-2 шығармаларды, жоғары күрделіліктегі және әртүрлі стилистикалық бағыттағы 8-10 пьесаларды, нұсқаулық жаттығулардың қатарын, 5-6 этюдтерді және 3-5 ансамбльдік шығармаларды меңгеру.
84. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Үш октава аралықтары ішіндегі аппликатура.
2-тақырып. Көмекші аппликатураны қолдану.
3-тақырып. Негізгі штрихтарды және олардың комбинацияларын (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато).
4-тақырып. Кілттегі төрт белгімен екі-екі жарым октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен мажорлық және минорлық гаммалар.
5-тақырып. Доминантсептаккорда айналулармен, төмендетілген септаккорда айналулармен, хроматикалық гаммаларды білу.
6-тақырып. Орындаушылық аппаратты ұйымдастыру, жалпы фразировкамен флейтада ойнаудың заманауи тәсілдерін, дауыс ырғағына салуды, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың дағдыларын меңгеру.
7-тақырып. Секвенцияны орындау.
8-тақырып. Ансамбльдік партитурамен жұмыс.
9-тақырып. Музыкалық шығармаларды аранжировкалау, ыңғайландыру, аспаптандыру.
10-тақырып. Формасы бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды жаттау.
85. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі және көмекші штрихтарды меңгереді, оларды әртүрлі комбинацияларда орындай алады;
2) негізгі және көмекші аппликатураны қолдана алады;
3) негізі музыкалық жанрларды біледі және музыкалық шығармалардың стилистикалық ерекшеліктерін түсінеді;

4) умеет определить строение пьес, фраз;
5) умеет работать над звуковедением, интонационной и ритмической точностью;
6) владеет навыками исполнения произведений разной стилистической направленности, фразировкой, чтения нот с листа, ансамблевой игры, транспонирования, использования средств мультимедиа.
86. Программные требования в 6-7 классах:
1) владение основными штрихами и их комбинаций (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тройное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато), умение исполнять мажорные и минорные гаммы с четырьмя знаками при ключе в две-две с половиной октавы и главными трезвучиями лада с обращениями, доминантсептаккорд с обращениями, уменьшенный септаккорд с обращениями;
2) владение комплексом музыкально-исполнительских средств, сценической культурой, навыками чтения нот с листа и транспонирования, исполнения секвенций, навыками аранжировки, переложения, инструментовки музыкальных произведений;
3) освоение не менее 8 различных по форме музыкальных произведений, 4-6 ансамблевых произведений и несколько пьес в порядке ознакомления; исполнение по памяти 1-2 произведений крупной формы, 8-10 пьес высокой сложности и разной стилистической направленности, инструктивных упражнений, 5-6 этюдов и 5-6 ансамблевых произведений.
87. Содержание учебного предмета в 6-7 классах.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основные штрихи и их комбинации (деташе, легато, стаккато, двойное стаккато, тройное стаккато, тенуто, акценты, нон-легато)
Тема 2. Исполнение мажорных и минорных гамм с четырьмя знаками при ключе в две-две с половиной октавы и главными трезвучиями лада с обращениями.
Тема 3. Доминантсептаккорд с обращениями, уменьшенный септаккорд с обращениями.
Тема 4. Организация исполнительского аппарата, владение современными приемами игры на флейте общей фразировкой, интонированием, навыками чтения нот с листа и транспонирования.
Тема 5. Исполнения секвенций.
Тема 6. Работа с ансамблевой партитурой.
Тема 7. Аранжировка, переложения, инструментовки музыкальных произведений.
Тема 8. Разучивание различных по форме музыкальных произведений.
88. Ожидаемые результаты освоения Программы в 6-7 классах.
К концу обучения в 6-7 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет интерес к музыкальному искусству, самостоятельному музыкальному исполнительству;
2) имеет сформированный комплекс исполнительских знаний, умений и навыков, позволяющий использовать многообразные возможности флейты для достижения наиболее убедительной интерпретации авторского текста;

4) пьесалар, фразалар құрылымын анықтай алады;
5) интонациялық және ритмикалық дәлдікпен дыбысты жүргізумен жұмыс істей алады;
6) әртүрлі стилистикалық бағыттағы шығармаларды орындаудың, фразировканы, ноталарды парақтан оқу, ансамбльдік ойнау, тасымалдау, мультимедиа құралдарын қолдану дағдыларын меңгереді.
86. 6-7 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) негізгі штрихтарды және олардың комбинацияларын (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато) меңгеру, кілттегі төрт белгімен екі-екі жарым октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен, мажорлық және минорлық гаммаларды орындау білігі, доминантсептаккорда айналулармен, төмендетілген септаккорда айналулармен;
2) музыкалық-орындаушылық құралдарының, сахналық мәдениеттің кешенін, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың, секвенцияны орындауды, музыкалық шығармаларды аранжировкалаудың, ыңғайландырудың, аспаптандырудың дағдыларын меңгеру;
3) формасы бойынша әртүрлі 8-ден кем емес музыкалық шығармаларды, 4-6 ансамбльдік шығармаларды және танысу ретінде бірнеше пьесаларды, есте сақтау қабілеті бойынша ірі формадағы 1-2 шығармаларды, жоғары күрделіліктегі және әртүрлі стилистикалық бағыттағы 8-10 пьесаларды, нұсқаулық жаттығуларды, 5-6 этюдтерді және 5-6 ансамбльдік шығармаларды меңгеру.
87. 6-7 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Негізгі штрихтарды және олардың комбинацияларын (деташе, легато, стаккато, қос стаккато, тенуто, акценты, нон-легато).
2-тақырып. Кілттегі төрт белгімен екі-екі жарым октавалы және ладтың негізгі үшдыбыстылықтағы айналулармен мажорлық және минорлық гаммаларды орындау.
3-тақырып. Доминантсептаккорда айналулармен, төмендетілген септаккорда айналулармен.
4-тақырып. Орындаушылық аппаратты ұйымдастыру, жалпы фразировкамен флейтада ойнаудың заманауи тәсілдерін, дауыс ырғағына салуды, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың дағдыларын меңгеру.
5-тақырып. Секвенцияны орындау.
6-тақырып. Ансамбльдік партитурамен жұмыс.
7-тақырып. Музыкалық шығармаларды аранжировкалау, ыңғайландыру, аспаптандыру.
8-тақырып. Формасы бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды жаттау.
88. 6-7 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6-7 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық өнерге, өз бетінше музыкалық орындаушылыққа қызығушылығы болады,
2) авторлық мәтіннің неғұрлым сенімді интерпретациясының жетістігі үшін флейтаның көпжақты мүмкіндіктерін қолдануға мүмкіндік беретін орындаушылық білімнің, біліктің және дағдының қалыптасқан кешеніне ие;

3) умеет самостоятельно накапливать репертуар из музыкальных произведений различных эпох, стилей, направлений, жанров и форм;
4) знает репертуар для флейты, включающего произведения разных стилей и жанров (полифонические произведения, сонаты, концерты, пьесы, этюды, инструментальные миниатюры) в соответствии с программными требованиями;
5) знает художественно-исполнительские возможности флейты;
6) знает профессиональную терминологию;
7) умеет читать с листа несложные музыкальные произведения;
8) владеет навыками слухового контроля, умением управлять процессом исполнения музыкального произведения;
9) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений;
10) владеет различными видами техники исполнительства, использования художественно оправданных технических приемов;
11) имеет навыки репетиционно-концертной работы в качестве солиста.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
89. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
90. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического концерта, экзамена, итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии); во второй четверти: академический концерт (3 разнохарактерные пьесы; в третьей четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: технический зачет (3 разнохарактерные пьесы различной стилистической направленности);
2) 2 класса – в первой четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии); во второй четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы, пьеса); в третьей четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: академический концерт (3 разнохарактерные пьесы различной стилистической направленности или 1 произведение крупной формы и 2 пьесы);
3) 3 класса – в первой четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии); во второй четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы, пьеса); в третьей четверти технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: академический концерт (3 разнохарактерные пьесы различной стилистической направленности или 1 произведение крупной формы и 2 пьесы);

3) әртүрлі дәуірлер, стилдер, бағыттар, жанрлар және формалардың музыкалық шығармаларынан репертуарды өз бетінше жинақтай алады;
4) бағдарламалық талапқа сәйкес әртүрлі стилдер мен жанрлардың (полифониялық шығармалар, сонаталар, концерттер, пьесалар, этюдтер, аспаптық миниатюралар) шығармалары кіретін флейтаға арналған репертуарды біледі;
5) флейтаның көркемдік-орындаушылық мүмкіншіліктерін біледі;
6) кәсіби терминдерді біледі;
7) күрделі емес музыкалық шығармаларды парақтан оқи алады;
8) есту бақылауының дағдыларын, музыкалық шығарманы орындау процесін басқару білігін меңгереді;
9) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаларға талдау жасау бойынша дағдыларын меңгереді;
10) орындаушылық техникасының әртүрлі түрлерін меңгереді, көркемдік дәлелденген техникалық тәсілдерді қолдану;
11) жеке орындаушы ретінде дайындық-концерттік жұмыстың дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
89. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
90. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); екінші тоқсанда: академиялық концерт (3 әртүрлі сипаттағы пьесалар); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда техникалық сынақ (3 әртүрлі стилистикалық бағыттағы түрлі сипаттағы пьесалар);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі нысанды 1 шығарма, пьеса); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда академиялық концерт (3 әртүрлі стилистикалық бағыттағы түрлі сипаттағы пьесалар немесе ірі нысанды1 шығарма және 2 пьеса );
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі формадағы 1 шығарма, пьеса); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда академиялық концерт (3 әртүрлі стилистикалық бағыттағы түрлі сипаттағы пьесалар немесе ірі формадағы 1 шығарма және 2 пьеса );

4) 4 класса – в первой четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии); во второй четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы и пьеса); в третьей четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: академический концерт (3 разнохарактерные пьесы различной стилистической направленности или 1 произведение крупной формы и 2 пьесы);
5) 5 класса – в первой четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии); во второй четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы и пьеса); в третьей четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 концертный этюд, или пьеса соло, или развернутая пьеса, 1 произведение крупной формы, 1 произведение казахских композиторов, 1 пьеса кантиленного склада, 1 виртуозная пьеса);
6) 6 класса – в первой четверти: технический зачет (этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии, 2 разнохарактерные пьесы или 1 пьеса соло, 1 пьеса в сопровождении фортепиано); во второй четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы, 1 характерная пьеса); в третьей четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: экзамен (3 разнохарактерные пьесы различной стилистической направленности или 1 произведение крупной формы, 2 разнохарактерные пьесы);
7) 7 класс – в первой четверти технический зачет (этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии, 2 разнохарактерные пьесы или 1 пьеса соло, 1 пьеса в сопровождении фортепиано); во второй четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы, 1 характерная пьеса); в третьей четверти: технический зачет (гаммы, этюды, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 концертный этюд, или пьеса-соло, или развернутая пьеса; 1 произведение крупной формы; 1 произведение казахских композиторов; 1 пьеса кантиленного характера; 1 виртуозная пьеса).
91. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) художественное исполнение музыкального произведения в соответствии с его содержанием;
2) слуховой контроль собственного исполнения;
3) корректировка игры при необходимой ситуации;
4) владение специфическими технологическими видами исполнения;
5) понимание чувства формы;
6) выразительность интонирования;

4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық терминологияны білу); екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі нысанды 1 шығарма және пьеса); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда академиялық концерт (3 әртүрлі стилистикалық бағыттағы түрлі сипаттағы пьесалар немесе ірі формадағы 1 шығарма және 2 пьеса );
5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық терминологияны білу); екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі нысанды 1 шығарма және пьеса); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда бітіру емтиханы (1 концерттік этюд немесе жеке пьеса немесе толық пьеса, ірі нысанды 1 шығарма, қазақ композиторларының 1 шығармасы, кантилендік сипаттағы 1 пьеса, виртуозды 1 пьеса);
6) 6 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу, 2 түрлі сипаттағы пьесалар немесе 1 жеке пьеса, фортепиано сүйемелдеуіндегі 1 пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі формадағы 1 шығарма, 1 сипатты пьеса); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда академиялық концерт (3 әртүрлі стилистикалық бағыттағы түрлі сипаттағы пьесалар немесе ірі нысанды 1 шығарма, 2 түрлі сипаттағы пьесалар);
7) 7 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу, 2 түрлі сипаттағы пьесалар немесе 1 жеке пьеса, фортепиано сүйемелдеуіндегі 1 пьеса); екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі нысанды 1 шығарма, 1 сипатты пьеса); үшінші тоқсанда техникалық сынақ (гаммалар, этюдтер, ноталарды парақтан оқу, музыкалық сөздікті білу); төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 концерттік этюд немесе жеке пьеса немесе толық пьеса, ірі нысанды 1 шығарма, қазақ композиторларының 1 шығармасы, кантилендік сипаттағы 1 пьеса, виртуозды 1 пьеса).
91. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) музыкалық шығарманы оның мазмұнына сәйкес көркемдік орындау;
2) өзінің орындауын тыңдау арқылы қадағалауы;
3) қажет жағдайда ойнауды түзету;
4) орындаудың ерекше технологиялық түрлерін меңгеру;
5) форма сезімін түсіну;
6) дауыс ырғағына салудың мәнерлілігі;

7) единство темпа;
8) ясность метроритмической пульсации;
9) яркое динамическое разнообразие;
10) артистичное поведение на сцене.
92. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения, убедительное понимание чувства формы, единство темпа, выразительность интонирования, ясность ритмической пульсации, динамическое разнообразие, слуховой контроль собственного исполнения, свободное владение техникой исполнения; артистизм и увлеченность исполнением;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, единство темпа, выразительность интонирования, динамическое разнообразие, недостаточный слуховой контроль, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль собственного исполнения, темпо-ритмическая неорганизованность; динамическое однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метро-ритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 15
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Саксофон" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Саксофон" для детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Саксофон".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно.
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;

7) қарқынның бірыңғайлығы;
8) метроритмикалық қағыстың анықтылығы;
9) қанық динамикалық түрлілік;
10) сахнада өзін әртістік ұстауы.
92. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы": музыкалық шығарманың мазмұнына сәйкес музыкалық мәнерлілік құралдарын көркем орындауы, форма сезімін нақты түсінуі, қарқынның бірыңғайлығы, дауыс ырғағының мәнерлілігі, ритмикалық қағыстың анықтылығы, динамикалық түрлілік, өзінің орындауын тыңдау арқылы қадағалауы, орындаудың техникаларын еркін меңгеруі, сахнада өзін әртістік ұстауы және қанық беріліп орындауы;
2) "4" бағасы "жақсы": шығарманың формаларын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерлілік құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді орындаудағы қалыптылығы, қарқынның бірыңғайлығы, дауыс ырғағының мәнерлілігі, динамикалық түрлілік, өзінің орындауын тыңдау арқылы қадағалауы жеткіліксіз, сахнада өзін ұстауындағы аздап психологиялық тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық": музыканы бейнелі түрле түсінбей ноталық мәтінді формалды түрде оқуы, өзінің орындауын тыңдау арқылы бақылауы төмен, темптік-ырғақтық ұйымдастырылмауы, динамикалық дыбысталудың бірсарындылығы және бірқалыптылығы, сахнадағы психологиялық күйінің тұрақсыздығы;
4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес": ноталық мәтінді дыбыстау кезіндегі қателіктері, тыңдау арқылы бақылауының болмауы, метроритмикалық тұрақсыздығы, дыбыс шығару және дыбыс жүргізу сапасының төмендігі, мәнерлі ырғағының болмауы, орындау барысында жиі тоқтауы;
5) сынақ (бағасыз) - орындау оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
15-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Саксофон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Саксофон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Саксофон" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасуы және алмасуы;
3) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда дыбыс бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;

4) гамма – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
5) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
6) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
7) мелизмы – различные мелодические украшения звука, не меняющие темпа и ритмического рисунка мелодии;
8) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато - один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
9) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
10) этюд – музыкальное произведение, основанное на виртуозных пассажах. произведение крупной формы.
3. Цель Программы: развитие личности ребенка, способного к творческому самовыражению через грамотное овладение инструментом саксофон.
4. Задачи Программы.
1) освоение музыкальной грамоты, исполнение на саксофоне произведений различных жанров и форм в соответствии с программными требованиями;
2) овладение основными навыками, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
3) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
4) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
5) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося.
6) воспитание у обучающегося культуры сольного и ансамблевого музицирования на инструменте, стремления к практическому использованию приобретенных знаний, умений и навыков игры на гобое;
7) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение, воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
8) формирование личности юного музыканта, активное участие в различных концертах, конкурсах, фестивалях, ранняя профессиональная ориентация обучающихся;
9) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества.

4) гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
5) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дауыстарды шығаруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығару тәсілдерінің кейбір нюансировкалық сипаттары, орындаушылық штрихтары, артикуляциялар мен баса айтулар;
6) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
7) мелизмы - әуеннің темпі мен ритмикалық суретін өзгертпейтін, дыбыстың әртүрлі әуендік бояулары;
8) стаккато - дыбыстарды үзіп-үзіп орындауды білдіретін музыкалық штрих; стаккато - легатоға қарама-қйшы, дыбыс шығарудың (артикуляция) тәсілдерінің бірі;
9) үшдыбыстылық -терция бойында орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;
10) этюд - виртуозды пассажға негізделген музыкалық шығарма, ірі нысанды шығарма.
3. Бағдарламаның мақсаты: саксофон аспабын сауатты меңгеру арқылы шығармашылыө өзін танытуға қабілетті бала тұлғасын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері.
1) музыкалық сауатты меңгеру, Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі жанрдағы және формалардағы шығармаларды саксофонда орындау;
2) музыкалық шығарманы жеке немесе ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін негізгі дағдыларды меңгеру;
3) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, музыкалық ойлауды, шығармашылық қиялды, әртістік қабілеттерді дамыту;
4) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, шығармашылық қызметке деген білім алушылардың оң көзқарасын қалыптастыру;
5) білім алушылардың музыкалық ой-өрісін кеңейту, жеке қабілеттерін дамыту.
6) білім алушылардың бойында аспаппен жеке және ансамбльде музыка ойнау мәдениетін, саксофонда ойнау бойынша алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға талпынуын тәрбиелеу;
7) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдауды, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
8) жас музыканттың тұлғасын қалыптастыру, әртүрлі концерттерге, байқауларға, фестивальдерге белсенді қатысуы, білім алушыларды ерте кәсіпке бағдарлау;
9) отандық және әлемнің мәдени құндылықтарын, дәстүрлерін, озық халық шығармашылығын меңгеру негізінде өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.

5. Срок освоения Программы – семь лет. По заявлению родителей обучающихся срок освоения программы увеличивается на один-два года для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на скрипке, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на саксофоне, научиться исполнять обработки казахских, русских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
13. Программа создает условия для овладения обучающимися приемами игры на саксофоне в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
14. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - жеті жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған білім алушылар үшін, ата-аналар немесе олардың орнын басатын тұлғалардың өтініші бойынша оқыту мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралыд. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі - балалардың саксофонда ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке орындау тәсілдерін алуға жалпы дамытушылық бағыты.
9. Бағдарлама дәстүрлі оқытуға, әр балаға жеке-сараланған тәсілмен келу, көркемдік-бейнелі ойлауға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама саксофонда ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайландырылған классикалық шығармаларын үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
13. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі саксофонда ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
14. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға бағытталған.

15. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
16. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на саксофоне, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
17. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
18. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских навыков и умений осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, а музыкальное воспитание и развитие их основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
19. Основная практическая задача коллективного музицирования – формирование специальных ансамблевых навыков игры, которые предполагают умение слушать звучание ансамбля, ощутить единый ритмический пульс, играть согласованно и художественно в изменчиво гибком ритме, совместно исполнять, взаимодействовать с участниками ансамбля.

15. Бағдарлама музыкалық дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
16. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін саксофонда ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды білім алушының меңгеруі;
2) шығармашылық қызметі тәжірибесін білім алушының алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын білім алушының меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгерулеріне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
17. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыларға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
18. Білім алушыларға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады, ал музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
19. Ұжымдық музыка ойнаудың негізгі практикалық міндеттері - ансамбльдің дыбысталуын ести білу, бірыңғай ритмикалық қағысты сезіну, өзгермелі икемді ритмде келісілген түрде және көркем ойнау, бірге орындау, ансамбльдің қатысушыларымен өзара әрекеттесу сияқты ансамбльде ойнаудың арнайы дағдыларын қалыптастыру.

20. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций (освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета).
21. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
22. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков игры на инструменте;
4) принцип творчества раскрывает способности и склонности обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
23. Специфика индивидуального обучения по предмету "Саксофон" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
24. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод (беседа, рассказ, объяснение, дискуссия);
2) наглядно-демонстрационный (исполнение произведения педагогом на инструменте, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций);
3) практический (работа на инструменте, подготовительные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения);
4) аналитический (сравнения и обобщения, развитие логического мышления);
5) эмоциональный (подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления).
25. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития музыкальных способностей.

20. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылықтарын дамытуға, және негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.
21. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
22. Оқу материалын іріктеудің педагогикалық қағидаттары.
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушының музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, жетістік жағдайын құруға, өнермен қуана араласуғады ықпал етеді.
23. "Саксофон" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерді, құралдарды, формаларды және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
24. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - әңгімелесу, айтып беру, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыру рәсімін көрсету;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
25. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.

34. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
35. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
36. Педагог на основе рабочей учебной программы составляет индивидуальный план обучения на каждого обучающегося. Индивидуальный план характеризует гармоничный процесс музыкального и духовно-нравственного развития обучающегося.
37. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
38. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы по реализации Программы, концертные и экзаменационные программы значительно отличаются по уровню сложности.
39. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение репертуара благодаря привлечению народной, классической и современной музыки с использованием элементов композиторской техники.
40. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие музыкально-исполнительских данных обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
41. Педагог вырабатывает индивидуальную репертуарную стратегию для каждого обучающегося с учетом его музыкальных потребностей и особенностей дарования.
42. Педагог формирует индивидуальный репертуарный перечень музыкальных произведений, систематизирует произведения и дополняет репертуар в соответствии с индивидуальными возможностями обучающегося.
43. Репертуарный перечень включает произведения казахской, русской, зарубежной музыки, высокохудожественные детские, юношеские пьесы современных композиторов, популярные песни из мультфильмов, детских кинофильмов, народную музыку.
44. Педагог активно использует в учебном процессе обработки казахских народных песен, произведения казахстанских композиторов, учитывая в процессе их изучения характерные ладовые, гармонические, ритмические и мелодические особенности.
45. Насыщенность учебного репертуара сочинениями разных жанров и стилей создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.

34. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
35. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
36. Педагог оқу жұмыс бағдарламасы негізінде әр білім алушыға арналған оқытудың жеке жоспарын құрады. Жеке жоспар білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуының үйлесімді процесін сипаттайды.
37. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылады, оны беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
38. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріледі, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асырудың жеке жоспарлары, күрделілік деңгейі бойынша концерттік және емтихандық бағдарламалары бір бірінен біршама ерекшеленеді.
39. Білім алушының жеке жоспары кең репертуарлық үрдісті, халықтық, классикалық және композиторлық техниканың элементтері бар заманауи музыканы енгізу арқылы репертуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.
40. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының музыкалық-орындаушылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
41. Педагог әрбір білім алушының музыкалық қажеттіліктерін және дарындылық ерекшелігін ескеріп, әрқайсысына жеке репертуарлық стратегия әзірлейді.
42. Педагог музыкалық шығармалардың жеке репертуарлық тізбесін қалыптастырады, шығармаларды жүйеге келтіреді және білім алушының жеке мүмкіндіктеріне сәйкес репертуарды толықтырады.
43. Репертуарлық тізбе қазақ, орыс, шетел музыкасын, көркемдік деңгейі жоғары заманауи композиторлардың балалар мен жасөспірімдерге арналған пьесаларын, мультифильмдерден, балаларға арналған кинофильмдерден алынған танымал әндерді, халық музыкасын және басқаларды қамтиды.
44. Педагог оқу процесінде ладтық, үндестілік, ырғақтық және әуендік ерекшеліктерін ескере отырып, қазақ халық әндері мен күйлерінің өңдеулерін, қазақстан композиторларының шығармаларын кеңінен қолданады.
45. Оқу репертуарының әр түрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларға қанық болуы музыкалық материалды оқуға, салыстыруға, жүйелеуге оңтайлы жағдай туғызады.

11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
55. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
56. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
57. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
58. Межпредметные связи предмета "Саксофон" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
59. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с инструментом, игра упражнений, песенок-прибауток на одной-двух нотах, освоение мажорных и минорных тетрахордов, освоение основных штрихов: legato [легато], non legato [нон легато];
2) знакомство с элементами музыкальной грамоты, освоение музыкального ритма в виде простых ритмических упражнений, связанных с иллюстрацией на саксофоне ритма слов. Игра ритмических рисунков на одной-двух нотах. Знакомство с основой динамики – forte [форте], piano [пиано], игра по нотам;
3) освоение и исполнение по памяти 2-3 мажорных (минорных) гамм и арпеджио (тонические трезвучия) в одну или в две октавы, 3-4 этюдов, 4-5 пьес.
60. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Игровая культура. Основы музыкальной грамоты. Формирование рациональной организации игрового аппарата. Техника дыхания. Формирование амбушюра.
Тема 2. Формирование исполнительских навыков. Атака звука. Штрихи non-legato [нон легато], legato [легато] и особенности их исполнения. Аппликатура пальцев.
Тема 3. Основы музыкальной терминологии. Динамические оттенки.
Тема 4. Развитие слухового контроля. Работа над дыханием. Развитие логического мышления. Самостоятельная работа над произведением. Сценическая культура.
Тема 5. Основы навыков чтения с листа. Произведения малой формы.
Тема 6. Формирование компетенций по созданию сюжетно-психологического подтекста исполняемых произведений.
Тема 7. Техническая и художественная оснащенность.

11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
55. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
56. Өзіндік сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріліп анықталады.
57. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
58. "Саксофон" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
59. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспаппен танысу, жаттығуларды, бір-екі нотадамен әндерді ойнау, мажорлы және минорлы терахордтарды меңгеру, legato [легато], non legato [нон легато] негізгі штрихтарын меңгеру;
2) музыкалық сауаттың элементтерімен танысу, саксофонда сөздердің ырғағымен иллюстрациялық байланыстағы қарапайым ритмикалық жаттығу түріндегі музыкалық ритмді меңгеру. Бір-екі нотадағы ритмикалық суреттерді ойнау. Forte [форте], piano [пиано] - негізгі динамикаларымен танысу, нота бойынша ойнау;
3) есте сақтауы бойынша 2-3 мажорлы гаммаларды (минорлы) және бір немесе екі октавадағы арпеджионы (тоникалық үшдыбыстылық), 4-5 пьесаны меңгеру және орындау.
60. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау мәдениеті. Музыкалық сауат негіздері. Орындау аппаратының тиімді ұйымдасуын қалыптастыру. Тыныс алу техникасы. Амбушюр қалыптастыру.
2-тақырып. Орындаушылық дағдылардың қалыптастыру. Дыбыстың атакасы. Non legato [нон легато], legato [легато] штрихтары және олардың орындалу ерекшеліктері. Саусақтар аппликатурасы.
3-тақырып. Негізгі музыкалық терминдер. Динамикалық бояулар.
4-тақырып. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Тыныс алумен жұмыс. Қисынды (логикалық) ойлау қабілеттерін дамыту. Шығарма бойынша өз бетінше жұмыс. Сахна мәдениеті.
5-тақырып. Парақтан оқу дағдыларының негіздері. Шағын көлемді шығармалар.
6-тақырып. Орындалатын шығарманың сюжеттік-психологиялық астарын құрастырудағы біліктілікті қалыптастыру.
7-тақырып. Техникалық және көркемдік жабдықталуы.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение саксофона и названий его частей;
2) знает аппликатуры, простейшие штриховые и динамические обозначения;
3) владеет начальными навыками музыкально-слуховых представлений, музыкально-образного мышления;
4) владеет навыками организации целесообразных игровых движений, контроля качества звучания, интонации, ритма;
5) владеет навыками рациональной организации игрового аппарата: общая постановка, постановка исполнительского дыхания, постановка амбушюра, артикуляционная постановка, аппликатурная постановка;
6) умеет исполнять гаммы и трезвучия в несложных тональностях в штрихах non-legato [нон легато], legato [легато], народные мелодии и легкие пьесы;
5) владеет начальными навыками чтения нот с листа.
62. Программные требования во 2 классе:
1) последовательное совершенствование освоенных ранее приемов игры, штрихов, работа над игровыми движениями, координацией языка и пальцев, развитием мелкой техники, музыкально-образного мышления, творческого художественного воображения;
2) освоение штрихов non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], исполнение мажорных и минорных гамм;
3) совершенствование ранее освоенных музыкально–исполнительских навыков игры на инструменте проводится в тесной связи с развитием его общего культурного уровня, его стремлением к творческой самостоятельности, активности;
4) освоение, исполнение по памяти 2-3 гамм (мажорные и минорные), арпеджио трезвучий (с обращениями) в две октавы, 3-4 этюдов, 3-4 пьес, произведения крупной формы.
63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование игровой культуры. Основы музыкальной грамоты. Формирование рациональной организации игрового аппарата. Техника дыхания. Формирование амбушюра.
Тема 2. Формирование исполнительских навыков. Атака звука. Штрихи non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] и особенности их исполнения. Аппликатура пальцев.
Тема 3. Основы музыкальной терминологии. Динамические оттенки.
Тема 4. Развитие слухового контроля. Комплекс средств работы над дыханием. Развитие логического мышления. Принципы самостоятельной работы над произведением. Воспитание сценической культуры.
Тема 5. Развитие творческих навыков. Основы навыков чтения с листа. Произведения малой формы. Произведения крупной формы. Произведения эстрадного жанра.
Тема 6. Строение основных форм музыкальных произведений. Приобретение компетенций по созданию исполнительского плана произведения. Создание сюжетно-психологического подтекста исполняемых произведений.
Тема 7. Искусство интонации. Искусство импровизации.

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) саксофонның құрылысы мен бөліктерінің атауларын білу;
2) қарапайым штрихтар мен динамикалық белгілерді, аппликатураны білу, узыканы есту түсініктерінің, көркем-музыкалық ой-өрістің бастапқы дағдыларын, орынды ойнау қимылдарын ұйымдастыру машықтарын, дыбыс шығару, дыбыс тазалығы (интонация), ырғақ сапаларын бақылау дағдыларын игеру;
3) ойнау аппаратын тиімді ұйымдастыру дағдыларын иелену: жалпы қойылым, орындаушылық тыныстың қойылуы, амбушюр қойылымы, артикуляциялық қойылым, аппликатураның қойылуы;
4) Non-legato [нон легато], legato [легато] штрихында гаммалар мен үшдыбыстықтарды жеңіл-желпі үндестіліктерде (тональность), халық әуендері мен жеңіл пьесаларды орындай білу.
5) нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларын меңгеру.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұрын меңгерген ойнау тәсілдерін, штрихтарды меңгеруді біртіндеп жетілдіру, ойын қимылдарымен, тіл мен саусақтарды үйлестіру, ұсақ техниканы дамыту, музыкалық-бейнелі ойлау, шығармашылық көркемдік қиялдау бойынша жұмыс;
2) [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто] штрихтарын меңгеру, мажорлы және минорлы гаммаларды меңгеру;
3) бұрын меңгерген аспапта ойнаудың музыкалық-орындаушылық дағдыларын жетілдіру оның жалпы мәдени деңгейінің дамуымен, оның шығармашылық дербестіке талпынуымен, белсенділігімен тығыз байланысты іске асырылады;
4) есте сақтауы бойынша 2-3 мажорлы гаммаларды (минорлы) және екі немесе екі октавадағы арпеджионы (тоникалық үшдыбыстылық), 3-4 этюдті, 4-5 пьесаны, ірі нысанды шығармаларды меңгеру және орындау.
63. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау мәдениетін қалыптастыру. Музыкалық сауат негіздері. Орындау аппаратының тиімді ұйымдасуын қалыптастыру. Тыныс алу техникасы. Амбушюр қалыптастыру.
2-тақырып. Орындаушылық дағдылардың қалыптастыру. Дыбыстың атакасы. Non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато]штрихтары және олардың орындалу ерекшеліктері. Саусақтар аппликатурасы.
3-тақырып. Музыкалық терминология негіздері. Динамикалық бояулар.
4-тақырып. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Тыныс алуға арналған жұмыс құралдараның кешені. Қисынды (логикалық) ойлау қабілеттерін дамыту. Шығарма бойынша өзіндік жұмыс қағидаттары. Сахна мәдениетін тәрбиелеу.
5-тақырып. Шығармашылық дағдыларды жетілдіру. Парақтан оқу дағдыларының негіздері. Шағын көлемді шығармалар. Ірі көлемді шығармалар. Эстрадалық жанрдағы шығармалар.
6-тақырып. Музыкалық шығармалардың негізгі нысандарын құру зандылықтары. Шығарманы орындау жоспары бойынша біліктіліктің пайда болуы. Орындалатын шығарманың сюжеттік-психологиялық астарын құрастырудағы біліктілікті қалыптастыру.
7-тақырып. Интонация өнері. Суырыпсалушылық (импровизация) өнер.

64. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], их чередование;
2) владеет начальными навыками приема штриха marcatto [маркатто], динамикой звучания;
3) исполняет мажорные и минорные гамм в две, две с половиной октавы и трезвучий;
4) владеет навыками музыкально-слуховых представлений, музыкально-образного мышления, навыками по организации исполнительского аппарата, работы над интонацией, звукоизвлечением и ритмом.
65. Программные требования в 3 классе:
1) освоение штрихов non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] и их чередование, начальных навыков исполнения трели и мелизмов, динамики их звучания;
2) совершенствование ранее изученных приемов в более сложном по техническому и художественному содержанию варианте, работа над новыми приемами и штрихами;
3) развитие аппликатурной грамотности, умение самостоятельно разбираться в основных элементах фразировки (мотив, фраза, предложение, часть), работа над навыками чтения с листа, гаммами;
4) освоение и исполнение по памяти 2-3 гамм (мажорные и минорные), арпеджио (с обращениями), 3-4 этюдов на различные виды техники, 3-4 пьес различного характера, 1 произведения крупной формы, 1-2 эстрадных произведений.
66. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование игровой культуры. Основы музыкальной грамоты. Формирование рациональной организации игрового аппарата. Техника дыхания. Формирование амбушюра.
Тема 2. Атака звука. Штрихи non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] и особенности их исполнения. Аппликатура пальцев. Интонация.
Тема 3. Основы музыкальной терминологии. Динамические оттенки. Темпы, агогика.
Тема 4. Развитие слухового контроля. Комплекс средств работы над дыханием. Развитие логического мышления. Принципы самостоятельной работы над произведением. Воспитание сценической культуры.
Тема 5. Основы навыков чтения с листа. Техника развития интонационных навыков. Развитие навыков транспонирования. Произведения малой формы. Произведения крупной формы. Произведения эстрадного жанра.
Тема 6. Закономерности строения основных форм музыкальных произведений. Интонационные традиции казахской музыки. Формирование компетенций по созданию сюжетно-психологического подтекста исполняемых произведений.
Тема 7. Искусство интонации. Искусство импровизации. Совершенствование технической и художественной оснащенности.

64. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдылдарға ие болады:
1) non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтарын және олардың алмасуын білу.
2) мarcatto [маркатто]штрихы тәсілінің бастапқы дағдыларын, дыбыстау динамикасын білу.
3) екі-екі жарым октавалы мажорлы мен минорлы гаммаларды және үшдыбыстықтардай орындалуын білу.
4) музыканы есту түсініктерінің, көркем-музыкалық ой-өрістің дағдыларын, орындаушылық аппаратты ұйымдастыру машықтарын, дыбыс тазалығы (интонация), дыбыс шығару және ырғақ бойынша жұмыс істеу машықтарын игеру.
65. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] негізгі штрихтарын және олардың алмасуын, трельдер мен мелизмдерді орындаудың алғашқы дағдыларын, олардың дыбысталу динамикасын меңгеру;
2) бұрын үйренген тәсілдерді мейлінше күрделі техникалық және көркемдік мазмұндағы нұсқада жетілдіру, жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс;
3) аппликатуралық сауатты, баса айтудың (сарын, фраза, сөйлем, бөлік) негізгі элементтерінде өз бетінше талдау жүргізу алу білігін дамыту, парақтан оқу, гаммалармен жұмыс дағдыларымен жұмыс;
4) есте сақтауы бойынша 2-3 (мажорлы және минорлы) гаммаларды, арпеджионы (айналымдарымен), техниканың әртүрлі түріне арналған 3-4 этюдті, әртүрлі сипаттағы 4-5 пьесаны, 1 ірі нысанды шығарманы, 1-2 эстрадалық шығарманы меңгеру және орындау.
66. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау мәдениетін қалыптастыру. Музыкалық сауат негіздері. Орындау аппаратының тиімді ұйымдасуын қалыптастыру. Тыныс алу техникасы. Амбушюр қалыптастыру.
2-тақырып. Дыбыс шабуылы. Non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] штрихтары және оларды орындаудың ерекшеліктері. Саусақтар аппликатурасы. Интонация.
3-тақырып. Музыкалық терминология негіздері. Динамикалық бояулар. Темптер, агогика.
4-тақырып. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Тыныс алуға арналған жұмыс құралдараның кешені. Қисынды (логикалық) ойлау қабілеттерін дамыту. Шығарма бойынша өзіндік жұмыс қағидаттары. Сахна мәдениетін тәрбиелеу.
5-тақырып. Шығармашылық дағдыларды жетілдіру. Парақтан оқу дағдыларының негіздері. Шағын көлемді шығармалар. Ірі көлемді шығармалар. Эстрадалық жанрдағы шығармалар.
6-тақырып. Музыкалық шығармалардың негізгі нысандарын құру зандылықтары. Шығарманы орындау жоспары бойынша біліктіліктің пайда болуы. Орындалатын шығарманың сюжеттік-психологиялық астарын құрастырудағы біліктілікті қалыптастыру.
7-тақырып. Интонация өнері. Суырыпсалушылық (импровизация) өнер. Техникалық және көркемдік жабдықталуды жетілдіру.

67. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] и их чередование;
2) владеет начальными навыками исполнения трели и мелизмов, динамикой звучания;
3) владеет навыками музыкально-образного мышления;
4) умеет работать над интонацией, ритмом, звукоизвлечением;
5) владеет навыками самостоятельного разбора несложных произведений.
68. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство со штрихами non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] и их чередованием, навыками исполнения трели и мелизмов, приема vibrato;
2) совершенствование ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте проходит в тесной связи с развитием его общего культурного уровня, его стремлением к творческой самостоятельности, активности;
3) разнообразный по стилям, жанрам репертуарный перечень включает ранее освоенные приемы игры, штрихи, их комбинированные варианты, самостоятельная работа над произведением;
4) освоение и исполнение по памяти 2-3 гамм (мажорные и минорные), арпеджио (с обращениями) в первой, второй, третьей позициях и с переходами, 3-4 этюдов на различные виды техники, 3-4 пьес различного характера, 2 произведений крупной формы, 2-3 эстрадных произведений со сложным ритмическим рисунком и простыми импровизациями.
69. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование игровой культуры. Основы музыкальной грамоты. Формирование рациональной организации игрового аппарата. Техника дыхания. Формирование амбушюра.
Тема 2. Формирование исполнительских навыков. Атака звука. Штрихи non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] и особенности их исполнения. Аппликатура пальцев. Интонация. Вибрато.
Тема 3. Основы музыкальной терминологии. Трели. Мелизмы. Динамические оттенки.
Тема 4. Развитие слухового контроля. Комплекс средств работы над дыханием. Развитие логического мышления. Принципы самостоятельной работы над произведением. Воспитание сценической культуры.
Раздел 5. Развитие творческих навыков. Основы навыков чтения с листа. Техника развития интонационных навыков. Развитие навыков транспонирования. Произведения малой формы. Произведения крупной формы. Произведения эстрадного жанра.
Тема 6. Формирование профессиональных качеств. Закономерности строения основных форм музыкальных произведений. Интонационные традиции казахской музыки. Создание сюжетно-психологического подтекста исполняемых произведений.
Тема 7. Искусство вибрато. Искусство интонации. Искусство импровизации. Совершенствование технической и художественной оснащенности.

67. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] штрихтарын және олардың алмасуын біледі;
2) трель мен мелизмдердің қарапайым түрлерін орындай білу машықтарын, дыбыстау динамикасын біледі;
3) көркем-музыкалық ой-өрістің дағдыларын ие;
4) дыбыс тазалығы (интонация), дыбыс шығару және ырғақ бойынша жұмыс істей біледі;
5) жеңіл-желпі шығармаларды өз беттерінше талдайды және нотаны парақтан оқу дағдыларын игереді.
68. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] негізгі штрихтарымен және олардың алмасуымен, трельдер мен мелизмдерді орындау дағдыларын, vibrato тәсілін меңгеру;
2) бұрын меңгерген аспапта ойнаудың музыкалық-орындаушылық дағдыларын жетілдіру оның жалпы мәдени деңгейінің дамуымен, оның шығармашылық дербестіке талпынуымен, белсенділігімен тығыз байланысты іске асырылады;
3) стилі, жанры жағынан әртүрлі репертуарлық тізбе бұрын меңгерген ойнау тәсілдерін, штрихтарды, олардың үйлестірілген нұсқаларын қамтиды, шығармамен өз бетінше жұмыс;
4) есте сақтауы бойынша 2-3 (мажорлы және минорлы) гаммаларды, бірінші, екінші және үшінші позициялардағы және ауысулардағы арпеджионы (айналымдарымен), техниканың әртүрлі түріне арналған 3-4 этюдті, әртүрлі сипаттағы 4-5 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы, 2-3 эстрадалық шығарманы меңгеру және орындау.
69. 4 сыныптағы оқу пәнінің маұмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау мәдениетін қалыптастыру. Музыкалық сауат негіздері. Орындау аппаратының тиімді ұйымдасуын қалыптастыру. Тыныс алу техникасы. Амбушюр қалыптастыру.
2-тақырып. Орындаушылық дағдылардың қалыптастыру. Дыбыс шабуылы. Non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] штрихтары және олардың орындалу ерекшеліктері. Саусақтар аппликатурасы. Интонация. Вибрато.
3-тақырып. Основы музыкальной терминологии. Трели. Мелизмы. Динамические оттенки.
4-тақырып. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Тыныс алуға арналған жұмыс құралдараның кешені. Қисынды (логикалық) ойлау қабілеттерін дамыту. Шығарма бойынша өзіндік жұмыс қағидаттары. Сахна мәдениетін тәрбиелеу.
5-тақырып. Шығармашылық дағдыларды дамыту. Парақтан оқу дағдыларының негіздері. Шағын көлемді шығармалар. Ірі көлемді шығармалар. Эстрадалық жанрдағы шығармалар.
6-тақырып. Кәсіби қасиеттерін қалыптастыру. Музыкалық шығармалардың негізгі нысандарын құру зандылықтары. Қазақ музыкасының интонациялық дәстүрлері. Орындалатын шығарманың сюжеттік-психологиялық астарын құрастырудағы біліктілікті қалыптастыру.
7-тақырып. Вибрато өнері. Интонация өнері. Суырыпсалушылық (импровизация) өнер. Техникалық және көркемдік жабдықталуды жетілдіру.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает штрихи non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] и их чередование;
2) владеет навыками исполнения трели и мелизмов, приема vibrato [вибрато];
3) владеет начальными навыками исполнения упражнений и этюдов на технику двойного staccato [стаккато] и сложным ритмическим рисунком;
4) владеет навыками музыкально-образного мышления, работы над интонацией, динамикой звучания, ритмом.
71. Программные требования в 5 классе:
1) продолжение совершенствования ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на саксофоне, работа над звуком и техникой исполнения, изучение различных по стилям и жанрам произведений, совершенствование исполнения гамм, упражнений, этюдов; подготовка профессионально-ориентированных программ для выступлений на концертах, фестивалях, конкурсах, подготовка к выпускному экзамену.
72. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование игровой культуры. Основы музыкальной грамоты. Формирование рациональной организации игрового аппарата. Техника дыхания. Формирование амбушюра.
Тема 2. Формирование исполнительских навыков. Атака звука. Основные штрихи и особенности их исполнения. Аппликатура пальцев. Интонация. Вибрато. Техника двойного staccato [стаккато], frullato [фрулято].
Тема 3. Основы музыкальной терминологии. Динамические оттенки. Темпы, агогика.
Тема 4. Комплексное воспитание игровых способностей на духовых инструментах. Развитие слухового контроля. Работа над дыханием. Развитие логического мышления. Принципы самостоятельной работы над произведением. Воспитание сценической культуры.
5. Развитие творческих навыков. Основы навыков чтения с листа. Техника развития интонационных навыков. Развитие навыков транспонирования. Произведения малой формы. Произведения крупной формы. Произведения эстрадного жанра.
Тема 6. Формирование профессиональных качеств. Закономерности строения основных форм музыкальных произведений. Создание исполнительского плана произведения. Интонационные традиции казахской музыки. Сюжетно-психологический подтекст исполняемых произведений.
Тема 7. Искусство вибрато. Искусство интонации. Искусство импровизации. Совершенствование технической и художественной оснащенности.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

70. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) non-legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], marcatto [маркатто], martele [мартеле] штрихтарын және олардың алмасуын біледі;
2) трель мен мелизмдерді орындай білу машықтарын, vibrato [вибрато] тәсілін игереді;
3) екі еселенген staccato [стаккато] және күрделі ырғақтық суреті бар техникамен жаттығулар және этюдтерді орындаудың бастапқы дағдыларын игереді;
4) көркем-музыкалық ойлау дағдыларын игеру; дыбыс тазалығы (интонация), дыбыстау динамикасы және ырғақ бойынша жұмыс істей алады.
71. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұрын меңгерген саксофонда ойнаудың музыкалық-орындаушылық дағдыларын жетілдіруді жалғастыру, дыбыспен және орындау техникасымен жұмыс, стилі және жанры жағынан әртүрлі шығармаларды үйрену, гаммаларды, жаттығуларды, этюдтерді орындауды жетілдіру; концерттерде, фестивальдерде, байқауларда өнер көрсетуге арналған кәсіби-бағдарланған бағдарламаларды дайындау, бітіру емтиханына дайындық.
72. 5 сыныптағы оку пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау мәдениетін қалыптастыру. Музыкалық сауат негіздері. Орындау аппаратының тиімді ұйымдасуын қалыптастыру. Тыныс алу техникасы. Амбушюр қалыптастыру.
2-тақырып. Орындаушылық дағдылардың қалыптастыру. Дыбыс шабуылы. Негізгі штрихтар және олардың орындалу ерекшеліктері. Основные штрихи и особенности их исполнения. Саусақтар аппликатурасы. Интонация. Вибрато. Қос [стаккато], frullato [фрулято] техникасы.
3-тақырып. Музыкалық терминология негіздері. Динамикалық бояулар. Темптер, агогика.
4-тақырып. Үрлемелі аспаптарда ойнау қабілеттерін кешенді тәрбиелеу. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Тыныс алуға арналған жұмыс құралдараның кешені. Қисынды (логикалық) ойлау қабілеттерін дамыту. Шығарма бойынша өзіндік жұмыс қағидаттары. Сахна мәдениетін тәрбиелеу.
5-тақырып. Шығармашылық дағдыларды жетілдіру. Парақтан оқу дағдыларының негіздері. Интонациялық дағдыларды жетілдіру техникасы. Шағын көлемді шығармалар. Ірі көлемді шығармалар. Эстрадалық жанрдағы шығармалар.
6-тақырып. Кәсіби қасиеттерін қалыптастыру. Музыкалық шығармалардың негізгі нысандарын құру зандылықтары. Қазақ музыкасының интонациялық дәстүрлері. Орындалатын шығарманың сюжеттік-психологиялық астарын құрастырудағы біліктілікті қалыптастыру.
7-тақырып. Вибрато өнері. Интонация өнері. Суырыпсалушылық (импровизация) өнер. Техникалық және көркемдік жабдықталуды жетілдіру.
73. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает основные штрихи исполнения на саксофоне и их чередование;
2) владеет навыками исполнения трели и мелизмов, приема vibrato [вибрато];
3) владеет начальными навыками исполнения упражнений и этюдов на технику двойного staccato [стаккато], frullato [фрулято];
4) самостоятельно разбирает этюды и упражнения со сложным ритмическим рисунком;
5) владеет навыками музыкально-образного мышления, работы над интонацией, динамикой звучания, ритмом;
6) владеет навыками чтения нот с листа, навыками музыкально-образного мышления, основами импровизации.
74. Программные требования в 6-7 классах:
1) совершенствование техники исполнения гамм, упражнений и этюдов повышенной сложности; изучение произведений, различных по стилям и жанрам, владение комплексом средств музыкально-исполнительского уровня;
2) освоение и исполнение по памяти 5-6 мажорных и минорных гамм, трезвучий с обращениями, хроматических гамм, 5-7 этюдов, 6-8 пьес, 2-3 произведений крупной формы, 2-3 эстрадных произведений с импровизационной частью.
75. Содержание учебного предмета в 6-7 классах.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование игровой культуры. Основы музыкальной грамоты. Формирование рациональной организации игрового аппарата. Техника дыхания. Формирование амбушюра.
Тема 2. Формирование исполнительских навыков. Атака звука. Основные штрихи и особенности их исполнения. Аппликатура пальцев. Интонация. Вибрато.
Тема 3. Основы музыкальной терминологии. Динамические оттенки. Темпы, агогика. Мелизмы.
Тема 4. Развитие слухового контроля. Комплекс средств работы над дыханием. Развитие логического мышления. Принципы самостоятельной работы над произведением. Воспитание сценической культуры.
Раздел 5. Развитие творческих навыков. Основы навыков чтения с листа. Техника развития интонационных навыков. Развитие навыков транспонирования. Произведения малой формы. Произведения крупной формы. Произведения эстрадного жанра.
Тема 6. Формирование профессиональных качеств. Закономерности строения основных форм музыкальных произведений. Исполнительский план произведения. Интонационные традиции казахской музыки. Сюжетно-психологический подтекст исполняемых произведений.
Тема 7. Искусство вибрато. Искусство интонации. Искусство импровизации. Совершенствование технической и художественной оснащенности.
76. Ожидаемые результаты освоения Программы 6-7 классов.
К концу обучения в 6-7 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

1) саксофонда негізгі штрихтарын және олардың алмасуын орындауды біледі;
2) трель және мелизмдерді орындау даңғдыларын, vibrato [вибрато] тәсілін игерген;
3) екі еселенген staccato [стаккато], frullato [фрулято] техникасымен жаттығулар және этюдтерді орындаудың бастапқы дағдыларын игерген;
4) күрделі суреті бар жаттығулар мен этюдтерді өз беттерінше талдай алады;
5) дыбыс тазалығы (интонация), дыбысталу динамикасы, ырғақ, парақтан оқу дағдыларын, музыкалық-көркем ойлау дағдыларына ие;
6) музыкалық көркем ойлаудың жалғасып жатқан дағдыларын, суырып салушылық өнердің негіздерін біледі.
74. 6-7 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) күрделігі жоғары гаммаларды, жаттығуларды және этюдтерді орындау техникасын жетілдіру; стилі және жанры жағынан әртүрлі шығармаларды үйрену, музыкалық-орындаушылық деңгейінің құралдар кешеніне ие болу;
2) есте сақтауы бойынша 5-6 (мажорлы және минорлы) гаммаларды, айналымдарымен үшдыбыстылықты, хроматикалық гаммаларды, 5-7 этюдті, 6-8 пьесаны, 2-3 ірі нысанды шығарманы, суырып салушылық бөлігі бар 2-3 эстрадалық шығарманы меңгеру және орындау.
75. 6-7 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау мәдениетін қалыптастыру. Музыкалық сауат негіздері. Орындау аппаратының тиімді ұйымдасуын қалыптастыру. Тыныс алу техникасы. Амбушюр қалыптастыру.
2-тақырып. Орындаушылық дағдылардың қалыптастыру. Дыбыс шабуылы. Негізгі штрихтар және олардың орындалу ерекшеліктері. Саусақтар аппликатурасы. Интонация. Вибрато.
3-тақырып. Музыкалық терминдердің негізі. Трель. Мелизмдер. Динамикалық бояулар.
4-тақырып. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Тыныс алуға арналған жұмыс құралдараның кешені. Қисынды (логикалық) ойлау қабілеттерін дамыту. Шығарма бойынша өзіндік жұмыс қағидаттары. Сахна мәдениетін тәрбиелеу.
5-тақырып. Шығармашылық дағдыларды дамыту. Парақтан оқу дағдыларының негіздері. Интонациялық дағдыларды дамыту техникасы. Тасымалдау техникасын дамыту. Шағын көлемді шығармалар. Ірі көлемді шығармалар. Эстрадалық жанрдағы шығармалар.
6-тақырып. Кәсіби қасиеттерін қалыптастыру. Музыкалық шығармалардың негізгі нысандарын құру зандылықтары. Шығарманың орындаушылық жоспары. Қазақ музыкасының интонациялық дәстүрлері. Орындалатын шығарманың сюжеттік-психологиялық астарын құрастыру.
7-тақырып. Вибрато өнері. Интонация өнері. Суырыпсалушылық (импровизация) өнер. Техникалық және көркемдік жабдықталуды жетілдіру.
76. 4-7 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
6-7 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) имеет высокий уровень владения навыками исполнения гамм и трезвучий (в подвижном темпе), хроматических гамм, гамм в различных штриховых вариантах;
2) умеет транспонировать мелодию;
3) владеет сценической культурой;
4) умеет самостоятельно разучивать и грамотно, выразительно, технически свободно исполнять музыкальные произведения основных жанровых и стилистических направлений из репертуара детской музыкальной школы;
5) обладает навыками игры в ансамбле, чтения с листа и подбора по слуху;
6) обладает достаточным музыкальным кругозором в области музыкального искусства на уровне требований Программы;
7) умеет анализировать исполняемые музыкальные произведения;
8) имеет представление о музыкальных формах;
9) умеет применять теоретические знания в исполнительской практике;
10) знает историю своего музыкального инструмента.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
77. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
78. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, академического концерта, экзамена, итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во второй четверти: контрольная работа (2 пьесы), в третьей четверти: академический концерт (2 этюда, 1 пьеса), в четвертой четверти: технический зачет (3 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого плана (вариации);
2) 2 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда), во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого характера), в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); академический концерт (2 пьесы), в четвертой четверти: технический зачет (1 пьеса, 1 произведение крупной формы);
3) 3 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого характера), в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); академический концерт (2 пьесы); в четвертой четверти: технический зачет (1 пьеса, 1 произведение крупной формы);
4) 4 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого), в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); академический концерт (2 пьесы); в четвертой четверти: технический зачет (1 пьеса, 1 произведение крупной формы);

1) гаммалар мен үшдыбыстақтарды (жылдам қарқынмен), хроматикалық гаммаларды, түрлі штрих нұсқаларындағы гаммаларды орындау дағдыларының жоғарғы деңгейін игереді;
2) мелодияны тасымалдай (транспонирование) біледі;
3) сахна мәдениетін меңгереді;
4) балалар музыка мектептерінің репертуарындағы негізгі жанрлық және стильдік бағыттардағы музыкалық шығармаларды өз бетінше жаттауды және сауатты, мәнерлі, техникалық жағынан еркін орындауды біледі;
5) ансамбльде ойнау, парақтан оқу және естуі бойынша теру дағдыларына ие;
6) музыка өнері саласындағы Бағдарлама талаптарының деңгейінде жеткілікті музыкалық ой-өрісі бар;
7) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады;
8) музыкалық формалар туралы түсінігі бар;
9) теориялық білімдерін орындаушылық практикада қолдана алады;
10) өзінің музыкалық аспабының тарихын біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
77. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда алған бағаларынан тұрады.
90. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт, емтихан, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (2 пьеса), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (2 этюд, 1 пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (түрлі сипаттағы 3 пьеса немесе кеңейтілген түрдегі пьеса (вариация);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихитар, әртүрлі сипаттағы 2 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген түрдегі пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд); академиялық концерт (2 пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 пьеса, 1 ірі нысанды шығарма);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд); екінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрих, түрлі сипаттағы 2 этюд); академиялық концерт (2 пьеса); төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 пьеса, 1 ірі нысанды шығарма);
4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд); екінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд); академиялық концерт (2 пьеса); төртінші тоқсанда: техникалық зачет (1 пьеса, 1 ірі нысанды шығарма);

5) 5 класса – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда), во второй четверти: прослушивание программы выпускного экзамена (произведение крупной формы, 1 пьеса эстрадного жанра или виртуозного характера); в третьей четверти: прослушивание программы выпускного экзамена (произведение крупной формы, 2 разнохарактерные пьесы, 1 пьеса казахстанского композитора); в четвертой четверти: итоговая аттестация – выпускной экзамен (2 произведения крупной формы, 1 пьеса эстрадного жанра или виртуозного характера, 2 разнохарактерные пьесы, 1 пьеса казахстанского композитора);
6) 6 класс – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы или пьеса развернутого), в третьей четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда); академический концерт (2 пьесы), в четвертой четверти: экзамен (2 произведения крупной формы, 1 пьеса эстрадного жанра или виртуозного характера, 2 разнохарактерные пьесы, 1 пьеса казахстанского композитора);
7) 7 класс – в первой четверти: технический зачет (гамма, арпеджио, штрихи, 2 разнохарактерных этюда), во второй четверти: прослушивание программы выпускного экзамена (произведение крупной формы, 1 пьеса эстрадного жанра или виртуозного характера), в третьей четверти: прослушивание программы выпускного экзамена (произведение крупной формы, 2 разнохарактерные пьесы, 1 пьеса казахстанского композитора); в четвертой четверти: итоговая аттестация – выпускной экзамен (1 пьеса виртуозного характера, 1 пьеса кантиленного характера, 1 пьеса композиторов Казахстана, 1 произведение крупной формы, 1 пьеса эстрадного жанра с импровизационной частью).
79. При оценке педагог учитывает следующие параметры работы обучающегося:
1) художественное исполнение музыкального произведения в соответствии с его содержанием;
2) слуховой контроль собственного исполнения;
3) корректировка игры при необходимой ситуации;
4) владение специфическими технологическими видами исполнения;
5) понимание чувства формы;
6) выразительность интонирования;
7) единство темпа;
8) ясность метроритмической пульсации;
9) яркое динамическое разнообразие;
10) артистичное поведение на сцене.
80. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения, убедительное понимание чувства формы, единство темпа, выразительность интонирования, ясность ритмической пульсации, динамическое разнообразие, слуховой контроль собственного исполнения, свободное владение техникой исполнения; артистизм и увлеченность исполнением;

5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд), екінші тоқсанда: бітіру емтиханының тыңдалымы (ірі нысанды шығарма, эстрада жанрындағы немесе виртуозды сипаттағы 1 пьеса); үшінші тоқсанда: бітіру емтиханының тыңдалымы (ірі нысанды шығарма, түрлі сипаттағы 2 пьеса, қазақстандық композитордың 1 пьесасы); төртінші тоқсанда: қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы (2 ірі нысанды шығарма, эстрада жанрындағы немесе виртуозды сипаттағы 1 пьеса, түрлі сипаттағы 2 пьеса, қазақстандық композитордың 1 пьесасы);
6) 6 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд); екінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе кеңейтілген пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 этюд); академиялық концерт (2 пьеса), төртінші тоқсанда: емтихан (2 ірі нысанды шығарма, эстрада жанрындағы немесе виртуозды сипаттағы 1 пьеса, түрлі сипаттағы 2 пьеса, қазақстандық композитордың 1 пьесасы);
7) 7 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (гамма, арпеджио, штрихтар, түрлі сипаттағы 2 пьеса), екінші тоқсанда: бітіру емтиханының бағдарламасының тыңдалымы (ірі нысанды шығарма, эстрада жанрындағы немесе виртуозды сипаттағы 1 пьеса), үшінші тоқсанда: бітіру емтиханының бағдарламасының тыңдалымы (ірі нысанды шығарма, түрлі сипаттағы 2 пьеса, қазақөстандық композитордың 1 пьесасы); төртінші тоқсанда: қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы (виртуозды сипаттағы 1 пьеса, кантиленді сипаттағы 1 шығарма, 1 ірі нысанды шығарма, суырып салушылық бөлімі бар эстрадалық жанрдағы 1 пьеса).
79. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) музыкалық шығарманы мазмұнына сәйкес көркемдеп орындауы;
2) өзінің орындауын бақылауы;
3) қажетті болған жағдайларда ойнауын түзету;
4) орындаудың арнайы технологиялық түрлерін білуі;
5) форма сезімін түсінуі;
6) мәнерлі ырғақтау;
7) темптің тұтастығы;
8) метроритмикалық қағыстың анықтығы;
9) қанық динамикалық түрлілігі;
10) сахнадағы әртүстік ұстауы.
92. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - музыкалық шығарманың мазмұнын бейнені мәнерлі жеткізуі, форма сезімін, қарқынның біркелкілігін нақты түсіну, мәнерлі екпіндейді, ырғақтық соғудың (пульсация) анықтылығы, динамикалық түрлілігі, өз орындауын тыңдауы, орындау техникасын еркін игеруі, әртістілігі және беріле орындауы;

2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, единство темпа, выразительность интонирования, динамическое разнообразие, недостаточный слуховой контроль, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль собственного исполнения, темпо-ритмическая неорганизованность; динамическое однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метро-ритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 16
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Труба" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Труба" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Труба".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно;
2) постановка амбушюра – наиболее целесообразное расположение мундштука на губах, форма и характер действия амбушюра и нижней челюсти;
3) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
4) аппликатурная постановка – расположение пальцев на инструменте, организация точных, координированных, устойчиво-рефлекторных, свободных и экономных действий пальцевого аппарата;
5) артикуляционная постановка – положение языка, форма ротовой полости;
6) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
7) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
8) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;

2) "4" "жақсы" бағасы - шығарманың формасын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді қалыпты орындауы, қарқынның жылдамдығы, екпіндеуінің мәнерлілігі, динамикалық түрлілігі, естуді бақылауының жеткіліксіздігі, сахнада өзін ұстауындағы психологиялық тұрақсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - музыканың бейнесін түсінбей авторлық ноталық мәтінді формальді түрде оқуы, өз орындауын тыңдай отырып бақылауы нашар, темптік-ырғақтық дұрыс ұйымдаспағандығы, динамикалық бірсарындылығы және дыбысталудың бір қалыптылығы, сахнада өзін өзі ұстауының психологиялық тұрақсыздығы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - ноталық мәтінді қателермен орындау, есту арқылы бақылаудың болмауы, метроритмикалық тұрақсыздық, дыбысшығару мен дыбыс жүргізудің сапасының төмендігі, мәнерлі ырғақтаудың болмауы, орындау кезінде жиі тоқтап қалуы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - жұмысы оқытудың осы кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
16-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Труба" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Труба" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Труба" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
2) амбушюрді қою - мүштікті ауызда мейлінше мақсатты орналастыру, амбушюр мен төменгі жақтың формасы мен іс-қимыл сипаты;
3) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасуы және алмасуы;
4) аппликатураны қою - саусақтардың аспапта орналасуы, саусақ аппараттарының нақты, үйлестірілген, тұрақты-рефлекторлық, еркін және үнемді қимылын ұйымдастыру;
6) артикуляцияны қою- тілдің қалпы, ауыз қуысының формасы;
5) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда дыбыс бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
7) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
8) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дауыстарды шығаруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығару тәсілдерінің кейбір нюансировкалық сипаттары, орындаушылық штрихтары, артикуляциялар мен баса айтулар;

9) общая постановка – удобный способ держания инструмента в руках, правильное положение корпуса, головы, рук, пальцев и ног;
10) постановка исполнительского дыхания – способы произвольного управления дыханием и правила смены вдоха в процессе игры.
3. Цель Программы: развитие музыкально-творческих способностей, обучающихся на основе приобретенных ими знаний, умений и навыков игры на трубе.
4. Задачи Программы.
Образовательные:
1) обучение музыкальной грамоте как средству музыкального исполнительства на трубе;
2) формирование специальных компетенций в области музыкального исполнительства;
3) обучение основным исполнительским приемам игры на трубе, позволяющим грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
4) формирование умений творчески и эмоционально исполнять музыкальные произведения.
Развивающие:
1) развитие музыкальных и творческих способностей детей;
2) развитие исполнительской техники как необходимого средства для реализации художественного замысла композитора;
3) развитие технических навыков игры;
4) развитие умения работать самостоятельно и в коллективе.
Воспитательные:
1) воспитание и развитие у обучающегося личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов;
2) формирование у детей коммуникативных навыков, чувства ответственности и дисциплинированности;
3) формирование у обучающегося эстетических взглядов, нравственных установок и потребности общения с духовными ценностями.
5. Срок освоения образовательной Программы – семь лет. По заявлению родителей обучающихся срок освоения программы увеличивается на один-два года для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на трубе, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.

9) жалпы қою - аспапты қолда ұстаудың ыңғайлы тәсілі, дененің, бастың, қолдың, саусақтар мен аяқтың дұрыс орналасуы;
10) орындаушылық аппаратты қою - тыныс алуды еркін басқарудың тәсілі және ойнау процесінде тынысты шығаруды алмастыру ережесі.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың игерген білімдері, трубада ойнаудың дағдылары мен біліктері негізінде олардың музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1)трубада музыкалық орындау құралы ретінде музыкалық сауаттылықты
оқыту;
2)музыкалық орындау саласында арнайы құзыретті қалыптастыру;
3)музыкалық шығармаларды жалғыз және ансамбльде сауатты
орындауға мүмкіндік беретін трубада ойнаудың негізгі орындаушылық әдістерін оқыту;
4)музыкалық шығармаларды эмоциялық және шығармашылық тұрғыдан
орындау дағдыларын қалыптастыру.
Дамыту:
1)балалардың музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2)композитордың шығармашылық ойын іске асыруға арналған қажетті
құрал ретінде орындау техникасын дамыту;
3)ойынның техникалық дағдыларын дамыту;
4)жеке дара және ұжымда жұмыс істеу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік:
1)білім алушылардың әртүрлі халықтың рухани және мәдени
құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін жеке қасиеттерін тәрбиелеу және дамыту;
2)балаларда коммуникативтік дағдыларды, жауапкершілік сезімін және
тәртіптілікті қалыптастыру;
3) білім алушыларда эстетикалық көзқарасты, адамгершілік ұстанымдарды және рухани құндылықтармен қатынас жасау қажеттіліктерін қалыптастыру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - жеті жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған білім алушылар үшін, ата-аналар немесе олардың орнын басатын тұлғалардың өтініші бойынша оқыту мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асырылады. Оқыту мазмұны оқыту процесінде қалыптасатын қимыл тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың трубада ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын меңгеруге, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылық тәсілдерін алуға жалпы дамытушылық бағыты болып табылады.

9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на трубе, научиться исполнять обработки казахских, русских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
13. Программа создает условия для овладения приемами игры на трубе в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
14. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
15. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
16. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на домре, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
17. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:

9. Бағдарлама дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға сараланған тәсілмен келу, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама трубада ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерін, әлем халықтарының музыкасы мен классикалық шығармалардың өңдеулерін орындап үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
13. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі трубада ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
14. Бағдарлама білім алушының шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
15. Бағдарлама музыкалық қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылығын оятуға ерекше көңіл бөледі.
16. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім алушының трубада ойнаудың білім, білік және дағдыларын меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
17. Психологиялық-педагогикалық қолдау:

4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен и танцев;
6) работа в составе ансамбля;
7) навыки чтения нот с листа.
52. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
53. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных (слух, ритм, память);
2) соответствие исполнительского аппарата, обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
54. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
55. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
56. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
57. Межпредметные связи предмета "Труба" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
58. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до одного знака при ключе, используя весь регистр малой октавы, арпеджированные трезвучия в прямом движении, гаммы и арпеджио целыми половинными, четвертными длительностями, штрихами detache [деташе], legato [легато], аппликатуру в первой и малой октавах, динамические оттенки p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте], упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты, 6-8 этюдов и упражнений, 4-6 легких пьес в пределах освоенного диапазона.

4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндерінің және билерінің өңдеулері;
6) ансамбльдің құрамында жұмыс істеу;
7) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
52. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
53. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі (естуі, ырғақ, жады);
2) білім алушының аталған аспапқа деген орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
54. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
55. Білім алушылардың өз бетінше жұмыстары күнделікті жүргізіледі. Өзіндік жұмыс көлемі балалардың жалпы орта білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын, сондай-ақ білім беру ұйымында қалыптасқан педагогикалық дәстүрлерді және әдістемелік дұрыстығын ескере отырып анықталады.
56. Жеке үй жұмысы бірнеше тәсілмен жүргізіледі және мамандық бойынша педагогтің ұсынысына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктерін ескеріп, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
57. "Труба" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
58. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы кіші октаваның барлық регистрін, кілттегі бір белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды, тік қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылықты, тұтас жарты, төрттік ұзақтықтағы гаммалар мен арпеджионы, detache [деташе], legato [легато] штрихтарын, бірінші және кіші октавадағы аппликатураларды, p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте] динамикалық ерекшеліктерді, секунда, терция, кварта интервалы ширегіндегі жаттығуларды, 6-8 этюдтер мен жаттығуларды, меңгерілген диапазон шеңберіндегі 4-6 жеңіл пьесаны меңгереді.

59. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом, правилами ухода за ним. Работа над постановкой дыхания. Правила рациональной постановки корпуса, рук, головы, амбушюра. Работа над извлечением звука. Изучение простых ритмических формул. Приобретение первоначальных навыков чтения с листа и транспонирования.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Изучение правил постановки трубача - положение корпуса, ног, головы, пальцев, а также инструмента во время игры. Знакомство с материалом по истории трубы, устройству современной трубы, названию ее частей, их взаимодействию во время игры; правилами ухода за трубой и мундштуком. Практическое освоение понятия амбушюр. Развитие губных мышц, основных видов дыхания. Овладение простейшими исполнительскими навыками: изготовка к звукоизвлечению; вдох-выдох; игра натурального звукоряда.
Тема 3. Техническое развитие. Развитие технических приемов и укрепление исполнительского аппарата посредством твердой атаки. Усвоение на практике способов атаки, применение четкого, правильного произношения (артикуляции) слогов "ту" - твердая атака. Освоение основных штрихов, используемых при извлечении, ведении, соединении и окончании звуков (detache [деташе], legato [легато]). Выработка исполнения ровного, чистого звука, устойчивого по интонации, разнообразного по динамике.
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Формирование и развитие музыкального образного мышления, умения чувствовать и передавать строение музыкальных фраз и предложений. Развитие музыкально-ритмического чувства, умения воспринимать и воспроизводить простые ритмические группы и последовательности групп. Умение воспринимать и передавать жанровые особенности произведения.
60. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса. К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основными приемами игры на трубе, музыкальной грамотой;
2) владеет первоначальными навыками чтения с листа, исполнения легких пьес и этюдов;
3) умеет играть мажорные и минорные гаммы до одного знака при ключе, используя весь регистр малой октавы;
4) умеет играть арпеджированные трезвучия в прямом движении, гаммы и арпеджио целыми половинными, четвертными длительностями, штрихами detache [деташе], legato [легато], аппликатуру в первой и малой октавах;
5) умеет различать и играть динамические оттенки p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте] упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты;

59. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаптармен танысу, оларға күтім жасаудың қағидалары. Дұрыс тыныс алумен жұмыс. Денені, қолдарды, басты, амбушюрды ұтымды қою қағидалары. Дыбыс шығарумен жұмыс. Қарапайым ырғақ формулаларын зерделеу. Парақтан оқудың және транспонирлеудің бастапқы дағдыларын игеру.
2-тақырып. Орындау аппаратын дұрыс қою. Трубада ойнаушының дұрыс тұру қағидаларын - денесін, аяқтарын, басын, саусақтарын, сондай-ақ ойнау кезінде аспапты дұрыс ұстау қағидаларын үйрену. Трубаның тарихы, қазіргі трубалардың құрылысы, оның бөлшектерінің атаулары, ойын кезіндегі олардың өзара байланысы жөніндегі материалдармен; труба мен мундштукке күтім жасау қағидаларымен танысу. Амбушюр түсінігін практикалық игеру. Ерін бұлшықеттерін, тыныс алудың негізгі түрлерін дамыту. Қарапайым орындау дағдыларын игеру: дыбыс шығаруға дайындалу; тыныс алу-шығару; табиғи дыбыс шығару.
3-тақырып. Техникалық даму. Техникалық тәсілдерді дамыту және қатаң шабуыл арқылы орындау аппаратын нығайту. Шабуыл тәсілдерін практикалық игеру, "ту" деген буынды нақты, дұрыс айтуды (артикуляция) - қатаң шабуылды қолдану. Дыбыстарды шығару, қолдану, біріктіру және аяқтау кезінде (detache [деташе], legato [легато]) қолданылатын негізгі штрихтарды игеру. Біркелкі, таза, дауыс ырғағы жағынан тұрақты, динамикасы жағынан әртүрлі дыбысты пысықтау.
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. Музыкалық образдық ойлауды, музыкалық фразалар мен ұсыныстар құрылымын сезіне білу мен бере білу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту. Музыкалық-ырғақ сезімін, қарапайым ырғақ топтары мен топардың дәйектілігін қабылдау және жасай білу біліктерін дамыту. Шығарманың жанрлық ерекшеліктерін қабылдау және беру біліктері.
60. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) трубада ойнаудың негізгі тәсілдерін, музыкалық сауатты біледі;
2) парақтан оқудың алғашқы дағдыларын, жеңіл пьесалар мен этюдтерді орындауды біледі;
3) кіші октаваның барлық регистрін пайдланып, кілттегі бір белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды ойнай алады;
4) тік қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылықты, тұтас жарты, төрттік ұзақтықтағы гаммалар мен арпеджионы, detache [деташе], legato [легато] штрихтарын, бірінші және кішу октавадағы аппликатураларды ойнай алады;
5) секунда, терция, кварта интервалы ширегіндегі p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте] динамикалық ерекшеліктерді ажыратуды және ойнауды біледі;

6) умеет играть на трубе этюды, легкие пьесы в пределах освоенного диапазона;
7) умеет при игре на инструменте передавать жанровые особенности произведения.
61. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до двух знаков при ключе, используя регистр малой октавы, арпеджио в прямом движении в умеренном темпе, гаммы и арпеджио целыми половинными, четвертными длительностями, штрихами detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато], аппликатуру в первой и в малой октавах, динамические оттенки p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте], упражнения, исполняемые продолжительными звуками в медленном темпе, в пределах интервалов секунды, терции, кварты, штрихами detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато], 8-10 этюдов и упражнений, 6-8 легких пьес в пределах освоенного диапазона.
62. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Продолжение работы над амбушюром, звуком, интонацией, ритмом. Изучение штрихов. Ознакомление с настройкой инструмента. Расширение музыкальной терминологии. Развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Формирование исполнительского аппарата посредством комплексов упражнений, в которые входит игра продолжительных выдержанных звуков на piano [пиано] и mezzo forte [меццо-форте]. Закрепление навыков по уходу и проверке состояния инструмента (смазка вентильного механизма, кронов, промывка инструмента, настройка крона и общего строя). Отработка приемов для развития техники игры (дыхание и музыкальная фразировка).
Тема 3. Техническое развитие. Дальнейшее развитие технических приемов и укрепление исполнительского аппарата посредством твердой атаки, произношения гласных и согласных во время игры. Выработка функциональных навыков работы губ (выносливость, подвижность), работы пальцев (беглость, четкость, согласованность с действиями всех элементов исполнительского аппарата). Работа над гаммами с применением штрихов (detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато]) как отдельно, так и в парной комбинации (legato [легато] и detache [деташе], legato [легато] и staccato [стаккато]). Работа над исполнением с правильной сменой дыхания (вдох после вводного тона).
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Воспитание заинтересованного отношения обучающегося к музыкальному исполнению. Стремление передачи не только нотного текста, но и настроения музыкального произведения. Умение передавать сильное и слабое время в такте, отображать требуемый характер звучания в процессе игры наизусть. Совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано.

6) меңгерілген диапазон шеңберінде этюдтерді, жеңіл пьесаларды трубада ойнауды біледі;
7) аспапта ойнау кезінде шығарманың жанрлық ерекшеліктерін жеткізуді біледі.
61. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы кіші октаваның барлық регистрін, кілттегі бір белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды, тік қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылықты, тұтас жарты, төрттік ұзақтықтағы гаммалар мен арпеджионы, detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтарын, бірінші және кіші октавадағы аппликатураларды, p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте]динамикалық ерекшеліктерді, баяу қарқында орындалатын ұзақ дыбысты жаттығуларды, секунда, терция, кварта интервалы шеңберіндегі detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтарын, 8-10 этюдтер мен жаттығуларды, меңгерілген диапазон шеңберіндегі 6-8 жеңіл пьесаны меңгереді.
62. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Амбушюрмен, дыбыспен, дауыс ырғағымен, ырғақпен жұмыс істеуді жалғастыру. Штрихтарды зерделеу. Аспаптарды баптаумен танысу. Музыка терминологиясын кеңейту. Парақтан оқу және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2-тақырып. Орындау аппаратын дұрыс қою. Орындау аппаратын piano [пиано] және mezzo forte [меццо-форте] дыбыстарын ұзақ уақыт бойы ұстап тұру ойыны кіретін жаттығулар кешені арқылы қалыптастыру. Аспаптарды күту және жай-күйін тексеру бойынша дағдыларды бекіту (бұрандалы тетіктерді, крондарды майлау, аспапты жуу, крон мен жалпы құрылымын баптау). Ойын техникасын дамыту үшін тәсілдерді пысықтау (тыныс алу және музыкалық баса айту).
3-тақырып. Техникалық даму. Техникалық тәсілдерді одан әрі дамыту және қатаң шабуыл, ойын кезінде дауысты және дауыссыз дыбыстарды айту арқылы орындау аппаратын нығайту. Ерінмен жұмыс (төзімділік, қозғалғыштық), саусақтармен жұмыс істеудің (жылдамдық, нақтылық, орындау аппаратының барлық элементтерімен үндестік) функционалдық дағдыларын пысықтау. Штрихтарды (detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато]) жеке және жұптық комбинацияда (legato [легато] и detache [деташе], legato [легато] и staccato [стаккато]) қолдана отырып, гаммалармен жұмыс істеу. Тыныс алуды дұрыс ауыстыра отырып орындаумен жұмыс істеу (кіріспе тоннан кейін тыныс алу).
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. Білім алушының музыкалық орындауға қатысты қызығушылық қатынасын тәрбиелеу. Нота мәтінін ғана емес, музыкалық шығарманың көңіл-күйін беруге ұмтылу. Ырғақта күшті және әлсіз уақытты бере білу, ойын процесінде талап етілетін дыбыс сипатын жатқа білу дағдылары. Фортепианомен ансамбльде ойнау дағдыларын жетілдіру.

63. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса. К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет мажорные и минорные гаммы до лвух знаков при ключе, используя регистр малой октавы; арпеджио в прямом движении в умеренном темпе;
2) исполняет гаммы и арпеджио целыми половинными, четвертными длительностями, штрихами detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато], аппликатуру в первой и в малой октавах;
3) исполняет упражнения с использованием динамических оттенков p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте];
4) умеет передавать сильное и слабое время в такте;
5) умеет отображать требуемый характер звучания в процессе игры наизусть;
6) владеет навыками игры в ансамбле с фортепиано.
64. Программные требования в 3 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до трех знаков при ключе, гаммы и арпеджио различными длительностями, штрихами detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато], упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты, с динамическими оттенками p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте]; 8-10 этюдов и упражнений, 6-8 легких пьес в пределах освоенного диапазона.
65. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие скоординированной работы над элементами исполнительской техники, ведением звука и улучшением его качества. Расширение игрового диапазона. Комплексное развитие исполнительской техники. Дальнейшее освоение штрихов. Развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Развитие техники исполнения штриха staccato посредством игры упражнений, этюдов, гамм, арпеджио, пьес. Совершенствование техники губ и языка за счет свободного и уверенного применения твердой атаки, а также посредством упражнений, помогающих четкому произношению слогов, укреплению выносливости губ и подвижности языка.
Тема 3. Техническое развитие. Отработка исполнения полного, ровного, выдержанного звука, соответствующего техническим задачам обучения. Разучивание этюдов, соответствующих способностям и техническим возможностям обучающегося. Исполнение подготовительных упражнений на все виды основных мелизмов. Исполнение наизусть этюдов и произведений в сопровождении фортепиано.
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Закрепление умений и навыков исполнения в "характере". Формирование образного мышления в процессе работы над произведением. Дальнейшее развитие музыкально-ритмического чувства, музыкального мышления. Совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано и инструментами. Обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных концертах.

63. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдфларға ие болады.
1) кіші октаваның регистрін қолданып, кілттегі екі белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды, қалыпты қарқындағы тік қозғалыстағы апреджионы орындайды;
2) тұтас жарты, төрттік ұзақтықтармен, detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато]штрихтарымен гаммаларды және арпеджионы, бірінші және кіші октавадағы аппликатураны орындайды;
3) p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте] динамикалық ерекшеліктерді қолданып жаттығуларды орындайды;
4) тактідегі күшті және әлсіз уақыттарды жеткізуді біледі;
5) жатқа ойнау кезінде дыбысталудың талап етілетін сипатын көртесете алады;
6) фортепианомен ансамбльде ойнау дағдыларын біледі.
64. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы кілттегі үш белгіге дейін мажорлы және минорлы гаммаларды, әртүрлі ұзақтықтармен, detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтарымен гаммалар мен арпеджиоларды, p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте] динамикалық реңктермен, секунда, терция, кварта штрихтарымен жаттығуларды, интервалдар аралығындағы жаттығуларды, 8-10 этюд пен жаттығуларды, меңгерілген диапазон шеңберіндегі 6-8 жеңіл пьесаны меңгереді.
65. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындау техникасының элементтерімен, дыбыс шығару және оның сапасын жақсартумен үйлестірілген жұмыс істеуді дамыту. Ойын диапазонын кеңейту. Орындау техникасын кешенді дамыту. Штрихтарды одан әрі игеру. Парақтан оқу және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2-тақырып. Орындау аппаратын дұрыс қою. Жаттығулар, этюдтер, гаммалар, арпеджио, пьесалар ойыны арқылы staccato штрихын орындау техникасын дамыту. Қатаң шабуылды еркін және батыл қолдану арқылы, сондай-ақ буындарды нақты айтуға, еріннің төзімділінін және тілдің қозғалмалылығын нығайтуға көмектесетін жаттығулар арқылы ерін мен тіл техникасын жетілдіру.
3-тақырып. Техникалық даму. Оқытудың техникалық міндеттеріне сәйкес келетін толық, біркелкі дыбысты орындауды пысықтау. Білім алушының қабілеттері мен техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес келетін этюдтерді үйрену. Негізгі мелизмның барлық түрлеріне арналған дайындық жаттығуларын орындау. Фортепианоның сүйемелдеуімен этюдтерді және шығармаларды жатқа орындау.
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. "Белгілі бір сипатта" орындаудың дағдылары мен біліктерін бекіту. Шығармамен жұмыс істеу процесінде образдық ойлауды қалыптастыру. Музыкалық-ырғақ сезімін, музыкалық ойлауды одан әрі дамыту. Фортепианомен және өзге аспаптармен ансамбльде ойнау дағдыларын жетілдіру. Әртүрлі концерттерде өнер көрсетудің ерекшеліктері мен өз-өзін ұстай білу қағидаларына үйрету.

66. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса. К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет мажорные и минорные гаммы до трех знаков при ключе;
2) исполняет гаммы и арпеджио различными длительностями, штрихами detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато], упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты;
3) исполняет упражнения с использованием динамических оттенков p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте];
4) владеет техникой исполнения штриха staccato [стаккато];
5) владеет навыками чтения с листа и самостоятельной работы;
6) исполняет упражнения на все виды основных мелизмов;
7) владеет навыками игры в ансамбле с фортепиано и инструментами.
67. Программные требования в 4 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до четырех знаков при ключе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и их обращения в умеренном темпе, 8-10 этюдов на различные виды техники, 6-8 разнохарактерных пьес, ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.
68. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Освобождение от перенапряжения и зажимов во время игры. Работа над ведением звука и улучшением его качества. Совершенствование исполнения штрихов. Развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы. Дальнейшее изучение музыкальной терминологии.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Закрепление основного учебно-тренировочного материала. Систематическая работа над качеством звука, его интонацией и динамикой посредством исполнения этюдов и пьес напевного характера в медленном темпе. Отработка всех элементов фактуры, упражнений для развития дыхания. Исполнение протяженных нот под контролем слуха, игра упражнений с сочетанием различных интервалов.
Тема 3. Техническое развитие. Выработка привычки ежедневной игры гамм. Работа над мелизмами, встречающимися в этюдах и музыкальных произведениях, их обозначение, особенности ритмической структуры, техника исполнения при наличии достаточных исполнительских навыков. Работа над распределением дыхания, постепенным нарастанием и снижением динамики с заметной кульминацией. Работа над недопустимостью ускорения темпа при сrescendo [крэщендо] и замедления при diminuendo [диминуэндо]. Исполнение упражнений с использованием динамических оттенков от pp [пианиссимо] до ff [фортиссимо].
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Формирование навыков концентрации и распределения музыкального внимания. Дальнейшее развитие чувства ритма, музыкального мышления. Совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано и инструментами. Обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных концертах.

66. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
1) кілттегі үш белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды орындайды;
2) әртүрлі ұзақтықтармен, detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато]штрихтарымен гаммалар мен арпеджиоларды, секунда, терция, кварта интервалдары аралығындағы жаттығуларды орындайды;
3) p [пиано], f [форте], mp [меццо-пианно], mf [меццо-форте] динамикалық ерекшеліктерін пайдаланып жаттығуларды орындайды;
4) staccato [стаккато] штрихын орындау техникасына ие болазы;
5) парақтан оқу және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
6) негізгі мелизмдердің барлық түрлеріне арналған жаттығуларды орындайды;
7) ансамбльде фортепианомен, аспаптармен ойнау дағдыларына ие болады.
67. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар кілттегі төрт белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды, тік қозғалыстағы тоникалық үшдыбыстылықтардың арпеджиосын және олардың қалыпты қарқындағы айналымдарын, техниканың әр түріне арналған 8-10 этюдті, әртүрлі сипаттағы 6-8 пьесаны, ансамбльдік пьесаларды және оркестрлік шығармаларды меңгереді.
68. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойын уақытында ыңғайсыздану мен қысылудан арылу. Дыбыс шығару және оның сапасын жақсартумен жұмыс істеу. Штрихтарды орындауды жетілдіру. Парақтан оқу және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Музыкалық терминологияны одан әрі зерделеу.
2-тақырып. Орындау аппаратын дұрыс қою. Негізгі оқу-жаттығу материалын бекіту. Баяу ырғақта ән салу сипатындағы этюдтер мен пьесаларды орындау арқылы дыбыс сапасымен, оның ырғағымен және қарқынымен жүйелі жұмыс істеу. Тыныс алуды дамытуға арналған фактуралардың, жаттығулардың барлық элементтерін пысықтау. Дыбысты бақылай отырып, созылмалы ноталарды, әртүрлі интервалдарды қосумен жаттығулар ойынын орындау.
3-тақырып. Техникалық даму. Күнделікті гаммада ойнау дағдыларын қалыптастыру. Этюдтер мен музыкалық шығармаларда кездесетін мелизмдермен, олардың белгілерімен, ырғақ құрылымының ерекшеліктерімен, жеткілікті орындау дағдылары болған кезде орындау техникасымен жұмыс істеу. Тынысты бөлумен, біртіндеп ұлғайтумен және елеулі шарықтау шегі бар серпінді төмендетумен жұмыс істеу. Қарқынды сrescendo [крэщендо] кезінде жылдамдатуға және diminuendo [диминуэндо] кезінде бәсеңдетуге жол бермеумен жұмыс істеу. Жаттығуларды pp [пианиссимо] дан ff [фортиссимо] дейінгі динамикалық реңктерді пайдалана отырып орындау.
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. Музыкалық назарды шоғырландыру және бөлу дағдыларын қалыптастыру. Ырғақ сезімін, музыкалық ойлауды одан әрі дамыту. Фортепианомен және өзге аспаптармен ансамбльде ойнау дағдыларын жетілдіру. Әртүрлі концерттерде өнер көрсетудің ерекшеліктері мен өз-өзін ұстай білу қағидаларына үйрету.

69. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет упражнения с использованием динамических оттенков от pp [пианиссимо] до ff [фортиссимо];
2) знает музыкальную терминологию в пределах изучаемой Программы;
3) работает над качеством звука, его интонацией и динамикой посредством исполнения этюдов и пьес напевного характера в медленном темпе;
4) умеет при игре на инструменте распределять дыхание, постепенно повышать и снижать динамику с заметной кульминацией;
5) знает правила поведения и особенности выступления на различных концертах.
70. Программные требования в 5 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до 5-и знаков при ключе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и в обращениях, хроматическую гамму от разных звуков, 8-10 этюдов на различные виды техники, 6-8 разнохарактерных пьес (в том числе ансамбли).
71. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительской техники, формирование и развитие музыкального слуха, качественного звучания инструмента как одного из важных условий выразительной игры. Выработка творческой и физической выносливости (для продолжающих обучение по семилетнему курсу);
Тема 2. Подготовка выпускной программы. Постановка исполнительского аппарата. Работа над улучшением качества звучания инструмента. Окончательное освобождение мышц исполнительного аппарата от перенапряжений и зажимов. Расширение диапазона извлекаемых звуков, работа над ровностью, устойчивостью, интонационной чистотой. Работа над динамикой (для заканчивающих обучение по пятилетнему курсу).
Тема 3. Техническое развитие. Освоение более сложных ритмических формул. Четкое исполнение staccato [стаккато], в том числе "двойного". Отработка основного тренировочного материала: игра всех видов гамм и арпеджио с целью совершенствования качества звука, чистоты интонации, ровности звучания во всех регистрах, динамического разнообразия и компонентов исполнения. Работа над крупной формой, особенности исполнения концертов, сонат; приобретение концертной манеры игры; накопление разнообразного концертного репертуара, повышение исполнительского мастерства.
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Формирование приемов осмысленного исполнения музыкальных произведений. Продолжение работы над интонационной выразительностью и ясностью фразировки, над цельностью исполнения. Работа над пониманием содержания исполняемых произведений и умением создавать художественный образ.

69. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) pp [пианиссимо] дан ff [фортиссимо] дейінгі динамикалық ерекшеліктерді пайдаланып жаттығуларды орындайды;
2) оқытылатын Бағдарлама аясындағы музыкалық терминдерді біледі;
3) баяу қарқындағы ыңылдайтын сипаттағы этюдтер мен пьесаларды орындау арқылы дыбыс сапасымен, оның интонациясымен және динамикасымен жұмыс істейді;
4) аспапта ойнау кезінде тынысты бөлуді, шарықтау шыңын көрсете отырып динамиканы көтеруді және төмендетуді біледі;
5) әртүрлі концерттерде өзін ұстау ережелерін және өнер көрсету ерекшеліктерін біледі.
70. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар кілттегі бес белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммаларды, тік қозғалыстағы тоникалық үшдыбыстылықтардың арпеджиосын және олардың айналымдарын, әр дыбыстың хроматикалық гаммасын, техниканың әр түріне арналған 8-10 этюдті, әртүрлі сипаттағы 6-8 пьесаны (оның ішінде ансамбльдерді) меңгереді.
71. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындау техникасын жетілдіру, көркем ойнаудың маңызды шарттарының бірі ретінде музыкалық есту қабілетін, аспаптың дыбысты сапалы шығаруын қалыптастыру және дамыту. Шығармашылық және физикалық төзімділікті пысықтау.
2-тақырып. Қорытынды бағдарламаларды дайындау. Орындау аппаратын дұрыс қою. Аспаптың дыбыс шығару сапасын жақсартумен жұмыс істеу. Ыңғайсыздану мен орындау аппаратының бұлшық еттерін қысылудан түпкілікті арылту. Шығарылатын дыбыстың ауқымын кеңейту, дыбыстың біркелкі, тұрақты болуымен, дауыс ырғағының таза болуымен жұмыс істеу. Динамикамен жұмыс істеу.
3-тақырып. Техникалық даму. Анағұрлым күрделі ырғақ формулаларын игеру. Staccato [стаккато], оның ішінде "қосарланғанды" орындау. Негізгі жаттығу материалын пысықтау: дыбыс сапасын, дауыс ырғағының тазалығын, барлық тіркелімдерде дыбыстың біркелкі шығуын және динамикалық алуан түрлілік пен орындаудың компоненттерін жетілдіру мақсатында гаммалар мен арпеджионың барлық түрлерінде ойнау. Ірі нысандармен жұмыс, концерттерді, сонаттарды орындау ерекшеліктері; ойынның концерттық мәнерін игеру; алуан түрлі концерт репертуарын жинақтау, орындау шеберлігін арттыру.
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. Музыкалық шығармаларды түсініп орындауды қалыптастыру. Дауыс ырғағының айқындығы мен сөйлемдердің анықтығымен, орындаудың тұтастығымен жұмыс істеуді жалғастыру. Орындалатын шығармалардың мазмұнын түсінумен және көркем образ жасай білумен жұмыс істеу.

72. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса. К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками исполнительской техники;
2) исполняет staccato [стаккато], "двойное" staccato [стаккато];
3) исполняет все виды гамм и арпеджио с целью совершенствования качества звука, чистоты интонации, ровности звучания во всех регистрах;
4) знает особенности исполнения концертов, сонат на трубе;
5) знает концертную манеру игры;
6) знает и исполняет на трубе разнообразный концертный репертуар.
73. Программные требования в 6 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий и их обращений в тональностях до 5-и знаков при ключе, исполнение в подвижном темпе различными штрихами, хроматические гаммы в различных штриховых и ритмических вариантах, 8-10 упражнений и этюдов, 4-6 разнохарактерных пьес (в том числе ансамбли), 1-2 произведения крупной формы, оркестровые партии.
74. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительской техники. Работа над личностным отношением к исполнению музыкального произведения на основе всех технических и художественных навыков, полученных в предыдущих классах. Выработка творческой и физической выносливости (для продолжающих обучение по семилетнему курсу).
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Работа над улучшением качества звука, его ровностью, устойчивостью, интонационной чистотой, тембром. Работа над динамикой. Свободное владение staccato, в том числе "двойным". Дальнейшее взаимодействие исполнительского выдоха и языка, необходимого для владения штриховыми оттенками.
Тема 3. Техническое развитие. Работа над гаммами, в том числе хроматической (исполнение в различных штриховых, ритмических и темповых вариантах). Работа над одинаковым звучанием всех регистров (контролирование мышечных и слуховых ощущений). Этюды на различные виды техники. Подготовка этюда для выпускного экзамена.
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Продолжение работы над совершенствованием отображения характера исполняемого произведения. Умение раскрывать художественный замысел композитора и доносить его до слушателя.
75. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса. К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет гаммы в различных штриховых, ритмических и темповых вариантах;
2) добивается при игре на инструменте одинакового звучания всех регистров;
3) исполняет этюды на различные виды техники;
4) умеет при игре на трубе передавать характер исполняемого произведения, раскрыть художественный замысел композитора и доносить его до слушателя.

72. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық техниканың дағдыларына ие болады;
2) staccato [стаккато], "қос" staccato [стаккато] орындайды;
3) дыбыс сапасын, интонацияның тазалығы, барлық регистрлерде дыбысталудың қалыптылығы мақсатында гамма мен арпеджионың барлық түрлерін орындайды;
4) трубада концерттерді, сонаталарды орындауды біледі;
5) ойнаудың концерттік нақышын біледі;
6) трубада әртүрлі концерттік репертуарды біледі және орындайды.
73. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар мажорлы және минорлы гаммаларды, кілттегі бес белгіге дейінгі үшдыбыстылық арпеджиосын және олардың айналымдарын, жылдам қарқында әртүрлі штрихтарды орындауды, әртүрлі штрихтық және ритмикалық нұсқалардағы хроматикалық гаммаларды, 8-10 жаттығу мен этюдтерді, 4-6 әртүрлі сипаттағы пьесаларды, әртүрлі сипаттағы 4-6 пьесаны (оның ішінде ансамбльдерді), ірі нысанды 1-2 шығарманы, оркестрлік партияларды меңгереді.
74. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындау техникасын жетілдіру. Алдыңғы сыныптарда алынған барлық техникалық және шығармашылық дағдылар негізінде музыкалық шығармаларды орындауға қатысты жеке көзқараспен жұмыс істеу. Шығармашылық және физикалық төзімділікті пысықтау.
2-тақырып. Орындау аппаратын дұрыс қою. Дыбыстың сапасымен, оның біркелкі, тұрақты болуымен, дауыс ырғағының таза болуымен, тембрмен жұмыс істеу. Динамикамен жұмыс істеу. staccato, оның ішінде "қосарланғанды" еркін меңгеру. Штрихтық реңктерді игеру үшін қажет орындаушылық дем алу мен тілдің одан әрі өзара іс-қимылы.
3-тақырып. Техникалық даму. Гаммалармен, оның ішінде хроматикалық гаммамен (әртүрлі штрихтық, ырғақтық және қарқындық нұсқаларда орындау) жұмыс. Барлық тіркелімдердің (бұлшықет және есту сезімдерін бақылау) біркелкі естілуімен жұмыс. Әртүрлі техникаға арналған этюдтер. Қорытынды емтиханға этюд дайындау.
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. Орындалатын шығармалардың сипатын көрсетуді жетілдірумен жұмыс. Композитордың көркем ойын аша білу және оны тыңдармандарға жеткізе білу.
75. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әртүрлі штрихтық, ритмикалық және темптік нұсқалардағы гаммаларды орындайды;
2) аспапта ойнау кезінде барлық регистрлердің бірдей дыбысталуына қол жеткізеді;
3) техниканың түрлеріне арналған этюдтерді орындайды;
4) трубада ойнау кезінде орындалатын шығарманың сипатын жеткізуді, композитордың түпкі ойын ашуды және оны тыңдармаға дейін жеткізуді біледі.

76. Программные требования в 7 классе:
1) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий и их обращений в тональностях до 6-и знаков при ключе, исполнение в подвижном темпе различными штрихами, хроматическую гамму в различных штриховых и ритмических вариантах, 8-10 упражнений и этюдов, 4-6 разнохарактерных пьес (в том числе ансамбли), 1-2 произведения крупной формы, оркестровые партии.
77. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительской техники соответствующей художественным требованиям музыкального произведения; освоение педагогических приемов выразительности, выработка творческой и физической выносливости, способности исполнять без перерыва 3-4 произведения. Определение творческой перспективы обучающегося. Изучение произведений, различных по стилям и жанрам. Активное сольное участие в концертах, конкурсах, фестивалях. Знание музыкальной терминологии.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Работа над качеством звука, ровностью его звучания во всех регистрах, устойчивостью, интонационной чистотой, тембром, филировкой, вибрато. Завершение формирования лицевых и губных мышц. Окончательное освобождение от мышечных зажимов и неудобств, возникающих при игре. Работа над выносливостью и способностью исполнять несколько произведений подряд.
Тема 3. Техническое развитие. Совершенствование всех элементов исполнительской техники, выработка выносливости и сценической выдержки. Работа над гаммами, в том числе хроматической гаммой (исполнение в различных штриховых, ритмических и темповых вариантах). Повторение изученных штрихов. Этюды на различные виды техники. Подготовка этюда для выпускного экзамена.
Тема 4. Музыкально-художественные задачи. Работа над пьесами различного характера, стиля и жанра (в том числе произведениями крупной формы). Развитие сознательного отношения и ясного представления о художественной цели, которой служат освоенные технические приемы, понимание содержания исполняемых произведений. Выработка личностного отношения к исполняемым произведениям, собственной исполнительской концепции.
78. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса. К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на медных духовых инструментах;
2) знает музыкальную терминологию;

76. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар мажорлы және минорлы гаммаларды, кілттегі алты белгіге дейінгі үшдыбыстылық арпеджиосын және олардың айналымдарын, жылдам қарқында әртүрлі штрихтарды орындауды, әртүрлі штрихтық және ритмикалық нұсқалардағы хроматикалық гаммаларды, 8-10 жаттығу мен этюдтерді, әртүрлі сипаттағы 4-6 пьесаны (оның ішінде ансамбльдерді), ірі нысанды 1-2 шығарманы, оркестрлік партияларды меңгереді.
77. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық шығарманың көркем талаптарына сәйкес келетін техниканы жетілдіру; көрнекіліктің агогикалық тәсілдерін игеру, шығармашылық және физикалық төзімділікті, 3-4 шығарманы үздіксіз орындау қабілетін пысықтау. Білім алушының шығармашылық перспективасын айқындау. Анағұрлым дарындыларды арнайы орта оқу орындарына түсуге даярлау. Қабылдау емтихандарының талаптарына сәйкес келетін бағдарламалармен жұмыс. Стилі мен жанры бойынша әртүрлі шығармаларды зерделеу. Концерттерге, конкурстарға, фестивальдарға белсенді қатысу. Музыкалық терминологияларды білу.
2-тақырып. Орындау аппаратын дұрыс қою. Дыбыстың сапасымен, оның барлық тіркелімдерде біркелкі, тұрақты болуымен, дауыс ырғағының таза болуымен, тембрмен, филировкамен, вибратомен жұмыс. Бет және ерін бұлшықеттерін қалыптастыруды аяқтау. Ойнау кезінде туындайтын ыңғайсыздану мен бұлшықеттің қысылуынан түпкілікті арылу. Төзімділік пен бірнеше шығарманы қатарынан орындау қабілетімен жұмыс.
3-тақырып. Техникалық даму. Орындау техникасының барлық элементтерін жетілдіру, төзімділік пен сахналық шыдамдылықты пысықтау. Гаммалармен, оның ішінде хроматикалық гаммамен (әртүрлі штрихтық, ырғақтық және қарқындық нұсқаларда орындау) жұмыс. Зерделенген этюдтерді қайталау. Әртүрлі техникаға арналған этюдтер. Қорытынды емтиханға этюд дайындау.
4-тақырып. Музыкалық-көркем тапсырмалар. Әртүрлі сипаттағы, нақыштағы және жанрдағы (оның ішінде ірі нысанды шығармалармен) пьесалармен жұмыс. Көркем мақсат туралы саналы қатынасты және анық түсінікті дамыту, оған игерілген техникалық тәсілдер, орындалатын шығармалардың мазмұнын түсіну негіз болып табылады. Орындалатын шығармаларға қатысты жеке көзқарасты, өзіндік орындау тұжырымдамасын әзірлеу.
78. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мыстан жасалған үрлемелі аспаптармен жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді біледі;
2) музыкалық терминдерді біледі;

3) знает различные интерпретации музыкальных произведений;
4) знает репертуар для исполнения на трубе, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с программными требованиями.
5) умеет грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточно художественном уровне;
6) умеет самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
7) умеет применять теоретические знания в исполнительской практике;
8) умеет анализировать исполняемые музыкальные произведения;
9) имеет представление о музыкальных формах;
10) владеет навыками подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
11) владеет навыками использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
12) владеет навыками слухового контроля и управления процессом исполнения;
13) владеет навыками теоретического анализа исполняемых произведений;
14) владеет навыками исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
15) владеет навыками коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
79. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контроля контрольной работы, технического зачета, академического концерта, экзамена, итоговая аттестация – в форме экзамена.
80. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (гаммы C-dur [до мажор], a-moll [ля минор] в одну октаву в умеренном темпе, 1 пьеса), во втором полугодии: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы в сопровождении фортепиано);
2) 2 класса – в первой и третьей четвертях технические зачеты (мажорные и минорные гаммы до 2-х знаков при ключе, 1 этюд), во второй и четвертой четвертях – академический концерт (2 разнохарактерные пьесы в сопровождении фортепиано);
3) 3 класса – в первой и третьей четвертях: технические зачеты (мажорные и минорные гаммы до трех знаков при ключе, 1 этюд), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы в сопровождении фортепиано);
4) 4 класса – в первой и третьей четвертях: технические зачеты (мажорные и минорные гаммы до четырех знаков при ключе, 1 этюд), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы в сопровождении фортепиано);
5) 5 класса – в первой и третьей четвертях: технические зачеты (мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе, арпеджио в прямом виде и в обращении, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы в сопровождении фортепиано), в четвертой четверти –выпускной экзамен (1 произведение крупной формы и пьеса или 3 разнохарактерные пьесы, одна из них - кантилена, произведение композиторов Казахстана);

3) музыкалық шығармалардың түрлі интерпретацияларын біледі;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларды қамтитын трубада ойнауға арналған репертуарды біледі;
5) жеткілікті көркемдік деңгейде музыкалық шығарманы сауатты орындауды біледі;
6) күрделі емес шығармаларды жаттау кезінде техникалық қиындықтарды өз бетімен жеңуді біледі;
7) орындаушылық практикада теориялық білімдерін қолдануды біледі;
8) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады;
9) музыкалық формалар туралы түсінігі бар.
10) есту арқылы теру және күрделі емес музыкалық шығармаларды парақтан оқу дағдыларына ие болады;
11) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану дағдыларын біледі;
12) естуді бақылау және орындау процесін басқару дағдыларына ие болады;
13) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау білігіне ие болады;
14) орындаушылық практика, көпшілік алдында жеке өнер көрсету дағдыларына ие болады;
15) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
79. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау -бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
80. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қалыпты қарқындағы бір октавадағы C-dur [до мажор], a-moll [ля минор] гаммасы, 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі екі белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммалар, 1 этюд), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
3) 3 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі үш белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммалар, 1 этюд), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі төрт белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммалар, 1 этюд), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
5) 5 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі төрт белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммалар, тура және айналымдағы арпеджиолар, 1 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма және пьеса немесе 3 түрлі сипаттағы пьеса, оның бірі кантилена, Қазақстан композиторының шығармасы);

6) 6 класса – в первой и третьей четвертях: технические зачеты (мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе, арпеджио в прямом виде и в обращении, 1 этюд), во второй и четвертой четвертях: экзамен (2 разнохарактерные пьесы с фортепиано);
7) 7 класс – в первом полугодии: технический зачет (1 произведение крупной формы), во втором полугодии: выпускной экзамен (1 произведение крупной формы и пьеса или 3 разнохарактерные пьесы (одна из них - кантилена). Обязательным является исполнение произведений композиторов Казахстана.
81. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
82. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное и художественное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения; самостоятельный слуховой контроль звукоизвлечения; умение донести форму, образное содержание; уверенное, яркое, эмоционально и двигательно свободное исполнение;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное, стабильное исполнение, с небольшими недочетами, как в техническом так и в художественном плане; выполнение музыкальных, технических и ритмических задач в произведениях Программы, но с небольшими помарками; недостаточно яркая динамика, недифференцированное соотношение голосов;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение с большим количеством недочетов: недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, отсутствие свободы игрового аппарата; исполнение неуверенное, ритмически неустойчивое, интонационно невыразительное, недостаточно двигательно скоординированное, без динамических оттенков; с текстовыми помарками;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метро-ритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 17
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Эстрадный вокал" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

6) 6 сынып - бірінші және үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (кілттегі бес белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммалар, тура және айналымдағы арпеджиолар, 1 этюд), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
7) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 ірі нысанды шығарма), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма және пьеса немесе 3 түрлі сипаттағы пьеса (оның бірі - кантилена). Қазақстан композиторының шығармасын орындау міндетті болып табылады.
81. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
87. Бағалау өлшемшарттары:
1) 5 "өте жақсы" - аталған оқу кезеңінің барлық талаптарына жауап беретін техникалық жағынан сапалы және көркем орындауы; дыбыс шығаруды өз бетінше бақылауы; нысанды жеткізуі, көркемдік мазмұнын білуі; батыл, ашық, эмоциялық тұрғыдан және еркін қозғалыспен орындауы;
2) 4 "жақсы" - техникалық және көркемдік тұрғыдан да біраз кемшіліктермен бар сауатты, тұрақты орындауы; бағдарлама шығармаларындағы музыкалық, техникалық және ырғақтық тапсырмаларды орындауы, бірақ аз ғана кемшіліктерінің болуы; динамикасының жарқындығы жеткіліксіздігі, дауыстардың арақатынасының сараланбауы;
3) 3 "қанағаттанарлық" - орындауда кемшіліктер санының көп болуы: мәтінді толық жаттамауы, техникалық дайындығының әлсіздігі ойнау көркемдігінің төмендігі, ойын аппаратының еркіндігінің болмауы; орындауы сенімсіз, ырғағы тұрақсыз, дауыс ырғағы ашық емес, қозғалыс үйлесімі жеткіліксіздігі, динамикалық реңктерінің болмауы; мәтіндік қателіктерінің болуы;
4) 2 "қанағаттанарлық емес" - үй жұмыстарының жоқтығы салдарынан болған кемшіліктер кешені, сондай-ақ сабақтан көп қалуы; мәтінді басынан аяғына дейін орындай алмауы; ноталық мәтінді оқу және орындаудың негізгі талаптарын орындай алмау; орындаудың қозғалыс тәсілдерін игермеу;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңіндегі тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
17-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Эстрадалық вокал" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Эстрадный вокал" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Эстрадный вокал".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
2) певческий голос – голос при пении, характеризующийся особым произвольным дыханием с быстрым бесшумным ротовым вдохом и замедленным выдохом, а также большим объемом вдыхаемого воздуха;
3) вибрато – естественное свойство певческого голоса; легкое колебательное изменение высоты или громкости выдержанного тона с целью создания дополнительного красочного эффекта;
4) опертый звук в вокальном искусстве – собранный звук, богатый тембровым красками, хорошо несущийся и округленный;
5) диапазон – звуковой объем певческого голоса, музыкального инструмента, звукоряда, мелодии;
6) звуковой диапазон – диапазон частот, воспринимаемый слуховым аппаратом человека;
7) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
8) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
9) примарный тон – звук, который получается при полном расслаблении гортани;
10) тесситура – преобладающее расположение звуков по высоте в музыкальном произведении по отношению к диапазону голоса (вокала) или музыкального инструмента.
2. Цель Программы: комплексное развитие личности обучающегося, формирование умений певческой деятельности, совершенствование специальных вокальных навыков, координации деятельности голосового аппарата с основными свойствами певческого голоса и развитие слуховых навыков.
3. Задачи Программы.
Образовательные:
1) создание представлений о певческом искусстве, как о целостном, исторически развивающемся явлении;
2) расширение общей и музыкальной культуры, формирование познавательного интереса к лучшим образцам казахстанской и мировой эстрадной и популярной музыки, развитие ассоциативного мышления в процессе освоения произведений различных стилей, жанров, исполнительских школ, совершенствование художественно-эстетического вкуса обучающегося.
Развивающие:

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Эстрадалық вокал" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Эстрадалық вокал" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың жүйелі ретпен орналасқан қатарын орындау тәсілі;
2) әншілік дауыс - ерекше еркін тыныспен, ауызбен жылдам, шусыз тыныс алу және тынысты жайлап шығарумен, сондай-ақ ауанының үлкен көлемін алумен сипатталатын ән айту кезіндегі дауыс;
3) вибрато - ән айту дауысының табиғи ерекшелігі; қосымша көркемдік әсерді жасау мақсатында нақты дыбыстардың жоғарылығы немесе жай тербелмелі күші бойынша өзгеруі;
4) вокалдық өнердегі тірек дыбыс - тембрлік бояуға бай, жақсы шығатын және дөңгелектелген жиынтық дыбыс;
5) диапазон - әуеннің, дыбыстар қатарының, музыкалық аспаптың, ән айту дауысының дыбыстық көлемі;
6) дыбыс диапазоны - адамның есту аппараты арқылы қабылдау диапазон жиілігі;
7) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезіндегі немесе вокалдық партияларды орындау кезіндегі дыбыстарды шығаруға арналған дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; әртүрлі дыбыс шығару тәсілдерінің, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың кейбір нюансировкалық сипаттамалары;
8) дыбысты шығару - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе ән айту кезінде музыканы шығару, дыбыстарды туғызу;
9) примарлы үн - көмейдің әлсіреген кезінде пайда болатын дыбыс;
10) тесситура - дыбыстардың музыкалық шығармадағы дауыстың (вокалдың) немесе музыкалық аспаптың диапазонына биіктік қатынасы.
2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының тұлғасын кешенді дамыту, әншілік қызмет дағдыларын қалыптастыру, арнайы вокалдық дағдыларды жетілдіру, әншілік дауыстың негізгі қасиетттерімен дыбыстық аппараттың қызметін үйлестіру және есту дағдыларын дамыту.
3. Бағдарламаның міндеттері
Оқыту:
1)тұтас тарихи дамушы көрініс ретінде әншілік өнер туралы түсінікті
қалыптастыру;
2) жалпы және музыкалық мәдениетін кеңейту, қазақстандық және әлемдік эстрадалық және көпшіліктік музыканың ең үздік үлгілеріне танымдық қызығушылықтарын қалыптастыру, сан алуан нақыш, жанр, орындаушылық мектептерінің туындыларын игеру үдерісінде ассоциациялық ойлауларын дамыту, білім алушылардың көркемөнер-эстетикалық талғамын жетілдіру.
Дамыту:

1) развитие музыкальных способностей, формирование знаний, умений, навыков, обеспечивающих овладение вокальной техникой, специфическими приемами, характерными для различных жанров эстрадной, популярной музыки;
2) формирование навыков достижения единства музыкально-художественных средств и вокально-технических, исполнительских навыков в раскрытии и воплощении художественного замысла произведений;
3) формирование навыков самостоятельной работы над вокальным репертуаром, развитие потребности к самовыражению и дальнейшему саморазвитию;
4) обогащение вокально-педагогического репертуара для будущей певческой деятельности в качестве исполнителей;
5) воспитание сценической культуры.
Воспитательные:
1) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей;
2) воспитание навыков самоорганизации и самоконтроля, умение концентрировать внимание, слух, мышление, память;
3) усвоение нравственных гуманистических норм жизни и поведения;
4) воспитание культурной толерантности через вхождение в музыкальное искусство различных национальных традиций, стилей, эпох.
5. Срок освоения Программы – семь лет. По заявлению родителей обучающихся срок освоения программы увеличивается на один-два года для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков пения, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.

1) сан алуан эстрадалық, бұқаралық музыкаға тән вокалдық техниканы, арнайы тәсілдерді меңгеруді қамтамасыз ететін білім, дағды, шеберліктерін қалыптастыру, музыкалық мүмкіндіктерін дамыту;
2) шығармалардың көркемдік түпкі ойларын ашу мен жүзеге асыру үшін музыкалық-көркемдік құралдар мен вокалдық-техникалық, орындаушылық шеберліктерінің бірлігіне қол жеткізу дағдыларын, іскерліктерін қалыптастыру;
3) вокалдық репертуармен өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру, өз ойын білдіру және өзін-өзі дамытуды жалғастыру сұранысын дамыту;
4) орындаушы ретіндегі болашақ әншілік қызметіне арналған вокалдық-педагогикалық репертуарын байыту;
5) сахналық мәдениетке тәрбиелеу.
Тәрбиелік:
1) алдына қойған мақсатқа жету үшін еңбекқорлық, мақсаттылық және қажырлылық, табандылыққа тәрбиелеу;
2) өзін-өзі ұйымдастыра алу және өзін бақылай алу дағдыларын, зейін қою, есту қабілетін, ойлау қабілетін, жадын жинақтау дағдыларын тәрбиелеу;
3) адамгершілік өмір нормалары мен мінез-құлықтарын игеру;
4) әртүрлі ұлттық дәстүрлер, нақыштар, дәуірлердің музыкалық өнерлері арқылы мәдени төзімділікке тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - жеті жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған білім алушылар үшін, ата-аналар немесе олардың орнын басатын тұлғалардың өтініші бойынша оқыту мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралыд. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың ән айту бойынша білім, білік және дағдыларды, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындау тәсілдерін меңгеруіне жалпы дамытушылық бағыты болып табылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.

11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих получить основы вокального образования, освоить технику вокального пения, научиться исполнять классические произведения, казахские, русские песни, песни народов мира.
13. Программа создает условия для формирования умений певческой деятельности, совершенствования специальных вокальных навыков, координации деятельности голосового аппарата с основными свойствами певческого голоса и развития слуховых навыков.
14. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
15. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
16. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков вокального пения, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
17. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;

11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарламаның ерекшелігі вокалдық білім негіздерін, вокалдық ән айту техникасын меңгергісі келетін, класскалық, қазақ, орыс әндерін, әлем халықтарының әндерін орындауды үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
13. Бағдарлама әншілік қызметті қалыптастыруға, арнайы вокалдық дағдыларды жетілдіруге, әншілік дауыстың негізгі қасиеттерімен бірге дауыс аппаратының қызметін үйлестіруге және есту қабілеттерін дамытуға жағдай жасайды.
14. Бағдарлама білім алушыны шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершіліке дамытуға бағытталған және жеке орындаушылық практика тәжірибесін, музыкалық өнерді үйренуі мен меңгерудегі дербестік дағдысын алуына жағдай жасайды.
15. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындықтары және жалпы даму деңгейі әртүрлі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
16. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) білім алушының музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес вокалдық ән айтуға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгерулеріне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
17. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;

44. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него гаммы и упражнения на развитие технических навыков, произведения крупной формы, полифонию, пьесы, этюды, ансамбли, аккомпанементы.
45. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
46. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный список за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.
47. В работе над репертуаром педагог учитывает, что часть произведений предназначена для публичного или концертного (экзаменационного) исполнения, остальные - для работы в классе или в порядке ознакомления.
48. В индивидуальный план не включаются произведения, превышающие музыкально-исполнительские, художественные, технические возможности обучающегося, также не соответствующие его возрастным особенностям.
49. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом произведений казахской, русской, зарубежной музыки, разнохарактерных пьес, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
50. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над вокализами, гаммами;
2) работа над артикуляционными, дыхательными упражнениями;
3) исполнение пьес классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
4) исполнение народных песен;
5) работа в составе ансамбля;
6) навыки чтения нот с листа и транспонирования.
51. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
52. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных – слух, ритм, память;
2) умение заниматься самостоятельно;
3) степень грамотности в разборе текста, быстрота освоения музыкальных произведений;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;

44. Педагог техникалық дағдыларды дамытуға арналған гаммаларды және жаттығуларды, ірі нысанды шығармаларды, полифонияны, пьесаларды, этюдтерді, ансамбльдерді, аккомпонементтерді енгізе отырып репертуарлық тізбені жүйелі түрде жаңартады және кеңейтеді.
45. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысу, білім алушыға музыкалық мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын ойластырады.
46. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін бекітеді, шығармаларды үйрену кезеңдерін белгілейді, Бағдарламаның көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.
47. Педагог репертуармен жұмыс істеу барысында шығармалардың бір бөлігі көпшілік алдында немесе концертте (емтихандық) орындауға, қалған бөлігі - сыныпта жұмыс істеуге немесе таныстыру мақсатына арналатындығын ескереді.
48. Жеке жоспарға білім алушының музыкалық орындаушылық, көркемдік, техникалық мүмкіндіктерінен жоғары және оның жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейтін шығармалар енгізілмейді.
49. Білім алушының музыкалық дүниетанымын кеңейту үшін, сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттап алуды талап етпей, қазақ, орыс, шетел музыканың шығармалар қатарымен, түрлі пьесалардың қатарымен таныстыру іске асырылады.
50. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) вокализдермен, гаммалармен жұмыс;
2) артикуляциялық, тыныс алу жаттығулармен жұмыс;
3) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
4) халық әндерін орындау;
5) халық әндерінің және билерінің өңдеулері;
6) ансамбльдің құрамында жұмыс істеу;
7) ноталарды парақтан оқу және тасымалдау дағдылары.
51. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
52. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) вокалдық қабілеттерінің деңгейі;
2) өз бетінше жұмыс істеуі;
3) шығарманы талдаудағы сауаттылығы, шығармаларды жылдам жаттауы;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) оқу процесіне көзқарасы (тырысушылығы, қажырлығы);
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;

7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
53. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение голосом, наличие технической свободы.
54. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
55. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
56. Межпредметные связи предмета "Эстрадный вокал" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
57. Содержание учебного предмета в 1-7 классах.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы:
Раздел 1. Постановка голоса. Певческая установка. Основные свойства певческого голоса.
1) Постановка голоса – процесс индивидуального обучения пению, заключается в выработке у обучающегося рефлекторных движений голосового аппарата, способствующих правильному звучанию. Понятие хорошо поставленного голоса включает его ровность на всем диапазоне (сглаженность регистров), звучность, прикрытость гласных, красоту тембра, гибкость. Хорошо поставленный голос характеризуется присутствием в его звучании певческих формант.
2) Певческая установка – положение, которое певец принимает перед началом фонации (звукоизвлечения). Закрепление в сознании и нервно-мышечных ощущениях обучающегося наиболее естественного, удобного и результативного исходного положения корпуса, ротоглоточной полости и всего голосового аппарата. Певческая установка при положении стоя: прямое собранное положение корпуса, равномерная опора на обе ноги. Руки свободно опущены по бокам или соединены кистями перед грудью или за спиной, грудь развернута, плечи слегка оттянуты назад, голову держать прямо, ненапряженно. При положении сидя, сохраняется то же положение корпуса и головы, ноги поставлены под прямым углом. Важно приучить обучающегося принимать в должный момент певческую установку, поскольку это помогает овладеют правильными певческими навыками.

7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
53. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, дауысты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
54. Өз бетінше жүргізілетін жұмыс ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріп анықталады.
55. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізілуі мүмкін және педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
56. "Эстрадалық вокал" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
57. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәнінің мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды:
1) дауысты қою - білім алушыларға дұрыс үн шығаруға мүмкіндік беретін дауыс аппаратының рефлекторлық қозғалысына дағдыландыруға әкелудің ән айтуға оқытудағы жеке үдерісі, дұрыс қойылған дауыс ұғымы оның барлық диапазондағы түзулігін, жатықтығына (регистрлердің тегістігі), үнділік, дауысты дыбыстардың бүркемеленгендігі, тембрдің әсемдігі,икемділігіне саяды, жақсы қойылған дауыс үндегі әншілік форманттың болуымен сипатталады;
2) әншілік ұстаным (певческая установка) - әншінің фонация (дыбыс шығару) алдында қоятын қалыбы, білім алушының санасында және жүйке-бұлшық ет түйсінуінде тұла бойын, ауыз-тамақ қуысын және барлық дауыс аппаратын табиғи, жайлы және нәтижелі бастапқы қалпына қоя білуін бекіту. Тұрып тұрғандағы әншілік ұстаным: денесін тік жинақы күйде ұстауы, екі аяғына тең тұруы. Қолдары екі жағына еркін орналасқан немесе көкірек тұсына немесе арқасына қарай қолдың білезік бөлігі айқастырыла орналастырылған, кеудесі жазық, иықтары болмашы артқа жіберілген, басын тік, күш түсірілмей тұру. Отыру қалпында да дене мен бастың орналасу қалпы сақталынады, аяқтары тік бұрышта орналасқан. Білім алушыға қажет кезде әншілік қалыпты ұстай білуге үйрету маңызды, өйткені ол дұрыс әншілік дағдыларды меңгеруге көмектеседі.

3) Основные свойства певческого голоса. Звуковой диапазон. Тесситура. Примарные тоны. Высокая и низкая певческие форманты. Сила (интенсивность) голоса. Тембр голоса (звонкость, блеск, объем, плотность и общая окраска). Полетность голоса. Высокая позиция звука. Певческое вибрато.
4) Основные вокальные навыки – звукообразование, певческое дыхание, слуховые навыки, артикуляция, навыки эмоциональной выразительности.
Раздел 2. Строение голосового аппарата, процесс голосообразования
1) голосовой аппарат – система органов, которая участвует в образовании голоса и речи.
Органы дыхания – легкие, дыхательные пути, мышцы, осуществляющие процесс дыхания. Функция дыхательной системы – осуществление газообмена. Органы дыхательной системы: носовая полость, носоглотка, гортань, трахея, легкие, диафрагма.
Органы формирования звука – резонаторы, артикуляционный аппарат.
Резонаторы – воздушные полости дыхательного тракта, окружающие голосовые складки сверху и снизу: верхние головные и нижние грудные резонаторы. Грудные резонаторы: трахея, бронхи.
2) головные резонаторы: глотка, носоглотка, ротовая полость, носовая полость, придаточные полости носа.
Артикуляционный аппарат – система органов, благодаря которым формируются звуки речи и голоса. Активные органы речи: голосовые складки, язык, губы, мягкое небо, глотка, нижняя челюсть. Пассивные органы речи: зубы, твердое небо, верхняя челюсть.
Органы звукообразования – гортань, голосовые складки.
3) процесс голосообразования – результат сложного и тонкого взаимодействия всех частей гортани, которое осуществляется через широкую сеть нервных связей с головным мозгом. Физиологический акт, заключающийся в напряжении голосовых складок и приведении их друг к другу, в повышении под действием межреберных мышц и диафрагмы давления воздуха в трахее и бронхах, периодическом прорыве его через голосовую щель с возникновением колебаний голосовых складок, обусловливающих колебания воздушной среды, воспринимаемые как звуки голоса.
Раздел 3. Вокальные навыки. Работа над дыханием (понятие о певческом дыхании, дыхательная гимнастика).
1) Вокальные навыки – частично автоматизированный способ выполнения действия, являющегося компонентом певческого акта.
2) Начальный этап – создание регулировочного вокально-музыкального образа, понимание способов выполнения вокальных действий и попытки их осуществления. Следующий этап – образование условно-рефлекторных связей в соответствии с заданной акустической нормой. По мере тренировки эти связи упрочиваются, устраняются лишние движения и ошибки, выполнение отдельных действий становится четким, качество их повышается. Они автоматизируются и сливаются в единый певческий акт.

3) әншілік дауыстың негізгі қасиеттері. Дыбыстық диапазон. Тесситура. Примарлық тондар. Жоғары және төмен әншілік форманттар. Дауыс (үдемелілік) күші. Дауыс тембрі (дауыс сыңғырлығы, жарқындығы, көлемі, тығыздығы және жалпы бояуы). Дауыс шарықтауы. Дыбыс тұғырының жоғарылығы. Әншілік вибрато.
4) негізгі вокалдық дағдылар - дыбыс құрау, әншілік тыныс алу, есту қабілеті дағдылары, артикуляция, эмоциялық көнекілік дағдылары.
2-тарау. Дауыс аппаратының құрылысы, дауыс құрушы үдеріс.
1) дауыс аппараты - дауыс пен әндік сөз құруға қатысушы органдар жүйесі.
Тыныс алу органдары - тыныс алу үдерісін жүзеге асырушы өкпе, тыныс алу жолдары. Тыныс алу жүйесінің қызметтері - газ алмасудың жүзеге асуы.
Тыныс алу жүйесі органдары: мұрын қуысы, жұтқыншақ, көмей, кеңірдек, өкпе, диафрагма.
Дыбысты қалыптастыру органдары - резонаторлар, артикуляциялық аппарат.
Резонаторлар- тыныс алу жолдарының үстіңгі және төменгі жақтарын қоршап тұрған дауыс қатпарларының ауа қуыстары: жоғары бас және төменгі кеуде резонаторлары. Кеуде резонаторлары: кеңірдек, бронхтар.
2) бас резонаторлары:жұтқыншақ, ауыз қуысы, мұрын қуысы, мұрынның қосалқы қуыстары.
Артикуляциялық аппарат- сөз және дауыс дыбыстарын қалыптастыратын органдар жүйесі. Сөз сөйлеу белсенді органдары: дауыс қатпарлары, тіл, ерін, жұмсақ таңдай, көмей, төменгі жақ сүйек. Сөз сөйлеудің белсенді емес органдары: тіс, қатты таңдай, үстіңгі жақ сүйек.
Дыбыс жасаушы органдар: - кеңірдек, дауыс қуыстары.
3) дауыс жасаушы үдеріс - бас миымен жүйке байланыстарының кең жүйесі арқылы жүзеге асырылатын көмейдің барлық бөліктерімен күрделі және нәзік өзара іс-әрекеттесу нәтижесі. Дауыс қатпарларына күш түсіру және оларды бір-біріне әкелуде, қабырға аралық бұлшық еттер мен диафрагма қимылдарымен күшейтілетін кеңірдек пен бронхта ауа қысымымен күшейтілетін, оны дауыс қатпарларының тесіктері арқылы тербелістер пайда болатын ауық-ауық жарып өтетін ауа ортасының тербелісін қамтамасыз ететін дауыс дыбыстарын қабылдаудың физиологиялық актісі.
3-тарау. Вокалдық дағдылар. Тыныс алумен жұмыс (әншілік тыныс алу, тыныс алу жаттығулары туралы түсінік).
1) Вокалдық дағдылар - әншілік акт компоненті болып табылатын іс-әрекеттерді орындаудың ішінере автоматтандырылған тәсілі.
2) Бастапқы кезең - реттелетін вокалдық-музыкалық бейнені құру, вокалдық іс-әрекеттерді орындау және оларды іске асыруға талпыныс тәсілдерін түсіну. Келесі кезең - берілген акустикалық талаптарға сәйкес шартты рефлекторлық байланыстарды құру. Жаттығу әрекеттеріне қарай бұл байланыстар бекемделеді, артық қозғалыстар мен қателіктер жойылады, кейбір іс-әрекеттерді орындау нақты, дәл бола бастайды, олардың сапасы арттырылады. Олар автоматтандырылады және бірыңғай әншілік актіге құйылады.

3) Дальнейшая пластическая приспособляемость процесса голосообразования (сложившихся динамических стереотипов) к изменению ситуации воспроизведения звука (например, освоение звучания и способа голосообразования в верхней или нижней части диапазона, изменение звучания в зависимости от эмоционально-смыслового содержания исполняемого произведения).
4) Певческое дыхание и его развитие, как основы пения происходит в процессе работы над певческим звуком, и воспитывается постепенно и систематично. Певческое дыхание равномерное, свободное, способствующее естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании. Типы дыхания. Костальное (ключичное, верхне-грудное, грудное). Косто-абдоминальное (смешанное, грудобрюшное) дыхание. Абдоминальное (брюшное, диафрагматическое) дыхание. Нижнереберно-диафрагматическое дыхание. Элементы фонационного дыхания (взятие дыхания, задержка вдоха и сохранение состояния вдоха во время пения музыкальной фразы). Контроль вдоха и выдоха, ритм и организация дыхания. Полузевок.
5) Певческое дыхание - основа "опертого" звука. Певческая опора - сложное комплексное чувство, зависит от правильной организации дыхания, образования звука и резонирования голоса. Основные критерии певческой опоры - качество воспроизводимого звука. Опертый звук. Неопертый звук. Дыхательные упражнения. Беззвуковые упражнения. Тренаж вдоха и выдоха для развития опоры дыхания, диафрагмы, мышц брюшного пресса. Звуковые упражнения. Дыхательная гимнастика.
Раздел 4. Принципы артикуляции в речи и пении (речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата).
1) Артикуляционный аппарат в речи. Органы ротоглоточного канала: язык, губы, мягкое небо, зев, глотка, мышцы нижней челюсти. Гласные, согласные звуки. Координация работы артикуляционного аппарата с дыхательными мышцами и мышцами горла
2) Артикуляционный аппарат в пении работает в условиях изменившейся длины надставной трубки и более широко открытого рта. Увеличение сокращение мышечных стенок резонаторных полостей, увеличение полости ротоглоточного канала, изменение речевых укладов языка, губ и мягкого неба; увеличение степени раскрытия рта. Приспособление артикуляционного аппарата к новым положениям или позициям, при которых будут организованы нужные размеры ротовой и глоточной полостей для образования нужных формант конкретных гласных. Округление гласных. Гласные, согласные в пении. Законы вокальной орфоэпии. Речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата.
Раздел 5. Работа над звуком (пение гласных, произношение согласных, характер звуковедения, атака звука, высокая позиция звука)

3) Одан әрі дауысқұраушы үдеріс иілгіштік бейімделуі (қалыптасқан серпінділік стереотиптер) дыбысты шығару жағдайын өзгертуге (мысалы, жоғарғы және төменгі бөліктер диапазонындағы дыбыс шығаруды және дауыс құраушы тәсілдерді меңгеру, орындалатын шығарманың және тағы басқа эмоциялық-мәнді мазмұнына байланысты дыбысталудың өзгерісі) әкеледі.
4) Ән айту негізі ретінде әншілік тыныс алу және оның дамуы әншілік дауыспен жұмыс үдерісінде жүреді, және біртіндеп және жүйелі түрде тәрбиеленеді. Әншілік тыныс алу бір қалыпты, еркін, дауысты құруға қатынасатын барлық жүйелердің табиғи түзетілуіне мүмкіндік береді. Тыныс алу типтері. Костальдық (бұғаналық, жоғарғы кеуделік, көкіректік). Косто-абдоминалдық (аралас, бауыреттік) тыныс алу. Абдоминалдық (құрсақтық, диафрагмалық) тыныс алу. Төменгі қабырғалық-диафрагматикалықтыныс алу. Фонациялық тыныс алу элементтері (музыкалық фразаны әндету кезіндегі тыныс алу, демді іште ұстау және демді ұстап тұруды сақтау жағдайы). Демді ішке алу мен демді шығаруды бақылау, ырғақ және тыныс алуды ұйымдастыру. Жартылай есінеу.
5) Әншілік тыныс алу - "диафрагманы сүйемелдеу" дыбыстық негізі. Әншілік тірек-күрделі кешендік сезім, тыныс алуды дұрыс ұйымдастыруға, дыбысты құруға және дауысты резонаторлауға байланысты. Әншілік тіректің негізгі өлшемдері - дыбыс шығарудың сапасы. Тіреулі дыбыс. Тіреусіз дыбыс. Тыныс алу жаттығулары. Дыбыссыз жаттығулар. Тыныс алуды, диафрагма, құрсақ тығыршығын сүйемелдеуді дамыту үшін демді ішке тарту және шығару тренажы. Дыбыстық жаттығулар.
4-тарау. Сөз сөйлеу және ән айтудағы артикуляция қағидаттары (артикуляциялық аппаратты дамыту үшін сөздік және вокалдық жаттығулар).
1) Сөз сөйлеудегі артикуляциялық аппарат. Ауыз-жұтқыншақтық канал органдары: тіл, ерін, жұмсақ таңдай, жұтқыншақ, төменгі жақ сүйек бөліктері. Дауысты, дауыссыз дыбыстар. Тыныс алу бұлшық еттері мен тамақ бұлшық еттерімен артикуляциялық аппаратты түзету.
2) Ән айтуда артикуляциялық аппарат жалғамалы түтікшенің ұзындығы мен барынша кең ашылған ауызды өзгерту жағдайында жұмыс жасайды. Резонаторлық қуыстың бұлшық еттерінің жиырылуын көбейту, ауыз-мұрын қуыстары каналының қуыстарын кеңейту, тіл, ерін және жұмсақ таңдайдың сөз сөйлеу құрылысын өзгерту; ауызды ашу дәрежесін арттыру. Артикуляциялық аппаратты жаңа жағдайға және орындарға бейімдеуде қажетті нақты дауысты дыбыс форманттарды құру үшін ұйымдастырылады. Дауыстыларды дөңгелектеу. Ән айтудағы дауысты, дауыссыз дыбыстар. Вокалдық орфоэпия заңдары. Артикуляциялық аппараттарды дамыту үшін сөз сөйлеу және вокалдық жаттығулар.
5-тарау. Дыбыспен жұмыс (дауысты дыбыстарды әндету, дауыссыздарды айту, дыбысты жүргізу сипаты, дыбыс шабуылдары, дыбыстың жоғары тұғыры).

1) Формирование гласных и согласных звуков в пении. Выработка основных вокальных качеств голоса. Высокая и низкая форманты гласного звука. Единое формирование гласных в пении. Ударные и редуцированные гласные. Упражнения на выравнивание гласных. Согласные (губные, языковые, небные, глухие, звонкие, шипящие, сонорные). Формирование гласных в сочетании с согласными. Характер произношения согласных от художественного образа произведений, способов звуковедения. Вокально-фонетические средства эмоциональной выразительности в пении.
2) Характер звуковедения. Легато (legato [легато]) – непрерывное, связанное, плавное пение без толчков, без прерывания дыхания на гласных, с перенесением согласных, заканчивающих слог, к следующему слогу, а также пропевание звучащих сонорных (л, м, н, р) согласных. Согласные при легато - плотно "сцеплены" между собой, произношение производится быстро, без нарушения единого потока звука.
3) Нон легато (non legato [нон легато]) – прием звуковедения, предусматривающий разделение звуков, которые не связываются между собой, некоторое подчеркивание каждого звука мелодии, но с сохранением ее непрерывности. Разделение звуков производится кратковременной задержкой (без возобновления) дыхания перед новым звуком. Подчеркивание звуков не переходит в нарочитые акценты и тем более – в цезуры или паузы. В то же время преуменьшение подчеркивания не приводит к стиранию отчетливых граней каждого возникающего звука или аккорда и тем самым свести мелодию к невыразительному приему, среднему между легато и нон легато.
4) Стаккато (staccato [стаккато]) – прием звуковедения, предусматривающий исполнение отрывистое, короткими длительностями, легкими толчками, отделяя один звук от другого.
5) Атака звука - способ приведения в действие голосовых связок при образовании голоса. Мягкая - голосовые связки приходят в колебание в момент их смыкания, начала звучания, а не перед ним. Придает звучанию голоса мягкость, бархатистость, богатство обертонов. Твердая - голосовая щель плотно замыкается перед началом звука, а затем с силой прорывается напором выдыхаемого воздуха. Обеспечивает звучанию голоса громкость, яркость, энергичность, резкость. Придыхательная – неполное смыкание связок, при котором звучанию голоса предшествует шум (придыхание), возникающий оттого, что выдыхаемый воздух начинает проходить через голосовую щель еще до смыкания связок и их колебания;

1) Ән айтуда дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалыптастыру. Дауыстың негізгі вокалдық қасиеттеріне дағдыландыру. Дауысты дыбыстың жоғарғы және төменгі форманттары. Ән айтуда дауысты дыбыстарды қалыптастыру бірлігі. Екпінді және редуцияланған дауысты дыбыстар. Дауысты дыбыстарды тегістеуге арналаған жаттығулар. Дауыссыз дыбыстар (еріндік, тілдік, таңдайлық, қатаң, ұяң, үнді, үнсіз). Дауыссыз дыбыстарды дауысты дыбыстармен үйлесімдікте қалыптастыру. Шығарманың көркемдік бейнесі, дыбысты жүргізуде дауыссыз дыбыстарды айту сипаты. Ән айтудағы эмоциялық көрнекіліктің вокалдық-фонетикалық құралдары.
2) Дыбысты жүргізу сипаты. Легато (legato [легато]) - дауысты дыбыстарға тыныс алусыз, түрткісіз созылыңқы, үздіксіз, бір-бірімен байланыста дауыссыз дыбыстарға ауысқан, бір буыннан екінші буынға аяқталатын ән айту, сондай-ақ, дауыссыз үнді дыбыстарда (л, м, н, р) ән салу. Легатодағы дауыссыз дыбыстар-бір-бірімен тығыз байланысқан, айтылу жылдам, тұтас дыбыстың бірлігі бұзылмастан айтылады.
3) Нон легато (non legato [нон легато]) - бір-бірімен байланыспайтын дыбыстарды бөлуді көздейтін дыбыс жүргізу әдісі, әуеннің кейбір бөліктеріндегі дыбыстарды баса айтылатын, бірақ оның үздіксіздігін сақтау көзделетін әдіс. Дыбыстарды бөлу жаңа дыбыс алдында тыныс алумен (қайта қалпына келтірусіз) қысқа мерзімдік кешігуде жүреді. Дыбыстарды атап айту әдейі істелетін екпінге өтусіз және тіпті - цезура немесе үзіліскеөтпейді. Сонымен қатар көңіл бөлуді азайту әрбір пайда болған дыбыстың немесе аккордтың анық қырларын шайып жіберуге алып келмеуі керек, осылайша, әуенді көрнекі емес тәсілге, орташа легато және нон легатоға әкелмейді.
4) Стаккато (staccato [стаккато]) - үздік-создықсыз, ұзындықтары қысқа, қысқа түрткілермен, бір дыбысты екінші дыбыстан бөлектеуге апармайтын, орындауды көздейтін дыбыс жүргізу әдісі.
5) Дыбыстың шабуылы - ән айтудың басында дауыс желбезегін жұмысқа қосу дәрежесі мен сипаты. Білім алушының шабуылдардың барлық түрлерін меңгергені және оларды мәнерлі міндеттерге қарай қолданғаны абзал. Жұмсақ шабуыл- дауыс желбезегі аса тығыз емес жақындап барып, жабылады, дыбыстың ең басталар алдында, оның алдында емес. Жұмсақ шабуыл ән айтудың сипатын: кеңдігін, дөңгелектігін, жұмсақтығын, мәрттігін және эмоциялық мәнерлілілігін білдірген кезде қолданылады. Қатаң шабуыл- дауыстық қуыс дыбыс басталар алдында тығыз жабылады, содан кейін шығарылатын ауаның кернеуімен күшпен атып шығады. Қатты шабуыл ән айтудың сипатын: наразылықты, ашынуды, ынтығу, қорқу және қайғыру сезімін білдірген кезде қолданылады. Тыныс алу алдындағы шабуыл- желбезектер толық емес жабылған кезде, ауа елеулі мөлшерде шығарылғанда. Тыныс алу алдындағы шабуыл ән айту сипатын: абайлауды, әлсіздікті, қорқақтықты, шаршағандықты білдірген кезде.

6) Позиция звука – выражение влияния тембра на восприятие высоты звука. Высокая и низкая позиции звука. Наличие в тембре достаточного количества высокочастотных обертонов делает звук более ярким, звонким, светлым, полетным, то есть высоким по позиции. При недостатке высокочастотных обертонов он при той же абсолютной высоте воспринимается как более глухой, низкий, плоский. Позиционную нечистоту можно исправить, обратив внимание на точность и правильность техники голосообразования.
7) Высокая певческая позиция связана с понятиями: "певческая маска", "полузевок" и "опора звука". Сохранение высокой позиции - пение на глубоком не перегруженном дыхании с активным включением брюшного пресса, следует хорошо раскрывать полость рта и глотки, освободить нижнюю челюсть, использовать прикрытый звук и мягкую, точную атаку. В процессе нахождения такой позиции решающую роль играет высоко поднятое мягкое небо. При этом челюсти разжимаются, мягкое небо полностью отделяет глотку от носоглотки, опускается гортань, освобождается язык, активизируются мышцы глотки и зева.
8) Вокальный зевок является важным методологическим приемом для правильного звукообразования, он подготавливается при вдохе, формируя условия для начала звукообразования и верной подачи звука. Пение в высокой звуковой позиции предполагает использование певческой маски, то есть полную активизацию головных резонаторов, которые являются верхней опорой звука, в то время, как дыхание является его нижней опорой. Посыл звука "в маску" способствует правильной атаке звука, то есть организации дыхания в момент звукообразования. Дыхание посылается узкой струей к корням верхних зубов. Чем дальше от корней верхних зубов будет отодвигаться точка упора звука, тем менее ярким будет сам звук.
Раздел 6. Классификация певческих голосов и регистры певческого голоса (расширение певческого диапазона за счет упражнений на развитие головного и грудного регистров).
1) Классификация певческих голосов. Диапазон – звуковой объем голоса. Регистр певческого голоса – фонационный ряд одинаковых по тембру звуков, берущихся единым приемом, определенный участок звукового объема (верхний, средний, нижний). Регистры детских голосов. Основные регистры певческого голоса – грудной регистр (Chest voice [Чест войс]), фальцет (Falsetto [Фальцетто]), головной регистр (head [хэд]), микст (Mixed voice [Миксед войс]), свистковый регистр (Whistle register [Уайстл регистр]), Stroh bass [штро бас]. Выравнивание регистровых порогов и сглаживание регистров голоса. Переходные ноты. Детские голоса. Сопрано: ми–фа-диез (второй октавы), альт: ля–си (первой октавы, при переходе к головному регистру); ре–ми (первой октавы, при переходе к грудному регистру). Расширение певческого диапазона за счет упражнений на развитие головного и грудного регистров. Развитие нижних и верхних звуков укреплением центра диапазона голоса.
Раздел 7. Координация между слухом и голосом (чистота интонации, упражнения для выработки правильной певческой позиции).

6) Дыбыс тұғыры - жоғары дыбысты қабылдауға тембрдің әсерін көрсету. Дыбыстың жоғарғы және төменгі тұғырлары. Тембрде жоғары жиілікті обертондардың жеткілікті санының болуы дыбысты барынша айқын, сыңғырлаған, жарқын, ұшқыр, атап айтқанда тұғыры бойынша жоғары болуын қамтамасыз етеді. Жоғары жиілікті обертондардың жеткіліксіздігі ол сол абсолютті биік болса да қатаң, төмен, жатық ретінде қабылданады. Тұғырлық таза болмауды жоюға болады, ол үшін дауысқұраушы техниканың дәлдігі мен дұрыстығына назар аудару қажет.
7) Жоғары әншілік тұғыр: "әншілік бетперде", "жартылай есінеу", "дыбыстық тірек" ұғымдарымен байланысты. Жоғары тұғырды сақтау - құрсақ тығыршығын белсенді жұмылдыра отырып, терең, күш түсірілмеген тыныс алуда, онда ауыз және жұтқыншақты жақсы аша отырып, төменгі жақ сүйекті босатып, бүркемеленген дыбысты және жұмсақ, дәл дауыс шабуылын пайдалана ән айту. Осындай тұғырды тауып алу үдерісінде жоғары көтерілген жұмсақ таңдай шешуші рөл атқарады.Мұнда иекашылады, жұмсақ таңдай жұтқыншақты аңқадан (носоглотка) толық бөлектеп, көмей түсіріліп, тіл босатылады, жұтқыншақ жандандырылады.
8) Вокалдық есінеудұрыс дыбыс құрау үшін қажетті әдіснамалық әдіс болып табылады, ол демді ішке тартқанда дайындалып, дыбысты құраудың бастапқы сатысы және дыбысты дұрыс берудің шартын қалыптастырады. Жоғары дыбыстық тұғырда ән айту әншілік бетпердені пайдалануды қарастырады, атап айтқанда басты резонаторларды, яғни, дыбыстың жоғарғы тірегін, ал тыныс алу, оның төменгі тірегі болып табылады, толық белсендендіруді көздейді. "Бетпердеге" дауысты бағыттау дұрыс дыбыс шабуылына мүмкіндік береді, яғни, дыбыс шығару кезінде тыныс алуды ұйымдастыру. Тыныс жоғарғы тіс тамырларына қарай тар ағынмен жіберіледі. Жоғарғы тіс тамырларынан дыбыс тіреуіш нүктесі алыстаған сайын дыбыс сонша жарқын шығатын болады.
6-тарау. Әншілік дауыстар жіктеуіші және әншілік дауыс регистрі (бас және кеуде регистрлерін дамытуға арналған жаттығулар есебінен әншілік диапазонды кеңейту)
1) Әншілік дауыстар жіктеуіші. Диапазон - дауыстың дыбыстық көлемі.Әншілік дауыс регистрі - дыбыстық көлемнің (жоғарғы, орта, төменгі) бірлескен тәсілімен алынатын айқындалған бөліктегі дыбыс тембрі бойынша бірдей фонациялық қатар. Балалар дауысының регистрі. Әншілік дауыстың негізгі регистрлері - төс-кеуде регистрі (Chest voice [Чест войс]), фальцет (Falsetto [Фальцетто]), бас регистрі (head [хэд]), микст (Mixed voice[Миксед войс]), ысқырмалы регистр (Whistle register [Уайстл регистр]), Stroh bass (штро бас). Регистрлік табалдырықтарды тегістеу және дауыс регистрін жұмсарту. Өтпелі ноталар. Балалар дауысы. Сопрано: ми-фа-диез (екінші октавалар), альт: ля-си (бас регистрге өтудегі бірінші октавалар); ре-ми (кеуде регистріне өтудегі бірінші октавалар). Бас және төс-кеуделік регистрлерін дамытуға арналған жаттығулар есебінен әншілік диапазонды кеңейту. Дауыс диапазоны орталығын нығайту арқылы төменгі және жоғарғы дыбыстарды дамыту.
7-тарау. Есту қабілеті мен дауыс арасындағы түзетулер (интонация тазалығы, дұрыс әншілік тұғырды дағдыландыру үшін жаттығулар)

1) Слуховые навыки. Слуховое внимание и самоконтроль. Дифференцирование качественных сторон певческого звучания. Вокально-слуховые представления о певческом звуке и способах его образования. Слухо-двигательные связи между восприятием и воспроизведением (координация между слухом и голосом). Их формирование на основе систематического воспитания слухового внимания и самоконтроля за качествами воспринимаемого и воспроизводимого звучания. Осознание отдельных элементов звука, способов звукоизвлечения, артикуляции и дыхания.
2) Зависимость чистоты интонации от степени развитости музыкального слуха и от объема слуховых представлений. Вокально-интонационные упражнения (пение гамм, интервалов, аккордов, секвенций, различных мелодических оборотов) для развития музыкального слуха (ладового, гармонического, внутреннего).
3) Выработка правильной певческой позиции - совокупность работы мышц всего тела, всех составляющих голосового аппарата, начиная с диафрагмы, брюшной полости и заканчивая низко уложенными, расслабленными связками в гортани и языка во время пения.
Раздел 8. Дефекты голоса и их устранение (горловой и носовой призвуки, форсировка звука, упражнения на устранение дефектов).
Дефекты голоса. Горловой призвук. Тусклое звучание голоса. Зажимы разного рода. Носовой призвук. Заглубленный звук. "Белый" звук. Дефекты дикции. Форсирование. Сип, нарушения вибрато (тремоляция, "качка", "прямой голос"), фальшивая интонация, низкая позиция звука.
Раздел 9. Работа над художественно-исполнительской стороной вокального репертуара.
1) Восприятие и осмысление содержания и формы художественного произведения. Выработка индивидуальной исполнительской концепции идейно-художественного замысла. Поиск наиболее оптимального решения творческой задачи. Конструирование формы и содержания исполнения, рождение чувства уверенности в своей художественной правоте и ценности созданной им трактовки.
2) Эстрадный образ певца – нахождение оригинального и органичного образа (имиджа). Выразительные средства эстрадной песни – вокал, слово, актерское мастерство, пластика эстрадного артиста-вокалиста, костюм, свет, мизансцены. Мера использования дополнительных выразительных средств зависит от индивидуальности исполнителя, смыслового, образного, эмоционального и стилевого своеобразия песни.
3) Индивидуальность исполнителя, характер музыкально-текстовой основы песни, жанровая разновидность (лирическая, гражданско-патриотическая, шуточная, игровая, баллада; классика, ретро, джаз, рок). Эстрадный вокальный репертуар, органично поддающийся театрализации и сопротивляющийся активной театрализации. Песня-сценка – маленький спектакль – создается событийный ряд, находятся характеры персонажей, определяется природа конфликта, выстраивается действие в предлагаемых обстоятельствах. Песня от лица героя – перевоплощение, создание характера персонажа, от имени которого поется песня. Театрализация эстрадной песни – сюжетная театрализация, смысл и образ произведения раскрывается через пение и актерскую выразительность. В актерской психотехнике эстрадного певца ведущие позиции занимают внутреннее видение, воображение, проникновение в эмоционально-смысловой строй материала; способ существования эстрадного певца - не полное перевоплощение, а рассказ о чувствах и мыслях героя (героев) песни; живой аккомпанемент песни предоставляет возможность более широкой театрализации в смысле общения певца с концертмейстером или оркестром.
Раздел 10. Работа над упражнениями и вокализами.

1) Есту қабілеті дағдылары. Есту зейіні және өзін-өзі бақылау. Әншілік дыбыстың сапалы жақтарын саралау. Әншілік дыбыс пен оны құру тәсілдері туралы вокалдық-есту түсініктері. Қабылдау және елестету арасындағы есту-қозғалыс байланыстары (есту қабілеті мен дауыс арасындағы түзету). Қабылдаушы және дыбыс бейнелі дыбыс шығарудың сапасына есту қабілеті мен өз бетінше бақылауды жүйелі тәрбиелеу негізінде қалыптастыру. Дыбыстың кейбір элементтерін, дыбыс шығару, артикуляция және тыныс алу тәсілдерін санасына сіңіру, түйсіну.
2) Интонация жиілігінің музыкалық есту қабілеті және есту көріністерінің көлемінің даму дәрежесіне тәуелділігі. Музыкалық есту қабілеттерін дамыту үшін (ладтық, үйлесімділік, ішкі) вокалдық-интонациялық жаттығулар (гамма, интервал, аккорд, секвенциялар, әуендік айналымдарды әндету).
3) Әншілік дұрыс тұғырды дағдыландыру - ән айту кезінде дененің барлық бұлшық еттер жұмысының жиынтығы, дауыс аппаратының барлық жиынтығының, диафрагма, құрсақ қуысынан бастап және төмен орналасқан кеңірдек пен тілдің босатылған сіңірлерімен аяқталған барлық жиынтығы.
8-тарау. Дауыс ақаулары және оларды жою (тамақ және мұрын қосымша дауыс құбылысы (призвуки), дыбысты күшейте шығару, ақауларды жоюға арналған жаттығулар)
Дауыс ақаулары. Тамақтан шығатын қосымша дыбыс құбылысы. Дауыстың көмескі шығуы. Әр түрлі дауысты қысу түрлері. Мұрыннан шығатын қосымша дыбыс құбылысы. Таза емес дыбыс. "Ақшыл" дыбыс. Дикция ақаулары. Форсирлеу. Сип, вибратоның бұзылуы (тремоляция, "күшті тербеліс", "тік дауыс"), жалған интонация, дыбыстың төменгі тұғыры.
9-тарау. Вокалдық репертуардың көркемдік-орындаушылық қырларымен жұмыс.
1) Көркем шығарманың мазмұны мен нысанасын қабылдау және түйсіну. Идеялық-көркемдік ойдың жеке дара орындаушылық тұжырымдамасын жасау. Шығармашылық міндеттерді барынша оңтайлы шешуді іздеу. Орындау түрі мен мазмұнын құрастыру, өзінің көркемдік жағынан дұрыс бағыт алу мен орындаушының жасаған түсіндіруінің (трактовка) құндылығына сенімділік сезімін тудыру.
2) Әншінің эстрадалық бейнесі - қайталанбас және шектелген бейнені (имидж) іздеу. Эстрадалық әннің көрнекілік құралдары - эстрадалық вокалист-әртістің вокалы, сөзі, актерлық шеберлігі, пластикасы, костюмі, жарық беру, мизансцена. Қосымша көрнекі құралдарды қолдану шегі орындаушының даралылығына, әннің мазмұндық, бейнелік, эмоциялық және стилдік өзіне ұқсамауына тәуелді.
3) Орындаушының даралығы, әннің музыкалық-мәтіндік негізінің сипаты, жанрлық алуан түрі (лирикалық, азаматтық-патриоттық, әзілдік, ойын түріндегі, баллада; классика, ретро, джаз, рок және тағы басқа). Эстрадалық вокалдық репертуар театрландыруға шектеулі бейімделгіш және белсенді театрландыруға қарсылыққа ие. кішігірім сахналық ән - кішігірім спектакль - жаңалықтық қатар құрылады, кейіпкерлердің мінез-құлқы табылады, дау-дамай табиғаты айқындалады, берілген жағдайда іс-әрекеттер қатары құрылады. Кейіпкер тұлғасынан туындаған ән - өз атынан айтылатын әннің кейіпкерінің мінез-құлқын құру, қайта жаңғыруы. Эстрадалық әнді театрландыру - сюжеттік театрландыру, шығарманың мәні мен бейнесі ән мен актерлық көрнекілік арқылы ашылады. Эстрадалық әншінің актерлық психотехникасы ішкі аңғарымы, қиял-елесі, материалдың эмоциялық-мәнді құрылысына ену жетекші орын алады; эстрадалық әншінің өмір сүруі - толық сол бейнеге айналуы емес, ән кейіпкерінің (кейіпкерлерінің) сезімі мен ойы туралы әңгіме; әнге тірідей сүйемелдеу әншінің концертмейстер немесе оркестрмен қарым-қатынасы мағынасындағы ауқымды театрландырылуына мүмкіндік беруі.
10-тарау. Жаттығулар мен вокализдермен жұмыс.

1) Роль упражнения как первого этапа работы над развитием и формированием голоса. Формирование и совершенствование вокально-технических навыков: расширение певческого диапазона, различные виды звуковедения, выравнивание звучания гласных, переходные ноты, вокальный зевок. Приведение голоса в правильное певческое состояние, устранение имеющихся недостатков. Формирование певческой позиции. Овладение дыханием, резонаторами в достижении ровности звучания, подвижности голоса. Выработка правильного певческого тона на legato [легато], выработка навыков пения свободно, без напряжения. Правильная певческая установка; певческий звукоидеал; высокая певческая позиция; певческое (смешанное) дыхание и опора звука; виды атак звука в пении; певческая артикуляция и дикция.
2) Использование упражнений по принципам: от простых к сложным, от пения с "закрытым ртом" к "открытому", от пения легким звуком до динамически и темброво-насыщенным, от середины диапазона к краям. Работа на небольшом диапазоне. Постепенное усложнение и удлинение упражнений, соответственно с возрастающими возможностями обучающегося. Переход к более сложным упражнениям осуществляется только после стабильного овладения предыдущего этапа, важно хорошее закрепление. Типы упражнений: на выдержанном звуке; гаммаобразные; арпеджио; упражнения на разные скачки; вокализы; отрывки из произведений. Задача выразительного исполнения упражнений наряду с вокально-техническими задачами. Подбор упражнений в соответствии с уровнем развития обучающегося, типом голоса.
3) Вокализ - пьеса для голоса без слов. Промежуточный музыкальный материал от упражнений к художественным произведениям. Отличие от упражнений – является настоящим художественным произведением, не усложненным поэтическим текстом. Формирование вокально-технических навыков – звукообразование, голосоведение, ровность голоса, технику беглости, кантилену на материале вокализов. Вокализы в виде сборников, подобранных по определенным типам голосов или рассчитанных на развитие определенных видов вокальной техники. Вокализы Ф. Абта, Дж. Конконе, Г.Зейдлера, Б. Лютгена, Г. Панофки, Д. Россини, М. Маркези. Разучивание вокализов с названием нот (сольфеджирование), с использованием гласных, различных слогов. Осмысленность пения вокализов, выражение эмоциональных чувств. Анализ музыкального текста вокализов – форма, фразировка, кульминация, темп, ритм, динамические оттенки, характер исполнения.
Раздел 11. Работа над народными песнями
Знакомство с жанром народной музыки. Развитие певческого голоса, музыкальных данных исходя из широкой напевности народной песни. Знакомство и с песнями разных народов. Вокально-техническая работа. Исключительное богатство содержания, разнообразие жанров. Песни обрядовые, сатирические, трудовые, игровые, лирические. Специфические черты народных песен разных стран (широта дыхания одноголосных казахских песен, подголосочная полифония русской народной песни, немецкий четырехголосный хорал, прихотливый ритмический и интонационный склад многих восточных напевов и т. д.). Ясное и четкое деление на небольшие фразы, простота изложения, простота мелодического и ритмического рисунка.
Раздел 12. Работа над эстрадными произведениями

1) Дауысты дамыту және қалыптастырудың бастапқы сатысындағы жаттығулардың рөлі. Вокалдық-техникалық дағдыларды қалыптастыру мен жетілдіру: әншілік диапазонды кеңейту, дыбысты жүргізудің алуан түрі, дауысты дыбыстардың үнін тегістеу, көшпелі ноталар, вокалдық есінеу. Әншілік дауысты дұрыс дауыс жағдайына келтіру, орын алған кемшіліктерді жою. Әншілік тұғырды қалыптастыру. Дыбыстың тегістіне, дауыстың қозғалыстылығына қол жеткізу үшін тыныс алумен, резонаторларды меңгеру. Legato [легато] үшін дұрыс әншілік тонды жасау, ән айту дағдыларын еркін, күш түсірусіз айту дағдыларын құру. Әншілік дұрыс тұғыр: әншілік дыбыстық мақсатқа жету; әншілік жоғары тұғыр; әншілік тыныс алу (аралас) және дыбыс тірегі; ән айтудағы дыбыс шабуыл түрлері; әншілік артикуляция және дикция.
2) Жаттығуларды мына қағидаттар бойынша: қарапйымнан күрделіге, "жабылған ауыздан" "ашылғанға" жету арқылы ән айту, жеңіл дыбыстармен ән айтудан серпінді және қоюлатылған тембрлыққа, диапазон ортасынан шеткі диапазонға қарай қолдану. Кіші диапазонға арналған жұмыс. Білім алушының өскелең мүмкіндіктеріне сәйкес жаттығуларды біртіндеп күрделіндіру және ұзарту. Барынша күрделі жаттығуларға өту алдыңғы кезеңдерді тұрақты игеруден кейін ғана жүзеге асырылады, жақсы бекітілудің болуы маңызды. Жаттығу типтері: сақталған дыбыс арқылы; гамма құраушы; арпеджио; түрлі секіріске арналған жаттығулар; вокализдер; шығармалардан үзінділер. Жаттығуларды көрнекі орындау міндеттерін вокалдық-техникалық міндеттермен қатар жүргізу. Жаттығуларды білім алушылардың даму деңгейіне, дауыс типтеріне қарай техникалық тапсырмаларға сай іріктеу.
3) Вокализ - дауысқа арналған сөзі жоқ пьеса. Аралық музыкалық материал жаттығулардан көркем шығармаларға дейін. Жаттығулардан өзгешелігі - күрделіндірілмеген поэтикалық мәтіні жоқ нағыз көркем шығарма болып табылатындығы. Вокалдық-техникалық дағдыларын қалыптастыру - вокализдер материалындағы дыбыс шығарушылық, дауыстық жетекшілік, дауыс тегістігі, жүгірте айту техникасы, кантилен және тағы басқалары Вокалдың анық бір түрін дамытуға есептелген және дауыстардың анық бір типтеріне қарай іріктелген жинақтар түріндегі вокализдер. Ф. Абт, Дж. Конкон, Г. Зейдлер, Б. Лютген, Г. Панофки, Д. Россини, М. Маркезидің вокализдері. Ноталар атауымен (сольфеджиолау), дауысты дыбыстарды, түрлі буындарды қолданумен вокализдерді жаттау. Вокализдерді әндетуді түйсіну, эмоциялық сезімдерді білдіру. Вокализдердің музыкалық мәтіндерін талдау - нысан, баса айту, кульминация, қарқын, ырғақ, серпінді реңктер, орындау сипаты.
11-тарау. Халық әндерімен жұмыс.
Халық музыкасы жанрымен танысу. Халық әндерінің кең әндетілуінен шығатын музыкалық әншілік дауысты дамыту. Басқа да халықтардың әндерімен танысу. Вокалдық-техникалық жұмыс. Мазмұн байлығы, жанрдың алуандығы. Салт-дәстүрлік, сатиралық, еңбек, ойнақы, лирикалық және тағы басқа әндер. Әртүрлі елдердің халық әндерінің арнайы келбеті (қазақ әндерінің бір дауыстық тыныс алу кеңдігі, орыс халық әндерінің қосалқы дауыстық полифониясы, немістің төртдауыстық хоралы, көптеген шығыс әуенінің күй таңдағыштық ырғақтық және интонациялық қыры және тағы басқа) Сөз орамдарын анық және нақты бөлу, баяндаудың қарапайымдылығы, сарынды және ырғақты суреттің қарапайымдылығы.
12-тарау. Эстрадалық шығармалармен жұмыс.

1) Особенности работы над вокальным репертуаром связанные с тем, что его содержание раскрывается не только через музыку, но и через поэтическое слово. Анализ вокального произведения. Авторы музыки и текста, характер произведения. Осмысленное и эмоциональное прочтение литературного текста. Выразительная декламация с выявлением смысловых кульминаций, особенностей фонетики и ритма стиха.
2) Проигрывание мелодии. Пение мелодии и определение характера мелодии, ее динамического диапазона, формы, нахождение кульминационных вершин, цезур, моментов смены дыхания.
3) Вокально-технический анализ: тесситура (удобная, неудобная). Наличие примарных звуков, крайних (низких, высоких) звуков диапазона голоса обучающегося. Характер движения мелодии (волнообразная, поступенная, скачкообразная). Характер звука (мягкий, светлый, легкий). Вокально-технические трудности: интонационные (скачки, хроматизмы, увеличенные и уменьшенные интервалы); ритмические (синкопы, дуоли, триоли и т. д.); динамические; дикционные; трудности, связанные с дыханием (длинные фразы), вид атаки.
4) Раскрытие образной стороны вокальных произведений и достижение высокого художественного уровня исполнения. Характер сопровождения. Прослушивание аудио записей произведения, просмотр видеозаписей, клипов. Вокально-техническое освоение произведения. Работа над вокальной культурой исполнения. Работа над художественно-эмоциональным, сценическим воплощением произведений. Концертное исполнение.
58. Программные требования в подготовительном классе:
1) формируются музыкально-теоретические, вокальные знания, умения, навыки слушания, восприятия и запоминания музыки, музыкальной отзывчивости на восприятие музыки;
2) обучающийся знакомится с понятиями "певческая установка", "певческий голос", "певческое дыхание", "кантилена", формирует основы певческого дыхания и правильного (не форсированного) певческого звучания голоса, музыкально-слуховые представления и чувство ритма, навыки артикуляции;
3) обучающийся осваивает 9-10 произведений.
59. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает общие понятия о голосе, певческом дыхании;
2) соблюдает певческую установку;
3) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
4) умеет петь легким звуком, стараются его "тянуть";
5) умеет интонационно правильно пропевать мелодию по фрагментам, опираясь на звучание инструмента, затем без него;

1) Вокалдық репертуармен жұмыстың ерекшелігі оның мазмұнының тек музыка арқылы ғана емес, сонымен қатар поэтикалық мәтін арқылы ашылуымен байланысты. Вокалдық шығарманы талдау. Музыка мен мәтін авторлары, шығарма сипаты. Әдеби мәтінді саналы және эмоциямен оқу. Мәнінің шарықтау шегін көрнекі декламациялау, өлеңнің фонетикалық және ырғақтық ерекшелігі.
2) Әуенді ойнау. Әуенді әндету және әуеннің сипатын анықтау, оның серпінділік диапазонын, нысанасын анықтау, шарықтау шегін, тыныс алуды ауыстыруды табу.
3) Вокалдық-техникалық талдау: тесситура (қолайлы, қолайлы емес). Примарлық дыбыстардың болуы, білім алушының дауыс диапазоның шеткі (төменгі, жоғарғы) дыбысы. Әуен қозғалысының сипаты (толқын тәріздес, біртіндеп, секірістік және тағы басқалары) Дыбыс мінездемесі (жұмсақ, ашық, жеңіл және тағы басқалары). Вокалдық-техникалық қиындықтар: интонациялық (секірістер, хроматизмдер, интервалдардың ұлғаюы және кішіреюі және тағы басқалары); ырғақтық (синкоптар, дуолдер, триолдер); серпінді; дикциялық; тыныс алуға байланысты қиындықтар (ұзақ фразалар), шабуыл түрлері.
4) Вокалдық шығармалардың бейнелік жақтарын ашу және орындаудың жоғары көркемдік деңгейіне қол жеткізу. Сүйемелдеу сипаты. шығармалардың аудиотаспаларын тыңдау, бейнежазбаларды, бейнебаяндарды қарау. Шығарманы вокалдық-техникалық жағынан игеру. Орындаудың вокалдық мәдениетімен жұмыс. Шығарманың көркемдік-эмоциялық, сахналық қойылымымен жұмыс. Концерттік орындау.
58. Даярлық сыныбындағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және шеберлік, дағды қалыптасады. музыканы тыңдау, қабылдау және есте сақтау, музыканы қабылдаудың музыкалық сезімталдық, әсершілену дағдылары қалыптасады;
2) білім алушы "Әншілік орнығу", "әншілік дауыс", "әншілік тыныс алу", "кантилена" деген ұғымдармен танысу қажет. Әншінің тыныс алу және әншілік дұрыс дауыс дыбысы (қарқынды емес) негіздері қалыптастырылады. Музыкалық-есту қабілеті түсінігі мен ырғақ сезімі, артикуляция дағдылары қалыптасады;
3) білім алушы 9-10 шығарманы меңгереді.
59. Даярлық сыныбының Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс, әншілік тыныс алу туралы жалпы түсінік туралы біледі;
2) әншілік орнығуды нұсқаулығын сақтайды;
3) тыныс ала алу және музыкалық фразада тынысты бөле біледі;
4) жеңіл дауыспен ән айту, оны "соза" түсуге талпыныс жасай біледі;
5) әуенді фрагменттер бойынша аспаптың дыбысқа сүйене отырып, және аспапсыз да интонациялық дұрыс айта алады;

6) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;
7) умеет петь с сопровождением концертмейстера и под фонограмму;
8) приобретает первоначальные навыки работы с микрофоном.
60. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятием "голосовой аппарат", основными свойствами певческого голоса (диапазон, тесситура, сила, тембр), учится умению соблюдать в процессе пения певческую установку, основным вокальным навыкам – правильному звукообразованию (мягкая атака), сохранению устойчивого положения гортани, спокойному вдоху, без поднятия плеч, сохранению вдыхательного состояния при пении, спокойному, экономному выдоху, слуховым навыкам, артикуляции, навыкам эмоциональной выразительности;
2) формируются основные свойства певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру), гласные и согласные, ясное произношение слов, развивается диапазон, обучается умению контролировать себя при пении, читать ноты;
3) обучающийся осваивает 9-10 произведений.
61. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса. К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет общие теоретические знания о голосовом аппарате (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования), понятия о гигиене певческого голоса;
2) соблюдает певческую установку;
3) умеет брать дыхание в зависимости от темпа и характера произведения (спокойный вдох, быстрый вдох, активный вдох), делают задержку вдоха, распределяют дыхание на музыкальную фразу, экономно выдыхают;
4) поет легким звуком, стараются его "тянуть" без напряжения, без утечки воздуха;
5) чисто и точно интонирует;
6) правильно исполняет ритмический рисунок, выдерживают постоянный темп;
7) правильно и ясно произносит слова песен, без искажений пропевает гласные, четко и коротко произносят согласные, активно артикулирует;
8) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму;
9) владеет первоначальными навыками работы с микрофоном.
62. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с функциями различных частей голосового аппарата, соблюдает певческую установку, развивает свойства певческого голоса (расширение диапазона, укрепление середины диапазона, развитие силы голоса), вокальные навыки (дыхание, звуковедение, атака звука, артикуляция, навыки эмоциональной выразительности);

6) ән сөздерін дұрыс және анық айта біледі, дауысты дыбыстарды бұрмаламай әндету, дауыссыз дыбыстарды нақты және қысқа айта алады, белсенді түрде артикуляция жасай біледі;
7) концертмейстердің сүйемелдеуімен және фонограммамен ән айта алады;
8) микрофонмен жұмыс жасаудың бастапқы дағдыларын игереді.
60. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік, дағдылар қалыптасады, "дауыстық аппарат" ұғымымен жалпы танысады, әншілік дауыстың негізгі қасиеттерімен танысу (диапазон, тесситура, күш, тембр), ән айту үдерісінде әншілік орнығуды сақтай алу дағдысына, негізгі вокалдық дағдыларға - дұрыс дыбыс шығару (жұмсақ шабуыл), көмейдің тұрақты қалпын, иықты көтермей байсалды дем шығару, ән айту кезінде демді ішке тартатын жағдайды сақтауға, есту қабілеті дағдылары, артикуляция, эмоциялық көрнекілік дағдыларына үйренеді;
2) әншілік дауыстың негізгі қасиеттерін қалыптасады (сыңғырлаған дауыс, ұшқыр дауыс, тембр бойынша тегіс дауыс), дауысты және дауыссыз дыбыстарды дұрыс қалыптастыру, сөздерді анық айтуды қалыптастыру, диапазон дамиды, ән айту, нотаны оқу кезінде өзін бақылауға үйренеді.
3) білім алушы 9-10 шығарманы меңгереді.
61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппараты туралы (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбыс шығару органдары), әншілік дауыстың гигиенасы туралы жалпы теориялық білімі болады;
2) әншілік тұғырды сақтайды;
3) шығарманың қарқыны мен сипатамасына байланысты тыныс ала біледі (байсалды дем шығару, жылдам дем шығару, белсенді дем шығару), дем шығаруды ұстап тұра алады, тыныс алуды музыкалық фразаларға бөлуді, үнемдеп дем шығаруды біледі;
4) жеңіл дыбыспен ән айтады, оны күш салусыз "созуға", ауаның шығып кетпеуіне тырысады;
5) таза және нақты интонациялайды;
6) ырғақтық суретті дұрыс орындайды, тұрақты қарқынды дұрыс ұстайды;
7) әннің сөздерін дұрыс және анық айтады, бұрмалаусыз дауысты дыбыстарды әндетеді, дауыссыз дыбыстарды нақты және қысқа айтады, белсенді түрде артикуляциялайды;
8) концертмейстердің сүйемелдеуімен фонограммамен ән айтады;
9) микрофонмен жұмыс жасаудың бастапқы дағдыларына ие болады.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және дағдыларымен, дауыс аппаратының әр түрлі бөліктерінің қызметтерімен танысады, әншілік тұғырды сақтайды, әншілік дауыс қасиеттерін дамытады (диапазонды кеңейту, орта диапазонды нығайту, дауыс күшін дамыту);

2) формируются основные свойства певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру), правильно формируются гласные и согласные, ясное произношение слов, выявляются индивидуальные краски голоса;
3) обучающийся использует элементы ритмики, двигается под музыку, воспитывает сценическую культуру, обучается умению контролировать себя при пении, умению читать ноты.
4) обучающийся осваивает 9-10 произведений.
63. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса. К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет общие представления о функциях голосового аппарата (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования), соблюдают гигиену певческого голоса;
2) соблюдает певческую установку;
3) умеет организовывать дыхание в зависимости от темпа и характера произведения (спокойный вдох, быстрый вдох, активный вдох), делают задержку вдоха, распределяют дыхание на более длинные музыкальные фразы, экономно выдыхают;
4) поет чистым, естественным, легким звуком, используя мягкую атаку звука, умеют тянуть звук ровно, без напряжения, без утечки воздуха, сохранять индивидуальность здорового певческого звучания;
5) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
6) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп;
7) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато] в зависимости от характера произведения;
8) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;
9) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками;
10) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
11) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму, петь a cappella [а-капелла];
12) умеет работать над сценическом образом;
13) владеет навыками работы с микрофоном.
64. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается повторение, закрепление и дальнейшее углубление приобретенных ранее музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков, певческая установка становится навыком;
2) ведется работа над навыком ровного, спокойно-активного, экономного, длинного дыхания, обеспечивающего достаточную гибкость голоса, расширяется диапазон примерно до полутора октавы, выравниваются регистры, формируется смешанное звучание, мягкое, звонкое, полетное звучание, выявляется индивидуальный тембр, исполняются произведения разного характера;
3) развивается умение передавать художественный смысл и содержание произведения через различные эмоции, чувства, используя музыкальные средства выразительности, вокально-технические навыки, продолжается работа над собственной манерой вокального исполнения, воспитанием сценической культуру, постановкой танцевальных движений;

2) әншілік дауыстың негізгі қасиеттері қалыптасады (айқын сыңғырлау, ұшқырлылық, тембр бойынша тегістік), дауысты және дауыссыз дыбыстарды, сөздерді анық айтуды қалыптастырады, дауыстық дара бояулары анықталады;
3) білім алушылар ырғақ элементтерін пайдаланады, музыкамен қозғалады, сахналық мәдениетін тәрбиелейді, ән айту, нотаны оқу кезінде өзін бақылауға үйренеді;
4) білім алушы 9-10 шығарманы меңгереді.
63. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының қызметтері туралы жалпы ұғымы болады (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбыс шығару органдары), әншілік дауыс гигиенасын сақтайды;
2) әншілік тұғырды сақтайды;
3) шығарманың қарқыны мен сипаттамасына байланысты тыныс алуды ұйымдастыра біледі (байсалды дем шығару, жылдам дем шығару, белсенді дем шығару), дем шығаруда демді ұстап тұра алады, айтарлықтай ұзын музыкалық фразаларда тыныс алуды бөледі, демді ішке тартуды үнемдеуді біледі;
4) дауыстың жұмсақ шабуылын пайдалана отырып таза, табиғи, жеңіл дыбыспен ән айтады, дыбысты күш салусыз, тегіс, ауаның шығып кетпеуін қадағалай отырып, дені сау әншілік дауыс дыбысының даралығын сақтайды;
5) дыбыстың жоғарғы тұғырын сақтай отырып ырғақтық суретті таза және дәл интонациялайды;
6) ырғақтық суретті дұрыс орындайды, қарқынды үнемі ұстап тұрады;
7) шығарманың мінездемесіне қарай legato [легато], non legato [нон легато] айта алады;
8) әннің сөздерін дұрыс және нақты айта алады, дауысты дыбыстарды бұрмалаусыз әндетеді, дауыссыз дыбыстарды дәл және қысқа айтады, белсенді артикуляциялауды біледі;
9) әнді эмоциялы, көрнекі, әртүрлі серпінділік реңкте айтады;
10) ритмика элементтерін пайдалану және музыкамен қозғалады;
11) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен, a cappella [а-капелла] ән айтады;
12) сахналық бейнелермен жұмыс істей алады;
13) микрофонмен жұмыс істеу дағдыларына ие болады.
64. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұрын алған музыкалық-теориялық, вокалдық білім, дағды, шеберліктерін қайталау, бекіту және тереңдету жүргізіледі, әншілік тұғыр дағдыға айналады;
2) дауыстың жеткілікті деңгейдегі иілгіштігін қамтамасыз ететін тегіс, байсалды-белсенді, үнемді, ұзын тыныс алу дағдыларымен жұмыс. Диапазонды шамамен бір жарым октаваға кеңейтіледі, регистрлерді тегістеу, аралас дыбыс шығуын қалыптасады, жұмсақ, сыңғырлаған, ұшқыр дыбысталуды қалыптасады, дара тембрді анықталады, әртүрлі сипаттағы шығармаларды орындауды үйренеді;
3) шығарманың көркемдік мәні мен мазмұнын музыкалық көрнекілік құралдарын, вокалдық-техникалық дағдыларды қолдана отырып, түрлі эмоция, сезім арқылы жеткізу дағдылары дамиды, өзіндік вокалдық орындау мәнерімен және сахналық мәдениетін тәрбиелеу жұмыстары жалғастырылады, би қозғалыстарын қоюды үйренеді;

4) обучающийся осваивает 12-13 произведений.
65. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представления о строении голосового аппарата и его функциях (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) соблюдает гигиену певческого голоса, знают элементарные методы восстановления голоса при простудных заболеваниях;
3) соблюдает певческую установку;
4) умеет петь на одном дыхании довольно продолжительные фразы, достаточно равномерно его распределяя, знает различные типы дыхания, поет на опоре;
5) умеет петь чистым, естественным, легким звуком, пользоваться мягкой атакой как основным способом голосообразования, редко в качестве изобразительного приема использовать твердую атаку;
6) умеет тянуть звук ровно, без напряжения, без утечки воздуха, сохранять индивидуальность здорового певческого звучания;
7) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
8) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп;
9) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
10) умеет осмысленно, выразительно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать, выполняют правила орфоэпии;
11) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками;
12) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму, петь a cappella [а-капелла];
13) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
14) умеет работать в сценическом образе;
15) знает правила поведения певца до выхода на сцену и во время выступления.
66. Программные требования в 4 классе:
1) закрепляются, углубляются музыкально-теоретические знания, дальнейшее совершенствование вокально-технических навыков (использование нижнереберно-диафрагматического дыхания;
2) пение на опоре, расширение диапазона, выравнивание регистров, пение в высокой певческой позиции, гибкость голоса, владение различными атаками звука, использование различных способов звуковедения, слаженность работы артикуляционного аппарата);
3) продолжается работа над совершенствованием вокально-слуховых представлений о певческом звуке и способах его образования, формированием слухового внимания и самоконтроля за качествами воспринимаемого и воспроизводимого звучания, артистичностью, сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений, театрализацией песен.

4) білім алушы 12-13 шығарманы меңгереді.
65. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылысы мен олардың қызметі туралы ұғымы болады (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбысты құраушы органдар);
2) әншілік дауыс гигиенасын сақтайды, суық тиіп сырқаттанған кезде дауысты қалпына келтірудің қарапайым әдістерін біледі;
3) әншілік тұғырды сақтайды;
4) бір тыныс алумен барынша ұзақ созылған фразаларды оны теңдей бөле отырып, ән айта біледі;
5) дауыс құраудың негзгі әдісі ретінде жұмсақ дауыс шабуылын қолдана отырып таза, табиғи, жеңіл дыбыспен, кейде, бейнелеу тәсілі ретінде қатаң шабуылды пайдаланып ән айта алады;
6) дыбысты күш салусыз, ауаны жібермей, тегіс созу, дұрыс әншілік дыбысталудың даралығын сақтай алады;
7) дыбыстың жоғарғы тұғырын сақтай отырып, таза және дәл интонациялай алады;
8) қарқынды үнемі сақтай отырып, ырғағтық суретті дұрыс орындайды;
9) шығарманың мінездемесіне байланысты legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] әндете біледі;
10) әннің сөздерін саналы түрде, көрнекілікпен айтады, дауысты дыбыстарды бұрмалаусыз әндетеді, дауыссыз дыбыстарды нақты және қысқа айту, белсенді артикуляциялау, орфоэпия ережелерін сақтайды;
11) әнді эмоциямен, көрнекілікпен, түрлі серпінділік реңктерімен айта алады;
12) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен, a cappella [а-капелла] ән айта біледі;
13) ырғақтық және музыкамен қозғалу элементтерін пайдалана алады;
14) сахналық бейнеде жұмыс жасай алады;
15) әншіліктің сахнаға шығар алдындағы және одан кейінгі тәртіп ережелерін біледі.
66. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-теориялық білімдерін нығайтумен, тереңдетілумен, вокалдық-техникалық дағдыларын одан әрі жетілдіріледі (төменгі қабырғалық- диафрагмалық тыныс алуды қолдану);
2) тірекпен ән айту, диапазонның кеңейтілуі, регистрлерді тегістеу, жоғары әншілік тұғырда ән айту, дауыстың икемділігі, түрлі дыбыс шабуылдарын меңгеруі, дыбысты жүргізудің түрлі тәсілдерін пайдалану, артикуляциялық аппараттың реттелгендігі;
3) әншілік дыбыс және оларды құру әдістері туралы вокалдық-естушілік ұғымдарын жетілдірумен жұмыс, есту қабілеттері зейінін және дыбыс қабылдау және шығару сапасын өз бетінше бақылауды қалыптастыру, жанры, сипаты әртүрлі шығармаларды орындау, әнді театрландыру әртістігі, сахналық бейне, даралықпен жұмыс жасау жалғастырылады;

4) развивается внутреннее видение, воображение обучающегося, проникновение в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен, совершенствуются навыки анализа песенного репертуара (авторы музыки и текста, характер произведения, особенности литературного текста, продолжается работа над диапазоном песни, тесситурой (удобная, неудобная), характером движения мелодии (волнообразная, поступенная, скачкообразная), преодолеваются вокально-технические трудности: интонационные (скачки, хроматизмы, увеличенные и уменьшенные интервалы); ритмические (синкопы, дуоли, триоли); динамические; дикционные; трудности, связанные с дыханием (длинные фразы);
5) обучающийся осваивает 12-14 произведений.
67. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса. К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и его функции (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) умеет соблюдать гигиену певческого голоса, знают элементарные методы восстановления голоса при простудных заболеваниях;
3) умеет соблюдать певческую установку;
4) умеет пользоваться равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием;
5) умеет петь звонким, чистым, естественным, легким, ярким, блестящим по тембру звуком, умеют пользоваться различными видами атаки звука;
6) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
7) приобретает навыки исполнения сложных ритмических фигур (триоли, синкопы, пунктирный ритм), исполнения в различных темпах, с агогическими изменениями;
8) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
9) умеет осмысленно, выразительно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать, выполняют правила орфоэпии;
10) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками, умеют филировать и усиливать звук;
11) умеет использовать элементы ритмики и танцевальные движения под музыку;
12) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений;
13) владеет навыками публичных концертных выступлений.
68. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается работа над совершенствованием и развитием музыкального слуха, слуховых представлений, музыкально-теоретических знаний, всех видов вокальной техники, приобретенных за годы обучения, включая свободу и координацию всех элементов певческого аппарата, владение дыханием, качество звука, разнообразие тембральной окраски, артикуляционно-штриховую технику, гибкость, техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне.

4) ішкі түйсігі, қиялын дамыту, орындалатын әндердің эмоциялық-мәндік құрылысына ену қасиеттері дамиды, ән репертуарын талдау дағдылары жетілдіріледі (музыка және мәтін авторлары, шығарма сипаты, әдеби мәтін ерекшелігі, ән диапазоны, тесситура (қолайлы, қолайсыз) және әуен қозғалысының сипаты (толқын тәріздес, секірмелі, ақырындап және тағы басқалары) жұмыс істеу жалғасады, вокалдық-техникалық қиындықтар: интонациялық (секірулермен, хроматизмдермен, аралықтың ұлғаюы мен қысқаруы); ырғақтық (синкоптар, дуолдер, триолдер және тағы басқа); серпінді; дикциялық; тыныс алуға байланысты қиындықтарды (ұзын сөз орамдары) жеңе біледі;
5) білім алушы 12-14 шығарманы меңгереді.
67. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылысы мен олардың қызметі туралы ұғымы болады (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбысты құраушы органдар);
2) әншілік дауыс гигиенасын сақтайды, суық тиіп сырқаттанған кезде дауысты қалпына келтірудің қарапайым әдістерін біледі;
3) әншілік тұғырды сақтайды;
4) дыбыс шығаруға, тыныс алуға қатысатын барлық жүйелерді табиғи үйлестіруге әсер ететін бір қалыптылықты, еркіндікті пайдалана біледі;
5) дауыс құраудың негзгі әдісі ретінде жұмсақ дауыс шабуылын қолдана отырып таза, табиғи, жеңіл дыбыспен, кейде, бейнелеу тәсілі ретінде қатаң шабуылды пайдаланып ән айтады;
6) дыбыстың жоғарғы тұғырын сақтай отырып, таза және дәл интонациялайды;
7) күрделі ырғақтық фигураларды (триоли, сипкопы, пунктирлі ырғақ) орындау, агогикалық өзгертулерімен түрлі жылдамдықта орындау дағдыларына ие болады;
8) шығарманың сипатына байланысты legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] әндете біледі;
9) әннің сөздерін саналы түрде, көрнекілікпен айтады, дауысты дыбыстарды бұрмалаусыз әндетеді, дауыссыз дыбыстарды нақты және қысқа айтады, белсенді артикуляциялау, орфоэпия ережелерін сақтайды;
10) әнді эмоциямен, көрнекілікпен, түрлі серпінділік реңктерімен, дыбысты жұмырлау және күшейте айта алады;
11) ырғақтық және музыкамен қозғалу элементтерін пайдалана алады;
12) сахналық бейнемен, түрлі жанрдағы, сипаттағы шығармаларды жеке орындаумен жұмыс істей алады;
13) көпшілік алдында концерттік ән айту дағдыларына ие болады.
68. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) меңгерген вокалдық техниканың барлық түрлерін, музыкалық есту қабілеті, есту қабілеті ұғымдары, музыкалық-теориялық білімді жетілдіру және дамытумен жұмыс жалғастырылады, осыған қоса: әншілік аппараттың барлық элементтерінің еркіндігі мен үйлестірушілігі, тыныс алуды игеру, дыбыс сапасы, тембрлік бояудың сан алуандығы, артикуляциялық-штрихтық техникасы, икемділік, дауыстың техникалығы, резонаторларды қолдану шеберлігі, барлық диапазонда дауыс тегістігі;

2) продолжается работа над восприятием и осмыслением художественного содержания и формы произведения, индивидуальной исполнительской трактовкой песен, культурой исполнения, творческой свободой, артистичностью, развитием внутреннего видения, воображения обучающегося, проникновением в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен.
3) расширяется общий и музыкальный кругозор, совершенствуются навыки письменного анализа песенного репертуара (музыка и текст, характер произведения, особенности литературного текста, продолжается работа над диапазоном песни, тесситурой (удобная, неудобная), характером движения мелодии (волнообразная, поступенная, скачкообразная другие);
4) преодолеваются вокально-технические трудности: интонационные (скачки, хроматизмы, увеличенные и уменьшенные интервалы); ритмические (синкопы, дуоли, триоли); динамические; дикционные; трудности, связанные с дыханием (длинные фразы), совершенствуются эстетичность и сценическая культура, движения вокалиста и сценический образ);
5) обучающийся осваивает 12-14 произведений.
69. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса. К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и его функции (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) умеет соблюдать правила охраны и гигиены певческого голоса;
3) умеет пользоваться равномерным, свободным дыханием, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании;
4) имеет развитую вокальную технику, предполагающую свободу и координацию всей голосообразующей системы, разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне, богатство тембра.
5) умеет использовать средства музыкальной выразительности и вокальной техники для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
6) имеет навыки самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
7) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений
8) владеют навыками концертных выступлений.
70. Программные требования в 6 классе:
1) продолжается дальнейшее совершенствование и развитие музыкального слуха, слуховых представлений, музыкально-теоретических знаний, всех видов вокальной техники (свободу и координацию всех элементов певческого аппарата, владение равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием); пение на опоре, вокальное качество и красота звука, разнообразие тембральной окраски, артикуляционно-штриховая техника, гибкость, подвижность и техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне;

2) шығарманың көркемдік мазмұны мен нысанасын қабылдау мен саналы ойлауымен жұмыс, әнді баяндаудағы дара орындаушылық, орындау мәдениеті, шығармашылық еркіндік, әртістікпен жұмыс жалғастырылады, білім алушының ішкі түйсігін, қиялын дамыту, орындалатын әннің ой-саналық құрылысына ену жұмыстары жалғастырылады;
3) жалпы және музыкалық ой-өрісі кеңейеді, әндік репертуарға жазбаша талдау жасау дағдылары (музыка және мәтін авторлары, шығарма сипаты, әдеби мәтіннің ерекшелігі), ән диапазоны, тесситура (қолайлы, қолайлы емес), әуен қозғалыс сипаты (толқын тәріздес, ақырындап, секірмелі және тағы басқа) дағдылары жетілдіріледі;
4) вокалдық-техникалық қиындықтарды жеңеді: интонациялық (секірулер, хроматизмдер, аралықтың ұлғаюы және қысқаруы және тағы басқа); ырғақтық (синкоптар, дуолдер, триолдер және тағы басқа); серпінді; дикциялық; тыныс алуға байланысты қиындықтарды (ұзын сөз орамдары және тағы басқа) жеңу жұмыстары жүргізіледі, эстетикалық және сахналық мәдениет, вокалистің қозғалыстары және сахналық бейне жетілдіріледі;
5) білім алушы 12-14 шығарманы меңгереді.
69. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылысы мен олардың қызметі туралы ұғымы бар (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбысты құраушы органдар);
2) әншілік дауысты қорғау және гигиена ережелерін біледі;
3) дауыс құрауға, тыныс алуға қатысушы жүйенің барлық үйлестірілуі мен еркіндігін меңзейтін негізгі әдісімен таза, табиғи, жеңіл дыбысты пайдалана алады;
4) барлық дауыс құраушы жүйенің еркіндігі мен үйлестірушілігін болжайтын дамыған вокалдық техникаға, артикуляциялық-штрихтық техниканың сан алуандығы, икемділігін, дауыс техникасын, резонаторлары қолдна алу білігі, барлық диапазондағы дауыс тегістігі, тембр байлығына ие болады;
5) шығарманың көркемдік мәні мен бейнесін анықтау және ашу үшін музыкалық көрнекілік және вокалдық техника құралдарын шебер пайдаланады;
6) әншілік репертуарды өз бетінше таңдау, талдау, орындау және толықтыру дағдыларын меңгеру;
7) сахналық бейнемен жұмыс жасау білігі, жанры, сипаты әртүрлі шығармаларды орындау даралығымен жұым істейді;
8) концерттік ән айту дағдыларына ие.
70. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық есту қабілетін, естуі арқылы елестету, музыкалық-теориялық білімі, вокалдық техниканың барлық түрін оның ішінде: әншілік аппаратының барлық элементтері еркіндігі мен үйлестірушілігі, дауыс құрауға қатысушы барлық жүйелердің табиғи үйлестірілуіне мүмкіндік беретін: еркін, тең элементтерін, тіркпен ән айту, дыбыстың вокалдық сапасы мен әсемдігі, тембрлік бояудың сан алуандығы, икемділік, дауыстың қозғалғыштығы және техникасы, резонаторларды қолдана білу шеберлігі, артикуляциялық-штрихтық техника, барлық диапазондағы дауыс тегісітігін одан әрі жетілдіру және дамыту жұмыстары жалғастырылады;

2) продолжается работа над восприятием и осмыслением художественного содержания и формы произведения, индивидуальной исполнительской трактовкой песен, культурой исполнения, творческой свободой, артистичностью, развивается внутреннее видение, воображение обучающегося, проникновение в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен.
3) расширяется общий и музыкальный кругозор, совершенствуются навыки письменного анализа песенного репертуара (авторы музыки и текста, характер произведения, особенности литературного текста, продолжается работа над диапазоном песни, тесситурой (удобная, неудобная), характером движения мелодии (волнообразная, поступенная, скачкообразная);
4) преодолеваются вокально-технические трудности: интонационные (скачки, хроматизмы, увеличенные и уменьшенные интервалы); ритмические (синкопы, дуоли, триоли); динамические; дикционные; трудности, связанные с дыханием (длинные фразы).
5) совершенствуются эстетичность и сценическая культура, движения вокалиста и сценический образ, продолжается работа над созданием индивидуального исполнительского стиля, разработкой и созданием концертных номеров, самостоятельная работа с фонограммой, над студийными записями песенного репертуара.
71. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса. К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и его функции (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) знает и соблюдают правила охраны и гигиены певческого голоса;
3) умеет пользоваться равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием;
4) имеет развитую вокальную технику, предполагающую свободу и координацию всей голосообразующей системы, разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса, умеет пользоваться резонаторами, ровностью голоса на всем диапазоне, богатством тембра.
5) умеет использовать средства музыкальной выразительности и вокальной техникой для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
6) имеет навыки самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
7) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений
8) владеет навыками концертных выступлений;
9) умеет разрабатывать драматургию концертных номеров;
10) владеет навыками самостоятельной работы по студийной записи песенного репертуара.
72. Программные требования в 7 классе:

2) шығарманың көркемдік мазмұны мен нысанасын қабылдау мен саналы ойлауымен жұмыс, әнді баяндаудағы дара орындаушылық, орындау мәдениеті, шығармашылық еркіндік, әртістікпен жұмыс жалғастырылады. Білім алушының ішкі түйсігін, қиялын дамыту, орындалатын әннің ой-саналық құрылысына ену қасиеттері дамиды;
3) жалпы және музыкалық ой-өрісі кеңейеді, әндік репертуарға жазбаша талдау жасау дағдылары (музыка және мәтін авторлары, шығарма сипаты, әдеби мәтіннің ерекшелігі), ән диапазоны, тесситура (қолайлы, қолайлы емес), әуен қозғалыс сипатымен (толқын тәріздес, ақырындап, секірмелі және тағы басқалар) жұмыс істеу жалғасады;
4) вокалдық-техникалық қиындықтар: интонациялық (секірулер, хроматизмдер, аралықтың ұлғаюы және қысқаруы және тағы басқалары); ырғақтық (синкоптар, дуолдер, триолдер); серпінді; дикциялық; тыныс алуға байланысты қиындықтарды (ұзын сөз орамдары)жеңу жұмыстары жүргізіледі;
5) эстетикалық және сахналық мәдениеті, вокалистің қозғалыстары және сахналық бейне жетілдіріледі, дара орындаушылық стилін құрумен жұмыс, концерттік нөмірлерді әзірлеу және құру, фонограммамен өз бетінше жұмыс, әндік репертуарды студияда жазумен жұмыс жасау жалғастырылады.
71. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылымы мен оның қызметін біледі (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбысты құраушы органдар);
2) әншілік дауысты қорғау және гигиена ережелерін біледі;
3) дауыс құрауға, тыныс алуға қатысушы жүйенің барлық үйлестірілуі мен еркіндігін меңзейтін негізгі әдісімен таза, табиғи, жеңіл дыбысты пайдалана алады;
4) барлық дауыс құраушы жүйенің еркіндігі мен үйлестірушілігін болжайтын дамыған вокалдық техникаға, артикуляциялық-штрихтық техниканың сан алуандығы, икемділігін, дауыс техникасын, резонаторлары қолдана алу білігі, барлық диапазондағы дауыс тегістігі, тембр байлығына ие болады;
5) шығарманың көркемдік мәні мен бейнесін анықтау және ашу үшін музыкалық көрнекілік және вокалдық техника құралдарын шебер пайдалана алады;
6) әншілік репертуарды өз бетінше таңдау, талдау, орындау және толықтыру дағдыларына ие;
7) сахналық бейнемен жұмыс жасау, жанры, сипаты әртүрлі шығармаларды орындау даралығымен жұмыс жасай алады;
8) концерттік қойылым дағдыларына ие;
9) концерттік нөмірлердің драматургиясын әзірлей біледі;
10) әндік репертуарды студияда өз бетінше жазу жұмыстары дағдыларына ие болады.
72. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:

1) продолжается дальнейшее совершенствование и развитие музыкального слуха, слуховых представлений, музыкально-теоретических знаний, всех видов вокальной техники, приобретенных за годы обучения, включая свободу и координацию всех элементов певческого аппарата, владение равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием; пение на опоре, вокальное качество и красота звука, разнообразие тембральной окраски, артикуляционно-штриховая техника, гибкость, подвижность и техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне.
2) продолжается работа над восприятием и осмыслением художественного содержания и формы произведения, индивидуальной исполнительской трактовкой песен, культурой исполнения, творческой свободой, артистичностью, развивается внутреннее видение, воображение обучающегося, проникновение в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен;
3) расширяется общий и музыкальный кругозор, совершенствуются навыки письменного анализа песенного репертуара (авторы музыки и текста, характер произведения, особенности литературного текста, продолжается работа над диапазоном песни, тесситурой (удобная, неудобная), характером движения мелодии (волнообразная, поступенная, скачкообразная). Преодолеваются вокально-технические трудности: интонационные (скачки, хроматизмы, увеличенные и уменьшенные интервалы); ритмические (синкопы, дуоли, триоли); динамические; дикционные; трудности, связанные с дыханием (длинные фразы);
4) совершенствуются эстетичность и сценическая культура, движения вокалиста и сценический образ, продолжается работа над созданием индивидуального исполнительского стиля, разработкой и созданием концертных номеров, самостоятельная работа с фонограммой, над студийными записями песенного репертуара.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса. К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и его функции (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) знает и соблюдает правила охраны и гигиены певческого голоса;
3) умеет пользоваться равномерным, свободным дыханием, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании;
4) имеет развитую вокальную технику, предполагающую свободу и координацию всей голосообразующей системы, разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса, умеет пользоваться резонаторами, ровностью голоса на всем диапазоне, богатством тембра;

1) вокалдық техниканың барлық түрлерін, музыкалық есту қабілеті, есту қабілеті ұғымдары, музыкалық-теориялық білімді, оған қоса: әншілік аппараттың барлық элементтерінің еркіндігі мен үйлестірушілігі, тыныс алуды игеру, дыбыс сапасы, тембрлік бояудың сан алуандығы, артикуляциялық-штрихтық техникасы, икемділік, дауыстың техникалығы, резонаторларды қолдану шеберлігі, барлық диапазонда дауыс тегістігін жетілдіру және дамытумен жұмыс жалғастырылады;
2) шығарманың көркемдік мазмұны мен нысанасын қабылдау мен саналы ойлауымен жұмыс, әнді баяндаудағы дара орындаушылық, орындау мәдениеті, шығармашылық еркіндік, әртістікпен жұмыс, білім алушының ішкі түйсігін, қиялын дамыту, орындалатын әннің ой-саналық құрылысына ену жұмысры жалғастырылады;
3) жалпы және музыкалық ой-өріс кеңейтіледі, әндік репертуарға жазбаша талдау жасау дағдылары (музыка және мәтін авторлары, шығарма сипаты, әдеби мәтіннің ерекшелігі) жетілдіріледі, ән диапазоны, тесситура (қолайлы, қолайлы емес), әуен қозғалысымен (толқын тәріздес, ақырындап, секірмелі және тағы басқалар) жұмыстаржалғастырылады, вокалдық-техникалық қиындықтар: интонациялық (секірулер, хроматизмдер, аралықтың ұлғаюы және қысқаруы және тағы басқалары); ырғақтық (синкоптар, дуолдер, триолдер және тағы басқалары); серпінді; дикциялық; тыныс алуға байланысты қиындықтарды (ұзын сөз орамдары және тағы басқалары) жеңу жұмыстары жүргізіледі;
4) эстетикалық және сахналық мәдениет, вокалистің қозғалыстары және сахналық бейне жетілдіріледі, дара орындаушылық стилін құрумен жұмыс, концерттік нөмірлерді әзірлеу және құру, фонограммамен өз бетінше жұмыс, әндік репертуарды студияда жазумен жұмыс.
73. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылысы мен олардың қызметі туралы ұғымды біледі (тыныс алу органдары, дыбысты қалыптастыру органдары, дыбысты құраушы органдар);
2) әншілік дауысты қорғау және гигиена ережелерін біледі;
3) дауыс құрауға, тыныс алуға қатысушы жүйенің барлық үйлестірілуі мен еркіндігін меңзейтін негізгі әдісімен таза, табиғи, жеңіл дыбысты пайдалана алады;
4) барлық дауыс құраушы жүйенің еркіндігі мен үйлестірушілігін болжайтын дамыған вокалдық техникаға, артикуляциялық-штрихтық техниканың сан алуандығы, икемділігін, дауыс техникасын, резонаторлары қолдана алу білігі, барлық диапазондағы дауыс тегістігі, тембр дағдыларына ие;

5) умеет использовать средства музыкальной выразительности и вокальной техники для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
6) владеет сформированными навыками самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
7) умеет самостоятельно работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений
8) владеет навыками концертных выступлений;
9) умеет самостоятельно разрабатывать драматургию концертных номеров;
10) владеет навыками самостоятельной работы по студийной записи песенного репертуара.
11) знают основные понятия и терминологию, ориентируются в стилях и направлениях исполняемых произведений;
12) имеют представление о психофизиологических процессах певческой деятельности человека, имеют общие сведения об анатомии голосового аппарата, его работе при пении;
13) имеют музыкальный и вокальный слух, общий и музыкальный кругозор;
14) владеют вокально-техническими и музыкально-исполнительскими навыками как организация певческого дыхания, опора звука, скоординированная работа резонаторов, правильное звукообразование и различные виды звуковедения (legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато]), качественным звучанием голоса (тембр, звуковысотный и динамический диапазон, вокальное интонирование, подвижность голоса, правильная певческая артикуляция и четкость дикции), эмоционально-художественной выразительностью, убедительной интерпретацией произведений;
15) владеют теоретическими навыками постановки голоса и методическими приемами практического воспитания вокальных навыков;
16) имеют вокальный репертуар, необходимый для исполнительской деятельности;
17) владеют навыками сольного и ансамблевого исполнения в сопровождении концертмейстера, под фонограмму, a cappella;
18) владеют навыками работы с микрофоном, аудио и звуковой аппаратурой, фонограммой, компьютером.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
74. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического прослушивания, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
75. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом, во втором полугодии: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента);

5) шығарманың көркемдік мәні мен бейнесін анықтау және ашу үшін музыкалық көрнекілік және вокалдық техника құралдарын шебер пайдалана алады;
6) әншілік репертуарды өз бетінше таңдау, талдау, орындау және толықтырудың қалыптасқан дағдыларына ие болады;
7) сахналық бейнемен, жанры, сипаты әртүрлі шығармаларды орындау даралығымен өз бетінше жұмыс істеу алады;
8) концерттік қойылым дағдыларына ие болады;
9) концерттік нөмірлердің драматургиясын өз бетінше әзірлей алады;
10) әндік репертуарды студияда өз бетінше жазу жұмыстары дағдыларына ие.
11) негізгі терминдер мен түсініктерді біледі, орындалатын шығармалардың стильдері мен бағыттарында бағдарлана алады;
12) адамның әншілік қызметінің психофизикалық процесі туралы түсініктері бар, дауыс аппаратының анатомиясы, ән айтудағы оның жұмысы туралы жалпы мәліметтерді біледі;
13) музыкалық және вокалдық есту қабілеті, жалпы және музыкалық дүниетанымы бар;
14) әншілік тынысты ұйымдастыру, дыбыс тіірегі, резонаторлардың үйлестірілгін жұмысы, дұрыс дыбыс шығару және дыбыс жұргізудің түрлі тұрлері (legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато]) дауыстың сапалы дыбысталуыменг дыбыс жүргізудің түрлері (тембр, жоғары дыбысты және динамикалық диапазон, дауыстың қозғалмалығы, дұрыс әншілік артикуляция және және дикцияның тазалығы) сияқты вокалдық-техникалық және музыкалық-орындаушылық дағдыларына ие және эмоциялық-көркемдік мәнерлігі, шығармаларды сенімді жеткізу;
15) дауысты қоюдың теориялық дағдыларына және вокалдық дағдыларды практикалық тәрбиелеудің әдістемелік тәсілдеріне ие болады;
16) орындаушылық қызметке қажетті вокалдық репертуары бар;
17) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен, a cappella жеке және ансамбльде орындау дағдыларына ие болады;
18) микрофонмен, аудио және дыбыстық аппаратурамен, фонограммамен, компьютермен жұмыс істеу дағдыларын біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
74. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - техникалық сынақ, академиялық тыңдалым түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
75. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма);

2) 2 класса – в первой, второй и третьей четвертях: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента), в четвертой четверти: технический зачет (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и иностранном языках в сопровождении музыкального инструмента);
3) 3 класса – в первой, второй и третьей четвертях: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента), в четвертой четверти: технический зачет (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и иностранном языках в сопровождении музыкального инструмента);
4) 4 класса – в первой, второй и третьей четвертях: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента); в четвертой четверти: технический зачет (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и иностранном языках в сопровождении музыкального инструмента);
5) 5 класса – в первой, второй и третьей четвертях: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 вокализ, 1 казахская народная или песня казахских народных композиторов, 1 песня современных композиторов Казахстана, 1 песня русских композиторов, 1 песня зарубежных композиторов);
6) 6 класса – в первой, второй и третьей четвертях: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента), в четвертой четверти: экзамен (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и иностранном языках в сопровождении музыкального инструмента);
7) 7 класс – в первой, второй и третьей четвертях: академическое прослушивание (1 вокализ в сопровождении фортепиано, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках в сопровождении музыкального инструмента); в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 вокализ, 1 казахская народная или песня казахских народных композиторов, 1 песня современных композиторов Казахстана, 1 песня русских композиторов, 1 песня зарубежных композиторов);
76. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:

2) 2 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және шетел тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма);
3) 3 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және шетел тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма);
4) 4 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма); төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және шетел тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма);
5) 5 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 вокализ, 1 қазақ халық әні немесе Қазақстанның заманауи композиторларының 1 әні, 1 шетел композиторларының әні);
6) 6 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және шетел тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма);
7) 7 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық тыңдалым (фортепианоның сүйемелдеуімен 1 вокализ, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен қазақ және орыс тілдеріндегі 2 вокалдық шығарма); төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 вокализ, 1 қазақ халық әні немесе Қазақстанның заманауи композиторларының 1 әні, 1 шетел композиторларының әні);
76. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:

1) вокально-техническое и исполнительское мастерство (качество интонации, четкость дикции, осмысленность произношения текста, ритмичность, широта певческого диапазона, выразительность фразировки, динамические оттенки, яркость тембра, чувство стиля, манера исполнения, владение микрофоном);
2) художественное воплощение произведений (артистизм, пластика, сценическая подача, оригинальность решения художественного образа произведения, исполнительская свобода).
77. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста, раскрытие художественного образа произведения, выразительное, артистичное исполнение, гибкое соединение средств музыкальной выразительности с поэтическим и музыкальным содержанием, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения;
2) оценка "4" "хорошо" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, отсутствие слухового контроля, невыразительное интонирование, метроритмическая неустойчивость, ошибки, плохое знание нотного текста, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 18
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Оркестр русских народных инструментов" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

1) вокалдық-техникалық және орындаушылық шеберлігі (интонацияның тазалығы, дикцияның анықтылығы, мәтінді түсініп айту, ырғақтық, әншілік диапазонның кеңдігі, баса айтудың мәнерлігі, динамикалық реңктер, тембрдің қанықтығы, стиль сезімі, орындау нақышы, микрофонды игеруі);
2) шығарманың көркемдік түрленуі (әртістік, пластика, сахналық жеткізу, шығарманың көркемдік бейнесін шешудегі ерекшелік, орындаушылық еркіндік).
77. Бағалау өлшемшарттары (концерттік бағдарламаны орындау):
1) "5" бағасы ("өте жақсы") - вокалдық аппаратты еркін игеруі, әншілік тұғыр дұрыс қойылған, дауыс ырғағы таза, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, есту қабілетін өзі бақылауы, ноталық мәтінді нақты оқуы және білуі, шығарманың көркемдік обейнесін ашуы, мәнерлі, әртістікпен орындауы, музыкалық мәнерлілік құралдарын ақындық және музыкалық мазмұнынымен ұштастыруы, орындап отырған шығармасына өз бетінше интерпретация жасау, орындау мәдениетінің жоғары;
2) "4" бағасы ("жақсы") - вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс қойылған әншілік тұғыр, екпін тазалығы, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетін өзі бақылауы жеткіліксіз, шығарманың күрделі тұстарындағы техникалық олқылықтар (екпіннің таза болмауы), шығарманы орындаудың музыкалық ойы тарапынан дұрыс түсіндірілмеген, сахнадағы жүріс-тұрысының психофизикалық тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы ("қанағаттанарлық") - вокалдық аппаратты меңгеруі, дыбыс шығару тәсілдерінің жеткіліксіздігі, темптік ритмдік ұйымдастырудың болмауы, динамикалық біртектілігі және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, авторлық ноталық мәтінді оқуда музыканы дұрыс түсінбей, формальді түрде орындап шығуы, орындауда есту қабілетін бақылауы әлсіз, орындауында стилистикалық және екпіндік қателері бар, орындау мәдениетінің деңгейі орташа, сахнадағы психологиялық күйі тұрақсыз;
4) "2" бағасы ("қанағаттанарлық емес") - вокалдық аппаратты, дыбыс шығару тәсілдерін игермеуі, авторлық ноталық мәтіннің мәнін түсінбей формальді түрде орындауы, орындауын естуді бақылауының әлсіздігі, орындауындағы стильдік және екпіндік қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің төмендігі;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
19-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Орыс халық аспаптары оркестрі" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Оркестр русских народных инструментов" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Оркестр русских народных инструментов".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) ансамблевая игра – совместная игра или пение (например, дуэт, терцет или трио, квартет, квинтет);
2) артикуляция – способ исполнения звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
3) инструментовка – изложение музыки в виде партитуры для камерного ансамбля или оркестра;
4) оркестр русских народных инструментов – оркестр, включающий в свой состав инструменты семейства домр и балалаек, а также гусли, баяны, жалейки и другие русские народные инструменты;
5) чтение нот с листа – исполнение на инструменте или голосом незнакомого произведения по нотной записи без предварительного разучивания с учетом указаний автора и содержания произведения.
6) партия – составная часть многоголосного произведения, предназначенная для исполнения одним голосом или на определенном музыкальном инструменте, а также группой однородных голосов и инструментов;
7) тембр – окраска звука, позволяющая различать звуки одной высоты в исполнении различных голосов или инструментов;
8) фразировка – ясное, выразительное исполнение музыкальной фразы и всех элементов, определяющих смысл музыкальной речи, с помощью гибких изменений темпа, динамики, расстановки акцентов;
9) фактура – совокупность средств музыкального изложения (мелодия, аккорды, полифонические голоса), образующая технический склад произведения, фактура обусловлена содержанием произведения, композиционными принципами, также выразительными возможностями и техническими особенностями музыкальных инструментов или голосов.
3. Цель Программы: создание условий для формирования навыков коллективного музицирования и воспитания потребности в совместной творческой музыкальной деятельности.
4. Задачи Программы:
1) расширение музыкальных знаний и понятий;
2) знакомство с миром национальной, классической и современной музыки;
3) формирование и развитие навыков и приемов ансамблевой и оркестровой игры, обогащение духовной культуры через игру на народных музыкальных инструментах.
4) практическое применение и закрепление навыков и знаний, полученных в инструментальных классах;
5) развитие, воспитание коллективной творческой и исполнительской дисциплины;

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Орыс халық аспаптары оркестрі" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Орыс халық аспаптары оркестрі" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ансамбльде ойнау - бірге ойнау немесе ән айту (мысалы, дуэт, терцет немесе трио, квартет, квинтет);
2) артикуляция- ән айтуда немесе музықалық аспапта ойнау кезінде дыбыстарды орындау тәсілі;
3) аспаптау - камералық ансамбльге немесе оркестрге арналған музыканы партитура түрінде баяндау;
4) орыс халық аспаптары оркестрі - құрамына балалайка және домбыра тобының аспаптар кіретін, сондай-ақ гусли, баян, жалейка және тағы басқа орыс халық аспаптарын қамтитын оркестр;
5) парақтан ноталарды оқу - шығарма мазмұны мен автордың нұсқауын ескере отырып алдын ала жатталмаған, таныс емес шығарманы нота жазбасы бойынша дауыспен немесе аспапта орындау;
6) партия - бір дауыспен немесе музыкалық аспапта, сондай-ақ бірдей дауысты топпен және аспаппен орындаудағы көп дауысты шығарманың құрамды бөлігі;
7) тембр - әртүрлі аспаптардың немесе дауыстардың орындауындағы жоғарылығы бірдей дыбыстарды ажыратуға мүмкіндік беретін дыбыстардың бояуы;
8) фразировка - акцентті қою, динамиканы, екпіннің икемді өзгерістерінің көмегі арқылы музыкалық фразаны және музыкалық тілдің мағынасын айқындайтын барлық элементтерді анық, мәнерлі орындау;
9) фактура - шығарманың техникалық құрылымдарын жасайтын музыкалық баяндау (әуен, аккордтар, полифониялық дауыстардың) әдістерінің жиынтығы; фактура шығарма мазмұнымен, композициялық қағидаларымен, сондай-ақ мәнерлеу мүмкіндері мен музыкалық аспаптардың және дауыстардың техникалық ерекшеліктерімен ескеріледі.
3. Бағдарламаның мақсаты: ұжымдық музыка ойнау дағдыларын қалыптастыру және бірігіп шығармашылық музыкалық қызметпен айналысу қажеттілігін тәрбиелеу үшін жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) музыкалық білім мен түсініктерді кеңейту;
2) ұлттық, классикалық және заманауи музыка әлемімен таныстыру;
3) ансамбльде және оркестрде ойнау дағдылары мен тәсілдерін қалыптастыру және дамыту, халықтық музыка аспаптарында ойнау арқылы рухани мәдениетті байыту;
4) аспаптық сыныптарда алған дағдылары мен білімдерін практикада қолдану және бекіту;
5) ұжымдық шығармашылық және орындаушылық тәртіпті дамыту, тәрбиелеу;

6) развитие навыков чтения нот с листа, музыкального вкуса, слуха, чувства ритма, образного мышления, памяти и внимания;
7) развитие музыкально-творческих способностей на основе приобретенных им знаний, умений и навыков в области коллективного исполнительства.
5. Срок освоения Программы – три года.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на русских народных инструментах методом коллективного музицирования, опыта творческой деятельности, приемов и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры в оркестре русских народных инструментов, научиться исполнять русские, казахские народные песни, песни народов мира, авторскую музыку разных стилей и эпох, современную танцевальную музыку, современные детские песни.
13. Программа создает условия для овладения приемами игры в оркестре русских народных инструментов объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
14. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающихся и дает возможность приобретения опыта исполнительской, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

6) нотаны парақтан оқу дағдысын, музыкалық талғамды, есту қабілетін, ритм сезімін, бейнелі ойлауды, есте сақтау жады мен зейінін дамыту;
7) ұжымдық музыка ойнау саласында алған білім, білік және дағдылары негізінде музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралады. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың ұжымдық музыка ойнау арқылы орыс халық аспаптарында ойнау бойынша бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындау тәсілдерін меңгеруіне жалпы дамытушылық бағыты болып табылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама орыс халық аспаптары оркестрінде ойнау техникасын меңгергісі келетін, әртүрлі стильдер мен кезеңдердің орыс, қазақ, қалық әндерін, әлем халықтарының әндерін, авторлық музыканы, заманауи би музыкасын, замауи балалар әндерін орындауды үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
13. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарайғы практикалық қызметіне қажетті көлемдегі орыс халық аспаптары оркестрінде ойнау тәсілдерін меңгеруге жағдай жасайды.
14. Бағдарлама білім алушыны шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершіліке дамытуға бағытталған және жеке орындаушылық ансамбльдік, оркестрлік практика тәжірибесін, музыкалық өнерді үйренуі мен меңгерудегі дербестік дағдысын алуына жағдай жасайды.

37. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
38. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы по реализации Программы, концертные и экзаменационные программы значительно отличаются по уровню сложности.
39. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение репертуара благодаря привлечению народной, классической и современной музыки с использованием элементов композиторской техники.
40. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие музыкально-исполнительских данных обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
41. Педагог вырабатывает индивидуальную репертуарную стратегию для каждого обучающегося с учетом его музыкальных потребностей и особенностей дарования.
42. Педагог формирует репертуарный перечень оркестра с учетом уровня подготовки и состава коллектива, пополняет список новыми, вновь созданными произведениями (оригинальными, обработками и переложениями) русских, казахских и зарубежных композиторов, обработками народных песен и собственными инструментовками.
43. Репертуарный перечень включает произведения казахской, русской, зарубежной музыки, высокохудожественные детские, юношеские пьесы современных композиторов, популярные песни из мультфильмов, детских кинофильмов, народную музыку.
44. Репертуарный перечень состоит из следующих разделов:
1) произведения для оркестра народных инструментов – оригинальные обработки и инструментовки;
2) произведения для различных инструментов в сопровождении оркестра народных инструментов;
3) произведения для голоса в сопровождении оркестра народных инструментов;
4) произведения для оркестра баянов, дуэта, трио, квартета баянов, дуэта и трио аккордеонов.
45. Педагог активно использует в учебном процессе обработки казахских народных песен, произведения казахстанских композиторов, учитывая в процессе их изучения характерные ладовые, гармонические, ритмические и мелодические особенности.
46. Насыщенность учебного репертуара сочинениями разных жанров и стилей создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.
47. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными композиторами.
Педагог тщательно продумывает методику и репертуар оркестра, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающихся как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.

37. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылып, оны білім беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
38. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріліп, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асырудың жеке жоспарлары, концерттік және емтихандық бағдарламалары күрделілік деңгейі бойынша бірі бірінен біршама ерекшеленеді.
39. Білім алушының жеке жоспары репертуарлық кең үрдісті, халық, классикалық және композиторлық техниканың элементтері бар заманауи музыканы енгізу арқылы репертуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.
40. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының музыкалық-орындаушылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
41. Педагог әрбір білім алушының музыкалық қажеттіліктерін және дарындылық ерекшелігін ескеріп, әрқайсысына жеке репертуарлық стратегия әзірлейді.
42. Педагог ұжымның дайындық деңгейіне ж құрамына байланысты репертуарлық тізбені қалыптастырады, жаға, жаңадан жазылған орыс, қазақ және шетел композиторларының шығармалармен (тұпнұсқалық, өңдеулер және переложения), халық әндерінің өңдеулерімен және өзінің аспаптауымен толықтырады.
43. Репертуарлық тізбе қазақ, орыс, шетел музыкасы, көркемдік деңгейі жоғары заманауи композиторлардың балалар мен жасөспірімдерге арналған пьесаларын, мультифильмдерден, балаларға арналған кинофильмдерден алынған танымал әндерді, халық музыкасын қамтиды.
44. Репертуарлық тізбе келесі бөлімдерден тұрады:
1) халық аспаптары оркестріне арналған шығармалар - түпнұсқалық өңдеулер және аспапқа түсірулер;
2) халық аспаптар оркестрінің сүйемелдеуіндегі әртүрлі аспаптарға арналған шығармалар;
3) халық аспаптар оркестрінің сүйемелдеуіндегі дауысқа арналған шығармалар;
4) баян оркестріне, дуэт, трио, баян квартеті, аккордеон дуэті және триосына арналған шығармалар.
45. Педагог оқу процесінде ладтық, үндестілік, ырғақтық және әуендік ерекшеліктерін ескере отырып, қазақ халық әндері мен күйлерінің өңдеулерін, қазақстан композиторларының шығармаларын кеңінен қолданады.
46. Оқу репертуарының әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларға қанық болуы музыкалық материалды оқуға, салыстыруға, жүйелеуге оңтайлы жағдай туғызады.
47. Педагог заманауи отандық және шетел композиторлары шығарған үздік пьесаларын енгізе отырып репертуарлық тізбені жүйелі түрде жаңартады және кеңейтеді.
Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысу, білім алушыға музыкалық мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және оркестр репертуарын ойластырады.

48. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный перечень за счет нового репертуара.
49. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень для оркестра.
50. Основной задачей класса оркестра является практическое применение и закрепление навыков и знаний, полученных в инструментальных классах, развитие музыкального вкуса, воспитание коллективной творческой и исполнительской дисциплины.
51. Оркестр народных инструментов формируется из обучающихся 3-5 классов по пятилетнему сроку обучения и 3-7 классов по семилетнему сроку обучения, которые уже владеют определенными навыками игры на инструменте, полученными в классе по специальности и предмету по выбору.
52. Предмет по выбору предоставляет возможность обучающимся народного отделения получить соответствующую подготовку до посещения оркестра, значительно расширить возможности его комплектования, так как помимо солирующих инструментов формируется группа аккомпанемента, альтовая группа, партии басов.
53. Основой оркестра народных инструментов является струнная группа – домры и балалайки. При малочисленности или отсутствии группы балалаек руководитель оркестра, сохраняя фактуру исполняемого произведения, передает функции аккомпанемента, выполняемые балалайками, группе домр.
54. В музыкальных школах, имеющих специальные классы трех-четырехструнных домр, соединяются обе разновидности домр в оркестре, используется репертуар для смешанного оркестра с трехструнными домрами.
55. При формировании басовой партии оркестра педагог заранее готовит оркестрантов-басистов: бас и балалайка-контрабас, домра-бас и домра-контрабас.
56. Для развития и расширения оркестрового класса практикуется обучение баянистов и аккордеонистов на струнных народных инструментах (бас, контрабас, балалайка-секунда и балалайка-альт, то есть на инструментах ритмической группы) в порядке ознакомления с народными щипковыми инструментами.
57. Включение в состав оркестра ударных инструментов, тембровых и оркестровых баянов, медных и деревянных духовых инструментов, скрипичного контрабаса, а иногда фортепиано обогащает звуковую палитру оркестра.
58. Ансамбли баянистов формируются из обучающихся 3-5 классов по пятилетнему сроку обучения и 5-7 классов по семилетнему сроку обучения. Основные составы ансамблей в музыкальных школах - дуэты и трио, квартеты, квинтеты, секстеты.

48. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін бекітеді, шығармаларды үйрену кезеңдерін белгілейді, Бағдарламаның көлемін және күрделілігін түрлендіреді, жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.
49. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы оркестрдің репертуарлық тізбесіне енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
50. Оркестр сыныптарының міндеттері: аспаптар сыныбында алған дағдылары мен білімдерін практикада қолдану және бекіту, музыкалық талғамды дамыту, ұжымдық шығармашылықты және орындаушылық тәртіпті тәрбиелеу.
51. Халық аспаптары оркестрі арнайы сыныптарда таңдау пәні бойынша аспапта ойнаудан алған белгілі дағдыларды меңгерген бес жылдық оқу мерзімі бойынша 3-5-сынып білім алушыларынан және жеті жылдық оқу мерзімі бойынша 3-7-сынып білім алушыларынанқұралады.
52. Таңдау бойынша пән халықтық бөлімнің білім алушыларына оркестрге келгенге дейін тиісті дайындық алуларына мүмкіндік береді және негізгі аспаптардан басқа сүйемелдеу тобын, альттар тобын, партиялар басын және тағы басқаларды құру керек болатындықтан оркестрдің толықтырылу мүмкіндігін біршама кеңейтеді.
53. Халық аспаптары оркестрінің негізі ішекті аспаптар тобы - домра мен балалайка екендігі белгілі. Балалайка тобы аз болғанда немесе болмағада оркестр жетекшісі орындалатын шығарманың фактурасын сақтай отырып, балалайкалар жүзеге асыратын сүйемелдеуді домра тобына жүктеледі.
54. Үш-төрт ішекті домра сыныптары бар музыкалық мектептер үш ішекті домрасы бар аралас оркестрге арналған репертуарды пайдалана отырып домраның екі түрін бір оркестрде біріктіріледі.
55. Оркестрдің бас партияларын қалыптастыру кезінде дирижер алдына ала бас-оркестрде ойнайтын қатысушыларды дайындайды: бас пен балалайка-контрабас, домра-бас пен домра-контрабас.
56. Оркестрлік сыныпты дамыту және кеңейту үшін халықтық шертпелі музыкалық аспаптармен таныстыру тәртібі бойынша баяншылар мен аккордеонистерді ішекті халық аспаптарында (бас, контрабас, балалайка-секунда және балалайка-альт) ойнауды үйретуді тәжірибеде қолдану ұсынылады.
57. Оркестр құрамына соқпалы, дауыс ырғағы аспаптардың және оркестрлік баяндардың, мыстан және ағаштан жасалған үрмелі аспаптардың, контрабастың, кейде фортепианоның енгізілуі оркестрдің дыбыстық политрасын байыта түседі.
58. Баяншылар ансамблі бес жылдық оқу мерзімі бойынша оқитын 3-5-сынып білім алушыларынан және жеті жылдық оқу мерзімі бойынша оқитын 4-7-сынып білім алушыларынан құрылады. Музыкалық мектептердегі аснамбльдердің негізгі құрамы - дуэттер мен трио, квартеттер, квинтеттер, секстеттер.

59. Оркестры баянистов формируются в музыкальных школах, где нет классов струнных народных инструментов (домра, балалайка) из обучающихся 3-5 классов по пятилетнему сроку обучения и 5-7 классов по семилетнему сроку обучения.
60. Основу оркестра баянистов составляют баяны с готовыми аккордами и оркестровые баяны. Все инструменты, входящие в состав оркестра, имеют одинаковый строй.
61. Для увеличения тембрового богатства и разнообразия оркестровых красок в состав оркестра включаются другие инструменты, как смычковый или балалаечный контрабас, группа ударных инструментов, деревянные и медные духовые инструменты.
62. Основой оркестра баянистов является квинтет, имеющий следующий состав: первые и вторые баяны, альты, тенора и группа басов. Количество голосов увеличивается за счет введения в состав оркестра видов инструментов.
63. Один из главных элементов в работе с оркестром – правильное расположение его участников на репетициях и концертах. Исполнители в оркестре рассаживаются компактно.
64. В оркестре каждый обучающийся знакомится с различными функциями оркестровых инструментов. Руководитель оркестра следит за тем, чтобы оркестрант за это время поиграл различные оркестровые партии – не только первых и вторых баянов, но и партии альтов, теноров и басов. Оркестрант за время пребывания в оркестре охватывает круг музыкальных произведений разных по жанру, форме и характеру.
65. Оркестрант самостоятельно занимается регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
66. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
67. Межпредметные связи предмета "Оркестр русских народных инструментов" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
68. Программные требования в 1 классе:
1) освоение первоначальных игровых навыков на основных инструментах оркестра (домры малые, балалайки-примы, баяны) и их оркестровых разновидностях (домра-альт, балалайки-секунда и альт, басовая группа);

59. Баяншылар оркестрі орыс халық аспаптары секілді көбінесе халықтың ішекті аспаптары (домра, балалайка) сыныптары жоқ немесе аз дамыған музыкалық мектептерде бес жылдық оқу мерзімі бойынша оқитын 3-5-сынып білім алушыларынан және жеті жылдық оқу бойынша оқитын 4-7-сынып білім алушыларынан құрылады.
60. Баяншылар оркестрінің негізін дайын аккордтары бар баяндар мен оркестрлік баяндар құрайды. Оркестр құрамына кіретін барлық аспаптар бірдей күйленеді.
61. Тембрлік байлық ұлғайту және оркестрлік бояуларды түрлендіру үшін оркестрге ысқылы немесе балалайка контрабасы, ағаш және мыстан жасалған үрлемелі аспаптар енгізіледі.
62. Баяншылар оркестрінің негізі болып бірінші және екінші баяннан, альтадан, тенор мен бастар тобынан тұратын квинтет саналады. Дауыстар көлемі оркестр құрамына енгізу есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
63. Оркестрмен жұмыс істеудегі басты элементтердің бірі - оның қатысушыларын дайындықтар мен концерттерде дұрыс орналастыру. Оркестрдің орындаушылары жинақы отырады.
64. Оркестрде әр білім алушы оркестрлік аспаптардың түрлі міндеттерімен танысады. Оркестр жетекшісі оркестрге қатысушының осы уақыт ішінде оркестрдің түрлі партияларын - бірінші және екінші баяндарды ғана емес, сондай-ақ альттар, тенорлар және бастар партияларын да орындауын қадағалап отырады. Сонымен бірге әрбір оркестрде ойнаушының оркестрде болған уақыты ішінде жанры, түрі және сипаты әр түрлі болып келетін музыкалық шығармалармен танысып шығуы да маңызды.
65. Оркестрант өз бетінше ұдайы және жүйелі түрде жұмыс жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріп анықталады.
66. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізілуі мүмкін және педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
67. "Орыс халық аспаптар оркестрі" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
68. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) оркестрдің негізгі аспаптары (кіші домра, балалайка примасы, баяндар) мен қосымша аспаптарында (альт домрасы, балалайканың секундасы және альті, бас тобы) бастапқы ойнау дағдыларын игеру;

2) овладение основными навыками техники игры (посадка, способы звукоизвлечения, аппликатура) обучающимися неспециальных классов;
3) развитие навыков коллективной игры, навыков самостоятельного разбора оркестровых партий;
4) формирование умения исполнять свою партию, следуя замыслу автора и требованиям руководителя оркестра;
5) овладение знаниями профессиональной терминологии, необходимой на данном этапе;
6) знакомство с дирижерским жестом, овладение навыком начинать и заканчивать игру по дирижерскому жесту.
69. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1.Знакомство с оркестровым музыкальным инструментом.
Тема 2. Основные принципы коллективного музицирования.
Тема 3. Знакомство с дирижерским жестом.
Тема 4. Формирование умения исполнять оркестровую партию.
Тема 5. Работа над изучением музыкального произведения.
Тема 6. Сводные репетиции.
70. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает начальные основы оркестрового искусства, художественно-исполнительских возможностей оркестра русских народных инструментов;
2) знает профессиональную терминологию;
3) владеет навыками коллективного оркестрового исполнительского творчества, в том числе отражающие взаимоотношения между солистом и оркестром;
4) владеет навыками исполнения партии в оркестровом коллективе в соответствии с замыслом композитора и требованием дирижера, чтение нот с листа;
5) применяет в ансамблевой и оркестровой игре практические навыки игры на инструменте, приобретенные в специальных классах;
6) понимает основную тему, подголоски, вариации, исполняемые как всем оркестром, так и отдельными оркестровыми группами;
7) исполняет свою оркестровую партию, следуя замыслу и трактовке дирижера;
9) умеет читать с листа оркестровую партию и ориентироваться в ней;
10) понимает дирижерские жесты;
11) понимает музыкальное произведение, исполняемое оркестром в целом и отдельными группами;
12) умеет слышать основную тему, подголоски, сопровождение;
13) умеет грамотно анализировать исполняемое оркестровое произведение.
71. Программные требования во 2 классе:
1) дальнейшее совершенствование технических возможностей в овладении игрой на музыкальных инструментах, усложнение репертуара за счет введения новых приемов игры;
2) формирование умения разучивать партии в группах однородных инструментов самостоятельно; умения слышать подголоски, партии солиста и аккомпанемента, навыков понимания дирижерского жеста;
3) выработка устойчивой ритмичности в умеренных темпах, развитие навыков оркестрового исполнительства и артистичности;

2) мамандандырылмаған сынып білім алушыларының ойнау техникасының негізгі дағдыларын (отырыс, дыбыс шығару әдістері, аппликатура) игеру;
3) ұжымдық ойнау дағдыларын, оркестрлік партияларды өз бетінше талдау дағдысын дамыту;
4) автордың түпкі ойы мен оркестр жетекшісінің талаптарын орындай отырып өзінің партиясын орындау дағдысын қалыптастыру;
5) кәсіби терминдерге қатысты осы кезеңге қажетті білімді игеру;
6) дирижер қимылымен танысу, ойынды дирижердің қол қимылымен бастау және аяқтау дағдыларын игеру.
69. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Оркестрлік музыка аспабымен танысу.
2-тақырып. Ұжымдық музыканың негізгі қағидалары.
3-тақырып. Дирижерлік қимылмен танысу.
6-тақырып. Жиынтық дайындықтар.
70. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) оркестрлік өнердің негізін, орыс халық аспаптары оркестрінің көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктерін біледі;
2) кәсіби терминдерді біледі;
3) оркестрдегі ұжымдық орындаушылық шығармашылығы дағдыларына, оның ішінде әнші мен оркестрдің өзара қатынасын көрсететін дағдыларға ие болады;
4) композитордың түпкі ойына және дирижердің талаптарына сәйкес оркестр ұжымында өзінің партиясын орындау дағдысын біледі;
5) арнайы сыныптарда алған аспапта ойнаудың ансамбльдік және оркестрлік ойнаудың практикалық дағдыларын біледі;
6) оркестрдің барлығы немесе жекелеген оркестрлік топтар орындайтын негізгі тақырыпты, қосалқы дауысты, сүйемелдеуді ести білу дағдысына ие болады;
7) композитордың ойына және дирижердің талаптарына сәйкес оркестр ұжымында өзінің партиясын орындау дағдысын біледі;
9) оркестрлік партияны парақтан оқиды және бағдарланады;
10) дирижердің қимылын түсіну дағдысын игереді;
11) толық оркестрмен және жеке топтармен орындалатын музыкалық шығарманы түсінеді;
12) негізгі тақырыпты, қосалқы дауысты, сүйемелдеуді ести біледі;
13) оркестр орындайтын шығарманы сауатты талдай алады.
71. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық аспаптарда ойнауды игерудің техникалық мүмкіндіктерін одан ары жетілдіру, ойнаудың жаңа әдістерін енгізу арқылы репертуарды күрделендіру;
2) партияларды біркелкі аспаптар тобында және өз бетінше үйрену дағдысын; қосалқы дауыстарды, әншінің партиясы мен сүйемелдеуді есту, дирижердің қимылын түсіну дағдысын қалыптастыру;
3) жылдам екпіндегі ырғақтың тұрақтылығын дағдыландыру, оркестрде орындаушылық және артистік дағдыларын дамыту;

4) знакомство с музыкальными жанрами, творчеством композиторов, с лучшими исполнителями и оркестрами, прослушивание их игры в записях;
5) знание основных схем дирижирования, освоение средств выразительного исполнения (фразировка, динамика, артикуляция).
72. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Дальнейшее совершенствование игры на инструменте и развитие основных принципов игры в оркестре.
Тема 2. Формирование умения слышать подголоски, партии солиста и аккомпанемента.
Тема 3. Работа над ритмической устойчивостью в быстрых темпах.
Тема 4. Средства освоения выразительности исполнения музыкального произведения (фразировка, динамика, артикуляция, тембровое сопоставление).
Тема 5. Умение определять и преодолевать технические трудности в оркестровых партиях.
Тема 6. Сводные репетиции.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания,
1) владеет навыками игры в ансамбле, оркестре;
2) умеет осуществлять слуховой контроль во время исполнения музыкальных произведений;
3) знает характерные особенности музыкальных жанров и стилевых направлений;
4) знает музыкальные термины и уметь применять их на практике;
5) умеет создавать художественный образ;
6) умеет определять исполнительский план изучаемых произведений в контексте интонирования, фразировки и динамики;
7) умеет применять на практике стилевые особенность исполняемых произведений;
8) усовершенствует технические возможности владения музыкальным инструментом;
9) владеет навыками сценического поведения;
10) знает начальные основы оркестрового искусства, художественно-исполнительских возможностей оркестра;
11) знает профессиональную терминологию;
12) владеет навыками исполнения партии в оркестровом коллективе в соответствии с замыслом композитора и требованием дирижера;
13) понимает дирижерские жесты;
14) умеет слышать основную тему, подголоски, сопровождение;
15) умеет грамотно анализировать исполняемое оркестровое произведение.
74. Программные требования в 3 классе:
1) совершенствование навыков ансамблевой игры в произведениях более сложной фактуры, синхронного выполнения игровых приемов, достижения идеального унисона в исполняемой партии;
2) выработка ритмической устойчивости в более быстрых и медленных темпах с более сложным ритмическим рисунком;
3) знакомство с главными компонентами музыкального языка (ладовое тяготение, мелодия, аккомпанемент);
4) грамотное чтение нотных текстов по партиям и всем составом оркестра;

4) музыкалық жанрлармен, композиторлардың шығармашылықтарымен, үздік орындаушылармен және оркестрлермен таныстыру, олардың ойнаулары мен жазбаларын тыңдау;
5) дирижерлік етудің негізгі сызбаларын білу, мәнерлі орындау әдістерін (фразировка, динамика, артикуляция) игеру.
72. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспапта ойнауды жетілдіру және оркестрде ойнаудың негізгі қағидаттарын одан ары дамыту.
2-тақырып. Қосалқы дауысты, жеке орындаушы мен сүйемелдеу партияларын есту шеберлігін қалыптастыру.
3-тақырып. Жылдам қарқынды ырғақтық тұрақтылықпен жұмыс.
4-тақырып. Музыкалық шығарманың орындау айқындығына бағытталған құралдарды меңгеру (баса айту (фразировка), динамика, артикуляция, тембрлік салыстыру).
5-тақырып. Оркестрлік партиядағы техникалық қиындықтарды анықтау және жеңу шеберлігі.
6-тақырып. Жиынтық дайындықтар.
73. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ансамбльде, оркестрде ойнау дағдылары;
2) музыкалық шығармаларды орындау кезінде тыңдауды бақылауын жүзеге асыра біледі;
3) музыкалық жанрлар мен нақыштық бағыттардың оларға тән ерекшеліктерін біледі;
4) музыкалық терминдерді біледі және оларды тәжірибеде қолдана алады;
5) көркемдік бейне жасай алады;
6) үйреніп жүрген шығарманың орындаушылық жоспарын интонациялаудың, баса айтудың және динамиканың мәнмәтінінде анықтай біледі;
7) практикада орындалатын шығармалардың нақыштық ерекшеліктерін қолдана біледі;
8) музыкалық аспапты игерудегі өзінің техникалық мүмкіндіктерін жетілдіре алады;
9) сахналық тәртіп дағдыларына ие болады;
10) оркестрлік өнердің бастапқы негіздері жайындағы, оркестрдің көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктері туралы білімді игереді;
11) кәсіби терминдерді қатысты білімді игереді;
12) композитордың ойына және дирижердің талаптарына сәйкес оркестр ұжымында өзінің партиясын орындау дағдысын игереді;
13) дирижердің қимылын түсіну дағдысын игереді;
14) негізгі тақырыпты, қосалқы дауысты, сүйемелдеуді ести біледі;
15) оркестр орындайтын шығарманы сауатты талдай алады.
74. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ансамбльде ойнау дағдыларын біршама күрделі фактурада жетілдіру, ойнау тәсілдерін синхронды орындау, орындалатын партия унисонының жоғары деңгейіне қол жеткізу;
2) біршама жылдам және ақырын екпіндерде ырғақтың тұрақтылығын дағдыландыру;
3) музыка тілінің негізгін құраушылармен (лад тартылысы, әуен, сүйемелдеу) таныстыру;
4) ноталық мәтіндерді партиялар бойынша және оркестрдің барлық құрамы болып сауатты оқу;

5) владение основными способами звукоизвлечения, разновидностями атаки звука, артикуляционными приемами, рационального применения аппликатуры;
6) умение определять и преодолевать технические трудности в париях, проникать в эмоционально-образное содержание разучиваемого произведения.
7) развивать умение анализировать музыкальное произведение, определять форму построения, формировать навык сценического поведения в условиях концерта.
75. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование навыков ансамблевой игры в произведениях с более сложной фактурой.
Тема 2. Работа над главными компонентами музыкального языка (ритм, высота, ладовое тяготение, мелодия, аккомпанемент).
Тема 3. Развитие навыков оркестрового исполнительства, артистичности, поведения во время концерта.
Тема 4. Работа над новыми музыкальными произведениями повышенной сложности.
Тема 5. Подготовка к концертному выступлению.
Тема 6. Сводные репетиции.
76. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет грамотно исполнять музыкальные произведения на инструменте;
2) умеет создавать художественный образ при игре на инструменте;
3) умеет осуществлять слуховой контроль во время исполнения музыкальных произведений;
4) понимает основу музыкального произведения (его основную тему, подголоски, вариации, исполняемые как всем оркестром, так и отдельными оркестровыми группами);
5) умеет проставить аппликатуру в своей партии;
6) исполняет свою партию, следуя замыслу и трактовке дирижера;
7) играет свою партию наизусть
8) владеет навыками игры в ансамбле, оркестре;
9) знает музыкальные термины и умеет применять их на практике;
10) самостоятельно разучивает музыкальные произведения различных жанров и стилей на инструменте;
11) умеет читать с листа оркестровую партию и ориентироваться в ней;
12) знает оркестровый репертуар для инструментов;
13) знает начальные основы оркестрового искусства, художественно-исполнительских возможностей оркестра;
14) владеет навыками исполнения партии в оркестровом коллективе в соответствии с замыслом композитора и требованием дирижера;
15) понимает дирижерские жесты;
16) знает характерные особенности музыкальных жанров и стилевых направлений;
17) умеет определять исполнительский план изучаемых произведений в контексте интонирования, фразировки и динамики;
18) владеет практическими навыками исполнения партий в составе оркестра;
19) умеет применять на практике стилевые особенности исполняемых произведений;

5) дыбыс шығарудың негізгі әдістерін, дыбыс атакасының түрлерін, артикуляция амалдарын, аппликатураны дұрыс қолдануды игеру;
6) партиялардағы техникалық қиындықтарды анықтай және өте білу, үйреніп жатқан шығармасының эмоциялық-бейнелік мазмұнын түсіне білу шеберліктері;
7) музыкалық шығарманы талдай және құрылу түрін анықтай білуін дамыту, концерт кезіндегі сахналық тәртіп дағдысын қалыптастыру.
75. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Күрделі фактуралы шығармалардағы ансамбльдік ойнау дағдыларын жетілдіру.
2-тақырып. Музыкалық тілдің негізгі құрамдастарымен жұмыс (ырғақ, жоғарылығы, ладтық тартылыс, мелодия, сүйемелдеу).
3-тақырып. Концерт кезіндегі оркестрлік орындаушылық, әртістік, өзін өзі ұстау дағдыларын дамыту.
4-тақырып. Жоғарғы қиындықты жаңа музыкалық шығармалармен жұмыс.
5-тақырып. Концерттік көрсетілімге дайындық.
6-тақырып. Жиынтық дайындықтар.
76. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық шығарманы аспапта сауатты орындауды;
2) аспапта ойнау кезінде көркемдік бейнені жасауды біледі;
3) музыкалық шығарманы орындау кезінде естуді бақылайды;
4) музыкалық шығарманың негізін біледі (оның негізгі тақырыбын, қосылақы дауысты, варияцияларды, толық оркестрмен, сондай-ақ жеке оркестрлік топтармен);
5) өз партиясында аппликатурасын қоя біледі;
6) дирижердің ойына және айтуына сәйкес өз партиясын орындайды;
7) өз партиясын жатқа ойнайды;
8) ансамбльде, оркестрде ойнау дағдыларына ие болады;
9) музыкалық терминдерді және оларды практикада қолдануды біледі;
10) әртүрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды өз бетінше жаттайды;
11) оркестрлік партияны парақтан оқи алады және бағдарланады;
12) аспаптарға арналған оркестрлік репертуарды біледі;
13) оркестрлік өнердің бастапқы негіздері жайындағы, оркестрдің көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктері туралы білімді игереді;
14) композитордың ойына және дирижердің талабына сәйкес партияны оркестрлік ұжымда ойнау дағдыларына ие болады;
15) дирижердің қимылын түсіну дағдысын игереді;
16) музыкалық жанрлар мен нақыштық бағыттардың оларға тән ерекшеліктерін біледі;
17) үйреніп жүрген шығарманың орындаушылық жоспарын интонациялаудың, баса айтудың және динамиканың мәнмәтінінде анықтай біледі;
18) оркестр ұжымында өзінің партиясын орындау дағдысын игереді;
19) практикада орындалатын шығармалардың нақыштық ерекшеліктерін қолдана біледі;

20) владеет навыками сценического поведения;
21) умеет самостоятельно грамотно анализировать, разучивать произведения, выразительно и технически исполнять на инструменте произведения;
22) умеет подбирать на слух мелодию и простой аккомпанемент, имеет навыки транспонирования и музицирования в ансамбле.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
77. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта.
78. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой, во второй, третьей четвертях: контрольная работа (знание оркестровых партий); в четвертой четверти: академический концерт (оригинальные обработки и инструментовки);
2) 2 класса – в первой, во второй, третьей четвертях: контрольная работа (знание оркестровых партий); в четвертой четверти: академический концерт (произведения для различных инструментов);
3) 3 класса – в первой, во второй, третьей четвертях: контрольная работа (знание оркестровых партий); в четвертой четверти: академический концерт (произведения для оркестра баянов, а также дуэта, трио, квартета баянов, дуэта и трио аккордеонов).
79. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание художественно-эстетических, технических особенностей, характерных для оркестрового исполнительства;
2) знание музыкальной терминологии;
3) наличие практических навыков исполнения партий в составе оркестра;
4) умение грамотно исполнять музыкальные произведения в оркестре на инструменте;
5) навыки чтения нот с листа;
6) умение самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей на инструменте;
7) знание оркестрового репертуара для инструментов.
80. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – регулярное посещение занятий оркестра, знание своей партии во всех произведениях, разучиваемых в оркестровом классе, активная эмоциональная работа на занятиях, участие в концертах коллектива;
2) оценка "4" "хорошо" – регулярное посещение занятий оркестра, активная работа в классе, сдача партий при недостаточной проработке трудных технических фрагментов, участие в концертах оркестра;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – нерегулярное посещение занятий оркестра, пассивная работа в классе, незнание некоторых партитур при сдаче партий, участие в обязательном отчетном концерте школы в случае пересдачи партий;

20) сахналық тәртіп дағдыларына ие болады;
21) репертуарының мол,шығармаларды өз бетінше талдайды және жаттай алады, шығарманы аспапта айқын және техникалық орындайды;
22) есту арқылы әуенді және қарпайым сүйемелдеуді теру, ансамбльде музыка ойнау және тасымалдау (транспонирования) дағдыларының болуы.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
77. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, академиялық концерт түрінде іске асырылады.
78. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (оркестрлік партияларды білу); төртінші тоқсанда: академиялық концерт (түпнұсқалық өңдеулер және аспапқа түсірулер);
2) 2 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (оркестрлік партияны білу); төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі аспаптарға арналған шығармалар);
3) 3 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (оркестрлік партияларды білуі); төртінші тоқсанда: академиялық концерт (баяншылар оркестріне, сондай-ақ баяншылар дуэті, триосы, квартетіне және аакордеоншылар триосына арналған шығармалар).
79. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) оркестрлік орындаушылыққа тән көркемдік-эстетикалық, техникалық ерекшеліктерді білуі;
2) музыкалық терминдерді білуі;
3) оркестрдің құрамында партиясын орындаудың практикалық дағдыларының болуы;
4) оркестрде аспаппен музыкалық шығарманы сауатты орындауы;
5) парақтан оқу дағдылары;
6) әртүрлі жанрдағы және стильдегі аспапта орындалатын шығармаларды өз бетінше жаттау білігі;
7) аспаптарға арналған оркестрлік репертуарды білуі.
80. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы" - оркестр бойынша сабақтарға үнемі қатысу, оркестрлік сыныпта оқытылатын барлық шығармалардағы өз партиясын білу, сабақтарға белсенді эмоциямен қатысу, ұжымның барлық концерттеріне қатысу;
2) "4" бағасы "жақсы" - оркестр бойынша сабақтарға үнемі қатысу, сыныпта белсенді жұмыс істеу, бағдарламаның барлық партиясындағы қиын техникалық фрагменттерін пысықтауы жеткіліксіз, оркестрдің концерттеріне қатысу;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық" - оркестр бойынша сабақтарға жиі қатыспау, сыныпта бейжай болу, партияны тапсыру кезінде өз партиясын білмеу, партияны қайта тапсыру кезінде мектептің есептік концертіне міндетті түрде қатысу;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – пропуски занятий без уважительных причин, неудовлетворительная сдача партий партитур, недопуск к выступлению на отчетном концерте.
Приложение 19
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Классический танец" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Классический танец" Детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Классический танец".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) экзерсис у опоры или на середине – комплекс тренировочных упражнений в балете, способствующих развитию мышц, связок, воспитанию координации движений у танцовщика;
2) balance [балансе] – маятниковое движение ног вперед кверху - назад книзу, вперед - назад, вперед - назад кверху;
3) battement fondu [батман фондю] – одновременное сгибание и разгибание ног в тазобедренном и коленном суставах;
4) battement frappe [батман фраппе] – короткий удар стопой о голеностопный сустав опорной ноги, и быстрое разгибание в коленном суставе (25°, 45°) в положение на носок или книзу;
5) battement tendu [батман тандю] – "вытянутый" скользящее движение стопой в положение ноги на носок вперед, в сторону, назад с возвращением скользящим движением в ИП.
6) battu [батю] – мелкие, короткие удары по голеностопному суставу только впереди или сзади опорной ноги;
7) battementtendu [батман тандю] – двойной нажим пяткой;
8) demi plie [деми плие] – неполное "приседание".
9) demi rond [деми ронд] – неполный круг, полукруг;
10) en dedans [ан дедан]– круговое движение к себе, круговое движение внутрь;
11) grand plie [гранд плие] – глубокое, большое "приседание".
12) passe [пассе] – положение согнутой ноги, носок у колена: впереди, в сторону;
13) petit battement [пти батман] – поочередно мелкие, короткие удары стопой в положение ку де пье впереди и сзади опорной ноги;
14) relevé [релеве] – поднимание в стойку на носках с опусканием в ИП в любой позиции ног.
15) rond dejamb parterre [ронд де жамб партер] – круг носком по полу круговое движение носком по полу;
16) rond de jamb en l'air [ронд дежамб ан лер]– круг ногой в воздухе, стойка на левой правая в сторону, круговое движение голенью наружу или внутрь.
3. Цель Программы: овладение обучающимися навыками технического исполнения движений и комбинаций классического танца с учетом природных возможностей и способностей обучающихся.

4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес" - себепсіз сабақтардан қалу, бағдарламаның көптеген партияларында партиясын қанағаттанарлықсыз жеткізу, есептік концертке қатысуына жол берілмеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
19-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Классикалық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Классикалық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Классикалық би" пәні бойынша оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) тіректегі немесе ортадағы экзерсис - бұлшық еттердің, сіңірлердің дамуына, бишінің қимылдарын үйлестіруді тәрбиелеуге ықпал ететін балеттегі машықтыратын жаттығулар кешені;
2) balance [балансе] - аяқты алға жоғары - артқа төмен, алға-арқа, алға - артқа жоғары сермеу;
3) battement fondu [батман фондю] - жамбас және тізе буынында аяқтарды бір уақытта бүгу және жазу;
4) battement frappe [батман фраппе] - тірек аяқтың жіліншек буынына табанымен қысқа соғу, сосын тізе буынын жылдам жазу (250, 450) башпайға тұру немесе төмен тұру;
5) battement tendu [батман тандю] - аяқтың башпаймен алға тұру қалпында табанмен сырғып "созылған", жанға, артқа сырқитын қимылдармен қайта қайту;
6) battu [батю] - тірек аяқтың тек алдыңғы немесе артқы буындарды ұсақ, қысқа ұру;
7) battement tendu [батман тандю] - өкшемен екі рет басу;
8) demi plie [деми плие] - толық емес "отыру";
9) demi rond [деми ронд] - толық емес шеңбер, жарты шеңбер;
10) en dedans [ан дедан] - өзіне қаратынған шеңберлі қимыл, шеңберлі қимыл ішке;
11) grand plie [гранд плие] - терең, үлкен "отыру".
12) passe [пассе] - аяқтың бүгілген күйі, басшпай тізеге қарайды: алға, жанға;
13) petit battement [пти батман] - тірек аяқпен ку де пье алға және артқа қалыпта табанмен кезек-кезек ұсақ, қысқа соққылар;
14) relevé [релеве] - аяқтың кез келген позициясында башпайдың ұшымен көтерілу және түсу;
15) rond dejamb parterre [ронд де жамб партер] - башпаймен еденде шеңбер жасау немесе жарты шеңбер жасау;
16) rond de jamb en l'air [ронд дежамб ан лер] - әуеде аяқпен шеңбер жасау, сол аяққа тұрып оң аяқты жанға жіберу, жіліншікпен сыртқа немесе ішке шеңбер сызу.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың табиғи қабілеттерін ескеріп техникалық орындаушылық дағдыларды және классикалық бидің комбинациясын меңгеру.

4. Задачи Программы:
Образовательные:
1) овладение основными теоретическими и практическими знаниями, умениями и исполнительскими навыками, позволяющими грамотно исполнять танцевальные композиции;
2) обучение техническим навыкам;
3) формирование музыкально-ритмических навыков;
4) обучение приемам актерского мастерства.
Развивающие:
1) развитие исполнительской техники;
2) развитие координации движений, гибкости, пластичности, выносливости;
3) развитие творческих способностей, потребностей самовыражения в движении под музыку;
4) развитие навыков самостоятельной и коллективной работы;
5) развитие мотивации на творческую деятельность;
6) развитие умений работать самостоятельно и в коллективе.
7) развитие физических данных обучающихся (увеличение эластичности и растяжка связок, гибкость спины, подвижность суставов, улучшение моторики кистей рук, пальцев ног, закачка мышц спины и пресса, наработка силы икорных и бедренных мышц);
8) развитие ритма и музыкальности обучающихся.
Воспитательные:
1) воспитание выносливости, трудолюбия, силы воли;
2) формирование общей культуры личности ребенка, развитие художественного и эстетического вкуса;
3) воспитание и развитие у обучающихся личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов.
5. Срок освоения Программы – девять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительной группе с детьми пяти-семи лет.
Количественный состав детей в группах хореографических отделений детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек.
7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций бального танца.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с хореографией, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по классическому танцу, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по ритмике.

4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) би композицияларын сауатты орындауға мүмкіндік беретін негізгі теориялық пен практикалық білімді, білікті және орындаушылық дағдыларын меңгеру;
2) техникалық дағдыларды оқыту;
3) музыкалық-ырғақты дағдыларды қалыптастыру;
4) әртістік шеберлік тәсілдеріне үйрету.
Дамыту:
1) орындаушылық техникасын дамыту;
2) қозғалыс үйлесімділігін, икемділікті, әсемділікті, төзімділікті дамыту;
3) шығармашылық қабілеттерді, музыкамен қимылдау арқылы өз ойын білдіру қажеттіліктерін дамыту;
4) жеке және ұжымдық жұмыс дағдыларын дамыту;
5) шығармашылық қызметке уәждемені дамыту;
6) жеке және ұжымда жұмыс істеу білігін дамыту;
7) білім алушылардың дене қабілеттерін дамыту (икемділікті арттыру және сіңірлерді созу, арқаның икемділігі, буындардың қозғалғыштығы, қол буындарының, аяқ саусақтарының моторикасын жақсарту, арқа және пресс бұлшық еттерін жаттықтыру, балтыр және жамбас бұлшық ет күштерін қимылдату);
8) білім алушылардың музыкалылығы мен ырғағын дамыту.
Тәрбиелік:
1) төзімділікті, еңбек сүйгіштікті, ерік күшін тәрбиелеу;
2) бала тұлғасының жалпы мәдениетін қалыптастыру, көркемдік және эстетикалық талғамын дамыту;
3) білім алушыларда түрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін тұлғалық қасиеттерін дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Оқытудың негізгі курсына дайындау үшін бес-жеті жастағы балалармен дайындық тобында сабақтар жүргізіледі.
Балалар өнер мектептерінің хореографиялық бөлімдері топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
7. Бағдарлама бал биінің комбинациясы мен қозғалыстарды техникалық орындаудың дағдыларын меңгеруді қалайтын жеті жастағы балаларды оқыту үшін арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Оқу пәнінің мақсаты жеке, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың басты міндеттер жүйесі арқылы жүзеге асады. Бұл оқытудың мазмұнын оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, хореографиямен өзара байланыс формаларымен оқу мазмұнымен байланыста іске асыруға мүмкіндік береді.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, классикалық би бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техниканы және әртістік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог ритмика бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып оқыту процесін құрады.

11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении танцевальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа дает возможность обучающимся овладеть умениями исполнять классические танцы, предусмотренные Программой соло, в паре и ансамбле, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя танцевальные движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать хореографическое искусство.
13. Программа рассчитана на детей различной степени танцевальной одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения бальных танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.
14. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению основ пластики классического танца, различных техник и стилей танцевальных направлений;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к мировой культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
15. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
16. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций (освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета).

11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) бидің сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыларға класскалық биді орындау біліктерін меңгеруге, Бағдарламада соло, жұпта және ансамбльде, жеке тәжірибеде қарастырылған, қатар қоя, салыстыра және би қимылдарын мағыналы орындай отырып, әрі қарай хореография өнерін өз бетінше меңгеруге көмектесетін білім, білік қорын алуға жағдай жасайды.
13. Бағдарлама би дарындылығы, дайындығы және жалпы даму деңгейі әр түрлі балаларға арналған.
Педагог классикалық билерді орындаудың әртүрлі стильдерін, мәнерлерін және техникаларын меңгерудегі, балаларда хореографияға қызығушылықты оятудағы қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке оятуға ерекше көңіл бөледі.
14. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) классикалық бидің пластика негіздерін, әртүрлі техникаларды және би бағыттарының стильдерін меңгеруіне;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуына;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне;
4) хореографиялық білім алуына және әлемдік мәдениетке араласуына;
5) білім алушыда хореография өнер саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруі.
15. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін-өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемелерін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін-өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін-өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
16. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.

17. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и хореографов.
18. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории хореографии, музыкознания (последовательное усложнение задания в соответствии с возрастом и уровнем развития детей, педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному);
2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса (установление взаимосвязи между элементами одного танца и танцев одного направления между собой, между танцами и тренировочными упражнениями и так далее);
3) принцип наглядности (применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых движений и танцев, способствующих созданию правильного представления о технике, манере и образном разучивании движений);
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям танцем, понимании конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
19. Специфика группового обучения по предмету "Бальный танец" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
20. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – качественный показ, демонстрация отдельных частей и всего движения; просмотр видеоматериалов с выступлениями выдающихся танцовщиц, танцовщиков, посещение концертов и спектаклей для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;

17. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен хореографтардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
18. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесін заманауи педагогикалық және психологиялық ғылымдардың жетістіктері, хореографияның теориясы мен тарихы, музыкатану негізінде (балалардың жасы мен даму деңгейіне сәйкес тапсырмаларды біртіндеп қиындату, педагог дидактиканың ережесін басшылыққа алады: қарапайымнан қиынға, жеңілден күрделіге, белгіліден белгісізге) құруды талап етеді;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын (бір би мен бір бағыттағы билердің элементтерінің, билер мен жаттықтыру жаттығуларының және сол сияқты өзара байланыстың орнатылуын) білдіреді;
3) көрнекілік қағидасы (үйренетін қимылдың және билердің мәнін түсінуге көмектесетін, техника, мәнері мен қимылдарды бейнелі жаттау туралы дұрыс түсінік тудыруға көмектесетін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану);
4) педагогтің басшылық рөлі кезінде саналылық және белсенділік қағидасы би сабақтарына саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақ барысында білім алушыға қойылған нақты міндеттерді түсінуді қамтиды.
19. "Классикалық би" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
20. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - сапалы көрсету, қозғалыстың жеке бөліктерін және тұтас өзін көрсету, көрнекті бишілердің өнер көрсетулерімен бейнематериалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін көтеру үшін концерттерге бару;
3) практикалық - қайталап орындайтын және шығармашылық жаттығулар, толық пысықтау және әрі қарай тұтасты ұйымдастыру үшін тұтас шығарманы неғұрлым кіші бөліктерге бөлу;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;

5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
21. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, как физические данные, уровень развития танцевальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
22. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки отрабатываются на балетных станках, гимнастических ковриках и так далее;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров.
23. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
24. Урок включает в себя разминку на середине зала, элементы бального танца, движения бального танца, вариации.
25. Урок состоит из теоретической и практической частей:
1) знакомство с техникой, ритмической раскладкой выполнения движения, его физиологическими особенностями, с показом не только педагога, но и подходящих видеоматериалов;
2) изучение движения, работа над движениями в комбинациях под музыку, переходя от медленного темпа к быстрому.
26. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) участие обучающихся в семинарах и мастер-классах;
3) подготовка к контрольным урокам, зачетам и экзаменам;
4) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
5) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
6) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
27. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
28. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
29. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
30. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;

5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту және басқалары.
21. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Барлық оқыту процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
22. Сабақ формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары балет станогында, гимнастикалық кілемшелерде және тағы басқада пысықталады;
2) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету.
23. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
24. Сабақ залдың ортасында шынықтырудан, бал биінің элементтерінен, бал биі қимылдарынан, вариациялардан тұрады.
25. Сабақ теориялық және практикалық бөлімдерден тұрады:
1) қимылды орындаудың техникасымен, ырғақтық таратылуымен, тек педагогтің ғана емес, сәйкес келетін бейнематериалдардың көрсетілуімен оның физиологиялық ерекшеліктерімен танысу;
2) қимылды үйрену, баяу қарқыннан жылдамға өте отырып музыкамен комбинацияларда қимылдармен жұмыс.
26. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) өз бетімен жүргізілетін сабақтар;
2) білім алушылардың семинарларда және шеберлік сыныптарға қатысуы;
3) бақылау сабақтарына, сынақтар мен емтихандарға дайындық;
4) концерттік, байқаулық қойылымдарға дайындық;
5) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
6) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
27. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
28. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
29. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
30. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамыту, түзету-дамыту, дарынды балалармен жұмыс және тағы сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктері мен мәселелері;

5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
31. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
32. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
33. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
34. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
35. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
36. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое исполнение танцевальных элементов, движений, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над танцем;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
37. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) танцора;
3) исполнение элементарных (базовых) движений классического танца;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
38. Межпредметные связи предмета "Классический танец" с предметами "Народно-сценический танец", "Ритмика", "Современный танец", "Музыкальная грамота и слушание музыки" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
39. Цель классического танца: развитие физических данных обучающихся, формирование необходимых технических навыков, способствующих эстетическому воспитанию обучающихся, развитию художественного вкуса.

5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
31. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметінің сипаттарын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан құралады.
32. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
33. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
34. Өз бетімен жүргізілетін сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
35. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдала отырып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
36. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау - білім алушы өзінің би элементтерін орындауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушының күнделігіне бимен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
37. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар жүйесі келесі элементтерді қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратымен жұмыс - түрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) бишінің жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) классикалық бидің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
38. "Классикалық би" пәнінің "Халықтық-сахналық би", "Ритмика", "Заманауи би", "Музыкалық сауаттылық және музыканы тыңдау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
39. Класиикалық бидің мақсаты: білім алушылардың эстетикалық дамуына, көркемдік талғамының дамуына мүмкіндік беретін білім алушылардың физикалық қасиеттерін дамыту, қажетті техникалық дағдыларды қалыптастыру.

40. Цель классического тренажа: развитие навыков, необходимых для овладения техникой танца посредством специальных упражнений, отработки элементов классического танца, воспитания выразительности и артистичности.
41. Классический танец является фундаментом обучения для всего комплекса танцевальных дисциплин, источником высокой исполнительской культуры. Эта система упражнений, призванная сделать тело подвижным и пластичным.
42. С первого по четвертый класс осваивается азбука классического танца, вшестых и седьмых классах закладывается основа навыков классического танца, осваиваются новые темпы адажио и аллегро, техника движений с поворотами. Вводятся большие прыжки, начинается изучение tours в больших позах. Мышцы набирают силу, исполнение приобретает художественную окраску и выразительность.
43. В восьмых и девятых классах продолжается дальнейшее развитие технического мастерства и сценической отделки пройденного материала, сочинение обучающимися простейших комбинаций на основе изученных элементов.
44. Программа предусматривает максимальный объем материала, который может быть использован педагогом с учетом в каждом конкретном случае состава класса, физических данных и возможностей обучающихся.
45. Педагог по своему усмотрению переносит изучение в следующий класс или исключает движения основной Программы, прохождение которых является недоступным данному классу в связи с ограниченностью возможностей обучающихся.
46. Урок классического танца состоит из четырех частей:
1) экзерсис у палки и на середине зала;
2) adagio [адажио];
3) allegro [аллегро] и упражнения на пальцах;
4) различные формыportdebras для восстановления дыхания и приведения организма в спокойное состояние.
47. Последовательность упражнений у палки: plié [плие], battementtendu [батман тандю], battementtendujete [батмант тандю жете], rond de jambe рar terree [ронд де жамб пар тер], battement fondu [батман фондю] или battement soutenu [батман сутуню], battement frappe [батмант фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппе], rond de jambe en l’air [ронд де жамб ан лер], petit battement sur le cou-de-pied [пти батман сур ле ку-де-пье], battement developpe, [батман девлюппе], grand battement jete [гранд батман жете]. Экзерсис на середине зала составляется компактнее, короче и техничнее.
48. Урок рассчитан на два академических часа. В первом и втором классе большая часть времени отводится упражнениям в par terre [пар терр], пока не укрепится мышечная система и опорно-двигательный аппарат. Тем самым снимается лишняя нагрузка на позвоночник.

40. Классикалық жаттықтырушылар мақсаты: арнайы жаттығулар арқылы би техникасын меңгеруге, классикалық би элементтерін игеруге, әртістік және көркем мәнерінің тәрбиесіне қажетті дағдыларды дамытуға бағытталады.
41. Классикалық би барлық би пәндер кешенін оқытудағы жалпы іргетасы, классикакалық би жоғары орындаушылық мәдениетінің көз-бұлағы болып саналады. Бұл жүйелік жаттығу түрлері дененінің икемді әрі қозғалмалы болуын қамтамасыз етеді.
42. Бірінші сыныптан төртінші сыныпқа дейін классикалық бидің әліпбиі үйретіледі, алтыншы-жетінші сыныптарда классикалық би дағдыларының негізі қаланады, адажио мен аллегроның жаңаша екпіні, сондай-ақ бұрылу қозғалыстарының техникасы игеріледі. Бағдарламаға жоғарыдан секіру және қарғу еңгізіледі, tours - ты үлкен қалпта үйрену басталады. Бұлшық еттің күші артып, би орындаушылық көркемдік мәнерге және айқындылыққа ие бола бастайды.
43. Сегізінші-тоғызыншы сыныптарда техникалық шеберлік әрі қарай дамытылады және өтілген материалға сахналық өңдеу жүргізіледі. Білім алушылар оқып үйренген элементтер негізінде қарапайым комбинацияларды ойдан шығарады. Арнаулы орта және жоғары оқу орындарына түсуге дайындалады.
44. Бағдарламада кез келген нақты жағдайларда сынып құрамындағы білім алушалардың мүмкіндігі мен өзіндік шамасын ескерген педагогтің пайдалануына болатындай материалдың ең жоғарғы деңгейі алдын-ала қарастырылған.
45. Білім алушалырдың мүмкіндіктерінің шектеулі болуына байланысты білім алушыларының оқып үйренуіне қиындық келтіретін негізгі Бағдарламаны педагог өз қалауы бойынша қолданыстан шығара алады, немесе оқытуды келесі сыныпқа ауыстыра алады.
46. Классикалық би сабақтары төрт бөлімнен тұрады:
1) станок алдындағы және зал ортасындағы экзерсиз;
2) adagio [адажио];
3) allegro [аллегро] және башпай жаттығулар;
4) тыныс алуды қалпына келтіру және ақзаны байсалды жағдайға келтіруге арналған port de bras түрлі нысандары.
47. Станок алдындағы жаттығулардың реті: plie [плие], battement tendu [батман тандю], battement tendu jete [батмант тандю жете], rond de jambe рar terree [ронд де жамб пар тер], battement fondu батман фондю] немесе battement soutenu [батман сутуню], battement frappe [батмант фраппе], battement double frappe [батман сутуню фраппе], rond de jambe en l’air [ронд де жамб ан лер], petit battement sur le cou-de-pied [пти батман сур ле ку-де-пье], battement developpe [батман девлюппе], grand battement jete [гранд батман жете]. Зал ортасындағы экзерсиз ықшам, қысқа және шебер жасалады.
48. Сабақ екі академиялық сағатқа есептелген. Бірінші және екінші сыныпта уақыттың көп бөлігі бұлшық ет жүйесі мен тірек-қозғауыш аппараты бекігенше par terre [пар терр] жаттығуларына беріледі. Осылайша омыртқаға түсетін артық жүктеме алынып тасталынады.

Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
50. Программные требования в 1 классе:
1) основная задача первого года обучения – постановка корпуса, ног, рук и головы на простейших упражнениях классического тренажа, развитие элементарных навыков координации движений, закладывается аккуратность исполнения, воспитывается дисциплина, внимание.
51. Программные требования во 2 классе:
1) во втором году обучения классическому танцу продолжается проработка и закрепление упражнений первого класса и добавляются более сложные.
52. Программные требования в 3 классе:
1) в третьем и четвертом годах обучения классическому танцу развиваются силы и эластичность мышц через прыжковые упражнения, большая часть времени отводится упражнениям у палки. С каждым годом время экзерсиса укорачивается за счет ускорения темпа.
2) первом полугодии все движения исполняются лицом к палке, держась за нее двумя руками, потом постепенно переходят к тем же упражнениям стоя к палке боком и держась за нее одной рукой, в то время как другая открыта на вторую позицию.
3) урок начинается танцевальным маршем в спокойном темпе, который может ускоряться, а затем замедляться, марш приводит организм в рабочее состояние, налаживает дыхание и кровообращение.
53. Программные требования в 4 классе:
1) обучающиеся приобретают устойчивость в упражнениях у палки, эти упражнения переносятся в той же последовательности на середину зала, но комбинации в два раза короче, чем у станка, постепенно в экзерсис на середине зала включают повороты корпуса из положения en face [ан фас] в epaulement [эпольман] и обратно, в ряде упражнений несколько понижается вторая позиция рук: руки раскрываются в стороны из повышенного подготовительного положения, прыжки развивают силу и эластичность мышц.
54. Программные требования в 5 классе:
1) ведется дальнейшая отработка техники исполнения движений, развитие силы ступни через работу на полупальцах;
2) использование упражнений на аllegro [аллегро], обеспечивающих развитие различных групп мышц;
3) основными задачами являются развитие силы стопы упражнениями на полупальцах и пальцах, новые движения Программы изучаются в чистом виде;
4) для развития координации ряд упражнений постепенно переводят в epaulement [эпольман], сначала исполняя их на середине зала, начиная изучать с позы croisee, как более простой по построению. В прыжках и упражнениях на пальцах положение epaulement [эпольман] несколько изменяет свое направление и смещается в направлении точки первого плана класса.

3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
50. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) оқытудың бірінші жылының міндеттері - бас, қол, аяқ, тұла бойдың классикалық жаттықтырушының қарапайым жаттығулары арқылы қойылуы, қимыл үйлесімділігінің қарапайым дағдыларын дамыту, орындау кезінде ұқыптылықтың болуы, тәртіп, зейін тәрбиесінің пайда болуын көздейді.
51. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) классикалық биге оқытудың екінші жылында бірінші сыныптың жаттығуларын пысықтау және бекіту жалғастырылады және мейлінше күрделілері қосылады.
52. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) классикалық биге оқытудың үшінші және төртінші жылдары қарғу жаттығулары арқылы бұлшық еттердің күші мен созылғыштығы дамытылады, уақытының бір бөлігі асатаяқ алдында жасалатын жаттығуларға бөлінеді. Әр жыл сайын шапшандықты арттыру салдарынан экзерсиз уақыты қысқартылады.
2) бірінші жартыжылдықта барлық қимылдар бетімен таяққа қарап тұрып, оны екі қолымен ұстап тұрып жүргізіледі. Кейін таяққа қырымен тұрып және оны бір қолымен ұстап тұрып, екінші қолын екінші қалыпта аша отырып жаттығуларды жасайды.
3) сабақ би маршымен ақырын қарқынмен басталады, оларды жылдамдатуға немесе бәсеңдетуге болады. Марш ағзаны жұмыс күйіне келтіреді, тыныс пен қан айналымды қалыпқа келтіреді.
53. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылардың аса таяқ алдындағы жаттығуларда тұрақтылығын қалыптастырады, осы жаттығуларды дәл сол кезекпен залдың ортасына қарай ауыстырады, олар станоктың қасындағылардан да мықты жүргізіледі, залдың ортасында экзерсиске біртіндеп денені epaulement [эпольман] күйінде en face [ан фас] қалпынан бұрылады және кері жасайды, бірқатар жаттығуларда қолдың екінші позициясы төмендейді: қолдар жоғары дайындық жағдайында қолдар жайылады, қарғып секірулер күшті және бұлшықеттің иілгіштігін дамытады.
54. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындау техникасын пысықтау әрі қарай жалғастырылады, жарты башпаймен жаттығу жасаудағы орнықтылығы бекітіледі;
2) бұлшық еттердің әртүрлі топтарын дамытуды қамтамасыз ететін аllegro [аллегро] арналған жаттығуларды қолдану;
3) негізгі міндеттері жарты башпаймен жаттығу жасаудағы орнықтылығы бекітіледі, Бағдарламаның жаңа қозғалыстары таза түрде үйретіледі;
4) үйлестіруді дамыту үшін бірқатар жаттығулар біртіндеп epaulement [эпольман] ауыстырылады, алдымен залдың ортасында орындалады, ең жеңіл және қарапайым croisee позасы үйретіледі, башпаймен секірудегі және жаттығулардағы epaulement [эпольман] қалыбы өзінің бағытын біраз өзгертеді және сыныптың бірінші жоспары бағытына қарай бағыты өзгертіледі және ауысады..

55. Программные требования в 6 классе:
1) осваиваются повороты и упражнения, обеспечивающие развитие устойчивости, начинается работа над вращением, ускоряется темпупражнений:
2) развитие устойчивости, развитие силы ног путем увеличения количества пройденных движений, развитие техники исполнением упражнений в более быстром темпе, упражнения en face и в epaulement [ан фас и в эпольман], как у палки, так и на середине, соединяют вместе, вначале не более двух.
3) в музыкальном сопровождении, при сочетании движений, сохраняется общая линия мелодии, меняется лишь ритмический рисунок внутри такта, этим оттеняется характер сочетаемых движений, прыжковые упражнения совершенствуют высоту прыжка и тренируют мышцы на маленьких прыжках.
56. Программные требования в 7 классе:
1) продолжается дальнейшее развитие устойчивости на середине зала, работа над выразительностью движений, усвоение техники рirouette [пируэт] с разных приемов;
2) вырабатывается правильность и чистота исполнения, развивается сила и выносливость, закрепляется устойчивость в упражнениях на полупальцах на середине зала, начинается развитие танцевальности, за счет ввода элементов художественной окраски движений;
3) используется прием, проверяющий положение корпуса точно на опорной ноге (в конце комбинации задерживаются на полупальцах опорной ноги, при этом работающая нога может находиться на cou-de pied [ку-де-пье], или в любом направлении на 45, 90 градусов).
57. Программные требования в 8 классе:
1) изучение движений entournant [ан турнант], продолжается дальнейшая работа над выразительностью движений, вводятся прыжки трамплинного характера, на коротком, но очень упругом plie [плие] (по первому, второму позициям; позднее – на одной ноге с положением другой на cou-de pied [ку-де-пье] впереди или сзади);
2) исполняются восьмыми долями такта, чередование эластичных мягких прыжков с трамплинными, развиваются ноги для высоких, легких прыжков, изучаются заноски.
58. Программные требования в 9 классе:
1) укрепляется устойчивость в различных поворотах, развивается пластичность рук и корпуса;
2) основная задача экзерсиса у палки – развитие и укрепление устойчивости в упражнениях с полуповоротами на одной ноге, умение переносить центр тяжести корпуса, сохраняя равновесие, сокращать экзерсис на середине зала можно за счет самих движений, например, чередуя rond de jambe par terre [ронд де жамб пар терр] и battement fondu [батмант фондю] другие, либо ограничивая количество сочетаемых движений;
2) начинается тщательная подготовка к tours [тур] в больших позах, вводятся большие прыжки вначале на месте, затем с продвижением.

55. 6 сыныптағы Бағдарламалық талаптары:
1) тұрақтылықты дамыту, өткен жаттығулардың санын көбейту арқылы аяқтың күшін дамыту, мейлінше шапшаң жылдамдықта жаттығуларды орындау техникасын дамыту;
2) тұрақтылықты дамыту, өткен жаттығулардың санын көбейту арқылы аяқтың күшін дамыту, мейлінше шапшаң жылдамдықта жаттығуларды орындау техникасын дамыту, еn face және epaulement [ан фас және эпольман] жаттығулары, таяқтың алдында , сонымен қатар ортасында, бірге қосылады, басында екіден артық емес;
3) музыканың сүйемелдеуімен, қимылдардың үйлесімінде, әуеннің жалпы сызығы сақталады, тактің ішіндегі ырғақтық сурет қана өзгереді, осылайша үйлесімді қимылдардың сипаты қоюлана түседі, секіру жаттығулары секіру биіктігін жетілдіреді және төмен секіру кезінде бұлшық еттер жаттығады.
56. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) залдың орталығында тұрақтылықты дамыту әрі қарай жалғастырылады, қимылдардың мәнерлігі бойынша жұмыс, әртүрлі тәсілмен рirouette [пируэт] техникасын меңгеру;
2) орындаудың дұрыстығы мен тазалығы қалыптасады, күш пен шыдамдылық дамиды, залдың ортасында жарты башпайлы жаттығуларда тұрақтылық қалыптасады, қимылдарға көркемдік бояулардың элементтерін енгізу арқылы бишілік дамиды;
3) тұла бойдың тірек аяққа тура келу қалпын тексеретін тәсіл қолданылады (әрекет соңында тірек аяқтың жарты башпайымен тұрып қалады, бұл кезде қозғалыстағы аяқ cou-de pied [ку-де-пье] немесе кез келген 45,90 градус бағытында болуы мүмкін).
57. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) en tournant [ан турнант] қимылын үйрену, қимылдардың мәнерлігі бойынша жұмыс жалғастырылады, трамплин сипатындағы қарғулар енгізіледі, ол қысқа, бірақ қатты plié [плие] (бірінші, екінші қалыпта; кейіннен - бір аяқта тұрып екіншісі cou-de pied [ку-де-пье] қалыпты алға және артқа);
2) тактің сегізінші бөлімімен орындалады, созылмалы жұмсақ қарғулар мен трамплинді ауысырып отыру аяқтарды биіс, жеңіл қарғуларға дайындап, дамытады.
58. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әртүрлі бұрылыстардағы тұрақтылық бекітіледі, қолдың және дененің созылмалығы дамытылады;
2) экзерсистің негізгі міндеттері: бір аяқпен жартылай бұрылыс жаттығулары кезіндегі орнықтылықты бекіту және жетілдіру, тұла бойдың салмағы түскен ортаны тепе-теңдікті сақтай отырып ауыстырады, зал ортасындағы экзерсисті қимыл-қозғалыстың өз есебінен, мысалы, rond de jambe par terre [ронд де жамб пар терр] және battement fondu [батмант фондю] кезектестіре отырып немесе үйлесімді қимылдар саның шектей отырып қысқартуға болады;
2) үлкен қалыптағы tours-ке мұқият дайындық басталадығ әуелі бір орындағы, кейіннен қимыл-қозғалыстағы үлкен секірулер енгізіледі.

60. Ожидаемые результаты освоения Программы 5-9 классов.
К концу обучения в 5-9 классах обучающиеся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) демонстрируют грамотное исполнение основных движений экзерсиса у палки и на середине, в разделе прыжков;
2) осмысленное, выразительное, хорошо скоординированное исполнение простейших учебных форм комбинаций, умение "держать" точку при вращениях.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
61. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, экзамена, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
62. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (постановка корпуса, ног, рук и головы на простейших упражнениях классического тренажа, упражнения лицом к станку (три движения по Программе), упражнения на середине зала в par terre [па терре], на середине зала Demi-plie [деми плие] по шестой и первой позиции; первой и третьей позициях рук; во втором полугодии: контрольная работа (упражнения лицом к станку (шесть движений по Программе), упражнения на середине зала в par terre [па терре] на середине зала позиции рук и ног;
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (упражнения лицом к станку (семь движений по Программе), упражнения на середине зала в par terree [па терре], на середине зала переводы рук из позиции в позицию и три движения по Программе), во втором полугодии: контрольная работа (упражнения лицом к станку; упражнения на середине зала в par terree [па терре]; на середине первый port de bras [пор де брас]);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (на середине зала первый port de bras [пор де брас], свободные позиции ног), во втором полугодии: контрольная работа тemps leve sauté [тан леве соте] по первой позиции (лицом к станку);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (экзерсис у станка; экзерсис на середине зала (en face) [ан фас]; второй port de bras [пор де брас]; тemps leve sauté по первой позиции на середине зала); во втором полугодии: контрольная работа (экзерсис у станка; повороты корпуса из положения en face [ан фас] в epaulement [эпальмант] и обратно; пятая позиция epaulementcroise [эпальмант круазе]; прыжки, которые исполняются на середине; экзерсис на пальцах (для тех обучающихся, у которых стопа достаточно окрепла); во втором полугодии:контрольная работа (экзерсис у станка; в экзерсис на середине зала (повороты корпуса из положения en face [ан фас] в epaulement [эпальмант] и обратно, упражнения в позиции epaulementcroise [эпальмант круазе]); прыжки на середине зала; экзерсис на пальцах (для тех обучающихся, у которых стопа достаточно окрепла);

60. 5-9 сыныптың соңында Бағдарламаны меңгеруден күтілетін нәтижелер.
5-9 сыныптың соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) экзерсистің негізгі қимылдарын таяқта және ортада, секіру бөлімінде сауатты орындайды;
2) комбинациялардың қарапайым оқу формаларын жақсы үйлестіріп, түсіндіріп, мәнерлі орындайды, айнау кезінде нүктені "ұстап" тұра алады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
64. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, емтихан түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
65. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (класскалық жаттықтырғыштың қарапайым жаттығуларындағы денені, аяқты, қолды және басты қою, станокка қарама-қарсы тұрып орындалатын жаттығу (бағдарлама бойынша үш қимыл), par terree [па терре] залдың ортасындағы жаттығу, залдың ортасында Demi-plie [деми плие] алтыншы және бірінші позиция бойынша; қолдардың бірінші және үшінші позициясы); екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станокка қарама-қарсы тұрып орындалатын жаттығулар (бағдарлама бойынша алты қимыл), par terree [па терре] залдың ортасындағы жаттығу, залдың ортасында қол мен аяқтың қалпы);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станокка қарама-қарсы тұрып (бағдарлама бойынша жеті қимыл), par terree [па терре] залдың ортасындағы жаттығу, залдын ортасында қолды бір қалыптан екінші қалыпқа ауыстыру және бағдарлама бойынша үш қимыл), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станокка қарама-қарсы тұрып орындалатын жаттығу; par terree [па терре] залдың ортасындағы жаттығу; залдың ортасында алғашқы port de bras [пор де брас]);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (залдың ортасында алғашқы port de bras [пор де брас], аяқтардың еркін қалыптары), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы тemps leve sauté [тан леве соте] бірінші позиция бойынша (станокка қарсы тұрып);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станок алдындағы экзерсис; залдың ортасындағы экзерсис (en face [ан фас]); екінші port de bras [пор де брас]; бірінші позиция бойынша залдың ортасындағы тemps leve sauté [тан леве соте]); екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станок алдындағы экзерсис; дененің en face [ан фас] қалпынан epaulement [эпальмант] қалпына және кері бұрылуы; бесінші позиция epaulement croise [эпальмант круазе]; ортада орындалатын секірулер; саусақтардағы экзерсис (табандары мықты бекіген білім алушылар үшін);

5) 5 класса – в втором полугодии: выпускной экзамен (техника исполнения движений; экзерсис у станка включаются полуповороты en dehors [ан деор], endedans [ан деданс]; упражнения на аllegro [аллегро], упражнения в epaulement [эпальмант];
6) 6 класса – во втором полугодии: экзамен (повороты и упражнения, обеспечивающие развитие устойчивости; упражнения, вращения в ускоренном темпе; упражнения en face [ан фас] и в epaulement [эпальмант], у палки и на середине зала;
7) 7 класса– во втором полугодии: выпускной экзамен (техника рirouette [пирует] с разных приемов; правильность и чистота исполнения; устойчивость в упражнениях на полупальцах на середине зала, танцевальность за счет ввода элементов художественной окраски движений; положение корпуса на опорной ноге;
8) 8 класса – во втором полугодии: экзамен (движения en tournant [ан турнант]; выразительность движений; прыжки трамплинного характера, на коротком, но очень упругом plie [плие]);
9) 9 класса – во втором полугодии: выпускной экзамен (экзерсис у станка; экзерсис на середине зала (включая вращения на середине и по диагонали); большое adagio [адажио]; аllegro [алегро] (включая танцевальные комбинации); экзерсис на пальцах; portdebras).
63. Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение танцевального репертуара;
2) развитие природных данных (музыкальный слух, ритм, координация, осанка, выворотность, шаг, стопа, баллон, апломб, вестибулярный аппарат);
3) знание элементарных танцевальных понятий;
4) восприятие музыкальных образов (эмоциональная отзывчивость на музыку, умение импровизировать);
64. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – музыкальное исполнение всех программных танцев, точное соблюдение характера, музыкального размера, темпа, метроритмического рисунка танцев; технически грамотное, выразительное, уверенное исполнение танцев;
2) оценка "4" "хорошо" – художественное осмысленное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неуверенное музыкальное исполнение движений, танцев, неточные ритмические акценты в движениях, грубые технические ошибки в исполнении программных танцев; неуверенное исполнение;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований, комплекс недостатков, являющихся следствием отсутствия нерегулярных занятий.
1 класс. Первый год обучения классическому танцу. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка

5) 5 сынып - екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (қимылдарды орындау техникасы; станок алдындағы экзерсис, en dehors [ан деор], en dedan [ан деданс] жартылай бұрылулары қосылады; аllegro [аллегро] арналған жаттығулар, epaulement-тегі [эпальмант] жаттығулар;
6) 6 сынып - екінші жартыжылдықта: емтихан ( тұрақтылықты дамытуға арналған бұрылулар мен жаттығулар; жылдам темптегі жаттығулар, айналулар; en face [ан фас] және epaulement [эпальмант], тіреуде және залдың ортасындағы жаттығулар);
7) 7 сынып - екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (әртүрлі тәсілдермен рirouette [пирует] техникасы; орындаудың дұрыстығы және тазалығы; залдың ортасындағы жарты башпайда орындалатын жаттығулардағы тұрақтылық, қимылдарға көркемдік бояуды енгізудегі бишілік; бір аяққа тұрғандағы дененің қалпы);
8) 8 сынып - екінші жартыжылдықта: емтихан (en tournant [ан турнант] қимыл; қимылдардың мәнерлігі; қысқа, бірақ серпінді plie-дегі [плие] трамплин сипатындағы секірулер);
9) 9 сынып - екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (станок алдындағы экзерсис; залдың ортасындағы экзерсис (ортасында немесе диагональ бойынша айналуды қоса алғанда); үлкен adagio [адажио]; аllegro [алегро] (би комбинацияларын қоса алғанда); саусақтарда экзерсис; port de bras).
66. Хореографиялық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) би репертуарын меңгеруі;
2) табиғи қабілеттерін дамытуы (музыкалық есту қабілеті, ритм, үйлестіру, мүсін, сыртқа қайыру, қадам, табан, баллон, апломб, вестибулярлы аппарат);
3) қарапайым би түсініктерін білуі;
4) музыкалық бейнелерді қабылдауы (музыкаға деген эмоциялық көзқарасы, суырыпсала білуі).
67. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы ("өте жақсы") - барлық билерді музыкамен орындау, мінезді, музыкалық өлшемді, темпті, билердегі метроритмикалық суреттерді нақты орындау; билерді техникалық сауатты, мәнерлі, сенімді орындау;
2) "4" бағасы ("жақсы") - техникалық жағынан алғанда біршама кателермен түсініп көркем орындау;
3) "3" бағасы ("қанағаттанарлық") - қимылдарды, билерді музыкамен сенімсіз орындау, қимылдардағы ритмикалық акценттердің нақты емес болуы, бағдарламалық билерді орындаудағы өрескел қателері; сенімсіз орындауы;
4) "2" бағасы ("қанағаттанарлық емес") - бағдарламалық талаптарды орындамау, сабақтарға нашар қатысудың салдарынан туындаған кемшіліктер кешені.
1 сынып. Классикалық биге оқытудың бірінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар

1. Первая позиция ног; первая прямая (VI) позиция
4/4; ¾ положение сохраняется, 8-16 тактов)
22
2. Постановка корпуса у станка
3. Постановка корпуса - подтянутые мышцы живота
4. Постановка спины в поясничном отделе
5. Положение рук на станке лицом к палке
6. Позиции рук – подготовительная, I (не держась за станок); I, III. – вначале изучаются на середине зала
4/4 (2 такта на каждую позицию); 3/4; 6/8
7. Понятия: "опорная" и "работающая" нога
8. Demi – plié [деми плие] по I позиции
2 такта по 4/4 плавно, певуче
9. Battement tendu [батман тандю] в сторону из I свободной позиции
На 4 такта по 4/4
10. Releve [релеве] на полупальцах по VI позиции
На 2 такта по 4/4
Упражнения на середине зала
1. VI позиция ног
22
2. I позиция ног (свободная)
3. Группировка пальцев кисти рук в классическом танце
4. Позиции рук – подготовительное положение, I, III
4/4, 3/4 и 6/8
5. Постановка головы
6. Постановка натянутых ног в коленях на всей стопе
7. Постановка спины в поясничном отделе
8. Постановка корпуса - подтянутые мышцы живота
9. Постановка натянутых ног в коленях на полупальцах
10. Demi-plie [деми плие] по VI позиции
2 такта по 4/4 плавно, певуче
11. Demi-plie [деми плие] по I позиции
2 такта по 4/4 плавно, певуче
Упражнения на середине зала в Parterre [па терре]
Все движения исполняются лежа, как на спине, так и на животе.
1. Упражнение, способствующее развитию подъема
20
2. Позиции ног: I, II
3. Прямые линии стоп
4. Развитие подвижности ног в тазобедренных суставах
5. Воспитание балетной линии ног по I позиции
6. Воспитание балетной линии ног по II позиции
7. Упражнения для развития элементарной координации движений (голова, руки)
8. Развитие выворотности в тазобедренных суставах
Всего
64
Второе полугодие
Упражнения у станка
Вторая позиция ног (свободная)
4/4; ¾ (положение сохраняется 8-16 тактов)
18
2. Demi-plie [деми плие] по II позиции
2 такта по 4/4
3. Battement tendu [батман тандю] в сторону из I свободной позиции
На 2 такта по 4/4
4. Положение ноги на cou-de-pied [ку-де-пье] по VI позиции
2/4
5. Battements tendus с demi-plie [батмантандю с деми плие] всторону
4 такта по 4/4 плавно, певуче
6. Releve [релеве] на полупальцах
4/4,3/4
Упражнения на середине зала
1. Позиции ног: I, II
18
2. Подготовительное положение рук
3. Первая позиция рук
4. Третья позиция рук
7. Passe [пассе]
4/4
8. Развитие шага в сторону
Упражнения на середине зала в par terree
1. Усложненный вариант развития координации
36
2. Тренировка мышц живота (пресс).
3. Тренировка портняжной и нежной мышц
4. Развитие выворотности

1. Аяқтың бірінші қалпы; бірінші тік (VI) қалып
4/4; 3/4 (8-16 такт қалып бойынша сақталады)
22
2. Станоктың алдында тұла бойдың дұрыс қойылуы
3. Тұла бойды қою - іштің бұлшық еттері тартылған
4. Бел бөлімінде арқаны дұрыс қою
5. Таяққа қарама қарсы тұрып, қолдарды станокқа қою
6. Қолдардың қалпы - даярлық күйде, I (станокты ұстамай); I, III. - алдымен залдың ортасында оқытылады
4/4 (әр қалыпқа 2 тактіден); 3/4; 6/8
7. Түсінік: "тірек" және "әрекеттегі" аяқ
8. Demi - plié [деми плие] I қалыптан
2 тактіге 4/4 тен баяу, әндете
9. I еркін қалыптан Battement tendu [батман тандю] жанына қарай
4 тактіге 4/4-тен
10. VI қалыптан жарты башпаймен Releve [релеве]
2 тактіге 4/4-тен
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Аяқтың VI қалпы
22
2. Аяқтың I қалпы (еркін)
3. Класиикалық бидегі қолдың сақсақтарын топтау
4. Қолдардың қалпы - даярлық күйде, I, III
4/4, 3/4 және 6/8
5. Басты дұрыс қою
6. Тізе тұсында созылған аяқтарды толық табанға қою
7. Бел бөлігінде арқаны дұрыс қою
8. Тұла бойын дұрыс қою-іштің бұлшық еттері тартылған
9. Тізе тұсында башпайларда созылыңқы аяқтарда тұру
10. Demi-plie [деми плие] VI қалып бойынша
2 тактіден 4/4 баяу, әндете
11. Demi-plie [деми плие] I қалып бойынша.
2 тактіден 4/4 баяу, әндете
Зал ортасындағы
Parterre [па терре]
жаттығулары
Барлық қимылдар жатқан қалыпта ішпен жату, сонымен қатар арқада жату кезінде орындалады.
1. Көтерілуді дамытуға ісер ететін жаттығулар
20
2. Аяқтың қалыптары: I, II
3. Аяқтың түзу қалыптары
4. Жамбас буындарындағы аяқтың қозғалысын дамыту
5. I қалып бойынша аяқтың балеттік сызығын тәрбиелеу
6. II қалып бойынша аяқтың балеттік сызығын тәрбиелеу
7. Қарапайым қымылдардың үйесімін дамытуға арналған жаттығулар (бас, қол)
8. Жамбас буындардағы ашық (выворотность) қалыпты дамыту
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Станок жанындағы жаттығулар
1. Аяқтың екінші қалпы (еркін)
4/4; 3/4 (қалып 8-16 такт бойына сақталады)
18
2. II қалып бойынша Demi-plie [деми плие]
2 тактіден 4/4
3. Battement tendu [батман тандю] жанына I еркін қалыптан
2 тактіге 4/4
4. Аяқты cou-de-pied [ку-де-пье] қою, VI қалып бойынша
2/4
5. Battements tendus с demi-plie plie [батмантандю с деми плие] жанына қарай
4 такті 4/4 баяу, әндете
6. Releve [релеве] жарты башпайға
4/4,3/4
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Аяқтың қалпы: I, II
18
2. Қолдардың даярлық қалпы
3. Қолдардың бірінші қалпы
4. Қолдардың үшінші қалпы
7. Passe [пассе]
4/4
8. Жанға қарай қадам жасауды дамыту
Зал ортасында
par terree
жаттығулары.
1. Үйлестіруді дамытудың күрделі нұсқасы
36
2. Іш бұлшық етін жаттықтыру (пресс)
3. Тігінші бұлшық ет пен нәзік бұлшық етті жаттықтыру
4. Ашық қалыпты дамыту

5. Упражнение для поясницы, ног и port de bras [пор де бра] (наклоны в сторону)
6. Passe [пассе] одной ногой
4/4
7. Passe de cote releve [пасседесоттерелеве]
4/4
8. Releve lent [релевелянт] вперед и назад на 450
4/4, 3/4
9. Развитие подвижности в тазобедренных суставах
Всего
72
2 класс. Второй год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Позиции ног: I, II
4/4; 3/4 (положение сохраняется 8-16 тактов)
22
2. Постановка корпуса у станка
3. Положение рук на станке лицом к палке
4. Позиции рук – подготовительная (не держась за станок); I, III
4/4 (2 такта на каждую позицию); 3/4; 6/8
5. Понятия: "опорная" и "работающая" нога
6. Demi – plié [деми плие] по I, II позициям
7. Battement tendu [батман тандю] в сторону и вперед из I свободной позиции
2 такта по 4/4
8. Battement tendu с demi-plie [деми плие] из I п.
плавно, певуче
9. Положение ноги на surlecou-de-pied [сур ле ку-де-пье] по VI позиции, стоя на прямой опорной ноге и на plie [плие]
На 4 такта по 4/4
10. Releve [релеве] на полупальцы в I позиции
На 2 такта по 4/4
Упражнения на середине зала
1. Позиции ног: I, II, III
18
2. Позиции рук: I, II, III, подготовительная
3. Вторая позиция рук
4. Переводы рук из позиции в позицию
5. Passe [пассе]
6. Demi – plie [деми плие] по I, II позициям
4/4
7. Battement tendu [батман тандю] в сторону и вперед из VI и I свободной позиции
4/4
1. Passe [пассе] двумя ногами
24
2. Круговые движения корпусом
3. Развертывание ноги в сторону (developpe a la second) [девлюппе э ля сисонд]
4. ​Bat​teme​nts de cote [батман де соте] (всторону)
5. Passe en l’air en dehors [па анлер ан деор]
6. Passe en l’air en dedans [па анлер ан дедан]
Всего
64
Второе полугодие
Упражнения у станка
1. Третья позиция ног
4/4; 3/4 (положение сохраняется 8-16 тактов)
24
2. Demi-plie [деми плие] по III позиции
2 такта по 4/4
3. Battement tendu [батман тандю] в сторону, вперед и назад из I свободной позиции
На 2 такта по 4/4
4. Battement s tendus с demi-plie [батман тандю с деми плие]в сторону, вперед и назад
4/4
5. Battement tendu jete [батман тандю жетте] из I п. в сторону, вперед
2/4
6. Положение ноги на passé [пассе], стоя на прямой опорной ноге и на plie [плие]
2/4
7. Releve [релеве] на полупальцы
4 такта по 4/4 плавно, певуче
Упражнения на середине зала
1. Позиции ног: I, II, III
18
2. Переводы рук из позиции в позицию
4/4,3/4
3. ​Demi – plie [деми плие] по I, II позициям
4/4
4. ​Bat​teme​nt tendu [батман тандю] в сторону, вперед и назад из I свободной позиции
5. Развитие и укрепление отводящих и приводящих мышц бедра
6. Положение ноги на passé [пассе], стоя на прямой опорной ноге и на plie [плие]
4/4
7. Развитие шага вперед и назад
Упражнения на середине зала в par terree [па терре]
1. Battements en avant [батман ан авант] с подниманием корпуса
4/4
30
2. Battements en arriere [батман ан арриере] с подниманием корпуса
4/4

5. Белге, аяққа және port de bras [пор де бра] (екі жанына иілу) арналған жыттығулар
6. Passe [пассе] бір аяқпен
4/4
7. Passe de cote releve [пассе де сотте релеве]
4/4
8. Relevelent [релевелянт] 450алдыға және артқа
4/4, 3/4
9. Жамбас буындардың ашық қалыптарын дамыту
Барлығы
72
2-сынып. Екінші оқу жылы. Бірінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Аяқтың қалпы: I, II
4/4; 3/4 (қалып 8-16 такт бойынша сақталады)
22
2. Станок алдында тұла бойды қою
3. Бетімен таяққа қарап қолдарын станокқа қою
4. Қолдардың қалпы - даярлық, I (станокты ұстамай); I, III
4/4 (әр қалыпқа 2 такт) ); 3/4; 6/8
5. Түсінік: "тірек аяқ" және "әрекеттег" аяқ
6. Demi - plié [деми плие] I, II қалыпта
7. Battement tendu [батман тандю] I еркін қалыптан жанына және алға
2 тактіден 4/4-тен баяу, әндете
8. Battement tendu [батман тандю] с demi-plie [деми плие] I қалыптан
9. VI қалыпта аяқтарды surlecou-de-pied[сур ле ку-де-пье] қою, plie [плие] тік тірек аяқта
4 тактіде 4/4
10. I қалыпты жарты башпайда Releve [релеве]
әр 2 тактіге 4/4-тен
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Аяқтық қалыптары: I, II,III
18
2. Қолдың қалыптары: I, II, III, даярлық
3. Қолдың екінші қалпы
4. Қолдарды бір қалыптан бір қалыпқа ауыстыру
5. Passe [пассе]
6. Demi - plie [деми плие] I, II қалыпта
4/4
7. Battement tendu [батман тандю] VIжәне I қалыпта жанға және алға
4/4
Зал ортасында
par terree
жаттығулары
1. Passe [пассе] екі аяқпен
24
2. Тұла бойымен айналмалы қимылдар жасау
3. Ақтарды жанына айналдыру(developpe a la second) [девлюппе э ля сисонд]
4. Battements de cote [батман де соте] (жанына)
5. Passe en l’air en dehors [па анлер ан деор]
6. Passe en l’air en dedans [па анлер ан деор]
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Станок жанындағы жаттығулар
1. Аяқтың үшінші қалпы.
4/4; 3/4 (қалып 8-16 такт бойына сақталады)
24
2. Demi-plie [деми плие] III қалыпта
2 тактіден 4/4
3. Battement tendu [батман тандю] I еркін қалыпта жанына, алға
2 тактіде 4/4
4. Battement s tendus с demi-plie [батман тандю с деми плие] жанына, алға және артқа
4/4
5. Battement tendu jete [батман тандю жетте] I қалыптан жанына, алға
2/4.
6. Аяқты passé [пассе] қалпына қою, plie [плие] тік тірек аяқта тұрып
2/4
7. Releve [релеве] жарты башпайда
4 тактіден 4/4 баяу, әндете
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Аяқ қалпы: I, II, III
18
2. Қолды бір қалыптан бір қалыпқа ауыстыру
4/4, 3/4
3. Demi - plié [деми плие] I, II қалыппен
4/4
4. Battement tendu [батман тандю] I еркін позициядан жанына, алға және артқа
5. Ашылатын және қайта орнына түсетін жамбас бұлшық еттерін дамыту және бекіту
6. Аяқты passé [пассе] қалпына қою, plie [плие] тік тірек аяқта тұрып
4/4
7. Алға және артқа қадам жасауды дамыту
Зал ортасында
par terree [па терре] жаттығулары
1. Battements en avant [батман ан авант] тұла бойды көтеріп
4/4
30
2. Battements en arriere [батман ан арриере] тұла бойды көтеріп
4/4

3. Battementsdecote [батман де соте] с подниманием корпуса
2/4
4. Rond de jambe [ронд де жанд] (круг вытянутой ногой)
3/4
5. Тренировка мышц живота
6. Развитие выворотности
7. Развитие эластичности корпуса- наклоны к прямым ногам
8. Упражнения для гибкости корпуса
9. Passe [пассе] одной и двумя ногами
4/4
10. Releve lent [релеве лент] вперед и назад
4/4
11. Сгибание и разгибание голеностопных суставов
2/4
Всего
72
3 класс. Третий год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Позиции ног: I, II
4/4; ¾ (положение сохраняется 8-16 тактов)
22
2. Постановка корпуса у станка
3. Положение рук на станке лицом к палке
4. Позиции рук – подготовительная (не держась за станок); I, III
4/4 (2 такта на каждую
5. Понятия: "опорная" и "работающая" нога
позицию); 3/4; 6/8
6. Demi – plie [деми плие] по I, II позициям
7. Battement tendu [батман тандю] в сторону и вперед из I свободной позиции
2 такта по 4/4
8. Battement tendu с demi-plie [батман тандю с деми плие] из I позиции
плавно, певуче
9. Положение ноги на surlecou-de-pied [сур-ле-ку-де-пье] по VI позиции, стоя на прямой опорной ноге и на plie [плие]
На 4 такта по 4/4
10. Releve [релеве] на полупальцы в I позиции
На 2 такта по 4/4
Упражнения на середине зала
3. Позиции ног: I, II,III
18
4. Позиции рук: I, II, III, подготовительная
3. Вторая позиция рук
4. Переводы рук из позиции в позицию
5. Passe [пассе]
6. Demi – plié [деми плие] по I, II позициям
4/4
7. Battement tendu[батман тандю] в сторону и вперед из VI и I свободной позиции
4/4
Упражнения на середине зала в par terree
5. Passe [пассе] двумя ногами
24
6. Круговые движения корпусом
7. Развертывание ноги в сторону (developpe a la second) [девлюпе а ля сисонд]
8. Battements de cote [батманн де сотте] (всторону)
5. Passe en l’air en dehors [пассе ан лер ан дорс ]
6. Passe en l’air en dedans [пассе ан лер ан деданс]
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
Лицом к станку:Demi – plie [Деми-плие] I, II, V позициям
4/4
54
2. Grand plie [гранд плие] I, II, V позиций
3. Battement tendu [батман тандю] из Vпозиции
2/4
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] из V позиции
2/4
5. Battement tendu с demi-plie из [батман тандю с деми плие] V позиции
4/4
6. Подготовка к battement soutenu [батман сутеню] из V позиции
2/4
7. Battement frappe [батман фраппе] в сторону, вперед, назад носком в пол
3/4
8. Перегибы корпуса назад, в сторону
2/4
9. Petit battement sur le cou-de-pied [пати батмант сур-ле ку-де-пье] (равномерный перенос)
2/4, 4/4, 3/4
10. Battement double frappe [батман дубль фраппе] в сторону
4/4

3. Battements de cote [батман де соте] тұла бойды көтеріп.
2/4
4. Rond de jambe [ронд де жанд] (созылған аяқпен шеңбер жасау)
3/4
5. Іш бұлшық еттерін жаттықтыру
6. Ашық қалыпты дамыту
7. Дененің иілгіштігін дамыту - тік аяқтарға қарай иілу
8. Дененің икемділігіне арналған жаттығулар
9. Бір және кі аяқпен Passe [пассе]
4/4
10. Relevelent [релеве лент] алға және артқа
4/4
11. Жіліншік буындарды алға созу және кейін бүгу
2/4
Барлығы
72
3-сынып. Классикалық биді оқытудың үшінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыкалық өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Аяқ қалпы: I, II
4/4; 3/4 (қалып 8-16 такт бойы сақталады)
22
2. Станок алдында тұла бойды дұрыс қою
3. Бетімен таяққа қарап қолдарын станокқа қою
4. Қолдардың қалпы - даярлық, I (станокты ұстамай); I, III
4/4 (әр қайсысына 2 тактіден ); 3/4; 6/8
5. Түсінік: "тірек аяқ" және "әрекеттегі" аяқ
6. Demi - plié [деми плие] I, II қалып бойынша
7. Battement tendu [батман тандю] I еркін қалыпта жанға және алдыға
2 такта 4/4баяу, әндете
8. Battement tendu с demi-plie plie [батман тандю с деми плие] I қалыптан
9. VI қалыпта аяқты на surlecou-de-pied [сур-ле-ку-де-пье] қою, тік тірек аяқта және plié [плие] тұрып
4 тактіге 4/4
10. Releve [релеве] I қалыпта жарты башпайда
2 тактіге 4/4
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Аяқ қалпы: I, II,III
18
2. Қолдың қалыптары: I, II, III, даярлық
3. Қолдың екінші қалпы
4. Қолдарды бір қалыптан бір қалыпқа ауыстыру
5. Passe [пассе]
6. Demi - plie I, II қалыпта
4/4
7. Battement tendu [деми плие] VIжәне I қалыпта жаға және алға
4/4
Зал ортасындағы
par terree
жаттығулары.
1. Passe [пассе] екі аяқпен
24
2. Тұла бойымен айналмалы қимылдар жасау
3. Ақтарды жанына айналдыру(developpe a la second) [девлюпе а ля сисонд]
4. Battements de cote [батманн де сотте] (жанға)
5. Passe en l’air en dehors [пассе ан лер ан дорс ]
6. Passe en l’air en dedans [пассе ан лер ан деданс]
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
Станокқа бетпен қарап: 1. Demi - plie [Деми-плие] I, II, V қалыпта
4/4
54
2. Grand plie [гранд плие] I, II, V қалыпта
3. Battement tendu [батман тандю] V қалыпта
2/4
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] V қалыпта
2/4
5. Battement tendu с demi-plie [батман тандю с деми плие] V қалыпта
4/4
6. V қалыпта battement soutenu [батман сутеню] даярлық
2/4
7. Battement frappe [батман фраппе] жанға, алға, артқа ақ ұшын еденге
3/4
8. Тұла бойды артқа, жанға иіліу
2/4
9. Petit battement sur le cou-de-pied [пати батмант сур-ле ку-де-пье] (тең ауыстыру)
2/4 4/4, 3/4
10. Battement double frappe [батман дубль фраппе] жанға
4/4

11. Battement releve lent [батма трелеве лянт]
4/4
12. Положение ноги на retire [ретире]
4/4
Подготовительное упражнение к rond de jambe en l’air [ронд де жамб ан лер]
3/4
Releve [релеве] на полупальцы в I, II позициях
4/4, ¾,2/4
Pas balance [па балянсе]
3/4
Все дальнейшие упражнения проучиваются, держась одной рукой за станок.1.Положение одной руки на станке
2/4
2. Preparation [препоросьен] для руки
2/4
3. Позиции ног с одной рукой
4/4
4. Battement tendu [батман тандю] из I, V позиций
2/4
5. Battement tendu jete [батман тандю жете] из I, V позиций
4/4
6. Battement tendu с demi-plie [батман тандю с деми плие] из I, Vпозиций
4/4
7. Passe par terre [пассе па терре]
4/4
8. Demi-rond de jambe рar terree: a. en dehors; b. en dedans [деми-ронд де жамб пар-тер: a. ан деорс; b. ан деданс]
¾, 4/4
9. Rond de jambe рar terree: en dehors; en dedans [ронд де жамб пар-тер: ан деорс; ан деданс]
¾, 4/4
10. Наклоны корпуса вперед
3/4
11. Подготовка к battement soutenu [батман сутуню] из I, V позиции
4/4
12. Battement frappe [батмант фраппе] в сторону, вперед, назад носком в пол
2/4
13. Battement double frappe [батмант дубль фраппе] в сторону.
2/4
Упражнения на середине зала
Demi – plie [деми плие] I, II, Vпозициям
3/4
14
Battement tendu [батман тандю] из I п. в сторону, вперед, назад
4/4
Battement tendu jete [батмант тандю жетте] из I п. в сторону, вперед, назад
2/4
Battement tendu с demi-plie [батман тандю с деми плие] из I позиции
4/4
Pasbalance [Па балансе]
3/4
Allegro[алегро]
Temps leve sauté [тан леве соте] по I позиции (лицом к станку)
2/4
4
Всего
72
4 класс. Четвертый год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Demi-plie [деми плие] по IV пизиции лицом к станку; с одной рукой в конце полугодия
На 1 такт по 4/4
32
2. Grad plie [грант плие] по I, II, V с одной рукой
4/4,3/4
3. Battement tendu pour le pied [батман тандью пур ла пие]
2/4
4. Preparation rond de jambe parterre [препорьон ронд де жанб партер] лицом к станку; с одной рукой
3/4
5. Battement fondu [батман фондю] носком в пол: лицом к станку; с одной рукой
3/4
6. Battement frappe [батман фраппе] с одной рукой носком в пол;- на 45°
2/4
7. Battement double frappe [батман дубль фраппе] с одной рукой носком в пол; на 45°
2/4
8. Petit battement sur le cou-de-pied [пти батман сурлеку-де-пье] с одной рукой
2/4
9. Положение retire [ретире] c одной рукой
3/4
10. Подготовительные упражнения к rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] лицом к станку; с одной рукой

11. Battement releve lent [батма трелеве лянт]
4/4
12. retire [ретире] аяқ қалпы
4/4
rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] даярлық жаттығулары
3/4
Releve [релеве] I, II қалыпта жарты башпаймен
4/4, 3/4, 2/4
Pas balance [па балянсе]
3/4
Кейінгі жаттығулардың барлығы станоктан ұстай отырып үйретіледі. 1. Станоктан бір қолмен ұстау қалпы
2/4
2. Қолға арналған Preparation [препоросьен]
2/4
3. Бір қолмен ұстағандағы аяқ қалпы
4/4
4. Battement tendu [батман тандю] I, Vқалыптан
2/4
5. Battement tendu jete [батман тандю жете] I, V қалыптан
4/4
6. Battement tendu с demi-plie [батман тандю с деми плие] I, V қалыптан
4/4
7. Passe par terre [пассе па терре]
4/4
8. Demi-rond de jambe рar terreea. en dehors; b. en dedans [деми-ронд де жамб пар-тер: a. ан деорс; b. ан деданс]
3/4
4/4
9. Rond de jambe рar terree: en dehors; en dedans [ронд де жамб пар-тер: ан деорс; ан деданс]
3/4, 4/4
10. Тұла бойымен алға еңкею
3/4
11. I, V қалыпта battement soutenu [батман сутуню]
4/4
12. Battement frappe [батмант фраппе] жанына, алға, аяқ ұшымен артқа еденге
2/4
13. Battement double frappe [батмант дубль фраппе] жанына
2/4
Зал ортасындағы жаттығулар
Demi - plie [деми плие] I, II, V қалып
3/4
14
Battement tendu [батман тандю] I қалыптан, жанына, алға, артқа.
4/4
Battement tendu jete [батмант тандю жетте] I қалыптан жанына, алға, артқа
2/4
I қалыптан Battement tendu demi-plie [батман тандю с деми плие]
4/4
Pas balance [Па балансе]
3/4
Allegro
Temps leve sauté [тан леве соте] I қалып бойынша (сатнокқа қарама-қарсы)
2/4
4
Барлығы
72
4-сынып. Оқытудың төртінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станоктың жанындағы жаттығулар
1. Demi-plie [деми плие] бойынша IV қалып бойынша станокқа қарама-қарсы; жартылдықтың соңында бір қолмен ұстай отырып
1 тактіге 4/4-тен
32
2. Grad plie [грант плие] I, II, V қалып бойынша бір қолмен ұстай отырып
4/4, 3/4
3. Battement tendu pour le pied [батман тандью пур ла пие]
2/4
4. Preparation к rond de jambe parterre [препорьон ронд де жанб партер]: станокқа қарама-қарсы; бір қолмен ұстай отырып
3/4
5. Battement fondu [батман фондю] аяқ ұшымен еденге: станокқа қарама қарсы; бір қолмен ұстай отырып
3/4
6. Battement frappe [батман фраппе] бір қолмен ұстай отырып: аяқ ұшымен еденге; 45 градусқа
2/4
7. Battement double frappe [батман дубль фраппе] бір қолмен ұстай отырып: аяқ ұшымен еденге; 45 градусқа бір қолмен
2/4
8. Petit battement sur le cou-de-pied [пти батман сурлеку-де-пье] бір қолмен ұстай отырып
2/4
9. Бір қолмен ұстап отырғандағы retire [ретире]
3/4
10. rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] дайындық жаттығулары: станокқа қарама-қарсы; қолмен ұстай отырып

4/4,3/4
11. Rond de jambe enl’airen dehors [ронд де жамб ан леер ан деорс], en de dans [ан да данс] лицом к станку на 45°
3/4
12. Battement releve lent [батман релеве лянт] на 90° с одной рукой
4/4,3/4
13. Повороты у станка на двух ногах на всей стопе с V позиции en dehors и en dedans [ан деорс и ан деданс]
1 такта по 4/4 каждое
14. Grand battement jete [гранд батмант жете] содной рукой
2/4
15. Releve [релеве] по V п. лицом к станку
4/4, 3/4
16. Releve с demi-plie [релеве с деми плие] по I, II, V позиций лицом к станку
2/4
17. Pas de bourree [па де буре] с переменой ног en dehors и en dedans [ан деорс и ан деданс]
2/4
Упражнения на середине зала
Экзерсис такой же, как у станка с сохранением порядка упражнений, исполняемых en face [эфассе]. Изучение epaulement croise и efface [эпольмант круазе и эффасе] в V позиции
3/4
16
Большие позы на croisee и efface [круазе и эффасе]
4/4, 3/4, 3/4
Pas balance [па балянсе]
II port de bras [пор де бра]
Allegro
Лицом к станку: Temps leve sautе [тан леве соте] по II, V позициям
2,4
12
Changement de pieds [шанжман де пье]
2/4
Pas echappe [па эшаппе] на II позицию
2/4
Pas assemble en dedans [па асамбле ан деданс]
2/4
На середине зала: 1. Temps leve sauté [тан леве соте] по I, II, V позициям
2/4
Экзерсис на полу пальцах
Releve [релеве] в I, II и V позициях лицом к палке
4 такта по 2/4 каждое
4
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Battementtendu [батман тандью]: на demi-plie [деми плие] по II, IV позиций без перехода; с переходом на другую ногу
2/4
32
2. Battement tendu [батман тандю] jete pique [жете пике]
3. Rond de jambe par terree на plie en dehors и en dedans (обвод на plie) [ронд де жамб партер ан деор и ан деданс (на плие)]
¾
4. Перегибы корпуса вперед, назад, в сторону с одной рукой
3/4
5. Battement fondu [батмант фондю] с одной рукой
3/4
6. Battement frappe [батмант фраппе] с одной рукой
7. Battement double frappe [батмант дубль фраппе] с одной рукой.
Battement soutenu [батмант сутуню] носком в пол с одной рукой: на целой стопе; на полупальцах
4/4
2/4
8. Battement soutenu [батмант сутуню] носком в пол с одной рукой: на целой стопе; на полупальцах
2/4
9. Rond de jambe en l’air en dehors, endedans [ронд де жамб партер ан деорс и ан деданс] с одной рукой
2/4
10. Battement developpe [батман девлоппе] крестом.
4/4
11. Повороты en dehors, en dedans [ан деорс, ан дедан] по V позиции на полупальцах на 1/4, ½ круга с plie [плие] и на plie [плие]
4/4
12. Поза II arabesque [араеск] на полу

4/4, 3/4
11. Rond de jambe en l’airen dehors dehors [ронд де жамб ан леер ан деорс], en de dans [ан да данс] 45 градусқа станокқа қарама-қарсы
3/4
12. Battement releve lent [батман релеве лянт] 90 градусқа бір қолмен ұстай отырып
4/4, 3/4
13. V қалыптан станоктың алдында en dehors және en dedans [ан деорс және ан деданс] екі аяқтың толық табанымен бұрылу
1 тактіден әр 4/4-ге
14. Grand battement jete [гранд батмант жете] бір қолмен
2/4
15. Releve [релеве] V қалып бойынша станокқа қарама-қарсы
4/4, 3/4
16. Releve мен demi-plie [релеве мен деми плие] I, II, V қалып бойынша станокқа қарама-қарсы
2/4
17. Pas de bourree [па де буре] аяқты алмастыра отырып, en dehors және en dedans [ан деорс және ан деданс]
2/4
Зал ортасындағы жаттығулар
Еn face [эфассе] орындаулындағы жаттығулар тәртібі сақталынатын станок алдындағыдай экзерсис. V қалыптағы epaulement croise және efface [эпольмант круазе және эффасе] үйрену
3/4
16
Сroisee и efface [круазе және эффасе] үлкен қалыптары
4/4, 3/4, 3/4
Pas balance [па балянсе]
II port de bras [пор де бра]
Allegro
Станокқа қарама-қарсы: Temps leve sauté [тан леве соте] II, V қалыптар бойынша
2,4
12
Changement de pieds [шанжман де пье]
2/4
Pas echappe [па эшаппе] II қалыпты
2/4
Pas assemble en dedans [па асамбле ан деданс]
2/4
Зал ортасында: 1.Temps leve sauté [тан леве соте] I, II, V қалып бойынша
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
Releve [релеве] I, II және V қалыпта станокқа қарама-қарсы
4 такті 2/4 әрқайсысы
4
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
1. Battement tendu [батман тандью]: demi-plie [деми плие] II, I қалып бойынша ауыспай; екінші аяққа ауысып
2/4
32
2. Battement tendu [батман тандю] jete pique [жете пике]
3. Rond de jambe par terreeplié-ге en dehors және en dedans (plié-ге айналып келу) [ронд де жамб партер ан деор и ан деданс (плие)]
3/4
4. Бір қолмен дене тұлғасын алға, артқа еңкейту
3/4
5. Бір қолмен вattement fondu [батмант фондю]
3/4
6. Бір қолмен вattement frappe [батмант фраппе]
7. Бір қолмен вattement double frappe [батмант дубль фраппе]
Бір қолмен вattement soutenu [батмант сутуню] аяқтың ұшымен еденге: толық табанмен;жартылай башпаймен
4/4
2/4
8. Battement soutenu [батмант сутуню] бір қолмен аяқ ұшымен еденге: толық табанмен; жартылай башпаймен
2/4
9. Rond de jambe en l’air en dehors, en dedans [ронд де жамб партер ан деорс, ан деданс] бір қолмен
2/4
10. Battement developpe [батман девлоппе] айқастыру
4/4
11. Еn dehors бұрылыс, en dedans [ан деорс, ан дедан] V қалып бойынша жартылай башпаймен 1/4, 1/2 plie [плие] және plie [плие] айналу
4/4
12. Еденде arabesque [араеск] II қалып

4/4
13. Позы классического танца: большие и маленькие на croisee, efface, ecartee [круазе, эфассе, экарте] носком в пол
2/4
14. Releve [релеве] на одной ноге, другая на cou-de-pied [ку-де-пье] впереди или сзади
4/4
Упражнения на середине зала
1. Начинать и заканчивать упражнения рекомендуется в V позиции epaulement croise [эпальмант круазе]. Большие позы ecartee [экарте] назад и вперед
4/4
22
2. Маленькие позы на croisee, efface, ecartee [круазе, эфассе, экарте] назад и вперед носком в пол
3/4
3. I, II, III arabesque [арабеск] носком в пол (построение в направлении 3 или 7 точек класса)
4/4
4. Temps lie [тан лие]
4/4, 3/4
5. Pas de bourree [па де буре] с переменой ног en dehors и en dedans [андеорс и андеданс]
2/4, 3/4
6. Повороты на полупальцах в V позиции (pas de bourree suivi) [па де буре сюеви]
4/4
7. III port de bras [пордебра]
3/4
8. Pas de basque [па де буре] (сценическая форма)
3/4
Allegro
1. На середине зала: Changement de pieds [шажмант де пье]
2/4
12
2. Pas echappe [па эшаппе] на II позицию (руки в подготовительном положении)
На 1 такт по4/4
3. Pas assemble [па асамбле]
2/4
4. Лицом к станку: 1. ​Sissonne simple [сисон семпль]
2/4
5. Pas jete [па жете]
2/4
6. Pas assemble en dehors [па асамбле андеор]
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Releve [реллеве] I, II, Vпозиций
2 такта по 2/4
6
2. Pas echappe [па эшаппе] во II позицию
4 такта по 2/4
3. Pas de bourree [па де буре] с переменой ногe еn dehors и en dedans [андеор и андедан]
2 такта по 2/4
4. Pas suivi [па сюеви]
4/4, 2/4, ¾
5. Pas couru [па кур]
каждое движение на 1/8;1/16
Всего
72
5 класс. Пятый год обучения Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Battement tendu, battement tendu jete [батман тандью, батман тандю жете] делаются в позах croisee, efface, ecartee [круазе, эфассе, экарте]
2/4
32
2. Наклоны корпуса вперед, назад с ногой, открытой на носок вперед, назад
4/4
3. Demi-rond de jambe [деми-ронд де жамб] на 45° endehors, endedans [андеорс и андеданс]
3/4
4. Battement fondu [батмант фондью] с работой руки
4/4
5. Petit battement sur le cou-de pied [пти батмант сур ле ку-де пье] c акцентом в перед и назад; на полупальцах
2/4
6. Pas tombe [па томбе] на месте, другая нога на cou-de-pied [ку-де пье]
2/4
7. Позы attitude [атетют], tire-bouchon [тир-бушон] на 45 лицом к станку; с одной рукой
4/4, 3/4
8. Повороты endehors, en dedans soutenu [ан деорс, ан де данс сутеню] на 180
9. Battement releve lentes [батман релеве лянд] и battement developpе [батмант девлоппе] в позе efface[эфассе]вперед и назад
4/4
10. Grand battement jete pique [гранд батман жете пике]

4/4
13. Классикалық бидің қалыптары: үлкен және кіші croisee, efface, ecartee [круазе, эфассе, экарте] аяқтың ұшымен еденге
2/4
14. Бір аяқта Releve [релеве],екіншісі cou-de-pied [ку-де-пье] алдында немесе артында
4/4
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Жаттығуларды V қалыпта epaulement croise [эпальмант круазе] бастау және аяқтау ұсынылады. Еcartee [экарте ] алға және артқа үлкен қалыптар
4/4
22
2. Сroisee, efface, ecartee [круазе, эфассе, экарте] кіші қалыптары, алға және артқа аяқтың ұшымен еденге
3/4
3. I, II, III arabesque [арабеск] аяқтың ұшымен еденге (3 немесе 7 класс точкасының бағытына қарай тұру)
4/4
4. Temps lie [тан лие]
4/4, 3/4
5. Pas de bourree [па де буре] аяқтарды ауыстырып en dehors и en dedans [андеорс және андеданс]
2/4, 3/4
6. V қалыпта жартылай басшпаймен бұрылыстар (pas de bourree suivi) [па де буре сюеви]
4/4
7. III port de bras [пордебра]
3/4
8. Pas de basque [па де буре] (сахналық түрі)
3/4
Allegro
1. Залдың ортасында: Changement de pieds [шажмант де пье]
2/4
12
2. Pas echappe [па эшаппе] II қалыпқа (даярлық күйдегі қолдардың қалпы)
1 тактіге 4/4
3. Pas assemble [па асамбле]
2/4
4. Станокқа қарама-қарсы. 1. Sissonne simple [сисон семпль]
2/4
5. Pas jete [па жете]
2/4
6. Pas assemble en dehors [па асамбле андеор]
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Releve [реллеве] I, II, V қалып
2 такті 2/4
6
2. II қалыптағы Pas echappe [па эшаппе]
4 такті 2/4
3. Pas de bourree [па де буре] аяқтарды ауыстырып en dehors және en dedans [ан деор және ан дедан]
2 такті 2/4
4. Pas suivi [па сюеви]
4/4, 2/4, 3/4
5. Pas couru [па кур]
Әр қимылы 1/8; 1/16
Барлығы
72
5-сынып. Оқытудың бесінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Сroisee, efface, ecartee [круазе, эфассе, экарте] позаларында жасалатын вattement tendu, battement tendu jete [батман тандью, батман тандю жете]
2/4
32
2. Дене тұлғасын алға, артқа ашық аяқпен аяқ ұшын, артқа
4/4
3. Demi-rond de jambe [деми-ронд де жамб] 45 0 -ке en dehors, en dedans [андеорс, андеданс]
3/4
4. Қолдың жұмысымен Battement fondu [батмант фондью]
4/4
5. Petit battement sur le cou-de pied [пти батмант сур ле ку-де пье]: алға және артқа; жартылай башпаймен
2/4
6. Бір орында Pas tombe [па томбе], басқа аяғы cou-de-pied [ку-де пье]
2/4
7. 45 0 attitude [атетют], tire-bouchon [тир-бушон] қалыптары. Станокка қарама-қарсы; бір қолмен
4/4, 3/4
8. Еn dehors бұрылыстар, en dedans soutenu [ан деорс, ан де данс сутеню] 180 0
9. Battements releve lentes [батман релеве лянд] и battement developpe efface [батмант девлоппе] қалыпында
4/4
10. Grand battement jete pique [гранд батман жете пике]

2/4
11. Изучение маленьких поз croisee, efface и ecartee [круазе, эфассе, экарте] вперед и назад носком в пол, на вытянутой опорной ноге и на plie [плие]
2/4, 4/4
12. Releve [релеве] на одной ноге, "работающая" открыта на 45 вперед, назад или в сторону
Упражнения на середине зала
Все движения делаются с подготовкой на epaulement croisee.Battement tendu, battement tendu jete [батмант тандью, батмант тандью жете] делаются в позах croisee [круазе]
2/4
12
1. Battement fondu, battement frappe, battement double frappe [батман фондью, батман фраппе, батмант дубль фраппе] делаются enface [анфасс] на 45
2/4
2. Повороты на двух ногах на целой стопе на месте – подготовка к вращению
2/4
3. Повороты на двух ногах в V позиции на полупальцах без plie [плие] и с plie [плие]
2/4
4. Releve lent [релеве лянт] в больших позах croisee [круазе]
4/4
5. Pas de bourree [па де бурре] без перемены ног из стороны в сторону носком в пол
2/4
Allegro
На середине зала. Petit echappe [пти эшаппе] во II позицию (c руками)
1 такт по 4/4; 2/4
12
1. Pas assemble [па ассамбле] вперед и назад
2/4
2. Sissonne simple [сисон семпль]
2/4
3. Pas jete en face [па жете ан фас]
2/4
4. Petit changement de pied [пти шанжман де пье] на croisee [круазе]
2/4
5. Grand changement de pied [гранд шанжман де пье]
2/4
Лицом к палке
1. Pas echappe [па эшаппе] в IV позицию
2/4
2. Pas assemble [па ассамбле] croisee [круазе]
2/4
3. Double assemble [дубль ассамбле]
2/4
4. Sissonne ouverte [сиссон уверт] в сторону носком в пол
2/4
5. Glissade [глиссад] в сторону без перемены и с переменой ног
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Double echappe [дубль эшаппе] во II позиции
4/4
8
2. Releve [релеве] в IV позиции croisee [круазе]
2/4
3. Assemble soutenu [ассамбле сутунью]
2/4
4. Pas de bourree [па де буре] с переменой ног en dehors и en dedans [ан деорс и ан деданс] с окончанием в маленькую позу croisee [круазе]
2/4
5. Glissade [глиссад] в сторону
4/4
6. Pas de bourree suivi и pas couru [па де буре сюев и и па кур] с продвижением по диагонали
2/4
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Battement tendu jete enface на 1/8 каждое [батман тандю жете ан фас]
2/4
32
2. III рort de bras [пор де бра] с растяжкой на plie [плие] и перегибом корпуса (без перехода)
3/4
3. Battement fondu [батман фондю]: с plie [плие] – releve [ревеле] на всей стопе; с подъемом на полупальцы
2/4
4. Вattement frappe [батман фраппе] на полупальцах
2/4
5. Pas coupe [па купе] на всей стопе и на полупальцах
2/4
6. Поза II arabesque [арабеск] на 45°

2/4
11. Сroisee, efface және ecartee [круазе, эфассе, экарте] кіші қалыптарын үйрену, алға және артқа аяқтың ұшымен еденге. Созылған тірек аяғымен алға жіне артқа plie [плие]
2/4, 4/4
12. Бір аяқта Releve [релеве] жасау, "жұмыс істейтін" 450 ашылған алға, артқа және жанына
Зал ортасындағы жаттығулар
Барлық қимылдар epaulement croisee дайындық ретінде жүргізіледі. Battement tendu, battement tendu jete [батмант тандью, батмант тандью жете] croisee [круазе] қалпында жасалады
2/4
12
1. Battement fondu, battement frappe, battement double frappe [батман фондью,батман фраппе, батмант дубль фраппе] en face 450 жасалынады
2/4
2. Бір орында тұрып толық табанмен екі аяқпен бұрылу - айналуға дайындалу
2/4
3. V қалыпта plie-мен [плие] және plie [плие] жарты башпаймен екі аяқпен бұрылу
2/4
4. Releve lent [релеве лянт] үлкен қалыптардағы croisee [круазе]
4/4
5. Pas de bourree [па де бурре] бір жақтан екінші жаққа ауыспай аяқтың ұшымен еденге
2/4
Allegro
Залдың ортасында. II қалыптағы рetit echappe [пти эшаппе] (қолдармен)
1 тактіден 4/4; 2/4
12
1. Pas assemble [па ассамбле] алға және артқа
2/4
2. Sissonne simple [сисон семпль]
2/4
3. Pas jete en face [па жете ан фас]
2/4
4. Petit changement de pied [пти шанжман де пье] croisee-та [круазе]
2/4
5. Grand changement de pied [гранд шанжман де пье]
2/4
Таяққа қарама-қарсы
1. IV қалыпта рas echappe [па эшаппе]
2/4
2. Pas assemble [па ассамбле] croisee [круазе]
2/4
3. Double assemble [дубль ассамбле]
2/4
4. Sissonne ouverte [сиссон уверт] жанына аяқтың ұшымен еденге
2/4
5. Glissade [глиссад] жанына аяқтарды ауыстырып және ауыстырмай қою
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Double echappe [дубль эшаппе] II қалыпта
4/4
8
2. Releve [релеве] IV қалыптағы croisee [круазе]
2/4
3. Assemble soutenu [ассамбле сутунью]
2/4
4. Pas de bourree [па де буре] аяқтарды ауыстырып en dehors және en dedans [ан деорс және ан деданс] кіші қалыпта аяқтау croisee [круазе]
2/4
5. Glissade [глиссад] жанына
4/4
6. Pas de bourree suivi және pas couru [па де буре сюев және па кур] диагональ бойымен қозғалу
2/4
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Battement tendu jete en face [батман тандю жете ан фас] әрқайсысы 1/8
2/4
32
2. III рort de bras [пор де бра] plie-да [плие] созылып және дене тұлғасын еңкейтіп (ауысусыз)
3/4
3. Battement fondu [батман фондю]: plie [плие] - releve [ревеле] толық табанда; жартылай башпайға созылып
2/4
4. Вattement frappe [батман фраппе] жартылай башпайда
2/4
5. Pas coupe [па купе] толық табанмен және жартылай башпайда
2/4
6. II arabesque [арабеск] қалыпта 450

2/4
7. Temps releve [темп релеве] на 45° en dehors [ан деорс], en dedans [ан деданс] (preparation [препоросьен] к rond de jambe en l’air [рон де жамб ан лие]) на всей стопе
3/4, 4/4
1.​ Bat​teme​nt developpe passé на 90°. [батман девлопе пассе]
4/4
8. Demi-rond de jambe на 90° [деми-ронд де жамб]
2/4
9. Grand battement jete [гранд батмант жете] в позах croisee, efface [круазе, эфасе]
Упражнения на середине зала
1. Battement tendu [батман тандю], battement tendu jete [батман тандю жете] делаются в больших и маленьких позах.
2/4
18
2. Rond de jambe par terre [ронд де жамб партер] с обводом на plie en dehors, en dedans [на плие ан деор, андедан]
3/4
3. Demi-rond de jambe [деми-ронд де жамб] на 45° en face en dehors, en dedans [анфас андеор, андеданс]
2/4
4. Battement fondu, battement frappe, battement double frappe [батман фондю, батман фрапе, батман дубль фрапе] в позах: носком в пол; на 45°
2/4
5. Battement soutenu: носком в пол; на 45° [батман сутунью]
4/4
6. Rond de jambe en l’air en dehors, en dedans en face [ронд де жамб анлер ан деор ан дедан анфас]
2/4
7. Petit battement sur le cou-de pied: равномерно; c акцентом в перед и назад [пти батман сурлеку-депье]
2/4
8. Releve [релеве] на 45° в I, II, III arabesque [арабеск]
2/4
9. Developpes [девлопе] в большие позы croisee [круазе]
10. Grand battement jete [гранд батман жете] в больших позах croisee [круазе]
11. Pas tombee coupe [па томбэ купе] на всей стопе
12. Temps lie [тан лие] с перегибом корпуса
13. V port de bras [пор де бра]
14. Pas de bourree ballotte [па де буре балоте] на efface и croisee [на еффасе и круазе] носком в пол
15. Balance en tournant [балансе ан турнан] на ¼ круга
Allegro
1. На середине зала. Double assemble [дубль ассамбле]
2/4
14
2. Petite chappe [пти эшаппе] в IV позицию с руками
2/4
3. Pas jete [па жете] в маленьких позах
2/4
4. Temp sleve sauté [темп релеве соте] в I и II позициях с большим прыжком
2/4
5. Sissonne ouverte [сисон уверт] носком в пол
4/4
6. Glissade [глиссад] в сторону
7. Сценическая форма sissonne [сисон] в позах I и II arabesque
3/4
8. Составляются комбинации из двух движений
Лицом к станку.
1. Sissonne ouverte [сисон уверт] на 45°
4/4
2. Pas echappe [па ешаппе] на одну ногу
2/4
3. Grand echappe [гранд ешаппе] во II позицию
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Assemble soutenu [ассамбле сутенью] с окончанием в маленькие позы croisee [круазе]
2/4
8
2. Passus – souнs [па сиссон]
2/4
3. Pas de bourree suivi en tournant [па де буре суеви ан турнан]
2/4
4. Pas debourree [па де буре] без перемены ног из стороны в сторону
2/4
5. Glissade [глиссад] во всех направлениях и в маленьких позах croisee и efface [круазе и эфасе] вперед и назад
4/4
Всего
72
6 класс. Шестой год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка

2/4
7. Temps releve [темп релеве] 450 en dehors [ан деорс], en dedans [ан деданс] (препоросьен] к rond de jambe en l’air [рон де жамб ан лие]) толық табанмен
3/4, 4/4
8. Battement developpe passé [батман девлопе пассе] 900.
4/4
9. Demi-rond de jambe [деми-ронд де жамб] 900
2/4
10. Grand battement jete [гранд батмант жете] croisee, efface [круазе, эфасе] қалпында
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Battement tendu [батман тандю], battement tendu jete [батман тандю жете] үлкен және күші қалыптарда жасалынады
2/4
18
2. Rond de jambe par terre [ронд де жамб партер] plie [плие] айналыммен en dehors, en dedans [ан деор, андедан]
3/4
3. Demi-rond de jambe [деми-ронд де жамб] на 450 en face en dehors, en dedans [анфас андеор, андеданс]
2/4
4. Battement fondu, battement frappe, battement double frappe [батман фондю, батман фрапе, батман дубль фрапе]
Аяқтың ұшымен еденге; 450
2/4
5. Battement soutenu [батман сутунью]: Аяқтың ұшымен еденге; 450 -қа
4/4
6. Rond de jambe en l’air en dehors, en dedans en face [ронд де жамб анлер ан деор ан дедан анфас]
2/4
7. Petit battement sur le cou-de pied [пти батман сурлеку-депье]: тура қалыпта; алға және артқа
2/4
8. Releve [релеве] на 450 I, II, III arabesque [арабеск] қалыпта
2/4
9. Developpes [девлопе] үлкен қалыпқа croisee
10. Grand battement jete [гранд батман жете] үлкен қалыпта croisee [круазе]
11. Pas tombee tcoupe [па томбэ купе] бүтін табанмен
12. Тұла бойды иіп Temps lie [тан лие]
13. V port de bras [пор де бра]
14. Pas de bourree ballotte [па де буре балоте] efface-де [еффасе] және croisee [круазе] аяқтың ұшымен еденге
15. Balance en tournant [балансе ан турнан] на 1/4 бұрылыс
Allegro
1. Зал ортасында Double assemble [дубль ассамбле]
2/4
14
2. Petite chappe [пти эшаппе] қолдармен IVқалыпта
2/4
3. Pas jete [па жете] кіші қалыпта
2/4
4. Temps leve sauté [темп релеве соте] I және II қалыпта үлкен секірумен
2/4
5. Sissonne ouverte [сисон уверт] аяқтың ұшымен еденге
4/4
6. Glissade [глиссад] жанына
4/4
7. Сахналық форма sissonne [сисон] III қалыптарда arabesque [арабеск]
3/4
8. Екі қимылдар тұратын комбинацияны құрайды
Станокқа қарама-қарсы
1. Sissonne ouverte [сисон уверт] 450-қа
4/4
2. Pas echappe [па ешаппе] бір аяққа
2/4
3. Grand echappe [гранд ешаппе] II қалыпқа
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Assemble soutenu [ассамбле сутенью] шағын қалыптармен аяқтау croisee [круазе]
2/4
8
2. Pas sus - sous [па сиссон]
2/4
3. Pas de bourree suivi en tournant [па де буре суеви ан турнан]
2/4
4. Pas debourree [па де буре] аяқтарды ауыстырмай бір жанынан бір жанына
2/4
4. Glissade [глиссад] барлық бағыттарда және шағын қалыптарда croisee және efface [круазе және эфасе] алға және артқа.
4/4
Барлығы
72
6 сынып. Оқытудың алтыншы жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар

1. Battementtendu [батман тандю] со сменой ноги и переводом руки из позиции в позицию
2/4
24
2. Вattement tendu jete pique [батман тандю жете пике] на 1/8 каждое
2/4
3. Demi-rond de jambe [деми ронд де жамб] на 45° на demi-plie [деми плие]
4. Наклоны корпуса вперед, назад с demi-plie [деми плие] на опорной ноге, другая вытянута на носок вперед или назад
4/4,3/4
5. Battement soutenu [ватемент сутеню] на полупальцах носком в пол и на 45°
4/4,2/4
6. Pas tombe [па томбе] с продвижением, работающая нога носком в пол. Соответствует движению с которым объединяется
7. Battement frappe [батман фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппе] с окончанием на demi-plie [деми плие]
2/4
8. Rond de jambe en l’air en dehors [ронд де жамб анлер ан деор], en dedans [ан дедан] на полупальцах
2/4, 3/4
9. Temps releve [тан релове] на 45° en dehors [ан деор], en dedans [ан дедан] наполупальцах. Соответствует движению с которым объединяется
10. Developpes [девлопе] в позу ecarte [экарте] назад и вперед
4/4,3/4
11. Grand battement jete [гранд батман жете] в позах ecartee [экарте]
2/4
12. Позы attitude [атетюд] на 90° en face [ан фас]
3/4
13. Soutenu [сутенью] в повороте endehors [ан деор], endedans [ан дедан] на ½ круга, начиная носком в пол
2/4
Упражнения на середине зала
1. Battement fondu [батман фондю] с plie – releve [плие – ревеле] en face [ан фас]
2/4
22
2. Вattement frappe [батеман фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппе] с окончанием на demi-plie [деми плие]
2/4
3. Grand battement jete pique [гранд батман жете пике]
2/4
4. IV port de bras [пор де бра]
3/4
5. IV arabesque [арабеск] носком в пол
4/4
6. Soutenu [сутенью] в повороте endehors, endedans на [андеор и андедан] ½ круга, начиная носком в пол
4/4
7. Позы I, II, III arabesque [арабеск] на 90°
2/4
8. Элементарное adagio [адажио]
2/4
9. Pas de bourree [па де буре] без перемены ног из стороны в сторону на 45°
10. Pas de bourree ballotte на effaceе и croisee [па де буре балете на ефассе и крузе] на 45°
2/4
11. Подготовка к рirouette [пирует] по II позиции endehors, endedans [андеор и андедан]
2/4
Allegro
1. Temps leve sauté [тан леве соте] в V позиции с продвижением вперед, в сторону, назад
2/4
12
2. Petit changement de pied [пти шажман де пье] с продвижением
2/4
3. Pas echappe [па эшапе] во II позицию с окончанием на одну ногу
2/4
4. Sissonne ouverte [сисон уверт] на 45°.
2/4
5. Grand echappe [гранд эшапе] во II позицию
4/4
6. Pas de basque [па де баск]
3/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Tempslie [танлие] вперед и назад
На 2 такта по 2/4
6
2. Pas echappe [па эшапе] во II позицию с окончанием на одну ногу

1. Battement tendu [батман тандю] аяқтар мен қолдардың қалыптарын ауыстырып
2/4
24
2. Вattement tendu jete pique [батман тандю жете пике] 1/8 әрқайсысына
2/4
3. Demi-rond de jambe [деми ронд де жамб] 450-қа demi-plie [деми плие]
3/4, 4/4
4. Дена тұлғасы алға, артқа еңкейту demi-plie [деми плие] тірек аяқта тұрып, екінші аяқ аяқ ұшына созылған алға және артқа
4/4, 3/4
5. Battement soutenu [ватемент сутеню] жартылай башпаймен аяқтың ұшымен еденге 450-қа
4/4, 2/4
6. Pas tombe [па томбе] қимылмен, әрекет етуші аяқтың ұшы еденге. Біріктірілетін қимылға сәйкес
7. Battement frappe [батман фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппе] demi-plie-мен [деми плие] аяқтау
2/4
8. Rond de jambe en l’air en dehors [ронд де жамб анлер ан деор], en dedans [ан дедан] жартылай башпайда
2/4, 3/4
9. Temps releve [тан релове] 450-та en dehors [ан деор], en dedans [ан дедан] жартылай башпайда. Біріктірілетін қимылға сәйкес
10. Developpes [девлопе] ecartee [экарте] қалпында алға және артқа
4/4, 3/4
11. Grand battement jete [гранд батман жете] ecartee [экарте] қалпында
2/4
12. Аttitude [атетюд] қалпында 900- қа en face [ан фас]
3/4
13. Soutenu [сутенью] бұрылыста endehors [ан деор], endedans [ан дедан] 1/2 бұрылыста, аяқтың ұшын еденге қоюмен бастау
2/4
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Battement fondu [батман фондю] с plie - releve [плие - ревеле] en face [ан фас]
2/4
22
2. Вattement frappe [батеман фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппе] demi-plie [деми плие] аяқтау
2/4
3. Grand battement jete pique [гранд батман жете пике]
2/4
4. IV port de bras [пор де бра]
3/4
5. IV arabesque [арабеск] аяқ ұшымен еденге
4/4
6. Soutenu [сутенью] жартылай бұрылыста endehors, endedans [андеор, андедан] 1/2 бұрылыс, аяқтың ұшын еденге қоюмен бастайды
4/4
7. I, II, IIIқалыптарында arabesque [арабеск] 900-қа
2/4
8. Қарапайымadagio
2/4
9. Pas de bourree [па де буре] аяқтарды ауыстырмай бір жақтан бір жаққа 450.
2/4
10. Pas de bourree ballotte effaceе-де және croisee [па де буре балете ефассе және крузе] 450-қа
2/4
11. Рrouette [пирует] дайындық II қалып бойынша en dehors, en dedans [андеор, андедан]
2/4
Allegro
1. Temps leve sauté [тан леве соте] V қалыпта алғы, жанға, артқа жылжу
2/4
12
2. Petit changement de pied [пти шажман де пье] жылжу
2/4
3. Pas echappe [па эшапе] II қалыпта бір аяқпен аяқтау
2/4
4. Sissonne ouverte [сисон уверт] 450 -қа
2/4
5. Grand echappe [гранд эшапе] II қалыпта
4/4
6. Pas de basque [па де баск]
3/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Temps lie [танлие] алға және артқа
2 тактіге 2/4-тен
6
2. Pas echappe [па эшапе] II қалыпта бір аяқта аяқтау
1 тактіге 4/4-тен

3. Sissonnes simples [сисон семпль]
На 4/4 каждое
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Battement tendu jete balanсуар [баман тендю жете балансуар]
2/4
32
2. Demi-rond de jambe [деми ронд де жамб] на полупальцах en dehors, en dedans [ан деор, ан дедан]. Соответствует движению с которым объединяется
3. Rond de jambe [ронд де жамб] на 45° en dehors, en dedans [ан деор, ан дедан] на всей стопе
3/4
4. Battement fondu [батман фондю] с plie – releve [плие релеве] и demi – rond de jambe [деми ронд де жамб] на 45° en face en dehors, en dedans [ан деор и ан дедан]
5. Pas tombe [па томбе] с продвижением, работающая нога на 45°. Соответствует движению с которым объединяется
6. Petit battement [пти батман] с plie – releve [плие - релеве] на всей стопе
4/4
7. Grand rond de jambe developpe en dehors, en dedans en face [гранд ронд де жамб девлопе ан деор и ан дедан ан фас] на всей стопе
4/4
8. Позы attitude [атетюд] на 90° effaceе и croisee [эфасе и круазе]
2/4
9. Полуповороты endehors и endedan [ан деор ан дедан] с подменой ноги на полупальцах
2/4
10. Preparation [пре парасьон] для tours [тура] из V позиции en dehors и en dedans [ан дедан и ан деор]
2/4
11. Pirouette [пирует] со II позиции
2/4
Упражнения на середине зала
1. Повороты endehors, endedans [ан деор и ан дедан] на ¼ и ½ круга из позы в позу носком в пол на вытянутой ноге
24
2. Pas tombe [па томбе] наместе
3. Demi-rond de jambe developpe en dehors, en dedans en face [деми ронд де жамб девлопе ан деор ан дедан эфассе]
4/4
4. III ported bras [пор де бра] с ногой вытянутой на носок на demi-plie [деми плие] (растяжка)
3/4
5. Pas de bourree ballotte [па де буре балете] на effaceе и croisee [ефассе и круазе] на 45°
2/4
6. Preparation [препарасьен] к рirouette [к перуетам] со II позиции
2/4
1. Sissonne fermee [сисон ферме]
4/4
10
2. Grand echappe [гранд эшаппе] в IV позицию
2/4
3. Pasdechat [па де ша] вперед c ногами, идущими через passé [пассе]
2/4
4. Glissade [глиссад] вперед и назад
4/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Doubles echappes [дубль эшаппе] в IV позици croisee [круазе]
2/4
6
2. Pas de bourree ballotte [па де буре балете] носком в пол на effaceе и croisee [ефассе и круазе]
2/4
Всего
72
7 класс. Седьмой год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
12. Battement tendu [батман тандю] с полуповоротами endehors и endedans [ан деор и ан дедан] с подменой ноги носком в пол
2/4
24
2. III рort de bras [пор де бра] с растяжкой на plie [плие] [с переходом на другую ногу] и перегибом корпуса

3. Sissonnes simples [сисон семпль]
Әрқайсысына 4/4
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырыбы
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Battement tendu jete balance [баман тендю жете балансуар]
2/4
32
2. Demi-rond de jambe [деми ронд де жамб] жартылай башпайда en dehors, en dedans [ан деор, ан дедан]. Біріктірілетін қимылға сәйкес
3. Rond de jambe [ронд де жамб] 450-та en dehors, толық табанмен en dedans [ан деор, ан дедан]
3/4
4. Battement fondu [батман фондю] plie - releve [плие релеве] и demi - rond de jambe [деми ронд де жамб] 450-қа en face en dehors, en dedans [ан деор и ан дедан]
4/4, 3/4
5. Pas tombe [па томбе] қозғалыспен, әрекеттегі аяғы 450-та. Біріктірілетін қимылға сәйкес
6. Petit battement [пти батман] plie - releve-мен [плие - релеве] толық табанмен
4/4
7. Grand rond de jambe developpe en dehors, en dedans en face [гранд ронд де жамб девлопе ан деор и ан дедан ан фас] толық табанмен
4/4
8. Аttitude [атетюд] қалыптары 900-та effaceе және croisee [эфасе и круазе]
2/4
9. Еn dehors және endedans-та [ан деор ан дедан] жартылай бұрылыстар, жартылай башпаймен тұрған аяқтарды ауыстыра отырып
2/4
10. Preparation tours [пре парасьон тура] үшін V қалыптан en dehors және en dedans [ан дедан и ан деор]
2/4
11. Pirouette [пирует] II қалыптан
2/4
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Еn dehors, en dedans [ан деор и ан дедан] бұрылыстар 1/4 және 1/2 бұрылысқа, бір қалыптан бір қалыпқа созылыңқы аяқтың ұшымен еденге
24
2. Pas tombe [па томбе] бір орында
3. Demi-rond de jambe developpe en dehors, en dedans en face [деми ронд де жамб девлопе ан деор ан дедан эфассе]
4/4
4. III port de bras [пор де бра] аяқ ұшына созылған аяқпен demi-plie [деми плие] (созу).
3/4
5. Pas de bourree ballotte [па де буре балете] effaceе және croisee [ефассе және круазе] 450-қа.
2/4
6. II қалыптан рirouette [к перуетам] үшін Preparation [препарасьен]
2/4
Allegro
1. Sissonne fermee [сисон ферме]
4/4
10
2. Grand echappe [гранд эшаппе] IV қалыпқа
2/4
3. Pas de chat [па де ша] passé [пассе] арқылы келе жатқа аяқпен алға
2/4
4. Glissade [глиссад] алға және артқа
4/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Doubles echappes [дубль эшаппе] IV қалпындағы croisee [круазе]
2/4
6
2. Pas de bourree ballotte [па де буре балете] аяқтың ұшымен еденге effaceе және croisee [ефассе және круазе]
2/4
7-сынып. Оқытудың жетінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Battement tendu [батман тандю] жартылай бұрылып en dehors және en dedans [ан деор және ан дедан] аяқты ауыстырып ұшымен еденге
2/4
24
2. III рort de bras [пор де бра] plié-ға [плие] созылып (екінші аяққа аударып) тұла бойын еңкейту

3/4
3. Battement fondu [батмант фондю] с plie – releve и demi – rond de jambe [плие –релеве и деми ронд де жамб] на 45° из позы в позу на всей стопе и на полупальцах
2/4
4. Pas tombe [па томбе] с продвижением, работающая нога на cou-depied [кудепье]
2/4
5. Вattement frappe [батман фрапе] на 1/8 каждое
2/4
6. Double frappe [дубль фрапе] носком в пол, с подъемом на полупальцы во время удара
2/4
7. Petit battement [пети батман] без акцента на 1/8 каждое
4/4
8. Полу повороты en dehors [ан деор], en dedans [ан дедан] с подменой ноги на полупальцах
4/4
9. Battement soutenu [батеман сутенью] на 90° на всей стопе и на полупальцах
2/4
10. Battement releve lent, battement developpe [батеман релеве лан, батман девлопе] на полупальцах en face [ан фас]
2/4
11. Grand battement jete [гран батман жете] вперед и назад через I позицию
На 1 такт по 4/4 каждый
12. Поворот в V позиции на 360° endehors, endedans [ан деор ан дедан]
13. Pirouette [пирует] с V позиции en dehors, en dedans [ан деор и ан дедан]
1. Battement fondu [батман фондю] наполупальцах en face [ан фас]
2/4
22
2. Pаs tombe [па томбе] с продвижением, работающая нога в положении: cou-de-pied [ку де пье]; носком в пол
2/4
3. Battement frappe [батман фрапе] на полу пальцах
2/4
4. Petit battement [пти батман] на полу пальцах
2/4
5. Pas de bourree dessus-dessous [па де буре десю десю]
4/4
6. Typlent [турлан] из позы в позу на 1/8 круга
4/4
7. Grand rond de jambe developpe en dehors, en dedans en face [гранд ронд де жамб девлопе ан деор и ан дедан анфас] на всей стопе
2/4
8. Подготовка к рirouette [пирует] с V позиции
2/4
9. Рirouette [пирует] со II позиции
1. Pas coupe [па купе]
2/4
12
2. Temps leve [темп леве] (другая нога на sur le cou-de-pied) [сюр ле ку депье]
2/4
3. Sissonne tombee croisee [сисон томбе круазе] вперед, назад и в сторону
4. Jete [жете] с продвижением croisee [круазе] вперед, назад и в сторону
2/4
5. Pas ballonne [па балоне] в сторону (с прыжком на месте)
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Pas jete [па жете] без продвижения
2/4
6
2. Pas [па] польки с продвижением вперед и назад
2/4
3. Pas de bourree dessus-dessous [па де буре десю-десу] носком в пол
2/4
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Battement tendu [батман тандю] в повороте на 1/8 круга.
2/4
30
2. Battement tendu jete [батман тандю жете] с окончанием в demi- plie [деми плие]
3. Rond de jambe par terre [ронд де жамб партер] на 1/8 каждое
4. Battement double fondu [батман дубль фондю] на всей стопе и на полупальцах

3/4
3. Battement fondu [батмант фондю] plie - releve және demi - rond de jambe [плие -релеве и деми ронд де жамб] 450-қа толық табанмен және жартылай башпаймен бір қалыптан бір қалыпқа
2/4
4. Pas tombe [па томбе] қозғалыспен, әрекеттегі аяқ cou-de pied [кудепье] қалпында
2/4
5. Вattement frappe [батман фрапе] әр қайсысына 1/8
2/4
6. Double frappe [дубль фрапе] аяқтың ұшымен еденеге, соғу кезінде жартылай башпайға көтеріліп тұрып
2/4
7. Petit battement [пети батман] әрқайсысына 1/8 екпінсіз
4/4
8. Жартылай бұрылыстар en dehors [ан деор], en dedans [ан дедан] жартылай башпаймен аяқтарды ауыстыра отырып
4/4
9. Battement soutenu [батеман сутенью] 900--қа толық табанмен және жартылай башпаймен
2/4
10. Battement releve lent, battement developpe [батеман релеве лан батман девлопе] жартылай башпайда en face [ан фас]
2/4
11. Grand battement jete [гран батман жете] I қалып арқылы алға және артқа
1 тактіден 4/4
12. Vқалыптағы 3600-қа endehors, endedans бұрылыстар
13. PirouetteV қалыптан en dehors, en dedans [ан деор, ан дедан]
Зал ортасындағы жаттығулар
1. Battement fondu [батман фондю] жартылай башпаймен en face
2/4
22
2. Pas tombe [па томбе] қозғалыспен, әрекеттегі аяқ келесі қалыпта: cou-de-pied [ку де пье]; аяқ ұшымен еденге
2/4
3. Battement frappe [батман фрапе] жартылай башпайда
2/4
4. Petit battement [пти батман] жартылай башпайда
2/4
5. Pas de bourree dessus-dessous [па де буре десю десу]
4/4
6. Typlent [турлан] бір қалыптан бір қалыпқа1/8 бұрылысқа
4/4
7. Grand rond de jambe developpe endehors, endedans en face [гранд ронд де жамб девлопе ан деор, ан дедан анфас] толық табанда
2/4
8. V қалыпта рirouette-ке [пирует] дайындық
2/4
9. II қалыптан Рirouette [пирует]
Allegro
1. Pascoupe [па купе]
2/4
12
2. Temps leve [темп леве] (келесі аяғы sur le cou-de-pied [сюр ле ку депье])
2/4
3. Sissonne tombee croisee [сисон томбе круазе] алға, артқа және жанға
3/4
4. Jete [жете] қозғалыспен croisee [круазе] алға, артқа және жанға
2/4
5. Pas ballonne [па балоне] жанға (бір орында тұрып секіру)
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Pas jete [па жете] қозғалыссыз
2/4
6
2. Pas [па] польки алға және артқа қозғалып
2/4
3. Pas de bourree dessus-dessous [па де буре десю-десу] аяқ ұшымен еденге
2/4
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. 1/8 шеңберге бұрылуда Battement tendu [батман тандю]
2/4
30
2. Battement tendu jete [батман тандю жете] demi- plie-де [деми плие] аяқтау
3. Rond de jambe par terre [ронд де жамб партер] әрқайсысына 1/8
4. Толық табанмен және жартылай башпаймен вattement double fondu [батман дубль фондю] орындау

5. Temps releve [темп релеве] на полупальцах
6. Rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] сокончанием: в маленькие позы на demi-plie [деми плие]; на demi-plie [деми плие]
6. Tombe [томбе] с полу поворотом sur le cou-de-pied en dehors, en dedans [сурле ку депье ан деор, ан дедан]
7. Battement double frappe [батман дубль фрапе] в повороте на ¼ круга
8. Подготовка к рirouette [пирует] с IV позиции
9. Pirouette sur lecou-de-pied en dehors, en dedans [пирует сурле ку депье ан деор, ан дедан], начиная ногой, открытой в сторону на 45°
Упражнения на середине зала
1. Полуповорот en dehors и en dedans [ан деор и ан дедан] на ¼, ½ круга на demi-plie [деми плие], с работающей ногой носком в пол
2/4
24
2. Battement fondu [батман фондю] на полупальцах в позах croisee, efface, ecartee [круазе, ефассе, экарте]
2/4
3. Pas coupe [па купе] на полупальцах
2/4
4. Rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] с окончанием на demi-plie [деми плие]
3/4, 4/4
5. Battement releve lent и developpe [батман релеве лан девлопе] с переходом из позы в позу:с прямой на прямую ногу; с demi – plie [деми плие]
4/4
6. Battement releve lent [батман релеве лан] на 90° в позе IV arabesque [арабеск]
3/4
7. VI port de bras [пор де бра]
2/4
8. Glissade en tournant [глиссад антурнан] на ½ tour
2/4
9. Pirouette [пирует] со II и V позиции
2/4
10. Preparation [препарасьон] к рirouette [перует] и рirouette-pique en dedans [перует пике андедан] по диагонали (4-6 оборотов)
2/4
Allegro
1. Petit changement de pied [пти шажман депье] с поворотом на 1/8, ¼ круга
2/4
12
2. Pas ballonne [па балоне] вперед и назад
2/4
3. Pas de chat [па де ша] с броском ног назад
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Pas echappe en tournant [па эшапе ан турнан] на II позицию по ¼ поворота
На 2/4 каждое
6
2. Pas jete fondu [па жете фондью] (мягкие шаги) по диагонали вперед и назад
На 1 такт по 2/4
3. Pas debasque [па де баск] вперед и назад
На 2 такта 3/4
4. Glissade en tournant [глиссад антурнан] на ½ tour
2/4
5. Preparation [препарасьен] с V позициидля tours sur le cou-de-pied en dehors и en dedans [тур сурле ку де пье андеор и андедан]
2/4
Всего
72
8 класс. Восьмой год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Battement tendu pour batterie (подготовка к заноскам) [батман тандю пур батри]
2/4
28
2. Battement soutenu [батман сутенью] на 90° попозам
2/4
3. Rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] на 1/8 каждое Полуповорот endehors и endedans [ан деор и ан дедан] с вытянутой ногой вперед и назад на 45°.

5. Жартылай башпайда тemps releve [темп релеве] жасау
6. Rond de jambe en l’air-мен [ронд де жамб анлер] аяқтау:demi-plie-та [деми плие] шағын қалыптар; demi-plie [деми плие]
7. Tombe [томбе] жартылай бұрылыстар sur le cou-de-pied en dehors, en dedans [сурле ку депье ан деор, ан дедан]
8. Battement double frappe [батман дубль фрапе] 1/4 шеңберде бұрылу
9. IV қалыптан рirouette [пирует] орындау
10. Pirouette sur lecou-de-pied en dehors, en dedans [пирует сурле ку депье ан деор, ан дедан], жанына қарай 450.-қа ашық аяпен бастау
Зал ортасыдағы жаттығулар
1. Еn dehors және en dedans [ан деор және ан дедан] 1/4, 1/2 шеңберге жартылай бұрылу demi-plie [деми плие], әрекеттегі аяқтың ұшымен еденге
2/4
24
2. Сroisee, efface, ecartee [круазе, ефассе, экарте] қалыптарында жартылай башпамен Battement fondu [батман фондю] орындау
2/4
3. Pas coupe [па купе] жартылай башпайда
2/4
4. Rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] demi-plie [деми плие] аяқтау
3/4, 4/4
5. Бір қалыптан бір қалыпқа ауысып отырып вattement releve lent [батман релеве лан девлопе] және developpe [девлопе] жасау: Тік тұрған аяқтан тік аяққа; demi - plié-мен [деми плие]
4/4
6. IV arabesque [арабеск] қалпында Battement releve lent [батман релеве лан] 900 -қа.
3/4
7. VI port de bras [пор де бра]
2/4
8. Glissade en tournant [глиссад антурнан] 1/2 -ге tour.
2/4
9. II және V қалыптан Pirouette [пирует]
2/4
10. Preparation [препарасьон] рirouette [перует] және рirouette-pique endedans [перует пике андедан] диагональ бойымен (4-6 айналым)
2/4
Allegro
1. Petit changement de pied [пти шажман депье] с 1/8, 1/4 шеңберге бұрыла отырып.
2/4
12
2. Pas ballonne [па балоне] алға және артқа
2/4
3. Аяқтарды артқа лақтыра отырып Pas de chat [па де ша]
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. II қалыпқа Pas echappe entournant [па эшапе ан турнан] 1/4 бұрылыспен
әрқайсысына 2/4
6
2. Pas jete fondu [па жете фондью] (жұмсақ қадамдар) диагональ бойымен алға және артқа
1 тактіге 2/4
3. Pas debasque [па де баск] алға және артқа
2 тактіге 3/4
4. Glissade en tournant [глиссад антурнан] 1/2 -ге tour
2/4
5. Тours sur le cou-de-pied en dehors және en dedans [тур сурле ку де пье андеор және андедан] үшін V қалыптан Preparation [препарасьен]
2/4
Барлығы
72
8 сынып. Оқытудың сегізінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станок жанындағы жаттығулар
1. Battement tendu pour batterie (дайындық) [батман тандю пур батри]
2/4
28
2. Қалыптар бойынша Battement soutenu [батман сутенью] 900-қа
2/4
3. Rond de jambe en l’air [ронд де жамб анлер] әрқайсысы 1/8. Жартылай бұрылыстар endehors және endedans [ан деор және ан дедан] созылған аяқпен алға және артқа 450 -қа

2/4
4. Demi rond de jambe developpe en dehors, en dedans en face [деми ронд де жамб девлопе ан деор, ан дедан] на полупальцах
4/4
5. Battement releve lent и developpe en face с plie – releve [батман релевелан и девлопе ан фас с плие-релеве] на всей стопе
4/4
6. Preparation [препарасьен] к tour en dehors, en dedans [тур ан деор, ан дедан] со II позиции на 90°
7. Grand battement jete [гранд батман жете] с задержкой в воздухе на 90
2/4
Упражнения На середине зала
1. Battement tendu en tournant [батман тандю антурнан] на 1/8 круга
2/4
18
2. Rond de jambe par terre en tournant [ронд де жамб партер антурнан] на 1/8 круга en dehors, en dedans [ан деорс, ан дедан]
3/4, 2/4
3. Pas tombe [па томбэ] с продвижением, работающая нога в положении на 45°
Соответствуетдвижению, с которым объединяется
4. Battement soutenu [батман сутенью] на 90° в позах croisee [круазе]
2/4
5. Tours glissades en tournant [тур глиссад антурнан]
2/4
6. Preparation [препарасьен] к рirouette [пирует] с IV позиции
2/4
2/4
Allegro
На середине зала
12
1. Pas ballonne [па балоне] с продвижением по позам
2/4
2. Echappe battu [ешаппе ботю]
2/4
3. Changements de pieds en tournant [шажман де пье антурнан] на ½ круга
2/4
4. Tour [тур] в воздухе (tour en l’air) [тур ан лиер] для мужского класса
2/4
Лицом к станку: 1. Royale [рояль]
2/4
Факультативно: Jete [жете] в arabesque [арабеск] с V позиции
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Sissonnes simples en tournant [сисон сампль антурнан] на 1/4 круга
На 2/4 каждый
6
2. Pas de bourree suivi [па де буре суеви] с продвижением вперед и назад на croisee [круазе]
4/4
3. Preparation [препарасьен] и tour [тур] с V позиции en dehors и en dedans [ан дедан и ан деор]
2/4
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка
1. Flic-flac en face [флик-фляк анфас], с открыванием ноги в сторону
2/4
24
2. Grand rond de jambe jete en dehors, en dedans [гранд ронд де жамб джете ан деор, ан дедан]
4/4
3. Double fondu с demi-rond [дубль фондю с деми плие-ронд] в сторону
2/4
4. Полуповорот с plie releve en dehors и en dedans [плие релеве ан деор и ан дедан] с вытянутой ногой вперед и назад на 45°
2/4
5. Battement double frappe [батман дубль фрапе] с поворотом на ¼ круга
2/4
6. Rond de jambe en l’air с plie-releve [ронд де жамб анлер с плие релеве] на опорной ноге
2/4
7. Battement developpe plie- releve [батман деволопе плие релеве] на полупальцах
4/4
8. Battement developpe ballotte [батман девелопе балоне]
4/4
9. Grand battement jete [гранд батман жете] с подъемом на полупальцы
2/4

2/4
4. Demi rond de jambe developpe endehors, endedans enface [деми ронд де жамб девлопе ан деор, ан дедан]жартылай башпайда
4/4
5. Battement releve lent және developpe en face plie - releve [батман релевелан и девлопе ан фас плие-релеве] толық табанмен
4/4
6. II қалыптан Preparation [препарасьен] к tour endehors, endedans [тур ан деор, ан дедан] 900-қа
4/4
7. Grand battement jete [гранд батман жете] 900-та аяқты ауада ұстап тұрып
2/4
Зал
ортасындағы жаттығулар
1. 1/8 шеңберде вattement tendu en tournant [батман тандю антурнан]
2/4
18
2. Rond de jambe par terre en tournant [ронд де жамб партер антурнан] 1/8 шеңберде en dehors, en dedans [ан деорс, ан дедан]
3/4, 2/4
3. Pas tombe [па томбэ] қозғала отырып, әрекет етуші аяқтың қалпы 450-та. Біріктірілетін қымылдарға сәйкес
4. Battement soutenu [батман сутенью] 900-қа croisee [круазе] қалпында
2/4
5. Tours glissades en tournant [тур глиссад антурнан]
2/4
6. Preparation [препарасьен] к рirouette [пирует] IV қалыптан
2/4, 2/4
Allegro
На середине зала:
12
1. Pas ballonne [па балоне] қалыптар бойынша қозғала отырып
2/4
2. Echappe battu [ешаппе ботю]
2/4
3. Changements de pieds en tournant [шажман де пье антурнан] на 1/2 шеңбер
2/4
4. Tour [тур] ауада (tour en l’air [тур ан лиер]) ерлер сыныбына арналған
2/4
Станокқа қарама-қарсы: 1. Royale [рояль]
2/4
Факультативті: Jete [жете] arabesque [арабеск] V қалыптан
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Sissonnes simples en tournant [сисон сампль антурнан] 1/4 шеңберге
әрқайсысына 2/4
6
2. Pas de bourree suivi [па де буре суеви] алға және артқа жылжу на croisee [круазе]
4/4
3. Preparation [препарасьен] и tour [тур] V қалыптан en dehors және en dedans [ан дедан и ан деор]
2/4
Барлығы
64
Екінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станоктың жаныныдағы жаттығулар
1. Flic-flac en face [флик-фляк анфас], аяқты жанына қарай ашу
2/4
24
2. Grand rond de jambe jete en dehors, en dedans [гранд ронд де жамб джете ан деор, ан дедан]
4/4
3. Double fondu [дубль фондю] demi-rond [плие-ронд] жанына
2/4
4. Жартылай бұрылу plie releve endehors және en dedans [плие релеве ан деор және ан дедан] созылған аяқпен алға және артқа 450 -қа
2/4
5. Battement double frappe [батман дубль фрапе] 1/4 шеңберге бұрылумен
2/4
6. Rond de jambe en l’air с plie-releve [ронд де жамб анлер с плие релеве] тірек аяқта
2/4
7. Battement developpe plie- releve батман деволопе плие релеве] жартылай башпайда
4/4
8. Battement developpe ballotte [батман девелопе балоне]
4/4
9. Жартылай башпайға көтеріле отырып grand battement jete [гранд батман жете]
2/4
Зал ортасындағы жаттығулар

1. Battement tendu en tournant [батман тандю антурнан] на 1/4 круга
2/4
26
2. Battement tendu jete en tournant [батман тандю жете антурнан] на 1/8 круга
2/4
3. Rond de jambe par terre en tournant [ронд де жамб партер антурнан] на 1/4 круга en dehors, en dedans [ан деор, ан дедан]
3/4
4. Battement double fondu en face [батман дубль фондю анфас] на всей стопе; на полупальцах
4/4, 2/4
5. Рirouette [пирует] с IV позиции
2/4
6. VI port de bras-preparation en dehors [порде бра препарасион андеор] с выходом на всю стопу в позы attitude croisee [аттитюд круазе] на 90°, III arabesque [арабеск]
4/4,3/4
7. Pas de bourree ballotte [па де буре балоте] на efface [ан фас], en tournant [антурнан] на 1/4 поворота
2/4
8. Battement developpe plie- releve [батман девлопе плие-релеве] на всей стопе
4/4
9. Tуplent en dehors и en dedans [турлан андеор и андедан]: a la seconde [а ля сгон] (первоначальное изучение по пол поворота);
из позы в позу через passé [пассе] на 90°
4/4
10. Preparation tour a la sisonde [препарасион тур а ля сисон] со II позиции en dehors и en dedans [андеор и андедан]
4/4
Allegro
На середине зала:
1. Pa echappe en tournan [па эшапе антурнан] на ½ круга
2/4
12
2. Royale [рояль]
2/4
3. Entrechat-quatre [ешапе-катр]
2/4
4. Echappe battu [ешапе батю] сложное
2/4
Факультативно:
5. Fouette [фуэте] с прыжком на 1/2 круга
3/4,4/4
6. Jete passé [жете пассе]
2/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Pas de bourree ballotte [па де буре балоте] по позам. Все виды рas de bourree [па де буре] на 45°
На 2/4 каждый
10
2. Changements de pieds [шанжман де пье] (до 4-х прыжков подряд)
2/4
3. Pas echappe [па эшапе] в IV позиции на ¼ поворота
2/4
4. Pas echappe [па эшапе] во II позиции с продвижением вперед и назад
2/4
5. Pas coupe ballonne [па купе балоне] в сторону
2/4
Всего
72
9 класс. Девятый год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Battement tendu jete pique [батман тандю жете пике] на 1/16 каждое
2/4
24
1. Flic- и en dedans enface [флик фляк андеор андедан], с открыванием ноги вперед и назад
2/4
2. Полуповорот, стоя на полупальцах, endehors и endedans [андеор и андедан] с вытянутой ногой вперед и назад на 45°
1 такт по 4/4
3. Battements soutenus en tournant [батман сутеню антурнан] на 360°
2/4 3/4
4. Battement fondus [батман фондю] на 90°
1 такт по 4/4
5. С медленным полуповоротом на всей стопе endehors [андеорс] и endedans [андедан] с ногой, открытой вперед и назад на 90°
4/4 3/4
6. Battement releve lent [батман релеве лан] и developpe [девлопе] из позы в позы с plie-releve и demi-rond [плие релеве и деми ронд]

1. Battement tendu en tournant [батман тандю антурнан] 1/4 шеңбер
2/4
26
2. Battement tendu jete en tournant [батман тандю жете антурнан] 1/8 шеңбер
2/4
3. Rond de jambe par terre en tournant [ронд де жамб партер антурнан] 1/4 шеңбер en dehors, en dedans
3/4
4. Battement double fondu en face [батман дубль фондю анфас]: толық табанда; жартылай башпайда
4/4, 2/4
5. Рirouette [пирует] IV қалыптан
2/4
6. VI port de bras-preparation en dehors [порде бра препарасион андеор] толық табанмен attitude croisee [аттитюд круазе] 900 , III arabesque [арабеск] қалыпқа шығу
4/4, 3/4
7. Pas de bourree ballotte [па де буре балоте] efface-те [ан фас], en tournant [антурнан] 1/4 бұрылысқа
2/4
8. Battement developpe plie- releve [батман девлопе плие-релеве] толықтабанда
4/4
9. Tуp lent en dehors және en dedans [турлан андеор и андедан]: a la seconde [а ля сгон] (жартылай бұрылуды алғаш үйрену); passe [пассе] арқылы 900қа қалыптан қалыпқа
4/4
10. Preparation tour a la seconde [препарасион тур а ля сисон] үшін о II қалыпты en dehors и en dedans [андеор және андедан]
4/4
Allegro
Залдың ортасында:
1. Pas echappe entournant [па эшапе антурнан] 1/2 шеңберге
2/4
12
2. Royale [рояль]
2/4
3. Entrechat-quatre [ешапе-катр]
2/4
4. Echappe battu [ешапе батю] күрделі
2/4
Факультативті:
5. Fouette [фуэте] 1/2 шеңберге дейін секіру
3/4, 4/4
6. Jete passé [жете пассе]
2/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Pas de bourree ballotte [па де буре балоте] қалыптар бойынша. Рas de bourree [па де буре] 450-қа барлық түрлері
Әрқайсысына 2/4
10
2. Changements de pieds [шанжман де пье] (қатарынан 4 рет секіруге дейін).
2/4
3. Pas echappe [па эшапе] в IV позиции на 1/4 поворота.
2/4
4. Pas echappe [па эшапе] II қалыпта алға және артқа жылжу.
2/4
5. Pas coupe ballonne [па купе балоне] жанына
2/4
9-сынып. Оқытудың тоғызыншы жылы. Бірініші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станоктың жанындағы жаттығулар
Battement tendu jete pique [батман тандю жете пике] әрқайсысы 1/16.
2/4
24
1. Flic-flac en dehors және en dedans enface [флик фляк андеор және андедан], аяқты аша отырып алға және артқа
2/4
2. Жарты башпайда жартылай бұрылу, endehors и endedans [андеор және андедан]созылған аяқпен алға және артқа 450-қа
1 такт 4/4
3. Battements soutenus en tournant [батман сутеню антурнан] 3600-қа
2/4 3/4
4. Battements fondus [батман фондю] 900-қа
1 такт 4/4
5. Толық табанмен баяу бұрылу endehors [андеорс] и endedans [андедан] аяқпен, алған және артқа 900 ашылған қалыпта
4/4 3/4
6. Battement releve lent [батман релеве лан] и developpe қалыптан қалыпқа с plie- releve и demi-rond [плие релеве және деми ронд]

4/4
7. Grand rond de jambe developpe [гранд ронд де жамб девлопе] на полупальцах en face [анфас]
4/4
8. Grand battement jete [гранд батман жете]: на полупальцах;
с быстрым developpe en face [девлопе ан фас] на всей стопе (мягкие)
2/4
Факультативно: Battement battu [батман бату]
2/4
Упражнения на середине зала
1. Tour lent [тур лян] в больших позах
На 2/4 каждое
24
2. VI port de bras-preparation en dedans [пор де бра препарасион ан дедан] с выходом на всю стопу в позы I, II arabesque [арабеск], attitude efface [атитюд ефассе] и a la seconde [а лазгон] на 90°
4такта по 4/4
3. Battements soutenus en tournant [батман сутенью ан турнан] на 360°
2/4,3/4
4. Pas de bourree en tournant [па де буре ан турнан] с переменой ног
4/4 3/4
5. Pas de bourree dessus-dessous en tournant [па де буре десус-дессу ан турнан]
4/4 3/4
6. Temps lie [тан лие] на 90° вперед и назад
4/4 3/4
7. Battement releve lent и developpe [батман релеве лант и девлоппе] с медленным полуповоротом на всей стопе endehors и endedans [ан деор и ан дедан] с ногой, открытой вперед и назад на 90°
4/4 3/4
8. Battement developpe ballotte [батман девлопе балоте] в больших позах
4/4
9. Jete sentournant [жете сантурнан] с продвижением в сторону по 1/2 поворота
4/4, 2/4
Факультативно 1. Battements divises en quarts en dehors и en dedans [батман дивиси ан куарт ан деор и ан дедан] (четвертные battements [батман])
4/4
2. Tours chaines [тур шене]
2/4
Allegro
1. Pas emboite [па эмбуате]
2/4
10
2. Grand sissonne ouverte [гранд сисон оуверт]: в сторону; в позах croisee [круазе] вперед и назад; в позах attitude croisee и efface [аттитюд круазе и эфасе]; в I, III arabesque [арабеск]
4/4, 3/4, 2/4
3. Pas chasse [па шассе] с большим прыжком
3/4
4. Echappe battu [эшаппе бату] на одну ногу
2/4
5. Assamble battu [ассамбле бату] (первоначальное изучение)
2/4
6. Tour en l’air [тур ан лер] для мужского класса (один или два tours [тур] по возможности обучающихся)
2/4
Факультативно. Перекидное jete [жете]
2/4, 3/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Pas de bourree en tournant [па да буре ан турнан] с переменой ног
2/4
6
2. Pas de bourree dessus-dessous en tournant [па де буре десю-десу ан турнан]
2/4
3. Sissonne ouverte [сисон оуверт] на 45° во всех направлениях
2/4, 3/4
4. Jete [жете] в больших позах
5. Grand sissonne ouverte [гранд сисон оуверт] без продвижения:
в сторону на 90°; в позах attitude croisee [аттитюд круазе] и efface [эфасе]
6. Tours glissades en tournant [тур глиссад ан турнан] на 360°
7. Pas echappe en tournant [па эшаппе ан турнан] на 1/2 поворота
8. Preparation [преперасьон] к рirouette [пируэт] с IV позиции en dehors [ан деор] и en dedans [ан дедан]
Всего
64
Второе полугодие
Раздел
Тема
Музыкальный размер
Всего часов
Упражнения у станка

4/4
7. Grand rond de jambe developpe [гранд ронд де жамб девлопе] жартылай башпайда en face [анфас]
4/4
8. Grand battement jete [гранд батман жете]: жарты башпайда; жылдам developpe enface [девлопе ан фас] толық табанда (жұмсақ)
2/4
Факультативті: Battement battu [батман бату]
2/4
Залдың ортасындағы жаттығулар
1. Tour lent [тур лян] үлкен қалыпта
2/4 әрқайсысы
24
2. VI port de bras-preparation en dedans [пор де бра препарасион ан дедан] I, II [арабеск], attitude efface [атитюд ефассе] и a la seconde [а лазгон] қалыптарында 900 толық табанға жылжу
4 такті 4/4
3. Battements soutenus en tournant [батман сутенью ан турнан] 3600
2/4, 3/4
4. Pas de bourree en tournant [па де буре ан турнан] аяқтарлы ауыстырып
4/4 3/4
5. Pas de bourree dessus-dessous en tournant па де буре десус-дессу ан турнан]
4/4 3/4
6. Temps lie [тан лие] 900алға және артқа
4/4 3/4
7. Battement releve lent және developpe батман релеве лант және девлоппе] толық табанмен баяу жартылай бұрылу en dehors и en dedans [ан деор и ан дедан] 900ашық аяқпен аға және артқа
4/4 3/4
8. Үлкен қалыптардағы Battement developpe ballotte [батман девлопе балоте]
4/4
9. Jete sentournant [жете сантурнан] жанына қозғалып 1/2 бұрылу
4/4, 2/4
Факультативті: 1. Battements divises en quarts en dehors және en dedans [батман дивиси ан куарт ан деор и ан дедан] (төрттілік battements [батман])
4/4
2. Tours chaines [тур шене]
2/4
Allegro
1. Pas emboite [па эмбуате]
2/4
10
2. Grand sissonne ouverte [гранд сисон оуверт]: жанына; croisee [круазе] қалпында алға және артқа; attitude croisee және efface [аттитюд круазе и эфасе] қалыптарында; I, III arabesque [арабеск] қалыптарында
4/4, 3/4, 2/4
3. Pas chass [па шассе] аздап қарғып
3/4
4. Echappe battu [эшаппе бату] бір аяққа
2/4
5. Assamble battu [ассамбле бату] (алғашқы үйретулер)
2/4
6. Ерлер сыныбына арналған Tour en l’air [тур ан лер] для мужского класса (бір немесе екі tours [тур] білім алушының мүмкіндігіне қарай)
2/4
Факультативті: 5. Ауыспалы jete [жете]
2/4, 3/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Pas de bourree en tournant [па да буре ан турнан] аяқты алмастырумен
2/4
6
2. Pas de bourree dessus-dessous en tournant [па де буре десю-десу ан турнан]
2/4
3. Sissonne ouverte [сисон оуверт] барлық бағыттарда 450қа
2/4, 3/4
4. Үлкен қалыптағы Jete [жете]
5. Grand sissonne ouverte [гранд сисон оуверт] алға жылжусыз:
жанына 900; attitude croisee [аттитюд круазе] және efface [эфасе] қалыптарында
6. Tours glissades en tournant [тур глиссад ан турнан] 3600-қа бұрылу
7. Pas echappe en tournant [па эшаппе ан турнан] 1/2 бұрылу
8. Preparation [преперасьон] к рirouette [пируэт] IV қалыптан en dehors [ан деор] и en dedans [ан дедан]
Екінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырыбы
Музыка өлшемі
Сағат саны
Станоктың жанындағы жаттығулар

1. Double battement tendu [дубль батман тандю] с двойным опусканием пятки
2/4
22
2. Flic-flac [флик-флак] в повороте на ½ круга
2/4
3. Preparation temps releve en dehors и en dedans [препарасьон тан ревеле андеор и андедан] для tour sur le cou-de-pied [тур сур ла ку-де-пие]
2/4
4. Double fondu [дубль фондю] с полным rond en dehors и en dedans [ронд ан деор и ан дедан]
4/4, 3/4, 2/4
5. Battement double frappe [батман дубль фраппе] с поворотом на 1/2 круга
2/4
6. Battement developpe [батман девелопе] с коротким balance [балансе]
4/4, 3/4
7. Renverse en attitude [ранверсе анатитюд]
2/4
Факультативно: Developpe tombe [девелопе том]
4
Упражнения
насерединезала
1. Flic-flac en face [флик-флак ан фас]
2/4
26
2. Battements fondus [батман фондю] на 90°
2/4
3. VI port de bras-preparation en dehors [пор де бра-препарасьон ан деор] с выходом в позы croisee и efface [круазе и эфасе] вперед
3/4
4. Preparation [препарасьон] для tour sur le cou-de-pied [тур ле ку де пие] с глубокого plie [плие] с I позиции
3/4, 2/4
5. Temps lie par terree [тан лие партер] c pirouette sur le cou-de-pied [пируэт сур ле ку-де-пие]
4/4, 3/4
6. Tour a la seconde [тур а ля сгон] со II позиции en dehors и en dedans [ан деор и ан дедан]
4/4
Факультативно:
7. Вращение в больших позах
4/4, 3/4
Allegro
1. Grand sissonne ouverte [гранд сиссон оуверт] с продвижением
2/4
12
2. Pas chasse [па шассе] c приема developpe [девелоппе] на полупальцы
3/4
3. Entrechat-trois [антраша-труа], entrechat-cinque [антраша-синкю]
2/4
4. Pas jete [пас жете] с продвижением в сторону по 1/2 круга
2/4
5. Grand assemble [гранд ассамбле] c V позиции
3/4, 2/4
Факультативно: Petit saut de basque [пти сут де баск]
Grand pas de chat [гранд па де шат]
3/4
2/4, 3/4
Экзерсис на полу пальцах
1. Sissonnes simplesen tournant [сисон симплесен турнан] по1/2 поворота.
2/4
12
2. Releve [релеве] в больших позах
2/4, 3/4
3. Pirouette [пируэт] с IV позиции
2/4
4. Grand sissonne ouverte [гранд сисон оуверт] в I arabesque [арабеск], позы ecartee [экарте] в перед и назад, effaceе [эфасэ] в перед без продвижения
2/4, 3/4
Всего
72
Приложение 20
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Народно-сценический танец" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Народно-сценический танец" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Народно-сценический танец".

1. Double battement tendu [дубль батман тандю] қос өкшені түсіру арқылы
2/4
22
2. Flic-flac [флик-флак] 1/2 айналымға бұрылу
2/4
3. Preparation temps releve en dehors и en dedans tour sur le cou-de-pied [препарасьон тан ревеле андеор және андедан [тур сур ла ку-де-пие] үшін
2/4
4. Double fondu [дубль фондю] толық rond en dehors и en dedans [ронд ан деор және ан дедан]
4/4, 3/4, 2/4
5. Battement double frappe [батман девелопе] 1/2 айналысқа бұрылу
2/4
6. Battement developpe [батман девелопе] қысқа balance [балансе]
4/4, 3/4
7. Renverse en attitude [ранверсе анатитюд]
2/4
Факультативті: Developpe tombe [девелопе том]
3/4
Залдың орталығындағы жаттығулар
1. Flic-flac en fac [флик-флак ан фас]
2/4
26
2. Battements fondus [батман фондю] 900
2/4
3. VI port de bras-preparation en dehors [пор де бра-препарасьон ан деор] croisee [круазе] қалпына қарай және efface [эфасе] алға
3/4
4. Preparation [препарасьон] tour sur le cou-de-pied [тур ле ку де пие] терең plie [плие] I қалыптан
3/4, 2/4
5. Temps lie par terree [тан лие партер] c pirouette sur le cou-de-pied [пируэт сур ле ку-де-пие]
4/4, 3/4
6. Tour a la seconde [тур а ля сгон] II қалыптан en dehors и en dedans [ан деор және ан дедан]
4/4
Факультативті:
7. Үлкен қалыптарда айналу
4/4, 3/4
Allegro
1. Grand sissonne ouverte [гранд сиссон оуверт] алға жылжу
2/4
12
2. Pas chasse [па шассе] тәсілімен developpe жартылай башпайға
3/4
3. Entrechat-trois [антраша-труа], entrechat-cinque [антраша-синкю]
2/4
4. Pas jete [пас жете] жанына қарай 1/2 айналыммен
2/4
5. Grand assemble [гранд ассамбле] V қалыптан
3/4, 2/4
6. Факультативті: Petit saut de basque [пти сут де баск]. Grand pas de chat [гранд па де шат]
3/4, 2/4, 3/4
Жартылай башпайлардағы экзерсис
1. Sissonnes simples en tournant [сисон симплесен турнан] 1/2 бұрылыс
2/4
12
2. Releve [релеве] үлкен қалыптарда
2/4, 3/4
3. Pirouette [пируэт] с IV қалыпта
2/4
4. Grand sissonne ouverte [гранд сисон оуверт] в I arabesque [арабеск], алға және артқа ecartee [экарте] қалпында, effaceе [эфасэ] жылжымай
2/4, 3/4
Барлығы
72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
20-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Халықтық-сахналық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Халықтық-сахналық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Халықтық-сахналық би" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) выворотность – не только развернутые стопы, но и правильное положение бедер, коленей, поясницы и, в конце концов, осанка;
2) танец – ритмичные, выразительные телодвижения, обычно выстраиваемые в определенную композицию и исполняемые с музыкальным сопровождением;
3) народно-сценический танец – один из основных видов танца, возник из народного танца в процессе профессионализации танцевального искусства;
4) Battement fondu [батман фондю] – группа плавных и сложных движений, развивающих силу, выворотность и эластичность ног;
5) Battement tendu [батман тандю] – общее наименование для всей группы движений; конкретизация достигается при помощи добавления прилагательного (tendu [тандю] – вытянутый;
6) Battement tendu jete [батман тандю жете] – вынос ноги на 450 и выше;
7) Demi и grand plie [деми и гран плие] – полуприседания и полные приседания;
8) еffacee [анфас] – балетная поза классического танца с раздвинутым положением ног; одно из основных положений классического танца;
9) epaulement [эпольман] – положение фигуры в пол-оборота по диагонали к зрителю;
10) Grand battement jete [гранд батман жете] – движение с большим броском;
11) port de bras [пор де брас] – движение всего тела, или только рук, только ног;
12) Port de bras [пор де брас] – плавные движения рук и ног;
13) Rond de jambe par terre [ронд де жамб пар тер] – круг ногой по земле.
3. Цель Программы: воспитание личности ребенка, формирование в нем эстетических идеалов на основе овладения народно-сценическим танцем. Создание условий для творческого развития и художественно-эстетического воспитания личности посредством овладения обучающимся искусством народно-сценического танца и формирования интереса к народной хореографии.
4. Задачи Программы:
1) развитие умений точно передавать национальный стиль, манеру, яркую палитру народно-сценического танца;
2) формирование навыки творческого самовыражения, общей культуры, эстетического вкуса;
3) развитие фантазии и образного мышления учеников в области хореографии, а так же самостоятельности и ответственности;
4) воспитание эмоциональной выразительности исполнения танцевальных движений;
5) развитие учебной мотивации обучающихся на творческое самовыражение,
6) реализация знаний и умений через участие в концертах, конкурсах, фестивалях;
7) развитие навыков ансамблевого исполнения, пространственной ориентации.
8) выработка умений передавать в движении стилевые особенности народной музыки, разнообразие ее темпов и ритмов.

2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) айналу - тек табанды ғана сыртқа айналдыру ғана емес, сондай-ақ бөксені, тізені, белді, яғни мүсінді толғымен дұрыс қою;
2) би - әдетте белгілі композицияда құрылатын және музыкалық сүймелдеумен орындалатын ритмикалық, мәнерлі дене қозғалысы;
3) халықтық-сахналық би - би өнерін кәсіби іске айналдыру процесінде халық биінен пайда болған пайда болған би түрлерінің бірі;
4) Battement fondu [батман фондю] - аяқтың күшін, ашылуын және созылғыштығын дамытатын баяу және күрделі қимылдардың тобы;
5) Battement tendu [батман тандю] - қимылдардың барлық тобына арналған жалпы аталуы; tendu — созылыңқы сын есімінің қосылуы арқылы нақтылана түседі;
6) Battement tendu jete [батман тандю жете] - аяқты 450 және одан биікке шығару;
7) Demi и grand plie [деми и гран плие] - жартылай отыру және толық отыру;
8) еffacee [анфас] - аяқтардың ашылған қалпындағы классикалық бидің балеттік позасы; классикалық бидің негізгі қалыптарының бірі;
9) epaulement [эпольман] - көрерменге қарсы диагональ бойынша фигураны жарты айналымға қою;
10) Grand battement jete [гранд батман жете] - үлкен саққымен жасалатын қимыл;
11) port de bras [пор де брас] - барлық дененің, немесе тек қолдың, тек аяқтың қимылы;
12) Port de bras [пор де брас] - қолдар мен аяқтардың баяу қозғалысы;
13) Rond de jambe par terre [ронд де жамб пар тер] - жерде аяқпен шеңбер жасау.
3. Бағдарламаның мақсаты: баланы тұлға ретінде тәрбиелеу, халықтық- сахналық билерді меңгеру арқылы білім алушылардың бойында эстетикалық үлгі қалыптастыру. Білім алушыларға халықтық-сахналық би өнерін меңгерту арқылы олардың іздемпаздығын дамытуға және тұлғаның көркемдік-эстетикалық тәрбиесіне жағдай жасау және халықтық хореографияға қызығушылығын қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) халықтық-сахналық бидің ұлттық стилін, орындалу тәсілін, айқын палитрасын дәл көрсете білу шеберлігін дамыту;
2) шығармашылық өзін көрсете білу дағдыларын, жалпы мәдениеттілік, эстетикалық талғамдарын қалыптастыру;
3) хореография саласында қиялды және бейнелі түрде ойлауды, сонымен қатар дербестік пен жауапкершілікті дамыту;
4) би қимылдарын әсерлене отырып мәнерлі түрде орындауға тәрбиелеу;
5) білім алушылардың өзін шығармашылықпен көрсете білуге оқу уәждемелерін дамыту;
6) білімі мен біліктерін кең көлемде мерекелік концерттерде, байқауларда, фестивальдарда жүзеге асыруға мүмкіндік жасау;
7) ансамбльде орындау икемдігі мен кеңістікке бейімделу дағдыларының дамуына көмектесу;
8) қимыл-қозғалыстарда халықтық музыканың нақыштық ерекшеліктерін, оның ырғағы мен қарқынының әр-түрлілігін жеткізе білу шеберлігін тудыру.

5. Срок освоения Программы - шесть лет. Программа предназначена для обучающегося, окончившего третий класс по предмету "Классический танец". Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительной группе с детьми пяти-семи лет.
Количественный состав детей в группах хореографических отделений детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций народно-сценического танца.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Программа позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с хореографией, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по народно-сценическому танцу, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по классическому и ритмике.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении танцевальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа дает возможность обучающимся овладеть умениями исполнять народно-сценические танцы, предусмотренные Программой соло, в паре и ансамбле, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя танцевальные движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать хореографическое искусство.
13. Программа рассчитана на детей различной степени танцевальной одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения народно-сценических танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.

5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - алты жыл. Бағдарлама "Классикалық би" пәні бойынша үшінші сыныпты аяқтаған білім алушыларға арналған. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Оқытудың негізгі курсына дайындау үшін даярлық топтарындағы сабақтар бес-жеті жастағы балалармен жүргізіледі.
Балалар өнер мектептерінің хореография бөлімдеріндегі балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан артық емес.
7. Бағдарлама халықтық-сахналық бидің қимылдары мен комбинацияларын техникалық орындау дағдыларын және тарихи-тұрмыстық билерді меңгеруге тілек білдірген балаларға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама жеке, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың басты міндеттер жүйесі арқылы жүзеге асады. Бұл оқу барысында қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, хореографиямен қатынас формаларымен оқу мазмұнымен қарым-қатынаста жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілге, көркем-бейнелеп ойлауды дамытуға, халықтық-сахналық би би бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техниканы және актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог классикалық би және ритмика бойынша дайындық деңгейін ескере отырып, оқу процесін құрады.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) би бойынша сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыларға жеке, жұп және ансамбль бағдарламасында қарастырылған халықтық-сахналық би қимылдарын салыстыра, теңестіре және саналы орындай отырып, хореографиялық өнерді алдағы уақытта өз бетінше үйренуге көмектесетін білім, білік қорын алуға мүмкіндік береді.
13. Бағдарлама би қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы әртүрлі деңгейдегі балаларға есептелген.
Педагог халықтық-сахналық бидің түрлі стиліне, мәнері мен орындау техникасын меңгерудің қол жетімділігіне, жүйелілігі мен бірізділігіне, балалардың хореографияға қызығушылығының оянуына ерекше көңіл аударады.

2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса (установление взаимосвязи между элементами одного танца и танцев одного направления между собой, между танцами и тренировочными упражнениями);
3) принцип наглядности (применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых движений и танцев, способствующих созданию правильного представления о технике, манере и образном разучивании движений);
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям танцем, понимании конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
19. Специфика группового обучения по предмету "Народно-сценический танец" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
20. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – качественный показ, демонстрация отдельных частей и всего движения; просмотр видеоматериалов с выступлениями выдающихся танцовщиц, танцовщиков, посещение концертов и спектаклей для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
21. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, как физические данные, уровень развития танцевальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
22. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки отрабатываются на балетных станках, гимнастических ковриках;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров.
23. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
24. Урок включает в себя разминку на середине зала, элементы, движения народно-сценических танцев, вариации.
25. Урок состоит из теоретической и практической частей:
1) знакомство с техникой, ритмической раскладкой выполнения движения, его физиологическими особенностями, с показом не только педагога, но и подходящих видеоматериалов;
2) изучение движения, работа над движениями в комбинациях под музыку, переходя от медленного темпа к быстрому.

2) оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру кезінде жүйелілік қағидасы оқытудың барлық элементтердің байланысын - бір би мен бір бағыттағы би элементтерінің, билер мен жаттықтыру жаттығуларының және сол сияқты өзара қарым-қатынасын қалыптастыруды білдіреді;
3) көрнекілік қағидасы (үйренетін қимылдың және билердің мәнін түсінуге көмектесетін, техника, мәнері мен қимылдарды бейнелі жаттау туралы дұрыс түсінік тудыруға көмектесетін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану);
4) педагогтің басшылық рөлі кезінде саналылық және белсенділік қағидасы би сабақтарына саналы көзқарас тәрбиелеуді, сабақта білім алушының алдына қойылған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
19. "Халықтық-сахналық би" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
20. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - би қозғалысын және бөліктерін сапалы көрсету, әйгілі бишілердің билерін бейнематериалдардан қарау, білім алушылардың жалпы деңгейін көтеру үшін концерттерге және спектакльдерге бару;
3) практикалық - үлгіні қайталау және шығармашылық жаттығулары, шығарманы егжей-тегжейлі талдау және кейін бүтінді ұйымдастыру үшін жеке бөліктермен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді таңдау, көркемдік әсерлерді жасау.
21. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, бишілік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Барлық оқыту процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
22. Сабақ формалары:
1) практикалық - тәсілдер мен дағдылары балет станогында, гимнастикалық кілемшелерде пысықталады;
2) дайындық-концерттік (дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету).
23. Педагогтің білім алушымен топтық жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
24. Сабаққа залдың ортасында ширату, би элементтері, халықтық-сахналық бидің қозғалыстары, вариациялар енгізіледі.
25. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады:
1) техникамен, қимылды орындаудағы ырғақтық таратумен, оның физиологиялық ерекшеліктерімен танысу;
2) қимылды зерделеу, баяу қарқыннан жылдамға өте отырып, музыкамен сүемелдеу арқылы қимылдармен жұмыс.

2) обучение основным позициям и положениям ног и рук, головы и корпуса во время исполнения простейших элементов;
3) освоение элементов у станка, на середине зала и по диагонали, развитие элементарных навыков координации движений;
4) изучение элементов и небольших комбинаций казахского, русского, белорусского народных танцев, танцев прибалтийских стран.
5) изучение упражнений у станка начинается с первого полугодия, затем переносится на середину зала, основой всех упражнений является освоение основных элементов народного танца, port de bras [пор де брас] для рук и корпуса;
6) основной задачей второго полугодия является правильное усвоение постановки корпуса, ног, рук и головы в упражнениях у станка и на середине зала, изучение элементов и более сложных танцевальных композиций, способствующих развитию координации движений, по мере усвоения правильного исполнения этих упражнений и движений на них составляются несложные комбинации.
36. Программные требования в 5 классе:
1) дальнейшее развитие силы ног, навыков координации танцевальных движений, изучаются более усложненные движения у станка и на середине зала, исполнение в характере народности
2) по мере усвоения упражнений у станка, ряд из них выносится на середину зала и исполняется в координации с движениями корпуса, рук и головы, ряд элементов народных танцев первоначально проучиваются у станка и вводятся в комбинации, на соответствующие группы мышц;
3) изучение более сложных танцевальных комбинаций для развития координации, большое значение придается воспитанию и умению раскрыть в народном танце характерную манеру исполнения.
4) продолжая изучать стили и характер казахского, русского, белорусского танцев, вводятся элементы танцев Украины и Италии;
5) усложненные виды упражнений у станка и движения на середине зала, отрабатывается умение выражать характер и манеры исполнения танца, вводятся сложные дробные движения для девочек, для мальчиков – хлопки и хлопушки, присядочные и полуприсядочные движения.
37. Программные требования в 6 классе:
1) дальнейшее изучение технически сложных элементов у станка и на середине зала, требующих соответствующей координации в исполнении и силовой нагрузки, этюды в более сложных ритмических рисунках и ускоренных темпах, осваиваются движения в более сложных по композиции комбинациях;

2) қарапайым элементтерді орындау кезіндегі аяқтар мен қолдардың, бастың және дененің негізгі позицияларын және қалыптарын үйрету;
3) станок алдында, залдың ортасында және диагональ бойынша элементтерді меңгеру, қимылдарды үйлестірудің қарапайым дағдыларын дамыту;
4) қазақ, орыс, белорус халық билерінің, балтық елдерінің билерінің элементтерін және шағын композицияларын үйрену;
5) станок алдындағы жаттығуларды үйрену бірінші жартыжылдықтан басталады, кейіннен залдың ортасына ауыстырылады, барлық жаттығулардың негізі болып халық биінің негізгі элементтерін, қол мен денеге арналған port de bras [пор де брас] жаттығуларын меңгеру болып табылады;
6) екінші жарты жылдықтың негізгі міндеттері станок алдында және зал ортасында жасалатын жаттығуларда тұла бойдың, аяқ, қол және бастың дұрыс қойылуын игеру болып табылады. қимылдар үйлесімінің жетілдірілуіне жағдай жасайтын аса күрделі би композициялары мен элементтерін оқып-үйрену, аталған жаттығулар мен қимылдардың дұрыс игерілу дәрежесіне қарай, оларға жеңіл композициялар құрылады.
36. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аяқтың күшін одан әрі шынықтыру, би қимылдарының үйлесімділік дағдыларын жетілдіру, станок жанында және зал ортасында орындалуы жағынан халықтық сипаттағы аса күрделі жаттығуларды үйрену;
2) станок жанындағы жаттығулардың игерілу деңгейіне қарай, олардын кейбірі зал ортасына шығарылады және тұла бой, қол және бас қимылдарымен үйлестіріле орындалады, халықтық бидің кейбір элементтері бас кезінде станок жанында үйретіледі және олар тиісті бұлшық ет тобының комбинацияларына енгізіледі;
3) үйлесімділікті дамытуға арналған аса күрделі би әрекеттерін оқып үйрену халықтық бидің өзіне тән орындалу тәсілін аша білу шеберлігі мен тәрбиесіне үлкен мән беріледі;
4) қазақ, орыс, белорус билерінің ерекшелігі мен мәнерін оқып-үйренуді жалғастыра отырып, Украина және Италия билерінің элементтері енгізіледі;
5) станок жанындағы жаттығулармен зал ортасындағы қимылдардың күрделенген түрлері, биді орындау тәсілі мен оның өзіндік сипытын көрсете білу шеберлігі меңгеріледі, қыз балалар үшін аяқпен еденді соғу күрделі қимылдары, ер балар үшін шапалақ, шапалақтау және жүрелеп отыру, жартылай жүрелеп отыру қимылдары енгізіледі.
37. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) станок жанында және зал ортасында күш-қайраттың көп жұмсалуы мен орындалуында тиісті үйлесімділікті талап ететін, техникасы жағынан күрделі элементтерді, күрделі ритмикалық суреті мен қарқыны жеделдетілген этюдтерді одан әрі оқып үйрену, композициясы жағынан өте күрделі әрекет қимылдары игеріледі;

2) особое внимание уделяется выразительности исполнения, донесения характера и точной манеры исполнения изучаемого народного танца; развитию навыков ансамблевого исполнения более сложных, технически насыщенных танцев; повторению пройденных ранее элементов танцев в более сложных сочетаниях; изучению новых народных танцев со знакомством с этнографией народов, историческими условиями жизни, влияющими на формирование народной хореографии;
3) на середине зала допускается построение несложных комбинаций и композиций на материале казахского, русского, украинского, белорусского танцев, начинается изучение элементов татарского, башкирского, узбекского танцев;
4) усложняются упражнения у станка, большое внимание уделяется вращениям на середине зала и по диагонали, присядочные и полуприсядочные движения у мальчиков и дробные движения у девочек.
38. Программные требования в 7 классе:
1) продолжается изучение упражнений и элементов у станка и на середине зала, исполнение их на epaulement croisee [эпольман круазе] и efface [анфас], а так же подъем на полупальцы и исполнение с прыжком;
2) комбинации короткие по насыщенности, более сложные технически и по координации, начинается подготовка к трюковым и акробатическим элементам.
3) усложнение верчений и дробных движений у девушек, присядок и хлопушек у юношей, изучение элементов казахского, русского и украинского танцев, изучение молдавского и польского танцев;
4) изучение парных танцев, развивающих навыки общения с партнером, работа над манерой и характером исполнения.
39. Программные требования в 8 классе:
1) освоение методики исполнения более сложных комбинированных движений у станка и на середине зала в сложных ритмических рисунках, ускоренных темпах, исполнение их на epaulement croisee [эпольман круазе] и efface [анфас], подъем на полупальцы и исполнение со скачком;
2) особое внимание уделяется раскрытию национального характера и манере исполнения, необходимости добиваться выразительности исполнения в парных танцах, подчеркивая особенности взаимоотношений партнеров в различных народных танцах, вводятся более усложненные верчения на дробях, подготовка к трюковым и акробатическим элементам;
3) изучение парных танцев, развивающих навыки общения с партнером, продолжается изучение элементов казахского, русского танцев, начинается изучение грузинского, цыганского, венгерского, испанского танцев;

2) халықтық биді үйрену барысында орындаудың мәнерлігіне және орындалып отырған халық биінің айқын тәсілі мен нақты мінез-құлқын жеткізуге үлкен көңіл бөілнеді, мейлінше күрделі, техникалық жағынан күрделі билерді ансамбльде орындау дағдыларын дамыту, бұрын игерілген аса күрделі үйлесімдегі би элементтерін қайталауға; халықтық хореографияның қалыптасуына әсер ететін өмірдің тарихи жағдайларымен, халық этнографиясымен таныстыратын жаңа халықтық билерді үйренуге ерекше көңіл бөлінеді;
3) зал ортасында қазақ, орыс, беларус билерінің материалдары негізінде жеңіл комбинациялар мен композицияларды құрастыруға рұқсат етіледі, татар, башқұрт, өзбек билері элементтерін оқып-үйрену басталады.
4) станок жанындағы жаттығулар күрделене түседі, зал ортасында және диагональ бойымен шыр айналу қимылдарына, ер балалардың жүрелеп отыру және жартылай жүрелеп отыру қимылдарына, қыз балалардың аяқпен еденге соғу қимылдарына да көңіл бөлінеді.
38. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) станок жанындағы және зал ортасындағы жаттығулар мен элементтерін үйрену, олардың epaulement croisee [эпольман круазе] және efface [анфас] орындалуы, сондай-ақ жарты башпайда тұру және орындау жаттығулары жалғастырылады.;
2) қанықтылығы жағынан қысқа комбинациялар, техникалық және үйлесімділік жағынан барынша күрделі, ептілік элементтері бар және акробатикалық және жаттығуларға дайындық басталады;
3) қыздардың айналым және аяқ пен еденге соғу қимылдары мен ер балалардың жүрелеп отырып-тұру және шапалақтау әрекеттері күрделене түседі, қазақ, орыс және украин билері элементтері үйрету молдаван және поляк билерін үйрету;
4) серіктеспен қарым-қатынасын дамытуға септігін тигізетін жұп болып билеуге үйрету.
39. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) күрделі ырғақты ритмикалық мәнердегі, жеделдетілген қарқындағы барынша қиын құрастырылған қимылдарды станок жанында және зал ортасында орындау, олардың epaulement croisee [эпольман круазе] және efface [анфас] орындалуы, сонымен қатар жарты башпайға тұру және қарғып-секіруді орындау әдістемесін меңгеру;
2) орындау кезінде ұлттық ерекшелік пен ұлттық сипаттың ашылуына, түрлі халықтың билерін жұптасып орындау кезінде бір-бірімен қатынас ерекшеліктерін басты назарда ұстай отырып, би қимыл-қозғалсының орындалу мәнерлі түрде болуына қол жеткізу қажеттігіне ерекше көңіл аударылады, аяқ пен еденге соға отырып айналудың барынша күрделендірілген түрі, акробатика және трюк элементтерін жасауға дайындық жұмыстары енгізіледі;
3) серіктеспен қарым-қатынаста болу дағдыларын дамытатын жұптасып билеу әрекеті үйретіледі, қазақ, орыс билері элементтерін оқып-үйрену жалғастырылады. Грузин, сыған, венгр, испан билері үйретіле бастайды;

2) подготовка обучающихся к сочинению комбинаций, этюдов и концертных номеров и художественному оформлению, освоение технически сложных упражнений у станка и на середине зала; совершенствование исполнительского уровня, выразительности, музыкальности и артистизма; изучение сложных элементов казахского, русского, грузинского, цыганского, венгерского, испанского танцев, воспитание чувства ансамбля у детей и создание сценического образа.
40. Репертуар танцев по выбору.
1) Танцы Казахстана: "Қамажай", "Тепеңкөк", "Көбелек", "Кара жорға", "Домбыра", "Балбырауын", "Казақ вальсі";
2) Танцы России: русские кадрили "Восьмерка", переплясы "Пятерка", пляски "Вензеля", "Девичья пляска", "Играй гармонь", "Сибирская полечка", хороводы "Золотая цепочка", "Метелица", "Улитушка", "Березка", Северный хоровод с шалями, Матросский "Яблочко";
3) Танцы Алтая: "Белые лебеди", "Лебедь", "Веселые маралята", "Теленгитский", "Цветы голубых гор", "Урсулай";
4) Танцы Белоруси: "Крыжачок", "Веселуха", "Бульба", "Лявониха", "Янка";
5) Танцы Литвы: "Ругучай", "Микита", "Клумпакоис";
6) Танцы Латвии: "Руцавиетис", "Цимду парис", "Мельница", "Шестерка";
7) Танцы Эстонии: "Ямая-лабаялг", "Йоксу-полька", "Качели";
8) Танцы Румынии: "Калабреазе";
9) Танцы Украины: "Веснянка", "Гопак", "Метелица", "Ползунок";
10) Танцы Молдовы: "Хора", "Жок", "Молдовеняска", "Сырба", "Букурия";
11) Татарские танцы.
12) Башкирские танцы: "Семь красавиц", "Гульназира";
13) Чувашский танец "Линка-линка";
14) Танцы народов Средней Азии;
15) Таджикский танец "Бубенчики", "Танец пастуха";
16) Туркменские танцы "Пиэла", "Танец джигита";
17) Азербайджанские танцы "Газахы", "Узундара";
18) Узбекские танцы "Андижанская полька", "Лязги";
19) Осетинский танец "Симд";
20) Грузинские танцы "Лезгинка", "Картули";
21) Польские танцы "Краковяк", "Куявяк", "Понтозоо", "Оберек", "Мазурка";
22) Болгарские танцы.
23) Венгерский танец "Харомугрош", "Чардаш";
24) Итальянский танец "Тарантелла";
25) Чешский танец "Обкрочак";
26) Словацкий танец "Яношиковский";
27) Американский танец "Веселые ковбои";
28) Испанские танцы "Фламенко", "Арагонская хота";
29) Немецкие танцы "Тирольский", "Танец с хлопками и поворотами", "Полька";
30) Греческий танец "Сиртаки";
31) Китайские танцы "Танец лотоса", "С веерами", "С фонариками";
32) Мексиканские танцы "Харбэ Астеко", "Авалюлька";
33) Еврейские танцы.
41. При изучении предмета "Народно-сценический танец" обучающиеся знакомятся с национальными особенностями народных танцев, народными обрядами, традициями и историей народа.
42. Программа предоставляет возможность выбрать наиболее легко усваиваемый танцевальный текст, его варьирование. При подборе музыкального сопровождения каждого элемента у станка или на середине учитываются возрастные особенности восприятия музыки обучающимися, что значительно облегчит освоение технически сложных элементов и поможет развитию танцевальности и выразительности. Музыка соответствует движению по характеру, стилю и национальной окраске.

2) білім алушыларды этюдтер мен концерттік номірлерді және көркем безендіру жұмыстарын жүргізуге бағытталған құрама комбинацияларды ойлап табуға даярлау, станок жанында және зал ортасында техникасы жағынан күрделі жаттығуларды оқып - үйрену, орындаушылық деңгейдің мәнерлі болуымен музыкалық және әртістік қабілеттің жетілдіру; қазақ, орыс, грузин, сыған, венгр, испан билерінің күрделі элементтерін үйрену.
40. Таңдауы бойынша би репертуары.
1) Қазақстанның билері: "Қамажай", "Тепеңкөк", "Көбелек", "Қара Жорға", "Домбыра", "Балбырауын", "Қазақ вальсі".
2) Ресей билері: Орыс кадрилі; "Сегіздік"; "Бестік" переплясы; "Вензеля", "Қызға арналған пляска", "Ойна, гармонь", "Сібір полькасы" - билері; "Алтын цепочка", "Метелица", "Улитушка", "Березка" - хороводтары; Шәлі орамалмен солтүстік хороводы; Матрос биі "Яблочко".
3) Алтай билері: "Аққулар", "Аққу", "Көңілді мараляталар", "Теленгитский", "Көгілдір таулардың гүлдері", "Урсулай".
4) Белорус билері: "Крыжачок", "Веселуха", "Бульба", "Лявониха", "Янка".
5) Литва билері: "Ругучай", "Микита", "Клумпакоис".
6) Латыш билері: "Руцавиетис", "Цимду парис", "Мельница", "Шестерка".
7) Эстон билері:"Ямая-лабаялг", "Йоксу-полька", "Качели".
8) Румын биі: "Калабреазе".
9) Украин билері:"Веснянка", "Гопак", "Метелица", "Ползунок".
10) Молдаван билері:"Хора", "Жок", "Молдовеняска", "Сырба", "Букурия".
11) Татар биі.
12) Башқурт билері: "Жеті ару", "Гульназира".
13) Чуваш биі: "Линка-линка".
14) Орта Азия халықтарының билері.
15) Тәжік билері: "Бубенчики", "Бақташы биі (Пастух)".
16) Түрікмен билері: "Пиэла", "Жігіт биі".
17) Әзірбайжан биі: "Газахы", "Узундара".
18) Өзбек билері: "Андижан полькасы".
19) Өзбек биі "Лязги".
20) Осетин биі "Симд".
21) Грузин биі "Лезгинка", "Картули".
22) Поляк билері: "Краковяк", "Куявяк", "Понтозоо", "Оберек", "Мазурка".
23) Болгар биі.
24) Венгр билері "Харомугрош", "Чардаш".
25) Итальян биі "Тарантелла".
26) Чех биі "Обкрочак".
27) Словак биі "Яношиковский".
28) Американ биі "Көңілді ковбойлар".
29) Испан биі"Фламенко", "Арагонская хота".
30) Неміс биі "Тиррольский", "Шапалақтармен және бұрылыстармен би", "Полька".
31) Грек биі "Сиртаки".
32) Қытай билері: "Лотос биі", "Желпіуіштермен", "Шамдармен".
33) Мексикан биі "Харбэ Астеко", "Авалюлька".
34) Еврей биі.
41. "Халықтық-сахналық би" пәнін оқу барысында білім алушылар халық билерінің ұлттық ерекшеліктерінмен, халықтың әдет-ғұрып, салт-дәстүрі және тарихымен танысады.
42. Бағдарлама неғұрлым жеңіл меңгерілетін би мәтінін, оның түрленуін таңдап алуға мүмкіндік береді. Станок жанында немесе ортада жасалатын әр элементтің музыкамен сүйемелденуін таңдаған кезде, білім алушылардың музыканы түсіне білуіндегі жас ерекшеліктері ескерілуі қажет, ал бұл техникалық жағынан күрделі элементтердің игерілуін жеңілдетеді және би билеу мен мәнерлілікті жетілдіруге көмектеседі. Сипаты, стилі және ұлттық ерекшелігі жағынан музыка қимыл - қозғалыс мінезіне сай болады.

43. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет правильную осанку;
2) передвигается по определенной площадке и в определенном рисунке, запоминая изменения рисунка;
3) согласовывает движения с музыкой;
4) переходит из одного движения в другое;
5) знает позиции рук и ног.
44. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы правильной постановки корпуса (педагогу следует обратить внимание на природные особенности сложения обучающихся);
2) укрепляет мышечный аппарат (поясницы и брюшного пресса);
3) знает простейшие элементы народно-сценического экзерсиса у станка и танцевальные элементы на середине зала;
4) ориентируется в пространстве;
5) чувствует ракурс и позу;
6) умеет развивать различные группы мышц;
7) знает музыкальный размер;
8) развивает чувство ритма, умеют отражать в движениях характер музыки;
5) знает позиции рук и ног.
45. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила постановки рук, группировки пальцев в народном танце;
2) умеет правильно двигаться в такт музыке, сохраняя красивую осанку;
3) чувствует характер музыки и в соответствии с этим умеет передать настроение;
4) справляется с несложными танцевальными комбинациями;
5) владеет навыками актерской выразительности, умеет изобразить в танцевальном шаге манеру танца;
6) выражает образ в разном эмоциональном состоянии.
46. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять подготовку к упражнениям (preparation);
2) знает подготовительные движения рук, умеют правильно открыть и закрыть руку на талию;
3) осваивает положение, стоя боком к станку в движениях из пяти позиций;
4) приобретает навык выворотного положения ног;
5) знает русский танец на движениях как переменные ходы, припадания;
6) умеет правильно исполнять присядочные движения и хлопушки (мальчики);
7) выполняет вращения и дробные движения (девочки).
47. Ожидаемые результаты освоения Программы 8-9 классах.
К концу обучения в 8-9 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять подготовку к упражнениям (preparation);
2) имеет навык выворотного положения ног;

43. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дұрыс мүсіні қалыптасқан;
2) суреттің өзгеруін есіне сақтай отырып белгілі алаңда және белгілі суретте қозғалады;
3) қимылдарды музыкамен үйлестіреді;
4) бір қимылдан келесі қимылға ауысады;
5) қолдан мен аяқтардың қалпын біледі.
44. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тұла бойдың дұрыс қойылу негіздерін біледі (сонымен бірге педагог білім алушының дене бітімінің табиғи ерекшеліктеріне көңіл аударуы керек);
2) бұлшық ет аппаратын бірте-бірте шынықтыруға үйренеді (әсіресе, бел және іш прессі);
3) станок жанындағы халықтық-сахналық экзерсистің қарапайым элементтерін және зал ортасындағы би элементтерін игереді;
4) кеңістікке бейімдеді;
5) ракурс пен қалыпты сезінеді;
6) бұлшық еттің түрлі тобын шынықтыруға үйренді;
7) музыка өлшемін біледі;
8) ырғақты сезінуін жетілдіруі, музыканың ерекшелігін қимыл-қозғалыспен көрсете білуге үйренеді.
45. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) халық билеріндегі башпайлардың топтасу, қолдың қойылу тәртібін біледі;
2) сымбатты дене бітімін сақтай отырып, музыка ырғағымен дұрыс қозғала біледі;
3) музыканың ерекшелігін сезіне біледі және сонымен байланысты көңіл-күйді көрсете біледі;
4) аса қиын емес би қимылдарын орындай біледі;
5) актерлік айқындылық дағдыларын игереді, би қадамдарында бидің көркем үлгісін көрсете біледі;
6) түрлі жан толғанысындағы бейнені көрсете біледі.
46. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) (preparation) жаттығуларға дайындық жұмыстарын орындайды;
2) қолдың даярлық қимылдарын біледі, қолдың бел тұсында дұрыс ашылуын және жабылуын біледі;
3) бес қалыптан тұратын станокқа қырынан тұру қалпын игереді;
4) аяқтың ашық болу қалпы дағдыларын біледі;
5) орыс билерін немесе жеңіл-желпі билерді орындай біледі;
6) (ер балалар) жүрелеп отыру және шапалақтау қимылдарын дұрыс орындай біледі;
7) (қыз балалар) айналым және аяқты еденге соғу қимылдарын біледі.
47. 8-9 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) (preparation) жаттығуларға дайындық жұмыстарын орындайды;
2) аяқтың ашық болу қалпы дағдыларын біледі;

3) исполняет движения на мелодию с затактовым исполнением;
4) исполняет национальные танцы.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
48. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, экзамена, итоговая аттестация – в форме экзамена.
49. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 4 класса – в первом полугодии контрольная работа (танцевальные комбинации казахского, русского и белорусского танцев; 2 танцевальных этюда разных народностей), во втором полугодии зачет (упражнения у станка в чистом виде; танцевальные комбинации казахского и русского танца (усложненный вариант); этюд в характере танцев Прибалтики);
2) 5 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения у станка в различных народностях и характерах; танцевальные комбинации элементов: казахского, русского, итальянского народных танцев; 2 танцевальных этюда изученных танцев); во втором полугодии экзамен (экзерсиз у станка в полном объеме (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; 2 танцевальных этюда изученных танцев);
3) 6 класса – в первом полугодии контрольная работа (экзерсиз у станка в полном объеме (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; 2 танцевальных этюда изученных танцев); во втором полугодии экзамен (экзерсиз у станка в полном объеме (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; вращение на середине зала; 2 танцевальных этюда изученных танцев).
4) 7 класса в первом полугодии контрольная работа (экзерсиз у станка в полном объеме усложненных комбинаций (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; вращение на середине зала с продвижением по диагонали; танцевальные комбинации элементов казахского, русского, украинского народных танцев; 2 танцевальных этюда изученных танцев; во втором полугодии экзамен (экзерсиз у станка в полном объеме усложненных комбинаций (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; вращение на середине зала с продвижением по диагонали; танцевальные комбинации элементов казахского, русского, мексиканского, польского, болгарского народных танцев, 2 танцевальных этюда изученных танцев.
5) 8 класса – в первом полугодии контрольная работа ( экзерсиз у станка в полном объеме усложненных комбинаций (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; веревочка на технику исполнения на середине зала; вращение на середине зала с продвижением по диагонали; танцевальные комбинации элементов казахского, русского, цыганского народных танцев; 2 танцевальных этюда изученных танцев; во втором полугодии экзамен (экзерсиз у станка в полном объеме усложненных комбинаций (10 упражнений); показ дробных комбинаций; веревочка на технику исполнения на середине зала в развернутом виде; вращение на середине зала с продвижением по диагонали; танцевальные комбинации элементов народных танцев: казахского, русского, узбекского; основные элементы молдавского, венгерского, испанского танцев, 2 танцевальных этюда изученных танцев;

3) қимылдарды тактінің соңғы буынынан басталатын (затактовый) әуендерге сай орындай біледі;
4) ұлттық билерді орындайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
48. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ, емтихан түрінде, қорытынды аттестаттау - емтиханы түрінде іске асырылады.
49. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қазақ, орыс және белорус билерінің би комбинациялары; түрлі халықтардың 2 би этюді), екінші жартыжылдықта: сынақ (станоктің алдындағы таза күйдегі жаттығу; қазақ және орыс билерінің би комбинациялары (күрделендірілген нұсқа); Балтық билер сипатындағы этюд);
2) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (әртүрлі халықтық және сипаттағы станок алдындағы жаттығулар; қазақ, орыс, итальян халық билерінің элементтерінің би комбинациялары; үйретілген билердің 2 би этюді); екінші жартыжылдықта: емтихан (станок алдындағы толық көлемдегі экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; үйретілген билердің 2 би этюді);
3) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станок алдындағы толық көлемдегі экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; үйретілген билердің 2 би этюді); екінші жартыжылдықта: емтихан (станок алдындағы толық көлемдегі экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында орындау; үйретілген билердің 2 би этюді).
4) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станок алдындағы толық көлемдегі күрделендірілген экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында диагональ бойынша қозғала отырып айналу; қазақ, орыс, украин халық билері элементтерінің би комбинациялары; үйретілген билердің 2 би этюді; екінші жартыжылдықта: емтихан (станок алдындағы толық көлемдегі күрделендірілген экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында диагональ бойынша қозғала отырып айналу; қазақ, орыс, мексика, поляк, болгар халық билерінің элементтерінің би комбинациялары, үйретілген билердің 2 би этюді;
5) 8 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станок алдындағы толық көлемдегі күрделендірілген экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында орындау техникасына арналған қысқа жіп; залдың ортасында диагональ бойынша қозғала отырып айналу; қазақ, орыс, сыған халық билері элементтерінің би комбинациялары; үйретілген билердің 2 би этюді; екінші жартыжылдықта: емтихан (станок алдындағы толық көлемдегі күрделендірілген экзерсиз (10 жаттығу); бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында кең түрдегі орындау техникасына арналған қысқа жіп; залдың ортасында диагональ бойынша қозғала отырып айналу; қазақ, орыс, өзбек халық билерінің элементтерінің комбинациялары; молдаван, венгр, испан билерінің негізгі элементтері, үйретілген билердің 2 би этюді;

6) 9 класса – в первом полугодии: контрольная работа (экзерсиз у станка в полном объеме усложненных комбинаций (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; веревочка на технику исполнения на середине зала; вращение на середине зала с продвижением по диагонали; танцевальные комбинации элементов народных танцев: казахского, русского, польского; 2 танцевальных этюда изученных танцев; во втором полугодии: выпускной экзамен (экзерсиз у станка в полном объеме усложненных комбинаций (10 упражнений); показ дробных комбинаций на середине зала; веревочка на технику исполнения на середине зала в развернутом виде; вращение на середине зала с продвижением по диагонали; танцевальные комбинации элементов народных танцев: казахского, итальянского, грузинского, основные элементы танцев Молдавии, Испании и Кавказа; 2 танцевальных этюда изученных танцев.
50. Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение танцевального репертуара;
2) развитие природных данных (музыкальный слух, ритм, координация, осанка, выворотность, шаг, стопа, баллон, апломб, вестибулярный аппарат);

6) 9 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (станок алдындағы толық көлемдегі күрделендірілген экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында орындау техникасына арналған қысқа жіп; залдың ортасында диагональ бойынша қозғала отырып айналу; халық билері элементтерінің би комбинациялары: қазақ, орыс, поляк; үйретілген билердің 2 би этюді; екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (станок алдындағы толық көлемдегі күрделендірілген экзерсиз (10 жаттығу); залдың ортасындағы бөлшек комбинацияларды көрсету; залдың ортасында кең түрдегі орындау техникасына арналған қысқа жіп; залдың ортасында диагональ бойынша қозғала отырып айналу; халық билері элементтерінің би комбинациялары: қазақ, итальян, грузин, Молдавия, Испания және Кавказ билерінің негізгі элементтері; үйретілген билердің 2 би этюді.
50. Балаларды хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) би репертуарын меңгеруі;
2) табиғи қабілеттерін дамытуы (музыкалық есту қабілеті, ритм, үйлесімділік, мүсінді тік ұстау, айналу, қадам, табан, баллон, апломб, вестибулярлық аппарат);

3) знание элементарных танцевальных понятий;
4) восприятие музыкальных образов (эмоциональная отзывчивость на музыку, умение импровизировать);
51. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – музыкальное исполнение программных танцев, точное соблюдение характера, музыкального размера, темпа, метроритмического рисунка танцев; технически грамотное, выразительное, уверенное исполнение танцев различных эпох и стилей в правдивой манере;

3) қарапайым би элементтерін білуі;
4) музыкалық бейнелерді қабылдауы (музыкаға деген эмоциялық көзқарасы, суырып сала білу).
51. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - барлық бағдарламалық билерді музыкалық орындауы, билердің мінезін, музыкалық өлшемін, темпін, метроритмикалық суреттерін нақты сақтауы; шынайы нақыштағы әртүрлі кезеңдер мен стильдердің билерін техникалық сауатты, мәнерлі, сенімді орындауы;

2) оценка "4" "хорошо" – художественное осмысленное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неуверенное музыкальное исполнение движений, танцев, неточные ритмические акценты в движениях, грубые технические ошибки в исполнении программных танцев; неуверенное исполнение;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований, комплекс недостатков, являющихся следствием отсутствия нерегулярных занятий.

2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық жағынан болмашы кемшіліктермен техникалық сапалы және көркемдік мағыналы орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылдарды, билерді сенімсіз музыкалық орындауы, қимылдардағы нақты емес ритмикалық акценттерінің болуы, бағдарламалық билерді орындаудағы өрескел техникалық қателерінің болуы; сенімсіз орындауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламалық талаптарды орындамауы, сабаққа келмеудің салдарынан туындаған кемшіліктер кешені;

1. Позиции ног:
1-я открытая, прямая и закрытая;
2-я открытая, прямая и закрытая;
3-я открытая и прямая;
4-я открытая и прямая;
5-я открытая и прямая.
2. Позиции рук:
1-я, 2-я, 3-я аналогичны классическому танцу;
4-я, руки на талии;
5-я, руки скрещены перед грудью;
6-я, обе руки за головой прикасаются к затылку;
7-я, обе руки заложены за спину на талии.
3. Положения рук. Подготовительное - обе руки свободно опущены вниз;
1-е - обе руки раскрыты в стороны на высоте между подготовительным положением и 2-й позицией;
2-е - обе руки, раскрыты в стороны на высоте между 3-й и 2-й позициями.
4. Preparation для рук (на 2 такта, музыкальный размер 4/4)
10
2.
Изучение элементов русского танца
1. Основные положения рук:
2. подготовительное, первое, второе,
3. рreparation для рук - подготовка к началу упражнения или движения (на 4 такта, музыкальный размер 4/4),
4. положение рук в парных и массовых танцах "цепочка", "круг", "звездочка", "карусель", "корзиночка".
5. Раскрывание и закрывание рук:
6. одной руки,
7. двух рук,
8. поочередное раскрывание рук,
9. переводы рук в различные положения.
10. Поклоны:
11. на месте без движения рук и с движением рук,
12. поклон с продвижение вперед и отходом назад.
13. Дробные движения:
14. притопы одинарные, двойные и тройные;
15. потопушки – удары всей стопой в пол в различных ритмических рисунках;
16. перетопы тройные.
17. Русские (простые шаги):
18. бытовой шаг с каблука;
19. сценический шаг с носка;
20. переменный шаг
21. Боковые шаги:
22. припадание по 3-е открытой позиции;
23. "гармошка" и "елочка".
24. Прыжковые движения:
25. перескоки с ноги на ногу (подготовка к дробным движениям);
26. прыжки на двух ногах по прямой позиции.
27. Дробные движения:
28. потопушки;
29. притопы одинарные и тройные;
30. перетопы тройные.
31. Бег на месте, с продвижением вперед и назад на полупальцах
12
3.
Изучение элементов казахского танца
1. Поклон.
2. Позиции ног:
1-я открытая, прямая и закрытая.
2-я открытая, прямая и закрытая.
3-я открытая.
4-я открытая и прямая.
5-я открытая.
3. Ходы и движения ног: переменный шаг.
Переменный ход на полу пальцах.
Боковой ход с одной ноги на каблук.
4. Позиции рук:
1-я – руки с округленными локтями и ладонями направленными вперед, поднять перед собой.
2-я – руки подняты в стороны, свободные в локтях, кисти ладонями вниз.
3-я – руки с округленными локтями подняты вверх, кисти опущены вниз.
5. Движения рук: перемена рук из стороны в сторону, одна рука на 2-й позиции, другая на 3-й позиции, ладонями вниз; раскрывание рук вперед в 1-й позиции, направляя ладони, то вверх, то вниз; поочередное поднимание и опускание, одной и другой руки верхи – вниз; плавное поднимание и опускание обеих рук.

1. Аяқ қалыптары:
1-ші ашық, түзу және жабық;
2-ші ашық, түзу және жабық;
3-ші ашық және түзу;
4-ші ашық және түзу;
5-ші ашық және түзу.
2. Қол қалыптары:
1-ші, 2-ші, 3-ші классикалық биге ұқсас;
4-ші қол белге қойылған;
5-ші қолдар кеуде тұсында айқасқан;
6-ші қолдар бас сыртынан желкеге тигізіледі;
7-ші қолдар арқа жақтан белге қойылады.
3. Қолдардың орналасу қалпы: дайындық - қолдар еркін түрде төмен түсірілген;
1-ші - дайындық және 2-ші қалып аралығындағы биіктікте екі жаққа ашылған;
2-ші - қолдар 3-ші және 2-ші қалып аралығындағы биіктікте екі жаққа ашылған.
4. Қолға арналған Preparation [препарасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4).
10
2.
Орыс биінің элементте-рін оқып-үйрену.
1. Қолдардың негізгі қалыптары:
2. даярлық, бірінші, екінші,
3. қолдар үшін рreparation [препарасьон] - жаттығу мен қозғауды бастауға дайындық (4 тактіге, музыкалық өлшем 4/4),
4. сыңарлы және "цепочка", "круг", "звездочка", "карусель", "корзиночка" сияқты топтық билердегі қолдардың қалыптары.
5. Қолдарды ашу және жабу:
6. бір қолды;
7. екі қолды,
8. қолдарды кезегімен ашу,
9. қолдарды түрлі қалыптарға ауыстыру.
10. Иілулер:
11. бір орында қолдарды қозғалтып және қолдарды қозғалтпай,
12. Алға және артқа қозғалып еңкею.
13. Бөлшекті қозғалыстар:
14. Бір, екі және үш рет жерту теуіп қалу;
16. Тебулер - түрлі ырғақтық суреттерде толық табанмен еденді тебу;
17. Үш рет теб.
18. Орыс (қарапайым қадамдар):
19. өкшеден басталатын қарапайым қадам;
20. аяқ ұшынан басталатын сахналық қадам;
21. ауыспалы қадам.
22. Қырынан жүру:
23. 3-ші ашық қалып бойынша бір аяққа отырып жүру;
24. "гармошка" және "елочка".
25. Секіру қимыл-қозғалыстары:
26. Бір аяқтан екінші аяққа секіріп түсу (өкшемен еденді соғу қимылдарына дайындық);
27. тұра позиция бойынша екі аяқпен секіру.
28. Бөлшекті қозғалыстар.
29. Аяқпен еденді ұру;
30. бір аяқпен бір рет және үш рет еденді өкшемен ұру;
31. бірден үш рет ұру.
32. Жарты башпаймен алға және артқа жылжып бір орында жүгіру.
12
3.
Қазақ биінің элементте-рін оқып-үйрену.
1. Иілу.
2. Аяқ қалыптары:
1-ші ашық, түзу және жабық.
2-ші ашық, түзу және жабық.
3-ші ашық.
4-ші ашық және түзу.
5- шіашық.
3. Аяқ қозғалыстары мен адымдар: ауыспалы қадам.
жарты башпаймен ауыспалы қадам.
бір аяқтың өкшесімен бүйірлеп жүру.
4. Қол қалыптары:
1-ші - шыңтақ пен алақандары дөнгеленген қолдарды алға созып көтеру.
2-ші - алақан төмен қаратылып, шыңтақ еркін қолдар екі жаққа көтерілген.
3-ші - қолдар шынтақ тұсы дөнгеленіп жоғары көтерілген, алақан төмен қаратылып.
5. Қол кимылдары: қолдардың бір жақтан екінші жаққа ауысу, бір қол 2-ші қалыпта, екінші қол 3-ші қалыпта, алақан төмен қаратылған; алақанды біресе жоғары, біресе төмен қарата отырып, қолдардың 1-ші қалыпта алға ашылуы; қолдарды кезек - кезек жоғары көтеру және төмен түсіру; қолдарды жайлап көтеру және түсіру.

6. Положения рук: "Треугольник"; "Крыша юрты"; "Два горба".
7. Наклоны корпуса: вперед, в стороны, круговое (в сторону, вниз, в сторону)
12
4.
Изучение элементов белорусского танца
1. Положение рук сольно: обе руки лежат сбоку на талии ладонями или тыльной стороной кисти; обе руки скрещены перед грудью; двумя руками за фартучек.
2. Положение рук в паре: держась за руки скрещенные перед собой, правая за правую, левая за левую; "Воротца"; взяться за талию друг друга за спиной.
3. Шаг с легким подскоком
4. Подскок с переступанием на месте
5. Боковой галоп
6. Тройной притоп
7. Галоп с выносом ноги на каблук
12
5.
Контрольный урок
Итоговый урок первого полугодия
2
Всего
48
4 класс. Первый год обучения. Второе полугодие
Раздел
Тема
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по 1-й, 2-й и 3-й открытым позициям (на 1 такт, музыкальный размер 4/4): плавное опускание
2. Battement tendu [батман тандю] (на 2 такта, музыкальный размер 4/4): с переводом с носка на каблук
3. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 2 такта, музыкальный размер 4/4): с сокращенной стопой
4. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] (2 такта, музыкальный размер 3/4, 2/4): классический
5. Battement fondu [батман фондю] (музыкальный размер 3/4, 2/4):
классический (на 2 такта); подготовительное упражнение (на 4 такта)
6. Подготовительные упражнения: подготовка к "веревочке" (на 4 такта 2/4); упражнение для бедра (на 4 такта 2/4)
7. Выстукивание (м.р. 3/4): подготовка по 1-й прямой позиции удары всей стопой и каблуком
8. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 2 такта музыкальный размер 2/4): классический
9. Port de bras [пор де брас] для рук и корпуса
10. Прыжки с поджатыми ногами
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. Подскоки на месте, с продвижением вперед и назад, вокруг себя.
2. "Ковырялочка": вытягивание ноги в сторону с переводом носок-каблук; вытягивание ноги в сторону с переводом носок; каблук в сочетании с полуприседанием.
3. Хлопки и хлопушки (фиксированные): в ладоши; по бедру.
5. Присядочные движения: подготовка к присядке (плавное и резкое опускание вниз) по 1-й прямой и свободной позициям; подскоки на двух ногах по 1-й прямой и свободной позициях.
6. "Ковырялочка": с тройным притопом; с подскоком.

6. Қол қалыптары: "Үшбұрыш"; "Киіз үй төбесі"; "Қос өркеш".
7. Тұла бойдың бүгілуі: алға, екі жаққа, айналып (оң жаққа, төмен қарай, сол жаққа)
12
4.
Белорус биінің элементте-рін оқып-үйрену
1. Биді жеке орындау кезіндегі қол қалыптары:
екі қол алақанымен немесе сырт жағымен белге бүйір жақтан қойылуы; қос қол кеуде тұсында айқастырылуы; екі қолмен фартуктің етегінен ұстау.
2. Жұппен билеу кезіндегі қол қалыптары:
жұптардың қолдары алдыңғы жақта, оң қол оң қолмен, сол қол сол қолмен айқастырылады; "Қақпалар"; бір - бірінің белінен арқа жақтан ұстау.
3. Жеңіл секіріп түсіп қадам жасау
4. Бір жерде адымдай отырып секіріп түсу
5. Екі аяқты ауада қосып бүйірлеп секіру
6. Бір аяқпен үш рет еденді ұру
7. Екі аяқты ауада қосып өкшеге секіріп түсу
12
5.
Бақылау сабағы
Бірінші жарты жылдықтың қорытынды сабағы
2
Барлығы
48
4 сынып. Бірінші оқу жылы. Екінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок алдында жасалатын жаттығуларды оқып-үйрену
1. Demi және grand plie [деми және гранд плие] 1-ші, 2-ші және 3-ші ашық қалыптар бойынша (1 тактіге, музыка өлшемі 4/4):
жайлап, бірқалыпты түсіру
2. Battement tendu [батман тандю] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4): аяқ ұшынан өкшеге ауыстырып
3. Battement tendu jete [батман тандю жете] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4): ықшамдалған табанмен
4. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] (2 тактіге, музыка өлшемі 3/4, 2/4): классикалық
5. Battement fondu [батман фондю] (музыка өлшемі 3/4, 2/4): классикалық (2 тактіге) дайындық жаттығулары (4 тактіге).
6. Дайындық жаттығулары: "веревочка" тәсіліне дайындық (4 тактіге 2/4); мықынға арналған жаттығу (4 тактіге 2/4).
7. Тоқылдату (музыка өлшемі 3/4) 1-ші тура қалып бойынша дайындық - толық табанмен және өкшемен соғу
8. Grand battement jete [гранд батман жете] (2 тактіге музыка өлшемі 2/4): классикалық
9. Тұла бойға және қолдарға арналған Port de bras [пор де брас]
10. Аяқты астына бүгіп секіру
18
2.
Орыс биінің элементте-рін оқып-үйрену
1. Дөңгелене және алға, артқа қозғала отырып секіріп түсу.
2. "Ковырялочка" тәсілі: аяқ ұшын өкшеге ауыстыру арқылы аяқты жанына созу; жартылай жүрелеп отыру тәсілімен үйлестіре отырып аяқ ұшын өкшеге ауыстыру арқылы аяқты жанына созу.
3. Шапалақ және шапалақтау (бекітілген): алақанмен; мықынға.
4. Толық отырып-тұру қимылдары: отырып-тұруға дайындық (жайлап және шапшаң төмен түсу) 1-ші түзу және еркін қалыптар бойынша; 1-ші түзу және еркін қалыптар бойынша екі аяқпен секіріп түсу.
5. "Ковырялочка" тәсілі: бір аяқпен еденді үш рет ұру; секіріп түсу арқылы.
6. "Моталочка" тәсілі түзу қалыпта жарты башпаймен.

7. "Моталочка" в прямом положении на полупальцах.
8. Дробные движения (удары всей стопой):
простой дробный ход. Переменный дробный ход.
9. Хлопки и хлопушки (фиксированные): по бедру с продвижением вперед, вокруг себя; по голенищу сапога спереди и сзади, с продвижением вперед
16
3.
Изучение элементов казахского танца
1. Положения рук.
2. Port de bras [пор де брас] для корпуса и рук.
3. Переменный ход на полупальцах.
4. Боковой ход с одной ноги на каблук.
5. Переменный шаг с каблука.
15
4.
Изучение элементов литовского танца
1. Положение рук и ног в танце.
2. Простые шаги на приседании.
3. Перескоки с ноги на ногу на месте и с продвижением.
4. Прыжки "врозь-вместе" по 1-й прямой позиции.
5. Прыжки с выбрасыванием ноги в сторону.
6. Прыжки с поджатыми ногами на месте и с продвижением вперед и назад.
12
5.
Переводной экзамен
Промежуточная аттестация 1-го года обучения.
2
6.
Репертуар по выбору
Постановка этюдов в казахском, русском, литовском характере
Всего
63
5 класс. Второй год обучения. Первое полугодие
Раздел
Тема
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Preparation [препарасьон] для рук (на 2 такта, музыкальный размер 4/4).
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по 1-й, 2-й и 5-й открытым позициям (на 1 такт, музыкальный размер 4/4): плавное опускание.
3. Battement tendu [батман тандю] (на 4 такта, музыкальный размер 2/4):
с переводом с носка на каблук. С полуприседанием на опорной ноге, во время перевода с носка на каблук.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 2 такта, музыкальный размер 4/4):
с сокращенной стопой; с полуприседанием на опорной ноге, во время сокращения стопы.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] (на 4 такта, музыкальный размер 3/4, 2/4): подготовительное упражнение; работа на движениями головы.
6. Pas tortilla [па тортилла] (на 4 такта музыкальный размер 2/4):
одинарные плавные развороты; работа на движениями головы.
7. Battement fondu [батман фондю] (м.р. 3/4, 2/4): классический с работой руки (на 2 такта); характерное упражнение с работой головы (на 4 такта).
8. Подготовительные упражнения: подготовка к "веревочке" (на 4 такта 2/4); упражнение для бедра (на 4 такта 2/4).
9. "Веревочка": лицом к станку (на 2 такта 2/4).
10. Flic-flac [флик-флак] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
подготовительное упражнение по 1-й прямой позиции.
11. Выстукивание (на 2 такта 2/4): по 3-й открытой позиции всей стопой и каблуком.

7. Аяқпен еденді соғу қимылдары (толық табанмен соғу) қарапайым аяқпен еденді соққан қадам;
ауыспалы аяқпен еденді соққан қадам.
8. Шапалақ және шапалақтау (бекітілген): дөңгелене және алға қозғала отырып, мықынға шапалақ ұру; алға жылжи отырып, етіктің қонышының алдынғы және артқы жағынан шапалақ ұру.
9. Шапалақ және шапалақтау (тіркелген)өзін айналдыра, санын алдыға қарай жылжыту;яғын артқа және алдыға жылжыта отырып, алға жылжу үшін
16
3.
Қазақ биі элементте-рін оқып-үйрену
1. Қол қалыптары.
2. Тұла бойға және қолдарға арналған Port de bras [пор де брас].
3. Жарты башпаймен ауыспалы қадам.
4. Бір аяқтың өкшесімен бүйірлеп жүру.
5. Өкшеден басталатын ауыспалы қадам.
15
4.
Литва биі элементте-рін оқып-үйрену
1. Бидегі қол және аяқ қалыптары.
2. Жүрелеп жүрудегі қарапайым адымдар.
3. Бір орында және алға жылжып бір аяқтан екінші аяққа секіріп түсу.
4. 1-ші тура қалып бойынша "бірге-бөлек" секірулері.
5. Аяқты жанына созып секіру.
6. Аяқты астына бүгіп орнында және алға - артқа жылжып секіру.
12
5.
Сыныптан сыныпқа көшу емтиханы
Оқудың 1-жылындағы аралық аттестация.
2
6.
Педагогтің таңдауы бойынша репертуар
Қазақ, орыс, литва халықтары сипатындағы этюдтердің қойылымдары.
Барлығы
63
5 сынып. Оқытудың екінші жылы. Бірінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1
Станок жанында жасалатын жаттығуларды оқып-үйрену
1. Қолға арналған Preparation [препарасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4).
2. Demi және grand plie [деми и гранд плие] 1-ші, 2-ші және 5-ші ашық қалыптар бойынша (1 тактіге, музыка өлшемі 4/4): жайлап, бір қалыпты түсіру.
3. Battement tendu [батман тандю] (4 тактіге, музыка өлшемі 2/4): аяқ ұшынан өкшеге ауыстырып; аяқ ұшынан өкшеге ауысу кезінде тірек аяқпен жартылай отырып - тұру.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (2 тактіге, музыкаөлшемі 4/4): ықшамдалған табанмен; табанның ықшамдалуы кезінде тірек аяқпен жартылай отырып - тұру.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] (4 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 2/4): дайындық жаттығу; бастың қимылымен.
6. Pas tortilla [пас тортилла] (4 тактіге, музыка өлшемі 2/4): жекелеген бірқалыпты бұрылыс; бастың қимылымен.
7. Battement fondu [батман фондю] (музыкаөлшемі 3/4, 2/4): классикалыққолдың жұмыс істеуімен (2 тактіге); бас қимылымен әдеттегі жаттығулар (4 тактіге).
8. Дайындық жаттығулары: "веревочка" тәсіліне дайындық (4 тактіге 2/4);
мықынға арналған жаттығулар (4 тактіге 2/4).
9. "Веревочка" тәсілі: станокқа қарама-қарсы (2 тактіге 2/4).
10. Flic-flac [флик-флак] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): 1-ші тура қалып бойынша дайындық жаттығуы.
11. Бұрылу (2 тактіге 2/4): 3-ші қалып бойынша толық табанмен және өкшемен.

12. Battement developpe [батман девелоп] (на 2 такт, музыкальный размер 3/4, 4/4):
плавный классический с работой руки.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 2 такта музыкальный размер 2/4):
классический с работой руки.
14. Port de bras [пор де брас] для рук и корпуса.
15. Прыжки с поджатыми ногами.
18
2.
Изучение элементов русского танца.
1. Port de bras [пор де брас] для рук и корпуса.
2. Переводы рук в различные положения с платком.
3. Боковой ход: припадание с одним ударом полупальцами сзади.
4. "Моталочка" в прямом положении на полупальцах вокруг себя.
5. "Молоточки" на месте и с продвижением вперед.
6. Боковые перескоки с ударом полупальцами в пол.
7. "Ключ" простой 1-го вида.
8. "Веревочка" - простая.
9. Присядочные движения: присядка с продвижением в сторону на двух ногах; с выбрасыванием ноги в сторону на воздух; присядка с "ковырялочкой".
10. Хлопки и хлопушки (фиксирующие):
в ладоши и по корпусу; поочередные удары по голенищу сапога спереди крест-накрест
16
3.
Изучение элементов казахского танца.
1. Позиции рук:
4-я – одна рука в 3-й позиции ладонь вверх, другая рука в 1-й позиции ладонь вперед;
5-я – одна рук в 3-й позиции, другая во 2-й позиции, кисти приподнять ладони от себя;
6-я – руки на талии, пальцами держась за кушак.
2. Ходы и движения ног: переменный ход на полупальцах крест-накрест; переступания на месте вперед на каблук, назад на полупальцы; подскоки; скользящий переменный шаг
3. Движения рук: "Луноликая" - круг рукой вокруг лица;
вращения рук скрещенных в запястьях к себе;
вращения рук скрещенных в запястьях от себя;
"Зигзаг" - поочередное поднимание одной руки; вверх и отведение другой назад.
4. Положения рук: "Деревянная кровать"; "Плетение"; "Зеркало".
5. Наклоны корпуса: вперед, в стороны, назад;
круговое (в сторону, вниз, в сторону).
16
5.
Изучение элементов итальянского танца "Тарантелла"
1. Положения ног.
2. Положения рук в танце.
3. Движения рук с тамбурином: удары пальцами; мелкие непрерывные движения кистью "трель".
4. Шаг с pique [пике] и полуповоротом корпуса с продвижением назад;
последующим ударом носком по полу и одновременным подскоком на опорной ноге, на месте и с продвижением назад.
5. Бег тарантеллы (pas emboites [па амбуате]) на месте и с продвижением вперед.
6. Шаг с подскоком и одновременным броском и сгибанием ноги.

12. Battement developpe [батман девелоп] (2 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 4/4): бірқалыпты классикалық қолдың жұмыс істеуімен.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (2 тактігемузыкаөлшемі 2/4): классикалық қолдың жұмыс істеуімен.
14. Тұла бой мен қолға арналған Port de bras [пор де брас].
15. Аяқты астына бүгіп секіру.
18 с.
2.
Орыс биі элементтерін оқып-үйрену.
1.Тұла бой мен қолға арналған Port de bras [пор де брас].
2.Орамал ұстаған қолдың қалпын әр түрлі жағадайға келтіру.
3.Бүйірлеп жүру: жарты башпаймен арт жақтан еденді соғып бір аяққа отырып жүру.
4. Жарты башпаймен өзін айнала отырып жасалатын тұра қалыптағы "Моталочка" тәсілі.
5. Бір орында және алға жылжи отырып жасалатын "Молоточка" тәсілі .
6. Жарты башпаймен едендді соғу арқылы бүйірлеп секіріп түсу.
7. Қарапайым 1-ші түрдегі "Кілт" тәсілі.
8. "Веревочка" тәсілі: қарапайым.
9. Толық отырып - тұру қимылдары: бір аяқты жанына лақтыра сермей отырып тұру, екі аяқпен бір жаққа қарай жылжып толық отырып - тұру;
"ковырялочка" тәсілімен толық отырып - тұру.
10. Шапалақ және шапалақтау (бекітілген): алақанмен шапалақтау және тұла бойға шапалақ ұру; етік қоинышының алдынғы жағынан кезек-кезек айқастыра шапалақ ұру.
16
3.
Қазақ биі элементте-рін оқып-үйрену.
1.Қол қалыптары: 4-ші - бір қол 3-ші қалыпта, алақан жоғары қаратылған, екінші қол 1- ші қалыпта, алақан алға қаратылған; 5-ші - бір қол 3- ші қалыпта, екінші қол 2-ші қалыпта, алақанды теріс қаратып көтеру; 6 - ші - қолдар белге қойылған, саусақтармен белдіктен ұстаған қалып.
2. Аяқ қимылдары мен адымдар: жарты башпаймен аяқты айқастыра отырып, кезек-кезек қадам басу; алға өкшеге, артқа жарты башпайға тұрып, бір орында жүру; жай секіру; сырғанаған ауыспалы қадам.
3. Қол қимылдары: "Айдай сұлу" - қолмен бетті айналдыра дөңгелету;
қол білектерін айқасқан түрде өзіне қарай айналдыру; қол білектерін айқасқан түрде өзінен әрі айналдыру; "Зигзаг" тәсілі - кезекпен -кезек бір қолды жоғары көтеру, екіншіні артқа шығару.
4. Қол қалыптары: "Ағаш кереует"; "Өрім"; "Айна".
5. Тұла бойдың бүгілуі: алға, жанына, артқа; дөңгелене (жанына, төмен, жанына)
16
5.
"Тарантел-
ла" итальян биінің элементте-рін оқып-үйрену
1.Аяқ қалыптары.
2.Бидегі қол қалыптары.
3.Тамбуринмен қол қимылдары: саусақтармен соғу; буынның ұсақ, үздіксіз "трель" қимылы.
4. Тұла бойдың жартылай бұрылып артқа жылжыған pique қадамы:
тірек аяқпен бір орында артқа жылжи отырып секіру, кейіннен аяқ ұшымен еденге соғу.
5. Тарантелла (pas emboites [па амбуате]) жүгірісі бір орында және алға жылжи отырып.
6. Бір мезгілде аяқты лақтыра көтеріп және бүгіп секіріп қадам жасау.

1. Preparation [препарасьон] для рук (на 2 такта, музыкальный размер 4/4).
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по 1-й, 2-й 4-й и 5-й открытым позициям (на 1 такт, музыкальный размер 4/4): плавное опускание;
переход из позиции в позицию через развороты одной или двух стоп.
3. Battement tendu [батман тандю] (на 4 такта, музыкальный размер 2/4):
с переводом с носка на каблуки, полуприседанием и demi rond [деми ронд] до стороны.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 2 такта, музыкальный размер 4/4):
с сокращенной стопой, с plie и demi rond [плие и деми ронд] до стороны; с работой рук.
5. Rond de jambe par terre [ронд де жамб пар тер] (на 4 такта, музыкальный размер 3/4, 2/4): упражнение по полу и по воздуху; с движениями головы.
6. Pas tortilla [па тортилла] (на 4 такта музыкальный размер 2/4):
одинарные развороты стопы (на 2 такта 2/4);
двойные плавные развороты (на 4 такта 2/4);
с движениями головы.
7. Battement fondu [батман тандю] (музыкальный размер 3/4, 2/4):
классический с работой рук (на 2 такта);
характерное упражнение с работой головы и demi plie [деми плие] на опорной ноге (на 4 такта).
8. Подготовительные упражнения:
подготовка к "веревочке" (на 2 такта 2/4);
упражнение для бедра (на 4 такта 2/4).
9. "Веревочка": одной рукой за станок (на 2 такта 2/4).
10. Flic-flac [флик-флак] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
по 5-й открытой позиции.
11. Выстукивание (на 2 такта 2/4): одинарная и двойная дробь, ключ № 1.
12. Battement developpe [батман девелопе] (на 2 такт, музыкальный размер 3/4, 4/4):
плавный классический с работой руки; на плие.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 2 такта музыкальный размер 2/4):
классический с работой руки; подготовка к tombe-coupe [томбэ-купе].
14. Port de bras [пор де брас] для рук и корпуса.
15. Прыжки с поджатыми ногами.
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. Port de bras [пор де брас] для рук и корпуса.
2. Переводы рук в различные положения с платком.
3. Переменный шаг с притопом.
4. Дробные движения:
"дробная дорожка" - мелка непрерывная дробь с одинарным ударом каблуком; дробь с подскоком – подскок на одной ноге с последующим ударом каблуком и всей стопой.
5. Боковые перескоки с ударом каблуком в пол.
6. "Молоточки" с полуповоротом и вокруг себя.
7. Присядочные движения:
подскоки по 1-й прямой позиции из стороны в сторону с хлопком перед собой; присядка "мяч" вокруг себя; "гусиный шаг".
8. Хлопки и хлопушки (фиксированные удары): на подскоках с ударом по бедру; с подскоком по голенищу сапога перед собой;
поочередные удары по голенищу сапога спереди и сзади на подскоках.

1. Қолдар үшін Preparation [препарасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4).
2. Demi және grand plie [деми и гранд плие] 1-ші, 2-ші, 4-ші және 5-ші ашық қалыптары бойынша (1 тактіге, музыка өлшемі4/4): жайлап түсіру;
бір немесе екі табанды бұру арқылы бір қалыптан екінші қалыпқа ауысу.
3. Battement tendu [батман тандю] (4 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): өкшеден аяқтың ұшына ауыстырып, жартылай отырып және demi rond [деми ронд] жанына.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (2 тактіге, музыкаөлшемі 4/4): ықшамдалған табанмен, plie және demi rond [плие и деми ронд] жанына; қол жұмыстарымен.
5. Rond de jambe par terre [ронд де жамб пар тер] (4 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 2/4): едендегі және ауадағы жаттығу; бас қимылымен.
6. Pas tortilla [па тортилла] (4 тактіге музыка өлшемі 2/4): табанның бір рет бұрылуы (2 тактіге 2/4); екі рет бір қалыпты бұрылыс (4 тактіге 2/4); бас қимылымен.
7. Battement fondu [батман тандю] (музыка өлшемі 3/4, 2/4): классикалық қол жұмысымен (2 тактіге); бас қимылына тән жаттығу және тірек аяқпен demi plie [деми плие] (на 4 тактіге).
8. Даярлық жаттығулар: "веревочка" тәсіліне дайындық (2 тактіге 2/4);
мықынға арналған жаттығу (4 тактіге 2/4).
9. "Веревочка" тәсілі: бір қолмен станоктан ұстап (2 тактіге 2/4).
10. Flic-flac [флик-флак] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): 5-ші ашық қалып бойынша.
11. Тарсылдату (2 тактіге 2/4): бір және екі аяқпен ұсақ тарсыл, № 1 кілт.
12. Battement developpe [батман девелопе] (2 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 4/4): қолдың жұмысымен бірқалыпты классикалық; плие.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (2 тактіге музыка өлшемі 2/4): қол қимылымен классикалық; tombe-coupe [томбэ-купе] дайындық.
14. Тұла бойға және қолға арналған Port de bras [пор де брас].
15. Аяқты астыға бүктеп секіру.
18
2.
Орыс биі элементтерін оқып-үйрену.
1. Тұла бойға және қолға арналған Port de bras [пор де брас].
2. Орамал ұстаған қолдың қалпын әр түрлі жағадайға келтіру.
3. Аяқпен еденді ұрып, ауыспалы қадам жасау.
4. Еденді өкшемен ұру қимылдыры:
"дробная дорожка" - өкшенің еденге бір рет соғылуымен жасалатын ұсақ үзіліссіз қимыл; еденді өкшемен ұрып жай секіру - өкшемен және толық табанмен еденге өкшемен соғып бір аяқпен секіру.
5. Өкшемен еденге соға отырып, бүйірлеп секіріп түсу.
6. Жартылай және өзін айнала бұрылыспен "Молоточки" тәсілі.
7. Жартылай отырып - тұру қимылдары:
алдында шапалақ ұрып, 1-ші қалып бойынша бір жақтан екінші жаққа жай секіру; өзін айнала "доп" тәсілімен отырып-тұру; "қаз қадамы" тәсілі.
8. Шапалақ және шапалақтау (бекітілген соққы): секіру кезінде мықынға шапалақ ұру; өз алдында етік қонышына шапалақ ұрып секіру;
секіру кезінде етік қонышының алдыңғы және артқы жағынан кезек-кезек шапалақ ұру.

9. Подготовка к верчениям по 1-й прямой позиции на месте (мелкие переступания)
10. Подготовка к верчениям на одной ноге по 1-й прямой позиции.
11. Вращения: на подскоках на месте; с движением "моталочки" по диагонали; с движением "ковырялочки" на месте.
20
3.
Изучение элементов казахского танца "Тепенкок"
1. Положения рук с плеткой:
обе руки в 3-й позиции держат плетку над головой;
обе руки в 1-й позиции держат плетку перед собой;
одна рука держит плетку и открыта во 2-ю позицию, другая поднята в 3-ю позиции; одна рука держит плетку в 3-й позиции, другая рука в 1-й позиции.
2. Положения корпуса и головы: наклоны вперед и в стороны; перегиб назад.
3. Ходы и движения: шаги с подскоками; бег рысью; галоп вперед с подъемом колена; плетеный переменный ход;
зацепка – подскок на одной ноге, когда другая зацепившись ступней под колено опорной ноги; перескоки из стороны в сторону; качалка.
4. Вращения: вращение путем переступаний по 1-й прямой позиции; парное вращение за руки по 4-й позиции одна впереди на стопу, другая сзади на полупальцы.
16
4.
Изучение элементов украинского танца "Веснянка"
1. Положение рук сольно: обе руки кулачками на талии;
руки скрещены на груди; за концы лент; одна рука придерживает бусы, другая кулачком на талии.
2. Положение рук в массовых танцах: руки лежат на талии сзади у стоящих справа и слева; держаться спереди за руки через одного; руки лежат ладонями на плечах стоящих рядом.
3. Простые поклоны на месте без рук и с руками.
4. Переменный шаг
5. Припадание.
6. Упадание.
7. Плетеная дорожка.
16
5
Контрольный урок
Итоги второго года обучения
2
6.
Репертуар по выбору
Русский – "Перепляс", казахский – "Қара жорға", белорусский "Лявониха", "Крыжачок", эстонский – "Ямая лабаялг", "Йоксу-полька"
Всего
72
6 класс. Третий год обучения. Первое полугодие
Тема
Содержание
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Preparation [преперасьон] для рук (на 2 такта, музыкальный размер 4/4).
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] (по открытым позициям, на 1 такт, музыкальный размер 2/4): плавное опускание в grand plie [гранд плие]; резкое опускание в demi plie [деми плие]; с работой рук.
3. Battement tendu [батман тандю] (на 2 такта, музыкальный размер 2/4): с подъемом пятки опорной ноги; с работой рук.

9. 1-ші қалып бойынша бір орында айналуға дайындық (ұсақ адымдар)
10.1-ші тура қалып бойынша бір аяқпен айналуға дайындық.
11. Айналымдар: бір орында секіріп; "моталочки" қимылдарымен диагональ бойымен; бір орында "ковырялочки" қимылымен.
20
3.
"Тепенкөк"қазақ биі элементте-рін оқып-үйрену.
1. Қамшы ұстаған қол қалыптары: қос қолмен 3 - ші қалыпта қамшыны бастан жоғары ұстайды; қос қолмен 1 - ші қалыпта қамшыны өзінің алдына ұстайды; бір қол қамышыны ұстап 2-ші қалыпқа ашық болады, екінші қол 3 - ші қалыпқа көтерілген; бір қол қамышыны 3- ші қалыпта ұстап, екінші қол 1 - ші қалыпта болады.
2. Тұла боймен бас қалыптары: алға және жанына бүгілу;артқа шалқаю.
3. Адымдар мен қимыл-қозғалыстар: жай секіре отырып адымдау; шоқырақтап жүгіру ; тізені көтеріп алға жүгіру; өрім түріндегі ауыспалы қадам; кедергі -екінші аяқты тірек аяқтың тізесінің астынан қыстырып, бір аяқпен жай секіру; бір жақтан екінші жаққа секіру; тербеліс.
4. Айналымдар:1-ші қалып бойынша аяқты кезек-кезек басу арқылы айналу; 4-ші қалып бойынша қол ұстасып жұптасып айналу, бір аяқ алды табанда, екінші аяқ артта жарты башпайда.
16
4.
"Веснянка" - украин биінің элементте-рін оқып-үйрену
1. Жеке би орындауындағы қол қалыптары: екі қол жұдырығы белде;
қолдар кеуде тұсында айқасқан; лента ұшынан ұстаған; бір қол моншақтан ұстаған, екінші қол жұдырығы белде.
2. Көпшілік бидегі қол қалыптары: бишінің оң қолы оң жақта тұрған, сол қолы сол жақта тұрғандардың арт жағынан белдеріне қойылған;
әр биші өзінің жанындағыдан кейінгі адамның қолынан ұстайды (алдыңғы жақтан); бишінің қолдары алақан жағымен қасында тұрған адамның иығында жатады.
3. Бір орында қарапайым түрде иілу (қолдың көмегімен, немесе көмексіз);
4. Ауыспалы қадам.
5. Бір аяққа отырып жүру.
6. Бір аяққа қарай құлау.
7. Өрілген жол.
16
5
Бақылау сабағы
Екінші оқу жылының қорытындысы
2
6.
Педагог таңдауы бойынша репертуар.
Орыс биі - "Перепляс", қазақ биі - "Қара жорға", белорус биілері - "Лявониха", "Крыжачок", эстон билері - "Ямая лабаялг". "Йоксу-полька".
Барлығы
72
6 сынып. Оқытудың үшінші жылы. Бірінші жартыжылдық.
Тақырып
Мазмұны
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып - үйрену.
1. Қолдар үшін Preparation [преперасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4).
2. Demi және grand plie [деми и гранд плие] (ашық қалыптарда 1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): grand plie [гранд плие] қалпында жайлап түсіру; demi plie [деми плие] қалпында тез түсіру;
қолдың жұмыс істеуімен.
3. Battement tendu [батман тандю] (2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): тірек аяқтың өкшесін көтеріп; қолдың жұмыс істеуімен.

4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 2 такта, музыкальный размер 2/4): с подъемом пятки опорной ноги; с работой рук.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] и rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (на 2 такта, музыкальный размер 3/4, 2/4): по воздуху; с работой головы и рук.
6. Pas tortilla [па тортилла] (на 2 такта музыкальный размер 2/4):
одинарные ударные развороты; с работой головы.
7. Battement fondu [батман фондю] (музыкальный размер 3/4, 2/4): классический с работой руки (на 1 такт); характерное упражнение (на 2 такта);
с работой головы и рук.
8. Подготовительные упражнения (музыкальный размер 2/4): подготовка к "веревочке" (на 1 такт); упражнение для бедра (на 2 такта).
9. "Веревочка" (музыкальный размер 2/4): одинарная с переступанием (на 1 такт).
10. Flic-flac [флик-флак] (музыкальный размер 2/4): на полупальцах по 1-й прямой позиции с переступанием (на 1 такт).
11. Выстукивание (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): по 3-й открытой позиции всей стопой и каблуком.
12. Battement developpe [батман девелопе] (на 2 такт, музыкальный размер 3/4, 2/4): плавный классический с работой руки; на плие, с работой руки.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 1 такт музыкальный размер 2/4): классический с работой руки;
подготовка к tombe-coupe [томбэ-купе].
14. Port de bras [пор де бра] для рук и корпуса.
15. Прыжки с поджатыми ногами
18
2.
Изучение элементов русского танца.
1. "Моталочка": на каблук и соскок на обе ноги.
2. "Веревочка": с переступанием.
3. Вращения на мелких переступаниях по 1-й прямой позиции.
4. Вращения на одной ноге по 1-й прямой позиции.
5. Подготовка к верчениям по 3-й свободной позиции (припадание).
6. Вращения: на подскоках на месте; с движением "моталочки" по диагонали; с движением "ковырялочки" на месте.
7. Дробные движения: дробь на "три ножки"; дробь на три ножки с переступанием; дробная дорожка с продвижением вперед и поворотом.
8. Присядочные движения: подскоки по 1-й открытой позиции из стороны в сторону с хлопком перед собой; присядка "мяч" вокруг себя; "гусиный шаг"; "ползунок".
9. Хлопки и хлопушки (фиксированные удары):
на подскоках с ударом по бедру; с подскоком по голенищу сапога перед собой; поочередные удары по голенищу сапога спереди и сзади на подскоках.

4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): тірек аяқтың өкшесін көтеріп; қолдың жұмыс істеуімен.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] және rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (2 тактіге, музыка өлшемі 3/4, 2/4): ауада; қол және бас қимылымен.
6. Pas tortilla [па тортилла] (2 тактіге музыка өлшемі 2/4): еденді соғып бір рет айналу;
бас қимылымен.
7. Battement fondu [батман фондю] (музыка өлшемі 3/4, 2/4): классикалық қол жұмысымен (1 тактіге); тән жаттығу (2 тактіге); қол және бас қимылымен.
8. Дайындық жаттығулар (музыка өлшемі2/4): "веревочка" тәсіліне дайындық (1 тактіге); мықынға арналған жаттығу (2 тактіге).
9. "Веревочка" тәсілі (музыка өлшемі 2/4): бір орында қадам жасау (бір рет) (1 тактіге).
10. Flic-flac [флик-флак] (музыка өлшемі 2/4): жарты башпаймен 1-ші қалып бойынша бір орындағы қадам (1 тактіге).
11. Тарсылдату (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): 3-ші ашық қалып бойынша толық табанымен және өкшемен.
12. Battement developpe [батман девелопе] (2 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 2/4): бір қалыпты классикалық қол қимылымен; плие қол қимылымен.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (1 тактіге музыкаөлшемі 2/4): классикалық қол қимылымен; tombe-coupe [томбэ-купе] дайындығы.
14. Тұла бой мен қолдарға арналған Port de bras [пор де бра].
15. Аяқты астыға бүктеп секіру.
18
2.
Орыс биі элементте-рін оқып-үйрену
1. "Моталочка" тәсілі: өкшемен және екі аяқпен секіріп түсу.
2. "Веревочка" тәсілі: бір орындағы адыммен.
3. 1- ші тура қалып бойынша бір орында ұсақ адымдар жасай отырып айналу.
4. 1- ші тура қалып бойынша бір аяқта айналу.
5. 3 - ші еркін қалып бойынша айналуға дайындық (бір аяққа отырып жүру).
6. Айналымдар: бір орында жай секіріп; "моталочки" қимылымен диагональ бойынша; "ковырялочки" қимылымен бір орында.
7. Өкшемен еденді соғу: "үш аяқ" тәсілімен өкшемен еденді соғу; бір орында адымдап, "үш аяқ" тәсілімен өкшемен еденді соғу; алға жылжи және айнала отырып, өкшемен еденді соғып жүру.
8. Толық отырып - тұру қимылдары: 1- ші ашық қалып бойынша шапалақтай отырып, бір жақтан екінші жаққа жай секіру; "доп" тәсілімен өзін айналып жүрелеп отырып - тұру; "қаз қадамы";"еңбектеу".
9. Шапалақ және шапалақтау (бекітілген соққылар): жай секіруде мықынға шапалақ ұру; жай секіруде етік қонышының алдыңғы жағынан; жай секіруде етік қонышының алдыңғы және артқы жағынан кезек-кезек шапалақ ұру.

10. Прыжки с поджатыми ногами по 1-й открытой позиции "Ястреб".
16
3.
Изучение элементов казахского танца
1. Положения рук: "Когти орла"; "Поварешка"; "Тюбетейка".
2. Движения рук: "Рога барана"; "Цветок"; "Две змеи".
3. Ходы и движения ног: "Тушканчик" - скачки то на каблук, то на носок; приставной шаг с ударом; "Крылья".
16
4.
Изучение элементов женского башкирского танца "Семь красавиц"
1. Боковой ход по 1-й прямой позиции.

10. "Ястреб" 1-ші ашық қалып бойынша, аяқты астыға бүктеп секіру.
16
3.
Қазақ биі элементтерін оқып-үйрену.
1. Қол қалыптары: "Бүркіт тырнақтары";"Ожау"; "Тақия".
2. Қол қимылдары: "Қошқармүйіз"; "Гүл"; "Қос жылан".
3. Аяқ қимылдары мен адымдары: "Қосаяқ" - біресе өкшемен, біресе аяқ ұшымен секіру; бір аяқты екінші аяққа тақап, еденді соғып жүру;
"Қанаттар".
16
4.
Башқұрт әйелдер биі "Жеті сұлу" элементте рін оқып үйрену.
1. 1-ші қалып бойынша бүйірлеп жүру.

2. Переменный шаг на полупальцах.
3. Подъем колена на 90°.
4. Ход по диагонали назад на полупальцах.
5. Боковой ход. "Трилистник".
6. Положение рук на косах.
7. Положение рук взявшись за мизинцы.
12
6.
Контрольный урок
Итоги первого полугодия
2
Всего
64
6 класс. Третий год обучения. Второе полугодие
Раздел
Тема
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Preparation [препарасьон] для рук (на 2 такта, музыкальный размер 4/4).
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] (по открытым позициям, на 1 такт, музыкальный размер 2/4): плавное опускание в grand plie [гранд плие];
резкое опускание в demi plie [деми плие].
3. Battement tendu [батман тандю] (на 2 такта, музыкальный размер 2/4): с подъемом пятки опорной ноги.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 2 такта, музыкальный размер 2/4): с подъемом пятки опорной ноги; с подъемом пятки опорной ноги в плие.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] и rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (на 2 такта, музыкальный размер 3/4, 2/4): по воздуху.
6. Pas tortilla [па тортилле] (на 2 такта, музыкальный размер 2/4): одинарные ударные развороты (в темпе); двойные ударные развороты стопы.
7. Battement fondu [батман фондю] (музыкальный размер 3/4, 2/4): классический с работой рук (на 1 такт); характерное упражнение на полупальцах (на 2 такта).
8. Подготовительные упражнения (музыкальный размер 2/4):
подготовка к "веревочке" (на 1 такт); упражнение для бедра из выворотного положения в невыворотное и обратно (на 2 такта).
9. "Веревочка" (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4):
одинарная с ударом по 2 и 5 позициям.
10. Flic-flac [флик-флак] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
на полупальцах по 5-й открытой позиции с переступанием.
11. Выстукивание (музыкальный размер 2/4):
тройная и двойная дробь.
12. Battement developpe [батман девелоп] (на 2 такт, музыкальный размер 3/4, 2/4):
плавный с одним ударом пятки опорной ноги;
резкое с одним ударом пятки опорной ноги.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 1/2 такта музыкальный размер 2/4):
классический с работой руки; tombe-coupe [тумбэ-купе] с корпусом и работой руки.
14. Port de bras [пор де бра] для рук и корпуса.
15. Прыжки с поджатыми ногами.
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. "Веревочка": одинарная с ударом по 2 и 5 позициям.
2. Вращения: на мелких переступаниях по 1-й прямой позиции;
на одной ноге по 1-й прямой позиции; по 3-й свободной позиции (припадание); с откидыванием ноги назад по диагонали;
подготовка к "шене".

2. Жарты башпаймен аяқты кезектестіріп қадам басу.
3. Тізені 90о-ға көтеру.
4. Жарты башпаймен диагональ бойымен артқа жүру.
5. Бүйірлеп жүру. "Трилистник".
6. Қолдардың шаш бұрымындағы қалпы.
7. Шынашақпен ұстасқан қолдар қалпы.
12
5.
Бақылау сабағы.
Бірінші жарты жылдықтың қорытындысы.
2
Барлығы
64
6 сынып. Оқытудың үшінші жылы. Екінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып- үйрену.
1. Қолдар үшін Preparation [препарасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 4/4).
2. Demi және grand plie [деми и гранд плие] (ашық қалып бойынша, 1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): grand plie-ге [гранд плие] жайлап түсу; demi plie-ге [деми плие] тез түсу.
3. Battement tendu [батман тандю] (2 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): тірек аяқтың өкшесін көтеріп.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (2 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): тірек аяқтың өкшесін көтеріп; plie-ге тірек аяқтың өкшесін көтеріп.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] және rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (2 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 2/4): ауада.
6. Pas tortilla [па тортилле] (2 тактігемузыкаөлшемі 2/4): бір рет соғып айналу (қарқынмен); екі рет соғып табанмен айналу.
7. Battement fondu [батман фондю] (музыка өлшемі 3/4, 2/4): классикалық, қолды жұмыс істету арқылы (1 тактіге); жарты башпаймен ерекше жаттығу (2 тактіге).
8. Дайындық жаттығулары (музыка өлшемі2/4): "веревочка" тәсіліне дайындық (1 тактіге); мықынның ашық қалпынан ашық емесқалпына және керісінше орындалатын жаттығу (2 тактіге).
9. "Веревочка" тәсілі (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): 2-шіжәне 5-ші қалыптары бойынша аяқты бір рет соға отрып.
10. Flic-flac [флик-флак] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): жарты башпаймен 5-ашық қалып бойынша бір орында қадам басып орындау.
11. Тарсылдату (музыка өлшемі 2/4): үш рет және екі рет өкшемен еденді соғу.
12. Battement developpe [батман девелоп] (2 тактіге, музыкаөлшемі 3/4, 2/4): тірек аяқтың өкшесімен жайлап бір рет соғу арқылы орындау; тірек аяқтың өкшесімен бір рет кенеттен соғу арқылы.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (1/2 тактігемузыкаөлшемі 2/4): классикалық, қолды жұмыс істетіп; tombe-coupe [тумбэ-купе] тұла бойды және қолды жұмыс істету арқылы.
14. Қолға және тұла бойға арналған Port de bras [пор де бра].
15. Аяқты астына бүгіп секіру.
18
2.
Орыс биі элементте рін оқып үйрену.
1. "Веревочка" тәсілі: 2-ші және 5-ші қалыптар бойынша аяқты бір рет соға отырып.
2. Айналым: 1-тура қалып бойынша ұсақ қадамдармен; 1-қалып бойынша бір аяқпен;
3-қалып бойынша (бір аяққа отырып жүру); диагональ бойымен, аяқты артқа сермей отырып; "шене" тәсіліне дайындық.

3. "Моталочка": с переступанием на каблук; поперечная.
4. Дробные движения: двойная дробь на месте, с продвижением вперед.
5. Хлопки и хлопушки (скользящие): перед собой – сверху вниз; справа и слева; сверху вниз.
6. Присядки: присядка "мяч" по 1-й прямой позиции с поворотом коленей; присядка "разножка"; с открыванием ног в 4-ю позицию;
в 4-ю позицию с полуповоротом корпуса.
7. Прыжки: с поджатыми перед грудью ногами;
с поджатыми ногами по 1-й открытой позиции "Ястреб"
20
3.
Изучение элементов казахского танца "Бабочка"
1. Ходы и движения ног: переменный шаг на полупальцах;
стремительный бег на полупальцах; ход назад на полупальцах.
2. Вращения: шаги с поворотом по диагонали;
повороты на право и налево; поворот с полуприседанием;
вращение на месте (переступания).
3. Движения рук с шарфом: шарф в обеих руках сзади над головой;
шарф в обеих руках перед собой; взмахи шарфом перед собой вверх-вниз.
4. Наклоны корпуса: с шарфом вперед; с шарфом вправо и влево; с шарфом прогибаясь назад
16
4.
Изучение элементов татарского танца
1. Позиции рук.
2. Положения рук, корпуса и головы сольно и в паре.
3. Беглый шаг и три переступания.
4. Боковой ход припадание.
5. Боковой ход с переступанием то на носок, то на каблук.
6. "Брма" - подскок с поворотом колена внутрь и открыванием этой ноги в сторону.
7. Дробный ход "Трилистник", с переступанием.
8. Двойные и тройные притопы
9. Гармошка и елочка с полуприседанием, гармошка с кудепье сзади.
10. "Люлька" - выбрасывание одной ноги вперед и подбивание другой ноги назад.
11. Перескоки с ноги на ногу на каблук и переступанием.
12. Присядка по 1-й прямой позиции (мяч) в повороте.
13. Присядка "качалка" с открыванием ноги в сторону и опорой на руку
16
5.
Переводной экзамен
Промежуточная аттестация 3-го года обучения
2
6.
Репертуар по выбору педагога
Русский – "Тимоня", казахский – "Балбраун", украинский – "Метелица", белорусский – "Кружачок"
Всего
72
7 класс. Четвертый год обучения. Первое полугодие
Тема
Содержание
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка.
1. Preparation [препарасьон] для рук (на 2 такта, музыкальный размер 2/4).
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по открытым позициям. (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): резкое опускание в grand plie [гранд плие];
резкое опускание в demi plie [деми плие].

3. "Моталочка" тәсілі: өкшеге басып адымдау; кесе-көлденең.
4. Өкшемен еденді соғу қимылдары: бір орында еденді екі рет ұрып, алға жылжи отырып қадам басу.
5. Шапалақ және шапалақтау (жылжымалы): өз алдында - жоғарыдан төмен қарай; оң және сол жақтан; жоғардан төмен қарай.
6. Толық отырып-тұру қимыл-қозғалыстары: 1-қалып бойынша тізені бұрып "доп" тәсілімен жүрелеп отыру; жүрелеп отырып - тұру "разножка";
аяқтарды 4-қалыпқа ашу арқылы; 4-қалыпқа тұла бойды жартылай бұрып.
7. Секірулер: қос аяқты кеуде тұсында бүгіп секіру; 1-ші ашық қалып бойынша, аяқты астыға бүгіп секіру "Ястреб".
20
3.
Қазақ биі "Көбелек" элементте рін оқып -үйрену
1. Аяқ қимылдары мен қадамдары: жарты башпаймен аяқты кезектестіріп қадам бастыру; жарты башпаймен шапшандатылған жүгіру; жарты башпаймен артқа жүру;
2. Айналымдар: диагональ бойымен бұрылып адымдау; оңға және солға бұрылу; жартылай отырып-тұрып бұрылу; бір орында айналу (бір орында қадам басу).
3. Кашне ұстаған қол қимылдары: кашнені екі қолмен ұстап арт жаққа жоғары көтеру; кашнені екі қолмен ұстап алдынан көтеру; кашнені алдынғы жақтан жоғары-төмен желпу.
4. Тұла бойдың бүгілуі: кашнемен алға еңкею; кашнемен оңға, солға иілу;
кашнемен артқа шалқая отырып.
16
4.
Татар биі элементте рін оқып-үйрену
1. Қол қалыптары.
2. Жеке және жұптасып билеу кезіндегі тұла бой, бас және қол қалыптары.
3. Жүгірген қадам және орнындағы үш қадам.
4. Бір аяққа отырып бүйірлеп жүру.
5. Аяқты біресе ұшына, біресе өкшеге баса отырып бүйірлеп жүру.
6. "Брма" - аяқты тізе тұсынан ішке қарай бүгіп және сол аяқты жанына карай ашып жай секіру.
7. "Трилистник" тәсілі мен бір орында қадам баса отырып, еденді соғып жүру.
8. Екі және үш рет еденді аяқпен ұру.
9. "Гармошка" және "елочка" тәсілдері жартылай отырып - тұру, "гармошка" мен "кудепье" арт жақтан.
10. "Люлька" - бір аяқты алға сермеу және екінші аяқты артқа жиынқырап соғу.
11. Бір аяқтан екінші аяққа (өкшеге) секіріп түсу және бір орында қадам жасау.
12. 1-ші тура қалып бойынша "доп" айналыммен отырып - тұру.
13. Аяқты жанына ашып және қолды тірей отырып "Качалка" тәсілімен отырып - тұру.
16
5.
Сыныптан сыныпқа көшіру емтиханы.
3 - ші оқу жылының аралық аттестациясы.
2
6.
Педагог таңдауы бойынша репертуар.
Орысбиі - "Тимоня", қазақ биі - "Балбырауын", украин биі - "Метелица", белорус биі - "Кружачок".
Барлығы
72
7-сынып. Оқытудың төртінші жылы. Бірінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып-үйрену.
1. Қолдар үшін Preparation [препарасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 2/4).
2. Ашық қалыптар бойынша Demi және grand plie [деми және гранд плие] қимылдары. (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): grand plie-ге [гранд плие] жайлап түсіру; demi plie-ге [деми плие] тез түсіру.

3. Battement tendu [батман тандю] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4) каблучный (в пол).
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): с ударом пятки опорной ноги в плие; сквозное по 1 позиции.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] и rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4, 3/4): по полу с поворотом пятки опорной ноги с полуприседанием и без.
6. Pas tortilla [па тортилле] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
одинарное и двойное плавное на полупальцах.
7. Battement fondu [батман фондю] (на 1такт, музыкальный размер 2/4): характерное упражнение с подъемом на полупальцы.
8. Подготовительные упражнения (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): подготовка к "веревочке" на полупальцах;
подготовка с прыжком; упражнение для бедра.
9. "Веревочка" (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): двойная с переступанием; одинарная в повороте.
10. Flic-flac [флик-флак] (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4):
на полупальцах с поворотом бедра; подготовка к "вееру".
11. Выстукивание (музыкальный размер 2/4): ключ №3;
двойная с подъемом колена; стелющаяся.
12. Battement developpe [батман девелоп] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): плавное и резкое на плие с одним и двойным ударом пятки.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
tombe-coupe [тумбэ-купе] с одним, двойным ударом подушечкой стопы с корпусом и работой руки.
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. Вращения: верчения по 3-й свободной позиции (припадание);
подготовка к тур en dedan [андедан] по диагонали; "шене" по диагонали; подготовка на беге (бегунец); "ключ" 3-го вида; "веревочка" с ковырялочкой, со скользящим ударом на каблук.
2. Хлопки и хлопушки: удары двумя руками по голенищу сапога спереди на подскоках; удары по голенищу вытянутой ноги.
3. Присядки: "гусиный шаг"; "ползунок" на месте.
16
3.
Изучение элементов казахского танца
1. Комбинированные движения (ходы и движения рук): "Рог"; "Седло"; "Рога марала". "Орел"; "Певец"; "Бабочка".
2. Перегибы и наклоны корпуса с различным положением рук.
16
4.
Изучение элементов украинского танца "Гопак"
1. Позиции рук.
2. Положения рук, корпуса и головы в паре.
3. "Бигунец".
4. "Тынок" – падебаск.
5. "Выхилясник" с "угинанием" - ковырялочка с открыванием ноги.
6. "Голубцы" на месте, с продвижением в сторону, с притопом.
7. "Выступцы" подбивание одной ноги о другую.

3. Battement tendu [батман тандю] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): өкшемен орындау (еденге).
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4):
плие-ге тірек аяқтың өкшесімен ұру; 1-қалып арқылы өтіп.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] және rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4, 3/4): жартылай отырып-тұру арқылы және отырып тұрмай тірек аяқтың өкшесімен еденде бұрылу.
6. Pas tortilla [па тортилле] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): жарты башпайларда бір және екі рет жайлап жасау.
7. Battement fondu [батман фондю] (1тактіге, музыка өлшемі 2/4): жарты башпайда көтеріліп жасалатын ерекше жаттығу.
8. Дайындық жаттығулары (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): жарты башпаймен "веревочка" тәсіліне дайындық; секіру арқылы дайындалу;
мықынға арналған жаттығу.
9. "Веревочка" (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): 2 рет, бір орында қадам басу арқылы; 1 рет, бұрылғанда.
10. Flic-flac [флик-флак] (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): мықынды бұру арқылы жарты башпаймен орындау; "желпуішке" (веер) дайындық.
11. Тарсылдату (музыка өлшемі 2/4): кілт №3;
2 рет тізені көтеру; ұсақ, бірқалыпты.
12. Battement developpe [батман девелоп] (1 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): өкшемен бір және екі рет соға отырып, plie-ге жайлап және тез түсу.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (1 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): tombe-coupe-ге [тумбэ-купе] 1-2 рет табан жастықшасымен ұрып, тұла бой мен қолды жұмыс істете отырып.
18
2.
Орыс биі элементерін оқып-үйрену
1. Айналымдар: 3-ашық қалып бойынша айналу (бір аяққа отырып жүру);
тур en dedan қимылына дайындық, диагональ бойымен; "Шене" диагональ бойымен; жүгіру кезіндегі дайындық; "кілт" 3-түрі; "Веревочка" тәсілі "ковырялочкамен", сырғанай отырып өкшемен ұру.
2. Шапалақ және шапалақтау: жай секіру кезінде етік қонышының алдынғы жағынан екі қолмен шапалақ ұру; созылған аяқ қонышынан шапалақ ұру.
3. Толық отырып-тұру қимылдары: "қаз адымдары"; бір орында "еңбектеу".
13
3.
Қазақ биі элементте рін оқып-үйрену
1. Қиыстырылған қимылдар (қол қимылдары мен қадамдар): "Мүйіз";
"Ер-тоқым"; "Маралмүйіз"; "Бүркіт"; "Әнші"; "Көбелек".
2. Қолдардың әр қалыптағы күйінде тұла бойдың бүгілуі және иілуі.
16
4.
Украин биі "Гопак"-тың элементте рін оқып-үйрену
1. Қол қалыптары.
2. Жұптасып билеу кезіндегі тұла бой, бас, және қол қалыптары.
3. "Бегунец".
4. "Тынок" - падебаск.
5. "Выхилясник" с "угинанием" - аяқты ашып "ковырялочка" жасау.
6. "Голубцы" бір орында, жанына жылжи отырып және аяқты еденге ұра отырып.
7. "Выступцы" бір аяқпен екінші аяқты соғу.

8. "Веревочка" простая, с переступанием, в повороте, двойная.
9. "Кружальце" - вращение.
10. "Разножка" в сторону на ребро каблука.
11. Подсечка.
12. Мельница.
13. "Ястреб" - прыжок с поджатыми ногами по 1-й открытой позиции.
12
5.
Контрольный урок
Итоги первого полугодия.
2
Всего
64
7 класс. Четвертый год обучения. Второе полугодие.
Раздел
Тема
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка.
1. Preparation [препарасьон] для рук (на 2 такта, музыкальный размер 2/4).
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по прямым позициям (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4, 6/8): резкое опускание в grand plie [гранд плие];
резкое опускание в demi plie [деми плие].
3. Battement tendu [батман тандю] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): каблучный с поворотом бедра.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): с ударом пятки опорной ноги в плие; сквозное по 1 позиции.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] и rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4, 3/4): с поворотом пятки опорной ноги по воздуху на плие и без; с работой головы, корпуса и рук.
6. Pas tortilla [па тортилле] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
одинарное и двойное ударное на полупальцах.
7. Battement fondu [батман фондю] (на 2 такта, музыкальный размер 2/4): tire-bouchon [тир бушон] с работой рук и корпуса.
8. Подготовительные упражнения (на 1/2 такта 2/4):
подготовка к "веревочке"; подготовка с прыжком;
упражнение для бедра на полупальцах.
9. "Веревочка" (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): двойная с выносом на каблук; двойная в повороте.
10. Flic-flac [флик-флак] (на 1/2 такта, музыкальный размер):
"веер" на полу.
11. Выстукивание (музыкальный размер 3/4):
в испанском характере по1-й прямой и по 3-й открытой позициям.
12. Battement developpe [батман девелоп] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4):
на полупальцах с одним и двойным ударом пятки опорной ноги.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 1 такт, музыкальный размер 4/4): с увеличенным размахом.
14. Port de bras [пор де бра] для рук и корпуса.
15. Прыжки с поджатыми ногами
18
2.
Изучение элементов русского танца.
1. Вращения: верчения по 3-й свободной позиции (припадание);
подготовка к тур en dedan [андедан] по диагонали; "Шене" по диагонали; подготовка на беге (бегунец); на подскоках.
2. Дробные движения: сочетание ударов каблуком и целой стопой;
на подскоках; на перескоках.
3. Присядки по 1-й открытой позиции: с выпадом на ногу; с выпадом на ногу в повороте.
4. Прыжки: с поджатыми ногами, ступни назад; с поджатыми ногами, со сгибанием коленей и подъем их вперед; с поворотом коленей.

8. "Веревочка" қарапайым, бір орында қадам жасай отырып, бұрылу арқылы, екі рет.
9. "Кружальце" - айналым.
10. "Разножка" өкшенің қырына қарай жанына.
11. Подсечка.
12. Мельница.
13. "Ястреб" - 1-ашық қалып бойынша аяқты астыға бүктеп секіру.
12
5.
Бақылау сабағы
Бірінші жарты жылдық қорытындысы.
2 сағат
Барлығы
64
7 сынып. Оқытудың төртінші жылы. Екінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып-үйрену
1. Қолдар үшін Preparation [препарасьон] (2 тактіге, музыка өлшемі 2/4).
2. Demi және grand plie [деми және гранд плие] тура қалыптар бойынша (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4, 6/8): grand plie [гранд плие] тез түсу; demi plie [деми плие] тез түсу.
3. Battement tendu [батман тандю] (1 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): өкшемен, мықынды бұра отырып.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (1/2 тактіге, музыкаөлшемі 2/4): plie - дегі тірек аяқтың өкшесін соғу арқылы;
1 қалып арқылы өтіп.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] және rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (1 тактіге, музыкаөлшемі 2/4, 3/4): тірек аяқтың өкшесін ауада плие-мен және плие-сіз бұра отырып;
бас, тұла бой және қолды жұмыс істете отырып.
6. Pas tortilla [па тортилле] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): жарты башпаймен бір және екі соғып.
7. Battement fondu [батман фондю] (2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): tire-bouchon [тир бушон] тұла бой және қолды жұмыс істете отырып.
8. Дайындық жаттығулары (1/2 тактіге 2/4): "веревочка" тәсіліне дайындық;
секіру арқылы дайындық; мықынға арналған жаттығу (жартыбашпаймен).
9. "Веревочка" тәсілі (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): екі рет, өкшеге қойып;
екі рет, бұрылу кезінд.
10. Flic-flac [флик-флак] (1/2 тактіге, музыка өлшемі): "желпуіш" (веер) еденде;
11. Тарсылдату (музыка өлшемі 3/4): 1-ші тура және 3-ші ашық қалыптар бойынша, испан биіне тән.
12. Battement developpe [батман девелоп] (1 такт, музыка өлшемі 2/4): жарты башпаймен, тірек аяқ өкшесімен бір және екі рет соға отырып.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (1 тактіге, музыкаөлшемі 4/4): күшейтілген екпінмен сермеп;
14. Port de bras [пор де бра] тұла бой мен қол үшін.
15. Аяқты астыға бүгіп, секіру.
18
2.
Орыс биі элементтерін оқып-үйрену
1. Айналымдар: 3 - еркін қалып бойынша айналу (бір аяққа отырып-жүру);
диагональ бойымен tour en dedan [андедан] әрекетіне дайындық; "Шене" диагональ бойымен; жүгірудегі дайындық (бегунец); жай секірудегі.
2. Өкшені еденге ұру қимылдары: толық табанмен және өкшемен соғу қимылдарының үйлесімі; жай секірудегі; бір жерден екінші жерге секіріп түсудегі.
3. 1- қалып бойынша толық отырып-тұру қимылдары: аттаған аяққа салмақ түсіріп; бұрылуда аттаған аяққа салмақ түсіріп.
4. Секірулер: Қос аяқты астыға бүгіп, табандарды артқа қаратып; тізені бүгіп және жоғары, алға көтеріп аяқты астыға бүгу арқылы; тізелерді бұрып.

5. Хлопки и хлопушки скользящие: удары по бедру к себе и от себя;
удары по голенищу к себе и от себя; удары двумя руками по бедру
20
3.
Изучение элементов казахского танца "Казахский вальс"
1. Положения рук корпуса и головы в танце.
2. Движения рук: различные переводы рук; вращательные движения кистей; волнообразные движения рук и кистей.
3. Наклоны корпуса в стороны и назад.
4. Ходы и движения: вальсовый шаг вперед и назад; pas balance [па балансе]; боковой ход с каблука в повороте; стремительный бег на полупальцах.
5. Вращения: вальсовый поворот по кругу; вращение на месте руки в стороны; прыжок вперед и поворот на одной ноге
16
4.
Изучение элементов мексиканского танца "Авалюлька"
1. Положения рук, корпуса и головы в танце.
2. Положения ног в танце.
3. Положения рук и корпуса в паре.
4. Различные положения юбки в руках.
1. Выстукивающий шаг (двойная дробь) с продвижением вперед и в повороте.
2. Ход назад с подниманием ноги вперед.
3. Pas de bouree [па де бурре] – переборы.
4. "Плетенка" с волнообразным движением рук.
5. Верчение "мельница" на месте с открытой юбкой
16
5.
Контрольный урок
Итоги 4-го года обучения
2
6.
Репертуар по выбору
Русский – "Кадриль", казахский парный танец – "Вальс счастья", мексиканский – "Сапатео", польский – "Краковяк", "Куявяк", "Мазурка", молдавский – "Хора"
Всего
72
8 класс. Пятый год обучения. Первое полугодие
Тема
Содержание
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Preparation [препарасьон] для рук (на 1 такт, музыкальный размер 2/4)
2. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по прямым позициям (музыкальный размер 3/4, 2/4, 6/8): demi plie [деми плие] (на 1 такт); grand plie [гранд плие] (на 2 такта). Port de bras [пор де бра] волна.
3. Battement tendu [батман тандю] (на 1 такт, музыкальный размер. 2/4): каблучный на 90°; каблучный с мазком по полу рабочей ноги.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): pointe [пойнт] носком и каблуком.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] и rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4, 3/4): с поворотом пятки опорной ноги по воздуху; подготовка со скачком.
6. Pas tortilla [па тортилле] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): одинарное и двойное плавное с прыжком.
7. Battement fondu [батман фондю] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): характерное упражнение на 90°.

5. Жылжымалы шапалақ және шапалақтау: өзіне қарай және өзінен әрі мықынға шапалақ ұру; аяқ қонышынан өзіне қарай және өзінен әрі шапалақ ұру; мықынды екі қолмен соғу.
20
3.
"Қазақ вальсі" биі элементтерін оқып-үйрену
1. Бидегі бас, тұла бой және қол қалыптары.
2. Қол қимылдары: қолдарды түрлі қалыпқа ауыстыру; қолдың білезік буындарын айналдыру қимылдары; қол мен буынның толқынданған қимылдары.
3. Тұла бойдың жан-жаққа және артқа бүгіліп-иілуі.
4. Адымдар мен қимылдар: алға және артқа вальс ырғағымен қадам жасау;
pas balance [па балансе]; өкшеден айналып бүйірлеп жүру; жарты башпаймен шапшандатып жүгіру.
5. Айналымдар: шеңбер бойымен вальс айналымдары; қолдарды екі жаққа ұстап, бір орында айналу; алға секіру және бір аяқта айналу.
16
4.
"Авалюлька"мексикан биінің элементтерін оқып-үйрену
1. Би кезіндегі тұла бой, бас, қол қалыптары.
2. Би кезіндегі аяқ қалыптары.
3. Жұп болып билеудегі тұла бой, қол қалыптары.
4. Қолдармен ұстаған етектің әр түрлі қалыпта болуы.
5. Алға жылжып және айналып, тарсылдаған қадам жасау (екі рет еденге ұрып).
6. Аяқты алға қарай көтеріп, артқа қадам жүру.
7. Pas de bouree [па де бурре] - аяқтарды алма кезек ауыстыру.
8. "Плетенка" тәсілі қолдың толқынданған қимылдарымен.
9. "Мельница" тәсілімен айналу (ашық етекпен)
16
5.
Бақылау сабағы
Оқудың 4- жылының қорытындысы.
2
6.
Педагог таңдауы бойынша репертуар.
Орыс - "Кадриль" биі, қазақтың жұп биі - "Вальс бақыт құшағында" , мексикан биі- "Сапатео", поляк билері - "Краковяк", "Куявяк", "Мазурка", молдаван биі - "Хора".
Барлығы
72
8-сынып. Оқытудың бесінші жылы. Бірінші жартыжылдық
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып-үйрену.
1. Қолдар үшін Preparation [препарасьон] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4).
2. Demi және grand plie [деми және гранд плие] тура қалыптар бойынша (музыка өлшемі 3/4, 2/4, 6/8):
demi plie [деми плие] (1 тактіге); grand plie [гранд плие] (2 тактіге); Port de bras [пор де бра], толқын.
3. Battement tendu [батман тандю] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): өкшемен 90о-қа;
әрекеттегі аяқтың өкшесімен еденде сырғып.
4. Battement tendu jete [батман тандю жете] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): pointe [пойнт] аяқ ұшымен және өкшемен.
5. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] және rond de pied par terre [рон де пие пар тер] (1 тактіге, музыкаөлшемі 2/4, 3/4): тірек аяқтың өкшесін ауада бұрып; қарғи отырып дайындалу.
6. Pas tortilla [па тортилле] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): бір және екі рет жайлап секіру арқылы.
7. Battement fondu [батман фондю] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): өзіне тән жаттығу 90о-қа.

8. Подготовительное упражнение (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): подготовка с прыжком; упражнение для бедра с прыжком.
9. "Веревочка" (на 1/2 такта, музыкальный размер 2/4): одинарная обратная; в повороте.
10. Flic-flac [флик-флак] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): с tombe-coupe [тумбэ-купе], одинарным и двойным ударом.
11. Выстукивание (музыкальный размер 2/4, 3/4): "фламенко".
12. Battement developpe [батман девелоп] (на 1 такт, музыкальный размер 2/4): с прыжком.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (на 1 такт, м.р. 2/4): balancoir [балансир] с растяжкой.
14. Port de bras [пор де бра] для рук и корпуса.
115. Прыжки с поджатыми ногами.
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. Вращения: верчения по 3-й свободной позиции (припадание); тур en dedan по диагонали; бегунец (бег в повороте); на подскоках; на дробях.
2. Хлопки и хлопушки (двойные): скользящие - хлопок и удар по бедру; скользящие – два удара по бедру.
16
3.
Изучение казахского танца
1. Комбинированные движения: "Головной убор"; "Беташар"; "Скакалки"; "Скачки"; "Посадка с домброй"; "Домбра вверху"
16
Изучение цыганского танца
1. Позиции и положения рук корпуса и головы.
2. Позиции ног.
3. Волнообразные движения рук (восьмерка).
4. Различные движения с юбкой.
5. Боковой ход с поворотом стоп в закрытое и открытое положение.
6. Переменный шаг вперед и назад.
7. Плетенка на право и лево.
8. Вращения на припадании.
9. Port de bras [пор де бра] для корпуса.
10. Широкий беглый шаг.
11. Движения чечетки (flic-flac [флик-флак]) с переступаниями, с подскоками.
12
4.
Контрольный урок
Итоги первого полугодия
2
Всего
64
8 класс. Пятый год обучения. Второе полугодие
Раздел
Тема
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Demi и grand plie [деми и гранд плие] по прямым позициям: "Восьмерка"; port de bras [пор де бра] волна.
2. Battement tendu [батман тандю]: с поворотом бедра на 90о.
3. Battement tendu jete [батман тандю жете]: сквозное на плие по 1 позиции с ударом пятки опорной ноги.
4. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] и rond de pied par terre [рон де пие пар тер]: со скачком.
5. Pas tortilla [па тортилле]: одинарное и двойное ударное с прыжком.
6. Battement fondu [батман фондю]: tire-bouchon [тир бушон] на полупальцах.
7. Подготовительное упражнение: подготовка с прыжком; упражнение для бедра с прыжком.

8. Дайындық жаттығу.(1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4):секіре отырып дайындалу; секірудегі мықынға арналған жаттығу.
9. "Веревочка" тәсілі (1/2 тактіге, музыка өлшемі 2/4): бір рет кері қарай жасалатын;бұрылуда.
10. Flic-flac [флик-флак] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): tombe-coupe [тумбэ-купе] арқылы бір және екі рет соғып.
11. Тарсылдату (музыка өлшемі 2/4, 3/4): "фламенко".
12. Battement developpe [батман девелоп] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): секіру арқылы.
13. Grand battement jete [гранд батман жете] (1 тактіге, музыка өлшемі 2/4): balancoir [балансир] аяқты соза керу арқылы.
14. Тұла бой және қол үшін Port de bras [пор де бра].
15. Аяқты астыға бүгіп секіру.
18
2.
Орыс биі элементтерін оқып-үйрену
1. Айналымдар: 3-ші еркін қалып бойынша айналым (бір аяққа отырып-жүріп); tour en dedan диагональ бойымен; бигунец (бұрылып жүгіру); жай секіріп; өкшемен еденді ұрып.
2. Шапалақ және шапалақтау (екі реттен): сырғытып соғу - мықынға ұру және шапалақтау; сырғытып соғу -мықынға екі рет ұру.
16
Қазақ биі элементтерін оқып-үйрену
1. Қиыстырылған қимылдар: "Бас киім"; "Беташар"; "Секірулер"; "Қарғулар"; "Домбыраны ұстап отыру"; "Домбыраны жоғары ұстау".
16
3.
Сыған биінің элементтерін оқып-үйрену.
1. Тұла бой, бас және қолдардың күй-қалыптары.
2. Аяқ қалыптары.
3. Толқынданған қол қимылдары (сегіздік).
4. Юбкамен түрлі қимыл-қозғалыстар жасау.
5. Жабық және ашық күйдегі табанды бұра отырып, бүйірлеп жүру.
6. Алға және артқа ауыспалы қадам жасау.
7. Өрім түрінде оңға және солға жасалатын қимылдар.
8. Бір аяққа отырып-жүрудегі айналымдар.
9. Por de bras [пор де бра] тұла бой үшін.
10. Кең жүгіру адымдары.
11. "Чечетки" қимылдары (flic-flac [флик-флак]) жай секіре отырып және бір орында қадам жасай отырып.
16
4.
Бақылау сабағы
Бірініші жарты жылдық қорытындысы.
2
Барлығы
64
8-сынып. Бесінші оқу жылы. Екінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып-үйрену
1. Demi және grand plie [деми және гранд плие] тура қалыптар бойынша: "Восьмерка" (сегіздік); por de bras [пор де бра], толқын.
2. Battement tendu [батман тандю]: мықынды 90о-қа бұра отырып.
3. Battement tendu jete [батман тандю жете]: бірінші қалыптағы плие-ге өтіп, тірек аяқты өкшесімен соға отырып жасау.
4. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] және rond de pied par terre [рон де пие пар тер]: қарғи отырып жасау.
5. Pas tortilla [па тортилле]: секіріп бір және екі реттен соғу.
6. Battement fondu [батман фондю]: tize-bouchon [тир бушон] жарты башпаймен.
7. Дайындалу жаттығу: секірумен дайындалу; секіру арқылы мықын үшін жаттығу.

8. "Веревочка": обратная двойная; в повороте.
9. Flic-flac [флик-флак]: с прыжком; "веер" на воздух на 1/8 такта.
10. Выстукивание: "фламенко".
11. Battement developpe [батман девелоп]: со скачком.
12. Grand battement jete [гранд батман жете]: balancoir [балансир]
18
2.
Изучение элементов итальянского танца "Арагонская хота"
1. Положения рук и корпуса
2. Основные ходы и движения ног: бег с тройным переступанием;
бег с отбрасыванием ног от колена; соскок с ударом носка об пол.
3. Носкок с выносом ноги с каблука на носок по 5 позиции.
4. Мягкий Grand battement [гранд батман] в продвижении
20
3.
Изучение элементов казахского танца "Домбра"
1. Положения рук и корпуса с домброй:
1-е положение – одна рука в 3-й позиции ладонью вверх, другая рука в 1-й позиции, кисть делаем взмах вверх и вниз, имитируя игру на домбре;
2-е положение – одна рука согнута в локте на 2-й позиции, другая исполняет "восьмерку";
3-е положение – одна рука согнута в локте на 2-й позиции, другая исполняет вращение кистью от себя на уровне левого плеча;
4-е положение - одна рука согнута в локте на 2-й позиции, другая исполняет волнообразные движения, проводя от правого к левому плечу и обратно;
5-е положение - одна рука согнута в локте на 2-й позиции, другая согнутая в локте и поднята над правым плечом, кисть руки опущена вниз, размахивает от себя к себе.
2. Ходы: переменный шаг с каблука; шаг с поворотом и открыванием ноги на каблук; шаги с поворотом вправо и влево;
шаги с ударом каблука и отходом назад; шаги накрест и притопом; шаги с отходом назад и подъемом ноги на воздух.
16
4.
Изучение элементов узбекского танца
1. Положение рук.
2. Положение ног.
3. Поклон.
4. Движения кистей руке: сгибания и разгибания в запястьях; с поворотами в запястьях внутрь и наружу; щелчки пальцами; хлопки в ладоши.
5. Движения рук: плавные переводы рук в различные положения; резкие акцентированные взмахи; сгибания и разгибания от локтя;
волнообразные движения от плеча.
6. Движения плеч поочередные и одновременные: вперед, назад;
короткие – вниз вверх; круговые движения; быстрые движения – (рез – дрожание).
7. Движения головы из стороны в сторону.
8. Ходы: шаг вперед с последующим скользящими шагами; поочередные переступания, одна нога на полной стопе, другая на полупальцах.

8. "Веревочка": кейін қарай, екі реттен орындалу; бұрылуда.
9. Flic-flac [флик-флак]: секіріп орындалу; "желпуіш" ауада 1/8 такт-ге.
10. Тарсылдату: "фламенко".
11. Battement developpe [батман девелоп]: қарғи отырып.
12. Grand battement jete [гранд батман жете]: balancoir [балансир].
18
2.
"Арагон-ская хота" итальян биінің элементте рін оқып-үйрену
1. Тұла бой мен қол қалыптары.
2. Аяқтың негізгі қимылдары мен адымдары: бір орында үш реттен қадам басып жүгіру; аяқты тізе тұсынан лақтыра отырып жүгіру; аяқ ұшын еденге соғып секіріп кетту.
3. Аяқты өкшесінен ұшына ауыстырып 5 қалып бойынша аяқ ұшымен секіру.
4. Жұмсақ Grand battement [гранд батман] қозғалыс кезінде.
20
3.
"Домбыра" қазақ биі элементте рін оқып-үйрену
1. Домбыра ұстаған қол мен тұла бойдың күй жағдайлары:
1-жағдай -бір қол 3-қалыпта алақаны жоғары қаратылған, екінші қол 1-қалыпта, қолдың білезік буынымен жоғары және төмен сермеледі, ол домбырада ойнауды бейнелейді; 2-жағдай - бір қол 2-қалыпта шынтақтан бүгілген, екінші қолмен "сегіздік" жасайды; 3-жағдай - бір қол 2-қалыпта шынтақтан бүгілген, екінші қол білезік буынымен сол иық деңгейінде сыртқа қарай айналдырылады; 4-жағдай - бір қол 2-қалыпта шынтақтан бүгілген, екінші қол оң иықтан сол иыққа қарай және кері қарай толқынданған қимылдар жасайды; 5-жағдай - бір қол 2-қалыпта шынтақтан бүгілген, екіншісі де шынтақтан бүгілген және оң иықтан жоғары көтерілген, білезік буыны төмен түсірілген, өзінен әрі және өзіне қарай бұлғап сермейді.
2. Адымдар:өкшеден басталатын ауыспалы адым; аяқтын
өкшеге қарай ашылу және бұрылу қадамы;оңға және солға бұрылу қадамдары; өкшемен соғу және кері шегіну арқылы қадамдар; бір аяқпен еденді ұрып жүру және аяқты айқастырып басу; кері шегініп және аяқты ауада көтеріп жүру.
16
4.
Өзбек биі элементте рін оқып-үйрену
1. Қол қалыптары.
2. Аяқ қалыптары.
3. Иілу, бүгілу.
4. Қол буындарының қимылдары: білек тұсынан бүгілу және жазылу; білек тұсының ішке және сыртқа бұрылуы; саусақтармен шерту; алақанмен шапалақтау.
5. Қол қимылдары: қолды түрлі қалыпқа жайымен ауыстыру; ерекше мән берілген қол сермеулері; шынтақтан бүгілу және жазылу; иықтан басталатын толқынданған қимылдар.
6. Иықтардың кезектескен және бірлескен қимылдары: алға, артқа; қысқа қимылдар - жоғары-төмен;айналмалы қимылдар;тез жасалатын қимылдар - (дірілдету).
7. Бастың бір жақтан екінші жаққа қозғалу қимылдары.
8. Адымдар: алға қарай жүру, кейіннен аяқты еденмен сырғаната отырып жүру; бір орында кезек-кезек қадам басу, бір аяқ толық табанмен, екінші аяқ дарты башпаймен.

1. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер]: с восьмеркой по полу.
2. Flic-flac [флик-флак]: со скачком и поворотом бедра.
3. Battement developpe [батман девелоп]: с прыжком; с тур en dehor [андеор] и en dedan [андедан].
4. Grand battement jete [гранд батман жете]: balancoir [балансир] в сочетании с опусканием на колено.
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. Хлопушки: удары двумя руками по голенищу сапога; удар по голенищу вытянутой ноги; поочередные удары по голенищу спереди и сзади на подскоках.
2. Присядки: присядка с ударом по голенищу, ступне спереди и сзади; "ползунок" - с опорой на руку; "метелочка".
3. Вращения: на прыжке – поворот в воздухе с поджатыми ногами; пируэт на каблуках.
16
3.
Изучение элементов казахского танца

1. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер]: еденде сегіздік жасап.
2. Flic-flac [флик-флак]: қарғып және мықынды бұрып.
3. Battement developpe [батман девелоп]: секіріп; tour арқылы en dehor және en dedan.
4. Grand battement jete [гранд батман жете]: balancoir [балансир] тізеге отырумен үйлестіріп.
14 с.
2.
Орыс биі элементте рін оқып-үйрену
1. Шапалақ ұру:етік қонышынан екі қолмен ұру; созылған аяқтың қонышынан ұру; жай секіре отырып, етік қонышынан алдынан және артынан кезек-кезек ұру.
2. Толық отырып-тұру: етік қонышының табанынан, алдынан және артынан ұру арқылы отырып-тұру;"ползунок" тәсілі - қолға тірелу арқылы; "метелочка" тәсілі.
3. Айналымдар: секіру кезінде аяқты астыға бүгіп ауада бұрылу; өкшемен "пируэт"жасау.
26 с.
3.
Қазақ биі элементте рін оқып-үйрену

1. Комбинированные движения: "Домбра прямо"; прыжок с колена на колено; "Орел" - прыжок с согнутыми ногами и опускание на колено; "Крылья".
2. Движения рук с шолпами: выстукивание шолпами перед собой; пристукивания шолпами над головой.
3. Приставные шаги в сторону.
4. Шаг с каблука вперед и удар носком другой ноги об пол.
5. Повороты в паре плечом к плечу.
6. Ход с каблука приставляя другую ногу с продвижением вправо.
7. Приставные шаги вперед-назад, вправо-влево.
8. Переменный ход.
9. Рисунки танца: цепочка; улитка; звездочка; полукруг
16
4.
Изучение элементов польского танца
1. Позиции и положения ног.
2. Положения рук в танце.
3. Волнообразное движение рук.
4. "Ключ" - удар каблуками: одинарный и двойной.
5. Pas balance [па балансе].
6. "Голубец".
7. pas gala [па гала] - основной ход мазурки.
8. pas marche [па маше] – легкий бег
9. опускание на колено.
10. Вращение в паре.
11. "Кабриоль" в сторону 45° в прямом положении.
12. Заключение: простое и двойное.
13. Переборы – три переступания на месте по 1-й прямой позиции.
12
5.
Контрольный урок
Итоги первого полугодия.
2
Всего
64
9 класс. Шестой год обучения. Второе полугодие
Тема
Содержание
Всего часов
1.
Изучение упражнений у станка
1. Rond de jambe par terre rond de pied par terre [ронд де жамб пар тер де пие пар тер]: с восьмеркой по воздуху; с восьмеркой по полу.
2. Flic-flac [флик-флак]: "веер" на 1/16 в пол и на воздух.
3. Flic-flac [флик-флак]: со скачком и поворотом бедра.
4. Flic-flac [флик-флак]: со скачком и поворотом бедра.
5. Battement developpe [батман девелоп]: с tour [тур] en dehor [андеор].
6. Battement developpe [батман девелоп]: со скачком; с tour [тур] en dedan [андедан].
7. Battement developpe [батман девелоп]: с воздушным tour [тур] en dehor [андеор].
8. "Веревочка": со скачком.
9. Grand battement jete [гранд батман жете]: круговой батман.
10. Grand battement jete [гранд батман жете]: balancoir [балансир] в сочетании с опусканием на колено.
18
2.
Изучение элементов русского танца
1. Присядки: "мяч" по 1-й открытой позиции основной вид; "мяч" по 1-й открытой позиции с поджатыми ногами; "ползунок" - с проскальзыванием на ребро каблука.

1. Қиыстырылған қимылдар: "Домбыранытура ұстау";
тізеден тізеге секіру;"Бүркіт" - бүгілген аяқтармен секіру және тізеге отыру; "Қанаттар".
2. Шолпы ұстаған қол қимылдары: өзінің алдынғы жағында шолпыны сыңғырлату; шолпыны бастан жоғары сыңғырлату.
3. Шет жағына бағытталған қадам басу.
4. Өкшеден бастап алға қадам жасау және екінші аяқтың ұшымен еденді ұру.
5. Жұп пен билеуде иықтан иыққа бұрылу.
6. Бір аяқ оңға жылжып өкшеден басталатын қадам жасайды, екінші аяқ оған жақындатылады.
7. Аяқтарды бір-біріне тақап алға-артқа, оңға-солға жасалатын қадамдар.
8. Ауыспалы қадам.
9. Би суреттері: тізіліп жүру; ұлу тәрізді; жұлдызша тәрізді;
Жарты шеңбер.
28 с.
4.
Поляк биі элементте рін оқып-үйрену
1. Аяқ қалыптары мен орналасуы.
2. Бидегі қолдың орналасуы.
3. Қолдың толқынданған қимылдары.
4. "Кілт" - өкшемен еденді ұру: бір және екі реттен.
5. Pas balance [па балансе].
6. "Голубец" тәсілі.
7. pas gala [па гала] - мазурканың негізгі қадамы.
8. pas marche [па маше] - жеңіл жүгіру.
9. Тізеге отыру.
10. Жұптасып айналу.
11. Тура қалпында 45о-қабағытталған "Кабриоль".
12. Қорытынды: қарапайым және екі еселенген.
13. "Переборы" -1-ші тура қалып бойынша бір орында үш ретқадам басу.
28 с.
Испан биі элементте рін оқып-үйрену
1. Бидегі бас және қол қалыптары.
2. Қолдарды түрлі күй-жағдайға ауыстыру.
3. Аяқ қалыптары мен орналасуы.
4. Жартылай отырып-тұру кезіндегі тура қалыпта алға қозғала отырып жасалатын ұзартылған адымдар.
5. Croisee арқылы алға қадам жасаған аяққа шағын салмақ түсіріп, шеңбермен жүру.
6. Croisee [круазе] арқылы артқа қадам жасаған аяққа салмақ түсіріп, шеңбермен жүру.
7. Тура қалып бойынша өкшемен тарсылдатқан қадамдар.
8. Өкшемен және жартыбашпайлармен тарсылдату.
5.
Бақылау сабағы.
Бірініші жарты жылдықтың қорытындысы.
2 с.
64
9-сынып. Алтыншы оқу жылы. Екінші жартыжылдық.
Бөлім
Тақырып
Сағат саны
1.
Станок жанындағы жаттығуларды оқып-үйрену.
1. Rond de jambe par terre rond de pied par terre [ронд де жамб пар тер де пие пар тер]: ауада сегіздік жасау; еденде сегіздік жасау.
2. Flic-flac [флик-флак]: "желпуіш" 1/16 -ке еденге және ауға.
3. Flic-flac [флик-флак]: қарғып және мықынды бұрып.
4. Flic-flac [флик-флак]: қарғып және мықынды бұрып.
5. Battement developpe [батман девелоп]: tour [тур] арқылы en dehor [андеор].
6. Battement developpe [батман девелоп]: қарғи отырып; tour [тур]арқылы en dedan [андедан].
7. Battement developpe [батман девелоп]: ауадағы tour [тур] арқылы endehor [андеор].
8. "Веревочка" тәсілі: қарғи отырып.
9. Grand battement jete [гранд батман жете]: шеңбер бойымен батман.
10. Grand battement jete [гранд батман жете]: balancoir [балансир] тізеге отырумен үйлестіріп.
18
2.
Орыс биі элементте рін оқып-үйрену
Толық отырып - тұру: "доп" - 1- ашық қалып бойынша негізгі түрі; "доп" - 1- ашық қалып бойынша аяқты бүгіп; "ползунок" тәсілі - сырғи отырып өкшенің қырына ауысу.

2. Хлопушки: двойной скользящий удар по голенищу сапога; скользящий хлопок и удар по голенищу сапога.
3. Вращения: "мельница"; "обертас".
4. Присядки: "закладка" на месте;
"ползунок" - в сторону.
5. Трюковые элементы: "Щучка" с прямыми ногами и согнутыми ногами; "Кольцо"; "Разножка" в воздухе; "Колесо" на одной руке
20
3.
Изучение элементов казахского танца
1. Положения и движения рук: 3-я позиция; 5-я позиция; скрещеное положение рук в паре.
2. Ходы и движения: гармошка; переменный шаг с носка; переменны ход с каблука; "Решетка юрты", "Беташар"; движение "шея"; подскоки и поворот под рукой; шаг с ударом подушечкой стопы сзади, спереди и продвижением вправо; поклон.
3. Движения юношей: перескоки с ноги на ногу; прыжок во 2-ю позицию и открывание ноги в сторону на каблук; прыжок с поджатыми ногами по 1-й открытой позиции; присядка по 1-й прямой позиции и открывание ноги вперед на воздух.
4. Комбинированные движения: "Домбра вправо"; "Ход с каблука"; "Скользящий шаг и удар каблуком"; "Скачки".
16
4.
Изучение элементов грузинского танца
1. Положения ног.
2. Положения рук.
3. "Хелсартави": движения кисти рук (наружу, внутрь); небольшие повороты (женские); полные повороты в запястьях (мужские).
4. Движения рук: плавные переводы в различные положения: "Картули"; "Давлури"; "Самтиулуро" (сгибание рук со взмахом, одной спереди (перед грудью), другой сзади (на уровне талии); "Чагреха" (круговые поочередные переводы от предплечья (мужское).
5. Ходы: "Сада сриала" (шаг вперед всю стопу с последующими двумя скользящими шагами на полупальцах); "Ртуала" (шаг вперед с двумя последующими шагами, где первый на полупальцах, а последующие на целой стопе); "Мухлура" (шаг вперед с последующим проскальзыванием и одновременным сгибанием другой ноги в прямом положении у колена); "Свла" (тройные переступание на полупальцах с ударами подушечкой стопы по полу с продвижением вперед, в сторону, назад и вокруг себя).
6. "Гасма" (скользящее движение ног): "Сада сриала" - три поперечных скольжения вперед; "Сарули" (три поочередных скольжения с остановкой у носка другой ноги);
"Чакрули" (удар полупальцами одной ноги по 5-й прямой сзади и двумя проскальзываниями вперед поочередно).
7. "Чаквра" (ударные движения ног (мужские): "Сада" - два подскока на одной ноге, другая ставиться на каблук, а затем на носок другой ноги; "Пехшлили" (полуприседание по 5-й открытой позиции с подскоком на полупальцы во 2-ю закрытую позицию).
16
5.
Экзамен
Итоги шестого года обучения
2
6.
Репертуар по выбору
Молдавский – "Сырба", Испанский – Фламенко, Грузинский – Картули, Польский – "Краковяк", венгерский – "Пантазоо"
Всего
72
Приложение 21
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Акробатика" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

2. Шапалақ ұру: етік қонышынан екі рет сырғытып ұру; етік қонышынан ұру және сырғытып шапалақтау.
3. Айналымдар: "мельница" тәсілі; "обертас" тәсілі.
4. Толық отырып - тұру: "закладка" тәсілі - бір орында; "ползунок" тәсілі - бір жағына.
Трюк элементтері: "Щучка" тәсілі - түзу және бүгілген аяқтармен; "Кольцо" тәсілі; "Разножка" тәсілі - ауада; "Колесо" тәсілі - бір қолмен.
20
3.
Қазақ биі элементте рін оқып-үйрену
1. Қол қимылдары мен қалыптары: 3- қалып; 5- қалып;
жұптасып билеудегі айқасқан қолдар.
2. Адымдар мен қимыл - қозғалыстар: "гармошка" тәсілі;
аяқ ұшынан ауыспалы қадам; өкшеден ауыспалы қадам;
"Киіз үй керегесі", "Беташар"; "мойын" қимылы; жай секіру және қол астынан айналу; арттан, алдан және оңға қозғала отырып табан жастықшасымен ұру арқылы адымдау; иілу.
3. Ер-балалар қимыл-қозғалыстары: бір аяқтан екінші аяққа секіріп түсу; 2-қалыпқа секіру және аяқты өкше жағына қарай ашу; 1-ашық қалып бойынша аяқты астыға бүгіп секіру; 1-тура қалып бойынша толық отырып-тұру және аяқты алға қарай ауаға ашу.
4. Аралас қимылдар: "Домбыра оң жақта "; "Өкшеден бастап жүру"; "Сырғыған қадам және өкшемен еденді соғу"; "Қарғу".
16
4.
Грузин биі элементтерін оқып-үйрену
1. Аяқ қалыптары.
2. Қол қалыптары.
3. "Хелсартави": қолдың білезік сүйектері буындарының қимылдары (ішке, сыртқа); шағын айналымдар (әйелдер үшін); білекті толық айналдыру (ерлер үшін).
4. Қол қимылдары:түрлі қалыптарға жайымен ауысу;
"Картули"; "Давлури"; "Самтиулуро" - қолдарды сермей отырып бүгу, бір қолды алдыңғы жақтан (кеуде тұсында), екінші қолды арт жақтан (белдік деңгейінде); "Чагреха" - білектердің дөңгеленіп келіп кезек-кезек ауыспалы қимылдары (ерлер үшін).
5. Адымдар: "Сада сриала" - толық табанмен алға адымдау, кейіннен жарты башпайлармен сырғыған екі қадам жасау; "Ртуала" - алға бір қадам сосын екі қадам жасау, оның біріншісі - жарты башпайлармен, ал кейінгілері - толық табанмен жасалады; "Мухлура" - алға бір қадам жасап аяқты сонынан сырғыта отырып және сонымен қатар тура қалпында екінші аяқ тізе тұсынан бүгіледі; "Свла" - аяқ табанының жастықшасымен еденге ұра отырып, жарты башпайлармен бір орында үш рет қадам жасау (алға, бір жағына, артқа және өзін айнала жылжи отырып).
6. "Гасма" - аяқтың сырғытылған қимылдары: "Сада сриала" - кесе-көлденең алға қарай үш рет сырғу;
"Сарули" - екінші аяқтың ұшына тіреліп тоқтап үш рет кезектестіріп сырғу; "Чакрули" (5-тура қалып бойынша бір аяқтың жарты башпайларымен арт жақтан соғу және алға қарай екі рет сырғу арқылы кезек-кезек соғу).
7. "Чаквра" ( аяқпен соғу қимылдары (ерлер үшін)): "Сада"
- бір аяқпен екі рет жай секіру, екінші аяқ өкшеге қойылып келесі қимыл бойынша екінші аяқ аяқтың ұшына қойылады; "Пехшлили" (2-жабық қалыптағы жарты башпайға секіріп түсу арқылы 5-ашық қалып бойынша жартылай отырып-тұру қимылдары).
16
5.
Бақылау сабағы
Алтыншы оқу жылының қорытындысы
2
6.
Педагог таңдауы бойынша репертуар
Молдаван биі - "Сырба", испан биі - "Фламенко", грузин биі - "Картули", поляк биі - "Краковяк", венгр биі - "Пантазоо"
Барлығы
72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
21-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Акробатика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Акробатика" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Акробатика".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акробатика – жанр циркового искусства;
2) арабеск – одна из основных поз классического танца;
3) вестибулярный аппарат – орган, воспринимающий изменения положения головы и тела в пространстве и направление движения тела у позвоночных животных и человека;
4) рондад в гимнастических и акробатических прыжках - переворот вперед с поворотом при разбеге без потери скорости движения;
5) курбет, каскад, кульбит, лягскач – элементы акробатики;
6) темповые упражнения – различные повороты, курбеты, полуперевороты и сальто, эти элементы выполняются с фазой полета;
7) пассировка, пассирование в партерной акробатике – оказание какой-либо помощи исполнителю (в нужный момент подбросить его, подхватить, поддержать);
8) статические упражнения – упражнения, в которых, во время выполнения мышцы не сокращаются, то есть мышца напрягается, но движение отсутствует;
9) колесо – акробатический трюк;
10) шпагат – трюк в пластической акробатике и гимнастике, в котором ноги исполнителя, разведенные в стороны, образуют одну прямую линию.
3. Цель Программы: выявление и развитие физических качеств, индивидуальных особенностей и артистизма в рамках предмета "Акробатика".
4. Задачи Программы:
1) знания основ акробатики;
2) знания основ техники безопасных методов работы (пассировки) в спортивном зале и умения их соблюдать;
3) знания профессиональной терминологии;
4) умения создавать художественный образ при исполнении циркового номера или участия в групповом цирковом номере;
5) развитие гибкости физического аппарата обучающихся (проработка всех мышечных групп);
6) развитие чувства координации движений и ориентировки в пространстве;
7) совершенствование вестибулярного аппарата;
8) развитие быстроты реакции;
9) воспитание морально волевых качеств;
10) пропаганда здорового образа жизни;
11) развитие навыков коллективной творческой деятельности, ответственности к результативности работы каждого члена коллектива.
5. Срок освоения Программы - девять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительной группе с детьми пяти-семи лет.

1. Балалар өнер мектептерінің "Акробатика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Акробатика" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акробатика - цирк өнерінің жанры;
2) арабеск - класскалық бидің маңызды қалыптарының бірі;
3) вестибулярлық аппарат - кеңістіктегі бас пен дененің өзгеруін қабылдайтын орган және омыртқалы жануарлар мен адамдардың дене қозғалысының бағыттары;
4) гимнастикалық және акробатикалық секірудегі рондад - қарқынмен қозғалыс жылдамдығынан айырылмай айналып алдыға қарай аударылып түсу;
5) курбет, каскад, кульбит, жатып секіру - акробатиканың элементтері;
6) қарқынды жаттығулар - әртүрлі айналымдар, курбеттер, жартылай бұрылулар және сальто, бұл элементтер ұшу фазасынан орындалады;
7) пассировка, партерлі акробатикада пассировать ету - орындаушыға қандай да бір көмек көрсету (қажет болған кезде оны лақтыру, қағып алу, сүйемелдеп тұру);
8) статикалық жаттығу- жаттығу кезінде бұлшықет жиырылмайды, яғни әдеттегідей бұлшықет ширығады, бірақ қозғалыс болмайды;
9) шеңбер - акробатикалық трюк;
10) шпагат - пластикалық акробатика және гимнастикадағы трюк, ол кезде орындаушының аяқтары екі жаққа ашылған, олар бір сызықты құрайды.
3. Пәннің мақсаты: "Акробатика" пәні аясында білім алушылардың физикалық қасиеттерін, дара ерекшеліктері мен әртістік қабілеттерін анықтау.
4. Пәннің мiндеттері:
1) акробатика негіздерін білу;
2) спорт залында жұмыстың қауіпсіздік әдістер техникасы негіздерін білу (пассировка) және оларды сақтау білігі;
3) арнайы терминдерді білу;
4) цирк нөмірін немесе топтық цирк нөмірін орындау кезіндегі көркемдік бейнені жасау білігі;
5) білім алушылардың физикалық аппаратын икемділігінің дамуы (барлық бұлшықет топтарымен жұмыс істеу);
6) үйлесiмдiлiктiң қимыл-қозғалыс сезiмiн дамыту және кеңiстiкте бағдарлану;
7) тепе-теңдiк аппараттын жетiлдiру;
8) реакцияның жылдамдығын дамыту;
9) адамгершiлiк-ерiк сапасын тәрбиелеу;
10) салауатты өмiр салтын насихаттау;
11) ұжымдық қызметтегі шығармашылық дағдыларын дамуы, ұжымның әр мүшесі өз жұмыс нәтижесіне жауапты болады.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Негізгі курсқа дайындау үшінг сабақтар дайындық топтарында бес-жеті жастағы балалармен жүргізіледі.

Количественный состав детей в группах циркового отделения детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек.
Контингент обучающихся от 6 до 16 лет: 1-3 классы (младшая группа), 4-6 классы (средняя группа), 7-9 классы – старшая группа.
7. Программа предназначена для обучения детей семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций циркового искусства.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по цирковому искусству, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по предмету "Акробатика".
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении техническими приемами циркового искусства;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа дает возможность обучающимся овладеть умениями исполнять упражнения, цирковые номера, предусмотренные Программой соло, в паре и ансамбле, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать цирковое искусство.
13. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению основ циркового искусства;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению циркового образования и приобщению к мировой культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области циркового искусства.
14. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;

Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан көп емес.
Білім алушылардың контингенті 6 жастан 16 жасқа дейін: 1-3 сыныптар (кіші топ), 4-6 сыныптар (орта топ), 7-9 сыныптар - жоғары топ.
7. Бағдарлама цирк өнерінің қимылдары мен комбинацияларын орындау техникасының дағдыларын меңгергісі келетін жеті жастағы балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралады. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, цирк өнері бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог оқыту процесін "Акробатика" пәні бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып құрады.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) цирк өнерінің техникалық тәсілдерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыларға жеке, жұп және ансамбль бағдарламасында қарастырылған жаттығуларды, цирк нөмірлерін салыстыра, теңестіре және саналы орындай отырып, цирк өнерді алдағы уақытта өз бетінше үйренуге көмектесетін білім, білік қорын алуға мүмкіндік береді.
13. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) цирк өнерінің негіздерін меңгеру;
2) шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне;
4) цирк өнері бойынша білім алуы және әлемдік мәдениетке араласуына;
5) білім алушының бойында цирк өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
14. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;

6) принцип постепенности – от общего к частному, от основы к деталям, от простого к сложному, от знаний к навыкам. Задания даются посильные и доступные для исполнения, но с последующим их усложнением;
7) принцип всесторонности – не ограничиваются выполнением упражнений, которые необходимы для исполнения определенных трюков. Занятия по специализации будут более успешными при всестороннем развитии физических качеств. Силовые упражнения совмещаются с движениями на растягивание. Нагрузки дозируются путем смены упражнений, числа повторений и пауз в работе. Эффективность занятий от разнообразия упражнений и разносторонности приложения нагрузок значительно возрастает;
8) принцип индивидуальности – подход к обучающимся с учетом их конкретных особенностей. На основе этого принципа проводится индивидуализация нагрузок, темпа их выполнения и овладения заданными упражнениями, трюками;
5) принцип осознанности – требования четкого и ясного понимания роли и значения выполняемых упражнений. Обучающийся учится самоанализу, мысленному расчленению предстоящего движения на отдельные фазы, их согласованности в длительности. Проводится идиомоторная подготовка, которая особенно важна при сложных координационных движениях.
18. Специфика группового обучения по предмету "Акробатика" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
19. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – качественный показ, демонстрация отдельных частей и всего движения; просмотр видеоматериалов с выступлениями выдающихся цирковых артистов, посещение концертов и спектаклей для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
20. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития танцевальных способностей обучающегося. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
21. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки отрабатываются на гимнастических ковриках;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров;
22. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.

6) сатылылық қағидаты - жалпыдан жекеге, негізден бөлшектерге, қарапайымнан күрделіге, білімнен дағдыға. Тапсырмалар орындау мүмкіндіктеріне қарай беріледі;
7) жан-жақтылық қағидаты - белгілі бір трюктарды орындауға ғана қажетті жаттығулармен шектелмеу керек. Денені жан-жақты жаттырғанда ғана мамандық бойынша сабақтар жемісті болады. Күш салатын жаттығуларды созылу қимылдарымен біріктіру қажет. Күштік жаттығуларды, қайталау сандарын және жұмыстағы үзіліктер арқылы өлшеуге болады. Жаттығулардың түрлі болуы және жан-жақтылық сабақтардың тиімділігін арттырады;
8) даралық қағидаты - білім алушыларға олардың нақты ерекшеліктері түрғысанан келу. Осы қағидат негізінде жеке жүктеме, берілген жаттығуларды, трюктарды меңгеру және орындау қарғындары анықталады;
5) саналылық қағидаты - орындалатын жаттығулардың рөлі мен маңызын нақты және анық түсінуді талап ету. Білім алушы өзін талдауға, ол ойша орындалатын жаттығуды жеке бөілктерге бөледі, оларды үйлестіреді ұзақтылықта. Идиомоторлық дайындық жүргізіледі, бұл әсіресе үйлестіруге арналған күрделі қимылдар кезінде өте маңызды.
18. "Акробатика" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлі болуына жағдай жасайды.
19. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - түсіндіру, талдау, сараптау;
2) көрнекілік - сапалы көрсетілім, сыртқы бейнесін көрсету (пластикалық), сезім, сипат, атақты цирк өнерінің әртістерінің көрсеткен өнерлерінің бейнематериалдарын көрсету, білім алушының жалпы даму деңгейін көтеру үшін концерттерге және спектакльдерге бару;
3) практикалық - орындалатын және шығармашылық жаттығулар, мұқият пысықтау және тұтастықты құру үшін тұтас шығарманы мейлінше ұсақ жеке бөліктерге бөлу;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерді құру.
20. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқытудың барлық процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
21. Сабақ формалары:
1) практикалық - тәсілдер мен дағдылары гимнастикалық кілемшелерде пысықталады;
2) дайындық-концерттік (дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету).
22. Педагогтің білім алушымен топтық жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.

33. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные элементы упражнений, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
34. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое исполнение элементов упражнений, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над заданием;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
35. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) обучающегося;
3) исполнение элементарных элементов акробатического номера;
4) исполнение основных акробатического номера;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
36. Межпредметные связи предмета "Акробатика" с предметами "Гимнастика", "Клоунада" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
37. Акробатика – одна из основных профилирующих дисциплин при изучении циркового искусства, фундамент построения всех цирковых номеров.
38. В начале каждого года обучения проводится один урок по технике безопасности. Техника безопасности – свод правил и положений, направленный на обеспечение условий безопасного труда или проведения каких-либо других занятий.
39. Обеспечение безопасных условий для занятий определяется следующими факторами:
1) необходимость в сведении внештатных ситуаций к минимуму;
2) необходимость в сведении травм к минимуму для повышения эффективности результата деятельности.
40. Виды страховки:
1) страховка с помощью лонжи;
2) страховка с применением петли;
3) пассировка.
41. Страховке подлежат:
1) исполнители трюков, связанных с возможностью непредвиденного падения независимо от его высоты;
2) все высокие, жесткие и неуверенные "приходы" на пол, ковер или манеж.
42. Страховка осуществляется в зависимости от конкретных условий исполнения трюков, количества участников номера, степени опасности и при помощи специальных устройств (лонж, сеток, петель).
Обучающиеся осваивают основные приемы самостраховки и применяют их на практике.

33. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте әртүрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең күрделі жаттығулардың элементтері пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
34. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің элементтерді, жаттығуларды, цирк нөмірлерін орындауын бағалайды, жіберілген қателерін анықтайды;
2) білім алушың күнделігіне цирк нөмірімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
35. Өздік сабақтардың жүйесі келесі элемиенттерді қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратымен жұмыс - түрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) білім алушының жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) цирк нөмірінің элементтерінің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
36. "Акробатика" пәнінің "Гимнастика", "Клоунадаа" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
37. Акробатика - цирк өнерінiң негiзгi жанрларының бiрi, өйткенi акробатика барлық цирк нөмiрлерiнiң құрылыс iргетасы.
38. Әр оқыту жылының басында бір сабақ қауіпсіздік техникасына арналады. Қауіпсіздік техникасы - ережелер мен нұсқаулықтарының жинағы, қауіпсіз еңбек етуге және әрбір сабақ өткізуге бағытталған нұсқаулығын қамтамасыз етеді
39. Сабақтардың қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету келесі факторлармен анықталады:
1) штаттан тыс жағдайлар туралы мәліметтерді ең төменгі көрсеткішке жеткізу ;
2) қызметтердің нәтижелерінің тиімділігін көтеру үшін жарақаттар туралы
мәліметтерді ең төменгі көрсеткішке жеткізу.
40. Сақтандыру түрлері:
1) шылбыр көмегімен сақтандыру;
2) ілмекті пайдалана отырып сақтандыру;
3) пассировка.
41. Сақтандыруға жататындар:
1) трюк әрекеттердi орындаушылар, биiктiгiне қарамастан, күтпеген жағдайда құлау мүмкiндігі;
2) барлық биiк, қатты және сенiмсiз еден, кiлемге немесе манежге "келу".
42. Сақтандыру трюкты орындаудың нақты ша шарттарынан, қатысушылардың санды нөмiрдің нақты қауіпсіздік мүмкіндіктер (лонж, торлар, топса тағы басқалар) арнаулы құрылғылар көмегiмен жүзеге асуы керек.
Білім алушыларөзін өзі сақтаудың негiзгi тәсiлдерiн игереді және iс жүзiнде оларды қолдана алады.

43. Обучающиеся осваивают дополнительные упражнения для укрепления мышц шеи и спины, что уменьшит степень подверженности травмам. Обучающиеся выполняют только те упражнения, которые предложены педагогом (тренером) или с разрешения педагога (тренера).
44. Перед началом выполнения упражнений на снарядах обучающиеся и педагоги проверяют их состояние, кладут маты в зоны возможного падения. При выполнении упражнений обучающиеся не отвлекаются и отвлекают других во время выполнения упражнения или страховки.
45. Перед исполнением упражнения (трюка) занимающийся мысленно представляет следующие компоненты движения:
1) исходное положение;
2) название движения;
3) способ выполнения (махом, силой, прогнувшись…);
4) направление движения (назад, вперед…);
5) амплитуду, скорость, силу движения;
46. Взаимодействие педагога и обучающихся на уроках циркового цикла осуществляется на основе используемой педагогической технологии личностно-ориентированного подхода к обучающимся, что выражается в подборе педагогом для каждого обучающегося упражнений или задач в общем концертном номере, учитывающих индивидуальные особенности каждого обучающегося и уровень этих способностей;
47. Содержание комплекса упражнений в Программе специально подобрано с учетом всех вышеизложенных требований, но ни в коем случае не имеет постоянно установленного порядка, а видоизменяется и усложняется по мере их усвоения обучающимися. Изучение акробатических упражнений начинается с подробного объяснения. Первое исполнение начинается в индивидуальном порядке.
48. Общеразвивающие упражнения классифицируются по анатомическому признаку:
1) упражнение на развитие брюшного пресса;
2) упражнение на гибкость спинных мышц;
3) упражнение на резкость движения рук и ног;
4) упражнение силового порядка;
5) упражнение на упругость мышц ног;
6) упражнение на координацию движений;
7) упражнений на гибкость и растягивание;
8) шпагаты и полушпагаты;
9) "мост" из положения лежа на спине с опорой ног, рук и головы, а затем без опоры головы;
10) "мост" наклоном назад с поднятием одной руки, одной ноги;
11) перекидки, кульбиты, колеса.
49. При переходе к изучению основных акробатических упражнений, предварительно изучаются подводящие и подготовительные упражнения:
1) группировка ног в приседании, положении лежа на спине и подскоке;
2) перекаты в группировке в положении лежа на спине;
3) подтягивание прямых ног до угла 900 в упоре лежа;
4) полушпагат;
5) стойка на лопатках с полукульбита вперед с прямыми ногами;
6) мост их положения лежа на спине с опорой ног, рук, головы;

43. Білім алушылар мойын мен арқа бұлшық еттерiн күшейту үшiн қосымша жаттығулар керек және ол жарақаттануға ұшырағандар дәрежесiн азайтады. Білім алушы тек педагог ұсынған жаттығуларды немесе педагог рұқсатымен жасайтын жаттығуларды ғана орындайды.
44. Снарядтарында орындаған жаттығулар алдында педагог олардың күйiн тексеріп, мүмкiндігінше құлау аймақта матты төсеп қойылады. Жаттығудың орындауы немесе сақтандыру кезінде алаңдауға және басқаларды алаңдатуға тыйым салынады.
45. Жаттығуды (трюкты) орындаудың алдында келесі қимылдардың компоненттерін ойша елестетеді:
1) бастапқы қалып;
2) қимылдың таы;
3) орындау тәсілі (сілтеу арқылы, кушпен, иілуп);
4) қимылдың бағыты (артқа, алға);
5) қимылдың амплитудасы, жылдамдығы, күші;
46. Цирктік айналымдағы сабақтарда педагог пен білім алушының өзара байланысы білім алушыларға жеке-дара бағдарлану педагогикалық технологияларды пайдалану негізінде жүзеге асады, бұл педагогтің білім алушыларға жаттығу жасауда және жалпы концерттік нөмердегі міндеттерді таңдауда, әр білім алушының жеке ерекшеліктерін және бұл қабілеттерінің деңгейін есепке алуында көрінеді.
47. Бағдарламадағы жаттығулар кешенінің мазмұны жоғарыда көрсетілген барлық талаптарды ескеріп арнайы таңдалған, қалыптасқан тіртібі жоқ, білім алушылардың меңгеру деңгейіне қарай иүрлері өзгертіледі және күрделенеді. Акробатикалық жаттығуларды үйрену толық түсіндіруден басталады. Бастапқы орындаулар жеке үйретуден басталады.
48. Жалпы дамыту жаттығулары анотомиялық белгi бойынша жiктеледi:
1) қарын бұлшықеттерінің дамуына жаттығу;
2) арқалық бұлшықеттерге арналған икемдiлiк жаттығулары;
3) қол және аяқ қозғалысының жылдамдығына жаттығу;
4) күш тәртiбіндегі жаттығу;
5) аяқтардың бұлшықеттерi серпiмдiлiгіне жаттығу;
6) қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу;
7) икемдiлiкке жаттығу және созу;
8) шпагат және жартылай шпагаттар;
9) аяқтың, қол мен бастың, сосын бастың көмегінсіз арқада жатып көпір жасау;
10) "бiр қол, бiр аяқты көтерумен шалқаю мен көпiр және тағы басқалар;
11) асыра лақтыру, кульбиттер, шеңбер.
49. Негізгі акробатикалық жаттығуларды үйренуге көшпес бұрын,алдын ала дайындық жаттығуларымен танысу қажет:
1) отырып тұруда, арқада жату және секіріп тұру кезіндегі аяқтарды топтау;
2) арқада жату қалпында топпен домалау;
3) жатқан қалыпта тік аяқтарын 900-қа созу;
4) жартылай шпагат;
5) түзу аяқпен жартылай кульбит алға, жауырынға тұру;
6) аяқтың, қолдың, бастың көмегімен арқада жату қалпында көпiр жасау;

7) темповые прыжки с места, разбега, трамплина;
8) вальсет с места, разбега и прыжка, возвышенности.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
50. Программные требования в 1 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения, ходьба широким свободным шагом с сохранением правильной осанки; ходьба с различным положением рук, с движениями рук; ходьба на носках, пятках в полуприседе и приседе; бег в чередовании с ходьбой, из различных исходных положений; бег парами, группами, прыжки на одной и двух ногах; прыжки на месте и с продвижением;
2) статические упражнения, равновесие на одной ноге ("ласточка"); стойка на лопатках с опорой рук под спину; стойка на руках у стены; стойка на руках махом одной ноги с помощью педагога;
3) упражнения на гибкость и растягивание, "Мост" из положения лежа на спине; полушпагаты и шпагаты (на правую ногу, левую ногу и поперечный); махи ногами; наклоны и выпады; прыжки с махами;
4) кульбиты и каскады, кульбит: вперед из упора присев; вперед в темпе; вперед ноги скрестно; назад из упора присев; назад в темпе; назад ноги скрестно; назад прыжок вверх, падение в упор;
5) темповые упражнения, боковое колесо: с места, подскока, вальсета.
51. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с предметом общей физической подготовки.
Тема 2. Беседа "Цирк родом из детства".
Тема 3. Оборудование, страховка. Техника безопасности.
Тема 4. Наклоны и выпады.
Тема 5. Различные виды ходьбы.
Тема 6. Различные виды бега.
Тема 7. Прыжки.
Тема 8. Равновесие на одной ноге. "Ласточка".
Тема 9. Стойка на лопатках.
Тема 10. Стойка на руках с опорой.
Тема 11. Мост из положения лежа на спине.
Тема 12. Махи ногами.
Тема 13. Полушпагат.
Тема 14. Шпагат.
Тема 15. Группировка.
Тема 16. Перекаты в группировке
Тема 17. Кульбит вперед, из упора присев.
Тема 18. Кульбиты вперед в темпе.
Тема 19. Кульбит вперед, ноги скрестно.
Тема 20. Кульбит назад, из упора присев.
Тема 21. Кульбиты назад, в темпе.
Тема 22. Кульбит назад, ноги скрестно.
Тема 23. Боковое колесо.
52. Программные требования во 2 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения, ходьба, бег, упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; передвижение с изменением направления;
2) статические упражнения, стойка на руках; стойка на руках махом одной ноги; стойка на руках толчком двух ног; стойка на предплечьях махом одной ноги; стойка на голове; с полукульбита назад стойка на лопатках;

7) орында, жүгіріп келіп, трамплиннан қорқынды секіру;
8) орында, жүгіріп келу және секірістен, биіктіктен вальсет жасау.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
50. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене шынықтыру жаттығулары, тұла бойды әдемі ұстап, кең еркін қамадармен жүру, қолдарды түрлі қалыпта ұстап жүру, қолдарды қозғалта отырып, аяқтың ұшымен жүру, жартылай отырып өкшемен және жартылай отырып жүру, жүгірумен кезектестіре отырып жүгіру, түрлі бастапқы қалыптардан; жұппен, топпен жүгiру, секіру бiр және екi аяқтардың секiрiсі; бiр орында секiру және жылжумен секіру;
2) статикалық жаттығулар, бiр аяқтағы тепе-теңдiк (қарлығаш); арқаға қолдары жауырынға тұрып тiрелу; қабырғада қолға тұру; бiр аяқты сермеу, педагог көмегімен қолға тұру;
3) созылу мен икемділік жаттығулары. "Көпiр" арқада жату қалпы; жартылай шпагат және шпагат (оң аяқты, сол аяққа және көлденең); аяқтармен сермеу; еңкейіп және қадамын қарсы басу; сермеумен секiрiстер;
4) кульбиттер мен каскадтар, кульбит: тiреуден алға отырып; қарқында алға; алға аяғын айқастыру; тiреуден кейiн отырып; қарқында артқа; артқа аяғын айқастыру; артқа секiріп жоғары, тiреуге құлау;
5) қарқынды жаттығулар, бүйiр шеңбері: орыннан вальсетамен секіріс.
51. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспар.
1-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы пәнімен танысу.
2-тақырып. Әңгіме: "Балалық шақтан келген цирк".
3-тақырып. "Сақтандыру жабдығы". Қауіпсіздік техникасы.
4-тақырып. Енкею және аяққа отыру.
5-тақырып. Жүрістің түрлері.
6-тақырып. Жүрістің әр түрлілігі.
7-тақырып. Жүгірудің әр түрлілігі.
8-тақырып. "Қарлығаш".Бір аяқта теңдік сақтау.
9-тақырып. Жауырында тұру.
10-тақырып. Қолда тіреліп тұру.
11-тақырып. Арқада жатып көпір жасау.
12-тақырып. Аяқты айналдыру.
13-тақырып. Жартылай шпагат.
14-тақырып. Шпагат.
15-тақырып. Топтасу.
16-тақырып. Топтасып домалау.
17-тақырып. Кульбит алға отырып тірелу.
18-тақырып. Алға ырғақта кульбиттер орындау.
19-тақырып. Кульбит алға аяғын айқастыру.
20-тақырып. Кульбит артқа отырып тірелу.
21-тақырып. Кульбиты артқа ырғақта.
22-тақырып. Кульбит артқа аяғын. Айқастыру
23-тақырып. Бүйірлік шеңбер
52. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене шынықтыру жаттығулары, жүру, жүгiру, қозғалыста жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу; жергiлiктi жерден жаттығу; секiрiстер; бағыттың өзгеруiмен орын ауыстыру;
2) статикалық жаттығулар, қолға тұру; 1 аяқты сермеу қолға тұру; екі аяқтарды түрткi қолға тұру, 1 аяқты сермеудi бiлектерде табанды тіреп тұрып; баспен тұру; жауырынға тұру жартылай кульбитпен артқа;

3) упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую, левую ноги и поперечный); махи ногами; наклоны и выпады; прыжки с махами; мост со стойки на руках; шпагат с передней перекидкой; шпагат со стойки на руках;
4) кульбиты и каскады, лягскач; каскадный кульбит с разбега; стойка на руках кульбит вперед; кульбиты с разбега; кульбиты с трамплина;
5) темповые упражнения, темповые прыжки с трамплина; курбет; "темп" на переднее и заднее сальто с трамплина.
53. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках акробатики.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Общеразвивающие упражнения.
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Передвижения с изменением направления.
Тема 8. Стойка на руках.
Тема 9. Стойка на голове.
Тема 10. Стойка на лопатках.
Тема 11. Мост из различных положений.
Тема 12. Наклоны и выпады.
Тема 13. Шпагаты.
Тема 14. Лягскач.
Тема 15. Курбет.
Тема 16. Кульбиты и каскады.
Тема 17. Темповые прыжки с трамплина.
Тема 18. Колесо (с места, с подскока, с разбега).
Тема 19. Акробатические связки.
54. Программные требования в 3 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения, ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; передвижение с изменением направления;
2) статические упражнения, стойка на лопатках; равновесие на одной ноге с боковым арабеском; стойка на голове толчком через группировку; стойка на руках толчком через группировку;
3) упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую, левую ноги и поперечный); махи ногами; наклоны и выпады; прыжки с махами; мост разгибом со стойки на голове; мост с опорой рук на одну ногу другая углом;
4) кульбиты и каскады, каскадные кульбиты с возвышенности; кульбит вперед со стойки на руках, темповые упражнения. Вольные упражнения (комплексы на выбор педагога).
55. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Общеразвивающие упражнения.
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Передвижения с изменением направления.
Тема 8. Стойка на лопатках.
Тема 9. Равновесия на одной ноге.
Тема 10. Стойка на голове.
Тема 11, Стойка на руках.
Тема 12. Мост из различных положений.
Тема 13. Шпагаты.
Тема 14. Махи ногами.
Тема 15. Наклоны и выпады.
Тема 16. Кульбиты с возвышенности.
Тема 17. Кульбит вперед со стойки на руках.
Тема 18. Акробатические связки.
Тема 19. Комплексы вольных упражнений.
Тема 20. Колесо.
Тема 21. Курбет.
Тема 22. Лягскач.

3) созылу мен икемділік жаттығулары, "Көпiр" (оңға, сол аяқ және
көлденең) сермеулер; аяқтармен сермеу; көлбеу және қарсы басу; сермеу секiрiстер; қолға тұру көпiрі; алдыңғы асыра лақтыру шпагаты; қолға тұру шпагаты.
4) кульбиттер мен каскадтар, жатып секіру; жүгіріп келіп кадкадтық
кульбит жасау; кульбитпен алға қолға тұру; жүгіріп кульбит жасау; трамплиннан кульбиттер жасау.
5) арқынды жаттығулар, трамплиннен қарқынды секіру; курбет;"қарқын
алдыңғы және трамплиннан артқа сальто.
53. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспар.
1-тақырып. Акробатика сабақтарда қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жүру, жүгіру.
3-тақырып. Қозғалыс жаттығулары.
4-тақырып. Қозғалысты үйлестіру жаттығулары.
5-тақырып. Жалпы дамыту жаттығулары.
6-тақырып. Секіріс.
7-тақырып. Бағытты өзгертіп қозғалу.
8-тақырып. Қолында тұру
9-тақырып. Басында тұру
10-тақырып. Жауырында тұру.
11-тақырып. Әр қалыптан көпір жсау.
12-тақырып. Еңкею және аяққа отыру.
13-тақырып. Шпагаттар.
14-тақырып. Жатып тұру
15-тақырып. Курбет.
16-тақырып. Кульбиттер мен каскадтар.
17-тақырып. Трамплиннен секіру қарқыны.
18-тақырып. Шеңбер (орнында, секіруден, жүгіру).
19-тақырып. Акробатикалық байламдары
54. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене шынықтыру жаттығулары, жүру, жүгiру, жаттығу қозғалыстары, қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу, жергiлiктi жерлерде жаттығу, секiрiстер, бағыттың өзгеруiмен орын ауыстыру;
2) статикалық жаттығулар, жауырынға тұру, бүйiр арабеспен бiр аяқта тепе-теңдiк, түрткi баспен тұру топтау арқылы,түрткi қолға тұру топтау арқылы;
3) созылу мен икемділік жаттығулары, көпiр; (оңға, сол аяқ және көлденең) шпагаттар, аяқтармен сермеу, көлбеу және қарсы шығулар, сермеу секiрiстер, баспен тұру мен түзету мен көпiр, басқа бұрышпен бiр аяққа қолдары көпiр тiректi;
4) кульбиттер мен каскадтар, биіктіктен каскадты кульбиттер жасау, қолға тұрып алға қарай кульбит жасау, қарқынды жаттығулар. Еркiн жаттығулар (педагогтың таңдауы бойынша алатын кешендер).
55. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспар.
1-тақырып. Сабақтағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жүру, жүгіру.
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысының жаттығулары.
5-тақырып. Жалпы дене шынықтыру жаттығулар.
6-тақырып. Секіріс.
7-тақырып. Бағытын өзгерту жылжыма жаттығулар.
8-тақырып. Жауырында тұру
9-тақырып. Бір аяқта теңдік сақтау
10-тақырып. Баста тұру.
11-тақырып. Қолда тұру.
12-тақырып. Әр қалпынан көпір.
13-тақырып. Шпагаттар.
14-тақырып. Аяқпен сермеу.
15-тақырып. Енкею және аяқтта отыру.
16-тақырып. Биіктіктегі кульбит.
17-тақырып. Қолда тұрып алға қарай кульбит жасау.
18-тақырып. Акробатикалық буындар.
19-тақырып. Еркін жаттығулар кешені.
20-тақырып. Шеңбер.
21-тақырып. Курбет.
22-тақырып. Жатып секіру.

56. Ожидаемые результаты освоения Программы 1-3 классов. К концу обучения в 1-3 классах обучающиеся имеют знания, умения и навыки:
1) знают специальную терминологию, основы техники акробатических упражнений, правила техники безопасности при выполнении акробатических упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни, меры профилактики вредных привычек;
2) умеют выполнять общие физические упражнения, статические упражнения, упражнения на гибкость и растягивание, кульбиты и каскады, темповые упражнения, входящие в Программу, правильно применять в процессе занятий правила техники безопасности, вести здоровый образ жизни.
57. Программные требования в 4 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения, эстафеты с применением акробатических элементов; ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; прыжки с махами;
2) статические упражнения, стойка на руках из упора присев, мосты, шпагаты (на правую, левую ноги и поперечный); махи ногами, наклоны и выпады, упражнения на гибкость и растягивание, мосты, шпагаты (на правую, левую ноги и поперечный); махи ногами; наклоны и выпады; медленный переворот назад махом одной ноги с моста; прыжки с махами;
3) кульбиты и каскады, каскадный кульбит с возвышенности; каскадный кульбит с разбега на высоту двадцать-тридцать сантиметров; кульбит вперед со стойки на руках; акробатические связки и комбинации; каскадный кульбит в обруч; копфшпрунги с разбега; переворот вперед, каскад с трамплина в обруч;
4) темповые упражнения, темповые прыжки; боковое колесо в темпе; рондад с разбега; разгиб в мост ноги врозь со стойки на голове; темповые прыжки на сальто с группировкой; рондад с разбега и вальсета; курбет с последующим поворотом на 180 градусов.
58. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Общеразвивающие упражнения.
Тема 6. Прыжки. Эстафеты с применением акробатических элементов.
Тема 7. Стойка на лопатках. Равновесия.
Тема 8. Стойка на голове.
Тема 9. Стойка на руках.
Тема 10. Мост из различных положений.
Тема 11. Шпагаты.
Тема 12. Махи ногами.
Тема 13. Наклоны и выпады.
Тема 14. Кульбиты с возвышенности.
Тема 15. Кульбит вперед со стойки на руках.
Тема 16. Акробатические связки.
Тема 17. Копфшпрунги. Перевороты.

56. 1-3 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1-3 сыныптарда оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді; акробатикалық жаттығулар техника негiздерін; қарапайым акробатикалық жаттығуларды біртұтас нөмірге (этюдке) біріктіру техникасын; акробатикалық жаттығуларды орындаудағы қауіпсіздік техникасының ережелері; гигиена негiздері және салауатты өмiр салты; зиянды әдеттердi алдын алу шараларын біледі.
2) жалпы дене шынықтыру жаттығуларын, статикалық жаттығуларды, иілгіштік пен созылуға арналған жаттығуларды, кульбиттер мен каскадтарды, қарқынды жаттығуларды, бағдарламаға кіретіндерді орындау; жеке акробаттық элементтерді бір номерге (этюд) біріктіру; сабақ үдерісінде техникалық қауіпсіздік ережелерін дұрыс қолдану; салауатты өмір салтын ұстануды біледі.
57. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене шынықтыру жаттығулары.
Акробаттық элементтердң қолданумен эстафета; жүру; жүгiру; қозғалыстағы жаттығулар;қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне арналған жаттығулар; бір орында тұрып жаттығу жасау; секіру; сермеумен секіру.
2) статикалық жаттығулар, отырып тiреуден қолға тұру, көпiр, (оңға, сол
аяқ және көлденең) шпагаттар; аяқтармен сермеу, еңкею және қарсы басу, созылу мен икемділік жаттығулары. Көпiр жасау, (оңға, сол аяқ және көлденең) шпагаттар; аяқтармен сермеу; көлбеу және қарсы басу; көпiр бiр аяқты сермеу баяу артқа аунап түсу; сермеулік секiрiстер.
3) кульбиттер мен каскадтар. Биіктіктен каскадты кульбит, жүгіріп келіп биіктігі 20-30 сантиметрлен кульбит жасау; қолға тұрып алға қарай кульбит жасау; акробатикалық байланыстар мен комбинациялар; шеңбер ішінде каскадты кульбит жасау; жүгіріп келіп копфшпрунг жасау; алға аунау, трамплиннан шеңберге каскад жасау.
4) Қарқынды жаттығулар. Қарқындысекiрiстерi; қарқындабүйiр шеңбер; рондадшапқылау; баспентұруларменаяқтыңкөпiрiнетүзетубөлек; сальтотоптауменқарқынсекiрiстерi; рондадшапқылау жәневальсета; келесiбұрылыспен курбет 180 гардусқа дейін.
58. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сабақтағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жүру, жүгіру.
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар.
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысының жаттығулары.
5-тақырып. Жалпы дене шынықтыру жаттығулар.
6-тақырып. Секіріс. Акробатикалық элементтерін қолдану жарысы.
7-тақырып. Жауырында тұру. Теңдік сақтау.
8-тақырып. Баста тұру.
9-тақырып. Қолда тұру.
10-тақырып. Әр қалпынан көпір.
11-тақырып. Шпагаттар.
12-тақырып. Аяқпен сермеу.
13-тақырып. Енкейіп алға басу.
14-тақырып. Жоғарыдағы кульбит.
15-тақырып. Кульбит алға отырып қолға тірелу.
16-тақырып. Акробатикалық буындар.
17-тақырып. Копфшпрунгтар, аударылым.

59. Программные требования в 5 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения, ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки, статические упражнения, выход в стойку на руках из упора присев с двух ног, стойка на руках махом одной ноги;
2) упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую, левую ноги и поперечный); махи ногами, наклоны и выпады, кульбиты и касады, кувырки боком, кульбит вперед со стойки на голове, кульбит вперед со стойки на лопатках;
3) темповые упражнения, темповые перекидки, курбет прыжок с поворотом на 180 градусов рондад, два рондада в темп.
60. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Общеразвивающие упражнения.
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Стойка на руках из упора присев.
Тема 8. Стойка на руках махом одной ноги.
Тема 9. Кувырки боком.
Тема 10. Кульбит вперед из стойки на лопатках.
Тема 11. Курбет.
Тема 12. Мост из различных положений.
Тема 13. Шпагаты.
Тема 14. Махи ногами.
Тема 15. Наклоны и выпады.
Тема 16. Кульбиты с возвышенности.
Тема 17. Кульбит вперед со стойки на голове.
Тема 18. Вторая рондада в темп. Акробатические связки.
Тема 19. Темповые перекидки.
61. Программные требования в 6 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения; ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; силовые упражнения;
2) статические упражнения, парные упражнения: поддержки на бедрах, поддержки лежа, "полуколонна";
3) упражнения на гибкость и растягивание. Мосты; шпагаты (на правую, левую ноги и поперечный); махи ногами; наклоны и выпады;
4) кульбиты и каскады, боковое колесо с разбега; кульбит с трамплина; кульбит вперед и копфшпрунг на согнутые ноги; затяжной кульбит с трамплина;
5) темповые упражнения. 3 рондада в темп; боковое колесо рондад; флик-фляк с места (лонжа).
62. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Силовые упражнения.
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Парные упражнения.
Тема 8. Поддержки на бедрах..
Тема 9. Поддержки лежа.
Тема 10. "Полуколонны"..
Тема 11. Боковое колесо с разбега (3 в темп).
Тема 12. Мост из различных положений.
Тема 13. Шпагаты.
Тема 14. Махи ногами.
Тема 15. Наклоны и выпады.
Тема 16. Кульбиты с трамплина.
Тема 17. Копфшпрунг.
Тема 18. Акробатические связки.
Тема 19. Флик-фляк.

59. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) Қауіпсіздік техникасы.
2) жалпы дене шынықтыру жаттығулары, жүру; жүгіру; қозғалыстағы
жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiкке жаттығу; бір орында тұрып жаттығу жасау; секiрiстер, статикалық жаттығулар, екі аяқпен отыруға салмақ салып қолға тұру қолда тұрып аяқтарын семеу;
2) икемділік және созылу жаттығулары, көпір; (оңға, солаяқжәнекөлденең) шпагаттар; аяқтармен сермеу, еңкею жәнеқарсы басу, кульбиттер мен каскадтар, бүйірмен домалау, баспен тұру, кульбит алға басу, кульбитпен жауырынға тұру;
3) қарқынды жаттығулар, қарқынға 180 рондадқа, 2 рондад бұрыла секiру қарқынында араға лақтыру курбеті.
60. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сабақтағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жүру, жүгіру.
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар.
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысының жаттығулары.
5-тақырып. Жалпы дене шынықтыру жаттығулары.
6-тақырып. Секіріс.
7-тақырып. Отыру тірегімен қолда. тұру.
8-тақырып. Бір аяқпен сермеу жасап қолда тұру.
9-тақырып. Бүйірмен домалау.
10-тақырып. Жауырында тұрып алға кульбит.
11-тақырып. Курбет.
12-тақырып. Әр қалпынан көпір.
13-тақырып. Шпагаттар.
14-тақырып. Аяқпен сермеу.
15-тақырып. Енкейіп алға басу.
16-тақырып. Қыратын кульбиттер.
17-тақырып. Кульбит алға отырып басқа тірелу.
18-тақырып. Қарқынды 2 рондада. Акробатикалық байламдар.
19-тақырып. Қарқынды лақтырыс.
61. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздік техникасы;
2) жалпы дене шынықтыру жаттығулары. Жүру; жүгiру; қозғалыстағы жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу; жергiлiктi жерлерде жаттығу; секiрiстер; күшке арналған жаттығу.
3) статикалық жаттығулар. Жұпты жатығулар; жамбасқа сүйеніш; жатып сүйену; "жартылай колонна".
4). созылу мен икемділік жаттығулары. Көпiр; (оңға, сол аяқ және көлденең) шпагаттар; аяқтармен сермеу; көлбеу және қарсы басу.
5) кульбиттер мен каскадтар.Бүйiр шеңберіне (3 қарқынға); трамплиннен жасалатын кульбит; кульбит алға және бүгiлген аяқтарға копфшпрунг; трамплиннен созылған кульбитi.
6) қарқынға 3 рондад; рондад бүйiр шеңбері; (лонж) орыннан флик-фляк.
62. 6 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сабақтағы қауіпсіздік техникасы
2-тақырып. Жүру,жүгіру
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысының жаттығулары.
5-тақырып. Күш салу жаттығулар .
6-тақырып. Секіріс.
7-тақырып. Жұп жаттығулар.
8-тақырып. Жамбасқа сүйену.
9-тақырып. Жатып сүйену.
10-тақырып. "Жартылай колонналар".
11-тақырып. Жүгіріп,келіп бүйір шеңбер (3 ырғақта).
12-тақырып. Әр қалпынан көпір.
13-тақырып. Шпагаттар.
14-тақырып. Аяқпен сермеу .
15-тақырып. Енкейіп алға басу.
16-тақырып. Трамплиннен кульбит.
17-тақырып. Копфшпрунг.
18-тақырып. Акробатикалық буындар.
19-тақырып. Флик-фляк.

63. Ожидаемые результаты освоения Программы 4-6 классов. К концу обучения в 4-6 классах обучающиеся имеют знания, умения и навыки:
1) знают специальную терминологию, основы техники акробатических упражнений, технику соединения простых акробатических упражнений в единый номер (этюд), правила техники безопасности при выполнении акробатических упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни, меры профилактики вредных привычек;
2) умеют выполнять общие физические упражнения, статические упражнения, упражнения на гибкость и растягивание, кульбиты и каскады, темповые упражнения, входящие в Программу, соединять отдельные акробатические элементы в единый номер (этюд), правильно применять в процессе занятий правила техники безопасности, вести здоровый образ жизни.
64. Программные требования в 7 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения; ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; силовые упражнения;
2) статические упражнения, групповые упражнения; пирамиды, упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую и левую ноги, поперечный); махи ногами; наклоны и выпады;
3) кульбиты и каскады, элемент "трактор"; кульбит вперед копфшпрунг на согнутые ноги, копфшпрунги (два-три в темпе), темповые упражнения, боковое колесо на одну руку; рондады в темп (3-4); флик-фляк с места (с поддержкой); переворот на одну ногу; переворот назад; переднее сальто с трамплина (лонжа), темп с фуса.
65. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Силовые упражнения.
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Силовые упражнения.
Тема 8. Групповые упражнения.
Тема 9. Пирамиды.
Тема 10. Кульбиты и копфшпрунги.
Тема 11. "Трактор".
Тема 12. Мост из различных положений.
Тема 13. Шпагаты.
Тема 14. Махи ногами.
Тема 15. Наклоны и выпады.
Тема 16. Боковое колесо на 1 руку.
Тема 17. Перевороты (вперед, назад).
Тема 18. Переднее сальто с трамплина.
Тема 19. Темп с "фуса".
66. Программные требования в 8 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения; ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; силовые упражнения;

63. 4-6 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4-6 сыныптарда оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминалогияны, жаттығулардың техника негiздерін, күрделi акробатикалық жаттығулардың сипаттамасын, бiртұтас нөмiрге акробатикалық жаттығулардың қарапайым қимылдарды қосу техникасын (этюд), шығармашылық жобаны әзiрлеу технологиясын, күрделі акробатикалық жаттығуларды орындау кезінде жарақат алмау үшін алдын алудың және сақтандыру шаралары туралы ескертуді, салауатты өмiр салты және гигиена негiзiн, зиянды әдеттердi алдын алу шараларын біледі;
2) күрделi акробатикалық жаттығулар, статикалық жаттығулар, икемдiлiк жаттығуларын орындау және созу, кульбит және құламалар, бағдарламаға кіретінi қарқындық жаттығуларды орыйндай алады; бiртұтас нөмiрге жеке акробаттық элементтерді (этюд) біріктіре алады; өз бетiмен шығармашылық жобаны әзірлейді және қорғайды; сабақ үдерісінде техникалық қауіпсіздік ережелерін жұрыс қолданады, салауатты өмiр салтын ұстанады.
64. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене шынықтыру жаттығулары, жүру; жүгiру; қозғалыста жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлігіне жаттығу; бір орында тұрып жаттығу жасау; секiрiстер; күш жаттығуы;
2) статикалық жаттығулар, топтық жаттығулар; пирамидалар, созылу мен икемділік жаттығулары, көпiр; (оңға және сол аяқ көлденең), шпагаттар; аяқтармен сермеу; еңкейю және қарсы басу;
3) кульбиттер мен каскадтар, трактор; бүгiлген аяқтарға копфшпрунги, (2
қарқынға) копфшпрунг кульбиталған, қарқынды жаттығулар, бiр қолға бүйiр шеңбері; (3-4) қарқынға рондад (қолдаумен) орыннан флик-фляк; бiраяққа төңкерiс; артқа аунап түсу; фусамен (лонж) трамплиннен, қарқын алдыңғы сальто.
65. 7 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сабақтардағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жүру, жүгіру.
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар.
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысы жаттығулары.
5-тақырып. Күштік жаттығулар.
6-тақырып. Секірістер.
7-тақырып. Күштік жаттығулар.
8-тақырып. Топтық жаттығулар.
9-тақырып. Пирамидалар.
10-тақырып. Кульбиттер және копфшпрунги.
11-тақырып. "Трактор".
12-тақырып. Әр қалпынан көпір.
13-тақырып. Шпагаттар.
14-тақырып. Аяқпен сермеу.
15-тақырып. Енкейіп алға басу.
16-тақырып. Бір қолында бүйір шеңбері.
17-тақырып. Домалау (алға,артқа).
18-тақырып. Трамплиннен алдыңғы сальто.
19-тақырып. "Фуса" қарқыны.
66. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене шынықтыру жаттығулары, жүру; жүгiру; қозғалыстағу жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгі жаттығуы; жергiлiктi жерлерде жаттығу; секiрiстер; күш жаттығуы;

2) статические упражнения, групповые упражнения; пирамиды, упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую и левую ноги, поперечный); махи ногами; наклоны и выпады;
3) упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую и левую ноги, поперечный); махи ногами; наклоны и выпады; мост со стойки на руках; темповые перевороты вперед;
4) кульбиты и каскады, кульбиты вперед из различных положений в связке с другими акробатическими элементами; каскадные кульбиты через препятствия;
5) темповые упражнения, лягскач; лягскач со спины партнера, флик-фляк, сальто с трамплина.
67. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Силовые упражнения.
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Силовые упражнения.
Тема 8. Групповые упражнения.
Тема 9. Пирамиды.
Тема 10. Стойка на плечах партнера.
Тема 11. Темповые перевороты вперед.
Тема 12. Мост из различных положений.
Тема 13. Шпагаты.
Тема 14. Махи ногами.
Тема 15. Наклоны и выпады.
Тема 16. Кульбиты в связке с акробатическими элементами.
Тема 17. Каскадные кульбиты через препятствия.
Тема 18. Лягскач, лягскач в парах..
Тема 19. Рондад флик-фляк..
Тема 20. Сальто с трамплина.
68. Программные требования в 9 классе:
1) техника безопасности, общие физические упражнения; ходьба; бег; упражнения в движении; упражнения на координацию движений; упражнения на месте; прыжки; силовые упражнения;
2) статические упражнения, парные упражнения с поддержками на руках, плечах, коленях, бедрах;
3) упражнения на гибкость и растягивание, мосты; шпагаты (на правую и левую ноги, поперечный); махи ногами, наклоны и выпады;
4) кульбиты и каскады, фордершпрунг один и в темп; копфшпрунги один и в темп, переднее сальто с разбега, кульбит вперед копфшпрунг, стойка на голове с выходом в стойку на руках жимом, каскадные кульбиты.
5) Темповые упражнения, переднее сальто с разбега в группировке с "моста"; заднее сальто с моста (поддержка педагога или лонжа); переворот на одну ногу, переворот на две ноги, переворот назад в шпагат.
69. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Ходьба, бег.
Тема 3. Упражнения в движении.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Общеразвивающие упражнения..
Тема 6. Прыжки.
Тема 7. Силовые упражнения.
Тема 8. Парные упражнения.
Тема 9. Мост из различных положений.
Тема 10. Шпагаты.
Тема 11. Махи ногами.
Тема 12. Фордершпрунги.
Тема 13. Копфшпрунги.
Тема 14. Переднее сальто с разбега.
Тема 15. Каскадные кульбиты.
Тема 16. Из стойки на голове выход в стойку на руках жимом.
Тема 17. Переворот назад в шпагата.
Тема 18. Сальто с трамплина (переднее и заднее).

2) статикалық жаттығулар, серiктесінің иығында тұру, жұптасып жаттығулар, пирамидадағы табан;
3) созылу мен икемділік жаттығулары көпiр; (оңға және сол аяқ, көлденең)кендiрлер; аяқтармен сермеу; еңкейю және қарсы басу; қолға тұру көпiрі; қарқынмен алға аунап түсу.
4) кульбиттер мен каскадтар, басқа акробаттық элементтермен әртүрлi
жағдайлардан байламға кульбиталған; жөнсiз кульбиттер кедергiден кейiн.
5) қарқынды жаттығулар, жатып секіру; серiктестiң арқасы, флик-флякпен жатып секіру трамплиннен сальто.
67. 8 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сабақтардағы қауіпсіздік техникасы
2-тақырып. Жүру, жүгіру.
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар.
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысының жаттығулары.
5-тақырып. Күш салу жаттығулары.
6-тақырып. Секіріс
7-тақырып. Күш салу жаттығулары.
8-тақырып. Жұпты жаттығулар.
9-тақырып. Пирамидалар.
10-тақырып. Ойын серіктестің иығына тұру.
11-тақырып. Қарқынды алға домалау.
12-тақырып. Әр түрлі қалыптан көпірге тұру.
13-тақырып. Шпагаттар.
14-тақырып. Аяқпен сермеу
15-тақырып. Еңкейіп алға басу.
16-тақырып. Акробатикалық элементтермен буынды кульбиттер.
17-тақырып. Кедергілерден каскадты кульбиттер.
18-тақырып. Жатып секіру, жұпта жатып секіру.
19-тақырып. Рондад флик-фляк.
20-тақырып. Трамплиннен сальто.
68. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауіпсіздікдік техникасы, жалпы дене жаттығулары, жүру; жүгiру; қозғалыста жаттығу; қимыл қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу; жергiлiктi жерлерде жаттығу; секiрiстер; күш жаттығуы;
2) статикалық жаттығулар, қолға, иықта, тiзеде, сан қолдаумен жұптасып жасайтын жаттығулар;
3) созылу мен икемділік жаттығулары, көпiр; (оңға және сол аяқ, көлденең) кендiрлер; аяқтармен сермеу, еңкею және қарсы басу;
4) кульбиттер мен каскадтар, фордершпрунг бiр және қарқынға; көп фшпрунги бiр және қарқынға, алдыңғы сальто шапқылаған, сығымдап көтерумен, жөнсiз кульбиттер қолға тұруда шығумен копфшпрунг, баспен тұрып алға кульбиттер;
5) қарқынды жаттығулар, алдыңғысы сальто топтаудағы "көпiр"; (педагогтің қолдауы немесе лонж) көпiрден артқы сальто; кендiрге бiр аяққа төңкерiс, екi аяқта төңкерiс, артқа аунап түсу.
69. 9 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сабақтардағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жүру, жүгіру,
3-тақырып. Қозғалыстағы жаттығулар,
4-тақырып. Үйлестіру қозғалысының жаттығулары,
5-тақырып. Жалпы дамыту жаттығулары.
6-тақырып. Секіріс.
7-тақырып. Күш салу жаттығулар.
8-тақырып. Жұпты жаттығулар.
9-тақырып. Әр түрлі қалыптан көпірге тұру.
10-тақырып. Шпагаттар.
11-тақырып. Аяқпен сермеу.
12-тақырып. Фордершпрунги.
13-тақырып. Копфшпрунги.
14-тақырып. Жүгіріп келіп алдыңғы сальто.
15-тақырып. Каскад кульбиттер.
16-тақырып. Баста тұру қалпынан қолда қысу қалпына шығу.
17-тақырып. Артына домалап шпагатқа тұру.
18-тақырып. Трамплиннен сальто(алдыңғы және артынғы.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 7-9 классов. К концу обучения в 7-9 классах обучающиеся имеют знания, умения и навыки:
1) имеют сформированный комплекс исполнительских знаний, умений и навыков позволяющий использовать основные элементы акробатики (прыжки, кульбиты, каскады, произвольные прыжки, темповые упражнения) для подготовки и создания сольного или группового номера;
2) знают специальную терминологию, основы техники акробатических упражнений, характеристику сложных акробатических упражнений, технику соединения простых акробатических упражнений в единый номер (этюд), технологию разработки творческого проекта, профилактику и меры предупреждения травм правила техники безопасности при выполнении сложных акробатических упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни, меры профилактики вредных привычек;
3) умеют выполняют сложные акробатические упражнения, статические упражнения, упражнения на гибкость и растягивание, кульбиты и каскады, темповые упражнения, входящие в Программу; соединять отдельные акробатические элементы в единый номер (этюд), самостоятельно разработать и защитить творческий проект, правильно применяют в процессе занятий правила техники безопасности, вести здоровый образ жизни;
3) владеют навыками техники безопасной работы (пассировки), выполнения темповых упражнений; выполнения парных и групповых упражнений, репетиционно-концертной работы в качестве солиста или участника циркового номера в жанре акробатики.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
71. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, экзамена, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
72. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (различные виды ходьбы, бега; равновесие н одной ноге "Ласточка"; полушпагат группировка), во втором полугодии: контрольная работа (кульбиты вперед и назад; мост из положения лежа на спине);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (передвижения с изменением направления; стойка на голове, стойка на лопатках; шпагаты; лягскач), во втором полугодии: контрольная работа (стойка на руках; мост из различных положений; курбет, кульбиты и каскады; колесо (с места, с подскока, с разбега); акробатические связки);

70. 7-9 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жеке немесе топтық нөмірді даяйындау және жасауға үшін акробатиканың негізгі элменттерін (секіру, кульбиттер, каскадтар, еркін секірулер, қарқындық жаттығулар) қолдануға мүмкіндік беретін қалыптасқан орындаушылық білім, білік және дағдылары бар;
2) арнайы терминалогияны, жаттығулардың техника негiздерін, күрделi акробатикалық жаттығулардың сипаттамасын, бiртұтас нөмiрге акробатикалық жаттығулардың қарапайым қимылдарды қосу техникасын (этюд), шығармашылық жобаны әзiрлеу технологиясын, күрделі акробатикалық жаттығуларды орындау кезінде жарақат алмау үшін алдын алудың және сақтандыру шаралары туралы ескертуді, салауатты өмiр салты және гигиена негiзiн, зиянды әдеттердi алдын алу шараларын біледі;
3) күрделi акробатикалық жаттығулар, статикалық жаттығулар, икемдiлiк жаттығуларын орындау және созу, кульбит және құламалар, бағдарламаға кіретінi қарқындық жаттығуларды орыйндай алады; бiртұтас нөмiрге жеке акробаттық элементтерді (этюд) біріктіре алады; өз бетiмен шығармашылық жобаны әзірлейді және қорғайды; сабақ үдерісінде техникалық қауіпсіздік ережелерін жұрыс қолданады, салауатты өмiр салтын ұстанады.
4) жұмыстың қауіпсіздік техникасы дағдыларын (пассировка), қарқынды жаттығуларды орындауды біледі, акробатика жанрында цирк нөмірін жеке орындаушы немесе қатысушы ретінде жұптық және топтық жаттығуларды, дайындық-концерттік жұмысты орындайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
71. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау бақылау - жұмысы, сынақ, емтихан түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
72. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жүрістің, жүрігудің әртүрлі түрлері; бір аяқта "Қарлығаш" болып тұрып тепе-теңдікті сақтау; жартылай шпагат топтастыру), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (алға, артқа кульбиттер; шалқадан жатып көпір жасау);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (бағыттарды өзгертіп қозғалу; баспен тұру, жауырынмен тұру; шпагаттар; отырып тұру), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қолға тұру; әртүрлі қалыптан көпір жасау; кубрет, кульбиттер және каскадтар; дөңгелену (орында, секіріп, жүгіріп); акробатикалық байланыстырушылар;

3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (акробатические связки из двух-трех упражнений; стойка на лопатках; шпагаты; мост из различных положений; лягскач; колесо с места, с подскока, с разбега), стойка на руках); во втором полугодии: зачет (акробатические связки из трех-четырех упражнений; комплексы вольные упражнения; курбет; кульбит вперед со стойки на руках);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (акробатические связки из трех-четырех упражнений: стойка на руках на голове; шпагаты; мост из различных положений упражнение на равновесие; махи ногами – три-четыре связки); во втором полугодии: зачет (эстафета с применением акробатических упражнений: кульбиты с возвышенности; кульбит вперед со стойки на руках; копфшпрунги);
5) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (акробатические связки из трех-четырех комбинаций, собранных в этюд); во втором полугодии: выпускной экзамен (темповые перекидки; стойка на руках из упора присев; кувырки боком; кульбит вперед со стойки на лопатках; кульбит вперед со стойки на голове; два рондада; акробатический этюд из двух-трех связок);
6) 6 класса – в первом полугодии: контрольная работа (акробатические связки; боковое колесо с разбега; мост из различных положений; шпагаты; копфшпрунги); во втором полугодии: экзамен (темповые перекидки; парные упражнения; поддержки на бедрах; поддержки лежа; "полуколонны"", кульбит с трамплина, элемент "флик-фляк"; акробатические связки);
7) 7 класса – в первом полугодии: контрольная работа (силовые упражнения; боковое колесо с разбега; мост из различных положений; шпагаты; кульбиты и копфшпрунги; акробатические связки); во втором полугодии: выпускной экзамен (групповые акробатические связки, упражнения, прирамиды, элемент "Трактор"; боковое колесо на одну руку; перевороты вперед, назад; переднее сальто с трамплина; темп с "фуса");
8) 8 класса – в первом полугодии: контрольная работа (силовые упражнения; боковое колесо с разбега; мост из различных положений; лягскач в парах; кульбиты в связке с акробатическми элементами, акробатические связки); во втором полугодии: экзамен (групповые акробатические связки; пирамиды; стойка на плечах партнера; перевороты вперед, назад; переднее сальто с трамплина; каскадные кульбиты через препятствия; рондад элемент "флик-фляк"", сальто с трамплина);

3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (екі-үш жаттығудан құралған акробатикалық байланыстырушылар; жауырынға тұру, шпагаттар; әртүрлі қалыптан көпір жасау; отырып тұру; орында тұруп, секіріп, жүгіріп келіп жөңгелек жасау), қолға тұру); екінші жартыжылдықта: сынақ (үш-төрт жаттығудан құралған акробатикалық байланыстырушылар; еркін жаттығулардың кешені; курбет; қолда тұрып алға кульбит жасау);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (үш жаттығудан құралған акробатикалық байланыстырушылар: қолға және басқа тұру; шпагаттар; әртүрлі қалыптан көпір жасау, тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар; аяқпен сермеу - үш-төрт байланыстырушы), екінші жартыжылдықта: сынақ (акробатикалық жаттығуларды қолданып эстафета: жоғарыдан кульбиттер жасау: қолда тұрып алға кульбит жасау; копфшпрунги);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықтақ: бақылау жұмысы (этюдке жинақталған, үш-төрт комбинациядан құралған акробатикалық байланыстырушылар); екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (темптік лақтырулар; отырып барып қолға тұру; жанға домалау; арқада тұрып алға қарай кульбиткульбит; баспен тұрып алға қарай кульбит жасау; екі рондад; екі-үш байланыстырушылардан құралған акробатикалық этюд);
6) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (акробатикалық байланыстырушылар; жүгіріп келіп жанға дөңгелеу; әртүрлі қалыптан көпір жасау; шпагаттар; копфшпрунгтар); екінші жартыжылдықта: емтихан (темптік лақтырулар; жұптық жаттығулар; жамбастарында сүйемелдеу; жатып сүймелдеу; "жартылай еңкеюлер"", тармплиннек кульбит, "флик-фляк" элементі; акробатикалық байланыстырушылар);
7) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (күштік жаттығу; жүгіріп келіп жанға дөңгелеу; әртүрлі қалыптан көпір жасау; шпагаттар; кульбиттер мен копфшпрунгар; акробатикалық байланыстырушылар); екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (топтық акробатикалық байланыстырушылар, жаттығулар, пирамидалар, "Трактор" элементі; бір қолға жанға дөңгелеу; алға, артқа аударылу; трамплиннан алға қарай сальто жасау; "фуса" темпі);
8) 8 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (күштік жаттығулар; жүгіріп келіп жанға дөңгелеу; әр түрлі қалыптан көпір жасау; акробатикалық элементтермен байланыстырып кульбиттерді орындау; жұппен секіріп тұру; акробатикалық элементтермен байланыстырып кульбиттерді орындау, акробатикалық байланыстырушылар); екінші жартыжылдықта: емтихан (топтық акробатикалық байланыстырушылар; пирамидалар; серіктесінің иығына тұру; алға, артқа айналу; трамплиннен алға сальто жасау; кедергілер арқылы каскаджы кульбиттер; "флик-фляк" элементі рондад", трамплиннен сальто);

9) 9 класса – в первом полугодии: контрольная работа (силовые упражнения; парные упражнения; фордершпрунги; копфшпрунги; переднее сальто с разбега – переворот в шпагат назад – сальто с разбега), во втором полугодии: выпускной экзамен (индивидуальная рабочая учебная программа для обучающегося – акробатический этюд).
73. Критерии оценивания результатов обучения в образовании циркового искусства складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) владение техникой исполнения акробатических элементов: четкость исполнения, хорошая растяжка, точная координация движений, ориентировка в пространстве, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе;
2) общее впечатление от концертного номера (трюка, этюда): возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм.
74. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное осмысленное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 22
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Гимнастика" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Гимнастика" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Гимнастика".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) рондад в акробатических и гимнастических прыжках - переворот вперед с поворотом при разбеге без потери скорости движения;
2) вольные упражнения – один из видов упражнений в спортивной гимнастике;
3) силовые упражнения – неотъемлемая часть правильного плана спортивных тренировок;
4) координация движений – согласование во времени и пространстве работы отдельных мышечных групп, направленное на достижение определенного двигательного эффекта через преодоление избыточных степеней свободы двигательного аппарата;

9) 9 сынып - бірініш жартыжылдықта: бақылау жұмысы (күштік жаттығулар; жұптық жаттығулар; фордершпрунгтар; копфшпрунгтар; жүгіріп келіп алдыңғы сальто айналу - шпагатқа бұрылып отыру - жүгіріп сальто жасау), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (білім алушыға арналған жеке жаттығу - акробатикалық этюд).
73. Цирк өнеріне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік қойылымдарда алған бағалардан құрылады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) акробатика элементтерін орындау техникасын меңгеруі: орындауының нақтылығы, қимыл қозғалыстарының жылдамдығы және ептілігі, кеңістіктікте бағдарлана алуы, жеке және топта орындалатын элементтердің темп және ритм сезімі;
2) білім алушының концерттік нөмірден (трюе, этюд) алған жалпы әсері, оның жетістіктері, әртістігі, мәнерлігі.
74. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - техникалық жағынан түсініп орындауы, оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкестігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық жағынан сәл ауытқумен, сауатты орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылды сауатсыз және мәнерсіз орындауы, техникалық дайындығының әлсіздігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
22-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Гимнастика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Гимнастика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Гимнастика" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) гимнастикалық және акробатикалық секірудегі рондад - қарқынмен қозғалыс жылдамдығынан айырылмай айналып алдыға қарай аударылып түсу;
2) ерікті жаттығу - спорттық гимнастикадағы жаттығулардың бір түрі;
3) күштік жаттығу - спорттық жаттықтырудың тиімді жоспарының ажырамас бөлігі.
4) қозғалысты үйлестіру - қозғалмалы аппараттың артық еркіндік деңгейін меңгеру арқылы белгілі бір қозғалмалы әсерге қол жеткізуге бағытталған кеңістікте жеке бұлшық ет тобының жұмысы және уақытпен келісуі;

5) прикладные упражнения – одна из групп гимнастических упражнений, направленных на овладение прикладными двигательными навыками, к которым относятся: ходьба, бег, лазание, равновесие, метание и ловля, поднимание и переноска, переползания, преодоление препятствий;
6) маховые упражнения – вращательные движения по полному кругу или его частям;
7) партерная гимнастика – упражнения на снарядах и аппаратах, укрепленных на манеже;
8) статические упражнения – упражнения, в которых, во время выполнения мышцы не сокращаются, то есть мышца напрягается, но движение отсутствует;
9) равновесие – умение сохранять устойчивость тела в различных позах и движениях на ограниченной или подвижной опоре;
10) трюк – определяется как эффектный искусный маневр, или технический прием, как правило, опасный или невыполнимый для неподготовленного человека.
3. Цель Программы: выявление и развитие физических качеств, индивидуальных особенностей и артистизма в рамках предмета "Гимнастика".
4. Задачи Программы:
1) развитие гибкости, пластики, силы и выносливости физического аппарата обучающихся, формирование двигательных умений и навыков, правильной и красивой осанки и походки;
2) развитие чувства координации движений и ориентировки в пространстве;
3) совершенствование вестибулярного аппарата;
4) развитие быстроты реакции;
5) воспитание морально волевых качеств;
6) пропаганда здорового образа жизни;
7) развитие навыков коллективной творческой деятельности, ответственности к результативности работы каждого члена коллектива.
5. Срок освоения Программы – девять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Количественный состав детей в группах циркового отделения детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек. Контингент обучающихся от 6 до 16 лет: 1-3 классы (младшая группа), 4-6 классы (средняя группа), 7-9 классы – старшая группа.
7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций циркового искусства.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по цирковому искусству, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.

5) қолданбалы жаттығу - жүру, жүгіру, өрмелеп шығу, лақтыру және қағып алу, көтеру және тасу, еңбектеп өту, кедергіден өту секілді қосымша қозғалу ептіліктерін игеруге бағытталған гимнастикалық жаттығулардың бірі;
6) сермеу жаттығуы - толық шеңбер немесе оның бөліктері бойынша айналу қозғалысы;
7) серіктес гимнастика -манежге бекітілген снаряд және аппаратта жаттығу;
8) статикалық жаттығу - жаттығу кезінде бұлшықет жиырылмайды, яғни әдеттегідей бұлшықет ширығады, бірақ қозғалыс болмайды;
9) тепе-теңдік - әртүрлі кейіпте және қозғалмалы тіректе немесе шектелген қозғалыста дене тұрақтылығын сақтау ептілігі;
10) трюк - әдеттегідей ешбір дайын емес адам үшін қауіпті немесе орындалмайтын әсерлі епті айла немесе техникалық тәсіл ретінде анықталады;
3. Пәннің мақсаты: "Гимнастика" пәні аясында физикалық қасиеттерін, жеке ерекшеліктері мен әртістік қабілеттерін анықтау және дамыту.
4. Пәннің мiндетi:
1) икемділік, пластика, білім алушылардың дене аппаратының төзімділігі мен күшін дамыту, қозғалыс-қимыл дағдылары мен біліктерін, әдемі дене тұрқын және жүруді қалыптастыру;
2) үйлестiрудiң сезiмiн дамыту және кеңiстiкте бағдар жасау;
3) вестибулярлық аспапты жетілдіру;
4) шапшаңдықты дамыту;
5) адами ерiк-жігер сапаларын тәрбиелеу;
6) салауатты өмір салтын насахаттау;
7) ұжымдық шығармашылық қызмет, ұжымның әр мүшесiн жұмыстың нәтижелiлiгiне жауапкершiлiгi дағдыларын дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектептебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Негізгі курсқа дайындау үшін сабақтар дайындық топтарында бес-жеті жастағы балалармен жүргізіледі.
Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан көп емес. Білім алушылардың контингенті 6 жастан 16 жасқа дейін: 1-3 сыныптар (кіші топ), 4-6 сыныптар (орта топ), 7-9 сыныптар - жоғары топ.
7. Бағдарлама цирк өнерінің қимылдары мен комбинацияларын орындау техникасының дағдыларын меңгергісі келетін жеті жастағы балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралыд. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, цирк өнері бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.

2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
31. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
32. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
33. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные элементы упражнений, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
34. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое исполнение элементов, упражнений, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над гимнастическим элементом, упражнением.
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
35. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) обучающегося;
3) исполнение элементарных (базовых) элементов гимнастики;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
36. Межпредметные связи предмета "Гимнастика" с предметами "Акробатика", "Клоунада" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
37. Гимнастика является одной из основных профилирующих дисциплин при изучении циркового искусства.
38. В начале каждого года обучения проводится один урок по технике безопасности. Техника безопасности – свод правил и положений, направленный на обеспечение условий безопасного труда или проведения каких-либо других занятий.
39. При выполнении упражнений в группе обучающиеся соблюдают дистанцию и интервалы, необходимые для предотвращения столкновения в случае неправильного выполнения упражнения (падение, остановка, возврат в исходное положение и тому подобное) любым из членов группы.
40. Первый этап обучения – введение в предмет, воспитание пластической культуры и овладение основами этой дисциплины. В период дальнейшего обучения осуществляется более детальное освоение жанра в соответствии с навыками, которые определяются, исходя из индивидуальных психофизических данных обучающихся и их творческой устремленности.

2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
31. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
32. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
33. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте әртүрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең күрделі жаттығулардың элементтері пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
34. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің элементтерді, жаттығуларды, цирк нөмірлерін орындауын бағалайды, жіберілген қателерін анықтайды;
2) білім алушың күнделігіне цирк нөмірімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
35. Өздік сабақтардың жүйесі келесі элемиенттерді қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратымен жұмыс - түрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) білім алушының жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) гимнастика элементтерінің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
36. "Гимнастика" пәнінің "Акробатика", "Клоунада" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
37. Гимнастика цирк өнеріне оқытудағы негізгі бейіндік пәндердің бірі болып табылады.
38. Әр оқыту жылының басында қауiпсiздiк техникасы бойынша бiр сабақ жүргiзiледi. Қауiпсiздiк техникасы - жағдай немесе басқа сабақтар болса да қауiпсiз еңбек жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған ережелер жиыны.
39. Топта жаттығуларды орындау жайында бір-бірімен соқтығысты болдырмау үшін алдын ала арақашықтық сақталуы қажет (бастапқы орынға құлау, аялдама, қалпына келтіру және тағы басқалар).
40. Оқытудың бiрiншi кезеңi - пәнге кіріспе, пластикалық мәдениетке тәрбиелеу және осы пән негіздерін меңгеру. Одан әрi оқыту кезеңінде білім алушылардың жеке психофизикалық мәліметтері мен шығармашылық талпыныстары айқындалатын дағдыларға сәйкес жанрды айтарлықтай талдап тексеруді меңгеру іске асырылады.

41. Повышению качества усвоения материала класса способствует осуществление процесса обучения таким этапам, как создание предварительного представления о разучиваемом движении, детализированное разучивание, закрепление и совершенствование двигательного навыка, соединение движений в комбинации.
42. Этапы обучения гимнастическим упражнениям:
1) создание предварительного представления об упражнении;
2) разучивание упражнения;
3) закрепление и усовершенствование техники упражнения.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
43. Программные требования в 1 классе:
1) техника безопасности, подвижные игры, эстафеты, упражнения на развитие силы, ловкости, упражнения на гибкость, упражнения на скамейке, упражнения на координацию движений, прыжки на скакалке на двух ногах, эстафеты со скакалкой, маховые упражнения, прикладные упражнения, упражнения на равновесие, упражнения на шведской лестнице.
44. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с предметом общей физической подготовки.
Тема 2. Оборудование, страховка. Техника безопасности.
Тема 3. Наклоны и выпады.
Тема 4. Различные виды ходьбы.
Тема 5. Различные виды бега.
Тема 6. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 7. Подвижные игры.
Тема 8. Упражнения на координацию движений.
Тема 9. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 10. Эстафеты.
Тема 11. Упражнения на гибкость.
Тема 12. Упражнения на скамейке.
Тема 13. Прыжки на скакалке на двух ногах.
Тема 14. Эстафеты со скакалкой.
Тема 15. Маховые упражнения.
Тема 16. Прикладные упражнения.
Тема 17. Упражнения на равновесие.
Тема 18. Упражнения на шведской лестнице.
45. Программные требования во 2 классе:
1) техника безопасности, подвижные игры, эстафеты с мячами, скакалками, обручами, упражнения на развитие силы, ловкости, упражнения на гибкость, упражнения в группах, упражнения с обручами, упражнения с мячами в кругу, прыжки на скакалке с переменой ног, повороты на скамейке, равновесия на скамейке, соскок со скамейки, подскоки на скамейке, комплексы упражнений на скамейке.
46. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Подвижные игры.
Тема 3. Упражнения в группах.
Тема 4. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 5. Эстафеты с мячами, скакалками, обручами.
Тема 6. Упражнения на гибкость.
Тема 7. Упражнения с обручами.
Тема 8. Упражнения с мячами в кругу.
Тема 9. Прыжки на скакалке с переменой ног.
Тема 10. Повороты на скамейке.
Тема 11. Равновесия на скамейке.
Тема 12. Подскоки на скамейке, соскок со скамейки.
Тема 13. Комплексы упражнений на скамейке.

41. Сыныптың материалын меңгерудiң сапасын арттыру қозғалыстарды жаттау, тәптіштеп жаттау, қозғалыс-қимыл дағдыларын бекіту және жетілдіру, қозғалыстарды қиыстыру туралы түсінікті алдын ала елестетуді құру ретінде оқытудың осы сатылары бойынша үдерісті жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
42. Гимнастикалық жаттығуларға оқытудың кезеңдері:
1) жаттығу туралы алдын-ала түсінікті құру;
2) жаттығуды жаттау;
3) орнықтыру және жаттығу техникасын жетiлдiру.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
43. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, қимыл-қозғалыс ойындары, эстафеталар, күш, ептiлiктi дамытуға арналған жаттығулар, икемдiлiкке арналған жаттығулар, отырғышта орындалатын жаттығулар, қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне арналған жаттығулар, екi аяқпен секiргiште секiру, секiргiш эстафетасы, сілтеуге арналған жаттығулар, қолданбалы жаттығулар, тепе-теңдiкке арналған жаттығу, швед баспалдағындағында орындалатын жаттығлар.
44. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жалпы физикалық дайындық пәнімен танысу.
2-тақырып. Жабдықтар, сақтандыру. Қауіпсіздік техникасы.
3-тақырып. Иілу және еңкею.
4-тақырып. Жүрістің әртүрлі түрлері.
5-тақырып. Жүргірудің әртүрлі түрлері.
6 -тақырып Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
7-тақырып. Қимылды ойындар.
8-тақырып. Қимылды үйлестіру жаттығулары.
9-тақырып. Күш пен ептілікті дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Эстафеталар.
11-тақырып. Икемділік жаттығулары.
12-тақырып. Орындықтағы жаттығулар.
13-тақырып. Екі аяқпен секіртпеде секіру.
14-тақырып. Секіртпе эстафеталары.
15-тақырып. Сермеу жаттығулары.
16-тақырып. Қолданбалы жаттығулар.
17-тақырып. Теңдік сақтау жаттығулары.
18 -тақырып. Швед баспалдағындағы жаттығулар.
45. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, қимыл-қозғалыс ойындары, доптармен, секіргіштермен эстафеталар, күш, ептiлiктi дамытуға арналған жаттығулар, икемдiлiкке арналған жаттығулар, топтардағы жаттығу, шеңберлермен жаттығу, шеңберде доптармен жаттығу, аяқты ауыстырумен секiргiште секiрiстер, отырғышта бұрылыстар, отырғышта тепе-теңдiк, отырғыштан секiрiсi, отырғышта секірісі, отырғышта жаттығулар кешендер.
46. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Қимылды ойындар.
3-тақырып. Топтағы жаттығулар.
4-тақырып. Күш пен ептілікті дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Доп, секіртпе, шеңберлер мен эстафеталар.
6-тақырып. Икемділік жаттығулары.
7-тақырып. Шеңбермен жаттығулар.
8-тақырып. Шеңберге тұрып доппен жаттығу жасау.
9-тақырып. Шеңберде тұрып доппен жаттығулар.
10-тақырып. Отырғышта бұрылу.
11-тақырып. Орындықта теңдік сақтау.
12-тақырып. Орындыққа және орындықтан секіру.
13-тақырып. Орындықтағы жаттығулар кешені.

47. Программные требования в 3 классе:
1) техника безопасности, эстафеты с мячами, скакалками, упражнения на развитие силы, ловкости, упражнения на гибкость, вращение обруча на туловище, на руках, прыжки в малой скакалке с продвижениями и поворотами, прыжки в большой скакалке, заход, прыжки в большой скакалке, выход, прыжки в большой скакалке с двух сторон, упражнения со скакалкой в парах, упражнения с флажками.
48. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Упражнения с флажками.
Тема 3. Прыжки в малой скакалке с продвижениями и поворотами.
Тема 4. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 5. Эстафеты с мячами, скакалками.
Тема 6. Упражнения на гибкость.
Тема 7. Вращение обруча на туловище, на руках.
Тема 8. Прыжки в большой скакалке, заход.
Тема 9. Прыжки в большой скакалке, выход.
Тема 10. Прыжки в большой скакалке с двух сторон.
Тема 11. Упражнения со скакалкой в парах. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 12. Упражнения с флажками.
Тема 13. Прыжки в малой скакалке с продвижениями и поворотами.
Тема 14. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 15. Эстафеты с мячами, скакалками.
Тема 16. Упражнения на гибкость.
Тема 17. Вращение обруча на туловище, на руках.
Тема 18. Прыжки в большой скакалке, заход.
Тема 19. Прыжки в большой скакалке, выход.
Тема 20. Прыжки в большой скакалке с двух сторон.
Тема 21. Упражнения со скакалкой в парах.
49. Ожидаемые результаты освоения Программы 1-3 классов.
К концу обучения в 1-3 классах обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают специальную терминологию; основы техники гимнастических упражнений, правила техники безопасности при выполнении гимнастических упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни, меры профилактики вредных привычек;
2) выполняют общие физические упражнения, статические упражнения, упражнения на гибкость и растягивание, упражнения на скамейке, шведской лестнице, с мячами, с малой и большой гимнастической скакалкой, с флажками, входящие в Программу;
3) правильно применяют в процессе занятий правила техники безопасности, ведут здоровый образ жизни.
50. Программные требования в 4 классе:
1) техника безопасности, эстафеты с мячами, скакалками, упражнения на развитие силы, ловкости, упражнения на гибкость, расхождение на узкой площади опоры, прыжковые упражнения на скамейке, комплекс упражнений в малой скакалке, упражнения с обручем (хваты, повороты, вращения), прыжки в качающийся обруч, прыжки, вращая обруч как скакалку, упражнения с гимнастическими палками, прыжки в большой скакалке с поворотами.

47. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, допты қолжалғау, секiргiштермен, күш, ептiлiктi дамуға жаттығу, икемдiлiк жаттығу, айналу кезінде, қолдары жұптасқан жаттығулар, жылжумен аз секiргiште секiру және бұрылыстар, үлкен секiргiште, кіру секiрiстері, үлкен секiргiште, шығу секiрiстері, үлкен секiргiште секiрiс екi жағымен, жұптағы секiргiшпен жаттығу, жалаушалармен жаттығу.
48. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2- тақырып. Жалаушамен жаттығулар.
3-тақырып. Кіші секіртпемен жылжып, айналып секіру.
4-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
5-тақырып. Доп және секіртпе эстафеталары.
6-тақырып. Икемділік жаттығулары.
7-тақырып. Денеде, қолда шеңбер айналдыру.
8-тақырып. Үлкен секіртпемен секіру, кіру.
9-тақырып. Үлкен секіртпемен секіру, шығу.
10-тақырып. Үлкен секіртпемен екі жақтан секіру.
11-тақырып. Жұпта секіртпемен секіру жаттығулары. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
12-тақырып. Жалаушамен жаттығулар.
13-тақырып. Кіші секіртпемен жылжып, айналып секіру.
14-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
15-тақырып. Доп және секіртпе эстафеталары.
16-тақырып. Икемділік жаттығулары.
17-тақырып. Денеде, қолда шеңбер айналдыру.
18-тақырып. Үлкен секіртпемен секіру, кіру.
19-тақырып. Үлкен секіртпемен секіру, шығу.
20-тақырып. Үлкен секіртпемен екі жақтан секіру.
21-тақырып. Жұпта секіртпемен секіру жаттығулары.
49. 1-3 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
1-3 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді, гимнастикалық жаттығулар техникасының негiзiн, гимнастикалық жаттығуларды орындау барысындағы қауiпсiздiк техникасының ережесiн, гигиенаның негiзi және салауатты өмiр салтын, зиянды әдеттердi алдын алу іс-шараларды біледі;
2) жалпы дене-күш жаттығулары, статикалық жаттығулар, икемдiлiк жаттығуларын орындау және отырғышқа, швед баспалдағында созылу, жаттығу доптармен аз және үлкен гимнастикалық секiргiш жалаушалармен бағдарлама аясында орындайды;
3) сабақ үдерісінде қауіпсіздік техникасы ережелерін дұрыс қолданады, салауатты өмiр салтын ұстанады.
50. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, допты қолжалғау, секiргiштермен, күш, ептiлiктi дамытуға жаттығу, икемдiлiк жаттығу, тар тiреу алаңдағы алшақтық, отырғышта секiру жаттығулары, аз секiргiште жаттығулар кешені., құрсаумен (ұстап тұру, бұрылыстар, айналу) жаттығуы, тербелген құрсауға секiрiстер, құрсауды айналдыра отырып секiру, гимнастикалық таяқтармен жаттығу, бұрылыстармен үлкен секiргiште секiрiстер.

51. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Эстафеты с мячами, скакалками.
Тема 3. Расхождение на узкой площади опоры.
Тема 4. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 5. Прыжковые упражнения на скамейке.
Тема 6. Упражнения на гибкость.
Тема 7. Упражнения с обручем (хваты, повороты, вращения).
Тема 8. Прыжки в качающийся обруч.
Тема 9. Прыжки, вращая обруч, как скакалку.
Тема 10. Упражнения с гимнастическими палками.
Тема 11. Прыжки в большой скакалке с поворотами.
Тема 12. Комплекс упражнений в малой скакалке.
52. Программные требования в 5 классе:
1) техника безопасности, эстафеты с мячами, скакалками, упражнения на развитие силы, ловкости, упражнения на гибкость, комплекс упражнения с мячами, прыжки в малой скакалке в парах, комплекс упражнений с малой скакалкой, пирамиды с мячами, перемах обруча с ноги в руку, упражнения с обручем, повороты в приседе на скамейке, переползания на скамейке различными способами, прыжки в большой скакалке в приседе.
53. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Эстафеты с мячами, скакалками.
Тема 3. Комплекс упражнений с мячами.
Тема 4. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 5. Прыжки в малой скакалке в парах.
Тема 6. Упражнения на гибкость.
Тема 7. Комплекс упражнений с малой скакалкой.
Тема 8. Пирамиды с мячами.
Тема 9. Перемах обруча с ноги в руку.
Тема 10. Упражнения с обручем.
Тема 11. Повороты в приседе на скамейке.
Тема 12. Переползания на скамейке различными способами.
Тема 13. Прыжки в большой скакалке в приседе.
Тема 14. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 15. Эстафеты с мячами, скакалками.
Тема 16. Комплекс упражнений с мячами.
Тема 17. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 18. Прыжки в малой скакалке в парах.
Тема 19. Упражнения на гибкость.
Тема 20. Комплекс упражнений с малой скакалкой.
Тема 21. Пирамиды с мячами.
Тема 22. Перемах обруча с ноги в руку.
Тема 23. Упражнения с обручем.
Тема 24. Повороты в приседе на скамейке.
Тема 25. Переползания на скамейке различными способами.
Тема 26. Прыжки в большой скакалке в приседе.
54. Программные требования в 6 классе:
1) техника безопасности, эстафеты, упражнения на развитие силы, ловкости, упражнения на гибкость, упражнения в группах, равновесия, статические положения, вращение двух обручей на различных частях тела, упражнения с обручем, комплекс упражнений с малой скакалкой, прыжки в малой скакалке в тройках, прыжки в большой скакалке в упоре лежа.

51. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Доп және секіртпе эстафеталары.
3-тақырып. Тірек тар алаңында қайшылық.
4-тақырып. Күш пен ептілікті дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Орындықта секіру жаттығулары.
6-тақырып. Икемділік жаттығулары.
7-тақырып. Шеңбер айналдыру (айналым,айналдыру, көсеу) жаттығулар.
8-тақырып. Тербелмелі шеңберге секіру.
9-тақырып. Шеңберді секіртпе сияқты айналдырып секіру.
10-тақырып. Гимнастикалық таяқтармен жаттығу.
11-тақырып. Үлкен секіртпемен айналып секіру
12-тақырып. Кіші секіртпемен жаттығулар кешені.
52. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, допты қолжалғау, секiргiштермен, күш, ептiлiктi
дамуға жаттығу, икемдiлiк жаттығу, доптармен жаттығулар кешен, жұппен аз секiргiште секiрiстер, аз секiргiшпен жаттығулар кешені, доптар пирамидасы, олмен сермеу аяқпен жұптасу, құрсаулармен жаттығу, отырғышта отырумен бұрылыстар, отырғышта әр түрлі тәсілмен жылжыма жаттығулары, отырып, тұру үлкен секiргiште секiрiстер.
53. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Доп және секіртпе эстафеталары.
3-тақырып. Доппен кешенді жаттығулар.
5-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
6-тақырып. Жұпта кіші секіртпемен секіру.
7-тақырып. Кіші секіртпемен жаттығулар кешені.
8-тақырып. Доппен пирамидалар.
9-тақырып. Шеңберді аяқтан қолға ауыстыру.
10-тақырып. Шеңбермен жаттығулар.
11-тақырып. Орындықта айналып отыру.
12-тақырып. Орындықта әр түрлі тәсілмен еңбектену.
13-тақырып. Үлкен секіртпемен отырып секіру.
14-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
15-тақырып. Доп және секіртпе эстафеталары.
16-тақырып. Доппен кешенді жаттығулар.
17-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
18-тақырып. Жұпта кіші секіртпемен секіру.
19-тақырып. Икемділік жаттығулары.
20-тақырып. Кіші секіртпемен жаттығулар кешені.
21-тақырып. Доппен пирамидалар.
22-тақырып. Шеңберді аяқтан қолға ауыстыру.
23-тақырып. Шеңбермен жаттығулар.
24-тақырып. Орындықта айналып отыру.
25-тақырып. Орындықта әр түрлі тәсілмен еңбектену.
26-тақырып. Үлкен секіртпемен отырып секіру.
54. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, эстафеталар, күш, ептiлiктi дамыту жаттығулары, икемділік жаттығулары, топтардағы жаттығуы, тепе-теңдiк, қимылсыз қалыптар, екі шеңберлердi айналу әр түрлiге мүшемен, құрсаумен жаттығу, кіші секіртпемен жаттығу кешені, кіші секiргiште секiрiстер, үлкен секiргiште, жатып, таяна отырып секiрiс.

55. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Эстафеты.
Тема 3. Упражнения в группах.
Тема 4. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 5. Равновесия.
Тема 6. Упражнения на гибкость.
Тема 7. Статические положения.
Тема 8. Вращение 2 обручей на различных частях тела.
Тема 9. Упражнения с обручем.
Тема 10. Прыжки в большой скакалке в упоре лежа.
Тема 11. Прыжки в малой скакалке в тройках.
Тема 12. Комплекс упражнений с малой скакалкой.
56. Ожидаемые результаты освоения Программы 4-6 классов.
К концу обучения в 4-6 классах обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают специальную терминологию, основы техники гимнастических упражнений, технику соединения простых гимнастических упражнений в единый номер (этюд), правила техники безопасности при выполнении гимнастических упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни, меры профилактики вредных привычек;
2) выполняют общие физические упражнения, статические упражнения, упражнения на гибкость и растягивание, гимнастические упражнения с предметами, входящие в Программу;
3) умеют соединять отдельные гимнастические элементы в единый номер (этюд), правильно применять в процессе занятий правила техники безопасности.
57. Программные требования в 7 классе:
1) техника безопасности, упражнения на гибкость, упражнения на развитие силы, ловкости, броски и ловля обруча, упражнения с обручем, прыжки в малой скакалке в группах, прыжки в большой скакалке в парах в упорах, вольные упражнения, вращение 2 обручей на различных частях тела, статические положения.
58. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Упражнения на гибкость.
Тема 3. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 4. Броски и ловля обруча.
Тема 5. Упражнения с обручем.
Тема 6. Прыжки в малой скакалке в группах.
Тема 7. Прыжки в большой скакалке в парах в упорах.
Тема 8. Вращение 2 обручей на различных частях тела.
Тема 9. Вольные упражнения.
Тема 10. Статические положения.
59. Программные требования в 8 классе:
1) техника безопасности, упражнения на гибкость, упражнения на развитие силы, ловкости, перекаты обруча различными способами, комплекс упражнений с обручами, прыжки в малой скакалке различными способами, с изменением скорости, комплекс упражнений с малой скакалкой, рондад в большой скакалке, силовые упражнения на шведской лестнице.

55. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Эстафеталар.
3-тақырып. Топтағы жаттығулар.
4-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
5-тақырып. Теңдік сақтау.
6-тақырып. Икемділік жаттығулары.
7-тақырып. Статикалық қалпы.
8-тақырып. Екі шеңберді әр дене мүшелерімен айналдыру .
9-тақырып. Шеңбермен жаттығулар.
10-тақырып. Үлкен секіртпемен тіреліп жатып секіру.
11-тақырып. Кіші секіртпемен үштік секірісі.
12-тақырып. Кіші секіртпемен кешенді жаттығулар .
56. 4-6 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4-6 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді, гимнастикалық жаттығулардың негізгі техникасын, бiртұтас нөмiрге қарапайым гимнастикалық жаттығуларды қосу техникасы (этюд), гимнастикалық жаттығуларды орындауда қауіпсіздік техникасының ережелерін, гигиенаның негiзi және салауатты өмiр салтын, зиянды әдеттердi алдын алу іс-шараларын біледі;
2) жалпы дене-күш жаттығуларды, статикалық жаттығуларды, икемдiлiк жаттығуларды орындайды және бағдарламаға кiретін гимнастикалық жаттығу бұйымдармен созу жаттығуларын орындайды;
3) бiртұтас нөмiрге жеке гимнастикалық элементтерді (этюд ) біріктіре алады, қауiпсiздiк техникасы ережесiнiң процесте дұрыс қолданады, салауатты өмiр салтын жүзеге асырады.
57. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, икемдiлiк жаттығу, күш, ептiлiктi дамытуға жаттығу, құрсауды лақтыру және қағып алу, құрсаумен жаттығу, топтарындағы кіші секiргiштегі секiрiстер, тiреулердегi булардағы үлкен секiргiште секiрiстер, еркiн жаттығулар ,әр түрлi мүшелерімен 2 шеңберлердi айналу, қимылсыздық қалыптары.
58. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Икемділік жаттығулары.
3-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
4-тақырып. Шеңберді лақтырып, ұстау жаттығулары.
5-тақырып. Шеңбермен жаттығулар.
6-тақырып. Топтарындағы кіші секiргiштегі секiрiстер.
8-тақырып. Әр түрлi мүшелерімен екі шеңберлердi айналу.
9-тақырып. Еркін жаттығулар.
10-тақырып. Қимылсыздық қалыптары.
59. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, икемдiлiк жаттығулар, күш, ептiлiктi дамуға жаттығу, әр түрлi тәсiлдермен шеңберді айналдыру, шеңберлермен жаттығулар кешені, әр түрлi тәсiлдермен жылдамдықтың өзгерiсiмен кіші секiргiште секiрiс, кіші секiргiшпен жаттығулар кешені, үлкен секiргiште рондад, швед баспалдағында күш салу жаттығулары.

60. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Упражнения на гибкость.
Тема 3. Упражнения на развитие силы, ловкости.
Тема 4. Перекаты обруча различными способами.
Тема 5. Комплекс упражнений с обручами.
Тема 6. Прыжки в малой скакалке различными способами с изменением скорости.
Тема 7. Комплекс упражнений с малой скакалкой.
Тема 8. Рондад в большой скакалке.
Тема 9. Силовые упражнения на шведской лестнице.
61. Программные требования в 9 классе:
1) техника безопасности, прыжковые упражнения, силовые упражнения, упражнения на гибкость, упражнения на развитие ловкости, координацию движений, опускание обруча с поднятой вверх руки на туловище, комплекс упражнений с обручами, комплекс упражнений с малой скакалкой, рондады в темп (2-3) в большой скакалке, силовые упражнения на шведской лестнице.
62. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках гимнастики.
Тема 2. Прыжковые упражнения.
Тема 3. Силовые упражнения.
Тема 4. Упражнения на гибкость.
Тема 5.Упражнения на развитие ловкости, координацию движений.
Тема 6. Опускание обруча с поднятой вверх руки на туловище.
Тема 7. Комплекс упражнений с обручами.
Тема 8. Комплекс упражнений с малой скакалкой.
Тема 9. Рондады в темп (2-3) в большой скакалке.
Тема 10. Силовые упражнения на шведской лестнице.
63. Ожидаемые результаты освоения Программы 7-9 классов.
К концу обучения в 7-9 классах обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) имеют сформированный комплекс навыков и умений в области сольного или коллективного участия в номере (представлении);
2) знают элементы упражнений на снарядах и аппаратах;
3) знают основы техники безопасности (пассировки);
4) знают основной гимнастический реквизит (кольца, турники, трапеции, канат, рамки, полотна);
5) знают специальную терминологию, основы техники гимнастических упражнений, характеристику сложных гимнастических упражнений, технику соединения простых гимнастических упражнений в единый номер (этюд);
6) знают профилактику и меры предупреждения травм правила техники безопасности при выполнении сложных гимнастических упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни;
7) выполняют общие физические упражнения, статические упражнения, упражнения на гибкость и растягивание, гимнастические упражнения с предметами;
8) умеет соединять отдельные гимнастические элементы в единый номер (этюд), самостоятельно разработать и защитить творческий проект, правильно применить в процессе занятий правила техники безопасности, ведут здоровый образ жизни;

60. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Икемділік жаттығулары.
3-тақырып. Күш пен ептілік дамуына жаттығулар.
4-тақырып. Шеңберді әр түрлі тәсілді домалату.
5-тақырып. Шеңбермен кешенді жаттығулар.
6-тақырып. Кіші секіртпемен әр түрлі тәсілді жылдамдығы секірісі.
7-тақырып. Кіші секіртпемен кешенді жаттығулар.
8-тақырып. Үлкен секіртпедегі рондад
9-тақырып. Швед баспалдақтағы күш салатын жаттығулар.
61. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, секiру жаттығулары, күш жаттығулары, икемдiлiк жаттығу, ептiлiктiң дамуы, қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу, құрсаумен жасалатын жаттығулар кешені, шеңберлермен жаттығулар кешені, кіші секiргiшпен жаттығулар кешені, үлкен секiргiште (2-3 ) қарқынға рондад, швед баспалдағында салу күш жаттығуы.
62. 9 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гимнастика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Секіру жаттығулары
3-тақырып. Күш салатын жаттығулар
4-тақырып. Икемділік жаттығулары.
5-тақырып. Ептілік дамуына,үйлестрме қимылының жаттығулары.
6-тақырып. Шеңберді қолын жоғары көтеріп денеге түсіру.
7-тақырып. Шеңбермен кешенді жаттығулар.
8-тақырып. Кіші секіртпемен кешенді жаттығулар.
9-тақырып. Үлкен секіртпедегі рондад (2-3) ырғақта.
10-тақырып. Швед баспалдақтағы күш салатын жаттығулар.
63. 7-9 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) нөмірге (көрініске) жеке немесе ұжыммен қатысу саласындағы қалыптасқан дағдылар мен біліктер кешені бар;
2) снарядтар мен аппараттарда жаттығулардың элементтерін біледі;
3) қауіпсіздік техникасының негіздерін біледі (пассировка);
4) негізгі гимнастикалық реквизиттарды біледі (шығыршақ, турник, трапеция, арқан, жиек, кенеп);
5) арнайы терминдерді, гимнастикалық жаттығулар техникасының негiзiн, күрделi гимнастикалық жаттығулардың сипатын, бiртұтас нөмiрге қарапайым гимнастикалық жаттығуларды қосудың техникасын (этюд) біледі;
6) алдын алу және орындаудың жанында күрделi гимнастикалық жаттығуларды қауiпсiздiк техникасы ережесiнiң жарақаттарды болдырмау іс-шаралары, гигиена негiздерін және салауатты өмiр салтын ұстануды біледі;
7) жалпы дене шынықтыру жаттуғуларын, статикалық жаттығуларды, иілгіштікке және созылуға арналған жаттығуларды заттармен жаттығуларды орындай алады;
8) гимнастиканың жеке элементтерін бір бүтін номерге (этюдке) біріктіре алады, өз бетінше шығармашылық жобаны әзірлеп, қорғайды, сабақ үдерісінде техникалық қауіпсіздік ережелерін дұрыс қолданады, салауатты өмір салтын ұстанады.

9) владеют навыками выполнения технических и художественных элементов упражнений на снарядах и аппаратах, выполнения силовых и маховых комбинаций на кольцах; выполнения упражнений на трапеции, канате, батуте, турнике, в рамке;
10) владеет навыками репетиционно-концертной работы в качестве солиста или участника циркового номера в жанре гимнастики.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
64. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся. Критерии оценивания результатов обучения в образовании циркового искусства складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (техника безопасности, упражнения на развитие силы, ловкости; упражнения на гибкость) во втором полугодии: зачет (маховые и прикладные упражнения);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (упражнения на развитие силы, ловкости; упражнения на гибкость), во втором полугодии: зачет (комплекс упражнений на скамейке);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (упражнения на развитие силы, ловкости; эстафеты с мячами, скакалками), во втором полугодии: (вращение обруча, прыжки в большой скакалке);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (прыжковые упражнения на скамейке), во втором полугодии: зачет (упражнения с гимнастическими палками; комплекс упражнений в малой скакалке).
5) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс упражнений с мячами), во втором полугодии: выпускной экзамен (упражнения с обручем; прыжки в большой скакалке в приседе; прыжки в большой скакалке в приседе);
6) 6 класса – в первом полугодии: зачет (упражнения с обручем), во втором полугодии: экзамен (комплекс упражнений с малой скакалкой);
7) 7 класса – в первом полугодии: зачет (упражнения с обручем), во втором полугодии: выпускной экзамен (вольные упражнения);
8) 8 класса – в первом полугодии: зачет (комплекс упражнений с обручами), во втором полугодии: экзамен (рондад в большой скакалке, силовые упражнения на шведской лестнице);
9) 9 класса – в первом полугодии: зачет (прыжковые и силовые упражнения); во втором полугодии: выпускной экзамен (комплекс упражнений с обручами; комплекс упражнений с малой скакалкой; рондады в темп в большой скакалке; силовые упражнения на шведской лестнице).

9) снарядтар мен аппараттарда жаттығулардың техникалық және көркемдік элементтерін орындау дағдыларын, шығыршақтарда күш жұмсайтын және серпімелі комбинацияларды орындайды; трапециядағы, арқандағы, батуттағы, турниктегі, жиектегі жаттығуларды орындайды;
10) гимнастика жанрында цирк нөмірінің солисті немесе қатысушысы ретінде дайындық-концерттік жұмыс дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
64. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады. Цирк өнері біліміне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда алған бағалардан құрылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, сынақ түрінде, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қауіпсіздік техникасы, күшті, ептілікті дамытуға арналған жаттығулар; икемділікке арналған жаттығу), екінші жартыжылдықта: сынақ (сермеу және қолданбалы жаттығулар);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (күшті, ептілікті дамытуға арналған жаттығулар; икемділікке жаттығу), екінші жартыжылдықта: сынақ (орындықтағы жаттығулар кешені);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықтағы: бақылау жұмысы (күшті, ептілікті дамытуға арналған жаттығулар; доптармен, секіргіштермен эстафета), екінші жартыжылдықта: сынақ (шеңберді айналдыру, үлкен секіргіштегі секірулер);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (орындықтағы секіру жаттығулары), екінші жартыжылдықта: сынақ (гимнастикалық таяқтармен жұмыс; кіші секіргіштердегі жаттығулар кешені);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (доптармен жаттығулар кешені), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (шеңбермен жаттығу; отырып үлкен секіргішпен секірулер; отырып үлкен секіргішпен секірулер);
6) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (шеңберлермен жаттығулар), екінші жартыжылдықта: емтихан (кіші секіргішпен жаттығулар кешені);
7) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (шеңберлермен жаттығулар), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (еркін жаттығулар);
8) 8 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (шеңберлермен жаттығулар кешені), екінші жартыжылдықта: емтихан (үлкен секіргіште рондада; швед баспалдағындағы күштемелі жаттығулар);
9) 9 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (секіру және күштемелі жаттығулар); екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (шеңберлермен жаттығулар кешені; кіші секіргішпен жаттығулар кешені; үлкен секіргіште темптегі рондада; швед баспалдағындағы күштемелі жаттығулар).

65. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: владение техникой исполнения гимнастических упражнений: четкость исполнения, быстрота и точность координации движений, ориентировка в пространстве, гибкость, пластичность исполнения, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе;
81. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное осмысленное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 23
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Эквилибристика" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Эквилибристика" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Экилибристика".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) стойки на голове – гимнастическая стойка;
2) общеразвивающие упражнения – доступные занимающимся, несложные в техническом отношении движения телом и его частями, выполняемые с целью оздоровления, воспитания физических качеств, а также спортивной разминки:
3) общая физическая подготовка – это система занятий физическими упражнениями, которая направлена на развитие всех физических качеств в их гармоничном сочетании;
4) жонглирование – одновременное умелое манипулирование одним и более объектами вид искусства;
5) координация движений – согласование во времени и пространстве работы отдельных мышечных групп, направленное на достижение определенного двигательного эффекта через преодоление, избыточных степеней свободы двигательного аппарата;
6) прикладные упражнения – одна из групп гимнастических упражнений, направленных на овладение прикладными двигательными навыками, к которым относятся: ходьба, бег, лазание, равновесие, метание и ловля, поднимание и переноска, переползание, преодоление препятствий;
7) равновесие – умение сохранять устойчивость тела в различных позах и движениях на ограниченной или подвижной опоре;

65. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: гимнастикалық жаттығуларды орындау техникасын білуі: орындауының нақтылығы, қимыл үйлесімділігінің жылдамдығы және нақтылықы, кеңістіктікте бағдарлануы, икемділігі, орындаудың пластикалығы, жеке және топта орындалатын элементтердің орындалу темпі және ритм сезімі.
81. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - техникалық жағынан түсініп орындау, оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкес;
2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық жағынан сәл ауытқумен, сауатты орындау;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылды сауатсыз және мәнерсіз орындау, техникалық дайындығы әлсіз;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламалық талаптарды орындамау;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
23-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Эквилибристика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Эквилибристика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Эквилибристика" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) баспен тұру - гимнастикалық қалыппен тұру;
2) жалпы дамытушы жаттығулар - сауықтыру, физикалық қасиеттерін тәрбилеу, сондай-ақ спорттық жаттығулар мақсатында орындалатын жаттғулар;
3) жалпы физикалық дайындық - барлық физикалық қасиеттерін, оның ішінде гармониялық үйлесімін дамытуға бағытталған физикалық жаттығулармен қамтылған сабақтар жүйесі;
4) жонглерлеу - бір және бірнеше өнердің нысандарымен бір уақытта, епті түрде айла шарғы жасау;
5) қозғалысты үйлестіру - қозғалмалы аппараттың артық еркіндік деңгейін меңгеру арқылы белгілі бір қозғалмалы әсерге қол жеткізуге бағытталған кеңістікте жеке бұлшықет тобының жұмысы және уақытпен келісуі;
6) қолданбалы жаттығу - жүру, жүгіру, өрмелеп шығу, лақтыру және қағып алу, көтеру және тасу, еңбектеп өту, кедергіден өту секілді қосымша қозғалу ептіліктерін игеруге бағытталған гимнастикалық жаттығулардың бірі;
7) тепе-теңдік - әртүрлі кейіпте және қозғалмалы тіректе немесе шектелген қозғалыста дене тұрақтылығын сақтау ептілігі;

8) эквилибр – равновесие, положение тела под влиянием действия на него противоположных сил, которые взаимно нейтрализируются;
9) эквилибристика – цирковой жанр, в основе которого лежит демонстрация искусства сохранения равновесия в различных условиях, усложненных применением специального реквизита и снарядов.
3. Цель Программы: выявление и развитие физических качеств, индивидуальных особенностей и артистизма в рамках предмета "Эквилибристика".
4. Задачи Программы:
1) развитие быстроты реакции;
2) развитие чувства координации и ориентировки в пространстве;
3) совершенствование вестибулярного аппарата;
4) воспитание культуры тела;
5) подготовка физического аппарата к выполнению сложных трюков.
5. Срок освоения Программы – шесть лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу. Обучение эквилибристике начинается с 4 класса, когда обучающимися приобретены практические навыки, специальные и теоретические знания по предметам: акробатика, гимнастика.
6. Количественный состав детей в группах циркового отделения детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек. Контингент обучающихся от 6 до 16 лет: 1-3 классы (младшая группа), 4-6 классы (средняя группа), 7-9 классы – старшая группа.
7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций циркового искусства.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по цирковому искусству, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по эквилибристике.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении техническими приемами циркового искусства;

8) эквилибр - тепе-теңдік бұл қарама-қарсы күштердің әсерінен өзара бейтараптанатын дененің күйі;
9) эквилибристика - арнайы реквизитті және снарядты қолдана отырып, күрделігі әртүрлі жағдайында тепе-теңдікті сақтап, өнерін көрсететін цирк жанры.
3. Пәннің мақсаты: "Эквилибристика" пәні аясында дене шынықтыруын және әртістілікті, дара ерекшелiктерін анықтау және дамыту.
4. Пәннің мiндеттерi:
1) қимыл-қозғалысының шапшаңдығын дамыту;
2) кеңістікте үйлестiру сезiмiн және бағдарлану сезімдерін дамыту;
3) тепе-теңдiк аппараттын жетiлдiру;
4) дене мәдениетiн тәрбиелеу;
5) күрделi әрекеттердi орындауға арналған дене шынықтыру аппаратын дайындау.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - алты жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Эквилибристикаға оқыту білім алушылар акробатика, гимнастика пәндері бойынша практикалық дағдыларды, арнайы және теориялық білімдерді меңгерген кезде 4 сыныптан басталады.
6. Негізгі курсқа дайындау үшін сабақтар дайындық топтарында бес-жеті жастағы балалармен жүргізіледі.
Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан көп емес. Білім алушылардың контингенті 6 жастан 16 жасқа дейін: 1-3 сыныптар (кіші топ), 4-6 сыныптар (орта топ), 7-9 сыныптар - жоғары топ.
7. Бағдарлама цирк өнерінің қимылдары мен комбинацияларын орындау техникасының дағдыларын меңгергісі келетін жеті жастағы балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралыд. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, цирк өнері бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог оқыту процесін эквилибристика бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып құрады.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) цирк өнерінің техникалық тәсілдерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;

32. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные элементы упражнений, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
33. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое исполнение элементов, упражнений, циркового номера отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над цирковым номером;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
34. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) обучающегося;
3) исполнение элементарных (базовых) элементов циркового номера;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
35. Межпредметные связи предмета "Эквилибристика" с предметами "Акробатика", "Гимнастика" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
36. Эквилибристика занимает лидирующую позицию среди жанров циркового искусства. Эквилибристика требует предельной точности и чувства равновесия, доведенного до виртуозности.
37. Программные требования в 4 классе:
1) техника безопасности, эквилибристика как жанр циркового искусства, общая физическая подготовка, упражнения на координацию движений, общеразвивающие упражнения, равновесия; равновесия на скамейке, стойка на голове в "бублике", стойки на руках, упражнения с тарелками, вращение тарелки на спице.
38. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Эквилибристика, как жанр циркового искусства.
Тема 2. Техника безопасности на уроках эквилибристики.
Тема 3. Общая физическая подготовка.
Тема 4. Упражнения на координацию движений.
Тема 5. Общеразвивающие упражнения.
Тема 6. Равновесия.
Тема 7. Равновесия на скамейке.
Тема 8. Стойка на голове в "бублике".
Тема 9. Стойки на руках.
Тема 10. Упражнения с тарелками.
Тема 11. Вращение тарелки на спице.

32. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте әртүрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең күрделі жаттығулардың элементтері пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
33. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің элементтерді, жаттығуларды, цирк нөмірлерін орындауын бағалайды, жіберілген қателерін анықтайды;
2) білім алушың күнделігіне цирк нөмірімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
34. Өздік сабақтардың жүйесі келесі элемиенттерді қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратымен жұмыс - түрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) білім алушының жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) цирк нөмірінің элементтерінің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
35. "Эквилибристика" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
36. Эквилибристика цирк өнердiң жанрларының арасында көсбасшылық орындағы позицияда. Эквилибристика шектi дәлдiкті талап ететiн күрделi өнер және шеберлiкке дейiн жеткiзiлген тепе-теңдiк сезiмi.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, эквилибристика цирк өнерінің жанры ретінде, жалпы дене шынықтыру дайындығы, қимыл-қозғалыс үйлестіруге арналған жаттығу, жалпы дамытушы жаттығулар, тепе-теңдiк; орындықтағы тепе-теңдiк, орауышта синхрон жаттығулары, гимнастикалық таяқпен тепе-теңдік сақтау, тәрелкемен жаттығу, арқада тәрелкенiң айналуы.
38. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эквилибристика, цирк өнерінің жанры ретінде.
2-тақырып. Эквилибристика сабағында қауіпсіздік техникасы.
3-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы.
4-тақырып. Қимылды үйлестіруге арналған жаттығулар.
5-тақырып. Жалпы дамытушылық жаттығулар.
6-тақырып. Тең салмақты сақтау.
7-тақырып. Орындықта тең салмақты сақтау.
8-тақырып. "Тоқаш" баста тұру тұрысы.
9-тақырып. Қолда тұру тұрысы.
10-тақырып. Тәрелкемен жаттығу.
11-тақырып. Тәрелкені арқада айналдыру.

39. Программные требования в 5 классе:
1) техника безопасности, общая физическая подготовка, упражнения на координацию движений, общеразвивающие упражнения, равновесия: равновесия на катушке, равновесия на возвышении, запрыгивание на катушку, спрыгивание с катушки, балансирование предмета на руке, баланс на катушке с предметом.
40. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках эквилибристики .
Тема 2. Общая физическая подготовка .
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Общеразвивающие упражнения.
Тема 5. Равновесия.
Тема 6. Запрыгивание на катушку.
Тема 7. Спрыгивание с катушки.
Тема 8. Равновесие на катушке.
Тема 9. Балансирование предмета на руке.
Тема 10. Баланс на катушке с предметом.
Тема 11. Равновесия на возвышении.
41. Программные требования в 6 классе:
1) техника безопасности, общая физическая подготовка, упражнения на координацию движений, общеразвивающие упражнения, равновесия: равновесия на катушке, равновесия на катушке с балансированием предмета (спица с тарелкой, зонт, гимнастическая палка и другие), жонглирование на катушке: одним, двумя предметами.
42. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках эквилибристики.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Общеразвивающие упражнения.
Тема 5. Равновесия.
Тема 6. Равновесия на катушке.
Тема 7. Жонглирование на катушке одним предметом.
Тема 8. Жонглирование на катушке двумя предметами.
Тема 9. Равновесие на катушке с балансированием предмета (зонт, трость, другие предметы).
43. Ожидаемые результаты освоения программы 4-6 классов.
К концу обучения в 4-6 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию, основы техники упражнений эквилибра, правила техники безопасности при выполнении упражнений эквилибра, основы здорового образа жизни и меры профилактики вредных привычек;
2) применяет специальную терминологию в практике занятий;
3) владеет навыками запрыгивания и спрыгивания с катушки;
4) стоя на катушке, жонглирует с различными предметами, сохраняет равновесие;
5) стоя на катушке. делает стойку на руках, стойку на голове, вращает тарелки на спице;
6) правильно применяет в процессе занятий правила техники безопасности;
7) ведет здоровый образ жизни.
44. Программные требования в 7 классе:
1) техника безопасности, общая физическая подготовка; упражнения на координацию движений, общеразвивающие упражнения, отработка навыков сохранения равновесия на катушке, стуле, кубе, жонглирование на катушке одним, двумя, тремя предметами; отработка упражнения "стойка на голове" на стуле ноги врозь.

39. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, жалпы дене шынықтыру дайындығы, қимыл-қозғалыс үйлесiмділігіне арналған жаттығу, жалпы дамытушылық жаттығулар, тепе-теңдiк: орауышқа, жоғарыдан тепе-теңдiкте сақтау, орауышқа секiрiп мiну, орауыштан секiру, затпен орауыштың қолдағы тепе-теңдігі, тепе-теңдiктi сақтау.
40. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эквилибристика сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы.
3-тақырып. Қимылды үйлестіруге арналған жаттығулар.
4-тақырып. Жалпы дамытушы жаттығулар.
5-тақырып. Тең салмақты сақтау.
6-тақырып. Орауышқа секіріп тұру.
7-тақырып. Орауыштан секіріп түсу.
8-тақырып. Орауышта тең салмақты сақтау.
9-тақырып. Қолдағы затты баланстар.
10-тақырып. Орауышта затты теңестіру.
11-тақырып. Жоғарыда тең салмақты сақтау.
41. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, жалпы дене шынықтыру дайындығы, қимыл-қозғалыс үйлесiмділігіне арналған жаттығу, жалпы дамытушылық жаттығулар, тепе-теңдiк: орауышқа, (тәрелкемен шабақ, қолшатыр, гимнастикалық таяқ және тағы басқа) бұйымын тепе-теңдікте сақтау, орауышта жонглерлік ету: 1, 2 бұйыммен.
42. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эквилибристика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы.
3-тақырып. Қимылды үйлестіруге арналған жаттығулар.
4-тақырып. Жалпыдамытушы жаттығулар.
5-тақырып. Тең салмақты сақтау.
6-тақырып. Орауышта тең салмақты сақтау.
7-тақырып. Орауышта бір затпен жонглерлік ету.
8-тақырып. Орауышта екі затпен жонглерлік ету.
9-тақырып. Орауышта затпен баланстау тең салмақты сақтау (қолшатыр, таяқ және тағы басқалар).
43. 4-6 сыныптың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
4-6 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді, эквилибра жаттығулары техникасының негiзiн, эквилибра жаттығуларын орындау кезінде техника қауіпсіздігі ережесін, салауатты өмiр салтының негiзi және зиянды әдеттердiң алдын алу негізiн;
2) сабақ тәжiрибесінде арнайы терминологияны қолдана алады;
3) орауышқа қарғып міну және түсу;
4) әр түрлi бұйымдармен орауышта тұрып, шабақта бағдарламаға кiретін тәрелкедегі тепе-теңдiкті сақтайды;
5) қолға тұруға, баспен тұруға, орауышқа, айналуға қақпа қыл iстеудi орындауға секiруді біледі;
6) қауiпсiздiк техникасы ережесiн сабақ үдерісінде дұрыс қолдана алады;
7) салауатты өмiр салтын жүргізеді.
44. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, жалпы дене шынықтыру дайындығы, қимыл-қозғалыс үйлесiмділігіне арналған жаттығу, жалпы дамытушылық жаттығулар, тепе-теңдiк: орауышқа, орындықта, кубте, орауышта қақпақыл iстеу: бір, екі, үш бұйымдармен, тұру: орындықта баспен, аяқты бөлек ұстап, орындықта баспен тұру.

45. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Общеразвивающие упражнения.
Тема 5. Равновесия.
Тема 6. Равновесия на катушке.
Тема 7. Жонглирование на катушке.
Тема 8. Равновесие на стуле.
Тема 9. Равновесие на кубе.
Тема 10. Стойки на голове на стуле.
Тема 11. Жонглирование на катушке 3 предметами.
46. Программные требования в 8 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; упражнения на координацию движений; общеразвивающие упражнения; равновесия: равновесия на катушке; синхронные упражнения: в равновесии на катушке, в равновесии на катушке с гимнастической палкой; статические упражнения на кубе; упражнения с вращающейся на спице тарелкой (переводы из руки в руку, обводки вокруг головы, туловища); поддержки на лестнице в паре.
47. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках эквилибристики.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Общеразвивающие упражнения.
Тема 5. Равновесие.
Тема 6. Равновесие на катушке.
Тема 7. Синхронные упражнения в равновесии на катушке .
Тема 8. Статические упражнения на кубе.
Тема 9. Упражнения с вращающейся на спице тарелкой.
Тема 10. Поддержки на лестнице в паре.
48. Программные требования в 9 классе:
1) техника безопасности, общая физическая подготовка; упражнения на координацию движений; общеразвивающие упражнения; равновесия: на катушке, на локте, на локте на кубе; синхронные упражнения: равновесия на катушках в паре с жонглированием, равновесия на катушках с балансированием различных предметов; упражнение "стойка на голове" на стуле, на голове на стуле ноги врозь, на руках на "малых" кубиках; поддержки на лестнице в паре.
49. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках эквилибристики.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Общеразвивающие упражнения.
Тема 5. Равновесия.
Тема 6. Равновесия на катушке.
Тема 7. Равновесия на локте.
Тема 8. Стойки на руках на "кубиках".
Тема 9. Равновесие на локте на кубе.
Тема 10. Синхронное равновесие на катушках с жонглированием в парах.
Тема 11. Равновесия на катушках с балансированием различных предметов.

45. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эквилибристика сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Жалпыдамытушы жаттығулар.
5-тақырып. Тең салмақты сақтау.
6-тақырып. Орауышта тең салмақты сақтау.
7-тақырып. Орауышта жонглерлік ету.
8-тақырып. Орындақта тең салмақты сақтау.
9-тақырып. Текшеде тең салмақты сақтау.
10-тақырып. Орындықта, басында тұру.
11-тақырып. Орауышта 3 затпен жонглерлік ету.
46. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, қалпы дене шынықтыру дайындығы, қимыл-қозғалыс үйлесiмділігіне арналған жаттығу, жалпы дамытушылық жаттығулар, тепе-теңдiк: орауышта тепе-теңдiк, ілеспе жаттығулар: орауышта тепе-теңдiкте, гимнастикалық таяқпен орауышта тепе-теңдiкте, текшеде статикалық жаттығулар, айналатын (бас, кеуде тiкелейдi, айналдыра ораудың айнала аудармалары) тәрелке шабақта жаттығу, жұпта және баспалдақта қолдау.
47. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эквилибристика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жалпы физикалық дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлесімділігіне арналған жаттығулар.
4-тақырып. Жалпы дамытушылық жаттығулар.
5-тақырып. Тепе-теңдік.
6-тақырып. Орауыштағы тепе-теңдік.
7-тақырып. Орауышта тепе-теңдікті сақтай отырып үйлесімді жаттығуларды жасау.
8-тақырып. Текшедегі статикалық жаттығулар.
9-тақырып. Арқада айналдырған тәрелкемен жаттығулар.
10-тақырып. Баспалдақта жұппен қолдау жаттығулары.
48. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, жалпы дене шынықтыру дайындығы; қимыл-қозғалыс үйлесiмділігіне арналған жаттығу, жалпы дамытушылық жаттығулар, тепе-теңдiк: текшеде шынтақта, орауышқа шынтақта, синхронды жаттығулар орауыштарда тепе-теңдiк қақпақыл жұпта бiрiгiп әр түрлi бұйымдарды тепе-теңдiктi сақтаумен орауыштарда тепе-теңдiк; табанды: орындықта баспен, аяқты бөлек ұстап,орындығында баспен, "кіші" текше қолде тұру.
49. 9 сыныптағы оқу пәнінң мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эквилибристика сабағындағы қауіпсіздік техникасын.
2-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Жалпы дамытушы жаттығулар.
5-тақырып. Тең салмақты сақтау.
6-тақырып. Орауышта тең салмақты сақтау.
7-тақырып. Шынтақта тең салмақты сақтау.
8-тақырып. Қолдағы "текшеде" тұрысы.
9-тақырып. Шынтақта және текшедегі тең салмақты сақтау.
10-тақырып. Орауышта синхрондық тең салмақты сақтап, жұпта жонглерлі ету.
11-тақырып. Орауышта әр түрлі заттармен баланстап, салмақты сақтау.

50. Ожидаемые результаты освоения программы 7-9 классов.
К концу обучения в 7-9 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию, основы техники упражнений эквилибра, характеристику сложных упражнений эквилибра;
2) знает технологию разработки творческого проекта;
3) знает правила техники безопасности при выполнении упражнений эквилибра;
4) знает основы здорового образа жизни и меры профилактики вредных привычек;
5) применяет специальную терминологию в практике занятий;
6) выполняет сложные упражнения эквилибра, входящие в программу: равновесия, стойку на руках, стойку на голове, стойку на стуле, стойку на локте;
7) выполняет синхронные упражнения в равновесии на катушке, жонглирование на катушке, вращение тарелки на спице;
8) самостоятельно разрабатывает творческие проекты;
9) правильно применяет в процессе занятий правила техники безопасности
10) ведет здоровый образ жизни.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
51. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении образовательной программы обучающимся. Критерии оценивания результатов обучения в образовании циркового искусства складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
Контроль освоения программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы и зачета.
52. Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 1 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений, общеразвивающие упражнения), во втором полугодии зачет (упражнения с тарелками, вращение тарелки на спице);
2) 2 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на катушке), во втором полугодии зачет (упражнения с тарелками);
3) 3 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения "стойки"), во втором полугодии (вращение тарелки на спице);
4) 4 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений), во втором полугодии зачет (балансирование предмета на руке);
5) 5 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений), во втором полугодии зачет (баланс на катушке с предметом, равновесие на возвышении);
6) 6 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений), во втором полугодии зачет (жонглирование на катушке, равновесие на катушке с балансированием предмета);
7) 7 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений), во втором полугодии зачет (жонглирование на катушке двумя предметами);

50. 7-9 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді, эквилибра жаттығулары техникасының негiзiн, эквилибраның күрделі жаттығуларының сипаттамасын біледі;
2) шығармашылық жобаны әзірлеу технологиясын біледі;
3) эквилибра жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы негіздерін біледі;
4) салауатты өмiр салтының негiзi және зиянды әдеттердiң алдын алу негізiн біледі;
5) сабақ тәжiрибесінде арнайы терминологияны қолданады;
6) эквилибраның күрделі жаттығуларын орындайды: епе-теңдiк, қолға тұруға, баспен тұруға, орындықта тұру, шынтаққа тұру;
7) орауышта синхрондық тең салмақты сақтап, жұпта жонглерлі ету, арқамен жатып тәрелкеге айналу;
8) шығармашылық жобаны өз бетінше әзірлейді;
9) қауiпсiздiк техникасы ережесiнiң сабақ процесінде дұрыс қолдана алады;
10) салауатты өмiр салтын іске асырады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
51. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады. Цирк өнері біліміне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқауларда алған бағалардан құрылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
52. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар, жалпы дамытушылық жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (тәрелкелермен жаттығу, арқада тәрелкені айналдыру);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (орауыштағы жаттығу), екінші жартыжылдықта: сынақ (тәрелкелермен жұмыс);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("тұру" жаттығулары), екінші жартыжылдықта: сынақ (арқада тәрелкені айналдыру);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (затты қолда тепе-теңдікте ұстау);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (затпен орауышта тепе-теңдікті сақтау, кеңістіктегі тепе-теңдік);
6) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (орауышта тұрып жонглерлеу, заттардың тепе-теңдігін сақтай отырп орауышта тепе-теңдікті сақтау);
7) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (орауышта тұрып екі затпен жонглерлеу);

8) 8 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений), во втором полугодии зачет (жонглирование на катушке тремя предметами);
9) 9 класса – в первом полугодии контрольная работа (упражнения на координацию движений), во втором полугодии зачет (синхронное равновесие на катушках с жонглированием в парах, равновесия на катушках с балансированием).
54. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) владение техникой исполнения элементов эквилибра: четкость исполнения, точная координация движений, ориентировка в пространстве, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе.
2) общее впечатление от концертного номера (трюка, этюда): возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм, выразительность.
81. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – четкое исполнение элементов, упражнений, точная координация движений, отличная ориентировка в пространстве, хороший темп и ритм исполняемых элементов, артистизм, выразительность.
2) оценка "4" "хорошо" – четкое исполнение элементов, упражнений, точная координация движений, ориентируется в пространстве, хороший темп и ритм исполняемых элементов, артистизм, выразительность, имеются некоторые технические ошибки;
3) оценка "3" "удовлетворительно" –наличие ошибок при исполнение элементов, упражнений, движения не отработаны;
2) оценка "2" "неудовлетворительно" – наличие грубых ошибок при исполнение элементов, незнание элементарных упражнений;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 24
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Жонглирование" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Жонглирование" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Жонглирование".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) жонглирование – жанр циркового искусства; умение в определенном ритме бросать и ловить различные предметы;
2) цирковой трюк – это главное выразительное средство всех цирковых жанров;
3) вестибулярный аппарат – орган равновесия позволяющий определять положение и перемещение тела в пространстве;

8) 8 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (орауышта тұрып үш затпен жонглерлеу);
9) 9 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (орауышта синхронды тең салмақты сақтап, жұпта жонглерлі ету, орауышта тепе-теңдікті ұстап тұру).
54. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) эквилибрдің тәсілдерін орындау техникасын меңгеруі: орындауының нақтылығы, қимыл қозғалыстарының жылдамдығы және ептілігі, кеңістіктікте бағдарлана алуы, жеке және топта орындалатын элементтердің темп және ритм сезімі;
2) білім алушының концерттік нөмірден (трюе, этюд) алған жалпы әсері, оның жетістіктері, әртістігі, мәнерлігі.
81. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - элементтерді, жаттығуларды нақты орындау, қимылдарды нақты үйлестіру, кеңістіктікте жақсы бағдалану, орындалатын элементтердің орындалу темпі және ритм жақсы, әртістігі, мәнерлігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - элементтерді, жаттығуларды нақты орындау, қимылдарды нақты үйлестіру, кеңістіктікте жақсы бағдалану, орындалатын элементтердің орындалу темпі және ритм жақсы, әртістігі, мәнерлігі, біршама техникалық қателіктері бар;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - элементтерді, жаттығуларды орындау кезінде қателіктерінің болуы, қимылдары пысықталмаған;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - элементтерді орындау кезінде өрескел қателерге жол берілуі, қарапайым жаттығуларды білмеуі;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
24-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Жонглерлеу" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Жонглерлеу" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Жонглерлеу" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) вестибулярлық аппарат - дененің кеңістіктегі қалпын және қозғалуын анықтауға мүмкіндік беретін тепе-теңдікті сақтау органы;
2) жонглерлеу - цирк өнерінің жанры; әртүрлі заттарды бір уақытта лақтыру және қағып алу білігі;
3) сандық жонглерлеу - біршама заттардың санын әуеде ұстап тұру білігі;

4) количественное жонглирование – это умение удерживать в воздухе наибольшее количество предметов;
5) координация – это способность разных мышц работать согласованно.
3. Цель Программы: выявление и развитие физических качеств, индивидуальных особенностей и артистизма в рамках предмета "Жонглирование".
4. Задачи Программы:
1) овладение техникой жонглирования;
2) развитие чувства быстроты и координации движений, ориентировки в пространстве, точности глазомера, концентрации внимания;
3) развитие быстроты реакции;
4) совершенствование вестибулярного аппарата;
5) воспитание морально волевых качеств;
6) пропаганда здорового образа жизни;
7) развитие навыков коллективной творческой деятельности,
5. Срок освоения Программы – шесть лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Количественный состав детей в группах циркового отделения детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек. Контингент обучающихся от 6 до 16 лет: 1-3 классы (младшая группа), 4-6 классы (средняя группа), 7-9 классы – старшая группа.
7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций циркового искусства.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по цирковому искусству, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по жонглированию.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении техническими приемами циркового искусства;
3) систематичность и регулярность занятий;

4) үйлестіру - әртүрлі бұлшық еттердің үйлесіп жұмыс істеу білігі;
5) цирк трюгі - барлық цирк жанрларының ең бас мәнерлеу құралы.
3. Пәннің мақсаты: "жонглерлеу" пәні аясында дене қабілеттерін, жеке ерекшеліктері мен әртістіктерін шынықтыруын дамыту және шеберлiк шеңберiнде әртістік қабілеттерін анықтау және дамыту.
4. Пәннің мiндетi:
1) жонглерлеу техникасын меңгеру;
2) шапшаңдық сезiмiн дамыту және кеңiстiкте қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгі, бағдар, көзбен шамалау қабiлетiнiң дәлдiгi, зейiндігі;
3) шапшаңдықтың дамуы;
4) тепе-теңдiк аппаратын жетiлдiру;
5) адами ерiк-жігер сапаларын тәрбиелеу;
6) салауатты өмiр салтын насихаттау;
7) ұжымдық шығармашылық қызмет, ұжымның әр мүшесiн жұмыстың нәтижелiлiгiне жауапкершiлiк дағдыларын дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - алты жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Негізгі курсқа дайындау үшін сабақтар дайындық топтарында бес-жеті жастағы балалармен жүргізіледі.
Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан көп емес. Білім алушылардың контингенті 6 жастан 16 жасқа дейін: 1-3 сыныптар (кіші топ), 4-6 сыныптар (орта топ), 7-9 сыныптар - жоғары топ.
7. Бағдарлама цирк өнерінің қимылдары мен комбинацияларын орындау техникасының дағдыларын меңгергісі келетін жеті жастағы балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралады. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, цирк өнері бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог оқыту процесін жонглерлеу бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып құрады.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) цирк өнерінің техникалық тәсілдерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;

33. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные элементы упражнений, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
34. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое исполнение элементов, упражнений, циркового номера отмечает допущенные ошибки;
2) запись в дневник обучающегося важнейших рекомендаций педагога относительно работы над цирковым номером;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
35. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) обучающегося;
3) исполнение элементарных (базовых) элементов циркового номера;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
36. Межпредметные связи предмета "Жонглирование" с предметами "Акробатика", "Гимнастика" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования во 2 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; подвижные игры; эстафеты с мячами, упражнения на реакцию, координацию движений, жонглирование одним мячом, двумя мячами, двумя мячами в парах, двумя мячами каскадом, одним кольцом, одним и двумя платками.
38. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Эстафеты с мячами.
Тема 4. Подвижные игры.
Тема 5. Упражнения на реакцию.
Тема 6. Упражнения на координацию движений.
Тема 7. Жонглирование одним мячом.
Тема 8. Жонглирование двумя мячами.
Тема 9. Жонглирование двумя мячами в парах.
Тема 10. Жонглирование двумя мячами каскадом.
Тема 11. Жонглирование одним кольцом.
Тема 12. Жонглирование одним, двумя платками.
39. Программные требования в 3 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; подвижные игры; эстафеты с мячами; упражнения на реакцию, на координацию движений; жонглирование двумя мячами одной рукой, двумя руками каскадом, двумя руками встречным полетом, тремя мячами, двумя кольцами, двумя руками каскадом, жонглирование двумя кольцами встречным полетом.

33. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте әртүрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең күрделі жаттығулардың элементтері пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
34. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің элементтерді, жаттығуларды, цирк нөмірлерін орындауын бағалайды, жіберілген қателерін анықтайды;
2) білім алушың күнделігіне цирк нөмірімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
35. Өздік сабақтардың жүйесі келесі элемиенттерді қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратымен жұмыс - түрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) білім алушының жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) цирк нөмірінің элементтерінің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
36. "Жонглерлеу" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене дайындығы; қимыл-қозғалыс ойындары, доп эстафеталары, реакцияға жаттығу, қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу, бір доппен жонглерлік ету, екі доппен жонглерлік iстеу, жұпта екі доппен жонглерлік ету, құламамен екі доппен жонглерлік ету, бір шығыршықпен жонглерлік ету, екі орамалдармен жонглерлік ету.
38. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Доптар эстафетасы.
4-тақырып. Қимылды ойындар.
5-тақырып. Реакцияға жаттығулар.
6-тақырып. Қимылды үйлестіру жаттығулары.
7-тақырып. Бір доппен жонглерлік ету.
8-тақырып. Екі доппен жонглерлік ету.
9-тақырып. Жұпта екі доппен жонглерлік ету.
10-тақырып. Каскадта екі доппен жонглерлік .
11-тақырып. Бір шығыршықпен жонглерлік ету.
12-тақырып. Бір, екі орамалмен жонглерлік ету.
39. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы, жалпы дене дайындығы, қимыл-қозғалыс ойындары. доп эстафеталары, реакцияға жаттығу, қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу, бiр қолдағы екі доппен жонглерлік ету, құламада екі қолмен жонглерлік ету, қарсы ұшқан бұйымдардыекі қолмен жонглерлік ету, үш доппен жонглерлік ету, құламамен екі қолмен екі шығыршықпен жонглерлік ету, қарсы ұшқан бұйымдармен, екі шығыршықпен жонглерлік ету.

40. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования .
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Подвижные игры.
Тема 6. Жонглирование двумя мячами одной рукой.
Тема 7. Жонглирование двумя мячами каскадом.
Тема 8. Жонглирование двумя мячами встречным полетом.
Тема 9. Эстафеты с мячами.
Тема 10. Жонглирование тремя мячами .
Тема 11. Жонглирование двумя кольцами двумя руками каскадом.
Тема 12. Жонглирование двумя кольцами встречным полетом .
41. Ожидаемые результаты освоения Программы 2-3 классов. К концу обучения в 2-3 классах обучающийся имеет знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию, технику выполнения изучаемых способов жонглирования;
2) знает правила техники безопасности при выполнении упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни, меры профилактики вредных привычек;
3) знает различные способы жонглирования, входящие в Программу;
4) правильно применяет в процессе занятий правила техники безопасности;
42. Программные требования в 4 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; эстафеты с мячами, упражнения на реакцию, упражнения на координацию движений, жонглирование тремя мячами, жонглирование тремя мячами в парах,
2) жонглирование двумя тарелками, сбросы, жонглирование булавой, жонглирование различными предметами (тарелками, бутафорскими яблоками, стаканами).
43. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Эстафеты с мячами.
Тема 6. Жонглирование тремя мячами.
Тема 7. Жонглирование тремя мячами в парах.
Тема 8. Жонглирование двумя тарелками, сбросы.
Тема 9. Жонглирование одной булавой .
Тема 10 .Жонглирование различными предметами.
Тема 11. Жонглирование двумя мячами одной рукой.
Тема 12. Жонглирование двумя мячами каскадом.
44. Программные требования в 5 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; эстафеты с мячами; упражнения на реакцию; упражнения на координацию движений; жонглирование тремя мячами каскадом; жонглирование тремя мячами встречным полетом; жонглирование тремя разноименными предметами; жонглирование шестью мячами в парах; жонглирование двумя булавами; жонглирование двумя кольцами двумя руками встречным полетом.
45. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Эстафеты с мячами.
Тема 6. Жонглирование тремя мячами каскадом.
Тема 7. Жонглирование тремя мячами встречным полетом.
Тема 8. Жонглирование тремя разноименными предметами.
Тема 9. Жонглирование шестью мячами в парах.
Тема 10. Жонглирование двумя булавами.
Тема 11. Жонглирование двумя кольцами двумя руками встречным полетом.

40. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау .
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Қимылды үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға жаттығулар
5-тақырып. Доп эстафеталары.
6-тақырып. Бір қолмен екі доппен жонглерлеу.
7-тақырып. Каскадта екі доппен жонглерлік ету.
8-тақырып. Қарсы ұшуқан бұйымдарды екі доптармен жонглерлік ету.
9-тақырып. Допты эстафеталары.
10-тақырып. Үш доппен жонглерлік ету.
11-тақырып. Екі шығыршақпен екі қолмен каскад жасап жонглерлеу.
12-тақырып. Қарсы ұшуқан бұйымдарды екі доптармен жонглерлік ету.
41. 2-3 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
2-3 сыныпта оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді, үйретілетін жонглерлік ету техникасының тәсілдерін орындауды біледі;
2) жаттығуларды орындау кезіндегі қауiпсiздiк техникасы ережесiн, гигиенаның негiзi және салауатты өмiр салтын, зиянды әдеттерінің алдын алу іс-шараларын біледі;
3) жонглерлі етудің әртүрлі тәсiлдерін біледі;
4) қауiпсiздiк техникасы ережесiн оқу үдерісінде дұрыс қолданады.
42. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене дайындығы; доп эстафеталары, реакцияға арналған жаттығу, қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне арналған жаттығу, үш доппен жонглерлік ету, жұппен үш доппен жонглерлік ету;
2) екі тәрелкелермен жонглерлік ету, төмен түсіру, шоқпармен жонглерлік ету, әр түрлi бұйымдармен жонглерлік ету (тәрелкелермен, жасанды алмалар, стакандармен).
43. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Қимылды үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға жаттығулар.
5-тақырып. Доп эстафеталары.
6-тақырып. Үш доппен жонглерлік ету.
7-тақырып. Жұпта үш доппен жонглерлік ету.
8-тақырып. Екі тәрелкемен жонглерлік ету,тастау.
9-тақырып. Бір шоқпар таяқпен жонглерлік ету.
10-тақырып. Әр түрлі заттармен жонглерлік ету.
11-тақырып. Бір қолмен екі доппен жонлрелеу.
12-тақырып. Екі доппен каскадпен жонглерлеу.
44. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене дайындығы; допты эстафеталары; реакцияға жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу; каскадпен үш доппен жонглерлік ету; қарсы ұшқан бұйымдарды үш доппен жонглерлік ету; жұпта алты доппен жонглерлік ету; екі шоқпарлармен жонглерлік ету; қарсы ұшқан бұйымдармен екі қолдағы екі шығыршықпен жонглерлік ету.
45. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Қимылды үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға жаттығулар.
5-тақырып. Доп эстафеталары.
6-тақырып. Каскадпен үш доппен жонглерлік ету.
7-тақырып. Қарсы ұшқан бұйымдарды үш доппен жонглерлік ету.
8-тақырып. Әр түрлі үш затпен жонглерлік ету
9-тақырып. Жұпта алты доппен жонглерлік ету
10-тақырып. Екі шоқпарлармен жонглерлік ету.
11-тақырып. Қарсы ұшқан бұйымдармен екі қолдағы екі шығыршықпен жонглерлік ету

46. Программные требования в 6 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; эстафеты с мячами; упражнения на реакцию; упражнения на координацию движений; жонглирование двумя кольцами одной рукой; жонглирование тремя мячами каскадом; жонглирование шестью мячами в парах с различными перекидками; жонглирование двумя булавами (один оборот) встречным полетом; жонглирование тремя кольцами; жонглирование двумя кольцами в парах.
47. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Эстафеты с мячами.
Тема 6. Жонглирование двумя кольцами одной рукой.
Тема 7. Жонглирование тремя мячами каскадом.
Тема 8. Жонглирование двумя булавами (один оборот) встречным полетом.
Тема 9. Жонглирование шестью мячами в парах с различными перекидками. .
Тема 10. Жонглирование тремя кольцами.
Тема 11. Жонглирование двумя кольцами в парах.
48. Ожидаемые результаты освоения Программы 4-6 классов.
К концу обучения в 4-6 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию;
2) знает характеристику сложных способов жонглирования, технику выполнения изучаемых сложных способов жонглирования;
3) знает технологию разработки творческого проекта;
4) знает правила техники безопасности при выполнении упражнений, основы гигиены и здорового образа жизни;
5) владеет навыками выполнения сложных способов жонглирования.
49. Программные требования в 7 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; эстафеты с мячами; упражнения на реакцию; упражнения на координацию движений; жонглирование двумя булавами в парах, жонглирование тремя мячами с различными вариантами выбросов, продвижениями и поворотами; жонглирование тремя кольцами с продвижениями, поворотами.
50. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Эстафеты с мячами.
Тема 6. Жонглирование двумя булавами в парах.
Тема 7. Жонглирование тремя мячами с различными вариантами выбросов, с продвижениями и поворотами.
Тема 8. Жонглирование тремя кольцами с продвижением и поворотами.
Тема 9. Жонглирование шестью мячами в парах.
Тема 10. Жонглирование двумя булавами встречным полетом.
51. Программные требования в 8 классе:
1) техника безопасности, общая физическая подготовка, эстафеты с мячами, упражнения на реакцию, упражнения на координацию движений, жонглирование двумя мячами одной рукой параллельным полетом, жонглирование двумя булавами одной рукой, жонглирование мячами в тройках, в группах, жонглирование мячами с перемещениями, с перестроениями, поворотами, жонглирование кольцами в парах.

46. 6 сыныптың Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене дайындығы; доп эстафеталары; реакцияға жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiкке жаттығу; бір қолдағы екі шығыршықпен жонглерлік ету; құламамен үш доптармен жонглерлік ету; әр түрлi асыра лақтырулармен алты доппен жонглерлік ету; қарсы ұшқан шығыршықпен (бір айналған) екі шоқпармен жонглерлік ету; үш шығыршықпен жонглерлік ету; жұпта екі сақиналармен жонглерлік ету.
47. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасын сақтау.
2-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға жаттығулар.
6-тақырып. Бір қолдағы екі шығыршықпен жонглерлік ету.
8-тақырып. Қарсы ұшқан шығыршықпен (бір айналған) екі шоқпармен жонглерлік ету.
9-тақырып. Әр түрлi асыра лақтырулармен жұппен алты доппен жонглерлік ету.
10-тақырып. 3 шығыршықпен жонглерлік ету.
11-тақырып. Жұпта екі шығыршықпен жонглерлік ету.
48. 4-6 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4-6 сыныптарда білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
1) арнайы терминдерді біледі;
2) жонглерлеудің күрделі тәсілдерінің сипатын, жонглерлік етудің зерделіп отырған күрделі тәсiлдерiн орындау техникасын біледі;
3) шығармашылық жобаны әзірлеу технологиясын біледі;
4) жаттығу орындау кезінде қауiпсiздiк техникасы ережесiн, гигиенаның негiзi және салауатты өмiр салтын біледі;
5) жонглерлеудің күрделі тәсілдерін орындауды біледі.
49. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене дайындығы; доп эстафеталары; реакцияға жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу, жұпта екі шоқпарлармен жонглерлік ету, шығудың әр түрлi нұсқалары: үш доппен жонглерлік ету және айналымдарды біледі.
50. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға жаттығулар.
5-тақырып. Доп эстафеталары.
6-тақырып. Жұппен екі шоқпар таяқпен жонглерлік ету.
7-тақырып. Үш допты шығарып лақтырудің әр түрлі нұсқаумен жылжып, айналып жонглерлік ету.
8-тақырып. Үш шығыршықпен жылжып, айналып жонглерлік ету
9-тақырып. Жұппен алты доппен жонглерлік ету.
10-тақырып. Екі шоқпар таяқты қарсы лақтырып жонглерлік ету
51. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене шынықтыру дайындығы; доп эстафеталары; реакцияға жаттығулар; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiгіне жаттығу; қатарлас ұшумен бір қолдағы екі доппен жонглерлік ету; бір қолмен екі шоқпарлармен жонглерлік ету; үштiктер, топтарындағында доптармен жонглерлік ету; доппен ауысу жонглерлік ету бұрылыспен қайта лақтыру; жұппен шығыршықпен жонглерлік ету.

52. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Эстафеты с мячами.
Тема 6. Жонглирование двумя мячами одной рукой параллельным полетом.
Тема 7. Жонглирование двумя булавами одной рукой
Тема 8. Жонглирование мячами в тройках, в группах.
Тема 9. Жонглирование мячами с перемещениями, с перестроениями, поворотами.
Тема 10. Жонглирование кольцами в парах.
53. Программные требования в 9 классе:
1) техника безопасности; общая физическая подготовка; эстафеты с мячами; упражнения на реакцию; упражнения на координацию движений; жонглирование тремя булавами, жонглирование четырьмя мячами; жонглирование различными предметами в группах; составление связок с различными предметами разными способами жонглирования.
54. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности на уроках жонглирования.
Тема 2. Общая физическая подготовка.
Тема 3. Упражнения на координацию движений.
Тема 4. Упражнения на реакцию.
Тема 5. Эстафеты с мячами.
Тема 6. Жонглирование четырьмя мячами.
Тема 7. Жонглирование тремя булавами.
Тема 8. Жонглирование различными предметами в группах.
Тема 9. Составление связок с различными предметами разными способами жонглирования.
55. Ожидаемые результаты освоения Программы 7-9 классов.
К концу обучения в 7-9 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию, способы жонглирования;
2) знает технику выполнения изучаемых сложных способов жонглирования;
3) разрабатывает творческие проекты;
4) знает правила техники безопасности при выполнении упражнений;
5) применяет специальную терминологию в практике занятий;
6) умеет жонглировать мячами, платками, булавами;
7) умеет жонглировать в парах, в группах.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
56. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся. Критерии оценивания результатов обучения в образовании циркового искусства складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, годовая и итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к обучающимся:
1) 2 класса – во втором полугодии: контрольная работа (жонглирование одним мячом, двумя мячами. двумя мячами в парах; жонглирование двумя мячами каскадом; жонглирование одним кольцом; жонглирование одним, двумя платками);

52. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жалпы дене дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Доп эстафеталары.
6-тақырып. Бір қолдағы екі допты қатар лақтырып жонглерлік ету.
7-тақырып. Бір қолдағы екі шоқпар таяқпен жонглерлік ету.
8-тақырып. Үштік,жұпта доппен жонглерлік ету.
9-тақырып. Доппен жылжып, қайта тұрып,айналып жонглерлік ету.
10-тақырып. Шығыршықпен жұпта жонглерлік ету.
53. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қауiпсiздiк техникасы; жалпы дене шынықтыру дайындығы; доп эстафеталары; реакцияға жаттығу; қимыл-қозғалыс үйлесiмдiлiкке жаттығу; үш шоқпарлармен доппен жонглерлік ету; төрт доппен жонглерлік ету; топтарындағы әр түрлi бұйымдармен доппен; жонглерлік етудің доппен әр түрлi тәсiлдерiнiң, әр түрлi бұйымдармен байламдарын құрастыру.
54. 9 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жонглерлік ету сабағында қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жалпы дене шынықтыру дайындығы.
3-тақырып. Қимылдың үйлестіру жаттығулары.
4-тақырып. Реакцияға жаттығулар.
5-тақырып. Доп эстафеталары.
6-тақырып Төрт доппен жонглерлік ету.
7-тақырып. Үш шоқпар таяқпен жонглерлік ету.
8-тақырып. Топта әр түрлі заттармен жонглерлік ету.
9-тақырып. Әр түрлі заттармен әр түрлі тәсілдермен тізбек құрып жонглерлік ету.
55. 7-9 сыныптардың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді, жонглерлеу тәсілдерін біледі;
2) үйретілетін жонглерлеудің күрделі техникасын орныдау тәсілдерін біледі;
3) шығармашылық жобаларды әзірлейді;
4) жаттығу орындау кезінде қауiпсiздiк техникасы ережесiн біледі;
5) сабақ практикасында арнайы терминдерді қолданады;
6) доптармен, орамалдармен, шоқпарлармен жонглерлеуді біледі;
7) жұппен, топпен жонглерлеуді біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
56. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады. Цирк өнері біліміне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттердегі көрсетілімдерінде алған бағалардан құрылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, жылдық және қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (бір доппен, екі доппен жонглерлеу; екі доппен жұппен жонглерлеу; каскадпен екі доппен жонглерлеу; бір шығыршақпен жонглерлеу; бір, екі орамалмен жонглерлеу);

2) 3 класса – во втором полугодии: контрольная работа (жонглирование двумя мячами одной рукой; жонглирование двумя мячами каскадом; жонглирование двумя мячами встречным полетом; жонглирование тремя мячами; жонглирование двумя кольцами двумя руками каскадом; жонглирование двумя кольцами встречным полетом);
4) 4 класса – во втором полугодии: контрольная работа (жонглирование тремя мячами; жонглирование тремя мячами в парах; жонглирование двумя тарелками, сбросы; жонглирование одной булавой; жонглирование различными предметами; жонглирование двумя мячами одной рукой; жонглирование двумя мячами каскадом);
4) 5 класса – во втором полугодии: выпускной экзамен (жонглирование тремя мячами каскадом; жонглирование тремя мячами встречным полетом; жонглирование тремя разноименными предметами; жонглирование шестью мячами в парах; жонглирование двумя булавами; жонглирование двумя кольцами двумя руками встречным полетом);
5) 6 класса – во втором полугодии: экзамен (жонглирование двумя кольцами одной рукой; жонглирование тремя мячами каскадом; жонглирование двумя булавами (один оборот) встречным полетом; жонглирование шестью мячами в парах с различными перекидками; жонглирование тремя кольцами; жонглирование двумя кольцами в парах);
6) 7 класса – во втором полугодии: выпускной экзамен (жонглирование двумя булавами в парах; жонглирование тремя мячами с различными вариантами выбросов, с продвижениями и поворотами; жонглирование тремя кольцами с продвижением и поворотами; жонглирование шестью мячами в парах; жонглирование двумя булавами встречным полетом);
7) 8 класса – во втором полугодии: экзамен (жонглирование двумя мячами одной рукой параллельным полетом; жонглирование двумя булавами одной рукой; жонглирование мячами в тройках, в группах; жонглирование мячами с перемещениями, с перестроениями, поворотами; жонглирование кольцами в парах);
8) 9 класса – во втором полугодии: выпускной экзамен (жонглирование четырьмя мячами; жонглирование тремя булавами; жонглирование различными предметами в группах; связки с различными предметами разными способами жонглирования).
57. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) владение техникой исполнения различных способов жонглирования: четкость исполнения, быстрота и точность координации движений, ориентировка в пространстве, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе;
2) освоение способа жонглирования обучающимся - безошибочное выполнение упражнения в течение 1 минуты, ни разу не уронив предмет, которым жонглирует, и ни разу не сойдя с места.

2) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (бір қолмен екі доппен жонглерлеу; каскадпен екі қолмен жонглерлеу; қарамақа қарсы ұшырып екі доппен жонглерлеу; үш доппен жонглрелеу; каскадпен екі қолмен екі шығыршықпен жонглрелеу; қарама-қарсы ұшырып екі шығыршақпен жонглерлеу);
4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (үш доппен жонглерлеу; жұппен тұрып үш топпен жонглерлеу; екі тәрелкемен жонглерлеу, лақтыру; бір шоқпармен жонглерлеу; әртүрлі заттармен жонглерлеу; каскадпен екі доппен жонглерлеу);
4) 5 сынып - екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (каскадпен үш доппен жонглерлеу; қарама-қарсы ұшырып үш доппен жонглерлеу; әртүрлі үш затпен жонглерлеу; жұппен алты доппен жонглрелеу; қарама-қарсы ұшырып екі қолмен екі шығыршақпен жонглерлеу);
5) 6 сынып - екінші жартыжылдықта: емтихан (бір қолмен екі шығыршақпен жонглерлеу; каскадпен үш доппен жонглерлеу; қарамама-қарсы ұшырып екі шығыршықпен жонглерлеу (бір айналым); жұппен тұрып әртүрлі лақтыру тәсілдерін қолданып алты доппен жонглерлеу; үш шығыршақпен жонглерлеу; жұппен тұрып екі шығыршақпен жонглерлеу);
6) 7 сынып - екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (жұппен шоқпарлармен жонглерлеу; әртүрлі лақтыру тәсілдерімен үш доппен жонглерлеу, қозғалып және бұрылып; қозғалып және бұрылып үш шығыршықпен жонглерлеу; жұппен алты доппен жонглерлеу; қарама-қарсы ұшырып екі шоқпармен жонглерлеу);
7) 8 сынып - екінші жартыжылдықта: емтихан (қосарлана ұшумен бір қолмен екі доппен жонглерлеу; бір қолмен екі шоқпармен жонглерлеу; үш адам болып, топпен доптармен жонглерлеу; қозғала отыры, орын ауыстырып, бұрылып доптармен жонглерлеу; жұппен шығыршықтармен жонглерлеу);
8) 9 сынып - екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (төрт доппен жонглерлеу; үш шоқпармен жонглерлеу; топпен әртүрлі заттармен жонглерлеу; әртүрлі заттармен жонглерлеуді әртүрлі жонглерлеу тәсілімен байланыстыру).
57. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) жонглерлеудің әртүрлі тәсілдерін орындау техникасын меңгеру: орындауының нақтылығы, қимыл қозғалыстарының жылдамдығы және ептілігі, кеңістіктікте бағдарлана алуы, жеке және топта орындалатын элементтердің темп және ритм сезімі;
2) білім алушылардың жонглерлеу тәсілдерін меңгеруі - жонглерлеп тұрған затын бір рет те түсірмей, орнынан еш қозғалмай 1 минут ішінде жаттығуларды қатесіз орындайды.

3) общее впечатление от концертного номера (трюка, этюда): возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм, выразительность.
58. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное осмысленное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований.
Приложение 25
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Клоунада" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Клоунада" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Клоунада".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) буффонада – сценическое или цирковое представление, построенное на преувеличенно-комических, шутовских положениях;
2) карикатура – способ художественной типизации, использование средств шаржа и гротеска для критически целенаправленного, тенденциозного преувеличения и подчеркивания отрицательных сторон жизненных явлений или лиц;
3) клоунада – жанр циркового искусства, создание комического образа маски, основанное на использовании приемов эксцентрики, буффонады, гротеска; цирковое представление с участием клоунов;
4) пародия – комическое подражание художественному произведению или группе произведений;
5) эксцентрика – заостренно-комедийное, часто гротесковое изображение алогичных, нелепых действий персонажа.
3. Цель Программы: выявление и развитие индивидуальных особенностей и артистизма в рамках предмета "Клоунада".
4. Задачи Программы:
1) воспитание личности будущего клоуна, поощрение стремления обучающихся к свободе самовыражения и поиска своей индивидуальности;
2) определение актерской индивидуальности обучающегося как основы для создания комической маски;
3) усвоение основных положений комического в искусстве клоунады и использование этих знаний на практике (при обработке материала, взятого из окружающей жизни, художественных произведений литературы, театра, кино, живописи, музыки);
4) развитие умения логично и целенаправленно пользоваться одним из главных выразительных средств циркового искусства - трюком, доводя его до образного действия;

3) білім алушының концерттік нөмірден (трюк, этюд) алған жалпы әсері, оның жетістіктері, әртістігі, мәнерлігі.
58. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - техникалық жағынан түсініп орындауы, оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкестігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық жағынан сәл ауытқумен, сауатты орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылды сауатсыз және мәнерсіз орындауы, техникалық дайындығы әлсіздігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламлық талаптарды орындамауы.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
26-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Клоунада" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Клоунада" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Клоунада" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) буффонада - аса-күлкілі, сайқымазақ жағдайында құрылған сахналық немесе цирктік түсінік;
2) карикатура - көркемдік түрлендірудің тәсілі, өмірлік көріністердің немесе тұлғаларды сынау, жағымсыз жақтарын мақсатты тұрғыда сынау, әсірелеу және ерекшелеуге арналған шарж және гротекса құралдарын қолдану;
3) клоунада - цирк өнерінің жанры, эксцентрик, буффонада, гротеск тәсілдерін қолдануға негізделген бетперденің күлкілі бейнесін құру; сайқымазақтардың қатысуымен өткізілетін цирктік қойылым;
4) пародия - көркемдік шығармаға немесе шығармалар тобына күлкілі еліктеу;
5) эксцентрика - өте-күлкілі, көп жағдайда кейіпкердің логикаға қарсы- күлкілі, жөнсіз қимылдары.
3. Пәннің мақсаты: "Клоунада" пәні аясында жеке ерекшелiктер мен әртістікті анықтау және дамыту.
4. Пәннің мiндеттерi:
1) болашақ клоунның тұлғасын, білім алушылардың өзін таныту еркіндігіне талпынысын және өзінің жеке даралығын іздеуді тәрбиелеу;
2) күлдіргі бетпердесін жасау үшін негіз ретінде білім алушының актерлік даралығын анықтау;
3) клоунада өнерінде күлдірудің негізгі ережелерін игеру және оларды практикада пайдалану (қоршаған ортадан, әдебиеттің көркемөнер шығармаларын, театр, кино, сурет өнерінен, музыкадан алынған материалды өңдеу кезінде);
4) цирк өнерінің көркемдік құралдарының ең басты құралы - трюкті, оны бейнелік қимылға жеткізе отырып, логикалық және мақсатты пайдалануды дамыту;

5) овладение обучающимися элементами внутреннего переживания и внешнего перевоплощения;
6) воспитание морально-волевых качеств;
7) развитие навыков коллективной творческой деятельности, ответственности к результативности работы каждого члена коллектива.
5. Срок освоения Программы – шесть лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детской школы искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Обучение клоунаде начинается с 4 класса, когда обучающимися приобретены практические навыки, специальные и теоретические знания по предметам: акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглирование.
6. Количественный состав детей в группах циркового отделения детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек. Контингент обучающихся от 6 до 16 лет: 4-6 классы (средняя группа), 7-9 классы – старшая группа.
7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций циркового искусства.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по цирковому искусству, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по клоунаде.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении техническими приемами циркового искусства;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа дает возможность обучающимся овладеть умениями исполнять упражнения, цирковые номера, предусмотренные Программой, соло, в паре и ансамбле, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать цирковое искусство.

5) білім алушылардың ішкі толғанысы мен сыртқы қайта түрленуі элементтерін меңгеру;
6) адамгершiлiк-ерiктi қасиеттерін тәрбиелеу;
7) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын, ұжымның әрбір мүшесі жұмысының нәтижелілігіне деген жауапкершілікті дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - алты жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Клоунадаға оқыту 4 сыныптан, білім алушылар акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглерлеу пәндері бойынша практикалық дағдыларды, арнайы және теориялық білімді меңгерген кезде басталады.
6. Негізгі курсқа дайындау үшін сабақтар дайындық топтарында бес-жеті жастағы балалармен жүргізіледі.
Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан көп емес. Білім алушылардың контингенті 6 жастан 16 жасқа дейін: 4-6 сыныптар (орта топ), 7-9 сыныптар - жоғары топ.
7. Бағдарлама цирк өнерінің қимылдары мен комбинацияларын орындау техникасының дағдыларын меңгергісі келетін жеті жастағы балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралыд. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, цирк өнері бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог оқыту процесін клоунада бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып құрады.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) цирк өнерінің техникалық тәсілдерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыларға жеке, жұп және ансамбль бағдарламасында қарастырылған жаттығуларды, цирк нөмірлерін салыстыра, теңестіре және саналы орындай отырып, цирк өнерді алдағы уақытта өз бетінше үйренуге көмектесетін білім, білік қорын алуға мүмкіндік береді.

34. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое исполнение элементов, упражнений, циркового номера отмечает допущенные ошибки;
2) запись важнейших рекомендаций педагога относительно работы над цирковым номером;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
35. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) обучающегося;
3) исполнение элементарных (базовых) элементов циркового номера;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
36. Межпредметные связи предмета "Клоунада" с предметами "Акробатика", "Гимнастика" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Клоунада – один из основных жанров цирка, пользующийся приемами и выразительными средствами комического, такими как пародия, буффонада, гротеск, эксцентрика; сопоставление, преувеличение, преуменьшение, карикатура, заострение, контраст.
38. Программные требования в 4-6 классах:
1) Клоунада как жанр циркового искусства. Клоунада - цирковой жанр, основанный на выступлении артистов в комическом образе-маске. Клоунада как вид сценического искусства.
2) Оформление клоунады как жанра. Искусство клоунады в празднично-обрядовых народных гуляньях. Два отличающихся друг от друга клоунских амплуа – Рыжий и Белый. Клоунский дуэт.
3) Буффонадная клоунада. Буффонада - как художественный прием. Игровая буффонадная сценка – антре. Буффонадная клоунада и актерское амплуа – клоун-буфф.
4) Приемы буффонады. Белый и Рыжий клоуны. Контраст между Белым и Рыжим. Буффонадная клоунада в цирке.
5) Сатирическая клоунада. Сатирическая клоунада в программе советского цирка. В. Лазаренко - новатор в сатирической клоунаде. Гражданственные темы в сатирической клоунаде.
6) Клоунада музыкальная. Предшественники клоунов-музыкантов. Использование бытовых предметов в несвойственных им функциях - в качестве музыкальных инструментов.
7) Комедийный конфликт. Наличие комедийного образа.
8) Профессиональное владение инструментами. Обыгрывание инструментов - своеобразный прием, способствующий раскрытию характеров персонажей. Музыкальная эксцентрика.

34. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің элементтерді, жаттығуларды, цирк нөмірлерін орындауын бағалайды, жіберілген қателерін анықтайды;
2) білім алушың күнделігіне цирк нөмірімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
35. Өздік сабақтардың жүйесі келесі элемиенттерді қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратымен жұмыс - түрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) білім алушының жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) цирк нөмірінің элементтерінің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
36. "Клоунада" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
37. Клоунада - пародия, буффонада, гротеск, эксцентрика сияқты күлдіргі тәсілдер мен көрнекі құралдарды қолданатын цирктiң негiзгi жанрлары тәсiлдерінің бірі; салыстыру, әсірелеу, кішірейту, келемеждеу, ұщтау, контраст.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
38. 4-6 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) Клоунада цирк өнердiң жанры ретінде. Клоунада - әртiстердi күлкiлi бет перде-бейнелерде сөйленген сөзге негiзделген цирк жанры. Клоунада бұл сахналық өнердiң бір түрi.
2) Клоунаданы жанр ретінде ресiмдеу. Халықтық серуенде мерекелiк-наным-сенімдегі клоунада өнерi. Екi бiр-бiрiнен айырмашылығы болатын клоун амплуалары -Ақ және Сары. Клоун дуэты.
3) Буффонадалық клоунада. Буффонада - көркемдік тәсіл ретінде. Ойындық буффонада, сахна - антре. Буффонадтық клоунада және актерлік амплуа - клоун-буфф.
4) Буффонада тәсілдері. Ақ және сары клоундар. Цирктегі буффонадтық клоунада.
5) Сатиралық клоунада. Кеңес цирк бағдарламасындағы сатиралық клоунада. В.Лазаренко - сатиралық клоунаданың жаңашылы. Сатиралық клоунададағы азаматтық тақырыптар.
6) Музыкалық клоунада. Клоун - музыканттардың негізін қалаушылар. Тұрмыстық бұйымдарды оларға тән емес қызметтерде - музыкалық аспаптар ретінде пайдалану.
7) Комедиялық қақтығыс. Комедия бейненің болуы. Аспаптарды кәсіби меңгеру. Аспаптарды ойнату - кейіпкерлер мінезін ашуға мүмкіндік беретін ерекше тәсіл.
8) Музыкалық эксцентрик. Музыкалық клоунаданың музыкалық эксцентрикасынан айырмашылығы. Эксцентрик әрекеттерінің музыкант мінез-құлқына сәйкессіздігі.

9) Отличие музыкальной эксцентрики от музыкальной клоунады. Несоответствие поступков эксцентрика поведению музыканта. Эксцентрико-пантомимические действия и музицирование. Органичное сочетание эксцентричных образов с эксцентричным действием.
10) Эксцентрические трюковые действия. Грамотное исполнение в трюковом положении музыкального произведения, и демонстрация виртуозного владения инструментами. Инструменты в номерах музыкальной эксцентрики.
11) Клоун-дрессировщик. Прообраз клоунады - зрелищная форма, которая строится на участии в ней дрессированных животных. Братья Дуровы - новаторы в области клоунады с использованием дрессированных животных.
12) Построение клоунских выступлений с дрессированными животными на игровых репризах. Выступление клоунов-дрессировщиков не только с небольшими сценками, но и с сюжетными постановками. Использование клоуном-дрессировщиком сатирического репертуара.
13) Коверные клоуны. Коверный клоун в качестве неотъемлемого персонажа программы. Коверный - не только обязательный участник каждой программы, но и ведущий артист. Коверные задают тон всему представлению, влияют на эмоциональный настрой зрительного зала.
14) Маска современного клоуна. Коверный - универсальный артист. Создание клоунского образа, сценическое поведение, подбор репертуара.
39. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Клоунада как жанр циркового искусства.
Тема 2. Буффонадная клоунада.
Тема 3. Сатирическая клоунада.
Тема 4. Клоунада музыкальная.
Тема 5. Музыкальная эксцентрика.
Тема 6. Клоун-дрессировщик.
Тема 7. Коверные клоуны.
Тема 8. Скороговорки.
Тема 9. Упражнения на внимание
Тема 10. Упражнения на развитие памяти.
Тема 11. Упражнения на развитие творческого воображения.
Тема 12. Упражнения на развитие чувства ритма.
40. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Игры-конкурсы.
Тема 2. Упражнения на развитие творческого воображения.
Тема 4. Упражнения на развитие чувства ритма .
Тема 5. Упражнения на внимание.
41. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Комизм сходства (сходство человека с растением, сходство человека с предметом, сходство человека с животным, использование предмета не по назначению).
Тема 2. "Сглаживание противоположностей" (сходство предмета с предметом, этюды и упражнения (по заказу, передай другому, что это?).
Тема 3. Упражнения на развитие памяти. Упражнения на развитие творческого воображения.
42. Ожидаемые результаты освоения Программы 4-6 классов.
К концу обучения в 4-6 классах обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:

9) Эксцентрико-пантомимикалық әрекеттер және музыкада ойнау. Эксцентрикалық бейнелердің эксцентрикалық әрекеттермен табиғи үйлесімі.
10) Эксцентрикалық трюктік әрекеттер. Музыкалық шығарманы трюктік жағдайда сауатты орындауы мен аспапты асқан шеберлікте меңгеруін көрсету. Музыкалық эксцентрика нөмірлеріндегі аспаптар.
11) Жаттықтырушы-клоун. Клоунаданың түпбейнесi - үйретiлген жануарлардың қатысуымен құрылатын көріністік нысан. Ағайынды Дуровтар - үйретiлген жануарлардың қатысуымен клоунада саласының жаңашылдары.
12) Ойын-сауықтық шағын әзіл әңгіме арқылы үйретілген жануарлармен клоундық көрсетілімдерді құру. Жаттықтырушы клоундардың тек шағын сахналық көріністермен ғана емес, сонымен қатар сюжеттік қойылымдармен шығуы. Жаттықтырушы клоундардың сатиралық репертуарларды пайдалануы.
13) "Кiлемдік" (аренада ойнайтын) клоундар. "Кілемдік" клоундар бағдарламаның бөлінбес кейіпкерлері ретінде. "Кілемдік" - әрбір бағдарламаға міндетті қатысушы ғана емес, сонымен қатар жетекші әртіс. "Кілемдіктер" бүкіл көрініс-қойылымға рең берушілер, көрермендер залындағы эмоциялық күйге әсер етушілер.
14) Заманауи клоунның бетпердесі. "Кілемдік" клоун - әмбебап әртіс. Клоундық бейнені, сахналық жүріс-тұрысты, репертуарды іріктеуді құру.
39. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Күлдіргі ойын цирк өнерінің жанры ретінде.
2-тақырып. Буффонадтық клоунада.
3-тақырып. Сатиралық клоунада.
4-тақырып. Музыкалық клоунада.
5-тақырып. Музыкалық эксцентрикасы.
6-тақырып. Күлдіргі-жаттықтырушы.
7-тақырып. "Кілемдік" клоун.
8-тақырып. Жаңылтпаштар.
9-тақырып. Назар салу жаттығулары.
10-тақырып. Есте сақтау жадын дамыту жаттығулары.
11-тақырып. Шығармашылық елестетуін дамыту жаттығулары.
12-тақырып. Ырғақ сезімін дамыту жаттығулары.
40. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Байқау-ойындар.
2-тақырып. Шығармашылық елесті дамыту жаттығулары.
3-тақырып. Ырғақ сезімін дамыту жаттығулары.
4-тақырып. Зейінге арналған жаттығулар .
41. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Комизм ұқсастығы (адам мен өсімдікті салыстыру, адам мен затты салыстыру, адам мен аңдарды салыстыру, затты тағайындамау бойынша пайдалану).
2-тақырып. "Қайшылықты тегістеу" (зат пен затты салыстыру, этюдтер мен жаттығулар (тапсырыс бойынша, басқаға бер, мынау не? және тағы басқалар).
3-тақырып. Есте сақтау жадын дамыту жаттығулары. Шығармашылық қиялдауын даму жаттығулары.
42. 4-6 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
4-6 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знают о перевоплощении артиста, специальную терминологию, разновидности клоунады, принципы комизма, разнообразие выразительных средств в искусстве клоунады, правила техники безопасности при выполнении упражнений;
2) умеют выразительно читать стихи, рассказывать истории от разных героев, придумывать словесный диалог, работать в команде, выразительно и эмоционально играть на сцене.
43. Программные требования в 7 классе:
1) Буффонада. Апачи и удары ногами. Апач - клоунский игровой прием. Вариации апачей. Апачи на троих и более партнеров (группа). Удары ногами.
2) Каскады. Передний каскад с приходом на все тело. а) Спотыкачка. б) Передний каскад. Передний каскад - промокашка. Переднезадний каскад (падение вперед через голову). Переднезадний каскад (с горизонтальным переворотом). Задний каскад с приходом на все тело - "доска".
3) Элемент соединения "промокашки" с перекатом через плечо и уход в задний каскад. Задний каскад (сальто) - исполняется только при идеальном владении заднего сальто-мортале. Бедуинский каскад (боковой переворот горизонтально к земле).
4) Смех и плач. Техническая отработка элемента "смех". Импульсивный вдох, выдох. Упражнение на смех и плач. Палитра смеха. Клоунады.
44. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Буффонада. Апачи и удары ногами. Апач. Вариации апачей. Апачи с партнерами. Удары ногами.
Тема 2. Каскады. Передний каскад с приходом на все тело. Передний каскад "промокашка". Задний каскад. Переднезадний каскад. Бедуинский каскад.
Тема 3. Смех и плач. Упражнения и этюды. Клоунады.
45. Программные требования в 7 классе:
1) комизм контраста. Практическое изучение комических несоответствий. Знание, умение, сила в кажущихся незнании, неумении, слабости (и наоборот). Показ маловажного важным (и наоборот). Усложнение простой задачи (и наоборот). Несоответствие внешнего вида и поведения, слов и дела, цели и средств, причины и следствия. Анахронизмы - нарушение привычного хода событий, соединение старого с новым, соединение черт различных эпох, сказочного (фантастического) с действительностью (реальностью). Несоответствие как основа неоднозначности комической маски;
2) маска-пара. Построение клоунских пар на обязательном контрасте между партнерами. Это может быть выражено как внешне, так и внутренне. Внешний контраст – большой и маленький, тонкий и толстый, холерик и меланхолик, флегматик и сангвиник. Контрастность для клоунской пары или группы - закон, основа для создания комических положений;

1) әртiстiң түрленуi туралы, арнайы терминдерді, клоунаданың түр өзгешелiктерін, комизмның қағидаттарын, клоунада өнерінде көркемдік құралдардың сан түрлері, жаттығуды орындау кезінде қауiпсiздiк техникасы ережесiн біледі;
2) өлеңді мәнерлеп оқиды, әртүрлi қаhармандар атынан әңгiменi айтып береді, сөздiк диалогты ойлап табады, топта жұмыс істейді, сахнада мәнерлi және эмоциямен ойнайды.
43. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) Буффонада. Апачтар және тепкiлер. Апач - клоундық ойын тәсілі. Апачтардың өзгермелi нұсқасы. Үш және одан да көп серіктес (топ) апачтар. Аяқпен тебулер.
2) Каскадтар. Алдыңғы құламаны денеге қарай күш түсіре жасау.
а) Сүрінулер (спотыкачка); б) Алдыңғы құлама (каскад).
Алдыңғы құлама - "сия сорғыш".
Алдыңғы-артқы каскад (бас арқылы басына құлау).
Алдыңғы-артқы каскад (көлбеу төңкерiлумен)
Артқы құлама барлық дене бітіміне қарай - "тақтай".
3) "Сия сорғыш" элементін иық арқылы және артқы құламаға өту қосу арқылы. Артқы құлама (сальто) - артқы сальто-морталені игеру арқылы ғана мiнсiз меңгеруде орындайды. Бедуин каскады (жерге көлденең бүйірмен айналма жасау).
4) Күлкi және сыңсу. "Күлкi" элементін техникалық өңдеу. Импульстық тыныс алу, демін шығару. Жылау және күлкi жаттығулары. Күлкi палитрасы. Клоунадалар.
44. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Буффонада. Апачтар және аяқпен соғу. Апач. Апач вариациясы. Серіктестермен апачтар. Аяқпен тебу.
2-тақырып. Каскадтар. Алдыңғы каскад бар денеге көшу арқылы. Алдыңғы каскад "сия сорғыш". Артыңғы каскад. Алдыңғы-артқы каскад. Бедуин каскады.
3-тақырып. Күлкі менжылау. Жаттығулар және этюдтер. Клоунада.
45. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) контраст комизмі. Күлкiлi сәйкессiздiктердi практикалық зерттеу. Білім, білік, күш бiлмеу, жасай алмау, әлсiздiк және керiсiнше болып көрiну. Маңызсыз маңыздыны (керiсiнше) көрсету. Қарапйым тапсырманы күрделендіру (керiсiнше). Сыртқы түрiнiң және мiнез-құлық, сөз және iс, мақсаттар мен құралдар, себеп және салдар тағы басқалар сәйкессiздiгi. Анахрониздер - оқиғаның кәдуілгі барысын бұзу, ескіні жаңамен, түрлі дәуірлердің белгісін, ертегідегіні (фантастикалық) болып жатқан жағдаймен )шындықпен) қосу. Күлкілі бетперденің бiр мәндi емес негiзге сәйкессiздiгі;
2) жұп бетперде. Клоун серiктестердiң арасындағы кереғарлық мiндеті құрылады. Iштей де, сырттай да қарағанда да бұл көріну мүмкiн болады. Сыртқы кереғарлық - үлкен-кiшi, жұқа және жуан, холерик және меланхолик, флегматик және сангвиник. Клоундық жұп немесе топ үшiн қарама-қайшылық - күлкiлi жағдайларды жасау үшiн негіз, заң;

3) маска-соло. Поиски маски. Противоречия, вернее, единство противоречивых сторон - неотъемлемое свойство маски клоуна как комического образа-характера. Маска-соло. Контраст внешнего вида и внутренних качеств проявляется у каждого клоуна в соответствии с его индивидуальностью. Основа характерности будущей маски;
4) анахронизм: соединение старого с новым, сказочного (фантастического) с действительным, черт различных эпох.
46. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Комизм контраста. Знание, умение, сила в кажущемся незнании, неумении, слабости и наоборот. Показ маловажного важным и наоборот. Усложнение простой задачи и наоборот. Несоответствия: внешнего вида и поведения, слов и дела, цели и средств, причины и следствия. Нарушение привычного хода событий анахронизмы (соединение реального и фантастического) - 20 ч.
Тема 2. Маска-пара. Упражнения и этюды.
Тема 3. Маска-соло. Упражнения и этюды.
47. Программные требования в 9 классе:
1) Внутреннее и внешнее сценическое действие. Активность природы актерского искусства. Обоснованность, целесообразность, продуктивность действия. Взаимосвязь внутреннего переживания и его внешнего воплощения ("воображение и фантазия", "если бы", "предлагаемые обстоятельства", "сценическая свобода и внимание").
2) "Я" актера - центр вымышленных условий существования. Закрепление личностных качеств характера обучающегося в упражнениях и этюдах. Значение индивидуальности актера-клоуна для нахождения комической маски.
3) Трюк. Понятие "трюк". Трюк как основа циркового действия. Необходимость и значение трюкового действия в искусстве клоунады и проблема его жанрового разнообразия. Логика и оправданность в использовании трюкового действия в упражнениях и этюдах.
4) Актерское обаяние и наивность. Основа комической маски актера-клоуна. Общие свойства маски клоуна: детскость, естественность, наивность, правдивость и убежденность. Несоответствие внешнего вида и внутренних качеств как условие неоднозначности маски.
5) Замаскированность трюка. Понятие "комический трюк". Роль комического трюка в создании алогичной ситуации. Замаскированность - свойство комического трюка. Использование этого свойства в упражнениях и этюдах.
6) Клоунада. Педагог может использовать репризы на свое усмотрения в зависимости от комплектования групп.
48. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Внутреннее и внешнее сценическое действие. Упражнения и этюды.
Тем 2. "Я" актера – центр вымышленных условий существования. Упражнения и этюды.
Тема 3. Актерское обаяние и наивность. Упражнения и этюды.
Тема 4. Замаскированность трюка. Упражнения и этюды.
Тема 6. Внутреннее и внешнее сценическое действие. Упражнения и этюды.

3) жеке бетперде (соло). Бетпердені іздеу. Сыртқы және iшкi сапа түрiнiң кереғарлығы оның даралығымен әр күлдiргiште сәйкес көрiнуі. Болашақ бетперденің сипаттамасының негiзi;
4) анахронизм: ескiсін жаңамен, ертегi (қиял-ғажайып) күнделікті шындықпен, әр түрлi дәуiрлердiң белгілерін байланыстыру.
46. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Комизм кереғарлығы (контрасты). Өнер-бiлiм, икемдiлiк, күш, әлсiздiк керiсiнше бiлімсіздік етіп көрсету. Маңызсыз маңыздыны керiсiнше көрсету. Қарапайым мiндет күрделену керiсiнше болады Сәйкессiздiк: сыртқы түрi және мiнез-құлық, сөз және iс, мақсат және құралдар, себеп және салдар тағы басқалар. Анахронизм үйреншiктi оқиғаның барысының бұзуы (нақты және қиял-ғажайып және тағы басқалар қосылу).
2-тақырып. Жұп маска. Жаттығулар мен этюдтер.
3-тақырып. Жеке бетперде (соло). Жаттығулар мен этюдтер.
47. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ішкi және сыртқы сахналық іс-әрекеттер. Актерлiк өнер табиғатының белсендiлiгi. Дәлелдiк, мақсатқа лайықтылық, iс-әрекеттiң өнiмдiлiгi. Өзара ішкі қобалжудың байланысы және оның сыртқы iске асырылуы ("елестету және қиял", "егер де...", "берiлген жағдайлар", "сахналық бостандық және назар");
2) актердің "мені" - ойдан шығарған тіршілік шарттарының орталығы. Білім алушының жеке тұлғалық сапасы жаттығулар мен этюдтерде көрінеді. Актер-клоун үшін жеке қабілеттіліктің маңызы, комикалық бетпердесін табу;
3) трюк. "Трюк-әрекеті" ұғымы. Трюк цирк iс-әрекетiнің негiзі ретінде. Жанр әр түрлiлiгiне қажеттiлiк және клоунада өнерiнде трюк iс-әрекетiнің мағынасы және ондағы жанрлық алуандық мәселесі. Логика және жаттығулардағы трюк iс-әрекетiн пайдаланудағы қажеттілік және этюдтер;
4) актерлiк сүйкiмдiлiк және аңқаулық. Клоун-актердiң күлкiлiк бетпердесінің негiзі. Клоун бетпердесі жалпы қасиеттері: балалық, табиғилық, аңқаулық, ақиқаттық және сенiмдiлiк. Сыртқы түрiнiң сәйкессiздiгi және шарт сияқты iшкi сапасы ретінде;
5) трюктің бүркемелігі. "Күлкілі трюк-әрекеті" ұғымы. Логикадан тыс жағдайды жасауда күлкiлi трюк-әрекетінің рөлі. Бүркемелiлiк - күлкiлi айла-әрекеттi қасиеті. Мына қасиеттерді жаттығуларда және этюдтерде пайдалану;
6) клоунада. Педагог топтарының жиналуына байланысты өз мүмкiндіктеріне қарай репризаны пайдаланады.
48. 9 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ішкі және сыртқы сахналық қойылымы. Жаттығулар мен этюдтер.
2-тақырып. Актердің "мені" - тіршілік ету жалған шарттарының орталығы. Жаттығулар мен этюдтер.
3-тақырып. АктҰрлік әсерлілік пен аңқаулық. Жаттығулар мен этюдтер.
4-тақырып. Трюк бүркемелігі. Жаттығулар мен этюдтер.
5-тақырып. Ішкі және сыртқы сахналық қойылымы. Жаттығулар мен этюдтер.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы 7-9 классов.
К концу обучения в 7-9 классах обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают комизм контраста, внутреннее и внешнее сценическое действие, специальную терминологию, разнообразие выразительных средств в искусстве клоунады, отличительные особенности масок клоуна, правила техники безопасности при выполнении упражнений, технологию разработки творческого проекта.
2) умеют выполнять апачи, выполнять каскады, вести словесный диалог, показывать клоунские трюки, передавать разные эмоциональные состояния владеют искусством перевоплощения, самостоятельно разработать и защитить творческий проект.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
50. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контроля контрольной работы, зачета.
51. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (выполнение упражнений на внимание, развитие чувства ритма, развитие памяти, развитие творческого воображения), во втором полугодии: зачет (выполнение заданий "Буффонадная клоунада", "Сатирическая клоунада", "Клоунада музыкальная", "Музыкальная эксцентрика", "Клоун-дрессировщик", "Коверные клоуны");
2) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (выполнение упражнений на внимание, развитие чувства ритма), во втором полугодии: контрольная работа (выполнение упражнений на развитие творческого воображения; подготовка игр-конкурсов, выполнение заданий по музыкальной эксцентрике);
3) 6 класса – в первом полугодии: контрольная работа (упражнения на внимание, развитие чувства ритма, развитие памяти; показ клоунских трюков); во втором полугодии: контрольная работа (упражнения на темы "Комизм сходства", "Сглаживание противоположностей";
4) 7 класса – в первом полугодии: контрольная работа ("Буффонада". "Апачи и удары ногами", "Вариации апачей", "Апачи на троих и более партнеров (группа)", "Удары ногами". "Смех и плач", техническая отработка элемента "смех", "плач"); во втором полугодии: контрольная работа ("Каскады", "Элемент соединения "промокашки" с перекатом через плечо и уход в задний каскад", "Задний каскад (сальто)", "Бедуинский каскад (боковой переворот горизонтально к земле)";
5) 8 класса – в первом полугодии: контрольная работа (задания на тему "Комизм контраста", во втором полугодии: контрольная работа (задание на тему "Маска-пара");

49. 7-9 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
7-9 сыныптарда оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) комизм контрастын, ішкі және сыртқы сахналық іс-әрекеттерін, арнайы терминологияны, клоунада өнерінде көрнекі құралдардың алуан түрлiлiгi, клоунның бетпердесінің айырмашылық ерекшелiктері, жаттығуды орындау кезінде қауiпсiздiк техникасы ережесi, шығармашылық жобаны әзiрлеу технологиясын біледі.
2) апачиларды орындай алады, құламаны (каскад) орындайды, сөздiк арқылы сұхбаттасады, клоундың трюктерді меңгереді, әр түрлi эмоциялық күйлерді бере алады, қайта түрленудiң өнерiн меңгереді, өз бетiмен шығармашылық жобаны әзірлейді қорғайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
50. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
51. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (зейінге, ритм сезімін дамытуға, есте сақтау жадын дамытуға, шығармашылық қиялын дамытуға арналған жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ ( "Буффонадты клоунада", "Сатиралық клоунада", "Музыкалық клоунада", "Музыкалық эксцентрикасы", "Күлдіргі-жаттықтырушы". "Кілемдік" клоун" тақырыптарына арналған тапсырмаларды орындау);
2) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (зейінге, ритм сезімін дамытуға арналған жаттығуларды орындау), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (шығармашылық қиялын дамытуға арналған жаттығулар; байқау-ойындарды, музыка эксцентрикасына арналған жаттығуларды орындау);
3) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (зейінге, ритм сезімін дамытуға, есте сақтау жадын дамытуға арналған жаттығуларды орындау; клоун трюктарын орындау); екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("Комизм ұқсастығы", "Қайшылықты тегістеу" тақырыптарына арналған жаттығулар);
4) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("Буффонада". "Апачтар және тепкiлер". "Апачтердің вариациялары", "Үш және одан да көп серіктес (топ) апачиі. "Аяқпен тебулер". "Күлкi және сыңсу" тақырыптарына арналған жаттығуларды орындау. "Сыңсу" және "Күлкi" элементін техникалық өңдеу); екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("Каскадтар". "Алдыңғы каскад бар денеге көшу арқылы". "Артқы каскад (сальто)". "Бедуин каскады (жерге көлденең жанға аударылу)" тақырыптарына арналған тапсырмалар;
5) 8 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("Кереғар күлкі" тақырыбына арналған тапсырма), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("Жұп-бетперде" тақырыбына арналған тапсырма);

6) 9 класса – в первом полугодии: контрольная работа ("Внутреннее и внешнее сценическое действие", сценка, реприза, трюк, упражнения и этюды "Актерское обаяние и наивность"), во втором полугодии: зачет (задания "Клоунада", "Реприза").
52. Критерии оценивания результатов обучения в образовании циркового искусства складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) владение техникой исполнения клоунских трюков: передача разных эмоциональных состояний, яркость перевоплощения;
2) общее впечатление от концертного номера (трюк, этюд): возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм, выразительность.
53. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное осмысленное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 26
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "История циркового искусства" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "История циркового искусства" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "История циркового искусства".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акробат – цирковой гимнаст;
2) ремни – цирковой снаряд и название циркового жанра. Обматывая концы "ремней" вокруг рук, исполнитель выполняет всевозможные "выходы" и стойки, внешне напоминающие упражнения спортсменов на спортивных кольцах;
3) жонглер – цирковой артист, использующий в своих выступлениях различные способы подбрасывания и ловли всевозможного количества одинаковых или различных предметов;
4) пантомима – специфический цирковой жанр, который встречался в разных цирках и в разные времена в большом количестве всевозможных вариантов, от героико-батальных пантомим, обстановочных мелодрам до "пьес с животными" и коротких миниатюр в исполнении клоунов;

6) 9 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы ("Ішкі және сыртқы сахналық әрекеттер". Сахналау. Реприза. Трюк. Тақырыптарына арналған тапсырмалар. "АктҰрлік баурап алу және сенгіштік" тақырыбына арналған жаттығулар мен этюдтер), екінші жартыжылдықта: сынақ ("Клоунада", "Реприза" тақырыптарына арналған тапсырма).
52. Цирк өнері біліміне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттердегі көрсетілімдерінде алған бағалардан құрылады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) клоун трюктерін орындау техникасын біледі: әртүрлі эмоциялық күйлерді жеткізуді, түрленуінің қанықтылығы;
2) концерттік нөмірден (трюе, этюд) алған жалпы әсері, оның жетістіктері, әртістігі, мәнерлігі.
53. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - техникалық жағынан түсініп орындауы, оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкестігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық жағынан сәл ауытқумен, сауатты орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылды сауатсыз және мәнерсіз орындауы, техникалық дайындығының әлсіздігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
26-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Цирк өнерінің тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Цирк өнерінің тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Цирк өнерінің тарихы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акробат - цирк гимнасты;
2) белбеулер - цирк құралы және цирк өнерінің жанры. "Белбеулердің" бауларын қолға байлай отырып, орындаушы сыртынан қарағанда спортшылардың спорт шығыршықтарында жасайтын жаттығуларына ұқсайтын барлық мүмкін болатын "шығу" және тұруларды орындауды;
3) жонглер - өзінің өнер көрсетуіне бірдей немесе әртүрлі заттарды лақтыру және қағып алудың әртүрлі тәсілдерін қолданатын цирк әртісі;
4) пантомима - әртүрлі цирктерде және әртүрлі уақыттарда, батыр-соғыстық панмомималардан, жағдайлық мелодрамалардан бастап "жануарлармен пьеса" және клоундардың орындауындағы қысқа миниатюраларға дейін кездесетін ерекше цирк жанры;

5) турник – цирковой снаряд, перешедший в цирк из спортивной гимнастики. Идя по пути усовершенствования, со временем, ординарный турник стал заменяться целой системой турников по два, три и более в различных вариантах взаимного расположения на манеже, появился цирковой параллель-турник;
6) хула-хуп – название циркового реквизита и соответствующего циркового жанра;
7) кольцо – один из простейших снарядов, широко используемых в цирке, как в воздушных, так и в партерных номерах.
3. Цель Программы: знакомство обучающихся с историей эстрадно-циркового искусства.
4. Задачи Программы:
1) освоение основных понятий, связанных с видами и жанрами эстрадно-циркового искусства; типологические характеристики, определяющие специфику видов и жанров;
2) знакомство с особенностями видового и жанрового своеобразия эстрадно-циркового искусства в современной культуре;
3) знакомство со спецификой видового и жанрового развития эстрадно-циркового искусства в национальной культуре;
4) обучение характеристике процессов формирования видов и жанров в их конкретно-историческом своеобразии;
5) знакомство с жизнью и творчеством выдающихся артистов цирка;
6) создание условий для обогащения духовного мира обучающихся;
7) обучение применению полученных знаний на практике.
5. Срок освоения Программы – два года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Обучение начинается с 8 класса, когда обучающими приобретены специальные теоретические знания и практические навыки по профилирующим предметам: акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглирование, клоунада.
6. Количественный состав детей в группах циркового отделения детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.
8. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по цирковому искусству, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
9. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по истории циркового искусства.

5) турник - спорттық гимнастикадан келген цирк құралы;
6) хула-хуп - цирк реквизитінің және тиісті цирк жанрының аталуы;
7) шығыршық - цирк өнерінде әуе, сондай-ақ жұптық нөмірлерде кеңінен қолданатын, қарапайым құралдардың бірі.
3. Пәннің мақсаты: білім алушыларды эстрадалық-цирк өнерінің тарихымен таныстыру.
4. Пәннің міндеттері:
1) эстрадалық-циркт өнерінің түрлері мен жанрларына; ерекшелік, түрі және жанрын айқындайтын типологиялық сипаттамаларына байланысты негізгі ұғымдарын меңгеру;
2) қазіргі заманғы эстрадалық-цирктік өнерінің түрлері мен жанрларының ерекшеліктерімен танысу;
3) ұлттық мәдениеттегі эстрадалық-цирктік өнерінің түрлері мен жанрларының ерекшеліктерімен танысу;
4) білім алушыларды түрлер мен жанрларды қалыптастыру үдерісін оның нақты-тарихи өзіндік айырмашылығын сипаттауды үйрету;
5) белгілі цирк әртістерінің өмірлік және шығармашылық жолын білу;
6) білім алушылардың рухани әлемi байыту;
7) iс жүзiнде алған бiлiмдерін қолдануға үйрету.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Оқыту 8 сыныптан басталады, себебі осы кезеңде білім алушылар акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонлерлеу, клоунада пәндері бойынша теориялық және практикалық дағдыларға ие болады.
6. Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы кемінде 8 адам және 20 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметті дамытудың негізгі міндеттері арқылы іске асыралады. Оқыту мазмұны оқу процесінде қалыптасатын әрекет ету тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен өзара байланыста іске асырылады.
8. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, цирк өнері бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
9. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог оқыту процесін цирк өнері тарихы бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып құрады.

26. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
27. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
28. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
29. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
30. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
31. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
32. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь выполняются самые сложные задания.
33. Домашние задания направлены на закрепление пройденного в классе материала, это может быть повторение пройденного в классе материала, просмотр видеоматериала, творческое задание, заключающееся в анализе произведения.
34. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с программными требованиями.
35. Содержание домашних заданий:
1) сбор и систематизация учебного материала;
2) написание эссе, реферата, доклада;
3) работа над видеопрезентацией;
4) работа со словарем.
36. Межпредметные связи предмета "История циркового искусства" с предметами "Акробатика", "Гимнастика", Клоунада" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.

26. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
27. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) аталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
28. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
29. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
30. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
31. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
32. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең күрделі тапсырмалар пысықталады.
33. Үй тапсырмалары сыныпта өткен материалдарды бекітуге бағытталған, бұл өткен материалды қайталау, бейнематериалды көру, шығарманы талдауға арналған шығармашылық жұмыстар түрінде болуы мүмкін.
34. Білім алушылардың үй тапсырмасын орындауды педагог қадағалайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен жабдықтайды.
35. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) оқу материалын жинақтау және жүйелеу;
2) эссе, реферат, баяндама жазу;
3) бейне презентациямен жұмыс;
4) сөздікпен жұмыс.
36. "Бейнелеу өнерінің тарихы" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика" , "Клоунада" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.

Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования в 8-9 классах. Содержание учебного предмета. Тематическое планирование.
Раздел 1: Истоки циркового искусства. Введение. Специфические особенности и жанровое многообразие циркового искусства. Трюк как первооснова циркового действия.
Цирк – синтетический вид искусства. Значение пластики, музыки, слова в цирке. Роль номера в цирке. Характеристика цирковой программы. Зарождение цирковых жанров в трудовых процессах, культовых действах, праздничных карнавальных увеселениях.
Анализ фресок, рисунков на амфорах и различных сосудах, скульптурных изображений, записей и рисунков в старинных рукописях, изображающих древние игры, танцы, спортивные состязания.
Тема 1. Зарождение цирковых жанров в Древнем Египте. Элементы акробатки, жонглирования, эквилибристики, пантомимы в религиозных культах древнего Египта. Зарождение искусства дрессуры и иллюзии.
Тема 2. Зарождение цирковых жанров в Древней Греции. Элементы цирковых жанров в период Эгейской культуры (2100-1580 годы до нашей эры). Выступления акробатов, гимнастов, канатоходцев, жонглеров, эквилибристов, фокусников. Элементы дрессуры в культах животных. Игры с быками. Шутовские маски в народных карнавалах древней Греции. Эйрон – прародитель цирковых клоунов. Элементы цирковых жанров в театре мимов и пантомиме.
Тема 3. Зарождение цирковых жанров в Древнем Риме. Римское рабовладельческое общество. Отличие римской культуры от греческой. Элементы цирковых жанров в древнеримских сатурналиях. Шутовские маски народных карнавалов. Представления в амфитеатрах Рима: пирриха, бестиарии, навмахии. Демонстрация номеров акробатических пирамид, эквилибристики на шарах, выступления фокусников в цирках древнего Рима. Искусство наездников.
Тема 4. Зарождение цирковых жанров в Древнем Китае. Рельефы с сюжетами цирковых представлений ханьского периода, найденных в провинциях Шаньдунь, Хэнань, Аньхой, Цзянсу, Сычуань. Китайское цирковое искусство в народных играх, песнях и танцах. Использование трудовых навыков в видах акробатики, жонглирования, эквилибра. Широкое распространение элементов цирковых жанров на празднествах карнавального характера. Сатирические сценки народных комиков - пайю. Демонстрация популярных в народе представлений байси (сто представлений).
Раздел 2. Развитие цирковых жанров в эпоху средневековья и возрождения.
Тема 1. Характеристика эпохи средневековья и возрождения. Сравнительный анализ. Глубокий интерес к человеческой личности, утверждение физической красоты и силы человека в период возрождения в противоположность церковно-аскетическим взглядам в эпоху средневековья.

3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. 8-9 сыныптардағы Бағдарлама талаптары. Оқу пәнінің мазмұны. Тақырыптық жоспарлау.
1-бөлім: Цирк өнерінің қайнар көзі. Кіріспе. Цирк өнерінiң өзiне тән ерекшелiктері және жанрының алуан түрлiлiгi. Цирк трюктері қызметінің бастапқы негізі.
Цирк - синтетикалық өнер түрі. Цирктегі пластика, музыка, сөздiң мағынасы. Цирк нөмiрінің рөлi. Цирк бағдарламасының сипаттамасы. Еңбек процестерi, дiни көрсетiлiмдер, салтанатты карнавалдық көңiл көтерулердегi цирк жанрларының пайда болуы.
Амфораларда фрескалар, суреттердi талдау және әр түрлi ыдыстар, мүсiндiк бейнелер, жазба және ежелгi ойындар, би, спорттық бәсекені бейнелейтiн ескi қолжазбалардағы суреттерi.
1-тақырып. Ежелгі Мысырда цирк жанрының пайда болуы. Ежелгi Мысырдың дiни табынуларында акробат, жонглерлік ету, эквилибристика, пантомиманың элементтерi. Дрессура өнерiнің пайда болуы және алдамшы көрiнiсі.
2-тақырып. Ежелгі Грецияда цирк жанрының пайда болуы. Эгей мәдениетi кезеңінде цирк жанрларының элементтерi (2100-1580 жылдарға дейiн) Акробаттар, гимнастар, арқанмен жүрушiлер, жонглерлер, эквилибристер, сиқыршылардың сахнаға шығу өнері. Жануарларға табынулардағы дрессура элементтерi. Бұқалармен ойындар. Мазақылардың ежелгі Грециядадағы халық карнавалдағы бетперделері. Эйрон-цирк сайқымазақтардың ата-бабасы. Цирк жанры өнеріндегі мимдар мен пантомималары.
3-тақырып. Ежелгі Римде цирк жанрының пайда болуы.Римдiк құлиеленушiлiк қоғам. Римдiк мәдениетінің гректік мәдениеттен өзгешелiктері. Ежелгі рим сатурналияларындағы цирк жанрының элементтері. Халық карнавалдарын қуақы қалқалар. Рим амфитеатрларындағы қойылым: пиррихий, бестиарийы, навмахии. Акробатикалық пирамида, эквилибристика нөмiрлерін көрсету, ежелгi Рим цирктерiндегi шарах, сиқыршыларды сахнаға шығу және тағы басқалар. Шабандоздардың өнері.
4-тақырып. Ежелгі Қытай цирк жанрының пайда болуы. Шаньдунь, Хэнань, Аньхой, Цзянсу, Сычуань провинцияларында табылған ханьлiк кезеңдерiнiң цирк ұсыныстарының сюжеттерi;Қытай цирк өнерiндегі халықтық ойындар, әндер және билердегі. Акробатика, жоглерлік ету, эквилибр түрлерiндегi еңбек дағдыларды қолдану. Цирк жанр элементтері карнавалдық мінездемесі кең таралған. Сатирикалық қойылымдар сценки халық комиктер - / жүз қойылымдар, байси көрсетудің халыққа әйгiлi болуы.
2-бөлім. Ортағасырлық және қайта өрлеу дәуіріндегі цирк жанрының дамуы.
1-тақырып. Ортағасыр және қайта өрлеу дәуірінің сипаттамасы.Салыстырмалы талдау. Адамгершiлiкке, табиғи әдемiлiктi бекiту шын ықылас және орта ғасырдың дәуiрiне шiркеу - аскеттiк пiкiрлерге қарсы қайта өркендеудiң кезеңiндегі адамның күшi.

Тема 2. Творчество средневековых гистрионов. Искусство гистрионов и его влияние на становление мастерства цирковых артистов. Участие гистрионов в средневековых мистериях. Разделение гистрионов по специальностям (18 век). Образование цирковых трупп. Акробатика, жонглирование, иллюзия в представлениях средневековых мистерий. Постоянные комедийные персонажи Бес и Дурак. Преследование гистрионов со стороны церкви.
Тема 3. Элементы циркового искусства в средневековых фарсах. Роль фарсовых сценок в развитии цирковой драматургии. Буффонная манера игры. Цирковая техника исполнения фарсов. Деревенщина – один из постоянных персонажей фарсовых сценок.
Тема 4. Комедия Дель Арте. Художественное первенство Италии в эпоху Возрождения (14, 15 и 16 века). Комедия Дель Арте – "профессиональный театр". Основные признаки специфических особенностей комедии Дель Арте: маски, импровизация и буффонада. Карнавальные ряженья – происхождение масок комедии Дель Арте. Характеристика масок Бригеллы и Арлекина. Их родство с персонажами клоунады. Буффонада в итальянской народной комедии. Место лацци в цирковом репертуаре.
Раздел 3. Расцвет циркового искусства Западной Европы 18 века. Тема 1. Характеристика эпохи Просвещения. Формирование Просвещения во Франции. Понятие гражданского долга. Подъем и развитие науки. Ориентация на эстетические идеалы античности. Господство рационального над эмоциональным. Цель человека – облагородить природу. Преобладание ясности, организованности, симметричности.
Тема 2. Амфитеатр Филиппа Астлея в Англии. Широкое распространение конных школ. "Амфитеатр" Ф. Астлея в Лондоне (1780). Его программы. Соединение уроков верховой езды с демонстрацией цирковых номеров. "Английский амфитеатр предместья Тампль" в Париже (1782). Конные зрелища, конная батальная акробатика, парные и групповые "рыцарские" поединки. Б. Саундерс – наездник, дрессировщик, комик.
Тема 3. Олимпийский цирк Франкони (Франция). Причина возникновения термина "цирк". Открытие Олимпийского цирка в 1807 году. Его устройство. Репертуар. Творчество Франкони: Лоренцо и Энрико – наездников и дрессировщиков лошадей. Сюжетные конно-балетные номера "Протей на коне", "Жанна д, Арк", "Матрос во время бури".
Открытие нового здания Олимпийского театра-цирка в 1827 году. Его архитектура. Героико-батальные цирковые пантомимы "Мазепа", "Смерть генерала Клебера". Творчество Ф. Боше – дрессировщика, наездника, создателя новой системы выездки и верховой езды. Творчество Ж.Б.Ориоля – клоуна, акробата, эквилибриста.

2-тақырып. Ортағасыр гистриондарының шығармашылығы . Гистриондардың өнерi және цирк әртiстерiн шеберлiктiң қалыптасуына оның әсерi. Орта ғасырлық мистериялардағы гистриондарының қатысуы. Мамандық бойынша гистриондардың бөлiнуi (18 ғасыр). Цирктық труппалардың пайда болуы. Орта ғасырлық мистериялардың қойылымдарындағы акробатика, қақпақыл iстеу, алдамшы көрiнiс. Жын және Ақымақ тұрақты комедиялық кейiпкерлер. Шiркеу жағынан гистриондарын қудалау.
3-тақырып Ортағасыр фарстарда цирк өнерінің элементтері. Фарс көрiнiстерiнің цирк драматургиясының дамуындағы рөлі. Ойынның буффон үлгiсi. Фарстардың орындауындағы цирк техникасы. Ауылдық - фарс көрiнiстерiнiң тұрақты кейiпкерлерiнiң бiрi.
4-тақырып Дель Арте комедиясы. Қайта өркендеу дәуiрiне Италияның көркемдік бiрiншiлiгi (14, 15 және 16 ғасыр). Арта Дель комедиясы - "кәсiби театр". Арта Дель комедиясы ерекшелiктерiнің негiзгi өзiндiк белгілері: қалқа, суырып салу және буффонада. Карнавалдық маскарад киiмдерi - Арта Дель комедия қалқаларының пайда болуы. Бригелла мен Арлекино бетпердесінің сипаттамасы. Клоунаданың кейiпкерлерiмен олардың туыстығы. Италиялық халық комедиясында буффонада. Цирк репертуарында лацци орны.
3-бөлім. 18 ғасырдағы Батыс Еуропа цирк өнерінің өркендеуі.1-тақырып. Ағарту дәуірінің сипаттамасы. Францияда ағартудың қалыптасуы. Азаматтық парыз ұғымы. Ғылымның көтерілуі және дамуы. Антикалық эстетикалық мұраттарға бағдар. Адам мақсаты - табиғатты әсемдеу. Анықтық, ұйымшылдық, симметриялылықтың басымдылығы.
2-тақырып. Филипп Астлейдің амфитеатры (Англия). Атбегілік мектептердің кең таралуы. "Ф Астлейдің Лондондағы амфитеатры (1780). Оның бағдарламасы. Цирк нөмiрлерiн атта отыру сабақтарымен қосу. Парижда "Тампль елдi мекеніндегі ағылшын амфитеатры (1782). Атпен жасалатын көріністер, атты ұрысты суреттейтiн акробатика, жұптасқан және топты жекпе-жек "серiлiк". Б. Саундерс -шабандоз, үйретушi, күлдiргiш, ең жақын серiктесі.
3-тақырып. Франконидың олимпиада циркі (Франция). "Цирк" терминнiң пайда болуы. Олимпиада циркінің ашылуы (1807). Оның құрылымы. Репертуары. Ағайынды Франконилер: Лоренцо және Энриконың - шабандоздық және жылқыларды үйретушiлерiнің шығармашылығы. Сюжеттiк аттылық - балет нөмiр "Аттағы Протей", "Жанна Д,арк", "Дауылдағы матрос" тағы басқалары.
Олимпиялық театр-цирктің жаңа ғимаратын ашу (1827). Оның архитектурасы. Репертуар: ерлiк - ұрысты суреттейтiн цирк ишарастар "Мазепа", "Генерал Клебераның өлiмi" және тағы басқалары. Ф. Боше шығармашылығы - жаттықтырушы, атта жүруді үйретудiң жаңа жүйесiн құрушы. Ж. - Б. Ориолдің шығармашылығы - акробат, эквилибрист, клоун.

Раздел 4. Истоки и развитие циркового искусства на Руси.
Тема 1. Скоморохи на Руси. Скоморохи – первые профессиональные актеры в Древней Руси 11 века. Разноплановость их выступлений – певцы, острословы, музыканты, исполнители сценок, дрессировщики, акробаты. Скоморохи и их популярность в 15-17 веках. Преследование народного искусства со стороны церкви и государства. Указ о запрещении выступлений скоморохов в 1648 году.
Тема 2. Народные гулянья и балаганы на Руси. Скоморошьи традиции в представлениях на народных гуляньях. Широкое развитие народных театров, балаганов и ярмарочных увеселений. Цирковые представления на народных гуляниях. Цирковые номера в балаганных представлениях. Влияние "дедов" – зазывал, карусельных "дедов" на репертуар цирковых комиков. Появление русских балаганных клоунов. Их злободневный репертуар. Формирование прогрессивных традиций русского циркового искусства в балаганных представлениях. Профессиональное мастерство русских артистов.
Тема 3. Конные цирки в России в первой половине 19 века. Характеристика периода. Развитие конного жанра в России. Наездники, жокеи, джигиты, акробаты на лошадях. Гастроли иностранных цирков. Первый стационарный театр-цирк у Симеоновского моста (Петербург, 1827). Программы Олимпийского цирка А. Гверра (Петербург, 1845), цирка Ж. Лежара и П. Кюзана (Петербург, 1846). Цирк императорской театральной дирекции (Петербург, 1847).
Тема 4. Цирк Чинизелли. Создание стационарных цирков. Цирк Г. Чинизелли (Петербург, 1877). Пантомимы в цирке Г. Чинизелли. Подражание традициям западноевропейского цирка. Оторванность от национальных традиций. Репертуар цирка Чинизелли: конные номера семейства Чинизелли, клоуны (братья Прайс), дерессировщики (Томсон), гимнасты (турнисты Пончарилло), конные и водные пантомимы.
Тема 5. Цирк Саламонского. Цирк А. Саламонского (Москва, 1880). Сходство и отличия цирков Г. Чинизелли и цирка А. Саломонского. Ориентация московского цирка на демократическую публику. Репертуар цирка А. Саламонского: номера с лошадьми, клоуны – братья Дуровы, Бим-Бом, Танти (Бедини), Альперов, иностранные гастролеры – Буффало Билл "Дикий запад". Конные, водные и детские пантомимы в цирке А. Саламонского.
Тема 6. Цирк братьев Никитиных. "Русский цирк" братьев Никитиных (1873). Демонстрация достижений русских артистов в программах цирка.
Ориентация цирковых программ на демократическую аудиторию. Героико-романтические образы и образы народных героев в цирковых пантомимах. Борьба артистов за сохранение и развитие передовых традиций народной культуры.

4-бөлім. Русьтегі цирк өнерінің қайнар көзі және дамуы.
1-тақырып. Русьтегі сайқымазақтар. Сайқымазақтар - Ежелгі Русьтің алғашқы кәсіби әртістері (11 ғасырдан). Олардың сахналық көрінісіндегі түрлi ала-құлалық - әншiлер, әзiлқойлар, музыканттар, орындаушылар, үйретушiлер, акробаттар. Масқарапаз және 15-17 ғасырлардағы олардың даңқтылығы. Халық өнерін мемлекет пен шіркеудің құғындауы. (1648 жыл).
2-тақырып. Ресейдегі халық серуені мен балагандар. Халық серуендерде ұсыныстардағы сайқымазақтар дәстүрі. Халық театрлары, балагандар мен жәрмеңкелік көңіл көтерулердің кең дамуы. Халық серуендеріндегі цирктік қойылымдар. Қылжақ қойылымдарда цирк нөмiрлерi. "Ақсақал"- шақырушылар, карусельдік "аталар" репертуарының цирк комиктеріне әсері. Орыс қылжақ күлдiргiштерiн пайда болу. Олардың көкейтестi репертуары. Қылжақтық қойылымдардағы орыс цирк өнерiнiң озық дәстүрлерiн қалыптастыру. Орыс әртiстерiнің кәсiби шеберлiктері.
3-тақырып. 19 ғасырдың бірінші жартысындағы Ресейдегі ат циркі. Кезеңнің сипаты. Ресейдегі ат жанрының дамуы. Шабандоз, шабандоздар, жiгiттер, атпен өнер көрсететтін акробаттар. Шетел цирктерінiң гастрольдері. Оларды орыс білім алушыларының құрамына енгізу. Симеон көпiрiндегі бiрiншi стационарлық театр - цирк (Петербург, 1827). Оның бағдарламасы. Олимпияда циркінің бағдарламасы А.Гверра (Петербург, 1845), Ж. Лежара және П. Кюзана циркі (Петербург,1846). (Петербург, 1847) император театр әкiмшiлiгiнің циркі. Оның бағдарламасы.
4-тақырып. Чинизеллийдің циркі. Стационарлық цирктердiң құрылуы. Г.Чинизелли циркі. (Петербург, 1877) Г.Чинизеллидің пантомимасы. Батыс еуропалық цирк дәстүрлерiне елiктеу. Ұлттық дәстүрлерден айырылу. Чинизелли циркінің репертуары: ағайынды Чинизеллилер (ағайынды Прайс және тағы басқалар) күлдiргiштер, (Томсон және тағы басқалар) дерессировщики, (Пончарилло турнистері және тағы басқалар) гимнаст атты нөмiрi, атты және су пантомималары.
5-тақырып. Саламонскийдің циркі. А. Саламонскийдің циркі (Москва, 1880). Чинизелли және А. Саломонскийдің циркінің ұқсастықтары мен айырмашылығы. Мәскеулiк цирктiң демократиялық әлеуметке бағдары. А.Саламонскийдің цирктік репертуары: жылқы нөмiрлері, күлдiргiш - ағайынды Дуровтар, Бим - Бом, Танти (Бедини), Альперов және тағы басқа шетел гастролерлері - Буффало Билл "Жабайы батыс" және тағы басқалар. Атты, су және балалары циркінің пантомималары А. Саламонский.
6-тақырып. Ағайынды Никитиндер циркі. Ағайынды Никитиндердің "Орыс циркі" (1873 (Осы цирк бағдарламасында орыс әртiстерiнiң жетiстiктерiн көрсету). Демократиялық аудиторияға цирк бағдарламаларын бағдарлау. Орыс сюжеттерiне спектакльдер. Цирк пантомималарындағы ерлiк-романтиялық бейне және халық қаhармандарының бейнелері. Алдыңғы қатарлы халық дәстүрлерін сақтау және дамыту үшін орыс әртiстерiнің күресі.

Раздел 5. Цирк в Казахстане. Знаменательные даты в истории Казахского цирка, Алматинский цирк, цирк города Караганды, История рождения "Астана цирк", Новый цирк в Шымкенте.
Раздел 6. Цирковые жанры – специфика, история, выдающиеся имена.
Тема 1. Жанр "акробатика". 1. Специфика. Акробатика – (от греческого akrobateo – хожу на цыпочках, лезу вверх) один из основных жанров циркового искусства (32 поджанра: партерная, прыжковая, с подкидными досками, икарийские игры, прыжки на батуте, темповая и каскадная, конная, воздушная).
Тема 2. История. Резные рисунки Египта (1150 до нашей эры). Акробатические игры с быками (фрески Кносского дворца). Греческий историк Ксенофонт (430-354 до нашей эры) о сиракузской танцовщице. Искусство средневековых акробатов (12-14 века на изображениях в церкви Сен-Дени в Амбаузе, на рисунках из книги "Роман об Александре"); конкурсы "живой архитектуры" в эпоху Возрождения в 18 века в Венеции.
Тема 3. Выдающиеся имена. И.Сосин – первый в мире исполнитель прыжка рондат-флик-фляк-двойное заднее сальто в партере (1888); партерные – Д. Маслюков, В. Довейко-старший, И. Федосов; крафт – Яловые, Касеев и Манасарян, Лавин и Канарский; вольтижные – группа Фоменко, Шемшур; икарийские игры – Ричард Рисли (1843), Плинер, Ушаковы.
Тема 4. Жанр "атлетика". 1. Специфика. Атлетика – (от греческого athletikos - свойственный борцам) жанр циркового искусства, заключающийся в демонстрации незаурядной физической силы человека в художественной форме (3 поджанра: силовые жонглеры, атлеты, борьба).
Тема 5. История – атлеты из мифологии античного мира: Геракл, Ахилл, Тезей. Олимпийские игры Древней Греции. Изображения атлетов на монетах Древнего Рима. Атлетика на подмостках балаганов (18-19 века).
Врач В. Краевский – организатор в Петербурге кружка любителей атлетики (1885 год).
Тема 6. Выдающиеся имена. Эккенберг – один из первых атлетов, приглашенных Петром 1 в Россию; силовые – русский П. Ступин, атлеты-женщины – Сандвина, Баланотти; крафт-жонглеры – немец Раппо, русские – Крылов, братья Нелипович, Жеребцов, Херц, Новак, Дикуль, Анохин; борцы - Поддубный, Заикин, Шемякин, Крылов, Лебедев (Дяда Ваня).
Тема 7. Жанр "гимнастика". Специфика. Гимнастика – (от греческого языка - gymnastike, от gumnazo– тренирую, упражняю, а также gumnas – обнаженный) цирковой жанр, включающий демонстрацию упражнений на специальных снарядах и аппаратах (20 поджанров – (партерная) на турниках, на кольцах, (воздушная) полет, на трапеции, на корд де волане).
История. Элементы гимнастики в глубокой древности в Китае, Египте, Персии. Гимнастика и палестры в Древней Греции. Циркуляторы Древнего Рима (снаряд пентарион). Вклад Швеции и Германии в развитии гимнастики.

5-бөлім. Қазақстандағы циркі. Қазақ циркі, Алматы циркі, Қарағанды циркі тарихының айтулы күндері, "Астана циркі" пайда болуының тарихы, Шымкент қаласындағы жаңа цирк.
6-бөлім. Цирк жанрлары - ерекшеліктері, тарихы, атақты есімдер.
1-тақырып. "Акробатика" жанры. Ерекшелігі. Акробатика - цирк өнердiң негiзгi жанрларының бiрi (гректің akrobateo - аяқтың ұштарында жүру, үстiне өрмелеу) (32 жанр асты: партерлік, секiру, лақтыратын тақтайшалар, икар ойындары, батуттағы, қарқынды және каскадты, атты, әуе секiрiстер және тағы басқалар).
2-тақырып. Тарихы. Египеттің қашап жасалынған суреттері (біздің эрамызға дейін 1150 дейiн). Бұқалармен акробаттық ойындар (Кносс сарайының фрескалары). Грек тарихшысы Ксенофонт (біздің эрамызға дейін 430-354 дейiн) сиракуз бишiсi туралы. Орта ғасырлық акробаттар өнері (Амбаузедегі Сен-Дени шіркеуіндегі 12-14 ғасырларда бейнелер, "Александр туралы роман" кітабындағы суреттерге арналған); Венециядағы 18 ғасырда Қайта өрлеу дәуіріндегі "тірі архитектура" байқаулары.
3-тақырып. Әйгілі есімдер.И. Сосин - рондат-флик-фляк-партердегі артқы екі еселенген сальто секiруін әлемде бірінші орындаушы(1888), партерлік секіруді орындаушылар - Д. Маслюков, В. Довейко - И. Үлкен Федосов және тағы басқалар; Крафт - ағайынды Яловтар, Касеев және Манасарян, Лавин және Канарский; вольтижді - Фоменко, Шемшур тобы және тағы басқалар; икарийлік ойындар - Рисли Ричард (1843 жыл), Плинер, Ушаковтар.
4-тақырып. "Атлетика" жанры. 1. Ерекшелігі. Атлетика - көркемдік пішіндегі адамның бірегей дене күшін көрсетуіндегі цирк өнерінің жанры (гректік athletikos - өзiндiк күрескерлерге тән) (3 жанр асты: күштік жонглерлер, атлеттер, күрес).
5-тақырып. Тарихы - антикалық әлем мифологиясындағы атлеттер: Геракл, Ахилл, Тезей және тағы басқалар. Ежелгі Грекияның олимпиадалық ойындары. Ежелгi Рим монеталарында атлеттердiң бейнесi. Балаган сахналарындағы атлетика (18-19 ғасырларда).
Дәрігер В. Краевский - Петербургте атлетика әуесқойларының үйірмелерін ұйымдастырушы (1885жыл).
6-тақырып. Көрнекті есімдер.Эккенберг - Ресейге 1-шi Петр арқылы шақырылған алғашқы атлеттердің бiрi; күштi палуандар - орыс П.Ступин, атлет - әйел - Сандвина, Баланотти; крафт - жонглер - немiс Раппо, орыс - Крылов, ағайынды Нелиповичтер, Жеребцов, Херц, Новак, Дикуль, Анохин және тағы басқа; күрескерлер - Поддубный, Зайкин, Шемякин, Крылов, (Дядя Ваня) Лебедев және тағы басқалар.
7-тақырып. "Гимнастика" жанры. Ерекшеліктер.Гимнастика - (грек. gymnastike, gumnazo- жаттығып, жатықтырамын, сонымен бiрге gumnas жалаңаштанған) арнаулы снарядтарда жаттығуларды көрсетілімі бар цирк жанры және (20 жанр асты - желбiршек (партер) турниктер, сақиналар, (әуе) ұмтылыс, трапецияда, корд де воланда және тағы басқалар).

Первый гимнастический кружок в Петербурге (1863). Первый международный конкурс гимнастов в Венсенне - пригороде Парижа (1900).
Выдающиеся имена. Леотар (1838-1861). Конев. Лозовик. Николаевы. Бессараб. Р. Немчинская. В. Суркова.
Тема 8. Жанр "дрессура". Специфика. Дрессура – (от французского drеsser – обучать, натаскивать) жанр циркового искусства, заключающийся в приручении и подготовки животных к публичной демонстрации трюков на манеже или зрелищной площадке (11 поджанров – конная, мелкие животные, крупные животные, хищные, птицы). Три метода дрессировки (дикая, болевая, мягкая).
История. Дрессура в Древности (Египет, Греция, Рим, Византия, Индия, Китай). Выступления средневековых гистрионов с животными. Поводыри медведей в России в 16 веке. Истоки дрессуры как самостоятельного циркового жанра – бродячие конноакробатических группы (16 век – середина 18 века). Странствующие зверинцы (вторая половина 18 века).
Выдающиеся имена. Француз А. Мартэн – один из первых цирковых укротителей (1831 – номер "Майсурские львы"). Немецкие предприниматели братья Гагенбек – владельцы зверинца, изобретатели разборной клетки и смешанной дрессуры (1890).
Пионеры русского цирка – братья Дуровы. С хищными – Н. Гладильщиков, Б. Эдер, М. Назарова. А И. Бугримова, В. и Л. Шевченко, М. Запашный; с медведями – В. Филатов "Медвежий цирк"; с мелкими (собаки) – Ермаковы "Собачья школа", А. Попов "На приеме у доктора Айболита"; (кошки) –Ю. Куклачев.
Тема 9. Жанр "жонглирование". Специфика. Жонглирование – (от французского jongleur – cтранствующий комедиант, танцор, поэт, акробат, канатный плясун в средневековой Франции) цирковой жанр, основанный на умении в определенном ритме подбрасывать и ловить на лету разнообразные предметы (6 поджанров– сольное, групповое, на лошади, антипод, хулахуп, дьяболо).
История. Рельефные изображения и литературные упоминая Древнего Египта, Греции, Рима, Китая, Японии. Салонное и эксцентрическое жонглирование (19-20 века). Сюжетные сценки и "трехпредметники".
Выдающиеся имена. Энрико Растелли (1896-1931) – основоположник классического направления в жонглировании. С. Игнатов – первый исполнитель жонглирования 11-ю кольцами (1978), вошедший в книгу "Рекордов гиннеса". Труцци, Никольский, Кисс, Ширай, Аберт, Биляуэр, Гато.

Тарихы. Өте көне замандағы ежелгі Қытай, Мысыр, Парсы гимнастика элементтері. Ежелгі Грекиядағы гимнасия және палестра. Ежелгі Рим циркуляторлары (пентарион снаряды). Гимнастиканың дамуында Швецияның және Германияның қосқан үлесі. Петербургтегі бiрiншi гимнастикалық үйiрме (1863 ). Париждың қала маңындағы Венсеннедегі гимнастардың бiрiншi халықаралық байқауы-(1900 ).
Көрнекті есімдер. Леотар (1838-1861). Конев. Лозовик. Николаевтер. Бессараб. Леонтьев. Р. Немчинская. В. Суркова және тағы басқалар.
8-тақырып. "Дрессура" жанры. Ерекшілігі.Дрессура - (француз тілінде drеsser - оқыту, үйрету) цирк өнерінің жанры, ол жануарларды қолға үйрету және көпшілікте, манежде, көрнекті алаңда өнер көрсетуден тұрады. (11 жанр астында- атты, ұсақ жануарлар, ірі жануарлар, жыртқыш аңдар, құстар және тағы басқалар). Жаттықтырудың үш әдісі (жабайы, ауыртпа, жұмсақ).
Тарихы. Ежелгі (Египет, Грекия, Рим, Византия,Үндістан, Қытай) дрессурасы. Орта ғасырлық гистриондардың жануарлармен қойылымдары. 16 ғасырдағы Ресейдегі аюды жетектеп жүрушілер. Дрессураның бастаулары бұл дербес цирк жанры - 16 ғасыр ортасынан- 18ғасырларда атты - акробаттық кезбе топтар. Жиhангез жануарлар (18 ғасырдың 2-шi жартысы).
Көрнекті есімдер. Француз А.Мартэн - цирк аңдарын алғашқы үйретушілерінің бірі (1831- "Майсур арыстаны" нөмiрі). Немiс кәсiпкерлерi Гагенбек ағайынды - хайуанхананың иелерi, жинамалы жасушаны құрушы және аралас дрессура (1890).
Орыс циркiнiң пионерлерi - ағайынды Дуровтар. Жыртқыш аңдарды үйретушілер - Н. Гладильщиков, Б. Эдер, М. Назарова. А И. Бугримов, В. және Л. Шевченко, М.Запашный; аюлармен - В. Филатов "Аю циркі"; (ит) ұсақ - Ермаков "Ит мектебi", А. Попов "Айболит дәрігердің қабылдауында"; (мысықтар) - Ю. Куклачев және т.б.
9-тақырып. "Жонглерлік ету" жанры. Ерекшелігі. Жонглерлік ету - белгiлi ырғақта әр түрлі заттарды икемдiлiкте жоғары лақтыруға негiзделген цирк жанры (орта ғасырлық Францияда - өтiрiкшi, бишi, ақын, акробат, арқан бишiсi француз тілінде - jongleur - қыдырма) және (6 жанр асты - жеке, топты, атпен, антипод, хулахуп, дьяболо) түрлi бұйымдарды қағып алу.
Тарихы. Бедерлi бейнелер және Ежелгi Мысыр, Грекия, Рим, Қытай, Жапония әдебиетіндегі ескерпелер. Салонды және эксцентрикалық жонглерлік ету (19-20 ғасыслар). Сюжеттiк көрiнiстер және "үшпәндік".
Атақты есімдер. Энрико Растелли (1896-1931) - қақпақыл iстеуде классикалық бағыттың негiзiн салушы. С. Игнатов - "Гинесстың рекордтар" кiтабына енетін 11 сақиналарымен бiрiншi қақпақыл (1978) орындаушы.Труцци, Никольский, Кисс, Ширай, Аберт, Биляуэр, Гато және тағы басқалар.

Тема 10. Жанр "иллюзия". Специфика. Иллюзия – (от латинского illusio– заблуждение, обман) цирковой жанр, основным выразительным средством которого является фокус, который при всей загадочности создает впечатление реальности (2 поджанра– манипуляция и иллюзионизм).
Иллюзионизм – показ фокусов, основанных на применении специальной аппаратуры. Манипуляция – (от французского "manipulation", от латинского "manipulus" – горсть, manus – рука) демонстрирование фокусов, основанных преимущественно на ловкости рук (кистей, пальцев). Прежнее название манипуляции – престидижитация (от итальянского слова presto– быстрый и digito– палец).
История. Истоки иллюзии – "чудеса" жрецов Древней Сирии, Древнего Египта, Византии. "Тавматургия" в Древней Греции. Фокусы средневековых гистрионов. Иллюзионные представления с использованием механизмов-автоматов (конец 18 века - начало 19 века). Иллюзионные номера старого цирка – сенсационно-рекламные; номера факиров и егов. Манипуляторы Древнего Египта. Их выступления на ярмарках и в балаганах (18-19 века).
Выдающиеся имена. Кулибин – изобретатель иллюзионных зрелищ (1770); Гудини – великий мастер освобождения (начало 20 века); индийские факиры и египетские маги – Али, Д. Лонго.
Артист-гипнотизер Орнальдо (Смирнов) – организатор иллюзионного театра в Ленинграде (1935). Иллюзионисты и их сюжетные постановки – О. Ратиани, Э. Кио старший и его сыновья, А. Сокол, И. Симвалоков.
Зарубежные гастролеры в России – Апфельбаум, Боско, Герман.
Русские манипуляторы конца 19 века и начала 20 века. Леони (Ларионов), Гарди (Иванов), В.Иванов и Г.Иванов, Казини (Казюков), Пассо, Ю. Писаренко.
Тема 11. Жанр "клоунада". Специфика.
1. Цирковой жанр, основанный на выступлении артистов в комическом образе-маске с номерами, построенными на приемах буффонады, эксцентрики, пародии, гротеска.
2. Название клоунской сценки (вместо ранее принятого – антре).
История. Зарождение клоунады как вида сценического искусства на сцене лондонских комедийно-фарсовых театров: "Друри-Лейн", "Ковент-Гарден" (1700). Клоунада как жанр (1830) с появлением амплуа Августа (Рыжего) и клоунского дуэта Белого и Августа (Рыжего). Народные гуляния – истоки искусства клоунады на Руси; клоунада в творчестве скоморохов, потешников-балагуров, шутов. Сатирические сценки театров народного фарса и балаганов. Обращение клоунов к маскам популярных кинокомиков – Чарли Чаплина, Гарольда Ллойда, Пата и Паташона. Клоуны нового реалистического (советского) типа (начало 1930 годов). Создание тематических спектаклей (Попов – "Лечение смехом", Енгибаров – "Причуды мима"). Распространение театральной клоунады (1960 год – "Лицедеи", "Маски").

10-тақырып "|Иллюзия" жанры.Ерекшелігі. Алдамшы көрiнiс (иллюзия) - (латын тілінен - шаillusio адасу, алдау) негізгі көрнекілік құралы барлық құпиялығына қарамастан шындық әсерін қалдыратын фокус болып табылатын цирк жанры (2 жанр асты - қимыл және иллюзионизм).
Иллюзионизм - арнаулы аппаратураны қолдануға негiзделген фокустердi көрсету. Қимыл (манипуляция) - (қолдар, саусақтар) қолдың ептiлiгiнде көбiнесе негiзделген фокустердiң көрсетуi (француз "manipulation", латынша "manipulus" - уыс, manus қол). Қимылдың бұрынғы атауы - (итальян сөзі presto шапшаң және digito саусақ) престидижитация.
Тарихы. Алдамшы көрiнiстiң бастаулары - Ежелгі Сирия, Ежелгi Мысыр, Византия абыздарының "ғажаптары". "Ежелгі Грекияда "Тавматургия". Орта ғасырлық гистриондардың фокустерi. Иллюзия жасайтын ұсынулары тетiктердi қолданып - 18-шi соңы- 19ғасырдың басы). Ескі цирктің иллюзиондық нөмірлері - таңғанарлық-жарнамалық; факир және егов нөмірлері. Ежелгi Мысырдың манипуляторлары. Жәрмеңкелердегi және балагандарда сахналық қойылымдары (18-19ғасырлар).
Атақты есімдер.Кулибин -иллюзия көрінісітері өнертапқышы (1770); Гудини- ұлы босату шебері (20 ғасырдың басы); үндi факирлары және мысыр жадыгөйлерi - Әли, Д. Лонго және тағы басқа.
Әртiс - гипнотизер Орнальдо (Смирнов) Ленинградта иллюзия театрын ұйымдастырушы (1935 ). Иллюзионистер және олардың сюжеттiк қойылымдары - О. Ратиани, үлкен Э. Кио және оның ұлдары, А.Сокол, И. Симвалоков және тағы басқалар.
Ресейде шетелдiк гастролерлер - Апфельбаум, Боско, Герман және тағы басқалар. 19 ғасырдың басы 20 ғасырдың соңындағы орыс манипуляторлары: Леони (Ларионов), Гарди (Иванов), В.Иванов және Г.Иванов, Казини (Казюков ), Пассо, Ю. Писаренко және тағы басқалар.
11-тақырып. "Клоунада" жанры. Ерекшілігі. Клоунада:1.Буффонада тәсiлдерi, эксцентриктер, пародия, гротеск салынған нөмiрлермен әртiстердi күлкiлi бетперде-бейнелерде сахнаға шығуына негiзделген цирк жанры.
2. Клоун көрiнiсiнiң атауы (бұрын қабылданған антре орынына).
Тарихы."Друри - Лейн, "Ковент-Гарден" (1700) және тағы басқа лондондық күлдіргі-фарстық тестр сахналарында сахналық өнер ретінде клоундық түрдің пайда болуы. Клоунада Август (Сары) және Ақ клоундық жұбының және Август (Сары) амплуасының пайда болумен (1830) жанрдың пайда болуы; Халықтық серуендер - русьтегі клоунада өнерінің бастауында; Масқарапаздар, потешниктер-балагурлер, қуақылардың шығармашылығындағы клоунада. Фарс және балагандар (19 ғасыр "арлекиндер") халық театрларының сатиралық көрiнiстерi. Әйгiлi кинокомиктердiң қалқаларына клоундардың ең танымал жүгiнулері - Чарли Чаплин, Гарольд Ллойд, Пат және Паташон. Жаңа реалистiк (кеңестік) клоундары (1930-шi басы). Тақырыптық спектакльдерді құру - (Попов - "Күлкiмен ем", Енгибаров - "Мимның таң қаларлық әрекеттері"). Театрлық клоунаданы тарату - ("Қуақылар", "Бетперделер" және тағы басқалары - 1960жыл).

Выдающиеся имена. Творчество театральных клоунов Гримальди и Дебюро (конец 17 – начало 18 веков). Первые Августы – Беллинг, Гюйон, Чедвик. Первая пара (Белый Август) – клоуны из труппы парижского Нового цирка Футтит и Шоколад. Клоуны советского цирка – (соло) Алексеев, Карандаш, Берман, Вяткин, Мусин, О. Попов; (пары и группы) – Никулин и Шуйдин, "Ребята с Арбата". Клоуны-мимы – Енгибаров, Ротман и Маковский, Николаев. Клоуны современной буффонады – Мик и Мак, Шелковниковы, группа "А", Долли и Домино.
Тема 12. Жанр "эквилибр". Специфика. Эквилибр (от латинского eguilibris – находящийся в равновесии), один из основных цирковых жанров. Объединяет одиночные и групповые выступления артистов, демонстрирующих искусство сохранения равновесия при неустойчивом положении тела на земле или на различных снарядах.
История. Зарождение жанра эквилибр в ремесленничестве, народных играх, в спортивных состязаниях Древнего Востока (шест-перш у сборщиков фруктов), Древнего Китая (игра подмастерьев на жгуте-канате), Древней Греции (сиракузская эквилибристка). Рисунки и книги (Ксенофонт, Аристофан) о творчестве античных артистов. Изображения на фреске Софийского собора в Киеве (11 век). Формирование жанров эквилибра (конец 18 и начало 19 века) в творчестве ярмарочных артистов, иностранных гастролеров.
Выдающиеся имена. Творчество прославленных канатоходцев Блондена и Молодцова, эквилибристов Л. Осинского и В. Волжанского. Российские эквилибристы.
Тема 13. Цирковая пантомима. Специфика. Пантомима (от греческого слова pantomimos – все воспроизводящий подражанием). Цирковая миниатюра без текста (или с минимальным количеством слов), исполняемая соло или группой артистов. Тематический сюжетный цирковой спектакль на основе сценария, решенный средствами цирковой и театральной выразительности.
Раздел 7. "Зарубежный цирк" – по выбору.
38. Ожидаемые результаты освоения Программы 8-9 классов.
К концу обучения в 8-9 классах обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) имеет сформированный комплекс знаний о цирковом искусстве, направленный на формирование эстетических взглядов, художественного вкуса, пробуждение интереса к цирковому искусству;

Атақты есімдер: Театралдық сайқымазақтар шығармашылығы Гримальди және Дебюро (17 ғасырдың соңы 18 ғасырдың басы).Алғашқы Августер - Беллинг, Гюйон, Чедвик. Париждік Жаңа цирк труппасындағы алғашқы жұп (Ақ Август) сайқымазақ труппасындағы Футтит және Шоколад. Орыс клоундары шығармашылығындағы сайқымазақтар және шуттардың сатирикалық дәстүрлері - ағайынды А. және В.Дуровтар, С.Альперова, Бим-Бом дуэті, В.Лазаренко және тағы басқалар. Кеңес циркінің сайқымазақтары - (соло) Алексеев, Карандаш, Берман, Вяткин, Мусин, О.Попов және тағы басқалар; (жұп және топтар) - Никулин және Шуйдин, "Арбат жігіттері" және тағы басқалар.Клоундар-мимдер -Енгибаров, Ротман және Маковский, Николаев басқалары.Қазіргі заманымыздың буффонад клоундар - Мик и Мак, Шелковниковы, "А" тобы, Долли және Домино және тағы басқа.
12-тақырып. Жанр "эквилибр". Ерекшелігі.Эквилибр негiзгi цирк жанрларының (латын тілінен aeguilibris - тепе-теңдiкте тұрған деген сөз) бiрi. Әртістердің жеке және топтық қойылымдарын бiрiктiредi, жердегі орнықсыз жағдайды және әртүрлі снарядтардағы дене тепе-теңдiгін сақтауды көрсететiн өнер.
Тарихы. Ежелгi Шығыс спорттық жарыстарында, халықтық ойындарда, қолөнершіліктегі (жемістерді жинаушылардағы ұзын сырық), Ежелгi Қытай (арқанда ұста шебері шәкірттерінің ойыны), Ежелгі Грекиядағы (сиракуз эквилибрисi) эквилибр жанрының туу. Антикалық әртістердің шығармашылығындағы суреттер мен кітаптар (Ксенофонт, Аристофан) Киевтегі София соборындағы фрескадағы бейнелер (11ғасыр).
Жәрмеңкелiк әртiстер, шетел гастролерлердiң шығармашылығында эквилибрдiң жанрларының қалыптастыруы (18ғасырдың басы 19ғасырдың соңы).
Атақты есімдер: Атақты арқанмен жүрушiлер Блонден және Молодцов шығармашылығы, эквилибристер Л. Осинский және В.Волжанский.Ресейлiк эквилибристер: М. Егоров, В. Яковлев және тағы басқалар (қол өнері); С. Черных, П. Лаврик және тағы басқа (орауыштарда); Манукян, Франузовтар, Костюк, Сарач және тағы басқа (сым темірлерде).
13-тақырып. Цирк пантомимасы. Ерекшелігі. Пантомима (грек сөз pantomimos барлығын елiктеу арқылы елестетумен көрсетуші). Цирк миниатюрасы (немесе аз сөздермен), соло немесе әртiстер тобымен мәтiнсiз орындалатын. Қойылымның негiзiнде тақырыптық сюжеттiк цирктік спектакль, цирк және театр көркемділігі құралдарымен шешiмі табылған қойылым.
7-бөлім. "Шетел цирктері" - педагог таңдауы бойынша.
38. 8-9 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
8-9 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) эстетикалық көзқарасты, көркемдік талғамды қалыптастыруға, цирк өнеріне деген қызығушылықты оятуға бағытталған цирк өнері туралы қалыптасқан білім кешені бар;

2) знает цирковую терминологию, основных эстетические и стилевые направления в области циркового искусства, роль и значение циркового искусства в системе культуры, историю возникновения жанров циркового искусства, цирковые жанры и их использовании в других видах искусств;
3) знает основные исторические периоды развития отечественного и зарубежного циркового искусства во взаимосвязи с другими видами искусств, основные направления развития цирковых жанров, особенности национальных традиций цирковых жанров.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
39. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы и зачета.
40. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 8 класса – в первом полугодии контрольная работа (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам), во втором полугодии зачет (эссе, презентация, реферат, творческий проект).
2) 9 класса – в первом полугодии контрольная работа (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам), во втором полугодии зачет (эссе, презентация, реферат, творческий проект).
41. Критерии оценивания результатов обучения в образовании циркового искусства складываются из результатов текущей успеваемости по предмету.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основных понятий, связанные с видами и жанрами эстрадно-циркового искусства;
2) знание типологических характеристик, определяющих специфику, видов и жанров;
3) знание особенностей видового и жанрового своеобразия эстрадно-циркового искусства в современной культуре;
4) знание специфики видового и жанрового развития эстрадно-циркового искусства в национальной культуре;
5) знание жизненного и творческого пути выдающихся артистов цирка.
42. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – развернутый, полный ответ, в котором выдерживается план, содержащий введение, сообщение основного материала, заключение, материал усвоен в полном объеме, изложен логично, не требует дополнительных вопросов, выводы опираются на теоретические знания, доказательны, соблюдены нормы литературной речи;
2) оценка "4" "хорошо" – развернутый, полный, с незначительными ошибками или одной существенной ошибкой устный ответ, в котором выдерживается план сообщения основного материала, изложенный литературным языком с незначительными стилистическими нарушениями;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – изложение недостаточно самостоятельно, не систематизированное и не последовательное, содержит существенные ошибки, в том числе в выводах;

2) цирк терминдерін, цирк өнері саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттарды, мәдениет жүйесіндегі цирк өнерінің рөлі мен мәнін, цирк өнері жанрының пайда болу тарихын, цирк жанрларын және олардың өнердің басқа түрлерінде қолдануды біледі;
3) отандық және шетелдік цирк өнерінің басқа өнердің түрлірімен байланыса отырып дамуының негізгі тарихи даму кезеңдерін, цирк жанрларының ұлттық дәстүрлерінің ерекшеліктерін біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
39. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы және техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
40. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 8 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жеке тақырыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап беру), екінші жартыжылдықта: сынақ (эссе, презентация, реферат, шығармашылық жоба).
2) 9 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жеке тақырыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап беру), екінші жартыжылдықта: сынақ (эссе, презентация, реферат, шығармашылық жоба).
41. Цирк өнері біліміне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен құралады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) эстрадалық - цирк өнерінің түрлері мен жанрларына байланысты негізгі түсініктерді біледі;
2) ерекшелігін, түрлері мен жанрларын анықтайтын типтік сипаттамаларды біледі;
3) қазіргі заманғы мәдениеттегі эстрадалық-цирк өнерінің өзіндік түрлері мен жанрлық айырмашылықтарын анықтай алады;
4) ұлттық мәдениеттегі эстрадалық-цирк өнерінің өзіндік түрлері мен жанрлық айырмашылықтарын біледі;
5) атақты цирк әртістерінің өмiрлiк және шығармашылық жолдарын біледі.
42. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - жоспары бойынша кіріспе, негізгі материалы, қорытындысы қамтылып, кең ауқымды, толық жауап, материал толық көлемде меңгерілген, қисынды жеткізілген, қосымша сұрақтарды талап етпейді, қорытындысы теориялық білімге негізделген, дәлелді, әдеби тілдің нормалары;
2) "4" "жақсы" бағасы - негізгі материалды жеткізудің жоспары сақталған, біршама қателерімен немесе бір маңызды қатесі бар, ең ауқымды, толық ауызша жауап, әдеби тілмен, сәл стильдік қателерімен жеткізілген;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - өз бетінше жеткізілмеуі, жүйеленбеген және ретсіз, маңызды қателері бар, оның ішінде қорытындысында да қтелер жіберілген;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – главное содержание материала не раскрыто;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 27
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Историко-бытовой танец" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Историко-бытовой танец" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Бальный танец".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) бальные танцы – группа различных парных танцев, некоторые из которых имеют народные истоки;
2) рисунок танца – составная часть композиции танца, расположение и перемещение танцующих по сценической площадке;
3) бранль – старофранцузский народный круговой танец (хоровод) с быстрыми движениями, иногда сопровождался пением, куплетами с припевом, повторяющимся после каждой строфы;
4) вариация – короткий, но законченный виртуозный танец для одного или нескольких исполнителей, является частью pas de deux, pas de trois, grand pas;
5) галоп – бальный танец восемнадцатого века, исполнявшийся в стремительном, скачкообразном движении;
6) голубец – мужское движение бальных танцев "Краковяк", "Мазурка", представляет собой прыжок в сторону на опорной ноге, воздушная часть которого сопровождается эффектным ударом каблука о каблук, словно искры высекаются шпорами;
7) кадриль – разновидность контрданса, возник в конце восемнадцатого века;
8) контрданс – одна из форм первоначально английского и французского народного танцев;
9) мазурка – польский народный танец;
10) менуэ́т – старинный народный французский грациозный танец, названный так вследствие своих мелких шажков на низких полупальцах, па меню (pas menus [пас минус]);
11) монтаньяр – французский общественный танец восемнадцатого века, в танце участвует восемь и более пар в колонном построении;
12) павана – торжественный медленный танец, распространенный в Европе в шестнадцатом веке, пришла на смену популярному в пятнадцатом веке бас-дансу;
13) падеграс – русский парный бальный танец, создан в России в конце девятнадцатого века на музыкальной основе французского танца "гавот";
14) падепатинер – русский парный бальный танец установленной композиции;
15) пластическое интонирование – любое движение человеческого тела, вызванное музыкой и выражающее ее образ;

4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - материалдың негізгі мазмұны ашылмаған;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
27-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Тарихи-тұрмыстық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Тарихи-тұрмыстық би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Тарихи-тұрмыстық би" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) бал биі - кейбірінің халықтық бастауы бар түрлі жұптық билер тобы;
2) бидің суреті - би композициясының құрамдас бөлігі, сахна алаңында билеушілердің орналасуы және ауысуы;
3) бранль - тез қимылдармен, кейде әнмен сүйемелденетін, әр шумақтан кейін қайталанатын қайырмасымен орындалатын, ескі француздық халық шеңбер (хормен жүру) биі;
4) вариация - бір немесе бірнеше орындаушыға арналған, қысқа, бірақ аяқталған асқан шебер би, pas de deux, pas de trois, grand pas бөлігі болып табылады;
5) галоп - шапшаң, секірмелі қимылдармен орындалатын он сегізінші ғасырдың бал биі;
6) голубец - "Краковяк", "Мазурка" бал билеріндегі ер адамның қимылы, ауада өкше мен өкшені соғумен сүйемелденетін тірек аяғымен шетке секіруді білдіреді;
7) кадриль - контрданстың түрі, он сегізінші ғасырдың аяғында пайда болған;
8) контрданс - ағылшын және француз халық биінің алғашқы түрлерінің бірі;
9) мазурка - поляк халық биі;
10) менуэт - старинный народный французский грациозный танец, названный так вследствие своих мелких шажков на низких полупальцах, па меню (pas menus [пас минус]);
11) монтаньяр - он сегізінші ғасырдағы француз қоғамдық биі, биге саппен құралған сегіз не одан көп жұп қатысады;
12) павана - салтанатты баяу би, Еуропада он алтыншы ғасырда таралған, он бесінші ғасырда атақты болған бас-данс биінің орнына келген;
13) падеграс - орыс жұптық бал биі, "гавот" француз биінің музыкалық негізінде он тоғызыншы ғасырдың аяғында Ресейде пайда болған;
14) падепатинер - бекітілген композициядағы орыс жұптық бал биі;
15) пластикалық сөйлеу - бейнені көрсететін музыкадан туындаған адам денесінің кез келген қимылы;

16) полоне́з – польский торжественный танец-шествие в умеренном темпе;
17) романеска – жанр испанской или итальянской танцевальной музыки в трехдольном метре;
18) сюита – одна из основных разновидностей циклической формы в инструментальной музыке; в середине 19 века появились сюиты, составленные из музыки к театральным постановкам, операм и балетам;
19) исторические танцы – общее название для танцев прошлых эпох, исполняемых в настоящее время;
20) chaîne [чайн] – обозначение групповой фигуры в бальных танцах восемнадцатого-девятнадцатого веков;
21) coup de talon [купе де талон] – движение бального танца "Мазурка", представляет собой шаг-подскок и подбивающий удар каблуком о каблук, проделывается с горделивым разворотом головы в направлении шага;
22) grand [гранд] – приставка, означающая максимальную амплитуду движения при его исполнении: grand plié [гранд плие], grand pirouette [гранд пируэт], grand battement jeté [гранд батман жете], grand pas sauté [гранд па соте], grand pas de chat [гранд па шат] и так далее;
23) grand pas [гранд па] – сложная музыкально-хореографическая форма в балетах классического наследия;
24) dos a dos [дос а дос] – вальсовый поворот друг от друга на 2 такта;
25) pas [па] – движение, шаг, лейтмотив, на котором строится танец, законченная танцевальная фраза, комбинация или целая хореографическая композиция;
26) pas boiteux [па бойтекс] – движение бальных танцев восемнадцатого-девятнадцатого веков, в основу которого положен подбивающий шаг с выведением свободной ноги вперед;
27) pas chassé [па шаж] – двойное pas glissé сначала в третьей, а затем в первой позиции, чтобы следующее движение начать другой ногой;
28) pas coupé [па купе] – элемент бальных танцев восемнадцатого-девятнадцатого веков, представляет собой вспомогательный шаг перед выполнением танцевального движения, название получил за "подрезающее" выведение свободной ноги в воздух;
29) pas de bourrée [па де бурре] – движение танца bourrée; женское движение, последовательные мелкие переборы ногами на полупальцах или пальцах в пятой позиции без перемены ног на месте, вокруг себя (en tournant) или же с продвижением вперед, в сторону либо назад;
30) pas de basque [па де баскю] – прыжок с ноги на ногу;
31) port de bras [пор де бра] – правильное прохождение рук через основные позиции, закругленные (arrondi [арронди]) или удлиненные (allonge [аллонж]) с участием поворотов или наклонов головы, а также перегибаний корпуса.
3. Цель Программы: создание условий для развития творческого потенциала обучающихся в процессе обучения историко-бытовым танцам.

16) полонез - бір қалыпты қарқындағы салтанатты поляк би-шеруі;
17) романеска - үш үлесті метрде испания және италия би музыкасының жанры;
18) сюита - аспаптық музыкадағы кезеңдік түрдегі негізгі түрлерінің бірі, театралдық қойылымдарға, опера мен балетке арналған музыкадан құралған;
19) тарихи билер - қазіргі уақытта орындалатын өткен дәуірлердегі билердің жалпы аталуы;
20) chaîne [чайн] - он сезінші - он тоғызыншы ғасырлардағы бал биіндегі топтық фигураны көрсету;
21) coup de talon [купе де талон] - "Мазурка" бал биінің қимылы, қадам-секіру мен өкшемен өкшеге екпінді соғу, қадамның бағытымен басты еңселі бұрумен орындалады;
22) grand [гранд] - grand plié [гранд плие], grand pirouette [гранд пируэт], grand battement jeté [гранд батман жете], grand pas sauté [гранд па соте], grand pas de chat [гранд па шат] және тағы басқа орындау кезінде барынша амплитуданы білдіретін приставка;
23) grand pas [гранд па] - классикалық мұрадағы балеттерде күрделі музыкалық-хореографиялық түр;
24) dos a dos [дос а дос] - бір бірінен 2 тактке вальстік айналым;
25) pas [па] - би, аяқталған би фразасы, қиысуы немесе толық хореографиялық композициядан тұратын қимылдар, қадам, лейтмотив;
26) pas boiteux [па бойтекс] - бос аяқты алдыға шығарумен екпінді қадамның негізі қойылған он сезінші - он тоғызыншы ғасырлардағы бал биіндегі қимылдар;
27) pas chassé [па шаж] - алдымен үшінші, одан кейін келесі қимылды басқа аяқтан бастау үшін бірінші позиция қос pas glissé;
28) pas coupé [па купе] - он сезінші - он тоғызыншы ғасырлардағы бал биінің элементтері, би қимылын орындау алдындағы көмекші қадамды білдіреді, бұл атауға бос аяқты ауаға шығарудан ие болған;
29) pas de bourrée [па де бурре] - буре биінің қимылы; әйелдің қимылы, жартылай саусақтарда тұрған аяқты бірізді аздап жүгірту немесе бір орында аяқты ауыстырмай бесінші позицияда саусақтармен өзін (en tournant) айнала не болмаса алдыға, шетке не артқа жылжу;
30) pas de basque [па де баскю] - аяқтан-аяққа секіру;
31) port de bras [пор де бра] - басты бұру немесе ию (arrondi [арронди]) немесе ұзартылған (allonge [аллонж]) арқылы, сондай-ақ денені еңкейтумен жасалатын қайталанған немесе ұзартылған негізгі қалыптар арқылы қолдың дұрыс өтуі.
3. Бағдарламаның мақсаты: тарихи-тұрмыстық биді үйрету барысында білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамытуға жағдай жасау.

4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с историко-бытовым танцем;
2) овладение техникой и манерой исполнения танцев различных эпох и стилей;
3) освоение музыкальной грамоты, необходимой для овладения историко-бытовым танцем;
4) овладение навыками музыкально-пластического интонирования;
5) овладение умениями исполнять танцы соло, в паре и ансамбле.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувства метроритма, музыкальной и хореографической памяти;
2) формирование двигательных навыков, пластичности, танцевально-ритмической координации и выразительности;
3) развитие двигательного аппарата обучающихся к исполнению танцевального материала различного характера, разных жанров, различной степени технической трудности.
4) развитие чувства ансамбля (чувства партнерства), двигательно- танцевальных способностей, артистизма;
5) формирование комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
Воспитательные:
1) воспитание музыкального, эстетического вкуса, интереса к искусству и мировой культуре;
2) развитие мотивации на творческую деятельность;
3) развитие умений работать самостоятельно и в коллективе;
4) приобретение опыта творческой деятельности и публичных выступлений.
5. Срок освоения Программы – два года. Обучение историко-бытовым танцам начинается с 6 класса хореографического отделения детской школы искусств. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций историко-бытовых танцев.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с хореографией, которые формируются в учебном процессе.
8. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по историко-бытовым танцам, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
9. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по классическому, народно-сценическому танцам и ритмике.

4. Бағдарламаның міндеттері.
Білім беру:
1) тарихи-тұрмыстық бимен танысу;
2) әр түрлі дәуірлер мен стильдердегі билерді орындау техникасы мен мәнерін иелену;
3) тарихи-тұрмыстық биді игеруге қажетті музыкалық сауаттылықты меңгеру;
4) музыкалық-пластикалық сөйлеу дағдысын меңгеру;
5) соло, жұпта және ансамбльде биді орындай білуді меңгеру.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық және хореографиялық есте сақтауын дамыту;
2) қозғалу дағдыларын, қозғалыстағы әсемділік, би-ырғақтық үйлестіру мен мәнерлілікті қалыптастыру;
3) түрлі сипаттағы, түрлі жанрдағы, түрлі деңгейдегі техникалық қиындықтағы би материалын орындауға білім алушылардың қозғалыс аппаратын дамыту;
4) ансамбль сезімін (серіктестікті сезіну), қозғалыс-бишілік қабілеттерін, әртістікті дамыту;
5) хореография өнері саласында кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) музыкалық, эстетикалық талғамды, өнер мен әлеуметтік мәдениетке қызығушылығын тәрбиелеу;
2) шығармашылық қызметке уәждемесін дамыту;
3) өз бетінше және ұжымда жұмыс жасай білуді дамыту;
4) шығармашылық қызмет пен жұрт алдында билеу тәжірибесін иелену.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Тарихи-тұрмыстық биге оқыту балалар өнер мектебінің хореография бөлімдерінде 6 сыныпта басталады. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйрықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Бағдарлама қимылдарды техникалық орындау және тарихи-тұрмыстық билерді қиыстыру дағдыларын меңгеруге тілек білдірген балаларға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама жеке, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың басты міндеттер жүйесі арқылы жүзеге асады. Бұл оқу барысында қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, хореографиямен қатынас формаларымен оқу мазмұнымен қарым-қатынаста жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
8. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілге, көркем-бейнелеп ойлауды дамытуға, техникалық қабілеттерді қалыптастыруға, орындаушылық техниканы және актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
9. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог классикалық, халық-сахналық билер мен ритмика бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып оқыту процесін құрады.

10. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении танцевальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
11. Программа дает возможность обучающимся овладеть умениями исполнять историко-бытовые танцы, предусмотренные Программой, соло, в паре и ансамбле, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя танцевальные движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать хореографическое искусство.
12. Программа рассчитана на детей различной степени танцевальной одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения историко-бытовых танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.
13. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению основ пластики историко-бытового танца, различных техник и стилей танцевальных направлений, как французская кадриль, классический менуэт, вальс-мазурка, полька, полонез и другие;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к мировой культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
14. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
15. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.

10. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
11. Бағдарлама білім алушыларға соло, жұп және ансамбль бағдарламасында қарастырылған тарихи-тұрмыс би қимылдарын салыстыра, теңестіре және саналы орындай отырып, хореографиялық өнерді алдағы уақытта өз бетінше үйренуге көмектесетін білім, білік қорын алуға мүмкіндік береді.
12. Бағдарлама би қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы әртүрлі деңгейдегі балаларға есептелген.
Педагог тарихи-тұрмыстық бидің түрлі стиліне, мәнері мен орындау техникасын меңгерудің қол жетімділігіне, жүйелілілгі мен бірізділігіне, балалардың хореографияға қызығушылығының оянуына ерекше көңіл аударады.
13. Бағдарлама білім алушылардың:
1) тарихи-тұрмыстық би пластикасының негіздерін, француз кадрилі, классикалық менуэт, вальс-мазурка, полька, полонез сияқты би бағыттарының түрлі техникасы мен стильдерін меңгеруіне;
2) білім алушының шығармашылық қызмет тәжірибесін алуына;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуына;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға ықпал ететін жеке қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған.
14. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
15. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.

16. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и хореографов.
17. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории хореографии, музыкознания – последовательного усложнения задания в соответствии с возрастом и уровнем развития детей. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса – установление взаимосвязи между элементами одного танца и танцев одного направления между собой, между танцами и тренировочными упражнениями и так далее;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых движений и танцев, способствующих созданию правильного представления о технике, манере и образном разучивании движений;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям танцем, понимании конкретных задач, поставленных на занятии перед обучающимися.
18. Специфика группового обучения предмету "Историко-бытовой танец" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
19. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – качественный показ, демонстрация отдельных частей и всего движения; просмотр видеоматериалов с выступлениями выдающихся танцовщиц, танцовщиков, посещение концертов и спектаклей для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;

16. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
17. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негізділік пен қолжетімділік қағидасы оқу-тәрбиелік процестің заманауи педагогикалық және психологиялық ғылыми жетістіктері, хореографияның теориясы мен тарихы, музыкатану негізінде (балалардың жасы мен даму деңгейіне сәйкес тапсырмаларды бірізді қиындату, педагог дидактика ережесін басшылыққа алады: қарапайымнан қиынға, жеңілден күрделіге, белгіліден белгісізге) құрылуын қажет етеді;
2) оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру кезінде жүйелілік қағидасы оқытудың барлық элементтердің байланысын - бір би мен бір бағыттағы би элементтерінің, билер мен жаттықтыру жаттығуларының және сол сияқты өзара қарым-қатынасын қалыптастыруды білдіреді;
3) көрнекілік қағидасы (үйренетін қимылдың және билердің мәнін түсінуге көмектесетін, техника, мәнері мен қимылдарды бейнелі жаттау туралы дұрыс түсінік тудыруға көмектесетін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану);
4) педагогтің басшылық рөлі кезінде саналылық және белсенділік қағидасы би сабақтарына саналы көзқарас тәрбиелеуді, сабақта білім алушының алдына қойылған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
18. "Тарихи-тұрмыстық би" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
19. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - би қозғалысын және бөліктерін сапалы көрсету, әйгілі бишілердің билерін бейнематериалдардан қарау, білім алушылардың жалпы деңгейін көтеру үшін концерттерге және спектакльдерге бару;
3) практикалық - үлгіні қайталау және шығармашылық жаттығулары, шығарманы егжей-тегжейлі талдау және кейін бүтінді ұйымдастыру үшін жеке бөліктермен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;

3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно- развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
31. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
32. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
33. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
34. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
35. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
36. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свое исполнение танцевальных элементов, движений, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над танцем;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
37. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) работа над опорно-двигательным аппаратом (упражнения для разных групп мышц);
2) формирование личного баланса (равновесия) танцора;
3) исполнение элементарных (базовых) движений историко-бытового танца;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.

3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттын көрсете отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
31. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметінің сипаттарын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан құралады.
32. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
33. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
34. Оқытудың бірінші жылына арналған Бағдарлама тарихи-тұрмыстық би элементтерін, бұл элементтерді біріктіретін кішігірім қиыстыруды, және француз кадрилі, менуэт, полонез, полька, қарапайым бранль, қос бранль, репризамен қос двойной, күлдіргі бранль, "Қоңырау шылдыры" бранлі сияқты қарапайым тұрмыстық билерді оқуды есепке ала отырып жасалған.
35. Оқытудың екінші жылына арналған Бағдарлама тұрмыстық бидің дамуы туралы толық көріністі береді: орта ғасырдағы тұрмыстық билер, Қайта өркендеу дәуірінің тұрмыстық билері, он сегізінші - он тоғызыншы ғасырлардағы билер. Стилистикасы күрделі композициялар, "Крестьяндық бранль", "Павана", "Монтаньяр", "Классикалық менуэт", "Француз кадрилі", "Полонез", "Мазурка" билері білім алушылардан жоғары техникалық орындауды талап етеді.
36. Педагог 11-15 жастағы балалардың жас және дене ерекшеліктерін есепке ала отырып, жүйелілік, көрнекілік сияқты оқу материалының мазмұнын таңдаудағы педагогикалық қағидаларды басшылыққа алып, тұрмыстық билердің кез келген қимылын техникалық орындауды таңдау үшін вариацияларды құрайды.
37. Жүйелілілік қағидасы оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда барлық элементтердің байланысын болжайды:
1) бір би элементтері мен бір бағыттағы билердің, билер мен жаттықтыру жаттығулардың арасында өзара элементтерінің байланысы;
2) оқыту әдістемесінің өзара байланысы (бөлек элементтерді оқытудан биге, биден би бағыттарына);
3) оқу материалдары мен білім алушылардың жеке тәжірибесі арасындағы байланысты орнату;
4) сабақтардың ұдайылығы және сабақ бөлімдерінің бекітілген бірізділігі (ширату, жаңа материалды үйрену, бұрын оқығанды қайталау);
5) экзерсистер қимылдарының белгіленген бірізділігі;
6) күш түсіруді демалыспен ауыстыру, биді орындаушыға қажетті барлық қабілеттерді біркелкі дамыту.

38. Межпредметные связи предмета "Историко-бытовой танец" с предметами "Классический танец", "Народно-сценический танец", "Ритмика", "Современный танец", "Музыкальная грамота и слушание музыки" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
39. Программные требования в 6 классе:
1) обучающиеся знакомятся с особенностями историко-бытового танца, получают знания о музыкально-ритмической деятельности, развитии опорно-двигательного аппарата, овладевают простейшими техническими и исполнительскими навыками, разучивают позы epaulement [эпольмент]: croise [круазе], efface [анфас];
2) изучаются постановка корпуса и головы, повороты головы координируются с движением ног и корпуса; постановка рук и позиции ног применительно к историко-бытовому танцу; позиции ног аналогичны классическим, но менее выворотные, используются первая, вторая, третья, четвертая позиции;
3) разучиваются танцевальные элементы, композиции историко-бытового танца, выполнение рas chasse [па шаж], рas balance [па балансе], pas de basque [па де баскю] с различными положениями рук, поворотами и наклонами головы, движения с вращением;
4) разучиваются положения "лицом по линии танца", "руки крест-накрест", "визави", "визави" (второй вариант), шаги: бытовой (обычный шаг, ставя ногу с каблука на носок), легкий (или танцевальный); шаги исполняются на различные музыкальные размеры (при 2/4 — движение на каждую четверть, при 3/4 — движение занимает один такт, при 4/4 — в такте два движения);
5) изучаются простейшие элементы танцев: полонез, падеграс, полька, особое внимание уделяется музыкальному исполнению движений, композиций, воспитанию манеры исполнения, присущей историко-бытовому танцу;
6) обучающиеся осваивают французскую кадриль, менуэт, полонез, польку, бранль простой, бранль двойной, двойной бранль с репризой, веселый бранль, бранль "Колокольный звон".
40. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Народные празднества – источник бытовой танцевальной культуры. Эволюция бытовой танцевальной культуры. Танцевальная культура пятнадцатого-шестнадцатого веков. Истоки исторического танца. Основные источники изучения историко-бытовых танцев. Развитие историко-бытового танца. Понятия "исторический танец", "бытовой танец", "бальный танец", "историко-бытовой танец".
Тема 2. Основы историко-бытового танца. История танцев. Направление в танце. Танцевальные рисунки. Образ и манера исполнения в танце. Роль музыкального сопровождения. Музыкальный счет и ритм. Линия танца. Бальный этикет. Показ и изучение базовых движений и фигур историко-бытового танца.
Тема 3. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног.
Тема 4. Позиции рук и ног. Упражнения для разучивания.
Тема 5. Танцевальные шаги и проходки. Шаги: бытовые, танцевальные, легкие, скользящие.
Тема 6. Изучение шагов на различные музыкальные размеры, темпы и ритмы.

38. "Тарихи-тұрмыстық би" пәнінің "Классикалық би", "Халық-сахналық би", "Ритмика", "Заманауи би", "Музыкалық сауаттылық және музыканы тыңдау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
39. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар тарихи-тұрмыстық бидің ерекшеліктерімен танысады, музыкалы-ырғақтық қызмет, тірек-қимыл аппаратын дамыту туралы білім алады, қарапайым техникалық және орындаушылық дағдыларын иеленеді, epaulement [эпольмент]: croise [круазе], efface [анфас] қалыптарын жаттайды;
2) дене мен басты қою, басты бұру аяқ пен дене қимылын үйлестіруді оқиды; тарихи-тұрмыстық биде қолданылатын қолды қою мен аяқтың қалпы; аяқтың қалпы классикалыққа тән, бірақ аяқты сәл бұратын бірінші, екінші, үшінші, төртінші позициялар қолданылады;
3) би элементтері, тарихи-тұрмыстық бидің композициялары, қолдың түрлі қалыптарымен басты бұру және ию арқылы айналмалы қозғалыстармен рas chasse [па шаж], рas balance [па балансе], pas de basque [па де баскю] орындау үйретіледі;
4) "би сызығы бойынша бетпен", "айқастырылған қолдар", "визави", "визави" (екінші нұсқасы) қалыптары, тұрмыстық (қарапайым қадам, өкшеден ұшқа аяқты қою), жеңіл (немесе би) қадамдары жатталады; қадамдар түрлі музыкалық мөлшерлерде орындалады (2/4 кезінде — қимыл әр жартыға, 3/4 кезінде — қимыл бір такті алады, 4/4 кезінде — актіде екі қимыл);
5) бидің қарапайым элементтері орындалады: полонез, падеграс, полька, тарихи-тұрмыстық биге тән музыкалық қимылдарды, композицияларды орындауға, орындау мәнерін тәрбиелеуге ерекше көңіл бөлінеді;
6) білім алушылар француз кадрилін, менуэт, полонез, полька, қарапайым бранль, қос бранль, репризамен қос бранль, көңілді бранль, "Қоңырау сыңғыры" бранлін меңгереді.
40. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Халық мерекелері - тұрмыстық би мәдениетінің көзі. Тұрмыстық би мәдениетінің дамуы. Он бесінші - он алтыншы ғасырлардағы би мәдениеті. Тарихи бидің бастауы. Тарихи-тұрмыстық би негізін зерттеу. Тарихи-тұрмыстық бидің дамуы. "Тарихи би", "тұрмыстық би", "бал биі", "тарихи-тұрмыстық би" түсінігі.
2-тақырып. Тарихи-тұрмыстық бидің негіздері. Билердің тарихы. Бидегі бағыт. Би суреттері. Биді орындау бейнесі мен мәнері. Музыкалық сүйемелдеудің рөлі. Музыкалық есеп пен ырғақ. Би сызығы. Бал этикеті. Тарихи-тұрмыстық бидің негізгі қимылдары мен мүсіндерін көрсету және үйрену.
3-тақырып. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы.
4-тақырып. Қол мен аяқтың қалпы. Жаттауға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Би қадамдары және жолдар. Қадамдар: тұрмыстық, би, жеңіл, сырғымалы.
6-тақырып. Түрлі музыкалық мөлшердегі, қарқын мен ырғақтағы қадамдарды үйрену.

Тема 7. Виды port de bras [пор де бра] соло и в паре (4/4 и 3/4).
Тема 8. Поклоны и реверансы. Поклоны и реверансы для мальчиков и девочек на 4/4, 2/4 и 3/4.
Тема 9. Скользящий шаг pas glissé [па глиссе] по первой и третьей позициям на 2/4.
Тема 10. Двойной скользящий шаг pas chassé [па шаж].
Тема 11. Галоп.
Тема 12. Боковой подъемный шаг (pas elevé [па эльве]).
Тема 13. Первая, вторая, третья, четвертая формы pas chassé [па шаж] (с поворотом вправо и влево) и double chassé [дабл шаж].
Тема 14. Pas balance [па балансе]. Pas balancé [па балансе] на месте. Pas balancé [па балансе] с небольшим продвижением вперед и назад. Pas balancé [па балансе] с поворотом на 90° и 180°.
Тема 15. Pas dégagé [па дегаже]. Французская кадриль (первая фигура). Поклоны и реверансы на 2/4 для французской кадрили.
Тема 16. Менуэт пятнадцатого века. Положение в паре. Рas menuet [па менуэт] основной шаг. Рas balancé [па балансе] – менуэт. Рas grave [па грав]. Рas menuet-pas de bourree [па менуэт-па де бурре]. Манера исполнения.
Тема 17. Полонез. Рas [па] полонеза. Парами по кругу. Элементарные рисунки танцевальных этюдов.
Тема 18. Полька. Рas [па] польки на месте вперед и назад. Рas [па] польки на месте и с поворотом на 90° и 180° (в правую и левую стороны).
Тема 19. Рas [па] польки с продвижением вперед и назад.
Тема 20. Боковое pas [па] польки. Боковое pas польки с вращением по кругу соло.
Тема 21. Простейшие комбинации польки.
Тема 22. Боковое pas [па] польки с вращением в паре по кругу.
Тема 23. Усложненная композиция польки с использованием pas glissé [па глиссе], галопа, шагов, поклонов, различных port de bras [пор де бра].
Тема 24. Вальс. Рas [па] вальса вперед и назад по линиям.
Тема 25. Рas [па] вальса вперед и назад в комбинации с pas balancé [па балансе].
Тема 26. Рas [па] вальса вперед с применением port de bras [пор де бра].
Тема 27. Рas [па] вальса с вращением по кругу соло.
Тема 28. Вальс с продвижением вперед и назад - вальсовая дорожка.
Тема 29. Простейшие комбинации вальса. Вальс в три pas [па] с вращением вправо по кругу в паре.
Тема 30. Вальс в три pas [па] с вращением влево: по линиям и кругу соло.
Тема 31. Вальс по кругу в паре.
Тема 32. Вальс в сочетании с pas balancé [па балансе].
Тема 33. Рas [па] вальса на месте.
Тема 34. Контрольные усложненные вальсовые рисунки.
Тема 35. 16 век. Реверанс дамы и салют-поклон кавалера. Положение рук дамы. Положение рук кавалера

7-тақырып. Соло мен жұптағы port de bras [пор де бра] түрлері (4/4 және 3/4).
8-тақырып. Иілу мен реверанстар. 4/4, 2/4 және 3/4 ұлдар мен қыздар үшін иілу мен реверанстар.
9-тақырып. 2/4 бірінші және үшінші позиция бойынша pas glissé [па глиссе] сырғымалы қадамы.
10-тақырып. Қос сырғымалы pas chassé [па шаж] қадамы.
11-тақырып. Шоқырақ (галоп).
12-тақырып. Қырымен көтермелі қадам (pas elevé [па эльве]).
13-тақырып. Pas chassé [па шаж] (оңға және солға айналумен) мен double chassé [дабл шаж] бірінші, екінші, үшінші, төртінші формалар.
14-тақырып. Pas balancé [па балансе]. Орнында тұрып pas balancé [па балансе]. Кішігірім алдыға және артқа қозғалумен pas balancé [па балансе]. 900 және 1800 айналумен Pas balancé [па балансе].
15-тақырып. Pas dégagé [па дегаже]. Француз кадрилі (бірінші мүсін). 2/4 француз кадрилі үшін иілу және реверанстар.
16-тақырып. Он бесінші ғасырдағы менуэт. Жұптағы қалып. Рas menuet [па менуэт] негізгі қадамы. Рas balancé [па балансе] - менуэт. Рas grave [па грав]. Рas menuet-pas de bourree [па менуэт-па де бурре]. Орындау мәнері.
17-тақырып. Полонез. Рas [па] полонеза. Жұппен шеңбер бойынша. Би этюдтерінің қарапайым суреттері.
18-тақырып. Полька. Орнында тұрып алдыға және артқа полькадағы рas [па]. 900 и 1800 айналыммен орындағы полькадағы рas [па] (оң және сол жаққа).
19-тақырып. Алға және артқа қозғалумен полькадағы рas [па].
20-тақырып. Полькадағы бір қырын рas [па]. Шеңбер бойынша айналу арқылы полькадағы pas.
21-тақырып. Польканың қарапайым комбинациялары.
22-тақырып. Жұпта шеңбер бойынша айналу арқылы полькадағы pas [па].
23-тақырып. Pas glissé [па глиссе], галоп, қадамдар, иілулер, түрлі port de bras [пор де бра] қолдану арқылы польканың күрделенген композициясы.
24-тақырып. Вальс. Сызық бойынша алдыға және артқа вальстағы Рas [па].
25-тақырып. Pas balancé [па балансе] комбинациясындағы алдыға және артқа вальстағы Рas [па].
26-тақырып. Port de bras [пор де бра] қолданумен алдыға вальстағы рas [па].
27-тақырып. Соло шеңбері бойынша айналумен вальстағы рas [па].
28-тақырып. Вальс жолы - алдыға және артқа қозғалу арқылы вальс.
29-тақырып. Вальстың қарапайым комбинациясы. Жұпта шеңбер бойынша оңға айналу арқылы вальстағы үш pas [па].
30-тақырып. Солға айналу арқылы вальстағы үш pas [па]: сызық және соло шеңбері бойынша.
31-тақырып. Жұпта шеңбер бойынша вальс.
32-тақырып. Pas balancé-пен [па балансе] байланыстағы вальс.
33-тақырып. Бір орында тұрып вальстағы рas [па].
34-тақырып. Бақылау күрделендірілген вальс суреттері.
35-тақырып. 16 ғасыр. Ханымның реверансы және кавалердің салют-иілуі. Ханымның қолды қоюы. Кавалердің қолдың қоюы.

Тема 36. Бранль простой. Музыкальный размер – 2/4. Танец парный. Четыре такта. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Ноги в I невыворотной позиции. Разучивание тактов. Шаг вперед левой ногой. Правая нога приставляется к левой. Шаг вперед правой ногой. Левая нога приставляется к правой.
Тема 37. Бранль двойной. Музыкальный размер – 2/4. Танец парный. Четыре такта. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание тактов. Шаг левой ногой. Шаг правой ногой. Шаг левой ногой. Правую ногу – к левой.
Тема 38. Двойной бранль с репризой. Музыкальный размер – 2/4. Танец парный. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание тактов. Элементы движений двойного и простого бранлей в различных вариантах. Вынесение свободной ноги вперед в четвертую воздушную позицию с последующим ударом вытянутой стопой об пол (концами пальцев). Хлопки в ладоши.
Тема 39. Веселый бранль. Музыкальный размер – 2/4. Темп умеренно быстрый. Танец парный. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание тактов. Шаг правой ногой вправо. Вынос левой ноги вперед в четвертую воздушную позицию с одновременным подскоком на правой ноге. Опускание правой ноги на пол, левая – в четвертой воздушной позиции. Второй такт: на счет "один" шаг левой ногой влево, на счет "два" правая нога выносится в четвертую воздушную позицию, левая нога на полу. На счет "три" правая нога – к левой. Повтор движений с левой ноги.
Тема 40. Бранль "Колокольный звон". Старинный французский бранль. Танец парный. Музыкальный размер – 2/4. Сопровождение танца ритмичными хлопками рук, энергичными ударами ног об пол, имитирующими колокольный звон. Постановка корпуса. Движения танца из простого шага с подпрыгиванием.
Музыка А. 1 – 8 такты. Движение круга влево, позиция левой ноги. В конце восьмого такта образование внутреннего круга юношами. Образование девушками внешнего круга. Позиция танцующих.
Музыка В. Четыре такта. Balancé [балансе]: юноши вправо, девушки влево. Круг на месте вправо, начиная с правой ноги. Вran' [бран].
Музыка А. 2 такта. Девушки: три раза хлопание в ладоши, на вторую четверть второго такта - пауза. Юноши: три раза удары правой ногой об пол, на вторую четверть второго такта - пауза.
4 такта. Переход юношей к девушкам, начиная движение с левой ноги простой шаг с подпрыгиванием.
Музыка В. 4 такта. Повтор четырех balancé [балансе]. 4 такта. Позиция рук, исполнение круга на месте вправо, начиная с правой ноги.

36-тақырып. Қарапайым бранль. Музыкалық өлшем - 2/4. Жұптық би. Төрт такт. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың позициясы. Аяқтар I айналмайтын позицияда. Такттарды жаттау. Сол аяқпен алға қадам. Оң аяқ сол аяққа жақын қойылады. Оң аяқпен алға қадам. Сол аяқ оң аяққа жақын қойылады.
37-тақырып. Қос бранль. Музыкалық өлшем - 2/4. Жұптық би. Такт. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың позициясы. Такттарды жаттау. Сол аяқпен қадам. Оң аяқпен қадам. Сол аяқпен қадам. Оң аяқты сол аяққа.
38-тақырып. Репризамен қос бранль. Музыкалық өлшем - 2/4. Жұптық би. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың позициясы. Такттарды жаттау. Түрлі нұсқадағы бранльдердің қос және қарапайым қимылдардың элементтері. Төртінші ауадағы позицияда еденге өкшемен соққы арқылы бос аяқты алға шығару. Алақанды соғу.
39-тақырып. Көңілді бранль. Музыкалық өлшем - 2/4. Бірқалыпты жылдам қарқында. Жұптық би. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың позициясы. Такттарды жаттау. Оң аяқпен оңға қарай қадам. Төртінші ауадағы позицияда оң аяқта бір уақытта секірумен сол аяқты алдыға шығару. Оң аяқты еденге түсіру, сол аяқ төртінші ауа позициясында. Екінші такт: "бір" дегенде сол аяқпен солға қадам, "екі" дегенде оң аяқ төртінші ауадағы позицияға шығарылады, сол аяқ еденде. "Үш" дегенде оң аяқ сол аяққа. Сол аяқпен қимылдардың қайталануы.
40-тақырып. "Қоңырау сыңғырлауы" бранлі. Ескі француз бранлі. Жұптық би. Музыкалық өлшем - 2/4. Биді қоңырау сыңғырлауын еліктіретін ырғақтық қолдың соққысымен, еденге жігерлі соққылармен сүйемелдеу. Қолды қою. Қарапайым қадамнан секіруге дейінгі бидің қимылдары.
Музыка А. 1 - 8 тактілер. Шеңбер қимылын солға, сол аяқпен позиция. Сегізінші тактің соңында бозбалалармен ішкі шеңбердің пайда болуы. Қыздармен ішкі шеңбердің пайда болуы. Бишілер позициясы.
Музыка В. Төрт такт. Balancé [балансе]: бозбалар оңға, қыздар солға. Оң аяқтан бастап бір орындағы шеңбер. Вran' [бран].
Музыка А. 2 такт. Қыздар: үш рет алақанмен соғу, екінші тактің екінші жартысында - үзіліс. Бозбалалар: үш рет оң аяқпен еденді ұру, екінші тактің екінші шеңберінде - үзіліс.
4 такта. Бозбалалардың қыздарға өтуі, қимылды сол аяқтан бастап секіру арқылы қарапайым қадам.
Музыка В. 4 такт. Төрт balancé [балансе] қайталануы. 4 такт. Қолды қою, оң аяқтан бастап, бір орнында оңға шеңберді орындау.

41. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия "исторический танец", "бытовой танец", "бальный танец", "историко-бытовой танец";
2) знает танцевальные рисунки, линию танца, образ и манеру исполнения в историко-бытовом танце;
3) умеет верно согласовывать свои действия с музыкальным ритмом;
4) умеет сознательно и творчески воспринимать мелодию танцевальной музыки;
5) умеет передавать пластически воспринятую тему мелодии;
6) знает и исполняет базовые движения, фигуры историко-бытового танца;
7) умеет координировать движения ног, корпуса и головы в умеренном и быстром темпе;
8) знает об исполнительских средствах выразительности танцев (грациозность рук, поз);
9) исполняет в паре танцы: французская кадриль, менуэт, полонез, полька, бранль простой, бранль двойной, двойной бранль с репризой, веселый бранль, бранль "Колокольный звон".
42. Программные требования в 7 классе:
1) закрепляются знания и навыки, полученные в первый год обучения, продолжается дальнейшее изучение элементов историко-бытового танца, работа над освоением новых фигур в танцах, дальнейшее развитие осмысленного исполнения движений сложных по сочетанию (формы pas chass [па шаж], double pas chassе [дабл па шаж]);
2) изучаются движения сложные по исполнению (движения с вращением: pas [па] польки в паре с поворотом по кругу, pas [па] вальса в паре вправо и влево), формы pas chass [па шаж];
3) обучающийся знакомится с особенностями танцев "Классический менуэт", "Полонез", "Французская кадриль", "Вальс-мазурка", получает знания о музыкально-ритмической деятельности, развитии опорно-двигательного аппарата, овладевает простейшими техническими и исполнительскими навыками, разучивает танцевальные элементы, композиции;
4) обучающийся осваивает танцы "Крестьянский бранль", "Павана", "Монтаньяр", "Классический менуэт", "Французская кадриль", "Полонез", "Мазурка".
43. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Композиция "Крестьянский бранль". Танец парный. Музыкальный размер – 2/4. Костюм. Манера исполнения танца. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание тактов. Движения и позы, характерные для народной хореографии. Невыворотные ноги, простой шаг, покачивание корпуса из стороны в сторону, невысокий подъем партнерш в воздух.
Тема 2. Историко-бытовой танец в эпоху Возрождения. Техника танцев четырнадцатого-пятнадцатого веков. Променадные танцы без регламентированного рисунка движений рук. Композиция танцев: поклоны, движения из мелких шагов. Поклоны, как часть придворного этикета. Танцы со свечами и факелами.
Бассдансы – популярные танцы пятнадцатого-шестнадцатого веков. Реверансы, поклоны, как основные танцевальные фигуры. Изысканный рисунок рук в основных позах танца. Менуэт.

41. 6 сыныптағы Бағдарламаны меңгеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "тарихи би", "тұрмыстық би", "бал биі", "тарихи-тұрмыстық би" түсініктерін біледі;
2) суреттерді, бидің сызығын, тарихи-тұрмыстық биді орындаудағы бейне мен мәнерді біледі;
3) музыкалық ырғақпен өзінің іс-әрекеттерін дұрыс үйлестіре біледі;
4) би музыкасының әуенін саналы және шығармашылықпен қабылдайды;
5) әуеннің тақырыбын қабылдауын әсем жеткізе алады;
6) тарихи-тұрмыстық бидің негізгі қимылдарын, мүсіндерін біледі және орындай алады;
7) аяқтың, дененің және бастың қимылдарын бірқалыпты және жылдам қарқында үйлестіре алады;
8) бидің көркемдігін орындаушылық құралдарын біледі (қолдың, қалыптардың сәнділігі);
9) жұпта билерді орындайды: француз кадрилі, менуэт, полонез, полька, қарапайым бранль, қос бранль, репризамен қос бранль, көңілді бранль, бранль "Қоңыраудың сыңғырлауы".
42. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бірінші оқу жылында алған білім мен дағдылары бекітіледі, тарихи-тұрмыстық бидің элементтерін одан әрі үйрену, бидегі жаңа мүсіндерді игерумен жұмыстар, үйлесуі бойынша күрделі қимылдарды саналы орындауды одан әрі дамыту (pas chass [па шаж], double pas chass [дабл па шаж] мүсіндері) жалғастырылады;
2) орындауы бойынша күрделі қимылдарды оқу (айналумен қимылдар: шеңбер бойынша айналумен жұптық полькадағы pas [па], жұптық вальстағы оңға және солға pas [па]), pas chass [па шаж] түрлері;
3) "Классикалық менуэт", "Полонез", "Француз кадрилі", "Вальс-мазурка" билерінің ерекшеліктерімен танысады, музыкалық-ырғақтық қызмет, тірек-қимыл аппараты туралы білімді алады, қарапайым техникалық және орындаушылық дағдыларын иеленеді, билеу элементтерін, композицияларды үйренеді;
4) білім алушылар "Крестьяндық бранль", "Павана", "Монтаньяр", "Классикалық менуэт", "Француз кадрилі", "Полонез", "Мазурка" билерін меңгереді.
43. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Крестьяндық бранль" композициясы. Жұптық би. Музыкалық өлшем - 2/4. Костюм. Биді орындау мәнері. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Тактілерді жаттау. Халық хореографиясына тән қимылдар мен қалыптар. Айналмайтын аяқтар, қарапайым қадам, денені бір жақтан екінші жаққа шайқау, серіктесін ауаға сәл көтеру.
2-тақырып. Қайта өрлеу дәуіріндегі тарихи-тұрмыстық биі. Он төртінші-он бесінші ғасырлардағы билердің техникасы. Қол қимылдарын реттеусіз променадтық билер. Билер композициясы: иілулер, кіші қадамдардан қимылдар. Иілулер, сарай маңындағы этикет ретінде.
Бассданстар - он бесінші - он алтыншы ғасырлардағы әйгілі билер. Реверанстар, иілулер, негізгі би мүсіндері ретінде. Бидің қалыптарынан негізделген қолдың таңдаулы суреттері. Менуэт.

Тема 3. Танцы семнадцатого века. Социальная, политическая роль танцев. Первый общий танец куранта. Указ об организации Парижской Академии танца (1661 год). Освоение танцев аллеманда, пассакалья, чакона, куранта, жига (или джига). Зарождение новых танцев: ригодон, менуэт, гавот, англез, экосез, контрданс, буррэ, канари, сарабанда, паспье и кадриль.
Сюита – цикл из нескольких разнохарактерных бранлей, исполняемый на лютне. Танцевальные части сиюты: аллеманда, куранта, сарабанда и жига. Принцип контраста между медленными, плавными и живыми прыжковыми танцами. Нетанцевальные части сиюты: прелюдия, ария, каприччио, рондо.
Аллеманда, старинный танец немецкого происхождения, размер двудольный, темп умеренный, мелодика плавная, беспрыжковый танец (Басс-Дансы). Музыкальный размер первой части (фортанц): 2/4 или 4/4, темп умеренный. Вторая часть (нахтанц) в размере ¾ в оживленном темпе. Движения танца: гру, двойной бранль, конверсия, па сель, па шассе, поклоны, реверансы.
Пассакалья, испанский общественный танец в характере уличного шествия, музыкальный размер – ¾, темп медленный, исполнение в групповом построении, в виде торжественной процессии.
Чакона, европейский придворный бальный танец в характере пассакальи, музыкальный размер – ¾, 3/2, темп медленный, исполнение парное, плавное, величественное и церемонное продвижение по залу.
Куранта, французский старинный торжественный танец, имеющий итальянское происхождение. Умеренный темп исполнения в размерах 6/4 или 3/2, плавные и торжественные движения, сложные ритмические соотношения.
Жига (джига), быстрый старинный британский танец кельтского происхождения, исполнение танца на очень высоких "полупальцах", изящные движения, музыкальный размер 3/8, 6/8, 9/8 или 12/8 в зависимости от разновидности.
Жига – основа для ирландских танцев. Разновидности жиги: сингл-джига, дабл-джига, требл-джига.
Ригодон – танец, выдержанный в двухдольном (2/2, Alla breve [алла бреве]) или четырехдольном размере.  Танец жизнерадостного характера.
Англез – бальный танец, представляющий собой английскую версию. Музыкальный размер – 2/4. Темп умеренно быстрый. Исполнение в коллективном построении пар.
Экосез –старинный шотландский народный танец, музыкальный размер 3/4, умеренный темп.
Канари – бальный и сценический танец, распространенный во Франции и Италии. Музыкальный размер 3/8, 6/8 или 3/4; темп быстрый.
Сарабанда – старинный испанский народный танец музыкальный размер 3/4, 3/2, характерный ритм та, иа и ти, та та-а;
Паспье – старинный французский танец, музыкальный размер придворного паспье ¾ или 3/8, мелодия с затакта. В фактуре музыкальной ткани мелкие длительности: восьмые или шестнадцатые. Многочастная структура.
Кадриль – французский танец, разновидность контрданса. Состоящий из четырех небольших пьес, написанных в коленном складе (в размере 2/4 или 3/8). Исполнение танца четырьмя парами. Головная пара. Пары на стороне.
Роль менуэта, старинного французского народного танца, в развитии бального сценического танца. "Король танцев и танец королей".

3-тақырып. Он жетінші ғасырдың билері. Билердің әлеуметтік, саясаттық рөлі. Куранттың алғашқы жалпы биі. Париждік би академиясын ұйымдастыру туралы жарлық (1661 жыл). Аллеманда, пассакалья, чакона, куранта, жига (немесе джига) билерін меңгеру. Жаңа билердің пайда болуы: ригодон, менуэт, гавот, англез, экосез, контрданс, буррэ, канари, сарабанда, паспье и кадриль.
Сюита - лютняда орындалатын бірнеше түрлі сипаттағы бранльден тұратын топтама. Сюитаның би бөлімдері: аллеманда, куранта, сарабанда және жига. Бәсең, баяу және жылдам секіріп орындалатын билердің арасындағы кереғарлық қағидаты. Сюитаның билемейтін бөлімдері: прелюдия, ария, каприччио, рондо.
Аллеманда, немістерден шыққан көне би, екі бөлімді өлшем, темпі қалыпты, әуені баяу, секірмей орындалатын би (Басс-Дансы). Бірінші бөлімінің музыкалық өлшемі (фортанц): 2/4 немесе 4/4, темпі қалыпты. Екінші бөлімі (нахтанц) 3/4 өлшемінде, жылдам темпте. Бидің қимылы: гру, қос бранль, конверсия, па сҰль, па шассе, иілулер, реверанстар.
Пассакалья, көшеде шеруде жүру сипатындағы испандық қоғамдық би, музыкалық өлшемі – 3/4, темпі бәсең, салтанатты шеру сияқты қатарда тұрып топпен орындалады.
Чакона, пассакалья сипатындағы еуропалық сарайлық бал биі, музыкалық өлшемі – 3/4, 3/2, темпі бәсең, залда жұппен, баяу, керемет және салтанатты қимылдармен орындалады.
Куранта, түбі итальяндық биден шыққан, француздардың көне салтанатты биі. Қалыпты темпте 6/4 немесе 3/2 өлшемдерінде, қимылдары баяу және салтанатты, күрделі ритмикалық қатынастарда орындалады.
Жига (джига), кельттерден шыққан жылдам биленетін көне британ биі, өте биік "жарты саусақтарда" орындалады, әдемі қимылдар, музыкалық өлшемі түрлеріне байланысты 3/8, 6/8, 9/8 немесе 12/8.
Жига - ирланд билеріне негіз болатын би. Жиганың түрлері: сингл-джига, дабл-джига, требл-джига.
Ригодон - екі бөліктен (2/2, Alla breve [алла бреве]) немесе төрт бөліктен құралған би. Көңілді сипаттағы би.
Англез - ағылшын нұсқасындағы балдық би. Музыкалық өлшемі - 2/4. Темпі қалыпты жылдам. Жұптардың ұжымдық орындауы.
Экосез - көне шотлан халық биі, музыкалық өлшемі 3/4, қалыпты темп.
Канари - Франция мен Италияда кең таралған балдық және сахналық би. Музыкалық өлшемі 3/8, 6/8 немесе 3/4; темпі жылдам.
Сарабанда - көне испан халық биі, музыкалық өлшемі 3/4, 3/2, тән ритмі та, иа и ти, та та-а;
Паспье - көне француз биі, сарай паспьесінің музыкалық өлшемі 3/4 немесе 3/8, затактіден басталған әуен. Музыка негізінің фактурасында ұсақ ұзақтылықтар бар: сегіздіктер немесе он алтылықтар. Көп бөлімді құрылым.
Кадриль - француз биі, контрданстың өзге түрі. Тізе бүгулеріне жазылған шағын 4 пьесадан тұрады (2/4 немесе 3/8 өлшемінде). Биді төрт жұп болып орындау. Басты жұп. Жанындағы жұп.

Тема 4. Гавот, старинный французский крестьянский хороводный танец, музыкальный размер – 4/4 или 2/2, темп умеренный.
Мюзет, французский старинный народный танец, размер – 2/4, 6/4 или 6/8. Темп быстрый. Синтез романтических кружений вальса, природной живости французского мюзета.
Буррэ, старинный французский народный танец, придворный танец с характерным четным размером (alla breve [алла бреве]), быстрым темпом, четким ритмом, затактом в одну тактовую долю.
Тема 5. Танец "Павана". Торжественный медленный танец. Танец парный. Четыре такта. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног.
Разучивание танца. Па — шаг паваны. Разучивание танцевальных шагов: простые или двойные шаги; шаги вперед; шаги назад или шаги в сторону. Разучивание комбинаций: два одинарных и один двойной шаг. Разучивание композиции: шаги паваны вперед - назад, обходы партнерами друг друга и поклоны.
Тема 6. Танец "Монтаньяр". Монтаньяр – массовый танец, исполняющийся в сопровождении волынки и двух труб. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание танца. Основной ход: шаг правой ногой вперед, левая на полу (первая восьмая). Левая нога: вперед на низкие полупальцы, правая нога: на полупальцы (вторая восьмая). Следующий такт: левая нога, полусогнутая в колене вперед в четвертую воздушную позицию на croise с одновременным маленьким plie на правой ноге (третья восьмая). Позиция правого плеча, головы. Повторы движений с другой ноги.
Тема 7. Танцы восемнадцатого века. Совершенствование и развитие ранее существовавших танцев: бурре, пасспье, ригодон, гавот и менуэт. Живость темпа, усложненная техника танцев. Придворные танцы. Детальное освоения реверансов и поклонов. Женских реверансы. Мужские реверансы. Массовые танцы. Контрданс – одна из форм первоначально английского и, впоследствии, французского народного танца и музыки к нему. Танцевальные пары одна напротив другой. Чередование 5 или 6 различных танцевальных фигур.
Тема 8. Танец "Классический менуэт". Танец парный. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание танца. Первая фигура из 8 тактов. Вторая фигура – 8 тактов (balance-menuet [балансе-менуэт]). Третья, четвертая фигура по 8 тактов. Движения: pas de bourreе [па де бурре] вправо, pas de bourreе [па де бурре] влево, Plie [плие], Pas menuet [па менуэт], Balance-menuet [балансе-менуэт] правой ногой.
Тема 9. Историко-бытовой танец 19 века. Массовые бальные танцы. Эпоха вальса. Мазурка.
Тема 10. Танец "Французская кадриль", состоящий из четырех номеров или небольших пьес, написанных в коленном складе в размере 2/4 или 3/8. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание танца. Фигуры Le Pantalon [Ле пенталон], Eté [Эте], La Poule [Ля Поуль] (мелодия, имитирующая кудахтанье курицы), La Pastourelle [Ля пасторелле] (классическая пастораль). Финал.
Тема 11. Танец "Полонез". Танец массовый. Музыкальный размер танца ¾. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание танца. Базовые шаги: шаг с внешней (по отношению партнеров друг к другу) ноги на носок, шаг с внутренней ноги на носок, шаг с внешней ноги на стопу. Рисунок танца: носок, носок, стопа.
Фигуры полонеза: променад, колонна, поперечина, траверсе (фр. la traverse [ля траверсе]), фонтан (фр. la fontaine [ля фонтан]), веер (фр. Éventail [Евентайл]), расхождение, звездочки, шен или шент, цепочка, гирлянда (фр. la chaine [Ля шайн]), линии (четверки), соло дам, коридор, обход дамы.

4-тақырып. Гавот, ескі француз шаруа қол ұстасып жүріп орындалатын би, музыкалық өлшемі - 4/4 немесе 2/2, қарқыны орташа.
Мюзет, ежелгі француз халық биі, өлшемі — 2/4, 6/4 немесе 6/8. Қарқыны жылдам.
Буррэ, ежелгі француз халық биі, өзіндік нақты өлшемі, жылдам қарқыны, нақты ырғағы, бір тактілі үлеске затактісі бар он жетінші ғасырдан бастау алатын сарай биі (alla breve [алла бреве]).
5-тақырып. "Павана" биі. Салтанатты баяу би. Жұп биі. Төрт такт. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Биді үйрену. Па - павана қадамы. Қарапайым немесе қосарлы қадамдар, алға, артқа және бір жаққа қадамдар. Комбинация: екі дара және бір қосарлы қадам. Композиция: алға, артқа павана қадамдар, партнерлердің бір-бірін айналып өтуі және тағзым ету.
6-тақырып. "Монтаньяр" биі. Монтаньяр - волынка мен екі трубаның сүйемелдеуімен орындалатын көпшілік би. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Биді үйрену. Негізгі жүріс: оң аяқпен алға қадам, сол аяқ еденде (бірінші сегіздік). Сол аяқ: алға төмен жартылай саусақта, оң аяқ: жартылай саусақта (екінші сегіздік).
Келесі такт: сол аяқ бірдей уақытта оң аяқтағы кішкене plie-мен (үшінші сегіздік) төртінші ауалы croisе позициясына тізеде жартылай бүгілген күйі. Оң иық, бас позициясы. Қимылды екінші аяқпен қайталау.
7-тақырып. Он сегізінші ғасырдың биі. Бұрын болған билерді жетілдіру және дамыту. Буррэ, пасспье, ригодон, гавот және менуэт. Қарқынның шапшаңдылығы, билердің күрделендірілген техникасы. Сарай билері. Реверанс пен тағзым етуді толық меңгеру. Әйел адам реверанстары. Ер адам реверанстары. Көпшілік билер. Контрданс - алғашында ағылшын, кейіннен француз халық биі мен музыкасына айналған форма. Билейтін топтар бір-біріне қарсы тұрады. 5 немесе 6 түрлі би фигураларының алмасуы.
8-тақырып. "Классикалық менуэт" биі. Жұп биі. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Биді үйрену. Бірінші мүсін 8 такті. Екінші мүсін - 8 такті (balance-menuet [балансе-менуэт]). Үшінші, төртінші такт 8 такті. Қимыл: оңға pas de bourreе [па де бурре], солға pas de bourreе [па де бурре], Plie [плие], Pas menuet [па менуэт] , оң аяқпен Balance-menuet [балансе-менуэт].
9-тақырып. 19 ғасырдың тарихи-тұрмыстық биі. Көпшілік бал биі. Вальс дәуірі. Мазурка.
10-тақырып. Төрт нөмірден немесе шағын пьесалардан құралатын, тізе бүгілісінде 2/4 немесе 3/8 өлшемінде жазылған "Француздық кадриль" биі. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Биді үйрену. Le Pantalon [Ле пенталон], Eté [Эте], La Poule [Ля Поуль] (тауықтың қытқылдауын елестетуші әуен), La Pastourelle [Ля пасторелле] (классикалық пастораль) мүсіндері. Финал.
11-тақырып. "Полонез" биі. Көпшілік би. Бидің музыкалық өлшемі 3/4. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Биді үйрену. Негізгі қадамдар: аяқ ұшына сыртқа қадам (партнерлердің бір-біріне қатынасы бойынша), аяқ ұшына ішке қадам, аяқты табанға қойған күйі сыртқа қадам. Би суреті: аяқ ұшы, аяқ ұшы, табан.
Полонез мүсіндері: променад, баған, арқалық, траверсе (фр. la traverse [ля траверсе]), фонтан (фр. la fontaine [ля фонтан]), веер (фр. Éventail [Евентайл]), айырылыс, жұлдызшалар, шен немесе шент, тізбек, гирлянда (фр. la chaine) [Ля шайн], сызықтар (четвҰрки), соло дам, кіреберіс, даманы айналып өту.

Тема 12. Танец "Мазурка", польский народный танец, музыкальный размер 3/4 или 3/8, темп быстрый. Постановка корпуса. Постановка головы. Постановка рук. Позиции ног. Разучивание танца. Элемент танца "Мазурка". Основной женский ход – pas couru [па куру].
Тема 13. Элемент танца "Мазурка". Основной мужской ход – pas gala [па гала].
Тема 14. Элемент танца "Мазурка". Простое заключение (ключ).
Тема 15. Элемент танца "Мазурка". Рas balancé [па балансе] в характере мазурки.
Тема 16. Элемент танца "Мазурка". Простейшие комбинации в стиле мазурки.
Тема 17. Элемент танца "Мазурка". Рисунок chaîne [шайн] и использование его в композициях.
Тема 18. Элемент танца "Мазурка". Рas boiteux [па бойтекс] (хромое па) вперед и назад.
Тема 19. Элемент танца "Мазурка". Рas coupé [па купе] (режущий шаг).
Тема 20. Элемент танца "Мазурка". Голубец (coup de talon [куп де талон]) с продвижением в сторону.
Тема 21. Элемент танца "Мазурка". Открытый и закрытый повороты.
Тема 22. Элемент танца "Мазурка". Рas de bourrée – balancé [па де бурре –балансе].
Тема 23. Элемент танца "Мазурка". Dos a dos [дос а дос] с перекрещенными руками на уровне груди движением вальса.
Тема 24. Элемент танца "Мазурка". Рas chassé [па шаж].
Тема 25. Историко-бытовой танец в балетах классического наследия. Сюита историко-бытовых танцев из балета. Романеска из балета.
44. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правильную манеру исполнения в разных танцевальных комбинациях;
2) знает терминологию историко-бытового танца;
3) знает композиции танцев различных веков;
4) знает названия всех программных танцев, особенности эпохи, стиля и манеры их исполнения;
5) грамотно рассказывает о каждом из изученных танцев;
6) знает названия всех движений, используемых в различных танцах;
7) знает методику исполнения отдельных движений и танцевальных комбинаций историко-бытового танца;
8) знает особенности стиля, характер и манеру исполнения движений танцев различных эпох;
9) умеет координировать движения ног, корпуса и головы в умеренном и быстром темпах;
10) умеет выполнять поклоны, реверансы, положения рук, корпуса, ног, простейшие танцевальные комбинации;
11) владеет навыками правильной постановки корпуса, работы стопой (вытянутое положение, полупальцы), скоординированной работы рук и головы в соответствии с манерой исполняемого танца;
12) владеет техникой, стилем и манерой исполнения, характерными для той или иной эпохи;

12-тақырып. "Мазурка" биі, поляк халық биі, музыкалық өлшемі 3/4 немесе 3/8, қарқыны жылдам. Денені қою. Басты қою. Қолды қою. Аяқтың қалпы. Биді үйрену. "Мазурка" биінің элементтері. Негізгі әйел адам жүрісі - pas couru [па куру].
13-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Pas gala [па гала] - негізгі ер адамның жүрісі.
14-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Қарапайым қорытындылар (кілт).
15-тақырып. "Мазурка" биінің элементі . Мазуркаға тән рas balancé [па балансе].
16-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Мазурка стиліндегі қарапайым комбинациялар.
17-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Chaîne [шайн] суреті және оны композицияларда қолдану.
18-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Рas boiteux [па бойтекс] (хромое па) алға және артқа.
19-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Рas coupé [па купе] (қиғаш қадам).
20-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Бір жаққа қозғалумен голубец (coup de talon [куп де талон]).
21-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Ашық және жабық айналымдар.
22-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Рas de bourrée -- balancé [па де бурре -балансе].
23-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Вальс қимылдарымен кеуде тұсында айқастырылған қолдармен dos a dos [дос а дос].
24-тақырып. "Мазурка" биінің элементі. Рas chassé [па шаж].
25-тақырып. Классикалық мұра балеттеріндегі тарихи-тұрмыстық би. Балеттен тарихи-тұрмыстық билердің сюитасы. Балеттен романеска.
44. 7 сыныптағы Бағдарламаны меңгеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әр түрлі би комбинацияларын дұрыс орындау мәнерін біледі;
2) тарихи-тұрмыстық бидің терминологиясын біледі;
3) әр түрлі ғасыр билерінің композицияларын біледі;
4) Бағдарламадағы билердің атауларын, дәуірдің ерекшеліктерін, оларды орындау стилдері мен мәнерлерін біледі;
5) әрбір үйренген билер туралы сауатты айта алады;
6) әр түрлі билерде қолданылатын барлық қимылдардың аталуын біледі;
7) тарихи-тұрмыстық бидің жеке қимылдары мен би комбинацияларын орындаудың әдістемесін біледі;
8) әр түрлі дәуір билерінің қимылдарын орындаудың стиль, сипаты мен мәнерінің ерекшеліктерін біледі;
9) орташа және жылдам қарқында аяқ, дене және бас қимылдарын үйлестіре біледі;
10) тағзым етуді, реверансты, қол, дене, аяқ қалыбын, қарапайым би комбинацияларын орындай алады;
11) дұрыс денені қою, табанмен жұмыс (созылған күйі, жартылай саусақ), орындалатын би мәнеріне сәйкес қолдың және бастың үйлестірілген жұмысының дағдыларына ие;
12) нақты сол немесе басқа дәуірге тән, орындау техникасына, стиліне және мәнеріне ие;

13) исполняет движения, комбинации, этюды, танцевальные композиции различных эпох грамотно, точно, выразительно, музыкально, эмоционально, артистично;
14) владеет техникой историко-бытового танца;
15) точно передает стиль, манеру, характер исполнения движений историко-бытового танца различных эпох;
16) владеет культурой сценического поведения и общения в танце (приглашение на танец, поклоны);
17) владеет навыками исполнения массовых, парных танцев;
18) исполняет танцы: "Крестьянский бранль", "Павана", "Монтаньяр", "Классический менуэт", "Французская кадриль", "Полонез", "Мазурка".
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
45. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
46. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 6 класса – в первом полугодии: технический зачет (первая, вторая, третья, четвертая формы pas chassé [па шаж] (с поворотом вправо и влево) и double chassé [дабл шаж], Pas balancé [па балансе]. Pas balancé [па балансе] на месте. Pas balancé [па балансе] с небольшим продвижением вперед и назад. Pas balancé [па балансе] с поворотом на 90° и 180°, Pas dégagé [па дегаж], французская кадриль (первая фигура). Поклоны и реверансы на 2/4 для французской кадрили), во втором полугодии: экзамен (формы chassé [шаж], бранль "Колокольный звон", "Падепатинер", "Падеграс", "Скорый менуэт восемнадцатого века", "Французская кадриль" (одна фигура), "Комбинированная полька", "Полонез" (простой рисунок), простейший рисунок вальса в комбинации с pas balance [па балансе], pas de bask [па де баск] с поклонами);
2) 7 класса – в первом полугодии: академический концерт (бранль "Колокольный звон", танец "Комбинированная полька"), во втором полугодии: выпускной экзамен (комбинация поклонов семнадцатого века, танцы "Крестьянский бранль", "Павана", "Монтаньяр", "Медленный менуэт девятнадцатого века", "Полонез" (усложненный рисунок), "Вальс-мазурка", "Французская кадриль").
47. Критерии оценивания результатов обучения хореографическому искусству складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение танцевального репертуара;
2) развитие природных данных (музыкальный слух, ритм, координация, осанка, выворотность, шаг, стопа, баллон, апломб, вестибулярный аппарат);

13) әр түрлі дәуір қимылдарын, комбинацияларын, этюдтерін, би композицияларын сауатты, нақты, мәнерлі, музыкалық, эмоциялық, әртістік орындайды;
14) тарихи-тұрмыстық бидің техникасына ие;
15) әр түрлі дәуірдің тарихи-тұрмыстық би қимылдарының стилін, мәнерін, орындаудың сипатын нақты жеткізеді;
16) сахналық жүріс-тұрыстың және бидегі қарым-қатынастың (биге шақыру, тағзым ету) мәдениетіне ие;
17) көпшілік, жұп билерін орындаудың дағдыларына ие;
18) "Шаруа бранлі", "Павана", "Монтаньяр", "Классикалық менуэт", "Француз кадрилі", "Полонез", "Мазурка" билерін орындайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
45. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
46. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (pas chassé [па шаж] (оңға және солға бұрылумен) және double chassé [дабл шаж], бірінші, екінші, үшінші, төртінші формалары, бір орындағы Pas balancé [па балансе]. Алға және артқа шағын қозғалумен Pas balancé [па балансе]. 900 және 1800-қа бұрылумен Pas balancé [па балансе], Pas dégagé [па дегаж], француз кадрилі (бірінші мүсін). Француз кадрилі үшін 2/4 тағзым ету және реверанс), екінші жартыжылдықта: емтихан (chassé [шаж] формалары, бранль "Қоңырау сыңғыры", "Падепатинер", "Падеграс", "Он сегізінші ғасырдың жылдам менуэті", "Француздық кадриль (1 мүсін), "Біріктірілген полька", "Полонез" (қарапайым сурет), тағзым етумен pas balance [па балансе], pas de bask [па де баск] комбинациясындағы вальстің қарапайым суреті);
2) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (бранль "Қоңырау сыңғырлауы", "Біріктірілген полька" биі), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (он жетінші ғасырдағы тағзым ету комбинациясы, "Крестьянский бранль", "Павана", "Монтаньяр", "Он тоғызыншы ғасырдың баяу менуэті", "Полонез" (күрделендірілген сурет), "Вальс-мазурка", "Француз кадрилі");
47. Хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік қойылымдарда алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) би репертуарын меңгеру;
2) табиғи қабілеттердің (музыкалық есту қабілеті, ритм, үйлесімділік, келбет, бұрылмалылық, қадам, табан, баллон, апломб, вестибулярлық аппарат) дамуы;

3) знание элементарных танцевальных понятий;
4) восприятие музыкальных образов (эмоциональная отзывчивость на музыку, умение импровизировать);
5) элементарные знания в области музыкальной грамоты (характер, темпы, динамические оттенки, ритмический рисунок, строение музыкального произведения).
48. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – демонстрация знаний всех изученных элементов программных танцев, точное соблюдение характера, музыкального размера, темпа, метроритмического рисунка танцев; технически грамотное, выразительное, уверенное исполнение танцев различных эпох и стилей в правдивой манере;
2) оценка "4" "хорошо" – художественное осмысленное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неуверенное музыкальное исполнение движений, танцев, неточные ритмические акценты в движениях, грубые технические ошибки в исполнении программных танцев; неуверенное исполнение;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – комплекс недостатков, являющихся следствием отсутствия регулярных занятий, а также интереса к ним, невыполнение программных требований;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 28
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Бальный танец" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Бальный танец" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Бальный танец".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) алемана, веер, нью-йорк, спот-поворот, хоккейная клюшка – движения латиноамериканского танца "Ча-ча-ча";
2) выворотность ног – это способность развернуть ноги в положение en dehors (наружу);
3) бальный танец – один из разновидностей танцевального искусства;
4) баунс – основа танца самба (сгибание и разгибание коленей с одновременным сокращением мышц живота);
5) постановка рук в танце – типичные положения рук, употребляемые в бальных танцах;
6) бота-фого – название танцевальной фигуры спортивного бального танца "Самба";
7) вариации – определенный набор танцевальных фигур, исполняемых танцорами во время соревнований и показательных выступлений по собственному выбору;
8) динамические оттенки – музыкальные термины, которые определяют степень громкости исполнения музыки;

3) қарапайым би түсініктерін білуі;
4) музыкалық бейнелерді қабылдауы (музыкаға эмоциялық елгезектік, импровизация жасай алу білігі);
5) музыкалық сауат саласындағы қарапайым білім (сипаты, қарқыны, динамикалық реңктер, ырғақты сурет, музыкалық шығарманың құрылымы).
48. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы: барлық бағдарламалық билерді музыкалық орындау, билердің сипатын, музыкалық өлшемін, қарқынын, метроритмикалық суретін нақты қадағалау, әртүрлі дәуір билерін және стильдерін шынайы мәнерде техникалық сауатты, мәнерлі, сенімді орындау;
2) "4" "жақсы" бағасы: техникалық жағынан болмашы қателіктермен көркемдік мағыналы орындау;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы: би қимылдарын сенімсіз музыкалық орындау, қимылдардағы нақты емес ырғақты акценттер, бағдарламалық билерді орындаудағы өрескел техникалық қателіктер, сенімсіз орындау;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: тұрақты сабақтардың, сонымен қатар оларға қызығушылықтардың болмауының салдары болып табылатын кемшіліктер кешені;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
28-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Бал биі" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Бал биі" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Бал би" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) алемана, веер, нью-йорк, спот-поворот, хоккей таяғы - Латын Америкалық "Ча-ча-ча" биінің қозғалыстары;
2) аяқтың бұрылмалылығы - бұл en dehors (сыртқа) қалпында аяқты бұру тәсілі;
3) бал биі - би өнері түрлерінің бірі;
4) баунс - самба биінің негізі (бір уақытта іш бұлшық еттерін жинаумен тізені бүгу және бүктеу);
5) биде қолды қою - бал биінде қолданылатын әдеттегі қолдың қалпы;
6) бота-фого - "Самба" спорттық бал биінің би фигурасының аталуы;
7) вариация - бишілердің өз таңдауы бойынша жарыс және көрнекі өнер көрсету кезінде орындалатын би фигураларының белгілі жиынтығы;
8) динамикалық реңктер - музыканың орындалуындағы дыбыс деңгейін анықтайтын музыкалық терминдер;

9) европейские танцы – квикстеп, медленный вальс, танго, медленный фокстрот, венский вальс;
10) кукарача, правый волчок – движения бального танца "Румба";
11) сильная доля – основное метрическое ударение в такте;
12) темп – одна из основных характеристик музыки, ее скорость, измеряется количеством тактов либо количеством ударов в минуту;
13) двигательная координация – это процесс согласования движений звеньев тела в пространстве и во времени (одновременное и последовательное);
14) латиноамериканские танцы – самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль и джайв;
15) музыкально-ритмическая координация – это умение согласовывать движения частей тела во времени и пространстве под музыку;
16) музыкальность – одна из основных характеристик исполнения танца, характеризуется адекватной передачей в танце эмоционального содержания музыки художественным заполнением ритма музыки, которое в эстетических целях допускает определенную агогику;
17) правый спин-поворот, променад – движения спортивных бальных танцев;
18) позиция – основное положение ног и рук в хореографии; систематизированное положение тела танцовщика, его рук и ног;
19) пивот – термин, относящийся к танцевальным движениям, танцевальный элемент в разных видах используется в танцах как танго, самба, вальс и фокстрот;
20) ритмический рисунок – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты, в прикладной музыке используется для сигналов, сопровождения шествий и танцев;
21) слоуфокс – медленный танец со скользящим длинным шагом;
22) тайм-степ – термин общественных и сценических танцев, представляет собой исполнение несложных шагов по основному ритмическому рисунку танца;
23) техничность – одна из главных характеристик танца, характеризует качество движений;
24) фигура – установленная последовательность танцевальных движений, исполняемых по известному рисунку и укладывающихся в определенное количество музыкальных тактов;
25) фор степ, файв степ променадное звено – движения бального танца "Танго";
26) чек – термин общественных бальных танцев, обозначает резкую остановку в ходе исполнения танцевального шага;
27) шассе – движение в бальных танцах в виде сочетания трех скользящих подбивающих шагов;
28) ритм – одна из основных характеристик музыки и танца, характеризуется чередованием звуков (музыка) или движений (танец) разной длительности;
29) эмоциональность – передача в танце эмоционального содержания музыки.
3. Цель Программы: создание условий для развития хореографических способностей, обучающихся на основе приобретенных ими знаний, умений и навыков по бальному танцу, приобщение их к танцу как виду искусства.

9) европалық билер - квикстеп, баяу вальс, танго, баяу фокстрот, Вена вальсі;
10) кукарача, оң жақ зырылдақ - "Румба" бал биінің қозғалысы;
11) күшті үлес - тактідегі негізгі метрикалық екпін;
12) қарқын - музыканың негізгі сипаттамаларының бірі, оның жылдамдығы минутына тактілердің санымен немесе соққылардың санымен есептеледі;
13) қозғалыс үйлесімділігі - бұл кеңістік пен уақытта дене буындары қоғалысының үйлесімділік процесі (бір уақытта және жүйелі);
14) Латын Америка билері - самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль және джайв;
15) музыкалық-ырғақты үйлесімділік - музыкаға қарай уақыт пен кеңістікте дене бөліктерін үйлестіре білу;
16) музыкалылық - биді орындаудың негізгі сипаттамаларының бірі, эстетикалық мақсатта белгілі агогикаға жол беретін, музыка ырғағын көркемдік толтырумен биде музыканың эмоциялық мазмұнын дәлме-дәл берілумен сипатталады;
17) оң жақ спин-айналым, променад - спорттық бал билерінің қозғалысы;
18) позиция - хореографиядағы қолдардың және аяқтардың негізгі қалпы; биші денесінің, оның қолы мен аяғының жүйелі қалпы;
19) пивот - би қозғалыстарына қатысты термин, танго, самба, вальс және фокстрот сияқты әр түрлі би түрлерінде қолданылатын би элементтері;
20) ритмикалық сурет - дыбыстар ұзақтығының, олардың биіктігінен бөлектенген бірізділігі, қолданбалы музыкада белгі, шеру мен билерді сүйемелдеу үшін қолданылады;
21) слоуфокс - жеңіл ұзақ қадамды баяу би;
22) тайм-степ - бидің негізгі ритмикалық суреті бойынша күрделі емес қадамдарды орындауды білдіретін қоғамдық және сахналық билердің термині;
23) техникалылық - қозғалыстың сапасын сипаттайтын бидегі басты сипаттамалардың бірі;
24) фигура - белгілі сурет бойынша және музыкалық тактілердің белгілі санына енетін би қозғалыстарының бекітілген жүйелілігі;
25) фор степ, файв степ променадное звено - "Танго" бал биінің қозғалысы;
26) чек - қоғамдық бал биінің термині, би қадамын орындау кезінде шұғыл тоқтауды білдіреді;
27) шассе - үш жеңіл қағыс қадамдардың үйлесуі түріндегі бал биінің қозғалысы;
28) ырғақ - музыка мен бидің негізгі сипаттамаларының бірі, әр түрлі ұзақтылықтағы дыбыстарды (музыка) немесе қозғалыстарды (би) кезектестірумен сипатталады;
29) эмоциялылық - биде музыканың эмоциялық мазмұнының берілуі.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың бал биі бойынша алған білім, білік, дағдылары негізінде хореографиялық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау, оларды биге өнер түрі ретінде тарту.

4. Задачи Программы:
Образовательные:
1) овладение основными теоретическими и практическими знаниями, умениями и исполнительскими навыками, позволяющими грамотно исполнять танцевальные композиции;
2) обучение техническим навыкам для правильного выполнения движений европейских и латино-американских танцев;
3) формирование музыкально-ритмических навыков;
4) обучение приемам актерского мастерства.
Развивающие:
1) развитие исполнительской техники, как необходимого средства для реализации художественного замысла;
2) развитие координации движений, гибкости, пластичности, выносливости;
3) развитие творческих способностей, потребностей самовыражения в движении под музыку;
4) развитие навыков самостоятельной и коллективной работы;
5) развитие мотивации на творческую деятельность;
6) развитие умений работать самостоятельно и в коллективе.
7) развитие физических данных обучающихся (увеличение эластичности и растяжка связок, гибкость спины, подвижность суставов, улучшение моторики кистей рук, пальцев ног, закачка мышц спины и пресса, наработка силы икорных и бедренных мышц);
8) развитие ритма и музыкальности обучающихся.
Воспитательные:
1) воспитание выносливости, трудолюбия, силы воли;
2) формирование общей культуры личности ребенка, развитие художественного и эстетического вкуса;
3) воспитание и развитие у обучающихся личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов.
5. Срок освоения Программы – семь лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области хореографического искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительной группе с детьми пяти-семи лет.
Количественный состав детей в группах хореографических отделений детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек.
7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций бального танца.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с хореографией, которые формируются в учебном процессе.

4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) би композицияларын сауатты орындауға мүмкіндік беретін негізгі теориялық пен практикалық білімді, білікті және орындаушылық дағдыларын меңгеру;
2) европалық және Латын Америкалық би қимылдарын дұрыс орындау үшін техникалық дағдыларға үйрету;
3) музыкалық-ырғақты дағдыларды қалыптастыру;
4) әртістік шеберлік тәсілдеріне үйрету.
Дамыту:
1) көркемдік ойды жүзеге асыру үшін қажетті құрал ретінде орындаушылық техникасын дамыту;
2) қозғалыс үйлесімділігін, икемділікті, әсемділікті, төзімділікті дамыту;
3) шығармашылық қабілеттерді, музыкамен қимылдау арқылы өз ойын білдіру қажеттіліктерін дамыту;
4) жеке және ұжымдық жұмыс дағдыларын дамыту;
5) шығармашылық қызметке уәждемені дамыту;
6) жеке және ұжымда жұмыс істеу білігін дамыту;
7) білім алушылардың дене қабілеттерін дамыту (икемділікті арттыру және сіңірлерді созу, арқаның икемділігі, буындардың қозғалғыштығы, қол буындарының, аяқ саусақтарының моторикасын жақсарту, арқа және пресс бұлшық еттерін жаттықтыру, балтыр және жамбас бұлшық ет күштерін қимылдату);
8) білім алушылардың музыкалылығы мен ырғағын дамыту.
Тәрбиелік:
1) төзімділікті, еңбек сүйгіштікті, ерік күшін тәрбиелеу;
2) бала тұлғасының жалпы мәдениетін қалыптастыру, көркемдік және эстетикалық талғамын дамыту;
3) білім алушыларда түрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін тұлғалық қасиеттерін дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - жеті жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектептебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ хореографиялық өнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, ата-аналарының немесе олардың орын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Оқытудың негізгі курсына дайындау үшін бес-жеті жастағы балалармен дайындық тобында сабақтар жүргізіледі.
Балалар өнер мектептерінің хореографиялық бөлімдері топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
7. Бағдарлама бал биінің комбинациясы мен қозғалыстарды техникалық орындаудың дағдыларын меңгеруді қалайтын жеті жастағы балаларды оқыту үшін арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама жеке, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың басты міндеттер жүйесі арқылы жүзеге асады. Бұл оқытудың мазмұнын оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, хореографиямен қатынас формаларымен оқу мазмұнымен байланыста іске асыруға мүмкіндік береді.

9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по бальному танцу, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Педагог строит процесс обучения, учитывая степень подготовки класса по классическому, народно-сценическому танцам и ритмике.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении танцевальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения обучающимися умениями исполнять бальные танцы, предусмотренные программой, соло, в паре и ансамбле, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя танцевальные движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать хореографическое искусство.
13. Программа рассчитана на детей различной степени танцевальной одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения бальных танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.
14. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению основ пластики бального танца, различных техник и стилей танцевальных направлений, как "Ча-ча-ча", "Самба", "Медленный вальс", "Квикстеп";
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к мировой культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
15. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;

9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, бал биі бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техниканы және әртістік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог классикалық, халықтық-сахналық билер мен ритмика бойынша сыныптың дайындық деңгейін ескере отырып оқыту процесін құрады.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) бидің сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыларға Бағдарламада қарастырылған бал билерін соло, жұпта және ансамбльде, жеке тәжірибеде орындау біліктерін меңгеруге, қатар қоя, салыстыра және би қимылдарын мағыналы орындай отырып, әрі қарай хореография өнерін өз бетінше меңгеруге көмектесетін білім, білік қорын алуға жағдай жасайды.
13. Бағдарлама би дарындылығы, дайындығы және жалпы даму деңгейі әр түрлі балаларға арналған.
Педагог бал билерін орындаудың әртүрлі стильдерін, мәнерлерін және техникаларын меңгерудегі, балаларда хореографияға қызығушылықты оятудағы қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке оятуға ерекше көңіл бөледі.
14. Бағдарлама білім алушылардың:
1) бал биінің пластика негіздерін, "Ча-ча-ча", "Самба", "Баяу вальс", "Квикстеп" сияқты би бағыттарының түрлі техникасы мен стильдерін меңгеруіне;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуына;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне;
4) хореографиялық білім алуына және әлемдік мәдениетке араласуына;
5) білім алушыда хореография өнер саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
15. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін-өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемелерін қалыптастыруға;

2) формирование личного баланса (равновесия) танцора;
3) исполнение элементарных (базовых) движений бального танца;
4) исполнение основных фигур;
5) развитие механики и динамики движения;
6) развитие силовых качеств;
7) развитие физической выносливости.
39. Межпредметные связи предмета "Бальный танец" с предметами "Классический танец", "Народно-сценический танец", "Ритмика", "Современный танец", "Музыкальная грамота и слушание музыки" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
40. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с постановкой корпуса, рук, ног, дыхания, получают знания о музыкально-ритмической деятельности, развитии опорно-двигательного аппарата, овладевают простейшими техническими и исполнительскими навыками;
2) обучающийся разучивает упражнения для различных групп мышц, подъемы и снижения по 6 позициям, в "ча-ча-ча" перенос веса с одной ноги на другую, нейтральную позицию с правой и левой ноги, "шассе" вправо и влево, "тайм-степ", "бейсик" (основное движение), учебную вариацию в паре;
3) обучающийся осваивает базовые движения танца "Медленный вальс": "подъемы и снижения по шестой позиции ног", "малый правый и малый левый квадраты", "большие правые и левые квадраты", "закрытые перемены"; базовые движения танца "Ча-ча-ча": "нейтральная позиция", "тайм-степ", "шассе", "бейсик".
41. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над постановкой корпуса.
Тема 2. Работа над постановкой рук.
Тема 3. Работа над постановкой ног.
Тема 4. Работа над постановкой дыхания.
Тема 5. Базовые упражнения медленного вальса: подъемы и снижение по шестой позиции ног.
Тема 6. Базовые упражнения медленного вальса: малый правый и малый левый квадраты.
Тема 7. Базовые упражнения медленного вальса: большие правые и левые квадраты, закрытые перемены (правая, левая).
Тема 8. Базовые упражнения "Ча-ча-ча": нейтральная позиция.
Тема 9. Базовые упражнения "Ча-ча-ча": тайм-степ, шассе, бейсик.
Тема 10. Вариация медленного вальса в паре, вариация "Ча-ча-ча" в паре.
42. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса. К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю происхождения бальной хореографии;
2) знает названия европейских танцев;
3) знает названия латиноамериканских танцев;
4) знает исполнение несложных танцевальных композиций бального танца;
5) умеет исполнять базовые движения танца "Медленный вальс";

2) бишінің жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыру;
3) бал биінің қарапайым (базалық) қимылдарын орындау;
4) негізгі фигураларды орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамыту;
6) күш қасиеттерін дамыту;
7) физикалық төзімділікті дамыту.
39. "Бал биі" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Классикалық би", "Халықтық-сахналық би", "Ритмика", "Заманауи би", "Музыкалық сауаттылық және музыканы тыңдау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
40. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы денені, қолды, аяқты, тыныс алуды қоюмен танысады, музыкалық-ырғақтық қызметі, қимыл-тірек аппаратын дамыту туралы білім алады, қарапайым техникалық және орындаушылық дағдыларға ие;
2) білім алушы түрлі бұлшық ет топтарына арналған жаттығуларды, 6 позиция бойынша көтеру мен түсіруді, "ча-ча-чадағы" салмақтың бір аяқтан екінші аяққа ауыстыруды, оң мен сол аяқтың бейтарап позициясын, оңға және солға "шассе", "тайм-степ", "бейсик" (негізгі қимыл), жұптағы оқу варияциясын үйренеді;
3) білім алушылар "Баяу вальс" биінің негізгі қимылдарын: "аяқтың алтыншы позициясы бойынша көтеру мен түсіруді", "кіші оң және кіші сол шаршыларды", "үлкен оң және сол шаршыларды", "жабық ауысуларды"; "Ча-ча-ча" биінің негізгі қимылдарын, "бейтарап позицияларды", "тайм-степті", "шассені", "бейсикті" меңгереді.
41. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Денені қоюмен жұмыс.
2-тақырып. Қолды қоюмен жұмыс.
3-тақырып. Аяқты қоюмен жұмыс.
4-тақырып. Тынысты қоюмен жұмыс.
5-тақырып. Баяу вальстің негізгі жаттығулары: аяқтың алтыншы позициясы бойынша көтеру және түсіру.
6-тақырып. Баяу вальстің негізгі жаттығулары: кіші оң және кіші сол шаршылар.
7-тақырып. Баяу вальстің негізгі жаттығулары: үлкен оң және сол шаршылар, жабық ауысулар (оң, сол).
8-тақырып. "Ча-ча-чаның" негізгі жаттығулары: бейтарап позиция.
9-тақырып. "Ча-ча-чаның" негізгі жаттығулары: тайм-степ, шассе, бейсик.
10-тақырып. Жұптағы баяу вальстің вариациясы, жұптағы "Ча-ча-чаның" вариациясы.
42. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бал хореографиясының шығу тарихын біледі;
2) еуропалық билердің аталуын біледі;
3) Латын Америкалық билердің аталуын біледі;
4) бал биіндегі күрделі емес би композицияларының орындауын біледі;
5) "Баяу вальс" биінің негізгі қимылдарын орындай алады;

6) умеет исполнять базовые движения танца "Ча-ча-ча";
7) умеет безошибочно определять и различать бальные танцы;
8) умеет правильно стоять в паре при исполнении танца "Медленный вальс" (стойка);
9) умеет правильно стоять в паре при исполнении танца "Ча-ча-ча";
10) умеет ориентироваться в пространстве, исполнять изученные танцевальные движения.
43. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается знакомство с положениями, позициями и элементами бального танца, осваивается бальная терминология;
2) продолжается работа над формированием и развитием музыкального образного мышления, музыкально-ритмического чувства, умением воспринимать и воспроизводить простые ритмы через танцевальные элементы;
3) обучающийся осваивает постановку корпуса, ног, рук, головы, развитие техники исполнения, культуру общения в паре, постановку в паре; элементы танца "Квикстеп": техника шагов "вперед и назад", шассе "вправо и влево", четвертные повороты; элементы танца "Самба": "баунс", стационарные шаги, фигуры "виск", "боковой самба-ход", "вольта"; элементы танца "Ча-ча-ча": фигуры "повороты под рукой вправо и влево", "Нью-Йорк", "веер", "чек", "плечо к плечу".
44. Содержание учебного предмета во 2 классе:
Тематическое планирование.
Тема 1. Танец "Квикстеп (быстрый фокстрот)": техника шагов вперед и назад (перекат).
Тема 2. Танец "Квикстеп": шассе вправо и влево.
Тема 3. Танец "Квикстеп": четвертные повороты.
Тема 4. Танец "Самба": баунс.
Тема 5. Танец "Самба": стационарные шаги.
Тема 6. Танец "Самба": фигуры-виск, боковой самба-ход, вольта.
Тема 7. Танец "Ча-ча-ча": фигуры-повороты под рукой вправо и влево, "Нью-Йорк", "веер", "чек", "плечо к плечу".
45. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса. К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основную танцевальную терминологию, музыкально-ритмическую характеристику изученных танцев;
2) знает и воспроизводит вслух ритм танца "Медленный вальс" и ритм танца "Ча-ча-ча";
3) знает основные фигуры и названия (термины) основных движений танцев "Медленный вальс" и "Ча-ча-ча";
4) знает новые фигуры танца "Ча-ча-ча";
5) знает базовые фигуры танца "Квикстеп";
6) знает базовые фигуры танца "Самбо";
7) умеет различать по ритму танцы европейского стандарта: "Медленный вальс", "Квикстеп";
8) умеет безошибочно определять и различать по ритму латиноамериканские танцы: "Ча-ча-ча", "Самбо";
9) умеет правильно стоять и двигаться в паре (связь) в танцах "Квикстеп", "Самба";
10) знает постановку корпуса, ног, рук, головы, развитие техники исполнения, культуру общения в паре, постановку в паре, элементы "Медленного танца", танцев "Квикстеп", "Ча-ча-ча", "Самба";

6) "Ча-ча-ча" биінің негізгі қимылдарын орындай алады;
7) бал билерін қатесіз анықтай алады және ажырата біледі;
8) "Баяу вальс" биін жұпта орындау кезінде дұрыс (тік тұру) тұра біледі;
9) "Ча-ча-ча" биін биін жұпта орындау кезінде дұрыс тұра біледі;
10) кеңістікте дұрыс бағдарлана алады, үйренген би қимылдарын орындай біледі.
43. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бал биінің ережесімен, позицияларымен және элементтерімен танысу жалғастырылады, бал терминологиясы меңгеріледі;
2) би элементтері арқылы қарапайым ырғақтарды қабылдау және орындау білігімен, музыкалық бейнелі ойлаумен, музыкалық-ырғақтық сезіммен, қалыптастыру мен дамытумен жұмыс жалғастырылады;
3) білім алушы денені, аяқты, қолды, басты қоюды, орындау техникасын дамытуды, жұпта жұмыс жасау мәдениетін, жұптағы қалыпты; "Квикстеп" биінің элементтерін: "алдыға және артқа" қадам техникасын, "оңға және солға" шассе, ширек бұрылуды; "Самба" биінің элементтерін: "баунс", тұрақты қадамдарды, "виск" фигурасы, "бүйірлік самба-қадам", "вольта"; "Ча-ча-ча" биінің элементтерін: "қолдың астынан оңға және солға бұрылу", "Нью-Йорк", "веер", "чек", "иық иыққа" қалыптарын меңгереді.
44. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны:
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Квикстеп (жылдам фокстрот)" биі: алдыға және артқа қадамдардың техникасы (аударылу).
2-тақырып. "Квикстеп" биі: оңға және солға шассе.
3-тақырып. "Квикстеп" биі: ширек бұрылу.
4-тақырып. "Самба" биі: баунс.
5-тақырып. "Самба" биі: тұрақты қадамдар.
6-тақырып. "Самба" биі: фигура-виск, бүйірлік самба-қадам, вольта - фигуралары.
7-тақырып. "Ча-ча-ча" биі: қолдың астынан оңға және солға бұрылу, "Нью-Йорк", "веер", "чек", "иық иыққа" - фигуралары.
45. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі би терминологиясын, үйренген билердің музыкалық-ырғақтық сипаттамасын біледі;
2) "Баяу вальс" және "Ча-ча-ча" биінің ырғағын біледі және дауыстап айтады;
3) "Баяу вальс" және "Ча-ча-ча" билерінің негізгі қозғалыстарының негізгі фигуралары мен атауларын біледі;
4) "Ча-ча-ча" биінің жаңа фигураларын біледі;
5) "Квикстеп" биінің негізгі фигураларын біледі;
6) "Самбо" биінің негізгі фигураларын біледі;
7) еуропалық стандарттағы билерді ырғағы бойынша ажырата біледі: "Баяу вальс", "Квикстеп";
8) "Ча-ча-ча", "Самбо" Латын Америкалық билерді ырғағы бойынша қатесіз анықтайды және ажырата біледі;
9) "Квикстеп", "Самба" билерінде жұпта (байланыс) дұрыс тұра және қозғала біледі;
10) денені, аяқты, қолды, басты қоюды, орындау техникасын дамытуды, жұпта жұмыс жасау мәдениетін, жұптағы қалыпты, "Баяу би", "Ча-ча-ча", "Самба", "Квикстеп" билерінің элементтерін біледі;

11) развивает актерское мастерство, природные танцевальные способности;
12) учится приемам сольной работы, самостоятельности, самоконтроля.
46. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа над дальнейшим развитием технических приемов, укреплением физического аппарата обучающихся посредством повторения силовых упражнений;
2) формируется личностный баланс танцора, баланс в паре, развивается скоординированная работа над элементами исполнительской техники, комплексным развитием исполнительской техники;
3) обучающийся осваивает движения и фигуры танцев "Медленный вальс", "Квикстеп"; элементы танца "Венский вальс": подъемы и снижения, шаги вперед и назад, натуральный правый поворот, обратный левый поворот; элементы танца "Джайв": основное движение на месте "бейсик", фолловэй рок, фигуры "рок-звено", "американский спин", "простой спин", "хлыст".
47. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Танец "Венский вальс": подъемы и снижения.
Тема 2. Танец "Венский вальс": шаги вперед и назад.
Тема 3. Танец "Венский вальс": натуральный (правый) поворот.
Тема 4. Танец "Венский вальс": обратный (левый) поворот.
Тема 5. Танец "Джайв": основное движение на месте (бейсик).
Тема 6. Танец "Джайв": фолловэй рок.
Тема 7. Танец "Джайв": фигуры-звено (рок-звено), американский спин, простой спин, хлыст.
48. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса. К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) осваивает основную танцевальную терминологию, музыкально-ритмическую характеристику изученных танцев;
2) овладевает манерами исполнения изучаемых по танцев;
3) знает базовые элементы танцев "Венский вальс", "Джайв";
4) умеет безошибочно определять и различать по ритму европейские танцы от латиноамериканских танцев;
5) умеет держать "стойку" в танце "Венский вальс";
6) умеет стоять в паре и держать связь в танце "Джайв";
7) знает музыкальный материал изучаемых эпох;
8) владеет навыками грамотного исполнения программных движений, их структуру, ритмическую раскладку, замечают ошибки в исполнении музыкантов;
9) умеет свободно и естественно держать корпус, голову в позах парного танца, естественно легко переводят руки;
10) формирует умения выразительно исполнять движения, танцы;
11) расширяет представления о графическом рисунке изучаемых танцев.
49. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается отработка элементов танцевальных фигур, упражнений на выработку правильного дыхания, закрепляется основной учебно-тренировочный материал, ведется систематическая работа над качеством танцевального элемента в медленном темпе;

11) әртістік шеберлікті, табиғи би қабілеттерін дамытады;
12) жеке жұмыс, дербестік, өз-өзін бақылау тәсілдеріне үйренеді.
46. 3 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) техникалық тәсілдерді дамытумен, күш жаттығуларын қайталау арқылы білім алушылардың дене аппаратын нығайтумен жұмыс әрі қарай жалғасады;
2) бишінің тұлғалық балансы, жұптағы балансы қалыптасады, орындаушылық техниканы кешенді дамытумен, орындау техникасының элементтерімен үйлестірілген жұмыс дамытылады;
3) білім алушы "Баяу вальс", "Квикстеп" билерінің қимылы мен фигураларын; "Вена вальсі" биінің элементтерін: көтерілу мен түсіру, алдыға және артқа қадамдар, табиғи оңға бұрылу, кері солға бұрылу; "Джайв" биінің элементтерін: бір орындағы негізгі қимыл "бейсик", фолловэй рок, "рок-звено" фигураларды, "американандық спин", "қарапайым спин", "хлыст" меңгереді.
47. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Вена вальсі" биі: көтерілу және түсіру.
2-тақырып. "Вена вальсі" биі: алдыға және артқа қадамдар.
3-тақырып. "Вена вальсі" биі: табиғи (оң) бұрылу.
4-тақырып. "Вена вальсі" биі: кері (сол) бұрылу.
5-тақырып. "Джайв" биі: бір орындағы негізгі қимыл (бейсик).
6-тақырып. "Джайв" биі: фолловэй рок.
7-тақырып. "Джайв" биі: звено (рок-звено), американдық спин, қарапайым спин, хлыст - фигуралары.
48. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі би терминологиясын, үйренген билердің музыкалық-ырғақтық сипаттамасын меңгереді;
2) Бағдарлама бойынша үйренетін билерді орындау мәнерін иеленеді;
3) "Вена вальсі", "Джайв" билерінің негізгі элементтерін біледі;
4) Латын Америкалық билерінен еуропалық билерді ырғағы бойынша қатесіз анықтайды және ажырата алады;
5) "Вена вальсі" биінде "тік тұруды" ұстай алады;
6) "Джайв" биінде жұпта тұра және байланыста бола біледі;
7) үйренетін дәуірлердің музыкалық материалдарын біледі;
8) қимылдарды олардың құрылысын, ырғақтық таралуын сауатты орындау дағдыларына ие, музыканттардың орындауындағы қателіктерді байқай біледі;
9) жұптық биде денені, басты табиғи және еркін ұстай алады, қолды табиғи еркін ауыстырады;
10) қимылдарды, биді мәнерлі орындай білуді қалыптастырады;
11) зерттелетін билердің графикалық суреті туралы түсініктерін кеңейтеді.
49. 4 сыныптағы Бағдарламалық талаптары:
1) би фигураларының элементтерін, дұрыс тыныстауды дағдыландыру жаттығуларын пысықтау жалғыстырылады, негізгі оқу-жаттықтыру материалдары бекітіледі, баяу қарқындағы би элементтерінің сапасымен жұмыс жүйелі жүргізіледі;

2) особое внимание уделяется овладению комбинированием и варьированием танцевальной лексики, синхронизации движений в контакте с помощью рук, пальцев и контакта взглядом;
3) обучающийся осваивает элементы танца "Танго": техника шагов "слоу", "квик", "основной левый поворот", "открытый левый поворот"; элементы танца "Ча-ча-ча": фигуры три "ча-ча-ча", "хэнд ту хэнд", "чек", "раскрытие вправо"; элементы танца "Румба": "нейтральная позиция", "шассе", "бейсик", "прогрессивные шаги.
50. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Танец "Танго": техника шагов "слоу" (медленных шагов).
Тема 2. Техника шагов "Квик" (быстрых шагов).
Тема 3. Танец "Танго": основной левый поворот.
Тема 4. Танец "Танго": открытый левый поворот.
Тема 5. Танец "Румба": нейтральная позиция, шассе.
Тема 6. Танец "Румба": бейсик, прогрессивные шаги, локи.
Тема 7. Танец "Ча-ча-ча": фигуры – три "Ча-ча-ча", "Хэнд ту хэнд" (рука в руке), "Чек", "Раскрытие вправо".
51. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса. К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и выполняют упражнения на выработку правильного дыхания;
2) знает основную танцевальную терминологию, музыкально-ритмическую характеристику изученных танцев;
2) знает технику исполнения базовых движений танца "Танго", "Румба";
3) умееет правильно держать стойку в танце "Танго";
4) умеет правильно стоять в паре в танце "Румба";
7) знает новые фигуры танца "Ча-ча-ча";
8) умеет определять характер музыки; определять на слух танго, румба, ча-ча-ча;
9) знает правила выполнения движений изучаемых танцев, структуру, ритмическую раскладку, грамотно исполняет выученные движения, соблюдая синхронность в парах;
10) учится синхронизировать движения в контакте с помощью рук, пальцев и контакта взглядом при исполнении танцевальных движений;
11) владеет приемами сольной работы, навыками грамотного исполнения движений изучаемых танцев.
52. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается работа над развитием механики и динамики движения, элементами вращения, формируются навыки концентрации и распределения музыкального внимания, совершенствуются навыки танца в паре, развиваются чувство ритма, музыкальное мышление;
2) совершенствуется исполнительская техника, формируется и развивается музыкальный слух, качество исполнения танцевального движения, вырабатывается физическая выносливость, продолжается обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных конкурсах и концертах;

2) би лексикасын құрамдастыру мен түрлендіре білуге, қол, саусақ көмегімен байланыста және көзбен байланыста қимылдарды сәйкестендіруге ерекше көңіл бөлінеді;
3) білім алушы "Танго" биінің элементтерін: "слоу", "квик", "негізгі сол жақ бұрылу", "ашық сол жақ бұрылу" қадамдарының техникасы; "Ча-ча-ча" биінің элементтерін: "ча-ча-чаның" үш фигуралары, "хэнд ту хэнд", "чек", "оңға ашылу"; "Румба" биінің элементтерін: "бейтарап позиция", "шассе", "бейсик", "үдемелі қадамдар" меңгереді.
50. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Танго" биі: "слоу" қадамдарының техникасы (баяу қадамдардың).
2-тақырып. "Квик" қадамдарының техникасы (жылдам қадамдардың).
3-тақырып. "Танго" биі: негізгі сол жақ бұрылу.
4-тақырып. "Танго" биі: ашық сол жақ бұрылу.
5-тақырып. "Румба" биі: бейтарап позиция, шассе.
6-тақырып. "Румба" биі: бейсик, үдемелі қадамдар, локи.
7-тақырып. "Ча-ча-ча" биі: үш "Ча-ча-ча", "Хэнд ту хэнд" (қол қолдың үстінде), "Чек", "Оңға қарай ашылу" фигуралары.
51. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дұрыс тыныс алуды қалыптастыру жаттығуларын біледі және орындай алады;
2) негізгі би терминологиясын, үйренген билердің музыкалық-ырғақтық сипаттамасын біледі;
2) "Танго", "Румба" билерінің негізгі қимылдарын орындау техникасын біледі;
3) "Танго" биінде дұрыс тік тұра алады;
4) "Румба" биінде жұпта дұрыс тұра біледі;
7) "Ча-ча-ча" биінің жаңа фигураларын біледі;
8) музыка сипатын анықтай біледі; тангоны, румбаны, ча-ча-чаны есту қабілеті арқылы анықтай алады;
9) үйретілетін билердің орындау ережелерін, құрылысын, ырғақтық таралуын біледі; жұптағы үйлесімділікті сақтай отырып, жатталған қимылдарды сауатты орындайды;
10) би қимылдарын орындау барысында қолдың, саусақтар мен көздің арасындағы байланыстың көмегімен қимылдарды үйлестіруді үйренеді;
11) соло жұмыстағы тәсілдерге, үйренетін билердің қимылдарын сауатты орындау дағдыларына ие.
52. 5 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) қимылдың механикасы мен динамикасын дамытумен, айналу элементтерімен жұмыс жалғастырылады, музыкалық зейінді шоғырландыру мен бөлу дағдылары қалыптастырылады, жұпта би дағдылары жетілдіріледі, ырғақтық сезім, музыкалық ойлау дамытылады;
2) орындау техникасы жетілдіріледі, музыкалық есту қабілеті, би қимылын орындау сапасы қалыптасады және дамытылады, физикалық төзімділік қалыптасады, түрлі байқаулар мен концерттерде өнер көрсету әдебінің ережесі мен ерекшеліктерін оқу жалғастырылады;

3) обучающийся осваивает элементы танца "Медленный вальс": "наружная перемена", "правый спин-поворот", "виск"; элементы танца "Танго": фигуры "закрытый променад", "променадный линк", "открытый променад", "фор степ", "файв степ"; элементы танца "Квикстеп": фигуры "правый пивот – поворот", "левый пивот", "тэлемарк"; элементы танца "Ча-ча-ча": "хоккейная клюшка", закрытый "хип-твист", усложненный "хип-твист"; элементы танца "Самба": фигуры "закрытые и открытый роки", "ботафого", "крисс-кросс вольта"; элементы танца "Румба": фигуры "чек", "алемана", "правый волчок", "кукарача"; элементы танца "Джайв": фигуры "смена мест справа налево", "смена мест слева направо", "хлыст".
53. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Танец "Медленный вальс": фигуры - наружная перемена, правый спин-поворот, виск.
Тема 2. Танец "Квикстеп": фигуры - правый пивот- поворот, левый пивот, тэлемарк.
Тема 3. Танец "Танго": фигуры – закрытый променад, променадный линк, открытый променад, фор степ, файв степ.
Тема 4. Танец "Ча-ча-ча: фигуры – "хоккейная клюшка", закрытый "хип-твист", усложненный "хип-твист".
Тема 5. Танец "Самба": фигуры - закрытые и открытый роки, "ботафого", "крисс-кросс вольта".
Тема 6. Танец "Джайв": фигуры – смена мест справа налево, смена мест слева направо, "хлыст".
Тема 7. Танец "Румба": фигуры "чек", "алемана", "правый волчок", "кукарача".
54. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса. К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками грамотного исполнения движений и поз постановки корпуса, постановки в паре, элементов "Медленного вальса", танцев "Танго", "Квикстеп", "Ча-ча-ча", "Самба", "Румба", "Джайв";
2) умеет работать в заданном режиме, самостоятельно подбирают танцевальные движения, выразительно двигаются под музыку;
3) знает танцевальную терминологию музыкально-ритмическую характеристику изученных танцев;
4) знает об исполнительских средствах выразительности танца;
5) определяет по звучанию музыки характер танца;
6) анализирует исполнение движений;
7) владеет сценической площадкой.
55. Программные требования в 6 классе:
1) совершенствуется исполнительская техника, продолжается работа над личностным отношением к исполнению танцевального произведения на основе всех технических и художественных навыков, полученных в предыдущих классах;
2) продолжается работа над постановкой физического аппарата, развитием актерского мастерства, окончательным освобождением мышц от перенапряжений и зажимов, устойчивостью, балансом в паре, реализуются музыкально-художественные задачи, формируются приемы осмысленного исполнения танцевальных произведений, продолжается работа над выразительностью и ясностью танцевальных постановок, отрабатывается программа выпускных экзаменов;

3) білім алушы "Баяу вальс" биінің элементтерін: "сыртқы ауысу", "оң спин-бұрылу", "виск"; "Танго" биінің элементтерін: "жабық променад", "променадалық линк", "ашық променад", "фор степ", "файв степ" фигуралары; "Квикстеп" биінің элементтерін: "оң пивот-бұрылу", "сол жақ пивот", "тэлемарк" фигуралары; "Ча-ча-ча" биінің элементтерін: "хоккей таяғы", жабық "хип-твист", күрделендірілген "хип-твист" мүсіндерін; "Самба" биінің элементтерін: "жабық және ашық роктар", "ботафого", "крисс-кросс вольта" фигуралары; "Румба" биінің элементтерін: "чек", "алемана", "оң жақ волчок", "кукарача" фигуралары; "Джайв" биінің элементтерін: "орынды оңнан солға ауыстыру", "орнын солдан оңға ауыстыру", "хлыст" фигураларын меңгереді.
53. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Баяу вальс" биі: сыртқы ауысым, оң жақ спин-бұрылу, виск фигуралары.
2-тақырып. "Квикстеп" биі: оң пивот- бұрылу, сол жақ пивот, тэлемарк фигуралары.
3-тақырып. "Танго" биі: жабық променад, променадалық линк, ашық променад, фор степ, файв степ фигуралары.
4-тақырып. "Ча-ча-ча" биі: "хоккей таяғы", жабық "хип-твист", күрделендірілген "хип-твист" фигуралары.
5-тақырып. "Самба" биі: жабық және ашық роктар, "ботафого", "крисс-кросс вольта" фигуралары.
6-тақырып. "Джайв" биі: орынды оңнан солға ауыстыру, орынды солдан оңға ауыстыру, "хлыст" фигуралары.
7-тақырып. "Румба" биі: "чек", "алемана", "оң жақ волчок", "кукарача" фигуралары.
54. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қимылдарды және қолды қою қалыптарын, жұптағы қалыптарды, "Баяу вальс", "Танго", "Квикстеп", "Ча-ча-ча", "Самба", "Румба", "Джайв" билерінің элементтерін сауатты орындау дағдыларына ие;
2) қойылған тәртіпте жұмыс жасауды, өз бетінше би қимылдарын таңдауды, музыкамен мәнерлі қозғалуды біледі;
3) үйренген билердің музыкалық-ырғақтық сипаттамасының би терминологиясын біледі;
4) би мәнерлілігінің орындаушылық құралдары туралы біледі;
5) музыканың дыбысталуы бойынша бидің сипатын анықтайды;
6) қимылдарды орындауды талдайды;
7) сахналық алаңды меңгереді.
55. 6 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) орындаушылық техника жетілдіріледі, алдынғы сыныптарда алған барлық техникалық және көркемдік дағдылар негізінде би шығармасын орындауға тұлғалық қатынаспен жұмыс жалғастырылады;
2) дене аппаратын қоюмен, әртістік шеберлікті дамытумен, артық күш жұмсау мен қысымнан толықтай айырылумен, шыдамдылықпен, жұптағы баланспен жұмыс жалғастырылады, музыкалық-көркем міндеттер жүзеге асырылады, би шығармаларын мағыналы орындау тәсілдері қалыптастырылады, би қойылымдарының көркемділігі және анықтылығы бойынша жұмыстар жалғастырылады, қорытынды емтихан бағдарламасы өңделеді;

3) обучающийся осваивает фигуры латиноамериканских танцев: открытый "хип-твист", "турецкое полотенце", "кубан-брейки", "спираль", боковой "самба-ход", "променадный самба-ход", "крис-кросс вольта", "крузадо-локи", "спираль", "фэнсинг", "пресс-лайн", "роуп-спиннинг", "аида", "стоп энд гоу", "чикен-уок"; основные движения танца "Пасадобль": "свивлы", "телеспин", "крадущиеся шаги"; движения, фигуры, некоторые позы европейского стандарта.
56. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Танец "Пасадобль": основной ход.
Тема 2. Танец "Пасадобль": шассе.
Тема 3. Танец "Пасадобль": аппель (вызов), променад.
Тема 4. Танец "Ча-ча-ча": фигуры – "Турецкое полотенце", "Кубан-брейки".
Тема 5. Танец "Самба": фигуры – "Самба-локи, "Контра-ботафого", "Крузадос-локи" в теневой позиции.
Тема 6. Танец "Румба": фигуры - "Спираль", "Фэнсинг", "Скользящие дверцы", "Аида", "Роуп-спиннинг".
Тема 7. Танец "Джайв": фигуры - "Раскручивание с руки", "Чикен-уокс" (цыплячий ход), "Левый хлыст", "Флики в брейк".
Тема 8. Танец "Танго": фигуры – "Свивлы", "Телеспин", "Крадущиеся шаги".
57. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса. К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и умеют выполнять базовые движения танца "Пасадобль";
2) умеет стоять в паре (стойка) в танце "Пасадобль";
3) знает и умеют выполнять новые фигуры в танце "Ча-ча-ча";
4) знает новые и усложненные фигуры в танце "Самба";
5) знает новые и усложненные фигуры в танце "Румба";
6) знает новые движения танца "Джайв";
7) знает новые и усложненные движения танца "Танго";
8) свободно владеет терминологией бального танца;
9) знает термины и методику изученных движений;
10) умеет грамотно пользоваться методикой исполнения танцевальных движений.
58. Программные требования в 7 классе:
1) продолжается работа над совершенствованием отображения характера исполняемого танца, умением раскрывать художественный замысел и доносить его до зрителя;
2) продолжается освоение хореографической и музыкальной терминологии, технических приемов, содержания исполняемых танцев, совершенствуются элементы исполнительской техники, разучиваются вариации для выпускного экзамена, вырабатывается личностное отношение к исполняемым танцевальным произведениям, собственной исполнительской концепции;
3) обучающийся осваивает основные движения и фигуры танца "Медленный фокстрот": "тройной шаг" "ход перо", "правый поворот"; основные движения и фигуры танца "Пасадобль": "атака", "основное разъединение", "плащ", "твисты", "большой круг", "бандерильи", "левый фолловэй"; основные движения и фигуры танца "Ча-ча-ча"; "гуапача", подмены ног "чейнч"; элементы танца "Венский вальс": "правый волчок", "левый волчок"; повторяют европейские танцы.

3) білім алушы Латын Америкалық би фигураларын: ашық "хип-твист", "түрік орамалы", "кубан-брейки", "спираль", бүйірлік "самба-ход", "променадты самба-ход", "крис-кросс вольта", "крузадо-локи", "спираль", "фэнсинг", "пресс-лайн", "роуп-спиннинг", "аида", "стоп энд гоу", "чикен-уок"; "Пасадобль" биінің негізгі қимылдарын: "свивлы", "телеспин", "жасырын қадамдар"; еуропалық стандарттың кейбір қалыптарын меңгереді.
56. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Пасадобль" биі: негізгі жүріс.
2-тақырып. "Пасадобль" биі: шассе.
3-тақырып. "Пасадобль" биі: аппель (қарсы келу), променад.
4-тақырып. "Ча-ча-ча" биі: "Түрік орамалы", "Кубан-брейки" фигуралары.
5-тақырып. "Самба" биі: "Самба-локи, "Контра-ботафого", "Крузадос-локи" көлеңкелі позициялардағы фигуралар.
6-тақырып. "Румба" биі: "Спираль", "Фэнсинг", "Скользящие дверцы", "Аида", "Роуп-спиннинг" фигуралары.
7-тақырып. "Джайв" биі: "Қолдан айналдыру", "Чикен-уокс" (балапан жүрісі), "Сол жақ хлыст", "Брейктегі фликтер" фигуралары.
8-тақырып. "Танго" биі: "Свивлы", "Телеспин", "Жасырын қадамдар" фигуралары.
57. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "Пасадобль" биінің негізгі қимылдарын біледі және орындай алады;
2) "Пасадобль" биінде жұпта (тік тұру) тұра алады;
3) "Ча-ча-ча" биінде жаңа фигураларды біледі және орындай алады;
4) Самба" биіндегі жаңа және күрделендірілген фигураларды біледі;
5) "Румба" биіндегі жаңа және күрделендірілген фигураларды біледі;
6) "Джайв" биінің жаңа қимылдарын біледі;
7) "Танго" биінің жаңа және күрделендірілген фигураларын біледі;
8) бал биінің терминологиясын еркін меңгереді;
9) үйренген қимылдардың терминдері мен әдістерін біледі;
10) би қимылдарын орындау әдістемесін сауатты пайдалануды біледі.
58. 7 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) орындалатын бидің сипатын көрсетуді жетілдірумен, көркемдік ойды ашу және оны көрерменге жеткізе білу білігімен жұмыс жалғастырылады;
2) хореографиялық және музыкалық терминологияны, техникалық тәсілдерді, орындалатын билердің мазмұнын меңгеру жалғастырылады, орындаушылық техникасының элементтері жетілдіріледі, қорытынды емтихан үшін вариациялар жатталады, өз орындаушылық концепциясына, орындалатын би шығармаларына тұлғалық қатынас жетілдіріледі;
3) білім алушы "Баяу фокстрот" биінің негізгі қимылдары мен фигураларын: "үш қадам" "ход перо", "оң жақ бұрылу"; "Пасадобль" биінің негізгі қимылдары мен фигураларын: "шабуыл", "негізгі ажырау", "плащ", "твисттер", "үлкен шеңбер", "бандерильи", "сол жақ фолловэй"; "Ча-ча-ча" биінің негізгі қимылдары мен фигураларын: "гуапача", "чейнч" аяқты ауыстыру; "Вена вальсі" биінің элементтерін: "оң жақ волчок", "сол жақ волчок" меңгереді; еуропалық билерді қайталайды.

59. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Танец "Медленный фокстрот" (слоу фокстрот): "тройной шаг" (тройной ход).
Тема 2. Танец "Медленный фокстрот": "ход перо".
Тема 3. Танец "Медленный фокстрот": "правый поворот".
Тема 4. Танец "Пасадобль". Фигуры "атака", "основное разъединение", "плащ", "твисты".
Тема 5. Танец "Пасадобль". Фигуры "большой круг", "твисты", "бандерильи", "левый фолловэй".
Тема 6. Танец "Ча-ча-ча". Фигуры "гуапача".
Тема 7. Подмены ног "чейнч" в латиноамериканских танцах.
Тема 8. Танец "Венский вальс". Фигуры "правый" и "левый волчок".
60. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса. К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и умеют исполнять базовые фигуры танца, медленный фокстрот;
2) умеет держать стойку в танце "Медленный фокстрот";
3) знает технику исполнения новых фигур танца "Пасадобль";
4) умеет стоять и двигаться в паре в танце "Пасадобль";
5) знает и умеет выполнять фигуры танца "Ча-ча-ча" со смещенным ритмом;
6) умеет свободно перемещать вес тела на новую опорную ногу (по заданию педагога), то есть умеют пользоваться подменой ног;
7) умеет быстро перестраиваться под меняющийся характер музыки и ритма;
8) умеет самостоятельно сочинять элементарные танцевальные вариации.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
61. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
62. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (две разнохарактерные хореографические вариации); во втором полугодии: технический зачет (две разнохарактерные хореографические вариации);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (две разнохарактерные хореографические вариации); во втором полугодии: технический зачет (две разнохарактерные хореографические вариации);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (3 вариации европейских бальных танцев, 3 вариации латиноамериканских бальных танцев); во втором полугодии: технический зачет (3 вариации европейских бальных танцев, 3 вариации латиноамериканских бальных танцев);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (4 вариации европейских бальных танцев, 4 вариации латиноамериканских бальных танцев); во втором полугодии: технический зачет (4 вариации европейских бальных танцев, 4 вариации латиноамериканских бальных танцев);

59. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Баяу фокстрот" (слоу фокстрот) биі: "үш қадам".
2-тақырып. "Баяу фокстрот" биі: "ход перо".
3-тақырып. "Баяу фокстрот" биі: "оң жақ бұрылу".
4-тақырып. "Пасадобль" биі. "Шабуыл", "негізгі ажырау", "плащ", "твисттер" фигуралары.
5-тақырып. "Пасадобль" биі. "Үлкен шеңбер", "твисты", "бандерильи", "сол жақ фолловэй" фигуралары.
6-тақырып. "Ча-ча-ча" биі. "Гуапача" фигуралары.
7-тақырып. Латын Америкалық билердегі "чейнч" аяқты ауыстыруы.
8-тақырып. "Вена вальсі" биі. "Оң жақ" және "сол жақ волчок".
60. 7 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бидің негізгі фигураларын, баяу фокстротты біледі және орындай алады;
2) "Баяу фокстрот" биінде тік тұруды ұстай алады;
3) "Пасадобль" биінің жаңа фигураларын орындау техникасын біледі;
4) "Пасадобль" биінде жұпта тұра алады және қозғала алады ;
5) аралас ырғақты "Ча-ча-ча" биінің фигураларын орындай біледі;
6) дене салмағын жаңа тірек аяғына еркін (педагогтің тапсырмасы бойынша) ауыстыра алады, яғни аяқты ауыстыруды қолдана біледі;
7) музыканың ауыспалы сипаты мен ырғағына қарай тез ауыса алады;
8) қарапайым би вариацияларын өз бетінше шығара алады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
61. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
62. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау жұмысы, техникалық сынақ түрінде бақылау, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (екі түрлі сипаттағы хореографиялық вариациялар), екінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (екі түрлі сипаттағы хореографиялық вариациялар);
2) 2 сынып - бірінші жарты жылдықта: бақылау жұмысы (екі түрлі сипаттағы хореографиялық вариациялар); екінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (екі түрлі сипаттағы хореографиялық вариациялар).
3) 3 сынып - бірінші жарты жылдықта: бақылау жұмысы (Еуропалық бал биінің 3 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 3 вариациясы); екінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (Еуропалық бал биінің 3 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 3 вариациясы);
4) 4 сынып - бірінші жарты жылдықта: бақылау жұмысы (Еуропалық бал биінің 4 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 4 вариациясы); екінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (Еуропалық бал биінің 4 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 4 вариациясы);

5) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (4 вариации европейских бальных танцев, 5 вариаций латиноамериканских бальных танцев); во втором полугодии: экзамен (4 вариации европейских бальных танцев, 5 вариаций латиноамериканских бальных танцев);
6) 6 класса – в первом полугодии: технический зачет (5 вариаций европейских бальных танцев, 5 вариаций латиноамериканских бальных танцев); во втором полугодии: экзамен (5 вариаций европейских бальных танцев, 5 вариаций латиноамериканских бальных танцев);
7) 7 класса – в первом полугодии: технический зачет (5 вариаций европейских бальных танцев, 5 вариаций латиноамериканских бальных танцев); во втором полугодии: выпускной экзамен (5 вариаций европейских бальных танцев, 5 вариаций латиноамериканских бальных танцев).
63. Критерии оценивания результатов обучения хореографическому искусству складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение танцевального репертуара;
2) развитие природных данных (музыкальный слух, ритм, координация, осанка, выворотность, шаг, стопа, баллон, апломб, вестибулярный аппарат);
3) знание элементарных танцевальных понятий;
4) восприятие музыкальных образов (эмоциональная отзывчивость на музыку, умение импровизировать);
5) элементарные знания в области музыкальной грамоты (характер, темпы, динамические оттенки, ритмический рисунок, строение музыкального произведения).
64. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – демонстрация знаний всех изученных элементов бальных танцев, технически качественное и художественно осмысленное исполнение, отвечающее всем требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – демонстрация знаний всех изученных элементов бальных танцев, технически грамотное и художественное осмысленное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотное и невыразительное исполнение элементов бальных танцев с большим количеством недочетов, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – комплекс недостатков, являющийся следствием отсутствия регулярных занятий, также интереса к ним, невыполнение программных требований;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 29
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Современный танец" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

5) 5 сынып - бірінші жарты жылдықта: бақылау жұмысы (Еуропалық бал биінің 5 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 5 вариациясы); екінші жарты жылдықта: бақылау жұмысы (Еуропалық бал биінің 5 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 5 вариациясы);
6) 6 сынып - бірінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (Еуропалық бал биінің 5 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 5 вариациясы); екінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (Еуропалық бал биінің 5 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 5 вариациясы);
7) 7 сынып - бірінші жарты жылдықта: техникалық сынақ (Еуропалық бал биінің 5 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 5 вариациясы); екінші жарты жылдықта: бітіру емтиханы (Еуропалық бал биінің 5 вариациясы, Латын Америкалық бал биінің 5 вариациясы).
63. Хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік қойылымдарда алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) би репертуарын меңгеруі;
2) табиғи қабілеттерін дамытуы (музыкалық есту қабілеті, ритм, үйлесімділік, мүсінді тік ұстау, айналу, қадам, табан, баллон, апломб, вестибулярлық аппарат);
3) қарапайым би элементтерін білуі;
4) музыкалық бейнелерді қабылдауы (музыкаға деген эмоциялық көзқарасы, суырып сала білу);
5) музыкалық сауат саласындағы қарапайым білімдері (мінез, қарқын, динамикалық бояулар, ритмикалық сурет, музыкалық шығарманың құрылымы).
64. Қорытынды аттестацияны бағалау өлшемдері:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бал биінің барлық үйренген элементтері туралы білімін көрсету, оқудың аталған кезеңіндегі барлық талаптарға жауап беретін техникалық сапалы және көркемдік мағыналы орындауы;
2) "4" "жақсы" бағасы - бал биінің барлық үйренген элементтері туралы білімін көрсету, техникалық жағынан болмашы кемшіліктермен техникалық сапалы және көркемдік мағыналы орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - бал биі элементтерін көп мөлшердегі кемшіліктерімен сауатсыз және мәнерлі емес орындауы, әлсіз техникалық дайындығы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - тұрақты сабақтардың болмауының, сонымен қатар оларға қызығушылықтың, бағдарлама талаптарын орындамауының салдары болып табылатын кемшіліктер кешені;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
29-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Заманауи би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Современный танец" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Современный танец".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) свинг – раскачивание любой частью тела (рукой, ногой, головой, торсом) в особом джазовом ритме;
2) arch [арч] – арка, прогиб торса назад;
3) battement tendu [батман тандю] – движение ноги, которая скользящим движением отводится на носок вперед, назад или в сторону;
4) battement tendu jete [батман тандю жете] – отличается от battement tendu [батман тандю] активным выбрасыванием ноги в воздух на высоту;
5) contraction [контакшн] – сжатие, уменьшение объема корпуса и округление позвоночника, начинается в центре таза, постепенно захватывая весь позвоночник, исполняется на выдохе;
6) curve [серв] – изгиб верхней части позвоночника (до "солнечного сплетения") вперед или в сторону;
7) deep body bend [дип боди бэнд] – наклон торсом вперед ниже 90°, сохраняя прямую линию торса и рук;
8) developpe [девлоппе] – движение в танце, разновидность battements [батман]. Работающая нога из V позиции, сгибаясь, скользит носком по опорной ноге, поднимается до колена и вытягивается вперед, в сторону или назад;
9) flat back [флат бак] – наклон торса вперед, в сторону (на 90°), назад с прямой спиной, без изгиба торса;
10) flex [флекс] – сокращенная стопа, кисть или колено;
11) grand jete [гранд жете] – прыжок с одной ноги на другую с продвижением вперед, назад или в сторону;
12) grand plie [гранд плие] – полное приседание;
13) hip lift [хип лифт] – подъем бедра вверх;
14) kick [кик] – бросок ноги вперед или в сторону на 45° или 90° через вынимание приемом developpe;
15) pas de bourree [па де бурре] – танцевальный вспомогательный шаг, состоящий из чередования переступаний с одной ноги на другую с окончанием на demi-plіe [деми-плие];
16) pique [пике] – легкий укол кончиками пальцев "рабочей" ноги об пол и подъем ноги на заданную высоту;
17) releve [релеве] – подъем на полупальцы;
18) roll down [рол даун] – спиральный наклон вниз-вперед, начиная от головы;
19) roll up [рол ап] – обратное движение, связанное с постепенным раскручиванием и выпрямлением торса в исходную позицию;
20) side stretch [сайд стрич] – боковое растяжение торса, наклон торса вправо или влево;
21) step ball change [степ бол чейндж] – связующий шаг, состоящий из шага в сторону или вперед и двух переступаний на полупальцах.

1. Балалар өнер мектептерінің "Заманауи би" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Заманауи би" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) свинг - дененің кез-келген бөлігін (қолмен, аяқпен, баспен, кеудемен) ерекше джаздық ырғақта теңселту;
2) arch [арч] - арка, кеуденің артқа иілуі;
3) battement tendu [батман тандю] - сырғымалы қозғалыспен аяқ ұшына алға, артқа немесе жан-жаққа берілетін аяқ қозғалысы;
4) battement tendu jete [батман тандю жете] - battement tendu-ден айырмашылығы аяқты биіктікке ауаға екпінді лақтыруы;
5) contraction [контакшн] - дене көлемінің кемуі, қысылуы және омыртқаның дөңгеленуі, жамбас орталығынан басталады, біртіндеп барлық омыртқаны қамти отырып, тыныс шығаруда орындалады;
6) curve [серв] - омыртқаның жоғарғы бөлігінің ("күн өріміне" дейін) алға немесе жан-жаққа иілуі;
7) deep body bend [дип боди бэнд] - кеуденің және қолдың түзу сызығын сақтай отырып, кеудемен алға 900-тан төмен еңкеюі;
8) developpe [девлоппе] - бидегі қозғалыс, battements [батман] бір түрі. Қозғалыстағы аяқ V позициясынан, бүгіліп, тірек аяқ бойымен аяқтың ұшымен сырғып, тізеге дейін көтеріледі және алға, бір жағына немесе артқа созылады;
9) flat back [флат бак] - түзу арқамен, кеуденің иілуінсіз кеуденің алға, бір жаққа (900-қа), артқа еңкеюі;
10) flex [флекс] - қысқартылған табан, қол буыны немесе тізе;
11) grand jete [гранд жете] - бір аяқтан екіншісіне алға, артқа немесе бір жаққа қозғалыспен секіру;
12) grand plie [гранд плие] - толық отырып тұру;
13) hip lift [хип лифт] - мықынның жоғары көтерілуі;
14) kick [кик] - developpe тәсілін шығару арқылы аяқты алға немесе бір жаққа 450 немесе 900-қа лақтыру;
15) pas de bourree [па де бурре] - demi-plle-ге [деми-плие] аяқтаумен бір аяқтан екіншісіне аттауды алмастырудан тұратын би көмекші қадамы;
16) pique [пике] - "жұмысшы" аяқ саусақтарының ұштарымен еденге жеңіл шаншу және аяқтың белгіленген биіктікке көтерілуі;
17) releve [релеве] - жартылай саусаққа көтерілу;
18) roll down [рол даун] - бастан бастап алға-артқа шиыршықты еңкею;
19) roll up [рол ап] - кеудені біртіндеп бастапқы қалыпқа айналдырумен және түзетумен байланысты қарсы қозғалыс;
20) side stretch [сайд стрич] - кеуденің бүйірлі созылуы, кеуденің оңға немес солға еңкеюі;
21) step ball change [степ бол чейндж] - жан-жаққа немесе алға қадамнан және екі жартылай саусақта аттаудан тұратын байланыстырушы қадам.

3. Цель Программы: создание условий для формирования творческой личности посредством обучения детей языку танца, приобщение воспитанников к миру танцевального искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) ознакомление с основами пластики современного танца;
2) овладение знаниями по терминологии современного танца;
3) овладение навыками технического исполнения движений и комбинаций современного танца с учетом природных возможностей и способностей обучающихся.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувства метроритма, музыкальной памяти, исполнительской техники;
2) развитие опорно-двигательного аппарата обучающихся;
3) формирование у обучающихся практических навыков исполнения элементов в различных направлениях современного танца, как модерн, джаз, contemporary, их различных модификаций.
Воспитательные:
1) развитие мотивации на творческую деятельность;
2) формирование общей культуры личности ребенка, развитие художественного иэстетического вкуса обучающегося;
3) воспитание и развитие у обучающегося личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов.
5. Срок освоения Программы – девять лет. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительной группе с детьми пяти-семи лет.
Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Количественный состав детей в группах хореографических отделений детских школ искусств не менее 8 и не более 20 человек.
6. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, желающих освоить навыки технического исполнения движений и комбинаций современного танца.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении танцевальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
8. Программа создает условия для овладения обучающимися умениями исполнять современные танцы соло, в паре и ансамбле.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие детей и дает возможность приобретения опыта исполнительской практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению хореографического искусства.
9. Программа рассчитана на детей различной степени танцевальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.

3. Бағдарламаның мақсаты: балаларды би тіліне оқыту көмегімен шығармашылық тұлғаның қалыптасуы үшін жағдай жасау, тәрбиеленушілерді би өнері әлеміне тарту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) заманауи би пластикасы негіздерімен таныстыру;
2) заманауи би терминдерін бойынша білімдерді меңгеру;
3) білім алушылардың табиғи мүмкіндіктерін және қабілеттерін ескерумен заманауи бидің комбинациясы мен қозғалыстарды техникалық орындаудың дағдыларын меңгеру.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық жадыны, орындаушылық техниканы дамыту;
2) білім алушылардың тіректі-қозғалыс аппаратын дамыту;
3) білім алушыларда заманауи бидің түрлі бағыттарындағы: модерн, джаз, contemporary, олардың түрлі модификациясы элементтерін орындаудың практикалық дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) шығармашылық қызметке уәждемені дамыту;
2) бала тұлғасының жалпы мәдениетін қалыптастыру, білім алушының көркемдік және эстетикалық талғамын дамыту;
3) әртүрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін тұлғалық қасиеттерді білім алушының бойында тәрбиелеу және дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл. Негізгі оқыту курсына дайындау үшін бес-жеті жастағы балалармен дайындық топтарында сабақтар жүргізіледі.
Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Балалар өнер мектептері хореография бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
6. Бағдарлама заманауи бидің комбинациясы мен қозғалыстарды техникалық орындаудың дағдыларын меңгеруді қалайтын жеті жастағы балаларды оқыту үшін арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) бидің сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
8. Бағдарлама білім алушыларға заманауи билерді жеке, жұпта және ансамбльде орындау біліктерін меңгерулеріне жағдай жасайды.
Бағдарлама балалардың шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына бағытталған және орындаушылық тәжірибелерін меңгеруге, хореографиялық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
9. Бағдарлама би қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы әртүрлі деңгейдегі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.

10. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению основ пластики различных стилей, направлений, видов современного танца;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщения к мировой культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
11. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающихся, соответствующих их индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающихся позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающихся;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающихся в соответствии с целями и задачами Программы.
12. Привитие обучающимся необходимых исполнительских навыков и умений происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю современных танцев.
13. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и практических навыков исполнения элементов в различных направлениях современного танца, как модерн, джаз, contemporary, их различных модификаций, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
14. Основная практическая задача коллективного исполнительства – формирование специальных ансамблевых навыков танца, которые предполагают владение навыками продуктивного сотрудничества, культурой коллективного общения со сверстниками, взрослыми.
15. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающихся, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций (освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета).
16. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;

10. Бағдарлама білім алушылардың:
1) заманауи бидің әртүрлі стильдерінің, бағыттарының, түрлерінің пластика негіздерін меңгеруіне;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуына;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруіне;
4) хореографиялық білім алуына және әлемдік мәдениетке араласуына;
5) хореография өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
11. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін-өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемелерін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін-өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін-өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
12. Білім алушыларға қажетті орындаушылық дағдылар мен біліктерді меңгерту мазмұны, сипаты және стилі бойынша әртүрлі заманауи билермен жұмыс істеу барысында жүзеге асады.
13. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың заманауи бидің модерн, джаз, contemporary бағыттарының түрлі модификациясы элементтерін орындау бойынша практикалық білім, білік және дағдыларды, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылық тәсілдерін меңгеруге жалпы дамытушылық бағыттылығы болып табылады.
14. Ұжымдық орындаушылықтың негізгі практикалық міндеті - табысты ынтымақтастық дағдыларын, қатарластарымен, ересектермен ұжымдық қарым-қатынас мәдениетін меңгеруді болжайтын бидің арнайы ансамбльдік дағдыларын қалыптастыру.
15. Бағдарлама білім алушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылықтарын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.
16. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;

4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и хореографов.
17. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать его духовно-нравственному развитию;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и танцевально-исполнительской деятельности обучающихся;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков современного танца;
4) принцип творчества раскрывает способности и склонности обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
18. Специфика группового обучения предмету "Современный танец" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора танцевальных стилей и направлений.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения современных танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.
19. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) активного слушания музыки – проживание интонаций в образных представлениях: импровизация, двигательные упражнения – образы;
2) словесный метод – раскрытие содержания музыкальных произведений, объяснение элементарных основ музыкальной грамоты, описание техники движений в связи с музыкой, терминология, историческая справка;
3) наглядно-демонстрационный – исполнение танца, показ элементов танца педагогом, демонстрация интерактивных и мультимедийных презентаций;
4) практический – освоение основных умений и навыков, связанных с постановочной, репетиционной работой, осуществление поиска художественного и технического решения;
5) игровой – использование на занятиях различных творческих заданий, способствующих более быстрому усвоению некоторых элементов, развитию.
20. Выбор методов обучения зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающихся, как физические данные, уровень развития танцевальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
21. Формы занятий:
1) практические;
2) репетиционно-концертные;
3) конкурсы;
4) концерты.
22. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.

4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен хореографтардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
17. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескеріп, оның рухани-адамгершілік дамуына ықпал ететін үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушылардың билеу-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты заманауи биді орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушылардың қабілеттерін және бейімділіктерін ашады, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
18. "Заманауи би" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және билеудің стильдері мен бағыттарын іріктеудің вариативті болуына жағдай жасайды.
Педагог заманауи билерді орындаудың әр түрлі стильдерін, мәнерлерін және техникаларын меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында хореографияға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
19. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) музыканы белсенді тыңдау - бейнелі қойылымдарда дауыс ырғағының сақталуы: импровизация, қозғалысты жаттығулар - бейнелер);
2) ауызша әдіс - музыкалық шығармалардың мазмұнын ашу, музыкалық сауаттың қарапайым негіздерін түсіндіру, музыкамен байланыста қозғалыс техникасын суреттеу, терминология, тарихи анықтама);
3) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің би элементтерін көрсетуі, биді орындауы, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету);
4) практикалық - қойылымдық, дайындық жұмыспен байланысты негізгі білік және дағдыларды меңгеру, көркемдік және техникалық шешімді іздестіру);
4) ойын - сабақтарда кейбір элементтерді неғұрлым жылдам меңгеруге, дамуға ықпал ететін әртүрлі шығармашылық тапсырмаларды қолдану).
20. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты: физикалық қабілеттері, бишілік қабілеттерінің даму деңгейі. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
21. Сабақ формалары:
1) практикалық;
2) дайындық-концерттік;
3) байқаулар;
4) концерттер.
22. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.

2) обучающиеся осваивают ощущение линии рук, выходящих из центра, далее используются разнообразные позиции, положения и движения рук, характерные для танца модерн или джазового танца;
3) изучаются простейшие виды шагов и бега, каждый урок завершается упражнениями, восстанавливающими дыхание, и упражнениями на вытягивание позвоночника, укрепление, растяжку мышц ног, рук и корпуса;
4) обучающиеся осваивают основное положение корпуса – коллапс, характерное для джазового танца, при котором возможно исполнение изоляции, простейшие виды и комбинации движений в изоляции.
33. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы:
Раздел 1. Позиции ног, рук, основные положения и движения корпуса в джазовом танце.
Раздел 2. Изоляция, как основной прием техники джазового танца.
Раздел 3. Exercice [экзерсис] у станка.
Раздел 4. Кросс.
Раздел 5. Элементы афроджаза.
Раздел 6. Упражнения на расслабление, stretching [стретчинг].
Тематическое планирование.
Тема 1. Поза коллапса.
Тема 2. Напряженная и расслабленная спина. Свобода и подвижность позвоночника. Распределение напряжения.
Тема 3. Волна корпусом в вертикальном положении.
Тема 4. Плавные переводы рук из одной позиции в другую.
Тема 5. Четкие подхваты позиций рук (согнутые в локтях у грудной клетки локтями в сторону, вниз).
Тема 6. Понятие центров. Грудная клетка.
Тема 7. Работа отдельными центрами. Наклон, поворот, квадрат, круг, сдвиг.
Тема 8. Demi plie [деми плие] лицом к станку по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной.
Тема 9. Battement tendu [батман тандю] лицом к станку вперед и в сторону по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной.
Тема 10. Точки класса (1-8).
Тема 11. Шаги на полупальцах.
Тема 12. Шаги на полупальцах с подъемом бедра согнутой ногой вверх.
Тема 13. Бег, скользящий вперед.
Тема 14. Сброс корпуса вперед.
Тема 15. Шаги с работой центров (плечи, грудная клетка с акцентом вперед).
Тема 16. Восстановление дыхания, простые port de bras [порт де бра] руками и корпусом.
Тема 17. Глубокие наклоны прямым корпусом вперед по параллельной позиции, в сторону по второй широкой позиции выворотной и параллельной.
Тема 18. Поза коллапса.
Тема 19. Напряженная и расслабленная спина. Свобода и подвижность позвоночника. Распределение напряжения.
Тема 20. Волна корпусом в вертикальном положении и с наклонами вперед, в сторону.
Тема 21. Swing [Свинг] торса.
Тема 22. Наклон торса flat back (плоская спина) и arch (раскрытие грудной клетки).
Тема 23. Side stretch [сайд стрейтч] (наклон в сторону).
Тема 24. Работа отдельными центрами. Варианты движения изолированными центрами. Наклон. Поворот. Крест. Квадрат. Круг. Полукруг. Восьмерка. Подъем-опускание. Сдвиг. Шейк.
Тема 25. Чередование работы центров.
Тема 26. Demi plie [деми плие] лицом к станку по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной с чередованием работы корпуса (bounce [боунс], arch [арч]).
Тема 27. Battement tendu [батман тандю] лицом к станку вперед, в сторону и назад по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной.
Тема 28. Направления движений линия, диагональ.
Тема 29. Подскок.
Тема 30. Сочетание низкого бега и высокого подскока.
Тема 31. Шаги со сбросом корпуса.
Тема 32. Шаги с работой центров (голова, плечи, грудная клетка).
Тема 33. Восстановление дыхания, простые port de bras [пор де бра] руками и корпусом.
Тема 34. Перевод корпуса в разные глубокие наклоны вперед, в сторону, к одной или другой ноге, между ног.

2) білім алушылар орталықтан шығатын қол линиясының сезімін игереді, кейін модерн биі немесе джаздық биге тән әртүрлі позициялар, қол қалыбы мен қозғалысы қолданылады;
3) қадам мен жүгірудің қарапайым түрлері үйретіледі, әрбір сабақ тынысты қалыпқа келтіруші жаттығулармен және омыртқаны созуға, аяқ, қол және дене бұлшық еттерінің созылуына арналған жаттығулармен аяқталады;
4) білім алушылар оқшаулануды, оқшауланудағы қарапайым түрлерді және комбинацияны орындау мүмкін болатын джаздық биге тән, дененің негізгі қалыбы - коллапсты меңгереді.
33. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Аяқ, қол позициялары, негізгі ережелер және джаздық бидегі дененің қозғалысы.
2-бөлім. Джаздық би техникасының негізгі тәсілі ретіндегі оқшаулану.
3-бөлім. Станоктағы exercice [экзерсис].
4-бөлім. Кросс.
5-бөлім. Афроджаз элементтері.
6-бөлім. Босаңсуға арналған жаттығулар, stretching [стретчинг].
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Коллапс қалыбы.
2-тақырып. Ширыққан және босаңсыған арқа. Омыртқаның еркіндігі және қозғалғыштығы. Бұлшық етке түскен күшті үлестіру.
3-тақырып. Тік қалыптағы дене толқыны.
4-тақырып. Қолдың бір позициядан екіншіге бірқалыпты ауысуы.
5-тақырып. Қол позицияларының нақты іліп алуы (кеуде тұсында шынтақта бүгілген, шынтақтар екі жаққа қарай, төмен).
6-тақырып. Орталықтар ұғымы. Кеуде қуысы.
7-тақырып. Бөлек орталықтармен жұмыс. Еңкею, бұрылу, квадрат, шеңбер, жылжыту.
8-тақырып. Бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша станокқа бетімен қараған күйі demi plie [деми плие].
9-тақырып. Бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша станокқа бетімен қараған күйі алға және жанға battement tendu [батман тандю].
10-тақырып. Сынып нүктелері (1-8).
11-тақырып. Жартылай саусақта қадам басу.
12-тақырып. Жартылай саусақта жоғары қарай бүгілген аяқпен мықынды көтерумен қадам басу.
13-тақырып. Алға сырғып жүгіру.
14-тақырып. Кеудені алға лақтыру.
15-тақырып. Орталықтар (иықтарды, кеуде қуысын алға қою акценті) жұмысымен қадам басу.
16-тақырып. Тынысты қалыпқа келтіру, қолмен және денемен қарапайым port de bras [порт де бра].
17-тақырып. Тік денемен алға параллель позиция бойынша, бір жаққа екінші кең бұрылмалы және параллель позиция бойынша қатты еңкеюлер.
18-тақырып. Коллапс қалыбы.
19-тақырып. Ширыққан және босаңсыған арқа. Омыртқаның еркіндігі және қозғалғыштығы. Бұлшық еттерге түсетін күшті үлестіру.
20-тақырып. Тік қалыпта және алға, жанға еңкею арқылы дене толқыны.
21-тақырып. Кеуде swing [Свинг].
22-тақырып. Кеуденің flat back (жалпақ арқа) еңкеюі және arch (кеуде қуысының ашылуы).
23-тақырып. Side stretch [сайд стрейтч] (бір жағына еңкею).
24-тақырып. Жеке орталықтармен жұмыс. Оқшауланған орталықтармен қозғалыс нұсқалары. Еңкею. Бұрылу. Крест. Шаршы. Шеңбер. Жартылай шеңбер. Сегіздік. Көтеру-түсіру. Жылжу. Шейк.
25-тақырып. Орталықтар жұмысын алмастыру.
26-тақырып. Дене жұмысын кезектестірумен бірінші бұрылмалы (bounce [боунс], arch [арч]), бірінші және екінші параллель позициялар бойынша станокқа бетімен қараған күйі demi plie [деми плие].
27-тақырып. Бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша станокқа бетімен қараған күйі алға, жанға және артқа battement tendu [батман тандю].
28-тақырып. Сызық, диагональ қозғалыс бағыты.
29-тақырып. Секіру.
30-тақырып. Төменгі жүгіру мен биікке секірудің үйлесуі.
31-тақырып. Кеудені алға лақтыра отырып қадам басу.
32-тақырып. Орталықтар (бас, иықтар, кеуде қуысы) жұмысымен қадам басу.
33-тақырып. Тынысты қалыпқа келтіру, қолмен және денемен қарапайым port de bras [пор де бра].
34-тақырып. Денені алға, бір жағына, бір немесе екінші аяққа, аяқ арасына әртүрлі терең еңкейту.

34. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают позиции ног, рук, основные положения и движения корпуса в джазовом танце;
2) знают терминологию изученных движений у станка и на середине зала;
3) выполняют простейшие виды шагов, как на всей стопе, так и на полупальцах;
4) выполняют простейшие виды и комбинации движений в изоляции;
5) выполняют первые движения exercice у станка;
6) выполняют более усложненные положения и движения рук, корпуса характерные для танца модерн или джазового танца;
7) исполняют простейшие кроссовые движения;
8) выполняют упражнения на укрепление мышц, расслабление, stretching и упражнения, восстанавливающие дыхание;
9) выполняют движения характерно музыкальному сопровождению.
35. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшее изучение технически сложных элементов джазового танца, требующих соответствующей координации в исполнении, понимания и умения передать стиль данного направления хореографии;
2) продолжается освоение exercice на середине зала, работа ног чередуется с работой корпуса и рук, усложняется координация движений в кроссе;
3) увеличивается силовая нагрузка на укрепление мышц пресса, спины, ног и рук, отрабатываются элементы качания спины, пресса, ног;
4) обучающиеся, осваивая элементы разных стилей джазового танца, особое внимание уделяют характеру, выразительности и манере исполнения изучаемого стиля, музыкальное сопровождение урока подбирается в соответствии с изучаемыми стилями (афроджаз, лирический джаз, театральный или бродвейский джаз), соответствует возрасту обучающихся, имеет понятную четкую ритмическую структуру;
5) обучающиеся осваивают элементы различных стилей джазового танца, первоначально отрабатываются основные шаги и движения в чистом виде, после координации корпуса, рук и ног.
36. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Изоляция.
Раздел 2. Exercice [экзерсис] на середине зала.
Раздел 3. Кросс.
Раздел 4. Элементы афро-джаза.
Раздел 5. Элементы лирического джаза.
Раздел 6. Элементы театрального джаза.
Раздел 7. Упражнения на укрепление мышц, расслабление, stretching [стрейтчинг].
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа отдельными центрами.
Тема 2. Чередование работы центров.
Тема 3. Demi plie [деми плие] по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной.
Тема 4. Battement tendu [батман тандю] вперед, в сторону по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной.
Тема 5. Battement tendu jete [батман тандю жете] вперед, в сторону по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной.
Тема 6. Проскальзывание в сторону за бедром в чистом виде, с шагами вперед.
Тема 7. Подготовка к step ball change [степ бол чейндж] (шаги bounce [боунс], шаги с выносом ноги в сторону).
Тема 8. Chasse [шаccе] вперед, в сторону с бедром.
Тема 9. Шаги с разнообразной работой центров (пульсация, наклон, поворот).
Тема 10. Боковой ход с проскальзыванием в сторону и положением корпуса flat back [флат бак].
Тема 11. Port de bras [пор де бра] в стиле лирического джаза.
Тема 12. Releve [релеве] с подъемом бедра passé [пассе] и tombe [тумбе] с проскальзыванием.
Тема 13. Бродвей walk [уолк] вперед.

34. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аяқ, қол позициялары, негізгі ережелер және джаздық бидегі дененің қозғалысы.
2) станокта және зал ортасында үйренген қозғалыстардың терминологиясын біледі;
3) толық табанда және жартылай саусақта қадамның қарапайым түрлерін орындайды;
4) оқшауланудағы қозғалыстың қарапайым түрлерін және комбинацияны орындайды;
5) станокта алғашқы exercice қимылын орындайды;
6) модерн биі немесе джаздық биге тән күрделіндірілген қалыптарды және қол, дене қозғалыстарын орындайды;
7) қарапайым кростық қозғалысты орындайды;
8) Бұлшық етті нығайтуға, босаңсытуға арналған жаттығуларды, stretching және тынысты қалыпқа келтіретін жаттығуларды орындайды;
9) музыкалық сүйемелдеуге сәйкес қозғалысты орындайды.
35. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындауда сәйкес үйлесімділікті, аталған хореография бағытының стилін түсіну және жеткізу біліктерін талап ететін джаздық бидің техникалық күрделі элементтерін үйрену әрі қарай жалғасады;
2) зал ортасында exercice меңгеру жалғасады, аяқ жұмысы дене және қол жұмысымен кезектеседі, кросстағы қозғалыс үйлесімділігі күрделенеді;
3) пресс, арқа, аяқ және қол бұлшық еттерін нығайтуға арналған күш жүктемесі арттырылады, арқаны, престі, аяқты тербету элементтері пысықталады;
4) білім алушылар джаздық бидің әртүрлі стильдерінің элементтерін меңгере отырып, зерттелетін стильдің сипатына, орындау мәнерлілігі мен мәнеріне ерекше көңіл аударады, сабақтың музыкалық сүйемелдеуі зерттелетін стильдерге (афроджаз, лирикалық джаз, театральды немесе бродвейлік джаз) сәйкес таңдалады, білім алушылардың жасына сәйкес келеді, нақты түсінікті ритмикалық құрылымы болады;
5) білім алушылар джаздық бидің әртүрлі стилдерінің элементтерін меңгереді, алдымен таза күйдегі негізгі қадамдар және қозғалыстар, кейін дене, қол және аяқ үйлесімділігі пысықталады.
36. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Оқшаулау.
2-бөлім. Зал ортасында exercice [экзерсис].
3-бөлім. Кросс.
4-бөлім. Афроджаз элементтері.
5-бөлім. Лирикалық джаз элементтері.
6-бөлім. Театралды джаз элементтері.
7-бөлім. Бұлшық етті нығайтуға, босаңсытуға арналған жаттығулар, stretching [стрейтчинг].
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жеке орталықтармен жұмыс.
2-тақырып. Орталықтар жұмысын кезектестіру.
3-тақырып. Бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша demi plie [деми плие].
4-тақырып. Бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша алға, жанға battement tendu [батман тандю].
5-тақырып. Бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша алға, жанға battement tendu jete [батман тандю жете].
6-тақырып. Алға қадамдармен таза күйде мықыннан әрі кейін жанға сырғанау.
7-тақырып. Step ball change [степ бол чейндж] дайындық (bounce [боунс] қадамдары, аяқты жанға шығарумен қадам).
8-тақырып. Алға, мықынмен жанға chasse [шассе].
9-тақырып. Орталықтардың әртүрлі жұмысымен қадам (пульсация, еңкею, бұрылу).
10-тақырып. Жанға сырғанаумен және дененің flat back [флат бак] қалыбымен бүйірлі жүріс.
11-тақырып. Лирикалық джаз стиліндегі port de bras [пор де бра].
12-тақырып. Passé мықынды көтерумен және tombe сырғанаумен releve.
13-тақырып. Алға бродвейлік walk [уолк].

Тема 14. Kick [кик] вперед с шага на 45 градусов.
Тема 15. Укрепление мышц пресса (верхний и нижний пресс).
Тема 16. Укрепление мышц спины.
Тема 17. Укрепление мышц рук (отжимания на коленях).
Тема 18. Положение "планка" (йога).
Тема 19. Работа отдельными центрами.
Тема 20. Комбинации работы грудной клетки: крест (через центр), квадрат (без возврата в центр).
Тема 21. Demi plie [деми плие] по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной с чередованием работы корпуса (bounce [боунс], arch [арч], swing [свинг], body roll [боди рол], волна).
Тема 22. Battement tendu [батман тандю] и jete [жете] вперед, в сторону и назад по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной с чередованием работы корпуса и рук.
Тема 23. Grand battement [гранд батман] во все направления с простыми шагами по квадрату.
Тема 24. Проскальзывание в сторону за бедром с шагами вперед, с шагами в повороте.
Тема 25. Step ball change [степ бол чейндж] с продвижением вперед.
Тема 26. Chasse [шассе] вперед, в сторону с бедром в сочетании с шагами, бегом, подскоком.
Тема 27. Шаги с разнообразной работой центров (пульсация, наклон, поворот, шейк, твист).
Тема 28. Боковой ход с проскальзыванием в сторону и сменой положений корпуса arch – flat back [арч – флат бак].
Тема 29. Сочетание port de bras [пор де бра] и шагов в стиле лирического джаза.
Тема 30. Шаг passé [пассе] и шаг оттяжка.
Тема 31. Бродвей walk [уолк] во все направления.
Тема 32. Kick [кик] вперед, в сторону с шага на 45 градусов, 90 градусов.
Тема 33. Укрепление мышц пресса (верхний, нижний, косые мышцы живота).
Тема 34. Укрепление мышц спины.
Тема 35. Укрепление мышц рук (отжимания).
Тема 36. Положение "планка" (йога).
Тема 37. Положение йоги "собака мордой вниз" (йога).
37. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают терминологию изученных движений современного танца у станка и на середине зала;
2) выполняют элементы exercice на середине зала с чередованием работы ног, корпуса и рук;
3) выполняют в более сложном координационном виде движения в кроссе;
4) эмоционально-выразительно исполняют постановочные танцевальные комбинации с элементами афро-джаза, лирического джаза и театрального джаза;
5) выполняют упражнения на укрепление мышц, расслабление, stretching [стрейчинг] и восстанавливающие дыхание;

14-тақырып. Алға 45 градусқа қадамнан kick [кик].
15-тақырып. Пресс (жоғарғы және төменгі пресс) бұлшық еттерін нығайту.
16-тақырып. Арқа бұлшық еттерін нығайту.
17-тақырып. Қол бұлшық еттерін нығайту (тізеде кеудені жерден көтеру).
18-тақырып. "Планка" қалыбы (йога).
19-тақырып. Жеке орталықтармен жұмыс.
20-тақырып. Кеуде қуысы жұмысының комбинациясы: крест (орталық арқылы), шаршы (орталыққа қайта оралусыз).
21-тақырып. Дене жұмысын кезектестірумен бірінші бұрылмалы (bounce [боунс], arch [арч], swing [свинг], body roll [боди рол], толқын), бірінші және екінші параллель позициялар бойынша demi plie [деми плие].
22-тақырып. Дене және қол жұмыстарын кезектестірумен бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша алға, жанға және артқа battement tendu [батман тандю] және jete [жете].
23-тақырып. Шаршы бойымен қарапайым қимылдармен барлық бағыттарға grand battement [гранд батман].
24-тақырып. Алға қадамдармен, бұрылу кезіндегі қадамдармен мықынға жанға сырғанау.
25-тақырып. Алға қозғалумен step ball change [степ бол чейндж].
26-тақырып. Қадамдармен, жүгірумен, секірумен үйлесімділікте алға, мықынмен жанға chasse [шассе].
27-тақырып. Орталықтардың әртүрлі жұмысымен қадам (пульсация, еңкею, бұрылу, шейк, твист).
28-тақырып. Жанға сырғанаумен және arch - flat back [арч - флат бак] дененің қалыбын алмастырумен бүйірлі жүріс.
29-тақырып. Лирикалық джаз стиліндегі port de bras [пор де бра] және қадамдарды үйлестіру.
30-тақырып. Passé [пассе] қадамы және тарту (оттяжка) қадамы.
31-тақырып. Барлық бағыттарға бродвейлік walk [уолк].
32-тақырып. Алға, жанға 45 градусқа, 90 градусқа қадамнан kick [кик].
33-тақырып. Пресс (жоғарғы, төменгі, іштің қиғаш бұлшық еттері) бұлшық еттерін нығайту.
34-тақырып. Арқа бұлшық еттерін нығайту.
35-тақырып. Қол бұлшық еттерін нығайту (кеудені жерден көтеру).
36-тақырып. "Планка" қалыбы (йога).
37-тақырып. "Тұмсығы төмен қараған ит" йога қалыбы (йога).
37. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) станокта және зал ортасында үйренген қозғалыстардың терминологиясын біледі;
2) зал ортасында аяқ, дене және қол жұмысын кезектестіріп, exercice элементтерін орындайды;
3) неғұрлым күрделі үйлесімділік түрінде кроста қозғалысты орындайды;
4) афроджаз, лирикалық джаз және театралды джаз элементтерімен қойылымды би комбинацияларын эмоциялық-мәнерлі орындайды;
5) бұлшық етті нығайтуға, босаңсытуға арналған, stretching [стрейчинг] және тынысты қалыпқа келтіруші жаттығуларды орындайды;

6) владеют навыками исполнения технически сложных элементов джазового танца.
38. Программные требования в 3 классе:
1) в процессе изоляции используются возможные варианты движения, расширяется понятие центры тела за счет добавления движений тазобедренной частью, добавляется чередование работы центров;
2) усложняется Exercice [экзерсис] на середине зала, постепенно в движение вводится работа всего тела, изучаются амплитудные движения, более сложным и разнообразным становится кросс, используется сочетание разных видов шагов, прыжков в одной комбинации, активно осваивается пространство в продвижении по линиям, диагонали, по кругу;
3) продолжается укрепление мышечного и суставного аппарата обучающихся за счет контрастных движений с разной амплитудой, скоростью и динамикой, в работу включаются разные группы мышц;
4) на основе изученных элементов разных стилей джазового танца застраивается небольшие танцевальные комбинации, театральный или бродвейский джаз предполагает использование лексики из различных мюзиклов, в качестве музыкального сопровождения для разных стилей подбирается национальные африканские мелодии (барабаны), джазовая музыка в стиле блюз и используется музыка из популярных мюзиклов.
39. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Изоляция.
Раздел 2. Exercice [экзерсис] на середине зала.
Раздел 3. Кросс.
Раздел 4. Танцевальный материал в стиле афро-джаза.
Раздел 5. Танцевальный материал в стиле лирического джаза.
Раздел 6. Танцевальный материал в стиле театрального джаза.
Раздел 7. Упражнения на укрепление мышц, расслабление, stretching [стрейчинг].
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие центров. Поясничный отдел (пресс). Пелвис (тазобедренная часть).
Тема 2. Работа отдельными центрами. Все возможные варианты движения изолированными центрами. Наклон. Поворот. Крест. Квадрат. Круг. Полукруг. Zundary [зандари]. Восьмерка. Подъем-опускание. Сдвиг. Шейк. Твист. Shimmi [шимми]. Hip lift [хип лифт].
Тема 3. Чередование работы центров.
Тема 4. Demi [деми] и grand plie [гранд плие] по параллельной позиции, первой и второй выворотной с чередованием работы корпуса (bounce [боунс], arch [арч], swing [свинг], body roll [боди рол], волна, side stretch [сайд стрейтч]).
Тема 5. Battement tendu [батман тандю] и jete [жете] вперед, в сторону и назад по первой и второй параллельным позициям, первой выворотной с чередованием работы корпуса и рук.
Тема 6. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер].
Тема 7. Grand battement [гранд батман] во все направления с шагами по квадрату со сменой точек.

6) джаздық бидің техникалық күрделі элементтерін орындау дағдыларын меңгереді.
38. 3 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) оқшаулау процесінде ықтимал қозғалыс нұсқалары, жамбас бөлігінің қозғалысы қосылуы есебінен дене орталықтары түсінігі кеңейеді, орталықтар жұмысын кезектестіру қосылады;
2) зал ортасында Exercice [экзерсис] күрделендіріледі, біртіндеп қозғалысқа барлық дененің жұмысы енгізіледі, амплитудалық қозғалыстар зерттеледі, кросс неғұрлым күрделі және алуантүрлі болады, бір комбинацияда қадамдардың, секірулердің әртүрлі түрлерінің үйлесімділігі қолданылады, сызықтар, диагональдар, шеңбер бойымен қозғалыста кеңістік белсенді меңгеріледі;
3) әртүрлі амплитудамен, жылдамдықпен және динамикамен қарама-қайшы қозғалыс есебінен білім алушылардың бұлшық ет және буын аппаратын нығайту жалғасады, жұмысқа әр түрлі бұлшық ет топтары ендіріледі;
4) үйренген джаздық бидің әр түрлі стильдерінің элементтері негізінде шағын би комбинациялары құрастырылады, театралды немесе бродвейлік джаз түрлі мюзиклдерден сөздік қорды қолдануды болжайды, әр түрлі стильдер үшін музыкалық сүйемелдеу ретінде ұлттық африка әуендері (барабандар), блюз стиліндегі джаздық музыка таңдалады және танымал мюзиклдерден музыка қолданылады.
39. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Оқшаулау.
2-бөлім. Зал ортасында exercice [экзерсис].
3-бөлім. Кросс.
4-бөлім. Афроджаз стиліндегі би материалы.
5-бөлім. Лирикалық джаз стиліндегі би материалы.
6-бөлім. Театралды джаз стиліндегі би материалы.
7-бөлім. Бұлшық етті нығайтуға, босаңсытуға арналған жаттығулар, stretching [стрейчинг].
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орталықтар түсінігі. Бел бөлімі (пресс). Пелвис (жамбас бөлігі).
2-тақырып. Жеке орталықтармен жұмыс. Оқшауланған орталықтармен қозғалыстың барлық мүмкін болатын нұсқалары. Еңкею. Бұрылу. Крест. Шаршы. Шеңбер. Жарты шеңбер. Zundary [зандари]. Сегіздік. Көтеру-түсіру. Жылжу. Шейк. Твист. Shimmi [шимми]. Hip lift [хип лифт].
3-тақырып. Орталық жұмысын кезектестіру.
4-тақырып. Дене жұмысын кезектестірумен бірінші және екінші бұрылмалы (bounce [боунс], arch [арч], swing [свинг], body roll [боди рол], толқын, side stretch [сайд стрейтч]), параллель позициялар бойынша demi [деми] және grand plie [гранд плие].
5-тақырып. Дене және қол жұмыстарын кезектестірумен бірінші бұрылмалы, бірінші және екінші параллель позициялар бойынша алға, жанға және артқа battement tendu [батман тандю] және jete [жете].
6-тақырып. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер].
7-тақырып. Барлық бағыттарға нүктелерді ауыстырумен шаршы бойымен қадамдармен grand battement [гранд батман].

Тема 8. Kick [кик] вперед на 45 градусов с переступанием.
Тема 9. Kick [кик] вперед на 90 градусов с переступанием.
Тема 10. Сочетание kick [кик] и step ball change [степ бол чейндж].
Тема 11. Танцевальная комбинация в стиле афро-джаза с использованием всех возможных ходов, работы центров, чередования разных ритмов и амплитуды движения.
Тема 12. Танцевальная комбинация в стиле лирического джаза с использованием всех возможных ходов, проскальзывания, чередования плавных и резких движений.
Тема 13. Танцевальная комбинация в стиле театрального или бродвейского джаза с использованием всех возможных ходов, позировок, чередования движений разных по амплитуде и скорости.
Тема 14. Плавные переходы из одной растяжки в другую.
Тема 15. Упражнения на укрепление мышц спины, живота, ног (увеличение количества движений).
Тема 16. Чередование работы центров.
Тема 17. Комбинации движений центрами.
Тема 18. Demi [деми] и grand plie [гранд плие] по параллельной позиции, первой, второй, третьей выворотной с одновременной работой корпуса (bounce [боунс], arch [арч], swing [свинг], body roll [боди рол], волна).
Тема 19. Battement tendu [батман тандю] и jete [жете] вперед, в сторону и назад по параллельной позиции, первой выворотной с одновременной работой корпуса и переводами рук в разные позиции (плавно и резко).
Тема 20. Rond de jambe par terre [рон де жамб пар тер] с работой корпуса и рук.
Тема 21. Battement developpe [батман девелопе] по параллельным и выворотным позициям.
Тема 22. Сочетание разных видов шагов, прыжков в одной комбинации в продвижении по диагонали, по кругу (kick [кик] вперед и в стороны, kick [кик]с переступанием, step ball change [степ бол чейндж], chasse [шассе], проскальзывания, шаги во все направления)
Тема 23. Подготовка к вращениям.
Тема 24. Танцевальная комбинация в стиле афро-джаза. Работа над качеством движения и музыкальностью.
Тема 25. Танцевальная комбинация в стиле лирического джаза. Работа над качеством движения и музыкальностью.
Тема 26. Танцевальная комбинация в стиле театрального или бродвейского джаза. Работа над качеством движения и музыкальностью.
Тема 27. Упражнения на укрепление мышц спины, живота, ног (увеличение количества движений).
Тема 28. Использование элементов пилатеса и йоги.
40. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе:
К концу обучения в 3 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают специфику стилей современного танца: афро-джаза, лирического джаза и театрального джаза;

8-тақырып. Алға 45 градусқа аттаумен kick [кик].
9-тақырып. Алға 90 градусқа аттаумен kick [кик].
10-тақырып. Kick [кик] және step ball change [степ бол чейндж] үйлесуі.
11-тақырып. Барлық мүмкін болатын қадамдарды қолданумен афроджаз стиліндегі би комбинациясы, орталықтар жұмысы, қозғалыстың әр түрлі ырғақтарын және амплитудаларын кезектестіру.
12-тақырып. Барлық мүмкін болатын қадамдарды қолданумен лирикалық джаз стиліндегі би комбинациясы, сырғанау, қалыпты және екпінді қимылдарды кезектестіру.
13-тақырып. Барлық мүмкін болатын қадамдарды, бой түзеулерді қолданумен театралды немесе бродвейлік джаз стиліндегі би комбинациясы, амплитудасы және жылдамдығы бойынша әр түрлі қозғалыстарды кезектестіру.
14-тақырып. Бір созылудан екіншіге бірқалыпты орын алмасулар.
15-тақырып. Арқа, іш, аяқ бұлшық еттерін нығайтуға жаттығулар (қозғалыс санын арттыру).
16-тақырып. Орталықтар жұмысын кезектестіру.
17-тақырып. Орталықтармен қозғалыс комбинациясы.
18-тақырып. Дененің бір мезгілдегі жұмысымен бірінші, екінші, үшінші бұрылмалы (bounce [боунс], arch [арч], swing [свинг], body roll [боди рол], толқын), параллель позициялар бойынша demi [деми] және grand plie [гранд плие].
19-тақырып. Бір мезгілдегі дене жұмысы және қолды түрлі позицияларға (бірқалыпты және бірден) алмастырумен бірінші бұрылмалы, параллель позициялар бойынша алға, жанға және артқа [батман тандю] және jete [жете].
20-тақырып. Дене және қол жұмысымен [рон де жамб пар тер].
21-тақырып. Параллель және бұрылмалы позициялар бойынша battement developpe.
22-тақырып. Бір комбинацияда, диагональ, шеңбер бойымен қозғалыста қадамдардың, секірулердің әр түрлі түрлерінің үйлесімділігі (алға және жанға kick [кик], аттаумен kick [кик], step ball change [степ бол чейндж], chasse [шассе], сырғанау, барлық бағытта қадамдар);
23-тақырып. Айналуларға дайындық.
24-тақырып. Афроджаз стиліндегі би комбинациясы. Қозғалыс және музыкалық қабілет сапасымен жұмыс.
25-тақырып. Лирикалық джаз стиліндегі би комбинациясы. Қозғалыс және музыкалық қабілет сапасымен жұмыс.
26-тақырып. Театралды немесе бродвейлік джаз стиліндегі би комбинациясы. Қозғалыс және музыкалық қабілет сапасымен жұмыс.
27-тақырып. Арқа, іш, аяқ бұлшық еттерін нығайтуға жаттығулар (қозғалыс санын арттыру).
28-тақырып. Пилатес және йога элементтерін қолдану.
40. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) заманауи би стильдерінің: афроджаз, лирикалық джаз және театралды джаз ерекшелігін біледі;

2) знают терминологию современной хореографии;
3) различают стили джаз-танца;
4) исполняют усложненный еxercice на середине зала с работой всего тела;
5) выполняют более сложный комплекс упражнений на развитие и укрепление мышечного и суставного аппарата;
6) исполняют сложные и разнообразные движения кросса, в сочетании разных видов шагов, прыжков в одной комбинации в продвижении по линиям, диагонали, по кругу;
7) владеют навыками исполнения более сложных движений и комбинаций стилей джаз-танца;
8) исполняют эмоционально, выразительно постановочные танцевальные комбинации и композиции, разученные на занятиях.
41. Программные требования в 4 классе:
1) осуществляется переход к освоению техник классического модерна, таких как техника Марты Грэхем и Хосе Лимона, которое подразумевает новый подход к физике движения, подчиненного дыханию и анатомическим изменениям при дыхательном процессе;
2) изначально осваиваются основные положения и движения корпуса, рук и головы, характерные для техник классического модерна, добиваются осознанного исполнения каждого элемента и движения и соединения его с дыханием;
3) уделяется внимание новым принципам работы с полом, начинается освоение техники падений и перекатов, музыкальное сопровождение на данном этапе более разнообразно, не ограничивается определенным стилем или направлением, оно соответствует каждому упражнению или комбинации по музыкальному размеру и характеру.
42. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Позиции ног, рук, основные положения и движения корпуса в танце модерн.
Раздел 2. Exercice [экзерсис] в партере с использованием техник классического модерна.
Раздел 3. Exercice [экзерсис] на середине зала с использованием техник классического модерна.
Раздел 4. Принципы работы с полом.
Раздел 5. Техника падений и перекатов.
Раздел 6. Освоение пространства.
Тематическое планирование.
Тема 1. Закрытые положения ног.
Тема 2. Port de bras [пор де бра] руками с добавлением основных положений и движений корпуса.
Тема 3. Основные положения корпуса curve back [серв бак] и arch [арч].
Тема 4. Основные положения корпуса flat back [флат бак], deep body bend [дип боди бенд].
Тема 5. Дыхание грудной клеткой, животом. Соединение движений и дыхания.
Тема 6. Двойная contraction [контракшн].
Тема 7. Сочетание arch [арч], contract [контракт], stretch [стрейтч] в спираль.
Тема 8. Plie [плие], сидя на полу, ноги вытянуты вперед.
Тема 9. Jete [жете] вверх с работой стопы flex [флекс], point [пойнт].
Тема 10. Pique [пики] с отведением и приведением ноги в стороны.
Тема 11. Releve lent [релеве лент] и battement [батман] вверх и с отведением ноги в стороны.
Тема 12. Партерные комбинации в технике Марты Грэхем.
Тема 13. Demi [деми] и grand plie [гранд плие] по параллельным и развернутым позициям.
Тема 14. Сочетание demi [деми] и grand plie [гранд плие] c основными положениями корпуса (curve back [серв бак] и arch [арч], contraction [контракшн]).
Тема 15. Восьмерки стопой по полу (М. Грэхем) лицом к станку, держась двумя руками и одной.

2) заманауи хореография терминологиясын біледі;
3) джаз-би стильдерін ажырата біледі;
4) барлық дененің жұмысымен зал ортасында күрделендірілген еxercice орындайды;
5) бұлшық ет және буын аппаратын дамытуға және нығайтуға арналған неғұрлым күрделі жаттығулар кешенін орындайды;
6) бір комбинацияда сызықтар, диагональдар, шеңбер бойымен қозғалыста қадамдардың, секірудің әр түрлі түрлерінің үйлесімділігінде күрделі және алуан түрлі кросс қимылдарын орындайды;
7) джаз-би стильдерінің неғұрым күрделі қозғалыстары мен комбинацияларын орындау дағдыларына ие;
8) сабақтарда үйренген қойылымды би комбинациялары мен композицияларын эмоциялық, мәнерлі орындайды.
41. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тынысқа және тыныс алу процесі кезінде анатомиялық өзгерістерге тәуелді, қозғалыс физикасына жаңа тәсілді тұспалдайтын Марта Грэхем және Хосе Лимон техникасы секілді классикалық модерн техникаларын меңгеруге ауысу жүзеге асады;
2) алдымен классикалық модерн техникасына тән дененің, қолдың және бастың негізгі қалыптары және қозғалыстары меңгеріледі, әрбір элементті және қозғалысты саналы орындауға және оның тыныспен қосылуына қол жеткізіледі;
3) еденмен жұмыс істеудің жаңа қағидаларына көңіл қойылады, құлау және домалау техникаларын меңгеру басталады, музыкалық сүйемелдеу аталған кезеңде алуан түрлі, белгілі стильмен немесе бағытпен шектелмейді, ол әрбір жаттығуға немесе музыкалық өлшемі мен сипаты бойынша комбинацияға сәйкес келеді.
42. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Модерн биіндегі аяқ, қол позициялары, дененің негізгі қалыптары мен қимылдары.
2-бөлім. Классикалық модерн техникасын қолданумен партердегі exercice [экзерсис].
3-бөлім. Классикалық модерн техникасын қолданумен зал ортасындағы exercice [экзерсис].
4-бөлім. Еденмен жұмыс істеу принципі.
5-бөлім. Құлау және домалау техникалары.
6-бөлім. Кеңістікті меңгеру.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аяқтың жабық қалыбы.
2-тақырып. Дененің негізгі қалыптарын және қимылдарын қосумен қолдармен port de bras [пор де бра].
3-тақырып. Curve back [серв бак] және arch [арч] дененің негізгі қалыптары.
4-тақырып. Flat back [флат бак], deep body bend [дип боди бенд] дененің негізгі қалыптары.
5-тақырып. Кеуде қуысымен, ішпен тыныс алу. Қозғалыс пен тыныстың қосылуы.
6-тақырып. Қос contraction [контракшн].
7-тақырып. Шиыршыққа arch [арч], contract [контракт], stretch [стрейтч] үйлестіру.
8-тақырып. Plie [плие], еденде отырған күйі, аяқтар алға созылған.
9-тақырып. Jete [жете] жоғары [флекс], point [пойнт] табан жұмысымен.
10-тақырып. Аяқты бір жаққа жіберумен және келтірумен pique [пики] .
11-тақырып. Аяқты бір жаққа жіберумен және жоғары releve lent [релеве лент] және battement [батман].
12-тақырып. Марта Грэхем техникасындағы партерлік комбинация.
13-тақырып. Параллель және ашық позициялар бойынша demi [деми] және grand plie [гранд плие].
14-тақырып. Дененің негізгі қалыптарымен (curve back [серв бак] и arch [арч], contraction [контракшн]) demi [деми] және grand plie [гранд плие] үйлестіру.
15-тақырып. Бір және екі қолмен ұстай отырып, станокқа бетімен қараған күйі еден (М. Грэхем) бойымен табанмен сегіздіктер.

Тема 16. Восьмерки согнутым бедром на 90 градусов (М. Грэхем) лицом к станку держась двумя руками.
Тема 17. Grand battement jete [гранд батман жете] c шагами и продвижением во все направления в сочетании с основными шагами, вращениями.
Тема 18. Swing [свинг] ногами, лежа на спине, на боку с выходами в свастику, спираль, планку.
Тема 19. Варианты перемещения в полу. Стойки. Выходы на руки.
Тема 20. Работа с центром тяжести (техника Хосе Лимона).
Тема 21. Понятие "баланс". Перенос веса. Поиск баланса.
Тема 22. Использование инерции в процессе падений и перекатов (техника Хосе Лимона).
Тема 23. Прыжки от battement [батман] вперед и в сторону.
Тема 24. Grand jete [гранд жете] с согнутой передней ногой.
43. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса:
К концу обучения в 4 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают позиции ног, рук, основные положения и движения корпуса в танце модерн;
2) знают особенности техники Марты Грэхем и Хосе Лимона;
3) знают основные положения и движения корпуса, рук и головы, характерные для техник классического модерна;
4) выполняют еxercice [экзерсис] в партере и на середине зала с использованием техник классического модерна;
5) владеют навыками основных положений и движений корпуса, рук и головы, характерные для техник классического модерна;
6) музыкально исполняют основные движения и комбинации танца модерн;
7) владеют навыками техники падений и перекатов.
44. Программные требования в 5 классе:
1) изучается модификация видов, представленных в направлении модерн-джаз танец, сочетаются разные виды разогрева, изоляция предполагает использование разных центров и во всех возможных вариантах движения, полицентрику, полиритмию, координацию центров, продолжается изучение принципов работы с полом, Exercice [экзерсис] на середине зала строится по классическому принципу, постепенно усложняется координация движений рук, ног и корпуса;
2) музыкальное сопровождение соответствует каждому упражнению или комбинации по музыкальному размеру и характеру, способствует более точному пониманию и проникновению в характер структуры движения или упражнения.
45. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Разделы 1. Изоляции.
Разделы 2. Принципы работы с полом.
Разделы 3. Exercice [экзерсис] на середине зала в технике модерн-джаз танца.
Разделы 4. Перемещения в пространстве, уровни.
Разделы 5. Allegro [аллегро] в технике модерн-джаз.
Разделы 6. Танцевальный материал в технике модерн-джаз.
Тематическое планирование.
Тема 1. Все возможные варианты движения изолированными центрами. Наклон. Поворот. Крест. Квадрат. Круг. Полукруг. Zundary [зандари]. Восьмерка. Подъем-опускание. Сдвиг. Шейк. Твист. Shimmi [шимми]. Hip lift [хип лифт].
Тема 2. Полицентрия. Полиритмия. Координация центров.
Тема 3. Перекаты на спине, на животе.
Тема 4. Работа с центром: сжатие – растяжение, половинки тела.
Тема 5. Demi [деми] и grand plie [гранд плие] с работой корпуса: roll down [рол даун], roll up [рол ап], flat back [флат бак] и curve back [серв бак].
Тема 6. Battement tendu [батман тандю] с переносом центра тяжести на опорную ногу и с добавлением работы корпуса вперед, в сторону.
Тема 7. Rond de jambe [рон де жамб] с работой корпуса по полу.
Тема 8. Releve lent [релеве лент] по развернутым и параллельным позициям, во все направления.
Тема 9. Броски свободным бедром (swing [свинг]) вперед и назад.
Тема 10. Понятие "уровни". Верхний, средний, нижний уровень.
Тема 11. Ходы, прыжки, вращения. Базовые варианты движений и соединение в небольшие связки в координации рук, корпуса, ног, головы.
Тема 12. Sissonne [сисон] c arch [арч], curve [серв] во вращении.
Тема 13. Прыжки от battement [батман] вперед, в сторону и назад с работой корпуса.
Тема 14. Танцевальные комбинации, в которых соединяются основные элементы модерн и джаз танцев.
Тема 15. Полицентрия. Полиритмия. Координация центров.
Тема 16. Комбинации с использованием всех возможных вариантов движения изолированными центрами.
Тема 17. Перетекания за различными частями тела.
Тема 18. Slide [слайд].
Тема 19. Demi [деми] и grand plie [гранд плие] по всем развернутым и параллельным позициям в сочетании с движениями корпуса flat [флат] и curve back [серв бак], roll [рол] и swing [свинг], arch [арч].
Тема 20. Battement tendu [батман тандю] и jete [жете] с переносом центра тяжести на опорную ногу и добавлением работы корпуса вперед, в сторону, назад.

16-тақырып. 90 градусқа иілген мықынмен (М. Грэхем) екі қолмен ұстаған бетімен қараған күйі сегіздіктер.
17-тақырып. Негізгі қадамдармен, айналулармен үйлесімділікте барлық бағыттарға қадамдармен және қозғалулармен grand battement jete [гранд батман жете].
18-тақырып. Арқада жату қалпында, аяқтармен swing [свинг], бүйірге тұрумен.
19-тақырып. Еденде қозғалудың нұсқалары. Тұру, қолға тұрулар.
20-тақырып. Ауырлық орталығымен жұмыс (Хосе Лимон техникасы).
21-тақырып. "Баланс" түсінігі. Салмақты ауыстыру. Балансты іздеу.
22-тақырып. Құлау және домалау процесінде инерцияны қолдану (Хосе Лимон техникасы).
23-тақырып. Battement-пен [батман] алға және бір жаққа секірулер.
24-тақырып. Алдыңғы аяқ бүгілген күйі grand jete [гранд жете].
43. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) модерн биіндегі аяқ, қол позициялары, дененің негізгі қалыптары мен қимылдарын біледі;
2) Марта Грэхем және Хосе Лимон техникаларының ерекшеліктерін біледі;
3) классикалық модерн техникасына тән дененің, қолдың және бастың негізгі қалыптарын және қозғалыстарын біледі;
4) классикалық модерн техникасын қолданумен партерде және зал ортасында exercice [экзерсис] орындайды;
5) классикалық модерн техникасына тән дененің, қолдың және бастың негізгі қалыптарының және қозғалыстарының дағдыларына ие;
6) модерн биінің негізгі қимылдары мен комбинацияларын музыкамен орындайды;
7) құлау және домалау техникаларының дағдыларына ие.
44. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) модерн-джаз биі бағытында ұсынылған түрлердің модификациясы үйретіледі, қыздырылудың әр түрлі түрлері үйлестіріледі, оқшаулану әр түрлі орталықтарды және барлық мүмкін болатын қозғалыс нұсқаларында полицентриканы, полиритмияны, орталықтар үйлесімін қолдануды болжайды, еденмен жұмыс істеу қағидаларын үйрену жалғасады, зал ортасындағы Exercice [экзерсис] классикалық қағида бойынша құрылады, біртіндеп қол, аяқ және дене үйлесімділігі күрделендіріледі.
45. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Оқшаулау.
2-бөлім. Еденмен жұмыс істеу принциптері.
3-бөлім. Модерн-джаз биі техникасында зал ортасында exercice [экзерсис].
4-бөлім. Кеңістікте қозғалу, деңгейлер.
5-бөлім. Модерн-джаз техникасында allegro [аллегро].
6-бөлім. Модерн-джаз техникасында би материалы.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Оқшауланған орталықтармен барлық мүмкін болатын қозғалыс нұсқалары. Еңкею. Бұрылу. Крест. Шеңбер. Жартылай шеңбер. Zundary [зандари]. Сегіздік. Көтеру-түсіру. Жылжу. Шейк. Твист. Shimmi [шимми]. Hip lift [хип лифт].
2-тақырып. Полицентрия. Полиритмия. Орталықтар үйлесімділігі.
3-тақырып. Арқада, іште домалап жылжу.
4-тақырып. Орталықпен жұмыс: қысылу - созылу, дене жартылары.
5-тақырып. Demi [деми] и grand plie [гранд плие] дене жұмысымен: [рол даун], roll up [рол ап], flat back [флат бак] и curve back [серв бак].
6-тақырып. Ауырлық орталығын тірек аяққа ауыстырумен және дене жұмысын алға, жанға қосумен battement tendu [батман тандю].
7-тақырып. Еденде дене жұмысымен rond de jambe [рон де жамб].
8-тақырып. Барлық бағыттарға, ашық және параллель позициялар бойынша releve lent [релеве лент].
9-тақырып. Еркін мықынмен (swing [свинг]) алға және артқа лақтырулар.
10-тақырып. "Деңгейлер" түсінігі. Жоғарғы, ортаңғы, төменгі деңгей.
11-тақырып. Жүру, секіру, айналу. Қол, дене, аяқ, бас үйлесімділігінде шағын байланысқа қозғалыстар мен байланыстардың базалық нұсқалары.
12-тақырып. Айналуға sissonne [сисон] c arch [арч], curve [серв].
13-тақырып. Дене жұмысымен алға, бір жаққа және артқа battement [батман] секіру.
14-тақырып. Модерн және джаз билерінің негізгі элементтері бірігетін би комбинациялары.
15-тақырып. Полицентрия. Полиритмия. Орталықтар үйлесімділігі.
16-тақырып. Оқшауланған орталықтармен барлық мүмкін болатын қозғалыс нұсқаларын қолданумен комбинация.
17-тақырып. Дененің әр түрлі бөліктерімен сырғу.
18-тақырып. Slide [слайд].
19-тақырып. Flat [флат] және curve back [серв бак], roll [рол] және [свинг], arch [арч] дене қимылдарымен үйлесімділікте барлық ашық және параллель позициялар бойынша demi [деми] және grand plie [гранд плие].
20-тақырып. Ауырлық орталығын тірек аяққа ауыстырумен және дене жұмысын алға, жанға, артқа қосумен battement tendu [батман тандю] және jete [жете] .

Тема 21. Rond de jambe [рон де жамб] с работой корпуса на 45 градусов.
Тема 22. Броски свободным бедром (swing [свинг]) вперед накрест и в сторону.
Тема 23. Developpe [девелопе] в сочетании с работой корпуса.
Тема 24. Сочетание различных уровней в одной комбинации (пол, средний уровень, прыжок).
Тема 25. Сочетание различных видов шагов и прыжка.
Тема 26. Прыжки с падениями и перекатами.
Тема 27. Сочетание вращений и перекатов.
Тема 28. Grand jete [гранд жете], стелящееся в сочетании с бегом.
Тема 29. Grand jete [гранд жете] с акцентом вверх.
Тема 30. Танцевальные комбинации, в которых соединяются основные элементы модерн и джаз танцев.
46. Ожидаемые результаты освоения Программы в 5 классе.
К концу обучения в 5 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают специфику модерн-джаз танца;
2) знают терминологию изученных элементов;
3) выполняют еxercice на середине зала с усложнением координации движений рук, ног и корпуса;
4) владеют навыками освоения различных уровней пространства в упражнениях, движениях и комбинациях современного танца;
5) владеют техникой исполнения прыжков в изученных стилях современного танца;
6) исполняют постановочные танцевальные комбинации в стиле модерн-джаз танца эмоционально и выразительно.
47. Программные требования в 6 классе:
1) обучающиеся осваивают новую технику танца contemporary [контемпорари], используются традиционные движения техник современного танца, новые подходы к движению, связанные с осознанием своего тела, завершается разделом свинговых движений;
2) ускоряется темп, усложняется координация движений в различных сочетаниях, разнообразным становится ритмический рисунок движений, продолжается работа со скоростью и динамикой, обучающиеся более свободно двигаются в различных техниках современного танца, анализируют исполняемые упражнения и движения;
3) проводится работа с телом по раскрытию его возможностей при исполнении экспрессивных, динамичных движений танцевальных комбинаций в технике contemporary [контемпорари] джаз, используются сочетание, контраст плавности и четкого ритма;
4) музыка для танцевальных комбинаций в технике contemporary [контемпорари] джаз представляет собой сочетание стилей джазовой музыки, таких как smooth [смуз] джаз, саунд, crossover [кроссовер] джаз, с оттенками поп-музыки.
48. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Разделы 1. Упражнения для позвоночника и корпуса.
Разделы 2. Упражнения для разных суставов ног.
Разделы 3. Swing [свинг] движения.
Разделы 4. Перемещения в пространстве, уровни.
Разделы 5. Освоение пространства, работа со скоростью и динамикой.
Разделы 6. Танцевальный материал в стиле Contemporary [контемпорари] джаз.
Тематическое планирование.
Тема 1. Круги головой, грудной клеткой, корпусом на прямых ногах, на plie [плие], с bounce [боунс].
Тема 2. Перетекания корпусом (наклоны, переводы, повороты) отдельно и вместе с движениями ног и рук.
Тема 3. Ощущение голеностопного, коленного и тазобедренного суставов.
Тема 4. Разогрев голеностопного и коленного суставов (flex [флекс], point [пойнт], push [пуш], вращение, подъем).

21-тақырып. 45 градусқа дене жұмысымен rond de jambe [рон де жамб].
22-тақырып. Алға айқыштап және артқа еркін мықынмен (swing [свинг]) лақтыру.
23-тақырып. Дене жұмысымен үйлестіруде developpe [девелопе].
24-тақырып. Бір комбинацияда әр түрлі деңгейлердің үйлесуі (еден, орташа деңгей, секіру).
25-тақырып. Қадам мен секірудің әр түрлі түрінің үйлесуі.
26-тақырып. Құлау және домалау арқылы секіру.
27-тақырып. Айналу мен домалаудың үйлесуі.
28-тақырып. Жүгірумен үйлесуде төселген grand jete [гранд жете].
29-тақырып.Жоғарыға екпін қойылған grand jete [гранд жете].
30-тақырып. Модерн және джаз билерінің негізгі элементтері бірігетін би комбинациялары.
46. 5 сыныпта Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1)модерн-джаз би ерекшелігін біледі;
2)үйренген элементтердің терминологиясын біледі;
3)қол, аяқ және дене қимылдары үйлесімділігін күрделендіру арқылы зал ортасында еxercice орындайды;
4)заманауи би жаттығуларында, қимылдарында және комбинацияларында кеңістіктің әр түрлі деңгейлерін меңгеру дағдыларына ие;
5)заманауи бидің үйренген стильдерінде секіруді орындау техникасына ие;
6)модерн-джаз биі стилінде қойылым би комбинацияларын эмоциялық және мәнерлі орындайды.
47. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар contemporary [контемпорари] биінің жаңа техникасын меңгереді, заманауи би техникаларының дәстүрлі қимылдарын, өз денесін ұғынумен байланысты қозғалысқа арналған жаңа тәсілдерді қолданылады, свингтік қозғалыс бөлімімен аяқталады.
2) қарқыны тездетіледі, әр түрлі үйлесімділіктерде қозғалыс үйлесімділігі күрделенеді, қозғалыстың ырғақты суреті алуан түрлі болады, жылдамдықпен және динамикамен жұмыс жалғасады, білім алушылар заманауи бидің әр түрлі техникаларында неғұрлым еркін қозғалады, орындалатын жаттығу мен қозғалыс сараланады;
3) contemporary [контемпорари] джаз техникасында экспрессивті, динамикалық би комбинацияларының қимылдары орындау барысында оның мүмкіндіктерін ашу бойынша денемен жұмыс жүргізіледі;
4) contemporary [контемпорари] джаз техникасындағы би комбинациялары үшін музыка smooth [смуз] джаз, саунд, crossover [кроссовер] джаз секілді поп-музыка реңктерімен джаз музыкасы стильдерінің өзара үйлесуін білдіреді.
48. 6 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Омыртқаға және денеге арналған жаттығулар.
2-бөлім. Аяқтың әр түрлі буындарына арналған жаттығулар.
3-бөлім. Swing [свинг] қозғалысы.
4-бөлім. Кеңістікте қозғалу, деңгейлер.
5-бөлім. Кеңістікті меңгеру, жылдамдықпен және динамикамен жұмыс.
6-бөлім. Contemporary [контемпорари] джаз стиліндегі би материалы.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Баспен, кеуде қуысымен, түзу аяқтардағы денемен plie-да [плие], bounce-пен [боунс] шеңберлер.
2-тақырып. Жеке және аяқ пен қол қимылдарымен бірге денемен сырғу (еңкею, ауысу, бұрылу).
3-тақырып. Табан, тізе және жамбас буындарын сезіну.
4-тақырып. Табан және тізе буындарын қыздыру (flex [флекс], point [пойнт], push [пуш], айналу, көтеру).

Тема 5. Brush [браш] по полу, на 45 градусов во все направления по всем позициям.
Тема 6. Разогрев тазобедренного сустава, движения rond [ронд] по полу, 45 градусов.
Тема 7. Fondu [фондю] завернутым бедром.
Тема 8. Swing [свинг] корпусом вперед, в стороны.
Тема 9. Swing [свинг] в спираль.
Тема 10. Броски свободным бедром (swing [свинг]) вперед и назад.
Тема 11. Шаги с падением на бедро и перекатом через бедро, через спину.
Тема 12. Slide [слайд] с выносом ноги вверх.
Тема 13. Grand jete [гранд жете] боковое с бегом.
Тема 14. Перекаты из стороны в сторону на нижнем уровне, с выходом на колено, с выходом в полный рост, с прыжком.
Тема 15. Переход из вертикального положения в горизонтальное, и наоборот, с изменением скорости (ощущение времени, пространства и скорости движения).
Тема 16. Танцевальные комбинации, в которых соединяются основные элементы джаз танца и танца contemporary [контемпорари].
Тема 17. Перетекания корпусом (наклоны, переводы, повороты) отдельно и вместе с движениями ног и рук. Чередование разной амплитуды, скорости и динамики.
Тема 18. Комбинации с использованием всех изученных движений и положений корпуса (roll down [рол даун], roll up [рол ап], arch [арч], flat back [флат бак], curve back [серв бак], спираль).
Тема 19. Разогрев ног. Упражнения для суставов ног. Работа стоп.
Тема 20. Brush [браш] по полу, на 45 градусов во все направления по всем позициям, en tournant [ан турнан], в сочетании с работой корпуса.
Тема 21. Разогрев бедра через движения rond [ронд], fondu [фондю] с работой корпуса.
Тема 22. Brush [браш] на 90 градусов во все направления.
Тема 23. Swing [свинг] с продвижением из стороны в сторону, вперед - назад и с chasse [шассе]. Свинговые раскачивания и передача веса.
Тема 24. Броски свободным бедром (swing [свинг]) вперед и назад с разворотом.
Тема 25. Сочетание разных свинговых движений в одной комбинации.
Тема 26. Прыжок на голень с перекатом.
Тема 27. Падение с перекатом с прыжка, с бега.
Тема 28. Gete en tournant [жете ан турнан] с перекатом.
Тема 29. Перекаты из стороны в сторону на нижнем уровне, с выходом на колено, с выходом в полный рост, с прыжком, с постепенным увеличением скорости.
Тема 30. Перекаты по полу через спину, на животе – спине с постепенным увеличением скорости.
Тема 31. Танцевальные комбинации, в которых соединяются основные элементы джаз танца и танца contemporary.
49. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:

5-тақырып. 45 градусқа барлық бағыттарға барлық позициялар бойынша еден бойымен brush [браш] .
6-тақырып. Жамбас мықын буынын қыздыру, еден бойымен 45 градус rond қимылы.
7-тақырып. Оралған мықынмен fondu [фондю].
8-тақырып. Денемен алға, жан-жаққа swing [свинг].
9-тақырып. Шиыршықтағы swing [свинг].
10-тақырып. Еркін мықынды (swing [свинг]) алға және артқа лақтыру.
11-тақырып. Мықынға, мықын арқылы құлау, арқаға жатып домалап жылжу арқылы қадамдар.
12-тақырып. Аяқты жоғары шығарумен slide [слайд] .
13-тақырып. Жүгірумен бүйірлі grand jete [гранд жете].
14-тақырып. Тізеге тұрумен, тұла бойға, секірумен төменгі деңгейде бір жақтан екінші жаққа ауысу.
15-тақырып. Жылдамдық өзгеруімен (қозғалыс уақытын, кеңістігін және жылдамдығын сезіну) тік қалыптан көлденең қалыпқа және керісінше ауысу.
16-тақырып. Contemporary [контемпорари] биінің және джаз биінің негізгі элементтері бірігетін би комбинациялары.
17-тақырып. Аяқтар мен қолдардың қозғалуымен бірге және бөлек дененің қозғалысының ағымы (еңкею, ауысу, бұрылу). Қозғалу амплитудасының, жылдамдығының, динамикасының ауысуы.
18-тақырып. Барлық үйренген дене қимылдары мен қалыптарын қолданумен комбинация (roll down [рол даун], roll up [рол ап], arch [арч], flat back [флат бак], curve back [серв бак], шиыршық).
19-тақырып. Аяқты қыздыру. Аяқ буындарына арналған жаттығулар. Табан жұмысы.
20-тақырып. 45 градусқа барлық бағыттарға барлық позициялар бойынша еден бойымен brush [браш], дене жұмысы үйлесімінде en tournant [ан турнан].
21-тақырып. Дене жұмысымен rond [ронд], fondu [фондю] қозғалысы арқылы мықынды қыздыру.
22-тақырып. 90 градусқа барлық бағыттарға brush [браш].
23-тақырып. Бір жақтан екінші жаққа, алға-артқа қозғалумен swing [свинг] және chasse [шассе]. Свингтік тербелу және салмақты беру.
24-тақырып. Еркін мықынмен (swing [свинг]) алға және артқа бұрылумен лақтыру.
25-тақырып. Бір комбинацияда әр түрлі свинг қимылдарының үйлесуі.
26-тақырып. Прыжок на голень с перекатом.
27-тақырып. Жүгіруден, секіруден домалап жылжумен құлау.
28-тақырып. Ауысумен gete en tournant [жете ан турнан].
29-тақырып. Біртіндеп жылдамдықты арттырумен тізеге тұрумен, толық бойға, секірумен төменгі деңгейде бір жақтан екінші жаққа домалап жылжулар.
30-тақырып. Арқа арқылы еден бойымен, іште-арқада біртіндеп жылдамдықты арттырумен домалап жылжулар.
31-тақырып. Contemporary биінің және джаз биінің негізгі элементтері бірігетін би комбинациялары.
49. 6 сыныпта Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знают специфику техники танца contemporary [контемпорари];
2) знают названия элементов танца contemporary [контемпорари];
3) выполняют разминку, разогрев и растяжку различных групп мышц;
4) владеют навыками освоения различных уровней пространства в упражнениях, движениях и комбинациях современного танца;
5) исполняют движения и комбинации в более сложном ритмическом рисунке, в ускоренном темпе и динамично;
6) двигаются более свободно в различных техниках современного танца;
7) анализируют исполняемые упражнения и движения;
8) исполняют эмоционально-выразительные танцевальные комбинации в технике contemporary [контемпорари] джаз.
50. Программные требования в 7 классе:
1) обучающиеся приобретают навыки более сложной координации движений, снятия излишнего напряжения в отдельных отделах тела, исполнения различных технически сложных приемов в упражнениях и комбинациях для более осознанной работы со своим телом, концентрации;
2) вводятся простейшие элементы индивидуальной и контактной импровизаций, осваивается техника release [релиз], музыкальное сопровождение в соответствии с целями и задачами каждого упражнения и комбинации.
51. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Разделы 1. Основы техники release [релиз].
Разделы 2. Использование приемов подхода к движению release [релиз] в упражнениях в партере.
Разделы 3. Использование приемов подхода к движению release [релиз] в упражнениях на середине зала.
Разделы 4. Приемы импровизации.
Разделы 5. Освоение пространства.
Разделы 6. Работа со скоростью и динамикой.
Разделы 7. Основы контактной импровизации.
Тематическое планирование.
Тема 1. Фокусировка внимания на различных участках тела и снятие излишнего напряжения.
Тема 2. Работа в парах.
Тема 3. Изучение движения через его взаимодействие с физическими законами.
Тема 4. Лежа на спине, перетекание за рукой, за центром, за ногой.
Тема 5. Лежа на спине, скручивание к центру с прорисовыванием кругов ногами (всей стопой, пальцами).
Тема 6. Скручивание и подъем, в положении сидя, переход в стойку на плечо.
Тема 7. Скручивание с кругами и переход через разножку.
Тема 8. Возможные вариации широких port de bras [пор де бра] с работой позвоночника, головы, рук.
Тема 9. Уходы в пол освобожденным телом и возврат в вертикальное положение.
Тема 10. Подъемы и переводы ног в различные положения на различных уровнях.
Тема 11. Импровизация от слышимых стимулов (использование ритмической основы).
Тема 12. Импровизация от визуальных стимулов. Визуальный материал, способствующий ответной реакции, выраженной в движении: цвет, разнообразные геометрические формы).
Тема 13. Сочетание перекатов с подъемами в средний и верхний уровень.
Тема 14. Освоение техники переворотов (через плечо на колени, на живот с вытянутыми ногами, на одну ногу через шпагат).
Тема 15. Точка контакта (пальцы, кисти).
Тема 16. Следование за партнером (центр).
Тема 17. Ведение партнера (центр).
Тема 18. Фокусировка внимания на различных участках тела и снятие излишнего напряжения.
Тема 19. Работа в парах.
Тема 20. Выравнивание тела.
Тема 21. Сочетание различных видов перекатов с выходами в стойки на лопатки, на плечо, на руки.
Тема 22. Непрерывное перетекание за центром, конечностями.
Тема 23. Проскальзывания и перекаты с использованием инерции и переноса веса.
Тема 24. Возможные вариации широких port de bras [пор де бра] с работой позвоночника, головы, рук, ног, изменение положения тела в пространстве и уровней.
Тема 25. Уходы в пол освобожденным телом и возврат в вертикальное положение за какой-либо частью тела.
Тема 26. Подъемы и переводы ног в различные положения на различных уровнях с добавлением работы корпуса, рук, головы, изменение положения тела в пространстве и уровней.
Тема 27. Категории движения (легкое и тяжелое, направленное и не направленное).
Тема 28. Импровизация от визуальных стимулов (необходимо подобрать визуальный материал, способствующий ответной реакции, выраженной в движении: цвет, разнообразные геометрические формы).
Тема 29. Сочетание перекатов с подъемами в средний и верхний уровень, варьирование скорости и динамики движения.
Тема 30. Разучивание комбинаций с использованием перекатов, слайдов, проездов, переворотов с выходом в разные уровни.
Тема 31. Точка контакта (пальцы, кисти, голова, грудная область).
Тема 32. Смена точек контакта.
Тема 33. Ведение партнера (разные точки).

1) contemporary [контемпорари] биі техникасының ерекшелігін біледі;
2) contemporary [контемпорари] биі элементтерінің атауларын біледі;
3) әр түрлі бұлшық ет топтарын ширатуды, қыздыруды және созуды орындайды;
4) заманауи би жаттығуларында, қимылдарында және комбинацияларында кеңістіктің әр түрлі деңгейлерін меңгеру дағдыларына ие;
5) неғұрлым күрделі ырғақты суретте қозғалыс пен комбинацияны жылдамдатылған және динамикалық қарқында орындайды;
6) заманауи бидің әр түрлі техникаларында неғұрлым еркін қозғалады;
7) орындалатын жаттығу мен қимылды саралайды;
8) contemporary [контемпорари] джаз техникасында эмоциялық-мәнерлі би комбинацияларын орындайды.
50. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар неғұрлым күрделі үйлесімділіктегі қозғалыс дағдыларына ие болады, дененің жеке бөліктеріндегі артық күш түсіруді жою, концентрация, өз денесімен неғұрлым саналы жұмыс үшін комбинациялардағы және жаттығулардағы техникалық неғұрлым күрделі тәсілдерді орындау;
2) жеке және байланыс импровизациясының қарапайым элементтері ендіріледі, release [релиз] техникасы, әрбір жаттығудың және комбинацияның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес музыкалық сүйемелдеу меңгеріледі.
51. 7 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Release [релиз] техникасының негіздері.
2-бөлім. Партердегі жаттығуларда release [релиз] қозғалысына тәсілдеме амалдарын қолдану.
3-бөлім. Зал ортасындағы жаттығуларда release [релиз] қозғалысына тәсілдеме амалдарын қолдану.
4-бөлім. Импровизация тәсілдері.
5-бөлім. Кеңістікті меңгеру.
6-бөлім. Жылдамдықпен және динамикамен жұмыс.
7-бөлім. Байланыс импровизациясының негіздері.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дененің әр түрлі бөліктеріне зейінді қою және артық күш түсіруді жою.
2-тақырып. Жұпта жұмыс істеу.
3-тақырып. Қозғалысты оның физикалық заңдармен өзара әрекеттесуі арқылы үйрену.
4-тақырып. Арқада жату қалпында, қолдан, орталықтан, аяқтан сырғу.
5-тақырып. Арқада жату қалпында, аяқтармен (толық табанмен, саусақтармен) шеңбер жасаумен орталыққа бұралу.
6-тақырып. Бұралу және көтерілу, отырған күйі иыққа тік тұруға өту.
7-тақырып. Шеңберлермен бұралу және екі аяқты екі жаққа тастау арқылы ауысу.
8-тақырып. Омыртқа, бас, қол жұмысымен кең port de bras [пор де бра] ықтимал вариациялары.
9-тақырып. Денені босату арқылы еденге ауысу және тік қалыпқа қайта келу.
10-тақырып. Әр түрлі деңгейлерде әр түрлі қалыптарда тік тұру және аяқтардың ауысуы.
11-тақырып. Естілетін стимулдардан импровизация (ырғақты негізді қолдану).
12-тақырып. Визуалды стимулдардан импровизация. Қозғалыста көрініс табатын кері жауапты тудырушы визуалды материал: түс, алуан түрлі геометриялық фигуралар.
13-тақырып. Орташа және жоғарғы деңгейге көтерілу мен сырғудың үйлесуі.
14-тақырып. Аударылып түсу техникаларын меңгеру (иықтан тізеге қарай, созылған аяқтармен ішке қарай, шпагатқа отыру арқылы бір аяққа).
15-тақырып. Байланыс нүктесі (саусақтар, буындар).
16-тақырып. Партнер артынан жүру (орталық).
17-тақырып. Партнерді алып жүру (орталық).
18-тақырып. Дененің әр түрлі бөліктеріне зейінді қою және артық күш түсіруді жою.
19-тақырып. Жұппен жұмыс.
20-тақырып. Денені тіктеу.
21-тақырып. Жауырынға, иыққа, қолға тік тұрумен сырғудың әр түрлі түрлерінің үйлесуі.
22-тақырып. Орталықтан саусақ ұштарымен үздіксіз сырғу.
23-тақырып. Инерция және салмақты көшіруді қолданумен сырғанақтау және домалап жылжу.
24-тақырып. Омыртқа, бас, қол жұмысымен кең port de bras [пор де бра] ықтимал вариациялары, кеңістікте және деңгейде дене қалыбының өзгеруі.
25-тақырып. Денені босату арқылы еденге ауысу және кез-келген дене бөлігінен тік қалыпқа қайта келу.
26-тақырып. Әр түрлі деңгейлерде әр түрлі қалыптарда дене, қол, бас жұмысын қосумен көтерілу және ауысулар, кеңістікте және деңгейде дене қалыбының өзгеруі.
27-тақырып. Қозғалыс категориялары (жеңіл және ауыр, бағытталған және бағытталмаған).
28-тақырып. Визуалды стимулдардан импровизация (қозғалыста көрініс табатын кері жауапты тудырушы визуалды материалды таңдау қажет: түс, алуантүрлі геометриялық фигуралар).
29-тақырып. Орташа және жоғарғы деңгейге көтерілулермен домалап жылжудың үйлесуі, қозғалыс жылдамдығы мен динамикасын түрлендіру.
30-тақырып. Домалап жылжуды, слайдтарды, жүріп өтулерді, әртүрлі деңгейлерге тұрулармен аударылып түсуді қолданумен комбинацияларды үйрену.
31-тақырып. Байланыс нүктесі (саусақтар, буындар, бас, кеуде облысы).
32-тақырып. Байланыс нүктелерінің ауысуы.
33-тақырып. Партнерді алып жүру (әртүрлі нүктелер).

52. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают особенности техники release [релиз];
2) знают строение физического аппарата, задействованного в выполнении движений техники release [релиз];
3) знают терминологию движений техники release [релиз];
4) владеют навыками сложной координации движений в сложном ритмическом рисунке, в ускоренном темпе и в различных уровнях пространства;
5) выполняют более свободно прыжки в изученных стилях современного танца;
6) умеют выполнять простейшие элементы индивидуальной и контактной импровизации;
7) владеют техникой перекатов и переворотов с выходом в разные уровни пространства;
8) исполняют музыкально-грамотные танцевальные комбинации в технике release [релиз].
53. Программные требования в 8 классе:
1) в качестве разогрева используются приемы психосоматических техник (Фельденкрайс, Александер) и йоги, продолжается освоение техники release [релиз] в более сложных комбинациях движений, с использованием ранее изученных приемов и новых принципов управления телом;
2) импровизация более активно включается в урок современного танца, в танцевальных комбинациях используется техника release [релиз], основное внимание уделяется базовым элементам, являющимся обязательными в современном танце (баланс, импульс, инерция и гравитация, центр тяжести, работа с весом), в комбинации сочетаются техника работы с полом, техника падения и смещения баланса;
3) музыкальное сопровождение разнообразное в соответствии с целями и задачами каждого упражнения и комбинации.
54. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Разделы 1. Психосоматические техники, йога.
Разделы 2. Техника release [релиз] в партере.
Разделы 3. Приемы импровизации.
Разделы 4. Импульс и следование за ним.
Разделы 5. Основы контактной импровизации.
Разделы 6. Танцевальный материал на основе техники release [релиз]. Тематическое планирование.
Тема 1. Лежа на полу, ощущение веса тела, движение изолированными частями тела и разогрев с постепенным увеличением силы напряжения мышц.
Тема 2. Изучение базовых положений йоги (в статике).
Тема 3. Комбинации с использованием принципа "половинки тела".
Тема 4. Комбинации с использованием принципа сжатия к центру тела и растяжения от центра тела.
Тема 5. Мультипликация (работа отдельными центрами).
Тема 6. Категории движения (мелкое и широкое).
Тема 7. Понятие импульс, ощущение импульса в разных частях тела.
Тема 8. Следование за головой.
Тема 9. Следование за рукой.
Тема 10. Следование за центром.
Тема 11. Смена точек контакта.
Тема 12. Вращение вокруг точки контакта.
Тема 13. Передача веса разных частей тела неподвижному объекту.
Тема 14. Танцевальные комбинации, в которых используются основные элементы и подходы к движению в технике release [релиз] (баланс, импульс, инерция, гравитация).
Тема 15. Ощущение веса тела, движение изолированными частями тела и разогрев с постепенным увеличением силы напряжения мышц, лежа на полу, и с изменением положения тела в пространстве и уровнях.
Тема 16. Изучение базовых положений йоги (в динамике).
Тема 17. Комбинации с использованием принципа "голова – хвост".
Тема 18. Комбинации с использованием принципа сжатия к центру тела и растяжения от центра тела.
Тема 19. Мультипликация (работа отдельными центрами и координирование работы нескольких центров с изменением уровней).
Тема 20. Категории движения (устойчивое и неустойчивое).
Тема 21. Ощущения веса разных частей тела, возможности использования импульсной работы.
Тема 22. Следование за копчиком.
Тема 23. Следование за ногой.
Тема 24. Следование со сменой разных центров.
Тема 25. Смена точек контакта.
Тема 26. Передача импульса партнеру с возвратом в исходное положение.
Тема 27. Передача веса – перетекание через спину партнера, через прокат на полу.
Тема 28. Танцевальные комбинации, в которых используются основные элементы и подходы к движению в технике release [релиз] (баланс, импульс, инерция, гравитация).

52. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) release [релиз] техникасының ерекшеліктерін біледі;
2) release [релиз] техникасының қозғалыстарын орындауда іске қосылатын физикалық аппаратының құрылымын біледі;
3) release [релиз] техникасы қозғалыстарының терминологиясын біледі;
4) күрделі ырғақты суретте, жылдамдатылған қарқында және кеңістіктің әртүрлі деңгейлерінде қозғалыстың күрделі үйлесімділігінің дағдыларын меңгереді;
5) заманауи бидің үйренген стильдерінде секірулерді неғұрлым еркін орындайды;
6) жеке және байланыс импровизациясының қарапайым элементтерін орындай алады;
7) кеңістіктің әртүрлі деңгейлеріне өтумен домалап жылжу мен аударылып түсу техникаларын меңгереді;
8) release [релиз] техникасында музыкалық-сауатты би комбинацияларын орындайды.
53. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қыздыру есебінде психосоматикалық техникалар (Фельденкрайс, Александер) мен йоганың тәсілдері қолданылады, денені басқарудың үйренген тәсілдері мен жаңа принциптерін қолданумен қозғалыстың неғұрлым күрделі комбинацияларында release [релиз] техникасын меңгеру жалғасады;
2) заманауи би сабағына импровизация неғұрлым белсенді енгізіледі, би комбинацияларында release техникасы қолданылады, заманауи биде міндетті болып табылатын (баланс, импульс, инерция және гравитация, ауырлық орталығы, күшпен жұмыс) базалық элементтерге ерекше көңіл бөлінеді, комбинацияда еденмен жұмыс, құлау техникасы мен балансты жылжыту техникасы үйлеседі;
3) әрбір жаттығудың және комбинацияның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес музыкалық сүйемелдеу алуан түрлі.
54. 8 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Психосоматикалық техникалар, йога.
2-бөлім. Партердегі release [релиз] техникасы.
3-бөлім. Импровизация тәсілдері.
4-бөлім. Импульс және оны ұстану.
5-бөлім. Байланыс импровизациясының негіздері.
6-бөлім. Release [релиз] техникасы негізінде би материалы.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Еденге жату арқылы, дене салмағын сезіну, оқшауланған дене бөліктерімен қозғалыс және бұлшық еттерге күш түсіруді біртіндеп арттыру арқылы қыздыру.
2-тақырып. Йоганың базалық қалыптарын үйрену (статикада).
3-тақырып. "Дене жартысы" қағидасын қолдану комбинациясы.
4-тақырып. Денені орталыққа сығу және денені орталықтан созу қағидасын қолданумен комбинация.
5-тақырып. Мультипликация (жеке орталықтармен жұмыс).
6-тақырып. Қозғалыс категориялары (тар және кең).
7-тақырып. Импульс түсінігі, импульсті дененің әр түрлі бөліктерінде сезіну.
8-тақырып. Бастың соңынан ілесу.
9-тақырып. Қолдың соңынан ілесу.
10-тақырып. Орталық соңынан ілесу.
11-тақырып. Байланыс нүктелерінің ауысуы.
12-тақырып. Байланыс нүктесінің айналасында айналу.
13-тақырып. Әр түрлі дене бөліктерінің салмағын қозғалмайтын объектіге ауыстыру.
14-тақырып. Release [релиз] техникасындағы қозғалысқа негізгі элементтер мен тәсілдер қолданылатын би комбинациясы (баланс, импульс, инерция, гравитация).
15-тақырып. Дене салмағын сезіну, оқшауланған дене бөліктерімен қозғалыс және арқада жату қалпында, кеңістікте және деңгейде дене қалыбын өзгертумен бұлшық еттерге күш түсіруді біртіндеп арттырумен қыздыру.
16-тақырып. Йоганың базалық қалыптарын үйрену (динамикада).
17-тақырып. "Бас - құйрық" қағидасын қолданумен комбинация.
18-тақырып. Денені орталыққа сығу және денені орталықтан созу қағидасын қолданумен комбинация.
19-тақырып. Мультипликация (жеке орталықтармен жұмыс және деңгейді өзгертумен бірнеше орталықтар жұмысын үйлестіру).
20-тақырып. Қозғалыс категориясы (тұрақты және тұрақсыз).
21-тақырып. Әр түрлі дене бөліктерінің салмағын сезіну, импульсті жұмысты қолдану мүмкіндіктері.
22-тақырып. Құйымшақтың соңынан ілесу.
23-тақырып. Аяқтың соңынан ілесу.
24-тақырып. Әр түрлі орталықтардың ауысуымен соңынан еру.
25-тақырып. Байланыс нүктелерінің ауысуы.
26-тақырып. Бастапқы қалыпқа қайта келумен импульсті партнерге беру.
27-тақырып. Салмақты беру - партнердің арқасы арқылы, еденге домалау арқылы сырғу.
28-тақырып. Release [релиз] техникасындағы қозғалысқа негізгі элементтер мен тәсілдер қолданылатын би комбинациясы (баланс, импульс, инерция, гравитация).

55. Ожидаемые результаты освоения Программы 8 класса.
К концу обучения в 8 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают специфику техники release [релиз];
2) знают терминологию современной хореографии;
3) владеют навыками более сложной координации движений на основе техники release [релиз];
4) выполняют танцевальные комбинации, в которых используются основные элементы и подходы к движению в технике release [релиз];
5) используют навыки индивидуальной и контактной импровизации в танцевальных комбинациях;
6) исполняют танцевальные комбинации в технике release [релиз], в которых сочетаются техники работы с полом, техники падения и смещения баланса.
56. Программные требования в 9 классе.
1) усложняется техника движения, внимание уделяется развитию координации, танцевальности, в качестве разогрева используются приемы индивидуальной импровизации, продолжается работа над качеством исполнения движений различной категории;
2) усложняются элементы контактной импровизации за счет новых принципов работы с весом и использования всех изученных принципов и приемов в одной комбинации;
3) обучающиеся приобретают навыки более сложной координации движений, развития выразительности, танцевальности, исполнения танцевальных элементов и комбинаций в различных стилях модерн, джаз танца и contemporary [контемпорари], сложной работы с партнером;
4) уделяется большое внимание ощущению свободы движения в пространстве, развитию выразительности и танцевальности, проверяются знания, умения и навыки, полученные обучающимися, в процессе освоения курса для изучения новых, технически сложных танцевальных комбинаций с использованием различных стилей танца модерн, джазового танца или contemporary.
57. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Разделы 1. Индивидуальная импровизация.
Разделы 2. Контактная импровизация и партнеринг.
Разделы 3. Танцевальный материал на основе стилей джазового танца.
Разделы 4. Танцевальный материал на основе танца модерн.
Разделы 5. Танцевальный материал на основе танца contemporary [контемпорари].
Тематическое планирование.
Тема 1. Категории движения (на основе изученных приемов), сочетание нескольких категорий в одной комбинации.
Тема 2. Категории движения (на основе изученных приемов), смена и переход с одной категории на другую в одной комбинации.
Тема 3. Непрерывная передача импульса партнеру разными частями тела.
Тема 4. Передача веса партнеру в партере.
Тема 5. Передача веса партнеру на среднем уровне.
Тема 6. Следование за инерцией, весом и потоком движения.
Тема 7. Перетекание, различные формы и варианты.
Тема 8. Танцевальные комбинации, в которых используются различные стили джазового танца: классический джаз, лирический джаз, афро-джаз, театральный джаз.
Тема 9. Танцевальные комбинации, в которых используются различные техники танца модерн: техника Марты Грэхем, Хосе Лимона, техника модерн-джаз танца.
Тема 10. Танцевальные комбинации, в которых используются различные направления и подходы к движению танца contemporary.
Тема 11. Категории движения (на основе изученных приемов), сочетание нескольких категорий в одной комбинации.
Тема 12. Категории движения (на основе изученных приемов), смена и переход с одной категории на другую в одной комбинации.
Тема 13. Использование всех навыков работы в контакте в паре.
Тема 14. Работа в тройках на внимание за лидером.
Тема 15. Работа в тройках, группах с весом.
Тема 16. Создание небольших танцевальных партнеринговых комбинаций.
Тема 17. Танцевальные комбинации, в которых используются различные стили джазового танца: классический джаз, лирический джаз, афро-джаз, театральный джаз.
Тема 18. Танцевальные комбинации, в которых используются различные техники танца модерн: техника Марты Грэхем, Хосе Лимона, техника модерн-джаз танца.
Тема 19. Танцевальные комбинации, в которых используются различные направления и подходы к движению танца contemporary [контемпорари].

55. 8 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) release [релиз] техникасының ерекшеліктерін біледі;
2) заманауи хореография терминологиясын біледі;
3) release [релиз] техникасының негізінде қозғалыстың неғұрлым күрделі үйлесімділігінің дағдыларын меңгереді;
4) release [релиз] техникасындағы қозғалысқа негізгі элементтер мен тәсілдер қолданылатын би комбинацияларын орындайды;
5) би комбинацияларындағы жеке және байланыс импровизациясының дағдыларын қолданады;
6) комбинацияда еденмен жұмыс, құлау техникасы мен балансты жылжыту техникалары үйлесетін release [релиз] техникасының би комбинацияларын орындайды.
56. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қозғалыс техникасы күрделенеді, үйлесімділікті дамытуға көңіл бөлінеді, жеке импровизация қыздыру есебінде қолданылады, әр түрлі категория қозғалысын орындау сапасымен жұмыс жалғасады;
2) салмақпен жұмыстың жаңа қағидалары есебінен байланыс импровизациясының элементтері және барлық үйренген қағидаларды және бір комбинациядағы тәсілдерді қолдану күрделенеді;
3) білім алушылар қозғалыстың неғұрлым күрделі үйлесімділігінің дағдыларына ие болады, мәнерлілікті, биге қабілетті, модерн, джаз биі және contemporary [контемпорари] әртүрлі стильдерінде би элементтерін және комбинацияны орындауды, партнермен күрделі жұмысты дамыту;
4) кеңістіктегі қозғалыс еркіндігін сезінуге, мәнерлілікті, биге қабілетті дамытуға үлкен көңіл бөлінеді, білім алушылардың модерн, джаз биі және contemporary әртүрлі стильдерін қолданумен жаңа, техникалық күрделі би комбинацияларын үйрену үшін курсты меңгеру процесінде алған білім, білік және дағдылары тексеріледі.
57. 9 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Жеке импровизация.
2-бөлім. Байланыс импровизациясы және партнеринг.
3-бөлім. Джаз биі стилі негізінде би материалы.
4-бөлім. Модерн биі негізінде би материалы.
5-бөлім. Contemporary [контемпорари] биі негізінде би материалы.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қозғалыс категорияларыы (үйренген тәсілдер негізінде), бірнеше категориялардың бір комбинацияда үйлесуі.
2-тақырып. Қозғалыс категориялары (үйренген тәсілдер негізінде), бір комбинацияда бір категориядан екіншісіне ауысу және өту.
3-тақырып. Дененің әр түрлі бөліктерімен партнерге импульстің үздіксіз берілуі.
4-тақырып. Партерде партнерге салмақтың берілуі.
5-тақырып. Орташа деңгейде партнерге салмақтың берілуі.
6-тақырып. Инерцияның, салмақтың және қозғалыс ағынының соңынан еру.
7-тақырып. Сырғу, әртүрлі формалар мен нұсқалар.
8-тақырып. Джаздық бидің әр түрлі стильдері: классикалық джаз, лирикалық джаз, афроджаз, театралды джаз қолданылатын би комбинациясы.
9-тақырып. Модерн биінің әр түрлі техникалары: Марта Грэхем, Хосе Лимон техникасы, модерн-джаз би техникасы қолданылатын би комбинациясы.
10-тақырып. Contemporary биінің қозғалысына әр түрлі бағыттар пен тәсілдер қолданылатын би комбинациясы.
11-тақырып. Қозғалыс категорияларыы (үйренген тәсілдер негізінде), бірнеше категориялардың бір комбинацияда үйлесуі.
12-тақырып. Қозғалыс категориялары (үйренген тәсілдер негізінде), бір комбинацияда бір категориядан екіншісіне ауысу және өту.
13-тақырып. Жұпта байланыста жұмыстың барлық дағдыларын қолдану.
14-тақырып. Көшбасшы соңынан зейінге үштікте жұмыс.
15-тақырып. Топта, үштікте салмақпен жұмыс.
16-тақырып. Шағын партнерлі би комбинацияларын құру.
17-тақырып. Джаздық бидің әр түрлі стильдері: классикалық джаз, лирикалық джаз, афроджаз, театралды джаз қолданылатын би комбинациясы.
18-тақырып. Модерн биінің әртүрлі техникалары: Марта Грэхем, Хосе Лимон техникасы, модерн-джаз би техникасы қолданылатын би комбинациясы.
19-тақырып.Contemporary [контемпорари] биінің қозғалысына әр түрлі бағыттар пен тәсілдер қолданылатын би комбинациясы.

58. Ожидаемые результаты освоения Программы 9 класса.
К концу обучения в 9 классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) знают специфику джазового, модерн, contemporary [контемпорари] танцев;
2) знают терминологию джазового, модерн, contemporary [контемпорари] танцев;
3) знают строение физического аппарата, задействованного в современном танце;
4) приобретают навыки более сложной координации движений в различных стилях современного танца;
5) владеют техникой партнеринг;
6) свободно исполняют танцевальные комбинации и композиции, в которых используются различные стили джазового танца: классический джаз, лирический джаз, афро-джаз, театральный джаз;
7) свободно, эмоционально – выразительно и музыкально исполняют постановочные танцевальные комбинации и композиции, в которых используются различные техники танца модерн: техника Марты Грэхем, Хосе Лимона, техника модерн-джаз танца;
8) свободно, эмоционально – выразительно и музыкально исполняют постановочные танцевальные комбинации и композиции, в которых используются различные направления и подходы к движению танца contemporary [контемпорари].
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
59. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения хореографическому искусству складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
60. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – технический зачет (упражнения, восстанавливающие дыхание, упражнения на вытягивание позвоночника, укрепление, растяжку мышц ног, рук и корпуса);
2) 2 класса – технический зачет (постановочные танцевальные комбинации с элементами афро-джаза, лирического джаза и театрального джаза);
3) 3 класса – технический зачет (постановочные танцевальные комбинации стилей джаз-танца);
4) 4 класса – технический зачет (движения и комбинации танца модерн);
5) 5 класса – экзамен (постановочные танцевальные комбинации в стиле модерн-джаз танца);
6) 6 класса – экзамен (танцевальные комбинации в технике contemporary [контемпорари] джаз);
7) 7 класса – выпускной экзамен (вариации джазового, модерн танцев);
8) 8 класса – экзамен (танцевальные комбинации в технике release [релиз]);
9) 9 класса – выпускной экзамен (вариации джазового, модерн, contemporary [контемпорари] танцев).

58. 9 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
9 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) джаздық, модерн, contemporary [контемпорари] билерінің ерекшелігін біледі;
2) джаздық, модерн, contemporary [контемпорари] билерінің терминологиясын біледі;
3) заманауи биде іске қосылған физикалық аппарат құрылымын біледі;
4) заманауи бидің әр түрлі стильдерінде қозғалыстың неғұрлым күрделі үйлесімділігінің дағдыларына ие болады;
5) партнеринг техникасын меңгереді;
6) джаздық бидің әртүрлі стильдері: классикалық джаз, лирикалық джаз, афроджаз, театралды джаз қолданылатын би комбинацияларын еркін орындайды;
7) модерн биінің әр түрлі техникалары: Марта Грэхем, Хосе Лимон техникасы, модерн-джаз би техникасы қолданылатын қойылымды би комбинацияларын және композицияларды еркін, эмоциялық-мәнерлі және музыкалық орындайды;
8) contemporary [контемпорари] биінің қозғалысына әр түрлі бағыттар пен тәсілдер қолданылатын қойылымды би комбинацияларын және композицияларды еркін, эмоциялық-мәнерлі және музыкамен орындайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
59. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушылардың Бағдарламаны игеру нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Балаларды хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
60. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Білім алушының сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - техникалық сынақ (тынысты қалыпқа келтіретін жаттығулар, омыртқаны созуға, нығайтуға, аяқтың, қолдың және дененің бұлшық еттерін созуға арналған жаттығулар);
2) 2 сынып - техникалық сынақ (афроджаз, лирикалық джаз және театралды джаз элементтерімен қойылымды би комбинациялары);
3) 3 сынып - техникалық сынақ (джаз-биі элементтерімен қойылымды би комбинациялары);
4) 4 сынып - техникалық сынақ (модерн биінің қимылдары мен комбинациялары);
5) 5 сынып - техникалық сынақ (модерн-джаз биі стиліндегі қойылымды би комбинациялары);
6) 6 сынып - техникалық сынақ (contemporary [контемпорари] джаз техникасындағы би комбинациялары);
7) 7 сынып - бітіру емтиханы (джаздық, модерн билерінің вариациялары);
8) 8 сынып - техникалық сынақ (release [релиз] техникасындағы би комбинациялары);
9) 9 сынып - бітіру емтиханы (джаздық, модерн, contemporary [контемпорари] билерінің вариациялары).

61. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – методически правильное исполнение учебно-танцевальной комбинации, музыкально грамотное и эмоционально-выразительное исполнение пройденного материала, владение индивидуальной техникой вращений, трюков;
2) оценка "4" "хорошо" – возможное допущение незначительных ошибок в сложных движениях, исполнение выразительное, грамотное, музыкальное, техническое;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недоученные движения, слабая техническая подготовка, малохудожественное исполнение, невыразительное исполнение экзерсиса у станка, на середине зала;
2) оценка "2" "неудовлетворительно" – комплекс недостатков, являющийся следствием плохой посещаемости аудиторных занятий и нежеланием работать над собой;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 30
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Основы актерского мастерства" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Основы актерского мастерства" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Основы актерского мастерства".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актер – живая связь между текстом автора, сценическими указаниями режиссера и восприятием зрителя;
2) актерское искусство – профессиональная творческая деятельность в области исполнительских искусств, состоящая в создании сценических образов (ролей), вид исполнительского творчества;
3) актерское мастерство – это путь к самосовершенствованию, раскрытию личностного потенциала, эмоциональности и обаянию личности;
4) артистическая техника – техника, направленная на развитие совершенствования психической и физической природы артиста;
5) декорация – создание на сцене зрительного образа действия живописными, изобразительными, архитектурными средствами;
6) образ – обобщенное представление действительности в чувственно-конкретной форме;
7) грим – искусство придания актеру внешности, необходимой для роли;
8) диалог – форма театрального действия, представляющая собой разговор между двумя актерами, обмен репликами;
9) дикция – ясность и отчетливость в произношении слов и слогов;
10) жанр – совокупность таких особенностей произведения, которые определяются эмоциональным отношением художника к объекту изображения;

61. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - оқу-би комбинациясын әдістемелік тұрғыдан дұрыс орындауы, өтілген материалды музыкалық сауатты және эмоциялық-мәнерлі орындауы, айналулар, трюктердің жеке техникасын меңгеруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - күрделі қимылдарда ықтимал болмашы қателіктердің жіберілуі, орындау мәнерлі, сауатты, музыкалық, техникалық;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - оқылмаған қимыл, әлсіз техникалық дайындық, көркемдік орындауы әлсіз, станокта, зал ортасында экзерсисті мәнерсіз орындауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - аудиториялық сабақтарға нашар қатысуы мен өзімен жұмыс жасағысы келмеудің салдары болып табылатын кемшіліктер кешені;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
30-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Актерлік шеберлік негіздері" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Актерлік шеберлік негіздері" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Актерлік шеберлік негіздері" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актер - автордың мәтіні, режиссердің сахналық нұсқаулары мен көрермендердің қабылдауы арасындағы тірі байланыс;
2) актерлік өнер - сахналық бейнені (рөлдер) құрудан тұратын, орындаушылық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызметі, орындаушылық шығармашылықтың түрі;
3) актерлік шеберлік - өзін өзі жетілдірудің, жеке әлеуетін, тұлғаның эмоциялығы мен ажарлығын ашу жолы;
4) әртістік техника - әртістің психикалық және физикалық табиғатын жетілдіруді дамытуға бағытталған техника;
5) безендіру (декорация) - сахнада көрсетілген әрекеттің болған жерін, көркемделіп жасалған архитектуралық бейнесімен көрсету;
6) бейне - шынайылықты сезімдік-нақты формада жалпылап көрсету;
7) грим - актерге рөлге қажетті сыртқы көрініс беру өнері;
8) диалог - екі актер арасындағы өзара сөйлесуді, сөз алмасуды білдіретін театрлық іс-әрекеттің формасы;
9) дикция - сөздер мен буындарды ашық және анық айту;
10) жанр - суретшінің бейнелеу нысанына деген эмоциялық көзқарасымен анықталатын шығарманың ерекшеліктерінің жиынтығы;

11) конфликт – столкновение противоборствующих сторон при осуществлении взаимоисключающих целей;
12) идея – основная, главная мысль; замысел, определяющий содержание произведения;
13) классика – общепризнанное, образцовое произведение искусства и культуры;
14) мимика – искусство изображать мысли и чувства путем жестов, поз и различных выражений лица;
15) задача – цель, которую персонаж должен попытаться осуществить за конкретный промежуток времени;
16) игра – главный элемент театрального искусства; состояние актера в предлагаемых обстоятельствах спектакля, представления;
17) исполнительское мастерство - совокупность профессиональных приемов, без которых немыслима концертная или иная сценическая деятельность;
18) искусство – специфический род духовно-практического освоения мира, единство созидания, познания, оценка человеческого общения, высокая степень умения, мастерство в любой сфере деятельности;
19) инсценировка – переработка прозаического или поэтического произведения в драматическое;
20) пластика в сценическом искусстве – общая гармония, согласованность движений и жестов;
21) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
22) реквизит – предметы сценической обстановки, которыми актеры пользуются или манипулируют по ходу действия пьесы;
23) репертуар – совокупность пьес, исполняемых одним театром в течение одного сезона или какого-то периода времени; подбор пьес одного и того же стиля или одной и той же эпохи; совокупность ролей, которые в состоянии сыграть один актер, диапазон его актерских возможностей, его амплуа;
24) репетиция – работа по разучиванию текста и сценической игры, выполняемая актерами под руководством режиссера;
25) роль – совокупность текста и игры актера;
26) театр – форма исполнительского искусства;
27) этюд в театральной педагогике – упражнение для совершенствования актерской техники; этюд в эмоционально-смысловом обучении – ролевая игра;
28) интерпретация – восприятие и переосмысление произведения искусства, раскрытие образа посредством индивидуального осмысления его содержания;
29) жест – телодвижение, особенно движение руками, сопровождающее речь для усиления ее выразительности или заменяющие ее;
30) действие – проявление энергии, деятельности, воздействие, влияние; развитие событий, составляющих основу сюжета (фабулы); психофизический процесс, направленный на достижение какой-либо цели в борьбе с предлагаемыми обстоятельствами.
3. Цель Программы: создание условий для развития творчески активной личности обучающегося средствами театральной деятельности, содействие его жизненному и профессиональному самоопределению.

11) шиеленіс - өзара мақсаттарды іске асыру кезіндегі күресуші жақтардың қақтығысы;
12) идея - негізгі, басты ой; шығарманың мазмұнын анықтайтын ой;
13) классика - жалпыға танымал, өнер мен мәдениеттің озық туындысы;
14) мимика - қимыл, тұрыс және беттің әртүрлі бейнесін жасау арқылы түпкі ой мен сезімді жеткізу өнері;
15) міндет - кейіпкер белгілі уақыт аралығында іске асыруға талпынатын мақсат;
16) ойын - театр өнерінің басты элементі; спектакльдің, көріністің ұсынатын жағдайындағы актердің жағдайы;
17) орындаушылық шеберлік - онсыз концерттік және басқа сахналық қызметтің болуы мүмкін емес, кәсіби тәсілдердің жиынтығы;
18) өнер - әлемді рухани-практикалық меңгерудің ерекше түрі, жасампаздық, танудың біртұтастығы, адамзаттың өзара араласуын бағалау, қызметтің кез-келген түріндегі біліктің, шеберліктің жоғары деңгейі;
19) сахналау (инсценировка) - прозалық немесе поэтикалық шығарманы драмалық шығармаға өңдеу;
20) сахна өнеріндегі пластика - қозғалыстар мен қимылдардың жалпы гармониясы, үйлесімділігі;
21) суырып салу (импровизация) - орындау процесінде құрылатын өнер туындысы, немесе оны құру процесі;
22) реквизит - актер қолданатын немесе пьесаның барысында басқаратын сахнаға қойылатын заттар;
23) репертуар - бір театрдың бір кезең арасында немесе қандай да бір уақыт аралығында орындайтын пьесалардың жиынтығы; қандай да бір стильдегі немесе қандайда бір ғасырдың пьесаларын іріктеп алу; бір актер ойнап шығу мүмкіндігі бар рөлдердің жиынтығы, оның актерлік шеберлігінің диапазоны, оның өзіне сәйкес рөлі;
24) репетиция - режиссердің басшылығымен актерлердің орындайтын мәтінді жаттау және сахнада ойнау жұмысы;
25) рөл - актердің мәтіні мен ойының жиынтығы;
26) театр - орындаушылық өнердің формасы;
27) театр педагогикасындағы этюд - актерлік техниканы жетілдіруге арналған жаттығу; оқытудың эмоциялық мағынасындағы этюд - рөлдік ойын;
28) түсіндіру (интерпретация) - өнер туындысын қабылдау және ойлап түсіну, оның мазмұнын өзінше түсіну арқылы бейнені ашу;
29) ым (жест) - сөздің мәнерлігін арттыру үшін сүйемелдейтін, тіпті оның орнын басу үшін дене қозғалысы, әсіресе қолмен қимыл жасау;
30) іс-қимыл - энергияны, әрекетті, ықпалды, әсерді көрсету; сюжеттің (фабула) негізін құраушы оқиғаны өршіту; ұсынылатын жағдайлармен күресудегі қандай да бір мақсатқа жетуге бағытталған психофизикалық процесс.
3. Бағдарламаның мақсаты: театр қызметінің құралдары арқылы білім алушының шығармашыл белсенді тұлғасын дамытуға жағдай жасау, оның өмірлік және кәсіби өзін анықтауына ықпал ету.

4. Задачи Программы.
Обучающиеся:
1) знакомство с театром как видом искусства;
2) овладение знаниями о сценическом этюде, его драматургическом построении, создании сценария этюда и форме его написания;
3) знакомство с законами выстраивания простейшего сценического действия;
4) знакомство с выразительными средствами сценического действия;
5) обучение основам психофизического тренинга;
6) освоение теоретических знаний, практических умений и навыков в области актерского мастерства.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей обучающегося через обучение актерскому мастерству, основам сценической пластики;
2) развитие способности к перевоплощению через создание этюдов;
3) развитие навыка абстрагирования от окружающей действительности при выполнении сценического действия через психофизический тренинг;
4) развитие наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения;
5) развитие ритмических способностей, координации движений, умений владеть своим телом;
6) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения Программы.
Воспитательные:
1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами театральной деятельности;
2) формирование интереса к театральному искусству;
3) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы.
5. Срок освоения Программы – четыре года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области театрального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Программа предназначена для обучающихся театрального отделения и отделения театра кукол школ искусств. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительных группах детьми шести-двенадцати лет. Количественный состав обучающихся в подготовительной группе – 8-10 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с ритмикой, которые формируются в учебном процессе.

4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) өнердің бір түрі ретінде театрмен танысу;
2) сахналық этюд, драматургиялық құрылым, сценарий этюдін және оны жазу формасы туралы білім алады;
3) қарапайым сахналық әс-әрекетті құру заңдылықтарымен танысу;
4) сахналық іс-әрекеттің мәнерлік құралдарымен танысу;
5) психофизикалық тренинг негіздеріне оқыту;
6) актерлік шеберлік саласындағы теориялық білімді, практикалық білік пен дағдыларды меңгеру.
Дамыту:
1) актерлік шеберлікке, сахна пластикасы негіздеріне оқыту арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) этюдтерді құру арқылы басқа бейнеге айнала білу қабілетін дамыту;
3) психофизикалық тренинг арқылы сахналық іс-әрекетті орындау кезінде қоршаған ортадан абстракциялану дағдысын дамыту;
4) актерлік жаттығулар арқылы байқампаздықты, есте сақтау жадын, қиялын, елестетуін, тапқырлығын, реакциясының жылдамдығын, ойын және суырып салу қызметін дамыту;
5) ритмикалық қабілеттерін, қозғалыс үйлесімділігін, өзінің денесін басқару білігін дамыту;
6) Бағдарламаны меңгеру процесінде алған білімі негізінде бала тұлғасын көркем-эстетикалық дамыту.
Тәрбиелік:
1) театр қызметінің құралдары арқылы көркемдік және эстетикалық талғамды қалыптастыру;
2) театр өнеріне қызығушылығын қалыптастыру;
3) ұжымдық шығармашылық, жеке және ұжымдық жұмыстың нәтижесіне жауапкершілікпен қарау дағдысын тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - төрт жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ театр өнері саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, ата-аналарының немесе олардың орын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарлама балалар өнер мектептерінің теоар бөлімінің және қуыршақ бөлімінің білім алушыларына арналған. Негізгі оқыту курсына дайындау үшін дайындық топтарында алты-он екі жастағы балаларға арналған сабақтар жүргізіледі. Дайындық тобындағы білім алушылардың сандық құрамы - 8-10 адам.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Бұл оқытудың мазмұнын оқу процесінде қалыптасатын ритмикамен араласу іс-әрекеті, формаларымен өзара байланыста іске асыруға мүмкіндік береді.

8. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, пластических, речевых навыков и актерского мастерства.
9. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
10. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении навыками актерского мастерства;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
11. Программа создает условия для овладения обучающимися базовыми знаниями в области актерского мастерства, навыками актерской игры, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать театральное искусство.
12. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении навыков актерского мастерства.
13. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению необходимых актерских навыков и способности согласовывать технику актерской игры с психологией проживания;
2) формированию пластической выразительности и навыков импровизации;
3) овладению навыками мимики, пантомимы, языка жестов;
4) развитию умения фантазировать, сочинять, воплощать пластически художественный образ;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
14. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
15. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.
16. Методологическая основа Программы:

8. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілді қолдануға, көркемдік-бейнелі ойлауға, пластикалық, сөйлеу дағдыларын және актерлік шеберлікті дамытуға бағытталған.
9. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
10. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) актерлік шеберлік дағдыларын меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
11. Бағдарлама білім алушыға актерлік шеберлік саласындағы базалық білімді, кейіннен өз бетінше актерлік өнерді бағындыруға көмектесетін актерлік ойын дағдыларын алуға жағдай жасайды.
12. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы даму деңгейі әр түрлі балаларға арналған.
Педагог актерлік шеберлік дағдыларын меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке назар аударады.
13. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға:
1) қажетті актерлік дағдыларды және актерлік ойын техникасын психологиямен үйлестіру қабілеттерін меңгеруі;
2) пластикалық мәнерлік және суырып салу дағдыларын қалыптастыру;
3) мимика, пантомима, мимика тілі дағдыларын меңгеруі;
4) қиялдау, ойдан шығару, көркемдік бейнені пластика түрінде іске асыруды дамытуы;
5) білім алушының шығармашылық қызмет тәжірибесін алуына ықпал етуге бағытталған.
14. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
15. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
16. Бағдарламаның әдістемелік негізі:

1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и театральных режиссеров.
17. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории театра. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности актерской игры;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям основы актерского мастерства, понимание конкретных задач, поставленных перед обучающимися на занятии.
18. Специфика индивидуального и группового обучения предмету "Основы актерского мастерства" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
19. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – качественный показ, демонстрация внешнего образа (пластический), адекватно выражающего чувство, характер, настроение; просмотр видеоматериалов, посещение концертов для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
20. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей.
21. Формы занятий:
1) практические;
2) репетиционно-сценические (подготовка и публичное театральное представление).

1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен театр режиссерлерінің теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
17. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесінің психологиялық және педагогикалық ғылым, теориясы және театр өнері тарихының заманауи жетістіктерінің негізінде құрылуын талап етеді. Педагог дидактиканың ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын білдіреді;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты актерлік шеберлік негіздері сабағына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
18. "Актерлік шеберлік негіздері" пәніне жеке және топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлі болуына жағдай жасайды.
19. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - түсіндіру, талдау, сараптау;
2) көрнекілік - сапалы көрсетілім, сыртқы бейнесін көрсету (пластикалық), сезім, сипат, көңіл-күйді адекватты жеткізу; бейнематериалдарды көру, білім алушының жалпы даму деңгейін көтеру үшін концерттерге бару;
3) практикалық - орындалатын және шығармашылық жаттығулар, мұқият пысықтау және тұтастықты құру үшін тұтас шығарманы мейлінше ұсақ жеке бөліктерге бөлу;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерді құру.
20. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
21. Сабақ формалары:
1) практикалық;
2) репетициялық-сахналық (көпшілік алда сахналық өнер көрсетілім және дайындық).

3) перечень учебно-наглядных пособий.
32. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
33. Педагог на основе рабочей учебной программы составляет индивидуальный план обучения на каждого обучающегося. Индивидуальный план характеризует гармоничный процесс творческого и духовно-нравственного развития обучающегося.
34. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
35. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы реализации Программы, экзаменационные программы могут значительно отличаться по уровню сложности.
36. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение театрального репертуара благодаря привлечению произведений казахской, русской и зарубежной литературы.
37. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие творческих способностей обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор театрального репертуара.
38. Педагог вырабатывает индивидуальную репертуарную стратегию для каждого обучающегося с учетом его потребностей и особенностей дарования.
39. Педагог формирует индивидуальный репертуарный перечень произведений, систематизирует произведения и дополняет репертуар в соответствии с индивидуальными возможностями обучающегося.
40. Репертуарный перечень включает фрагменты из произведений казахской, русской, зарубежной литературы, высокохудожественные детские, юношеские пьесы.
41. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными драматургами.
42. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
43. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность индивидуального плана, пополняя репертуарный список за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.

3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
32. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
33. Педагог оқу жұмыс бағдарламасы негізінде әр білім алушыға арналған оқытудың жеке жоспарын құрады. Жеке жоспар білім алушының шығармашылық және рухани-адамгершілік дамуының үйлесімді процесін сипаттайды.
34. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылады, оны білім беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
35. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріледі, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асыру бойынша жеке жоспарлар, емтихандық бағдарламалар күрделілік деңгейі бойынша бір бірінен біршама ерекше болуы мүмкін.
36. Білім алушының жеке жоспары кең репертуарлық үрдісті, қазақ, орыс және шетел әдебиетінің шығармаларын енгізу арқылы репертуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.
37. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының шығармашылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, театр репертуарының дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
38. Педагог әрбір білім алушының қажеттіліктерін және дарындылық ерекшеліктерін ескеріп, әрқайсысына жеке репертуарлық стратегия әзірлейді.
39. Педагог шығармалардың жеке репертуарлық шығармалар тізбесін қалыптастырады, шығармаларды жүйеге келтіреді және білім алушының жеке мүмкіндіктеріне сәйкес репертуарды толықтырады.
40. Репертуарлық тізбе қазақ, орыс, шетел әдебиетінің шығармаларын, көркемдік деңгейі жоғары балаларға, жасөспірімдерге арналған пьесаларды қамтиды.
41. Педагог репертуарлық тізбеге заманауи отандық және шетел драматургтары жазған үздің пьесаларды енгізе отырып, оны жүйелі жаңартады және кеңейтеді.
42. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысып, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын мұқият ойластырады.
43. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін анықтайды, шығармаларды үйрену кезеңдерін анықтайды, жеке жоспар көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.

44. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над ролью в учебном спектакле;
2) работа над ролью в отрывке из пьесы в жанре комедии;
3) работа над ролью в отрывке из пьесы в жанре фарса;
4) работа над ролью в отрывке из пьесы в жанре драмы;
5) работа над ролью в отрывке стихотворной драматургии.
45. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику творческого развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
46. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень актерских способностей;
2) общее развитие, эмоциональность, воображение, креативность мышления, развитое внимание;
3) отношение к занятию;
4) работоспособность, собранность;
5) умение заниматься самостоятельно;
6) умение воплощать художественный образ;
7) скорость освоения произведений;
8) успехи к концу года;
9) недостатки в творческом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
47. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как наблюдательность, творческая фантазия, воображение, ассоциативное и образное мышление, способность выстраивать событийный ряд, способность определения основной мысли, идеи произведения, способность анализировать предлагаемый материал, формулировать свои мысли, наличие сценической свободы.
48. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
49. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
50. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) сочинение этюдов;
2) работа над индивидуальными заданиями;
3) самостоятельная работа над ролью;
3) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над этюдом, ролью;
4) устный отчет о подготовке домашних заданий.
51. Межпредметные связи предмета "Основы актерского мастерства" с предметами "Сценическое движение", "История театра" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
52. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятием "театр", терминологией, разучивает общеразвивающие игры, развивающие театральные игры, музыкально-ритмические игры-упражнения и другие;

44. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) оқу спектакліндегі рөлмен жұмыс;
2) комедия жанрындағы пьесадан алынған үзіндідегі рөлмен жұмыс;
3) фарс жанрындағы пьесадан алынған үзіндідегі рөлмен жұмыс;
4) драма жанрындағы пьесадан алынған үзіндідегі рөлмен жұмыс;
5) өлең драматургиясындағы үзіндідегі рөлмен жұмыс.
45. Әр жарты жылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген репертуарлық тізбеге өзгерістер енгізеді, жылдың соңында шығармашылық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
46. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) актерлік қабілетінің деңгейі;
2) жалпы дамуы, эмоциялығы, қиялы, креативті ойлауы, зейінінің дамығандығы;
3) сабаққа көзқарасы;
4) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
5) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
6) көркемдік бейнені іске асыру білігі;
7) шығарманы меңгеру жылдамдығы;
8) жылдың соңындағы жетістіктері;
9) білім алушының шығармашылық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
47. Білім алушының жеке қасиеттерін сипаттауда байқампаздығы, шығармашылық қиялы, елестетіп ойлауы, ассоциативті және бейнелі ойлауы, оқиғалар желісін құра білуі, шығарманың негізгі ойын, идеясын анықтау қабілеті, ұсынылатын материалды талдау қабілеті, өз ойын тұжырымдауы, сахналық еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттер белгіленеді.
48. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
49. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
50. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) этюдтерді ойдан шығару;
2) жеке тапсырмалармен жұмыс;
3) рөлмен өз бетінше жұмыс;
3) күнделікке этюдпен, рөлмен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
4) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп.
51. "Актерлік шеберлік негіздері" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сахна қозғалысы", "Театр өнері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
52. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "театр" түсінігімен, терминдермен танысады, жалпы дамыту ойындарын, дамытуға арналған театрлық ойындарды, музыкалық-ритмикалық ойын-жатығуларын және басқаларды жаттайды;

2) развиваются изначальная природная одаренность обучающегося, наблюдательность и память через актерские упражнения, способность к перевоплощению через пластические импровизации с использованием музыки, навыки абстрагирования от окружающей действительности при выполнении сценического действия через психофизический тренинг;
3) обучающийся осваивает навыки работы над учебной постановкой, общую культуру поведения и общения в творческом коллективе, приобретает опыт сценического выступления.
53. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Беседа о театре. Понятие "Театр". Театр как вид искусства. Театральная терминология. Органика. Этюд. Оценка. Органическое молчание. Реквизит. Сценическое событие. Декорация. Действие.
Тема 2. Технику безопасности при выполнении упражнений. Общеразвивающие игры. Организация игровой и познавательной деятельности. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов.
Тема 3. Игры на развитие быстроты реакции и координации действий. Игры на развитие внимания.
Тема 4. Развивающие игры с игрушками. Игры-задания с игрушками на развитие внимания, памяти, мышления, воли и наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие ассоциативности и воображения.
Тема 5. Развивающие театральные игры. Упражнения на снятие зажатости и скованности.
Тема 6. Игры на развитие внимания, памяти и наблюдательности.
Тема 7. Упражнения на развитие умения создавать образы с помощью жестов, мимики, пластики и музыки.
Тема 8. Упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности с использованием песен и стихотворений.
Тема 9. Упражнения на развитие воображения, фантазии и инициативы.
Тема 10. Упражнения на развитие ритмических способностей и пластики.
Тема 11. Развивающие музыкально-ритмические игры. Игры-упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики.
Тема 12. Игры-перевоплощения. Задания на перевоплощение в животных и предметы.
Тема 13. Задания на перевоплощение с использованием музыки и литературных текстов.
Тема 14. Упражнения на перевоплощение для развития фантазии и координации под музыку.
Тема 15. Коллективное сочинение сказок и историй, их исполнение. Исполнение сказок и историй без музыки и под выбранную детьми музыку.
Тема 16. Пластические импровизации с использованием музыки. Импровизации с использованием музыки, песен, стихотворений.
Тема 17. Упражнения с элементами актерского тренинга. Творческие игры на развитие сценической свободы.
Тема 18. Развивающие музыкально-ритмические образные игры. Упражнения на артистическую смелость и характерность.
Тема 19. Ролевые игры-импровизации. Развивающие игры с использованием музыки.
Тема 20. Работа над учебной постановкой. Развитие психофизических возможностей с использованием пластики, танца, музыки в работе над учебной постановкой.
Тема 21. Работа над ролью. Движения. Эмоции. Актерское мастерство.

2) білім алушының алғашқы табиғи дарындылығы, актерлік жаттығулар негізінде байқампаздығы және есте сақтау жады, музыканы пайдаланып пластикалық суырып салу арқылы түрлену қабілеті, психофизикалық тренинг арқылы сахналық іс-әрекетті орындау кезінде қоршаған ортадан алшақтау дағдысы дамиды;
3) білім алушы оқу қойылымымен жұмыс дағдыларын, шығармашылық ұжымдағы жүріс-тұрыстың және қарым-қатынастың жалпы мәдениетін меңгереді, сахнада өнер көрсету тәжірибесін алады.
53. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Театр туралы әңгіме. "Театр" түсінігі. Театр - өнердің бір түрі. Театрлық терминдер. Органика. Этюд. Бағалау. Органикалық үнсіздік. Реквизит. Сахналық оқиға. Декорация. Іс-әрекет.
2-тақырып. Жаттығуларды орындау барысындағы қауіпсіздік техникасы. Жалпы дамытуға бағытталған ойындар. Ойындық және танымдық қызметті ұйымдастыру. Психофизикалық кедергілерді және қысылуларды босатуға арналған ойындар.
3-тақырып. Реакцияның жылдамдығын және іс-әрекеттерді үйлестіруге арналған ойындар. Зейінді дамытуға арналған ойындар.
4-тақырып. Ойыншықтармен дамыту ойындар. Зейінді, есте сақтау жадын, ойлауды, ерікті және байқампаздықты дамытуға арналған ойыншықтармен орындалатын ойын-тапсырмалар. Ассоциативтілікті және елестетуді дамытуға арналған ойыншықтармен орындалатын ойын-тапсырмалар.
5-тақырып. Дамытуға бағытталған театрлық ойындар. Қысылуды және ұяңдықты жеңуге арналған жаттығулар.
6-тақырып. Зейінді, есте сақтау жадын және байқампаздықты дамытуға арналған ойындар.
7-тақырып. Ым, мимика, пластика және музыканың көмегімен бейнені жасау білігін дамытуға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Әндер мен өлеңдерді қолданып, ритм сезімін және саздылықты дамытуға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Елестетуді, қиялды және бастамашылдықты дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Ритмикалық қабілеттерді және пластиканы дамытуға арналған жаттығулар.
11-тақырып. Дамытуға бағытталған музыкалық-ритмикалық ойындар. Музыканы пайдаланып ритмикалық қабілеттер мен пластиканы дамытуға арналған ойын-жаттығулар.
12-тақырып. Бейнелерге ену ойындары. Аңдарға және заттарға енуге арналған тапсырмалар.
13-тақырып. Музыканы және әдеби мәтіндерді қолданып бейнелерге енуге арналған тапсырмалар.
14-тақырып. Қиялды және музыканы үйлестіруді дамытуға арналған жаңа бейнелерге ену жаттығулары.
15-тақырып. Ертегілер мен оқиғаларды ұжыммен шығару, оларды орындау. Ертегілер мен оқиғаларды музыкасыз орындау және балалардың таңдаған музыкасымен орындау.
16-тақырып. Музыкамен пластиканы суырып салу.
Музыканы, әндерді, өлеңдерді пайдаланып пластикалық суырып салулар.
17-тақырып. Актерлік тренинг элементтері бар жаттығулар.
Сахналық еркіндікті дамытуға арналған шығармашылық ойындар.
18-тақырып. Дамытуға бағытталған музыкалық-ритмикалық бейнелі ойындар. Әртістік батылдылыққа және мінезділікке арналған жаттығулар.
19-тақырып. Рөлдік суырып салма ойындар. Музыка қолданылатын дамыту ойындары.
20-тақырып. Оқу қойылымымен жұмыс.
Оқу қойылымында жұмыс кезінде пластиканы, биді, музыканы қолданып психофизикалық мүмкіндіктерді дамыту.
21-тақырып. Рөлмен жұмыс.
Қимылдар. Эмоциялар. Актерлік шеберлік.

54. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию;
2) знает основы техники актерской игры;
3) знает этику поведения в театре;
4) знает правила поведения на сцене и технику безопасности при выполнении упражнений;
5) владеет навыками выполнения театральных игр и упражнений для тренировки произвольного, слухового и зрительного внимания;
6) владеет навыками выполнения упражнений актерского тренинга на сценическое внимание, память и фантазию;
7) участвует в воплощении пластического образа в этюде;
8) умеет строить простейшее сценическое действие собственного персонажа в небольшом отрезке сценического времени;
9) знает индивидуальные особенности своего тела и умеет использовать свои достоинства.
55. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение развивающих музыкально-ритмических игр-упражнений, коллективных ролевых игр-импровизаций, театральных игр, упражнений на беспредметные действия, пластических импровизаций с использованием музыки;
2) продолжается освоение обучающимся основ реализации пластического образа персонажа, умений избавляться от неуверенности и страха перед работой в условиях сценического пространства, привитие культуры сценического поведения на сцене и за кулисами;
3) развиваются актерское внимание, воображение и фантазия через упражнения психофизического тренинга.
56. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Особенности театрального искусства, его отличия от других видов искусства. Разновидности театров.
Тема 2. Основы зрительской культуры. Беседа о правилах этикета поведения в театре.
Тема 3. Театральная терминология. Понятия. Пантомима. Сюжет. Сценическое действие. Монолог. Диалог. Пристройка. Сценическая задача. Логика поведения. Конфликт.
Тема 4. Развивающие музыкально-ритмические игры-упражнения. Упражнения для тренировки произвольного, слухового и зрительного внимания.
Тема 5. Развивающие музыкально-ритмические игры. Игры-упражнения для снятия психофизических зажимов.
Тема 6. Коллективные ролевые игры-импровизации. Коллективные ролевые игры-импровизации на развитие умения обыгрывать воображаемые ситуации.
Тема 7. Игры на взаимодействие и согласованность своих действий с партнерами.
Тема 8. Ролевые игры на развитие фантазии и воображение.
Тема 9. Театральные игры-перевоплощения с использованием детских литературных произведений, музыки и хорового пения.
Тема 10. Индивидуальные и коллективные игры-перевоплощения с использованием музыки.
Тема 11. Игры-перевоплощения в животных (пластика, звукоречевая характеристика).
Тема 12. Игры-перевоплощения в образы. Придумывание историй и разыгрывание их на сцене.
Тема 13. Игры и задания с использованием детских литературных произведений, музыки и хорового пения.
Тема 14. Упражнения на перевоплощения для развития фантазии и координации под музыку.
Тема 15. Упражнения на беспредметные действия. Игры на развитие умения обыгрывать воображаемые предметы и согласовывать свои действия.
Тема 16. Театрализованная игра-воплощение. Упражнения на развитие умения создавать беспредметные действия с помощью жестов, мимики и пластики.
Тема 17. Пластические импровизации с использованием музыки. Пластические импровизации с использованием музыки, песен, стихотворений.
Тема 18. Музыкально-ритмические игры-импровизации на развитие координации и ритмичности, гибкости и пластики.
Тема 19. Игры-упражнения с элементами актерского тренинга. Организация всех видов внимания, создание творческой атмосферы.
Тема 20. Творческие игры на развитие сценической свободы, самостоятельного фантазирования, развитие внимания и памяти
Тема 21. Развивающие музыкально-ритмические образные игры. Упражнения на артистическую смелость и характерность.
Тема 22. Коллективные игры. Ролевые игры-импровизации. Развивающие игры-упражнения.
Тема 23. Ролевой тренинг. Развитие психофизических возможностей с использованием пластики, танца, музыки. Развивающие игры с использованием музыки.
Тема 24. Коллективные ролевые игры-импровизации в рамках роли и образа.
Тема 24. Работа над учебной постановкой. Разучивание ролей.
Тема 25. Работа над сценическим образом. Актерское мастерство.

54. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді біледі;
2) актерлік ойын техникасының негіздерін біледі;
3) театрда өзін ұстау этикасын біледі;
4) сахнада өзін ұстау және жаттығуларды орындау барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі;
5) театрлық ойындарды және еркіндікті, есту және көру зейінін жаттықтыруға арналған жаттығуларды орындау дағдысына ие болады;
6) сахналық зейін, есте сақтау жады және қиялға арналған актерлік тренинг жаттығуларына орындау дағдыларына ие болады;
7) этюдте пластикалық бейнені жасауға қатысады;
8) сахна уақытының қысқа бөлігінде өз кейіпкерінің қарапайым сахналық әрекеттерін құра алады;
9) өз денесінің жеке ерекшеліктерін біледі және өзінің жетістіктерін қолдана біледі.
55. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дамытатын музыкалық-ритмикалық ойын-жаттығуларын, ұжымдық рөлдік суырып салма ойындарды, мағынасыз әрекеттерге арналған жаттығуларды, музыканы қолданып пластикалық суырып салуды меңгеру әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушылардың кейіпкерлердің пластикалық бейнесін іске асыру негіздерін, сахна кеңістігі жағдайында жұмыс алдындағы сенімсіздік пен қорқыныштан арылу білігін меңгеру, сахнада және сахна сыртында сахналық жүріс-тұрыс мәдениетін дағдыландыру жалғастырылады;
3) психофизикалық тренинг жаттығулары арқылы актерлік зейін, елестету және қиял дамиды.
56. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Театр өнерінің ерекшеліктері, оның басқа өнер түрлерінен өзгешелігі. Театрдың түрлері.
2-тақырып. Көрермен мәдениетінің негіздері. Театрда өзін өзі ұстау этикеті ережелері туралы әңгіме.
3-тақырып. Театр терминдері. Түсініктер. Пантомима. Сюжет. Сахналық іс-әрекет. Монолог. Диалог. Жанама құрылыс. Сахналық міндет. Әрекет ету қисыны. Шиеленіс.
4-тақырып. Музыкалық-ритмикалық дамыту ойын-жаттығулары. Еркін, есту және көру зейіндерін жаттықтыруға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Музыкалық-ритмикалық дамыту ойындары. Психофизикалық қысылуларды босатуға арналған ойын-жаттығулар.
6-тақырып. Ұжымдық рөлдік суырып салу ойындары. Ойдан шығарған жағдайларды ойнау білігін дамытуға арналған ұжымдық рөлдік суырып салу ойындары.
7-тақырып. Өзара әрекеттестікке және өзінің қимылдарын серіктестермен үйлестіруге арналған жаттығулар.
8-тақырып. Қиялды және елестетуді дамытуға арналған рөлдік ойындар.
9-тақырып. Балаларға арналған әдеби шығармаларды, музыканы және хорда ән айту қолданылған театрлық ойындар - бейнеге ену.
10-тақырып. Музыканы қолданып, жеке және ұжымдық басқа бейнеге ену ойындары.
11-тақырып. Аң бейнесіне ену ойыны (пластика, дыбыстық-сөйлеу сипаты).
12-тақырып. Бейнеге ену ойындары. Оқиғаларды ойлап табу және оларды сахнада ойнау.
13-тақырып. Балалар әдеби шығармаларын, музыканы және хорда ән айтуды қолданып ойналатын ойындар және тапсырмалар.
14-тақырып. Қиялды және музыкамен қимылды үйлестіруді дамытуға арналған басқа бейнеге ену жаттығулары.
15-тақырып. Мағынасыз әрекеттерге арналған жаттығулар.
Ойдан шығарылған заттарды ойнау білігін дамытуға және өз әрекеттерін үйлестіруге арналған жаттығулар.
16-тақырып. Театрландырылған бейнеге ену ойындары.
Ым, мимика және пластиканың көмегімен мақсатсыз әрекеттерді жасау білігін дамытуға арналған жаттығулар.
17-тақырып. Музыкамен пластикалық суырып салу. Музыкамен, әндермен, өлеңдермен пластикалық суырып салу.
18-тақырып. Үйлесімділікті және ритмикалықты, икемділікті және пластиканы дамытуға арналған музыкалық-ритмикалық суырып салма ойындар.
19-тақырып. Актерлік тренинг элементтері бар ойын-жаттығулар.
Зейіннің барлық түрлерін ұйымдастыру, шығармашылық атмосфера құру.
20-тақырып. Сахналық еркіндікті, өз бетінше қиялдауды дамытуға, зейінді және есте сақтау жадын дамытуға арналған шығармашылық ойындар.
21-тақырып. Дамытатын музыкалық-ритмикалық бейнелі ойындар. Әртістік батылдық және мінезділікке арналған жаттығулар.
22-тақырып. Ұжымдық ойындар. Рөлдік суырып салма ойындар. Дамыту ойын-жаттығулары.
23-тақырып. Рөлдік тренингтер. Пластиканы, биді, музыканы қолданып психофизикалық мүмкіндіктерді дамыту. Музыкамен дамыту ойындары.
24-тақырып. Рөлдер мен бейнелер шеңберінде ұжымдық рөлдік суырып салма ойындары.
25-тақырып. Оқу қойылымымен жұмыс. Рөлдерді жаттау.
26-тақырып. Сахналық бейнемен жұмыс. Актерлік шеберлік.

57. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию;
2) знает приемы освобождения мышц;
3) знает комплекс упражнений пластического тренинга;
4) умеет воплощать свой замысел при работе над этюдами;
5) умеет сочинять и воплощать пластический образ в этюде;
6) умеет делать самостоятельно разминку;
7) развивает актерское внимание, воображение и фантазию;
8) осваивает культуру сценического поведения на сцене и за кулисами.
58. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение терминологии, знакомство с видами и жанрами театра, техникой перевоплощения в процессе работы обучающегося над ролями различных жанров;
2) продолжается развитие воображения, фантазии через процесс перевоплощения, осваиваются упражнения на развитие сценического внимания, контактные, сюжетно-ролевые игры, упражнения на развитие слухового, зрительного внимания и другие;
3) осваиваются навыки работы над постановкой учебного спектакля.
59. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Особенности театрального искусства. Театр – синтез искусств.
Тема 2. Понятие "театральный жанр". Виды и жанры театра.
Тема 3. Сценический этюд. Понятие "сценический этюд". Одиночные сценические этюды. Парные сценические этюды. Этюд "Встреча". Этюд "Знакомство". Этюд "Ссора". Этюд "Радость". Этюд "Удивление".
Тема 4. Бессловесные действия. Упражнения на бессловесные действия. Импровизационные этюды на бессловесные действия.
Тема 5. Упражнения на беспредметные действия. Упражнения для развития самостоятельного фантазирования, развитие внимания и памяти.
Тема 6. Понятие "Конфликт". Конфликт – двигатель действия. Действие и противодействие.
Тема 7. Творческие игры-этюды. Игровой тренинг. Этюды. Театр – экспромт.
Тема 8. Ролевой тренинг. Импровизации на тему знакомых сказок, рассказов, историй собственного сочинения индивидуально и коллективно с использованием игры – драматизации.
Тема 9. Упражнение на согласованность действий на сцене, развитие внимания, фантазии и импровизационности.
Тема 10. Упражнения и импровизации на основе детских произведений с использованием музыки для развития памяти. Разучивание и исполнение ролей.
Тема 11. Актерский тренинг. Организация внимания, создание творческой атмосферы. Упражнения для тренировки произвольного, слухового и зрительного внимания. Темпоритм физического действии. Упражнения с хронометром, действия под музыку с различной ритмической окраской.
Тема 12. Упражнения на освобождение мышц, эмоциональную подвижность, смену внутренних темпо-ритмов. Комплекс упражнений для организации памяти, воли, внимания, развитие психофизических качеств ребенка.
Тема 13. Упражнения на развитие сценического внимания. Контактные, сюжетно-ролевые игры. Упражнения на развитие слухового, зрительного внимания.
Тема 14. Актерский тренинг и упражнения. Снятие физических и эмоциональных зажимов. Тренинг психотехники. Упражнения на импровизацию и четкость действия. Чувство правды в исполнении этюдов и произведений. Музыкально-ритмическое воспитание актера.
Тема 15. Работа над сценическим образом. Актерское мастерство. Выразительные средства актера. Голос, пластика, жест, мимика. Видимая и слышимая стороны актерского исполнения. Эмоциональная подвижность. Характерность и разнообразие игры. Выразительность речевых и пластических средств. Создание биографии роли. Эмоциональная подвижность, развитие эмоциональной памяти. Практическая реализация приобретенных умений и навыков в публичном выступлении.
Тема 16. Работа над постановкой учебного спектакля. Подготовка к спектаклю по детской пьесе. Применение и развитие на практике психофизических возможностей с использованием пластики, танца, музыки в работе над учебной постановкой.

57. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) терминдерді біледі;
2) бұлшық еттерді босату тәсілдерін біледі;
3) пластикалық тренинг жаттығулар кешенін біледі;
4) этюдтермен жұмыс істеу кезінде өз ойын іске асыра алады;
5) этюдте пластикалық бейнені өзі шығара алады және көрсете алады;
6) өз бетінше ширату жаттығуларын жасай алады;
7) актерлік зейінді, елестетуді және қиялды дамытады;
8) сахнада және сахна сыртында сахналық өзін ұстау мәдениетін меңгереді.
58. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) терминдерді меңгеру, театрдың түрлерімен және жанрларымен, түрлі жанрлардағы рөлдермен жұмыс істеу кезіндегі білім алушының басқа бейнеге ену техникасымен танысу әрі қарай жалғастырылады;
2) басқа түрге ену процесі арқылы елестетудің, қиялдаудың дамуы жалғастырылады, сахналық зейінді дамытуға арналған жаттығулар, контактілі, сюжеттік-рөлдік ойындар, есту, көру зейініне және басқаға арналған жаттығулар меңгеріледі;
3) оқу спектаклін қою бойынша жұмыс дағдылары меңгеріледі.
59. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Театр өнерінің ерекшелігі. Театр - өнер синтезі.
2-тақырып. "Театр жанры" түсінігі. Театрдың түрлері және жанры.
3-тақырып. Сахналық этюд.
"Сахналық этюд" түсінігі. Жалғыз орындалатын сахналық этюдтер. Жұппен орындалатын сахналық этюдтер. "Кездесу" этюді. "Танысу" этюді. "Ұрыс" этюді. "Қуаныш" этюді. "Таңдану" этюді.
4-тақырып. Сөзсіз әрекеттер. Сөзсіз әрекеттерге арналған суырып салма этюдтер.
5-тақырып. Жөнсіз әрекеттерге арналған жаттығулар.
Өз бетінше қиялдауды дамытуға, зейінді және есте сақтау жадын дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. "Шиеленіс" түсінігі.
Шиеленіс - әрекет қозғауышы. Әрекет және қарсы әрекет.
7-тақырып. Шығармашылық ойындар-этюдтер. Ойын тренингі. Этюдтер. Театр дегеніміз - экспромт.
8-тақырып. Рөлдік тренинг. Драмалау ойынын қолданып, таныс ертегілер, әңгімелер, өзінің жеке оқиға тақырыптарына жеке және ұжымдық суырып салу.
9-тақырып. Сахнадағы қимыл үйлесімділігіне, зейінді, қиялды және суырып салуды дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Есте сақтау жадын дамыту үшін балалар шығармалары негізінде музыканы қолданып орындалатын, жаттығулар және суырып салу. Рөлдерді жаттау және орындау.
11-тақырып. Актерлік тренинг.
Зейінді ұйымдастыру, шығармашылық атмосфераны құру. Еркін, есту және көру зейінін жаттықтыруға арналған жаттығулар. Физикалық әрекеттің темпоритмі. Хронометрмен орындалатын жаттығулар, түрлі ритмикалық ерекшеліктері бар музыкамен қимылдау.
12-тақырып. Бұлшық еттерді босатуға, эмоциямен қозғалуға, ішкі темпо-ритмдерді ауыстыруға арналған жаттығулар. Есте сақтау жадын, жігерін, зейінін ұйымдастыруға, баланың психофизикалық қасиетін дамытуға арналған жаттығулар.
13-тақырып. Сахналық зейінді дамытуға арналған жаттығулар. Байланыстық, сюжеттік-рөлдік ойындар. Есту, көру зейінін дамытуға арналған жаттығулар.
14-тақырып. Актерлік тренинг және жаттығулар.
Физикалық және эмоциялық қысылуларды босату. Психотехника тренингі. Суырып салуға және әрекет нақтылығына арналған жаттығулар. Этюдтер мен шығармаларды орындаудағы шынайылық сезімі. Актерге музыкалық-ритмикалық тәрбие беру.
15-тақырып. Сахналық бейнемен жұмыс.
Актерлік шеберлік. Актердің мәнерлік құралы. Дауыс, пластика, ым, мимика. Актерлік орындаудың көрінетін және естілетін жақтары. Эмоциялық шапшаңдылық. Ойынның мінезділігі және түрлілігі. Сөйлеу және пластикалық құралдардың мәнерлігі. Рөлдің өмірбаянын құру. Эмоциялық шыпшаңдылық, эмоциялық есте сақтау жадын дамыту. Көпшілік алдындағы көрсетілімде алған білік және дағдыларды практика жүзінде іске асыру.
16-тақырып. Оқу спектаклін қою бойынша жұмыс.
Балаларға арналған пьеса бойынша спектакльге дайындық. Оқу қойылымымен жұмыста пластиканы, биді, музыканы қолданып, психикалық мүмкіндіктерін практикада қолдану және дамыту.

60. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия "театральный жанр", "конфликт";
2) знает виды и жанры театра;
3) владеет навыками самопроизвольной концентрации и расслабления;
4) умеет самостоятельно работать над ролью;
5) умеет находить способы воплощения актерского образа;
6) умеет проводить актерский тренинг;
7) владеет первоначальными навыками актерского мастерства;
8) умеет работать над ролью в спектакле.
61. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение терминологии, знакомство с видами театрального искусства, театральными профессиями;
2) осваиваются упражнения, актерские тренинги, воспитывается чувство ответственности обучающегося за свою творческую работу;
3) продолжается освоение необходимых актерских навыков, формирование пластической выразительности, навыков импровизации, развивается фантазия, умение сочинять, воплощать пластический художественный образ.
62. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Виды театрального искусства. Драматический театр. Основы "школы переживания" в актерском искусстве. Рождение спектакля. Театральные профессии. Театр снаружи и изнутри. Мир кулис.
Тема 2. Сценическое внимание. Виды сценического внимания. Упражнения на концентрацию сценического внимания. Тренинг многоплоскостного внимания и импровизация. Упражнения на развитие слухового и зрительного внимания.
Тема 3. Музыкально-пластические импровизации. Упражнения и задания на развитие внимания к партнеру и групповым действиям с использованием музыки.
Тема 4. Упражнения на импровизационность действий. Упражнения под музыку на развитие образной памяти и эмоциональной памяти.
Тема 5. Предлагаемые обстоятельства. Понятие о предлагаемых обстоятельствах. "Я" и предлагаемые обстоятельства. "Я" в предлагаемых обстоятельствах" и цель действий.
Тема 6. Разные характеры и поступки в одних и тех же предлагаемых обстоятельствах. Упражнения-этюды с заданными обстоятельствами на эмоции и вежливое поведение.
Тема 7. Тренинг психотехники. Тренинг психотехники актера. Тренировка устойчивости внимания. Упражнения на концентрацию внимания. Тренинг многоплоскостного внимания (переключение внимания). Внимание к партнеру и групповым действиям. Упражнения на организованность действий. Тренировка зрительной памяти.
Тема 8. Развитие образной памяти и эмоциональной памяти. Совершенствование навыков запоминания текстовой информации. Упражнения, направленные на тренировку органов чувств.
Тема 9. Акустический слух, слуховое внимание и слуховые ощущения. Тактильная память и ощущения. Память физических действий и ощущений. Упражнения на развитие памяти физического самочувствия и настроения. Упражнения на развитие образного и ассоциативного мышления.
Тема 10. Актерский тренинг. Упражнения со словесными и психофизическими действиями. Тренировка зрительной памяти. Комплекс упражнений для снятия физических зажимов, развитие координации под музыку.
Тема 11. Пластические импровизации. Упражнения на беспредметные действия. Комплекс упражнений для развития физической пластичности, развитие ритмичности с использованием музыки. Бессловесные действия. Упражнения на развитие пантомимических навыков.
Тема 12. Ролевой тренинг. Работа над ролью. Жест, мимика, движение. Речь и психофизическое воздействие. Сценическое внимание, событие и реакция. Словесное действие и его логическое значение. Работа над ролью.
Тема 13. Актерский тренинг и упражнения. Снятие физических и эмоциональных зажимов. Тренинг психотехники. Упражнения на импровизацию и четкость действия. Чувство правды в исполнении этюдов и произведений.
Тема 14. Музыкально-ритмическое воспитание актера. Работа над сценическим образом. Актерское мастерство. Движения. Эмоции. Практическая реализация приобретенных умений и навыков в публичном выступлении.

60. 3 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "театр жанры", "шиеленіс" түсініктерін біледі;
2) театрдың түрлерін және жанрларын біледі;
3) өздігінен зейінін шоғырландыру және босаңсыту дағдыларына ие болады;
4) рөлмен өз бетінше жұмыс істейді;
5) актерлік бейнені көрсету тәсілдерін таба біледі;
6) актерлік тренингтерді жүргізе алады;
7) актерлік шеберліктің алғашқы дағдыларына ие болады;
8) спектакльдегі рөлмен жұмыс істей алады.
61. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) терминдерді меңгеру, театр өнерінің түрлерімен, театр мамандықтарымен танысу әрі қарай жалғастырылады;
2) жаттығулар, актерлік тренингтер меңгеріледі, білім алушының өзінің шығармашылық жұмысына деген жауапкершілік сезімі тәрбиеленеді;
3) қажетті актерлік дағдыларды меңгеру, пластикалық мәнерлілік, суырып салу дағдылары қалыптастырылады, қиял, ойдан шығару, пластикалық көркемдік бейнені көрсету білігін дамыту жалғастырылады.
62. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Театр өнерінің түрлері. Драмалық театр. Актерлік өнердегі "бірге күйзелу мектебі" негіздері. Спектакльдің туындауы. Театр мамандықтары. Театрдың іші және сырты. Театр шымылдырығының арғы жағындағы әлем.
2-тақырып. Сахналық зейін. Сахналық зейіннің түрлері. Сахналық зейінді шоғырландыруға арналған жаттығулар. Көп жазықтықтық зейінді жаттықтыруға және суырып салуға арналған тренингтер. Есту және көру зейіндерін дамытуға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Музыкалық-пластикалық суырып салу. Музыканы қолданып, серіктесіне және топтық іс-әрекетке назар аударуды дамытуға арналған жаттығулар мен тапсырмалар.
4- тақырып. Іс-әрекетті суырып салуға арналған жаттығулар. Бейнелі есте сақтау жады мен эмоциялық есте сақтау жадын дамытуға арналған музыкамен орындалатын жаттығулар.
5-тақырып. Ұсынылатын жағдайлар. Ұсынылатын жағдайлар туралы түсініктер. "Мен" және ұсынылатын жағдайлар. Ұсынылатын жағдайлардағы "Мен" және іс-әрекеттің мақсаты.
6-тақырып. Ұсынылатын бір жағдайдың өзіндегі әртүрлі мінездер мен әрекеттер. Ұсынылатын жағдайлардағы эмоцияға және кішіпейіл арналған жаттығу-этюдтер.
7-тақырып. Психотехника тренингтері. Актер психотехникасы тренингі. Тұрақты зейінді жаттықтыру. Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығулар. Көп жазықтықтық зейін тренингі. Серіктесіне және топтық іс-әрекетке назар аудару. Көру арқылы есте сақтау жадын жаттықтыру.
8-тақырып. Бейнелі есте сақтау жадын және эмоциялы есте сақтау жадын дамыту. Мәтіндік ақпараттарды жаттау дағдыларын жетілдіру. Сезім мүшелерін жаттықтыруға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Акустикалық есту қабілеті, есту зейіні және есту сезімдері. Тактильді есте сақтау жады және сезімі. Физикалық әрекет және сезім жады. Физикалық жағдайы және көңіл-күйі жадын дамытуға арналған жаттығулар. Бейнелі және ассоциативті ойлауды дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Актерлік тренинг. Ауызша және психофизикалық әрекеттермен орындалатын жаттығулар. Көру арқылы есте сақтау жадын жаттықтыру. Физикалық қысылуларды, музыкамен үйлестіруді дамытуға арналған жаттығулар кешені.
11-тақырып. Пластикалық суырып салу. Жөнсіз әрекеттерге арналған жаттығулар. Физикалық пластиканы дамытуға, музыканы пайдаланып ритмикалықты дамытуға арналған жаттығулар. Сөзсіз әрекеттер. Пантомимикалық дағдыларды дамытуға арналған жаттығулар.
12-тақырып. Рөлдік тренинг. Рөлмен жұмыс. Ым, мимика, қимыл. Сөйлеу және психофизикалық әсері. Сахналық зейін, оқиға және реакция. Сөзбен әрекет еті және оның қисынды мәні. Рөлмен жұмыс.
13-тақырып. Актерлік тренинг және жаттығулар. Физикалық және эмоциялық қысылуларды босату. Психотехника тренингі. Суырып салуға және іс-әрекет нақтылығына арналған жаттығулар. Этюдтер мен шығармаларды орындаудағы шынайылық сезімі.
14-тақырып. Актерге музыкалық-ритмикалық тәрбие беру. Сахналық бейнемен жұмыс. Актерлік шеберлік. Қимылдар. Эмоциялар. Көпшілік алдындағы көрсетілімдерде алған білік пен дағдыларды практикада іске асыру.

63. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает виды сценического внимания;
2) знает терминологию;
3) владеет навыками импровизации;
4) владеет актерскими навыками в пределах Программы;
5) работает над пластической выразительностью;
6) владеет своим телом для воплощения пластического образа;
7) умеет преодолевать мышечные и психологические зажимы при выходе на сцену;
8) обладает навыком творческой работы, как самостоятельно, так и в коллективе;
9) имеет опыт сценического выступления.
64. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) виды сценического внимания;
2) основы самостоятельного распределения в сценическом пространстве;
3) принципы перевоплощения;
4) теоретические основы актерского мастерства;
5) этапы работы над спектаклем;
6) законы сценического действия.
Выпускник умеет:
1) чувствовать и проживать заданный образ;
2) фантазировать, сочинять и воплощать пластический художественный образ;
3) снимать индивидуальные зажимы;
4) ориентироваться и действовать в сценическом пространстве;
5) отрабатывать правдивость и точность простейших физических действий;
6) выполнять сценическую задачу;
7) органично и естественно существовать в предлагаемых обстоятельствах;
8) импровизировать;
9) мыслить и действовать на сцене;
10) взаимодействовать с партнером на сцене;
11) пользоваться профессиональной лексикой;
12) выстраивать событийный ряд;
13) донести свои идеи и ощущения до зрителя;
14) согласовывать технику актерской игры с психологией проживания;
15) представлять движения в воображении и мыслить образами;
16) находить верное органическое поведение в предлагаемых обстоятельствах;
17) самостоятельно работать над сценическим образом и ролью;
18) самостоятельно анализировать постановочный план;
19) создавать точные и убедительные образы;
20) выполнять упражнения артикуляционной и дыхательной гимнастики.
У выпускника сформированы навыки:
1) импровизации;
2) анализа созданного образа;
3) актерские навыки;
4) аутотренинга и релаксации;
5) сценической пластики;
6) творческого подхода.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
65. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
66. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (1 этюд), во втором полугодии: контрольная работа (1 этюд);

63. 4 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахналық зейіннің түрлерін біледі;
2) терминдерді біледі;
3) суырып салу дағдыларына ие болады;
4) Бағдарлама шегінде актерлік дағдыларға ие болады;
5) пластикалық мәнерлікпен жұмыс істейді;
6) пластикалық бейнені іске асыру үшін өзінің денесін басқара алады;
7) сахнаға шығу кезінде бұлшық ет және психологиялық қысымды жеңе алады;
8) өз бетінше, сондай-ақ ұжымда шығармашылық жұмыс дағдыларына ие болады;
9) сахнада өнер көрсету тәжірибесін алады.
64. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) сахналық зейін түрлерін;
2) сахна кеңістігін өз бетінше бөлу негіздерін;
3) жаңа түрге ену қағидаттарын;
4) актерлік шеберліктің теориялық негіздерін;
5) спектакльмен жұмыстың кезеңдерін;
6) сахналық іс-әрекеттердің заңдылықтарын біледі.
Түлек:
1) берілген бейнені сезуді және оның өмірін сүруді;
2) көркемдік бейнені қиялдауды, ойлап шығаруды және пластика жағынан жаңа түрге келтіруді;
3) жеке қысылуларды басуды;
4) сахна кеңістігінде бағдарлануды және әрекет етуді;
5) қарапайым физикалық әрекеттердің дұрыстығын және нақтылығын пысықтауды;
6) сахналық міндеттерді орындауды;
7) ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмір сүруді;
8) суырып салуды;
9) сахнада ойлау және әрекет етуді;
10) сахнада әріптесімен өзара әрекеттесуді;
11) кәсіби лексиканы қолдануды;
12) оқиға желісін құруды;
13) өзінің идеясы мен ойын көрерменге жеткізуді;
14) актерлік ойын техникасын өмір сүру психологиясымен үйлестіруді;
15) қимылды ойша елестету және бейнелермен ойлауды;
16) ұсынылатын жағдайларда дұрыс органикалық қимылды табуды;
17) сахналық бейнемен және рөлмен өз бетінше жұмыс істеуді;
18) қойылымдық жоспарды өз бетінше талдауды;
19) нақты және сенімді бейнелерді жасауды;
20) артикуляциялық жаттығуларды және тыныс алу гимнастикаларын орындауды біледі.
Түлекте:
1) суырып салу;
2) жасаған бейнесін талдау;
3) актерлік дағдылар;
4) аутотренинг және релаксация;
5) сахналық пластика;
6) шығармашылық тәсіл дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
65. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
66. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 этюд), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (этюд);

2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (1 этюд), во втором полугодии: экзамен (учебная постановка);
3) 3 класс – в первом полугодии: контрольная работа (учебная постановка), во втором полугодии: контрольная работа (1 спектакль);
4) 4 класс – в первом полугодии: контрольная работа (1 спектакль), во втором полугодии: экзамен (2 спектакля).
67. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение сценической задачи, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах;
2) оценка "4" "хорошо" – правильное определение сквозного действия роли, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах; наличие недочетов, неточностей;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недочеты и неточности в работе на сценической площадке, не владение основами самостоятельного распределения в сценическом пространстве;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – недостаточно работает над собой, пропускает занятия, не выполняет домашнюю работу.
Приложение 31
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Постановка голоса (вокал)" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Постановка голоса (вокал)" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Постановка голоса (вокал)".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
2) артикуляционный аппарат – часть голосового аппарата, формирующая звуки речи;
3) певческий диапазон – объем звуков, который определяется интервалом (расстоянием) от самого высокого до самого низкого звука, в пределах которого хорошо звучит голос;
4) певческая позиция – позиция всех составляющих голосового аппарата, начиная с диафрагмы, брюшной полости и заканчивая низко уложенными, расслабленными связками в гортани и даже кончиком языка во время пения;
5) певческая установка – положение, которое певец принимает перед началом фонации (звукоизвлечения);
6) певческое дыхание – процесс, происходящий осознанно, отличается от жизненного выдохом, его большей продолжительностью;

2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 этюд), екінші жартыжылдықта: емтихан (оқу қойылымы);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (оқу қойылымы), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 спектакль);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 спектакль), екінші жартыжылдықта: емтихан (2 спектакль).
67. Қорытынды аттестаттаудың бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы: сахналық міндеттерді өте жақсы орындауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмірді бастан кешуі;
2) "4" "жақсы" бағасы: рөлдің тура әрекетін дұрыс анықтауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмір сүруі; кемшіліктері мен олқылықтарының болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы: сахна алаңында жұмыс істеу кезіндегі кемшіліктері мен олқылықтары, сахна кеңістігін өз бетінше бөлу негіздерін жетік білмеуі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: өзімен жұмыс істеуінің жеткіліксіздігі, сабақтарға қатыспауы, үй тапсырмаларын орындамауы.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
31-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Дауысты қою (вокал)" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Дауысты қою (вокал)" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Дауысты қою (вокал)" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың жүйелі реттегі қатарын орындау тәсілі;
2) артикуляциялық аппарат - сөздердің дыбыстарын қалыптастыратын дауыс аппаратының бөлігі;
3) әншілік диапазон - ең жоғары дыбыстан ең төменгі дыбыс арақашықтығымен (ұзақтығымен) анықталатын дыбыстардың көлемі, оның аясында дауыс жақсы дыбысталады;
4) әншілік позиция - дауыс аппаратының барлық құрамдастарының позициясы, диафрагма, құрсақ қуысынан бастап және көмейдегі төмен жинақталған, босаңсыған желбезектермен және тіпті ән айту кезінде тілдің ұшымен аяқталады;
5) әншілік ұстаным - әншінің фонация (дыбыс шығару) алдында енетін қалпы;
6) әншілік тыныс - саналы түрде жүргізілетін процесс, күнделікті өмірдегі тыныстан өзінің ұзақтығымен ерекшеленеді;

7) вокальная техника – работа всех частей голосообразующего аппарата певца и их взаимодействие в процессе пения;
8) вокализ – произведение для пения без слов, на гласный звук;
9) постановка голоса – процесс индивидуального обучения пению, заключающийся в выработке рефлекторных движений голосового аппарата, способствующих правильному звучанию;
10) диапазон – звуковой объем голоса от самого нижнего до самого верхнего звука;
11) дикция – ясность, разборчивость произнесения текста;
12) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
13) звукообразование (фонация) – извлечение певческого и речевого звука, результат действия голосового аппарата;
14) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации, включает в себя технику использования различных штрихов в процессе вокального интонирования, обусловлено принципом работы дыхания, фонетической структурой вербального текста;
15) высота звука – свойство музыкального звука, зависящее от частоты колебаний звучащего тела;
16) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная музыка как вокальная, так и инструментальная; термин также обозначает напевность самой музыки или манеры ее исполнения, способность певческого голоса к напевному исполнению мелодии;
17) легато – связное пение, стаккато – отрывистое пение;
18) музыкальная фраза – закрытая структура, в большинстве случаев является частью более крупной музыкальной структуры; относительно завершенная часть мелодии, темы;
19) интонация в музыке – музыкально-теоретическое и эстетическое понятие, имеющее несколько взаимосвязанных значений; высотная организация музыкальных звуков (тонов) в их последовательности;
20) нон легато – способ исполнения, при котором переход от одного звука к другому происходит отделенно, но не отрывисто, один из основных видов артикуляции и штрихов;
21) полифония – склад многоголосной музыки, определяющийся функциональным равноправием отдельных голосов (мелодических линий, мелодий в широком смысле) многоголосной фактуры;
22) романс – многозначный музыкальный и литературный термин, небольшое музыкальное сочинение для голоса в сопровождении инструмента, написанное на стихи лирического содержания;
23) сценический образ – сборный образ актера или артиста, который состоит из личностных характеристик актера, его психоэмоциональных особенностей, а также сценических предпочтений;

7) вокалдық техника - әншінің дауысты құрайтын аппаратының барлық бөліктерінің жұмысы және ән айту процесіндегі олардың өзара әрекеттестігі;
8) вокализ -дауысты дыбыстарды орындауға арналған сөзсіз шығармалар;
9) дауысты қою - дұрыс дыбыс шығаруға ықпал ететін, дауыс аппаратының рефлекторлық қимылдарын пысықтайтын ән айтуға жеке оқыту процесі;
10) диапазон - дауыстың ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбыстың көлемі;
11) дикция - мәтіннің анық, айқын айтылуы;
12) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезіндегі немесе вокалдық партияларды орындау кезіндегі дыбыстарды шығаруға арналған дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; әртүрлі дыбыс шығару тәсілдерінің, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың кейбір нюансировкалық сипаттамалары;
13) дыбыс шығару (фонация) - ән немесе сөз дыбыстарын шығару, дауыс аппараты әрекетінің нәтижесі;
14) дыбысты жүргізу - фонация процесіндегі дыбыстарды байланыстыру тәсілдері, вокалдық ырғақ процесінде әртүрлі штрихтарды қолдануды қамтиды, тыныс алу жұмысының қағидатына, ауызша мәтіннің фонетикалық құрылымына негізделеді;
15) дыбыстың жоғарылығы - дыбысталатын дененің тербеліс жиілігіне байланысты музыкалық дыбыстың қасиеті;
16) кантилена - кең, еркін түрде шырқалатын вокалдық, сол сияқты аспаптық музыка; сондай-ақ термин музыканың өзін айтуды немесе оны орындау нақышын, әншілік дауыстың әуенді ыңылдап айту қабілетін білдіреді;
17) легато - үздіксіз айту, стаккато - үзік-үзік айту;
18) музыкалық фраза - жабық құрылым, көп жағдайда ірі музыкалық құрылымның бөлігі болып табылады; әуеннің, тақырыптың салыстырмалы түрде аяқталған бөлігі;
19) музыкадағы интонация - өзара байланысқан бірнеше мәні бар музыкалық-теориялық және эстетикалық түсінік; музыкалық дыбыстардың (тондардың) ретпен орналасуы бойынша жоғары ұйымдастырылуы;
20) нон легато - орындау тәсілі, ол кезде бір дыбыстан келесі дыбысқа көшу жеке жүреді, бірақ бөлінбейді, артикуляция мен штрихтардың негізгі түрлерінің бірі;
21) полифония - көпдауыстылық фактурасындағы жеке дауыстардың (әуендік сызықтардың, кең мағынадағы әуендердің) тең дәрежелі қызметін анықтайтын көпдауысты музыка жүйесі;
22) романс - көп мағыналы музыкалық және әдеби термин, лирикалық мазмұнды өлеңге жазылған, аспаптың сүйемелдеуімен орындалатын дауысқа арналған шағын музыкалық шығарма;
23) сахналық бейне - актердің жеке мінездемесінен, оның психоэмоциялық ерекшеліктерінен, сондай-ақ сахналық қалауынан құралған актердің немесе әртістің жиынтық бейнесі;

24) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука (наряду с его высотой, громкостью и длительностью);
25) дыхание (певческое) – дыхание, обеспечивающее процесс пения;
26) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
27) народная музыка – музыкально-поэтическое творчество народа, неотъемлемая часть народного творчества (фольклора);
28) народная песня – наиболее распространенный вид народной музыки, продукт коллективного устного творчества;
29) интонирование – умение чисто воспроизводить вокально или на музыкальном инструменте звуковой тон.
3. Цель предмета: создание условий для формирования певческой культуры и воспитания творческой личности обучающегося.
4. Задачи предмета
Обучающие:
1) ознакомление обучающегося с жанрами вокального искусства, музыкальной терминологией;
2) обучение нотной грамоте, грамотному и выразительному художественному исполнению вокальных произведений;
3) формирование и развитие вокально-певческих навыков, включающих дыхание, дикцию, интонацию, певческую позицию, манеру исполнения на основе изучения народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
Развивающие:
1) развитие слуха, голоса, чувства ритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, артистических способностей обучающегося;
2) овладение навыками сценического мастерства;
3) развитие музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных ими знаний, умений и навыков пения;
Воспитательные:
1) приобщение к миру музыкального искусства через овладение вокально-исполнительскими навыками;
2) воспитание художественного вкуса и развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;
3) воспитание культурной толерантности через вхождение в музыкальное искусство различных национальных традиций, стилей, эпох;
4) нравственное, духовное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание;
5) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей.
5. Срок реализации Программы – пять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Программа предназначена для обучающихся театрального отделения школ искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Основные принципы достижения цели Программы:

24) тембр - дыбыс бояуы; музыкалық дыбыстың ерекше сипаттарының бірі (оның жоғарылығымен, қаттылығымен және ұзақтығымен қатар);
25) тыныс (әншілік) - ән айту процесін қамтамасыз ететін тыныс;
26) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеуқұралы;
27) халық музыкасы - халықтың музыкалық-поэтикалық шығармашылығы, халық шығармашылығының (фольклор) ажырамас бөлігі;
28) халық әні - халық музыкасының мейлінше көп тараған түрі, ауызша айтылатын ұжымдық шығармашылық жемісі;
29) ырғақ - вокалмен немесе музыкалық аспаппен дыбыстық үнді таза шығару білігі.
3. Пәннің мақсаты: білім алушының әншілік мәдениетін қалыптастыруға және шығармашылық тұлғасын тәрбиелеуге жағдай жасау.
4. Пәннің міндеттері:
Оқыту:
1) білім алушыны вокалдық өнердің жанрларымен, музыкалық терминдермен таныстыру;
2) ноталық сауатты, вокалдық шығармаларды сауатты және мәнерлі көркем орындауға оқыту;
3) халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын зерделеу негізінде тыныс алу, дикция, интонация, әншілік позиция, орындау нақышын қамтитын вокалдық-әншілік дағдыларды қалыптастыру және дамыту.
Дамыту:
1) білім алушының есту қабілетін, дауысты, ырғақ сезімін, музыканы есте сақтау жадын, музыкалық ойлауын, әртістік қабілетін дамыту;
2) сахналық шеберлік дағдыларын меңгеру;
3) білім алушының алған білім, білік және дағдылары негізінде музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) вокалдық-орындаушылық дағдыларды меңгеру арқылы музыкалық өнер әлеміне араластыру;
2) білім алушының көркемдік талғамын тәрбиелеу және рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
3) әртүрлі ұлттық дәстүрлер, стильдер, дәуірлердің музыка өнеріне ену арқылы мәдени шыдамдылықты тәрбиелеу;
4) адамгершілік, рухани, эстетикалық, патриоттық, интернационалдық тәрбие беру;
5) алға қойған мақсаттарға жетуде еңбекқорлыққа, мақсаттылыққа және табандылыққа тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - бес жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Бағдарлама өнер мектептері театр бөлімдерінің білім алушыларына арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:

1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
8. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
9. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков пения, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области театрального искусства.
10. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
11. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских навыков и умений осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями. Музыкальное воспитание и развитие основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
12. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на формирование музыкального вкуса, развитие вокальных данных и творческих способностей обучающегося.
13. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающихся, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.

1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
8. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
9. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) театр өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
10. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
11. Білім алушыға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркем шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады. Музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
12. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының музыкалық талғамын қалыптастыруға, вокалдық және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталуы болып табылады.
13. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.

14. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и музыковедов.
15. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков пения;
4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающегося, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
16. Специфика индивидуального обучения предмету "Постановка голоса" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
17. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – исполнение произведения педагогом, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – вокальные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;
4) аналитический (сравнения и обобщения, развитие логического мышления);
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
18. Выбор методов обучения зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, как физические данные, уровень развития музыкальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
19. Формы занятий:
1) практические;
2) самостоятельная работа;
3) репетиционно-концертные;
4) конкурсы.
20. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.

14. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
15. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушының музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуғады ықпал етеді.
16. "Дауысты қою" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
17. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
18. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты: физикалық қабілеттері, музыкалық қабілеттерінің даму деңгейі. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
19. Сабақ формалары:
1) практикалық;
2) өзіндік жұмыс;
3) дайындық-концерттік;
4) байқаулар.
20. Педагог заманауи өнер мектептерінде Бағдарламаны іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.

32. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
33. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы реализации программы, концертные программы значительно отличаются по уровню сложности.
34. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение репертуара благодаря привлечению народной, классической и современной музыки с использованием элементов композиторской техники.
35. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие музыкально-исполнительских данных обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
36. Педагог вырабатывает индивидуальную репертуарную стратегию для каждого обучающегося с учетом его музыкальных способностей и особенностей дарования.
37. Педагог формирует индивидуальный репертуарный перечень музыкальных произведений, систематизирует произведения и дополняет репертуар в соответствии с индивидуальными возможностями обучающегося.
38. Репертуарный перечень включает народные песни, классические музыкальные произведения казахской, русской, зарубежной музыки, произведения современных композиторов разных стилей и жанров, детские, вокальные и хоровые партии из детских музыкальных спектаклей.
39. Педагог активно использует в учебном процессе обработки казахских народных песен, произведения казахстанских композиторов, учитывая в процессе их изучения характерные ладовые, гармонические, ритмические и мелодические особенности.
40. Насыщенность учебного репертуара сочинениями разных жанров и стилей создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.
41. Репертуар систематически обновляется и расширяется, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными композиторами.
42. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
43. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный перечень за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.

32. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылады, оны білім беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
33. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріледі, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асыру бойынша жеке жоспарлар, күрделілік деңгейі бойынша концерттік бағдарламалар бір бірінен біршама ерекшеленеді.
34. Білім алушының жеке жоспары кең репертуарлық үрдісті, халықтық, классикалық және композиторлық техниканың элементтері бар заманауи музыканы енгізу арқылы репертуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.
35. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының музыкалық-орындаушылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
36. Педагог әрбір білім алушының музыкалық қажеттіліктерін және дарындылық ерекшелігін ескеріп, әрқайсысына жеке репертуарлық стратегия әзірлейді.
37. Педагог музыкалық шығармалардың жеке репертуарлық тізбесін қалыптастырады, шығармаларды жүйеге келтіреді және білім алушының жеке мүмкіндіктеріне сәйкес репертуарды толықтырады.
38. Репертуарлық тізбе халық әндерін, қазақ, орыс, шетел музыкасының классикалық музыкалық шығармаларын, заманауи композиторлардың әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларын, балаларға арналған спектакльдерден алынған балалар, вокалдық және хор партияларын қамтиды.
39. Педагог оқу процесінде ладтық, үндестілік, ырғақтық және әуендік ерекшеліктерін ескере отырып, қазақ халық әндері мен күйлерінің өңдеулерін, қазақстандық композиторлардың шығармаларын кеңінен қолданады.
40. Оқу репертуарының әр түрлі жанрлардағы және стильдердегі шығармаларға қанық болуы музыкалық материалды оқу, салыстыру, жүйелеу үшін оңтайлы жағдай туғызады.
41. Репертуар заманауи отандық және шетел композиторлары шығарған үздік пьесаларды қамти отырып жүйелі түрде жаңартылады және кеңейтіледі.
42. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысып, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын мұқият ойластырады.
43. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін анықтайды, шығармаларды үйрену кезеңдерін анықтайды, Бағдарламаның көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.

44. В работе над репертуаром педагог учитывает, что часть произведений предназначена для публичного или концертного исполнения, остальные - для работы в классе или в порядке ознакомления.
45. В индивидуальный план не включаются произведения, превышающие музыкально-исполнительские, художественные, технические возможности обучающегося, также не соответствующие его возрастным особенностям.
46. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом разнохарактерных пьес, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
47. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над дыхательными упражнениями;
2) работа над вокальными упражнениями;
3) исполнение произведений классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен;
6) навыки чтения с листа.
48. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
49. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень вокальных данных;
2) развитие индивидуальных особенностей и способностей;
3) освоение вокальной техники, вокального репертуара;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к учебному процессу (старательность, настойчивость);
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии и задачи по их преодолению.
Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
50. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
51. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.

44. Педагог репертуармен жұмыс істеу барысында шығармалардың бір бөлігі көпшілік алдында немесе концертте (емтихандық) орындауға, қалған бөлігі - сыныпта жұмыс істеуге немесе таныстыру мақсатына арналатындығын ескереді.
45. Жеке жоспарға білім алушының музыкалық орындаушылық, көркемдік, техникалық мүмкіндіктерінен жоғары және оның жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейтін шығармалар енгізілмейді.
46. Білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту үшін, сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттап алуды талап етпей, түрлі сипаттағы пьесалардың қатарымен таныстырылады.
47. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) тыныс алу жаттығуларымен жұмыс;
2) вокалдық жаттығулармен жұмыс;
3) классикалық және заманауи авторлардың шығармаларын орындау;
4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндерінің өңдеулері;
6) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
48. Әр жарты жылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген репертуарлық тізбеге өзгерістер енгізеді, жылдың соңында музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
49. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) вокалдық дағдыларының деңгейі;
2) жеке ерекшеліктері мен қабілеттерінің дамуы;
3) вокалдық техниканы, вокалдық репертуарды меңгеруі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) оқу процесіне көзқарасы (ынталылық, қажырлылық);
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына баса назар қояды және дамыта отырып, осы қабілеттерін педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
50. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
51. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер пысықталады, әртүрлі техникалық тәсілдер қолданылады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне ескеріп қандай да бір шығармамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақыт көлемін анықтайды.

52. Содержание домашних заданий:
1) дыхательные, артикуляционные, вокальные упражнения;
2) работа над дикцией (скороговорки);
3) работа над развитием техники (вокализы);
4) работа над художественным материалом (заучивание текстов и мелодий детских, народных, эстрадных песен, романсов);
5) чтение нот с листа.
53. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свое пение, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
54. Межпредметные связи предмета "Постановка голоса (вокал)" с предметами "Основы актерского мастерства", "Сценическая речь", "Основы сценического движеиия" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
55. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и дыхания, учится соблюдать правильную певческую установку;
2) обучается основным вокальным навыкам – правильному звукообразованию (мягкая атака), сохранению устойчивого положения гортани, спокойному вдоху без поднятия плеч, сохранению вдыхательного состояния при пении и спокойному, экономному выдоху;
3) формируются основы певческого дыхания, навыки артикуляции, развиваются музыкальный слух, голос (диапазон, беглость и тембральные возможности), умение соблюдать в процессе пения певческую установку, уделяется внимание элементам художественной выразительности в пении;
4) осваиваются дыхательные, артикуляционные упражнения, 2 детские песни.
56. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тема 1. Пение как вид музыкально-исполнительской деятельности. Основные компоненты системы голосообразования: дыхательный аппарат, гортань, голосовые связки, артикуляционный аппарат. Тембровая окраска голоса. Возрастные особенности детских голосов.
Тема 2. Певческая установка: правильное положение корпуса, головы, естественность и свобода мышц лица, шеи, всего артикуляционного аппарата. Пение в положении "сидя", "стоя". Положение рук и ног в процессе пения. Мимика лица при пении.
Тема 3. Формирование детского голоса. Звукообразование. Образование голоса в гортани. Атака звука (твердая, мягкая, придыхательная). Образование тембра. Интонирование. Высокая позиция звучания. Типы звуковедения: legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато]. Пение на легато (в поступательном движении мелодии). Кантиленное пение.
Тема 4. Певческое дыхание. Основные виды дыхания. Координация дыхания и звукообразования. Правильная организация вдоха и плавного выдоха. Правила дыхания – вдоха, выдоха, удерживание дыхания. Дыхательная гимнастика.
Тема 5. Дикция и артикуляция. Артикуляционный аппарат в речи. Органы ротоглоточного канала: язык, губы, мягкое небо, зев, глотка, мышцы нижней челюсти. Гласные, согласные звуки. Формирование гласных и произношение согласных на среднем участке диапазона. Выработка дикции в упражнениях подвижного темпа (скороговорки).
Тема 6. Координация работы артикуляционного аппарата с дыхательными мышцами и мышцами горла.
Тема 7. Формирование гласных и произношение согласных на среднем участке диапазона. Свобода и организация артикуляционного аппарата. Артикуляция и дикция в пении. Артикуляционные упражнения.
Тема 8. Слуховые навыки. Слуховое внимание и самоконтроль. Дифференцирование качественных сторон певческого звучания. Вокально-слуховые представления о певческом звуке и способах его образования. Осознание отдельных элементов звука, способов звукоизвлечения, артикуляции и дыхания. Вокальные упражнения.
Тема 9. Зависимость чистоты интонации от степени развитости музыкального слуха и от объема слуховых представлений. Вокально-интонационные упражнения для развития музыкального слуха.
Тема 10. Выработка правильной певческой позиции. Координация между слухом и голосом (чистота интонации, упражнения для выработки правильной певческой позиции).

52. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) тыныс алу, артикуляциялық, вокалдық жаттығулар;
2) дикциямен жұмыс (жаңылтпаштар);
3) техниканы дамытуға арналған жаттығулар (вокализдер);
4) көркемдік материалдармен жұмыс (балаларға арналған, халық, эстрада әндерінің, романстардың мәтіндерін және әуендерін жаттау);
5) ноталарды парақтан оқу.
53. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің айтуын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) күнделікке шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
54. "Дауысты қою (вокал)" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Актерлік шеберлік негіздері", "Сахна тілі", "Сахна қозғалысының негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
55. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы дауыс аппаратының құрылымымен, дауысты құрау жүйесінің бөліктерімен, дыбыс шығару, артикуляция және тыныс алу тәсілдерімен танысады, дұрыс әншілік ұстанымды сақтауды үйренеді;
2) негізгі вокалдық дағдыларды меңгереді - дыбысты дұрыс құру (жұмсақ шабуыл), көмейдің тұрақты қалпын сақтау, иықтарды көтермей тынысты қалыпты алу, ән айту кезінде демді ішке алу қалпын сақтау және оны баяу, үнемдеп шығару;
3) әншілік тыныстың негіздері, артикуляция дағдылары қалыптасады, музыкалық есту қабілеті, дауыс (диапазон, жүйріктілік және тембрлік мүмкіндіктер), ән айту процесінде әншілік ұстанымды сақтау білігі дамиды, ән айту кезіндегі көркемдік мәнерлілік элементтеріне назар аударылады;
4) тыныс алу, артикуляциялық жаттығулар, балаларға арналған 2 ән меңгеріледі.
56. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Ән айту - музыкалық орындаушылық қызметінің түрі. Дауыс құрау жүйесінің негізгі бөліктері: тыныс алу аппараты, көмей, дауыс желбезектері, артикуляциялық аппарат. Дауыстың тембрлік бояуы. Балалар дауысының жас ерекшеліктері.
2-тақырып. Әншілік ұстаным: дененің, бастың дұрыс қалпы, бет бұлшық еттерінің, мойынның, барлық артикуляциялық аппараттың табиғи және еркін қалпы. "Отыру", "тұру" қалпында ән айту. Ән айту процесіндегі қол мен аяқтың қалпы. Ән айту кезіндегі беттің мимикасы.
3-тақырып. Бала дауысын қалыптастыру. Дыбысты құру. Көмейде дауыстың пайда болуы. Дыбыс шабуылы (қатты, жұмсақ, қырылдап шығатын (придыхательная)). Тембрдің пайда болуы. Дауыс ырғағы. Дыбысталудың жоғары позициясы. Дыбыс жүргізу түрлері: legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато]. Легатода айту (әуеннің ілгерілемелі қозғалысында). Кантиленді айту.
4-тақырып. Әншілік тыныс. Тыныстың негізгі түрлері. Тынысты және дыбыс құрауды үйлестіру. Тыныс алуды және баяу тыныс шығаруды дұрыс ұйымдастыру. Тыныс алу ережелері - демді ішке алу, демді шығару, демді ұстап тұру. Тыныс алу жаттығулары.
5-тақырып. Дикция және артикуляция. Сөйлеудегі артикуляциялық аппарат. Ауыз жұтқыншақ каналының мүшелері: тіл, ерін, жұмсақ таңдай, жұтқыншақ, кеңірдек, төменгі жақтың бұлшық еттері. Дауысты, дауыссыз дыбыстар. Диапазонның ортаңғы тұсында дауыстыларды қалыптастыру және дауыссызарды айту. Жылдам темптегі жаттығуларды орындау арқыры дикцияны пысықтау (жаңылтпаштар).
6-тақырып. Артикуляциялық аппараттың жұмысын тыныс алу бұлшық еттерімен және тамақтың бұлшық еттерімен үйлестіру.
7-тақырып. Диапазонның орта тұсында дауыстыларды қалыптастыру және дауыссыздарды айту. Артикуляциялық аппараттың еркіндігі және оны ұйымдастыру. Ән айтудағы артикуляция және дикция. Артикуляцияға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Есту қабілеттері. Есту назары және өзін бақылау. Әншілік дыбысталудың сапалық жақтарын саралау. Әншілік тыныс туралы вокалдық-есту түсініктері және оларды құру тәсілдері. Дыбыстың жеке элементтерін, дыбыс шығару тәсілдерін, артикуляцияны және тынысты түсіну. Вокалдық жаттығулар.
9-тақырып. Интонация тазалығының музыкалық даму деңгейіне және есту түсініктерінің көлеміне тәуелділігі. Музыкалық есту қабілеттерін дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Дұрыс әншілік позицияны пысықтау. Есту мен дауыстың арасын үйлестіру (ырғақтың тазалығы, дұрыс әншілік позицияны пысықтауға арналған жаттығулар).

57. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные компоненты системы голосообразования;
2) владеет специальными навыками певческой установки;
3) знает атаку звука, интонирование;
4) имеет общие понятия о голосе, типах звуковедения;
5) формирует правильное певческое дыхание;
6) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
7) владеет навыками дыхательной гимнастики;
8) знает артикуляционные упражнения;
9) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные;
10) умеет четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;
11) умеет петь вокальные упражнения;
12) знает понятия артикуляции и дикции в пении;
13) развивает музыкальный слух;
14) знает вокально-интонационные упражнения, умеет интонационно правильно пропевать мелодию по фрагментам;
15) работает над правильной певческой позицией.
58. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с нотной грамотой, музыкально-теоретическими, вокальными знаниями, исполнительскими навыками, чтением нот с листа, развивает вокальный слух, диапазон голоса, учится контролировать себя при пении;
2) закрепляется правильная певческая установка, совершенствуется естественное певческое дыхание;
3) продолжается работа над формированием высокой певческой позиции, культуры певческого звука, осваиваются приемы пения на legato в медленном и среднем темпах;
4) обучающийся осваивает дыхательные, артикуляционные, вокальные упражнения, 3-4 детские песни.
59. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. Нотная грамота. Термины.
Тема 2. Закрепление правильной певческой установки. Организация дыхания. Бесшумный вдох. Рациональный выдох.
Тема 3. Основные свойства певческого голоса: диапазон, тесситура, сила, тембр.
Тема 4. Формирование основных свойств певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру).
Тема 5. Жанры вокального искусства. Освоение жанра детской песни.
60. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает нотную грамоту, вокальные термины, умеет читать ноты;
2) соблюдает певческую установку;
3) знает основные свойства певческого голоса: диапазон, тесситура, сила, тембр;
4) развивает дикционные навыки;
5) развивает певческий голос при помощи специальных дыхательных и вокальных упражнений;
6) имеет общие понятия о голосе, типах звуковедения;

57. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауысты құрау жүйесінің негізгі бөліктерін біледі;
2) әншілік ұстанымның арнайы дағдыларына ие болады;
3) дыбыс шабуылын, дауыс ырғағын біледі;
4) дауыс, дыбыс жүргізу түрлері туралы жалпы түсініктері бар;
5) дұрыс әншілік тынысты қалыптастырады;
6) тыныс алуды және тынысты музыкалық фразаларға бөле алады;
7) тыныс алу жаттығуларын орындау дағдыларына ие болады;
8) артикуляциялық жаттығуларды біледі;
9) әндердің сөздерін дұрыс және анық айтуды, дауыстыларды бұзбай айтуды біледі;
10) дауыстыларды таза және қысқа айтуды, белсенді артикуляция жасауды біледі;
11) вокалдық жаттығуларды орындай алады;
12) ән айтудағы артикуляция және дикция түсініктерін біледі;
13) музыканы есту қабілеттерін дамытады;
14) вокалдық-ырғақтық жаттығуларды біледі, әуендерді фрагменттері бойынша дұрыс ырғақтап айта алады;
15) дұрыс әншілік позициямен жұмыс істейді.
58. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы ноталық сауатпен, музыкалық-теориялық, вокалдық біліммен, орындаушылық дағдылармен, нотаны парақтан оқумен танысады, вокалдық естуді, дауыс диапазонын дамытады, ән айту кезінде өзін бақылауды үйренеді;
2) дұрыс әншілік ұстаным бекітіледі, табиғи әншілік тыныс жетілдіріледі;
3) жоғары әншілік позицияны, әншілік дыбыс мәдениетін қалыптастыру бойынша жұмыстар жалғастырылады, баяу және орта қарқындағы legato айту тәсілдері меңгеріледі;
4) білім алушы тыныс алу, артикуляциялық, вокалдық жаттығуларды, балаларға арналған 3-4 әндерді меңгереді.
59. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Ноталық сауат. Терминдер.
2-тақырып. Дұрыс әншілік ұстанымды бекіту. Тыныс алуды ұйымдастыру. Шусыз демді алу. Оңтайлы дем шығару.
3-тақырып. Әншілік дауыстың негізгі қасиеттері: диапазоны, тесситурасы, күші, тембрі.
4-тақырып. Әншілік дауыстың негізгі қасиеттерін қалыптастыру (сыңғырлауы, қалықтауы, тембрі жағынан қалыпты болуы).
5-тақырып. Вокалдық өнердің жанрлары. Балаларға арналған әндердің жанрларын меңгеру.
60. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталық сауатты, вокалдық терминдерді біледі, ноталарды оқи алады;
2) әншілік ұстанымды сақтайды;
3) әншілік дауыстың негізгі қасиеттерін біледі: диапазон, тесситурасы, күші, тембрі;
4) дикциялық дағдыларды дамытады;
5) арнайы тыныс алу және вокалдық жаттығулардың көмегімен әншілік дауысты дамытады;
6) дауыс туралы, дыбыс жүргізудің түрлері туралы жалпы түсінігі бар;

7) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
8) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные;
9) умеет четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;
10) развивает музыкальный слух;
11) умеет интонационно правильно пропевать мелодию по фрагментам;
12) знает жанры вокального искусства;
13) умеет петь детские песни с сопровождением концертмейстера.
61. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается формирование музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков, развитие певческого дыхания и опоры звука;
2) продолжается работа над чистотой интонации, осваивается жанр народных песен;
3) обучающийся осваивает 2 детские песни, 1 казахскую, 1 русскую народные песни.
62. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тема 1. Выработка ощущения округлого звука. Формирование гласных и согласных, ясное произношение слов. Развитие диапазона.
Тема 2. Развитие певческого дыхания и опоры звука. Контроль при пении. Выработка напевного легкого звучания детских голосов, а также отчетливой артикуляции.
Тема 3. Формирование исполнительских навыков. Разбор и анализ поэтического текста и музыки. Развитие выразительности исполнения. Работа над музыкальной фразой.
Тема 4. Работа над чистотой интонации: развитие координации слуха и голоса.
Тема 5. Освоение жанра народной песни, ее особенностей. Знакомство с жанром народной музыки.
Тема 6. Развитие певческого голоса, музыкальных данных, исходя из широкой напевности народной песни.
Тема 7. Вокально-техническая работа. Исключительное богатство содержания, разнообразие жанров.
Тема 8. Песни обрядовые, сатирические, трудовые, игровые, лирические. Специфические черты народных песен.
Тема 9. Казахские народные песни. Широта дыхания одноголосных казахских песен.
Тема 10. Русские народные песни. Подголосочная полифония русской народной песни.
63. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) развивает музыкальный слух;
2) развивает голос: силу, диапазон, беглость, тембральные и регистровые возможности;
3) добивается гибкости и выразительности фразировки;
4) владеет навыками сценического мастерства;
5) умеет импровизировать;
6) развивает образное и ассоциативное мышление;
7) формирует навыки самоорганизации и самоконтроля;
8) умеет концентрировать внимание, слух, мышление, память;
9) осознанно выбирает вокальные приемы и способы исполнения;
10) знает и понимает традиции музыкального искусства казахского и русского народов;

7) демді алуды және демді музыкалық фразаларға бөлуді біледі;
8) әндердің сөздерін дұрыс және анық айтуды, дауыстыларды бұзбай айтуды біледі;
9) дауыстыларды анық және қысқа айтады, белсенді артикуляция жасайды;
10) музыканы есту қабілетін дамытады;
11) әуенді фрагменттері бойынша дұрыс ырғақпен айта алады;
12) вокалдық өнердің жанрларын біледі;
13) концертмейстердің сүйемелдеуімен балаларға арналған әндерді орындай алады.
61. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және дағдыларды қалыптасыру, әншілік тынысты және дыбыс сүйемелін дамыту жалғастырылады;
2) ырғақтың тазалығы бойынша жұмыс жалғастырылады, халық әндері жанры меңгеріледі;
3) білім алушы балаларға арналған 2 әнді, 1 қазақ, 1 орыс халық әндерін меңгереді.
62. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Жұмыр дыбыс сезімін пысықтау. Дауыстылар мен дауыссыздарды қалыптастыру, сөздерді анық айту. Диапазонды дамыту.
2-тақырып. Әншілік тынысты және дыбыс сүйемелін дамыту. Ән айту кезіндегі бақылау. Бала дауысының жеңіл әндете дыбысталуын, сондай-ақ анық артикуляцияны пысықтау.
3-тақырып. Орындаушылық дағдыларды қалыптастыру. Поэтикалық мәтін мен музыканы талдау және сараптау. Орындаудағы мәнерлілікті дамыту. Музыкалық фразамен жұмыс.
4-тақырып. Ырғақтың тазалығымен жұмыс: есту мен дауысты үйлестіруді дамыту.
5-тақырып. Халық әні жанрын, оның ерекшеліктерін меңгеру. Халық музыкасы жанрымен танысу.
6-тақырып. Халық әндерінің кең шырқалуына байланысты әншілік дауысты, музыкалық қабілеттерін дамыту.
7-тақырып. Вокалдық-техникалық жұмыс. Мазмұнының ерекше бай болуы, жанрлардың әртүрлілігі.
8-тақырып. Әдет-ғұрып, сатиралық, еңбек, ойын, лирикалық әндер. Халық әндерінің ерекше сипаттары.
9-тақырып. Қазақ халық әндері. Бір дауысты қазақ әндерінің тынысының кеңдігі.
10-тақырып. Орыс халық әндері. Орыс халық әндерінің қосалқы дауыс полифониясы.
63. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыканы есту қабілетін дамытады;
2) дауыстың күшін, диапазонын, жүйріктілігін, тембрлік және регистрлік мүмкіндіктерін дамытады;
3) баса айтудың икемділігіне және мәнерлілігіне талпынады;
4) сахналық шеберлік дағдыларына ие болады;
5) суырып салуды біледі;
6) бейнелі және ассоциативті ойылауды дамытады;
7) өзін өзі ұйымдастыру және өзін бақылау дағдыларын қалыптастырады;
8) назарын, есту қабілетін, ойлауын, жадын шоғырландыруды біледі;
9) вокалдық тәсілдерді және орындау тәсілдерін саналы түрде таңдайды;
10) қазақ және орыс халықтарының музыка өнерлерінің дәртүрлерін біледі және түсінеді;

11) умеет петь народные песни в сопровождении концертмейстера.
64. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается формирование музыкально-теоретических, вокальных знаний, развитие свойств певческого голоса (расширение диапазона, укрепление середины диапазона, развитие силы голоса), вокальных навыков (дыхание, звуковедение, атака звука, артикуляция, навыки эмоциональной выразительности);
2) формируются основные свойства певческого голоса (звонкость, полетность, ровность по тембру), правильное формирование гласных и согласных, ясное произношение слов, пение мягким, ровным звуком, выявляются индивидуальные краски голоса,
3) продолжается работа над фразировкой, умением самостоятельно определять наиболее значительные по смыслу слова, пением песен без поддержки инструмента, осваиваются навыки пения современных эстрадных песен.
4) обучающийся осваивает звуковые упражнения, дыхательную гимнастику, 2 детские песни, 2 эстрадные песни.
65. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тема 1. Формирование музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков. Певческое дыхание и его развитие. Типы дыхания.
Тема 2. Элементы фонационного дыхания (взятие дыхания, задержка вдоха и сохранение состояния вдоха во время пения музыкальной фразы).
Тема 3. Контроль вдоха и выдоха, ритм и организация дыхания. Полузевок. Гигиена певческого голоса.
Тема 4. Дыхательные упражнения. Беззвуковые упражнения. Тренаж вдоха и выдоха для развития опоры дыхания, диафрагмы, мышц брюшного пресса.
Тема 5. Звуковые упражнения. Дыхательная гимнастика.
Тема 6. Расширение диапазона. Принципы артикуляции в речи и пении. Речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата.
Тема 7. Формирование гласных и согласных звуков в пении. Выработка основных вокальных качеств голоса. Упражнения на выравнивание гласных.
Тема 8. Характер произношения согласных от художественного образа произведений, способов звуковедения. Вокально-фонетические средства эмоциональной выразительности в пении.
Тема 9. Характер звуковедения. Легато. Нон легато. Стаккато. Атака звука. Позиция звука.
Тема 10. Выработка подвижности голоса на основе ранее освоенных навыков связного пения и четкой дикции.
66. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

11) концертмейстердің сүйемелдеуімен халық әндерін айта алады.
64. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптар:
1) музыкалық-теориялық, вокалдық білімді қалыптастыру, әншілік дауыстың қасиеттерін (диапазонды кеңейту, диапазонның ортасын бекіту, дауыстың күшін дамыту), вокалдық дағдыларды (тыныс алу, дыбысты жүргізу, дыбыс шабуылы, артикуляция, эмоциялы мәнерлілік дағдылары) дамыту жұмыстары жалғастырылады;
2) әншілік дауыстың негізгі қасиеттері (сыңғырлауы, қалықтауы, тембрінің қалыптылығы), дауыстылар мен дауыссыздарды дұрыс қалыптастыру, сөздерді анық айту, жұмсақ, бірқалыпты дыбыспен айту қалыптасады, дауыстың дара бояулары айқындалады;
3) баса айту, мағынасы бойынша мейлінше маңызды сөздерді өз бетінше анықтау білігі, аспаптың сүйемелдеуінсіз ән айту бойынша жұмыстар жалғастырылады, заманауи эстрадалық әндерді айту дағдылары меңгеріледі;
4) білім алушы дыбыстық жаттығуларды, тыныс алу гимнастикасын, балаларға арналған 2 әнді, эстардалық 2 әнді меңгереді.
65. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Музыкалық-теориялық, вокалдық білімді, білікті және дағдыларды қалыптастыру. Әншілік тыныс және оны дамыту. Тыныс алудың түрлері.
2-тақырып. Фонациялық тыныс алудың элементтері (тынысты алу, демді ұстап тұру және музыкалық фразаларды айту кезіндегі тынысты алу қалпын сақтау).
3-тақырып. Тынысты алуды және шығаруды бақылау, ритм және тынысты ұйымдастыру. Жартылай есінеу. Әншілік дауыстың гигиенасы.
4-тақырып. Тыныс алу жаттығулары. Дыбыссыз жаттығулар. Тыныс алу тірегін, диафрагманы, құрсақ тығыршығы бұлшық еттерін дамытуға арналған демді алу және демді шығару тренажы.
5-тақырып. Дыбыстарға арналған жаттығулар. Тыныс алу гимнастикасы.
6-тақырып. Диапазонды кеңейту. Сөйлеу және ән айту кезіндегі артикуляция қағидаттары. Артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған сөйлеу және вокалдық жаттығулар.
7-тақырып. Ән айту кезіндегі дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалыптастыру. Дауыстың негізгі вокалдық қасиеттерін пысықтау. Дауыстыларды теңестіруге арналған жаттығулар.
8-тақырып. Шығарманың көркемдік бейнесіне байланысты дауыстыларды айту сипаты, дыбыс жүргізу тәсілдері. Ән айтудағы эмоциялық мәнерліліктің вокалдық-фонетикалық құралдары.
9-тақырып. Дыбыс жүргізудің сипаты. Легато. Нон легато. Стаккато. Дыбыс шабуылы. Дыбыс позициясы.
10-тақырып. Алдында меңгерілгендерді байланыстырып, ән айту және таза дикция дағдылары негізінде дауыстың қозғалмалылығын пысықтау.
66. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) имеет представления о строении голосового аппарата и его функциях;
2) соблюдает гигиену певческого голоса, знает элементарные методы восстановления голоса при простудных заболеваниях;
3) соблюдает певческую установку;
4) умеет петь на одном дыхании продолжительные фразы, достаточно равномерно его распределяя;
5) знает различные типы дыхания;
6) умеет петь чистым, естественным, легким звуком;
7) умеет пользоваться мягкой атакой как основным способом голосообразования;
8) умеет использовать в качестве изобразительного приема твердую атаку;
9) умеет тянуть звук ровно, без напряжения, без утечки воздуха, сохранять индивидуальность здорового певческого звучания;
10) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
11) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
12) умеет осмысленно, выразительно произносить слова песен;
13) умеет без искажений пропевать гласные;
14) умеет четко и коротко произносить согласные;
15) умеет активно артикулировать, выполнять правила орфоэпии;
16) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
17) умеет исполнять современные эстрадные песни;
18) умеет работать в сценическом образе.
67. Программные требования в профориентационном классе:
1) закрепляются навыки равномерного выдоха при пении, распределения дыхания при исполнении произведения, соблюдается правильная певческая установка, развивается свобода, подвижность артикуляционного аппарата за счет активизации работы губ, языка;
2) вырабатываются навыки четкого произношения согласных, устойчивого интонирования, эмоционального и выразительного пения, передачи настроения песни и своего отношения к ее содержанию;
3) осваивается классический вокальный репертуар для детей, в том числе романсов (освоение средств исполнительской выразительности: динамики, темпа, фразировки, различных типов звуковедения);
4) обучающийся осваивает 2 детские песни, 2 романса.
68. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тема 1. Регистровое строение голоса.
Тема 2. Развитие протяженности дыхания. Четкое исполнение мелких длительностей.
Тема 3. Выработка навыков певческой дикции в подвижных упражнениях с пунктирным ритмом. Сознательность в овладении вокальными навыками.
Тема 4. Выработка энергичного, но не резкого forte [форте] и мягкого, но звучного piano на основе хорошего владения певческим дыханием. Выработка отрывистого характера звуковедения. Дыхание при подвижных нюансах. Сознательность в овладении вокальными навыками.
Тема 5. Установление в процессе упражнений соответствия между характером, качеством звучания и определенными движениями голосового аппарата. Выработка навыков певческой дикции в подвижных упражнениях.
Тема 6. Укрепление навыков дыхания и звукообразования в звучании юношеских голосов.
Тема 7. Освоение работы резонаторов в связи с расширением диапазона.
Тема 8. Расширение динамических возможностей голоса. Развитие художественно-исполнительских навыков. Изобразительные моменты в процессе исполнения песни.
Тема 9. Классический вокальный репертуар для детей. Средства исполнительской выразительности: динамика, темп, фразировка, различные типы звуковедения. Романс. Обучение пению романсов.

1) дауыс аппаратының құрылысы және оның міндеттері туралы түсінігі бар;
2) әншілік дауыстың гигиенасын сақтайды, суық тиіп ауыру кезінде дауысты қайта қалпына келтірудің қарапайым әдістерін біледі;
3) әншілік ұстанымды сақтайды;
4) бір демде ұзақ фразаларды, оларды жеткілікті түрде тең бөле отырып айта алады;
5) тыныстың әртүрлі түрлерін біледі;
6) таза, табиғи, жеңіл дыбыспен айта алады;
7) дауыс құраудың негізгі тәсілі ретінде жұмсақ шабуылды қолдана алады;
8) бейнелеу тәсілі ретінде қатты шабуылды қолдана алады;
9) дауысты тегіс, қысым түсірмей, ауа жібермей соза алады, сау әншілік дыбысталудың даралығын сақтайды;
10) дыбыстың жоғары позициясын сақтай отырып, таза және нақты ырғақтауды біледі;
11) шығарманың сипатына байланысты legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] айта алады;
12) әндердің сөздерін саналы түрде, мәнерлеп айтуды біледі;
13) дауыстыларды бұзбай айтуды біледі;
14) дауыссыздарды нақты және қысқа айтады;
15) белсенді артикуляция жасауды, орфоэпия ережелерін орындауды біледі;
16) ритмика және музыкамен бірге қозғалу элементтерін қолданады;
17) заманауи эстрадалық әндерді орындай алады;
18) сахналық бейнемен жұмыс жасауды біледі.
67. Бейіндік сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ән айту кезінде демді қалыпты шығару, шығарманы орындау кезіндегі тынысты бөлу дағдылары бекітіледі, дұрыс әншілік ұстаным сақталады, ерін, тіл жұмыстарының белсене түсуінің есебінен артикуляциялық аппараттың еркіндігі, қозғалмалылығы дамиды;
2) дауыссыздарды анық айту, тұрақты ырғақ жасау, эмоциямен және мәнерлеп айту, әннің көңіл-күйін және оның мазмұнына деген өзінің көзқарасын жеткізу дағдылары пысықталады;
3) балаларға арналған классикалық репертуар, оның ішінде романстар (орындаушылықтың мәнерлілік құралдарын меңгеру: динамика, қарқын, баса айту, дыбыс жүргізу әртүрлі типтері) меңгеріледі;
4) білім алушы балаларға арналған 2 әнді, 2 романсты меңгереді.
68. Бейіндік сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Дауыстың регистрлік құрылымы.
2-тақырып. Тыныстың ұзақтығын дамыту. Ұсақ ұзақтылықтарды таза орындау.
3-тақырып. Жылдам орындалатын жаттығуларда үзік-үзік сызықты ритммен әншілік дикция дағдыларын пысықтау. Вокалдық дағдыларды меңгерудегі түсінушілік.
4-тақырып. Әншілік тынысты жақсы меңгеруі негізінде екпінді, бірақ қатты емес forte [форте] және жұмсақ, бірақ дыбысталатын piano пысықтау. Дыбыс жүргізудің үздік-создық қасиетін пысықтау. Қозғалмалы нюанстардағы тыныс. Вокалдық дағдыларды меңгерудегі түсінушілік.
5-тақырып. Жаттығу процесінде сипаты, дыбысталу сапасы және дауыс аппаратының белгілі қозғалыстары арасындағы сәйкестікті бекіту. Қозғалмалы жаттығулардағы әншілік дикция дағдыларын пысықтау.
6-тақырып. Жасөспірімдер дауыстарының дыбысталуындағы тыныс алу және дыбысты құрау дағдыларын бекіту.
7-тақырып. Диапазонның кеңеюіне байланысты резонаторлардың жұмыстарын меңгеру.
8-тақырып. Дауыстың динамикалық мүмкіндіктерін кеңейту. Көркем орындаушылық дағдыларды дамыту. Әндерді орындау процесіндегі бейнелеу сәттері.
9-тақырып. Балаларға арналған классикалық вокалдық репертуар. Орындаушылық мәнерлілік құралдары: динамика, темп, фразировка, дыбыс жүргізудің әртүрлі типтері. Романс. Романстарды айтуға оқыту.

69. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет развитую вокальную технику, предполагающую свободу и координацию всей голосообразующей системы, разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне, богатство тембра;
2) использует средства музыкальной выразительности и вокальной техники для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
3) владеет навыками певческой установки, самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
4) умеет импровизировать;
5) владеет основами legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато];
6) исполняет произведения различные по стилю, характеру;
7) осваивает твердой и мягкой атакой звука;
8) развивает воображение в процессе создания музыкального образа;
9) умеет самостоятельно работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений;
10) владеет навыками сценического мастерства.
70. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) начальные основы вокального искусства;
2) терминологию;
3) метроритмические особенности разножанровых музыкальных произведений;
4) особенности партитур, художественно-исполнительские возможности вокалиста.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне соло;
2) самостоятельно разбирать несложный нотный текст;
3) самостоятельно разучивать музыкальные произведения (детские, народные, эстрадные песни, романсы);
4) создавать художественный образ при пении музыкальных произведений;
5) передавать авторский замысел музыкального произведения с помощью органического сочетания слова и музыки;
6) грамотно произносить текст в исполняемых произведениях. ярко, эмоционально исполнять музыкальные произведения;
7) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
8) применять теоретические знания в исполнительской практике;
9) анализировать исполняемые музыкальные произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
2) слухового контроля и управления процессом исполнения;
3) теоретического анализа исполняемых произведений;
4) певческой установки;
5) самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
6) исполнения народных песен, классических музыкальных произведений казахской, русской, зарубежной музыки и произведений современных композиторов разных стилей и жанров, детских песен, вокальных и хоровых партий из детских музыкальных спектаклей;

69. Бейіндік сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) барлық дауыс құрау жүйесінің еркіндігін және үйлесімділігін, артикуляциялық-штрихтық техниканың әртүрлілігін, икемділікті, дауыстың техникалылығын болжайтын дамыған вокалдық техникасы бар, резонаторлармен, барлық диапазондағы дауыстың қалыптылығы, тембрдің байлығы қолдану білігі;
2) шығарманың көркемдік мәнін және бейнесін анықтау және ашу үшін музыкалық мәнерлілік және вокалдық техниканың құралдарын қолдана алады;
3) әншілік ұстаным, ән репертуарын өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау дағдыларына ие болады;
4) суырып сала алады;
5) legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато] негіздерін біледі;
6) стилі, сипаты жағынан әртүрлі шығармаларды орындайды;
7) жұмсақ және қатты дыбыс шабуылын меңгереді;
8) музыкалық бейнені жасау барысында қиялды дамытады;
9) сахналық бейнені жасау, жанры, сипаты жағынан әртүрлі шығармаларды орындау даралығымен өз бетінше жұмыс істей алады;
10) сахналық шеберлік дағдыларына ие болады.
70. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) вокалдық өнердің алғашқы негіздерін;
2) терминдерді;
3) әртүрлі жанрдағы музыкалық шығармалардың метроритмикалық ерекшеліктерін;
4) партитуралардың ерекшеліктерін, вокалшының көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктерін біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік дейңгейде жеке сауатты орындауды;
2) күрделі емес ноталық мәтінді өз бетінше талдауды;
3) музыкалық шығармаларды өз бетінше жаттауды (балаларға арналған, халық, эстрадалық әндер, романстар және басқалары);
4) музыкалық шығарманы айту кезінде көркемдік бейнені жасауды;
5) сөз бен музыканың органикалық үйлесімінің көмегімен музыкалық шығарманың авторлық ойын жеткізуді;
6) орындалатын шығармалардағы мәтінді сауатты айтуды, музыкалық шығарманы қанық, эмоциямен орындауды;
7) күрделі емес шығармаларды жаттау барысында техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңуді;
8) теориялық білімді орындаушылық практикада қолдануды;
9) орындалатын музыкалық шығармаларды талдауды біледі.
Бітіруші түлекте:
1) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану;
2) естуді бақылау және орындау процесін басқару;
3) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
4) әншілік ұстаным;
5) ән репертуарын өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау;
6) халық әндерін, қазақ, орыс, шетел музыкасының классикалық музыкалық шығармаларын және түрлі стильдегі, жанрдағы заманауи композиторлардың шығармаларын, балаларға арналған әндерді, балалар музыкалық спектакльдерінен алынған вокалдық және хор партияларын орындау;

7) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
8) творческой деятельности;
9) работы с фонограммой, микрофоном, вокально-усилительной аппаратурой.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
71. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы - исполнения концертной программы.
72. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (дыхательные упражнения, 1 детская песня на казахском языке), во втором полугодии: контрольная работа (артикуляционные упражнения, 1 детская песня на русском языке);
2) 2 класс – в первом полугодии: контрольная работа (дыхательные упражнения, 1 детская песня на казахском языке), во втором полугодии: контрольная работа (артикуляционные упражнения, 1 детская песня на русском языке);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (1 детская песня, 1 казахская народная песня), во втором полугодии: контрольная работа (артикуляционные упражнения, 1 детская песня, 1 русская народная песня);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (звуковые упражнения, упражнения дыхательной гимнастики, 1 детская песня на казахском языке, 1 эстрадная песня на русском языке), во втором полугодии: контрольная работа (звуковые упражнения, упражнения дыхательной гимнастики, 1 детская песня на русском языке, 1 эстрадная песня на казахском языке);
5) профориентационного класса – в первом полугодии: контрольная работа ( 1 детская песня на казахском языке, 1 романс на казахском языке), во втором полугодии: контрольная работа (1 детская песня на любом иностранном языке, 1 романс на русском языке).
73. При оценке работы обучающегося педагог учитывает такие параметры, как демонстрация обучающимся должного уровня владения вокальным аппаратом, полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
74. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – правильная певческая установка, чистое интонирование, ровный, округлый звук во всем диапазоне, владение высокой певческой позицией, самостоятельный качественный разбор нотного текста, слуховой самоконтроль исполнения, выразительное, артистичное исполнение;

7) орындаушылық практикасы, көпшілік алдында жеке өнер көрсету;
8) шығармашылық қызметі;
9) фонограммамен, микрофонмен, вокалдық-күшейткіш аппаратурамен жұмыс істеу дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
71. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы -концерттік бағдарламаны орындау түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (тыныс алуға арналған жаттығулар, қазақ тіліндегі балаларға арналған 1 ән), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (артикуляциялық жаттығулар, орыс тіліндегі балаларға арналған 1 ән);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (тыныс алуға арналған жаттығулар, қазақ тіліндегі балаларға арналған 1 ән), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (артикуляциялық жаттығулар, орыс тіліндегі балаларға арналған 1 ән);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (балаларға арналған 1 ән, қазақтың 1 халық әні), екінші жартыжылдықтағы: бақылау жұмысы (артикуляциялық жаттығулар, балаларға арналған 1 ән,1 орыс халық әні);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (дыбыстық жаттығулар, тыныс алу гимнастикасына арналған жаттығулар, қазақ тіліндегі балаларға арналған 1 ән, орыс тіліндегі 1 эстрадалық ән), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (дыбыстық жаттығулар, тыныс алу гимнастикасына арналған жаттығулар, орыс тіліндегі балаларға арналған 1 ән, қазақ тіліндегі 1 эстрадалық ән);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (балаларға арналған қазақ тіліндегі 1 ән, қазақ тіліндегі 1 романс), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (кез-келген шетел тіліндегі балаларға арналған 1 ән, орыс тіліндегі 1 романс).
73. Педагог білім алушылардың жұмысын бағалау кезінде - білім алушылардың вокалдық аппаратты тиісті деңгейде меңгеруін көрсетуі, шығарманың бейнесін толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманы орындаушылық интерпретациядағы стилін түсінуі және көрсетуі сияқты өлшемшарттарды ескереді.
74. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы: дұрыс әншілік ұстаным, дауыс ырғағы таза, барлық диапазондағы дауыс қалыпты, жұмыр, жоғары әншілік позицияны меңгеруі, ноталық мәтінді өз бетінше сауатты талдауы, өзінің орындауын бақылауы, мәнерлеп, әртістікпен орындауы;

2) оценка "4" "хорошо" – владение правильной певческой установкой, ровный, округлый звук, владение высокой певческой позицией, самостоятельный разбор нотного текста, технические погрешности в трудных местах произведения, недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – нестабильные навыки звукоизвлечения, звуковедения, недостаточное владение основными приемами звукоизвлечения, самостоятельный разбор нотного текста с мелодико-ритмическими ошибками, слабый слуховой контроль собственного исполнения, невыразительное исполнение произведения;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – недостаточное владение основными приемами звукоизвлечения, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении грубых стилистических и интонационных ошибок, низкий уровень культуры исполнения.
Приложение 32
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Ритмика" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Ритмика" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Ритмика".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акцент – поза, жест, движение ярко-выраженного метроритмического свойства;
2) апломб – умение исполнителя сохранить в танце устойчивость, достигаемую за счет способности удерживать центр тяжести над площадью опоры;
3) выворотность ног – это способность развернуть ноги (бедра, голени и стопы) в положение en dehors (наружу), когда при правильно поставленном корпусе бедра, голени и стопы повернуты своей внутренней стороной наружу;
4) танцевальная позиция – позиция танцующего или общая позиция танцевальной пары, которую они занимают в течение танца;
5) вестибуля́рный аппара́т – орган, воспринимающий изменения положения головы и тела в пространстве и направление движения тела у позвоночных животных и человека;
6) дирижирование – управление музыкантами оркестра, хора и солистами во время исполнения;
7) каденция – гармонический или мелодический оборот, завершающий музыкальное построение;
8) шагистика – обучение маршировке;
9) динамика в музыке – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
10) такт в музыке – единица музыкального метра, начинающаяся с наиболее сильной доли, и заканчивающаяся перед следующей равной ей по силе;

2) "4" "жақсы" бағасы: дұрыс әншілік ұстанымға ие болуы, жұмыр дыбысқа, жоғары әншілік позицияға ие болуы, ноталық мәтінді өз бетінше талдауы, шығарманың күрделі тұстарындағы техникалық кателіктері, музыкалық ой тұрғысынан қарағанда шығарманы толық түсінбей орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы: дыбыс шығару, дыбыс жүргізу дағдыларының тұрақсыздығы, дыбыс шығарудың негізгі тәсілдерін жетік меңгермеуі, ноталық мәтінді өз бетінше талдаудағы әуендік-ритмикалық қателіктері, өзінің орындауын бақылауы төмен, шығарманы мәнерлеп орындамауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: дыбыс шығарудың негізгі тәсілдерін меңгермеуі, орындауын бақылауы төмен, орындауындағы стилистикалық және ырғақтық өрескел қателер, орындау мәдениетінің деңгейінің төмендігі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
32-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Ритмика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Ритмика" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Ритмика" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акцент - ашық айқындалған метроритмикалық қасиеттің қалыбы, ишараты, қозғалысы;
2) апломб - тірек алаңында күш орталығын ұстай алу қабілеті есебінен қол жеткізілетін бидегі тұрақтылықты орындаушының сақтау білігі;
3) аяқ бұрылмалылығы - дұрыс қойылған мықын, жіліншік және табанда өзінің ішкі жағымен сыртқа қарай бұрылған күйі en dehors (сыртқа) қалыбына аяқтарды (мықын, сирақ және табан) бұру қабілеті;
4) би позициясы - би барысындағы бишінің позициясы немесе би жұбының жалпы позициясы;
5) вестибулярлық аппарат - кеңістікте бас пен дене қалыбының өзгерісін және омыртқалы жануарлар мен адамда дене қозғалысының бағытын қабылдаушы орган;
6) дирижирлеу - музыканы орындау кезінде оркестр, хор музыканттарын және жеке әншілерді басқару;
7) каденция - музыкалық құрылымды аяқтайтын үйлесімді немесе әуенді айналым;
8) қадамдап жүру - марштауға үйрету;
9) музыкадағы динамика - дыбысталудың қаттылығы реңктерімен байланысқан ноталық белгілеулер мен ұғымдардың жиынтығы;
10) музыкадағы такт - неғұрлым күшті үлестен басталып және күші бойынша оған тең келетін келесі үлестен бұрын аяқталатын музыкалық метр бірлігі;

11) музыкальное движение – метод музыкального воспитания, личностного развития и обучения свободному танцу;
12) размер, тактовый размер в музыке – количественная характеристика тактового метра, указывающая число долей в такте;
13) ритм – закономерное чередование подобных друг другу явлений, сменяющихся во времени, определенный порядок в движении;
14) ритмика – сплав хореографии, физкультуры, музыки, детских танцев и психологического тренинга;
15) ритмические рисунки – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты; в прикладной музыке изолированный ритмический рисунок (на ударных инструментах) используется для сигналов, сопровождения шествий и танцев;
16) тактирование – движение рук или постукивание ногой, сопровождающее при исполнении музыки каждую долю такта;
17) темп – скорость исполнения танцевальных движений под соответствующее музыкально-ритмическое сопровождение, измеряется в тактах в минуту или в тактовых ударах (битах) в минуту;
18) координация – способность объединять психологические и физические процессы в движении с определенной целью.
3. Цель Программы: создание условий для формирования умений, творческих способностей обучающегося посредством музыки и ритмических, танцевальных движений.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение музыкально-ритмической деятельностью в разных ее видах – ритмическая шагистика, ритмическая гимнастика, танец, пластика;
2) овладение различными формами движения – выполнение ходьбы, бега, гимнастических и танцевальных упражнений с музыкальным сопровождением;
3) формирование и совершенствование двигательных навыков, обеспечивающих развитие мышечного чувства, пространственных ориентировок и координации, четкости и точности движений.
Развивающие:
1) развитие музыкально-творческих способностей, образного мышления, воображения, внутреннего слуха, чувства ритма, музыкальной памяти;
2) развитие метроритма, динамики, темпа;
3) развитие двигательных качеств: силы, выносливости, быстроты, гибкости, танцевальных навыков.
Воспитательные:
1) формирование музыкально-ритмических умений и навыков;
2) эстетическое, эмоциональное, физическое развитие обучающегося;
3) разностороннее формирование физически и творчески развитой личности.
5. Срок освоения Программы – три года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
6. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительной группе с детьми пяти-семи лет.
Количественный состав детей в группах хореографических отделений детских школ искусств – не менее 8 и не более 20 человек.

11) музыкалық қозғалыс - музыкалық тәрбиенің, тұлғалық дамудың және еркін биге оқытудың әдісі;
12) өлшем, музыкадағы тактілі өлшем - тактідегі үлес санын нұсқаушы, тактілі метрдің сандық сипаты;
13) ритм - бір-біріне ұқсас құбылыстың бірізді алмасуы, уақыттың өтуімен алмасатын қозғалыстағы белгілі реттілік;
14) ритмика - хореография, дене шынықтыру, музыка, балалар билері мен психологиялық тренингтің қоспасы, ырғақ;
15) ритмикалық сурет - дыбыс ұзақтылығының бірізділігі; қолданбалы музыкада жекеленген ритмикалық сурет (ұрмалы аспаптарда) сигнал, шеру және билер үшін қолданылады;
16) тактілеу - тактінің әрбір үлесінің музыкасын орындау кезінде қолдардың қозғалысы немесе аяқпен соғу;
17) темп - сәйкес музыкалық-ырғақты сүйемелдеумен би қозғалыстарын орындау қарқыны, минутадағы тактілермен немесе минутадағы тактілі соғулармен (бит) өлшенеді;
18) үйлесім - белгілі мақсатпен психологиялық және физикалық процестерді біріктіру қабілеті.
3. Бағдарламаның мақсаты: ырғақты және би қимылдарының, музыканың көмегімен білім алушының шығармашылық қабілеттерін, біліктерін қалыптастыру үшін жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық-ырғақтылық қызметтің әртүрлі түрлерін меңгеру - ырғақты қадам, ырғақты гимнастика, би, пластика;
2) қозғалыстың әртүрлі түрлерін игеру - музыкалық сүйемелдеумен жүру, жүгіру, гимнастика және би жаттығуларын орындау;
3) бұлшық ет сезімінің дамуын, кеңістіктегі бағдарлану мен үйлесімділікті, қозғалыстың нақтылығы мен дәлдігін қамтамасыз ететін қозғалыс дағдыларын қалыптастыру және жетілдіру.
Дамыту:
1) музыкалық-шығармашылық қабілеттерді, бейнелі ойлауды, қиялды, ішкі есту қабілетін, ырғақ сезімін, музыкалық жадыны дамыту;
2) метроритмді, динамиканы, қарқынды дамыту;
3) қозғалыс қасиеттері: күш, төзімділік, жылдамдық, икемділік, би дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік:
1) музыкалық-ырғақты біліктер мен дағдыларды қалыптастыру;
2) білім алушының эстетикалық, эмоциялық, физикалық дамуы;
3) жан-жақты физикалық және шығармашылық дамыған тұлғаны қалыптастыру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Оқытудың негізгі курсына дайындау үшін бес-жеті жастағы балалармен дайындық тобында сабақтар жүргізіледі.
Балалар өнер мектептерінің хореографиялық бөлімдері топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.

7. Программа предназначена для обучения детей с семилетнего возраста, обучающихся на хореографическом, театральном отделениях и отделении театра кукол отделении школы искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с ритмикой, которые формируются в учебном процессе.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по бальному танцу, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении танцевальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения обучающимися умениями исполнять музыкально-ритмические упражнения, упражнения, развивающие координацию движений, танцевальные игры, хореографические этюды, элементы классического, народно-сценического танцев, предусмотренные Программой, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя танцевальные движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать хореографическое искусство.
13. Программа рассчитана на детей различной степени танцевальной одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения музыкально-ритмических упражнений, хореографических этюдов, элементов классического, народно-сценического танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.
14. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) овладению музыкально-ритмической деятельностью в разных ее видах: ритмическая шагистика, ритмическая гимнастика, танец, пластика;
2) усвоению основ специальных знаний из области сценического движения: пластический тренинг, музыкально-ритмические рисунки, импровизации;

7. Бағдарлама өнер мектептерінің хореографиялық бөлімдерінде білім алушы жеті жастағы балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың басты міндеттерінің жүйесі арқылы іске асады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдері, ритмикамен қарым-қатынас формаларымен өзара байланыс арқылы іске асырылады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әрбір білім алушыға жеке-сараланған тәсілді, көркемдік-бейнелі ойлауды дамытуға, ритмика бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техника мен әртістік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) би сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушылардың музыкалық-ырғақты жаттығуларды, қозғалыс үйлесімділігін дамытатын жаттығуларды, би ойындарын, хореографиялық этюдтерді, классикалық, халықтық-сахналық билердің элементтерін орындау біліктерін меңгеруге, Бағдарламада, жеке тәжірибеде қарастырылған, қатар қойып, салыстырып және би қимылдарын саналы орындай отырып, әрі қарай хореография өнерін өз бетінше меңгеруге көмектесетін білім, білік қорын алуға жағдай жасайды.
13. Бағдарлама би дарындылығы, дайындығы және жалпы даму деңгейі әртүрлі балаларға арналған.
Педагог музыкалық-ырғақты жаттығуларды, хореографиялық этюдтерді, классикалық, халықтық-сахналық билердің элементтерін орындаудың әртүрлі стильдерін, мәнерлерін және техникаларын меңгерудегі, балаларда хореографияға қызығушылықты оятудағы қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылығын оятуға ерекше көңіл бөледі.
14. Бағдарлама білім алушының жеке қасиеттерін дамытуға бағдарланған:
1) музыкалық-ырғақтылық қызметінің әртүрлі түрлерінде: ырғақты қадам, ырғақты гимнастика, би, пластиканы меңгеруге;
2) сахналық қозғалыс саласынан арнайы білім негіздерін меңгеруі: пластикалық тренинг, музыкалық-ырғақты суреттер, импровизацияны меңгеруге;

3) овладению различными формами движения: выполнение с музыкальным сопровождением ходьбы, бега, гимнастических и танцевальных упражнений;
4) формированию и совершенствованию двигательных навыков, обеспечивающих развитие мышечного чувства, пространственных ориентировок и координации, четкости и точности движений;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
15. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
16. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений и навыков в рамках учебного предмета.
17. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и хореографов.
18. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории хореографии, музыкознания. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса – установление взаимосвязи между элементами одного ритмического упражнения и элементами упражнения другого направления, между тренировочными упражнениями;

3) қозғалыстың әртүрлі формаларын: музыкалық сүйемелдеумен жүру, жүгіру, гимнастикалық және би жаттығуларын меңгеруге;
4) бұлшық ет сезімінің дамуын, кеңістіктегі бағдарлану және үйлесімділікті, қозғалыстың нақтылығы мен дәлдігін қамтамасыз ететін қозғалыс дағдыларын қалыптастыруы және жетілдіруге;
5) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуға ықпал етеді.
15. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін-өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемелерін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін-өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін-өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
16. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.
17. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен хореографтардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
18. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негізділік және қолжетімділік қағидаты заманауи педагогикалық және психологиялық ғылым, хореография теориясы және тарихы, музыкатану негізінде оқу-тәрбие процесін құрастыруды талап етеді. Педагог дидактика ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге қарай;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтері байланысының болуын болжайды - бір ырғақты жаттығу элементтерінің, бір бағыттағы жаттығулардың арасында, жаттықтыратын жаттығулардың арасында өзара байланыстың орнатылуын;

3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых движений ритмики;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога учитывает воспитание сознательного отношения к занятиям ритмикой, понимании конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
19. Специфика группового обучения предмету "Ритмика" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
20. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – качественный показ, демонстрация отдельных частей и всего движения; просмотр видеоматериалов, посещение концертов для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
21. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
22. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки отрабатываются на станках, гимнастических ковриках;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров.
23. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
24. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
25. Урок состоит из теоретической и практической частей. Теоретическая часть включает объяснение педагогом необходимых теоретических понятий, показ изучаемых элементов ритмических упражнений, просмотр видеоматериалов.
Практическая часть включает разминку, отработку движений, составление вариаций из изученных ритмических движений и их исполнение. В конце каждого урока обучающийся под руководством педагога анализируют свою работу.
26. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) участие обучающихся в семинарах и мастер-классах;
3) подготовка к контрольным урокам;
4) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
5) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
6) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.

3) көрнекілік қағидаты - оқытылатын ритмика қозғалыстарының мәнін ұғынуды қамтамасыз ететін әртүрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық ететін рөлінде зерделілік және белсенділік қағидаттары ритмика сабақтарына саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақ барысында білім алушыға қойылған нақты міндеттерді түсінуді ескереді.
19. "Ритмика" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативтілігін болжайды.
20. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - түсіндіру, талдау, саралау;
2) көрнекілік - сапалы көрсету, қозғалыстың жеке бөліктерін және тұтас көрсету, бейнематериалдарды көрсету, білім алушылардың жалпы даму деңгейін көтеру үшін концерттерге бару;
3) практикалық - қайталап орындалатын және шығармашылық жаттығулар, толық пысықтау және әрі қарай тұтас шығарманы бүтін ұйымдастыру үшін неғұрлым кіші бөліктерге бөлу;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді құрастыру.
21. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты: физикалық қабілеттері, бишілік қабілеттерінің даму деңгейі.
22. Сабақтардың формалары:
1) практикалық - тәсілдер мен дағдылар би станогында, гимнастикалық кілемшеде пысықталады;
2) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету.
23. Педагог Бағдарламаны заманауи өнер мектебінде іске асыру кезінде интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
24. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
25. Сабақ теориялық және практикалық бөлімдерден тұрады. Теориялық бөлім педагогтің қажетті теориялық ұғымдарды түсіндіруден, үйретілетін ритмикалық жаттығу элементтерін, бейнематериалдарды көрсетуден тұрады.
Практикалық бөлім ширату, бой жазу жаттығуларынан, қимылды пысықтаудан, үйренген ырғақты қимылдардан және оларды орындаудан вариация құрастырудан тұрады. Білім алушы әрбір сабақтың соңында педагог жетекшілігімен өз жұмысын талдайды.
26. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) өз бетімен жүргізілетін сабақтар;
2) білім алушылардың семинарларға және шеберлік сыныптарға қатысуы;
3) бақылау сабақтарына дайындық;
4) концерттік, байқаулық қойылымдарға дайындық;
5) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
6) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.

3) развиваются ритмическое восприятие, музыкальность, координация движений, чувство ритма, память, внимание, умение слушать музыку и понимать музыкальный язык, умение различать танцы по характеру, темпу, размеру и разбирать танцевальную музыку;
4) осваиваются танцевальные движения, хореографические этюды.
36. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Основы музыкальной грамоты.
Раздел 2. Музыкально-ритмические упражнения.
Раздел 3. Коллективно-порядковые упражнения, упражнения на ориентировку в пространстве: построения и перестроения в пространстве.
Раздел 4. Общеразвивающие упражнения.
Раздел 5. Упражнения на координацию движений.
Раздел 6. Музыкальные игры, эстафеты.
Раздел 7. Танцевальные упражнения.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Понятие "ритмика". Основные движения, понятия. Инструктаж по технике безопасности.  Разучивание танцевального приветствия, построение по линиям.
Тема 2. Музыкальный размер. Упражнения, направленные на развитие музыкального слуха.
Тема 3. Развитие ритмического восприятия. Виды музыкальных размеров: 2/4, 3/4, 4/4. Упражнения, направленные на развитие чувства ритма и музыкального слуха.
Тема 4. Развитие музыкальности. Музыкальные жанры. Различие танцев по характеру, темпу, размеру.
Тема 4. Музыкально-пространственные упражнения.
Тема 5. Музыкально-ритмические упражнения на практическое усвоение понятий: "темп", "ритм", "динамика", "музыкальная фраза", "акцент". Знакомство с позициями ног: первая, вторая.
Тема 6. Музыкально-ритмические упражнения. Знакомство с положением рук (основное положение – руки на поясе). Знакомство с позициями ног: третья, четвертая.
Тема 7. Музыкально-ритмические упражнения на область шеи, рук. Наклоны головы с различной амплитудой. Круговые движения головы, вверх-вниз.
Тема 8. Музыкально-ритмические упражнения на область корпуса. Наклоны корпуса вперед и в сторону. Движения плеч и корпуса: подъем и опускание плеч. Повороты, выводя правое и левое плечо вперед.
Тема 9. Музыкально-ритмические упражнения на область ног и стопы. Музыкально-ритмические упражнения на развитие стопы.
Тема 10. Упражнения на развитие внимания. Изучение видов пространственных построений: круг, линия, диагональ. Виды пространственных построений: диагональ, полукруг.
Тема 11. Тактирование под музыку в разном темпе. Усвоение последовательности исполнения упражнений ритмики.
Тема 12. Движения для головы: повороты направо, налево.
Тема 13. Упражнения в ходьбе в различных направлениях в сочетании с движениями рук и ног. Поднимание на полупальцы в сочетании с полуприседанием.
Тема 14. Виды музыкальных размеров танцев. Танцевальные шаги: с носка, с подъемом ноги, согнутой в колене, на месте и в продвижении, на полупальцах с вытянутыми коленями, со сменой положения рук. Шаги, выполненные через выпад вправо-влево, вперед-назад.
Тема 15. Упражнения на ориентировку в пространстве. Правильное исходное положение. Ходьба и бег.
Тема 16. Ходьба вдоль стен с четкими поворотами в углах зала.
Тема 17. Построения в шеренгу, колонну, цепочку, круг, пары.
Тема 18. Построение в шахматном порядке.
Тема 19. Перестроение в круг (круги), цепочки, колонну (колонны), в звездочки и карусели из других построений.
Тема 20. Ориентировка в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга.
Тема 21. Выполнение движений с предметами во время ходьбы. Сохранение правильной дистанции во всех видах построений с использованием лент, обручей, скакалок.
Тема 22. Общеразвивающие упражнения. Наклоны, выпрямление и повороты головы, круговые движения плечами.
Тема 23. Движения рук в разных направлениях без предметов и с предметами.
Тема 24. Наклоны и повороты туловища вправо, влево, сгибая и не сгибая колени, в сочетании с наклонами, в сочетании с движениями рук вверх, в стороны, на затылок, на пояс.
Тема 25. Повороты туловища с передачей предмета.
Тема 26. Приседания с опорой и без опоры, с предметами. Приседание с одновременным выставлением ноги вперед в сторону.
Тема 27. Перелезание через сцепленные руки, через палку.
Тема 28. Сгибание и разгибание ноги в подъеме, отведение стопы наружу и приведение ее внутрь, круговые движения стопой, выставление ноги на носок вперед и в стороны, вставание на полупальцы.
Тема 29. Плавные, резкие, быстрые, медленные движения кистей рук.
Тема 30. Всевозможные сочетания движений ног: выставление ног вперед, назад, в стороны, сгибание в коленном суставе, круговые движения, ходьба на внутренних краях стоп.
Тема 31. Упражнения на выработку осанки.
Тема 32. Упражнения на координацию движений. Перекрестное поднимание и опускание рук и ног.
Тема 33. Одновременные движения рук и ног.
Тема 34. Изучение позиций рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно, провожать движение руки головой, взглядом.
Тема 35. Отстукивание, прохлопывание, протопывание простых ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением.
Тема 36. Разнообразные перекрестные и круговые движения правой ноги и левой руки, левой ноги и правой руки.
Тема 37. Ускорение и замедление движений в соответствии с изменением темпа музыкального сопровождения.
Тема 38. Выполнение движений в заданном темпе и после остановки музыки.
Тема 39. Самостоятельное составление простых ритмических рисунков.
Тема 40. Разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей.
Тема 41. Выполнение упражнений под музыку с постепенным ускорением, с резкой сменой темпа движений.
Тема 42. Упражнение на расслабление мышц. Встряхивание кистью.
Тема 43. Свободное круговое движение рук.
Тема 44. Перенесение тяжести тела с пяток на носки и обратно, с одной ноги на другую.
Тема 45. Свободное падение рук с исходного положения в стороны или перед собой.
Тема 46. Раскачивание рук поочередно и вместе вперед, назад, вправо, влево в положении стоя и наклонившись вперед.
Тема 47. Выбрасывание то левой, то правой ноги вперед.
Тема 48. Выпрямление рук в суставах и напряжение всех мышц от плеча до кончиков пальцев.
Тема 49. Стойка на полупальцах.
Тема 50. Прыжки на двух ногах одновременно с мягкими расслабленными коленями и корпусом, висящими руками и опущенной головой.
Тема 51. Движения кистей рук в разных направлениях. Поочередное и одновременное сжатие в кулак и разжатие пальцев рук с изменением темпа музыки. Противопоставление пальцев. Отведение и приведение пальцев одной руки и обеих. Выделение пальцев рук.
Тема 52. Игры под музыку. Выполнение ритмичных, движений в соответствии с различным характером музыки, динамикой, регистрами.
Тема 53. Музыкальные эстафеты. Изменение направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке.
Тема 54. Выполнение имитационных упражнений и игр, построенных на конкретных подражательных образах в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки.
Тема 55. Передача притопами, хлопками и другими движениями резких акцентов в музыке.
Тема 56. Передача в движении разницы в двухчастной музыке. Самостоятельное создание музыкально-двигательного образа.
Тема 57. Музыкальные игры с предметами. Танцевальные образы: "Лошадка", "Кукла Даша", "Оловянный солдатик" и другие.
Тема 59. Игры с пением или речевым сопровождением, инсценирование песен.
Тема 60. Прохлопывание ритмического рисунка прозвучавшей мелодии.
Тема 61. Упражнения на самостоятельную передачу в движении ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке.
Тема 62. Самостоятельная смена движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки.
Тема 63. Составление несложных танцевальных композиций. Танцевальные упражнения. Тихая, настороженная ходьба, высокий шаг, мягкий, пружинящий шаг.
Тема 64. Неторопливый танцевальный бег, стремительный бег. Поскоки с ноги на ногу, легкие поскоки.
Тема 65. Переменные притопы. Прыжки с выбрасыванием ноги вперед.
Тема 66. Элементы русской пляски: шаг с притопом на месте, шаг с притопом на месте с продвижением, шаг с поскоками, переменный шаг.
Тема 67. Движения парами: бег, ходьба с приседанием, кружение с продвижением. Основные движения народных танцев.
Тема 68. Разучивание танцевальных этюдов, составленных на основе казахских, русских цыганских народных танцев, элементов хоровода с платочком, танцев рок-н-ролл, полька.

3) ырғақты қабылдау, музыкалық қабілет, қозғалыс үйлесімділігі, ырғақ сезімі, жады, зейін, музыканы тыңдау және музыкалық тілді түсіну білігі, сипаты, қарқыны, өлшемі бойынша билерді ажырата білу білігі және би музыкасын талдау дамиды;
4) би қозғалыстары, хореографиялық этюдтер меңгеріледі.
36. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Музыкалық сауат негіздері.
2-бөлім. Музыкалық ырғақты жаттығулар.
3-бөлім. Ұжымдық-реттік жаттығулар, кеңістікте бағдарлануға, сап түзеу және сапты қайта түзеуге арналған жаттығулар.
4-бөлім. Жалпы дамыту жаттығулары.
5-бөлім. Қозғалысты үйлестіруге арналған жаттығулар.
6-бөлім. Музыкалық ойындар, эстафеталар.
7-өлім. Би жаттығулары.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабағы. "Ртимика" түсінігі. Негізгі қимылдар, түсініктер. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Сәлемдесу биін, сызыққа сап түзеуді үйрену.
2-тақырып. Музыкалық өлшем. Музыкалық есту қабілетін дамытуға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Ырғақты қабылдауды дамыту. Музыкалық өлшем түрлері: 2/4, 3/4, 4/4. Ырғақ сезімі мен музыкалық есту қабілетін дамытуға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Музыкалық қабілетті дамыту. Музыкалық жанрлар. Сипаты, қарқыны, өлшемі бойынша би айырмашылықтары.
5-тақырып. Музыкалық-кеңістіктік жаттығулар.
6-тақырып. "Қарқын", "ырғақ", "динамика", "музыкалық фраза", "акцент" түсініктерін практикалық меңгеруге арналған музыкалық-ырғақты жаттығулар. Аяқ позицияларымен танысу: бірінші, екінші.
7-тақырып. Музыкалық ырғақты жаттығулар. Қолды қою қалпымен танысу (негізгі қалып - белге қою). Аяқ позицияларымен танысу: үшінші, төртінші.
8-тақырып. Мойын, қол облыстарына арналған музыкалық-ырғақты жаттығулар. Әртүрлі амплитудамен басты еңкейту. Бастың айналмалы, жоғары-төмен қимылдары.
9-тақырып. Денеге арналған музыкалық-ырғақты жаттығулар. Денені алға және жан-жаққа еңкейту. Иық және дене қозғалысы: иықты көтеру және түсіру. Оң және сол иықты алға қарай шығару арқылы бұрылыстар.
10-тақырып. Аяқ және табанға арналған музыкалық ырғақты жаттығулар. Табанды дамытуға арналған музыкалық ырғақты жаттығулар.
11-тақырып. Зейінді дамытуға арналған жаттығулар. Кеңістікте сап түзеу түрлерін үйрену: шеңбер, сызық, диагональ. Кеңістікте сап түзеу түрлері: диагональ, жартылай шеңбер.
12-тақырып. Музыкамен түрлі қарқында тактілеу. Ритмика жаттығуларын орындау бірізділіктерін меңгеру.
13-тақырып. Басқа арналған қимылдар: оңға және солға бұру.
14-тақырып. Қол және аяқ қозғалыстарымен үйлестіру арқылы түрлі бағыттарда жүру жаттығулары. Жартылай жүрелеп отырумен үйлескен саусаққа жартылай көтерілу.
15-тақырып. Билердің музыкалық өлшемдерінің түрлері. Би қадамдары: аяқтың ұшымен, аяқты көтерумен, тізені бүгумен, бір орында және қозғалыста, алға шығыңқы тізелермен жартылай саусақта, қолды ауыстырумен. Оңға-солға, алға-артқа қозғалыс жасау арқылы қадамдар.
16-тақырып. Кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар. Бастапқы дұрыс қалып. Жүгіру және жүру.
17-тақырып. Зал бұрыштарындағы нақты бұрылыстармен қабырға бойымен жүріс.
18-тақырып. Сапқа, бағанға, тізбекке, шеңберге, жұпқа тұру.
19-тақырып. Шахматты тәртіпте тұру.
20-тақырып. Шеңберге (шеңберлерге), тізбекке, бағанға (бағаналарға), жұлдызшаға және әткеншекке басқа түрлеріне сапқа түзеу.
21-тақырып. Қозғалыс бағытына бағдарлану: алға, артқа, оңға, солға, шеңберге, шеңберден.
22-тақырып. Жүру барысында құралдармен қозғалыс жасау. Таспаны, шеңберді, секіргішті қолдану арқылы сап түзеулердің барлығында дұрыс қашықтықты сақтау.
23-тақырып. Жалпы дамыту жаттығулары. Басты еңкейту, түзету және бұрулар, иықпен шеңберлі қимылдар.
24-тақырып. Түрлі бағыттағы құралдармен және құралдарсыз қол қимылдары.
25-тақырып. Кеудені оңға, солға, тізені бүгумен және тізені бүгусіз, еңкейтуді біріктірумен, жоғары қарай, жан-жаққа, желкеге қарай, белге қою секілді қол қимылдарын біріктірумен бұрулар және еңкеюлер.
26-тақырып. Құралды берумен денені бұру.
27-тақырып. Тірекпен және тірексіз, құралдармен жүрелеп отыру. Бір мезетте аяқты алға жан-жаққа қоюмен жүрелеп отыру.
28-тақырып. Айқастырылған қолдармен, таяқ арқылы асып түсу.
29-тақырып. Жоғарыға көтеру қалпында аяқты бүгу және жазу, табанды сыртқа және оны ішкі келтіру, табанмен шеңберлі қозғалыстар, аяқты ұшына, алға және жан-жаққа қою, жартылай саусаққа тұру.
30-тақырып. Қол білезіктерімен бір қалыпты, шұғыл, тез, баяу қимылдар.
31-тақырып. Аяқ қозғалыстарының барлық ықтимал үйлесулері: аяқты алға, артқа, жан-жаққа, тізе буынында бүгу, шеңберлі қимылдар, табанның ішкі қырымен жүру.
32-тақырып. Дене мүсінін қалыптастыруға арналған жаттығулар.
33-тақырып. Қозғалыс үйлесімділігіне арналған жаттығулар. Аяқ пен қолды айқастыра көтеру және түсіру.
34-тақырып. Бірдей уақыттағы қол және аяқ қимылдары.
35-тақырып. Қол қалыптарын (позицияларын) үйрену; қол позицияларын жеке және екі қолмен бір уақытта орындау; қол қимылын баспен, көз қараспен шығарып салу.
36-тақырып. Музыкалық сүйемелдеумен орташа және тездетілген жылдамдықта жай ырғақты бейнелерді тарсылдату, шапалақ ұру, аяқпен топырлату.
37-тақырып. Оң аяқ пен сол қолдың, сол аяқ пен оң қолдың әртүрлі айқастырмалы және шеңберлі қимылдары.
38-тақырып. Музыкалық сүйемелдеудің қарқынын өзгертумен сәйкес қозғалысты тездету және баяулату.
39-тақырып. Берілген қарқында және музыка тоқтағаннан кейін де қозғалысты орындау.
40-тақырып. Қарапайым ырғақты көріністерді өз бетімен құрастыру.
41-тақырып. Қол, аяқ, кеуде, білектердің бір мезеттегі қозғалыстарын әртүрлі біріктірулер.
42-тақырып. Музыканы біртіндеп тездетумен, қозғалыс қарқынын бірден өзгертумен жаттығулар орындау.
43-тақырып. Бұлшық етті босаңсытуға арналған жаттығулар. Білекпен серпу.
44-тақырып. Қолдың еркін айналмалы қимылы.
45-тақырып. Дененің ауырлығын өкшеден аяқтың ұшына және бастапқы қалыпқа қайта ауыстыру.
46-тақырып. Қолды бастапқы қалыптан жанына немесе алдына қарай еркін құлату.
47-тақырып. Тік тұрғандағы және алдыға еңкейген күйі қолды кезектестіріп және бірге алдыға, артқа, оңға, солға серпу.
48-тақырып. Бірде оң, бірде сол аяғын алдыға лақтыру.
49-тақырып. Буында қолды түзеу және иықтан саусақ ұшына дейін барлық бұлшық еттің қатаюы.
50-тақырып. Жартылай саусаққа тұру.
51-тақырып. Қол салбырап тұрғандағы және бастың төмен қарағандағы қалыппен, бір уақытта жұмсақ босансыған тізе мен денемен бірге орындалатын екі аяқта тұрып секіру.
52-тақырып. Түрлі бағыттағы қол білегінің қимылы. Музыка жылдамдығының өзгеруімен қол саусақтарын кезектесіп бір уақыттағы жұдырық жұмуы және ашылуы. Бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ажырату. Қол саусақтарының ерекшеленуі.
53-тақырып. Музыканың орындалуымен бірге ойналатын ойындар. Музыканың сипатымен, динамикасына, регистрлеріне сәйкес ырғақты қимылдарды орындау.
54-тақырып. Музыкалық эстафеталар. Музыкадағы өзгерістерге сай би қимылдарының, жүру, жүгіру, секіру бағытының өзгеруі.
55-тақырып. Белгілі бір музыканың эмоциялық және динамикалық сипатына сәйкес нақты бейнелерге еліктеуге негізделген, еліктеушілік жаттығулар және ойындарды орындау.
56-тақырып. Музыкадағы шұғыл акценттерді шапалақ соғу, топырлату және басқа қимылдармен жеткізу.
57-тақырып. Қимылда екі бөлімді музыканың айырмашылықтарын жеткізу. Музыкалы-қимылды бейнені өз бетімен құрастыру.
58-тақырып. Заттарды қолданып ойналатын музыкалық ойындар. Би бейнелері: "Лошадка", "Кукла Даша", "Оловянный солдатик" және басқалары.
59-тақырып. Ән айту немесе ауыз екі сөйлеумен сүйемелденетін ойындар, әндерді сахналау.
60-тақырып. Дыбысталған әуеннің ырғақты суретін шапалақтау.
61-тақырып. Қимылда ритмикалық суретті, акцентті, музыкадағы қарқындылық және динамикалық өзгерістерді өз бетімен жеткізе білуге арналған жаттығулар.
62-тақырып. Бөліктердің, музыкалық фразалардың, аз контрастілі музыка бөліктерінің ауысуына сәйкес қимылдың өз бетімен ауысуы.
63-тақырып. Қарапайым би композицияларын құру. Би жаттығулары. Тыныш, жоғары қадам, жұмсақ, серпінді қадам.
64-тақырып. Асықтырылмаған билі жүгіру, қарқынды жүгіру. Бір аяқтан екінші аяққа секіру, жеңіл секіру.
65-тақырып. Ауыспалы топырлату. Аяқты алдыға лақтыру бойынша секіру.
66-тақырып. Көңілді орыс биінің элементтері: бір орында топырлатумен қадам, қозғалмалы бір орында топырлатумен қадам, екі аяқта секірумен қадам, ауыспалы қадам.
67-тақырып. Жұппен қимылдарды орындау: жүгіру, жартылай отырумен жүру, қозғалыспен айналу. Ұлттық билердің негізгі қимылдары.
68-тақырып. Қазақ, орыс, сыған халық билері, орамалмен хор айту, рок-н-ролл, полька билері негізінде құрылған би этюдтерін үйрену.

37. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает названия основных танцевальных движений и элементов;
2) знает правила гигиены тела, тренировочной одежды;
3) умеет исполнять упражнения на ориентировку в пространстве, музыкально-ритмические упражнения, танцевальные упражнения;
4) умеет выполнять простейшие танцевальные элементы;
5) понимает и принимает правильное исходное положение в соответствии с содержанием и особенностями музыки и движения;
6) сохраняет правильную дистанцию в колонне парами;
7) самостоятельно определяет нужное направление движения по команде педагога, по звуковым и музыкальным сигналам;
8) соблюдает темп движений, обращая внимание на музыку;
9) выполняет общеразвивающие упражнения в определенном ритме и темпе;
10) правильно выполняет упражнения: "Хороводный шаг", "приставной, пружинящий шаг, поскок", "галоп вперед и боковой".
38. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение танцевальных элементов, техническое совершенствование танцевальных движений, закрепление комплекса музыкально-ритмических упражнений, упражнений на ориентировку в пространстве, ритмико-гимнастических упражнений, упражнений на координацию движений, игр под музыку, упражнений на расслабление мышц;
2) развиваются чувства ритма, пластики, навыки координации движений и свободного ориентирования в пространстве, выполнения движений с предметами, разучиваются общеукрепляющие и развивающие упражнения под музыку по специальной системе подготовки начинающих танцоров;
3) начальное освоение простейших элементов народных казахского, русского, белорусского танцев, эмоциональное и артистичное исполнение движений, этюдов, усложненных танцевальных элементов, движений;
4) осваиваются танцевальные этюды с элементами казахского танца, русской пляски.
39. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Музыкально-ритмические упражнения.
Раздел 2. Коллективно-порядковые упражнения.
Раздел 3. Общеразвивающие упражнения.
Раздел 4. Упражнения на координацию движений.
Раздел 5. Упражнения на расслабление мышц.
Раздел 6. Музыкально-образные, творческие упражнения.
Раздел 7. Танцевальные движения.
Раздел 8. Основные движения народных танцев.
Тематическое планирование.
Тема 1. Музыкально-ритмические упражнения на область шеи, рук: круговые движения головы и рук. Знакомство с положением рук. Подготовительное положение.
Тема 2. Музыкально-ритмические упражнения на область корпуса.
Тема 3. Музыкально-ритмические упражнения на область стопы. Подъемы на полупальцы.
Тема 4. Музыкально-ритмические упражнения на развитие ног: бег с подниманием колен, бег с выбросом ног вперед.
Тема 5. Упражнения на развитие внимания "Вправо, влево".
Тема 6. Изучение видов пространственных построений: круг, линия, диагональ. Виды пространственных построений: диагональ, полукруг.
Тема 7. Тактирование под музыку в разном темпе. Усвоение последовательности исполнения упражнений ритмики.
Тема 8. Виды рисунков танца. Закрепление позиций ног и рук. Танцевальный шаг назад в медленном темпе. Шаг на полупальцах назад. Шаг с высоким подъемом колена вперед на полупальцах.
Тема 9. Освоение основного движения: бег, сгибая ноги сзади. Освоение основного движения: бег, вынося прямые ноги вперед.
Тема 10. Упражнения на ориентировку в пространстве. Ходьба в соответствии с метрической пульсацией: чередование ходьбы с приседанием, со сгибанием коленей, на носках, широким и мелким шагом, на пятках, держа ровно спину.
Тема 11. Построение в колонны по три. Перестроение из одного круга в два, три отдельных маленьких круга и концентрические круги путем отступления одной группы детей на шаг вперед, другой — на шаг назад. Перестроение из общего круга в кружочки по два, три, четыре человека и обратно в общий круг.
Тема 12. Выполнение движений с предметами, более сложных, чем в предыдущих классах.
Тема 13. Ритмико-гимнастические упражнения. Общеразвивающие упражнения. Наклоны, повороты и круговые движения головы.
Тема 14. Движения рук в разных направлениях: отведение рук в стороны и скрещивание их перед собой с обхватом плеч; разведение рук в стороны с напряжением (растягивание резинки).
Тема 15. Повороты туловища в сочетании с наклонами; повороты туловища вперед, в стороны с движениями рук.
Тема 16. Неторопливое приседание с напряженным разведением коленей в сторону, медленное возвращение в исходное положение. Поднимание на носках и полуприседание. Круговые движения ступни. Приседание с одновременным выставлением ноги вперед в сторону.
Тема 17. Перелезание через сцепленные руки, через палку. Упражнения на выработку осанки.
Тема 18. Упражнения на координацию движений. Круговые движения левой ноги в сочетании с круговыми движениями правой руки.
Тема 19. Упражнения на сложную координацию движений с предметами.
Тема 20. Одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением под барабан, бубен. Самостоятельное составление простых ритмических рисунков.
Тема 21. Упражнения на расслабление мышц. Выпрямление рук в суставах и напряжение всех мышц от плеча до кончиков пальцев. Поднятие рук вверх. Перенесение тяжести тела с ноги на ногу, из стороны в сторону.
Тема 22. Игры под музыку. Передача в движениях частей музыкального произведения, чередование музыкальных фраз.
Тема 23. Передача в движении динамического нарастания в музыке, сильной доли такта. Самостоятельное ускорение и замедление темпа разнообразных движений.
Тема 24. Упражнения в передаче игровых образов при инсценировке песен. Передача в движениях развернутого сюжета музыкального рассказа.
Тема 25. Смена ролей в импровизации. Придумывание вариантов к играм и пляскам. Действия с воображаемыми предметами.
Тема 26. Подвижные, игры с пением и речевым сопровождением.
Тема 27. Танцевальные движения. Повторение элементов танца.
Тема 28. Шаг на носках, шаг польки.
Тема 29. Широкий, высокий бег.
Тема 30. Сильные поскоки, боковой галоп.
Тема 31. Элементы русской пляски: приставные шаги с приседанием, полуприседание с выставлением ноги на пятку, присядка и полуприсядка на месте с продвижением.
Тема 32. Движения парами: боковой галоп, поскоки. Основные движения народных танцев.

37. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі би қимылдарының және элементтерінің атауларын біледі;
2) дене, жаттығу киімі гигиенасының ережесін біледі;
3) кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығуларды, музыкалық ырғақты, би жаттығуларын орындай алады;
4) қарапайым би элементтерін орындай алады;
5) музыка мен қимыл ерекшеліктеріне және мазмұнына сай дұрыс бастапқы қалыпты түсінеді және ұстанады;
6) жұп бойынша сапта ара-қашықтықты дұрыс сақтай алады;
7) педагогтің сөздік нұсқауын, дыбыстық және музыкалық белгісі бойынша керекті қимылдың бағытын өз бетімен анықтай алады;
8) музыкаға көңіл бөле отырып, қимыл қарқынын орындайды;
9) белгілі ырғақ пен қарқындағы жалпы дамыту жаттығуларын орындайды;
10) "Хор қадамы", "Қосымша, серпінді қадам, соғу", "алға және жанға шоқырақ (галоп)" жаттығуларын дұрыс орындайды.
38. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) би элементтерін меңгеру, би қимылдарын техникалық жетілдіру, музыкалық ырғақты жаттығулар кешенін бекіту, кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар, ырғақты гимнастикалық жаттығулар, қозғалыс үйлесімділігіне арналған жаттығулар, бұлшық етті босаңсытуға арналған жаттығуларды меңгеру әрі қарай жалғасады;
2) ырғақ, пластика сезімі, қозғалыс үйлесімділігі және кеңістікте еркін бағдарлану дағдылары, қозғалысты заттармен орындау дамиды, жаңадан бастаушы бишілерді дайындаудың ерекше жүйесі бойынша музыкамен жалпы нығайтушы және дамытушы жаттығуларды үйренеді;
3) қазақ, орыс, беларусь халық билерінің қарапайым элементтерін бастапқы меңгеру, қимылдарды, этюдтерді, күрделендірілген би элементтерін, қозғалыстарды эмоциялық және әртістік орындау;
4) орыстың көңілді биінің, қазақ биінің элементтерімен би этюдтері меңгеріледі.
39. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Музыкалық ырғақты жаттығулар.
2-бөлім. Ұжымдық-реттік жаттығулар.
3-бөлім. Жалпы дамыту жаттығулары.
4-бөлім. Қозғалысты үйлестіруге арналған жаттығулар.
5-бөлім. Бұлшық етті босаңсытуға арналған жаттығулар.
6-бөлім. Музыкалық-бейнелі, шығармашылық жаттығулар.
7-бөлім. Би жаттығулары.
8- бөлім. Халық билерінің негізгі қозғалыстары.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мойын, қолға арналған музыкалық ырғақты жаттығулар, бастың және қолдың айналмалы қимылдары. Қол қалыптарымен танысу. Дайындық қалыптары.
2-тақырып. Денеге арналған музыкалық ырғақты жаттығулар.
3-тақырып. Табанға арналған музыкалық ырғақты жаттығулар. Жартылай саусаққа тұру.
4-тақырып. Аяқты дамытуға арналған музыкалық ырғақты жаттығулар: тізені көтеріп жүгіру, аяқты алдыға сілтеу арқылы жүгіру.
5-тақырып. "Оңға, солға" зейінін дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Кеңістікте қатарға тұру түрлерін үйрену: шеңбер, сызық, диагональ. Кеңістікте қатарға тұру түрлері: диагональ, жартылай шеңбер.
7-тақырып. Әр түрлі қарқындылықта музыкамен тактілеу. Ритмика жаттығуларын орындаудың бірізділігін меңгеру.
8-тақырып. Би көріністерінің түрлері. Аяқ және қол қалыптарын бекіту. Баяу қарқындағы артқа би қадамы. Жартылай саусақта артқа қадам. Жартылай саусақта алға тізені қатты жоғары көтерумен қадам.
9-тақырып. Негізгі қимылды меңгеру: аяқты артқа бүгумен жүгіру. Негізгі қимылды меңгеру: тік аяқты алдыға сілтеумен жүгіру.
10-тақырып. Кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар. Метрлік соғуға сәйкес жүру: арқаны тік ұстаған қалыпта отырып тұру, тізені бүгу, аяқтың ұшымен жүру, аяқтың өкшесімен кең және қысқа адымдаумен кезектестіріп ауыстырып отырып жүруді орындау.
11-тақырып. Қатарға үштен тұру. Бір топ балаларының бір қадам алдыға шығуы, басқасы бір қадам артқа шығуы бойынша, бір шеңберден екеу құрау, үш жеке кішкентай шеңбер және шоғырласқан шеңберлер құру. Ортақ шеңберден екі немесе үш қадам шығып шеңбер жасау және қайтып ортақ шеңберге оралу.
12-тақырып. Алдыңғы сыныптағыдан күрделірек, заттармен қозғалыс жасау.
13-тақырып. Ырғақты гимнастикалық жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулары. Бастың еңкеюі, жанға бұрылуы, айналмалы қимылдары.
14-тақырып. Қолдың түрлі бағыттағы қимылдары: қолды екі жаққа бағыттау, иықты қамтып кеуде жаққа екі қолды айқастыру; күштеумен қолды екі жаққа созу (резинаны созу).
15-тақырып. Дененің еңкеюге сәйкес бұрылуы; қолдың қимылымен бірге дененің алдыға, жанға бұрылуы.
16-тақырып. Күшейту арқылы тізені жанға бағыттап жай отырып тұру, жай бастапқы қалыпқа оралу. Аяқтың ұшына тұрып жартылай отырып тұру. Табанның шеңберлі қимылдары. Аяқты алдыға, жанға қою арқылы отырып тұру қимылын орындау.
17-тақырып. Таяқша арқылы, өрілген қолдардың арасынан өту. Тік арқаны қалыптастыруға арналған жаттығулар.
18-тақырып. Қимылды үйлестіруге арналған жаттығулар. Оң қолдың айналмалы қимылдарына сәйкестендіріп сол аяқтың айналмалы қимылдары.
19-тақырып. Заттарды қолдану (ту, доп, дөнгелек, скакалка) арқылы қимылдың күрделі үйлесуіне арналған жаттығулар.
20-тақырып. Дабыл, сылдырмақ сияқты музыкалық сүйемелдеумен орташа және тездетілген жылдамдықта жай ырғақты көріністерді бір уақытта шапалақтау және топырлату. Қарапайым ырғақты суреттерді өз бетімен құрастыру.
21-тақырып. Бұлшық етті босаңсытуға арналған жаттығулар. Буында қолды түзеу және иықтан саусақ ұшына дейін барлық бұлшық еттің қатаюы. Қолды жоғары көтеру. Аяқтан аяққа, бір жанынан екінші жанға дене ауырлығын алмастыру.
22-тақырып. Музыканың орындалуымен бірге ойналатын ойындар. Қимылдарда музыкалық туындылар бөлімдерін жеткізе білу, музыкалық фразаларды алмастыру.
23-тақырып. Музыкадаға динамикалық көңілді, тактінің күшті бөлігін қимыл-қозғалыста көрсете білу. Түрлі қимылдардың өз бетімен жылдамдатылуы және баяулатылуы.
24-тақырып. Әнді сахналау кезінде ойын кейіпкерлерін сомдау жаттығулары. Қимылда музыкалы әңгіменің сюжетін жеткізу.
25-тақырып. Импровизацияда рөлдермен алмасу. Ойын мен көңілді билерге варианттарды ойлап шығару. Бейнелі заттармен іс-әрекет.
26-тақырып. Ән айтумен және ауызекі сөйлеумен бірге орындалатын қимылды ойындар.
27-тақырып. Би жаттығулары. Би элементтерін қайталау.
28-тақырып. Аяқтың ұшымен қадам, полька қадамы.
29-тақырып. Кең, биік секірулер.
30-тақырып. Қатты секіру, бүйірлі шоқырақ.
31-тақырып. Орыс билерінің элементтері: жартылай отырып қосымша қадам жасау, аяқты өкшеге тіреп жартылай отыру, орында тұрып және қимылдап тұрып отыру және жартылай отыру.
32-тақырып. Жұппен қозғалу: бір жағына шоқырақтау, ыршулар. Ұлттық билердің негізгі қимылдары.

40. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает названия основных танцевальных движений и элементов;
2) знает правила постановки корпуса;
3) умеет свободно ориентироваться в пространстве;
4) умеет выполнять простые элементы казахского, русского, белорусского народных танцев;
5) понимает и принимает правильное исходное положение в соответствии с содержанием и особенностями музыки и движения;
6) распознает характер танцевальной музыки;
7) сохраняет правильную дистанцию в колонне парами;
8) самостоятельно определяет нужное направление движения по команде педагога, по звуковым и музыкальным сигналам;
9) соблюдает темп движений, обращая внимание на музыку;
10) выполняет общеразвивающие упражнения в определенном ритме и темпе;
11) знает темповые обозначения,
12) исполняет танцевальный шаг, переменный шаг, боковой шаг, галоп, подскоки, шаг с притопом, па польки;
13) исполняет элементы русского танца (ковырялочка, моталочка, маятник);
14) применяет положение рук танцев "Сәлем", "Сәукеле", "Қол қимылы, айналма";
15) исполняет движения: переменный шаг с каблука, перегибы корпуса.
41. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение общих танцевальных элементов, элементов танцев народов Казахстана, техническое совершенствование танцевальных движений;
2) обучающийся знакомится с понятиями "пауза", "целый поворот", "поворот по четвертям", разучивает ритмический рисунок "медленно-медленно-быстро-быстро-медленно", элементы народных танцев мира, общеразвивающие упражнения, танцевальные упражнения, развивает навыки эмоционального и артистичного исполнения танцев;
3) развиваются умения начинать движения после вступления мелодии, самостоятельной смены движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки;
4) осваиваются танцы с более сложной координацией и ведением в паре, отрабатывается техника движений, достигается музыкальность и ритмичность, изучаются ритмически простые линейные и парные диско-танцы.
42. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Коллективно-порядковые упражнения.
Раздел 2. Ритмико-гимнастические упражнения. Общеразвивающие упражнения.
Раздел 3. Упражнения на развитие техники исполнения движения движений.
Раздел 4. Упражнения на расслабление мышц.
Раздел 5. Музыкально-образные, творческие задания.
Раздел 6. Упражнения на самостоятельную передачу в движении ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке.

40. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі би қимылдарының және элементтерінің атауларын біледі;
2) дене қойылымы ережесін біледі;
3) кеңістікте еркін бағдарлана алады;
4) қазақ, орыс, беларусь халық билерінің қарапайым элементтерін орындай алады;
5) музыка мен қимыл ерекшеліктеріне және мазмұнына сай дұрыс бастапқы қалыпты түсінеді және ұстанады;
6) би музыкасының сипатын тани біледі;
7) жұп бойынша сапта дұрыс арақашықтықты сақтай алады;
8) оқытушының сөздік нұсқауын, дыбыстық және музыкалық белгісі бойынша керекті қимылдың бағытын өзбетімен анықтай алады;
9) музыкаға көңіл бөле отырып, қимыл қарқынын сақтайды;
10) белгілі ырғақ пен қарқындағы жалпы дамыту жаттығуларын орындайды;
11) қарқынды белгілеулерді біледі;
12) би қадамын, ауыспалы қадамды, бүйірлі қадамды, шоқырақ (галоп), секірулерді, топырлатумен қадамды, полька қадамын орындайды;
13) орыс биінің элементтерін (ковырялочка, моталочка, маятник) орындайды;
14) "Сәлем","Сәукеле", "Қол қимылы айналма" билерінің қол қалыптарын қолданады;
15) өкшеден ауыспалы қадам, дене бүгулері қозғалыстарын орындайды.
41. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) жалпы би элементтерін, Қазақстан халықтарының би элементтерін, би қимылдарын техникалық жетілдіруді одан әрі меңгеру жалғасады;
2) білім алушы "пауза", "тұтас бұрылыс", "ширек бойынша бұрылыс" ұғымдарымен танысады, "баяу-баяу-жылдам-жылдам-баяу" ырғақты көрінісін, әлем халық билерінің элементтерін, жалпы дамыту жаттығуларын, би жаттығуларын үйренеді, билерді эмоциялық және әртістік орындау дағдыларын дамытады;
3) әуен басталғаннан кейін қозғалысты бастай білу, азконтрастілі музыка құрылымдары, музыкалық фразалар бөлімдерінің ауысуына сәйкес өз бетімен қимылды өзгерту білігі дамиды;
4) неғұрлым күрделі координациясы және жұп бойынша қозғалу элементтері бар билерді меңгеріледі, қозғалыстехникасы пысықталады, музыкалық және ырғақтылық қабілеттеріне қол жеткізіледі, ырғақты қарапайым сызықты және жұптасқан диско-билері үйретіледі.
42. 3-сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Ұжымдық-реттік жаттығулар.
2-бөлім. Ырғақты гимнастикалық жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулары.
3-бөлім. Қозғалысты орындау техникасын дамытуға арналған жаттығулар.
4-бөлім. Бұлшық етті босаңсытуға арналған жаттығулар.
5-бөлім. Музыкалық-бейнелі, шығармашылық жаттығулар.
6-бөлім. Қимылда ритмикалық суретті, акцентті, музыкадағы қарқындылық және динамикалық өзгерістерді өз бетімен жеткізе білуге арналған жаттығулар.

Раздел 7. Смена движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки.
Раздел 8. Танцевальные упражнения. Разучивание элементов народных танцев.
Раздел 9. Диско-танцы.
Тематическое планирование.
Тема 1. Перестроение из колонны по одному в линию по четыре.
Тема 2. Построение в шахматном порядке.
Тема 3. Перестроение из нескольких линий в несколько кругов, сужение и их расширение.
Тема 4. Перестроение из простых и концентрических кругов в звездочки и карусели.
Тема 5. Ходьба по центру зала, диагональные линии из угла в угол.
Тема 6. Упражнения с предметами.
Тема 7. Упражнения на развитие техники исполнения движений.
Тема 8. Упражнения на выработку осанки.
Тема 9. Упражнения на координацию движений. Разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей рук.
Тема 10. Самостоятельное составление несложных ритмических рисунков в сочетании хлопков и притопов, с предметами.
Тема 11. Музыкально-образные, творческие задания "Петрушка", упражнение на расслабление мышц. Прыжки на двух ногах одновременно с мягкими расслабленными коленями и корпусом, висящими руками и опущенной головой ("петрушка"). "Подснежник", с позиции приседания на корточки с опущенной головой и руками, постепенное поднимание головы, корпуса, рук по сторонам (имитация распускающегося цветка).
Тема 12. Игры под музыку. Упражнения на самостоятельную передачу в движении ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке.
Тема 13. Самостоятельная смена движений в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки.
Тема 14. Упражнения на формирование умения начинать движения после вступления мелодии.
Тема 15. Разучивание и придумывание новых вариантов игр, элементов танцевальных движений, их комбинирование.
Тема 16. Составление несложных танцевальных композиций.
Тема 17. Танцевальные упражнения казахского танца. Женский поклон "тәжім", основные движения рук "қол қимылы, айналма" – повороты кистей "к себе" и "от себя", "қайтару" – кругообразные движения женских рук в горизонтальном положении по направлению "к себе", "толқын" (волны) – волнообразные сгибания и разгибания рук с одновременным сгибанием и выпрямлением пальцев.
Тема 18. Танцевальные упражнения казахского танца основные ходы: простой основной ход на всей стопе, простой ход с каблука, переменный ход.
Тема 19. "Бүктелу" - перегибы корпуса. Перегибы назад.
Тема 20. Простые "айналма", по точкам класса, "айгөлек" повороты- переступания на месте, на полной стопе.
Тема 21. Упражнения на различение элементов народных танцев. Литовский танец "Микита" (с палками), латвийский танец "Руцавиетис", эстонский танец "Йоксу – полька".
Тема 22. Шаг кадрили: три простых шага и один скользящий, носок ноги вытянут. Пружинящий бег. Поскоки с продвижением назад (спиной). Быстрые мелкие шаги на всей ступне и на полупальцах.
Тема 23. Разучивание народных танцев Казахстана: "Киіз басу" (ковроткание), "Айжанқыз", "Былқылдақ" (изящные шаги с поворотом).
Тема 24. Диско-танцы: "Зимний вальс", "Сударушка", "Душа моя –кадриль", "Кораблик детства", "Рилио".

7-бөлім. Аз контрастілі музыка құрылымдары, музыкалық фразалардың бөлімдерінің ауысуына сәйкес өз бетімен қимылды өзгерту.
8-бөлім. Би жаттығулары. Халық билерінің элементтерін үйрену.
9-бөлім. Диско-билер.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қатардан бір-бірден төртеуден тұратын сызыққа ауысу.
2-тақырып. Шахматты тәртіпке ауысу.
3-тақырып. Бірнеше қатардан бірнеше шеңбер құрып тұру, құрған шеңберді кішірейту және кеңейту.
4-тақырып. Жай және шоғырласқан шеңбер құрудан жұлдызша және әткеншек құру.
5-тақырып. Бөлме ортасымен жүру, бір бұрыштан екінші бұрышқа диагональды сызықтар.
6-тақырып. Заттармен орындалатын жаттығулар.
7-тақырып. Қозғалысты орындау техникасын дамытуға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Денені тік ұстауды қалыптастыруға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Қимыл-қозғалыс координациясына арналған жаттығулар. Бір уақытта орындалатын қол, аяқ, дене, білек қимылдарының түрлі сәйкестіктері.
10-тақырып. Заттармен, шапалақ соғу және топырлатумен сәйкес келетін, жай ырғақты суретті өз бетімен құру.
11-тақырып. Музыкалық-бейнелі, "Петрушка" шығармашылық тапсырмасы, бұлшық етті босаңсытуға арналған жаттығулар. Қол салбырап тұрғандағы және бастың төмен қарағандағы қалыппен, бір уақытта жұмсақ босансыған тізе мен денемен бірге орындалатын екі аяқта тұрып секіру ("петрушка"). "Бәйшешек", бас иілулі, аяқтың ұшымен тізе бүгіп отырыптұру қалпынан біртіндеп басты, денені, қолды жан-жаққа көтеру (ашылып жатқан гүлді имитациялау).
12-тақырып. Музыканың орындалуымен бірге ойналатын ойындар. Қимылда ритмикалық суретті, акцентті, музыкадағы қарқындылық және динамикалық өзгерістерді өзбетімен жеткізе білуге арналған жаттығулар.
13-тақырып. Азконтрастілі музыка құрылымдары, музыкалық фразалардың бөлімдерінің ауысуына сәйкес өзбетімен қимылды өзгерту.
14-тақырып. Кіріспе әуеннен кейін қимыл-қозғалысты бастай білу дағдысын қалыптастыруға арналған жаттығулар.
15-тақырып. Ойынның, би қимылдарының элементтерінің жаңа нұсқасын ойлап шығаруды, оларды үйлестіруді үйрену.
16-тақырып. Күрделі емес би композицияларын құруды үйрену.
17-тақырып. Қазақ биінің би жаттығулары."Тәжім" әйел иілімі, "қол қимылы айналма" негізгі қол қимылдары, білек айналымдары "өзіне қарай" және "өзінен әрі", "қайтару" - тік қалыптағы "өзіне қарай" бағытындағы шеңберлі әйел қолдарының қимылдары, "толқын" - бірмезеттегі бүгу және түзетумен толқын тәрізді бүгу және жазу.
18-тақырып. Қазақ биінің би жаттығулары, негізгі қадамдары: толық табанда қарапайым негізгі жүру, өкшеден қарапайым жүру, ауыспалы қадам.
19-тақырып. "Бүктелу" - дененің бүгілулері, артқа бүгілулер.
20-тақырып. Сынып нүктелері бойынша, қарапайым "айналма", "айгөлек" бір орындағы, толық табандағы бұрылулар-басулар.
21-тақырып. Халық билерінің түрлі элементтеріне жаттығулар. Литва биі "Микита"(таяқтармен), латвия биі "Руцавиетис", эстон биі "Йоксу - полька".
22-тақырып. Үш қарапайым қадам және бір сырғанамалы қадам, аяқтың ұшы созылған. Серпілі жүгіру. Артқа (арқамен) секірмелі жүру. Толық табанда және жартылай саусақта жылдамдатылған ұсақ қадамдар.
23-тақырып. Қазақстанның ұлттық билерін үйрену :"Киіз басу", "Айжанқыз","Былқылдақ".
24-тақырып. Диско-билер: "Зимний вальс", "Сударушка", "Душа моя кадриль", "Кораблик детства", "Рилио".

43. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет правильно пройти в такт музыке, сохраняя красивую осанку, легкий шаг с носка;
2) умеет самостоятельно ускорять и замедлять темп движений;
3) отмечает в движении музыкальные фразы, акценты, несложный ритмический рисунок;
4) имеет понятия об основных движениях танцев народностей Казахстана, России, Прибалтики и мира;
5) выразительно двигается в соответствии с музыкальными образами;
6) имеет навыки актерской выразительности;
7) имеет навык выворотного положения ног, устойчивости, координации движений;
8) имеет понятия об основных танцевальных жанрах: полька, вальс, пляска, диско;
9) исполняет движения в характере музыки – четко, сильно, медленно, плавно;
10) знает темповые обозначения, слышит темпы применительно к движениям;
11) умеет отсчитывать такты, определять на слух музыкальные размеры;
12) различает особенности танцевальной музыки – марша, вальса, польки, пляски, хоровода;
13) умеет анализировать музыку разученных танцев;
14) понимает значение вступительных и заключительных аккордов в упражнении;
15) знает позиции ног и рук классического танца, народно-сценического танца;
16) знает правила постановки корпуса;
17) умеет исполнять основные упражнения на середине зала;
18) знает танцевальные термины: выворотность ног, координация, название упражнений;
19) знает и умеет исполнять танцевальные движения: танцевальный шаг, переменный шаг, боковой шаг, галоп, подскоки, припадания, шаг с притопом, па польки, элементы русского танца (основные движения, ходы): ковырялочка, моталочка, молоточек, маятник; элементы народного танца в простой комбинации.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
44. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы - исполнения концертной программы.
45. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (ритмические этюды), во втором полугодии: контрольная работа (ритмические этюды);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (простейшие танцевальные элементы, упражнения "хороводный шаг", "приставной, пружинящий шаг, поскок", "галоп вперед и боковой", танцевальные движения (танцевальный шаг, переменный шаг, боковой шаг, галоп, подскоки, шаг с притопом, па польки), элементы русского танца, во втором полугодии: контрольная работа (положения рук "сәлем", "сәукеле", "қол қимылы, айналма", движения "переменный шаг с каблука", "перегибы корпуса");

43. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әдемі тік арқаны, аяқ ұшымен жеңіл қадамды сақтай отырып, музыканың тактісін дұрыс өте біледі;
2) қимыл қарқынын өзбетімен жылдамдата және баяулата алады;
3) қимылда қарапайым ритмикалық суретті, акцентті, музыкалық фразаны жеткізе алады;
4) Қазақстан, Ресей, Балтық теңізі халықтары биінің негізгі қимылдары туралы түсінігі болады;
5) музыкалық бейнемен сәйкес мәнерлі қозғала алады;
6) актерлік мәнерлілік дағдыларына ие;
7) аяқ қалпының, тұрақтылықтың, қозғалыс координациясының дағдыларына ие;
8) негізгі би жанрлары: полька, вальс, көңілді би, диско туралы түсінігі болады;
9) музыка сипатына байланысты - нақты, күшті, баяу, бірқалыпты қозғалысты орындайды;
10) қарқынды белгілеулерді біледі, қозғалысқа сәйкес темптерді ести алады;
11) тактілерді санай біледі, есту қабілетіне байланысты музыкалық өлшемдерді анықтайды.
12) би музыкасының ерекшеліктерін ажырата біледі: марш, вальс, полька, көңілді би.
13) үйренген билердің музыкасын талдай біледі;
14) жаттығудағы кіріспе және қорытынды аккордтар ұғымын түсінеді;
15) классикалық, халықтық-сахналық бидегі аяқ және қол қалыптарын біледі;
16) дене қойылымы ережесін біледі;
17) негізгі жаттығуларды залдың ортасында орындай алады;
18) би терминдерін біледі: аяқ бұрылмалылығының координациясы, жаттығу атаулары;
19) би қимылдарын: би қадамы, ауыспалы қадам, бүйірлі қадам, шоқырақ (галоп), секірулер, топырлатумен қадам, полька қадамы, орыс биінің элементтерін (негізгі қимылдар, жүрістер): ковырялочка, моталочка, молоточек, маятник; қарапайым комбинацияда халық биінің элементтерін таниды және орындай біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
44. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік қойылымдарда алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы - концерттік бағдарламаны орындау түрінде іске асырылады.
45. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (ритмикалық этюд), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (ритмикалық этюд);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қарапайым би элементтері, "айналып жүрудегі қадам", "қосымша, серіппелі қадам, ыршу", "алға және бір жағына шоқырақтау" жаттығулары; би қимылдары (би қадамы, ауыспалы қадам, бір жақ жанға жасалатын қадам, шоқырақтау, ыршулар, таптау арқылы қадам жасау, полька палары), орыс биінің элементтері), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қолдардың "сәлем", "сәукеле" қалпы, "қол қимылы, айналма", "өкшемен ауыспалы қадам жасау", "денені майыстыру" қимылдары);

3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (1 танцевальный этюд – элементы русских народных танцев, во втором полугодии: контрольная работа (1 танцевальный этюд – элементы казахских народных танцев "Киіз басу", "Айжанқыз", "Былқылдақ"), 1 танцевальный этюд – элементы литовского народного танца "Микита", латвийского народного танца "Руцавиетис", эстонского народного танца "Йоксу – полька").
46. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение хореографического репертуара;
2) развитие природных данных (музыкальный слух, ритм, координация, осанка, выворотность ног, шаг, стопа, апломб, вестибулярный аппарат);
3) знание элементарных танцевальных понятий;
4) восприятие музыкальных образов (эмоциональная отзывчивость на музыку, умение импровизировать);
5) элементарные знания в области музыкальной грамоты (характер, темпы, динамические оттенки, ритмический рисунок, строение музыкального произведения).
47. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное и художественно осмысленное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами как в техническом плане, так и в художественном смысле;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка, отсутствие свободы исполнения;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований.
Приложение 33
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Хореография Казахстана" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Хореография Казахстана" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Хореография Казахстана".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актерское мастерство – принцип перевоплощения, когда актер олицетворяет себя со своим персонажем и действует от его имени;
2) бальный танец – вид парного танца, имеющий народные истоки, исполняемый в специальных помещениях;
3) балет – вид театрального искусства, сочетающий хореографию, музыку и драматический замысел; музыкально-драматическое произведение, исполняемое средствами танца и пантомимы;
4) балетмейстер – автор и постановщик балетов, танцев, хореографических номеров, танцевальных сцен;

3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 би этюді (орыс халық билерінің элементтері), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 би этюді ( "Киіз басу", "Айжанқыз", "Былқылдақ" қазақ халық билерінің элементтері); 1 би этюді ("Микита" литва халық биінің, "Руцавиетис" латвия халық биінің, "Йоксу - полька" эстон халық биінің элементтері).
46. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) хореографиялық репертуарды меңгеруі;
2) табиғи деректерінің (музыкалық есту қабілеті, ырғақ, үйлесімділік, дене мүсіні, аяқ бұрылмалылығы, қадам, табан, апломб, вестибулярлық аппарат);
3) қарапайым би түсініктерін білуі;
4) музыкалық бейнені қабылдауы (музыкаға эмоциялық елгезектік, импровизациялау білігі);
5) музыкалық сауат саласындағы қарапайым білім (сипаты, қарқыны, динамикалық реңктер, ырғақты сурет, музыкалық шығарманың құрылымы).
47. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" ("өте жақсы") бағасы - оқытудың аталған кезеңіндегі талаптарға жауап беретін, техникалық сапалы және көркемдік мағыналы орындауы;
2) "4" ("жақсы") бағасы - көркемдік мағынасында да, техникалық жағынан да шамалы қателіктері бар орындау;
3) "3" ("қанағаттанарлық") бағасы - қозғалысты сауатты және мәнерлі емес орындау, әлсіз техникалық дайындық, орындау еркіндігінің болмауы;
4) "2" ("қанағаттанарлық емес") бағасы - бағдарламалық талаптарды орындамауы.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
33-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Қазақстан хореографиясы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Қазақстан хореографиясы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қазақстан хореографиясы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) әртістік шеберлік - әртіс өзі бейнелейтін кейіпкерінің бейнесіне құбылу қағидасы және оның атынан әрекет ету;
2) бал биі - халық бастаулары бар, арнайы бөлмелерде орындалатын жұп биінің түрі;
3) балет - хореографияны, музыканы және драмалық түпкі ойды үйлестіретін театр өнерінің түрі; би және пантомима құралдарымен орындалатын музыкалық-драмалық шығарма;
4) балетмейстер - балеттердің, билердің, хореографиялық нөмірлердің, би сахналарының авторы және қоюшысы;

5) танец – форма хореографического искусства, в которой средством создания художественного образа являются движения и положения человеческого тела;
6) динамика – варьирование размаха и напряженности танцевальных движений;
7) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
8) современный танец – направление искусства танца, включающее танцевальные техники и стили двадцатого-начала двадцать первого веков, сформировавшиеся на основе американского и европейского танца модерн и танца постмодерн;
9) классический танец – вид сценического танца, главное выразительное средство балетного искусства;
10) классическое наследие – хореографические произведения, созданные в прошлом, обладающие непреходящей художественной ценностью и продолжающие свою жизнь в настоящем, как в виде самостоятельных постановок;
11) мимика – движение лицевых мышц, выражающее внутреннее душевное состояние; искусство актера передавать душевное состояние персонажа выразительными движениями мышц лица;
12) танец-модерн – стилевое направление в европейском и американском искусстве конца девятнадцатого и начала двадцатого веков; общее название танцевального искусства, преимущественно первой половины двадцатого века;
13) мюзикл – музыкально-сценическое произведение, преимущественно комедийного характера, построенное на использовании элементов оперетты, балета, оперы и эстрады;
14) классическая система обучения – система идей и педагогическая практика, характерные для школы второй половины девятнадцатого и двадцатого веков;
15) опера – музыкально-драматическое произведение, содержание которого воплощается в сценических музыкально-поэтических образах и выражается с помощью инструментальной (оркестровой) и вокальной (сольной, хоровой) музыки;
16) исполнительская деятельность – специально организованная, творчески активная форма самовыражения музыканта, направленная на достижение художественно-звукового результата и его эстетического восприятия;
17) вид искусства – это конкретный способ художественного освоения мира, воплощающий свои образы в определенном материале: в слове, звуке, камне, металле, телодвижениях и тому подобное;
18) синтез искусств – органичное соединение разных искусств или видов искусства в художественное целое, которое эстетически организует материальную и духовную среду бытия человека;
19) репертуар – совокупность произведений, исполняемых в театре, на концертной эстраде; круг ролей, номеров, музыкальных, литературных произведений, исполняемых артистом;

5) би - көркемдік бейнені құрастыратын қимыл мен адам денесінің қалыбы болып табылатын хореографиялық өнер формасы;
6) динамика - би қимылдарының ауқымы мен шиеленісін түрлендіру;
7) жанр - өнер әлемінің құбылыстарының неғұрлым елеулі қасиеттері мен байланыстарын бейнелейтін жалпы түсінік, шығарманың формалды және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығы;
8) заманауи би - америкалық және европалық модерн және пост модерн биінің негізінде қалыптасқан, жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырдың басындағы би техникалары мен стильдерін қамтитын би өнерінің бағыты;
9) классикалық би - сахналық би түрі, балет өнерінің негізгі көрнекілік құралы;
10) классикалық мұра - өткен уақытта құрылған,ауыспайтын көркемдік байлыққа ие және дербес қойылымдар ретінде қазіргі уақытта өмірін жалғастырушы хороеграфиялық шығарма;
11) мимика - ішкі жан күйін көрсететін бет бұлшық еттерінің қимылы; кейіпкердің жан күйін әртістің бет бұлшық еттерінің мәнерлі қимылдарымен жеткізу өнері;
12) модерн-биі - он тоғызыншы ғасырдың соңы және жиырмасыншы ғасырдың басындағы европалық және америкалық өнердегі стильдік бағыт; жиырмасыншы ғасырдың бірінші жартысында басым болған би өнерінің жалпы аталуы;
13) мюзикл - комедиялық сипаты басым болатын оперетта, балет, опера және эстрада элементтерін қолдануға негізделіп құрастырылған музыкалық-сахналық шығарма;
14) оқытудың классикалық жүйесі - он тоғызыншы ғасырда және жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы мектептерге тән ой жүйесі мен педагогикалық практика;
15) опера - мазмұны сахналық музыкалық-поэтикалық бейнелерде іске асырылатын инструменттік (оркестрлік) және вокалдық (жеке, хор) музыканың көмегімен көрінетін музыкалық-драмалық шығарма;
16) орындаушылық қызмет - көркемдік-дыбыстық нәтижені және оны эстетикалық қабылдауға қол жеткізуге бағытталған музыканттың өзін-өзі көрсетудің арнайы ұйымдастырылған шығармашылық белсенді формасы;
17) өнер түрі - өз бейнелерін нақты материалда: сөзде, дыбыста, таста, металда, дене қозғалыстарында және сол сияқтыларда іске асыратын әлемді көркемдік меңгерудің нақты тәсілі;
18) өнердің синтезі - адам тіршілігінің материалдық және рухани ортасын эстетикалық ұйымдастыратын көркемдік тұтастыққа әртүрлі өнер мен өнер түрлерінің табиғи бірігуі;
19) репертуар - театрда, концерттік эстрадада орындалатын шығармалар жиынтығы; әртіс орындайтын рөлдердің, нөмерлердің, музыкалық, әдеби шығармалардың шеңбері;

20) режиссер – художественный руководитель спектакля, фильма, какого-либо творческого проекта, постановщик;
21) спортивный бальный танец – танцевальный вид спорта, объединяющий два стиля спортивных танцев;
22) рисунок – сочетание танцевальных движений в композиции;
23) исторический танец – вид сценических танцев, представляющих собой переработку бальных, бытовых танцев различных эпох на основе классического танца;
24) техника — степень владения телом и мастерство в выполнении основных шагов и позиций;
25) театр – род искусства, особенностью которого является художественное отображение явлений жизни посредством драматического действия, возникающего в процессе игры актеров перед зрителями;
26) костюм театральный – все виды одежды, обувь, головные уборы, украшения и другие предметы, которые использует актер для своей роли в спектакле;
27) темп – простейшая форма танцевального движения, различные танцевальные сочетания образуют шаг;
28) народный танец – фольклорный танец, который исполняется в своей естественной среде и имеет определенные традиционные для данной местности движения, ритмы, костюмы и тому подобное;
29) народный (фольклорный) танец — вид народного танцевального творчества, созданный этносом, распространенный в быту, отражающий этнические особенности, хореографический язык, пластическую выразительность этноса или этнической группы, которые проявляются в характере, координации движений, в музыкально-ритмической и метрической структуре танца, манере его исполнения;
30) народно-сценический танец – танец, состоящий из движений народного танца, трансформированных движений классического танца (демиклассика) и придуманных хореографом движений в характере сочиняемого танца;
31) хореографическое искусство – совокупность двух областей: искусства балета и искусства танца; танцевальное искусство;
32) хореографический образ – целостное выражение в танце чувства и мысли, человеческого характера;
33) ритм – относительно быстрое или относительно медленное повторение и варьирование основных движений;
34) фольклорный танец – стихийное проявление чувств, настроения, эмоций, выполняется в первую очередь для себя, а потом — для зрителя (общества, группы);
35) эстрадный танец – хореографическое произведение, предназначенное для концертного исполнения на эстраде;
36) эволюция – развитие, процесс изменения кого-нибудь, чего-нибудь от одного состояния к другому.
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений, навыков в области хореографического искусства Казахстана.

20) режиссер - спектакльдің, фильмнің, қандай да бір шығармашылық жобаның көркемдік жетекшісі, қоюшы;
21) спорттық бал биі - спорт билерінің екі стилін біріктіруші спорттың би түрі;
22) сурет - композициядағы би қимылдарының үйлесуі;
23) тарихи би - классикалық би негізінде әртүрлі дәуірдің балдық, тұрмыстық билерінің өңдеуін білдіретін сахналық би түрі;
24) техника — негізгі қадамдар мен позицияларды орындау кезіндегі денені меңгеру мен шеберлік дәрежесі;
25) театр - көрермендер алдында әртістің ойыны процесінде пайда болатын, өмір құбылыстарын драматикалық іс-әрекет көмегімен көркемдік суреттеу ерекшелігі болып табылатын өнер түрі;
26) театр костюмі - әртістің спектакльдегі өз рөлдері үшін қолданатын киімнің барлық түрі, аяқ киім, бас киім, әшекей және басқа да заттар;
27) темп - би қимылының қарапайым формасы, әр түрлі би үйлесулері қадамды құрайды;
28) халық биі -табиғи өзінің ортасында орындалатын және аталған өңір үшін белгілі дәстүрлі қимылы, ырғақтары, костюмдері және сол сияқтылары бар фольклорлық би;
29) халық (фольклорлық) биі - бидің сипатында, қимыл үйлесімділігінде, бидің музыкалық-ырғақты және метрикалық құрылымында, оны орындау мәнерінде көрініс табатын этнос пен этникалық топтың этникалық ерекшеліктерін, хореографиялық тілін, пластикалық мәнерлілігін бейнелеуші этнос өкілдерімен құрастырылған, тұрмыста таралған, халық би шығармашылығының түрі;
30) халықтық-сахналық би - халық биі қимылдарынан, классикалық бидің түрлендірілген қимылдарынан (демиклассика) және ойлап шығарылатын бидің сипатында хореографпен ойластырылған би;
31) хореографиялық өнер - екі облыстың: балет өнері мен би өнерінің жиынтығы; би өнері;
32) хореографиялық бейне - биде сезім мен ойдың, адамзат мінез-құлқының тұтас көрініс табуы;
33) ырғақ - салыстырмалы түрде жылдам немесе салыстырмалы түрде баяу қайталау және негізгі қозғалыстарды алмастыру;
34) фольклорлық би - сезімнің, көңіл-күйдің, эмоцияның стихиялық көрінуі, бірінші кезекте өзі үшін, ал кейін көрермендер үшін (қоғам, топтар);
35) эстрадалық би - эстрадада концерттік орындауға арналған хореографиялық шығарма;
36) эволюция - даму, біреудің, бір дененің бір күйден екінші күйге өзгеру процесі.
3. Бағдарламаның мақсаты: Қазақстанның хореографиялық өнері саласында алған білім, білік, дағдылары негізінде білім алушы тұлғасының көркемдік-эстетикалық дамуы үшін жағдай жасау.

4. Задачи Программы.
Обучающиеся:
1) ознакомление обучающихся с хореографией как видом искусства;
2) формирование целостного представления об исторических особенностях развития отечественной хореографии;
3) изучение истоков происхождения танцевального искусства Казахстана и его эволюции;
4) знакомство с этапами развития хореографического искусства Казахстана;
5) знакомство с образцами классического наследия репертуара;
6) знакомство с отличительными особенностями хореографического искусства различных исторических эпох, стилей и направлений;
7) овладение знаниями об исполнительской деятельности ведущих танцоров, артистов балета;
8) овладение знаниями о средствах создания образа в хореографии;
9) овладение знаниями о принципах взаимодействия музыкальных и хореографических выразительных средств.
Развивающие:
1) развитие навыков восприятия танцев различных стилей и жанров, созданных в разные исторические периоды;
2) развитие навыков восприятия элементов музыкального языка, анализа музыкального произведения, а также необходимых навыков самостоятельной работы;
3) приобретение детьми опыта творческой деятельности;
4) овладение навыками систематизации информации о постановочной и педагогической деятельности постановщиков танца, балетмейстеров на разных этапах развития хореографического искусства;
5) развитие умений анализировать произведение хореографического искусства с учетом времени его создания, стилистических особенностей, содержания, взаимодействия различных видов искусств, художественных средств создания хореографических образов;
6) развитие умений работать с учебным материалом;
7) формирование навыков публичного выступления с рефератом, докладом, презентацией;
8) овладение навыками подготовки докладов, рефератов.
Воспитательные:
1) художественно-эстетическое воспитание личности обучающегося;
2) воспитание художественного вкуса на примере выдающихся произведений хореографии, музыки и других видов искусств;
3) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося;
5. Срок освоения Программы – три года. Обучение начинается с 4 класса. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Количественный состав детей в группах хореографических отделений детских школ искусств – не менее 8 и не более 20 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с танцем, которые формируются в учебном процессе.

4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) білім алушыларды өнер түрі ретіндегі хореографиямен таныстыру;
2) отандық хореографияның даму тарихының ерекшеліктері туралы тұтас түсінік қалыптастыру;
3) Қазақстанның би өнерінің пайда болу көздері мен оның эволюциясын зерттеу;
4) Қазақстанның хореографиялық өнерінің даму кезеңдерімен танысу;
5) репертуардың классикалық мұрасының үлгілерімен танысу;
6) әр түрлі тарихи дәуірлердің, стильдердің және бағыттардың хореографиялық өнерінің ерекше өзгешеліктерімен танысу;
7) жетекші бишілердің, балет әртістерінің орындаушылық қызметінің білімдерін меңгеру;
8) хореографияда бейнені жасау құралдары туралы білімдерді меңгеру;
9) музыкалық және хороеграфиялық мәнерлілік құралдарының өзара әрекеттесу қағидалары туралы білімдерді меңгеру.
Дамыту:
1) әр түрлі тарихи кезеңдерде құрылған түрлі стильдер мен жанрлардағы билерді қабылдау дағдылары;
2) музыкалық тіл элементтерін қабылдаудың, музыкалық шығарманы талдау дағдыларын, сонымен қатар дербес жұмыстың қажетті дағдыларын дамыту;
3) балалардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
4) хореографиялық өнердің әр түрлі даму кезеңдеріндегі би қоюшысының, балетмейстердің қойылымдық және педагогикалық қызметі туралы ақпаратты жүйелендіру дағдыларын меңгеру;
5) хореографиялық өнер шығармасын әзірлеу уақытын, стилистикалық ерекшеліктерін, мазмұнын, өнердің әр түрлі түрлерінің өзара әрекеттесуін, хореографиялық бейнені құрудың көркемдік құралдарын ескере отырып, талдау білігін дамыту;
6) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін дамыту;
7) рефератпен, баяндамамен, презентациямен көпшілік алдында өнер көрсету дағдыларын қалыптастыру;
8) реферат, баяндама дайындау дағдыларын меңгеру.
Тәрбиелік:
1) білім алушы тұлғасын көркемдік-эстетикалық тәрбиелеу;
2) хореографияның, музыканың және басқа өнер түрлерінің көрнекті шығармалары негізінде көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) білім алушының кәсіби бағдарлануы және өзін-өзі анықтауы.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - үш жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Балалар өнер мектептері хореография бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.

7. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование навыков восприятия танцев различных стилей и жанров, созданных в разные исторические периоды.
8. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
9. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития отечественной хореографии;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
10. Программа создает условия для формирования у обучающихся целостного представления о происхождении танцевального искусства Казахстана, его эволюции, лучших образцах классического наследия.
11. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по истории хореографии.
12. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) овладению знаниями об исторических особенностях развития отечественной хореографии;
2) усвоению терминологии из области хореографических знаний;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) овладению навыками написания докладов, рефератов;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
13. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
14. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.

7. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, әр түрлі тарихи кезеңдерде құрылған түрлі стильдер мен жанрларда билерді қабылдау дағдыларын қалыптастыруға бағдарланған.
8. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
10. Бағдарлама білім алушыға Қазақстан би өнерінің пайда болуы, оның эволюциясы, классикалық мұраның үздік үлгілері туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы әр түрлі деңгейдегі балаларға арналған.
Педагог хореография тарихы бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
12. Бағдарламасы білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) отандық хореографияның дамуының тарихи ерекшеліктері туралы білімді меңгеруі;
2) хореографиялық білім саласындағы терминдерді меңгеруі;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгеруге;
4) реферат, баяндама дайындау дағдыларын меңгеруге;
5) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы.
13. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
14. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, оқу пәнінің шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік, дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.

15. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и хореографов.
16. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории хореографии, музыкознания. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых тем уроков;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к учебному процессу, понимании конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
17. Специфика группового обучения предмету "Хореография Казахстана" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
18. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – просмотр видеоматериалов, посещение концертов для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
19. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития творческих способностей обучающегося. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
20. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.

15. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен хореографтардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
16. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидалары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесін заманауи педагогикалық және психологиялық ғылымдардың жетістіктері, хореография теориясы мен тарихы, музыкатану негізінде құруды талап етеді. Педагог дидактика ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтері байланысының болуын болжайды;
3) көрнекілік қағидаты - зерттелетін сабақ тақырыптарының мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезінде саналылық және белсенділік қағидаты оқу процесіне саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушының алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
17. "Қазақстан хореографиясы" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
18. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін концерттерге бару;
3) практикалық - орындаушылық және шығармашылық жаттығулар, мұқият пысықтау үшін тұтас шығарманы ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
19. Әдістерді таңдау білім алушының жасы және жеке, физикалық қабілеттері, би қабілеттерінің даму деңгейі сияқты жеке ерекшеліктеріне байланысты.
20. Бағдарлама заманауи өнер мектебіне интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін енгізуді қарастырады.

33. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.
34. Содержание домашних заданий:
1) сбор и систематизация учебного материала;
2) написание эссе, реферата, доклада;
3) работа над видеопрезентацией;
4) работа со словарем.
35. Межпредметные связи предмета "Хореография Казахстана" с предметами "Классический танец", "Народно-сценический танец", "Современный танец" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
36. Программные требования в 4 классе:
1) обучающийся знакомится с танцевальной культурой в кочевом мире, шаманскими, плясовыми и игровыми состязательными танцами;
2) знакомится с древним казахским танцем, особенностями ритуально-обрядовых, воинственно-охотничьих, массовых танцев;
3) осваиваются карагандинский, жетысуский, западно-казахстанскиий, сыньзяно-уйгурский и монгольский стили исполнения древних казахских танцев;
4) осваиваются танцевальная культура конца девятнадцатого и начала двадцатого веков, национальные хореографические средства первых казахских народно-сценических танцев, рассматриваются вопросы профессионального развития народного танца в условиях советского строя, постановки народных танцев на профессиональной сцене;
5) овладевает умениями работы с учебным материалом, систематизации знаний, написания эссе, рефератов.
37. Содержание учебного предмета в 4 классе. Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы:
Раздел 1. Истоки возникновения и развития казахского народного танца.
Раздел 2. Профессиональное развитие народного танца Казахстана в условиях советского строя.
Тематическое планирование.
Тема 1. Хореография как специфическая форма общественного сознания. Первоначальное синкретическое единство танца со словом и песней. Отражение в древнейших видах танца окружающей природы, военных действий, религиозных представлений, производственной деятельности человека — охоты, земледелия, различных ремесел.
Отражение эстетического восприятия окружающей среды, трудовых процессов, спортивных состязаний в танцах.
Хореография как вид искусства. Основные понятия хореографического искусства: "танец", "движение", "танцевальный рисунок", "музыкальное сопровождение", "танцовщик", "балетмейстер". Особенности образной системы и основные выразительные средства хореографии.
Танцевальная культура в кочевом мире. Танец как ритуально-религиозное действо.
Танец как одно из проявлений народного творчества. Своеобразие танцевальных традиций, хореографического языка и пластической выразительности, музыкального сопровождения в культурах разных народов. Проявление в танце черт национального характера, духовного мира народа.
Движение и ритм. Обретение танцем характерных бытовых особенностей. Виды танцев.
Тема 2. Танец и народное творчество. Хореография и другие виды искусства. Взаимосвязь танца и музыки, танца, живописи и скульптуры. Танец и пантомима. Танец в эпосе, легендах и сказках казахского народа. Мотивы жизненного уклада казахов в прошлом.
Тема 3. Шаманские, плясовые и игровые состязательные танцы и их значение в жизни народа.
Тема 4. Танец "Қыз қуу". Танец "Киіз басу". Музыка, костюм, прическа, этикет.
Тема 5. Танец "Шашу". Танец "Жабы ату". Музыка, костюм, прическа, этикет.
Тема 6. Народный танец как отражение характерных особенностей народа. А. Затаевич, этнограф, исследователь казахских песен и кюев.  Носители казахской музыкально-поэтической культуры – сал и сері. Своеобразие творчества поэтов-песенников. Синкретичность и синтетичность, их фольклорные атрибуты и индивидуальные новшества.
Б. Көпенұлы (Ағашаяқ). Н. Жүндібайұлы, Ш. Қошқарбайұлы, Т. Қалмағамбетұлы, Балуан-Шолақ – носители синкретической культуры. Б. Көпенұлы, певец, танцор, спортсмен.
Тема 7. Особенности древнего казахского танца. Связь танцевальной культуры казахского народа с традициями, музыкальным фольклором, свадебными обрядами, сопровождающимися играми-состязаниями.
Особенности казахского танца, исполняемого под аккомпанемент домбры, кобыза, дангры. Экспрессивность исполнения, резкость движения, подвижность суставов, собранность корпуса в мужских танцах, гибкость талии, пластика рук — в женских. Пластический язык, особая координация движений, приемы соотношения движения с музыкой. Разновидности казахского танца.
Тема 8. Ритуально-обрядовые танцы. Танец "Бақсы ойыны". Танец "Айқосақ" (пляски баксы). Танец "Жезтырнақ" (пляска ведьмы). Танец "Буын би" (танец суставов). Танец "Жар-жар" (пляска с одноименной ритуальной песней). Танец "Қоштасу" (прощание невесты с подругами). Танец "Айда, былпым" (танец молодухи). Танец "Келіншек" (танец молодухи с парнем). Танец "Шалқыма" (танец на каблуках). Музыка, костюм, прическа, этикет.
Тема 9. Воинственно-охотничьи танцы. Танец "Сайыс" (поединок). Танец "Ақат" (танец по мотивам древней мужской пластики). Танец "Қылышпен би" (танец с саблей). Танец "Мерген" (танец с луком). Танец "Қоян-бүркіт" (заяц и беркут). Танец "Құсбегі — дауылпаз" (танец с ловчей птицей и дауылпазом). Музыка, костюм, прическа, этикет.
Тема 10. Бытовые подражательные танцы. Танец "Өрмек биі" (танец ткачей). Танец "Ортеке" (танец козла-прыгуна). Танец "Қаражорға" (бег иноходца). Танец "Тепең кок" (бег скакуна). Музыка, костюм, прическа, этикет.
Тема 11. Массовые танцы. Танец "Алқа-қотан" (бок о бок). Танец "Алтынай". Танец "Кербез биі". Танец "Ырғақты". Танец "Қаз-қатар".
Танец "Балбырауын". Танец "Ұтыс биі". Танец "Көкпар". Танец "Қосалқа". Танец "Шашу". Музыка, костюм, прическа, этикет.
Тема 12. Стили исполнения танцев. Карагандинский стиль исполнения. Джетысуйский стиль исполнения. Западно-казахстанский стиль исполнения. Сыньзяно-уйгурский и монгольский стили исполнения казахских танцев.
Тема 13. Танец "Қара жорға". Сакральность танца "Қара жорға". Виды танца "Қара жорға: "қос жорға", "еркек жорға", "кыз алып қашу", "шайтан көк". Исмаилов А., исследователь танца.
История постановки танца. Профессиональная запись танца "Қара жорға". Исхак Б., Алимбай Д., первые исполнители танца. Московский фестиваль народного танца (1936).
Тема 14. Танцы конца девятнадцатого-начала двадцатого веков. Прикладной характер танцевальной культуры. Бытовые обрядовые танцы. Музыка, костюм, прическа, этикет.

33. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.
34. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) оқу материалын жинақтау және жүйелеу;
2) эссе, реферат, баяндама жазу;
3) видеопрезентациямен жұмыс;
4) сөздікпен жұмыс.
35. "Қазақстан хореографиясы" пәнінің "Классикалық би", "Халықтық-сахналық би", "Заманауи би" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
36. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы көшпенді әлемдегі би мәдениетімен, бақсы, көңілді және ойын жарыс билерімен танысады;
2) көне қазақ биімен, салт-дәстүрлі, жауынгерлік-аңшылық, көпшілік билермен танысады;
3) көне қазақ билерін орындаудың қарағандылық, жетісулық, батыс қазақстандық, сыньзян-ұйғыр және моңғол стильдерін меңгереді;
4) он тоғызыншы ғасырдың соңы мен жиырмасыншы ғасырдың басындағы би мәдениеті, алғашқы қазақтың халықтық-сахналық билерінің ұлттық хореографиялық құралдары меңгеріледі, кеңестік құрылу жағдайындағы халық биінің кәсіби дамуының сұрақтары, кәсіби сахнада халық билерінің қойылымдары қарастырылады;
5) оқу материалымен жұмыс істеу, білімді жүйелендіру, эссе, реферат жазу біліктерін меңгереді.
37. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Қазақ халық биінің пайда болу көздері мен дамуы.
2-бөлім. Кеңестік қоғам жағдайларында Қазақстанның халық биінің кәсіби дамуы.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Хореография - қоғамдық сананың ерекше формасы. Би мен сөздің бастапқы синкреттік бірлігі. Бидің ертедегі түрлеріндегі қоршаған ортаның, әскери іс-қимылдардың, діни түсініктердің, адамның өндірістік іс-әрекетінің - аңшылық, жер өңдеу, әртүрлі кәсіптердің көрініс табуы.
Биде қоршаған ортаны, еңбек процестерін, спорттық жарыстарды эстетикалық қабылдаудың көрініс табуы.
Хореография - өнер түрі. Хореографиялық өнердің негізгі ұғымдары: "би", "қозғалыс", "би суреті", "музыкалық сүйемелдеу", "биші", "балетмейстер". Бейнелі жүйенің ерекшеліктері және хореографияның негізгі мәнерлі құралдары.
Көшпелі әлемдегі би мәдениеті. Би діни-салттық іс-әрекет ретінде.
Би - халық шығармашылығының бір көрінісі. Әр үрлі халықтардың мәдениеттеріндегі би дәстүрлерінің, хореографиялық тілдің және пластикалық мәнердің, музыкалық сүйемелдеудің ерекшеліктері. Би сипатында ұлттық мінез-құлықтың, халықтың рухани әлемінің көрінуі.
Қозғалыс және ырғақ. Бидің тұрмыстық ерекшеліктерді иеленуі. Би түрлері.
2-тақырып. Би және халық шығармашылығы. Хореография және өнердің басқа түрлері. Би мен музыканың, би, кескіндеме және скульптураның өзара байланысы. Би және пантомима. Қазақ халқының эпос, аңыз және ертегілердегі биі. Өткен уақыттағы қазақтардың тұрмыс салттарының сарындары.
3-тақырып. Бақсы, көңілді және ойын жарыс билері және олардың халық өміріндегі мағынасы.
4-тақырып. "Қыз қуу" биі. "Киіз басу" биі. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.
5-тақырып. "Шашу" биі. "Жабы ату" биі. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.
6-тақырып. Халық биі халықтың өзіндік ерекшеліктерінің бейнесі ретінде. А. Затаевич, этнограф, қазақ әндері мен күйлерінің зерттеушісі. Қазақ музыкалық поэзиялық мәдениетінің жеткізушілері - сал және сері. Ақын-жыршылар шығармашылығының ерекшелігі. Синкреттілік және синтетикалылық, олардың фольклорлық атрибуттары және жеке жаңалықтары.
Б. Көпенұлы (Ағашаяқ). Н. Жүндібайұлы, Ш. Қошқарбайұлы, Т. Қалмағамбетұлы, Балуан-Шолақ - синкреттік мәдениетті жеткізушілер. Б. Көпенұлы, әнші, биші, спортшы.
7-тақырып. Ертедегі қазақ биінің ерекшеліктері. Қазақ халқының би мәдениетінің дәстүрлерімен, музыкалық фольклормен, ойын-жарыстармен өткізілетін той салттарымен байланысы.
Домбыра, қобыз, даңғыра сүйемелдеуімен орындалатын қазақ биінің ерекшеліктері. Орындаудың бейнелілігі, қозғалыс шапшаңдылығы, буындардың қозғалмалылығы, ер адам билеріндегі дененің жинақылығы, әйел адам билерінде белдің икемділігі, қол пластикасы. Пластикалық тіл, ерекше қимыл үйлесімділігі, қимылдың музыкамен қатынасының тәсілдері. Қазақ биінің алуан түрлілігі.
8-тақырып. Салт-дәстүрлі билер. "Бақсы ойыны" биі. "Айқосақ" биі (бақсының билері). "Жезтырнақ" биі (жалмауыз кемпір биі). "Буынби" биі (Буындар биі). "Жар-жар" биі (салттық әнмен аттас би). "Қоштасу" биі (келіншектің құрбыларымен қоштасуы). "Айда, былпым" биі (келіншек биі). "Келіншек" биі (келіншектің жігітімен биі). "Шалқыма" биі (тақадағы би). Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.
9-тақырып. Жауынгерлік-аңшылық билер. "Сайыс" биі (жарыс). "Ақат" биі (көне ер адам пластикасының сарындары бойынша би). "Қылышпен би" биі (қылышпен би). "Мерген" биі (садақпен би). "Қоян-бүркіт" биі (қоян мен бүркіт). "Құсбегі — дауылпаз" биі (дауылпазбен және аңшы құспен би). Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.
10-тақырып. Тұрмыстық еліктеуші билер. "Өрмек биі" биі (тігіншілер биі). "Ортеке" биі (секіргіш-текенің биі). "Қаражорға" биі (жорғаның жүгіруі), "Тепең көк" (сәйгүлік жүгіруі). Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.
11-тақырып. Көпшілік билер. "Алқа-қотан" биі (іргелес). "Алтынай" биі. "Кербез биі" биі. "Ырғақты" биі. "Қаз-қатар" биі.
"Балбырауын" биі. "Ұтыс биі" биі. "Көкпар" биі. "Қосалқа" биі. "Шашу" биі. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.
12-тақырып. Билерді орындау стильдері. Қарағандылық орындау стилі. Жетісулық орындау стилі. Батыс Қазақстандық орындау стилі. Қазақ билерін сыньзян-ұйғыр және моңғол орындау стильдері.
13-тақырып. "Қара жорға" биі. "Қара жорға" биінің киелілігі. "Қара жорға" биінің түрлері: "қос жорға", "еркек жорға", "кыз алып қашу", "шайтан көк". А. Ысмайылов, би зерттеушісі.
Биді қоюдың тарихы. "Қара жорға" биінің кәсіби жазбасы. Б. Ысхак, Д. Әлімбай, бидің алғашқы орындаушылары. Халық билерінің Мәскеу фестивалі (1936).
14-тақырып. Он тоғызыншы ғасырдың соңы мен жиырмасыншы ғасырдың басындағы билер. Би мәдениетінің қолданбалы сипаты. Тұрмыстық салт билері. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп.

Тема 15. Профессиональное развитие народного танца Казахстана. Народные танцы в драматических спектаклях (1917-1934). Постановка народных танцев на профессиональной сцене. Введение народных танцев в балетные спектакли.
Тема 16. Казахский танец и театральное искусство Казахстана. Роль режиссеров музыкального театра Ж. Шанина, К. Джандарбекова, К. Байсеитова в возрождении казахского танца. Зарождение танцевальных коллективов.
Тема 17. Национальные хореографические средства первых казахских народно-сценических танцев. Музыка, костюм, прическа, этикет. Общий колорит движений рук (круговые повороты кистей с завершением ладонью "от себя" или "к себе" при различном движении рук в условной форме).
Женский танец: свободно волнообразные и четкие движения рук. Танец "Өрмек би" (возделывание ткани). Танец "Киіз басу" (приготовление кошмы).
Характерные для мужского и женского танцев движения: движения плеч вперед, назад, вверх, вниз, с одновременным резким ритмичным сгибанием колен при шагах.
Основные движения ног: простые танцевальные шаги с носка и с каблука, переменные и боковые каблучные ходы, танцевальные шаги из стороны в сторону с завершающим ударом, акцентированные перестукивания.
38. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса. К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет знания, умения и навыки:
1) знает выразительные средства хореографии;
2) знает взаимосвязь танца и музыки, танца и живописи, скульптуры;
3) знает названия ритуально-обрядовых казахских танцев;
4) знает особенности древнего казахского танца;
5) знает истоки возникновения казахского народного танца;
6) знает разновидности казахского танца;
7) знает стили исполнения танцев;
8) знает виды танца "Қара жорға";
9) знает развитие народного танца советского периода;
10) знает танцевальные коллективы двадцатых - тридцатых годов двадцатого века;
11) знает национальные хореографические средства первых казахских народно-сценических танцев;
12) знает средства создания образа в хореографии;
13) знает отличительные особенности хореографического искусства изучаемого периода;
14) умеет работать с учебным материалом.
39. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение классического наследия, знакомство с развитием хореографического искусства, становлением балета;
2) изучаются вопросы формирования, развития и становления балетного театра, системы хореографического образования в Казахстане;
3) знакомится с отличительными особенностями хореографического искусства различных стилей и направлений;
4) формируются навыки восприятия элементов музыкального языка, анализа исполнения танца;

15-тақырып. Қазақстанның халық биінің кәсіби дамуы. Драмалық спектакльдердегі халық билері (1917-1934). Кәсіби сахнада халық билерінің қойылымы. Балет спектакльдеріне халық билерінің енуі.
16-тақырып. Қазақ биі және Қазақстанның театр өнері. Қазақ биінің өрлеуіндегі Ж. Шаниннің, К. Жандарбекованың, К. Байсейітованың музыкалық театр режиссерлерінің рөлі. Би ұжымдарының пайда болуы.
17-тақырып. Алғашқы қазақ халықтық-сахналық билердің ұлттық хореографиялық құралдары. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп. Қол қимылдарының жалпы бояуы (шартты формада қолдың түрлі қимылдары кезінде қол буындарымен шеңберлі бұрылу алақанмен "өзіне қарай" немесе "өзіннен әрі" аяқталумен).
Әйел адам биі: қолдың еркін толқын тәрізді және нақты қимылдары. "Өрмекби" биі (матаны өңдеу). "Киіз басу" биі (киіз дайындау).
Ер және әйел адам билеріне тән қимылдар: қадам кезінде бірдей уақыттағы тізенің шапшаң ырғақты бүгілуімен бірге, иықтың алға, артқа, жоғары, төмен қимылдары.
Аяқтың негізгі қимылдары: аяқ ұшынан және тақадан қарапайым би қадамдары, ауыспалы және бүйірлі тақа жүрісі, бір жақтан екінші жаққа соққымен аяқталатын би қадамы.
38. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) хореографияның мәнерлі құралдарын біледі;
2) би мен музыканың, би, кескіндеме және скульптураның өзара байланысын біледі;
3) сал-дәстүрлі қазақ билерінің атауларын біледі;
4) көне қазақ биінің ерекшеліктерін біледі;
5) қазақ халық биінің пайда болу көздерін біледі;
6) қазақ биінің алуантүрлілігін біледі;
7) билерді орындау стильдерін біледі;
8) "Қара жорға" биінің түрлерін біледі;
9) кеңес үкіметі кезеңінде халық биінің дамуын біледі;
10) жиырмасыншы ғасырдың 20-30 жылдарындағы би ұжымдарын біледі;
11) алғашқы қазақ халықтық-сахналық билердің ұлттық хореографиялық құралдарын біледі;
12) хореографияда бейнені құрастыру құралдарын біледі;
13) зерттелетін кезеңнің хореографиялық өнерінің ерекше өзгешеліктерін біледі;
14) оқу материалымен жұмыс істей алады.
39. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) классикалық мұраны меңгеру, хореографиялық өнердің дамуымен, балеттің қалыптасуымен танысу әрі қарай жалғасады;
2) Қазақстанда балет театры, хореографиялық білім жүйесінің қалыптасуының, дамуының және құрылуының сұрақтары зерттеледі;
3) әр түрлі стильдердегі және бағыттағы хореографиялық өнердің ерекше өзгешеліктерінмен танысады;
4) музыкалық тіл элементтерін қабылдаудың, биді орындауды талдаудың дағдылары қалыптасады;

5) формируются навыки самостоятельной работы, приобретается опыт творческой деятельности.
40. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы:
Раздел 1. Становление классической хореографии с 1934 года до 1940 годы двадцатого века.
Раздел 2. Хореографическое образование в Казахстане в 1940 годы двадцатого века.
Раздел 3. Хореографическое образование в Казахстане в 1950-1960 годы двадцатого века.
Тематическое планирование.
Тема 1. Балет как высшая форма хореографического искусства. Единство в балетном спектакле сценарной, музыкальной, сценографической и хореографической драматургии. Хореографические формы балетного спектакля.  Основы анализа балетного спектакля. Анализ сценарной, музыкальной, сценографической драматургии. Хореографический текст как основа балета. Режиссерско-хореографическое решение балетного спектакля.
Формирование, развитие и становление казахстанского балетного театра. Становление классической хореографии. Подготовка профессиональных кадров из числа коренного населения.
Тема 2. Создание национального балета. Связь с традициями русского балета. Открытие балетного театра. Возрождение казахского танцевального фольклора.
Создание балетной школы, тенденции новаторских поисков в творчестве ведущих балетмейстеров. Открытие первого музыкально-драматического техникума. (1932).
Тема 3. Профессиональный этап обучения народным танцам. Роль А. Ардобуса в зарождении казахской национальной хореографии. Создатель первых национальных сценических танцев. Обобщение и систематизация народного танцевального фольклора. Создание народных танцев на сценической основе.
Появление народных танцев в драматических спектаклях для оживления действия. Постановка народных танцев на профессиональной сцене. Введение народных танцев в балетные спектакли.
Тема 4. Роль А. Александрова в развитии балетного искусства Казахстана. Создание балетного отделения музыкально-хореографической школы. Основоположник казахской национальной хореографии.
Тема 5. Классическая система обучения балетному мастерству. Основные правила, составившие основу отечественной системы хореографического образования.
Тема 6. Становление классической хореографии. Творчество А.В.Селезнева. Перевод обучения балету на профессиональную основу. Становление системы хореографического образования в Казахстане.
Работа по отбору и обучению талантливых детей в хореографическом училище. Введение А.В. Селезневым в процесс обучения хореографического училища предмета "Актерское мастерство".

5) өз бетімен жүргізілетін жұмыс дағдылары қалыптасады, шығармашылық қызметтің тәжірибесіне ие болады.
40. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Жиырмасыншы ғасырдың 1934 жылдан 1940 жылдарына дейін классикалық хореографияның қалыптасуы.
2-бөлім. Жиырмасыншы ғасырдың 1940 жылдарындағы Қазақстандағы хореографиялық білім.
3-бөлім. Жиырмасыншы ғасырдың 1950-1960 жылдарындағы Қазақстандағы хореографиялық білім.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Балет - хореграфиялық өнердің жоғарғы формасы. Балеттік спектакльдегі сценарийлік, музыкалық, сценографиялық және хореграфиялық драматургияның тұтастығы. Балеттік спектакльдің хореграфиялық формалары. Балеттік спектакльді талдау негіздері. Сценарийлік, музыкалық, сценографиялық драматургияны талдау. Хореографиялық мәтін - балеттің негізі. Балеттік спектакльдің режиссерлік хореографиялық шешімі.
Қазақстандық балет театрының қалыптасуы, дамуы және құрылуы. Классикалық хореографияның қалыптасуы. Байырғы халықтың қатарынан кәсіби кадрларды дайындау.
2-тақырып. Ұлттық балеттің құрылуы. Орыс балетінің дәстүрлерімен байланысы. Балет театрының ашылуы. Қазақ би фольклорының өрлеуі. Балет мектебін құру, жетекші балетмейстерлердің шығармашылықтағы жаңашыл ізденістерінің беталысы. Бірінші музыкалық-драмалық техникумның ашылуы(1932).
3-тақырып. Халық билеріне оқытудың кәсіби кезеңі. А. Ардобустың қазақ ұлттық хореографиясының пайда болуындағы рөлі. Алғашқы ұлттық сахналық билердің құрушысы. Халықтық би фольклорын жалпылау және жүйелендіру. Сахналық негізде халық билерінің құрылуы.
Қимылды жандандыру үшін драмалық спектакльдерде халық билерінің пайда болуы. Кәсіби сахнада халық билерінің қойылымы. Балет спектакльдеріне халық билерінің енгізілуі.
4-тақырып. А. Александровтың Қазақстанның балет өнерінің дамуындағы рөлі. Музыкалық-хореографиялық мектептің балет бөлімінің құрылуы. Қазақ ұлттық хореографияның негізін қалаушы.
5-тақырып. Балет шеберлігіне үйретудің классикалық жүйесі. Отандық хореографиялық білім беру жүйесінің негізін құрайтын негізгі ережелер.
6-тақырып. Классикалық хореографияның қалыптасуы. А. Селезневтің шығармашылығы. Балетке оқытудың кәсіби негізге ауысуы. Қазақстанда хореографиялық білім беру жүйесінің қалыптасуы.
Хореографиялық училищеде дарынды балаларды іріктеу және оқыту жұмысы. "Әртістік шеберлік" пәнінің А. Селезневпен хореографиялық училищеде оқыту жүйесіне енгізілуі.

Тема 7. Первый национальный балет "Қалкаман и Мамыр" (1938). Музыка, костюм, прическа, этикет. Принципы взаимодействия музыкальных и хореографических выразительных средств. Музыкальный язык балета, Анализ исполнения балетных танцев.
Тема 8. Приезд в Казахстан балетной группы Большого театра. Вклад балетной группы Большого театра в становление системы хореографического образования в Казахстане. Обогащение репертуара театра спектаклями мирового классического наследия.
Тема 9. Творчество Г. Улановой, русской балерины, балетного педагога. Ведущая балерина театра оперы и балета имени Абая в Алматы (1942-1944 г.г.).
Г. Уланова – инициатор постановок балетов "Бахчисарайский фонтан" Б. Асафьева, "Жизель" А. Адана, "Лебединое озеро" П. Чайковского. Партия Марины в балете Асафьева "Бахчисарайский фонтан".
Мастер-классы для старших балетных курсов Алма-Атинской музыкально-хореографической школы.
Тема 10. Н. Тапалова, исполнительница народных танцев. Освоение пальцевой техники балета. Партия Заремы в балете Б. Асафьева "Бахчисарайский фонтан".
Тема 11. Балет "Весна". Принципы взаимодействия музыкальных и хореографических выразительных средств. Музыкальный язык балета, анализ исполнения балетных танцев.
Тема 12. Становление национальной педагогики хореографии. Создание национальной системы хореографического образования. Изучение казахского танцевального наследия. Дальнейшее развитие классического балетного искусства.
Тема 13. Открытие народного отделения музыкально-хореографической школы с 4-годичным обучением. Создание методики преподавания казахского танца. Профессиональные коллективы народного танца. Становление национальной педагогики хореографии.
Тема 14. Биография и творчество Ш. Жиенкуловой. Казахская танцовщица, основоположник казахской хореографии, педагог. Исполнитель казахского танца "Келіншек" (начало казахской хореографии).
Исполнитель народных танцев в музыкальной драме "Айман-Шолпан" М. Ауэзова, в операх "Қыз Жібек", "Жалбыр" и "Ер Тарғын" Е. Брусиловского. Партия Мамыр в первом казахском национальном балете "Қалқаман — Мамыр". Обновление классического балетного репертуара.
Постановка балета И. Надирова "Көктем". Автор-постановщик танцев "Тәттімбет", "Айжан қыз", "Қара жорға", "Қырық қыз". Соединение духовной красоты сценических образов с пластичным решением в танце.
Тема 15. Декада казахского искусства в Москве (1958). Оперы "Қыз Жібек". "Жалбыр". Завершающий этап становления профессиональной хореографии в Казахстане.
Тема 16. Дальнейшее совершенствование хореографического образования в Казахстане. Создание структуры образовательной системы по хореографии и балетному искусству.
Ступени обучения хореографическому искусству: кружки художественной самодеятельности, детские танцевальные коллективы, профессиональные хореографические училища, первые профессиональные коллективы народного танца.

7-тақырып. "Қалкаман и Мамыр" бірінші ұлттық балеті (1938). Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп. Музыкалық және хореографиялық мәнерлілік құралдарының байланысының қағидалары. Балеттің музыкалық тілі. Балет билерін орындаудың талдауы.
8-тақырып. Үлкен театр балет тобының Қазақстанға келуі. Қазақстанда хореографиялық білім беру жүйесінің қалыптасуындағы Үлкен театр балет тобының үлесі. Театрдың әлемдік классикалық мұра спектакльдерімен толығуы.
9-тақырып. Орыс балеринасы, балет педагогы Г. Уланованың шығармашылығы. Алматы қаласындағы Абай атындағы опера және балет театрының жетекші балеринасы (1942-1944ж.).
Г. Уланова - Б. Асафьевтің "Бақшасарай фонтаны", А. Аданның "Жизель", П. Чайковскийдің "Лебединое озера" балеттері қойылымының қозғаушысы. Б. Асафьевтің "Бақшасарай фонтаны" балетіндегі Марина партиясы.
Алма-Ата музыкалық-хореографиялық мектебінің ересек балет курстары үшін шеберлік сыныптары.
10-тақырып. Н.Тапалова, халық билерінің орындаушысы. Балеттің саусақ техникасын меңгеру. Б. Асафьеваның "Бақшасарай фонтаны" балетіндегі Зарема партиясы.
11-тақырып. "Весна" балеті. Музыкалық және хореографиялық мәнерлілік құралдары байланысының қағидалары. Балеттің музыкалық тілі, балет билерін орындаудың талдауы.
12-тақырып. Хореографияның ұлттық педагогикасының қалыптасуы. Ұлттық хореографиялық білім беру жүйесінің қалыптасуы. Қазақ би мұрасын зерттеу. Классикалық балет өнерінің әрі қарай дамуы.
13-тақырып. 4 жылдық оқумен музыкалық-хореографиялық мектебінің халық бөлімінің ашылуы. Қазақ биін оқытудың әдістемесінің құрылуы. Халық биінің кәсіби ұжымдары. Хореографияның ұлттық педагогикасының қалыптасуы.
14-тақырып. Ш. Жиенқұлованың өмірі мен шығармашылығы. Қазақ бишісі, қазақ хореографиясының негізін қалаушы, педагог. "Келіншек" қазақ биінің орындаушысы (қазақ хореографиясының басы).
М.Әуезовтің "Айман-Шолпан" музыкалық драмасындағы, Е. Брусиловскийдің "Қыз Жібек", "Жалбыр" және "Ер Тарғын" операларындағы халық билерінің орындаушысы. "Қалқаман - Мамыр" бірінші қазақ ұлттық балетіндегі Мамыр партиясы. Классикалық балет репертуарының жаңаруы.
И. Надировтың "Көктем" балетінің қойылымы. "Тәттімбет", "Айжан қыз", "Қара жорға", "Қырық қыз" билерінің қоюшы-авторы. Бидегі пластикалық шешіммен сахналық бейненің рухани сұлулығының бірігуі.
15-тақырып. Мәскеудегі қазақ өнерінің декадасы (1958). "Қыз Жібек", "Жалбыр" операсы. Қазақстанда кәсіби хореграфияның қалыптасуының аяқталу кезеңі.
16-тақырып. Қазақстанда хореографиялық білім беру жүйесінің әрі қарай жетілуі. Хореография және балет өнері бойынша білім беру жүйесі құрылымының құрылуы.
Хореографиялық өнерге оқытудың сатылары: көркемдік өзіндік қызмет үйірмелері, балалар би ұжымдары, кәсіби хореографиялық училищелер, халық биінің алғашқы кәсіби ұжымдары.

41. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса. К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет знания, умения и навыки:
1) знает историю становления классической хореографии в Казахстане;
2) знает историю создания балета в Казахстане;
3) знает творческий путь выдающихся балетных педагогов;
4) знает историю становления национальной педагогики хореографии;
5) знает творчество основоположника казахской хореографии Ш. Жиенкуловой;
6) знает ступени обучения хореографическому искусству;
7) владеет знаниями об исполнительской деятельности ведущих артистов балета;
8) знает средства создания образа в хореографии;
9) знает принципы взаимодействия музыкальных и хореографических выразительных средств;
10) знает балетную терминологию;
11) знает средства создания образа в балете;
12) знает образцы классического наследия балетного репертуара;
13) знает основные отличительные особенности хореографического искусства;
14) владеет навыками выступления с докладами, рефератами, презентацией.
42. Программные требования в 6 классе:
1) изучение вопросов развития балета, современного этапа развития отечественной хореографии, знакомство с творчеством ведущих исполнителей балета, профессиональных танцевальных коллективов;
2) закрепление навыков самостоятельной работы, творческой деятельности.
43. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Балетный театр в Казахстане 1970 годов двадцатого века.
Раздел 2. Ведущие исполнители балета.
Раздел 3. Профессиональные танцевальные коллективы.
Раздел 4. Современный этап развития отечественной хореографии.
Тематическое планирование.
Тема 1. Роль ведущих балетмейстеров, постановщиков танцев в освоении новых достижений хореографического искусства в казахской хореографии. Балетмейстеры отечественной балетной школы.
Анализ произведения хореографического искусства с учетом времени его создания, стилистических особенностей, содержания, взаимодействия различных видов искусств, художественных средств создания хореографических образов. Бальные танцы советского периода. Создание бальных танцев на основе многонационального музыкального и хореографического искусства народов СССР.
Тема 2. Биография и творчество Д. Абирова, артиста балета, балетмейстера, основоположника казахского народно-сценического танца. Основные исполненные партии: Альберт – "Жизель" А. Адана, Нурали – "Бахчисарайский фонтан" Б. Асафьева.
Постановки: балет "Дорогой дружбы" Н. Тлендиева, балет "Ақ қанат" Г. Жубановой, "Қозы Көрпеш и Баян Сұлу" Е. Брусиловского. Постановка казахских народных танцев на профессиональной основе.
Тема 3. Биография и творчество З. Райбаева, автора казахских народно-сценических танцев. Казахские танцы "Қосалқа", "Асатаяқ", "Келіншек". Музыка, костюм, прическа, этикет. Музыкальный язык балета, Анализ исполнения балетных танцев.
Тема 4. Б. Аюханов. Виртуозный танцовщик, педагог и балетмейстер. Творческий поиск и новаторство Б. Аюханова. Исполнительская деятельность. Казахские танцы "Аққу", "Балбырауын". Музыкальный язык балета. Анализ исполнения балетных танцев.
Тема 5. Биография и творчество М. Тлеубаева. Исполнительская деятельность. Танец "Ыңғайтөк". Балет "Ақсақ құлан". Балет "Дама с камелиями". Гармония и выразительность постановок. Музыкальный язык балета. Анализ исполнения балетных танцев. Детский балет "Три поросенка".
Тема 6.Биография и творчество Р. Бапова, казахского артиста балета, балетмейстера, педагога. Одноактные балеты, фрагменты из балета "Щелкунчик" П. Чайковского "Восточный танец", "Танец Снежинок", "Китайский танец". Разнообразие тем и выразительных средств.
Тема 7. Биография и творчество С. Кушербаевой, артистки балета, балетмейстера, педагога. Исполнительская деятельность. Балеты "Дорогой дружбы" и "Бахчисарайский фонтан", "Спящая красавица". Партия Одетты в балете "Лебединое озеро". Партия Ширин в балете "Легенда о любви". Разнообразие тем и выразительных средств.
Тема 8. Биография и творчество Д. Накипова. Хореограф-либреттист, сценарист. Детский балет "Маленький волшебник – Ерлiк- Бақа". Балет "Триумф Афины". Детский национальный балет "Ер Төстік".
Редактор творческого объединения "Алем" студии "Казахфильм" имени Ш. Айманова. Председатель Союза хореографов Казахстана.
Тема 9. Сестры Габбасовы, артисты балета, режиссеры-хореографы. Спектакли "Соседки", "Тамыр", "Собаки женского рода" и другие. Визуальный, психологический аспекты, мимика и пластика. Эмоции героев, музыка.
Театр современного танца "Самрұқ". Одноактные балеты "Жизнь во сне", "Аранхуэсский концерт", "Secondband", миниатюры "По ту сторону…", "Порок", рок-опера "Тақыр".
Балеты "Second hand", "Жез тырнақ" на материале казахского фольклора. Балеты "Аранхуэс", "Игра в карты". Синтез классики, приемов контактной импровизации, акробатики и элементов модерна. Музыка, костюм, прическа, этикет. Музыкальный язык балета. Анализ исполнения балетных танцев.
Тема 10. Вклад казахстанских композиторов в развитие отечественной балетной музыки. Анализ произведения хореографического искусства с учетом времени его создания, стилистических особенностей, содержания, взаимодействия различных видов искусств, художественных средств создания хореографических образов.
Тема 11. Развитие народного танца, танцевальный фольклор, ансамбли народного танца. Влияние народной хореографии на профессиональное искусство. Государственный ансамбль танца "Алтынай". Ритуальные, обрядовые, бытовые, лирические, игровые танцы. Музыкальный материал для танцев: казахские народные кюи, мелодии, песни, древняя ритмика, дошедшая из глубины веков в образах народного музыкального и танцевального творчества. Костюмы, атрибуты для художественного оформления танцев.
Государственный ансамбль танца "Салтанат". Синтез народного танцевального фольклора и школы классического танца. Казахские народные танцы, танцы народов мира. Постановка одноактного балета "Томирис" по мотивам произведения Б. Жандарбекова.
Ансамбль эстрадного танца "Гүлдер". Народные танцы. Современные эстрадно-танцевальные проекты. Танец "Алтын домбыра".
Тема 12. Государственный академический театр танца Республики Казахстан под руководством Б. Аюханова. Роль Б. Аюханова в формировании современного казахского балета.
Ансамбль "Молодой балет Алма-Аты". Оригинальный репертуар одноактных балетов на сюжеты классической литературы. Версии балетов "Гәкку", "Белое облако Чингисхана". Хореографические опусы (сцена у балкона из балета "Ромео и Джульетта", отдельные сцены из "Лебединого озера"). Балет "Ленинградцы, дети мои, ленинградцы, гордость моя!".
Тема 13. История создания Государственного академического театра оперы и балета имени Абая. Освоение хореографией конца двадцатого века художественного опыта смежных искусств - музыки, изобразительного искусства, литературы, кино, цирка, эстрады. Расширение тематики балетов, обращение к коренным проблемам современности. Человек, его психология, духовный мир, нравственные идеалы – все это в центре внимания хореографического искусства.
Балетная труппа Государственного академического театра оперы и балета имени Абая. Балеты "Қозы-Көрпеш – Баян сұлу", "Дорогой дружбы", "Легенда о белой птице", "Ақсақ құлан", "Фрески", "Қарагөз" и другие.
Освоение хореографией конца двадцатого века художественного опыта смежных искусств - музыки, изобразительного искусства, литературы, кино, цирка, эстрады. Расширение тематики балетов, обращение к коренным проблемам современности. Человек, его психология, духовный мир, нравственные идеалы – все это в центре внимания хореографического искусства. Развитие форм драматического балета. Балеты "Дама с камелиями", "Мадам Баттерфляй".
Поиски казахских балетмейстеров в области интерпретации известных литературных сюжетов и синтеза различных видов искусства. Рок-опера-балет "Брат мой, Маугли!".
Тема 14. История Национального театра оперы и балета "Астана Опера". Опера "Біржан и Сара". Экспериментальная постановка по поэме Мағжана Жұмабаева "Сказание о батыре Баяне".
Новый этап развития казахского балета. Балеты "Лебединое озеро", "Дон-Кихот, "Жизель", "Бахчисарайский фонтан", "Щелкунчик", "Коппелия", "Баядерка", "Тщетная предосторожность", "Корсар", "Шопениана", "Карнавал" и другие.
Постановочная и педагогическая деятельность отечественных мастеров балета за рубежом, совместная творческая деятельность.
Тема 15. Современный этап развития отечественной хореографии. Понятие хореографии. Значение хореографии в современном обществе. Воспитательное значение хореографии с древнейших времен. Влияние хореографии на здоровье человека. Хореография как способ реализации творческих способностей Стили и школы современных направлений хореографического искусства. Роль фестивалей и конкурсов в развитии хореографического искусства.
Тема 16. Развитие современного танца. Современный танец и его особенности. Танец как способ коммуникации. Мюзикл как форма синтеза искусств. Современная хореография. Бальный танец. Историко-бытовые танцы. Бранль, павана, менуэт, гавот, вальс, полонез, полька. Танцевальная культура: костюмы, прическа, этикет.
Тема 17. Современные бальные танцы. Спортивный бальный танец. Европейские танцы: медленный вальс, танго, венский вальс, медленный фокстрот и квикстеп (быстрый фокстрот). Латиноамериканские танцы: самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль и джайв. Танцевальная культура: костюмы, прическа, этикет.

41. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Қазақстанда классикалық хореографияның қалыптасу тарихын біледі;
2) Қазақстанда балеттің құрылуының тарихын біледі;
3) көрнекті балет педагогтерінің шығармашылық жолын біледі;
4) хореографияның ұлттық педагогикасының қалыптасуының тарихын біледі;
5) қазақ хореографиясының негізін қалаушы Ш. Жиенқұлованың шығармашылығын біледі;
6) хореографиялық өнерге оқыту сатыларын біледі;
7) балеттің жетекші әртістерінің орындаушылық қызметі туралы білімге ие;
8) хореографияда бейнені құру құралдарын біледі;
9) музыкалық және хореографиялық мәнерлілік құралдарының байланысының қағидаларын біледі;
10) балет терминдерін біледі;
11) балетте бейнені құру құралдарын біледі;
12) балет репертуарының классикалық мұрасының үлгілерін біледі;
13) хореографиялық өнердің негізгі ерекше өзгешеліктерін біледі;
14) рефератпен, баяндамамен, презентациямен орындаудың дағдыларына ие.
42. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) балеттің даму сұрақтарын, отандық хореографияның дамуының заманауи кезеңін зерттеу, жетекші балет орындаушыларының, кәсіби би ұжымдарының шығармашылығымен танысу;
2) өзіндік жұмыстың, шығармашылық қызметтің дағдыларын бекіту.
43. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1-бөлім. Жиырмасыншы ғасырдың 1970 жылдары Қазақстандағы балет театры.
2-бөлім. Жетекші балет орындаушылары.
3-бөлім. Кәсіби би ұжымдары.
4-бөлім. Отандық хореография дамуының заманауи кезеңі.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қазақ хореографиясындағы хореографиялық өнердің жаңа жетістіктерін меңгерудегі жетекші балетмейстерлердің, би қоюшыларының рөлі. Отандық балет мектебінің балетмейстерлері.
Хореографиялық өнер шығармасын оның құрылу уақытын, стилистикалық ерекшеліктерін, мазмұнын, әртүрлі өнер түрлерінің өзара әрекетін, хореографиялық бейнелерді құрудағы хореографиялық құралдарды ескере отырып талдау. Кеңес кезеңінің бал билері. КСРО халықтарының көп ұлтты музыкалық және хореографиялық өнері негізінде бал билерін құру.
2-тақырып. Балет әртісі, балетмейстер, қазақ халықтық-сахналық бидің негізін қалаушы Д. Абировтың өмірі мен шығармашылығы.
Негізгі орындалған партиялары: Б. Асафьевтің "Бақшасарай фонтаны" - Нұрәлі, А. Аданның "Жизель" - Альберт.
Қойылымдар: Н. Тілендиевтің "Достық жолымен" балеті, Г. Жұбанованың "Ақ қанат" балеті, Е. Брусиловскийдің "Қозы Көрпеш және Баян Сұлу". Қазақ халық билерінің кәсіби негізде қойылуы.
3-тақырып. Қазақ халықтық-сахналық билердің авторы З. Райбаевтың өмірі мен шығармашылығы. "Қосалқа", "Асатаяқ", "Келіншек" қазақ билері. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп. Балеттің музыкалық тілі. Балет билерін орындаудың талдауы.
4-тақырып. Б. Аюханов. Виртуозды биші, педагог және балетмейстер. Б. Аюхановтың шығармашылық ізденісі және жаңашылдығы. Орындаушылық қызмет. "Аққу", "Балбырауын" қазақ билері. Балеттің музыкалық тілі. Балет билерін орындаудың талдауы.
5-тақырып. М. Тілеубаевтың өмірі мен шығармашылығы. Орындаушылық қызметі. "Ыңғайтөк" биі. "Ақсақ құлан" билеті. "Дама с камелиями" балеті. Қойылымдардың үйлесімі және мәнерлілігі. Балеттің музыкалық тілі. Балет билерін орындаудың талдауы. "Үш доңыз" балалар балеті.
6-тақырып. Қазақ балет әртісі, балетмейстер, педагог Р. Баповтың өмірі мен шығармашылығы. Бір актілі балеттер, П. Чайковскийдің "Щелкунчик" балетінен, "Шығыс биі", "Қар қылауларының биі", "Қытай биі" балеттерінен үзінділер. Тақырыптар мен мәнерлілік құралдарының алуан түрлілігі.
7-тақырып. Балет әртісі, балетмейстер, педагог С. Көшербаеваның өмірі мен шығармашылығы. Орындаушылық қызметі. "Достық жолымен" және "Бақшасарай фонтаны", "Ұйқыдағы ару" балеттері. "Аққу көлі" балетіндегі Одетта партиясы. "Махаббат туралы аңыз" балетіндегі Шырын партиясы. Тақырыптар мен мәнерлілік құралдарының алуантүрлілігі.
8-тақырып. Д. Накиповтың өмірі мен шығармашылығы. Хореограф-либреттист, сценарист. "Кішкентай сиқыршы - Ерлiк-Бақа" балалар балеті. "Триумф Афины" балеті. "Ер Төстік" ұлттық балалар балеті.
Ш. Айманов атындағы "Қазақфильм" студиясының "Әлем" шығармашылық бірлестігінің редакторы. Қазақстанның хореографтар кеңесінің төрағасы.
9-тақырып. Балет әртістері, режиссер-хореографтар апалы-сіңлілі Габбасовалар. "Көршілер", "Тамыр", "Собаки женского рода" және басқа спектакльдер. Визуалды, психологиялық аспектілер, мимика және пластика. Кейіпкерлердің эмоциясы, музыка.
"Самрұқ" заманауи би театры. Бір актілі "Ұйқыдағы өмір", "Аранхуэсский концерт", "Secondband" балеттері, "По ту сторону…", "Порок" миниатюралары, "Такыр" рок-операсы.
Қазақ фольклоры материалындағы "Secondhand", "Жезтырнақ" балеттері. "Аранхуэс", "Игра в карты" балеттері. Классиканың, байланыс импровизациясының, акробатиканың және модерн элементтерінің синтезі. Музыка, костюм, шаш үлгісі, әдеп. Балеттің музыкалық тілі. Балет билерін орындаудың талдауы.
10-тақырып. Отандық балет музыкасының дамуына қазақстандық композиторлардың үлесі. Хореографиялық өнер шығармасын, оның құрылу уақытын, стилистикалық ерекшеліктерін, мазмұнын, әртүрлі өнер түрлерінің өзара әрекетін, хореографиялық бейнелерді құрудағы хореографиялық құралдарды ескере отырып талдау.
11-тақырып. Халық биінің, би фольклорының, халық би ансамблінің дамуы. Халықтық хореографияның кәсіби өнерге әсері. "Алтынай" мемлекеттік би ансамблі. Салттық, әдет-ғұрыптық, тұрмыстық, лирикалық, ойын билері. Билер үшін музыкалық материал: халық музыкалық және би шығармашылығы бейнелерінде ғасырлар тереңінен жеткен қазақ халық күйлері, әуендері, әндері, көне ритмика. Биді көркемдік ресімдеу үшін костюмдер, атрибуттар.
"Салтанат" мемлекеттік би ансамблі. Халық би фольклорының және классикалық би мектебінің синтезі. Қазақ халық билері, әлем халықтарының биі. Б. Жандарбеков шығармасының сарыны бойынша бірактілі "Томирис" балетінің қойылымы.
"Гүлдер" эстрадалық би ансамблі. Халық билері. Заманауи эстрадалық-би жобалары. "Алтын домбыра" биі.
12-тақырып. Б. Аюхановтың басшылығымен Қазақстан Республикасының мемлекеттік академиялық би театры. Заманауи қазақ балетінің қалыптасуындағы Б. Аюхановтың рөлі.
"Алма-Атаның жас балеті" ансамблі. Классикалық әдебиет желісі бір актілі балеттердің табиғи репертуары. "Гәкку", "Белое облако Чингисхана" балеттерінің нұсқалары. Хореографиялық опус ("Ромео мен Джульетта" балетінен балкондағы сахна, "Аққу көлінен" жеке сахналар). "Ленинградцы, дети мои, ленинградцы, гордость моя!" балеті.
13-тақырып. Абай атындағы мемлекеттік академиялық опера және балет театрының құрылу тарихы. Жиырмасыншы ғасыр аяғындағы хореграфияны, аралас өнердің көркемдік тәжірибесін - музыка, бейнелеу өнері, әдебиет, кино, цирк, эстраданы меңгеру. Балет тақырыптарын кеңейту, заманауи түпкілікті мәселелерге көңіл бөлу. Адам, оның психологиясы, рухани әлемі, адамгершілік идеалдары - осының бәрі хореография өнерінің басты назарында.
Абай атындағы мемлекеттік академиялық опера және балет театрының балет тобы. "Қозы-Көрпеш - Баянсұлу", "Достық жолымен", "Легенда о белой птице", "Ақсақ құлан", "Фрески", "Қарагөз" балеттері және басқа.
Жиырмасыншы ғасыр соңындағы хореграфияны, аралас өнердің көркемдік тәжірибесін - музыка, бейнелеу өнері, әдебиет, кино, цирк, эстраданы меңгеру. Балет тақырыптарын кеңейту, заманауи түпкілікті мәселелерге көңіл бөлу. Адам, оның психологиясы, рухани әлемі, адамгершілік идеалдары - осының бәрі хореграфия өнерінің басты назарында. Драмалық балет формаларының дамуы. "Дама с камелиями", "Мадам Баттерфляй" балеттері.
Танымал әдебиет желілерін және өнердің әртүрлі түрлерінің синтезін түсіндіру саласында қазақ балетмейстерлерінің ізденісі. "Брат мой, Маугли!" рок-опера-балет.
14-тақырып. "Астана Опера" ұлттық опера және балет театрының тарихы. "Біржан және Сара" операсы. Мағжан Жұмабаевтың "Батыр Баян" поэмасы бойынша эксперименталды қойылым.
Қазақ балеті дамуының жаңа кезеңі. "Аққу көлі", "Дон-Кихот, "Жизель", "Бақшасарай фонтаны", "Щелкунчик", "Коппелия", "Баядерка", "Тщетная предосторожность", "Корсар", "Шопениана", "Карнавал" балеттері және басқа.
Отандық балет шеберлерінің шетелдегі қойылымдық және педагогикалық қызметі, біріккен шығармашылық жұмыстары.
15-тақырып. Отандық хореографияның дамуының заманауи кезеңі. Хореография түсінігі. Замануи қоғамдағы хореография мағынасы. Ерте уақыттан бастап хореографияның тәрбиелік мағынасы. Хореографияның адам денсаулығына әсері. Хореография шығармашылық қабілеттерді іске асыру тәсілі ретінде. Хореография өнерінің заманауи бағыттарының стильдері мен мектептері. Хореографиялық өнердің дамуындағы фестиваль мен байқаулар рөлі.
16-тақырып. Заманауи бидің дамуы. Заманауи би және оның ерекшеліктері. Би коммуникация тәсілі ретінде. Мюзикл өнер синтезінің формасы ретінде. Заманауи хореография. Бал биі. Тарихи-тұрмыстық билер. Бранль, павана, менуэт, гавот, вальс, полонез, полька. Би мәдениеті: костюмдер, шаш үлгісі, әдеп.
17-тақырып. Заманауи бал биі. Спорттық бал биі. Европалық билер: баяу вальс, танго, вена вальсі, баяу фокстрот және квикстеп (жылдам фокстрот). Латын Америка билері: самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль және джайв. Би мәдениеті: костюм, шаш үлгісі, әдебі.

44. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает об исполнительской деятельности ведущих казахских артистов балета, внесших вклад в развитие казахского балета;
2) знает имена композиторов, внесших вклад в развитие отечественной балетной музыки;
3) умеет систематизировать информацию о постановочной и педагогической деятельности балетмейстеров на разных этапах развития хореографического искусства;
4) умеет анализировать произведения хореографического искусства с учетом времени его создания, стилистических особенностей, содержания, взаимодействия различных видов искусств, художественных средств создания хореографических образов;
5) умеет работать с учебным материалом;
6) знает образцы классического наследия хореографического репертуара;
7) знает основные этапы развития хореографического искусства;
8) знает основные отличительные особенности современного хореографического искусства;
9) знает стили и школы современных направлений хореографического искусства;
10) владеет навыками написания докладов, рефератов.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
45. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы.
46. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 4 класс – в первом полугодии: контрольная работа (эссе, презентация), во втором полугодии: контрольная работа (эссе, презентация);
2) 5 класс – в первом полугодии: контрольная работа (эссе, презентация), во втором полугодии: контрольная работа (эссе, презентация);
3) 6 класс – в первом полугодии: контрольная работа (защита реферата), во втором полугодии: контрольная работа (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам).
47. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – развернутый, полный ответ, в котором выдерживается план, содержащий введение, сообщение основного материала, заключение, материал усвоен в полном объеме, изложен логично, не требует дополнительных вопросов, выводы опираются на теоретические знания, доказательны, соблюдены нормы литературной речи;
2) оценка "4" "хорошо" – развернутый, полный, с незначительными ошибками или одной существенной ошибкой устный ответ, в котором выдерживается план сообщения основного материала, изложенный литературным языком с незначительными стилистическими нарушениями;

44. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қазақ балетінің дамуына үлес қосқан жетекші қазақ балет әртістерінің орындаушылық қызметі туралы біледі;
2) отандық балет музыкасының дамуына үлес қосқан композиторлардың есімін біледі;
3) хореографиялық өнер дамуының әртүрлі кезеңіндегі балетмейстерлердің қойылым және педагогикалық қызметі туралы ақпаратты жүйелей алады;
4) хореографиялық өнер шығармасын оның құрылу уақытын, стилистикалық ерекшеліктерін, мазмұнын, әртүрлі өнер түрлерінің өзара әрекетін, хореографиялық бейнелерді құрудағы хореографиялық құралдарды ескере отырып талдай алады;
5) оқу материалымен жұмыс істей алады;
6) хореографиялық репертуардың классикалық мұрасының үлгілерін біледі;
7) хореография өнерінің негізгі даму кезеңдерін біледі;
8) заманауи хореография өнерінің негізгі ерекше өзгешеліктерін біледі;
9) хореографиялық өнердің заманауи бағыттарының стильдері мен мектептерін біледі;
10) баяндама, реферат жазудың дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
45. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы түрінде - концерттік бағдарламаны орындау түрінде іске асырылады.
46. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация);
2) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация);
3) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (реферат қорғау), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жеке тақырыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап).
47. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы: кіріспе, негізгі материалдың хабарламасы, қорытындыдан тұратын жоспар қадағаланатын, толық, ашылған жауап, материал толық көлемде меңгерілген, қисынды мазмұндалған, қосымша сұрақтарды қажет етпейтін, қорытындылар теориялық білімге сүйенетін, дәлелді, әдеби тіл нормалары сақталған;
2) "4" "жақсы" бағасы: негізгі материалды хабарлаудың жоспары қадағаланатын толық, ашылған, болмашы қателіктермен немесе бір елеулі қателігі бар ауызша жауап, болмашы стилистикалық қателіктері бар әдеби тілмен баяндалған;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточно самостоятельное, не систематизированное и не последовательное изложение материала, содержит существенные ошибки, в том числе в выводах;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – главное содержание материала не раскрыто.
Приложение 34
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Ударные инструменты" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Ударные инструменты" для детских музыкальных школ и школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения по предмету "Ударные инструменты".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) ада́жио – медленный музыкальный темп, вторая степень главных музыкальных движений, более быстрый, чем ларго (самый медленный темп), но медленнее анданте;
2) анданте – музыкальный термин, в музыке им обозначают скорость, с которой должно воспроизводиться музыкальное произведение, и соответствует темпу в диапазоне от 76 до 108 ударов в минуту, располагается посередине между адажио и модерато;
3) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
4) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
5) дробь – прием игры на барабане - быстрая смена ударов палочками;
6) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения. В струнных инструментах вызывается колебаниями пальца.
7) глиссандо – музыкальный термин, штрих, означающий плавное скольжение от одного звука к другому; дает колористический эффект;
8) димидуэндо – музыкальный термин, обозначающий постепенное уменьшение силы звука;
9) доминантсептаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям;
10) крещендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное увеличение силы звука;
11) метроном – прибор, отмечающий короткие промежутки времени равномерными ударами;
12) мецце форте – динамика в музыке совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
13) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы: баяндау жеткіліксіз түрде өз бетінше емес, жүйеленбеген және бірізді емес, елеулі қателіктерден тұрады, соның ішінде қорытындыларда.
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: материалдың негізгі мазмұны ашылмаған.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
34-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Соқпалы аспаптар" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Соқпалы аспаптар" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Соқпалы аспаптар" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) адажио - баяу музыкалық темп, басты музыкалық қимылдардың екінші деңгейі, ларгоға қарағанда жылдамырақ (ең баяу ритм), бірақ андантеден баяу;
2) анданте - музыкалық термин, музыкалық шығарма орындалуға тиіс музыкалық жылдамдықты белгілейді, және минутына 76-дан 108-ге дейінгі соққыға дейін темпіне сәйкес келеді, адажио мен модерато арасында орналасады;
3) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
4) арпеджио - фортопианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
5) барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұру - барабанда ойнау тәсілі - таяқшалар соққысын жылдам ауыстыру;
6) вибрато (тремоляция) - саусақтармен жылдам алмастырып ішектерді ұру.
7) глиссандо - бір дыбыстан келесі дыбысқа сырғуды білдіретін музыкалық термин, штрих; реңктік әсер береді;
8) димидуэндо - дыбыс күшінің бірте-бірте азаюын білдіретін музыкалық термин;
9) доминантсептаккорд - терция бойынша орналасқан немесе орналасуы мүмкін төрт дыбыстан тұратын аккорд;
10) крещендо - дыбыс күшінің бірте-бірте көбеюін білдіретін музыкалық термин;
11) метроном - тең соққылармен қысқа уақыт аралығын белгілейтін құрылғы;
12) мецце форте - дыбысталу деңгейінің ерекшеліктерімен байланысты, музыкадағы серпін түсініктері мен ноталық түсініктердің жиынтығы;
13) музыка теориясындағы гамма - іргелес сатылары бір-бірінен толық дыбысқа, немесе жартылай дыбысқа қалып отыратын, белгісіз созылыңқылықтағы дыбыстардың қатары. Гамма мектептік орындау тәжірибесінде жоғары немесе баяу октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;

14) модерато – музыкальное обозначение темпа: умеренно, между анданте и аллегро;
15) мажор в музыке – один из двух ладов гармонической тональности. Характерная особенность мажорного звукоряда – его третья ступень, отстоящая от первой ступени на большую терцию;
16) минор в музыке –один из двух ладов гармонической тональности. Характерная особенность минорного звукоряда — его третья ступень, отстоящая от первой ступени на малую терцию;
17) остина́то – метод и техника музыкальной композиции, многократное повторение мелодической фразы (мелодическое остинато), ритмической фигуры (ритмическое остинато) или гармонического оборота (гармоническое остинато);
18) исполнительский аппарат – совокупность физиологических органов, участвующих в игровом процессе и связанных между собой сложной нервно-мышечной деятельностью;
19) септакко́рд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям;
20) тремоло – разновидность мелизма. Прием игры на струнных, клавишных, ударных и других музыкальных инструментах: многократное быстрое повторение одного звука либо быстрое чередование двух несоседних звуков, двух созвучий;
21) триоль – группа из трех нот одинаковой длительности, в сумме по времени звучания равная двум нотам той же длительности;
22) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
23) форте – динамика в музыке совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
24) штрихи – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающихся на основе приобретенных знаний, умений и навыков игры на ударных инструментах.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) овладение знаниями, умениями и навыками игры на ударных инструментах, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) освоение и исполнение на ударных инструментах произведений различных жанров и форм в соответствии с Программными требованиями;
Развивающие:
1) развитие гармонического слуха, чувства ритма, музыкальной памяти, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации учащихся к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося;
Воспитательные:
1) воспитание музыкального, исполнительского вкуса, правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение;

14) модерато - ритмнің музыкалық мағынасы: қоңыржай, анданте мен аллегроның арасында;
15) музыкадағы мажор - үйлесімді үндестіліктің ладтарының бірі. Мажорлық дыбыстар қатарының сипаттық ерекшелігі - бірінші сатыдан үлкен терцияға артта қалатын оның үшінші деңгейі;
16) музыкадағы минор - үйлесімді үндестілік ладының бірі. Минорлық дыбыстық қатарға тән ерекшелік — бірінші сатыдан кіші терцияға қалып артта қалатын оның үшінші сатысы.
17) остинато - музыкалық композицияның әдісі мен техникасы, сазды сөз орамын бірнеше рет қайталау (сазды остинато), ритмикалық фигуралар (ритмикалық остинато) немесе үйлесімді айналым (үйлесімді остинато);
18) орындаушылық аппарат - ойын процесіне қатысатын және өзара күрделі жүйке - бұлшық ет қызметімен байланысқан физиологиялық органдардың кешені;
19) септаккорд - терция бойынша орналасқан немесе орналасуы мүмкін төрт дыбыстан тұратын аккорд;
20) тремоло - мелизм түрлері. Ішекті, клавишалық, соқпалы және басқа да музыкалық аспаптарда ойнаудың түрлері: бір дыбысты жылдам көп мәрте қайталау немесе көршілес емес екі дыбыстың, екі дыбыс үндестігінің жылдам алмасуы;
21) триоль -, дыбысталу уақыты бойынша есепте сол ұзақтықтағы екі нотаға тең келетін, бірдей ұзақтықтағы үш нотадан тұратын топ;
22) үшдыбысты - терция бойынша орналасқан үш дыбыстан тұратын аккорд;
23) форте - дыбысталу деңгейінің ерекшеліктерімен байланысты, музыкадағы серпін түсініктер мен ноталық түсініктердің жиынтығы;
24) штрихтар - дыбыс құрайтын ноталарды, (ноталар тобын) орындау тәсілі (амалы және әдісі).
3. Бағдарламаның мақсаты: соқпалы аспаптарда ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушылардың музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық шығармаларды соло және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін соқпалы аспаптарда ойнау білімін, білігін және дағдыларын меңгеру;
2) Бағдарлама талаптарына сәйкес соқпалы аспаптарға арналған әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және орындау;
Дамыту:
1) үйлесімді есту қабілетін, ритмді сезуін, музыкалық есте сақтау жадын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауын, музыканы эмоциялық қабылдауын, білім алушылардың шығармашылық қызметке оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалық ой-өрісін кеңейту, білім алушының жеке қабілетін дамыту;
Тәрбиелік:
1) музыкалық, орындаушылық талғамды, музыканы дұрыс қабылдауға, музыкалық шығармаларды тыңдай білуге тәрбиелеу;

2) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
3) духовное, нравственное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание путем познания музыкального искусства;
3) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок реализации Программы – пять лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Программа предназначена для обучения детей с девятилетнего возраста, желающих овладеть приемами игры на ударных инструментах в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта-любителя.
7. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Объем учебной нагрузки определяется типовым учебным планом. Освоение Программы завершается итоговой аттестацией.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Для достижения цели Программы педагог опирается на следующие основные принципы, способствующие эффективности образовательного процесса только во взаимосвязи:
1) систематичность и регулярность занятий;
2) целенаправленность учебного процесса;
3) последовательность и системность;
4) доступность и индивидуализация;
5) постепенное повышение требований к работе и доведение до конца начатого дела;
6) сознательность и активность;
7) повторяемость материала;
8) наглядность;
9) единство теоретической и практической деятельности обучающегося;
10) учет возрастных и индивидуальных особенностей обучающегося;
11) сочетание индивидуальных и групповых форм обучения.
9. Программа реализуется посредством личностно-ориентированного образования, обеспечивающего творческое и духовно-нравственное самоопределение ребенка, вариативности образования, направленного на индивидуальную траекторию развития личности.
10. Программа ориентирована на выработку у обучающихся личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимися знаний, умений и навыков игры на ударных инструментах, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимися опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимися духовными и культурными ценностями народов мира;

2) отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, салттарды, халық шығармашылығының үздік үлгілерін меңгеру арқылы өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
3) музыка өнерін тану арқылы рухани, адамгершілік, эстетикалық, патриоттық, интернационалдық тәрбие беру;
3) білім алушының кәсіби оқыды жалғастыруға саналы уәждемесін қалыптастыру.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - бес жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша білім беру бағдарламасын меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарлама болашақ әуесқой музыканттың әрі қарайғы тәжірибелік қызметі үшін қажетті, соқпалы аспаптарда ойнау тәсілдерін тереңірек меңгергісі келетін тоғыз жастан асқан балаларды оқытуға арналған.
7. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Оқу жүктемесінің көлемі үлгілік оқу жоспарында анықталған. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестациямен аяқталады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Педагог бағдарламаның мақсатына жету үшін білім беру процесінің тек өзара байланыстың тиімділігіне себеп болатын келесі негізгі қағидаттарға:
1) сабақтың жүйелілігі және тұрақтылығы;
2) оқу процесінің мақсаттылығы;
3) бірізділік және жүйелілік;
4) қолжетімділік және дараландыру;
5) жұмысқа деген талапты бірте-бірте көтеру және бастаған жұмысты аяғына дейін жеткізу;
6) саналылық және белсенділік;
7) материалдың қайталануы;
8) көрнекілік;
9) білім алушының теориялық және практикалық қызметінің тұтастығы;
10) білім алушы жас және жеке ерекшеліктерін белгілеу;
11) оқытудың жеке және топтық формаларын үйлестіру.
9. Бағдарлама баланың шығармашылық және рухани-адамгершілігін өзін өзі анықтауын, тұлғаны дамытудың жеке траекториясына бағытталған вариативтік білім беруді қамтамасыз ететін жеке бағдарлану жүйесімен жүзеге асады.
10. Бағдарлама білім алушылардың:
1) қажетті музыкалық сауаттылық деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін соқпалы аспаптарда ойнау білімін, білігін және дағдыларын меңгеру;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;

4) получению музыкального образования и приобщения к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
11. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом его интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в самопознании, в формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, в преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающемуся в соответствии с целями и задачами Программы.
12. Для достижения поставленной цели и реализации задач предмета используются следующие методы обучения:
1) словесный – рассказ, беседа, объяснение;
2) наглядно-демонстрационный – исполнение произведения педагогом на инструменте, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – работа на инструменте, подготовительные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;
4) аналитический – сравнение, обобщение, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
13. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
14. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки игры отрабатываются на инструменте;
2) групповые занятия проводятся для коллективного музицирования в ансамбле;
3) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров;
4) конкурсы;
5) урок-игра – использование игровых технологий на уроке;
6) урок-экскурсия.
15. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских навыков и умений происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, а музыкальное воспитание и развитие их основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
16. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на ударных инструментах, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.

4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға ықпал ететін жеке қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған.
11. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау;
2) білім алушының бойында оқуға оң уәждемелерін қалыптастыру;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсету;
4) бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
12. Пәннің мақсаты қол жеткізу және міндеттерін іске асыру үшін оқытудың келесі әдістері қолданылады:
1) ауызша - әңгіме, әңгімелесу, түсіндіру;
2) көрнекі құралдар - педагогтің аспапта шығарманы орындауы, бақылауы, интерактивтік және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
13. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
14. Сабақтың формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары аспапта ойнау арқылы пысықталады;
2) топтық сабақтар ансамбльде ұжыммен музыка ойнау мақсатында өткізіледі;
3) дайындық-концерттік (дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету);
4) байқаулар;
5) ойын сабағы - сабақ барысында ойын технологияларын қолдану;
6) экскурсия сабағы және басқалары.
15. Білім алушыға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады, ал музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
16. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың соқпалы аспаптарда ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындау тәсілдерін алуға жалпы бағытталуы болып табылады.

17. Основная практическая задача коллективного музицирования – формирование специальных ансамблевых навыков игры, которые предполагают умение слушать звучание ансамбля, ощутить единый ритмический пульс, играть согласованно и художественно в изменчиво-гибком ритме, совместно исполнять, взаимодействовать с участниками ансамбля.
18. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций (освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета).
19. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, на котором обучающийся получает теоретические знания одновременно с практикой. Индивидуальные формы занятий полезно сочетать с игрой в ансамбле с педагогом или другими учащимися. Для каждого обучающегося применяются разные формы, темп и методы ведения урока.
20. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) подготовка к контрольным урокам, зачетам и экзаменам;
3) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
4) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
5) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев и другие;
6) встречи с музыкальными деятелями, исполнителями, композиторами.
21. Специфика индивидуального обучения предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
22. Выбор репертуара для работы в классе зависит от индивидуальных особенностей каждого конкретного обучающегося, его музыкальных данных и трудоспособности.
23. Насыщенность учебного репертуара сочинениями разных жанров и стилей создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.
24. Подбирая программный репертуар, педагог руководствуется следующими принципами, как художественная ценность, воспитательное значение, доступность музыкального текста, разнообразие жанров и стилей, логика компоновки будущей концертной программы.
25. В учебной работе используются переложения произведений, написанных для других инструментов, в которых сохранен замысел автора и широко использованы характерные особенности ударных инструментов.
В работе над музыкальными произведениями учитывается связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения.
26. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
27. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся. Индивидуальные формы занятий сочетаются с игрой в ансамбле с педагогом или другими обучающимися.

17. Ұжымдық музыка ойнаудың негізгі практикалық міндеттері - ансамбльдің дыбысталуын тыңдай білу, бірыңғай ритмикалық қағысты сезіну, келісілген түрде және өзгермелі икемді қағыста көркем ойнау, бірге орындау, ансамбль қатысушыларымен әрекеттесу сияқты ансамбльде ойнаудың арнайы дағдыларын қалыптастыру.
18. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылар) қол жеткізуге бағытталған.
19. Сыныпта оқу-тәрбие жұмыстың негізгі түрі білім алушының теориялық білімді теориялық білімді практикамен бір уақытта алатын сабақ болып табылады. Сабақтың жеке түрлерін педагогпен немесе басқа білім алушылармен ансамбльде ойнаумен байланыстырған пайдалы. Әр білім алушы үшін сабақты жүргізудің түрлі формалары, темпі мен тәсілдері қолданылады.
20. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) оқу бағдарламасын дайындау бойынша өз бетінше жүргізілетін сабақтар;
2) бақылау сабақтарына, сынақтарға және емтихандарға дайындық;
3) концертте, байқауда өнер көрсетуге дайындық;
4) шығармашылық және мәдени-танымдық іс-шараларға қатысу;
5) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға және басқаларға бару;
6) музыкалық қайраткерлерімен, орындаушылармен, композиторлармен кездесулер қолданылады.
21. Жеке оқытудың ерекшелігі әдісті, құралды, оқытудың түрі мен репертуар жиынтығын таңдауға вариативтілігін болжайжы.
22. Сыныпта жұмыс істеу үшін репертуарды таңдау әр нақты білім алушының жеке ерекшеліктеріне, оның музыкалық қабілеттеріне және еңбекқорлығына байланысты.
23. Оқу репертуарының түрлі жанрдағы және стильдегі шығармалармен толығуы музыкалық материалды меңгеруге, салыстыруға, жүйелендіруге жақсы жағдай туғызады.
24. Педагог Бағдарлама репертуарын таңдай келе көркем құндылық, тәрбиелік мәні, музыкалық мәтіннің қолжетімділігі, жанрлар мен стильдердің түрлілігі, болашақ концерттік бағдарламаны құрастыру қисындылығы қағидаларын басшылыққа алады.
25. Оқу жұмысында автордың ойы сақталған және соқпалы аспаптарға тән ерекшеліктер кеңінен қолданылған, басқа асапатарға арнап жазылған шығармалар қолданылады.
Музыкалық шығармамен жұмыс істеу барысында меңгеретін шығарманың көркем және техникалық жақтары арасындағы байланыс есепке алынады.
26. Педагог Бағдарламаны заманауи музыка мектептерінде іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
27. Сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы болып табылады. Жеке сабақтар педагогпен немесе басқа білім алушылармен ансамбльде ойнаумен үйлестіріледі.

57. Эффективным средством обучения и воспитания является опора на межпредметные связи, побуждая обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений, стимулирующую их творческую активность. Межпредметные связи предмета "Ударные инструменты" с предметами типового учебного плана "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование".
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
58. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с группой ударных инструментов: ксилофон, малый барабан, с устройством инструментов, осваивает постановку рук и принципы звукоизвлечения;
2) занятия проводятся как на "подушке", так и непосредственно на инструменте. Отрабатываются одиночные удары как отдельно каждой рукой, так и в чередовании правой и левой. Мажорные гаммы до 1 знака, а также трезвучия;
3) малый барабан: занятия по постановке левой и правой рук особенно важны на начальном этапе обучения. Отработка одиночных ударов, также различных ритмических упражнений (четвертей, восьмых, шестнадцатых);
4) знакомство с приемом тремоло. Обработка простейших приемов исполнения тремоло и ритмических упражнений;
5) в течение учебного года обучающиеся осваивают на ксилофоне гаммы мажорные и минорные до 1 знака, упражнения в гаммах, 2-4 этюда, 4-6 пьесы; на малом барабане осваиваются 8-10 ритмических этюдов и упражнений.
59. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с группой ударных инструментов. Теоретические сведения.
Функции ксилофона и малого барабана в оркестровой музыке. Правила безопасности на занятиях. Правила техники безопасности и пожарной безопасности.
Тема 2. Ксилофон: устройство инструмента и правила обращения с ним. История создания ксилофона. Понятия о ладах (минор, мажор). Определение на слух мажора и минора, выразительное значение этих ладов.
Постановка рук, упражнения одиночными ударами в спокойном темпе.
Тема 3. Малый барабан: устройство инструмента и правила обращения с ним. Постановка рук, упражнения на глухом барабане. Одиночные удары отдельно правой рукой и левой рукой. Ритмические упражнения для малого барабана.
Тема 4. Слушание музыки. Знакомство с творчеством известных исполнителей на ударных инструментах. Анализ произведений.
Тема 5. Основы музыкальной грамоты. Понятие о музыкальном звуке. Название звуков. Различение звуков по высоте. Знаки альтерации. Нотный стан (нотоносец). Расположение нот в скрипичном ключе. Длительности (целая, половинная, четвертная, восьмая, шестнадцатая). Размеры 2/4, 3/4, 4/4. Динамика (форте, пиано). Темпы - русское и итальянское обозначение: moderato [модерато], andante [анданте], adagio [адажио].
Тема 6. Упражнения, гаммы, этюды. Упражнения на глухом барабане. Одиночные ударные. Изучение этюдов, гамм.
Тема 7. Ксилофон: постановка рук. Разучивание и выполнение упражнений одиночными ударами (по подушке) в одном темпе. Отработка правильного и четкого движения рук в медленном темпе. Отработка правильного и четкого движения рук в умеренном темпе.

57. Оқыту мен тәрбие берудің тиімді құралы білім алушының шығармашылық белсенділігін ынталандыратын әртүрлі көркемдік көріністерді тұтас тануына тарта отырып, пәнаралық байланысқа сүйену. "Соқпалы аспаптар" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлем музыка әдебиет", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
58. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы соқпалы аспаптардың тобымен: ксилофон, кіші барабан, аспаптардың құрылымымен танысады, қолды қоюды және дыбыс шығару қағидаттарын меңгереді;
2) сабақтар "жастықта", сондай-ақ тікелей аспапта жүргізіледі. Жалғыз соққылар әр қолмен жеке, сондай-ақ оң және сол ауыстырумен игеріледі. 1 белгіге дейінгі мажорлық гаммалар, сондай-ақ үшдыбыстылықтар;
3) кіші барабан: оң және сол қолды қоюға арналған сабақтар әсіресе оқытудың бастапқы кезеңінде маңызды. Жалғыз соққыларды, сонымен қатар түрлі ритмикалық жаттығуларды (төрттік, сегіздік, он алтылық) пысықтау;
4) тремоло тәсілімен танысу. Тремоло мен ритмдік жаттығуларды орындаудың қарапайым тәсілдерін пысықтау;
5) білім алушы оқу жылының ішінде ксилофонда 1 белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды, гаммалардағы жаттығуларды, 2-4 этюдті, 4-6 пьесаны меңгереді, кіші барабанда 8-10 ритмикалық этюдтер мен жаттығуларды меңгереді.
59. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Соқпалы аспаптар тобымен танысу. Теориялық мәліметтер.
Оркестрлік музыкадағы ксилофон мен кіші барабанның міндеттері. Сабақтағы қауіпсіздік ережелері. Қауіпсіздік техникасының ережелері мен өрт қауіпсіздігі.
2-тақырып. Ксилофон: аспаптар құрылымы және оны қолдану ережесі. Ксилофонды жасау тарихы. Лад (минор, мажор) туралы түсінік. Мажор мен минорды естуі арқылы анықтау, аталған ладтардың мәнерлік мағынасы.
Қолдың қалпы, баяу ритмде жалғыз-жалғыз соққылар арқылы жаттығулар.
3-тақырып. Кіші барабан: аспатар құрылғысы мен онымен қолдану ережесі. Қолдың қалпы, саңылаусыз барабанда жаттығу. Бөлек оң және сол қолымен жалғыз соққылар. Кіші барабанға арналған ритмдік жаттығулар.
4-тақырып. Музыканы тыңдау. Соқпалы аспаптарда ойнайтын атақты орындаушылардың шығармашылығымен танысу. Шығарманы талдау.
5-тақырып. Музыкалық сауаттылықтың негіздері. Музыкалық дыбыс туралы түсінік. Дыбыстардың атауы. Жоғарлығына қарай дыбыстарды ажырату. Альтерацияның таңбалары. Ноталық стан (нота ұстаушы). Скрипка кілтінде ноталардың орналасуы. Ұзақтықтары (толық, жарты, тоқсандық, сегізінші, он алтыншы). Өлшемдері 2/4, 3/4, 4/4. Серпіні (форте, пиано). Ритмдер - орыс және итальяндық мағынасы: moderato [модерато], andante [анданте], adagio [адажио].
6-тақырып. Жаттығулар, гаммалар, этюдтер. Саңырау барабандағы жаттығулар. Жалғыз соқпалылар. Этюдтер мен гаммаларды меңгеру.
7-тақырып. Ксилофон: қолдың қалпы. Бір ритмде жалғыз-жалғыз соққылармен (тірекке) жатығуларды жаттау және орындау. Баяу ритмде қолдың дұрыс және анық қимылдармен жұмыс істеу. Бірқалыпты ритмде қолдың дұрыс және анық қимылдарымен жұмыс істеу.

Тема 8. Разучивание и исполнение гаммы до мажор. Разучивание и исполнение гаммы ля минор. Разучивание и исполнение гамм и арпеджио. Разучивание и исполнение трезвучий в тональностях до мажор и ля минор четвертными и восьмыми длительностями в умеренном темпе (в 1 или 2 октавы). Выполнение упражнения в гаммах: по два и четыре удара на каждую ступень гаммы. Разучивание и отработка простейших приемов исполнения, тремоло и различных упражнений для его развития.
Тема 9. Малый барабан: постановка рук. Упражнения "простые двойки" в медленном темпе с постепенным ускорением и замедлением.
Тема 10. Работа над произведениями. Звукоизвлечение. Развитие координации, аппликатура, штрихи.
Тема 11. Ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях с одним знаком, четвертными и восьмыми длительностями. Упражнения для развития тремоло. Разучивание пьес.
Тема 12. Разучивание и отработка упражнений "простые двойки" в ровном темпе, в медленном темпе, с ускорением. Разучивание и отработка упражнений "простые двойки" с замедлением (для наиболее способных учеников – упражнение "сложные двойки" с отскоком. Разучивание и отработка упражнений на соотношение длительностей нот и пауз (целые, половинные, четвертные, восьмые, шестнадцатые) в размерах: 2/4, 3/4, 4/4, (с акцентом на сильной доле такта).
Тема 13. Чтение с листа. Воспитание направленного внимания.
Тема 14. Овладение приемом тремоло. Ксилофон: упражнения в гаммах по два и четыре удара на каждую ступень гаммы. Простейшие приемы исполнения тремоло и ритмические упражнения для его развития. Разучивание этюдов, пьес.
Тема 15. Малый барабан: тренировка повторных ударов и отскоков (отдробки). Ритмические упражнения для малого барабана.
60. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу 1 класса обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает устройство ксилофона и малого барабана;
2) знает правила обращения с ксилофоном и барабаном;
3) знает постановку рук на ксифолоне;
4) выполняет на ксифолоне упражнения одиночными ударами (по одной пластине) в одном темпе;
5) умеет исполнять на ксифолоне упражнения играть двумя способами: кистями и с предплечьем;
6) знает основные музыкальные термины в соответствии с требованиями;
7) знает постановку рук, упражнения на глухом барабане;
8) умеет исполнять упражнения, гаммы, этюды на малом барабане;
9) владеет навыками контроля качества звучания и ритмической точности;
10) владеет начальными навыками чтения с листа;
11) владеет приемами развития исполнения тремоло;
12) исполняет ритмические упражнения, этюды и пьесы на ксилофоне.

8-тақырып. До мажорды гаммасын жаттау және орындау. Ли минорды гамманы жаттау және орындау. Гаммаларды и арпеджионы жаттау және орындау. Бірқалыпты ритмде (1 немесе 2 октавалар) ширектік және сегіздік созылыңқылықпен до мажор мен ля минор үндестілігінде үшдыбыстылықты жаттау және орындау. Гаммаларда жаттығуларды орындау: гамманың әр сатысында екі және төрт соқыдан. Орындаудың қарапайым тәсілдерін жаттау және өңдеу, оны дамыту үшін тремоло және түрлі жаттығулар.
9-тақырып. Кіші барабан: қолды қою. Біртіндеп шапшаңдату мен бәсеңдеу арқылы баяу ритмде "қарапайым қос" жатығулары.
10-тақырып. Шығармалармен жұмыс. Дыбыс шығару. координацияларды, аппликатура, штрихтарды дамыту.
11-тақырып. Ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, үш дыбыстылықтың арпеджиосы ширектік және сегіздік созылыңқылы бір дыбыспен үндес. Тремолоны дамыту үшін жаттығулар. Пьесаларды жаттау.
12-тақырып. "Қарапайым қос соққы" жаттығуларын бірқалыпты темпте, баяу темпте, шапшаңдатумен жаттау және өңдеу. "Қарапайым қос" жаттығуларын баяулатумен жаттау және өңдеу (ең қабілетті білім алушылар үшін кері серпіліспен "күрделі қос соққылар" жаттығулары. Ноталар мен үзілістердің ұзақтылығына байланысты жаттығуларды 2/4, 3/4, 4/4 мөлшерлерінде (тактің қатты бөлігіне екпін түсіріп) жаттау және өңдеу (бүтін, жартылық, ширектік, сегіздік, оналтылық).
13-тақырып. Парақтан оқу. Бағытталған зейінді тәрбиелеу.
14-тақырып. Тремоло тәсілін меңгеру. Ксилофон: гамманың әр сатысында екі және төрт соққыдан гаммада жаттығулар. Оны дамыту үшін тремоло мен ритмикалық жаттығуларды орындау қарапайым тәсілдер. Этюдтерді, пьессаларды жаттау.
15-тақырып. Кіші барабан: қайталанған соққыларға мен кері серпілістерге машықтану. Кіші барабанға арналған ритмдік жаттығулар.
60. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ксилофон мен кіші барабанның құрылысын біледі;
2) ксилофон мен барабанды ұстау ережесін біледі;
3) ксифолонда қолды қоюды біледі;
4) ксифолонда бір ритмде бір соққылы (бір пластинадан) жаттығуды орындайды;
5) ксифолонда екі тәсілмен: білезікпен және білекпен ойнау жаттығуларын орындай біледі;
6) талаптарға сәйкес негізгі музыкалық терминдерді біледі;
7) қолды қоюды, саңырау барабандадағы жаттығуларды біледі;
8) кіші барабанда гамманың, этюдтың жаттығуларын орындай біледі;
9) дыбысталу мен ритмнің нақтылығын бақылау дағдыларына ие;
10) қағаздан оқудың алғашқы дағдыларына ие;
11) тремолоны орындауды дамытудың тәсілдеріне ие;
12) ксилофонда ритмдік жаттығуларды, этюд пен пьесаны орындайды.

61. Программные требования по 2 классу:
1) развитие игрового аппарата и технических навыков. Продолжение занятий по постановке рук на малом барабане. Разучивание на ксилофоне и малом барабане упражнений, гамм, этюдов. Чтение нот с листа. Развитие внимания, самоанализ. Овладение приемом тремоло;
2) дальнейшее развитие исполнения с длительностями нот в различных комбинациях в размере 2/4, 3/4, 4/4 в подвижном темпе. Нота с точкой. 4-6 упражнений или этюдов, пионерская барабанная дробь;
3) в течение учебного года необходимо освоить на ксилофоне мажорные и минорные гаммы, трезвучия, арпеджио в две октавы до 2-х знаков включительно, 8-10 упражнений или этюдов, 4-6 пьес, включая ансамблевые;
4) на малом барабане освоит несложные ритмические упражнения: восьмые, триоли, шестнадцатые, восьмая и две шестнадцатые, две шестнадцатые и восьмая, восьмая с точкой и шестнадцатая.
62. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Укрепление и развитие игрового аппарата. Совершенствование соразмерности силы ударов правой и левой рук. Ксилофон: гаммы мажорные и минорные в две октавы до одного знака включительно в прямом движении. Разучивание упражнений, пьес.
Тема 2. Слушание музыки. Знакомство с творчеством известных исполнителей на ударных инструментах. Анализ произведений.
Тема 3. Малый барабан. Упражнение "простые двойные" с ускорением и замедлением, "сложные двойные" в ровном умеренном темпе. Разучивание упражнений и этюдов.
Тема 4. Развитие технических навыков. Ксилофон: гаммы мажорные и минорные, арпеджио трезвучий в две октавы в тональностях до двух знаков включительно. Разучивание упражнений, пьес.
Тема 5. Малый барабан: нота с точкой (пунктирный ритм, по возможности - триоли в простейшем виде). Разучивание этюдов.
Тема 6. Работа над произведениями. Точное исполнение текста, штрихи. Динамика. Ксилофон: гаммы мажорные и минорные, арпеджио трезвучий в две октавы в тональностях до трех знаков включительно. Упражнения в гаммах по 2, 3, 4 удара на каждую ступень гаммы. Разучивание этюдов, пьес.
Тема 7. Малый барабан: Ритмические упражнения для малого барабана.
Тема 8. Чтение с листа. Самоанализ.
Тема 9. Прием тремоло. Ксилофон. Повторение пройденных гамм в две октавы в спокойном темпе. Упражнения и этюды. Пьесы различного характера.
Тема 10. Малый барабан: пионерский барабан. Разучивание этюдов. Развитие приема тремоло (дробь).
63. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу 2 класса обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:

61. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ойын аппаратын және техникалық дағдыларды дамыту. Кіші барабанда қолды қою бойынша сабақтарды жалғастыру. Гаммалар, этюдтер жаттығуларды ксилофон мен кіші барабанда жаттап алу. Ноталарды парақтан оқу. Зейінді, өзін-өзі талдауды дамыту. Тремоло тәсілдерін меңгеру;
2) 2/4, 3/4, 4/4 мөлшеріндегі ауыспалы ритмде түрлі комбинацияларды ноталардың созылыңқылығымен орындауды одан әрі дамыту. Нүктелі нота. 4-6 жаттығулар немесе этюдтер, пионерлік барабанды екі таяқпен кезек-кезеқ жылдам соғу;
3) оқу жылының ішінде ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды, үшдыбыстылықты, екі октавада 2 белгіге дейін қоса арпеджионы, 8-10 жаттығуларды және этюдтерді, ансамбльді қоса алғанда 4-6 пьессаны меңгереді;
4) кіші барабанда қажетті оңай ритмикалық жаттығуларды меңгеру қажет: сегіздік, триоли, он алтылық, сегіздік және екі оналтылық, сегіздік нүктемен және оналтылық.
62. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойын аппаратын бекіту және дамыту. Оң және қолмен соқылардың мөлшерлестік күшін жетілдіру. Ксилофон: тікелей қозғалысты қоса алғанда бір белгіге дейін екі октавадан мажорлық және минорлық гаммалар. Жаттығуларды, пьессаларды жаттау.
2-тақырып. Музыканы тыңдау. Атақты соқпалы аспаптар орындаушыларымен шығармашылығымен танысу. Шығармаларды талдау.
3-тақырып. Кіші барабан. "Қарапайым қос соққылар" жаттығуларды шапшаң және баяу, "күрделі қос соққылар" бірқалыпты қоңыржай ритмде орындау. Жаттығуларды, пьессаларды жаттау.
4-тақырып. Техникалық дағдыларды дамыту. Ксилофон: екі белгіге дейін қоса алғанда екі октавадағы үндестілікте мажорлық және минорлық гаммалар, үшүндестілік арпеджио. Жаттығуларды, пьессаларды жаттау.
5-тақырып. Кіші барабан: нүктелі нота (пунктирлі ритм, мүмкіндігінше қарапайым түрдегі триоли). Пьессаларды жаттау.
6-тақырып. Шығармалармен жұмыс. Мәтінді тура орындау, ерекшеліктері. Динамика. Ксилофон: үш белгіге дейін қоса алғанда екі октавадағы үндестілікте мажорлық және минорлық гаммалар, үшдыбысты арпеджио. Гамманың әр сатысында 2, 3, 4 соққыдан гаммалардағы жаттығулар. Жаттығуларды, пьессаларды жаттау.
7-тақырып. Кіші барабан: кіші барабанға арналған ритмдік жаттығулар.
8-тақырып. Қағаздан оқу. Өзін-өзі талдау.
9-тақырып. Тремоло тәсілі. Ксилофон. Жұмсақ ритмде екі октавада өткен гаммаларды қайталау. Жаттығулар және этюдтер. Түрлі сипаттағы пьессалар.
10-тақырып. Кіші барабан: пионерлік барабан. Этюдтерді жаттау. Тремоло тәсілін дамыту (даңғыр).
63. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) владеет соразмерностью силы ударов правой и левой рук на ксилофоне;
2) знает основные музыкальные термины в соответствии с требованиями;
3) исполняет на ксилофоне гаммы мажорные и минорные в две октавы до одного знака включительно в прямом движении;
4) владеет навыками контроля качества звучания и ритмической точности;
5) владеет начальными навыками чтения с листа;
6) исполняет на малом барабане упражнение "простые двойные" с ускорением и замедлением, "сложные двойные" в ровном умеренном темпе;
7) исполняет на ксилофоне мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в две октавы до двух знаков включительно, упражнения, этюды, пьесы, включая ансамблевые;
8) владеет техническими навыками игры на малом барабане, исполняет упражнения, этюды.
64. Программные требования по 3 классу.
1) Дальнейшее совершенствование исполнительского аппарата на малом барабане. Развитие технических навыков исполнения на малом барабане. Разучивание упражнений на простейшие виды исполнения дроби.
2) Игра в ансамбле (оркестре). Развитие двигательных технических навыков игры на ксилофоне. Упражнения в различном движении: игра каждой рукой в отдельности и с чередованием рук.
3) Гаммы мажорные и минорные до четырех знаков включительно в две октавы, арпеджио трезвучий в прямом движении. Разучивание упражнений, этюдов.
4) Работа над произведениями. Анализ музыкальных произведений. Технические трудности при разучивании музыкального произведения на ксилофоне.
5) Совершенствование навыков чте¬ния с листа.
6) Овладение приемом тремоло.
7) В течение учебного года необходимо освоить на ксилофоне мажорные и минорные гаммы до четырех знаков, трезвучия, арпеджио в две октавы в тональностях до 3-х знаков включительно, 6-8 этюдов и упражнений, 4-6 пьес, включая пьесы исполняемые в ансамбле.
8) На малом барабане необходимо освоить различные ритмические соотношения триольных ритмов (восьмые триоли, шестнадцатые, четвертные), начальные навыки игры "дроби", чтение нот с листа, 6-8 этюдов.
65. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Ритмические упражнения для малого барабана
Тема 2. Дальнейшее совершенствование исполнительского аппарата. Упражнения на простейшие виды исполнения дроби. Упражнения "сложные двойки", простейшие виды исполнения дроби, триоли, восьмыми и шестнадцатыми нотами в размерах 4/4, 3/4, 4/4, форшлаг из одной и двух нот, акценты. Разучивание упражнений и этюдов. Игра в ансамбле (оркестре).
Тема 3. Слушание музыки. Знакомство с творчеством известных исполнителей на ударных инструментах. Анализ произведений.
Тема 4. Ксилофон. Упражнения, гаммы, этюды. Развитие двигательных технических навыков. Гаммы мажорные и минорные до четырех знаков включительно в две октавы, арпеджио трезвучий в прямом движении. Разучивание упражнений и этюдов.
Тема 5. Работа над произведениями. Анализ исполнения. Разучивание пьес различного характера.
Тема 6. Чтение с листа. Воспитание внимания.
Тема 7. Овладение приемом тремоло. Тренировка повторных ударов и отскоков.

1) ксилофонда оң және сол қол соққысы күшінің мөлшерлігіне ие болады;
2) талаптарға сәйкес музыкалық терминдердің негізін біледі;
3) тура қимылды қоса алғанда ксилофонда бір белгіге дейін екі октавада мажорлық және минорлық гаммаларды орындайды;
4) дыбысталу мен ритмнің нақтылығын бақылау дағдыларына ие;
5) қағаздан оқудың алғашқы дағдыларына ие;
6) кіші барабанда "қарапайым қос соққылар" жаттығуларды шапшаң және баяу, ал "күрделі қос соққылар" тура бірқалыпты қоңыржай ритмдеорындайды;
7) ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды, екі белгіге дейін қоса алғанда екі октавалық үшдыбыстық арпеджио, ансамбльді қосаа лғанда жаттығуларды, этюдтерді, пьесаларды орындайды;
8) кіші барабанда ойнаудың техникалық дағдыларына ие болады, жаттығуларды, этюдтерді орындайды.
64. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) кіші барабанда орындаушылық аппаратты одан әрі жетілдіру. Кіші барабанда ойнаудың техникалық дағдыларын дамыту. Барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып орындаудың қарапайым түрлеріне жаттығуларды жаттау;
2) ансамбльде ойнау (оркестре). Ксилофонда ойнаудағы қозғалтқыш техникалық дағдыларын дамыту. Түрлі қозғалыстағы жаттығулар: әр қолмен бөлек және қолды алмастыру арқылы ойнау;
3) мажорлық және минорлық гаммалар төрт белгіге дейін екі октаваны қоса алғанда, тура қозғалыстағы үшдыбыстылық арпеджио. Жаттығуларды, этюдтерді жаттау;
4) шығармамен жұмыс. Музыкалық шығармаларды талдау. Музыкалық шығармаларды жаттау кезіндегі техникалық қиындықтар;
5) парақтан оқу дағдысын жетілдіру;
6) тремоло тәсілін меңгеру;
7) оқу жылының ішінде ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды төрт белгіге дейін, үш дыбыстылық, екі октавадағы арпеджио үндестілігі 3 белгіге дейін, 6-8 этюдтер мен жаттығуларды, 4-6 этюдтерді қоса алғанда, ансамбльде орындалатын пьессаларды қоса алғанда;
8) кіші барабанда триольді ритмнің түрлі ритмдік қатынасын меңгеру қажет (сегіздік триоль, оналтылық, ширектік), "барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып" ойнаудың бастапқы дағдылары, парақтан 6-8 этюдтердің ноталарын оқу.
65. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіші барабандарға арналған ырғақты жаттығулар.
2-тақырып. Орындау аппаратын одан әрі жетілдіру. Барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып орындаудың қарапайым түрлеріне жаттығулар. "Күрделі қос соққылар", даңғырдың қарапайым түрлерін орындау, триольді, 4/4, 3/4, 4/4 мөлшерлеріндегі сегіздік және он алтылық ноталарда жаттығулар, бір және екі нотадан форшлаг, екпіндер. Жаттығулар мен этюдтерді жаттау. Ансамбльде (оркестрде) ойнау.
3-тақырып. Музыка тыңдау. Соқпалы аспаптарда ойнайтын атақты орындаушылардың шығармашылығымен танысу.
4-тақырып. Ксилофон. Жаттығулар, гаммалар, этюдтер. Қозғалыс техникалық дағдыларын дамыту. Төрт белгіге дейін екі октавадағы мажорлық және минорлық гаммалар, тура қозғалыстағы үшдыбыстылық арпеджио. Жаттығулар мен этюдтерді жаттау.
5-тақырып. Шығармамен жұмыс. Орындауды талдау. Түрлі сипаттағы пьессаларды жаттау.
6-тақырып. Парақтан оқу. Зейінді тәрбиелеу.
7-тақырып. Тремоло тәсілін меңгеру. Қайталанған соққыларды және кері серпілістерді жаттықтыру.

66. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу 3 класса обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает основные музыкальные термины в соответствии с требованиями;
2) владеет техническими навыками игры на малом барабане, ксилофоне;
3) совершенствует навыки чтения с листа;
4) овладевает приемом тремоло;
5) умеет анализировать исполняемые произведения;
6) исполняет на ксилофоне мажорные и минорные гаммы до четырех знаков, трезвучия, арпеджио в две октавы в тональностях до 3-х знаков включительно, этюды и упражнения, пьес, включая пьесы, исполняемые в ансамбле;
7) исполняет на малом барабане различные ритмические соотношения триольных ритмов, этюды;
8) владеет начальными навыками игры "дроби".
67. Программные требования по 4 классу.
1) дальнейшая работа по совершенствованию исполнительского аппарата. Разучивание на ксилофоне гамм мажорных и минорных, арпеджио трезвучий в прямом движении в две основные тональности до одного знака включительно. Разучивание на малом барабане упражнения "двойки" с ускорением, переходом на дробь и возвращением первоначальному темпу. Размер 3/8, 6/8. Игра в ансамбле, оркестре. Упражнения в размерах 9/8, 12/8. Триоли. Два этюда. Упражнения на нюансы: пиано, меццефорто, форте, крещендо, димидуэндо. Форшлаг из трех нот;
2) дальнейшее развитие техники игры на барабане;
3) на ксилофоне разучивание гамм мажорных и минорных, арпеджио трезвучий в прямом движении и в обращении в две октавы в тональностях до четырех знаков включительно. Упражнения "двойки" с ускорением, переходом на дробь и возвращением первоначальному темпу;
4) дальнейшее освоение триольного и дуольного ритма в сочетании друг с другом;
5) развитие навыков чтения нот с листа оркестровых партий. Освоение приемов игры на тарелках, большом барабане, бубне, треугольнике;
6) в течение года обучающийся разучивает на ксилофоне: мажорные и минорные гаммы, трезвучия арпеджио во всех тональностях, в прямом движении и в обращении в две октавы, приемы исполнения тремоло, 4-6 упражнений и этюдов, 4-6 пьес, включая пьесы, исполняемые в ансамбле;
7) на малом барабане обучающийся осваивает различные ритмические соотношения триольных и двуольных ритмов, триоли каждой рукой по три удара с ускорением для продолжения развития исполнения "дроби", упражнения двойки, размером 3/8, 6/2, форшлаг из трех нот, 4-6 упражнений,чтение нот с листа, 5-7 этюдов.

66. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) талаптарға сәйкес негізгі музыкалық терминдерді біледі;
2) кіші барабанда, ксилофонда ойнаудың техникалық дағдыларына ие;
3) парақтан оқу дағдыларын жетілдіреді;
4) тремоло тәсіліне ие;
5) орындалатын шығармаларды талдай біледі;
6) төрт белгіге дейін ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды, үшдыбыстылықты, 3 белгіге дейін қоса алғанда үндестілігі екі октавадағы арпеджио, этюдтер мен жаттығуларды, пьессаларды, ансамбльдегі пьессаларды қоса алғанда орындайды;
7) кіші барабанда түрлі ритмдік ара қатынастағы риольді ритмдерді, этюдтерді орындайды;
8) "барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып" ойнаудың бастапқы дағдыларына ие.
67. 4 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) орындаушылық аппаратты жетілдіру бойынша жұмысты әрі қарай жүргізу. Ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды, бір белгіні қоса алғанда екі негізгі үндестілікте тура қозғалыстағы үшдыбысты арпеджионы жаттау. Кіші барабанда "қос" жаттығуын барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойғауға көшіп және бастапқы темпке келу арқылы жылдамдатуды үйрену. 3/8, 6/8 мөлшерлері. Ансамбльде, оркестрде ойнау. 9/8, 12/8 мөлшеріндегі жаттығулар. Триоли. Екі этюд. Нюанстарға жаттығулар: пиано, меццефорто, форте, крещендо, димидуэндо. Үш нотадан құралған форшлаг;
2) барабанда ойнау техникасын одан әрі қарай дамыту;
3) ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды, төрт белгіні дейін қоса алғанға дейінгі үндестілігі екі октаваға дейінгі айналымда және тура қозғалыстағы үшдыбысты арпеджио жаттау. Темпте барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойнауға көшіп және бастапқы қайта оралып "Қос соққылар" жаттығуын орындау;
4) триольді және дуольді ритмді бір-бірімен байланыстыру арқылы одан әрі меңгеру;
5) оркестрлік партияларды парақтан оқу дағдыларын дамыту. Табақта, үлкен барабанда, дабылда, үшбұрышта ойнау тәсілдерін меңгеру;
6) білім алушы оқу жылының ішінде ксилофонда: мажорлық және минорлық гаммаларды, барлық үндестіктегі үшдыбысты арпеджионы, екі октавадан тура қозғалыстағы және айналымдағы, тремолоны орындау тәсілдері, ансамбльде орындалатын пьессаларды қоса алғанда 4-6 жаттығулар және этюдтер, 4-6 пьесаларды үйренеді;
7) білім алушы кіші барабанда триольді және двуольді ритмдердің түрлі ритмдегі ара қатынасын, барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып орындауды дамытуды жалғастыру үшін әр қолмен үш соққыдан жылдамдату арқылы триолиді, 3/8, 6/2 мөлшердегі қос жаттығуларды, үш нотадан форшлагты, парақтан оқудың 4-6 жаттығулары, 5-7 этюдті меңгереді.

68. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Ритмические упражнения для малого барабана.
Тема 2. Дальнейшая работа по совершенствованию исполнительского аппарата. Ксилофон: гаммы мажорные и минорные, арпеджио трезвучий в прямом движении в две основные тональности до одного знака включительно. Разучивание этюдов, пьес.
Тема 3. Слушание музыки. Знакомство с творчеством известных исполнителей на ударных инструментах. Анализ произведений.
Тема 4. Малый барабан. Ритмические упражнения для малого барабана. Упражнения "двойки" с ускорением, переходом на дробь и возвращением первоначальному темпу. Размер 3/8, 6/8. Два этюда. Две пьесы с фортепиано.
Тема 5. Игра в ансамбле, оркестре.
Тема 6. Упражнения в размерах 9/8, 12/8. Триоли. Два этюда из I тетради В.Осадчука. Упражнения на нюансы: пиано, меццефорто, форте, крещендо, димидуэндо. Форшлаг из трех нот.
Тема 7. Этюды для малого барабана. Развитие техники игры. 6 этюдов.
Тема 8. Работа над произведениями. Умение анализировать исполняемые произведения, исправление ошибок, точное исполнение текста.
Тема 9. Разучивание пьес различного характера.
Тема 10. Чтение с листа. Развитие навыков чтения нот с листа оркестровых партий.
Тема 11. Овладение приемом тремоло. Тренировка повторных ударов и отскоков (отдробки).
Тема 12. Ксилофон: гаммы мажорные и минорные, арпеджио трезвучий в прямом движении и в обращении в две октавы в тональностях до четырех знаков включительно. Упражнения "двойки" с ускорением, переходом на дробь и возвращением первоначальному темпу.
Тема 13. Приемы исполнения тремоло. Разучивание упражнений, этюдов, пьес, включая пьесы, исполняемые в ансамбле.
Тема 14. Разучивание на малом барабане упражнения "двойки", размером 3/8, 6/2. Форшлаг из трех нот, дальнейшее освоение триольного и дуольного ритма в сочетании друг с другом.
Тема 15. Освоение приемов игры на тарелках, большом барабане, бубне, треугольнике.
69. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу 4 класса обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает основные музыкальные термины в соответствии с требованиями;
2) развивает навыки чтения нот с листа оркестровых партий;
3) знает приемы игры на тарелках, большом барабане, бубне, треугольнике;
4) исполняет на ксилофоне мажорные и минорные гаммы, трезвучия арпеджио во всех тональностях, в прямом движении и в обращении в две октавы, упражнения, этюды, пьесы, включая пьесы, исполняемые в ансамбле;

68. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіші барабанға арналған жаттығулар.
2-тақырып. Орындаушылық аппаратты жетілдіру бойынша жұмысты әрі қарай жалғастыру: мажорлық және минорлық гаммалар, тура қозғалыстағы екі негізгі үндестіліктегі бір белгіге дейін қоса алғандағы үш дыбыстылық арпеджио. Этюдтерді, пьесаларды жаттау.
3-тақырып. Музыканы тыңдау. Соқпалы аспаптарда ойнайтын атақты орындаушылардың шығармашылығымен танысу. Шығармаларды талдау.
4-тақырып. Кіші барабан. Кіші барабанға арналған ритмдік жаттығулар. Темппен, барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойнауға көшу және алғашқы қарқынға келу арқылы "Қос соққы" жаттығулары. Мөлшері 3/8, 6/8. Екі этюд. Фортепианомен екі пьеса.
5-тақырып. Ансамбльде, оркестрде ойнау.
6-тақырып. 9/8, 12/8 мөлшеріндегі жаттығулар. Триоли. В. Осадчуктың І дәптерінен екі этюд. Нюанстарға жаттығулар: пиано, меццефорто, форте, крещендо, димидуэндо. Үш нотадан форшлаг.
7-тақырып. Кіші барабандардарға арналған этюдтер. Ойнау техникасын дамыту. 6 этюд.
8-тақырып. Шығармалармен жұмыс. Орындалатын шығарманы, талдап, қатесін түзеп, мәтінді нақты орындай білу.
9-тақырып. Түрлі сипаттағы пьесаларды жаттау.
10-тақырып. Парақтан оқу. Оркестрлік партиялардың парақтан ноталарды оқу дағдыларын дамыту.
11-тақырып. Тремоло тәсілдерін иелену. Қайталанған соққылар мен кері серпілістерді жаттықтыру (отдробки).
12-тақырып. Ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, тура қозғалыстағы екі негізгі үндестліктегі төрт белгіге дейін қоса алғандағы үшдыбыстылық арпеджио. Жеделдетумен, Барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойнауға көшу және алғашқы қарқынға келу арқылы "Қос" жаттығулары.
13-тақырып. Тремолоны орындау әдістері. Ансамбльдегі орындалатын пьессаларды қоса алғанда жаттығуларды, этюдтерді, пьессаларды жаттау.
14-тақырып. 3/8, 6/2 мөлшердегі "қос" жаттығуларын кіші барабанда жаттау. Үш нотадан форшлаг, триольді және дуольді ритмді бір-бірімен байланыстырып одан әрі меңгеру.
15-тақырып. Табақтарда, үлкен барабандарда, дабылда, үшбұрышта ойнау тәсілдерін меңгеру.
69. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) талаптарға сәйкес негізгі музыкалық терминдерді біледі;
2) оркестрлік партиялардың парақтан оқу дағдыларын дамытады;
3) табақтарда, үлкен барабандарда, дабылда, үшбұрышта ойнау тәсілдерін біледі;
4) ксилофонда мажорлық және минорлық гаммаларды, тура қозғалыстағы және екі октавадағы айналымдағы барлық үлесімділіктегі үшдыбыстылық арпеджионы, ансамбльдегі пьессаларды қоса алғанда этюдтерді, пессаларды орындайды;

5) исполняет на малом барабане различные ритмические соотношения триольных и двуольных ритмов, триоли каждой рукой по три удара с ускорением для продолжения развития исполнения "дроби", упражнения двойки, размером 3/8, 6/2, форшлаг из трех нот, упражнений, этюды;
6) владеет приемами игры на тарелках, большом барабане, бубне, треугольнике.
70. Программные требования по 5 классу:
1) дальнейшее совершенствование исполнительского аппарата на барабане. Упражнения двойки, дробь в различных нюансах. Гаммы на ксилофоне. Развитие технических навыков игры на ударных инструментах;
2) дальнейшее развитие навыков чтения нот с листа;
3) гаммы мажорные и минорные, трезвучия и арпеджио во всех тональностях, доминантсептаккорды и уменьшенные септаккорды с обращениями, 6-8 этюдов и упражнений, 5-7 пьес;
4) ритмические соотношения триолей, квартолей, квинтолей, секстолей, различные варианты форшлагов, "дроби" в нюансах от "пиано" до "форте", 10-15 этюдов.
71. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Упражнения "двойки с переходом на дробь" на малом барабане. Дальнейшее совершенствование исполнительского аппарата. Упражнения двойки, дробь в различных нюансах.
Тема 2. Этюды для малого барабана. 1 тетрадь. Гаммы на ксилофоне. Развитие технических навыков игры на ударных инструментах.
Тема 3. Ксилофон. Мажорные и минорные (гармонические, мелодические), арпеджио трезвучий в прямом движении и в обращении в две октавы до 6 знаков включительно.
Тема 4. Работа над произведениями для малого барабана, колокольчиков и ксилофона. Произведения для малого барабана с фортепиано, пьесы для ксилофона, пьесы для колокольчиков.
Тема 5. Работа над образом произведения.
Тема 6. Чтение с листа, игра в ансамбле, оркестре. Пьесы в ансамбле, пьесы в оркестре.
Тема 7. Овладение приемом тремоло. Игра на ударной установке. Тренировка повторных ударов и отсковов (отдробки) на малом барабане.
Тема 8. Ударная установка.
Тема 9. Подготовка к выпускному экзамену.
72. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу 3 класса обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) умеет исполнять на ксилофоне гаммы мажорные и минорные, трезвучия и арпеджио во всех тональностях, доминантсептаккорды и уменьшенные септаккорды с обращениями, этюды, упражнения, пьесы;

5) кіші барабанда түрлі ритмдік ара қатынастағы триольді және двуольді ритмдерде орындайды, триольді жылдамдатумен әр қолмен үш соққыдан "барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып" орындауды дамытуды жалғастыру үшін, 3/8, 6,2 мөлшердегі қос жаттығулар, үш нотадан, жаттығудан, этюдтан форшлаг;
6) табақтарда, үлкен барабандарда, дабылда, үшбұрышта ойнау тәсілдерін біледі.
70. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) барабанда ойнау аппаратын одан әрі жетілдіру. Қос жаттығулар, түрлі ньюанстардағы барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойнау. Ксилофондағы гаммалар. Соқпалы аспаптарда ойнаудың техникалық дағдыларын дамыту;
2) ноталарды парақтан оқу дағдысын одан әрі дамыту;
3) мажорлық және минорлық гаммалар, барлық үндестіліктегі үшдыбыстылық және арпеджио, 6-8 этюдтер мен жаттығулар, 5-7 пьессалар айналымдарымен доминантсептаккордтар мен кішірейтілген септаккордтар;
4) триольдердің, квартольдердің, квинтольдердің, секстольдердің, форшлагтардың түрлі нұсқалары, "фортеға" дейінгі ньюанстармен "барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойнау", 10-15 этюдтер ырқағтық байланысы.
71. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіші барабанда "барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам қос соққыларды ұру" жаттығулары. Орындаушылық аппараттарды одан әрі жетілдіру. Қос соққыларға арналған жаттығулар, түрлі ньюанстардағы барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып ойнау.
2-тақырып. Кіші барабандар үшін этюдтер. 1 дәптер. Ксилофондағы гаммалар. Соқпалы аспаптарда ойнаудың техникалқ дағдыларын дамыту.
3-тақырып. Ксилофон. Тура қозғалыстағы үшдыбысты мажорлық пен минорлық (үйлесімді, сазды), арпеджио және 6 белгіге дейін қоса алғанда айналысы екі октавадан.
4-тақырып. Кіші барабанға, қоңырау және ксилофонға арналған шығармалармен жұмыс. кіші барабан үшін фортепианомен шығармалар, ксилофон үшін пьессалар, қоңыраулар үшін пьессалар.
5-тақырып. Шығармалар образдарымен жұмыс.
6-тақырып. Парақтан оқу, ансамбльде, оркестрде ойнау. Ансамбльдегі пьессалар, оркестрдегі пьессалар.
7-тақырып. Тремоло тәсілдерін меңгеру. Соқпалы құралдарда ойнау. Кіші барабанда (отдробки) қайталанған соққылар мен кері серпілістерді жаттықтыру.
8-тақырып. Соқпалы құралдар.
9-тақырып. Қорытынды емтиханға дайындық.
72. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мажорлық және минорлық гаммаларды, барлық үндестіліктегі үшдыбыстылық және арпеджио, айналымдарымен доминантсептаккордтар және кішірейтілген септаккордтарды, этюдтерді, жаттығуларды, пьессаларды орындай алады;

2) умеет исполнять на малом барабане ритмические соотношения триолей, квартолей, квинтолей, секстолей, различные варианты форшлагов, "дроби" в нюансах от "пиано" до "форте".
73. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) творчество отечественных, зарубежных композиторов;
2) художественно-исполнительские возможности ударных инструментов;
3) музыкальные жанры и основные стилистические направления;
4) различную жанровую музыку;
5) лучшие образцы мировой музыкальной культуры;
6) основы музыкальной грамоты;
7) основные средства музыкальной выразительности, используемые в музыкальном искусстве;
8) наиболее употребляемую музыкальную терминологию;
9) репертуар для ударных инструментов, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей на ударном инструменте;
2) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложного музыкального произведения на ударном инструменте;
3) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения на ударном инструменте;
4) грамотно исполнять изученные музыкальные произведения;
5) анализировать нотный текст с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения;
6) играть соло, в ансамбле и оркестре;
7) работать со звуковой техникой;
8) использовать тембровое многообразие ударных инструментов.
У выпускника сформированы:
1) комплекс исполнительских знаний, умений и навыков, позволяющий использовать многообразные возможности ударных инструментов для достижения наиболее убедительной интерпретации авторского текста, самостоятельно накапливать репертуар из музыкальных произведений различных эпох, стилей, направлений, жанров и форм;
2) умения по чтению с листа музыкальных произведений, навыки подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
3) основы ансамблевого музицирования;
4) художественный вкус учащегося;
5) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
6) навыки по воспитанию слухового контроля и умению управлять процессом исполнения;
7) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений, владению различными видами техники исполнительства, использованию художественно оправданных технических приемов;
8) навыки теоретического анализа исполняемых произведений;
9) навыки репетиционно-концертной работыв качестве солиста;
10) навыки коллективной творческой деятельности.

2) кіші барабанда триольдердің, квартолбдердің, квинтольдердің, секстольдердің, форшлагтардың түрлі нұсқаларын, "пианодан" "фортеға" дейінгі ньюанстардағы "барабанды екі таяқшамен кезекпен жылдам ұрып" орындай алады.
73. Білім беру Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) отандық, шетелдік композиторлардың шығармашылығын;
2) соқпалы аспаптардың көркемдік орындаушылық мүмкіндіктерін;
3) музыкалық жанрларды және негізгі стильдік бағыттарды;
4) түрлі жанрдағы музыкаларды;
5) әлемдік музыкалық мәдениеттің үздік үлгілерін;
6) музыкалық сауат негіздерін;
7) музыка өнерінде қолданылатын музыкалық көркемдіктің негізгі құралдарын;
8) жиі қолданылатын музыкалық терминдерді;
9) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі стильдер мен жанрдағы шығармалардан тұратын соқпалы аспаптар арналған репертуарды біледі.
86. Түлек:
1) соқпалы аспаптарда түрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды өз бетінше үйренуді;
2) соқпалы аспапта оңай музыкалық шығармаларды жаттау кезінде техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңуді;
3) соқпалы аспапта музыкалық шығармаларды орындау кезінде көркем бейнені құруды;
4) үйренген музыкалық шығармаларды сауатты орындауды;
5) музыкалық шығарма мәнмәтінінде мәнерлеу құралдарының рөлін түсіндіре отырып, ноталық мәтінді талдауды;
6) соло, ансамбльде және оркестрде ойнауды;
7) дыбыстық техникамен жұмыс жасауды;
8) соқпалы аспаптардың тембрлік алуан түрін қолдануды біледі.
87. Түлекте:
1) авторлық мәтінді барынша сенімді жеткізуге арналған соқпалы аспаптардың көптеген мүмкіндіктерін қолдануға мүмкіндік беретін орындаушылық білім, білік, дағдылар кешені, әртүрлі кезеңдердің, стильдегі, бағыттағы, жанрдағы және формадағы музыкалық шығармалардан құралған репертуарды өз бетінше жинақтау;
2) музыкалық шығармаларды парақтан оқу білігі, жеңіл музыкалық шығармаларды есту бойынша теру және оқу
3) ансамбльде ойнау негіздері;
4) білім алушының көркемдік талғамы;
5) мәнерліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану дағдылары;
6) есту қабілетін бақылауды тәрбиелеу және орындау процесін басқара білігін;
7) мәнерліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану дағдылары, орындалатын шығармаларға талдау жасау, әртүрлі орындау техникасының түрін иелену, көркемдігі жағынан ақталған техникалық тәсілдерді қолдану бойынша дағдысы;
8) орындалатын шығармаларды теориялық талдау дағдысы;
9) жеке орындаушы ретінде концертке дайындық жұмыс дағдысы;
10) ұжымдық шығармашылық қызметі дағдылары қалыптасқан.

Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
74. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
75. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класс – в четвертой четверти: контрольная работа (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в две октавы до двух знаков включительно, 4-6 упражнений, этюдов, 4-6 пьес, включая ансамблевые произведения, малый барабан: простые упражнения);
2) 2 класс – третьей четверти: контрольная работа (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в две октавы до трех знаков включительно, 4-6 упражнений, этюдов, 2-3 пьесы, включая ансамблевые произведения, малый барабан: простые упражнения), в четвертой четверти: контрольная работа (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в три октавы до трех знаков включительно, 4-6 упражнений, этюдов, 2-3 пьесы, включая ансамблевые, малый барабан: простые упражнения);
3) 3 класс – в третьей четверти: контрольная работа (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в три октавы до трех знаков, игра двойками (простыми), 4-6 упражнений, этюдов, 2-3 пьесы, малый барабан – упражнения – двойки по три удара на каждую руку), в четвертой четверти: контрольная работа (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, игра двойками в темпе allegro [аллегро] (пиано и форте), упражнения на триольной основе, арпеджио развернутых трезвучий в три октавы до трех знаков, малый барабан – упражнения на двойки, триоли и по четыре удара каждой рукой, 4-6 упражнений, этюдов, 2-3 пьесы, в том числе ансамблевые произведения);
4) 4 класс – в третьей четверти: контрольная работа (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио развернутых трезвучий в три октавы до четырех знаков игра по три, четыре ноты, вверх по диатоническому ладу, 4-6 упражнений, этюдов, из них один из этюдов наизусть, 2-3 пьесы с аккомпанементами, включая и ансамблевые произведения, в четвертой четверти: технический зачет (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио развернутых трезвучий в три октавы до четырех знаков, игра на ударной установке: 1 и 2 упражнения);
5) 5 класс – в третьей четверти: технический зачет (ксилофон: мажорные и минорные гаммы, арпеджио развернутых трезвучий в три октавы до пяти знаков добавляется до viva (живо), игра на ударной установке: простые ритмы, 3, 4 упражнения, малый барабан: читка нот с листа), в четвертой четверти: выпускной экзамен (одна гамма мажорная и минорная (гармоническая и мелодическая), арпеджио трезвучия, септаккорды в прямом движении и в обращении в две октавы до четырех знаков.

4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
74. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Музыкалық білімге оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау жұмысы, техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
75. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1 сынып - төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, екі белгіні қоса алғанға дейінгі екі октавадағы үшдыбысты арпеджио, 4-6 жаттығу, этюд, 4-6 пьеса, ансамбльдік шығармаларды қоса алғанда, кіші барабан: жеңіл жаттығулар);
2 сынып - үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, екі белгіні қоса алғанға дейінгі екі октавадағы үшдыбысты арпеджио, 4-6 жаттығу, этюд, 2-3 пьеса, ансамбльдік шығармаларды қоса алғанда, кіші барабан: жеңіл жаттығулар), төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, үш белгіні қоса алғанға дейінгі үш октавадағы үшдыбысты арпеджио, 4-6 жаттығу, этюд, 2-3 пьеса, ансамбльдік шығармаларды қоса алғанда, кіші барабан: жеңіл жаттығулар);
3 сынып - төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, қос соққылармен (қарапайым) ойнаудағы үш белгіге дейін үш октавадағы үшдыбыстық айналымдағы арпеджио, 4-6 жаттығу, этюд, 2-3 пьеса, кіші барабан: жаттығулар (қостан әр қолға үш соққыдан), төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, allegro [аллегро] темпінде қоспен соққымен ойнау, (пиано және форте) триольді негізде жаттығулар, үш белгіге дейін үш октавадағы үшдыбыстық айналымдағы арпеджио, кіші барабан: қос соққылар, триоль және әр қолмен төрт соққыдан ұруға арналған жаттығулар (қалыпты ойнай алады), 4-6 жаттығу, этюд, 2-3 пьеса, оның ішінде ансамбльдік шығармалар);
4 сынып - үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, үш нотадан, төрт нотадан ойнау, диатоникалық мәнер бойынша жоғары 4 белгіге дейін үш октавадан үш дыбыстық айналымдағы арпеджио, 4-6 жаттығу, этюд, оның ішінде 1 этюдті жатқа орындау, аккомпанементпен орындалатын 2-3 пьеса, ансамбльдік шығармаларды қоса алғанда), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, төрт белгіге және соңына дейін үш октавадан үш дыбыстық айналымды арпеджио, соқпалы қондырғыда ойнау: 1 және 2 жаттығу);
5 сынып - үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (ксилофон: мажорлық және минорлық гаммалар, бес белгіге дейін viva-ға (тез) дейін қосылады үш октавадағы үш дыбыстық айналымдағы арпеджио, соқпалы қондырғыда ойнау: қарапайым ритмдер: 3, 4 жаттығу, кіші барабан: ноталарды парақтан оқу), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (мажорлық және минорлық бір гамма (үйлесімді және сазды), үш дыбысты арпеджио, төрт белгіге дейінгі екі октавадан тура қозғалыстағы және айналымдағы септаккордтар).

76. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимися должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения, знание профессиональной терминологии, репертуара, в том числе ансамблевого, достаточный технический уровень владения инструментом для воссоздания художественного образа и стиля исполняемых произведений, умение грамотно исполнять музыкальные произведения соло, в ансамбле или оркестре, на ударном инструменте.
77. Критерии оценки:
1) оценка "отлично" – художественно осмысленное, технически качественное исполнение без текстовых погрешностей, владение исполнительской техникой, средствами выразительности, соответствующими требованиям на данном этапе обучения, умение играть ровно;
2) оценка "хорошо" – грамотное исполнение с ясной художественно-музыкальной трактовкой, но с небольшими недочетами как в художественном, так и в техническом планах;
3) оценка "удовлетворительно" – исполнение с большим количеством недочетов (недоученный текст, проблемы с техническим развитием, аппаратом, слабое представление о художественном образе исполняемого произведения).
4) оценка "неудовлетворительно" – исполнение программы с частыми остановками, заученными текстовыми ошибками, неполного объема как следствие регулярного невыполнения домашнего задания;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 35
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Балалайка" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Балалайка" для детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Балалайка".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно;
2) способ – это комплекс действий пальцев, кисти и предплечья при игре основным приемом, направленных для извлечения звука, обусловленного определенными художественными задачами;

76. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі, кәсіби терминдерді, репертуарды, оның ішінде ансамбльдік репертуарды білуі, орындалатын шығармалардың көркемдік бейнесі мен стилін жеткізу үшін аспапты меңгерудегі жеткілікті техникалық деңгейі, музыкалық шығарманы жеке, ансамбльде/оркестрде, соқпалы аспапта сауатты орындауы.
77. Бағалау өлшемшарттары.
1) "өте жақсы" бағасы - көркемдік жағынан мағыналы, техникалық жағынан мәтіндік кемшіліксіз сапалы орындауы, оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкес келетін орындаушылық техникасын, мәнерлік құралдарын меңгеруі;
2) "жақсы" бағасы - көркемдік-музыкалық жеткізуі анық сауатты орындауы, бірақ көркемдік, сондай-ақ техникалық жағынан біраз кемшіліктерінің болуы;
3) "қанағаттанарлық" бағасы - көптеген кемшіліктермен орындауы (сәтсіз мәтін, техникалық дамунда, аппаратында ақаулардың болуы, орындалған шығарманың көркем бейнесі туралы түсініктің аздығы);
4) "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламаны жиі үзіліспен, жаттанды мәтіндік қателермен, үй тапсырмасының үнемі орындалмағандығының салдарынан көлемін толық ашпауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
35-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Балалайка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Балалайка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Балалайка" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, түрлі жоғарылықтағы үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімі;
2) амал - аспапты дыбыс шығару кезіндегі саусақ (тардың), білезіктің, білектің нақты, мақсатты әрекеті, бір амалдың өзі түрлі дыбыс шығару тәсілдерімен орындалуы мүмкін;

3) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
4) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
5) дробь – быстрое чередование ударов несколькими пальцами по струнам;
6) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения. В струнных инструментах вызывается колебаниями пальца;
7) глиссандо – музыкальный термин, штрих, означающий плавное скольжение от одного звука к другому; дает колористический эффект;
8) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
9) динамические оттенки – музыкальные термины, которые определяют степень громкости исполнения музыки;
10) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная музыка как вокальная, так и инструментальная; кантилена – напевность самой музыки или манеры ее исполнения, способность певческого голоса к напевному исполнению мелодии;
11) двойные ноты – одновременное сочетание двух или более звуков на струнных смычковых инструментах;
12) двойное пиццикато (двойной щипок) – это извлечение звука равномерными ударами по одной струне сверху и снизу поочередно большим и указательным пальцами правой руки;
13) метроном – прибор, отмечающий короткие промежутки времени равномерными ударами;
14) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
15) нон легато – способ исполнения, при котором переход от одного звука к другому происходит отделен¬но, но не отрывисто. Нон легато – один из основных видов артикуляции и штрихов;
16) чтение нот с листа – сквозное проигрывание нового музыкального материала по нотам, основная задача которого ознакомление с произведением в общих чертах;
17) октава – интервал в восемь ступеней и шесть тонов, простейшее соотношение двух звуков различной высоты;
18) исполнительский аппарат – совокупность физиологических органов, участвующих в игровом процессе и связанных между собой сложной нервно-мышечной деятельностью;
19) пиццикато (щипок) большим пальцем – это извлечение звука щипком большого пальца правой руки движением по струне сверху вниз;
20) пюпитр – подставка для нот, вмонтированная в музыкальный инструмент или напольная;

3) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
4) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
5) бөлшек (дробь) - саусақтарды жылдам алмастырып ішектерді ұру;
6) вибрато (тремоляция) - музыкалық дыбыстың немесе ән салудың жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі. Ішекті аспаптарда ол саусақтардың тербелісі арқылы шығады;
7) глиссандо - бір дыбыстан келесі дыбысқа сырғуды білдіретін музыкалық термин, штрих, реңктік әсер береді;
8) легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілі, дыбыстарды байланыстырып орындау, ол кезде бір дыбыс бір дыбысқа баяу ұласады, олардың арасында үзіліс болмайды;
9) динамикалық реңктер - музыканы орындау күшінің деңгейін анықтайтын музыкалық термин;
10) кантилена - кең, еркін түрде шырқалатын вокалдық, сол сияқты аспаптық музыка. Сондай-ақ, музыканың өзін айту немесе оны орындау нақышы, әншілік дауыстың әуенді орындау қабілеті;
11) қос ноталар - ішекті-ысқылы аспаптарда екі немесе одан көп дыбыстарды бір уақытта үйлестіру;
12) қос пиццикато (қос шерту) - оң қолдың бас бармағы және сұқ саусақтарын алмастыра отырып, бір ішекті жоғарыдан төмен бір қалыпты ұру арқылы шығарылатын дыбыс;
13) метроном - тең соққылармен қысқа уақыт аралығын белгілейтін құрылғы;
14) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға қалыс қалады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
15) нон легато - орындау тәсілі, ол кезде бірі дыбыстан келесі дыбысқа көшу жеке жүреді, бірақ бөлінбейді. Нон легато - артикуляция мен штрихтардың негізгі түрлерінің бірі;
16) нотаны парақтан оқу - жаңа музыкалық материалды нотаға қарап тура оқу, оның негізгі міндеті шығарманың жалпы сипатымен танысу;
17) октава - сегіз саты және алты тондық арақашықтық, әртүрлі жоғарылықтағы екі дыбыстың қарапайым байланыстары;
18) орындаушылық аппарат - ойын процесіне қатысатын және өзара күрделі жүйке-бұлшықеттік қызметпен байланысқан физиологиялық органдардың кешені;
19) пиццикато (үлкен саусақпен шерту) - оң қолдың бас бармағымен ішекті жоғарыдан төмен шерту арқылы шығаратын дыбыс;
20) пюпитр - ноталарды қоюға арналған құрылғы, музыкалық аспапқа монтаждалады немесе еденге қойылады;

21) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами;
22) бряцание – это ритмованные чередующиеся удары по всем струнам указательным пальцем правой руки поочередно вниз и вверх с участием предплечья и кисти;
23) натуральный флажолет – флажолет, который извлекается из открытой струны с помощью легкого касания к ней в точках, отделяющие ее равные доли во время звукоизвлечения;
24) прием – определенное, целенаправленное действие пальца(цев), кисти, а иногда и предплечья, при извлечении звука на инструменте, один и тот же прием игры может быть выполнен различными способами звукоизвлечения;
25) трель – вид мелизма, мелодическая фигура которого состоит из двух быстро повторяющихся звуков одинаковой длительности;
26) тремоло – разновидность мелизма; тремоло – прием игры на струнных, клавишных, ударных и других музыкальных инструментах;
27) флажолет – прием игры на струнных смычковых и щипковых инструментах, заключающийся в извлечении звука-обертона; флажолет – извлекаемый звук-обертон;
28) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
29) подцеп – извлечение звука щипком указательного или среднего пальцев правой руки на одной струне снизу вверх);
30) пунктирный ритм – чередование удлиненной сильной и укороченной слабой долей.
3. Цель Программы: развитие музыкальных творческих способностей обучающегося на основе знаний, умений и навыков игры на балалайке.
4. Задачи Программы.
Образовательные:
1) знакомство обучающегося с основными направлениями исполнительства на балалайке;
2) обучение основным исполнительским приемам игры на балалайке, позволяющим грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
3) ознакомление с приемами создания сценического образа, как соло, так и в ансамбле;
4) формирование навыков исполнительской эмоциональности и выразительности;
5) отработка приемов взаимодействия и самоуправления в коллективе.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувство ритма, памяти, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления и эмоционального восприятия музыки;
3) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству.
Воспитательные:
1) воспитание музыкального и исполнительского вкуса;
2) духовное, нравственное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание путем познания музыкального искусства.

21) стаккато - бір дыбысты бірінен бөліп, үзіліс жасау орындайтын музыкалық штрих;
22) сылдыр еткізу (бряцание) - білек пен білезіктің қатыстырып, оң қолдың сұқ саусағымен, барлық ішектерді жоғары және төмен алмастырып ұратын ритмделген аламасатын соққылар;
23) табиғи флажолет - дыбыс шығару кезінде ашық ішекті екі бірдей бөлікке бөлетін нүктесіне жеңіл қағу арқылы шығарылатын флажолет;
24) тәсіл - дыбыс шығаруға бағытталған, нақты көркемдік міндеттерге шартталған, негізгі тәсілмен ойнау кезіндегі саусақтардың, білезіктің және білектің әрекет кешені;
25) трель - мелизм түрі, ұзақтылығы бірдей, жылдам қайталанатын екі дыбыстан құралған әуендік фигура;
26) тремоло - мелизм түрлері. Ішекті, клавишалық, соқпалы және басқа да музыкалық аспаптарда ойнаудың түрлері: бір дыбысты жылдам көп мәрте қайталау немесе көршілес емес 2 дыбыстың, 2 дыбыс үндестігінің жылдам алмасуы.
27) флажолет - обертон дыбысын алу мақсатында ішекті-ысқылы және шертпелі аспаптарда ойнау тәсілі. Сондай-ақ, флажолет деп обертон дыбысын шығаруды да атайды. Ішекті аспаптарда ішектің ұзындығын 2 бөлетін нүктесін (ішектің дыбысталу жоғарылығы октаваға жоғарылайды), 4 (2 октава) және солай жартылай басу жолымен орындалады;
28) штрих - дыбыс құрайтын ноталарды (ноталар тобын) орындау тәсілі (амалы және әдісі);
29) іліп тарту (подцеп) - оң қолдың сұқ саусағымен немесе ортаңғы саусағымен бір ішекті төменнен жоғары шымшып тарту;
30) үзік-үзік ырғақ - күшті ұзын және әлсіз қысқа бөліктерінің алмасуы.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының балалайкада ойнауды үйрену барысында алған білім, білік және дағдылары негізінде музыкалық-шығармашылық қабілетін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) білім алушыны балалайкада орындаушылықтың негізгі бағыттарымен таныстыру;
2) музыкалық шығармаларды жеке немесе ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін балалайкада ойнаудың негізгі орындаушылық тәсілдерін үйрету;
3) жеке, сондай-ақ ансамбльде орындау кезіндегі сахналық бейнені жасау тәсілдерімен таныстыру;
4) орындаушылық эмоциялықты және мәнерлілік дағдыларын қалыптастыру;
5) ұжымдағы өзара байланыс және өзін өзі басқару тәсілдерін пысықтау.
Дамыту:
1) естуді, ырғақ сезімін, жадын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды және музыканы эмоциямен қабылдауды қалыптастыру;
3) музыкалық дүниетанымды кеңейту, музыкалық шығармашылыққа танымдық қызығушылықты дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыкалық және орындаушылық талғамды тәрбиелеу;
2) музыкалық өнерді меңгеру арқылы рухани, адамгершілік, эстетикалық, патриоттық, интернационалдық тәрбие беру.

5. Срок реализации Программы – пять лет. Освоение Программы завершается итоговой аттестацией.
Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
Типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
6. Программа предназначена для обучения детей с девятилетнего возраста, желающих освоить технику игры на балалайке, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Для достижения цели программы необходимо опираться на следующие основные принципы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
8. Программа создает условия для овладения приемами игры на балалайке в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта-любителя. Направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие детей и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
9. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
10. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на балалайке, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщения к музыкальной культуре;

5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - бес жыл. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады.
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Бағдарлама балалайкада ойнау техникасын меңгергісі келетін орыс, қазақ халық әндерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармалардың өңдеулерін орындап үйренгісі келетін 9 жастан асқан балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарламаның мақсатына қол қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
8. Бағдарлама болашақ әуесқой музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі балалайкада ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды. Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
9. Бағдарлама музыкалық қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
10. Бағдарлама білім алушылардың:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) шығармашылық қызметтен тәжірибе алу;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;

55. Для активизации самостоятельных занятий обучающегося используются такие формы работы:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
56. Межпредметные связи предмета "Балалайка" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
57. Работа с учащимися-балалаечниками предусматривает совместную работу педагога класса с концертмейстером, поэтому необходимо иметь в кабинете хорошо настроенный и вовремя ремонтируемый инструмент (фортепиано).
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
58. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся получает знания по истории возникновения балалайки, как сольного и оркестрового инструмента, развитии исполнительского мастерства, знакомится с устройством и техническими возможностями инструмента;
2) осваиваются приемы исполнения: щипок большим пальцем правой руки, арпеджио, удары указательным пальцем по 3-м струнам, как одного из элементов "бряцания";
3) закрепляется посадка и постановка рук, отрабатывается навык "Левая рука в первой позиции";
4) в течение учебного года обучающийся осваивает 15-20 легких пьес: 4-5 этюдов с простым ритмическим рисунком, 2-4 несложные ансамблевые пьесы, гаммы в первой позиции до двух знаков.
59. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. История возникновения балалайки, устройство и технические возможности инструмента.
Раздел 2. Посадка за инструмент. Гимнастика и подготовка постановочных навыков без инструмента. Постановка рук, корпуса, организация рациональных игровых движений.
Раздел 3. Знакомство с нотной грамотой. Знание нот на грифе балалайки. Постановка левой руки. Упражнения для скольжения по грифу левой руки.
Раздел 4. Освоение приемов исполнения для правой руки: щипок большим пальцем, арпеджио, удары указательным пальцем по трем струнам, как одного из элементов "бряцания". Посадка и постановка рук. Постановка левой руки.
60. Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления.
Тема 2. Знакомство с музыкальным инструментом и его устройством.
Тема 3. Знакомство с нотной грамотой.
Тема 4. Упражнения для укрепления пальцев левой руки.
Тема 5. Работа над постановкой рук. Освоение приема pizz [пицц].
Тема 6 Приемы перехода со струны на струну.
Тема 7. Освоение грифа в первой позиции на трех струнах.
Тема 8. Игра двумя руками.

55. Білім алушының өз бетімен жүргізілетін жұмысты жандандыру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
56. "Балалайка" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
57. Балалайкада ойнайтын білім алушылармен жұмыс сынып педагогінің концертмейстермен бірге жүргізілетіндіктен, кабинетте жақсы күйге келтірілген және өз уақытында жөндеуден өткізіліп тұратын аспаптың (фортепиано) болуы шарт.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
58. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы жеке және оркестрлік аспап ретінде балалайканың шығу тарихы, орындаушылық шеберлікті дамыту бойынша білім алады, аспаптың құрылысымен және техникалық мүмкіндіктерімен танысады;
2) орындау тәсілдерін үйренеді: оң қолдың сұқ саусағымен шерту, арпеджио, "сылдыр еткізу" ("бряцанье") тартудың элементтерінің бірі ретінде 3 ішекті сұқ саусақпен ұрып тарту;
3) отырғызу және қолды қою бекітіледі, "Сол қол бірінші позицияда" дағдысы пысықталады;
4) оқу жылының ішінде білім алушы 15-20 жеңіл пьесаны үйренеді: қарапайым ырғақтық суреттерден тұратын 4-5 этюдті, қиын емес 2-4 ансамбльдік пьесаларды, екі белгіге дейінгі бірінші позициядағы гаммаларды меңгереді.
59. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізі келесі тақырыптық тараулардан құралады.
1-тарау. Балалайканың шығу тарихы, құрылымы және аспаптың техникалық мүмкіндіктері.
2-тарау. Аспапты ұстап отыру. Аспапсыз отыру дағдыларына жаттығу және дайындық жүргізу. Қолды, денені қою, дұрыс ойын қимылдарын ұйымдастыру.
3-тарау. Ноталық сауатпен танысу. Балалайканың мойнындағы ноталарды білу. Сол қолды қою. Сол қолдың аспап мойнымен сырғуына арналған жаттығулар.
4-тарау. Оң қолмен ойнау тәсілдерін меңгеру: бас бармақпен тарту, арпеджио, "салдыр еткізу" элементінің бірі ретінде үш ішекті сұқ саусақпен ұру. Қолды орнықтыру және қою. Сол қолды қою.
60. Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық-есту түсініктерін және музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту.
2-тақырып. Музыкалық аспаппен және оның құрылымымен танысу.
3-тақырып. Ноталық сауатпен танысу.
4-тақырып. Сол қолдың саусақтарын бекітуге арналған жаттығулар.
5-тақырып. Қолды қою бойынша жұмыс. Рizz [пицц] тәсілін игеру.
6-тақырып. Ішектен ішеке ауысу тәсілдері.
7-тақырып. Үш ішекте І позициядағы аспап мойнын меңгеру.
8-тақырып. Қос қолмен ойнау.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) владеет основными навыками игры на инструменте;
2) знает устройство инструмента и основы музыкальной грамоты;
3) знает основные музыкальные термины в соответствии с требованиями;
3) знает простые штриховые и динамические обозначения;
4) умеет исполнить гаммы до двух знаков, аккорды и арпеджио верной аппликатурой;
5) владеет основными приемами звукоизвлечения (legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато]);
6) владеет навыками контроля качества звучания и ритмической точности;
7) владеет начальными навыками чтения с листа;
8) умеет подбирать на слух простые мелодии.
62. Программные требования во 2 классе:
1) ведется дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления. Продолжается работа над постановочно-двигательными навыками игрового аппарата, работа над интонацией, звукоизвлечением и ритмом. Повышается требовательность к качеству исполнения штрихов;
2) осваиваются гаммы мажорного и минорного лада, акценты, пунктирный ритм, основных штрихов легато, нон легато в умеренном темпе, простейшие виды двойных нот (с применением открытых струн), закрепляются приемы "двойной щипок" и бряцанье;
3) продолжается работа над развитием артикуляции пальцев в первой позиции. Учащийся приступает к изучению второй позиции, начальному развитию навыков в смене позиций, настройке инструмента;
4) осваиваются двух октавные мажорные и минорные гаммы, арпеджио с применением изучаемых позиций, использование специальной аппликатуры при смене позиций;
5) развиваются навыки чтения нот с листа, умения анализировать музыкальные и технические задачи;
6) в течение учебного года обучающийся осваивает двухоктавные мажорные и минорные гаммы в пределах первой и второй позиций с применением различных штриховых вариантов, 6-8 пьес, 8-10 этюдов.
63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Постановочно-двигательные навыки игрового аппарата. Работа над интонацией, звукоизвлечением и ритмом. Качество исполнения штрихов.
Раздел 2. Гаммы мажорного и минорного лада, акценты, пунктирный ритм, основные штрихи (легато, нон легато) в умеренном темпе, простейшие виды двойных нот (с применением открытых струн). Приемы "двойной щипок" и бряцанье.
Раздел 3. Развитие артикуляции пальцев в первой позиции, второй позиции, начальное развитие навыков в смене позиций, настройке инструмента.
Раздел 4. Двухоктавные мажорные и минорные гаммы. Арпеджио с применением изучаемых позиций. Специальная аппликатура при смене позиций. Развитие навыков чтения нот с листа. Анализ музыкальных и технических задач.

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспапта ойнаудың негізгі дағдыларына ие болады;
2) аспап құрылымын және музыкалық сауат негіздерін біледі;
3) талаптарға сәйкес негізгі музыкалық терминдерді біледі;
3) қарапайым штрихтық және динамикалық белгілерді біледі;
4) екі белгіге дейінгі гаммаларды, аккордтарды және жоғары аппликатураның арпеджиосын орындай алады;
5) дыбыс шығарудың (legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато]) негізгі тәсілдерін біледі;
6) дыбыстың сапасын және ырғақтық нақтылықты бақылау дағдыларына ие болады;
7) парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады;
8) қарапайым әуендерді есту арқылы тере алады.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту бойынша жұмыстар әрі қарай жалғастырылады. Ойын аппаратын қойылымдық-қозғалыстық дағдыларымен жұмыс, екпінмен, дыбыс жүргізумен және ырғақпен жұмыс жалғастырылады. Штрихтарды орындау сапасына қойылатын талап күшейтіледі;
2) мажорлықжәне минорлық пернелердегі гаммалар, акценттер, үзік-үзік ырғақтар, легатоның негізгі қағыстары, орташа қарқындағы нон легато, қос ноталардың қарапайым түрлері (ашық ішектерді падалана отырып) үйретіледі, "Қос тарту" және "сылдыр еткізу" тәсілі бекітіледі;
3) бірінші позициядағы саусақ артикуляциясымен жұмыс жалғастырылады. Білім алушы екінщі позицияны, позицияларды ауыстырудың алғашқы дағдыларын дамытуды, аспапты күйге келтіруді үйренуге кіріседі;
4) екі октавалық мажорлық және минорлық гаммалар, үйренген позицияларды қолдану арқылы жасалған арпеджионы, позицияларды ауыстыру кезінде арнайы аппликатураны пайдалану игеріледі;
5) нотаны парақтан оқу дағдылары, музыкалық және техникалық міндеттерді талдау білігі дамиды;
6) оқу жылының ішінде білім алушы түрлі қағыстық нұсқаларды пайдаланып, бірінші және екінші позиция шеңберінде екі октавалы мажорлық және минорлық гаммаларды, 6-8 пьесаны, 8-10 этюдты меңгереді.
63. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізі келесі тақырыптық тараулардан құралады.
1-тарау. Ойын аппаратының қойылымдық-қозғалыс дағдылары. Екпін, дыбыс жүргізу және ырғақпен жұмыс. Қағыстарды орындау сапасы.
2-тарау. Мажорлық және минорлық пернелердегі гаммалар, акценттер, үзік-үзік ырғақ, легатоның негізгі қағыстары, орташа қарқындағы нон легато, қос ноталардың қарапайым түрлері (ашық ішектерді қолдана отырып). "Қос тару" және "сылдыр еткізіп" қағу тәсілдері.
3-тарау. Бірінші позициядағы, екінші позициядағы саусақтардың артикуляциясын дамыту, позицияларды ауыстырудағы, аспапты күйге келтірудегі алғашқы дағдыларды дамыту.
4-тарау. Екі октавалық мажорлық және минорлық гаммалар. Үйретілетін позицияларды қолдану арқылы жасалатын арпеджио. Позицияларды ауыстырудағы арнайы аппликатура. Нотаны парақтан оқу дағдыларын дамыту. Музыкалық және техникалық міндеттерді талдау.

64. Тематическое планирование.
Тема 1. Закрепление изучения нотной грамоты.
Тема 2. Дальнейшая работа над двигательными навыками рук, интонацией, звукоизвлечением и ритмом.
Тема 3. Закрепление навыков правильной постановки пальцев на грифе.
Тема 4. Изучение гамм минорного лада, акценты, пунктирный ритм.
Тема 5. Ознакомление с навыками приема "двойной щипок" и бряцанье.
Тема 6. Изучение второй позиции и начальное развитие навыков в смене позиций.
Тема 7. Натуральные флажолеты.
Тема 8. Разучивание пьес.
Тема 9. Разучивание упражнений и этюдов.
Тема 10. Чтение нот с листа и игра в ансамбле.
65. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает написание нот и аппликатуры в пределах двух октав;
2) умеет исполнять гаммы в пределах первой позиции и трезвучия с обращениями;
3) владеет первичными навыками самоконтроля;
4) владеет начальными навыками чтения с листа;
5) знает минорные гаммы;
6) знает обозначения динамических оттенков;
7) знает штрихи (легато, бряцанье), пунктирный ритм;
8) знает фразировки, чистоту интонирования;
9) владеет первоначальными навыками чтения с листа и ансамблевой игры;
10) умеет исполнять гаммы в две октавы с переходом во II позицию;
11) умеет исполнять трезвучие и арпеджио с обращениями;
12) владеет штрихами легато и приемом бряцанье в разных комбинациях.
66. Программные требования в 3 классе:
1) ведется дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося, качеством звука, сменой аппликатуры и позиций, интонацией и ритмом;
2) обучающийся знакомится с понятием плавного скольжения по грифу;
3) осваиваются приемы тремоло по трем струнам, тремоло на одной струне, подцеп указательным пальцем, дробь, вибрато.
4) продолжается работа над звуком, усвоение навыков чтения, умений настроить инструмент;
5) обучающийся знакомится с комбинированными штрихами, более сложными ритмами;
6) в течение учебного года обучающийся осваивает гаммы в две октавы и арпеджио с обращениями до трех знаков (минорные до двух знаков) в умеренном и более подвижном темпах, с применением различных штрихов и ритмических рисунков, 5-6 этюдов, 6-8 пьес.
67. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Аппликатура и позиция. Интонация и ритм. Плавное скольжение по грифу.
Раздел 2. Тремоло по трем струнам. Тремоло на одной струне. Подцеп указательным пальцем. Дробь. Вибрато.
Раздел 3. Комбинированные штрихи. Сложные ритмы. Упражнения для развития беглости пальцев. Подготовка к изучению пьес кантиленного характера. Чтение нот с листа. Игра в ансамбле. Настройка инструмента.

64. Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталық сауатты үйренуді бекіту.
2-тақырып. Қолдың қимыл дағдыларымен, екпінмен, дыбыс шығарумен және ырғақпен жұмысты әрі қарай жалғастыру.
3-тақырып. Аспап мойнында саусақтарды дұрыс орналастыру дағдыларын бекіту.
4-тақырып. Минорлық перне гаммаларды, акценттерді, пунктирлік ырғақты үйрену.
5-тақырып. "Қос шертпе" және "сылдыр еткізу" тәсілі дағдыларымен танысу.
6-тақырып. Екінші позицияны үйрену және позициялардың ауысуындағы алғашқы дағдыларды дамыту.
7-тақырып. Табиғи флажолет.
8-тақырып. Пьесаларды жаттау.
9-тақырып. Жаттығулар мен этюдтерді жаттау.
10-тақырып. Нотаны парақтан оқу және ансамбльде ойнау.
65. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталарды және екі октава деңгейінде аппликатураларды жазуды біледі;
2) бірінші позиция деңгейінде гаммаларды және үшдыбыстылық айналымдарымен орындай алады;
3) өзін бақылаудың алғашқы дағдыларына ие;
4) парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие;
5) минорлы гаммаларды біледі;
6) динамикалық бояулардың мағынасын біледі;
7) қағыстарды (легато, бряцанье), үзік ырғақтық біледі;
8) бас айтуды (фразировка), екпін тазалығын біледі;
9) парақтан оқудың және ансамбльде ойнаудың алғашқы дағдыларына ие болады;
10) екі октавада гаммаларды екінші позицияға ауысуымен орындай алады;
11) үшдыбыстылықты және айналымдарымен арпеджионы орындай алады;
12) легато қағыстарын және түрлі комбинациялардағы "сылдыр еткізу" тәсілін біледі.
66. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылардың музыкалық-бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту, дыбыс сапасын, аппликатура мен позицияны ауыстыру, екпін және ырғақпен жұмыс әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушы аспап мойнымен баяу сырғу түсінігімен танысады;
3) үш ішекте тремоло тәсілі, бір ішекте тремоло, сұқ саусақпен іліп тарту, бөлшек, вибрато тәсілі меңгеріледі;
4) дыбыспен жұмыс, оқу дағдыларын меңгеру, аспапты күйге келтіру бойынша жұмыс жалғастырылады;
5) білім алушы қиыстырылған қағыстармен, мейлінше күрделі ырғақтармен танысады;
6) оқу жылының ішінде білім алушы түрлі қағыстар мен ырғақтық суреттерді пайдаланып, орташа және мейлінше жылдам қарқында үш белгіге дейінгі (минорлы екі белгіге дейін) айналымымен екі октавадағы гаммаларды және арпеджиоларды, 5-6 этюдті, 6-8 пьесаны меңгереді.
67. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізі келесі тақырыптық тараулардан құралады.
1-тарау. Аппликатура және позиция. Екпін және ырғақ. Саусақтардың аспап мойнымен баяу сырғуы.
2-тарау. Үш ішек бойымен тремоло. Бір ішектегі тремоло. Сұқ саусақпен іліп тарту. Бөлшек. Вибрато.
3-тарау. Қиыстырылған қағыстар. Күрделі ырғақтар. Саусақтардың жүйріктілігін дамытуға арналған жаттығулар. Кантиленді сипаттағы пьесаларды үйренуге дайындық. Нотаны парақтан оқу. Ансамбльде ойнау. Аспапты күйге келтіру.

68. Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления.
Тема 2. Работа над качеством звукоизвлечения.
Тема 3. Закрепление навыков игры в ансамбле.
Тема 4. Знакомство с новыми штрихами стаккато и тремоло.
Тема 5. Упражнения для развития беглости пальцев.
Тема 6. Подготовительные упражнения к исполнению тремоло, дробь.
Тема 7. Закрепление навыков смены позиций и плавного скольжения по грифу.
Тема 8. Подготовка к изучению пьес кантиленного характера.
Тема 9. Чтение нот с листа и игра в ансамбле.
69. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять арпеджио и его обращения;
2) умеет работать над интонацией и ритмической точностью;
3) владеет штрихами легато в разных комбинациях;
4) показывает выразительную игру и развивает музыкально-образное мышление;
5) владеет приемами тремоло, дробь, подцеп.
6) владеет навыками чтения с листа и ансамблевой игры;
7) владеет плавным скольжением пальцев по грифу с переходом в другую позицию;
8) работает над звуковедением и интонацией;
9) владеет навыками исполнения основных штрихов;
10) знает произведения разных стилистических направлений;
11) умеет исполнять гаммы до трех знаков.
70. Программные требования в 4 классе:
1) в течение учебного года ведется дальнейшая работа над интонацией, динамикой, ритмом, развитием музыкально-образного мышления, исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения;
2) закрепляются основные приемы исполнения. Продолжается развитие беглости и артикуляции левой руки. Обучающимся даются понятия глиссандо, флажолеты;
3) ведется работа над интонацией, динамикой звучания, ритмом, развитием основных штрихов в спокойном и более подвижных темпах, основательно изучаются арпеджио с использованием различной аппликатуры, упражнений, продолжается работа над вибрато;
4) в течение учебного года обучающийся осваивает двухоктавные гаммы и арпеджио, в умеренном и подвижном темпах, с применением различных штриховых вариантов, 6-8 этюдов, 5-6 пьес.
71. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы:
Раздел 1. Интонация, динамика, ритм.
Раздел 2. Приемы исполнения. Беглость и артикуляция левой руки. Глиссандо. Флажолеты.
Раздел 3. Арпеджио с использованием различной аппликатуры, упражнений. Работа над вибрато. Чтение нот с листа. Самостоятельная работа над репертуаром. Настройка инструмента.

68. Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық-есту түсініктерін және музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту.
2-тақырып. Дыбыс жүргізу сапасымен жұмыс.
3-тақырып. Ансамбльде ойнау дағдыларын бекіту.
4-тақырып. Стаккато және тремолоның жаңа қағыстарымен танысу.
5-тақырып. Саусақ жйүріктілігін дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Тремоло, бөлшекті орындауға арналған даярлық жаттығулары.
7-тақырып. Позицияларды ауыстыру және аспап мойнымен баяу сырғу дағдыларын дамыту.
8-тақырып. Кантиленді сипаттағы пьесаларды үйренуге дайындық.
9-тақырып. Нотаны парақтан оқу және ансамбльде ойнау.
69. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арпеджионы және оның айналымын орындай алады;
2) екпінмен және ырғақтық нақтылықпен жұмыс істей алады;
3) легато қағысын түрлі комбинацияларда орындай алады;
4) мәнерлі ойынды көрсетеді және музыкалық-бейнелі ойлауды дамытады;
5) тремоло, дробь, іліп тарту (подцеп) тәсілдерін біледі;
6) парақтан оқу және ансамбльде ойнау дағдыларына ие болады;
7) аспаптың мойнымен саусақтарын баяу қозғап, басқа позицияға ауыса алады;
8) дыбыс жүргізумен және екпінмен жұмыс істейді;
9) негізгі қағыстарды орындау дағдыларына ие;
10) түрлі стильдік бағыттағы шығармаларды біледі;
11) үш белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады.
70. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) оқу жылының ішінде екпін, динамика, ырғақпен жұмыс, музыкалық- бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойлатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту жұмыстары әрі қарай жалғастырылады.
2) орындаудың негізгі тәсілдері бекітіледі. Сол қолдың жүйріктілігі мен артикуляциясын дамыту жалғастырылады. Білім алушыларды глиссандо, флажолет түсініктері беріледі.
3) екпінмен, дыбысталу динамикасымен, қалыпты және мейлінше жылдам қарқындағы негізгі қағыстарды дамыту жұмыстары жүргізіледі, түрлі аппликатураларды, жаттығуларды пайдала отырып арпеджиолар, жаттығулар үйретіледі, вибратомен жұмыс жалғастырылады.
4) оқу жылының ішінде білім алушы орташа және жылдам қарқындағы, түрлі қағыстық нұсқаларды пайдаланып екі октавалы гаммаларды және арпеджиоларды, 5-8 этюдті, 5-6 пьесаны меңгереді.
71. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық тарауларды құрайды:
1-тарау. Екпін, динамика, ырғақ.
2-тарау. Орындау тәсілдері. Сол қолдың жүйріктілігі және артикуляциясы. Глиссандо. Флажолеттер.
3-тарау. Түрлі апрликатураларды пайдаланылған арпеджио, жаттығулар. Вибратомен жұмыс. Нотаны парақтан оқу. Репертуармен өз бетімен жұмыс. Аспапты күйге келтіру.

72. Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие ассоциативного мышления.
Тема 2. Работа над двигательными навыками рук, интонацией, звукоизвлечением и ритмом.
Тема 3. Развитие техники беглости пальцев левой руки.
Тема 4. Закрепление навыков игры в первых четырех позициях.
Тема 5. Работа над вибрато, тремоло, качеством звука, динамикой и выразительностью исполнения.
Тема 6. Освоение аккордовой фактуры с использованием мелкой техники, натуральных флажолетов.
Тема 7. Игра упражнений и этюдов.
Тема 8. Работа над произведениями кантиленного характера с использованием тремоло.
Тема 9. Чтение нот с листа и самостоятельная работа над репертуаром.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками исполнения основных штрихов и приемов игры на инструменте;
2) умеет исполнять гаммы до четырех знаков;
3) исполняет произведения разных стилистических направлений;
4) владеет навыками чтения с листа и ансамблевой игры.
5) развивает музыкально-образное мышление;
6) применяет при игре на инструменте выразительные средства музыки;
7) знает музыкальные термины глиссандо, флажолеты, вибрато, тремоло, кантиленный характер, динамика, арпеджио.
74. Программные требования по 5 классу:
1) продолжается дальнейшее освоение гамм в различных ритмических вариантах, развивается пальцевая беглость и штриховая техника;
2) обучающийся приступает к изучению аккордов, арпеджио и их обращений в подвижном темпе, освоению репертуара разностилевой направленности в том числе пьес более сложной фактуры и содержания;
3) в течение учебного года обучающийся осваивает гаммы в подвижном темпе, легато, все виды штрихов, арпеджио, хроматическую гамму.
75. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Гаммы в различных ритмических вариантах. Легато. Развитие пальцевой беглости и штриховой техники. Техника левой руки.
Раздел 2. Аккорды, арпеджио и их обращение в подвижном темпе. Репертуар разностилевой направленности. Сложные штрихи в этюдах.
Раздел 3. Ансамблевое музицирование. Программы цифровой обработки музыки, аранжировки. Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
Самостоятельная настройка инструмента.
76. Тематическое планирование.
Тема 1. Гаммы арпеджио в подвижном темпе и в различных ритмических вариантах, развитие пальцевой беглости и штриховой техники.
Тема 2. Дальнейшее совершенствование штрихов.
Тема 3. Дальнейшее развитие техники левой руки: трели, различные виды соединения позиций, двойные ноты, аккорды, натуральные и искусственные флажолеты.
Тема 4. Профессиональное освоение репертуара разностилевой направленности.
Тема 5. Работа над произведениями более сложной фактуры и содержания.
Тема 6. Продолжение работы над совершенствованием качества исполнения сложных штрихов в этюдах.
Тема 7. Чтение нот с листа и самостоятельная работа над более сложным для учащегося репертуаром.
Тема 8. Ансамблевое музицирование.
Тема 9. Дальнейшее знакомство со средствами мультимедиа программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
Тема 10. Профессиональная, самостоятельная настройка инструмента.

72. Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ассоциативті ойлауды дамыту.
2-тақырып. Қолдың қозғалыс дағдыларымен, екпінмен, дыбыс жүргізумен және ырғақпен жұмыс.
3-тақырып. Сол қол саусақтарының жылдамдық техникасын дамыту.
4-тақырып. Алғашқы төрт позицияда ойнау дағдыларын бекіту.
5-тақырып. Вибрато, тремоло, дыбыс сапасы, динамика және орындау мәнерлілігімен жұмыс.
6-тақырып. Ұсақ техниканы, табиғи флажолеттерді пайдаланып аккордтық фактураларды үйрену.
7-тақырып. Жаттығулар мен этюдтерді ойнау.
8-тақырып. Тремолоны пайдаланып кантиленді сипаттағы шығармалармен жұмыс.
9-тақырып. Нотаны парақтан оқу және репертуармен өз бетімен жұмыс істеу.
73. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі қағыстарды және аспапта ойнау тәсілдерін орындау дағдыларына ие;
2) төрт белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады;
3) түрлі стильдік бағыттардағы шығармаларды орындай алады;
4) парақтан оқу және ансамбльде ойнау дағдыларына ие;
5) музыкалық- бейнелі ойдауды дамытады;
6) аспапта ойнауда музыканың мәнерлілік құралдарын қолдана алады;
7) глиссандо, флажолеты, вибрато, тремоло, кантиленді сипат, динамика, арпеджио сияқты музыкалық терминдерді біледі.
74. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) түрлі ырғақ нұсқаларындағы гаммаларды үйрену әрі қарай жалғастырылады, саусақ жылдамдығы және қағыстық техника дамиды.
2) білім алушы аккордтарды, арпеджиоларды және жылдам қарқындағы олардың айналымдарын үйренуге, түрлі стильдік бағыттағы репертуарларды меңгеруді, оның ішінде мейлінше күрделі фактуралы және мазмұнды пьесаларды үйренуге кіріседі.
3) оқу жылының ішінде білім алушы жылдам қарқындағы гаммаларды, қағыстардың барлық түрін, арпеджионы, хроматикалық гаммаларды меңгереді.
75. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізі келесі тақырыптық тарауды құрайды:
1-тарау. Түрлі ырғақтық нұсқалардағы гаммалар. Легато. Саусақ жүйріктілігін және қағыстық техниканы дамыту. Сол қол техникасы.
2-тарау. Аккордтар, арпеджиолар және олардың жылдам қарқындағы айналымдары. Түрлі стильдік бағыттағы репертуарлар. Этюдтердегі күрделі қағыстар.
3-тарау. Ансамбльде музыка ойнау. Музыканы сандық өңдеуге арналған бағдарламалар, аранжировка. Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлар.
Аспапты өз бетімен күйге келтіру.
76. Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жылдам қарқындағы және түрлі ырғағқтық нұсқалардағы арпеджио гаммалары, саусақ жүйріктілігі мен қағыс техникасын дамыту.
2-тақырып. Қағыстарды одан әрі жетілдіру.
3-тақырып. Сол қол техникасы одан әрі дамыту: трельдер, позициялардың бірігуінің алуан түрлері, қос ноталар, аккордтар, табиғи және жасанды флажолеттер.
4-тақырып. Түрлі стильдік бағыттағы репертуарларды кәсіби меңгеру.
5-тақырып. Мейлінше күрделі фактуралы және мазмұнды шығармалармен жұмыс.
6-тақырып. Этюдтердегі күрделі штрихтарды орындау сапасын жетілдіру бойынша жұмысты жалғастыру.
7-тақырып. Нотаны парақтан оқу және білім алушы үшін мейлінше күрделі репертуарды өз бетімен үйрену жұмысы.
8-тақырып. Ансамбльде музыка ойнау.
9-тақырып. Музыканы сандық өңдеу, аранжировка, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редактор мультимедиялық құралдарымен танысу одан әрі жалғастыру.
10-тақырып. Аспапты кәсіби, өз бетімен күйге келтіру.

77. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет техникой левой руки: пальцевая беглость, различные виды соединения позиций, искусственные флажолеты и двойные ноты;
2) владеет техникой исполнения на инструменте более сложных штрихов;
3) владеет навыками интервальной техники;
4) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
5) умеет при исполнении на инструменте передавать стилистические особенности произведения;
6) умеет самостоятельно разучивать на инструменте музыкальное произведение;
7) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
8) владеет навыками чтения с листа;
9) умеет играть на балалайке различного вида аккорды;
10) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы в различных позициях;
11) умеет исполнять хроматическую гамму;
13) владеет навыками исполнения более сложными штрихами и ритмическими рисунками.
78. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) основы музыкальной грамоты;
2) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на инструменте;
2) музыкальную терминологию;
3) различные интерпретации музыкальных произведений;
4) репертуар для балалайки, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями;
5) приемы игры на балалайке как сольно, так в ансамбле, оркестре;
6) творчество композиторов, музыку которых он исполняет.
7) принципы работы музыканта-исполнителя на сцене.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно разбирать несложный нотный текст;
2) играть на балалайке сольные произведения;
3) исполнять свою партию в музыкальном коллективе;
4) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне;
5) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
6) применять теоретические знания в исполнительской практике;
7) анализировать исполняемые музыкальные произведения;
8) имеет представление о музыкальных формах.
У выпускника сформированы навыки:
1) подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
3) по воспитанию слухового контроля и умению управлять процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
6) коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
79. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.

77. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сол қол техникасын меңгерген: саусақтардың жүйріктілігі, позициялардың қосылуларының алуан түрлерін, жасанды флажолеттер мен қос ноталарды біледі;
2 аспапта мейлінше күрделі қағыстарды орындау техникасын біледі;
3) интервалды техника дағдыларын меңгерген;
4) музыкалық шығармаларды өңдей алады;
5) аспапта ойнау барысында шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
6) аспапта музыкалық шығармаларды өз бетімен жаттай алады;
7) аспапты өз бетімен күйге келтіре алады;
8) парақтан оқу дағдыларына ие;
9) балалайкада түрлі аккордтарды ойнай алады;
10) мажорлық және минорлық гаммаларды түрлі позициялара орындай алады;
11) хроматикалық гаммаларды орындай алады;
13) мейлінше күрделі қағыстармен және ырғақтық суреттермен орындау дағдыларына ие.
78. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) музыкалық сауаттың негіздерін;
2) аспапта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктері біледі;
2) музыкалық терминдерді;
3) музыкалық шығармалардың түрлі интерпретацияларын;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі стильдер мен жанрлардан тұратын балалайка арналған репертуарды;
5) балалайкада жеке, сондай-ақ ансамбльде, оркестрде ойнау тәсілдері;
6) музкаларын орындайтын композиторлардың шығармашылығының негізгі заңдылықтарын;
7) музыкант-орындаушының сахнадағы жұмыс қағидаттарын.
Түлек біледі:
1) жеңілдеу ноталық мәтінді өз бетінше талдай алады;
2) балалайкада жеке шығармаларды ойнайды;
3) музыкалық ұжымда өз партиясын орындайды;
4) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік деңгейінде сауатты орындайды;
5) күрделі емес шығармаларды жаттау барысында кездесетін техникалық қиындықтарды өз бетімен жеңеді;
6) орындаушылық практикада алған теориялық білімін қолданады;
7) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады;
8) музыкалық формалар туралы түсініктері бар.
Түлектің бойында келесілер қалыптасқан:
1) жеңіл музыкалық шығармаларды есту арқылы теру және парақтан оқу дағдылары;
2) мәнерлілік үшін музыкалық-орындаушылық құралдарына пайдалану дағдылары;
3) естуді бақылауды тәрбиелеу және орындау процесін басқару білігі бойынша дағдылары;
4) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау дағдылары;
5) көпшілік алдында көрсетілетін жеке орындаушылық практикасы дағдылары;
6) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдылары.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
79. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
62. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.

80. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в четвертой четверти: контрольная работа (две-три разнохарактерные пьесы);
2) 2 класс – в первом полугодии: академический концерт (один этюд, две пьесы), во втором полугодии: технический зачет (одна гамма, один этюд);
3) 3 класс – в первом полугодии: академический концерт (один этюд, две-три пьесы), во втором полугодии: технический зачет (одна гамма, один этюд);
4) 4 класса – в первом полугодии: академический концерт (три разнохарактерные пьесы), во втором полугодии: технический зачет (одна гамма, один этюд);
5) 5 класс – в первом полугодии: технический зачет (одна гамма, один этюд, три разнохарактерные пьесы, во втором полугодии: выпускной экзамен (три разнохарактерные пьесы).
81. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимися должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
82. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения, убедительное понимание чувства формы, единство темпа, выразительность интонирования, ясность ритмической пульсации, динамическое разнообразие, слуховой контроль собственного исполнения, свободное владение техникой исполнения, артистизм и увлеченность исполнением;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, единство темпа, выразительность интонирования, динамическое разнообразие, недостаточный слуховой контроль, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль собственного исполнения, темпо-ритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;

80. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (әртүрлі сипаттағы екі-үш пьеса);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (бір этюд, екі пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (бір гамма, бір этюд);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (бір этюд, екі-үш пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (бір гамма, бір этюд);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы үш пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (бір гамма, бір этюд);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (бір гамма, бір этюд, әртүрлі сипаттағы үш пьеса), екінші жартыжылдықта: емтихан (әртүрлі сипаттағы үш пьеса.
81. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
82. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" ("өте жақсы") бағасы - музыкалық шығарманың мазмұнын бейнелі мәнерлі жеткізу, форма сезімін, қарқынның біркелкілігін нақты түсіну, мәнерлі екпіндейді, ырғақтық соғудың (пульсация) анықтылығы, динамикалық түрлілігі, өз орындауын тыңдауы, орындау техникасын еркін игеруі, әртісітілігі және беріле орындауы;
2) "4" ("жақсы") бағасы - шығарманың формасын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді қалыпты орындауы, қарқынның жылдамдығы, екпіндеуінің мәнерлілігі, динамикалық түрлілігі, естуді бақылауының жеткіліксіздігі, сахнада өзін ұстауындағы психологиялық тұрақсыздығы.
3) "3" ("қанағаттанарлық") бағасы - музыканың бейнесін түсінбей авторлық ноталық мәтінді формальді түрде оқуы, өз орындауын тыңдай отырып бақылауы нашар, темптік-ырғақтық дұрыс ұйымдаспағандығы, динамикалық бірсарындылығы және дыбысталудың бір қалыптылығы, сахнада өзін өзі ұстауының психологиялық тұрақсыздығы.
4) "2" ("қанағаттанарлық емес") бағасы - ноталық мәтінді айтудағы қателіктерінің болуы, тыңдауды бақылай алмауы, метриоритмикалық тұрақсыздығы, дыбыс шығарудың және дыбыс жүргізудің сапасының төмендігі, мәнерлеп екпіндеудің болмауы, орындау барысында жиі тоқтауы;

5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 36
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Гобой" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Гобой" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Гобой".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
2) амбушюр – способ сложения губ музыканта при игре на некоторых духовых инструментах с определенным устройством мундштука;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
5) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
6) диминуэндо – музыкальный термин, обозначающий постепенное уменьшение силы звука;
7) доминантсептаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям, строится от пятой ступени (доминанты) мажора и гармонического минора;
8) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
9) атака звука –первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
10) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
11) крещендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное увеличение силы звука;
12) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
13) музыкальная фразировка – это одновременное владение звуком и техническими навыками;
14) динамика в музыке – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;

5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
36-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Гобой" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Гобой" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Гобой" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - көркемдік мәнерлеудің мақсаттарына бағынышты, қарқыннан және метрден сәл ауытқулар (баяулату, жылдамдату);
2) амбушюр - кейбір белгілі мүштік құралы бар үрлемелі аспаптарда ойнау кезіндегі музыканттың еріндерін қою тәсілі;
3) арпеджио - фортепианода, кейбір клавишалық және ішекті аспаптарда аккордтарды орындау тәсілі, ол кезде аккордтардың дыбыстары бірінен кейін бірі шығады;
4) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың ретті қатарын орындау тәсілі;
5) деташе - ішекті-ысқылы аспаптарда орындау тәсілдерінің түрлілігі;
6) диминуэндо - дыбыс күшінің біртіндеп азаюын білдіретін музыкалық термин;
7) доминантсептаккорд - төрт дыбыстан құралған аккорд, олар терция бойында орналасқан немесе орналасуы мүмкін, мажордың бесінші сатысынан (доминанттар) және гармониялық минордан құралады;
8) дыбысты жүргізу - фонация процесіндегі дыбыстарды байланыстыру тәсілдері;
9) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезіндегі немесе вокалдық партияларды орындау кезіндегі дыбыстарды шығаруға арналған дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; әртүрлі дыбыс шығару тәсілдерінің, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың кейбір нюансировкалық сипаттамалары;
10) дыбыс шығару - әуенді шығару, музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе ән айту кезінде дыбыстарды шығару;
11) крещендо - дыбыс күшінің біртіндеп жоғарылауын білдіретін музыкалық термин;
12) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
13) музыкалық баса айту - бір уақытта дыбысты және техникалық дағдыларды меңгеру;
14) музыкадағы динамика - дыбысталу қаттылығының ерекшеліктеріне байланысты түсініктер мен ноталық белгілердің жиынтығы;

15) интонация в музыке – музыкально-теоретическое и эстетическое понятие, имеющее несколько взаимосвязанных значений; 1) высотная организация музыкальных звуков (тонов) в их последовательности; 2) манера музыкального высказывания, обусловливающая его экспрессивное, синтаксическое, характеристическое и жанровое значения; 3) наименьшее сопряжение тонов в музыкальном высказывании, обладающее относительно самостоятельным выразительным значением, семантическая единица в музыке.
16) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон; в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
17) нюанс – термин, характеризующий музыкальную мелодичность, тонкое различие, едва заметный переход в звуке: форте – громко, dolce [дольче] - нежно, appassionato [аппассионато] - страстно и тому подобное;
18) нюансировка – способ музыкального исполнения, при котором, благодаря разным оттенкам, детали произведения получают свой рельеф;
19) ритм – организация музыки во времени;
20) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1 к 2, то есть частота высокого звука в 2 раза больше низкого;
21) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато – один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
22) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука;
23) технологическая сторона – это состояние инструмента, мундштука, трости; постановка корпуса, головы, рук, амбушюра; техника исполнительского дыхания, техника языка (твердая, мягкая, вспомогательная атака);
24) тональность – высотное положение лада;
25) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
26) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
27) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
28) амплитуда струны – расстояние между ее наиболее отклоняющейся при колебаниях точкой в момент максимального отклонения и той же точкой в момент, когда струна находится в положении равновесия, покоя, то есть неподвижна.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на гобое.

15) музыкадағы ырғақ - өзара байланысқан бірнеше мәні бар музыкалық-теориялық және эстетикалық түсініктер; музыкалық дыбыстардың (тондардың) жоғары ұйымдастырылуы бойынша ретпен орналасуы; экспрессивтік, синтаксистік, сипаттық және жанрлық мәндеріне шартталған музыканы жеткізу нақышы; музыканы жеткізудегі тондардың мейлінше аз байланысуы, дербес мәнерлілік мәні бар, музыкадағы семантикалық бірлік;
16) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады; мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
17) нюанс - музыкалық әуенділікті, аз ғана айырмашылықты сипаттайтын термин, дыбыстағы сәл ғана сезілетін ауысу: форте - қатты, dolce [дольче] - нәзік, appassionato [аппассионато] - ынтыға және сол сияқты;
18) нюансировка - музыканы орындау тәсілі, түрлі ерекшеліктердің көмегімен шығарманың бөліктері өз бедеріне ие болады;
19) ритм - уақыт аралығында музыканы ұйымдастыру;
20) октава - дыбыстар аралығындағы жиіліктің 1:2 қатынасы болатын музыкалық интервал, яғни жоғары дыбыстың жиілігі төменгіден 2 есе көп;
21) стаккато - бір дыбысты бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих: стаккато - легатоға қарама-қайшы келетін, дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі түрлерінің бірі;
22) тембр - дыбыс бояуы; музыкалық дыбыстың ерекше сипаттарының бірі;
23) технологиялық жағы - аспаптың, мүштіктің, ысқының қалпы; денені, басты, қолдарды, амбушюрді қою; орындаушылық тыныс техникасы, тіл техникасы (қатты, жұмсақ, қосымша шабуыл);
24) үндестілік (тональность) - ладтың жоғары қалпы;
25) үшдыбыстылық - терциялардың бойында орналасқан, үш дыбыстан құралған аккорд;
26) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеудің құралы;
27) штрих - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі);
28) ішектің амплитудасы - максималды ауытқу сәтінде тербеліс кезіндегі оның мейлінше ауытқитын нүктелерінің және сол нүктемен ішектің қалыпты жағдайдағы, яғни қозғалыссыз күйіндегі сәті аралығындағы арақашықтық.
3. Бағдарламаның мақсаты: гобойда ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.

4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение навыками и приемами игры на инструменте гобой, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) освоение и исполнение на гобое произведений различных жанров и форм в соответствии с Программными требованиями;
3) освоение музыкальной грамоты, расширение кругозора и накопления музыкальных знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание у обучающегося культуры сольного и ансамблевого музицирования на инструменте, стремления к практическому использованию приобретенных знаний, умений и навыков игры на гобое;
2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение, воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
3) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
4) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на гобое – пять лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на гобое, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Основные принципы достижения цели Программы:
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа создает условия для овладения приемами игры на гобое в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық шығарманы жеке және ансамбльде сауатты түрде орындауға мүмкіндік беретін гобой аспабында ойнау дағдылары мен тәсілдерін меңгеру;
2) Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және гобоймен орындау;
3) музыкалық сауатты меңгеру, дүниетанымын кеңейту және музыкалық білімді, орындаушылық білік пен дағдыларды жинақтау.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, музыкалық ойлауды, шығармашылық қиялды, әртістік қабілеттерді дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалық дүниетанымын кеңейту, білім алушының жеке қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының аспаппен жеке және ансамбльде музыка ойнау мәдениетін, гобойда ойнау бойынша алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға талпынысын тәрбиелеу;
2) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдау білігін, тәрбиелеу, көркемдік талғамды, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
3) отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының озық үлгілерін үйрету негізінде өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
4) білім алушының бойында кәсіби оқуын жалғастыруға деген саналы уәждемесін қалыптастыру.
5. Балаларды гобойда ойнауға оқыту мерзімі - бес жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
7. Бағдарлама гобойда ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайландырылған классикалық шығармаларын үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама білім алушының әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі гобойда ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға бағытталған.

11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
53. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
54. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
55. Индивидуальная домашняя работа может проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
56. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для развития звука (работа над продолжительностью звука);
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведения крупной формы);
4) чтение нот с листа.
57. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
58. Межпредметные связи предмета "Гобой" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
59. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с инструментом, устройством, правилами ухода за ним, названием нот, расположением их на нотном стане с длительностью звуков, метром и другими элементарными теоретическими сведениями;
2) проводится работа над постановкой корпуса, рук, ног, формируются представления об исполнительском дыхании, навыки первоначального звукоизвлечения;
3) обучающийся осваивает штрихи деташе, стаккато и легато, мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях: "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор", 10-12 этюдов, упражнений в штрихе "деташе", 6-8 легких пьес.
60. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Устройство гобоя. Правила ухода за инструментом.
Тема 2. Ознакомление с названием нот, расположение их на нотном стане с длительностью звуков, метром и другими элементарными теоретическими сведениями.
Тема 3. Постановка исполнительского дыхания. Развитие исполнительского дыхания. Взаимосвязь исполнительского дыхания с работой губ, языка, пальцев. Достижение чистоты интонации.
Тема 4. Функция губ при игре, значение техники губ и методы ее развития. Система губных и лицевых мышц, понятие губного аппарата, понятие "амбушюр". Взаимосвязь губного аппарата с исполнительским дыханием.
Тема 5. Постановка корпуса. Характерные недостатки постановки корпуса у начинающих музыкантов.
Тема 6. Функции языка, особенности атаки звука. Развитие техники языка. Роль языка в звукоизвлечении. Строение и функции мышц языка. Понятие атака звука. Виды атак. Наиболее употребительные штрихи при игре на гобое. Способы их обозначения и особенности исполнения. Музыкально- выразительное значение штрихов и их применение в зависимости от стилистических особенностей музыки. Координация движений языка, выдыхаемой струи воздуха и пальцев при исполнении штрихов. Развитие технических приемов, связанных с работой языка при исполнении на гобое.
Тема 7. Техника пальцев, ее значение в практике игры и способы ее развития. Понятие техники пальцев. Механизм пальцевых движений. Сознательность и автоматизм в овладении техническими навыками. Способность исполнительского аппарата к автоматическим действиям. Особенности развития техники пальцев. Координация, синхронное взаимодействие пальцев и языка. Контролирующие функции слуха в процессе музыкального исполнения. Способы развития техники пальцев как неотъемлемая часть совершенствования исполнительской техники.
Тема 8. Настройка инструмента.
Тема 9. Штрихи, артикуляция, атака звука, звуковедение. Определение понятия штрих. Штрих как прием извлечения, ведения и окончания музыкального звука. Штрихи деташе, стаккато и легато.
Тема 10. Мажорные и минорные гаммы в тональностях: "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор".
Тема 11. Арпеджио трезвучий в тональностях: "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор".
Тема 12. Работа над пьесами. Навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности (работа над штрихами, нюансами, фразировкой).
Тема 13. Прослеживание связи между художественной и технической сторонами изучаемого произведения.
Тема 14. Навыки чтения нот с листа. Развитие музыкальной памяти.
Тема 15. Разучивание упражнений.
Тема 16. Мажорные и минорные гаммы в тональностях с одним знаком.
Тема 17. Трезвучия в медленном темпе. Развитие чувства устойчивости темпа.
Тема 18. Разучивание упражнений.
Тема 19. Разучивание этюдов.
Тема 20. Разучивание пьес.

11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
53. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
54. Өзіндік сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріліп анықталады.
55. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
56. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбыстарды дамытуға арналған жаттығулар (дыбыс ұзақтығымен жұмыс);
2) техниканы дамыту бойынша жұмыс (гаммалар, жаттығулар, этюдтер);
3) көркемдік материалмен жұмыс (пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар);
4) ноталарды парақтан оқу.
57. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
58. "Гобой" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
59. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы аспаппен, құрылымымен, оны күту ережелерімен, ноталардың аталуымен, дыбыстардың ұзақтығына қарай олардың ноталық станның бойында орналасуымен, метрмен және басқа да қарапайым теориялық мәліметтермен танысады;
2) денені, қолды, аяқты дұрыс қою бойынша жұмыстар жүргізіледі, орындаушылық тыныс туралы түсінік, дыбыс шығарудың алғашқы дағдылары қалыптасады;
3) білім алушы деташе, стаккато және легато, мажорлық және минорлық гаммаларды, "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор" үндестілігіндегі үшдыбысты арпеджио, 10-12 этюдті, "деташе" штрихындағы жаттығуларды, 6-8 жеңіл пьесаны меңгереді.
60. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу. Гобойдың құрылымы. Аспапты күту ережелері.
2-тақырып. Ноталардың аталуымен, дыбыстардың ұзақтығына қарай олардың ноталық станның бойында орналасуымен, метрмен және басқа да қарапайым теориялық мәліметтермен танысу.
3-тақырып. Орындаушылық тынысты қою. Орындаушылық тынысты дамыту. Орындаушылық тыныстың ерін, тіл, саусақ жұмыстарымен өзара байланысы. Ырғақтың тазалығына қол жеткізу.
4-тақырып. Ойын барысындағы еріннің қызметі, ерін техникасының мәні және оны дамыту әдістері. Ерін және бет бұлшық еттерінің жүйесі, ерін аппараты түсінігі, "амбушюр" түсінігі. Ерін аппаратының орындаушылық тыныспен өзара байланысы.
5-тақырып. Денені қою. Жас музыканттардың денені қоюда жіберетін қателіктері.
6-тақырып. Тіл қызметі, дыбыс шабуылының ерекшеліктері. Тіл техникасын дамыту. Дыбыс шығарудағы тілдің ролі. Тіл бұлшық еттерінің құрылымы және қызметі. Дыбыс шабуылы түсінігі. Шабуыл түрлері. Гобойда ойнау кезінде мейлінше жиі қолданылатын штрихтар. Оларды белгілеу тәсілдері және орындау ерекшеліктері. Штрихтардың музыкалық-мәнерлілік мәні және оларды музыканың стильдік ерекшеліктеріне байланысты қолдану. Штрихтарды орындау кезінде тілді, тыныс алатын ауа ағынын және саусақтарды үйлестіру. Гобойда ойнау кезіндегі тілдің жұмымысымен байланысты техникалық тәсілдерді дамыту.
7-тақырып. Саусақ техникасы, ойын практикасындағы оның мәні және дамыту тәсілдері. Саусақ техникасы түсінігі. Саусақ қозғалыстарының механизмі. Техникалық дағдыларды меңгерудегі түсінушілік және автоматтандыру. Ойын аппаратының автоматты іс-әрекетке қабілеттілігі. Саусақ техникасын дамытудың ерекшеліктері. Саусақтар мен тілді үйлестіру, өзара синхронды әрекеттестігі. Музыканы орындаудағы есту қабілетін бақылау қызметтері.Саусақтардың техникасын дамыту тәсілдері орындаушылық техниканы жетілдірудің ажырамас бөлігі.
8-тақырып. Аспапты күйге келтіру.
9-тақырып. Штрихтар, артикуляция, дыбыс шабуылы, дыбыс жүргізу. Штрих түсінігін анықтау. Штрих дегеніміз музыкалық дыбысты шығару, жүргізу және аяқтау тәсілі сияқты. Деташе, стаккато және легато штрихтары.
10-тақырып. "До", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор" үндестіліктеріндегі мажорлық және минорлық гаммалар.
11-тақырып. "До", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор" үндестіліктеріндегі үш дыбысты арпеджио.
12-тақырып. Пьесалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану бойынша дағдылар (штрихтармен, нюанстармен, баса айтулармен жұмыс).
13-тақырып. Үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланыстарды қадағалау.
14-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдылары. Музыкалық есте сақтау жадын дамыту.
15-тақырып. Жаттығуларды жаттау.
16-жаттығу. Бір белгісі бар үндестіліктегі мажорлық және минорлық гаммалар.
17-жаттығу. Баяу қарқындағы үшдыбыстылық. Қарқынның тұрақтылығы сезімін дамыту.
18-тақырып. Жаттығуларды жаттау.
19-тақырып. Этюдтерді жаттау.
20-тақырып. Пьесаларды жаттау.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает устройство и правила ухода за гобоем;
2) знает основы музыкальной грамоты;
3) использует правильное дыхание при игре на гобое;
4) знает постановку амбушюра;
5) знает и соблюдает постановку пальцев рук и тела;
6) знает понятие "штрих" и штрихи деташе, стаккато и легато;
7) исполняет арпеджио трезвучий в тональностях: "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор";
8) исполняет мажорные и минорные гаммы в тональностях: "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор";
9) владеет первоначальными навыками чтения нот с листа;
10) исполняет простые упражнения, этюды, пьесы.
623. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа по формированию исполнительской техники, постановке губ, рук, корпуса, исполнительского дыхания, развитию навыков чтения с листа этюдов и упражнений;
2) продолжается работа над интонацией, звукоизвлечением и ритмом, повышается требовательность к качеству исполнения штрихов, осваиваются навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, прорабатываются наиболее трудные эпизоды в изучаемых пьесах и произведениях крупной формы;
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях до двух знаков включительно, по возможности в две октавы (в умеренном темпе), 14-16 этюдов и упражнений в штрихах деташе, стаккато и легато, 10-14 пьес, 4-6 ансамблей.
63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над постановкой губ, рук, корпуса, исполнительского дыхания.
Тема 2. Мажорные и минорные гаммы в тональностях до двух знаков включительно, по возможности в две октавы (в умеренном темпе);
Тема 3. Арпеджио трезвучий в тональностях до двух знаков включительно, по возможности в две октавы (в умеренном темпе).
Тема 4. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности.
Тема 5. Связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения.
Тема 6. Работа над развитием у обучающегося навыков чтения этюдов и упражнений с листа.
Тема 7. Разучивание упражнений (в штрихах деташе, стаккато и легато).
Тема 8. Разучивание этюдов (в штрихах деташе, стаккато и легато).
Тема 9. Разучивание пьес.

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының аяғында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) құрылысын және гобойды күту ережелерін біледі;
2) музыкалық сауат негіздерін біледі;
3) гобойда ойнағанда тынысты дұрыс қолданады;
4) амбушюр қойылымдарын біледі,
5) қолдардың саусақтарын және дене қалпын қоюды біледі және сақтайды;
6) "штрих" және деташе, стаккато мен легато штрихтары туралы түсініктерді біледі;
7) до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор" үндестіліктеріндегі үшдыбысты арпеджионы орындайды;
8) "до", "соль", "фа мажор", "ля", "ми", "ре минор" үндестіліктерінде мажорлық және минорлық гаммаларды орындайды;
9) ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады;
10) қарапайым жаттығуларды, этюдтерді, пьесаларды орындайды.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық техниканы, ерінді, қолды, денені қоюды, орындаушылық тынысты қалыптастыру, этюдтер мен жаттығуларды парақтан оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) ырғақ, дыбыс шығару және ритм бойынша жұмыстар жалғастырылады, штрихтарды орындау сапасына қойылатын талаптар күшейтіледі, мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану бойынша дағдылар меңгеріледі, үйретілетін пьесалардағы және ірі нысанды шығармалардағы мейлінше күрделі эпизодтар пысықталады;
3) білім алушы мажорлық және минорлық гаммаларды, екі белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі үшдыбысты арпеджионы, мүмкіндігі бойынша екі октавада (қалыпты қарқындағы), деташе, стаккато және легато штрихтарындағы 14-16 этюдтер мен жаттығуларды, 10-14 пьесаны, 4-6 ансамбльді меңгереді.
63. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ерінді, қолды, денені, орындаушылық тынысты қою бойынша жұмыс.
2-тақырып. Екі белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі мажорлық және минорлық гаммалар, мүмкіндігіне қарай екі октавда (қалыпты қарқында).
3-тақырып. Екі белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі үшдыбысты арпеджио, мүмкіндігіне қарай екі октвада (қалыпты қарқында).
4-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану бойынша дағдылар.
5-тақырып. Үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланыс.
6-тақырып. Білім алушының этюдтер мен жаттығуларды парақтан оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыс.
7-тақырып. Жаттығуларды жаттау (деташе, стаккато және легато штрихтарында).
8-тақырып. Этюдтерді жаттау (деташе, стаккато және легато штрихтарында).
9-тақырып. Пьесаларды жаттау.

64. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) правильно расходует дыхание при фразировке;
2) использует различные штрихи и нюансировку;
3) знает мажорные и минорные гаммы в тональностях до двух знаков включительно;
4) знает трезвучия, арпеджио в тональностях до двух знаков в умеренном темпе;
5) исполняет хроматические гаммы штрихами detache [деташе] и legato [легато];
6) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
7) умеет устанавливать связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения;
8) владеет первоначальными навыками чтения с листа этюдов и упражнений;
9) исполняет гаммы, этюды в различных нюансах и штрихах;
10) умеет работать над трудными местами изучаемого произведения, отдельными фрагментами, объединять фрагменты в общее целое.
65. Программные требования в 3 классе:
1) ведется дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося, формированием исполнительской техники, развитием навыков чтения с листа этюдов и упражнений;
2) обучающийся прорабатывает наиболее трудные эпизоды в изучаемых пьесах и произведениях крупной формы, учитывая связь между художественной и технической сторонами;
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях до трех знаков включительно (в подвижном темпе) в различных штриховых и ритмических вариантах, 15-20 этюдов в штрихах деташе, стаккато, легато, 12-14 пьес, 6-8 ансамблей.
66. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях до трех знаков включительно в подвижном темпе.
Тема 2. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Использование музыкально-исполнительских средств выразительности. Работа над штрихами, нюансами, звуковедением. Связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения.
Тема 3. Чтение нот с листа.
Тема 4. Разучивание пьес.
Тема 5. Разучивание этюдов.
Тема 6. Разучивание произведений крупной формы.
67. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) исполняет мажорные и минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях до трех знаков включительно. Гаммы исполняются различными штриховыми и ритмическими вариантами в подвижном темпе;

64. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) баса айту кезінде тынысты дұрыс жұмсайды;
2) әртүрлі штрихтарды және нюансировкаларды қолданады;
3) екі белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі мажорлық және минорлық гаммаларды біледі;
4) қалыпты қарқындағы, екі белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі үшдыбысты арпеджионы біледі;
5) detache [деташе] және legato [легато] штрихтарымен хроматикалық гаммаларды орындайды;
6) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану бойынша дағдыларды біледі;
7) үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланысты белгілей алады;
8) этюдтер мен жаттығуларды парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады;
9) гаммаларды, этюдтерді әртүрлі нюанстарда және штрихтарда орындайды;
10) үйретілетін шығарманың қиын тұстарымен, жеке бөліктерімен жұмыс істейді, бөліктерді жалпы тұтастырады.
65. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының музыкалық бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту, орындаушылық техниканы қалыптастыру, этюдтер мен жаттығуларды парақтан оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыстар жүргізіледі;
2) білім алушы көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланыстарды ескеріп, зерделенетін шығармалардың және ірі нысанды шығармалардың мейлінше күрделі тұстарын пысықтайды;
3) білім алушы мажорлық және минорлық гаммаларды, әртүрлі штрихтық және ритмикалық нұсқаларда, үш белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбысты арпеджионы (жылдам қарқында), деташе, стаккато, легато штрихтарындағы 15-20 этюдті, 12-14 пьесаны, 6-8 ансамбльді меңгереді.
66. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мажорлық және минорлық гаммалар, жылдам қарқындағы үш белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбысты арпеджио.
2-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарымен жұмыс. Штрихтармен, нюанстармен, дыбыс жүргізумен жұмыс. Үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланыс.
3-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
4-тақырып.Пьесаларды жаттау.
5-тақырып. Этюдтерді жаттау.
6-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
67. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мажорлық және минорлық гаммаларды, үш белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбысты арпеджионы орындайды. Гаммалар әртүрлі штрихтармен және ритмикалық нұсқаларда жылдам қарқында орындалады;

2) учитывает связь между художественной и технической сторонами произведения при исполнении пьес и произведений крупной формы;
3) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности (работа над штрихами, нюансами, звуковедением);
4) осваивает навыки чтения с листа этюдов и упражнений.
68. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается дальнейшая работа по формированию исполнительской техники при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения;
2) прорабатываются художественно оправданные технические приемы при исполнении пьес, произведений крупной формы, развиваются навыки чтения с листа, анализа произведений;
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы в различных штрихах в подвижном темпе, хроматическую гамму в медленном движении, арпеджио трезвучий в тональностях до четырех знаков включительно, 15-20 этюдов, 8-10 пьес, 8-10 ансамблей.
69. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование исполнительской техники. Виды дыхания.
Тема 2. Мажорные и минорные гаммы в подвижном темпе.
Тема 3. Хроматическая гамму в медленном движении,
Тема 4. Арпеджио трезвучий в тональностях до четырех знаков включительно.
Тема 5. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Музыкально-исполнительские средств выразительности. Анализ исполняемых произведений. Виды техники исполнительства. Использование художественно оправданных технических приемов.
Тема 6. Развитие навыков чтения с листа.
Тема 7. Разучивание пьес.
Тема 8. Разучивание этюдов.
Тема 9. Разучивание произведений крупной формы.
70. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет мажорные и минорные гаммы (в различных штрихах) в подвижном темпе;
2) исполняет хроматические гаммы в медленном движении;
3) знает арпеджио трезвучий в тональностях до четырех знаков включительно;
4) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
5) умеет анализировать исполняемые произведения;
6) знает виды техники исполнительства, использует художественно оправданные технические приемы;
7) владеет навыками чтения с листа упражнений, этюдов.
71. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается работа над пьесами, произведениями крупной формы, развитием навыков чтения с листа этюдов, пьес, ансамблей, использованием музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнением анализа исполняемых произведений, владением различными видами техники исполнительства, использованием художественно оправданных технических приемов;

2) пьесаларды және ірі нысанды шығармаларды орындау кезінде шығарманың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланысты ескереді;
3) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану бойынша дағдыларға ие болады (штрихтармен, нюанстармен, дыбыс жүргізумен жұмыс);
4) этюдтер мен жаттығуларды парақтан оқу дағдыларын меңгереді.
68. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дыбыс сапасына және орындау мәнеріне қойлатын талаптардың жоғары болуы кезіндегі орындаушылық техниканы қалыптастыру бойынша жұмыс жалғастырылады;
2) пьесаларды, ірі нысанды шығармаларды орындау барысында көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдер пысықталады, парақтан оқу, шығармаларды талдау дағдылары дамиды;
3) білім алушы жылдам қарқында әртүрлі штрихтардағы мажорлық және минорлық гаммаларды, баяу қозғалыстағы хроматикалық гаммаларды, төрт белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбысты арпеджионы, 15-20 этюдті, 8-10 пьесаны, 8-10 ансамбльді меңгереді.
69. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық техниканы қалыптастыру. Тыныстың түрлері.
2-тақырып. Жылдам қарқындағы мажорлық және минорлық гаммалар.
3-тақырып. Баяу қозғалыстағы хроматикалық гаммалар.
4-тақырып. Төрт белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбысты арпеджио.
5-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық жұмыстары. Орындалатын шығармаларды талдау. Орындаушылық техникасының түрлері. Көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолдану.
6-тақырып. Парақтан оқу дағдыларын дамыту.
7-тақырып. Пьесаларды жаттау.
8-тақырып. Этюдтерді жаттау.
9-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
70. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жылдам қарқында мажорлық және минорлық гаммаларды (әртүрлі штрихтарда) орындайды;
2) баяу қозғалыстағы хроматикалық гаммаларды орындайды;
3) төрт белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбысты арпеджионы біледі;
4) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын пайдалану бойынша дағдыларға ие болады;
5) орындалатын шығармаларды талдай алады;
6) орындаушылық техникасының түрлерін біледі, көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолданады;
7) жаттығуларды, этюдтерді парақтан оқу дағдыларына ие болады.
71. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) пьесалармен, ірі нысанды шығармалармен жұмыс, этюдтерді, пьесаларды, ансамбльдерді парақтан оқу дағдыларын дамыту, мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаларға талдау жасау, орындаушылық техникасының әртүрлі түрлерін меңгеру, көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолдану бойынша жұмыстар жалғастырылады;

2) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные в тональностях до 5-ти знаков, арпеджио, доминантсептаккорды во всех тональностях, хроматическая гамма в различных штрихах и ритмических рисунках, отдельные гаммы в две октавы, 18-20 этюдов во всех ключах, 8-10 произведений малой формы, 1-2 произведения крупной формы, 8-10 пьес (из них 2-3 произведения крупной формы), 4-6 ансамблей.
72. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Гаммы мажорные и минорные в тональностях до 4-х знаков.
Тема 2. Арпеджио, доминантсептаккорды во всех тональностях.
Тема 3. Хроматическая гамма в различных штрихах и ритмических рисунках, отдельные гаммы в две октавы.
Тема 4. Гаммы мажорные и минорные, арпеджио во всех тональностях в умеренном темпе.
Тема 5. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений, владению различными видами техники исполнительства, использованию художественно оправданных технических приемов. Развитие навыков чтения с листа этюдов, пьес, ансамблей.
Тема 6. Разучивание этюдов.
Тема 7. Разучивание произведений малой формы.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет исполнительской техникой;
2) исполняет мажорные и минорные гаммы до четырех знаков;
3) исполняет арпеджио, доминантсептаккорды во всех тональностях;
4) исполняет хроматическую гамму в различных штрихах и ритмических рисунках, отдельные гаммы в две октавы;
5) знает и исполняет гаммы мажорные и минорные, арпеджио во всех тональностях в умеренном темпе;
6) владеет различными видами техники исполнительства;
7) использует при исполнении произведений художественно оправданные технические приемы;
8) развивает навыки чтения нот с листа;
9) владеет навыками анализа исполняемых произведений.
74. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) творчество композиторов, выдающихся отечественных и зарубежных произведений в области музыкального искусства;
2) художественно-исполнительские возможности гобоя;
3) музыкальные жанры и основных стилистические направления;
4) различную жанровую музыку;
5) лучшие образцы мировой музыкальной культуры;
6) основы музыкальной грамоты;
7) основные средства музыкальной выразительности, используемые в музыкальном искусстве;

2) білім алушы бес белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі мажорлық және минорлық гаммаларды, арпеджионы, барлық үндестіліктердегі доминантсептаккордтарды, әртүрлі штрихтардағы және ритмикалық суреттердегі хроматикалық гаммаларды, екі октавадағы жеке гаммаларды, барлық кілттердегі 18-20 этюдтерді, шағын формадағы 8-10 шығарманы, 1-2 ірі нысанды шығармаларды, 8-10 пьесаны (олардың 2-3 ірі нысанды шығармалар), 4-6 ансамбльді меңгереді.
72. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Төрт белгіге дейінгі үндестіліктердегі мажорлық және минорлық гаммалар.
2-тақырып. Барлық үндестіліктегі арпеджио, доминантсептаккордтар.
3-тақырып. Әртүрлі штрихтардағы және ритмикалық суреттердегі хроматикалық гаммалар, екі октавадағы жеке гаммалар.
4-тақырып. Мажорлық және минорлық гаммалар, қалыпты қарқындағы барлық үндестіліктегі арпеджио.
5-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаларды талдау, орындаушылық техниканың әртүрлі тәсілдерін игеру, көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолдану бойынша дағдылар. Этюдтерді, пьесаларды, ансамбльдерді парақтан оқу дағдыларын дамыту.
6-тақырып. Этюдтерді жаттау.
7-тақырып. Шағын формадағы шығармаларды жаттау.
73. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық техникасына ие болады;
2) төрт белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды орындайды;
3) барлық үндестіліктердегі арпеджионы, доминантсептаккордтарды орындайды;
4) әртүрлі штрихтардағы және ритмикалық суреттердегі хроматикалық гаммаларды, екі октавадағы жеке гаммаларды орындайды;
5) мажорлық және минорлық гаммаларды, қалыпты қарқындағы барлық үндестіліктердегі арпеджиоларды біледі және орындайды;
6) орындаушылық техниканың әртүрлі түрлерін біледі;
7) шығармаларды орындау барысында көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолданады;
8) ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамытады;
9) орындалатын шығармаларды талдау дағдыларына ие болады.
74. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) композиторлардың шығармашылығын, музыка өнері саласындағы отандық және шетелдік озық шығармаларды;
2) гобойдың көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктерін;
3) музыкалық жанрларды және негізгі стильдік бағыттарды;
4) әртүрлі жанрлық музыканы;
5) әлемдік музыка мәдениетінің озық үлгілерін;
6) музыкалық сауаттың негіздерін;
7) музыка өнерінде қолданылатын музыкалық мәнерліліктің негізгі құралдарын;

8) наиболее употребляемую музыкальную терминологию;
9) репертуар для гобоя, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей на ударном инструменте;
2) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложного музыкального произведения на гобое;
3) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения на гобое;
4) грамотно исполнять изученные музыкальные произведения;
5) анализировать нотный текст с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения;
6) играть соло, в ансамбле и оркестре;
7) работать со звуковой техникой;
8) использовать тембровое многообразие гобоя.
У выпускника сформированы:
1) комплекс исполнительских знаний, умений и навыков, позволяющий использовать многообразные возможности гобоя для достижения наиболее убедительной интерпретации авторского текста, самостоятельно накапливать репертуар из музыкальных произведений различных эпох, стилей, направлений, жанров и форм;
2) умения по чтению с листа музыкальных произведений, навыки подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
3) основы ансамблевого музицирования;
4) художественный вкус обучающегося;
5) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
6) навыки по воспитанию слухового контроля и умению управлять процессом исполнения;
7) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений, владению различными видами техники исполнительства, использованию художественно оправданных технических приемов;
8) навыки теоретического анализа исполняемых произведений;
9) навыки репетиционно-концертной работы в качестве солиста;
10) навыки коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
75. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме выпускного экзамена.
76. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: контрольная работа (1 этюд, 1 пьеса), во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), в четвертой четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера);
2) 2 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы и арпеджио трезвучий, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера, в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);

8) мейлінше көп қолданылатын музыкалық терминдерді;
9) Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармалардан тұратын гобойға арналған репертуарды.
Түлек істей алады:
1) жанры және стилі әртүрлі музыкалық шығармаларды аспапта өз бетінше жаттай алады;
2) гобойда күрделі емес шығармаларды жаттау кезінде туындаған техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңеді;
3) гобойда музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасай алады;
4) үйретілген музыкалық шығармаларды сауатты орындайды;
5) музыкалық шығарма мәнмәтінінде мәнерлілік құралдардың ролін түсіндіре отырып, ноталық мәтінді талдайды;
6) жеке, ансамбльде және оркестрде ойнайды;
7) дыбыстық техникамен жұмыс істейді;
8) гобойдың тембрлік көп түрлілігін қолдандады.
Бітіруші түлекте:
1) авторлық мәтінді мейлінше нақты жеткізу, түрлі ғасырлардағы, стильдегі, бағыттардағы, жанрлардағы және формалардағы музыкалық шығармалардың репертуарын өзбетінше жинақтауға қол жеткізу үшін гобойдың көптеген мүмкіндіктерін қолдануға мүмкіндік беретін орындаушылық білім, білім және дағдылар кешені;
2) музыкалық шығармаларды парақтан оқу білігі, есту арқылы теру және күрделі емес музыкалық шығармаларды парақтан оқу дағдылары;
3) ансамбльде музыка ойнау негіздері;
4) білім алушының көркемдік талғамы;
5) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын пайдалану бойынша дағдылар;
6) естуді бақылауды тәрбиелеу бойынша дағдылар және орындау процесін басқару білігі;
7) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын пайдалану, орындалатын шығармаларға талдау жасау, орындаушылықтың әртүрлі түрлерін меңгеру, көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолдану бойынша дағдылар;
8) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау дағдысы;
9) жеке орындаушы ретінде дайындық-концерттік жұмыс дағдылары;
10) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
75. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
76. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 этюд, 1 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажорлық және минорлық гаммалар және үшдыбысты арпеджио, 1 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);

3) 3 класс – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы и арпеджио трезвучий, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера), в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);
4) 4 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио трезвучий и септаккордов, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (1 концертное произведение крупной формы), в четвертой четверти: академический концерт (1 пьеса композитора Казахстана, 2 разнохарактерные пьесы или 1 произведение крупной формы);
5) 5 класса – в первом полугодии: технический зачет (3 разнохарактерные пьесы), в третьей четверти: технический зачет (1 произведение крупной формы, 1 пьеса), в четвертой четверти: выпускной экзамен: (1 произведение крупной формы, 1 пьеса или 3 разнохарактерные пьесы, обязательне исполнение произведений композиторов Казахстана).
77. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка корпуса, пальцевого аппарата, ног, амбушюра, владение исполнительским дыханием, пальцевым аппаратом, амплитуда поднятия; синхронность поднятия пальцев; моторность;
2) владение музыкальным звуком (атака и прекращение звука, артикуляция (работа языка), выразительность тембра, протяженность звука (развитость выдоха), протяженность звука в одном нюансе, протяженность звука в динамике (крещендо, диминуэндо), интонационная чистота звука, нюансировка, основные штрихи);
3) уровень развития музыкальных способностей, физической выносливости, музыкальной памяти (умение без остановок и ошибок исполнять музыкальные произведения), передача художественного образа музыкального произведения, умение выдержать единый темп произведения (если нет темповых отклонений), умение чувствовать и исполнять музыкальные произведения с темповыми отклонениями, ровность ритмических комбинаций (ритмического рисунка).
78. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – исполнение программы, соответствующей году обучения, наизусть, выразительно; отличное знание текста, владение необходимыми техническими приемами, штрихами; хорошее звукоизвлечение, понимание стиля исполняемого произведения; использование художественно оправданных технических приемов, позволяющих создавать художественный образ, соответствующий авторскому замыслу.
2) оценка "4" "хорошо" – исполнение программы соответствует году обучения, грамотное исполнение с ясной художественно-музыкальной трактовкой, наличие мелких технических недочетов, небольшое несоответствие темпа, недостаточно убедительное донесение образа исполняемого произведения;

3) 3 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажорлық және минорлық гаммалар және үшдыбысты арпеджио, 1 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммалар, үшдыбысты арпеджио және септаккордтар, 1 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 ірі нысанды концерттік шығарма), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (Қазақстан композиторның 1 пьесасы, түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе 1 ірі нысанды шығарма).
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (әртүрлі сипаттағы 3 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса немесе әртүрлі сипаттағы 3 пьеса, Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау міндетті болып табылады).
Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
77. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) денені, саусақ аппаратын, аяқты, амбушюрді қою, орындаушылық тынысқа, саусақ аппаратына, көтеру амплитудасына, саусақтарды үйлесімді көтеру, моторлыққа ие болу;
2) музыкалық дыбысқа (дыбыс шабуылы және тоқтату, артикуляция ,тілдің жұмысы), тембрдің мәнерлігі, дыбыстың ұзақтығы (тыныс шығарудың дамуы), бір нюанстағы дыбыстардың ұзақтығы, динамикадағы дыбыстың ұзақтығы (крищендо, диминуэндо), дыбыс ырғағының тазалығы, нюансировка, негізгі штрихтар;
3) музыкалық қабілетінің, физикалық шыдамдылығының, музыкалық есте сақтау жадының (музыкалық шығарманы тоқтамай, қатесіз орындау білігі), музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізуі, шығарманың бір қалыпты қарқыныны ұстап тұруы (егер қарқындық ақаулар болмаса), ритмикалық комбинациялардың түзулігі (ритмикалық сурет).
78. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы" - оқу жылына сәйкес бағдарламаны жатқа, мәнерлеп орындауы; мәтінді жақсы білуі, қажетті техникалық тәсілдерді, штрихтарды білуі; жақсы дыбыс шығаруы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі; автордың ойына сәйкес, көркемдік бейнені жасауға ықпал ететін көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолдануы;
2) "4" бағасы "жақсы" - бағдарламасының оқу жылына сәйкестігі, анық көркем-музыкалық жеткізуді сауатты орындауы, ұсақ техникалық кемшіліктерінің болуы, орындалатын шығарманың бейнесін сәл сенімсіз жеткізуі;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – плохое знание нотного текста, недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, при исполнении обнаружено технические ошибки, характер произведения не выявлен;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – незнание наизусть нотного текста, слабое владение навыками игры на инструменте, подразумевающее плохую посещаемость занятий и слабую самостоятельную работу;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 37
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Академическое пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Академическое пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Академическое пение".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) атака в пении – начало фонации или начало звучания чистых гласных;
2) певческая установка – положение, которое певец принимает перед началом фонации (звукоизвлечения);
3) вибрато, вибрация – периодическое изменение звука по высоте, силе, тембру;
4) вокализ – произведение для пения без слов, на гласный звук;
5) гигиена голоса – соблюдение певцом определенных правил поведения, певческий режим;
6) постановка голоса – процесс индивидуального обучения пению, заключающееся в выработке у обучающегося рефлекторных движений голосового аппарата, способствующих правильному звучанию;
7) диапазон – звуковой объем голоса от самого нижнего до самого верхнего звука;
8) дикция – ясность, разборчивость произнесения текста;
9) высота звука – свойство музыкального звука, зависящее от частоты колебаний звучащего тела;
10) звукообразование (фонация) – извлечение певческого и речевого звука, результат действия голосового аппарата;
11) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная музыка;
12) легато – связное пение, стаккато – отрывистое пение;
13) дыхание (певческое) – дыхание, обеспечивающее процесс пения;
15) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли.

3) "3" бағасы "қанағаттанарлық" - ноталық мәтінді нашар білуі, мәтіннің толық жатталмауы, техникалық дайындығының әлсіздігі, ойнауындағы көркемдік жағының төмендігі, орындау кезінде қателіктерге жол беруі, шығарманың сипатының анықталмауы;
4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес" - сабақтарға нашар қатысудың және өздік жұмыстардың әлсіздігінің салдарынан ноталық мәтінді жатқа білмеуі, аспапта ойнау дағдыларын төмен деңгейде меңгеруі;
5) "Сынақ" баға қойылмайды - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
37-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Академиялық ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Академиялық ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Академиялық ән айту" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ән айтудағы шабуыл - фонацияның басталуы немесе таза дауыстылардың дыбысталуның басталуы;
2) әншілік тұғыр - әншінің фонация (дыбыс шығару) алдында енетін қалпы;
3) вибрато, вибрация - жоғарылығы, күші, тембрі бойынша дыбыстың ұдайы өзгеруі;
4) вокализ - сөзсіз, дауысты дыбыстарды орындауға арналған шығармалар;
5) дауыс гигиенасы - әншінің жүріс-тұрысқа қатысты белгілі ережелерді, әншілік тәртіпті сақтауы;
6) дауысты қою - білім алушылардың бойында дұрыс дыбыс шығаруға ықпал ететін, дауыс аппаратының рефлекторлық қимылдарын пысықтайтын ән айтуға жеке оқыту процесі;
7) диапазон - дауыстың (аспаптың) ең төменгіден ең жоғарығыға дейінгі дыбыстың көлемі;
8) дикция - мәтіннің анық, айқын айтылуы;
9) дыбыстың жоғарылығы - дыбысталатын дененің тербеліс жиілігіне байланысты музыкалық дыбыстың қасиеті;
10) дыбыс шығару (фонация) - ән немесе сөз дыбыстарын шығару, дауыс аппаратының іс-қимыл нәтижесі;
11) кантилена - кең, еркін түрде шырқалатын вокалдық, сол сияқты аспаптық музыка;
12) легато - үздіксіз айту, стаккато - үзік-үзік айту;
14) тыныс (әншілік) - ән айту процесін қамтамасыз ететін тыныс;
15) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеудің құралы.

3. Цель Программы: создание условий для духовного, музыкального и творческого развития, обучающегося через практическое освоение основ исполнительского мастерства вокалиста.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) освоение музыкальной грамоты, вокальной терминологии;
2) обучение владению голосом, певческим дыханием;
3) овладение техникой вокального исполнительства;
4) привитие дикционных навыков, четкой и ясной артикуляции;
5) освоение образцов казахской, зарубежной классической и современной вокальной музыки.
Развивающие:
1) развитие музыкальных способностей: слуха, памяти, чувства ритма, музыкальности и артистизма;
2) развитие навыков вокального интонирования и сольфеджирования;
3) формирование умений и навыков вокального исполнительства;
4) обучение навыкам самостоятельной работы с музыкальным материалом;
5) формирование образного мышления и эмоционального восприятия музыки;
6) развитие потребности к самовыражению и дальнейшему саморазвитию.
Воспитательные:
1) воспитание музыкального и исполнительского вкуса;
2) нравственное, духовное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание;
3) воспитание культурной толерантности через вхождение в музыкальное искусство различных национальных традиций, стилей, эпох;
4) воспитание умений концентрировать внимание, слух, мышление, память;
5) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей.
5. Срок реализации Программы – семь лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
7. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.

3. Бағдарламаның мақсаты: вокалшының орындаушылық шеберлік негіздерін практикада меңгеру арқылы білім алушының рухани, музыкалық және шығармашылық дамуына жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық сауатты, вокалдық терминдерді меңгеру;
2) дауысты, әншілік тынысты оқыту;
3) вокалдық орындаушылық техникасын меңгеру;
4) дикциялық, таза және анық артикуляциялауға дағдыландыру;
5) қазақ, шетел классикасының және заманауи вокалдық музыканың үлгілерін меңгеру.
Дамыту:
1) музыкалық қабілеттерін дамыту: есту, жады, ырғақ сезімі, музыкалылық және әртістік;
2) вокалдық дауыс ырғақтарын және сольфеджиолау дағдыларын дамыту;
3) вокалдық орындаушылық білігі мен дағдыларын қалыптастыру;
4) музыкалық материалмен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру;
5) бейнелі ойлау және музыканы эмоциямен қабылдауды қалыптастыру;
6) өзін өзі таныстыру және өзін дамыту қажеттіліктерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыкалық және орындаушылық талғамды тәрбиелеу;
2) рухани, адамгершіліктік, эстетикалық, патриоттық, интернационалдық тәрбие беру;
3) түрлі ұлттық дәстүрдің, стильдің, ғасырдың музыка өнеріне ену арқылы мәдени төзімділікті тәрбиелеу;
4) назар қою, есту, ойлау, есте сақтау білігін тәрбиелеу;
5) еңбек сүйгіштікке, қойған мақсаттарына жетуде ұмтылушылық және жігерлілікті тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - жеті жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
7. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындықтары және жалпы даму деңгейі әртүрлі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.

53. Межпредметные связи предмета "Академическое пение" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
54. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "певческая установка", "певческий голос", "певческое дыхание", "кантилена";
2) формируются основы певческого дыхания и правильного (не форсированного) певческого звучания голоса, музыкально-слуховые представления, чувства ритма, навыки артикуляции, основное внимание уделяется работе над дикцией, правильным формированием звуков;
3) обучающийся осваивает вокальные упражнения, 1-2 несложные народные песни, 2-3 простых произведения.
55. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тема 1. Понятие о сольном пении. Установка корпуса, головы, рта во время пения. Освобождение от зажатости нижней челюсти, лицевых мышц, шеи, грудной клетки.
Тема 2. Выявление типа голоса по комплексу данных. Выявление дефектов голоса и речи.
Тема 3. Понятие о певческом дыхании. Дыхательные упражнения.
Тема 4. Строение голосового аппарата. Охрана голосового аппарата.
Тема 5. Нотная грамота. Нотный стан. Расположение нот первой октавы.
Тема 6. Дикция. Упражнения на артикуляцию.
Тема 7. Диапазон голоса. Использование простейших упражнений в диапазоне квинты.
Тема 8. Разучивание и пение простых музыкальных произведений в доступном диапазоне.
Тема 9. Нотная грамота. Сильная и слабая доли. Длительности.
Тема 10. Работа над звуковедением. Выработка кантилены.
Тема 11. Вокализы.
56. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает общие понятия о голосе, певческом дыхании;
2) соблюдает певческую установку;
3) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
4) умеет петь легким звуком, старается его "тянуть";
5) умеет интонационно правильно пропевать мелодию по фрагментам, опираясь на звучание инструмента;
6) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;
7) умеет петь попевки и несложные скороговорки на одной ноте;
8) умеет петь простые песенки кантиленного характера в пределах терции-квинты;
9) умеет расширять необходимый диапазон до октавы, а рабочий диапазон – до сексты;

53. "Академиялық ән айту" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
54. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "әншілік тұғыр", "әншілік дауыс", "әншілік тыныс", "кантилена" түсініктерімен танысады;
2) әншілік тыныс және дауыстың дұрыс әншілік дыбысталу (жылдамдатылмаған) негіздері, музыкалық-есту түсініктері және ритм сезімі, артикуляция дағдылары қалыптасады, дикциямен жұмысқа, дыбыстың дұрыс қалыптасуына негізгі көңіл бөлінеді;
3) білім алушы вокалдық жаттығуларды, 1-2 күрделі емес халық әндерін, 2-3 қарапайым шығармаларды меңгереді.
55. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Жеке ән айту түсінігі. Ән айту кезінде денені, басты, ауызды қою. Төменгі жақтың, бет бұлшық еттерінің, мойынның, кеуде қуысының шамадан тыс күш түсірмей.
2-тақырып. Қабілеттер кешені бойынша дауыс типін анықтау. Дауыстағы және сөйлеудегі ауытқуларды анықтау.
3-тақырып. Әншілік тыныс туралы түсінік. Тыныс алуға арналған жаттығулары.
4-тақырып. Дауыс аппаратының құрылымы. Дауыс аппаратын қорғау.
5-тақырып. Ноталық сауат. Ноталық стан. Бірінші октавадағы ноталардың орналасу тәртібі.
6-тақырып. Дикция. Артикуляцияға арналған жаттығулар.
7-тақырып. Дауыс диапазоны. Квинта диапазонында қарапайым жаттығуларды қолдану.
8-тақырып. Қол жетімді диапазонда қарапайым музыкалық шығарманы жаттау және айту.
9-тақырып. Ноталық сауат. Күшті және әлсіз бөліктері. Ұзақтылығы.
10-тақырып. Дыбыс жүргізу бойынша жұмыс. Кантиленаны жасау.
11-тақырып. Вокализдер.
56. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс, әншілік тыныс туралы жалпы түсініктерді біледі;
2) әншілік ұстанымды сақтайды;
3) тыныс алуды және тынысты музыкалық фразаларға бөлуді біледі;
4) жеңіл дыбыспен ән айтуды біледі, оны "созуға" тырысады;
5) аспаптың дыбысталуына сүйеніп, сосын аспапсыз фрагменттері бойынша әуендерді ырғағын дұрыс қойып айта алады;
6) әндердің сөздерін дұрыс және анық айтады, дауыстылырады бұзбай орындайды, дауыссыздарды нақты және қысқа айтады, белсенді артикуляция жасай алады;
7) бір нотада әуендік айналымдарды (попевка) және қарапайым жаңылтпаштарды айта алады;
8) терция-квинта аралығында кантиленді сипаттағы қарапайым әндерді айта алады;
9) қажетті диапазонды октаваға дейін, ал жұмыс диапазонын секстаға дейін кеңейте алады;

10) умеет петь простые песенки кантиленного характера в пределах квинты-сексты;
11) учится петь с сопровождением концертмейстера;
12) учится петь под фонограмму.
57. Программные требования во 2 классе:
1) даются первые общие понятия о высокой вокальной позиции, резонансе, концентрации звука;
2) продолжается работа по освобождению голосового аппарата от зажимов, запоминанию обучающимся естественного, удобного звучания собственного голоса, закреплению и дальнейшему развитию полученных навыков;
3) продолжается дальнейшая работа над дикцией, сознательным использованием правильной дыхательной установки, исполнительскими навыками, развитием художественного образного и музыкального мышления;
4) обучающийся осваивает вокальные упражнения, 2-3 народные песни, 3-4 несложных произведения.
58. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. Укрепление навыков свободного положения корпуса, нижней челюсти, шеи, грудной клетки.
Тема 2. Опосредованная выработка правильного певческого вдоха.
Тема 3. Соединение и выравнивание гласных в пении в определенной последовательности. Тренировочные упражнения. Развитие навыков легатного пения.
Тема 4. Принципы артикуляции в речи и пении. Речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата.
Тема 5. Работа над звуком. Формирование гласных и согласных звуков в пении. Характер звуковедения. Мягкая атака звука.
Тема 6. Упражнения и небольшие произведения в пределах диапазона обучающегося.
Тема 7. Координация между слухом и голосом. Чистота интонации, упражнения для выработки правильной певческой позиции.
Тема 8. Развитие музыкального слуха обучающегося. Пение упражнений в асаppello.
Тема 9. Начальные навыки над художественно-исполнительской стороной вокального репертуара.
Тема 10. Развитие интонационной устойчивости.
Тема 11. Соединение гласных с согласными в пении. Работа над чистотой дикции.
Тема 12. Сценическая культура.
59. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет общие теоретические знания о голосовом аппарате;
2) знает гигиену певческого голоса;
3) соблюдает певческую установку;
4) умеет брать дыхание в зависимости от темпа и характера произведения: спокойный вдох, быстрый вдох, активный вдох;
5) умеет делать задержку вдоха, распределять дыхание на музыкальную фразу, экономно выдыхать;
6) умеет петь легким звуком, стараться его "тянуть" без напряжения, без утечки воздуха;
7) умеет чисто и точно интонировать;
8) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп при пении;

10) квинта-секста арасында кантиленді сипаттағы қарапайым әндерді орындай алады;
11) концертмейстердің сүйемелдеуімен ән айтуды үйренуде;
12) фонограммамен ән айтуды үйрену үстінде.
57. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) жоғары вокалдық позиция және резонанс, дауыс концентрациясы сияқты алғашқы жалпы түсініктер беріледі;
2) дауыс аппаратына шамадан тыс күш тісірмеу, білім алушының өз дауысының табиғи және ыңғайлы дыбысталуын естерінде сақтау, алған дағдыларын әрі қарай бекіту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
3) дикциямен жұмыс, дұрыс тыныс алу ұстанымдарын саналы түрде қолдану, орындаушылық дағдылар, көркемдік бейнені және музыкалық ойлауды дамыту жұмыстары әрі қарай жалғастырылады;
4) білім алушы вокалдық жаттығуларды, 2-3 халық әндерін, 3-4 күрделі емес шығармаларды меңгереді.
58. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Дененің, астыңғы жақтың, мойынның, кеуде бөлігінің еркін қалпын сақтау дағыларын бекіту.
2-тақырып. Дұрыс әншілік тыныс алуды жанама жасау.
Бір қалыпқа келтіру. Жаттықтыруға арналған жаттығулар. Легато айту дағдыларын дамыту.
4-тақырып. Сөйлеу және ән айтудағы артикуляцияның қағидаттары. Артикуляциялық аппараттарды дамытуға арналған сөйлеу және вокалдық жаттығулар.
5-тақырып. Дыбыспен жұмыс. Ән айтудағы дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалыптастыру. Дыбыс жүргізудің сипаты. Дыбыстың жұмсақ шабуылы.
6-тақырып. Білім алушының диапазоны аралығындағы жаттығулар мен шағын шығармалар.
7-тақырып. Есту мен дауыс арасындағы үйлесім. Дауыс ырғағының тазалығы, дұрыс әншілік позицияны жасауға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Білім алушының музыканы есту қабілетін дамыту. Аppello-да жаттығуларды айту.
9-тақырып. Вокалдық репертуардың көркемдік-орындаушылықтың алғашқы дағдылары.
10-тақырып. Екпіндік тұрақтылыты дамыту.
11-тақырып. Ән айтудағы дауыстылар мен дауыссыдардың бірігуі. Дикцияның таза шығару бойынша жұмыс.
12-тақырып. Сахна мәдениеті.
59. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппараты туралы жалпы теориялық білімі бар;
2) әншілік дауыстың гигиенасын біледі;
3) әншілік ұстанымды сақтайды;
4) шығарманың жылдамдығы мен сипатына қарай тыныс алуды біледі: сабырлы тыныс алу, жылдам тыныс алу, белсенді тыныс алу;
5) тынысты ұстап тұруды, тынысты музыкалық фразаларға бөлуді, үнемдеп дем шығаруды біледі;
6) жеңіл дыбыспен ән айта алады, оны ауаны шығармай, қысылмай "созуға" тырысады;
7) таза және нақты екпіндеуді біледі;
8) ырғақтық суреттерлі дұрыс орындауды, ән айту барысында қалыпты жылдамдықты ұстап отыруды біледі;

9) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;
10) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму;
11) знает первоначальные навыки работы с микрофоном, учится пользоваться им.
60. Программные требования по 3 классу:
1) осваиваются некоторые приемы вокализации legato, staccatto, речевые, вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата, несложные приемы мелкой техники и пение небольших произведений классической музыки;
2) обучающийся получает знания о регистрах певческого голоса, фразировке в пении, развивает навыки вокальной речи, работает над соединением дыхания со звуком, пением легато;
3) продолжается работа над дальнейшим развитием правильного певческого вдоха с сохранением вдыхательной установки, развитием кантилены;
4) обучающийся осваивает 1-2 вокализа, 2-3 народные песни, 3-4 разноплановых произведения небольшого диапазона.
61. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тема 1. Выработка приемов вокализации (legato [легато], staccatto [стаккато]).
Тема 2. Регистры певческого голоса. Певческий диапазон. Упражнения на развитие головного и грудного регистров.
Тема 3. Развитие навыков вокальной речи. Фразировка в пении.
Тема 4. Речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата.
Тема 5. Подбор репертуара с учетом поставленных задач в пределах возможности обучающегося и диапазона его голоса.
Тема 6. Развитие артистических способностей детей. Музыкально-ритмические движения.
Тема 7. Округление гласных. Способы их формирования в различных регистрах.
Тема 8. Развитие правильного певческого вдоха с сохранением вдыхательной установки. Соединение дыхания со звуком. Пение легато.
Тема 9. Самостоятельная работа над музыкальным и поэтическим текстом произведения.
Тема 10. Интонирование произведений в различных видах мажора и минора.
Тема 11. Ритмическая устойчивость в более быстрых и медленных темпах с более сложным ритмическим рисунком.
Тема 12. Формирование сценической культуры.
62. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и его функции;
2) соблюдает гигиену певческого голоса, знает элементарные методы восстановления голоса при простудных заболеваниях;
3) умеет петь на одном дыхании довольно продолжительные фразы;

9) әннің сөздерін дұрыс және анық айтады, дауыстыларды бұзбай жеткізеді, дауыссыздарды нақты және қысқа шығарады, белсенді артикуляция жасайды;
10) концертмейстердің сүйемелдеуімен фонограммамен ән айтуды біледі;
11) микрофонмен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын біледі, оны қолдануды үйренуде.
60. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) legato, staccatto вокализдеудің кейбір түрлері, артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған сөйлеу және вокалдық жаттығулар, ұсақ техниканың күрделі емес тәсілдері және классикалық музыканың шағын шығармаларын айту меңгеріледі;
2) білім алушы әншілік дауыстың регистрлері, ән айтудағы баса айту туралы білім алады, вокалдық тіл тағдыларын дамытады, тынысты дыбыспен байланыстыру, легатоны айту бойынша жұмыстар жүргізеді;
3) тыныс алу ұстанымын сақтай отырып, дұрыс әншілік тынысты дамыту, кантиленаны дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
4) білім алушы 1-2 вокализді, 2-3 халық әндерін, шағын диапазондағы 5-6 аралас шығармаларды меңгереді.
61. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Вокализдеу тәсілдерін жасау (legato [легато], staccatto [стаккато]).
2-тақырып. Әншілік дауыстың регистрі. Әншілік диапазон. Бас және кеуде регистрлерін дамытуға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Вокалдық тіл дағдыларын дамыту. Ән айтудағы баса айтулар (фразировка).
4-тақырып. Артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған тілдік және вокалдық жаттығулар.
5-тақырып. Білім алушының мүмкіндіктері және оның дауыс диапазоны аралығына қойылған міндеттерді ескеріп, репетуарды таңдау.
6-тақырып. Балалардың әртістік қабілеттерін, олардың ән айтуларын ырғақтық қозғалыстармен үйлестуруді дамыту.
7-тақырып. Дауыстыларды бүрмелеу. Түрлі регистрлерде оларды қалыптастыру.
8-тақырып. Тыныс алу ұстанымдарын сақтай отырып (әзірше қысқа мерзімді) дұрыс әншілік тыныс алуды дамыту. Тынысты дыбыспен қосу, легатоны айту.
9-тақырып. Шығарманың музыкалық және поэтикалық мәтінмен өз бетінше жұмыс.
10-тақырып. Мажор мен минордың алуан түрлеріндегі шығармаларды екпіндеу.
11-тақырып. Мейлінше күрделі ырғақтық суреттермен жылдам және баяу қарқындағы ырғақтық тұрақтылық.
12-тақырып.Сахна мәдениетін қалыптастыру.
62. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылымын және оның қызметтерін біледі;
2) әншілік дауыстың гигиенасын сақтайды, суық тиіп ауырған кезде дауысты қайта қалпына келтірудің қарапайым тәдістерін біледі;
3) бір тынысты жеткілікті дәрежеде тең бөле отырып ұзақ фразаларды айта алады;

4) знает различные типы дыхания;
5) умеет петь на опоре;
6) умеет петь чистым, естественным, легким звуком, пользуясь мягкой атакой как основным способом голосообразования;
7) умеет тянуть звук ровно, без напряжения, без утечки воздуха;
8) умеет сохранять индивидуальность здорового певческого звучания;
9) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
10) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп;
11) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
12) умеет осмысленно, выразительно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать, соблюдает правила орфоэпии;
13) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками;
14) умеет петь под аккомпанемент концертмейстера;
15) умеет петь под фонограмму;
16) умеет петь a cappella [а капелла];
17) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
18) умеет работать в сценическом образе;
19) знает правила поведения певца до выхода на сцену и во время концерта.
63. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается работа над закреплением вокально-технических навыков, развитием творческих способностей на основе вариантности мелодий, стремлением к самостоятельности в трактовке произведения, совершенствуется умение прочтения нотного текста с листа, умение самостоятельно работать над вокальным произведением;
2) обучающийся знакомится с основными типами дыхания, классификацией певческих голосов, регистрами певческого голоса, понятием "мутационный период", особенностями прохождения мутационного периода, развивает певческое дыхание, кантиленное пение;
3) выявляются дефекты голоса обучающегося, проводится работа по устранению выявленных дефектов;
4) обучающийся осваивает 2 вокализа, 2 народные песни, 1-2 несложных романса, 3-4 разноплановых произведения, 1-2 ансамбля (по возможности).
64. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тема 1. Упражнения для развития навыков сольного пения.
Тема 2. Упражнения для развития навыков академической манеры пения.
Тема 3. Развитие певческого дыхания и кантиленного пения.
Тема 4. Недостатки голосообразования. Работа артикуляционного аппарата и гортани.
Тема 5. Основные типы дыхания: ключичный, брюшной, грудной, смешанный.
Тема 6. Классификация певческих голосов и регистры певческого голоса. Расширение певческого диапазона. Упражнения на развитие головного и грудного регистров.
Тема 7. Координация между слухом и голосом. Чистота интонации. Упражнения для выработки правильной певческой позиции.
Тема 8. Дефекты голоса и их устранение. Горловой и носовой призвуки, форсировка звука. Упражнения на устранение дефектов.
Тема 9. Работа над художественно-исполнительской стороной вокального репертуара.
Тема 10. Мутационный период.
Тема 11. Жанр народной песни. Слоговая распевность, ладовая окрашенность, ритм и исполнительский стиль. Средства исполнительской выразительности в соответствии с жанрами изучаемых песен.

4) тыныстың түрлерін ажырата алады;
5) сүйемелмен айта алады;
6) таза, табиғи, жеңіл дыбыспен айтуды, дауыс құраушының негізгі элементі ретінде жұмсақ шабуылды қолдануды, бейнелеу тәсілі ретінде қатты шабуылды сирек қолдану керектігін біледі;
7) дауысты қыспай, ауаны шығармай соза алады;
8) сау әншілік дыбысталудың даралығын сақтай алады;
9) дыбыстың жоғары позициясын сақтай отырып, таза және нақты екпін жасай алады;
10) ритмикалық суретті дұрыс орындауды, қалыпты қырқынды ұстап отыруды біледі;
11) шығарманың мінезіне қарай legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] орындай алады;
12) әннің сөздерін түсініп, мәнерлеп айтады, дауыстыларды бұзбай шығарады, дауыссыздарды нақты және қысқа айтады, белсенді артикуляция жасайды, орфоэпияның ережелерін сақтайды;
13) эмоциямен, мәнерлеп, динамиканың түрлі реңктерін қолданып айта алады;
14) концертмейстредің сүйемелдеуімен ән айта алады;
15) фонограммамен ән айта алады;
16) a cappella [а капелла] айта алады;
17) музыкаға сәйкес ритмика элементтерін және қозғалыстарды орындай алады;
18) сахналық бейне жасау бойынша жұмыс істей алады;
19) әншінің сахнаға шыққанға дейін және концерт барысында өзін өзі ұстау ережелерін біледі.
63. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) вокалдық-техникалық дағдыларды бекіту, әуендердің вариативтілігі негізінде шығармашылық қабілеттерін дамыту, шығарманы жеткізуде өз бетінше жұмыс істеуге талпыну бойынша жұмыстар жалғастырылады, ноталық мәтінді оқу білігі, вокалдық шығармамен өз бетінше жұмыс істеу білігі жетілдіріледі;
2) білім алушы тыныстың негізгі түрлерімен, әншілік дауыстың классификациясымен, әншілік дауыстың регистрлерімен, "мутациялық кезең" түсінігімен, мутациялық кезеңді өтудің ерекшеліктерімен танысады әншілік тынысты, кантиленді ән айтуды дамытады;
3) білім алушы дауысының кемшіліктері анықталады, анықталған кемшіліктерді жою бойынша жұмыстар жүргізіледі;
4) білім алушы 2 вокализді, 2 халық әнін, 1-2 күрделі емес романсты, 3-4 аралас шығармаларды, 1-2 ансамбльді (мүмкіндігіне қарай) меңгереді.
64. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Жеке ән айту дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар.
2-тақырып. Академиялық ән айтудың нақыштарының дағдыларын дамыту бойынша жұмыс.
3-тақырып. Әншілік тынысты және кантиленді ән айтуды дамыту.
4-тақырып. Дауыс шығарудағы кемшіліктер. Артикуляциялық аппарат пен кеңірдектің жұмысы.
5-тақырып. Тыныс алудың негізгі түрлері: бұғаналық, іш, кеуде, аралас.
6-тақырып. Әншілік дауыстардың классификациясы және әншілік дауыстың регистрі. Әншілік диапазонды кеңейту. Бас және кеуде регистрлерін дамытуға арналған жаттығулар.
7-тақырып. Есту мен дауыс арасындағы үйлесім. Ырғақтың тазалығы. Дұрыс әншілік позицияны шығаруға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Дауыс кемшіліктері және оларды жою. Тамақ және мұрын дыбыстары, дауыс форсировкасы. Кемшіліктерді жоюға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Вокалдық репертуардың көркемдік-орындаушылық жағымен жұмыс.
10-тақырып. Мутациялық кезең.
11-тақырып. Халық әні жанры. Буынмен әндету, ладтық бояу, ритм және орындаушылық стиль. Меңгерілетін әндердің жанрларына сәйкес орындаушылықтың мәнерлілік құралдары.

65. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает особенности прохождения мутационного периода;
2) соблюдает режим охраны голоса;
3) умеет работать над полетностью звука;
4) знает приемы дыхания;
5) следит за чистотой интонации, высокой вокальной позицией;
6) умеет пользоваться резонаторами;
7) умеет передать характер исполняемого произведения;
8) самостоятельно разбирает мелодию, ритм и динамические оттенки, уметь их выполнять;
9) умеет пользоваться различными видами атаки звука;
10) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
11) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений;
12) владеет навыками публичных концертных выступлений.
66. Программные требования в 5 классе:
1) обучающийся знакомится с жанрами: романс, ария, ариетта;
2) продолжается работа над дыханием, усваиваются навыки в процессе разучивания вокальных произведений, ведется контроль за тембром голоса, чистотой интонации, выравниванием регистров;
3) продолжается работа по развитию техники динамических оттенков, различных видов вокализации (кантилена, портаменто, маркато) и формируются навыки выбора песенного репертуара;
4) обучающийся осваивает упражнения на вокальную технику в пределах октавы, 2 вокализа с элементами техники, 2 народные песни, 1 несложную арию или романс, 4-5 разноплановых произведений, 1-2 ансамбля.
67. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тема 1. Романс. Ария. Ариетта.
Тема 2. Плавное голосоведение. Работа над дыханием.
Тема 3. Манера исполнения вокального произведения в зависимости от жанра.
Тема 4. Контроль за тембром голоса и чистотой интонации.
Тема 5. Выравнивание регистров.
Тема 6. Значение динамики для создания образа.
Тема 7. Выбор репертуара. Накопление песенного репертуара. Исполнение репертуара. Воспитание музыкальной отзывчивости.
Тема 8. Развитие техники динамических оттенков и различных видов вокализации (кантилена, портаменто, маркато).
Тема 9. Определение примарной зоны звучания.
Тема 10. Работа над восприятием и осмыслением художественного содержания и формы произведения.
Тема 11. Анализ песенного репертуара.
68. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет пользоваться равномерным свободным дыханием;

65. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мутациялық кезеңді өту ерекшеліктерін біледі;
2) дауысты қорғау тәртібін сақтайды;
3) дыбыстың қалықтауымен жұмыс істей алады;
4) тыныс алу тәсілдерін біледі;
5) ырғақтың таза болуын, жоғары вокалдық позицияны қадағалайды;
6) резонаторларды қолдана алады;
7) орындалатын шығарманың мінезін жеткізе алады;
8) әуенді, ритмді және динамикалық реңктерді өз бетінше талдайды, оларды нақты орындайды;
9) дыбыс шабуылының әртүрлі түрлерін қолдана алады;
10) шығарманың сипатына қарай legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] айта алады;
11) сахналық бейне жасау, жанры, сипаты жағынан түрлі шағармаларды орындаудағы даралығымен жұмыс;
12) көпшілік алдында концерттерде өнер көрсету дағдысына ие болады.
66. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы: романс, ария, ариетта жанрларымен танысады;
2) тыныс алу бойынша жұмыс жалғастырылады, вокалдық шығармаларды жаттау процесіндегі дағдылар меңгеріледі, дауыс тембріне және ырғақтың тазалығына, регистрлерді түзеуге қадағалау жүргізіледі;
3) динамикалық ерекшеліктердің техникасын, вокализдеудің түрлерін (кантилена, портаменто, маркато) дамыту және әншілік репертуарды іріктеу дағдысын қалыптастыру жұмыстары жалғастырылады;
4) білім алушы октава аясында вокалдық техникаға арналған жаттығуларды, техника элементтері бар 2 вокализді, 2 халық әнін, 1 күрделі емес арияны немесе романсты, 4-5 аралас шығарманы, 1-2 ансамбльді меңгереді.
67. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Романс. Ария. Ариетта.
2-тақырып. Дауысты баяу жүргізу. Тыныс алумен жұмыс.
3-тақырып. Жанрына байланысты вокалдық шығарманы орындау нақышы.
4-тақырып. Дауыс тембрін және ырғақ тазалығын өз бетінше бақылауды дамыту.
5-тақырып. Регистрлерді түзету.
6-тақырып. Бейнелерді жасаудағы динамикалардың мәні.
7-тақырып. Репертуарды таңдау. Әндердің репертуарын жинақтау. Репертуарды орындау. Музыкалық мейірімділікті тәрбиелеу.
8-тақырып. Динамикалық реңктер техникасын және вокалдаудың түрлі түрлерін (кантилена, портаменто, маркато) дамыту.
9-тақырып. Дыбысталудың примарлы аймағын анықтау.
10-тақырып. Шығарманың көркемдік мазмұны мен формасын қабылдау және мағынасын түсіну бойынша жұмыс.
11-тақырып. Ән репертуарын талдау дағдыларын үйрету.
68. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қалыпты еркін тыныс алуды қолдана алады;

2) имеет развитую вокальную технику;
3) владеет навыками самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
4) умеет работать над сценическим образом, исполнять различные по жанру, характеру произведения;
5) умеет делать вибрационную гимнастику, разогревать лицевые мышцы, готовить их к работе;
6) выполняет несложные упражнения на подвижность голоса, владеет приемами "стаккато", "нон легато";
7) применяет филировку звука;
8) умеет петь в верхней позиции и точно интонировать;
9) применяет единую артикуляцию для гласных;
10) пользуется элементами связного и отрывистого пения (легато стаккато);
11) распределяет вокальные произведения по фразам, мелодическим линиям, определяет кульминацию;
12) эмоционально и выразительно передает настроение музыкального произведения;
13) знает и уверенно поет в примарной зоне звучания;
14) показывает тембральную окраску голоса в среднем регистре;
69. Программные требования в 6 классе:
1) продолжается работа над подвижностью голоса, восприятием, осмыслением художественного содержания произведения, индивидуальной исполнительской трактовкой песен, формируются навыки пения на опоре;
2) продолжается работа над укреплением полученных навыков, по развитию и укреплению певческого дыхания, чистой интонации и выравнивания звучания по всему диапазону;
3) используются контрастные по характеру произведения: в довольно быстром темпе – для развития подвижности певческого аппарата, распевные, кантиленные произведения для воспитания плавности звуковедения, продолжается работа над выявлением окраски голоса обучающихся, над подвижностью голоса в упражнениях, над выработкой динамических оттенков в удобной тесситуре;
4) обучающийся осваивает 2-3 вокализа, 2 народные песни, 2 романса, 1-2 несложных арии, 4-5 разноплановых произведений, 1-2 ансамбля.
70. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тема 1. Взаимодействие звукообразования, дыхания и дикции. Вокальные упражнения.
Тема 2. Самостоятельное освоение музыкального материала.
Тема 3. Сценический образ.
Тема 4. Сознательное использование обучающимся способов, организующих работу голосового аппарата. Установка корпуса. Сохранение вдыхательной установки. Соединение дыхания и звука. Вокальный слух.
Тема 5. Вдыхательная установка, "зевок". Воспитание чувства "опоры звука" на дыхании. Пение упражнений: на crescendo и diminuendo с паузами. Специальные упражнения, формирующие певческое дыхание.
Тема 6. Освоение средств исполнительской выразительности в соответствии с жанрами изучаемых песен.
Тема 7. Освоение классического вокального репертуара для детей. Освоение средств исполнительской выразительности: динамики, темпа, фразировки, различных типов звуковедения.
Тема 8. Работа над сложностями интонирования, строя и ансамбля в произведениях современных композиторов.
Тема 9. Овладение основами техники нижнереберно-диафрагмального дыхания.
Тема 10. Соединение художественного и вокально-технического развития.

2) дамыған вокалдық техникасы бар;
3) әншілік репертуарды өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау дағдысына ие болады;
4) сахналық бейнені жасай алады, жанры, сипаты жағынан әртүрлі шығармаларды орындай алады;
5) діріл жаттығуларын, беттің бұлшық еттерін жылыту, оларды жұмысқа дайындауды біледі;
6) дауыстың қозғалмалылығына арналған жеңіл жаттығуларды орындайды, "стаккато", "нон легато" тәсілдерін біледі;
7) дыбыс филировкасын қолданады;
8) жоғары позицияда айта алады және нақты ырғақ жасайды;
9) дауысты дыбыстар үшін біріңғай артикуляцияны қолданады;
10) жалғап және үзіп айту элементтерін қолданады (легато стаккато);
11) вокалдық шығармаларды фразаларға, әуендік сызықтарға бөледі, шарықтау шегін анықтайды;
12) музыкалық шығарманың көңіл-күйін эмоциямен және мәнерлі түрде жеткізеді;
13) дыбысталудың примарлы бөлігін біледі және сенімді айтады;
14) ортаңғы регистрдегі дауыстың тембрлік бояуын көрсетеді.
69. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дауыс қозғалмалылығы, шығарманың көркемдік мазмұнын, формасын, әндерді жеке орындаушылық орындауды қабылдау, түсіну бойынша жұмыстар жалғастырылады, сүйемелмен ән айту дағдылары қалыптасады;
2) алған дағдыларды бекіту, әншілік тынысты дамыту және бекіту, ырғақ тазалығы және диапазон бойымен дыбысталуды түзету бойынша жұмыстар жалғастырылады;
3) әншілік аппараттың қозғалмалылығын дамытуға арналған жылдам темптегі шығармалар, бір қалыпты дыбыс жүргізуді үйретуге арналған әндету, кантиленді шығармалар - мінезі бойынша кереғар шығармалар қолданылады, білім алушының дауыс бояуларын анықау, жаттығулардағы дауыс қозғалмалылығы, ыңғайлы тесситурадағы динамикалық реңктерді пысықтау жұмыстары жалғастырылады;
4) білім алушы 2-3 вокализді, 2 халық әнін, 2 романсты, 1-2 күрделі емес арияны, 4-5 аралас шығарманы, 1-2 ансамбльді меңгереді.
70. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Дыбыс шығару, тыныс алу және дикцияның өзара әрекеттестігі. Вокалдық жаттығулар.
2-тақырып. Музыкалық материалдарды өз бетінше меңгеру.
3-тақырып. Сахналық бейне.
4-тақырып. Білім алушының дауыс аппаратын ұйымдастыратын тәсілдерді саналы қолдануы. Денені орнықтыру. Демді ішке тартып тұруды сақтау. Тыныс алуды және дыбысты байланыстыру. Вокалдық есту қабілеті.
5-тақырып. Тыныс алу, "есінеу". Тыныс алудағы "дыбыс сүйемелі" сезімін тәрбиелеу. Үзілістермен сrescendo және diminuendo жаттығуларын айту. Әншілік тынысты қалыптастыратын арнайы жаттығулар.
6-тақырып. Үйретілетін әндердің жанрына сәйкес орындаушылық мәнердің құралдарын меңгеру.
7-тақырып. Балаларға арналған классикалық вокал репертуарын меңгеру. Орындаушылықтың мәнерлілік құралдарын меңгеру: динамика, қарқын, баса айту, дыбыс жүргізудің түрлі үлгілері және тағы басқа.
8-тақырып. Заманауи композиторлардың шығармаларындағы екпін қиындықтары, құрылымы және ансамбльмен жұмыс.
9-тақырып. Төменгі қабырғалық-диафрагмалық тыныстың негізгі техникаларын меңгеру.
10-тақырып. Көркемдік және вокалдық-техникалық дамытуды біріктіру.

71. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет развитую вокальную технику, предполагающую разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса;
2) умеет использовать средства музыкальной выразительности, вокальной техники для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
3) владеет навыками самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
4) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений;
5) владеет навыками концертных выступлений;
6) владеет ровным звуком на рабочем диапазоне;
7) разрабатывает драматургию концертных номеров.
72. Программные требования в 7 классе:
1) в течение учебного года обучающийся осваивает навыки анализа музыкальных произведений, укрепляет дыхание, развивает высокую вокальную позицию;
2) продолжается работа над устранением неравномерности развития голосового аппарата, голосовой функции, развитием интонационного эмоционального и звуковысотного слуха, способностей эмоционального и звуковысотного интонирования, освоением элементов музыки, закрепляются ощущения высокой певческой позиции, близости и опоры звука, особенно при пении широких интервалов;
3) обучающийся осваивает осваивает 2-3 вокализа, 2-4 народные песни, 2 романса, 1-2 несложных арии, 6-8 разноплановых произведений, 1-2 ансамбля.
73. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тема 1. Программа выпускного экзамена.
Тема 2. Полное развитие диапазона.
Тема 3. Музыкальное и вокально-техническое развитие.
Тема 4. Развитие внутреннего видения, воображения обучающегося, проникновение в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен.
Тема 5. Развитие техники беглости, пение гамм, групетто, арпеджио.
Тема 6. Развитие филировки звука, основанной на правильной постановке голоса.
Тема 7. Исполнение музыкального произведения с анализом стиля и музыкальной формы. Раскрытие эмоционально-смыслового содержания произведения.
Тема 8. Развитие техники динамических оттенков и различных видов вокализации (кантилена, портаменто, маркато.
Тема 9. Репетиции и прослушивания программы итоговой аттестации.
Тема 10. Подготовка программы выпускного экзамена.
74. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия: "вокальная позиция", "резонанс", "полетность", "округление звука", "опора дыхания";
2) умеет отличать правильное формирование звука от неправильного;

71. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) артикуляциялық-штрихтық техниканың түрлілігін, икемділікті, дауыстың техникалығын болжайтын дамыған вокалдық техникасы бар;
2) шығармалардың көркемдік мәні мен бейнесін анықтау және ашу үшін музыкалық мәнерлілік құралдарын , вокалдық техниканы қолдана алады;
3) ән репертуарын өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау дағдыларына ие болады;
4) сахналық бейне жасау, жанры, сипаты жағынан түрлі шығармаларды орындаудағы даралықпен жұмыс;
5) концерттерде өнер көрсету дағдылары бар;
6) жұмыс диапазонында қалыпты дыбысы бар;
7) концерттік нөмірлердің драматургиясын әзірлейді.
72. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы оқу жылының ішінде музыкалық шығармаларды талдау дағдыларын меңгереді, тынысын бекітеді, жоғары вокалдық позицияны дамытады;
3) дауыс аппаратының әркелкі дамуын жою, дауыс міндеттері, ырғақты эмоциялық және жоғары дыбыстық есту қабілеттерін дамыту, музыка элементтерін бекіту жұмыстары жалғастырылады, жоғары әншілік позиция сезімі, әсіресе кең арақашықтықтарды орындаудағы дыбыстың жақындығы және тірегі бекітіледі;
4) білім алушы 2-3 вокализді, 2-4 халық әнін, 2 романсты, 1-2 күрделі емес арияны, 6-8 аралас шығармаларды, 1-2 ансамбльді меңгереді.
73. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Бітіру емтиханының бағдарламасы.
2-тақырып. Диапазонды толық дамыту.
3-тақырып. Музыкалық және вокалдық техниканы дамыту.
4-тақырып. Білім алушының ішкі түйсігін, қиялын дамыту, орындалатын әндердің эмоциялық мағыналық құрылысына ену.
5-тақырып. Жүйріктілік техникасын, гаммаларды, групеттоларды, арпеджионы айтуды дамыту.
6-тақырып. Дауысты дұрыс қоюға негізделген дыбыс филировкасын дамыту.
7-тақырып. Музыкалық шығармасы стилін және музыкалық формасын талдап орындау. Шығарманың эмоционалды-мағыналық мазмұнын ашу.
8-тақырып. Динамикалық бояулар техникасын және вокализдаудың алуан түрлерінің (кантилена, портаменто, маркато және тағы басқа) техникасын дамыту.
9-тақырып. Қорытынды аттестаттау бағдарламаларына дайындық және тыңдау.
10-тақырып. Бітіру емтиханына дайындық.
74. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыралға ие болады:
1) "вокалдық позиция", "резонанс", "қалықтау (полҰтность)", "дыбысты бүрмелеу (округление звука)", "тыныс алу сүйемелі (опора дыхания)" түсініктерін біледі;
2) дұрыс қалыптасқан дыбысты дұрыс қалыптаспаған дыбыстан ажырата алады;

3) умеет исправлять звучание во время фонации по замечанию педагога;
4) самостоятельно разбирает мелодию, ритм и динамические оттенки;
5) имеет диапазон си малой октавы - соль второй октавы;
6) умеет петь в рабочем диапазоне до первого ми бемоль второй октавы;
7) следит за атакой звука;
8) умеет экономно расходовать силы при пении;
9) умеет распределять дыхание на вокальных фразах соответствующей сложности;
10) выполняет элементы мелкой техники (стаккато, форшлаги, морденты, группето);
11) выполняет небольшие пассажи в последовательном движении и в опевании;
12) имеет навыки "партитурного" чтения.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
75. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.
76. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во второй, четвертой четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 песня на казахском языке);
2) 2 класс – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 песня на казахском или русском языке), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (2 песни на казахском языке, 1 песня на русском языке);
3) 3 класс – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 песня на казахском, 1 песня на иностранном языке), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (1 песня на казахском языке, песня на иностранном языке);
4) 4 класс – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 песня на казахском, одна песня на иностранном языке), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (1 песня на казахском языке, 1 песня на иностранном языке);
5) 5 класс – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 песня на казахском, 1 песня на иностранном языке), во второй четверти: академический концерт (1 песня на казахском языке, 1 романс русского композитора), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 вокализ, 1 песня на казахском языке, 1 романс русского композитора или 1 ариетта зарубежного композитора);
6) 6 класс – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 народная песня на казахском языке или песня казахского композитора), во второй четверти: академический концерт (1 песня на казахском языке, 1 романс русского композитора), в четвертой четверти: экзамен (1 вокализ, 1 казахская народная песня, 1 романс русского композитора или ариетта зарубежного композитора);

3) педагогтің ескертуі бойынша фонация кезіндегі дыбысталуды түзете алады;
4) әуенді, ырғақты және динамикалық реңктерді өз бетінше талдайды және жаттайды;
5) кіші октавадағы си - екінші октавадағы соль диапазоны бар;
6) екінші октаваның бірінші ми бемоль-ге дейін жұмыс диапазонында ән айта алады;
7) дыбыс шабуылын қадағалап отырады;
8) ән салу кезінде күшін үнемдеп жұмсауды біледі;
9) тиісті қиындықтағы вокалдық фразаларда тынысты бөле алады;
10) ұсақ техника эелементтерін орындайды (стаккато, форшлаг, мордент, группето);
11) бірізді қимылдарда және ән айту барысында шағын пассаждарды орындайды;
12) "партитуралық" оқу дағдысына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
75. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
76. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - екінші, төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 ән);
2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, қазақ тіліндегі немесе орыс тіліндегі 1 ән), екінші, төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (2 қазақ тіліндегі ән, 1 орыс тіліндегі ән);
3) 3 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 ән, шетел тіліндегі 1 ән), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (қазақ тіліндегі 1 ән, шетел тіліндегі 1 ән);
4) 4 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, 1 қазақ тіліндегі ән, 1 шетел тіліндегі ән), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (1 қазақ тіліндегі ән, шетел тіліндегі 1 ән);
5) 5 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 ән, шетел тіліндегі 1 ән), екінші тоқсанда: академиялық концерт (қазақ тіліндегі 1 ән, орыс композиторының 1 романсы), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 ән, орыс композиторының 1 романсы немесе шетел компоиторының 1 ариеттасы);
6) 6 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 халық әні немесе қазақ композиторының әні), екінші тоқсанда: академиялық концерт (қазақ тіліндегі 1 ән, орыс композиторының 1 романсы), төртінші тоқсанда: емтихан (1 вокализ, қазақтың 1 халық әні, орыс композиторының 1 романсы немесе шетел композиторының ариеттасы);

7) 7 класс – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 вокализ, 1 народная песня на казахском языке или песня казахского композитора, во второй четверти: академический концерт (1 песня на казахском языке, 1 романс русского композитора), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 вокализ, 1 песня на казахском языке, 1 романс русского композитора, 1 ариетта зарубежного композитора).
77. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения вокальным аппаратом, полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
78. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста. Раскрытие художественного образа произведения, выразительное, артистичное исполнение, гибкое соединение средств музыкальной выразительности с поэтическим и музыкальным содержанием, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения;
2) оценка "4" "хорошо" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невладение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, низкий уровень культуры исполнения.
Приложение 38
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Гитара" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

7) 7 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 халық әні немесе қазақ композиторының әні), екінші тоқсанда: академиялық концерт (қазақ тіліндегі 1 ән, орыс композиторының 1 романсы), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1ән, орыс композиторының 1романсы, шетел композиторының 1ариеттасы).
77. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының вокалдық аппаратты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
78. Бағалау өлшемшарттары (концерттік бағдарламаны орындау):
1) "5" бағасы "өте жақсы": вокалдық аппаратты еркін игеруі, әншілік тұғыр дұрыс қойылған, дауыс ырғағы таза, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, есту қабілетін өзі бақылауы, ноталық мәтінді нақты оқуы және білуі, шығарманың көркемдік обейнесін ашуы, мәнерлі, әртістікпен орындауы, музыкалық мәнерлілік құралдарын ақындық және музыкалық мазмұнынымен ұштастыруы, орындап отырған шығармасына өз бетінше интерпретация жасау, орындау мәдениетінің жоғары;
2) "4" бағасы "жақсы": вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс қойылған әншілік тұғыр, екпін тазалығы, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетін өзі бақылауы жеткіліксіз, шығарманың күрделі тұстарындағы техникалық олқылықтар (екпіннің таза болмауы), шығарманы орындаудың музыкалық ойы тарапынан дұрыс түсіндірілмеген, сахнадағы жүріс-тұрысының психофизикалық тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық": вокалдық аппаратты меңгеруі, дыбыс шығару тәсілдерінің жеткіліксіздігі, темптік ритмдік ұйымдастырудың болмауы, динамикалық біртектілігі және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, авторлық ноталық мәтінді оқуда музыканы дұрыс түсінбей, формальді түрде орындап шығуы, орындауда есту қабілетін бақылауы әлсіз, орындауында стилистикалық және екпіндік қателері бар, орындау мәдениетінің деңгейі орташа, сахнадағы психологиялық күйі тұрақсыз;
4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес": вокалдық аппаратты, дыбыс шығару тәсілдерін игермеуі, авторлық ноталық мәтіннің мәнін түсінбей формальді түрде орындауы, орындауын естуді бақылауының әлсіздігі, орындауындағы стильдік және екпіндік қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің төмендігі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
38-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Гитара" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Гитара" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Гитара".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) апояндо – способ звукоизвлечения при игре на гитаре, применяется при исполнении мелодии, одиночных звуков, гамм, гаммообразных пассажей, для выделения мелодии в арпеджированной фактуре;
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте; указание пальцев в нотах с помощью цифр;
3) арпеджио - последовательное, поочередное исполнение звуков аккорда;
4) баррэ – один из основных приемов техники левой руки, при котором указательный палец левой руки прижимает одновременно несколько струн, нотах баррэ обозначается римской цифрой, которая указывает лад, и квадратной скобой перед аккордом;
5) вибрато – одно из важнейших средств музыкальной выразительности;
6) гамма (в теории музыки) – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
7) динамика – одна из сторон организации музыки как процесса, тесно связанная с ее временной природой и характеризующаяся изменениями в громкости, плотности;
8) дуоль – две ноты, имеющие длительность трех нот того же вида;
9) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
10) кадансовый оборот – связанная последовательность двух или более аккордов;
11) кантилена – песня, а также произведение с напевной мелодией.
12) квартоль – особая фигура из четырех нот, которые в совокупности имеют ту же длительность, как три нормальные ноты такого же достоинства;
13) легато – связное исполнение звуков, обозначается дугообразной линией (лигой) над нотами или под ними;
14) мелизмы – небольшие, относительно устойчивые мелодические украшения в вокальной и инструментальной музыке, обозначаемые особыми условными знаками или мелкими нотами;
15) метроном – прибор, отмечающий короткие промежутки времени равномерными ударами;
16) нон легато – способ исполнения, при котором переход от одного звука к другому происходит отдельно, но не отрывисто, один из основных видов артикуляции и штрихов;
17) исполнительский аппарат – совокупность физиологических органов, участвующих в игровом процессе и связанных между собой сложной нервно-мышечной деятельностью;

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Гитара" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Гитара" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) апояндо - гитарада ойнау кезіндегі дыбыс шығарутәсілі, әуендерді, жекелеген дыбыстарды, гаммаларды, гаммаға ұқсас пассаждарды орындау кезінде арпеджиоланған фактурадағы әуенді ерекшелеу үшін қолданылады;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу реті және алмасуы;
3) арпеджио - аккордтың дыбыстарын сатылап, кезегімен орындау;
4) баррэ - сол қол техникасының негізгі тәсілдерінің бірі, сол қолдың сұқ саусағы бір мезетте бірнеше ішекті басып тұрады, баррэ нотасы рим цифрымен белгіленеді, ол ладты көрсетеді, аккордтың алдында тік жақшалар арқылы жазылады;
5) вибрато - музыканы мәнерлеудің маңызды құралдарының бірі;
6) гамма (музыка теориясында) - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жанындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
7) динамика - процесс ретінде музыканы ұйымдастыру тәсілдерінің бірі, оның уақытша табиғатымен тығыз байланысты және қаттылықтағы, тығыздылықтағы өзгерістермен сипатталады;
8) дуоль - үш нотаның ұзақтығы сақталатын екі нота;
9) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
10) каданс айналымы - екі немесе одан көп аккордтардың байланысқан қатары;
11) кантилена - ән, сондай-ақ әуені бар шығарма;
12) квартоль - қалыпты үш нотаның ұзақтығын құрайтын төрт нотадан құралған ерекше фигура;
13) легато - дыбыстарды байланыстырып орындау, нота сызықтарының (лига) астында немесе ноталардың астында доға сияқты белгімен белгіленеді;
14) мелизмдер - вокалдық және аспаптық музыкадағы шағын, барынша тұрақты әуендік безендірулер, ерекше шартты белгілермен немесе ұсақ ноталармен белгіленеді;
15) метроном - бір қалыпты соққылармен қысқа уақыт аралығын белгілейтін құрал;
16) нон легато - орындау тәсілі, бір дыбыстан басқа дыбысқа ауысу жеке жүргізіледі, бірақ үзілмейді, артикуляция мен штрихтардың негізгі түрлерінің бірі;
17) орындаушылық аппарат - ойын процесіне қатысатын және өзара күрделі жүйке-бұлшық еттік қызметпен байланысқан физиологиялық органдардың кешені;

18) чтение нот с листа – исполнение музыкантом на инструменте или голосом незнакомого ему произведения по его нотной записи без предварительного разучивания;
19) полифония – вид многоголосия при одновременном звучании нескольких мелодий в вокальном или инструментальном произведении;
20) пьеса – небольшое музыкальное произведение;
21) пюпитр – подставка для нот (напольная или вмонтированная в музыкальный инструмент);
22) стаккато – отрывистое исполнение звуков, обозначается точкой над или под нотой. Существуют два способа исполнения стаккато: 1) после извлечения звука пальцы правой руки немедленно опускаются на звучащую струну; 2) после извлечения звука правой рукой пальцы, левой руки быстро снимаются со струн;
23) техническое легато – прием игры, при котором первый звук извлекается с помощью правой руки;
24) тирандо – способ звукоизвлечения на гитаре, применяется при игре аккордов, арпеджио, аккомпанирующих звуков;
25) тремоло – быстрое повторение одного и того же звука, на гитаре тремоло исполняется четырьмя пальцами pami в указанной последовательности;
26) триоль - группа из трех нот одинаковой длительности, в сумме по времени звучания равная двум нотам той же длительности;
27) тюнер – отдельное устройство или компьютерная программа, облегчающие настройку музыкальных инструментов;
28) флажолет – звуки флейтового характера (отдельно звучащие обертоны у струнных инструментов). В нотах флажолеты обозначаются словом "фл" с указанием струны и лада, в зарубежных изданиях флажолеты обозначаются словами "harm" [харм] или "аrm" [арм];
29) этюд – инструментальная пьеса, основанная на частом применении какого-либо приема исполнения и предназначенная для усовершенствования техники исполнителя.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкальных и творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на гитаре.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) овладение навыками и приемами игры на инструменте (гитара шестиструнная), позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) освоение и исполнение на гитаре произведений различных жанров и форм в соответствии с Программными требованиями;
3) освоение музыкальной грамоты, расширение кругозора и накопления музыкальных знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;

18) ноталарды парақтан оқу - музыканттың аспаппен немесе дауысымен оған таныс емес шығарманы алдын ала жаттамай, оның ноталық жазбасы бойынша орындауы;
19) полифония - вокалдық немесе аспаптық шығармалардағы бірнеше әуеннің бір уақытта дыбысталу кезіндегі көп дауыстылықтың түрі;
20) пьеса - шағын музыкалық шығарма;
21) пюпитр - ноталарды қоюға арналған құрылғы (еденге немесе музыкалық аспапқа қондырылады);
22) стаккато - дыбыстарды үзіп-үзіп орындау, нотаның астында немесе үстінде нүктемен белгіленеді. Стаккатоны орындаудың екі түрі бар: дыбысты шығарғаннан кейін оң қолдың саусақтары бірден дыбысталып жатқан ішекке қойылады; оң қолмен дыбыс шығарғаннан кейін сол қолдың саусақтары ішектен бірден алынады;
23) техникалық легато - бірінші дыбыс оң қолдың көмегімен шығарылатын ойын тәсілі;
24) тирандо - гитарада дыбыс шығару тәсілі, аккордтарды, арпеджионы, сүйемелдейтін дыбыстарды ойнау кезінде қолданылады;
25) тремоло - бір дыбысты бірнеше рет жылдам қайталау, гитарада тремоло pami төрт қолмен көрсетілген тәртіппен орындалады;
26) триоль - ұзақтығы бірдей үш нотадан құрылған топ, дыбысталу уақыты бойынша дәл осындай ұзақтықтағы екі нотаға тең;
27) тюнер - музыкалық аспаптарды күйге келтіруді жеңілдететін жеке құрылғы немесе компьютерлік бағдарлама;
28) флажолет - флейта сипатындағы дыбыстар (ішекті аспаптардағы жеке дыбысталатын обертондар). Ноталарда флажолеттер ішекті және ладты көрсете отырып "фл" сөзімен белгіленеді, шетелдік басылымдарда флажолеттер "harm" [харм] немесе "аrm" [арм] сөздерімен белгіленеді;
29) этюд - қандай да бір орындау тәсілін жиі қайталауға негізделген және орындаушының техникасын жетілдіру үшін аспаппен орындалатын пьеса.
3. Бағдарламаның мақсаты: гитарада ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық және шығармашылық қабілетін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық шығармаларды жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін аспапта (алты ішекті гитара) ойнау дағдылары мен тәсілдерін меңгеру;
2) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және гитарада орындау;
3) музыкалық сауатты меңгеру, дүниетанымды кеңейту, музыкалық білім, орындаушылық білік және дағдыларды жинақтау.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлау, музыканы эмоциямен қабылдау, білім алушының шығармашылық қызметке оң уәждемесін қалыптастыру;

3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей учащихся.
Воспитательные:
1) воспитание заинтересованного, целостного отношения обучающегося к музыкальному произведению;
2) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
3) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на гитаре – пять лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на гитаре (шестиструнной), научиться исполнять обработки казахских, русских, народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа создает условия для овладения приемами игры на гитаре в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
10. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
11. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих: 1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на домре, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;

3) музыкалық дүниетанымын кеңейту, білім алушының жеке қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының музыкалық шығармаға деген қызығушылығы бар біртұтас көзқарасын тәрбиелеу;
2) отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының үздік үлгілерін үйрету арқылы өнерге деген сүйіспеншіліктерін тәрбиелеу;
3) білім алушының саналы түрде кәсіби білім алуын жалғастыруға уәждемесін қалыптастыру.
5. Балаларды гитарада ойнауға оқыту мерзімі - бес жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
7. Бағдарлама гитарада (алты ішекті) ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайланған классикалық шығармаларды үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі гитарада ойнау тәсілдерін меңгеруге жағдай жасайды.
Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
11. Бағдарлама білім алушылардың:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;

1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
57. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) упражнения для разыгрывания;
2) общую техническую работу;
3) работу над художественным материалом;
4) работу над дополнительным материалом;
5) чтение нот с листа;
6) подбор мелодий и аккомпанемента по слуху.
58. Межпредметные связи предмета "Гитара" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
59. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с посадкой, постановкой рук, организацией целесообразных игровых движений, аппликатурными обозначениями, осваивает приемы тирандо и апояндо, игру большим пальцем правой руки по открытым басовым струнам с привлечением левой руки в средних позициях;
2) обучающийся осваивает основные виды арпеджио на открытых струнах, изучает четырехзвучные арпеджированные аккорды в первой позиции, нотную грамоту, чтение нот в первой, второй позициях, качество звучания и ритм;
3) обучающийся знакомится с двойными нотами, восходящим, нисходящим легато, настройкой инструмента, осваивает аккорды правой рукой, переход к игре на одной струне путем чередования пальцев правой руки;
4) обучающийся осваивает 20-30 произведений: народные песни, пьесы песенного и танцевального характера, этюды и ансамбли. Хорошо подготовленный обучающийся осваивает легкие пьесы с элементами полифонии, несложные вариации, гаммы в одну-две октавы в первой позиции, прием баррэ.
60. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Посадка и постановка рук, организация целесообразных игровых движений.
Тема 2. Развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления.
Тема 3. Аппликатурные обозначения.
Тема 4. Освоение приемов тирандо и апояндо.
Тема 5. Игра двухголосия.
Тема 6. Освоение основных видов арпеджио на открытых струнах и изучение трех-четырехзвучных аккордов в первой позиции.
Тема 7. Нотная грамота, чтение нот в первой и второй позициях.
Тема 8. Качество звучания и ритм.
Тема 9. Кадансовые обороты в тональностях до-мажор, ля-минор.
Тема 10. Восходящее и нисходящее легато.
Тема 11. Ознакомление с настройкой инструмента.
Тема 12. Народные песни.
Тема 13. Кантиленные пьесы.
Тема 14. Пьесы танцевального характера.
Тема 15. Этюды.
Тема 16. Ансамбли.

1) өз орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
57. Өздік жұмыстар жүйесі келесі элементтерді қамтиды:
1) ойнауға арналған жаттығулар;
2) жалпы техникалық жұмыс;
3) көркемдік материалмен жұмыс;
4) қосымша материалмен жұмыс;
5) нотаны парақтан оқу;
6) есту бойынша әуенді және аккомпоанементті ойнау.
58. "Гитара" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
59. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы дұрыс отырумен, қолдарды қоюмен, мақсатты ойын қимылдарын ұйымдастырумен, аппликатуралық белгілермен танысады, тирандо және апояндо тәсілдерін, ортаңғы позицияларда сол қолды жұмылдырып, оң қолдың бас бармағымен ашық бас ішектерінде ойнауды меңгереді;
2) білім алушы ашық ішектердегі арпеджионың негізгі түрлерін меңгереді, бірінші позициядағы төрт дыбысты арпеджиоланған аккордтарды, бірінші, екінші позициялардағы ноталарды парақтан оқу, дыбысталу сапасы мен ритмді үйренеді;
3) білім алушы қос ноталармен, көтеріңкі, түсіңкі легатолармен, аспапты күйге келтірумен танысады, аккордтарды оң қолмен ойнауды, оң қолдың саусақтарын алмастыру арқылы бір ішекте ойнауға ауысу тәсілдерін меңгереді;
4) білім алушы 20-30 шығармаларды: халық әндері, ән және би сипатындағы пьесаларды, этюдтер мен ансамбльдерді үйренеді. Дайындығы жақсы білім алушы полифония элементтері бар жеңіл пьесаларды, күрделі емес вариацияларды, бірінші позициядағы бір-екі октавадағы гаммаларды, баррэ тәсілін меңгереді.
60. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Отырғызу және қолды қою, мақсатты ойын қимылдарын ұйымдастыру.
2-тақырып. Музыкалық есту түсініктерін және музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
3-тақырып. Аппликатуралық белгілер.
4-тақырып. Тирандо және апояндо тәсілдерін меңгеру.
5-тақырып. Екі дауыспен ойнау.
6-тақырып. Ашық ішектерде арпеджионың негізгі түрлерін меңгеру және бірінші позициядағы үш-төрт дыбыстық аккордтарды үйрену.
7-тақырып. Ноталық сауат, бірінші және екінші позициялардағы ноталарды оқу.
8-тақырып. Дыбысталу сапасы және ырғақ.
9-тақырып. До-мажор, ля-минор үндестілігіндегі каданс айналымдары.
10-тақырып. Жоғары және төменгі легато.
11-тақырып. Аспапты күйге келтірумен таныстыру.
12-тақырып. Халық әндері.
13-тақырып. Кантиленді пьесалар.
14-тақырып. Би сипатындағы пьесалар.
15-тақырып. Этюдтер.
16-тақырып. Ансамбльдер.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает устройство и правила ухода за гитарой;
2) знает основы музыкальной грамоты;
3) использует комбинированное звукоизвлечение: апояндо и тирандо;
4) знает и соблюдает постановку пальцев рук и тела;
5) знает понятие "штрих" и штрихи стаккато, легато, нонлегато;
6) исполняет арпеджио на открытых струнах и в тональностях до-мажор, ля-минор;
7) исполняет мажорные и минорные гаммы в тональностях: до-мажор, соль-мажор, ля-минор, фа-минор;
8) владеет приемом двухголосия;
9) владеет первоначальными навыками чтения нот с листа;
10) исполняет простые упражнения, этюды, пьесы.
62. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа над постановочно-двигательными навыками, звукоизвлечением, ритмом, развитием музыкально-образного мышления, повышается требовательность к качеству исполнения тирандо;
2) обучающийся знакомится с грифом гитары в пределах четырех-девяти позиций, элементарными видами флажолетов, развивает навыки смены позиций, чтения нот с листа, осваивает технику баррэ, игру в ансамбле на простейшем материале;
3) обучающийся осваивает 12-20 различных произведений, включая ансамбли и этюды; хорошо подготовленный и профессионально ориентированный обучающийся осваивает 2-4 произведения с элементами полифонии, произведения крупной формы, гаммы в пределах четырех первых позиций.
63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над постановочно-двигательными навыками, звукоизвлечением и ритмом.
Тема 2. Дальнейшее развитие музыкально-образного мышления.
Тема 3. Повышение требовательности к качеству исполнения тирандо.
Тема 4. Динамика звучания.
Тема 5. Знакомство с грифом гитары в пределах четырех-девяти позиций.
Тема 6. Развитие начальных навыков смены позиций и чтения нот с листа.
Тема 7. Натуральные флажолеты.
Тема 8. Подготовка к игре в ансамбле на простейшем материале.
Тема 9. Развитие техники баррэ.
Тема 10. Развитие технического легато.
Тема 11. Аппликатура минорных гамм.
Тема 12. Двухоктавные гаммы в аппликатуре М. Каркасси.
Тема 13. Развивающие упражнения на арпеджио и аккорды М.Каркасси.
Тема 14. Кадансовые обороты в тональностях ре-мажор, ре-минор, ми-мажор, ми-минор, ля-мажор.
Тема 15. Хроматические упражнения и хроматическая гамма в первой позиции.
Тема 16. Игра гамм простыми ритмическими рисунками.

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гитараның құрылысы және күту ережелерін біледі;
2) музыкалық сауаттың негізін біледі;
3) құрама дыбыс шығаруды қолданады: апояндо и тирандо;
4) қолдың саусақтарын және денені дұрыс қоюды біледі және сақтайды;
5) "штрих" түсінігін және стаккато, легато, нонлегато штрихтарын біледі;
6) ашық ішектерде және до-мажор, ля-минор үндестіліктерінде арпеджионы орындайды;
7) до-мажор, соль-мажор, ля-минор, фа-минор үндестіліктеріндегі мажорлық және минорлық гаммаларды орындайды;
8) екі дауыстылық тәсілін біледі;
9) нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады;
10) қарапайым жаттығуларды, этюдтерді, пьесаларды орындайды.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қойылымдық-қозғалыс дағдылары, дыбыс шығару, ритм, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады, тирандоны орындау сапасына қойылатын талаптар күшейтіледі;
2) білім алушы төрт-тоғыз позиция шеңберінде гитараның мойнымен (грифімен), флажолеттердің қарапайым түрлерімен танысады, позицияларды ауыстыру, нотаны парақтан оқу дағдыларын дамытады, баррэ техникасын, қарапайым материалдарды ансамбльде ойнауды меңгереді;
3) білім алушы әртүрлі 12-20 шығармаларды, оның ішінде ансамбльдер мен этюдтерді меңгереді, дайындығы жақсы және кәсіби бағдарланған білім алушы полифония элементтері бар 2-4 шығарманы, ірі нысанды шығармаларды, бірінші төрт позиция аясындағы гаммаларды меңгереді.
63. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қойылымдық-қозғалыс дағдыларымен, дыбыс шығарумен және ырғақпен жұмыс.
2-тақырып. Музыкалық бейнелі ойлауды әрі қарай дамыту.
3-тақырып. Тирандоны орындау сапасына қойылатын талапты арттыру.
4-тақырып. Дыбысталу динамикасы.
5-тақырып. Төрт-тоғыз позициясы шеңберінде гитараның мойнымен танысу.
6-тақырып. Позицияларды ауыстырудың және нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларын дамыту.
7-тақырып. Табиғи флажолеттер.
8-тақырып. Ансамбльде қарапайым материалдарды ойнауға дайындық.
9-тақырып. Баррэ техникасын дамыту.
10-тақырып. Техникалық легатоны дамыту.
11-тақырып. Минорлық гаммалардың аппликатурасы.
12-тақырып. М. Каркасси аппликатурасындағы екі октавалы гаммалар.
13-тақырып. Арпеджионы және М. Каркасси аккордтарын дамытуға арналған жаттығулар.
14-тақырып. Ре-мажор, ре-минор, ми-мажор, ми-минор, ля-мажор үндестіліктеріндегі каданс айналымдары.
15-жаттығу. Бірінші позициядағы хроматикалық жаттығулар және хроматикалық гаммалар.
16-тақырып. Қарапайым ырғақты суреттермен гаммалар ойнау.

64. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) правильно использует приемы апояндо и тирандо при исполнении музыкальных произведений;
2) использует различные штрихи и нюансировку;
3) знает гаммы в тональностях ре-мажор, ля-мажор, ми-мажор, ре-минор, ми-минор;
4) знает кадансовые обороты в тональностях ре-мажор, ля-мажор, ми-мажор, ре-минор, ми-минор;
5) исполняет в среднем темпе прямое, обратное и ломаные виды арпеджио;
6) исполняет хроматическую гамму в первой позиции штрихами "легато" и "стаккато";
7) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
8) умеет устанавливать связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения;
9) владеет первоначальными навыками чтения с листа этюдов, упражнений, произведений;
10) исполняет гаммы, этюды в различных нюансах и штрихах;
11) умеет работать над трудными местами изучаемого произведения, отдельными фрагментами, объединять фрагменты в общее целое.
65. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа над развитием музыкально-образного мышления, исполнительских навыков обучающихся, качеством звука, сменой позиций, ритмом;
2) обучающийся осваивает упражнения для развития беглости пальцев, технику легато, баррэ, смешанное легато, навыки вибрации, игру в ансамбле, ведется работа по изучению мордента, произведений крупной формы;
3) обучающийся осваивает 14-18 различных произведений, в том числе 2-4 полифонических пьес, 1-2 произведения крупной формы, ансамбли, этюды на различные виды техники, хроматическую гамму в первой позиции; хорошо подготовленный и профессионально ориентированный обучающийся осваивает нетрудные мажорные гаммы в аппликатуре А. Сеговии формулами i-m и m-a (тирандо и апояндо), упражнения для развития техники арпеджио и легато.
66. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Мажорные и минорные гаммы в аппликатуре Ф. Карулли.
Тема 2. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Использование музыкально-исполнительских средств выразительности. Работа над штрихами, нюансами, звукоизвлечением. Связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения.
Тема 3. Чтение нот с листа.
Тема 4. Разучивание пьес.
Тема 5. Разучивание этюдов.
Тема 6. Разучивание произведений крупной формы.
Тема 7. Работа над упражнениями.
Тема 8. Развитие моторики в упражнениях на арпеджио и аккорды.
Тема 9. Работа над качеством звука.
Тема 10. Смена позиций.
Тема 11. Упражнение на развитие беглости пальцев.
Тема 12.Техникасмешанного легато.
Тема 13. Большое баррэ.
Тема 14. Подготовка к исполнению мордента.
Тема 15. Освоение навыка вибрации.
Тема 16. Игра в ансамбле.

64. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық шығармаларды орындау барысында аяпояндо және тирандо тәсілдерін дұрыс қолданады;
2) түрлі штрихтарды және нюансировкаларды қолданады;
3) ре-мажор, ля-мажор, ми-мажор, ре-минор, ми-минор үндестіліктеріндегі гаммаларды біледі;
4) ре-мажор, ля-мажор, ми-мажор, ре-минор, ми-минор үндестіліктеріндегі каданс айналымдарын біледі;
5) орта қалыпта тік, кері және сынық арпеджионың түрлерін орындайды;
6) бірінші позицияда "легато" және "стаккато" штрихтарымен хроматикалық гаммаларды орындайды;
7) мәнерліліктін музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану дағдыларына ие болады;
8) үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтары арасындағы байланысты орната алады;
9) этюдтерді, жаттығуларды, шығармаларды парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие;
10) түрлі нюанстарда және штрихтарда гаммаларды, этюдтерді орындайды;
11) үйретілетін шығарманың күрделі тұстарымен, жеке фрагменттерімен, фрагменттерді біртұтасқа жинау бойынша жұмыстар жүргізеді.
65. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық бейнелі ойлау, білім алушының орындаушылық дағдылары, дыбыс сапасы, позицияларды ауыстыру, ритм бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) білім алушы саусақтардың жүйріктілігін дамытуға арналған жаттығуларды, легато, баррэ техникасын, аралас легатоны, вибрация, ансамбльде ойнау дағдыларын меңгереді, мордентті, ірі нысанды шығармаларды үйрену бойынша жұмыстар жүргізіледі;
3) білім алушы 14-18 әртүрлі шығармаларды, оның ішінде 2-4 полифониялық пьесаларды, 1-2 ірі нысанды шығармаларды, техниканың әртүрлі түрлеріне арналған ансамбльдерді, этюдтерді, бірінші позициядағы хроматикалық гаммаларды меңгереді; дайындығы жақсы және кәсіби бағдарланған білім алушы А. Сеговияның аппликатурасындағы i-m и m-a (тирандо и апояндо) формулаларымен күрделі емес мажорлық гаммаларды, арпеджио және легато техникаларын дамытуға арналған жаттығуларды меңгереді.
66. 3 сыныптағы оқу пәнінің жоспары.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ф. Карулли аппликатурасындағы мажорлық және минорлық гаммалар.
2-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліктің музыкалық-орындаушылық құралдарымен жұмыс. Штрихтармен, нюанстармен, дыбыс шығарумен жұмыс. Үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланыс.
3-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
4-тақырып. Пьесаларды жаттау.
5-тақырып. Этюдтерді жаттау.
6-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
7-тақырып. Жаттығулармен жұмыс.
8-жаттығу. Арпеджио және аккордтарға арналған жаттығуларда моториканы дамыту.
9-тақырып. Дыбыс сапасымен жұмыс.
10-тақырып. Позицияларды ауыстыру.
11-тақырып. Саусақтардың жүйріктілігіне арналған жаттығулар.
12-тақырып. Аралас легато техникасы.
13-тақырып. Үлкен баррэ.
14-тақырып. Мордентті орындауға дайындық.
15-тақырып. Діріл дағдыларын меңгеру.
16-жаттығу. Ансамбльде ойнау.

67. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет мажорные и минорные гаммы в аппликатуре Ф. Карулли в подвижном темпе различными приемами звукоизвлечения;
2) учитывает связь между художественной и технической сторонами произведения при исполнении пьес и произведений крупной формы;
3) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности (работа над штрихами, нюансами, звуковедением);
4) осваивает навыки чтения с листа этюдов, упражнений и пьес;
5) исполняет арпеджио в подвижном темпе в различных динамических вариантах;
6) исполняет восходящее, нисходящее и смешанное техническое легато;
7) владеет навыками смены позиций;
8) уверенно исполняет аккорды на малом и большом баррэ;
9) умение использовать вибрато при исполнении произведений кантиленного характера.
68. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается работа над развитием музыкально-образного мышления, динамики, ритма, исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука, выразительности исполнения, развитием уверенности и беглости пальцев обеих рук;
2) обучающийся знакомится со сложными видами арпеджио, мелизмами, искусственными флажолетами, совершенствует технику аккордовой игры, баррэ, вибрации, легато, закрепляет навыки игры в позициях;
3 обучающийся осваивает 13-18 различных музыкальных произведений, в том числе 2-4 полифонических пьес, 1-2 произведения крупной формы, ансамбли и этюды, двухоктавные минорные мелодические гаммы; профессионально ориентированный обучающийся осваивает не менее 4 полифонических пьес, 2 произведения крупной формы, 6 этюдов на различные виды техники, гаммы в аппликатуре А. Сеговии различными аппликатурными формулами правой руки.
69. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование исполнительской техники.
Тема 2. Мажорные и минорные гаммы в аппликатуре А. Сеговии.
Тема 3. Хроматическая гамма в подвижном темпе.
Тема 4. Сложные виды арпеджио с выделением верхнего, нижнего или среднего голоса.
Тема 5. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Музыкально-исполнительские средства выразительности. Анализ исполняемых произведений. Виды техники исполнительства. Использование художественно оправданных технических приемов.
Тема 6. Развитие навыков чтения нот с листа.
Тема 7. Разучивание пьес.
Тема 8. Разучивание этюдов.
Тема 9. Разучивание произведений крупной формы.
Тема 10. Работа над полифонией.
Тема 11. Мелизмы. Восходящие и нисходящие форшлаги.
Тема 12. Гаммы октавами.
Тема 13. Гамма терциями.
Тема 14. Искусственные флажолеты.
Тема 15. Знакомство с приемом тремоло.

67. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дыбыс шығарудың түрлі тәсілдерімен жылдам қарқында Ф. Карулли аппликатурасында мажорлы және минорлы гаммаларды орындайды;
2) пьесаларды және ірі нысанды шығармаларды орындау барысында шығарманың көркемдік және техникалық жақтары арасындағы байланысты ескереді;
3) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық дағдыларына ие болады (штрихтармен, нюанстармен, дыбыс жүргізумен жұмыс);
4) этюдтарды, жаттығулар мен пьесаларды парақтан оқу дағдыларына ие болады;
5) түрлі динамикалық нұсқаларда жылдам қарқында арпеджиоларды орындайды;
6) жоғары, төмен және аралас техникалық легатоны орындайды;
7) позицияны ауыстыру дағдыларына ие болады;
8) үлкен және кірі баррэде аккордтарды сенімді ойнайды;
9) кантиленді сипаттағы шығармаларды орындау барысында вибратоларды қолдана алады.
68. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық бейнелі ойлауды, динамика, ритм, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптардың жоғары болуы кезіндегі орындаушылық дағдыларды дамыту, сенімділік пен екі қолдың саусақтарының жүйріктілігін дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) білім алушы арпеджионың күрделі түрлерімен, мелизмдермен, жасанды флажолеттермен танысады, аккордты ойын, баррэ техникасы, вибрация, легато жетілдіріледі, позицияларда ойнау тәсілдерін бекітеді;
3) білім алушы 13-18 әртүрлі музыкалық шығармаларды, оның ішінде 2-4 полифониялық пьесаларды, 1-2 ірі нысанды шығармаларды, ансамбльдер мен этюдтерді, екі октавалы минорлық әуендік гаммаларды меңгереді; кәсіби бағдарланған білім алушы кемінде 4 полифониялық пьесаларды, 2 ірі нысанды шығармаларды, техниканың әр түріне арналған 6 этюдті, оң қолмен әртүрлі аппликатуралық формулалармен А. Сеговия аппликатурасындағы гаммаларды меңгереді.
69. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық техниканы қалыптастыру.
2-тақырып. А. Сеговия аппликатураындағы мажорлы және минорлы гаммалар.
3-тақырып. Жылдам қарқындағы хроматикалық гаммалар.
4-тақырып. Жоғары, төмен немесе орта дауыстағы арпеджионың күрделі түрлері.
5-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдары. Орындалатын шығармаларды талдау. Орындаушылық техникасының түрлері. Көркемдік жағынан оңтайлы техникалық тәсілдерді қолдану.
6-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту.
7-тақырып. Пьесаларды жаттау.
8-тақырып. Этюдтерді жаттау.
9-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
10-тақырып. Полифониямен жұмыс.
11-тақырып. Мелизмдер. Жоғары және төменгі форшлагтар.
12-тақырып. Октавалармен гаммалар.
13-тақырып. Терциялармен гаммалар.
14-жаттығу. Жасанды флажолеттер.
15-тақырып. Тремоло тәсілімен танысу.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет мажорные и минорные гаммы в аппликатуре А. Сеговии;
2) исполняет хроматическую гамму в разных штрихах;
3) исполняет сложные виды арпеджио с выделением определенного голоса;
4) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
5) умеет анализировать исполняемые произведения;
6) знает виды техники исполнительства, использует художественно оправданные технические приемы;
7) владеет навыками чтения с листа упражнений, этюдов и произведений.
71. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается дальнейшее развитие музыкально-художественного мышления, исполнительских навыков и самостоятельности обучающегося, повышается требовательность к выразительному исполнению, усложняются ритмические задачи;
2) совершенствуется работа над звукоизвлечением и беглостью пальцев правой руки, техника чередования рук в различных видах арпеджио и гамм, продолжается освоение сложных флажолетов, закрепляются навыки игры в высоких позициях, навыки чтения нот с листа;
3) обучающийся осваивает 14-18 различных музыкальных произведений, в том числе 2-3 полифонических произведения, 1-2 произведения крупной формы, 4-6 этюдов, ансамбли; профессионально ориентированный обучающийся осваивает гаммы в аппликатуре А. Сеговии дуолями, триолями, квартолями, различными аппликатурными формулами правой руки.
72. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Гаммы в аппликатуре А. Сеговии в подвижном темпе различными штрихами.
Тема 2. Сложные виды арпеджио.
Тема 3. Квартольное и квинтольное тремоло.
Тема 4. Игра в высоких позициях.
Тема 5. Гаммы различными ритмическими рисунками в умеренном темпе.
Тема 6. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений, владению различными видами техники исполнительства, использованию художественно оправданных технических приемов. Развитие навыков чтения с листа этюдов, пьес, ансамблей.
Тема 7. Разучивание этюдов.
Тема 8. Разучивание произведений малой формы.
Тема 9. Разучивание произведений крупной формы.
Тема 10. Работа над полифонией.
Тема 11. Гаммы октавами и терциями в гармоническом и мелодическом изложении.
73. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

70. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) А. Сеговия аппликатурасында мажорлы және минорлы гаммаларды орындайды;
2) түрлі штрихтарда хроматикалық гаммаларды орындайды;
3) белгілі дауысты ерекшелеп, арпеджионың күрделі түрлерін орындайды;
4) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын пайдалану дағдыларына ие болады;
5) орындалатын шығармаларды талдай алады;
6) орындаушылық техниканың түрлерін біледі, көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолданады;
7) жаттығуларды, этюдтерді және шығармаларды парақтан оқу дағдыларына ие болады.
71. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының музыкалық-көркемдік ойлауын, орындаушылық дағдылары мен өз бетінше жұмыс істеуін дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады, мәнерлі орындауға қойылатын талаптар күшейтіледі, ритмикалық міндеттер күрделендіріледі;
2) дыбыс шығару және оң қолсаусақтарының жүйріктілігі, түрлі арпеджио мен гаммаларды орындау барысындағы қолдардың кезекпен ойнау техникасы бойынша жұмыс жетілдіріледі, жоғары позицияларда ойнау дағдылары, ноталарды парақтан оқу дағдылары бекітіледі;
3) білім алушы 14-18 әртүрлі музыкалық шығармаларды, оның ішінде 2-3 полифониялық шығармаларды, 1-2 ірі нысанды шығармаларды, 4-6 этюдтерді, ансамбльдерді меңгереді; кәсіби бағдарланған білім алушы А. Сеговия аппликатурасындағы гаммаларды дуоль, триоль, квартольдерде, оң қолдың әр түрлі аппликатуралық формулаларымен гаммаларды меңгереді.
72. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Түрлі штрихтармен орындалатын, жылдам қарқындағы А. Сеговия аппликатурасындағы гаммалар.
2-тақырып. Арпеджионың күрделі түрлері.
3-тақырып. Квартольді және квинтольді тремоло.
4-тақырып. Жоғары позицияларда ойнау.
5-тақырып. Қалыпты қарқындағы түрлі ырғақтық суреттермен орындалатын гаммалар.
6-тақырып. Пьесалармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаларға талдау жасау, орындаушылықтың түрлі техникаларын игеру, көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолдану дағдылары.
7-тақырып. Этюдтерді жаттау.
8-тақырып. Шағын формадағы шығармаларды жаттау.
9-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
10-тақырып. Полифониямен жұмыс.
11-тақырып. Үйлесімді және әуенді жеткізуде октавалармен және терциялармен орындалған гаммалар.
73. 5 сыныптың Бағдарламасын меңгеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) владеет исполнительской техникой;
2) исполняет мажорные и минорные гаммы в аппликатуре А. Сеговии в подвижном темпе;
3) исполняет сложные виды арпеджио;
4) исполняет хроматическую гамму в различных штрихах и ритмических рисунках.
5) знает квартольное и квинтольное тремоло;
6) знает и исполняет мажорные и минорные гаммы в аппликатуре А.Сеговии различными ритмическими рисунками в умеренных темпах;
7) владеет различными видами техники исполнительства;
8) использует при исполнении произведений художественно оправданные технические приемы;
9) развивает навыки чтения нот с листа;
10) владеет навыками анализа исполняемых произведений.
74. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) музыкальную терминологию;
2) основные игровые приемы (виды атаки звука¸ артикуляции, владеет сменой позиции и сменой струн, штрихами);
3) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на инструменте;
4) различные интерпретации музыкальных произведений;
5) репертуар для гитары, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями;
6) принципы игры на гитаре как сольно, так в ансамбле;
7) основные закономерности творчества композиторов, музыку которых он исполняет;
8) принципы работы музыканта-исполнителя на сцене.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне соло;
2) самостоятельно разбирать несложный нотный текст;
3) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей на инструменте;
4) исполнять свою партию в музыкальном коллективе;
5) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения на инструменте;
6) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
7) применять теоретические знания в исполнительской практике;
8) анализировать исполняемые музыкальные произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
3) слухового контроля и умения управлять процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительской практики, публичных сольных выступлений.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
75. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.

1) орындаушылық техникасына ие болады;
2) жылдам қарқында А. Сеговия аппликатурасында мажорлы және минорлы гаммаларды орындайды;
3) арпеджионың күрделі түрлерін орындайды;
4) түрлі штрихтарда және ырғақтық суреттерде хроматикалық гаммаларды орындайды;
5) квартольды және квинтольды тремолоны біледі;
6) қалыпты қарқында түрлі ырғақтық суреттермен А. Сеговиня аппликатурасында мажорлық және минорлық гаммаларды біледі және орындайды;
7) орындаушылықтың түрлі техникаларына ие болады;
8) шығарманы орындау барысында көркемдік жағынан ұтымды техникалық тәсілдерді қолданады;
9) ноталарды парақтан оқу дағдылары дамыған;
10) орындалатын шығармаларды талдау дағдысына ие болады.
74. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық терминдерді;
2) негізгі ойын тәсілдерін (дыбыс шабуылының түрлері, артикуляция, позицияларды ауыстыруды және ішектерді ауыстыруды, штрихтарды біледі);
3) аспапта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді;
4) музыкалық шығармалардың түрлі өңдеулерін;
5) Бағдарлама талаптарына сейкес түрлі стильдегі және жанрлардағы шығармалардан тұратын гитараға арналған репертуарды;
6) гитарада жеке, сол сияқты ансамбльде ойнау қағидаттарын;
7) музыкасын орындайтын композиторлар шығармашылығының негізгі заңдылықтарын;
8) музыкант-орындаушының сахнада жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік деңгейде сауатты жеке орындайды;
2) күрделі емес ноталық мәтінді өз бетінше талдай алады;
3) жанры және стилі әртүрлі музыкалық шығармаларды аспапта өз бетінше жаттай алады;
4) музыкалық ұжымда өзінің партиясын орындайды;
5) аспаппен музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасайды;
6) күрделі емес шығармаларды жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңеді;
7) теориялық білімін орындаушылық практикада қолданады;
8) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады.
Бітіруші түлекте:
1) күрделі емес музыкалық шығармаларды есту бойынша ойнау және парақтан оқу;
2) музыкалық-орындаушылық мәнерлік құралдарын қолдану;
3) есту қабілетін бақылау және орындау процесін басқару;
4) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
5) орындаушылық тәжірибе, көпшілік алдында жеке өнер көрсету дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
75. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.

76. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класс – во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), в третьей четверти: технический зачет (2 этюда на разные виды техники), в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);
2) 2 класс – в первой четверти: технический зачет (2-3 одноголосных произведения в ансамбле с педагогом), во второй четверти: академический концерт (1 пьеса с элементами двухголосной полифонии и 1 оригинальное произведение), в третьей четверти: академический концерт (2 этюда на разные виды техники), в четвертой четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы, 1 оригинальная пьеса);
3) 3 класс – в первой четверти: технический зачет (2 разнохарактерные пьесы), во второй четверти: академический концерт (1 полифоническое произведение, 1 оригинальное произведение), в третьей четверти: академический концерт (2 этюда на разные виды техники), в четвертой четверти: академический концерт (2 произведения крупной формы, 1 оригинальная пьеса);
4) 4 класс – в первой четверти: технический зачет (2 разнохарактерные пьесы), во второй четверти: академический концерт (1 полифоническое произведение, 1 оригинальное произведение), в третьей четверти: академический концерт (2 этюда на разные виды техники), в четвертой четверти: академический концерт (1 произведение крупной формы, 1 оригинальная пьеса);
5) 5 класс – в первой четверти: технический зачет (1 произведение крупной формы, 1 произведение виртуозного характера), во второй четверти: технический зачет (2 произведения крупной формы), в третьей четверти: технический зачет (1 кантилена, 1 оригинальное произведение, написанное для гитары композиторами 17-19 веков), в четвертой четверти: выпускной экзамен (5 произведений – 1 произведение крупной формы, 1 произведение виртуозного характера, 1 кантилена, 1 оригинальное произведение, написанное для гитары композиторами 17-19 веков, 1 произведение по выбору обучающегося). Обязательным является исполнение произведений композиторов Казахстана.
77. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения;

76. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (әртүрлі техниканың түріне арналған 2 этюд), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (педагогпен бірге ансамбльде орындалатын бір дауысты 2-3 шығарма), екінші тоқсанда: академиялық концерт (екі дауысты полифония элементтері бар 1 пьеса және 1 біртума шығарма), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (техниканың әр түріне арналған 2 этюд), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (1 ірі нысанды шығарма, 1 біртума пьеса);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (әр түрлі сипаттағы 2 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 полифониялық шығарма, 1 біртума шығарма), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (техниканың әр түріне арналған 2 этюд), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (2 ірі нысанды шығарма, 1 біртума шығарма);
4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 полифониялық шығарма, 1 біртума шығарма), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (техниканың әр түріне арналған 2 этюд), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (1 ірі нысанды шығарма, 1 біртума пьеса);
5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 ірі нысанды шығарма, 1 виртуозды сипаттағы шығарма), екінші тоқсанда: техникалық сынақ (2 ірі нысанды шығарма), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (17-19 ғасырлардағы композиторлардың гитараға арнап жазған 1 кантиленді, 1 біртума шығармасы), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (5 шығарма (1 ірі нысанды шығарма, 1 виртуозды, 1 кантиленді шығарма, 7-19 ғасырлардағы композиторлардың гитараға арнап жазған 1 біртума шығармасы, білім алушының таңдауы бойынша 1 шығарма). Қазақстан композиторларының шығармасын орындау міндетті болып табылады).
77. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.

78. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – свободное владение специфическими технологическими видами исполнения, ясность ритмической пульсации, убедительное понимание чувства формы, выразительность интонирования, единства темпа, яркое динамическое разнообразие, увлеченность исполнением, художественное исполнение средств музыкальной выразительности в соответствии с содержанием музыкального произведения, слуховой контроль собственного исполнения, артистичное поведение на сцене;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формообразования произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, выразительность интонирования, попытка передачи динамического разнообразия, единство темпа, недостаточный слуховой контроль собственного исполнения, незначительная нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение нотного текста без образного осмысления музыки, ограниченное понимание динамических, аппликатурных технологических задач, темпо-ритмическая неорганизованность, слабый слуховой контроль собственного исполнения, слабое реагирование на изменение фактуры, артикуляционных штрихов, однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки при воспроизведении нотного текста, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, метроритмическая неустойчивость, частые остановки при исполнении, отсутствие слухового контроля собственного исполнения, отсутствие выразительного интонирования;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 39
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Альт" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Альт" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Альт".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно.
2) альт - струнно-смычковый музыкальный инструмент такого же устройства, что и скрипка, но несколько больших размеров, отчего звучит в более низком регистре;

78. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы": орындаудың ерекше технологиялық түрлерін еркін меңгеруі, ритмикалық қағыстың анықтылығы, форма сезімін нақты түсінуі, дауыс ырғағының мәнерлілігі, қарқынның бірыңғайлығы, қанық динамикалық түрлілігі, беріліп орындауы, музыкалық шығарманың мазмұнына сәйкес музыкалық мәнерлілік құралдарын көркем орындауы, өзінің орындауын тыңдау арқылы қадағалауы, сахнада өзін әртістік ұстауы;
2) "4" бағасы "жақсы": шығарманың форма құрауын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерлілік құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді орындаудағы қалыптылығы, динамикалық түрлілікті, қарқынның бірыңғайлығын жеткізуге талпынуы, өзінің орындауын тыңдау арқылы қадағалауы жеткіліксіз, сахнада өзін ұстауындағы аздап психологиялық тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық": музыканы бейнелі түрле түсінбей ноталық мәтінді формалды түрде оқуы, динамикалық, аппликатуралық, технологиялық міндеттер туралы түсінігі шектеулі, темптік-ырғақтық ұйымдастырылмауы, өзінің орындауын есту арқылы бақылауы төмен, фактуралардың, артикуляциялық штрихтардың ауысуына әсері төмен, дыбысталуының бірсарындылығы және бірқалыптылығы, сахнадағы психологиялық күйінің тұрақсыздығы;
4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес": ноталық мәтінді дыбыстау кезіндегі қателіктері, дыбыс шығару және дыбыс жүргізу сапасының төмендігі, метроритмикалық тұрақсыздығы, орындау барысында жиі тоқтауы, өзінің орындауын есту арқылы бақылауының болмауы, мәнерлі ырғағының болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
39-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Альт" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Альт" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Альт" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
2) альт - құрылымы скрипкаға ұқсас ішекті-ысқылы музыкалық аспап, бірақ көлемі біршама үлкен, сол себепті мейлінше төмен регистрде дыбысталады;

3) альтовый ключ – нота до первой октавы на третьей линейке;
4) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
5) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
6) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения. В струнных инструментах вызывается колебаниями пальца;
7) гамма – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
8) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
9) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
10) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная музыка как вокальная, так и инструментальная, также напевность самой музыки или манеры ее исполнения, способность певческого голоса к напевному исполнению мелодии;
11) квартсекстаккорд – аккорд из трех звуков, второе обращение трезвучия, при котором квинтовый тон трезвучия располагается в басовом голосе;
12) квинта –  музыкальный интервал шириной в пять ступеней, обозначается цифрой "пять";
13) ключ – знак линейной нотации, определяющий звуковысотное значение нот. Относительно линейки нотоносца, на которую указывает центральный элемент ключа, рассчитываются все другие высотные позиции нот;
14) компетенция – способность применять знания, умения, навыки, успешно действовать на основе практического опыта при решении задач общего рода, также в определенной широкой области;
15) двойные ноты – одновременное сочетание двух или более звуков на струнных смычковых инструментах;
16) исполнительский аппарат – совокупность физиологических органов, участвующих в игровом процессе и связанных между собой сложной нервно-мышечной деятельностью;
17) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
18) мартле – один из основных штрихов при игре на смычковых музыкальных инструментах;
19) мартеле – способ артикуляции при игре на скрипке, основанный на приеме игры деташе;
20) музыкальная фразировка – средство музыкальной выразительности, определяющее: художественно-смысловое разграничение музыкального построения на составные части (мотивы, фразы, предложения, периоды, разделы, части), установление и выполнение цезуры, выразительную передачу динамических, агогических, штриховых и интонационных элементов музыки;

3) альт кілті - үшінші сызықтағы бірінші октаваға дейінгі нота;
4) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
5) арпеджио - фортопианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
6) вибрато (тремоляция) - музыкалық дыбыстың немесе ән салудың жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі. Ішекті аспаптарда ол саусақтардың тербелісі арқылы шығады;
7) гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
8) деташе - ішекті-ысқылы аспаптарда орындау тәсілдерінің түрлілігі;
9) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
10) кантилена - кең, еркін түрде шырқалатын вокалдық, сол сияқты аспаптық музыка, сондай-ақ, музыканың өзін айту немесе оны орындау нақышы, әншілік дауыстың әуенді орындау қабілеті;
11) квартсекстаккорд - квинтасы төменде жатқан үшдыбыстылықтың екінші айналымы, үшдыбыстылықтың квинттық тоны бас дауысында орналасады;
12) квинта - бес сатыны құрайтын музыкалық арақашықтық, "бес" санымен белгіленеді;
13) кілт - ноталардың жоғары дыбыстық мәнін анықтайтын сызықтық нотация белгісі. Кілттің орталық элементі көрсететін нота сызығындағы позицяиның жоғарылығына қатысты ноталардың өзге жоғары позициялары есептеледі;
14) құзырет - білім, білік және дағдыларды қолдану қабілеті, жалпы сипаттағы, сондай-ақ белгілі бір кең саладағы міндеттерді шешу барысында практикалық тәжірибесі негізінде табысты іс-әрекет ету;
15) қос нота - ішекті-ысқылы аспаптарда екі немесе одан көп дыбыстарды бір уақытта үйлестіру;
16) орындаушылық аппарат - ойын процесіне қатысатын және өзара күрделі жүйке-бұлшық қызметімен байланысқан физиологиялық органдардың кешені;
17) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі;
18) мартле - ішекті-ысқылы аспартарда ойнау барысындағы негізгі штрихтардың бірі;
19) мартеле - деташе ойнау тәсіліне негізделген, скрипка ойнаудағы артикуляция тәсілі;
20) музыкалық баса айту - келесілерді анықтайтын музыкалық мәнерліліктің құралы: музыкалық құрылымның көркемдік-мағынасын жеке бөліктерге бөлу (дұға, фразалар, сөйлемдер, кезеңдер, бөлімдер, бөліктер), кідірмені (цезура) бекіту және орындау, музыканың динамикалық, агогикалық, штрихтық және екпіндік элементтерін мәнерлі жеткізу;

21) чтение нот с листа – умение правильно интонационно и ритмически сыграть по нотам без остановок какое-либо незнакомое произведение, по трудности не превышающее технических возможностей обучающегося;
22) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1:2, то есть частота высокого звука в 2 раза больше низкого;
23) пиццикато – прием игры на смычковых струнных музыкальных инструментах, когда звук извлекается не смычком, а щипком струны, отчего звук становится отрывистым и более тихим, чем при игре смычком. В нотах переход на такой прием обозначается pizz, прекращение такой игры — arco ("смычок");
24) пюпитр – подставка для нот, вмонтированная в музыкальный инструмент или напольная;
25) беглость пальцев – одно из главных достоинств музыканта и показатель его опытности и мастерства;
26) секстаккорд –  аккорд, который состоит из трех звуков и является первым обращением трезвучия;
27) сексты – музыкальный интервал шириной в шесть ступеней, обозначается цифрой "шесть";
28) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям;
29) скрипичный ключ – самый распространенный ключ. В скрипичном ключе пишутся ноты для скрипки (отсюда название), губной гармоники, большинства деревянных духовых инструментов, части медных духовых, ударных инструментов с определенной высотой звука и других инструментов с достаточно высоким звучанием;
30) сотийе – штрих смычковых струнных инструментов, относящийся к группе "прыгающих" штрихов, выполняется быстрыми и мелкими движениями смычка, лежащего на струне и лишь слегка отскакивающего вследствие эластичности и пружинящих свойств трости смычка;
31) спиккато – музыкальный штрих, используемый на струнных смычковых инструментах, извлекается броском смычка на струну, получается короткий отрывистый звук;
32) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
33) терции – музыкальный интервал шириной в три ступени, обозначается цифрой "три";
34) флажолет – прием игры на струнных смычковых и щипковых инструментах, заключающийся в извлечении звука-обертона. Также флажолетом называется сам извлекаемый звук-обертон. На струнных инструментах исполняется путем частичного прижатия струны в точке деления ее длины на 2 (высота звучания струны повышается на октаву), на 4 (2 октавы);
35) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук. Штрих, применяемый при игре на скрипке и других смычковых инструментах, определяется как конкретная форма движения смычка, дающая нужный звуковой результат для воплощения данного художественного намерения;

21) нотаны парақтан оқу - қиындығы жағынан білім алушының техникалық мүмкіндіктерінен аспайтын қандай-да бір таныс емес шығарманы тоқтамай, нотаға қарап дұрыс екпінмен және ырғақпен ойнап шығу білігі;
22) октава - дыбыстар аралығындағы жиіліктің қатынасы 1:2 болатын музыкалық интервал, яғни жоғары дыбыстың жиілігі төменгіден 2 есе көп;
23) пиццикато - ішекті-ысқылы аспаптарда ысқымен емес, саусақтың ұшымен іліп-қағу әдісі арқылы ойнау тәсілі, сондықтан ысқымен ойнауға қарағанда дыбыс үздік-создық және ақырын шығады. Ноталарда мұндай тәсілге ауысу pizz белгісімен белгіленеді, мұндай тәсілді ойнауды тоқтату - arco ("ысқы") белгіленеді;
24) пюпитр - ноталарды қоюға арналған құрылғы, музыкалық аспапқа монтаждалады немесе еденге қойылада;
25) саусақтардың жүйріктілігі - музыканттың басты мақтаныштарының бірі және оның тәжірибелігі мен шеберлігінің көрсеткіші;
26) секстаккорд - үш дыбыстан тұратын аккорд және үшдыбыстылықтың бірінші айналымы болып табылады;
27) сексты - алты сатыдан тұратын музыкалық арақашықтық, "алты" санымен белгіленеді;
28) септаккорд - терциялық тізбекпен орналасқан төрт дыбыстан құралған аккорд;
29) скрипка кілті - ең кең тараған кілт. Скрипка кілтінде дауыстың белгілі жоғарылығында және жеткілікті жоғары дыбысталатын басқа да аспаптарда, скрипкаға (осыдан келіп атау шыққан), ерін гармоникасына, үрлемелі ағаш аспаптардың көп бөлігіне, үрлемелі, соқпалы аспаптардың мыстан жасалған бөліктеріне арналған кілттер жазылады;
30) сотийе - "секіретін" штрихтар қатарына жататын ішекті-ысқылы аспаптардың штрихы, ішекте жатқан ысқының жылдам және ұсақ қимылдарымен орындалады, ішектің созылғыштық және серіппелік қасиетіне байланысты сәл ғана кері лақтырады;
31) спиккато - ішекті-ысқылы аспаптарда қолданылатын музыкалық штрих, ысқыны ішекке лақтыру арқылы шығарылады, қысқа үздік-создық дауыс шығады;
32) стаккато - бір дыбысты бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих: стаккато — легатога қарама-қайшы келетін, дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі түрлерінің бірі;
33) терция - үш сатыдан тұратын музыкалық арақашықтық, "үш" санымен белгіленеді;
34) флажолет - обертон дыбысын алу мақсатында ішекті-ысқылы және шертпелі аспаптарда ойнау тәсілі. Сондай-ақ, флажолет деп обертон дыбысын шығаруды да атайды. Ішекті аспаптарда ішектің ұзындығын 2 бөлетін нүктесін (ішектің дыбысталу жоғарылығы октаваға жоғарылайды), 4 (2 октава) және жартылай басу жолымен орындалады;
35) штрих - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі). Скрипкада және басқа ысқылы аспаптар ойнау кезінде қолданылатын штрих аталған көркемдік ойды іске асыру үшін қажетті дыбыстық нәтиже беретін, ысқы қимылының нақты формасы ретінде анықталады;

36) смычо́к — приспособление для извлечения звука из струнных-смычковых инструментов.
3. Цель Программы: создание условий для успешной самореализации обучающегося через практическое освоение искусства игры на альт (скрипка) и приобщение к исполнительскому творчеству.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) ознакомление и изучение обучающимся различных музыкальных произведений с целью публичного исполнения этих произведений;
2) повышение музыкальной грамотности обучающегося;
3) формирование специальных компетенций в области музыкального исполнительства;
4) овладение основными навыками, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле.
Развивающие:
1) развитие музыкальной памяти, гармонического и мелодического слуха, чувства ритма;
2) развитие основных скрипичных и технических навыков;
3) формирование у обучающегося творческих способностей, эстетических взглядов, нравственных установок;
4) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству.
Воспитательные:
1) воспитание эстетического вкуса обучающегося на основе осознанного восприятия музыки;
2) воспитание и развитие у обучающегося личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов;
3) воспитание музыканта, творческой личности, способной к успешной социальной адаптации;
4) формирование нравственных, эстетических, мировоззренческих позиций;
5) формирование широкого музыкального кругозора в процессе ознакомления с лучшими образцами казахской, русской и зарубежной музыки прошлых музыкально-исторических эпох, произведениями современных композиторов;
6) развитие навыков самостоятельной работы над художественным произведением, материалом.
5. Срок реализации Программы – четыре года.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
7. Программа предназначена для обучающегося, окончившего четвертый класс по предмету скрипка и обладающего хорошими музыкальными инструментальными данными.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа создает условия для овладения приемами игры на альте в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие детей и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

36) ысқы — ішекті-ысқылы аспаптарда дыбысты шығаруға арналған құрал.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының альтта (скрипка) ойнау өнерін практика жүзінде үйрету және орындаушылық шығармашылыққа тарту арқылы олардың өзін-өзі сәтті танытуына жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) білім алушыларға түрлі музыкалық шығармаларды келешекте көпшілік алдында орындау мақсатында таныстыру және үйрету;
2) білім алушылардың музыкалық сауаттарын арттыру;
3) музыкалық орындаушылық саласындағы арнайы құзыреттерді қалыптастыру;
4) музыкалық шығармаларды жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін негізгі дағдыларды үйрету.
Дамыту:
1) музыканы есте сақтау жадын, үйлесімді және әуезді есту қабілетін, ырғақ сезімін дамыту;
2) негізгі скрипкалық және техникалық дағдыларды дамыту;
3) білім алушылардың бойында шығармашылық қабілеттерді, эстетикалық көзқарастарды, адамгершілік ұстанымдарды қалыптастыру;
4) музыкалық дүниетанымын кеңейту, музыкалық шығармашылыққа деген танымдық қызығушылықтарын дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыканы түсініп қабылдау негізінде білім алушылардың эстетикалық талғамдарын тәрбиелеу;
2) білім алушылардың бойында түрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін жеке қасиеттерін тәрбиелеу және дамыту;
3) сәтті әлеуметтік бейімделуге қабілетті музыкантты, шығармашылық тұлғаны тәрбиелеу;
4) адамгершілік, эстетикалық, дүниетанымдық көзқарастарын қалыптастыру;
5) ескі музыкалық-тарихи кезеңдердегі қазақ, орыс және шетел музыкасының озық үлгілерімен, заманауи композиторлардың шығармаларымен таныстыру процесінде кең музыкалық дүниетанымдарын қалыптастыру;
6) көркемдік шығармалармен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - төрт жыл.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
7. Бағдарлама скрипка пәні бойынша төртінші сыныпты аяқтаған және музыкалық аспаптық қабілеттері жақсы білім алушыларға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі альтта ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды. Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.

54. Для активизации самостоятельных занятий обучающегося используются следующие формы работы:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
55. Межпредметные связи предмета "Альт" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
56. Программные требования в 5 классе:
1) изучение альтового ключа и звукового диапазона первой, третьей, пятой и второй, четвертой, шестой позиций;
2) сочетание альтового и скрипичного ключа;
3) работа над постановкой рук в связи с особенностями (размером) инструмента;
4) смена позиций (различные аппликатурные последовательности), виды переходов;
5) предварительное изучение двух октавных гамм и арпеджио в одной позиции, затем с переходами;
6) трех октавные гаммы и арпеджио (мажорные и минорные) в умеренном темпе;
7) выработка альтового звукоизвлечения и широкой звучащей вибрации (на гаммах) в объеме первой и третьей позиций в медленном темпе и пьесах кантиленного характера;
8) освоение штрихов: деташе, легато по два – три – четыре – шесть – восемь нот на смычок, мартле, стаккато, сочетание штрихов;
9) работа над чистотой интонации и ритмом;
10) чтение нот с листа как часть классных занятий с педагогом и как домашнее задание обучающегося;
11) в течение учебного года обучающийся осваивает четырех-пяти мажорные и минорные двух октавные с переходами в позиции и трех октавные гаммы и арпеджио, 7-8 этюдов, 4-5 пьес, 2 произведения крупной формы;
12) при переходе в 6 класс исполняется гамма и арпеджио, 1 этюд, 2 разнохарактерные пьесы или 1 произведение крупной формы.
57. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Альтовый ключ и звуковой диапазон первой – третьей – пятой и второй – четвертой – шестой позиций.
Тема 2. Сочетание альтового и скрипичного ключа.
Тема 3. Постановка рук в связи с особенностями (размером) инструмента.
Тема 4. Смена позиций (различные аппликатурные последовательности, виды переходов).
Тема 5. Двух октавные гаммы и арпеджио в одной позиции, затем с переходами.
Тема 6. Трех октавные гаммы и арпеджио (мажорные и минорные) в умеренном темпе.
Тема 7. Выработка альтового звукоизвлечения и широкой звучащей вибрации (на гаммах) в объеме первой – третьей позиций в медленном темпе и пьесах кантиленного характера.
Тема 8. Штрихи деташе, легато по два –три – четыре – шесть – восемь нот на смычок, мартле, стаккато, сочетание штрихов.
Тема 9. Работа над чистотой интонации и ритмом.
Тема 10. Чтение нот с листа.

54. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау (білім алушылар өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушылардың күнделіктеріне шығармамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
55. "Альт" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
56. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) альт кілтін және бірінші, үшінші, бесінші және екінші, төртінші, алтыншы позициядағы дыбыстық диапазонды оқу;
2) альт және скрипка кілтін үйлестіру;
3) аспаптың ерекшеліктеріне (көлем) сәйкес қолды дұрыс қою бойынша жұмыс;
4) позициялардың ауысуы (түрлі аппликатуралық сатылылық), ауысулардың түрлері;
5) екі октавалы гаммаларды және арпеджиоларды бірінші позицияда, кейін ауысуларымен алдын ала оқу;
6) орташа қарқындағы үш октавалы гаммалар мен арпеджиолар (мажорлы және минорлы);
7) альт дыбысын шығару және кең дыбысталатын дірілді (гаммаларда) бірінші және үшінші позиция көлемінде баяу қарқында және кантиленді сипаттағы пьесаларды пысықтау;
8) деташе, ысқыға екі-үш-төрт-алты-сегіз нотадан легато, мартле, стаккато штрихтарын, штрихтардың үйлесімін үйрену;
9) екпін тазалығымен және ырғақпен жұмыс;
10) педагогтің қатысуымен өткізілетін сынып сабақтары, сондай-ақ білім алушының үй тапсырмасының бөлігі ретінде нотаны парақтан оқу;
11) білім алушы оқу жылының ішінде төрт-бес мажорлық және минорлық екі октавалық позицияларының ауысуымен және үш октавалы гаммалар мен арпеджионы, 7-8 этюдті, 4-5 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы үйренеді;
12) 6 сыныпқа көшу кезінде гамма және арпеджио, 1 этюд, түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе 1 ірі нысанды шығарма орындалады.
57. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Альт кілті және бірінші - үшінші - бесінші және екінші -
төртінші - алтыншы позициядағы дыбыстық диапазон.
2-тақырып. Альт кілті мен скрипка кілтінің үйлесуі.
3-тақырып. Аспаптың ерекшеліктеріне (көлеміне) сәйкес қолды қою.
4-тақырып. Позицияларды ауыстыру (түрлі аппликатуралық реттілік, ауысу түрлері).
5-тақырып. Екі октавалық гаммалар және бір позициядағы арпеджио, сосын ауысумен.
6-тақырып. Үш октавалық гаммалар және орташа қарқындағы арпеджио (мажорлы және минорлы).
7-тақырып. Альт дыбысын шығаруды және баяу қарқында бірінші - үшінші позиция көлемінде және кантиленді сипаттағы пьесаларда кең дыбысталатын вибрацияларды (гаммаларда) пысықтау.
8-тақырып. Бір ысқыға екі-үш-төрт-алты-сегіз нотадан деташе, легато штрихтары, мартле, стаккато, штрихтардың үйлесімдері.
9-тақырып. Дауыс ырғағы тазалығымен және ритммен жұмыс.
10-тақырып. Нотаны парақтан оқу.

58. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучащийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет широким расположением пальцев;
2) умеет читать ноты в альтовом ключе;
3) развивает музыкально-образное мышление;
4) владеет навыками исполнения основных и отрывистых штрихов;
5) знает произведения разных стилистических направлений;
6) умеет исполнять гаммы до трех знаков;
7) исполняет произведения разных стилистических направлений.
59. Программные требования в 6 классе:
1) дальнейшая работа по освоению нечетных и четных позиций и их смены: двух октавные гаммы и арпеджио в повижном темпе, трех октавные гаммы и арпеджио (мажор, минор) в умеренном темпе. Для более успевающих обучающихся изучение обращений трезвучий (секстаккордов, квартсекстаккордов) и септаккордов;
2) двойные ноты в медленном темпе в объеме трех позиций: терции, сексты, октавы (предварительное изучение двойных нот в ломаном движении в объеме первой позиции);
3) работа над аккордовой техникой, трелью, хроматическим движением в первой позиции (скользящая аппликатура и чередование пальцев – уплотненная аппликатура);
4) работа над альтовым звукоизвлечением и звучащей широкой вибрацией;
5) освоение основных технических приемов при реализации знаков нюансировки;
6) дальнейшая работа над освоением штрихов: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе.
7) знакомство с натуральными, квартовыми и квинтовыми видами флажолетов;
8) Работа над чистотой интонации и ритмом;
9) чтение нот с листа, как часть классных занятий с педагогом, как домашнее задание обучающегося;
10) в течение учебного года обучающийся осваивает 5-6 мажорные и минорные двух октавные и трех октавные гаммы и арпеджио (трезвучие со всеми видами обращений), включая повторение некоторых ранее пройденных, 2 гаммы в двойных нотах (терции, сексты, октавы), 8-9 этюдов, 5-6 пьес, 2 произведения крупной формы;
11) при переходе в 7 класс исполняется трехоктавная гамма и арпеджио (трезвучия со всеми видами обращений), гамма в двойных нотах (для продвинутых обучающихся), 1 этюд, 1 пьеса и 1 произведение крупной формы.
60. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Нечетные и четные позиции и их смены.
Тема 2. Двух октавные гаммы и арпеджио в повижном темпе. Трех октавные гаммы и арпеджио (мажор, минор) в умеренном темпе.
Тема 3. Обращение трезвучий (секстаккордов, квартсекстаккордов) и септаккордов.
Тема 4. Двойные ноты в медленном темпе в объеме трех позиций: терции, сексты, октавы (предварительное изучение двойных нот в ломаном движении в объеме первой позиции).
Тема 5. Работа над аккордовой техникой, трелью, хроматическим движением в первой позиции.
Тема 6. Работа над альтовым звукоизвлечением и звучащей широкой вибрацией. Освоение основных технических приемов при реализации знаков нюансировки.
Тема 7. Работа над освоением штрихов: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе.
Тема 8. Натуральные, квартовые и квинтовые флажолеты.
Тема 9. Работа над чистотой интонации и ритмом. Чтение нот с листа.

58. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) саусақтарын алшақ орналастыра алады;
2) альт кілтінде ноталарды оқи алады;
3) музыкалық бейнелі ойлауды дамытады;
4) негізгі және үзік штрихтарды орындау дағдыларына ие болады;
5) түрлі стильдік бағыттағы шығармаларды біледі;
6) үш белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады;
7) түрлі стильдік бағыттағы шығармаларды орындайды.
59. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) жұп және тақ позицияларды және олардың алмасуларын әрі қарай меңгеру бойынша жұмыс: екі октавалық гаммалар және жылдам қарқындағы арпеджио, үш октавалық гаммалар және орташа қарқындағы арпеджио (мажор, минор). Үлгерімі жақсы білім алушылар үшін үш дыбысты алмасулардың (секстаккорд, квартсекстаккорд) және септаккордтарды үйрену;
2) үш позиция көлемінде орташа қарқындағы қос ноталар: терция, сексты, октавалар (бірінші позиция көлемінде қисық қозғалыста қос ноталарды алдын ала үйрену);
3) аккордтық техникамен, трель, бірінші позициядағы хроматикалық қимылдар (сырғитын аппликатура және саусақтардың алмасуы - нығыздалған аппликатура);
4) альт дыбысын шығарумен және кең дыбысталатын дірілмен жұмыс;
5) нюансировка белгілерін іске асыру кезіндегі негізгі техникалық тәсілдерді меңгеру;
6) штрихтарды меңгеру бойынша әрі қарай жұмыс: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе;
7) флажолеттің табиғи, кварттық және квинттік түрлерімен танысу;
8) ырғақ тазалығымен және ритммен жұмыс;
9) педагогтің қатысуымен жүргізілетін сынып сабақтарының, сондай-ақ білім алушының үй тапсырмасының бөлігі ретінде нотаны парақтан оқу;
10) білім алушы оқу жылының ішінде 5-6 мажорлы және минорлы екі октавалық және үш октавалық гамма мен арпеджио (барлық айналымдарымен үш дыбыстылық), оның ішінде бұрынғы өткен материалдар да кіреді, қос ноталардағы 2 гамма (терциялар, сексталар, октавалар), 8-9 этюд, 5-6 пьеса, 2 ірі нысанды шығарма меңгеріледі;
11) 7 сыныпқа көшу кезінде үш октавалық гамма және арпеджио (айналымның барлық түрімен үш дыбыстылық), қос ноталардағы гамма (үлгерімі жақсы білім алушылар үшін), 1 этюд, 1 пьеса және 1 ірі нысанды шығарма орындалады.
60. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жұп және тақ позициялар және олардың ауысуы.
2-тақырып. Екі октавалық гаммалар және жылдам қарқындағы арпеджио. Үш октавалық гаммалар мен орташа қарқындағы арпеджио (мажор, минор).
3-тақырып. Үшдыбыстылықтың ауысуы (секстаккорд, квартсекстаккорд) және септаккордтар.
4-тақырып. Үш позиция көлеміндегі баяу қарқындағы қос ноталар: терция, секстар, октавалар (қос нотаны алдын ала бірінші позиция көлемінде қисық қозғалыста үйрену).
5-тақырып. Аккордтық техникамен, трель, бірінші позициядағы хроматикалық қимылмен жұмыс.
6-тақырып. Альттық дыбыс жүргізумен және кең дыбысталатын дірілмен (вибрация) жұмыс. Нюансировка белгілерін іске асыру кезіндегі негізгі техникалық тәсілдерді меңгеру.
7-тақырып. Деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе штрихтарын меңгеру бойынша жұмыс.
8-тақырып. Табиғи, кварттық және квинттік флажолеттер.
9-тақырып. Ырғақ тазалығымен және ритммен жұмыс. Нотаны парақтан оқу.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает репертуар для альта в соответствии с Программными требованиями;
2) умеет исполнять гаммы в три октавы;
3) владеет навыками исполнения штрихов деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе;
4) владеет техническими приемами при реализации знаков нюансировки;
5) умеет читать с листа несложные музыкальные произведения.
62. Программные требования в 7 классе:
1) дальнейшее усвоение и развитие музыкально-исполнительских навыков;
2) трех октавные гаммы и арпеджио в подвижном темпе (для более успевающих обучающихся – изучение обращений трезвучий секстаккордов, квартсекстаккордов) и септаккордов;
3) гаммы в двойных нотах в умеренном темпе: терции, сексты, октавы;
4) хроматические гаммы с различными видами аппликатуры;
5) работа над альтовым звукоизвлечением и звучащей широкой вибрацией;
6) фразировка – дальнейшее изучение основных технических приемов при реализации знаков нюансировки;
7) освоение приемов свободного владения штрихами и их сочетаниями: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе – на техническом и художественном материале;
8) работа над чистотой интонации и ритмом;
9) чтение нот с листа;
10) расширение и углубление классных и домашних занятий обучающегося по освоению исполнительских навыков обучающегося для дальнейшего обучения в профессиональном музыкальном учебном заведении;
11) в течение учебного года обучающийся осваивает 6-7 мажорных и минорных трех октавных гамм и арпеджио (трезвучия со всеми видами обращений), включая повторение некоторых ранее пройденных, 3-4 гаммы в двойных нотах, 2 хроматические гаммы, 9-10 этюдов, 5-6 пьес, 2 произведения крупной формы.
63. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Трех октавные гаммы и арпеджио в подвижном темпе. Обращения трезвучий секстаккордов, квартсекстаккордов и септаккордов.
Тема 2. Гаммы в двойных нотах в умеренном темпе: терции, сексты, октавы.
Тема 3. Хроматические гаммы с различными видами аппликатуры.
Тема 4. Работа над альтовым звукоизвлечением и звучащей широкой вибрацией.
Тема 5. Фразировка. Основные технические приемы при реализации знаков нюансировки.
Тема 6. Приемы свободного владения штрихами и их сочетаниями: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе – на техническом и художественном материале. Работа над чистотой интонации и ритмом.
Тема 7. Чтение нот с листа.

61. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Бағдарлама талаптарына сәйкес альтқа арналған репертуарды біледі;
2) гаммаларды үш октавада орындай алады;
3) деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе штрихтарын орындау дағдыларына ие болады;
4) нюансировка белгілерін іске асыру кезіндегі техникалық тәсілдерді біледі;
5) күрделі емес музыкалық шығармаларды парақтан оқи алады.
62. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-орындаушылық дағдыларды әрі қарай меңгеру және дамыту;
2) үш октавалық гаммалар және жылдам қарқындағы арпеджио (үлгерімі жақсы білім алушылар үшін - секстаккорд, квартсекстаккордтардың үшдыбыстылық айналымын үйрету) және септаккордтар;
3) орташа қарқындағы қос ноталардағы гаммалар: терциялар, сексталар, октавалар;
4) түрлі аппликатуралы хроматикалық гаммалар;
5) альт дыбысын шығару және кең дыбысталатын дірілмен жұмыс;
6) баса айту (фразировка) - ерекше белгілерді (нюансировка) іске асыру кезіндегі негізгі техникалық тәсілдерді әрі қарай зерделеу;
7) штрихтарды және олардың үйлесімдерін еркін игеру тәсілдерін техникалық және көркемдік материалдарда үйрену: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе;
8) ырғақ тазалығымен және ритммен жұмыс;
9) нотаны парақтан оқу;
10) білім алушылардың орындаушылық дағдыларын меңгеру бойынша сыныптағы және үй жұмыстарын, білім алушының кәсіби музыкалық оқу орнында әрі қарай оқуына арналған бағдарламаны кеңейту және тереңдету;
11) білім алушы оқу жылының ішінде 6-7 мажорлық және минорлық үш октавалық гаммалар және арпеджио (үшдыбыстылық барлық айналымдарымен), ертеректе өткен материалдарды қоса алғанда, қос ноталық 3-4 гамма, 2 хроматикалық гамма, 9-10 этюд, 5-6 пьеса, ірі нысанды 2 шығарма меңгеріледі.
63. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Үш октавалық гаммалар және жылдам қарқындағы арпеджио. Секстаккорд, квартсекстаккорд және септаккорд үшдыбыстылығының айналымдары.
2-тақырып. Орташа қалыптағы қос нотадағы гаммалар: терциялар, сексталар, октавалар.
3-тақырып. Аппликатураның түрлерімен хроматикалық гаммалар.
4-тақырып. Альттық дыбыс шығарумен және кең дыбысталатын дірілмен жұмыс.
5-тақырып. Баса айту. Нюансировканың белгілерін іске асыру кезіндегі негізгі техникалық тәсілдер.
6-тақырып. Техникалық және көркемдік материалдарда штрихтарды және олардың үйлесімдерін еркін меңгеру тәсілдері: деташе, легато, мартле, стаккато, спиккато, сотийе. Ырғақ тазалығымен және ритммен жұмыс;
7-тақырып. Нотаны парақтан оқу.

64. Ожидаемые результаты освоения Программы в 7 классе.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы три октавы;
2) умеет исполнять хроматическую гамму;
3) владеет техникой левой руки: пальцевой беглости, трели, различные виды соединения позиций, искусственные флажолеты и двойные ноты;
4) владеет навыками исполнения более сложными штрихами.
65. Программные требования в 8 классе:
1) дальнейшее совершенствование навыков и знаний, полученных за время обучения в музыкальной школе;
2) повышение музыкально-исполнительного уровня обучающихся;
3) углубленная работа над техникой исполнения;
4) изучение произведений различных по стилю и жанрам.
66. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тема 1. Повышение музыкально-исполнительного уровня обучающегося.
Тема 2. Техника исполнения.
Тема 3. Изучение произведений, различных по стилю и жанрам.
Тема 4. Репертуар.
Тема 5. Сценическая культура.
Тема 6. Исполнение в ансамбле.
67. Ожидаемые результаты освоения Программы 8 класса.
К концу обучения в 8 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками интервальной техники;
2) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
3) умеет передавать стилистические особенности произведения;
4) умеет самостоятельно разучивать музыкальное произведение;
5) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
6) владеет навыками чтения с листа.
68. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на альте;
2) музыкальную терминологию;
3) различные интерпретации музыкальных произведений;
4) репертуар для альта, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточно художественном уровне;
2) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
3) применять теоретические знания в исполнительской практике;
4) анализировать исполняемые музыкальные произведения,
5) имеет представление о музыкальных формах.
У выпускника сформированы навыки:
1) подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
3) слухового контроля и управления процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
6) коллективной творческой деятельности.

64. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) үш октавада мажорлы және минорлы гаммаларды орындай алады;
2) хроматикалық гаммаларды орындай алады;
3) сол қол техникасын: саусақ жүйріктілігі, трель, позициялардың қосылуының алуан түрлерін, жасанды флажолеттер мен қос ноталарды біледі;
4) мейлінше күрделі штрихтармен орындау дағдыларына ие болады.
65. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыка мектебінде оқу барысында алған білім, білік және дағдыларын әрі қарай жетілдіру;
2) білім алушылардың музыкалық-орындаушылық деңгейлерін арттыру;
3) орындау техникасымен тереңірек жұмыс;
4) Стилі және жанры жағынан түрлі шығармаларды үйрену;
66. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Білім алушылардың музыкалық-орындаушылық деңгейін арттыру.
2-тақырып. Орындау техникасы.
3-тақырып. Стилі және жанры жағынан түрлі шығармаларды үйрену.
4-тақырып. Репертуар.
5-тақырып. Сахна мәдениеті.
6-тақырып. Ансамбльде орындау.
67. 8 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) интервалды техника дағдысына ие болады;
2) музыкалық шығарманы түсіндіре алады;
3) шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
4) музыкалық шығарманы өз бетімен жаттай алады;
5) аспапты өз бетінше күйге келтіре алады;
6) парақтан оқу дағдысына ие болады.
68. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) альтта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді;
2) музыкалық терминдерді;
3) музыкалық шығармалардың интерпретацияларын;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес, түрлі стильдегі және жанрдағы шығармалардан құралған альтқа арналған репертуарды біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік деңгейде сауатты орындайды;
2) күрделі емес шығармаларды жаттау кезінде туындағын техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңу;
3) орындаушылық техникада теориялық білімді қолдану;
4) орындалатын музыкалық шығармаларды талдау;
5) музыкалық формалар туралы түсінігі бар.
Бітіруші түлекте:
1) күрделі емес музыкалық шығармаларды есту арқылы теру және парақтан оқу;
2) музыкалық-орындаушылықтың мәнерлілік құралдарын пайдалану;
3) есту қабілетін бақылау және орындау процесін басқару;
4) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
5) орындаушылық практика, көпшілік алдында жеке өнер көрсету;
6) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдылары қалыптасқан.

Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
69. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического концерта, прослушивания, итоговая аттестация – в форме экзамена.
70. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 5 класс – в первой четверти: технический зачет (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, два разнохарактерных этюда, пьеса), во второй четверти: академический концерт (этюд, две разнохарактерные пьесы или одна пьеса развернутого плана (вариации), одно произведение крупной формы), в третьей четверти: технический зачет (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, два разнохарактерных этюда), в четвертой четверти: экзамен (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, одна пьеса, одно произведение крупной формы);
2) 6 класс – в первой четверти: технический зачет (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, два разнохарактерных этюда, пьеса), во второй четверти: академический концерт (этюд, две разнохарактерные пьесы или одна пьеса развернутого плана (вариации), одно произведение крупной формы), в третьей четверти: технический зачет (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, два разнохарактерных этюда), в четвертой четверти: экзамен (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, одна пьеса, одно произведение крупной формы);
3) 7 класс – в первой и второй четвертях: технический зачет (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, два разнохарактерных этюда, одна пьеса), в третьей четверти: прослушивание (одно произведение крупной формы (концерт или соната из двух частей), две разнохарактерные пьесы), в четвертой четверти: выпускной экзамен (одно произведение крупной формы (концерт или соната из двух частей), две разнохарактерные пьесы, одна пьеса казахстанского композитора);
4) 8 класс – в первой и второй четвертях: технический зачет (одна гамма, одно арпеджио, штрихи, два разнохарактерных этюда, одна пьеса), в третьей четверти: прослушивание программы выпускного экзамена (одно произведение крупной формы (концерт или соната из двух частей), две разнохарактерные пьесы), в четвертой четверти: выпускной экзамен (одна гамма (арпеджио), один этюд, одна пьеса виртуозного характера, одна пьеса кантиленного характера, одна пьеса композиторов Казахстана, одна крупная форма).
71. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.

4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
69. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
70. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 5 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы екі этюд, пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (этюд, әртүрлі сипаттағы екі пьеса немесе үлкен көлемдегі (вариация) бір пьеса, ірі нысанды бір шығарма), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы екі этюд), төртінші тоқсанда: емтихан (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, бір пьеса, ірі нысанды бір шығарма);
2) 6 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы екі этюд, пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (этюд, әртүрлі сипаттағы екі пьеса немесе ірі көлемдегі (вариация) бір пьеса, ірі нысанды бір шығарма), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы екі этюд), төртінші тоқсанда: емтихан (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, бір пьеса, ірі нысанды бір шағарма).
3) 7 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: техникалық сынақ (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы екі этюд, бір пьеса), үшінші тоқсанда: тыңдалым (ірі нысанды бір шығарма (концерт немесе екі бөлімнен тұратын соната), әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (ірі нысанды бір шығарма (концерт немесе екі бөлімнен тұратын соната), әртүрлі сипаттағы екі пьеса, қазақстан композиторының бір пьесасы);
4) 8 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: техникалық сынақ (бір гамма, бір арпеджио, штрихтар, әртүрлі сипаттағы екі этюд, бір пьеса), үшінші тоқсанда (бітіру емтиханының бағдарламасы тыңдау (ірі нысанды бір шығарма (концерт немесе екі бөлімнен тұратын соната), әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (бір гамма (арпеджио), бір этюд, виртуоздық сипаттағы бір пьеса, кандиленді сипаттағы бір пьеса, Қазақстан композиторларының бір пьесасы, ірі нысанды бір шығарма).
71. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.

72. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – грамотное и выразительное исполнение программы, хорошая интонация, хорошее звучание и достаточно развитый инструментализм;
2) оценка 4 "хорошо" – грамотное и выразительное исполнение программы, хорошая интонация, хорошее звучание, выполнение музыкальных, технических и ритмических задач в произведениях программы с небольшими помарками;
3) оценка 3 "удовлетворительно" – недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, отсутствие свободы игрового аппарата, неуверенное исполнение, ритмически неустойчивое, интонационно невыразительное, недостаточно двигательно скоординированное, с текстовыми помарками;
4) оценка 2 "неудовлетворительно" – отсутствие инструментальных навыков, бессмысленное исполнение, нечистая интонация;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 40
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Аккордеон" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Аккордеон" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Аккордеон".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения от темпа (замедления или ускорения), не обозначаемые в нотах и обусловливающие выразительность музыкального исполнения;
2) артикуля́ция (от латинского articulo – расчленяю, членораздельно произношу) – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
3) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения;
4) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
5) лад – одно из главных понятий русской музыкальной науки, центральное понятие в учении о гармонии;
6) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
7) октава – интервал в восемь ступеней и шесть тонов;
8) ритм – организация музыки во времени;

72. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бағдарламаны сауатты және мәнерлеп орындау, ырғағы жақсы, дыбысталуы жақсы және аспапты меңгеруі жеткілікті деңгейде дамыған.
2) "4" "жақсы" бағасы - бағдарламаны сауатты және мәнерлеп орындау, ырғағы жақсы, дыбыстылауы жақсы, бағдарламадағы шығармалардың музыкалық, техникалық және ритмикалық міндеттерін сәл ақаулармен орындайды.
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық" бағасы - мәтіні жатталмаған, техникалық дайындығы төмен, көркемдік жағынан әлсіз ойнау, ойын аппаратының еркіндігі жоқ, сенімсіз орындау, ритмикалық тұрақсыз, ырғағы анық емес, қозғалыс үйлесімділігі жеткіліксіз, мәтінде ақау бар;
4) "2" "қанағаттанарлық" бағасы - аспапта ойнау дағдылары жоқ, мағынасыз ойнау, ырғағы таза емес;
5) сынақ (бағасыз) - орындау оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
40-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Аккордеон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Аккордеон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Аккордеон" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - темптен сәл ауытқу (бәсеңдету немесе жылдамдату), ноталарда белгіленбейді және музыкалық орындау мәнерлігіне шартталады;
2) артикуляция (латын тілінен articulo - бөлемін, бөліп-бөліп айтамын) - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың қатарын ретпен орындау тәсілі;
3) вибрато - музыкалық дыбыстың немесе ән салу жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі;
4) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
5) лад - орыс музыка ғылымындағы негізгі түсініктердің бірі, гармония туралы басты түсінік;
6) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
7) октава - сегіз сатылы және алты тонды арақашықтық;
8) ритм - уақыт бойынша музыканы ұйымдастыру;

9) беглость пальцев – одно из главных достоинств музыканта и показатель его опытности и мастерства;
10) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами;
11) те́мбр – одна из специфических характеристик музыкального звука наряду с его высотой, громкостью и длительностью;
12) тональность – высотное положение лада;
13) фермата – знак музыкальной нотации, предписывающий исполнителю увеличить по своему усмотрению ее длительность;
14) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
15) цезура – грань между частями, разделами, построениями музыкального произведения.
3. Цель Программы: создание условий для воспитания и развития личности обучающегося с учетом его природных возможностей на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на аккордеоне.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) обучение игре на аккордеоне (чтение с листа, игра в ансамбле, подбор по слуху);
2) обучение основам музыкальной грамоты;
3) овладение основными исполнительскими приемами игры на инструменте;
4) обучение выразительному исполнению произведений различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров;
5) приобретение технических знаний, умений и навыков, необходимых для творческой деятельности.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувства ритма, музыкальной памяти, творческого воображения, артистических способностей обучающихся;
2) развитие образного мышления, воображения, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки;
3) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству;
4) приобщение к музыкальному творчеству посредством исполнения пьес собственного сочинения.
Воспитательные:
1) воспитание интереса к музыкальному искусству;
2) приобщение обучающегося к основам национальной и мировой музыкальной культуры;
3) воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства;
4) воспитание личности, способной к созидательному и творческому труду.
5. Срок обучения детей игре на аккордеоне – семь лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на аккордеоне, научиться исполнять обработки казахских, русских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения

9) саусақтардың жүйріктігі - музыканттың басты мақтаныштарының бірі және оның тәжірибелігі мен шеребрлігінің көрсеткіші;
10) стаккато - бір дыбысты бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих;
11) тембр - жоғарылығы, күштілігі және ұзақтығымен ерекшеленетін музыкалық дыбысқа тән сипаттардың бірі;
12) үнділік - ладтың жоғары қалпы;
13) фермата - музыка нотациясының белгісі, орындаушының өзіне ұзақтығын ұлғайтуға мүмкіндік береді;
14) штрих - дыбыс құраушы ноталарды, ноталар тобын орындау (тәсілі және әдісі) амалы;
15) ырғақ кідірісі - музыкалық шығарманың бөліктері, бөлімдері, құрылымы арасындағы шекара.
3. Бағдарламаның мақсаты: аккордеонда ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде табиғи мүмкіндіктерін ескере отырып, білім алушының тұлғасын тәрбиелеуге және дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) аккордеонда ойнауға үйрету (парақтан оқу, ансамбльде ойнау, есту қабілеті бойынша теру);
2) музыкалық сауат негіздеріне оқыту;
3) аспапта ойнаудың негізгі орындау тәсілдерін меңгеру;
4) музыкалық-көркемдік мазмұны, стилі және жанры жағынан түрлі шығармаларды мәнерлеп орындауға үйрету;
5) шығармашылық қызметке қажет техникалық білім, білік және дағдыларды меңгеру.
Дамыту:
1) білім алушылардың есту қабілетін, ырғақ сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, қиялды, музыканы эмоциямен қабылдауды, орындаушылық ерік пен ұстанымды дамыту;
3) музыкалық дүниетанымын кеңейту, музыкалық шығармашылыққа деген танымдық қызығушылықтарын дамыту;
4) өзі шығарған пьесаны орындату арқылы музыкалық шығармашылыққа араластыру;
5) қызмет барысында өзін өзі таныту қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыка өнеріне деген қызығушылықты тәрбиелеу;
2) білім алушыны ұлттық және әлемдік музыка мәдениетіне тарту;
3) көркемдік талғамды, орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
4) жасампаз және шығармашылық еңбекке қабілетті тұлғаны тәрбиелеу.
5. Балаларды аккордеонда ойнауға оқыту мерзімі - жеті жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
6. Бағдарлама аккордеонда ойнау техникасын меңгергісі келетін, орыс, қазақ халық әндерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармалардың өңдеулерін орындап үйренгісі балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері

57. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся получает знания по истории возникновения аккордеона, знакомится с устройством, техническими возможностями инструмента, записью нотных знаков, их соотнесением с реальным звучанием инструмента;
2) закрепляются посадка и постановка рук, осваиваются элементарные навыки исполнительской техники, ведется дальнейшая работа над развитием исполнительского мастерства, музыкально-образного мышления, усвоением навыков чтения нот с листа, технических требований гаммы до, соль, фа-мажор каждой рукой отдельно в одну октаву;
3) на основе практического материала обучающийся учится определять общую характеристику исполняемых пьес, различать характер музыки, играть осмысленно и выразительно простые пьески и песни, приобретает необходимые исполнительские навыки игры, определенные Программой первого года обучения;
4) в течение учебного года обучающийся осваивает 8-10 различных музыкальных произведений: детские песни, народные песни, танцы, этюды, ансамбли.
58. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Ознакомление с инструментом.
Тема 2. Посадка.
Тема 3. Установка инструмента.
Тема 4. Исходное положение рук на правой и левой клавиатурах инструмента.
Тема 5. Формирование первоначальных навыков движения меха на разжим и сжим.
Тема 6. Формирование двигательных навыков пальцев правой и левой рук.
Тема 7. Звукоизвлечение. Формирование первоначальных слуховых представлений.
Тема 8. Пение подтекстовки ритмических песенок-прибауток, считалочек.
Тема 9. Простейшие пьесы с поочередной игрой правой и левой рук.
Тема 10. Простейшие пьесы с одновременной игрой правой и левой рук.
Тема 11. Упражнения на координацию правой и левой рук.
Тема 12. Освоение элементарной нотной грамоты.
Тема 13. Простейшие технические упражнения для пальцев.
Тема 14. Простейшие упражнения на освоение техники владения мехом.
Тема 15. Упражнение на координацию рук.
Тема 16. Игра несложных пьес двумя руками.
Тема 17. Освоение элементарной нотной грамоты.
Тема 18. Простейшие технические упражнения для пальцев.
Тема 19. Простейшие упражнения на освоение техники владения мехом.
Тема 20. Гаммы до, соль, фа-мажор каждой рукой отдельно в одну октаву.
Тема 21. Упражнение на координацию рук.
Тема 22. Игра несложных пьес двумя руками.
Тема 23. Совершенствование навыков игры по слуху.
Тема 24.Формирование первоначальных навыков чтения с листа.
59. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

57. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы аккордеонның шығу тарихы туралы білім алады, аспаптың құрылысымен және техникалық мүмкіндіктерімен, ноталық белгілердің жазбаларымен, олардың аспапта шынайы дыбысталуы арасындағы байланысымен танысады;
2) дұрыс отыру және қолды қою бекітіледі, орындау техникасының қарапайым дағдылары меңгеріледі, орындаушылық шеберлікті, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту, ноталарды парақтан оқу дағдыларын, бір октавада әр қолмен жеке до, соль, фа-мажор гаммаларын орындау талаптарын меңгеру бойынша жұмыстар әрі қарай жүргізіледі;
3) практикалық материал негізінде білім алушы орындалатын пьесаның жалпы сипатын анықтауды, музыканың сипатын ажыратуды, қарапайым пьесалар мен әндерді түсініп және мәнерліеп орындауды үйренеді, сондай-ақ бірінші оқу жылының бағдарламасымен анықталған қажетті орындаушылық ойнау дағдыларын алады;
8) білім алушы оқу жылының ішінде әртүрлі 8-10 музыкалық шығарманы үйренеді: балаларға арналған әндер, халық әндері, билері, этюдтер, ансамбльдер.
58. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу.
2-тақырып. Отырғызу.
3-тақырып. Аспапты орнықтыру.
4-тақырып. Аспаптың оң және сол клавиатураларындағы қолдардың бастапқы қалпы.
5-тақырып. Мехты созу жуне қысу қозғалыстарының алғашқы дағдыларын қалыптастыру.
6-тақырып. Оң және сол қолдың саусақтарының қимыл дағдыларын қалыптастыру.
7-тақырып. Дыбыс шығару. Алғашқы есту түсініктерін қалыптастыру.
8-тақырып. Ырғақтық әзіл әндердің мәнмәтінін, санамақтарды айту.
9-тақырып. Оң қол мен сол қолды алмастырып қарапайым пьесаларды ойнау.
10-тақырып. Бір уақытта оң және сол қолмен қарапайым пьесаларды ойнау.
11-тақырып. Оң қол мен сол қолдың үйлестіруге арналған жаттығулар.
12-тақырып. Қарапайым ноталық сауатты меңгеру.
13-тақырып. Саусақтарға арналған қарапайым техникалық жаттығулар.
14-тақырып. Мехты жүргізу техникасын меңгеруге арналған қарапайым жаттығулар.
15-тақырып. Қолдарды үйлестіруге арналған жаттығулар.
16-тақырып. Күрделі емес пьесаларды екі қолмен ойнау.
17-тақырып. Қарапайым ноталық сауатты меңгеру.
18-тақырып. Саусақтарға арналған қарапайым техникалық жаттығулар.
19-тақырып. Мехты жүргізу техникасын меңгеруге арналған қарапайым жаттығулар.
20-тақырып. Әр қолмен жеке бір октавада до, соль, фа-мажор гаммаралы.
21-тақырып. Қолдарды үйлестіруге арналған жаттығулар.
22-тақырып. Екі қолмен жеңілдеу пьесаларды ойнау.
23-тақырып. Есту бойынша ойнау дағдыларын жетілдіру.
24-тақырып. Парақтан оқудың алғашқы дағдыларын қалыптастыру.
59. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает устройство инструмента;
2) владеет первоначальными музыкально-теоретическими знаниями;
3) владеет навыками постановки рук, инструмента, посадки за инструментом;
4) владеет начальными навыками игры на аккордеоне;
5) развивает музыкальное мышление;
6) исполняет гаммы, этюды, простейшие музыкальные произведения.
60. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшая работа по закреплению исполнительских умений, навыков, формированию и развитию правильных исполнительских установок и ощущений;
2) закрепляются начальные навыки освоения клавиатур инструмента, правила посадки, постановки игрового аппарата, особенностей звукоизвлечения на аккордеоне, совершенствуются навыки ведения меха, осуществляется контроль над свободой исполнительского аппарата, продолжается работа над качеством звукоизвлечения, формированием культуры звука на основе изучения музыкальных произведений;
3) обучающийся знакомится с техническими требованиями гаммы до, соль, фа-мажор двумя руками, осваивает тонические трезвучия, арпеджио, чтение нот с листа двумя руками за первый класс;
4) в течение учебного года обучающийся осваивает 12-14 произведений: этюды, произведения с элементами полифонии, пьесы различного характера.
61. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. Повторение пройденного учебного материала.
Тема 2. Дальнейшее освоение нотной грамоты. Совершенствование работы над гаммами. Транспонирование и подбор по слуху.
Тема 3. Исходное положение рук на правой и левой клавиатурах инструмента. Упражнение на координацию рук.
Тема 4. Формирование двигательных навыков пальцев правой и левой рук. Технические упражнения для пальцев.
Тема 5. Формирование первоначальных навыков движения меха на разжим и сжим. Простейшие упражнения на освоение техники владения мехом.
Тема 6. Звукоизвлечение. Особенности звукоизвлечения на аккордеоне.
Тема 7. Произведения с поочередной игрой правой и левой рук.
Тема 8. Пьесы с одновременной игрой правой и левой рук.
Тема 9. Игра пьес различного характера двумя руками.
Тема 10. Гаммы: до, соль, фа-мажор двумя руками.
Тема 11. Аккорды: тонические трезвучия и их обращения в тональностях до, соль, мажор двумя руками.
Тема 12. Арпеджио: короткие арпеджио в тональностях до, соль, мажор.
Тема 13. Чтение нот с листа.
Тема 14. Разучивание этюдов.
Тема 15. Разучивание произведений с элементами полифонии, пьес различного характера. Контроль над свободой исполнительского аппарата. Работа над качеством звукоизвлечения и формированием культуры звука на основе изучения музыкальных произведений. Игра в ансамбле с педагогом и другими обучающимися.
Тема 16. Знакомство с жизнью, творчеством композиторов различных эпох стилевых направлений.

1) аспаптың құрылысын біледі;
2) алғашқы музыкалық-теориялық білімді меңгереді;
3) қолды, аспапты қою, аспапты ұстап дұрыс отыру дағдыларын біледі;
4) аккордеонда ойнаудың алғашқы дағдыларына ие болады;
5) музыкалық ойлауды дамытады;
6) гаммаларды, этюдтарды, қарапайым музыкалық шығармаларды орындайды.
60. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық біліктер мен дағдыларды бекіту, дұрыс орындаушылық тұғыр мен сезімдерді қалыптастыру және дамыту жұмыстары жалғастырылады;
2) аспаптың клавиатураларын меңгеру бойынша алғашқы дағдылар бекітіледі, дұрыс отыру, ойын аппаратын қою ережелері, аккордеонда дыбыс шығару ерекшеліктері меңгеріледі, мехты жүргізу дағдылары жетілдіріледі, орындау аппаратының еркіндігін бақылау іске асырылады, дыбыс шығару сапасымен жұмыс және музыкалық шығармаларды меңгеру негізінде дыбыс мәдениетін қалыптастыру жалғастырылады;
3) білім алушы техникалық талаптармен танысады: екі қолмен до, соль, фа-мажор гаммалары, тоникалық үшдыбыстылықты, арпеджионы, меңгереді, екі қолмен бірінші сыныптағы нотаны оқу;
4) білім алушы оқу жылының ішінде әртүрлі 12-14 шығарманы меңгереді: этюдтер, полифония элементтері бар шығармалар, түрлі сипаттағы пьесалар.
61. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Бірінші сыныпта өткен материалдарды қайталау.
2-тақырып. Ноталық сауатты әрі қарай меңгеру. Гаммалармен жұмысты жетілдіру. Есту бойынша тасымалдау және ойнау.
3-тақырып. Оң және сол клавиатуралардағы қолдардың бастапқы қалыптары. Қолдарды үйлестіруге арналған жаттығулар.
4-тақырып. Оң қол мен сол қолдың саусақтарының қимыл дағдыларын қалыптастыру. Саусақтарға арналған техникалық жаттығулар.
5-тақырып. Мехты созуға және қысуға арналған алғашқы қозғалыс дағдыларын қалыптастыру. Мехты жүргізу техникасын меңгеруге арналған қарапайым жаттығулар.
6-тақырып. Дыбыс шығару. Аккордеонда дыбыс шығарудың ерекшеліктері.
7-тақырып. Оң қолмен сол қолды кезектестіріп ойнайтын шығармалар.
8-тақырып. Бір уақытта оң және сол қолмен орындалатын пьесалар.
9-тақырып. Екі қолмен түрлі сипаттағы пьесаларды ойнау.
10-тақырып. Гаммалар: екі қолмен до, соль, фа-мажор.
11-тақырып. Аккордтар: тоникалық үшдыбыстылық және екі қолмен до, соль, мажор үндестілігіндегі олардың айналымдары.
12-тақырып. Арпеджио: до, соль, мажор үндестілігіндегі қысқа арпеджиолар.
13-тақырып. Нотаны парақтан оқу.
14-тақырып. Этюдтерді жаттау.
15-тақырып. Полифония элементтері бар шығармаларды, түрлі сипаттардағы пьесаларды жаттау. Орындаушылық аппаратының еркіндігін бақылау. Дыбыс шығарудың сапасымен және музыкалық шығармаларды үйрену негізінде дыбыс мәдениетін қалыптастыру жұмысы. Педагогпен және басқа білім алушылармен ансамбльде ойнау.
16-тақырып. Түрлі дәуірлердегі және стильдік бағыттардағы композиторлардың өмірімен және шығармашылығымен танысу.

62. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет начальными навыками смены позиций правой руки, координации левой руки;
2) владеет начальными навыками освоения клавиатур инструмента;
3) знает правила посадки и постановки игрового аппарата;
4) анализирует исполняемое произведение;
5) знает особенности звукоизвлечения на аккордеоне;
6) владеет навыками правильной смены меха;
7) осуществляет контроль над свободой исполнительского аппарата;
8) осуществляет контроль над качеством звука, точностью ритма и темпа;
9) развивает навыки выразительного исполнения одноголосных мелодий;
10) владеет навыками исполнения гамм до, соль, фа-мажор двумя руками;
11) владеет навыками исполнения аккордов: тонические трезвучия и их обращения в тональностях до, соль, мажор двумя руками, арпеджио: короткие арпеджио в тональностях до, соль, мажор;
11) исполняет произведения с элементами полифонии, пьесы различного характера.
63. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа по дальнейшему совершенствованию технических навыков обучающегося, поиску рациональной аппликатуры, динамики звучания того или иного построения, применению различных штрихов и видов туше;
2) продолжается работа над созданием художественного образа музыкального произведения, преодолением технических трудностей;
3) обучающийся осваивает технические требования гаммы до, соль, фа мажор двумя руками в две октавы, ре, си-бемоль правой рукой в одну октаву, арпеджио длинные, короткие в медленном темпе двумя руками, тонические аккорды и их обращение, чтение нот с листа;
4) в течение учебного года обучающийся осваивает 16-18 произведений: этюды, пьесы с элементами полифонии, пьесы различного характера.
64. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкальности. Лад. Способность к слуховому представлению, творческому воображению, ассоциативному мышлению. Совершенствование музыкально-ритмического чувства.
Тема 2. Развитие тембрового слуха обучающегося. Расширение палитры тембровых красок.
Тема 3. Работа над качеством звучания. Смена направлений движения меха.
Тема 4. Фразировка. Интонирование. Осмысление структуры музыкального построения, музыкальной формы.
Тема 5. Развитие технических, исполнительских навыков.
Тема 6. Разучивание пьес с элементами полифонии.
Тема 7. Двухчастная, трехчастная форма. Разучивание произведений крупной формы, как сюита, пьес в форме вариации.
Тема 8. Исполнение пьес с применением более сложных приемов звукоизвлечения и штрихов (портаменто, акценты).
Тема 9. Разучивание пьес с использованием более сложных ритмических группировок.
Тема 10. Чтение нот с листа. Транспонирование в другие тональности. Подбор по слуху.
Тема 10. Коллективное музицирование.
Тема 11. Закрепление освоенных музыкальных терминов.
Тема 12. Изучение новой профессиональной терминологии.
Тема 13. Дальнейшее изучение гамм до, соль, фа мажор двумя руками в две октавы, ре, си-бемоль правой рукой в одну октаву.
Тема 14. Арпеджио длинные, короткие в медленном темпе двумя руками. Тонические аккорды и их обращение.
Тема 15. Знакомство с жизнью, творчеством композиторов различных эпох и стилевых направлений.

62. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтиделер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) оң қолдың позициясын ауыстыру, сол қолды үйлестірудің алғашқы дағдыларына ие;
2) аспаптың клавиатурасын меңгерудің алғашқы дағдыларына ие;
3) отыру және ойын аппатарын қою ережелерін біледі;
4) орындайтын шығармаларын талдай алады;
5) аккордеонда дыбыс шығарудың ерекшеліктерін біледі;
6) мехты дұрыс ауыстыру дағдыларына ие;
7) орындаушылық аппараттың еркіндігіне бақылау жүргізе алады;
8) дыбыс сапасына, ырғақтың нақтылығына және жылдамдыққа бақылау жүргізе алады;
9) бір дауысты әуендерді мәнерлеп орындау дағдыларын дамытады;
10) екі қолмен до, соль, фа-мажор гаммаларын орындау дағдыларына ие;
11) аккордтарды орындау дағдыларына ие: тоникалық үшдыбыстылық және олардың екі қолмен до, соль, мажор үндестілігіндегі айналымдары, арпеджио: до, соль, мажор үндестілігіндегі қысқа арпеджиолар;
11) полифиониялық элементтері бар шығармаларды орындау, түрлі сипаттағы пьесаларды орындау.
63. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылардың техникалық дағдыларын жетілдіру, қандай да бір құрылымның оңтайлы аппликатурасын, дыбысталу динамикасын іздеу, түрлі штрихтар мен тушелердің түрлерін қолдану бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жасау, сондай-ақ техникалық қиындықтарды жеңу жұмыстары жалғастырылады;
3) білім алушы техникалық талаптарды меңгереді: екі октавда екі қолмен до, соль, фа мажор; бір октавада оң қолмен ре, си-бемоль, баяу қарқында екі қолмен ұзын, қысқа арпеджиолар, тоникалық аккордтар және олардың айналымдары, екі қолмен екінші сыныптағы ноталарды оқу;
4) білім алушы оқу жылының ішінде 16-18 шығарма үйренеді: этюдтер, полифония элементтері бар пьесалар, түрлі сипаттағы пьесалар.
64. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалылықты дамыту. Лад, есту арқылы түсіну, шығармашылық қиял, ассоциативті ойлау қабілеттері, музыкалық ритмикалық сезімді жетілдіру және басқалары.
2-тақырып. Білім алушының тембрлік есту қабілетін дамыту, тембрлік бояулар палитрасын кеңейту бойынша жұмыстар.
3-тақырып. Дыбысталу сапасымен жұмыс. Мехтың қозғалысының бағытын ауыстыру.
4-тақырып. Баса айту. Дыбыс ырғағы. Музыкалық құрылысының құрылымын, музыкалық формасын түсіну.
5-тақырып. Техникалық, орындаушылық дағдыларды дамыту.
6-тақырып. Полифония элементтері бар пьесаларды жаттау.
7-тақырып. Екі бөлімнен, үш бөлімнен тұратын форма. Сюита сияқты ірі нысанды шығармаларды, вариация түріндегі пьесаларды жаттау.
8-тақырып. Мейлінше күрделі дыбыс шығару тәсілдерін және штрихтарды қолданып пьесаларды орындау (портаменто,).
9-тақырып. Мейлінше күрделі ырғақтық топтамаларды қолдана отырып, пьесаларды жаттау.
10-тақырып. Нотаны парақтан оқу дағдыларын, басқа үндестіліктерге тасымалдау және есту арқылы ойнау дағдыларын жетілдіру.
11 тақырып. Ұжымдық музыка ойнау.
12-тақырып. Меңгерілген музыкалық терминдерді бекіту.
13-тақырып. Жаңа кәсіби терминдерді үйрену.
14-тақырып. Гаммаларды әрі қарай үйрену: екі октавада екі қолмен до, соль, фа мажор; бір октавада оң қолмен ре, си-бемоль.
15-тақырып. Ұзын арпеджиолар, екі қолмен баяу қарқындағы қысқа арпеджиолар. Тоникалық аккордтар және олардың айналымдары.
16-тақырып. Түрлі кезеңдердегі және стильдік бағыттардағы композиторлардың өмірімен және шығармашылығымен танысу.

65. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет анализировать исполняемое произведение;
2) владеет первоначальными навыками подбора по слуху;
3) владеет музыкальной терминологией в пределах Программы;
4) владеет навыками самостоятельного разбора несложного нотного материала;
5) развивает штриховую технику, беглость пальцев, аккордовую технику;
6) владеет навыками исполнения гамм до, соль, фа мажор двумя руками в две октавы; ре, си-бемоль правой рукой в одну октаву, арпеджио длинные, короткие в медленном темпе двумя руками, тонические аккорды;
7) исполняет произведения крупной формы, пьесы с применением более сложных приемов звукоизвлечения, штрихов, пьесы с использованием более сложных ритмических группировок.
66. Программные требования в 4 классе:
1) совершенствуются усвоенные специальные умения, навыки, усложняется, углубляется музыкально-художественный материал, расширяется круг музыкальных образов и исполнительских задач;
2) в течение учебного года обучающийся осваивает гаммы ре, ля, си-бемоль, мажор двумя руками в две октавы, ля минор двумя руками в две октавы, арпеджио длительные и короткие арпеджио в две октавы двумя руками, аккорды мажорные и минорные в две октавы двумя руками, чтение нот с листа пьес, 16-20 произведений (этюды, полифонические пьесы, произведения крупной формы, пьесы различного характера).
67. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкально-образного мышления обучающегося, творческого художественного воображения, фантазии.
Тема 2. Выразительные средства музыкального языка, понимание их значения в создании конкретного художественного образа и применение знаний в практической деятельности.
Тема 3. Развитие умений эмоционального восприятия музыки, ее содержания, идейно-эмоциональной направленности, понимание и раскрытие художественного замысла музыкального произведения.
Тема 4. Динамика звучания. Динамические оттенки при исполнении музыкальных произведений на аккордеоне.
Тема 5. Основные закономерности построения музыкальной формы, строение крупных музыкальных форм. Сложная трехчастная форма. Сюита.
Тема 6. Изучение произведений различных жанров музыки. Развитие умения понимать жанровые и стилистические особенности изучаемых произведений. Художественная форма в выражении содержания музыки.
Тема 7. Анализ стилевых особенностей исполняемых произведений.
Тема 8. Контроль над балансом звучания правой и левой клавиатурами аккордеона.
Тема 9. Закрепление освоенных музыкальных терминов. Изучение терминологии по истории и теории музыки.
Тема 10. Развитие технических и исполнительских навыков игры в пределах Программных требований. Совершенствование специфических особенностей звукообразования на аккордеоне. Различные виды туше
Тема 11. Организация работы обучающегося над музыкальным текстом. Приемы работы над исполнительскими трудностями.
Тема 12. Технические упражнения. Совершенствование исполнительской техники игры на аккордеоне.
Тема 13. Разучивание пьес с элементами полифонии. Работа над аппликатурной дисциплиной.
Тема 14. Самостоятельная работа обучающегося над развитием техники чтения с листа, транспонирования и подбора по слуху.
Тема 15. Разучивание гамм: ре, ля, си-бемоль мажор двумя руками в две октавы, ля минор двумя руками в две октавы (три вида).
Тема 16. Арпеджио длительные и короткие арпеджио в две октавы двумя руками.
Тема 17. Аккорды мажорные и минорные двумя руками в две октавы.
Тема 18. Развитие навыков коллективного музицирования.
Тема 19. Концертно-конкурсная деятельность. Концертный репертуар. Сценическая культура.
Тема 20. Знакомство с жизнью и творчеством композиторов различных эпох и стилевых направлений.

65. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындалатын шығарманы талдай алады;
2) есту бойынша ойнаудың алғашқы дағдыларын біледі;
3) Бағдарлама аясында музыкалық терминдерді біледі;
4) күрделі емес ноталық материалды өз бетінше талдай алады;
5) штрихтық техниканы, саусақтардың жүйріктігін, аккордтық техниканы дамытады;
6) екі октавада екі қолмен до, соль, фа мажор гаммаларын; бір октавада оң қолмен ре, си-бемольді; ұзын, екі қолмен баяу қарқында қысқа арпеджиоларды, тоникалық аккордтарды орындау білігіне ие;
7) ірі нысанды шығармаларды мейлінші күрделі дыбыс шығару тәсілдерін және штрихтар қолданылған пьесаларды, мейлінше күрделі ырғақтық топтамаларды қолданылған пьесаларды орындайды.
66. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) меңгерілген арнайы білік пен дағдылар жетілдіріледі, музыкалық-көркемдік материалдар күрделендіріледі және тереңдетіледі, музыкалық бейнелердің шеңбері мен орындаушылық міндеттер кеңейтіледі;
2) білім алушы оқу жылының ішінде екі октавада екі қолмен ре, ля, си-бемоль мажор, екі октавада екі қолмен ля минордың үш түрі, екі октавада екі қолмен ұзын және қысқа арпеджиолар, екі октавада екі қолмен мажорлы және минорлы аккордтар, пьесалардың ноталарын парақтан оқуды, 16-20 шығарманы (этюдтар, полифониялық пьесалар, ірі нысанды шығармалар, түрлі сипаттағы пьесаларды) меңгереді.
67. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын, шығармашылық-көркемдік елесін, қиялын дамыту жұмыстары.
2-тақырып. Музыка тілінің мәнерлілік құралдары, оларды нақты бір көркемдік бейне жасау кезіндегі мәнін түсіну және практикалық қызметте білімдерін қолдану.
3-тақырып. Музыканы, оның мазмұнын және идеялық-эмоциялық бағдарын эмоциямен қабылдау білігін дамыту, музыкалық шығарманың көркемдік ойын түсіну және ашу.
4-тақырып. Дыбысталу динамикасы. Аккордеонда музыкалық шығарманы орындау кезіндегі музыканың сипатына сәйкес динамикалық реңктер.
5-тақырып. Музыкалық форманың құрылысының негізгі заңдылықтарын меңгеру, ірі музыкалық формалардың құрылысымен танысу (күрделі үш бөлікті форма, сюита).
6-тақырып. Музыканың түрлі жанрларындағы шығармаларды үйрену. Үйретілетін шығармалардың жанрлық және стильдік ерекшеліктерін түсіну білігін дамыту. Музыканың мазмұнын жеткізудегі көркемдік форма.
7-тақырып. Орындалатын шығармалардың стильдік ерекшеліктерін дамыту.
8-тақырып. Аккордеонның оң және сол клавиатураларының дыбысталуының тепе-теңдіктерін бақылау.
9-тақырып. Меңгерілген музыкалық терминдерді бекіту. Музыка терихы және теориясы бойынша терминдерді меңгеру.
10-тақырып. Бағдарлама талаптары шеңберінде техникалық және орындаушылық ойнау дағдыларын дамыту. Аккордеонда дыбыс шығарудың өзіндік ерекшеліктерін жетілдіру. Тушенің алуан түрлері.
11-тақырып. Білім алушының музыкалық мәтінмен жұмыс істеуін ұйымдастыру. Орындаушылық қиындықтармен жұмыс істеу тәсілдері.
12-тақырып. Техникалық жаттығулар. Аккордеонда ойнаудың орындаушылық техникаларын дамыту.
13-тақырып. Полифония элементтері бар пьсеаларды жаттау. Аппликатуралық тәртіппен жұмыс.
14-тақырып. Білім алушының парақтан оқу техникасын дамыту, тасымалдау және есту қабілеті бойынша ойнау бойынша өзіндік жұмыстары.
15-тақырып. Гаммаларды жаттау: екі октавада екі қолмен ре, ля, си-бемоль мажор, екі октавада екі қолмен ля минордың үш түрін ойнау.
16-тақырып. Ұзақ арпеджиолар және екі қолмен екі октавадағы қысқа арпеджиолар.
17-тақырып. Екі октавада екі қолмен мажорлы және минорлы аккордтар.
18-тақырып. Ұжымдық музыка ойнау дағдыларын дамыту.
19-тақырып. Концерттік-байқау дағдылары. Концерттік репертуар. Сахналық мәдениет.
20-тақырып. Түрлі кезеңдердегі және стильдік бағыттардағы композиторлардың өмірлері және шығармашылықтарымен танысу.

68. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет знаниями теоретических основ музыки;
2) владеет техническими и исполнительскими навыками игры;
3) знает специфические особенности звукообразования на инструменте, примерную шкалу силы их звучания;
4) знает набор возможных динамических оттенков, исполнительские приемы различного туше и уравновешивания звучания правой и левой клавиатур инструмента;
5) знает условные обозначения регистров, закономерности построении музыкальной формы, различные жанры, особенности художественно-образного выражения исполняемого произведения;
6) умеет различать выразительные средства музыкального языка;
7) понимает значение выразительных средств музыкального языка в создании конкретного художественного образа;
8) разбирается в нотной записи, обозначениях темпа, динамики, знаков альтерации;
9) умеет анализировать исполняемое произведение;
10) исполняет гаммы ре, ля, си-бемоль мажор двумя руками в две октавы, ля минор двумя руками в две октавы, арпеджио длительные и короткие арпеджио в две октавы двумя руками, аккорды мажорные и минорные двумя руками в две октавы;
11) владеет навыками коллективного музицирования;
12) владеет навыками репетиционно-концертной работы.
69. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается закрепление исполнительских слуховых, звукообразующих навыков, формирование музыкально-образного мышления, развитие творческого художественного воображения путем усложнения изучаемого художественного материала;
2) осваиваются средства музыкальной выразительности (динамика, темп, фразировка), гаммы ля, ми, си мажор двумя руками в две октавы; ля, соль минор двумя руками в две октавы, арпеджио: длинные и короткие в две октавы двумя руками, аккорды двумя руками в две октавы, чтение нот с листа, совершенствуются музыкально-исполнительские навыки игры на инструменте в тесной взаимосвязи с общекультурным развитием обучающегося;
3) в течение учебного года обучающийся осваивает 12 произведений: этюды, полифонические произведения, произведения крупной формы, произведения различного характера.
70. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение музыкальных пьес с элементами полифонии и произведениями крупной формы.
Тема 2. Музыкальная форма музыкального произведения, его жанровые и стилистические особенности.
Тема 3. Работа над выразительностью исполнения музыкального произведения, содержанием и идейно-эмоциональной направленностью.
Тема 4. Музыкальный текст произведения и его технические особенности.
Тема 5. Развитие слухового самоконтроля обучающегося.
Тема 6. Качество звукоизвлечения. Смена меха. Различные виды туше и штрихов.
Тема 7. Градации динамики звучания, поиск разнообразных динамических оттенков музыки.
Тема 8. Развитие исполнительских навыков игры на аккордеоне. Виды техник игры.
Тема 9. Работа над различными приемами игры мехом. Портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато.
Тема 10. Работа над агогикой. Внезапные и постепенные замедления, ускорения, цезуры, остановки, ферматы и пр.
Тема 11. Расширение тонального плана в произведениях с использованием отклонений и модуляций.
Тема 12. Самостоятельная работа обучающегося над музыкальным текстом и техническими особенностями изучаемого произведения.
Тема 13. Разучивание гамм: ля, ми, си мажор двумя руками в две октавы; ля, соль минор три вида двумя руками в две октавы.
Тема 14. Разучивание арпеджио: длинные и короткие в две октавы двумя руками. Аккорды двумя руками в две октавы.
Тема 15. Разучивание этюдов, полифонических произведений, произведений крупной формы, произведений различного характера.
Тема 16. Чтение нот с листа.
Тема 17. Развитие навыков коллективного музицирования.
Тема 18. Концертно-конкурсная деятельность. Концертный репертуар. Сценическая культура.
Тема 19. Знакомство с жизнью и творчеством композиторов различных эпох и стилевых направлений.

68. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыканың теориялық негіздері туралы жан-жақты білімге ие;
2) ойнаудың техникалық және орындаушылық дағдыларына ие;
3) аспапта дыбыс шығарудың өзіндік ерекшеліктерін, олардың дыбысталу шкаласының болжамды күшін біледі;
4) мүмкін болатын динамикалық реңктердің тобын, түрлі тушелерді орындау тәсілдерін және аспаптың оң және сол клавиатураларының қалыпты дыбыстылуын біледі;
5) регистрлердің шартты белгілерін, музыкалық форма құрылысының заңдылықтарын, орындалатын шығарманың көркемдік бейнелі көріністерінің түрлі жанрларын, ерекшеліктерін біледі;
6) музыкалық тілдің мәнерлілік құралдарын ажырата алады;
7) белгілі бір нақты көркемдік бейнені жасаудағы музыкалық тілдің мәнерлілік құралдарының мәнін түсінеді;
8) ноталық жазбаларды, қарқын, ырғақ, динамика, альтерация белгілерін оқи алады;
9) орындалатын шығармаларды талдай алады;
10) екі октавада екі қолмен ре, ля, си-бемоль мажор гаммаларын, екі октавада екі қолмен ля минордың үш түрін, ұзақ арпеджиолар және екі қолмен екі октавада қысқа арпеджиолар, екі октавада екі қолмен мажорлы және минорлы аккордтарды біледі;
11) ұжымдық музыка ойнау дағдыларына ие болады;
12) дайындық-концерттік жұмыс дағдыларына ие болады.
69. 5 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) орындаушылық есту, дыбыс шығару дағдыларын бекіту, музыкалық бейнелі ойлауды қалыптастыру, үйретілетін көркемдік материалдарды күрделендіру арқылы шығармашылық көркемдік ойлауды дамыту жалғастырылады;
2) білім алушылар музыканы мәнерлеу құралдарын (динамикалар, қарқындар, баса айтулар), гаммаларды меңгереді: екі октавада екі қолмен ля, ми, си мажор; екі октавада екі қолмен ля, соль минордың үш түрін, арпеджио: екі қолмен екі октавада ұзын және қысқа, екі октавада екі қолмен аккордтар, нотаны парақтан оқу;
3) білім алушы оқу жылының ішінде 12 шығарманы меңгереді: этюдтер, полифониялық шығармалар, ірі нысанды шығармалар, түрлі сипаттағы шығармалар.
70. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Полифония элементтері бар музыкалық пьесаны және ірі нысанды шығармаларды үйрену.
2-тақырып. Музыкалық шығарманың музыкалық формасы, оның жанрлық және стильдік ерекшеліктері.
3-тақырып. Музыкалық шығарманы мәнерлеп орындау, мазмұны және идеялық-эмоциялық бағдарымен жұмыс.
4-тақырып. Шығарманың музыкалық мәтіні және оның техникалық ерекшеліктері.
5-тақырып. Блім алушының тыңдау білігін бақылауды дамыту.
6-тақырып. Дыбыс шығару сапасы. Мехты ауыстыру. Тушенің және штрихтардың түрлі түрлері.
7-тақырып. Дыбысталу динамикасының өрбуі, музыканың түрлі динамикалық реңктерін іздеу.
8-тақырып. Аккордеонда ойнаудың орындаушылық дағдыларын дамыту. Ойнау техникалырының түрлері.
9-тақырып. Мехпен ойнаудың түрлі тәсілдерімен жұмыс. Портато, мехпен стаккато, рикошет, вибрато және басқалары.
10-тақырып. Агогикамен жұмыс. Кенеттен және біртіндеп баяулату, жылдамдату, кідіру, тоқтау, ферматтар және басқалары.
11-тақырып. Ақаулар мен модуляцияларды қолдана отырып шығармалардағы үндестілік жоспарын кеңейту.
12-тақырып. Білім алушының оқып отырған шығарманың музыкалық мәтіні және техникалық ерекшеліктері бойынша өздік жұмысы.
13-тақырып. Гаммаларды жаттау: екі октавада екі қолмен ля, ми, си мажор; екі октавада екі қолмен ля, соль минордың үш түрі.
14-тақырып. Арпеджиоларды жаттау: екі қолмен екі октавада ойналатын қысқы және ұзақ арпеджиолар. Екі қолмен екі октавада ойналатын аккордтар.
15-тақырып. Этюдтарды, полифониялық шығармаларды, ірі нысанды шығармаларды, түрлі сипаттағы шығармаларды жаттау.
16-тақырып. Нотаны парақтан оқу.
17-тақырып. Ұжымдық музыка ойнау дағдыларын әрі қарай дамыту.
18-тақырып. Концерттік-байқау қызметі. Концерттік репертуар. Сахналық мәдениет.
19-тақырып. Түрлі кезеңдердің және стильдік бағыттардың композиторларының өмірімен және шығармашылығымен танысу.

71. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) владеет расширенными знаниями теоретических основ музыки, техническими и исполнительскими навыками игры;
2) знает специфические особенности звукообразования на инструменте, примерную шкалу силы их звучания, набор возможных динамических оттенков, исполнительские приемы различного туше и уравновешивания звучания правой и левой клавиатур инструмента, условные обозначения регистров, закономерности построении музыкальной формы, различные жанры, особенности художественно-образного выражения исполняемого произведения.
3) умеет различать выразительные средства музыкального языка, понимать их значение в создании конкретного художественного образа, самостоятельно разбирать заданное произведение, анализировать его.
72. Программные требования в 6-7 классах:
1) продолжается работа по дальнейшему совершенствованию всех ранее изученных исполнительских приемов в более сложном по техническому и художественному содержанию вариантах, развитию умений самостоятельно разбираться в основных элементах фразировки;
2) обучающийся осваивает гаммы си, ре – бемоль мажор двумя руками, до мажор, соль мажор в терцию; до, ми минор двумя руками в две октавы, арпеджио: длинные и короткие в две октавы двумя руками, аккорды двумя руками в две октавы, развивает аппликатурную грамотность и самостоятельность в выборе рациональной аппликатуры;
3) в течение учебного года обучающийся осваивает 18-20 произведений: этюды, полифонические произведения, произведения крупной формы, концертные пьесы.
73. Содержание учебного предмета в 6-7 классах.
Тематическое планирование.
Тема 1. Освоение гамм: си, ре – бемоль мажор двумя руками, до мажор, соль мажор в терцию. Освоение гамм: до, ми минор двумя руками (три вида) в две октавы. Мажорные гаммы до пяти знаков в ключе и минорных гамм до 3-х знаков в ключе двумя руками в две октавы, различными штрихами (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], комбинированные штрихи, полиштрихи), исполнение гамм в пунктирном ритме;
Тема 2. Изучение и исполнение арпеджио: длинные и короткие в две октавы двумя руками. Изучение и исполнение длинных и коротких арпеджио в две октавы двумя руками различными штрихами (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], комбинированные штрихи, полиштрихи), арпеджио в пунктирном ритме, 4 – х звучных мажорных и минорных аккордовых последовательностей двумя руками.
Тема 3. Аккорды двумя руками в две октавы.
Тема 4. Совершенствование технических навыков (крупной - октавной и аккордовой техники, мелкой техники), работа над штрихами мехом (портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато) при выполнении упражнений, исполнении этюдов, музыкальных произведений.
Тема 5. Дальнейшее формирование музыкального мышления обучающегося. Работа над стилем, чувством музыкальной формы. Темп, общая выразительность произведения.
Тема 6. Самостоятельная работа над музыкальными произведениями. Контроль самостоятельной работы по чтению с листа, транспонированию, подбору по слуху.
Тема 7. Овладение полифоническими произведениями и произведениями крупной формы.
Тема 8. Работа над выразительностью и художественным образом произведения, его содержанием и идейно-эмоциональной направленностью.
Тема 9. Работа над музыкальным текстом произведения и его техническими особенностями.
Тема 10. Развитие слухового самоконтроля обучающегося.
Тема 11. Работа над качеством звукоизвлечения.
Тема 12. Расширение градации динамики звучания, формирование умений поиска разнообразных динамических оттенков музыки.
Тема 13. Расширение тонального плана в произведениях с использованием отклонений и модуляций.
Тема 14. Работа над агогикой.
Тема 15. Подготовка концертно-конкурсных программ.
Тема 16. Концертно-конкурсная деятельность. Концертный репертуар. Развитие сценической культуры.

71. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыканың теориялық негіздері туралы жан-жақты білімге ие, ойнаудың техникалық және орындаушылық дағдыларын біледі;
2) аспапта дыбыс шығарудың өзіндік ерекшеліктерін, олардың дыбысталуының болжамды күшін, мүмкін болатын динамикалық реңктердің тобын, түрлі тушелерді орындау тәсілдерін және аспаптың оң және сол клавиатураларының қалыпты дыбысталуын, регистрлердің шартты белгілерін, музыкалық формалардың құрылыстарының заңдылықтарын, түрлі жанрларды, орындалатын шығарманың көркемдік-бейнелі көрінісінің ерекшеліктерін біледі;
3) музыкалық тілдің мәнерлілік құралдарын ажыратады, нақты көркемдік бейнені жасауда олардың мәнін түсінеді, тапсырылған шығарманы өз бетінше талдайды, оны сараптайды.
72. 6-7 сыныптардағы Бағдарлама талаптары:
1) алдында үйренген барлық орындау тәсілдерін техникалық және көркемдік мазмұны бойынша мейлінше күрделі нұсқаларда жетілдіру, баса айтудың негізгі элементтерін өз бетінше талдау білігін дамыту жұмыстары жалғастырылады;
2) білім алушылар гаммаларды меңгереді: екі қолмен си, ре бемоль мажор, терцияда соль мажор; екі октавада екі қолмен до, ми минор, арпеджио: екі қолмен екі октавада ұзық және қысқа, екі октавада екі қолмен аккордтар, аппликатуралық сауаттылықты және оңтайлы аппликатураны өз бетінше таңдауды дамытады;
3) білім алушы оқу жылының ішінде 18-20 шығарманы меңгереді: этюдтар, полифониялық шығармалар, ірі нысанды шығармалар, концерттік пьесалар.
73. 6-7 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гаммаларды меңгеру: екі қолмен си, ре - бемоль мажор, терцияда до мажор, соль мажор. Гаммаларды меңгеру: екі октавада екі қолмен до, ми минор. төрт белгіге дейінгі кілттегі мажорлы гаммалар және екі қолмен екі октавада үш белгіге дейін кілттегі минорлы гаммалар, түрлі штрихтармен (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], құрама штрихтар, жартылай штрихтар), үзік-үзік ырғақта гаммаларды орындау;
2-тақырып. Екі қолмен екі октавада ұзын және қысқа арпеджиоларды үйрену және орындау. Түрлі штрихтармен (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], құрама штрихи, жартылай штрихтар) екі қолмен екі октавада ұзын және қысқа арпеджиолар, үзік-үзік ырғақтағы арпеджиолар, екі қолмен 4 дыбыстық мажорлы және минорлы аккордық қатарлар.
3-тақырып. Екі октавада екі қолмен аккордтарды орындау.
4-тақырып. Техникалық дағдыларды жетілдіру (ірі - октавалық және аккордтық техника, ұсақ техника), жаттығуларды орындау барысында созылмалы жердің штрихтарымен (портато, меховое стаккато, рикошет, вибрато) жұмыс, этюдтарды, музыкалық шығармаларды орындау.
5-тақырып. Білім алушының музыкалық ойлауын әрі қарай жетілдіру. Музыкалық форманың стилімен, сезімімен жұмыс. Шығарманың қарқыны, жалпы мәнері.
6-тақырып. Музыкалық шығармалармен өз бетінше жұмыс істеу. Парақтан оқу, тасымалдау, есту арқылы ойнау бойынша өзіндік жұмысты бақылау.
7-тақырып. Полифониялық шығармалар мен ірі нысанды шығармаларды меңгеру.
8-тақырып. Шығарманың мәнерлілігімен және оның көркемдік бейнесімен, оның мазмұнымен және идеялық-эмоциялық бағдарымен жұмыс.
9-тақырып. Шығарманың музыкалық мәтінімен және оның техникалық ерекшеліктерімен жұмыс.
10-тақырып. Білім алушының есту арқылы өзін өзі бақылауын дамыту.
11-тақырып. Дыбыс шығарудың сапасымен жұмыс.
12-тақырып. Дыбысталу динамикасының өрбуін кеңейту, музыканы түрлі динамикалық реңтерін іздеу білігін қалыптастыру.
13-тақырып. Ауытқулар мен модуляцияларды қолданып шығармалардағы үндестілік жоспарды кеңейту.
14-тақырып. Агогикамен жұмыс.
15-тақырып. Концерттік-байқаулық бағдарламаларды дайындау.
16-тақырып. Концерттік-байқаулық қызмет. Концерттік репертуар. Сахналық мәдениетті дамыту.

74. Ожидаемые результаты освоения Программы 6-7 классов.
К концу обучения обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы музыкальной грамоты;
2) владеет основными исполнительскими приемами игры на инструменте;
3) владеет техническими навыками игры на аккордеоне;
4) выразительно исполняет произведения различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров;
5) владеет техническими знаниями, умениями и навыками, необходимыми для творческой деятельности;
6) знает специфику исполнения музыкальных произведений различных музыкальных жанров, стилей;
7) умеет транспонировать, подбирать по слуху, исполнять простейшие вариации гармонического и мелодического содержания.
75. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) музыкальную терминологию;
2) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на инструменте;
3) различные интерпретации музыкальных произведений;
4) репертуар для аккордеоне, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями.
5) принципы игры на аккордеоне как сольно, так в ансамбле, оркестре;
6) основные закономерности творчества композиторов, музыку которых он исполняет;
7) принципы работы музыканта-исполнителя на сцене.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне соло;
2) самостоятельно разбирать несложный нотный текст;
3) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей на инструменте;
4) исполнять свою партию в музыкальном коллективе;
5) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения на инструменте;
6) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
7) применять теоретические знания в исполнительской практике;
8) анализировать исполняемые музыкальные произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
3) слухового контроля и умения управлять процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
6) коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
76. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.

74. 6-7 сыныптардың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
Оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
2) аспапта ойнаудың негізгі орындаушылық тәсілдерін біледі;
3) аккордеонда ойнаудың техникалық дағдыларына ие болады;
4) түрлі музыкалық-көркемдік мазмұндағы, түрлі стильдер мен жанрлардағы шығармаларды мәнерлеп орындайды;
5) шығармашылық қызметке қажетті техникалық білім, білік және дағдыларға ие болады;
6) түрлі музыкалық жанрлардағы, стильдердегі музыкалық шығармаларды орындаудың ерекшеліктерін біледі;
7) тасымалдауды, есту арқылы теруді, гармоникалық және мелодиялық мазмұндағы қарапайым вариацияларды орындай алады.
75. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек :
1) музыкалық терминдерді;
2) аспапта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді;
3) музыкалық шығармалардың түрлі интерпретацияларын;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі стильдер мен жанрлардағы шығармалардан тұратын аккордеонға арналған репертуарды;
5) аккордеонда жеке, сондай-ақ ансамбльде, оркестрде ойнау қағидаттарын;
6) музыкасын орындайтын композиторлар шығармашылығының негізгі заңдылықтарын;
7) музыкант-орындаушының сахнадағы жұмысын біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік деңгейде сауатты түрде жеке орындайды;
2) күрделі емес ноталық мәтінді өз бетінше талдайды;
3) түрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды аспапта өз бетінше ойнап үйренеді;
4) музыкалық ұжымда өз партиясын орындайды;
5) аспапта музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасай алады;
6) жеңіл шығармаларды орындау кезінде техникалық қиындықтарды өзі жеңеді;
7) орындаушылық практикада теориялық білімді қолданады;
8) орындайтын музыкалық шығармаларды талдай алады.
Бітіруші түлекте:
1) есту арқылы ойнау және жеңіл музыкалық шығармаларды парақтан оқу;
2) музыкалық-орындаушылық мәнерілік құралдарын қолдану;
3) есту қабілетін бақылау және орындау процесін басқару;
4) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
5) орындаушылық практика, көпшілік алдында жеке өнер көрсету дағдылары;
6) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
76. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.

77. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в четвертой четверти: контрольная работа (1 этюд, 1 пьеса);
2) 2 класса – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 этюд, 1 пьеса), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (1 этюд, 2 пьесы);
3) 3 класса – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 этюд, 1 пьеса), во второй четверти: академический концерт (1 этюд, 2 пьесы или 3 пьесы), в четвертой четверти: технический зачет (1 гамма, 2 этюда);
4) 4 класса – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (1 этюд, 2 пьесы), во второй четверти: академический концерт (3 пьесы), в четвертой четверти: технический зачет (1 гамма, 2 этюда);
5) 5 класса – в первой, второй, третьей четвертях: контрольная работа (1 этюд, 2 пьесы или 3 пьесы), в четвертой четверти: выпускной экзамен (4 произведения различных форм и жанров – полифоническое произведение или пьеса с элементами полифонии, произведение крупной формы, произведение казахстанского композитора или обработка казахской народной песни или танца, пьеса по выбору исполнителя);
6) 6 класса – в первой, второй, третьей четвертях: контрольная работа (1 этюд, 2 пьесы или 3 пьесы), в четвертой четверти: экзамен (4 произведения различных форм и жанров – полифоническое произведение или пьеса с элементами полифонии, произведение крупной формы, произведение казахстанского композитора или обработка казахской народной песни, или танца, пьеса по выбору исполнителя);
7) 7 класса – в первой, второй, третьей четвертях: контрольная работа (1 этюд, 2 пьесы или 3 пьесы), в четвертой четверти: выпускной экзамен (4 произведения различных форм и жанров – полифоническое произведение или пьеса с элементами полифонии, произведение крупной формы, произведение казахстанского композитора или обработка казахской народной песни, или танца, пьеса по выбору исполнителя).
78. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения;
79. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически безупречное исполнение программы, свободное владение техническими приемами, приемами качественного звукоизвлечения, индивидуальное отношение к исполняемому произведению для достижения наиболее убедительного воплощения художественного замысла;

77. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 этюд, 1 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 этюд, 1 пьеса), екінші және төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (1 этюд, 2 пьеса);
3) 3 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 этюд, 1 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 этюд, 2 пьеса немесе 3 пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд);
4) 4 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 этюд, 2 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (3 пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд);
5) 5 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 этюд, 2 пьеса немесе 3 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (әртүрлі формадағы және жанрдағы 4 шығарма (полифониялық шығарма немесе полифония элементтері бар шығарма, қазақстандық композитордың шығармасы немесе қазақ халық әнінің немесе биінің өңдеуі, орындаушы таңдаған пьеса);
6) 6 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 этюд, 2 пьеса немесе 3 пьеса), төртінші тоқсанда: емтихан (әртүрлі формадағы және жанрдағы 4 шығарма (полифониялық шығарма немесе полифония элементтері бар шығарма, қазақстандық композитордың шығармасы немесе қазақ халық әнінің немесе биінің өңдеуі, орындаушы таңдаған пьеса);
7) 7 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (1 этюд, 2 пьеса немесе 3 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (әр түрлі формадағы және жанрдағы 4 шығарма (полифониялық шығарма немесе полифония элементтері бар шығарма, қазақстандық композитордың шығармасы немесе қазақ халық әнінің немесе биінің өңдеуі, орындаушы таңдаған пьеса).
78. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
79. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бағдарламаны техникалық жағынан мінсіз орындауы, техникалық тәсілдерді, сапалы дыбыс шығару тәсілдерін еркін меңгеруі, орындалатын шығарманың көркемдік ойын нақтырақ жеткізудегі жеке тәсілі;

2) оценка "4" "хорошо" – техническая свобода, осмысленная, выразительная игра, достаточное понимание характера, содержания исполняемого произведения, исполнение программы наизусть, индивидуальное отношение к исполняемому произведению, наличие небольших технических и стилистических неточностей;
3) оценка 3 "удовлетворительно" – неяркое, необразное исполнение программы, недостаточное владение техническими приемами, отсутствие свободы и пластичности игрового аппарата, наличие погрешностей в звукоизвлечении;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – плохое владение инструментом, слабое знание программы наизусть, отсутствие музыкальной образности в исполняемом произведение, наличие грубых технических ошибок;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 41
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Домра" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Домра" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Домра".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
2) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
3) глиссандо – музыкальный термин, штрих, означающий плавное скольжение от одного звука к другому; дает колористический эффект;
4) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
5) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная музыка вокальная и инструментальная. Термин также обозначает напевность самой музыки или манеры ее исполнения, способность певческого голоса к напевному исполнению мелодии;
6) двойные ноты – одновременное сочетание двух или более звуков на струнных смычковых инструментах;
7) лад – одно из главных понятий русской музыкальной науки, центральное понятие в учении о гармонии;
8) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
9) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;

2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық еркіндігі, түсініп, мәнерлеп орындауы, орындалатын шығарманың сипатын, мазмұныны жеткілікті деңгейде түсінуі, орындалатын шығармаға деген жеке көзқарасы, біршама техникалық және стилистикалық олқылықтары;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - бағдарламаны солғын, бейнесіз орындауы, техникалық тәсілдерді жетік меңгермеуі, ойын аппаратының еркіндігі мен иілгіштігінің болмауы, дыбыс шығаруда жіберген қателіктері;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - орындап отырған шығармада музыкалық бейнеліліктің болмауы, шығарманы жатқа білмеуі, өрескел техникалық қателіктері және аспапты нашар меңгеруі;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
41-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Домра" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Домра" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Домра" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
2) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
3) глиссандо - бір дыбыстан келесі дыбысқа сырғуды білдіретін музыкалық термин, штрих; реңктік әсер береді;
4) деташе - ішекті ысқылы аспаптарда орындау тәсілдерінің бір түрі;
5) кантилена - кең, еркін түрде шырқалатын вокалдық және аспаптық музыка. Сондай-ақ, музыканың өзін айту немесе оны орындау нақышы, әншілік дауыстың әуенді орындау қабілеті;
6) қос ноталар - ішекті ысқылы аспаптарда екі немесе одан көп дыбыстарды бір уақытта үйлестіру;
7) лад - орыс музыка ғылымының негізгі түсініктерінің бірі, гармония туралы ілімдегі орталық түсінік;
8) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі;
9) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, көршілес басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;

10) нюанс – термин, характеризующий музыкальную мелодичность, тонкое различие, едва заметный переход в звуке: форте – громко, dolce - нежно, appassionato - страстно и тому подобное.
11) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1:2, то есть частота высокого звука в 2 раза больше низкого;
12) разме́р, тактовый размер в музыке – количественная характеристика тактового метра, указывающая число долей в такте;
13) пиццикато – прием игры на струнных смычковых музыкальных инструментах, когда звук извлекается не смычком, а щипком струны, отчего звук становится отрывистым и более тихим, чем при игре смычком. Иногда "пиццикато" называют музыкальное произведение, которое исполняется этим приемом;
14) портаменто (скольжение) − это способ исполнения, при котором следующая нота не сразу берется точно, а используется короткий и плавный переход к нужной высоте от предыдущей ноты;
15) беглость пальцев – одно из главных достоинств музыканта и показатель его опытности и мастерства;
16) спиккато – музыкальный штрих, используемый на струнных смычковых инструментах, извлекается броском смычка на струну, получается короткий отрывистый звук;
17) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
18) тремоло – разновидность мелизма. Прием игры на струнных, клавишных, ударных и других музыкальных инструментах: многократное быстрое повторение одного звука либо быстрое чередование двух не соседних звуков, двух созвучий;
19) тональность – высотное положение лада;
20) флажолет – прием игры на струнных смычковых и щипковых инструментах, заключающийся в извлечении звука-обертона. Флажолетом называется сам извлекаемый звук-обертон. На струнных инструментах исполняется путем частичного прижатия струны в точке деления ее длины на 2 (высота звучания струны повышается на октаву), на 4 (2 октавы);
21) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
22) ритм – организация музыки во времени.
3. Цель Программы: создание условий для развития способностей обучающихся на основе приобретенных им знаний, умений и навыков, позволяющих исполнять произведения различных жанров и стилей на домре.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение игре на домре (чтение нот с листа, подбор по слуху, игра в ансамбле);
2) обучение основам музыкальной грамоты;
3) овладение основными исполнительскими приемами игры на инструменте;

10) нюанс - музыкалық әуенділікті сипаттайтын термин, дыбыстағы әлсіз байқалатын өту: форте - қатты, dolce - нәзік, appassionato - ынтыға және сол секілді;
11) октава - дыбыстар арасындағы жиілік 1:2 қатынасын құрайтын музыкалық интервал, яғни жоғары дыбыстың жиілігі төменнен 2 есе үлкен болады;
12) өлшем, музыкадағы тактілі өлшем - тактідегі үлес санын нұсқаушы, тактілі метрдің сандық сипаты;
13) пиццикато - ішекті ысқылы аспаптарда ысқымен емес, саусақтың ұшымен іліп-қағу әдісі арқылы ойнау тәсілі, сондықтан ысқымен ойнауға қарағанда дыбыс үзілмелі және ақырын шығады. Кейде "пиццикато" деп осы тәсілмен ойналатын музыкалық шығарманы атайды;
14) портаменто (сырғу) - орындау тәсілі, онда келесі нота бірден алынбайды, алайда алдыңғы нотадан қажетті биіктікке қысқа және бірқалыпты өту қолданылады;
15) саусақ қимылының тездігі - музыканттың негізгі қасиеттерінің бірі және оның шеберлігі мен тәжірибелілігінің көрсеткіші;
16) спиккато - ішекті ысқылы аспаптарда қолданылатын музыкалық штрих, ысқыны ішекке ысқылау арқылы алынады, сонда қысқа үзілмелі дыбыс пайда болады;
17) стаккато - дыбыстарды бір-бірінен кідірістермен бөлу арқылы үзілмелі орындауды белгілейтін музыкалық штрих, стаккато - легатоға қарама-қайшы келетін, дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі әдістерінің бірі;
18) тремоло - мелизм түрлері. Ішекті, клавишалық, соқпалы және басқа да музыкалық аспаптарда ойнаудың түрлері: бір дыбысты жылдам көп рет қайталау немесе көршілес емес 2 дыбыстың, 2 дыбыс үндестігінің жылдам алмасуы;
19) үндестілік - ладтың биік орналасуы;
20) флажолет - обертон дыбысын алу мақсатында ішекті ысқылы және шертпелі аспаптарда ойнау тәсілі. Сондай-ақ, флажолет деп обертон дыбысын шығаруды да атайды. Ішекті аспаптарда ішектің ұзындығын 2 бөлетін нүктесін (ішектің дыбысталу биіктігі октаваға жоғарылайды), 4 (2 октава) және жартылай басу жолымен орындалады;
21) штрихтар - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі);
22) ырғақ - музыканы уақытпен ұйымдастыру.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың әртүрлі жанрлар мен стильдердегі шығармаларды домрада орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар негізінде қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау, олардың джаз стиліндегі әншілік мәдениетін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) домрада ойнауға үйрету (ноталарды парақтан оқу, есту қабілеті бойынша таңдау, ансамбльде ойнау);
2) музыкалық сауаттылықтың негіздеріне үйрету;
3) аспапта ойнаудың негізгі орындаушылық тәсілдерін үйрету;

4) формирование технических навыков игры на домре;
5) обучение выразительному исполнению произведений различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувства ритма, музыкальной памяти, художественного вкуса, творческого воображения, артистических способностей обучающихся;
2) формирование навыков сольной исполнительской практики и коллективной творческой деятельности;
3) развитие образного мышления, воображения, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки;
4) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству;
5) приобщение к музыкальному творчеству посредством исполнения пьес собственного сочинения;
6) приобретение обучающимся опыта творческой деятельности.
Воспитательные:
1) приобщение обучающегося к основам национальной и мировой музыкальной культуры;
2) воспитание и развитие эстетических взглядов обучающихся, нравственных установок и приобщения к культурным ценностям;
3) воспитание и развитие музыкального вкуса, сценической культуры, а также навыков самоорганизации и самоконтроля обучающихся.
4) подготовка обучающегося к дальнейшему поступлению в учебные заведения по профилю.
5. Срок реализации Программы – девять лет.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на домре, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа создает условия для овладения приемами игры на домре в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
10. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.

4) домрада ойнаудың техникалық дағдыларын қалыптастыру;
5) әртүрлі музыкалық-көркемдік мазмұндағы, түрлі стильдер мен жанрлардағы шығармаларды мәнерлі орындауға үйрету.
Дамыту:
1) білім алушылардың есту қабілетін, ырғақ сезімін, музыкалық жадын, көркемдік талғамын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) жеке орындаушылық практикасы мен ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын қалыптастыру;
3) бейнелі ойлауды, қиялды, музыканы эмоциялық қабылдауды, орындаушылық ерік-жігерді және төзімділікті дамыту;
4) музыкалық ой-өрісті кеңейту, музыкалық шығармашылыққа деген танымдық қызығушылықты дамыту;
5) өзі шығарған пьесаларды орындау арқылы музыкалық шығармашылыққа тарту;
6) білім алушының шығармашылық қызмет тәжірибесін меңгеру.
Тәрбиелік:
1) білім алушыны ұлттық және әлемдік музыкалық мәдениет негіздерімен таныстыру;
2) білім алушылардың эстетикалық көзқарастарын, адамгершілік ұстанымын тәрбиелеу және дамыту, мәдени құндылықтармен таныстыру;
3) білім алушылардың музыкалық талғамын, сахналық мәдениетін, сонымен қатар, өзін-өзі бақылау және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын тәрбиелеу және дамыту;
4) білім алушыны бейіні бойынша оқу орындарына түсуге дайындау.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
7. Бағдарлама домрада ойнау техникасын меңгергісі келетін, орыс, қазақ халық әндерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармалардың өңдеулерін орындап үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі домрада ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
Бағдарлама білім алушының шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
10. Бағдарлама музыкалық қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылығын оятуға ерекше көңіл бөледі.

54. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
55. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
56. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
57. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) упражнения для разыгрывания;
2) общую техническую работу;
3) работу над художественным материалом;
4) работу над дополнительным материалом;
5) чтение нот с листа;
6) подбор мелодий и аккомпанемента по слуху.
58. Межпредметные связи предмета "Домра" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
59. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с устройством инструмента, первой позицией в узком и широком расположении пальцев, нотной грамотой, простейшими динамическими, штриховыми и аппликатурными обозначениями;
2) проводится работа над постановкой, организацией целесообразных игровых движений, отрабатываются простейшие упражнения для левой руки, развиваются навыки работы с медиатором, изучаются простейшие виды штрихов: удар в одну сторону (вниз), удар в разные стороны, дубль-штрих, комбинированные штрихи, переходы со струны на струну;
3) обучающийся осваивает гаммы, трезвучия в наиболее удобных тональностях, гаммы и арпеджио до трех знаков в первой позиции, чтение с листа нот легчайших пьес, 6-8 этюдов на пройденные штрихи, 10-12 пьес.
60. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Устройство инструмента.
Тема 2. Основы и особенности при посадке, постановке игрового аппарата.
Тема 3. Постановка правой руки. Освоение приемов игры: удар вниз, удар вверх, чередование ударов вниз, вверх. Тремоло.
Тема 4. Постановка левой руки. Простейшие упражнения для левой руки.
Тема 5. Знакомство с элементами музыкальной грамоты. Нотная грамота, чтение нот в скрипичном ключе.
Тема 6. Развитие первоначальных навыков игры на инструменте.
Тема 7. Освоение игры с медиатором. Простейшие виды штрихов: удар в одну сторону (вниз), удар в разные стороны, дубль-штрих, комбинированные штрихи, переходы со струны на струну.
Тема 8. Простейшие динамические, штриховые и аппликатурные обозначения.
Тема 9. Изучение первой позиции в узком и широком расположении пальцев.
Тема 10. Освоение музыкального ритма в виде простых ритмических упражнений, связанных с иллюстрацией на домре ритма слов.
Тема 11. Игра ритмических рисунков на открытых струнах и с чередованием извлекаемых звуков на грифе.
Тема 12. Гаммы и трезвучия в наиболее удобных тональностях.
Тема 12. Чтение с листа пьес.
Тема 13. Игра в ансамбле с педагогом.
Тема 14. Разучивание народных мелодий и несложных пьес.

54. Өзіндік сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
55. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер қолдана отырып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктерін ескеріп, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
56. Білім алушының өзіндік сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
57. Өзіндік сабақтар жүйесі келесі элементтерді қамтиды:
1) ойнауға арналған жаттығулар;
2) жалпы техникалық жұмыс;
3) көркем материалмен жұмыс;
4) қосымша материалмен жұмыс;
5) ноталарды парақтан оқу;
6) есту арқылы әуендер мен аккомпонементті теру.
58. "Домра" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
59. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы аспаптың құрылысымен, саусақтардың тар және кең орналасуындағы бірінші позициямен, ноталық сауатпен, қарапайым динамикалық, штрихты және аппликатуралық белгілермен танысады;
2) қойылыммен, мақсатты ойын қозғалыстарын ұйымдастырумен жұмыс жүргізіледі, сол қолға арналған қарапайым жаттығулар машықталады, қарапайым штрих түрлері үйретіледі: бір жаққа соғу (төмен), жан-жаққа соғу, дубль - штрих, қосарланған штрихтар, бір ішектен екінші ішекке өту;
3) білім алушы ыңғайлы үндестіліктегі гаммалар мен үшдыбыстылықты, үш белгіге дейінгі бірінші позициядағы гаммаларды және арпеджионы, жеңіл пьесалардың ноталарын парақтан оқуды, өтілген штрихтарға 6-8 этюдтерді, 10-12 пьесаларды меңгереді.
60. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу. Аспаптың құрылымы.
2-тақырып. Отыру кезіндегі негіздер мен ерекшеліктер, ойын аппаратының қойылымы.
3-тақырып. Оң қолды қою. Ойын тәсілдерін меңгеру: төмен қарай соғу, жоғары қарай соғу, төмен, жоғары соғуды кезектестіру. Тремоло.
4-тақырып. Сол қолды қою. Сол қолға арналған қарапайым жаттығулар.
5-тақырып. Музыкалық сауат элементтерімен танысу. Ноталық сауат, скрипкалық кілтте ноталарды оқу.
6-тақырып. Аспапта ойнаудың бастапқы дағдыларын дамыту.
7-тақырып. Медиатормен ойнауды меңгеру. Қарапайым штрих түрлері: бір жаққа соғу (төмен), жан-жаққа соғу, дубль-штрих, қосарланған штрихтар, бір ішектен екінші ішекке өту.
8-тақырып. Қарапайым динамикалық, штрихті және аппликатуралық белгілер.
9-тақырып. Саусақтардың тар және кең орналасудағы бірінші позициясын үйрену.
10-тақырып. Домрада сөздердің ырғағын көрсетумен байланысты, қарапайым ырғақты жаттығу түріндегі музыкалық ырғақты меңгеру.
11-тақырып. Ашық ішектерде және грифте шығарылатын дыбыстарды алмастырумен ырғақты суреттерді ойнау.
12-тақырып. Пьесаларды парақтан оқу.
13-тақырып. Педагогпен ансамбльде ойнау.
14-тақырып. Халық әуендері мен күрделі емес пьесаларды үйрену.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает устройство и конструктивные особенности инструмента;
2) знает элементарные правила по уходу за инструментом;
3) владеет основными навыками игры на домре;
4) знает основы музыкальной грамоты;
5) знает простые штриховые и динамические обозначения;
6) владеет навыками контроля качества звучания, ритмической точности;
7) владеет начальными навыками чтения с листа;
8) умеет подбирать на слух простые мелодии;
9) умеет читать с листа легкие пьесы;
10) исполняет гаммы и арпеджио до трех знаков в первой позиции, этюды на пройденные штрихи, пьесы;
11) играет в ансамбле с педагогом.
62. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления, овладением постановочно-двигательными навыками, навыками извлечения звука и ритмом;
2) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные, арпеджио до четырех знаков в первой и второй позиции штрихами "удары в разные стороны", "дубль-штрихом" и штрихом "легато";
3) ведется работа по подготовке к изучению произведения крупной формы, игре в ансамбле, развиваются навыки сценического выступления;
4) обучающийся осваивает 4-6 этюдов, 8-10 пьес различного характера.
63. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала за 1 класс.
Тема 2. Работа над дальнейшей стабилизацией посадки и постановки исполнительского аппарата, координацией рук.
Тема 3. Развитие артикуляции пальцев в 1 позиции.
Тема 4. Вторая позиция, начальное развитие навыков в смене позиций. Использование специальной аппликатуры при смене позиций.
Тема 5. Технологии исполнения основных штрихов (стаккато, легато).
Тема 6. Освоение приема "Тремоло". Дальнейшее освоение игры медиатором. Освоение более сложных ритмических рисунков. Контроль над свободой исполнительского аппарата.
Тема 7. Настройка инструмента.
Тема 8. Развитие навыка чтения нот с листа. Умение анализировать музыкальные и технические задачи. Подготовка к изучению крупной формы.
Тема 9. Мажорные и минорные гаммы и арпеджио до четырех знаков в первой и второй позициях штрихами "удары в разные стороны", "дубль штрихом" и штрихом "легато".
Тема 10. Разучивание этюдов.
Тема 11. Разучивание пьес различного характера.
Тема 12. Игра в ансамбле. Подготовка концертных выступлений.
64. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

61. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) құрылғыны және аспаптың конструктивті ерекшеліктерін біледі;
2) аспапты күтудің қарапайым ережелерін біледі;
3) домрада ойнаудың негізгі дағдыларын меңгереді;
4) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
5) қарапайым динамикалық және штрихті белгілерді біледі;
6) дыбыстың сапасын және ырғақтық нақтылықты бақылау дағдыларына ие болады;
7) парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады;
8) қарапайым әуендерді есту арқылы таңдай алады;
9) жеңіл пьесаларды парақтан оқи алады;
10) пьесаларды, өтілген штрихтарға этюдтерді, үш белгіге дейінгі бірінші позициядағы гаммаларды және арпеджионы орындайды;
11) педагогпен ансамбльде ойнайды.
62. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту бойынша жұмыс, қойылымдық-қозғалыстық дағдылармен, жүргізумен және ырғақпен жұмыс әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушы мажорлы және минорлы гаммалар, төрт белгіге дейінгі бірінші және екінші позициядағы "жан-жаққа соғу", "дубль - штрих" және "легато" штрихтарымен арпеджионы меңгереді;
3) ірі нысанды шығарманы үйренуге, ансамбльде ойнауға дайындық жұмыстары жүргізіледі, сахналық өнер көрсету дағдылары дамиды;
4) білім алушы түрлі сипаттағы 4-6 этюдті, 8-10 пьесаны меңгереді.
63. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. 1 сынып бойынша өтілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Отыруды тұрақтандыру және орындаушылық аппарат қойылымымен, қолды үйлестірумен әрі қарай жұмыс.
3-тақырып. Бірінші позициядағы саусақтардың артикуляциясын дамыту.
4-тақырып. Екінші позиция, позицияларды ауыстырудағы алғашқы дағдыларды дамыту. Позицияларды ауыстырудағы арнайы аппликатураны қолдану.
5-тақырып. Негізгі штрихтарды (стаккато, легато) орындау технологиясы.
6-тақырып. "Тремоло" тәсілін меңгеру. Медиатормен ойнауды әрі қарай меңгеру. Күрделірек ырғақты суреттерді меңгеру. Орындаушылық аппараттың еркіндігін бақылау.
7-тақырып. Аспапты күйге келтіру.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту. Музыкалық және техникалық міндеттерді талдау білігі. Ірі форманы үйренуге дайындық.
9-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, төрт белгіге дейінгі бірінші және екінші позициядағы "жан-жаққа соғу", "дубль-штрих" және "легато" штрихтарымен арпеджио.
10-тақырып. Этюдтерді үйрену.
11-тақырып. Түрлі сипаттағы пьесаларды үйрену.
12-тақырып. Ансамбльде ойнау. Концерттік өнер көрсетуге дайындық.
64. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает написание нот и аппликатуры в пределах двух октав;
2) умеет исполнять гаммы и арпеджио в пределах первой и второй позиции штрихами "удары в разные стороны", "дубль – штрихом", штрихом "легато";
3) владеет первичными навыками самоконтроля;
4) владеет начальными навыками чтения нот с листа;
5) знает минорные гаммы;
7) знает обозначения динамических оттенков;
8) владеет первоначальными навыками чтения с листа и ансамблевой игры;
9) умеет исполнять гаммы в две октавы;
10) владеет навыками концертных выступлений.
65. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления, исполнительских и сценических навыков, работа над качеством звука, сменой позиций, интонацией и ритмом;
2) обучающийся знакомится с комбинированными штрихами, штрихами тремоло и деташе, более сложными ритмами, осваивает упражнения для развития беглости пальцев, подготовительные упражнения к изучению двойных нот;
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы и арпеджио до пяти знаков в первой, второй и третьей позициях различными штрихами, а также гаммы и арпеджио на соединение позиций, 4-6 этюдов, 8-10 пьес различного характера.
66. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала за 2 класс.
Тема 2. Закрепление освоенных терминов. Изучение новых терминов.
Тема 3. Комбинированные штрихи.
Тема 4. Штрихи тремоло и деташе. Сложные ритмы.
Тема 5. Упражнения для развития беглости пальцев.
Тема 6. Подготовительные упражнения к изучению двойных нот.
Тема 7. Смена позиций. Подготовка к изучению крупной формы.
Тема 8. Чтение нот с листа.
Тема 10. Мажорные и минорные гаммы и арпеджио до пяти знаков в первой, второй и третьей позициях различными штрихами.
Тема 11. Гаммы и арпеджио на соединение позиций.
Тема 12. Разучивание этюдов. Работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося. Работа над качеством звука, сменой позиций, интонацией и ритмом.
Тема 13. Разучивание пьес различного характера. Работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося. Работа над качеством звука, сменой позиций, интонацией и ритмом.
67. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

1) ноталарды және екі октава деңгейінде аппликатураларды жазуды біледі;
2) бірінші және екінші позиция шеңберіндегі "жан-жаққа соғу", "дубль - штрих" және "легато" ноталарды гаммаларды және арпеджионы орындай біледі;
3) өзін бақылаудың алғашқы дағдыларына ие;
4) ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие;
5) минорлы гаммаларды біледі;
6) динамикалық бояулардың мағынасын біледі;
7) парақтан оқудың және ансамбльде ойнаудың алғашқы дағдыларына ие;
8) екі октавада гаммаларды орындай алады;
9) концерттік өнер көрсету дағдыларына ие.
65. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылардың музыкалық-бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту, дыбыс сапасы, позицияны ауыстыру, интонация және ырғақ бойынша жұмыс әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушы қосарланған штрихтармен, тремоло және деташе штрихтарымен, неғұрлым күрделі ырғақтармен танысады, саусақ қимылының тездігін дамытуға арналған жаттығуларды, қос ноталарды үйренуге арналған дайындық жаттығуларын меңгереді;
3) білім алушы мажорлы және минорлы гаммаларды, бес белгіге дейінгі бірінші, екінші және үшінші позициялардағы түрлі штрихтармен арпеджионы, сонымен қатар позицияларды біріктіруге арналған гаммалар мен арпеджионы, түрлі сипаттағы 4-6 этюдті, 8-10 пьесаны меңгереді.
66. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. 2 сынып бойынша өтілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Меңгерілген терминдерді бекіту. Жаңа терминдерді үйрену.
3-тақырып. Қосарланған штрихтар.
4-тақырып. Тремоло және деташе штрихтары. Күрделі ырғақтар.
5-тақырып. Саусақ қимылының тездігін дамытуға арналған жаттығу.
6-тақырып. Қос ноталарды үйренуге арналған дайындық жаттығулары.
7-тақырып. Позицияларды ауыстыру. Ірі нысанды үйренуге дайындық.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
9-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, бес белгіге дейінгі бірінші, екінші және үшінші позициялардағы түрлі штрихтармен арпеджио.
10-тақырып. Позицияларды біріктіруге арналған гаммалар мен арпеджио.
11-тақырып. Этюдтерді үйрену. Білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту бойынша жұмыс. Дыбыс сапасымен, позицияларды ауыстырумен, дауыс ырғағы және ритммен жұмыс.
12-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту бойынша жұмыс. Дыбыс сапасымен, позицияларды ауыстырумен, дауыс ырғағы және ритммен жұмыс.
67. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) умеет исполнять мажорные, минорные гаммы и арпеджио в первой, второй и третьей позиции;
2) умеет работать над ритмической точностью;
3) владеет штрихами тремоло и деташе в разных комбинациях, пунктирным штрихом;
4) показывает выразительную игру и развивает музыкально-образное мышление;
5) владеет навыками чтения нот с листа, ансамблевой игры;
6) работает над ведением звука и интонацией;
7) знает произведения разных стилистических направлений;
8) умеет исполнять гаммы до пяти знаков;
9) имеет первоначальный опыт концертных выступлений.
68. Программные требования в 4 классе:
1) проводится дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления, исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения, развитием технических возможностей, динамикой и ритмом;
2) продолжается работа по дальнейшему развитию штриховой техники и пластики в смене позиций, беглости, артикуляции левой руки и закреплению навыков игры в первых четырех позициях;
3) осваиваются двойные ноты, натуральные флажолеты, трехоктавная гамма и арпеджио (четырехструнная домра), более основательно изучается арпеджио с использованием различной аппликатуры, упражнений, активное привлекается обучающийся в этапы обучения (обозначение аппликатуры, динамики, поиск приема, штриха, создание художественного образа);
4) обучающийся осваивает двух октавные и трех октавные (для четырехструнной домры) мажорные и минорные гаммы, арпеджио различными штрихами, ритмическими рисунками, динамическими оттенками, 6-8 этюдов, 8-9 пьес, 1 произведение крупной формы, чтение нот с листа.
69. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала за 3 класс.
Тема 2. Деташе, легато, стаккато. Развитие пластики в смене позиций. Закрепление навыков игры в первых четырех позициях.
Тема 3. Беглость и артикуляция левой руки. Освоение двойных нот, натуральных флажолетов.
Тема 4. Развитие основных штрихов в умеренном и более подвижном темпах.
Тема 5. Мажорные и минорные гаммы и арпеджио различными штрихами, ритмическими рисунками, динамическими оттенками.
Тема 6. Трех октавные гаммы и арпеджио. Изучение арпеджио с использованием различной аппликатуры, упражнений.
Тема 7. Разучивание этюдов. Работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения. Работа над развитием технических возможностей, динамикой и ритмом.
Тема 8. Разучивание пьес различного характера. Работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения. Работа над развитием технических возможностей, динамикой и ритмом.
Тема 9. Разучивание произведений крупной формы. Работа над развитием музыкально-образного мышления и исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения. Работа над развитием технических возможностей, динамикой и ритмом.
Тема 10. Чтение нот с листа.

1) мажорлы, минорлы гаммалар мен бірінші, екінші және үшінші позициядағы арпеджионы орындай алады;
2) ырғақты дәлдікпен жұмыс істей алады;
3) әртүрлі комбинациялардағы тремоло және деташе штрихтарын, пунктирлі штрихтарды меңгереді;
4) мәнерлі ойынды көрсетеді және музыкалық-бейнелі ойлауды дамытады;
5) ноталарды парақтан оқу және ансамбльде ойнау дағдыларына ие болады;
6) дыбыс жүргізумен және дауыс ырғағымен жұмыс істейді;
7) түрлі стильдік бағыттағы шығармаларды біледі;
8) бес белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады;
9) концерттік өнер көрсетудің алғашқы дағдыларына ие болады.
68. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары.
1) музыкалық-бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды, техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамыту жұмыстары әрі қарай жалғастырылады;
2) штрихтық техниканы және позицияны ауыстырудағы пластиканы дамыту, сол қолдың жүйріктілігі мен артикуляциясын дамыту және алғашқы төрт позициядағы ойнау дағдыларын бекіту жұмыстары әрі қарай жалғастырылады;
3) қос ноталар, табиғи флажолеттер, үш октавалық гаммалар және арпеджио (төртішекті домра) меңгеріледі, түрлі аппликатураларды, жаттығуларды қолданумен арпеджио мұқият үйретіледі, білім алушы оқыту кезеңдеріне белсенді араластырылады (аппликатураны, динамиканы белгілеу, тәсілді, штрихті іздеу, көркем бейнені құрастыру);
4) білім алушы екі октавалық және үш октавалық төрт ішекті домраға арналған мажорлы және минорлы гаммаларды, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен, динамикалық реңктермен арпеджионы, 6-8 этюдті, 8-9 пьесаны, ірі нысанды 1 шығарманы, ноталарды парақтан оқуды меңгереді.
69. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. 3 сынып бойынша өтілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Деташе, легато, стаккато. Позицияны ауыстырудағы пластиканы дамыту. Алғашқы төрт позициядағы ойнау дағдыларын бекіту.
3-тақырып. Сол қолдың жүйріктілігі мен артикуляциясы. Қос ноталарды, табиғи флажолеттерді меңгеру.
4-тақырып. Қалыпты және мейлінше жылдам қарқындағы негізгі штрихтарды дамыту.
5-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен, динамикалық реңктермен арпеджио.
6-тақырып. Үш октавалық гаммалар және арпеджио. Түрлі аппликатуралар, жаттығулар қолданумен арпеджионы үйрену.
7-тақырып. Этюдтерді үйрену. Музыкалық-бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту жұмыстары. Техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамытумен жұмыс.
8-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Музыкалық-бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту жұмыстары. Техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамытумен жұмыс.
9-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды үйрену. Музыкалық-бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту жұмыстары. Техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамытумен жұмыс.
10-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять на четырехструнной домре двух и трех октавные мажорные и минорные гаммы, арпеджио различными штрихами, ритмическими рисунками, динамическими оттенками;
2) развивает музыкально-образное мышление;
3) владеет навыками исполнения основных и отрывистых штрихов;
4) обладает технической подготовкой, позволяющей исполнять произведения крупной и вариационной формы;
5) умеет исполнять гаммы до шести знаков;
6) исполняет произведения разных стилистических направлений;
7) владеет навыками чтения с листа и ансамблевой игры;
8) умеет распознавать особенности музыкального языка фольклорных произведений;
9) исполняет этюды и пьесы с более сложными ритмическими рисунками (триоли, секстоли, синкопы, двойные ноты).
71. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается дальнейшее последовательное совершенствование освоенных ранее приемов игры, штрихов, более тщательная работа над игровыми движениями обеих рук в отдельности и их координацией;
2) совершенствуются прием "тремоло", переход от тремоло к удару и, наоборот, осваивает двойные ноты в исполнении "тремоло", продолжается работа над техникой перехода из позиции в позицию, изучение мажорных и минорных гамм, арпеджио различными штрихами, ритмическими рисунками в двух и трехоктавном исполнении, использование программ цифровой обработки музыки, Microsoft Office и нотных редакторов при обучении игре на домре;
3) продолжается работа над развитием музыкально-образного мышления, творческого художественного воображения и самостоятельности обучающегося, повышается требовательность к выразительности исполнения, усложняются ритмические задачи;
4) обучающийся осваивает мажорные и минорные двухоктавные, а для четырехструнной домры трехоктавные гаммы и арпеджио различными штрихами, 4 этюда, 8-10 пьес различного характера, в том числе произведение крупной формы, чтение с листа более сложных произведений, игру в ансамбле, оркестре.
72. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала за 4 класс.
Тема 2. Работа над игровыми движениями обеих рук в отдельности и их координацией. Работа, направленная на развитие мелкой техники.
Тема 3. Упражнения на разные виды техники.
Тема 4. Совершенствование приема "тремоло", перехода от тремоло к удару и наоборот. Освоение двойных нот в исполнении "тремоло". Работа над техникой перехода из позиции в позицию.
Тема 5. Мажорные, минорные гаммы и арпеджио различными штрихами, и ритмическими рисунками в двух и трехоктавном исполнении.
Тема 6. Чтение с листа сложных произведений.
Тема 7. Программы цифровой обработки музыки. Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
Тема 8. Разучивание этюдов. Развитие и совершенствование всех ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте. Работа над качеством звукоизвлечения, формирование объективной самооценки обучающимся собственной игры, основанной на слуховом самоконтроле.
Тема 9. Разучивание пьес различного характера. Развитие и совершенствование всех ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте. Работа над качеством звукоизвлечения, формирование объективной самооценки обучающимся собственной игры, основанной на слуховом самоконтроле.
Тема 10. Разучивание произведений крупной формы. Развитие и совершенствование всех ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте. Работа над качеством звукоизвлечения, формирование объективной самооценки обучающимся собственной игры, основанной на слуховом самоконтроле.
Тема 11. Чтение нот с листа.
Тема 12. Коллективное музицирование. Игра в ансамбле, оркестре.

70. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) төрт ішекті домрада екі октавалық және үш октавалық мажорлы және минорлы гаммаларды, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен, динамикалық реңктермен арпеджионы орындай алады;
2) музыкалық-бейнелі ойлауды дамытады;
3) негізгі және үзікті штрихтарды орындау дағдыларын меңгереді;
4) ірі және ауыспалы нысанды шығармаларды орындауға мүмкіндік беретін, техникалық дайындыққа ие;
5) алты белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады;
6) түрлі стильдік бағыттардағы шығармаларды орындай алады;
7) парақтан оқу және ансамбльде ойнау дағдыларына ие;
8) фольклорлы шығарманың музыкалық тілінің ерекшелігін тани алады;
9) күрделі ырғақты суреттермен этюдтер мен пьесаларды (триолдар, секстолдар, синкоптар, қос ноталар) орындайды.
71. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұрын меңгерілген ойнау тәсілдерін, штрихтарды бірізді жетілдіру, екі қолдың жеке түрде және олардың үйлесімінің ойын қозғалыстарымен неғұрлым мұқият жұмыс әрі қарай жалғастырылады;
2) "тремоло" тәсілі, тремолодан ұруға және керісінше өту жетілдіріледі, "тремоло" орындауындағы қос ноталарды меңгереді, позициядан позицияға өту техникасымен жұмыс жалғастырылады, мажорлы, минорлы гаммаларды, екі және үш октавалық орындаудағы түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен арпеджионы үйрену, музыканы сандық өңдеу бағдарламаларын қолдану, Microsoft Office және домрада ойнауды үйрену кезіндегі ноталық редакторлар;
3) музыкалық-бейнелі ойлауды, шығармашылық көркем қиялды және білім алушының дербестігін дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады, орындаудың мәнерлілігіне талапшылдық артады, ырғақты міндеттер күрделенеді;
4) білім алушы екі октавалық мажорлы және минорлы гаммаларды, ал төртішекті домраға үш октавалық гаммаларды және түрлі штрихтармен арпеджионы, түрлі сипаттағы 4 этюдті, 8-10 пьесаларды, оның ішінде ірі нысанды шығарманы, неғұрлым күрделі шығармаларды парақтан оқуды, ансамбльде, оркестрде ойнауды меңгереді.
72. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. 4 сынып бойынша өтілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Екі қолдың жеке түрде және олардың үйлесімінің ойын қозғалыстарымен жұмыс. Ұсақ техниканы дамытуға арналған жұмыс.
3-тақырып. Әртүрлі техника түріне жаттығулар.
4-тақырып. "Тремоло" тәсілін, тремолодан соғуға және керісінше өтуді жетілдіру. "Тремоло" орындауындағы қос ноталарды меңгеру. Позициядан позицияға өту техникасымен жұмыс.
5-тақырып. Мажорлы, минорлы гаммалар және түрлі штрихтармен және ырғақты суреттермен екі октавалық және үш октавалық орындаудағы арпеджио.
6-тақырып. Күрделі шығармаларды парақтан оқу.
7-тақырып. Музыканы сандық өңдеу бағдарламалары: Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлар.
8-тақырып. Этюдтерді үйрену. Аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген барлық музыкалық-орындаушылық дағдыларын дамыту және жетілдіру. Дыбыс жүргізудің сапасымен жұмыс, білім алушының өз ойынын әділ бағалауын қалыптастыру.
9-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген барлық музыкалық-орындаушылық дағдыларын дамыту және жетілдіру. Дыбыс жүргізудің сапасымен жұмыс, білім алушының өз ойынын әділ бағалауын қалыптастыру.
10-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды үйрену. Аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген барлық музыкалық-орындаушылық дағдыларын дамыту және жетілдіру. Дыбыс жүргізудің сапасымен жұмыс, білім алушының өз ойынын әділ бағалауын қалыптастыру.
11-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
12-тақырып. Ұжымдық музыкада ойнау. Ансамбльде, оркестрде ойнау.

73. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на инструменте;
2) знает принципы игры на домре как сольно, так в ансамбле, оркестре;
3) знает репертуар для домры, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями;
4) знает основные жанры музыки;
5) умеет грамотно читать нотный текст;
6) умеет самостоятельно ставить удобную аппликатуру;
7) умеет исполнять гаммы в три октавы;
8) владеет навыками исполнения более сложными штрихами;
9) владеет навыками чтения буквенных обозначений аккордов;
10) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
11) владеет навыками концертных выступлений, как в качестве солиста, так и в ансамблях и оркестрах;
12) владеет начальными навыками работы в программе Microsoft Office [Майкрасофт офис], нотных редакторах.
74. Программные требования в 6 классе:
1) продолжается дальнейшее совершенствование работы над мажорными и минорными гаммами, арпеджио в двух и трех октавном (для четырехструнной домры) исполнении различными штрихами и ритмическими группами;
2) обучающийся осваивает технику левой руки на произведениях виртуозного плана, работает над качеством исполнения таких штрихов как легато, пиццикато, портаменто, флажолет, программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы: Muse Score [Мюс скор], Sibelius 6 [Сибелиус];
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы в двух и трех октавном исполнении различными штрихами и ритмическими группами, 3-4 этюда, 6-8 пьес различного характера (в том числе ансамбли), произведение крупной формы.
75. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала за 5 класс.
Тема 2. Работы над мажорными и минорными гаммами, арпеджио в двух и трех октавном (для четырехструнной домры) исполнении различными штрихами и ритмическими группами.
Тема 3. Техника левой руки на произведениях виртуозного плана.
Тема 4. Работа над качеством исполнения таких штрихов как легато, пиццикато, портаменто, флажолет.
Тема 5. Чтение нот с листа. Самостоятельная работа обучающегося над репертуаром.
Тема 6. Программы цифровой обработки музыки, аранжировки Microsoft Office [Майкрасофт офис].
Тема 7. Нотные редакторы: Muse Score [Мюс скор], Sibelius 6 [Сибелиус].
Тема 8. Разучивание этюдов. Совершенствование всех ранее изученных приемов в более сложном по техническому и художественному содержанию варианте. Работа над новыми приемами и штрихами. Развитие аппликатурной грамотности. Умение самостоятельно разбираться в основных элементах фразировки.
Тема 9. Разучивание пьес различного характера. Совершенствование всех ранее изученных приемов в более сложном по техническому и художественному содержанию варианте. Работа над новыми приемами и штрихами. Развитие аппликатурной грамотности. Умение самостоятельно разбираться в основных элементах фразировки.
Тема 10. Разучивание произведений крупной формы. Совершенствование всех ранее изученных приемов в более сложном по техническому и художественному содержанию варианте. Работа над новыми приемами и штрихами. Развитие аппликатурной грамотности. Умение самостоятельно разбираться в основных элементах фразировки.

73. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспапта жеке орындауға тән көркем-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді біледі;
2) домрада жеке түрде, ансамбльде, оркестрде ойнаудың қағидаларын біледі;
3) Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі стилдердердегі және жанрлардағы шығармалардан тұратын домраға арналған репертуарды біледі;
4) музыканың негізгі жанрларын біледі;
5) ноталық мәтінді сауатты оқи біледі;
6) ыңғайлы аппликатураны өз бетінше қоя біледі;
7) үш октавалық гаммаларды орындай алады;
8) мейлінше күрделі штрихтармен орындау дағдыларына ие;
9) әріппен белгіленген аккордтарды оқу дағдыларына ие;
10) музыкалық шығармаларды түсіндіре алады;
11) жеке орындаушы ретінде, сонымен бірге оркестрлерде және ансамбльдерде концерттік өнер көрсету дағдыларына ие;
12) Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлар бағдарламасында жұмыс істеудің алғашқы дағдыларына ие.
74. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) мажорлы және минорлы гаммалармен, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен екі және үш октавалық орындаудағы арпеджиомен (төртішекті домраға арналған) жұмысты жетілдіру әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушы виртуозды тұрғыдағы шығармаларда сол қолдың техникасын меңгереді, легато, пиццикато, портаменто, флажолет секілді штрихтардың орындау сапасымен, музыканы, аранжировканы сандық өңдеу бағдарламаларымен, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлармен: Muse Score [Мюс скор], Sibelius 6 [Сибелиус] жұмыс жасайды;
3) білім алушы әртүрлі штрихтармен және ырғақты топтармен екі және үш октавалық орындаудағы мажорлы және минорлы гаммаларды, түрлі сипаттағы 3-4 этюдті, 6-8 пьесаларды (оның ішінде ансамбльдер), ірі нысанды шығарманы үйренеді.
75. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. 5 сынып бойынша өтілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, әртүрлі штрихтармен және ырғақты топтармен екі және үш октавалық орындаудағы арпеджиомен (төрт ішекті домраға арналған) жұмыстар.
3-тақырып. Виртуозды тұрғыдағы шығармаларда сол қолдың техникасын дамыту.
4-тақырып. Легато, пиццикато, портаменто, флажолет секілді штрихтардың орындау сапасымен жұмыс.
5-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Білім алушының репертуармен өзбетінше жұмысы.
6-тақырып. Музыканы, аранжировканы сандық өңдеу бағдарламалары: Microsoft Office [Майкрасофт офис].
7-тақырып. Ноталық редакторлар: Muse Score [Мюс скор], Sibelius 6 [Сибелиус].
8-тақырып. Этюдтерді үйрену. Техникалық және көркемдік мазмұны бойынша күрделі нұсқада бұрын меңгерілген барлық тәсілдерді жетілдіру. Жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс. Аппликатуралық сауаттылықты дамыту. Фразировканың негізгі элементтерін өзбетінше талдау білігі.
9-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Техникалық және көркемдік мазмұны бойынша күрделі нұсқада бұрын меңгерілген барлық тәсілдерді жетілдіру. Жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс. Аппликатуралық сауаттылықты дамыту. Фразировканың негізгі элементтерін өзбетінше талдау білігі.
10-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды үйрену. Техникалық және көркемдік мазмұны бойынша күрделі нұсқада бұрын меңгерілген барлық тәсілдерді жетілдіру. Жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс. Аппликатуралық сауаттылықты дамыту. Фразировканың негізгі элементтерін өзбетінше талдау білігі.

76. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы в три октавы различными штрихами и группировками, разным ритмическим рисунком;
2) владеет навыками чтения нот с листа и ансамблевой игры;
3) умеет осуществлять слуховой контроль во время исполнения произведения;
4) владеет сценической культурой, навыками концертного исполнения;
5) умеет интерпретировать музыкальные произведения;
6) владеет навыками исполнения различных штрихов;
7) владеет навыками интервальной техники;
8) умеет передавать стилистические особенности произведений;
9) владеет навыками интервальной техники;
10) владеет техникой левой руки: трели, различные виды соединения позиций, искусственные флажолеты и двойные ноты;
11) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
12) умеет использовать программы Microsoft Office [Майкрасофт офис], нотные редакторы;
13) умеет сформулировать и высказать свою точку зрения и свое понимание данного музыкального произведения.
77. Программные требования в 7 классе:
1) обучающийся осваивает гаммы в различных штриховых, ритмических вариантах, хроматические гаммы в разных тональностях, развивает пальцевую беглость и штриховую технику;
2) обучающийся осваивает произведения крупной формы более сложной фактуры и содержания, разучивает экзаменационную программу;
3) обучающийся осваивает хроматические гаммы во всех тональностях, мажорные и минорные гаммы в подвижном темпе, используя все виды штрихов, 3-4 этюда на разные виды техники, 6-8 пьес (в том числе ансамбли), 1-2 произведения крупной формы.
78. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного в 6 классе.
Тема 2. Гаммы в различных штриховых и ритмических вариантах.
Тема 3. Хроматические гаммы в разных тональностях.
Тема 4. Мажорные и минорные гаммы в подвижном темпе.
Тема 5. Развитие пальцевой беглости и штриховой техники.
Тема 6. Освоение произведений крупной формы более сложной фактуры и содержания.
Тема 7. Подготовка экзаменационной программы.
Тема 8. Разучивание этюдов. Совершенствование всех ранее освоенных обучающимся исполнительских навыков игры на инструменте.
Тема 9. Разучивание пьес различного характера. Совершенствование всех ранее освоенных обучающимся исполнительских навыков игры на инструменте.
Тема 10. Разучивание произведений крупной формы. Совершенствование всех ранее освоенных обучающимся исполнительских навыков игры на инструменте.
79. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

76. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) үш октавалық әртүрлі штрихтармен және топтастырулармен, ырғақты суреттермен мажорлы және минорлы гаммаларды орындай алады;
2) ноталарды парақтан оқу және ансамбльдік ойын дағдыларына ие;
3) шығарманы орындау барысында есту бақылауын іске асыра алады;
4) сахналық мәдениет, концерттік өнер көрсету дағдыларына ие;
5) музыкалық шығармаларды түсіндіре алады;
6) әртүрлі штрихтарды орындау дағдыларына ие;
7) интервалды техника дағдыларына ие;
8) шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
9) интервалды техника дағдыларына ие;
10) сол қолдың техникасына ие: трели, позицияларды қосудың әртүрлі түрлері, жасанды флажолеты және қос ноталар;
11) аспапты өзбетінше күйге келтіре алады;
12) Microsoft Office, ноталық редактор бағдарламаларын қолдана алады;
13) берілген музыкалық шығармаға өз көзқарасын және өз түсінігін құрастыра және айта алады;
77. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы әртүрлі штрихті, ырғақты нұсқалардағы гаммаларды, түрлі үндестіктегі хроматикалық гаммаларды меңгереді, саусақтардың жүйріктілігі және штрихті техниканы дамытады;
2) білім алушы неғұрлым күрделі фактура және мазмұнды ірі нысанды шығармаларды меңгереді, емтихан бағдарламасын үйренеді;
3) білім алушы барлық үндестіліктегі хроматикалық гаммаларды, штрихтың барлық түрін қолдана отырып, жылдам қарқындағымажорлы және минорлы гаммаларды, әртүрлі техника түріне 3-4 этюдті, 6-8 пьесаларды (оның ішінде ансамблдер), ірі нысанды 1-2 шығарманы үйренеді.
78. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. 6 сыныпта өтілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Әртүрлі штрихті және ырғақты нұсқалардағы гаммалар.
3-тақырып. Түрлі үндестіктегі хроматикалық гаммалар.
4-тақырып. Жылдам қарқындағы мажорлы және минорлы гаммалар.
5-тақырып. Саусақтардың жүйріктілігі және штрихті техниканы дамыту.
6-тақырып. Неғұрлым күрделі фактура және мазмұнды ірі нысанды шығармаларды меңгеру.
7-тақырып. Емтихан бағдарламасына дайындық.
8-тақырып. Этюдтерді үйрену. Білім алушының аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген орындаушылық дағдыларын жетілдіру.
9-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Білім алушының аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген орындаушылық дағдыларын жетілдіру.
10-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды үйрену. Білім алушының аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген орындаушылық дағдыларын жетілдіру.
79. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы, арпеджио во всех тональностях в две и три октавы;
2) умеет исполнять хроматическую гамму в разных тональностях;
3) владеет техникой левой руки: пальцевая беглость, различные виды соединения позиций, двойные ноты и аккорды;
4) владеет навыками исполнения произведений более сложными штрихами;
5) владеет навыками интервальной техники;
6) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
7) умеет передавать стилистические особенности произведения;
8) умеет самостоятельно разучивать музыкальное произведение.
80. Программные требования в 8 классе:
1) продолжается работа над гаммами, этюдами, упражнениями с целью совершенствования технических возможностей, развитию беглости, расширения штрихового и ритмического разнообразия;
2) обучающийся осваивает двойные ноты и аккордовые последовательности в разных тональностях, сочетаниях, изучает более сложные в техническом отношении произведения различных по стилям и жанрам;
3) совершенствуется работа над гаммами и инструктивно-техническим материалом с целью развития технических возможностей и подготовки к продолжению музыкального образования.
81. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Отработка двойных нот и аккордовых последовательностей в разных тональностях и сочетаниях.
Тема 2. Изучение сложных в техническом отношении произведений различных по стилям и жанрам.
Тема 3. Освоение крупной формы более сложной по фактуре и содержанию.
Тема 4. Подготовка программы приемных экзаменов.
Тема 5. Разучивание этюдов. Совершенствование всех ранее освоенных обучающимся исполнительских навыков игры на инструменте. Использование музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнение анализа исполняемых произведений, владение различными видами техники исполнительства, использование художественно оправданных технических приемов.
82. Ожидаемые результаты освоения Программы 8-9 классов.
К концу обучения в 8-9 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы, арпеджио;
2) умеет играть различного вида двойные ноты и аккорды;
3) умеет исполнять хроматическую гамму в быстром темпе, различными штрихами и ритмическим рисунком;

1) мажорлы және минорлы гаммаларды, барлық үндестіктегі екі және үш октавалық арпеджионы орындай алады;
2) түрлі үндестіктегі хроматикалық гаммаларды орындай алады;
3) сол қолдың техникасына ие: саусақтардың жүйріктілігі, позицияларды қосудың әртүрлі түрлері, қос ноталар және аккордтар;
4) неғұрлым күрделі штрихті шығармаларды орындау дағдыларына ие;
5) интервалды техника дағдыларына ие;
6) музыкалық шығармаларды түсіндіре алады;
7) шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
8) музыкалық шығармаларды өз бетінше үйрене алады.
80. 8 сынытағы Бағдарлама талаптары:
1) техникалық мүмкіндіктерін жетілдіру мақсатында гаммалармен, этюдтармен, жаттығулармен жұмыс, жүйріктілікті дамыту, штрихті және ырғақты алуантүрлілікті кеңейту әрі қарай жалғастырылады;
2) оқу жылының ішінде білім алушы қос ноталарды, әртүрлі үндестіктегі, үйлесімділіктегі аккордты бірізділікті меңгереді, стилдері мен жанрлары бойынша әртүрлі, техникалық жағынан неғұрлым күрделі шығармаларды үйренеді;
3) техникалық мүмкіндіктерін жетілдіру және музыкалық білімді жалғастыруға дайындау мақсатында гаммалар және нұсқаулық-техникалық материалдармен жұмыс жетілдіріледі.
81. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Әртүрлі үндестіктегі және үйлесімділіктегі аккордты бірізділіктер мен қос ноталарды қайталау.
2-тақырып. Стилдері мен жанрлары бойынша әртүрлі, техникалық жағынан күрделі шығармаларды үйрену.
3-тақырып. Фактурасы және мазмұны бойынша неғұрлым күрделі ірі нысанды шығармаларды меңгеру.
4-тақырып. Қабылдау емтихандарының талаптарына сәйкес келетін бағдарламаларды дайындау.
5-тақырып. Этюдтерді үйрену. Білім алушылардың аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген орындаушылық дағдыларын жетілдіру. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаға талдау жүргізу, әртүрлі орындаушылық техникасын меңгеру, көркемдік дәлелденген техникалық тәсілдерді қолдану.
6-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Білім алушылардың аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген орындаушылық дағдыларын жетілдіру. Мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаға талдау жүргізу, әртүрлі орындаушылық техникасын меңгеру, көркемдік дәлелденген техникалық тәсілдерді қолдану.
82. 8 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мажорлы және минорлы гаммаларды, арпеджионы орындай алады;
2) әртүрлі қос ноталар мен аккордтарды орындай алады;
3) әртүрлі штрихтармен және ырғақты суреттермен жылдам екпінді хроматикалық гамманы орындай алады;

4) владеет навыками интервальной техники;
5) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
6) умеет передавать стилистические особенности произведения при игре на домре;
7) умеет самостоятельно разучивать музыкальное произведение;
8) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
9) владеет навыками чтения с листа;
10) использует программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис], нотные редакторы.
83. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) основные исторические сведения об инструменте;
2) конструктивные особенности инструмента;
3) элементарные правила по уходу за инструментом и уметь их применять при необходимости;
4) основы музыкальной грамоты;
5) систему игровых навыков и их применение;
6) основные средства музыкальной выразительности (тембр, динамика, штрих, темп);
7) основные жанры музыки;
8) оркестровые разновидности инструмента домра;
9) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на инструменте;
10) различные интерпретации музыкальных произведений;
11) репертуар для домры, включающий произведения разных стилей и жанров;
12) принципы игры на домре как сольно, так в ансамбле, оркестре;
13) основные закономерности творчества композиторов, музыку которых он исполняет;
14) принципы работы музыканта-исполнителя на сцене.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно настраивать инструмент;
2) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне соло;
3) самостоятельно разбирать несложный нотный текст;
3) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей на инструменте;
4) самостоятельно среди нескольких вариантов аппликатуры выбрать наиболее удобную и рациональную;
5) исполнять свою партию в музыкальном коллективе;
6) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения на инструменте;
7) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
8) применять теоретические знания в исполнительской практике;
9) анализировать исполняемые музыкальные произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) подбора по слуху и чтения нот с листа несложных музыкальных произведений;
2) игры по нотам;
3) использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
4) слухового контроля и умения управлять процессом исполнения;
5) транспонирования и подбора по слуху;
6) теоретического анализа исполняемых произведений;
7) публичных выступлений, как в качестве солиста, так и в различных ансамблях и оркестрах.

4) интервалды техника дағдыларына ие;
5) музыкалық шығармаларды түсіндіре алады;
6) домрада ойнау кезінде шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
7) музыкалық шығармаларды өз бетінше үйрене алады;
8) аспапты өзбетінше күйге келтіре алады;
9) парақтан оқу дағдыларына ие;
10) музыканың, аранжировканың сандық өңдеу бағдарламаларын, Microsoft Office [Майкрасофт офис], ноталық редакторларды қолдана алады;
83. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) аспап туралы негізгі тарихи деректерді біледі;
2) аспаптың конструктивті ерекшеліктерін біледі;
3) аспапты күту бойынша қарапайым ережелерді және оларды қажет кезде қолдана алады;
4) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
5) ойнау дағдыларының жүйесін және оларды қолдануды біледі;
6) музыкалық мәнерліліктің негізгі құралдарын (ырғақ, динамика, штрих, екпін) біледі;
7) музыканың негізгі жанрларын біледі;
8) домра аспабының оркестрлік түрлерін біледі;
9) аспапта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктері біледі;
10) музыкалық шығармалардың түрлі интерпретацияларын біледі;
11) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі стильдер мен жанрлардан тұратын домраға арналған репертуарды біледі;
5) домрада жеке, сондай-ақ ансамбльде, оркестрде ойнау тәсілдерін біледі;
6) музыкаларын орындайтын композиторлардың шығармашылығының негізгі заңдылықтарын біледі;
7) музыкант-орындаушының сахнадағы жұмыс қағидаттарын біледі.
Түлек:
1) аспапты өзбетінше күйге келтіре алады;
2) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік жеке деңгейінде сауатты орындайды;
3) аспапта түрлі стильдер мен жанрлардағы музыкалық шығарманы өз бетінше үйрене алады;
4) бірнеше аппликатура нұсқалары ішінен жеткілікті саналы және ыңғайлысын өз бетінше таңдай алады;
5) музыкалық ұжымда өз партиясын орындай алады;
6) аспапта музыкалық шығарманы орындау кезінде көркем бейнені жасай алады;
7) күрделі емес шығармаларды жаттау барысында кездесетін техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңе алады;
8) орындаушылық практикада алған теориялық білімін қолданады;
7) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады.
Түлектің бойында қалыптасқан дағдылар:
1) жеңіл музыкалық шығармаларды есту арқылы таңдау және ноталарды парақтан оқу;
2) ноталар бойынша ойнау;
3) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану;
4) естуді бақылауды және орындау процесін басқару білігі;
5) есту арқылы таңдау және транспонирлеу;
6) орындалатын шығармаларға теориялық талдау;
7) жеке орындаушы ретінде де, түрлі ансамбльдер мен оркестрлерде де көпшілік алдында өнер көрсетулер.

Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
84. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
85. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во второй четверти: контрольная работа (2 или 3 разнохарактерных произведения. Пьеса технического характера может быть заменена этюдом), в четвертой четверти: контрольная работа (2-3 пьесы различного характера);
2) 2 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), во второй четверти: контрольная работа (1 произведение крупной формы или 2 разнохарактерных произведения – кантилена и произведение технического характера), в четвертой четверти: контрольная работа (2-3 пьесы различного характера);
3) 3 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), во второй четверти: контрольная работа (1 произведение крупной формы или 2 разнохарактерных произведения –кантилена и произведение технического характера. Пьеса технического характера может быть заменена этюдом), в четвертой четверти: контрольная работа (2-3 пьесы различного характера);
4) 4 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), во второй четверти: контрольная работа (1 произведение крупной формы или 2 разнохарактерных произведения – кантилена и произведение технического характера. Пьеса технического характера может быть заменена этюдом), в четвертой четверти: контрольная работа (2-3 пьесы различного характера;
5) 5 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), в второй и четверти: контрольная работа (1 произведение крупной формы или 2 разнохарактерных произведения, произведение по выбору), в четвертой четверти: выпускной экзамен (3 пьесы различного характера);
6) 6 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), во второй четверти: контрольная работа (1 произведение крупной формы или 2 разнохарактерных произведения), в четвертой четверти: экзамен (2-3 пьесы различного характера);

4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
84. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - бітіру емтиханы түрінде іске асырылады.
85. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 немесе 3 шығарма. Техникалық сипаттағы пьеса этюдпен алмастырылуы мүмкін), төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1ірі нысанды шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма (кантилена және техникалық сипаттағы шығарма), төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2-3 шығарма);
3) 3 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 ірі нысанды шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма (кантилена және техникалық сипаттағы шығарма, техникалық сипаттағы пьеса этюдпен алмастырылуы мүмкін), төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 ірі нысанды шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма (кантилена және техникалық сипаттағы шығарма, техникалық сипаттағы пьеса этюдпен алмастырылуы мүмкін), төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
5) 5 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 ірі нысанды шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма, таңдау бойынша шығарма), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (түрлі сипаттағы 3 пьеса);
6) 6 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 ірі нысанды шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма), төртінші тоқсанда: емтихан (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);

7) 7 класса – первой и третьей четвертях: прослушивание (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), в третьей четверти: контрольная работа (1 произведение крупной формы или 2 разнохарактерных произведения), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 произведение крупной формы, 1 произведение казахстанского композитора или обработка казахской народной мелодии, 2 произведения на выбор);
8) 8-9 классах – в первой и третьей четвертях: технический зачет (исполнение гамм, арпеджио, этюдов, знание терминологии в соответствии с требованиями по классу), во второй и четвертой четвертях: выпускной экзамен (3 произведения различного характера).
86. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях;
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения;
87. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения, убедительное понимание чувства формы, единство темпа, выразительность интонирования, ясность ритмической пульсации, динамическое разнообразие, слуховой контроль собственного исполнения, свободное владение техникой исполнения, артистизм и увлеченность исполнением;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, единство темпа, выразительность интонирования, динамическое разнообразие, недостаточный слуховой контроль, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль собственного исполнения, темпо-ритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 42
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Инструмент" (труба) оркестрового джазового класса детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

7) 7 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: тыңдалым (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 ірі нысанды шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма, 1 қазақстандық композитордың шығармасы немесе қазақтың халық әуенін өңдеу, таңдау бойынша 2 шығарма),
8) 8-9 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші, төртінші тоқсандарда: бітіру емтиханы (түрлі сипаттағы 3 шығарма).
86. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
87. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы: музыкалық шығарманың мазмұнын бейнені мәнерлі жеткізуі, форма сезімін, қарқынның біркелкілігін нақты түсіну, мәнерлі екпіндейді, ырғақтық соғудың (пульсация) анықтылығы, динамикалық түрлілігі, өз орындауын тыңдауы, орындау техникасын еркін игеруі, әртістілігі және беріле орындауы;
2) "4" "жақсы" бағасы: шығарманың формасын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді қалыпты орындауы, қарқынның жылдамдығы, екпіндеуінің мәнерлілігі, динамикалық түрлілігі, естуді бақылауының жеткіліксіздігі, сахнада өзін ұстауындағы психологиялық тұрақсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы: музыканың бейнесін түсінбей авторлық ноталық мәтінді формальді түрде оқуы, өз орындауын тыңдай отырып бақылауы нашар, темптік-ырғақтық дұрыс ұйымдаспағандығы, динамикалық бірсарындылығы және дыбысталудың бір қалыптылығы, сахнада өзін өзі ұстауының психологиялық тұрақсыздығы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: ноталық мәтінді айтудағы қателіктерінің болуы, тыңдауды бақылай алмауы, метриоритмикалық тұрақсыздығы, дыбыс шығарудың және дыбыс жүргізудің сапасының төмендігі, мәнерлеп екпіндеудің болмауы, орындау барысында жиі тоқтауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
42-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің оркестрлік джаз сыныбының "Аспап" (труба) пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Инструмент" (труба) оркестрового джазового класса детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Инструмент".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно.
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) фразировка – художественно-смысловое выделение музыкальных фраз для наиболее выразительного раскрытия исполнителем содержания музыкального произведения;
5) блюз – отдельно взятая композиция блюза или жанр музыки, получивший широкое распространение в 20-х годах двадцатого века;
6) бэкграунд – инструментальное или голосовое сопровождение в джазе;
7) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения;
8) гамма – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
9) глиссандо – музыкальный термин, штрих, означающий плавное скольжение от одного звука к другому, дает колористический эффект;
10) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
11) ата́ка зву́ка – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
12) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
13) кварта – музыкальный интервал, один из совершенных консонансов;
14) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
15) мейнстрим – популярное музыкальное направление;
16) музыкальная фразировка – средство музыкальной выразительности, определяющее художественно-смысловое разграничение музыкального построения на составные части (мотивы, фразы, предложения, периоды, разделы, части), установление и выполнение цезуры, выразительную передачу динамических, агогических, штриховых и интонационных элементов музыки и так далее;

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің оркестрлік джаз сыныбының "Аспап" (труба) пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Аспап" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасуы және алмасуы;
3) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда дыбыс бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
4) баса айту (фразировка) - орындаушының музыкалық шығарма мазмұнын мейлінше мәнерлеп ашуы үшін музыкалық фразалардың көркемдік мәнін ерекшелеуі;
5) блюз - жиырмасыншы ғасырдың 20 жылдары кең тараған блюздың жеке алынған композициясы немесе музыка жанры;
6) бэкграунд - джазды аспаппен немесе дауыспен сүйемелдеу;
7) вибрато (тремоляция) - музыкалық дыбыстың немесе ән салудың жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі;
8) гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
9) глиссандо - бір дыбыстан келесі дыбысқа баяу сырғуды білдіретін музыкалық термин, түстік әсер береді штрих;
10) деташе - ішекті-ысқылы аспаптарда орындау тәсілдерінің түрлілігі;
11) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дауыстарды шығаруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығару тәсілдерінің кейбір нюансировкалық сипаттары, орындаушылық штрихтары, артикуляциялар мен баса айтулар;
12) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
13) кварта - музыкалық арақашықтық, аяқталған консонанстардың бірі;
14) легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілі, дыбыстарды үзбей орындау, бір дыбыс бір дыбысқа баяу ұласады, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
15) мейнстрим - танымал музыкалық бағыт;
16) музыкалық баса айту - музыкалық құрылымның көркемдік-мағынасын жеке бөліктерге бөлу (дұға, фразалар, сөйлемдер, кезеңдер, бөлімдер, бөліктер), кідірмені (цезура) бекіту және орындау, музыканың динамикалық, агогикалық, штрихтық және дауыс ырғағы элементтерін мәнерлі жеткізу және тағы басқаларын анықтайтын музыкалық мәнерліліктің құралы;

17) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1:2, то есть частота высокого звука в 2 раза больше низкого;
18) пентатоника – пятиступенная интервальная система, все звуки которой расположены по чистым квинтам и (или) квартам;
19) регистр – относительная высота ноты, диапазон;
20) рифф – совокупность нот, разделенных на фигуры, которые составляют музыкальную композицию либо ее часть; рифф — прием мелодической техники рока, джаза, особенно характерный для свинга, одна из форм остинато. Представляет собой периодически повторяющуюся короткую мелодическую фразу. В биг-бэнде  исполняются одновременно несколько разных риффов, иногда их серия проводится в последовательном чередовании. В рок-музыке используются гитарные риффы;
21) свинг – стиль джаза в исполнении биг-бэнда, где свободная импровизация уступает место игре по нотированным аранжировкам;
22) секунда – музыкальный интервал шириной в две ступени, обозначается цифрой 2;
23) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или расположены по терциям;
24) терция – музыкальный интервал шириной в три ступени, обозначается цифрой 3;
25) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
26) флажолет – прием игры на струнных смычковых и щипковых инструментах, заключающийся в извлечении звука-обертона. Также флажолетом называется сам извлекаемый звук-обертон. На струнных инструментах исполняется путем частичного прижатия струны в точке деления ее длины на 2 (высота звучания струны повышается на октаву), на 4 (2 октавы);
27) форшлаг –  мелодическое украшение, состоящее из одного или нескольких звуков, предшествующих какому-либо звуку мелодии, и исполняющееся за счет длительности последующего звука (как правило);
28) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель Программы: создание условий для воспитания и развития личности обучающегося с учетом его природных возможностей на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на инструменте.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение обучающимся музыкальной грамоты, необходимой для владения инструментом в пределах Программы;
2) обучение практическим навыкам и специфическим особенностям исполнительства на основе практического овладения всеми стилями эстрадной музыки;
3) приобретение обучающимся умений и навыков, необходимых в сольном, ансамблевом и оркестровом исполнительстве;
4) формирование у обучающегося комплекса исполнительских навыков, позволяющих воспринимать, осваивать и исполнять на джазовой трубе произведения различных жанров и форм;

17) октава - дыбыстар аралығындағы жиіліктің қатынасы 1:2 болатын музыкалық интервал, яғни жоғары дыбыстың жиілігі төменгіден 2 есе көп;
18) пентатоника - бес сатылы арақашықтық жүйесі, барлық дыбыстары таза квинталар және (немесе) кварталарда орналастырылады;
19) регистр - ноталардың, диапазонның салыстырмалы жоғарылығы;
20) рифф - фигураларға бөлінген ноталар жиынтығы, олар музыкалық композицияны немесе оның бөлігін құрайды; рифф — рок, джаздың әуендік техникасының тәсілі, әсіресе свингке тән, остинатоның бір формасы. Ұдайы қайталанып отыратын қысқа әуендік фраза. Биг-бэндте бір уақытта неше түрлі риффтер орындалады, кей кездері кезекпен алмасып отырады. Рок-музыкада гитаралық риффтар қолданылады;
21) свинг - биг-бэндтердің орындауындағы джаз стил, ноталық аранжировканың орнына еркін суырып салу басымырақ болады;
22) секунда - екі сатыны құрайтын музыкалық арақашықтық, 2 санымен белгіленеді;
23) септаккорд - терциялық тізбекпен орналасқан төрт дыбыстан құралған аккорд;
24) терция - үш сатыдан тұратын музыкалық арақашықтық, 3 санымен белгіленеді;
25) үшдыбыстылық - терциялар бойымен орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;
26) флажолет - обертон дыбысын алу мақсатында ішекті-ысқылы және шертпелі аспаптарда ойнау тәсілі. Сондай-ақ, флажолет деп обертон дыбысын шығаруды да атайды. Ішекті аспаптарда ішектің ұзындығын 2 бөлетін нүктесін (ішектің дыбысталу жоғарылығы октаваға жоғарылайды), 4 (2 октава) және жартылай басу жолымен орындалады;
27) форшлаг - қандай да бір әуен дыбысының алдында келетін, келесі дыбыстың ұзақтылығы есебінен орындалатын (ереже бойынша), бір немесе бірнеше дыбыстан тұратын әуендік көркемдеу;
28) штрих - дыбыс құраушы ноталарды, ноталар тобын орындау (тәсілі және әдісі) амалы.
3. Бағдарламаның мақсаты: аспапта ойнау бойынша алған білім, білік және дағдысы негізінде табиғи қабілетін ескеріп, білім алушы тұлғасын тәрбиелеуге және дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) білім алушылардың Бағдарлама аясында аспапты меңгеруге қажетті музыкалық сауатты меңгеруі;
2) эстрадалық музыканың барлық стильдерін практика жүзінде меңгеру негізінде орындаушылықтың практикалық дағдыларын және өзіндік ерекшеліктерін үйрету;
3) білім алушылардың жеке, ансамбльдік және оркестрлік орындаушылықтарына қажетті білік пен дағдыларды меңгеруі;
4) білім алушылардың бойында әртүрлі жанр мен формадағы шығармаларды қабылдауға, игеруге және джаз трубасында ойнауға мүмкіндік беретін, орындаушылық қабілеттер кешенін қалыптастыру;

5) приобретение обучающимся опыта творческой деятельности и публичных выступлений.
Развивающие:
1) развитие слуха, ритма, памяти, музыкальности и артистизма;
2) развитие интереса к джазовой музыке и музыкальному творчеству;
3) развитие образного мышления, воображения, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки;
4) физическое развитие (двигательные навыки, координация движения, осанка, выносливость).
Воспитательные:
1) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству;
2) воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства, интереса к музыкальному искусству;
3) приобщение обучающегося к основам национальной и мировой музыкальной культуры;
4) воспитание личности, способной к созидательному и творческому труду.
5. Срок освоения Программы – семь лет. По заявлению родителей обучающихся срок освоения программы увеличивается на один-два года для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Инструмент "Труба" применяется в различных по составу ансамблях и оркестрах, где выполняет лидирующую функцию. Обучение осуществляется в индивидуальной, мелкогрупповой формах. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа предназначена для использования в работе с обучающимися, ориентирована на общее музыкальное образование, развитие и на дальнейшее профессиональное обучение.
8. Программа создает условия для более дифференцированного музыкального развития каждого ребенка, предусматривает методы преподавания, соответствующие возрастным и индивидуальным особенностям обучающихся, которые способствуют развитию творческого потенциала.
9. Спецификой Программы является органичный синтез обучения на основе лучших традиций классической и джазовой музыки.
Содержание Программы составляют эстрадная и джазовая музыка всех стилей: блюз, свинг, би-боп, латиноамериканские жанры, джаз-рок, рок, эстрадные пьесы.
10. На индивидуальных уроках осуществляется активное знакомство с джазовым языком, основными джазовыми гаммами и методами импровизации. Джазовые пьесы разучиваются под бэкграунды. Одна из важных форм работы - игра в небольших ансамблях, так называемых "комбо".

5) білім алушылардың шығармашылық қызмет және көпшілік алдында өнер көрсету тәжірибесін жинақтауы.
Дамыту:
1) есту қабілетін, ырғақты, жадын, музыкалылықты және әртістікті дамыту;
2) джаз музыкасына және музыкалық шығармашылыққа деген қызығушылықты дамыту;
3) бейнелі ойлауды, қиялды, музыканы эмоциямен қабылдауды, орындаушылық еркіндікті және шыдамдылықты дамыту;
4) дене бітімін дамыту (қозғалыс дағдылары, қозғалысты реттеу, мүсін, төзімділік).
Тәрбиелік:
1) музыкалық дүниетанымын кеңейту, музыкалық шығармашылыққа деген танымдық қызығушылықтарын дамыту;
2) көркемдік талғамды, орындаушылық шеберлік мәдениетін, музыка өнерге деген қызығушылықты тәрбиелеу;
3) білім алушыларды ұлттық және әлемдік музыка мәдениеті негіздеріне араластыру;
4) жасампаз және шығармашылық еңбекке қабілетті тұлғаны тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны игеру мерзімі - жеті жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. "Труба" аспабы жетекші қызметті атқаратын құрамы бойынша әртүрлі ансамбльдер мен оркестрлерде қолданылады. Оқыту жеке, шағын топтық формаларда іске асырылады. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама жалпы музыкалық білім алуға, дамуға, әрі қарай кәсіби білім алуға бағдарланған білім алушылармен жұмыс істеуге арналған.
8. Бағдарлама әр баланың музыкалық дамуын мейлінше саралай отырып іске асыруға жағдай жасайды, шығармашылық мүмкіншіліктердің дамуына септігін тигізетін, жеке және жас ерекшеліктеріне сай келетін, оқыту әдістерін қарастырады.
9. осы Бағдарламаның ерекшелігі классикалық және джаз музыкасының үздік дәстүрлері негізінде тиімді оқыту синтезі болып табылады.
Бағдарлама мазмұнын барлық стильдердің эстрадалық және джаздық музыкасы құрайды: блюз, свинг, би-боп, латын америкалық жанрлар, джаз-рок, рок, эстрадалық әндер.
10. Жеке сабақтарда джаз тілімен, негізгі джаз гаммаларымен және импровизация әдістерімен белсенді танысу іске асырылады. Джаз пьесалары бэкграунд сүйемелдеуімен бірге жатталады. Бұл салада жұмыс жасаудың ең маңызды формаларының бірі - "комбо" деп аталатын кішігірім ансамбльдерде ойнау.

11. Программа ориентирована на современный джазовый мейнстрим, вводит обучающегося в круг эстетических стереотипов, понятий, нормативов стилистики джазовой музыки эпохи свинга.
За основу Программы взяты разработки американских композиторов, труды Jamey Aebersold [Джейми Аберсольд], Mike Steinel [Майк Штейнел], Shelton G.Berg. [Шелтон Г. Берг]. Американская методика джазовой импровизации адаптируется для детских музыкальных школ, распределяется на 7 лет в порядке постепенного усложнения музыкального материала с учетом возрастных особенностей обучающихся.
12. В класс "Инструмент" (труба) джазовой специализации отбираются наиболее способные обучающиеся, проявляющие интерес к жанру джазовой музыки, обладающие гармоническим слухом, музыкальной памятью, чувством ритма. Инструмент "Труба" - один из самых распространенных в джазовой музыке, применяется в различных по составу ансамблях и оркестрах, где выполняет мелодическую функцию.
13. В соответствии с вариативностью образования содержание Программы дифференцируется.
Обучающийся получает теоретические знания одновременно с практикой. Освоение Программы завершается итоговой аттестацией.
14. Изучение предмета "Инструмент "Труба" джазовой специализации осуществляется в тесной связи с практическим освоением предметов "Сольфеджио", "Специальный класс (оркестр)", "Ансамбль".
15. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки игры отрабатываются на инструменте;
2) групповые занятия проводятся для коллективного музицирования в ансамбле;
3) репетиционно-концертные (подготовка и публичное представление концертных номеров);
4) конкурсы;
5) урок-игра (использование игровых технологий на уроке);
6) урок-экскурсия.
16. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – исполнение произведения педагогом на инструменте, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – работа на инструменте, подготовительные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
17. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
18. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной музыкальной школе.

11. Бағдарлама заманауи джаздық мейнстримге бағытталған, білім алушыларды свинг кезеңінің джаз музыкасының эстетикалық стереотиптері, түсініктері, стилистика нормативтерімен жақын таныстырады.
Бағдарлама негізіне американдық қомпозиторлардың туындылары, Jamey Aebersold [Джейми Аберсольд], Mike Steinel [Майк Штейнел], Shelton G.Berg. [Шелтон Г. Берг] еңбектері алынған. Джаз импровизациясының америкалық әдістемесі республиканың балалар музыка мектептеріне бейімделеді, білім алушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты, музыка материалдарын біртіндеп қиындатып, 7 жылға бөлінеді.
12. Джаз мамандығының "Аспап. Труба" сыныбына джаз музыкасы жанрына қызығушылық білдіретін, есту қабілеті, музыкалық есте сақтау жады, ырғақ сезімі үйлестірілген барынша қабілетті білім алушылар іріктеледі. Труба аспабы - джаз музыкасында ең кең таралған аспаптардың бірі, ол әуендік қызмет атқаратын құрамы әртүрлі ансамбльдерде және оркестрлерде қолданылады.
13. Білім берудің вариативтілігіне сәйкес Бағдарлама мазмұны сараланады.
Білім алушы теориялық білімді практикамен қатар алады. Бағдарламаны игеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады.
14. Джаз мамандығының "Аспап "Труба" пәнін оқу "Сольфеджио", "Арнайы сынып (оркестр)", "Ансамбль" сияқты пәндерді игерумен тығыз байланыста іске асырылады.
15. Сабақ формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары аспапта пысықталады;
2) топтық сабақтар ансамбльде ұжыммен музыка ойнау үшін өткізіледі;
3) дайындық-концерттік (дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету);
4) байқаулар;
5) ойын сабағы (сабақ барысында ойын технологияларын қолдану);
6) экскурсия сабағы.
16. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) әңгімелесу, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыру рәсімін көрсету;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
17. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
18. Педагог Бағдарламаны заманауи музыка мектептерінде іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.

41. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом разнохарактерных пьес, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
42. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над гаммами;
2) работа над этюдами и упражнениями;
3) исполнение пьес классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен и танцев;
6) работа в составе ансамбля;
7) навыки чтения нот с листа.
43. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
44. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных (слух, ритм, память);
2) соответствие исполнительского аппарата, обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
45. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
46. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
Учебный материал подбирается рационально в соответствии с индивидуальными особенностями обучающегося, уровню его художественного, технического развития и педагогическим задачам на тот или иной период обучения.
47. Самостоятельные занятия обучающегося проводятся ежедневно. Объем самостоятельной работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельно с освоением детьми программы основного общего образования с учетом сложившихся педагогических традиций в организации образования и методической целесообразности.
Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога по специальности.

41. Білім алушылардың музыкалық дүниетанымын кеңейту үшін, сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттап алуды талап етпей, түрлі сипаттағы пьесалардың қатарымен таныстырылады.
42. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) гаммалармен жұмыс;
2) этюдтермен және жаттығулармен жұмыс;
3) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндерінің және билерінің өңдеулері;
6) ансамбльдің құрамында жұмыс істеу;
7) парақтан оқу дағдылары.
43. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
44. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі (естуі, ырғақ, жады);
2) білім алушының аталған аспапқа деген орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
45. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
46. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына баса назар қояды және дамыта отырып, осы қабілеттерін педагогикалық процесте оңтайлы пайдаланады.
Оқу материалы білім алушының жеке ерекшеліктеріне, оның көркемдік деңгейіне, техникалық дамуына, оқытудың қандай да бір кезеңінің педагогикалық міндеттеріне сәйкес ұтымды таңдалынады.
47. Білім алушылардың өз бетінше жұмыстары күнделікті жүргізіледі. Өзіндік жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын, сондай-ақ білім беру ұйымында қалыптасқан педагогикалық дәстүрлерді және әдістемелік дұрыстығын ескере отырып анықталады.
Жеке үй жұмысы бірнеше тәсілмен жүргізіледі және мамандық бойынша педагогтің ұсынысына сәйкес құрылады.

48. Задачи в дневнике формулируются кратко и ясно. Возможные виды домашнего задания:
1) упражнения для развития звука (выдержанные ноты);
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведение крупной формы);
4) чтение нот с листа.
49. Для успешной реализации Программы обучающийся обеспечивается доступом к библиотечным фондам, аудио и видеотекам, сформированным по учебным программам.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
50. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся получает знания по истории возникновения инструмента, как сольного и оркестрового инструмента, о развитии исполнительского мастерства;
2) закрепляется постановка исполнительского аппарата: положение корпуса, рук, головы, пальцев, инструмента во время игры, осваиваются приемы исполнения на инструменте, приобретаются первоначальные навыки чтения нот с листа и транспонирования;
3) ведется работа по развитию технических приемов и укреплению исполнительского аппарата посредством твердой атаки, формируются музыкально-образного мышление, музыкально-ритмическое чувство;
4) в джазовой музыке обучающийся осваивает атаку и реализацию ноты, акценты на двух и четырех битах, штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг] восьмых нот, исполнение четвертных нот, сочетание восьмых и четвертных нот в свинге, простейшие виды джазовой артикуляции, мажорную и минорную пентатонику, мажорную и минорную блюзовые гаммы, короткие джазовые рифы, паттерны (образцы);
5) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до одного знака при ключе, используя весь регистр малой октавы, арпеджированные трезвучия в прямом движении, гаммы и арпеджио целыми и половинными, четвертными, длительностями, штрихами detache [деташе], legato [деташе], аппликатуру в первой и малой октавах, динамические оттенки p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте], упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты, 6-8 этюдов и упражнений, 4-6 легких пьес в пределах освоенного диапазона.
51. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом, правила ухода за ним.
Тема 2. Работа над постановкой дыхания.
Тема 3. Правила рациональной постановки корпуса, рук, головы, амбушюра.
Тема 4. Работа над извлечением звука. Извлечение простых ритмических формул. Приобретение первоначальных навыков чтения с листа и транспонирования.
Тема 5. Атака и реализация ноты. Акценты на двух и четырех битах, Штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing восьмых нот. Исполнение четвертных нот. Сочетание восьмых и четвертных нот в свинге. Работа над джазовой артикуляцией.
Тема 6. Постановка исполнительского аппарата: положение корпуса, рук, головы, пальцев, инструмента во время игры. Знакомство с материалом по истории современной трубы, названию ее частей, взаимодействие их во время игры. Правила ухода за трубой и мундштуком. Практическое освоение понятия амбушюр. Развитие губных мышц, основных видов дыхания. Овладение простейшими исполнительскими навыками: изготовка к звукоизвлечению, вдох-выдох, игра натурального звукоряда.
Тема 7. Развитие технических приемов и укрепление исполнительского аппарата посредством твердой атаки. Усвоение на практике способов атаки, применение четкого правильного произношения (артикуляции) слога "ту"-твердая атака. Освоение твердых штрихов, используемых при звукоизвлечении, ведении, соединении и окончании звуков (detache [деташе], legato [деташе]). Выработка исполнения ровного, чистого звука, устойчивого по интонации, разнообразного по динамике.
Тема 8. Формирование и развитие музыкально-образного мышления, умения чувствовать и передавать строение музыкальных фраз и предложений. Развитие музыкально-ритмического чувства, умения воспринимать и воспроизводить простые ритмические группы и последовательности групп. Умение воспринимать и передавать жанровые особенности произведения.
Тема 9. Атака и реализация ноты.
Тема 10. Акценты на двух и четырех битах.
Тема 11. Штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг] восьмых нот. Исполнение четвертных нот. Сочетание восьмых и четвертных нот в свинге.
Тема 12. Простейшие виды джазовой артикуляции. Мажорная и минорная пентатоника. Мажорная и минорная блюзовые гаммы.
Тема 13. Короткие джазовые риффы, паттерны (образцы).

48. Міндеттер күнделікте қысқа және анық жазылады. Үй тапсырмасының болжамды түрлері:
1) дыбысты дамытуға арналған жаттығулар (нотаны ұстап тұру);
2) техниканы дамыту жаттығулары (гаммалар, жаттығулар, этюдтар);
3) шығармашылық материалмен жұмыс жасау (пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар);
4) парақтан оқу.
49. Бағдарламаны сәтті іске асыру үшін білім алушыға кітапхана қоры, сондай-ақ Бағдарлама бойынша жасалған аудио және видео қорлардың қолжетімді болуы қамтамасыз етіледі.
2-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
50. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы жеке және оркестр аспабы ретінде аспаптың пайда болу тарихы, орындаушылық шеберлікті дамыту туралы білім алады;
2) орындаушылық аппаратты дұрыс қою бекітіледі: ойын барысындағы денені, қолдардың, бастың, саусақтардың аспаптың қалпы, аспапта орындау тәсілдері меңгеріледі, ноталарды парақтан оқудың және тасымалдаудың алғашқы дағдылары меңгеріледі;
3) техникалық тәсілдерді дамыту және қатты шабуыл арқылы орындаушылық аппаратты бекіту жұмыстары жүргізіледі, музыкалық-бейнелі ойлау, музыкалық-ырғақтық сезімі қалыптастырылады;
4) білім алушы джаз музыкасында шабуылды және нотаны қоюды, екі және төрт биттегі акценттерді, Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтарын меңгереді. Swing [Свинг] сегіздік ноталары, төрттік ноталарды орындау, свингте сегіздік және төрттік ноталарды үйлестіру, джаздың артикуляцияның ең қарапайым түрлері, мажорлық және минорлық пентатониктер, мажорлық және минорлық блюздік гаммалар, қысқа джаздық рифтер, паттерндерді (үлгілер) меңгереді;
5) білім алушы оқу жылының ішінде классикалық музыкада кіші октаваның толық регистрін қолдана отырып, кілт кезіндегі бір белгіге дейінге мажорлық және минорлық гаммаларды, түзу қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылықты, бүтін және жартылық, төрттік ұзақтықтағы, detache [деташе], legato [деташе] штрихтары бар гаммалар және арпеджио, бірінші және кіші октавадағы аппликатураны, p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктерін, секунд, терция, карта аралықтары ішіндегі жаттығуларды, 6-8 этюдті және жаттығуларды, игерілген диапазон шеңберіндегі 4-6 жеңіл пьесаларды меңгереді.
51. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу, оны күту ережелері.
2-тақырып. Тыныс алу бойынша жұмыстар.
3-тақырып. Денені, қолды, басты, амбушюрді оңтайлы қою ережелері.
4-тақырып. Дыбыс шығару бойынша жұмыстар. Қарапайым ырғақтық формулаларды шығару. Парақтан оқу және тасымалдаудың алғашқы дағдыларын игеру.
5-тақырып. Шабуылдар және нотаны қою. Екі және төрт биттегі акценттер, Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтар. Swing сегіздік ноталары. Төрттік ноталарды орындау. Свингте сегіздік және төрттік ноталарды үйлестіру. Джаздың артикуляциясымен жұмыс.
6-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою: денені, қолды, басты, саусақтарды, ойнау кезіндегі аспапты қою. Заманауи трубаның тарихы бойынша материалдармен, оның бөліктерінің атауларымен, олардың ойын барысындағы өзара әрекеттесуімен танысу. Трубадағы және мүштікті күту ережелері. Амбушюр түсініктерін практикада игеру. Ерін бұлшықеттерін, негізгі тыныс алу түрлерін дамыту. Ең қарапайым орындаушылық дағдыларды меңгеру: дыбыстар шығаруға даярлану, дем алу - дем шығару, табиғи дыбыс қатарын ойнау.
7-тақырып. Техникалық әдістерді дамыту және қатты шабуыл арқылы орындаушылық аппаратты нығайту. Практика жүзінде шабуыл әдістерін меңгеру, "ту" - қатты шабуыл буындарын дұрыс нақты айтуды (артикуляцияны) қолдану. Дыбыс шығару, дыбыстарды созу, қосу және аяқтау кезінде қолданылатын штрихтарды (detache [деташе], legato [деташе]) игеру. Біркелкі, таза, дауыс ырғағының тұрақтылығы, динамикасы әр түрлі дыбысты орындауға жаттығу.
8-тақырып. Музыкалық бейнелі ойлауды, музыкалық бөліктердің және бөлімдердің құрылымын сезу және жеткізе білу қабілеті. Музыкалық-ырғақтық сезімді, қарапайым ырғақтық топтарды және топтар тізбегін қабылдау және ойнау қабілетін дамыту. Шығарманың жанрлық ерекшеліктерін қабылдау және жеткізу білігі.
9-тақырып. Шабуылдар және нотаны қою.
10-тақырып. Екі және төрт биттегі акценттер.
11-тақырып. Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтары. Swing [Свинг] сегіздік ноталары. Төрттік ноталарды орындау. Свингте сегіздік және төрттік ноталарды үйлестіру.
12-тақырып. Джаз артикуляциясының ең қарапайым түрлері. Мажорлық және минорлық пентатоника. Мажорлық және минорлық блюз гаммалары.
13-тақырып. Қысқа джаздық рифтер, паттерндер (үлгілер).

52. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает аппликатуру в первой и малой октавах;
2) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
3) владеет правильным звукоизвлеченим, имеет правильную постановку корпуса, рук, головы, амбушюра;
4) знает джазовую артикуляцию, умеет свинговать;
5) умеет играть весь регистр малой октавы ровным чистым звуком, с устойчивой интонацией, разнообразной динамикой;
6) умеет играть арпеджированные трезвучия в прямом движении; гаммы и арпеджио целыми и половинными, четвертными, длительностями, штрихами detache [деташе], legato [деташе];
7) умеет играть мажорную и минорную пентатоники, мажорную и минорную блюзовые гаммы, гаммы до одного знака в ключе, натуральный звукоряд, воспроизводить простые ритмические группы и последовательности групп;
8) знает динамические оттенки p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте], упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты;
9) исполняет этюды и упражнения, легкие пьесы в пределах освоенного диапазона.
53. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа над амбушюром, звуком, интонацией, ритмом, постановке исполнительского аппарата, формированию исполнительского аппарата посредством комплексов упражнений;
2) отрабатываются приемы для развития техники игры, укреплению исполнительского аппарата посредством твердой атаки;
3) обучающийся учится передавать сильное и слабое время в такте, отображать требуемый характер звучания в процессе игры наизусть, совершенствует навыки игры в ансамбле с фортепиано;
4) обучающийся знакомится с джазовым синкопом, гаммами, как ионийский мажор, миксолидийский мажор, дорийский минор по кварто-квинтовому кругу и соответствующими им септаккорды – мажорный (ионийский), миксолидийский, минорный (дорийский), изучает джазовую фразировку на основе готовых риффов и паттернов;
5) закрепляются знания о мажорной и минорной пентатонике, блюзовых гаммах, в джазовой музыке акцентов на двух и четырех битах, штрихов Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот], Swing [Свинг] восьмых нот;
6) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до двух знаков при ключе, используя регистр малой октавы, арпеджированные трезвучия в прямом движении в умеренном темпе; гаммы и арпеджио целыми, половинными, четвертными длительностями, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато]; аппликатуру в первой и в малой октавах; динамические оттенки p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте]; упражнения, исполняемые продолжительными звуками в медленном темпе, в пределах интервалов секунды, терции, кварты, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато]:

52. 1сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бірінші және кіші октавадағы аппликатураны біледі;
2) демді алу және демді музыкалық бөліктерге бөлуді біледі;
3) дұрыс дыбыс шығаруды біледі, денесі, қолы, басы, амбушюр дұрыс қойылған;
4) джаз артикуляциясын біледі, свинг жасай алады;
5) таза дыбыспен, тұрақты дауыс ырғағымен, әртүрлі динамикамен кіші октаваның толық регистрін ойнай алады;
6) тік қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылықты ойнай алады; бүтін және жартылық, төрттік ұзақтықтағы, detache, legato штрихтары бар гаммалар және арпеджионы ойнай алады;
7) мажорлық және минорлық пентатониктерді, мажорлық және минорлық блюздік гаммаларды, кілттегі бір белгіге дейінгі гаммаларды, табиғи дыбыс тізбегін ойнай алады, қарапайым ырғақтық топтар және топтар тізбегін орындай алады;
8) p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктерін; секунд, терция, карта аралықтары ішіндегі жаттығуларды біледі;
9) этюдтар мен жаттығуларды, игерілген диапазон шеңберіндегі жеңіл пьесаларды орындайды.
53. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) амброшюра, дыбыс, дауыс ырғағы, ырғақ, орындаушылық аппаратты қою, жаттығулар кешені арқылы орындаушылық аппаратты қалыптастыру жұмыстары жалғастырылады;
2) ойын техникасын дамыту, қатты шабуыл арқылы орындаушылық аппаратты бекітуге арналған тәсілдері пысықталады;
3) білім алушы тактідегі күшті және әлсіз кезеңді жеткізуді, жатқа ойнау барысында дыбысталудың қажетті сипатын көрсетуді үйренеді, фортепианомен ансамбльде ойнау дағдысын жетілдіреді;
4) білім алушы джаздық синкопалармен, каммалармен, иониялық мажор, миксолид мажоры, дориялық минор гаммалары кварто-квинттік шеңбер бойынша және оларға сәйкес мажорлық (иониялық), миксолидиялық, минорлық (дориялық) септаккордтар, дайын риффтер мен паттерндер негізінде джаздық баса айтуды үйренеді;
5) мажорлық және минорлық пентатоника, блюздік гаммалар, джаз музыкасында екі жәнетөрт биттегі акценттер, Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтары, Swing [Свинг] сегіздік ноталар бекітіледі;
6) классикалық музыкада білім алушы оқу жылының ішінде кіші октава регистрін қолдана отырып, кілт кезіндегі екі белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды, сондай-ақ қалыпты ырғақтағы тік қозғалыстағы арпеджиоланған үш дыбыстылықты, бүтін, жарты, төрттік ұзақтықтағы, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтары бар гаммаларды және арпеджиоларды, бірінші және кіші октавадағы аппликатураны, p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктерін, баяу ырғақта, секунд, терция, кварта аралықтары ішінде, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтарымен ұзақ дыбыстармен орындалатын жаттығуларды меңгереді;

7) в классической музыке обучающийся осваивает 8-10 этюдов и упражнений, 6-8 легких пьес в пределах освоенного диапазона.
54. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение штрихов. Ознакомление с настройкой инструмента. Расширение музыкальной терминологии. Развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Формирование исполнительского аппарата посредством комплексов упражнений, в которые входит игра продолжительных выдержанных звуков на piano [пиано] и mezzo forte [меццо-форте].
Тема 3. Закрепление навыков по уходу и проверке инструмента – смазка вентильного механизма, кронов, промывка инструмента, настройка крона, общего строя.
Тема 4. Отработка приемов для развития техники игры: дыхания и музыкальной фразировки.
Тема 5. Дальнейшее развитие технических приемов и укрепление исполнительского аппарата посредством твердой атаки, произношения гласных и согласных во время игры.
Тема 6. Выработка функциональных навыков работы губ (выносливость, подвижность), работа пальцев (беглость, четкость, согласованность с действиями всех элементов исполнительского аппарата).
Тема 7. Работа над гаммами с применением штрихов legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] отдельно и в парной комбинации. Работа над исполнением с правильной сменой дыхания (вдох после вводного тона).
Тема 8. Музыкально-художественные задачи. Воспитание у обучающегося заинтересованного отношения к музыкальному исполнению. Стремление передачи не только нотного текста, но и настроения музыкального произведения. Умение передавать сильное и слабое время в такте, отображать требуемый характер звучания в процессе игры наизусть.
Тема 9. Совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано.
Тема 10. Акценты на двух и четырех битах, штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг] восьмых нот.
Тема 11. Исполнение четвертных нот. Сочетание восьмых и четвертных нот в свинге.
Тема 12. Простейшие виды джазовой артикуляции. Мажорная и минорная пентатоники. Мажорная и минорная блюзовые гаммы.
Тема 13. Короткие джазовые риффы, паттерны (образцы).
Тема 14. Джазовые синкопы, джазовые гаммы.
Тема 15. Ионийский мажор.
Тема 16. Миксолидийский мажор.
Тема 17. Дорийский минор по кварто-квинтовому кругу и соответствующие им септаккорды: мажорный (ионийский), миксолидийский, минорный (дорийский).
Тема 18. Мажорная и минорная пентатоника и блюзовые гаммы.
Тема 19. Джазовая фразировка.
Тема 20. Классическая музыка. Мажорные и минорные гаммы до двух знаков при ключе, с использованием регистра малой октавы, арпеджированные трезвучия в прямом движении в умеренном темпе.
Тема 21. Гаммы и арпеджио целыми, половинными, четвертными длительностями, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато].
Тема 22. Аппликатура в первой и малой октавах.
Тема 23. Динамические оттенки p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте].
Тема 24. Упражнения, исполняемые продолжительными звуками в медленном темпе, в пределах интервалов секунды, терции, кварты, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато].

7) білім алушы классикалық музыкада 8-10 этюд пен жаттығуды, игерілген диапазон аясындағы 6-8 жеңіл пьесаны үйренеді.
54. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Штрихтарды қарастыру. Аспапты күйге келтірумен танысу. Музыкалық терминдерді кеңейту. Парақтан оқу және өзіндік жұмыс қабілеттерін дамыту.
2-тақырып. Ішіне piano [пиано] және mezzo forte [меццо-форте] ұзақ ұсталып тұратын дыбыстарды ойнау енетін, жаттығулар кешені көмегімен орындаушылық аппаратты қалыптастыру.
3-тақырып. Аспапты күту және тексеру бойынша дағдыларды пысықтау - вентиль тетігін, крондарды майлау, аспапты шаю, коронды, жалпы қатарға келтіру.
4-тақырып. Ойнау техникасын дамытуға арналған жаттығуларды пысықтау - тыныс алу және музыкалық бөлікке бөлу.
5-тақырып. Қатты шабуыл арқылы орындаушылық аппаратты нығайту және техникалық әдістерді, ойнау кезіндегі дауысты және дауыссыздарды дыбыстауды әрі қарай дамыту.
6-тақырып. Ерін жұмысының (шыдамдылығы, қозғалмалылығы), саусақтар жұмысы (жылдамдық, нақтылық, барлық орындау элементтерінің әрекеттерімен үйлесім) қызметтік қабілеттерін шынықтыру.
7-тақырып. legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтарын жеке және жұп комбинацияларда қолдану арқылы гаммалармен жұмыс жасау. Дұрыс тыныс алуды ұйымдастыру арқылы орындаумен жұмыс жасау (кіріс тонынан кейін тыныс алу).
8-тақырып. Музыкалық-көркемдік міндеттер. Білім алушының музыкалық орындауға қызығушылық қатынасын тәрбиелеу. Тек ноталық мәтінді ғана емес, музыкалық шығарманың күйін бере білуге талпыну. Тактідегі күшті және әлсіз уақытты бере білу, жатқа ойнау барысында дыбыстаудың қажетті сипатын жеткізу білігі.
9-тақырып. Фортепианомен ансамбльде ойнау қабілеттерін жетілдіру.
10-тақырып. Екі және төрт биттегі акценттер, Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтары, Swing [Свинг] сегіздік ноталары.
11-тақырып. Төрттік ноталарды орындау. Сегіздік және төрттік ноталарды свингте үйлестіру.
12-тақырып. Джаз артикуляциясының ең қарапайым түрлері. Мажорлық және минорлық пентатоника. Мажорлық және минорлық блюз гаммалары.
13-тақырып. Қысқа джаздық рифтер, паттерндер (үлгілер).
14-тақырып. Джаздық синкопалар, джаздық гаммалар.
15-тақырып. Иониялық мажор.
16-тақырып. Миксолидиялық мажор.
17-тақырып. Дориялық минор гаммалары кварто-квинттік шеңбер бойынша және оларға сәйкес мажорлық (иониялық), миксолидиялық, минорлық (дориялық) септаккордтар.
18-тақырып. Мажорлық және минорлық пентатоника және блюздік гаммалар.
19-тақырып. Джаздық бөлікке бөлу.
20-тақырып. Классикалық музыка. Кіші октава регистрін қолданып кілт кезіндегі екі белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, қалыпты ырғақтағы тік қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылық.
21-тақырып. Бүтін, жарты, төрттік ұзақтықтағы, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтары бар гаммалар мен арпеджиолар.
22-тақырып. Бірінші және кіші октавадағы аппликатура;
23-тақырып. p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктер.
24-тақырып. Баяу ырғақта, секунд, терция, кварта аралықтары ішінде, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтарымен ұзақ дыбыстармен орындалатын жаттығулар.

55. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает мажорные и минорные гаммы до двух знаков при ключе;
2) знает регистр малой октавы, аппликатуру в первой и малой октавах;
3) знает арпеджированные трезвучия в прямом движении в умеренном темпе;
4) знает гаммы и арпеджио целыми, половинными, четвертными длительностями, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато];
5) знает динамические оттенки p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте];
6) знает упражнения, исполняемые продолжительными звуками в медленном темпе, в пределах интервалов секунды, терции, кварты, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато];
7) знает штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот], Swing [Свинг] восьмых нот;
8) исполняет четвертных ноты с джазовыми акцентами на 2 и 4 битах, умеет сочетать восьмые и четвертные ноты в свинге, владеет простейшими видами джазовой артикуляции;
9) исполняет мажорную и минорную пентатоники, мажорную и минорную блюзовые гаммы, короткие джазовые риффы, паттерны (образцы);
10) знает джазовые синкопы (опережающую и запаздывающую); гаммы: ионийский мажор, миксолидийский мажор, дорийский минор и соответствующие им септаккорды–мажорный (ионийский), миксолидийский, минорный (дорийский);
11) исполняет этюды и упражнения, легкие пьесы в пределах освоенного диапазона.
56. Программные требования в 3 классе:
1) ведется дальнейшая скоординированная работа над элементами исполнительской техники, ведением звука, улучшением его качества, отрабатывается исполнение полного, ровного, выдержанного звука, соответствующих способностям и техническим возможностям обучающегося;
2) закрепляются умения и навыки исполнения в "характере", развиваются музыкально-ритмические чувства, музыкальное мышление, совершенствуются навыки игры в ансамбле с фортепиано и инструментами;
3) в джазовой музыке осваиваются акценты на двухи четырех битах, штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг] восьмых нот, продолжается работа над джазовыми синкопами, простейшими видами джазовой артикуляции, мажорной и минорной пентатоникой, мажорными и минорными блюзовыми гаммами по кварто-квинтовому кругу, короткими джазовыми рифами, паттернами;
4) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до трех знаков в ключе, гаммы и арпеджио различными длительностями, штрихи legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато], упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты, с динамическими оттенками p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте];

55. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кілт кезіндегі екі белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды біледі;
2) кіші октава регистрін, бірінші және кіші октавалық аппликатураны біледі;
3) қалыпты ырғақтағы тік қозғалыстағы арпеджиоланған үшдыбыстылықты біледі;
4) бүтін, жарты, төрттік ұзақтықтағы, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтары бар гаммаларды және арпеджиоларды біледі;
5) p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктерді біледі;
6) баяу ырғақта, секунд, терция, кварта аралықтары ішінде, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтарымен ұзақ дыбыстармен орындалатын жаттығуларды біледі;
7) Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот], штрихтарын, Swing [Свинг] сегіздік ноталарды біледі;
8) төрттік ноталарды екі және төрт битке джаздық акцент қою арқылы орындайды, свингте сегіздік және төрттік ноталарды үйлестіре алады, джаздық артикуляцияның ең қарапайым түрлерін меңгерген;
9) мажорлық және минорлық пентатониканы, мажорлық және минорлық блюз гаммаларын, қысқа джаздық рифтер, паттерндерді (үлгілер) орындайды;
10) джаздық синкопаларды (алдыңғы және кейінгі); гаммаларды: ониялық мажор, миксолидиялық мажор, дориялық минор гаммалары және оларға сәйкес мажорлық (иониялық), миксолидиялық, минорлық (дориялық) септаккордтарды біледі;
11) игерілген диапазон шеңберінде 6-8 жеңіл пьесаларды, 6-8 этюдты және жаттығуларды орындайды.
56. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық техника элементтері, дыбысты жүргізу, оның сапасын жақсарту бойынша үйлестірілген жұмыс жалғастырылады, білім алушының техникалық мүмкіндіктеріне және қабілеттеріне сәйкес толық, біркелкі, созылмалы дыбысты орындау пысықталады;
2) "мінезбен" орындау білігі және дағдысы бекітіледі, музыкалық-ырғақтық сезімі, музыкалық ойлауы дамиды, фортепиано және аспаптармен ансамбльде ойнау дағдылары жетілдіріледі;
3) джаздық музыкада екі және төрт биттегі акценттерді, Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтарын меңгеру. Swing [Свинг] сегіздік ноталары, джаздық синкопалар, джаздық артикуляцияның ең қарапайым түрлері, мажорлық және минорлық пентатониктер, мажорлық және минорлық блюздік гаммалар, қысқа джаздық рифтер, паттерндер (үлгілер) жұмыс жалғастырылады;
4) классикалық музыкада білім алушы кілттегі үш белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды, әртүрлі ұзақтықтағы, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтары бар гаммалар және арпеджио, p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктері бар секунд, терция, карта аралықтары ішіндегі жаттығуларды меңгереді;

5) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает 8-10 этюдов и упражнений, 6-8 легких пьес.
57. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие скоординированной работы над элементами исполнительской техники, над ведением звука, улучшением его качества. Расширение игрового диапазона.
Тема 2. Комплексное развитие исполнительской техники. Дальнейшее освоение штрихов. Развитие навыков чтения нот с листа и самостоятельной работы.
Тема 3. Постановка исполнительского аппарата. Развитие техники исполнения штриха staccato; посредством игры упражнений, этюдов, гамм, арпеджио, пьес. Совершенствование техники губ и языка за счет свободного и уверенного применения твердой атаки, посредством упражнений, помогающих четкому произношению слогов, укреплением выносливости губ и подвижности языка.
Тема 4. Развитие технических приемов. Отработка исполнения полного, ровного, выдержанного звука, соответствующего способностям и техническим возможностям обучающегося.
Тема 5. Исполнение подготовительных упражнений на все виды основных мелизмов.
Тема 6. Исполнение наизусть этюдов и произведений в сопровождении фортепиано.
Тема 7. Музыкально-художественные задачи. Закрепление умений и навыков исполнения в "характере". Формирование образного мышления в процессе работы над произведением. Дальнейшее развитие музыкально-ритмического чувства, музыкального мышления.
Тема 8. Совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано и инструментами. Обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных концертах.
Тема 9. В джазовой музыке закрепление акцентов на двух и четырех битах, штрихов Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг] восьмых нот. Работа над джазовыми синкопами.
Тема 10. Простейшие виды джазовой артикуляции.
Тема 11. Мажорная и минорная пентатоники.
Тема 12. Мажорная и минорная блюзовые гаммы по кварто-квинтовому кругу.
Тема 13. Короткие джазовые рифы, паттерны (образцы).
Тема 14. В классической музыке мажорные и минорные гаммы до трех знаков в ключе.
Тема 15. Гаммы и арпеджио с различными длительностями и штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато].
Тема 16. Упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты, с динамическими оттенками p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте].
58. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает джазовые штрихи Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг]восьмых нот;

5) классикалық музыкада білім алушы оқу жылының ішінде 8-10 этюд пен жаттығуларды, 6-8 жеңіл пьесаларды үйренеді.
57. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық техника элементтерімен, дыбысты жалғау, оның сапасын жақсартумен үйлесімді жұмыс жасауды дамыту. Ойнау диапазонын кеңейту.
2-тақырып. Орындау техникасын кешенді дамыту. Штрихтарды әрі қарай меңгеру. Нотаны парақтан оқу және өзіндік жұмыс жасау қабілеттерін дамыту.
3-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Жаттығуларды, этюдтерді, гаммаларды, арпеджио, пьесаларды ойнау арқылы staccatoны орындау техникасын дамыту. Қатты шабуылды еркін және сенімді қолдану есебінен, буындарды нақты айтуға, еріндердің және тілдің қозғалмалылығын нығайту жаттығуларының көмегімен тіл және еріндер техникасын жетілдіру.
4-тақырып. Техникалық әдістерді дамыту. Білім алушының техникалық мүмкіндіктеріне және қабілеттеріне сәйкес толық, біркелкі, созылмалы дыбысты орындауды пысықтау.
5-тақырып. Барлық негізгі мелизмдер түрлеріне дайындық жаттығуларын орындау.
6-тақырып. Фортепиано сүйемелдеуімен этюдтарды және шығармаларды жатқа орындау.
7-тақырып. Музыкалық-көркемдік тапсырмалары. Шығарманы өз "сипатына" сәйкес орындау қабілеттерін және біліктілігін арттыру. Шығармамен жұмыс жасау барысындағы образдық ойлауды қалыптастыру. Музыкалық-ритмдік сезімді, музыкалық ойлауды әрі қарай дамыту.
8-тақырып. Ансамбльде фортепианомен және аспаптармен ойнау қабілеттерін жетілдіру. Әртүрлі концерттерде өз-өзін ұстау және өнер көрсету ерекшеліктеріне оқыту.
9-тақырып. Джаздық музыкада екі жәнетөрт биттегі акценттерді, Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот]. Swing [Свинг] сегіздік ноталарды пысықтау. Джаздық синкопалармен жұмыс жасау.
10-тақырып. Джаздық артикуляцияның ең қарапайым түрлері.
11-тақырып. Мажорлық және минорлық пентатониктер.
12-тақырып. Мажорлық және минорлық блюздік гаммалар.
13-тақырып. Қысқа джаздық рифтер, паттерндер (үлгілер).
14-тақырып. Классикалық музыкада кілттегі үш белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар;
15-тақырып. Әртүрлі ұзақтықтағы және, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтары бар гаммалар және арпеджио;
16-тақырып. p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктері бар секунд, терция, карта аралықтары ішіндегі жаттығулары.
58. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Doo-Bah [Ду-Бах], Dit-Dot [Дит-Дот] штрихтарын, сегіздік ноталар Swing [Свинг] біледі;

2) знает джазовые синкопы, простейшие виды джазовой артикуляции;
3) знает мажорную и минорную пентатонику, мажорные и минорные блюзовые гаммы;
4) умеет исполнять короткие джазовые рифы, паттерны (образцы);
5) знает мажорные и минорные гаммы до трех знаков в ключе;
6) знает гаммы и арпеджио различными длительностями и штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато];
7) знает упражнения в пределах интервалов секунды, терции, кварты, с динамическими оттенками p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте].
8) исполняет этюды и упражнения, легкие пьесы в пределах освоенного диапазона.
59. Программные требования в 4 классе:
1) ведется работа по освобождению от перенапряжения, зажимов во время игры, ведению звука, улучшению его качества, дальнейшему освоению штрихов, развитию навыков чтения нот с листа, обучению правилам поведения и особенностям выступления обучающегося на различных концертах;
2) закрепляется основной учебно-тренировочный материал, музыкальная терминология, формируются навыки концентрации, распределения музыкального внимания, ведется работа по дальнейшему развитию чувства ритма, музыкального мышления, совершенствуются навыки игры в ансамбле с фортепиано и инструментами;
3) в джазовой музыке продолжается изучение джазовой фразировки на основе готовых паттернов, гамм: ионийский мажор (мажорный септаккорд), миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд), дорийский минор (минорный септаккорд), локрийский минор (полууменьшенный септаккорд), тоно-полутоновая гамма (уменьшенный септаккорд) по кварто-квинтовому кругу;
4) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до четырех знаков при ключе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и их обращения в умеренном темпе, 8-10 этюдов на различные виды техники, 6-8 разнохарактерных пьес, ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.
60. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Освобождение от перенапряжения и зажимов во время игры. Работа над ведением звука и улучшением его качества.
Тема 2. Дальнейшее освоение штрихов. Развитие навыков чтения с листа и самостоятельной работы.
Тема 3. Дальнейшее изучение музыкальной терминологии.
Тема 4. Постановка исполнительского аппарата. Закрепление основного учебно-тренировочного материала. Систематическая работа над качеством звука, его интонацией и динамикой, посредством исполнения этюдов и пьес напевного характера в медленном темпе.
Тема 5. Отработка всех элементов фактуры, упражнения для развития дыхания. Исполнение протяженных нот под контролем слуха, игра упражнений с сочетанием различных интервалов.
Тема 6. Развитие технических приемов. Ежедневная игра гамм.
Тема 7. Работа над мелизмами, встречающимися в этюдах и музыкальных произведениях, их обозначение, особенности ритмической структуры, техники исполнения при наличии достаточных исполнительских навыков.
Тема 8. Работа над рассчитанным дыханием, постепенным нарастанием и снижением динамики с заметной кульминацией на середине.
Тема 9. Работа над единым темпом при crescendo [крещендо] и diminuendo [диминуэ́ндо].
Тема 10. Исполнение упражнений с использованием динамических оттенков от pp [пианиссимо] до ff [фортиссимо].
Тема 11. Формирование навыков концентрации и распределения музыкального внимания. Дальнейшее развитие чувства ритма, музыкального мышления.
Тема 12. Совершенствование навыков игры в ансамбле с фортепиано и инструментами.
Тема 13. Обучение правилам поведения и особенностям выступления на различных концертах.
Тема 14. Джазовая музыка: гаммы. Ионийский мажор. Миксолидийский мажор. Дорийский минор. Локрийский минор. Тоно-полутоновая гамма по кварто-квинтовому кругу.
Тема 15. Изучение джазовой фразировки на основе готовых паттернов.
Тема 16. Классическая музыка: мажорные и минорные гаммы до четырех знаков при ключе.
Тема 17. Арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и их обращения в умеренном темпе;
Тема 18. Этюды на различные виды техники.
Тема 19. Разнохарактерные пьесы.
Тема 20. Ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.

2) джаздық синкопаларды, джаздық артикуляцияның ең қарапайым түрлерін біледі;
3) мажорлық және минорлық пентатониктерді, мажорлық және минорлық блюздік гаммаларды біледі;
4) қысқа джаздық рифтер, паттерндерді (үлгілер) орындай алады;
5) кілттегі үш белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды;
6) әртүрлі ұзақтықтағы, legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтары бар гаммалар және арпеджионы;
7) p [пиано], f [пиано], mp [меццо-пиано], mf [меццо-форте] динамикалық реңктері бар секунд, терция, карта аралықтары ішіндегі жаттығуларды орындайды;
8) игерілген диапазон шеңберінде этюдтарды және жаттығуларды, жеңіл пьесаларды орындайды.
59. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ойнау барысындағы қысылуды және қобалжуды болдырмау, дыбысты жүргізу, оның сапасын жақсарту, штрихтарды әрі қарай меңгеру, нотаны парақтан оқу дағдыларын дамыту, әртүрлі концерттерде өзін ұстау және өнер көрсету ерекшеліктеріне оқыту жұмыстары жүргізіледі;
2) негізгі оқу-жаттығу материалдары, музыкалық терминдер бекітіледі, назарды шоғырландыру, музыкалық назарды бөлу дағдылары қалыптасады, ырғақ сезімін, музыкалық ойлауды дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады, ансамбльде фортепианомен және аспаптармен ойнау қабілеттерін жетілдіріледі;
3) джаз музыкасында дайын паттерндер, гаммалар негізінде джаздық баса айтуды үйрену жалғастырылады: иониялық мажор (мажорлық септаккорд), миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд), дориялық минор (минорлық септаккорд), локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд), тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд) кварто-квинттік шеңбер бойынша;
4) классикалық музыкада білім алушы кілт кезіндегі төрт белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, қалыпты ырғақтағы тік қозғалыстағы тондық үшдыбыстық және олардың айналымдарын, әртүрлі техника түріне арналған 8-10 этюдті, әртүрлі сипаттағы 6-8 пьесаны, ансамбльдік пьесалар және оркестрлік шығармаларды меңгереді.
60. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ойнау барысындағы қысылуды және қобалжуды болдырмау. Дыбысты жүргізу және оның сапасын жақсартуға жұмыс жасау.
2-тақырып. Штрихтарды әрі қарай меңгеру. Парақтан оқу және өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту.
3-тақырып. Музыкалық терминологияны әрі қарай меңгеру.
4-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Негізгі оқу-жаттығу материалын пысықтау. Баяу ырғақта әндік сипаттағы пьесаларды және этюдтерді орындау арқылы дыбыс сапасымен, оның интонациясымен және динамикасымен жұмыс жасау.
5-тақырып. Фактураның барлық элементтерін қайталау, тыныс алуды дамытуға арналған жаттығулар. Тыңдау бақылауымен созылмалы ноталарды орындау, әртүрлі аралықтарды үйлестіре отырып жаттығуларды орындау.
6-тақырып. Техникалық әдістерді дамыту. Күн сайын гаммаларды ойнау.
7-тақырып. Этюдтерде және музыкалық шығармаларда кездесетін мелизмдермен жұмыс жасау, оларды белгілеу, ритмдік құрылым ерекшеліктері, жеткілікті орындаушылық қабілетпен орындау техникасы.
8-тақырып. Есептелген тыныс алумен, орта тұстағы белгілі шарықтау тұсы бар динамиканы біртіндеп арттыру және төмендетумен жұмыс жасау.
9-тақырып. Сrescendo [крещендо] және diminuendo [диминуэндо] кезіндегі бірыңғай ырғақпен жұмыс жасау.
10-тақырып. Рp [пианиссимо] дан ff [фортиссимо] дейінгі динамикалық реңктерді қолданатын жаттығуларды орындау.
11-тақырып. Музыкалық назарды шоғырландыру және бөлу қабілеттерін қалыптастыру. Ритм сезімін, музыкалық ойлауды әрі қарай дамыту.
12-тақырып. Ансамбльде фортепианомен және аспаптармен ойнау қабілеттерін жетілдіру.
13-тақырып. Әртүрлі концерттерде өз-өзін ұстау және өнер көрсету ерекшеліктеріне оқыту.
14-тақырып. Джаздық музыка: гаммалар. Иониялық мажор. Миксолидиялық мажор. Дориялық минор. Локриялық минор. Тондық-жарты тондық гамма кварто-квинттік шеңбер бойынша.
15-тақырып. Дайын үлгілер негізінде джаздық бөлікке бөлуді оқу.
16-тақырып. Классикалық музыка: кілт кезіндегі төрт белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар.
17-тақырып. Тондық үш дыбыстылықтың қалыпты ырғақтағы тік қозғалысы және айналымындағы арпеджиосы;
18-тақырып. Әртүрлі техника түрлеріне арналған этюдтер.
19-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесалар.
20-тақырып. Ансамбльдік пьесалар және оркестрлік шығармалар.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает джазовые гаммы, ионийский мажор (мажорный септаккорд), миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд), дорийский минор (минорный септаккорд), локрийский минор (полууменьшенный септаккорд), тоно-полутоновую гамму (уменьшенный септаккорд);
2) владеет джазовой фразировкой на основе готовых паттернов;
3) знает мажорные и минорные гаммы до четырех знаков при ключе;
4) знает арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и их обращения в умеренном темпе;
5) исполняет этюды на различные виды техники, разнохарактерные пьесы, ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.
62. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается работа по совершенствованию исполнительской техники, улучшению качества звучания инструмента, освоению более сложных ритмических формул, формированию приемов осмысленного "произношения" музыкальных звуков;
2) в джазовой музыке закрепляются пройденный материал;
3) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и обращении, хроматическую гамму от разных звуков, 8-10 этюдов на различные виды техники, 6-8 разнохарактерных пьес, ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.
63. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие качественного звучания инструмента, как одного из важных условий художественной и выразительной игры. Выработка творческой и физической выносливости.
Тема 2. Работа над улучшением качества звучания инструмента. Окончательное освобождение мышц исполнительского аппарата от перенапряжений и зажимов.
Тема 3. Расширение диапазона извлекаемых звуков, работа над ровностью, устойчивостью, интонационной чистотой. Работа над динамикой.
Тема 4. Освоение более сложных ритмических формул. Четкое исполнение staccato [стаккато] в том числе "двойного".
Тема 5. Отработка основного тренировочного материала - игра всех видов гамм и арпеджио с целью совершенствования качества звука, чистоты интонации, ровности звучания во всех регистрах, динамического разнообразия и компонентов исполнения.
Тема 6. Работа над крупной формой, особенности исполнения концертов, сонат; приобретение концертной манеры игры; накопление разнообразного концертного репертуара, повышение исполнительского мастерства.
Тема 7. Формирование приемов осмысленного "произношения" музыкальных звуков. Продолжение работы над интонационной выразительностью и ясностью фразировки, над цельностью исполнения музыкального произведения.
Тема 8. Работа над пониманием содержания исполняемых произведений и умением создавать художественный образ.
Тема 9. Джазовая музыка. Гаммы. Ионийский мажор (мажорный септаккорд). Миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд). Дорийский минор (минорный септаккорд). Локрийский минор (полууменьшенный септаккорд). Тоно-полутоновая гамма (уменьшенный септаккорд). Целотоновая гамма (увеличенный септаккорд) по кварто-квинтовому кругу. Изучение джазовой фразировки на основе готовых паттернов.
Тема 10. Классическая музыка: мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе.
Тема 11. Арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и их обращения хроматическую гамму от разных звуков.
Тема 12. Этюды на различные виды техники.
Тема 13. Разнохарактерные пьесы.
Тема 14. Ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.

61. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) иониялық мажор (мажорлық септаккорд), миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд), дориялық минор (минорлық септаккорд), локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд), тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд) кварто-квинттік шеңбер бойынша джаздық гаммаларды біледі;
2) дайын үлгілер негізінде джаздық бөлікке бөлуді меңгерген;
3) кілт кезіндегі төрт белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды біледі;
4) тондық үшдыбыстылықтың қалыпты ырғақтағы тік қозғалысы және айналымындағы арпеджиосы;
5) әртүрлі техника түрлеріне арналған этюдтерді, әртүрлі сипаттағы пьесаларды, ансамбльдік пьесалар және оркестрлік шығармаларды орындайды.
62. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық техниканы дамыту, аспаптың дыбысталу сапасын жақсарту, мейлінше күрделі ырғақтық формулаларды меңгеру, музыкалық дыбыстарды түсінікті "айту" тәсілдерін қалыптастыру бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) джаз музыкасындағы өткен материалдар бекітіледі;
3) классикалық музыкада білім алушы кілт кезіндегі бес белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды, тік қозғалыстағы тондық үшдыбыстылық арпеджиосы және оның айналымын, әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гаммаларды, әртүрлі техника түріне арналған 8-10 этюдті, әртүрлі сипаттағы 6-8 пьесаны, ансамбльдік пьесалар мен оркестрлік шығармаларды меңгереді.
63. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мәнерлі және көркем ойнаудың маңызды шарттарының бірі ретінде, аспаптың сапалы дыбыс шығаруын дамыту. Шығармашылық және дене төзімділігін дамыту.
2-тақырып. Шығарылатын дыбыстар диапазонын кеңейту, дыбыстың біркелкілігімен, тұрақтылығымен, интонациялық жиілігімен жұмыс жасау. Динамика бойынша жұмыс жасау.
4-тақырып. Күрделі ритмдік формулаларды меңгеру. Staccato-ны [стаккато], оның ішінде "қосарланған" анық орындау.
5-тақырып. Негізгі жаттығу материалдарын пысықтау: дыбыстың сапасын, интонация тазалығын, барлық регистрлердегі дыбысталу біркелкілігін, динамикалық әртүрлілікті және басқа да орындау компоненттерін жетілдіру мақсатында барлық гаммаларды және арпеджиоларды ойнау.
6-тақырып. Үлкен форма бойынша жұмыс жасау, концерттерді, сонаталарды орындау ерекшелігі; концерттік ойнау мәнеріне қол жеткізу; әр алуан концерттік репертуарды жинақтау, орындаушылық шеберлікті арттыру.
7-тақырып. Музыкалық дыбыстарды тыянақты "дыбыстау" әдістерін қалыптастыру. Интонациялық мәнер және бөлікке бөлу нақтылығымен, музыкалық шығарманы орындау мақсаттылығымен жұмысты жалғастыру.
8-тақырып. Орындалатын шығармаларды түсіну және көркемдік образ жасай білу қабілетімен жұмыс жасау.
9-тақырып. Джаздық музыка. Гаммалар. Иониялық мажор (мажорлық септаккорд). Миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд). Дориялық минор (минорлық септаккорд). Локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд). Тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд). Бүтін тондық гамма (үлкейтілген септаккорд) кварто-квинттік шеңбер бойынша. Дайын үлгілер негізіндегі джаздық бөлікке бөлуді оқу.
10-тақырып. Классикалық музыка: кілт кезіндегі бес белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар.
11-тақырып. Тік қозғалыстағы тондық үшдыбыстылықтың арпеджиосы және олардың әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гамма айналымы.
12-тақырып. Әртүрлі техника түріне арналған этюдтар.
13-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесалар.
14-тақырып Ансамбльдік пьесалар және оркестрлік шығармалар.

64. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет быстро строить и исполнять гаммы: ионийский мажор (мажорный септаккорд), миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд), дорийский минор (минорный септаккорд), локрийский минор (полууменьшенный септаккорд), тоно-полутоновую гамму (уменьшенный септаккорд), целотоновую гамму (увеличенный септаккорд);
2) владеет джазовой фразировкой на основе готовых паттернов;
3) знает мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе;
4) знает арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и их обращения;
5) знает хроматическую гамму от разных звуков;
6) исполняет этюды на различные виды техники, разнохарактерные пьесы, ансамблевые пьесы и оркестровые произведения.
65. Программные требования в 6 классе:
1) ведется дальнейшая работа по совершенствованию исполнительской техники, улучшению качества звука, его ровности, устойчивости, интонационной чистоты, тембра;
2) в течение учебного года обучающимся изучаются джазовая фразировка на основе готовых паттернов по гармоническому обороту два-пять-один; гаммы ионийский мажор, миксолидийский мажор, дорийский минор, локрийский минор, тоно-полутоновая гамма по кварто-квинтовому кругу, альтерированной гаммой,
3) продолжается работа по развитию технических приемов, совершенствованию отображения характера исполняемого произведения, закреплению навыков в джазовой музыке;
4) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе исполнения в подвижном темпе различными штрихами, хроматическую гамму от разных звуков в различных штриховых и ритмических вариантах, 8-10 упражнений и этюдов на различные виды техники, 4-6 разнохарактерных пьес, в том числе ансамблевые пьесы, 1-2 произведения крупной формы, оркестровые партии.
66. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительской техники. Работа над личностным отношением к исполнению музыкального произведения на основе всех технических и художественных навыков, полученных в предыдущих классах. Выработка творческой и физической выносливости.
Тема 2. Постановка исполнительского аппарата. Работа над улучшением качества звука, его ровностью, устойчивостью, интонационной чистотой, тембром.
Тема 3. Работа над динамикой. Свободное владение staccato, в том числе "двойным".
Тема 4. Взаимодействие исполнительского выдоха и языка, необходимого для владения штриховыми оттенками.
Тема 5. Развитие технических приемов. Работа над гаммами, в том числе хроматической. Исполнение в различных ритмических и темповых вариантах.
Тема 6. Работа над одинаковым звучанием всех регистров. Контроль мышечных и слуховых ощущений.
Тема 7. Этюды на различные виды техники. Подготовка этюда для выпускного экзамена.
Тема 8. Работа над совершенствованием отображения характера исполняемого произведения. Умение раскрывать художественный замысел композитора и доносить его до слушателя.
Тема 9. Джазовая музыка. Гаммы: ионийский мажор (мажорный септаккорд).
Тема 10. Миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд).
Тема 11. Дорийский минор (минорный септаккорд).
Тема 11. Локрийский минор (полууменьшенный септаккорд).
Тема 12. Тоно-полутоновая гамма (уменьшенный септаккорд) по кварто-квинтовому кругу.
Тема 13. Знакомство с альтерированной гаммой.
Тема 14. Изучение джазовой фразировки на основе готовых паттернов по гармоническому обороту два-пять-один.
Тема 15. Классическая музыка. Мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе исполненяя в подвижном темпе различными штрихами.
Тема 16. Хроматическая гамма от разных звуков в различных штриховых и ритмических вариантах.
Тема 17. Упражнения и этюды на различные виды техники.
Тема 18. Разнохарактерные пьесы.
Тема 18. Ансамблевые пьесы.
Тема 19. Произведения крупной формы.
Тема 20. Оркестровые партии.

64. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гаммаларды тез құрап және орындай алады: иониялық мажор (мажорлық септаккорд), миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд), дориялық минор (минорлық септаккорд, локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд, тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд), бүтін тондық гамма (үлкейтілген септаккорд);
2) дайын үлгілер негізіндегі джаздық бөлікке бөлуді біледі;
3) кілт кезіндегі бес белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды біледі;
4) тік қозғалыстағы тондық үшдыбыстылық арпеджиосы және олардың айналымын біледі;
5) әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гаммаларды біледі;
6) әртүрлі техника түріне 8-10 этюд; әртүрлі сипаттағы 6-8 пьеса; ансамбльдік пьесалар және оркестрлік шығармаларды орындайды.
65. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық техниканы жетілдіру, дыбыс сапасын, оның біркелкілігін, тұрақтылығын, ырғақтық тазалығын, тембрін жақсарты бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) оқу жылының ішінде білім алушы екі-бес-бір үйлесімдік айналым негізінде джаздық баса айтуды, иониялық мажор, миксолидиялық мажор, дориялық минор, локриялық минор, тондық-жарты тондық гамма кварто-квинттік шеңбер бойынша гаммаларды, альтталған гамманы үйренеді;
3) техникалық тәсілдерді дамыту, орындалатын шығарманың сипатын жеткізуді жетілдіру, джаз музыкасындағы дағдыларды бекіту жұмыстары жалғастырылады;
4) классикалық музыкада білім өзгермелі ырғақта әртүрлі штрихтармен орындау кілті кезінде бес белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды, әртүрлі штрихтік және ритмдік нұсқалардағы әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гаммаларды, әртүрлі техника түрлеріне арналған 8-10 жаттығу мен этюдтерді, әртүрлі сипаттағы 4-6 пьесаларды, оның ішінде ансамбльдік пьесаларды, үлкен көлемдегі 1-2 шығарманы, оркестрлік партияларды меңгереді.
66. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық техниканы жетілдіру. Алдыңғы сыныптарда алынған барлық техникалық және көркемдік қабілеттерінің негізінде музыкалық шығарманы орындауға тұлғалық қатынасты қалыптастыру бойынша жұмыстар. Шығармашылық және дене шыдамдылығын арттыру.
2-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Дыбыстың сапасын, оның біркелкілігін, тұрақтылығын, интонациялық тазалығын, тембрін жақсарту бойынша жұмыстар жасау.
3-тақырып. Динамикамен жұмыс жасау. Staccatoны, оның ішінде "қосарланған" staccatoны еркін меңгеру.
4-тақырып. Штрихтік реңктерді меңгеруге қажетті тіл және орындаушылық тыныс алудың өзара әрекеттесуі.
5-тақырып. Техникалық әдістерді дамыту. Гаммалармен, оның ішінде хроматикалық гаммалармен жұмыс жасау. Әртүрлі ритмдік және ырғақтық нұсқаларда орындау.
6-тақырып. Регистрлердің біркелкі дыбысталуымен жұмыс жасау. Бұлшықет және есту сезімдерін бақылау.
8-тақырып. Орындалатын шығарманың ішкі сипатын көрсете білуді жетілдіру жұмыстар. Композитордың көркемдік ойын ашу және оны тыңдаушыға жеткізе білу қабілеті.
9-тақырып. Джаздық музыка. Гаммалар: Иониялық мажор (мажорлық септаккорд).
10-тақырып. Миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд).
11-тақырып. Дориялық минор (минорлық септаккорд).
12-тақырып. Локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд).
13-тақырып. Тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд).
14-тақырып Альтталған гаммамен танысу.
15-тақырып. екі-бес-бір гармониялық айналымы бойынша дайын үлгілер негізінде джаздық бөлікке бөлу.
16-тақырып. Классикалық музыка. Өзгермелі ырғақта әртүрлі штрихтармен орындау кілті кезінде бес белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар.
17-тақырып. Әртүрлі штрихтік және ритмдік нұсқалардағы әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гамма.
18-тақырып. Әртүрлі техника түрлеріне жаттығулар және этюдтер
19-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесалар.
20-тақырып. Ансамбльдік пьесалар.
21-тақырып. Үлкен көлемдегі шығармалар.
22-тақырып. Оркестрлік партиялар.

67. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет быстро строить и исполнять гаммы: ионийский мажор (мажорный септаккорд), миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд), дорийский минор (минорный септаккорд), локрийский минор (полууменьшенный септаккорд), тоно-полутоновую гамму (уменьшенный септаккорд) по кварто-квинтовому кругу;
2) знает все основные "аккордовые гаммы", умеет строить гаммы по буквенным обозначениям;
3) умеет играть элементарную импровизацию по аккордовым гаммам;
4) знает альтерированную гамму;
5) владеет джазовой фразировкой, умеет отрабатывать ее на основе готовых паттернов по гармоническому обороту два-пять-один.
6) знает мажорные и минорные гаммы до пяти знаков при ключе исполняет в подвижном темпе различными штрихами;
7) знает хроматическую гамму от разных звуков в различных штриховых и ритмических вариантах;
8) исполняет упражнения и этюды на различные виды техники, разнохарактерные пьесы, в том числе ансамблевые пьесы, произведения крупной формы, оркестровые партии.
68. Программные требования в 7 классе:
1) продолжается работа по совершенствованию исполнительской техники, соответствующей художественным требованиям музыкального произведения;
2) в течение учебного года обучающийся осваивает альтерированную гамму, джазовую фразировку на основе готовых паттернов по гармоническому обороту два-пять-один;
3) в классической музыке в течение учебного года обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до шести знаков при ключе, хроматическую гамму от разных звуков в различных штриховых и ритмических вариантах, 8-10 упражнений и этюдов на различные виды техники, 4-6 разнохарактерных пьес, в том числе ансамблевые пьесы, 1-2 произведения крупной формы, оркестровые партии.
69. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительской техники соответствующей художественным требованиям музыкального произведения; освоение агогических приемов выразительности, выработка творческой и физической выносливости, способности исполнять без перерыва 3-4 произведения.
Тема 2. Подготовка наиболее одаренных к поступлению в средние специальные учебные заведения. Программа приемных экзаменов. Изучение произведений, различных по стилям и жанрам. Активное сольное участие в концертах, конкурсах, фестивалях. Знание музыкальной терминологии.
Тема 3. Работа над качеством звука, ровностью его звучания во всех регистрах, устойчивостью, интонационной чистотой, тембром, филировкой, вибрато. Завершение формирования лицевых и губных мышц. Окончательное освобождение от мышечных зажимов и неудобств, возникающих при игре. Работа над выносливостью и способностью исполнять несколько произведений подряд.
Тема 4. Совершенствование всех элементов исполнительской техники, выработка выносливости и сценической выдержки. Работа над гаммами, в том числе хроматической гаммой.
Тема 5. Исполнение в различных штрихах, ритмических темповых вариантах. Повторение изученных штрихов. Этюды на различные виды техники. Подготовка этюда для выпускного экзамена.
Тема 6. Работа над пьесами различного характера, стиля, жанра, произведениями крупной формы. Развитие сознательного отношения и ясного представления о художественной цели, которой служат освоенные технические приемы, понимания содержания исполняемых произведений. Выработка личностного отношения к исполняемым произведениям, собственной исполнительской концепции.
Тема 7. В джазовой музыке закрепление навыков. Гаммы. Ионийский мажор (мажорный септаккорд).
Тема 8. Миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд).
Тема 9. Дорийский минор (минорный септаккорд).
Тема 10. Локрийский минор (полууменьшенный септаккорд).
Тема 11. Тоно-полутоновая гамма (уменьшенный септаккорд) по кварто-квинтовому кругу.
Тема 12. Альтерированная гамма.
Тема 13. Изучение джазовой фразировки на основе готовых паттернов по гармоническому обороту второй – пятый – первый.
Тема 14. Классическая музыка. Мажорные и минорные гаммы до шести знаков при ключе. Исполнение в подвижном темпе различными штрихами хроматической гаммы от разных звуков в различных штриховых и ритмических вариантах.
Тема 15. Упражнения и этюды на различные виды техники.
Тема 16. Разнохарактерные пьесы
Тема 17. Ансамблевые пьесы.
Тема 18. Произведения крупной формы.
Тема 19. Оркестровые партии.

67. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылары келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гаммаларда тез құрады және орындай алады: иониялық мажор (мажорлық септаккорд), миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд), дориялық минор (минорлық септаккорд), локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд), тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд) кварто-квинттік шеңбер бойынша;
2) барлық негізгі "аккордтық гаммаларды" біледі, әріптік белгілеулер бойынша гаммалар құрастыра алады;
3) аккордтық гаммалар бойынша қарапайым импровизациялар ойнай алады;
4) альттелген гамманы біледі;
5) джаздық бөлікке бөлуді біледі, екі-бес-бір гармониялық айналымы бойынша дайын үлгілернегізінде оны орындай алады;
6) әртүрлі штрихтік және ритмдік нұсқалардағы әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гамманы біледі;
7) әртүрлі техника түрлеріне 8-10 жаттығу және этюдтерді, 4-6 әртүрлі сипаттағы, оның ішінде ансамбльдік те пьесаларды, үлкен көлемдегі 1-2 шығарманы, оркестрлік партияларды орындайды.
68. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығарманың көркемдік талаптарына сәйкес келетін орындаушылық техниканы жетілдіру жұмыстары жалғастырылады;
2) оқу жылының ішінде білім алуша альтталған гамманы, екі-бес-бір гармоникалық айналым бойынша дайын паттерндер негізінде джаздық музыканы меңгереді;
3) классикалық музыкада оқу жылы ішінде білім алушы кілті кезінде алты белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды, әртүрлі штрихтық және ритмдік нұсқалардағы әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гамманы, әртүрлі техника түрлеріне арналған 8-10 жаттығу мен этюдтерді, әртүрлі сипаттағы 4-6 пьесаны, оның ішінде ансамбльдік пьесаларды, үлкен көлемдегі 1-2 шығарманы, оркестрлік партияларды меңгереді.
69. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық шығарманың көркемдік талаптарына сәйкес келетін орындаушылық техниканы жетілдіру: агогиялық мәнерлілік әдістерін игеру, шығармашылық және дене төзімділігін қалыптастыру, 3-4 шығарманы үзіліссіз орындау шығып қабілетіне қол жеткізу.
2-тақырып. Ең дарынды білім алушыларды орта арнайы білім беру мекемелеріне түсуге дайындау. Қабылдау емтихандарының талаптарына сай келетін бағдарламалар бойынша жұмыс. Стиль және жанр жағынан әртүрлі шығармаларды қарастыру. Концерттерге, байқауларға, фестивальдарға белсенді жеке қатысу. Музыкалық терминология білімі.
3-тақырып. Дыбыс сапасымен, оның барлық регистрлердегі біркелкі шығуымен, интонациялық тазалығымен, тембрімен, филировка, вибратомен жұмыс жасау. Бет және ерін бұлшықеттерін қалыптастыруды аяқтау. Ойнау кезінде болатын бұлшықет қысылуларына және қолайсыздықтарынан ақырғы босату. Шыдамдылықпен және бірнеше шығарманы қатар орындау қабілетімен жұмыс жасау.
4-тақырып. Орындаушылық техниканың балық элементтерін жетілдіру, шыдамдылықты және сахналық өзін ұстауды қалыптастыру. Гаммалармен, оның ішінде хроматикалық гаммамен жұмы жасау.
5-тақырып. Әртүрлі штрихтарда, ритмдік ырғақтық нұсқаларда орындау. Өтілген штрихтарды қайталау. Әртүрлі техника түрлеріне арналған этюдтер. Бітіру емтиханына дайындық.
6-тақырып. Әртүрлі сипаттағы, стильдегі, жандағы пьесалармен, үлкен көлемдегі шығармалармен жұмыс жасау. Игерілген техникалық әдістер қолданылатын көркемдік мақсаттарды саналы және айқын түсінуді дамыту, орындалатын шығармалар мазмұнын түсіну. Өзіндік орындаушылық жинағындағы орындалатын шығармаларға деген тұлғалық қатынасты қалыптастыру.
7-тақырып. Джаз музыкасындағы дағдыларды бекіту. Гаммалар. Иониялық мажор (мажорлық септаккорд).
8-тақырып. Миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд).
9-тақырып. Дориялық минор (минорлық септаккорд).
10-тақырып. Локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд).
11-тақырып. Тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд).
12-тақырып Альтталған гамма.
13-тақырып. Екі-бес-бір гармониялық айналымы бойынша дайын үлгілер негізінде джаздық бөлікке бөлуді оқу.
14-тақырып. Классикалық музыка. Өзгермелі ырғақта әртүрлі штрихтармен орындау кілті кезінде алты белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар. Әртүрлі штрихтік және ритмдік нұсқаларда әртүрлі дыбыстардан тұратын хроматикалық гамманы өзгермелі ырғақта орындау.
15-тақырып. Әртүрлі техника түрлеріне жаттығулар және этюдтер.
16-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесалар.
17-тақырып. Ансамбльдік пьесалар.
18-тақырып. Үлкен көлемдегі шығармалар.
19-тақырып. Оркестрлік партиялар.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет быстро строить и исполнять гаммы: ионийский мажор (мажорный септаккорд), миксолидийский мажор (миксолидийский септаккорд), дорийский минор (минорный септаккорд), локрийский минор (полууменьшенный септаккорд), тоно-полутоновую гамму (уменьшенный септаккорд) по кварто-квинтовому кругу;
2) умеет импровизировать по "аккордовым гаммам", по блюзовым гаммам;
3) знает альтерированную гамму, джазовую фразировку;
4) умеет исполнять готовые паттерны по гармоническому обороту второй – пятый – первый;
5) знает мажорные и минорные гаммы до шести знаков при ключе исполняет в подвижном темпе различными штрихами;
6) знает хроматическую гамму от разных звуков в различных штриховых и ритмических вариантах;
7) исполняет упражнения и этюды на различные виды техники, разнохарактерные пьесы, в том числе ансамблевые пьесы, произведения крупной формы;
8) знает оркестровые партии.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
71. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.
72. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: контрольная работа (гаммы C-dur [До мажор], a-moll [ля минор] в одну октаву в умеренном темпе, одна пьеса), во второй четверти: участие в академическом концерте (2 разнохарактерные пьесы на трубе в сопровождении фортепиано);
2) 2 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до двух знаков в ключе, один этюд), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (две разнохарактерные пьесы, в том числе джазовые, в сопровождении фортепиано);
3) 3 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до трех знаков в ключе, один этюд), во второй и четвертой четвертях: академический концерте (две разнохарактерные пьесы, в том числе джазовые, в сопровождении фортепиано);
4) 4 класса – в первой и трьетьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до четырех знаков в ключе, один этюд), во второй и четвертой четвертях: академический концерт (две разнохарактерные пьесы, в том числе джазовые, в сопровождении фортепиано);

70. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гаммаларда тез құрады және орындай алады: иониялық мажор (мажорлық септаккорд), миксолидиялық мажор (миксолидиялық септаккорд), дориялық минор (минорлық септаккорд), локриялық минор (жартылай азайтылған септаккорд), кварто-квинттік шеңбер бойынша тондық-жарты тондық гамма (азайтылған септаккорд);
2) "аккордтық гаммалар" бойынша, блюздік гаммалар бойынша импровизация жасай алады.
3) Альтталған гамманы, джаздық бөлікке бөлуді біледі;
4) екі-бес-бір гармониялық айналымы бойынша дайын үлгілерді орындай алады;
5) кілті кезінде алты белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммаларды әртүрлі штрихтармен өзгермелі ырғақта орындайды;
6) хроматикалық гамманы әртүрлі штрихтік және ритмдік нұсқаларда орындай алады;
7) әртүрлі техника түрлеріне 8-10 жаттығу және этюдтерді; 4-6 әртүрлі сипаттағы, оның ішінде ансамбльдік те пьесаларды. Үлкен көлемдегі 1-2 шығарманы; оркестрлік партияларды орындайды;
8) оркестрлік партияларды біледі.
3-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
71. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау -емтиханы түрінде іске асырылады.
76. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (бір қалыпты қарқындағы бір октавадағы C-dur [До мажор], a-moll [ля минор] гаммасы, бір пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (фортепианоның сүйемелдеуімен трубамен орындалатын әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі екі белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, бір этюд), екінші, төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы пьесалар, оның ішінде фортепианоның сүйемелдеуімен джаздық пьесалар);
3) 3 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі үш белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, бір этюд), екінші, төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса, оның ішінде фортепианоның сүйемелдеуімен орындалатын джаздық пьеса);
4) 4 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі төрт белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, бір этюд), екінші, төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса, оның ішінде фортепианоның сүйемелдеуімен орындалатын джаздық пьеса);

5) 5 класса – в первой, во второй и третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до пяти знаков в ключе, один этюд),в четвертой четверти: выпускной экзамен (две разнохарактерные пьесы, в том числе джазовые, в сопровождении фортепиано);
6) 6 класса – в первой и третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до пяти знаков в ключе, арпеджио в прямом виде, в обращениях, один этюд), во второй и четвертой четвертях: экзамен (две разнохарактерные пьесы, в том числе джазовые, в сопровождении фортепиано);
7) 7 класса – в первой, во второй и третьей четвертях: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до семи знаков в ключе, арпеджио в прямом виде, арпеджио в обращениях, один этюд), в четвертой четверти: выпускной экзамен (одна крупная форма произведения, две-три разнохарактерные пьесы, в том числе джазовые пьесы в сопровождении фортепиано).
73. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
87. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения, убедительное понимание чувства формы, единство темпа, выразительность интонирования, ясность ритмической пульсации, динамическое разнообразие, слуховой контроль собственного исполнения, свободное владение техникой исполнения, артистизм и увлеченность исполнением, технически качественное и художественно осмысленное исполнение, отвечающие всем требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, единство темпа, выразительность интонирования, динамическое разнообразие, недостаточный слуховой контроль, нестабильность психологического поведения на сцене, грамотное исполнение, с небольшими недочетами как в техническом, так и в художественном планах;
3) оценка 3 "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль собственного исполнения, темпо-ритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене, исполнение с большим количеством недочетов, недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, отсутствие свободы игрового аппарата.

5) 5 сынып - бірінші, екінші және үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі төрт белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, бір этюд), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (әртүрлі сипаттағы екі пьеса, оның ішінде фортепианоның сүйемелдеуімен орындалатын джаздық пьеса);
6) 6 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кілттегі бес белгіге дейінгі мажорлық және минорлық гаммалар, тура қалпындағы, айналымдардағы арпеджио, бір этюд), екінші, төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса, оның ішінде фортепианоның сүйемелдеуімен орындалатын джаздық пьеса);
7) 7 сынып - бірінші, екінші, үшінші, төртінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажорлы және минорлы гаммалар кілттегі жеті белгіге дейін; арпеджио тура түрінде; арпеджио қаратпаларда; бір этюд), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (шығарманың ірі түрі, түрлі сипаттағы екі-үш пьеса, оның ішінде фортепианоның сүйемелдеуімен джаздық пьесалар).
73. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
87. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - музыкалық шығарманың мазмұнын бейнені мәнерлі жеткізуі, форма сезімін, қарқынның біркелкілігін нақты түсіну, мәнерлі екпіндейді, ырғақтық соғудың (пульсация) анықтылығы, динамикалық түрлілігі, өз орындауын тыңдауы, орындау техникасын еркін игеруі, әртістілігі және беріле орындауы, техникалық жағынан сапалы және көркемдік жағынан түсініп орындауы, оқытудың аталған кезеңінің барлық талаптарына сәйкестігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - шығарманың формасын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді қалыпты орындауы, қарқынның жылдамдығы, екпіндеуінің мәнерлілігі, динамикалық түрлілігі, естуді бақылауының жеткіліксіздігі, сахнада өзін ұстауындағы психологиялық тұрақсыздығы, сауатты орындау, техникалық, сондай-ақ көркемдік тұрғыдан сәл кемшіліктер бар;
3) 3 "қанағаттанарлық" бағасы - музыканың бейнесін түсінбей авторлық ноталық мәтінді формальді түрде оқуы, өз орындауын тыңдай отырып бақылауы нашар, темптік-ырғақтық дұрыс ұйымдаспағандығы, динамикалық бірсарындылығы және дыбысталудың бір қалыптылығы, сахнада өзін өзі ұстауының психологиялық тұрақсыздығы, орындауында кемшіліктердің көп болуы, нақтырақ айтқанда мәтін толық жатталынбаған, техникалық дайындығы әлсіз, ойнаудағы көркемдік деңгейі төмен, ойны аппаратының еркін болмауы.

4) Оценка 2 "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении, комплекс недостатков, являющихся следствием отсутствия домашних занятий, плохой посещаемости занятии;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 43
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Эстрадно-джазовое пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Эстрадно-джазовое пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Эстрадно-джазовое пение".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) артикуля́ция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
2) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) бибоп, би-боп, боп – джазовый стиль, сложившийся в начале - середине 40-х годов двадцатого века, характеризуемый быстрым темпом и сложными импровизациями, основанными на обыгрывании гармонии, а не мелодии;
3) блюз – отдельно взятая композиция блюза или жанр музыки, получивший широкое распространение в 20-х годах двадцатого века;
5) бэкграунд – инструментальное или голосовое сопровождение в джазе;
6) вибрато (тремоляция) – периодические изменения высоты, силы (громкости) или тембра музыкального звука или пения. В струнных инструментах вызывается колебаниями пальца;
7) группетто – мелодическое украшение, состоящее из нескольких звуков: верхнего вспомогательного, основного, нижнего вспомогательного и основного, исполняется за счет длительности основной ноты;
8) джаз – вид музыкального искусства и музыкальный стиль, сложившийся в США в конце девятнадцатого – начале двадцатого веков на основе сочетания черт европейской и африканской культуры и затем получивший международное распространение;
9) джаз-рок – стилевое направление, возникшее на основе синтеза джаза и рок-музыки;

4) 2 "қанағаттанарлық емес" бағасы - ноталық мәтінді айтудағы қателіктерінің болуы, тыңдауды бақылай алмауы, метриоритмикалық тұрақсыздығы, дыбыс шығарудың және дыбыс жүргізудің сапасының төмендігі, мәнерлеп екпіндеудің болмауы, орындау барысында жиі тоқтауы, үй тапсырмасын орындамаудың, сондай-ақ сабақтарға дұрыс қатыспаудың салдарынан туындаған кемшіліктер кешені;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
43-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Эстрадалық-джаздық ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Эстрадалық джаздық ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Эстрадалық-джаздық ән айту" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде және вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың бірізді қатарын орындау тәсілі;
2) арпеджио - фортопианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтарды орындау тәсілдері, ол кезде аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығады;
3) бибоп, би-боп, боп - жиырмасыншы ғасыр 40-шы жылдардың ортасында бастау алған және жылдам ырғақ пен күрделі импровизациялармен сипатталатын, әуенді емес, гармонияны күйіне келтіруге негізделген джаздық стиль;
4) блюз - жиырмасыншы ғасырдың 20-шы жылдары кең таралған, жеке алынған блюз композициясы немесе музыка жанры;
5) бэкграунд - джаздағы аспапты және дауыс сүйемелдеуі;
6) вибрато (тремоляция) - музыкалық дыбыстың немесе ән салудың жоғарылығының, күшінің (қаттылығы) немесе тембрінің ұдайы өзгеруі. Ішекті аспаптарда ол саусақтардың тербелісі арқылы шығады;
7) группето- жоғарғы көмекші, негізгі, төменгі көмекші және негізгі - бірнеше дыбыстардан тұратын әуенді көркемдеу, негізгі нотаның ұзақтылыңы есебінен орындалады;
8) джаз - он тоғызыншы ғасырдың аяғы - жиырмасыншы ғасырдың басында европалық және африкалық мәдениеттердің белгілерін байланыстыру негізінде АҚШ-та қалыптасқан және кейін халықаралық таралымға ие болған музыкалық өнер түрі мен музыкалық стиль;
9) джаз-рок - джаз бен рок-музыканың синтезі негізінде пайда болған стильдік бағыт;

10) джазовый стандарт – музыкальное сочинение как часть общеизвестного джазового репертуара;
11) диминуендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное уменьшение силы звука;
12) дуоли – две ноты, имеющие длительность трех нот того же вида;
13) филировка звука – постепенное разрежение плотности и густоты звука;
14) крещендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное увеличение силы звука;
15) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
16) микст – искусственный регистр голоса, образуемый через смешение натуральных регистров (грудного и головного), благодаря чему исчезает резкая разница в характере их звучания;
17) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
18) исполнительский аппарат – совокупность физиологических органов, участвующих в игровом процессе и связанных между собой сложной нервно-мышечной деятельностью;
19) пассажи – последовательность звуков в быстром движении;
20) пиано – один из важнейших динамических оттенков в музыке, противостоит динамическому оттенку форте;
21) рок-му́зыка – обобщающее название ряда направлений популярной музыки;
22) свинг – стиль джаза в исполнении биг-бэнда, где свободная импровизация уступает место игре по нотированным аранжировкам;
23) секунда – музыкальный интервал шириной в две ступени, обозначается цифрой "2". Большая секунда – интервал в две ступени или на целый тон. Малая секунда – интервал в две ступени или на полтона;
24) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами;
25) субтон – прием в эстрадном вокале;
26) чистая октава – интервал в восемь ступеней и шесть тонов, обозначается часть 8;
27) чистая прима – интервал расстоянием в 0 ступеней, то есть в его образовании участвует всего одна ступень. Интервал относится к разряду абсолютных консонансов;
28) тесситура – преобладающее расположение звуков по высоте в музыкальном произведении по отношению к диапазону голоса (вокала) или музыкального инструмента;
29) терция – простой интервал; малая терция – 1 1/2 тона, большая – 2 тона;
30) опертое дыхание – это давление воздуха в легких, полости рта и перед губами, сознательно созданное, постоянно поддерживаемое и управляемое сжатыми, напряженными сокращающимися сильными выдыхательными мышцами брюшного пресса и сопротивляющимися упругими, тренированными губами на всем протяжении выдоха;

10) джаздық стандарт - жалпытанымал джаздық репертуардың бөлігі ретіндегі музыкалық шығарма;
11) диминуендо - дыбыс күшінің бірқалыпты кемуін білдіретін музыкалық термин;
12) дуоли - бұл сол түрдің үш нота ұзақтылығы келетін екі нота;
13) дыбыс филировкасы - дыбыстың тығыздығы мен қоюлығының біртендеп ыдырауы;
14) крещендо - дыбыс күшінің бірқалыпты артуын білдіретін музыкалық термин;
15) легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілдері, бір дыбыстан келесі дыбысқа бірқалыпты ауысу орын алатын, дыбыстар арасында үзіліс болмайтын дыбыстарды байланыстыра орындау;
16) микст - табиғи регистрлерді (кеуде және бас) араластыру арқылы пайда болатын және соның есебінен олардың дыбысталу сипатында қатты айырмашылық жоғалатын жасанды дауыс регистрі;
17) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, көршілес басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады. Мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
18) орындаушылық аппарат - ойын процесіне қатысатын және өзара күрделі жүйке-бұлшықетті қызметпен байланысқан физиологиялық органдардың кешені;
19) пассаж - жылдам қозғалыс кезіндегі дыбыстардың бірізділігі;
20) пиано - музыкадағы маңызды динамикалық реңктердің бірі, форте динамикалық реңкіне қарсы тұрады;
21) рок-музыка - танымал музыканың бағыттары қатарының жалпылаушы атауы;
22) свинг - еркін импровизация ноталанған аранжировка бойынша ойнауға орын беретін, биг-бэнд орындауындағы джаз стилі;
23) секунда - екі саты көлеміндегі ені бар музыкалық интервал, "2" санымен белгіленеді. Үлкен секунда - екі саты көлеміндегі немесе толық тонға интервал. Кіші секунда - екі саты көлеміндегі немесе жарты тонға интервал;
24) стаккато - дыбыстарды бір-бірінен кідірістермен бөлу арқылы үзілмелі орындауды белгілеуші музыкалық штрих;
стаккато - легатоға қарсы тұратын, дыбысты шығарудың (артикуляция) негізгі әдістерінің бірі;
25) субтон - эстрадалық вокалдағы тәсіл;
26) таза октава - 8 санымен белгіленетін, 8 сатылы және 6 тонды интервал;
27) таза прима - 0 саты қашықтығындағы интервал, яғни оның құрылуына бір ғана саты қатысады. Интервал абсолютті консонанстар разрядына жатады;
28) тесситура - дыбыстардың музыкалық шығармадағы дауыстың (вокалдың) немесе музыкалық аспаптың диапазонына биіктік қатынасы;
29) терция - қарапайым интервал, кіші терция - 1 1/2 тон, үлкен - 2 тон;
30) тіректі тыныс - саналы құрылған, үнемі қолдаулы және қысыңқы, күшті кеуде қуысы тыныс шығару бұлшықеттерімен кернеулі қысқартылатын және тыныс шығару бойы серпінді, жаттыққан ерінмен басқарылатын өкпедегі, ауыз қуысындағы және ерін алдындағы ауа қысымы;

31) трезву́чие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
32) форшлаг – мелодическое украшение, состоящее из одного или нескольких звуков, предшествующих какому-либо звуку мелодии, и исполняющееся за счет длительности последующего звука;
33) фруллато – прием "трещотки", создаваемой языком при игре на флейте и трубе;
34) штрихи – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных знаний, умений и навыков в области вокального исполнительства, формирование их певческой культуры в джазовом стиле.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение выразительному пению;
2) приобщение обучающегося к вокальному искусству через обучение пению и развитие певческих способностей;
3) освоение основ эстрадно-джазового искусства;
4) формирование навыков певческой установки обучающегося;
5) формирование вокальной артикуляции, музыкальной памяти;
6) формирование исполнительских вокальных умений и навыков. Развивающие:
1) развитие ладового чувства, слуха, голоса, музыкальной памяти, чувства метроритма;
2) развитие навыков вокального интонирования и сольфеджирования;
3) развитие вокальной техники исполнения эстрадно-джазовой музыки;
4) развитие навыков сольного исполнения с сопровождением оркестра, фортепиано и других инструментов;
5) формирование навыков сценического движения, работы с микрофоном, вокально-усилительной аппаратурой.
Воспитательные:
1) воспитание вокального слуха как важного фактора пения в единой певческой манере;
2) формирование устойчивого интереса к пению;
3) воспитание музыкально-эстетического вкуса вокалиста-исполнителя;
4) воспитание потребности к певческой деятельности;
5) приобщение обучающихся к основам мировой вокальной культуры.
5. Срок освоения Программы – семь лет. По заявлению родителей обучающихся срок освоения программы увеличивается на один-два года для детей, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области художественного искусства.
6. Обучение осуществляется в индивидуальной, мелкогрупповой формах. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения

31) үшдыбыстылық - терция бойынша орналасқан, үш дыбыстан тұратын аккорд;
32) форшлаг - бір немесе бірнеше дыбыстардан тұратын, қандай да бір әуен дыбысына ізашар болатын және келесі дыбыстың ұзақтылығы есебінен орындалатын әуенді көркемдеу;
33) фруллато - флейта немесе трубамен ойнау кезінде тіл арқылы пайда болатын "трещотка" тәсілі;
34) штрихтар - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі).
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының вокалдық орындаушылық cаласында алған білім, білік және дағдылары негізінде музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау, олардың джаз стиліндегі әншілік мәдениетін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) мәнерлі ән айтуға үйрету;
2) ән айтуды үйрету және әншілік қабілеттерін дамыту арқылы білім алушыны вокалдық өнерге тарту;
3) эстрадалық-джаздық өнер негіздерін меңгеру;
4) білім алушының әншілік тұғыр қабілеттерін қалыптастыру;
5) вокалдық артикуляция, музыкалық жадыны қалыптастыру;
6) орындаушылық вокалдық білік және дағдыларды қалыптастыру.
Дамыту:
1) ладтық сезімді, есту қабілетін, дауысты, музыкалық жадыны, метроритм сезімін дамыту;
2) вокалдық дауыс ырғағына келтіру және сольфеджиолау дағдыларын дамыту;
3) эстрадалық-джаздық музыканы орындаудың вокалдық техникаларын дамыту;
4) оркестрдің, фортепианоның және басқа да аспаптардың сүйемелдеуімен жеке орындау дағдыларын дамыту;
5) сахна қозғалысы, микрофонмен, вокалдық-күшейткіш аппаратурамен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) бірыңғай әншілік мәнерде ән айтудың маңызды факторы ретінде вокалдық есту қабілетін тәрбиелеу;
2) ән айтуға тұрақты қызығушылықты қалыптастыру;
3) орындаушы-вокалшының музыкалық-эстетикалық талғамын тәрбиелеу;
4) әншілік қызметке қажеттіліктерді тәрбиелеу;
5) білім алушыларды әлемдік вокалдық мәдениет негіздеріне тарту.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - жеті жылды құрайды. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Оқыту жеке, кішітоп формаларында жүзеге асырылады. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері

7. Программа предназначена для использования в работе с обучающимися, ориентирована на общее музыкальное образование, развитие и на дальнейшее профессиональное обучение.
8. Программа создает условия для более дифференцированного музыкального развития каждого ребенк, предусматривает методы преподавания, соответствующие возрастным и индивидуальным особенностям обучающихся.
9. Спецификой данной Программы является органичный синтез обучения на основе лучших традиций классической и джазовой музыки.
Особенностью джазовой музыки является ее импровизационная основа, предоставляющая большую творческую свободу исполнителю.
10. Учебный предмет "Эстрадно-джазовое пение" направлен на раскрытие творческой индивидуальности обучающегося, развитие его личностных и духовных качеств, формирование необходимых певческих навыков и выработке потребностей в систематическом музицировании.
11. В содержание Программы включена эстрадно-джазовая музыка всех стилей: блюз, джазовые стандарты эпохи свинга, вокальные номера в стиле би-боп, латино, джаз-рок, рок.
На индивидуальных уроках обучающийся знакомится с джазовым языком, основными джазовыми гаммами и методами импровизации. Джазовые пьесы разучиваются под бэкграунды.
На занятиях активно используются знания нотной грамоты и навыки сольфеджирования.
12. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
13. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие детей и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
14. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
15. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков пения, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;

7. Бағдарлама жалпы музыкалық білім алуға, дамуға және әрі қарай кәсіби оқуға бағдарланған білім алушылармен жұмыс жасауда қолдану үшін арналған.
8. Бағдарлама әр баланың музыкалық дамуын барынша саралай отырып іске асыруға жағдай жасайды, білім алушылардың жеке және жас ерекшеліктеріне сай келетін, оқыту әдістерін қарастырады.
9. Осы бағдарламаның ерекшелігі классикалық және джаздық музыканың үздік дәстүрлерінің негізінде оқытудың табиғи синтезі болып табылады.
Джаз музыкасының ерекшелігі оның импровизациялық негізінде, ол орындаушыға үлкен шығармашылық еркіндік береді.
10. "Эстрадалық-джаздық ән айту" оқу пәні білім алушының шығармашылық даралығын ашуға, оның тұлғалық және рухани қасиеттерін дамытуға, қажетті ән салу дағдыларын қалыптастыру және жүйелі түрде музыкамен әуестенудегі қажеттіліктерді туындатуға бағытталған.
11. Бағдарлама мазмұнына барлық стильдердің эстрадалық-джаздық музыкалары енеді: блюз, свинг дәуірінің джаздық стандарттары, би-боп, латино, джаз-рок, рок стиліндегі вокалдық нөмірлер.
Жеке сабақтарда білім алушы джаз тілімен, негізгі джаз гаммаларымен және импровизация әдістерімен танысады. Джаздық пьесалар бэкграунд сүйемелдеуімен жатталынады.
Сабақтарда ноталық сауат білімі мен сольфеджиолау дағдылары белсенді қолданылады.
12. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
13. Бағдарлама балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде орындаушылық тәжірибелерін меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
14. Бағдарлама музыкалық қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы әртүрлі деңгейдегі балаларға есептелінген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
15. Бағдарлама білім алушылардың:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін ән айтудың білім, білік және дағдыларын меңгеріне

8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии и задачи по их преодолению.
53. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, навыков сольного исполнения с сопровождением оркестра, фортепиано, других инструментов.
54. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
55. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды с различными техническими приемами. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
56. Для активизации самостоятельных занятий обучающегося педагог использует следующие формы работы:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
57. Межпредметные связи предмета "Эстрадно-джазовое пение" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
58. Программные требования в 1 классе:
1) пение элементарных вокальных упражнений в медленном темпе с использованием следующих интервалов: чистая прима, малая и большая секунды, малая и большая терции, чистая октава;
2) формирование навыков пения с фонограммой;
3) в течение учебного года обучающийся осваивает 1-2 вокализа или песни напевного характера, 4-5 вокальных эстрадно-джазовых произведений.
59. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Анатомия и гигиена голосового аппарата.
Тема 2. Устройство и принцип работы голосового аппарата, основы владения им.
Тема 3. Голосовой режим, уход за голосовым аппаратом, правильное питание.
Тема 3. Обучение диафрагматическо-межреберному дыханию.
Тема 4. Упражнение на штрих "стаккато" для активизации диафрагмы.
Тема 5. Упражнение на штрих "легато" для развития плавного дыхания, проточного выдоха.
Тема 6. Работа над правильной осанкой.
Тема 7. Чтение с листа.
Тема 8. Мышечные упражнения для снятия зажимов (двигательная активность).
Тема 9. Пение по нотам.
Тема 10. Упражнения на "стаккато" и "легато".
Тема 11. Работа над правильной осанкой.
Тема 12. Развитие резонаторных ощущений (головные и грудные).
Тема 13.Работа над вокализами.
Тема 14. Формирование правильной вокальной позиции, нахождение места звучания, раскрытие глотки.

8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
53. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, оркестрдің, фортепианоның, басқа аспаптардың сүйемелдеуімен жеке орындау дағдыларының болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
54. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
55. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер қолданылып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкінідіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
56. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау (білім алушылар өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушылардың күнделіктеріне шығармамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
57. "Эстрадалық-джаздық ән айту" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
58. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қарапайым вокалдық жаттығуларды баяу ырғақта келесідей аралық үзілістерді: таза прима, үлкен және кіші секундтар, кіші және үлкен терция, таза октаваны пайдалану арқылы айту;
2) фонограммамен ән айту дағдыларын қалыптастыру;
3) оқу жылының ішінде білім алушы 1-2 вокализді немесе әндету сипатындағы әнді, 4-5 вокалдық эстрадалық-джаздық шығармаларды үйренеді.
59. 1 сыныптағы оқу пәнінінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дауыс аппаратының анатомиясы және гигиенасы.
2-тақырып. Дауыс аппаратының құрылымы және жұмыс жасау қағидалары, оларды меңгеру негіздері.
3- тақырып. Дауыс режимі, дауыс аппаратын күту, дұрыс тамақтану.
4-тақырып. Диафрагмалық-қабырғааралық тыныс алуды үйрету.
5-тақырып. Диафрагманы іске қосу үшін "стаккато" штрихіне жаттығу.
6-тақырып. Біркелкі тыныс алуды, ағынды тыныс шығаруды дамыту үшін "легато" штрихіне жаттығу.
7- тақырып. Дұрыс мүсінді сақтау бойынша жұмыс.
8- тақырып. Парақтан оқу.
9- тақырып. Қысымды болдырмау үшін бұлшық ет жаттығулары (қозғалыс белсенділігі).
10 - тақырып. Нота бойынша ән айту.
11 - тақырып. "Стаккатоға" және "легатоға" жаттығулар.
12 - тақырып. Дұрыс мүсінді сақтау бойынша жұмыс.
13- тақырып. Резонаторлық сезімдерді дамыту (кеуде және бас).
14- тақырып. Вокализмдермен жұмыс.
15-тақырып. Дұрыс вокалдық қалыпты қалыптастыру, дыбысталу орнын табу, тамақты ашу.

60. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает, как формировать правильный певческий открытый, легкий, звонкий звук, избегает резкого зажатого форсированного звучания;
2) знает основы дикции и артикуляции, правильно образует гласные звуки, согласные звуки произносит четко, ясно, энергично;
3) ясно произносит согласные в конце слова, присоединяет согласные к следующему слогу;
4) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
5) умеет чисто исполнять следующие интервалы: чистую приму, малую и большую секунды, малую и большую терции, чистую октаву;
6) умеет исполнять 1-2 джазовых вокальных упражнений с джазовой артикуляцией;
7) умеет исполнять джазовые стандарты и популярные песни на английском, казахском языках под бэкграунд или в сопровождении "комбо";
8) умеет правильно держать осанку при пении;
9) владеет эстрадно-джазовой манерой исполнения.
61. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с правилами пения и охраны голоса;
2) развитие музыкальных, певческих, творческих способностей: музыкального слуха, певческого голоса, внимания, музыкального мышления, памяти, эмоциональности, потребностей, интересов, вкусов, готовности к художественному труду;
3) дальнейшее изучение анатомии и гигиены голосового аппарата: устройство и принцип работы голосового аппарата, основы профессионального владения им;
4) голосовой режим, уход за голосовым аппаратом, правильное питание;
5) обучение диафрагматическому межреберному дыханию;
6) упражнение на штрих "стаккато" для активизации диафрагмы;
7) упражнение на штрих "легато" для развития плавного дыхания, проточного выдоха;
8) работа над правильной осанкой;
9) мышечные упражнения для снятия зажимов (двигательная активность);
10) развитие резонаторных ощущений (головные и грудные), грудной и головной механизмы в работе связок, первичность гортани и вторичность резонаторов;
11) формирование правильной вокальной позиции, нахождение места звучания, раскрытие глотки;
12) в результате второго года обучения обучающийся расширяет диапазон голоса, желательно до 1,5 октав, выровнять звучность гласных;
13) продолжение работы над организацией дыхания, связанного с ощущением опоры;
14) вокальные упражнения: в работе над вокализами обучающийся умеет певуче, пластично вести звук.
15) в течение учебного года обучающийся разучивает 1 вокализ, 4 вокальных произведений различного характера и содержания.
62. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Чтение нот с листа. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 2. Упражнения. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 3. Формирование вокальных гласных, высокая и низкая певческие форманты.
Тема 4. Артикуляция внешняя – губы, нижняя челюсть, кончик языка.
Тема 5. Формирование речевых гласных.
Тема 6. Формирование согласных и их воздействия на дыхание.
Тема 7. Работа над формированием вокальной позиции.
Тема 8. Постановка концертных номеров.
Тема 9. Чтение нот. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 10. Упражнения и вокализы. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 11. Упражнения для развития дикции.
Тема 12. Работа над развитием резонаторных ощущений (первичность гортани и вторичность резонаторов).
Тема 13. Выравнивание голоса, развитие чувства опоры.
Тема 14. Работа над раскрытием естественного тембра.
Тема 15. Постановка концертных номеров.

60. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ашық, жеңіл, сыңғырлап шығатын дұрыс әншілік дыбысты қалай шығаруды біледі, қысыңқы, асығыс дыбыстауларды болдырмауға тырысады;
2) дикция мен артикуляция негіздерін біледі, дауысты дыбыстарды дұрыс шығарады, дауыссыздарды анық, таза, екпінді дыбыстайды;
3) сөз соңындағы дауыссыздарды анық айтады, дауыссыздарды келесі буынға қосады;
4) тыныс ала алады және тынысты музыкалық фразаға бөле алады;
5) келесідей аралық үзілістерді таза орындай алады: таза приманы, кіші және үлкен секундтарды, кіші және үлкен терцияны, таза октаваны;
6) джаздық артикуляциямен 1-2 джаздық вокалдық жаттығулар орындай алады;
7) бэкграунд немесе "комбо" сүйемелдеуімен ағылшын, қазақ тілдеріндегі джаздық стандарттарды және танымал әндерді орындай алады;
8) ән айту кезінде мүсінін дұрыс ұстай алады;
9) эстрадалық-джаздық орындау мәнерін меңгереді.
61. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ән айту және дауысты сақтау ережелерімен танысу;
2) музыкалық, әншілік, шығармашылық қабілеттерді: музыкалық есту қабілетін, әншілік дауысты, зейінді, музыкалық ойлауды, жадыны, эмоционалдылықты, қажеттіліктерді, қызығушылықтарды, талғамдарды, шығармашылық еңбекке дайындықты дамыту;
3) дауыс аппаратының анатомиясын және гигиенасын үйренуді әр қарай жалғастыру: дауыс аппаратының құрылғысы мен жұмыс істеу принципі, оларды кәсіби меңгерудің негіздері;
4) дауыс режимі, дауыс аппаратын күту, дұрыс тамақтану;
5) диафрагмалық-қабырға аралық тыныс алуды оқыту;
6) диафрагманы іске қосу үшін "стаккато" штрихіне жаттығу;
7) біркелкі тыныс алуды, ағынды тыныс шығаруды дамыту үшін "легато" штрихіне жаттығу;
8) дұрыс мүсінді сақтау бойынша жұмыс;
9) қысымды болдырмау үшін бұлшық ет жаттығулары (қозғалыс белсенділігі);
10) резонаторлық сезімдерді дамыту (бас және кеуде), сіңірлер жұмысындағы кеуде және бас механизмдері, кеңірдектің біріншілігі және резонаторлардың екіншілігі;
11) дұрыс вокалдық позицияны дамыту, дыбысталу орнын анықтау, тамақты ашу.
12) екінші оқыту жылының нәтижесінде білім алушы дауыс диапазонын 1,5 октаваға дейін кеңейтеді, дауысты дыбыстардың үнділігін біркелкі етеді;
13) тіректі сезінумен байланысты, тынысты ұйымдастыру бойынша жұмыстар жалғасады;
14) вокалдық жаттығулар: вокализдермен жұмыс жасау кезінде білім алушы дыбысты әуезді, жұмсақ жүргізе алады;
15) оқу жылының ішінде білім алушы 1 вокализ, әртүрлі сипатты және мазмұнды 4 вокалдық шығарманы үйренеді.
62. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Нотаны парақтан оқу. Эстрадалық-джаздық шығармаларды айту.
2-тақырып. Жаттығулар. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
3-тақырып. Вокалды дауыстыларды, жоғарғы және төменгі форманттарды қалыптастыру.
4-тақырып. Сыртқы артикуляция - ерін, төменгі жақ, тіл ұшы.
5-тақырып. Сөйлеу дауыстыларын қалыптастыру.
6-тақырып. Дауыссыздарды қалыптастыру және олардың тынысқа әсері.
7-тақырып. Вокалдық позицияны қалыптастыру бойынша жұмыс.
8-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.
9-тақырып. Ноталарды оқу. Эстрадалық-джаздық шығармаларды айту.
10-тақырып. Жаттығулар және вокализдер. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
11-тақырып. Дикцияны дамытуға арналған жаттығулар.
12-тақырып. Резонаторлық сезімдерді дамытуға жұмыс (тамақтың біріншілігі және резонаторлардың екіншілігі).
13-тақырып. Дауысты біркелкі ету, тірек сезімін дамыту.
14-тақырып. Табиғи тембрді ашу бойынша жұмыс.
15-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.

63. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает принципы организации вокальных пьес: делит мелодию на фразы, предложения, умеет исполнять кульминации и коды;
2) знает отличительные особенности исполнения стиля свинг;
3) умеет исполнять вокализы напевного характера;
4) умеет певуче, пластично вести звук, выполняя джазовую артикуляцию;
4) владеет дыханием с ощущением опоры;
5) умеет пользоваться диапазоном в 1,5 октав;
7) умеет исполнять вокализы и эстрадно-джазовые пьесы различного характера и содержания.
64. Программные требования в 3 классе:
1) дальнейшее знакомство с правилами пения и охраны голоса;
2) разностороннее воспитание музыкального слуха, певческого голоса, внимания, музыкального мышления, памяти, эмоциональности, творческих способностей, потребностей, интересов, вкусов, готовности к художественному труду;
3) дальнейшее формирование вокально-технических знаний, умений, навыков;
4) обучение умению соблюдать в процессе исполнения певческую установку, правильное звукообразование (мягкая "атака"), устойчивое положение гортани, вдыхательное состояние при пении, спокойно-активный, экономный выдох;
5) формирование у обучающегося основных свойств певческого голоса: звонкости, полетности, микстового, тембровой ровности, пения с вибрато;
6) сохранение индивидуального приятного тембра здорового голоса, обучение умению петь активно, но не форсированно;
7) обучение непринужденному, естественному, льющемуся пению, гибкому владению голосом.
8) правильное формирование гласных и обучение обучающегося четкому произношению согласных звуков;
9) формирование потребности неуклонно выполнять все правила пения, перенося отработанное в упражнениях на исполнение произведений;
10) расширение диапазона голоса до 1,5 октав, выравнивание звучности гласных;
11) дальнейшая работа над организацией дыхания, связанного с ощущением опоры, совершенствование работы с учебной минусовой фонограммой;
12) умение петь певуче, пластично вести звук;
13) умение вносить в исполнение элементы художественного творчества;
14) умение чувствовать движение мелодии, динамику ее развития и кульминацию произведения;
15) пение вокальных упражнений, включающих мажорные и минорные гаммы, трезвучия, опевания, скачки на октаву вверх и вниз;
16) в течение учебного года обучающийся разучивает 1-2 вокализа, 4-5 вокальных произведений различного характера и содержания.
65. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Чтение нот. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 2. Упражнения. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 3. Работа грудного и головного механизмов голосовых связок.
Тема 4. Упражнения на середине диапазона в примерных тонах.
Тема 5. Работа над плавным соединением соседних звуков на легато.
Тема 6. Роль дыхания в правильной фразировке, выдержанные на одном тоне звуки – упражнения.
Тема 7. Подбор по слуху.
Тема 8. Знакомство с основными музыкальными терминами.
Тема 9. Постановка концертных номеров.
Тема 10. Работа над раскрытием естественного тембра.
Тема 11. Штрихи staccato [стаккато], legato [легато]. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 12. Работа над фразировкой, ритмом, виды атак.
Тема 13. Работа над устранением мышечных зажимов.
Тема 14. Формирование правильных установок и ощущений.
Тема 15. Упражнения на крещендо и диминуендо.
Тема 16. Пение эстрадно- джазовых произведений.
Тема 17. Работа над развитием интонационной выразительностью голоса.
Тема 18. Постановка концертных номеров.

63. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) вокалдық пьесаларды ұйымдастыру қағидаларын біледі: мелодияны фразаларға, сөйлемдерге бөледі, шарықтау шектерін және кодтарды орындай алады;
2) свинг стилін орындаудың ерекшеліктерін біледі;
3) әндету сипатындағы вокализдерді орындай алады;
4) джаздық артикуляцияны орындай отырып, дыбысты жұмсақ, әуенді, шығара алады;
5) тіректі сезінумен тыныс алуға ие;
6) 1,5 октавадағы диапазонды пайдалана алады;
7) әртүрлі сипаттағы және мазмұндағы вокализдер және эстрадалық-джаздық пьесаларды орындай алады.
64. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ән айту және дауысты сақтау ережелерімен әрі қарай танысу;
2) музыкалық есту қабілетін, әншілік дауысты, зейінді, музыкалық ойлауды, жадыны, эмоционалдылықты, қажеттіліктерді, қызығушылықтарды, талғамдарды, шығармашылық еңбекке дайындықты жан-жақты тәрбиелеу;
3) вокалдық-техникалық білімдерді, біліктерді, дағдыларды әрі қарай қалыптастыру;
4) орындау барысында әншілік тұғырды сақтау, дыбысты дұрыс шығаруды (жұмсақ "шабуыл"), көмейдің тұрақты қалыбын, ән айту кезіндегі тыныс шығару күйін, бірқалыпты-белсенді, үнемді тыныс шығаруды сақтау қабілетін оқыту;
5) білім алушыда әншілік дауыстың негізгі қасиеттерін: ашықтық, шарықтауы, араластық, тембрлік тегістік, вибратомен ән айтуды қалыптастыру;
6) сау дауыстың жағымды жеке тембрін сақтау, белсенді, асықпай ән айтуды оқыту;
7) еркін, табиғи, төгілте ән айтуға, дауысын жұмсақ меңгеруге оқыту;
8) дауысты дыбыстарды дұрыс шығару және білім алушыны дауыссыз дыбыстарды анық айтуға үйрету;
9) жаттығуларда машықтанған қабілеттерді шығарма орындауда пайдаланып, ән айтудың барлық ережелерін мүлтіксіз орындау қажеттілігін қалыптастыру;
10) дауыс диапазонын 1,5 октаваға дейін кеңейту, дауысты дыбыстардың үнділігін біркелкі ету;
11) тірек сезімімен байланысты тынысты ұйымдастыру жұмыстарымен әрі қарайғы жұмыс, оқу минус фонограммасымен жұмысты жетілдіру;
12) әуезді әндету қабілеті, дыбысты жұмсақ жүргізу;
13) орындауға көркем шығармашылықтың элементтерін енгізе білу қабілеті;
14) әуен қозғалысын сезуді, оның дамуын және шығарманың шырқау шегін анықтай білуі тиіс.
15) мажорлық және минорлық гаммалар, үшдауыстылық, әндету, октаваға жоғары және төмен секірулер енетін вокалдық жаттығуларды айту;
16) оқу жылының ішінде білім алушы 1-2 вокализді, әртүрлі сипаттағы және мазмұндағы 4-5 вокалдық шығармаларды үйренеді.
65. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталарды оқу. Эстрадалық-джаздық шығармаларды айту.
2-тақырып. Жаттығулар. Оқыту-жаттықтыру материалдарын айту.
3-тақырып. Дауыс сіңірлерінің кеуде және бас механизмдерінің жұмысы.
4-тақырып. Үлгілік тондардың диапазон ортасындағы жаттығу.
5-тақырып. Легатода көршілес дыбыстарды біркелкі қосу бойынша жұмыс.
6-тақырып. Дұрыс фразаға бөлудегі тыныстың рөлі, бір тонда ұсталған дыбыстар - жаттығулар.
7-тақырып. Есту бойынша таңдау.
8-тақырып. Негізгі музыкалық терминдермен танысу.
9- тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.
10-тақырып. Табиғи тембрді ашу бойынша жұмыс.
11-тақырып. Staccato [стаккато], legato [легато] штрихтері. Оқыту-жаттықтыру материалдарын айту.
12-тақырып. Фразаға бөлу, ритммен жұмыс, шабуыл түрлері.
13-тақырып. Бұлшық ет қысымдарын болдырмау бойынша жұмыс.
14-тақырып. Дұрыс тұғыр және сезінуді қалыптастыру.
15-тақырып. Крещендо және диминуендоға жаттығулар.
16-тақырып. Эстрадалық-джаздық шығармаларды орындау.
17-тақырып. Дауыстың интонациялық мәнерлілігін дамыту бойынша жұмыс.
18-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.

66. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает, как организовать правильное дыхание с ощущением опоры;
2) знает джазовую артикуляцию;
3) умеет исполнять вокализы и упражнения, включающие мажорные и минорные гаммы, трезвучия, опевания, скачки на октаву вверх и вниз;
4) умеет певуче и пластично вести звук, чувствовать движение мелодии, динамику ее развития, кульминацию;
5) владеет диапазоном голоса до 1,5 октавы;
6) умеет исполнять 4-5 вокальных произведений под учебную минусовую фонограмму;
7) умеет раскрыть образное содержание эстрадно-джазовой пьесы.
67. Программные требования в 4 классе:
1) дальнейшая работа над укреплением вокально-технических навыков и освоением эстрадно-джазового вокального репертуара;
2) обучение умению анализировать и кратко характеризовать исполняемое произведение;
3) развитие творческих способностей на основе вариантности мелодий, стремления к самостоятельности в осмыслении трактовки произведения;
4) формирование умения работать с профессиональной минусовой фонограммой;
5) соединение грудного и головного регистров (микст);
6) закрепление полученных ранее вокально-технических навыков;
7) овладение подвижностью голоса, выявление тембра голоса;
8) умение петь с микрофоном;
9) пение вокальных упражнений, включающих мажорные и минорные трезвучия, арпеджио в медленном темпе, мажорные и минорные гаммы в более быстром темпе, тесситурные скачки;
10) в течение учебного года обучающийся разучивает 6-7 вокализов, песен напевного характера, детских популярных песен, отечественных популярных песен и ретро-песен.
68. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над фразировками. Посыл дыхания.
Тема 2. Работа над твердой атакой через согласные звуки Д, Б, П.
Тема 3. Чтение нот. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 4. Упражнение на штрихи. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 5. Ритмическая фразировка. Триоли, квинтоли.
Тема 6. Упражнения на выравнивание гласных.
Тема 7. Постановка концертных номеров.
Тема 8. Подбор по слуху.
Тема 9. Ритм и организация дыхания.
Тема 10. Упражнения на ритм. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 11. Штрихи staccato [стаккато], legato [легато].
Тема 12. Работа над развитием кантилены.
Тема 13. Знакомство с основными музыкальными терминами.
Тема 14. Развитие мышечной динамики в звучании легато.
Тема 15. Чтение нот. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 16. Постановка концертных номеров.

66. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тіректі сезінумен тынысты қалай дұрыс ұйымдастыру керек екендігін біледі;
2) джаздық артикуляцияны біледі;
3) мажорлық және минорлық гаммалар, үшдауыстылық, әндету, октаваға жоғары және төмен секірулер кіретін вокалдық жаттығулар мен вокализдерді орындай алады;
4) дыбысты әуезді, жұмсақ жүргізе біледі, әуен қозғалысын, оның дамуын, шарықтау шегін сезе алады;
5) 1,5 октаваға дейінгі дауыс диапазонына ие;
6) минус оқу фонограммасымен 4-5 вокалдық шығармаларды орындай алады;
7) эстрадалық-джаздық пьесаның бейнелі мазмұнын аша алады.
67. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары.
1) вокалдық-техникалық қабілеттерді пысықтау және эстрадалық-джаздық вокалдық репертуарды игеру бойынша жұмыстар жалғасады;
2) орындалатын шығарманы сараптау және қысқаша сипаттай білу қабілетіне оқыту;
3) әуен нұсқалары, шығарманы өз ойымен сипаттау дербестігіне ұмтылу негізінде шығармашылық қабілеттерді дамыту;
4) кәсіби минус фонограммасымен жұмыс істей алу қабілетін қалыптастыру;
5) кеуде және бас регистрін қосу (микст);
6) бұрын алынған вокалдық-техникалық дағдыларды бекіту;
7) дауыстың қозғалғыштығын меңгеру, дауыс тембрін анықтау;
8) микрофонмен ән айту қабілеті;
9) мажорлық және минорлық үшдауыстылық, баяу екпінді арпеджио, жылдам екпінді мажорлық және минорлық гаммалар, тесситуралық секірістер енетін вокалдық жаттығуларды айту;
10) оқу жылының ішінде білім алушы 6-7 вокализдерді, әндету сипатындағы әндерді, танымал балалар әндерін, отандық танымал әндерді және ретро-әндерді үйренеді.
68. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Фразаға бөлумен жұмыс жасау. Тыныс сәйкестігі.
2-тақырып. Д, Б, П дауыссыз дыбыстар арқылы қатты шабуылмен жұмыс.
3-тақырып. Ноталарды оқу. Эстрадалық-джаздық шығармаларды орындау.
4-тақырып. Сызықтарға жаттығулар. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
5-тақырып. Ырғақты фразаға бөлу. Триолдар, квинтолдар.
6-тақырып. Дауыстыларды түзетуге арналған жаттығулар.
7-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.
8-тақырып. Есту бойынша таңдау.
9-тақырып. Ритм және тыныс алуды реттеу.
10-тақырып. Ритмге арналған жаттығулар. Оқу-жаттығу материалын айту.
11-тақырып. Staccato [стаккато], legato [легато] штрихтары.
12 -тақырып. Кантиленаны дамытумен жұмыс.
13-тақырып. Негізгі музыкалық терминдермен танысу.
14-тақырып. Легато дыбысталуындағы бұлшық ет динамикасын дамыту.
15-тақырып. Ноталарды оқу. Эстрадалық-джаздық шығармаларды айт.
16-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.

69. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает, как организовать правильное дыхание с ощущением опоры;
2) знает джазовую артикуляцию в стиле би-боп;
3) умеет исполнять вокальные упражнения, включающие мажорные и минорные гаммы в более быстром темпе, мажорные и минорные трезвучия, арпеджио в медленном темпе, тесситурные скачки;
4) умеет соединить грудной и головной регистр;
5) умеет анализировать и кратко характеризовать исполняемое произведение;
6) умеет исполнить вокализы и эстрадно-джазовые пьесы различного характера и содержания;
7) умеет исполнять на сцене произведение в джазовой манере исполнения под минусовую фонограмму с микрофоном.
70. Программные требования в 5 классе:
1) дальнейшая работа над переходными нотами и выравниванием регистров;
2) упражнения на тесситурные скачки, гаммы, арпеджио;
3) дальнейшая работа над закреплением всех пройденных вокально-технических навыков;
4) работа над подвижностью и гибкостью голоса, выявление своеобразного тембра;
5) выработка различных динамических оттенков;
6) исполнение эстрадно-джазовых форшлагов, группетто, пассажей;
7) упражнения, построенные на аккордах, характерных для джазовой музыки;
8) ритмические упражнения, упражнения для ознакомления обучающихся со специфическими приемами: опевание, субтон, вибрато, прямой звук, фруллато, исполнение в энергичной манере с акцентировкой каждой доли, синамической атакой звука (драйв);
9) закрепление полученных ранее вокально-технических навыков, овладение подвижностью голоса, различными динамическими оттенками;
10) пение вокальных упражнений, включающих мажорные и минорные гаммы, мажорные и минорные трезвучия, арпеджио, опевания, скачки на квинту, октаву вверх и вниз;
11) в течение учебного года обучающийся разучивает 7-8 произведений различного характера.
71. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Чтение нот. Темы джазовых стандартов.
Тема 2. Ритмические группировки: квартоль, квинтоль. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 3. Музыкальная терминология.
Тема 4. Совершенствование проточного выдоха.
Тема 5. Пение распевных фраз на мягкой атаке.
Тема 6. Выравнивание голоса на большем диапазоне через резонаторные ощущения.
Тема 7. Постановка концертных номеров.
Тема 8. Работа над устранением мышечных зажимов.
Тема 9. Упражнения на штрихи. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 10. Вокализы.
Тема 11. Работа над окрашенными фразами: плач, стон, восторг.
Тема 12. Ритм и организация дыхания. Упражнения.
Тема 13. Работа над артикуляцией и дикцией.
Тема 14. Работа с вокализами. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 15. Работа над развитием кантилены.
Тема 16. Постановка концертных номеров.

69. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тіректі сезінумен тынысты қалай дұрыс ұйымдастыру керек екендігін біледі;
2) би-боп стиліндегі джаз артикуляциясын біледі;
3) жылдам екпінді мажорлық және минорлық гаммалар, мажорлық және минорлық үшдауыстылық, баяу екпінді арпеджио, тесситуралық секірістер енетін вокалдық жаттығуларды орындай алады;
4) кеуде және бас регистрін біріктіре алады;
5) орындалатын шығарманы сараптап және қысқаша сипаттап бере алады;
6) әртүрлі сипаттағы және мазмұндағы вокализдер мен эстрадалық-джаздық пьесаларды орындай алады;
7) сахнада микрофонмен минус фонограммасы сүйемелдеуімен джаз мәнеріндегі шығарманы орындай алады.
70. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) өтпелі ноталармен және регистрлерді тегістеумен әрі қарай жұмыс;
2) тесситурлық секірістерге , гаммаларға, арпеджиоға жаттығулар;
3) барлық өтілген вокалдық-техникалық қабілеттерді пысықтау бойынша әрі қарай жұмыс;
4) дауыстың қозғалғыштығымен және икемділігімен жұмыс, өзіндік тембрді анықтау;
5) әртүрлі динамикалық реңктерді құрастыру;
6) эстрадалық-джаздық форшлагтарды, группеттоларды, пассаждарды орындау;
7) джаз музыкасына тән аккордтарға құрылған жаттығулар;
8) ырғақты жаттығулар, білім алушыларды ерекше әдістермен: субтонмен, вибратомен, тік дыбыспен, фруллатомен таныстыру, дыбыстың динамикалық шабуылымен (драйв) әр бөлікке мән бере отырып екпінді орындау;
9) бұрын алынған вокалдық-техникалық дағдыларын бекіту, дауыс қозғалғыштығын, әртүрлі динамикалық реңктерді меңгеру;
10) мажорлық және минорлық гаммалар, мажорлық және минорлық үшдауыстылық, арпеджио, әндету, квинтаға, октаваға жоғары және төмен секірістер енетін вокалдық жаттығуларды айту;
11) оқу жылының ішінде білім алушы әртүрлі сипаттағы 7-8 шығарманы үйренеді.
71. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталарды оқу. Джаздық стандарттардың тақырыптары.
2-тақырып. Ырғақты топтастырулар: квартоль, квинтоль. Оқыту-жаттықтыру материалдарын айту.
3-тақырып. Музыкалық терминдер.
4-тақырып. Ағынды тыныс шығаруды жетілдіру.
5-тақырып. Жұмсақ шабуылды қайталау әуендерін айту.
6-тақырып. Үлкен диапазонда резонаторлық сезімдер арқылы дауысты біркелкі ету.
7-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.
8-тақырып. Бұлшық ет қысымдарын жою бойынша жұмыстар.
9-тақырып. Сызықтарға жаттығулар. Оқыту-жаттықтыру материалдарын айту.
10-тақырып. Вокализдер.
11-тақырып. Бояулы фразалармен жұмыс: жылау, ыңырсу, таңдану.
12-тақырып. Ритм және тынысты ұйымдастыру. Жаттығу.
13-тақырып. Артикуляция және дикция бойынша жұмыс.
14-тақырып. Вокализдермен жұмыс. Эстрадалық-джаздық шығармаларды орындау.
15-тақырып. Кантиленаны дамытумен жұмыс.
16-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.

72. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает ритмические упражнения со специфическими приемами: опевание, субтон, вибрато, прямой звук, фрулатто;
2) знает джазовую артикуляцию, эстрадно-джазовые форшлаги, группетто, пассажи;
3) умеет исполнять тесситурные скачки, гаммы, арпеджио;
4) умеет исполнять мелодию в энергичной манере с акцентировкой на каждой доле и динамической атакой звука;
5) умеет исполнять вокальные упражнения, включающие в себя мажорные и минорные гаммы, мажорные и минорные трезвучия, арпеджио, скачки на квинту, октаву вверх и вниз;
6) умеет исполнить вокализы и эстрадно-джазовые пьесы различного характера и содержания под минусовую фонограмму с микрофоном.
73. Программные требования в 6 классе:
1) дальнейшая работа над укреплением всех пройденных вокально-технических навыков;
2) работа над подвижностью голоса, выявлением красивого тембра голоса, использованием различных динамических оттенков;
3) эстрадно-джазовые форшлаги, группетто, пассажи;
4) упражнения, вырабатывающие кантилену (восходящие и нисходящие гаммы, арпеджио).
5) упражнения, построенные на пунктирном и синкопированном ритме;
6) контроль артикуляции, дикции, фразировки и нюансировки, обращая внимание на звукообразование;
7) умение петь piano;
8) филировка звука;
9) закрепление полученных ранее вокально-технических навыков, овладение подвижностью голоса, различными динамическими оттенками;
10) пение вокальных упражнений, включающие мажорные и минорные гаммы, мажорные и минорные трезвучия, арпеджио, опевания, скачки на квинту, октаву вверх и вниз;
11) в течение учебного года обучающийся разучивает 7-8 произведений различного характера.
74. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 2. Работа над свободным дыханием, создание высокой вокальной позиции.
Тема 3. Упражнения – пение арпеджио. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 4. Работа над смешиванием гласных.
Тема 5. Совершенствование техники дыхания, артикуляция.
Тема 6. Совершенствование исполнения, развитие чувства стиля.
Тема 7. Постановка концертных номеров.
Тема 8. Поиск оптимального импеданса, формы рта, смешанное звучание на всем диапазоне.
Тема 9. Развитие техники дыхания через двигательную активность, экономное расходование дыхания.
Тема 10. Упражнения на штрихи. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 11. Работа над звуковыми оттенками, фолировка звука.
Тема 12. Пение на "пиано", работа над техникой вибрато в голосе.
Тема 14. Чтение нот с листа и подбор по слуху. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 13. Работа над развитием чувства стиля.
Тема 14. Постановка концертных номеров.

72. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) субтон, вибрато, тік дыбыс, фруллато - ерекше әдістермен ырғақты жаттығуларды біледі;
2) джаздық артикуляцияны, эстрадалық-джаздық форшлагтарды, группеттоны, пассаждарды біледі;
3) тесситурлық секірістерді, гаммаларды, арпеджиоларды орындай алады;
4) әуенді әр бөлікте ерекшелеумен және дыбыстың динамикалық шабуылымен екпінді мәнерде орындай алады;
5) мажорлық және минорлық гаммалар, мажорлық және минорлық үшдауыстылық, арпеджио, квинтаға, октаваға жоғары және төмен секірістер енетін вокалдық жаттығуларды орындай алады;
6) әртүрлі сипаттағы және мазмұндағы вокализдерді және эстрадалық-джаздық пьесаларды микрофонмен минус фонограммасы сүйемелдеуімен орындай алады.
73. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) барлық өтілген вокалдық-техникалық дағдыларды пысықтау бойынша жұмыстар жалғасады;
2) дауыс қозғалғыштығымен, дауыстың әдемі тембрін анықтау, әртүрлі динамикалық реңктерді пайдалану бойынша жұмыс;
3) эстрадалық-джаздық форшлагтар, группето, пассаждар;
4) кантиленоны қалыптастыратын жаттығулар (көтерілетін және түсетін гаммалар, арпеджио);
5) сызықтық және синкопирленген ритмге құрылған жаттығулар;
6) дыбыс түзуге көңіл аудара отырып, артикуляцияны, дикцияны, фразаға бөлу және нюанстарды бақылау;
7) ріаno-ны айту білігі;
8) дыбыс филировкасы;
9) бұрын алынған вокалдық-техникалық дағдыларын бекіту, дауыс қозғалғыштығын, әртүрлі динамикалық реңктерді меңгеру;
10) мажорлық және минорлық гаммалар, мажорлық және минорлық үшдауыстылық, арпеджио, әндету, квинтаға, октаваға жоғары және төмен секірістер енетін вокалдық жаттығуларды айту;
11) оқу жылының ішінде білім алушы әртүрлі сипаттағы 7-8 шығарманы үйренеді.
74. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Эстрадалық-джаздық шығармаларды орындау.
2-тақырып. Еркін тыныс алумен, жоғарғы вокалдық позиция құрумен жұмыс.
3-тақырып. Арпеджионы айту жаттығуы. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
4-тақырып. Дауыстыларды араластырумен жұмыс.
5-тақырып. Тыныс алу техникасын, артикуляцияны жетілдіру.
6-тақырып. Орындауды жетілдіру, стильді сезінуді дамыту.
7-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.
8-тақырып. Тиімді импеданс, ауыз формасын іздеу, барлық диапазондағы аралас дыбысталу.
9-тақырып. Қозғалыс белсенділігі арқылы тыныс алу техникасын дамыту, тынысты үнемді шығындау.
10-тақырып. Штрихтарға жаттығулар. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
11-тақырып. Дыбыс реңктерімен жұмыс, дыбыс фолировкасы.
12-тақырып. "Пианода" ән салу, дауыстағы вибрато техникасымен жұмыс.
13-тақырып. Ноталарды парақтан оқу және есту бойынша таңдау. Эстрадалық-джаздық шығармаларды айту.
14-тақырып. Стильді сезінуді дамыту бойынша жұмыс.
15-тақырып. Концерттік нөмірлерді қою.

75. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает джазовую артикуляцию;
2) владеет пунктирным и синкопированным ритмами;
3) умеет выполнять динамические оттенки, эстрадно-джазовые форшлаги, группетто, пассажи;
4) умеет исполнять вокальные упражнения с использованием восходящих и нисходящих гамм, арпеджио;
5) умеет следить за четкой дикцией, фразировкой, нюансировкой;
6) умеет владеть "piano" [пиано] и филировкой звука;
7) умеет исполнять эстрадно-джазовые стандарты под минусовую фонограмму с микрофоном.
76. Программные требования в 7 классе:
1) продолжение работы над закреплением технических навыков и освоением эстрадно-джазового вокального репертуара;
2) овладение навыками красивого и выразительного пения;
3) дикция, артикуляция, "опертое" дыхание, развитие тембра, певучесть голоса;
4) навыки работы с фонограммой, вокальной радиотехнической аппаратурой;
5) самостоятельная работа над изучением вокального произведения и текста произведения на иностранных языках;
6) закрепление динамического стереотипа;
7) активизация работы над словом, раскрытием художественного содержания и выявлением стилистических особенностей произведения;
8) вокально-технические и исполнительские навыки должны быть доведены до автоматизма, стать приобретенным рефлексом;
9) в течение учебного года обучающийся разучивает 9-10 произведений различного характера.
77. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка концертных номеров.
Тема 2. Работа над характером звука, фразировкой в разных стилях и жанрах.
Тема 3. Работа над характером звука. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 4. Ритмические группировки от дуоли до октоли.
Тема 5. Обретение мышечной свободы, правильной позиции.
Тема 6. Работа над исполнением в разных стилях. Рок, джаз, романс.
Тема 7. Разбор произведений программы выпускного экзамена.
Тема 8. Простейшие смешанные ритмические группировки.
Тема 9. Упражнения на разные виды техники. Пение учебно-тренировочного материала.
Тема 10. Постановка концертных номеров.
Тема 11. Нахождение идеального характера звучания.
Тема 12. Работа над резонаторными ощущениями.
Тема 13. Чтение нот с листа и подбор по слуху. Пение эстрадно-джазовых произведений.
Тема 14. Работа над звуком, твердая и мягкая атаки.
78. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает джазовую артикуляцию;
2) владеет красивым выразительным пением с индивидуальным тембром, четкой дикцией, правильной артикуляцией, правильным дыханием;

75. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) джаз артикуляциясын біледі;
2) үзік сызықты және синкопирленген ритмдерге ие;
3) динамикалық реңктер, эстрадалық-джаздық форшлагтар, группето, пассаждар орындай алады;
4) көтерілетін және төмендейтін гаммаларды, арпеджио қолданылатын вокалдық жаттығуларды орындай алады;
5) нақты дикция, фразаға бөлу, нюанстарды бақылай алады;
6) "piano" [пиано] және дыбыс филировкасын меңгере біледі;
7) микрофонмен минус сүйемелдеуімен эстрадалық-джаздық стандарттарды орындай алады.
76. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) техникалық дағдыларды дамыту және эстрадалық-джаздық вокалдық репертуарды игеру бойынша жұмыстарды жалғастыру;
2) әдемі және мәнерлі ән айту қабілеттерін меңгеру;
3) дикция, артикуляция, "тіректі" тыныс алу, тембрді дамыту, дауыстың әуенділігі;
4) фонограммамен, вокалдық радиотехникалық аппаратурамен жұмыс жасау дағдылары;
5) вокалдық шығарманы және шет тілдердегі шығарма мәтіндерін үйрену бойынша өзіндік жұмыс;
6) динамикалық стереотипті пысықтау;
7) сөзбен, шығарманың көркемдік мазмұнын ашу және стилистикалық ерекшеліктерін анықтау бойынша жұмысты белсендіру;
8) вокалдық-техникалық және орындаушылық дағдылар жүре біткен рефлекс деңгейіне жеткізіледі;
9) оқу жылының ішінде білім алушы әртүрлі сипаттағы 9-10 шығарманы үйренеді.
77. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Концерттік номерлерді қою.
2-тақырып. Дыбыс сипатымен, әртүрлі стиль және жанр бойынша фразаларға бөлумен жұмыс.
3-тақырып. Дыбыс сипатымен жұмыс. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
4-тақырып. Дуолдан октолға дейінгі ырғақты топтастырулар.
5-тақырып. Бұлшық еттің еркіндігін, дұрыс позицияны иелену.
6-тақырып. Әртүрлі стилдерде орындаумен жұмыс. Рок, джаз, романс.
7-тақырып. Бітіру бағдарламасының шығармаларын талдау.
8-тақырып. Қарапайым араласқан ырғақты топтастырулар.
9-тақырып. Әртүрлі техника түріне жаттығулар. Оқыту-жаттықтыру материалын айту.
10-тақырып. Концерттік номерлерді қою.
11-тақырып. Дыбыстаудың мінсіз сипатын табу.
12-тақырып. Резонаторлық сезіммен жұмыс.
13-тақырып. Нотаны парақтан оқу және есту қабілеті бойынша таңдау. Эстрадалық-джаздық шығармаларды айту.
14-тақырып. Дыбыспен, қатты және жұмсақ шабуылмен жұмыс.
78. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныптың оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) джаздық артикуляцияны біледі;
2) жеке тембрмен, анық дикциямен, дұрыс артикуляциямен және дұрыс тыныспен әдемі мәнерлі ән айтуды меңгереді;

3) владеет диапазоном не менее 1,5 октавы;
4) владеет специфическими приемами, как опевание, субтон, вибрато, прямой звук, фруллато;
5) владеет навыками исполнения в энергичной манере с акцентом каждой доли, динамической атакой звука;
6) умеет двигаться на сцене;
7) умеет работать с микрофоном и фонограммой "минус";
8) знает жанры джазовой музыки;
9) умеет точно воспроизводить стиль исполнения.
79. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) основы музыкальной грамоты;
2) жанры современной эстрадной и джазовой музыки;
3) музыкальную терминологию;
4) специфические приемы, характерные для различных жанров эстрадно-джазовой музыки;
5) технику вокального мастерства, соответствующую современным требованиям эстрадного исполнительского искусства;
6) различные интерпретации музыкальных произведений;
7) репертуар, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями;
8) творчество композиторов, музыку которых он исполняет;
9) принципы работы музыканта-исполнителя на сцене.
Выпускник:
1) владеет осмысленным, выразительным, художественным вокальным исполнительством;
2) умеет самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
3) имеет высокий уровень музыкально-эстетического вкуса;
4) имеет чистую интонацию, певческую опору и артистические задатки;
5) ведет здоровый образ жизни, бережно относится к голосовому аппарату;
6) умеет применять теоретические знания в исполнительской практике;
7) умеет выступать на сцене, работать с фонограммой, микрофоном, вокально-усилительной аппаратурой.
У выпускника сформированы навыки:
1) подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) использования музыкально-исполнительских средств выразительности;
3) слухового контроля и умения управлять процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительской практики, публичных сольных выступлений.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
80. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
81. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в четвертой четверти: зачет (детская эстрадная песня на казахском языке, популярная песня на английском языке);
2) 2 класса – во второй четверти: контрольная работа (детская эстрадная песня на казахском языке, популярная песня на английском языке), в четвертой четверти: зачет (детская эстрадная песня на казахском языке, джазовый стандарт);

3) 1,5 октавадан кем емес диапозонды игере алады;
4) субтон, вибрато, түзу дыбыс, фруллато сияқты ерекше тәсілдерді меңгереді;
5) әр үлеске екпін қоя жігерлі орындау дағдыларына, дыбысқа динамикалық шабуылды меңгереді;
6) сахнада қозғала алады;
7) микрофонмен және "минус" фонограммасымен жұмыс істей алады;
8) джаздық музыканың жанрларын біледі;
9) орындаудың стилін нақты айта біледі.
79. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Бітіруші түлек:
1) музыкалық сауаттың негіздерін;
2) заманауи эстрадалық және джаздық музыка жанрларын;
3) музыкалық терминдерді;
4) эстрадалық - джаздық музыканың түрлі жанрларына тән ерекше тәсілдерді;
5) эстрадалық орындаушылық өнердің қазіргі талаптарына сәйкес келетін вокалдық шеберлік техникасын;
6) музыкалық шығармалардың түрлі интерпретацияларын;
7) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі стильдер мен жанрлардан тұратын репертуарды;
8) музкаларын орындайтын композиторлардың шығармашылығының негізгі заңдылықтарын;
9) музыкант-орындаушының сахнадағы жұмыс қағидаттарын біледі.
Бітіруші түлек:
1) саналы, мәнерлі, көркем вокалды орындаушылықты меңгереді;
2) күрделі емес шығармаларды үйрену барысында кездесетін техникалық қиындықтарды өзбетінше жеңе алады;
3) музыкалық-эстетикалық талғамның жоғары деңгейіне ие;
4) таза интонацияға, әншілік тірекке және әртістік негізге ие;
5) салауатты өмір салтын ұстанады, дауыс аппаратына ұқыпты қарайды;
6) орындаушылық практикасында теориялық білімдерін қолдана біледі;
7) сахнада өнер көрсете біледі, фонограммамен, микрофонмен, вокалдық-күшейткіш аппаратурамен жұмыс істей алады.
Бітіруші түлекте:
1) есту қабілеті бойынша таңдау және күрделі емес музыкалық шығармаларды парақтан оқу;
2) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану;
3) есту қабілеті бақылауы және орындау процесін басқару қабілеті;
4) орындалатын шығармалардың теориялық талдау;
5) жеке көпшілік алдында өнер көрсетудің орындаушылық практикасы дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
80. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
15. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - төртінші тоқсанда: сынақ (қазақ тіліндегі балалар эстрада әні, ағылшын тіліндегі танымал ән);
2) 2 сынып - екінші тоқсанда: бақылау сабағы (қазақ тіліндегі балалар эстрада әні, ағылшын тіліндегі танымал ән), төртінші тоқсанда: сынақ (қазақ тіліндегі балалар эстрада әні, джаздық стандарт);

3) 3 класса – во второй четверти: контрольная работа (детская эстрадная песня на казахском языке, популярная песня на английском языке), в четвертой четверти: зачет (детская эстрадная песня на казахском языке, джазовый стандарт);
4) 4 класса – во второй четверти: контрольная работа (детская эстрадная песня на казахском языке, джазовый стандарт), в четвертой четверти: зачет (детская эстрадная песня на казахском языке, песня на английском языке, джазовый стандарт);
5) 5 класса – в четвертой четверти: выпускной экзамен (современный зарубежный хит, произведение по выбору из пройденного материала);
6) 6 класса – в четвертой четверти: экзамен (джазовый стандарт, произведение по выбору из пройденного материала);
7) 7 класса – выпускной экзамен (эстрадная обработка песни на казахском языке, два джазовых стандарта, зарубежный хит).
82. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
83. Критерии оценки:
1) Оценка "5" "отлично" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста, раскрытие художественного образа произведения, выразительное, артистичное исполнение, гибкое соединение средств музыкальной выразительности с поэтическим и музыкальным содержанием, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения;
2) оценка "4" "хорошо" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;

3) 3 сынып - екінші тоқсанда: бақылау сабағы (қазақ тіліндегі балалар эстрада әні, ағылшын тіліндегі танымал ән), төртінші тоқсанда: сынақ (қазақ тіліндегі балалар эстрада әні, джаздық стандарт);
4) 4 сынып - екінші тоқсанда: бақылау сабағы (қазақ тіліндегі балалар эстрада әні, джаздық стандарт), төртінші тоқсанда: сынақ (заманауи шетелдік хит, өтілген материалдан таңдау бойынша шығарма);
5) 5 сынып - төртінші тоқсанда: емтихан (заманауи шетелдік хит, өтілген материалдан таңдау бойынша шығарма);
6) 6 сынып - төртінші тоқсанда: емтихан (джаздық стандарт, өтілген материалдан таңдау бойынша шығарма);
7) 7 сынып - төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (қазақ тіліндегі әнді эстрадалық өңдеу, екі джаздық стандарт, шетелдік хит).
82. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
83. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс әншілік тұғыр, интонациялау тазалығы, дыбысты жүргізудің, нюанстердің негізгі тәсілдерін меңгеруі, есту қабілетін өз бетінше бақылау, ноталық мәтінді дәл оқу және білу, шығарманың көркемдік бейнесін ашу, мәнерлеп-әртістік орындауы, музыкалық көрнекілік құралдарын поэтикалық және музыкалық мазмұнмен икемді қосу, орындайтын шығармасын өз бетінше түсіндіруі, орындау мәденитінің жоғарылығы;
2) "4" "жақсы" бағасы - вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс әншілік тұғыр, интонациялау тазалығы, дыбысты жүргізудің, нюанстердің негізгі тәсілдерін меңгеруі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетіне бақылаудың жеткіліксіздігі, шығарманың қиын жерлерінде техникалық олқылықтар (интонациялық дәлдіктің жоқтығы), шығарманы орындауда музыкалық ойлау көзқарасынан қараудың, өзінің ой елегінен жеткіліксіз өткізуі, сахнадағы психологиялық тәртібінің тұрақсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - вокалдық аппаратты, дыбысты шығару тәсілдерін жеткіліксіз игеруі, темптік ырғақтық ұйымдастырудың болмауы, біртекті серпін және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, музыканы ой елегінен өткізбестен авторлық ноталық мәтінді оқудың формалдылығы, орындаудың әлсіз есту бақылауы, орындауда стилистикалық және интонациялық қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің орташа деңгейі, сахнадағы тұрақсыз психологиялық жағдайы;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невладение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 44
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Народное пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Народное пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Народное пение".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) альт – партия в хоре или вокальном ансамбле;
2) атака в пении – начало фонации или начало звучания чистых гласных;
3) певческая установка – положение, которое певец принимает перед началом фонации (звукоизвлечение);
4) вибрато, вибрация – периодическое изменение звука по высоте, силе, тембру;
5) вокализ – произведение для пения без слов, на гласный звук;
6) гигиена голоса – соблюдение певцом определенных правил поведения, певческий режим;
7) постановка голоса – процесс индивидуального обучения пению, заключающееся в выработке у обучающегося рефлекторных движений голосового аппарата, способствующих правильному звучанию;
8) гибкость (подвижность) голоса – качество профессионального педагогического голоса, его способность по воле говорящего быстро и непринужденно переходить с одной высоты на другую; переключать и смешивать регистры;
9) интонирование – умение чисто воспроизводить вокально или на музыкальном инструменте звуковой тон.
10) диапазон – звуковой объем голоса (инструмента) от самого нижнего до самого верхнего звука;
11) дикция – ясность, разборчивость произнесения текста;
12) динамические оттенки – музыкальный термин, который определяют степень громкости исполнения музыки;
13) унисон – однозвучие, одновременное звучание двух или нескольких звуков одинаковой высоты;
14) высота звука – свойство музыкального звука, зависящее от частоты колебаний звучащего тела;
15) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
16) звукообразование (фонация) – извлечение певческого и речевого звука, результат действия голосового аппарата;

4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - вокалдық аппаратты, дыбысты жүргізу тәсілдерін меңгере алмау, орындауда стилистикалық және интонациялық қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің төмен деңгейі, сахнадағы тұрақсыз психологиялық жағдайы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
44-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Халық әні" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Халық әні" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Халық әні" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) альт - хордағы немесе вокалдық ансамбльдегі партия;
2) ән айтудағы шабуыл - фонацияның басталуы немесе таза дауыстылардың дыбысталуының басталуы;
3) әншілік ұстаным - әншінің фонация (дыбыс шығару) алдында енетін қалпы;
4) вибрато, вибрация - дыбыстардың жоғарылығы, күші, тембрі бойынша ұдайы өзгеруі;
5) вокализ - сөзсіз, дауысты дыбысты айтуға арналған шығарма;
6) дауыс гигиенасы - әншінің жүріс-тұрысқа қатысты белгілі ережелерді, әншілік тәртіпті сақтауы;
7) дауысты қою - дұрыс дыбыс шығаруға ықпал ететін, дауыс аппаратының рефлекторлық қимылдарын пысықтайтын ән айтуға жеке оқыту процесі;
8) дауыстың икемділігі (қозғалмалылығы) - кәсіби педагогикалық дауыстың сапасы, айтушының еркі бойынша бір жоғарылықтан келесі жоғарылыққа жылдам және жеңіл өту қабілеті; ауыстыру және регистрлерді араластыру;
9) дауыс ырғағы - вокалмен немесе музыкалық аспапта дыбыс тонын таза айта білу.
10) диапазон - дауыстың (аспаптың) ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбысының көлемі;
11) дикция - мәтіннің анық, айқын айтылуы;
12) динамикалық ерекшеліктер - музыканың орындалуының қаттылық деңгейін анықтайтын музыкалық термин;
13) дыбыс үндестігі (унисон) - жеке дыбысталу, бірдей биіктіктегі екі немесе бірнеше дыбыстың бір уақытта дыбысталуы;
14) дыбыстың жоғарылығы - дыбысталатын дененің тербеліс жиілігіне байланысты пайда болатын музыкалық дыбыстың қасиеті;
15) дыбысты жүргізу - фонация процесіндегі дыбыстарды байланыстыру тәсілі;
16) дыбысты құру (фонация) - ән немесе сөз дыбыстарын шығару, дауыс аппараты әрекетінің нәтижесі;

17) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении.
18) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная музыка как вокальная, так и инструментальная;
19) квинта – музыкальный интервал шириной в пять ступеней;
20) подголосок – в подголосочной полифонии голос, сопровождающий основной и представляющий его мелодико-ритмический вариант;
21) полифония в теории музыки – склад многоголосной музыки, определяющийся функциональным равноправием отдельных голосов (мелодических линий, мелодий в широком смысле) многоголосной фактуры;
22) музыкальный акцент – ударение, падающее на так называемые сильные моменты такта;
23) партия в музыке – составная часть оркестрового, музыкально-драматического или ансамблевого произведения, предназначенная для исполнения отдельным голосом или на отдельном музыкальном инструменте; раздел экспозиции (и репризы) сонатной формы;
24) канон в музыке – полифоническая форма, в которой мелодия образует контрапункт сама с собой;
25) зона в музыке – область, в пределах которой могут меняться физические количественные характеристики звука (частота колебаний, состав, интенсивность, продолжительность звука) без изменения при восприятии его качества как данного звука;
26) легато – связное пение, стаккато – отрывистое пение;
27) русская народная песня – фольклорное произведение, которое сохраняется в народной памяти и передается из уст в уста, продукт коллективного устного творчества русского народа;
28) регистр – ряд занимающих определенное высотное положение звуков певческого голоса, извлекаемых одним и тем же способом и поэтому обладающих единым тембром; участки диапазона различных музыкальных инструментов, характеризующихся единым тембром; устройства, применяемые на струнных клавишных инструментах для изменения силы и тембра звука;
29) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
30) терция – интервал в объеме трех ступеней диатонического звукоряда;
31) дыхание (певческое) – дыхание, обеспечивающее процесс пения;
32) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
33) хоровод – древний народный круговой массовый обрядовый танец, содержащий в себе элементы драматического действия.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных знаний, умений и навыков в области вокального исполнительства, формирование их певческой культуры в народном стиле.

17) дыбысты шығару - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе ән айту кезінде музыканы шығару, дыбыстарды туғызу;
18) кантилена - кең, еркін түрде шырқалатын вокалдық, сол сияқты аспаптық музыка;
19) квинта - бес сатыны құрайтын музыкалық арақашықтық, "бес" санымен белгіленеді;
20) қосалқы дауыс - негізгі дауысты сүйемелдейтін және оның әуендік-ритмикалық нұсқаларын ұсынатын қосалқы дауыс полифониясындағы дауыс;
21) музыка теориясындағы полифония - көпдауыстылық фактурасындағы жеке дауыстардың (әуендік сызықтардың, кең мағынадағы әуендердің) тең дәрежелі қызметін анықтайтын көпдауысты музыка жүйесі;
22) музыкалық акцент - тактінің күшті сәттеріне дәл келетін екпін;
23) музыкадағы партия - жеке дауыспен немесе бөлек музыкалық аспаппен орындауға арналған оркестрлік, музыкалық-драмалық немесе ансамбльдік шығарманың құрамдас бөлігі; сонаталық форманың экспозиция (және реприздер) тарауы;
24) музыкадағы канон - әуен өзінен өзі контрапункт құрайтын полифониялық форма;
25) музыкадағы аймақ - дыбыстың физикалық сандық сипаты өзгеретін аймақ (тербелістің жиілігі, дыбыстың құрамы, қарқыны, ұзақтығы), ауыса алатын, оның сапасын қабылдау кезінде өзгеріссіз болады;
26) легато - үздіксіз айту, стаккато - үзік-үзік айту;
27) орыс халық әні - халықтың жадында сақталатын және ауыздан ауызға таралатын фольклорлық шығарма, орыс халқының ауызша айтылатын ұжымдық шығармашылығының өнімі;
28) регистр - бір ғана тәсілмен шығарылатын және сондықтан да бірыңғай тембрге ие, әншілік дауыстың дыбыстарының белгілі жоғары дыбыстарды құрайтын қатар; бірыңғай тембрмен сипатталатын әртүрлі музыкалық аспаптардың диапазон бөліктері; ішекті, клавишалық аспаптарда дыбыстың күші мен тембрін өзгерту үшін қолданылатын құрылғы;
29) суырып салу (импровизация) - орындау процесінде туындайтын өнер туындысы, немесе оны құру процесі;
30) терция - диатоникалық дыбыстар қатарының үш саты көлеміндегі арақашықтық;
31) тыныс (әншілік) - ән айту процесін қамтамасыз ететін тыныс;
32) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеу құралы;
33) хормен айналып жүру (хоровод) - драммалық іс-қимыл элементтері бар, ежелгі халықтықтардың айналып жүріп орындайтын бұқаралық әдет-ғұрыптық биі.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының вокалдық орындаушылық саласында алған білім, білік және дағдылары негізінде музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту, олардың халықтық стильдегі әншілік мәдениетін қалыптастыру.

4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение вокально-певческим навыкам, присущим народной манере исполнения;
2) овладение специфическими приемами, характерными для народной песни;
3) освоение музыкальных знаний на основе работы над репертуаром;
4) обучение движениям народного танца.
Развивающие:
1) развитие музыкального голоса, его регистров, диапазона, тембра;
2) развитие певческого слуха, чувства ритма, музыкальной памяти;
3) развитие мышления, воображения, активной артикуляции, вокальных навыков;
4) развитие интонационных навыков;
5) развитие навыков осмысленного пения народных песен;
6) развитие театральных и хореографических способностей.
Воспитательные:
1) воспитание музыкального и исполнительского вкуса;
2) нравственное, духовное, эстетическое, интернациональное воспитание;
3) развитие познавательного интереса к русской культуре через приобретение знаний о музыке.
5. Срок освоения Программы – пять лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих получить знания об исполнительских формах бытования русской народной песни, принципах ее воспроизведения и вокально-певческих навыках, присущих народной манере исполнения.
Программа включает в себя конкретные формы разнообразной практики, которые позволяют в полном объеме комплексно изучить русскую традиционную культуру любого этнографического региона, реализовать музыкально-эстетическое воспитание детей посредством фольклора.
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к народной музыке.

4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) халықтық нақышта орындауға тән вокалдық-әншілік дағдыларды оқыту;
2) халық әндеріне тән арнайы тәсілдерді меңгеру;
3) репертуармен жұмыс негізінде музыкалық білімді меңгеру;
4) халық биінің қозғалыстарын үйрену.
Дамыту:
1) музыкалық дауысты, оның регистрлерін, диапазонын, тембрін дамыту;
2) әншілік есту қабілетін, ритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын дамыту;
3) ойлауды, қиялдауды, белсенді артикуляция жасауды, вокалдық дағдыларды дамыту;
4) дауыс ырғағының дағдыларын дамыту;
5) халық әндерін түсініп орындау дағдыларын дамыту;
6) театр және хореографиялық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыкалық және орындаушылық талғамды тәрбиелеу;
2) адамгершілік, рухани, эстетикалық, интернационалдық тәрбие беру;
3) музыка туралы білім алу арқылы орыс мәдениетіне деген танымдық қызығушылықты тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бес жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама орыс халық әндерінің тұрмыстық орындаушылық формалары туралы, халықтық орындау нақышына тән оларды айту қағидаттары және вокалдық-әншілік дағдылары туралы білім алғысы келетін балаларды оқытуға арналған.
Бағдарлама әртүрлі этнографиялық өңірдің орыс дәстүрлі мәдениетін толық көлемде кешенді меңгеруге, фольклор арқылы балаларға музыкалық-эстетикалық тәрбие беруді іске асыруға мүмкіндік беретін практиканың нақты формаларынан қамтиды.
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы деңгейі әртүрлі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.

5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и музыковедов.
16. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяет отобрать доступный для слушания, изучения и исполнения учебный материал, который способствует музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков пения в народной манере;
4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающегося, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
17. Специфика индивидуального обучения предмету "Народное пение" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ музыкального материала;
2) наглядный – показ, демонстрация отдельных частей и всего произведения, разъяснение, сравнение;
3) практический – творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки, и последующая организация целого, репетиционные занятия;
4) игровые – разнообразные формы игрового моделирования.
18. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
19. Формы занятий:
1) практические;
2) репетиционно-концертные.
20. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной музыкальной школе.
21. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся. Индивидуальные формы занятий сочетаются с пением в ансамбле с педагогом или другими обучающимися.
22. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
23. Внеурочные формы работы:
1) пение в ансамбле;
2) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
3) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
4) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
5) встречи с музыкальными деятелями, исполнителями, композиторами.

5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
16. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескеріп, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға ықпал етеді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушыныңң музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты халықтық нақышта ән айтудың орындаушылық дағдыларын практикада меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, жетістік жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
17. "Халық әні" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативтілігін болжайды.
Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - музыкалық материалды түсіндіру, талдау, сараптау;
2) көрнекілік - шығарманың жеке бөліктерін немесе тұтас көрсету, демонстрация жасау, түсіндіру, салыстыру;
3) практикалық - шығармашылық жаттығулар, тұтатас шығарманы мұқият пысықтау үшін ұсақ бөлшектерге бөлу және тұтасты одан әрі ұйымдастыру, репетициялық сабақтар;
4) ойын - ойын үлгілерінің әртүрлі формалары.
18. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
19. Сабақ формалары:
1) практикалық;
2) дайындық-концерттік.
20. Педагог Бағдарламаны заманауи музыка мектептерінде іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
21. Педагогтің білім алушымен жүргізетін жеке сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Сабақтардың жеке формалары педагогпен немесе басқа білім алушылармен ансамбльмен ән айтумен үйлестіріледі.
22. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан құралады.
23. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) ансамбльде айту;
2) концерттік, байқаулық қойылымдарға дайындық;
3) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу;
4) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
5) музыка қайраткерлерімен, орындаушылармен, композиторлармен кездесулер.

34. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение репертуара благодаря привлечению народной музыки.
35. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие музыкально-исполнительских данных обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
36. Педагог вырабатывает индивидуальную репертуарную стратегию для каждого обучающегося с учетом его музыкальных способностей и особенностей дарования.
37. Педагог формирует индивидуальный репертуарный перечень музыкальных произведений, систематизирует произведения и дополняет репертуар в соответствии с индивидуальными возможностями обучающегося
38. Репертуарный перечень включает разнообразные по содержанию, темпу, нюансировке, сложности русские народные песни, авторские песни, написанные в народном стиле.
39. Основные принципы подбора репертуара:
1) художественная ценность произведения;
2) необходимость расширения музыкально-художественного кругозора детей;
3) решение учебных задач;
4) исполнение народной песни в жанрах традиционной и авторской обработки;
5) создание художественного образа произведения, выявление идейно-эмоционального смысла;
6) доступность по содержанию, голосовым возможностям, техническим навыкам.
40. Насыщенность учебного репертуара народными песнями разных жанров создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.
41. Репертуар систематически обновляется и расширяется, включая в него лучшие календарные обрядовые песни, семейные обрядовые песни, авторские песни, написанные в народном стиле.
42. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны музыкального содержания, так и техники исполнения.
43. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный перечень за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.
44. В работе над репертуаром педагог учитывает, что часть произведений предназначена для публичного или концертного (экзаменационного) исполнения, остальные - для работы в классе или в порядке ознакомления.
45. В индивидуальный план не включаются произведения, превышающие музыкально-исполнительские, художественные, технические возможности обучающегося, также не соответствующие его возрастным особенностям.

34. Білім алушының жеке жоспары кең репертуарлық үрдісті, халық музыкасын енгізу арқылы репетуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.
35. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының музыкалық-орындаушылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
36. Педагог әрбір білім алушының музыкалық қабілеттерін және дарындылық ерекшелігін ескеріп, әрқайсысына жеке репертуарлық стратегия әзірлейді.
37. Педагог музыкалық шығармалардың жеке репертуарлық тізбесін қалыптастырады, шығармаларды жүйеге келтіреді және білім алушының жеке мүмкіндіктеріне сәйкес репертуарды толықтырады.
38. Репертуарлық тізбе мазмұны, темпі, нюансировкасы, күрделілігі жағынан әртүрлі орыс халық әндерін, халықтық стильде жазылған авторлық әндерді қамтиды.
39. Репертуарды таңдаудың негізгі қағидаттары:
1) шығарманың көркемдік құндылығы;
2) балалардың музыкалық-көркемдік ой-өрісін кеңейтудің қажеттілігі;
3) оқу міндеттерін шешу;
4) дәстүрлі жанрлардағы және авторлық өңдеудегі халық әндерін орындау;
5) шығарманың көркемдік бейнесін жасау, идеялық-эмоциялық мағынасын ашу;
6) мазмұны, дауыс мүмкіндіктері, техникалық дағдылары жағынан қолжетімділігі.
40. Оқу репертуарының түрлі жанрдағы халық әндеріне қанық болуы музыкалық материалды оқу, салыстыру, жүйелеу үшін қолайлы жағдай туғызады.
41. Репертуар үздік күнтізбелік әдет-ғұрып әндерін, отбасылық әдет-ғұрып әндерін, халықтық стильде жазылған авторлық әндерді қамти отырып, жүйелі түрде жаңартылады және кеңейтіледі.
42. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысу, білім алушыға музыкалық мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын ойластырады.
43. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін бекітеді, шығармаларды үйренудің кезеңдерін анықтайды, Бағдарламаның көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.
44. Педагог репертуармен жұмыс істеу барысында шығармалардың бір бөлігі көпшілік алдында немесе концертте (емтихандық) орындауға, қалған бөлігі - сыныпта жұмыс істеуге немесе таныстыру мақсатына арналатындығын ескереді.
45. Жеке жоспарға білім алушының музыкалық орындаушылық, көркемдік, техникалық мүмкіндіктерінен жоғары және оның жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейтін шығармалар енгізілмейді.

46. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом разнохарактерных народных песен, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
47. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) выполнение дыхательной гимнастики;
2) работа над вокальными упражнениями;
3) работа над дикцией и артикуляцией;
4) работа над интонацией;
5) исполнение народных песен;
6) навыки чтения нот с листа.
48. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
49. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень вокальных данных;
2) развитие индивидуальных особенностей и способностей;
3) освоение вокальной техники, вокального репертуара;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к учебному процессу (старательность, настойчивость);
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии и задачи по их преодолению.
50. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
51. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
52. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свое пение, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над народной песней;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
53. Межпредметные связи предмета "Народное пение" с предметами "Сольфеджио", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.

46. Білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту үшін сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттауды талап етпей, түрлі сипаттағы халық әндерінің қатарымен таныстырылады.
47. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) тыныс алу гимнастикасын орындау;
2) вокалдық жаттығулармен жұмыс;
3) дикция және артикуляциямен жұмыс;
4) интонациямен жұмыс;
5) халық әндерін орындау;
6) нотаны парақтан оқу дағдылары.
48. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
49. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) вокалдық қабілетінің деңгейі;
2) жеке ерекшеліктері мен қабілетінің дамуы;
3) вокалдық техниканы, вокалдық репертуарды меңгеруі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) оқу процесіне көзқарасы (тырысушылығы, қажырлығы);
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
50. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын ескерліп анықталады.
51. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер пысықталады, әртүрлі техникалық тәсілдер қолданылады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне ескеріп, қандай да бір шығармамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақыт көлемін анықтайды.
52. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің айтуын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) халық әнімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын күнделікке жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
53. "Халық әні" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Әлем музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.

Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
54. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "русская песня", "виды песен", "жанры русских народных песен", певческая установка", "певческий голос", "певческое дыхание", "артикуляционный аппарат", "народная манера исполнения";
2) формируются чувство ритма, навыки дикции, артикуляции, навыки пения стоя и сидя, основы певческого дыхания, правильного певческого звучания голоса, правильного певческого звука;
3) развиваются музыкальное восприятие, музыкальный слух, совершенствуются вокальные умения и навыки, навыки пения в унисон, закрепляются навыки формирования певческого звука;
4) осваиваются 4-6 разнохарактерных народных песен, (2 песни в концертном варианте).
55. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Русская народная песня. Виды песен. Жанры русской народной песни. Исполнители народных песен.
Тема 2. Певческая установка. Навыки пения стоя и сидя.
Тема 3. Певческая установка: нахождение естественного удобного исходного положения ротоглоточной полости. Биологическое строение голосового аппарата.
Тема 4. Артикуляционный аппарат. Правильная установка артикуляционного аппарата: упражнения на развитие свободной челюсти, мягкие губы, язык. Устранение недостатков: гнусавость, пение сквозь зубы, зажатость.
Тема 5. Гигиена певческого голоса.
Тема 6. Работа над дыханием. Принцип диафрагмального дыхания. Певческое дыхание. Формирование дыхания. Брюшное и нижнереберное дыхание. Короткий бесшумный вдох. Экономичный выдох. Постановка дыхания. Гимнастика на вдох и выдох. Упражнения на дыхание.
Тема 7. Формирование звука. Природа звука. Подача голоса. Волевой интонационно-окрашенный посыл слова в разговорной манере.
Тема 8. Артикуляция. Отч?тливое, фонетически правильное произношение слов. Дикция, артикуляция в пении. Развитие дикционных навыков, взаимоотношение гласных и согласных в пении. Выдох с образованием звука, артикуляция – форма гласных, согласных.
Тема 9. "Близкое" пение. Единообразная манера звукоизвлечения. Плотность звука. Укрепление примарной зоны.
Тема 10. Темпоритм. Развитие координации слова и звука, осмысленного отчетливого распева слов на звукопотоке до ощущения словозвука в темпоритме и характере песни.
Тема 11. Фразировка. Равномерное расходование дыхания на всю мелодическую фразу. Словесные логические ударения. Опорные слоги. Главные и второстепенные слова.
Тема 12. Жанры русского музыкального фольклора. Детский потешный фольклор. Малые жанры: пестушки, потешки, скороговорки, дразнилки, небылицы, прибаутки, колыбельные считалки, искалки.
Тема 13. Семейные обрядовые песни. Обряды рождения и пестования (пестушка), плачи и причитания, свадебные, колыбельные.
Тема 14. Ознакомление с вокальными навыками в народной манере исполнения. Формирование правильного певческого звука. Формирование навыка пения в движении.
Тема 15. Вокальные упражнения. Исполнение попевок.
Тема 16. Освоение народной манеры пения. Пестушки. Потешки. Разучивание потешек, пестушек.
Тема 17. Потешный фольклор. Заклички. Колядки.
Тема 18. Дыхательные упражнения. Работа над звуковедением.
Тема 19. Дыхательные упражнения. Колыбельные песни.

3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
54. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "орыс әні", "әндердің түрлері", "орыс халық әндерінің жанрлары", "әншілік тұғыр", "әншілік дауыс", "әншілік тыныс", "артикуляциялық аппарат", "халықтық орындау нақышы" түсініктерімен танысады;
2) ритм сезімі, дикция, артикуляция дағдылары, тұрып және отырып айту дағдылары, әншілік тыныс негіздері, дауыстың дұрыс әншілік дыбысталуы, дұрыс әншілік дыбыс қалыптасады;
3) музыканы қабылдау, музыканы есту қабілеті дамиды, вокалдық білік пен дағдылар, қосылып ән айту дағдылары жетілдіріледі, әншілік дыбысты қалыптастыру дағдылары бекітіледі;
4) әртүрлі сипаттағы 4-6 халық әні меңгеріледі (2 ән концерттік нұсқада).
55. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орыс халық әні. Әндердің түрлері. Орыс халық әндерінің жанрлары. Халық әндерін орындау.
2-тақырып. Әншілік ұстаным. Тұрып және отырып ән салу дағдылары.
3-тақырып. Әншілік ұстаным: ауыз жұтқыншақ қуысының табиғи, ыңғайлы шығу қалпын табу. Дауыс аппаратының билогиялық құрылымы.
4-тақырып. Артикуляциялық аппарат. Артикуляциялық аппараттың дұрыс ұстанымы: жақтардың еркіндін, еріннің жұмсақтығын, тілді дамытуға арналған жаттығулар. Кемшіліктерді жою: маңқылдау, тістерді қысып айту, қысылып айту.
5-тақырып. Әншілік дауыстың гигиенасы.
6-тақырып. Тыныс алумен жұмыс. Диафрагмалық тыныс қағидаты. Әншілік тыныс. Тыныс алуды қалыптастыру. Ішек және астыңғы қабырғалармен тыныс алу. Дыбыссыз қысқа дем алу. Демді үнемдеп шығару. Тынысты қою. Демді алуға және шығаруға арналған жаттығулар. Тыныс алуға арналған жаттығулар.
7-тақырып. Дыбысты қалыптастыру. Дыбыстың табиғаты. Дауысты жеткізу. Сөздің сөйлеу нақышындағы ерікті дауыс ырғағы боялған серпілісі.
8-тақырып. Артикуляция. Сөздерді анық, фонетика жағынан дұрыс айту. Ән айтудағы дикция, артикуляция. Дикциялық дағдыларды, ән айту кезіндегі дауыстылар мен дауыссыздардың өзара байланысын дамыту.
9-тақырып. "Жақын" айту. Дыбыс шығарудың біркелкі мәнері. Дыбыстың тығыздығы. Примарлық аймақты бекіту.
10-тақырып. Темпоритм. Сөз бен дыбыстың үйлесімділігін, темпоритмде және әннің мінезінде сөз дыбысын сезгенге дейін дыбыс ағымында сөздерді түсініп, нақты айтуды дамыту.
11-тақырып. Баса айту. Тынысты барлық әуендік фразаға тепе-тең бөлу. Ауызша қисынды екпін. Тірек буындар. Негізгі және қосымша сөздер.
12-тақырып. Орыс музыкалық фольклорының жанрлары. Балаларды жұбату фольклоры. Шағын жанрлар: әлди әндері, жұбату әндері, жаңылпаштар, мазақтау әндері, өтірік өлеңдер, әзіл әндер, бесік жырлары, санамақтар, іздемек әндер.
13-тақырып. Отбасылық әдет-ғұрыптарға арналған әндер. Туу және әлдилеу, сыңсу және жоқтау, той, бесікке салу рәсімдері.
14-тақырып. Халықтық нақышта орындаудың вокалдық дағдыларымен танысу. Дұрыс әншілік дыбысты қалыптастыру. Қозғалып тұрып ән айту дағдыларын қалыптастыру.
15-тақырып. Вокалдық жаттығулар. Музыкалық айналымдарды (попевка) орындау.
16-тақырып. Ән айтудың халықтық мәнерін меңгеру. Әлди әндері. Жұбату әндері. Жұбату әндерін, әлпештеу әндерін жаттау.
17-тақырып. Жұбату фольклоры. Жалбарыну әндері. Олжа алу әндері.
18-тақырып. Тыныс алу жаттығулары. Дыбыс жүргізу бойынша жұмыс.
19-тақырып.Тыныс алу жаттығулары. Бесік жырлары.

56. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение артикуляционного и голосового аппарата;
2) знает особенности и возможности певческого голоса;
3) соблюдает гигиену певческого голоса;
4) владеет навыками правильного дыхания;
5) использует правильную певческую установку;
6) выполняет дыхательные, вокальные упражнения;
7) развивает дикционные навыки;
8) осваивает народную манеру пения;
9) развивает навыки пения в движении;
10) знает жанры народных песен.
57. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "скачки на кварту", "интервал", "диапазон", "распевка", "дикция", знакомится с типами дыхания, дыхательной гимнастикой для расширения диапазона голоса, вокальными упражнениями, осваивает кантилену;
2) развиваются музыкально-творческие способности, продолжается работа над правильной певческой установкой, подбираются упражнения на дыхание, формируются основы певческого дыхания, основное внимание уделяется расширению диапазона, работе над дикцией, для активизации артикуляционного аппарата используются скороговорки;
3) обучающийся осваивает вокальные упражнения, 4-6 разнохарактерных народных песен (2 песни в концертном варианте).
58. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Певческая установка. Нахождение естественного удобного исходного положения ротоглоточной полости. Закрепление первоначальных вокальных навыков.
Тема 2. Дыхание. Виды специфического дыхания. Распределение дыхания, цепное дыхание, эмоциональное дыхание, предыхание. Дыхательная гимнастика, вокальные упражнения. Принцип диафрагмального дыхания. Равномерное расходование дыхания на всю мелодическую фразу.
Тема 3. Подача голоса. Волевой интонационно-окрашенный посыл слова в разговорной манере. Артикуляция. Отч?тливое, фонетически правильное произношение слов. "Близкое" пение. Единая манера звукоизвлечения. Плотность звука. Укрепление примарной зоны.
Тема 4. Темпоритм. Развитие координации слова и звука. Осмысленного отчетливого распева слов на звукопотоке до ощущения словозвука в темпоритме и характере песни.
Тема 5. Метроритм: выработка ритмической устойчивости при исполнении произведений с простым ритмом, ощущение ритмической пульсации в произведениях, определение сильной доли.
Тема 6. Фразировка. Равномерное расходование дыхания на всю мелодическую фразу. Словесные логические ударения. Опорные слоги. Главные и второстепенные слова.
Тема 7. Развитие координации слова и звука, осмысленного отчетливого распева слов на звукопотоке до ощущения словозвука в темпоритме и характере песни.
Тема 8. Скачки на кварту. Роль интервалов в народной музыке. Распевание с использованием скачка на кварту, как наиболее часто используемые в народных песня. Разучивание репертуарного материала.

56. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) артикуляциялық және дауыстық аппараттың құрылымын біледі;
2) әншілік дауыстың ерекшеліктерін және мүмкіндіктерін біледі;
3) әншілік дауыстың гигиенасын сақтайды;
4) дұрыс тыныс алу дағдыларына ие болады;
5) дұрыс әншілік ұстанымды қолданады;
6) тыныс алу, вокалдық жаттығуларды орындайды;
7) дикциялық дағдыларын дамытады;
8) ән айтудың халықтық нақышын меңгереді;
9) қозғалыста ән айту дағдыларын дамытады;
10) халық әндерінің жанрларын біледі.
57. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "квартаға секіру", "интервал", "әндету (распевка)", "дикция" түсініктерімен танысады, тыныс түрлерімен, дауыс диапазонын кеңейтуге арналған жаттығулармен, вокалдық жаттығулармен танысады, кантиленаны меңгереді;
2) музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытады, дұрыс әншілік ұстаным бойынша жұмыс жалғастырылады, тыныс алуға арналған жаттығулар іріктеледі, әншілік тыныстың негіздері қалыптасады, негізгі назар диапазонды кеңейтуге, дикциямен жұмысқа аударылады, артикуляциялық аппаратты белсендіру үшін жаңылтпаштар қолданылады;
3) білім алушы вокалдық жаттығуларды, әртүрлі сипаттағы 4-6 халық әнін (2 ән концерттік нұсқадағы) меңгереді.
58. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Әншілік ұстаным. Ауыз жұтқыншақ қуысының табиғи ыңғайлы шығару қалпын табу. Алғашқы вокалдық дағдыларды бекіту.
2-тақырып. Тыныс алу. Ерекше тыныс алудың түрлері. Тынысты бөлу, үздіксіз демалыс, эмоциямен тыныс алу, алдыңғы тыныс. Тыныс алу гимнастикасы, вокалдық жаттығулар. Тынысты барлық әуендік фразаларға теңдей бөлу.
3-тақырып. Дауысты жеткізу. Сөйлеу мәнеріндегі сөздің еріктік интонациялық-реңктік серпілісі. Артикуляция. Сөздерді анық, фонетикалық жағынан дұрыс айту. "Жақын" айту. Дыбыс шығарудың біртекті нақышы. Дыбыстың тығыздығы. Примарлық аймақты бекіту.
4-тақырып. Темпоритм. Сөз бен дыбыстың үйлесімділігін дамыту. Темпоритмде және әннің сипатында сөз дыбысын сезгенге дейін дыбыс ағымында сөздерді түсініп анық әндету.
5-тақырып. Метроритм: қарапайым ритмді шығармаларды орындау кезінде ритмикалық тұрақтылықты пысықтау, шығармалардағы ритмикалық қағысты сезіну, күшті бөлігін анықтау.
6-тақырып. Фразировка. Тынысты барлық әуендік фразаларға тең бөлу. Ауызша қисынды екпін. Тірек буындар. Негізгі және қосымша сөздер.
7-тақырып. Сөз бен дыбыстың үйлесімділігін дамыту. Темпоритмде және әннің мінезінде сөз дыбысын сезгенге дейін дыбыс ағымында сөздерді түсіну.
8-тақырып. Квартаға секіру. Халық музыкасындағы арақашықтықтың рөлі. Халық әндерін орындауда барынша жиі қолданылатын квартаға секіруді қолданып айту. Репертуарлық материалды даттау.

Тема 9. Расширение диапазона до 6-7 звуков. Интервалы: закрепление интервалов прима, секунда, терция, кварта, квинта.
Тема 10. Введение новых интервалов: секста, септима. Распевание по полутонам, объемные распевки до септимы.
Тема 11. Дикция. Дикционные приемы в народном пении. Исполнение упражнений для четкой дикции.
Тема 12. Вокализация с закрытым ртом. Положение корпуса. Работа над кантиленой. Календарные песни. Масленица.
Тема 13. История возникновения хороводов и его особенности.. Лирическая хороводная песня. Разучивание хороводных песен.
Тема 14. Работа над образом, характером, исполнительским мастерством.
Тема 15. Пение хороводных песен с хороводным шагом и игровым действием.
Тема 16. Качество звучания. Причины некачественного исполнения. Выполнение упражнений, устраняющих недостатки при народном исполнении.
59. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) правильно использует общее дыхание;
2) умеет выравнивать звучность гласных;
3) умеет правильно, четко произносить согласные;
4) умеет пользоваться средним регистром;
5) поет интервалы в медленном темпе;
6) работает над диапазоном голоса, чистотой интонирования, музыкально-выразительным исполнением;
7) добивается смыслового единства текста и музыки при работе над текстом произведения;
8) равномерно расходует дыхание на всю мелодическую фразу;
9) знает и исполняет календарные, плясовые, лирические хороводные песни.
60. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа по закреплению полученных ранее начальных вокально-технических навыков, включаются в работу элементы исполнительства;
2) обучающийся знакомится с элементами двухголосия в песенном репертуаре, импровизацией в музыкальных упражнениях, интервалами септима, октава;
3) продолжается работа над чистотой интонации, выразительностью звучания, четким проговариванием согласных, выравниванием звучности гласных, расширением диапазона, над эмоциональной передачей содержания произведения с помощью голоса, мимики и движения;
4) обучающийся осваивает 6-8 разнохарактерных народных песен (4 песни в концертном варианте).
61. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Дальнейшее развитие навыка певческого дыхания в упражнениях.
Тема 2. Развитие диапазона голоса; объема голоса; плотности, ровности звука; пения в высокой позиции, подвижности голоса. Подача голоса. Волевой интонационно-окрашенный посыл слова в разговорной манере. Высокая позиция. Ясная открытая подача гласных. Мягкая атака.
Тема 3. Артикуляция. Отч?тливое, фонетически правильное произношение слов. "Близкое" пение. Единообразная манера звукоизвлечения. Плотность звука. Энергичный, волевой, "близкий" распев слова в высокой позиции с ощущением опоры. Звуковедение: работа над legato, освоение приемов non legato.
Тема 4. Темпоритм. Осмысленный отчетливый распев слов на звукопотоке до ощущения словозвука в темпоритме и характере песни. Координация словозвука с мелодией и темпом произведения. Метроритм. Ритмические фигуры: пунктирный ритм, синкопы (смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую).
Тема 5. Фразировка. Равномерное расходование дыхания на всю мелодическую фразу. Словесные логические ударения. Опорные слоги. Главные и второстепенные слова.
Тема 6. Объем голоса. Укрепление опоры звука. Распевная открытая, крупная речь до ощущения звукопотока.
Тема 7. Подвижность голоса. Сохранение распевной открытой крупной речи в звукопотоке в быстром темпе произведений и вокальных упражнений. Высокая позиция. Мягкий волевой посыл слова сверху. Высокое положение мягкого н?ба.

9-тақырып. Диапазонды 6-7 дыбысқа дейін кеңейту. Интервалдар: прима, секунда, терция, кварта, квинта интервалын бекіту.
10-тақырып. Жаңа интервалдарды енгізу: секста, септима. Жарты тондармен айту, септимаға дейінгі көлемді ән айту.
11-тақырып. Дикция. Халық әндеріндегі дикциялық тәсілдер. Дикцияны анық шығаруға арналған жаттығуларды орындау.
12-тақырып. Жабық ауызбен вокализдеу. Дененің қалпы. Кантиленамен жұмыс. Күнтізбелік әндер. Масленица - славян және басқа христиан халықтарында — қысты шығарып салу мейрамы.
13-тақырып. Хормен айналып жүрудің пайда болу тарихы және олардың ерекшеліктері. Хормен айналып жүруге арналған лирикалық ән. Хорда айналуға арналған әндерді жаттау.
14-тақырып. Бейнемен, мінезбен, орындаушылық шеберлікпен жұмыс.
15-тақырып. Хормен айналуға арналған әндерді айналып жүріп, ойын қимылдарымен орындау.
16-тақырып. Дыбысталу сапасы. Сапасыз орындау себептері. Халықтық орындау кезіндегі кемшіліктерді жоятын жаттығуларды орындау.
59. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жалпы тынысты дұрыс қолданады;
2) дауыстылардың дыбысталуын түзей алады;
3) дауыссыздарды дұрыс, анық айта алады;
4) ортаңғы регистрді қолдана алады;
5) баяу темпте интервалдарды айтады;
6) дауыстың диапазонымен, дауыс ырғағының тазалығымен, музыкалық-мәнерлі орындау бойынша жұмыс;
7) шығарманың мәтінімен жұмыс істеу кезінде мәтін мен музыканың мағынасы жағынан біртұтас болуына талпынады;
8) тынысты барлық әуендік фразаларға тең бөледі;
9) күнтізбелік, билеуге, хорда айналуға арналған лирикалық әндерді біледі және орындайды.
60. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұрын алған алғашқы вокалдық-техникалық дағдыларды бекіту бойынша жұмыстар жалғастырылады, жұмысқа орындаушылық элементтер қосылады;
2) білім алушы әншілік репертуардағы екі дауыс элементтерімен, музыкалық жаттығулардағы суырып салу, септима, октава интервалдарымен танысады;
3) дауыс ырғағының тазалығы, дыбысталудың мәнерлігі, дауыссыздарды анық айту, дауыстылардың дыбысталуын тегістеу, диапазонды кеңейту, дауыстың, мимиканың және қимылдың көмегімен шығарманың мазмұнын эмоциямен жеткізу бойынша жұмыстар жалғастырылады;
4) білім алушы әртүрлі сипаттағы 6-8 халық әндерін (концерттік нұсқада 4 ән) меңгереді.
61. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жаттығулар арқылы әншілік тыныс дағдыларын әрі қарай дамыту.
2-тақырып. Дауыс диапазонын, дауыс көлемін, тығыздығын, дыбыстың түзулігін, жоғары позицияда айтуды, дауыстың қозғалмалылығын дамыту. Дауысты жеткізу. Сөйлеу мәнеріндегі сөздің дауыс ырғағымен боялған ерікті серпілісі. Жоғары позиция. Дауыстыларды анық, ашық шығару. Жұмсақ шабуыл.
3-тақырып. Артикуляция. Сөздерді фонетикалық жағынан дұрыс анық айту. "Жақын" айту. Дыбыс шығарудың біртекті нақышы. Дыбыстың тығыздығы. Тіректі сезініп, сөздерді жоғары позицияда жігерлі, ерікті, "жақын" айту. Дыбысты жүргізу: legato-мен жұмыс, non legato тәсілін меңгеру.
4-тақырып. Темпоритм. Сөз бен дыбыстың үйлесімділігін дамыту. темпоритмде және әннің сипатында сөз дыбысын сезгенге дейін дыбыс ағымында сөздерді түсініп айту. Сөз дыбысын шығарманың әуенімен және темпімен үйлестіру. Метроритм: ритмикалық пішіндер: үзік-үзік ритм, синкопалар (екпінді әлсіз ырғақтан күшті ырғаққа алмастыру).
5-тақырып. Фразировка. Тынысты барлық мелодиялық фразаға теңдей бөлу. Ауызша қисынды екпін. Тірек буындар. Негізгі және қосымша сөздер.
6-тақырып. Дауыс көлемі. Дыбыс тірегін бекіту. Дыбыс ағымын сезінгенге дейінгі әндетілетін, ашық, ірі сөйлеу.
7-тақырып. Дауыстың қозғалмалығы. Жылдам темптегі шығармалар мен вокалдық жаттығулардағы дыбыс ағымын сезінгенге дейінгі әндетілетін, ашық, ірі сөйлеуді сақтау. Сөздің жоғарыдан жұмсақ ерікті серпілісі. Жұмсақ таңдайдың жоғары позициясы.

Тема 8. Диапазон. Расширение примарной зоны на 3-4 ступени вверх и вниз. Расширение диапазона до 7-8 звуков. Интервалы: закрепление интервалов прима, секунда, терция, кварта, квинта, секста. Распевание по полутонам. Объемные распевания до октавы. Попевки.
Тема 9. Импровизация в музыкальных упражнениях.
Тема 10. Работа над нюансами в произведениях. Осмысленное артистическое исполнение произведения.
Тема 11. Понятия куплет, фраза, мотив.
Тема 12. Частушки. История появления жанра. Разучивание репертуарного материала, работа над образом, характером, исполнительским мастерством.
Тема 13. Календарные обрядовые песни. Величальные зимние песни. Рождественские колядки. Специфика исполнения. Разучивание песенного репертуара.
Тема 14. Масленичные песни. Весенние песни, песни пахоты и сева, вознесенские, троицко-семицкие песни. Летние (купальские песни). Толочные, покосные, жатвенные песни. Разучивание песенного репертуара.
Тема 15. Развитие музыкального слуха обучающегося. Работа над унисоном и единой манерой пения.
Тема 16. Работа над интонацией. Работа над интонированием. Чистое и выразительное интонирование. Чистое интонирование ступеней мажорного и минорного лада. Особенности исполнения восходящих и нисходящих попевок. Развитие навыков "слушания себя со стороны".
Тема 17. Устойчивое интонирование одноголосных мелодий при сложном аккомпанементе. Работа над координацией слуха и голоса. Исполнение произведений в удобной тесситуре и ограниченном диапазоне.
Тема 18. Закрепление приобретенных навыков. Устранение недостатков, как в вокальном исполнении, так и при создании художественного образа.
62. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает жанры и различия календарных обрядовых песен;
2) отличает одноголосье от многоголосья;
3) следит за чистотой дикции, артикуляции;
4) умеет применять элементы двухголосия;
6) владеет дыханием общим и использует цепное дыхание;
7) исполняет народные песни;
8) умеет создавать художественный образ.
63. Программные требования в 4 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "головной регистр", "грудной регистр", "квинта", "секста", "септима", "октава", динамическими оттенками в музыкальных произведениях, техникой исполнения широких интервалов;
2) закрепляются основные свойства голоса, вокально-слуховые навыки, продолжается работа над подвижностью голоса, выявлением тембра, качеством интонирования, расширением певческого диапазона, приемами сценического поведения;

8-тақырып. Диапазон. Примарлық аймақты 3-4 сатыға жоғары және төмен кеңейту. Диапазонды 7-8 дыбысқа кеңейту. Интервалдар: прима, секунда, терция, кварта, квинта, секста интервалдарын бекіту. Жарты тондармен айту. Октаваға дейін көлемді әндету. Ыңылдап әндету.
9-тақырып. Музыкалық жаттығулардағы суырып салу.
10-тақырып. Шығармалардағы нюанстармен жұмыс. Бағдарламаны түсініп, әртістікпен орындау.
11-тақырып. Шумақ, фраза, сарын түсініктері.
12-тақырып. Частушка (өзіндік әуені бар төрт я екі жолды күлдіргі өлең). Жанрдың пайда болу тарихы. Репертуарлық материалды жаттау, бейнесімен, сипатымен, орындаушылық шеберлікпен жұмыс.
13-тақырып. Күнтізбелік салт-жоралғы әндер. Қысты ұлықтайтын әндер. Рождестволық олжа алу әндері (коляда). Орындау ерекшелігі. Әншілік репертуарды жаттау.
14-тақырып. Масленицаға арналған әндер. Көктемге арналған әндер, жер жырту және егін егу, ғибадат ету, үштік-жетілік әндер (троицко-семицкие песни). Жазға арналған әндер (Купала әндері). Түюге (толочные), шабындыққа (покосные), егін оруға (жатвенные) арналған әндер. Әншілік репертуарды жаттау.
15-тақырып. Білім алушының музыканы түйсікті ұғыну қабілетін дамыту. Әнді қосылып айтудың және бірдей айту нақышымен жұмыс.
16-тақырып. Дауыс ырғағының тазалығымен жұмыс. Таза және мәнерлі интонациялау. Мажорлық және минорлық лад сатыларын таза интонациялау. Жоғары және төменгі ыңылдап ән орындау ерекшеліктері. "Өзін сырттан тыңдау" дағдысын дамыту.
17-тақырып. Күрделі сүйемелдеуде бір дауысты әуендерді тұрақты интонациялау. Есту және дауысты үйлестіру жұмысы. Шығарманы ыңғайлы тесситурада және шектелген диапазонда орындау.
18-тақырып. Алған дағдыларды бекіту. Вокалдық орындаудағы, сондай-ақ көркемдік бейне жасаудағы кемшіліктерді жою.
62. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) күнтізбелік салт-дәстүр әндердің жанрын және өзгешелігін біледі;
2) бір дауыстылықты көп дауыстылықтан ажыратады;
3) дикцияның, артикуляцияның тазалығын қадағалайды;
4) екі дауыстың элементтерін қолдана алады;
6) жалпы дұрыс тыныс алуды біледі және тізбекті тыныс алуды қолданады;
7) халық әндерін орындайды;
8) көркемдік бейнені жасай алады.
63. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "бас регистрі", "кеуде регистрі", "квинта", "секста", "септима", "октава" түсініктерімен, музыкалық шығармалардағы динамикалық ерекшеліктермен, кең интервалдарды орындау техникасымен танысады;
2) дауыстың негізгі қасиеттері, вокалдық-есту дағдылары бекітіледі, дауыстың қозғалмалығы, дауыс ырғағының сапасы, әншілік диапазонды кеңейту, сахнада өзін ұстау тәсілдерімен жұмыс жалғастырылады;

3) продолжается работа по развитию и укреплению певческого дыхания, выравниванию звучания по всему диапазону, совершенствованию приемов звуковедения, развиваются навыки разбора произведения, выразительного исполнения произведений;
4) продолжается практическое освоение народной манеры пения, выработка навыков певческого дыхания, освоение резонаторов и атаки звука, особое внимание уделяется выработке естественно - речевого посыла звука;
5) обучающийся осваивает 6-8 разнохарактерных народных песен (4 песни в концертном варианте).
64. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Исполнение учебно-тренировочного материала. Широкие скачковые интервалы. Ограничение диапазона в мутационный период.
Тема 2. Дыхание. Цепное дыхание. Диафрагмальное дыхание. Задержка дыхания. Распределение дыхания в произведениях. Закрепление грудобрюшного дыхания. Выработка равномерного выдоха. Упражнения на дыхание с постепенным увеличением его продолжительности. Упражнения в медленном и быстром темпах. Исполнение распевок, использование цепного дыхания.
Тема 3. Подача голоса. Волевой интонационно-окрашенный посыл слова в разговорной манере. Высокая позиция. Ясная открытая подача гласных. Мягкая атака.
Тема 4. Артикуляция. Отч?тливое, фонетически правильное произношение слов. "Близкое" пение. Единообразная манера звукоизвлечения.
Тема 5. Плотность звука. Энергичный, волевой, "близкий" распев слова в высокой позиции с ощущением опоры.
Тема 6. Темпоритм. Осмысленный отчетливый распев слов на звукопотоке до ощущения словозвука в темпоритме и характере песни. Координация словозвука с мелодией и темпом произведения.
Тема 7. Фразировка. Равномерное расходование дыхания на всю мелодическую фразу. Словесные логические ударения. Опорные слоги. Главные и второстепенные слова. Объем голоса. Укрепление опоры звука. Распевная открытая, крупная речь до ощущения звукопотока.
Тема 8. Навыки legato [легато] (распевание слогов) и других штрихов. Совершенствование активного дыхания на non legato [нон легато] и staccato [стаккато] в вокальных упражнениях, попевках. Пропевание отдельных музыкальных фраз на "legato" [легато] и "non legato" [нон легато], стремление к напевному звуку, кантилене.
Тема 9. Ритм и пульсация. Ритмическая устойчивость в умеренных темпах при соотношении простейших длительностей: половинная, четверть, восьмая. Ритмическая устойчивость в более быстрых и медленных темпах сболее сложным ритмическим рисунком в процессе обучения, движение под музыку.
Тема 10. Владение нюансами (филировка звука). Упражнения на активность дыхательного процесса, умение распределять дыхание на фразу, наполнять звук воздухом и филировать его. Понятия crescendo [крищендо] и diminuendo [диминуэ́ндо]. Пение нотного текста по партитуре. Грамотный разбор произведения. Формообразование: фраза, предложение, цезура, повторность, изменяемость. Звуковысотность: направление движения мелодии, повторность звуков, поступенность, скачкообразность и другие. Ритмическая организация музыки: пульс, темп. Динамические оттенки. Штрихи.
Тема 11. Диапазон. Расширение примарной зоны на 3-4 ступени вверх и вниз. Подвижность голоса. Сохранение распевной открытой крупной речи в звукопотоке, в быстром темпе произведений и вокальных упражнений. Высокая позиция. Мягкий волевой посыл слова сверху. Высокое положение мягкого н?ба.
Тема 12. Правильная техника исполнения широких интервалов (квинта, секста, септима, октава). Головной и грудной регистр. Упражнения, развивающие и закрепляющие работу певческого аппарата. Приведение вокального аппарата в рабочее состояние (распевание). Исполнение упражнений с данными интервалами. Исполнение упражнений в головном и грудном регистре.
Тема 13. Звуковедение. Кантиленное звучание. Исполнение тренировочного материала с динамическим оттенком piano. Упражнения, вырабатывающие кантилену: восходящие и нисходящие гаммы, арпеджио, фразировка.
Тема 14. Работа над характером исполняемых произведений. Двухдольный и четырехдольный размеры. Знакомство с жанрами, в которых используются эти размеры. Определение сильной доли в вокальной мелодии и стихотворном тексте.
Тема 15. Работа над подвижностью голоса, выявлением тембра. Упражнения и произведения в правильной певческой установке, сравнение исполнения в положении сидя и стоя. Атака звука. Выравнивание регистров.
Тема 16. Дикция и артикуляция. Знакомство с динамическими оттенками в музыкальных произведениях. Определение их при прочтении текста. Динамические оттенки в произведениях. Работа над артикуляцией и дикцией, фразировка.
Тема 17. Работа над подвижностью голоса, выявлением тембра. Работа над словом. Чистота звучания гласных. Укрепление четкого, быстрого произношения согласных. Свобода и раскрепощенность голосового аппарата.
Тема 18. Лирические песни. Характер исполнения. Структура разбора произведения. Интонирование в изучаемых произведениях.
Тема 19. Разбор произведения: определение жанра, смысл произведения, характер исполнения, звуковедение в песне, разбор незнакомых слов, структура песни, динамические оттенки.
Тема 20. Постановка и отработка концертных композиций. Изучение танцевальных движений, характерных для изучаемого репертуара. Постановка концертной композиции. Соединение песни с танцем. Отработка движений, устранение недостатков вокала при совмещении танца и пения.
Тема 21. Создание художественного образа. Раскрытие художественного образа произведения, его стилистических особенностей. Приемы сценического поведения. Раскрытие образа при помощи танцевального оформления.

3) әншілік тынысты дамыту және бекіту, дыбысталуды барлық диапазонның бойымен түзеу, дыбысты жүргізу тәсілдерін жетілдіру жұмыстары жалғастырылады, шығарманы талдау дағдылары, шығарманы мәнерлеп орындауды дамытады;
4) әндетудің халықтық нақышын практикада меңгеру, әншілік тыныс дағдыларын пысықтау, резонаторлар мен дыбыс шабуылын меңгеру, дыбыстың табиғи-сөйлеу серпілісін пысықтауға ерекше назар аударылады;
5) білім алушы әртүрлі сипаттағы 6-8 халық әнін меңгереді (концерттік нұсқада 4 ән).
64. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Оқу-жаттықтыру материалын орындау. Кең секірмелі интервалдар. Мутациялық кезеңде диапазонды шектеу.
2-тақырып. Тыныс. Тізбектелген тыныс. Диафрагмалық тыныс. Тынысты ұстап тұру. Шығармаларда тынысты бөлу. Кеуде-құрсақ тынысын бекіту. Демді қалыпты шығаруды пысықтау. Біртіндеп ұзақтығы ұлғайтылатын тыныс алуға арналған жаттығулар. Баяу және жылдам темптегі жаттығулар. Әндетулерді орындау, тізбектеп тыныс алуды қолдану.
3-тақырып. Дауысты жеткізу. Сөйлеу нақышындағы сөздің ерікті дауыс ырғағы боялған серпілісі. Жоғары позиция. Дауыстыларды анық, ашық жеткізу. Жұмсақ шабуыл.
4-тақырып. Артикуляция. Сөздерді нақты, фонетикалық жағынан дұрыс айту. "Жақын" айту. Дыбыс шығарудың бірдей нақышы.
5-тақырып. Дыбыстың тығыздығы. Тіректі сезініп, сөздерді жоғары позицияда жігерлі, ерікті, "жақын" айту.
6-тақырып. Темпоритм. Сөз бен дыбыстың үйлесімділігін дамыту. Темпоритмде және әннің мінезінде сөз дыбысын сезгенге дейін дыбыс ағымында сөздерді түсіну. Сөз дыбысын шығарманың әуенімен және темпімен үйлестіру.
7-тақырып. Фразировка. Тынысты барлық мелодиялық фразаға тең бөлу. Ауызша қисынды екпін. Тірек буындар. Негізгі және қосымша сөздер. Дауыс көлемі. Дыбыс тірегін бекіту. Дыбыс ағымын сезінгенге дейінгі әндетілетін, ашық, ірі сөйлеу.
8-тақырып. legato (буындарды әндеті) [легато] және басқа штрихтарды орындау дағдысы. Вокалдық жаттығуларда, әуендік айналымдарда non legato [нон легато] және "non legato" [нон легато] белсенді тынысты жетілдіру.
9-тақырып. Ритм және қағыс. Жарты, төрттен бір, сегізден бір қатынасындағы қалыпты темптегі ритмикалық тұрақтылық. Оқу процесіндегі мейлінше күрделі ритмикалық суреттері бар жылдамырақ және баяуырақ темптердегі ритмикалық тұрақтылық, музыкамен қозғалу.
10-тақырып. Нюанстарды меңгеру (дыбыс филировкасы). Тыныс алу процесін белсендіруге арналған жаттығулар, тынысты фразаға бөлу білігі, дыбысты ауамен толтырып, оны сүзіп шығару. Сrescendo [крищендо] және diminuendo [диминуэндо] түсініктері. Ноталық мәтінді партитураға қарап оқу. Шығарманы сауатты талдау. Форма құру: сөз, сөйлем, интонация кідірісі, қайталануы, өзгеруі. Жоғары дыбыстылық: әуен қозғалысының бағыты, дыбыстардың қайталануы, секірмелілігі және басқалары. Музыканы ритмикалық ұйымдастыру: қағыс, темп. Динамикалық ерекшеліктер. Штрихтар.
11-тақырып. Диапазон. Примарлық аймақты жоғары және төмен 3-4 сатыға кеңейту. Диапазонды 7-8 дыбысқа кеңейту. Интервалдар: прима, секунда, терция, кварта, квинта, секста арақашықтықтарын бекіту. Жарты тондармен айту. Октаваға дейін көлемді әндету. Музыкалық айналымдар.
12-тақырып. Кең интервалдарды (квинта, секста, септима, октава) дұрыс орындау техникасы. Бас және кеуде регистрі. Әншілік аппараттың жұмысын дамытуға және бекітуге арналған жаттығулар. Вокалдық аппаратты жұмыс күйіне келтіру (әндету). Жаттығуларды аталған интервалдармен орындау. Жаттығуларды бас және кеуде регистрлерінде орындау.
13-тақырып. Дыбысты жүргізу. Кантиленді дыбыстау. Рiano динамикалық ерекшелігі бар жаттықтыру материалын орындау. Кантиленаны пысықтайтын жаттығулар: жоғары және төмен гамма, арпеджио, баса айтулар.
14-тақырып. Орындалатын шығарманың сипатымен жұмыс. Екі бөлікті және төрт бөлікті өлшемдер. Осы өлшемдер қолданылатын жанрлармен танысу. Вокалдық әуендегі және өлең мәтініндегі күшті бөліктерді анықтау.
15-тақырып. Дауыстың қозғалмалылығы, тембрді анықтау жұмысы. Дұрыс әншілік ұстанымдағы жаттығулар мен шығармалар, отырып және тұрып ән айтуды салыстыру. Дыбыс шабуылы. Регистрлерді тегістеу.
16-тақырып. Дикция және артикуляция. Музыкалық шығармалардағы динамикалық ерекшеліктермен танысу. Мәтінді оқу кезінде оларды анықтау. Шығармалардағы динамикалық ерекшеліктер. Артикуляциямен, дикциямен, баса айтумен жұмыс.
17-тақырып. Дауыстың қозғалмалылығы, тембрді анықтау жұмысы. Сөзбен жұмыс. Дауыстылардың дыбысталуының тазалығы. Дауыссыздарды анық, жылдам айтуды бекіту. Дауыс аппаратының еркіндігі және ашылуы.
18-тақырып. Лирикалық әндер. Орындау сипаты. Шығарманы талдау құрылымы. Орындалатын шығармаларда интонациялау.
19-тақырып. Шығарманы талдау: шығарманың жанрын, мағынасын, орындау сипатын анықтау, ән айтудағы дыбысты жүргізу, таныс емес сөздерді талдау, әннің құрылымы, динамикалық ерекшеліктері.
20-тақырып. Концерттік композицияларды қою және өңдеу. Үйретілетін шығарманың сипатына қарай би қозғалыстарын үйрену. Концерттік композицияны қою. Әнді бимен біріктіру. Қозғалыстарды пысықтау, би мен әнді біріктіру кезіндегі вокалдық қателіктерді жою.
21-тақырып. Көркемдік бейнені құру. Шығарманың көркемдік бейнесін, оның стильдік ерекшеліктерін ашу. Сахнада өзін ұстау тәсілдері. Бимен безендіру арқылы бейнені ашу.

65. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками четкой дикции, выразительного чтения текста;
2) умеет подчеркивать динамические оттенки произведения;
3) следит за чистотой дикции, артикуляции;
4) исполняет упражнения в головном и грудном регистре;
5) владеет навыками разбора произведения;
6) знает танцевальные движения, характерные для изучаемого репертуара;
7) соединяет пение, движение и художественный образ;
8) исполняет лирические песни.
66. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается формирование и развитие певческих навыков, овладение народной исполнительской манерой, развитие ладогармонического слуха на основе ладовых особенностей народных песен;
2) укрепляется голосовой аппарат, вырабатывается хорошее дыхание, развиваются музыкальная память и слух, осваиваются различные виды вокализации, исполнение двухголосных распевок, элементов трехголосия с усложненной мелодией;
3) обучающийся осваивает 6-8 разнохарактерных народных песен (4 песни в концертном варианте).
67. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Дыхание. Плотная динамическая подача. Укрепление опоры звука. Дыхательная гимнастика, чтение стихов, вокальные упражнения, канон.
Тема 2. Широкие интервалы. Работа над закреплением и углублением пройденных вокально-технических навыков, элементов исполнительской техники.
Тема 3. Подача голоса. Волевой интонационно-окрашенный посыл слова в разговорной манере. Высокая позиция. Ясная открытая подача голоса. Ровность звуковедения.
Тема 4. Диапазон. Расширение примарной зоны на 4-5 ступеней вверх и вниз. Плотность звука. Энергичный, волевой, "близкий" распев слова в высокой позиции с ощущением опоры.
Тема 5. Темпоритм. Осмысленный отчетливый распев слов на звукопотоке до ощущения словозвука в темпоритме и характере песни. Координация словозвука с мелодией и темпом произведения.
Тема 6. Фразировка. Равномерное расходование дыхания на всю мелодическую фразу. Словесные логические ударения. Опорные слоги. Главные и второстепенные слова. Объем голоса. Укрепление опоры звука. Распевная открытая, крупная речь до ощущения звукопотока.
Тема 7. Полетность голоса. Подача голоса в "близкой" высокой позиции на плотной опоре до ощущения звукополета.
Тема 8. Подвижность голоса. Сохранение распевной открытой крупной речи в звукопотоке в быстром темпе произведений и вокальных упражнений. Работа над подвижностью и гибкостью голоса, выработкой различных динамических оттенков, расширением диапазона.
Тема 9. Гибкость голоса. Регистровые переходы. Исполнение мелодических попевок и подбор репертуара с чередованием различных интервалов от терции до октавы.
Тема 10. Темпоритмическая точность. Динамика. Пение с ff [форти́ссимо] на pp [пиани́ссимо], пение с pp [пиани́ссимо] на ff [форти́ссимо]. Филировка звука.
Тема 11. Ритмические трудности. Проработка сложных ритмических рисунков с тактированием. Пение одного предложения с выразительным тактированием. Пение с дроблением более мелкими длительностями. Навыки работы над произведением. Работа над пением a cappella [а капелла].
Тема 12. Тембр. Нахождение самобытной естественной образной интонации слова.
Тема 13. Работа над чтением партитур с тактированием, пульсацией. Сольфеджирование музыкального текста с произнесением слов. Вычленение кульминационных разделов.
Тема 14 Импровизация. Импровизация в музыкальных упражнениях. Умение импровизировать во внеплановой ситуации. Импровизация в создании художественного образа.
Тема 15. Дикция. Сценическая речь. Четкость произношения текста, эмоциональность речи. Чтение текста изучаемых песен с эмоциональной подачей.
Тема 16. Выявление идейно-эмоционального смысла, работа над художественным образом. Использование дополнительных средств в исполнении.
Тема 17. Свадебные песни. Смысловые акценты в исполнении свадебных песен. Специфика исполнения. Разучивание и исполнение репертуара.
Тема 18. Постановка концертной композиции. Создание художественного образа. Раскрытию художественного образа произведения, его стилистических особенностей.

65. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) таза дикцияға, мәтінді мәнерлеп оқуға ие болады;
2) шығарманың динамикалық ерекшеліктерін көрсете алады;
3) дикцияның тазалығын, артикуляцияны қадағалайды;
4) бас және кеуде регистрлерінде жаттығуларды орындайды;
5) шығарманы талдау дағдыларына ие болады;
6) үйретілетін репертуарға тән би қозғалыстарын біледі;
7) әнді, қозғалысты және көркемдік бейнені біріктіреді;
8) лирикалық әндерді орындайды.
66. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әншілік дағдыларды қалыптастыру және дамыту, халықтық орындау нақышын меңгеру, халық әндерінің ладтық ерекшеліктері негізінде ладогармоникалық естуді дамыту жалғастырылады;
2) дауыс аппараты бекітіледі, жақсы тыныс пысықталады, музыкалық есте сақтау жады және есту дамиды, вокализдердің әртүрлі жанрлары, екі дауысты әндетулерді, күрделендірілген әуезді үш дауыстылық элементтерін орындау меңгеріледі;
3) білім алушы әртүрлі сипаттағы 6-8 халық әнін (концерттік нұсқада 4 ән) меңгереді.
67. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Тыныс. Тығыз динамикалық жеткізу. Дыбыс тірегін бекіту. Тыныс алу жаттығулары, өлеңдерді оқу, вокалдық жаттығулар, канон.
2-тақырып. Кең интервалдар. Өткен вокалдық-техникалық дағдыларды, орындаушылық техника элементтерін бекіту және тереңдету бойынша жұмыс.
3-тақырып. Дауысты жеткізу. Сөздің сөйлеу нақышындағы ерікті интонациялық боялған серпілісі. Жоғары позиция. Дауысты анық ашық жеткізу. Дыбыс жүргізудің түзулігі.
4-тақырып. Диапазон. Примарлық аймақты жоғары және төмен 4-5 сатыға кеңейту. Дыбыстың тығыздылығы. Сөзді жоғары позицияда тірек сезімімен жігерлі, ерікті, "жақын" әндету.
5-тақырып. Темпоритм. Темпоритм. Сөз бен дыбыстың үйлесімділігін дамыту. Темпоритмде және әннің мінезінде сөз дыбысын сезгенге дейін дыбыс ағымында сөздерді түсіну. Сөз дыбысын шығарманың әуенімен және темпімен үйлестіру.
6-тақырып. Фразировка. Тынысты барлық музыкалық фразаларға теңдей шығындау. Ауызша қисынды екпін. Тірек буындар. Негізгі және қосымша сөздер. Дауыс көлемі. Дыбыс тірегін бекіту. Дыбыс ағымын сезінгенге дейінгі әндетілетін ашық, ірі сөз.
7-тақырып. Дауыстың қалықтауы. Тығыз тіректе дыбыстың қалқуын сезінгенге дейін "жақын" жоғары позицияда дауысты жеткізу.
8-тақырып. Дауыстың қозғалмалылығы. Жылдам темпте орындалатын шығармалардағы және вокалдық жаттығулардағы дыбыс ағымында әндетілетін ашық ірі сөзді сақтау. Дауыстың қозғалмалылығымен және икемділігімен, әртүрлі динамикалық ерекшеліктерді пысықтау, диапазонды кеңейту жұмысы.
9-тақырып. Дауыстың икемділігі. Регистрлік ауысулар. Әуендік айналымдарды орындау және терциядан октаваға дейінгі әртүрлі арақашықтықты алмастырып репертуарды таңдау.
10-тақырып. Темпоритмикалық нақтылық. Динамика. ff -тен [фортиссимо] pp-ға [пианиссимо] әндету, pp-дан [пианиссимо] ff-ге [фортиссимо] әндету. Дыбыс филировкасы.
11-тақырып. Ритмикалық қиындықтар. Тактіленген күрделі ритмикалық суреттерді пысықтау. Бір сөйлемді мәнерлі тактілеп әндету. Бөлшектеп, мейлінше ұсақ ұзақтықтармен әндету. Шығармамен жұмыс істеу дағдылары. А cappella [а капелла] айту бойынша жұмыс.
12-тақырып. Тембр. Сөздің ерекше, табиғи, бейнелі ырғағын табу.
13-тақырып. Партитураны тактілеумен, қағыспен оқу бойынша жұмыс. Музыкалық мәтінді сөздерін айта отырып сольфеджиолау. Шарықтау тарауларын бөлшектеу.
14-тақырып. Суырып салу. Музыкалық жаттығулардағы суырып салу. Жоспардан тыс жағдайларда суырып салу білігі. Көркемдік бейнені құрудағы суырып салу.
15-тақырып. Дикция. Сахна тілі. Мәтінді айтудағы анықтылық, сөйлеудің эмоциялығы. Үйретілетін әндердің мәтінін эмоциямен жеткізе отырып оқу.
16-тақырып. Идеялық-эмоциялық мағынаны анықтау, көркемдік бейнемен жұмыс. Орындауда қосымша құралдарды қолдану.
17-тақырып. Үйлену тойына арналған әндер. Үйлену тойына арналған әндерді орындаудағы мағыналық акценттер. Орындау ерекшелігі. Репертуарды жаттау және орындау.
18-тақырып. Концерттік композицияны қою. Көркемдік бейнені құру. Шығарманың көркемдік бейнесін, оның стильдік ерекшеліктерін ашу.

68. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет пользоваться различными видами вокализации: non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато];
2) владеет динамикой звука;
3) умеет анализировать свое исполнение;
4) выполняет требования развитого дыхания;
5) умеет импровизировать;
6) владеет навыками публичного выступления;
7) владеет навыками исполнения свадебных песен.
69. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) общие понятия анатомии голосового аппарата;
2) гигиену певческого голоса;
3) начальные основы песенного искусства;
4) характерные особенности народного пения;
5) основные стилистические направления сольного исполнительства;
6) музыкальную терминологию;
7) различные виды техники исполнительства;
8) музыкально-исполнительские средства выразительности.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне соло;
2) самостоятельно разбирать несложный нотный текст;
3) самостоятельно разучивать народные песни;
4) создавать художественный образ при пении музыкальных произведений;
5) сценически воплощать народную песню;
6) управлять процессом исполнения;
7) анализировать исполняемые музыкальные произведения;
8) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
9) применять теоретические знания в исполнительской практике;
10) накапливать репертуар из музыкальных произведений.
У выпускника сформированы навыки:
1) фольклорной импровизации;
2) певческой установки;
3) народно-песенного репертуара;
4) слухового контроля;
5) теоретического анализа исполняемых произведений;
6) самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
7) концертного исполнения народных песен различных жанров;
8) творческой деятельности;
9) работы с фонограммой, микрофоном, вокально-усилительной аппаратурой.
10) самостоятельного музыкального исполнительства;
11) исполнительской выразительности: самобытная подача произведения, артистичность, импровизация;
12) владения элементами народной хореографии.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
70. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.
71. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класс – в первом полугодии: контрольная работа (дыхательные упражнения, разнохарактерные 2 песни), во втором полугодии: контрольная работа (дыхательные упражнения, разнохарактерные 2 песни);

68. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтиже.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) вокализдеудің әртүрлі түрлерін қолдануды біледі: non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато];
2) дыбыс динамикасына ие болады;
3) өзінің орындауын талдай алады;
4) дамыған тыныстың талаптарын орындайды;
5) суырып сала алады;
6) көпшілік алдында орындау дағдыларына ие болады;
7) үйлену той өлеңдерін орындау дағдыларын біледі.
69. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) дауыс аппаратының анатомиясы туралы жалпы түсінікті;
2) әншілік дауыстың гигиенасын;
3) әншілік өнердің алғашқы негіздерін;
4) халық әндерін айтуға тән ерекшеліктерді;
5) жеке орындаушылықтың негізгі стильдік бағыттарын;
6) музыкалық терминдерді;
7) орындаушылық техниканың әртүрлі түрлерін;
8) мәнерліліктің музыкалық-орындаушылық құралдарын біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығармаларды жеткілікті деңгейде жеке сауатты орындауды;
2) күрделі емес ноталық мәтінді өз бетінше талдауды;
3) халық әндерін өз бетінше жаттауды;
4) музыкалық шығармаларды айту кезінде көркемдік бейнені жасауды;
5) халық әнін сахналық көрсетуді;
6) орындау процесін басқаруды;
7) орындалатын музыкалық шығарманы талдауды;
8) күрделі емес шығармаларды жаттау кезіндегі қиындықтарды өз бетінше жеңуді;
9) теориялық білімді орындаушылық практикада қолдануды;
10) музыкалық шығармалардан репертуарды жинақтауды.
Бітіруші түлекте:
1) фольклорлық суырып салу;
2) әншілік ұстаным;
3) халық әндерінің репертуары;
4) есту арқылы бақылау;
5) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау;
6) ән репертуарын өз бетінше іріктеу, талдау, орындау және жинақтау;
7) әртүрлі жанрдағы халық әндерін концерттерде орындау;
8) шығармашылық қызмет;
9) фонограммамен, микрофонмен, вокалдық күшейткіш аппаратурамен жұмыс;
10) өз бетінше музыкалық орындаушылық;
11) орындаушылық мәнерлілік: шығарманы ерекше жеткізу, әртістік, суырып салу;
12) халықтық хореографияның элементтерін игеру дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
70. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
71. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы тыныс алу жаттығулары, әртүрлі сипаттағы 1 ән), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (тыныс алу жаттығулары, әртүрлі сипаттағы 1 ән);

2) 2 класс – в первом полугодии: контрольная работа (разнохарактерные 2 песни), во втором полугодии: академический концерт (разнохарактерные 2 песни);
3) 3 класс – в первом полугодии: академический концерт (разнохарактерные 2 песни), во втором полугодии: академический концерт (разнохарактерные 2 песни);
4) 4 класс – в первом полугодии: академический концерт (разнохарактерные 2 песни), во втором полугодии: академический концерт (разнохарактерные 2 песни);
5) 5 класс – в первом полугодии: академический концерт (разнохарактерные 2 песни), во втором полугодии: выпускной экзамен (1 народная песня быстрого характера, 1 народная песня медленного характера, 1 авторская песня в народном стиле, 1 народная песня a kapella).
72. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения вокальным аппаратом, полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
73. Критерии оценки:
1) Оценка "5" "отлично" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста, раскрытие художественного образа произведения, выразительное, артистичное исполнение, гибкое соединение средств музыкальной выразительности с поэтическим и музыкальным содержанием, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения;
2) оценка "4" "хорошо" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;

2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (әртүрлі сипаттағы 1 ән), екінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 ән);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 ән), екінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 ән);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 ән), екінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 ән);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 ән), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (жылдам орындалатын сипаттағы 1 халық әні, баяу орындалатын сипаттағы 1 халық әні, халықтық стильдегі 1 авторлық ән, 1 халық әні a kapella).
72. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының вокалдық аппаратты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
73. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы" - вокалдық аппаратты еркін игеруі, әншілік тұғыр дұрыс қойылған, дауыс ырғағы таза, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, есту қабілетін өзі бақылауы, ноталық мәтінді нақты оқуы және білуі, шығарманың көркемдік обейнесін ашуы, мәнерлі, әртістікпен орындауы, музыкалық мәнерлілік құралдарын ақындық және музыкалық мазмұнынымен ұштастыруы, орындап отырған шығармасына өз бетінше интерпретация жасау, орындау мәдениетінің жоғары;
2) "4" бағасы "жақсы" - вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс қойылған әншілік тұғыр, екпін тазалығы, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетін өзі бақылауы жеткіліксіз, шығарманың күрделі тұстарындағы техникалық олқылықтар (екпіннің таза болмауы), шығарманы орындаудың музыкалық ойы тарапынан дұрыс түсіндірілмеген, сахнадағы жүріс-тұрысының психофизикалық тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық" - вокалдық аппаратты меңгеруі, дыбыс шығару тәсілдерінің жеткіліксіздігі, темптік ритмдік ұйымдастырудың болмауы, динамикалық біртектілігі және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, авторлық ноталық мәтінді оқуда музыканы дұрыс түсінбей, формальді түрде орындап шығуы, орындауда есту қабілетін бақылауы әлсіз, орындауында стилистикалық және екпіндік қателері бар, орындау мәдениетінің деңгейі орташа, сахнадағы психологиялық күйі тұрақсыз;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невладение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 45
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предметам подготовительного класса детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательные программы по предметам подготовительного класса детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предметам подготовительного класса.
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) ансамбль – согласованность, единство частей, образующих что-либо целое;
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) интонирование – умение чисто воспроизводить вокально или на музыкальном инструменте звуковой тон;
4) звукоизвлечение –музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
5) затакт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта;
6) звукоряд в теории музыки – последовательность звуков, расположенных по высоте в восходящем или нисходящем порядке;
7) канон в музыке –полифоническая форма, в которой мелодия образует контрапункт сама с собой;
8) лега́то в музыке – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
9) мажор в музыке – один из двух ладов гармонической тональности;
10) такт в музыке – прием, благодаря которому графическое изображение пьесы получает полную ясность и легкость для чтения;
11) транспонирование музыки – профессиональный прием, которым пользуются многие музыканты;
12) темп в музыке – скорость следования метрических счетных единиц;
13) размер в музыке – количественная характеристика тактового метра, указывающая число долей в такте;
14) слушание музыки – одна из лучших форм работы для развития способностей активно воспринимать музыку разных жанров, форм, стилей, эпох в исполнении известных исполнителей и композиторов, различать вокальные, инструментальные, оркестровые произведения;

4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес" - вокалдық аппаратты, дыбыс шығару тәсілдерін игермеуі, авторлық ноталық мәтіннің мәнін түсінбей формальді түрде орындауы, орындауын естуді бақылауының әлсіздігі, орындауындағы стильдік және екпіндік қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің төмендігі;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің қажетті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
45-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және өнер мектептерінің дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және өнер мектептерінің дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) дайындық бөлімінің пәндеріне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, бойынша оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ансамбль - қандай да бір тұтастылықты құрайтын бөліктердің үйлесімділігі, біртұтастығы;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасуы және алмасуы;
3) дауыс ырғағы - дыбыстық тонды вокалмен немесе музыкалық аспаппен таза орындау білігі;
4) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе ән айту кезінде музыканы, дауысты шығару;
5) затакт - келесі тактінің бірінші бөлігінің алдында келетін тактінің жарты бөлігі;
6) музыка теориясындағы дыбыстар қатары - биіктігі бойынша жоғары немесе төмен орналасқан дыбыстардың қатары;
7) музыкадағы канон - әуен өзінен өзі контрапункт құрайтын полифониялық форма;
8) музыкадағы легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілі, дыбыстарды байланыстырып орындау кезінде дыбыстар бірінен біріне баяу ауысады, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
9) музыкадағы мажор - үйлесімді үндестіліктің екі ладының біреуі;
10) музыкадағы такт - осы тәсілдің арқасында пьесаның графикалық бейнесі толық түсінікті және оқу үшін жеңіл болады;
11) музыкадағы тасымалдау - көптеген музыканттар қолданатын кәсіби тәсілі;
12) музыкадағы темп - метрикалық санау бірліктер ретінің жылдамдығы;
13) музыкадағы өлшем - тактідегі үлестердің санын нұсқайтын тактілік метрдің сандық сипаттамасы;
14) музыканы тыңдау - атақты орындаушылар мен композиторлардың орындауындағы әр түрлі жанрдағы, формадағы, стильдегі, кезеңдегі музыканы белсенді қабылдауды дамытуға арналған, вокалдық, аспаптық, оркестрлік шығармаларға арналған үздік жұмыс формасы;

15) музыкальный жанр – многозначное понятие, характеризующее роды и виды музыкального творчества в связи с их происхождением, условиями исполнения и восприятием;
16) нон легато – способ исполнения, при котором переход от одного звука к другому происходит отделенно, но не отрывисто;
17) полифония – склад многоголосной музыки, определяющийся функциональным равноправием отдельных голосов (мелодических линий, мелодий в широком смысле) многоголосной фактуры;
18) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами;
19) тоника – первая ступень классико-романтического тонального лада, его главный устой;
20) альтерация в гармонии тональных и модальных ладов – хроматическое видоизменение неустойчивой диатонической ступени, обостряющее ладовое тяготение к устойчивой;
21) мелкая моторика – совокупность скоординированных действий человека, направленных на выполнение точных мелких движений кистями и пальцами рук и ног;
22) народная песня – музыкально-поэтический жанр фольклора, наиболее распространенный вид народной музыки, продукт коллективного устного творчества;
23) штиль – вертикальная палочка, которая прикрепляется к головке ноты, длительностью менее целой;
24) этюд – инструментальная пьеса, как правило, небольшого объема, основанная на частом применении какого-либо трудного приема исполнения и предназначенная для усовершенствования техники исполнителя.
3. Срок освоения Программы – один год.
В подготовительные классы принимаются дети шести-семи лет. Обучение осуществляется в индивидуальной и групповой форме. Количественный состав обучающихся в подготовительной группе – 6-10 человек.
4. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
5. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
6. Программы предназначены для обучающихся, ориентированных на дальнейшее обучение в музыкальных школах и школах искусств.
7. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.

15) музыкалық жанр - шығуына, орындау жағдайына және қабылдауына байланысты музыкалық шығармашылықтың бағытын және түрін сипаттайтын көп мағыналы түсінік;
16) нон легато - бір дыбыстан басқа дыбысқа ауысу жеке жүргізілетін, бірақ үзілмей орындалатын тәсіл;
17) полифония - көп дауысты фактураның жеке дауыстарының (әуендік сызықтар, кең мағынадағы әуендер) қызметтерінің теңдігін анықтайтын көп дауысты музыканың құрылымы;
18) стаккато - бір дыбысты бір-бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих;
19) тоника - классикалық-романтикалық үндестілік ладының бірінші сатысы, оның басты тіреуі;
20) үндестілік және модальды ладтардың үйлесімдеріндегі альтерация - тұрақсыз диатоникалық сатының түрлік өзгеруі, ладты тартылысты тұрақтандыруға тырысады;
21) ұсақ моторика - білектермен немесе қол және аяқтың саусақтарының нақты ұсақ қимылдарды орындауына бағытталған адамдардың үйлестірілген қимылдарының кешені;
22) халық әні - фольклордың музыкалық-поэтикалық жанры, халық музыкасының кең таралған түрі, ұжымдық ауызша шығармашылықтың өнімі;
23) штиль - ұзақтығы кемінде тұтас нотаны құрайтын нотаның басына тіркелетін тік таяқша;
24) этюд - қандай да бір орындаудың күрделі тәсілін жиі қолдануға және орындаушының техникасын жетілдіруге арналған тәсілге негізделген, ереже бойынша шағын көлемді аспаптық пьеса.
3. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - бір жыл.
Дайындық сыныптарына алты-жеті жастағы балалар қабылданады. Оқыту жеке және топтық формада іске асырылады. Дайындық топтарындағы білім алушылардың сандық құрамы - 6-10 адам.
4. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей балалар музыка мектептерінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
5. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
6. Бағдарлама музыка мектептерінде және өнер мектептерінде әрі қарай білім алуға бағдарланған білім алушыларға арналған.
7. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға көңіл бөледі.

8. Программа ориентирована на развитие у обучающихся личностных качеств, способствующих:
1) освоению первоначальных знаний, умений и навыков игры на инструментах, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимися опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимися духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщения к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающихся комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать образовательные программы детской музыкальной школы.
9. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающихся, соответствующих их индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающихся позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающихся в соответствии с целями и задачами Программы.
10. Привитие обучающимся необходимых исполнительских навыков и умений осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, а музыкальное воспитание и развитие их основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
11. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на инструменте, опыта творческой деятельности, приемов сольного исполнительства.
12. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающихся, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций (освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета).
13. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;

8. Бағдарлама білім алушылардың тұлғалық жеке қасиеттерін дамытуға ықпал етуге бағытталған:
1) қажетті музыкалық сауаттылық деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін алғашқы білім, білік және дағдыларды меңгеру;
2) білім алушылардың шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушылардың әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушылардың бойында балалар музыка мектептерінің білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
9. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушылардың даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушылардың бойында оқуға деген оң уәждемелерін қалыптастыруға;
3) білім алушылардың тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруін қалыптастыру және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыларға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
10. Білім алушыларға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады, ал музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
11. Бағдарламаның ерекшелігі - балалардың аспапта ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке орындау тәсілдерін алуға жалпы дамытушылық бағыты.
12. Бағдарлама білім алушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттеріне (оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылары) қол жеткізуге бағытталған.
13. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;

4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и музыковедов.
14. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который способствует его музыкальному и духовно-нравственному развитию;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков игры на инструменте;
4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающегося, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
15. Специфика обучения предметам подготовительного класса "Сольфеджио", "Фортепиано", "Домбра" и "Слушание музыки" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
16. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – исполнение произведения педагогом на инструменте, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – работа на инструменте, подготовительные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
17. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
18. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки игры отрабатываются на инструменте;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров;
3) конкурсы;
4) урок-игра – использование игровых технологий на уроке;
5) урок-экскурсия.
19. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной музыкальной школе.
20. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.

4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушылардың шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) белгілі педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
14. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескеріп, оның музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына ықпал ететін тыңдау, үйрену, орындау үшін оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушылардың музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптар арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикада меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілетін және бейімділігін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
15. Дайындық сыныбының "Сольфеджио", "Фортепиано", "Домбыра" и "Музыканы тыңдау" пәндеріне оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативтілігін болжайды.
16. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - сұхбат, әңгімелесу, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсетуі;
3) практикалық - аспаппен жұмыс, дайындық жаттығулары, шығарманы өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі бейнелі ойлауды дамыту.
17. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
18. Сабақ формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары аспапта пысықталады;
2) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету;
3) байқаулар;
4) ойын сабағы - сабақ барысында ойын технологияларын қолдану;
5) экскурсия сабағы.
19. Педагог Бағдарламаны заманауи музыка мектептерінде іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
20. Педагогтің білім алушылармен топтық сабақ ретінде жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.

32. Педагог активно использует в учебном процессе обработки казахских народных песен и кюев, произведения казахстанских композиторов, учитывая в процессе их изучения характерные ладовые, гармонические, ритмические и мелодические особенности.
33. Репертуар систематически обновляется и расширяется, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными композиторами.
34. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающихся, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны музыкального содержания, так и техники исполнения.
35. Цель Программы по предмету "Сольфеджио": развитие музыкальных способностей обучающихся и их подготовка для дальнейшего обучения в музыкальной школе.
36. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение знаний по музыкальной грамоте;
2) формирование вокально-интонационных навыков, ладового чувства;
3) формирование звуковысотного слуха;
4) воспитание чувства метроритма;
5) формирование первичных представлений о средствах музыкального языка;
6) формирование первоначальных музыкальных представлений и навыков.
Развивающие:
1) развитие внутреннего слуха, музыкальной памяти;
2) развитие музыкальных способностей; музыкальный слух, чувство ритма, память;
3) развитие эмоций, воображения, вкуса ребенка;
4) развитие начальных творческих задатков.
Воспитательные:
1) привитие детям любви интереса к музыке;
2) воспитание художественного вкуса;
3) формирование представлений о музыкальном искусстве как форме отражения окружающего мира;
4) духовно-нравственное воспитание детей.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования по предмету "Сольфеджио":
1) обучающиеся для развития мелодического слуха обучаются правильному интонированию, обращая внимание на особенности звукоизвлечения, дыхания, правильное положение корпуса, головы.
2) основой репертуара являются маленькие песни – попевки, которые развивают чистую интонацию, ладовый слух, укрепляют вокальный аппарат;
3) необходимым видом работы является слуховой анализ, для работы берутся песни-попевки и прорабатываются на карточках-схемах (со звукорядами из двух, трех, четырех и пяти звуков);
4) теоретические сведения изучаются в ходе урока и закрепляются в разных разделах. Обучающиеся осваивают длительность, ноты первой октавы в скрипичном ключе, клавиатуру до - соль, регистры, динамику, темпы, штрих, характер, лады, понятие "фраза".

32. Педагог оқу процесінде ладтық, үндестілік, ырғақтық және әуендік ерекшеліктерін ескере отырып, қазақ халық әндері мен күйлерінің өңдеулерін, қазақстан композиторларының шығармаларын кеңінен қолданады.
33. Репертуар жүйелі түрде жаңартылады, заманауи отандық және шетел композиторлары шығарған үздік пьесаларын қамти отырып кеңейтіледі.
34. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысу, білім алушыға музыкалық мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын ойластырады.
35. "Сольфеджио" пәнінің мақсаты: білім алушылардың музыкалық қабілеттерін дамыту және оларды әрі қарай музыка мектебінде оқуға дайындау.
36. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық сауат ашу бойынша білім алу;
2) вокалдық дауыс ырғағы дағдыларын, лад сезімін қалыптастыру;
3) жоғары дыбыстық есту қабілетін қалыптастыру;
4) метроритм сезімін тәрбиелеу;
5) музыка тілінің құралдары туралы алғашқы музыкалық түсініктерді қалыптастыру;
6) алғашқы музыкалық түсініктер мен дағдыларды қалыптастыру.
Дамыту:
1) ішкі есту қабілетін, музыкалық жадын дамыту;
2) музыкалық қабілеттерді дамыту: музыканы есту қабілеті, ритм сезімі, жады;
3) баланың эмоциясын, қиялын, талғамын дамыту;
4) алғашқы шығармашылық нышандарды дамыту.
Тәрбиелік:
1) балалардың бойында қызығушылықты дағдыландыру;
2) көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) қоршаған ортаны бейнелеу формасы ретінде музыкалық өнер туралы түсініктерді қалыптастыру;
4) балаларға рухани-адамгершілік тәрбие беру.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. "Сольфеджио" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы әуенді есту қабілетін дамыту үшін дыбыс шығарудың ерекшелігіне назар аудара отырып, дұрыс дауыс ырғағын жасауды, тыныс алуды, денені, басты және тағы сол сияқтыларды дұрыс қоюды үйренеді.
2) репертуардың негізін шағын әндер - музыкалық айналымдар (попевка) құрайды, олар таза ырғақты, ладтық есту қабілетін дамытады, вокалдық аппаратты бекітеді;
3) есту қабілетін талдау жұмыстың қажетті түрі болып табылады, жұмыс істеу үшін әндер - музыкалық айналымдар алынады және сызба карталарында пысықталады (екі, үш, төрт, бес дыбыстан құралған дыбыстар қатары);
4) теориялық мәліметтер сабақ барысында оқылады және тарауларда бекітіледі. Білім алушылар ұзақтықты, скрипка кілтіндегі бірінші октавадағы ноталарлы, до - соль клавиатурасын, регистрлерді, динамиканы, қарқындарды, штрихтарды, мінездерді, ладтарды, "фраза" түсінігін меңгереді.

38. Содержание учебного предмета "Сольфеджио".
Тематическое планирование.
Тема 1. Виды искусств. Музыкальное искусство. Роль и значение музыки в жизни человека. Звукоизобразительные, звукоподражательные возможности музыки.
Развивающие музыкальные игры.
Тема 2. Знакомство с клавиатурой фортепиано. Деление клавиатуры на октавы и названия октав. Игра последовательности клавиш в разных октавах и комбинациях. Регистры (верхний, средний, нижний).
Накопление слуховых впечатлений. Слушание музыкальных произведений.
Тема 3. Звуки высокие и низкие. Повторность звуков, движение мелодии вверх-вниз. Игры "Слушаем звуки", "Кого встретил колобок?".
Тема 4. Работа над вокальными навыками: правильное положение корпуса, спокойный вдох, активное пение, но без напряжения. Умение пользоваться различными регистрами голоса. Дыхательная гимнастика. Артикуляционная гимнастика.
Тема 5. Работа над дикцией. Выразительное чтение текстов песен.
Работа над ритмическими рисунками. Разучивание и подбор по слуху от разных клавиш детских песен.
Тема 6. Знакомство с музыкальными инструментами. Казахские народные инструменты. Русские народные инструменты. Инструменты симфонического оркестра).
Тема 7. Основные музыкальные жанры. Песня. Танец. Марш. Разучивание характерных танцевальных и маршевых движений.
Тема 8. Характер музыки. Средства музыкальной выразительности. Слушание музыкальных произведений.
Тема 9. Нотное письмо. Нотный стан. Скрипичный ключ. Работа с нотами первой октавы.
Тема 10. Понятие о длинных и коротких звуках. Звуки "бегущие" (ти-ти), "шагающие" (та) - восьмые и четверти. Написание штилей. Ритмический анализ знакомых песен, пропевание их ритмослогами и запись их на доске длинными и короткими палочками. Сопровождение пения ритмослогами хлопками: ти-ти – в ладоши, та – по коленкам.
Тема 11. Метризация двухсложных и трехсложных слов. Выстукивание метрической пульсации под музыку. Движение под музыку.
Тема 12. Ладоинтонационная работа. Подготовка к осознанию тоники. Пение долгих и коротких мелодических попевок с доведением до тоники. Разучивание песен по слуху в различных тональностях и размерах.
Тема 13. Мажорные и минорные лады. Развитие слухового восприятия. Определение характера прослушанной музыки.
Сочинение детьми названия к исполненной музыке.
Рисование картин к прослушанной музыке. Определение лада исполненной музыки. Использование песенных игр на сопоставление мажора и минора.
Тема 14. Лад. Понятие о ладе. Понятие о ступенях лада с общим делением на устои и неустои. Индивидуализация характера каждой ступени. Обозначение ступени римскими цифрами. Звукоряд. Гамма. Тоника. Трезвучие.
Использование песенных игр. Пальчиковые игры.

38. "Сольфеджио" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өнер түрлері. Музыка өнері. Адам өміріндегі музыканың рөлі және мәні. Музыканың бейнелі дыбыстау, еліктеп дыбыстау мүмкіндіктері.
Дамытатын музыкалық ойындар.
2-тақырып. Фортепианоның клавиатурасымен танысу. Клавиатураны октаваларға және октавалардың аталуына бөлу. Түрлі октавалардағы және комбинациялардағы клавишаларды ойнау реті. Регистрлер (жоғары, орта, төменгі).
Есту арқылы алатын әсерлерін жинақтау. Музыкалық шығармаларды тыңдау.
3-тақырып. Жоғары және төмен дыбыстар. Дыбыстардың қайталануы, әуендердің жоғары-төмен қозғалысы. "Дыбыстарды тыңдаймыз", "Бауырсақ кімді кездестірді?" ойындары.
4-тақырып. Вокалдық дағдылармен жұмыс: дененің дұрыс орналасуы, қалыпты тыныс, күш түсірмей әнді белсенді айту. Дауыстың түрлі регистрлерін қолдана білу. Тыныс алу жаттығулары. Артикуляциялық жаттығулар.
5-тақырып. Дикциямен жұмыс. Әндердің мәтіндерін мәнерлеп оқу.
Ритмикалық суреттермен жұмыс. Балаларға арналған әндерді жаттау және түрлі клавишалармен есту арқылы теру.
6-тақырып. Музыкалық аспаппен танысу. Қазақ халық аспаптары. Орыс халық аспаптары. Симфониялық оркестрдің аспаптары.
7-тақырып. Негізгі музыкалық жанрлар. Ән. Би. Марш. Мінезді би және марштық қимылдарды жаттау.
8-тақырып. Музыканың мінезі. Музыкалық мәнерлілік құралдары. Музыкалық шығармаларды тыңдау.
9-тақырып. Ноталық жазба. Ноталық стан. Скрипка кілті. Бірінші октава ноталарымен жұмыс.
10-тақырып. Ұзын және қысқа дыбыстар туралы түсінік. "Жүгіретін" (ти-ти), "қадамдайтын" (та) - сегіздік және ширек дыбыстар. Штильдердің (тымық) жазылуы. Таныс әндерді ритмикалық талдау, оларды ритмдік буындармен айту және тақтаға ұзын және қысқа таяқшалармен жазу. Әнді ритм буындарымен шапалақтап сүйемелдеу: алақанмен - ти-ти, тіземен - та-та.
11. Екі буынды және үш буынды сөздерді метризациялау. Музыкамен метрикалық қағысты тақылдату. Музыкамен қозғалу.
12-тақырып. Ладтық ырғақ жұмысы. Тониканы түсінуге дайындық. Тоникаға жеткізе отырып, ұзын дәне қысқа әуендік музыкалық айналымдарды айту. Түрлі үнділіктегі және көлемдердегі әндерді есту арқылы жаттау.
13-тақырып. Мажорлық және минорлық ладтар. Есту арқылы қабылдауды дамыту. Тыңдалған музыканың мінезін анықтау.
Балалардың орындалған музыкаға тақырып қоюы.
Тыңдаған музыкаға сурет салу. Орындалған музыканың ладын анықтау. Мажор мен минорды салыстыруға арналған әншілік ойындарды қолдану.
14-тақырып. Лад. Лад туралы түсінік. Ладтың тіреулі және тіреусіз жалпы бөлінген сатылары туралы түсінік. Әр сатының сипатын даралау. Сатыларды рим сандарымен белгілеу. Дыбыс қатары. Гамма. Тоника. Үш дыбыстылық.
Әнмен ойналатын ойындарды қолдану. Саусаққа арналған ойындар.

Тема 15. Метр и ритм. Сильные и слабые метрические доли. Ритмическое освоение слов. Двухдольная метрическая пульсация. Размер 2/4, схема дирижирования. Различные виды ритмических рисунков.
Тема 16. Трехдольная метрическая пульсация. Размер 3/4. Схема дирижирования. Различные виды ритмических рисунков.
Тема 17. Затакт. Паузы. Свободное досочинение ритмической фразы, начатой педагогом, чтение ритмической строчки ритмослогами.
Тема 18. Ритмический канон. Чтение ритмического рисунка с хлопками, тактирование под музыку – в характере музыки. Игра в детском ударном оркестре.
Тема 19. Ритмическая импровизация. Ритмические диктанты. Двигательная импровизация как непосредственная реакция на слушание музыки.
Тема 20. Знакомство с понятиями полутон и тон. Знаки альтерации. Строение мажорной гаммы. Тональность Ре мажор. Последовательное введение неустоев два, семь. Интонирование звукорядов: один – два – три и обратно, тетрахорд, пентахорд, гамма.
Пение песенок и упражнений по звукам мажорного трезвучия вначале вниз, затем вверх. Выработка ощущения тоники.
Тема 21. Выработка ощущения индивидуального характера пять – три – один ступеней мажорного лада. Пение этих ступеней мажорного лада ания и выразительностью исполнения.
Тема 22. Сольфеджирование песен и мелодий, состоящих из пройденных ступеней и нот с тактированием на две четверти, по рабочим тетрадям, записи на доске.
Тема 23. Инструментальные импровизации, связанные с изобразительностью или характеристичностью образов.
Тема 24. Транспонирование. Подбор знакомых песен в тональностях до и ре – мажор осознанием устойчивых и неустойчивых ступеней.
Тема 25. Музыкальная фраза. Сочинение маленьких фраз на известных интонационных моделях с названием ступеней. Понятия "мелодия и аккомпанемент". Пение выученных песен по фразам или под аккомпанемент. Правописание звуков малой октавы.
Тема 26. Музыкальный язык. Музыкальная фразировка, работа в тональностях До и Ре мажор. Сольфеджирование мелодий в размере две четверти, три четверти.
Тема 27. Устные диктанты. Выкладывание разучиваемых песенок нотками на фланелеграфе, нотном стане. Выкладывание карточками ритмического рисунка. Чередование пения вслух с пением про себя. Дописывание мелодии. Записывание выученных и проанализированных мелодий из пройденных ступеней.
Тема 28. Определение на слух мажорного и минорного трезвучия, звукоряда, устойчивых ступеней. Ритмическое эхо, мелодическое эхо. Определение на слух размера две четверти, три четверти.
Тема 29. Определение трех частей на слух (по смене образа) в простой трехчастной форме. Пение по цепочке. Чередование пения вслух и "про себя". Запоминание пропущенных тактов в знакомых мелодиях на доске.
Тема 30. Музыкальный образ. Музыкальный язык.
Основные средства музыкальной выразительности - мелодия, гармония, ритм, лад, тембр, регистр, темп, динамика, фактура, их взаимодействие в музыкальном сочинении.
Тема 31. Симфонический оркестр. Состав оркестра. Группы инструментов.
Тема 32. Опера и балет как синтетические жанры. Общие черты и различия.

15-тақырып. Метр және ритм. Күшті және әлсіз метрикалық бөліктер. Сөздерді ритмикамен меңгеру. Екі бөлікті метрикалық қағыс. 2/4 өлшемі, дирижерлеу сызбасы. Ритмикалық суреттердің әртүрлі түрлері.
16-тақырып. Үш бөлікті метрикалық қағыс. 3/4 өлшем. Дирижерлеу сызбасы. Ритмикалық суреттердің әртүрлі түрлері.
17-тақырып. Тактінің бір бөлімі (затакт). Үзілістер. Педагог бастаған ритмикалық фразаны әрі қарай еркін шығару, ритм буындарымен ритмикалық жолдарды оқу.
18-тақырып. Ритмикалық канон. Шапалақпен ритмикалық суретті оқу, музыканың мінезіне сәйкес тактілерді орындау. Балалар соқпалы оркестрінде ойнау.
19-тақырып. Ритмикалық суырып салу. Ритмикалық жазбаша бақылау. Музыканы тыңдауға тікелей реакция ретінде суырып салма қимыл-қозғалыстарды орындау.
20-тақырып. Жарты тон және тон түсініктерімен танысу. Альтерация белгілері. Мажорлық гамманың құрылысы. Ре мажор үндестілігі. Екі, жеті тұрақсыздарын біртіндеп енгізу. Дыбыстар қатарын дауыс ырғағына келтіру: бір - екі - үш және кері қарай, тетрахорд, пентахорд, гамма (қатар бойынша, қол белгілерімен, ноталармен).
Үшдыбыстылық дыбыстары бойынша әндер мен жаттығуларды алдымен төмен, сосын жоғары айту. Тоника сезімін тәрбиелеу.
21-тақырып. Мажорлық ладтың бес - үш - бір сатысының жеке мінезін сезінуді тәрбиелеу. Мажорлық ладтың осы сатыларын дыбыстардың аталуымен, сатылардың сандарымен айту. Таза ырғақтау және орындау мәнерлігі бойынша жұмыс.
22-тақырып. Өткен сатылардан және екі бөлікке тактіленген ноталардан құралған әндер мен әуендерді, жұмыс дәптерлері, тақтадағы жазба бойынша сольфеджиолау.
23-тақырып. Бейнені бейнелеу немесе сипатына байланысты аспаппен суырып салу.
24-тақырып. Тасымалдау. Таныс әндерді до және ре - мажор үндестіліктерінде, тұрақты және тұрақсыз сатыларды түсіне отырып іріктеу.
25-тақырып. Музыкалық баса айту. Сатылардың аталуымен белгілі дауыс ырғағының үлгілерінде шағын фразаларды шығару. "Әуен және сүйемелдеу" түсініктері. Жатталған әндерді фразалар бойынша және сүйемелдеумен айту. Кіші октавадағы дыбыстардың дұрыс жазылуы.
26-тақырып. Музыка тілі. Музыкалық баса айту, До және Ре мажор үндестіліктеріндегі жұмыс. Екі бөлік, үш бөлік өлшеміндегі әндерді сольфеджиолау.
27-тақырып. Ауызша динтакт. Жатталатын әндердің ноталарын фланелеграфқа, ноталық параққа түсіру. Ритмикалық суреттерді карта түрінде шығарып қою. Дауыстап айтуды іштен айтумен алмастыру. Әуендерді аяқтап жазу. Өткен сатылардағы жатталған және талданған әуендерді жазу. Бағана бойынша жазылған таныс әндерді тану.
28-тақырып. Мажорлық және минорлық үш дыбыстылықты, дыбыстар қатарын, тұрақты сатыларды естуі бойынша анықтау. Ритмикалық жаңғырық, әуендік жаңғырық. Төрттен екі, төрттен үш өлшемдерін есту арқылы анықтау.
29-тақырып. Қарапайым үш бөлімді формадағы есту арқылы үш бөлімді (бейнені ауыстыру бойынша) анықтау. Тізбек бойынша айту. Дауыстап айтуды "іштен айтумен" алмастыру. Тақтадағы таныс әуендердің қалып кеткен тактілерін есте сақтау.
30-тақырып. Музыкалық бейне. Музыка тілі. Музыкалық мәнерліктің негізгі құралдары - әуен, гармония, ритм, лад, тембр, регистр, темп, динамика, фактура, музыкалық шығармадағы олардың өзара байланыстары.
31-тақырып. Симфониялық оркестр. Оркестрдің құрамы. Аспаптардың тобы.
32-тақырып. Опера мен балет - синтетикалық жанр. Жалпы сипаттары мен айырмашылығы.

39. Ожидаемые результаты освоения Программы "Сольфеджио".
К концу обучения в подготовительном классе обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки.
Знают:
1) термины - музыкальный звук, нота, интонация, мелодия, тембр, ритм, темп, жанр, скрипичный ключ, композитор, исполнитель, слушатель, музыкальные инструменты, оркестр народных инструментов;
2) средства музыкального языка: мелодия, ритм, темп, лад;
3) основные виды и жанры музыкального искусства;
4) название и звучание классических музыкальных инструментов;
5) название и звучание казахских и русских народных инструментов;
6) правила слушания музыкальных произведений.
Умеют:
1) пропеть небольшую мелодию по нотам, знакомую песню от любого звука, сопровождая пение ровными хлопками в ладоши;
2) определять размер прослушанной музыки;
3) простучать или прохлопать написанный ритм;
4) определять размер данной мелодии;
5) определить характер прослушанной музыки (мажор или минор);
6) допеть незаконченную мелодию (один или несколько звуков);
7) сопоставлять по характеру звучания знакомую музыку;
8) определить по нотам любую из пройденных в году песен и уметь пропеть ее с названием нот;
9) эмоционально выражать характер музыки;
10) подобрать знакомую мелодию на фортепиано;
11) исполнять простейшее музыкальное произведение: песню, инструментальную пьесу;
12) словесно выразить эмоциональное впечатление от музыкального произведения.
Владеют навыками:
1) транспонирования знакомой мелодии на фортепиано;
2) элементарного вокального и инструментального музицирования;
3) музыкальной учебной деятельности.
40. Цель Программы по предмету "Фортепиано": подготовить обучающегося для освоения основного курса обучения по классу фортепиано.
41. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение определенных знаний о музыке;
2) знакомство с музыкальной грамотой, разными приемами звукоизвлечения;
3) формирование слухового контроля;
4) формирование специальных знаний, умений и навыков;
5) обучение первоначальным пианистическим приемам и навыкам.
Развивающие:
1) развитие слуха, ритма, творческого воображения, образного восприятия музыки;
2) общемузыкальное развитие обучающегося с учетом их природных возможностей;
3) развитие начальных творческих задатков.
Воспитательные:
1) приобщение детей к миру музыки;
2) формирование устойчивого интереса к занятиям;
3) развитие личности ребенка, его активности, самостоятельности;
4) формирование и развитие эстетических воззрений и художественных вкусов детей.
42. Программные требования по предмету "Фортепиано":
1) на занятиях педагог регулярно использует такие виды деятельности, как слушание музыки, пение, подбор по слуху, упражнения, направленные на развитие чувства ритма, начальную организацию мелкой моторики, формирование начальных навыков посадки и приемов игры на фортепиано;

39. "Сольфеджио" пәнін меңгеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
Біледі:
1) терминдерді - музыкалық дыбыс, нота, дауыс ырғағы, әуен, тембр, ритм, темп, жанр, скрипка кілті, композитор, орындаушы, тыңдаушы, музыкалық аспаптар, халық аспаптар оркестрі;
2) музыка тілінің құралдарын: әуен, ритм, темп, лад;
3) музыка өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын;
4) классикалық музыкалық аспаптардың аталуы мен дыбысталуын;
5) қазақ және орыс аспаптарының аталуын және дыбысталуын;
6) музыкалық шығармаларды тыңдау ережелерін.
Жасай алады:
1) нота бойынша шағын әуенді, әнді алақанмен қалыпты шапалақпен сүймелдей отырып, кез келген дыбыстағы таныс әнді орындайды;
2) тыңдалған музыканың өлшемін анықтайды;
3) жазылған ритмді тықылдатып немесе шапалақтап шығарады;
4) аталған әуеннің өлшемін анықтайды;
5) тыңдалған музыканың сипатын анықтайды (мажор немесе минор);
6) аяқталмаған әуенді аяқтайды (бір немесе бірнеше дыбыстау);
7) таныс музыканы дыбысталу сипатына қарай салыстырады;
8) кез-келген жылда өтілген әнді нота бойынша анықтау және ноталардың аталуымен айта біледі;
9) музыканың сипатын эмоциямен көрсетеді;
10) фортепианода таныс әуенді тереді;
11) қарапайым музыкалық шығарманы орындау: әнді, аспаптық пьесаны;
12) музыкалық шығармадан алған эмоциялық әсерін сөзбен жеткізеді.
Дағдыларға ие болады:
1) таныс әуенді фортепианоға тасымалдау;
2) қарапайым вокалдық және аспаптық музыка ойнау;
3) музыкалық оқу қызметі.
40. "Фортепиано" пәні бойынша Бағдарламаның мақсаты: білім алушыны фортепиано класы бойынша оқытудың негізгі курсын меңгеру үшін дайындау.
41. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыка туралы анықталған білім алу;
2) музыкалық сауат ашумен, дыбыс шығарудың әр түрлі тәсілдерімен танысу;
3) есту қабілетін бақылауды қалыптастыру;
4) арнайы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
5) алғашқы пианинода ойнау тәсілдері мен дағдыларына оқыту.
Дамыту:
1) есту қабілетін, ритмді, шығармашылық қиялды, музыканы бейнелі қабылдауды дамыту;
2) білім алушының табиғи мүмкіндіктерін ескере отырып, жалпы музыкалық дамыту;
3) бастапқы шығармашылық нышандарды дамыту.
Тәрбиелік:
1) балаларды музыка әлеміне баулу;
2) сабаққа деген тұрақты қызығушылықты қалыптастыру;
3) баланың тұлғасын, белсенділігін, дербестігін дамыту;
4) балалардың эстетикалық көзқарастары мен көркемдік талғамдарын қалыптастыру және дамыту.
42. "Фортепиано" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) педагог сабақтарда музыканы тыңдау, ән айту, музыканы есту бойынша теру, ритм сезімін дамытуға, ұсақ моториканы алғашқы ұйымдастыруға арналған жаттығулар, отырудың алғашқы дағдыларын және фортепианода ойнау тәсілдерін қалыптастыру сияқты қызмет түрлерін жиі қолданады;

2) к знакомству с основами нотной грамоты и более сложным разделам педагог переходит, постепенно усложняя задачи, в зависимости от способностей и возраста, обучающегося;
3) все учебные занятия проводятся в игровом процессе;
4) в течение учебного года обучающиеся осваивают различные игровые навыки non legato, legato, staccato, жанры музыкальных произведений, 20-25 различных по форме музыкальных произведений: народные песни, этюды, пьесы песенного и танцевального характера, ансамбли, пьесы с элементами полифонии.
43. Содержание учебного предмета "Фортепиано".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Введение в мир музыки. Беседа о жанровой музыке.
Тема 2. Знакомство со старинными клавишными инструментами, способами звукоизвлечения, разницей звучания.
Тема 3. История создания фортепиано. Путешествие по клавиатуре.
Тема 4. Правила маленького пианиста. Выработка правильной посадки за инструментом. Посадка, положение корпуса, высота запястья.
Тема 5. Подготовка игрового аппарата к игре на инструменте. Постановка рук. Работа над постановкой и снятием рук с клавиатуры. Маховые упражнения по системе Д. Артаболевской.
Тема 6. Донотный период. Организация игровых движений. Развитие творческих навыков. Сочинение музыкальных слов, имен, простейших попевок, песенок на предложенные слова.
Тема 7. Развитие творческих навыков. Развитие музыкального слуха Использование шумовых музыкальных инструментов для сопровождения сочиненных или подобранных песенок, музыкальных произведений.
Тема 8. Компьютерные технологии.
Тема 9. Игра с рук, подбор легких песенок. Игра в ансамбле с педагогом. Чередование рук, выработка пластичных движений.
Тема 10. Пение обучающимися простейших мелодий под аккомпанемент педагога.
Тема 11. Беседа о средствах музыкальной выразительности.
Тема 12. Слушание и восприятие музыки. Определение жанра, характера, настроения музыки.
Тема 13. Нотный стан, скрипичный и басовый ключи, клавиатура.
Тема 14. Понятия: мелодия. Мотив, аккомпанемент, фраза, период.
Тема 15. Длительность нот. Паузы. Динамические оттенки. Лад (мажор и минор).
Тема 16. Знаки альтерации. Музыкальная терминология.
Тема 17. Трезвучия мажор и минор. Умение чисто интонировать.
Тема 18. Исполнительские штрихи. Владение штрихами non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато].
Тема 19. Гаммы. Упражнения. Основы аппликатуры. Развитие самостоятельности первого пальца, укрепление четвертого и пятого пальцев.
Тема 20. Чтение нот с листа.
Тема 21. Этюды и пьесы. Игра двумя руками. Переход от игры поочередного исполнения каждой рукой к одновременной игре двумя руками.

2) педагог білім алушының қабілеті мен жасына байланысты міндеттерді қиындата отырып, ноталық сауат негіздері мен күрделірек тарауға біртіндеп ауысады;
3) барлық оқыту сабақтары ойын процесінде өткізіледі;
4) білім алушы оқу жылының ішінде әр түрлі ойын дағдыларын non legato, legato, staccato, музыкалық шығармалардың жанрларын, формалары бойынша әртүрлі 20-25 музыкалық шығармаларды: халық әндері, этюдтер, әншілік және бишілік сипаттағы пьесалар, ансамбльдер, полифония элементтері бар пьесаларды меңгереді.
43. "Фортепиано" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Музыка әлеміне кіріспе. Жанрлық музыка туралы әңгіме.
2-тақырып. Көне клавишалық аспаптармен, дыбыс шығару тәсілдерімен, дыбысталу айырмашылығымен танысу.
3-тақырып. Фортепианоның шығу тарихы. Клавиатураға шолу жүргізу.
4-тақырып. Кішкентай пианиношының ережелері. Аспапта дұрыс отыру ережелерін тәрбиелеу. Отыру, дене жағдайы, білектің биіктігі.
5-тақырып. Орындаушылық аппаратын аспапта ойнауға дайындау. Қолды қою және қолды клавиатурадан алу бойынша жұмыс. Д. Артаболевскаяның жүйесі бойынша сермеу жаттығулары.
6-тақырып. Нотаға дейінгі кезең. Орындау қимылдарын ұйымдастыру. Шығармашылық дағдыларды жетілдіру. Берілген сөздерге музыкалық сөздерді және есімдерді шығару.
7-тақырып. Шығармашылық дағдыларды дамыту. Музыкалық есту қабілетін дамыту. Шығарған музыкалық сөздер мен есімдердің ритмін сипаттау үшін шулы музыкалық аспаптарды қолдану.
8-тақырып. "Финал" бағдарламасындағы компьютерлік технологиялар.
9-тақырып. Қолмен ойнау, жеңіл әндерді іріктеу. Педагогпен бірге ансамбльде ойнау. Қолдарды алмастыру, пластикалық қимылдарды тәрбиелеу.
10-тақырып. Білім алушылардың педагогтің сүйемелдеуімен жеңіл әуендерді орындауы.
11-тақырып. Музыкалық мәнерлілік құралдары туралы әңгіме.
12-тақырып. Музыканы тыңдау және қабылдау. Музыканың жанрын, мінезін, көңіл-күйін анықтау.
13-тақырып. Нота парағы, скрипка және бас кілттері, клавиатура.
14-тақырып. Әуен түсінігі. Сарын, сүйемел, фраза, кезең.
15-тақырып. Ноталардың ұзақтығы. Паузалар. Динамикалық ерекшеліктер. Лад (мажор, минор).
16-тақырып. Альтерация белгілері. Музыкалық терминдер.
17-тақырып. Мажор және минор үш дыбыстылығы. Дауыс ырғағын таза келтіре білу.
18-тақырып. Орындаушылық штрихтері. Non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтерін меңгеру.
19-тақырып. Гамма. Жаттығулар. Аппликатура негіздері. Бірінші саусақтың дербестігін дамыту, төртінші және бесінші саусақтарды бекіту.
20-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
21-тақырып. Этюдтер мен пьесалар. Екі қолмен ойнау. Әр қолмен кезектесіп ойнаудан бір уақытта екі қолмен ойнауға көшу.

44. Ожидаемые результаты освоения Программы "Фортепиано".
К концу обучения подготовительного класса, обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки.
Знают:
1) первоначальные основы музыкальной грамоты;
2) клавишные музыкальные инструменты;
3) основные жанры музыки;
4) игровые приемы non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато];
5) выразительные средства музыки: мелодия, ритм, паузы, штрихи, динамика.
Умеют:
1) правильно сидеть за инструментом;
2) играть музыкальные пьесы поочередно или двумя руками осознанно и выразительно, применяя усвоенные теоретические знания;
3) исполнять приемы звукоизвлечения: non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато];
4) использовать при игре динамические оттенки – f [форте], p [пиано], крещендо, диминуэндо;
5) управлять своим мышечно-двигательным аппаратом;
6) подчинить игровой аппарат воле исполнителя, начальным художественным задачам;
7) подобрать мелодию от разных звуков, пропеть ее;
8) сочинить мелодию по предложенному ритму, словам на 2,3,4,5, нот;
9) разбираться в жанрах музыки;
10) словесно рассказывать содержание произведение, почувствовать лад.
45. Цель Программы по предмету "Домбра": подготовка обучающихся для комфортного освоения основного курса обучения по классу домбры, воспитание активного интереса к музыке и инструменту, развитие музыкальных и исполнительских возможностей.
46. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с музыкальной грамотой;
2) приобретение простейших исполнительских навыков;
3) формирование слухового контроля;
4) обучение первоначальным домбровым приемам и навыкам;
Развивающие:
1) развитие слуха, ритма, творческого воображения, образного восприятия музыки;
2) развитие эмоций, воображения, вкуса ребенка;
3) общемузыкальное развитие обучающихся с учетом их природных возможностей;
4) развитие начальных творческих задатков.
Воспитательные:
1) приобщение детей к миру музыки;
2) формирование устойчивого интереса к занятиям;
3) развитие личности ребенка, его активности, самостоятельности;
4) формирование и развитие эстетических воззрений и художественных вкусов детей.
47. Программные требования подготовительного класса по предмету "Домбра":
1) обучающиеся знакомятся с основами нотной грамоты, длительностью нот, паузами, динамическими оттенками, ладами, тональными знаками альтерации, музыкальной терминологией;
2) на занятиях педагог регулярно использует такие виды деятельности, как слушание музыки, пение, подбор по слуху, упражнения, направленные на развитие чувства ритма, формирование начальных навыков посадки и приемов игры на домбре;

44. "Фортепиано" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
Біледі:
1) музыкалық сауат ашудың алғашқы негіздерін;
2) клавишалық музыкалық аспаптарды;
3) музыканың негізгі жанрларын;
4) non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] ойын тәсілдерін;
5) музыканың мәнерлілік құралдарын: әуен, ритм, үзілістер, штрихтер, динамика.
Жасай алады:
1) аспапқа дұрыс отырады;
2) музыкалық пьесаларды кезекпен ойнайды немесе меңгерген теориялық білімдерін қолданып екі қолмен саналы түрде және мәнерлеп орындайды;
3) non legato, legato, staccato дыбыс шығару тәсілдерін қолданады;
4) орындау барысында f [форте], p [пиано] крещендо, диминуэндо - динамикалық ерекшеліктерді қолданады;
5) өзінің бұлшық ет - қимыл - қозғалыс аппаратын басқарады;
6) ойын аппаратын орындаушының еркіне, алғашқы көркемдік міндеттерге бағындырады;
7) әр түрлі дыбыстардан құрылған әуендерді іріктеп, оларды айтады;
8) 2, 3, 4, 5 нотаға берілген ырғаққа әуен шығарады;
9) музыка жанрларын талдайды;
10) шығарманың мазмұнын ауызша айтады, ладты сезінеді.
45. "Домбыра" пәні бойынша Бағдарламаның мақсаты: домбыра сыныбы бойынша оқытудың негізгі курсын ыңғайлы меңгеруі үшін білім алушыларды дайындау, музыкаға және аспапқа деген белсенді қызығушылығын тәрбиелеу, музыкалық және орындаушылық мүмкіндіктерді дамыту.
46. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық сауаттылықпен танысу;
2) қарапайым орындаушылық дағдыларды иелену;
3) есту қабілетін бақылауды қалыптастыру;
4) бастапқы домбыра тәсілдері мен дағдыларына оқыту.
Дамыту:
1) есту қабілетін, ырғақты, шығармашылық қиялды, музыканы бейнелі қабылдауды дамыту;
2) баланың эмоциясын, қиялын, талғамын дамыту;
3) білім алушылардың табиғи мүмкіндіктерін ескере отырып, жалпы музыкалық дамыту;
4) бастапқы шығармашылық нышандарды дамыту.
Тәрбиелік:
1) балаларды музыка әлеміне баулу;
2) сабаққа деген тұрақты қызығушылықты қалыптастыру;
3) бала тұлғасын, белсенділігін, дербестігін дамыту;
4) балалардың эстетикалық көзқарастары мен көркемдік талғамдарын қалыптастыру және дамыту.
47. "Домбыра" пәні бойынша дайындық сыныбының Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар ноталық сауаттың негіздерімен, нота ұзақтығымен, үзілістермен, динамикалық ерекшеліктерімен, ладпен, альтерацияның тональді белгілерімен, музыкалық терминдермен танысады;
2) педагог сабақтарда музыканы тыңдау, ән айту, музыканы естуі бойынша теру, ритм сезімін дамытуға арналған жаттығулар, отырудың алғашқы дағдыларын және домбырада ойнау тәсілдерін қалыптастыру сияқты қызмет түрлерін жиі қолданады;

3) все учебные занятия проводятся в игровом процессе;
4) в течение учебного года обучающиеся осваивают исполнительские штрихи, игровые приемы, чтение нот с листа, гаммы, упражнения, этюды и пьесы, жанры музыкальных произведений, 20-25 различных по форме музыкальных произведений.
48. Содержание учебного предмета "Домбра".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Введение в мир музыки. Беседа о жанровой музыке.
Тема 2. Знакомство с инструментом, способами звукоизвлечения, разницей звучания.
Тема 3. История создания домбры.
Тема 4. Выработка правильной посадки и постановки с инструментом. Посадка, положение корпуса, высота запястья.
Тема 5. Подготовка игрового аппарата к игре на инструменте. Постановка рук. Работа над постановкой пальцев.
Тема 6. Донотный период. Организация игровых движений. Развитие творческих навыков. Сочинение музыкальных слов и имен, на предложенные слова.
Тема 7. Развитие творческих навыков. Развитие музыкального слуха Использование шумовых музыкальных инструментов для характеристики ритма сочиненных музыкальных слов и имен.
Тема 8. Компьютерные технологии в программе "Финал", "Сибелиус".
Тема 9. Подбор легких песенок. Игра в ансамбле с педагогом.
Тема 10. Пение простейших мелодий под аккомпанемент педагога.
Тема 11. Беседа о средствах музыкальной выразительности.
Тема 12. Слушание и восприятие музыки. Определение жанра, характера, настроения музыки.
Тема 13. Нотный стан, скрипичный ключ.
Тема 14. Понятия: мелодия, кюй, пьеса.
Тема 15. Длительность нот. Паузы. Динамические оттенки. Лад (мажор и минор).
Тема 16. Знаки альтерации. Музыкальная терминология.
Тема 17. Умение чисто интонировать.
Тема 18. Исполнительские штрихи. Владение штрихами ПV, ПVV, ПVПV (төкпе).
Тема 19. Гаммы. Упражнения. Основы аппликатуры. Развитие самостоятельности пальцев, укрепление третьего и четвертого пальцев.
Тема 20. Чтение нот с листа.
Тема 21. Этюды и пьесы. Игра на инструменте.
49. Ожидаемые результаты освоения Программы "Домбра".
К концу обучения, подготовительного класса обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки.
Знают:
1) первоначальные основы музыкальной грамоты;
2) казахские народные инструменты;
3) основные жанры музыки;
4) игровые приемы төкпе, шертпе;
5) выразительные средства музыки: мелодия, ритм, пауза, динамика.
Умеют:
1) правильно сидеть за инструментом;
2) играть пьесы выразительно, применяя усвоенные теоретические знания;
3) исполнять приемы звукоизвлечения: төкпе;

3) барлық оқу сабақтары ойын процесінде жүргізіледі;
4) білім алушылар оқу жылының ішінде орындаушылық штрихтарды, ойнау тәсілдерін, ноталарды парақтан оқуды, гаммаларды, жаттығуларды, этюдтер мен пьесаларды, музыкалық шығармалардың жанрларын, формасы жағынан әртүрлі 20-25 музыкалық шығармаларды меңгереді.
48. "Домбыра" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Музыка әлеміне кіріспе. Жанрлық музыка туралы әңгіме.
2-тақырып. Аспаппен, дыбыс шығару тәсілдерімен, дыбысталу ерекшелігімен танысу.
3-тақырып. Домбыраның шығу тарихы.
4-тақырып. Дұрыс отыру және аспапты дұрыс орналастыруды тәрбиелеу. Отыру, дененің қалпы, білектің биіктігі.
5-тақырып. Орындаушылық аппаратын аспапта ойнауға дайындау. Қолдың қойылымы. Саусақ қойылымымен жұмыс жасау.
6-тақырып. Нотаға дейінгі кезең. Орындау қимылдарын ұйымдастыру. Шығармашылық дағдыларды жетілдіру. Берілген сөздерге музыкалық сөздерді және есімдерді шығару.
7-тақырып Шығармашылық дағдыларын дамыту. Музыкалық есту қабілетін дамыту. Шығарған музыкалық сөздер мен есімдердің ритмін сипаттау үшін шулы музыкалық аспаптарды қолдану.
8-тақырып. "Финал", "Сибелиус" бағдарламасындағы компьютерлік технологиялар.
9-тақырып. Жеңіл әндерді іріктеу. Педагогпен бірге ансамбльде ойнау.
10-тақырып. Педагогтің сүйемелдеуімен жеңіл әуендерді орындау.
11-тақырып. Музыкалық мәнерлілік құралдары туралы әңгіме.
12-тақырып. Музыканы тыңдау және қабылдау. Музыканың жанрын, мінезін, көңіл-күйін анықтау.
13-тақырып. Нота парағы, скрипка кілті.
14-тақырып. Әуен, күй, пьеса туралы түсініктер.
15-тақырып. Нота ұзақтығы. Үзілістер. Динамикалық ерекшеліктер. Лад (мажор, минор).
16-тақырып. Альтерация белгілері. Музыкалық терминдер.
17-тақырып. Дауыс ырғағын таза келтіре білу.
18-тақырып. Орындау штрихтары. ПV, ПVV, ПVПV штрихтарын меңгеру (төкпе).
19-тақырып. Гаммалар. Жаттығулар. Аппликатура негіздері. саусақтардың дербестігін дамыту, үшінші және төртінші саусақтарды нығайту.
20-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
21-тақырып. Этюдтер мен пьесалар. Аспапта ойнау.
49. "Домбыра" бБғдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
Біледі:
1) музыкалық сауат ашудың алғашқы негіздерін;
2) қазақтың халық аспаптарын;
3) музыканың негізгі жанрларын;
4) төкпе, шертпе ойнау әдістерін;
5) музыканың мәнерлік құралдарын - әуен, ырғақ, үзіліс, динамика;
Істей алады:
1) аспаппен дұрыс отыруды;
2) алған теориялық білімін қолдана отырып, шығарманы мәнерлеп ойнауды;
3) дыбыс шығару әдісі - төкпені орындауды;

4) использовать при игре динамические оттенки - f [форте], p [пиано] крещендо, диминуэндо;
5) управлять игровым аппаратом;
6) подобрать мелодию от разных звуков, пропеть ее;
7) сочинить мелодию по предложенному ритму на 2, 3, 4, 5, нот;
8) разбираться в жанрах музыки;
9) словесно рассказывать содержание произведение, почувствовать лад.
50. Цель Программы предмета "Слушание музыки" (предмет по выбору): создание условий для музыкального и личностного развития обучающихся, последующего освоения и приобщения их к музыкальному искусству.
51. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение навыков начального музыкального образования таких, как умение читать и записывать ноты, знать музыкальную терминологию, определять на слух лад, темп, размер музыки;
2) ознакомление с жанрами и ритмами танцевальной музыки;
3) формирование у обучающихся первоначальных навыков слухового наблюдения, музыкального вкуса.
Развивающие:
1) развитие ритма, слуха, внимания, памяти, мышления, творческих способностей, воображения, музыкально-эстетического вкуса обучающихся;
2) развитие интереса детей к познанию музыки и сопоставлению ее с окружающей жизнью;
3) развитие способности запоминать музыкальное произведение и анализировать его.
Воспитательные:
1) воспитание культуры слушания музыки, необходимой для последующего освоения нового музыкального и понятийного материала;
2) воспитание музыкального вкуса обучающихся на лучших образцах классического и народного искусства;
3) интеллектуальное и духовное развитие личности;
4) создание мотивации для поступления в музыкальную школу.
52. Программные требования по предмету "Слушание музыки":
1) обучающиеся в течение учебного года овладевают практическими умениями и навыками в различных видах музыкально-творческой деятельности: в слушании музыки, пении, в том числе с ориентацией на нотную запись, инструментальном музицировании, музыкально-пластическом движении, импровизации, драматизации исполняемых произведений;
2) обучающиеся осваивают знания о музыке, ее интонационно-образной природе, жанровом и стилевом многообразии, особенностях музыкального языка, музыкальном фольклоре, классическом наследии и современном творчестве отечественных и зарубежных композиторов, воздействии музыки на человека, ее взаимосвязи с другими видами искусства и жизнью;
3) в течение учебного года обучающиеся принимают участие в подготовке и проведении коллективных творческих дел "Праздник посвящения в музыканты", "Музыкальные гостиные", "Осенние нотки".
53. Содержание учебного предмета "Слушание музыки".
Тематическое планирование.
Раздел "Мир и музыка".
Тема 1. Музыка в жизни людей и детей. Народная музыка и композиторская (авторская). Обсуждение характера произведения. Рисование под музыку. Создание словаря терминов.
Тема 2. Музыка и настроение. Влияние музыки на настроение людей и способности музыкального произведения выражать настроение. Обсуждение характера прослушанного произведения. Просмотр слайд-презентации. Рисование под музыку. Музыкальная игра "Весело. Грустно".
Тема 3. Музыкальные жанры. Песня. Колыбельная. Работа над дополнением словаря терминов. Слушание фольклорного произведения "Бесік жыры". Обсуждение характера произведения. Освоение жанра песни посредством разучивания песни-игры. Ритмические движения под мелодию песни. Работа над дополнением словаря. Ключевое слово: песня. Просмотр тематической слайд-презентации. Рисование под музыку.
Тема 4. Музыкальные жанры. Марш. Беседа о марше и его особенностях. Разновидности маршей. Работа над дополнением словаря. Ключевое слово: марш. Знакомство с маршами. Просмотр слайд-презентации. Подвижные игры, разучивание маршевого шага.
Тема 5. Музыкальные жанры. Вальс. Разучивание движений вальса, выражение характера музыки пластикой. Работа над дополнением словаря. Ключевое слово: вальс.
Тема 6. Музыка и сказка. Значение сказки в жизни людей. Работа над дополнением терминологического словаря.
Тема 7. Легенды в музыке. Происхождение музыкальных инструментов. Легенда о домбре. Слушание кюев.
Тема 8. Музыка и мультипликация. Вид искусства мультипликация, особенности и отличительные черты. Соединение двух видов искусства. Рисование музыкальных образов и персонажей.
Тема 9. Итоговое занятие четверти. Повторение пройденного материала. Музыкально-ритмические упражнения и игры. Подведение итогов четверти.
Тема 10. Природа и музыка: Сары-Арка. Просмотр слайд-презентации о Казахстане. Слушание кюев. Просмотр слайд-презентации "Легенда о медной сайге". Рисование под музыку образов природы. Музыкально-ритмические упражнения с элементами казахского народного танца "Кұс қанаты", "Қос мүйіз".
Тема 11. Пустыня. Рассказ о пустынях мира и их обитателях. Образы природы, животного мира в музыкальном творчестве композиторов Казахстана и стран мира. Выразительные средства музыки. Слушание музыкальных произведений. Просмотр слайд-презентации. Рисование под музыку образов природы. Музыкально-ритмические упражнения с элементами имитации движения животных.
Тема 12. Море и вода. Созвучность музыки и звуков воды. Выразительные средства музыки. Ключевое слово: тембр. Просмотр тематической слайд-презентации. Рисование под музыку образов музыкального произведения. Подвижные игры.
Тема 13. Природа. Многообразие природы и музыкальных жанров. Музыкальная пародия. Выразительные средства музыки. Ключевое слово: регистр. Слушание музыкальных произведений. Просмотр слайд-презентации и фрагментов документального фильма о природе. Рисование под музыку образов музыкального произведения. Музыкально-ритмические игры.
Тема 14. Горы. Богатство и величие природы. Горы и их сказочные жители. Выразительные средства музыки. Звукоизобразительные свойства музыки. Ключевое слово: динамика. Слушание музыкальных произведений. Рисование образов природы, отраженных в музыке. Музыкально-ритмические упражнения для рук.
Тема 15. Лес. Красота и загадочность природы. Сказочные жители леса. Беседа о выразительных средствах и жанрах музыки и обзорное знакомство с жанром балета. Слушание фрагментов музыкальных произведений из балетов. Рисование под музыку. Музыкально-ритмические упражнения с элементами вальса.
Тема 16. Итоговое занятие четверти. Повторение, закрепление. Устный опрос по пройденным темам. Подвижные и интеллектуальные игры. Викторина по материалам пройденных произведений. Рисование под музыку.
Тема 17. Мир вокруг нас. Музыка в жизни детей. Беседа с детьми о том, какая музыка присутствует в их жизни. Слушание музыкальных произведений. Просмотр мультфильмов. Рисование под музыку полюбившихся персонажей и игрушек.
Тема 18. Музыка в исполнении детей. Рассказ-беседа о маленьких исполнителях. Посещение концерта. Основы этики поведения на концерте. Экскурсия в кабинет фортепиано. Слушание музыкальных произведений. Выполнение вертикальной аппликации-раскраски.
Тема 19. Игра как основной вид деятельности в дошкольном возрасте. Слушание музыкальных произведений. Выполнение под музыку аппликации-раскраски.
Тема 20. Мир глазами детей. Виртуальная экскурсия в цирк. Рассказ о клоунах. Слушание музыкальных произведений о цирке. Рисование под музыку. Создание рассказа о клоунах и цирке.
Тема 21. Классики – детям. Рассказ о композиторах, создавших произведения для исполнения детьми. Создание музыки сквозь призму детского мировоззрения. Слушание музыкальных произведений. Рисование куклы. Изготовление куклы из ниток.
Тема 22. Живая природа в музыке. Рассказ о композиторах, отразивших природу в музыке. Повторение терминов по теме "Выразительные средства музыки". Слушание: музыкальных произведений.
Просмотр тематической слайд-презентации. Работа с рисунками в технике раскраски или аппликации.
Тема 23. Музыкальная природа. Беседа на тему "Может ли музыка рисовать или как получаются музыкальные картины?". Работа со словарем.
Лад, тембр, регистр, динамика. Слушание музыкальных произведений. Просмотр тематической слайд-презентации. Работа с рисунками в технике штрихования.
Тема 24. Явления природы, отраженные в музыке. Беседа о явлениях природы, которые можно ярко выразить музыкальными средствами.
Слушание произведений. Просмотр мульфильма. Работа с рисунками в технике раскраски.
Тема 25. Музыка для взрослых. Слушание музыкальных произведений. Просмотр слайд-презентации по мотивам прослушанных произведений. Рисование или выполнение поделок.
Тема 26. Итоговое занятие четверти. Повторение пройденного материала. Викторина. Музыкально-ритмические упражнения и игры по выбору обучающихся.
Тема 27. Времена года в музыке. Зима и весна. Картины зимней и весенней природы в музыке. Отличия зимы и весны. Средства выражения музыкального пейзажа или зарисовки. Развитие дифференцированного восприятия музыкальных произведений, умение различать изобразительные особенности музыки. Слушание музыкальных произведений о временах года.
Просмотр слайд-презентации "Зима. Весна". Выполнение аппликации "снежинки" и "листочки".
Тема 28. Времена года в музыке. Лето и осень. Картины летней и осенней природы в музыке. Средства выражения музыкального пейзажа. Развитие дифференцированного восприятия музыкальных произведений, умение различать изобразительные особенности музыки. Слушание музыкальных произведение о временах года.
Просмотр видеоролика о временах года. Слайд-презентация "Осень". Рисование под музыку. Музыкально-ритмические движения "Листопад".
Тема 29. Оркестр и группа инструментов. Краткая история формирования симфонического оркестра. Способы звукоизвлечения, деление на группы и семейства. Слушание музыкального произведения в исполнении симфонического оркестра. Слайд-презентация "Симфонический оркестр". Экскурсия в филармонию. Рисование инструментов (раскраски).
Тема 30. Казахские народные инструменты. Рассказ о казахских народных инструментах, деление на группы. Легенда о жетігене. Слушание кюев. Слайд-презентация "Оркестр казахских народных инструментов. Посещение концерта оркестра казахских народных инструментов. Работа со словарем. Термины кюй-легенда, жырау, кюйши, акын.
Тема 31. Необычные инструменты. Знакомство с шарманкой, музыкальной шкатулкой, челестой, фисгармонией, пилой. Описание способов извлечения звука. Применение инструментов в быту и использование в творчестве композиторов. Слушание музыкальных произведений. Просмотр фрагментов из балетов.
Тема 32. Чудо-мастерская инструментов. Рассказ о мастерах и мастерских народных инструментов. Создание инструментов самими детьми из природных и подручных материалов. Коллективное музицирование. Развитие творческих способностей и самореализация через практическую деятельность. Слушание музыки по выбору и сопровождение популярной музыки собственными шумовыми инструментами в предложенном ритме.
Тема 33. Повторение пройденных тем за учебный год. Развитие ассоциаций посредством визуализации образов и персонажей музыкальных произведений. Формирование музыкального терминологического словаря. Игры "Угадай инструмент?", "Чей голос звучит?". Музыкальные загадки.
Тема 34. Итоговое занятие учебного года. Музыкально-ритмические упражнения и игры.

4) орындау барысында f [форте], p [пиано], крещендо, диминуэндо - динамикалық реңктерін қолдануды;
5) ойын аппаратын басқаруды;
6) әр түрлі дыбыстардан әуен шығаруды, оны айтуды;
7) 2, 3, 4, 5 нотаға берілген ырғаққа әуен шығару;
8) музыка жанрларын талдау;
9) шығарманы сөзбен айтып, ладты сезіну.
50. "Музыканы тыңдау" (таңдау бойынша пән) пәні Бағдарламасының мақсаты: білім алушылардың музыкалық және тұлғалық дамуына, әрі қарай меңгеруге және оларды музыка өнеріне араластыруға жағдай жасау.
51. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) ноталарды оқу және жазу, музыкалық терминдерді білу, лад, темп, музыка өлшемін анықтау сияқты алғашқы музыкалық білім дағдыларын алуы;
2) би музыкасының жанрларымен және ритмдерімен танысу;
3) білім алушылардың есту қабілетін бақылау, музыкалық талғамның алғашқы дағдыларын қалыптастыру.
Дамыту:
1) білім алушының ритм, есту қабілетін, зейінін, есте сақтау жадын, ойлауын, шығармашылық қабілеттерін, елестетуін, музыкалық-эстетикалық талғамын дамыту;
2) балалардың музыканы тануға деген қызығушылығын дамыту және оны қоршаған ортамен салыстыру;
3) музыкалық шығарманы есте сақтау және оны талдау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
1) жаңа музыкалық шығарманы және түсінік беретін материалды әрі қарай меңгеруге қажетті музыканы тыңдау мәдениетін тәрбиелеу;
2) үздік классикалық және халық өнері үлгілері негізінде білім алушылардың музыкалық талғамын тәрбиелеу;
3) тұлғаны зияткерлік және рухани дамыту;
4) музыка мектебіне түсуге уәждемелеу.
52. "Музыканы тыңдау" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар оқу жылының ішінде әр түрлі музыкалық-шығармашылық қызметтің түрлері бойынша практикалық біліктер мен дағдыларды меңгереді: музыканы тыңдау, ән айту, оның ішінде ноталық жазбаға бағдарлана отырып, аспаппен музыка ойнау, музыкалық-пластикалық қимыл, суырып салу, орындалатын шығармаларды драмалау;
2) білім алушы музыка, оның ырғақтық-бейнелі табиғаты, жанрлық және стильдік түрлілігі, музыкалық тілдің ерекшелігі, музыкалық фольклор, классикалық мұра және отандық және шетел композиторларының заманауи шығармашылығы, музыканың адамға әсері, оның басқа да өнер түрлерімен және өмірмен өзара байланысы туралы білімді меңгереді;
3) оқу жылының ішінде білім алушы "Музыканттардың қатарына қосылу мейрамы", "Музыкалық сыйлық", "Күзгі ноталар" және басқалары сияқты ұжымдық шығармашылық істерге дайындауға қатысады.
53. "Музыканы тыңдау" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
"Әлем және музыка" тарауы.
1-тақырып. Адамдар мен балалардың өміріндегі музыка. Халық және композиторлық (авторлық) музыка. Шығарманың сипатын талқылау. Музыканы тыңдап отырып сурет салу. Термин сөздердің сөздігін жасау.
2-тақырып. Музыка және көңіл-күй. Музыканың адамдардың көңіл-күйіне әсер етуі және музыкалық шығарманың көңіл-күйді бере білу қабілеті. Тыңдалған шығарманың сипатын талқылау. Таныстыру слайдтарын қарау. Музыка тыңдап отырып сурет салу. "Көңілді. Көңілсіз" музыкалық ойын.
3-тақырып. Музыка жанрлары. Ән. Бесік жыры. Сөздікті терминдермен толықтыру жұмысы. "Бесік жыры" фольклорлық шығарманы тыңдау. Шығарманың сипатын талқылау. Ойын-әндерді жаттау арқылы ән жанрын меңгеру. Әннің әуеніне сәйкес қозғалу. Сөздікті толықтыру бойынша жұмыс. Негізгі сөз: ән. Тақырыптық таныстыру слайдын қарау. Музыка тыңдап отырып сурет салу.
4-тақырып. Музыка жанрлары. Марш. Марш және оның ерекшеліктері туралы әңгіме. Сөздікті толықтыру бойынша жұмыс. Негізгі сөз: марш. Марштармен танысу. Таныстыру слайдын қарау. Жылдам ойналатын ойындар, марштық қадамды жаттау.
5-тақырып. Музыка жанрлары. Вальс. Вальстің қимылдарын жаттау, пластика арқылы музыканың сипатын жеткізу. Сөздікті толықтыру бойынша жұмыс. Негізгі сөз: вальс.
6-тақырып. Музыка және ертегі. Адамдардың өміріндегі ертегінің мәні. Терминдік сөздікті толықтыру бойынша жұмыс.
7-тақырып. Музыкадағы аңыздар. Музыкалық аспаптардың шығуы. Домбыра туралы аңыз. Күйлерді тыңдау.
8-тақырып. Музыка және мультипликация. Мультипликация - өнердің түрі, оның ерекшеліктері және айрықша белгілері. Өнердің екі түрін біріктіру. Музыкалық бейнелер мен кейіпкерлерді салу.
9-тақырып. Тоқсанның қорытынды сабағы. Өткен материалдарды қайталау. Музыкалық-ритмикалық жаттығулар мен ойындар. Тоқсанның нәтижесін шығару.
10-тақырып. Табиғат және музыка: Сары-Арқа. Қазақстан туралы таныстыру слайдын қарау. Күйлерді тыңдау. "Жез киік туралы аңыз" таныстыру слайдын қарау. Музыканы тыңдап отырып табиғат бейнелерін сурет салу. "Құс қанаты", "Қос мүйіз" қазақ халық билерінің элементтерін пайдалана отырып, музыкалық-ритмикалық жаттығуларды орындау.
11-тақырып. Шөл дала. Әлемнің шөл далалары және оларда мекендейтіндер туралы әңгіме. Қазақстан және әлемнің елдерінің композиторларының музыкалық шығармашылықтарындағы табиғат, жануарлар әлемінің бейнесі. Музыканың мәнерлік құралы. Таныстыру слайдын қарау. Музыканы тыңдап отырып, табиғаттың бейнесін бейнелеу. Аңдардың қимылдарын келтіре отырып, музыкалық-ритмикалық жаттығуларды орындау.
12-тақырып. Теңіз бен су. Музыка мен су дыбыстарының ұқсастығы. Музының мәнерлік құралы. Негізгі сөз: тембр. Тақырыптық таныстыру слайдын қарау. Музыканы тыңдап отырып, музыкалық шығарманың кейіпкерлерін бейнелеу. Жылдам ойындар.
13-тақырып. Табиғат. Табиғат пен музыка жанрларының түрлілігі. Музыкалық пародия. Музыканың мәнерлік құралы. Негізгі сөз: регистр. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Таныстыру слайдтарын және табиғат туралы деректі фильмнен үзінді көрсету. Музыка тыңдап отырып, музыкалық шығармалардың кейіпкерлерін бейнелеу. Музыкалық-ритмикалық ойындар.
14-тақырып. Таулар. Табиғаттың байлығы мен үлкендігі. Таулар және олардың ғажайып тұрғындары. Музыканың мәнерлілік құралдары. Музыканың дыбыстық бейнелеу құралдары. Негізгі сөз: динамика. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыкада бейнеленген музыкалық-ритмикалық жаттығулар. Қолдарға арналған музыкалық-ритмикалық жаттығулар.
15-тақырып. Орман. Табиғаттың әсемдігі және құпиялығы. Орманның ғажайып тұрғындары. Музыканың мәнерлік құралдары және жанрлары туралы әңгіме және балет жанрымен шолу таныстыру. Музыка тыңдап отырып сурет салу. Вальс элементтері бар музыкалық-ритмикалық жаттығулар.
16-тақырып. Тоқсанның қорытынды сабағы. Қайталау, бекіту. Өткен тақырыптар бойынша ауызша сұрау. Қозғалыстық және зияткерлік ойындар. Өткен шығармалардың материалдары бойынша викторина. Музыка тыңдап отырып сурет салу.
17-тақырып. Бізді қоршаған әлем. Балалардың өміріндегі музыка. Балалармен олардың өміріндегі музыка туралы әңгімелесу. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Мультфильмдерді қарау. Музыканы тыңдап отырып сүйікті кейіпкерлері мен ойыншықтарын салу.
18-тақырып. Балалардың орындауындағы музыка. Кішкентай орындаушылар туралы сұхбат-әңгіме жүргізу. Концерттерге бару. Концерттерде өзін ұстау этикасының негізі. Фортепиано кабинетіне саяхат. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Тік аппликация - бояуларды орындау.
19-тақырып. Ойын - мектеп жасына дейінгі қызметтің негізгі түрі. Музыкалық шығармаларды орындау. Музыканы тыңдап отырып аппликация-бояуларды орындау.
20-тақырып. Әлем балалардың көзімен. Циркке виртуалды саяхат. Клоундар туралы әңгіме. Цирк туралы музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыка тыңдап отырып сурет салу. Клоундар мен цирк туралы әңгіме құрастыру.
21-тақырып. Классиктер - балаларға. Балалардың орындауына арналған шығармаларды жазған композиторлар туралы әңгіме. Балалардың дүниетанымдық әсері арқылы музыка шығару. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Қуыршақтың суретін салу. Жіптерден қуыршақ дайындау.
22-тақырып. Музыкадағы тірі табиғат. Музыкада табиғатты бейнелеген композиторлар туралы әңгіме. "Музыканың мәнерлік құралдары" тақырыбы бойынша терминдерді қайталау. Музыкалық шығармаларды тыңдау.
Тақырыптық таныстыру слайдын қарау. Бояу немесе аппликация техникасындағы суреттермен жұмыс.
23-тақырып. Музыкалық табиғат. "Музыка сурет сала алады ма немесе музыкалық суреттер қалай салынады" тақырыбына әңгіме. Сөздікпен жұмыс.
Лад, тембр, регистр, динамика. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыка желісі бойынша тақырыптық таныстыру слайдын қарау. Штрихтау техникасындағы суреттермен жұмыс.
24-тақырып. Музыкада бейнеленген табиғат көріністері. Музыкалық құралдармен қанық жеткізуге болатын табиғат көріністері туралы әңгімелесу.
Шығармаларды тыңдау. Мультфильмді көру. Бояу техникасындағы суреттермен жұмыс.
25-тақырып. Ересектерге арналған музыка. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Тыңдалған шығармалардың желісі бойынша таныстыру слайдтарын қарау. Сурет салу немесе қолдан бұйымдар жасау.
26-тақырып. Тоқсанның қорытынды сабағы. Өткен материалдарды қайталау. Викторина. Білім аушының таңдауы бойынша музыкалық-ритмикалық жаттығулар мен ойындар.
27-тақырып. Музыкадағы жыл мезгілдері. Қыс пен көктем. Музыкадағы қыс пен көктем табиғатының суреттері. Қыс пен көктемнің айырмашылығы. Музыкалық пейзаж бен суреттеменің мәнерлілік құралдары. Музыкалық шығармаларды саралап қабылдауды, музыканың бейнелеу ерекшеліктерін ажырату білігін дамыту. Жыл мезгілдері туралы музыкалық шығармаларды тыңдау.
"Қыс. Көктем" таныстыру слайдын қарау. "Қар ұшқыны" және "парақшалар" аппликацияларын орындау.
28-тақырып. Музыкадағы жыл мезгілдері. Жаз бен күз. Музыкадағы жазғы және күзгі табиғат суреттері. Музыкалық пейзажды жеткізу құралдары. Музыкалық шығармаларды саралап қабылдауды, музыканың бейнелеу құралдарын ажырату білігін дамыту. Жыл мезгілдері туралы музыкалық шығармаларды тыңдау.
Жыл мезгілдері туралы бейне жазбаны қарау. "Күз" таныстыру слайды. Музыкамен сурет салу. "Күзде жапырақтардың түсуі" музыкалық-ритмикалық қимыл.
29-тақырып. Оркестр және аспаптар тобы. Симфониялық оркестрдің қалыптасуы туралы қысқа әңгіме. Дыбыс шығару тәсілдері, топтар мен тегіне жіктеу. Симофниялық оркестрдің орындауыдағы музыкалық шығарманы тыңдау. "Смфониялық оркестр" слайд-таныстыру. Филармонияға саяхат. Аспаптарды салу (бояу).
30-тақырып. Қазақ халық аспаптары. Қазақ халық аспаптары туралы әңгіме, оларды топқа жіктеу. Жетіген туралы аңыз. Күйлерді тыңдау. "Қазақ халық аспаптары оркестрі" таныстыру слайды. Қазақ халық оркестрінің концерттеріне бару. Сөздікпен жұмыс. Аңыз-күй, жырау, күйші, ақын терминдері.
31-тақырып. Ерекше аспаптар. Шарманкамен, музыкалық сандықшамен, челеста аспабымен, фисгармониямен, ара (пила) танысу. Дыбыс шығару тәсілдерін сипаттау. Аспаптарды тұрмыста қолдану және композиторлар шығармашылығында пайдалану. Музыкалық шығармаларды тыңдау. Балеттерден күзінді көру.
32-тақырып. Аспаптардың ғажайып шеберханасы. Халық аспаптарының шеберлері мен шеберханалары туралы әңгіме. Табиғи және қолда бар материалдардан балалардың өздерінің аспап жасауы. Ұжымдық музыка ойнау. Практикалық қызмет арқылы шығармашылық қабілет пен өзін өзі танытуды дамыту. Таңдау бойынша музыканы тыңдау және танымал әнді ұсынылған ритмде өздерінің шулы аспаптарымен сүйемелдеу.
33-тақырып. Оқу жылында өткен тақырыптарды қайталау. Музыкалық шығармалардың бейнелері мен кейіпкерлерін визуалдау арқылы ассоциацияны дамыту. Музыкалық терминдік сөздікті қалыптастыру. "Аспапты тап?", "Кімнің дауысы дыбысталуда?" ойындары. Музыкалық жұмбақтар.
34-тақырып. Жаттығулар мен ойындар.

54. Ожидаемые результаты освоения Программы "Слушание музыки".
К концу обучения обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) понимают специфику музыки как вида искусства;
2) определяют общий характер и образный строй произведения;
3) выявляют выразительные средства музыки;
4) знают музыкальную терминологию;
5) знают основы нотной грамоты;
6) умеют излагать свои мысли, составить устно небольшой рассказ о прослушанном произведении;
7) умеют распознавать симфонические и народные музыкальные инструменты;
8) умеют оценивать собственную учебную деятельности на уроке;
9) имеют начальные навыки аудиальной культуры;
10) имеют коммуникативные способности и владеют навыками общения в классе.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
55. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме портфолио, участия их в концертах, конкурсах.
56. В портфолио обучающегося включаются фото концертных, конкурсных выступлений, материалы очных и заочных дистанционных музыкальных конкурсов.
57. Прослушивания, концертные, конкурсные выступления являются важным итоговым этапом занятий: прослушивание проводится в конце каждого задания с целью обсуждения, концертные выступления – по итогам изучения разделов, тем; итоговые концертные выступления организуются в конце учебного года.
58. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения заданий и вносит изменения в репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
59. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных (слух, ритм, память);
2) соответствие исполнительского аппарата обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
60. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
Приложение 46
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей дошкольного возраста пяти-шести лет детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

54. "Музыканы тыңдау" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) өнердің түрі ретінде музының ерекшелігін түсінеді;
2) шығарманың жалпы сипатын және бейнелі қатарын анықтайды;
3) музыканың мәнерлік құралдарын анықтайды;
4) музыкалық терминдерді біледі;
5) ноталық сауаттың негіздерін біледі;
6) өз ойларын жеткізуді, тыңдаған шығармалары туралы қысқаша әңгіме құруды біледі;
7) симфониялық және халық музыка аспаптарын таниды;
8) сабақтағы өзінің оқу қызметін бағалай алады;
9) аудиалды мәдениеттің алғашқы дағдыларына ие болады;
10) коммуникативтік қабілеттерге және сыныпта араласу дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
55. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - портфолио, концерттерге, байқауларға қатысу түрінде іске асырылады
56. Білім алушының портфолиосына концерттік, байқаулық көрсетілімдердің фото суреттерді, іштей және қашықтықтан өткізілетін музыкалық байқаулардың материалдарын қамтилады.
57. Тыңдалым, концерттік, байқаулық көрсетілімдер сабақтың маңызды қорытынды кезеңі болып табылады: тыңдалымдар әр сабақтың соңында талдау мақсатында жүргізіледі, концерттік көрсетілімдер - тарауларды, тақырыптарды оқу нәтижесі бойынша, қорытынды концерттік көрсетілімдер оқы жылының аяғында ұйымдастырылады.
58. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
59. Жылдың соңында берілген мінездеме білім алушы даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі (естуі, ырғақ, жады);
2) білім алушының аталған аспапқа орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
60. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарын баса назар қояды және дамыта отырып, осы қабілеттерін педагогикалық процесте оңтайлы пайдаланады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
46-қосымша
Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің мектепке дейінгі бес-алты жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей дошкольного возраста (пяти-шести лет) детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения по предметам подготовительного класса для детей дошкольного возраста пяти-шести лет детских художественных школ и детских школ искусств.
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) акварель – живописная техника, использующая специальные акварельные краски, при растворении в воде образующие прозрачную взвесь тонкого пигмента, и позволяющая за счет этого создавать эффект легкости, воздушности и тонких цветовых переходов;
2) батик – техника получения многоцветной ткани;
3) изобразительное искусство – искусство, связанное со зрительным восприятием и создающее изображения видимого мира на плоскости и в пространстве;
4) графика – вид изобразительного искусства, который связан с изображением на плоскости;
5) гуашь – непрозрачная краска, которая разводится водой;
6) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
7) живопись – вид изобразительного искусства, заключающийся в создании картин, живописных полотен, наиболее полно и жизнеподобно отражающий действительность;
8) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим;
9) тень – наименее освещенная часть натуры;
10) уголь – материал для рисования в виде тонких палочек черного цвета, приготовленных путем обжигания определенных сортов дерева или спрессованных из специальной угольной массы (прессованный уголь), скрепленный растительным клеем;
11) натура — люди, предметы и явления, находящиеся перед художником, когда он их изображает;
12) натюрморт – группа предметов (овощи, фрукты, цветы, битая дичь или предметы быта), композиционно составленная художником и воспроизведенная на рисунке;
13) набросок – графическое, живописное или скульптурное изображение, бегло и быстро исполненное по памяти или с натуры. Выполняются с целью тренировки руки и глаза или как накопление вспомогательного материала для текущей работы;
14) пастель – цветные карандаши без оправы, изготовленные из красочного порошка, также рисунок или живописное произведение, выполненное этими карандашами;

1. Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің мектепке дейінгі бес-алты жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі бес-алты жастағы балалар үшін дайындық бөлімінің пәндеріне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акварель - сумен араластыратын бояу; осындай бояулармен орындалған жұмыстар;
2) батик - көп түсті матаны жасау техникасы;
3) бейнелеу өнері - көру қабілеті арқылы және көзге көрінетін әлемнің жазықтықтағы және кеңістіктіктегі бейнесін құруға байланысты өнер;
4) графика - жазықтықта бейнелеуге байланысты бейнелеу өнерінің түрі;
5) гуашь - мөлдір емес, сумен араластыратын бояу;
6) жанр - бейнелеу әлемінің мейлінше маңызды қасиеттері мен көріністерінің байланыстарын көрсететін жалпы түсініктер, шығарманың фольмальді және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығы;
7) кескіндеме - шынайылықты мейлінше толық және өмірдегідей көрсететін картиналардан, кескіндемелік кенептерден құралған бейнелеу өнерінің түрі;
8) композиция - суретшінің ойын мейлінше түсінікті ететін және әсерлейтін көркем шығарманың мақсатты құрылымы;
9) көлеңке - натураның мейлінше жарық аз түсірілген бөлігі;
10) көмір - ағаштың белгілі бір түрлерін жағу арқылы немесе арнайы көмір массасынан тығыздалып (тығыздалған көмір), өсімдік желімімен желімделіп дайындалған қара жіңішке шыбық тәріздес сурет салуға арналған материал;
11) натура — суретші салып жатқан кезінде алдында тұратын адамдар, заттар және көріністер;
12) натюрморт -заттар тобын (жемістер, жемістер, гүлдер, құлаған құс немесе тұрмыстық заттар) суретшінің композициямен қоюы және суретте көрсетуі;
13) нобай - есте сақтау жады немесе натура бойынша жүйрік және жылдам орындалған графикалық, кескіндемелік және мүсіндік бейне, қолды немесе көзді жаттықтыру үшін немесе ағымдағы жұмысқа қажетті қосымша материалды жинақтау мақсатында орындалады;
14) пастель - сыртқы қабығы жоқ түрлі-түсті қарындаштар, бояулы ұнтақтан әзірленген немесе осы қарындаштармен орындалған кескіндемелік шығарма;

15) пейзаж – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению природы;
16) перспектива – передача пространства в живописи, графике;
17) портрет – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению определенного, конкретного человека;
18) пропорция – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующее определенному характеру целого;
19) ритм – чередование, соразмерность элементов, ведущие к стройной, закономерной слаженности целого произведения;
20) сангина – материал для рисования красновато-коричневого цвета, изготовляемый в виде палочек;
21) свет – освещенная часть натуры;
22) светосила – степень относительной светлоты тона предмета по отношению к другим;
23) рисунок – основной вид графики, изображение, начертанное на плоскости с помощью контурных линий, штрихов, светотеневых пятен;
24) зарисовка – рисунок с натуры, выполненный с целью собрания материала для более значительной работы или ради упражнений;
25) карандаш в технологии рисунка – материал и инструмент для рисования в виде палочки и специальных красящих веществ, обычно оправленных в дерево;
26) силуэт – изображение предметов в виде теневого профиля без деталей внутри контура;
27) фактура – характер поверхности произведения;
28) штрих – линия, выполненная одним движением руки и предназначенная для передачи объема;
29) эскиз – художественное произведение вспомогательного характера, являющееся подготовительным наброском для более крупной работы.
3. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей детей на основе приобретенных знаний, умений и навыков на занятиях изобразительного искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение первоначальных навыков техники рисования, лепки и декоративно-прикладного искусства;
2) освоение изобразительных приемов с использованием различных материалов и инструментов;
3) ознакомление со средствами художественно-образной выразительности.
Развивающие:
1) развитие навыков учебной, творческой художественной деятельности;
2) развитие памяти, наблюдательности, внимания, логического мышления, моторики, пластичности, гибкости рук и точности глазомера;
3) развитие коммуникативных умений и навыков, обеспечивающих совместную деятельность в группе.
Воспитательные:
1) воспитание творческого, созидательного отношения к окружающему миру;
2) воспитание эстетического, художественного вкуса и чувства гармонии;
3) воспитание исполнительности, аккуратности, добросовестности.
5. Срок освоения Программы – один год. Объем учебного времени на реализацию Программы по предметам "Рисование", "Декоративно-прикладное искусство", "Лепка" определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу.

15) пейзаж - табиғатты бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
16) перспектива - кескіндемеде, графикада кеңістіктікті жеткізу;
17) портрет - белгілі, нақты адамды белгілеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
18) пропорция - тұтастықтың белгілі сипатына сәйкес келетін заттар формаларының, бөліктері көлемінің қатынасы;
19) ритм - тұтас шығарманың қалыпты, заңдылықты құрылуына алып келетін элементтердің алмасуы, өлшемділігі;
20) сангина - орамал түрінде әзірленетін, қызыл-қоңыр түсті сурет салуға арналған материал;
21) сәуле - натураның жарық түсірілген бөлігі;
22) сәуле күші - заттың тонының басқа заттарға қарағанда жарығырақ болу дейгейі;
23) сурет - жазықтықта сызықтардың, штрихтардың, сәуле мен көлеңкелі дақтардың көмегі арқылы сызылған графиканың, бейненің негізгі түрі;
24) суреттемелер - мейлінше маңызды жұмыс үшін немесе жаттығулар үшін материал жинау мақсатында орындалған, натураға қарап салынатын сурет;
25) сурет технологиясындағы қарындаш - сурет салуға арналған материал немесе таяқша түріндегі және әдетте ағашпен қапталған арнайы бояйтын заттар түріндегі құралдар;
26) сұлба - контурдың ішінде бөлшектері жоқ, заттардың көлеңкелі профиль ретіндегі бейнесі;
27) фактура - туынды бетінің сипаттамасы;
28) штрих - қолдың бір қимылымен орындалатын және көлемді жеткізуге арналған сызық;
29) эскиз - мейлінше ірі жұмысқа дайындық нобайы болып табылатын көмекші сипатындағы көркемдік шығарма.
3. Бағдарламаның мақсаты: бейнелеу өнері сабақтарында алған білім, білік және дағдылары негізінде балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) сурет салу техникасы, илеу және сәндік-қолданбалы өнердің алғашқы дағдыларын меңгеру;
2) әртүрлі материалдар мен құралдарды пайдаланып, бейнелеу тәсілдерін меңгеру;
3) көркемдік-бейнелеу мәнерінің құралдарымен танысу.
Дамыту:
1) оқу, шығармашылық көркемдік қызметі дағдыларын дамыту;
2) есте сақтау жадын, байқампаздықты, қисынды ойлауды, моториканы, әсемділікті, қолдардың икемділігін және көз өлшемінің нақтылығын дамыту;
3) топта бірге жұмыс істеуді қамтамасыз ететін коммуникативтік білік және дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
1) қоршаған әлемге шығармашылық, жасампаздық көзқарасын тәрбиелеу;
2) эстетикалық, көркемдік талғамды және гармония сезімін тәрбиелеу;
3) орындаушылықты, жинақылықты, ұқыптылықты тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бір жыл. "Сурет салу", "Сәндік-қолданбалы өнер", "Илеу" пәндеріне оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.

6. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области изобразительного искусства в раннем детском возрасте.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития художественного творчества;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для формирования целостного представления о системе взаимодействия искусства с жизнью, предусматривает широкое привлечение жизненного опыта детей, примеров из окружающей действительности. Работа на основе наблюдения и эстетического переживания окружающей реальности является важным условием освоения детьми Программного материала.
13. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по изобразительному искусству.
14. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) овладению знаниями изобразительной, декоративной художественной деятельности;
2) усвоению терминологии из области изобразительного искусства и декоративного творчества;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
15. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;

6. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, ерте бала жасында бейнелеу өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама өнер мен өмірдің өзара байланыс жүйесі туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға жағдай жасайды, балалардың өмірлік тәжірибесін, қоршаған шынайылықтан нақты мысалдарды кеңінен тартуды қарастырады. Бақылау және қоршаған шынайылықты эстетикалық сезіну негізінде жүргізілетін жұмыс балалардың Бағдарлама материалдарын меңгеруінің маңызды шарттары болып табылады.
13. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог бейнелеу өнері бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
14. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) бейнелеу, сәндік көркемдік қызметіндегі білімді меңгеруі;
2) бейнелеу өнері және қолданбалы шығармашылық саласындағы терминдерді меңгеруі;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгеруге;
4) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы.
15. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;

2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающемуся в соответствии с целями и задачами Программы.
16. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.
17. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и искусствоведов.
18. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории искусствооведения. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых тем уроков;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к учебному процессу, понимании конкретных задач, поставленных на занятии перед обучающимися.
19. Специфика группового обучения предметам "Рисование", "Декоративно-прикладное искусство", "Лепка" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
20. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод (объяснение, разбор, анализ);
2) наглядный (просмотр творческих работ, видеоматериалов, посещение выставок, музеев для повышения общего уровня развития обучающихся);
3) практический (деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого);

2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
16. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылықтарғын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
17. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
18. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесін заманауи педагогикалық және психологиялық ғылымдардың жетістіктері, өнертану теориясы мен тарихы негізінде құруды талап етеді. Педагог дидактиканың ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, атақтыда белгісізге;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын болжайды;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты ритмика сабағына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
19. "Сурет салу", "Сәндік-қолданбалы өнер", "Илеу" пәндеріне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
20. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс (түсіндіру, қарастыру, талдау);
2) көрнекілік (шығармашылық жұмыстарды, бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін көрмелерге, мұражайларға бару);
3) практикалық (мұқият пысықтау үшін тұтас шығарманы ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру);

33. Постановка учебно-творческих целей и задач предусматривает повторение и закрепление новых для ребенка знаний по предметам "Рисование", "Декоративно-прикладное искусство", "Лепка". Тематический план строится с соблюдением принципа межпредметной связи. Тематика рисования, направленная на формирование у ребенка восприятия формы, пространства, овладения линией, цветовым пятном, находит свое логическое отражение и подтверждение в занятиях лепкой и декоративной работой.
34. Межпредметные связи предметов "Рисование", "Лепка", "Декоративно-прикладное искусство" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
35. Цель Программы "Рисование": овладение навыками и современными техниками рисования, раскрытие творческого потенциала, художественно-эстетическое развитие личности ребенка.
36. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение навыками работы с карандашами, красками, кисточкой;
2) ознакомление с цветовой гаммой;
3) освоение терминологии;
4) овладение навыками использования графических материалов;
5) освоение первоначальных навыков техники рисования;
6) приобретение первоначальных навыков работы с подготовительными материалами: набросками, зарисовками, эскизами;
7) обучение реалистически грамотно отображать окружающую действительность графическими средствами.
Развивающие:
1) развитие художественных способностей (образное мышление, творческое воображение, зрительная память);
2) развитие интереса к творческой художественной деятельности;
3) приобретение первоначального опыта изображения на основе индивидуального восприятия, анализа окружающей действительности и научных основ реалистического рисунка;
4) формирование понятия о гармонии окружающей среды.
Воспитательные:
1) воспитание творческого, созидательного отношения к окружающему миру;
2) воспитание художественного вкуса и чувства гармонии;
3) воспитание бережного отношения к искусству, своему труду.
37. На уроках рисования обучающийся осваивает теоретические и практические основы изобразительной грамоты, учится владеть различными художественными материалами (акварель, гуашь, фломастеры, цветные и графические карандаши и другие), организовывать пространство листа, передавать форму, конструкцию, цвет и объем предметов.
В процессе рисования с натуры обучающийся работает в определенной последовательности, опирается на целостное, образное восприя
38. Основным принципом работы над рисунком является последовательное его выполнение от общего к частному и от частного к общему, от простого к сложному.
Учитывая возрастные особенности детей и логику развития художественных способностей, педагог строит обучение по принципу возрастания степени полноты и точности графической передачи предметов.

33. Оқу-шығармашылық мақсат пен міндеттерді құру "Сурет салу", "Сәндік-қолданбалы өнер", "Илеу" пәндері бойынша баланың білімді қайталауы және жаңа материалдарды бекітуін қарастырады. Тақырыптық жоспар пәнаралық байланыс қағидатын сақтай отырып құрылады. Баланың форманы, кеңістіктікті қабылдауын, сызықты, түстік таңбаны меңгеруін қалыптастыруға бағытталған сурет салу тақырыбы илеу және сәндік жұмыс сабақтарында өзінің қисындылық көрінісін және дәлелін табады.
34. "Сурет салу", "Илеу", "Сәндік-қолданбалы өнер" пәндерінің пәнаралық байланысы білім алушыларды түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
35. Бағдарламаның мақсаты: сурет салу дағдыларын және заманауи техникаларын меңгеру, шығармашылық әлеуеттерін ашу, бала тұлғасын рухани-эстетикалық дамыту.
36. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) қарындаштармен, бояулармен, қылқаламдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
2) түстік гаммамен танысу;
3) терминдерді меңгеру;
4) графикалық материалдарды қолдану дағдыларын меңгеру;
5) сурет салу техникасының алғашқы дағдыларын меңгеру;
6) дайындық материалдарымен: нобайлармен, суреттемелермен, эскиздермен жұмыстың алғашқы дағдыларын алу;
7) қоршаған әлемді графикалық құралдармен шынайы, сауатты бейнелеуге оқыту.
Дамыту:
1) көркемдік қабілеттерін дамыту (бейнелі ойлау, шығармашылықпен елестету, көру арқылы есте сақтау);
2) шығармашылық көркемдік қызығушылықты дамыту;
3) жеке қабылдау, қоршаған ортаны талдау және шынайы суреттің ғылыми негіздері негізінде бейнелеудің алғашқы тәжірибесін алу;
4) қоршаған ортаның гармониясы туралы түсінікті қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) қоршаған әлемге шығармашылық, жасампаздық көзқарасты тәрбиелеу;
2) көркемдік талғамды және гармония сезімін тәрбиелеу;
3) өнерге, өз еңбегіне ұқыпты көзқарасты тәрбиелеу.
37. Білім алушы сурет салу сабақтарында бейнелеу сауатының теориялық және практикалық негіздерін меңгереді, әр түрлі көркемдік материалдарды игеруді үйренеді (акварель, гуашь, фломастерлер, түсті және графикалық қарындаштар және басқалары), парақ кеңістігін ұйымдастыруды, заттардың формаларын, құрылымын, түсі мен көлемін жеткізуді үйренеді.
Білім алушы натураға қарап сурет салу процесінде белгілі ретпен, тұтас, бейнелі қабылдауға сүйеніп жұмыс істейді, натураны суретпен салыстырады.
38. Суретпен жұмыс істеудің негізгі қағидаттары болып оның жалпыдан жекеге, жекеден жалпыға, қарапайымнан күрделіге қарай ретпен орындалуы болып табылады.
Балалардың жас ерекшеліктерін және көркемдік қабілеттерінің даму қисынын ескеріп, педагог оқытуды заттарды графикалық жеткізудің толықтылық және нақтылық деңгейінің өсу қағидаты бойынша құрады.

39. Процесс обучения проводится на основе изучения натуры. Основы грамотного рисунка:
1) гармоничная компоновка изображения на листе;
2) точность пропорционального и перспективного построения;
3) квалифицированная передача светотеневых отношений штриховой техникой.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
40. Программные требования по предмету "Рисование":
1) обучающийся знакомится с начальными сведениями о рисунке, учится эмоционально воспринимать натуру, изображать ее на плоскости листа, решать задачу композиционной цельности листа и выбирать формат в зависимости от характера постановки;
2) обучающийся изучает законы перспективы, светотени, краткосрочные работы (наброски изображения человека, животных, отдельных предметов, рисунки по памяти), выполнение работ мягкими графическими материалами;
3) обучающийся овладевает выразительными возможностями графических материалов, приобретает навыки передачи формы, характера предметов, знакомится с понятием наглядной перспективы, осваивает принципы перспективного построения простейших геометрических тел и на предметах разной формы изучается распределение светотени;
4) обучающийся осваивает первоначальные навыки рисования портрета, натюрморта, орнамента, пейзажа.
41. Содержание учебного предмета "Рисование".
Тема 1. Вводное занятие. Рисунок как основа реалистического изображения. Условность изобразительного языка, материалы для рисунка, способы графического изображения. Знакомство с графическими материалами, их свойствами и способами применения. Выполнение упражнений. Принадлежности и материалы для рисования. Простые карандаши: твердые, мягкие. Цветные карандаши. Игровая пятиминутка с цветными карандашами.
Тема 2. Линии. Основные типы и направления линий. Прямые, дугообразные, волнистые, кругообразные, ломаные линии. Понятие о направлении линий. Развитие моторики.
Тема 3. Геометрические формы. Основные геометрические фигуры и тела как основа формы предметов. Развитие понимания формы предметов, различий между плоской, объемной формами и чувства объема.
Тема 4. Мир красок. Понятие "цвет" через обзор типичной окраски природных форм и предметов быта. Знакомство с теплыми и холодными цветами.
Тема 5. Компоновка. Жанр натюрморта. Простейшие понятия композиционного размещения на примере рисования натюрморта: центр листа, выше-ниже, слева-справа, ближе-дальше. Простейшие пропорциональные отношения: высокий-низкий, широкий-узкий, длинный-короткий. Величинные отношения: большой-маленький.
Тема 6. Растения и художник. Растительный орнамент. Рисование растений. Растительный орнамент. Знакомство с растениями, цветами, листьями, как элементами растительного орнамента.
Тема 7. Тематическое рисование. Техника "граттаж". Выразительность контраста черного фона с радужно-ярким цветовым решением, соответствующим праздничному новогоднему настроению. Работа над композицией.
Тема 8. Технические приемы работы разными материалами. Композиция в смешанной технике "Мороз рисует узоры на стекле". Акварель в сочетании с восковыми мелками. Развитие фантазии и образного мышления. Расширение знаний о технических приемах работы акварелью и восковыми мелками. Составление линейного рисунка композиции по воображению. Освоение новых приемов работы – нанесение рисунка восковыми мелками или масляной пастелью плавными линиями, штрихами, точками. Закрепление навыка заливки акварелью с перетеканием цвета в цвет.
Тема 9. Ритм. Упражнение на составление простого ритма по заготовкам. Ритмическая композиция на тему "Перелетные птицы".
Тема 10. Орнамент. Орнамент в полосе, квадрате, ромбе по геометрическим заготовкам. Орнамент в круге "Украсим блюдо", орнамент в полосе "Украсим вазу".
Тема 11. Портрет. Жанр портрета и художник-портретист. Характеры, чувства, настроение в портрете: злой-добрый, грусть-радость. Композиция в жанре портрета на тему "Мой добрый дедушка", "Злой волшебник", "Удивление", "Радость", "Грусть". Понятие о жанре портрета, индивидуальных особенностях и типах лиц людей.
Знакомство со способами передачи настроения, эмоций через мимические изменения при рисовании рта, бровей, глаз. Знакомство с передачей в портрете возрастных особенностей людей.
Тема 12. Натюрморт. Композиция в жанре натюрморта на тему "Праздничный букет для мамы" в смешанной технике: по сырому, монотипия, набрызг, раздувание и другие. Закрепление понятия о жанре натюрморта. Расширение знаний о способах получения изображения, о многообразии технических приемов и их выразительных особенностях.
Закрепление навыков нанесения акварели на увлажненную бумагу, поиск выразительных форм, выполнение отдельных элементов изображения (листьев, лепестков) с помощью техники мазка, "монотипии", "раздувания" и так далее.
Тема 13. Тематическое рисование. Знакомство с традициями празднования Наурыза, с атрибутами национального быта. Составление многофигурной композиции с введением фигур людей, животных, национальной утвари и орнамента с опорой на пособия, образцы, шаблоны орнамента. Развитие фантазии и воображения. Умение работать в команде.
Тема 14. Силуэт. Понятия о силуэте, выразительных особенностях контраста черного изображения на светлом фоне. Освоение навыков создания силуэтной композиции. Использование приемов работы темным материалом по светлому фону (при этом рисуется сам силуэт) или наоборот – светлым материалом по темному фону (при этом рисуется фон за силуэтом). Освоение навыка работы не только кистью, но и поролоновым тампоном. Композиция "Вечерние деревья", "Ночной город".
Тема 15. Рельефное рисование. Линейный рисунок композиции и нанесение клеевого рельефа на рисунок. Роспись рельефа. Закрепление понятия "рельеф". Развитие чувства фактуры и различных материалов. Композиции "Петушок", "Павлин" в смешанной технике: клей ПВА (поливинилацетат), гуашь, акриловые краски.
Тема 16. Пейзаж. Природа и художник. Жанр пейзажа. Художник - пейзажист. Ландшафт и его особенности. Времена года, погода, время суток и их отражение в пейзажной композиции. Знакомство c пейзажным жанром, с особенностями природы и способами их передачи в изобразительном искусстве. Цвет в передаче состояний природы. Упражнения на изображение различных видов деревьев.
Освоение доступных возрасту способов рисования различных видов деревьев с учетом особенностей строения их стволов и веток. Построение двухплановой композиции с соблюдением простейших требований к передаче пространства: близко-далеко, чем дальше, тем меньше
Композиция на тему "Поездка в горы", "Аул, где живет моя бабушка", "На даче".
Тема 17. Архитектура и художник. Профессия архитектора. Архитектурный пейзаж в искусстве. Разнообразие архитектурных сооружений. Знакомство с видами архитектурных сооружений: башнями, домами, замками. Отражение накопленных навыков в итоговой работе. Упражнения по рисованию отдельных частей строений (окно, крыша, купол, стены и так далее). Упражнение на составление сооружения по заготовкам - шаблонам "Замок волшебника". Архитектурная композиция на тему: "Я живу в большом городе", "Краски моего города", "Древний город" и так далее.

39. Оқыту процесі натураны зерттеу негізінде жүргізіледі. Сауатты суреттің негіздері:
1) бейнені парақта үйлесімді құрастыру;
2) пропорциялық және перспективалық құрылымның нақтылығы;
3) сәуле мен көлеңкенің үйлесімді қатынасын штрихтық техникамен кәсіби жеткізу.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
40. "Сурет салу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы сурет туралы алғашқы мәліметтермен танысады, натураны эмоциямен қабылдауды, оны беттің жазықтығында бейнелеуді, беттің композициялық тұтастығы міндеттерін шешуді және қойылымның сипатына байланысты форматты таңдауды үйренеді;
2) білім алушы перспектива заңдылықтарын, сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін, қысқа мерзімді жұмыстарды (адамның, жануарлардың, жеке заттардың, есінде сақталған суреттердің нобайларын), жұмыстарды жұмсақ графикалық материалдармен орындауды үйренеді;
3) білім алушы графикалық материалдардың мәнерлік құралдарын меңгереді, заттардың формаларын, сипатын жеткізу дағдыларын алады, көрнекі перспектива түсінігімен танысады, қарапайым геометриялық денелердің перспективті құру қағидаттарын меңгереді және әр түрлі формалы заттардағы сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін бөлу зерттеледі;
4) білім алушы портретті, натюрмортты, өрнекті, пейзажды салудың алғашқы дағдыларын меңгереді.
41. "Сурет салу" оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Сурет - шынайы бейненің негізі. Бейнелеу тілінің шарттылығы, суретке арналған материалдар, графикалық бейнелеу тәсілдері. Графикалық материалдармен, олардың қасиеттерімен және қолдану тәсілдерімен танысу. Жаттығуларды орындау. Суретке арналған құралдар мен материалдар. Қара қарындаштар: қатты, жұмсақ. Түрлі-түсті қарындаштар. Түрлі-түсті қарындаштармен 5 минуттық ойындық үзілістер.
2-тақырып. Сызықтар. Сызықтардың негізгі түрлері және бағыттары. Тік, доғал тәріздес, толқын тәріздес, сынық сызықтар. Сызықтардың бағыттары туралы түсінік. Моториканы дамыту.
3-тақырып. Геометриялық формалар. Негізгі геометриялық формалар мен денелер заттардың формаларының негізі. Заттардың формалары туралы түсінікті, жолақтар арасындағы айырмашылықты, көлемді формалар және көлем сезімін дамыту.
4-тақырып. Бояулар әлемі. Табиғи формалар мен тұрмыстық заттардың бояқтары арқылы "Түс" түсінігін беру. Жылы және суық түстермен танысу.
5-тақырып. Құрастыру. Натюрморт жанры. Натюрмортты салу негізінде композициялық орналастырудың қарапайым түсініктері: беттің ортасы, жоғары-төмен, сол жағы-оң жағы, жақын-алыс. Қарапайым пропорциялық қатынастар: биік-аласа, кең-тар, ұзын-қысқа. Көлемдік қатынастар: үлкен-кіші.
6-тақырып. Өсімдіктер және суретші. Өсімдік тектес өрнек. Өсімдіктерді салу. Өсімдік тектес өрнектердің элементі ретінде өсімдіктермен, гүлдермен, жапырақтармен танысу.
7-тақырып. Тақырыптық сурет. "Граттаж" техникасы. Қара фонның жаңа жылдық мерекелік көңіл-күйге сәйкес көңілді-ашық түстік шешімдермен кереғарлығының мәнерлігі. Композициямен жұмыс.
8-тақырып. Түрлі материалдармен жұмыстың техникалық тәсілдері. Аралас техникадағы "Аяз әйнекке әшекейлерін салады" композициясы. Акварельдің балауыз борларымен үйлесімі. Қиялды және бейнелі ойлауды дамыту. Акварельмен және балауыз борлармен жұмыстың техникалық тәсілдері туралы білімді кеңейту. Елестету бойынша композицияның сызықтық суретін құру. Жұмыстың жаңа тәсілдерін меңгеру - балауыз борларымен немесе майлы пастельмен, баяу сызықтармен, штрихтармен, нүктелермен сурет салу. Түстен түске ағатындай акварельді түсіру дағдыларын бекіту.
9-тақырып. Ритм. Дайындамалар бойынша қарапайым ритмді құруға арналған жаттығулар. "Жыл құстары" тақырыбына құрылған ритмикалық композиция.
10-тақырып. Өрнек. Геометриялық дайындамалар бойынша жолақтағы, квадраттағы, ромбтағы өрнек. Шеңбердегі өрнек "Тағамды сәндейміз", жолақтағы өрнек "Құмыраны сәндейміз".
11-тақырып. Портрет. Портрет жанры және портретші-суретші. Портреттегі мінез, сезім, көңіл-күй: мейірімді-қатыгез, мұң-қуаныш. Портрет жанрында "Менің мейірімді атам", "Қатыгез сиқыршы", "Таңғалу", "Қуаныш", "Мұң" тақырыптарындағы композиция. Портрет жанры, жеке ерекшеліктері және адамдардың бет-әлпеттерінің типтері туралы түсінік.
Ауызды, қастарды, көзді салу кезінде мимикалық өзгерістер арқылы көңіл-күйді, эмоцияны жеткізу тәсілдерімен жұмыс. Портретте адамдардың жас ерекшеліктерін жеткізумен танысу.
12-тақырып. Натюрморт. Натюрморт жанрындағы аралас техникадағы "Анаға арналған мерекелік гүлшоғы" тақырыбындағы композиция: дымқыл бойынша, монотипия, шашу, үрлеу және басқалары. Натюрморт жанры туралы түсінікті бекіту. Бейнені алу тәсілдері, техникалық тәсілдердің көп түрлілігі және олардың мәнерлеу ерекшеліктері туралы білімді кеңейту.
Дымқылданған қағазға акварельді жағу дағдыларын бекіту, мәнерлі формаларды табу, жағу, "монотипия", "үрлеу" тағы сал сияқты техниканың көмегімен бейнені (жапырақтарын, қауыздарын) орындау.
13-тақырып. Тақырыптық сурет салу. Наурызды тойлау дәстүрлерімен, ұлттық тұрмыстың атрибуттарымен танысу. Оқулықтарға, үлгілерге, өрнектердің шаблондарына сүйене отырып адамдардың, жануарлардың, ұлттық бұйымдардың және өрнектердің фигураларын енгізіп, көпфигуралы композицияны құру. Қиялды және елестетуді дамыту. Ұжымда жұмыс істеу білігі.
14-тақырып. Сұлба. Сұлба, қара бейненің жарық фондағы кереғарлығының мәнерлік ерекшеліктері туралы түсінік. Сұлбалық композиция құру дағдыларын меңгеру. Ақшыл фонда (бұл кезде сұлбаның өзі салынады) күңгірт материалдармен жұмыс істеу тәсілдерін қолдану немесе керісінше күңгірт фонда ашық материалдармен орындау (бұл кезде сұлбаның артындағы фон салынады). Қылқаламмен ғана емес, сондай-ақ поролонды тығынмен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. "Түнгі ағаштар", "Түнгі қала" композициясы.
15-тақырып. Бедерлі сурет салу. Композицияның сызықтық суреті және суретке желімді бедерді жабыстыру. Бедердің көркем суреті. "Бедер" түсінігін бекіту. Фактура және әр түрлі материалдар сезімін дамыту. Аралас техникада "Әтеш", "Тауыс" композициясы: ПВА (поливинилацетат) желімі, гуашь, акрил бояулары.
16-тақырып. Пейзаж. Табиғат және суретші. Пейзаж жанры. Суретші - пейзажшы. Ландшафт және оның ерекшеліктері. Жыл мезгілдері, ауа-райы, уақыт және олардың пейзаждық композицияда көрініс табуы. Пейзаж жанрымен, табиғат ерекшеліктерімен және бейнелеу өнерінде оларды жеткізу тәсілдерімен танысу. Табиғат жағдайын жеткізудегі түс. Түрлі ағаштардың бейнесін бейнелеуге арналған жаттығулар.
Бала жасына қолжетімді болуын ескеріп, ағаштардың құрылымын және олардың діңгектері мен бұтақтарын, түрлі ағаштарды бейнелеу тәсілдерін меңгеру. Кеңістікті жеткізуге қойылатын қарапайым талаптарды сақтай отырып, екі планды композицияны құру: жақын-алыс, алыстаған сайын кішкентай болу.
"Тауға бару", "Менің әжем тұратын ауыл", "Саяжайда" тақырыптарына құрылған композиция.
17-тақырып. Архитектура және суретші. Архитектор мамандығы. Өнердегі архитектуралық пейзаж. Архитектуралық құрылыстардың әр түрлілігі. Архитектуралық ғимараттардың түрлерімен танысу: мұнаралар, үйлер, сарайлар. Жинақталған дағдыларын қорытынды жұмыс барысында көрсету. Құрылыстың жеке бөліктерін салуға арналған жаттығулар (терезе, төбесі, күмбезі, қабырғалары және сол сияқты). Дайындамалар бойынша құрылыстарды салуға арналған жаттығулар "Сиқыршының сарайы" шаблоны. "Мен үлкен қалада өмір сүремін", "Менің қаламның бояулары", "Ескі қала" және басқа да тақырыптарға арналған архитектуралық композициялар.

42. Ожидаемые результаты освоения Программы "Рисование".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает начальные сведения о рисунке;
2) умеет рисовать карандашом, красками, кисточкой;
3) знает цветовую гамму;
4) знает терминологию в пределах Программы;
5) умеет изображать натуру на плоскости листа;
6) умеет решать задачу композиционной цельности листа;
7) умеет выбирать формат в зависимости от характера постановки;
8) знает законы перспективы, светотени;
9) знает первоначальные навыки техники рисования;
10) владеет первоначальными навыками работы с подготовительными материалами: набросками, зарисовками, эскизами;
11) умеет грамотно отобразить окружающую действительность графическими средствами;
12) умеет рисовать портрет, натюрморт, пейзаж, орнамент.
43. Цель Программы "Лепка": создание условий для самореализации личности ребенка, формирование комплекса начальных знаний, умений и навыков в области художественного творчества.
44. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с различными видами и жанрами скульптуры;
2) овладение первыми навыками работы в объеме в пластилине и глине;
3) освоение технических приемов-манипуляций ладонями и пальцами;
4) создание оригинальных произведений, отражающих творческую индивидуальность;
5) овладение основными техниками и принципами работы с пластическими материалами.
Развивающие:
1) развитие логического мышления, памяти, внимания;
2) развитие мелкой моторики и координации движения пальцев рук;
3) развитие восприятия объемной формы, пространственного мышления, воображения, памяти;
4) развитие чувства гармонии в пропорциях и пластике формы;
5) развитие наблюдательности и зрительной памяти, понимание скульптурных материалов и их возможностей.
Воспитательные:
1) воспитание готовности самостоятельно выполнять все виды скульптурных работ;
2) воспитание творческого восприятия предметов и явлений окружающей жизни;
3) формирование способности видеть красоту в природе и окружающем мире, умение отображать ее в скульптурных работах;
4) воспитание ответственности при выполнении работ.
45. Основные технические приемы лепки:
1) скатывание шарообразной формы круговыми движениями ладошек;
2) раскатывание цилиндрической формы ("колбаски") продольными движениями ладошек;
3) расплющивание шарообразной и цилиндрической заготовок;
4) прищипывание деталей двумя и тремя пальчиками;
5) сглаживание поверхности.
Основные принципы лепки:
1) соединение частей-заготовок будущей фигурки прижиманием;

42. "Сурет салу" пәнін игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сурет туарлы алғашқы мәліметтерді біледі;
2) қарындашпен, бояулармен, қылқаламмен сурет салуды біледі;
3) түстік гамманы біледі;
4) Бағдарлама шеңберіндегі терминдерді біледі;
5) бет жазықтығында натураны бейнелеуді біледі;
6) беттің композициялық тұтастық міндетін шеше алады;
7) қойылымның сипатына қарай форматты таңдай алады;
8) перспектива, сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігінің заңдылықтарын біледі;
9) сурет салу техникасының алғашқы дағдыларын біледі;
10) дайындық материалдарымен: нобайлармен, суреттемелермен, эскиздармен жұмыстың алғашқы дағдыларына ие болады;
11) қоршаған шынайылықты графикалық құралдармен сауатты түрде жеткізе алады;
12) портретті, натюрмортты, пейзажды, өрнекті сала алады.
43. "Илеу" білім беру Бағдарламасының мақсаты: бала тұлғасының өзін өзі танытуына жағдай жасау, көркемдік шығармашылық саласындағы алғашқы білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
44. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) мүсіннің әр түрлі түрлері және жанрларымен танысу;
2) жұмыстың алғашқы дағдыларын меңгеру;
3) алақанмен және саусақтармен басқарудың техникалық тәсілдерін меңгеру;
4) шығармашылық даралықты көрсететін ерекше туындыларды жасау;
5) созылмалы заттармен жұмыстың негізгі техникаларын және қағидаттарын меңгеру.
Дамыту:
1) қисынды ойлауын, есте сақтау жадын, зейінін дамыту;
2) ұсақ моториканы және қолдың саусақтарының қимылын үйлестіруді дамыту;
3) көлемді форманы қабылдауды, кеңістіктік ойлауды, елестетуді, есте сақтау жадын дамыту;
4) форманың пропорциялардағы және пластикасындағы гармония сезімін дамыту;
5) байқампаздықты және көру арқылы есте сақтау жадын, мүсіндеу материалдарын және олардың мүмкіндіктерін түсінуді дамыту.
Тәрбиелік:
1) мүсіндеу жұмыстарының барлық түрін жеке орындауға дайындықтарын тәрбиелеу;
2) қоршаған өмірдегі заттар мен көріністерді шығармашылықпен қабылдауды дамыту;
3) табиғаттағы және қоршаған ортадағы әсемдікті көру қабілетін қалыптастыру және оларды мүсіндеу жұмыстарында көрсете білу;
4) жұмысты орындау барысында жауапкершілікті тәрбиелеу.
45. Илеудің негізгі техникалық тәсілдері:
1) алақанды айналдыра отырып шар тәріздес форманы домалақтау;
2) алақанның бойымен цилиндр тәріздес ("шұжық" тәріздес) форманы жаймалау;
3) шар тәріздес және цилиндр тәріздес дайындап қойған заттарды жалпақтау;
4) бөлшектерді екі немесе үш саусақпен шымшылау;
5) заттың бетін тегістеу.
Илеудің негізгі қағидаттары:
1) болашақ фигуралардың дайындама бөліктерін қысу арқылы қосу;

2) вытягивание фигурки из цельного куска материала.
46. Программные требования по предмету "Лепка":
1) обучающийся знакомится со свойствами пластических материалов, учится пользоваться стеками, приобретает первые навыки работы с натуры;
2) обучающийся овладевает навыками построения композиции на основе наблюдений природы, знакомится с лучшими образцами искусства скульптуры, развивает навыки и умения в работе с пластическими материалами.
47. Содержание учебного предмета "Лепка".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Лепка в объеме. Лепка на плоскости. Основные приемы лепки. Знакомство с материалами и инструментами для лепки. Цветной пластилин, твердеющий пластилин, глина гончарная, глина полимерная, стеки, клеенка. Освоение навыка простейших манипуляций, развивающих моторику: скатывание, раскатывание, сплющивание, растягивание, прищипывание для выполнения основных заготовок из пластилина: шариков, "лепешек", "колбасок", полосок и других. Круговые и продольные движения ладошками, сжимание пластилина между большим и указательным пальцами и так далее.
Тема 2. Лепка в объеме из цветного пластилина. Геометрические фигуры и тела – основа формы предметов. Композиция в объемной лепке. Освоение навыка лепки объемных предметов. Формирование начального понимания объемной формы. Закрепление понятия о простых геометрических формах, умения распознавать их в предметах через доступные ассоциативные связи: яблоко – шар, шляпка гриба – половинка шара, ножка гриба – цилиндр, гусеница – "колбаска" или цепочка шариков, домик улитки – "колбаска", свернутая в спираль. Работа над формой. Пространственная компоновка фигурок на подставке. Развитие основных технических навыков лепки. Композиция "Овощи и фрукты", "Корзинка с грибами". Композиция "Забавные улитки", "Озорные гусеницы".
Тема 3. Лепка в объеме из соленого теста. Тематическая композиция в объемной лепке. Особенности формы животных и сказочных героев. Освоение необходимых методов объемной лепки: "вытягивание" формы из цельного куска теста, соединение отдельных частей-заготовок в единую форму.
Формирование навыка работы "щепотью" пальцев при лепке из цельного куска. Анализ формы и соединение частей фигурки: голова – шар, туловище – конус, ноги – цилиндры, нос – маленький шарик, шапочка – круг-"лепешка", ботинки – две половинки яйца или шарика и так далее.
Развитие навыка работы стеками: разрезание шара пополам, разрезание длинной "колбаски" на четыре равные части для лапок, выполнение углублений и царапин. Частичная роспись гуашью (пятнышки). Объемная лепка сюжетной композиции на подставке с последующей росписью.
Тема 4. Лепка в объеме. Продолжение освоения различных технических приемов лепки: сворачивание треугольной заготовки в конус колокольчика или выполнение выемки в конусообразной заготовке и другие. Развитие наблюдательности через обсуждение и передачу характерных особенностей фигурок елочки, Деда Мороза, Снегурочки, Снеговика, их атрибутов, цвета костюмов. Развитие умения работать по памяти и по представлению. Настроение новогоднего праздника в работе. Декоративная лепка. Объемная лепка и сюжетная композиция с новогодними персонажами.
Лепка новогодних украшений: шарик, колокольчик или фигурка новогоднего персонажа из твердеющего пластилина "I-clay" или из глины. Декорирование. Плоская игрушка в технике "пластилинография".
Тема 5. Лепка в объеме. Геометрические тела – основа формы предметов. Использование шарообразных, цилиндрических и конусообразных заготовок. Продолжение формирования навыков скатывания шарообразных, цилиндрических, конусообразных заготовок и лепки фигурок для развития мелкой моторики. Образы гномиков. Форма, величина, цвет, настроение гномиков. Декорирование фигурок мелкими элементами из пластилина, пуговками, бусинками. Композиция на подставке "Братья гномики" в объеме из цветного пластилина.
Тема 6. Лепка в объеме. Фактура для лепки. Формирование понятия "объемная форма". Закрепление понятия о простых геометрических формах. Развитие восприятия пространства и расположения фигурок в пространстве. Применение различных инструментов для получения разнообразной фактуры. Композиции "Птичья семейка", "Барашки"
Использование стеков, колпачков от фломастеров в качестве "штампиков" для выполнения фактуры.
Тема 7. Декоративная лепка. Применение технических приемов лепки шариков, овалов, квадратиков, треугольников, ромбов, а также цветов, листиков и других элементов. Смешивание пластилина для получения необходимых оттенков. Использование необходимых материалов: шнура, лески, скрепок, застежек, колечек, цепочек, магнитиков для прикрепления к украшениям. Освоение и применение техники "чеканка для маленьких". Украшения и сувениры из пластика на основе геометрических форм и растительных элементов. Кулоны, брошки, значки, медали, магнитики, брелки, бусы с применением техники "чеканка для маленьких".
Тема 8. Декоративная лепка в смешанной технике. Рельефная и объемная лепка из цветного пластилина в сочетании с природными материалами (горох, фасоль, гречка и другие). Лепка рельефной и объемной формы. Декорирование их природными материалами. Рельефная композиция "Осьминожки", "Черепашки" из цветного пластилина в сочетании с природными материалами. Объемная лепка "Стаканчик для карандашей", "Забавный кувшинчик" из цветного пластилина в сочетании с природными материалами.
Тема 9. Рельефная лепка. Развитие навыков расположения повторяющихся и чередующихся элементов композиции (домики, вагончики) с учетом их разнообразия по форме, величине, пропорциям и цвету. Развитие чувства пространства путем передачи в рельефе элементов, расположенных "ближе" и "дальше". Развитие чувства равновесия в цветовом решении. Смешивание материала с целью получения разнообразных оттенков цвета. Применение способов выполнения фактуры. Композиции "Смешной городок", "Паровозик", "Деревенька" в рельефе из пластика, соленого теста.

2) материалдың тұтас бөлігінен фигураны тартып шығару.
46. "Илеу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы созылмалы материалдардың қасиеттерімен танысады, стектермен жұмыс істеуді үйренеді, натурамен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларына ие болады;
2) білім алушы табиғатты бақылау негізінде композиция құру дағдыларын меңгереді, мүсіндеу өнерінің озық үлгілерімен танысады, созылмалы заттармен жұмыс ітеу дағдылары мен білігін дамытады.
47. "Илеу" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Көлемдегі илеу. Жазықтықта илеу. Илеудің негізгі тәсілдері. Илеуге арналған материалдармен және құралдармен танысу. Түрлі-түсті ермексаз, қататын ермексаз, қыш ермексазы, полимерлі ермексаз, кесуге арналған ағаш құралдар, клеенкалар. Моториканы дамытатын қарапайым басқару дағдыларын меңгеру: ермексаздан негізгі дайындамаларды орындау үшін: домалақтарды, "тоқаштарды", жолақтарды және басқаларын илеу, жаю, созу, шымшылау. Ермексазды алақанмен айналдыру және алақан бойымен жүргізу, бас бармақпен және сұқ саусақ арасымен қысу.
2-тақырып. Түрлі-түсті ермексаздан көлемді илеу. Геометриялық фигуралар мен денелер - заттардың формаларының негізі. Көлемді илеудегі композиция. Көлемді заттарды илеудің негізгі дағдылары. Көлемді форма туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру. Қарапайым геометриялық формалар туралы түсінікті, қолжетімді ассоциативті байланыстар арқылы оларды заттардан тану білігін бекіту: алма - шар, саңырауқұлақтың басы - шардың жартысы, саңырауқұлақтың сабы - цилиндр, қырықбуын құрт - "шұжық" немесе шарлардың тізбегі, ұлудың үйшігі - спиральға бұралған "шұжық". Формамен жұмыс. Подставкада фигуралардың кеңістіктік құрылымы. Илеудің негізгі техникалық дағдыларын дамыту. "Көкөністер мен жемістер", "Саңырауқұлақ салынған себет" композициясы. "Сүйкімді ұлулар", "Көңілді құрттар".
3-тақырып. Тұзды қамырдан көлемді илеу. Көлемді илеудегі тақырыптық композиция. Жануарлардың және ертегі кейіпкерлерінің формаларының ерекшелігі. Көлемді илеудің қажетті әдістерін меңгеру: қамырдың тұтас кесегінен форманы "тартып" шығару, дайындамалардың жеке бөліктерін бір формаға біріктіру.
Тұтас кесекті илеу кезінде "шымшып" жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру. Форманы талдау және фигураның бөліктерін қосу: басы - шар, денесі - конус, аяқтары - цилиндр, мұрны - кішкене домалақ, бас киімі - шеңбер-"тоқаш", аяқ киімдері - жұмыртқаның немесе шардың екі бөлігі және басқалары.
Кесуге арналған ағаш құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын дамыту; шарды екіге бөлу, табандарды жасау үшін "шұжықты" теңдей төрт бөлікке бөлу, ойықтар мен тырнауларды орындау. Гуашьпен біраз көркем сурет салу (дақтар). Келесі көркем сурет салумен жалғастырылатын подставкадағы сюжетті композицияны көлемді илеу.
4-тақырып. Көлемде илеу. Илеудің әртүрлі техникалық тәсілдерін меңгеруді жалғастыру: үшбұрышты дайындаманы қоңырау конусы тәрізді бұрау немесе конус тәріздес дайындамаларды ойып алуды орындау және басқалары. Шыршаның, Аяз Атаның, Ақшақардың, Аққаланың, олардың атрибуттарының, киімдерінің түстерінің сипаттық ерекшеліктерін талдау және жеткізу арқылы бақылауды дамыту. Есте сақтау жады және елестетуі бойынша жұмыс істеу білігін дамыту. Жұмыстағы жаңа жылдық мерекелік көңіл-күй. Сәндік илеу. Көлемді илеу және жаңа жыл кейіпкерлерімен сюжеттік композиция.
Жаңа жылдық әшекейлерді жасау: "I-clay" қататын ермексаздан немесе саз балшықтан шарды, қаңырауларды немесе жаңа жылдық кейіпкерді жасау. "Пластилинография" техникасындағы жалпақ ойыншық.
5-тақырып. Көлемді илеу. Геометриялық денелер - заттардың формаларының негізі. Шар тәріздес, цилиндр және конус тәрізді дайындамаларды қолдану. Ұсақ моториканы дамыту үшін шар тәріздес, цилиндр және конус тәріздес дайындамаларды илеу дағдыларын және фигураларды илеу дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру. Гномдардың бейнелері. Гномдардың формалары, көлемдері, түстері, көңіл-күйлері. Ермексаз, түйме, моншақтар сияқты ұсақ элементтермен фигураларды сәндеу. Түрлі-түсті ермексаздардан подставкадағы көлемді "Гном бауырлар" композициясы.
6-тақырып. Көлемдегі илеу. "Көлемді форма" түсінігін қалыптастыру. Қарапайым геометриялық формалар туралы түсінікті бекіту. Кеңістікті қабылдауды және фигураларды кеңістіктікте орналастыруды дамыту. Әртүрлі фактура шығару үшін әр түрлі құралдарды қолдану. "Құстардың отбасы", "Қойлар" композициясы.
Фактураны орындауда "таңба" қою ретінде стектарды, фломастерлердің қақпақтарын қолдану.
7-тақырып. Сәндік илеу. Илеудің техникалық тәсілдерін шарларды, доғаларды, квадраттарды, үшбұрыштарды, ромбтарды, сондай-ақ гүлдерді, жапырақтарды және басқа элементтерді қолдану. Қажетті реңктерді шығару үшін ермексаздарды араластыру. Қажетті материалдарды: бауды, лесканы, скрепкаларды, сырғытпаларды, жүзіктерді, алқаларды, әшекейлерді жабыстыруға арналған магниттерді қолдану. "Кішкентайларға арналған чеканка" техникасын меңгеру және қолдану. Геометриялық формалар мен өсімдік элементтері негізінде пластиктен жасалған әшекей заттар мен кәдесыйлар. Кішкентайларға арналған чеканка" техникасын қолданып кулон, брошкалар, значоктар, медальдар, мангиттер, брелоктар, моншақтар әзірлеу.
8-тақырып. Аралас техникадағы сәндік илеу. Түрлі-түсті ермексаздарды табиғи материалдармен (горох, фасоль, қарақұмық және басқалары) үйлестірілген бедерлі және көлемді илеу. Бедерлі және көлемді форманы илеу. Түрлі түсті ермексазды табиғи материалдармен үйлестіріп "Сегізаяқтар", "Тасбақалар" бедерлі композициялары. Түрлі түсті ермексазды табиғи материалдармен үйлестіріп "Қарындаштарға арналған стақан", "Қызықты құмыра" көлемді илеу.
9-тақырып. Бедерлі илеу. Композицияның қайталануы және элементтерінің (үйлер, вагондар) алмасуы бойынша формасы, көлемі, пропорциясы және түсін ескеріп, орналасу дағдыларын дамыту. "Жақын" және "алыс" орналасқан элементтерді бедерде жеткізу арқылы кеңістік сезімін дамыту. Түстік шешімде тепе-теңділік сезімін дамыту. Түстің алуан түрлі реңктерін алу мақсатында материалдарды араластыру. Фактураларды орындау тәсілдерін қолдану. Пластика, тұзды қамырдан бедерде орындалған "Күлкілі қалашық", "Паровоз", "Ауыл" композициясы.

48. Ожидаемые результаты освоения Программы "Лепка".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся пяти-шести лет имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает различные виды и жанры скульптуры;
2) знает свойства пластических материалов;
3) владеет навыками работы с пластилином, глиной и стеком;
4) владеет навыками работы ладонями и пальцами;
5) владеет навыками работы с натуры;
6) владеет навыками построения композиции на основе наблюдений природы;
7) овладение основными техниками и принципами работы с пластическими материалами;
8) умеет создавать оригинальные произведения, отражающие творческую индивидуальность.
49. Цель Программы "Декоративно-прикладное искусство": создание условий для овладения образным языком декоративно-прикладного искусства, развитие творческих способностей обучающегося.
Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с основами знаний в области композиции, формообразования, цветоведения, декоративно-прикладного искусства;
2) знакомство с различными художественными материалами и техниками изобразительной деятельности;
3) формирование образного, пространственного мышления и умения выразить свою мысль с помощью эскиза, рисунка, объемных форм;
4) приобретение умения грамотно строить композицию с выделением композиционного центра;
5) овладение навыками использования линии, ритма, силуэта, цвета, пропорции, формы, композиции как средства художественной выразительности в создании образа декоративной вещи;
6) создание предметов декоративно-прикладного искусства.
Развивающие:
1) развитие внимания, памяти, фантазии, воображения;
2) развитие колористического видения;
3) развитие художественного вкуса, способности видеть и понимать прекрасное;
4) улучшение моторики, пластичности, гибкости рук и точности глазомера;
5) развитие навыков работы с различными материалами в различных техниках;
6) формирование умений и навыков планировать свою деятельность, содержать в порядке свое рабочее место;
7) развитие коммуникативных умений и навыков, обеспечивающих совместную деятельность в группе, сотрудничество, общение.
Воспитательные:
1) воспитание терпения, воли, усидчивости, трудолюбия, аккуратности;
2) реализации творческого потенциала личности;
3) приобретение опыта творческой деятельности.
50. Основные виды деятельности по декоративно-прикладному искусству:
1) бумагопластика (аппликативная, рельефная и объемная);
2) флористика (работа с природными материалами в рельефе и в объеме);
3) декоративная пластика с росписью (из соленого теста в рельефе и в объеме);
4) роспись по ткани.

48. "Илеу" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында бес-алты жастағы білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мүсіннің әр түрлі түрлерін және жанрларын біледі;
2) созылмалы заттардың қасиеттерін біледі;
3) ермексазбен, сазбен және кесуге арналған ағаш құралдармен (стеки) жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
4) алақанмен және саусақтармен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
5) натураға қарап жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
6) табиғатты бақылау негізінде композицияны құру дағдыларына ие болады;
7) созылмалы заттармен жұмыстың негізгі техникаларын және қағидаттарын меңгеру;
8) шығармашылық даралықты көрсететін ерекше туындыларды жасау.
49. "Сәндік-қолданбалы өнер" Бағдарламасының мақсаты: сәндік-қолданбалы өнердің бейнелі тілін меңгеру үшін жағдай жасау, білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) композиция, форма құру, түстану, сәндік-қолданбалы өнер саласындағы білім негіздерін меңгеру;
2) әр түрлі көркемдік материалдармен және бейнелеу қызметінің техникаларымен танысу;
3) бейнелі, кеңістіктік ойлау және эскиз, сурет, көлемді формалар арқылы өз ойын жеткізу білігін қалыптастыру;
4) композициялық орталықты ерекшелеп композицияны сауатты құру білігін алу;
5) сәндік заттың бейнесін құруда көркемдік мәнерліктің құралы ретінде сызық, ритм, сұлба, пропорция, форма, композицияны қолдану дағдыларын меңгеру;
6) сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасау.
Дамыту:
1) зейінді, есте сақтау жадын, қиялды, елестетуді дамыту;
2) түстік түсініктерін дамыту;
3) көркемдік талғамды, әсемдікті көру және түсіну қабілетін дамыту;
4) моториканы, созылмалылықты, қолдардың икемділігін және көз өлшемінің нақтылығын жақсарты;
5) әр түрлі техникаларда түрлі материалдармен жұмыс дағдыларын дамыту;
6) өз қызметін жоспарлау, өзінің жұмыс орнын реттеп ұстау біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
7) топта бірге қызмет етуді, қызметтестікті, араласуды қамтамасыз ететін коммуникативтік білік пен дағдыларды дамыту.
Тәрбиелік:
1) төзімділікті, жігерді, шыдамдылықты, еңбек сүйгіштікті, ұқыптылықты тәрбиелеу;
2) тұлғаның шығармашылық әлеуетін дамыту;
3) шығармашылық қызмет тәжірибесін алу.
50. Сәндік-қолданбалы өнер бойынша қызметтің негізгі түрлері:
1) қағазпластика (аппликациялық, бедерлі және көлемді);
2) флористика (бедерде және көлемде табиғи материалдармен жұмыс);
3) көркемсуретпен сәндік пластика (тұзды қамырдан бедерде және көлемде);
4) матада көркемсурет жасау.

51. Программные требования по предмету "Декоративно-прикладное искусство":
1) обучающийся знакомится с основами знаний в области композиции, формообразования, цветоведения, декоративно-прикладного искусства, видами декоративно-прикладного искусства, его особенностями и спецификой, различными художественными материалами и техниками изобразительной деятельности, формируется образное, пространственное мышление;
4) обучающийся приобретает умение грамотно строить композицию с выделением композиционного центра, овладевает навыками использования линии, изображения различных видов декоративно-прикладного искусства;
2) обучающийся осваивает бумагопластику, флористику, декоративную пластику с росписью, витраж.
52. Содержание учебного предмета "Декоративно-прикладное искусство".
Тематическое планирование.
Тема 1. Задачи курса декоративно-прикладного искусства. Знакомство с материалами, рабочими инструментами, их свойствами и приемами работы. Знакомство с организацией рабочего места обучающегося.
Тема 2. Бумагопластика. Знакомство с техникой аппликации. Декоративные свойства цветной бумаги и картона. Аппликация – одна из основных техник работы с бумагой. Полуобъемные элементы аппликации. Узор в аппликации. Создание предварительного линейного рисунка простой композиции. Развитие навыков сгибания и складывания бумаги гармошкой, выполнения из бумаги необходимых по форме заготовок для будущей аппликации. Развитие навыка аккуратной работы с клеем при наклеивании элементов аппликации по линейному рисунку.
Композиция из заготовок, выполненных педагогом, имеющих форму квадратиков, треугольников, кружочков и других. Композиции "Цветы", "Узор в полосе". Композиция "Дерево в саду" в технике рельефной аппликации из рваных кусочков цветной бумаги и бумаги, сложенной гармошкой. Развитие воображения и памяти. Развитие моторики.
Тема 3. Бумагопластика и коллаж. Объемное конструирование из цветного картона и бумаги. Формирование практических навыков конструирования через создание новогодних украшений простой формы. Развитие аккуратности в работе с клеем. Закрепление принципов безопасности в работе с ножницами. Освоение и применение технического приема "пейп-арт". Применение различных материалов в аппликации. Разнообразные материалы для декоративной работы к новому году. Новогодние украшения из бумажных и картонных заготовок геометрической формы: елочка, звездочка, гирлянда и другие. Новогоднее панно в технике коллажа с использованием техники "пейп-арт".
Тема 4. Бумагопластика. Аппликация и простейшее конструирование. Закрепление знаний о геометрических фигурах: квадрат, прямоугольник, треугольник. Составление сказочного замка в аппликации. Развитие моторики, навыков аккуратной работы с клеем при склеивании отдельных элементов композиции. Складывание бумаги по линии сгиба для получения простейшей объемной формы. Композиция "Сказочный замок" в технике аппликации. Фигурки животных и птиц методом складывания картона пополам.
Тема 5. Бумагопластика. Рельефная аппликация. Закрепление навыков составления композиции по представлению и памяти. Закрепление приемов складывания бумаги для выполнения рельефных деталей аппликации. Развитие восприятия пространства через выполнение деталей дальнего плана плоскими, а деталей переднего плана рельефными. Простейшие методы создания рельефности в аппликации из цветной бумаги. Композиции "Праздничный дастархан", "Любимые цветы" в технике рельефной аппликации из цветной бумаги "с использованием техники "пейп-арт".
Тема 6. Орнамент. Орнамент как повторяющийся узор. Виды орнамента (растительный, геометрический, зооморфный). Ритм в орнаменте. Типы компоновки орнамента (в полосе, квадрате, круге и так далее). Орнаментальная композиция (в квадрате или круге) в технике аппликации. Формирование навыка составления простых орнаментальных мотивов разными изобразительными средствами и материалами. Развитие чувства ритма и цветовой гармонии в орнаментации из геометрических заготовок, вырезанных из цветной бумаги. Орнаментальная композиция "Волшебный ковер" в технике штамповки.
Тема 7. Декорирование бытовых предметов. Освоение приемов декорирования тесьмой, шнурами. Развитие моторики при выполнении декоративных элементов шнуром путем скручивания шнура спиральками, зигзагами. Простейшее декорирование маленьких пластиковых бутылок, коробочек с помощью шнура, тесьмы, пуговиц.
Тема 8. Коллаж. Разнообразие техник выполнения коллажа. Материалы для коллажа. Создание предварительного линейного рисунка простой композиции. Развитие навыков выполнения аккуратной работы при наклеивании ткани на бумагу. Передача характера и настроения изображаемого образа. Композиция "Ночной месяц над лесом", "Фантастическое животное", "Ритмы большого города" в технике аппликации из лоскутов различных тканей, тесьмы, пуговок.
Тема 9. Декоративное панно-коллаж. Понятие о технике "коллаж". Выбор темы фотоколлажа. Вырезание фотофрагментов. Составление композиции. Выбор компоновки путем передвижения вырезанных элементов.
Загораживание заднего плана элементами переднего плана. Формирование навыков работы в команде. Подбор элементов по цвету для составления большой композиции. Коллективная работа на формате А1. Аппликация-коллаж "Фантастическая птица" с использованием ярких оберток от конфет.

51. "Сәндік-қолданбалы өнер" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы композиция, форма құру, түстану, сәндік-қолданбалы өнер саласындағы білім негіздерімен, оның ерекшеліктерімен және өзгешеліктерімен, әртүрлі көркемдік материалдармен және бейнелеу қызметінің техникасымен танысады, бейнелі, кеңістіктік ойлау қалыптасады;
4) білім алушы композициялық орталығын ерекшелей отырып, сауатты түрде құру білігін үйренеді, сәндік-қолданбалы өнердің әр түрлі түрлерінің сызықтарын, бейнелерін қолдану білігін меңгереді;
2) білім алушы қағазпластиканы, флористиканы, көркем жазуы бар сәндік пластиканы, витражды меңгереді.
52. "Сәндік-қолданбалы өнер" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сәндік-қолданбалы өнер курсының міндеттері. Материалдармен, жұмыс құралдарымен, олардың қасиеттерімен және жұмыс тәсілдерімен танысу. Білім алушының жұмыс орнын ұйымдастырумен танысу.
2-тақырып. Қағазпластика. Аппликация техникасымен танысу. Түрлі-түсті қағаз бен картонның сәндік қасиеттері. Аппликация - қағазбен жұмыс істеудің негізгі техникаларының бірі. Аппликацияның жартылай көлемді элементтері. Аппликациядағы өрнек. Қарапайым композицияның сызықтық суретін алдын ала дайындау. Қағазды горомошка тәрізді бүгу және бүктеу дағдысын дамыту және қағаздардан болашак аппликация үшін қажетті формалары бойынша дайындамаларды орындау. Сызықтық сурет бойымен аппликация элементтерін желімдеу кезінде ұқыпты жұмыс дағдыларын дамыту.
Педагог орындаған, квадрат, үшбұрыш, дөңгелек және басқа формаларындағы дайындамалардан орындалған композиция. "Гүлдер", "Жолақтағы өрнек" композициясы. Гормошкаға бүктелген түрлі-түсті қағаздар мен қағаздардың тең бөліктерімен бедерлі аппликация техникасындағы "Бақшадағы ағаш" композициясы. Елестетуін және жадын дамыту. Моториканы дамыту.
3-тақырып. Қағазпластика және коллаж. Түрлі-түсті картон мен қағаздан көлемдік құрастыру. Қарапайым формадағы жаңажылдық әшекейлерді құру арқылы құрастырудың практикалық дағдыларын қалыптастыру. Желіммен жұмыс істеудегі ұқыптылықты дамыту. "Пейп-арт" техникалық тәсілін меңгеру және қолдану. Аппликацияда әртүрлі материалдарды қолдану. Жаңа жылдық сәндеу жұмысына арналған әртүрлі материалдар. Қағаздан және геометриялық формалардың картон дайындамаларынан жаңа жылдық әшекейлер жасау: шырша, жұлдызша, гирлянда және басқа. "Пейп-арт" техникасын қолдану арқылы коллаж техникасындағы Жаңа жылдық панно.
4-тақырып. Қағазпластика. Аппликация және қарапайым құрастыру. Геометрикалық фигуралар туралы білімді бекіту: квадрат, тікбұрыш, үшбұрыш. Моториканы, композицияның жеке элементтерін желімдеу кезінде желіммен ұқыпты жұмыс істеу дағдыларын дамут. қарапайым көлемді форманы алу үшін бүгілетін сызығы бойынша қағазды бүтеу. Картонды екіге бүктеу әдісімен жауарлар мен құстардың фигураларын жасау.
5-тақырып. Қағазпластика. Бедерлі аппликация. Елестетуі және жады бойынша композиция құру дағдыларын бекіту. Аппликацияның бедерлі бөлшектерін орындау үшін қағазды бүктеу тәсілдерін бекіту. Артқы пландағы бөліктерді тегіс, ал алдыңғы пландағы бөлшектерді бедерлі орындау арқылы кеңістіктікті қабылдауды дамыту. Түрлі-түсті қағаздардан аппликацияда бедерді құрудың қарапайым әдістері. "пейп-арт" техникасын қолданып, түрлі-түсті қағаздан бедерлі аппликасы техникасында "Мерекелік дастархан", "Сүйікті гүлдер" композициясын орындау.
6-тақырып. Өрнек. Өрнек - қайталанатын әшекей. Өрнектің түрлері (өсімдік, геометриялық, зооморфизм). Өрнектегі ритм. Өрнектегі құрылым түрлері (жолақта, квадратта, шеңберде және сол сияқты). Аппликация техникасындағы өрнектік композиция (квадратта немесе шеңберде). Әр түрлі бейнелеу құралдарымен және материалдармен қарапайым өрнектік мотивтерді құру дағдысын қалыптастыру. Түрлі-түсті қағаздан қиып алынған геометриялық дайындамалардан өрнек жасаудағы ритм сезімін және түстік гармонияны дамыту. Қалыптау техникасындағы "Ғажайып кілем" өрнектік композиция.
7-тақырып. Тұрмыстық заттарды сәндеу. Тесьмамен, баулармен сәндеу тәсілдерін меңгеру. Баумен спираль, зигзаг тәрізді сәндеу элементтерін орындау кезінде моториканы дамыту. Бау, тесьма, түймелер арқылы кішкене пластик бөтелкелерді, қорапшаларды қарапайым сәндеу.
8-тақырып. Коллаж. Коллажды орындау техникасының түрлілігі. Коллажға арналған материалдар. Қарапайым композицияның сызықтық суретін алдын ала құру. Матаны қағазға жабыстыру кезінде ұқыпты жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Бейнеленетін бейненің мінезін және көңіл-күйін жеткізу. Әртүрлі маталардан, тесьмадан, түймелерден аппликация техникасындағы "Ормандағы түнгі ай", "Қиял-ғажайып жануар", "Үлкен қаланың ритмі" композициясы.
9-тақырып. Сәндік понно-коллаж. "Коллаж" техникасы туралы түсінік. Фотоколлаждың тақырыбын таңдау. Фотофрагменттерді қию. Композиция құру. Қиылған эелементтерді алға жылжыту арқылы құрастыруды таңдау.
Артқы планды алдыңғы планның элементтерімен қалқалау. Топта жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Үлкен композиция құру үшін түстері бойынша элементтерді таңдау. А 4 форматында ұжымдық жұмыс. Кәмпиттердің сыртқы түсті қабықтарынан "Ғажайып құс" аппликация-фотоколлаж жасау.

Тема 10. Коллективная работа – декоративное панно в смешанной технике. Выполнение ствола и веток дерева гуашью, кроны из листьев и цветов – рельефной аппликацией. Закрепление навыков вырезания одинаковых элементов путем сложения бумаги в несколько раз, придание листьям и лепесткам цветов изогнутой формы. Композиция "Майское дерево" на формате А1 с использованием техник аппликации и росписи гуашью.
Тема 11. Батик. Узелковая техника. Освоение навыков работы с тканью в технике "узелковый батик". Создание разнообразиых форм и фактур. Перевязывание ткани веревочкой в различных местах. Произвольная композиция на изучение заданного технического приема.
Тема 12. Флористика. Засушенные растения, семена, крупа как материал для творческой работы. Декоративные свойства природных материалов: их цвет, форма и фактура. разнообразия их формы и окраски. Освоение навыков работы с природными материалами. Расширение понятия о возможностях аппликации. Развитие эмоционального восприятия цвета через обсуждение богатства цвета осенней листвы. Создание богатства фактуры в рельефе через разнообразие формы и величины семян, крупы. Развитие чувства фактуры в работе с разными природными материалами.
Композиция в технике аппликации из засушенных осенних листьев и цветов "Букет", "Узор". Рельеф из природных материалов. Композиции "Черепаха", "Бабочка".
Тема 13. Витраж. Искусство витража, его назначение в архитектуре. Освоение технических приемов работы с витражными красками на прозрачной пленке. Расширение понятий о технических возможностях красок. Композиция в технике витража на прозрачном пластике. Композиции "Павлин", "Веселый клоун", "Чудо-рыба".
Тема 14. Теплые и холодные цвета в рельефе. Взаимосвязь цветовой гаммы и содержания задания. Работа по наблюдению, памяти и воображению. Освоение навыка смешивания пластилина для получения новых оттенков цвета и расширения палитры теплых и холодных оттенков цветного пластилина. Развитие навыков рельефной лепки. Рельеф в теплой цветовой гамме. Композиции "Жар-птица", "Дерево осенью". Рельеф в холодной цветовой гамме. Композиции "Облака", "Голубой ручеек", "Розовый заяц".
Тема 15. Портрет в рельефе. Жанр портрета. Настроение в рельефном портрете. Продолжение освоения навыков лепки рельефа. Смешивание пластилина. Последовательность выполнения портрета. Передача характерных индивидуальных особенностей человека в портрете: формы головы, прически, частей лица, цвета волос, глаз и так далее. Передача настроения в портрете. Рельеф "Веселый я".
Тема 16. Рельеф из пластика или из цветного соленого теста. Декоративные свойства твердеющего цветного пластилина. Цвет и фактура в рельефе. Освоение навыков формовки фигурок жука, бабочки, птицы, рыбки через их сходство с геометрическими формами. Обсуждение цветового решения рельефа в целом. Смешивание пластилина. Повторение манипуляций раскатывания, скатывания, расплющивания, прищипывания, применяемых в лепке. Декорирование рельефа фактурой, мелким узором с помощью отпечатков различных предметов – "штампиков". Рельеф с выполнением фактуры. Композиции "Бабочка и жук", "Попугай", "Золотая рыбка".

10-тақырып. Ұжымдық жұмыс - аралас техникадағы сәндік панно. Ағаштың діңгегі мен бұтақтарын гуашьпен, ағаштың басын жапырақтар мен гүлдерден - бедерлі аппликация жасау. Қағазды бірнеше қабатқа бүктеу арқылы бірдей элементтерді қию дағдысын бекіту, гүлдердің жапырақтары мен қауыздарына бүгіліңкі форма беру. Аппликация техникасымен және гуашьпен көркем суреттеудә пайдаланып А1 форматында "Мамыр ағашы" композициясын құру.
11-тақырып. Батик. Түйнектеу техникасы. "Түйнекті батик" техникасында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. Әртүрлі формалар мен фактураларды құру. Матаны жіппен әр жерінен түю. Берілген техникалық тәсілді меңгеруге арналған еркін тақырыптағы композиция.
12-тақырып. Флористика. Кептірілген өсімдіктер, ұрықтар, дәндер шығармашылық жұмысқа арналған материалдар ретінде. Табиғи материалдардың сәндік қасиеттері: олардың түсі, формасы мен фактурасы, олардың формалары мен бояуларының әртүртүрлілігі. Табиғи материалдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. Аппликацияның мүмкіндіктері туралы түсінікті кеңейту. Күзгі жапырақтардың түстерінің байлығын талқылау арқылы түсті эмоциямен қабылдауды дамыту. Ұрықтардың, дәндердің формалары мен көлемдерінің әртүрлілігі арқылы бедерде фактураның байлығын құру. Әр түрлі табиғи материалдармен жұмыста фактура сезімін дамыту.
Аппликация техникасында кептірілген күзгі жапырақтар мен гүлдерден "Гүл шоғы", "Өрнек" композициясын құру. Табиғи материалдардан бедер жасау. "Тасбақа", "Көбелек" композициясы.
13-тақырып. Витраж. Витраж өнері, оның архитектурадағы мәні. Мөлдір пленкада витраждық бояумен жұмыстың техникалық тәсілдерін меңгеру. Бояулардың техникалық мүмкіндіктері туралы түсінікті кеңейту. Мөлдір пластикада витраж техникасындағы композиция. "Тауыс", "Көңілді клоун", "Ғажайып балық" композициясы.
14-тақырып. Бедердегі жылы және суық түстер. Тапсырманың түстік гаммасы мен мазмұнының өзара байланысы. Байқампаздығы, есте сақтау жады және елестетуі бойынша жұмыс. Түстердің жаңа реңктерін алу үшін және түсті ермексаздың жылы және суық палитрасын кеңейту үшін ермексазды араластыру дағдысын меңгеру. Бедерлі илеу дағдысын дамыту. Жылы түстік гаммадағы бедер. "Жалын құс", "Күзгі ағаш" композициялары. Суық түстік гаммадағы бедер. "Бұлттар", "Мөлдір бұлақ", "Күлгін қоян" композициялары.
15-тақырып. Бедердегі портрет. Портрет жанры. Бедерлі портреттегі көңіл-күй. Бедерді илеу дағдыларын меңгеруді жалғастыру. Ермексазды араластыру. Портретті орындау реті. Портретте адамға тән жеке ерекшеліктерді жеткізу: бастың формасын, беттің бөліктерін, шаштарының, көздерінің түсі және сол сияқты. Портретте көңіл-күйді жеткізу. "Мең көңілдімін" бедері.
16-тақырып. Пластиктан немесе түсті тұзды қамырдан жасалған бедер. Қататын түсті ермексаздың сәндік қасиеті. Бедердегі түс пен фактура. Геометриялық фигураларға ұқсастықтары арқылы қоңыздың, көбелектің, құстың, балықтың фигураларын формалау дағдыларын меңгеру, тұтас алғанда бедердің түстік шешімін талқылау. Ермексаздарды араластыру. Илеуде қолданылатын жаю, жинау, жалпайту, шымшу, басқаруды қайталау. "Штамптармен" әртүрлі заттардың ізтаңбалары арқылы бедерді фактурамен, ұсақ өрнектермен сәндеу. Фактура орындалған бедер. "Көбелек және қоңыз", "Тотықұс", "Алтын балық" композициялары.

53. Ожидаемые результаты освоения Программы "Декоративно-прикладное искусство".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основами знаний в области композиции, формообразования, цветоведения, декоративно-прикладного искусства;
2) знает различные художественные материалы и техники изобразительной деятельности;
3) умеет выражать свою мысль с помощью эскиза, рисунка, объемных форм;
4) умеет грамотно строить композицию с выделением композиционного центра;
5) использует линии, ритм, силуэт, цвет, пропорцию, форму, композицию как средства художественной выразительности в создании образа декоративной вещи;
6) умеет создавать предметы декоративно-прикладного искусства.
54. Ожидаемые результаты освоения Программы.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся пяти-шести лет имеет следующие знания, умения и навыки.
Знает:
1) основные цвета, цветовые гаммы красок (теплые и холодные цвета);
2) правила смешивания цветов на палитре;
3) основы закона композиции;
4) основные жанры изобразительного искусства;
5) виды декоративно-прикладного искусства.
Умеет:
1) работать с различными материалами и в разных техниках;
2) использовать ритм, линию, силуэт, цвет, пропорции, форму, как средства художественной выразительности при создании образа декоративной вещи;
3) декорировать формы, предметы;
4) грамотно вести работу с точки зрения композиции декоративно-прикладного искусства;
5) применять полученные знания на практике;
6) соблюдать правила безопасного труда и санитарно-гигиенических норм;
7) применять различные приемы бумажной пластики;
8) правильно использовать художественные материалы в соответствии со своим замыслом;
9) работать самостоятельно и в коллективе;
10) организовывать и содержать в порядке рабочее место;
11) применять различные приемы лепки (в объеме и на плоскости);
12) получать сложные цвета путем смешивания цветного пластилина (в лепке);
13) выбирать формат и расположение листа;
14) соблюдать последовательность в работе (от общего к частному);
15) использовать различные изобразительные материалы и техники;
16) выделить основное в композиции;
17) передавать движение фигуры;
18) строить орнаменты;
19) работать с опорой на натуру;
20) грамотно оценивать свою работу, находить ее достоинства и недостатки.
Сформированы навыки:
1) техники рисования, лепки и декоративно-прикладного искусства;
2) работы с различными материалами в различных техниках;
3) изобразительных приемов с использованием различных материалов и инструментов;
4) планирования своей деятельности;

53. "Сәндік-қолданбалы өнер" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) композиция, форма құру, түстану, сәндік-қолданбалы өнер саласындағы негізгі білімге ие болады;
2) әртүрлі көркемдік материалдарды және бейнелеу қызметінің техникаларын біледі;
3) эскиз, сурет, көлемді формалар арқылы өзінің ойын жеткізе алады;
4) композициялық орталықты ерекшелеп композицияны сауатты құра алады;
5) сәндік бұйымдардың көркемдік мәнерлік құралдары ретінде сызық, ритм, сұлба, түс, пропорция, форманы қолданады;
6) сәндік-қолданбалы өнердің бұйымдарын жасай алады.
54. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында бес-алты жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
Біледі:
1) негізгі түстерді, бояулардың түстік гаммаларын (жылы және суық түстер);
2) палитрада түстерді араластыру ережелерін;
3) композицияның негізгі заңдарын;
4) бейнелеу өнерінің негізгі жанрларын;
5) сәндік-қолданбалы өнердің түрлерін.
Істей алады:
1) әр түрлі материалдармен және әр түрлі техникада жұмыс істейді;
2) сәндік бұйымның бейнесін құруда көркемдік мәнерлік құралдары ретінде сызық, ритм, сұлба, түс, пропорция, форманы қолданады;
3) формаларды, заттарды сәндейді;
4) сәндік-қолданбалы өнер композициясы тұрғысынан жұмысты сауатты жүргізеді;
5) алған білімдерін практикада қолданады;
6) еңбек қауіпсіздігі ережелерін және санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтайды;
7) қағаз пластикасының әр түрлі тәсілдерін қолданады;
8) түпкі ойына қарай көркемдік материалдарды дұрыс қолданады;
9) жеке және ұжымда жұмыс істейді;
10) жұмыс орнын ұйымдастыруды және ретті ұстайды;
11) илеудің түрлі тәсілдерін қолдануды (көлемде және жазықтықта);
12) түрлі-түсті ермексазды араластыру арқылы күрделі түстерді алуды (илеуде);
13) форматты және беттің орналасуын іріктейді;
14) жұмыстағы тәртіпті сақтайды (жалпыдан жекеге);
15) әр түрлі бейнелеу материалдарын және техникасын қолданады;
16) композициядағы негізгілерді ерекшелейді;
17) фигуралардың қозғалысын жеткізеді;
18) өрнектер құрады;
19) натураға сүйеніп, жұмыс істейді;
20) өз жұмысын сауатты бағалауды, оның ерекшеліктері мен кемшіліктерін табады.
Қалыптасқан дағдылар:
1) сурет салу, илеу және сәндік-қолданбалы өнер техникасы;
2) әр түрлі техникаларда әр түрлі материалдармен жұмыс істеу;
3) әр түрлі материалдар мен құралдарды пайдаланатын бейнелеу тәсілдері;
4) өз қызметін жоспарлау;

5) организации своего рабочего места.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
55. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме портфолио, участия в конкурсах, выставках.
56. В портфолио обучающегося включаются фотографии, видеоизображения продуктов художественной деятельности, продукты собственного творчества, материалы самоанализа, схемы, иллюстрации, эскизы, фото и видеоизображения конкурсов детского творчества.
57. Выставочная деятельность является важным итоговым этапом занятий: однодневная выставка проводится в конце каждого задания с целью обсуждения, тематические выставки – по итогом изучения разделов, тем; итоговые выставки творческих работ обучающихся организуются в конце учебного года.
58. В конце учебного года педагог дает характеристику обучающемуся, в которой отмечаются успехи, индивидуальные качества, как целеустремленность, исполнительность, аккуратность, добросовестность, наличие художественного воображения.
Приложение 47
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей семи-восьми лет детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей семи-восьми лет детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предметам подготовительного отделения для детей дошкольного возраста семи-восьми лет.
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) первичные или основные цвета – три базовых цвета, из которых путем смешивания получаются все остальные;
2) акварель – живописная техника, использующая специальные акварельные краски, при растворении в воде образующие прозрачную взвесь тонкого пигмента, и позволяющая за счет этого создавать эффект легкости, воздушности и тонких цветовых переходов;
3) рельеф – вид изобразительного искусства, один из основных видов скульптуры, в котором все изображаемое создается с помощью объемов, выступающих из плоскости фона;
4) контраст в изобразительном искусстве – резко выраженная противоположность;
5) графика – вид изобразительного искусства, который связан с изображением на плоскости;

5) өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
55. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - портфолио, байқауларға, көрмелерге қатысу түрінде іске асырылады.
56. Білім алушының портфолиосы шығармашылық қызметтің өнімдерінің фото, бейнесуреттерін, өз шығармашылығының өнімдерін, өзін өзі талдау материалдарын, сызбаларды, иллюстрацияларды, эскиздерді, балалар шығармашылығы байқауларының фотосуреттерін қамтиды;
57. Көрме қызметі сабақтың маңызды қорытынды кезеңі болып табылады: бір күндік көрме әр сабақтың соңында талдау мақсатында өткізіледі, тақырыптық көрмелер - тарауларды, тақырыптарды оқу нәтижесі бойынша; білім алушылардың шығармашылық жұмыстарының қорытынды көрмесі оқу жылының аяғында ұйымдастырылады.
58. Педагог оқу жылының соңында білім алушыға мінездеме береді, табыстары, мақсатқа ұмтылу, орындаушылық, ұқыптылық, адалдық, көркемдік елестерінің болуы сияқты жеке сипаттамалары ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
47-қосымша
Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің жеті-сегіз жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің жеті-сегіз жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жеті-сегіз жастағы балалар үшін дайындық бөлімінің пәндеріне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) алғашқы немесе негізгі түстер - үш негізгі түс, оларды араластыру арқылы қалған барлық түстер алынады;
2) акварель - сумен араластыратын бояу; аталған бояумен орындалған жұмыстар;
3) бедер - бейнелеу өнерінің түрі, бейнеленетін барлық заттар негізгі тоннан ерекшеленіп шығып тұратын, көлемдердің көмегімен орындалатын мүсіннің негізгі түрлерінің бірі;
4) бейнелеу өнеріндегі кереғарлық - бірден көрінетін қарама-қайшылық;
5) графика - жазықтықта бейнелеуге байланысты бейнелеу өнерінің түрі;

6) круглая скульптура – вид скульптуры, которая представляет собой произведение трехмерного объема (обозримая со всех сторон);
7) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
8) живопись – вид изобразительного искусства, заключающийся в создании картин, живописных полотен, наиболее полно и жизнеподобно отражающий действительность;
9) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим;
10) художественный образ – первооснова всех видов искусств (скульптура, графика народного и декоративно-прикладного искусства);
11) натюрморт – группа предметов (овощи, фрукты, цветы, битая дичь или предметы быта), композиционно составленная художником и воспроизведенная на рисунке;
12) палитра – небольшая тонкая и легкая доска четырехугольной или овальной формы, на которой художник смешивает краски во время работы;
13) компоновка изображения на листе – композиционное размещение изображения на листе;
14) пейзаж – жанр изобразительного искусства, в котором основным предметом изображения является первозданная, либо в той или иной степени преображенная человеком природа;
15) перспектива – передача пространства в живописи, графике;
16) портрет – изображение или описание какого-либо человека либо группы людей, существующих или существовавших в реальной действительности, в том числе художественными средствами;
17) пропорция – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующее определенному характеру целого;
18) ритм – чередование, соразмерность элементов, ведущие к стройной, закономерной слаженности целого произведения;
19) декоративно-прикладное искусство – искусство создания художественной вещи в разных материалах (фарфор, дерево, металл, ткань, кожа, глина);
20) симметрия – соответствие, неизменность (инвариантность), проявляемые при каких-либо изменениях, преобразованиях;
21) рисунок – основной вид графики, изображение, начертанное на плоскости с помощью контурных линий, штрихов, светотеневых пятен;
22) карандаш в технологии рисунка – материал и инструмент для рисования в виде палочки и специальных красящих веществ, обычно оправленных в дерево;
23) зарисовка – рисунок с натуры, выполненный с целью собрания материала для более значительной работы или ради упражнений;
24) стилизация – это процесс придания творческому произведению черт другого стиля;
25) силуэт – изображение предметов в виде теневого профиля без деталей внутри контура;

6) дөңгелек мүсін - үш өлшемді көлемдегі (жан-жағынан көруге болатын) шығарма болып табылатын мүсіннің түрі;
7) жанр - бейнелеу әлемінің мейлінше маңызды қасиеттері мен көріністерінің байланыстарын көрсететін жалпы түсініктер, шығарманың формалды және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығы;
8) кескіндеме - шынайылықты мейлінше толық және өмірдегідей көрсететін суреттерден, кескіндемелік кенептерден құралған бейнелеу өнерінің түрі;
9) композиция - суретшінің ойын мейлінше түсінікті ететін және әсерлейтін көркем шығарманың мақсатты құрылымы;
10) көркем бейне - өнердің барлық түрінің түпкі негізі (мүсін, графика халықтық және сәндік-қолданбалы өнер);
11) натюрморт - заттар тобын (жемістер, гүлдер, құлаған құс немесе тұрмыстық заттар) суретшінің композициямен үйлестіруі және суретте бейнелеуі;
12) палитра - суретші жұмыс барысында бояуларды араластыратын төртбұрышты немесе доғалдау келген, шағын ғана жұқа және жеңіл тақта;
13) парақта бейнені құрастыру - бейнені парақта композициялық орналастыру;
14) пейзаж - бейнелеудің негізгі заттары алғашқы қалпында болатын, немесе қандай да бір деңгейде адам қайта түрлендірген табиғат болып табылатын бейнелеу өнерінің жанры;
15) перспектива - кескіндемеде, графикада кеңістіктікті жеткізу;
16) портрет - шынайы өмірде өмір сүріп жатқан немесе бұрын өмір сүрген қандай да бір адамды немесе адамдардың тобын көркемдік құралдармен бейнелеу немесе сипаттау;
17) пропорция - тұтастықтың белгілі сипатына сәйкес келетін зат формаларының, бөліктер көлемінің қатынасы;
18) ритм - тұтас шығарманың қалыпты, заңдылықты құрылуына алып келетін элементтердің алмасуы, өлшемділігі;
19) сәндік-қолданбалы өнер - әр түрлі материалдарда көркемдік затты жасау өнері (фарфор, ағаш, металл, мата, тері, саз);
20) симметрия - сәйкестік және өзгеріссіздік (инварианттылық);
21) сурет - жазықтықта сызықтардың, штрихтардың, сәуле мен көлеңкелі дақтардың көмегі арқылы сызылған графиканың, бейненің негізгі түрі;
22) сурет технологиясындағы қарындаш - сурет салуға арналған материал немесе таяқша тәріздес, әдетте ағашпен қапталған арнайы бояйтын заттар түріндегі құралдар;
23) суреттеме - мейлінше маңызды жұмыс жүргізу үшін немесе жаттығулар үшін материал жинау мақсатында орындалатын, натураға қарап салынатын сурет;
24) стильдеу - шығармашылық туындыға басқа стильдің ерекшелігін беру процесі;
25) сұлба - контурдың ішінде бөлшектері жоқ, заттардың көлеңкелі профиль ретіндегі бейнесі;

26) трафарет – приспособление, использующееся для нанесения на разные поверхности различных символов, таких как буквы, цифры и разнообразных изображений; также изображение, созданное с помощью данного приспособления;
27) фактура – характер обработки поверхности изделия декоративно-прикладного искусства, скульптуры или живописной плоскости, способ передачи особенностей реальных предметов изобразительными средствами;
28) форма – очертание, наружный вид, контур предмета;
29) штрих – линия, выполненная одним движением руки и предназначенная для передачи объема;
30) эскиз – предварительный набросок, фиксирующий замысел художественного произведения, сооружения, механизма или отдельной его части.
3. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей детей на основе приобретенных знаний, умений и навыков на занятиях изобразительного искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение первоначальных навыков техники рисования, лепки и декоративно-прикладного искусства;
2) освоение изобразительных приемов с использованием различных материалов и инструментов;
3) ознакомление со средствами художественно-образной выразительности.
Развивающие:
1) развитие навыков учебной, творческой художественной деятельности;
2) развитие памяти, наблюдательности, внимания, логического мышления, моторики, пластичности, гибкости рук и точности глазомера;
3) развитие коммуникативных умений и навыков, обеспечивающих совместную деятельность в группе.
Воспитательные:
1) воспитание творческого, созидательного отношения к окружающему миру;
2) воспитание эстетического, художественного вкуса и чувства гармонии;
3) воспитание исполнительности, аккуратности, добросовестности.
5. Срок освоения Программы – один год. Объем учебного времени на реализацию Программы по предметам "Рисование", "Декоративно-прикладное искусство", "Лепка" определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу.
6. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.

26) трафарет - әр түрлі беттерге әріптер, сандар және әр түрлі бейнелерді салу үшін қолданылатын құрал; сондай-ақ аталған құралдың көмегімен жасалған бейне;
27) фактура - сәндік-қолданбалы өнер, мүсін немесе кескіндемелік жазықтықтың бұйымының бетін өңдеу сипаты, бейнелеу құралдары арқылы шынайы заттардың ерекшеліктерін жеткізу тәсілі;
28) форма - заттың кескіні, сыртқы түрі, контуры;
29) штрих - қолдың бір қимылымен орындалатын және көлемді жеткізуге арналған сызық;
30) эскиз - көркем шығарманың, құрылыстың, тетігінің немесе оның жеке бөліктерінің ойын белгілейтін алдын ала түсірілген нобай.
3. Бағдарламаның мақсаты: бейнелеу өнері сабақтарында алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) сурет салу, илеу және сәндік-қолданбалы өнердің алғашқы дағдыларын меңгеру;
2) әр түрлі материалдар мен құралдарды қолданып бейнелеу тәсілдерін меңгеру;
3) көркемдік-бейнелі мәнерлік құралдарымен танысу.
Дамыту:
1) оқу, шығармашылық көркемдік қызмет дағдыларын дамыту;
2) есте сақтау жадын, зейінін, қисынды ойлауын, моторикасын, пластикасын, қолдардың икемділігін және көз өлшемінің нақтылығын дамыту;
3) топта бірге жұмыс істеуді қамтамасыз ететін коммуникативтік білік пен дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
1) қоршаған әлемге шығармашылық, жасампаздық көзқарасты тәрбиелеу;
2) эстетикалық, көркемдік талғамды және гармония сезімін тәрбиелеу;
3) орындағыштық, жинақылықты, ұқыптылықты тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бір жыл. "Сурет салу", "Сәндік-қолданбалы өнер", "Илеу" пәндеріне оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
6. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы.

34. Межпредметные связи предметов "Рисование", "Декоративно-прикладное искусство", "Лепка" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
35. Цель Программы "Рисование": создание условий для самореализации личности обучающегося, развитие способностей, творческого потенциала художественно-изобразительными средствами.
36. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с различными художественными материалами;
2) освоение техники изобразительной деятельности;
3) формирование умений организовывать пространство листа, передавать форму, конструкцию, цвет и объем предметов;
4) освоение способов изображения природных фактур.
Развивающие:
1) развитие внимания, памяти, фантазии, воображения, художественного вкуса;
2) развитие колористического видения;
3) улучшение моторики, пластичности, гибкости рук и точности глазомера;
4) развитие художественного вкуса, способности видеть и понимать прекрасное.
Воспитательные:
1) формирование устойчивого интереса к искусству и занятиям художественным творчеством;
2) воспитание терпения, воли, усидчивости, трудолюбия, аккуратности;
3) формирование культуры личности ребенка.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования по предмету "Рисование":
1) обучающийся знакомится с понятиями "линия горизонта", "основные цвета", "дополнительные цвета", "симметрия". "контрастные цвета", "тон", "стилизация". "контраст";
2) продолжается дальнейшее формирование навыков грамотной компоновки изображения на листе в соответствии с законами композиции, рисования простым карандашом, смешивания красок на палитре, выполнения рисунка гуашью;
3) осваиваются способы изображения фактуры шерсти животных, чешуи рыб, перьев птиц, кожи человека и природных фактур: травяной покров, водная стихия, камень, песок, кора деревьев.
38. Содержание учебного предмета "Рисование".
Тематическое планирование.
Тема 1. Упражнение "Осенний лист". Передача фактуры листа. Грамотная компоновка изображения в листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 2. Упражнение "Трава". Передача фактуры травы. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 3. Упражнение "Кора дерева". Передача фактуры коры. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Нанесение кривых линий коры путем дрожания руки. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 4. Упражнение "Песок". Передача фактуры песка. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 5. Упражнение "Каменная кладка". Передача фактуры кладки. Грамотная компоновка изображения в листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Рисование овальных форм с промежутками между кладками. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 6. Упражнение "Песок". Передача фактуры песка. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 7. Упражнение "Вода". Передача фактуры воды. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 8. Упражнение "Облако". Передача фактуры облака. Грамотная компоновка изображения в листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 9. Упражнение "Камень". Передача фактуры камня. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 10. Упражнение "Рыба". Изображения фактуры материала. Передача фактуры чешуи, форм плавников, хвоста и туловища рыбы. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Штрих кольчуги. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов. Закрепление навыков работы в технике раздельного мазка.
Тема 11. Упражнение "Перо птицы". Передача фактуры пера птицы. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Штрих отдельными "подковками". Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов. Передача переливчивости перьев птицы.
Тема 12. Упражнение "Шерсть кошки". Передача фактуры шерсти кошки. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 13. Упражнение "Мех животного". Передача фактуры меха. Грамотная компоновка изображения на листе в соответствии с законами композиции. Рисование простым карандашом. Работа косым штрихом. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 14. Упражнение "Кожа". Передача фактуры кожи человека. Грамотная компоновка изображения в листе в соответствии с законами композиции. Смешивание красок на палитре. Нанесение различных оттенков "естественных" цветов.
Тема 15. Выполнение композиции с использованием натурного материала. Приемы работы в технике гуашь. Развитие навыков живописи гуашью. Совершенствование навыка смешивания красок. Тематическая композиция "Осенние листья".
Тема 16. Выполнение осенней пейзажной композиции в технике гуашь с использованием натурного материала. Работа по представлению, передача в работе настроения поздней осени. Совершенствование техники работы гуашью. Овладение техникой раздельного мазка. Передача фактуры осенней листвы живописными средствами. Грамотная компоновка изображения в листе. Закрепление понятия "пейзаж", "теплая цветовая гамма". Знакомство с понятиями "линия горизонта".
Тема 17. Понятия "основные цвета", "дополнительные цвета". Знакомство с понятием "симметрия". Получение дополнительных цветов из основных путем смешивания цвета. Закрепление навыков смешения и получения цвета на палитре. Композиция "Бабочка".
Тема 18. Овладение техникой работы мягкими материалами. Компоновка изображения на листе. Выполнение рисунка гуашью без детализации изображения. Детализация рисунка с помощью мелков или пастели. Тематическая композиция "Сказочный лес".
Тема 19.  Знакомство с понятиями "контрастные цвета", "тон". Белая краска, особенности работы с ней. Композиция "Первый снег".
Тема 20. Изображение абстрактного архитектурного сооружения с использованием простых геометрических форм. Работа с простыми геометрическими формами, компоновка их в виде абстрактной формы, напоминающей архитектурное сооружение. Поиск различий в особенностях формы геометрических тел. Рисование по воображению.
Тема 21. Рисование по воображению.  Создание абстрактного образа, напоминающего дерево. Изображение дерева необычной формы с необычными плодами. Развитие воображения, построение композиции, смешивание цветов. Выполнение рисунка гуашью без детализации изображения. Детализация рисунка с помощью мелков или пастели. Тщательная проработка узора мелких веток, плодов и листьев дерева.
Тема 22. Тематическая композиция "Праздничная открытка". Выполнение открытки в смешанной технике. Знакомство с художественной открыткой, закрепление понятия "образ", выбор подходящего сюжета, компоновка в листе, передача праздничного настроения. Организация изображения в соответствии с законами композиции.
Тема 23. Рисование по воображению "Мыльные фантазии". Создание образа абстрактного животного из случайного пятна. Закрепление знаний и умений в области графики. Дорисовка изображения от "пятна" с проработкой формы фактурами. Развитие воображения, образного мышления, умения воплощать в художественном образе творческие задачи.
Тема 24. Рисование с натуры "Натюрморт в холодной гамме". Рисование на основе натурного материала в технике гуашь. Выработка навыков работы с натурой. Поиск цветового решения, выразительность в работе. Знакомство с понятием "цветовой рефлекс".
Тема 25. Рисование с натуры "Натюрморт в теплой гамме". Рисование на основе натурного материала в технике гуашь. Закрепление навыков рисования с натуры. Продолжение знакомства с жанром натюрморт. Компоновка натюрморта в листе, живописность и выразительность работы.
Тема 26. Декоративное рисование "Натюрморт". Закрепление навыков составления и исполнения композиции натюрморта графическими средствами и в цвете с передачей пропорций предметов. Знакомство с понятием "стилизация". Продолжение знакомства с образностью изображения, правильной компоновки изображения в листе. Выполнение гармоничного цветового решения.
Тема 27. Выполнение изображения абстрактной черепахи графическими материалами. Знакомство с графикой. Совершенствование навыков работы графическими материалами. Декоративность в изображении.
Тема 28. Рисование по представлению "Мое любимое животное". Построение туловища животного из простых геометрических форм. Выработка умения разбивать сложную форму на массу простых. Грамотная компоновка изображения на листе, передача фактуры шерсти, пера, чешуи, соблюдение основных пропорций.
Тема 29. Создание композиции в технике гуашь с использованием натурного материала. Компоновка изображения на листе, передача фактуры и формы цветов. Передача яркости и живости красок. Декоративность работы. Тематическая композиция "Цветы".
Тема 30. Создание композиции в технике гуашь на основе наблюдений. Передача настроения с помощью цветовой гаммы. Самостоятельный выбор сюжета, правильная компоновка работы в листе. Тематическая композиция "Весенняя капель".
Тема 31. Рисование по воображению. Создание выразительной работы гуашью с использованием зеленого цвета. Выработка навыков работы в ограниченной цветовой гамме. Передача пластики, формы растений и насекомых. Компоновка изображения на листе. Передача равновесия в композиции.
Тема 32. Зарисовка ракушек с натуры графическими материалами. Овладение техникой работы пером и тушью. Изучение предмета. Знакомство с понятием "стилизация", стилизация формы, крупный план, декоративность изображения. Стилизация природной формы "Ракушки".
Тема 33. Упражнение "Черный кот". Выработка навыков работы с темной гаммой, раскрытие возможностей черного цвета и его оттенков. Совершенствование навыков работы с палитрой. Выполнение фона в светлых тонах. Выполнение изображения кота полосами с использованием черного цвета с добавлением каждой краски из палитры.
Тема 34. Выполнение композиции по представлению на тему "Путешествие" в технике гуашь с использованием наглядного материала. Выполнение задания на усложнение композиции. Поиск сюжета, цветового и композиционного решения, раскрытие темы, передача впечатлений обучающегося от путешествий.
Тема 35. Выполнение композиции в технике гуашь с передачей эффекта свечения (звезда, комета, планета, космический корабль). Знакомство с понятием "контраст", "тон" с возможностями темной цветовой гаммы. Гармоничность цветового и композиционного решения.
Тема 36. Выполнение композиции по собственному замыслу с применением на практике знаний, умений и навыков, полученных во время обучения. Рисование по представлению. Выражение своего внутреннего мира художественными средствами. Композиция на свободную тему.

34. "Сурет салу", "Сәндік-қолданбалы өнер", "Илеу" пәндерінің пәнаралық байланысы білім алушыларды түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
35. "Сурет салу" Бағдарламасының мақсаты: білім алушы тұлғасын өзін өзі танытуға жағдай жасау, көркемдік-бейнелеу құралдары арқылы қабілеттерін, шығармашылық әлеуетін дамыту.
36. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) әр түрлі көркемдік материалдармен танысу;
2) бейнелеу қызметінің техникаларымен танысу;
3) парақ кеңістігін ұйымдастыру, заттардың формасын, конструкциясын, түсін және көлемін жеткізу білігін қалыптастыру;
4) табиғи фактураларды бейнелеу тәсілдерін меңгеру.
Дамыту:
1) зейінді, есте сақтау жадын, қиялды, елестетуді, көркемдік талғамды дамыту;
2) реңктік түсінігін дамыту;
3) моториканы, пластикасын, қолдардың икемділігін және көз өлшемінің нақтылығын дамыту;
4) көркемдік талғамды және әсемділікті көру және түсіну қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
1) өнерге және көркемдік шығармашылық сабақтарына тұрақты қызығушылықты қалыптастыру;
2) төзімділікті, ерікті, шыдамдылықты, еңбексүйгіштікті, ұқыптылықты тәрбиелеу;
3) бала тұлғасының мәдениетін қалыптастыру.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. "Сурет салу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "көкжиек сызығы", "негізгі түстер", "қосымша түстер", "симметрия", "кереғар түстер", "тон", "стильдеу", "кереғарлық" түсініктерімен танысады;
2) композицияның заңдарына сәйкес парақта бейнелерді сауатты үйлестіру, қара қарындаштармен сурет салу, палитрада түстерді араластыру, суретті гуашьпен орындау дағдыларын қалыптастыру әрі қарай жалғастырылады;
3) жануарлар терісінің, балық қабыршақтарының, құс мамықтарының, адам терісінің фактураларын бейнелеу тәсілдері және табиғат фактуралары: шөп қабаты, су, тас, құм, ағаштардың қабығы меңгеріледі.
38. "Сурет салу" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Күзгі жапырақ" жаттығу. Парақтың фактурасын жеткізу. Композицияның заңдарына сәйкес бейнелерді сауатты үйлестіру. Қара қарындаштармен сурет салу. Палитрада бояуларды араластыру. "Табиғи" түстермен әртүрлі реңктерді жағу.
2-тақырып. "Шөп" жаттығуы. Шөптің фатурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындаштармен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстермен әр түрлі реңктерді салу.
3-тақырып. "Ағаштың қабығы" жаттығуы. Қабық фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес бейнені парақта сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Қолдарды дірілдету арқылы қабықтың қисық сызықтарын салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңтерін салу.
4-тақырып. "Құм" жаттығуы. Құмның фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындаштармен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін жағу.
5-тақырып. "Тас қалау" жаттығуы. Тас қалаудың фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Қаланған тастардың арасында доғал формаларды салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әртүрлі реңктерін салу.
6-тақырып. "Құм" жаттығуы. Құмның фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу.
7-тақырып. "Су" жаттығу. Судың фактурасын жеткізу. Композицияның заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу.
8-тақырып. "Бұлт" жаттығуы. Бұлттың фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу.
9-тақырып. "Тас" жаттығуы. Тастың фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу.
10-тақырып. "Балық" жаттығуы. Материалдың фактурасын бейнелеу. Балықтың қабыршығын, жүзбе қанаттарының, құйрығын және денесінің формаларын жеткізу. Композицияның заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Берен (кольчуга) штрихы. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу. Жеке жағу техникасында жұмыс істеу дағдыларын бекіту.
11-тақырып. "Құстың мамығы" жаттығу. Құс мамығының фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындаштармен сурет салу. Бөлек "тағалау" штрихтарын салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңтерін салу. Құс мамығының түрлі түске еніп құлпыруын жеткізу.
12-тақырып. "Мысық жүні" жаттығуы. Мысық жүнінің фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әртүрлі реңктерін салу.
13-тақырып. "Жануардың терісі" жаттығуы. Терінің фатурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Қара қарындашпен сурет салу. Қисық штрихпен жұмыс. Бояуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу.
14-тақырып. "Тері" жаттығуы. Адам терісінің фактурасын жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес парақта бейнені сауатты үйлестіру. Баяуларды палитрада араластыру. "Табиғи" түстердің әр түрлі реңктерін салу.
15-тақырып. Натуралық материалдарды қолданып композицияны орындау. Гуашь техникасында жұмыс істеу тәсілдері. Гуашьпен кескіндемені салу дағдыларын дамыту. Бояуларды араластыру дағдыларын жетілдіру. "Күзгі жапырақтар" тақырыптық композициясы.
16-тақырып. Натуралық материалдардан гуашь техникасында күзгі пейзаж композициясын орындау. Гуашьпен жұмыс істеу техникасын жетілдіру. Бөлек бояу түсіру техникасын меңгеру. Кескіндемелік құралдармен күзгі жапырақтардың фактурасын жеткізу. Бейнені парақта сауатты үйлестіру. "Пейзаж", "жылы түсті гамма" түсініктерімен танысу. "Көкжиек сызығы" түсінігімен танысу.
17-тақырып. "Негізгі түстер", "қосымша түстер" түсініктері. "Симметрия" түсінігімен танысу. Түстерді араластыру жолымен негізгі түстерден қосымша түстерді алу. Араластыру дағдыларын бекіту және палитрада түстерді алу. "Көбелек" композициясы.
18-тақырып. Жұмсақ материалдармен жұмыс істеу техникасын меңгеру. Бейнені парақта үйлестіру. Бейнені мұқият бөлшектемей суретті гуашьпен орындау. Борлардың немесе пастельдің көмегімен суретті егжей-тегжейлі бөлшектеу. "Ғажайып орман" тақырыптық композициясы.
19-тақырып. "Кереғар түстер", "тон" түсініктерімен танысу. Ақ бояу, онымен жұмыс істеу ерекшеліктері. "Алғашқы қар" композициясы.
20-тақырып. Қарапайым геометриялық фигуралардан абстрактілі архитектуралық құрылысты бейнелеу. Қарапайым геометриялық денелермен жұмыс, көз алдына архитектуралық құрылысты елестететіндей оларды абстрактілі форма түрінде үйлестіру. Геометриялық дене формаларының ерекшеліктеріндегі айырмашылықтарды іздеу. Елестету бойынша сурет салу.
21-тақырып. Елестету бойынша сурет салу. Көз алдына ағаш елестейтіндей абстрактілі бейнені салу. Өзгеше формадағы, өзгеше жемістері бар ағашты бейнелеу. Елестетуді дамыту, композицияны құру, түстерді араластыру. Бейнені егжей-тегжей пысықтамай, суретті гуашьпен орындау. Борлар мен пастельдің көмегімен суретті егжей-тегжейлі пысықтау. Ағаштың ұсақ бұталарын, жемістерін жне жапырақтарын мұқият пысықтау.
22-тақырып. "Мерекелік ашық хат" тақырыптық композициясы. Ашық хатты аралас техникада орындау. Көркемдік ашық хатпен танысу, "бейне" түсінігін бекіту, сәйкес келетін сюжетті таңдау, парақта үйлестіру, мерекелік көңіл-күйді жеткізу. Композиция заңдарына сәйкес бейнені ұйымдастыру.
23-тақырып. "Қиял" елестету бойынша сурет салу. Кездейсоқ дақтан абстрактілі жануардың бейнесін жасау. Графика саласындағы білім және білікті бекіту. "Дақтан" шығарған бейненің формасын пысықтап, фактурасын аяғына дейін салу. Елестетуді, бейнелі ойлауды, көркемдік міндеттерді шығармашылық міндеттерді жеткізу білігін дамыту.
24-тақырып. "Суық гаммадағы натюрморт" натураға қарап сурет салу. Гуашь техникасында натуралық материал негізінде сурет салу. Натурамен жұмыс істеу дағдыларын пысықтау. Түстік шешімді, жұмыс істеу мәнерін табу. "Түстік рефлекс" түсінігімен танысу.
25-тақырып. "Жылы гаммадағы натюрморт" натураға қарап салу. Гуашь техникасында натуралық материал негізінде сурет салу. Натураға қарап сурет салу дағдыларын бекіту. Натюрморт жанрымен танысуды жалғастыру. Натюрмортты парақ бетінде үйлестіру, жұмыстың көркемдігі және мәнерлігі.
26-тақырып. "Натюрморт" сәндік сурет салу. Графикалық құралдармен және түсті, заттардың пропорциясын жеткізе отырып, натюрморт композициясын құру және орындау. "Стильдеу" түсінігімен танысу. Бейненің бейнелілігімен, бейнені парақта дұрыс үйлестірумен әрі қарай танысу. Үйлесімді түстік шешімді орындау.
27-тақырып. Абстрактілі тасбақаның бейнесін графикалық материалдармен орындау. Графикамен танысу. Графикалық материалдармен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру. Бейнелеудегі сәндеу.
28-тақырып. "Менің сүйікті жануарым" елестетуі бойынша салу. Жануардың денесін қарапайым геометриялық фигуралардан құру. Күрделі форманы бірнеше қарапайым формаларға бөлу білігін пысықтау. Бейнені парақта сауатты үйлестіру, жүннің, мамықтың, қабыршақтың фактурасын жеткізу, негізгі пропорцияларды сақтау.
29-тақырып. Гуашь техникасында табиғи материалдармен композиция құру. Бейнені парақта үйлестіру, фактураны және форманың түстерін жеткізу. Бояулардың ашықтығын және жандылығы жеткізу. Жұмыстың сәнділігі. "Гүлдер" тақырыптық композициясы.
30-тақырып. Бақылау негізінде гуашь техникасындағы композицияны құру. Түстік гаммалардың көмегімен көңіл-күйді жеткізу. Сюжетті өз бетінше таңдау, жұмысты парақта дұрыс үйлестіру. "Көктемгі тамшы" тақырыптық композициясы.
31-тақырып. Елестету бойынша сурет салу. Жасыл түсті пайдаланып гуашьпен мәнерлі жұмысты құру. Шектеулі түстік гаммада жұмыс істеу дағдыларын пысықтау. Пластиканы, өсімдіктер мен жәндіктердің формасын жеткізу. Композициядағы тепе-теңдікті жеткізу.
32-тақырып. Графикалық материалдармен натураға қарап ракушкаларды суреттеу. Қаламұшпен және тушьпен жұмыс істеу техникасын меңгеру. Пәнді оқу. "Стильдеу" түсінігімен, форманы стильдеу, ірі план, бейненің сәнділігі түсініктерімен танысу. "Ракушки" табиғи формаларын стильдеу.
33-тақырып. "Қара мысық" жаттығу. Күңгірт гаммамен жұмыс істеу дағдыларын пысықтау, қара түстің және оның реңктерінің мүмкіндіктерін ашу. Палитрамен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру. Ашық тондармен фонды орындау. Мысықтың бейнесін қара түсті қолданып, палитраның әрбір түсін қоса отырып жолақтармен салу.
34-тақырып. Гуашь техникасында көрнекілік материалдарды қолданып елестетуі бойынша "Саяхат" композициясын орындау. Сюжеттік, түстік және композициялық шешімді іздеу, тақырыбын ашу, білім алушының саяхаттан алған әсерін жеткізу.
35-тақырып. Гуашь техникасында жарқырау әсерін бере отырып (жұлдыз, комета, планета, ғарыш кемесі) композицияны орындау. Күңгірт түстік гаммалардың мүмкіндіктеріндегі "кереғарлық", "тон" түсініктерімен танысу. Түстік және композициялық шешімнің үйлесімділігі.
36-тақырып. Оқыту кезінде алған білім, білік және дағдыларын практикада қолданып, өзінің жеке ойы бойынша композиция құру. Елестетуі бойынша сурет салу. Өзінің ішкі дүниесін көркемдік құралдар арқылы көсету. Еркін тақырыпқа арналған композиция.

39. Ожидаемые результаты освоения Программы "Рисование". К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает компоновку изображения на листе в соответствии с законами композиции;
2) умеет передавать фактуру листа, травы, коры, песка, кладки, воды, облака, камня;
3) умеет передавать фактуру чешуи, форм плавников, хвоста и туловища рыбы, пера птицы, шерсти кошки, меха, кожи человека;
4) умеет передавать фактуру осенней листвы живописными средствами;
5) умеет рисовать по памяти, представлению, воображению;
6) знает понятия "линия горизонта", "основные цвета", "дополнительные цвета", "симметрия". "контрастные цвета", "тон", "стилизация", "контраст";
7) знает особенности работы с белой краской;
8) умеет создавать образ абстрактного животного из случайного пятна;
9) владеет навыками изображения абстрактного архитектурного сооружения с использованием простых геометрических форм;
10) владеет навыками рисования открытки в смешанной технике;
11) владеет навыками работы в ограниченной цветовой гамме;
12) владеет навыками работы с темной гаммой;
12) владеет навыками выполнения композиции в технике гуашь с передачей эффекта свечения.
40. Цель Программы "Лепка": формирование навыков и предметных компетенций в области пластических видов искусства.
41. Задачи Программы.
Обучающие:
1) развитие элементарных изобразительных навыков и умений в лепке;
2) знакомство с различными пластичными материалами и техниками;
3) знакомство со способами выразительной передачи образов.
Развивающие:
1) развитие воображения, образной, ассоциативной памяти, внимания, мышления, глазомера;
2) развитие координации движений обеих рук, мелкой моторики;
3) развитие чувства цвета, пропорции, ритма;
4) овладение элементарными трудовыми навыками, способами художественной деятельности.
Воспитательные:
1) воспитание усидчивости, аккуратности, трудолюбия;
2) приобщение к совместной деятельности со сверстниками и взрослыми;
3) развитие интереса детей к художественному творчеству.
42. Программные требования по предмету "Лепка":
1) дальнейшее формирование навыков работы руками, скоординированности движений, развитие мелких мышц пальцев, глазомера, пространственного мышления;
2) знакомление обучающегося с объемной формой предмета, взаимосвязью его частей, учится передавать в лепке форму, фактуру, цвет, вес, пластику различных предметов, формирует умение планировать работу по реализации замысла, предвидеть результат и достигать его;

39. "Сурет салу" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) композиция заңдарына сәйкес қағаз бетінде бейнені үйлестіруді біледі;
2) парақтың, шөптің, қабықтың, құмның, құрылыстың, судың, бұлттардың, тастың фактурасын жеткізе алады;
3) балықтың қабықтарының фактурасын, жүзбе қанаттарының, құйрығының және денесінің формаларын, құс мамықтарының, мысық жүнінің, адам терісінің фактурасын жеткізе алады;
4) күзгі жапырақтардың фактурасын кескіндеме құралдары арқылы жеткізе алады;
5) есте сақтау жады, елестетуі, қиялдауы бойынша сурет сала алады;
6) "көкжиек сызығы", "негізгі түстер", "қосымша түстер", "симметрия", "кереғар түстер", "тон", "стильдеу", "кереғарлық" түсініктерін біледі;
7) ақ бояумен жұмыс істеудің ерекшеліктерін біледі;
8) кездейсоқ пайда болған дақтан абстрактілі жануардың бейнесін жасай алады;
9) қарапайым геометриялық фигуралардан абстрактілі архитектуралық құрылыстардың бейнелерін сала алады;
10) аралас техникада ашық хаттарды салу дағдыларын ие болады;
11) шектелген түстік гаммада жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
12) күңгірт гаммамен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
12) гуашь техникасында жарқырау әсерін жеткізе отырып, композицияны орындау дағдыларына ие болады.
40. "Илеу" Бағдарламасының мақсаты: өнердің созылмалы түрлері саласындағы дағдылар мен пәндік құзыретті қалыптасыру.
41. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) илеудегі қарапайым бейнелеу дағдылары мен біліктерін дамыту;
2) әртүрлі созылмалы материалдармен және техникалармен танысу;
3) бейнелерді мәнерлі жеткізудің тәсілдерімен танысу.
Дамыту:
1) елестетуді, бейнелі, ассоциативті есте сақтау жадын, зейінді, ойлауды, көзбен өлшеуді дамыту;
2) екі қолдың қимылдарын үйлестурді, ұсақ моториканы дамыту;
3) түс, пропорция, ритм сезімін дамыту;
4) көркемдік қызметтің қарапайым еңбек дағдыларын, тәсілдерін меңгеру.
Тәрбиелік:
1) шыдамдылықты, ұқыптылықты, еңбексүйгіштікті дамыту;
2) құрдастарымен және ересектермен бірлесіп қызмет істеуге араластыру;
3) балалардың көркем шығармашылыққа қызығушылығын дамыту.
42. "Илеу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) қолмен жұмыс істеу дағдыларын, қимылдарды үйлестіру дағдыларын қалыптастыру, саусақтардың ұсақ бұлшық еттерін, көз өлшемін, кеңістіктікті ойлауды дамыту әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушыны заттың көлемді формасымен, оның бөлшектерінің өзара байланысымен таныстыру, мүсіндеудегі әр түрлі заттардың формаларын, фактураларын, түсін, салмағын, созылмалылығын жеткізуді үйренеді, ойын іске асыру бойынша жұмысты жоспарлау, нәтижесін алдын ала болжау және оған жету білігін қалыптастырады;

3) освоение обучающимся лепки плоских сюжетно-тематических композиций, технологии лепки мелкой скульптуры конструктивным способом, лепки с элементами декорирования, из соленого теста, пластилина, глины.
43. Содержание учебного предмета "Лепка".
Тематическое планирование.
Тема 1. Скульптура – вид изобразительного искусства. Разновидности скульптуры. Круглая скульптура и рельеф. Освоение навыка простейших манипуляций, развивающих моторику. Пластилиновая живопись. Разновидности техники пластилиновой живописи. Овладение основными приемами работы. Знакомство с методом пласта (правила создания пласта, технология лепки плоских фигур, правила работы с трафаретами), методом налепа, пластилиновой живописью. Знакомство с композицией и стилизацией.
Тема 2. Приемы скатывания, расплющивания, примазывания, деления на части с помощью стеки. Изготовление плоских изделий и их декорирование. Намазывание пластилина на картон, создание изображения с помощью налепа и процарапывания.
Тема 3. Освоение приемов лепки из целого куска и отдельных частей. Сопоставление предметов по величине и форме, в лепке с натуры. Понятие обобщения формы. Лепка постановок из двух предметов контрастных по величине и выразительных по форме: кувшин и яблоко. Демонстрация приемов лепки из целого куска. Освоение приемов вытягивания из целого куска глины. Совершенствование приемов лепки.
Тема 4. Лепка несложных предметов ленточным способом. Демонстрация керамической посуды. Анализ приемов создания красоты. Анализ натуры. Знакомство с приемом лепки ленточным способом. Применение ленточного способа в лепке сосудов и в лепке других предметов. Освоение приемов раскатывания лепешки глины, вырезание из лепешки лент, срезание лишней длины ленты, добавление не достающей длины, соединение концов ленты снаружи и изнутри. Лепка ленточным способом посуды, сервизов, подсвечников, подставок для цветов, юбок для кукол.
Тема 5. Анализ формы и соединение частей фигурки: голова – шар, туловище – конус, ноги – цилиндр, нос – маленький шарик, шапочка – диск-"лепешка", ботинки – две половинки шара или яйца и так далее. Развитие навыка работы стеками: разрезание шара пополам, разрезание длинной "колбаски" на 4 равных части для лапок, выполнение углублений и царапин и так далее.
Тема 6. Освоение методов объемной лепки. Вытягивание" формы из цельного куска глины. Соединение отдельных частей-заготовок в единую форму. Формирование навыка работы "щепотью" пальцев при лепке из цельного куска.
Тема 7. Лепка декоративных сосудов. Демонстрация изделий мастеров. Анализ образцов. Понятие о связи формы и назначения изделия. Приемы стилизации переработки реальных форм в скульптурное изображение. Понятие эстетического вкуса: излишество, достаточность, художественное чутье. Лепка декоративных сосудов в форме зверей, птиц. Использование растительных и животных форм в изготовлении ручек, ножек, носиках, кувшинах.
Тема 8. Технология лепки мелкой скульптуры конструктивным способом, стилизацией и особенностями лепки. Лепка и декорирование изделий. Лепка животных, человека, снеговика.
Тема 9. Создание сюжетных композиций: размещение предметов в пространстве по отношению друг к другу, пропорций, динамики во взаимодействии предметов между собой. Стилизация. Знакомство с последовательностью разработки эскизов. Лепка персонажей композиции.
Тема 10. Разработка эскизов основных персонажей и предметов сюжета. Выбор метода лепки для каждого элемента сюжета. Лепка персонажей из пластилина, выполнение дополнительных элементов композиции из других материалов (бумага, бросовый, природный материалы и другие).
Тема 11. Пейзаж. Основные правила композиционного расположения на листе крупных масс. Композиция "На джайляу".
Тема 12. Портрет. Рельеф. Изображение портрета человека в рельефе.
Тема 13. Лепка птиц. Различные способы лепки декоративных птиц. Особенности лепки изделий. Алгоритм выполнения фигур птиц. Самостоятельная разработка эскиза для лепки птицы. Лепка птицы различного выразительного образа. Украшение птицы различными деталями на голове, шее, крыльях, спине.
Тема 14. Лепка животных в объеме. Конструктивный, скульптурный и комбинированный способы лепки. Особенности формы животных.
Тема 15. Рельеф двухплановый в теплой цветовой гамме из цветного пластилина. Ритм. Смешивание пластилина для получения новых оттенков цвета и расширение палитры теплых оттенков цветного пластилина. Композиция "Караван".
Тема 16. Лепка с элементами конструирования и декорирования. Лепка из соленого теста. Мелкая пластика. Украшения с использованием декоративных элементов. Фигурки: слоники, кошки, мышки, веселые цыплята и другие.
Тема 17. Пластилиновая живопись в холодной цветовой гамме. Композиция "Зима".
Тема 18. Лепка с элементами конструирования и декорирования. Объемная скульптура. Композиция "Карнавал".
Тема 19. Знакомство с глиной I clay [Ай клэй]. Основные приемы в лепке простых фигурок. Смешивание глины [Ай клэй] для получения новых теплых и холодных оттенков. Лепка из глины [Ай клэй]. Создание мелкой скульптуры без каркаса.
Тема 20. Лепка из глины [Ай клэй]. Фигурки с каркасом. Лепка объемной композиции.
Тема 21. Знакомство с пластилиновыми рисунками, пластилинографией. Рельефная картина из цветного пластилина "Времена года".
Тема 22. Лепка по замыслу. Создание выразительных лепных образов по замыслу. Сочетание разных способов и приемов лепки. Оформление вылепленных фигурок дополнительными материалами. Работа над композицией.
Тема 23. Соленое тесто. Приемы скатывания, расплющивания, примазывания, деления на части с помощью стеков. Лепка декоративного рельефа.
Тема 24. Цветной пластилин. Лепка фигурок животных и людей на арене цирка в разных позах. Лепка объемной композиции.
Тема 25. Соленое тесто. Технические приемы лепки рельефа из соленого теста. Лепка рельефа "Корзина с фруктами".
Тема 26. Лепка декоративной шкатулки. Соленое тесто. Способы лепки шкатулок.
Тема 27. Лепка цветочного мотива в рельефе из глины I clay [Ай клэй]. Несложный орнамент из растительных элементов, вписанный в квадрат или круг.
Тема 28. Лепка героев сказок. Пластилин. Создание смыслового центрального персонажа, расположение в пространстве центрального и профессионального объектов. Создание композиции. Приемы лепки объемных фигур из пластилина.
Тема 29. Пластилин. Начальные навыки в лепке простейшей архитектуры. Правила и приемы возведения полых объемов. Лепка избушки в объеме.
Тема 30. Лепка и моделирование. Совершенствование навыков лепки скульптурным или пластическим способом. Объемная композиция "Летающие тарелки и пришельцы из космоса".
Тема 31. Лепка с элементами конструирования и декорирования. Изучение пропорций изображаемых животных. Лепка усложненных фигурок животных. Лепка объемной композиции "На пастбище".
Тема 32. Лепка и моделирование. Передача летнего солнечного настроения, многообразия цветов и оттенков. Лепка объемной композиции.

3) білім алушының тегіс сюжеттік-тақырыптық композицияларды мүсіндеуді құрастыру тәсілі арқылы ұсақ мүсіндерді жасау технологиясын, сәндеу элементтерімен, тұзды қамырдан, ермексаздан, сазбалшықтан мүсіндеуді меңгеруі.
43. "Илеу" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мүсін - бейнелеу өнерінің түрі. Мүсіннің түрлері. Дөңгелек мүсін және бедер. Моториканы дамытатын қарапайым басқарушылық дағдыларды меңгеру. Ермексаздан салынатын кескіндеме. Ермексаздық кескіндеме техникасының алуан түрлілігі. Негізгі жұмыс тәсілдерін меңгеру. Пласт әдісімен (пластты әзірлеу ережесі, жалпақ фигураларды жасау технологиясы, трафареттермен жұмыс істеу ережелері), жабыстыру әдісімен, ермексаздық кескіндемемен танысу. Композициямен және стильдеумен танысу.
2-тақырып. Илеу, жалпайту, жағу, стектердің көмегімен бөліктерге бөлу. Жалпақ бұйымдарды әзірлеу және оларды сәндеу. Ермексазды картонға жағу, жабыстыру және тырнау арқылы бейнені құру.
3-тақырып. Тұтас бір кесектен және оның жеке бөліктерінен мүсіндеу тәсілдерін меңгеру. Натураға қарап жасауда көлемі және формасы бойынша заттарды салыстыру. Форманы жалпылау түсінігі. Өлшемі жағынан кереғар және формасы жағынан мәнерлі екі заттан құралған қойылымдарды мүсіндеу: құмыра және алма. Тұтас кесектен мүсіндеу тәсілдерін көрсету. Саз балшықтың тұтас кесегінен жұлып алу тәсілдерін меңгеру. Мүсіндеу тәсілдерін меңгеру.
4-тақырып. Ленталық тәсілмен қарапайым заттарды жасау. Қыш ыдыстарды таныстыру. Әсемділікті жасау тәсілдерін талдау. Натураны талдау. Ленталық тәсілмен мүсіндеу амалдарымен танысу. Ыдыстарды жасауды және басқа да заттарды мүсіндеуде ленталық тәсілді қолдану. Саз балшықты жұқалап жаю тәсілдерін, лентаның артық ұзындықтарын кесу, жетпейтін ұзындығын қосу, лентаның шеттерін ішінен және сыртынан қосу. Ыдыстарды, сервиздерді, шам қойғыштарды, гүлдерді қоюға арналған құрылғыларды, қуыршақтарға арналған белдемшелерді жасау.
5-тақырып. Форманы талдау және фигураның бөліктерін қосу: басы - шар, денесі - конус, аяқтары - цилиндр, мұрны - кішкентай шар, бас киімі - диск-"шелпек", аяқ киімдері - шардың немесе жұмыртқаның екі бөлігі және сол сияқты. Стектермен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: шарды екіге тең бөлу, ұзын "шұжықты" табандарды жасау үшін 4 тең бөлікке бөлу, ойықтар мен тырнауларды орындау және тағы басқалары.
6-тақырып. Көлемді мүсіндеу әдісін меңгеру. Ермексаздың тұтас кесегінен форманы жұлып шығару. Дайындамалардың жеке бөліктерін бір тұтасқа біріктіру. Тұтас кесектен мүсіндеу кезінде саусақтарды "шөкімдеп" жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
7-тақырып. Сәндік ыдыстарды әзірлеу. Шеберлер жасаған бұйымдарымен таныстыру. Үлгілерді талдау. Форманың байланысы және бұйымның арналуы туралы түсінік. Шынайы формалардың өңдеулерін мүсіндік бейнелерге стильдеу тәсілдері. Эстетикалық талғамды түсіну: қанағатсыздық, қанағатттанарлық, көркемдік сезгіштік. Аңдардың, құстардың формасында сәндік ыдыстарды жасау. Қолдарды, аяқтарды, мұрындарды, құмыраларды дайындау кезінде өсімдіктер және жануардың формаларын қолдану.
8-тақырып. Құрастыру тәсілімен ұсақ мүсіндерді жасау технологиясы, мүсіндеуді стильдеу және ерекшеліктері. Бұйымдарды жасау және сәндеу. Жануарларды, адамды, аққаланы мүсіндеу.
9-тақырып. Сюжеттік композициялар құру: заттарды бір біріне қатысты кеңістіктікте орналастыру, пропорциялар, пәндердің өзара әрекеттестігіндегі динамика. Стильдеу. Эскиздерді әзірлеудің ретімен танысу. Композицияның кейіпкерлерін мүсіндеу.
10-тақырып. Сюжеттің негізгі кейіпкерлері мен заттарын әзірлеу. Сюжеттің әрбір кейіпкерін мүсіндеу үшін жеке әдісті таңдау. Кейіпкерлерді ермексаздан жасау, композицияның қосымша элементтерін басқа материалдардан орындау (қағаз, жарамсыз, табиғи материалдар және басқалары).
11-тақырып. Пейзаж. Парақта ірі массаларды композициялық орналастырудың негізгі ерекшеліктері. "Жайлауда" композициясы.
12-тақырып. Портрет. Бедер. Адамның портретін бедерде бейнелеу.
13-тақырып. Құстарды сомдау. Сәндік құстарды жасаудың әр түрлі тәсілдері. Құстардың фигураларын орындау алгоритмі. Құстарды сомдауға арналған эскизді өз бетінше әзірлеу. Құстарды әр түрлі мәнерлі бейнеде сомдау. Құстың басын, мойнын, қанаттарын, арқасын әр түрлі нәрселермен сәндеу.
14-тақырып. Жануарларды көлемді етіп сомдау. Сомдауды құрастыру, мүсіндеу және аралас тәсілдері. Жануарлар формаларының ерекшеліктері.
15-тақырып. Түрлі-түсті ермексаздан жасалған жылы түсті гаммадағы екі планды бедер. Түстердің жаңа реңктерін алу үшін және түрлі-түсті ермексаздың жылы реңктерінің палитрасын кеңейту үшін ермексаздарды араластыру. "Керуен" композициясы.
16-тақырып. Құрастыру және сәндеу элементтерімен мүсіндеу. Тұзды қамырдан мүсіндеу. Ұсақ пластика. Сәндік элементтерін қоланып әшекейлеу. Фигуралар: пілдер, мысықтар, тышқандар, көңілді балапандар және басқалары.
17-тақырып. Суық түстік гаммадағы ермексаздан жасалған кескіндеме. "Қыс" композициясы.
18-тақырып. Құрастыру және сәндеу элементтерімен мүсіндеу. Көлемді мүсін. "Керуен" композициясы.
19-тақырып. I clay [Ай клэй]. саз балшығымен танысу. Қарапайым фигураларды сомдаудағы негізгі тәсілдер. I clay саз балшығынан мүсіндеу. Қаңқасыз ұсақ мүсіндерді жасау.
20-тақырып. I clay [Ай клэй] саз балшығынан мүсін жасау. Қаңқалы фигураны орындау. Көлемді композицияны орындау.
21-тақырып. Ермексаздан жасалған суреттермен, пластинографиямен танысу. Түрлі-түсті ермексаздан "жыл мезгілдері" бедерлі картинасын орындау.
22-тақырып. Ойлауы бойынша мүсіндеу. Ойлауы бойынша мәнерлі мүсіндеудің бейнелерін жасау. Мүсіндеудің әр түрлі тәсілдерін және амалдарын үйлестіру. Қосымша материалдармен жабыстырылған фигураларды әшекейлеу. Композициямен жұмыс.
23-тақырып. Тұзды қамыр. Жаю, жалпақтау, жағу, стектердің көмегімен бөлшектерге бөлу тәсілдері. Сәнді бедерді мүсіндеу.
24-тақырып. Түрлі-түсті ермексаз. Әр түрлі қалыпта тұрған цирк аренасындағы жануарлар мен адамдардың фигурасын мүсіндеу. Көлемді композицияны мүсіндеу.
25-тақырып. Тұзды қамыр. Тұзды қамырдан бедерді жасаудың техникалық тәсілдері. "Жеміс салынған себет" бедерін жасау.
26-тақырып. Сәндік сандықша жасау. Тұзды қамыр. Сандықшаларды мүсіндеу тәсілдері.
27-тақырып. I clay [Ай клэй] саз балшығынан бедердегі түстік сарындарды мүсіндеу. Квадратқа немесе шеңберге орналастырылған өсімдік элементтеріне ұқсас жеңіл ою-өрнекті әзірлеу.
28-тақырып. Ертегілердің кейіпкерлерін мүсіндеу. Ермексаз. Мағыналық жағынан орталық кейіпкерді жасау, кеңістіктікте орталық және кәсіби объектілерді орналастыру. Композиция құру. Ермексаздан көлемді фигураларды жасау тәсілдері.
29-тақырып. Ермексаз. Қарапайым архитектуралық мүсіндеудегі алғашқы дағдылар. Қуыс көлемдерді тұрғызу ережелері мен тәсілдері. Көлемді үйшікті жасау.
30-тақырып. Мүсіндеу және модельдеу. Мүсіндік және пластикалық тәсілдермен мүсіндеу дағдыларын жетілдіру. "Ұшатын тәрелке және ғарыштан келген беймәлім бейнелер" көлемді композициясы.
31-тақырып. Құрастыру және сәндеу элементтерімен мүсіндеу. Бейнеленетін жануарлардың пропорцияларын зерттеу. Жануарлардың күрделендірілген фигураларын мүсіндеу. "Жайылымда" көлемді композициясын мүсіндеу.
32-тақырып. Мүсіндеу және модельдеу. Жазғы жарқын көңіл-күйді, түстер мен реңктердің әр түрлілігін жеткізу. Көлемді композицияны мүсіндеу.

44. Ожидаемые результаты освоения Программы "Лепка". К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные приемы работы, правила создания пласта, технологию лепки плоских фигур, правила работы с трафаретами;
2) знает приемы скатывания, расплющивания, примазывания, деления на части с помощью стеков;
3) знает понятия "композиция", "стилизация";
4) владеет методами объемной лепки;
5) знает технологию лепки мелкой скульптуры конструктивным способом;
6) владеет навыками создания сюжетных композиций;
7) знает последовательность разработки эскизов;
8) умеет смешивать пластилин для получения новых оттенков цвета и расширения палитры теплых оттенков цветного пластилина;
9) владеет навыками лепки с элементами конструирования и декорирования;
10) владеет навыками лепки из соленого теста, пластилина, глины;
11) владеет начальными навыками в лепке простейшей архитектуры;
12) владеет навыками лепки скульптурным или пластическим способом.
45. Целью Программы "Декоративно-прикладное искусство": создание условий для овладения образным языком декоративно-прикладного искусства, развитие творческих способностей обучающегося.
46. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с основами знаний в области композиции, формообразования, цветоведения, декоративно-прикладного искусства;
2) формирование навыков работы нужными инструментами при обработке различных материалов;
3) овладение навыками изготовления плоскостных и объемных изделий, декоративных композиций из различных материалов по образцам, рисункам, эскизам.
Развивающие:
1) развитие образного, пространственного мышления, фантазии, творческого воображения;
2) развитие чувства гармонии в пропорциях и пластике формы;
3) развитие навыков работы с линейными и объемными объемами;
4) развитие умений, связанных с передачей замысла, размера и пропорций с эскиза на формат.
Воспитательные:
1) воспитание интереса к видам декоративно-прикладного искусства;
2) воспитание эстетического вкуса;
3) формирование эмоциональной отзывчивости на красоту выполненной работы, умения замечать ее удивительные особенности.
47. Программные требования по предмету "Декоративно-прикладное искусство":
1) формируются умения обрабатывать бумагу, пластичные материалы, осваиваются виды декоративно-прикладного искусства, навыки изготовления плоскостных и объемных изделий, декоративных композиций из различных материалов по образцам, рисункам, эскизам;
2) обучающийся осваивает способы выполнения рельефной аппликации, приемы работы в технике чеканки, коллажа, декоративное оформление изделия, создание декоративных композиций по своему замыслу.

44. "Илеу" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жұмыстың негізгі амалдарын, пластты құру ережелерін, жалпақ фигураларды жасау технологияларын, трафареттермен жұмыс істеу ережелерін біледі;
2) жаю, жұмырлау, жағу, стектердің көмегі арқылы бөліктерге бөлу;
3) "композиция", "стильдеу" түсініктерін біледі;
4) көлемді мүсіндеу әдістерін біледі;
5) құрастыру тәсілдерімен ұсақ мүсіндерді сомдау технологиясын біледі;
6) сюжеттік композиция құру дағдыларына ие болады;
7) эскиздерді әзірлеу ретін біледі;
8) түстің жаңа реңктерін алу үшін және түрлі-түсті ермексаздың жылы түстер палитрасын кеңейту үшін ермексаздарды араластыруды біледі;
9) құрастыру және сәндеу элементтермен мүсіндеу дағдыларына ие болады;
10) тұзды қамырдан, ермексаздан, саз балшықтан мүсіндеу дағдыларын біледі;
11) қарапайым архитектурада мүсіндеудің алғашқы дағдыларына ие болады;
12) мүсіндеу немесе пластикалық тәсілмен сомдау дағдыларын біледі.
45. "Сәндік-қолданбалы өнер" Бағдарламасының мақсаты: сәндік-қолданбалы өнердің көркемдік тілін меңгеру үшін жағдай жасау, білім алушылардың шығармашшылық қабілеттерін дамыту.
46. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) композиция, форма құру, түстану, сәндік-қолданбалы өнер саласындағы білім негіздерімен танысу;
2) әр түрлі материалдарды өңдеу кезінде қажетті құралдармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
3) үлгілер, суреттер, эскиздер бойынша әртүрлі материалдардан жалпақ және көлемді бұйымдарды, сәндік композицияларды дайындау дағдыларын меңгеру.
Дамыту:
1) бейнелі, кеңістіктік ойлауды, қиялды, шығармашылық елестетуді дамыту;
2) пропорцияда және формалардың пластикасында үйлесімділік сезімін дамыту;
3) сызықтық және көлемді объектілермен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
4) түпкі ойды жеткізу, өлшем мен пропорцияны эскизден форматқа түсіруге байланысты білікті дамыту.
Тәрбиелік:
1) сәндік-қолданбалы өнердің түрлеріне қызығушылықты тәрбиелеу;
2) эстетикалық талғамды тәрбиелеу;
3) орындалған жұмыстың әсемділігіне эмоциялық ықыласты, оның таңғаларлық ерекшеліктерін байқау білігін қалыптастыру.
47. "Сәндік-қолданбалы өнер" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) қағазды, созылғыш заттарды өңдеу білігі қалыптасады, сәндік-қолданбалы өнердің түрлері, жалпақ және көлемді бұйымдарды дайындау дағдылары, үлгілер, суреттер, эскиздер бойынша әр түрлі материалдардан сәндік композицияларды әзірлеу дағдылары меңгеріледі;
2) білім алушы бедерлі аппликацияны орындау тәсілдерін, бедер салу, коллаж техникасында жұмыс істеу амалдарын, бұйымдарды сәндік әшекейлеу, өзінің ойы бойынша сәндік композиция құруды меңгереді.

48. Содержание учебного предмета "Декоративно-прикладное искусство".
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника аппликации. Понятие декоративности и применение различных геометрических форм для изготовления фигур человечков. Передача несложных движений. Формирование навыков работы с бумагой. Техника безопасности при работе с ножницами и клеем. Работа над композицией.
Тема 2. Способы стилизации фигурок человека в движении (конус, цилиндр, овал и другие). Упражнения на развитие навыков работы с бумагой: складывание, сминание, отрывание, разрезание. Освоение элементарных приемов работы с бумагой.
Тема 3. Конструирование из бумаги. Знакомство с техникой аппликации. Сминание, скручивание и другие. Выбор техники при выполнении образов аппликации. Развитие воображения и памяти. Развитие моторики.
Тема 4. Рельефная аппликация. Натюрморт. Жанр натюрморта в аппликации. Способы выполнения рельефной аппликации: сминание, складывание, раздвижение, скручивание. Теплая или холодная гамма цветов в аппликации.
Тема 5. Аппликация из рваной бумаги. Изготовление аппликации из рваной бумаги. Техника выполнения аппликации из резаной или рваной бумаги. Основные правила композиционного расположения на листе крупных масс. Развитие моторики пальцев, внимания, мышления. Работа над пейзажной композицией.
Тема 6. Способы изображения портрета в аппликации. Основные правила изображения портрета в технике аппликации. Составление портрета из отдельных частей. Развитие цветового выполнения портрета в соответствии с типом лица и характером образа. Работа над композицией.
Тема 7. Художественная чеканка. Основные приемы и особенности работы в технике чеканки. Принципы линейной стилизации на практике. Выполнение композиции в технике чеканки.
Тема 8. Искусство "киригами". Приемы аппликации "киригами". Выполнение фигурок животных по композиционному сюжету. Простейшие фигурки животных и птиц в технике "киригами". Развитие навыков аккуратной работы с клеем при склеивании отдельных элементов композиции. Складывание бумаги по четким контурам для получения нужной формы. Работа над декоративной композицией.
Тема 9. Композиция в технике аппликации из лоскутов различных тканей на цветном картоне. Создание различной фактуры изображения с помощью лоскутов тканей. Знакомство с техникой коллажа. Приемы работы с тканью. Композиционные решения. Создание предварительного линейного рисунка простой композиции. Развитие навыков выполнения аккуратной работы при наклеивании ткани на бумагу. Передача характера и настроения изображаемого образа. Сюжетный коллаж из ткани "Веселые зонтики".
Тема 10. Понятие "декоративность". Применение различных геометрических форм для изготовления фигур людей. Понятие стилизации и упрощения формы. Передача несложных движений. Подбор цветовой гаммы. Аппликация из бумаги на тему "Цирк".
Тема 11. Аппликативная композиция из бумаги. Формирование навыков вырезания фигуры из бумаги. Развитие логического мышления, фантазии, внимания, пространственного представления, исполнительских умений и творческих способностей. Композиция из "ладошек", "Зоопарк".
Тема 12. Аппликация из кусочков ткани. Применение техники "аппликация из кусочков ткани" в создании декоративного пейзажа. Работа над многоплановым пейзажем.
Тема 13. Бумажная пластика. Развитие пространственного мышления, фантазии. Расширение представлений о декоративной работе на примере коллажа. Виды и механические свойства бумаги. Применение разных видов бумаги и различных способов ее использования в объемном конструировании. Новогодние украшения из бумажных и картонных заготовок геометрической формы: елочка, звездочка, шарик, гирлянда и другие. Новогоднее панно в технике коллажа.
Тема 14. Аппликация способом обрывания. Силуэтная аппликация способом обрывания. Пейзаж из кальки.
Тема 15. Объемное конструирование. Развитие пространственного мышления, фантазии. Расширение представлений о декоративной работе на примере коллажа. Формирование практических навыков объемного конструирования через создание новогодних композиций. Новогоднее панно.
Тема 16. Объемное конструирование из бумаги, лоскутков, фольги и мишуры. Создание оригинальных образов, сочетание разных способов и приемов работы с картоном, бумагой и другими материалами. Декоративное оформление игрушки из бумажного конуса "Клоун улыбается". Создание из рулончиков бумаги группы "Смешные человечки".
Тема 17. Создание образа без деталей. Силуэтная аппликация "Загадочный силуэт".
Тема 18. Аппликация на картоне из темного цвета. Понятие стилизации и упрощения формы. Создание индивидуальной аппликационной композиции. Закрепление знаний о контрастных цветах.
Тема 19. Аппликация с элементами из рваной бумаги. Обучение передаче пространственных планов цветом. Выполнение аппликации с элементами из рваной бумаги.
Тема 20. Искусство "киригами". Выполнение фигурок птиц, деревьев и животных по композиционному сюжету. Формирование у детей умения самостоятельно использовать освоенный способ для создания новых, более сложных конструкций.
Тема 21. Техника работы с жидким соленым тестом. Формирование умений самостоятельно находить решения художественных задач, отвечающих выбранной технике.
Тема 22. Орнамент. История возникновения, его предназначение. Виды орнамента. Казахский национальный орнамент. Особенности казахского национального орнамента. Орнамент в полосе. Аппликация. Выполнение аппликации простейшего казахского национального орнамента в полосе.
Тема 23. Орнамент в круге. Особенности выполнения аппликации орнамента в круге. Аппликация. Растительный узор. Понятие стилизации растительных узоров. Выполнение аппликации простейшего растительного орнамента в круге.
Тема 24. Аппликация симметричной композиции на цветном картоне. Понятие декоративности и симметрии. Понятие "симметричная композиция". Применение ее в создании декоративных композиций. Изучение приемов аппликации и приобретение навыков в вырезании симметричных и множества одинаковых деталей. Создание декоративной цветочной композиции.
Тема 25. Конструирование из бумаги. Знакомство с техникой аппликации. Сминание, скручивание, разрывание и другие. Выбор техники при выполнении образов аппликации. Декоративные свойства цветной бумаги и картона. Полуобъемные элементы аппликации. Узор в аппликации. Композиция в технике аппликации.
Тема 26. Различные виды аппликации. Развитие композиционных умений. Работа над сюжетной аппликацией.
Тема 27. Коллаж. Объемная композиция. Знакомство с техникой коллажа из различных материалов. Виды аппликации из различных материалов.
Тема 28. Иллюстрации-аппликации к сказкам. Развитие изобразительных умений в декорировании образов литературного произведения, развитие воображения, фантазии в исполнении собственных замыслов. Создание композиции по мотивам сказки.

48. "Сәндік-қолданбалы өнер" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аппликация техникасы. Сәндеу түсінігі және адамдардың фигураларын жасау үшін әр түрлі геометриялық фигураларды қолдану. Жеңіл қозғалыстарды жеткізу. Қағазбен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Қайшымен және желіммен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Композициямен жұмыс.
2-тақырып. Қозғалыстағы адам фигурасын стильдеу тәсілдері (конус, цилиндр, доға және басқалары). Қағазбен жұмыс істеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар: бүктеу, умаждау, жұлу, кесу. Қағазбен жұмыс істеу тәсілдерінің қарапайым элементтерін меңгеру.
3-тақырып. Қағаздан құрастыру. Аппликация техникасымен танысу. Умаждау, бұрау және басқалары. Аппликацияның бейнелерін орындау кезінде техниканы таңдау. Елестетуді және есте сақтау жадын дамыту. Моториканы дамыту.
4-тақырып. Бедерлі аппликация. Натюрморт. Аппликациядағы натюрморт жанры. Бедерлі аппликацияны орындау тәсілдері: умаждау, бүктеу, қозғалту, бұрау. Аппликациядағы түстердің жылы және суық гаммасы.
5-тақырып. Жыртылған қағаздардан жасалған аппликация. Жыртылған қағаздардан аппликацияны орындау. Кесілген немесе жыртылған қағаздардан аппликацияны орындау техникасы. Ірі массалардың парақта композициялық орналасуының негізгі ережелері. Саусақ моторикасын, зейінді, ойлауды дамыту. Пейзаждық композициямен жұмыс.
6-тақырып. Аппликацияда портретті бейнелеу тәсілдері. Аппликация техникасында портретті бейнелеудің негізгі ережелері. Жеке бөліктерден портретті құру. Беттің типіне және бейненің мінезіне сәйкес портретті түрлі-түсті етіп орындауды дамыту. Композициямен жұмыс.
7-тақырып. Бедер салу (чеканка) өнері. Бедер салу техникасындағы жұмыстың негізгі тәсілдері мен ерекшеліктері. Практикадағы сызықтық стильдеудің қағидаттары. Бедер салу техникасындағы композицияны орындау.
8-тақырып. "Киригами" өнері. "Киригами" аппликациясының тәсілдері. Композициялық сюжет бойынша жануарлардың фигураларын орындау. "Киригами" техникасындағы жануарлар мен құстардың қарапайым фигуралары. Композицияның жеке элементтерін желімдеу кезінде желіммен ұқыпты жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Қажетті форманы алу үшін нақты контурлар бойынша қағазды бүктеу. Сәндік композициямен жұмыс.
9-тақырып. Түрлі-түсті картонда әр түрлі маталардың тілімдерінен аппликация техникасындағы композиция. Мата тілімдерінің көмегімен бейненің әр түрлі фактурасын жасау. Коллаж техникасымен жұмыс. Матамен жұмыс істеу тәсілдері. Композициялық шешім. Қарапайым композицияның сызықтық суреттерін алдын ала жасау. Матаны қағазға жабыстыру кезінде жұмысты ұқыпты орындау дағдыларын дамыту. Бейнеленетін бейненің мінезін және көңіл-күйін жеткізу. Матадан жасалған "Көңілді қолшатырлар" сюжеттік коллаж.
10-тақырып. "Сәндік" түсінігі. Адамдардың фигураларын дайындау үшін әр түрлі геометриялық фигураларды қолдану. Форманы стильдеу және жеңілдету түсінігі. Жеңіл қимылдарды жеткізу. Түстік гаммаларды іріктеу. "Цирк" тақырыбына арналған қағаздан жасалған аппликация.
11-тақырып. Қағаздан жасалған аппликативтік композиция. Қағаздан фигура қию дағдыларын қалыптастыру. Қисынды ойлауды, қиялды, зейінді, кеңістіктік елестетуді, орындаушылық білік пен шығармашылық қабілеттерді дамыту. "Алақан", "Хайуанаттар бағы" композициясы.
12-тақырып. Мата тілімдерінен аппликация жасау. Сәнді пейзажды жасау барысында "мата тілімдерінен жасалатын аппликация" техникасын қолдану. Көп планды пейзажбен жұмыс.
13-тақырып. Қағаз пластикасы. Кеңістіктік ойлауды, қиялдауды дамыту. Коллажды мысалға алып, сәндеу жұмыстары туралы түсінікті кеңейту. Қағаздың түрлері және механикалық қасиеттері. Көлемді құрастыруда әр түрлі қағаздың түрлерін және оларды пайдаланудың түрлі тәсілдерін қолдану. Қағаз және картоннан жасалған геометриялық формалардан жаңа жылдық әшекейлер жасау: шырша, шар, гирлянда және басқалары. Коллаж техникасындағы жаңа жылдық панно.
14-тақырып. Жұлу тәсілімен аппликация жасау. Жұлу тәсілімен сұлбалық аппликация жасау. Көшірмеден (калькадан) жасалған пейзаж.
15-тақырып. Көлемді құрастырулар. Кеңістіктік ойлауды, қиялдауды дамыту. Коллажды мысалға алып, сәндеу жұмыстары туралы түсінікті кеңейту. Жаңа жылдық композициялар құру арқылы көлемді құрастырудың практикалық дағдыларын қалыптастыру. Жаңа жылдық панно.
16-тақырып. Қағаздан, мата тілімдерінен, фольгадан және жылтырақтардан көлемді құрастырулар жасау. "Клоун жымияды" қағаз конустан жасалған ойыншықты сәндеп әшекейлеу. Қағаз бумаларынан "Күлкілі адамдар" тобын жасау.
17-тақырып. Бөлшектерсіз бейне жасау. "Жұмбақ сұлба" сұлбалық аппликация.
18-тақырып. Күңгірт түсті картонда аппликация орындау. Формаға стиль беру және жеңілдету түсінігі. Жеке аппликациялық композицияны құру. Кереғар түстер туралы білімді бекіту.
19-тақырып. Жыртылған қағаздың элементтерінен аппликацияны орындау. Кеңістіктікті планды түс арқылы жеткізуді үйрету. Жыртылған қағаздың элементтерінен аппликация орындау.
20-тақырып. "Киригами" өнері. Композициялық сюжет бойынша құстардың, ағаштардың және жануарлардың фигураларын орындау. Жаңа, мейлінше күрделі конструкцияларды құру үшін балалардың меңгерген тәсілдерін өз бетінше қолдану білігін қалыптастыру.
21-тақырып. Сұйық тұзды қамырмен жұмыс істеу техникасы. Таңдалған техникаға сәйкес келетін көркемдік міндеттерді өз бетінше табу білігін қалыптастыру.
22-тақырып. Ою-өрнек. Шығу тарихы, оның бағытталуы. Ою-өрнектің түрлері. Қазақтың ұлттық ою-өрнегі. Жолақтағы ою-өрнек. Аппликация. Жолақтағы қазақтың қарапайым ұлттық ою-өрнегінің аппликациясын орындау.
23-тақырып. Шеңбердегі өрнек. Шеңбердегі өрнек аппликациясын орындау ерекшеліктері. Аппликация. Өсімдікке ұқсас ою-өрнек. Өсімдікке ұқсас ою-өрнектерді стильдеу түсінігі. Шеңбердегі қарапайым өсімдікке ұқсас ою-өрнекті орындау.
24-тақырып. Түрлі-түсті картондағы симметриялық композицияның аппликациясы. Сәндеу және симметрия түсініктері. "Симметриялық композиция" түсінігі. Сәндік композицияларды жасау кезінде оны қолдану. Аппликация тәсілдерін үйрену және симметриялық және көптеген бірдей бөлшектерді қию дағдыларын алу. Гүлдердің сәндік композицияларын құру.
25-тақырып. Қағаздан құрастыру. Аппликация техникасымен танысу. Умаждау, бұрау, бөлу және басқалары. Аппликация бейнелерін орындау кезінде техниканы пысықтау. Түрлі-түсті қағаз бен картонның сәндік қасиеттері. Аппликацияның жартылай көлемді элементтері. Аппликациядағы өрнектер. Аппликация техникасындағы композиция.
26-тақырып. Аппликация түрлері. Композициялық білікті дамыту. Сюжеттік аппликациямен жұмыс.
27-тақырып. Коллаж. Көлемді композиция. Әр түрлі материалдардан коллаж жасау техникасымен танысу. Әр түрлі материалдардан жасалған аппликация түрлері.
28-тақырып. Ертегілерге жасалған иллюстрация-аппликациялар. Әдеби шығармалардағы бейнені сәндеудегі бейнелеу білігін дамыту, өзінің ойлағанын орындау кезіндегі елестетуін, қиялын дамыту. Ертегілер желісі бойынша композиция құру.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы "Декоративно-прикладное искусство".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками работы с бумагой;
2) знает технику безопасности при работе с ножницами и клеем;
3) знает способы выполнения рельефной аппликации;
4) знает технику выполнения аппликации из резаной и рваной бумаги;
5) знает правила композиционного расположения на листе крупных масс;
6) знает способы изображения портрета в аппликации;
7) знает приемы и особенности работы в технике чеканки;
8) владеет приемами аппликации "киригами";
9) владеет техникой коллажа;
10) знает приемы работы с тканью;
11) владеет навыками вырезания фигур из бумаги;
12) умеет создавать аппликацию из кусочков ткани;
13) умеет выполнять силуэтную аппликацию способом обрывания;
14) владеет навыками объемного конструирования из бумаги, лоскутков, фольги и мишуры;
15) знает искусство "киригами", технику работы жидким соленым тестом;
16) умеет выполнять аппликацию простейшего казахского национального орнамента в полосе;
17) умеет выполнять аппликацию простейшего растительного орнамента в круге.
50. Ожидаемые результаты освоения Программы.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся семи-восьми лет имеет следующие знания, умения и навыки.
Знает:
1) компоновку изображения в листе в соответствии с законами композиции;
2) понятия "линия горизонта", "основные цвета", "дополнительные цвета", "симметрия", "контрастные цвета", "тон", "стилизация", "контраст", "композиция", "стилизация";
3) возможности лепных материалов (пластилина, глины, соленого теста).
Умеет:
1) передавать фактуру природных материалов;
2) рисовать по представлению, воображению, на основе наблюдений;
3) передавать свое отношение к изделию, используя возможности композиции, рисунка, цвета;
4) производить лепку предмета по соответствующей технологии;
5) отличать объемные и плоские формы;
6) передавать форму предмета, сравнивать предметы по величине, точно передавать это отношение;
7) получать составные цвета и оттенки цветов;
8) различать теплую и холодную гамму красок.
Сформированы навыки:
1) изображения абстрактного архитектурного сооружения с использованием простых геометрических форм;
2) рисования открытки в смешанной технике;
3) работы в ограниченной цветовой гамме;
4) владеет навыками работы с темной гаммой,
5) выполнения композиции в технике гуашь с передачей эффекта свечения.

49. "Сәндік-қолданбалы өнер" Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдаларға ие болады:
1) қағазбен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
2) қайшы және желіммен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын біледі;
3) бедерлі аппликацияны орындау тәсілдерін біледі;
4) қиылған және жыртылған қағаздан аппликация жасау техникасын біледі;
5) парақтың бетінде ірі массаларды композициялық орналастыру ережелерін біледі;
6) аппликацияда портретті бейнелеу тәсілдерін біледі;
7) бедер салу техникасында жұмыс істеу тәсілдері мен ерекшеліктерін біледі;
8) аппликацияның "киригами" тәсілдерін біледі;
9) коллаж техникасын біледі;
10) матамен жұмыс істеу тәсілдерін біледі;
11) қағаздан фигураларды қию дағдыларына ие болады;
12) маталардың тілімдерінен аппликация жасай алады;
13) жұлу тәсілімен сұлбалық аппликацияны жасай алады;
14) қағаздан, мата тілімдерінен, фольгадан және жылтырақтардан көлемді құрастыру дағдыларына ие болады;
15) "киригами" өнерін біледі, сұйық тұзды қамырмен жұмыс істеу техникасын біледі;
16) жолақта қарапайым қазақтың ұлттық ою-өрнегінің аппликациясын орындауды біледі;
17) қарапайым өсімдікке ұқсас ою-өрнектің аппликациясын орындауды біледі.
50. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында жеті-сегіз жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) композияцияның заңдылықтарына сәйкес бейнені парақта үйлестіруді біледі;
2) "көкжиек сызығы", "негізгі түстер", "қосымша түстер", "симметрия", "кереғар түстер", "тон", "стильдеу", "кереғарлық", "композиция" түсініктерін біледі;
3) мүсіндеу материалдарының мүмкіндіктерін (ермексаздың, саз балшықтың, тұзды қамырды).
Істей алады:
1) табиғи материалдардың фактураларын;
2) елестету, қиялдау бойынша, бақылау негізінде сурет салуды;
3) композицияның, суреттің, түстің мүмкіндіктерін қолданып, бұйымға деген өзінің көзқарасын жеткізуді;
4) тиісті технология бойынша затты мүсіндеуді іске асыруды;
5) көлемді және жалпақ формаларды ажыратуды;
6) заттардың формасын жеткізуді, көлемі бойынша заттарды салыстыруды, бұл қатынастарды нақты жеткізуді;
7) құрамдас түстерді және түстердің реңктерін алуды;
8) бояулардың жылы және суық түстерін ажыратуды.
Қалыптасқан дағдылары:
1) қарапайым геометриялық формаларды қолданып абстрактілі архитектуралық құрылыстарды бейнелеу;
2) аралас техникада ашық хаттарды салу;
3) шектеулі түстік гаммада жұмыс істеуді;
4) күңгірт гаммалармен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
5) гуашь техникасында жарқырау әсерін жеткізе отырып, композицияны орындау;

6) лепки изделий из соленого теста, пластилина, глины;
7) конструирования предметов сложных форм, используя бросовый материал;
8) разработки эскизов.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
51. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме портфолио, участия в конкурсах, выставках.
52. В портфолио обучающегося включаются фотографии, видеоизображения продуктов художественной деятельности, продукты собственного творчества, материалы самоанализа, схемы, иллюстрации, эскизы, фото и видеоизображения конкурсов детского творчества.
53. Выставочная деятельность является важным итоговым этапом занятий: однодневная выставка проводится в конце каждого задания с целью обсуждения, тематические выставки – по итогом изучения разделов, тем; итоговые выставки творческих работ обучающихся организуются в конце учебного года.
54. В конце учебного года педагог дает характеристику обучающемуся, в которой отмечаются успехи, индивидуальные качества, как целеустремленность, исполнительность, аккуратность, добросовестность, наличие художественного воображения.
Приложение 48
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей девяти-десяти лет детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей девяти-десяти лет детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предметам подготовительного отделения для детей девяти-десяти лет.
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аппликация – способ получения изображения; техника декоративно-прикладного искусства;
2) композиция в изобразительной графике – расположение всех предметов, элементов и частей произведения в определенной системе и последовательности для лучшего раскрытия художественного образа;
3) изобразительное искусство – искусство, связанное со зрительным восприятием и создающее изображения видимого мира на плоскости и в пространстве;
4) графика – вид изобразительного искусства, который связан с изображением на плоскости;
5) пятно – тональное, силуэтное изображение объекта;

6) тұзды қамырдан, ермексаздан, саз балшықтан бұйымдар жасау;
7) жарамсыз материалдарды қолданып, күрделі формадағы заттарды құрастыру;
8) эскиздердің әзірлемелері.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
51. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - портфолио, байқауларға, көрмелерге қатысу түрінде іске асырылады.
52. Білім алушының портфолиосы шығармашылық қызметтің өнімдерінің фото, бейнесуреттерін, өз шығармашылығының өнімдерін, өзін өзі талдау материалдарын, сызбаларды, иллюстрацияларды, эскиздерді, балалар шығармашылығы байқауларының фотосуреттерін қамтиды;
53. Көрме қызметі сабақтың маңызды қорытынды кезеңі болып табылады: бір күндік көрме әр сабақтың соңында талдау мақсатында өткізіледі, тақырыптық көрмелер - тарауларды, тақырыптарды оқу нәтижесі бойынша; білім алушылардың шығармашылық жұмыстарының қорытынды көрмесі оқу жылының аяғында ұйымдастырылады.
54. Педагог оқу жылының соңында білім алушыға мінездеме береді, табыстары, мақсатқа ұмтылу, орындаушылық, ұқыптылық, адалдық, көркемдік елестерінің болуы сияқты жеке сипаттамалары ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
48-қосымша
Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің тоғыз-он жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептері көркемөнер бөлімдерінің тоғыз-он жастағы балалар үшін дайындық бөлімінің пәндері бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) тоғыз-он жастағы балалар үшін дайындық бөлімінің пәндеріне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аппликация - кескінді алу тәсілі, сәндік-қолданбалы өнер техникасы;
2) бейнелеу графикасындағы композиция - көркем бейнені жақсы ашу үшін шығарманың барлық заттарын, элементтерін және бөлшектерін белгілі жүйемен және ретпен орналастыру;
3) бейнелеу өнері - көру қабілеті арқылы және көзге көрінетін әлемнің жазықтықтағы және кеңістіктіктегі бейнесін құруға байланысты өнер;
4) графика - жазықтықта бейнелеуге байланысты бейнелеу өнерінің түрі;
5) дақ - объектінің тондық, сұлбалық бейнесі;

6) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
7) рисование пластилином –искусство на стыке двух классических изобразительных жанров: "плоской" живописи и объемного изображения, то есть скульптуры;
8) лепка – придание формы пластическому материалу с помощью рук и вспомогательных инструментов (стеков);
9) живопись – вид изобразительного искусства, заключающийся в создании картин, живописных полотен, наиболее полно и жизнеподобно отражающий действительность;
10) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим;
11) уголь – материал для рисования в виде тонких палочек черного цвета;
12) натура — люди, предметы и явления, находящиеся перед художником, когда он их изображает;
13) натюрморт – группа предметов, композиционно составленная художником и воспроизведенная на рисунке;
14) набросок – графическое, живописное или скульптурное изображение, бегло и быстро исполненное по памяти или с натуры. Выполняются с целью тренировки руки и глаза или как накопление вспомогательного материала для текущей работы;
15) рельеф в искусстве – вид скульптуры, в котором изображение является выпуклым (или углубленным) по отношению к плоскости фона;
16) пастель – цветные карандаши без оправы, изготовленные из красочного порошка, а также рисунок или живописное произведение, выполненное этими карандашами;
17) пейзаж – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению природы;
18) перспектива – передача пространства в живописи, графике;
19) портрет – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению определенного, конкретного человека;
20) пропорция – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующей определенному характеру целого;
21) ритм – чередование, соразмерность элементов, ведущие к стройной, закономерной слаженности целого произведения;
22) сангина – материал для рисования красновато-коричневого цвета, изготовляемый в виде палочек;
23) декоративно-прикладное искусство – широкий раздел изобразительного искусства, который охватывает различные отрасли творческой деятельности, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями;
24) светосила – степень относительной светлоты тона предмета по отношению к другим;
25) рисунок – изображение на плоскости, созданное средствами графики;
26) рисунок – основной вид графики, изображение, начертанное на плоскости с помощью контурных линий, штрихов, светотеневых пятен;

6) жанр - бейнелеу әлемінің мейлінше маңызды қасиеттері мен көріністерінің байланыстарын көрсететін жалпы түсініктер, шығарманың формалды және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығы;
7) ермексазбен сурет салу - бейнелеудің екі классикалық жанрының түйісунен пайда болған өнер: "жазық" кескіндеме және көлемді бейне, яғни мүсін;
8) илеу - қолдардың және құралдардың (стек) көмегі арқылы созылмалы материалдарға форма беру;
9) кескіндеме - шынайылықты мейлінше толық және өмірдегідей көрсететін картиналардан, кескіндемелік кенептерден құралған бейнелеу өнерінің түрі;
10) композиция - суретшінің ойын мейлінше түсінікті ететін және әсерлейтін көркем шығарманың мақсатты құрылымы;
11) көмір - қара жіңішке шыбық тәріздес сурет салуға арналған материал;
12) натура — суретші салып жатқан кезінде алдында тұратын адамдар, заттар және көріністер;
13) натюрморт -заттар тобын (жемістер, гүлдер, құлаған құс немесе тұрмыстық заттар) суретшінің композициямен қоюы және суретте көрсетуі;
14) нобай - есте сақтау жады немесе натура бойынша жүйрік және жылдам орындалған графикалық, кескіндемелік және мүсіндік бейне, қолды немесе көзді жаттықтыру үшін немесе ағымдағы жұмысқа қажетті қосымша материалды жинақтау мақсатында орындалады;
15) өнердегі бедер - фон жазықтығына қатысты бейнелер шығыңқы (немесе ойық) болып келетін мүсіндеудің түрі;
16) пастель - сыртқы қабығы жоқ түрлі-түсті қарындаштар, бояуды ұнтақтап әзірлеген немесе осы қарындаштармен орындалған кескіндемелік шығарма;
17) пейзаж - табиғатты бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
18) перспектива - кескіндемеде, графикада кеңістіктікті жеткізу;
19) портрет - белгілі, нақты адамды бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
20) пропорция - тұтастықтың белгілі сипатына сәйкес келетін заттардың формаларының, бөліктернің көлемінің қатынасы;
21) ритм - тұтас шығарманың қалыпты, заңдылықты құрылуына алып келетін элементтердің алмасуы, өлшемділігі;
22) сангина - орамал түрінде әзірленетін, қызыл-қоңыр түсті сурет салуға арналған материал;
23) сәндік-қолданбалы өнер - әр түрлі материалдарда көркемдік затты жасау өнері (фарфор, ағаш, металл, мата, тері және басқалары);
24) сәуле күші - заттың тонының басқа заттарға қарағанда жарығырақ болу дейгейі;
25) сурет - графиканың көмегі арқылы сызылған жазықтықтағы сызықтар;
26) сурет - жазықтықта сызықтардың, штрихтардың, сәуле мен көлеңкелі дақтардың көмегі арқылы сызылған графиканың, бейненің негізгі түрі;

35. Цель Программы "Рисование": формирование художественно-творческих способностей в изобразительной деятельности.
36. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение теоретическим и практическим основам изобразительной грамоты;
2) обучение организации пространства листа, умению передавать форму, конструкцию предметов;
3) овладение различными художественными материалами;
4) формирование навыков составления композиции, работы с цветом, передачи объема и пространства;
5) приобщение к изобразительному искусству.
Развивающие:
1) развитие наблюдательности, зрительной памяти и воображения;
2) развитие навыков владения рукой;
3) развитие чувства гармонии в пропорции, цветовой гамме;
4) развитие навыков передачи различной фактуры предметов с помощью разных материалов.
Воспитательные:
1) воспитание творческого, созидательного отношения к окружающему миру;
2) воспитание художественного вкуса и чувства гармонии;
3) воспитание бережного отношения к искусству, своему труду.
4) творческая самореализация личности ребенка.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования по предмету "Рисование":
1) обучающийся знакомится с художественными материалами, цветом, ритмом, понятием цветового равновесия в ритмической композиции, способами деления плоскости, основными и составными цветами, изобразительными средствами, видами линий в рисунке, техникой рисования цветными карандашами, осваивает понятия "натюрморт". "компоновка", "равновесие в композиции", "пейзаж", "портрет", "линия горизонта", "теплая цветовая гамма", техника "набрызг", "графика";
2) продолжается дальнейшее освоение правил и приемов работы мягкими материалами, нанесения линий, штрихов, пятен, рисования мягкими материалами, выполнения пейзажной композиции в технике гуашь, совершенствуется техника работы гуашью, овладение техникой раздельного мазка, передача фактуры осенней листвы живописными средствами, динамика движения, рисование портрета с использованием мягких материалов, передача с помощью цвета характера персонажа, его эмоционального состояния;
3) закрепляются понятия о светлых и темных тонах, выразительных средствах графики, углубляются знания о холодных, теплых цветах, смешивания холодных цветов на палитре, осваиваются упрощенное рисование человеческой фигуры в движении, рисование серебряной и цветными гелевыми ручками на черной бумаге, натюрморт, выполненный в технике "гризайль", "декоративный натюрморт" в технике "декоративное рисование", рисование женского портрета, рисование с натуры несложных по форме и цвету предметов, рисование пейзажа с фигурами людей по воображению, рисование "по-сырому", рисование в технике "пуантилизм".

35. "Сурет салу" Бағдарламасының мақсаты: бейнелеу қызметінде көркемдік-шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.
36. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) бейнелеу сауатының теориялық және практикалық негіздеріне үйрету;
2) бет кеңістігін ұйымдастыруға, форманы беру білігіне, заттарды құрастыруға үйрету;
3) әр түрлі көркемдік материалдарды меңгеру;
4) композицияны құрастыру, түспен жұмыс істеу, көлем мен кеңістікті беру дағдыларын қалыптастыру;
5) бейнелеу өнеріне тарту.
Дамыту:
1) байқампаздықты, көру арқылы есте сақтау жады мен қиялдауды дамыту;
2) қолды басқару дағдыларын дамыту;
3) пропорциядағы, түс гаммасындағы үйлесімділік сезімін дамыту;
4) әр түрлі материалдардың көмегімен заттардың әр түрлі фактурасын беру дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
1) қоршаған әлемге шығармашылық, жасампаздық көзқарасын тәрбиелеу;
2) көркемдік талғамды және гармония сезімін тәрбиелеу;
3) өнерге, өз еңбегіне ұқыпты көзқарасты тәрбиелеу;
4) бала тұлғасының шығармашылық өзін өзі танытуы.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. "Сурет салу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы көркемдік материалдармен, түспен, ритммен, ритмикалық композициялардағы түстік тепе-теңдік түсінігімен, жазықтықты бөлу әдістерімен, негізгі және қосымша түстермен, бейнелеу құралдарымен, суреттегі сызықтың түрлерімен, түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу техникасымен танысады, "натюрморт", "үйлестіру", "композициядағы тепе-теңдік", "пейзаж", "портрет", "көкжиек сызығы", "жылы түстік гамма", "бүрку" техникасын, "графика" түсініктерімен танысады;
2) жұмсақ материалдармен жұмыс істеу ережелерін және тәсілдерін, сызықтарды, штрихтарды, дақтарды сызу, жұмсақ материалдармен сурет салу, гуашь техникасында пейзаждық композицияны орындауды меңгеру әрі қарай жалғастырылады, гуашьпен жұмыс істеу техникасы, жеке бояу техникасын меңгеру, күзгі жапырақтардың фактурасын кескіндеме құралдарымен жеткізу, қозғалыс динамикасы, жұмсақ материалдармен портретті салу, түстің көмегі арқылы кейіпкердің мінезін, оның эмоциялық күйін жеткізу жетілдіріледі;
3) ашық және күңгірт тондар туралы түсініктері, графиканың мәнерлік құралдары бекітіледі, суық, жылы түстер, палитрада суық түстерді араластыру бойынша білімдері тереңдетіледі, адамның қозғалыстағы фигурасын салудың қарапайым түрі, күміс түстес және түрлі-түсті гельді қаламдармен қара қағазға салу, "гризайль" техникасында орындалған натюрморт, "сәндік сурет салу" техникасында орындалған "сәнді натюрморт", әйелдің портретін салу, натураға қарап формасы және түсі жағынан жеңіл заттарды салу, елестетуі бойынша адамдардың фигуралары бейнеленген пейзажды салу, "дымқыл бойынша" салу, "пуантилизм" техникасында сурет салу меңгеріледі.

38. Содержание учебного предмета "Рисование".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Техника безопасности. Знакомство с художественными материалами. Гуашь. Свойства и виды гуаши, техники работы с гуашью, подходящие для нее кисти и рабочие поверхности. Основные правила при работе с гуашью. Технические приемы работы с гуашью. Работа над композицией.
Тема 2. Цвет и ритм. Теплые и холодные цвета. Понятие о ритме. Способы его создания в различных композициях. Понятие цветового равновесия в ритмической композиции. Декоративная композиция с использованием всех спектральных цветов. Композиция с использованием холодных цветов. Композиция с использованием теплых цветов. Способы деления плоскости. Деление плоскости волнистыми, прямыми линиями, различными фигурками.
Тема 3. Беседа о живописи. Основные и составные цвета. Приемы работы с кистью. Смешивание красок. Понятие хроматических и ахроматических цветов. Упражнения на смешивание красок. Выполнение шестисекторного круга. Последовательность цветов в спектре "радуга" с плавным переходом цвета в цвет.
Тема 4. Графика. Основные изобразительные средства. Приемы работы с простым карандашом. Рисунок черной ручкой. Виды линий в рисунке. Задание на выполнение различных линий. Использование разных выразительных возможностей линии. Работа над графической композицией.
Тема 5. Цветные карандаши. Техника рисования цветными карандашами. Приемы работы цветными карандашами. Использование цветовых растяжек. Упражнения по смешиванию цветов. Работа над композицией.
Тема 6. Жанр "натюрморт". Первый этап при выполнении рисунка с натуры. Понятие "компоновки", "равновесие в композиции". Основные правила и приемы работы мягкими материалами. Нанесение линий, штрихов, пятен мягким материалом. Рисование мягкими материалами (пастель, сангина, уголь). Работа над композицией.
Тема 7. Жанр "пейзаж". Выполнение пейзажной композиции в технике гуашь. Совершенствование техники работы гуашью, овладение техникой раздельного мазка, передача фактуры осенней листвы живописными средствами. Грамотная компоновка изображения в листе. Понятия "линия горизонта", "теплая цветовая гамма".
Тема 8. Жанр "портрет". Основные правила рисования портрета. Рисование портрета с использованием мягких материалов. Передача с помощью цвета характера персонажа, его эмоционального состояния. Поэтапное рисование портрета человека, восхищенного профессией.
Тема 9. Передача динамики движения. Влияние цвета на эмоциональный строй картины. Сюжетная композиция.
Тема 10. Живопись без предварительного рисунка. Рисунок в технике "набрызг". Композиция "Первый снег".
Тема 11. Закрепление понятия о теплых и холодных цветах. Основные и составные цвета. Теплые и холодные цвета. Смешение цветов. Роль белой и черной красок в эмоциональном звучании и выразительности образа. Эмоциональные возможности цвета. Практическое овладение основами цветоведения. Передача с помощью цвета характера персонажа, его эмоционального состояния. Композиция "Ночь".
Тема 12. Графика как вид изобразительного искусства. Основные выразительные средства графики: линия, пятно, штрих. Рисование городского пейзажа. Городской пейзаж в технике графика.
Тема 13. Графика. Выразительные средства графики – линия, пятно, штрих". Применение выразительных средств графики. Создание графической композиции.
Тема 14. Углубление знаний о холодных цветах. Смешивание холодных цветов на палитре, смешивание с белилами. Изображение зимы характерными холодными цветами. Применение техники "набрызг".
Тема 15. Упрощенное рисование человеческой фигуры в движении. Композиция с фигурами в движении. Пропорция человеческой фигуры.
Тема 16. Изображение фантастического, передача нежного настроения полусна при помощи цвета. Теплая палитра цветов. Светлые и темные тона.
Тема 17. Живопись. Передача при помощи цвета состояние погоды и соответствующее этому настроение. Изображение ненастного дня. Применение "мрачных" оттенков. Холодная и теплая палитра цветов.
Тема 18. Графика на черной бумаге. Освоение новой техники – рисование серебряной и цветными гелевыми ручками на черной бумаге. Создание образа сказочной феи сновидений в новой технике.
Тема 19. Гризайль. Натюрморт, выполненный в технике "гризайль". "Декоративный натюрморт" в технике "декоративное рисование". Черно-белый натюрморт.
Тема 20. Закон перспективы на примере городских дорог и архитектуры. Передача пропорций. Работа над композицией. Изображение любимых мест родного города.
Тема 21. Женский портрет пастелью. Пропорции человеческого лица. Рисование женского портрета на цветном картоне или бумаге. Рисование женского портрета пастелью по фотографии.
Тема 22. Рисование с натуры несложных по форме и цвету предметов, пейзажа с фигурами людей, животных.
Тема 23. Работа гуашью. Передача пластики, формы растений и насекомых. Компоновка изображения на листе, передача равновесия в композиции. Рисование по воображению композиции "Мир насекомых".
Тема 24. Техника рисования "по-сырому", ее приемы и способы. Соблюдение правил техники рисования "по-сырому". Этапы работы техники рисования "по-сырому". Выполнение композиции.
Тема 25. Пейзаж как жанр живописи. Его виды, особенности, средства выразительности. Лесной пейзаж. Поэтапное рисование животных.
Тема 26. Развитие навыков компоновки на листе, приемов работы мягкими материалами. Рисование пастелью композиции.
Тема 27. Декоративный натюрморт. Понятие декоративности. Образный способ. Начальные навыки в стилизации. Способы выполнения декоративного натюрморта. Плоскостной способ. Локальный способ. Орнаментальный способ. Конструктивный способ. Создание простого натюрморта: основные этапы. Создание декоративной композиции. Использование гуашевых красок.
Тема 28. Графика как вид изобразительного искусства. Графическое изображение деревенского пейзажа. Создание композиции.
Тема 29. Понятие "пуантилизм". Рисование в технике пуантилизм. Различные способы нетрадиционного рисования в технике пуантилизм. Создание композиции в технике пуантализм.
Тема 30. Изображение фантастического существа. Стилизация природных форм животного мира. Соединение элементов различных животных. Освоение теоретических основ изобразительного искусства: композиция, перспектива, движение.
Тема 31. Пейзажная композиция "Образ лета" в технике гуашь. Совершенствование техники работы гуашью, овладение техникой раздельного мазка, передача фактуры листвы живописными средствами. Грамотная компоновка изображения в листе. Теплая цветовая гамма.

38. "Сурет салу" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Қауіпсіздік техникасы. Көркем материалдармен танысу. Гуашь. Гуашьтің қасиеттері және түрлері, гуашьпен жұмыс істеу техникасы, оған сәйкес келетін қылқаламдар және жұмысты жүргізуге арналған беттер. Гуашьпен жұмыс істеу кезіндегі негізгі ережелер. Гуашьпен жұмыс істеудің техникалық тәсілдері. Композициямен жұмыс.
2-тақырып. Түс және ритм. Жылы және суық түстер. Ритм туралы түсінік. Әр түрлі композицияларда оны құру тәсілдері. Ритмикалық композициялардағы түстік тепе-теңдік түсінігі. Барлық спектрлі түстерді қолданып сәндік композиция құру. Суық түсті композиция. Жылы түсті композиция. Жазықтықты бөлу тәсілдері. Жазықтықты толқын тәзіздес, тік сызықтармен, әр түрлі фигуралармен бөлу.
3-тақырып. Кескіндеме туралы әңгіме. Негізгі және құрамдас түстер. Қылқаламмен жұмыс істеу тәсілдері. Бояуларды араластыру. Хроматикалық және ахроматикалық түстер туралы түсінік. Бояуларды араластыруға арналған жаттығулар. Алты секторлық шеңберді орындау. "Кемпірқосақ" шоғырындағы (спектр) түстердің реті, бір түстің келесі түске баяу ауысуы.
4-тақырып. Графика. Негізгі бейнелеу құралдары. Қара қарындаштармен жұмыс істеу тәсілдері. Қара қаламмен сурет салу. Суреттегі сызықтың түрлері. Әр түрлі сызықтарды орындауға арналған тапсырмалар. Сызықтың әр түрлі мәнерлік мүмкіндіктерін қолдану. Графикалық композициямен жұмыс.
5-тақырып. Түрлі-түсті қарындаштар. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу техникасы. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу тәсілдері. Түстік созылуларды қолдану. Түстерді араластыру бойынша жаттығу. Композициямен жұмыс.
6-тақырып. "Натюрморт" жанры. Суретті натураға қарап салудың алғашқы кезеңі. "үйлестіру", "Композициядағы тепе-теңдік" түсінігі. Жұмсақ материалдармен жұмыс істеудің негізгі ережелері мен тәсілдері. Жұмсақ материалмен сызықтарды, штрихтарды, дақтарды салу. Жұмсақ материалдармен жұмыс (пастель, сангина көмірі).
7-тақырып. "Пейзаж" жанры. Гуашь техникасында пейзаждық композицияны орындау. Гуашьпен жұмыс істеу техникасын жетілдіру, жеке бояу техникасын меңгеру, күзгі жапырақтардың фактурасын кескіндеме құралдарымен жеткізу. Бейнені парақта сауатты үйлестіру. "Көкжиек сызығы", "жылы түстік гамма" түсінігі.
8-тақырып. "Портрет" жанры. Портретті салудың негізгі ережелері. Жұмсақ материалдарды қолданып портретті салу. Түстің көмегі арқылы кейіпкердің мінезін, оның эмоциялық күйін жеткізу. Кәсібіне қайран қалатын адамның портретін кезеңмен орындау.
9-тақырып. Қозғалыс динамикасын жеткізу. Түстің картинаның эмоциялық күйіне әсері. Сюжеттік композиция.
10-тақырып. Алдын ала салынған суретсіз орындалған кескіндеме. "Бүрку" техникасындағы сурет. "Алғашқы қар" композициясы.
11-тақырып. Жылы және суық түстер туралы түсінікті бекіту. Негізгі және құрамдас түстер. Түстерді араластыру. Жылы және суық түстер. Түстерді араластыру. Эмоциялық үйлесімділіктегі және бейнені мәнерлеудегі ақ және қара бояудың рөлі. Түстің эмоциялық мүмкіндіктері. Түстану негіздерін практикада меңгеру. Түстің көмегі арқылы кейіпкердің мінезін, оның эмоциялық күйін жеткізу. "Түн" композициясы.
12-тақырып. Графика - бейнелеу өнерінің түрі. Графиканың негізгі мәнерлік құралдары: сызық, дақ, штрих. Қаланың пейзажын салу. Графика техникасындағы қаланың пейзажы.
13-тақырып. Графика. Графиканың мәнерлеу құралдары — сызық, дақ, штрих. Графиканың мәнерлік құралдарын қолдану. Графикалық композицияны құру.
14-тақырып. Суық түстер туралы білімді тереңдету. Палитрада суық түстерді араластыру, ақ бояулармен бірге араластыру. Қысқа тән суық түстермен бейнелеу. "Бүрку" техникасын қолдану.
15-тақырып. Қозғалыстағы адамның фигурасын жеңілдетілген тәсілмен салу. Қозғалыстағы фигуралардан құрылған композиция. Адам фигурасының пропорциясы.
16-тақырып. Ғажайыпты бейнелеу, түстің көмегі арқылы жартылай үйқыдағы нәзік көңіл-күйді жеткізу. Түстердің жылы палитрасы. Ашық және күңгірт тон.
17-тақырып. Кескіндеме. Түстің көмегі арқылы ауа-райының жағдайын және оған сәйкес көңіл-күйді жеткізу. Бұлыңғыр күннің бейнесі. "Солғын" реңктерді қолдану. Түстердің суық және жылы палитрасы.
18-тақырып. Қара қағазда орындалған графика. Жаңа техниканы - қара қағазда күміс түстес және түрлі-түсті гельді қаламдармен сурет салуды меңгеру. Түстегі ертегі феясының бейнесін жаңа техникада құру.
19-тақырып. Гризайль. "Гризайль" техникасында орындалған натюрморт. "Сәндік сурет салу" техникасындағы "сәндік натюрморт". Ақ-қара натюрморт.
20-тақырып. Қала жолдары мен архитектура мысалындағы перспективаның заңдары. Пропорцияларды жеткізу. Композициямен жұмыс. Туған қаланың сүйікті жерлерін бейнелеу.
22-тақырып. Натураға қарап формасы және түсі жағынан жеңіл заттарды, адамдардың, жануарлардың фигуралары бейнеленген пейзажды салу.
23-тақырып. Гуашьпен жұмыс. Өсімдіктер мен жәндіктердің пластикасын, формасын жеткізу. Бейнені парақта орналастыру, композициядағы тепе-теңдікті жеткізу. Елестету бойынша "Жәндіктер әлемі" композициясын салу.
24-тақырып. "Дымқыл бойынша" сурет салу техникасы, оның амалдары мен тәсілдері. "Дымқыл бойынша" сурет салу техникасының жұмыс істеу кезеңдері. Композицияны орындау.
25-тақырып. Пейзаж - кескіндеменің жанры ретінде. Оның түрлері, ерекшеліктері, мәнерлік құралдары. Орман пейзажы. Жануарларды кезеңмен салу.
26-тақырып. Парақта үйлестіру дағдысын, жұмсақ материалдармен жұмыс істеу тәсілдерін дамыту. Композицияны пастельмен салу.
27-тақырып. Сәндік натюрморт. Сәндіктің түсінігі. Стильдеудегі алғашқы дағдылар. Сәндік натюрмортты орындау әдісі. Жазықтықтық тәсіл. Жергілікті тәсіл. Ою-өрнектік тәсіл. Құрылымдық тәсіл. Қарапайым натюрмортты құру: негізгі кезеңдері. Сәндік композицияны құру. Гуашь бояуларын қолдану.
28-тақырып. Графика - бейнелеу өнерінің түрі ретінде. Ауылдың пейзажын графикамен бейнелеу. Графиканың негізгі мәнерлік құралдары. Композицияны құру.
29-тақырып. "Пуантилизм" түсінігі. Пуантилизм техникасында сурет салу. Пуантилизм техникасында дәстүрлі емес сурет салудың әр түрлі тәсілдері. Пуантилизм техникасында композиция құру.
30-тақырып. Ғажайып бейнені салу. Жануарлар әлемінің табиғи формаларын стильдеу. Әр түрлі жануарлардың элементтерін біріктіру. Бейнелеу өнерінің теориялық негіздерін меңгеру: композиция, перспектива, қозғалыс.
31-тақырып. Гуашь техникасындағы "Жаз бейнесі" пейзаждық композиция. Гуашьпен жұмыс істеу техникасын жетілдіру, жеке бояу техникасын меңгеру, жапырақтың фактурасын көркемөнер құралдарымен жеткізу. Бейнені парақта сауатты үйлестіру. Жылы түстік гамма.

39. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Рисование".
К концу обучения в подготовительном классе для детей девяти-десяти лет обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает виды гуаши, технику работы с гуашью, подходящие для нее кисти и рабочие поверхности;
2) знает технические приемы, основные правила при работе с гуашью;
3) знает теплые и холодные цвета, понятие цветового равновесия в ритмической композиции;
4) знает декоративную композицию с использованием всех спектральных цветов;
5) знает основные, составные цвета, приемы работы с кистью, упражнения на смешивание красок;
6) знает приемы работы с простым карандашом, выразительные возможности линии;
7) владеет первоначальными навыками работы над графической композицией;
8) владеет приемами работы цветными карандашами;
9) знает основные правила и приемы работы мягкими материалами;
10) владеет навыками работы над пейзажной композицией в технике гуашь;
11) знает основные правила рисования портрета с использованием мягких материалов;
12) умеет рисовать в технике "набрызг";
13) умеет рисовать городской пейзаж в технике графика;
14) знает технику "рисование серебряной и цветными гелевыми ручками на черной бумаге";
15) умеет рисовать натюрморт, выполненный в технике "гризайль";
16) знает технику приемы и способы рисования "по-сырому";
17) знает жанр "пейзаж", его виды, особенности, средства выразительности;
18) владеет навыками компоновки на листе, приемами работы мягкими материалами;
19) знает способы выполнения декоративного натюрморта;
20) знает основные выразительные средства графики;
21) знает рисование в технике пуантилизма;
22) знает основы изобразительного искусства: композиция, перспектива, движение.
40. Цель Программы "Декоративно-прикладное искусство": создание условий для овладения образным языком декоративно-прикладного искусства, развития творческих способностей обучающегося.
41. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение знаниями в области композиции, формообразования, цветоведения;
2) овладение техниками и принципами работы с материалами;
3) знакомство с различными традиционными и нетрадиционными видами техник в декоративно-прикладном искусстве;
4) освоение принципов стилизации;
5) овладение первоначальными навыками использования линии ритма, силуэта, цвет, пропорций, форм, композиции как средств художественной выразительности в создании образа декоративной вещи;
6) понимание взаимосвязи формы украшаемого изделия и орнамента;

39. "Сурет салу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында тоғыз-он жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гуашь түрлерін, гуашьпен жұмыс істеу техникасын, оған сәйкес келетін қылқаламдарды және жұмыс беттерін біледі;
2) гуашьпен жұмыс істеудің техникалық тәсілдерін, негізгі ережелерін біледі;
3) жылы және суық түстерді, ритмикалық композициядағы түстік тепе-теңдік түсініктерін біледі;
4) барлық спектрлі түстерді қолданып сәндік композиция құруды біледі;
5) негізгі, құрамдас түстерді, қылқаламмен жұмыс істеу тәсілдерін, бояуларды араластыруға арналған жаттығуларды біледі;
6) қара қарындашпен жұмыс істеу тәсілдерін, сызықтың мәнерлеу мүмкіндіктерін біледі;
7) графикалық композициямен жұмыстың алғашқы дағдыларына ие болады;
8) түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу тәсілдеріне ие болады;
9) жұмсақ материалдармен жұмыс істеудің негізгі ережелерін және тәсілдерін біледі;
10) гуашь техникасында пейзаждық композиямен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
11) жұмсақ материалдармен портрет салудың негізгі ережелерін біледі;
12) "бүрку" техникасында сурет салуды біледі;
13) графика техникасында қаланың пейзажын салуды біледі;
14) "күміс түстес және түрлі-түсті гельді қаламдармен қара қағазда сурет салу" техникасын біледі;
15) "гризайль" техникасында орындалған натюрмортты салады;
16) "дымқыл бойынша" сурет салу техникасын, тәсілдері мен амалдарын біледі;
17) "пейзаж" жанрын, оның түрлерін, ерекшеліктерін, мәнерлеу құралдарын біледі;
18) парақта үйлестіру дағдыларына, жұмсақ материалдармен жұмыс істеу тәсілдеріне ие болады;
19) сәндік натюрмортты орындау техникасын біледі;
20) графиканың негізгі мәнерлік құралдарын біледі;
21) пуантилизм техникасында сурет салуды біледі;
22) бейнелеу өнерінің негізгі түрлерін: композиция, перспектива, қозғалыс.
40. "Сәндік-қолданбалы өнер" Бағдарламасының мақсаты: сәндік-қолданбалы өнердің көркемдік тілін меңгеру үшін жағдай жасау, білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
41. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) композиция, форма құру, түстану саласындағы білім негіздерімен танысу;
2) материалдармен жұмыс істеу техникасын және қағидаттарын игеру;
3) сәндік-қолданбалы өнердегі әр түрлі дәстүрлі және дәстүрлі емес техниканың түрлерімен танысу;
4) стильдеу қағидаттарын меңгеру;
5) сәнді заттың бейнесін құрудағы көркемдік мәнерліктің құралы ретінде ритм сызығын, сұлбаны, түсті, пропорцияны, форманы, композицияны қолданудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
6) сәнделетін бұйымның формасы мен ою-өрнектің өзара байланысын түсіну;

7) овладение видами декоративной росписи;
8) развитие навыков работы с различными материалами и в различных техниках;
9) создание предметов декоративно-прикладного искусства.
Развивающие:
1) развитие чувства стиля, ритма, равновесия в работе;
2) развитие понимания художественно-выразительных особенностей языка декоративно-прикладного искусства;
3) развитие чувства гармонии в пропорциях и пластике формы;
4) развитие фантазии, творческого воображения и художественного мышления;
5) развитие колористического видения, художественного вкуса;
6) развитие моторики, пластичности, гибкости рук и точности глазомера;
Воспитательные:
1) воспитание эстетического вкуса;
2) реализации творческого потенциала личности;
3) приобретение опыта творческой деятельности.
42. Программные требования по предмету "Декоративно-прикладное искусство".
1) обучающийся знакомится с техникой аппликации, со свойствами природных материалов, особенностями плетения макраме, осваивает изготовление оригами, нестандартного украшения из компакт-дисков, декоративного панно, орнамента в полосе по мотивам народного искусства, технику коллаж, скрапбукинг, квиллинг;
2) формируются навыки выполнения декоративного натюрморта в технике "аппликация", композиции в технике "аппликация из рваной бумаги", портрета в технике "аппликация", осваивается выполнение работ в технике "художественная чеканка для маленьких", выполнение силуэтной симметричной аппликации, симметричных аппликационных изображений зданий, техники витражной росписи.
43. Содержание учебного предмета "Декоративно-прикладное искусство".
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с техникой аппликации. Аппликация "Декоративный цветок". Способы изготовления множества одинаковых деталей – лепестков, листьев. Упражнения на вырезание симметричных деталей.
Тема 2. Поделки из природного материала. Знакомство со свойствами природных материалов, приемами и способами работы с ними. Технология объемной сушки (цветы, листья). Подготовка корней и веток. Очистка древесины. Полирование, подрезка и подточка отдельных деталей, укрепление древесины. Подкрашивание древесины акварельными красками. Работа над композицией.
Тема 3. Флористика. История промысла. Способы заготовки и хранения растений. Материалы и инструменты. Техника безопасности. Флористические техники, стили, направления. Виды флористических композиций. Композиция в сосуде. Букет. Основная техника – связывание. Флористический венок. Панно, флористические коллажи, ширмы, игрушки из живых цветов. Гирлянда. Флористический объект. Составление композиции.
Тема 4. Натюрморт. Аппликация. Компоновка предметов на листе. Композиционное равновесие. Теплая или холодная гамма цветов. Выполнение декоративного натюрморта в технике "аппликация".
Тема 5. Пейзаж. Аппликация из рваной бумаги. Техника аппликации. Правила композиционного расположения крупных масс на листе. Выполнение композиции в технике "аппликация из рваной бумаги".
Тема 6. Портрет. Многообразие человеческих лиц и характеров. Представления о конструкции, пластическом строении головы человека и пропорциях лица. Пропорция в выражении характера модели и отражение замысла художника. Овладение первичными навыками изображения человека в процессе творческой работы. Создание портрета в рисунке и средствами аппликации. Основные правила изображения портрета в технике аппликации. Выполнение портрета в технике "аппликация".
Тема 7. Чеканка. Технология чеканки. Инструменты чеканки. Техника "художественная чеканка для маленьких". Основные приемы и особенности работы в данной технике. Выполнение работы в технике "художественная чеканка для маленьких".
Тема 8. Симметрия. Форма. Ритм. Силуэты бабочек из бумажных квадратов или прямоугольников, сложенных пополам. Украшение бабочек графическими или аппликативными, конструктивными средствами. Варианты формы и декора крылышек бабочек. Аппликация силуэтная симметричная.
Тема 9. Макраме как разновидность декоративно-прикладного творчества. Краткая история макраме. Крепление нитей. Условное обозначение узлов. Разновидности макраме узлов. "Геркулесовый" узел. Плоский узел. Репсовый узел. Горизонтальные бриды. Узор "листок". Диагональный узел. Узор "зигзаг". Узор "елочка". Особенности плетения макраме. Выбор объекта труда. Подготовка материалов и составление плана работы над изделием. Выполнение макраме.
Тема 10. Горизонтальная симметрия. Виды симметрии. Горизонтальная симметрия в декоративно-прикладном искусстве. Симметрия – это одно из слагаемых красоты в искусстве. Выполнение симметричных аппликационных изображения зданий способом складывания бумаги вдвое. Аппликация "Закат с отражением". Правила изображения отражения. Понятие колорита. Изображение горной гряды на закате солнца с отражением в воде в технике "аппликация".
Тема 11. Оригами как вид декоративно-прикладного искусства. Краткая история оригами. Виды и техники оригами. Модульное оригами. Простое оригами. Технологии складывания бумаги. Складывание фигурок из бумаги без помощи ножниц. Складывание по развертке (паттерн складок). Мокрое складывание. Материал для оригами: плотные сорта бумаги.
Тема 12. Изготовление нестандартного украшения из компакт-дисков. Материалы и инструменты. Техника безопасности. Изготовление украшений из компакт-дисков.
Тема 13. Стилизованное изображение в технике аппликации. Материалы и инструменты. Техника безопасности. Изготовление декоративного панно. Подготовка фона. Подготовка деталей изображения. Вырезание деталей изображения. Раскладывание деталей изображения на фоне. Наклеивание деталей изображения. Дополнение аппликативного образа декоративными элементами. Оформление аппликации в рамку.
Тема 14. Орнамент в полосе. Предназначение, виды и варианты выполнения. Упражнение на выполнение ритмично повторяющихся элементов. Выполнение эскиза орнамента в полосе по мотивам народного искусства.
Тема 15. Коллаж как вид декоративно-прикладного творчества. Понятие "коллаж". История возникновения и развития коллажа. Вегетативный коллаж. Декоративный коллаж. Пейзажный коллаж. Формолинейный коллаж. Особенности техники. Выполнение работы в технике коллаж. Роспись гуашью.
Тема 16. Аппликация. Основа для аппликации – картон темных цветов. Понятие стилизации. Виды стилизации. Геометрическая стилизация природных форм. Самостоятельный выбор природного объекта и его стилизация (эскизные поиски). Выполнение композиции в материале. Декоративная стилизация выбранного объекта.
Тема 17. Мозаика из открыток. Материалы и инструменты. Техника безопасности. Составления эскиза. Подбор цветовой гаммы. Изготовление цветов. Работа над композицией.
Тема 18. Аппликация с элементами из рваной бумаги. Материалы и инструменты. Техника безопасности. Силуэтность, плоскостная обобщенная трактовка образа, однородность цветового пятна (локальность), больших цветовых пятен.  Рисование предмета. Подготовка деталей. Фон, предметы второго плана, предметы первого плана. Изготовление композиции.

7) сәндік жазбаның түрлерін меңгеру;
8) әр түрлі техникада және әр түрлі материалдармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
9) сәндік-қолданбалы өнердің бұйымдарын жасау.
Дамыту:
1) стиль, ритм, жұмыстағы тепе-теңдік сезімін дамыту;
2) сәндік-қолданбалы өнер тілінің көркемдік-мәнерлік ерекшеліктерін түсінуді дамыту;
3) форманың пропорциясындағы және пластикасындағы үйлесімділік сезімін дамыту;
4) қиялды, шығармашылық елесті және көркем ойлауды дамыту;
5) колористік түсініктерін, көркемдік талғамды дамыту;
6) моториканы, пластикалықты, қолдардың икемділігін және көз өлшемінің нақтылығын дамыту.
Тәрбиелік:
1) эстетикалық талғамды тәрбиелеу;
2) тұлғаның шығармашылық әлеуетін іске асыру;
3) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы.
42. "Сәндік-қолданбалы өнер" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы аппликация техникасымен, табиғи материалдардың қасиеттерімен, макреме тоқудың ерекшеліктерімен танысады, оригами дайындауды, компакт-дискілерден ерекше әшекейлер әзірлеуді, сәндік панноны, халық өнерінің сарыны бойынша жолақтағы ою-өрнекті орындауды, коллаж техникасын, скрапбукинг, квиллинг техникасын меңгереді;
2) "аппликация" техникасында сәндік натюрмортты, "жыртылған қағаздан жасалған аппликация" техникасындағы композицияны, "аппликация" техникасындағы портретті орындау дағдысы қалыптасады, "балаларға арналған көркемдік бедер салу" техникасында жұмысты орындау, сұлбалы симметриялық аппликацияны орындау, ғимараттардың симметриялық аппликациялық бейнелері, витражды сурет салу техникасы меңгеріледі.
43. "Сәндік-қолданбалы өнер" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аппликация техникасымен танысу. "Сәндік гүл" аппликациясы. Көптеген бірыңғай бөлшектерді дайындау тәсілдері - қауыздарды, жапырақтарды. Симметриялы бөлшектерді қиюға арналған жаттығулар.
2-тақырып. Табиғи материалдардан жасалған жасанды бұйымдар. Табиғи материалдардың қасиеттерімен, олармен жұмыс істеу тәсілдерімен және амалдарымен танысу. Көлемді кептірудің технологиясы (гүлдер, жапырақтар). Тамырлар мен бұталарды дайындау. Сүректерді тазалау. Жеке бөлшектерін сырлау, кесу және жону, сүректерді бекіту. Сүректерді акварельмен бояу. Композициямен жұмыс.
3-тақырып. Флористика. Кәсіптің тарихы. Өсімдіктерді дайындау және сақтау. Материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Флористикалық техникалар, стильдер, бағыттар. Флористикалық композиция түрлері. Ыдыстағы композиция. Гүл шоғы. Негізгі техника - байлау. Флористикалық гүлден жасалған шеңбер. Тірі гүлдерден жасалған панно, флористикалық коллаждар, перделер, ойыншықтар. Гирлянда. Флористикалық объект. Композиция құру.
4-тақырып. Натюрморт. Аппликация. Заттарды парақта үйлестіру. Композициялық теп-теңдік. Түстердің жылы және суық түстері. "Аппликация" техникасында сәндік натюрмортты орындау.
5-тақырып. Пейзаж. Жыртылған қағаздан орындалған аппликация. Аппликация техникасы. Ірі массалардң парақта композициялық орналаструдың ережелері. "Жыртылған қағаздан жасалған аппликация" техникасындағы композицияны орындау.
6-тақырып. Портрет. Адамдардың беттері мен мінездерінің көп түрлілігі. Конструкция, адам басының пластикалық құрылымы және бет пропорциясы туралы түсінік. Модельдің мінезін көрсетудегі пропорция және суретшінің түпкі ойы. Шығармашылық жұмыс процесіндегі адам бейнесін салудың алғашқы дағдыларын меңгеру. Суретте және аппликация құралдарымен портретті салу. Аппликация техникасында портретті бейнелеудің негізгі ережелері. "Аппликация" техникасындағы портретті орындау.
7-тақырып. Бедер салу. Бедер салу технологиясы. Бедер салудың құралдары. "Кішкентайларға арналған көркемдік бедер салу" техникасы. Аталған техникада жұмыс істеудің негізгі тәсілдері мен ерекшеліктері. "Кішкентайларға арналған көркемдік бедер салу" техникасында жұмысты орындау.
8-тақырып. Симметрия. Форма. Ритм. Жартыға бүктелген квадраттардан немесе тікбұрыштардан көбелектердің сұлбасын жасау. Көбелектерді графикалық немесе аппликациялық немесе құрастыру құралдарымен безендіру. Көбелектің қанаттарының формалары мен безендірулерінің нұсқалары. Сұлбалы симметриялық аппликация.
9-тақырып. Макраме - сәндік-қолданбалы шығармашылықтың бір түрі. Макраменің қысқаша тарихы. Жіптерді бекіту. Түйіндердің шартты белгілері. Макраме түйіндерінің түрлері. "Геркулес" түйіні. Жалпақ түйін. Репс түйін. Көлденең брида. "Жапырақ" өрнегі. Диагональды түйін. "Зигзаг" өрнегі. "Шырша" өрнегі. Макраме тоқудың ерекшеліктері. Жұмыс объектісін таңдау. Материалды дайындау және бұйыммен жұмыстың жоспарын құру. Макрамені орындау.
10-тақырып. Жазық симметрия. Симметрияның түрлері. Сәндік-қолданбалы өнердегі жазық симметрия. Симметрия - өнердегі қосылатын әсемділіктің бірі. Қағазды екіге бөлу арқылы ғимараттың симметриялық аппликациялық бейнелерін қолдану. "Күннің батуының бейнесі" аппликациясы. Бейнені салудың ережесі. Колорит түсінігі. Күннің батуы кезіндегі тау тізбегінің бейнесі және оның "аппликация" техникасында суға түскен бейнесі.
11-тақырып. Оригами сәндік-қолданбалы өнердің түрі ретінде. Оригамидің қысқаша тарихы. Оригамидің түрлері және техникасы. Модульді оригами. Қарапайым оригами. Қағазды бүктеу технологиясы. Қайшының көмегінсіз қағаздан фигураларды бүктеп жасау. Ұңғысы бойынша бүктеу (қатпарлар паттерні). Дымқыл кезінде қатпарлау. Оригамиға арналған мктериал: қағаздың тығыз түрлері.
12-тақырып. Компакт-дсикілерден ерекше әшекейлерді дайындау. Материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Компакт-дискілерден әшекейлерді дайындау.
13-тақырып. Аппликация техникасындағы стильденген бейне. Материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Сәндік панноны әзірлеу. Фонды дайындау. Бейненің бөлшектерін дайындау. Бейненің бөлшектерін қию. Бейненің бөліктерін фонға қою. Бейненің бөліктерін жабыстыру. Аппликативтік бейнені сәндік элементтермен толықтыру. Аппликацияны жиектемемен сәндеу.
14-тақырып. Жолақтағы ою-өрнек. Арналуы, орындау түрлері мен нұсқалары. Ритмикалық түрде қайталанылатын элементтерді орындауға арналған жаттығулар. Халық өнері сарыны бойынша жолақтағы ою-өрнектің эскизін орындау.
15-тақырып. Коллаж - сәндік-қолданбалы шығармашылықтың түрі. "Коллаж" түсінігі. Коллаждың пайда болу және даму тарихы. Вегетативті коллаж. Сәндік коллаж. Пейзаждық коллаж. Формалы-сызықты коллаж. Техниканың ерекшеліктері. Жұмысты коллаж техникасында орындау. Гуашьпен жазу.
16-тақырып. Аппликация. Аппликация үшін күңгірт түсті картон негіздеме болады. Стильдеу түсінігі. Табиғи формаларды георметриялық стильдеу. Табиғи объектіні және оны стильдеуді өз бетінше таңдау (эскиздік ізденістер). Материалда композицияны орындау. Таңдалған объектіні сәндік стильдеу.
17-тақырып. Ашық хаттардан құрастырылған мозаика. Материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Эскиз жасау. Түстік гамманы таңдау. Түстерді дайындау. Композициямен жұмыс.
18-тақырып. Жыртылған қағаз элементтерінен жасалған аппликация. Материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Бейненің сұлбалық, жазықтықта жалпыланған түрі, түсті дақтың, үлкен түсті дақтардың біркелкілігі (жергілікті). Заттың сіретін салу. Бөлшектерді дайындау. Фон, екінші пландағы заттар, бірінші пландағы заттар. Композицияны әзірлеу.

Тема 19. Витраж. Сюжетная или орнаментальная декоративная композиция. Материал для работы и инструменты. Техника безопасности. Понятия "узор", "геометрический орнамент", "витраж", "контур", "витражные краски". Техника витражной росписи. Выполнение эскиза витража гуашью на формате А-3. Перенос эскиза на стекло. Работа в материале.
Тема 20. Витражная роспись посуды. Материал для работы и инструменты. Техника безопасности. Техника витражной росписи посуды. Точечная роспись тарелок. Роспись по трафаретам и шаблонам. Художественная ручная роспись тарелки. Роспись стеклянной посуды витражными красками. Декорирование контурами.
Тема 21. Орнамент в круге. Материал для работы и инструменты. Техника безопасности. Понятие "орнамент". Разновидности орнамента в изобразительном искусстве и мировой художественной культуре. Технологические приемы составления композиции орнамента в круге. Составление эскиза для росписи. Работа над композицией узора в круге. Создание узора при помощи линий и фигур узоры. Объединение узоров в орнамент. Цвет орнамента. Прикладывание полученного узора к тарелке белого цвета. Отпечатка узора на тарелке. Обводка узора при помощи контура. Закрашивание элементов узора витражными красками.
Тема 22. Понятие "Смешанная техника". Создание композиции в смешанной технике. Основа композиции: геометрические фигуры. Материал для работы и инструменты. Техника безопасности. Выполнение композиции.
Тема 23. Скрапбукинг как вид рукодельного искусства, заключающийся в изготовлении и оформлении семейных или личных фотоальбомов. Материалы, инструменты и технология. Виды техники. Изготовление декорированной открытки, страницы фотоальбома.
Тема 24. Создание стилизованного пейзажа с использованием упрощения форм, максимально приближенных к геометрическим. Создание композиции. Стилизованный под аппликацию городской пейзаж.
Тема 25. Аппликация с контурной прорисовкой. Создание декоративной композиции. Материалы и оборудование, применяемые в аппликации из бумаги. Технология выполнения аппликации. Цветные заготовки для аппликации. Полное изображение из цветных заготовок. Контурное очерчивание заготовок. Обработка заготовок с помощью ножниц. Соответствие контурной линии размеру. Поэтапное приклеивание заготовок. Обрезка ножницами по внешнему контуру с соблюдением толщины контурной линии.
Тема 26. Квиллинг. Техника квиллинга. Создание декоративной композиции. Технологическая последовательность изготовления цветочной композиции с применением техники квиллинга, основные базовые формы. Бумага и необходимые инструменты для квиллинга.

19-тақырып. Витраж. Сюжеттік немесе ою-өрнектік сәндік композициясы. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. "Ою-өрнек", "геометриялық ою-өрнек", "витраж", "контур", "витраждық бояулар" түсінігі. Витраждық жазба техникасы. А-3 пішіменде витраждың эскизін гуашьпен орындау. Эскизді әйнекке салу. Материалда жұмыс істеу.
20-тақырып. Ыдысқа витраждық жазба салу. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Ыдысқа витраждық жазба түсіру техникасы. Тәрелкелерді нүктелермен бояу. Трафареттер және шаблондар бойынша бояу. Тәрелкелерді қолмен көркем бояу. Шыны ыдыстарға витраждық бояулармен сурет салу, контурлармен сәндеу.
21-тақырып. Шеңбердегі ою-өрнек. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. "Ою-өрнек" түсінігі. Бейнелеу өнеріндегі және әлемдік көркемдік мәдениеттегі ою-өрнектердің түрлері. Шеңберде ою-өрнек композициясын құрудың технологиялық тәсілдері. Әшекейлеуге арналған эскиздерді құру. Шеңбердегі ою-өрнек композициясымен жұмыс. Сызықтар және ою-өрнек фигурасының көмегімен ою-өрнекті салу. Ою-өрнектің түрі. Жасап алған ою-өрнекті ақ түсті тәрелкеге басу. Тәрелкедегі ою-өрнектің суреті. Контурдың көмегімен ою-өрнекті жиектеп сызу. Ою-өрнек элементін витраждық бояулармен бояу.
22-тақырып. "Аралас техника" түсінігі. Аралас техникада композицияны құру. Композицияны негізі: геометриялық фигуралар. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Қауіпсіздік техникасы. Композицияны орындау.
23-тақырып. Скрапбукинг - отбасылық немесе жеке фотоальбомдарды дайындаудан және безендіруден тұратын қолөнердің түрі. Материалдар, құралдар және технология. Техниканың түрлері. Сәндік ашықхаттарды, фотоальбомдардың беттерін әзірлеу.
24-тақырып. Геометриялық фигураларға ұқсас жеңілдетілген формаларды қолданып, стильденген пейзажды құру. Композицияны құру. Аппликация түрінде жасалған стильденген қаланың пейзажы.
25-тақырып. Контурын сызып жасайтын аппликация. Сәндік композицияны құру. Қағаздан аппликация жасау барысында қолданылатын материалдар мен құралдар. Аппликацияны жасау технологиясы. Аппликацияға арналған түсті дайындамалар. Түсті дайындамалардан құралған толық бейне. Дайындамалардың контурын сызу. Қайшының көмегімен дайындамаларды өңдеу. Контурлық сызығының өлшеміне сәйкестігі. Дайындамаларды кезегімен желімдеу. Контур сызығының қалыңдығын сақтай отырып сыртқы контуры бойынша қайшымен қию.
26-тақырып. Квиллинг. Квиллинг техникасы. Сәндік композицияны құру. Квиллинг техникасын қолдана отырып, түсті композицияны әзірлеудің технологиялық тәртібі, негізгі базалық формалар. Квиллингке қажетті қағаз және басқа да құралдар.

44. Ожидаемые результаты освоения по предмету "Декоративно-прикладное искусство".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся девяти-десяти лет имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику аппликации;
2) знает свойства природных материалов, приемы и способы работы с ними;
3) умеет составлять флористические композиции;
4) умеет выполнять декоративный натюрморт в технике "аппликация";
5) владеет навыками выполнения композиции в технике "аппликация из рваной бумаги";
6) владеет навыками выполнения портрета в технике "аппликация";
7) выполняет работу в технике "художественная чеканка для маленьких";
8) владеет навыками выполнения аппликации силуэтная симметричная;
9) владеет навыками выполнения макраме;
10) умеет делать простое оригами;
11) владеет навыками изготовления украшений из компакт-дисков;
12) владеет первоначальными навыками изготовления декоративного панно;
13) владеет навыками выполнения орнамента в полосе по мотивам народного искусства;
14) владеет навыками выполнение работы в технике коллаж;
15) владеет навыками выполнения декоративной стилизации;
16) владеет навыками изготовления мозаики из открыток;
17) владеет навыками изготовления аппликация с элементами из рваной бумаги;
18) знает технику витражной росписи;
19) умеет расписывать стеклянную посуду витражными красками;
20) умеет выполнять орнамент в круге;
21) умеет создавать композицию в смешанной технике;
22) знает вид рукодельного искусства "скрапбукинг";
23) умеет создавать стилизованный под аппликацию городской пейзаж;
24) знает технологию выполнения аппликации с контурной прорисовкой;
25) знает технику квиллинга.
45. Цель Программы "Лепка": создание условий для раскрытия и развития творческих способностей обучающегося посредством освоения лепки.
46. Задачи Программы.
Обучающие:
1) развитие элементарных изобразительных навыков и умений в лепке;
2) знакомство с различными пластичными материалами и техниками;
4) знакомство с различными видами и жанрами скульптуры;
3) знакомство со способами выразительной передачи образов.
Развивающие:
1) развитие воображения как основы творческой деятельности;
2) развитие образной, ассоциативной памяти, внимания, мышления;
3) развитие координации движений обеих рук, действий руки и глаза, мелкой моторики;
4) освоение принципов стилизации пластики в рельефе и объемной скульптуре;
5) дальнейшее овладение основными техниками и принципами работы с пластическими материалами.
6) развитие чувства стиля, ритма в скульптурных работах;
7) развитие аналитического мышления, чувства гармонии в пропорциях и пластике формы.
Воспитательные:

44. "Сәндік-қолданбалы өнер" пәнін игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында тоғыз-он жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аппликация техникасын біледі;
2) табиғи материалдардың қасиеттерін, олармен жұмыс істеу амалдары мен тәсілдерін біледі;
3) флористикалық композицияны құруды;
4) "аппликация" техникасында сәндік натюрмортты орындауды біледі;
5) "жұлынған қағаздардан жасалған аппликация" техникасында композицияны орындау дағдыларына ие болады;
6) "аппликация" техникасында портретті орындау дағдыларына ие болады;
7) "балаларға арналған көркемдік бедер салу" техникасында жұмысты орындайды;
8) сұлбалы симметриялық аппликацияны орындау дағдыларына ие болады;
9) макраме орындау дағдыларына ие болады;
10) қарапайым оригами жасай алады;
11) компакт-дискілерден әшекейлерді дайындау дағдыларына ие болады;
12) сәндік панно жасаудың алғашқы дағдыларына ие болады;
13) халық өнерінің сарыны бойынша жолақтағы ою-өрнекті орындау дағдыларына ие болады;
14) коллаж техникасында жұмысты орындау дағдыларына ие болады;
15) сәндік стильдеуді орындау дағдыларына ие болады;
16) ашықхаттардан мозаикаларды дайындау дағдыларына ие болады;
17) жыртылған қағаздың элементтерінен аппликация дайындау дағдыларына ие болады;
18) витраждық көркем сурет салу техникасын біледі;
19) шыны ыдыстарды витраждық бояулармен жаза алады;
20) ою-өрнекті шеңберде орындай алады;
21) аралас техникада композиция құруды біледі;
22) қолөнердің "скрапбукинг" түрін біледі;
23) аппликациямен қалалық пейзажды стильдеуді біледі;
24) контурларын сыза отырып, аппликацияны орындау технологиясын біледі;
25) квиллинг техникасын біледі.
45. "Илеу" бағдарламасының мақсаты: мүсіндеуді меңгеру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін ашу және дамыту үшін жағдай жасау.
46. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) илеудегі қарапайым бейнелеу дағдылары мен біліктерін дамыту;
2) әр түрлі созылмалы материалдармен және техникалармен танысу;
4) мүсіндеудің әр түрлі түрлерімен және жанрларымен танысу;
3) бейнелерді мәнерлі жеткізудің тәсілдерімен танысу.
Дамыту:
1) шығармашылық қызметтің негізі ретінде елестетуді дамыту;
2) бейнелі, ассоциативті есте сақтау жадын, зейінді, ойлауды дамыту;
3) екі қолдың қимылдарының үйлесімділігін, қол мен көздің әрекетін, ұсақ моториканы дамыту;
4) бедерде және көлемді мүсіндеуде пластиканы стильдеу қағидаттарын меңгеру;
5) созылмалы материалдармен жұмыстың негізгі техникаларын және қағидаттарын әрі қарай меңгеру;
6) мүсіндеу жұмыстардағы стиль, ритм сезімін дамыту;
7) талдап отырып ойлауды, форманың пропорцияларындағы және пластикасындағы үйлесімділік сезімін дамыту.
Тәрбиелік:

1) привитие детям интереса и любви к искусству;
2) воспитание художественного вкуса;
3) духовно-нравственное воспитание детей.
47. Программные требования по предмету "Лепка":
1) освоение обучающимся приемов работы с пластилином, технику и приемы работы в пластилиновой живописи, способы, приемы формообразования, приемы соединения деталей, приемы отделки формы, лепки простейших фигур, посуды, объемной композиции, пейзажа, декоративной рельефной лепкой;
2) продолжение освоения обучающимся лепки из соленого теста, объемной лепки, лепки декоративной рельефной, декорирования изделия из теста различными вставками, росписи изделия гуашью и акриловыми красками;
3) знакомление обучающегося с техникой и приемами лепки из глины, лепкой простых фигурок без каркаса, на каркасе, лепкой фигурок животных, птиц, декоративной рельефной лепкой.
48. Содержание учебного предмета "Лепка".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Скульптура вид изобразительного искусства. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Пластилин и глина. Приемы работы с пластилином: разминание, раскатывание, сплющивание. Выполнение упражнений по изготовлению простых элементов: шарик, жгут, пластина. Простейшие композиции на плоскости. Круглая скульптура. Рельеф. Лепка из глины I clay [Ай клэй] рельефных изображений разных видов.
Тема 2. Натюрморт. Рельефная лепка из цветного пластилина. Объемная лепка из цветного пластилина. Создание натюрморта из цветного пластилина.
Тема 3. Пейзаж. Пластилиновая живопись. Техника работы в пластилиновой живописи. Овладение основными приемами работы в пластилиновой живописи. Смешивание цветов пластилина. Создание пейзажа в технике пластилиновой живописи.
Тема 4. Портретная скульптура. Понятие "бюст". Материалы, инструменты. Передача характера изображаемого образа с помощью формы. Совершенствование навыков в лепке.
Тема 5. Объемная композиция из пластилина. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Объемная композиция из пластилина "Птичий двор". Техника лепки из целого куска пластилина. Лепка обитателей птичьего двора. Лепка частей тела птиц. Лепка декоративных деталей для украшения птиц.
Тема 6. Лепка простейших фигурок животных в объеме. Конструктивный, скульптурный и комбинированный способы лепки. Основные технические приемы лепки. Основные приемы формообразования. Приемы соединения деталей. Приемы отделки формы. По способу создания образа: по памяти, представлению, с натуры. Лепка простейших фигурок животных. Лепка по представлению. Вытягивание, выдавливание, скатывание различных фигур скульптурным способом лепки.
Тема 7. Лепка посуды. Технология лепки посуды. Этапная лепка посуды из пластилина. Приемы формообразования: выдавливание, выкраивание, выкладывание колбасками.
Тема 8. Лепка декоративная рельефная. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Пластилин. Этапы работы над композицией.
Тема 9. Лепка женских украшений из глины I clay [Ай клэй]. Приемы лепки плоских украшений. Конструктивный способ лепки. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 10. Лепка из соленого теста. Лепка декоративная рельефная. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 11. Пластилиновая живопись. Приемы работы в пластилиновой живописи. Смешивание цветов пластилина. Создание пейзажа в технике пластилиновой живописи. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 12. Объемная композиция из пластилина. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Объемная композиция из пластилина. Лепка композиции, состоящей из фигурок героев новогодних сказок и новогодней атрибутики.
Тема 13. Объемная лепка из пластилина. Пластилин на проволочном каркасе. Лепка различными способами объемных цветов разных форм и расцветок с использованием для укрепления стебля проволоки или зубочисток.
Тема 14. Лепка из глины I clay [Ай клэй]. Лепка простых фигурок без каркаса. Создание мелкой скульптуры без каркаса. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 15. Лепка из глины I clay [Ай клэй]. Глина на проволочном каркасе. Лепка фигурок животных и птиц. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 16. Лепка декоративная рельефная. Глина I clay [Ай клэй]. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 17. Лепка декоративная рельефная. Соленое тесто. Лепка кошки. Декорирование различными вставками. Роспись гуашью или акриловыми красками.
Тема 18. Объемная лепка из пластилина. Лепка по представлению котят разной окраски и в самых разнообразных позах.
Тема 19. Объемная лепка из соленого теста. Технология изготовления композиции с фруктами из соленого теста. Лепка корзины, листьев, фруктов.
Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 20. Декоративная шкатулка. Лепка из соленого теста. Декорирование шкатулки различными вставками.
Тема 21. Лепка декоративная рельефная. Глина I-clay. Цветочная композиция. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 22. Лепка декоративная рельефная. Пластилин. Лепка героев сказок. Передача в лепке характерных особенностей сказочных героев. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 23. Объемная лепка из пластилина. Лепка по представлению. Лепка избушки. Начальные навыки в лепке простейшей архитектуры. Приемы возведения полых объемов. Изделие из отдельных пластилиновых модулей. Лепка избушки из отдельных модулей: бревнышки, окна, крыша. Материалы и инструменты для работы. Инструкция по организации рабочего места и технике безопасности. Этапы работы.
Тема 24. Объемная лепка из пластилина. Лепка фигурок животных. Лепка усложненных фигурок животных: сидящая кошка, собака. Передача формы, движения, фактуры (шерсть зверей). Композиционное построение, украшение рельефом (стилизованные фигуры животных).
Тема 25. Объемная лепка из пластилина. Лепка по мотивам любимых сказок, пластилин. Способы лепки фигуры животных в пропорциях. Скульптура малых форм.
Тема 26. Пластилиновая живопись. Декоративная рельефная лепка. Смешивание цветов пластилина. Создание летнего пейзажа в технике пластилиновой живописи.

1) балаларға өнерге қызығушылықты және сүйіспеншілікті дарыту;
2) көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) балаларға рухани-адамгершілік тәрбие беру.
47. "Илеу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының ермексазбен жұмыс істеу тәсілін, ермексаздан жасалған кескіндемемен жұмыс істеу тәсілдері мен амалдарын, форманы әрлеу амалдарын, қарапайым фигураларды, ыдыстарды, көлемді композицияны, пейзажды, сәндік бедерлі мүсіндеуді меңгеруі;
2) білім алушының тұзды қамырдан мүсін жасауды, көлемді мүсіндеуді, сәндік бедерлі мүсіндеуді, әр түрлі нәрселерді қойып қамырдан жасалған бұйымдарды сәндеуді, бұйымды гуашьпен және акрил бояуларымен бояуды меңгеруді әрі қарай жалғастыруы;
3) білім алушының сазбалшықтан мүсіндеу техникасымен және тәсілдерімен, қаңқасыз, қаңқамен қарапайын фигураларды мүсіндеуді, жануарлардың, құстардың фигурасын мүсіндеуді, сәндік бедерлі мүсіндеумен танысуы.
48. "Илеу" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Мүсіндеу - бейнелеу өнерінің түрі. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Ермексаз және сазбалшық. Ермексазбен жұмыс істеуді тәсілдері: жұмсарту, жаю, илеу. Қарапайым элементтерді дайындау бойынша жаттығуларды орындау: шар, бұрау (жгут), пластина. Жазықтықтағы қарапайым композициялар. Дөңгелек мүсін. I-clay сазбалшығынан әр түрлі бедерлі бейнелерді мүсіндеу.
2-тақырып. Натюрморт. Түрлі-түсті ермексаздан бедерлі мүсіндеуді орындау. Түрлі-түсті ермексаздан көлемді мүсінді орындау. Түрлі-түсті ермексаздан натюрмортты жасау.
3-тақырып. Пейзаж. Ермексаздан жасалатын кескіндеме. Ермексаздан жасалатын кескіндемемен жұмыс істеу техникасы. Ермексаздан жасалған кескіндемемен жұмыстың негізгі амалдарын меңгеру. Ермексаздың түстерін араластыру. Ермексаздық кескіндеме техникасында пейзажды құру.
4-тақырып. Портреттік мүсіндеу. "Кеуіт" ("Бюст") түсінігі. Материалдар, құралдар. Формалардың көмегімен бейнеленетін заттың мінезін жеткізу. Мүсіндеудегі дағдыны жетілдіру.
5-тақырып. Ермексаздан жасалған көлемді композиция. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Ермексаздан "Құстардың ауласы" көлемді композициясын орындау. Ермексаздың тұтас кесегінен мүсін жасау техникасы. Құстың дене бөліктерін мүсіндеу. Құсты безендіру үшін сәндік нәрселерді жасау.
6-тақырып. Жануарлардың қарапайым фигураларын көлемде мүсіндеу. Мүсіндеудің құрастыру, мүсіндеу және аралас тәсілдері. Мүсіндеудің негізгі техникалық тәсілдері. Форма құрудың негізгі тәсілдері. Бөлшектерді біріктіру амалдары. Форманы әрлеу амалдары. Есте сақтау жады, елестетуі бойынша, натуарға қарап салу тәсілдері боййынша бейнені мүсіндеу. Жануарлардың қарапайым фигураларын мүсіндеу. Елесетуі бойынша мүсіндеу. Илеудің мүсіндеу тәсілімен әр түрлі фигураларды тарту, езу, жаю.
7-тақырып. Ыдысты жасау. Ыдысты жасау технологиясы. Ермексаздан ыдыстарды кезеңмен жасау. Форма құру амалдары: езу, қию, шұжық тәріздес жаю.
8-тақырып. Сәндік бедерлі мүсіндеу. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Ермексаз. Композициямен жұмыстың кезеңдері.
9-тақырып. I-clay сазбалшығынан әйелдерге арналған әшекейлерді әзірлеу. Жалпақ әшекейлерді әзірлеу тәсілдері. Мүсіндеудің құрастыру тәсілі. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
10-тақырып. Тұзды қамырдан мүсіндеу. Сәндік бедерлі мүсіндеу. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
11-тақырып. Ермексаздық кескіндеме. Ермексаздық кескіндемемен жұмыс істеу тәсілдері. Ермексаздың түстерін араластыру. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
12-тақырып. Ермексаздан көлемді композицияларды орындау. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Ермексаздан көлемді композицияны орындау. Жаңа жылдық ертегілердің кейіпкерлерінен және жаңа жылдық атрибутика фигураларынан құралған комозицияны мүсіндеу.
13-тақырып. Ермексаздан көлемді мүсіндерді жасау. Сымды қаңқадағы ермексаз. Бұталарын мықтылау үшін сымды немесе тіс тазалағышты пайдаланып, әр түрлі формадағы және түстегі көлемді гүлдерді әр түрлі тәсілдермен жасау.
14-тақырып. I-clay [Ай клэй] сазбалшығынан мүсіндеу. Қаңқасыз қарапайым фигураларды жасау. Қаңқасыз ұсақ мүсіндерді жасау. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасы нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
15-тақырып. I-clay [Ай клэй] сазбалшығынан мүсіндеу. Жануарлар мен құстардың фигурасын мүсіндеу. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
16-тақырып. Сәндік бедерлі мүсіндеу. I clay [Ай клэй] сазбалшығы. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
17-тақырып. Сәндік бедерлі мүсіндеу. Мысықты мүсіндеу. Әр түрлі қосымша заттармен әрлеу. Гуашьпен және акриль бояуларымен бояу.
18-тақырып. Ермексаздан көлемді мүсіндеу. Елестетуі бойынша түстері әр түрлі және әр түрлі қалыптағы марғауларды мүсіндеу.
19-тақырып. Тұзды қамырдан көлемді мүсіндерді орындау. Тұзды қамырдан жемістер композициясын дайындау технологиясы. Себетті, жапырақтарды, жемістерді мүсіндеу.
Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
20-тақырып. Сәндік сандықша. Тұзды қамырдан мүсіндеу. Әр түрлі нәрселермен сәндік сандықша жасау.
21-тақырып. Сәндік бедерлі мүсіндеу. I clay [Ай клэй] сазбалшығы. Гүлдер композициясы. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
22-тақырып. Сәндік бедерлі мүсіндеу. Ертегілердің кейіпкерлерін мүсіндеу. Мүсіндеуде ертегі кейіпкерлеріне тән ерекшеліктерді жеткізу. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
23-тақырып. Ермексаздан көлемді мүсіндерді орындау. Елестетуі бойынша мүсіндеу. Үйшікті жасау. Қарапайым архитектураларды мүсіндеудің алғашқы дағдылары. Қуыс көлемдерді түрғызудың тәсілдері. Жеке ермексаз модельдерінен жасалған бұйым. Үйшікті жеке модульдерден мүсіндеу: ағаштары, терезелері, шатырды. Жұмысқа арналған материалдар мен құралдар. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасының нұсқаулықтары. Жұмыс кезеңдері.
24-тақырып. Ермексаздан көлемді мүсіндеу. Жануарлардың фигурасын жасау. Жануарлардың күрделі формаларын жасау; отырған мысық, ит. Форманы, қозғалысты, фактураны (аңдардың жүнін) жеткізу. Композициялық құрылым, бедермен әрлеу (жанауарлардың стильденген фигуралары).
25-тақырып. Ермексаздан көлемді мүсіндеуді орындау. Сүйікті ертегілердің желісі бойынша мүсіндеу, ермексаз. Жануарлардың фигураларын пропорцияларда мүсіндеу тәсілі. Шағын формаларды мүсіндеу.
26-тақырып. Ермексаздық кескіндеме. Сәндік бедерлі кескіндеме. Ермексаздың түстерін араластыру. Ермексазды кескіндеме техникасында жазғы пейзажды жасау.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Лепка".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся девяти-десяти лет имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает приемы работы с пластилином;
2) владеет навыками работы в пластилиновой живописи;
3) умеет создать пейзаж в технике пластилиновой живописи;
4) знает технику лепки из целого куска пластилина;
5) знает основные технические приемы лепки, формообразования. соединения деталей, отделки формы;
6) умеет создавать образ по памяти, представлению, с натуры;
7) владеет навыками лепки декоративной рельефной;
8) умеет лепить женские украшения из глины I clay [Ай клэй];
9) владеет навыками лепки из соленого теста;
10) владеет навыками лепки композиции, состоящей из фигурок героев новогодних сказок и новогодней атрибутики;
11) владеет навыками объемной лепки из пластилина на проволочном каркасе;
12) владеет навыками лепки простых фигурок без каркаса из глины I clay [Ай клэй];
13) владеет навыками лепки простых фигурок на проволочном каркасе из глины I clay [Ай клэй] ;
14) владеет навыками лепки декоративной рельефной из соленого теста;
15) владеет объемной лепкой из соленого теста;
16) владеет лепкой героев сказок, умеет передавать характерные особенности сказочных героев;
17) владеет начальными навыками в лепке простейшей архитектуры;
18) знает приемы возведения полых объемов, лепку избушки из отдельных модулей;
19) умеет лепить животных, передавать пропорции фигуры животных;
20) умеет создавать пейзаж в технике пластилиновой живописи.
50. Ожидаемые результаты освоения Программы.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся девяти-десяти лет имеет следующие знания, умения и навыки.
Знает:
1) приемы работы с простым карандашом, технику работы с гуашью;
2) выразительные возможности линии;
3) основные правила и приемы работы мягкими материалами;
4) основные выразительные средства графики;
5) способы выполнения декоративного натюрморта;
6) основы изобразительного искусства: композиция, перспектива, движение;
7) технику аппликации;
8) свойства природных материалов, приемы и способы работы с ними;
9) технику витражной росписи, скрапбукинга, квиллинга
Умеет:
1) рисовать серебряной и цветными гелевыми ручками на черной бумаге;

49. "Илеу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында тоғыз-он жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ермексазбен жұмыс істеу тәсілдерін біледі;
2) ермексаздан жасалатын пейзажбен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
3) ермексаздан кескіндеме жасау техникасында пейзажды сала алады;
4) ермексаздың тұтас кесегінен мүсіндеу техникасын біледі;
5) мүсіндеудің, форма құрудың негізгі техникалық тәсілдерін, бөлшектерді қосуды, форманы әрлеуді біледі;
6) есте сақтау жады, елестетуі бойынша, натураға қарап бейнелерді жасай алады;
7) сәндік бедерді жасау дағдыларына ие болады;
8) I clay [Ай клэй] сазбалшығынан әйелдердің әшекейлерін жасай алады;
9) тұзды қамырдан мүсіндеу дағдыларына ие болады;
10) жаңа жылдық ертегілердің кейіпкерлерінің фигураларынан және жаңа жылдық атрибуттарынан құралған композицияны мүсіндеу дағдыларына ие болады;
11) сымды қаңқадалы ермексаздан көлемді мүсіндер жасау дағдыларына ие болады;
12) қаңқасыз, I clay [Ай клэй] сазбалшығынан қарапайым фигураларды жасау дағдыларына ие болады;
13) сымды қаңқамен I clay [Ай клэй] сазбалшығынан қарапайым фигураларды жасау дағдыларына ие болады;
14) тұзды қамырдан сәндік бедерлі мүсіндеу дағдыларына ие болады;
15) тұзды қамырдан көлемді мүсіндеуге ие болады;
16) ертегілердің кейіпкерлерін мүсіндеуді біледі, ертегі кейіпкерлеріне тән қасиеттерді жеткізе алады;
17) қарапайым архитектураны мүсіндеудің алғашқы дағдыларына ие болады;
18) қуыс көлемдерді тұрғызу тәсілдерін, жеке модульдерден үйшікті жасауды біледі;
19) жануарларды мүсіндеуді, жануарлардың фигурасының пропорцяиларын жеткізуді біледі;
20) ермексаздан жасалған кескіндеме техникасында пейзажды құра алады.
50. Тоғыз-он жастағы дайындық сыныбының балаларына арналған Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында тоғыз-он жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады.
Біледі:
1) қара қарындашпен жұмыс істеу тәсілдерін және гуашьпен жұмыс техникасын;
2) сызықтың мәнерлік мүмкіндіктерін;
3) жұмсақ материалдармен жұмыстың негізгі ережелерін және амалдарын;
4) графиканың негізгі мәнерлік құралдарын;
5) сәндік натюрмортты орындау тәсілдерін;
6) бейнелеу өнерінің негіздерін: композиция, перспектива, қимыл;
7) аппликация техникасын;
8) табиғи материалдардың қасиеттерін, олармен жұмыс істеу амалдары мен тәсілдерін;
9) витраждық көркем сурет салу, скрапбукинг, квиллинг техникасын біледі.
Істей алады:
1) қара қағазға күміс түстес және түрлі-түсті гельді қаламдармен сурет салуды;

2) рисовать "по-сырому";
3) рисовать в технике пуантилизма;
4) рисовать в технике "набрызг";
5) составлять флористические композиции, выполнять декоративный натюрморт в технике "аппликация";
6) делать простое оригами, расписывать стеклянную посуду витражными красками, выполнять орнамент в круге;
7) создавать композицию в смешанной технике.
Сформированы навыки:
1) техники рисования, лепки и декоративно-прикладного искусства;
2) работы с различными материалами в различных техниках;
3) изобразительных приемов с использованием различных материалов и инструментов;
4) планирования своей деятельности;
5) организации своего рабочего места.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
51. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме портфолио, участия в конкурсах, выставках.
52. В портфолио обучающегося включаются фотографии, видеоизображения продуктов художественной деятельности, продукты собственного творчества, материалы самоанализа, схемы, иллюстрации, эскизы, фото и видеоизображения конкурсов детского творчества.
53. Выставочная деятельность является важным итоговым этапом занятий: однодневная выставка проводится в конце каждого задания с целью обсуждения, тематические выставки – по итогом изучения разделов, тем; итоговые выставки творческих работ обучающихся организуются в конце учебного года.
54. В конце учебного года педагог дает характеристику обучающемуся, в которой отмечаются успехи, индивидуальные качества, как целеустремленность, исполнительность, аккуратность, добросовестность, наличие художественного воображения.
Приложение 49
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей десяти-одиннадцати лет детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предметам подготовительного класса для детей десяти-одиннадцати лет детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения по предметам подготовительного отделения для детей десяти-одиннадцати лет.
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) асимметрия – отсутствие или нарушение симметрии;
2) ахроматические цвета – тона (видимые излучения, свет), не имеющие цветового тона и отличающиеся друг от друга только по яркости;

2) "дмқыл бойынша" сурет салуды;
3) пуантилизм техникасында сурет салуды;
4) "бүрку" техникасында сурет салуды;
5) флористикалық композицияларды құруды, "аппликация" техникасында сәндік натюрмортты орындауды;
6) қарапайым оригами жасауды, шыны ыдыстарда витражды бояуға арналған бояулармен бояуды, шеңбердегі ою-өрнекті орындауды;
7) аралас техникада композиция құруды.
Қалыптасқан дағдылар:
1) сурет салу, илеу және сәндік-қолданбалы өнер техникасы;
2) әр түрлі техникада әр түрлі материалдармен жұмыс істеу;
3) әр түрлі материалдар мен құралдарды қолданып бейнелеу амалдарын орындау;
4) өз қызметін жоспарлау;
5) жұмыс орнын ұйымдастыру.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
51. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - портфолио, байқауларға, көрмелерге қатысу түрінде іске асырылады.
52. Білім алушының портфолиосы шығармашылық қызметтің өнімдерінің фото, бейнесуреттерін, өз шығармашылығының өнімдерін, өзін өзі талдау материалдарын, сызбаларды, иллюстрацияларды, эскиздерді, балалар шығармашылығы байқауларының фотосуреттерін қамтиды;
53. Көрме қызметі сабақтың маңызды қорытынды кезеңі болып табылады: бір күндік көрме әр сабақтың соңында талдау мақсатында өткізіледі, тақырыптық көрмелер - тарауларды, тақырыптарды оқу нәтижесі бойынша; білім алушылардың шығармашылық жұмыстарының қорытынды көрмесі оқу жылының аяғында ұйымдастырылады.
54. Педагог оқу жылының соңында білім алушыға мінездеме береді, табыстары, мақсатқа ұмтылу, орындаушылық, ұқыптылық, адалдық, көркемдік елестерінің болуы сияқты жеке сипаттамалары ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
49-қосымша
Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің он-он бір жастағы балалар үшін дайындық сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің он-он бір жастағы балалар үшін сыныбының пәндері бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) он-он бір жастағы балалар үшін дайындық бөлімінің пәндеріне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) асимметрия - симметрияның болмауы немесе бұзылуы;
2) ахроматикалық түстер - түстік тоны жоқ (көрінетін сәулелер, жарық) және жарықтығы бойынша ғана ажыратылатын түстер;

3) изобразительное искусство – искусство, связанное со зрительным восприятием и создающее изображения видимого мира на плоскости и в пространстве;
4) витраж – вид монументального искусства, произведение изобразительного декоративного искусства или орнаментального характера из цветного стекла, рассчитанное на сквозное освещение и предназначенное для заполнения проема, чаще всего оконного, в каком-либо архитектурном сооружении;
5) графика – вид изобразительного искусства, использующий в качестве основных изобразительных средств линии, штрихи, пятна и точки;
6) гризайль – вид живописи, выполняемый тональными градациями одного цвета, чаще всего цвета сепии или серого, а также техника создания нарисованных барельефов и других архитектурных или скульптурных элементов;
7) динамичная композиция – композиция, при которой создается впечатление движения и внутренней динамики;
8) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
9) живопись – вид изобразительного искусства, связанный с передачей зрительных образов посредством нанесения красок на жесткую или гибкую поверхность;
10) колорит – общая эстетическая оценка цветовых качеств произведения искусства, характер цветовых элементов изображения, их взаимосвязи, согласованности цветов и оттенков;
11) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим;
12) скульптура – вид изобразительного искусства, произведения которого имеют объемную форму и выполняются из твердых или пластических материалов;
13) натюрморт – изображение неодушевленных предметов в изобразительном искусстве;
14) набросок – рисунок, живописное или скульптурное произведение небольших размеров, бегло и быстро исполненное художником;
15) рельеф в искусстве – вид скульптуры, в котором изображение является выпуклым (или углубленным) по отношению к плоскости фона;
16) орнамент – узор, основанный на повторе и чередовании составляющих его элементов;
17) пейзаж – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению природы;
18) перспектива – передача пространства в живописи, графике;
19) портрет – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению определенного, конкретного человека;
20) пропорция – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующее определенному характеру целого;
21) пуантилизм – стилистическое направление в живописи неоимпрессионизма, в основе которого лежит манера письма раздельными (неизолированными) мазками правильной, точечной или прямоугольной формы);

3) бейнелеу өнері - көру қабілеті арқылы және көзге көрінетін әлемнің жазықтықтағы және кеңістіктегі бейнесін құруға байланысты өнер;
4) витраж - монументалды өнердің түрі, түрлі-түсті әйнектен жасалған сәндік немесе өрнектік сипаттағы бейнелеу өнерінің туындысы, екі жақтан жарық түсіруге есептелген және терезенің, немесе қандай-да бір архитектуралық құрылыстың ойығын толықтыруға арналған;
5) графика - сызық, штрих, дақ және нүкте сияқты бейнелеудің негізгі құралдары ретінде қолданылатын бейнелеу өнерінің түрі;
6) гризайль - бір түстің тон градацияларымен орындалатын, көбінде сепия немесе сұр түсті кескіндеменің түрі, сондай-ақ салынған барельефтерді және басқа да архитектуралық немесе мүсін элементтерін құру техникасы;
7) динамикалық композиция - қозғалыс және ішкі динамика әсері туындайтын композиция;
8) жанр - бейнелеу әлемінің мейлінше маңызды қасиеттері мен көріністерінің байланыстарын көрсететін жалпы түсініктер, шығарманың формалды және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығы;
9) кескіндеме - көрінетін бейнелерді қатты немесе иілгіш жазықтыққа баяуды жағу арқылы жеткізумен байланысты бейнелеу өнерінің түрі;
10) колорит - өнер туындысының түстік сапасының жалпы эстетикалық бағасы, бейненің түстік элементтерінің сипаты, олардың өзара байланысы, түстер мен реңктердің үйлесімділігі;
11) композиция - суретшінің ойын мейлінше түсінікті ететін және әсерлейтін көркем шығарманың мақсатты құрылымы;
12) мүсін - туындыларының көлемді формасы бар және қатты және пластикалық материалдардан орындалатын бейнелеу өнерінің түрі;
13) натюрморт - бейнелеу өнеріндегі жансыз заттардың бейнелері;
14) нобай - суретшінің жүйрік және жылдам орындаған суреті, шағын көлемдегі кескіндеме немесе мүсіндеудің туындысы;
15) өнердегі бедер - жазықтықтағы фонға қатысты бейне шығыңқы болатын (немесе кіріңкі) мүсіндеудің түрі;
16) өрнек - құрамдас элементтерінің қайталануы және алмасуына негізделген әшекейлі өрнек;
17) пейзаж - табиғатты бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
18) перспектива - кескіндемедегі, графикадағы кеңістікті жеткізу;
19) портрет - белгілі, нақты адамды белгілеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
20) пропорция - тұтастықтың белгілі сипатына сәйкес келетін заттар формаларының, бөліктерінің көлемінің қатынасы;
21) пуантилизм - негізінде дұрыс, нүктелі немесе тік бұрышты формаларды бөлек (оқшауланбаған) бояу түсіру мәнері жатқан неоимпрессионизм кескіндемесіндегі бағыт;

22) ритм – один из ключевых моментов в искусстве, ритм в изобразительном искусстве может создаваться повторением цвета, объектов, пятен света и тени;
23) декоративно-прикладное искусство – широкий раздел изобразительного искусства, который охватывает различные отрасли творческой деятельности, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями;
24) светотень – наблюдаемое на поверхности объекта распределение освещенности, создающей шкалу яркостей;
25) симметрия – соответствие, неизменность (инвариантность), проявляемые при каких-либо изменениях, преобразованиях;
26) рисунок – основной вид графики, изображение, начертанное на плоскости с помощью контурных линий, штрихов, светотеневых пятен;
27) фактура – характер обработки поверхности изделия декоративно-прикладного искусства, скульптуры или живописной плоскости, способ передачи особенностей реальных предметов изобразительными средствами;
28) штрих – линия, выполненная одним движением руки и предназначенная для передачи объема;
29) эскиз – художественное произведение вспомогательного характера, являющееся подготовительным наброском для более крупной работы;
30) этюд – произведение, выполненное с натуры с целью ее изучения; подготовительный набросок для будущего произведения.
3. Цель Программы: создание условий для освоения обучающимся методов и способов эстетического и художественного познания мира средствами изобразительного искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование первоначальных знаний, умений, навыков в реалистическом изображении натуры средствами рисунка и живописи на плоскости листа в условном пространстве;
2) развитие композиционного мышления и способности вести самостоятельную работу над композицией;
3) обучение объемному изображению предметов;
4) освоение изобразительных приемов с использованием различных материалов и инструментов, средств художественно-образной выразительности.
Развивающие:
1) развитие художественно-творческих, индивидуально выраженных способностей личности;
2) развитие общеучебных умений и навыков, обеспечивающих освоение содержания Программы;
3) подготовка детей к обучению в художественной школе.
Воспитательные:
1) формирование устойчивого интереса к искусству и занятиям художественным творчеством;
2) воспитание творческого, созидательного отношения к окружающему миру;
3) эстетическое развитие и формирование высоких духовных качеств обучающегося средствами изобразительного искусства.
5. Срок освоения Программы – один год. Количество часов в неделю и продолжительность уроков по предметам "Рисунок", "Живопись", "Композиция", "Скульптура" определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу.
Программа предусматривает подготовку обучающихся десяти-одиннадцати лет к переходу на основное отделение детской художественной школы и художественное отделение детских школ искусств.

22) ритм - өнердегі негізгі кезеңдердің бірі, бейнелеу өнерінде түстердің, объектілердің, сәуле дақтарының және көлеңкенің қайталануы арқылы жасалуы мүмкін ритм;
23) сәндік-қолданбалы өнер - утилитарлы және көркемдік қызметтермен көркемдік бұйымдарды жасауға бағытталған, шығармашылық қызметтің әр түрлі салаларын қамтитын, бейнелеу өнерінің үлкен тарауы;
24) сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі - жарық шкаласын құрайтын, объектінің бетінде байқалатын жарықтың бөлінуі;
25) симметрия - қандай да бір өзгерістерде, қайта түрленулерде көрінетін сәйкестік, өзгермеушілік (инвариативтілік);
26) сурет - жазықтықта сызықтардың, штрихтардың, сәуле мен көлеңкелі дақтардың көмегі арқылы сызылған графиканың, бейненің негізгі түрі;
27) фактура - туынды бетінің сипаттамасы;
28) штрих - қолдың бір қимылымен орындалатын және көлемді жеткізуге арналған сызық;
29) эскиз - мейлінше ірі жұмысқа дайындықтың нобайы болып табылатын көмекші сипатындағы көркемдік шығарма;
30) этюд - зерттеу мақсатында натурадан орындалған туынды; болашақ туындыға арналған дайындама нобай.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың бейнелеу өнері арқылы әлемді эстетикалық және көркемдік тану әдістері мен тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) шартты кеңістікте парақ жазықтығында сурет және кескіндеме құралдарымен натураны шынайы бейнелеудегі алғашқы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) композициялық ойлауды және композициямен өз бетінше жұмыс істеу қабілетін дамыту;
3) заттарды көлемді бейнелеуге оқыту;
4) әр түрлі материалдар мен құралдарды, көркем-бейнелеудің мәнерлік құралдары арқылы бейнелеу тәсілдерін меңгеру.
Дамыту:
1) тұлғаның көркем-шығармашылық, даралығы байқалатын қабілеттерін дамыту;
2) Бағдарламаның мазмұнын меңгеруді қамтасыз ететін жалпы оқыту біліктері мен дағдыларын дамыту;
3) балаларды көркемөнер мектебінде оқуға дайындау.
Тәрбиелік:
1) өнерге және көркем шығармашылық сабақтарына тұрақты қызығушылықты дамыту;
2) қоршаған әлемге шығармашылық, жасампаздық көзқарасты тәрбиелеу;
3) бейнелеу өнерінің құралдары арқылы білім алушыларды эстетикалық дамыту және жоғары рухани қасиеттерін қалыптастыру.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бір жыл. "Сурет салу", "Кескіндеме", "Композиция", "Мүсін" пәндеріне оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Бағдарлама он-он бір жастағы білім алушыларды балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің көркемөнер бөлімдерінің негізгі бөліміне көшуге дайындауды қарастырады.

33. Постановка учебно-творческих целей и задач предусматривает повторение и закрепление новых для ребенка знаний по предметам "Рисунок", "Живопись", "Композиция", "Скульптура". Тематический план строится с соблюдением принципа межпредметной связи. Тематика рисования, направленная на формирование у ребенка восприятия формы, пространства, овладения линией, цветовым пятном, находит свое логическое отражение и подтверждение в занятиях лепкой и декоративной работой.
34. Обучающийся получает первые представления о реалистическом рисовании объемных предметов и пространства, первоначальные знания о видах и жанрах искусства, изучает основные понятия академического рисунка, живописи, композиции, последовательность ведения работы, знакомится со свойствами живописных и графических материалов, приобретает навыки работы с ними.
35. В рисунке, начиная с момента композиционного размещения изображения на листе бумаги и до окончательного завершения его, обучающийся с помощью педагога усваивает правила графического изображения, законы построения формы, перспективного построения, распределения света на предметах.
36. Обучающийся получает некоторые сведения о пластической анатомии человека, животных, учится изображать фигуру и портрет человека. Обучающийся приобретает навыки последовательного ведения рисунка по принципу: от общего к частному и от частного - к общему, а также осваивает технические приемы рисунка - от самых простых до более сложных.
37. Обучение академическому рисованию обязательно включает в себя и занятия набросками. В учебном процессе наброски необходимы как вспомогательный материал, как упражнения, позволяющие пополнить знания и развить навыки, полученные в процессе обучения.
38. При выполнении быстрых рисунков формируется острота восприятия, избирательность, целостность видения объекта. Работа над выполнением набросков и зарисовок дает возможность смены впечатлений, вариантов изобразительного решения образа, материалов, техники, способов.
39. Изучение дисциплины "Живопись" является основной частью подготовки обучающегося, которая во многом определяет уровень изучения средств и овладения системой построения формы.
40. Основным принципом Программы является изучение натуры, неразрывность владения цветом и формой, последовательность, постепенное усложнение учебных задач от знакомства с основами цветоведения и техническими приемами акварели и гуаши в живописи.
41. Цель Программы "Рисунок": развитие творческих способностей обучающегося средствами изобразительного искусства.

33. Оқу-шығармашылық мақсат пен міндеттерді құру "Сурет салу", "Кескіндеме", "Композиция", "Мүсін" пәндері бойынша баланың білімді қайталауы және жаңа материалдарды бекітуін қарастырады. Тақырыптық жоспарлар пәнаралық байланыс қағидатын сақтай отырып құрылады. Баланың форманы, кеңістікті қабылдауын, сызықты, түстік таңбаны меңгеруін қалыптастыруға бағытталған сурет салу тақырыбы илеу және сәндік жұмыс сабақтарында өзінің қисындылық көрінісін және дәлелін табады.
34. Білім алушы көлемді заттарды шынайы салу және кеңістік туралы алғашқы түсініктерді, өнердің түрлері мен жанрлары туралы алғашқы білім алады, академиялық суреттің, кескіндеменің, композицияның негізгі түсініктерін зерттейді, кескіндемелік және графикалық материалдардың қасиетімен танысады, олармен жұмыс істеу дағдыларына ие болады.
35. Суретте, қағаз бетінде бейнені композициялық орналастыру кезеңінен бастап жұмысты аяқтағанға дейін білім алушы педагогтің көмегімен графикалық бейненің ережелерін, форма құру заңдарын, перспективалық құруды, заттарда сәулені бөлуді меңгереді.
36. Білім алушы адамның, жануарлардың созылмалы анатомиясы туралы кейбір мәліметтерді алады, фигураны бейнелеуді және адамның портретін жасауды үйренеді. Білім алушы келесі қағида бойынша жалпыдан жекеге және жекеден жалпыға суретті ретпен жүргізу дағдысын алады, сондай-ақ суреттің ең қарапайымнан ең күрделіге дейін техникалық тәсілдерін меңгереді.
37. Академиялық сурет салуға оқыту міндетті түрде нобайлармен жүргізетін сабақты қамтиды. Оқу процесінде нобайлар қосымша материал ретінде, жаттығу ретінде қажет, олар оқу процесінде алған білімдерін толықтыруға және дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
38. Жылдам суреттерді орындау кезінде қабылдаудың өткірлігі, жасампаздық, объектіні көрудің тұтастығы қалыптасады. Нобайлармен және суреттемелермен жұмыс істеу әсерлерді, бейнені бейнелі шешу нұсқаларын, материалдарды, техниканы, тәсілдерді ауыстыруға мүмкіндік береді.
39. "Кескіндеме" пәнін оқыту білім алушыны дайындаудың негізгі бөлігі болып табылады, ол көп жағдайда құралдарды зерттеу және форманы құру жүйесін меңгеру деңгейін анықтайды.
41. "Сурет салу" Бағдарламасының мақсаты: бейнелеу өнерінің құралдары арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.

42. Задачи Программы:
Обучающие:
1) изучение художественных графических материалов и техники работы;
2) знакомство с художественными средствами рисунка, основами построения предметов, нахождением пропорций, передачей объема в рисунке;
3) изучение правил линейной перспективы и применение полученных знаний в натюрмортах, упражнениях и композициях;
4) формирование знаний по изобразительной грамоте;
5) освоение навыков передачи формы, конструктивного строения предметов, элементарных законов линейной перспективы, пространственных соотношений, светотени графическими средствами.
Развивающие:
1) развитие образного, художественного мышления, воображения, зрительной памяти, глазомера, фантазии;
2) развитие навыков владения рукой, передачи различной фактуры предметов с помощью разных материалов;
3) развитие образного мышления, художественного воображения, наблюдательности, эмоционально-эстетического восприятия действительности;
4) формирование культуры художественного восприятия предметов, явлений окружающей действительности и произведений живописи.
Воспитательные:
1) воспитание интереса к познанию окружающего мира;
2) воспитание эстетического и художественного вкуса;
3) воспитание уважения к труду, умения анализировать и творчески преодолевать возникающие трудности в процессе обучения.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
43. Программные требования по предмету "Рисунок":
1) обучающийся знакомится с правилами линейной и воздушной перспективы, техникой работы различными художественными материалами, правилами построения предметов быта и передачи объема в рисунке тоном;
2) овладевает навыками выбора положения листа бумаги в зависимости от содержания, изображаемого, величины изображения предметов соответственно размеру листа, передачи смысловых связей предметов в области формы, пропорции, конструкции, плановости пространства, размещения изображения в формате, рисования линии разного направления и характера, правильного выбора и использования вертикального и горизонтального формата.
44. Содержание учебного предмета "Рисунок".
Тематическое планирование.
Тема 1. Изобразительные средства рисунка. Пятно. Понятие "изобразительные средства рисунка". Выполнение упражнений на создание "живых" пятен. Выполнение силуэтной композиции при помощи пятен.
Тема 2. Изобразительные средства рисунка. Линия. Ознакомление с видами линий. Освоение навыков ровного рисования различных видов линий от руки: сплошных и прерывистых, простых и сложных (ломаных, волнистых, комбинированных и других). Формирование навыков проведения прямых и извилистых линий плавным движением и с разным нажимом. Выполнение упражнений на изображение различных видов линий. Составление линейного узора.
Тема 3. Изобразительные средства рисунка. Понятие о штрихе как основном техническом приеме создания тонового пятна. Связь формы с направлением штриховки. Основные виды штриха (сетка, диагональ, волна, растушевка и так далее). Освоение техники нанесения прямого и дугообразного штриха в различных направлениях. Штрихование геометрических фигур (квадраты, треугольники, ромбы, прямоугольники). Упражнения по штриховке квадрата. Развитие внимания, усидчивости, концентрации и аккуратности.
Тема 4. Изобразительные средства рисунка. Понятие "тон". Светлые и темные тона, тоновые сравнения. Создание тоновой растяжки. Развитие "тонального видения". Выполнение геометрической декоративной композиции с использованием тоновой градации.
Тема 5. Изобразительные средства рисунка. Понятие "точка" в изобразительном искусстве. Понятие техники "пуантилизм". Выполнение тоновой растяжки точками. Развитие "тонального видения". Выполнение геометрической декоративной композиции при помощи точек в технике "пуантилизм" с передачей тоновых отношений.
Тема 6. Техника работы цветными гелиевыми ручками. Освоение навыков работы цветными гелиевыми ручками. Ознакомление с основными приемами работы, способами смешивания цветов и изменения тона (тоновая растяжка). Выполнение упражнений на смешивание цветов – пятном, штрихом. Выполнение композиции цветными гелиевыми ручками с передачей растяжки цветов и их смешивания.
Тема 7. Техника работы цветными карандашами. Освоение навыков работы цветными карандашами. Ознакомление с основными приемами работы: способы смешивания цветов и изменения тона – тоновая растяжка. Выполнение упражнений на смешивание цветов – пятном, штрихом. Выполнение композиции цветными карандашами с передачей растяжки цветов и их смешивания.
Тема 8. Техника работы фломастерами. Освоение навыков работы фломастерами. Ознакомление с основными приемами работы и способами смешивания цветов. Изменения тона за счет изменения расстояния между штрихами или точками и передача фактуры – тоновая растяжка. Выполнение упражнений на смешивание цветов – штрихом и точкой. Выполнение композиции фломастерами с передачей растяжки цветов и их смешивания.
Тема 9. Техника работы мягким материалом. Освоение навыков работы мягким материалом. Ознакомление с основными способами и приемами работы мягким материалом. Ознакомление с видами мягкого материала. Формирование навыков передачи фактур в рисунке. Выполнение композиции мягким материалом.
Тема 10. Техника работы простыми карандашами. Ознакомление с основными свойствами и приемами работы. Создание штриха и тушевки, изменение тона – тоновая растяжка. Выполнение упражнений для освоения навыков работы простыми карандашами. Выполнение композиции простыми карандашами различной твердости и мягкости. Использование в работе при создании композиции тона, штриха, пятна.
Тема 11. Передача освещения. Понятие о силе и характере освещения, влиянии его на предмет. Передача формы предметов с помощью тона и штриха. Выполнение линейного рисунка на тему "Фрукты", передача характера и формы предмета. Передача света и тени на фруктах. Выполнение зарисовок фруктов в тоне с использованием искусственного и дневного освещения.
Тема 12. Линейная перспектива. Понятие о линейной перспективе. Точка схода. Линия горизонта. Развитие приемов и навыков работы при изображении предметов в перспективе. Построение геометрических тел в перспективе с разных точек зрения. Развитие пространственного восприятия.
Тема 13. Линейная перспектива городского или сельского пейзажа. Закрепление и совершенствование знаний по изучению правил линейной перспективы. Конструктивное построение фрагментов улицы, зданий, транспорта, проселочной дороги, железнодорожного полотна. Изменение размеров предметов по мере приближения к точке схода.
Тема 14. Построение предметов. Ось симметрии. Понятие о конструктивном построении предмета. Ознакомление с этапами построения предмета. Понятие о симметрии, вертикальная ось симметрии. Работа с натуры: построение цилиндра и бидона с прорисовкой всех осей и вспомогательных линий.
Тема 15. Пропорции предметов. Понятие о пропорциях предмета. Знакомство с методом визирования (способ измерения пропорций). Выполнение упражнения: построение с натуры предметов быта различной формы. Определение основных пропорций. Построение предметов с выполнением всех осей и вспомогательных линий. Сравнение пропорций методом визирования.
Тема 16. Светотеневые градации. Понятие о светотени и полутонах. Построение предметов быта. Правильное расположение светотеневых градаций на предметах (блик, свет, полутень, тень собственная, рефлекс, падающая тень).
Тема 17. Передача материальности предметов. Углубленное изучение светотени. Выполнение тоновых зарисовок простых предметов быта. Обучение передачи формы, материальности предметов с помощью тона и штриха.

42. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) көркемдік графикалық материалдарды және жұмыс техникасын үйрену;
2) суреттің көркемдік құралдарымен, заттарды құру негіздерімен, пропорцияларды табумен, суретте көлемді жеткізумен танысу;
3) сызықтық перспектива ережелерін оқу және алған білімдерін натюрмортта, жаттығуларда және композицияларда қолдану;
4) бейнелеу сауат ашуы бойынша білімді қалыптастыру;
5) форманы жеткізу, заттарды үйлестіріп құру дағдыларын, сызықтық перспективаның қарапайым заңдарын, кеңістіктік қатынастарды, графикалық құралдармен сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін меңгеру.
Дамыту:
1) бейнелі, көркемдік ойлауды, елестетуді, көру арқылы есте сақтау жадын, көзбен өлшеуді, қиялды дамыту;
2) қолды жүргізу дағдыларын, әртүрлі материалдардың көмегімен заттардың әртүрлі фактураларын жеткізу дағдыларын дамыту;
3) бейнелі ойлауды, көркемдік елестетуді, байқампаздықты, шынайылықты, эмоциялық-эстетикалық қабылдауды дамыту;
4) қоршаған шынайылық пен кескіндеме шығармаларының заттарын, көріністерін көркемдік қабылдау мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) қоршаған әлемді тануға қызығушылықты тәрбиелеу;
2) эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) еңбекке құрметті, талдау білігін және оқыту процесінде пайда болған қиындықтарды көркемдікпен жеңуге тәрбиелеу.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
43. "Сурет салу" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы сызықтық және әуе перспективаларының ережелерімен, әртүрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеу техникасымен, тұрмыстық заттарды құру және суреттің тоны арқылы көлемді жеткізу ережелерімен танысады;
2) бейнелетін заттың мазмұнына байланысты қағаз парағының орналасуын таңдау дағдыларын, парақтың өлшеміне сәйкес бейненің көлемін беру, форма, пропорция, құрастыру, кеңістіктің жоспарлығы саласындағы пәндердің мағыналық байланысын жеткізу, бейнені форматта орналастыру, түрлі бағыттағы және сипаттағы сызықтарды салу, тік және горизонталды форматтарды дұрыс таңдау дағдыларын меңгереді.
44. "Сурет салу" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Дақ. "Суреттің бейнелеу құралдары" түсінігі. "Тірі" дақтарды жасауға арналған жаттығуларды орындау. Дақтардың көмегімен сұлбалық композицияны орындау.
2-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Сызық. Сызықтың түрлерімен танысу. Сызықтың әр түрлі түрін қолмен түзу сызу дағдыларын меңгеру: тұтас және үзік-үзік, қарапайым және күрделі (сынық, толқын тәрізді, аралас және басқа). Баяу қимылмен және әр түрлі күшпен батырып, тік және ирек сызықтарды жүргізу дағдыларын қалыптастыру. Әр түрлі сызықтың түрлерін бейнелеуге арналған жаттығулар. Сызықтық өрнекті құру.
3-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Тондық дақты құрудың негізгі техникалық тәсілі ретінде штрих туралы түсінік. Формалардың штрихтардың бағытымен байланысы. Штрихтың негізгі түрлері (тор, диагональ, толқын, қарайту және сол сияқты). Әр түрлі бағыттарда тік және доға тәріздес штрихтарды салу техникасын меңгеру. Геометриялық фигураларды штрихтау (квадраттар, үшбұрыштар, ромбтар, тікбұрыштар). Квадратты штрихтау бойынша жаттығу. Зейінді, шыдамдылықты, назарын шоғырландыруды және ұқыптылықты дамыту.
4-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. "Тон" түсінігі. Ашық және күңгірт түстер, тондық салыстырулар. Тондық созы, геометриялық сәндік композицияны орындау.
5-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Бейнелеу өнеріндегі "нүкте" түсінігі. "Пуантилизм" техникасы түсінігі. Нүктелермен тондық созылуларды орындау. "Тонды көруді" дамыту. Тондық қатынастарды жеткізе отырып, "пуантилизм" техникасында нүктелердің көмегімен геометриялық сәндік композицияны орындау.
6-тақырып. Түрлі-түсті гельді қаламдармен жұмыс істеу техникасы. Түрлі-түсті гельді қаламдармен жұмыс істеу техникасын меңгеру. Негізгі жұмыс тәсілдерімен, түстерді араластыру тәсілдерімен және тондарды (тонды созу) өзгертумен танысу. Түстерді дақтармен, штрихтармен араластыруға арналған жаттығуларды орындау. Түстердің созылуын және оларды араластыруды жеткізе отырып, түрлі-түсті гельді қаламдармен композицияны орындау.
7-тақырып. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу техникасы. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу техникасын меңгеру. Жұмыстың негізгі тәсілдерімен танысу: түстерді араластыру және тондарды өзгерту - тондарды созу тәсілі. Түстерді дақпен, штрихмен араластыруға арналған жаттығулар. Композицияны түстердің созылуын және оларды араластыруды жеткізе отырып, түрлі-түсті қарындаштармен орындау.
8-тақырып. Фломастермен жұмыс істеу техникасы. Фломастермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. Жұмыстың негізгі амалдарымен және түстерді араластырудың тәсілдерімен танысу. Штрихтармен немесе нүктелер арасындағы арақашықтықты өзгерту арқылы тонды өзгерту және фактураны жеткізу - тондық созу. Түстерді штрихтармен және нүктелермен араластыруға арналған жаттығуларды орындау. Түстердің созылуын және оларды араластыруды жеткізе отырып, композицияны фломастермен орындау.
9-тақырып. Жұмсақ материалмен жұмыс істеу техникасы. Жұмсақ материалмен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. Жұмсақ материалмен жұмыстың негізгі тәсілдерімен және амалдарымен танысу. Жұмсақ материалдың түрлерімен танысу. Суретте фактураны жеткізу дағдыларын қалыптастыру. Композицияны жұмсақ материалмен орындау.
10-тақырып. Қара қарындаштармен жұмыс істеу техникасы. Негізгі қасиеттерімен және жұмыс тәсілдерімен танысу. Штрих пен сызғылауды жасау, тонды өзгерту - тонды созу. Қара қарындаштармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеруге арналған жаттығуларды орындау. Композицияны қаттылығы және жұмсақтығы әртүрлі қара қарындаштармен орындау. Композицияны құру кезіндегі жұмыста тон, штрих, дақты қолдану.
11-тақырып. Жарықты жеткізу. Жарықтың күші және сипаты туралы түсінік. Тон мен штрихтың көмегі арқылы заттардың формаларын жеткізу. "Жемістер" тақырыбына арналған сызықтық суретті орындау, заттың сипатын және формасын жеткізу. Жасанды және күндізгі жарықты қолданып, тондағы жемістердің суреттемелерін орындау.
12-тақырып. Сызықтық перспектива. Сызықтық перспектива туралы түсінік. Жиналу нүктесі. Көкжиек сызығы. Заттарды перспективада бейнелеу кезіндегі жұмыстың тәсілдері мен дағдыларын дамыту. Геометриялық денелерді перспективда әр түрлі қырынан құру. Кеңістікті қабылдауды дамыту.
13-тақырып. Қалалық немесе ауылдық пейзаждың сызықтық перспективалары. Сызықтық перспективаның ережелерін зерттеу бойынша білімдерін бекіту және жетілдіру. Көшелердің, ғимараттардың, транспорттың, соқпақ жолдардың, теміржол төсемдерінің фрагменттерін үйлестіріп құру. Жиналатын нүктесіне қарай заттардың өлшемдерін өзгерту.
14-тақырып. Заттарды құру. Симметрияның осі. Заттарды үйлестіріп құру туралы түсінік. Заттарды құру кезеңдерімен танысу. Симметрия, симметрияның тік осі туралы түсініктер. Натураға қарап жұмыс істеу: цилиндр мен тобатайды (бидон) барлық осьтері мен қосымша сызықтарын сала отырып құру.
15-тақырып. Заттардың пропорциялары. Заттардың пропорциялары туралы түсінік. Көру тәсілімен танысу (пропорцияларды өлшеу тәсілі). Жаттығуларды орындау: әртүрлі формадағы тұрмыстық заттарды натураға қарап құрастыру. Негізгі пропорцияларды орындау. Барлық осьтерді және қосымша сызықтарды орындап заттарды құру. Көру тәсілі арқылы пропорцияларды салыстыру.
16-тақырып. Жарықтан көлеңкеге біртіндеп өрбу. Сәуле мен көлеңке және жарты тондар туралы түсінік. Тұрмыс заттарының құрылымы. Заттардағы сәуленің көлеңкеге біртіндеп өрбуін дұрыс орналастыру (қоңыр түстегі ақ дақ, сәуле, күңгірт көлеңке, жеке көлеңке, рефлекс, құлама көлеңке).
17-тақырып. Заттардың материалдылығын жеткізу. Сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін тереңірек зерттеу. Қарапайым тұрмыстық заттардың тондық суреттемелерін орындау. Тон мен штрихтың көмегі арқылы заттардың формаларын, материалдылығын жеткізуді оқыту.

Тема 18. Последовательность работы над натюрмортом. Понятие об этапах работы над натюрмортом. Выполнение натюрморта из 2-3 простых предметов быта. Понятие о последовательности работы над натюрмортом.
Тема 19. Декоративный натюрморт. Понятие "Декоративный натюрморт" в графике. Понятие об основах декорирования предметов. Составление натюрморта по представлению, выполнение компоновки предметов, определение светотеневых градаций. Декорирование предметов. Передача объема при помощи фактурной штриховки.
45. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Рисунок".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и применяет правила линейной и воздушной перспективы;
2) знает технику работы различными художественными материалами;
3) знает правила построения предметов быта и передачи объема в рисунке тоном;
4) умеет размещать изображение в формате;
5) умеет рисовать линии разного направления и характера;
6) умеет передавать плановость пространства, загораживаемость дальних предметов ближними предметами;
7) умеет правильно выбирать и использовать вертикальный и горизонтальный форматы;
8) владеют навыками выбора положения листа бумаги в зависимости от содержания, изображаемого;
9) умеет выбирать величину изображения предметов соответственно размеру листа;
10) умеет передавать смысловые связи предметов в области формы, пропорции, конструкции.
46. Цель Программы "Живопись": развитие творческих способностей обучающегося средствами живописи.
47. Задачи Программы:
Обучающие:
1) овладение умениями и навыками художественной деятельности, разнообразными формами изображения на плоскости с натуры, по памяти, представлению, воображению;
2) изучение основ цветоведения, освоение технических умений и навыков при работе с цветом;
3) знакомство с особенностями работы гуашью и акварелью;
4) обучение выполнению цветовой проработки рисунка в соответствии с законами построения светотени;
5) обучение передаче цветовых отношений плоских форм с их цветом;
6) обучение навыкам передачи световоздушной перспективы.
Развивающие:
1) развитие у обучающихся способностей видеть и изображать форму во всем многообразии цветовых отношений;
2) развитие навыков передачи различной фактуры предметов с помощью разных материалов;
3) развитие художественно-образного мышления, творческого воображения, наблюдательности и зрительной памяти;
4) развитие наблюдательности и остроты восприятия предметов, навыков в работе;

18-тақырып. Натюрмортпен жұмыс істеудің реті. Натюрмортпен жұмыс істеудің кезеңдері туралы түсінік. 2-3 қарапайым тұрмыстық заттардан құралған натюрмортты орындау. Натюрмортпен жұмыс жүргізудің реті туралы түсінік.
19-тақырып. Сәндік натюрморт. Графикадағы "Сәндік натюрморт" түсінігі. Сәндеу заттарының негіздері туралы түсінік. Елестетуі бойынша натюрмортты құру, заттардың құрылымын орындау, сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігінің градациясы. Заттарды сәндеу. Фактуралық штрихтардың көмегі арқылы көлемді жеткізу.
45. "Сурет салу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сызықтық және әуе перспективаларының ережелерін біледі және қолданады;
2) әр түрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеу техникасын біледі;
3) тұрмыстық заттарды құру ережелерін және суретте тон арқылы көлемді жеткізуді біледі;
4) бейнені форматқа орналастыра алады;
5) әр түрлі бағыттағы және сипаттағы сызықтарды салуды біледі;
6) кеңістіктің жоспарлығын жеткізуді, алыстағы заттарды жақындағы заттармен оқшаулауды біледі;
7) тік және горизонталды форматтарды дұрыс таңдауды және қолдануды біледі;
8) мазмұнына, бейнеленетінге байланысты қағаз бетінің қалпын таңдау дағдыларын біледі;
9) парақтың өлшеміне сәйкес бейнеленетін заттардың көлемін таңдауды біледі;
10) форма, пропорция, құрастыру саласындағы мағыналық байланыстарды жеткізе біледі.
46. "Кескіндеме" Бағдарламасының мақсаты: кескіндеме құралдары арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
47. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) көркемдік қызмет білігі мен дағдыларын, натураға қарап, есте сақтау жады, елестетуі, қиялдауы бойынша бейнелеудің әртүрлі формаларын меңгеру
2) түстанудың негіздерін меңгеру, түспен жұмыс істеу кезіндегі техникалық білік пен дағдыларды меңгеру;
3) гуашьпен және акварельмен жұмыстың ерекшеліктерімен танысу;
4) сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін құру заңдылықтарына сәйкес суретті түстік пысықтауды орындауға оқыту;
5) жазық формаларды түстерімен түстік қатынастарды жеткізуге үйрету;
6) сәуле-әуе перспективаларын жеткізу дағдыларына оқыту.
Дамыту:
1) білім алушылардың түстік қатынастардың барлық түрлерінде форманы көру және бейнелеу қабілеттерін дамыту;
2) әртүрлі материалдардың көмегімен заттардың әртүрлі фактураларын жеткізу дағдыларын дамыту;
3) көркемдік-бейнелі ойлауды, шығармашылық елестетуді, байқампаздықты және көру арқылы есте сақтау жадын дамыту;
4) байқампаздықты және заттарды қабылдаудың өткірлігін, жұмыстағы дағдыларын дамыту;

5) развитие цветового восприятия, формирование чувства цвета.
Воспитательные:
1) развитие познавательного интереса к живописи;
2) формирование культуры художественного восприятия предметов и явлений окружающей действительности;
3) воспитание культуры восприятия произведений изобразительного искусства.
48. Программные требования по предмету "Живопись":
1) обучающийся знакомится с основами цветоведения, свойствами гуаши, акварели, техниками "а-ля прима", "по-сырому", техническими приемами в акварели;
2) продолжается дальнейшее освоение передачи светотени в простых натюрмортах, композиционных умений выполнять рисунок с натуры, закрепляются навыки выбора положения листа бумаги в зависимости от содержания изображаемого объекта, выбора величины изображения предметов соответственно размеру листа и работы с различными художественными материалами.
49. Содержание учебного предмета "Живопись".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Хроматические цвета. Понятие о живописи как о виде изобразительного искусства. Физическая природа цвета и его основные свойства. Понятие "солнечный спектр". Выполнение цветового круга в виде декоративной композиции. Основные цвета, их свойства и значение. Получение составных цветов путем механического смешивания трех основных цветов с обязательным использованием палитры.
Тема 2. Ахроматические цвета. Понятие "ахроматические цвета" и "гризайль". Упражнения на создание тона с помощью гуаши, использование черной и белой краски. Выполнение тоновой растяжки. Выполнение декоративной композиции в технике гризайль с использованием разнообразия тонов.
Тема 3. Глухие и звонкие цвета. Понятие о локальных цветах. Понятие о глухих и звонких цветах в живописи. Понятие светлоты и насыщенности цвета. Выполнение упражнений на смешивание локальных цветов с разным количеством белил и черной краски. Выполнение декоративных композиций на изменение тона цветов.
Тема 4. Теплые и холодные цвета. Понятие о цветовой гамме (колорит). Упражнения на получение расширенной теплой и холодной гаммы путем последовательного механического смешения цветов. Получение сложных составных оттенков. Выполнение декоративных композиций в разных цветовых гаммах.
Тема 5. Контрастные и сближенные цвета. Понятие о цветовом контрасте и нюансе. Пары контрастные и сближенные цвета. Выполнение упражнений на составление пар. Этюд яблока теплого оттенка на холодном фоне в декоративной манере. Этюд яблока теплого оттенка на теплом фоне в декоративной манере.
Тема 6. Гуашь. Свойства и виды гуаши. Техника работы с гуашью. Технические приемы работы с гуашью. Методы смешивания и наложения мазков. Упражнения для освоения техники работы с гуашью. Выполнение пейзажей.
Тема 7. Акварель. Техника "а-ля прима". Акварельные краски. Свойства и характеристики. Технические приемы и методы работы. Смешивание акварельных красок. Наложение мазков акварельными красками. Понятие о технике "а-ля прима". Приемы работы акварелью в технике "а-ля прима". Рисование в технике "а-ля прима". Этюд акварелью в технике "а-ля прима".
Тема 8. Акварель. Технические приемы в акварели: заливка, лессировка нанесение тонких красок друг на друга. Овладение приемами акварельной техники. Выполнение упражнений.
Тема 9. Акварель. Понятие о технике акварели "по-сырому". Создание "мокрого" эффекта. Выполнение упражнений в технике "по-сырому. Выполнение этюда на новогоднюю тематику. Передача настроения в творческой работе красками.
Тема 10. Смешанная техника. Закрепление навыков работы с художественными материалами. Выполнение серии работ на смешивание акварели с другими художественными материалами. Совместимость и художественная выразительность: акварель и гуашь; акварель и гелиевые ручки; акварель и фломастеры; акварель и мягкий материал.
Тема 11. Светотень в живописи. Способы передачи света и тени в живописи. Взаимосвязь цветов. Цветовая рефлексия. Взаимовлияние цвета предметов, цветовые отношения. Живописность цветовых отношений на основе взаимовлияния цветов. Выполнение этюда. Передача освещения и тени предмета. Рисование с натуры этюдов. Рисование простых предметов быта на однотонной драпировке.
Тема 12. Пуантилизм. Пуантилизм в живописи. Оптическое смешивание цветов в данной технике. Выполнение упражнений. Тоновая растяжка точками. Оптическое смешивание цветов. Выполнение этюда. Передача светотональных и цветовых отношений.
Тема 13. Передача объема предметов в живописи гуашью. Понятие объема и светотени. Попытка передачи в рисунке объема предметов с помощью светотени. Выполнение гуашью натюрморта из двух-трех предметов быта с натуры.
Тема 14. Передача объема предметов в живописи акварелью. Выполнение акварелью натюрморта из двух-трех предметов быта с натуры.
Тема 15. Светотеневые градации в декоративном натюрморте. Понятие о светотени в живописном декоративном натюрморте. Выполнение натюрморта в декоративном стиле из двух-трех предметов быта с натуры. Последовательность выполнения натюрморта. Определение светотеневых градаций в декоративном натюрморте. Декорирование плоскости, трансформация формы предметов, сохранение колористического единства с натурой.

5) түстерді қабылдауды дамыту, түсті сезу сезімін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) кескінге деген танымдық қызығушылықты тәрбиелеу;
2) заттар мен қоршаған ортаның көріністерін көркемдік қабылдау мәдениетін қалыптастыру;
3) бейнелеу өнері шығармаларын қабылдау мәдениетін тәрбиелеу.
48. "Кескіндеме" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы түстану негіздерімен, гуашьтің, акварельдің, гуашьтің қасиеттерімен, "а-ля прима", "дымқыл бойынша" техникаларымен, акварельдегі техникалық тәсілдермен танысады;
2) қарапайым натюрморттарда сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін жеткізу, натураға қарап сурет салудың композициялық біліктерін меңгеру әрі қарай жалғастырылады, бейнеленетін объектінің мазмұнына байланысты қағаз бетінің орналасуын таңдау, беттің өлшеміне сәйкес заттарды бейнелеу көлемін таңдау және әртүрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеу дағдылары бекітіледі.
49. "Кескіндеме" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Хроматикалық түстер. Кескіндемені бейнелеу өнерінің түрі ретінде түсіну. Түстің физикалық табиғаты және оның негізгі қасиеттері. "Күн спектрі" түсінігі. Сәндік композиция түрінде түстік шеңберді орындау. Негізгі түстер, олардың қасиеттері және мәндері. Палитраларды міндетті түрде қолданып, негізгі үш түсті механикалық араластыру жолымен құрамдас түстерді алу.
2-тақырып. Ахроматикалық түстер. "Ахроматикалық түстер" және "Гризайль" түсінігі. Гуашьтің көмегімен тонды жасауға арналған жаттығулар, қара және ақ бояуды қолдану. Тондық созуларды орындау. Тондардың әртүрлілігін қолданып гризайль техникасында сәндік композицияны орындау.
3-тақырып. Қатаң және ұяң түстер. Жергілікті түстер туралы түсінік. Кескіндемедегі қатаң және ұяң түстер туралы түсінік. Түстің ашықтығы мен қанықтылығы туралы түсінік. Ақ және қара бояулардың әртүрлі мөлшерлерінде жергілікті түстерді араластыруға арналған жаттығуларды орындау. Түстердің тонын өзгертуге арналған сәндік композицияларды орындау.
4-тақырып. Жылы және суық түстер. Түстік гамма туралы түсінік (колорит). Түстерді ретімен механикалық түрде араластыру жолымен кең жылы және суық гаммаларды алуға арналған жаттығулар. Күрделі құрамдас реңтерді алу. Әртүрлі түстік гаммаларда сәндік композицияларды орындау.
5-тақырып. Кереғар және жақын түстер. Түстік кереғарлық және нюанс туралы түсінік. Кереғар және жақындатылған түстер жұбы.Жұптарды құруға арналған жаттығуларды орындау. Сәндік мәнерде суық фонда жылы реңктік алманың этюді. Сәндік мәнердегі жылы тондағы жылы реңктік алманың этюді.
6-тақырып. Гуашь. Гуашьтің қасиеттері және түрлері. Гуашьпен жұмыс істеу техникасы. Гуашьпен жұмыстың техникалық тәсілдері. Араластыру және жағындыны жағу әдісі. Пейзаждарды орындау.
7-тақырып. Акварель. "А-ля прима" техникасы. Акварельді бояулар. Қасиеттері мен сипаттары. Жұмыстың техникалық тәсілдері мен әдістері. Акварельді бояуларды араластыру. Акварельді бояулармен жағындыларды жағу. "А-ля прима" техникасы туралы түсінік. "А-ля прима" техникасында акварельмен жұмыс істеу тәсілдері. "А-ля прима" техникасында сурет салу. "А-ля прима" техникасындағы акварельмен орындалған этюд.
8-тақырып. Акварель. Акварельмен жұмыс істеудегі техникалық тәсілдер: бояуды құю, лессировка - бояуды бірінің үстіне бірін жағу. Акварель техникасының тәсілдерін меңгеру. Жаттығуларды орындау.
9-тақырып. Акварель. Акварельдің "дымқыл бойынша" техникасы туралы түсінік. "Сулы" әсерін жасау. "Дымқыл бойынша" техникасында жаттығуларды орындау. Жаңа жыл тақырыбына арналған этюдті орындау. Шығармашылық жұмыста бояулардың көмегі арқылы көңіл-күйді жеткізу.
10-тақырып. Аралас техника. Көркемдік материалдармен жұмыс істеу дағдыларын бекіту. Акварельді басқа да көркемдік материалдармен араластыруға арналған жұмыстар сериясын орындау. Үйлесімділігі және көркемдік мәнерлігі: акварель және гуашь; акварель және гельді қаламдар; акварельжәне фломастерлер; акварель және жұмсақ материал.
11-тақырып. Кескіндемедегі сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі. Кескіндемеде сәуле мен көлеңкені жеткізу тәсілдері. Түстердің өзара байланысы. Түстік рефлексия. Заттардың түстерінің өзара әсер етуі, түстік қатынастар. Түстердің өзара әсер етуі негізіндегі түстік қатынастардың кескіндемеде берілуі. Этюдті орындау. Заттың жарығын және көлеңкесін жеткізу. Натураға қарап этюдтерді салу. Бір тондағы перделерде қарапайым тұрмыстық заттарды салу.
12-тақырып. Пуантилизм. Кескіндемедегі пуантилизм. Осы техникада түстерді оптикалық араластыру. Жаттығуларды орындау. Нүктелермен тонды созу. Түстерді оптикалық араластыру. Этюдті орындау. Жарық тонды және түстік қатынастарды жеткізу.
13-тақырып. Кескіндемеде заттардың көлемін акварель арқылы жеткізу. Көлем мен сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі түсінігі. Суретте сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі арқылы заттардың көлемін жеткізуге тырысу. Екі-үш тұрмыстық заттан тұратын натюрмортты натураға қарап гуашьпен орындау.
14-тақырып. Кескіндемеде акварель арқылы заттардың көлемін жеткізу. Натураға қарап екі-үш тұрмыстық заттардан акварельмен натюрмортты орындау.
16-тақырып. Сәндік натюрморттағы сәуле мен көлеңкенің үйлесуін бөлу. 2-3 тұрмыстық заттан құралған натюрмортты натураға қарап сәндік стильде орындау. Натюрмортты орындаудың реті. Сәндік натюрморттағы сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін бөлуді анықтау. Жазықтықты сәндеу, заттардың формаларын тасымалдау, натураға қарап колористік тұтастықты сақтау.

50. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Живопись".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы цветоведения;
2) понимает эмоционально-смысловое значение цвета;
3) знает особенности работы с гуашью и акварелью, их свойства;
4) умеет передавать пространство на плоскости;
5) умеет передавать светотень в простых натюрмортах;
6) умеет размещать изображение в формате;
7) владеет композиционными умениями выполнять рисунок с натуры;
8) умеет выбирать положение листа бумаги в зависимости от содержания, изображаемого;
9) умеет выбирать величину изображения предметов соответственно размеру листа;
10) умеет выбирать положение листа бумаги в зависимости от содержания, изображаемого;
11) умеет работать с различными художественными материалами.
51. Цель Программы "Композиция": научить обучающегося грамотному использованию средств изобразительного искусства в практической работе.
52. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с основами композиции, изобразительными материалами и техниками исполнения;
2) освоение картинной плоскости;
3) овладение знаниями об эмоциональной характеристике цвета, ее роли в образном строе композиции, создании состояния, настроения, образа;
4) обучение навыкам организации пространства листа, передачи формы, конструкции, цвета и объема предметов;
5) формирование необходимых теоретических знаний, практических умений и навыков овладения основами композиции.
Развивающие:
1) развитие образного мышления, навыков творческого переосмысления действительности;
2) развитие детского воображения, фантазии, художественной наблюдательности, самостоятельности;
3) развитие понимания художественно-выразительных особенностей языка композиции;
4) развитие навыков работы с различными материалами в различных техниках.
Воспитательные:
1) воспитание чувства гармонического восприятия действительности;
2) воспитание художественного вкуса, чувства стиля;
3) воспитание целостной, гармоничной, талантливой личности.
53. Программные требования по предмету "Композиция":
1) обучающийся знакомится с понятием "композиция", "формат в композиции", изобразительными средствами, основными правилами композиции, приемами выделения сюжетно-композиционного центра в композиции;
2) продолжается дальнейшее освоение знаний по выполнению сюжетной композиции по памяти, композиций в вертикальном, горизонтальном и квадратном форматах, ритмических композиций, композиций на симметрию, ассиметричной композиции, композиций на передачу движения, плановости, настроения в выбранном колорите;

50. "Кескіндеме" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) түстанудың негіздерін біледі;
2) түстің эмоциялы-мағыналық мәнін түсінеді;
3) гуашьпен және акварельмен жұмыстың негіздерін, олардың қасиеттерін біледі;
4) жазықтықта кеңістіктікті жеткізе алады;
5) қарапайым натюрмортта сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін жеткізуді біледі;
6) бейнені форматта орналастыруды біледі;
7) суретті натураға қарап орындаудың композициялық біліктеріне ие болады;
8) мазмұнына, бейнеленуіне сәйкес қағаз бетінің қалпын таңдауды біледі;
9) парақтың өлшеміне қарай бейнеленетін заттың көлемін таңдай алады;
10) бейнеленетін заттың мазмұнына байланысты қағаз бетінің орналасуын таңдауды біледі;
11) әртүрлі материалдармен жұмыс істей біледі.
51. "Композиция" Бағдарламасының мақсаты: білім алушыға бейнелеу өнерінің құралдарын практикалық жұмыста сауатты қолдануды үйрету.
52. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) композиция негіздерімен, бейнелеу материалдарымен және орындау техникаларымен таныстыру;
2) картиналық жазықтықты меңгеру;
3) түстің эмоциялық сипаты, композицияны бейнелі түрде құрудағы, жағдайды, көңіл-күйді, бейнені құрудағы оның рөлі туралы білім алу;
4) беттің кеңістігін ұйымдастыру, заттардың формасын, конструкциясын, түсі мен көлемін жеткізу дағдыларына оқыту;
5) қажетті теориялық білімді, композиция негіздерін меңгерудегі практикалық білік және дағдыларды қалыптастыру.
Дамыту:
1) бейнелі ойлауды, шынайылықты шығармашылықпен қайта түсіну дағдыларын дамыту;
2) балалардың елестетуін, қиялын, көркемдік байқампаздығын, дербестігін дамыту;
3) композиция тілінің көркемдік-мәнерлік ерекшеліктерін түсінуді дамыту;
4) әр түрлі техникаларда әртүрлі материалдармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
1) шынайылықты үйлесімділікпен қабылдау сезімін тәрбиелеу;
2) көркемдік талғамды, стиль сезімін тәрбиелеу;
3) тұтас, үйлесімді, дарынды тұлғаны тәрбиелеу.
53. "Композиция" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "композиция", "композициядағы формат" түсініктерімен, бейнелеу құралдарымен, композицияның негізгі ережелерімен, композициядағы сюжеттік-композициялық орталықты белгілеу тәсілдерімен танысады;
2) есте сақтау жады бойынша сюжеттік композицияны орындау бойынша білімді меңгеру, тік, горизонтальды және квадрат формадағы композициялар, ритмикалық композициялар, симметрияға арналған композициялар, асимметриялық композициялар, таңдалған колоритта қозғалысты, жоспарлықты, көңіл-күйді жеткізуге арналған композицияларды меңгеру жалғастырылады;

3) осваиваются приемы построения декоративной композиции, приемы стилизации декоративного натюрморта, рисование декоративного пейзажа, декоративная роспись по стеклу, создание декоративного портрета.
54. Содержание учебного предмета "Композиция".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Понятие о композиции как о системе, содержащей основные законы, правила, приемы построения художественного произведения. Основные принципы композиции, виды и жанры. Понятие о станковой композиции. Выполнение сюжетной композиции по памяти.
Тема 2. Формат и масштаб изображения. Понятие о различных форматах композиции. Организация плоскости, выбор формата и масштаба изображения. Выполнение трех композиций в вертикальном, горизонтальном и квадратном форматах. Рисование животных по представлению с ярко выраженной горизонтальной или вертикальной направленностью формы.
Тема 3. Изобразительные средства: линия, пятно, фон. Роль линии, пятна и фона в смысловом и колористическом решении композиции. Изобразительные средства для создания доброго и злого образов. Передача эмоционального восприятия образа добра и зла через выбор цвета. Выполнение композиции "Портрет сказочного персонажа".
Тема 4. Изобразительное средство: силуэт. Определение силуэта, Особенности графического выполнения. Передача характерных особенностей силуэтов предметов, находящихся в контражуре. Выполнение композиции "Окно".
Тема 5. Ритм как один из основных правил композиции. Ритм в изобразительном искусстве. Выразительное использование плоскости листа, нахождение ритмичного расположения предметов. Уравновешенная композиция. Выполнение ритмических композиций. Примерные темы: "Листопад", "Морское дно с рыбками", "Волны", "Густой лес".
Тема 6. Симметрия как один из основных правил композиции. Симметрия в природе. Виды симметрии и их использование. Симметрия - простой способ добиться равновесия в композиции. Выполнение композиций на симметрию. Составление композиции из геометрических фигур на симметрию.
Тема 7. Асимметрия как один из основных правил композиции. Построение асимметричной композиции – сложный прием в композиции. Достижение равновесия один из самых значимых этапов при построении ассиметричной композиции.
Тема 8. Статика. Статичная композиция. Определение, примеры. Выполнение композиции на передачу покоя, неподвижности. Примерные темы: "Сон", "Чтение книги", "Покой", "Затишье".
Тема 9. Динамика. Динамичная композиция. Определение, примеры. Выполнение композиции на передачу движения. Примерные темы: "Танец", "Спорт", "Ветер", "Полет кометы".
Тема 10. Пространство, его свойства. Плановость пространства. Воздушная и линейная перспектива. Изменение цвета под действием воздушной перспективы. Определения удаляющих (холодных и блеклых) и приближающих (теплых и ярких) цветов. Выполнение композиции с пейзажем на передачу плановости. Этюды пейзажа с ярко выраженной плановостью.
Тема 11. Колорит в композиции. Характеристика цвета и ее роль в образном строе композиции. Понятие контраста и нюанса в композиции. Цветовая гармония. Выполнение композиции на передачу настроения в выбранном колорите. Примерные темы: "Грусть", "Одиночество", "Радость", "Праздник".
Тема 12. Сюжетно-композиционный центр. Приемы выделения сюжетно-композиционного центра в композиции. Размер, тон, цвет. Выполнение иллюстрации к сказке.
Тема 13. Вводное занятие. Средства создания декоративной композиции. Приемы построения декоративной композиции. Выполнение изображений бабочки (линейное, тональное, фактурное и цветовое).
Тема 14. Стилизация. Приемы стилизации декоративного натюрморта Композиционное единство элементов в изображении. Определение, примеры.
Тема 15. Трансформация формы и ее эмоциональная окраска. Преобразование природных форм в декоративные. Сохранение пластической выразительности предмета. Выполнение декоративной композиции по представлению. Примерные темы: "Веселые груши", "Важный чайник", "Грустный утюг".
Тема 16. Декоративный натюрморт. Понятие о декоративном натюрморте. Приемы стилизации декоративного натюрморта. Отличие реалистического образа от декоративного и абстрактного образа. Трансформация и стилизация бытовых форм при создании новой формы предметов. Выполнение декоративного натюрморта.
Тема 17. Декоративный пейзаж. Понятие о декоративном пейзаже, его особенностях. Отличие реалистического образа от декоративного и абстрактного на примере произведений пейзажного жанра различных направлений. Рисование декоративного пейзажа.
Тема 18. Орнамент. Способы формообразования орнамента. Выполнение декоративного натюрморта, состоящего из сосудов разной формы. Роспись сосудов орнаментом.
Тема 19. Дизайн книги. Оформление обложки книги. Соответствие дизайна книги ее содержанию. Дизайн книги. Дизайн обложки книги. Работа над оформлением обложки книги.
Тема 20. Витраж как вид монументально-декоративного искусства Декоративная роспись по стеклу. Выполнение витража в материале. Работа витражными красками.
Тема 21. Коллаж как технический прием в изобразительном искусстве. Выполнение коллажа.
Тема 22. Декорирование. Художественное украшение предметов, помещений. Декорирование бутылок как возможность создания эксклюзивного украшения. Выполнение декорирования.
Тема 23. Художественный образ в портрете. Стиль портретного искусства. Последовательность исполнения портрета-образа. Графические средства выразительности. Рисование "портрета-образа" натурщика. Изучение внешности и лица портретируемого и сопоставление его с какой-либо исторической эпохой, профессией или героем для усиления восприятия образа.
Легкое композиционное построение на листе с размещением портретируемого и соответствующих атрибутов. Уточнение характерных черт, светотеневая моделировка образа. Обобщение художественного образа.
Тема 24. Декоративный портрет. Жанр портрета. Художественные приемы декоративной композиции портрета. Создание декоративного портрета. Основные пропорции лица. Схема построения лица. Создание эскиза портрета, передающего состояние человека. Выбор цвета, стиля, техники, образа.

3) сәндік композицияны құру тәсілдері, сәндік натюрмортты стильдеу тәсілдері, сәндік пейзажды салу, әйнекке сәндік көркем сурет салу, сәндік портретті жасау меңгеріледі.
54. "Композиция" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Композицияны көркемдік шығарманы құрудың негізгі заңдылықтарын, ережелерін, тәсілдерін қамтитын жүйе ретінде түсіну. Композицияның негізгі қағидаттары, түрлері және жанрлары. Станокты композиция туралы түсінік. Есте сақтау жады бойынша сюжеттік композицияны орындау.
2-тақырып. Бейненің форматы және өлшемі. Композицияның әр түрлі форматтары туралы түсінік. Жазықтықты ұйымдастыру, бейненің форматын және өлшемін таңдау. Тік, горизонтальді және квадрат форматтарында үш композицияны орындау. Елестетуі бойынша форманың горизонтальді немесе тік бағытында анық көрінетін жануарларды салу.
3-тақырып. Бейнелеу құралдары: сызық, дақ, фон. Композицияның мәндік және колористикалық шешіміндегі сызықтың, дақтың және фонның рөлі. Мейірімді және қатыгез бейнені құруға арналған бейнелеу құралдары. Түсті таңдау арқылы мейірімді жне қатыгез бейнені эмоциямен қабылдауды көрсету. "Ертегі кейіпкерінің портреті" композициясын орындау.
4-тақырып. Бейнелеу құралы: сұлба (силуэт). Сұлбаны анықтау. Графикалық орындаудың ерекшеліктері. Контражурдағы сұлбасына тән ерекшеліктерді жеткізу. "Терезе" композициясын орындау.
5-тақырып. Ритм - композицияның негізгі элементтерінің бірі. Бейнелеу өнеріндегі ритм. Беттің жазықтығын мәнерлі қолдану, заттардың ритмикалық орналасуын табу. Теңдестірілген композиция. Болжамды тақырыптар: "Қоңыр күз", "Балықтар бейнеленген теңіздің түбі", "Толқындар", "Қалың орман".
6-тақырып. Симметрия - композицияның негізгі ережелерінің бірі. Табиғаттағы композиция. Симметрияның түрлері және оларды қолдану. Симметрия - композициядағы тепе-теңдікке қол жеткізудің қарапайым тәсілі. Симметрияға арналған композицияны орындау. Геометриялық фигуралардан симметрияға арналған композицияны құру.
7-тақырып. Асимметрия - композиция ережелерінің бірі ретінде. Асимметриялық композицияны құрастыру - композициядағы күрделі тәсіл. Тепе-теңдікке қол жеткізу асимметриялық композицияны құрастыру кезеңіндегі ең маңызды кезеңдердің бірі.
8-тақырып. Статика. Статикалық композиция. Анықтамалар, мысалдар. Тыныштықты, қимылдамауды жеткізуге арналған композицияны орындау. Болжамды тақырыптар: "Түс", "Кітап оқу", "Тыныштық", "Тымық".
9-тақырып. Динамика. Динамикалық композиция. Анықтамалар, мысалдар. Қозғалысты жеткізуге арналған композицияны орындау. Болжамды тақырыптары: "Би", "Спорт", "Жел", "Кометаның ұшуы".
10-тақырып. Кеңістік, оның қасиеттері. Кеңістіктің жоспарлығы. Әуе және сызықтық перспектива. Әуе перспективасының әсерінен түстің өзгеруі. Алыстайтын (суық және күңгірт) және жақындайтын (жылы және ашық) түстер. Жоспарлықты көрсетуге арналған пейзажды композицияны орындау. Жоспарлығы қанық ерекшеленген пейзаждың этюдтері.
11-тақырып. Композициядағы колорит. Түстің сипаты және композицияны бейнелі құрудағы оның рөлі. Композициядағы кереғарлық және нюанс түсініктері. Түстік үйлесім. Таңдалған колоритте көңіл-күйді жеткізуге арналған композицияны орындау. Болжамды тақырыптар: "Мұң", "Жалғыздық", "Қуаныш", "Мереке".
12-тақырып. Сюжеттік-композициялық орталық. Композицияда сюжеттік-композициялық орталықты ерекшелеу тәсілдері. Өлшем, тон, түс. Ертегіге арналған иллюстрацияны орындау.
13-тақырып. Кіріспе сабақ. Сәндік композицияны құру құралдары. Сәндік композицияны құру тәсілдері. Көбелектің бейнесін орындау (сызықтық, тональдік, фактуралық және түстік).
14-тақырып. Стильдеу. Сәндік натюрмортты стильдеу тәсілдері. Бейнедегі элементтердің композициялық тұтастығы. Анықтамалар, мысалдар.
15-тақырып. Форманы және оның эмоцияналды бояғын тасымалдау. Табиғи формаларды сәндік формаларға айналдыру. Заттың созылмалы мәнерін сақтау. Елестетуі бойынша сәндік композицияны орындау. Болжамды тақырыптар: "Көңілді алмұрттар", "Маңғаз шәйнек", "Көңілсіз үтік".
16-тақырып. Сәндік натюрморт. Сәндік натюрморт туралы түсінік. Сәндік натюрмортты стильдеу тәсілдері. Шынайы бейненің сәнді және абстрактілі бейнеден айырмашылығы. Заттардың жаңа формаларын жасау кезіндегі тұрмыстық формаларды тасымалдау және стиль беру. Сәндік натюрмортты орындау.
17-тақырып. Сәндік пейзаж. Сәндік пейзаж, оның ерекшеліктері туралы түсінік. Әр түрлі бағыттағы пейзаж жанрындағы туындылар мысалында шынайы бейнені сәндік және абстрактілі бейнелерден ажырату. Сәндік пейзажды орындау.
18-тақырып. Өрнек. Өрнектің формасын жасау тәсілдері. Әртүрлі формадағы ыдыстардан құралған сәндік натюрмортты орындау. Ыдыстарға өрнекпен көркемдік сурет салу.
19-тақырып. Кітаптардың дизайны. Кітаптардың мұқабасын дайындау. Кітаптың дизайнының оның ішкі мазмұнына сәйкестігі. Кітап мұқабасының дизайны. Кітаптың мұқабасын дайындау бойынша жұмыс.
20-тақырып. Витраж - монументалды-сәндік өнердің түрі. Әйнекке көркем сурет салу. Материалда витражды орындау. Витражға арналған бояулармен жұмыс істеу.
21-тақырып. Коллаж - бейнелеу өнеріндегі техникалық тәсіл ретінде. Коллажды орындау.
22-тақырып. Сәндеу. Заттарды, ғимараттарды көркемдеп сәндеу. Эксклюзивті әшекейді құру мүмкіндігі ретінде бөтелкелерді сәндеу. Сәндеуді орындау.
23-тақырып. Портреттегі көркемдік бейне. Портреттік өнердің стилі. Портретті-бейнені орындау реті. Мәнерлеудің графикалық құралдары Натурашының "портрет-бейнесін" салу. Портретін салып жатқан адамның сырқы келбетін және бетін зерттеу және бейнені қабылдау әсерін күшейту үшін оны қандай да бір тарихи кезеңмен, мамандықпен немесе кейіпкермен салыстыру.
Портретін салушыны және оған сәйкес келетін атрибуттарды орналастыру арқылы бетте жеңіл композициялық құрылым жасау. Сипаттық ерекшеліктерді, бейненің сәуле мен жарықтың үйлесімділігін нақтылау. Көркемдік бейнені жалпылау.
24-тақырып. Сәндік портрет. Портрет жанры. Портретті сәндік композициялаудың көркемдік тәсілдері. Сәндік портетті жасау. Беттің негізгі пропорциялары. Беттің құрылымының сызбасы. Адамның жағдайын жеткізетін портреттің эскизін салу. Түсті, стильді, техниканы, бейнені таңдау.

55. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Композиция".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает различные виды и жанры изобразительного искусства;
2) знает основные законы и правила композиции;
3) знает способы построения композиции;
4) знает приемы, особенности и стили декоративной композиции;
5) умеет передавать пространство на плоскости;
6) умеет размещать изображение в формате;
7) умеет выделить центр композиции;
8) умеет применять навыки рисунка и живописи в композиции;
9) умеет самостоятельно выбирать сюжет;
10) умеет грамотно и последовательно вести работу над композицией;
11) умеет применять на практике основные законы и правила композиции;
12) владеет навыками композиционной организации изображения;
13) владеет навыками работы с различными художественными материалами;
14) умеет гармонично заполнить поверхность листа элементами изображения;
15) умеет передавать смысловые связи предметов в сюжетном рисунке.
56. Цель Программы "Скульптура": формирование навыков и предметных компетенций в области пластических видов искусства.
57. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с различными техниками работы пластическими материалами;
2) овладение приемами стилизации в скульптуре;
3) знакомство с понятиями геометрическая форма, пропорции предметов, пространственное построение, пластическая композиция;
4) изучение видов скульптуры, особенностей работы над круглой скульптурой и рельефом;
5) знакомство с технологией изготовления проволочного каркаса;
6) развитие художественно-творческих способностей детей посредством создания пластических образов и композиций.
Развивающие:
1) развитие объемно-пространственного мышления и чувства формы;
2) развитие композиционного и логического мышления на основе пластического разнообразия;
3) развитие навыка наблюдения для передачи характерных черт, позы, объема и пропорций при лепке с натуры и по памяти;
4) развитие воображения, фантазии, творческой активности обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание эстетического отношения к действительности, искусству;
2) воспитание уважения к культурному наследию.
3) расширение кругозора.
58. Программные требования по предмету "Скульптура":
1) обучающийся знакомится с понятием скульптура, особенностями объемной скульптуры, пластическими материалами, изготовлением плинта для работы над рельефом, навыками работы с различными пластическими материалами;
2) обучающийся осваивает технику лепки объемного животного, фигур животных, пейзажа в рельефе, пластилиновой живописи, выполнения панно из цветного пластилина и соленого теста, особенности строения человека и животного.

55. "Композиция" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бейнелеу өнерінің әр түрлі түрлерін және жанрларын біледі;
2) композицияның заңдары мен ережелерін біледі;
3) композиция құру тәсілдерін біледі;
4) сәндік композицияның тәсілдерін, ерекшеліктерін және стильдерін біледі;
5) жазықтықта кеңістікті жеткізе алады;
6) бейнені форматқа орналастыра алады;
7) композицияның орталығын белгілей алады;
8) сурет және кескіндеме дағдыларын композицияда қолдана алады;
9) сюжетті өз бетінше таңдай алады;
10) композициямен жұмысты сауатты түрде және ретпен жүргізе алады;
11) композицияның негізгі заңдары мен ережелерін практикада қолдана алады;
12) бейнені композициялық тұрғыда ұйымдастыру дағдыларына ие болады;
13) әр түрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеу дағдыларына ие болады;
14) бетті бейненің элементтерімен үйлесімді түрде толтыра алады;
15) заттардың мағыналық байланыстарын сюжеттік суреттерде жеткізе алады.
56. "Мүсін" Бағдарламасының мақсаты: өнердің пластикалық түрлеріндегі дағдылар мен пәндік құзыреттерді қалыптастыру.
57. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) созылмалы материалдармен жұмыстың әртүрлі техникасымен танысу;
2) мүсіндеудегі стильдеу амалдарын меңгеру;
3) геометриялық фигура, заттардың пропорциясы, кеңістіктік құрылым, созылмалы композиция түсініктерімен танысу;
4) мүсіндеудің түрлерімен, дөңгелек және бедерлі мүсінмен жұмыс істеудің ерекшеліктерін зерделеу;
5) сымды каркасты дайындау технологиясымен танысу;
6) созылмалы бейнелер мен композицияларды жасау арқылы балалардың көркемдік-шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Дамыту:
1) көлемді-кеңістіктікті ойлауды және форма сезімін дамыту;
2) созылмалы түрлілік негізінде композициялық және қисынды оайлауды дамыту;
3) натураға қарап және есте сақтау жадына сүйеніп мүсіндеу кезінде ерекшеліктерін, дене тұрысын, көлемі мен пропорциясын жеткізу үшін бақылау дағдыларын дамыту;
4) білім алушының елестетуін, қиялын, шығармашылық белсенділігін дамыту.
Тәрбиелік:
1) шынайылыққа, өнерге эстетикалық көзқарасты тәрбиелеу;
2) мәдени мұраға құрметті тәрбиелеу;
3) өй-өрісін кеңейту.
58. "Мүсін" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы мүсін түсінігімен, көлемді мүсіннің ерекшеліктерімен, созылмалы материалдармен, бедермен жұмыс істеуге арналған плинтті әзірлеумен, әр түрлі пластикалық материалдармен жұмыс істеу дағдыларымен танысады;
2) білім алушы көлемді жануарды сомдау техникасын, жануарлардың фигураларын, бедердегі пейзажды, саз балшықтан жасалған кескіндемені, түрлі-түсті ермексаздан және тұзды қамырдан панно орындауды, адам мен жануардың құрылымының ерекшеліктерін меңгереді.

59. Содержание учебного предмета "Скульптура".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Понятие скульптура. Виды скульптуры. Выполнение лепки из геометрических тел. Преобразование геометрических тел во фрукты.
Тема 2. Лепка объемного животного. Изучение особенностей объемной скульптуры. Изучение наглядного материала. Лепка фигур животных.
Тема 3. Пейзаж в рельефе. Особенности работы в скульптурном рельефе. Рельеф и его виды. Изучение наглядного материала. Выполнение эскиза пейзажа, подготовка плинта. Освоение навыков переноса изображения на плинт методом "перекалывания". Лепка пейзажа. Понятие первого и второго плана в скульптурном рельефе.
Тема 4. Пластилиновая живопись как вид прикладного искусства. Способы и приемы техники пластилиновой живописи. Смешивание пластилина, плавные переходы от одного цвета к другому цвету. Выполнение пейзажа по сделанному эскизу в технике пластилиновой живописи.
Тема 5. Декоративное панно. Углубленное представление о барельефе в скульптуре. Выполнение панно из цветного пластилина и соленого теста.
Тема 6. Лепка новогодних игрушек. Декоративная мелкая пластика. Создание объемного сувенира из соленого теста. Лепка из соленого теста магнитов на холодильник, брошек, мелких игрушек.
Тема 7. Глиняная игрушка. Знакомство с пластическим материалом – глиной. Глиняная игрушка как вид декоративного искусства. Знакомство с глиняной игрушкой, ее историей и видами. Создание эскиза глиняной игрушки и дальнейшее воплощение ее в материале.
Тема 8. Глиняная чашка, сосуд. Создание эскиза чашки или сосуда из глины и дальнейшее воплощение ее в материале. Примерный вариант – "Карандашница".
Тема 9. Натюрморт. Знакомство с новым материалом – скульптурный пластилин. Развитие навыков передачи характерных особенностей и пропорций копируемых элементов с натуры. Объем предметов при помощи пластилина.
Тема 10. Лепка орнамента. Ознакомление с орнаментом в полосе, круге, квадрате и многоугольнике. Лепка орнаментальной композиции в рельефе. Компоновка орнамента в выбранном формате. Композиция и ритм орнамента в заданном формате.
Тема 11. Лепка животного в рельефе. Скульптура животного в рельефе. Передача пропорций животного, его объема, перспективных сокращений за счет изменения высоты рельефа.
Тема 12. Лепка животного с каркасом. Проволочный каркас. Этапы лепки скульптуры на каркасе. Распределение объемов и масс. Передача особенностей строения животного.
Тема 13. Пропорции человека. Изучение основных пропорций фигуры человека. Отличие пропорций взрослой фигуры от фигуры ребенка. Лепка группы людей на тему: "Я и мои друзья".

59. "Мүсін" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Мүсін түсінігі. Геометриялық денелерден сомдауды орындау. Геометриялық денелерді жемістерге айналдыру.
2-тақырып. Көлемді жануарды сомдау. Көлемді мүсіннің ерекшеліктерін зерттеу. Көрнекілік материалдарды оқу. Жануарлардың фигурасын сомдау.
3-тақырып. Бедердегі пейзаж. Мүсінді бедердегі жұмыстың ерекшеліктері. Бедер және оның түрлері. Көрнекілік материалдарды зерттеу. Пейзаждың эскиздерін дайындау, плинта әзірлеу. Бейнені "алып қою" тәсілімен плинтке орналастыру дағдыларын меңгеру. Пейзажды сомдау. Мүсіндік бедердегі бірінші және екінші план түсініктері.
4-тақырып. Ермексаздан жасалған кескіндеме қолданбалы өнердің түрі ретінде. Ермексаздан жасалған кескіндеме техникасының тәсілдері мен амалдары. Ермексаздарды араластыру, бір түстен келесі түске біртіндеп көшу. Алдын ала жасалған эскиз бойынша ермексаздан жасалған кескіндеме техникасындағы пейзажды орындау.
5-тақырып. Сәндік панно. Барельеф және мүсін туралы терең түсінік. Түрлі-түсті ермексаздан және тұзды қамырдан панно жасау.
6-тақырып. Жаңа жылдық ойыншықтарды жасау. Сәндік ұсақ пластика. Тұзды қамырдан көлемді кәдесыйды жасау. Тұзды қамырдан тоңазытқышқа жабыстыруға арналған магниттерді, брошкаларды, ұсақ ойыншықтарды жасау.
7-тақырып. Саз балшықтан жасалған ойыншық. Созылмалы материалмен - саз балшықпен танысу. Саз балшықтан жасалған ойыншық сәндік өнердің түрі ретінде. Саз балшықтан жасалған ойыншықпен, оның тарихымен және түрлерімен танысу. Саз балшықтан жасалатын ойыншықтың эскизін сызу және оны әрі қарай материалмен іске асыру.
8-тақырып. Саз балшықтан жасалған тостаған, ыдыс. Саз балшықтан жасалатын тостаған мен ыдыстың эскизін жасау және оны әрі қарай материалмен жасау. Мысал ретіндегі нұсқа - "Қарындаш салғыш".
9-тақырып. Натюрморт. Жаңа материалмен - мүсіндеуге арналған ермексазбен танысу. Натураға қарап көшірілетін элементтерге тән ерекшеліктер мен пропорцияларды жеткізу дағдыларын дамыту. Ермексаздың көмегімен заттарға көлем беру.
10-тақырып. Өрнекті жасау. Жолақтағы, шеңбердегі, квадраттағы және көпбұрыштағы өрнекпен танысу. Өрнектік композицияны бедерде сомдау. Таңдалған форматта өрнекті үйлестіру. Берілген форматтағы өрнектің композициясы мен ритмі.
11-тақырып. Бедерде жануарды сомдау. Бедердегі жануардың мүсіні. Жануардың пропорциясын, оның көлемін, бедердің биіктігінің өзгеруі есебінен қысқарту перспективаларын жеткізу.
12-тақырып. Каркаспен жануарды мүсіндеу. Сымнан жасалған каркас. Каркаста мүсінді сомдаудың кезеңдері. Көлемдер мен массаларды бөлу. Жануарлардың құрылымының ерекшеліктерін жеткізу.
13-тақырып. Адамның пропорциясы. Адам фигурасының негізгі пропорцияларын зерттеу. Ересек адамның фигурасының пропорициясының баланың фигурасынан ерекшелігі. "Мен және менің достарым" тақырыбына арналған адамдардың тобын мүсіндеу.

60. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Скульптура".
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся десяти-одиннадцати лет имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает изобразительные средства скульптуры;
2) знает правила построения каркаса;
3) знает свойства различных пластических материалов.
4) умеет правильно распределять объемы и массы;
5) умеет видеть предмет в объеме со всех точек зрения;
6) умеет учитывать положение фигуры при передаче простого движения;
7) умеет передавать особенности строения человека и животного;
8) владеет навыками работы различными пластическими материалами;
9) владеет навыками изготовления плинта для работы над рельефом;
10) владеет навыками изготовления каркаса;
11) владеет навыками передачи характерных особенностей и пропорций копируемых элементов с натуры.
61. Ожидаемые результаты освоения образовательной Программы подготовительного класса для детей десяти-одиннадцати лет.
Выпускник знает:
1) основы изобразительной грамоты;
2) особенности и правила работы различными художественными материалами;
3) виды и жанры изобразительного искусства;
4) основы цветоведения;
5) правила линейной и воздушной перспективы;
6) способы построения композиции;
7) различные виды формата и использования их в работе для компоновки предметов;
8) изобразительные средства круглой скульптуры и рельефа.
Выпускник умеет:
1) работать с различными художественными материалами;
2) построить предмет быта и передать объем в рисунке и живописи;
3) выделить центр композиции;
4) применять правила линейной и воздушной перспективы при работе над натюрмортами и сюжетными композициями.
У выпускника сформированы навыки:
1) составления композиции;
2) работы с цветом;
3) передачи объема и пространства;
4) изготовления плинта для работы над рельефом;
5) изготовления проволочного каркаса для круглой скульптуры;
6) логического и образного мышления.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
62. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме портфолио, участия в конкурсах, выставках.
63. В портфолио обучающегося включаются фотографии, видеоизображения продуктов художественной деятельности, продукты собственного творчества, материалы самоанализа, схемы, иллюстрации, эскизы, фото и видеоизображения конкурсов детского творчества.
64. Выставочная деятельность является важным итоговым этапом занятий: однодневная выставка проводится в конце каждого задания с целью обсуждения, тематические выставки – по итогом изучения разделов, тем; итоговые выставки творческих работ обучающихся организуются в конце учебного года.

60. "Мүсін" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында он-он бір жастағы білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мүсіннің бейнелеу құралдарын біледі;
2) каркасты құру ережелерін біледі;
3) әртүрлі пластикалық материалдардың сипатын біледі;
4) көлем мен массаны дұрыс бөлуді біледі;
5) затты жан-жақтан көлемді түрде көре алады;
6) қарапайым қозғалысты жеткізуде фигураның орналасуын ескере алады;
7) адам мен жануарлардың құрылымының ерекшеліктерін жеткізуді біледі;
8) әртүрлі пластикалық материалдармен жұмыс істеуді біледі;
9) бедермен жұмыс істеу үшін плинтті әзірлеу дағдыларына ие болады;
10) каркасты әзірлеу дағдыларына ие болады;
11) натураға қарап көшірілетін элементтердің сипаттық ерекшеліктері мен пропорцияларын жеткізу дағдыларына ие болады.
61. Он-он бір жастағы балалар үшін дайындық сыныбының Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) бейнелеу бойынша сауат ашу негіздерін;
2) әр түрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеудің ерекшеліктері мен ережелерін;
3) бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын;
4) түстану негіздерін;
5) сызықтық және әуе перспективаларының негіздерін;
6) композицияны құру тәсілдерін;
7) форматтың әртүрлі түрлерін және оларды заттарды құру үшін жұмыста қолдануды;
8) дөңгелек мүсін мен бедердің бейнелеу құралдарын біледі.
Түлек:
1) әр түрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеуді;
2) тұрмыстық заттарды құруды және суретте және кескіндемеде көлемді жеткізуді;
3) композицияның орталығын ерекшелеуді;
4) натюрмортпен және сюжеттік композициямен жұмыс істеу кезінде сызықтық және әуе перспективаларының ережелерін қолдануды біледі.
Түлекте:
1) композицияны құру;
2) түспен жұмыс істеу;
3) көлем мен кеңістіктікті жеткізу;
4) бедермен жұмыс істеу үшін плинтті әзірлеу;
5) дөңгелек мүсін жасау үшін сымдық каркасты әзірлеу;
6) қисынды және бейнелі ойлау дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
62. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - портфолио, байқауларға, көрмелерге қатысу түрінде іске асырылады.
63. Білім алушының портфолиосы шығармашылық қызметтің өнімдерінің фото, бейнесуреттерін, өз шығармашылығының өнімдерін, өзін өзі талдау материалдарын, сызбаларды, иллюстрацияларды, эскиздерді, балалар шығармашылығы байқауларының фотосуреттерін қамтиды;
64. Көрме қызметі сабақтың маңызды қорытынды кезеңі болып табылады: бір күндік көрме әр сабақтың соңында талдау мақсатында өткізіледі, тақырыптық көрмелер - тарауларды, тақырыптарды оқу нәтижесі бойынша; білім алушылардың шығармашылық жұмыстарының қорытынды көрмесі оқу жылының аяғында ұйымдастырылады.

65. В конце учебного года педагог дает характеристику обучающемуся, в которой отмечаются успехи, индивидуальные качества, как целеустремленность, исполнительность, аккуратность, добросовестность, наличие художественного воображения.
Приложение 50
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предметам профориентационного класса детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предметам профориентационного класса детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предметам профориентационного класса.
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) главная точка схода – термин, обозначающий точку на линии горизонта, в которой сходятся все горизонтальные линии, перпендикулярные картинной (фронтальной) плоскости;
2) драпировка в изобразительном искусстве – термин, указывающий на расположение и общий характер складок на одеждах и тканях;
3) горизонт, линия горизонта в изобразительном искусстве – условная прямая, обозначающая уровень глаз рисующего;
4) жанр в изобразительном искусстве – понятие, характеризующее общность тем;
5) графика – массовый вид изобразительного искусства, характерной особенностью которого является однотонность рисунка, исполненного линией или светотенью;
6) интерьер – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению внутренних архитектурных форм;
7) контраст – противоположность двух величин: размера, движения;
8) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим:
9) модель – одушевленные и неодушевленные объекты, послужившие художнику в качестве натуры;
10) моделировка – передача объемно-пластических и пространственных свойст1) натура — объективно существующие одушевленные и неодушевленные предметы, которые художник изображает, наблюдая их как модель;
12) натурщик – человек, позирующий художнику во время работы;
13) натюрморт – группа предметов, композицонно составленная художником и воспроизведенная на рисунке;
14) набросок – графическое, живописное или скульптурное изображение, бегло и быстро исполненное по памяти или с натуры;
15) искусство – творческое отражение действительности в художественных живописных, графических или скульптурных образах;

65. Педагог оқу жылының соңында білім алушыға мінездеме береді, табыстары, мақсатқа ұмтылу, орындаушылық, ұқыптылық, адалдық, көркемдік елестерінің болуы сияқты жеке сипаттамалары ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
50-қосымша
Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің бейіндік сынып пәндері бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептері және балалар өнер мектептерінің бейіндік сынып пәндері бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бейіндік сынып пәндеріне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) басты түйісу нүктесі - суреттің жазықтығына перпендикуляр (қарама-қарсы) жатқан барлық тік сызықтар түйісетін, көкжиек сызығындағы нүктені білдіретін термин;
2) бейнелеу өнеріндегі бүрмелеу - киімдердегі және маталардағы қатпарлардың орналасуын және жалпы сипатын білдіретін термин;
3) бейнелеу өнеріндегі көкжиек, көкжиек сызығы - сурет салушының көз деңгейін білдіретін шартты тік сызық;
4) бейнелеу өнеріндегі жанр -жалпы ортақ тақырыптарды сипаттайтын термин;
5) графика - бейнелеу өнерінің бұқаралық түрі, оның сипаттық ерекшелігі суреттің бір сарында орындалуы, ығни сызықтармен немесе сәуле мен көлеңкенің үйлесімімен орындалуы болып табылады;
6) интерьер - ішкі архитектуралық формаларды бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
7) кереғарлық - екі өлшемнің қарама-қайшылығы: өлшемі, қимылы;
8) композиция - суретшінің ойын мейлінше түсінікті және әсерлі ететін көркемдік шығарманың мақсатты құрылымы;
9) модель - суретшіге натураның қызметін атқарған жанды және жансыз объектілер;
10) модельдеу - сәуле мен көлеңкенің үйлесімділік градациясы арқылы заттар әлемінің көлемді-пластикалық және кеңістіктік қасиеттерін жеткізу;
11) натура — суретін модель ретінде қарап отырып бейнелейтін өмірдегі жанды және жансыз заттар;
12) натурщик - жұмыс кезінде суретшінің алдында бір қалыпта қозғалмай тұратын адам;
13) натюрморт - суретшінің комозициямен құрған заттардың тобы және оларды суретте бейнелеуі;
14) нобай - есте сақтауы бойынша немесе натураға қарап жүйрік және жылдам орындалған графикалық, кескіндемелік немесе мүсіндік бейне;
15) өнер - көркемдік кескіндемелік, графикалық немесе мүсіндік бейнелердегі шынайылықтың шығармашылық көрінісі;

16) пейзаж – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению природы;
17) портрет – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению определенного, конкретного человека;
18) пропорции – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующее определенному характеру целого;
19) ракурс – изображение предмета или человека в перспективе с резко выраженным сокращением его отдельных частей;
20) ритм – чередование, соразмерность элементов, ведущие к стройной, закономерной слаженности целого произведения;
21) закрепление (фиксация, фиксирование) в технологии рисунка – термин, обозначающий специальную обработку поверхности бумаги с целью сохранения рисунка;
22) зарисовка – рисунок с натуры, выполненный с целью собрания материала для более значительной работы или ради упражнений;
23) оригинал – художественное произведение, задуманное и исполненное самим автором;
24) штрих – линия, выполненная одним движением руки и предназначенная для передачи объема;
25) эскиз – художественное произведение вспомогательного характера, являющееся подготовительным наброском для более крупной работы.
3. Цель Программы: создание условий для художественного образования, развитие творческих способностей обучающихся, подготовка их к поступлению в организации образования, реализующие профессиональные образовательные программы в области изобразительного искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) углубленное и целенаправленное обучение основам изобразительной грамоты;
2) овладение техникой рисунка, последовательностью рисования, навыками изображения предмета и пространства;
3) овладение техникой масляной живописи;
4) овладение основами промышленной графики;
5) овладение основами компьютерной графики и дизайна;
6) достижение необходимого уровня функциональной грамотности.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей средствами изобразительного искусства;
2) развитие творческого воображения, пространственного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) формирование художественного вкуса и оценочных критериев в контексте духовно-нравственных и эстетических идеалов;
4) овладение основами культуры практической работы различными художественными материалами и инструментами для эстетической организации и оформления школьной среды;
5) стимулирование познавательной деятельности обучающихся.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре;
2) профессиональное самоопределение;
3) создание социокультурной среды общения;
4) воспитание уважения к истории культуры страны.
5. Срок освоения Программы – один год. Объем учебного времени на реализацию Программы по предметам "Рисунок", "Живопись", "Композиция", "Компьютерная графика" в неделю определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу.

16) пейзаж - табиғатты суреттеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
17) портрет - белгілі, нақты адамды бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
18) пропорции - тұтастықтың белгілі сипатына сәйкес келетін зат формаларының, бөліктерінің көлемінің қатынасы;
19) ракурс - перспективадағы заттың немесе адамның жеке бөліктерінің қысқаруы бірден байқалатын бейне;
20) ритм - тұтас шығарманың қалыпты, заңдылықты құрылуына алып келетін элементтердің алмасуы, өлшемділігі;
21) сурет технологиясындағы бекіту (фиксация, белгілеу) - суретті сақтау мақсатында қағаздың бетін арнайы өңдеуді білдіретін термин;
22) суреттеме - мейлінше маңызды жұмыс немесе жаттығу үшін материал жинау мақсатында натураға қарап орындалатын сурет;
23) түпнұсқа - автордың өзі ойлап тапқан және орындаған көркем шығарма;
24) штрих - қолдың бір қимылымен орындалатын және көлемді жеткізуге арналған сызық;
25) эскиз - мейлінше ірі жұмысқа дайындықтың нобайы болып табылатын көмекші сипатындағы көркемдік шығарма.
3. Бағдарламаның мақсаты: көркемдік білім алуға, білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға, оларды бейнелеу өнері саласында кәсіби білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орындарына оқуға түсуге дайындауға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) бейнелеу сауатының негіздерін терең және мақсатты оқыту;
2) сурет техникасын, сурет салу тәртібін, заттар мен кеңістікті бейнелеу дағдыларын игеру;
3) майлы кескіндеме техникасын меңгеру;
4) өндірістік графика негіздерін меңгеру;
5) компьютерлік графика және дизайн негіздерін үйрену;
6) функционалдық сауаттылықтың қажетті деңгейіне қол жеткізу.
Дамыту:
1) бейнелеу өнерінің құралдары арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) шығармашылық елесті, кеңістіктік ойлауды, эстетикалық сезімін және әсемділікті түсінуін дамыту;
3) көркемдік талғам мен бағалау өлшемдерін рухани-адмгершілік және эстетикалық идеалдар мәнмәтінінде қалыптастыру;
4) мектеп ортасын эстетикалық ұйымдастыру және безендіру үшін әр түрлі көркемдік материалдармен және құралдармен практикалық жұмыстың негізгі мәдениетін меңгеру;
5) білім алушылардың танымдық қызметін ынталандыру.
Тәрбиелік:
1) көркемдік мәдениетке араластыру;
2) кәсіби өзін өзі анықтауы;
3) араласудың әлеуметтік ортасын құру;
4) ел мәдениетінің тарихына құрметті тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бір жыл. "Сурет", "Кескіндеме", "Композиция", "Компьютерлік графика" пәндері бойынша апталық оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.

2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
32. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
33. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
34. Постановка учебно-творческих целей и задач предусматривает повторение и закрепление новых знаний для обучающегося по предметам "Рисунок", "Живопись", "Композиция", "Компьютерная графика". Тематический план строится с соблюдением принципа межпредметной связи.
35. В профориентационном классе у обучающихся закрепляется определенный уровень живописной культуры и технических навыков. При выполнении живописных работ педагог большое значение придает роли композиции в работе с натурой.
36. Межпредметные связи предметов "Рисунок", "Живопись", "Композиция", "Компьютерная графика" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
37. Цель Программы "Рисунок": создание условий для обучения основам изобразительной грамоты, развитие творческих способностей обучающихся, их профессиональное самоопределение.
38. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение терминологии;
2) освоение рисования гипсовой капители, натюрморта из гипсовых геометрических тел с фоном и тональным разбором предметов;
3) закрепление знаний, умений и навыков в рисовании гипсовых геометрических тел;
4) освоение рисования черепа человека, гипсовой головы человека, анатомической головы человека и гипсовой анатомической фигуры человека;
5) формирование навыков передачи объема, формы, четкой конструкции предметов, передачи их материальности, фактуры с выявлением планов, на которых они расположены;
6) развитие умений грамотно изображать графическими средствами с натуры и по памяти предметы окружающего мира;
7) формирование умения создавать художественный образ в рисунке на основе решения технических и творческих задач;
8) приобретение навыков работы с подготовительными материалами: набросками, зарисовками, эскизами.
Развивающие:

2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
32. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
33. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Ең алдымен күрделі тапсырмалар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктерін ескеріп, қандай да бір шығармамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақыт көлемін анықтайды.
34. Оқу-шығармашылық мақсат пен міндеттерді құру "Сурет", "Кескіндеме", "Композиция", "Компьютерлік графика" пәндері бойынша баланың білімді қайталауы және жаңа материалдарды бекітуін қарастырады. Тақырыптық жоспарлар пәнаралық байланыс қағидатын сақтай отырып құрылады.
35. Бейіндік сыныпта білім алушының кескіндеме мәдениеті мен техникалық дағдыларының белгілі деңгейі бекітіледі. Кескіндемемен жұмыста педагог басты назарды натурамен жұмыс істеудегі композицияның рөліне аударады.
36. "Сурет", "Кескіндеме", "Композиция", "Компьютерлік графика" пәндерінің пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
46. Бағдарламаны іске асыруды оқыту пәнінің бейініне сәйкес келетін арнайы кәсіби (орта және жоғары) білімі бар педагогикалық кадрлар қамтамасыз етеді.
37. "Сурет" Бағдарламасының мақсаты: бейнелеу сауаты негіздерін оқуға, білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға, олардың өзін өзі кәсіби анықтауына жағдай жасау.
38. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) терминдерді меңгеру;
2) гипстік капительді, гипстен жасалған геометриялық денелерді, фоны бар және заттары тон бойынша қойылған натюрмортты меңгеру;
3) гипсті геометриялық денелерді салу білімін, білігін және дағдыларын бекіту;
4) адамның бас сүйегін бірнеше қырынан, гипсті адамның бас сүйегін, адамның гипсті анатомиялық фигурасын, адамның анатомиялық басын суреттеуді меңгеру;
5) көлемді, форманы, заттардың нақты конструкциясын, олардың орналасқан планын анықтап материалдылығын, фактурасын жеткізу дағдылары қалыптасады;
6) натураға қарап және есте сақтауы бойынша қоршаған әлемнің заттарын графикалық құралдармен сауатты бейнелеу білігін дамыту;
7) техникалық және шығармашылық міндеттерді шешу негізінде суретте көркем бейнені құру білігін қалыптастыру;
8) дайындама материалдармен жұмыс істеу дағдысын алу: нобайлармен, суреттемелермен, эскиздермен.
Дамыту:

1) развитие художественно-образного мышления, зрительной памяти, пространственных представлений, изобразительных способностей;
2) развитие образного мышления, художественного воображения, наблюдательности, эмоционально-эстетического восприятия действительности;
3) формирование культуры художественного восприятия предметов, явлений окружающей действительности;
4) формирование серьезного отношения к учебному рисунку как основе творческой деятельности художника в творческой и дизайнерской работе.
Воспитательные:
1) воспитание интереса к познанию окружающего мира;
2) воспитание эстетического и художественного вкуса;
3) воспитание духовно развитой личности, формирование любви и уважения к ценностям культуры.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
39. Программные требования по предмету "Рисунок":
1) формируются навыки рисования черепа человека, гипсовой головы человека, гипсовой анатомической фигуры человека, полуобнаженной мужской фигуры натурщика;
2) обучающийся осваивает рисование простейших объемных форм в перспективе, натюрморта из гипсовых геометрических тел с фоном и тональным разбором предметов, закрепляет знания, умения и навыки в рисовании гипсовых геометрических тел, гипсовой капители.
40. Содержание учебного предмета "Рисунок".
Тематическое планирование.
Тема 1. Изображение линий и плоскостей в перспективе (работа с натуры). Упражнения по определению линий горизонта и точек схода параллельных прямых.
Тема 2. Изображение простейших объемных форм в перспективе. Работа с натуры. Конструктивное построение геометрических тел в различных положениях центральной и угловой перспективы на уровне глаз. Конструктивное построение геометрических тел в различных положениях центральной и угловой перспективы ниже уровня глаз. Конструктивное построение геометрических тел в различных положениях центральной и угловой перспективы выше уровня глаз.
Тема 3. Рисунок натюрморта из гипсовых геометрических тел с фоном и тональным разбором предметов. Закрепление знаний, умений и навыков в рисовании гипсовых геометрических тел. Компоновка изображения предметов на листе, выбор формата. Применение в рисунке основных правил перспективы. Грамотная постановка предметов на плоскости. Выявление объема предметов и пространства в натюрморте. Фон серый. Освещение верхнее боковое.
Тема 4. Рисование гипсовой капители (ионический, дорический ордер). Конструктивное построение с легкой светотеневой моделировкой формы.
Тема 5. Рисование черепа человека в двух поворотах на уровне глаз. Пластические особенности черепа. Перспектива и трехмерность черепа, конструктивные особенности. Плоскость лицевая и боковая. Пропорции и симметричность. Компоновка изображения на листе. Зарисовка черепа человека с нескольких сторон. Линейно-конструктивное построение.
Тема 6. Зарисовка анатомической головы человека (экорше) или работа с анатомическими таблицами головы человека. Линейно-конструктивное построение.
Тема 7. Рисование гипсовой головы человека. Линейно-конструктивное построение с легкой светотеневой моделировкой общей формы головы.
Тема 8. Знакомство с устройством скелета человека, мышечным строением фигуры человека, работа по анатомическим таблицам.
Тема 9. Рисование гипсовой анатомической фигуры человека.
Тема 10. Рисование гипсовой фигуры человека (торс Венеры).
Тема 11. Зарисовки гипсовых слепков кистей рук.
Тема 12. Зарисовки гипсовых слепков стоп.
Тема 13. Рисование полуобнаженной мужской фигуры натурщика.
Тема 14. Экзаменационная работа. Этюд "Полуфигура человека с руками".

1) көркемдік-бейнелі ойлауды, көру арқылы есте сақтау жадын, кеңістікті елестетуді, бейнелеу қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, көркемдік елестетуді, байқампаздықты, шынайылықты эмоциялық-эстетикалық қабылдауды дамыту;
3) қоршаған ортаның заттарын, көріністерін көркем қабылдау мәдениетін қалыптастыру;
4) суретті суретшінің шығармашылық, дизайнерлік жұмысының шығармашылық қызметі негізінде қарастырып, оған деген байсалды көзқарасты қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) қоршаған әлемді тануға қызығушылықты тәрбиелеу;
2) эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) рухани дамыған тұлғаны тәрбиелеу, мәдениет құндылықтарына сүйіспеншілік пен құрметті қалыптастыру.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
39. "Сурет" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) адамның бас сүйегін, адамның гипсті бас сүйегін, адамның гипсті анатомиялық фигурасын, натурщик ер адамның жартылай жалаңаш фигурасын салу дағдылары қалыптасады;
2) білім алушы перспективадағы қарапайым көлемді формаларды салуды, фоны бар және заттар тонға бөлінген гипсті геометриялық денелерден тұратын натюрмортты салуды игереді, гипсті геометриялық денелдерді, гипсті капителилерді салу бойынша білімі, білігі және дағдылары бекітіледі.
40. "Сурет" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Перспективадағы сызықтар мен жазықтықтарды бейнелеу (натураға қарап жұмыс істеу). Көкжиек сызығын және параллель түзулердің қиылысу нүктесін анықтау бойынша жаттығулар.
2-тақырып. Қарапайым көлемді формаларды перспективада бейнелеу. Натурамен жұмыс істеу. Ортаңғы және бұрыштық перспективаның әртүрлі қалыптарында геометриялық денелерді көз деңгейінде үйлестіріп құру. Ортаңғы және бұрыштық перспективаның әртүрлі қалыптарында геометриялық денелерді көз деңгейінен төмен үйлестіріп құру. Ортаңғы және бұрыштық перспективаның әртүрлі қалыптарында геометриялық денелерді көз деңгейінен жоғары үйлестіріп құру.
3-тақырып. Фонын және заттарды тонға бөле отырып гипсті геометриялық денелерден тұратын натюрмортты салу. Гипсті геометриялық денелерді салу білімін, білігін және дағдыларын бекіту. Заттардың бейнелерін парақ бетінде үйлестіру, форматты таңдау. Суретте перспективаның негізгі ережелерін қолдану. Заттарды жазықтықта сауатты үйлестіру. Сұр фон. Жарық жоғарыдан бір жақ қырынан түсірілген.
4-тақырып. Гипсті капителиді салу (ионикалық, дорикалық ордер). Форманы сәл ғана сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін қоланып құрастыру.
5-тақырып. Көздің деңгейінде адамның бас сүйегін екі қырынан салу. Бас сүйектің пластикалық ерекшеліктері. Бас сүйек перспективасы және үш деңгейлігі, конструкциялық ерекшеліктері. Алдыңғы жақтың және қырдың жазықтығы. Пропорция және симметриялық. Бейнені парақ бетінде үйлестіру. Адамның бас сүйегін бірнеше қырынан салу. Сызықтық - конструктивтік құрылым.
6-тақырып. Адамның анатомиялық бас сүйегінің суреттемесі (экорше) немесе адамның бас сүйегінің анатомиялық кестесімен жұмыс. Сызықтық - конструктивтік құрылым.
7-тақырып. Адамның гипсті бас сүйегін салу. Сызықты - бастың жалпы формасы жеңіл ғана сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігімен модельденген конструктивтік құрылымы.
8-тақырып. Адамның бас сүйегінің құрылысымен, адам фигурасының бұлшы еттік құрылысымен танысу, анатомиялық кестелермен жұмыс.
9-тақырып. Адамның гипсті анатомиялық фигурасын салу.
10-тақырып. Адамның гипсті фигурасын салу (Венераның кеуде мүсіні).
11-тақырып. Қол білектерінің гипсті көшірмелерін салу.
12-тақырып. Табандардың гипсті көшірмелерін жасау.
13-тақырып. Натурщик ер адамның жартылай жалаңаш фигурасын салу.
15-тақырып. Емтихан жұмысы. "Адамның қолдарымен жартылай фигурасы" этюд.

41. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Рисунок".
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенности линий, тона, пластики форм, нанесение пятен и штрихов в рисунке;
2) знает о закономерностях цветовой гармонии и колорита;
3) владеет различными техниками работы в материале;
4) владеет навыками передачи формы предметов, пропорций, объема, использования светотени, перспективы и пространственных отношений;
5) владеет навыками работы с цветом, передачи цветовых отношений в условиях пространственно-воздушной среды;
6) умеет работать с натурой по памяти;
7) умеет определять пропорции и светотеневые отношения;
8) умеет передавать фактуры изображаемых предметов и поверхностей;
9) умеет применять знания линейной и воздушной перспектив;
10) умеет анализировать общий тоновой строй постановки и изображения;
11) знает принципы моделировки основных видов и форм складок ткани;
12) владеет навыками восприятия формы и пространства;
13) умеет рисовать голову человека;
14) умеет рисовать фигуру человека в одежде;
15) умеет передавать конструкцию детали предмета и материальность предмета;
16) умеет изображать постановки в усложненном пространственном решении на основе ранее сформированных навыков;
17) умеет видеть красоту в предметах, передавать в рисунках свое эмоциональное отношение;
18) умеет воплощать свой замысел для создания художественно-графического образа постановки.
42. Цель Программы "Живопись": создание условий для приобретения знаний и практических навыков живописной грамоты, развитие творческих способностей обучающихся, их профессиональное самоопределение.
43. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение техники живописи масляными красками, техники живописи с применением мастихина;
2) освоение практических навыков передачи материальности предметов в натюрморте;
3) освоение рисования натюрморта из предметов быта, которые образованы изогнутыми линиями;
5) освоение рисования натюрморта с гипсовой головой человека, этюда головы натурщика с плечевым поясом, тематического натюрморта с торсом "Венеры".
Развивающие:
1) развитие личностного кругозора и умения ориентироваться в изобразительных технических приемах;
2) формирование умений и навыков в передаче пространства и формы цветом;
3) закрепление навыков изображения контраста цветовых и тональных отношений предметов;
4) развитие эстетических способностей и потребностей восприятия прекрасного в природе и в жизни.
Воспитательные:

41. "Сурет" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сызықтың, тонның, формалардың пластикасының, суретте дақтар мен штрихтарды салу ерекшеліктерін біледі;
2) түстік үйлесімділік пен колориттің заңдылықтарын біледі;
3) материалда жұмыс істеудің түрлі техникаларын біледі;
4) заттардың формасын, пропорциясын, көлемдерін жеткізу, сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігін, перспективалар мен кеңістіктік қатынастарды қолдану дағдыларына ие болады;
5) түспен жұмыс істеу, кеңістіктік-әуе ортасы жағдайындағы түстік қатынастарды жеткізу дағдыларына ие болады;
6) есте сақтауы бойынша натурамен жұмыс істей алады;
7) пропорцияларды және сәуле мен көлеңкенің үйлесімділік қатынасын анықтай алады;
8) бейнеленетін заттар мен беттердің фактурасын жеткізе алады;
9) сызықтық және әуе перспективалары бойынша білімін қолдана алады;
10) қойылым мен бейненің жалпы тондық құрылымын талдай алады;
11) маталардың негізгі түрлері мен қатпарларының формаларын модельдеу қағидаттарын біледі;
12) форма мен кеңістіктікті қабылдау дағдыларын меңгереді;
13) адамның басын сала алады;
14) киімдегі адамның фигурасын сала алады;
15) заттың бөлшектерінің конструкциясын және заттың материалдылығын жеткізе алады;
16) қалыптасқан дағдылары негізінде күрделендірілген кеңістіктік шешімде қойылымдарды бейнелей алады;
17) заттардың әсемдігін көре алады, суретте өзінің эмоциялық көзқарасын жеткізе алады;
18) қойылымның көркемдік-графикалық бейнесін құру үшін өзінің ойын іске асыра алады.
42. "Кескіндеме" Бағдарламасының мақсаты: кескіндемелік сауат білімін және практикалық дағдыларын алуға, білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға. олардың өзін өзі кәсіби анықтауына жағдай жасау.
43. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) кескіндемені майлы бояулармен орындау техникасын, мастихин қолданылатын кескіндеме техникасын меңгеру;
2) натюрмортта заттардың материалдылығын жеткізудің практикалық дағдыларын меңгеру;
3) қиғаш сызықтардан құралған тұрмыстық заттардан натюрмортты салуды меңгеру;
5) натюрмортты адамның гипсті басынан, натурщиктің иық тұсынан бастап басының этюдін, "Венераның" кеуде мүсіні бейнеленген тақырыптық натюрмортты салуды меңгереді.
Дамыту:
1) жеке ой-өрісін және бейнелеу техникалық тәсілдерінде бағдарлана алу білігін дамыту;
2) түс арқылы кеңістік пен форманы жеткізу білімін, білігін және дағдыларын қалыптастыру;
3) заттардың түстік және тондық қатынастарының кереғарлығын бейнелеу дағдыларын бекіту;
4) эстетикалық қабілеттерін және табиғаттағы және өмірдегі әсемдікті қабылдау қажеттіліктерін дамыту.
Тәрбиелік:

1) воспитание художественного вкуса и творческого отношения к художественной деятельности;
2) развитие личности на основе лучших образцов мировой и отечественной художественной культуры;
3) творческая самоактуализация и профессиональная ориентация обучающегося.
44. Программные требования по предмету "Живопись":
1) продолжается работа над натюрмортом, но с более высокими требованиями к их выполнению, натюрморты носят тематический характер и ставятся на фоне драпировок со складками на столе или на полу, количество предметов в постановках увеличивается до четырех;
2) требуется максимальная законченность в передаче объема и материальности предметов с учетом пространственных отношений, освещенности постановки;
3) продолжается формирование умений передавать цветом качественные характеристики предметов, грамотно управлять цветом, решать пространство и глубину в натюрморте.
45. Содержание учебного предмета "Живопись".
Тематическое планирование.
Тема 1. Материалы и техника масляной живописи. Упражнения по смешиванию масляных красок и техника положения мазка: черно-белые смеси (гризайль); смеси из основных цветов.
Тема 2. Этюд натюрморта из двух-трех простых по форме и окраске предметов в технике гризайль (масло).
Тема 3. Этюд натюрморта предметов из различных материалов: дерево, стекло, металл, гипс и так далее. Два-три этюда в различных положениях. Материал: масло, холст, картон, кисти, мастихин.
Тема 4. Натюрморт из трех-четырех предметов разных по форме и материалу, контрастных по цвету на нейтральном фоне. Формат 40х50. Материал: масло, холст, картон, кисти.
Тема 5. Изучение техники работы мастихином. Выполнение упражнений в технике мастихин (яблоко, кружка и так далее), формат А4 (11 формат). Холст, картон.
Тема 6. Натюрморт из простых предметов несложной формы мастихином, 2-3 драпировки, формат А4 (11 формат). Холст, картон.
Тема 7. Натюрморт в национальном стиле, выполненный в технике мастихином. Формат 40х50 см, масло, мастихин, холст, картон.
Тема 8. Натюрморт с гипсовой головой или маской из 3-4 предметов на контрастном фоне в определенном колорите. Формат 50х60. Материал: масло, холст, кисть, мастихин.
Тема 9. Этюд головы натурщика с плечевым поясом (гризайль). Размер 30x40, 12 формат, масло.
Тема 10. Тематический натюрморт с торсом "Венеры" (предметы искусства в интерьере). Размер 50x60 см, холст, масло.
Тема 11. Фигура (этюд) в национальном костюме или тематическая постановка. Размер 55x65 см, картон или холст, масло.
Тема 12. Экзаменационная работа: натюрморт. Размер 55x65, холст, масло.

1) көркемдік талғамды және көркемдік қызметке деген шығармашылық көзқарасты тәрбиелеу;
2) көркемдік мәдениеттің әлемдік және отандық үздік үлгілері негізінде тұлғаны дамыту;
3) білім алушының шығармашылық маңыздануы және кәсіби бағдарлануы.
44. "Кескіндеме" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) орындауға қойылатын талаптардың жоғарылығымен натюрмортті орындау,, натюморттардың тақырыптық сипаты болады және үстелдегі немесе едендегі қатпарланған матаның фонына қойылады, қойлымдардағы заттардың саны төртке дейін ұзартылады;
2) кеңістіктік қатынасты, қойылымның жарығын ескеріп, заттардың көлемі мен материалдылығын жеткізуде макималды аяқталғандықты талап етіледі;
3) түс арқылы заттардың сапалы сипаттарын жеткізу білігін, түсті сауатты басқару, натюрморттағы кеңістік пен тереңдікті шешу қалыптасады.
45. "Кескіндеме" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Майлы кескіндеменің материалдары және техникасы. Майлы бояуларды араластыру бойынша жаттығулар және бояуды жағу техникасы: қара-ақ қоспалар (гризайль); негізгі түстерден алынатын қоспалар.
2-тақырып. Гризайль (май) техникасында формасы және бояуы қарапайым екі-үш заттан құратын натюрморттың этюді.
3-тақырып. Әртүрлі материалдардан жасалған заттардан тұратын натюрмортының этюді: ағаш, шыны, метал, гипс және сол сияқты. Әртүрлі қалыптағы екі-үш этюд. Материал: май, кенеп, картон, қылқаламдар, мастихин.
4-тақырып. Формасы мен материалы бойынша әртүрлі, бейтарап фондағы түстері бойынша кереғар үш-төрт заттан тұратын натюрморт. Форматы 40х50. Материалы: май, кенеп, картон, қылқаламдар.
5-тақырып. Мастихинмен жұмыс істеу техникасын зерделеу. Мастихин техникасында жаттығуларды орындау (алма, саптыаяқ және сол сияқты), А 4 (11 формат) форматы. Кенеп, картон.
6-тақырып. Мастихинмен жеңіл формадағы қарапайым заттардан құрылған натюрморт, 2-3 мата, А4 форматы (11 формат). Кенеп, картон.
7-тақырып. Мастихинмен орындалған ұлттық стильдегі натюрморт. Форматы 40х50 см, май, мастихин, кенеп, картон.
8-тақырып. Белгілі түстегі кереғар фонда орналасқан 2-3 заттан тұратын гипсті бас пен бетперде натюрморты. Форматы 50х60. Материалы: май, кенеп, қылқалам, мастихин.
9-тақырып. Натущиктің иық белдеуіне дейінгі бастың этюді (гризайль). Өлшемі 30х40, 12 форматы, май.
10-тақырып. "Венераның" кеуде мүсіні бейнеленген тақырыптық натюрморт (интерьердегі өнердің бұйымдары). Өлшемі 50х60, кенеп, май.
11-тақырып. Ұлттық костюмдегі фигруа (этюд) немесе тақырыптық қойылым. Өлшемі 55х65 см, картон немесе кенеп, май.
12-тақырып. Емтихан жұмысы: натюрморт. Өлшемі 55x65, кенеп, май.

46. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Живопись".
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет рисовать этюды натюрморта из двух-трех простых по форме и окраске предметов в технике гризайль;
2) умеет рисовать этюды натюрморта из двух-трех, трех-четырех из различных материалов, этюды в различных положениях;
3) умеет рисовать натюрморт из трех-четырех предметов разных по форме и материалу, контрастных по цвету на нейтральном фоне;
4) умеет пользоваться кистями и мастихином для передачи фактуры предметов;
5) умеет рисовать натюрморт из простых предметов несложной формы мастихином, натюрморт в национальном стиле;
6) знает технологии, техники живописи маслом, последовательность работы в живописи (от подмалевки до завершающего этапа);
7) владеет навыками механического смешения красок для получения сложных цветов;
8) умеет анализировать живописные произведения с точки зрения его колорита;
9) умеет рисовать с натуры, по памяти и представлению акварельными или гуашевыми красками, цветными карандашами или пастелью;
10) умеет передавать характерные особенности формы предметов через светотень и понимает зависимость цвета от освещения;
11) умеет добиваться колористической цельности в живописи;
12) владеет навыками по применению законов композиции, цветоведения, линейной и воздушной перспективы;
13) умеет раскрыть образное и живописно-пластическое решение в творческих работах;
14) умеет пользоваться изобразительно-выразительными возможностями рисунка и живописи;
15) применяет различные художественные материалы и техники.
47. Цель Программы "Композиция": создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося посредством изучения традиционных базовых законов композиции.
48. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с историей шрифта, эскизированием шрифтов, элементами букв, надписей, основными требованиями к шрифту;
2) знакомство с книжной графикой, созданием эскиза обложки с применением шрифтовой композиции, эскиза иллюстративно-шрифтового плаката;
3) расширение знаний основных элементов композиции, закономерностей построения художественной формы;
4) обучение принципам сбора и систематизации подготовительного материала и способов его применения для воплощения творческого замысла;
5) овладение навыками работы по композиции;
6) применение полученных знаний о выразительных средствах композиции – ритме, линии, силуэте, тональности и тональной пластике, цвете, контрасте – в композиционных работах;

46. "Кескіндеме" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гризайль техникасында формасы және реңкі қарапайым екі-үш заттан тұратын натюрморттың этюдін сала алады;
2) әртүрлі материалдардан жасалған екі-үш, үш-төрт заттан тұратын натюрморттың этюдін, әртүрлі қалыпта орнасқан этюдтерді сала алады;
3) формасы және материалы бойынша әртүрлі, бейтарап фондағы түсі бойынша кереғар үш-төрт заттан тұратын натюрмортты сала алады;
4) заттардың фактурасын жеткізу үшін қылқаламдарды және мастихинді қолдана алады;
5) мастихинмен жеңіл формадағы қарапайым заттардан тұратын натюрмортты, ұлттық нақыштағы натюрмортты сала алады;
6) майлы кескіндеменің технологиясын, техникасын, кескіндеме жұмыс істеудің ретін (алғашқы бояулардан аяқтау кезеңіне дейін) біледі;
7) күрделі түстерді алу үшін бояуларды механикалық араластыру дағдыларына ие болады;
8) кескіндемелік шығармаларды колориттік тұрғыда талдай алады;
9) акварельді және гуашь бояуларымен, түрлі түсті қарындаштармен немесе пастельмен натураға қарап, есте сақтау жады бойынша және елестетіп сала алады;
10) сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі арқылы заттардың формаларының сипаттық ерекшеліктерін жеткізе алады және түстің жарықтың түсуіне байланысты болатындығын түсінеді;
11) кескіндемедегі колориттік тұтастыққа қол жеткізе алады;
12) композицияның, түстанудың, сызықтық және әуе перспективаларының заңдарын қолдану бойынша дағдыларға ие болады;
13) шығармашылық жұмыстарда бейнелі және кескіндемелі-пластикалық шешімдерді аша алады;
14) сурет пен кескіндеменің бейнелеу-мәнерлік құралдарын қолдана алады;
15) әртүрлі көркемдік материалдар мен техниканы қолданады.
47. "Композиция" Бағдарламасының мақсаты: композицияның дәстүрлі базалық заңдарын үйрету арқылы білім алушы тұлғасының көркем-эстетикалық дамуына жағдай жасау.
48. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) қаріппен, эскизделген қаріппен, әріп элементтерімен, жазбалармен, қаріпке қойылатын негізгі талаптармен танысу;
2) кітап графикасымен, қаріптік композицияны қолданып мұқабаның эскизін, иллюстарциялық-қаріптік плакаттың эскизін құрумен танысу;
3) композицияның негізгі элементтері, көркем форманы құру заңдылықтары туралы білімді кеңейту;
4) дайындама материалдарды жинау және жүйелеу қағидаттарына және шығармашылық ойды іске асыруда оларды қолдануға оқыту;
5) композиция бойынша жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
6) композициялық жұмыстарда композицияның мәнерлік құралдары арқылы алған білідерін қолдану: ритм, сызықтар, сұлба, үндестілік, үндестілік пластикасы, түс, кереғарлық;

7) овладение навыками использования средств живописи, изобразительно-выразительных возможностей живописи;
8) умение находить живописно-пластические решения для каждой творческой задачи.
Развивающие:
1) развитие образного мышления, навыков творческого переосмысления действительности;
2) развитие воображения, фантазии, художественной наблюдательности, самостоятельности;
3) развитие понимания художественно-выразительных особенностей языка композиции;
4) развитие навыков работы с различными материалами в различных техниках.
Воспитательные:
1) воспитание чувства гармонического восприятия действительности;
2) воспитание художественного вкуса и чувства стиля;
3) воспитание целостной, гармоничной, талантливой личности;
4) психологическая помощь в самоопределении и выборе будущей профессии.
49. Программные требования по предмету "Композиция":
1) продолжается дальнейшее расширение знаний основных элементов композиции, закономерностей построения художественной формы;
2) обучающийся знакомится с основами книжной графики, особенностями оформительской работы, овладевает навыками рисования эскиза иллюстративно-шрифтового плаката.
50. Содержание учебного предмета "Композиция".
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Начальные упражнения по технике написания плакатным пером.
Тема 2. Рисованные шрифты. Основные требования к шрифту. Упражнения на миллиметровой бумаге.
Тема 3. Знакомство с эскизированием шрифтов, трафаретами.
Тема 4. Элементы букв. Надписи. Тренировочные упражнения плакатным пером с учетом всех элементов.
Тема 5. Краткие сведения из истории шрифта. Латинский и русский шрифты. Упражнения плакатным пером.
Тема 6. Шрифтовая композиция в книжной графике. Книжная графика. Эскиз обложки книги. Рисование эскиза обложки книги.
Тема 7. Искусство плаката. Эскиз иллюстративно-шрифтового плаката: политический, экологический, рекламный, афиша театральная, цирковая и так далее. Работа над эскизом плаката.
Тема 8. Основы промышленной графики. Создание на планшете эскизов – оригиналов одной ахроматической статичной композиции. Создание на планшете эскиза (оригинал одной ахроматической динамичной композиции). Создание на планшете эскиза (оригинал хроматической динамичной композиции;
Тема 9. Портрет. Творческие основы изображения человека. Создание творческого портрета (портрет-картина). Поясное изображение. Полуфигура. Фигура.
Тема 10. Композиция натюрморта. Тематический натюрморт. Примерные темы: "Моя профессия", "Отдых", "Хлеб, изобилие", "Праздник", "Человек и его мир".

7) кескіндеменің құралдарын, кескіндеменің бейнелеу-мәнерлік мүмкіндіктерін қолдану дағдыларын меңгеру;
8) әр шығармашылық міндетке кескіндемелік-пластикалық шешімдерді таба білу.
Дамыту:
1) бейнелі ойлауды, шынайылықты шығармашылықпен қайта түсіну дағдыларын дамыту;
2) елестетуді, қиялды, көркемдік байқампаздықты, дербестікті дамыту;
3) композиция тілінің көркемдік-мәнерлік ерекшеліктерін түсінуді дамыту;
4) әртүрлі техникада әр түрлі материалдармен жұмыс істеу техникасын дамыту.
Тәрбиелік:
1) шынайылықты үйлесімді қабылдау сезімін тәрбиелеу;
2) көркемдік талғамды және стиль сезімін тәрбиелеу;
3) тұтас, үйлесімді, дарынды тұлғаны тәрбиелеу;
4) өзін өзі анықтауда және болашақ мамандықты таңдауда психологиялық көмек көрсету.
49. "Композиция" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) композицияның негізгі элементтері, көркем форманы құрудың заңдылықтары туралы білімдерін кеңейту әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушы кітап графикасы негіздерімен, безендіру жұмыстарының ерекшеліктерімен танысады, плакаттың иллюстартвиті-қаріптік эскизін салу дағдыларын меңгереді.
50. "Композиция" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Платкаттық қаламұшпен жазу техникасы бойынша алғашқы жаттығулар.
2-тақырып. Салынған қаріптер.
Қаріпке қойылатын негізгі талаптар. Миллиметрлік қағаздарға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Эскизделген қаріппен, трафареттермен танысу.
4-тақырып. Әріптердің элементтері.
Жазбалар. Барлық элементтерді ескере отырып, плакаттық қылқаламдармен жаттықтыру жаттығулары.
5-тақырып. Қаріптің тариххынан қысқаша мәліметтері.
Латын және орыс қаріптері. Плакаттық қаламұшпен орындалатын жаттығулар.
6-тақырып. Кітап графикасындағы қаріптік композиция.
Кітап графикасы. Кітап мұқабасының эскизі. Кітап мұқабасының эскизін салу.
7-тақырып. Плакат өнері.
Иллюстративті-қаріптік плакаттың эскизі: саяси, экологиялық, жарнамалық, театр, цирк афишасы және сол сияқты. Плакаттың эскизімен жұмыс.
8-тақырып. Өндірістік графиканың негіздері.
Планшеттерде эскиздерді құру - бір ахроматикалық статикалық композицияның түпнұсқасы. Планшетте эскизді құру (бір ахроматикалық динамикалық композицияның түпнұсқасы). Планшетте композицияның эскизін құру (бір ахроматикалық динамикалық композицияның түпнұсқасы);
9-тақырып. Портрет.
Адамның бейнесінің шығармашылық негіздері. Шығармашылық портретті құру (портрет-картина). Белдік бейне. Жарты фигура. Фигура.
10-тақырып. Натюрморттың композициясы.
Тақырыптық натюрморт. Болжамды тақырыптар: "Менің мамандығым", "Демалыс", "Нан, молшылық", "Мереке", "Адам және оның әлемі".

51. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Композиция".
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы промышленной графики в эскизе;
2) знает основные законы и правила композиционного построения изображения;
3) знает и применяет основные правила выполнения шрифтовой работы;
4) знает и соблюдает методическую последовательность творческой работы;
5) владеет различными графическими и живописными техниками, техническими приемами работы с художественными материалами;
6) умеет составлять натюрморт из натурного материала;
7) знает и применяет на практике все законы композиции;
8) умеет самостоятельно выбирать материалы и технику исполнения для своей будущей композиции;
9) применяет знания о ритме, линии, силуэте, тональности, тональной пластике, цвете, контрасте в композиционных работах;
10) умеет находить живописно-пластические решения для каждой творческой задачи.
52. Цель Программы "Компьютерная графика": создание условий для творческого развития личности средствами компьютерной графики и дизайна.
53. Задачи Программы:
1) освоение теоретических знаний по предмету, применение полученных знаний, умений и навыков на практике;
2) освоение знаний о принципах, правилах и приемах создания визуальных образов путем овладения средствами компьютерной графики и дизайна;
3) обучение средствам компьютерного рисования и их использование для творческого самовыражения;
4) обучение языку графического дизайна, его особенностям.
Развивающие:
1) развитие технических навыков, дизайнерских умений;
2) развитие художественно-практических навыков, обучающихся в новой технологической среде;
3) развитие способностей к художественно-исполнительской и проектной деятельности;
4) развитие визуальной культуры, пространственных представлений, художественного и ассоциативного мышления, эстетического опыта обучающихся.
Воспитательные:
1) воспитание стремления к самоутверждению через освоение компьютера и созидательную деятельность с его помощью;
2) воспитание личной ответственности за результаты своей работы на компьютере.
54. Программные требования по предмету "Компьютерная графика":
1) обучающийся осваивает технологию 3D-Max [3 Д-Макс], конфигурацию видовых окон, управление видами, единицы измерения; закладки "Создать"/"Create" [Грит], "Изменить"/"Modify" [Модифи], основные объекты (примитивы и расширенные примитивы); команды и операции над объектами - "Выделение объектов"/"Select object" [Селект обжэкт], "выделение объектов из списка"/"Select By Name" [Селект бай нейм], "Перемещение"/"Select and Move" [Селект энд Мув], "Вращение"/ "Select and Rotate" [Селект энд ротет], "Видимость"/"Isolate" [Изолет], "Заморозка объектов"/"Lock" [Лок], "Копирование объектов"/"Copy" [Копи], "Объединение объектов в группы"/ "Group" [Груп], "Подгрузка"/"Merge" [Мэрдж]; простое моделирование, логические операции, создание нестандартных геометричесских объектов;

51. "Композиция" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) эскиздегі өндірістік графиканың негіздерін біледі;
2) бейнені композициялық үйлестірудің заң және ереже негіздерін біледі;
3) қаріптік жұмысты орындаудың ережелерін біледі және қолданады;
4) шығармашылық жұмыстың әдістемелік ретін біледі және сақтайды;
5) әртүрлі гарфикалық жіне кескіндемелік техниканы, көркемдік материалмен жұмыстың техникалық тәсілдерін бәледі;
6) табиғи материалдардан тұратын натюрмортты құра алады;
7) композицияның барлық заңдарын біледі және қолданады;
8) өзінің болашақ композициясын орындау үшін материалдар мен техниканы өз бетінше таңдайды;
9) ритм, сызық, сұлба, үндестілік, тондық пластика, түс, композициялық жұмыстардағы кереғарлы туралы білімдерін қолданады;
10) әрбір шығармашылық міндет үшін кескіндемелік-пластикалық шешімдер таба алады.
52. "Компьютерлік графика" ағдарламасының мақсаты: компьютерлік графика және дизайн құралдарымен тұлғаны шығармашылық дамытуға жағдай жасау.
53. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша теориялық білімді меңгеру, алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдану;
2) компьютерлі графика және дизайн құралдарын меңгеру арқылы визуалды бейнелерді құру қағидаттарын, ережелері мен тәсілдерін меңгеру;
3) компьютерлік сурет салу құралдарына және оларды шығармашылық өзін өзі танытуына үйрету;
4) графикалық дизайн тілін, оның ерекеліктерін оқыту.
Дамыту:
1) техникалық дағдыларды, дизайнерлі білікті дамыту;
2) білім алушының жаңа технологиялық ортадағы көркемдік-практикалық дағдыларын дамыту;
3) көркем-орындаушылыққа және жобалық қызметке қабілетін дамыту;
4) білім алушының визуалды мәдениеттн, кеңістіктік елестетуін, көркемдік және ассоциативті ойлауын, эстетикалық тәжірибесін дамыту.
Тәрбиелік:
1) компьютерді меңгеру арқылы өзін өзі танытуға және оның көмегімен жасампаздық қызмет атқаруға талпынуын тәрбиелеу;
2) компьютердегі жұмысының нәтижесі үшін жеке жауаптылығын тәрбиелеу.
54. "Компьютерлік графика" пәнінің Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы 3D-Max [3 Д-Макс] технологиясын, көрінетін терезелердің конфигурациясын, түрлерді басқаруды, өлшем бірліктердің;; "Жасау"/"Create" [Грит], "Өзгерту"/"Modify" [Модифи] белгілерін, негізгі объектілердің белгілерін (примитивтер және кеңейтілген примитивтер); командалар және объектілерде жүргізілетір операцияларды - "Объектілерді ерекшелеу"/"Select object" [Селект обжэкт], "Тізімдегі объектілерді белгілеу"/"Select By Name" [Селект бай нейм], "Ауыстыру"/"Select and Move" [Селект энд Мув], "Айналдыру"/ "Select and Rotate" [Селект энд ротет], "Көру"/"Isolate" [Изолет], "Объектілерді қатыру"/"Lock" [Лок], "Объектілерді көшіру"/"Copy" [Копи], "Объектілерді топқа біріктіру"/ "Group" [Груп], "Арту"/"Merge" [Мэрдж]; қарапайым модельдеуді, қисынды операцияларды, стандартты емес геометриялық фигураларды құруды меңгереді;

2) продолжается изучение простого моделирования, сплайнов, "Создать по сечению"/"Loft" [Лофт], модификаторы "Теловращение"/"Lathe" [Лейз], "Выдавить"/"Extrude" [Экструд], "Nurbs кривые"/"NURBS Curves" [Нербс Карвес], "Оболочка"/"Shell" [Шэл], "Решетка"/"Lattice" [Латис], "Изгиб"/"Bend" [Бэнд], "Плавка"/"Melt" [Мэлт], "Кручение"/"Twist" [Твист], "Сглаживание сети"/"Smooth" [Смуз], "Симметрия"/"Symmetry" [Симметри], редактора материалов, основных настроек стандартного материала, текстурных карт, модификатора "Карта ОСМ"/"UVW Map", видов освещения, установки цвета, сил освещения, теней, создание и настройка камер, смены камер, настройки визуализации сцены.
55. Содержание учебного предмета "Компьютерная графика".
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в технологию 3D-Max [3 Д-Макс]. Знакомство с рабочей областью. Конфигурация видовых окон. Отображение объектов в видовых окнах. Управление видами. Единицы измерения. Введение обучающегося в графическую среду.
Введение в технологию 3D-Max [3 Д-Макс]. Знакомство с рабочей областью. Закладка "Создать". Закладка "Изменить". Выделение объектов. Управление объектами. Введение в инструментарий. Рисование чайника, внесение изменений, дополнений в рисунок, используя закладки "Создать"/"Create" [Грит], "Изменить"/"Modify" [Модифи].
Тема 2. Команды и операции над объектами. Клонирование объектов. Объединение объектов в группы. Импорт, экспорт готовых объектов. Команда "Подгрузка"/"Merge" [Мэрдж]. Обучение копированию, клонированию, группировке объектов.
Тема 3. Простое моделирование. Логические операции. Логические операции. Способы получения составных объектов на основе стандартных. Создание нестандартных геометрических объектов.
Простое моделирование. Закрепление навыков логических операций на практике. Создание заданной геометрической фигуры посредством логических операций.
Простое моделирование. Сплайны. Подраздел "Формы"/"Shapes" [Шейпс]. Составной объект "Loft" [Лофт]. Варианты использования. Обучение сплайновому моделированию с последующим созданием объекта "Loft".
Простое моделирование. Сплайны. Подраздел "Формы"/"Shapes" [Шейпс]. Модификатор "Теловращение"/"Lathe" [Лэйз]. Варианты использования. Обучение сплайновому моделированию с последующим созданием объекта "Теловращение"/"Lathe" [Лэйз].
Простое моделирование. Сплайны. Подраздел "Формы"/"Shapes" [Шейпс]. Модификатор "Выдавить". Варианты использования. Обучение сплайновому моделированию с последующим созданием объекта "Выдавить".
Простое моделирование. Nurbs [Норбс] кривые. Подраздел "Формы"/"Shapes" [Шейпс]. Понятие Nurbs кривая. Простой способ создания ткани. Создание вертикально висящей ткани шторы.
Простое моделирование. Nurbs [Норбс] кривые. Подраздел "Формы"/"Shapes" [Шейпс]. Вариант использования техники "Nurbs [Норбс] кривые" в моделировании полотенца, скатерти. Моделирование разных видов тканей.
Простое моделирование. Модификаторы. Изучение модификаторов: остов, решетка. Варианты использования на практике. Использование модификаторы.
Простое моделирование. Модификаторы. Изучение модификаторов: изгиб, плавка, кручение, сглаживание сети. Варианты использования на практике. Применение модификаторов к готовым объектам.
Простое моделирование. Практикум. Разбор объектов по способам моделирования. Разработка эскиза для столика.
Простое моделирование. Практикум. Закрепление знаний и умений простого моделирования. Моделирование столика, скатерти, стульев.
Простое моделирование. Закрепление знаний и умений. Моделирование сервировки стола.
Тема 4. Материалы. Редактор материалов. Основные настройки стандартного материала. Понятие материала.
Материалы. Редактор материалов. Готовые материалы. Модификатор "Карта ОСМ" /"UVW Map".
Материалы. Редактор материалов. Использование текстурных карт. Самостоятельное создание материала. Способы использования и настройки карт.
Материалы. Создание собственных текстурных карт в графических редакторах. Понятие бесшовный материал. Создание бесшовного материала в растровых графических редакторах.

2) қарапайым модельдеуді, сплайндарды, "Түйісуі бойынша құру"/"Loft" [Лофт], модификаторларды "Айналдыру"/"Lathe" [Лейз], "Сығу"/"Extrude" [Экструд], "Nurbs қисықтары"/"NURBS Curves" [Нербс Карвес], "Сыртқы қабы"/"Shell" [Шэл], "Тор"/"Lattice" [Латис], "Бүгу"/"Bend" [Бэнд], "Еріту"/"Melt" [Мэлт], "Бұрау"/"Twist" [Твист], "Желіні тегістеу"/"Smooth" [Смуз], "Симметрия"/"Symmetry" [Симметри], материалдар редакторін, стандартты материалдарды, текстуралық картаны, "Карта ОСМ"/"UVW Map", жарықтың түрлерін, түсті бекітуді, жарықтандыру күшін, көлеңкелерді бапқа келтіру, камераны құру және баптау, камераны ауыстыру, көріністі визуалдауды баптау.
55. "Компьютерная графика" оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. 3D-Max [3 Д-Макс] технологиясына кіріспе. Жұмыс аймағымен танысу. Көрінетін терезелердің конфигурациясы. Объекліредің көрінетін терезелерде бейнеленуі. Түрлерді басқару. Өлшем бірлік. Білім алушыны бағдарламаның графикалық ортасынаенгізу.
3D-Max [3 Д-Макс] технологиясын кіріспе. Жұмыс аймағымен танысу. "Құру" белгісі. "Өлгерту" белгісі. Объектілерді ерекшелеу. Объектілерді басқару. Бағдарламаны құрал-саймандарын таныстыру. Шәугімді салу, "Құру"/"Create" [Грит], "Өзгерту"/"Modify" [Модифи] белгілері арқылы суретке өзгерістер, толықтырулар енгізу.
2-тақырып. Командалар және объектілердегі операциялар. Объектілерді клондау. Объектілерді топқа біріктіру. Дайын объектілерді импорттау, эскпорттау. "Жүктеу"/"Merge" [Мэрдж] командасы. Көшіруді, клондауды, объектілерді топтастыру.
3-тақырып. Қарапайым модельдеу. Қисынды операциялар. Стандарттылар негізінде құрамдас объектілерді алу тәсілдері. Стандартты емес геометриялық объектілерді құру.
Қарапайым модельдеу. Қисынды операциялар дағдысын практикада бекіту. Қисынды операциялар арқылы ұсынылған геометриялық фигураларды жасау.
Қарапайым модельдеу. Сплайндар. "Формалар"/"Shapes" [Шейпс] бөлімі. "Loft" [Лофт] құрамдас объект. Сплайндық модельдеуді үйрену және әрі қарай "Loft" [Лофт] объектсіні құру.
Қарапайым модельдеу. Сплайндар. "Формалар"/"Shapes" [Шейпс] бөлімі. "Айналдыру"/"Lathe" модификаторы. Қолдану нұсқалары. Сплайндық модельдеуді үйрену және әрі қарай "Айналдыру"/"Lathe" [Лэйз] объектсіні құру.
Қарапайым модельдеу. Сплайндар. "Формалар"/"Shapes" [Шейпс] бөлімі. модификаторы. Қолдану нұсқалары. Сплайндық модельдеуді үйрену және әрі қарай "Езу" объектсіні құру.
Қарапайым модельдеу Nurbs қисықтары. "Формалар"/"Shapes" [Шейпс] бөлімі. Nurbs қисығы түсінігі. Матаны жасаудың қарапайым тәсілі. Перденің тігінен ілініп тұрған матасын жасау.
Қарапайым модельдеу. Nurbs [Норбс] қисықтары. "Формалар"/"Shapes" бөлімі. Орамалды, дастарханды модельдеуде "Nurbs [Норбс] қисығы" техникасын қолдану нұсқасы. Материалдардың алуан түрлерін модельдеу.
Қарапайым модельдеу. Модификаторлар. Модификаторларды зерделеу: сүйеніш, тор. Практикада қолдану нұсқалары. Модификаторларды қолдану.
Қарапайым модельдеу. Модификаторлар. Модификаторларды зерделеу: бүгу, еріту, бұрау, желіні тегістеу. Практикада қолданылатын нұсқалары. Дайын объектілерде модификаторларды қолдану.
Қарапайым модельдеу. Практикум. Модельдеу тәсілдері бойынша объектілерді талдау. Үстелге арналған эскизді әзірлеу.
Қарапайым модельдеу. Практикум. Қарапайым модельдеу білімін және білігін бекіту. Үстелді, дастарханды, орындықтарды модельдеу.
Қарапайым модельдеу. Білім мен білікті дамыту. Жайылған үстелді модельдеу.
4-тақырып. Материалдар. Материалдар редакторы. Стандартты материалдардың негізгі баптаулары. Материалды түсіну.
Материалдар. Материалдар редакторы. Дайын материалдар. "Карта ОСМ" /"UVW Map" модификаторлары.
Материалдар. Материалдар редакторы. Текстуралық карталарды қолдану. Материалды өз бетінше жасау. Карталарды қолдану тәсілі және баптау.
Материалдар. Графикалық редакторлерде өздерінің жеке текструралық карталарын жасау. Растрлық графикалық редакторларда тігіссіз материалдарды жасау.

Тема 5. Освещение и камера. Виды освещения. Установка цвета, силы освещения, тени. Понятие освещения в 3D-Max . Создание источников освещения с последующей настройкой.
Освещение и камера. Установка камеры. Настройка. Перемещение. Смена камер. Создание и настройка камер.
Тема 6. Визуализация. Понятие визуализации в 3D-Max [3 Д-Макс]. Настройки визуализации. Изменение размера выгона. Путь сохранения. Настройка визуализации сцены.
Визуализация. Практикум. Изучение основ текстурирования, освещения, визуализации интерьеров. Наложение текстуры на сервированный столик. Создание освещение сцены. Визуализация.
Тема 7. Итоговый проект. Разработка идеи. Эскиз. Планирование этапов. Разработка эскиза комнаты в выбранном стиле.
Итоговый проект. Разработка идеи. Эскизы деталей интерьера. Разработка эскизов деталей интерьера, подходящих к стилю комнаты.
Итоговый проект. Моделирование помещения по размерам. Моделирование сцены. Установка единиц измерения. Моделирование помещения.
Итоговый проект. Моделирование элементов отделки помещения. Моделирование рам, окон, откосов, дверей.
Итоговый проект. Моделирование мебели. Моделирование шкафов, диванов, столов, стульев.
Итоговый проект. Моделирование декора. Установка и настройка камеры. Создание эскизов светильников, картин, ваз, статуэток.
Итоговый проект. Текстурирование сцены. Подготовка и наложение текстур на все объекты.
Итоговый проект. Моделирование освещения. Установка освещения. Установка и настройка освещения.
Итоговый проект. Проверка всех элементов, этапов сцены. Установка параметров визуализации.
Итоговый проект. Визуализация сцены. Сохранение и моделирование изображения в растровом редакторе.
56. Ожидаемые результаты освоения Программы по предмету "Компьютерная графика".
К концу обучения в профориентационном классе по предмету "Компьютерная графика" обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает графическую среду программы 3D-Max [3 Д-Макс];
2) использует закладки "создать", "изменить" при выполнении творческих проектов;
3) создает, меняет, копирует, клонирует, группирует простейшие объекты;
4) знает способы получения составных объектов на основе стандартных и нестандартных геометрических объектов;
5) создает заданную геометрическую фигуру посредством логических операций;
6) знает сплайновое моделирование с последующим созданием объектов "Loft" [Лофт], "Теловращение", "Выдавить";
7) умеет пользоваться техникой "Nurbs [Норбс] кривые" в моделировании разных видов тканей;

5-тақырып. Жарық және камера. Жарықтың түрлері. Түсті, жарық күшін, көлеңкені бекіту. 3D-Max-тағы жарық түсінігі. Жарық көздерін құру, әрі қарай күйге келтіру.
Жарық және камера. Баптау. Орнын ауыстыру. Камераларды ауыстыру. Камераны құру және баптау.
6-тақырып. Визуалдау. 3D-Max-тағы [3 Д-Макс] визуалдау түсінігі. Визуалдауды баптау. Шығарудың өлшемдерін өзгерту. Сақтау жолы. Көріністі визуалдауды баптау.
Визуалдау. Практикум. Интерьерді текстуралау, жарықтандыру, визуалдау негіздерін зерделеу. Әзірленген үстелге текстураны салу. Көрініске жарық беру. Визуалдау.
7-тақырып. Қорытынды жоба. Идеяларды әзірлеу. Эскиз. Кезеңдерді жоспарлау. Таңдалған стильде бөлменің эскизін әзірлеу.
Қорытынды жоба. Идеячны әзірлеу. Интерьердің бөлшектерінің эскизі. Комнатаның стиліне сәйкес келетін интерьердің бөлшектерінің эскиздерін әзірлеу.
Қорытынды жоба. Өлшемдері бойынша ғимаратты үлгілеу. Көріністі үлгілеу. Көріністі модельдеу. Өлшем бірліктерді қою. Ғимаратты модельдеу.
Қорытынды жоба. Ғимараттың безендіру элементтерін модельдеу. Жақтауларды, терезелерді, қия беттерін, есіктерді модельдеу.
Қорытынды жоба. Жихаздарды модельдеу. Сөрелерді, дивандарды, үстелдерді, орындықтарды модельдеу.
Қорытынды жоба. Безендірулерді модельдеу. Камераны орнату және күйге келтіру. Шамдардың, картиналардың, құмыралардың, мүсіншелердің эскизін құру.
Қорытынды жоба. Сахнаны текстуралау. Барлық объектілерге арналған текстураны әзірлеу және түсіру.
Қорытынды жоба. Жарықты модельдеу. Жарықты орнату. Жарықты орнату және күйге келтіру.
Қорытынды жоба. Көріністің барлық элементтерін, кезеңдерін тексеру. Визуальдаудың өлшемдерін бекіту.
Қорытынды жоба. Көріністі визуалдау. Растрлық редакторда бейнені сақтау және модельдеу.
56. "Компьютерлік графика" пәні бойынша Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
"Компьютерлік графика" пәні бойынша бейіндік сыныпта оқу жылының ішінде білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) 3D-Max [3 Д-Макс] бағдарламасының графикалық ортасын біледі;
2) шығармашылық жобаларды орындау кезінде "құру", "өзгерту" белгілерін біледі;
3) қарапайым объектілерді құрады, өзгертеді, көшіреді, клондайды, топтастырады;
4) стандартты және стандарттық емес геометриялық объектілер негізінде құрамдас объектілерді алу тәсілін біледі;
5) қисынды операциялардың көмегімен ұсынылған геометриялық фигураны құрады;
6) әрі қарай "Loft" [Лофт], "Айналу", "Сығу" объектілерін құратындай сплайндық модельдеуді біледі;
7) маталардың алуан түрлерін үлгілеуде "Nurbs [Норбс] қисықтары" техникасын қолдануды біледі;

8) знает модификаторы и варианты их использования на практике;
9) создает бесшовный материал в растровых графических редакторах;
10) владеет навыками текстурирования, освещения, визуализации в 3D-Max [3 Д-Макс];
11) разрабатывает эскиз комнаты (разработка идеи, планирование этапов, деталей интерьера, установка единиц измерения, моделирование помещения по размерам, элементов отделки помещения, моделирование рам, окон, откосов, дверей, моделирование шкафов, диванов, столов, стульев, моделирование декора, создание эскизов светильников, картин, ваз, статуэток, установка и настройка освещения, установка параметров визуализации);
12) умеет моделировать и сохранить изображение в растровом редакторе;
13) формирует информационную культуру в области современных компьютерных технологий работы с графическим изображениями;
14) анализирует свою деятельность в отношении компьютера, как к инструменту для творчества, созидания, реализации своих потребностей;
15) имеет теоретические знания и практические навыки, необходимые для дальнейшей практической деятельности;
16) владеет современными компьютерными методами обработки графической информации;
17) имеет навыки самостоятельного приобретения практических знаний в области компьютерной обработки, графической информации;
18) создает собственные графические проекты;
19) умеет работать с графическим планшетом.
57. Ожидаемые результаты освоения Программы по предметам профориентационного класса.
Выпускник знает:
1) законы цветоведения, световоздушной и линейной перспективы;
2) необходимый уровень функциональной грамотности.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно решать поставленные задачи и художественно их реализовывать;
2)  грамотно и образно изображать с натуры и по памяти предметы (объекты) окружающего мира;
3) воплощать представления и фантазии в работе над композицией;
4) грамотно и осмысленно применять знания для решения художественных задач;
5) сочетать различные виды деятельности и применять их во внеклассных мероприятиях;
6) использовать полученные знания в практической деятельности.
У выпускника сформированы:
1) познавательные интересы и потребности;
2) устойчивая мотивация к художественной деятельности;
3) навыки владения различными художественными материалами, техниками и жанрами;
4) навыки осознанного восприятия произведений изобразительного искусства;
5) навыки участия в конкурсах, фестивалях, выставках;
6) навыки индивидуальной и коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
58. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме экзамена.
59. Форма аттестации и контрольно-программные требования к работам обучающихся:

8) модификаторларды және оларды практикада қолдану нұсқаларын біледі;
9) растрлық графикалық редакторлерде тігіссіз материалдарды құрады;
10) текстуралау, сәуле түсіру, 3D-Max [3 Д-Макс] визуалдау дағдыларына ие болады;
11) бөлменің эскизін дайындайды (идеяны әзірлеу, кезеңдерді, бөлшектерді жоспарлау, өлшем бірлікті бекіту, өлшемдері бойынша ғимаратты модельдеу, жақтауларды, терезелерді, құламаларды, есіктерді модельдеу, сөрелерді, үстелдерді, орындықтарды модельдеу, сәндеуді модельдеу, шамдарды, картиналарды, құмыраларды, мүсіншені модельдеу, жарықты бекіту және күйге келтіру, визуалдаудың өлшемдерін бекіту);
12) растрлық редакторде бейнелерді модельдеу және сақтау;
13) графикалық бейнелермен жұмыстың заманауи компьютерлік технологиялары саласындағы ақпараттық мәдениетті қалыптастырады;
14) компьютерге, шығармашылық, жасампаздыққа, өз қажеттіліктерін іске асыру үшін қажетті құрал ретінде қараудағы өз қызметін талдайды;
15) әрі қарай практикалық қызметті жүргізуге қажетті білім мен практикалық дағдыларға ие болады;
16) графикалық ақпаратты өңдеудің заманауи компьютерлік әдістеріне ие болады;
17) компьютерлік өңдеу, графикалық ақпарат саласындағы практикалық білімді өз бетінше алу дағдыларына ие болады;
18) өзінің жеке графикалық жобаларын әзірлейді;
19) графикалық планшетпен жұмыс істей алады.
57. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) түстанудың, сәулелі әуелік және сызықтық перспективалардың заңдарын;
2) функционалды сауаттың қажетті деңгейін біледі.
Түлек:
1) қойылған міндеттерді өз бетінше шешеді және олады көркемдік іске асырады;
2) натураға қарап және есте сақтауы бойынша қоршаған әлемнің заттарын (обхектілерін) сауатты және бейнелі бейнелеуді;
3) композициямен жұмыс істеу кезінде елестетулерін және қиялдарын іске асырады;
4) көркемдік міндеттерді шешу үшін білімін сауатты және түсініп қолданады;
5) қызметтің бірнеше түрін үйлестіреді жіне оларды сабақтан тыс іс-шараларда қолданады;
6) алған білімдерін практикада қолдануды біледі.
Түлекте:
1) танымдық қызығушылықтары мен қажеттіліктері;
2) көркемдік қызметке деген тұрақты уәждемелері;
3) әртүрлі көркемдік материалдарды, техникаларды және жанрларды меңгеру дағдылары;
4) бейнелеу өнерінің шығармаларын түсініп қабылдау дағдылары;
5) байқауларға, фестивальдерге, көрмелерге қатысу дағдылары;
6) жеке жіне ұжымдық шығармашылық қызмет дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
58. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың жұмыстарына қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:

1) в первой четверти – экзамен по предмету "Рисунок" (этюд "Полуфигура человека с руками");
2) во второй четверти – экзамен по предмету "Живопись" (итоговый проект "Натюрморт" по выбору обучающегося, размер 55x65, холст, масло);
3) в третьей четверти – экзамен по предмету "Компьютерная графика" (итоговый проект по выбору обучающегося);
4) в четвертой четверти – экзамен по предмету "Композиция" (итоговый проект "Композиция натюрморта" по выбору обучающегося).
60. Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах и выставках.
Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" –– самостоятельная работа над этюдом, цельность работы, передача объема и материальности предметов с максимальной степенью законченности, умение передать разноудаленность предметов, передача художественного образа постановки;
2) оценка "4" "хорошо" – неполное выполнение требований к учебной работе, ошибки при ведении работы: недостаточная колористическая проработка этюда, незавершенность работы в цвете, ошибки в передаче пространства;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неумелое применение полученных знаний, умений и навыков, небрежность при выполнении работы, незавершенность и грубые ошибки в построении, колористической проработке этюда;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – несоблюдение требований к учебной работе, грубые ошибки при выполнении работы.
Приложение 51
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Музыкальная грамота и слушание музыки" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Музыкальная грамота и слушание музыки" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Музыкальная грамота и слушание музыки".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) ариозо – высшая речитативная форма, которая отличается от низших форм и речитатива в темпе большим мелодическим содержанием в партии голоса, большим интересом и сложностью в аккомпанементе;
2) баркарола – народная песня венецианских гондольеров;
3) барокко – характеристика европейской культуры семнадцатого-восемнадцатого веков;

1) бірінші тоқсанда - "Сурет" пәні бойынша емтихан ("Қолдары бейнеленген адамның жартылай фигурасы" этюді);
2) екінші тоқсанда - "Кескіндеме" пәні бойынша емтихан (қорытынды жоба "Натюрморт". Жобаның тақырыбы білім алушының таңдауы бойынша. Өлшемі 55х65, кенеп, майлы бояу);
3) үшінші тоқсанда - "Компьютерлік графика" пәні бойынша емтихан (білім алушының таңдауы бойынша қорытынды жоба);
4) төртінші тоқсанда - "Композиция" пәні бойынша емтихан (білім алушының таңдауы бойынша қорытынды жоба "Натюрморт композициясы"). Жобаның тақырыбы.
72. Көркемдік білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және байқаулардан және көрмелерден алған бағаларынан тұрады.
Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - этюдпен өз бетінше жұмыс істеуі, жұмыстың тұтастығы, аяқталуы максималды деңгейдегі заттардың көлемі мен материалдылығын жеткізуі, заттардың әртүрлі қашықтықтарда орналасуын жеткізу білігі, қойылымның көркемдік бейнесін жеткізуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - оқу жымысына қойылатыр талаптарды толық орындамауы, жұмысты жүргізу барысында қателіктердің жіберілуі; этюдке түстік өң беруінің жеткіліксіздігі, түспен жұмыс істеудің аяқталмағандығы, кеңістікті жеткізудегі қателіктері;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - алған білім, білік және дағдыларын дұрыс қолдана алмауы, жұмысты орындаудағы ұқыпсыздығы, үйлестіруді, этюдті колористикалық өңдеуді аяқтамауы және өрескел қателер жіберуі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - оқу жұмысы талаптарының сақтамауы, жұмысты жүргізудегі өрескел қателер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
51-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ариозо - төменгі формалардан және дауыс партиясындағы үлкен әуендік мазмұнды темптегі речитативтен, үлкен қызығушылықпен және аккомпанемент күрделілігімен ерекшеленетін жоғары речитативті форма;
2) баркарола - венециялық гондольерлердің халық әні;
3) барокко - он жетінші - он сегізінші ғасырлардағы еуропа мәдениетінің сипаттамасы;

4) диапазон – звуковой объем голоса (инструмента) от самого нижнего до самого верхнего звука;
5) динамика – состояние движения, ход развития, изменение какого-либо явления под влиянием действующих на него факторов;
6) динамические оттенки – музыкальный термин, который определяюет степень громкости исполнения музыки;
7) диссонанс – музыкальное нарушение гармонии, благозвучия, одновременное звучание двух или более несозвучных тонов;
8) зата́кт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта;
9) кантата – вокально-инструментальное произведение для солистов, хора и оркестра;
10) консонанс – гармоничное сочетание нескольких звуков в музыке;
11) хоровод – древний народный круговой массовый яяяяяовый танец, содержащий в себе элементы драматического действия;
12) марш – род музыки, сопровождающий стройные размеренные движения людей, преимущественно войска;
13) мелодия – один (в монодии единственный) голос музыкальной фактуры, который трактуется в теории музыки и непосредственно воспринимается слухом как композиционно-техническое и ладовое целое;
14) метр – мера, определяющая величину ритмических построений до малых композиционных форм;
15) моно́дия – музыкальный склад, главным фактурным признаком которого является одноголосие;
16) звукоряд в теории музыки – последовательность звуков, расположенных по высоте в восходящем или нисходящем порядке;
17) музыка́льная фо́рма – многозначный музыкальный термин, описывающий строение музыкального произведения.
18) мюзикл – музыкально-театральный сценический жанр, произведение и представление, сочетающее в себе музыкальное, драматическое, хореографическое и оперное искусства;
19) ноктюрн – распространившееся с начала девятнадцатого века название пьес лирического, мечтательного характера;
20) оратория – крупное музыкальное произведение для хора, солистов и оркестра;
21) полифоническая музыка – музыка, в которой звучит два и более голоса, при этом каждый голос ярко выраженная индивидуальная линия со своим структурным и динамическим развитием;
22) прелюдия – вступление к музыкальному произведению;
23) постмодернизм – термин, обозначающий структурно сходные явления в мировой общественной жизни и культуре второй половины двадцатого века и двадцать первого века;
24) регистр – ряд занимающих определенное высотное положение звуков певческого голоса, извлекаемых одним и тем же способом и поэтому обладающих единым тембром; участки диапазона различных музыкальных инструментов, характеризующихся единым тембром; устройства, применяемые на струнных клавишных инструментах для изменения силы и тембра звука;

4) диапазон - дауыстың (аспаптың) ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбыстық көлемі;
5) динамика - қозғалыс күйі, әрекеттегі факторлардың әсерінен пайда болған қандай да бір көріністің даму үрдісі, өзгерісі;
6) динамикалық ерекшеліктер - музыканы орындаудың қаттылық деңгейін анықтайтын музыкалық термин;
7) диссонанс - гармонияның, әуенділіктің музыкалық бұзылуы, екі немесе одан да көп сәйкес келмейтін тондардың бір уақытта дыбысталуы;
8) затакт - келесі тактінің бірінші бөлігінің алдындағы тактінің толық емес бөлігі;
9) кантата - жеке орындаушыларға, хорға және оркестрге арналған вокалдық-аспаптық шығарма;
10) консонанс - музыкадағы бірнеше дыбыстың жарасымды үйлесуі;
11) қол ұстасып айналып жүру - драмалық әрекеттің элементтерінен құралған, ескі халықтық бұқаралық айналып жүріп орындалатын ғұрыптық биі;
12) марш - адамдардың әскерлік жүріске тән, сымбатты қимылдарымен сүйемелденетін музыканың түрі;
13) мелодия - музыкалық фактураның бір (монодияда жалғыз) дауыспен орындалады, музыка теориясында композициялық-техникалық және тұтаст лад болып табылады;
14) метр - ритмикалық құрылымдардың шағын композицияларға дейінгі көлемін анықтайтын шама;
15) монодия - басты фактуралық ерекшелігі бір дауыстық болып табылатын музыкалық құрылым;
16) музыка теориясындағы дыбыстар қатары - жоғарылау немесе төмендеу тәртібі бойынша орналасқан дыбыстардың реті;
17) музыкалық форма - музыкалық шығарманың құрылымын сипаттайтын көп мағыналы музыкалық термин;
18) мюзикл - музыкалық-театрлық сахналық жанр, музыкалық, драмалық, хореографиялық және опера өнерін қамтитын шығарма және көрсетілім;
19) ноктюрн - он тоғызыншы ғасырдың басында кең таралған армандау сипатындағы лирикалық пьесалардың аталуы;
20) оратория - хорға, жеке орындаушыларға және оркестрлерге арналған ірі музыкалық шығарма;
21) полифониялық музыка - екі немесе одан көп дауыспен дыбысталатын музыка, сондай-ақ әрбір дауыстың өзінің құрылымдық және динамикалық дамуы бар анық көрсетілген жеке сызық;
22) прелюдия - музыкалық шығармаға кіріспе;
23) постмодернизм - жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы және жиырма бірінші ғасырдың әлемдік қоғамдық өмірі мен мәдениетіндегі құрылымдық ұқсас көріністерді білдіретін термин;
24) регистр - бір ғана тәсілмен шығарылатын, сол себепті тембрі бірдей әншілік дауыстың дыбыстарының белгілі жоғары қатарын алатын қатар; бірыңғай тембрмен сипатталатын әртүрлі музыкалық аспаптардың диапазонының бөліктері; ішекті клавишалық аспаптарда дыбыстың күші мен тембрін өзгерту үшін қолданылатын құрылғы;

25) ритм – организация музыки во времени;
26) рондо – музыкальная форма, в которой неоднократные проведения главной темы (рефрена) чередуются с отличающимися друг от друга эпизодами;
27) серенада – музыкальная композиция, исполняемая в чью-то честь;
28) симфония – музыкальное произведение для оркестра;
29) синкопа – смещение акцента с сильной доли такта на слабую, то есть несовпадение ритмического акцента с метрическим;
30) такт – единица музыкального метра, начинающаяся с наиболее сильной доли, и заканчивающаяся перед следующей равной ей по силе;
31) тактовая черта – вертикальная линия, пересекающая нотный стан и отделяющая один такт от другого;
32) тембр – одна из специфических характеристик музыкального звука наряду с его высотой, громкостью и длительностью;
33) пунктирный ритм – ритмический рисунок, образуемый при увеличении доли такта на половину длительности за счет двукратного уменьшения следующей, более слабой доли;
34) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
35) фактура – типичный способ оформления многоголосной музыкальной композиции в одном из (многоголосных) музыкальных складов;
36) штрихи – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
37) куплет – часть песни, включающая одну строфу текста и одно проведение мелодии (напева).
3. Цель Программы: создание условий для воспитания культуры слушания и восприятия музыки на основе формирования представлений о музыке как виде искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение основам музыкальной грамоты;
2) овладение музыкальной терминологией;
3) формирование первоначальных музыкальных представлений и навыков;
4) создание необходимой теоретической базы для понимания обучающимися связи музыкального и хореографического искусства;
5) формирование целостного представления об исторических путях развития музыкальной культуры в песенном и танцевальном жанрах.
Развивающие:
1) формирование основ культуры слушания и осознанного отношения к музыке;
2) развитие образного мышления, воображения, творческих способностей обучающихся;
3) развитие у обучающегося навыков восприятия музыкальных произведений;
4) развитие интереса обучающихся к познанию народной, классической, современной музыки;
5) формирование умения эмоционально и образно воспринимать и характеризовать музыкальные произведения.
Воспитательные:
1) эстетическое воспитание обучающихся средствами музыкального и хореографического искусства;
2) расширение кругозора, воспитание музыкального вкуса;
3) воспитание гармонично и всесторонне развитой личности, интегрированной в систему мировой и отечественной музыкальной и хореографической культуры.

25) ритм - музыканы уақытта ұйымдастыру;
26) рондо - басты тақырыпты (рефрена) бірнеше рет өткізу бір бірінен айрықшаланатын эпизодтармен алмасатын музыкалық форма;
27) серенада - біреуге арналып айтылатын музыкалық композиция;
28) симфония - оркестрге арналған музыкалық шығарма;
29) синкопа - тактінің күшті бөлікті акцентінің әлсізге ауысуы, яғни ритмикалық акценттің метрикалыққа сәйкес келмеуі;
30) такт - мейлінше күшті бөлігінен басталып, келесі күші жағынан бірдей тең бөліктен аяқталатын музыкалық метрдің бірлігі;
31) тактілік ерекшелік - ноталық станды кесіп өтетін және бір тактіні келесі тактіден бөлетін тік сызық;
32) тембр - жоғарылығы, қаттылығы және ұзақтығымен қатар музыкалық дыбыстың ерекше сипаттамасының бірі;
33) үзік-үзік ритм - келесі, мейлінше әлсіз бөлікті екі есе қысқарту есебінен тактінің бөлігін жарты ұзақтыққа ұзарту кезінде пайда болатын ырғақтық сурет;
34) үшдыбыстылық - терция бойында орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;
35) фактура - музыкалық құрылымдардың бірінде (көп дауысты) көп дауысты музыкалық композицияны ресімдеудің әдеттегі тәсілі;
36) штрих - дыбысты құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі);
37) шумақ - әуеннің бір шумағынан және қайырмасынан тұратын әннің бөлігі.
3. Бағдарламаның мақсаты: музыканы өнердің түрі ретінде түсінуді қалыптастыру негізінде тыңдау мәдениетін және музыканы қабылдауды тәрбиелеуге жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық сауат негіздеріне оқыту;
2) музыкалық терминдерді меңгеру;
3) алғашқы музыкалық түсініктер мен дағдыларды қалыптастыру;
4) білім алушылардың музыка мен хореография өнерінің байланысын түсіну үшін қажетті теориялық базаны құру;
5) әншілік және бишілік жанрдағы музыка мәдениетінің тарихи даму жолдары туралы тұтас түсінікті қалыптастыру.
Дамыту:
1) тыңдау мәдениетінің негіздерін және музыкаға саналы көзқарасты қалыптастыру;
2) білім алушылардың бейнелі ойлауын, елестетуін, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3) білім алушылардың музыкалық шығармаларды қабылдау дағдыларын дамыту;
4) білім алушылардың халықтық, классикалық, заманауи музыканы тануға деген қызығушылығын дамыту;
5) музыкалық шығарманы эмоциямен қабылдау және сипаттау білігін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) музыка және хореография өнерінің құралдарымен білім алушыларға эстетикалық тәрбие беру;
2) өй-өрісін кеңейту, музыкалық талғамын тәрбиелеу;
3) әлемдік және отандық музыка және хореография өнеріне кіріктірілген, үйлесімді және жан-жақты дамыған тұлғаны тәрбиелеу.

5. Срок реализации Программы – четыре года.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств, приведенном в приложении 3 к настоящему приказу.
Программа предназначена для обучения детей, обучающихся на хореографическом отделении школы искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
8. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, развитие у обучающегося навыков восприятия музыкальных произведений.
9. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению музыкальной грамоты и навыков слушания музыки;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к хореографическому искусству;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
10. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающемуся в соответствии с целями и задачами Программы.
11. Привитие обучающемуся необходимых навыков музыкальной грамоты и слушания музыки происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, а музыкальное воспитание и развитие их основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.

5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 3-қосымшасында көрсетілген балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Бағдарлама өнер мектептерінің хореография бөлімдерінде білім алатын білім алушыларға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
8. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, білім алушының музыкалық шығармаларды қабылдау дағдыларын дамыту.
9. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауат ашуды және музыканы тыңдау дағдыларын меңгеруі;
2) шығармашылық қызметінің тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) хореографиялық білім алуы және хореография өнеріне араласуы;
5) музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
10. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
11. Білім алушыға қажетті музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау дағдыларын үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркем шығармалармен жұмыс істеу барысында, ал музыкалық тәрбие беру және дамыту халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.

12. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение навыков слушания музыки, опыта творческой деятельности.
13. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.
14. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и музыковедов.
15. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяет отобрать доступный для слушания, изучения учебный материал, который способствует музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения музыкальной грамоты и навыков слушания музыки;
4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающегося, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
16. Специфика индивидуального обучения предмету "Музыкальная грамота и слушание музыки" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
17. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) беседа – объяснение, разбор, анализ музыкального материала;
2) наглядный – показ, демонстрация отдельных частей и всего произведения, разъяснение, сравнение;
3) практический – творческие упражнения, деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки, последующая организация целого произведения;
4) игровые – разнообразные формы игрового моделирования.
18. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
19. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.

12. Бағдарламаның ерекшелігі музыка тыңдау дағдысын, шығармашылық тәжірибе алуға бағытталуы болып табылады.
13. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктерге қол жеткізуге бағытталған.
14. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
15. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушының музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) дара оқыту қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
16. "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
17. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - музыкалық материалды түсіндіру, талдау, сараптау;
2) көрнекілік - көрсету, шығарманың жеке бөліктерін және тұтас шығарманы көрсету, түсіндіру, салыстыру;
3) практикалық - шығармалық жаттығулар, тұтас шығарманы мұқият пысықтау үшін мейлінше ұсақ бөліктерге бөлу, кейіннен тұтас шығарманы құру;
4) ойын - ойын үлгілерінің түрлі формалары.
18. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
19. Педагог Бағдарламаны заманауи өнер мектептерінде іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.

32. Музыкально-теоретические знания предлагаются с учетом специфики хореографического отделения, обучающийся знакомится с самыми разными метроритмическими и структурными особенностями изучаемой музыки. На занятиях ведется пение по нотам.
33. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
34. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
35. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) разучивание танцевально-ритмических постановок с использованием шумовых и народных ударных инструментов;
2) музицирование в детском ударно-шумовом оркестре;
3) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над песней;
4) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
36. Межпредметные связи предмета "Музыкальная грамота и слушание музыки" с предметами "Ритмика", "Классический танец" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство со спецификой музыки как вида искусств, с многообразием содержания музыкальных произведений, музыкальными жанрами, основами музыкальной грамоты. средствами музыкальной выразительности;
2) развитие умения образно воспринимать музыкальное произведение, воспитывается ритмическое чувство, осваиваются понятия как музыкальная фраза, динамика;
3) знакомство с музыкальными жанрами, видами и тембрами казахских, русских народных инструментов, клавишных музыкальных инструментов, инструментов симфонического оркестра, овладевает умением различать на слух звучание музыкальных инструментов;
4) овладение практическими умениями и навыками в различных видах музыкально-творческой деятельности: в слушании музыки, пении с ориентацией на нотную запись, принимают участие в подготовке и проведении коллективных творческих дел, посещает занятия хореографии, ритмики, участвует в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
38. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основные черты музыки как вида искусства. Легенды и мифы о музыке.
Тема 2. Выразительные возможности элементов музыкальной речи. Звуки шумовые. Звуки музыкальные.
Тема 3. Нотный стан. Названия звуков. Скрипичный ключ. Ноты. Правописание нот. Такт. Тактовая черта. Ноты 1 октавы.
Тема 4. Звукоряд. Гамма. Гамма До мажор.
Тема 5. Средства выразительности. Лад. Мажор. Минор.
Тема 6. Мелодия. Гармония.
Тема 7. Тембр. Динамика.
Тема 8. Ритм. Метр.
Тема 9. Регистры. Восходящее и нисходящее движение в мелодии. Куплет.
Тема 10. Метроритм. Пульсация в музыке. Тембровое своеобразие музыки.
Тема 11. Длительности (половинная, целая). Ритмические упражнения.

32. Музыкалық-теориялық білім хореография бөлімінің ерекшеліктерін есепке ала отырып ұсынылады, білім алушы оқылатын музыканың алуан түрлі метроритмикалық және құрылымдық ерекшеліктерімен танысады. Сабақтарда нотаға қарап ән айту жүргізіледі.
33. Өзіндік сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
34. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
35. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) шулы және халықтық соқпалы аспаптарды қолданып билеу-ырғақтық қойылымдарды жаттау;
2) балалардың соқпалы-шулы оркестрінде музыка ойнау;
3) халық әндерімен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын күнделіктерге жазу;
4) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
36. "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Ритмика", "Классикалық би" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) өнердің түрі ретінде музыканың ерекшелігімен, музыкалық шығармалар мазмұнының көп түрлілігімен, музыкалық жанрлармен, музыкалық сауат негіздерімен, музыкалық мәнерлік құралдарымен танысу;
2) музыкалық шығарманы бейнелі қабылдау білігі дамыту, ритмикалық сезімдер тәрбиеленеді, музыкалық фраза, динамика сияқты түсініктер меңгеріледі;
3) музыка жанрларымен, қазақ, орыс халық аспаптарының, клавишалық аспаптардың, симфониялық оркестр аспаптарының түрлерімен және тембрлерімен танысу, музыкалық аспаптардың н тыңдау арқылы ажырату білігіне ие болады;
4) музыка тыңдау, ноталық жазуға бағдарлана отырып айту сияқты әр түрлі музыкалық-шығармашылық қызметтің түрлеріндегі практикалық білік пен дағдыларға ие болады, ұжымдық шығармашылық істерді дайындауға және өткізуге қатысады, хореография, ритмика сабақтарына барады, шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысады.
38. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыканың өнердің бір түрі ретіндегі негізгі қасиеттері. Музыка туралы аңыз бен мифтер.
2-тақырып. Музыкалық тілдегі мәнерлік мүмкіндіктері. Шулы дауыстар. Музыкалық дыбыстар.
3-тақырып. Нота парағы. Дыбыстардың аталуы. Скрипка кілті. Ноталар. Ноталардың жазылуы. Такт. Тактінің ерекшелігі. Бірінші октаваның ноталары.
4-тақырып. Дыбыстар қатары. Гамма. До мажор гаммасы.
5-тақырып. Мәнерлік құралдары. Лад. Мажор. Минор.
6-тақырып. Әуен. Гармония.
7-тақырып. Тембр. Динамика.
8-тақырып. Ритм. Метр.
9-тақырып. Регистрлер. Әуендегі жоғарылайтын және төмендейтін қозғалыстар. Шумақ.
10-тақырып. Метроритм. Музыкадағы қағыс. Музыканың тембрлік өзіндік ерекшелігі.
11-тақырып. Ұзақтықтар (жарты, толық). Ритмикалық жаттығулар.

Тема 12. Размер 2/4. Сильная доля. Слабая доля. Такт. Тактовая черта.
Тема 13. Паузы. Тон. Полутон.
Тема 14. Метроритм. Жанр.
Тема 15. Музыкальные построения. Музыкальная форма.
Тема 16. Знаки альтерации: диез, бемоль, бекар.
Тема 17. Темп в музыке. Темп в хореографии.
Тема 18. Казахские народные инструменты. Основные группы казахских народных инструментов. Струнные инструменты. Духовые инструменты. Язычковые инструменты. Ударные инструменты. Инструменты с использованием колокольчиков. Легенды о музыкальных инструментах. Своеобразие интонационного звучания казахских народных инструментов.
Тема 19. Русские народные инструменты. Русские духовые инструменты. Русские свистковые народные инструменты. Русские язычковые духовые инструменты. Русские мундштучные духовые инструменты. Русские струнные народные инструменты. Русские смычковые народные инструменты. Русские мембранные народные инструменты. Русские самозвучащие народные инструменты.  Струнные щипковые музыкальные инструменты. Легенды о музыкальных инструментах. Своеобразие интонационного звучания русских народных инструментов.
Тема 20. Инструменты симфонического оркестра. Струнные инструменты. Духовые инструменты. Ударные инструменты.
Тема 21. Клавишные музыкальные инструменты. Фортепиано. Клавесин. Орган.
39. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия "нотный стан", "скрипичный ключ", расположение нот на нотоносце;
2) знает тактовую черту, ноты первой октавы;
3) знает понятия "регистры", "лады", "восходящее и нисходящее движение в мелодии";
4) знает понятия "лад", "мажор", "минор";
5) умеет строить и петь гаммы до-мажор;
6) знает понятия "мелодия", "гармония", "тембр", "динамика", "ритм", "метр";
7) знает легенды и мифы о музыке и музыкальных инструментах;
8) знает виды казахских народных инструментов;
9) знает виды русских народных инструментов;
10) знает клавишные музыкальные инструменты, инструменты симфонического оркестра;
11) знает интонационное звучания казахских, русских народных инструментов;
12) различает на слух звучание музыкальных инструментов;
13) умеет строить и петь гаммы до-мажор, ре-мажор, фа-мажор, соль-мажор, си-бемоль мажор;
14) умеет строить простые интервалы в ладу и от звука;
15) умеет выделять сильную долю в прослушанном произведении;
16) умеет простучать доли в двух и трехдольном размерах;
17) умеет определять на слух пройденные элементы;
18) умеет тактировать в пройденных размерах.
40. Программные требования во 2 классе:

12-тақырып. 2/4 өлшемі. Күшті үлесі. Әлсіз үлесі. Такт. Тактілік ерекшелік.
13-тақырып. Үзілістер. Тон. Жарты тон.
14-тақырып. Метроритм. Жанр.
15-тақырып. Музыкалық құрылым. Музыкалық форма.
16-тақырып. Альтерация белгілері: диез, бемоль, бекар.
17-тақырып. Музыкадағы темп. Хореографиядағы темп.
18-тақырып. Қазақ халық аспаптары. Ішекті аспаптар. Үрлемелі аспаптар. Тілмен ойналатын аспаптар. Соқпалы аспаптар. Қоңыраулар қолданылатын аспаптар. Музыкалық аспаптар туралы аңыздар. Қазақ халық аспаптарының интонациялық дыбысталуының ерекшелігі.
19-тақырып. Орыс халық аспаптары. Орыстың үрлемелі аспаптары. Орыстың тілмен ойналатын аспаптары. Орыстың мүштікті үрлемелі аспаптары. Мембраналық орыс халық аспаптары. Өзі дыбысталатын орыс халық аспаптары. Ішекті-шертпелі музыкалық аспаптар. Музыкалық аспаптар туралы аңыздар. Орыс халық аспаптарының ырғақтық дыбысталуының ерекшелігі.
20-тақырып. Симфониялық оркестр аспаптары. Ішекті аспаптар. Үрлемелі аспаптар. Соқпалы аспаптар.
21-тақырып. Клавишалық музыкалық аспаптар. Фортепиано. Клавесин. Орган.
39. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "нота парағы", "скрипка кілті" түсініктерін, нота тасығыштағы ноталардың орналасуын біледі;
2) тактілік ерекшелікті, бірінші октаваның ноталарын біледі;
3) "регистрлер", "лад" түсініктерін, "әуендегі жоғарылайтын және төмендейтін қозғалыстарды" біледі;
4) "лад", "мажор", "минор" түсініктерін біледі;
5) до-мажор гаммаларын құруды және айтуды біледі;
6) "әуен", "гармония", "тембр", "динамика", "ритм", "метр" түсініктерін біледі;
7) музыка және музыкалық аспаптар туралы аңыздар мен мифтерді біледі;
8) қазақ халық аспаптарының түрлерін біледі;
9) орыс халық аспаптарының түрлерін біледі;
10) клавишалық музыкалық аспаптарды, симфониялық оркестрдің аспаптарын біледі;
11) қазақ, орыс халық аспаптарының интонациялық дыбысталуын біледі;
12) музыкалық аспаптардың дыбысталуын есту арқылы ажыратады;
13) до-мажор, ре-мажор, фа-мажор, соль-мажор, си-бемоль мажор гаммаларды құруды және айтуды біледі;
14) ладта және дыбыстан қарапайым арақашықтықтарды құра алады;
15) тыңдалған шығармалардың күшті үлестерін анықтай алады;
16) екі және үш үлесті өлшемдердегі үлестерді құрай алады;
17) өткен элементтерді есту арқылы анықтай алады;
18) өткен өлшемдер бойынша тактілеуді біледі.
40. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:

1) освоение понятий "лад", "ритм", "метр", "размер", "регистр", "фактура", "динамика", "штрихи", "паузы", "ритмический орнамент", "созвучие", "интервал", "диссонанс", "консонанс", "трезвучие";
2) продолжение работы по формированию умения слушать музыку, анализу, сравниванию, развитию интереса через слушание музыки казахских, русских, украинских народных танцев, казахских, русских народных песен;
3) формирование слушательского опыта, продолжение эмоционального и осознанного усвоения содержания музыкальных произведений на основе понимания их интонационной природы, осознания принадлежности к своей стране, ее истории и культуре на основе изучения лучших образцов народной музыки, музыки народных танцев.
41. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Язык музыки. Мелодия. Основные формы мелодического движения.
Тема 2. Ноты второй октавы.
Тема 3. Лад. Длительности нот (повторение).
Тема 4. Ритм, метр, размер. Ритмические упражнения. Ритмический орнамент. Ритмические формулы марша, вальса, мазурки, польки, тарантеллы.
Тема 5. Чтение нот в заданных ритмах. Воспитание навыка чтения с листа Развитие слуха, ритма, памяти.
Тема 6. Регистры. Фактура. Характеристика фактуры с точки зрения плотности, прозрачности, многослойности.
Тема 7. Динамика. Штрихи. Паузы. Ритмические упражнения.
Тема 8. Простые музыкальные формы. Куплетная форма. Песня. Типы песен. Виды песен. История жанра.
Тема 9. Разнообразие песенных жанров в казахской музыке. Обрядовые песни (колыбельные песни, детские песни и молодежи, трудовые, песни земледельца, охотника, рабочего). Свадебные песни. Песни печали, скорби. Песни-прощания. Песни-назидания. Фантастические песни. Сатирические, юмористические песни. Эпические сказания. Айтыс. Лирические песни. Песни, описывающие исторические события.
Тема 10. Жанры русской песни. Песенный эпос. Календарные обрядовые песни. Семейные обрядовые песни. Традиционные лирические песни. Трудовые песни. Жанровые песни, связанные с хореографией: хороводные, игровые, песни и инструментальные наигрыши, сопровождающие пляску.
Тема 11. Танец – древний вид искусства. Признаки и схема жанров. Музыка и костюм как составные части целого. Жанровые признаки танца. Жанры танца.
Тема 12. Русские народные танцы. Жанры русского народного танца: хоровод, пляска. Русские народные танцы для детей.
Тема 13. Казахские народные танцы. Трудовые, охотничьи танцы. Танцы-состязания. Шуточные танцы (кара жорға, тепеңкөк и другие).
Тема 14. Украинские народные танцы.
Тема 15. Историко-бытовые танцы. Менуэт. Вальс. Полька.
Тема 16. Жанр марша. Виды маршей.
Тема 17. Музыкальный звук и его свойства. Высота. Длительность. Громкость. Тембр.
Тема 18. Созвучия.
Тема 19. Интервалы. Классификация интервалов. Интервалы в изученных песнях.
Тема 20. Диссонанс. Консонанс.
Тема 21. Трезвучия. Мажорное трезвучие. Минорное трезвучие. Изобразительность в музыке (закрепление фонизма интервалов).
Тема 22. Музыка в кино. Музыка в театре. Музыкальная тема в живописи. Музыкальная тема в поэзии.

1) білім алушы "лад", "ритм", "метр", "өлшем", "регистр", "фактура", "динамика", "штрих", "үзілістер", "ритмикалық өрнек", "үндестік", "арақашықтық", "диссонанс", "консонанс", "үшдыбыстылық" түсініктерін меңгеру;
2) музыканы тыңдау, талдау, салыстыру, қазақ, орыс халықтарының билерін, қазақ, орыс, украин халықтарының әндерін тыңдау арқылы қызығушылықты дамыту білігін қалыптастыру бойынша жұмыстар жалғастыру;
3) тыңдаушылық тәжірибе қалыптастыру, музыкалық шығармалардың мазмұнын олардың интонациялық табиғатын түсіну негізінде эмоциямен және түсініп меңгеру, халық музыкасының, халық билері музыкасының үздік үлгілерін үйрену негізінде еліне, оның тарихы мен мәдениетіне қатыстылығын сезіну жалғастырылады.
41. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыка тілі. Әуен. Әуендік қозғалыстардың негізгі формалары.
2-тақырып. Екінші октаваның ноталары.
3-тақырып. Лад. Ноталардың ұзақтығы (қайталау).
4-тақырып. Ритм, метр, өлшем. Ритмикалық жаттығулар. Ритмикалық өрнек. Марштың, вальстің, мазурканың, польканың, тарантелланың ритмикалық формулалары.
5-тақырып. Берілген ритмдерде ноталарды оқу. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын тәрбиелеу. Есте сақтау қабілетін, ритмді, есте сақтау жадын дамыту.
6-тақырып. Регистрлер. Фактура. Тығыздығы, мөлдірлігі, көп қабаттылығы жағынан фактурасының сипаттамасы.
7-тақырып. Динамика. Штрихтер. Үзілістер. Ритмикалық жаттығулар.
8-тақырып. Қарапайым музыкалық формалар. Шумақтық форма. Ән. Әннің түрлері. Жанрдың тарихы.
9-тақырып. Қазақ музыкасындағы әншілік жанрдың түрлілігі. Әдет-ғұрып өлеңдері (бесік жырлары, балалар мен жастарға арналған әндер, еңбек, диханшының, аңшының, жұмыскердің әндері). Үйлену тойы әндері. Қайғыру, жоқтау әндері. Қоштасу әндері. Ғибрат әндер. Қиял-ғажайып әндер. Сатиралық, сықақ әндер. Эпостық жырлар. Айтыс. Лирикалық әндер. Тарихи оқиғаларды сипаттайтын әндер.
10-тақырып. Орыс әндерінің жанрлары. Эпостық жырлар. Күнтізбелік әдет-ғұрыптық жырлар. Отбасылық әдет-ғұрыптық жырлар. Дәстүрлі лирикалық әндер. Еңбекке арналған әндер. Хореографиямен байланысты жанрлық әндер: қол ұстасып айналып жүру, ойындық әндер, әндер және аспаппен биді сүйемелдеу.
11-тақырып. Би - өнердің ежелгі түрі. Жанрлардың белгілері және сызбалары. Музыка мен костюм тұтас нәрсенің құрамдас бөліктері. Бидің жанрлық белгілері. Бидің жанрлары.
12-тақырып. Орыс халық билері. Орыс халық билерінің жанрлары: қол ұстасып айналып жүру, билер. Балаларға арналған орыс халық билері.
13-тақырып. Қазақ халық билері. Еңбекке, аңшылыққа арналған билер. Жарысу билері. Әзіл билер (қара жорға, тепеңкөк және басқалары).
14-тақырып. Украин халық билері.
15-тақырып. Тарихи-тұрмыстық билер. Менуэт. Вальс. Полька.
16-тақырып. Марш жанры. Марштың түрлері.
17-тақырып. Музыкалық дыбыс және оның қасиеттері. Жоғарылығы. Ұзақтығы. Дауыс қаттылығы. Тембрі.
18-тақырып. Үндестік.
19-тақырып. Интервалдар. Интервалдарды жіктеу. Жатталған әндердегі интервалдар.
20-тақырып. Диссонанс. Консонанс.
21-тақырып. Үшдыбыстылық. Мажорлық үшдыбыстылық. Минорлық үшдыбыстылық. Музыкадағы бейнелеу (интервалдардың фонизмін бекіту).
22-тақырып. Кинодағы музыка. Театрдағы музыка. Кескіндемедегі музыка тақырыбы. Поэзиядағы музыка тақырыбы.

42. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия "мелодия", "ритм", "метр", "размер". "ритмический орнамент", "песня", "куплетная форма";
2) знает основные формы мелодического движения, ноты второй октавы;
3) знает ритмические упражнения, ритмические формулы марша, вальса, мазурки, польки, тарантеллы;
4) владеет навыками чтения нот с листа в заданных ритмах;
5) развивает слух, чувства ритма, память;
6) знает понятия "регистры", "фактура", "динамика", "штрихи". "паузы";
7) знает ритмические упражнения, простые музыкальные формы;
8) знает характеристику фактуры;
9) знает жанр "песня", виды, типы песен;
10) знает жанры казахских, русских народных песен;
11) знает жанр "танец", жанровые признаки танца, жанры танца;
12) знает казахские, русские, украинские народные танцы;
13) знает историко-бытовые танцы менуэт, вальс, польку;
14) знает жанр "марш", виды маршей;
15) знает понятие "музыкальный звук", свойства звука;
16) знает понятие "созвучие", "интервал", классификацию интервалов, интервалы в изученных песнях;
17) знает понятия "диссонанс", "консонанс", "трезвучие", виды трезвучий;
18) умеет определять размер, ритмические группы в прослушанных музыкальных произведениях, характер, жанр произведения, средства музыкальной выразительности;
19) умеет определять основные женские и мужские голоса, типы песен;
20) знает музыкальную тему в кино, театре, живописи поэзии.
21) умеет проговорить ритм упражнения ритмослогами и простучать ритм в размерах 2/4, 4/4 с затактом и без затакта;
22) определяет размер и ритмические группы в прослушанных музыкальных произведениях;
23) определяет характер и жанр произведения, средства музыкальной выразительности;
24) определяет основные женские и мужские голоса;
25) определяет типы песен: народные, массовые, эстрадные, авторские.
43. Программные требования в 3 классе:
1) освоение понятий "нотация", "ноты первой октавы", "ноты второй октавы", "длительности нот", освоение ритмической фигуры на слух в соответствии с метром, группировки длительностей в размере 4/4, разнообразие пунктирных ритмов, ритмических упражнений;
2) знакомство с танцевальной культурой четырнадцатого-шестнадцатого веков, особенностями ритма, музыки танцев европейской, латиноамериканской программ, сравнивает, анализирует, через слушание танцевальных мелодий воспитывает культуру восприятия и художественный вкус;

42. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "әуен", "ритм", "метр", "өлшем", "ритмикалық өрнек", "ән", "шумақтық форма" түсініктерін біледі;
2) әуендік қозғалыстардың негізгі формаларын, екінші октаваның ноталарын біледі;
3) ритмикалық жаттығуларды, марштың, вальстің, мазурканың, польканың, тарантелланың ритмикалық формулаларын біледі;
4) берілген ритмде ноталарды парақтан оқу дағдыларына ие болады;
5) есте сақтау қабілетін, ритм сезімін, есте сақтау жадын дамытады;
6) "регистр", "фактура", "динамика", "штрих", "үзіліс" түсініктерін біледі;
7) ритмикалық жаттығуларды, қарапайым музыкалық формаларды біледі;
8) фактураның сипаттамасын біледі;
9) "ән" жанрын, әннің түрлерін, үлгілерін біледі;
10) қазақ, орыс халық әндерінің жанрларын біледі;
11) "би" жанрын, бидің жанрлық белгілерін, бидің жанрларын біледі;
12) қазақ, орыс, украин халықтарының билерін біледі;
13) менуэт, вальс, полька тарихи-тұрмыстық билерін біледі;
14) "марш" жанрын, марштың түрлерін біледі;
15) "музыкалық дыбыс" түсінігін, дыбыстың қасиеттерін біледі;
16) "үндестік", "интервал" түсініктерін, интервалдардың жіктелуін, жатталған әндердегі интервалдарды біледі;
17) "диссонанс", "консонанс" түсініктерін, үшдыбыстылықтың түрлерін біледі;
18) тыңдалған музыкалық шығармалардың өлшемін, ритмикалық топтарын, шығарманың сипатын, жанрын, музыкалық мәнерлік құралдарын анықтай алады;
19) әйелдердің және ерлердің негізгі дауыстарын, әндердің түрлерін анықтай алады;
20) кинодағы, театрдағы, кескіндемедегі, поэзиядағы музыка тақырыбын біледі;
21) жаттығудың ритмін ритмдік буындармен айта алады және ритмдерді тактінің толық үлесімен және тактінің толық үлесінсіз 2/4, 4/4 өлшемдерінде тоқылдата алады;
22) тыңдалған музыкалық шығармалардың өлшемін және ритмикалық суреттерін анықтайды;
23) шығарманың сипатын және жанрын, музыкалық мәнерлік құралдарын анықтайды;
24) әйелдердің және ерлердің негізгі дауыстарын анықтайды;
25) әндердің түрлерін анықтайды: халықтық, бұқаралық, эстрадалық, авторлық.
43. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) "нотация", "бірінші октаваның ноталары", "екінші октаваның ноталары", "ноталардың ұзақтығы" түсініктерімен танысады, метрге сәйкес ритмикалық фигураларды, 4/4 өлшеміндегі ұзақтық топтарын, пунктирлік ритмдердің түрлерін, ритмикалық жаттығуларды тыңдау арқылы меңгеру;
2) он төртінші және он алтыншы ғасырлардың би мәдениетімен, еуропа, латын американдық бағдарламалардың билері ритмінің, музыкасының ерекшелігімен танысу, салыстыру, талдау, би әуендерін тыңдау арқылы қабылдау мәдениетін және көркемдік талғамды тәрбиелеу;

3) освоение теоретических знаний (малые формы в инструментальной музыке, жанры вокальной музыки, казахская вокальная лирика, вариационная форма музыкальных произведений);
4) работа над развитием музыкального слуха, усвоением навыков слушания, формирование интереса к музыкальным занятиям и позитивный отклик на слушаемую и исполняемую музыку.
44. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Нотация. Нотный стан, скрипичный ключ, ноты первой октавы, ноты второй октавы, длительности нот (целая, половинная, четвертная, восьмая).
Тема 2. Работа с нотным текстом в пройденных размерах и ритмах. Освоение ритмической фигуры на слух в соответствии с метром. Точность воспроизведения ритмического рисунка.
Тема 3. Размер 4/4. Группировка длительностей в размере 4/4.
Тема 4. Длительности (шестнадцатые). Ритмические упражнения.
Тема 5. Пунктирный ритм. Особенности ритма. Разнообразие пунктирных ритмов. Ритмические упражнения.
Тема 6. Танцевальная культура четырнадцатого-шестнадцатого веков. Развитие историко-бытового танца. Понятия "исторический танец", "бытовой танец", "бальный танец", "историко-бытовой танец". Особенности метра и ритма. Вальс. Мазурка. Полонез. Полька. Менуэт. Костюм. Манера исполнения танцев.
Тема 7. Современные бальные танцы. Танцы европейской программы – квикстеп, медленный вальс, танго, медленный фокстрот, венский вальс. Танцы латиноамериканской программы – самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль и джайв.
Тема 8. Современные танцы. Стили модерн, джаз танца и contemporary.
Тема 9. Программно-изобразительная музыка. Понятия "программная музыка", "обобщенная и конкретная программность". Образцы программной музыки. Понятие "фортепианная сюита". Сочетание в сюите картинок из реальной жизни со сказочной фантастикой и образами прошлого.
Тема 10. Малые формы в вокальной музыке. Понятие "форма", "мотив", "фраза", "предложение", "период". Жанр романс. Особенности романса. Происхождение романса. Развитие жанра. Казахский романс. Русский романс.
Тема 11. Вокальные голоса. Женские певческие голоса. Сопрано. Меццо-сопрано. Контральто. Мужские певческие голоса. Тенор. Баритон. Бас.
Тема 12. Казахская вокальная лирика. Жанры вокальной музыки.
Тема 13. Малые формы в инструментальной музыке. Этюд. Происхождение этюда. Освоение технических приемов: игра октавами, техника двойных терций, трелей и так далее.
Тема 14. Прелюдия. Происхождение прелюдии. Развитие жанра.
Тема 15. Баркарола. Происхождение баркаролы.  Вокальные и инструментальные баркаролы.
Тема 16. Ноктюрн. Происхождение ноктюрна. Развитие жанра.
Тема 17. Формы музыкальных произведений. Вариационная форма. Виды вариаций. Рондо. Рондо и его исторические разновидности.
Тема 18. Балет. История возникновения балета. Развитие балета как формы искусства. Выдающиеся балетные исполнители. История русского балета. Современный балет. Мировые звезды современного балета.
Тема 19. Хореографическое искусство в Казахстане. История развития балетного искусства в Казахстане. Выдающиеся деятели казахстанского хореографического искусства.

3) теориялық білімді меңгеру (аспаптық музыкадағы шағын формалар, вокалдық музыканың жанрлары, қазақ вокалдық лирикасы, музыкалық шығармалардың вариациялық формалары);
4) музыкалық есте сақтау қабілетін дамыту, тыңдау дағдыларын меңгеру бойынша жұмыстар, музыкалық сабақтарға қызығушылық, тыңдалатын және орындалатын музыкаға позитивті жауап беруді.
44. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Нотация. Нота парағы, скрипка кілті, бірінші октаваның ноталары, екінші октаваның ноталары, ноталардың ұзақтығы (толық, жарты, төрттік, сегіздік).
2-тақырып. Ноталық мәтінмен өткен өлшемдер және ритмдер бойынша жұмыс. Метрге сәйкес ритмикалық фигураларды тыңдау арқылы меңгеру. Ритмикалық суретті орындау нақтылығы.
3-тақырып. 4/4 өлшемі. Ұзақтықтарды 4/4 өлшеміне топтастыру.
4-тақырып. Ұзақтық (он алтылық). Ритмикалық жаттығулар.
5-тақырып. Штрихтік ритм. Ритмнің ерекшеліктері. Штрихтік ритмдердің әртүрлілігі. Ритмикалық жаттығулар.
6-тақырып. Он төртінші және он алтыншы ғасырлардағы билеу мәдениеті. Тарихи-тұрмыстық бидің дамуы. "Тарихи би", "тұрмыстық би", "балдық би", "тарихи-тұрмыстық би" түсініктері. Метр және ритм ерекшеліктері. Вальс. Мазурка. Полонез. Полька. Менуэт. Костюм. Билерді орындау нақышы.
7-тақырып. Замануи балдық билер. Еуропалық бағдарламалардың билері - квикстеп, баяу вальс, танго, баяу фокстрот, вена вальс. Латын америкалық бағдарлама билері - самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль және джайв.
8-тақырып. Заманауи билер. Модерн, джаз биі және contemporary стильдері.
9-тақырып. Бағдарламалық-бейнелеу музыкасы. "Бағдарламалық музыка", "жалпыланған және нақты бағдарламаланған" түсініктер. Бағдарламалық музыканың үлгілері. "Фортепиано сюитасы" түсінігі. Сюита нақты өмірдегі ғажайып қиял суреттемелері мен өткен шақ үлгілерінің үйлесуі.
10-тақырып. Вокалдық музыкадағы шағын формалар. "Форма", "сарын", "фраза", "сөйлем", "кезең" түсініктері. Романс жанры. Романстың ерекшелігі. Романстың пайда болуы. Жанрдың дамуы. Қазақ романсы. Орыс романсы.
11-тақырып. Вокалдық дауыстар. Әйелдердің әншілік дауыстары. Сопрано. Меццо-сопрано. Контральто. Ерлердің әншілік дауыстары. Тенор. Баритон. Бас.
12-тақырып. Қазақ вокалдық лирикасы. Вокалдық музыканың жанрлары.
13-тақырып. Аспаптық музыкадағы шағын формалар. Этюд. Этюдтердің пайда болуы. Техникалық тәсілдерді меңгеруі: октавалармен ойнау, қос терция, трель және басқа техникалар.
14-тақырып. Прелюдия. Перелюдиялардың пайда болуы. Жанрдың дамуы.
15-тақырып. Баркарола. Баркароланың пайда болуы. Вокалдық және аспаптық баркарола.
16-тақырып. Ноктюрн. Ноктюрнның пайда болуы. Жанрдың дамуы.
17-тақырып. Музыкалық шығармалардың формалары. Вариациялық форма. Вариациялардың түрлері. Рондо. Рондо және оның тарихи түрлері.
18-тақырып. Балет. Балеттің пайда болу тарихы. Балеттің өнер формасы ретінде дамуы. Атақты балет орындаушылары. Орыс балетінің тарихы. Заманауи балет. Заманауи балеттің әлемдік жұлдыздары.
19-тақырып. Қазақстандағы хореография өнері. Қазақстандағы балет өнерінің даму тарихы. Қазақстандық балет өнерінің атақты қайраткерлері.

45. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает ноты первой октавы, ноты второй октавы;
2) знает длительность нот (целая, половинная, четвертная, восьмая);
3) умеет работать с нотным текстом в пройденных размерах и ритмах;
4) знает музыкальные формы;
5) знает историко-бытовые танцы;
6) знает понятия "исторический танец", "бытовой танец", "бальный танец", "историко-бытовой танец";
7) знает музыку танцев: вальс, мазурка, полонез;
8) знает современные бальные танцы, стили модерн, джаз танца и contemporary;
9) знает программно-изобразительную музыку;
10) знает малые формы в вокальной музыке;
11) знает женские, мужские вокальные голоса;
12) знает жанры казахской вокальной музыки;
13) знает малые формы в инструментальной музыке;
14) знает происхождение и развитие жанра "прелюдия";
15) знает происхождение и развитие жанра "баркарола";
16) знает формы музыкальных произведений;
17) знает историю возникновения балета;
18) знает выдающихся балетных исполнителей;
19) знает историю развития балетного искусства в Казахстане;
20) определяет на слух в прослушанном музыкальном отрывке: пунктирный ритм, синкопу, ритмы две шестнадцатых и восьмая, ритм восьмая и две шестнадцатых;
21) знает тембры пройденных инструментов, оркестры: симфонический, духовой, эстрадный, русских народных инструментов;
22) умеет определять пройденные ритмы и размеры в музыкальных произведениях;
23) знает биографии композиторов, узнает на слух произведения данных композиторов.
46. Программные требования в 4 классе:
1) продолжение освоения теоретических знаний, знакомство с жанрами симфонии, типами полифонии, историей бальных и современных танцев, особенностями танцевальной, балетной музыки, закрепляются навыки интонирования;
2) продолжение знакомства со средствами музыкальной выразительности, понятиями: тембр, оркестр, симфонический оркестр, симфонии-сюиты, симфонии-рапсодии, симфонии-фантазии, симфонии-баллады, симфонии-легенды, симфонии-поэмы, симфонии-реквиемы, симфонии-балеты, симфонии-драмы;
3) обучение точному метро-ритмическому восприятию различных жанров и направлений танцевальной музыки, просчитыванию музыки, отличать сильную долю от затакта и синкопы;
4) обучение анализу выразительных средств музыки: характеру, жанру, мелодии, темпу, ритму, тембру, динамике, их изменениям и связи этих изменений с характером музыки;
5) продолжение знакомства с полифоническим и гомофонно-гармоническим стилями, с новыми жанрами: прелюдия, концерт и другие, углубляется содержание тем: опера, симфония, соната, сюита;

45. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бірінші октаваның ноталарын, екінші октаваның ноталарын біледі;
2) ноталардың ұзақтығын біледі (бүтін, жартылық, төрттік, сегіздік);
3) өткен өлшемдер және ритмдер бойынша ноталық мәтінмен жұмыс істей алады;
4) музыкалық формаларды біледі;
5) тарихи-тұрмыстық билерді біледі;
6) "тарихи би", "тұрмыстық би", "тарихи-тұрмыстық би" түсініктерін біледі;
7) билердің музыкасын біледі: вальс, мазурка, полонез;
8) заманауи балдық билерді, модерн стилін, джаз билерін және contemporary біледі;
9) бағдарламалық-бейнелік музыканы біледі;
10) вокалдық музыкадағы шағын формаларды біледі;
11) әйелдерге және ерлерге тән вокалдық дауысты біледі;
12) қазақ вокалдық музыкасының жанрларын біледі;
13) аспаптық музыкадағы шағын формаларды біледі;
14) "перелюдия" жанрының пайда болуын және дамуын біледі;
15) "баркарола" жанрының шығуын және дамуын біледі;
16) музыкалық шығарманың формаларын біледі;
17) балеттің шығу тарихын біледі;
18) атақты балет орындаушыларын біледі;
19) Қазақстандағы балет өнерінің даму тарихын біледі;
20) тыңдалынған музыкалық үзіндіні есту арқылы: пунктирлік ритм, синкопа, он алтыдан екі және сегіздік ритмді, сегіздік және он алтыдан екі ритмін анықтай алады;
21) өткен аспаптардың тембрін, оркестрлерді біледі: симфониялық, үрлемелі, эстрадалық, орыс халық аспаптары;
22) музыкалық шығармаларда өткен ритмдерді және өлшемдерді анықтай алады;
23) композиторлардың өмірбаянын біледі, композиторлардың шығармаларын естігенде таниды.
46. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) теориялық білімді меңгеру, симфония жанрларымен, полифония түрлерімен балдық және заманау билердің тарихымен, би, балеттің музыканың ерекшеліктерімен танысу жалғастырылады, дауыс ырғағын келтіру дағдылары бекітіледі;
2) музыкалық мәнерлік құралдарымен және түсініктермен танысуды жалғастыру: тембр, оркестр, симфониялық оркестр, симфония-сюита, симфония-рапсодия, симфония-фантазия, симфония-баллада, симфония-аңыз, симфония-поэма, симфония-реквием, симфония-балет, симфония-драма;
3) білім алушы түрлі жанрларды және би музыкасының бағыттарын нақты метро-ритмикалық қабылдауды үйрету, музыканы есептеуді тактінің толық емес үлесінен синкопаға дейінгі күшті бөлігін ажыратуды үйренеді;
4) музыканың мәнерлік құралдарын талдауды үйрету: сипатына, жанрына, әуеніне, темпіне, ритміне, тембріне, динамикасына, олардың өзгеруіне және бұл өзгерістердің музыканың сипатымен байланысын;
5) полифониялық және гомофондық-гармоникалық стильдермен, жаңа жанрлармен: прелюдия, концерт және басқаларымен таныстыруды жалғастыру, тақырыптардың мазмұны тереңдетіледі: опера, симфония, соната, сюита;

6) продолжение знакомства с лучшими произведениями, оперными шедеврами отечественных композиторов, симфонической и программной музыкой, особенностями развития русской классической музыки;
7) уделение внимания жанру оперы, как ведущему жанру в музыке девятнадцатого века, различным постановкам оперных спектаклей, разбор особенности мизансцены, специфики жанра, изучение основной терминологии;
8) продолжение знакомства со спецификой музыки в кино, произведениями отечественных композиторов-авангардистов, джазовой музыкой;
9) продолжение работы над развитием интонации, слуха, ритмо-метра, формированием целостного представления о художественной танцевальной и музыкальной культуре, развитие у обучающегося способности воспринимать произведения музыкального искусства, воспитание художественного вкуса.
47. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Старинная полифоническая музыка. Понятие "полифония". Полифония и многоголосие. Типы полифоний. Метр и ритм.
Расцвет полифонической музыки в творчестве композиторов восемнадцатого века.
Тема 2. Танцевальная культура Средневековья и эпохи Возрождения. Влияние церкви на развитие танцевальной музыки. Танцевальная техника, манера исполнения, музыкальное сопровождение. Появления парных танцев. Роль средневековых бродячих актеров – шпильманы, жонглеры, гистрионы в распространении танцев.
Народная танцевальная культура – источник движений, фигур, танцевальных композиций. История развития бытового танца в эпоху Возрождения.
Придворные танцы. Роль французских хореографов в развитии танцевального искусств. Создание новых танцевальных форм, строгой канонизации танца.
Тема 3. Мир барокко в балетной музыке. Возникновение бальных танцев. Бальный танец – один из разновидностей танцевального искусства.
Тема 4. История современных бальных танцев. Танцы европейской программы – квикстеп, медленный вальс, танго, медленный фокстрот, венский вальс. Танцы латиноамериканской программы – самба, ча-ча-ча, румба, пасодобль и джайв.
Тема 5. Симфонический оркестр. История возникновения и развития симфонического оркестра. Состав симфонического оркестра по группам.
Тема 6. Симфонические жанры. История рождения симфонии как жанра. Классическая симфония. Симфонии-сюиты, симфонии-рапсодии, симфонии-фантазии, симфонии-баллады, симфонии-легенды, симфонии-поэмы, симфонии-реквиемы, симфонии-балеты, симфонии-драмы и театральные симфонии как разновидность оперы. Классическая симфония. Части классической симфонии. Одночастные симфонии. Программная симфония.
Развитие жанра симфонии в Казахстане. Первые образцы симфонической музыки в Казахстане. Использование в симфонических произведениях народных песен и кюев.
Тема 7. Жанр концерта. История рождения концерта как жанра. Классическая структура концерта.
Тема 8. Композиция музыкального произведения. Разновидности ритмического письма. Синкопа. Виды синкоп. Ритмические упражнения.
Тема 9. Вокально-симфонические крупные формы. Опера – самый значительный жанр вокальной музыки. История жанра. Части оперного произведения: речитативы, ариозо, песни, арии, дуэты, трио, квартеты, ансамбли и так далее.
Античная трагедия. Флорентийская камерата. Музыкальный театр в Италии. История русской классической оперы. Развитие оперного искусства в Казахстане.
Тема 10. История возникновения "мюзикла" как жанра и его развитие.
Тема 11. Музыка в театре, кино и на телевидении.
Тема 12. Массовая культура. Постмодернизм. Музыка нового века.
Рок-музыка. Стили и направления рок-музыки.
Поп-музыка. Направление современной музыки, вид современной массовой культуры. Жанр популярной музыки. Основные черты поп-музыки как массовой культуры. История рождения поп-музыки. Развитие поп-музыки.
Джаз. История развития джаза как формы музыкального искусства. Синтез африканской и европейской культур. Характеристика разновидностей стилей джаза. Распространение джаза в Советском Союзе и России.
Тема 13. Вокал. Виды вокала. Академический вокал. Эстрадный вокал. Джазовый вокал. Рок вокал.

6) білім алушы үздік шығармалармен, отандық композиторлардың опералық үздік туындыларымен, симфониялық және бағдарламалық музыкамен, орыс халық классикалық музыкасының даму ерекшеліктерімен танысуды жалғастыру;
7) он тоғызыншы ғасыр музыкасындағы басты жанр ретінде опера жанрына көп көңіл бөліну, опералық спектакльдердің түрлі қойылымдары салыстырылады, мизансценаның ерекшеліктері, жанрдың өзгешелігі талданады, негізгі терминдер үйретіледі;
8) білім алушы кинодағы музыканың ерекшеліктерімен, отандық авангард композиторлардың шығармаларымен, джаз музыкасымен танысуды жалғастыру;
9) интонацияны, есту қабілетін, ритмометрді дамыту, көркемдік би және музыка мәдениеті туралы тұтас түсінікті қалыптастыру, білім алушылардың музыка өнерінің шығармаларын қабылдау қабілеттерін дамыту, көркемдік талғамды дамыту бойынша жұмыстарды жалғастыру.
47. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Көне полифониялық музыка. "Полифония" түсінігі. Полифония және көп дауыстылық. Полифонияның түрлері. Метр және ритм.
Он сегізінші ғасыр композиторларының шығармашылығындағы полифониялық музыканың өркендеуі.
2-тақырып. Орта ғасырдағы және Қайта өркендеу кезеңіндегі би мәдениеті. Шіркеудің би музыкасының дамуына әсері. Би техникасы, орындау мәнері, музыкамен сүйемелдеу. Жұптық билердің пайда болуы. Биді таратудағы орта ғасырлық кезбе актерлердің - шпильмандар, жонглерлер, гистриондардың рөлі.
Халықтың би мәдениеті - қимылдардың, фигуралардың, би композицияларының бастауы. Қайта өрлеу кезеңіндегі тұрмыстық бидің даму тарихы.
Сарай билері. Би өнерінің дамуындағы француз хореографтарының рөлі. Жаңа би формаларын құру, биды қатаң ережеге бағындыру.
3-тақырып. Балет музыкасындағы барокко әлемі. Балдық билердің пайда болуы. Балл биі - би өнері түрлерінің бірі.
4-тақырып. Заманауи балдық билердің тарихы. Еуропалық бағдарламаның билері - квикстеп, баяу вальс, танго, баяу фокстрот, вена вальсі. Латын америкалық бағдарламаның билері - самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль және джайв.
5-тақырып. Симфониялық оркестр. Симфониялық оркестрдің пайда болу тарихы және дамуы. Симфониялық оркестрдің топтық құрамы.
6-тақырып. Симфониялық жанрлар. Симфонияның жанр ретінде пайда болу тарихы. Классикалық симфония. Симфония-сюита, симфония-рапсодия, симфония-фантазия, симфония-баллада, симфония-аңыз, симфония-поэма, симфония-реквием, симфония-балет, симфония-драма және театр симфониясы - операның түрлері. Классикалық симфония. Классикалық симфонияның бөлімдері. Бір бөлімді симфониялар. Бағдарламалық симфония.
Симфония жанрының Қазақстанда дамуы. Қазақстандағы симфониялық музыканың алғашқы үлгілері. Симфониялық шығармаларда халық әндері мен күйлерін қолдану.
7-тақырып. Концерт жанры. Жанр ретінде концерттің пайда болу тарихы. Концерттің классикалық құрылымы.
8-тақырып. Музыкалық шығарманың композициясы. Ритмикалық жазудың түрлері. Синкопа. Синкопаның түрлері. Ритмикалық жаттығулар.
9-тақырып. Вокалық-симфониялық ірі формалар. Опера - вокалдық музыканың ең маңызды жанры. Жанр тарихы. Опералық шығарма бөлімдері: речитатив, ариозо, әндер, ариялар, дуэттер, трио, квартеттер, ансамбльдер және тағы сол сияқтылар.
Антикалық трагедия. Флоренциялық камерата. Италиядағы музыка театры. Орыс классикалық операсының тарихы. Қазақстандағы опера өнерінің дамуы.
10-тақырып. Жанр ретінде "мюзиклдың" пайда болу тарихы және оның дамуы.
11-тақырып. Театрдағы, кинодағы және теледидардағы музыка.
12-тақырып. Бұқаралық мәдениет. Постмодернизм. Жаңа ғасыр музыкасы.
Рок-музыка. Рок-музыканың стилдері мен бағыттары.
Поп-музыка. Заманауи музыканың бағыттары, заманауи бұқаралық мәдениеттің түрлері. Атақты музыканың жанры. Поп-музыканың бұқаралық мәдениет ретіндегі негізгі ерекшеліктері. Поп-музыканың пайда болу тарихы. Поп-музыканың тарихы.
Джаз. Музыка өнерінің формасы ретінде джаздың пайда болу тарихы. Африка және еуропа мәдениетінің синтезі. Джаз стилі түрлерінің сипаттамасы. Джаздың Совет Одағында және Ресейде таралуы.
13-тақырып. Вокал. Вокалдың түрлері. Академиялық вокал. Эстрадалық вокал. Джаздық вокал. Рок вокалы.

48. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает типы полифонической музыки;
2) знает жанры симфонии;
3) знает основные танцы народов мира;
4) знает классическую структуру концерта;
5) знает вокально-симфонические крупные формы;
6) знает направления современной музыки;
7) знает элементы строения музыкальных произведений;
8) знает средства музыкальной выразительности;
9) знает общие закономерности музыкальной речи;
10) знает основные музыкальные понятия;
11) знает основы музыкальной грамоты;
12) знает стили, жанры танцевального искусства;
13) знает основные метроритмические формулы;
14) умеет определять общий характер и образный строй произведения;
15) знает тембры музыкальных инструментов;
16) разбирается в основных музыкальных стилях, жанрах и средствах музыкальной выразительности;
19) знает специфики музыки как вида искусства;
20) знает музыкальную терминологию, актуальную для хореографического искусства;
21) знает основы музыкальной грамоты (размер, динамика, темп, строение музыкального произведения);
22) воспроизводит метр, ритм и мелодику несложных музыкальных произведений;
23) точно интонирует несложную мелодию;
24) умеет анализировать музыкальное произведение, предназначенное для хореографического исполнения.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
49. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы.
50. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся 1, 2, 3 и 4 классов в первом и втором полугодии – контрольная работа (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам).
51. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – полный ответ, включающий характеристику содержания музыкального произведения, средств музыкальной выразительности;
2) оценка "4" "хорошо" – характеристика содержания музыкального произведения, средств музыкальной выразительности с наводящими вопросами педагога;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – средства музыкальной выразительности раскрыты недостаточно, допустимы несколько наводящих вопросов педагога;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – незнание и непонимание учебного материала.
Приложение 52
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Виолончель" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

48. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) полифониялық музыканың түрлерін біледі;
2) симфонияның жанрларын біледі;
3) әлем халықтарының негізгі билерін біледі;
4) концерттің классикалық құрылымын біледі;
5) вокалдық-симфониялық ірі нысандарды біледі;
6) заманауи музыканың бағыттарын біледі;
7) музыкалық шығармалар құрылымының элементтерін біледі;
8) музыкалық мәнерлік құралдарын біледі;
9) музыка тілінің жалпы заңдылықтарын біледі;
10) негізгі музыкалық түсініктерді біледі;
11) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
12) би өнерінің стилін, жанрларын біледі;
13) негізгі метроритмикалық формаларды біледі;
14) шығарманың жалпы сипатын және бейнелі қатарын анықтай алады;
15) музыкалық аспаптардың тембрін біледі;
16) негізгі музыкалық стильдерді, жанрларды және музыкалық мәнерліктің құралдарын түсіне алады;
19) өнердің түрі ретінде музыканың ерекшеліктерін біледі;
20) хореография өнері үшін өзекті музыкалық терминдерді біледі;
21) музыкалық сауаттың негіздерін біледі (өлшем, динамика, темп, музыкалық шығарманың құрылымы);
22) жеңіл музыкалық шығарманың метрін, ритмін және әуенін шығарады;
23) жеңіл әуенді нақты интонациялайды;
24) хореографиялық орындауға арналған музыкалық шығарманы талдай алады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
49. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Хореографиялық білімге оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау жұмысы түрінде іске асырылады.
50. Аттестаттау формасы және 1, 2, 3 және 4 сыныптардағы бірінші және екінші тоқсандардағы білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары - бақылау жұмысы (жеке тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру).
51. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - музыкалық шығарма мазмұнын, музыкалық мәнерлік құралдарын сипаттауды қамтитын толық жауап;
2) "4" "жақсы" бағасы - музыкалық шығарманың мазмұнына, мәнерлік құралдарын сипаттама педагогтің жетектеуші сұрақтарымен ғана берілді;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - музыкалық мәнерлік құралдары жетік ашылмаған, педагогтің бірнеше жетектеуші сұрақтарына жол берілген;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - оқу материалын білмеуі және түсінбеуі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
52-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Виолончель" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Виолончель" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Виолончель".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
2) аппликатура – способ расположения и порядок чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте, а также обозначение этого способа в нотах;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
5) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
6) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
7) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
8) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
9) гамма в теории музыки –звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон; в школьной исполнительской практике под гаммами подразумевают восходящие либо нисходящие звукоряды протяженностью в несколько октав;
10) вибрация в музыке - прием исполнения, придающий звуку особую окраску и выразительность;
11) ритм – организация музыки во времени;
12) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
13) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
14) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
15) флажолет – прием игры в музыке.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на виолончели.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) обучение основным исполнительским приемам игры на виолончели, позволяющим грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) освоение и исполнение на виолончели произведений различных жанров и форм в соответствии с Программными требованиями;
3) освоение музыкальной грамоты, расширение кругозора и накопления музыкальных знаний, исполнительских умений и навыков;
4) формирование специальных компетенций в области музыкального исполнительства.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувства ритма, памяти, творческого воображения, артистических способностей обучающегося;
2) формирование образного мышления и эмоционального восприятия музыки;
3) развитие музыкальных способностей обучающегося, исполнительской техники как необходимого средства для реализации художественного замысла композитора.
4) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству.
Воспитательные:
1) воспитание стремления к практическому использованию приобретенных знаний, умений и навыков игры на виолончели;
2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение;
3) воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
4) воспитание активного слушателя, любителя академической музыки с широким кругозором и глубокими музыкальными познаниями;

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Виолончель" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Виолончель" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, "Виолончель" пәніне оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - көркемдік мәнерліліктің мақсаттарына бағындырылған аздап темптен ауытқулар (баяулату, жылдамдату);
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезінде саусақтарды орналастыру және алмастыру тәсілі, сондай-ақ осы тәсілдерді нотада белгілеу;
3) арпеджио - аккордың дыбыстары бірінен кейін бірі шығатындай аккордтарды фортепиано, кейбір клавишалық және ішекті аспаптарда ойнаудың тәсілі;
4) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды орындау кезінде дыбыстардың қатарын орындау тәсілі;
5) деташе - ішекті-ысқылы аспаптарда орындаудың түрлерінің бірі;
6) дыбысты жүргізу - фонация кезіндегі дыбыстарды байланыстырудың тәсілі;
7) дыбыс шығару - музыкалық шығару, музыкалық аспапта немесе ән айту кезінде дыбыстарды шығару;
8) легато - музыкалық аспапта ойнаудың тәсілі, дыбыстарды байланыстырып орындау, ол кезде бірі дыбыстан бір дыбысқа өту баяу жүргізіледі, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
9) музыка теориясындағы гамма - ұзақтылығы белгісіз дыбыстар қатары, көршілес сатылар бір бірінен тұтас бір тонға немесе жарты тонға қалып отырады; мектептің орындаушылық практикасындағы гамма дегеніміз ұзақтығы бірнеше октаваны құрайтын жоғары немесе төменгі дыбыстар қатарын айтады;
10) музыкадағы діріл - дыбысқа ерекше бояу және мәнерлілік беретіндей орындау тәсілі;
11) ритм - музыканы уақыт аралығында ұйымдастыру;
12) стаккато - дыбыстарды үзік-үзік орындауды болжайды, бір бірін үзіліспен бөлетін музыкалық штрих;
13) үшдыбыстылық - терция бойында орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;
14) штрих - дыбысты құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амал, әдісі);
15) флажолет - музыкадағы ойнау тәсілі.
2. Бағдарламаның мақсаты: виолончельде ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушылардың музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) жеке және ансамбльде музыкалық шығармаларды сауатты орындауға мүмкіндік беретін виолончельде ойнаудың негізгі орындаушылық тәсілдеріне оқыту;
2) Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және виолончельде ойнау;
3) музыкалық сауатты меңгеру, ой-өрісін кеңейту және музыкалық білімдерін, орындаушылық біліктері мен дағдыларын жинақтау;
4) музыкалық орындаушылық саласындағы арнайы құзыреттіліктерді қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) виолончельде ойнау бойынша алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға талпынысты тәрбиелеу;
2) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдай білуді тәрбиелеу;
3) көркемдік талғамды, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлікті тәрбиелеу;
4) белсенді тыңдаушыны, ой-өрісі кең және музыкалық түсінігі тереу академиялық музыканы қызығушысын тәрбиелеу;

5) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества.
5. Срок реализации Программы – девять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на виолончели, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
7. Основные принципы достижения цели Программы:
1) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
2) систематичность и регулярность занятий;
3) целенаправленность учебного процесса.
8. Программа создает условия для овладения приемами игры на виолончели в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
9. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
10. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков игры на виолончели, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
11. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;

5) отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының озық үлгілерін меңгеру арқылы өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Бағдарлама виолончельде ойнау техникасын меңгергісі келетін,орыс, қазақ халық әуендерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармалардың өңдеулерін үйренгісі келетін балаларға арналған.
7. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
2) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
3) оқу процесінің мақсаттылығы.
8. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі виолончельде ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
9. "Виолончель" Бағдарламасы музыкалық қабілеттері, дайындықтары мен жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
10. Бағдарлама білім алушылардың:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін виолончельде ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға ықпал ететін жеке қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған.
11. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;

4) чтение нот с листа.
56. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
57. Межпредметные связи предмета "Виолончель" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
58. Программные требования в подготовительном классе:
1) обучающийся знакомится с инструментом, его устройством, осваивается постановка рук, корпуса, посадка за инструмент, организация рациональных игровых движений, владение смычком по открытым струнам;
2) формируются первоначальные знания о нотной грамоте, осваиваются навыки ведения и распределения смычка, изучаются простейшие виды штрихов: деташе целым смычком и его частями, legato [легато] по 2-4 ноты на смычок;
3) обучающийся осваивает 15-20 легких пьес, 4-6 этюдов, 2-4 несложных ансамблевых пьес.
59. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления.
Тема 2. Знакомство с музыкальным инструментом (части виолончели и смычка).
Тема 3. Знакомство с нотной грамотой.
Тема 4. Упражнения для укрепления пальцев левой руки.
Тема 5. Работа над постановкой рук. Игра на pizz [пицц] и игра смычком по открытым струнам.
Тема 6. Изучение штриха – деташе, приемы перехода со струны на струну.
Тема 7. Освоение грифа в I позиции на трех струнах.
Тема 8. Игра двумя руками.
60. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет первоначальными навыками игры на виолончели: работа над постановкой рук, корпуса, организация рациональных игровых движений;
2) знает части инструмента;
3) знает ноты на каждой струне;
4) владеет навыками ведения и распределения смычка;
5) знает простейшие виды штрихов: деташе целым смычком и его частями, legato [легато] по 2-4 ноты на смычок;
6) выполняет простейшие упражнения для укрепления левой руки;
7) знает первую позицию в узком расположении пальцев, и далее - в широком;

4) нотаны парақтан оқу.
56. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
57. "Виолончель" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
58. Даярлық сыныбындағы Бағдарлама талаптары:
17. Даярлық сыныбындағы оқу пәнінің мазмұны.
1) білім алушы аспаппен, оның құрылымымен танысады, қолды, денені қоюды, аспапты ұстап отыруы меңгеріледі, оңтайлы ойын қимыл-қозғалыстарын ұйымдастырылады.
2) ноталық сауат туралы алғашқы білім қалыптасады, ысқышты жүргізу және бөлу дағдыларын меңгереді, қарапайым штрихтардың түрлерін оқып-үйрену: тұтас ысқышпен және оның бөлігімен жасалған деташе, әр ысқышқа 2-4 нота бойынша legato.
3 білім алушы 15-20 жеңіл пьесаны, 4-6 этюдті, 2-4 күрделі емес ансамбльдік пьесаны меңгереді
59. Даярлық сыныбындағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық-есту елестерін және музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту.
2-тақырып. Музыкалық аспаппен танысу (виолончель және ысқыштың бөліктері).
3-тақырып. Ноталық сауатпен танысу.
4-тақырып. Сол қол саусақтарын қатайтуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Қолды дұрыс қою бойынша жұмыс. Рizz-да [пицц] ойнау және ашық ішектерді ысқышпен ойнау.
6. Деташе - штрихын оқып-үйрену, бір ішектен келесі ішекке ауысу тәсілдері.
7-тақырып. I позицияда үш ішекте мойынды (гриф) меңгеру.
8-тақырып. Екі қолмен ойнау.
60. Даярлық сыныбының Бағдарламасын меңгеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) виолончельде ойнаудың алғашқы дағдыларына ие: қолды, денені орнықтыру жұмыстары, оңтайлы ойын қозғалыстарын ұйымдастыру;
2) аспаптың бөліктерін біледі;
3) әр ішектегі ноталарды біледі;
4) ысқышты жүргізу және бөлу дағдыларына ие;
5) штрихтардың қарапайым түрлерін біледі: тұтас ысқышпен және оның бөліктерімен деташе, ысқышқа 2-4 нотадан legato [легато];
6) сол қолды бекітуге арналған қарапайым жаттығуларды орындайды;
7) саусақтарды жақын орналасқандағы, бұдан әрі - кең орналасқадағы бірінші позицияны біледі;

8) знает 15-20 легких пьес, 4-6 этюдов, 2-4 несложных ансамблевых пьес;
9) владеет смычком по открытым струнам и щипком, прижимая одну ноту на струне "ре" или "ля",
10) исполняет детские песенки со словами и картинками.
61. Программные требования в 1 классе:
1) дальнейшее развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления, работа над постановкой, организацией целесообразных игровых движений;
2) осваивается нотная грамота, чтение нот в басовом ключе, простейшие динамические, штриховые и аппликатурные обозначения, первая позиция в узком и широком расположении пальцев, навыки ведения и распределения смычка, простейшие виды штрихов: "деташе" целым смычком и его частями, "легато" по 2-4 ноты на смычок, комбинированные штрихи, переходы со струны на струну;
3) обучающийся осваивает 2-3 мажорных гамм в одну октаву в пределах первой позиции с применением штрихов, 6-8 этюдов и 8-10 пьес.
62. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления.
Тема 2. Повторение нотной грамоты.
Тема 3. Закрепление навыков игры двумя руками в I позиции на трех струнах.
Тема 4. Координация рук и распределение смычка.
Тема 5. Упражнения для соединения струн.
Тема 6. Навыки транспонирования и подбор по слуху.
Тема 7. Работа над деташе, легато и смешанными штрихами в гамме.
Тема 8. Чтение нот с листа и игра в ансамбле.
63. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основными навыками игры на виолончели;
2) знает устройство инструмента и смычка, основы музыкальной грамоты;
3) знает простые штриховые и динамические обозначения;
4) владеет навыками контроля качества звучания, ритмической точности;
5) владеет начальными навыками чтения с листа;
6) умеет подбирать на слух простые мелодии.
64. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшая работа над развитием музыкально-образного мышления, постановочно-двигательными навыками, интонацией, звукоизвлечением и ритмом, повышается требовательность к качеству исполнения штрихов, формируются навыки чтения нот с листа, умение анализировать музыкальные и технические задачи;
2) осваиваются гаммы мажорного, минорного лада, ассиметричные штрихи, акценты, триоли, пунктирный ритм, основные мягкие штрихи в умеренном темпе, простейшие виды двойных нот с применением открытых струн, двухоктавные мажорные, минорные гаммы, арпеджио, закрепляются навыки широкого расположения пальцев на грифе, продолжается работа над развитием артикуляции пальцев в 1 позиции, начальное развитие навыков в смене позиций;

8) 15-20 жеңіл пьесаларды, 4-6 этюдты, 2- жеңіл ансамбльдік пьесаларды біледі;
9) бір нотаны "Ре" немесе "Ля" ішегінде басып тұрып, ашық ішектерде және шертпе бойымен ысқышты жүргізеді;
10) сөздері және суреттері бар балаларға арналған әндерін орындайды.
61. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-есту елестерін және музыкалық-бейнелі ойлауды әрі қарай дамыту, койылыммен, мақсатты ойын қозқалыстаын ұйымдастыру бойынша жұмыс.
2) ноталық сауат, бас кілтінде нотаны оқу, қарапайым динамикалық, штрихтық және аппликатуралық түсініктер, саусақтардың жақын орналасуындағы және саусақтардың алшақ орналасуындағы бірінші позициясы, ысқышты жүргізу және бөлу дағдыларын дамыту, қарапайым штрихтарды оқып-үйрену: тұтас ысқышпен және оның бөліктерімен "деташе", әр ысқышқа 2-4 нотадан "легато", үйлестілірген штрихтар, бір ішектен келесі ішекке ауысу меңгеріледі.
3) білім алушы бірінші позиция шеңберінде бір октавадағы 2-3 мажорлы гаммаларды, 6-8 этюдтерді және 8-10 пьесаларды меңгереді.
62. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық-есту елестерін және музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту.
2-тақырып. Ноталық сауатты қайталау.
3-тақырып. Екі қолмен I позицияда үш ішекте ойнау дағдыларын бекіту.
4-тақырып. Қолды үйлестіру және ысқышты бөлу.
5-тақырып. Ішектерді біріктіруге арналған жаттығулар.
6-тақырып. Тасымалдау және естулері бойынша теру дағдылары.
7-тақырып. Деташемен, легато және гаммадағы аралас штрихтармен жұмыс.
8-тақырып. Нотаны парақтан оқу және ансамбльде ойнау.
63. 1 сыныптың Бағдарламасын меңгеруден күтілетін нәтижелер.
Оқытудың соңында бірінші сыныптың білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) виолончельде ойнаудың негізгі дағдыларын ие;
2) аспап пен ысқыш құрылғысын, музыкалық сауат негіздерін біледі;
3) қарапайым штрихтық және динамикалық мәнін біледі;
4) дыбысталу сапасын бақылау, ритмикалық нақтылық дағдыларын меңгерген;
5) парақтан оқудың алғашқы дағдыларыа ие;
6) есту арқылы қарапайым әуендерді тере алады.
64. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-бейнелі ойлауды даймыту бойынша жұмыстар, қойылымдық-қозғалыстық дағдылар, интонация, дыбыс шығару және ритм бойынша жұмыстар жалғастырылады, штрихтарды орындау сапасына қойлатын талаптар артады, нотаны парақтан оқу дағдылары, музыкалық және техникалық міндеттерді талдау білігі қалыптасады;
2) мажорлы және минорлы ладтағы гаммалар, ассиметриялық штрихтар, акценттер, триольдар, пунтктирдік ритм, қажетті жылдамдықтағы негізгі жұмсақ штрихтар (деташе, легато ижәне олардың үйлесімділігі) , қос ноталардың қарапайым түрлері (ашық ішектерді пайдалана отырып), саусақтарды аспап мойнында (бірінші және екінші түрі) алшақ орналастыру дағдыларын бекіту, 1 позициядағы саусақтардың артикуляциясын дамыту бойынша жұмыс, позицияларды ауыстырудағы дағдыларды бастапқы дамыту меңгеріледі;

3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы в пределах первой-четвертой позиций с применением различных штриховых вариантов, 6-8 пьес, 8-10 этюдов.
65. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1.Музыкальная грамота.
Тема 2. Дальнейшая работа над двигательными навыками рук, интонацией, звукоизвлечением и ритмом.
Тема 3. Изучение гамм минорного лада, ассиметричные штрихи, акценты, триоли, пунктирный ритм.
Тема 4. Ознакомление с навыками широкого расположения пальцев первого и второго видов.
Тема 5. Изучение IV позиции и начальное развитие навыков в смене позиций.
Тема 6. Натуральные флажолеты.
Тема 7. Разучивание пьес.
Тема 8. Закрепление навыков правильной постановки пальцев на грифе.
Тема 9. Разучивание упражнений и этюдов.
Тема 10. Чтение нот с листа и игра в ансамбле.
66. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает написания нот и аппликатуры в пределах 2-х октав;
2) умеет исполнять гаммы в пределах первой позиции и трезвучия;
3) владеет первичными навыками самоконтроля;
4) владеет начальными навыками чтения с листа;
5) знает минорные гаммы;
6) знает обозначения динамических оттенков;
7) знает штрихи (деташе, легато), пунктирный штрих;
8) знает фразировки, чистоту интонирования;
9) владеет первоначальными навыками чтения с листа и ансамблевой игры;
10) умеет исполнять гаммы в две октавы с переходом в четвертую позицию;
11) умеет исполнять трезвучие, арпеджио трезвучия;
12) владеет штрихами деташе и легато в разных комбинациях.
67. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа над развитием музыкально - образного мышления и исполнительских навыков, качеством звука, сменой позиций, интонацией, ритмом, изучается широкое расположение пальцев при соблюдении правил подготовки и удержания пальцев;
2) обучающийся знакомится с новыми штрихами мартле и стаккато, теноровым ключом, изучаются более сложные ритмы, упражнения для развития беглости пальцев, подготовительные упражнения к изучению двойных нот, навыки вибрации и закрепляются навыки смены позиций;
5) обучающийся осваивает двухоктавные гаммы, арпеджио до трех знаков (минорные до двух знаков) в умеренном, более подвижном темпах с применением различных штриховых вариантах, 6-8 этюдов, 6-8 пьес, одно произведение крупной формы.

3) білім алушы түрлі штрихтық нұсқаларды пайдаланып, бірінші-төртінші позиция шеңберінде екі октавалы мажорлы және минорлы гаммаларды, 6-8 пьесаны, 8-10 этюдті оқып-үйренеді.
65. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық сауат.
2-тақырып. Қолдардың қозғалыс дағдылары, интонация, дыбыс шығару және ритм бойынша жұмыстар жалғастырылады.
3-тақырып. Минорлы ладтағы гаммаларды, ассиметриялық штрихтарды, акценттерді, триольдарды, пунктирлік ритмді оқып-үйрену.
4-тақырып. Бірінші және екінші түрдегі саусақтарды алшақ орналастыру дағдыларымен танысу.
5-тақырып. IV позицияны және позицияларды ауыстыру дағдыларын алғашқы дамытуды оқып-үйрену.
6-тақырып. Табиғи флажолеталар.
7-тақырып. Пьесаларды жаттау.
8-тақырып. Аспап мойнында (грифте) саусақтарды дұрыс орналастыру дағдыларын бекіту.
9-тақырып. Жаттығулар мен этюдтерді жаттау.
10-тақырып. Нотаны парақтан оқу және ансамбльде ойнау.
66. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталардың жазылуын және 2 октава көлеміндегі аппликатураларды біледі;
2) бірінші позицияда және үшдыбыстық шеңберінде гаммаларды орындай алады;
3) өзін-өзі бақылаудың алғашқы дағдыларына ие;
4) нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие;
5) минорлы гаммаларды біледі;
6) динамикалық реңктердің мағыналарын біледі;
7) штрихтарды (деташе, легато), пунктирлі штрихты біледі;
8) баса айтуды, интонациялаудың тазалығын біледі;
9) нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларын және ансамбльдік ойнауды біледі;
10) төртінші позицияға ауыса отырып, екі октавада гаммаларды орындай алады;
11) үшдыбыстылыққты, үшдыбыстылық арпеджиосын орындай алады;
12) деташе штрихтарын және түрлі комбинациялардағы легатоларды біледі.
67. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту бойынша жұмыстар және білім алушылардың орындаушылық дағдылары бойынша жұмыстар, дыбыс сапасы, позицияларды ауыстыру, интонация және ритммен жұмыс, дайындық ережелерін ұстана отырып, саусақтардың алшақ орналасуын сақтау және саусақтарды ұстап тұру бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) білім алушы мартле және стаккато жаңа штрихтарымен, тенорлық кілтпен танысады, мейлінше күрделі ритмдерді, саусақтардың жылдамдығын дамытуға арналған жаттығуларды, қос ноталарды оқып-үйренуге арналған дайындық жаттығуларды, вибрациялау дағдыларын оқып-үйренеді;
3) білім алушы түрлі штрихтық нұсқаларды пайдаланып, жеткілікті және мейлінше қозғалысты жылдамдықта үш белгіге дейінгі (екі белгіге дейін минорлы) екі октавалы гаммалар мен арпеджионы, 6-8 этюдті, 6-8 пьесаны, бір ірі нысанды шығарманы оқып-үйренеді.

68. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие музыкально-слуховых представлений и музыкально-образного мышления.
Тема 2. Работа над качеством звукоизвлечения.
Тема 3. Закрепление навыков игры в широком расположении пальцев.
Тема 4. Знакомство с новыми штрихами мартле и стаккато.
Тема 5. Упражнения для развития беглости пальцев.
Тема 6. Подготовительные упражнения к изучению двойных нот.
Тема 7. Закрепление навыков смены позиций и знакомство с теноровым ключом.
Тема 8. Подготовка к изучению крупной формы.
Тема 9. Чтение нот с листа и игра в ансамбле.
69. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) умеет исполнять арпеджио и доминантсептаккорд;
2) умеет работать над интонацией и ритмической точностью;
3) знает двойные ноты в одну октаву;
4) владеет штрихами деташе и легато в разных комбинациях, пунктирным штрихом и мартле;
5) показывает выразительную игру и развивает музыкально-образное мышление;
6) умеет работать над интонацией и ритмической точностью;
7) владеет навыками чтения с листа, ансамблевой игры и транспонирования;
8) владеет широким расположением пальцев;
9) умеет читать ноты в теноровом ключе;
10) работает над звуковедением и интонацией;
11) владеет навыками исполнения основных и отрывистых штрихов;
12) знает произведения разных стилистических направлений;
13) умеет исполнять гаммы до трех знаков.
70. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается работа над развитием штриховой техники (деташе, легато, мартле, стаккато), пластики в смене позиций, интонацией, динамикой, ритмом, исполнительских навыков при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения;
2) закрепляются навыки игры в первых четырех позициях, изучаются высокие позиции (пятая, шестая, седьмая), развиваются беглость, артикуляция левой руки, осваиваются двойные ноты, натуральные флажолеты, игра legato до двенадцати нот на смычок, трехоктавная гамма, арпеджио с использованием различной аппликатуры, продолжается развитие основных штрихов в спокойном и более подвижных темпах, работа над интонацией, динамикой звучания, ритмом, вибрацией, чтением нот с листа;
3) обучающийся осваивает двухоктавные гаммы, арпеджио, с открытыми и без открытых струн, в умеренном и подвижном темпах, с применением различных штриховых вариантов, отдельные трехоктавные гаммы и арпеджио: ре, соль и фа мажор и одноименные минорные, "ломаные" терции и кварты "секвенции", 6-8 этюдов, 5-6 пьес и одну часть концерта или две части сонаты.

68. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық-есту елестерін және музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту.
2-тақырып. Дыбыс шығару сапасымен жұмыс.
3-тақырып. Саусақтарды алшақ орналастырып ойнау дағдыларын бекіту.
4-тақырып. Мартле және стаккато жаңа штрихтамен танысу.
5-тақырып. Саусақтардың жылдамдығын дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Қос ноталарды оқып-үйренуге арналған дайындық жаттығулары.
7-жаттығу. Позицияларды ауыстыру дағдыларын бекіту және тенорлық кілтпен танысу.
8-тақырып. Ірі нысанды шығарманы оқып-үйренуге дайындық.
9-тақырып. Нотаны парақтан оқу және ансамбльде ойнау.
69. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арпеджио мен доминантсептаккордтарды орындай алады;
2) интонациямен және ритмикалық нақтылықпен жұмыс істей алады;
3) бір октавадағы қос нотаны біледі;
4) түрлі комбинациялардағы деташе және легато штрихтарын, пунктирлік штрихты және мартлені біледі;
5) мәнерлі ойнауды көрсетеді және музыкалық-бейнелі ойнауды дамытады;
6) интонациямен жәәне ритмикалық нақтылықпен жұмыс істей алады;
7) нотаны парақтан оқу, ансамльде ойнау және тасымалдау дағдыларына ие;
8) саусақтарды алшақ орналастыруды біледі;
9) ноталарды тенорлық кілтте оқуды біледі;
10) дыбысты жүргізу және интонациямен жұмыс істей алады;
11) негізгі және үзік штрихтарды орындау дағдыларына ие;
12) түрлі стильдік бағыттардағы шығармаларды біледі;
13) үш белгіге дейін гаммаларды орындай алады.
70. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) штрихтық техниканы (деташе, легато, мартле, стаккато), позиция мен ысқышты ауыстыру кезіндегі иілгіштікті дамыту, нтонациямен, дыбысталу динамикасымен, ритммен жұмыс, дыбыс сапасына және орындау мәнерлілігіне талаптың жоғары болуы кезіндегі орындаушылық дағдыларды әрі қарай жетілдіру жұмыстары жалғастырылады;
2) алғашқы төрт позицияда ойнау дағдылары бекітіледі, жоғары позициялар (бесінші, алтыншы, жетінші) меңгеріледі, сол қолдын жүйріктігі, артикуляциясы дамытылады, қос ноталар, табиғи флажолеттер, әр ысқыға он екі нотаға дейін legato ойнау, үш октавалы гаммалар, түрлі аппликатуралар мен арпеджиолар меңгеріледі, қалыпты және мейлінше жылдам қозғалыста негізгі штрихтарды дамыту жалғастырылады, екпін, дыбысталу динамикасы, ритм, діріл, нотаны парақтан оқу бойынша жұмыс жалғастырылады;
3) білім алушы екі октавалы гаммалар мен арпеджионы, ашық және ашық емес ішектермен, қалыпты және жылдам қарқында, әртүрлі штрихтық нұсқаларды пайдаланып, жеке үшоктавалы гаммаларды және арпеджионы: ре, соль және фа мажор және бір атты минорлы, "сынық" терциялар мен "секвенция" кварталарын, 6-8 этюдті, 5-6 пьесаны және концерттің бір бөлігін және сонатаның екі бөлігін оқып-үйренеді.

71. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие ассоциативного мышления.
Тема 2. Дальнейшая работа над двигательными навыками рук, интонацией, звукоизвлечением и ритмом.
Тема 3. Развитие штриховой техники: деташе, легато, мартле, стаккато в двух и трех октавных гаммах.
Тема 4. Закрепление навыков игры в первых четырех позициях.
Тема 5. Работа над вибрацией, качеством звука, динамикой и выразительностью исполнения.
Тема 6. Изучение высоких позиций (V, VI, VII) и знакомство с позицией ставки.
Тема 7. Развитие беглости и артикуляции левой руки в пьесах и этюдах.
Тема 8. Освоение двойных нот, натуральных флажолетов.
Тема 9. Игра упражнений и этюдов.
Тема 10. Работа над произведениями крупной формы.
Тема 11. Чтение нот с листа и самостоятельная работа над посильным для учащегося репертуаром.
Тема 12. Знакомство с настройкой инструмента.
72. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет широким расположением пальцев;
2) умеет читать ноты в теноровом ключе;
3) развивает музыкально-образное мышление;
4) владеет навыками исполнения основных и отрывистых штрихов;
5) знает произведения разных стилистических направлений;
6) умеет исполнять гаммы до трех знаков;
7) исполняет произведения разных стилистических направлений;
8) владеет навыками чтения с листа и ансамблевой игры.
73. Программные требования в 5 классе:
1) развивается самостоятельность обучающегося, повышается требовательность к выразительности исполнения, усложняются ритмические задачи, продолжается работа над беглостью и артикуляцией пальцев;
2) изучаются хроматические гаммы, двойные ноты в пределах четырех позиций, развивается штриховая техника: работа над деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе, совершенствуются навыки вибрации, закрепляются приемы игры в высоких позициях и позиции ставки, изучаются хроматические гаммы, продолжается работа над беглостью пальцев, чтением с листа более сложных произведений, осваивается ансамблевое музицирование, программы цифровой обработки музыки, Microsoft Office и нотные редакторы;
3) обучающийся осваивает трехоктавные гаммы, арпеджио до 3-4 знаков в различных штрихах, 6-8 этюдов, одну часть концерта, 1-2 части сонаты и 5-6 пьес.
74. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Дальнейшее развитие образного и ассоциативного мышления.
Тема 2. Изучение хроматической гаммы, двойные ноты в пределах четырех позиций.
Тема 3. Дальнейшее развитие штриховой техники. Работа над деташе, легато, мартле, стаккато, сотийе.
Тема 4. Совершенствование навыков вибрации.
Тема 5. Закрепление приемов игры в высоких позициях и позиции ставки.
Тема 6. Знакомство с искусственными флажолетами.
Тема 7. Представление о музыке разных стилей и эпох.
Тема 8. Работа над выразительным исполнением пьес и произведений крупной формы.
Тема 9. Игра упражнений и этюдов.
Тема 10.Чтение с листа более сложных произведений.
Тема 11. Ансамблевое музицирование.
Тема 12. Знакомство со средствами мультимедиа – программы Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.

71. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ассоциативтік ойлауды дамыту.
2-тақырып. Қолдарды қозғалту дағдыларымен, интонациямен, дыбыс шығару және ритммен жұмыс.
3-тақырып. Штрихтық техниканы дамыту: деташе, легато, мартле, екі және үш октавалы гаммалардағы стаккато.
4-тақырып. Алғашқы төрт позицияда ойнау дағдыларын бекіту.
5-тақырып. Вибрация, дыбыс сапасы, динамика және орындау мәнерлілігімен жұмыс.
6-тақырып. Жоғары позицияларды (V, VI, VII) оқып-үйрену және мөлшерлеме позициясымен танысу.
7-тақырып. Пьесалар мен этюдтарды орындау барысындағы сол қолдың шапшаңдығы мен артикуляциясы.
8-тақырып. Қос ноталарды, табиғи флажолеттерді игеру.
9-тақырып. Жатттығулар мен этюдтерді ойнау.
10-тақырып. Ірі нысанды шығармалармен жұмыс.
11-тақырып. Нотаны парақтан оқу және білім алушының мүмкіндігі жететін репертуарлармен өз бетінше жұмыс істеу.
12-тақырып. Аспапты күйге келтірумен танысу.
72. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) саусақтардың алшақ орналасуын меңгерген;
2) тенорлық кілтте ноталарды парақтан оқи алады;
3) музыкалық-бейнелі ойлауды дамытады;
4) негізгі және үзік штрихтарды орындау дағдыларын игерген;
5) түрлі стильдік бағыттардағы шығармаларды біледі;
6) үш белгіге дейін гаммаларды орындай алады;
7) түрлі стильдік бағыттардағы шығармаларды орындай алады;
8) парақтан оқу және ансамльбде ойнау дағдыларына ие.
73. 5 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) білім алушының өз бетімен жұмыс істеуі дамиды, орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптар күйшейтіледі, ритмикалық міндеттерді күрделендіріледі, саусақтардың шапшаңдылығы және артикуляциясымен жұмыс жалғастырылады;
2) хроматикалық гаммалар, төрт позиция аймағындағы қос ноталар үйретіледі, штрихтық техника әрі қарай дамытылады: деташе, легато, мартле, стакатто, сотие, вибрациялау дағдылары жетілдіріледі, жоғары позицияларда және қою (ставка) позицияларында ойнау тәсілдері бекітіледі, хроматикалық гаммалар меңгеріледі, саусақтардың шапшаңдылығымен жұмыс, мейлінше күрделі шығармаларды парақтан оқу жалғастырылады, ансамльде музыка ойнау, мультимедиа құралдары - музыканы сандық өңдеу бағдарламалары, MicrosoftOffice және ноталық редакторларды пайдалану меңгеріледі;
3) білім алушы әртүрлі гаммаларды, түрлі штрихтардағы 3-4 белгіге дейінгі арпеджионы, 6-8 этюдті, концерттің бір бөлігін, сонатаның 1-2 бөлігін және 5-6 пьесаны оқып-үйренеді.
74. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
37.Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Бейнелі және ассоциативті ойлауды әрі қарай дамыту.
2-тақырып. Хроматикалық гаммаларды, төрт позиция аймағындағы қос ноталарды оқып-үйрену.
3-тақырып. Штрихтық техниканы әрі қарай дамыту. Деташе, легато, мартле, стаккато, сотийемен жұмыс.
4-тақырып. Вибрациялау дағдыларын жетілдіру.
5-тақырып. Жоғары позициялар мен қою позицияларындағы ойнау тәсілдерін бекіту.
6-тақырып. Жасанды флажолетталармен танысу.
7-тақырып. Түрлі стильдер мен ғасырлардағы музыка туралы түсінік.
8-тақырып. Пьесалар мен ірі нысанды шығармаларды орындау мәнерлілігімен жұмыс.
9-тақырып. Жаттығулар мен этюдтерді ойнау.
10-тақырып. Күрделірек шығармаларды парақтан оқу.
11-тақырып. Ансамбльде музыка ойнау.
12-тақырып. Мультимедиа құралдарымен - Microsoft Office [Майкрасофт офис] бағдарламасымен және ноталық редакторлармен танысу.

75. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет строить от любой ноты трезвучия и септаккорды;
2) владеет навыками вибрации;
3) умеет самостоятельно ставить удобную аппликатуру;
4) умеет исполнять гаммы в три октавы;
5) владеет навыками исполнения более сложными штрихами;
6) владеет навыками чтения буквенных обозначений аккордов;
7) владеет сценической культурой;
8) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
9) владеет начальными навыками работы в программе Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотных редакторах.
76. Программные требования в 6 классе:
1) изучаются гаммы в более сложных тональностях до шестнадцати нот легато, арпеджио - до девяти нот, двойные ноты (терции, сексты, октавы), совершенствуются штрихи деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато, развивается техника левой руки на виртуозно-романтических пьесах: трели, различные виды соединения позиций, двойные ноты, аккорды, натуральные и искусственные флажолеты;
2) закрепляются навыки игры в позиции ставки (шарнир Давыдова), изучаются трехоктавные гаммы, трезвучия, двойные ноты (терции и сексты). октавы, стилистические особенности произведений, владение агогикой, продолжается работа над развитием звука, красивой вибрацией, качеством исполнения сложных штрихов, чтением нот с листа, репертуаром;
3) обучающийся осваивает трехоктавные гаммы, арпеджио с применением различных штрихов, гаммы до шестнадцати нот на легато, 7-8 этюдов, 4-6 пьес, одну часть концерта и одну-две части сонаты.
77. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение трехоктавных гамм и трезвучий единой аппликатурой. Исполнение гаммы до шестнадцати нот на легато, арпеджио - до девяти нот, двойные ноты (терции, сексты, октавы).
Тема 2. Совершенствование штрихов деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато.
Тема 3. Закрепление навыков игры в позиции ставки – шарнир Давыдова.
Тема 4. Развитие техники левой руки на виртуозно-романтических пьесах: трели, различные виды соединения позиций, двойные ноты, аккорды, натуральные и искусственные флажолеты.
Тема 5. Работа над стилистическими особенностями, фразировкой, агогикой, развитием звука, красивой вибрацией в пьесах и произведениях крупной формы.
Тема 6. Работа над качеством исполнения сложных штрихов в этюдах.
Тема 7. Чтение нот с листа и самостоятельная работа над посильным для учащегося репертуаром.
Тема 8. Ансамблевое музицирование.

75. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кез-келген ноталардан үшдыбыстылық пен септаккордтар құра алады;
2) вибрациялау дағдыларына ие;
3) қолайлы аппликатураны өз бетімен қоя алады;
4) үш октавада гаммаларды орындай алады;
5) күрделірек штрихтарда ойнау дағдыларын ие;
6) әріптермен белгіленген аккордтарды оқу дағдыларына ие;
7) сахна мәдениетін біледі;
8) музыкалық шығарманы түсінді;
9) Microsoft Office [Майкрасофт офис] бағдарламасында және ноталық редакторларда жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын біледі.
76. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) легатоны он алты нотаға дейінгі мейлінше күрделі тональділіктегі гаммаларды, тоғыз нотаға дейінгі арпеджионы, қос ноталарды (терциялар, секст, актава) оқып-үйренеді, деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато штрихтарын жетілдіріледі, виртуозды-романтикалық пьесалардағы сол қол техникасын дамыту: трельдер, позицияларды біріктіруді түрлі түрлендіру, қос ноталар, аккордтар, табиғи және жасанды флажолеттер;
2) қою позициясында (Давыдов шарнирында) ойнау дағдылары бекітіледі, үш октавалы гаммалар мен үшдыбыстылық, қос ноталар (терциялар мен секстар), октавалар, шығармалардың стильдік ерекшеліктерін түсіну, агогиканы игеру, дыбысты дамыту, әдемі вибрациялау, күрделі штрихтарды орындау сапасымен жұмыс, нотаны парақтан оқу және білім алушының репертуармен өз бетінше жұмыс жалғастырылады;
3) білім алушы оқу жылының ішінде үш октавалы гаммаларды және түрлі штрихтарды пайдаланып арпеджионы, сондай-ақ әр ысқышқа 8, 12 және 16 нотадан легатоны, мөлшерлеме позициясында ойнау дағдыларын әрі қарай дамыту, 7-8 этюдты, 4-6 пьесаны, концерттің бір бөлігін және сонатының бір-екі бөлігін үйренеді.
77. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Үш октавалы гаммаларды және біркелкі аппликатурадағы үшдыбыстылықты оқып-үйрену. Легатода он алты нотаға дейін гаммаларды орындау, арпеджионы - тоғыз нотаға дейін, қос ноталарды (терциялар, секстар, октавалар) оқып-үйрену.
2-тақырып. Деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато штрихтарын жетілдіру.
3-тақырып.Қою позициясында ойнау дағдыларын - Давыдов шарнирын бекіту.
4-тақырып. Виртуозды-романтикалық пьесалардағы сол қол техникасын дамыту: трельдер, позициялардың біріктірулерінің алуан түрлерін, қос ноталарды, аккордтарды, табиғи және жасанды флажолетталарды.
5-тақырып. Стильдік ерекшеліктермен, баса айтумен, агогикамен, дыбысты дамытумен, пьесалардағы әдемі вибрациялармен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс.
6-тақырып. Этюдтердегі күрделі штрихтарды орындау сапасымен жұмыс.
7-тақырып. Нотаны парақтан оқу және білім алушының шамасы келетін репертуармен өз бетінше жұмысы.
8-тақырып. Ансамбльмен музыка ойнау.

Тема 9. Дальнейшее знакомство со средствами мультимедиа – программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы: MuseScore [МюсСкор], Sibelius 6 [Сибелиус].
Тема 10. Самостоятельная настройка инструмента с использованием электронного камертона.
78. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет читать ноты в теноровом ключе;
2) владеет навыками чтения с листа и ансамблевой игры;
3) умеет осуществлять слуховой контроль во время исполнения произведения;
4) владеет сценической культурой;
5) умеет интерпретировать музыкальные произведения;
6) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы в три октавы единой аппликатурой без использования открытых струн;
7) владеет навыками исполнения более сложными штрихами;
8) умеет играть различного вида аккорды;
9) владеет навыками красивой вибрации;
10) владеет навыками интервальной техники;
11) умеет передавать стилистические особенности произведения;
12) владеет навыками чтения с листа;
13) владеет навыками интервальной техники;
14) владеет техникой левой руки: трели, различные виды соединения позиций, искусственные флажолеты и двойные ноты;
15) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
16) умеет использовать программы Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
79. Программные требования в 7 классе:
1) осваиваются гаммы в различных штриховых вариантах, двойные ноты трех видов по две и четыре легато, одиннадцать видов арпеджио в подвижном темпе, крупная форма более сложной фактуры, виолончельный репертуар разностилевой направленности, развиваются пальцевая беглость и штриховая техника;
2) обучающийся осваивает гаммы в подвижном темпе, легато по двенадцать, шестнадцать нот, все виды штрихов, арпеджио по три, шесть легато, двойные ноты, хроматическую гамму, 6-8 этюдов, 5-6 пьес, 2 произведения крупной формы.
80. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Гаммы в различных штриховых вариантах, развитие пальцевой беглости и штриховой техники, двойные ноты трех видов по две и четыре легато, одиннадцать видов арпеджио в подвижном темпе.
Тема 2. Совершенствование штрихов деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато.
Тема 3. Дальнейшее развитие техники левой руки на виртуозно-романтических пьесах: трели, различные виды соединения позиций, двойные ноты, аккорды, натуральные и искусственные флажолеты.
Тема 4. Профессиональное освоение виолончельного репертуара разностилевой направленности.
Тема 5. Работа над произведениями крупной формы более сложной фактуры и содержания.
Тема 6. Продолжение работы над совершенствованием качества исполнения сложных штрихов в этюдах.
Тема 7. Чтение нот с листа и самостоятельная работа над более сложным для учащегося репертуаром.
Тема 8. Ансамблевое музицирование.
Тема 9. Дальнейшее знакомство со средствами мультимедиа - программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
Тема 10. Профессиональная, самостоятельная настройка инструмента и умение правильно вставить струны в колки.

9-тақырып. Мультимедиа құралдарымен - музыканы, аранжировканы сандық өңдеу бағдарламаларымен, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және Muse Score [МюсСкор] , Sibelius 6 [Сибелиус] ноталық редакторларымен әрі қарай танысу.
10-тақырып.Электронды камертонды пайдалану арқылы өз бетімен аспапаты күйге келтіру.
78. 6 сыныптың Бағдарламасын меңгеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік жіне дағдыларға ие болады:
1) тенорлык кілттердегі ноталарды оқи алады;
2) нотаны парақтан оқу және ансамбльде ойнау дағдыларына ие;
3) шығарманы орындау кезінде естуді бақылауды жүзеге асырады;
4) сахна мәдениетін біледі;
5) музыкалық шығарманы орындай алады;
6) ашық ішектерді пайдаланбай, біркелкі аппликатурадағы үш октавада мажорлы және минорлы гаммаларды орындай алады;
7) мейлінше күрделі штрихтарды орындау дағдыларына ие;
8) түрлі аккордтарды ойнауды біледі;
9) әдемі вибрациялау дағдыларына ие;
10) интервалды техника дағдыларын біледі;
11) шығарманың стильдік ерекшеліктерін жеткізе біледі;
12) парақтан оқу дағдыларына ие;
13) интервалды техника дағдыларын біледі;
14) сол қол техникасын біледі: трельдер, позицияларды біріктірудің алуан түрлерін, жасанды флажолеттер мен қос ноталарды;
15) аспапты өз бетімен күйге келтіре алады;
16) Microsoft Office [Майкрасофт офис] бағдарламасын және ноталық редакторларды пайдалана алады.
79. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) түрлі штрихтық нұсқалардағы гаммаларды игеру, саусақтардың шапшаңдығы мен штрихтық техниканы дамыту, екі және төрт легатодан қос ноталардың үш түрін, қозғалысты қалыптағы арпеджионың он бір түрін меңгеру, түрлі стильдік бағыттардағы виолончель репертуары белсенді түрде игеріледі;
2) білім алушы жылдам қозғалыстағы үш октавалы гамманы, он екі және он алты нотадан легатоно, штрихтардың барлық түрін, үш және алты нотадан арпеджионы, қос ноталарды, хроматикалық гаммаларды, 6-8 этюдты, 5-6 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы оқып-үйренеді.
80. 7 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Түрлі штрихтық нұсқалардағы гаммалар, саусақтардың шапшаңдығы мен штрихтық техниканы дамытту, үш түрлі қос ноталар екі және төрт легатодан, қозғалысты күйдегі арпеджионың он бір түрі.
2-тақырып. Деташе, легато, мартле, сотийе, стаккатою штрихтарын жетілдіру.
3-тақырып. Виртуозды-романтикалық пьесалардағы сол қол техникасын әрі қарай дамыту: трельдер, позицияларды біріктірудің түрлі түрлері, қос ноталар, аккордтар, табиғи және жасанды флажолетталар.
4-тақырып. Түрлі стильдік бағыттағы виолончельге арналған репертуарларды кәсіби түрде меңгеру.
5тақырып. Мейлінше күрделі фактуралы және мазмұнды ірі нысанды шығармалармен жұмыс.
6-таққырып. Этюдтердегі күрделі штрихтарды орындау сапасын жетілдірумен жұмысты әрі қарай жалғастыру.
7-тақырып. Нотаны парақтан оқу және білім алушыға күрделірек болатын репертуармен өз бетімен жұмыс істеу.
8-тақырып. Ансамбльде музыка ойнау.
9-тақырып. Музыканы, аранжировканы сандық өңдеуге арналған мультимедиадық құралдармен, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлармен әрі қарай танысу.
10-тақырып. Кәсіби, өз бетімен аспапты күйге келтіру және ішектерді құлаққа дұрыс қою.

81. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы четыре октавы единой аппликатурой (без использования открытых струн);
2) умеет исполнять хроматическую гамму;
3) владеет техникой левой руки: пальцевой беглости, трели, различные виды соединения позиций, искусственные флажолеты и двойные ноты;
4) владеет навыками исполнения более сложными штрихами;
5) владеет навыками интервальной техники;
6) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
7) умеет передавать стилистические особенности произведения;
8) умеет самостоятельно разучивать музыкальное произведение;
9) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
10) владеет навыками чтения с листа;
11) умеет использовать программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
82. Программные требования в 8-9 классах:
1) продолжается работа над гаммами единой аппликатуры в различных штриховых вариантах, двойными нотами трех видов по две и четыре легато, одиннадцать видов арпеджио в подвижном темпе, крупной формой более сложной фактуры и содержания, этюдами, пьесами и произведениями крупной формы, развивается пальцевая беглость, штриховая техника;
2) обучающийся осваивает трехоктавные гаммы в подвижном темпе, легато по двенадцать, шестнадцать нот, все виды штрихов, арпеджио по три, шесть легато, двойные ноты, хроматическую гамму, 6-8 этюдов, 5-6 пьес и 2 произведения крупной формы.
83. Содержание учебного предмета в 8-9 классах.
Тематическое планирование.
Тема 1. Гаммы в различных штриховых вариантах, развитие пальцевой беглости и штриховой техники, двойные ноты трех видов по две и четыре легато, одиннадцать видов арпеджио в подвижном темпе.
Тема 2. Совершенствование штрихов деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато.
Тема 3. Дальнейшее развитие техники левой руки на виртуозно-романтических пьесах: трели, различные виды соединения позиций, двойные ноты, аккорды, натуральные и искусственные флажолеты.
Тема 4. Более профессиональное освоение виолончельного репертуара разностилевой направленности.
Тема 5. Работа над произведениями крупной формы более сложной фактуры и содержания.
Тема 6. Продолжение работы над совершенствованием качества исполнения сложных штрихов в этюдах.
Тема 7. Чтение нот с листа и самостоятельная работа над более сложным для учащегося репертуаром.
Тема 8. Ансамблевое музицирование.
Тема 9. Дальнейшее знакомство со средствами мультимедиа – программы цифровой обработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
Тема 10. Более профессиональная, самостоятельная настройка инструмента.

81. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) біріңғай аппликатурада төрт октавада мажорлы және минорлы гаммаларды орындай алады (ашық ішектерді пайдаланбай);
2) хроматикалық гаммаларды орындай алады;
3) сол қол техникасын меңгерген: саусақтардың шапшаңдылықтарын, трельдерді, позицияларды қосудың түрлі түрлерін, жасанды флажолетталар мен қос ноталарды;
4) мейлінше күрделі штрихтармен орындау дағдыларын біледі;
5) интервалды техника дағдыларына ие;
6) музыкалық шығарманы түсіндіре алады;
7) шығарманың стильдік ерекшеліктерін жеткізе алады;
8) музыкалық шығарманы өз бетімен жаттай алады;
9) аспапты өз бетімен күйке келтіре алады;
10) парақтан оқу дағдыларына ие;
11) музыканы, аранжировканы сандық өңдеуге арналған бағдарламаларды, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторларды қолдана алады.
82. 8-9 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) түрлі штрихтық нұсқалардағы бірыңғай аппликатурадағы гаммалармен, үш түрлі қос ноталарды екі және төрт легатодан, қозғалысты қалыптағы арпеджионың он бір түрімен, мейлінше күрделі фактуралы және мазмұндағы ірі нысанды шығарманы меңгеру жалғастырылады, саусақ жүйріктілігі, штрихтық техника дамытылады;
2) білім алушы қозғалысты қалыптағы үш октавалы гаммалардыон екі және он алты нотадан легатоны, штрихтардың барлық түрлерін, үш және алтылегатодан арпеджионы және қос ноталарды, хроматикалық гаммаларды, 6-8 этюдті, 5-6 пьесаны және 2 ірі нысанды шығарманы оқып-үйренеді.
83. 8-9 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Түрлі штрихтық нұсқалардағы гаммалар, саусақ шапшаңдылығы мен штрихтық техниканы дамыту, үш түрдегі қос ноталарды екі және төрт легатодан, қозғалысты күйдегі арпеджионың он бір түрін.
2-тақырып. Деташе, легато, мартле, сотийе, стаккато штрихтарын дамыту.
3-тақырып. Виртуозды-романтикалық пьесалардағы сол қол техникасын әрі қарай дамыту:трельдер, позицияларды біріктірудің алуан түрлері, қос ноталар, аккордтар, табиғи және жасанды флажолеттер.
4-тақырып. Түрлі стильдік бағыттардағы виолончельге арналған репертуарларды кәсіби түрде меңгеру.
5-тақырып. Мейлінше күрделі фактурадағы және мазмұндағы ірі нысанды шығармалармен жұмыс.
6-тақырып. Этюдтердегі күрделі штрихтерді орындау сапасын жетілдіру бойынша жұмыстарды әрі қарай жалғастыру.
7-тақырып. Нотаны парақтан оқу және білім алушыға күрделі болып келетін репертуармен өз бетінше жұмыс.
8-тақырып. Ансамбльде музыка ойнау.
9-тақырып. Мультимедиа құралдарымен - музыканы, аранжировканы сандық өңдеуге арналған бағдарламалармен, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлармен әрі қарай танысу.
10-тақырып. Мейлінше кәсіби, өз бетінше аспапаты күйге келтіру.

84. Ожидаемые результаты освоения Программы 8-9 классов.
К концу обучения в 8 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет играть различного вида аккорды;
2) владеет навыками красивой вибрации;
3) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы в три октавы единой аппликатурой (без использования открытых струн);
4) умеет исполнять хроматическую гамму по 16 легато и на два смычка;
5) владеет техникой левой руки: пальцевой беглости, трели, различные виды соединения позиций, искусственные флажолеты и двойные ноты;
6) владеет навыками исполнения более сложными штрихами;
7) владеет навыками интервальной техники;
8) умеет интерпретировать музыкальное произведение;
9) умеет передавать стилистические особенности произведения;
10) умеет самостоятельно разучивать музыкальное произведение;
11) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
12) владеет навыками чтения с листа;
13) умеет использовать программы цифровойобработки музыки, аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
85. Ожидаемые результаты освоения Программы.
1) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольного исполнительства на виолончели;
2) музыкальную терминологию;
3) различные интерпретации музыкальных произведений;
4) репертуар для виолончели, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения на достаточном художественном уровне;
2) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
3) применять теоретические знания в исполнительской практике;
4) анализировать исполняемые музыкальные произведения,
5) имеет представление о музыкальных формах.
У выпускника сформированы:
1) навыки подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
3) навыки по воспитанию слухового контроля и умению управлять процессом исполнения;
4) навыки теоретического анализа исполняемых произведений;
5) навыки исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
6) навыки коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
86. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.
87. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:

84. 8-9 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныпта оқу жылының соңында келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) алуан түрлі аккордтарды ойнай алады;
2) әдемі вибрациялау дағдыларына ие;
3) бірыңғай аппликатурамен үш октавада мажорлы және минорлы гаммаларды орындай алады (ашық ішектерді пайдаланбай);
4) екі ысқышқа 16 легатодан хроматикалық гаммаларды орындай алады;
5) сол қол техникасын біледі: саусақтардың шапшаңдылығы, трельдер, позицияларды біріктірудің алуан түрлері, жасанды флажолеттер және қос ноталар;
6) мейлінше күрделі штрихтармен орындау дағдыларына ие;
7) интервалды техника дағдыларына ие;
8) музыкалық шығарманы түсіндіре алады;
9) шығарманың стильдік ерекшеліктерін жеткізе алады;
10) музыкалық шығарманы өз бетімен жаттай алады;
11) аспапты өз бетімен күйге келтіре алады;
12) парақтан оқу дағдыларына ие;
13) музыканы, аранжировканы сандық өңдеу бағдарламаларын, MicrosoftOffice және ноталық редакторларды пайдалана алады.
85. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
1) виолончельде жеке орындауға тән сипаттағы көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді,
2) музыкалық терминологияны;
3) музыкалық шығармалардың түрлі түсіндірулерін;
4) Бағдарлама талаптарына сәйкес түрлі стиль мен жанрлардағы шығармалардын тұратын виолончельге арналған репертуарларды біледі.
Түлек :
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік дәрежеде сауатты орындай алады;
2) жеңіл пьесаларды жаттау барысында туындайтын техникалық қиындықтардан өз бетімен өте алады;
3) орындаушылық практикада алған теориялық білімдерін қолдана алады;
4) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады;
5) музыкалық формалар туралы түсініктері бар.
Түлек:
1) есту бойынша теру және жеңіл музыкалық шығармаларды парақтан оқу дағдылары;
2) музыкалық-орындаушылық мәнерлілік құралдарын пайдалану дағдылары;
3) естуді бақылауды тәрбиелеу бойынша дағдылары және орындау процесін басқару біліктері;
4) орындалатын шығармаларды теориялық талдау дағдылары;
5) орындаушылық практика дағдылары, көпшілік алдында жеке өнер көрсету дағдылары;
6) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
86. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруі техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
87. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:

1) 1 класса – в первом полугодии: академический концерт (1 пьеса), во втором полугодии: технический зачет (1 гамма и 1 этюд);
2) 2 класса – в первом полугодии: технический зачет (1 гамма и 2 этюда), во втором полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда или 1 этюд и пьеса);
3) 3 класса – в первом полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда или 1 этюд и 1 пьеса), во втором полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда или 1 этюд и пьеса);
4) 4 класса – в первом полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда или 1 этюд и 1 пьеса), во втором полугодии: технический зачет (1 гамма, 1 этюд и 1 пьеса);
5) 5 класса – в первом полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда или 1 этюд и 1 пьеса), во втором полугодии: выпускной экзамен (1 пьеса, 1 произведение крупной формы);
6) 6 класс – в первом полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда или 1 этюд и 1 пьеса), во втором полугодии: переводной экзамен (1 пьеса, 1 произведение крупной формы);
7) 7 класс – в первом полугодии: технический зачет (1 гамма, 2 этюда), во втором полугодии: выпускной экзамен (произведение крупной формы, виртуозная пьеса, пьеса композиторов Казахстана);
8) 8-9 классы – в первом полугодии: технический зачет (гамма, 2 этюда), во втором полугодии: выпускной экзамен (1 произведение крупной формы, 1 пьеса).
88. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
89. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения, убедительное понимание чувства формы, единство темпа, выразительность интонирования, ясность ритмической пульсации, динамическое разнообразие, слуховой контроль собственного исполнения, свободное владение техникой исполнения, артистизм и увлеченность исполнением;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности, стабильность воспроизведения нотного текста, единство темпа, выразительность интонирования, динамическое разнообразие, недостаточный слуховой контроль, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль собственного исполнения, темпо-ритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, неустойчивое психологическое состояние на сцене;

1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 1 этюд);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд немесе 1 этюд және пьеса);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд немесе 1 этюд және 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд немесе 1 этюд және пьеса);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд немесе 1 этюд және 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 1 этюд және 1 пьеса);
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд немесе 1 этюд және 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: бітіру емтихан (1 пьеса, 1 ірі нысанды шығарма);
6) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд немесе 1 этюд және 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: емтихан (1 пьеса, 1 ірі нысанды шығарма);
7) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 гамма, 2 этюд), екінші жартыжылдықта: бітіру емтиханы (ірі нысанды форма, виртуозды пьеса, Қазақстан композиторларының пьесасы);
8) 8-9 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (гамма, 2 этюд), екінші жартыжылдықта: бітіру емтихан (1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса).
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
88. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы" - музыкалық шығарма мазмұнының бейнелік-мәнерлілік түсіндірмесі; нысан сезімін нақты түрде ұғу; шапшаңдықтың бірлігі; сөзін сөйлеудің мәнерлілігі; ырғақтық пульсацияның айқындығы; динамикалық көптүрлілік; өз орындауын естіп бақылау; орындау техникасын еркін меңгеру; әртістік және ойнауға берілгендік;
2) "4" бағасы "жақсы" - шығарманың нысанын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсіну; ноталық мәтінді орындаудың тұрақтылығы; шапшаңдықтың бірлігі; сөзін сөйлеудің мәнерлілігі; динамикалық көптүрлілік; жеткіліксіз түрде естіп бақылауы; сахнада психологиялық жағынан өзін-өзі ұстаудың тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық" - авторлық ноталық мәтінді музыканы бейнелік пайымдаусыз үстіртін оқу; өз орындауын нашар естіп бақылау; шапшаңдық-ырғақтық жинақы еместік; дыбысталудың динамикалық біртектілігі және бірсарындылығы; сахнада тұрақсыз психологиялық жай-күй;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 53
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Компьютерная графика и дизайн" детских художественных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Компьютерная графика и дизайн" детских художественных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Компьютерная графика и дизайн".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) алгоритм – точное и понятное указание исполнителю совершить конечную последовательность действий, направленных на достижение указанной цели или на решение поставленной задачи;
2) программный интерфейс – интерфейс между разными видами программного обеспечения;
3) графический редактор – программа, предназначенная для создания и обработки графических изображений;
4) данные – зарегистрированные сигналы;
5) диапазон – совокупность ячеек электронной таблицы, образующихся на пересечении группы последовательно идущих строк и столбцов;
6) оперативная память – память компьютера, служащая для временного хранения программ и данных непосредственно во время вычислений;
7) внедрение – включение объекта в документ, созданный другим приложением;
8) вычислительная сеть (компьютерная сеть) – соединение двух и более компьютеров с помощью линий связи с целью объединения их;
9) интерфейс – набор правил, с помощью которых осуществляется взаимодействие элементов систем;
10) команда – приказ исполнителю на выполнение действий из указанного конечного набора;
11) монитор – устройство визуального представления данных;
12) операционная система – комплекс системных и служебных программ, управляющий ресурсами вычислительной системы и обеспечивающий пользовательский, программно-аппаратный и программный интерфейсы;
13) редактирование – изменение уже существующего документа;
14) растровый редактор – графический редактор, использующий в качестве элемента изображения точку, имеющую цвет и яркость;

4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес" - ноталық мәтінді ойнаудағы қателіктер; метрлік-ырғақтық тұрақсыздық; естіп бақылаудың жоқтығы; дыбыс шығару және дыбыс танудың төменгі сапасы; мәнерлілік түсіндірменің жоқтығы; орындау кезіндегі жиі тоқтаулар;
5) сынақ (бағасыз) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
53-қосымша
Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Компьютерлік сызу өнері және дизайн" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Компьютерлік сызу өнері және дизайн" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Компьютерлік сызу өнері және дизайн" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) алгоритм - орындаушыға нұсқалған мақсатқа қол жеткізу және қойылған мақсаттарды шешуге бағытталған іс-әрекеттердің соңғы ретін нақты және түсінікті етіп көрсету;
2) бағдарламалық интерфейс - бағдарламалық қамтамасыз етудің әртүрлі түрлерінің арасындағы интерфейс;
3) графикалық редактор - графикалық бейнелерді құруға және өңдеуге арналған бағдарлама;
4) деректер - тіркелген белгілер;
5) диапазон - ретпен орналасқан жолдар мен бағаналардың қиылысын құрайтын электронды кестелер ұяшығының жиынтығы;
6) жедел жад - тікелей есептеу кезінде бағдарламалар мен деректерді уақытқа сақтауға арналған компьютер жады;
7) енгізу - объектіні басқа қосымшамен жасалған құжатқа енгізу;
8) есептеу желісі (компьютер желісі) - байланыс сымдары арқылы екі немесе одан көп компьютерді біріктіру мақсатында жалғау;
9) интерфейс - ережелер жиынтығы, олар арқылы жүйелердің элементтерінің өзара әрекеттесуі іске асырылады;
10) команда - орындаушыға соңғы жинақта көрсетілген іс-әрекетті орындауға берілетін бұйрық;
11) монитор - деректерді визуалды көру құрылғысы;
12) операциялық жүйе -есептеу жүйесінің ресурстарын басқаратын және қолданушы, бағдарламалық-аппараттық және бағдарламалық интерфейстерді қамтамасыз ететін жүйелі және қызметтік бағдарламалардың кешені;
13) өңдеу - бар құжатты өзгерту;
14) растрлық редактор - элемент ретінде түсі және ашықтығы бар үкте кескінін қолданатын графикалық редактор;

15) регистры – внутренняя сверхбыстрая память процессора;
16) линейный алгоритм – алгоритм с однозначным последовательным выполнением команд;
17) внешняя память – память большого объема, служащая для долговременного хранения программ и данных;
18) окно – ограниченная рамкой часть экрана, с помощью которой обеспечивается взаимодействие программы с пользователем;
19) файл – логически связанная последовательность данных одного типа, имеющая имя; последовательность произвольного числа байтов памяти, имеющая имя;
20) форматирование – оформление документа с использованием методов выравнивания текста, применением различных шрифтов, встраиванием в текстовый документ рисунков и других объектов.
3. Цель Программы: создание условий творческому развитию личности посредством компьютерной графики и дизайна.
4. Задачи Программы:
1) освоение теоретических знаний по предмету, примение полученных знаний, умений и навыков на практике;
2) освоение знаний о принципах, правилах и приемах создания визуальных образов посредством овладения средствами компьютерной графики и дизайна;
3) обучение средствам компьютерного рисования и их использования для творческого самовыражения;
4) обучение языку графического дизайна, его особенностям;
5) развитие технических навыков, дизайнерских умений;
6) развитие художественно-практических навыков обучающегося в новой технологической среде;
7) развитие способностей к художественно-исполнительской и проектной деятельности;
8) развитие визуальной культуры, пространственного представления, художественного и ассоциативного мышления, эстетического опыта обучающегося.
5. Срок освоения Программы - четыре года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских художественных школ, приведенном в приложении 2 к настоящему приказу.
6. Количественный состав детей в группах - не менее 8 и не более 15 человек.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области изобразительного искусства.

15) регистрлер - процессордың ішкі жылдамдығы жоғары жады;
16) сызықтық алгоритм - командаларды бір қатарлы ретпен орындайтын алгоритм;
17) сыртқы жады - бағдарламалар мен деректерді ұзақ уақыт бойы сақтауға арналған үлкен көлемді есте сақтау жады;
18) терезе - экранның жиектермен шектелген бөлігі, ол арқылы бағдарлама қолданушымен іс-әрекетке түседі;
19) файл - аты бар бір түрлі деректердің қисынды байланысқан реті; аты бар жад байтының еркін санының реті;
20) форматтау - мәтінді түзеуді қолданып, әртүрлі штрихтерді пайдаланып, мәтіндік құжаттарға сурет немесе басқа объектілерді қою арқылы сәндеу.
3. Бағдарламаның мақсаты: компьютерлік графика және дизайн арқылы тұлғаның шығармашылық дамуына жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша теориялық білімді меңгеру, алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға үйрету;
2) компьютерлік сызу өнері және дизайн құралдарын игерту арқылы визуалды бейнелерді құру қағидаттары, ережелері мен тәсілдері туралы білімді меңгеру;
3) компьютерлік сурет салу құралдарын және оларды шығармашылық өзін-өзі танытуда пайдалануға үйрету;
4) графикалық дизайнның тілін, оның ерекшеліктерін оқыту;
5) техникалық дағдыларын, дизайнерлік біліктерін жетілдіру;
6) білім алушылардың жаңа технологиялық ортадағы көркемдік-практикалық дағдыларын дамыту;
7) көркем орындауға және жобалау қызметіне деген қабілеттерін дамыту;
8) білім алушылардың визуалды мәдениетін, кеңістіктік елестетуін, көркемдік және ассоциативтік ойлауын, эстетикалық тәжірибесін дамыту.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 2-қосымшасында көрсетілген балалар көркемөнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту 2 сыныптан басталады. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
6. Топтардағы балалардың сандық құрамы - 8 адамнан кем емес және 15 адамнан көп емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
9. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, бейнелеу өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.

34. Межпредметные связи предметов "Компьютерная графика", "Рисунок", "Живопись", "Композиция" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
35. Программные требования в подготовительном классе:
1) Программа ориентирована на формирование устойчивой первоначальной системы знаний в овладении компьютерной грамотой, начинается обучение со знакомства обучающегося с предметом, его целями и задачами, даются понятия о компьютерной графике, способах, методах рисования, сохранения, открытия работ, подготовке рабочего места и технике безопасности;
2) графической программой является простейший растровый редактор Paint, во взаимосвязи с другими дисциплинами обучающийся получает знания о формате, композиционном размещении, пропорциях, ритме, перспективе;
3) обучающийся осваивает технику безопасности работы на компьютере, открытие графического редaкторa PAINT [пейнт] через главное меню, меню "Файл", закрытие фaйлa при использовании команды "Выход" без сохранения, свойства графического планшета, приемы работы на графическом планшете, рaботу с панелью инструментов, сохрaнение фaйлa рисунка, инструменты "Кисть", "Заливка", "Выбор цветa", "Ластик", "Распылитель", "Эллипс", "Прямоугольник", "Скругленный прямоугольник", "Линия", "Кривaя", "Карандаш", "Масштаб", "Многоугольник", "Надпись";
4) осваиваются комaнды "Выход", "Рисунок", Атрибуты рисункa", "Отрaзить. Повернуть", "Растяжение", "Наклон", "Выделить", "Копировать", "Вставить", "Отразить", "Надпись", "Текст", методы рисования, поэтапное выполнение заданий, создание изображений пиксельной графикой, принципы композиции, проработку, заливку основных элементов композиции, детализацию композиций.
36. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в графический редактор. Открытие графического редaкторa PAINT [пейнт] через Главное меню. Меню "Файл". Закрытие фaйлa при использовании команды "Выход" без сохранения.
Тема 2. Графический планшет, как инструмент рисования. Свойства графического планшета. Приемы работы. Эргономичность. Преимущества графического планшета.
Тема 3. Основной инструмент. Изучение комaнды "Рисунок". "Атрибуты рисункa". Рaботa с панелью инструментов. Инструмент "Кисть", "Заливка". Отмена действия. Черно-белая палитра. Сохрaнение фaйлa рисунка.
Тема 4. Цветная палитра. Состaвление цветовых оттенков. Изучение инструментa "Выбор цветa".
Тема 5. Инструментарий программы. Изучение инструментов "Ластик", "Распылитель". Методы рисовaния.
Тема 6. Практикум. Разработка идеи. Поэтапное построение формы фрукта; заливка цветом, наложение оттенков с помощью распылителя, создание фона.
Тема 7. Инструментарий программы. Изучение инструментов "Эллипс", "Прямоугольник", "Скругленный прямоугольник". Дополнительные возможности инструментов "Эллипс", "Прямоугольник", "Скругленный прямоугольник".
Тема 8. Практикум. Разработка идеи сказочного города. Создание сказочного города с помощью инструментов "Эллипс" и "Прямоугольник".
Тема 9. Инструментарий программы. Изучение инструмента "Линия". Изучение инструмента "Кривaя". Способы использования инструмента "Кривая".
Тема 10. Практикум. Цветы в вазе. Разработка идеи рисунка. Поэтапное выполнение проекта: ваза, цветы на заднем плане и ваза на переднем плане. Создание вазы с помощью инструментов "Кривая", "Эллипс". Заполнение вазы цветами с помощью инструмента "Кривая".
Тема 11. Инструментарий программы. Изучение инструмента "Мaсштaб". Необходимость использования инструмента "Мaсштaб". Масштаб в нашей жизни.
Тема 12. Практикум. Разработка идеи рисунка. Плоская пиксельная графика. Понятие "Стилизация". Создание пиксельной графикой изображений (фрукт, животное, птица) с помощью инструментов "Карандаш", "Масштаб".
Тема 13. Практикум. Изометрическая пиксельная графика. Понятие изометрия (объем). Разработка идеи рисунка (коробка, телевизор, дом). Создание изображения рисунка пиксельной графикой с помощью инструментов "Карандаш", "Масштаб".
Тема 14. Инструментарий программы. Симметрия в природе. Инструменты выделения. Комaндa "Отрaзить\Повернуть". Изучение инструментa "Многоугольник". Использование инструмента "Многоугольник".
Тема 15. Практикум. Симметрия в природе. Разработка идеи симметричного рисунка (жук, бабочка, морская звезда, цветок). Создание с помощью ранее изученных инструментов половины рисунка. Создание симметричного рисунка из двух половинок.
Тема 16. Инструментарий программы. Изучение команды "Растяжение", "Наклон".
Тема 17. Практикум. Орнамент. Ритм. Понятие ритма. Создание орнамента, используя инструменты рисования и команд "Выделить", "Копировать", "Вставить", "Отразить".
Тема 18. Инструментарий программы. Изучение инструмента "Надпись". Изучение панели атрибутов текста. Инструмент "Текст", изменение его атрибутов.
Тема 19. Практикум. Разработка идеи поздравительной открытки. Создание поздравительной открытки с надписью с помощью изученных инструментов.
Тема 20. Основы композиции. Структурный принцип построения произведения. Этапы работы над композицией. Виды композиции. Компоновка изображения в формате. Основные принципы построения композиции.
Тема 21. Итоговый проект. Выполнение эскиза в цвете на заданную тему. Разработка эскиза в цвете на заданную тему. Перенесение эскиза в графическую среду путем перерисовывания из альбома. Проработка и заливка основных элементов композиции. Доработка, детализация композиции. Сохранение и печать эскиза. Итоговый проект.

34. "Компьютерлік сызу өнері және дизайн", "Сурет", "Кескіндеме", "Композиция", "Компьютерлік графика" пәндерінің пәнаралық байланыстары білім алушыларды заттар әлемін тұтас қабылдауға түрткі болады.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
35. Даярлық сыныбындағы Бағдарлама талаптары:
1) Бағдарлама компьютерлік сауатты меңгерудегі алғашқы тұрақты білім жүйесін қалыптастыруға бағытталған, компьютерлік графикаға оқыту кіріспе әңгімелесуден, балаларды пәнмен, оның мақсаттары мен міндеттерін, компьютерлік графика туралы, сурет салу тәсілдері, әдістері, сақтау, жұмысты ашу, жұмыс орнын даярлау және қауіпсіздік техникасы туралы түсініктермен таныстыру басталады;
2) графикалық бағдарламасы болып Paint қарапайым растр редакторы табылады, білім алушылар басқа пәндермен өзара байланыста пішін (формат), композициялық орналастыру, пропорция, ритм, перспектива туралы білім алады.
3) білім алушы компьютерде жұмыс істеудің қауіпсіздік техникасын, бас мәзір, "Файл" мәзірі арқылы PAINT [пейнт] графикалық редакторын ашуды, "Шығу" командасы арқылы файлды сақтамай жабуды, графикалық планшеттің құрылымын, графикалық планшетте жұмыс істеу тәсілдерін, құрал-саймандар тақтасымен жұмыс істеуді, сурет файлын сақтауды, "Қылқалам", "Құю", "Түсті таңдау", "Өшіргіш", "Бүріккіш", "Эллипс", "Тікбұрыш", "Дөңгелектенген тікбұрыш", "Сызық", "Қисық сызық", "Қарындаш", "Масштаб", "Көпбұрыш", "Жазба" құрал-саймандарын меңгереді;
4) "Шығу", "Сурет> сурет атрибуты", "Көрсету. Бұру", "Созу", "Еңкейту", "Ерекшелеу", "Көшіру", "Қою", "Көрсету", "Жазба", "Мәтін" командаларын, сурет салу әдістерін, тапсырмаларды кезеңмен орындауды, пиксельді графика арқылы сурет салуды, композиция қағидаттарын, жұмысты пысықтауды, композицияның негізгі элементтеріне бояу құюды, композицияны бөлшектеуді меңгереді.
36. Даярлық сыныбының оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Графикалық редакторға кіріспе. Бас мәзір арқылы PAINT [пейнт] графикалық редакторды ашу. "Файл" мәзірі. "Шығу" командасы арқылы файлды сақтамай жабу.
2-тақырып. Графикалық планшет - сурет салу құралы. Графикалық планшеттің қасиеттері. Жұмыстың амал-тәсілдері. Эргономикалығы. Графикалық планшеттің артықшылықтары.
3-тақырып. Негізгі құрал. "Сурет > Суреттің атрибуты" командасын үйрену. Құрал-саймандар тақтасымен жұмыс. Қылқалам, бояу құю құралдары. Іс-әрекетті жою. Ақ және қара түс палитрасы. Сурет файлын сақтау.
4-тақырып. Түстер палитрасы. Түстік реңктерді құру. "Түсті таңдау" құралын үйрену.
5-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. "Өшіргіш", "Бүріккіш" құралдарын үйрену. Сурет салу әдістері.
6-тақырып. Практикум. Жаңа идеяларды әзірлеу. Жемістің пішінін (форма) кезеңмен құру, түс құю, бүріккіш арқылы реңктерді түсіру, фон құру.
7-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. "Эллипс", "Тікбұрыш", "Дөңгеленген тікбұрыш" құралдарын үйрену. "Эллипс", "Тікбұрыш", "Дөңгеленген тікбұрыш" құралдарының қосымша мүмкіндіктері.
8-тақырып. Практикум. Ертегі қаласының жобасын әзірлеу. Тікбұрыш және эллипс құралдарының көмегімен ертегі қаласын салу.
9-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. "Сызық" құралын үйрену. "Қисық сызық" құралын үйрену. "Қисық сызық" құралын пайдалану тәсілдері.
10-тақырып. Практикум. Құмырада тұрған гүлдер. Сурет идеясын әзірлеу. Жобаны сатылап орындау: құмыра, гүлдерді артқы планда орналастыру және құмыраны алдыңғы планда орналастыру. "Қисық сызық", "Эллипс" құралдарының көмегімен құмыра жасау. "Қисық сызық" құралының көмегі арқылы құмыраны гүлдермен толтыру.
11-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. "Масштаб" құралын үйрену. "Масштаб" құралын пайланудың қажеттілігі. Біздің өміріміздегі масштаб.
12-тақырып. Практикум. Суреттің идеясын әзірлеу. Жазық пиксельді графика. "Стилизация" түсінігі. "Қарындаш", "Масштаб" құралдарының көмегі арқылы пиксельді графикамен сурет (жеміс, жануар, құс) салу.
13-тақырып. Практикум. Изометриялық пиксельді графика. Изометрия (көлем) түсінігі. Сурет идеясын әзірлеу (қорап, теледидар, үй). "Қарындаш", "Масштаб" құралының көмегі арқылы пиксельді графикамен сурет кескінін құру.
14-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. Табиғаттағы симметрия. Ерекшелеу құралдары. "Көрсету/Бұру" командалары. "Көпбұрыш" құралын оқу. "Көпбұрыш" құралын пайдалану.
15-тақырып. Практикум. Табиғаттағы симметрия. Симметриялы сурет идеясын (қоңыз, көбелек, теңіз жұлдызшасы, гүл) әзірлеу. Алдында үйренген құралдардың көмегімен суреттің жартысын салу. Екі жартыдан тұратын симметриялық суреттерді құру.
16-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. "Созу (растянуть)", "Еңкейту (наклонить)" командаларын оқып-үйрену.
17-тақырып. Практикум. Өрнек. Ритм. Ритм түсінігі. Сурет құралдары және "Ерекшелеу", "Көшіру", "Қою", "Көрсету" командаларын пайдаланып өрнек құру.
18-тақырып. Бағдарламаның құрал-саймандары. "Жазба" құралдарын зерделеу. Мәтіннің атрибуттар тақтасын зерделеу. "Мәтін" құралы, оның белгілерінің өзгеруі.
19-тақырып. Практикум. Құттықтау ашық хаттың идеясын әзірлеу. Зерделенген құралдардың көмегімен жазу жазылған құттықтау ашық хатын жасау.
20-тақырып. Композиция негіздері. Шығарма құрылымының құрылымдық қағидаттары. Композициямен жұмыстың кезеңдері. Композицияның түрлері. Кескіндерді пішімде жинақтау. Композиция құрудың негізгі қағидаттары.
21-тақырып. Қорытынды жоба. Ұсынылған тақырыпта түсті нобайды орындау. Альбомнан алынған суретті қайта салу арқылы нобайды графикалық ортаға ауыстыру. Композицияның негізгі элементтерін жасау және түс құю. Композицияның кемшіліктерін толықтыру, пысықтау. Нобайды сақтау және басып шығару. Қорытынды жоба.

37. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знают технику безопасности;
2) знают названия и функциональное назначение, основные характеристики устройств компьютера;
3) умеют подготавливать рабочее место;
4) знают инструментарий программы, способы, методы рисования на компьютере;
5) знают методы рисовaния с помощью инструментов "Ластик", "Распылитель";
6) умеют создавать творческие работы с помощью инструментов "Эллипс", "Прямоугольник", "Скругленный прямоугольник", "Многоугольник".
7) знают способы использования инструментов "Линия", "Кривая";
8) умеют создавать пиксельную графику изображений с помощью инструментов "Карандаш", "Масштаб";
9) знают комaнды "Отрaзить\Повернуть", "Растяжение", "Наклон", "Выделить", "Копировать", "Вставить", "Отразить";
10) знают инструменты "Надпись", "Текст";
11) знают и понимают терминологию: формат, композиционное размещение, пропорция, ритм, перспектива;
12) умеют сохранять и открывать работы;
13) умеют работать на графическом планшете;
14) владеют последовательностью работы в графической среде;
15) применяют полученные навыки при работе на персональном компьютере;
16) выполнять творческую работу по образцу;
17) владеют навыками работы в растровом редакторе Paint [пейнт];
18) владеют навыками работы в графическом редакторе Paint [пейнт].
38. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "графический редактор", "представление цвета в графической среде", "формат файлов для хранения работ", "графический планшет", продолжается закрепление навыков по созданию рисунков в графическом редакторе с помощью изученных инструментов.
2) закрепляются знания обучающихся о формате, композиционном размещении, пропорциях, ритме, перспективе, осваиваются понятия "графический редактор" (рабочее окно редактора, особенности меню, рабочее поле, организация панели инструментов, панель свойств, создание документа), цвет в компьютерной графике (цветовые оттенки на экране монитора и на принтере), цветовые модели RGB, CMYK; форматы графических файлов, векторные, растровые форматы, навыки использования инструментов "Кисть", "Ластик", "Палец", настройки смешивания кистей, разнообразные применения смешивания, настройки Кисти для разнообразных техник рисования;
3) формируются навыки создания собственной кисти, подмалевок, сохранения ее настройки в библиотеке, создания построение линейной и воздушной перспективы, использования техники "Акварель, гуашь, пастель", инструментов выделения в растровом графическом редакторе, имитации разнообразных техник, основ работы со слоями, операций над слоями "Удаление", "Перемещение", "Масштабирование", "Вращение", "Зеркальное отражение", "Объединение", "Закрепление", обработки изображения, создания цветного эскиза из черно-белого эскиза;

37. Даярлық сыныбының Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қауіпсіздік техникасын біледі;
2) компьютер құрылғыларының аталуын және функционалды мәнін, негізгі сипаттарын біледі;
3) жұмыс орнын дайындай алады;
4) бағдарламаның құрал-саймандарын, компьютерде сурет салудың тәсілдерін, әдістерін біледі;
5) "Өшіргіш", "Бүріккіш" құралдарының көмегімен сурет салу әдістерін біледі;
6) "Эллипс", "Тікбұрыш", "Дөңгеленген тікбұрыш", "Көпбұрыш" құралдарының көмегімен шығармашылық жұмыстарды құра алады;
7) "Сызық", "Қисық сызық" құралдарын пайдалану тәсілдерін біледі;
8) "Қарындаш", "Масштаб" құралдарының көмегімен бейнелердің пиксельді графикасын құра біледі;
9) "Көрсету \ Бұру", "Созу", "Еңкейту", "Ерекшелеу", "Көшіру", "Қою", "Көрсету" командаларын біледі;
10) "Жазба", "Мәтін" құралдарын біледі;
11) пішім, пропорциялардың композициялық орналасуы, ырғақ, перспектива терминологиясын біледі;
12) жұмысты сақтауды және ашуды біледі;
13) графикалық планшетте жұмыс істей алады;
14) графикалық ортадағы жұмыс кезеңдерін біледі;
15) дербес компьютерде жұмыс істеу кезінде алған дағдыларын пайдалана алады;
16) үлгі бойынша шығармашылық жұмысты жүргізе алады;
17) Paint [пейнт] растр редакторында жұмыс істеу дағдыларын меңгерген;
18) Paint [пейнт] графика редакторында жұмыс істеу дағдыларына ие.
38. Бірінші сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "графикалық редактор", "графикалық ортадағы түсті елестету", "жұмыстарды сақтауға арналған файлдардың пішімдері", "графикалық планшет" түсініктерімен танысады, үйренген құралдардың көмегі арқылы графикалық редакторде суреттерді салу дағдыларын бекіту жалғастырылады.
2) алушылардың пішім, композициялық орналастыру, пропорция, ритм, перспектива туралы түсініктері бекітіледі, графикалық редакторды (редактордың жұмыс терезесін, мәзірдің ерекшеліктерін, жұмыс алаңын, құрал-саймандардың жиынтығын ұйымдастыруды, қасиеттер панелін, құжатты құруды), компьютерлік графикадағы түсті (монитор экраны мен принтердегі түстік реңктерді), RGB, CMYK түстік үлгілерін, графикалық файлдардың пішіндерін, векторлық пішіндерді, растрлық пішіндерді, "Қылқалам", "Өшіргіш", "Саусақ" құралдарын қолдануды, қылқаламдарды араластыруды баптау, араластыруды түрлі пайдалануды, сурет салудың түрлі техникасына арналған Қылқаламды күйге келтіруді меңгереді;
3) өздерінің қылқаламдарын жасауы, оның баптауын (настройка) кітапханада сақтау дағдылары қалыптастырылады, бояуды құруды, сызықтық және әуелік перспективаларды құруды, "Акварель, гуашь, пастель" техникасын, растрлық графикалық редактордағы белгілеу құралдарын, түрлі техникаларды имитациялауды, қабаттармен жұмыс істеу негіздерін және қабаттардағы "Өшіру", "Орын ауыстыру", "Масштабтау", "Айналдыру", "Айналы бейнелеу", "Біріктіру", "Бекіту" операцияларын, бейнелерді өңдеуді, ақ-қара нобайдан түрлі-түсті нобай жасауды меңгереді;

4) закрепляются понятия инструменты "Заливка", "Градиент", "Осветление", "Затемнение", "Губка", "Размытие", "Резкость", "Обрезка", фильтр группы "Эскиз", "Имитация".
39. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Графический редактор. Рабочее окно редактора. Особенности меню. Рабочее поле. Организация панели инструментов. Панель свойств. Панели – вспомогательные окна. Просмотр изображения в разном масштабе. Создание документа.
Тема 2. Цвет в компьютерной графике. Описание цветовых оттенков на экране монитора и на принтере (цветовые модели). Цветовая модель RGB. Формирование собственных цветовых оттенков на экране монитора. Цветовая модель CMYK. Выбор основного и фонового цветов.
Тема 3. Форматы. Форматы графических файлов. Векторные форматы. Растровые форматы. Сохранение изображений в стандартных форматах, а также собственных форматах графических программ. Чтение форматов, выбор формата при сохранении изображений.
Тема 4. Графический планшет как инструмент рисования. Свойства графического планшета. Приемы работы. Эргономичность. Назначение графического планшета.
Тема 5. Инструментарий графического редактора. Использование кисти, ластика, настройка характеристик. Введение программ в инструментарий. Изменение параметров.
Инструментарий графического редактора. Настройки смешивания кистей. Разнообразные применения смешивания. Настройка кисти для разнообразных техник рисования.
Инструментарий графического редактора. Создание собственной кисти. Сохранение кисти. Создание библиотеки кистей. Практическое задание: создание учащимися собственной кисти, сохранение ее настройки в библиотеке.
Инструментарий графического редактора. Инструмент "Палец". Способы и приемы применения инструмента "Палец". Создание подмалевок. Имитация шерсти.
Инструментарий графического редактора. Сведения о перспективе, возможность рисования перспективы. Построение линейной и воздушной перспективы.
Инструментарий программы графического редактора. Имитация разнообразных техник. Практикум "акварель, гуашь, пастель".
Тема 6. Промежуточный проект. Разработка идеи. Эскиз. Разработка эскиза.
Промежуточный проект. Перенос эскиза в графическую среду. Использование программных средств для переноса эскиза в графическую среду.
Промежуточный проект. Наложение цвета. Раскладка по тону. Использование программных средств.
Промежуточный проект. Проработка деталей. Использование программных средств.
Промежуточный проект. Завершение детализации. Сохранение выполненного проекта и распечатка в форматах А4, А3.
Тема 7. Выделение областей. Проблема выделения областей в растровых программах. Работа с областями.
Выделение областей. Использование различных инструментов выделения. Перемещение и изменение границы выделения. Использование программных средств.
Выделение областей. Применение выделений при работе. Использование программных средств. Использование инструментов выделения при работе.
Тема 8. Основы работы со слоями. Понятие слоя. Операции над слоями: удаление, перемещение, масштабирование, вращение, зеркальное отражение. Объединение, закрепление. Разделение работы на составные части, распределение по слоям.
Основы работы со слоями. Настройки смешивания слоя. Использование программных средств.
Тема 9. Обработка изображения. Инструменты "Заливка", "Градиент". Использование программных средств при заливке.
Обработка изображения. Инструменты осветления, затемнения, губка. Использование программных средств при осветлении, затемнении. Использование инструментов для доработки по цвету, тону.
Обработка изображения. Инструменты "Размытие", "Резкость". Использование программных средств при обработке изображения. Использование инструментов для доработки изображения по резкости.
Обработка изображения. Инструмент "Обрезка". Изменение размера изображения. Использование программных средств обработки изображения с помощью инструмента "Обрезка". Изменение текущего размера холста.
Обработка изображения. Фильтры группы "Эскиз". Использование программных средств обработки изображений. Типы фильтров "Эскиз".
Обработка изображения. Фильтры группы "Имитация". Использование программных средств обработки изображения
Тема 10. Итоговый проект. Разработка идеи проекта. Разработка эскиза.
Итоговый проект. Перенос эскиза в графическую среду. Использование программных средств обработки изображения.
Итоговый проект. Наложение цвета. Использование программных средств при наложении цвета. Создание цветного эскиза из черно-белого эскиза.
Итоговый проект. Раскладка по тону. Использование программных средств.
Итоговый проект. Работа над проектом. Грубая проработка деталей. Использование программных средств.
Итоговый проект. Работа над проектом. Проработка мелких деталей. Использование программных средств.
Итоговый проект. Завершение детализации. Сохранение. Печать. Использование программных средств.

4) "Құю", "Градиент", "Ағарту", "Күңгірттендіру", "Сорғыш (Губка)", "Кескіннің бұзылуы", "Бояудың ашықтығы", "Кескін", "Нобай", "Имитация" құралдары туралы түсініктер қалыптасады.
39. Бірінші сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Графикалық редактор. Редактордың жұмыс терезесі. Мәзірдің ерекшеліктері. Құрал-саймандар жиынтығын ұйымдастыру. Қасиеттер панелі. Панельдер - қосымша терезелер. Бейнелерді түрлі масштабта көру. Құжатты құру.
2-тақырып. Компьютерлік графикадағы түстер. Монитор экранындағы және принтердегі (түстік модельдер) түстік реңктерді сипаттау. RGB түстер моделі. Монитор экранында өзінің жеке түстік реңктерін қалыптастыру. CMYK түстік моделі. Негізгі және фондық түстерді таңдау.
3-тақырып. Пішімдер (формат). Графикалық файлдардың пішімі. Векторлық пішімдер. Растрлық пішімдер. Бейнелерді стандартты пішімдерде, сондай-ақ графикалық бағдарламалардың өз пішімдерінде сақтау. Пішімдерді оқу, бейнелерді сақтау кезінде пішімдерді таңдау.
4-тақырып. Графикалық планшет - сурет салу құралы. Графикалық планшеттің қасиеттері. Жұмыс тәсілдері. Эргономиялық. Графикалық планшеттің міндеттері.
5-тақырып. Графикалық редактордың құрал-саймандары. Қылқаламды, өшіргішті пайдалану, сипаттамаларын баптау (настройка). Құрал-саймандарға бағдарламаларды енгізу. Өлшемдерді өзгерту.
Графикалық редактордың құрал-саймандары. Қылқаламдарды араластыруды баптау. Араластыруды түрлі қолдану. Сурет салудың түрлі техникаларына арналған қылқаламдарды баптау.
Графикалық редакторлардың құрал-саймандары. Өз қылқаламын құру. Қылқаламды сақтау. Қылқаламдар кітапханасын құру. Практикалық тапсырма: білім алушылардың өз қылқаламдарын құрып, олардың баптауын кітапханада сақтау.
Графикалық редакордың құрал-саймандары. "Саусақ" құралы. "Саусақ" құралын пайдалану тәсілдері мен амалдары. Боямаларды (подмалевка) құру. Жүнді имитациялау.
Графикалық редактордың құрал-саймандары. Перспектива туралы мәлімет, перспективаны салу мүмкіндіктері. Сызықтық және әуе перспективаларын құру.
Графикалық редактор бағдарламасының құрал-саймандары. Түрлі техникаларды имитациялау. "Акварель, гуашь, пастель" практикумы.
6-тақырып. Аралық жоба. Идеяны әзірлеу. Нобай. Нобайларды әзірлеу.
Аралық жоба. Нобайды графикалық ортаға түсіру. Нобайды графикалық ортаға түсіруге арналған бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Аралық жоба. Түсті салу. Реңктер бойынша бөлу. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Аралық жоба. Бөлшектерді пысықтау. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Аралық жоба. Пысықтауды аяқтау. Орындалған жобаны аяқтау және А4, А3 пішімдерінде басып шығару.
7-тақырып. Аймақтарды ерекшелеу. Растрлық бағдарламалардағы аймақтарды ерекшелуде туындайтын мәселелер. Аймақтармен жұмыс.
Аймақтарды ерекшелеу. Ерекшелеудің түрлі құралдарын пайдалану. Орын ауыстыру және ерекшелеу шекараларын өзгерту. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Аймақтарды ерекшелеу. Жұмыс істеу барысында ерекшелеуді пайдалану. Бағдарламалық құралдарды пайдалану. Жұмыс барысында ерекшелеу құралдарын пайдалану.
8-тақырып. Қабаттармен жұмыс істеу негіздері. Қабаттар түсінігі. Қабаттарда жасалынатын операциялар: жою, ауыстыру, өлшемдеу, айналдыру, айналы бейнелеу. Біріктіру, бекіту. Жұмысты құрамдас бөліктерге бөлу, қабаттар бойынша тарату.
Қабаттармен жұмыс істеу негіздері. Қабаттарды араластыруды баптау. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.
9-тақырып. Кескіндерді өңдеу. "Құю", "Градиент" құралдары. Құю барысында бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Кескінді өңдеу. Ағарту, күңгірттендіру, сорғыш құралдары. Ағарту, күңгірттендіру кезінде бағдарламалық құралдарды пайдалану. Түс, реңктер бойынша өңдеуге арналған құралдарды пайдалану.
Кескінді өңдеу. "Бейненің бұзылуы", "Ашықтық" құралдары. Кескінді өңдеуде бағдарламалық құралдарды пайдалану. Бейненің ашықтығын өңдеуге арналған бағдарламаларды пайдалану.
Кескінді өңдеу. "Кесу" құралы. Бейненің өлшемін өзгерту. "Кесу" құралының көмегімен бейнені өңдейтін бағдарламалық құралдары пайдалану. Ағымдағы кенептің өлшемін өзгерту.
Кескінді өңдеу. "Нобай" тобының фильтрі. Кескінді өңдеуде бағдарламалық құралдарды пайдалану. "Нобай" фильтрінің түрлері.
Кескінді өңдеу. "Имитация" тобының фильтрі. Кескінді өңдеуде бағдарламалық талаптарды пайдалану.
10-тақырып. Қорытынды жоба. Жоба идеясын әзірлеу. Нобайды әзірлеу.
Қорытынды жоба. Нобайды графикалық ортаға көшіру. Кескінді өңдеуде бағдарламалық құралдары пайдалану.
Қорытынды жоба. Түсті түсіру. Түсті түсіруде бағдарламалық талаптарды пайдалану. Ақ-қара нобайдан түрлі-түсті нобай құру.
Қорытынды жоба. Түстерге бөлу. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Қорытынды жоба. Жобамен жұмыс. Бөлшектерді ірілеп пысықтау. Бағдарламалық құралдары пайдалану.
Қорытынды жоба. Жобамен жұмыс. Ұсақ бөлшектерді пысықтау. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Қорытынды жоба. Талдап тексеруді аяқтау. Сақтау. Басып шығару. Бағдарламалық құралдарды пайдалану.

40. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знают основные типы носителей информации в компьютере, их характеристики;
2) знают объем записи на СD-диск, DVD-диск, флеш-карту или дискету;
3) знают графический планшет как инструмент рисования, приемы работы на планшете;
4) формируют собственные цветовые оттенки на экране монитора;
5) умеют настраивать инструмент "Кисть" для разнообразных техник рисования;
6) знают способы и приемы применения инструмента "Палец";
7) умеют переносить эскиз в графическую среду;
8) умеют пользоваться различными инструментами выделения;
9) умеют перемещать и изменять границы выделения;
10) знают основы работы со Слоями;
11) знают операции над Слоями: удаление, перемещение, масштабирование, вращение, зеркальное отражение, объединение, закрепление, разделение работы на составные части, распределение по слоям;
12) умеют обрабатывать изображения с использованием инструментов "Заливка", "Градиент", "Осветление", "Затемнение", "Губка" и инструментов для доработки по цвету, тону;
13) умеют обрабатывать изображения с использованием инструментов "Размытие", "Резкость";
14) умеют обрабатывать изображения с использованием инструментов "Обрезка";
15) знают типы фильтров "Эскиз", фильтры группы "Имитация";
16) умеют сохранять изображения в стандартных форматах, а также в собственных форматах графических программ;
17) умеют пользоваться программными средствами при наложении цвета, создании цветного эскиза из черно-белого эскиза;
18) умеют сохранять и открывать свои работы в определенном формате;
19) владеют последовательностью ведения творческой работы.
41. Программные требования во 2 классе:
1) Программа ориентирована на формирование устойчивой первоначальной системы знаний в овладении компьютерной грамотой, в ней учтены возрастные особенности обучающихся, их аналитические способности, возможности воплощения творческого воображения через навыки и умения по созданию рисунков в векторном редакторе;
2) обучающийся знакомится с понятиями цвето-тональные отношения, колористическая целостность, композиционное размещение, пропорция, перспектива, монтаж, клипарт, коллаж, изучаются специальные возможности программы по коррекции и ретушировании готовых изображений, проводится сравнение растровой и векторной графики, изучаются их особенности и сферы применения, создаются условия для формирования навыков по созданию рисунков в векторном редактор, особое внимание уделяется построению линии в векторном редакторе, разности опорных узлов, точности построения;

40. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) компьютердегі ақпараттарды тасушылардың негізгі түрлерін, олардың сипаттамасын біледі;
2) СD-дискке, DVD-дискке, флеш-картаға немесе дискетке жазылатын жазудың көлемін біледі;
3) сурет салу құралы - графикалық планшетті, планшетте жұмыс істеу тәсілдерін біледі;
4) монитор экранында өздерінің жеке түрлі-түсті реңктерін қалыптастырады;
5) сурет салудың түрлі техникасына арналған "Қылқалам" құралын күйге келтіре алады;
6) "Саусақ" құралын пайдаланудың тәсілдері мен амалдарын біледі;
7) нобайды графикалық ортаға көшіре алады;
8) ерекшелеудің түрлі құралдарын пайдалана алады;
9) ерекшелеу шекараларын ауыстыра алады және өзгерте алады;
10) қабаттармен жұмыс істеу негіздерін біледі;
11) қабаттарда жасалынатын операцияларды біледі, олар: өшіру, ауыстыру, өлшемдеу, айналдыру, айналы бейне, біріктіру, бекіту, жұмысты құрамдас бөліктерге бөлу, қабаттар бойынша бөлу;
12) "Құю", "Градиент", "Ағарту", "Күңгірттендіру", "Сорғыш" және түс, реңк бойынша пысықтауға арналған құралдарды пайдаланып, бейнелерді өңдей алады;
13) "Бейненің бұзылуы", "Ашықтық" құралдарын пайдаланып бейнелерді өңдей алады;
14) "Кесу" құралын пайдаланып бейнелерді өңдей алады;
15) "Нобай" фильтрінің түрлерін, "Имитация" тобының фильтрін біледі;
16) бейнелерді сттандартты пішімдерде, сонымен қатар графикалық бағдарламалардың өз пішімдерінде сақтай алады;
17) түсті түсіру кезінде, ақ-қара нобайдан түрлі түсті нобай жасау кезінде бағдараламалық құралдарды пайдалана алады;
18) белгілі пішімде өздерінің жұмыстарын сақтайды және ашады;
19) шығармашылық жұмысты сатылап жүргізуді біледі.
41. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптар:
1) бағдарлама компьютерлік сауатты меңгерудегі алғашқы тұрақты білім жүйесін қалыптастыруға бағытталған, мұнда білім алушылардың жас ерекшеліктері, олардың талдау жасау мүмкіндіктері, векторлық редакторда суретті салу дағдылары мен біліктері арқылы шығармашылық ойларын жүзеге асыру мүмкіндіктері ескерілген;
2) білім алушы түстік-реңктік қатынас, түстік тұтастық, композициялық орналастыру, пропорция, перспектива, монтаж, клипарт және коллаж түсініктерімен танысады, дайын суреттерді түзеті және ретушьтеу бойынша бағдарламаның арнайы мүмкіндіктері меңгеріледі, растрлық және векторлық графиканы салыстыру жүргізіледі, олардың ерекшеліктері мен пайдалану саласы оқытылады, векторлық редакторда суреттерді салу бойынша дағдыларды қалыптастыру үшін жағдай жасалынады. Векторлық редакторда сызықты құруға, тірек түйіндерінің түрлілігіне, құру нақтылығына ерекше көңіл бөлінеді;

3) обучающийся осваивает ретуширование фотографий, инструменты "Клонирующий штамп", "Заплатка", "Архивная кисть", осветление и затемнение фрагментов изображений вручную, повышение резкости изображения, фильтры размытия и резкости, контрастная обработка фотографий, портретную ретушь, исправление старых фотографий, тоновую и цветовую коррекцию, изменение цветового и тонового баланса, кисть в режиме "Цветность", восстановление и изменение цвета на готовых изображениях, монтаж, клипарт, способы совмещения изображений, приемы коллажирования, трансформацию, тоновое уравновешивание, векторный графический редактор. основы работы с объектами, операции над объектами: "Перемещение", "Копирование", "Удаление", "Зеркальное отражение", "Вращение", "Масштабирование";
4) осваиваются навыки создания объектов формированием, понятия сложносоставные объекты, приемы, группирование, изменение порядка расположения объектов; закраски объектов, вспомогательные режимы работы, инструменты для точного рисования "Линейки", "Направляющие", "Сетка", режимы вывода объектов на экран, позиционирование и перемещение объектов, эффекты интерактивности, методы "Выдавливание" для получения объемных изображений, "Перетекание", создание выпуклых и вогнутых объектов, получение художественных эффектов, искажение и его виды, прозрачность.
42. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Ретуширование фотографий. Методы устранения дефектов с фотографий. Инструменты – клонирующий штамп, заплатка, архивная кисть. Введение в инструментарий программы. Закрепление теоретических знаний на практике.
Ретуширование фотографий. Осветление и затемнение фрагментов изображений в ручную. Повышение резкости изображения. Введение в инструментарий программы. Фильтры размытия и резкости. Контрастная обработка фотографий.
Ретуширование фотографий. Портретная ретушь. Самостоятельная ретушь. Исправление старых фотографий с помощью инструментов ретуши. Использование на практике полученных знаний о ретушировании.
Тема 2. Тоновая и цветовая коррекция. Понятие тонового диапазона изображения. График распределения яркостей пикселей (гистограмма). Гистограмма тона. Цветовой баланс. Кривые по цветам. Изменение цветового и тонового баланса на фотографиях. Настройка тоновой и цветовой коррекции.
Тоновая и цветовая коррекция. Восстановление цвета. Цветовой баланс по областям. Кисть в режиме "Цветность". Кисть цвета. Сегментное раскрашивание. Восстановление и изменение цвета на готовых изображениях.
Тоновая и цветовая коррекция. Практикум – раскрашивание черно-белых изображений. Восстановление цвета на черно-белой фотографии.
Тема 3. Монтаж. Клипарт. Понятие клипарта. Библиотеки готовых изображений. Способы совмещения изображения. Работа над совмещением элементов изображений.
Монтаж. Приемы коллажирования. Трансформация. Тоновое уравновешивание. Использование на практике полученных знаний о коллажировании.
Монтаж. Создание несложного монтажа из предоставленных клипартов.
Тема 4. Промежуточный проект. Работа над проектом. Разработка идеи проекта. Разработка эскиза.
Промежуточный проект. Поиск и подготовка элементов коллажирования. Подборка и подготовка элементов коллажа.
Промежуточный проект. Составление изображений. Обработка. Раскладка по тону. Размещение и доработка элементов на холсте.
Промежуточный проект. Проработка деталей. Использование программных средств. Проработка мелких деталей.

3) білім алушы фото суреттерді өңдеуді (ретушь), "Клондаушы штамп", "Жамау", "Архивті қалам" құралдары, бейнелердің бөлшектерін қолмен ағарту және күңгірттендіруді, бейненің ашықтығын арттыру, бұзу және ашықтық фильтрлері, фото суретті кереғарлы өңдеуді, портретті өңдеуді, ескі фотосуреттерді қайта өңдеуді, реңктік және түстік түзетулерді, түстік және реңктік теңгерімді түзету, "Түстілік" режиміндегі қылқаламды, дайын бейнелердегі түстерді қайта қалпына келтіру және өзгертуді, монтаж, клипарт, бейнелерді біріктіру тәсілдерін, коллаждау, түрлендіру (транформация) тәсілдерін, реңктік теңестіруді, векторлық графикалық редакторды, нысандармен жұмыс істеудің негіздерін, "Орын ауыстыру", "Көшіру", "Жою", "Айналы бейне", "Айналдыру", "Масштабтау" нысандарындағы операцияларды меңгереді;
4) қалыптастыру нысандарын құруды, күрделі құрылымды нысандарды, тәсілдерін, нысандардың орналасу тәртібін топтастыруды, өзгерту дағдылары қалыптасады, нысандарды біртекті, градиентті, өрнекті, текстурлы бояуды, жұмыстың қосымша режимдерін, суреттерді нақтылап салуға арналған құралдарды "Сызғыш", "Бағыттауыш", "Тор", нысандарды экранға шығару режимі: қаңқалы, қалыпты, жақсартылған, нысандарды позициялау және орындарын ауыстыруды, интерактивтілік әсерін, көлемді бейнелерді алуға арналған "Сығу (Выдавливание) әдісін, "Ағып кету (Перетекание)" әдісін, шығыңқы және кіріңкі нысандарды құруды, көркемдік әсерлерді алуды, бұрмалау және олардың түрлерін, мөлдірлікті меңгереді.
42. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Фотосуреттерді өңдеу. Фотосуреттерден кемшіліктерді алып тастау әдістері. Клондаушы штамп, жамау, архивті қылқалам құралдары. Бағдарламаның құралдарына кіріспе. Теориялық білімдерін практикада бекіту.
Фотосуреттерді өңдеу. Бейненің бөлшектерін қолмен ағарту және күңгірттендіру. Бейненің ашықтығын арттыру. Бағдарламаның құралдарына кіріспе. Шайылу және ашықтық фильтрлері. Фотосуреттерді кереғарлықпен өңдеу.
Фотосуреттерді өңдеу. Портреттік өңдеу. Өз бетімен өңдеу. Өңдеу құралдарының көмегімен ескі фотосуреттерді өңдеу. Өңдеу (ретушьтеу) туралы алған білімдерін практикада қолдану.
2-тақырып. Реңктік және түстік өңдеу. Бейненің реңктік диапазоны туралы түсінік. Пиксельдердің (гистограмма) ашықтығын бөлу кестесі. Реңктің гистограммасы. Түстік теңгерім. Түстер бойынша қисықтар. Фотосуреттердегі түстік және реңктік теңгерімнің өзгеруі. Реңктік және түстік түзетулерді баптау.
Реңктік және түстік өңдеулер. Түсті қалыпқа келтіру. Аймақтар бойынша түстік теңгерім. "Түстілік/Цветность" режиміндегі қылқалам. Түстің қылқаламы. Сегментті бояу. Дайын бейнелердегі түстерді қайта қалпына келтіру және өзгерту.
Реңктік және түстік түзету. Практикум - ақ-қара бейнелерді бояу. Ақ-қара фотосуреттердегі түстерді қалпына келтіру.
3-тақырып. Монтаж. Клипарт. Клипарт түсінігі. Дайын бейнелердің кітапханасы. Бейнелерді біріктіру тәсілдері. Бейне элементтерін біріктіру бойынша жұмыс.
Монтаж. Коллаждау тәсілдері. Түрлендіру. Реңктік теңдастіру. Коллаждау туралы алған білімдерін практикада қолдану.
Монтаж. Ұсынылған клипарттардан жеңіл монтажды құру.
4-тақырып. Аралық жоба. Жобамен жұмыс. Жоба идеясын әзірлеу. Нобайды әзірлеу.
Аралық жоба. Коллаждау элементтерін іздеу және дайындау. Коллаж элементтерін таңдау және дайындау.
Аралық жоба. Бейнелерді құру. Өңдеу. Реңктері бойынша қою. Орналастыру және кенептегі элементтерді пысықтау.
Аралық бақылау. Бөлшектерін пысықтау. Бағдарламалық құралдары пайдалану. Ұсақ бөлшектерін пысықтау.

Промежуточный проект. Завершение детализации. Общая цветовая и тоновая коррекция. Сохранение. Печать. Сохранение и распечатка готовой работу в формате А4-А3.
Тема 5. Введение в векторный графический редактор. Рабочее окно. Особенности меню. Рабочий лист. Организация панели инструментов. Панель свойств. Палитра цветов. Строка состояния.
Тема 6. Основы работы с объектами. Практикум. Рисование готовых объектов. Выделение объектов. Операции над объектами: перемещение, копирование, удаление, зеркальное отражение, вращение. Масштабирование.
Основы работы с объектами. Создание, изменение и настраивание объектов. Создание объектов формированием. Сложносоставные объекты. Приемы. Группирование. Изменение порядка расположения объектов.
Тема 7. Закраска рисунков. Закраска объекта (заливка). Однородная, градиентная, узорчатая и текстурная заливки.
Тема 8. Вспомогательные режимы работы. Инструменты для точного рисования и расположения объектов относительно друг друга: линейки, направляющие, сетка. Режимы вывода объектов на экран: каркасный, нормальный, улучшенный. Позиционирование и перемещение объектов.
Тема 9. Эффекты интерактивности. Метод "Выдавливание" для получения объемных изображений. Практикум "Метод выдавливания" для получения объемных изображений".
Эффекты интерактивности. Перетекание. Создание выпуклых и вогнутых объектов. Получение художественных эффектов. Введение в инструментарий программы.
Эффекты интерактивности. Интерактивное искажение. Виды искажений. Применение искажений. Использование искажения для художественного оформления.
Эффекты интерактивности. Прозрачность. Применение эффекта прозрачности.
Тема 10. Работа с текстом. Шрифт. Простой текст. Особенности фигурного текста. Оформление текста. Размещение текста вдоль траектории.
Тема 11. Создание рисунков из кривых. Особенности рисования кривых. Важнейшие элементы кривых: узлы и траектории. Редактирование формы кривой. Изменение кривой с использованием точек кривой и манипуляторов точек. Практическая работа "Создание рисунков из кривых".
Тема 12. Встроенные модули. Создание и настройка модуля. Использование встроенного модуля для создания календаря в автоматическом режиме.
Тема 13. Итоговый проект. Работа над проектом. Разработка идеи. Разработка эскиза.
Итоговый проект. Построение эскиза в графической среде. Использование программных средств для создания проекта.
Итоговый проект. Подбор цвета. Настройка. Использование программных средств для создания проекта.
Итоговый проект. Проработка деталей. Использование программных средств для создания проекта.
Итоговый проект. Использование метода пошаговой детализации. Завершение детализации. Сохранение проекта. Вывод проекта: печать компонентов работы, настройка и демонстрация слайдов.

Аралық жоба. Пысықтауды аяқтау. Жалпы түстік және реңктік түзету. Сақтау. Басып шығару. Сақтау және дайын жұмысты А4-А3 пішімінде басып шығару.
5-тақырып. Векторлық графикалық редакторға кіріспе. Жұмыс терезесі. Құрал-саймандар тақтасын ұйымдастыру. Қасиеттер тақтасы. Түстер палитрасы. Қалып-күй жолы.
6-тақырып. Нысандармен жұмыс істеу негіздері. Практикум. Дайын нысандарды салу. Нысандарды ерекшелеу. Орын ауыстыру, көшіру, жою, айналы бейне, айналдыру нысандарындағы операциялар. Масштабтау.
Нысандармен жұмыс істеу негіздері. Нысандарды құру, өзгерту және баптау. Нысандарды қалыптастыру арқылы құру. Тәсілдері. Топтастыру. Нысандардың орналасу тәртібін өзгерту.
7-тақырып. Суреттерді бояу. Нысанды бояу (құю). Біртектес, градиентті, өрнекті және текстурлы құю.
8-тақырып. Жұмыстың қосымша режимдері. Дәл салуға арналған және нысандардың бір-біріне қатысты орналасуына арналған құралдар: сызғыштар, бағыттауыштар, торлар. Нысандарды экранға шығару режимі: қаңқалы, қалыпты. Нысандарды позициялау және орындарын ауыстыру.
9-тақырып. Интерактивтілік әсері. Көлемді бейнелерді шығаруға арналған "Сығу/Выдавливание" әдісі. "Көлемді бейнелерді шығаруға арналған "Сығу/Выдавливание әдісі" практикумы.
Интерактивтілік әдісі. Ағып кету (перетекание). Шығыңқы және кіріңкі нысандарды құру. Көркемдік әсерлерді алу. Бағдарламаның құралдарына кіріспе.
Интерактивтіліктің әсері. Инерактивті бұрмалау (искажение). Бұрмалаудың түрлері. Көркемдік ресімдеуге арналған бұрмалауды пайдалану.
Интерактивтіліктің әсері. Мөлдірлік. Тазалылық әсерін пайдалану.
10-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Қаріп. Қарапайым мәтін. Пішінді мәтіннің ерекшеліктері. Мәтінді ресімдеу. Траекторияның бойында мәтінді орналастыру.
11-тақырып. Қисық сызықтардан суреттерді құру. Қисық сызықтарды салудың ерекшеліктері. Қисықтардан суреттерді құру. Қисықтардың маңызды элементтері: түйіндер мен траекториялар. Қисықтың пішіндерін түзету. Қисық нүктелер мен нүктелер манипуляторын пайдаланып қисықтарды өзгерту. "Қисықтардан суреттерді салу" практикалық жұмыс.
12-тақырып. Кіріктірілген модульдер. Модульді құру және баптау. Күнтізбені автоматты режимде құру үшін кіріктірілген модульді пайдалану.
13-тақырып. Қорытынды жоба. Жобамен жұмыс. Идеяларды әзірлеу. Нобайды әзірлеу.
Қорытынды жоба. Графикалық ортада нобайды құру. Жобаны құру үшін бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Қорытынды жоба. Түсті таңдау. Жобаны құру үшін бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Қорытынды жоба. Тетіктерін пысықтау. Жобаны құру үшін бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Қорытынды жоба. Сатылы түрде пысықтау әдісін пайдалану. Жобаны сақтау. Жобаны қорытындылау: жұмыс бөлшектерін басып шығару, баптау және слайдтарды көрсету.

43. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) использует на практике полученные знания о ретушировании;
2) знает тоновую и цветовую коррекции, умеет восстанавливать и менять цвета на черно-белой фотографии;
3) знает понятия монтаж, клипарт, приемы коллажирования;
4) использует на практике полученных знаний о коллажировании;
5) умеет создавать несложный монтаж из предоставленных клипартов;
6) знает особенности меню, организацию панелей инструментов, панель свойств, палитру цветов;
7) знает основы работы с объектами, операции над объектами: перемещение, копирование, удаление, зеркальное отражение, вращение, масштабирование.
8) умеет создавать, изменять, настраивать, заливать, группировать объекты, меняет порядок расположения объектов;
9) использует метод выдавливания для получения объемных изображений;
10) умеет создавать рисунки из Кривых;
11) знает особенности и недостатки векторной и растровой графики;
12) умеет работать в растровом и векторном редакторах;
13) умеет сохранять и открывать свои работы в определенном формате;
14) умеет переводить изображения из одного вида в другой вид;
15) умеет передавать форму пропорции;
16) применяет полученные знания на уроках рисунка, живописи, композиции;
17) владеет последовательностью ведения творческой работы.
44. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается углубленное овладение инструментария программ CorelDraw [КорелДрав], Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], осваиваются методы представления графических изображений, форматы графических файлов, методы сжатия графических данных, преобразование форматов графических файлов, алгоритм запуска векторной программы CorelDraw [КорелДрав], интерфейс программы CorelDraw [КорелДрав], настройки программного интерфейса, способы создания графического изображения в CorelDraw [КорелДрав], основные приемы работы с объектами, способы получения цветовых оттенков на экране и принтере, алгоритм импорта растрового изображения, алгоритм настройки параметров печати, запуск программы CorelDraw [КорелДрав], настройку программного интерфейса;
2) осваиваются графические примитивы, работа с инструментами векторного редактора CorelDraw [КорелДрав], основные приемы работы с компьютерной графикой редактора CorelDraw [КорелДрав], основные приемы работы с объектами редактора CorelDraw [КорелДрав], пропорции предмета и формата, редактирование контур рисунка, создание, редактирование, форматирование текста, подготовка макета к печати, редактирование растровых изображений, использование спецэффектов, создание графических изображений в программе Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], разнообразные инструменты графической программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], навыки создания авторских шрифтов и шрифтовых композиций программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп];

43. 2 сыныптың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ретушь жасау туралы алған білімдерін практикада пайдаланады;
2) реңктік және түстік түзетулерді біледі, ақ-қара фотосуреттегі түстерді қайта қалпына келтіреді және өзгерте алады;
3) монтаж, клипарт түсініктерін, коллаждау тәсілдерін біледі;
4) коллаждау туралы алған білімдерін практикада пайдаланады;
5) ұсынылған клипарттардан қарапайым монтаж құра біледі;
6) мәзір ерекшеліктерін, ақұрал-саймандар тақтасын ұйымдастыруды, қасиеттер тақтасын/панель свойств, түстер палитрасын біледі;
7) нысандармен жұмыс істеу негіздерін, нысандардағы орын ауыстыру, көшіру, жою, айналы бейне, айналдыру, масштабттау операцияларын біледі;
8) нысандарды құруды, өзгертуді, күйге келтіруді, құюды, топтастыруды біледі, нысандардың орналасу тәртібін өзгертеді;
9) бейнелерді көлемді етіп шығару үшін сығу әдісін пайдаланады;
10) қисық сызықтардан суреттерді құра біледі;
11) векторлық және растрлық графиканың ерекшеліктері мен кемшіліктерін біледі;
12) растрлық жәәне векторлық редакторларда жұмыс істей алады;
13) өз жұмыстарын сайқтайды және белгілі пішімде аша алады;
14) бейнені бір түрден екінші түрге ауыстыра алады;
15) пропорциялардың пішіндерін жеткізе алады;
16) сурет, кескіндеме, композиция сабақтарында алған білімдерін қолданады;
17) шығармашылық жұмысты жүргізу тәртібін біледі.
44. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) CorelDraw [КорелДрав], Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламаларының құралдарын терең меңгеру жалғастырылады, графикалық бейнелерді жеткізу әдістері, графикалық файлдардың пішімдері, графикалық мәліметтерді сығу әдістері, графикалық файлдардың пішімдерін қайта құру, CorelDraw [КорелДрав] векторлық бағдарламасын іске қосу алгоритімі, CorelDraw [КорелДрав] бағдарламасының интерфейсі, бағдарламалық интерфейсті баптау, CorelDraw [КорелДрав] графикалық бейнені құру тәсілдері, нысандармен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері, экран мен принтерде түстік реңктерді алу тәсілдері, растрлық бейнені импорттаудың алгоритімі, басып шығару өлшемдерін күйге келтіру алгоритімі, CorelDraw [КорелДрав] бағдарламасын іске қосу, бағдарламалық интерфейсті баптау меңгеріледі;
2) графикалық примитивтер, CorelDraw [КорелДрав] векторлық редактордың құралдарымен жұмыс, CorelDraw [КорелДрав] компьютерлік графикалық редакторымен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері, CorelDraw [КорелДрав] редакторының нысандарымен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері, зат пен пішімнің пропорциясы, суреттердің контурын түзету, мәтінді құруды, түзетуді, пішімдеуді, макетті басып шығаруға дайындауды, растрлық бейнелерді түзетуді, арнайы әсерлерді пайдалануды, Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасында графикалық бейнелерді құруды, Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] графикалық бағдарламасының түрлі құралдарын, Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасының авторлық қаріптерін және қаріптік композицияларды құру дағдалырын меңгереді;

3) закрепляются знания о методах описания цветов в компьютерной графике программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], способах получения цветовых оттенков на экране, принтере и хранения изображений в файлах растрового и векторного форматов, методах сжатия графических данных, преобразованиях форматов графических файлов, назначениях и функциях различных графических программ.
45. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Назначение и основные возможности графической программы CorelDraw [КорелДрав].
Тема 2. Основные приемы работы в программе CorelDraw [КорелДрав] с объектами. Редактирование геометрической формы объектов. Создание и редактирование контуров. Работа с цветом.
Тема 3. Средства повышенной точности. Разработка фирменного стиля.
Оформление текста. Планирование и создание макета. Работа с растровыми изображениями.
Тема 4. Основные приемы работы в программе CorelDraw [КорелДрав] с объектами. Управление масштабом просмотра объектов. Режимы просмотра документа. Копирование объектов. Упорядочение размещения объектов. Группировка объектов. Соединение объектов. Логические операции.
Тема 5. Практическая работа. Создание элементов дизайна.
Тема 6. Редактирование геометрической формы объектов. Типы объектов: графические примитивы и свободно редактируемые объекты. Изменение геометрии объекта с помощью инструмента редактирования формы. Разделение объектов с помощью инструмента-ножа. Удаление части объекта с помощью инструмента-ластика.
Тема 7. Практическая работа. Создание элементов рекламного блока. Создание и редактирование контуров. Создание объектов произвольной форы. Свободное рисование и кривые Безье. Навыки работы с контурами. Настройка контура. Создание и редактирование художественного контура. Практическая работа.
Тема 8. Работа с цветом. Природа цвета. Цветовые модели. Простые и составные цвета. Способы окрашивания объектов. Прозрачность объекта. Цветоделение. Практическая работа.
Тема 9. Средства повышенной точности. Линейки. Сетки. Направляющие. Точные преобразования объектов. Выравнивание и распределение объектов.
Тема 10. Разработка фирменного стиля. Создание логотипов. Разработка фирменных бланков. Правила оформления визиток. Работа с текстом. Практическая работа. Создание логотипов. Разработка визитки. Оформление текста. Виды текста: простой и фигурный текст. Фигурный текст. Создание, редактирование, форматирование, предназначение. Размещение текста вдоль кривой. Редактирование геометрической формы текста. Простой текст. Создание, редактирование, форматирование, предназначение. Навыки работы с текстовыми блоками. Практическая работа. Создание печатей. Дизайн текста.
Тема 11. Планирование и создание макета. Настройка документа. Планирование макета. Создание макета. Практическая работа. Создание рекламного блока. Разработка упаковки.
Тема 12. Работа с растровыми изображениями. Импорт растровых изображений. Редактирование растровых изображений. Фигурная обрезка. Трассировка растровых изображений. Форматы векторных и растровых изображений. Практическая работа. Создание открытки.
Тема 13. Использование спецэффектов. Добавление перспективы. Создание тени. Применение огибающей. Деформация формы объекта. Применение объекта-линзы. Оконтуривание объектов. Эффект перетекания объектов. Придание объема объектам. Практическая работа.
Тема 14. Печать документа. Итоговая работа. Планирование и создание макета с использованием всех элементов CorelDraw [КорелДрав]. Подготовка макета к печати. Настройка параметров печати. Режим цветоделения. Итоговая работа. Разработка упаковки, фирменного стиля, обложки, рекламного блока.
Тема 15. Назначение и основные возможности программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]. Интерфейс программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]. Виды и форматы изображений. Особенности растровых изображений. Параметры растровых изображений. Отличия Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] от предыдущих версий.
Тема 16. Настройки системы. Организация палитр. Открытие и закрытие изображения. Изменение размеров изображения. Способы интерполяции. Изменение размеров канвы. Обрезка изображения. Отмена действий. Обзор способов выделения областей изображения. Практическая работа.
Тема 17. Создание примитивов в Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]. Техника выделения областей изображения. Инструменты выделения. Управление параметрами инструментов. Дополнение, вычитание и пересечение областей выделения. Приемы выделения областей сложной формы. Модификация выделения командами Transform selection [Трансформ селекшн], Select-Feather [селект-физер] и Select-Modify [селект-модифи]. Действия с выделенной областью: масштабирование, поворот, искажение выделенной области.
Тема 18. Коррекция области: изменение яркости и контраста. Использование линейки, сетки, направляющих при выделении. Практическая работа.
Тема 19. Создание многослойного изображения. Способы создания слоя. Работа со слоями. Параметры слоя. Управление слоями с помощью палитры Layers [лайерс]. Особенности работы с многослойным изображением. Связывание слоев. Трансформация содержимого слоя. Создание коллажей. Практическая работа. Работа со слоями многослойного изображения. Объединение слоев в наборы Layer Set [лайер сет]. Текстовые слои. Спецэффекты на слоях: создание тени, ореола, имитация рельефа, обводка контура - изображения. Слияние слоев.
Тема 20. Практическая работа. Техника рисования. Инструменты свободного рисования. Использование кистей, аэрографа, карандаша, ластика. Выбор цвета кисти. Цветовые модели. Библиотеки Pantone. Выбор формы кисти. Подключение библиотек кистей. Создание новой кисти. Выбор параметров кисти. Непрозрачность, режимы наложения. Особенности работы с графическим планшетом. Закраска областей. Создание градиентных переходов. Применение фильтров для имитации различных техник рисования.
Тема 21. Техника ретуширования. Чистка и восстановление деталей изображения с помощью инструмента "штамп". Использование инструмента "history brush" [хистори браш]. Использование инструментов коррекции изображения. Применение фильтров для размытия, повышения резкости и имитации световых эффектов.
Тема 22. Выполнение сложного монтажа. Общие сведения о каналах. Виды каналов. Создание и сохранение альфа-каналов. Использование маски слоя для качественного монтажа. Основные операции коррекции изображения. Использование корректирующих слоев для неразрушающей коррекции. Сканирование и коррекция изображения. Приемы сканирования. Выбор параметров.
Тема 23. Понятие разрешающей способности и линеатуры растра. Особенности сканирования прозрачных и непрозрачных материалов. Причины появления муара. Борьба с муаром. Выбор параметров коррекции, исходя из применения изображения. Особенности коррекции для полиграфии и Интернета. Настройка точки черного, точки белого и гаммы изображения. Использование фильтров для стилизации изображения. Преобразование цветовых моделей. Выполнение цветоделения. Сохранение файла. Форматы графических файлов.
Тема 24. Выполнение проектной работы в программе Adobe Photoshop [адоб фотошоп]. Проект и основные этапы его разработки. Требования по защите проектной работы.

3) компьютерлік графиканың Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасында түстерді сипаттау әдістері, экран мен принтерде түстік реңктерді алу амалдары, растрлық және векторлық пішімді файлдарында бейнелерді сақтау тәсілдері, графикалық мәліметтерді сығу әдістері, графикалық файлдардың форматттарын қайта өзгерту, түрлі графикалық бағдарламалардың міндеттері мен функциялары туралы білімдері бекітіледі.
45. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. CorelDraw [КорелДрав] графикалық бағдарламасының міндеттері мен негізгі мүмкіндіктері.
2-тақырып. CorelDraw [КорелДрав] бағдарламасында нысандармен жұмыстың негізгі тәсілдері. Нысандардың геометриялық пішіндерін түзету. Контурларды құру және түзету. Түспен жұмыс.
3-тақырып. Аса жоғары нақтылау құралдары. Фирмалық стильді әзірлеу.
Мәтінді ресімдеу. Макетті жоспарлау және құру. Растрлық бейнелермен жұмыс.
4-тақырып. CorelDraw [КорелДрав] бағдарламасында нысандармен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері. Нысандарды алдына ала көрудегі өлшемдерді басқару. Құжаттарды алдын ала көру. нысандарды көшіру. Нысандарды орналастыруды рреттеу. Нысандарды топтастыру. Нысандарды құру. Логикалық операциялар.
5-тақырып. Практикалық жұмыс. Дизайн элементтерін құру.
6-тақырып. Нысандардың геометриялық пішіндерін түзету. Нысандардың түрлері: графикалық примитивтер мен еркін түзетілетін нысандар. Пішіндерді түзету құралдарының көмегімен геометриялық нысандарды өзгерту. Пышақ құралы арқылы нысандарды бөлу. Өшіргіш құралының көмегімен нысанның бөлігін жою.
7-тақырып. Практикалық жұмыс. Жарнамалық блок элементтерін құру. Контурларды салу және түзету. Еркін түрдегі нысандарды құру. Еркін сурет салу және Безье қисығы. Контурлармен жұмыс істеу дағдылары. Контурды баптау. Көркемдік контурды салу және түзету. Практикалық жұмыс.
8-тақырып. Түспен жұмыс. Түстердің табиғаты. Түстік модельдер. Қарапайым және қосалқы түстер. Нысандарды бояу тәсілдері. Нысандардың тазалығы. Түс беру. Практикалық жұмыс.
9-тақырып. Жоғары нақтылық құралы. Сызғыштар. Торлар. Бағыттауыштар. Нысандарды нақты түрлендіру. Нысандарды түзету және бөлу.
10-тақырып. Фирмалық стильді әзірлеу. Логотиптерді құру. Фирмалық бланктарды әзірлеу. Визит карталарын әзірлеу ережелері. Мәтінді ресімдеу. Мәтіннің түрлері: қарапайым және пішінді мәтін. Пішінді мәтін. Құру, түзету, пішімдеу, арналып қойылу. Мәтінді қисық сызық бойында орналастыру. Мәтіннің геометриялық пішінін түзету. Қарапайым мәтін. Құру, түзету, форматтау, арналып қою. Мәтіндік блоктармен жұмыс істеу дағдылары. Практикалық жұмыс. Басып шығаруды құру. Мәтіннің дизайны.
11-тақырып. Макетті жоспарлау және құру. Құжатты баптау. Макетті жоспарлау. Макетті құру. Практикалық жұмыс. Жарнамалық блокты құру. Сыртқы қабатын әзірлеу.
12-тақырып. Растрлық бейнелермен жұмыс. Растрлық бейнелерді импорттау. Растрлық бейнелерді түзету. Пішінді кесу. Растрлық бейнелерді трассировка жасау. Векторлық және растрлық бейнелердің пішімі. Практикалық жұмыс. Ашықхат жасау.
13-тақырып. Арнайы әсерлерді пайдалану. Перспективаларды қосу. Көлеңке жасау. Нысан пішінін деформациялау. Линза-нысанын пайдалану. Нысандарды контурлау. Нысандардың ағып кету әсерін жасау. Нысандарға көлем беру. Практикалық жұмыс.
14-тақырып. Құжатты басып шығару. Қорытынды жұмыс. CorelDraw-тың [КорелДрав] барлық элементтерін пайдаланып макетті жоспарлау және құру. Макетті басып шығаруға дайындау. Басып шығару өлшемдерін баптау. Түске бөлу режимі. Қорытынды жұмыс. Срытын, фирмалық стильді, сыртқы мұқабасын, жарнамалық блокты әзірлеу.
15-тақырып. Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасының міндеттері мен негізгі мүмкіндіктері. Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасының интерфейсі. Бейнелердің түрлері мен пішімдері. Растрлық бейнелердің ерекшеліктері. Adobe Photoshop-тың [Адоб фотошоп] алдыңғы нұсқаларынан ерекшелігі.
16-тақырып. Жүйені баптау. Палитраларды ұйымдастыру. Бейнені ашу және жабу. Бейненің өлшемін өзгерту. Интерполяция тәсілі. Канваның өлшемін өзгерту. Бейнелерді кесу. Іс-әрекеттерді тоқтату. Бейненің аймақтарын ерекшелеу тәсілдерін алдын ала көру. Практикалық жұмыс.
17-тақырып. Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] примитивтерін пайдалану. Бейне аймақтарын ерекшелеу техникасы. Ерекшелеу құралдары. Құралдардың өлшемдерін басқару. Ерекшелеу аймақтарын қосу, оқу және қиып өту. Күрделі формадағы аймақтарды ерекшелеу тәсілдері. Transform selection [Трансформ селекшн], Select-Feather [селект-физер] и Select-Modify [селект-модифи] командаларымен ерекшелеу модификациясы. Ерекшелелеп алған аймақпен жұмыс: өлшемдеу, бұру, ерекшеленген аймақты бұрмалау.
18-тақырып. аймақтарды түзету: ашықтық пен кереғарлықты түзету. Ерекшелеу барысында сызғышты, торды, бағыттауыштарды пайдалану. Практикалық жұмыс.
19-тақырып. Көпқабатты бейнені құру. Қабатты құру тәсілдері. Қабаттармен жұмыс. Қабаттың өлшемі. Layers [лайерс] палитрасының көмегімен қабаттарды басқару. Көпқабатты бейнелермен жұмыстың ерекшеліктері. Қабаттарды байланыстыру. Қабаттың ішіндегілерді тасымалдау. Коллаждарды құру. Практикалық жұмыс. Көп қабатты бейнелердің қабаттарымен жұмыс. Layer Set [лайер сет] жиынтығында қабаттарды біріктіру. Мәтіндік қабаттар. Қабаттардағы арнайы әсерлер: көлеңке жасау, ореола, рельефке ұқсату, бейненің контурын жүргізу. Қабаттарды қосу.
20-тақырып. Практикалық жұмыс. Сурет салу техникасы. Еркін сурет салу құралы. Қылқаламдарды, аэрографты, қарындашты, өшіргішті пайдалану. Қылқаламның түсін таңдау. Түстік модельдер. Pantone кітапханалары. Қылқаламдардың пішінінін таңдау. Қылқаламдар кітапханасын іске қосу. Жаңа қылқаламды құру. Бұлыңғырлықты (непрозрачность) салу режимдері. Графикалық планшетпен жұмыс істеудің ерекшеліктері. Аймақтарды бояу. Градиенттік ауысуларды құру. Сурет салудың түрлі техникаларын имитациялауға арналған фильтрлерді қолдану.
21-тақырып. Ретушь жасау техникасы. "Штамп" құралының көмегімен бейнелердің бөлшектерін тазалау және қайта қалпына келтіру. “Нistory brush” [хистори браш] құралын пайдалану. Бейнені түзету құралдарын пайдалану. Шаюға (размытия) арналған сүзгілерді пайдалану, ашықтықты арттыру және түстік әсерлерді имитациялау.
22-тақырып. Күрделі монтажды орындау. Каналдар туралы жалпы мәлеметтер. Каналдардың түрлері. Альфа-каналдарды құру және сақтау. Сапалы монтаж жасау үшін қабат бетперделерін пайдалану. Бейнелерді түзету операцияларының негіздері. Бұзбай түзетуге арналған түзету қабаттарын пайдалану. Бейнелерді сканерлеу және түзету. Снерлеу әдістері. Өлшемдерді таңдау.
23-тақырып. Растрдың рұқсат етілетін қабілеттері мен сызықтары туралы түсінік. Таза және таза емес материалдарды сканерлеудің ерекшеліктері. Муардың пайда болу себептері. Муармен күрес. Бейнені пайдалануға байланысты түзету өлшемдерін таңдау. Полиграфи мен Интернет желісіне арналған түзетудің ерекшеліктері. Қараның нүктесін, ақтың нүктесін және бейнелердің гаммаларын баптау. Бейнелерді стильдеу үшін фильтрлерді пайдалану. Түсті модельдерді түрлендіру. Түстерді бөлуді орындау. Файлды сақтау. Графикалық файлдардың пішімдері.
24-тақырып. Adobe Photoshop [адоб фотошоп] бағдарламасында жобалық жұмысты орындау. Жоба және оны әзірлеудің негізгі кезеңдері. Жобалық жұмысты қорғау бойынша талаптар.

46. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) знает применение растровой и векторной графики;
2) знает методы представления графических изображений;
3) знает метод сжатия графических данных;
4) знает проблемы преобразования форматов графических файлов;
5) знает способы создания графического изображения в CorelDraw [КорелДрав];
6) знает способы получения цветовых оттенков на экране и принтере;
7) знает алгоритм настройки параметров печати;
8) умеет работать с инструментами векторного редактора CorelDraw [КорелДрав];
9) умеет исполнять надписи в редакторе CorelDraw [КорелДрав];
10) умеет сочетать цвета при создании рисунка;
11) умеет согласовывать пропорции предмета и формата;
12) умеет создавать и редактировать контуры;
13) умеет создавать, редактировать, форматировать текст;
14) умеет производить подготовку макета к печати;
15) умеет редактировать растровые изображения в векторном редакторе;
16) умеет использовать спецэффекты (перспективу, создавать тень, применять огибающую, производить деформацию формы объекта, применять объекты-линзы, эффект перетекания объектов, производить оконтуривание и объем объектов);
17) знает способы создания графического изображения в Adobe Photoshop [адоб фотошоп];
18) знает технику выделения областей изображения (инструменты выделения, управление параметрами инструментов, приемы выделения областей сложной формы, действия с выделенной областью: масштабирование, поворот, искажение выделенной области и т. д.);
19) знает алгоритм создания слоя, параметры слоя;
20) знает алгоритм создания многослойного слоя и особенности работы с многослойными изображениями;
21) знает алгоритм выполнения сложного монтажа;
22) знает алгоритм сканирования и коррекции изображения;
23) знает требования по защите проектной работе;
24) умеет производить настройку программного интерфейса;
25) умеет применять основные приемы работы с объектами редактора Adobe Photoshop [адоб фотошоп] (выбор фрагмента изображения, монтаж рисунка из объектов);
26) умеет создавать спецэффекты на изображениях;
27) умеет применять фильтры;
28) умеет использовать фильтры для стилизации изображения;
29) умеет использовать маски слоя для монтажа;
30) умеет использовать возможности графического редактора для выполнения проектных работ по компьютерной графике.
47. Программные требования в 4 классе:
1) ведется обучение анимационной векторной программе, осваиваются понятия о построении сценария в его бумажном варианте (раскадровке), изучаются интерфейс и инструментарий программы, монтажный стол, настройка кадра (поля рисования), основные принципы анимации, особое внимание уделяется важности смены ракурсов, стилизации изображений;

46. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) растрлық және векторлық графиканы қолдануды біледі;
2) графикалық бейнелерді көрсету әдістерін біледі;
3) графикалық мәліметтерді сығу әдістерін біледі;
4) графикалық файл пішімдерін түрлендірудегі мәселелерді біледі;
5) CorelDraw -та [КорелДрав] графикалық бейнені құру тәсілдерін біледі;
6) экран мен принтерде түстік реңктерді шығару тәсілдерін біледі;
7) басып шығару өлшемдерін күйге келтіру алгоритмін біледі;
8) CorelDraw [КорелДрав] векторлық редакторының құралдарымен жұмыс істеуді біледі;
9) CorelDraw [КорелДрав] редакторында жазбаларды орындауды біледі;
10) суреттерді құру барысында түстерді сәйкестендіре алады;
11) заттар мен пішімдердің пропорцияларын үйлестіре алады;
12) контурларды жүргізуді және түзетуді біледі;
13) мәтінді құруды, түзетуді, пішімдеуді біледі;
14) макетті басып шығаруға арналған дайындықты жасай алады;
15) векторлық редакторда растрлық бейнелерді түзете алады;
16) арнайы әсерлерді пайдалана алады (перспективаны, көлеңке жасауды, дөңгелектеуді (огибание) падалану, нысан пішіндерін деформация жасауды, линза-нысандарын қолдануды, нысандарды ағып кету әсерін, нысандарға контур жүргізу және көлем жасау);
17) Adobe Photoshop-та [адоб фотошоп] графикалық бейне құру тәсілдерін біледі;
18) бейненің аймақтарын ерекшелеу техникаларын біледі (ерекшелеу құралдары, құралдардың өлшемдерін басқару, күрделі пішіндегі аймақтарды ерекшелеу тәсілдері, белгіленге аймақпен жұмыс: өлшемдеу, бұру, ерекшеленген аймақты бұрмалау);
19) қабат құру алгоритмін, қабат өлшемдерін біледі;
20) көпқабатты қабаттарды құру тәсілдерін біледі және көпқабатты бейнелермен жүргізілетін жұмыс ерекшеліктерін біледі;
21) күрделі монтажды орындау алгоритмін біледі;
22) бейнені сканерден өткізу және түзету алгоритмін біледі;
23) жоба жұмысын қоғау бойынша талаптарды біледі;
24) бағдарламалық интерфесті күйге келтіруді іске асыра алады;
25) Adobe Photoshop [адоб фотошоп] редакторындағы нысандармен жұмыстың негізгі тәсілдерін қолдануды біледі (бейненің бөлшегін таңдау, нысандардан алынған суретті монтаждау);
26) бейнелерде арнайы әсерлерді құра алады;
27) фильтрлерді қоладана алады;
28) бейнені стильдеу үшін сүзгіні қолдана алады;
29) монтаж үшін бетперде қабатын пайдалана алады;
30) компьютерлік графика бойынша жобалық жұмыстарды орындауға арналған графикалық редактордың міндеттерін қолдана алады.
47. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аннимациялық векторлық бағдарлама оқытылады, (суреттер тізбегі) раскадровка - қағаз нұсқадағы олардың сценарийлерін құру туралы түсінік меңгеріледі, құрал-саймандар бағдарламасының интерфейсін, монтаждық үстел, кадрды баптауды (сурет салу алаңы), анимацияның негізгі қағидаттарын үйретіледі, ракурстарды ауыстыруға, бейнелерді стильдеуге аса маңызды көңіл бөлінеді;

2) изучаются преимущества, недостатки и примеры использования вспомогательной анимации, возможности добавлять элементы управления в свою анимацию;
3) осваиваются технология Flash [флеш], общая схема создания Flash [флеш] – фильмов, анимация, инструменты рисования, установка параметров рисования, инструменты "Линейное и планшетное рисование", основы покадровой анимации "Ключевые кадры", "Создание", "Копирование", "Перемещение", "Луковая кожура", "Обратная отмотка", работа с цветом, использование слоев в анимации, маскирование, распределение анимации по слоям, использование сцены, создание и редактирование текста, виды текста, автоматичесая замена шрифта, оформление текста, вспомогательные виды анимации "Символ", "Двойное движение", "Движение по направляющей", "Перемещение по заданному пути", "Эффекты перехода прозрачности, цвета", "Анимация формы", создание титров, бегущих по экрану.
48. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в технологию Flash [флеш]. Знакомство с рабочей областью. Графика. Анимация. Варианты использования фильмов. Общая схема создания Flash [флеш] - фильмов. Разработка сценария. Комикс. Составление сценария мультфильма.
Введение в технологию Flash. Знакомство с рабочей областью. Рабочая область, панели. Использование контекстных меню и подсказок. Введение в графическую среду программы.
Тема 2. Введение в анимацию. Выбор и выделение объектов. Введение в инструментарий программы. Создание, изменение и настраивание объектов.
Введение в анимацию. Инструменты рисования. Изменение формы линий и контуров фигур. Установка параметров рисования. Введение в инструментарий программы. Линейное и планшетное рисование.
Введение в анимацию. Основы покадровой анимации. Ключевые кадры, создание, копирование, перемещение. Создание покадровой анимации.
Введение в анимацию. Основы покадровой анимации. Луковая кожура. Обратная отмотка. Создание покадровой анимации.
Введение в анимацию. Практикум. Закрепление покадровой анимации. Рисование летающего насекомого покадровым типом анимации.
Тема 3. Работа с цветом. Заливка цветом. Закраска контура. Копирование настроек закрашивания. Прозрачность "альфа". Использование разнообразных заливок и их настроек в анимации.
Работа с цветом. Практикум. Закрепление покадровой анимации. Физические законы в анимации. Рисование бегущего человека покадровой анимацией.
Тема 4. Слои. Свойства слоев. Использование слоев в анимации. Сцена. Маскирование слоев. Распределение анимации по слоям, использование сцены.
Слои. Практикум. Покадровая анимация. Закрепление покадровой анимации. Создание параллельной анимации на разных слоях.
Тема 5. Работа с текстом. Создание и редактирование текста. Статистический текст. Динамический текст. Редактируемый текст. Автоматическая замена шрифта. Введение в инструментарий программы. Создание, оформление и настраивание текста.
Работа с текстом. Практикум. Печатающийся текст во flash. Закрепление покадровой анимации. Создание печатающегося текста.
Тема 6. Вспомогательные виды анимации. Символ как объект (элемент фильма). Виды символов. Создание, редактирование символов. Библиотека символов. Анимация двойного движения. Новый тип анимации, основанный на символах.
Вспомогательные виды анимации. Создание анимации движения. Создание движения по направляющей линии. Перемещение по заданному пути. Запуск символа по направляющей линии.
Вспомогательные виды анимации. Анимации формы. Текстовые эффекты на базе изменения прозрачности и цвета. Освоение нового типа анимации, основанного на перетекании формы, прозрачности и цвета.
Практикум. Титры. Обучение переходам. Создание титров, бегущих по экрану.
Тема 7. Итоговый проект. Работа над проектом. Разработка идеи мультфильма. Разработка эскиза комикса. Создание мультфильма на бумаге. Раскадровка мультфильма. Разработка раскадровки.
Итоговый проект. Перенос рабочего эскиза в графическую среду. Размещение и распланировка этапов. Создание сцены, фонов. Разработка эскизов и создание персонажей. Планирование действий персонажей.
Итоговый проект. Анимация мультфильма. Последовательное анимирование персонажей комикса. Практическое задание: самостоятельное анимирование персонажей и раскадровка персонажей.
Итоговый проект. Настройка времени. Сохранение и публикация проекта.

2) қосымша анимацияларды пайдаланудағы артықшылықтарды, кемшіліктерді және мысалдарды, өз анимациясына басқару элементтерін қосу мүмкіндіктерін үйретіледі;
3) Flash [флеш] технологиясы, фильмдерді құрастыратын Flash [флеш] - жалпы схемасы, анимация, сурет салу құралдары, сурет салу пішінін бекіту, "Сызықтық және планшетті сурет салу" құралдары, кадрлық анимацияның негіздері "Негізгі кадрлар", "Құру", "Көшіру", "Орын ауыстыру", "Пияз қабықшасы", "Кері айналдыру", түспен жұмыс, анимацциядағы қабаттарды пайдалану, анимацияларды жасыру және қабаттар бойынша бөлу, көріністі пайдалану, мәтінді құру және өңдеу, мәтіннің түрлер, қаріпті автоматты түрде ауыстыру, мәтінді ресімдеу, анимацияның қосымша түрлері "Символ", "Қос қозғалыс", "Бағыттауыш бойынша қозғалу", "Белгіленген жол бойымен қозғалу", "Мөлдірлікті, түстің ауысу әсері", "Пішіндер анимациясы" меңгеріледі.
48. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Flash [флеш] технологиясына кіріспе. Жұмыс аймағымен танысу. Графика. Анимация. Фильмдерді пайдалану нұсқасы. Flash [флеш] - фильмдерді құрудың жалпы схемасы. Сценарийді әзірлеу. Комикс. Мультфильм сценарийін әзірлеу.
Flash технологиясына кіріспе. Жұмыс аймағымен танысу. Жұмыс аймағы, панельдер тақтасы. Мәнмәтін мәзірі мен көмек сөздері (подсказка) падалану. Бағдарламаның графикалық ортасына кіріспе.
2-тақырып. Анимацияға кіріспе. Нысандарды таңдау және ерекшелеу. Бағдарламаның құрал-саймандарына кіріспе. Нысандарды құру, өзгерту және баптау.
Анимацияға кіріспе. Сурет салу құралдары. Фигураның сызық пішіндері мен контурларын өзгерту. Сурет салу өлшемдерін орнату. Бағдарламаның құрал-саймандарына кіріспе. Сызықтық және планшетті сурет салу.
Анимацияға кіріспе. Кадрлық анимацияның негіздері. Кадрлық анимацияның негіздері. Негізгі кадрлар, құру, көшіру, орын ауыстыру. Кадрлық анимацияны құру.
Анимацияға кіріспе. Кадрлық анимацияның негіздері. Пияз қабығы. Кері айналдыру. Кадрлық анимацияны құру..
Анимацияға кіріспе. Практикум. Кадрлық анимацияны бекіту. Анимацияның кадрлық анимация түрімен ұшып бара жатқан жәндікті бейнелеу.
3-тақырып. Түспен жұмыс. Түс құю. Контурды бояу. Бояу баптауларын көшіру. "Алфа" мөлдірлігі. Түрлі құюлар мен олардың баптауларын анимацияда пайдалану.
Түспен жұмыс. Практикум. Кадрлрық анимацияны бекіту. Анимациядағы физикалық заңдылықтар. Кадрлық анимациямен жүгіріп бара жатқан адамның суретін салу.
4-тақырып. Қабаттар. қабаттардың қасиеттері. Анимацияда қабатттарды пайдалану. Көрініс. қабаттарды жасыру. Анимацияларды қабаттарға бөлу, көріністерді пайдалану.
Қабаттар. Практикум. Кадррлық анимация. Түрлі қабаттарда бір уақытта анимация құру.
5-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді құру және өңдеу. Статикалық мәтін. Динамикалық мәтін. Өңделетін мәтін. Қаріпті автоматты түрде ауыстыру. Бағдарламаның құрал-саймандарына кіріспе. Мәтінді құру, ресімдеу және баптау.
Мәтінмен жұмыс. Практикум. Flash-тегі басылып жатқан мәтін. Кадрлық анимацияны құру. Басылып жатқан мәтінді құру.
6-тақырып. Анимацияның қосымша түрлері. Символ дегеніміз - нысан (фильмнің элементі). Символдардың түрлері. Символдарды құру, өңдеу. Символдар кітапханасы. Қос қозғалыс анимациясы. Символдарға негізделген анимацияның жаңа түрі.
Анимацияның қосымша түрлері. Қозғалыс анимациясын құру. Байғыттаушы сызық бойындағы қозғалысты құру. Белгіленген жолмен қозғалу. Бағыттаушы сызық бойымен символды іске қосу.
Анимацияның қосымша түрлері. Мөлдірлік пен түсті өзгерту негізіндегі мәтіндік әсерлер. Пішіндердің ағуына, мөлдірліік пен түске негізделген анимацияның жаңа түрін игеру.
Практикум. Титрлар. Ауысуларды үйрену. Экран беттінде жүргізілетін титрларды құру.
7-тақырып. Қорытынды жоба. Жобамен жұмыс. Мультфильм идеясын әзірлеу. Комикстың нобайын әзірлеу. Мультфильмді қағаз бетінде құру. Мультфильм суреттерін ретімен орналастыру. Қағаз бетіне түсілірген Мультфильм среттерін қағаз нұсқасында әзірлеу.
Қорытынды жоба. Жұмыс нобайын графикалық ортаға ауыстырып апару. Орналастыру және кезеңдерді жоспарлау. Сахнаны, фонды құру. Нобайларды әзірлеу және персонаждарды салу. Персонаждардың іс-әрекеттерін жоспарлау.
Қорытынды жоба. Мультфильмнің анимациясы. Комикс персонаждарын сатылап анимациялау. Практикалық тапсырма: персонаждарды өз бетімен анимациялау және персонаждарды қағаз бетіне түсіру.
Қорытынды жоба. Уақытты орнату. Жобаны сақтау және жариялау.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает рабочую область технологии Flash [флеш];
2) разрабатывает самостоятельно сценарий мультфильма;
3) знает инструменты рисования, линейное и планшетное рисование, основы покадровой анимации, создания, копирования, перемещения, закрепления покадровой анимации;
4) переводит изображения из одного вида в другой вид;
5) использует разнообразные заливки и их настройки в анимации;
6) закрепляет покадровую анимацию;
7) создает параллельную анимацию на разных слоях;
8) создает, редактирует, оформляет и настраивает текст во Flash [флеш];
9) знает вспомогательные виды, типы анимации, основанных на перетекании формы, прозрачности и цвета;
10) создает титры, бегущие по экрану;
11) переносит рабочий эскиз в графическую среду;
12) владеет навыками последовательного анимирования персонажей комикса;
13) выполняет раскадровку сценария;
14) распределяет анимацию по ее видам;
15) умеет сохранять и публиковать выполненный проект;
16) последовательно работает в графической среде технологии Flash [флеш];
17) применяет полученные знания на уроках рисунка, живописи, композиции.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
50. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
51. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (проектная работа с использованием инструментов "Заливка", "Градиент", "Осветление", "Затемнение", "Губка", "Размытие", "Резкость", "Обрезка", фильтр группы "Эскиз", "Имитация");
2) 2 класс – во втором полугодии: зачет (проектная работа с использованием инструментов "Заливка", "Градиент", "Осветление", "Затемнение", "Губка", "Размытие", "Резкость", "Обрезка", фильтр группы "Эскиз", "Имитация");
3) 3 класс – во втором полугодии: зачет (проектная работа в программе Adobe Photoshop [адоб фотошоп]);
4) 4 класс – во втором полугодии: зачет (анимация мультфильма).
52. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) содержание прорабатываемой темы, художественное отображение ее качественной специфики в композиции;
2) соответствие вида композиционной организации характеру решаемой учебной задачи;
3) стилистическое единство (гармоничность) формообразования композиционных элементов;
4) соблюдение количественной меры (минимум средств - максимум выразительности) в применении формально-композиционных и художественно-образных средств для решения конкретно поставленной задачи;

49. 4 сыныптың Бағдарламаларын игеруден күтілетін нәтижелер
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Flash [флеш] технологиясының жұмыс аймағын біледі;
2) мультфильмнің сценарийін өз бетімен әзірлейді;
3) сурет салу құралдарын, сызықтық және планшетті сурет салуды, кадрлық анимация негіздерін, кадрлық анимацияны құру, көшіру, орынын ауыстыру, бекітуді біледі;
4) бейнені бір түрден екінші түрге ауыстыра алады;
5) түрлі құюларды және олардың анимациядағы баптауларын пайдаланады;
6) кадрлық анимацияны бекітеді;
7) түрлі қабаттарда бір уақыттар бірнешеманимациялар құрайды;
8) Flash-тегі [флеш] мәтіндерді құрады, өңдейді, ресімдейді және баптайды;
9) пішіннің ағып кетуіне, мөлдірлігі мен түсіне негізделген анимациялардың қосымша түрлерін, үлгілерін біледі;
10) экран бетінде жүргізілетін титрларды құрады;
11) жұмыс нобайын графикалық ортаға ауыстырады;
12) комикс персонаждарын кезеңмен анимациялау дағдыларын меңгерген;
13) сценарий суреттерінің ретімен орналасуын орындайды;
14) анимацияны түрлері бойынша бөледі;
15) орындалған жобаны сақтайды және жариялайды;
16) Flash [флеш] технологиясының графикалық ортасында кезеңмен жұмыс істейді;
17) сурет, кескіндеме, композиция сабақтарында алған білімдерін қолдана алады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
50. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
51. Аттестаттау формасы және білім алушыларға қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ ("Құю", "Градиент", "Ақшылдандыру", "Күңгірттендіру", "Сорғыш", "Бұлыңғыр", "Ашықтық", "Қиынды", "Эскиз", "Имитация" тобының фильтрі қолданылған жоба жұмысы);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ ("Құю", "Градиент", "Ақшылдандыру", "Күңгірттендіру", "Сорғыш", "Бұлыңғыр", "Ашықтық", "Қиынды", "Эскиз", "Имитация" тобының фильтрі қолданылған жоба жұмысы);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (Adobe Photoshop [адоб фотошоп] бағдарламасындағы жоба жұмысы);
4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (мультфильм анимациясы).
52. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) пысықталатын тақырыптың мазмұны, оның композициядағы сапалы ерекшелігінің көркемдік бейнесі;
2) композициялық ұйымдастыру түрінің шешіліп отырған оқу міндеттерінің сипатына сәйкес келуі;
3) композициялық элементтердің пішінінің құрылуындағы стильдік бірлік (үндестік);
4) нақты қойылған міндетті шешуге арналған формальды-композициялық және көркемдік-бейнелі құралдарды қолданудағы сандық шараларды сақтауы (құралдардың аз болуы - мейлінше нақтырақ болуы);

5) самостоятельность композиционного решения и целостность его внутренней структуры;
6) тщательная проработка и художественная культура графического исполнения композиционного произведения;
7) методическая последовательность работы над заданием.
53. Критерии оценки зачета (без оценки) – работа соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 54
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Традиционное пение" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Традиционное пение" для детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Традиционное пение".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) аккомпанемент – гармоническое и ритмическое сопровождение основного мелодического голоса; сопровождение одним или несколькими инструментами, а также оркестром сольной партии;
2) акжелен - тармакты кюй (западноказахстанской традиции токпе;
3) аппликатура – распределение пальцев при игре на музыкальных инструментах для удобства исполнения;
4) балбырауын – стремительный домбровый кюй төкпе, род особой лирики, посвященной сфере самых интимных переживаний и чувств; означает высотно-регистровый строй домбры, соответствующий данному психоэмоциональному состоянию человека;
5)  бас буын – начальный раздел западноказахстанского домбрового кюя төкпе, включающий вступление и основную мелодию кюя:
6) домбра – двухструнный щипковый музыкальный инструмент, главный источник этнокультурной информации казахов;
7) жар-жар – свадебная обрядовая песня-диалог;
8) жыр – эпическая традиция, включающая систему жанров (терме, толгау, арнау, хат);
9) квинтовый круг – обозначение 12 пар энгармонически равных диезных и бемольных тональностей, расположенных по кругу через интервал квинта таким образом, что количество диезов увеличивается по движению часовой стрелки, а количество бемолей против часовой стрелки;
10) кюй – традиционная инструментальная музыка казахов;
11) кагыс – штрих домбровой музыки; артикуляционная речь домбрового искусства;
12) устойчивые ступени лада – звуки лада, способные завершить музыкальное движение;
13) регистр – часть диапазона инструмента или певческого голоса, характеризующаяся тембровым единством и механизмом звукоизвлечения (у вокалистов);

5) композициялық шешімнің өз бетінше жасалуы және оның ішкі құрылымының тұтастығы;
6) композициялық шығарманың графикалық орындалуының нақты пысықталуы және көркемдік мәдениеті;
7) тапсырмаларды орындаудағы методологиялық жүйелілік.
53. Сынақ (баға қойылмайды) бағалау өлшемшарттары - жұмысы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
54-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Дәстүрлі ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Дәстүрлі ән айту" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Дәстүрлі ән айту" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккомпанемент - негізгі әуендік дауысты үйлесімді және ритммен сүйемелдеу; бір немесе бірнеше аспаппен, сондай-ақ жеке партияны оркестрмен сүйемелдеу;
2) ақжелең - тармақты күй (Батыс Қазақстандық дәстүрдегі төкпе);
3) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезінде орындауға ыңғайлы болу үшін саусақтарды орналастыру;
4) балбырауын - домбырамен жылдам орындалатын төкпе күй, ең жақын толқулар мен сезімге арналған лириканың ерекше түрі; адамның нақты психикалық-эмоциялық күйіне сәйкес келетін домбыраның жоғары-регистрлік қатарын білдіреді;
5) бас буын - Батыс Қазақстанның төкпе күйінің алғашқы бөлімі, кіріспені және күйдің негізгі әуенін қамтиды;
6) домбыра - екі ішекті шертпелі музыкалық аспап, қазақтардың этномәдени ақпаратының басты көзі;
7) жар-жар - тойда айтылатын ғұрыптық диалог-ән;
8) жыр - жанрлар жүйесін (терме, толғау, арнау, хат) қамтитын эпикалық дәстүр;
9) квинтті шеңбер - диез және бемоль үнділіктеріндегі энгармониялық тең 12 жұптың белгісі, квинта интервалы арқылы шеңбер бойынша орналасқан, осылайша диез саны сағат бағыты бойынша ұлғаяды, ал бемольдің саны сағат бағытына қарсы;
10) күй - қазақтардың дәстүрлі аспапты музыкасы;
11) қағыс - домбыралық музыка қағысы; домбыра өнерінің артикуляциялық тілі;
12) ладтың тұрақты сатылары - музыкалық қозғалысты аяқтауға қабілетті ладтың дыбыстары;
13) регистр - тембрлік біртектілікпен және дыбыс шығару тетігімен сипатталатын аспаптың немесе әншілік дауыстың диапазонының бөлігі (вокалистерде);

14) анализ – принятое в музыкознании название эстетического и технологического разборов музыкального произведения;
15) тармакты кюй – цикл, состоящий из 62 кюев;
16) тартыс – инструментальное состязание в исполнительском и творчески импровизаторском мастерстве;
17) кюй токпе - домбровая традиция Западного Казахстана, отличительная черта динамическая форма-схема, которая организует импровизационное развитие кюев в обязательной последовательности бас буын, ортангы буын, сага;
18) илие кагыс– домбровый штрих, который заключается в круговом движении по деке и грифу инструмента всеми пальцами руки;
19) длительность – одно из основных свойств звука, результат продолжительности колебания звучащего тела;
20) кюй шертпе –домбровая традиция Восточного, Центрального и Южного Казахстана, характеризуют песенный склад, утонченная камерность, мягкое щипковое звукоизвлечение пальцами.
3. Цель Программы: создание условий для обучения традиционному пению, духовное, музыкальное творческое развитие обучающихся через практическое освоение основ исполнительского мастерства, формирование вокально-исполнительских умений и навыков, приобщение детей к основам национальной музыкальной культуры.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) знакомство с искусством традиционного пения;
2) обучение пению традиционных песен с живого голоса без нот;
3) обучение основным приемам исполнения песен с домбровым аккомпанементом;
4) знакомство с основами традиционного исполнительства народных песен разных региональных школ, историей создания песен-легенд, вариантами и особенностями исполнения народных песен исполнителями разных лет, донесших народное искусство до наших дней.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося;
4) развитие творческих способностей, эстетического вкуса, умений импровизировать, ориентироваться в музыкальных традициях, способствовать утверждению индивидуальности обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание у обучающегося культуры музицирования на инструменте;
2) воспитание любви к искусству через освоение отечественных культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
3) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.

14) талдау - музыкалық білімдегі музыкалық шығарманың эстетикалық және технологиялық талдауларының атауы;
15) тармақты күй - 62 күйден тұратын цикл;
16) тартыс - орындаушылық және шығармашылық суырып салу шеберлігі бойынша аспаптық жарыс;
17) төкпе күй - Батыс Қазақстанның домбыра дәстүрі, ерекшелігі жылдам формасы-сызбасы, суырып салып шығаратын күйлерде міндетті бас буын, орта буын, сағаны ұйымдастырады;
18) іле қағыс -қолдың барлық саусақтарымен аспаптың астыңғы және үстіңгі қақпағын және мойнын айналдыра қозғайтын домбыра қағысы;
19) ұзақтық - дыбыстың негізгі қасиеттерінің бірі, дыбысталып тұрған дененің діріл ұзақтығының нәтижесі;
20) шертпе күй - Шығыс, Орталық және Оңтүстік Қазақстанның домбыра дәстүрі, әншілік қатарды, нәзік камералықты, саусақтармен нәзік шертіп дыбыс шығарумен сипатталады.
3. Бағдарламаның мақсаты: дәстүрлі әнге оқытуға жағдай жасау, орындаушылық шеберлік негіздерін практикада меңгеру арқылы білім алушыларды рухани және музыкалық дамыту, вокалдық орындаушылық біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, балаларды ұлттық музыка мәдениетіне араластыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) дәстүрлі ән өнерімен таныстыру;
2) дәстүрлі әндерді нотаға қарамай, жанды дауыспен орындауға үйрету;
3) әндерді домбыраның сүйемелдеуімен орындаудың негізгі тәсілдеріне оқыту;
4) түрлі өңірлік мектептердің халық әндерін дәстүрлі орындау негіздерімен, аңыз-әндердің пайда болу тарихымен, халық өнерін осы күнге жеткізген, әртүрлі жылдардағы халық әндерін орындаушылардың өз нұсқалары және ерекшеліктерімен таныстыру.
Дамыту:
5) музыкалық есту қабілеттерін, метроритм сезімін, музыкалық жадын, музыкалық ойлауын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалық ой-өрісін кеңейту, білім алушының жеке қабілеттерін дамыту;
4) шығармашылық қабілеттерін, эстетикалық талғамын, суырып-салу білігін, музыкалық дәстүрлерде бағдарлана алуын дамыту, білім алушының даралығын бекітуге ықпал ету.
Тәрбиелік:
1) білім алушының аспапта музыка ойнау мәдениетін тәрбиелеу;
2) отандық мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының озық үлгілерін меңгеру арқылы өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
3) білім алушының кәсіби оқуды жалғастыруға саналы уәждемесін қалыптастыру.

5. Срок обучения детей традиционному пению – пять лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа направлена на комплексное развитие личности обучающегося, формирование умений певческой деятельности, совершенствование специальных навыков традиционного пения, координацию деятельности голосового аппарата с основными свойствами певческого голоса и развитие слуховых навыков.
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа дает возможность обучающемуся овладеть приемами традиционного пения в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и дает возможность приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
10. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
11. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению обучающимся знаний, умений и навыков традиционного пения, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;

5. Балаларды дәстүрлі әнге оқыту мерзімі - бес жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама білім алушы тұлғасын кешенді дамытуға, әншілік қызмет білігін қалыптастыруға, дәстүрлі әннің арнайы дағдыларын жетілдіруге, әншілік дауыстың негізгі қасиеттерімен дауыс аппаратының қызметін үйлестіру және есту дағдыларын дамытуға бағытталған.
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама білім алушыға болшақ музыканттың практикалық қызметіне қажетті көлемдегі дәстүрлі ән айту тәсілдерін меңгеруге мүмкіндік береді.
Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға бағытталған.
10. Бағдарлама музыкалық қабілеттері, дайындықтары және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
11. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін дәстүрлі ән айайту бойынша білім, білік және дағдыларды білім алушының меңгеруі;
2) шығармашылық қызметі тәжірибесін білім алушының алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын білім алушының меңгеруі;

1) формируются понятия "нотный стан", "казахская традиционная песня", "традиционное пение", "динамичные звуки", "кварта" (оң бұрау), "квинта" (теріс бұрау), "диапазон", "окраска звука" (тембр);
2) формируются основы певческого дыхания, правильного певческого звучания голоса, музыкально-слуховые представления, чувства ритма, навыки артикуляции, умения игры на домбре, способы исполнения песен;
3) обучающийся осваивает 10-15 музыкальных произведений.
57. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование и развитие музыкального образного мышления и музыкального слуха.
Тема 2. Беседа о мировой музыке.
Тема 3. Беседа о казахском национальном искусстве.
Тема 4. Знакомство с нотным станом.
Тема 5. Знакомство с особенностями исполнения народных песен.
Тема 6. Школы традиционной манеры исполнения народных песен.
Тема 7. Особенности школ традиционной манеры исполнения народных песен.
Тема 8. Виднейшие представители школ традиционного пения.
Тема 9. Знакомство с инструментом, его устройством. Основные части инструмента: корпус-подставка, резонатор, гриф-лады, кнопки ориентации; головка, грифа-механизм, настройки, колки. Строй инструмента ре соль – в 1 октаве. Приемы игры на домбре: путем удара по струнам всеми пальцами рук и пощипывания струн.
Тема 10. Правильная посадка при игре, постановка правой и левой рук. Правильное положение инструмента. Расстановка пальцев над грифом домбры и нотным станом. Расположение звуков на грифе инструмента.
Тема 11. Показ традиционных способов (штрихов) игры на домбре и освоение их обучающимися. Виды штрихов. Воспроизведение ударов вниз - вверх. Аппликатура 2/4.
Тема 12. Упражнения на освоение различных приемов игры на домбре.
Тема 13. Обучение настраивать инструмент. Настройка головки грифа (аспаптың құлақ күйін келтіруге дағдыландыру).
Тема 14. Подготовка голосового аппарата. Звуковой объем певческого голоса (диапазон), окраска звука (тембр, тесситура).
Тема 15. Работа с голосовым аппаратом ребенка.
Тема 16. Упражнения для постановки голоса.
Тема 17. Правильное дыхание. Элементы правильного дыхания. Дыхательные упражнения для вокала.
Тема 18. Выполнение дыхательных упражнений.
Тема 19. Развитие музыкального слуха.
Тема 20. Подбор репертуара с учетом возможностей обучающегося. Прослушивание и знакомство с музыкальным материалом. Разучивание мелодий, воспроизведение звуков на домбре.
Тема 21. Детские песни. Народные песни и песни современных композиторов Казахстана.
58. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

1) "ноталық стан", "қазақтың дәстүрлі әні", "дәстүрлі ән айту", "динамикалық дыбыстар", "кварта" (оң бұрау), "квинта" (теріс бұрау), "диапазон", "дыбыс реңкі" (тембр) - түсініктері қалыптасады;
2) әншілік тыныс алу және дауыстың дұрыс әншілік дыбысталу негіздері қалыптасады. Домбырада ойнау білігі, әндерді ойнау тәсілдері қалыптасады;
3) білім алушы 10-15 музыкалық шығарма үйретіледі.
57. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық-бейнелі ойлау мен музыкалық есту қабілетін қалыптастыру және дамыту.
2 -тақырып. Әлем музыкасы туралы әңгіме.
3-тақырып. Қазақтың ұлттық өнері туралы әңгіме.
4-тақырып. Ноталық станмен танысу.
5-тақырып. Халық әндерін орындау ерекшеліктерімен танысу.
6-тақырып. Халық әндерін дәстүрлі нақышта орындайтын мектептер.
7-тақырып. Халық әндерін дәстүрлі нақышта орындайтын мектептердің ерекшеліктері.
8-тақырып. Дәстүрлі ән айту мектебінің көрнекті өкілдері.
9-тақырып. Аспап және оның құрылымымен таныстыру. Аспаптың негізгі бөліктері: шанағы (корпус)-тиегі, резонатор, мойыны, бағыттау түймелері; құлағы - күйге келтіру тетігі. Аспапты 1 октавада ре соль-ге келтіру. Домбырада ойнау тәсілдері: қолдың барлық саусақтарымен ішекті қағып ойнау және ішектерді шертіп ойнау.
10-тақырып. Ойын барысында дұрыс орнығу, оң және сол қолды қою. Аспапты дұрыс орнықтыру. Саусақтарды домбыраның мойнына және ноталық станға орналастыру. Аспаптың мойнындағы дыбыстардың орналасуы.
11-тақырып. Домбырада ойнаудың дәстүрлі тәсілдерін (штрихтарын) көрсету және білім алушылардың оларды меңгеруі. Жоғары-төмен қағуды орындау. Аппликатура. 2/4.
12-тақырып. Домбырада ойнаудың түрлі тәсідерін меңгеруге арналған жаттығулар.
13-тақырып. Аспапты күйге келтіруді үйрету. Мойын құлақтарын күйге келтіру.
14-тақырып. Дауыс аппаратын дайындау. Әншілік дауыстың (диапазон) дыбыстық көлемі, дауыс бояуы (тембр, тесситура).
15-тақырып. Баланың дауыс аппаратымен жұмыс.
16-тақырып. Дауысты қоюға арналған жаттығулар.
17-тақырып. Дұрыс тыныс алу. Дұрыс тыныс алудың элементтері. Вокалға арналған тыныс алу жаттығулары.
18-тақырып. Домбыраның сүйемелдеуімен вокалға арналған жаттығуларды орындау.
19-тақырып. Музыкалық есту қабілетін дамыту.
20-тақырып. Білім алушының мүмкіндіктерін ескере отырып, репертуарды таңдау. Музыкалық материалды тыңдау және танысу. Әуендерді жаттау, домбырада дыбыстарды шығару.
21-тақырып. Балалар әндері. Халық әндері және заманауи Қазақстан композиторларының әндері.
58. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает особенности истории казахской музыкальной культуры;
2) имеет понятия о традиционном пении;
3) знает музыкальный инструмент (домбра), его устройство, умеет самостоятельно настраивать инструмент;
4) знает посадку при игре, постановку правой и левой рук;
5) различает по слуху домбру;
6) знает термины и понятия: нотный стан, длительность нот, аппликатура, переменный штрих, пунктирный штрих, удары вниз, вверх;
7) знает расположение звуков на грифе инструмента;
8) умеет разбирать небольшое произведение по нотам;
9) умеет записывать упражнения в нотную тетрадь, читать с листа на инструменте, играть технические упражнения;
10) имеет понятия о школах традиционного пения;
11) знает особенности школ традиционной манеры исполнения народных песен;
12) знает представителей школ традиционного пения;
13) знает различия школ традиционного пения;
14) знает художественно-исполнительские возможности домбры;
15) умеет исполнять несложные музыкальные произведения;
16) владеет навыками по воспитанию слухового контроля и умению управлять процессом исполнения музыкального произведения;
17) исполняет песни под сопровождением домбры;
18) знает и применяет на практике художественно-выразительные средства исполнения;
19) умеет анализировать исполняемые музыкальные произведения;
20) владеет разными способами игры на домбре;
21) сформированы представления о методике разучивания музыкальных произведений и приемах работы над исполнительскими трудностями;
22) развивает музыкальную память;
23) имеет навыки школьных конкурсных выступлений.
59. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с понятием "голосовой аппарат", основными свойствами певческого голоса (диапазон, тесситура, сила, тембр), певческой установкой в процессе пения, основными вокальными навыками;
2) формируются слуховые основные свойства певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру), навыки артикуляция, дикции, эмоциональной выразительности, чтения нот с листа;
3) продолжается освоение техники игры на домбре, исполнение песен с сопровождением домбры, способы исполнения традиционных песен и кюев песенного сложения.
60. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие певческих навыков. Певческая установка, строение голосового аппарата, гигиена голоса. Положение тела во время пения. Особенности вокального развития детей и комплекс вокальных упражнений. Учет индивидуальных особенностей детей. Вокальные упражнения – средство развития вокальных навыков обучающихся. Процесс обучения традиционному пению детей.
Тема 2. Развитие техники домбрового сопровождения пения. Акынская мелодическая формула (зачин-возглас).
Тема 3. Обучение исполнению традиционных песен региональной песенной школы. Особенности исполнения казахских традиционных песен. Формирование навыков исполнения народных песен.
Тема 4. Обучение исполнению более сложных по структуре и содержанию песен.
Тема 5. Обучение технике исполнения мелодий под сопровождение домбры. Игра в ансамбле с педагогом. Умение слушать сопровождение. Интонационная выразительность мелодии. Плавная мелодия. Оформление музыкальной фразы и достижение звукового баланса.
Тема 6. Звуковая окраска при исполнении народных песен (mp [меццо-пиано], p [пиано], mf [меццо-форте], f [форте], ff [фортиссимо] т.б. ).
Тема 7. Дыхание. Работа с голосовым аппаратом ребенка.
Тема 8. Гигиена голоса.
Тема 9. Развитие голосовых возможностей.
Тема 10. Постановка голоса при пении. Постановка правильного дыхания, упражнения на вдох и выдох, извлечение звука.
Тема 11. Артикуляция, подготовка и развитие голосового аппарата.
Тема 12. Формирование сценической культуры.

1) қазақ музыка мәдениеті тарихының ерекшеліктерін біледі;
2) дәстүрлі ән туралы түсініктері болады;
3) музыкалық аспапты (домбыра), оның құрылымын біледі, өз бетінше аспапты күйге келтіре алады;
4) ойын барысында дұрыс отыруды, оң қол мен сол қолды қоюды біледі;
5) естуі бойынша домбыраны ажыратады;
6) терминдер мен түсініктерді біледі: ноталық стан, ноталардың ұзақтығы, аппликатура, ауыспалы штрих, пунктирлі штрих, жоғары, төменгі қағыс;
7) аспаптың мойнындағы дыбыстардың орналасуын біледі;
8) шағын шығарманы нота бойынша талдай алады;
9) жаттығуларды ноталық дәптерге жазуды, аспапта парақтан оқуды, техникалық жаттығуларды ойнауды біледі;
10) дәстүрлі ән мектептері туралы түсінігі бар;
11) халық әндерін дәстүрлі нақышта орындау мектептерінің ерекшеліктерін біледі;
12) дәстүрлі ән мектептерінің өкілдерін біледі;
13) дәстүрлі ән мектептерінің ерекшеліктерін біледі;
14) домбыраның көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктерін біледі;
15) жеңіл музыкалық шығарманы орындай алады;
16) естуді бақылауды тәрбиелеу дағдыларына және музыкалық шығарманы орындау процесін басқару білігіне ие;
17) домбыраның сүйемелдеуімен әндерді орындайды;
18) орындаудың көркемдік-мәнерлі құралдарын біледі және практикада қолдана алады;
19) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады;
20) домбырада ойнаудың түрлі тәсілдерін біледі;
21) музыкалық шығармаларды жаттау әдістері мен орындаушылық қиындықтармен жұмыс тәсілдері туралы түсініктері қалыптасқан;
22) музыкалық есте сақтау жадын дамыту;
23) байқаулық өнер көрсету дағдыларына ие.
59. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "дауыс аппараты" түсінігімен, әншілік дауыстың негізгі қасиеттерімен (диапазон, тесситура, күш, тембр) танысады, ән айту процесіндегі әншілік ұстаныммен, негізгі вокалдық дағдылармен танысады;
2) есту дағдылары, артикуляция, эмоциялық мәнерлі дағдылары, әншілік дауыстың негізгі қасиеттері (сыңғырлаушылығы, қалықтаушылығы, тембрінің қалыптылығы), нотаны оқу дағдалары қалыптасады;
3) домбырада ойнау техникасын меңгеру, домбыраның сүйемелдеуімен әндерді орындау, дәстүрлі әндер мен ән тектес күйлерді орындауды меңгеру жалғастырылады.
60. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Әншілік дағдыларды дамыту. Әншілік нұсқау, дауыс аппаратының құрылымы, дауыс гигиенасы. Ән айту барысындағы дененің қалпы. Балаларды вокалдық дамыту ерекшеліктері мен вокалдық жаттығулар кешені. Балалардың жеке ерекшеліктерінің есебі. Вокалдық жаттығулар - білім алушылардың вокалдық дағдыларын дамыту құралы. Балаларға дәстүрлі әндерді үйрету процесі.
2-тақырып. Ән айтуды домбырамен сүйемелдеу техникасын дамыту. Ақындық мелодиялық формула (ән-шақыру).
3-тақырып. Өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің әндерін орындауға үйрету. Қазақтың дәстүрлі әндерін орындаудың ерекшеліктері. Халық әндерін орындау дағдыларын қалыптастыру.
4-тақырып. Мазмұны және көлемі жағынан күрделі әндерді орындауға үйрету.
5-тақырып. Әуендерді домбыраның сүйемелдеуімен орындау техникасына оқыту. Педагогпен ансамбльде ойнау. Сүйемелдеуді тыңдау білігі. Әуеннің интонациялық мәнерлілігі. Жатық әуен. Музыкалық фраза мен музыкалық тепе-теңдікке қол жеткізуді жасау.
6-тақырып. Әнді орындағанда дыбыс, дыбыстық бояулар (mp [меццо-пиано], p [пиано], mf [меццо-форте], f [форте], ff [фортиссимо]).
7- тақырып. Тыныс алу. Баланың дауыс аппаратымен жұмыс.
8-тақырып. Дауыс гигиенасы.
9-тақырып. Дауыс мүмкіндіктерін жетілдіру.
10-тақырып. Ән айту кезіндегі дауысты қою. Дұрыс тыныс алу, тыныс алу және тыныс шығару жаттығулары, дыбыс шығару.
11- тақырып. Артикуляция, дауыс аппаратын дайындау және дамыту.
12- тақырып. Сахна мәдениетін қалыптастыру.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и соблюдает гигиену голоса;
2) контролирует положение тела во время пения;
3) знает дыхательные упражнения, соблюдает гигиену голоса, выполняет комплекс вокальных упражнений;
4) знает и развивает технику домбрового сопровождения пения;
5) знает особенности исполнения казахских традиционных песен и овладевает навыками их исполнения;
6) знает особенности традиционного пения народных песен и осваивает традиционный певческий стиль;
7) исполняет сложные по структуре и содержанию песни;
8) владеет навыками техники исполнения мелодий под сопровождение домбры;
9) умеет играть в ансамбле с педагогом;
10) умеет при исполнении музыкального произведения слушать сопровождение домбры, добиваться выразительности и плавности мелодии;
11) контролирует постановку голоса при пении;
12) знает на домбре штрихи "ән шақыру" (зачин-возглас);
13) умеет анализировать исполняемые мелодии;
14) владеет музыкальными, певческими и исполнительскими навыками;
15) умеет контролировать чистоту звука, качество звука, ритм в процессе исполнения песни в сопровождении домбры;
16) читает простейшие нотные примеры с листа;
17) разбирает нотный текст;
18) умеет отличать различные по смыслу музыкальные интонации;
19) умеет самостоятельно сочинять музыку на домбре;
20) при исполнении песен соблюдает ровность голоса на всем диапозоне;
21) знает сценическую культуру.
62. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшее формирование музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков, обучающийся знакомится с функциями различных частей голосового аппарата, продолжается работа над дыханием, звуком (пение гласных, произношение согласных, характер звуковедения, атака звука, высокая позиция звука), проводятся речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата;
2) развиваются вокальные навыки, выявляются индивидуальные краски голоса при освоении традиционного пения, осваивается штриховая техника, характерная для песенного стиля, совершенствуется исполнительское мастерство, техника инструментального сопровождения.
3) обучающийся разучивает казахские традиционные песни, исполняет их с сопровождением домбры, контролируют себя при пении.
63. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тематическое планирование.
Тема 1. Традиции казахского народного песенного творчества. Отличия региональных школ казахского народного песенного творчества. Особенность традиционного исполнения народных песен.
Тема 2. Обучение штриховой технике, характерной для песенного стиля.
Тема 3. Традиционные штрихи домбрового аккомпанемента. Регистровые зоны домбры.
Тема 4. Работа над звуком (пение гласных, произношение согласных, характер звуковедения, атака звука, высокая позиция звука). Работа над текстом песен.
Тема 5. Особенности исполнения традиционных песен.
Тема 6. Инструментальный аккомпанемент, вступление к песне, песенно-призывные обороты и проигрыши.
Тема 7. Динамика голоса при пении (mp [меццо-пиано], p [пиано], mf [меццо-форте], f [форте], ff [фортиссимо]).
Тема 8. Совершенствование исполнительского мастерства юного акына при инструментальном сопровождении.
Тема 9. Знакомство с исполнительскими особенностями казахских традиционных песен региона.
Тема 10. Обучение штриховой технике, характерной для аркинского песенного стиля.
Тема 11. Инструментальное сопровождение – неотъемлемый компонент народных песен.
Тема 12. Развитие голосового аппарата учащегося, процесс голосообразования.
Тема 13. Вокальные навыки. Работа над дыханием (понятие о певческом дыхании, дыхательная гимнастика). Принципы артикуляции в речи и пении (речевые и вокальные упражнения для развития артикуляционного аппарата). Работа над звуком (пение гласных, произношение согласных, характер звуковедения, атака звука, высокая позиция звука).
Тема 14. Классификация певческих голосов и регистры певческого голоса (расширение певческого диапазона за счет упражнений на развитие головного и грудного регистров).
Тема 15. Координация между слухом и голосом (чистота интонации, упражнения для выработки правильной певческой позиции).
Тема 16. Дефекты голоса и их устранение (горловой и носовой призвуки, форсировка звука, упражнения на устранение дефектов).

61. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылымын біледі және дауыс гигиенасын сақтайды;
2) ән айту кезінде дене қалпын бақылап тұрады;
3) тыныс алу жаттығуларын біледі, дауыс гигиенасын сақтайды, кешенді вокалдық жаттығуларды орындайды;
4) әнді домбырамен сүйемелдеу техникасын біледі және дамытады;
5) қазақтың дәстүрлі әндерін орындау ерекшеліктерін біледі және оларды орындау дағдыларына ие болады;
6) халық әндерін дәстүрлі орындау ерекшеліктерін біледі және дәстүрлі әншілік нақышты меңгереді;
7) құрамы мен мазмұны күрделі әндерді орындайды;
8) домбыраның сүйемелдеуімен әуендерді орындау техникасы дағдыларына ие;
9) педагогпен ансамбльде ойнай алады;
10) музыкалық шығарманы орындау барысында домбыраның сүйемелдеуін естиді, әуендердің мәнерлілігі мен байсалдылығын біледі;
11) ән айту кезінде дауысты қоюды бақылайды;
12) домбырада "ән шырқау" штрихын біледі;
13) орындалатын әуендерді талдай алады;
14) музыкалық, әншілік және орындаушылық дағдыларға ие;
15) домбыраның сүйемелдеуімен ән орындау барысында дыбыс тазалығын, дыбыс сапасын, ырғақты бақылай алады.
16) қарапайым ноталық үлгілерді парақтан оқи алады;
17) ноталық мәтінді талдайды;
18) мәні жағынан түрлі музыкалық екпіндерді ажырата алады;
19) өз бетімен домбырада ойдан музыканы шығара алады;
20) әнді орындау барысында барлық диапазонда дауыстың қалыптылығын сақтайды;
21) сахна мәдениетін біледі.
62. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және дағдылардың әрі қарай қалыптастыру жалғастырылады, білім алушылар дауыс аппаратының түрлі бөліктерінің қызметтерімен танысады, тыныс алумен жұмыс (әншілік тыныс, тыныс алу гимнастикасы туралы түсінік), дыбыспен жұмыс жалғастырылады (дауыстыларды айту, дауыссыздарды шығару, дыбыс жүргізу сипаты, дыбыс шабуылы, дауыстың жоғары позициясы) артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған сөйлеу және вокалдық жаттығулар жүргізіледі;
2) вокалдық дағдылары дамиды, дәстүрлі әндерді меңгеруде дауыстың дара бояулары анықталады, өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің әншілік нақышына тән штрихтық техника меңгеріледі, орындаушылық шеберліктері, аспаппен сүйемелдеу техникасы жетілдіріледі;
3) білім алушылар қазақтың дәстүрлі әндерін жаттайды, оларды домбырамен сүйемелдеп орындайды, ән айту кезінде өзін бақылайды.
63. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қазақ халық әншілік шығармашылығының дәстүрлері. Қазақ халық әншілік шығармашылығындағы өңірлік ән мектептерінің өзгешеліктері. Халық әндерін дәстүрлі орындаудың ерекшелігі.
2-тақырып. Әншілік мектептің мақамына тән штрихтық техникаға оқыту.
3-тақырып. Домбыра сүйемелінің дәстүрлі штрихтары. Домбыраның дыбыс аумағы (регистрі).
4-тақырып. Дыбыспен жұмыс (дауыстыларды айту, дауыссыздарды айту, дыбыс жүргізу сипаты, дыбыс шабуылы, дыбыстың жоғары позициясы). Әннің мәтінімен жұмыс.
5-тақырып. Дәстүрлі әндерді орындау ерекшеліктері.
6-тақырып. Аспапты сүйемелдеу, әнге кіріспе, ән-шақыру қайырымдары және қайырмалар.
7-тақырып. Ән айтудағы дауыс динамикасы (mp [меццо-пиано], p [пиано], mf [меццо-форте], f [форте], ff [фортиссимо]).
8-тақырып. Жас әншінің аспап сүйемелдеуімен орындаушылық шеберлігін жетілдіру.
9-тақырып. Өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің әндерін орындау ерекшеліктерімен танысу.
10-тақырып. Өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің әншілік мақамына тән сипаттағы штрихтық техниканы оқыту.
11-тақырып. Аспаппен сүйемелдеу - халық әндерінің ажырамас бөліктері.
12-тақырып. Білім алушының дауыс аппаратын дамыту, дауыс шығару процесі.
13-тақырып. Вокалдық дағдылар. Тыныс алумен жұмыс (әншілік тыныс, тыныс алу гимнастикасы туралы түсінік). Сөйлеу мен ән айтудағы артикуляция қағидаты (артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған сөйлеу және вокалдық жаттығулар). Дыбыспен жұмыс (дауыстыларды айту, дауыссыздарды айту, дыбыс жүргізу сипаты, дыбыс шабуылы, дыбыстың жоғары позициясы). Әннің мәтінімен жұмыс.
14-тақырып. Әншілік дауысты бөлу және әншілік дауыстың дыбыс аумағы (Бас және кеуде дыбыс аумақтарын дамытуға арналған жаттығулар есебінен әншілік диапазонды кеңейту).
15-тақырып. Есту мен дауыс арасындағы үйлесімділік (интонацияның тазалығы, дұрыс әншілік позицияны жасауға арналған жаттығулар).
16-тақырып. Дауыс кемшіліктері және оларды жою (тамақ және мұрын шығаратын дыбыстар, дыбысты бөлу, кемшіліктерді жоюға арналған жаттығулар).

64. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенность традиционного исполнения традиционных песен;
2) знает творчество представителей песенных школ;
3) знает региональные особенности школ казахского народного песенного творчества;
4) знает штриховую технику, характерную для казахских традиционных песен;
5) знает и умеет исполнять 10-15 песен из репертуара представителей песенных школ;
6) знает особенности традиционного пения песенных школ и продолжает осваивать традиционный певческий стиль;
7) развивает, совершенствует технику игры на музыкальном инструменте;
8) развивает навыки художественного исполнения музыкальных произведений на основе изучения, освоения и практического применения художественно-выразительных средств;
8) знает строение голосового аппарата и его функции;
9) соблюдает правила охраны и гигиены певческого голоса;
10) умеет пользоваться равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием;
11) знает вокальную технику, предполагающую свободу и координацию всей голосообразующей системы, разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне, богатство тембра.
12) использует средства музыкальной выразительности и вокальной техники для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
13) имеет навыки самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
14) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений;
15) владеет навыками концертных выступлений.
65. Программные требования в 4 классе:
1) повторение, закрепление и дальнейшее углубление приобретенных ранее музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков;
2) развиваются музыкальный слух, память, чувство ритма, слуховое внимание обучающегося, продолжается работа над дикцией, контроль за правильностью дыхания, качеством звука;
3) развиваются умения передавать художественный смысл, содержание произведения через различные эмоции, чувства;
4) продолжается обучение способам звукоизвлечения правой руки – кағыс пению в квинте, работа над репертуаром с учетом возрастных особенностей, возможностей голосового регистра обучающегося.
66. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Песенные традиции региона. Видные представители.
Тема 2. Песенное творчество Біржан сал Қожагұлулы.
Тема 3. Песенное творчество Жаяу Мұса Байжанұлы.
Тема 4. Песенное творчество Ақан сері (Ақжігіт Қорамсаұлы).
Тема 5. Музыкальное наследие Абая (Ибраһим) Кунанбаева.
Тема 6. Песенное творчество Үкілі Ыбырай Сандыбайұлы.
Тема 7. Песенное творчество Естай Беркімбайұлы.
Тема 8. Песенное творчество Мәди Бәпиұлы.
Тема 9. Песенное творчество Тайжана Қалмағанбетова.
Тема 10. Песенное творчество Әсет Найманбайұлы.
Тема 11. Развитие исполнительства в рамках стиля региональной песенной школы. Освоение сложных штрихов домбрового сопровождения.

64. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қазақ халық әндерін дәстүрлі орындау ерекшеліктерін біледі;
2) ән мектептерінің өкілдерінің шығармашылығын біледі;
3) қазақ халық әншілік шығармашылығы мектептерінің өңірлік ерекшеліктерін біледі;
2) қазақтың дәстүрлі әндерінің мақамына тән сипаттағы штрихтық техниканы біледі;
3) дәстүрлі ән мектептерінің өкілдерінің репертуарынан 10-15 әнді орындай алады;
4) дәстүрлі ән мектептерінің дәстүрлі ән айту ерекшеліктерін біледі және дәстүрлі әншілік мақамды меңгеруді жалғастырады;
5) музыкалық аспапта ойнау техникасын дамытады және жетілдіреді;
6) көркем-шығармашылық мәнерлілік құралдарын оқып-үйрену, меңгеру және практикада қолдану негізінде музыкалық шығарманы көркем орындау дағдыларын дамыту;
7) дауыс аппаратының құрылымы мен оның міндеттерін біледі;
8) әншілік дауысты сақтау ережелері мен гигиенаны сақтайды;
9) қалыпты, еркін, дауыс шығаруда қатысатын барлық жүйелердің табиғи үйлесуіне ықпал ететін тынысты қолдана алады;
10) барлық дауыс шығарушы жүйенің еркіндігі мен үйлесімділігін болжайтын вокалдық техниканы, түрлі артикуляциялық-штрихтық техниканы, дауыстың икемділігі мен техникалығын, резонаторлармен, барлық диапазондағы дауыстың қалыптылығын, тембрдің байлығын пайдала алуды біледі;
11) шығарманың көркемдік бейнесі мен мәнін анықтау және ашу үшін музыкалық мәнерлілік құралдары мен вокалдық техниканы пайдаланады;
12) ән репертуарын өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау дағдыларына ие;
13) сахналық бейне, жанры, сипаты, жағынан түрлі шығармаларды жеке орындаумен жұмыс істей алады;
14) концерттік өнер көрсету дағдыларына ие.
65. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) алған музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және дағдылары қайталанады, бекітіледі және әрі қарай тереңдетіледі;
2) музыканы есту қабілеті, есте сақтауы мен зейіні, ырғақтық сезімі, есту зейіндері дамытылады, дикциямен жұмыс, тыныстың дұрыстығын, дыбыс сапасын бақылау жұмысы әрі қарай жалғастырылады;
3) түрлі эмоциялар, сезімдер арқылы шығармалардың көркемдік мәні мен мазмұнын жеткізу біліктері дамиды;
4) оң қолмен дыбыс шығару тәсілдеріне -қағыс, квинтада айтуға оқыту жалғастырылады, балалардың жас ерекшеліктері мен дауыс регистрлерінің мүмкіндіктері ескерілген репертуармен жұмыс жалғастырылады.
66. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өңірдің әншілік дәстүрлері. Танымал өкілдері.
2-тақырып. Біржан сал Қожағұлұлының әншілік шығармашылығы.
3-тақырып. Жаяу Мұса Байжанұлының әншілік шығармашылығы.
4-тақырып. Ақан серінің әншілік шығармашылығы (Ақжігіт Қорамса ұлы).
5-тақырып. Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының музыкалық мұрасы.
6-тақырып. Үкілі Ыбырай Сандыбайұлының әншілік шығармашылығы.
7-тақырып. Естай Беркімбайұлының әншілік шығармашылығы.
8-тақырып. Мәди Бәпиұлының әншілік шығармашылығы.
9-тақырып. Тайжан Қалмағамбетовтің әншілік шығармашылығы.
10-тақырып. Әсет Найманбайұлының әншілік шығармашылығы.
11-тақырып. Өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің мақамы аясында орындаушылықты дамыту. Домбыра сүйемелінің күрделі штрихтарын меңгеру.

67. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет правильно использовать дыхание во время пения;
2) знает и умеет делать дыхательные упражнения для вокала, работает над укреплением дыхания;
3) умеет контролировать при исполнении песен дикцию, дыхание, качество звука;
4) имеет развитый музыкальный слух, память, внимание;
5) умеет записывать длительность звука под счет, развивает ощущение метрической пульсации, заложенной в музыке, передает ее движениями рук и голоса при подпевании слогов;
6) работает над голосовым аппаратом;
7) умеет исполнять песни после прослушивания аудио, видеозаписей;
8) развивает навыки пения традиционных песен;
9) умеет свободно играть домбровые штрихи региона;
10) знает и умеет исполнять 10-15 песен в манере традиционного пения;
11) работает над собственным стилем исполнения казахских традиционных песен;
12) умеет создавать у слушателей настроение, соответствующее характеру песни;
13) умеет концентрировать внимание в процессе пения;
14) знает и соблюдает сценическую культуру, работает над сценическими движениями, направленных на формирование координации движения;
15) знает песенное творчество Жаяу Мұса Байжанұлы, Ақан сері (Ақжігіт Қорамсаұлы), Абая (Ибраһим) Кунанбаева, Үкілі Ыбырай Сандыбайұлы, Биржан сал Қожағұлұлы, Естай Беркімбайұлы, Мәди Бәпиұлы, Тайжана Қалмағанбетова, Әсет Найманбайұлы;
16) знает историю написания традиционных песен, исполнителей казахских народных песен в манере традиционного пения.
68. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается работа над совершенствованием вокально-слуховых представлений о певческом звуке, способах его образования, формируются слуховое внимание, самоконтроль за качеством воспринимаемого и воспроизводимого звучания;
2) продолжается знакомство со стилями исполнения региональных школ, совершенствуется техника способов звукоизвлечения (оттачивание кағысов), мастерство исполнения песен, синхронное звучание голоса исполнителя и звука домбры;
3) обучающийся осваивает по одной терме каждой традиционной школы, 10 песен народных композиторов, современных композиторов Казахстана.
69. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Формирование навыков чтений нот с листа.
Тема 2. Формирование навыка правильного певческого дыхания.
Тема 3. Формирование, развитие и совершенствование техники игры на домбыре как необходимого средства для достижения художественного результата. Упражнения по закреплению приемов игры на домбре. Развитие навыков игры на домбре штрихов ән шақыру, тыныс, сабақтас, тыныстама.
Тема 4. Развитие исполнительских навыков при пении в сопровождении домбры.
Тема 5. Развитие голосового диапазона. Упражнения для развития голосового диапазона.
Тема 6. Развитие навыков игры на музыкальных инструментах. Формирование профессионально-исполнительских навыков игры на музыкальных инструментах.
Тема 7. Музыкально-теоретический анализ казахской народной песни.
Тема 8. Формирование исполнительских умений и навыков традиционного пения.
Тема 9. Работа над выразительностью и эмоциональностью исполнения казахских традиционных песен.
Тема 10. Школа пения Западного Казахстана. Западно-Казахстанская песенная традиция. Обучение песням традиционного пения с региональными особенностями.
Тема 11. Песни школы пения Алтай-Тарбағатайского региона. Региональные особенности песен традиционного пения.
Тема 12. Песенное искусство Сырдарьинского региона. Региональные особенности песен.
Тема 13. Региональные особенности песен Мангистауского региона.
Тема 14. Стиль, ладо-интонационное строение песен, региональные традиции. Особенности структуры, мелодика, диапазон и техника исполнительства песен регионов. Инструментальное сопровождение традиционных казахских песен, художественное содержание песен.
Тема 15. Произведения народных композиторов.
Тема 16. Музыкальная терминология.
Тема 17. Исполнение кюев, написанных на мелодию песен (ән тектес күйлерді ойнау).
Тема 18. Высокие и низкие звуки. Высокая позиция звука. Условия и некоторые приемы высокой позиции звучания. Голосовые звуки. Резонаторы.
Тема 19. Репертуар. Концертно-исполнительская деятельность. Проектно-исследовательская деятельность. Подготовка и участие детей в конкурсах и фестивалях.

67. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ән айту барысында тыныс алуды дұрыс қолдана алады;
2) вокалға арналған тыныс алу жаттығуларын орындай алады, тыныс алуды бекіту бойынша жұмыс істейді;
3) әнді айту барысында дикцияны, тынысты, дыбыс сапасын бақылай алады;
4) музыкалық есту қабілеті, жады, зейіні дамыған;
5) Дыбыс ұзақтықтарын санау ретін жаза алады, музыкада қалыптасқан метрлік соғу (метрическая пульсация) сезімін дамытады, оларды ән айту кезінде қол қимылдары мен дауыс арқылы жеткізеді;
6) дауыс аппаратымен жұмыс істейді;
7) аудио, видеожазбаларды тыңдап, кейін әндерді орындай алады;
8) дәстүрлі әндерді айту дағдыларын дамытады;
9) өңірдің домбыра қағыстарын еркін ойнай алады;
10) дәстүрлі әндерді орындау нақышында 10-15 әнді орындай алады;
11) қазақтың дәстүрлі әндерін орындаудағы өзіндік стилімен жұмыс істейді;
12) әннің сипатына тән тыңдармандардың көңіл-күйін қалыптастыра алады;
13) ән айту процесінде назар қоюды біледі;
14) сахна мәдениетін біледі және сақтайды, қимылдардың үйлесімділігін қалыптастыруға бағытталған сахна қозғалыстарымен жұмыс істейді;
15) Жаяу Мұса Байжанұлы, Ақан сері (Ақжігіт Қорамсаұлы), Абай (Ибраһим) Құнанбайұлы, Үкілі Ыбырай Сандыбайұлы, Біржан сал Қожағұлұлы, Естай Беркімбайұлы, Мәди Бәпиұлы, Тайжан Қалмағанбетұлы, Әсет Найманбайұлының әншілік шығармашылықтарын біледі;
16) дәстүрлі әндердің жазылу тарихын, қазақ халық әндерін дәстүрлі ән нақышында айтатын орындаушыларды біледі.
68. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әншілік дауыс және оның пайда болу тәсілдері туралы вокалдық-есту түсініктерін жетілдіру жұмыстары, есту зейіндері, қабылдайтын және шығаратын дыбысталудың сапасын өзі бақылауды қалыптастыру жалғастырылады;
2) білім алушылар өңірлік мектептердің орындау нақыштарымен танысады, домбырамен сүйемелдеу техникасын жетілдіреді (қағыстарды шарықтау), орындаушы дауысының дыбысталуы және домбыра үнінің үйлесімді дыбысталуына талпына отырып, әндерді орындау шеберлігін көтеру;
3) білім алушы әр дәстүрлі мектептен бір терме, халық композиторларының, Қазақстанның заманауи композиторларының 10 әнін меңгереді.
69. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын қалыптастыру.
2-тақырып. Дұрыс әншілік тыныс дағдыларын қалыптастыру.
3-тақырып. Көркемдік нәтижеге қол жеткізудің қажетті құралы ретінде домбырада ойнау техникаларын қалыптастыру, дамыту және жетілдіру. Домбырада ойнау тәсілдерін бекітуге арналған жаттығулар. Домбырада ән шақыру, тыныс, сабақтас, тыныстама қағыстарын ойнау дағдыларын дамыту.
4-тақырып. Домбыраның сүйемелдеуімен ән айту барысындағы орындаушылық дағдыларды дамыту.
5-тақырып. Дауыс диапазонын дамыту. Дауыс диапазонын дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Музыкалық аспаптарда ойнау дағдыларын дамыту. Музыкалық аспаптарда ойнаудың кәсіби орындаушылық дағдыларын дамыту.
7-ақырып. Қазақ халық әндерінің музыкалық-теориялық сараптамасы.
8-тақырып. Дәстүрлі әнді орындау білігі мен дағдыларын қалыптастыру.
9-тақырып. Қазақтың дәстүрлі әндерін мәнерлі және эмоциялы орындау бойынша жұмыс.
10-тақырып. Батыс Қазақстанның ән мектептері. Өңірлік ерекшеліктері бар дәстүрлі әндер үйрету.
11-тақырып. Алтай-Тарбағатай дәстүрлі ән мектептерінің әндері. Дәстүрлі әндердің өңірлік ерекшеліктері.
12-тақырып. Сырдария өңірінің әншілік өнері. Әндердің өңірлік ерекшеліктері.
13-тақырып. Маңғыстау өңірі әндерінің өңірлік ерекшеліктері.
14-тақырып. Нақышы, әндердің ладтық-интонациялық құрылымдары. Өңірлік әндер құрылымының, әуезділігінің, диапазоны мен орындау ерекшеліктері. Дәстүрлі қазақ әндерін аспаппен сүйемелдеу. Әндердің көркемдік мазмұны.
15-тақырып. Халық композиторларының шығармалары.
16-тақырып. Музыкалық терминдер.
17-тақырып. Ән тектес күйлерді орындау.
18-тақырып. Жоғары және төменгі дауыстар. Дауыстың жоғары позициясы. Дыбысталудың жоғары позицияларының шарттары мен кейбір тәсілдері. Дауыстық дыбыстар. Резонаторлар.
19-тақырып. Концерттік-орындаушылық қызметі. Жобалық-зерттеу қызметі. Балаларды байқаулар мен фестивальдерге дайындау және қатыстыру.

70. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет читать ноты с листа;
2) владеет навыками правильного певческого дыхания;
3) знает упражнения на закрепления приемов игры на домбре;
4) владеет техникой игры на домбре как необходимого средства для достижения художественного результата;
5) умеет играть на домбре штрихи ән шақыру, тыныс, сабақтас, тыныстама;
6) владеет исполнительскими умениями, навыками при пении в сопровождении домбры;
7) знает упражнения для развития голосового диапазона и развивает голосовой диапазон;
8) умеет анализировать казахскую народную песню;
9) владеет характерными для региональных песенных школ навыками традиционного пения в сопровождении домбры;
10) добивается выразительности и эмоциональности исполнения казахских традиционных песен;
11) знает стиль, строение песен, особенности структуры, мелодики, диапазона и исполнительства песен региональных песенных школ;
12) знает произведения народных композиторов;
13) знает музыкальную терминологию;
14) владеет характерными для регинальных школ традиционными методами исполнения кюев;
15) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
16) владеет навыками концертных выступлений.
71. Программные требования в 6 классе:
1) продолжается дальнейшее совершенствование и развитие музыкального слуха, слуховых представлений, музыкально-теоретических знаний, работа над восприятием, осмыслением содержания и формы произведения, индивидуальной исполнительской трактовкой песен, культурой исполнения, творческой свободой, артистичностью;
2) осваивается техника исполнения народных кюев, кюев народных композиторов песенных регионов Арка, Жетысу, Батыс.
72. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Разучивание традиционных песен с соблюдением особенностей исполнения песен региональной школы.
Тема 2. Разучивание традиционных песен. Искусство импровизации (суырып салма өнері).
Тема 3. Разучивание традиционных песен. Овладение вокально-техническими и музыкально-исполнительскими навыками, как организация певческого дыхания, опора звука, скоординированная работа резонаторов, правильное звукообразование и различные виды звуковедения, совершенствование качеств звучания голоса (тембр, звуковысотный и динамический диапазон, вокальное интонирование, подвижность голоса, правильная певческая артикуляция и четкость дикции), эмоционально-художественная выразительность, убедительная интерпретация произведений.
Тема 4. Дальнейшее совершенствование и развитие музыкального слуха, слуховых представлений, музыкально-теоретических знаний, всех видов вокальной техники. Свобода и координация всех элементов певческого аппарата. Владение равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием.
Тема 5. Вокальное качество и красота звука, разнообразие тембральной окраски, артикуляционно-штриховая техника, гибкость, подвижность и техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне.
Тема 6. Работа над восприятием и осмыслением художественного содержания и формы произведения, работа над индивидуальной исполнительской трактовкой песен, культурой исполнения, творческой свободой, артистичностью. Развитие внутреннего видения, воображения учащегося, проникновение в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен.
Тема 7. Расширение общего и музыкального кругозора. Навыки анализа песенного репертуара. Диапазон песни, тесситура. Характер движения мелодии. Вокально-технические трудности. Эстетичность и сценическая культура. Движения акына и сценический образ.

70. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушысы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталарды парақтан оқи алады;
2) дұрыс әншілік тыныс алу дағдыларына ие;
3) домбырада ойнау тәсілдерін бекітуге арналған жаттығуларды біледі;
4) көркемдік нәтижеге қол жеткізу үшін қажетті құрал - домбырада ойнау техникаларына ие;
5) домбырада ән шақыру, тыныс, сабақтас, тыныстама қағыстарын орындай алады;
6) домбыраның сүйемелдеуімен ән айту барысындағы орындаушылық біліктерге, дағдыларға ие;
7) дауыс диапазонын дамытуға арналған жаттығуларды біледі және дауыс дипазонын дамытады;
8) қазақ халық әнін талдай алады;
9) домбыраның сүйемелдеуімен өңірлердің әншілік мектептерінің сипатына тән дәстүрлі әндерді айту дағдыларына ие;
10) қазақ дәстүрлі әндерін мәнерлі және эмоциялы орындауға тырысады;
11) өңірлік әншілік мектептердің нақышын, әндерінің құрылымын, құрылымдарындағы ерекшеліктерін, әуезділігін, диапазоны мен орындаушылығын біледі;
12) халық композиторларының шығармаларын біледі;
13) музыкалық терминдерді біледі;
14) күйлерді өңірлік мектептердің сипаттарына тән орындау әдістерін біледі;
15) ырғақ элементтерін қолдануды және музыкамен қозғалуды біледі;
16) концерттерде өнер көрсету дағдыларына ие.
71. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық есту қабілетін, есту түсініктерін, музыкалық-теориялық білімдерін әрі қарай жетілдіру және дамыту жалғастырылады, ығарманың көркемдік мазмұны мен формаларын қабылдау және түсіну жұмыстары, әндерді жеке орындаушылық түсіндірумен, орындау мәдениетімен, шығармашылық еркіндікпен, әртістікпен жұмыс жалғастырылады.
2) халық күйлерін, Арқа, Жетісу, Батыс өңірлерінің халық композиторларының күйлерін орындау техникасы меңгеріледі.
72. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің орындаушылық ерекшелігін сақтай отырып, дәстүрлі әндерді жаттау.
2-тақырып. Дәстүрлі әндерді жаттау. Суырып салу өнері.
3-тақырып. Дәстүрлі әндерді жаттау. Әншілік дауысты, дыбыс сүйемелін, резонаторлардың үйлестірілген жұмысын, дұрыс дыбыс шығару және дыбыс жүргізудің алуан түрлерін, дауыстың дыбысталу сапасын жетілдіруді (тембр, жоғары дыбысты және динамикалық диапазон, вокалдық епін жасау, дауыстың қозғалмалылығы, дұрыс ән айту артикуляциясы және дикцияның тазалығы), эмоциялық-көркемдік мәнерлілікті, шығармаларды нақты жеткізуді ұйымдастыру ретінде вокалдық-техникалық және музыкалық-орындаушылық дағдыларын меңгеру.
4-тақырып. Музыкалық есту қабілетін, музыкалық-теориялық білімді, вокалдық техниканың барлық түрлерін әрі қарай жетілдіру және дамыту. Ән айту аппаратының еркіндігі мен үйлесімділігі. Дауыс шығаруға қатысатын барлық жүйелердің табиғи үйлесімділігіне ықпал ететін қалыпты, еркін тыныс алуға ие болу.
5-тақырып. Дыбыстың вокалдық сапасы мен әсемдігі. Тембрлік бояулардың түрлілігі, артикуляциялық-штрихтық техникасы, дауыстың икемділігі, қозғалғыштығы және шеберлігі, резонаторларды пайдалану білігі, барлық диапазондағы дауыстың қалыптылығы.
6-тақырып. Шығарманың көркемдік мазмұны мен формасын қабылдау және түсіну бойынша жұмыс, әндерді жеке орындау, орындау мәдениеті, шығармашылық еркіндік, әртістік бойынша жұмыс. Білім алушының ішкі көріністерін, елестерін дамыту, орындалып отырған әндердің эмоциялық-мәндік күйіне ену.
7-тақырып. Жалпы және музыкалық дүниетанымды дамыту. Ән репертуарын талдау дағдылары. Әннің диапазоны, тесситура. Әуендердің шығу сипаты. Вокалдық-техникалық қиындықтар. Эстетикалылығы және сахна мәдениеті. Ақынның қозғалыстары мен сахналық бейнесі.

73. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение голосового аппарата и его функции (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) знает и соблюдает гигиену певческого голоса;
3) умеет пользоваться равномерным, свободным, способствующим естественной координации всех систем, участвующих в голосообразовании, дыханием;
4) имеет развитую вокальную технику, предполагающую свободу и координацию всей голосообразующей системы, разнообразие артикуляционно-штриховой техники, гибкость, техничность голоса, умение пользоваться резонаторами, ровность голоса на всем диапазоне, богатство тембра;
5) знает историю создания песен-легенд, варианты и особенности исполнения казахских традиционных песен;
6) умеет исполнять казахские народные песни в стиле традиционного пения;
7) владеет характерными для региональных песенных школ исполнительскими навыками традиционного пения в сопровождении домбры;
8) исполняет свободно, выразительно и эмоционально казахские традиционные песни в сопровождении домбры и без сопровождения;
74. Программные требования в 7 классе:
1) продолжается освоение музыкально-теоретических знаний, манеры традиционного пения, совершенствование техники игры на домбре, навыки сочинения и импровизации;
2) обучающийся осваивает 5-6 легких песен народных композиторов, современных композиторов Казахстана или 11-12 песен (песня, жыр, терме-толғау, желдірме) традиционных школ.
75. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над созданием индивидуального исполнительского стиля. Разработка и создание концертных номеров. Самостоятельная работа с фонограммой. Работа над студийными записями песенного репертуара
Тема 2. Разучивание традиционных песен. Координация между слухом и голосом. Чистота интонации, упражнения для выработки правильной певческой позиции.
Тема 3. Инструментальное сопровождение. Приемы игры на домбре. Упражнения по закреплению приемов игры на домбре. Удары вниз, вверх. Переменный, пунктирный. Вибрация звука. Игра на одной струне щипком Амплитуда ударов. Игра в темпе, напевая мелодию. Разучивание песен с сопровождением домбры.
Тема 4. Штрихи, соединящие мелодию и звуки домбры: ән шақырғы, сабақтас, тыныс, тыныстама және түйіндеу қағыстар.
Тема 5. Разучивание традиционных песен. Расширение певческого диапазона за счет упражнений на развитие регистров. Работа по постановке речевого голоса. Работа над дыханием, артикуляцией, резонированием, развитие выразительности и гибкости голоса. Голосовой аппарат.
Тема 6. Разучивание традиционных песен. Выбор, разбор, исполнение и накопление песенного репертуара.
Тема 7. Народные кюи. Кюи народных композиторов. Разучивание кюев.

73. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылымы мен оның қызметтерін біледі (тыныс алу мүшелері, дыбысты қалыптастыру мүшелері, дыбыс шығару мүшелері);
2) әншілік дауыстың гигиенасын сақтайды;
3) дыбыс шығаруға қатысатын барлық жүйелердің табиғи үйлесімділігіне ықпал ететін қалыпты, еркін тыныс алуды пайдалана алады;
4) барлық дыбыс құраушы жүйенің еркіндігі мен үйлесімділігін, артикуляциялық-штрихтық техниканың түрлілігін, дауыс шеберлігін, резонаторлармен жұмыс істеу білігін, барлық диапазондағы дауыстың қалыптылығын, тембрдің байлығын болжайтын дамыған вокалдық техникасы бар;
5) аңыз-әндердің пайда болу тарихын, қазақтың дәстүрлі әндерін орындау нұсқалары мен ерекшеліктерін біледі;
6) қазақ халық әндерін дәстүрлі ән нақышында орындай алады;
7) өңірлік ән мектептеріне тән домбыраның сүйемелдеуімен дәстүрлі әндерді орындау дағдыларына ие;
8) өңірлік ән мектептерінің әндерінің нақышын, әндердің құрылымын, әемділігін, диапазонын дәне орындаушылығын біледі;
9) қазақтың дәстүрлі әндерін домбыраның сүйемелдеуімен және сүйемелдеусіз еркін, мәнерлі және эмоциямен орындайды.
74. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-теориялық білімді, дәстүрлі ән айту нақышын меңгеруді жетілдіреді, домбырада ойнау техникаларын, ойдан шығару және суырып салу дағдыларын меңгеру жалғастырылады;
2) білім алушы халық композиторларының, Қазақстанның заманауи композиторларының 5-6 жеңіл әндерін немесе дәстүрлі мектептердің 11-12 әндерін (ән, жыр, терме-толғау, желдірме) үйренеді.
75. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Жеке орындаушылық мақамын құру бойынша жұмыс. Концерттік нөмірлерді әзірлеу және құру. Фонограммамен өзіндік жұмыс. Ән репертуарын студиялық жазбаларымен жұмыс.
2-тақырып. Дәстүрлі әндерді жаттау. Есту мен дауыс арасындағы үйлесімділік. Интонацияның тазалығы, дұрыс ән айту позициясын жасауға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Аспаппен сүйемелдеу. Домбырада ойнау тәсілдері. Домбырада ойнау тәсілдерін бекітуге арналған жаттығулар. Жоғары, төмен шерту. Ауыспалы, үзік-үзік. Дауыс вибрациясы. Бір ішекте шертіп ойнау. Соққылардың амплитудасы. Әуенді айта отырып шапшаң ойнау. Домбыраны сүйемелдеумен әндерді орындау.
4-тақырып. Әуендер мен домбыра дыбысын байланыстыратын қағыстар: ән шақыру, сабақтас, тыныс, тыныстама және түйіндеу қағыстар.
5-тақырып. Дәстүрлі әндерді орындау. Регистрлерді дамытуға арналған жаттығулар есебінен ән айту диапазонын кеңейту. Сөйлеу дауысын қою бойынша жұмыс. Тыныс алумен, артикуляциямен, резонациялаумен, мәнерлілікті дамытумен және дауыс икемділігімен жұмыс. Дауыс аппараты.
6-тақырып. Дәстүрлі әндерді жаттау. Ән репертуарын таңдау, талдау, орындау және жинақтау.
7-тақырып. Халық күйлері. Халық композиторларының күйлері. Күйлерді жаттау.

Тема 8. Антология "1000 казахских традиционных песен". Произведения народных и современных композиторов.
76. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает стиль, строение песен, особенности структуры, мелодики, диапазона и исполнительства песен региональных песенных школ;
2) знает музыкальную терминологию;
3) владеет традиционными методами исполнения кюев, характерными для регинальных школ;
4) владеет навыками импровизации (тыңдап отырып домбыраға түсіру, суырып-салма қасиеттерін дамыту);
5) умеет импровизировать мелодию;
6) использует средства музыкальной выразительности и вокальной техники для выявления и раскрытия художественного смысла и образа произведений;
7) владеет сформированными навыками самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления песенного репертуара;
8) умеет самостоятельно работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения произведений;
9) владеет навыками концертных выступлений;
10) владеет навыками самостоятельной работы по студийной записи песенного репертуара.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
77. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме прослушивания, технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.
78. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: прослушивание (постановка рук, знание нотной грамоты, устройства домбры), во второй четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана), в третьей четверти: академический концерт (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана), в четвертой четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана);
2) 2 класса – в первой четверти: академический концерт (1 народная песня, 1 песня композиторов Казахстана), во второй четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана), в третьей четверти: академический концерт (1 народная песня, 1 песня композиторов Казахстана), в четвертой четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана);
3) 3 класса – в первой четверти: академический концерт (1 народная песня, 1 песня композиторов Казахстана), второй четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана), в третьей четверти: академический концерт (1 народная песня, 1 песня композиторов Казахстана), в четвертой четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана);

8-тақырып. "Қазақтың дәстүрлі 1000 әні" антологиясы. Ә.Қашаубаев, Ж.Елебеков, М.Ержанов, Ж.Кәрменов, Қ.Байбосынов, А.Исатаева, К.Төленбаеваның үн таспа, бейне таспаларын тыңдау.
76. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыға ие болады:
1) өңірлік ән мектептерінің нақышын, құрылымының ерекшеліктерін, әуезділігін, диапазонын және әндерді орындаушылығын біледі;
2) музыкалық терминтерді біледі;
3) күйлерді орындаудың өңірлік ән мектептеріне тән дәстүрлі әдістерін біледі;
4) суырып салу дағдыларына ие (тыңдап отырып, домбыраға түсіру, суырып-салма қасиеттерін дамыту);
5) әуенді өзі ойдан шығара алады;
6) шығарманың көркемдік мәні мен бейнесін анықтау және ашу үшін музыкалық мәнерлілік құралдары мен вокалдық техниканы пайдалана алады;
7) ән репертуарын өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау бойынша қалыптасқан дағдыларға ие;
8) Сахналық бейне жасаумен, шығармаларды орындау даралығымен өз бетімен жұмыс істей алады;
9) концерттерде өнер көрсету дағдыларына ие;
10) ән репертуарын студияда жазу бойынша өз бетімен жұмыс істеу дағдыларына ие.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
77. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау тыңдалым, техникалық сынақ, академиялық концерт түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
78. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: тыңдалым (қолды қою, ноталық сауатты, домбыраның құрылысын білу), екінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні), төртінші тоқсанда: технический сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні).
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 1 әні), екінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторының 1 әні), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 1 әні), екінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 1 әні), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні);

4) 4 класса – в первой четверти: академический концерт (1 народная песня, 1 песня композиторов Казахстана), во второй четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана), в третьей четверти: академический концерт (1 народная песня, 1 песня композиторов Казахстана), в четвертой четверти: технический зачет (1 народная песня, 2 песни композиторов Казахстана);
5) 5 класса – в первой четверти: прослушивание (1 народная песня, 1 песня народных композиторов, 1 песня композиторов Казахстана), во второй четверти: прослушивание (1 народная песня, 1 песня народных композиторов, 1 песня композиторов Казахстана), в третьей четверти: прослушивание (1 народная песня, 2 песни народных композиторов, 1 детская песня композиторов Казахстана, 2 народные песни региональных школ пения), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 народная песня, 1 песня народных композиторов, 1 детская песня композиторов Казахстана, 2 песни региональных школ пения).
79. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
правильная посадка при игре, постановка правой и левой рук, правильное положение инструмента, расстановка пальцев над грифом домбры и нотным станом; художественный уровень исполнения народной песни, соответствующее голосу обучающегося; синхронность мелодии песни и звучания домбры; исполнение народных песен в манере региональной школы пения;
вокально-техническое и исполнительское мастерство, качество интонации, четкость дикции и осмысленность произношения текста, ритмичность, широта певческого диапазона, выразительность фразировки, динамические оттенки, яркость тембра, чувство стиля и манера исполнения, владение микрофоном;
артистизм, пластика, сценическая подача и оригинальность решения художественного образа произведения, исполнительская свобода;
демонстрация должного уровня владения голосом и инструментом, полное и убедительное раскрытие художественного образа исполняемого произведения, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
80. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично"
пение – овладение навыками свободного пения с сопровождением инструмента, свободное владение вокальным аппаратом, наличие в голосе естественных (природных) и традиционных звуков, правильная певческая установка, чистота интонирования, широта звукового диапазона, умение петь в высоких и низких регистрах, наличие особой тембровой окраски голоса, постановка правильного дыхания, гармоническое соединение голоса и звука инструмента;
исполнение на инструменте – наличие образцов традиционных штрихов региональной школы пения, синхронное исполнение песни и инструментального сопровождения, свободное владение штрихами түйдек, күре, қара-қағыс, исполнение до начала песни зачина-возгласов, техника вдоха-выдоха между куплетом и припевом, взаимосвязь, свободное владение штрихом тыныстама;
развитие навыков – овладение основными приемами звуковедения и нюансами, самоконтроль слуховых представлений, знание нот и чтение нот с листа, раскрытие художественного образа произведений, художественное артистическое исполнение, свободное владение дикцией, артикуляционным аппаратом, взамосвязь музыкального оформления, поэтического и музыкального содержания, умения объяснить исполняемое произведение, уровень культуры исполнения;

4) 4 сынып - бірінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 1 әні), екінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 1 әні), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 2 әні);
5) 5 сынып - бірінші тоқсанда: тыңдалым (1 халық әні, қазақстан композиторларының 1 әні), екінші тоқсанда: тыңдалым (1 халық әні, Қазақстан композиторларының 1 әні), үшінші тоқсанда: тыңдалым (1 халық әні, халық композиторларының 2 әні, Қазақстан композиторларының балаларға арналған 1 әні, өңірлік әншілік мектептердің 2 халық әні), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 халық әні, Қазақстан композиторларының балаларға арналған 1 әні, өңірлік әншілік мектептердің 2 халық әні).
79. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
ойын кезінде дұрыс отыру, оң және сол қолды қою, аспапты дұрыс қою, домбыраның мойнына және ноталық станға саусақтарды орналастыру; білім алушының дауысына сәйкес халық әнін орындаудың көркемдік деңгейі; әннің әуені мен домбыраның дыбысталуының үйлесімділігі; өңірлік ән айту нақышында халық әндерін орындау;
вокалдық-техникалық және орындаушылық шеберлігін бағалау кезінде интонация сапасы, дикция нақтылығы мен мәтінді айтуда ой елегінен өткізе білуі, ырғақтылық, әншілік диапазонының кеңдігі, фразировкалау көрнекілігі, серпінді реңктер, тембр ашықтығы, сезімі мен орындау мәнері, микрофонды меңгеруі бағаланады;
шығарманың көркем орындалуын бағалауда шығарманың көркемдік бейнесін берудегі шешім ерекшелігі және сахналық ұсыну, әртістік, пластика, орындаушылық еркіндік ескеріледі;
білім алушының дауысты және аспапты тиісті деңгейде меңгеруі, орындалатын шығарманың көркемдік бейнесін толық және дәлелді ашуы, орындаушылық интерпретацияда орындалатын шығарманың стилін түсінуі және көрсете алуы.
80. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" (өте жақсы) бағасы:
әншіліктің қыры - аспаппен ән салуды еркін меңгеру, әншілік аппаратты еркін игеруі, дауыста дәстүрлі және табиғи үнінің болуы, дұрыс әншілік тұғыр, дауыс ауқымының кең болуы, дыбысты интонациялау тазалығы, жоғары (бас) орта және төменгі (кеуде) регистрлерді байланыстыра орындау, әншілік дауыста тембрлік бояудың ерекше болуы, дұрыс тыныс алу, аспаппен дауысты еркін үйлестіре орындау;
аспаппен сүйемелденуі - өңірлік дәстүрлі ән мектептерінің аспапта (домбырада) дәстүрлі қағыс үлгілерінің болуы, әнді орындағанда аспаппен сүйемелденуінің еркін болуы, түйдек, күре, қара қағыстарды еркін меңгеру, ән басталар алды, ән шақыру (шақырғы), шумақ және тармақтар арасында орын алатын тыныс, сабақтас, тыныстама қағыстарды еркін игеру;
дағдыларын жетілдіру - нюанстардың негізгі тәсілдерін меңгеруі, есту қабілетін өз бетінше бақылау, ноталық мәтінді дәл оқу және білу, шығарманың көркемдік бейнесін ашу, көркем, әртістік жағынан орындауы, дикция, артикуляциялық аппаратты еркін игеруі, музыкалық көрнекілік құралдарын поэтикалық және музыкалық мазмұнмен икемді қосу, орындайтын шығармасын өз бетінше түсіндіруі, орындау мәдениетінің жоғарылығы.

2) оценка "4" "хорошо"
певческая сторона – овладение пением с сопровождением инструмента, владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота звуковой интонации, умение исполнять в высоких и низких регистрах, наличие особой тембровой окраски голоса, постановка правильного дыхания);
исполнение на инструменте – свободное исполнение песни с сопровождением инструмента, исполнение до начала песни зачина-возгласов, техника вдоха-выдоха между куплетом и припевом, взаимосвязь, свободное владение штрихом тыныстама;
развитие навыков – овладение основными приемами звуковедения и нюансами, знание нотного текста, самоконтроль слуховых представлений, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно"
пение – пение с сопровождением инструмента, недостаточное владение вокальным аппаратом, однообразие и монотонность звучания, слабое звучание, низкий диапазон голоса, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания;
исполнение на инструменте – недостаточно свободное сопровождение домбры при исполнении песни, исполнение зачина-возгласов до начала песни, неустойчивое владение штрихом тыныстама в пределах куплета и припева;
развитие навыков: формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно":
пение – пение с сопровождением домбры, невладение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, отсутствие слухового контроля, отсутствие синхронности исполнения песни и сопровождения инструмента;
исполнение на инструменте – плохое владение инструментом, исполнение зачина-возгласов до начала песни, отсутствие штрихов тыныстама между куплетами;
развитие навыков – отсутствие слухового контроля, невыразительное интонирование, метроритмическая неустойчивость, ошибки, плохое знание нотного текста, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 55
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Этносольфеджио" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

2) "4" "жақсы" бағасы:
әншіліктің қыры - аспаппен ән салуды меңгеруі, әншілік аппаратты игеруі, дұрыс әншілік тұғыр, дыбысты интонациялау тазалығы, жоғары (бас) және орта регистрлерді байланыстыра орындау, әншілік дауыста тембрлік бояудың ерекше болуы, дұрыс тыныс алу;
аспаппен сүйемелденуі - әнді орындағанда аспаппен сүйемелдеуі еркін болуы, ән басталар алды ән шақыру, шумақ және тармақтар арасында орын алатын тыныс, сабақтас, тыныстама қағыстарды игеру;
дағдыларын жетілдіру - нюанстардың негізгі тәсілдерін меңгеруі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетіне бақылаудың жеткіліксіздігі, шығарманың қиын жерлерінде техникалық олқылықтар (интонациялық дәлдіктің жоқтығы), шығарманы орындауда музыкалық ойлау көзқарасынан қараудың өзінің ой елегінен жеткіліксіз өткізуі, сахнадағы психологиялық тәртібінің тұрақсыздығы;:
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы:
әншілік қыры - аспаптың сүйемелдеуімен ән салу, вокалдық аппаратты жетік меңгермеуі, біртекті серпін және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, дауыс күшінің және ауқымының тар болуы, темптік ырғақтық ұйымдастырудың болмауы, динамикалық бірсарындылығы және дыбысталуының біртектілігі);
аспаппен сүйемелденуі - әнді орындағанда аспаппен сүйемелденуі еркін болмауы, ән басталар алды ән шақыру (шақырғы), шумақ және тармақтар арасында тыныстама қағыстарды тұрақсыз игеру;
дағдыларын жетілдіру - музыканы ой елегінен өткізбестен, авторлық ноталық мәтінді оқудың формалдылығы, орындаудағы әлсіз есту қабілетін бақылауы, орындауда стилистік және интонациялық қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің орташа деңгейі, сахнадағы тұрақсыз психологиялық жағдайы;
4) "2" "қанағаттанарлықсыз" бағасы:
ән айту - домбыраның сүйемелдеуімен ән салу, әншілік аппараттың болмауы, есту қабілетін бақылаудың болмауы, аспаппен дауысты үйлестіре алмауы;
аспаппен орындау - аспапты еркін игермеуі, ән басталар алды ән шақыру, шумақ арасында тыныстама қағыстардың болмауы;
дағдыларды жетілдіру - есту қабілетін бақылаудың болмауы, көрнекі емес интонациялау, метроырғақтық тұрақсыздық, қателер, ноталық мәтінді нашар білуі, орындау мәдениетінің төмендігі, сахнадағы тұрақсыз психологиялық жағдайы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
55-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Этносольфеджио" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Этносольфеджио" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Этносольфеджио".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) затакт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта; один или несколько звуков в начале пьесы, которые записываются перед первой тактовой чертой;
2) канон – полифоническая форма, в которой мелодия образует контрапункт сама с собой;
3) кварта – музыкальный интервал, один из совершенных консонансов;
4) квинта – музыкальный интервал шириной в пять ступеней, обозначается цифрой 5;
5) консонанс – слитное, согласованное одновременное звучание различных тонов; один из важнейших элементов гармонии;
6) лига – дугообразная тонкая линия с небольшим утолщением к середине, объединяющая две или более ноты;
7) ритми́ческий рису́нок – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты;
8) тритон – музыкальный интервал величиной в три целых тона;
9) тональность – закрепление положения музыкального лада за определенными по высоте звучания музыкальными тонами, привязка к конкретному участку музыкального звукоряда;
10) обращения трезвучий – такое изменение исходной структуры аккорда, при котором из тех же самых звуков получается новый родственный аккорд.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных знаний, умений и навыков в области теории музыки, приобщение детей к основам национальной музыкальной культуры.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) обучение, воспитание и развитие разных сторон музыкального слуха;
2) усвоение обучающимся теоретических сведений в области музыкальной грамоты и элементарной теории музыки;
3) обучение правильному, интонационно точному пению выученной или незнакомой мелодии;
4) обучение записи по слуху несложной мелодии, подбор на домбре мелодии и аккомпанемента к ней;
5) развитие первичных навыков в области теоретического анализа исполняемых произведений.
Развивающие:
1) целенаправленное систематическое развитие музыкально-слуховых способностей обучающегося, музыкального мышления и музыкальной памяти, как основы для практических навыков;
2) развитие ладового чувства, метроритма, художественного вкуса;
3) развитие навыков вокального интонирования и сольфеджирования;

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Этносольфеджио" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Этносольфеджио" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) затакт - келесі тактінің бірінші бөлігінің алдында келетін тактінің толық емес бөлігі; бірінші такті сызығының алдында жазылатын пьесаның басындағы бір немесе бірнеше дыбыс;
2) канон - полифониялық форма, ол кезде әуен өздігінен контрапункт құрайды;
3) кварта - аяқталған консонстардан құралған музыкалық интервал;
4) квинта - кеңдігі жағынан бес сатыны құрайтын музыкалық интервал, 5 санымен белгіленеді;
5) консонанс - әртүрлі тондардың бірігуі, бір уақытта үйлесімді дыбысталуы; үйлесімділіктің негізгі элементтерінің бірі;
6) лига - екі немесе одан көн нотаны құрайтын, орта бөлігі қалыңдау келген доға тәріздес жіңішке сызық;
7) ритмикалық сурет - дыбыстардың жоғарылығынан шығатын ұзақтығының реті;
8) тритон - көлемі үш толық тонды құрайтын музыкалық интервал;
9) үндестілік - музыкалық ладтың қалпын музыкалық тонның белгілі жоғарылықта дыбысталуында бекіту, музыкалық дыбыстар қатарының нақты бөлігіне байлау;
10) үшдыбыстылық айналымы - аккордтың алғашқы құрылымының өзгерісі, ол кезде сол дыбыстардың өзінен жаңа жақын аккорд пайда болады.
3. Пәннің мақсаты: музыка теориясы саласында алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушылардың музыкалық-шығармашылық дамуына жағдай жасау, балаларды ұлттың музыка мәдениеті негіздеріне тарту.
4. Пәннің міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық есту қабілетінің түрлі қырларына оқыту, тәрбиелеу және дамыту;
2) білім алушылардың музыкалық сауат саласы және музыканың қарапайым теориясы бойынша теориялық мәлеметтерді меңгеруі;
3) жатталған немесе таныс емес әуенді дұрыс, интонациясы жағынан нақты айтуға оқыту;
4) күрделі емес әуенді естіп отырып жазуға, әуенді домбырада теруге және оған аккомпонемент жасауға үйрету;
5) орындалатын шығармаларды теориялық талдау саласындағы алғашқы дағдыларды дамыту.
Дамыту:
1) практикалық дағдылардың негізі ретінде білім алушылардың музыкалық есту қабілеттерін, музыкалық ойлауларын және музыкалық жадын мақсатты түрде жүйелі дамыту;
2) лад сезімін, метроритм, көркемдік талғамды дамыту;
3) вокалдық интонациялау және сольфеджиолау дағдыларын дамыту;

4) развитие специальных навыков: чистоты интонирования, чтения с листа, записи музыки на слух и по памяти, анализа музыкальных произведений;
5) формирование практических навыков и умение использовать их в комплексе, при исполнении музыкального материала, в творческих формах музицирования;
6) формирование музыкальных представлений и художественного вкуса.
Воспитательные:
1) приобретение детьми опыта творческой деятельности;
2) выработка у обучающегося личностных качеств, способствующих освоению музыкальной информации;
3) приобщение обучающегося к основам национальной культуры;
4) овладение духовными и культурными ценностями казахского народа;
5) формирование умения у обучающегося самостоятельно воспринимать и оценивать культурные ценности.
5. Срок обучения детей по предмету "Этносольфеджио" – пять лет. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских музыкальных школ, приведенном в приложении 1 к настоящему приказу.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа направлена для использования в работе с обучающимися, ориентированными на общее музыкальное образование, также дальнейшее профессиональное обучение.
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа дает возможность обучающемуся более дифференцированно осуществлять музыкальное развитие каждого ребенка, предусматривает методы преподавания, соответствующие возрастным и индивидуальным особенностям обучающегося.
10. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
11. Программа ориентирована на:
1) развитие личностных качеств обучающегося, способствующих получению и освоению обучающимся теоретических сведений в области музыкальной грамоты и элементарной теории музыки;

4) арнайы дағдыларды дамыту: интонациялаудың тазалығы, парақтан оқу, естуі бойынша және есте сақтау жады бойынша музыканы жазу, музыкалық шығармаларды талдау;
5) практикалық дағдыларды және оларды музыкалық материалды орындау кезінде, музыка ойнаудың шығармашылық формаларында кешенді түрде қолдану білігін қалыптастыру;
6) музыкалық түсініктерін және көркемдік талғамдарын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) балалардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
2) білім алушының бойында музыкалық ақпаратты меңгеруге ықпал ететін жеке қасиеттерді тәрбиелеу;
3) білім алушыны ұлттық мәдениет негіздеріне оқыту;
4) қазақ халқының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру;
5) білім алушының бойында мәдени құндылықтарды өз бетінше қабылдап және бағалауды қалыптастыру.
5. "Этносольфеджио" пәніне балаларды оқыту мерзімі - бес жыл. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі осы бұйырықтың 1-қосымшасында көрсетілген балалар музыка мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Оқыту жеке формада іске асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама жалмы музыкалық білім алуға, сондай-ақ әрі қарай кәсіби білім алуға бағытталған білім алушылармен жұмыс істеу үшін қолдануға бағытталған.
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама әр баланы музыкалық дамытуды мейлінше саралап іске асыруға мүмкіндік береді, білім алушының жас және жеке ерекшеліктеріне сәйкес келетін оқыту әдістерін қарастырады.
10. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындықтары және жалпы даму деңгейі әртүрлі балаларға есептелген. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
11. Бағдарлама:
1) білім алушының музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;

1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и их устранении).
36. Межпредметные связи предмета "Этносольфеджио" с предметами "Домбра", "Кобыз", "Кылкобыз", "Казахская музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
37. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с историей происхождения народных песен, кюев, традициями домбрового кюя, музыкальной грамотой, обучается правильному, интонационно точному пению мелодий казахских народных песен, кюев, учится воспринимать на слух мелодию произведения, понять смысл музыкального произведения, определять средства музыкальной выразительности, с помощью которых создается музыкальный образ, осваиваивает первоначальные навыки игры на домбре, подбирает на домбре мелодии;
2) формируются музыкальные представления, художественный вкус обучающегося на материале несложных для восприятия музыкальных пьес и песен, навыки записи по слуху несложной мелодии;
3) обучающийся разучивает наизусть обрядовые песни в объеме кварта-квинта, 7-8 слоговые песни, учится писать музыкальные диктанты, слушать и анализировать кюи, осваивает мажор-минорные тональности в музыке, обороты интервала, простой интервал.
38. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Кварта-квинтовый ладовый строй.
Тема 2. Знакомство с видами домбры.
Тема 3. Кюи-ленды. Слушание кюев-легенд. Анализ кюев.
Тема 4. Размеры казахского стихосложения. 7-8 сложник. Интонационно-ритмическое строение.
Тема 5. Колыбельная как лирический жанр. Жанр "әлди" (колыбельные песни).
Тема 6. Диктант: запись ритмических размеров стиха. Внешний ритм (восьмая, четвертная).
Тема 7. Тональность До мажор. Вводные ступени. Опевание (пропевание) устойчивых звуков.
Тема 8. Знакомство с инструментом домбыра. Слушание кюев.
Тема 9. Тональность Соль мажор. Затакт (две восьмые).
Тема 10. Жанр "әлди". Музыкальный диктант. Слушание и анализ кюев.
Тема 11. Мажорные лады. Казахская садебная песня "Жар-жар". Ритмические упражнения (четвертная с точкой и восьмая). Минорные лады. Тональности Ре минор, ре мажор, ми минор (шестнадцатые). Слушание кюя. Размеры песен "жар-жар".
Тема 12. Размер 3/4. Диктант (7-8 сложный). Слушание кюев и их анализ.

1) өз орындауын талдау (білім алушы өзінің айтуын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушылардың күнделіктеріне шығармамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
36. "Этносольфеджио" пәнінің "Домбыра", "Қобыз", "Қылқобыз", "Қазақ музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
37. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы халық әндерінің, күйлерінің, дәстүрлі домбыра күйлерінің шығу тарихымен, музыкалық сауатпен танысады, қазақ халық әндерінің, күйлерінің дұрыс, интонациясы жағынан нақты айтулуын меңгереді, күйлердің әуенін есту арқылы қабылдауды, музыкалық шығарманың мазмұнын түсінуді, музыкалық бейне жасалатын музыкалық мәнерліктің құралдарын анықтауды үйренеді, домбырада ойнаудың алғашқы дағдыларын меңгереді, домбырада әуендерді тереді;
2) қабылдауға жеңіл материалдар ретінде музыкалық пьесалар мен әндер арқылы білім алушының музыкалық түсініктері, көркемдік талғамдары, күрделі емес әуенді есту арқылы жазу дағдылары қалыптасады;
3) білім алушы кварта-квинта көлеміндегі ғұрыптық әндерді, 7-8 буынды әндерді жатқа үйренеді, музыкалық диктанттарды жазуды, күйлерді тыңдауды және талдауды үйренеді, музыкадағы мажорлы-минорлы үнділіктерді, интервал айналымдарын, қарапайым интервалдарды меңгереді.
38. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Квинта-кварталар көлемі.
2-тақырып. Домбыра түрлерімен танысу.
3-тақырып. Аңыз күйлер. Аңыз-күйлерді тыңдау. Күйлерді талдау.
4-тақырып. Қазақтың өлең өлшемдері. 7-8 буынды әндер. Интонациялық-ритмикалық құрылым.
5-тақырып. Әлди жыры лирикалық жанр. "Әлди" жанры (бесік әндері).
6-тақырып. Музыкалық диктант.
7- тақырып. До мажор мақам жүйесі. Кіріспе сатылар. Тұрақты дыбыстарды айту.
8-тақырып. Домбыра аспабымен танысу. Күйлерді тыңдау.
9-тақырып. Соль мажор мақам жүйесі. Тактыдан сырт. (Екі сегіздіктер).
10-тақырып. Әлди жанры. Ән диктанты. Күйлерді тыңдау және талдау.
11-тақырып. Мажор мақам жүйелері. "Жар-жар" қазақстың үйлену әндері. Ырғақтық жаттығулар (нүктелі төрттік және сегіздік). Минор сазы. Ре минор,ми минор (Оналтылықтар) Тепен көк. Өлең өлшемдері, Жар-жар.
12-тақырып. Өлшем 3/4. Диктант (7-8 буынды). Күйлерді тыңдау және талдау.

Тема 13. Контрольный урок. Тональность Фа мажор. Диктант. Размер 4/4. Песни "Сыңсу әндері". Виды ритма.
Тема 14. Транспозиция (понятие) Мажорные и минорные лады. Интервал (понятие). Тональность Си бемоль мажор. Размер 6/8. Слушание и анализ кюя. Контрольный урок. Диктант.
39. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает музыкальные интервалы "квинта-кварта";
2) владеет навыками слушания кюев-легенд, умеет играть на домбыре кюи-рассказы;
3) знает размеры казахского стихосложения;
4) знает виды слогов (буын) и их различия;
5) умеет считать ритм жанра колыбельного напева;
6) знает систему до-мажорной тональности;
7) умеет сольфеджировать и петь с листа народные песни;
8) знает музыкальную терминологию;
9) владеет первоначальными навыками игры на домбре;
10) умеет петь обрядовые песни (в объеме кварта-квинта, 7-8 слоговые);
11) умеет писать музыкальный диктант;
12) имеет понятия о колыбельных песнях, песнях "жар-жар", "тойбастар", "беташар";
13) знает содержание изученных кюев;
14) умеет анализировать кюи;
15) умеет импровизировать, сочинять несложные мелодии, песни и записывать их нотами;
16) осваивает мажор-минорные тональности, простые интервалы, обороты интервала.
40. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается развитие ладового чувства, метроритма, музыкально-слуховых способностей, музыкального мышления и музыкальной памяти обучающегося;
2) формируются теоретические знания (пение трех видов мелодий мажор-минорной тональности, установление различий между видами мелодий, составление простых интервалов, интервалов оборота) на музыкальном материале: тұсау кесу жыры, народных и авторских кюев;
3) обучающийся разучивает обрядовые песни в объемах секста, септима, октава, анализирует народные и авторские кюи, исполняет их на домбре, записывает нотами кюи с опорой на Ре, Ля.
41. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. До мажор, соль мажор. Лады в пределах октавы. 7-8 сложник. Звукоряд в пределах сексты. Мелодический диктант.
Тема 2. Тұсау кесу жыры. Размер 2/4. Размер 3/4. Ритмический диктант.
Тема 3. Размер 4/4. Три вида минора. Интервалы кварта и квинта Т4, Т5. Слушание кюя и их анализ.
Тема 4. Народные кюи-легенды. Особенности штриха, строение. Параллельные тональности. Фа мажор – ре минор. Ритмический рисунок четверть с точкой и восьмая. Интервалы прима и октава Т1, Т8. Запись диктанта с паузами. Жанр "сыңсу". Пение песен по нотам. Обращения интервалов.
Тема 5. Ритмические группы шестнадцатыми. Интервалы малая и большая секунда К2, Ү2. Ре минор. Слушание кюев и их анализ. Опорные лады Ре-ля, начальное звено в кюях.
Тема 6. Запись кюя (начальное звено) на заданный штрих. Опорные лады ми – ля в кюях.
Тема 7. Опорные лады си – фа среднее звено в кюях. Опорные лады соль – ре в кюях.

13-тақырып. Бақылау сабағы. Фа мажор мақам жүйесі. Диктант. Өлшем 4/4. Сыңсу әндері. Ырғақ түрлері.
14-тақырып. Тасымал. (түсініктеме) Мажор және минор саздары. Аралық. (түсініктеме). Си бемоль мажор мақам жүйесі. Өлшем 6/8 (Келіншек). Күйлерді тыңдау және талдау. Бақылау сабағы. Диктант. Тест.
39. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) квинта-кварта көлемді саз туралы түсініктері қалыптасқан;
2) домбыра үлгілерімен жұмыс дағдыларына ие болады;
3) аңыз күйлерді тыңдауды, әңгіме-күй тірінде ойнауды;
4) қазақтың өлең өлшемдерін біледі;
5) буын және оның түрлерін ажырата алады;
6) ырқақтарды, оларды әлди жанрында санайды;
7) до мажор мақам жұйесін;
8) жар-жар әндерін біледі, орындайды;
9) музыкалық сауатты;
10) аспапта ойнау дағдыларына ие болады;
11) әдеп-ғұрып әндерін әндетуді (кварта-квинта көлемінде, 7-8 буынды);
12) ән диктантын жаза білуді;
13) бесік жыры, жар-жар, тойбастар, беташар туралы тусініктерді;
14) қазақ халық күйлерімен танысу;
15) күйлерді тыңдау, құрылысын талдау. Мысалы: Кеңес, Жастар биі,
Қосалқа;
16) суырып салу, өз әнін шығару және нотаға түсіру;
17) мажор-минор сазы, жай аралықтар, аралықтар айналымын меңгереді.
40. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылардың лад сезімін, метроритм, музыкалық-есту қабілеттерін, музыкалық ойлауын және музыканы есте сақтау жадын дамыту жалғастырылады;
2) музыкалық материалдарда теориялық білімдерін (мажорлы-минорлы үндестіліктегі әуендердің үш түрін айту, әуендердің арасындағы айырмашылықтарды бекіту, қарапайым аралықтарды, аралық айналымдарын құру) қалыптастырады: тұсау кесу жыры, халық және авторлық күйлер;
3) білім алушы секста, септима, октава, көлеміндегі ғұрыптық әндерді жаттайды, халық және авторлық күйлерді талдайды, оларды домбырамен орындайды, Ре, Ля тірегінде күйлерді нотамен жазады.
41. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. До мажор, Соль мажор, соль мажор. Октава көлемінде саздар. 7-8 буынды әндер. Секста көлеміндегі дыбыс қатары. Әуендік диктант.
2-тақырып. Өлшем 2/4. Өлшем 3/4. Ырғақтық диктант.
3-тақырып. Өлшем 4/4. Минор сазының үш түрі. Т4, Т5 аралықтар. Күйлерде тыңдау және талдау.
4-тақырып. Халық аңыз-күйлері. Қағыс ерекшеліктері, құрылымы. Қосалқы мақам жүйелері. Фа мажор - Ре минор. Нүктелі төрттік және сегіздік ырғағы. Т1, Т8 аралығы. Күйлерді тыңдау және талдау. Ре-ля тірегі. Күйлердегі бас буын.
6-тақырып. Берілген қағысқа (бас буын) күй жазу. Күйлердегі Ми - Ля тірегі. Соль мажор - Ми минор. (үш түрі). Ырғақтық диктант.
7-тақырып. Күйлердегі орта буын. Си - Фа тірегі. Күйлердегі Соль - Ре тірегі.

Тема 8. Тональности ре мажор – си минор. Малая, большая сага. Опорные лады ре – ля, ре – ре в кюях. Обращения трезвучия. Переменный лад. Канон. Секвенция. Размер 6/8. Диктант. Интервалы в тональностях.
42. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет мелодии в объеме октавы, до мажор, соль мажор;
2) умеет создавать звукоряд в объеме секста;
3) знает и исполняет обрядовые песни (в объемах секста, септима, октава);
4) знает термины: секста, септима, октава;
5) умеет слушать и умеет анализировать кюи;
6) умеет записывать нотами кюи нотами с опорой на Ре, Ля;
7) владеет знаниями по музыкальной теории;
8) знает виды мажор-минорной тональности, простые интервалы, интервалы оборота;
9) умеет слушать и анализировать произведения, исполняемые на инструментах;
10) умеет читать простые нотные формы с листа.
43. Программные требования в 3 классе:
1) обучающийся знакомится с жанром "кара олен", кюем "токпе", строением, ритмом, ладовыми особенностями древних кобызовых и сыбызговых кюев;
2) формируются теоретические знания на материале песен в жанре "кара олен", кюев "токпе".
44. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Размеры песен. Строение песен одиннадцатисложников. Лига. Канон. Ритмические группы с шестнадцатыми. Мажорные и минорные тональности до трех знаков и их виды.
Тема 2. Одиннадцатисложный диктант. Слушание "кара олен" и их анализ. Пение песен в жанре "кара олен".
Тема 3. Параллельные тональности. Виды "кара олен", ля мажор – фа # минор. Пение песен по нотам и со словами. Интервалы (повторение). Тритон (определение, строение). Вокальная и инструментальная группировка. Размер 4/4. Ритмические группы с шестнадцатыми.
Тема 4. Кюи "токпе". Ритм и штрихи. Слушание кюев и их анализ. Диктант-кюй. Виды и размеры песен. Ритмические группы: восьмая и две шестнадцатые, шестнадцатая и две восьмые. Тритон. Доминантсептаккорд (определение, строение). Жанр "кара олен". Транспозиция. Тональности ми мажор – до минор.
Тема 5. Кобызовые кюи, ладовые особенности. Виды ритма. Размер 3/8. Диктант.
Тема 6. Тональности ля мажор – фа минор. Интонирование ладов. Сыбызговые кюи. Строение, ладовые особенности, виды ритма. Интервалы секста и септима в песнях. Обращения интервалов, трезвучии. Диктант.

8-тақырып. Ре мажор - Си минор үндестіліктері. Кіші, үлкен саға. Күйлердегі Ре - Ля, Ре - Ре тірегі. Үшдыбыстық айналымы. Ауыспалы саз. Канон. Секвенция. Өлшем 6/8. Ән диктанты. Мақам жүйесіндегі аралықтар.
9-тақырып. Шығармашылық дағдыларды дамыту. Өз әуенін шығару, берілген қағысқа күй шығару, әндерді түсіру. Аталған ритмге әуенді, жаттаған әуендеріне аспапта ритмикалық аккомпонементті шығару. Күрделі емес ритмикалық партитуралар. Әндерге суреттер.
42. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) до мажор, соль мажор, октава көлеміндегі саздарды орындайды;
2) секста көлеміндегі дыбыс қатарын шығарады;
3) әдеп-ғұрып әндерін әндету (секста, септима, октава көлемінде);
4) секста, септима, октава түсініктерін;
5) көне және төкпе домбыра күйлерін, олардың құрылыстарын, оларды түсініп тыңдауды;
6) ре-ля тірегінде күйлерді жазу. Мысалы, Айжан қыз, Қайран шешем;
7) музыкалық теориялық білімі;
8) мажор-минор саздарының үш түрін, жай аралықтарды, аралықтар айналымын;
9) музыкалық аспаптарды тыңдау және анықтай білуді;
10) қағаз бетінен қарапайым ноталық үлгілерді оқи алады.
43. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "қара өлең" жанрымен, "төкпе" күйімен, құрылымымен, ритммен, көне қобыз және сыбызғы күйлерінің ладтық ерекшеліктерімен танысады;
2) "қара өлең", "төкпе" күйі жанрындағы әндер материалымен жұмыс істеу барысында теориялық білімдері қалыптасады.
44. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Әндердің өлшемдері. Он бір буынды әндердің құрылымы. Лига, Канон. Оналтылықтар ритмикалық топтары. Үш белгіге дейін мажорлы және минорлы үндестіліктер және олардың түрлері.
2-тақырып. Он бір буынды диктант. "Қара өлеңдерді" тыңдау және талдау. "Қара өлеңдерді" жанрындағы әндерді айту.
3-тақырып. Қосалқы мақам жүйелері. "Қара өлең" түрлері, Ля мажор - Фа # минор мақам жүйелері. Ноталар бойынша және сөздерімен әндерді орындау. Аралықтар. (қайталау). Үштондық (түсініктеме, құрамы.). Вокалдық және аспаптық топтастыру. Өлшем 4/4 Оналтылықтармен ритмикалық топтар.
4-тақырып. "Төкпе" күйлері. Ырғағы және қағыстары. Күйлерді тыңдау және оларды талдау. Күй диктанты. Әндердің түрлері мен өлшемдері. Ритмикалық топтар: сегіздік және екі оналтылық тобы. Екі оналтылық және сегіздік тобы. Тритон. Доминантсептаккорд (түсініктеме, құрамы.) "Қара өлең" жанры. Тасымалдау. Ми Ь мажор - До минор мақам жүйелері.
5-тақырып. Қобыз күйлері, ладтық ерекшеліктері. Ырғақ түрлері. Өлшем 3/8. Диктант.
6-тақырып. Ля мажор - Фа минор мақам жүйелері. Ладтарды интонациялау. Сыбызғы күйлері. Құрамы, ладтық ерекшеліктері, ритм түрлері. Әндердегі секста және септима аралықтары. Аралықтар айналымы. Диктант.

45. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет петь "қара өлең" (11-слоговые);
2) умеет анализировать кюи, исполненные на қобызе и сыбызғы;
3) знает содержание народных легенд-кюев;
4) знает импровизированные кюи и понимает их структуру;
5) самостоятельно записывает нотами импровизированные кюи;
6) умеет записать нотами народные и авторские кюи;
7) знает музыкальную теорию в пределах Программы;
8) знает тритонные, сложные интервалы, виды трезвучий.
46. Программные требования в 4 классе:
1) обучающийся осваивает понятия "синкопа", "триоль", "пентатоника", "доминантсептаккорд";
2) продолжается освоение теоретических знаний на музыкальном материале кюев "төкпе", "шертпе", казахских лирических песен.
47. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Размеры песен и виды песен. Главные трезвучия лада. Минорные лады.
Тема 2. Кюи "төкпе". Виды, ритм и штрихи. Ритм и штрихи. Пунктирный ритм. Сложные диатонические лады. Диктант-кюй.
Тема 3. Казахские лирические песни. Строение, ладовые особенности, виды ритма. Размер 6/8. До # минор.
Тема 4. Синкопа. Ритмическая группа четверть с точкой и две шестнадцатые. Песня-диктант. Тритон. Т6, Т6/4 в тональности.
Тема 5. Главные трезвучия лада. Кюи шертпе. Строение, ладовые особенности, виды ритма. Ля мажор – Фа минор.
Тема 6. Триоль. Интервалы в ладу. Главные Т5/3, S5/3, Д5/3 и их обращения. Доминантсептаккорд. Слушание кюев и их анализ.
Тема 7. Си мажор – соль # минор. Вводный септаккорд. Отклонение и модуляция. Слушание кюев и их анализ.
Тема 8. Лады народной музыки. Традиционные песни. Пентатоника. (мажор и минор). Диктант – кюй.
48. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает жанры народных и профессиональных песен;
2) знает имена казахских исполнителей кюев;
3) знает названия изучаемых произведений, их авторов;
4) умеет исполнять на домбре лирические произведения (сложный звуковой ряд, лирические песни);
5) умеет анализировать структуру шертпе кюев;
6) умеет записывать нотами кюи "токпе" после 8-9 кратного прослушивания;
7) знает терминологию кюй "тартыс", кюй "токпе", кюй "шекпе", оборот "доминантсептаккорд";
8) умеет организовать кюй "тартыс" среди обучающихся.
49. Программные требования в 5 классе:

45. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қара өлеңді айтуды (11 буынды);
2) қобыз, сыбызғыда орындалған күйлерді талдауды;
3) аңыз күйлердің мазмұнын;
4) төкпе күй және оның құрылысы туралы түсінікті;
5) төкпе күйлерді нотаға өз беттерімен түсіруді;
6) халық және авторлық күйлерді нотаға түсіруді;
7) Бағдарлама аясындағы музыка теориясын;
8) үштондық, күрделі аралықтар, үшдыбыстылықтың төрт түрін, негізгі үшдыбыстылықтар түсінігін біледі.
46. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "синкопа", "триоль", "пентатоника", "доминантсептаккорд" түсініктерін меңгереді;
2) музыкалық материалда "төкпе", "шертпе" күйлері, қазақтың лирикалық әндері бойынша теориялық білімді меңгеру жалғастырылады.
47. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Әндердің өлшемдері және әндердің түрлері. Негізгі үшдыбысты мақам жүйесі. Минор мақам жүйелері.
2-тақырып. Төкпе күйлер. Түрлері, ырғағы мен қағыстары. Ырғақ және қағыстар. Пунктирлы ырғақ. Күрделі диатоникалық саз дыбыс қатары. Күй диктанты.
3-тақырып. Қазақтың лирикалық әндері. Құрылымы, саз ерекшеліктері, ырғақ түрлері. Өлшем 6/8. До # минор.
4-тақырып. Синкопа ырғағы. Нүктелі төрттік және екі оналтылық ырғағы. Ән диктанты. Үштондық. Мақам жүйесіндегі Т6, Т6/4.
5-тақырып. Негізгі үшдыбыстықтар. Шертпе күйлер. Құрылымы, саз ерекшеліктері, ырғақ түрлері. Қазанғап күйлері. Ля мажор - Фа минор мақам жүйелері.
6-тақырып. Триоль ырғағы. Мақам жүйесіндегі аралықтар. Т5/3, S5/3, Д5/3 айналымдары. Мақам жүйесіндегі. Д7. Доминосептаккорд. Күйлерді тыңдау және оларды талдау.
7-тақырып. Си мажор - Соль # минор. Кіріспе септаккорд. Ауытқу және модуляция. Күйлерді тыңдау және оларды талдау.
8-тақырып. Халық музыкасының мақам жүйелері. Дәстүрлі әндер. Пентатоника. (Мажор және минор). Күй диктанты.
48. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) халық және кәсіби музыкасының жанрлық түрлерін;
2) қазақ күйшілерінің және қазақстандық сазгерлердің аттарын;
3) оқытылатын шығармалардың атауларын, олардың авторларын;
4) лирикалық әндерді әндету (күрделі дыбыс қатары, лирикалық әндер);
5) шертпе күйлердің құрылымын талдауды;
6) 8-9 рет тыңдағаннан кейін төкпе күйлерін нотаға түсіруді;
7) "тартыс" күй, "төкпе" күй, "шертпе" күй терминдерін, "доминатсептаккорд" айналымын біледі;
8) білім алушылар арасында күй тартысын өткізуді біледі.
49. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары

1) обучающийся знакомится с эпическими произведениями, народно-профессиональными песнями, анализирует их структуру, разучивает наизусть и исполняет их;
2) овладевает навыками импровизации, записи нотами шертпе кюев, составляет вводные септаккорды, II 7, определяет их размер.
50. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Народно-профессиональные песни.Слушание кюев. Виды ритма. Квинтовый круг. Построение Д7, их обращение и разрешение.
Тема 2. Виды ритма. Переменный лад.
Тема 3. Размер 6/8 (группа шестнадцатых). Диктант.
Тема 4. Переменный размер.
Тема 5. Строение и ладовые особенности. Переменный размер. Размеры 2/4, 4/4. Ритмическая группа четвертная с точкой и две шестнадцатые. Характерные интервалы в гармоническом мажоре и миноре.
Тема 6. Вводный 7 (в гармоническом миноре и мажоре). Эпические произведения. Строение произведений, ладовые особенности. Виды ритма. Диктант. Понятие "төкпе күйлер", "шертпе күйлер".
Тема 7. Буквенные обозначения нот. Импровизация. Сочинение собственных мелодий и кюев. Энгармонизм. Диктант.
Тема 8. Характерные интервалы. Обороты Д7 (от звука). Контрольный урок.
Тема 9. Слушание и анализ кюев "төкпе". Сложные интервалы.
Тема 10. Размер 6/8 (группа шестнадцатых). Пение традиционных песен.
51. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет давать характеристику исполняемым произведениям;
2) проявляет терпение, трудолюбие, желание завершить начатое дело;
3) совершенствует музыкальную грамотность;
4) пополняет теоретические знания;
5) исполняет народно-профессиональные песни;
6) знает наизусть эпические произведения, исполняет их, умеет анализировать их структуру;
7) умеет записывать нотами импровизированные песни и шертпе-кюи;
8) умеет сочинять кюи, песни и записывает их нотами;
9) развивает импровизационные способности;
10) владеет навыками организации кюй "тартыс";
11) умеет определять размер септаккорда, II 7, умеет группировать их.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
52. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме прослушивания, технического зачета, академического концерта, итоговая аттестация – в форме экзамена.
53. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в четвертой четверти: контрольная работа (диктант, запись песен со словами (семи, восьмисложник);

1) білім алушы эпикалық шығармалармен, халықтық-кәсіби әндермен танысады, олардың құрылымдарын талдайды, оларды жатқа жаттайды және орындайды;
2) суырып салу, шертпе күйлерді нотаға түсіру дағдыларына ие болады, кіріспе септаккордтарды, ІІ 7 құрады, олардың өлшемдерін анықтайды.
50. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Халықтық-кәсіби әндер. Күйлерді тыңдау. Ритмнің түрлері. Квинттік шеңбер. Д7 құрылымы, олардың айналымдары және шектеулері.
2-тақырып. Ритм түрлері. Ауыспалы мақам жүйесі.
3-тақырып. 6/8 өлшемі (он алтылықтар тобы). Диктант.
4-тақырып. Ауыспалы өлшем.
5-тақырып. Құрылымы және мақамдық ерекшеліктері. Ауыспалы өлшем. 2/4, 4/4 өлшемдері. Нүктесімен төрттік ритмикалық топ және екі он алтылық. Гармоникалық мажор мен минордағы тән аралықтар.
6-тақырып. Кіріспе 7 (гармоникалық минор мен мажорда. Эпикалық шығармалар. Шығармалардың құрылымы, мақамдық ерекшеліктері. Ритмнің түрлері. Диктант. "Төкпе күйлер", "шертпе күйлер" түсініктері.
7-тақырып. Ноталардың қаріптік белгілері. Суырып салу. Өз әуендері мен күйлерін шығару. Энгармонизм. Диктант.
8-тақырып. Тән аралықтар. Д7 айналымдары (дыбыстан). Бақылау сабағы.
9-тақырып. "Төкпе" күйлерді тыңдау және талдау. Күрделі аралықтар.
10-тақырып. 6/8 өлшемдері (он алтылықтар тобы). Дәстүрлі әндерді айту.
51. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) өз орындауындағы шығарманың сипатын береді;
2) шыдамдылық, еңбекқорлық, бастаған істерін аяқтауға ұмтылуды көрсетеді;
3) музыкалы сауаттары одан әрі жетілдіреді;
4) теориялық білімдерін толықтырады;
5) халықтық - кәсіпқойәндерін әндерді орындайды;
6) эпикалық шығармаларды жатқа біледі, оларды орындайды, олардың құрылымын талдай алады;
7) төкпе және шертпе күйлерін нотаға түсіре алады;
8) өз күйлері мен әндерін шығару және нотаға түсіруді;
9) суырып салу қабілеттерін дамытады;
10) күй тартысын өткізуді ұйымдастыру дағдыларына ие болады;
11) септаккорд, II 7, шығарманың өлшемін анықтап, өлшеміне қарай топтастыруды біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
52. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
53. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - төртінші тоқсанда: бақылау жұмысы (7-8 буындық әндерді сөздерімен диктант жазу);

2) 2 класса – в первой и третьей четвертях: диктант (запись бас буын кюя), во второй и четвертой четвертях: контрольная работа (пение выученных песен, устная запись отрывков из кюев);
3) 3 класса – в первой и третьей четвертях: диктант (запись орта буын кюя); во второй и четвертой четвертях контрольная работа (пение выученных песен со словами, пение ладов);
4) 4 класса – в первой и третьей четвертях: диктант (запись орта буын), во второй и четвертой четвертях: контрольная работа (пение выученных песен со словами, исполнение отрывка кюя);
5) 5 класса в первой и третьей четвертях: диктант, во второй четверти: контрольная работа (пение выученных песен со словами различных жанров , сочинение собственного кюя), в четвертой четверти: выпускной экзамен (пение выученных песен со словами различных жанров, пение ладов народной музыки, слуховой анализ, знание теоретического материала).
54. Требования к содержанию итоговой аттестации (диктант, чтение нот с листа, пение выученного заранее номера, слуховой анализ, знание теоретического материала) обучающихся определяются школой самостоятельно.
55. Критерии оценки диктанта:
1) оценка "5" "отлично" – диктант написан полностью, без единой ошибки;
2) оценка "4" "хорошо" – диктант написан в целом, имеются некоторые небольшие неточности (отсутствует случайный знак; или (и) имеются две-три неверные ноты; или несколько ритмических неточностей);
3) оценка "3" "удовлетворительно" – имеется большое количество неточностей (треть неправильных нот, отсутствуют случайные знаки; ритм в целом написан неверно);
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – имеется большое количество ошибок.
56. Критерии оценки чтения нот с листа, пения выученного заранее музыкального произведения:
1) оценка "5" "отлично" – точное интонирование, осмысленность исполнения, легкий дирижерский жест;
2) оценка "4" "хорошо" – номер спет в целом хорошо, но имеется ряд неточностей в интонировании, дирижировании;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – слабое интонирование, отсутствует всякая осмысленность исполнения, четкость в дирижерском жесте;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – имеется большое количество ошибок.
57. Критерии оценки слухового анализа:
1) оценка "5" "отлично" – определены все отклонения и модуляции (тональный план); выявлены все гармонические обороты (старшие классы) в целом и отдельные аккорды (интервалы), в частности, осмыслена форма музыкального фрагмента, его характера;
2) оценка "4" "хорошо" – определен тональный план в общих чертах, выявлены практически все гармонические обороты, ряд аккордов (интервалов);

2) 2 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (диктант - күйдің бас буынын жазу), екінші және төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (жатталған әндерді айту және күйдің үзіндісін ауызша түсіру);
3) 3 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (диктант - күйдің орта буынын жазу); екінші және төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (жатталған әндерді сөздерімен айту, мақамдарды айту, күйдің орта буынын түсіру);
4) 4 сынып - бірінші және үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (диктант - күйдің орта буыны), екінші және төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (жатталған әндерді сөздері мен айту, күйдің үзінділерін орындау);
5) 5 сынып - бірінші және үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (диктант), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (диктант - әртүрлі жанрдағы жатталған әндерді сөздерімен айту, өз күйін шығару), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (әртүрлі жанрдағы жатталған әндерді сөздерімен айту, халық әуендерінің мақамдарын айту, есту қабілетін талдау, теориялық материалды білу).
54. Білім алушылардың қорытынды аттесттациясының мазмұнына қойылатын талаптарды (диктант, номерді парақтан оқу, алдын ала жатталған әнді орындау, естуді талдау, теориялық материалды білу) мектеп өз бетінше анықтайды.
55. Диктантты бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - диктант бір қатесіз толық жазылған;
2) "4" "жақсы" бағасы - диктант тұтас жазылған. Кейбір анық емес жерлері бар: кездейсоқ белгісі жоқ; немесе (және) екі-үш қате нотасы бар; немесе бірнеше ритмикалық түсініксіз тұстары бар;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - көптеген түсініксіз тұстары бар: ноталардың жартысы қате, кездейсоқ белгілері жоқ; ритм тұтас алғанда дұрыс жазылмаған;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қателері көп.
56. Номерді парақтан оқу, алдын ала жатталған номерді айтуды бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - нақты интонациялау, түсініп орындау, жеңіл дирижерлік қимыл;
2) "4" "жақсы" бағасы - толығымен алғанда номер жақсы орындалған, бірақ интонациясы, сондай-ақ дирижерлеу жағынан біршама қателер бар;
3) "3" "қанағаттанарлық" - интонациялауы әлсіз; түсініксіз орындау; дирижерлік қимылда нақтылық жоқ;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қателері көп.
57. Есту қабілеті бойынша талдауды бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - барлық ауытқулары мен модуляциялары нықталған (тональді жоспар) - жоғары сыныптар үшін, барлық гармониялық айналымдар анықталған - тұтас және жеке аккордтар (аралықтар), сондай-ақ, музыкалық үзіндінің формасы, оның мінезі түсінікті болған;
2) "4" "жақсы" бағасы - жалпы алғанда тональді жоспар анықталған, барлық гармоникалық айналымдар, аккордтар қатары анықталған (аралықтар);

3) оценка "3" "удовлетворительно" – непонимание формы музыкального произведения, его характера, не определен тональный план, не выявлены отклонения и модуляции, выявлены несколько гармонических оборотов, отдельные аккорды (интервалы);
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – имеется большое количество ошибок.
58. Критерии оценки знаний теоретического материала:
1) оценка "5" "отлично" – свободное владение теоретическими сведениями, умение безошибочно и быстро выполнить предложенное педагогом задание;
2) оценка "4" "хорошо" – некоторые ошибки в теоретических знаниях, неточное выполнение предложенного педагогом задания;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – плохая ориентация в элементарной теории, неумение выполнить в полном объеме предложенное задание.
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – имеется большое количество ошибок.
Приложение 56
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Зарубежная хореография" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
Образовательная программа "Зарубежная хореография" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Зарубежная хореография".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актерское мастерство – принцип перевоплощения, когда актер олицетворяет себя со своим персонажем и действует от его имени;
2) бальный танец – вид парного танца, имеющий народные истоки, исполняемый в специальных помещениях;
3) балет – вид театрального искусства, сочетающий хореографию, музыку и драматический замысел; музыкально-драматическое произведение, исполняемое средствами танца и пантомимы;
4) балетмейстер – автор и постановщик балетов, танцев, хореографических номеров, танцевальных сцен;
5) танец – форма хореографического искусства, в которой средством создания художественного образа являются движения и положения человеческого тела;
6) динамика – варьирование размаха и напряженности танцевальных движений;
7) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
8) современный танец – направление искусства танца, включающее танцевальные техники и стили двадцатого-начала двадцать первого веков, сформировавшиеся на основе американского и европейского танца модерн и танца постмодерн;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - музыкалық шығарманың формасын, оның мінезін түсінбеу, тональді жоспар анықталмаған, ауытқулар мен модуляция анықталмаған, бірнеше гармоникалық айналымдар, жеке аккордтар (аралықтар) анықталған;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қателері көп.
58. Теориялық материалды білуге қойылатын бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - теориялық мәліметтерді еркін меңгеруі, педагогтің ұсынған тапсырмасын қатесіз және жылдам орындауы;
2) "4" "жақсы" - теориялық білімінде қателіктер бар, педагогтің ұсынған тапсырмаларын нақты орындамауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" - қарапайым теорияда нашар бағдарлануы, ұсынылған тапсырманы толық көлемде орындай алмауы.
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қателері көп.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
56-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Шетелдік хореография" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Шетелдік хореография" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Шетелдік хореография" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актерлік шеберлік - әртіс өзі бейнелейтін кейіпкерінің бейнесіне құбылу қағидасы және оның атынан әрекет ету;
2) бал биі - арнайы бөлмелерде орындалатын халық бастаулары бар жұп биінің түрі;
3) балет - хореографияны, музыканы және драмалық түпкі ойды үйлестіретін театр өнерінің түрі; би және пантомима құралдарымен орындалатын музыкалық-драмалық шығарма;
4) балетмейстер - балеттердің, билердің, хореографиялық нөмірлердің, би сахналарының авторы және қоюшысы;
5) би - көркемдік бейнені құрастыратын қимыл мен адам денесінің қалпы болып табылатын хореографиялық өнер формасы;
6) динамика - би қимылдарының ауқымы мен шиеленісін түрлендіру;
7) жанр - өнер әлемінің құбылыстарының неғұрлым елеулі қасиеттері мен байланыстарын бейнелейтін жалпы түсінік, шығарманың формалды және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығы;
8) заманауи би - америкалық және европалық модерн және пост модерн биінің негізінде қалыптасқан, жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырдың басындағы би техникалары мен стильдерін қамтитын би өнерінің бағыты;

26) костюм театральный – все виды одежды, обувь, головные уборы, украшения и другие предметы, которые использует актер для своей роли в спектакле;
27) темп – простейшая форма танцевального движения, различные танцевальные сочетания образуют шаг;
28) народный танец – фольклорный танец, который исполняется в своей естественной среде и имеет определенные традиционные для данной местности движения, ритмы, костюмы;
29) народный (фольклорный) танец — вид народного танцевального творчества, созданный этносом, распространенный в быту, отражающий этнические особенности, хореографический язык, пластическую выразительность этноса или этнической группы, которые проявляются в характере, координации движений, в музыкально-ритмической и метрической структуре танца, манере его исполнения;
30) хореографический образ – целостное выражение в танце чувства и мысли, человеческого характера;
31) хореографическое искусство – совокупность двух областей: искусства балета и искусства танца; танцевальное искусство;
32) народно-сценический танец – танец, состоящий из движений народного танца, трансформированных движений классического танца (демиклассика) и придуманных хореографом движений в характере сочиняемого танца;
33) ритм – относительно быстрое или относительно медленное повторение и варьирование основных движений;
34) фольклорный танец – стихийное проявление чувств, настроения, эмоций, выполняется в первую очередь для себя, а потом — для зрителя (общества, группы);
35) эволюция – развитие, процесс изменения кого-нибудь, чего-нибудь от одного состояния к другому;
36) эстрадный танец – хореографическое произведение, предназначенное для концертного исполнения на эстраде.
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений, навыков в области зарубежного хореографического искусства.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) ознакомление обучающихся с хореографией как видом искусства;
2) изучение истоков происхождения зарубежного танцевального искусства и его эволюции;
3) знакомство с этапами развития зарубежного хореографического искусства;
4) знакомство с образцами классического хореографического наследия;
5) знакомство с отличительными особенностями хореографического искусства различных исторических эпох, стилей и направлений;
6) овладение знаниями об исполнительской деятельности ведущих танцоров, артистов балета;
7) овладение знаниями о средствах создания образа в хореографии;
8) овладение знаниями о принципах взаимодействия музыкальных и хореографических выразительных средств.
Развивающие:

26) театр костюмі - әртістің спектакльдегі өз рөлдері үшін қолданатын киімнің барлық түрі, аяқ киім, бас киім, әшекей және басқа да заттар;
27) темп - би қимылының қарапайым формасы, әр түрлі би үйлесулері қадамды құрайды;
28) халық биі - өзінің табиғи ортасында орындалатын және аталған өңір үшін белгілі дәстүрлі қимылдары, ырғақтары, костюмдері бар фольклорлық би;
29) халық (фольклорлық) биі - бидің сипатында, қимыл үйлесімділігінде, бидің музыкалық-ырғақты және метрикалық құрылымында, оны орындау мәнерінде көрініс табатын этнос пен этникалық топтың этникалық ерекшеліктерін, хореографиялық тілін, пластикалық мәнерлілігін бейнелеуші этнос өкілдерімен құрастырылған, тұрмыста таралған, халық би шығармашылығының түрі;
30) хореографиялық бейне - биде сезім мен ойдың, адамзат мінез-құлқының тұтас көрініс табуы;
31) хореографиялық өнер - екі облыстың: балет өнері мен би өнерінің жиынтығы; би өнері;
32) халықтық-сахналық би - халық биі қимылдарынан, классикалық бидің түрлендірілген қимылдарынан (демиклассика) және ойлап шығарылатын бидің сипатында хореографпен ойластырылған би;
33) ырғақ - салыстырмалы түрде жылдам немесе салыстырмалы түрде баяу қайталау және негізгі қозғалыстарды алмастыру;
34) фольклорлық би - сезімнің, көңіл-күйдің, эмоцияның стихиялық көрінуі, бірінші кезекте өзі үшін, ал кейін көрермендер (қоғам, топтар) үшін;
35) эволюция - даму, біреудің, бір дененің бір күйден екінші күйге өзгеру процесі;
36) эстрадалық би - эстрадада концерттік орындауға арналған хореографиялық шығарма.
3. Бағдарламаның мақсаты: шетелдік хореографиялық өнер саласында алған білім, білік, дағдылары негізінде білім алушы тұлғасының көркемдік-эстетикалық дамуы үшін жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) білім алушыларды өнер түрі ретіндегі хореографиямен таныстыру;
2) шетелдік би өнерінің пайда болу көздері мен оның эволюциясын зерттеу;
3) шетелдің хореографиялық өнерінің даму кезеңдерімен танысу;
4) классикалық хореографиялық мұра үлгілерімен танысу;
5) әр түрлі тарихи дәуірлердің, стильдердің және бағыттардың хореографиялық өнерінің ерекше өзгешеліктерімен танысу;
6) жетекші бишілердің, балет әртістерінің орындаушылық қызметінің білімдерін меңгеру;
7) хореографияда бейнені жасау құралдары туралы білімдерді меңгеру;
8) музыкалық және хороеграфиялық мәнерлілік құралдарының өзара әрекеттесу қағидалары туралы білімдерді меңгеру.
Дамыту:

5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
10. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
11. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
12. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
13. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с танцем, которые формируются в учебном процессе.
14. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование навыков восприятия танцев различных стилей и жанров, созданных в разные исторические периоды.
15. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
16. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития хореографии;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
17. Программа создает условия для формирования у обучающегося целостного представления о происхождении зарубежного танцевального искусства, его эволюции, лучших образцах классического наследия.
18. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по зарубежной хореографии.
19. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающихся, способствующих:
1) овладению знаниями об исторических особенностях развития зарубежной хореографии;
2) усвоению терминологии из области хореографических знаний;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) овладению навыками написания докладов, рефератов;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
20. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:

5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
10. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметтерінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
11. "Оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыларға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
12. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
13. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
14. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, әр түрлі тарихи кезеңдерде құрылған түрлі стильдер мен жанрларда билерді қабылдау дағдыларын қалыптастыруға бағдарланған.
15. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
16. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
17. Бағдарлама білім алушыға шетелдік би өнерінің пайда болуы, оның эволюциясы, классикалық мұраның үздік үлгілері туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға жағдай жасайды.
18. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы әр түрлі деңгейдегі балаларға арналған.
Педагог шетелдік хореография тарихы бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
19. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етуге бағдарланған:
1) шетелдік хореографияның дамуының тарихи ерекшеліктері туралы білімді меңгеру;
2) хореографиялық білім саласындағы терминдерді меңгеру;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгеру;
4) реферат, баяндама дайындау дағдыларын меңгеру;
5) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алу.
20. Психологиялық-педагогикалық қолдау:

2) знакомство с танцем первобытного общества, видами первобытных плясок, значением танца в жизни первобытного общества, танцевальным искусством древних цивилизаций, древнего Египта, древней Греции, Англии, Франции, Италии эпохи средневековья до двадцатого века;
3) осваиваются знания о жизненном и творческом пути балетмейстеров;
4) овладевает умениями работы с учебным материалом, систематизации знаний, написания эссе, рефератов.
37. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Хореография как вид искусства. Условная природа танца. Связь танца с другими видами искусств. Специфические особенности хореографии, ее выразительные средства. Образ – это символ. Средства создания образа. Роль музыки в создании хореографического образа. Музыкальный образ и его воплощение в хореографическом тексте. Позы, жесты, мимика, танцевальная лексика, рисунок танца. Общее понятие вида, жанра. Классический танец. Народный танец. Историко-бытовой танец. Бальный танец. Народно-сценический танец. Современный танец. Джазовый танец. Танец модерн. Значение танцевального искусства в жизни современного общества.
Тема 2. Танец первобытного общества. Возникновение танца. Взгляд первобытного человека на окружающий мир. Виды первобытных плясок. Синкретический характер первобытного искусства: тесная взаимосвязь пения, танца, пантомимной игры. Отражение в танце важнейших сторон жизни первобытного общества: труда, охоты, войны, религии. Отражение в танце явлений природы. Воспитательное и организующее значение танца в жизни первобытного общества.
Тема 3. Танцевальное искусство древних цивилизаций. Многообразие функций хореографии в Древнем мире (культовая, ритуальная, магическая, развлекательная, медицинская, спортивно-тренировочная). Общая характеристика восточных представлений. Восточный театр как синтез искусств. Особенности драматургического построения, костюма и решения сценического пространства (отсутствие декораций). Позы, жесты, ритмизированные движения в танце.
Тема 4. Влияние религий на театр Востока. Китай. Виды театров. Распространение театрализованных песенно-танцевальных и фарсовых представлений. Связь музыки и танца с ритуальными поклонениями божествам, жертвоприношениями, магическими плясками.
Тема 5. Танцы древнего Египта. Древние танцы Востока в двадцатом столетии. Использование лексики египетского танца в современной хореографии. Отличительные черты египетского танца: ритмичность, конструктивность, геометричность рисунка. Ритуальные танцы, парные симметричные танцы. Полифония египетского танца. Пути развития индийского танца, отраженные в храмовых изображениях и скульптуре. Стили индийского танца: бхаратнатьям, катхак, катхакали, манипури, одисси. Своеобразие индийских праздников и обычаев. Особенности национального костюма.

2) жиырмасыншы ғасырдың ежелгі Египет, ежелгі Греция, Англия, Франция, Италияның алғашқы қауымдық қоғамының орта ғасыр дәуіріне дейінгі би түрлерімен танысады;
3) балетмейстерлердің өмірлік және шығармашылық жолдары туралы біледі;
4) оқу материалымен жұмыс істеу, білімді жүйелендіру, эссе, реферат жазу біліктерін меңгереді.
37. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Хореография - өнердің түрі. Бидің шартты табиғаты. Би өнерінің басқа өнер түрлерімен байланысы. Хореографияның төл өзгешеліктері, оның бейнелеуші жолдары. Бейне - бұл нақыш. Бейненің құрылу жолдары. Хореографиялық бейненің құрылуындағы музыканың рөлі. Музыкалық бейне және оның хореографиялық мәтінде іске асырылуы. Қалып, ым, бидің лексикасы, бидің суреті. Көріністің, жанрдың ортақ ұғымы. Классикалық би. Халық биі. Тарихи-тұрмыстық биі. Баяу би. Халықтық-сахналық би. Заманауи би. Джаз биі. Модерн биі. Қазіргі қоғам өмірінде би өнерінің мағынасы.
2-тақырып. Алғашқы қауымдық қоғамның биі. Бидің туындауы. Алғашқы қауымдық адамның қоршаған әлемге көзқарасы. Алғашқы қауымдық билердің түрлері. Алғашқы қауымдық өнердің синкретикалық сипаты: бидің, пантомималық ойындардың, ән-күйдің өзара тығыз байланысы. Бидегі алғашқы қауымдық қоғам өмірінің маңызды көрінісі: еңбек, аң аулау, соғыс, дін. Биде табиғат құбылыстарының көрініс табуы. Алғашқы қауымдық қоғам өмірінде бидің тәрбиелік және ұйымдастырушылық мәні.
3-тақырып. Ежелгі өркениеттердің би өнері. Ежелгі әлемдегі хореографияның алуан функциялары (діни, рәсімдік, сиқырлық, ойын-сауық, медициналық, спорттық-жаттығу). Шығыс көріністердің жалпы сипаттамасы. Шығыс театры - өнер синтезі. Драматургиялық құрылымның ерекшеліктері, костюм және сахналық кеңістік шешімі (декорациялар болмауы). Қалып, ым, бидегі ритмикалық қозғалыстар.
4-тақырып. Шығыс театрына діннің әсері. Қытай. Театр түрлері. Театрландырылған ән-би және фарстық көріністерді тарату. Музыка мен бидің сиқыры, құрбан ету, діни билермен байланысы.
5-тақырып. Ежелгі Египет билері. Жиырмасыншы ғасырдағы ежелгі Шығыс биі. Заманауи хореографияда Египет би лексикасын қолдану. Египет биінің белгілері: ырғақтық, конструктивтік, суреттің дәлдігі. Салттық билер, жұптық симметриялы би. Египет биінің полифониясы. Шіркеудегі суреттер мен мүсіндерде көрсетілген үнді биінің даму жолдары. Үнді биінің стильдері: бхаратнатьям, катхак, катхакали, манипури, одисси. Үнді мерекелері мен әдет-ғұрпының түрлілігі. Ұлттық костюмнің ерекшеліктері.

Тема 6. Танец в Древней Греции как средство формирования гармоничной личности. Греческая мифология. 9 муз – покровительницы искусств и наук. Терпсихора – муза танца. Танцевальная культура Древней Греции. Виды танцев. Священные танцы. Военные танцы. Спортивные танцы. Общественно-бытовые танцы. Сценические танцы.
Тема 7. Танцевальное искусство эпохи Средневековья. Появление ряда простейших танцевальных форм в зрелищах средних веков. Влияние церкви на быт, культуру, философию, литературу, искусство. Борьба церкви с народным танцевальным искусством. Религиозные танцы – "священные действа".
Тема 8. Появление нового типа профессионала – странствующего артиста. Роль бродячих артистов – жонглеров, шпильманов, скоморохов в сохранении традиций народной танцевальной культуры, развитии технического мастерства. Посредническая, "обменная" культурная функция странствующего актера.
Тема 9. Романская эпоха (10-12 века) – хороводные танцы с линейно-шеренговой композицией. Готическая эпоха (12-15 века) – появление парных танцев, первых балетных интермедий. Различие между придворными и деревенскими танцами. Характеристика основных танцев средних веков: бранль, бассданс, мореска, фарандола.
Рыцарская культура. Культ прекрасной дамы. Особенности цветовой символики. Средневековый женский костюм (S-образная форма силуэта). Мужской костюм (клювовидная остроносая обувь). Влияние костюма на характер и манеру исполнения танцев (степенность, тяжеловесность).
Бытовые танцы (бранли). Первые балеты. Родина балета (Италия, 15 век). Танцевальная культура города. Разнообразие танцевальных форм. Творчество бродячих артистов. Аристократические танцы (бас-дансы). Связь с придворным этикетом.
Тема 10. Танцевальное искусство эпохи Возрождения (16 век). Характеристика эпохи: развитие наук и искусств, прогресс во всех областях общественной деятельности. Идея возвышения человека как основа эстетики эпохи Возрождения. Театральные представления с песнями и танцами, сочетающие античную драму и средневековые зрелища.
Тема 11. Народное танцевальное творчество – источник новых танцевальных форм (менуэт, гавот, ригодон, гальярда, вольта, буре). Установка связи танца с музыкой. Постепенное превращение танца под воздействием музыки в профессиональное искусство. Различие народной и аристократической танцевальной культуры. Танец в системе образования аристократа, рыцарском быту. Странствующий актер на службе в замке. Превращение жонглера в придворного учителя танцев, хореографа, церемониймейстера празднеств. Первый образец нового жанра. Появление первых теоретиков – учителей танцев: Фабрицио Карозо, Чезаре Негри.
Общественно-бытовые танцы эпохи Возрождения. Различие народной и аристократической танцевальной культуры. Новые танцевальные формы. Первые танцевальные школы. Учебники о танце. Профессия – учитель танцев.
Тема 12. Танцевальное искусство шестнадцатого века. Франция – центр балетного искусства. Господство стилей классицизм, барокко. Основание Королевской Академии танца. Преобразования танцевального искусства Пьером Бошаном. Эволюция техники исполнения. Начало становления классического балета. Балет "Триумф любви" в постановке Бошана.
Первое появление на французской сцене профессиональных танцовщиц. Ведущая роль музыки.
Танцевальная музыка в творчестве придворного композитора Ж.Б. Люлли. Балеты-комедии Ж.Б. Мольера. Разнообразие жанров театральных представлений. Франция: балет-маскарад, драматический балет, балет с выходами ("Королевский балет ночи").
Тема 13. Италия: театр масок – комедия дель арте, конный балет.
Тема 14. Танцевальное искусство Англии семнадцатого века. Бытовые танцы куранта, гавот, менуэт, сарабанда, ригодон. Манера исполнения. Популярные бальные танцы: менуэт и гавот. Основные элементы мужского и женского костюмов (схожесть силуэта). Влияние костюма на манеру исполнения танцев. Танец в произведениях В. Шекспира.
Новые театральные жанры – "маски" и "антимаски".
Бытовые танцы мореска, контрданс, джига, броль.
Тема 15. Танцевальное искусство эпохи Просвещения. Хореографы эпохи Просвещения.
Тема 16. Борьба хореографов-новаторов за самостоятельность балетного искусства. Появление массовых танцев.
Тема 17. Бальные танцы восемнадцатого века: гавот, скорый менуэт, тампет, танец с шалью, пасспье, контрданс, полонез. Развитие танцевальной сюиты – объединение танцев аллеманда, куранта, сарабанда, жига. Положение балетного театра. Развитие танцевальной техники, формирование хореографической школы, появление выдающихся исполнителей-профессионалов.
Тема 18. Появление музыкальных театров. Ведущие жанры музыкальных театров. Пантомимные балеты в Англии. Влияние итальянской комедии дель арте. Театр оперы и балета во Франции. Развлекательные балеты в Италии.
Тема 19. Балет восемнадцатого века как синтетический спектакль. Постепенное усовершенствование эстетики спектакля: технические приемы, оформление, костюмы. Обращение к мифам, историческим легендам, волшебным сказкам. Утверждение на сцене сюжетного балета без пения и слов, при помощи танца и пантомимы.
Тема 20. Франция. Джон Рич. Роль музыки в пантомимных спектаклях.
Тема 21. Мари Салле – танцовщица-хореограф. Свобода сценического поведения в танце, драматизация балета. Мари Камарго – танцовщица. Обновление и усложнение техники танца (костюм, быстрый темп). Жан Жорж Новерр – первый балетный режиссер, реформатор балетного театра. Балетный спектакль – самостоятельный театральный жанр.
Тема 22. Обоснование действенного танца как главного выразительного средства балета, требование единства техники и выразительности исполнения. Разделение бальной и сценической хореографии. Жан Доберваль. Создание нового хореографического жанра – комедийный балет. Балет "Тщетная предосторожность".
Италия. Гаспаро Анджолини. Музыка и драматургия – основа балетного спектакля. Усовершенствование балетной эстетики в сфере героической и трагической хореографической драмы.
Жан Жорж Новер – реформатор балетного искусства. Связь реформ Новера с идеями просветителей.
Жан Доберваль – создатель жанра балета-комедии. Танцовщицы М. Камарго и М. Салле. Связь исполнительского искусства с преобразованием балетного костюма.
Балетный театр эпохи Французской буржуазной революции. Основные балетные школы Европы: итальянская (К. Блазис, С. Вигано), французская (Ш. Дидло).
Тема 23. Романтизм как художественное направление в искусстве первой половины девятнадцатого века. Балет "Сильфида" – романтический балет Ф.Тальони. Бальный танец. Стиль ампир как переход от классицизма к романтизму.
Тема 24. Карло Блазис – итальянский артист, балетмейстер, педагог, теоретик танца и балета. Педагогическая деятельность в Королевской академии танца при "Ла Скала". Теоретическое наследие К. Блазиса и его значение для развития системы классического танца.

6-тақырып. Ежелгі Греция биі - үйлесімді жеке тұлға қалыптастыру құралы. Грек мифологиясы. 9 муза - өнер және ғылым қамқоршысы. Терпсихора - би музасы. Ежелгі Грекияның би мәдениеті. Би түрлері. Қасиетті билер. Әскери билер. Спорттық билер. Қоғамдық-тұрмыстық билері. Сахналық билер.
7-тақырып. Орта ғасыр дәуірінің би өнері. Орта ғасырларда қарапайым би түрлерінің пайда болуы. Шіркеудің тұрмысқа, мәдениетке, философияға, әдебиетке, өнерге әсері. Шіркеудің халықтық би өнерімен күресі. Діни би - "киелі әрекет".
8-тақырып. Жаңа типті маманның - әлем кезіп жүретін әртістің пайда болуы. Кезбе әртістер - жонглер, шпильман, скоморохтардың халық би мәдениетінің салт-дәстүрлерін сақтаудағы, техникалық шеберлікті дамытудағы рөлі. Кезбе актердің делдалдық, "алмастыру" мәдени функциясы.
9-тақырып. Роман дәуірі (10-12 ғасырлар) - сызықтық түзу композициясымен айналып билеу. Готика дәуірі (12-15 ғасырлар) жұптық би, алғашқы балет интермедияның пайда болуы. Сарайалдындағылар мен деревнялықтардың биінің арасындағы айырмашылық. Орта ғасырлар биінің негізгі сипаттамасы: бранль, бассданс, мореска, фарандола.
Рыцар мәдениеті. Тамаша ханымдарға табыну. Түстік рәміздердің ерекшеліктері. Орта ғасырдағы әйелдер костюмі (S-тәрізді пішінді нысаны). Ерлер костюмі (үшкір тұмсықты аяқ киім). Бидің сипаты мен орындау мәнеріне костюмнің әсері (деңгейі, күрделілігі).
Тұрмыстық би (бранли). Алғашқы балет. Балеттің отаны (Италия, 15 ғасыр). Қаланың би мәдениеті. Алуан түрлі би нысандары. Кезбе әртістердің шығармашылығы. Ақсүйектер билері (бас-данстар). Сарай этикетімен байланыс.
10-тақырып. Қайта өрлеу дәуірінің би өнері (16 ғасыр). Дәуірдің сипаттамасы: ғылым және өнердің дамуы, қоғамдық қызметтің барлық салалардың алға басуы. Адамды биіктету идеясы - қайта өрлеу дәуіріндегі эстетиканың негізі. Көне драма мен орта ғасырлық көріністерді үйлестіретін ән мен биі бар театрлық қойылымдар.
11-тақырып. Халықтық би шығармашылығының - жаңа би түрлерінің (менуэт, гавот, ригодон, гальярда, вольта, буре) көзі. Музыка мен бидің байланысын орнату. Музыканың әсерінен бидің бірте-бірте кәсіби өнерге айналуы. Халықтық және ақсүйектік би мәдениетінің айырмашылығы. Бидің білім беру жүйесіндегі ақсүйек пен кезбе серінің тұрмысы. Кезбе актердің сарайдағы қызметі. Жонглердің сарай маңындағы би мұғаліміне, хореографқа, мерекелердің церемониймейстеріне айналуы. Жаңа жанрдың бірінші үлгісі. Фабрицио Карозо, Чезаре Негри сияқты алғашқы теоретиктердің - би мұғалімдерінің пайда болуы.
Қайта өрлеу дәуірінің қоғамдық-тұрмыстық билері. Халықтық және ақсүйектік би мәдениетінің айырмашылығы. Жаңа би нысандары. Алғашқы би мектептері. Би туралы оқулықтар. Мамандығы - би мұғалімі.
12-тақырып. Он алтыншы ғасырдың би өнері. Франция - балет өнерінің орталығы. Классицизм, барокко стилінің үстемдігі. Корольдік би Академиясының негізі. Пьер Бошанның би өнерін түрлендіруі. Орындау техникасының эволюциясы. Классикалық балеттің қалыптаса бастауы. Бошанның қойылымындағы "Махаббат салтанаты" балеті.
Франция сахнасындағы алғаш рет кәсіби бишілердің пайда болуы. Музыканың жетекші рөлі.
Сарай жанындағы композитор Ж.Б. Люллидің шығармашылығындағы би музыкасы. Ж.Б. Мольердің балет-комедиялары. Театр қойылымдары жанрларының әр түрлілігі. Франция: балет-маскарад, драмалық балет, балет шығуымен ("Королевский балет ночи").
13-тақырып. Италия: театр маскалары - комедия дель арте, аттар балеті.
14-тақырып. Англияның он жетінші ғасырдағы би өнері. Тұрмыстық билер: куранта, гавот, менуэт, сарабанда, ригодон. Орындау мәнері. Танымал бал билері: менуэт және гавот. Ер және әйелдер киімдерінің негізгі элементтері (силуэттің ұқсастығы). Би орындау мәнеріне киімнің әсері. Шекспир шығармаларындағы би.
Театрдың жаңа жанрлары - "маска" және антимаска.
Тұрмыстық билер: мореска, контрданс, джига, броль.
15-тақырып. Ағарту дәуіріндегі би өнері. Ағарту дәуірінің хореографтары.
16-тақырып. Хореограф-новаторлардың балет өнерінің дербестігі үшін күресі. Бұқаралық бидің пайдасы.
17-тақырып. Он сегізінші ғасырдың бал билері: гавот, менуэт, тампет, орамалмен биі, пасспье, контрданс, полонез. Би сюитасының дамуы - аллеманда, куранта, сарабанда және жига билерінің бірлестігі. Балет театрының жағдайы. Билеу техникасының дамуы, хореографиялық мектептің қалыптасуы, аса көрнекті кәсіпқой орындаушылардың пайда болуы.
18-тақырып. Музыкалық театрлардың пайда болуы. Музыкалық театрдың жетекші жанрлары. Англиядағы пантомима балеті. Дель арте италияндық комедияның әсері. Франциядағы опера және балет театры. Италиядағы ойын-сауық балеті.
19-тақырып. Он сегізінші ғасырдың балеті - синтетикалық спектакль. Спектакльдің эстетикасын біртіндеп жетілдіру: техникалық тәсілдері, безендіру, киімдері. Мифтерге, тарихи аңыздарға, ғажайып ертегілерге жүгіну. Сөздері, әні жоқ балеттің, би және пантомима көмегі арқылы, сахнада бекіту.
20-тақырып. Франция. Джон Рич. Пантомима спектакльдеріндегі музыканың рөлі.
21-тақырып. Мари Салле - биші-хореограф. Сахналық бидің еркіндігі, балет драммасы. Мари Камарго - биші. Би техникасының жаңартылуы және күрделенуі (костюм, тез ырғақ). Жан Жорж Новерр - балет театрының алғашқы режиссеры, балет театрының реформаторы. Балет спектаклі - дербес театр жанры.
22-тақырып. Қимылды бидің балеттегі бейнелілік құралы ретіндегі негіздемесі, техника мен орындау мәнерлілігі бірлігіне талаптар. Балдық және сахналық хореографияның екіге бөлінуі. Жан Доберваль. Жаңа хореографиялық жанрдың - комедиялық балеттің құрылуы. "Тщетная предосторожность" балеті.
Италия. Гаспаро Анджолини. Музыка және драматургия - балет спектаклінің негізі. Балет эстетика саласындағы ерлік және трагикалық хореографиялық драманы жетілдіру.
Ж.Ж. Новер - балет өнерінің реформаторы. Новер реформаларының ағартушылар идеяларымен байланысы.
Жан Доберваль - балет-комедия жанрының қалыптастырушысы. М. Камарго және М. Салле бишілері. Орындаушылық өнердің балет костюмдерінің түрлендіруімен байланысы.
Франция буржуазиялық революция дәуіріндегі балет театры. Еуропадағы негізгі балет мектептері: италияндық (К.Блазис, С. Виганго), франциялық (Ш. Дидло).
23-тақырып. Он тоғызыншы ғасырдың бірінші жартысындағы өнердің көркем бағытындағы романтизм. Ф. Тальонидің "Сильфида" романтикалық балеті. Бал биі. Ампир стилі классицизмнен романтизмға өтуі.
24-тақырып. Карло Блазис - италиялық әртіс , балетмейстер, ұстаз, балет пен бидің теоретигі. "Ла Скала" өнер академиясындағы педагогикалық қызметі. К. Блазистың теориялық мұрасы және оның классикалық бидің дамуына қосқан үлесі.

Тема 25. 30-е годы девятнадцатого века – вершина развития стиля романтизм. Основные черты стиля романтизма. Проявление романтического мировосприятия в хореографии, музыке, моде. Появление новых танцев, изменение стиля и манеры исполнения (непринужденность, легкость). Светский этикет.
Популярные танцы полонез, вальс, мазурка, галоп, полька, полька-галоп, французская кадриль. Обращение композиторов – романтиков к танцевальному жанру. Изменение танцевальной лексики и костюма. Романтические образы в хореографии. Романтическая концепция в балете. Общая характеристика основных черт романтического балета. Направления: фантастика и поэтизация земного.
Тема 26. Творчество балетмейстера Ф. Тальони. Новаторство, педагогические система и приемы. Воздушный танец Тальони. Принципы нового стиля балета "Сильфида". Танец на пальцах как эстетическое стремление передать в классическом балете полетность, невесомость, воздушность. Соотношение женской и мужской партии (мужчина как "опора"). Кордебалет – фон для солистов. Изменение балетного костюма – тюник.
Балет "Жизель" – вершина романтической хореографии. Единство пантомимы и танца, контраст реального и фантастического миров, взаимодействие солистов и кордебалета.
Балерина Карлотта Гризи – первая исполнительница роли Жизели. Реалистические образы в творчестве балетмейстера Ж. Перро. Балет Ц. Пуни "Эсмеральда". Творчество балерины Ф. Эльслер. Балет "Падекатр" Ж. Перро.
Тема 27. Появление развлекательных балетов. Путь от взлета романтического балета до кризиса второй половины девятнадцатого века. Спад интереса к классическому балету, произошедшие изменения: стремление к развлекательности, пестрота художественных приемов, внешние эффекты, тяготение к акробатике.
Тема 28. Влияние кризиса на французскую и итальянскую школы классического танца. Сокращение балетной труппы, утрата традиций большого балетного спектакля во французской опере. Бытовая танцевальная культура (публичные балы и новые бальные танцы – канкан, галоп, кекуок), их лексика и влияние на музыкально-сценические жанры.
Тема 29. Новые музыкально-сценические жанры (балет-феерия, балет-обозрение, дивертисменты). Сочетание в них танца, куплетов, разговорного скетча, развлекательного аттракциона. Зрелищность как главная цель постановок. Разрушение связей балета с большой литературой, серьезной музыкой. Разрыв с традициями романтического балета (депоэтизация танца, самодовлеющая роль виртуозной техники солистов). Влияние романтического балета на дальнейшее развитие хореографии.
Тема 30. Бытовая хореография. Кризис балетного жанра во второй половине девятнадцатого века. Типичные черты кризиса. Представители балетных театров Италии и Франции.
Балетмейстер Л. Манцотти. Грандиозные постановки, балеты-феерии, большое количество участников, главная роль кордебалета. Структура представления: большое ревю, технические сложные вариации, отсутствие развернутых характеров.
Артур Сен-Леон – балетмейстер, сценарист, композитор, дирижер, скрипач. Особенности спектаклей: внешний блеск, обилие сольных танцев, причудливость костюмов, трюки, электрические эффекты, приемы мюзик-холла и варьете, тяготение к характерным пляскам. Балет "Коппелия". Хореографические приемы и музыкальные особенности балета (новаторская музыка). Положительные и отрицательные стороны развлекательных балетов.

25-тақырып. Он тоғызыншы ғасырдың 30 жылдары - романтизм стилінің ұшталуы. Романтизм стилінің негізгі белгілері. Романтикалық дүниетанымын хореографияда, музыкада, модада көрсетілуі. Жаңа бидің түрлері, стильдің өзгеруі, орындау шеберлігі (еркіндік, жеңілдік). Зайырлы этикет.
Танымал билер: полонез, вальс, мазурка, галоп, полька, полька-галоп, француз кадрилі. Романтизм стиліндегі композиторлардың би жанрына көңіл бөлуі. Би лексикасы мен костюмдерінің өзгеруі. Хореографиядағы романтикалық бейне. Балеттегі романтикалық тұжырымдама. Романтикалық балеттің жалпы сипаттамасы. Қиял және поэтизация бағыты.
26-тақырып. Балетмейстер Ф. Тальонидің шығармашылығы. Жаңашылдық, педагогикалық жүйелері, тәсілдері. М. Тальонидің ғажайып биі.
"Сильфида" балетінің жаңа стилінің қағидалары. Аяқтың ұшымен билеу, классикалық балетке нәзіктік, жеңілдік, эстетикалық әсер беру. Ер және әйел би партиясының қатынасы (ер адам "діңгек" ретінде). Кардебалет - жеке бишілердің фоны. Тюник - балет костюмінің өзгеруі.
"Жизель" балеті - романтикалық хореографияның шыңы. Пантомима мен бидің бірігуі, нақты және қиял әлемдерінің қарама-қарсылығы, жеке орындаушылар мен кордебалеттің өзара әрекеттесуі.
Карлотта Гризи - Жизель рөлінің бірінші орындаушы балерина. Балетмейстер Ж. Перроның шығармашылығындағы шынайы бейнелер. Цезарь Пунидің "Эсмеральда" балеті. Балерина Ф. Эльслердің шығармашылығы. Ж. Перроның "Падекатр" балеті.
27-тақырып. Ойын-сауық балеттердің пайда болуы. Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы романтикалық балеттің шыңдалуы мен құлдырауы. Классикалық балетке қызығушылықтың құлдырауы, өзгерістердің орын алуы: ойын-сауыққа ұмтылу, көркемдік тәсілдердің әр түрлілігі, сыртқы әсерлер, акробатикаға еліктеу.
28-тақырып. Дағдарыстың француздық және италияндық классикалық би мектептеріне әсерін тигізуі. Балет театр шығармашылық құрамының қысқартылуы, француз операсының дәстүрлерін үлкен балет спектаклінің жоғалтуы. Тұрмыстық би мәдениеті (көпшілік балы және жаңа бал билері - канкан, желіс, кекуок), лексика және музыкалық жанрлардың әсері.
29-тақырып. Жаңа музыкалық-сахналық жанрлар (балет-феерия, балет-көрініс, дивертисменттер). Олардың билері, әр шумақ пен сөйлеу мәнерлері, ойын-сауық аттракцион үйлесімділігі. Қойылымның басты мақсаты көрермен көңілін көтеру. Үлкен әдебиет пен балет өнері арасындағы байланыстың үзілуі, күрделі музыка. Дәстүрлі романтикалық балет дәстүрлерінен ажырау (депоэтизациялық би, өзіндік мәні бар виртуозды, жеке орындау техникасының рөлі). Романтикалық балет әсері би өнерінің өркендеуіне зор үлесін қосады.
30-тақырып. Тұрмыстық хореография. Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы балет жанрындағы дағдарыс. Дағдарыстың типтік белгілері. Италия мен Франция балет театрларының жарық жұлдыздары.
Балет шебері Л. Манцотти. Орасан зор қойылымдар, балет-феериялар, қатысушылардың көптігі, кордебалеттің басты рөлі. Қойылымның құрылымы - үлкен ревю, қиын техникалық нұсқалар, қанық мінездердің болмауы.
Артур Сен-Леон - балетмейстер, сценарист, композитор, дирижер, скрипкашы. Қойылымдардың ерекшеліктері: сыртқы жарқырау, жеке билердің көптігі, ғажайып киім үлгілері, трюктер, электрлі эффектілер, мюзик-холл және варьете тәсілдері, өзгешелік сипатты билерге еліктеу. "Коппелия" балеті. Балеттің хореографиялық тәсілдері мен музыкалық ерекшеліктері (жаңашыл музыка). Ойын-сауық балеттің оң және теріс жақтары.

38. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса. К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет знания, умения и навыки:
1) знает выразительные средства хореографии;
2) знает взаимосвязь танца и музыки, танца и живописи, скульптуры;
3) знает названия ритуально-обрядовых зарубежных танцев;
4) знает особенности танцев древнего мира;
5) знает истоки возникновения зарубежного танца;
6) знает разновидности зарубежного танца;
7) знает стили исполнения танцев;
8) знает хореографические средства первых зарубежных танцев;
9) знает средства создания образа в хореографии;
10) знает отличительные особенности хореографического искусства изучаемого периода;
11) умеет работать с учебным материалом.
39. Программные требования в 6 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение классического наследия, знакомство с танцевальным искусством семнадцатого века, первой половины восемнадцатого века, становлением балетного театра в России;
2) изучаются вопросы формирования, развития и становления системы хореографического образования и балетного театра;
3) формируются навыки самостоятельной работы, приобретается опыт творческой деятельности.
40. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Русская народная танцевальная культура. Культура славян – объединение музыки, слова и танца. Традиции русского народного танцевального искусства. Отражение в народном танце явлений природы, труда, быта, нравов и обычаев народа, его национального характера.
Пляски-игры, игрища. Виды танцев славян: охотничьи пляски, военные, религиозно-культовые. Принадлежность танцевального искусства к мифологии и культовым обрядам. Древняя танцевальная форма – хоровод. Пляска как часть народных обрядов, приуроченных к языческим праздникам.
Скоморохи – первые профессиональные исполнители танцев на Руси, носители актерского, музыкально-вокального и хореографического искусства. Скоморохи и народный театр: история возникновения и упадка скоморошества.
Разновидности народного театра: балаган, ярмарочный, театр Петрушки, школьный театр. Пляска как одно из главных выразительных средств народного театра. Первая попытка создания театра "Потешная палата". Особенности русского народного танца. Роль танца в культуре русского народа.
Тема 2. Жанры русского народного танца: хоровод (орнаментальный, игровой), пляска (сольная, массовая, парная, перепляс, импровизационная). Отличительные черты хоровода: связь с языческой религией. Основные фигуры и движения. Единство музыки, песни и танца. Элементы мужского и женского народного костюма. Влияние народного танцевального искусства на формирование эстетических требований к сценическому танцу. Народный театр семнадцатого века.
Тема 3. Танцевальное искусство семнадцатого – первой половины восемнадцатого веков. Влияние западного искусства, попытка создать придворный театр. Открытие Кремлевского театра в Потешном дворце. Танцевальные постановки Н. Лима. Премьера первого придворного балета "Балет об Орфее и Эвридике" (в основе танец, пантомима, пение, сценическая речь). Реформы Петра I: преобразования во всех областях русской жизни, изменения в бытовом укладе, этикете. Открытие первого общедоступного театра в Москве. Издание руководства "Юности честное зерцало, или Показание к житейскому обхождению".
Учреждение ассамблей – публичных балов. Строгий церемониал исполнения танцев. Танец в системе воспитания дворянской молодежи. Стиль обучения и уровень подготовки. Распространение потех, маскарадов, шествий. Возобновление театральных представлений с просветительской целью. Положение балета при опере в качестве дивертисмента.
Становление русской балетной школы. Объединение русской традиции с чертами французской и итальянской балетных школ. Основные черты русского балета. Возникновение и становление балетного театра в России. Характерные особенности русского танцевального искусства. Основа развития русского профессионального искусства хореографии – сочетание народной танцевальной культуры с западноевропейским балетным искусством. Наличие национальной школы классического танца, особенности русского исполнительского стиля.
Тема 4. Танцевальное искусство второй половины восемнадцатого века. Рождение и самоопределение русского балета на основе развития бытового танца и сценической формы русского танца. Начало хореографического образования в России. Организация Шляхетского кадетского корпуса. Введение в учебный план бального танца.
Деятельность французского артиста, педагога и балетмейстера Жана Батиста Ланде и основание первой балетной школы. Создание традиций хореографического образования, разработка методик преподавания. Формирование первой русской балетной труппы.
Знакомство артистов русского балета с достижениями западных танцевальных школ. Поездки крупных хореографов Европы в Россию.
Оперно-балетные спектакли с развитым сценическим действием. Открытие Каменного театра в Петербурге. Самоопределение балета на русской сцене. Связь русского балета с драмой и оперой. Открытие балетной школы при Воспитательном доме.
Деятельность австрийского артиста, педагога и балетмейстера Л. Парадиза.
Тема 5. Крепостной балет. Причины и история возникновения крепостных театров. Отличительные черты: роскошь, пышность, привлечение известных музыкантов, художников, балетмейстеров, формирование крепостной труппы. Труппа графов Шереметевых. Жизнь и творчество крепостной танцовщицы, актрисы Т. В. Шлыковой-Гранатовой. Распад крепостных усадебных театров, их роль в дальнейшем развитии самобытных черт русского балетного искусства.
Тема 6. Балетный театр на рубеже восемнадцатого – девятнадцатого веков. Общее положение балета. Публичные театры Москвы и Петербурга. Новый подход к оформлению спектаклей (декорации, освещение). Изменение танцевального костюма. Определение основных черт балета. Сочетание в новом качестве начала западных школ и русской танцевальной пластики. Развитие драматургии балетного спектакля. Начало формирования русской школы классического балета. Своеобразие балетной музыки. Начало девятнадцатого века. Появление сентиментализма на смену классицизма. Новый толчок развития хореографического искусства. Основные черты сентиментализма.
Тема 7. Интенсивное развитие балетного искусства в России в первой четверти девятнадцатого века. Подъем национальной культуры, науки, литературы, искусства. Утверждение сентиментализма в русской литературе и искусстве. Идея внесословной ценности человека, отображение чувств и жизни простых людей. Развитие театрального искусства, процесс самоопределения театральных жанров. Первые попытки критики самодержавия в драматическом театре. Поиск балетным театром идей самостоятельного развития, стремление воплощать идеи эпохи, поиск новых художественных форм. Особенность бальных танцев влияние стиля романтизм. Многообразие бальных танцев. Мужской и женский костюм.
Тема 8. Первый русский балетмейстер И. Вальберх. Стилистические особенности творчества: "нравственные" балеты, интерес к национальному, стремление к содержательности действенного балета.
Художественные направления сентиментализма. Жанр мелодрамы. Самые яркие балеты: национально-патриотические дивертисменты. Укрепление самостоятельного репертуара, внесение национальных мотивов на русскую балетную сцену.
Тема 9. Ш.Л. Дидло – французский танцовщик, балетмейстер, педагог. Основные периоды творчества. Балеты на мифологические сюжеты. Балеты-пантомимы на исторические, литературные темы, волшебно-героические, сказочные, балеты-комедии. Стилистические особенности: влияние стилей сентиментализма и раннего романтизма, интерес к народному танцу, содержательность, принцип слитности музыки, действия и танца, драматургическая логика и стилевое единство.
Действенная пантомима и танец в балетах Ш. Л. Дидло. Взаимодействие сольного и кордебалетного танцев. Роль драматической пантомимы в раскрытии сюжета и создании характеров. Достижения: внедрение новой педагогики, опиравшейся на деятельность Новерра. Разработка новой техники движений: пальцевой техники в женском танце, в мужском танце – высокий прыжок, вращения, заноски, техника групповых полетов; изменение балетного костюма, появление обуви без каблуков на упругой подошве. Выдвижение русского балетного театра на одно их первых мест в Европе
Тема 10. Представители русской балетной школы начала  восемнадцатого  века. Рождение национальной школы классического танца и профессии балетного артиста.
А.И. Истомина – русская балерина. Центральные партии в балетах Ш. Дидло. Разработка драматической стороны своих партий. Создание на петербургской сцене пушкинских образов ("Кавказский пленник, или Тень невесты", "Руслан и Людмила"). Воплощение в творчестве черт, предвещавших начало расцвета русского балетного романтизма.
П. Глушковский – русский артист и балетмейстер, первый теоретик и историк русской хореографии. Постановка балетов – дивертисментов на русские народные темы. Пропаганда национального фольклора, примеры театрализации русских народных плясок. Воссоздание на московской сцене балетов Ш. Дидло. Создание спектаклей на темы русской литературы. Первый опыт постановки балетов на сюжеты А. Пушкина и В. Жуковского.
Тема 11. Романтический балет в России. Особенности русского романтизма, изменение техники танца и костюма. Сравнительный анализ романтических балетов России и Европы. Открытие Большого театра. Жизнь и творчество русских романтических балерин Москвы и Петербурга.
Е.И. Андреянова – русская артистка, представительница романтического балета. Сочетание в творчестве действенного драматизма балетов Ш. Дидло, танцевальной поэтичности балетов Ф. Тальони, выразительность пантомимной игры, виртуозность классического и характерного танцев. Первая русская исполнительница главных партий в балетах "Жизель", "Пери", "Пахита", "Сатанилла". Сезоны – гастроли в Москве и за рубежом. Появление в репертуаре балета собственного сочинения ("Бахчисарайский фонтан").
Е.А. Санковская – русская романтическая балерина. Раскрытие в творчестве Санковской живых человеческих чувств, обновление танца, его стиля, выразительных средств, техники. Балет "Сильфида" – одна из лучших поэтических партий, самобытное толкование этого образа, приближение к школе русского сценического искусства.

38. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер. 5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) хореографияның мәнерлі құралдарын біледі;
2) би мен музыканың, би мен кескіндеменің, скульптураның өзара байланысын біледі;
3) салт-дәстүрлі шетел билерінің атауларын біледі;
4) ежелгі әлем билерінің ерекшеліктерін біледі;
5) шетел билерінің пайда болу көздерін біледі;
6) шетел билерінің алуан түрлілігін біледі;
7) билерді орындау стильдерін біледі;
8) алғашқы шетел билерінің хореографиялық тәсілдерін біледі;
9) хореографияда бейнені құрастыру құралдарын біледі;
10) оқытылатын кезеңдегі хореографиялық өнердің ерекше өзгешеліктерін біледі;
11) оқу материалымен жұмыс істей алады.
39. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) классикалық мұраны одан әрі меңгеру жалғасады, он жетінші ғасырдың, он сегізінші ғасырдың бірінші жартысындағы би өнерімен, Ресейдегі балет театрының қалыптасуымен танысады;
2) балет театрының хореографиялық білім жүйесінің қалыптасуының, дамуының және құрылуының сұрақтары зерттеледі;
3) өз бетімен жүргізілетін жұмыс дағдылары қалыптасады, шығармашылық қызметтің тәжірибесіне ие болады.
40. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орыс ұлттық би мәдениеті. Славян мәдениеті - музыка, сөз және бидің бірігуі. Орыс халық би өнерінің дәстүрлері. Халықтық би көрінісіндегі табиғат құбылысы, халық еңбегі, тұрмысы, әдет-ғұрпы, ұлттық сипаты.
Би ойындары, серуендер. Славян би түрлері: аңшылық би, әскери, діни-табунышылық. Би өнерінің мифология мен діни жораларға тиесілігі. Айналып билеу ежелгі би түрі. Би билеу - пұтқа табынушылық мерекелерге сай халық салттарының бөлігі. Скоморохтар - орыс жеріндегі алғашқы кәсіби бишілер, актерлік, музыка-вокалдық және хореографиялық өнерді насихаттаушылар. Скоморохтар және халық театры: пайда болу және құлдырау тарихы.
Халық театрының түрлері: балаган, жәрменке, Петрушка театры, мектеп театры. Би билеу - халық театрының негізгі құралдары. "Потешная палата" театрын құрудың алғашқы әрекеті. Орыс халық биінің ерекшелігі. Орыс халық мәдениетіндегі бидің рөлі.
2-тақырып. Орыс халық биінің жанрлары: айналма би - думан (әшекейлі, ойын), би билеу (жеке, бұқаралық, жұптық, би сайысы, суырып салмалық). Айналма бидің өзгешелігі - пұтқа табыну дінімен байланысы. Негізгі фигуралар және қозғалыстар. Музыка, ән және би бірлігі. Ерлер мен әйелдердің халық костюмінің элементтері. Сахналық биге эстетикалық талаптардың қалыптасуына халық би өнерінің әсері. Он жетінші ғасырдың халық театры.
3-тақырып. Он жетінші - он сегізінші ғасырдың бірінші жартысындағы би өнері. Батыс өнерінің әсері, патша сарайының маңында театр құру әрекеті. Қызықты сарайда (Потешный дворец) Кремль театрының ашылуы.
Н. Лимнің би қойылымдары. Патша сарайы маңындағы "Орфей және Эвридика туралы балет" (негізінде би, пантомима, ән салу, сахналық шендік өнері) алғашқы балеттің премьерасы. І Петрдің реформалары: барлық салалардағы орыс өмірінің жандануы, тұрмыстық тәртіп пен этикеттегі өзгерістер. Мәскеудегі жалпы қол жетімді алғашқы театрдың ашылуы. "Юности честное зерцало, или Показание к житейскому обхождению" нұсқаулықтың басылуы.
Ассамблеялардың - бұқаралық балдарының ашылуы. Қарапайым салтанатты би орындау. Білім беру жүйесінде дворян жастарды тәрбиелеудегі би. Оқыту стилі мен дайындық деңгейі. Ойын-сауық, маскарад, шерулердің таралуы. Оқу мақсатындағы театрландырылған қойылымдардың жаңартылуы. Опера жанындағы дивертисмент ретіндегі балеттің жағдайы.
Орыс балет мектебінің құрылуы. Орыс салт-дәстүрінің француз және италия балет мектептерінің ерекшеліктерімен бірігуі. Орыс балетінің негізгі ерекшеліктері. Ресей балет театрының қалыптасуы мен дамуы. Орыс би өнеріне тән ерекшеліктері. Орыс кәсіби хореография өнері дамуының негізі - ұлттық би мәдениеті мен батыс европалық балет өнерінің бірігуі. Классикалық би ұлттық мектебінің болуы, орыс биін орындау стилінің ерекшеліктері.
4-тақырып. Он сегізінші ғасырдың екінші жартысындағы театр өнері. Орыс тұрмыстық биінің сахналық формалары мен дамуы негізінде орыс балетінің туындауы және өзін-өзі анықтауы. Ресейде хореографиялық білімнің басталуы. Шляхеттік кадет корпусының ұйымдатырылуы. Бал биінің оқу жоспарына енгізілуі.
Француз әртісі, педагог және балетмейстері Жан Батист Ланде шығармашылығы мен алғашқы балет мектебінің құрылуы. Хореографиялық білім дәстүрінің жасалуы, оқыту әдістерінің құрылуы. Алғашқы орыс балет труппасының қалыптасуы.
Орыс балет әртістерінің батыс би мектептерінің жетістіктерімен танысуы. Еуропаның ірі хореографтарының Ресейге сапары.
Дамыған сахналық әрекеттері бар опера-балеттік спектакльдер. Петербург қаласындағы Каменный театрының ашылуы. Орыс сахнасында балеттің өзін-өзі анықтауы. Орыс балетінің драма және операмен байланысы. Тәрбие үйі жанында балет мектебінің ашылуы.
Австриялық әртіс, педагог және балетмейстер Л. Парадиздің шығармашылық қызметі.
5-тақырып. Крепостнойлық балет. Крепостнойлық театрлардың құрылу тарихы мен себептері. Ерекшеліктері: сән-салтанаттылық, сәндік, атақты музыканттарды, суретшілерді, балетмейстерді тарту, крепостнойлық труппасының қалыптасуы. Граф Шереметьевтердің труппасы. Крепостной биші және әртісі Т.В. Шлыкова-Гранатованың өмірі мен шығармашылығы. Крепостнойлық театрлардың ыдырауы және орыс балет өнеріндегі өзіндік-тұрмыстық ерекшеліктердің болашақтағы дамуындағы рөлі.
6-тақырып. Он сегізінші - он тоғызыншы ғасыр тоғысындағы балет театры. Балеттің жалпы ережесі. Мәскеу мен Петербургтың қоғамдық театрлары. Спектакльдерді безендіру үшін жаңа көзқарас (декорациялар, жарықтандыру). Би киімінің өзгеруі. Балеттің негізгі ерекшеліктерін анықтау. Орыс би пластикасының батыс мектептерімен жаңа сападағы үйлесімі. Балет спектакліндегі драматургияның дамуы. Орыс классикалық балет мектебінің қалыптасу басталуы. Балет музыкасының ерекшелігі. Он тоғызыншы ғасырдың басы. Классицизмнің сентиментализмге ауысу. Хореографиялық өнер дамуының жаңа серпіні. Сентиментализмнің негізгі ерекшеліктері.
7-тақырып. Он тоғызыншы ғасырдың алғашқы ширегінде Россиядағы балет өнерінің үдемелі дамуы. Ұлттық мәдениет, ғылым, әдебиет, өнердің өрлеуі. Орыс әдебиеті мен өнерде сентиментализмнің бекуі. Адамның мүліктен тыс құндылықтар идеясы, қарапайым адамдардың сезімі мен өмірін көрсету. Театр өнерінің дамуы, театр жанрларының өзін-өзі айқындау процесі. Драмалық театрдағы самодержавияның алғашқы сын әрекеті. Балет театрының өзіндік даму ізденісі, дәуір идеяларын жүзеге асыру үшін ұмтылу, жаңа көркем нысандарын іздеу. Бал билерінің ерекшеліктері романтизм стилінің әсері. Бал билерінің көптүрлілігі. Ерлер мен әйелдер киімі.
8-тақырып. И. Вальберх - алғашқы орыс балетмейстері. Шығармашылығының стилистикалық ерекшеліктері: "адамгершілік" балеттер, ұлттыққа қызығушылық, әсерлі балеттің мазмұндылығына ұмтылу.
Сентиментализмнің көркем бағыты. Мелодрама жанры. Ең жарқын балеттер: ұлттық-патриоттық дивертисменттер. Орыс әртістердің өзіндік репертуарларды орындауын нығайту, орыс балет сахнасына ұлттық сарынды енгізу.
9-тақырып. Ш.Л. Дидлон - француз бишісі, балетмейстер, педагог. Шығармашылығының негізгі кезеңдері. Мифологиялық сюжеттерге қойылған балеттер. Тарихи, әдеби тақырыптарға, таңғажайып батырлық, ертегілерге қойылған пантомима балеттері және комедия балеттері. Стилистикалық ерекшеліктері: сентиментализм мен ерте шақтағы романтизм стильдерінің әсері, халық биіне қызығушылығы, мазмұндылық, музыка, әрекет және бидің бірігу принципі, драматургиялық логика және стильдік бірлік.
Ш.Л. Дидло балетінің биі және әсерлі пантомима. Жеке дара және кордебалет биінің өзара іс-қимылы. Сюжеттің ашылуы мен мінез-құлықтың жасалуындағы драмалық пантомиманың рөлі. Жетістіктер: Новерр шығармашылығына сүйене отырып, жаңа педагогиканы енгізу. Қимылдардың жаңа техникасын құру: әйелдер биіндегі саусақ техникасы, ерлер биінде - жоғары секіру, айналу, аяқ ұшына тұру, топтық ұшу техникасы; балет киімінің өзгеруі, өкшесі жоқ қатты табанды аяқ киімнің пайда болуы. Орыс балетін Европадағы алғашқы орындарының біріне шығару.
10-тақырып. Он сегізінші ғасыр басындағы орыс балет мектептерінің өкілдері. Классикалық бидің ұлттық мектептердің және балет әртісі кәсібінің өмірге келуі.
А.И. Истомина - орыс бишісі. Ш. Дидло балетіндегі орталық партиялары. Партияларын драмалық шебер орындауы. Петербург сахналарында пушкиндік бейнелердің жасалуы ("Кавказдық тұтқын немесе Қалындық көлеңкесі", "Руслан мен Людмила"). Орыс балеттік романтизм гүлденуін болжаған шығармашылық ерекшеліктердің іске асуы.
П. Глушковский - орыс әртісі әрі балетмейстер, орыс хореографиясының тарихшысы және алғашқы теоретигі. Орыс халық тақырыптарға қойылған балет-дивертисменттер. Ұлттық фольклорды насихаттау, орыс биінің театрландырылған мысалдары. Ш. Дидлоның балетін Мәскеу сахнасында сомдау. Орыс әдебиет тақырыптарына спектакльдер қою. А. Пушкин мен В. Жуковский сюжеттеріне қойылған балеттердің алғашқы қойылым тәжірибесі.
11-тақырып. Ресейдегі романтикалық балет. Орыс романтизмі ерекшеліктері, би техникасы мен киімнің өзгеруі. Ресей мен Европадағы романтикалық балеттердің салыстырмалы талдауы. Үлкен театрдың ашылуы. Мәскеу мен Петербургтегі орыс романтикалық бишілерінің өмірі мен шығармашылығы.
Е.И. Андречнова - орыс әртісі, романтикалық балет өкілі. Ш. Дидло шығармашылығының әсерлі драматизм балеттері мен Ф. Тальони балеттерінің поэтикалық бимен ұштасуы, пантомималық ойынның бейнелілігі, классикалық және өзіндік ерекше билердің асқан шеберлігі. "Жизель", "Пери", "Пихта", "Сатанилла" балеттерінің басты партияларының алғашқы орыс орындаушысы. Маусымдар - Мәскеудегі және шетелдегі гастрольдер "Бақшасарай фонтаны") балеті репертуарындағы өз туындысының шығуы.
Е.А. Санковская - орыс романтикалық бишісі. Санковская шығармашылығында жанды адами сезімдердің ашылуы, бидің, оның стилінің, білдіру құралдарының, орындалу техникаларының жандануы. "Сильфида" балеті - таңдаулы поэтикалық партиялардың бірі, осы бейненің өзіндік ерекшелікпен баяндалуы, орыс сахналық өнер мектебіне жақындау.

Тема 12. Упадок творчества московской балетной труппы в семидесятых – восьмидесятых годах. Пренебрежительное отношение к московскому балету со стороны руководства императорских театров. Понижение качества репертуара, отсутствие постоянного квалифицированного художественного руководства. Угроза расформирования московской балетной труппы (1882 год).
Ведущие исполнители московского балета, их борьба за художественные идеалы и продолжение традиций московского балета. Работа балетмейстера Рейзингера, первая попытка постановки "Лебединого озера".
М.И. Петипа – французский балетмейстер. Принципы эстетики: сложность партитуры, многоактные спектакли, декоративные, богатые внешние эффекты, отделение танца от пантомимы, сочетание характерных танцев, развитие и изменение пальцевой техники (вращения, прыжки, увеличение темпа и количества); определенная форма построения многоактного балетного спектакля: опора на па-де-де (адажио, мужская вариация, женская вариация, общее заключение – кода); значительная роль кордебалета; использование разных выразительных средств – действенный танец, симфонический, классический, характерный танцы. Сотрудничество с композитором А.К. Глазуновым. История создания балета "Раймонда". Содержание, структура, знакомство с музыкой. Сочетание в балете характерной национальной, полухарактерной и классической сюит: принцип симфонизма. Выработка канонов балетного академизма, усовершенствование женского танца, возрождение мужского танца.
Тема 13. Балет П. Чайковского "Лебединое озеро". Особенности связи симфонического и театрального начал на примере балетного творчества П. Чайковского.
П.И. Чайковский – великий русский композитор, дирижер, педагог, музыкальный деятель, реформатор балета. Влияние оперной и симфонической музыки композитора на балетный жанр. Введение в балеты лейтмотивов, вальсовой формы, обращение к маршу, использование принципа контраста (взаимодействие и сопоставление музыкальных тем). Характерные черты балетов П. Чайковского: конфликт добра и зла; показ образов в движении, постепенное изменение и обогащение их характеров. История создания балетов, стилистические особенности, подробный анализ структуры балетов, знакомство с музыкой.
Лирико-драматический, романтический балет "Лебединое озеро". Тема лебедей, превращение лирического образа в трагический; преобладание сцен-монологов, сцен-диалогов, дивертисментов. Использование характерных и классических сюит, пантомимы, действенного и кордебалетного танцев.
Балеты П. Чайковского "Спящая красавица", "Щелкунчик". Балет-феерия "Спящая красавица", лирико-эпический балет по мотивам сказки Ш. Перро.
Значение реформы П.И. Чайковского в сфере балетной музыки для дальнейшего развития русского и мирового балетного театра. Взгляды П.И. Чайковского на балет и балетную музыку, понимание необходимости перенесения принципов симфонического мышления в балетную партитуру.
Тема 14. Балет "Спящая красавица". Содержание, история создания балета, знакомство с музыкой. Наделение сказочных персонажей реалистическими характерами. Фантастические сцены, пышные зрелищные постановочные эффекты, большое количество массовых сцен и танцев. Тема борьбы добра со злом в образах феи Сирени и феи Карабос. Тема любви Авроры, Дезире как источник и главная движущая сила жизни. Использование характерного танца в качестве портретной характеристики.
Балет-феерия "Щелкунчик" – лирико-характерный балет по мотивам сказки Э.Т. Гофмана. Балетмейстер Л. Иванов. История создания, подробный анализ структуры балета, знакомство с музыкой. Превращение детской мечты в юношескую. Образ Маши. Показ кукольного мира – имитация звучания игрушечных музыкальных инструментов. Кульминация балета.
Тема 15. Начало двадцатого века – упадок классического балета на Западе. Появление всевозможных свободных, ритмопластических танцев. Обращение к новым темам и образам, стремление через танец показать внутренний мир. Импрессионизм в хореографии.
Тема 16. Эксперименты в области движения (танца). Теория "телесного выражения" Ф. Дельсарта, школа ритма Э.Ж. Далькроза. А. Дункан – американская танцовщица, основоположница танца модерн. "Свободный" танец, отрицание принципов классического танца, импрессионистское искусство настроений.
Обращение к небалетной музыке: танцевальные импровизации на музыку композиторов Глюка, Бетховена, Вагнера, Листа, Шопена, Чайковского, Шумана.
Тема 17. Стиль модерн в хореографическом искусстве двадцатого века. Танец модерн как система, связанная с именами великих исполнителей и хореографов. Ученики и последователи А. Дункан: Рут Сен-Дени, Тед Шоун – основатели первой школы танца модерн "Денишоун". Сравнительный анализ американской, немецкой школ танца модерн. Художественное направление экспрессионизм в немецком танце модерн. Танцовщики и хореографы – представители Германии: Рудольф фон Лабан, Мэри Вигман, Курт Йосс.
Середина тридцатых годов – центр танца модерн в США. Второе поколение – Марта Грэхем, Дорис Хэмфри, Чарльз Вейдман.
Пятидесятые годы – творчество третьего поколения – Хосе Лимон, Мерс Каннингем (авангард), Пол Тейлор, Алвин Николайс, Алвин Эйли, Пина Бауш, Триша Браун, Ролан Пети, Морис Бежар, Меридит Монк (постмодерн).
Шестидесятые – Джек Коул – объединение техники модерн и джазового танца.
Начало семидесятых годов – существующие техники танца: Грэхем, Хэмфри, Лимона, Каннингема, Хортона. Начало семидесятых годов – новое явление в танцевальной практике и педагогике – модерн-джаз танец.
Хореографы конца двадцатого века – Иржи Киллиан, Матс Эк.
Тема 18. Музыкальные стили и хореография двадцатого века. Рубеж девятнадцатого – двадцатого веков – появление джазовых танцев под влиянием джазовой музыки. В основе полицентрия и изоляция африканских танцев. Многообразие джазовых танцев: чарльстон, твист, буги-вуги, блюз, рок-н-ролл.
Тема 19. Семидесятые годы: стиль танцевальной музыки – диско.
80-е годы: ведущий стиль рэп (ритмизированная декламация), музыка танцоров стиля "брейк" и "хип-хоп". Стили брейк-данса.
Тема 20. Девяностые годы: эксперименты с компьютерной музыкой (стиль техно, формирование клубной культуры рейв). Инструменты музыки техно: ритм-компьютер или драм-машина. Современные стили и направления в музыке и хореографии начала двадцать первого века.
Тема 21. Эстрадный танец. Определение понятия "эстрадный танец". Разновидности эстрадного танца: акробатический, сюжетно-характерный танец, военная пляска, степ, танцы герлс.
Танец как одна из основополагающих частей эстрадного театра. Жанры эстрадного театра: оперетта, водевиль, варьете, шоу, ревю, мюзик-холл, мюзикл.
Тема 22. Развитие современного танца. Особенности развития хореографического искусства западноевропейских стран второй половины двадцатого столетия. Многообразие творческих коллективов, балетных трупп, стилевых и жанровых направлений в современном танцевальном искусстве.
Тема 23. Новое поколение хореографов, создание крупных учебных центров, авторских и экспериментальных театров.
"Палукка-шуле" и "Фолькванг-шуле" (Германия), Печский балет (Венгрия), Нидерландский танцевальный театр, центр "Мудра" (Брюссель), Лондонский театр современного танца (Англия) и другие. Творческий почерк, проблематика произведений ведущих мастеров танца: Р. Пети, М. Бежар, Р. Коэн, И. Килиан, А. Прельжокаж, Дж. Кранко, Т. Шиллинг, Д. Ноймайер, У. Форсайт, Р. Обадья, Ж. Руссильо, Й. Экк, Дж. Макмиллан.
Синкретические инновации в современном танцевальном искусстве. Сохранение и развитие традиций классического танца в ведущих театрах Европы.

12-тақырып. Жетпісінші - сексенінші жылдардағы мәскеулік балет труппасы шығармашылығының құлдырауы. Императорлық театр жетекшілері тарапынан мәскеулік театрды елемеуі. Репертуар сапасының төмендеуі, кәсіби білімді көркем жетекшісінің тұрақты болмауы. 1882 жылы мәскеулік балет труппасының таралу қаупі.
Мәскеулік балеттің жетекші орындаушылары, олардың көркем идеялар мен дәстүрдің жалғасуы үшін күресуі. Балетмейстер Рейзингердің жұмысы, "Аққу көлі" қойылымның алғашқы әрекеті.
М.И. Петипа - француз балетмейстері. Эстетика принциптері: партитура күрделілігі, көп актілі спектакльдер, декоративті, сыртқы бай эффектілер; пантомимадан бидің бөлінуі; өзіндік тән билер үйлесімділігі; саусақ техникасының өзгеруі мен дамуы: айналу, секіру (жылдамдық мен санының артуы); көп актілі балет спектаклінің құрылуының нақты пішіні: па-де-деге арқа сүйеу (адажио, ерлер нұсқасы, әйелдер нұсқасы, жалпы қорытынды - кода); кордебалеттің маңызды рөлі; әртүрлі орындау құралдарын пайдалану - іс-қимылды би, симфониялық, классикалық, өзіндік ерекше билері. А.К. Глазуновпен ынтымақтастығы. "Раймонда" балетінің шығу тарихы. Музыкамен танысу мазмұны, құрылымы. Балеттің ерекше ұлттық, жартылай сипатталған және классикалық сюиталармен ұштасуы: симфонизм қағидасы. Балет академизмінің канондарының шығуы, әйел биін жетілдіру, ерлер биінің жандануы.
13-тақырып. П.И. Чайковскийдің "Аққу көлі" балеті. П. Чайковскийдің балеттегі шығармашылығының үлгісінде симфониялық және театр бастамалары байланысының ерекшеліктері.
П.И. Чайковский - ұлы орыс композиторы, дирижер, педагог, музыка қайраткері, балет реформаторы. Балет жанрына композитордың опера және симфониялық музыкасының әсері. Балетке лейтмотивтердің, вальс нысанының енгізілуі, маршқа үндеу, контраст қағидаларының қолдануы (музыкалық тақырыптарды салыстыру мен өзара байланысы). П. Чайковский балеттерінің өзіне тән ерекшеліктері: жақсылық пен жамандық қақтығысы; би қимылындағы бейнелер көрінісі, олардың мінездерінің біртіндеп өзгеруі мен баюы. Балеттің шығу тарихы, стилистикалық ерекшеліктер, балет құрылымын егжей-тегжейлі талдау, музыкамен танысу.
Лирика-драмалық, романтикалық "Аққу көлі" балеті. Аққулар тақырыбы, лирикалық бейненің трагедиялық бейнеге айналуы; сахналық монолог, сахналық диалог, дивертисмент басымдығы. Өзіндік тән ерекшелік пен классикалық сюиталарды, пантомималарды, іс-қимылды және кордебалетті билерді қолдану.
П. Чайковскийдің "Ұйқыдағы ару", "Щелкунчик" балеттері. "Ұйқыдағы ару" балет-феерия - Шарль Перро ертегі желісі бойынша қойылған лирикалық эпостық балет.
Балет музыка саласындағы орыс және әлемдік балет театрының одан әрі дамуы үшін П.И. Чайковский реформаларының мағынасы. Балет және балет музыкасына П.И. Чайковскийдің көзқарасы, симфониялық ойлау принциптерінің балет партитурасына ауысу қажеттілігін түсіну.
14-тақырып. "Ұйқыдағы ару" балеті. Балеттің мазмұны, шығу тарихы, музыкамен танысу. Қиял сахналары, тамаша ойын-сауықтардың тиімді қойылымдары, көпшілік қойылымдары мен билердің үлкен саны. Сирена перісі мен Карабос перісі бейнесіндегі жақсылық пен жамандықтың қақтығыс тақырыбы. Аврора мен Дезиренің махаббат тақырыбы өмірдің қайнар көзі және бастапқы қозғаушы күші. Биді портреттік сипаттау ретінде қолдану.
"Щелкунчик" балет-феериясы - Э.Т. Гофманның ертегісі желісі бойынша лирикалық ерекше балет. Балетмейстер Л. Иванов. Шығу тарихы, балет құрылымын егжей-тегжейлі талдау және музыкамен танысу. Бала арманының бозбала арманына айналуы. Маша бейнесі. Қуыршақ өмірін көрсету -музыкалық ойыншық аспаптардың дыбыстық еліктеу Балеттің шарықтау шегі.
15-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың басы - батыстағы классикалық балеттің құлдырауы. Барлық мәнердегі еркін ырғақты пластикалық билердің пайда болуы. Жаңа тақырып пен образдарға үндеу, би арқылы ішкі дүниеге ұмтылысты көрсету. Хореографиядағы импрессионизм.
16-тақырып. Қозғалыс (би) саласындағы тәжірибе. Ф. Дельсарттың "дене өрнектері" теориясы мен Э.Ж. Далькроздың ырғақты мектебі. А. Дункан - Америка бишісі, модерн биінің негізін қалаушысы. "Еркін" би, классикалық би қағидаларын мойындамау - көңіл-күйдің импрессионистік өнері. Балеттік емес музыкаға үндеу: Глюк, Бетховен, Вагнер, Лист, Шопен, Чайковский, Шуман композиторлардың музыкасына қойылған би суырып салмалары.
17-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың хореографиялық өнеріндегі модерн стилі. Ұлы орындаушылар мен хореографтардың аттарымен байланысты жүйе ретіндегі модерн биі. Алғашқы "Денишоун" модерн би мектебінің негізін қалаушылар - А. Дункан, Рут Сен-Дени және Тед Шоунның шәкірттері мен ізбасарлары. Американдық және неміс модерн би мектептерін салыстырмалы талдау. Неміс модерн биінің экспрессионизм көркем бағыты. Германия өкілдері - бишілері мен хореографтары: Рудольф фон Лабан, Мэри Вигман, Курт Йосс.
Отызыншы жылдар ортасы - АҚШ-тың модерн биінің орталығы. Екінші буын - Марта Грэхем, Дорис Хэмфри, Чарльз Вейдман. Елуінші жылдар - үшінші буын шығармашылығы - Хосе Лимон, Мерс Каннингем (авангард), Пол Тейлор, Алвин Николайс, Алвин Эйли, Пина Бауш, Триша Браун, Ролан Пети, Морис Бежар, Меридит Монк (постмодерн).
Алпысыншы жылдар - Джек Коул - модерн биі техникасымен джаз биінің одағы.
Жетпісінші жылдардың басы - қазіргі би техникалары: Грэхем, Хэмфри, Лимон, Каннингем, Хортон. Жетпісінші жылдардың басы - би тәжірибесі мен педагогикадағы жаңа құбылыс - модерн-джаз биі.
Жиырмасыншы ғасыр соңының хоеографтары - Иржи Киллиан, Матс Эк.
18-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың музыкалық стильдері мен хореографтары. Он тоғызыншы - жиырмасыншы ғасырларда джаз музыка әсерімен джаз биінің пайда болуы. Негізінде полицентрия мен африкалық билерді оқшаулау. Джаз билерінің әр түрлілігі: чарльстон, твист, буги-вуги, блюз, рок-н-ролл.
19-тақырып. Жетпісінші жылдар: би музыкасының стилі - диско. 80-ші жылдар: рэп жүргізуші стилі (көркем-ырғақ декламациясы), "брэйк" және "хип-хоп" стиліндегі бишілер музыкасы. Брейк-данс стилі.
20-тақырып. Тоқсаныншы жылдар: компьютерлік музыка тәжірибелері (техно стилі, рейв клуб мәдениетінің қалыптасуы). Техно музыкасының аспаптары: ырғақты компьютер немесе драм-машинасы. Жиырма бірінші ғасыр басындағы хореография мен музыканың заманауи стильдері мен бағыттары.
21-тақырып. Эстрадалық би. "Эстрадалық би" түсінігінің анықтамасы. Эстрадалық би түрлері: акробатикалық, сюжетті-сипаттық би, әскери-соғыс биі, степ, гҰрлс билері.
Би - эстрадалық театрының негізін қалаушы бөлігінің бірі. Эстрадалық театр жанрлары: оперетта, водевиль, варьете, шоу, ревю, мюзик-холл, мюзикл.
22-тақырып. Заманауи бидің дамуы. Жиырмасыншы ғасырдың екінші жарты жылдығында батыс европа елдерінің хореографиялық өнерінің даму ерекшеліктері. Заманауи би өнеріндегі шығармашыл ұжымдардың, балет труппаларының, стильдік және жанрлық бағыттарының әр түрлілігі.
23-тақырып. Хореографтардың жаңа буыны, ірі оқу орталықтарының пайда болуы, авторлық және тәжірибелік театрлардың пайда болуы.
"Палукка-шуле" және "Фолькванг-шуле" (Германия), Печ балеті (Венгрия), Нидерланд би театры, "Мудра" орталығы (Брюссель), Лондон заманауи би театры (Англия). Шығармашылық өзінділік, жетекші би шеберлері шығармаларының проблематикасы: Р. Пети, М. Бежар, Р. Коэн, И. Килиан, А. Прельжокаж, Дж. Кранко, Т. Шиллинг, Д. Ноймайер, У. Форсайт, Р. Обадья, Ж. Руссильо, Й. Экк, Дж. Макмиллан.
Заманауи би өнеріндегі синкреттік инновациялар. Европаның бас театрларында классикалық би дәстүрін дамыту және сақтау.

41. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса. К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет знания, умения и навыки:
1) знает историю создания русского балетного искусства;
2) знает основные этапы хореографического искусства двадцатого века;
3) знает творческий путь выдающихся балетных педагогов;
4) знает историю становления мировой педагогики хореографии;
5) знает развитие народного танца советского периода;
6) знает ступени обучения хореографическому искусству;
7) владеет знаниями об исполнительской деятельности ведущих артистов балета;
8) знает средства создания образа в хореографии;
9) знает принципы взаимодействия музыкальных и хореографических выразительных средств;
10) знает балетную терминологию;
11) знает средства создания образа в балете;
12) знает образцы классического наследия балетного репертуара;
13) знает основные отличительные особенности хореографического искусства;
14) владеет навыками выступления с докладами, рефератами, презентацией.
42. Программные требования в 7 классе:
1) изучение вопросов развития балета, современного этапа развития зарубежной хореографии, хореографического искусства различных стилей и направлений;
2) знакомство с творчеством ведущих исполнителей балета, профессиональных танцевальных коллективов;
3) закрепление навыков самостоятельной работы, творческой деятельности.
43. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Балетный театр двадцатого века. Основные этапы и тенденции развития хореографического искусства.
Первый этап: послевоенные годы. Противоречия между академической традицией и поисками новых форм. Новаторское отношение к выбору сюжета. Хореографические эксперименты. Появление студий, школ, малых хореографических коллективов. Балетмейстерские находки Ф. Лопухова, К. Голейзовского.
Второй этап: постановка балета "Красный мак" Р. Глиэра. Формирование принципов, ставших основой балетного театра последующего периода: ориентация на современную тему, стремление к содержательности, сквозное развитие действия, сближение с драматическим спектаклем, синтез музыкальных и танцевальных форм. Увеличение роли пантомимы и массовых сцен.
Постановка балета "Бахчисарайский фонтан". Появление нового типа спектакля – хореографическая драма ("драматический балет").
Интерес к темам с глубоким жизненным конфликтом: героико-освободительной, историко-революционной темам. Обращение к шедеврам мировой литературы. Стремление к созданию оригинальных произведений. Балетмейстеры Р. Захаров, Л. Лавровский, В. Вайнонен, В. Чабукиани, И. Моисеев.
Третий этап: рубеж пятидесятых – шестидесятых годов. Золотой период в развитии отечественного балета. Балеты в постановке Ю. Григоровича, А. Меликова и И. Бельского, Д. Шостаковича.
Четвертый этап: начало семидесятых – середина восьмидесятых годов. Тяготение к формам спектакля танцевального характера. Появление молодого поколения балетмейстеров: В. Васильев, М. Плисецкая, Б. Эйфман, Н. Боярчиков, Д. Брянцев, А. Петров, В. Гордеев. Активное обращение к танцу модерн. Использование символической образности. Дальнейшее развитие хореографической лексики. Взаимодействие отечественного балета с зарубежным. Воздействие на балетный театр драматического театра и кино.
Пятый этап: новейший (с середины восьмидесятых годов). Свобода творчества. Появление большого количества новых хореографических коллективов и балетных трупп. Экспериментирование. Господствующее значение танца модерн.
Тема 2. Русские исполнители и техника танца в начале двадцатого века. Утверждение новых направлений в русском искусстве. Е.В. Гельцер. В.Д. Тихомиров. Склонность к академическим традициям в балете, совершенствование выразительных возможностей классического танца, цельность, монументальность, мужественное начало в балете. Пересмотр танцевальных движений, сочинение новых элементов, усложнение старых приемов. Совершенствование выразительных возможностей пластики человеческого тела.
М.М. Мордкин. Пересмотр техники и стилистики классического танца, внесение стихийности, мужественности, экспрессивная подача хореографического текста партии и актерская игра, обогащение балета импровизационными приемами драматической выразительности.
А.М. Мессерер, артист-экспериментатор. Динамичность образов, выразительность пластики; заострение хореографической формы - увлечение гротеском и эксцентрикой.
Тема 3. "Русские сезоны". Организация гастролей. Открытие миру высоких достижений русской культуры, ее живописи, музыки, хореографии. Влияние "Русских сезонов" на возрождение балетного искусства в странах Западной Европы. Америки, на дальнейшую судьбу мирового балета. С.П. Дягилев – русский театральный деятель, меценат, организатор и вдохновитель труппы "Русский балет". Роль С. Дягилева в популяризации достижений русского искусства в Западной Европе.
Основные этапы деятельности "Русских сезонов". Раскол среди основателей сезонов. Формирование постоянной труппы. Привлечение новых балетмейстеров и художников-авангардистов. Постепенный отход от балетных сцен России. Привнесение европейских течений современного искусства, влияние их принципов на концепцию труппы.
Балетмейстеры "Русских сезонов". М. Фокин, В. Нижинский, Л. Мясин, Б. Нижинская, Дж. Баланчин, С. Лифарь.
М.М. Фокин – танцовщик, педагог, балетмейстер, художественный руководитель "Русских сезонов". Влияние новаторской хореографии М.Фокина на дальнейшее развитие балетного искусства двадцатого века.
Тема 4. Танцовщики "Русских сезонов" А. Павлова, Т. Карсавина, В. Нижинский.
А. Павлова – балерина, представительница русской школы в мировом балете, символ русского балета для парижан.
В.Ф. Нижинский – русский артист балета, балетмейстер.
Т.П. Карсавина, балерина реалистического направления.

41. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орыс балет өнерінің құрылу тарихын біледі;
2) жиырмасыншы ғасырдың хореографиялық өнердің негізгі кезеңдерін біледі;
3) көрнекті балет педагогтерінің шығармашылық жолдарын біледі;
4) хореографияның әлемдік педагогикасының қалыптасу тарихын біледі;
5) кеңес үкіметі кезеңінде халық биінің дамуын біледі;
6) хореографиялық өнерге оқыту сатыларын біледі;
7) балеттің жетекші әртістерінің орындаушылық қызметі туралы біледі;
8) хореографияда бейнені сомдау құралдарын біледі;
9) музыкалық және хореографиялық мәнерлілік құралдары байланысының қағидаларын біледі;
10) балет терминдерін біледі;
11) балетте бейнені сомдау құралдарын біледі;
12) балет репертуарының классикалық мұрасының үлгілерін біледі;
13) хореографиялық өнердің негізгі ерекше өзгешеліктерін біледі;
14) реферат, баяндама, презентациямен орындау дағдыларына ие.
42. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) хореографиялық өнердің әртүрлі стильдері мен бағыттарымен балеттің даму сұрақтарын, шетелдік хореографияның дамуының заманауи кезеңін зерттеу;
2) жетекші балет орындаушыларының, кәсіби би ұжымдарының шығармашылығымен танысу;
3) өзіндік жұмыстың, шығармашылық қызметтің дағдыларын бекіту.
43. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны. Тақырыптық жоспар.
1-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың балет театры. Хореография өнерінің дамуындағы негізгі кезеңдері және беталысы.
Бірінші кезең: соғыстан кейінгі жылдар. Академиялық дәстүр мен жаңашыл формаларды іздеудегі қайшылықтар. Сюжетті таңдаудағы жаңашылдық қатынас. Хореографиялық тәжірибелер. Студиялардың, мектептердің, шағын хореографиялық ұйымдардың пайда болуы. Ф. Лопуховтың, К. Голейзовскийдің балетмейстерлік табыстары.
Екінші кезең: Р. Глиэрдің "Красный мак" балетінің қойылымы. Келесі кезеңдегі балет театрының негізін қалаған ұстанымдарының қалыптасуы: заманауи тақырыптарға бет бұру, мазмұндылылыққа ұмтылу, іс-әрекеттің тараулар бойынша дамуы, драмалық спектакльмен жақындасуы, музыка және би түрлерін жинақтау. Пантомима рөлдерін және бұқаралық көріністерді көбейту.
"Бақшасарай фонтаны" балетінің қойылымы. Спектакльдің жаңа түрінің пайда болуы - хореодрама ("драмбалет").
Терең өмірлік шиеленісі бар тақырыптарға қызығушылық: тарихи көтеріліс, батырлық-азаттық. Әлем әдебиетінің біртумаларына үздік туындылары. Бірегей шығармаларды жарыққа шығаруға ұмтылу. Балетмейстерлер Р. Захаров, Л. Лавровский, В. Вайнонен, В. Чабукиани, И. Моисеев.
Үшінші кезең: елуінші - алпысыншы жылдар аралығы. Отандық балеттің дамуындағы алтын кезең. Ю. Григорович, С. Прокофьев, А. Меликов және И. Бельский, А. Петров, Д. Шостаковтің қойылымдағы балеттер.
Төртінші кезең: жетпісінші жылдардың басы - сексенінші жылдардың ортасы. Биге тән спектакль түрлеріне еліктеу. Балетмейстерлердің жас буынының пайда болуы: В. Васильев, М. Плисецкая, Б. Эйфман, Н. Боярчиков, Д. Брянцев, А. Петров, В. Гордеев. Модерн би түріне белсенді бет алу. Символдық бейнені қолдану. Хореографиялық лексиканыі одан әрі дамуы. Отандық балеттің шетелдік балетпен бірігіп өзара әрекет жасауы. Балет театрына драмалық театрдың және киноның әсер етуі.
Бесінші кезең: жаңа (сексенінші жылдардың ортасы). Шығармашылық бостандығы. Көптеген жаңа хореографиялық ұйымдардың және балеттік труппалардың жарыққа шығуы. Тәжірибе жасау. Модерн биінің үстемдік мағынасы.
2-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың басындағы би техникасы және орыс орындаушылары. Орыс өнеріндегі жаңа бағыттардың бекітілуі. Е.В. Гельцер, В.Д. Тихомиров. Балеттегі академиялық дәстүрге бейімділік, классикалық бидің мәнерлі мүмкіндіктерін шыңдауы, тұтастығы, монументалды, балеттің батыл бастамасы. Би қозғалыстарының қайта қарастырылуы, жаңа элементтерінің шығарылуы, ескі тәсілдерді күрделендіру. Адам денесі пластикасының мәнерлі мүмкіндіктерін шыңдау.
М.М. Мордкин. Классикалық бидің техникасын және стилистикасын қайта қарастыру, тосындылықты, батылдықты кіргізу, партиядағы хореографиялық мәтіннің экспрессивті ұсынылуы және актерлік ойын, балетті драмалық мәнерліліктің суырып салма тәсілдерімен байыту.
А.М. Мессерер, экспериментші-әртіс. Кейіпкер динамизмі, пластиканың мәнерлігі, хореографиялық форманың ұшталуы - гротеск пен эксцентрикаға әуестену.
3-тақырып. "Русский сезон"". Гастрольдерді ұйымдастыру. Сурет өнеріндегі, музыкадағы, хореографиядағы орыс мәдениетінің жоғары жетістіктерін әлемге таныту. "Русский сезон" тақырыбының Батыс Европа және Америка балет өнерінің жандануына, әлемдік балет тағдырының жалғасуына әсері. С.П. Дягилев - орыс театрының тұлғасы, меценаты, "Русский балет" труппасының ұйымдастырушысы және шабыттандырушысы. Батыс Европадағы орыс өнерінің жетістіктерін көпшілікке мәлім етудегі С. Дягилевтің рөлі.
"Русский сезон" қызметінің негізгі кезеңдері. Маусым негізін қалаушылардың бөлінуі. Тұрақты труппаны қалыптастыру. Жаңа балетмейстерлерді және авангардшы суретшілерді тарту. Заманауи өнердің еуропалық ағымдарын кіргізу, олардың ұстанымдарының труппаның тұжырымдамасына әсері.
"Русский сезон" труппасының балетмейстерлері М. Фокин, В. Нижинский, Л. Мясин, Б. Нижинская, Д. Баланчин, С. Лифарь.
М.М. Фокин - биші, педагог, балетмейстер және "Русский сезон" көркем жетекшісі. Жиырмасыншы ғасыр балет өнерінің әрі қарай дамуына М. Фокиннің жаңашылдық хореографиясының әсері.
4-тақырып. "Русский сезон" бишілері А. Павлова, Т. Карсавина, В. Нижинский.
А. Павлова - балерина, әлемдік балеттегі орыс мектебінің өкілі, париждіктердің алдындағы орыс балетінің бейнесі.
В.Ф. Нижинский - балеттің орыс әртісі, балетмейстер.
Т.П. Карсавина - шынайы бағыттағы балерина.

Тема 5. Сезон 1912 года. Дебют Нижинского в качестве балетмейстера. Балетмейстерские работы В. Нижинского. "Послеполуденный отдых Фавна" (на музыку К. Дебюсси) – античный балет из профильных поз и мизансцен, напоминающих критские и классические греческие барельефы. Ломка устоявшихся традиций академического балетного спектакля и классического танца. Заимствование принципов стилизации М. Фокина, немелодичность и непрерывность движений, введение в балет неподвижности (предвосхищение стоп-кадра в кинематографе). Пластическая и психологическая неопределенность.
Сезон 1913 года. Балет "Игры". Влияние на хореографию методики Э.Ж. Далькроза. Стремление отразить в хореографии музыкальную полиметрию, сложность хореографического воплощения. Новая техника выразительности В. Нижинского. Внешнее оформление спектакля: замена балетных пачек на современные спортивные костюмы, спортивные атрибуты. Несочетаемость музыки и хореографии (стилизация теннисных поз и движений, резкий контур рук, неестественно согнутые запястья, напряженность поз, отказ от пуантов и выворотности). Основа балета – смена позиций. Неготовность зрителя к восприятию новаторской хореографической лексики. Влияние хореографического стиля балета "Игры" на современников и последователей В. Нижинского. Утверждение авангардных норм музыки двадцатого века. Мировое признание балета "Весна священная".
Тема 6. Танцсимфония Ф. Лопухова. Ф.В. Лопухов – выдающийся танцовщик, балетмейстер, педагог и теоретик танца. Истоки творчества. Спектакли двадцатых годов, создание новой формы сценической хореографии – танцсимфонии. Основные принципы танцсимфонии. Танцсимфония "Величие мироздания" на музыку четвертой симфонии Л. Бетховена, особенности построения, ее роль в истории балетного театра. Творческая неудача в попытке решить поставленные задачи (отвлеченность, запутанность содержания, злоупотребление акробатикой, формальное истолкование музыки). Балет "Ледяная дева" – творческое достижение Лопухова (образность танца, органичное использование новых танцевальных приемов, стилистическое единство хореографии, интерпретация норвежского фольклора). Литературное наследие Ф. Лопухова, эстетические взгляды.
Тема 7. Балетмейстер-новатор К. Голейзовский. Обзор творчества. Поиск новых путей развития балета, желание экспериментировать, стремление к более полному воплощению человеческих чувств и устремлений на сцене. Оригинальность, нестандартность постановок. Ведущая форма творчества – миниатюра.
Попытки синтезировать классический танец, достижения А. Горского и М. Фокина, пластический танец А. Дункан. Глубокое изучение национальных культур. Принцип асимметрии в хореографии и костюме. Контраст двух миров: мира лирической созерцательности и бездушного деспотизма. Тема протеста против насилия. Схожесть хореографии с многофигурной скульптурой. Условные приемы построения массовых танцев, единство пантомимы и танца. Новое решение сценического пространства: использование площадок, помостов, лестниц на черном или белом фоне. Соединение в балетных костюмах египетского мотива с искусством двадцатого века.
Тема 8. Д. Баланчин – хореограф, определивший магистральный путь развития балета в двадцатом веке.
Тема 9. А.Я. Ваганова, балерина, педагог, профессор хореографии, автор первой книги о науке классического танца. Обзор творчества. Академия танца им. А.Я. Вагановой в Санкт-Петербурге.
Тема 10. Общая характеристика творчества Р.В. Захарова. Утверждение эстетики драматического балета. Лирическая поэма "Бахчисарайский фонтан". Новаторское произведение, все компоненты которого направлены на раскрытие внутреннего содержания Пушкинской поэмы. Нравственная проблематика, психологический конфликт, развитие характеров. Требования к актерской игре. Возрастание роли пантомимных сцен, соотношение пантомимы и танца. Открытие драматического дарования Г. Улановой (Мария), О. Иордан, Т. Вечесловой (Зарема).
Балет "Золушка" в постановке Р. Захарова. Спектакль о возвышающей силе любви, торжестве доброты, трудолюбия, мужества. Последующие постановки балета. Литературное наследие Р. Захарова. Значение творчества.
Творчество Л. Лавровского. Ранние балеты "Времена года", "Фадетта", "Катерина". Балет "Ромео и Джульетта" – первое воплощение трагического конфликта в советском балетном театре, вершина произведений хореографической драмы довоенных лет. Конфликт двух жизненных позиций – основа создания многогранных, психологически глубоких образов главных героев. Современность его содержания: проблема личности, право человека на свободу и счастье. Богатство пластических красок, разнообразие и убедительность режиссерских приемов, мастерство в решении массовых сцен. Исполнители центральных ролей К. Сергеев, А. Лопухов, Р. Гербек, Г. Уланова. Значение творческой и педагогической деятельности Л. Лавровского.
Тема 11. Творчество В. Вайнонена. Героико-эпический балет "Пламя Парижа". Рассказ о роли народа в великих исторических свершениях. Образ народа как главный герой спектакля. Привнесение героического начала в стилистику и танцевальную технику классического и характерного танца. Использование лексики историко-бытового танца. Значение спектакля в становлении героико-революционной темы в советском балете. Особенности балетов В. Вайнонена.
Творчество В. Чабукиани. Танцовщик, балетмейстер, педагог, один из создателей героического стиля мужского классического танца. Балеты "Синатле", "Горда", "Отелло", "За мир!", "Демон", "Болеро".
Создание В. Чабукиани на основе синтеза реалистических традиций балетной классики с грузинским танцевальным искусством, особого вида национального классического балета.
Тема 12. Творчество Ю. Григоровича. Обновление эстетики сюжетного балета. Первые постановки в детской студии. Балеты "Аистенок", "Семеро братьев". Своеобразие балетов Ю. Григоровича, их цельная драматургия, психологическая разработка характеров и тесное слияние хореографии с музыкой.
Балет "Каменный цветок" о творческой мечте художника, творческих поисках и испытаниях, стоящих на его пути. Глубокое постижение особенностей симфонизма С. Прокофьева, строгая продуманность композиций, единство замысла спектакля. Яркость, сложность и образность пластического языка спектакля. Отсутствие внешнего правдоподобия и бытовизмов, поэтическая обобщенность образов. Жанр героического балета.
Жанр философско-психологической драмы и исторического балета в творчестве Ю. Н. Григоровича. Балеты "Спартак", "Иван Грозный". Утверждение идеи бессмертия человеческого духа в его вечном стремлении к свободе. Решение основного драматического конфликта спектакля через широко развернутые хореографические композиции, построенные и развивающиеся по принципу танцевального симфонизма.
Тема 13. "Спартак" – новый этап в развитии технических и выразительных возможностей мужского танца, широко развернутые хореографические ансамбли на основе мужского танца.
Мастерство хореографической режиссуры. Четкость и лаконизм драматургической организации спектакля, столкновение и острая борьба Спартака и Красса – основа развития главных образов спектакля.
Балеты на современные сюжеты "Ангара", "Золотой век". Работа Ю. Григоровича по обновлению спектаклей классического наследия. Редакции балетов "Щелкунчик", "Спящая красавица", "Раймонда", "Лебединое озеро". Балеты Ю. Григоровича на мировых сценах.
Тема 14. Особенности творчества Г. Улановой: незаурядный драматический талант, чистота и строгость линий и форм, мягкость, изящество, естественность жеста. Обобщение конкретного, поэтизирование жизненного, возвышение обычного. Гармоничность выразительных средств и элементов хореографии. Постепенное движение от лирики к трагедии, слияние совершенной техники с пластикой и драматической игрой. Главные партии в балетах "Жизель", "Ромео и Джульетта", "Бахчисарайский фонтан", "Медный всадник", "Золушка", "Красный мак", "Утраченные иллюзии", "Лауренсия", "Кавказский пленник", "Раймонда", "Шопениана".
Тема 15. Легенда русского балета М. Плисецкая. Биография и обзор творчества. Проявление особой артистичной индивидуальности: соединение чистоты линий с властной экспрессией, мятежной динамикой танца. Гибкость, выразительность рук. Сочетание в танце стихийной непосредственности, яркости контрастов со скульптурностью поз, совершенной гармонией форм; романтической приподнятости с драматизмом. Главные партии в балетах "Раймонда", "Лебединое озеро", "Спящая красавица", "Бахчисарайский фонтан", "Дон-Кихот", "Спартак", "Каменный цветок".
Композитор Р. Щедрин. Партия Кармен (сюита "Кармен") – одна из наиболее значительных работ. Краткое содержание, история создания балета. Раскрытие драматического таланта М. Плисецкой в образе Кармен. Проявление стремления балерины к новизне и масштабности ее трагедийного дарования. Стилистические особенности, композиционный строй балета. Схематичное представление в балете двух противоборствующих сил: бездушно-однообразного общества и яркой индивидуальности Кармен. Решение сюжета в символическом плане. Единство места действия (площадка корриды).
Тема 16. Р.Э. Лиепа, танцовщик, педагог, балетмейстер. Биография и обзор творчества. Главные партии в балетах "Дон-Кихот", "Вальпургиева ночь", "Тропою грома", "Лебединое озеро", "Жизель", "Золушка", "Ромео и Джульетта", "Легенда о любви".
Тема 17. Творчество В.В. Васильева. Артист балета, балетмейстер и педагог, носитель лучших реалистических традиций русского балета. Особенности творчества: сценическое обаяние, филигранная отточенность и чистота танца, грация, изящество пластики, артистизм.
Исполнение различных по жанру и характеру партий в балетах "Лебединое озеро", "Спящая красавица", "Щелкунчик", "Каменный цветок", "Шопениана", "Бахчисарайский фонтан", "Жизель".
Тема 18. Е. С. Максимова – российская балерина академической школы. Биография и обзор творчества.
Тема 19. Биография и обзор творчества Р.Х. Нуреева. Работа в Ленинградском театре оперы и балета. Выступление с прима-балеринами театра. Гастроли в Париж. Жизнь за рубежом. Начало карьеры на Западе. Работа в труппе Лондонского Королевского балета. Постановки и исполнение балетов в Венской опере, "Америкэн балле тиэтр" Баланчина, "Ла Скала". Обращение к современной хореографии: выступление на телевидении в составе "Танцевальной труппы Пола Тейлора".
Тема 20. Многообразие танцевальных форм. Народно-сценический танец как особый жанр хореографии двадцатого века. Жанровое многообразие народного танца, богатство тем и сюжетов. Обращение балетмейстеров к народному творчеству, интерес к танцевальному фольклору. Массовое развитие самодеятельных танцевальных коллективов. Возникновение новой сценической формы – ансамблей народного танца, ансамблей песни и пляски, русских народных хоров, неотъемлемой частью которых являются танцевальные группы. Появление в начале двадцатого века народно – сценического танца. Сохранение коллективами фольклорных образцов и развитие дальше народного танцевального искусства.
Тема 21. Открытие Театра народного творчества. Первый фестиваль народного танца. Организация Ансамбля народного танца СССР под руководством И.А. Моисеева. Создание танцевальной группы при Государственном русском народном хоре им. М.Е. Пятницкого. Государственный академический хореографический ансамбль "Березка". Театр танца В.М. Захарова "Гжель".
Тема 22. Историко-бытовой и современный бальный танец. История развития бального танца от эпохи средневековья до наших дней, влияние его приемов и форм на балетный театр. Рождение историко-бытового танца на основе фольклорного танца. Возникновение первых бальных (светских) танцев. Хороводные танцы с линейно-шеренговой композицией. Разделение на танцы простого народа и танцы аристократического общества. Появление бального танца на сценических подмостках. Разделение сценической и бытовой хореографии. Популярность балов и маскарадов. Распространение танцев вальс, полька, лансье, полька-мазурка, французская кадриль. Перемены в репертуаре бальных танцев. Появление танцев на основе лексики фольклора. Смена стиля, подвижность ритмов, появление новых бальных танцев, которые отличаются импровизационным характером.
Тема 23. Танцевальное искусство России второй половины двадцатого и начала двадцать первого веков. Виды хореографии. Разнообразие танцевальных направлений. Традиции русской хореографической школы и современность. Классический балет в двадцать первом веке. Модернистские течения. Балетные труппы разных жанров и направлений.
Творчество выдающихся балетмейстеров, танцовщиков современности. В. Гордеев, Н. Павлова, Л. Семеняка, Г. Мезенцева, Н. Семизорова, Н. Ананиашвили, И. Мухамедов, Н. Грачева, У. Лопаткина, Н. Цискаридзе, Д. Вишнева, И. Лиепа.

5-тақырып. 1912 жылдың маусымы. Нижинскийдің балетмейстер ретінде дебюты. В. Нижинскийдің балетмейстерлік жұмыстары. "Послеполуденный отдых Фавна" (К. Дебюссидің әніне) - бейінді қалыптан және мизансценалардан тұратын, крит және классикалық грек барельефтерін еске түсіретін көне антикалық балет. Классикалық бидің және академиялық балеттің тұрақталып қалған дәстүрлерінің қирауы. М. Фокиннің стильдеу ұстанымдарын алып пайдалану, қозғалыстарының сабақтастығы және ырғақсыздығы, балетке қозғалмаушылықты енгізу (кинематографтағы стоп-кадрға масаттану). Пластикалық және психологиялық белгісіздік.
1913 жылғы маусым. "Ойындар" балеті. Э. Ж. Далькроздың әдістемесінің хореографияға әсері. Музыкалық полиметрияны хореографияда көрсетуге ұмтылу, хореографиялық түрленудің күрделілігі. В. Нижинскийдің мәнерлік жаңа техникасы. Спектакльдің сыртқы безендірілуі: балет қораптарының заманауи спорттық костюмдерге ауысуы, спорттық атрибуттар. Музыка мен хореографияның үйлеспеушілігі (теннис қалыптарының және қозғалыстарының стильденуі, өткір қол кескіні, шынтақтың сенімсіз бүгілуі, қиналған қалып, пуант және аяқ қайыру тәсілдерінен бас тарту). Балет негізі - позициялардың ауысуы. Көрерменнің хореографиялық лексиканың жаңалықтарын қабылдауға дайын еместігі. В. Нижинскийдің ізбасарларына және замандастарына "Ойындар" балетінің хореографиялық стилінің әсері. Жиырмасыншы ғасыр музыкасының озық нормаларын бекіту. "Весна священная" балетін әлемнің мойындауы.
6-тақырып. Ф. Лопуховтың би симфониясы. Ф.В. Лопухов - көрнекті биші, балетмейстер, педагог және би теоретигі. Шығармашылық бастауы. Жиырмасыншы жылдар спектакльдері, сахналық хореографияның - би симфониясының жаңа түрін шығару. Би симфониясының негізгі ұстанымдары. Бетховеннің төртінші симфониясының әніне "Величие мироздания" би симфониясы, құрылым ерекшеліктері, балет театрының тарихындағы оның рөлі. Қойылған міндеттерді шешу әрекетіндегі шығармашылық сәтсіздік (мазмұнның шатасуы, акробатиканы теріс пайдалануы, әнді ресми түсіндіруі). "Ледяная дева" балеті. Лопуховтың шығармашылық жетістігі (бидің бейнелілігі, жаңа би тәсілдерін органикалық пайдалануы, хореографияның стилистикалық бірлігі, норвегия фольклорының түсіндірмесі). Ф. Лопуховтың әдеби мұрасы, эстетикалық көзқарастар.
7-тақырып. Жаңашыл-балетмейстер К. Голейзовский шығармашылығына шолу. Балеттің дамуының жаңа жолдарын іздеу, тәжірибе жүргізу қалауы, сахнада адам сезімдерін толығырақ іске асыруға ұмтылу. Қойылымдардың шынайылығы, ерекшелігі. Шығармашылықтың жетекші түрі - миниатюра.
А. Горскийдің, М. Фокиннің жетістіктерін, А. Дунканның пластикалық биін, классикалық биді жинақтау әрекеттері. Ұлттық мәдениеттерді терең меңгеру. Хореографиядағы және костюмдегі асимметрия ұстанымы. Екі әлемнің қарама-қарсылығы: лирикалық толғаныс және тасбауыр қаталдық. Зорлық-зомбылыққа қарсы наразылық тақырыбы. Хореография мен көп пішінді мүсіндердің ұқсастығы. Бұқаралық билерді құрастырудың шарттық тәсілдері, би мен пантомиманың бірлігі. Сахналық кеңістіктің жаңа шешімі - алаңдарды, баспалдақтарды қара немесе ақ фондарда пайдалану. Жиырмасыншы ғасыр өнерін египет әуендерімен балеттік костюмдерде біріктіру.
8-тақырып. Д. Баланчин - жиырмасыншы ғасырдағы балеттің магистралды даму жолын анықтаған хореограф.
9-тақырып. А.Я. Ваганова - балерина, педагог, хореография пофессоры, классикалық би ғылымы туралы бірінші кітаптың авторы. Шығармашылыққа шолу. Санкт-Петербургтегі А.Я. Ваганова атындағы би академиясы.
10-тақырып. Р. Захаров шығармашылығының жалпы сипаттамасы. Драмалық балет эстетикасын бекіту. Лирикалық поэма "Бақшасарай фонтаны" Барлық компоненттері Пушкин поэмасының ішкі мазмұнын ашуға бағытталған жаңашыл шығарма. Құлықтылық мәселесі, психологиялық шиеленіс, мінездердің дамуы. Актерлік ойынға талаптар. Пантомималық сахна рөлінің өсуі, пантомима мен бидің ара қатынасы. Г. Уланова (Мария), О. Иордан, Т. Вечеслованың (Зарема) драмалық дарынының ашылуы.
Р. Захаровтың қойылымындағы "Золушка" балеті. Махаббаттың жоғары күші, мейірімділік салтанаты, еңбексүйгіштік, батылдық туралы спектакль. Балеттің келесі қойылымдары. Р. Захаровтың әдеби мұрасы. Шығармашылық мағынасы.
Л. Лавровскийдің шығармашылығы. "Жыл мезгілдері", "Фадетта", "Катерина" алғаш балеттері. "Ромео и Джульетта" балеті - советтік балет театрындағы бірінші қайғылы қақтығысты көрсетуі, соғысқа дейінгі жылдардағы хореографикалық драма шығармаларының шыңы. Екі өмірлік ұстанымдардың тартысы - бас кейіпкерлердің психологиялық терең, көптеген - жақты бейнелерін шығару негізі. Оның мазмұнының заманауилығы: тұлғалық проблема, адамның бостандық пен бақытқа деген құқығы. Пластикалық бояулардың байлығы, режиссерлердің әдіс-тәсілдерінің әр түрлілігі және шындыққа ұқсастығы, бұқаралық қойылымдарды шешу шеберлігі. Негізгі рөлдерді орындаушылар - К. Сергеев, А. Лопухов, Р. Гербек, Г. Уланова. Л. Лавровскийдің шығармашылығының мәні мен педагогикалық қызметі.
11-тақырып. В. Вайнонен шығармашылығы. "Париж жалыны" батырлық-эпикалық балеті. Ұлы тарихи оқиғалардағы халықтың рөлі туралы әңгіме. Халық бейнесі спектакльде бас кейіпкер ретінде ұсынылады. Классикаға тән бидің стилистикасына және би техникасына батырлық бастамасын енгізу. Тарихи-тұрмыстық би лексикасын пайдалану. Советтік балетте батырлық және революциялық тақырыпқа айналудағы спектакльдің мағынасы. В. Вайнонен балеттерінің ерекшеліктері.
В. Чабукиани шығармашылығы. Биші, балетмейстер, педагог, ерлердің классикалық биіндегі батырлық стилін шығарушылардың бірі. "Синатле", "Горда", "Отелло", "За мир!", "Демон", "Болеро" балеттері.
В. Чабукианидің грузин би өнеріндегі балет классикасының шынайы дәстүрлерін жинақтау арқылы ұлттық балет классикасының ерекше бір түрін шығаруы.
12-тақырып. Ю. Григорович шығармашылығы. Сюжеттік балеттің эстетикасын жаңарту. Балалар студиясында бірінші қойылымдар. "Дегелек балапаны", және "Жеті ағайынды" балеттері. Бүтін драматургия, мінездердің психологиялық түрде қарастырылуы және хореографияның музыкамен тығыз бірлестігі. Ю. Григорович балеттерінің ерекшелігі.
"Тас гүл" суретшінің шығармашылық арманы туралы, жолында тұрған шығармашылық ізденістері және сынақтары туралы балет. С. Прокофьев симфонизмінің ерекшеліктерін терең меңгеру, композицияларды қатал ойластыру. Спектакльдің пластикалық тілінің жарықтығы, бейнелілігі, күрделілігі. Бейнелердің поэтикалық бірлестігі, сыртқы шындыққа жанасуы және тұрмыстылықтың жоқтығы. Батырлық балеттің жанры.
Ю.Н. Григорович балеттері философиялық-психологиялық драма, тарихи балет жанрына жатады. "Спартак", "Иван Грозный" балеттері. Адамның мәңгі бостандыққа ұмтылуындағы жан дүниесінің өлмейтіндігі туралы идеяны мақұлдау. Би симфонизмінің ұстанымы бойынша дамитын, кеңінен жайылған композициялар арқылы спектакльдің негізгі драматикалық қақтығысын шешу.
13-тақырып. "Спартак" - ерлер биінің дамуындағы техникалық және мәнерлілік мүмкіндіктерінің жаңа кезеңі, ерлер биінің негізінде кеңінен ашылған хореографиялық ансамбльдер.
Хореографиялық режиссура шеберлігі. Спектакльдің драматургиялық ұйымдастырылуы анық әрі ықшамды, Спартак пен Крастың қақтығысуы мен күресі.
Заманауи сюжеттегі балеттер - "Ангара", "Алтын ғасыр". Классикалық мұрадағы спектакльдерді жаңарту бойынша Ю. Григоровичтің жұмысы. Ю. Григоровичтің балеттері "Щелкунчик", "Ұйқыдағы ару", "Раймонда", "Аққу көлі" балеттер редакциясы әлемдік сахнада.
14-тақырып. Г. Уланова шығармашылығының ерекшеліктері: әдеттен тыс драмалық талант, қалып пен кескіндердің тазалығы мен қаталдығы, жұмсақтығы, әсемдігі, ымның табиғилығы. Негізінде - нақтылықты жинақтау, өмірлікті әдебилеу, әдеттегіні өрлету. Хореографияның мәнерлі құралдарының және элементтерінің үйлесімділігі. Біртіндеп лирикадан трагедияға жылжу, өте жақсы техниканың пластикамен, драматикалық ойынмен бірлестігі. "Жизель", "Ромео и Джульетта", "Бақшасарай фонтаны", "Медный всадник", "Золушка", "Красный мак", "Утраченные иллюзии", "Лауренсия", "Кавказский пленник", "Раймонда", "Шопениана" балеттің негізгі партиялары.
15-тақырып. М. Плисецкая - орыс балетінің аңызы. Өмірбаяны және шығармашылығына шолу. Ерекше әртістік тұлғаны көрсету: бүлікшіл би динамикасы арқылы, кескіндердің тазалығы мен өктемділікті білдірудің қосындысы. Икемділік, қол мәнері. Қалыптың керемет гармониясымен, қарама-қарсылық пен мүсіндік қалыптың өздігінен биде үйлесуі, драматизм мен романтикалық өсу. "Раймонда", "Аққу көлі", "Ұйқыдағы ару", "Бақшасарай фонтаны", "Дон Кихот", "Спартак", "Тас гүл" балеттеріндегі негізгі партиялар.
Композитор Р. Щедрин. Кармен партиясы ("Кармен" сюита) - өте мағыналы жұмыстардың бірі. Қысқаша мазмұны, балетті шығару тарихы. Карменнің бейнесінде М. Плисецкаяның драмалық талантын ашуы. Балеринаның жаңалыққа және оның трагедиялық дарынының көлемділігіне ұмтылуды білдіруі. Стилистикалық ерекшеліктері, балеттің композициялық құрылымы. Екі қарсы күресуші күштердің сызбасы: бірқалыпты қатыгез ортаны және Карменнің жарық тұлғасы. Символикалық сахна шешімі. Сахна бірлігі (коррида алаңы).
16-тақырып. Р.Э. Лиепа - биші, педагог, балетмейстер. Өмірбаяны және шығармашылығына шолу. Балеттің негізгі партиялары: "Дон-Кихот", "Вальпургия түні", "Түнерген соқпақ", "Аққу көлі", "Жизель", "Золушка", "Ромео и Джульетта", "Махаббат туралы аңыз".
17-тақырып. В.В. Васильевтің шығармашылығы. Ресейлік балет әртісі, балетмейстер және педагог, орыс балетінің ең жақсы шынайы дәстүрлерін алып жүруші. Шығармашылығының ерекшеліктері: сахналық әсерлігі, филиграндық ұшталуы және би тазалығы, әсемдігі, пластика әдемілігі, әртістігі.
"Аққу көлі", "Ұйқыдағы ару", "Бақшасарай фонтаны", "Жизель", "Шопениана", "Тас гүл", "Щелкунчик" балеттеріндегі әртүрлі жанрдағы және мінездегі партияларды орындау.
18-тақырып. Е.С. Максимова - ресейлік академия мектебінің балеринасы. Өмірбаяны және шығармашылығына шолу.
19-тақырып. Р.Х. Нуреевтің өмірбаяны және шығармашылығына шолу. Ленинградтағы опера және балет театрындағы жұмысы. Театрдың прима-балериналарымен сахнаға шығуы. Парижге саяхат. Шет елдегі өмір. Батыстағы мансаптың басы. Лондон патшалығының балет труппасындағы жұмыс. Баланчиннің "Америкэн балле тиэтр", "Ла Скала", Вена операсында балет қойылымдары және орындауы. Заманауи хореографияға бет бұру: "Пол Тейлордың би труппасы" құрамында теледидарда өнер көрсету.
20-тақырып. Би нысандарының көптүрлілігі. Халық-сахналық би - жиырмасыншы ғасыр хореографиясының ерекше жанры. Халық биінің жанрлық көп түрлілігі, тақырыптарының және сюжеттерінің байлығы. Балетмейстерлердің халық шығармашылығына бет бұруы, би фольклорына қызығушылық. Әуесқой би ұжымдарының бұқаралық дамуы. Жаңа сахналық қалыптың пайда болуы - би топтары ажырамас бөлімі болатын халық би ансамбльдері, өлең және би ансамбльдері, орыс халық хорлары. Жиырмасыншы ғасырдың басында халық-сахналық бидің пайда болуы. Ұжымдардың фольклорлық үлгілерді сақтауы және одан әрі халық би өнерін дамытуы.
21-тақырып. Халық шығармашылығы театрының ашылуы. Халық биінің бірінші фестивалі. И.А. Моисеевтің басшылығымен СССР Мемлекеттік орыс халық хорының қарамағында би тобының ұйымдастырылуы. М.Е. Пятницкий атындағы Мемлекеттік орыс халық хордың жанында би тобын құру. Мемлекеттік академиялық хореографиялық "Березка" ансамблі. В.М. Захаровтың "Гжель" атты би театры.
22-тақырып. Тарихи-тұрмыстық және заманауи бал биі. Орта ғасырлық дәуірден осы күнге дейінгі бал билерінің даму тарихы, әдіс-тәсілдерінің және қалыптарының балет театрына әсері. Фольклорлық би негізінде тарихи-тұрмыстық бидің туындауы. Бірінші (зайырлы) бал билерінің пайда болуы. Қатарлы-сапты композициялы билер. Қарапайым халық биіне және ақсүйектер биіне бөлінуі. Сахналық орындарда бал билерінің пайда болуы. Сахналық және тұрмыстық хореографияның бөлінуі. Балдардың және маскарадтардың кеңінен таралуы. Вальс, полька, лансье, полька-мазурка, француз кадрилі билерінің таралуы. Бал билерінің репертуарындағы өзгерістер. Фольклор лексикасы негізінде пайда болған билер. Стильдің ауысуы, ритмнің жылдамдығы, суырып салма сипатында ерекшеленетін жаңа бал билерінің пайда болуы.
23-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы - жиырма бірінші ғасырдың басындағы Ресейдің би өнері. Хореография түрлері. Бидің әр түрлі бағыттары. Орыс хореография мектебінің және қазіргі заманғы дәстүрлері. Жиырма бірінші ғасырдағы классикалық балет. Модерн ағымдары. Балет труппасының түрлі жанрлары мен бағыттары.
Қазіргі заманның көрнекті шығармашыл балетмейстерлері мен бишілері.
В. Гордеев, Н. Павлова, Л. Семеняка, Г. Мезенцева, Н. Семизорова, Н. Ананиашвили, И. Мухамедов, Н. Грачева, У. Лопаткина, Н. Цискаридзе, Д. Вишнева, И. Лиепа.

44. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает об исполнительской деятельности ведущих российских артистов балета, внесших вклад в развитие балета;
2) знает имена композиторов, внесших вклад в развитие зарубежной балетной музыки;
3) знает творчество всемирно известных артистов балета;
4) умеет систематизировать информацию о постановочной и педагогической деятельности балетмейстеров на разных этапах развития хореографического искусства;
5) умеет анализировать произведения хореографического искусства с учетом времени его создания, стилистических особенностей, содержания, взаимодействия различных видов искусств, художественных средств создания хореографических образов;
6) умеет работать с учебным материалом;
7) знает образцы классического наследия хореографического репертуара;
8) знает основные этапы развития хореографического искусства;
9) знает основные отличительные особенности современного хореографического искусства;
10) знает стили и школы современных направлений хореографического искусства;
11) владеет навыками написания докладов, рефератов.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
45. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме тестов, контрольной работы.
46. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (эссе, презентация), во втором полугодии: контрольная работа (эссе, презентация);
2) 6 класса – в первом полугодии: контрольная работа (эссе, презентация), во втором полугодии: контрольная работа (эссе, презентация);
3) 7 класса – в первом полугодии: контрольная работа (защита реферата), во втором полугодии: контрольная работа (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам, тесты).
47. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – развернутый полный ответ, в котором выдерживается план, содержащий введение, сообщение основного материала, заключение, материал усвоен в полном объеме, изложен логично, не требует дополнительных вопросов, выводы опираются на теоретические знания, доказательны, соблюдены нормы литературной речи;
2) оценка "4" "хорошо" – развернутый полный, с незначительными ошибками или одной существенной ошибкой устный ответ, в котором выдерживается план сообщения основного материала, изложенный литературным языком с незначительными стилистическими нарушениями;

44. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) Ресей балетінің дамуына үлес қосқан жетекші балет әртістерінің орындаушылық қызметі туралы біледі;
2) шетелдік балет музыкасының дамуына үлес қосқан композиторлардың есімдерін біледі;
3) әлемге әйгілі балет әртістерінің шығармашылығын біледі;
4) хореографиялық өнер дамуының әр түрлі кезеңіндегі балетмейстерлердің қойылым және педагогикалық қызметі туралы ақпаратты жүйелей алады;
5) хореографиялық өнер шығармасын оның құрылу уақытын, стилистикалық ерекшеліктерін, мазмұнын, әр түрлі өнер түрлерінің өзара әрекетін, хореографиялық бейнелерді құрудағы хореографиялық құралдарды ескере отырып талдай алады;
6) оқу материалымен жұмыс істей алады;
7) хореографиялық репертуардың классикалық мұрасының үлгілерін біледі;
8) хореография өнерінің негізгі даму кезеңдерін біледі;
9) заманауи хореография өнерінің негізгі ерекше өзгешеліктерін біледі;
10) хореографиялық өнердің заманауи бағыттарының стильдері мен мектептерін біледі;
11) баяндама, реферат жазу дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
45. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Хореография өнеріне оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - тест, бақылау жұмысы түрінде іске асырылады.
46. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация);
2) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (эссе, презентация);
3) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (реферат қорғау), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жеке тақырыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап, тесттер).
47. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы: кіріспеден, негізгі материалдың хабарламасынан, қорытындыдан тұратын жоспарға сәйкес толық ашылған жауап, материал толық көлемде меңгерілген, қисынды мазмұндалған, қосымша сұрақтарды қажет етпейтін, теориялық білімге сүйенген қорытындылар, дәлелді, әдеби тіл нормалары сақталған;
2) "4" "жақсы" бағасы: негізгі материалды хабарлау жоспары сақталған, толық ашылған болмашы қателіктермен немесе бір елеулі қателігі бар ауызша жауап, болмашы стилистикалық қателіктері бар әдеби тілмен баяндалған;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточно самостоятельное, не систематизированное и не последовательное изложение материала, содержит существенные ошибки, в том числе в выводах;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – главное содержание материала не раскрыто.
Приложение 57
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Основы оркестрового дирижирования" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Основы оркестрового дирижирования" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Основы оркестрового дирижирования".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
2) обращенный ауфтакт – ауфтакт, основные элементы которого выполняются в обращенном, перевернутом виде;
3) акцент – выделение громкостью (или другим образом) определенной ноты или доли в такте;
4) ауфтакт – дирижерский замах перед вступлением, предварительный взмах, показ вдоха перед началом звука;
5) начальный ауфтакт – ауфтакт, определяющий темп и характер исполнения дирижерской доли такта в начале произведения, в начале его части, после остановки или цезуры;
6) мышечное чувство – сумма ощущений, сопровождающее всякое движение нашего тела;
7) голосоведение – движение голосов в многоголосном музыкальном произведении;
8) дирижирование – управление музыкально-исполнительским коллективом при разучивании и публичном исполнении музыкального сочинения;
9) дирижерский аппарат – комплекс слуховых, эмоциональных и двигательных способностей, необходимых для волевого воздействия на исполнителей во время дирижирования;
10) постановка дирижерского аппарата – длительный процесс формирования у дирижера специальных слуховых, эмоциональных, двигательных ощущений и связи между ними;
11) дирижерский жест – движения рук, корпуса или головы дирижера, его мимика, передающая исполнителям конкретный музыкальный образ;
12) дирижерский жест – способность ясно слышать многокрасочное звучание партитуры как "внутри себя", так и непосредственно во время исполнения;
13) дирижерская техника – сложный комплекс специальных навыков, необходимых дирижеру для передачи собственных внутренних музыкальных представлений исполнителям;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы: материалды, оның ішінде қорытындыларды баяндау жеткіліксіз түрде өз бетінше емес, жүйеленбеген және бірізді емес, елеулі қателіктері бар;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: материалдың негізгі мазмұны ашылмаған.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
57-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - көркем мәнерлеу мақсатына тиісті қарқыннан және метрден сәл ғана ауытқуы (бәсеңдеуі, жылдамдауы);
2) айналмалы ауфтакт - айналмалы аударылған түрінде орындалатын негізгі элементтердің ауфтактісі;
3) акцент - белгілі ноталардың немесе тактідегі бөлігінің (немесе басқа түрімен) қатты шығуы;
4) ауфтакт - өнер көрсету алдындағы дирижерлік сермеу, алдын ала сермеу, дыбыс шығарудың басында дем алуды көрсету;
5) бастапқы ауфтакт - шығарманың басында, оның бөлімдерінің басында, аяқталғаннан кейін немесе музыкалық кідірістен (цезура) кейінгі тактінің дирижерлік бөлігін орындау қарқынын және сипатын айқындайтын ауфтакт;
6) бұлшық ет сезімі - біздің денеміздің барлық қимылын сүйемелдейтін сезімдер жинағы;
7) дауыс жүргізу - көп дауысты музыкалық шығармадағы дауыстардың қозғалысы;
8) дирижерлеу - музыкалық шығарманы жаттау және көпшілік алдында орындау кезінде музыканы орындаушы ұжымды басқару;
9) дирижерлік аппарат - дирижерлеу кезінде еріктік әсер етуге қажетті есту, эмоциялық және қимыл қабілеттерінің кешені;
10) дирижерлік аппаратты қою - дирижердің арнайы есту, эмоциялық, қимыл сезімін және олардың арасындағы байланысты қалыптастыратын ұзақ процесс;
11) дирижерлік қимыл - орындаушыға нақты музыкалық бейнені жеткізетін дирижердің қол, дене немесе бас қимылы, оның мимикасы;
12) дирижерлік қимыл - орындау кезінде тікелей және "өзінің ішінен" партитураның көп бояулы дыбысталуын анық есту қабілеті;
13) дирижерлік техника - орындаушыға жеке ішкі музыкалық ұғымды жеткізу үшін дирижерге керекті арнайы дағдылардың күрделі кешені;

14) динамика – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
15) волевое воздействие – одна из основных дирижерских способностей;
16) клавир – переложения для фортепиано оркестровых и симфонических произведений, опер, балетов, оперетт;
17) темп – скорость движения музыкального произведения;
18) отдача – третий элемент ауфтакта;
19) динамика в музыке – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
20) транспозиция в музыке – перенос всех звуков музыкального произведения на определенный интервал вверх или вниз;
21) оркестр – большой коллектив музыкантов – инструменталистов;
22) партитура – нотная запись многоголосного музыкального произведения, предназначенного для исполнения ансамблем, хором или оркестром, в которой все партии (голоса) одна над другой даны в определенном порядке;
23) клавишно-щипковые инструменты – инструменты, извлечение звука в которых осуществляется при помощи системы рычагов и управляется при помощи клавиш, расположенных в определенном порядке и составляющих клавиатуру инструмента;
24) регистр – часть звуков, объединенных каким – либо признаком, главным образом тембровым;
25) ритмический рисунок – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты;
26) замах – первый элемент ауфтакта;
27) такт – отрезок музыкального произведения, ограниченный с двух сторон вертикальной чертой;
28) тактирование – обозначение дирижерских долей такта движениями рук в определенном темпе и по определенной схеме в зависимости от дирижерского метра;
29) затакт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта;
30) схема тактирования – рисунок, приблизительно изображающий систематическое перемещение дирижера внутри такта;
31) падение – второй элемент ауфтакта;
32) задержанный ауфтакт – распространенный прием дирижерской техники, используется для усиления динамики в музыке не только медленного, но и быстрого темпа;
33) пауза – временное молчание, перерыв в звучании музыкального произведения в целом или какой – либо его части или отдельного голоса;
34) фактура – манера технической и художественной работы в музыкальном изложении у композиторов.
35) фермата – знак музыкальной нотации, предписывающий исполнителю увеличить по своему усмотрению длительность ноты;
36) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно – смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;

14) динамика - дыбысталу қаттылығының бояуларымен байланысты түсініктердің және ноталық белгілердің жиынтығы;
15) еріктік әсер - негізгі дирижер қабілеттерінің бірі;
16) клавир - оркестрлік және симфониялық шығармаларды, опера, балет, опереттаны фортепианомен орындауға ыңғайланған шығармалар;
17) қарқын - музыкалық шығарма қозғалысының жылдамдығы;
18) қайтару - ауфтакттың үшінші элементі;
19) музыкадағы динамика - қатты дыбысталудың бояуларымен байланысты ұғымдар мен нота белгілерінің жиынтығы;
20) музыкадағы тасымалдау - белгілі бір жоғары немесе төмен интервалдағы музыкалық шығарманың барлық дыбыстарының ауысуы;
21) оркестр - музыкант-аспапшылардың үлкен ұжымы;
22) партитура - белгілі бір ретпен берілген барлық партиялары бар (дыбыстардың) көп дыбысты музыкалық шығарманың ноталық жазбасы;
23) пернелік-шертпелі аспаптар - тетік жүйесінің көмегімен жүзеге асырылатын және перне арқылы басқарылатын дыбыстар шығаратын аспаптар;
24) регистр - қандай да бір белгілер, оның ішінде ең алдымен тембрлік бойынша біріктірілген дыбыстардың бөлігі;
25) ритмикалық сурет - дыбыстардың жоғарылығынан туындаған дыбыстар ұзақтығының бірізділігі;
26) сермеу -ауфтакттың бірінші элементі;
27) такт - екі жағынан вертикалдық сипатпен шектелген музыкалық шығарманың бөлігі;
28) тактілеу - белгілі бір қарқындағы және дирижерлік метрден тәуелсіз белгілі сызба бойынша қол қозғалысы тактісінің дирижерлік бөлігін белгілеу;
29) тактіден тыс - келесі тактінің бірінші бөлігінің алдына келетін тактінің толық емес бөлігі;
30) тактілеу сызбасы - дирижердің такті ішінде жүйелік ауысуын болжамды бейнелейтін сурет;
31) төмен түсіру (падение ) - ауфтакттың екінші элементі;
32) тоқтатылған ауфтакт - музыкадағы баяу әрі жылдам қарқынды динамиканы күшейту үшін қолданылатын дирижерлік техниканың кеңінен тараған тәсілі;
33) үзіліс - уақытша үнсіздік, музыкалық шығарманың тұтас немесе қандай да бір оның бөлігінде, жеке дауыстың дыбысталуындағы үзіліс;
34) фактура - сазгердің музыкалық баяндауындағы техникалық және көркем жұмыстың мәнері;
35) фермата - орындаушының өз білгені бойынша нота ұзақтығын ұлғайтуындағы музыкалық ноталаудың белгісі;
36) фразировка - музыкалық ойдың мазмұнын, логикасын шығару мақсатындағы кезеңдерді, сөйлемдерді, фразаларды, түрткілерді шектеу жолдары арқылы орындау үрдісінде музыкалық фразаның көркемдік-мағыналық шығуын сипаттайтын музыкалық мәнерліліктің тәсілі;

37) хейрономия – условная жестикуляция, применявшаяся при управлении хором и указывавшая певцам ритм, динамику и характер исполнения песнопений;
38) штрихи – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
39) внутренний музыкальный вслух – способность воспроизводить с помощью музыкальной памяти звучание музыки "внутри себя" и свободно оперировать музыкальными интонациями во всем тембрально – темпо-ритмическом разнообразии; компонент дирижерского слуха.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально –творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков дирижирования.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) постановка дирижерского аппарата и его свободы;
2) знание сольной партии;
3) изучение гармонического и мелодического языка, формы произведения, структуры его отдельных частей, тонального плана, состава оркестра, инструментовки, особенностей фактуры;
4) обучение основам музыкальной грамоты;
5) освоение музыкальной терминологии;
6) овладение техникой дирижирования оркестрового аккомпанемента;
7) формирование умения вычленить главные, выразительные элементы, достигать ровности оркестровых групп и всего оркестра;
8) понимание музыкального произведения – его основной темы, подголосков, вариаций, исполняемые как всем оркестром, так и отдельными оркестровыми группами;
9) знакомство с лучшими образцами русской, зарубежной музыки, произведениями современных композиторов, народным творчеством.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувства ритма, музыкальной памяти, художественного вкуса, творческого воображения, артистических способностей обучающегося;
2) развитие образного мышления, воображения, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки;
3) формирование художественного вкуса, чувства стиля, музыкального кругозора;
4) раскрытие волевых качеств через эмоциональное восприятие музыки, мимику, жест;
5) развитие оркестрового мышления, познавательного интереса к музыкальному творчеству;
6) развитие способности контролировать и управлять звучанием оркестра;
7) приобретение обучающимся опыта творческой деятельности и публичных выступлений в сфере оркестрового музицирования.
Воспитательные:
1) приобщение обучающегося к основам национальной и мировой музыкальной культуры;
2) воспитание культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
3) формирование и развитие эстетических взглядов;
4) воспитание стремления к самосовершенствованию;
5) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.

37) хейрономия - хорды басқару кезінде қолданылатын және әншіге әнді орындау ырғағын, динамикасын және сипатын көрсететін шартты қол сермеу;
38) штрихтар - дыбыстарды шығаратын ноталарды, ноталар группасын орындаудың тәсілі (амалдар және әдістер);
39) ішкі музыкалық дауыстау - музыканы есте сақтау қабілетінің көмегімен музыканы "өзінің ішінен" дыбыстау қабілеті және барлық тембрлік-темпті-ырғақты әртүрліліктен музыкалық екпіндермен еркін қолдану; дирижерлік есту қабілетінің компоненті.
3. Бағдарламаның мақсаты: дирижерлеу бойынша білім, білік және дағдысын алу негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) дирижерлік аппаратты және оның ерігін қою;
2) жеке партияларды білу;
3) тілдің үйлесімділігін және әуезділігін, шығарманың формасн, оның жеке бөліктеріндегі құрылымын, үндестілік жоспарын, оркестрдің, аспаптаудың құрамын, фактураның ерекшелігін меңгеру;
4) музыкалық сауат ашу негіздерін оқу;
5) музыкалық терминдерді меңгеру;
6) оркестрлік сүйемелдеудің дирижерлеу техникасын меңгеру;
7) басты, мәнерлеу элементтерін бөлу дағдысын, оркестрлік топтардың және барлық оркестрдің бірқалыптылығына қол жету дағдыларын қалыптастыру;
8) тұтас оркестрдің, сондай-ақ бөлек оркестр топтарының орындауындағы музыкалық шығарманы, оның негізгі тақырыбын, қосалқы дыбысты, вариацияны түсіну;
9) орыс, шетел музыкасының үздік үлгілерімен, заманауи сазгерлердің туындыларымен, халық шығармашылығымен таныстыру;
Дамыту:
1) білім алушының есту, ырғақты сезу, музыкалық есте сақтау, көркемдік талғамын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілетін дамыту;
2) бейнелі ойлау, қиялдау, музыканы эмоциялық қабылдау, орындаушылық жігерін және шыдамдылығын дамыту;
3) көркемдік талғамын, стильдік сезімін, музыкалық ой-өрісін қалыптастыру;
4) музыканы эмоциялық қабылдау, мимика, іс-қимыл арқылы жігерлік қасиеттерін ашу;
5) оркестрлік ойлау, музыкалық шығармашылыққа деген танымдық қызығушылығын дамыту;
6) оркестрдің дыбысталуын бақылау және басқару қабілеттерін дамыту;
7) оркестрлік музыка ойнау саласында білім алушының шығармашылық қызметі және көпшілік алдында өнер көрсету бойынша тәжірибе алу.
Тәрбиелік:
1) білім алушыны ұлттық және әлемдік музыка мәдениетінің негіздеріне араластыру;
2) саналы түрде музыканы қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетіне тәрбиелеу;
3) эстетикалық көзқарастарын дамыту және қалыптастыру;
4) өзін-өзі жетілдіруге талпынуды тәрбиелеу;
5) білім алушының кәсіби оқуды саналы түрде жалғастыруға деген саналы уәждемесін қалыптастыру.

5. Срок обучения оркестровому дирижированию – один год. Обучение начинается с 6 класса. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией.
6. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику дирижирования оркестрового аккомпанемента.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа создает условия для овладения обучающимися знаниями, умениями и навыками дирижирования в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
11. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков дирижирования;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
12. Психолого – педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
13. Привитие обучающемуся необходимых умений и навыков дирижирования происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, музыкальное воспитание и развитие основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.

5. Оркестрлік дирижерлеуге оқыту мерзімі - бір жыл. Оқыту 6 сыныптан басталады. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестациямен аяқталады.
6. Аптадағы сағаттардың саны және оқыту уақытының көлемі үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
7. Бағдарлама оркестрлік сүйемелдеуді дирижерлеу техникасын меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық лексиканы және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама білім алушыға болашақ музыканттың практикалық қызметіне қажетті дирижерлік саласындағы білім, білік және дағдыларын меңгеру үшін жағдай жасайды.
10. Педагог оқу міндеттерін қоюдағы икемділіктің, әрбір баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндігінің есебінен әрбір білім алушыға жеке тәсілді қолдануды жүзеге асыру үшін жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгеруде, балалардың музыкаға деген қызығушылығын оятуда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
11. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етуге бағдарланған:
1) дирижерлеу бойынша білім, білік және дағдысын меңгеру;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алу;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру;
4) музыкалық білім алуға және музыка мәдениетіне тарту;
5) болашақта музыкалық өнер саласында кәсіби білім беру бағдарламаларын игеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
12. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
13. Білім алушыға мазмұны, сипаты және стилі бойынша әртүрлі көркем шығармалармен жұмыс жасау процесінде қажетті дирижерлеу біліктерін және дағдыларын үйретуге, музыкалық тәрбиелеу және дамыту халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел сазгерлерінің шығармашылығын зерттеуге негізделеді.

14. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков дирижирования, опыта творческой деятельности.
15. Основная практическая задача коллективного музицирования – формирование специальных оркестровых навыков игры, которые предполагают умение слушать звучание оркестра, ощутить единый ритмический пульс, играть согласованно и художественно в изменчиво гибком ритме, совместно исполнять, взаимодействовать с участниками оркестра.
16. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.
17. Методическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно – деятельностного, индивидуально –дифференцированного и проблемно – исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
18. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности, позволяет отбирать доступный для слушания, изучения и исполнения учебный материал, способствующий музыкальному и духовно –нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между темами уроков на уровне содержания и музыкально – исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков игры на инструменте;
4) принцип творчества раскрывает способности и склонности обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
19. Специфика индивидуального обучения инструменту "Основы оркестрового дирижирования" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
20. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – исполнение произведения обучающимся индивидуально, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – работа с оркестром, упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;

14. Балалардың дирижерлеу білімін, білігін және дағдысын, шығармашылық қызметінің тәжірибесін игеруі, жалпы дамытушылыққа бағытталуы Бағдарламаның ерекшелігі болып табылады.
15. Ұжымдық музыка ойнаудың негізгі практикалық міндеті - оркестрдің дыбысталуын тыңдауға, бірыңғай ырғақтық соғылуын сезінуді, ауыспалы икемді ырғақта келісілген және көркемдік ойнауды, оркестрдің қатысушыларымен бірге өзара бірлесіп орындауға арналған арнайы оркестрлік ойнау дағдыларын қалыптастыру.
16. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, оқу пәнінің шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік, дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
17. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен музыкатанушылардың теориялық ережелері және әдістемелік нұсқаулары.
18. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік бере отырып, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына ықпал етеді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушының музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнау дағдыларын меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, жетістік жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
19. "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" аспаптарға жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, оқыту формаларын және оқу-әдістемелік кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
20. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - шығармашылық жұмыстарды, бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін көрмелерге, мұражайларға бару;
3) практикалық - мұқият пысықтау үшін тұтас шығарманы ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;

4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления);
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
21. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, как физические данные, уровень развития музыкальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
22. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки дирижирования отрабатываются индивидуально и коллективно;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров.
23. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной музыкальной школе.
24. Основной формой учебно – воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое и индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
25. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
26. Виды внеурочных форм работы:
1) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
2) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
3) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
4) встречи с музыкальными деятелями, исполнителями, композиторами.
27. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
28. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
29. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
30. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе – развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми;
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.

4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
21. Әдістерді таңдау білім алушының жас және жеке ерекшеліктеріне, дене мүмкіндіктеріне, музыкалық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты.
Барлық оқыту процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
22. Сабақ формалары:
1) практикалық - дирижерлеу тәсілдері мен дағдыларын жеке және ұжымдық түрде пысықтау;
2) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету.
23. Бағдарламаны жүзеге асыру кезінде педагог заманауи музыкалық мектепте интерактивті білім беру технологияларын, классикалық және дәстүрлі емес сабақтардың үлгілерін пайдаланады.
24. Сыныптағы топтық және жеке сабақ педагогтің білім алушылармен жүргізетін жұмысының негізгі формасы болып табылады.
25. Сабақ бағдарламасы бір уақытта өткізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
26. Сабақтан тыс жұмыстардың түрлері:
1) концерттік, байқаулық қойылымдарға дайындық;
2) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу;
3) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға және мұражайларға бару;
4) музыкалық қайраткерлермен, орындаушылармен, сазгерлермен кездесу.
27. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
28. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
29. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекітуге арналған орын.
30. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері - дамыту, түзету-дамыту, дарынды балалармен жұмыс;
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) себептері мен өзгерістердің мақсаттарын нұсқай отырып, жеке тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және уақытын өзгерту туралы ақпаратты көрсету.

8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально – техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
53. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение голосом, наличие технической свободы.
54. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие музыкально-исполнительских данных обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
55. Насыщенность учебного репертуара сочинениями разных жанров и стилей создает благоприятную ситуацию для изучения, сравнения, систематизации музыкального материала.
56. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными композиторами.
57. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар оркестра, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
58. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный список за счет нового репертуара.
59. В репертуаре учитываются индивидуальные особенности, личностные качества обучающегося, его сильные и слабые стороны, уровень его общекультурного, музыкального развития, оркестрового мышления и мануально – технической подготовки.
60. Обучение и воспитание дирижера – это чрезвычайно многогранный и кропотливый процесс. Занятия в дирижерском классе направлены на дальнейшее развитие оркестрового мышления в едином комплексе с формированием умений выражать свои внутрислуховые представления мануально-пластическими средствами.
61. Составляя индивидуальный план обучающегося, педагог подбирает такие произведения, на материале которых можно наиболее полно раскрыть индивидуальные исполнительские качества, закрепить все приемы, составляющие основы дирижерской техники.
62. Педагог руководствуется принципами эффективности дирижерской техники звукодвижения, упреждения звучания, графической ясности жеста, свободы движений и художественной целесообразности.
63. При изучении произведения и подготовке к дирижированию обучающийся составляет исполнительский план, выявляет музыкальные образы произведения, определяет темп, динамику, находит выразительные технические приемы, способствующие раскрытию содержания произведения.

8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жыл соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
53. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
54. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының музыкалық-орындаушылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
55. Оқу репертуарының әр түрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларға қанық болуы музыкалық материалды оқуға, салыстыруға, жүйелеуге оңтайлы жағдай туғызады.
56. Педагог репертуарлық тізбеге заманауи отандық және шетел сазгерлері жазған үздік пьесаларды енгізе отырып, оны жүйелі түрде жаңартады және кеңейтеді.
57. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысып, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын мұқият ойластырады.
58. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін анықтайды, шығармаларды үйрену кезеңдерін анықтайды, Бағдарламаның көлемін және күрделілігін түрлендіреді, жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.
59. Репертуарда білім алушының жеке ерекшелігі, тұлғалық қасиеттері, оның мықты және әлсіз жақтары, оның жалпы мәдени, музыкалық дамуы, оркестрлік ойлау және мануалды-техникалық дайындалу деңгейі ескеріледі.
60. Дирижерді оқыту және тәрбиелеу - бұл жан-жақты және көп еңбекті талап ететін процесс. Дирижерлік сыныптағы сабақ келешекте біртұтас кешенді мануалды-пластикалық тәсілдер арқылы өзінің ішкі есту түсінігін жеткізу дағдысының қалыптасуымен бірге оркестрлік ойлауды дамытуға бағытталады.
61. Педагог білім алушының жеке жоспарын жасай отырып, материалда жеке орындаушылық қасиеттерін толық ашатын, дирижерлік техниканың негізін құраушы барлық тәсілдерді бекітуші шығармаларды таңдайды.
62. Педагог дыбыс қозғалысының дирижерлік техника нәтижесі, дыбысталудың алдында, қимылдың графикалық анықтылығы қағидаттарын басшылыққа алады.
63. Білім алушы шығарманы меңгеру және дирижерлеуге дайындық кезінде орындаушылық жоспар құрады, шығарманың музыкалық бейнелерін шығарады, қарқынын, динамикасын анықтайды, шығарма мазмұнын ашуға бағытталған техникалық мәнерлеу тәсілдерін табады.

64. При дирижировании по клавиру обучающийся представляет себе произведение в оркестровом звучании.
65. Мелодическую линию, гармоническое сопровождение, контрапункт и другие элементы фактуры обучающийся представляет себе в реальном звучании инструментов соответствующего регистра и тембра, при этом условии возможен ясный показ группы инструментов.
66. Метод дирижирования по клавиру подготавливает обучающегося к работе над партитурой, где роль каждого голоса или инструмента определена совершенно конкретно.
67. В оркестровой игре требуются определенные музыкально –технические навыки владения инструментом, навыки совместной игры, такие, как:
1) сформированный комплекс умений и навыков в области коллективного творчества – оркестрового исполнительства, позволяющий демонстрировать в оркестровой игре единство исполнительских намерений и реализацию исполнительского замысла;
2) навыки по решению музыкально – исполнительских задач оркестрового исполнительства, обусловленных художественным содержанием и особенностями формы, жанра и стиля музыкального произведения.
68. Исполнительские замыслы педагог передает речью, пением, проигрыванием партий на одном из инструментов, специфическим языком дирижерских жестов.
69. С помощью речи педагог объясняет образно – смысловое содержание музыки, характер трактовки, силу звучания, указывает на допущенные ошибки, добивается точного выполнения своих творческих намерений и правильного воспроизведения нотного текста.
70. Основным средством общения с оркестром является язык дирижерских жестов. Каждое движение педагог учит понимать, при этом обращает внимание на разницу между жестами, передающими различную по характеру, темпу, настроению и содержанию музыку.
71. Педагог практикует с обучающимся игру по руке по несколько тактов из различных пьес, добивается точного одновременного вступления и соответствия исполнения музыки жесту дирижера.
72. Обучающийся учится понимать указания педагога, быстро выполнять их, помнить о них при исполнении музыки.
73. Индивидуальные занятия с обучающимся педагог начинает с постановки дирижерского аппарата, анализа дирижерского жеста, обращает внимание обучающегося на недостатки, как наклон головы, приподнятость локтей и плечевого пояса, напряженность и скованность кистей рук.
74. Педагог учит обучающегося держать корпус свободно, естественно, спокойно, чтобы плечи были развернуты, грудь расправлена. Правильная постановка корпуса облегчает работу дирижера, обеспечивает полную свободу действий за пультом.
75. Руки являются ведущей частью дирижерского аппарата, посредством рук дирижер передает свое толкование музыкального произведения, раскрывает его внутреннее содержание, воздействует на исполнителей.

64. Білім алушы клавир бойынша дирижерлеу кезінде шығарманың оркестрлік дыбысталуын өзінің көз алдына елестеді.
65. Білім алушы фактураның әуендік тізбегін, гармоникалық сүйемелдеуін, контрапункт және басқа да элементтерін аспаптардың тиісті регистрде және тембрде шынайы дыбысталуын түсінеді, осы кезде ғана аспаптардың тобын анық көрсетуге болады.
66. Клавир бойынша дирижерлеу әдісі білім алушыны әрбір дауыстың немесе аспаптың рөлі толық нақты анықталған партитурамен жұмыс жасауға дайндайды.
67. Оркестрлік ойнауда белгілі бір аспапты меңгерудегі музыкалық-техникалық дағдылар, бірге ойнау сияқты келесі дағдылар талап етіледі:
1) оркестрлік ойнауда орындаушылық ниеттің бірлігін және орындаушылық ойды жүзеге асыруды көрсетуші ұжымдық шығармашылық-оркестрлік орындаушылық саласындағы біліктер мен дағдылардың қалыптасқан кешені;
2) музыкалық шығарманың көркемдік мазмұны және формасы, жанры және стилімен шартталған оркестрлік орындаушылықтың музыкалық- орындаушылық міндеттерін шешу бойынша дағдылар.
68. Педагог орындаушылық ойын сөйлеу, ән айту, аспаптардың бірінде партияны ойнау, дирижерлік қимылдың арнайы тілімен жеткізеді.
69. Педагог тіл арқылы музыканың бейнелік-мағыналық мазмұнын, баяндаудың сипатын, дыбысталудың күшін түсіндіреді, жіберілген қателерді көрсетеді, өзінің шығармашылық ойларын дұрыс орындауын және ноталар мәтінін дұрыс шығаруына қол жеткізеді.
70. Дирижерлік қимыл тілі - оркестрмен араласудың негізгі құралы болып табылады. Педагог әрбір қимылды түсінуге үйретеді, сонымен қатар сипаты, қарқыны, күйі және музыканың мазмұны бойынша берілетін қимыл арасындағы айырмашылықтарға назар аударады.
71. Педагог білім алушылармен бірге әртүрлі пьесалардан бірнеше тактілерді қолмен ойнауға машықтанады, дәл бір уақытта өнер көрсетуге және дирижердің қимылына сәйкес музыканың орындалуына қол жеткізеді.
72. Білім алушы педагогтің нұсқауларын түсінуге, олардың жылдам орындауға, музыканы орындау кезінде оларды еске сақтауға үйренеді.
73. Педагог білім алушымен жеке жүргізілетін сабақтарды дирижерлік аппаратты қоюдан, дирижерлік қимылды талдаудан бастайды, білім алушының кемшіліктеріне, яғни басын төмен түсіруі, шынтағының және иық белдеуінің жоғары көтеріңкі болуы, қол буынының бәсеңдеуі және бөгелуіне назар аударады.
74. Педагог білім алушыны иығы ашық, кеудесі тік болуы үшін денені еркін, табиғи, қалыпты ұстауға үйретеді. Денені дұрыс қойылуы дирижердің жұмысын жеңілдетеді, пультпен жұмыс жасау кезінде толық еркіндікті қамтамасыз етеді.
75. Қол - дирижерлік аппараттың жетекші бөлігі болып табылады, дирижер қол арқылы өзінің музыкалық шығарма туралы түсінігін жеткізеді, оның ішкі мазмұнын ашады, орындаушыға ықпал етеді.

76. Основные требования при постановке руки – полная мышечная свобода, удобство, естественность, подвижность каждой части и ощущение их единства.
77. Правильная постановка руки требует большого терпения педагога, обучающегося, на протяжении всего курса работа над постановкой дирижерского жеста становится более дифференцированной.
78. Кисть – наиболее выразительная часть руки – самая независимая и подвижная часть руки. Вся работа по дирижерской технике направлена на развитие подвижности, выразительности кисти, ее гибкость и эластичности.
79. Особое внимание педагог уделяет слаборазвитой самостоятельности действий правой и левой рук, графической четкости схем тактирования.
80. Большое значение в процессе работы имеет личный пример педагога. В работе не следует настаивать на точном копировании жеста педагога, которое может привести к утрате индивидуальных черт обучающегося.
81. Каждый дирижерский прием должен применяться осмысленно в соответствии с музыкальным содержанием произведения. Педагог подсказывает обучающемуся путь к самостоятельным поискам.
82. Закрепление полученных навыков путем дирижирования небольших, но самостоятельных и законченных произведений, повысит интерес обучающегося к занятиям и послужит толчком к самостоятельной работе над произведением.
83. Процесс разучивания музыкального произведения в дирижерском классе подразделяется на предварительный, основной и заключительный этапы.
84. Первый этап посвящается начальному знакомству с произведением путем его прослушивания и зрительного анализа текста, результатом которого является эскизное представление о содержательно – формальных контурах произведения.
85. На втором этапе ведется тщательная, детальная проработка произведения с постепенным проникновением в его эмоционально-образное содержание, формированием исполнительского замысла и овладением мануально-техническими средствами его воплощения.
86. Второй этап работы над произведением начинается с детального изучения внутрислухового представления.
87. Наиболее доступный способ изучения произведения – с помощью фортепиано, которое активно дополняется освоением с помощью внутреннего слуха.
88. Обучающийся тщательно прорабатывает произведение, педагог добивается его прочного знания и понимания.
89. Основной принцип действия педагога в процессе мануального освоения музыки состоит в том, что на уроках он последовательно добивается устранения обучающимся недостатков в дирижировании.
90. Педагог обнаруживает ошибку, делает соответствующее замечание обучающемуся, показывает правильный способ выполнения приема.

76. Қолды қоюдағы негізгі талап - бұлшық еттің еркіндігі, ыңғайлы болуы, табиғилығы, әрбір бөліктің қозғалғыштығы және олардың тұтастығын сезіну.
77. Қолдың дұрыс қойылуы педагогтің, білім алушының сабырлығын талап етеді, курс бойы дирижерлік қимылды қою бойынша жұмыс барынша дифференциалды болады.
78. Қол буыны - қолдың айырықша айқын бөлігі - қолдың ең тәуелсіз және қозғалмалы тұсы. Дирижерлік техника бойынша жұмыстың барлығы қозғалғыштыққа, білектік мәнерлігіне, оның иілгіштігіне және созылғыштығына бағытталған.
79. Педагог оң және сол қолдың өз бетінше қозғалысының нашар жетілуіне, тактілеу сызбасының графикалық айқындығына ерекше назар аударады.
80. Жұмыс жасау процесінде педагогтің көрсету үлгісі үлкен маңызды орынды алады. Жұмыс жасауда педагогтің қимылын дәл қайталауын талап ету білім алушының жеке ерекшелігін жоғалтуына әкелуі мүмкін.
81. Әрбір дирижерлік тәсіл шығарманың музыкалық мазмұнына сәйкес мағынасын түсініп қолданады. Педагог білім алушыға өз бетінше ізденудің жолын түсіндіреді.
82. Шағын, бірақ өз бетінше және аяқталған шығарманы дирижерлеу жолдары арқылы алған білімін бекіту білім алушының сабаққа деген қызығушылығын оятады және шығармамен өз бетінше жұмыс жасауға түрткі болады.
83. Музыкалық шығарманы жаттау процесі дирижерлік сыныпта алғашқы, негізгі және қорытынды кезеңдерге бөлінеді.
84. Бірінші кезең шығармамен танысу, оны тыңдау жолдары және шығарманың мазмұнды-формалды сызбасы туралы нобайлық ұғымның нәтижесі болып табылатын мәтінді көру арқылы талдауға арналады.
85. Екінші кезеңде шығарманың эмоциялық-бейнелі мазмұнына біртіндеп ене отырып, оны мұқият, бөлшектеп талдау, орындаушылық ойды қалыптастыру және оны іске асырудағы мануалды-техникалық құралдарын игеру жүргізіледі.
86. Шығармамен жұмыс істеудің екінші кезеңі ішкі есту көрінісін толық зерттеуден басталады.
87. Шығарманы зерттеудің барынша қолжетімді тәсілі - фортепианоның көмегімен ішкі есту қабілетінің көмегі арқылы меңгерумен толықтырылады.
88. Білім алушы шығарманы тиянақты пысықтайды, педагог оның нақты түсініп білуіне қол жеткізеді.
89. Сабақта білім алушының дирижерлеудегі кемшіліктерін біртіндеп түзетуге қол жеткізуі музыканы мануалды меңгеру процесіндегі педагогтің негізгі әрекетінің қағидаты болып табылады.
90. Педагог қатені анықтайды, білім алушыға тиісті ескерту жасайды, қабылдаудың дұрыс тәсілдерін көрсетеді.

91. Педагог находит результативные пути достижения поставленной цели путем вычленения и тщательной проработки отдельных отрезков исполняемого произведения.
92. Третий этап работы над произведением – этап достижения целостности. Основное его содержание составляет выявление взаимосвязей, взаимообусловленности разделов, построений, отработка переходов между ними, их агогического, динамического и образно смыслового соотношения.
93. Большое значение в этом процессе имеет выявление кульминаций отдельных построений и главной кульминации всего произведения.
94. Необходимым условием этой работы является знание музыки наизусть, которое облегчает охват произведения в его целостности, его выстраивание, соподчинение всех его структурно выразительных компонентов.
95. Реализация исполнительского замысла, передача образного содержания музыки требует от обучающегося максимальной мобилизации его творческих сил и способностей, тем самым оказывает сильнейшее влияние на развитие.
96. Педагог создает возможности для дирижирования всем произведением с начала до конца без остановок, облегчает охват целого, формирует исполнительскую волю и сценическую выдержку.
97. На занятиях в классе происходит развитие у обучающегося оркестрового мышления, то есть умение в процессе звучания произведения на фортепиано представить себе воображаемое оркестровое звучание, в котором показывает все элементы оркестровой фактуры, звучание солирующих инструментов, вступление оркестровых групп.
98. Изучаемое произведение заучивается, дирижируется на память, так как это дает возможность обучающемуся установить лучший контакт с исполнителями, освобождает внимание для выполнения художественных задач и способствует развитию памяти.
99. На начальном этапе обучения важнейшим требованием является ясное понимание обучающимся значение своей роли в оркестре.
100. Педагог обращает внимание обучающегося на настройку инструментов, правильное звукоизвлечение, сбалансированную динамику, штриховую согласованность, ритмическую слаженность, четкую и ясную схему формообразующих элементов.
101. Методика проведения первых уроков тщательно продумывается, учитывается не только практическая сторона обучения, но и музыкально –воспитательные задачи.
102. На начальном этапе работы раскрываются роль, значение дирижера, его основные функции. Предметы сольфеджио, основы инструментовки, музыкальная литература находят в работе дирижера практическое применение.
103. Теоретические знания являются неотъемлемой частью практической деятельности в работе над произведением, сведения об авторе, жанре произведения, содержании, указания композитора о темпе и характере музыки рассматриваются до практического дирижирования.

91. Педагог орындалған шығарманың жеке бөліктерін тиянақты пысықтау арқылы қойылған мақсатқа қол жеткізудің қорытынды жолдарын табады.
92. Шығармамен жұмыс жасаудың үшінші кезеңі - біртұтастыққа қол жеткізу кезеңі. Оның негізгі мазмұнын өзара байланысты анықтау, бөлімдердің өзара шарттылығы, құрылымы, олардың арасындағы ауысу, олардың агогикалық, динамикалық және бейнелік мағыналық өзара байланысын пысықтау құрайды.
93. Жеке құрылымның шарықтау шегін және шығарманың негізгі шарықтау шегін анықтау бұл процесте маңызды орын алады.
94. Шығарманың толық көлемін, оның реттелуін, барлық құрылымдық мәнерлі құрамдарының бағынуын жеңілдететін музыканы жатқа білуі бұл жұмыстың қажетті шарты болып табылады.
95. Орындаушылық түпкі ойын жүзеге асыру, музыканың бейнелік мазмұнын беру білім алушыдан барынша оның шығармашылық күшін және қабілетін жинақтауын талап етеді, осылайша дамуына үлкен әсер етеді.
96. Педагог шығарманы басынан бастап аяғына дейін тоқтаусыз дирижерлеу үшін мүмкіндік жасайды, толықтай қамтуын жеңілдетеді, орындаушылық еріктілігін және сахналық шыдамдылығын қалыптастырады.
97. Сыныптағы сабақ барысында білім алушылардың оркестрлік ойлауы, яғни шығарманың фортепианода дыбысталу процесінде оркестрлік фактураның барлық элементтерін, жеке орындалатын аспаптардың дыбысталуын, оркестрлік топтың ойнауын көрсететін елестету қабілетінің дамуы жүреді.
98. Зерттеліп отырған шығарманың жатталуы, дирижерлеудің есте сақталуы білім алушыға орындаушылармен жақсы байланысты орнатуға мүмкіндік береді, көркемдік міндеттерді орындау үшін зейінін аударады және есте сақтауын дамытуға мүмкіндік береді.
99. Білім алушының оркестрдегі өзінің рөлін анық түсінуі оқытудың бірінші кезеңіндегі маңызды талаптың бірі болып табылады.
100. Педагог білім алушының аспаптарды күйге келтіруіне, дұрыс дыбыс шығаруына, динамиканың үйлесімділігіне, штрихты келісуіне, ырғақтық реттілігіне, форма жасаушы элементтердің анық және айқын сызбасына назар аударады.
101. Бірінші сабақты өткізудің әдістемесі мұқият ойластырылады, оқытудың тек практикалық жағы емес, сондай-ақ музыкалық-тәрбиелік міндеттері де ескеріледі.
102. Жұмыстың алғашқы кезеңінде дирижердің рөлі, маңызы, оның қызметі ашылады. Сольфеджио, аспаптау негіздері, музыкалық әдебиет пәндері дирижердің жұмысында практикалық қолданыста болады.
103. Теориялық білім шығармамен жұмыс жасаудағы практикалық қызметінің ажырамас бөлігі болып табылады, автор, жанр, шығарма туралы деректер, мазмұндары, музыканың қарқыны және сипаты туралы сазгердің нұсқауы практикалық дирижерлеуге дейін қарастырылады.

104. Основной задачей педагога является раскрытие волевых качеств обучающегося через эмоциональное восприятие музыки, мимику, жест, в процессе применения которых вырабатывается комплексное понимание дирижерского воздействия на звучание музыкального произведения для передачи художественного замысла.
105. Педагог исполняет произведение, сообразуясь с темпом, динамикой, характером дирижерского жеста, развивает способность обучающегося контролировать и управлять звучанием оркестра.
106. Обучение метрономированию начинается с анализа дирижерской доли, дирижерского взмаха. Обучая дирижированию, педагог детально объясняет понятие ауфтакта, показывает простые приемы снятия.
107. В дирижировании посредством ауфтакта предваряются моменты дыхания, вступления, снятия, наступление новой динамики, темпа, штрихи. Изучение схем дирижирования проводятся на конкретном материале.
108. Педагог учит обучающегося к самостоятельной домашней работе над произведением, эти занятия закрепляют пройденный в классе учебный материал.
109. В процессе овладения техникой дирижирования оркестрового аккомпанемента обучающийся получает представление о необходимости достижения единства звучания солиста и оркестра.
110. Педагог добивается безукоризненного знания партий обучающимся, умения вычленять главные, выразительные элементы и достигать ровности оркестровых групп, всего оркестра.
111. Комплекс теоретических знаний реализуется в практической работе над партитурой. Происходит разбор ее структурных, стилистических, идейных и художественных особенностей произведения.
112. Методы работы над партитурой обучающийся осваивает под руководством педагога. Работа над партитурой включает изучение гармонического, мелодического языка, формы произведения и структуры его отдельных частей, тонального плана, состава оркестра, инструментовки, особенностей фактуры.
113. Работа над партитурой ставит перед обучающимся новые задачи, решению их способствуют знания и навыки, полученные в результате изучения курсов чтения партитур и инструментовки.
114. Обучающийся получает навыки зрительного изучения партитуры, овладевает музыкальным материалом настолько, чтобы запомнить вступление голосов, расположение голосов в аккорде, общее движение мелодических и гармонических голосов, последовательность гармонических сочетаний, изменение темпов, смену размеров.
115. Изучение партитуры начинается с небольших несложных произведений, в дальнейшем обучающийся приступает к одновременному зрительному и слуховому изучению более сложных незнакомых произведений.

104. Педагогтің негізгі міндеті көркемдік ойын жеткізу үшін музыкалық шығарманың дыбысталуына әсер ететін дирижерлік ықпалдың кешенді түсінігін қалыптастыру процесінде музыканы эмоциялық қабылдау, мимика, қимыл арқылы білім алушының еріктік қасиеттерін ашу болып табылады.
105. Педагог дирижерлік қимылдың қарқынына, динамикасына, сипатына сүйене отырып шығарманы орындайды, білім алушының оркестрдің дыбысталуын бақылау және басқару қабілеттерін дамытады.
106. Метрономияға оқыту дирижерлік үлесті, дирижерлік сермеуді талдаудан басталады. Педагог дирижерлеуге үйрете отырып, ауфтакт ұғымын толық түсіндіреді, алып тастаудың қарапайым тәсілдерін көрсетеді.
107. Ауфтакт арқылы дирижерлеуде тыныс алу, кіріспе, түсіру кезеңдері, жаңа динамиканың, қарқынның, штрихтың басталуы пайда болады.
Дирижерлеудің сызбасын зерттеу нақты материалда жүргізіледі.
108. Педагог білім алушыны өз бетінше үй жұмысын орындауға үйретеді, бұл сабақтар сыныпта өткен оқу материалын бекітеді.
109. Оркестрлік сүйемелдеуді дирижерлеу техникасын меңгеру процесінде білім алушы жеке орындаушы мен оркестрдің бірдей дыбысталу жетістігінің қажеттілігі туралы түсінік алады.
110. Педагог білім алушының партияларды мүлтіксіз білуіне, басты, айқын элементтерді айыра алуын және оркестрлік топтың, барлық оркестрдің бір қалыптылығына қол жеткізеді.
111. Теориялық білім кешені партитурамен практикалық жұмыс жасауда іске асады. Оның құрылымдық, стилистикалық, идеялық және шығарманың көркемдік ерекшелігін талдау жүреді.
112. Білім алушы педгогтің жетекшілігімен партитурамен жұмыс жасау әдістерін меңгереді. Партитурамен жұмыс үйлесімді, әуендік тілді зерттеу, шығарманың формасын және оның жеке бөліктерінің құрылымын, тоналдық жоспарын, оркестрдің құрамын, аспаптауды, фактураның ерекшелігін қамтиды.
113. Партитурамен жұмыс жасауда білім алушының алдына жаңа міндеттер қойылады, оларды шешуге партитура және аспаптауды оқу курсын зерттеу нәтижесінде алған білім және дағдылары мүмкіндік береді.
114. Білім алушы партитураны көру арқылы зерттеу дағдысын алады, дауыстардың шығуын есте сақтау үшін музыкалық материалдың аккордтағы дауыстардың орналасуын, әуеннің және үйлесімдік дауыстардың реттілігін, қарқынның өзгеруін, көлемнің ауысуын меңгереді.
115. Партитураны зерттеу шағын күрделі емес шығармадан бастайды, алдағы уақытта білім алушы бір уақытта күрделі таныс емес шығарманы көру және есту арқылы зерттеуге кіріседі.

116. При дирижировании произведения по партитуре, наряду с более общими задачами – ощущением и выражением характера музыки, проявлением темперамента, воли, ясным исполнительным замыслом и доведением содержания произведения до слушателя – педагог решает и более частные задачи: выявление главных элементов фактуры, тембровых красок звучания.
117. Педагогом выбираются наиболее выразительные технические приемы дирижирования, способствующие раскрытию всех особенностей оркестрового звучания, показу всех мелодических линий голосов, гармонического сопровождения, вступления полифонического голоса.
118. Обучающийся под руководством педагога осваивает широкий круг произведений, необходимый для практической деятельности. Партитура усваивается путем внутреннего слушания, сольфеджирования, проигрывания на фортепиано, аудио – видео записей.
119. Основной задачей педагога является раскрытие волевых качеств обучающегося через эмоциональное восприятие музыки, мимику, жест, в процессе применения которых вырабатывается комплексное понимание дирижерского воздействия на звучание музыкального произведения для передачи художественного замысла.
120. Педагог наряду с закреплением и совершенствованием базовой техники дирижирования показывает практическое применение выразительных жестов, передачу штрихов, постановку выразительных фермат и их снятие.
121. На занятиях оркестра педагог большое внимание уделяет развитию у обучающегося навыков чтения нот с листа.
122. В целях постепенного и планомерного развития этого навыка работа начинается с легких произведений, с минимальным количеством знаков альтерации и простым ритмическим рисунком.
123. При чтении нот с листа выполняются элементарные требования данной партитуры, чтобы получить правильное представление о содержании и форме исполняемого произведения.
124. Количество проработанных произведений, их разнообразие по жанру, форме, фактуре и характеру имеет большое значение в расширении музыкального кругозора обучающегося, развитии навыков чтения нот с листа.
125. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
126. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя разные технические способы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным видом занятия.

116. Партитура бойынша шығарманы дирижерлеу кезінде жалпы міндеттердің қатарында - музыканың сипатын сезіну және көрсету, темпераменттің, еріктің, айқын орындаушылық ойының пайда болуы және тыңдаушыға шығарманың мазмұнын жеткізуде педагог фактураның басты элементтерін, дыбысталудың тембрлік бояуын анықтау секілді жеке міндеттерді шешеді.
117. Педагогпен бірге барынша оркестрлік дыбысталудың барлық ерекшеліктерін ашуға мүмкіндік беретін, барлық әуендік дауыстар сызбасын, үйлесімді сүйемелдеуді, полифониялық дауыстардың шығуын көрсететін дирижерлеудің айқын техникалық тәсілдерін таңдайды.
118. Білім алушы педагогтің жетекшілігімен практикалық қызметке арналған қажетті шығарманың кең өрісін меңгереді. Партитура ішкі тыңдау жолы, сольфеджиолау, фортепианода ойнау, аудио-бейне жазбалары арқылы меңгереді.
119. Педагогтің негізгі міндеті - көркем ойды жеткізуге арналған музыкалық шығарманың дыбысталуына әсер ететін дирижерлік ықпалдың кешенді түсінігін қалыптастыру процесінде музыканы эмоциялық қабылдау, мимика, қимыл арқылы білім алушының еріктік қасиеттерін ашу.
120. Педагог дирижерлеудің базалық техникасын бекіту және жетілдіру қатарында мәнерлік қимылдың практикалық қолданысын, штрихтарды жеткізу, айқын ферматтарды қою және оларды алып тастауды көрсетеді.
121. Оркестр сабағында педагог білім алушының парақтан ноталарды оқу дағдысын дамытуға көп назар аударады.
122. Осы дағдыны біртіндеп және жоспарлы түрде дамыту мақсатында аз мөлшердегі альтерация белгілері және қарапайым ритмикалық суреті бар жеңіл шығармамен жұмыс жасаудан басталады.
123. Парақтағы ноталарды оқу кезінде орындалып отырған шығарманың мазмұны және формасы туралы дұрыс түсінік алу үшін берілген партитураның қарапайым талаптары орындалады.
124. Жасалған шығармалардың саны, олардың жанр, форма, фактура және сипаты бойынша әр түрлілігі білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейтуде, парақтағы ноталарды оқу дағдысын дамытуда маңызды орын алады.
125. Өз бетінше дайындық сабақтары ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыстың көлемі үй тапсырмасын дайындауда аз уақыттың бөлінуімен, балалардың жалпы орта білім беру бағдарламасын бір мезгілде меңгеруін есепке ала отырып анықталады.
126. Жеке үй жұмысы бірнеше тәсілмен өткізіледі және педагогтің ұсынымына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте әр түрлі амалдарды қолдана отырып, ең күрделі музыкалық эпизодтар жасалады. Педагог білім алушының ойлау және физикалық мүмкіндіктерін есепке ала отырып, сол немесе өзге де сабақ түрлерімен жұмыс жасайды.

127. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое дирижирование оркестром, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
128. Содержание самостоятельной работы:
1) выразительное исполнение изучаемой партитуры;
2) подготовка рассказа о творчестве композитора и авторе текста произведения;
3) устный анализ партитуры.
129. Содержание домашних заданий:
1) упражнения над развитием независимости рук;
2) работа над общей техникой;
3) работа над художественным материалом;
4) работа над дополнительным материалом;
5) чтение нот с листа;
6) игра мелодии или аккомпанемента по слуху;
7) дирижирование оркестровыми произведениями в исполнении на фортепиано;
8) посещение репетиций;
9) прослушивание аудиозаписей.
130. Межпредметные связи предмета "Основы оркестрового дирижирования" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
131. Программные требования по предмету "Основы оркестрового дирижирования" в 6 классе:
1) знакомство с краткой историей дирижирования, элементарными основами техники дирижирования, основой дирижерской техники;
2) работа над элементами дирижерской техники: постановка дирижерского аппарата: руки (работа над позицией кистей рук, которые следует держать на уровне груди), корпус (держать корпус свободно, естественно, спокойно, плечи развернуты, грудь расправлена);
3) изучение двухдольной сетки дирижирования, понятие ауфтакта в дирижировании, прием вступления (момент внимания, момент дыхания, жест вступления, вступление и снятие на всех долях такта);
4) овладевание основными навыками техники игры (посадка, способы звукоизвлечения, аппликатура), развитие навыков коллективной игры, самостоятельного разбора оркестровых партий;
5) формирование умения исполнять свою партию, следуя замыслу автора и требованиям педагога (руководителя оркестра), овладение знаниями профессиональной терминологии, необходимой на данном этапе;
6) знакомство с дирижерским жестом, овладение навыком начинать и заканчивать игру по дирижерскому жесту, совершенствование технических возможностей в овладении музыкальных инструментов, усложнение репертуара за счет введения новых приемов игры;

127. Білім алушының өз бетінше сабаққа дайындалуын жандандыруға арналған жұмыс формалары:
1) жеке орындауды талдау - білім алушы оркестрді дирижерлеуді өзі бағалайды, жіберген қателіктерін өзі анықтайды;
2) білім алушы шығармамен жұмыс жасауға қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын күнделікке жазады;
3) үй тапсырмасына дайындық туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар және қиындықтарды жою туралы айтады;
128. Өз бетінше жұмыстың мазмұны:
1) зерттеліп отырған партитураны айқын орындау;
2) сазгердің шығармашылығы және шығарма мәтінінің авторы туралы әңгімені дайындау;
3) партитураны ауызша талдау.
129. Үй жұмысының мазмұны:
1) қол еркіндігін дамыту жаттығулары;
2) жалпы техникамен жұмыс;
3) көркемдік материалмен жұмыс;
4) қосымша материалмен жұмыс;
5) парақшадағы ноталарды оқу;
6) игра мелодии или аккомпанемента по слуху;
7) фортепианода орындауда оркестрлік шығарманы дирижерлеу;
8) дайындыққа қатысу;
9) аудио жазбаларды тыңдау.
130. " Оркестрлік дирижерлеу негіздері" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыкалық әдебиеті", "Әлем музыкалық әдебиеті" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
131. "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" пәні бойынша сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дирижерлеудің қысқаша тарихымен, дирижерлеу техникасының қарапайым негіздерімен, дирижерлеу техникасының негіздерімен танысу;
2) дирижерлік техниканың элементтерімен жұмыс: дирижерлік аппаратты қою: қолдар (кеуде деңгейінде ұстап тұратын қол білегінің позициясымен жұмыс), дене (денені еркін, шынайы, қалыпты ұстау, иықтарын артқа салу, кеудені түзету);
3) дирижерлеудің екі мөлшерлі кестесін, дирижерлеудегі ауфтакт түсінігін, өнер көрсету тәсілдерін (зейін қою сәті, тыныс салу сәті, өнер көрсетудегі ишарат, тактінің барлық бөліктерінде кірісу және қою) меңгереді;
4) ойнау техникасының негізгі дағдыларын меңгеру (отыру, дыбыс шығару тәсілдері, аппликатура), ұжымдық ойнау дағдыларын дамыту, оркестрлік партияларды өз бетінше талдау;
5) автордың түпкі ойына және педагогтің (оркестр жетекшісінің) талаптарына сәйкес өз партиясын орындау білігін қалыптастыру, оқытудың осы кезеңіне қажетті кәсіби терминдер туралы білімді меңгеру;
6) дирижерлік қимылмен танысу, ойынды дирижерлеу қимылы бойынша бастау және аяқтау дағдыларын меңгеру, музыкалық аспаптарды меңгерудегі техникалық мүмкіндіктерді жетілдіру, жаңа ойын тәсілдерін енгізу есебінен репертуарды күрделендіру;

7) формирование умения разучивать партии в группах однородных инструментов и самостоятельно; умения слышать подголоски, партии солиста и аккомпанемента, овладение навыками понимания дирижерского жеста, выработка устойчивой ритмичности в умеренных темпах, развитие навыков оркестрового исполнительства и артистичности;
8) знакомство с музыкальными жанрами, творчеством композиторов, лучшими исполнителями и оркестровыми коллективами, прослушивание их игры в записях;
9) освоение упражнений на развитие независимости рук, основных схем дирижирования, приемов техники дирижирования, связи дирижерского жеста с темпом, характером музыки, динамикой и ритмическим рисунком.
10) разучивание оркестровых партий, 1-2 разнохарактерных произведений.
132. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Дирижер оркестра как художественно – творческая личность. Основные функции и задачи дирижера. Профессиональные и психолого-педагогические требования к личности дирижера. Современный дирижер – это универсал, человек с высокой музыкальной культурой, абсолютным слухом и памятью. Дирижер – воспитатель, организатор и руководитель.
Тема 2. Дирижирование как особый вид музыкально-исполнительского искусства.
Краткая история дирижирования. Западноевропейская дирижерская школа. Особенности западноевропейской дирижерской школы (глубокое проникновение в авторский замысел, тонкое стилистическое чутье, стройность формы, безупречный ритм, исключительная убедительность дирижерского воплощения). Расцвет западноевропейской дирижерской школы (начало девятнадцатого столетия). Яркие представители западноевропейской дирижерской школы.
Густав Малер, гениальный композитор, гениальный дирижер. Малер – исполнитель симфонического репертуара своего времени.
Артур Никиш – дирижер, величайший импровизатор. Дирижеры В. Фуртвенглер. Ф. Вайнгартнер, Г. Шерхен, Ш. Мюнш, Б. Вальтер.
История и развитие русской школы дирижирования. Влияние зарубежных дирижеров на становление профессионального дирижирования в России. Начало профессиональному обучению отечественной школы дирижирования.
Дирижеры А. Рубинштейн, Н. Рубинштейн, М. Балакирев. Открытие дирижерских классов в Петербургской и Московской консерваториях.
Выдающиеся мастера дирижерского искусства: Н.С. Голованов, А.М. Пазовский, Н.П. Аносов, А.В. Гаук, Л.М. Гинзбург.
Дирижеры Е. Светланов, Г. Рождественский, М. Ростропович, В. Гергиев, В. Федосеев. Высокий профессионализм, преданность композиторскому замыслу, глубокое проникновение в стиль и интерпретацию музыкального произведения.
Конкурсы как этап в развитии отечественного дирижирования.
История и развитие школы дирижирования в Казахстане. Влияние зарубежных дирижеров на становление профессионального дирижирования. Профессиональное обучение отечественной школы дирижирования. Мастера дирижерского искусства М. Тулебаев, Н. Тлендиев, Ш. Кажгалиев, В. Мансуров, Т. К. Мынбаев, А. Бурибаев.
Тема 3. Дирижирование как исполнительское искусство. История возникновения дирижирования и основные особенности. Сущность процесса дирижирования.
Этапы развития дирижирования. Способы дирижирования. Управление ритмической стороной исполнения при помощи стука (рукой, ногой, палкой). Мнемонический способ (хейрономия). Обозначение относительной высоты звука его протяженности при помощи движений рук, пальцев, головы, тела. Управление исполнением при помощи игры на инструменте.
Тема 4. Дирижерский аппарат и его постановка. Основы техники дирижирования. Постановка дирижерского аппарата: положение корпуса, головы, рук, ног. Замах, удар, отражение. Специальные упражнения для постановки рук, элементарных движений и приемов тактирования без музыки. Усвоение начальных дирижерских движений, выработка технических приемов на художественных произведениях. Внутренняя и мышечная свобода аппарата дирижера. Руки, их многообразные движения, образующие стройную систему дирижирования. Мимика, осанка, положение головы, корпуса. Внешний вид дирижера.
Подготовка дирижерского аппарата. Гимнастические упражнения с элементами дирижирования. Упражнение на расслабление мышц рук, кистей, предплечья. Положение ног, корпуса, головы, рук, взгляд и мимика. Позиции рук, диапазон дирижерских движений.
Тема 5. Дирижерский жест и его структура. Специальные упражнения на устранение различных двигательных дефектов. Процесс овладения навыками тактирования. Первейшее условие дирижирования. Мышечная свобода движений, отсутствие излишнего напряжения в руках и плечевом поясе.
Показ видов дирижерского жеста. Формирование дирижерской техники в простых размерах.
Тема 6. Ауфтакт, его функции и разновидности. Ауфтакт и его роль в процессе дирижирования. Показ начала и снятия звучания. Тактирование и его отличие от дирижирования.
Ауфтакты в дирижировании. Выработка умения показа дыхания снятия на разные доли. Умение добиваться координации жеста при полной независимости рук. Освоение технических при?мов контрастной динамики, акцентов. При?мы вступления и снятия при выполнении упражнений отдельно правой и отдельно левой руками. Упражнения на координацию жеста при полной независимости рук.
Работа над особенностями различных видов динамики и акцентов. Определение начального момента исполнения. Определение темпа. Определение динамики.
Определение характера атаки звука. Определение образного содержания музыки. Элементы ауфтакта. Замах. Падение. Отдача.
Виды ауфтакта. Начальный полный ауфтакт. Начальный неполный ауфтакт. Задержанный ауфтакт. Опережающий ауфтакт. Обращенный ауфтакт. Междольный ауфтакт.
Показ ауфтакта. Ауфтакт (замах, стремление, точка, отражение). Жесты исполнительской организации (атакирующие, поддерживающие и обозначающие). Жесты образной выразительности.

7) бір топтағы аспаптарды және жеке аспаптарда партияларды жаттау білігін қалыптастыру; қосалқы дауыстарды, жеке орындаушының парияларын және аккомпанементті есту білігі, дирижерлік қимылдарды түсіну дағдысын меңгеру, қалыпты қарқындағы тұрақты ырғақтауды пысықтау, оркестрлік орындаушылық пен әртістік дағдыны дамыту;
8) музыкалық жанрлармен, композиторлардың шығармашылығымен, үздік орындаушылармен және оркестрлік ұжымдармен танысу, олардың жазбалардағы ойындарын тыңдау;
9) қолдардың еркіндігін дамытуға арналған жаттығуларды, дирижерлеудің негізгі сызбаларын, дирижерлеу техникасының тәсілдерін, дирижерлік қимылдардың қарқынмен, музыканың сипатымен, динамикамен және ритмикалық суреттермен байланысты болуын меңгеру.
10) оркестр партияларын, әртүрлі сипаттағы 1-2 шығарманы меңгеру.
132. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Оркестрдің дирижері - көркем-шығармашылық тұлға. Дирижердің негізгі қызметтері мен міндеттері. Дирижердің тұлғасына қойылатын кәсіби және психологиялық-педагогикалық талаптар. Заманауи дирижер - бұл универсал, музыкалық мәдениеті жоғары, есту қабілеті және есте сақтау жады абсолютті адам.
2-тақырып. Дирижерлеу - музыкалық-орындаушылық өнердің ерекше түрі.
Дирижерлеудің қысқаша тарихы. Батыс еуропалық дирижерлік мектебі. Батыс еуропалық дирижерлік мектептің ерекшеліктері (автордың түпкі ойына тереңдеп ену, өте нәзік стильдік сезімі, формасының сымбаттылығы, ритмінің мінсіздігі, ерекше нақты дирижерлік түрлену). Батыс еуропалық мектептің өркендеуі (он тоғызыншы ғасырдың басы). Батыс еуропалық дирижерлік мектептің өкілдері.
Густав Малер, кемеңгер композитор, кемеңгер дирижер. Малер - өз уақытының симфониялық репертуарының орындаушысы.
Артур Никиш - дирижер, ұлы суырып салушы. Дирижерлер - В. Фуртвенглер. Ф. Вайнгартнер, Г. Шерхен, Ш. Мюнш, Б. Вальтер.
Орыс дирижерлік мектебінің тарихы және дамуы. Ресейдегі кәсіби дирижерлеудің құрылуына шетел дирижерлерінің әсері. Отандық дирижерлік мектебінің кәсіби оқуын бастауы.
Дирижерлер - А. Рубинштейн, Н. Рубинштейн, М. Балакирев. Петербор және Мәскеу консерваторияларында дирижерлік кластардың ашылуы.
Дирижерлік өнердің атақты шеберлері: Н. Голованов, А. Пазовский, Н. Аносов, А. Гаук, Л. Гинзбург.
Дирижерлер - Е. Светланов, Г. Рождественский, М. Ростропович, В. Гергиев, В. Федосеев. Жоғары кәсіпқойлық, композиторлық түпкі ойға беріктілік, стильге тереңірек ену және музыкалық шығарманы түсіндіру.
Байқаулар - отандық дирижерлеудің дамуындағы кезең.
Қазақстандағы дирижерлеу мектептерінің тарихы және дамуы. Кәсіби дирижерлеудің қалыптасуына шетел дирижерлерінің әсері. Отандық дирижерлеу мектебіндегі кәсіби оқыту. М. Төлебаев, Н. Тілендиев, Ш. Қажығалиев, В. Мансұров, Т. Мыңбаев, А. Бөрібаев - дирижерлік өнердің шеберлері.
3-тақырып. Дирижерлік ету - орындаушылық өнер. Дирижерлеудің және оның негізгі ерекшеліктерінің пайда болуы. Дирижерлеу процесінің мәні.
Дирижерлеудің даму кезеңдері. Дирижерлеудің тәсілдері. Тықылдатудың (қолмен, аяқпен, таяқшамен) көмегі арқылы орындаудың ритмикалық қырын басқару. Мнемоникалық тәсіл (хейрономия). Қолдардың, саусақтардың, бастың, дененің қиымылы арқылы дыбыстың жоғарылығы бойынша оның ұзақтығына қатысты белгілер. Аспапта ойнау арқылы орындауды басқару.
4-тақырып. Дирижерлік аппарат және оны қою. Дирижерлеу техникасының негіздері. Дирижерлік аппаратты қою: денені, басты, қолдарды, аяқтарды қою. Сермеу, соғу, тойтарыс беру. Қолдарды қоюға, қарапайым қимылдар мен музыкасыз тактілеу тәсілдеріне арналған арнайы жаттығулар. Алғашқы дирижерлік қимылдарды меңгеру, көркемдік шығармаларда техникалық тәсілдерді пысықтау. Дирижер аппаратының ішкі және бұлшық еркіндігі. Қолдар, дирижерлеудің қатаң жүйесін құрайтын қимылдардың көптүрлілігі. Мимика, дене бітімі, бастың, денені қалпы. Дирижердің сыртқы түрі.
Дирижерлік аппаратты дайындау. Дирижерлеу элементтері бар гимнастикалық жаттығулар. Қолдың, білектің, білезіктердің бұлшық еттерін босатуға арналған жаттығулар. Аяқтардың, дененің, бастық, қолдардың қалпы, көзқарасы және мимикасы. Қолдардың позициясы, дирижерлік қимылдардың диапазондары.
5-тақырып. Дирижерлік қимыл және оның құрылымы. Әртүрлі қимылдық кемшіліктерді жоюға арналған арнайы жаттығулар. Тактілеу дағдыларын меңгеру процесі. Дирижерлеудің алғашқы шарты. Қимылдардың бұлшық еркіндігі, қолдарға және иық белдеуіне түсетін артық қысымның болмауы.
Дирижерлік қимылдың түрлерін көрсету. Қарапайым өлшемдердегі дирижерлік техниканы қалыптастыру.
6-тақырып. Ауфтакт, оның қызметтері және түрлері. Ауфтакт және оның дирижерлеу процесіндегі рөлі. Басталуын көрсету және дыбысталуды тоқтату. Тактілеу және оның дирижерлеуден ерекшелігі.
Дирижерлеудегі ауфтакт. Әртүрлі бөлікте дирижерлеуді тоқтатуда тынысты көрсету білігін пысықтау. Қолдардың толық еркіндігі кезінде қимылдарды үйлестіруге талпыну білігі. Кереғар динамиканың, акценттердің техникалық тәсілдерін меңгеру. Жеке оң және жеке сол қолдармен орындау кезінде орындау және тоқтату тәсілдері. Қолдардың толық еркіндігі кезінде қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар.
Әртүрлі динамика мен акценттердің түрлі ерекшеліктерімен жұмыс. Орындаудың алғашқы кезеңін анықтау. Қарқынды анықтау. Динамиканы анықтау.
Дыбыс шабуылының сипатын анықтау. Музыканың бейнелік мазмұнын анықтау. Аутфакт элементтері. Сермеу. Құлау. Қайтару.
Ауфтакт түрлері. Алғашқы толық ауфтакт. Алғашқы толық емес ауфтакт. Ұстап тұратын аутфакт. Озық ауфтакт. Айналмалы ауфтакт. Үлес аралық ауфтакт.
Ауфтакті көрсету. Ауфтакт (сермеу, талпыну, нүкте, көрсету). Орындаушылық ұйымдастырудың қимылдары (шабуылдайтын, сүйемелдейтін және белгілейтін). Бейнелі мәнерліктің қимылдары.

Тема 7. Схемы тактирования. Принципы выбора схем. Простые и сложные схемы тактирования. Двухдольная схема (2/4, 2/2, 6/16, 6/8, 6/4). Трехдольная схема (3/2, 3/4, 3,8, 9/4, 9/8). Четырехдольная схема (4/2, 4/4, 4/8, 12/8). Пятидольный или смешанный такт. Шестидольная схема, виды тактирования. Семидольная схема, виды тактирования.
Тема 8. Фермата, ее виды, их техническое выполнение в дирижерской аппликатуре. Фермата – действенное выразительное средство музыки. Смысл ферматы, ее динамическая насыщенность, степень неустойчивости, протяженность.
Ферматы на различные доли такта. Фермата с изменением динамики звучания. Ферматы, требующие прекращения звучания. Ферматы, не прерывающие звучания музыки. Генеральная пауза. Пассивные жесты.
Прекращение звучания. Снятие круговым движением, на отражении, в точку. Затакты в дирижировании. Затакты с полной и неполной счетной доли.
Тема 9. Паузы. Техника выполнения пауз. Длительные и короткие паузы. Синкопы в дирижировании. Знакомство с понятием синкопы, как одним из выразительных элементов дирижирования. Синкопы долевые, междольные и внутридолевые. Техническое освоение синкопы. Работа над исполнением синкопы при помощи задержанного упругого жеста.
Акценты. Способы их показа в мануальной технике. Выразительные средства в музыке, их решения в жестах. Выразительные жесты дирижера, мимика и пантомимика. Значение мимики, пантомимы, движения головы, пальцев в раскрытии художественного образа.
Паузы в дирижировании. Показ пауз обозначающим и атакирующим жестом.
Тема 10. Аккомпанемент. Дирижерские задачи в овладении искусством аккомпанемента. Гибкость, чувство стиля, знание технологии солирующего инструмента – необходимые условия для дирижирования аккомпанементом.
Тема 11. Партитура. Основные этапы работы дирижера над партитурой. Дирижерско-исполнительский анализ партитуры.
Практическая работа над партитурой. Разбор ее структурных, стилистических, идейных и художественных особенностей произведения. Дирижерский анализ партитуры.
Порядок записи инструментов в симфоническом оркестре (полная партитура): деревянная духовая группа (флейты, гобои, английский рожок, кларнеты, фаготы); медная духовая группа (валторны, трубы, тромбоны, туба); ударная группа: нотирующиеся инструменты (литавры, ксилофон, челеста, маримба); шумовые инструменты (большой барабан, малый барабан, тарелки, треугольник, кастаньеты); арфы и фортепиано; струнно-смычковая группа (квинтет) – скрипки I, II, альты, виолончели и контрабасы).
"Полные" и "неполные" партитуры. Партитура для полного состава оркестра народных инструментов: домровая группа, рожки, группа баянов, оркестровые гармоники, группа ударных инструментов, фольклорные инструменты, группа балалаек.
Комплексный подход в работе с партитурой. Развитие творческого потенциала, связанного с приобретенными навыками. Дирижирование в классе по партитуре народного оркестра.
Ознакомление и практическая работа с партитурой народного оркестра. Состав оркестра. Расположение голосов. Тембровые особенности групп инструментов. Способы передачи музыкального материала.
Тема 12. Дирижерская палочка, ее предназначение, способы держания. Основные положения палочки.
Тема 13. Оркестр. Виды оркестров по инструментальному составу. Симфонический оркестр. Духовой оркестр. Оркестры народных инструментов.
Виды симфонического оркестра.  Струнный или смычковый оркестр. Камерный оркестр (струнные инструменты, деревянные духовые инструменты флейта, гобой, кларнет, фагот, иногда в партитуре камерного оркестра и медные духовые, чаще валторны).
Малый симфонический оркестр (струнные инструменты, деревянные духовые инструменты, валторн, трубы, ударная группа).
Большой симфонический оркестр – смычковые, деревянные духовые, медные духовые (валторны, трубы, тромбоны, туба), ударные, клавишно-щипковые группы инструментов.
Духовой оркестр – оркестр, состоящий из одних духовых инструментов: медных духовых и деревянных. Разновидности духовых оркестров.
Оркестры народных инструментов. Оркестр казахских народных инструментов. История создания оркестра казахских народных инструментов. Инструментальный состав оркестра казахских народных инструментов.
Из истории создания оркестра русских народных инструментов. Профессиональные и самодеятельные оркестры русских народных инструментов. Модификации оркестра народных инструментов. Составы оркестров по количеству исполнителей. Комплектование оркестра русского народного инструмента инструментами симфонического оркестра.
Основные особенности дирижирования народным оркестром. Элементарные основы техники дирижирования. Основы дирижерской техники. Постановка дирижерского аппарата. Положение рук, корпуса, головы, ног.
Тема 14. Основные схемы дирижирования. Показ вступления. Показ прекращения звучания. Особая роль ауфтакта. Полный и неполный, с паузами и без пауз. Темп исполнения. Приемы ускорения и замедления темпа.
Дирижирование в классе по клавиру. Работа с партитурой народного оркестра. Связь дирижерского жеста с темпом, характером музыки, динамикой и ритмическим рисунком. Фразировка. Штрихи. Паузы.
Разновидности составов оркестров. Расположение голосов в партитуре. Строй инструментов. Транспозиция голосов. Изучение музыкального содержания произведения по партитуре. Выявление главных элементов фактуры. Мелодия, гармоническое и ритмическое сопровождение, полифония, педаль. Выражение в дирижерском жесте музыкального содержания произведения.
Тема 15. Совершенствование техники и изучение новых приемов дирижирования. Схемы дирижирования переменных и смешанных стилей. Упражнения на развитие независимости рук. Работа с партитурой народного оркестра. Дирижирование в классе по клавиру и партитуре народного оркестра.
Средства дирижерской выразительности. Функции правой и левой рук. Развитие координации и независимости в движении рук. Основы техники дирижирования. Постановка дирижерского аппарата: положение корпуса, головы, рук, ног. Замах, удар, отражение.
Тема 16. Дирижирование в классе по клавиру. Содержание музыкального произведения. Краткие сведения об авторе. Стиль, жанр, форма произведения. Применение дирижерской палочки. Дирижирование по клавиру. Дирижирование в классе по партитуре оркестра.
Выражение в жесте характера музыки. Динамика исполнения. Приемы показа динамических оттенков. Акценты на различные доли такта.
Метрономические обозначения. Дирижирование в классе по клавиру.
Тема 17. Совершенствование и изучение новых приемов техники дирижирования. Схемы дирижирования переменных и смешанных размеров. Дробление долей. Работа над развитием независимости рук. Роль самостоятельной работы рук при дирижировании.
Совершенствование техники дирижирования, анализ оркестровой партитуры. Закрепление полученных навыков и их совершенствование.
Тема 18. Репертуар как основа художественной деятельности оркестра. Принципы выбора репертуара дирижером. Основные принципы выбора репертуара для оркестра. Учет статуса и типа оркестра при выборе репертуара.
Художественный уровень репертуара (соотношение лучших художественных образцов и популярной музыки).
Соответствие партитур музыкальных произведений инструментальному составу оркестра (возможность корректировки партитур). Соответствие репертуара техническому и художественно-исполнительскому уровню оркестра.
Тема 19. Дирижерско-исполнительский анализ партитуры. План анализа формы и выразительных средств музыки. Композиционная структура-форма. Ладо-тональный план. Метроритмическая характеристика. Темповая характеристика. Динамическое развитие. Тембрально-регистровая характеристика. Штрихи и приемы звукоизвлечения. Характеристика мелодии. Гармонический анализ. Характеристика фактуры. Определение художественно-исполнительских и дирижерско-технологических задач.
Тема 20. Дирижирование произведения под аккомпанемент концертмейстера.

7-тақырып. Тактілеу сызбасы. Сызбаларды таңдау қағидаты. Тактілеудің қарапайым және күрделі сызбалары. Екі үлесті сызба (2/4, 2/2, 6/16, 6/8, 6/4). Үш үлесті сызба (3/2, 3/4, 3,8, 9/4, 9/8). Төрт үлесті сызба (4/2, 4/4, 4/8, 12/8). Бес үлесті немесе аралас сызба. Алты үлесті сызба, тактілеудің түрлері. Төрт үлесті сызба, тактілеудің түрлері.
8-тақырып. Фермата, оның түрлері, дирижерлік аппликатурадағы олардың техникалық орындалуы. Фермата - музыканың әрекетті мәнерлеу құралы. Ферматаның мазмұны, оның динамикалық қанықтылығы, тұрақсыздығының деңгейлері, созылыңқылығы.
Тактінің әртүрлі үлестеріне арналған ферматалар. Дыбысталу динамикасын өзгертетін фермата. Дыбысталудың аяқталуын талап ететін ферматалар. Музыканың дыбысталуын үзбейтін ферматалар. Басты үзіліс. Пассивті қимылдар.
Дыбысталуды аяқтау. Шеңбер қимылмен, шағылысуға, нүктеге бастау. Дирижерлеудегі затакт. Толық және толық емес есептік үлестегі затакт.
9-тақырып. Үзілістер. Үзілістерді орындау техникасы. Ұзақ және қысқа үзілістер. Дирижерлеудегі синкопалар. Дирижерлеудегі мәнерлеу элементтерінің бірі ретінде синкопа түсінігімен танысу. Үлестік, үлесаралық және үлесішілік синкопалар. Синкопаларды техникалық меңгеру. Тоқтатылған қатты қимылдың көмегімен синкопаларды орындау бойынша жұмыс.
Акценттер. Оларды мануалды техникада көрсету тәсілдері. Музыкадағы мәнерлеу құралдары, оларды қимылдармен шешу. Дирижердің мәнерлеу қимылдары, мимика және пантомимика. Көркемдік бейнені ашудағы мимиканың, пантомиманың, бастың қимылының, саусақтардың мағынасы.
Дирижерлеудегі үзілістер. Үзілістерді білдіретін және шабуылдайтын қимылдармен көрсету.
10-тақырып. Аккомпанемент. Аккомпанемент өнерін меңгерудегі дирижерлік міндеттер. Иілгіштік, стиль сезімі, жеке ойналатын аспаптардың технологиясын білу - аккомпонементпен дирижерлеудің қажетті шарттары.
11-тақырып. Партитура. Дирижердің партитурамен жұмысының негізгі кезеңдері. Партитураны дирижерлік-орындаушылық талдау.
Партитурамен практикалық жұмыс. Шығарманың құрылымын, стильдік, идеялық және көркемдік ерекшеліктерін талдау. Партитураны дирижерлі талдау.
Симфониялық оркестрде аспаптарды жазудың реті (толық партитура): ағаштан жасалған үрлемелі топтар (флейта, гобой, ағылшын кернейі, кларнет, фагот); мыстан жасалған үрлемелі аспаптар тобы (валторна, труба, тромбон, туба); соқпалы топтар: ноталанатын аспаптар (литавр, ксилофон, челеста, маримба); шулы аспаптар (үлкен барабан, кіші барабан, тәрелкелер, үшбұрыш, кастаньеталар); арфа және фортепиано; ішекті-ысқылы аспаптар тобы (квинтет) - скрипкалар I, II, альт, виолончель және контрабас).
"Толық" және "толық емес" партитуралар. Халық аспаптар оркестрінің толық құрамына арналған партитура: домра тобы, керней, баяндар тобы, оркестрлік гармоника, соқпалы аспаптар тобы, фольклорлық аспаптар, балалайка тобы.
Партитурамен жұмыстағы кешенді тәсіл. Алған дағдыларымен байланысты шығармашылық әлеуетті дамыту. Халық оркестрі партитурасы бойынша сыныпта дирижерлеу.
Халық аспаптар партитурасымен танысу, практикалық жұмыс. Оркестрдің құрамы. Дауыстардың орналасуы. Аспаптар тобының тембрлік ерекшеліктері. Музыкалық материалды жеткізу тәсілдері.
12-тақырып. Дирижерлік таяқша, оның арналуы, оны ұстау тәсілдері. Таяқшалардың негізгі қалыптары.
13-тақырып. Оркестр. Аспаптық құрамы бойынша оркестрлердің түрлері. Симфониялық оркестр. Үрлемелі оркестр. Халық аспаптар оркестрі.
Симфониялық оркестрдің түрлері. Ішекті немесе ысқылы оркестр. Камералық оркестр (ішекті аспаптар, ағаштан жасалған үрлемелі аспаптар, флейта, гобой, кларнет, фагот, кей-кездері камералық оркестрлер партитурасында мыстан жасалған үрлемелі, көп жағдайда валторна аспаптары кездеседі).
Кіші симфониялық оркестр (ішекті аспаптар, ағаштан жасалған үрлемелі аспаптар, валторна, труба, соқпалы аспаптар тобы).
Үлкен симфониялық оркестр - ысқылы, ағаштан жасалған үрлемелі, мыстан жасалған үрлемелі (валторна, труба, тромбон, туба), соқпалы, пернелі-шертпелі аспаптар тобы.
Үрлемелі оркестр - бірқатар үрлемелі аспаптардан құралған оркестр: мыстан жасалған және ағаштан жасалған үрлемелі аспаптар.
Халық аспаптары оркестрі. Қазақ халық аспаптар оркестрі. Қазақс халық аспаптары оркестрінің пайда болу тарихы. Қазақ халық аспаптары оркестрінің аспаптық құрамы.
Орыс халық аспаптары оркестрінің құрылу тарихынан үзінді. Орыс халық аспаптарының кәсіби және өздері құрған оркестрлері. Халық аспаптарының оркестрінің модификациясы. Орындаушылардың саны бойынша оркестрдің құрамы. Орыс халық аспаптары оркестрін симфониялық оркестрдің аспаптарымен толықтыру.
Халық оркестрін дирижерлеудің негізгі ерекшеліктері. Дирижерлеу техникасының қарапайым негіздері. Дирижерлік техниканың негіздері. Дирижерлік аппаратты қою. Қолдарды, денені, басты, аяқтарды қою.
14-тақырып. Дирижерлеудің негізгі сызбалары. Бастауды көрсету. Дыбысталудың аяқталуын көрсету. Ауфтактің ерекше рөлі. Толық және толық емес, үзілістермен және үзіліссіз. Орындау қарқыны. Қарқынды жылдамдату және бәсеңдету.
Клавир бойынша сыныпта дирижерлеу. Халық оркестрінің партитураларымен жұмыс. Дирижерлік қимылдардың қарқынмен, музыканың сипатымен, динамикамен және ритмикалық суреттермен байланысы. Фразировка. Штрихтар. Үзілістер.
Оркестрлердің құрамының түрлері. Партитурада дауыстардың орналасуы. Аспаптардың қатары. Дауыстарды тасымалдау. Партитура бойынша шығарманың музыкалық мазмұнын зерттеу. Фактураның басты элементтерін анықтау. Әуен, гармониялық және ритмикаық сүйемелдеу, полифония, басқыш. Дирижерлік қимылда музыкалық шығарманың мазмұнын көрсету.
15-тақырып. Техникаларды жетілдіру және дирижерлеудің жаңа тәсілдерін меңгеру. Ауыспалы және аралас стильдерді дирижерлеу сызбасы. Қолдардың еркіндігін дамытуға арналған жаттығулар. Халық оркестрінің партитураларымен жұмыс. Сыныпта клавир және халық оркестрінің партитурасы бойынша дирижерлеу.
Дирижерлік мәнерлеу құралдары. Оң және сол қолдың қызметтері. Қолдардың қимылдарын үйлестіру және еркіндігін адымту. Дирижерлеудің негізгі техникалары. Дирижерлік аппаратты қою: дененің, бастың, қолдардың, аяқтардың қалыптары. Сермеу, соғу, шағылыстыру.
16-тақырып. Клавир бойынша сыныпта дирижерлеу. Музыкалық шығарманың мазмұны. Автор туралы қысқаша мәліметтер. Шығарманың стилі, жанры, формасы. Дирижерлік таяқшаларды пайдалану. Клавир бойынша дирижерлеу. Сыныпта оркестр партитурасы бойынша дирижерлеу.
Қимылмен музыканың сипатын көрсету. Орындау динамикасы. Динамикалық реңктерді көрсету тәсілдері. Тактінің әртүрлі бөліктеріне арналған акценттер.
Метономиялық белгілер. Клавир бойынша сыныпта дирижерлеу.
17-тақырып. Дирижерлеу техникасын жетілдіру және жаңа тәсілдерді меңгеру. Ауыспалы және аралас өлшемдерді дирижерлеудің сызбасы. Үлестерді бөлу. Қолдардың еркіндігін дамыту бойынша жұмыс. Дирижерлеу кезіндегі өз бетінше жұмыстың рөлі.
Дирижерлеу техникасын жетілдіру, оркестрлік партияны талдау. Алған дағдыларын бекіту және оларды жетілдіру.
18-тақырып. Репертуар - оркестрдің көркемдік қызметінің негізі. Дирижердің репетуарды іріктеу қағидаттары. Оркестрге арналған репертуарды іріктеудің жеке қағидаттары. Репертуарды таңдау кезіндегі оркестрдің беделі мен түрін есепке алу.
Репертуардың көркемдік деңгейі (үздік көркемдік үлгілер мен атақты музыканың қатынасы).
Музыкалық шығармалардың партитураларының оркестрдің құрамына сәйкестігі (партитураларды түзету мүмкіндіктері). Репертуардың оркестрдің техникалық және көркемдік-орындаушылық деңгейіне сәйкестігі.
19-тақырып. Партитураның дирижерлік-орындаушылық талдауы. Форманың және музыканың мәнерлеу құралдарын талдау жоспары. Композициялық құрылым-форма. Ладтық-тональдік жоспар. Метроритмдік мінездеме. Қарқындық мінездеме. Динамикалық дамуы. Тембрлік-регистрлік сипаттама. Штрихтар және дыбыс шығару тәсілдері. Әуеннің сипаттамасы. Үйлесімді талдау. Фактураның сипаттамасы. Көркем-орындаушылық және дирижерлік-технологиялық мәндеттерді анықтау.
20-тақырып. Концертмейстердің сүйемелдеуімен шығарманы дирижерлеу.

133. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает начальные основы оркестрового искусства, художественно-исполнительские возможности оркестра;
2) знает профессиональную терминологию;
3) владеет навыками коллективного оркестрового исполнительского творчества;
4) владеет навыками исполнения партии в оркестровом коллективе в соответствии с замыслом композитора и требованиями дирижера;
5) умеет читать ноты с листа;
6) умеет грамотно проанализировать исполняемое оркестровое произведение;
7) знает историю возникновения дирижирования и основные особенности;
8) знает музыкальную литературу по дирижированию, выдающихся исполнителей-дирижеров;
9) знает термины в партитурах;
10) знает особенности дирижирования народным оркестром;
11) знает основы техники дирижирования, постановку дирижерского аппарата;
12) знает строение дирижерского жеста, основные схемы дирижирования;
13) умеет связывать дирижерский жест с темпом, характером музыки, динамикой и ритмическим рисунком;
14) знает разновидности составов оркестров;
15) знает схемы дирижирования переменных и смешанных стилей, средства дирижерской выразительности;
16) знает особую роль ауфтакта, приемы ускорения и замедления темпа;
17) знает особенности работы с партитурой;
18) выполняет упражнения на развитие независимости рук;
19) владеет навыками дирижирования в классе по партитуре народного оркестра;
20) владеет способами передачи музыкального материала. приемами техники дирижирования;
21) владеет навыками основной дирижерской техники, культурой исполнения, свободой движений, наличием тенденций развития;
22) знает оркестровый репертуар, способствующий воспитанию способностей к коллективному творчеству;
23) владеет культурой исполнения, свободой движений, наличием тенденций развития.
Глава 3. Критерии оценки результатов обучения
134. Целью контроля успеваемости по предмету "Основы оркестрового дирижирования" является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимся осуществляется в форме зачета.
135. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 6 класса – в первом полугодии: зачет (биография композитора, основные этапы творчества, жанровая основа композиторского письма, анализ произведения (дирижирование наизусть двумя разнохарактерными пьесами, выявление главных и побочных партий, символики, структурных особенностей), раскрытие художественного и идеологического замысла в произведении), во втором полугодии: зачет (дирижирование наизусть двумя разнохарактерными пьесами, вопросы, связанные с содержанием произведения, техническими приемами дирижирования, составом оркестра и задачами руководителя оркестра, чтение с листа фрагмента партитуры для народного оркестра).

133. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) актерлік өнердің алғашқы дағдыларын, оркестрдің көркем-орындаушылық мүмкіндіктерін біледі;
2) кәсіби терминдерді біледі;
3) ұжымдық оркестрлік орындаушылық шығармашылық дағдыларды біледі;
4) композитордың түпкі ойына және дирижердің талаптарына сәйкес партияны оркестрлік ұжымда орындау дағдыларына ие болады;
5) ноталарды парақтан оқи алады;
6) орындалатын оркестрлік шығармаларды сауатты талдауды біледі;
7) дирижерлеудің пайда болу тарихын және оның негізгі ерекшеліктерін біледі;
8) дирижерлеу бойынша музыкалық әдебиетті, атақты орындаушы-дирижерлерді біледі;
9) партитуралардағы терминдерді біледі;
10) халық оркестрін дирижерлеу ерекшеліктерін біледі;
11) дирижерлеу техникасының негіздерін, дирижерлік аппаратты қоюды біледі;
12) дирижерлік қимылдың құрылымын, дирижерлеудің негізгі сызбаларын біледі;
13) дирижерлік қимылды музыканың қарқынымен, мінезімен, динамикамен және ритмикалық суретпен байланыстыра алады;
14) оркестрлердің әртүрлі құрамын біледі;
15) дирижерлеудің ауыспалы және аралас сызбаларын, дирижерлік мәнерлеудің құралдарын біледі;
16) ауфтактінің ерекше рөлін, қарқынды жылдамдату және бәсеңдету тәсілдерін біледі;
17) партитурамен жұмыс істеудің ерекшеліктерін біледі;
18) қолдардың еркіндігін дамытуға арналған жаттығуларды орындайды;
19) халық аспаптар оркестрінің партитурасы бойынша сыныпта дирижерлеу дағдыларын біледі;
20) музыкалық материалды жеткізу тәсілдерін, дирижерлік техниканың амалдарын біледі;
21) негізгі дирижерлік техника дағдыларын, орындау мәдениетін, қимылдардың еркіндігін, даму үрдісіне ие болады;
22) ұжымдық шығармашылыққа қабілеттерін тәрбиелеуге ықпал ететін оркестрлік репертуарды біледі;
23) орындау мәдениетін, еркін қимылдауды, даму үрдісіне ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
134. "Оркестрлік дирижерлеу негіздері" пәні бойынша үлгірімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
135. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
6 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (сазгердің өмірбаяны, шығармашылығының негізгі кезеңдері, сазгерлік хаттың жанрлық негізі, шығарманы талдау, әртүрлі сипаттағы екі пьесаны жатқа дирижерлеу, басты және қосымша партияларды, символиканы, құрылымдық ерекшеліктерін шығару), шығармадағы көркемдік және идеологиялық ойды ашу), екінші жартыжылдықта: сынақ (әртүрлі сипаттағы екі пьесаны жатқа дирижерлеу, шығарманың мазмұнымен, дирижерлеудің техникалық тәсілдерімен, оркестрдің құрамымен және оркестр жетекшісінің міндеттерімен байланысты сұрақтар, халық оркестріне арналған партитура үзіндісін парақтан оқу).

136. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка дирижерского аппарата;
2) дирижирование с концертмейстером;
3) освоение дирижерской техники:
4) знание схемы дирижирования;
5) знание авторов музыки, слов исполняемых произведений;
6) музыкальные термины в исполняемых произведениях;
7) определение тональности и игра партитуры на память;
8) умение выразить эмоционально-смысловое содержание произведения с помощью приобретенных дирижерских навыков;
9) дирижирование произведения наизусть.
137. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – выразительное и техничное дирижирование, выразительная передача содержания музыкального произведения, четкое понимание основ дирижерской техники, приемов техники дирижирования, содержательный рассказ о творчестве композитора и авторе текста произведения;
2) оценка "4" "хорошо" – выразительное и техничное дирижирование, грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, знание основ дирижерской техники, приемов техники дирижирования, недостаточно полный рассказ о творчестве композитора и авторе текста произведения;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – дирижирование произведений с техническими неточностями, ошибками, маловыразительное донесение художественного образа, незнание некоторых партий, формальное чтение нотного текста, непонимания музыкального образа, недостаточное освоение дирижерской техники, слабое знание схемы дирижирования;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – вялое, безынициативное дирижирование, наличие технических замечаний, несистематическое посещение текущих занятий по дирижированию, ошибки в чтении нотного текста, незнание приемов техники дирижирования, дирижирование с частыми остановками, не подготовлены музыкальные примеры, рассказ о композиторе.
5) "зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 58
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Основы сценического движения" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Основы сценического движения" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Основы сценического движения".

136. Музыкалық білім берудегі оқытуды бағалау нәтижелерінің өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерімі және концерттік өнер көрсетуде алған бағаның нәтижесінен қалыптасады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалауда келесі өлшемдерді ескереді:
1) дирижерлік аппаратты қою;
2) концертмейстермен бірге дирижерлеу;
3) дирижерлік техниканы меңгеру;
4) дирижерлеудің сызбасын білу;
5) музыканың авторын, орындалатын шығарманың сөзін білу;
6) орындалатын шығармадағы музыкалық терминдер;
7) үндестілікті анықтау және партитурада ойнауды есте сақтау;
8) алған дирижерлік дағдылардың көмегімен шығарманың эмоциялық-мағыналық мазмұнын көрсете білу;
9) шығарманы жатқа дирижерлеу.
137. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - мәнерлі және техникалық дирижерлеу, музыкалық шығарманың мазмұнын айқын жеткізу, дирижерлік техниканың негізін, дирижерлеу техникасының тәсілдерін анық түсінуі, сазгерлердің шығармашылығы және шығарманың авторы туралы мазмұнды әңгіме;
2) "4" "жақсы" бағасы - мәнерлі және техникалық дирижерлеу, шығарма формасын сауатты түсіну, дирижерлік техниканың негіздерін, дирижерлеу техникасының тәсілдерін білу, сазгердің шығармашылығы және шығарма мәтінінің авторы туралы толық әңгіменің жеткіліксіздігі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - шығарманы қателіктермен техникалық жеткіліксіз түрде дирижерлеу, көркем бейнені аса мәнерсіз жеткізу, кейбір партияларды білмеуі, ноталық мәтінді формалды оқуы, музыкалық бейнені түсінбеуі, дирижерлік техниканы жеткіліксіз түрде меңгеруі, дирижерлеу сызбасын жақсы білмеуі.
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - нашар, жігерсіз дирижерлеу, техникалық ескертулердің болуы, дирижерлеу бойынша ағымдық сабақтарға жүйесіз қатысу, ноталық мәтінді оқудағы қателіктер, дирижерлеу техникасының тәсілдерін білмеуі, жиі тоқтала отырып дирижерлеу, музыкалық үлгілер, сазгер туралы әңгіме дайындалмаған;
5) "Сынақ" (бағалаусыз) - орындаудың осы оқыту кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес келуі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
58-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Сахналық қимылдардың негіздері" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Сахналық қимылдардың негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сахналық қимылдардың негіздері" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актер – исполнитель ролей в спектаклях и кино;
2) актерское искусство – профессиональная творческая деятельность в области исполнительских искусств, состоящая в создании сценических образов (ролей), вид исполнительского творчества;
3) актерское мастерство – путь к самосовершенствованию, раскрытию личностного потенциала, эмоциональности и обаянию личности;
4) артистическая техника – техника, направленная на развитие совершенствования психической и физической природы артиста;
5) образ – обобщенное представление действительности в чувственно-конкретной форме;
6) диалог – форма театрального действия, представляющая собой разговор между двумя актерами, обмен репликами;
7) дикция – ясность и отчетливость в произношении слов и слогов;
8) жанр – совокупность таких особенностей произведения, которые определяются эмоциональным отношением художника к объекту изображения;
9) биомеханика движения – театральный термин, введенный В.Э. Мейерхольдом для описания системы упражнений, направленных на развитие физической подготовленности тела актера к немедленному выполнению данного ему актерского задания;
10) мимика – искусство изображать мысли и чувства путем жестов, поз и различных выражений лица;
11) игра – главный элемент театрального искусства; состояние актера в предлагаемых обстоятельствах спектакля, представления;
12) исполнительское мастерство – совокупность профессиональных приемов, без которых немыслима концертная или иная сценическая деятельность;
13) искусство –  образное осмысление действительности;
14) пантомима – особый жанр сценического искусства, в котором основными средствами выражения являются движение актера и специфическая техника этого движения;
15) сценическое движение – важнейшая составляющая внешней техники актера;
16) пластика в сценическом искусстве – общая гармония, согласованность движений и жестов;
17) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
18) репертуар – совокупность пьес, исполняемых одним театром в течение одного сезона или какого-то периода времени; подбор пьес одного и того же стиля или одной и той же эпохи; совокупность ролей, которые в состоянии сыграть один актер, диапазон его актерских возможностей, его амплуа;
19) репетиция – работа по разучиванию текста и сценической игры, выполняемая актерами под руководством режиссера;
20) роль – совокупность текста и игры актера;
21) театр – форма исполнительского искусства;

2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актер - спектакльде және кинода рөлді орындаушы;
2) актерлік өнер - сахналық бейнені (рөлдер) құрудан тұратын, орындаушылық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызметі, орындаушылық шығармашылықтың түрі;
3) актерлік шеберлік - тұлғаның өзін өзі жетілдіру, жеке тұлғалық әлеуетін, эмоциялығы мен ажарлығын ашу жолы;
4) әртістік техника - әртістің психикалық және физикалық табиғатын жетілдіруді дамытуға бағытталған техника;
5) бейне - шынайылықты нақты сезімдік формада жалпылап көрсету;
6) диалог - екі актер арасындағы өзара сөйлесуді, сөз алмасуды білдіретін театрлық іс-әрекет формасы;
7) дикция - сөздер мен буындарды ашық және анық айту;
8) жанр - суретшінің бейнелеу нысанына деген эмоциялық көзқарасымен анықталатын шығарма ерекшеліктерінің жиынтығы;
9) қозғалыс биомеханикасы - актер денесінің оған берілген актерлік тапсырманы бірден орындауға физикалық дайындығын дамытуға бағытталған жаттығулар жүйесін сипаттау үшін В.Э. Мейерхольд енгізген театр термині;
10) мимика - қимыл, тұрыс және беттің әртүрлі бейнесін жасау арқылы түпкі ой мен сезімді жеткізу өнері;
11) ойын - театр өнерінің басты элементі; спектакль, көрініс ұсынатын жағдайдағы актердің көңіл-күйі;
12) орындаушылық шеберлігі - кәсіби тәсілдердің жиынтығы, онсыз концерттік және басқа сахналық қызметтің болуы мүмкін емес;
13) өнер - шынайылықты бейнелі түсіну;
14) пантомима - негізгі жеткізу құралы актердің қимылы және осы қимылдың ерекше техникасы болып табылатын сахна өнерінің ерекше жанры;
15) сахналық қимыл - актердің сыртқы техникасының маңызды құрамдасы;
16) сахна өнеріндегі пластика - қозғалыстар мен қимылдардың жалпы гармониясы, үйлесімділігі;
17) суырып салу (импровизация) - орындау процесінде құрылатын өнер туындысы, немесе оны құру процесі;
18) репертуар - бір театрдың бір кезең арасында немесе қандай да бір уақыт аралығында орындайтын пьесалар жиынтығы; қандай да бір стильдегі немесе қандайда бір ғасырдың пьесаларын іріктеу; бір актер ойнап шығу мүмкіндігі бар рөлдердің жиынтығы, актерлік шеберлігінің диапазоны, оның өзіне сәйкес рөлі;
19) репетиция - режиссердің басшылығымен актерлердің орындайтын, мәтінді жаттау және сахнада ойнау жұмысы;
20) рөл - актердің мәтіні мен ойының жиынтығы;
21) театр - орындаушылық өнердің формасы;

22) этюд в театральной педагогике – упражнение для совершенствования актерской техники;
23) коррекция – лечебно-педагогический и воспитательный процесс, направленный на исправление индивидуальных физических и психофизических недостатков, врожденных и приобретенных, ухудшающих или отягощающих внешние данные юного артиста, мешающих ему выявлять себя в ярких выразительных сценических формах;
24) интерпретация – восприятие и переосмысление произведения искусства, раскрытие образа посредством индивидуального осмысления его содержания;
25) жест – телодвижение, особенно движение руками, сопровождающее речь для усиления ее выразительности или заменяющие ее;
26) действие – проявление энергии, деятельности, воздействие, влияние; развитие событий, составляющих основу сюжета (фабулы); психофизический процесс, направленный на достижение какой-либо цели в борьбе с предлагаемыми обстоятельствами.
3. Цель Программы: условия для раскрытия творческих способностей юного актера и формирование в нем потребности в выразительном движении, опираясь на законы биомеханики.
Обучающиеся:
1) обучение владению своим телом, повышение пластической культуры обучающегося;
2) знакомство с законами выстраивания сценического действия;
3) выработка реакции, координации движений, способности передать внутренний мир и переживания героя через язык тела;
4) знакомство с выразительными средствами сценического действия;
5) обучение основам психофизического тренинга, понимания поведения другого человека;
6) развитие движения как единого процесса, умение построить колоритную, пластическую, точную фразу жеста;-
7) развитие жестикуляции, освоение приемов перевоплощения на сцене;
8) умение понять и передать свое эмоциональное состояние через язык тела;
9) умение вести пластический диалог с партнерами.
Развивающие:
1) выработка общих двигательных навыков: конкретность и точность движения, правильное распределение мышечных усилий, ритмичность и музыкальность;
2) формирование навыков воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях;
3) развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, гибкости, пластики, силы и выносливости физического аппарата обучающегося;
4) развитие способности к перевоплощению через создание этюдов;
5) развитие навыка абстрагирования от окружающей действительности при выполнении сценического действия через психофизический тренинг;
6) развитие наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения;

22) театр педагогикасындағы этюд - актерлік техниканы жетілдіруге арналған жаттығу; оқытудың эмоциялық мағынасындағы этюд - рөлдік ойын;
23) түзету - туылғаннан немесе жүре келе пайда болған, жас әртістің сыртқы келбетін нашарлататын немесе ауырлататын, өзін қанық мәнерлі сахналық формаларда көрсетуіне кедергі келтіретін жеке физикалық және психофизикалық кемшіліктерін түзетуге бағытталған оңалту-педагогикалық және тәрбиелік процесс;
24) түсіндіру (интерпретация) - өнер туындысын қабылдау және ойлап түсіну, оның мазмұнын өзінше түсіну арқылы бейнені ашу;
25) ым (ишарат) - сөздің мәнерлігін арттыру үшін сүйемелдейтін, тіпті оның орнын басуға арналған дене қозғалысы, әсіресе қолмен қимыл жасау;
26) іс-қимыл - энергияны, әрекетті, ықпалды, әсерді көрсету; сюжеттің (фабула) негізін құраушы оқиғаны өршіту; ұсынылатын жағдайлармен күресудегі қандай да бір мақсатқа жетуге бағытталған психофизикалық процесс.
3. Бағдарламаның мақсаты: жас актердің шығармашылық қабілеттерін дамытуға және биомеханика заңдарына негізделе отырып, оның мәнерлеу қимылдағы қажеттілігін қалыптастыру үшін жасалған жағдай.
Оқыту:
1) өз денесін игеруге оқыту, білім алушының пластикалық мәдениетін арттыру;
2) сахналық әрекеттерді құру заңдылықтарымен таныстыру;
3) реакцияны, қимылды үйлестіруді, дене тілі арқылы кейіпкердің ішкі әлемін және қобалжуын жеткізу қабілетін пысықтау;
4) сахналық қимылды мәнерлеу құралдарымен танысу;
5) психофизикалық тренинг негіздеріне, басқа адамның әрекетін түсінуге оқыту;
6) қимылды бірыңғай процесс ретінде ишарат фразасының түстік, пластикалық, нақты құру білігін дамыту;
7) ишаратты дамыту, сахнада түрлену тәсілдерін меңгеру;
8) өзінің эмоциялық күйін дене тілі арқылы түсіну және жеткізу білігі;
9) серіктестермен пластикалық диалог жүргізу білігі.
Дамыту:
1) жалпы қимыл дағдыларын пысықтау: қимылдың нақтылығы және дәлдігі, бұлшық ет күштерін дұрыс бөлу, ырғақтылық және әуезділік;
2) өзінің идеяларын пластикалық бейнелерде және пластикалық суырып салуда іске асыру дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушының бұлшық ет және қозғалыс аппаратының қозғалғыштығын, қимылдарды, икемділікті, пластиканы, күшті және физикалық аппаратының шыдамдылығын дамыту;
4) этюдтерді құру арқылы түрлену қабілетін дамыту;
5) сахналық қимылды орындау кезінде психофизикалық тренинг арқылы қоршаған шынайылықтан абстракциялану дағдысын дамыту;
6) актерлік жаттығулар арқылы байқампаздықты, есте сақтау жадын, зейінді, қиялды, елестетуді, тапқырлықты, реакцияның жылдамдығын, ойындық және сурып салу қабілеттерін дамыту;

7) развитие творческих способностей обучающегося через обучение сценическому движению, основам сценической пластики.
Воспитательные:
1) воспитание художественного вкуса и умения логически мыслить;
2) формирование личности с широким кругозором, богатым духовным миром, способной к социальной адаптации путем приобщения к искусству театра;
3) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося.
5. Срок освоения Программы – четыре года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств. Программа предназначена для обучения детей на театральном отделении школы искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
7. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
8. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
9. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
10. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Программа позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с театральным искусством, которые формируются в учебном процессе.
11. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, на формирование у обучающегося необходимых знаний в области объективных законов сценического движения и умения их использовать.

7) сахналық қимылға, сахналық пластика негіздеріне оқыту арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) көркемдік талғамды және логикамен ойлау білігін тәрбиелеу;
2) дүниетанымы кең, рухани әлемі бай, театр өнеріне араластыру арқылы әлеуметтік бейімделуге қабілетті тұлғаны қалыптастыру;
3) білім алушының кәсіби бағдарлануы және өзін өзі анықтауы.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - төрт жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Бағдарлама өнер мектебінің театр бөлімінде оқитын білім алушыларға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
7. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
8. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
9. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
10. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркем шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
11. Бағдарлама дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, білім алушылардың сахналық қимылдардың объективті заңдылықтары саласында қажетті білімді және оларды қолдану білігіне алуға бағдарланған.

12. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
13. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении навыками сценического движения;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
14. Программа создает условия для овладения обучающимся базовыми знаниями в области театрального искусства, навыками сценического движения, которые помогут в дальнейшем самостоятельно выполнять задачи различной степени сложности в процессе подготовки учебных спектаклей.
15. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития.
Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении навыков сценического движения.
16. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению необходимых навыков и способности согласовывать технику движения с психологией проживания;
2) формированию пластической выразительности и навыков импровизации;
3) овладению навыками мимики, пантомимы, языка жестов;
4) развитию умения фантазировать, сочинять, воплощать пластически художественный образ;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
17. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
18. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.
19. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;

12. Педагог оқу міндеттерін қоюда икемділік есебінен әрбір білім алушыға жеке тәсілмен келуді, әр баланы оқыту стартегиясын қалыптастыру мүмкіндігіне жағдай жасайды.
13. Бағдарламаға қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы сатылылық;
2) сахналық қимылдардың дағдыларын меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаты.
14. Бағдарлама білім алушылардың оқу спектакльдерін дайындау процесінде әртүрлі деңгейдегі міндеттерді өз бетінше орындауға көмектесетін театр өнері саласындағы негізгі білімді, сахналық қимылдар дағдысын меңгеруге жағдай жасайды.
15. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған.
Педагог сахналық қимылдар негіздерін меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке назар аударады.
16. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) қажетті дағдылар мен қабілеттерді меңгеру, қимыл техникасын өмір сүру психологиясымен үйлестуруді меңгеру;
2) пластикалық мәнерлікті және суырып салу дағдыларын қалыптастыру;
3) мимика, пантомима, ишарат тілі дағдыларын меңгеру;
4) қиялдау, ойдан шығару, пластикалық көркем бейнені іске асыру білігін дамыту;
5) білім алушылардың шығармашылық қызмет дағдысын алуы.
17. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
18. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, оқу пәні шеңберінде негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
19. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, тұлғалық қызметтік, жеке сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;

3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и театральных режиссеров.
20. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории театра. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности актерской игры;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям сценического движения, понимание конкретных задач, поставленных перед обучающимися на занятии.
21. Специфика группового обучения предмету "Основы сценического движения" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
22. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – беседа, рассказ, диалог;
2) наглядный – показ педагогом репродукции, фильмов, эскизов декораций и костюмов, просмотр видео, фотоматериалов, индивидуальные занятия;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, постановка спектаклей, этюды, репетиции;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
23. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей.
24. Формы занятий:
1) урок;
2) мастер-класс;
3) репетиция;
4) урок-экскурсия.
25. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
26. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
27. Урок состоит из теоретической и практической частей. Теоретическая часть включает объяснение педагогом необходимых теоретических понятий, показ изучаемых элементов упражнений, сценических постановок, просмотр видеоматериалов.

3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен өнертанушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
20. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесінің психологиялық және педагогикалық ғылым, теориясы және театр өнері тарихының заманауи жетістіктерінің негізінде құрылуын талап етеді. Педагог дидактиканың ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын білдіреді;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты сахналық қимылдардың негіздері сабағына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
21. "Сахналық қимылдардың негізі" пәніне жеке және топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлі болуына жағдай жасайды.
22. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - түсіндіру, әңгімелеу, диалог;
2) көрнекілік - педагогтің репродукцияны, фильмді, декорациялар мен киімдердің нобайын көрсетуі, бейне, фото материалдарды қарау, жеке сабақтар;
3) практикалық - орындайтын және шығармашылық жаттығулар, спектакльдерді қою, этюдтер, репетициялар;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, логикалық ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерді құру.
23. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
24. Сабақ формалары:
1) сабақ;
2) шеберлік сынып;
3) дайындық;
4) экскурсия сабағы.
25. Бағдарламаны іске асыру кезінде педагог заманауи өнер мектебінде интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
26. Педагогтің білім алушылармен топтық жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
27. Сабақ теориялық және практикалық бөлімдерден тұрады. Теориялық бөлімі педагогтің қажетті теориялық түсініктерді түсіндіруді, үйретілетін жаттығулардың элементтерін, сахналық қойылымдарды көрсетуді, видеоматериалдарды қарауды қамтиды.

41. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными драматургами.
42. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
43. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность индивидуального плана, пополняя репертуарный список за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.
44. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику творческого развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
45. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень актерских способностей;
2) общее развитие, эмоциональность, воображение, креативность мышления, развитое внимание;
3) отношение к занятию;
4) работоспособность, собранность;
5) умение заниматься самостоятельно;
6) умение воплощать художественный образ;
7) скорость освоения произведений;
8) успехи к концу года;
9) недостатки в творческом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
46. Для характеристики обучающегося отмечаются индивидуальные качества, как наблюдательность, творческая фантазия, воображение, ассоциативное и образное мышление, способность выстраивать событийный ряд, способность определения основной мысли, идеи произведения, способность анализировать предлагаемый материал, формулировать свои мысли, наличие сценической свободы.
47. Педагог применяет различные подходы к обучающемуся, учитывает оценку их интеллектуальных, физических и эмоциональных данных, уровень подготовки. Одной из важных задач является изучение частных двигательных навыков – технических приемов выполнения заданий повышенной трудности, также ознакомление с исторической стилистикой движения.
48. Искусство сценической пластики основывается на музыкально-организованных, условных, образно-выразительных движениях человеческого тела. Пластическое развитие является необходимым условием подготовки актера. Развитие пластического воображения достигается систематической и целенаправленной тренировкой.
49. Навыки, полученные в процессе обучения, реализуются обучающимся в конкретной творческой работе в виде этюдов, сценических выступлений и спектаклей. Материал для постановок педагогом подбирается таким образом, чтобы обучающийся играл разноплановые роли в различных жанрах и стилях.

41. Педагог репертуарлық тізбеге заманауи отандық және шетел драматургтарының үздік пьесаларын енгізе отырып, оны жүйелі жаңартады және кеңейтеді.
42. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысып, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын мұқият ойластырады.
43. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін анықтайды, шығармаларды үйрену кезеңдерін анықтайды, жеке жоспар көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырады.
44. Әр жарты жылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген репертуарлық тізбеге өзгерістер енгізеді, жылдың соңында шығармашылық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
45. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) актерлік қабілетінің деңгейі;
2) жалпы дамуы, эмоциялығы, қиялы, креативті ойлауы, зейінінің дамығандығы;
3) сабаққа көзқарасы;
4) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
5) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
6) көркемдік бейнені іске асыру білігі;
7) шығарманы меңгеру жылдамдығы;
8) жылдың соңындағы жетістіктері;
9) білім алушының шығармашылық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
46. Білім алушының жеке қасиеттерін сипаттауда байқампаздығы, шығармашылық қиялы, елестетіп ойлауы, ассоциативті және бейнелі ойлауы, оқиғалар желісін құра білуі, шығарманың негізгі ойын, идеясын анықтау қабілеті, ұсынылатын материалды талдау қабілеті, өз ойын тұжырымдауы, сахналық еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттер белгіленеді.
47. Педагог білім алушыға әртүрлі тәсілдерді қолданады, олардың зияткерлік, физикалық және эмоциялық қабілеттерін, дайындық деңгейін ескереді. Негізгі міндеттердің бірі жеке қимыл дағдыларын дамыту болып табылады, яғни күрделілігі жоғары тапсырмаларды орындаудың техникалық тәсілдері, сондай-ақ қимылдың тарихи стилімен танысу.
48. Сахналық пластика өнері музыкалық ұйымдасқан, адамның денесінің бейнелі-мәнерлі қимылына негізделеді. Пластикалық дамыту актерді дайындаудың қажетті шарты болып табылады. Жүйелі және мақсатты жаттығу арқылы пластикалық елестету дамытуға қол жеткізіледі.
49. Білім алушылар оқу процесінде алған дағдыларын этюдтер, сахнада өнер көрсету және спектакльдер сияқты нақты шығармашылық жұмыс түрінде іске асырады. Педагог қойылымдардың материалын білім алушы әртүрлі жанрлар мен стильдерде түрлі рөлдерді ойнайтындай етіп іріктейді.

50. На уроках используются методы:
1) "плотных нагрузок" − упражнения подбираются комплексами, между ними существует логическая связь, выполнение одного урпажнения переходит в другую;
2) "ступенчатого повышения нагрузок" − постепенное увеличение нагрузки до максимума;
3) "взаимообучения" − воспитание чувства партнерства и ответственности;
4) импровизации – развитие интереса у детей к творческой деятельности.
51. При работе с детским коллективом педагог находит баланс между профессиональными требованиями к работе детей и воспитательной составляющей педагогического составляющегося. Педагог сначала ставит цели и задачи воспитательного характера, затем художественного характера.
52. Педагог постепенно, планомерно приучает обучающегося к ответстственности по отношению к собственной роли и общему коллективному делу.
53. Скованность движения, мышечный зажим, неверная осанка или походка – это малая часть физических недостатков, с которыми педагог сталкивается на первом этапе обучения. Дети, не привыкшие к серьезной творческой работе, быстро устают от повторений в процессе занятий, их внимание неустойчивое. В таких случаях педагог проявляет гибкость, он меняет вид деятельности, но не отклоняется от поставленных задачах на конкретный момент процесса обучения.
54. Для более эффективного построения учебного процесса используется педагогом вариативный подход к разделам программ, в одном классе прорабатывается более подробно определенный раздел, который позволит органично перейти к следующему этапу, в другом классе, с учетом индивидуальных особенностей обучающихся, работа начинается с другого раздела.
55. Задача педагога по сценическому движению научить чувствовать свое тело и движения, развивать психофизические качества, особое внимание уделяется правильной осанке обучающихся.
56. Выразительным средством актерского искусства является действие – психофизический процесс, в котором психическое и физическое – существуют в неразрывной связи.
57. Акробатический раздел предусматривает значительное повышение требований дисциплины, ответственности педагога и обучающегося. Первое и необходимое требование – техника безопасности, многие сложные упражнения выполняются на мате под контролем педагога.
58. Педагог особое внимание уделяет подготовительным упражнениям. На каждом занятии повторяются и закрепляются пройденные элементы. Требование точности выполнения движения сопровождается объяснением целесообразности выполнения задачи, учебные схемы, предлагаемые педагогом, исполняются точно и осмысленно.

50. Сабақта келесі әдістер қолданылады:
1) "тығыз жүктемелер" - жаттығулар кешендермен іріктеледі, олардың арасында логикалық байланыс бар, бір жаттығуды орындау екінші жаттығуға үлеседі;
2) "жүктемелерді біртіндеп арттыру" - жүктемелерді біртіндеп максимумға жеткізу;
3) "бірін бірі оқыту" - серіктестік және жауапкершілік сезімін тәрбиелеу;
4) суырып салу - білім алушылардың шығармашылық қызметке қызығушылығын дамыту.
51. Педагог балалар ұжымымен жұмыс істеу кезінде балардың жұмысына қойылатын кәсіби талаптар мен педагогикалық құраушының тәрбиелік құрадасының арасындағы тепе-теңдікті табады. Педагог алдымен тәрбиелік сипаттағы, содан кейін ғана көркемдік сипаттағы мақсаттар мен міндеттерді қояды.
52. Педагог білім алушыны өзінің рөліне және жалпы ұжымдық жұмысқа қатысты жауапкершілікке үйретеді.
53. Оқытудың алғашқы кезеңінде педагог жиі кездестіретін физикалық кемшіліктердің аз бөлігі - бұл қимылдың бөгелуі, бұлшық еттердің тырысуы, дене мүсіні мен жүрістің бұзылуы. Қатаң шығармашылық жұмысқа үйренбеген балалар сабақ процесіндегі қайталаулардан тез шаршайды, олардың зейіні тұрақтанбаған. Мұндай жағдайда педагог икемділік танытады, ол қызметтің түрін ауыстырады, бірақ оқытудың нақты кезеңіне қойылған міндеттерден ауытқымайды.
54. Оқу процесін барынша тиімді құру үшін педагог бағдарламаның тарауларына қатысты сараланған тәсілді қолданады, бір сыныпта белгілі бір тарау мұқият пысықталады, ол келесі кезеңге үйлесімді өтуді қамтиды, ал келесі сыныпта білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескеріп, жұмыс басқа тараудан басталады.
55. Сахналық қимылдар бойынша педагогтің міндеті білім алушылардың өзінің денесі мен қимылын сезінуді үйрету, психофизикалық қасиеттерін дамыту, дұрыс дене мүсініне ерекше назар аударылады.
56. Актерлік шеберліктің мәнерлеу құралы болып әрекет, яғни психофизикалық процесс табылады, ол жердегі психикалық және физикалық процесс тығыз байланыста болады.
57. Акробатикалық бөлім пән талаптарының, педагог пен білім алушының жауапкершілігінің айтарлықтай жоғарылағандығын көрсетеді. Алғашқы және қажетті талап - қауіпсіздік техникасы, көптеген күрделі жаттығулар педагогтің бақылауымен төсеніштерде орындалады.
58. Педагог дайындық жаттығуларына басты назарды аударады. Әр сабақта өткен материалдар қайталанады және бекітіледі. Қимылдарды нақты орындауды талап ету міндеттердің мақсатын түсіндірумен қатар беріледі, педагог ұсынған оқу сызбалары нақты және мағынасын түсініп орындалады.

59. Задачи упражнений для подготовительного тренинга:
1) сохранение баланса, контроль перехода из одной позиции в другую;
2) контроль меры напряжения тела, подробная проработка каждого этапа упражнения;
3) координация движения в соответствии с предложенными структурой и задачами;
4) освоение упражнения в разных скоростях, сохранение максимальной амплитуды, мягкости и непрерывности движения;
5) немеханическое выполнение движений, управление инерцией движения;
6) непрерывное, свободное дыхание во время выполнения упражнений, не сдерживая выдох;
7) контроль работы периферии тела (ног, рук, лица) до мельчайших подробностей;
8) контроль ощущения движения во время выполнения упражнений.
60. Процесс освоения акробатических элементов происходит постепенно, при работе над разделом педагог обращает внимание на соблюдение надежной страховки, созданию верного психологического настроя у обучающегося.
61. Педагог осуществляет индивидуальный подход к каждому обучающемуся, помогает детям поверить в свои силы, приобрести уверенность в себе.
62. С первых занятий на простых упражнениях педагог добивается точности исполнения заданий, не допускает поверхностного освоения материала, каждый элемент упражнения, выполняемый обучающимся, носит творческий характер.
63. Одной из главных задач является выявление и развитие фантазии обучающегося. Педагог обучает воспитанника умению выполнять пластический рисунок и создавать по нему пластический образ.
64. Заключительный этап обучения включает в себя этюдно- постановочную работу на конкретном драматургическом материале. Особо следует выделить сценическое фехтование.
65. Сценическое фехтование – сложный вид сценического движения, который подразумевает уже определенную подготовленность обучающегося, требует высокой степени координированности, развитого чувства партнера и высокой степени концентрации внимания. Любая фехтовальная сцена решается условно пластическими средствами.
66. Музыка помогает находить органичный ритм движения, ее характер соответствует характеру движения, не подчиняет его себе, за исключением специальных задач, где музыка способна направлять, окрашивать, диктовать движение.
67. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
68. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Самостоятельная работа проводится при условии обеспечения полной безопасности для здоровья.

59. Дайындық тренингіне арналған жаттығулардың міндеті:
1) тепе-теңдікті сақтау, бір позициядан екінші позицияға өтуді бақылау;
2) дененің тырысу өлшемін бақылау, жаттығудың әрбір кезеңін мұқият пысықтау;
3) ұсынылған құрылым мен міндеттерге сәйкес қимылды үйлестіру;
4) жаттығуларды әртүрлі жылдамдықтарда меңгеру, қимылдардың максималды амплитудасын, жұмсақтылығын және үздіксіздігін сақтау;
5) қимылдарды механикалық түрде орындамау, қимылдардың инерциясын басқару;
6) жаттығуларды орындау кезінде дем шығаруды ұстап тұрмай, үздіксіз, еркін дем алу;
7) дененің перифериясының жұмысын (аяқ, қол, бет) ұсақ бөлшектерге дейін бақылау;
8) жаттығуларды орындау кезінде қимылды сезінуді бақылау.
60. Акробатикалық элементтерді меңгеру процесі біртіндеп жүзеге асырылады, тараумен жұмыс істеу кезінде педагог қауіпсіздіктің беріктілігін сақтауға, білім алушының дұрыс психологиялық ойын құруға көңіл аударады.
61. Педагог әрбір білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асырады, балалардың өз күштеріне сенуге, өзіне деген сенімділікті алуға көмектеседі.
62. Алғашқы сабақтардан бастап, педагог тапсырмалардың орындаулының нақтылығын талап етеді, материалды үстіртін меңгеруге жол бермейді, білім алушының орындайтын жаттығуының әрбір элементі шығармашылық сипатқа ие болады.
63. Басты міндеттердің бірі білім алушының қиялын анықтау және дамыту болып табылады. Педагог тәрбиеленушіге пластикалық суретті орындауды және ол бойынша пластикалық бейнені құру білігіне үйретеді.
64. Оқытудың қорытынды кезеңі нақты драматургиялық материалда этюдтік-қойылымдық жұмысты қамтиды. Сахналық семсерлесуді ерекше атап көрсетуге болады.
65. Сахналық семсерлесу - сахналық қимылдардың күрделі түрі, ол білім алушының белгілі дайындығын білдіреді, үйлесімділіктің жоғары деңгейін, дамыған серіктестік сезімін және зейінді шоғырландырудың жоғары деңгейін талап етеді. Кез-келген семсерлесу көрінісі шартты пластикалық құралдармен шешіледі.
66. Музыка қимылдың үйлесімді ритмін табуға көместеседі, оның мінезі қимылдың мінезіне сәйкес келеді, музыка қимылды бағыттайтын, бояйтын, мәжбүрлейтін арнайы міндеттерден басқа кезде өзіне бағындырмайды.
67. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
68. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Өзіндік сабақтар балалардың денсаулық қауіпсіздігі толық қамтамасыз етілген жағдайда ғана жүргізіледі.

69. В самостоятельную работу обучающегося входит составление индивидуального тренинга, отработка элементов жонглирования, фехтования, работа с предметами, просмотр видеозаписей по рекомендации педагога (записи пластических и танцевальных спектаклей).
70. Состав индивидуального тренинга:
1) растягивающие и вытягивающие упражнения;
2) вращательные упражнения;
3) упражнения на развитие координации;
4) упражнения на чувство баланса;
5) упражнения на развитие прыгучести.
71. Межпредметные связи предмета "Основы сценического движения" с предметами "Основы актерского мастерства", "История театра" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
72. Программные требования в 1 классе:
1) развитие физических данных тела, приобретение конкретных механических навыков, работа по раскрепощению мышц, освобождению их от зажимов, приведение их в тонус, знакомство с простейшими акробатическими элементами, объединение освоенных элементов в тематические акробатические зарисовки;
2) формирование начальных навыков реакции, решительности, динамичности, развитие координации, подвижности различных частей тела, воспитание общей культуры поведения и общения в творческом коллективе, развитие физических возможностей тела через пластический тренинг, творческое воображение через создание пластических и акробатических зарисовок в условиях сценической площадки;
3) освоение акробатических упражнений, правильной группировки тела, техники сценических падений, обучение верной оценке возможностей своего тела и учета своих индивидуальных особенностей при распределении нагрузок;
4) занятия пластикой направлены на гармонизацию взаимодействия тела, достижение абсолютной мышечной свободы, легкости, уверенности в работе с собственным телом, смелое освоение физических навыков, снятие зажимов и избавление от неуверенности и страха;
5) формирование навыков координации движений, реакции, динамичности, прыгучести, физической силы, расширение диапазона двигательных возможностей, обучение технике выполнения акробатических элементов, балансов и поддержек, равномерному непрерывному движению, развитие творческого воображения обучающихся через создание пластических и акробатических этюдов.
73. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы сценического движения. Способы достижения и сохранения психического и физического здоровья на примере культуры тела в исторических традициях Востока и Запада.
Техника безопасности. Подготовительный тренинг. Вычленение индивидуальных проблем каждого обучающегося. Разработка стратегии исправления устранимых недостатков. Подготовка костно-мышечного аппарата обучающегося и определение степени готовности к активной работе на уроке. Коррекция. Упражнения в подтягивании, скручивании, прогибании, вращении. Упражнения в ходьбе, прыжках, беге. Упражнения в равновесии: наклоны, прогибы, вращения, прыжки. Упражнения на повышение чувства равновесия (тренировка вестибулярного анализатора). Упражнения на повышение устойчивости тела (оперирование центром тяжести). Упражнение на фиксирование позиции.
Тема 2. Развивающий тренинг. Развитие и совершенствование качеств, обеспечивающих гармоничное состояние костно-мышечного аппарата. Упражнения на гибкость. Упражнения для развития пассивной и активной гибкости и растяжку. Упражнения на силу (укрепление мышц рук, плечевого пояса, шеи, спины, брюшного пресса и ног). Динамические упражнения. Упражнения для развития взрывной силы. Статические (изометрические) упражнения. Упражнения на выносливость. Упражнения на координацию (повышение точности организации движений во времени и пространстве, совершенствование многоплоскостного внимания, повышение скорости освоения новых движений, умений и навыков).
Тема 3. Координационные упражнения для рук, выполняемые в одной, двух и трех плоскостях и со сменой плоскостей. Сочетание координационных упражнений для рук с различными движениями ног. Упражнения на быстроту реакции. Упржнения на прыгучесть и подвижность стопы.
Упражнения на мышечную память, освобождение мышц. Произвольное управление мышечными напряжениями; попеременное напряжение и расслабление отдельных групп мышц и частей тела в различных положениях; расслабление отдельных групп мышц без предварительного их напряжения; расслабление одних мышц при одновременном напряжении других; "переливание" напряжений и расслаблений из одних мышц в другие; полное расслабление всех мышц с падением и без падения; выработка волевого, а затем и подсознательного контроля за мышечными напряжениями.
Упражнения на ощущение центра тяжести. Упражнения на вестибулярный аппарат.
Тема 4. Пластический тренинг. Развитие внутреннего ощущения движения. Упражнения на напряжение и расслабление. Упражнения на подвижность и выразительность рук. Упражнения на подвижность и ловкость. Приобретение опыта интегрирования различных физических и психофизических качеств при решении сложных двигательных и действенных задач; телесная и ручная ловкость. Упражнения на чувство непрерывного движения, формы, жеста, пространства. Упражнения на освоение различных типов и характеров движения.
Тема 5. Специальный тренинг. Развитие психофизических качеств актера. Упражнения на развитие чувства равновесия. Повышение чувствительности вестибулярного аппарата, обострение чувства равновесия и повышение устойчивости тела. Упражнения на чувства пространства. Упражнения чувства инерции движения. Упражнения на развитие чувства формы. Упражнения чувства партнера.
Тема 6. Сценическая акробатика. Освоение акробатических навыков и развитие комплекса психофизических качеств. Трансформация акробатического навыка из спортивного в сценический навык.
Подготовительные упражнения. Индивидуальная акробатика. Освоение основных элементов индивидуальной акробатики. Упражнения в балансировании. Шпагаты. Мосты. Упоры, стойки, перекаты, кувырки, перекидки, перевороты колесом. Парная акробатика. Освоение основных элементов парной акробатики (поддержки, седы, стойки, выход на плечи). Акробатические композиции и вариации. Элементы эксцентрической акробатики. Акробатические комбинации и фразы. Этюды с использованием элементов акробатики.
Тема 7. Сценические падения. Освоение техники падений, развитие способности управлять мышечным напряжением и расслаблением, инерцией движения. Контроль процесса движения, вызванного потерей равновесия.
Упражнения по освоению основных биомеханических принципов различных схем сценических падений. Подготовительные упражнения к пассивным падениям. Падения из положения сидя, стоя на коленях. Пассивные падения из положения стоя в различных направлениях. Приемы страховки, активные падения в различных направлениях. Падения на полу. Падения через препятствия. Падения с предметом в руках. Падения во взаимодействии с партнером. Цепочка падений в декорации. Оригинальные и трюковые падения.
Тема 8. Этюды. Понятие пластического этюда на уроках сценического движения. Самостоятельно придуманные обучающимся этюды на заданную тему, музыку, ситуацию. Импровизации с использованием элементов полученных навыков.

69. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарына жеке тренингтерді құру, жонглерлеу, семсерлесу элементтерін машықтандыру, заттармен жұмыс, педагогтің ұсынымы бойынша бейне жазбаларды қарау (пластикалық және би спектакльдерінің жазбалары) кіреді.
70. Жеке тренингтің құрамы:
1) керілуге және созылуға арналған жаттығулары;
2) айналмалы жаттығулар;
3) үйлесімділікті дамытуға арналған жаттығулар;
4) тепе-теңдік сезіміне арналған жаттығулар;
5) секіргіштікті дамытуға арналған жаттығулар.
71. "Сахналық қимылдардың негіздері" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Актерлік шеберлік негіздері", "Театр тарихы" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
72. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дененің физикалық қабілеттерін дамыту, нақты механикалық дағдыларды меңгеру, бұлшық еттерді босату, оларды тонусқа келтіру бойынша жұмыс, қарапайым акробатикалық элементтермен танысу, меңгерілген элементтерді тақырыптық акробатикалық суреттемелерге біріктіру;
2) реакция, батылдық, динамикалық алғашқы дағдыларын қалыптастыру, дененің әртүрлі бөліктерін үйлестіруді, қозғалғыштығын дамыту, пластикалық тренинг арқылы дененің физикалық мүмкіндіктерін, сахна алаңы жағдайында пластикалық және акробатикалық суреттемелерді құру арқылы шығармашылық елестетуді дамыту;
3) акробатикалық жаттығуларды, денені дұрыс топтастыруды, сахналық құлау техникасын меңгеру, өз денесінің мүмкіндіктерін дұрыс бағалауды және жүктемелерді бөлу кезінде өзінің жеке ерекшеліктерін ескеруді оқыту;
4) пластикамен айналысу тарихы дененің өзара әрекеттесуін үйлестіруге, абсолютті бұлшық еттің еркіндігіне, жеңілдікке, өз денесімен жұмыс істеудегі сенімділікке қол жеткізуге, физикалық дағдыларды батыл меңгеруге, тырысуларды босату және сенімсіздік пен үрейден орылуға бағытталған;
5) қимылды, реакцияны, динамикалықты, секіруді, физикалық күшті үйлестіру дағдыларын қалыптастыру, қозғалыс мүмкіндіктерінің диапазонын кеңейту, акробатикалық элементтерді, баланстар мен сүйемелдеулерді, бір қалыпты тоқтамай қозғалуды орындау техникасына оқыту, пластикалық және акробатикалық этюдтерді құру арқылы шығармашылық қиялды дамыту.
73. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сахна қозғалысы негіздері. Ежелгі Шығыс пен Батыстың тарихи дәстүрлеріндегі дене мәдениеті мысалында психикалық және физикалық денсаулыққа қол жеткізу және сақтау тәсілдері.
Қауіпсіздік техникасы. Дайындық тренингі. Әр білім алушының жеке мәселелерін бөлшектеу. Жоюға келетін кемшіліктерді түзету стратегиясын әзірлеу. Білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратын дайындау және сабақта белсенді жұмыс істеуге дайындық деңгейін анықтау. Түзету. Тартылу, бұрау, еңкею, айналу жаттығулары. Жүріп, секіріп, жүгіріп орындалатын жаттығулар. Тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығулар (вестибулярлық анализаторды жаттықтыру). Дененің тұрақтылығын арттыруға арналған жаттығулар (орталық күшке сүйену). Позицияны бекітуге арналған жаттығулар.
2-тақырып. Дамытуға арналған тренинг. Сүйек-бұлшық ет аппаратының үйлесімді күйін қамтамасыз ететін қасиеттерді дамыту және жетілдіру. Иілгіштікке арналған жаттығулар. Пассивті және белсенді иілгіштікті дамытуға және созылуларға арналған жаттығулар. Күшке арналған жаттығулар (қолдың, арқа бөлігінің, мойынды, арқаны, құрсақ тығыршығын және аяқтың бұлшық еттерін бекіту). Динамикалық жаттығулар. Жарылғыш күшті дамытуға арналған жаттығулар. Статикалық (изометриялық) жаттығулар. Шыдамдылыққа арналған жаттығулар. Үйлесімділікке арналған жаттығулар (қимылды уақыт және кеңістіктікте ұйымдастырудың нақтылығын арттыру, көп қырлы назарды жетілдіру, жаңа қимылдарды, білікті және дағдыларды меңгеру жылдамдығын арттыру).
3-тақырып. Бірінші, екінші және үшінші жазықтықтарды және жазықтықтарды ауыстырып орындалатын, қолдарға арналған үйлестіру жаттығулары. Қолға арналған үйлестіру жаттығуларын аяқтардың әртүрлі қимылдарымен үйлестіру. Рекцияның жылдамдығына арналған жаттығулар. Секіруге және табанның қимылдауына арналған жаттығулар.
Бұлшық ет есте сақтауына, бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар. Бұлшық ет тырысуларын еркін басқару; әртүрлі қалыпта бұлшық еттердің жеке топтары мен дененің бөліктерін кезектестіріп тырыстыру және босату; алдын ала тырыстырмай, бұлшық еттердің жеке топтарын босату; бір уақытта басқа бұлшық еттерді тырыстыра отырып, келесілерін босату; бір бұлшық еттердегі тырысулар мен босатуларды келесі бұлшық еттерге "құю"; құлау кезінде және құламай тұрып барлық бұлшық еттерді толық босату; бұлшық ет тырысуларын алдымен ерікті, кейіннен түйсіксіз бақылау.
Ауырлық орталығын сезінуге арналған жаттығулар. Вестибулярлық аппаратқа арналған жаттығулар.
4-тақырып. Пластикалық тренинг. Қозғалысты іштей сезінуді дамыту. Тырыстыруға және босатуға арналған жаттығулар. Қолдардың қозғалмалығына және ептілігіне арналған жаттығулар. Қозғалғыштыққа және ептілікке арналған жаттығулар. Күрделі қимыл және әрекетті міндеттерді шешу кезінде әртүрлі физикалық және психофизикалық қасиеттерді кіріктіру тәжірибесін алу; үздіксіз қозғалу, форма, ишарат, кеңістік сезіміне арналған жаттығулар. Қимылдың әртүрлі түрлері мен қасиеттерін меңгеруге арналған жаттығулар.
5-тақырып. Арнайы тренинг. Актердің психофизикалық қасиеттерін дамыту. Тепе-теңдік сезімін дамытуға арналған жаттығулар. Вестибулярлық аппараттың сезімталдылығын арттыру, тепе-теңдік сезімін өршіту және дененің тұрақтылығын арттыру. Кеңістікті сезінуге арналған жаттығулар. Қимылдың инерция сезіміне арналған жаттығулар. Форма сезімін дамытуға арналған жаттығулар. Серіктестік сезіміне арналған жаттығулар.
6-тақырып. Сахналық акробатика. Акробатикалық дағдыларды және психофизикалық қасиеттер кешенін дамыту. Акробатикалық дағдыны спорттық дағдыдан сахналық дағдыға айналдыру.
Дайындық жаттығулары. Жеке аэробика. Жеке акробатиканың негізгі элементтерін меңгеру. Тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар. Шпагаттар. Көпірге тұру. Тірену, тұру, аударылу, айналу, аттау, дөңгелек жасап айналу. Жұптық акробатика. Жұптық акробатиканың негізгі элементтерін меңгеру (сүйемелдеулер, отыру, тұру, арқаға шығу). Акробатикалық композициялар мен вариациялар. Эксцентрикалық акробатика элементтері. Акробатикалық композициялар және фраза. Акробатика элементтерін қолданып этюдтерді орындау.
7-тақырып. Сахналық құлау. Құлау техникасын меңгеру, бұлшық етті тырыстыру және босату, қозғалыс инерциясын басқару қабілетін дамыту. Тепе-теңдікті жоғалтудан туындаған қозғалыс процесін бақылау.
Сахналық құлаулардың әртүрлі сызбаларының негізгі биомеханикалық қағидаттарын меңгеру бойынша жаттығулар. Пассивті құлауларға арналған дайындық жаттығулары. Отырып, тізерлеп тұрған күйден құлау. Тұрған қалыпта әртүрлі бағытқа пассивті құлаулар. Сақтандыру тәсілдері, әртүрлі бағыттарға белсенді құлау. Жерде құлау. Кедергі арқылы құлау. Қолындағы затымен бірге құлау. Серіктеспен өзара әрекеттесе отырып құлау. Сәндеудегі құлау тізбектері. Ерекше және трюктік құлаулар.
8-тақырып. Этюдтер. Сахна қозғалысы сабақтарындағы пластикалық этюд түсінігі. Ұсынылған тақырыпқа, музыкаға, жағдайға білім алушылардың өздері шығарған этюд. Алған дағдылардың элементтерін қолданып суырып салу.

74. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила техники безопасности поведения на занятиях по сценическому движению;
2) знает теоретические понятия: "потягивание", "фиксация", "отказ", "поддержка", "баланс", "сед", "поддержка";
3) знает комплекс упражнений на раскрепощение мышц, безопасные способы растяжки мышц, индивидуальные особенности своего тела и учитывает их при выполнении сценических упражнений;
3) умеет, самостоятельно подготовить тело к выполнению физических упражнений, правильно распределить нагрузку на мышцы. выполнять простейшие акробатические элементы;
4) умеет воспроизводить посредством своего тела на сценической площадке повадки и особенности движений разных животных;
5) умеет группироваться при выполнении различных видов падений, верно выполнять подстраховку партнера при выполнении акробатических элементов;
6) знает и выполняет комплекс подготовительных упражнений к выполнению сложных элементов, виды растяжек ног, рук, спины;
7) соблюдает технику выполнения освоенных акробатических элементов, технику безопасности поведения на занятиях по пластике;
8) умеет выполнять простые и сложные поддержки, выполнять одиночные, парные, групповые балансы;
9) умеет воссоздать в этюде узнаваемый пластический образ, взятый из окружающего мира;
10) знает и умеет провести полный комплекс разминки и растяжки;
11) умеет объяснить технику выполнения балансов, поддержек, акробатических элементов.
75. Программные требования во 2 классе:
1) освоение мимических упражнений, пальчиковой гимнастики, навыков координации движений с работой речевого аппарата, регулировки мышечных напряжений, обучение основам пантомимы;
2) умение увидеть, запомнить и воспроизвести в определенный отрезок времени то или иное движение, мизансцену, точная организация движения во времени и пространстве;
3) умение быстро воспринимать мелодию, ее темп и ритм, передавать все в движении, координация простых и сложных движений с партнером в массовых сценах, развитие музыкальности, ритмичности, вооображения, художественного вкуса и пластической культуры обучпющегося.
76. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности. Речевая и двигательная гимнастика. Мимика. Работа над мимикой – одна из важнейших актерских задач. Виды мимики: непроизвольная и произвольная. Мимические упражнения.
Тема 2. Речевая и двигательная гимнастика. Пальчиковая гимнастика. Речь и пальчики. Пальчиковые игры.
Тема 3. Речевая и двигательная гимнастика. Пантомима, пластика (понятия). "Волновая техника" прямая (к себе), обратная (от себя): одной рукой – только кистью, кисть – локоть, кисть, локоть – плечо; двумя руками; корпусом; боковая – "зигзаг"; ногой. Основной принцип биомеханики, приемы биомеханики (отказ, посыл, тормоз). Правила безопасности при выполнении упражнений и заданий.
Тема 4. Движение и речь. Рече-двигательная и вокально-двигательная координация. Точная и последовательная организация речи и движений. Работа над дыханием. Упражнения на соединения дыхания и движения.
Тема 5. Скороговорки. Соединение речи и дыхания. Работа над развитием длительного непрерывного ротового выдоха. Активизация губных мышц. Упражнения на соединения правильной речи с движением.
Тема 6. Соединение речи, движения и музыки. Развивающие музыкально-ритмические игры. Упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики. Работа над соединением речи, движения и музыки. Тренировка музыкальности и ритмичности.
Тема 7. Упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности с использованием песен и стихотворений. Развитие воображения, фантазии и инициативы.
Тема 8. Пластический тренинг. Тренировка скорости, темпа и контрастности в движении: разогревание мышц, активизация их восприимчивости.
Тема 9. Время, пространство, темпоритм. Понятие темподвижения в разных скоростях. Понятие чувства времени – распределение движения во времени. Понятие ритмодвижение в ритмических рисунках. Темпоритмические упражнения.
Тема 10. Специальные навыки сценического движения. Упражнения на распределение движения в сценическом пространстве.
Тема 11. Упражнения на различные способы преодоления препятствий.
Тема 12. Упражнения на различные способы переноски партнера.
Тема 13. Упражнения на реакцию и развитие движения после толчка, броска, удара и других сигналов.
Тема 14. Трюковая пластика.
Тема 15. Взаимодействие с предметом. Импровизированная игра с предметом. Упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами.
Тема 16. Упражнения, развивающие фантазию и находчивость актера при обыгрывании предмета в сценическом действии.
Тема 17. Освоение "классических" техник законов, принципов: элементы жонглирования, манипуляции и балансирования. Работа с предметом: жонглирование однородными и разнородными предметами. Работа с плащом, шляпой, цилиндром, веером, тростью (при изучении стилевого поведения); шестом, палкой, шпагой.
Тема 18. Упражнения с мячом. Упражнения с гимнастической палкой, тростью. Упражнения со скакалкой, веревкой. Упражнения со стулом, столом. Упражнения с гимнастическим обручем. Упражнения с плащом.
Тема 19. Взаимодействие с партнером. Упражнения, базирующиеся на сенсорно-мышечной координации, требующие согласования движений во времени и в пространстве в соответствии с движениями и действиями партнеров или согласования с партнером характера и стилистки движений.
Тема 20. Взаимодействие с партнером. Гимнастические упражнения.
Тема 21. Взаимодействие с партнером. Акробатические упражнения.
Тема 22. Взаимодействие с партнером. Упражнения на сопротивление и борьбу.
Тема 22. Взаимодействие с партнером. Упражнения с предметами.
Тема 23. Взаимодействие с партнером.Упражнения на бесконтактное взаимодействие и распределение в пространстве. Композиция, импровизация.
Тема 24. Работа над этюдами. Этюды на заданную тему, музыку, ситуацию.
Тема 25. Эксцентрический этюд. Этюды на основе драматургии.

74. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахна қозғалысы сабақтарындағы өзін ұстаудың қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі;
2) "тартылу", "бекіту", "бас тарту", "сүйемелдеу", "тепе-теңділік", "отыру" түсініктерін біледі:
3) бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар кешенін, бұлшық еттерді созудың қауіпсіз тәсілдерін, өз денесінің жеке ерекшеліктерін және оларды сахналық жаттығуларды орындау кезінде ескереді;
4) заттарды шебер қолдану, қиялды дамытатын және сахна қозғалысында заттармен ойнау кезіндегі актерлік тапқырлық дағдыларын дамытатын жаттығулар;
4) сахна алаңында өзінің денесі арқылы әртүрлі жануарлардың әдеттері мен қимыл ерекшеліктерін жасауды біледі;
5) құлаудың әртүрлі түрін орындау кезінде топтасуды біледі, акробатикалық элементтерді орындау кезінде серіктесін қауіптендіруді дұрыс орындайды;
6) күрделі элементтерді, аяқтарды, қолдарды, арқаны созудың түрлерін орындауға дайындық жаттығулардың кешенін біледі және орындайды;
7) меңгерілген акробатикалық элементтерді орындау техникасын, пластика бойынша сабақтарда өзін ұстаудың қауіпсіздік ережелерін сақтайды;
8) қарапайым және күрделі сүймелдеулерді, жеке, жұптық, топтық тепе-теңдіктерді орындай алады;
9) этюдте қоршаған әлемнен алынған таныс пластикалық бейнені жасай алады;
10) ширату және созудың толық кешенін біледі және жүргізе алады;
11) тепе-теңдіктердің, сүймелдеулердің, акробатикалық элементтердің техникасын түсіндіре алады.
75. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) мимикалық жаттығуларды, саусақ гимнастикасын, қимылдарды тіл аппаратының жұмысымен үйлестіру дағдыларын, бұлшық етті реттеуді меңгеру, пантомика негіздерін оқыту;
2) белгілі бір уақыт аралығында қандай да бір қимылды, мизанценаны көру, есте сақтау және орындау білігі, қозғалысты уақыт және кеңістіктікте тура ұйымдастыру;
3) әуенді, оның қарқынын және ритмін жылдам қабылдау, барлығын қозғалыс арқылы жеткізу, бұқаралық көріністерде серіктеспен бірге жеңіл және күрделі қимылдарды үйлестіру білігі, әуезділікті, ырғақтылықты, елестетуді, көркемдік талғамды және білім алушының пластикалық мәдениетін дамыту.
76. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қауіпсіздік техникасы. Тіл және қимыл гимнастикасы. Мимика. Мимикамен жұмыс - актердің маңызды міндеттерінің бірі. Мимиканың түрлері: еріксіз және ерікті. Мимикалық жаттығулар.
2-тақырып. Тіл және қимыл гимнастикасы. Саусақ гимнастикасы. Тіл және саусақтар. Саусақ ойындары.
3-тақырып. Тіл және қимыл гимнастикасы. Пантомима, пластика (түсінігі). Тік (өзіне қарай) "толқын техникасы", кері (өзінен кері): бір қолмен - тек білекпен, буын - шынтақ, білек, шынтақ - иық; екі қолмен; денемен; жанмен - "ирек"; аяқпен. Биомеханиканың негізгі қағидаттары, биомеханика тәсілдері (бас тарту, серпіліс, тіреу). Жаттығулар мен тапсырмаларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
4-тақырып. Қимыл және тіл. Тіл мен қимылды және вокал мен қимылды үйлестіру. Тіл мен қимылды нақты және ретімен ұйымдастыру. Тыныспен жұмыс. Тыныс пен қимылды біріктіруге арналған жыттығулар.
5-тақырып. Жаңылтпаштар. Тіл мен тынысты біріктіру. Ұзақ уақыт бойы үздіксіз ауызбен дем алуды дамыту бойынша жұмыс. Ерін бұлшық еттері белсендіру. Дұрыс сөйлеуді қимылмен біріктіруге арналған жаттығулар.
6-тақырып. Тілді, қимылды және музыканы біріктіру. Дамытуға бағытталған музыкалық-ритмикалық ойындар. Ритмикалық қабілеттер мен пластиканы дамытуға арналған музыкамен орындалатын жаттығулар. Тілді, қимылды және музыканы біріктіру бойынша жұмыс. Музыкалылықтық және ырғақтылықты жаттықтыру.
7-тақырып. Әндер мен өлеңдерді пайдаланып, ритм және музыкалылық сезімін дамытуға арналған жаттығулар. Елестетуді, қиялды және бастамашылдықты дамыту.
8-тақырып. Пластикалық тренинг. Қозғалыстағы жылдамдықты, қарқынды және кереғарлықты жаттықтыру: денені жылыту, олардың қабылдау қасиеттерін белсендіру.
9-тақырып. Уақыт, кеңістік, қарқын-ритм. Әртүрлі жылдамдықтардағы қарқын-ритм түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі - қимылды уақытқа бөлу. Ритмикалық суреттердегі ритм-қозғалыс түсінігі. Қарқынды-ритмикалық жаттығулар.
10-тақырып. Сахна қозғалысының негізгі дағдылары. Қимылдарды сахна кеңістігіне бөлуге арналған жаттығулар.
11-тақырып. Кедергілерден өтудің әртүрлі тәсілдеріне арналған жаттығулар.
12-тақырып. Серіктесті көтерудің әртүрлі тәсілдеріне арналған жаттығулар.
13-тақырып. Реакцияға және итеру, соғу және басқа да белгілерден кейінгі қимылды дамытуға арналған жаттығулар.
14-тақырып. Трюктік пластика.
15-тақырып. Заттармен өзара айналысу. Затпен орындалатын суырып салу ойыны. Заттармен шебер айналысу дағдысын беретін жаттығулар.
16-тақырып. Сахна әрекетінде заттарды ойнату кезіндегі актердің қиялы мен тапқырлығын дамытатын жаттығулар.
17-тақырып. Заңдардың, қағидаттардың "классикалық" техникаларын меңгеру: жонглерлеу, басқару және тепе-теңдік элементтері. Заттармен жұмыс: бір түрлі және әртүрлі заттармен жонглерлеу. Плащпен, қалпақпен, цилиндрмен, желпуішпен, таяқшамен (стильдік ұстау әдетін үйрену кезінде); сырықпен (шест), таяқпен, семсермен жұмыс.
18-тақырып. Доппен жаттығу. Гимнастикалық таяқпен, таяқшамен орындалатын жаттығулар. Секіргішпен, арқанмен орындалатын жаттығулар. Орындықпен, үстелмен орындалатын жаттығулар. Гимнастикалық шығыршықпен орындалатын жаттығулар. Плащпен орындалатын жаттығулар.
19-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Сенсорлық және бұлшық етті үйлестіруге негізделетін, серіктестің қимылы мен әрекеттеріне немесе серіктеспен қимылдың сипаты мен стилін үйлестіруге сәйкес қимылдың уақыт пен кеңістіктікте үйлесуін талап ететін жаттығулар.
20-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Гимнастикалық жаттығулар.
21-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Акробатикалық жаттығулар.
22-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Қарсы тұруға және күресуге арналған жаттығулар.
23-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Заттармен орындалатын жаттығулар.
24-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Түйіспей өзара әрекеттесу және кеңістікке бөлуге арналған жаттығулар. Композиция, суырып салу.
25-тақырып. Этюдтермен жұмыс. Берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд.
26-тақырып. Эксцентрикалық этюд. Драматургия негізіндегі этюд.

77. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) уметь различать динамические изменения в музыке;
2) создавать музыкально-двигательный образ;
3) умеет правильно владеть приемами музыкального движения;
4) умеет выражать задаваемый образ средствами пластики;
5) знает мимические упражнения, пальчиковую гимнастику, пальчиковые игры, технику пантомимы, трюковую пластику;
6) верно выполняет подстраховку партнера при выполнении акробатических элементов;
7) знает упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами, развивающие фантазию и находчивость актера при обыгрывании предмета в сценическом действии;
8) знает элементы жонглирования, манипуляции и балансирования;
9) знает упражнения с предметами;
10) умеет сочинять эксцентрические этюды на заданную тему, музыку, ситуацию.
78. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение упражнений на снятие зажатости и скованности, упражнений на управление инерциями; организация уроков в форме этюдов, игр, тренингов, пластических и танцевальных номеров, развивающих определенные пластические способности и возможности обучающегося;
2) дальнейшее формирование интереса к сценическому движению, дальнейшее развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, двигательных навыков, творческого воображения через телесную выразительность, формирование навыка самоконтроля за выполнением движений;
3) формирование навыков воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях, коммуникативных навыков;
4) работа по постановке спектакля с элементами сценического движения на сцене, воспроизведение полученных знаний об основных способах творчества, коллективном поиске пластических форм, танцевальных характеристиках произведения, индивидуальной самостоятельной работе над характером роли.
79. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности. Работа над раскрепощением мышц. Упражнения на снятие зажатости и скованности. Работа на освобождение от зажимов мышц, приведение их в тонус. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов. Упражнения на чувство инерции. Упражнения на управление инерциями.
Тренинг развивающий. Тренаж физического аппарата. Техника безопасности. Упражнения на развитие гибкости, силу мышц, растяжки. Совершенствование скоростных качеств тела: расширение диапазона скоростей, повышение реактивных возможностей. Упражнения на повышение чувства равновесия.
Психофизический тренинг, понимание поведения другого человека.
Тема 2. Культурологические основы физического воспитания. Основы биомеханики движения. Принципы театральной биомеханики.
Тема 3. Поведение на сцене. Различие между сценическим движением актера и хореографией.
Тема 4. Художественный образ. Синтез искусства в создании художественного образа спектакля. Этапы работы над художественным образом.
Тема 5. Отработка фрагментов вокальных произведений в сочетании с пластическими и сценическими движениями. Самостоятельный подбор сценических движений в песне.
Тема 6. Ритмопластика. Развитие двигательных способностей. Упражнения на координацию и равновесие. Ритмическая гимнастика. Физический тренинг. Влияния физического поведения на внутренее состояние человека. Умение контролировать "чувство времени".
Тема 7. Работа над этюдами. Жанр импровизация. Выполнение пластических упражнений. Работа над этюдами в жанре импровизации. Сочинение и воплощения придуманной идеи. Развитие мастерства перевоплощения. Выразительность пластики.
Тема 8. Воображаемое пространство и предмет. Упражнения на развитие фантазии. Движение в заданном пространстве с определенной скоростью. Этюды на заданную тему.
Тема 9. Тренировка наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие внимания, памяти, мышления, воли и наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие ассоциативности и воображения. Воображаемое пространство и предметы.
Тема 10. Упражнения на развитие фантазии. Движение в заданном пространстве с определенной скоростью. Этюды на заданную тему.
Тема 11. Ролевая игра (понятие). Виды ролевых игр. Мимика и жест. Поза и жест. Смена сценического движения. Музыкальная сказка с элементами сценического движения.
Тема 12. Развивающие музыкально-ритмические игры. Игры-упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики. Работа над соединением речи, движения и музыки. Тренировка музыкальности и ритмичности. Упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности с использованием песен и стихотворений. Развитие воображения, фантазии и инициативы.
Тема 13. Смена сценического движения. Практика. Игры и упражнения на беглость, легкость. Упражнения на развитие воображения, свободы фантазии.
Тема 14. Тренинг подготовительный. Разминочный цикл. Концентрация внимания. Ритмическая настройка.
Тема 15. Точная и последовательная организация речи и движения. Обучение равномерному непрерывному движению, воспитание пластичности и музыкальности. Тренировка скорости, темпа и контрасности в движении: разогревание мышц, активизация их восприимчивости. Разные темпоритмические упражнения.
Тема 16. Ритмопластика. Развитие двигательных способностей, гибкости и пластичности. Разогревающие, основные, импровизационные упражнения.
Упражнения на развитие психофизического аппарата обучающхся, растяжку мышц, подвижность тела. Творческие задания.
Тема 17. Ритмическая гимнастика. Система пластических упражнений на установку, совершенствование и поддержание правильной осанки и походки. Выработка приемов для самостоятельной работы по их коррекции: жесткой удар пяткой, шаркающая походка, чрезмерная выворотность ног.
Тема 18. Импульсы движений. Импульс и расслабление. Импульс и расслабление движения. Импульс и резкая остановка движения.
Тема 19. Танцевальная импровизация. Ритмичность и музыкальность в движении. Прослушивание музыкального материала. Разучивание танцевальных движений. Создание танцевальной и пластической композиции. Создание образа в пластическом этюде. Работа над внутренним эмоциональным состоянием исполнителя. Развитие сценического образа.
Тема 20. Работа по постановке спектакля с элементами сценического движения на сцене. Знакомство с пьесой, читка пьесы, разбор по ролям. Тренинг: творческие этюды, индивидуальная работа с исполнителями ролей, работа над коллективными мизансценами. Законы выстраивания простейшего сценического действия. Построение мизансцен, индивидуальная работа с исполнителями ролей. Отработка мизансцен, работа над пластической и интонационной выразительностью. Работа над выразительностью целостного художественного образа спектакля. Репетиция в условиях, приближенных к сценическим. Репетиция на сцене с фонограммой, элементами декораций и реквизитом. Сводная репетиция на сцене – соединение всех видов сценической работы. Индивидуальная работа. Генеральная репетиция (прогон спектакля, просмотр композиции и анализ результата работы с детьми). Индивидуальная работа. Показ сценического представления. Анализ работы.

77. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкадағы динамикалық өзгерістерді ажырата алады;
2) музыкалық-қимылды бейнелерді жасай алады;
3) музыкалық қозғалу тәсілдерін дұрыс қолдана алады;
4) берілген бейнені пластика құралдары арқылы көрсете алады;
5) мимикалық жаттығуларды, саусақ гимнастикасын, пантомима техникасын, трюктік пластиканы біледі;
6) акробатикалық элементтерді орындау кезінде серіктесін қауіпсіздендіруді дұрыс орындайды;
7) сахналық әрекетті ойнау кезінде заттармен шебер айналысу дағдысын беретін, актердің қиялы мен тапқырлығын дамытатын жаттығуларды біледі;
8) жонглерлеу, басқару және тепе-теңдікті сақтану элементтерін біледі;
9) заттармен орындалатын жаттығуларды біледі;
10) ұсынылған тақырыпқа, музыка, жағдайға эксцентрикалық этюдтерді жасауды біледі.
78. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тырысу мен бөгелуді босатуға арналған жаттығуларды, инерцияларды басқаруға арналған жаттығуларды, этюд, тренинг, білім алушының белгілі пластикалық қабілеттері мен мүмкіндіктерін дамытатын пластикалық және би номерлері түрінде сабақтарды ұйымдастыруды меңгеру әрі қарай жалғастырылады;
2) сахна қозғалысына деген қызығушылықты әрі қарай қалыптастыру, бұлшық ет-қимыл аппаратының қозғалғыштығын, қимылды үйлестіруді, қимыл дағдыларын, дене мәнері арқылы шығармашылық қиялын әрі қарай дамыту, қимылдарды орындауды өзі басқару білігін қалыптастыру;
3) өз идеяларын пластикалық бейнелерде және пластикалық суырып салуларда, байланыс дағдыларында іске асыру білігін қалыптастыру;
4) сахнада сахналық қимылдардың элементтерін қолданып, спектакльді қою бойынша жұмыс, шығармашылықтың негізгі тәсілдері туралы алған білімдерін көрсету, пластикалық формаларды, шығарманың би сипаттарын ұжымдық іздеу, рөлдің сипатымен жеке өз бетінше жұмыс.
79. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қауіпсіздік техникасы. Бұлшық еттерді босату бойынша жұмыс. Тырысуды және бөгелуді босату бойынша жұмыс. Бұлшық еттерді тырысудан босату бойынша жұмыс, оларды тонусқа келтіру. Психофизикалық кедергілер мен тырысуларды босатуға арналған ойындар. Инерция сезіміне арналған жаттығулар. Инерцияларды басқаруға арналған жаттығулар.
Дамыту тренингі. Физикалық аппаратты жаттықтыру. Қауіпсіздік техникасы. Иілгіштікті, бұлшық еттердің күшін, созылуды дамытуға арналған жаттығулар. Дененің жылдамдық қасиеттерін жетілдіру: жылдамдық диапазонын кеңейту, реактивті мүмкіндіктерді арттыру. Тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығулар.
Психофизикалық тренинг, басқа адамның іс-әрекетін түсіну.
2-тақырып. Физикалық тәрбиенің мәдени негіздері. Биомеханика қозғалысының негізі. Театр беомеханикасының қағидаттары.
3-тақырып. Саханада өзін ұстауы. Актердің сахна қозғалысы мен хореография арасындағы айырмашылық.
4-тақырып. Көркемдік бейне. Спектакльдің көркемдік бейнесін құрудағы өнер синтезі. Көркем бейнемен жұмыс істеу кезеңдері.
5-тақырып. Вокалдық шығармалардың фрагменттерін пластикамен және сахна қозғалыстарымен үйлестіріп пысықтау. Әнге сахна қозғалыстарын өз бетінше іріктеу.
6-тақырып. Ритмопластика. Қимыл қабілеттерін дамыту. Үйлестіруге және теп-теңдікке арналған жаттығулар. Ритмикалық пластика. Физикалық тренинг. Физикалық мінез-құлықтың адамның ішкі күйіне әсері. "Уақыт сезімі" бақылау білігі.
7-тақырып. Этюдтермен жұмыс. Суырып салу жанры. Пластикалық жаттығуларды орындау. Суырып салу жанрындағы этюдтермен жұмыс. Идеяны шығару және ойдан шығарылған идеяны іске асыру. Түрлену шеберлігін дамыту. Пластиканың мәнерлігі.
8-тақырып. Елестету кеңістігі және заттар. Қиялды дамытуға арналған жаттығулар. Берілген кеңістіктікте белгілі жылдамдықпен қозғалу. Берілген тақырыпқа құрылған этюд.
9-тақырып. Байқампаздықты жаттықтыру. Зейінді, есте сақтау жадын, ойлауды, жігерді және байқампаздықты дамытуға арналған ойын-тапсырмалар. Ассоциативтілікті және елестетуді дамытуға арналған ойыншықтармен орындалатын ойын-тапсырмалар. Елестетілген кеңістіктер және заттар.
10-тақырып. Қиялды дамытуға арналған жаттығулар. Белгілі жылдамдықпен берілген кеңістіктікте қозғалу. Берілген тақырыпқа арналған этюд.
11-тақырып. Рөлдік ойын (түсінік). Рөлдік ойындардың түрлері. Мимика және ым. Дене тұрғысы және ым. Сахна қозғалысын алмастыру. Сахна қозғалысының элементтерінен тұратын музыкалық ертегі.
12-тақырып. Дамытуға бағытталған музыкалық-ритмикалық ойындар. Ритмикалық қабілеттер мен пластиканы дамытуға арналған музыканы қолданып орындалатын ойын-жаттығулар. Тілді, қимылды және музыка бойынша жұмыс. Әуезділікті және ырғақтылықты жаттықтыру. Әндер мен өлеңдерді қолдана отырып, ритм мен музыкалық сезімін дамытуға арналған жаттығулар. Елестетуді, қиялды және бастамашылдықты дамыту.
13-тақырып. Сахна қозғалыстарын алмастыру. Практика. Шапшаңдыққа, жеңілдікке арналған ойындар мен жаттығулар. Елестетуді, қиял еркіндігін дамытуға арналған жаттығулар.
14-тақырып. Дайындық тренингі. Жаттықтыру циклі. Зейінді шоғырландыру. Ритмикалық күйге келу.
15-тақырып. Тіл мен қимылды нақты және ретімен ұйымдастыру. Қалыпты үздіксіз қимыл жасауға үйрету, пластикалықты және әуезділікті дамыту. Қозғалыстағы жалдамдықты, қарқынды және кереғарлықты жаттықтыру: бұлшық еттерді дайындау, оларды қабылдауын белсендіру. Әртүрлі қарқынды-ритмикалық жаттығулар.
16-тақырып. Ритмопластика. Қозғалыс қабілеттерін, икемділікті және пластикалықты дамыту. Денені жылытуға арналған, негізгі, суырып салу жаттығулары.
Білім алушының психофизикалық аппаратын, бұлшық ет созылуларын, дене қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар. Шығармашылық тапсырмалар.
17-тақырып. Ритмикалық гимнастика. Дене мүсінін және жүрісін бекітуге, жетілдіруге және сақтауға арналған пластикалық жаттығулар жүйесі. Өкшемен қатты ұру, тырпылдап жүру, аяқтарды өте қатты ашу - оларды түзету бойынша өз бетінше жұмысқа арналған тәсілдерді пысықтау.
18-тақырып. Қозғалыс импульсі. Импульс және босату. Импульс және қимылды босату. Импульс және қимылды кенеттен тоқтату.
19-тақырып. Биді суырып салу. Қозғалыстағы ритмикалылық және музыкалылық. Музыкалық материалды тыңдау. Би қимылдарын жаттау. Би және пластикалық композицияларын құру. Пластикалық этюдте бейнені құру. Орындаушының ішкі эмоциялық күйімен жұмыс. Сахналық бейнені дамыту.
20-тақырып. Құрамында сахна қозғалыстарының элементтері бар спектакльді сахнада қою бойынша жұмыс. Пьесамен танысу, пьесаны оқу, рөлдерді талдау. Тренигтер: шығармашылық этюдтер, рөлдерді орындаушылармен жеке жұмыс, ұжымдық мизанценалармен жұмыс. Қарапайым сахналық қимылдарды құру заңдылықтары. Мизанценаларды құру, рөлдерді орындаушылармен жеке жұмыс. Мизанценаларды пысықтау, пластикалық және ырғақтық мәнерлікпен жұмыс. Спектакльдің тұтас көркем бейнесінін мәнерлеу бойынша жұмыс. Сахналық жағдайға жақындатылған жағдайдағы дайындық. Сахнада фонограммамен, сәндеу элементтерімен және реквизиттермен дайындалу. Сахнадағы жиынтық дайындық - сахналық жұмыстың барлық түрін біріктіру. Жеке жұмыс. Басты дайындық (спектакльді бір қойып өту, композицияларды қарау және балалармен жұмыстың нәтижелерін талдау). Жеке жұмыс. Сахналық көріністерді көрсету. Жұмысты талдау.

80. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и выполняет различные упражнения на снятие зажатости и скованности, психофизических барьеров и зажимов, развитие гибкости, силу мышц, растяжки, повышение чувства равновесия;
2) знает основы биомеханики движения и принципы театральной биомеханики;
3) знает различие между сценическим движением актера и хореографией;
4) знает этапы работы над художественным образом;
5) умеет самостоятельно подбирать сценические движения к песне;
6) умеет контролировать "чувство времени";
7) знает и выполняет пластические упражнения;
8) умеет сочинять этюды на заданную тему;
9) знает виды ролевых игр;
10) знает и выполняет упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности, развитие воображения, свободы фантазии;
11) знает и выполняет темпоритмические упражнения, разогревающие, основные, импровизационные, упражнения на развитие психофизического аппарата обучающхся, растяжку мышц, подвижность тела;
12) умеет создавать танцевальную и пластическую композицию;
13) умеет создавать образ в пластическом этюде;
14) знает законы выстраивания простейшего сценического действия;
15) знает выразительные средства сценического действия;
16) знает основы психофизического тренинга, понимает поведение партнера по сцене;
17) знает приемы перевоплощения на сцене,
18) умеет передать свое эмоциональное состояние через язык тела.
81. Программные требования в 4 классе:
1) освоение навыков сценической борьбы и драки, отработка навыков борьбы между двумя или несколькими персонажами, освоение техники приемов защиты и нападения без оружия для создания у зрителей иллюзии рукопашной схватки, освоение биомеханики ударов, обеспечивающих их достоверность для зрителей и безопасность;
2) развитие чувства ритма в движении, сохранение и изменение заданного темпо-ритма, развитие способностей свободно и уверенно соединять движение при выполнении;
3) понятие об особенностях стилевого поведения различных слоев общества.
82. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подготовка психофизического аппарата к нагрузкам: самомассаж мышц рук, ног, шеи, спины; вращательные движения в суставах плечевого пояса, шейного, грудного, поясничного, тазобедренного отделов позвоночника.
Основы композиции: построения-перестроения (в шеренгу, колонны, различные геометрические фигуры).
Упражнения на соединение движения с дыханием: простейшие упражнения на месте – наклоны, повороты, поднятие рук, ног, приседания скоординированные с дыханием.

80. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қысылу мен именуді, психофизикалық кедергілер мен қысылуларды босатуға, иілгіштікті, бұлшық еттердің күшін, созылғыштықты дамытуға, тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған әртүрлі жаттығуларды біледі және орындайды;
2) қозғалыс биомеханикасының негіздерін және театр биомеханикасының қағидаттарын біледі;
3) акердің сахналық қозғалысы мен хореография арасындағы айырмашылықты біледі;
4) көркемдік бейнемен жұмыс істеу кезеңдерін біледі;
5) әнге өз бетінше сахналық қозғалыстарды таңдауды біледі;
6) "уақыт сезімін" бақылауды біледі;
7) пластикалық жаттығуларды біледі және орындайды;
8) ұсынылған тақырыпқа этюдтерді шығаруды біледі;
9) рөлдік ойындардың түрлерін біледі;
10) ритм және әуезділік сезімін дамытуға, елестетуді дамытуға, қиялдың еркіндігіне арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
11) денені дайындайтын, негізгі, сурып салу қарқын-ритмикалық жаттығуларды, білім алушының психофизикалық аппаратын дамытуға, бұлшық еттерді созуға, дененің қозғалғыштығына арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
12) би және пластикалық композицияларды құра алады;
13) пластикалық этюдте бейнені жасай алады;
14) қарапайым сахналық әрекетті құру заңдылықтарын біледі;
15) сахна әрекеттерінің мәнерлеу құралдарын біледі;
16) психофизикалық тренингтің негіздерін біледі, сахнадағы серіктесінің әрекеттерін түсінеді;
17) сахнада түрлену тәсілдерін біледі;
18) дененің тілі арқылы өзінің эмоциялық күйін жеткізе алады.
81. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сахнадағы күрес пен төбелес дағдыларын меңгеру, екі немесе бірнеше кейіпкерлер арасындағы дағдыларды пысықтау, көрермендердің алдында қоян-қолтық шайқас иллюзиясын құруға арналған қорғаныс тәсілі техникасын және қарусыз бас салу дағдыларын меңгеру, көрермендер үшін шынайылықты және қауіпсіздікті қамтамасыз ететін соққылардың биомеханикасын меңгеру;
2) қозғалыстағы ритм сезімін дамыту, берілген қарқын-ритмді сақтау және өзгерту, орындау кезінде қимылдарды еркін және сенімді біріктіру қабілеттерін дамыту;
3) қоғамның әртүрлі топтарының өзін ұстауының стильдік ерекшеліктері туралы түсініктер.
82. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Психофизикалық аппаратты жүктеме түсіруге дайындау: қолдың, аяқтардың, мойынның, арқаның бұлшық еттерін сылау; иық белдеуін, мойын, кеуде, бел, бел омыртқаның жамбас бөліктерін айналдыру қимылдары.
Композиция негіздері: құру-қайту құру (сапқа, колоннаға тұру, әртүрлі геометриялық фигуралар).
Қимыл мен тынысты біріктіруге арналған жаттығулар: бір орында тұрып орындалатын қарапайым жаттығулар - еңкею, бұрылу, қолдарды, аяқтарды көтеру, отырып тұруларды тыныспен үйлестіру.

Комплекс общеразвивающих и корректирующих упражнений: упражнения на развитие подвижности в суставах; упражнения на развитие мышц спины и подвижности в позвоночнике; упражнения на развитие растяжимости (мускулатуры и связок); координационные упражнения на сохранение равновесия в индивидуальном порядке: конструирование множества позиций с опорой на 1, 2, 3 точки опоры (на одной ноге; на двух ногах, на одной ноге и одной руке).
Упражнения на формирование правильной осанки и походки.
Тема 2. Сценический бой без оружия. Освоение навыков сценической борьбы и драки. Проверка способности использовать приобретенные навыки в острой, конфликтной ситуации физического противодействия.
Отработка навыков борьбы между двумя или несколькими персонажами. Освоение техники приемов защиты и нападения без оружия для создания у зрителя впечатления рукопашной схватки. Освоение биомеханики сценических ударов, обеспечивающей их зрительную достоверность и безопасность.
Упражнения. Техника нанесения и приема удара. Техника защиты и озвучивания удара. Принципы построения и исполнения сценической драки. Драка с использованием предметов. Жанр и стиль в сценической драке.
Фехтование или искусство владения холодным оружием. Изучение движений этикетного и бытового характера. Комплекс теоретических знаний и практических умений по сценическому фехтованию.
Тема 3. Тренинги. Время, пространство и темпоритм. Упражнения. Понятие темподвижения в разных скоростях. Понятие чувства времени и распределения движений во времени. Понятие ритма и движения в ритмических рисунках. Этюды. Закрепления пройденного материала.
Тема 4. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии.
Упражнения. Дыхание и звучание в активной позиции. Перераспределение мышечного напряжения для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике. Соединение непрерывности движения. Звуковой посыл как продолжение действия. Чередование и соединение движения и слова. Этюды. Закрепления пройденного материала.
Тема 5. Особенности стилевого поведения и правила этикета, принятые в светском обществе шестнадцатого – начала двадцатого веков. Особенности поведения русского боярства в шестнадцатом-семнадцатом веках. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника). Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 6. Особенности поведения западноевропейского общества в шестнадцатом – семнадцатом веках. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника). Этюды. Закрепления пройденного материала.
Тема 7. Особенности поведения европейского общества в восемнадцатом веке. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника). Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 8. Особенности поведения русского и европейского общества девятнадцатого – двадцатого веков. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника). Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 9. Особенности стилевого поведения и правила этикета, принятые в казахском обществе в пятнадцатом – восемнадцатом веках. Особенности поведения казахского ханства. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества. Общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанка и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе; церемония обетов и клятв батыров, ханов; пластика батыра, хана, представителя (женщина, мужчина) общества "ақ сүйек", простолюдина. Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 10. Особенности стилевого поведения и правила этикета, принятые в казахском обществе в девятнадцатом – начале двадцатого веков. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества. Общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника. Этюды. Закрепление пройденного материала.

Жалпы дамытушылық және түзету жаттығулар кешені: ойындардағы қозғалғыштықты дамытуға арналған жаттығулар; арқаның бұлшық еттері мен омыртқаның қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар; созылуды дамытуға арналған жаттығулар (бұлшық еттер мен сіңірлер); жеке тәртіптегі тепе-теңдікті сақтауға арналған үйлестіру жаттығулары: тірек нүктесінің 1, 2, 3 сүйемелденіп көптеген позицияларды құру (бір аяқта; екі аяқта, бір аяқта және бір қолда).
Дұрыс дене мүсінін және жүрісті қалыптастыруға арналған жаттығулар.
2-тақырып. Қарусыз сахналық күрес. Сахналық күрес пен төбелес дағдыларын меңгеру. Физикалық қарсы әрекеттегі өткір, жанжалды жағдай дағдысы бойынша алған қабілеттерін тексеру.
Екі немесе бірнеше кейіпкерлердің арасындағы күрес дағдысын пысықтау. Көрермендердің бойында қоян-қолтық күрес әсерін жасау үшін қорғану тәсілдері және қарусыз шабуыл жасау техникасын меңгеру. Көрермендік шынайылықты және қауіпсіздікті қамтамасыз ететін сахна соққыларының биомеханикасын меңгеру.
Жаттығулар. Соққыны жасау және қабылдау техникасы. Соққыдан қорғану және дыбыстау техникасы. Сахналық төбелесті құру және орындау қағидаттары. Заттарды қолданып төбелесу. Сахналық төбелестегі жанр және стиль.
Семсерлесу немесе суық қаруды меңгеру өнері. Этикет және тұрмыстық сипаттағы қимылдарды үйрену. Сахналық семсерлесу бойынша теориялық білім мен практикалық білік кешені.
3-тақырып. Тренинг. Уақыт, кеңістік және қарқын-ритм. Жаттығулар. Әртүрлі жылдамдықтардағы қарқын-қозғалыс түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі және қимылды уақытқа бөлу. Ритмикалық суреттердегі ритм және қимылдарды бөлу. Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
4-тақырып. Қозғалыс пен тіл. Әрекеттегі белсенді міндетті орындау кезінде қозғалыс пен тілді еркін және сенімді қосу қабілетін дамыту.
Жаттығулар. Белсенді позициядағы тыныс пен дыбысталу. Белсенді қозғалыстағы және бір қалыптағы жағдайда дыбысталу мен тынысты қамтамасыз ету үшін бұлшық ет тырысуларын қайта бөлу. Үздіксіз қимылдарды біріктіру. Дыбыстық белгі - әрекеттің жалғасы. Қимыл мен сөзді алмастыру және біріктіру. Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
5-тақырып. Он алтыншы - жиырмасыншы ғасырлардың басындағы совет қоғамында қабылданған стильдік жүріс-тұрыстың және этикет ережелерінің ерекшеліктері. Он алтыншы-он жетінші ғасырлардағы орыс боярларының жүріс-тұрыстарының ерекшеліктері. Әртүрлі қоғам топтарының стильдік мінез-құлық ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, киімдердің, аксессуарлардың, дене мүсінінің және жүрісінің ерекшеліктері; қару; амандасудағы, әңгімелесудегі, бидегі этикет және жақсы мәнер; серт және ант беру рәсімі; ақ сүйек ер адамның, ақ сүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы). Этюдтер. Өткен материалдарды бекіту.
6-тақырып. Он алтыншы - он жетінші ғасырлардағы батыс еуропа қоғамының жүріс-тұрыс ерекшеліктері. Әртүрлі қоғам топтарының стильдік мінез-құлық ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, киімдердің, аксессуарлардың, дене мүсінінің және жүрісінің ерекшеліктері; қару; амандасудағы, әңгімелесудегі, бидегі этикет және жақсы мәнер; серт және ант беру рәсімі; ақ сүйек ер адамның, ақ сүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы). Этюдтер. Өткен материалдарды бекіту.
7-тақырып. Он сегізінші ғасырдағы еуропа қоғамының жүріс-тұрыс ерекшеліктері. Әртүрлі қоғам топтарының стильдік мінез-құлық ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, киімдердің, аксессуарлардың, дене мүсінінің және жүрісінің ерекшеліктері; қару; амандасудағы, әңгімелесудегі, бидегі этикет және жақсы мәнер; серт және ант беру рәсімі; ақ сүйек ер адамның, ақ сүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы). Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
8-тақырып. Он тоғызыншы - жиырмасыншы ғасырлардағы орыс және еуропа қоғамының жүріс-тұрысының ерекшеліктері. Әртүрлі қоғам топтарының стильдік мінез-құлық ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, киімдердің, аксессуарлардың, дене мүсінінің және жүрісінің ерекшеліктері; қару; амандасудағы, әңгімелесудегі, бидегі этикет және жақсы мәнер; серт және ант беру рәсімі; ақ сүйек ер адамның, ақ сүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы). Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
9-тақырып. Он бесінші - он сегізінші ғасырлардағы қазақ қоғамында қалыптасқан стильдік жүріс-тұрысының және этикет ережелерінің ерекшеліктері. Қазақ хандығындағы жүріс-тұрыстың ерекшеліктері. Әртүрлі қоғам топтарының стильдік жүріс-тұрысының ерекшеліктері туралы түсінік. Жалпы мәліметтер, киімдердің, аксессуарлардың, дене мүсінінің және жүрісінің ерекшеліктері; қару; амандасудағы, әңгімелесудегі; батырлардың, хандардың серт және ант беру ресімі; батырдың, ханның, "ақ сүйек" тобының өкілінің (әйел адам, ер адам), қарапайым халықтың пластикасы. Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
10-тақырып. Он тоғызыншы ғасыр - жиырмасыншы ғасырдың басындағы қазақ қоғамында қалыптасқан стильдік жүріс-тұрысының және этикет ережелерінің ерекшеліктері. Әртүрлі қоғам топтарының стильдік жүріс-тұрысының ерекшеліктері туралы түсінік. Жалпы мәліметтер, киімдердің, аксессуарлардың, дене мүсінінің және жүрісінің ерекшеліктері; қару; амандасудағы, әңгімелесудегі этикет және жақсы мәнер; серт және ант беру рәсімі; ақ сүйек ер адамның, ақ сүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы. Этюдтер. Өткен материалдарды бекіту.

83. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику нанесения и приема удара, технику защиты и озвучивания удара, принципы построения и исполнения сценической драки;
2) знает понятия темподвижения в разных скоростях, ритма и движения в ритмических рисунках;
3) умеет перераспределять мышечное напряжение для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике;
4) знает особенности стилевого поведения представителей различных слоев общества.
84. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) правила техники безопасности поведения на занятиях по сценическому движению;
1) теоретические понятия: "потягивание", "фиксация", "отказ", "поддержка", "баланс", "сед", "поддержка";
2) комплекс упражнений на раскрепощение мышц, безопасные способы растяжки мышц, индивидуальные особенности своего тела и учитывает их при выполнении сценических упражнений;
3) упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами, развивающие фантазию и находчивость актера при обыгрывании предмета в сценическом действии;
4) элементы жонглирования, манипуляции и балансирования;
5) упражнения с предметами;
6) основы биомеханики движения и принципы театральной биомеханики;
7) различие между сценическим движением актера и хореографией;
8) виды ролевых игр;
9) технические приемы сценического движения, в том числе с использованием различных театральных аксессуаров для создания художественного образа;
10) профессиональную терминологию.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно подготовить тело к выполнению физических упражнений, правильно распределить нагрузку на мышцы. выполнять простейшие акробатические элементы;
2) воспроизводить посредством своего тела на сценической площадке повадки и особенности движений разных животных;
3) выполнять комплекс подготовительных упражнений к выполнению сложных элементов, виды растяжек ног, рук, спины;
4) создавать художественный образ;
5) передавать авторский замысел произведения с помощью движения;
6) выполнять простые и сложные поддержки, выполнять одиночные, парные, групповые балансы;
7) сочинять эксцентрические этюды на заданную тему, музыку, ситуацию;
8) сочинять этюды на заданную тему;
9) создавать танцевальную и пластическую композицию;
10) передать свое эмоциональное состояние через язык тела;
11) использовать элементы пластической техники при создании художественного образа;
12) использовать технические приемы сценического движения для создания художественного образа;

83. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) соққыны жасау және қабылдау техникасын, қорғану техникасын және соққыны дыбыстауды, сахналық төбелесті құру және орындау қағидаттарын біледі;
2) әртүрлі жылдамдықтардағы қарқынды қозғалыс, ритмикалық суреттердегі ритм мен қозғалыс түсініктерін біледі;
3) белсенді қимылдау кезінде және бір қалыпта тұрған кезде дыбысталуды және тынысты қамтамасыз ету үшін бұлшық етке түсетін жүктемені бөле алады;
4) әртүрлі қоғам топтарының өкілдерінің стильдік өзін ұстау ерекшеліктерін біледі.
84. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) сахна қозғалысы бойынша сабақтардағы қауіпсіздік техникасы ережелерін;
1) "тартылу", "бекіту", "бас тарту", "сүйеу", "тепе-теңдік", "отыру", "сүйемелдеу" теориялық түсініктерін;
2) бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар кешенін, бұлшық еттерді созудың қауіпсіз тәсілдерін, өз денесінің жеке ерекшеліктерін және оларды сахналық жаттығуларды орындау кезінде ескереді;
3) заттарды шебер қолдану, қиялды дамытатын және сахна қозғалысында заттармен ойнау кезіндегі актерлік тапқырлық дағдыларын дамытатын жаттығулар;
4) жонглерлеу элементтерін, басқаруды және тепе-теңдікті сақтауды;
5) заттармен орындалатын жаттығуларды;
6) қозғалысы беомеханика негіздерін және театр беомеханика қағидаттарын;
7) актердің сахналық қозғалысы мен хореография арасындағы айырмашылықты;
8) рөлдік ойындардың түрлерін;
9) сахна қозғалысының техникалық тәсілдерін, оның ішінде көркемдік бейненің құру үшін әртүрлі театр аксессуарларын қолдануды;
10) кәсіби терминдерді біледі.
Түлек:
1) денені физикалық жаттығуды орындауға өз бетінше дайындауды, бұлшық еттерге жүктемені дұрыс бөлуді, қарапайым акробатикалық жаттығуларды орындауды;
2) әртүрлі жануарлардың әдеттерімен қозғалыстарының ерекшеліктерін жасауды;
3) күрделі элементтерді, аяқты, қолды, арқаны созудың түрлерін орындау үшін дайындық жаттығуларды кешенін орындауды;
4) көркемдік бейнені жасауды;
5) қозғалыс арқылы автордың түпкі ойын жеткізуді;
6) жеңіл және күрделі сүйемелдерді орындауды, жеке, жұптық, топтық тепе-теңдіктерді орындауды;
7) ұсынылған тақырыпқа, музыкаға, жағдайға эксцентрикалық этюдтерді орындауды;
8) ұсынылған тақырыпқа этюдтерді шығаруды;
9) би және пластикалық композицияны құруды;
10) дене тілі арқылы өзінің эмоциялық күйін жеткізуді;
11) көркемдік бейнені құру кезінде пластикалық техника элементтерін қолдануды;
12) көркемдік бейнені құру үшін сахна қозғалысының техникалық тәсілдерін қолдануды;

13) распределять движения во времени и пространстве.
У выпускника сформированы навыки:
1) выработки общих двигательных навыков: конкретности и точности движения, правильности распределения мышечных усилий, ритмичности, музыкальности;
2) соединения речи, движения и музыки;
3) теоретического анализа исполняемых произведений;
4) исполнения отрывков из произведений казахских, русских, зарубежных авторов;
5) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
6) владения средствами пластической выразительности, комплексом физических упражнений.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
85. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
86. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс подготовительного, развивающего, пластического тренингов), во втором полугодии: зачет (пластический этюд);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс заданий по речевой и двигательной гимнастике: мимические упражнения, пальчиковая игра, пантомима) во втором полугодии: зачет (эксцентрический этюд);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему), во втором полугодии: зачет (учебная постановка);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, музыку, ситуацию), во втором полугодии: зачет (показ творческой работы).
87. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение сценической задачи, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах, качественное исполнение упражнений и освоение сценических навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – правильное определение сквозного действия роли, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах; наличие недочетов, неточностей;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недочеты и неточности в работе на сценической площадке, невладение основами самостоятельного распределения в сценическом пространстве, исполнение с большим количеством недостатков, слабая физическая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – непонимание материала и отсутствие психофизического развития.
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 59
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "История театра" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

13) қозғалысыты уақыт және кеңістікке бөлуді біледі.
Түлекте:
1) жалпы қимыл дағдыларын машықтандыру: қимылдың нақтылығы және дәлдігі, бұлшық ет күшін дұрыс бөлу, ырғақтылық, музыкалылық;
2) тілді, қозғалысты және музыканы біріктіру;
3) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
4) қазақ, орыс, шетел авторларының шығармаларынан үзінді орындау;
5) орындаушылық практика, көпшілік алдында жеке өнер көрстеу;
6) пластикалық мәнерлеу құралдарын, физикалық жаттығулар кешенін орындау дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
85. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
86. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (дайындық, дамыту, пластикалық тренингтер кешені), екінші жартыжылдықта: сынақ (пластикалық этюд);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (тіл және қозғалыс гимнастикасы бойынша тапсырмалар кешені: мимикалық жаттығулар, саусақ ойындары, пантомима), екінші жартыжылдықта: сынақ (эксцентрикалық этюд);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (ұсынылған тақырыпқа этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (оқу қойылымы);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (ұсынылған тақырыпқа, музыкаға, жағдайға этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жұмыс көрсетілімі).
87. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - сахналық міндеттерді өте жақсы орындауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмірді бастан кешуі, жаттығуларды сапалы меңгеруі және сахна дағдыларын игеруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - рөлдің тура әрекетін дұрыс анықтауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмір сүруі; кемшіліктері мен олқылықтарының болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - сахна алаңында жұмыс істеу кезіндегі кемшіліктері мен олқылықтары, сахна кеңістігін өз бетінше бөлу негіздерін жетік білмеуі, көптеген кемшіліктермен орындауы, физикалық дайындығының әлсіздігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - материалды түсінбеуі және психофизикалық дайындығының болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
59-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Театр тарихы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "История театра" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "История театра".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) авангардизм – обобщающее название течений в мировом, прежде всего в европейском искусстве, возникших на рубеже девятнадцатого и двадцатого веков;
2) актер– живая связь между текстом автора, сценическими указаниями режиссера и восприятием зрителя;
3) амфитеа́тр–античная постройка для разнообразных массовых зрелищ, представляющая собой круглый театр без крыши;
4) андеграунд – протестное направление в литературе, музыке, изобразительном искусстве, проявляющееся в нарушении общепризнанных традиций;
5) герой – главное действующее лицо в спектакле;
6) бутафор –театральный работник, ведающий бутафорией;
7) бутафория – предметы, специально изготовляемые и употребляемые вместо настоящих вещей в театральных постановках;
8) водевиль – комедийная пьеса с песенками-куплетами и танцами, также жанр драматического искусства;
9) гастроли – выступление актеров на выезде в другие театры;
10) гротеск – произведение искусства, исполненное в фантастическом, комическом стиле;
11) гистрионы – первые средневековые актеры;
12) драма – литературное произведение в диалогической форме с серьезным сюжетом (в отличие от комедии) для исполнения на сцене;
13) драматический театр – один из основных видов театра, наряду соперным, балетным, театром куколипантомимой;
14) драматург – писатель, пишущий драматические произведения;
15) жанр – совокупность таких особенностей произведения, которые определяются эмоциональным отношением художника к объекту изображения;
16) интермедия – небольшая пьеса, исполняемая между актами драматического или оперного спектакля;
17) скоморохи – в восточнославянской традиции участники праздничных театрализованных обрядов и игр, музыканты, исполнители песен и танцев фривольногосодержания;
17) классика – общепризнанное, образцовое произведение искусства и культуры;
18) комедиядель арте –вид итальянского народного (площадного) театра, спектакли которого создавались методом импровизации;
20) персонаж – вид художественного образа, субъект действия, переживания, высказывания в произведении;
21) комедия –жанр художественного произведения, характеризующийся юмористическим подходом, также вид драмы, в котором специфически разрешается момент действенного конфликта или борьбы;

1. Балалар өнер мектептерінің "Театр тарихы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Театр тарихы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) авангардизм - әлемде, ең алдымен еуропалық өнерде он тоғызыншы және жиырмасыншы ғасырларда пайда болған ағымдардың жалпы аталуы;
2) актер - автордың мәтіні, режиссердің сахналық нұсқаулары мен көрермендердің қабылдауы арасындағы жанды байланыс;
3) амфитеатр - әртүрлі бейнелік, көпшілік ойын-сауыққа арналған шатыры жоқ дөңгелек антикалық құрылыс;
4) андеграунд - жалпы қоғамдық дәстүрлері сақталмайтын әдебиеттегі, музыкадағы, бейнелеу өнеріндегі қарсы бағыт;
5) басты кейіпкер - спектакльдегі басты тұлға;
6) бутафор - бутафориямен жұмыс жасайтын театр қызметкері;
7) бутафория - театр қойылымындағы кәдімгі заттардың орнына арнайы жасалып қолданылатын бұйымдар;
8) водевиль - ән шумақтары және бимен араласатын комедиялық пьеса, сонымен қатар драмалық өнердің жанры;
9) гастрольдер - актерлердің басқа театрларға шығып өнер көрсетуі;
10) гротеск - қияли, әзіл-сықақ стильде орындалатын өнер туындысы;
11) гистриондар - ортағасырлық алғашқы актерлер;
12) драма - сахнада орындауға арналған түйінді желісі бар (комедияға қарағанда) диалог формасындағы әдеби шығарма;
13) драма театры - опера, балет, қуыршақ пантомимасымен қатар театрдың негізгі түрлерінің бірі;
14) драматург - драмалық шығармалар жазатын жазушы;
15) жанр - суретшінің бейнелеу нысанына деген эмоциялық көзқарасымен анықталатын шығарма ерекшеліктерінің жиынтығы;
16) интермедия - драмалық немесе опера спектаклі актілерінің арасында орындалатын шағын пьеса;
17) кезбе актерлер (скоморохи) - шығыс славян дәстүрлерінің салтанатты театрландырылған әдет-ғұрыптарға және ойындарға қатысушылар, музыканттар, жеңілтек мазмұндағы әндерді және билерді орындаушылар;
18) кейіпкер - шығармада нысанның әрекеті, күйзелісі, пікірі бейнеленген көркем бейненің түрі;
19) классика - жалпыға танымал, өнер мен мәдениеттің озық туындысы;
20) комедия - әзіл-сықақ сипаттағы көркем шығарма жанры, сонымен қатар сол уақыттағы жанжал немесе күрестің шешімі көрсетілетін драма түрі;
21) комедия дель арте - суырып салу әдістерімен жасалған спектакльдері бар италия халық (алаңдағы) театрының түрі;

22) комик –амплуа актера, исполняющего комедийные роли;
23) театр кукол – вид театрального зрелища, в котором действуют куклы, управляемые актерами-кукловодами;
24) постановка –творческий процесс создания спектакля;
25) лицедей – название актера в Древней Руси;
26) моралите – один из жанров средневекового театра;
27) миракль – жанр средневековой религиозной драмы, разновидность мистерии;
28) мюзикл – музыкально-сценическое произведение, преимущественно комедийного характера, построенное на использовании элементов оперетты, балета, оперы и эстрады;
29) мистерия – средневековая религиозная драма с сюжетом, заимствованным из ветхого или нового завета;
30) натурализм – направление в литературе и искусстве, сложившееся в последней трети девятнадцатого века в Европе;
31) опера – музыкально-драматическое произведение, содержание которого воплощается в сценических музыкально-поэтических образах и выражается с помощью инструментальной (оркестровой) и вокальной (сольной, хоровой) музыки;
32) оперетта – музыкально-театральный жанр, сценическое произведение, представление, основанное на синтезе слова, сценического действия, музыки и хореографии;
33) орхестра – в античном театре круглая площадка для выступлений актеров;
34) искусство – специфический род духовно-практического освоения мира, единство созидания, познания, оценка человеческого общения, высокая степень умения, мастерство в любой сфере деятельности;
35) пастораль – драматическое или музыкальное произведение идиллически изображающее жизнь пастухов и пастушек на лоне природы;
36) пародия – произведение искусства, имеющее целью создание у читателя комического эффекта за счет намеренного повторения уникальных черт уже известного произведения, в специально измененной форме.
37) петрушка – главный персонаж русских народных кукольных представлений;
38) пьеса – видовое название произведений драматургии, предназначенных для исполнения со сцены;
39) реализм – стиль и метод в искусстве и литературе;
40) режиссер – художественный руководитель спектакля, фильма, какого-либо творческого проекта, постановщик;
41) репертуар – совокупность пьес, исполняемых одним театром в течение одного сезона или какого-то периода времени; подбор пьес одного и того же стиля или одной и той же эпохи; совокупность ролей, которые в состоянии сыграть один актер, диапазон его актерских возможностей, его амплуа;
42) романтизм – идейное и художественное направление в культуре конца восемнадцатого и первой половины девятнадцатого веков;
43) репетиция – работа по разучиванию текста и сценической игры, выполняемая актерами под руководством режиссера;

22) комик - комедиялық рөлдерді сомдайтын актердің амплуасы;
23) қуыршақ театры - қуыршақ ойнатушы актерлердің басқаруымен қуыршақтар ойнайтын театр көрінісінің түрі;
24) қойылым - спектальді дайындау барысындағы шығармашылық процесс;
25) лицедей - Ежелгі Русьтегі актерінің аталуы;
26) моралите - ортағасырлық театр жанрының бір түрі;
27) миракль - ортағасырлық діни драманың жанры, мистерияның бір түрі;
28) мюзикл - комедиялық сипаты басым болатын оперетта, балет, опера және эстрада элементтерін қолдануға негізделіп құрылған музыкалық-сахналық шығарма;
29) мистерия - ескі немесе жаңа інжілден алынған желісі бар ортағасырлық діни драма;
30) натурализм - Еуропада он тоғызыншы ғасырдың соңғы үшінші ширегінде қалыптасқан әдебиет пен өнердегі бағыт;
31) опера - мазмұны сахналық музыкалық-поэтикалық бейнелерде іске асырылатын және аспаптық (оркестрлік) және вокалдық (жеке, хор) музыка көмегімен жеткізілетін музыкалық-драмалық шығарма;
32) оперетта - сөз, сахналық әрекет, музыка және хореография синтезіне негізделген, музыкалық-театрлық жанр, сахналық шығарма;
33) орхестра - ежелгі театрадағы актерлердің өнер көрсетуіне арналған дөңгелек алаң;
34) өнер - әлемді рухани-практикалық меңгерудің ерекше түрі, жасампаздық, танудың біртұтастығы, адамзаттың өзара араласуын бағалау, қызметтің кез-келген түріндегі біліктің, шеберліктің жоғары деңгейі;
35) пастораль - табиғат аясындағы бақташыныңжәне бақташы әйелдің өмірін идиллиялық сипаттайтын драмалық немесе музыкалық шығарма;
36) пародия - белгілі бір туындынының ерекше сипатын арнайы өзгертілген форма есебінен оқырмандардың бойынша күлдіргі әсерін туғызу мақсатындағы өнер туындысы;
37) петрушка - орыс халқының қуыршақ көріністеріндегі басты кейіпкер;
38) пьеса - сахнада орындауға арналған драматургия шығармасының түрнің атауы;
39) реализм - өнер мен әдебиеттегі стиль және әдіс;
40) режиссер - спектакльдің, фильмнің, қандай да бір шығармашылық жобаның көркемдік жетекшісі, қоюшы;
41) репертуар - театрдың бір кезеңінде немесе қандай да бір уақыт аралығында орындалатын пьесалардың жиынтығы; қандай да бір стильдегі немесе қандайда бір ғасырдың пьесаларын іріктеп алу; бір актердің ойнап шығуға мүмкіндігі бар рөлдердің жиынтығы, оның актерлік шеберлігінің диапазоны, оның өзіне сәйкес рөлі;
42) романтизм - он сегізінші ғасырдың соңы және он тоғызыншы ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеттің идеялық немесе көркемдік бағыты;
43) репетиция - режиссердің басшылығымен актерлердің орындайтын мәтінді жаттау және сахнада ойнау жұмысы;

44) сарказм – насмешка, которая может открываться позитивным суждением, но в целом всегда содержит негативную окраску и указывает на недостаток человека, предмета или явления;
45) сатира – резкое проявление комического в искусстве, представляющее собой поэтическое унизительное обличение явлений при помощи различных комических средств: сарказма, иронии, гиперболы, гротеска, пародии;
46) скене – в древнегреческом театре временное деревянное помещение для переодевания и выхода актеров;
47 спектакль – театральное представление, создается на основе драматического или музыкально-сценического произведения в соответствии с замыслом режиссера совместными усилиями актеров, художника;
48) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
49) сценография – вид художественного творчества, занимающийся оформлением спектакля и созданием его изобразительно-пластического образа, существующего в сценическом времени и пространстве;
50) сюжет – последовательность и связь описания событий в литературном или сценическом произведении;
51) театр – род искусства, особенностью которого является художественное отображение явлений жизни посредством драматического действия, возникающего в процессе игры актеров перед зрителями;
52) театрон – малый драматический театр;
53) труппа – постоянно действующая творческая группа актеров, певцов, музыкантов;
54) фарс – театральная пьеса легкого, игривого содержания с внешними комическими эффектами;
55) "эпический театр" – театральная теория драматурга и режиссера Бертольта Брехта, оказавшая значительное влияние на развитие мирового драматического театра
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося и овладения духовными, культурными ценностями на основе приобретенных им знаний, умений, навыков в области истории театрального искусства.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с театром как видом искусства;
2) знакомство с основными этапами развития театра, историей развития и современными формами театра;
3) формирование представления о развитии театрального искусства в контексте общеисторического движения мировой художественной культуры;
4) знание основной театральной терминологии;
5) знакомство с историей возникновения театральных жанров, творческими биографиями зарубежных драматургов, режиссеров и актеров;
6) приобретение знаний по истории зарубежного и русского драматического искусства, об особенностях национальных традиций театрального искусства;

44) сарказм - позитивті пайымдауды білдіретін мысқыл, алайда жағымсыз бояуларға толы болады және адамның, заттың немесе құбылыстың кемшілігін көрсетеді;
45) сатира - сарказм, ирония, гипербола, гротеск, пародия сияқты әртүрлі күлдіргі әдістердің көмегі арқылы көріністерді поэтикалық әшкерелеуді білдіретін өнердегі күлдіргінің кенеттен пайда болуы;
46) скене - ежелгі грек театрындағы актерлердің киім ауыстыруына және сахнаға шығуына арналған ағаштан жасалған уақытша ғимарат;
47) спектакль - режиисердің түпкі ойы және актерлердің, суретшілердің бірігіп күш салуына сәйкес драмалық немесе музыкалық-сахналық шығарманың негізінде құрылатын театрлық қойылым;
48) суырып салу (импровизация) - орындау процесінде құрылатын өнер туындысы, немесе оны құру процесі;
49) сценография - спектакльді безендірумен айналысатын және сахналық уақыт пен кеңістіктегі оның бейнелеу-пластикалық бейнесін құрайтын көркем шығармашылықтың түрі;
50) сюжет - әдебиеттегі немесе сахналық шығармадағы оқиғаны баяндаудағы бірізділік және байланыс;
51) театр - актерлердің көрермендер алдында ойнау процесінде туындайтын, өмірлік көріністерді драмалық іс-әрекеттер арқылы көркемдік суреттеу ерекшелігі болып табылатын өнердің түрі;
52) театрон -шағын драма театры;
53) труппа - актер, әнші, музыканттардың тұрақты шығармашылық тобы;
54) фарс - жеңіл, сыртқы көрінісі күлдіргі әсеріне толы ойындық мазмұны бар театр пьеасасы;
55) "эпический театр"- әлемдік драма театрының дамуына айтарлықтай ықпал еткен драматург және режиссер Бертольт Брехттің театрлық теориясы.
3. Бағдарламаның мақсаты: театр өнері тарихы саласында алған білім, білік, дағдылары негізінде білім алушының тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамыту және рухани және мәдени құндылықтарды игеруіне жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) өнердің түрі ретінде театрмен танысу;
2) театрдың негізгі даму кезеңдері, театрдың даму тарихы және заманауи формаларымен таныстыру;
3) әлемдік көркем мәдениетінің жалпы тарихи қозғалысының мәнмәтініндегі театр өнерінің дамуы туралы түсінікті қалыптастыру;
4) негізгі театр терминдерін білуі;
5) театр жанрларының пайда болу тарихымен, шетел драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлерінің шығармашылық өмірбаянымен таныстыру;
6) шетелдік және орыс драма өнерінің тарихымен, театр өнерінің ұлттық дәстүрлерінің ерекшеліктері туралы білімдерді игеру;

7) формирование базовых теоретических знаний в рамках театрального искусства;
8) обучение умениям определять театральный стиль эпохи, соотносить особенности сценического искусства (актерское мастерство, сценография, музыкальное оформление исторических эпох) с современностью;
9) формирование представления о классической и современной, русской изарубежной драматургии.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей, владение основами анализа пьес и спектаклей, основами анализа различных режиссерских интерпретаций художественного произведения;
2) развитие образного и ассоциативного мышления, фантазии, зрительно-образной памяти, художественных потребностей;
3) формирование представления о роли театра в истории общества;
4) обогащение внутреннего мира, кругозора и общей эрудиции обучающегося;
5) развитие личностных этических и эстетических качеств обучающегося;
6) расширение круга чтения, формирование интереса к литературе об искусстве;
7) углубление художественно-познавательных интересов и развитие интеллектуальных и творческих способностей;
8) развитие опыта эмоционально-ценностного отношения к искусству как социально-культурной форме освоения мира, воздействующей на человека и общество;
9) формирование навыков публичного выступления с рефератом, докладом, презентацией.
Воспитательные:
1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами театральной деятельности;
2) воспитание интереса к театральному искусству, художественной культуре во всем ее многообразии;
3) привитие уважения к культуре разных народов и времен, различных эстетических направлений;
4) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
5) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося.
5. Срок освоения Программы– два года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств. Программа предназначена для обучающихся театрального отделения и отделения театра кукол школ искусств.
Количественный состав детей в группах театральных отделений детских школ искусств – не менее 8 и не более 20 человек.
6. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
7. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.

7) театр өнері шеңберінде негізгі теориялық білімдерін қалыптастыру;
8) дәуірдің театр стилін анықтауға, сахналық өнердің ерекшеліктерін (актерлік шеберлік, сценография, тарихи дәуірлерді музыкалық әрлеу) қазіргі заманмен салыстыру білігін үйрету;
9) классикалық және заманауи, орыс және шетел драматургиясы туралы түсінікті қалыптастыру.
Дамыту:
1) шығармашылық қабілеттерін дамыту, пьеса және спектакльді талдау негіздерін, көркем шығармалардағы әртүрлі режиссерлік түсініктерді талдау негіздерін игеру,
2) бейнелі және ассоциативті ойлауды, қиялдауды, көру-бейнелі жадын, талғамын, көркемдік қажеттілік дамыту;
2) қоғам тарихындағы театрдың рөлі туралы түсінікті қалыптастыру;
4) білім алушының ішкі әлемін, ой-өрісін және жалпы білгірлігін арттыру;
5) білім алушының жеке этикалық және эстетикалық сапаларын дамыту;
6) оқу аясын кеңейту, өнер туралы әдебиетке деген қызығушылығын қалыптастыру;
7) көркемдік-танымдық қызығушылығын тереңдету және жасөспірімдердің зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
8) адам мен қоғамға әсер етуші әлемді игерудегі әлеуметтік-мәдени форма ретінде өнерге деген эмоциялық-құндылықтық көзқарас тәжірибесін дамыту;
9) реферат, баяндама, презентациямен көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) театр қызметі арқылы көркемдік және эстетикалық талғамын қалыптастыру;
2) театр өнеріне, көркем мәдениеттің көптеген түрлеріне қызығушылығын тәрбиелеу;
3) әртүрлі халықтар мен уақыттың мәдениетіне, әртүрлі эстетикалық бағыттарға деген сыйластықты дағдыландыру;
4) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын, жеке және ұжымдық жұмыстың нәтижесіне деген жауапкершілікті тәрбиелеу;
5) кәсіби бағдарлау және білім алушының өзін-өзі анықтауы.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Бағдарлама өнер мектептерінің театр бөлімдеріне және қуыршақ бөлімдерінің білім алушыларына арналған.
Балалар өнер мектептері театр бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
6. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
7. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.

2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых тем уроков;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к учебному процессу, понимании конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
24. Специфика группового обучения предмету "История театра" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
25. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – просмотр видеоматериалов, посещение спектаклей для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический –творческие задания, деление целого задания на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
26. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития творческих способностейобучающегося. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
27. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
28. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
29. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
30. Виды внеурочных форм работы:
1) выполнение домашнего задания;
2) подготовка докладов, рефератов, презентаций;
3) подготовка к внеклассным мероприятиям;
4) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев и другие;
5) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
31. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь выполняются самые сложные задания.
32. Домашнее задание направлено на закрепление пройденного в классе материала, это повторение пройденного в классе материала, ознакомление с театральной постановкой, просмотр видеоматериала, творческое задание, заключающееся в анализе спектакля.
33. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.

2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтері байланысының болуын болжайды;
3) көрнекілік қағидаты - зерттелетін сабақ тақырыптарының мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлінде саналылық және белсенділік қағидаты оқу процесіне саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушының алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
24. "Театр тарихы" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
25. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін спектакльдерге бару;
3) практикалық - шығармашылық тапсырмалар, мұқият пысықтау үшін тұтас тапсырмаларды ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;
4) талдау-салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
26. Әдістерді таңдау білім алушының жас және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты.
27. Бағдарлама заманауи өнер мектебіне интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін енгізуді қарастырады.
28. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
29. Теориялық және практикалық сабақ бір уақытта жүргізіледі.
30. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) үй тапсырмаларын орындау;
2) рефераттар, баяндамалар, презентациялар дайындау;
3) сыныптан тыс іс-шараларға дайындалу;
4) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға және тағы басқаларға бару;
5) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
31. Жеке үй жұмысы бірнеше кезеңде жүргізіледі және педагог ұсыныстарымен сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең қиын тапсырмалар орындалады.
32. Үй жұмыстары сыныпта өткізілген материалды бекітуге бағытталған, бұл сыныпта өтілген материалды қайталау, театр қойылымымен танысу, бейнематериалды қарау, спектакльді талдауға арналған шығармашылық тапсырмалар.
33. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.

38. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает театральнуютерминологию;
2) владеет первичными знаниями об основных музыкальных жанрах в их взаимосвязи с другими видами искусств;
3) владеет первичными знаниями об основных эстетических и стилевых направлениях в области театрального искусства;
4) знает основные этапы (эпохи, стили, направления) в развитии театрального искусства;
5) владеет первичными знаниями об истории возникновения жанров театрального искусства;
6) знает основные исторические периоды развития театра, особенности национальных традиций, исторические имена и факты, связанные с формированием театров, созданием конкретных эпохальных спектаклей;
7) знает историю драматургии в различных жанрах театрального искусства;
8) знает творчество великих драматургов, режиссеров и актеров, их биографии;
9) знает репертуар ведущих европейских современных театров;
10) умеет анализировать произведения театрального искусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
11) умеет систематизировать полученные знания для написания эссе, рефератов;
12) использует информационные технологии для поиска информации, связанной с театроведением;
13) знает омногообразиитеатральных поисков современных режиссеров;
14) знает о роли театральных олимпиад, международных фестивалей в развитии современной театральной культуры.
39. Программныетребования во 2 классе:
1) знакомство с историей русского театра от истоков до начала восемнадцатого века, созданием государственного публичного театра, историей русского профессионального театра, биографией, творчеством первых русских драматургов, первых русских актрис;
2) формирование знаний о русском театре девятнадцатого века, развитии героической темы в драматургии, первых постановках комедии, ее значении в истории театрального искусства, истории музыкального театра, русском водевиле, актерах водевиля;
3) освоение первичных знаний о народной русской исторической трагедии, комедии, драме, пьесе, музыкальном театре, оперном и балетном спектакле, романтическом направлении в русском театре, создании русского национального репертуара, символизме в театре;
4) знакомство с историей русского театра двадцатого века, новейшим периодом в развитии театра в России как части мирового театрального процесса;
5) знакомство с историей возниковения и развития жанров русского театрального искусства, биографией, творчеством русских драматургов, режиссеров и актеров;

38. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр терминологиясын біледі;
2) негізгі музыкалық жанрлар және олардың басқа өнердің түрлерімен байланысы туралы алғашқы білімді игереді;
3) театр өнері саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттар туралы алғашқы білімді игереді;
4) театр өнерінің дамуындағы негізгі кезеңдерді (дәуірлер, стильдер, бағыттар) біледі;
5) театр өнері жанрларының пайда болу тарихы туралы алғашқы білімді игереді;
6) театрдың негізігі тарихи даму кезеңдерін, ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктерін, театрдың қалыптасуымен, нақты дәуірлік спектакльдерді жасаумен байланысты тарихи есімдерді және деректерді біледі;
7) театр өнерінің әртүрлі жанрларындағы драматургияның тарихын біледі;
8) ұлы шетел драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлердің шығармашылығын, олардың өмірбаяндарын біледі;
9) заманауи еуропалық жетекші театрлардың репертуарын біледі;
10) жанрлық және стилистикалық ерекшелігін ескере отырып, театр өнерінің шығармаларын талдай алады;
11) эссе, реферат жазу үшін алған білімдерін жүйелей алады;
12) театртанумен байланысты ақпараттарды іздеу үшін ақпараттық технологияларды пайдаланады;
13) заманауи режиссерлердің театрлық ізденістерінің алуан түрлілігі туралы біледі;
14) заманауи театр мәдениетінің дамуындағы театрлық олимпиадалардың, халықаралық фестивальдердің рөлі туралы біледі.
39. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) алғашқы кезден бастап он сегізінші ғасырдың басына дейінгі орыс театры тарихымен, мемлекеттік бұқаралық театрдың құрылуымен, кәсіби орыс театрының тарихымен, алғашқы орыс драматургтерінің, актрисаларының өмірбаяндарымен, шығармашылықтарымен танысу;
2) он тоғызынышы ғасырдағы орыс театры, драматургиядағы ерлік тақырыптарының дамуы, комедияның алғашқы қойылымдары, театр өнері тарихындағы, музыка театрының тарихындағы, орыс водиволесіндегі оның мәні, водевиля актерлері туралы білімді қалыптастыру;
3) орыс халқының тарихи трагедиялары, комедиялары, драмалары, пьесалары, музыкалық театр, опера және балет спектаклі, орыс театрындағы романтикалық бағыттар, ұлттық орыс репетуарын жасау, театрдағы символизм туралы алғашқы білімін меңгеру;
4) жиырмасыншы ғасырдағы орыс театрының тарихымен, әлемдік театрлық процестің бөлігі ретінде Ресейдегі театрлар дамуының жаңа кезеңдерімен танысу;
5) орыс театр өнерінің пайда болу тарихы және жанрларының дамуы, орыс драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлерінің өмірбаяндарымен, шығармашылықтарымен танысу;

6) формирование навыков чтения специальной литературы об искусстве, написания рефератов, эссе, подготовки презентаций.
40. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Истоки русского театра. Религия и праздники древних славян в эпоху первобытно-общинного строя: встреча зимы, весны, урожая. Принятие христианства на Руси. Празднование святок, масленицы. Уличное и посиделочное ряженье. Основные маски и игры ряженых.
Русские игрища. Типы игрищ: карнавальные и хороводные. Основные действующие маски карнавальных и хороводных игрищ и их композиция. Маскирование, ряжение, лицедейство.
Скоморохи – первые русские актеры-потешники. Скоморохи как явление русской жизни. Задачи и содержание их выступлений. Скоморошьи ватаги. Виды скоморохов: придворные, оседлые и бродячие. Борьба с церковью. Указ Алексея Михайловича (1648 год) о запрете скоморошества на Руси.
Народная драма и кукольный театр. Виды народных драм и их содержание. Интермедия как элемент народной драмы. Сюжетное построение как основа интермедий в больших и малых формах народной драмы.
Кукольный театр и его основные герои. Комедия о Петрушке и народная драма "Лодка" как истоки русского театра. Вертепные театральные представления.
Тема 2. Политика "европеизации" при Петре I и ее влияние на развитие театра. Создание государственного публичного театра в Москве. Немецкая труппа Кунста.
Школьный театр в России семнадцатого века. Основные цели и задачи школьного театра. Декламация как основной вид школьного театра. Нормативные требования к спектаклям в школьном театре. Содержание декламаций и основные образы их героев.
С. Полоцкий как основатель русского школьного театра.
Русский театр первой четверти восемнадцатого века. Реформы Петра I и задачи театра в восемнадцатом веке.
Маскарадные процессии:водные и сухопутные. Их организация и основные костюмированные персонажи.
Организация Петром I демократического театра для народа (1702 год) – Комедийной хоромины на Красной площади. Организация спектаклей.
А. Кунст – первая женщина-актриса на русской сцене. Спектакли немецкой труппы Кунста и новые задачи театра.
Закрытие Комедийной хоромины.Русский театр восемнадцатого века. Театральная деятельность Ф. Волкова и создание русского профессионального театра.
Русский театр в эпоху Екатерины Великой "Торжествующая Минерва" (1763 год). Театрализованный маскарад в честь коронации императрицы. Открытие "Всенародных театров" в Москве и Петербурге в честь трехлетней годовщины царствования Екатерины Второй (1766 год).
Актерское искусство второй половины восемнадцатого века. Ф.Г. Волков, И. Дмитриевский, Я. Шумский.
Первые русские актрисы. Первые русские драматурги. Драматургия русского классицизма: А.Сумароков, Я.Княжнин. Драматургия Д.И.Фонвизина. Комедии "Бригадир", "Недоросль". Организация императорских театров по жанрам.
Ведущие актеры конца восемнадцатого века: И.А. Дмитриевский, Т.М. Троепольская, Я.Д. Шумский. Драматурги русского театра конца восемнадцатого века: в жанре сентиментализма – В.М. Лукин, М.М. Херасков; в жанре классицизма – Д.И. Фонвизин. Анализ пьес Д.И. Фонвизина "Бригадир" и "Недоросль".
Основание Московского публичного театра. Проекты организации Московского публичного театра и его создание в 1766 году. А.П. Сумароков – основной драматург, постановщик и театральный педагог Московского публичного театра. Открытие Петровского театра в Москве (1780 год). Организация "Комитета, управляющего зрелищами и музыкой". Разделение театров на придворные и "городские", государственные (казенные).
Три типа русских театров: придворный (замкнутый), публичный придворный (более открытый) и публичный городской (открытый). Организация театров в губерниях России: Калуге, Воронеже, Иркутске и других городах.
Крепостной театр. Дворянский, домашний помещичий театр в период с конца семнадцатого до середины девятнадцатого века (до отмены крепостного права). Особенности формирования труппы и показа спектаклей в крепостном театре. Организация спектаклей с участием крепостных актеров во Дворцах богатых князей и помещиков. Яркие актеры крепостного театра: П. Жемчугова, А. Борунова.
Русский театр первой четверти девятнадцатого века. Становление публичного театра. Борьба различных художественных обществ с однообразием императорского театрального вкуса. Влияние "просвещенных театралов" на творческую политику и практику театра как гражданского общественного института.

6) өнер туралы арнай әдебиеттерді оқу, реферат, эссе, презентация жазу дағдыларын қалыптастыру.
40. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орыс театрының қайнар көзі. Алғашқы қауымдық құрылымдық дәуірдегі ежелгі славян діндері және мейрамдары: қыс, көктем, егінді қарсы алу. Русьте христиандықты қабылдау. Святок, масленицаны тойлау. Көше және ойын-сауық кештері. Шарттасқан негізгі бетперделер және басқа біреудің кейпіне ену ойындары.
Орыстардың мерекелік ойындары. Меркелік ойындардың түрлері: карнавалдық және шеңберге тұру. Негізгі карнавал және айналып билеу ойындарының бетперделері және олардың композициясы. Бет перде жамылу, ряжение, әртістік.
Кезбе актерлер - алғашқы орыс актерлері. Кезбе актерлер - орыстардың өмірінің көрінісі. Олардың міндеттері және өнер көрсетуінің мазмұны. Кезбе актерлердің тобыры. Кезбе актерлердің түрлері: сарай маңы, отырықшы және кезбе. Шіркеумен күрес. Русьтегі кезбе актерлерге тыйым салу туралы Алексей Михайловичтің жарлығы (1648 жыл).
Халық драмасы және қуыршақ театры. Халық драмасының түрлері және олардың мазмұны. Интермедия халық драмасының элементі. Халық драмасының үлкен және шағын формаларындағы интермедияның негізі ретіндегі сюжеттік құрылым.
Қуыршақ театры және оның басты батырлары. Петрушка туралы комедиясы және орыс театрының бастауы ретінде "Қайық" орыс драмасы. Вертептік театр көріністері.
2-тақырып. I Петр кезіндегі "еуропалаландыру" саясаты және оның театрдың дамуына әсері. Мәскеудегі мемлекеттік бұқаралық театрының құрылуы. Кунста неміс труппасы.
Он жетінші ғасырдағы Ресейдегі мектеп театры. Мектеп театрының басты мақсаттары және міндеттері. Декламация мектеп театрының негізгі түрі. Мектеп театрындағы спектакльге нормативті талаптар. Декламацияның мазмұны және олардың басты кейіпкерлерінің бейнелері. С. Полоцкий орыс мектеп театрының қалаушысы.
Он сегізінші ғасырдың бірінші жартысындағы орыс театры. I Петр реформалары және он сегізінші ғасырдағы театрдың міндеті.
Маскарадтық үрдістер: су және құрғақ. Олардың ұйымдастырылуы және негізгі костюмдегі кейіпкерлер.
I Петрдің халық үшін демократиялық театрды ұйымдастыруы (1702 жыл) - Қызыл алаңдағы Комедиялық ғимарат. Спектакльдерді ұйымдастыру.
А. Кунст - орыс сахнасындағы алғашқы актриса. Кунста неміс труппасының спектакльдері және театрдың жаңа міндеттері.
Комедиялық ғимараттың жабылуы. Он сегізінші ғасырдағы орыс театры. Ф. Волковтың театрлық қызметі және орыс кәсіби театрын құруы.
Ұлы Екатерина дәуіріндегі орыс театры "Салтанат құрушы Минерва" (1763 жыл). Патшайымның тәж кигізу салтанатының құрметіне қойылған театрландырылған маскарад. Екінші Екатерина патшалық етуіне үш жылдығына орай Мәскеуде және Петербургте барлық халық театрларының ашылуы (1766 жыл).
Он сегізінші ғасырдың екінші жартысындағы актерлік өнер. Ф.Г. Волков, И. Дмитриевский, Я. Шумский.
Алғашқы орыс актрисалары. Алғашқы орыс драматургтері. Орыс классицизмінің драматургиясы: А. Сумароков, Я. Княжнин. Д.И. Фонвизиннің драматургиясы. "Бригадир", "Недоросль" комедиялары. Жанрлар бойынша патшалық театрлар ұйымдастыру.
Он сегізінші ғасырдың жетекші актерлері: И.А. Дмитриевский, Т.М. Троепольская, Я.Д. Шумский. Он сегізінші ғасырдың соңындағы орыс сентиментализмінің драматургтері: В.М. Лукин, М.М. Херасков, классицизм жанрында - Д.И. Фонвизин. Д.И. Фонвизиннің "Бригадир", "Недоросль" пьесаларын талдау.
Мәскеу бұқаралық театрдың құрылуы. Мәскеу бұқаралық театрын ұйымдастыру жобалары және оны құру. А.П. Сумароков - Мәскеу бұқаралық театрының негізгі драматургі, қоюшысы және театр педагогы. Мәскеуде Петров театрының ашылуы (1780 жыл). "Көріністер және музыканы басқарушы Комитетті" ұйымдастыру және театрларды сарай маңы және "қалалық", мемлекеттік (қазыналық) бөлу.
Орыс театрының үш түрі: сарай маңы (жабық), бұқаралық сарай маңы (тым ашық) және бұқаралық қалалық (ашық). Ресейдің губернияларында Калуга, Воронеж, Иркутск және басқа қалаларында театрларды ұйымдастыру.
Крепостниктік театр. Он жетінші ғасырдың аяғы мен он тоғызыншы ғасырдың ортасы кезеңіндегі (крепостниктік құқықты жойылмай тұрған кезде) ақсүйектік, помещиктік үй театры. Труппаның қалыптасу ерекшелігі және крепостниктік театрда спектакль көрсетілімі. Бай княз және помещиктердің сарайында басыбайлы шаруашлардың қатысуымен спектакльдердің ұйымдастырылуы. Крепостниктік театрдың жарқын актерлері: П. Жемчугова, А. Борунова.
Он тоғызыншы ғасырдың бірінші жартысындағы орыс театры. Бұқаралық театрдың қалыптасуы. Әртүрлі көркемдік қоғамның императорлық театр талғамымен күресі. "Театр ағартушыларының" азаматтық қоғамдық институт ретінде шығармашылық саясатқа және театр тәжірибесіне әсері.

Тема 3. Русский театр первой половины девятнадцатого века. Рост национального самосознания в начале девятнадцатоговека в связи с победой в Отечественной войне (1812 год). Возросший интерес к театральному искусству. Героическая тема в драматургии В.А. Озерова. Комедии И.А. Крылова. Выдающиеся русские актеры А.С. Яковлев и Е.С. Семенова.
А.С. Грибоедов. Комедия"Горе от ума". История создания, своеобразие и сценическая судьба. Первые постановки комедии и ее значение в истории театра.
Русский музыкальный театр первой четверти девятнадцатого века. Выдающиеся певцы и танцовщики.
Деятельность К.А. Кавоса. Балеты Ш. Дидло. Русский водевиль. Специфика жанра. Значение жанра водевиля для актерского искусства. Актеры водевиля. Творчество Н.О. Дюра, В.Н. Асенковой, В.И. Живокини.
Тема 4. А.С.Пушкин и театр. Пушкин как теоретик театра и драмы. Драматургия А.С.Пушкина. "Борис Годунов" –народная русская историческая трагедия. "Маленькие трагедии" – новый жанр психологической драмы.
Тема 5. Н.В.Гоголь. Театральные взгляды Гоголя. Гоголь – драматург. Комедия"Ревизор". Комедия "Женитьба". Традиции гоголевской сатиры в русском театре.
Малый и Александринский театры – крупнейшие драматические театры России девятнадцатого века. Малый театр – "второй Московский университет". Репертуар Малого театра, его крупнейшие актеры от М. Щепкина и П. Мочалова до династии Садовских, М. Ермоловой, Г. Федотовой, А. Ленского.
Малый театр – "дом Островского". Значение драматургии А.Н. Островского в дальнейшем развитии русского реалистического театра, художественные особенности, сценическая история и современные интерпретации лучших пьес А.Н. Островского ("Бесприданница","Гроза", "Лес").
Александринский театр, его репертуар и крупнейшие актеры от В. Каратыгина и В. Асенковой до М. Савиной, П. Стрепетовой, В. Давыдова, К. Варламова.
Стремление лучших актеров Александринского театра выйти за рамки официальных репертуарных и художественных установок императорской сцены.
Русский провинциальный театр девятнадцатого века. Актерские товарищества, антрепризы в крупных городах России, вклад и значение театральной провинции в развитии русского реалистического театра.
Романтическое направление в русском театре тридцатых–сороковых годов девятнадцатого века. Драма М.Ю. Лермонтова "Маскарад" как пример обогащения романтических принципов реалистической, остросоциальной проблематикой. Художественные особенности пьесы "Маскарад", его сценическая история и современные интерпретации.
И.С. Тургенев. Глубина психологических переживаний в пьесах "Нахлебник", "Холостяк", "Месяц в деревне".
Тема 6. Актер – главная фигура театра девятнадцатого века. Основные направления в актерском искусстве. Творчество великих русских актеровП.С.Мочалова, В.А.Каратыгина, М.С.Щепкина.
Музыкальный театр в России во второй четверти девятнадцатого века. М.И. Глинка и создание русской национальной оперы.
Тема 7. Русский театр второй половины девятнадцатого века.Создание русского национального репертуара. Роль А.Н.Островского в развитии жанров русской сцены. Сатирические комедии, драмы, сцены, бытовые, исторические пьесы. Сценическая судьба пьес А.Н.Островского.
Драматургия А.К.Толстого, А.В.Сухово-Кобылина, М.Е.Салтыкова-Щедрина, Л.Н.Толстого.
Тема 8. Малый театр. Выдающиеся актеры Малого театра второй половины девятнадцатого века. П.М.Садовский, Л.П.Никулина-Косицкая. Театральная деятельность П.Ленского.
Александринский театр. Выдающиеся актеры Александринского театравторой половины девятнадцатого века. А.Е. Мартынов, В.В.Самойлов.
Тема 9. Русский музыкальный театр второй половины девятнадцатого века. Оперный и балетный спектакль. Деятельность частных оперных театров С.И.Мамонтова и С.И.Зимина. Становление оперной режиссуры.
Русский театр конца девятнадцатого – начала двадцатого веков. Творчество А. Чехова – новый этап в развитии театрального искусства. Драматургия А. Горького. Символизмв театре. Драматургия Л.Андреева, А.Блока.
Тема 10. Великая русская актриса М.Н.Ермолова. Актерское искусство Малого и Александринского театров.
К. Станиславский – крупнейший театральный деятель нового времени. К. Станиславский и В. Немирович-Данченко – основатели Московского Художественного Общедоступного театра.
Новаторский характер Московского художественного театра. Мировое значение режиссерских принциповМосковского художественного театра.
Формирование "системы" К.С.Станиславского. Начало студийного движения Московского художетвенного театра.

3-тақырып. Отан соғысындағы (1812 жылы) жеңіске жетуіне байланыстыұлттық өзін-өзі тану санасының артуы. Театр өнеріне деген қызығушылықтың артуы. В.А. Озеров драматургиясындағы ерлік туралы тақырып. И.А. Крыловтың комедиялары. Атақты орыс актерлері: А.С. Яковлев және Е.С. Семенова.
А.С. Грибоедов. "Горе от ума" комедиясы. Жазылу тарихы, өзіндік ерекшелігі және сахналық тағдыры. Комедияның алғашқы қойылымдары және театр тарихындағы маңызы.
Он тоғызыншы ғасырдың бірінші тоқсанындағы орыс музыкалық театры. Атақты әншілер және бишілер. К.А. Кавостың қызметі. Ш. Дидлоның балеттері.
Орыс водевилі. Жанрдың ерекшелігі. Актерлік өнер үшін водевиль жанрының маңызы. Водевиль актерлері. Н.О. Дюра, В.Н. Асенкова, В.И. Живокинидің шығармашылықтары.
4-тақырып. А.С. Пушкин және театр. Пушкин театр және драманың теоритигі. А.С. Пушкиннің драматургиясы. "Борис Годунов" - орыс халқының тарихи трагедиясы. "Шағын трагедиялар" - психологиялық драманың жаңа жанры.
5-тақырып. Н.В. Гоголь. Гогольдің театрлық көзқарастары. Гоголь - драматург. "Ревизор" комедиясы. "Женитьба" комедиясы. Орыс театрындағы гогольдік сатира дәстүрлері.
Шағын және Александр театрлары - Ресейдегі ең ірі драма театрлары. Шағын театр - "Екінші Мәскеу университеті". Шағын театрдың репертуары, оның атақты актерлері М. Щепкин және П. Мочаловтан бастап Садовский, М. Ермолова, Г. Федотова, А. Ленскийге дейін.
Шағын театр - "Островскийдің үйі". Орыс реалистік театрының одан әрі дамуында А.Н. Островский драматургиясының маңызы, көркемдік ерекшелігі, сахналық таризы және А.Н. Островскийдің заманауи интерпретациядағы үздік пьесалары ("Найзағай", "Орман", "Бесприданница").
Александр театры, оның репертуары және атақты В. Каратыгин және В. Асенковадан бастап до М. Савина, П. Стрепетова, В. Давыдов, К. Варламовқа дейінгі актерлері.
Александр театрының үздік актерлерінің патшалық сахнаның орнатқан ресми репертуарлық және көркемдік ұстанымдары шеңберлерден шығуға ұмтылуы.
Он тоғызыншы ғасырдағы орыс провинциялық театры. Актерлік серіктестіктер, Ресейдің ірі қалаларындағы антрепризалар және орыс реалисттік театрының дамуындағы провинциялық театрлардың үлесі және маңызы.
Он тоғызыншы ғасырдың отызыншы-қырқыншы жылдарындағы орыс театрындағы романтикалық бағыт. М.Ю. Лермонтовтың "Маскарад" драмасы - романтикалық қағидалардың реалистік қағидаларға, әлеуметтік өткір реалистік мәселелерге қанығуы. "Маскарад" драмасының көркемдік ерекшелігі, оның сахналық тарихы және заманауи интерпретациясы.
И.С. Тургенев. "Нахлебник", "Холостяк", "Месяц в деревне" пьесаларындағы психологиялық күйзелістердің тереңдігі.
6-тақырып. Актер - он тоғызыншы ғасырдағы басты тұлға. Актерлік өнердегі негізгі бағыттар. Ұлы орыс актерлерінің шығармашылығы: П.С.Мочалов, В.А.Каратыгин, М.С.Щепкин.
Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы Ресейдегі музыкалық театр. М.И. Глинка және ұлттық орыс операсының құрылуы.
7-тақырып. Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы орыс театры. Ұлттық орыс репертуарының жасалуы. А.Н. Островскийдің орыс сахна жанрларының дамуындағы рөлі. Сатиралық комеиялар, драмалар, сахналар, тұрмыстық, тарихи пьесалар. А.Н. Островский пьесасының сахналық тағдыры.
А.К. Толстой, А.В. Сухово-Кобылин, М.Е. Салтыков-Щедрин, Л.Н.Толстойдың драматургиясы.
8-тақырып. Шағын театр. Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы Шағын театрдың атақты актерлері: П.М. Садовский, Л.П. Никулина-Косицкая. П. Ленскийдің шығармашылық қызметі.
Александр театры. Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы атақты актерлер. А.Е. Мартынов, В.В.Самойлов.
9-тақырып. Он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысындағы орыс музыкалық театры. Опера және балет спектаклі. С.И. Мамонтов и С.И. Зимин жеке опера театрларының қызметі. Опера режиссурасының қалыптасуы.
Он тоғызыншы ғасырдың аяғы мен жиырмасыншы ғасырдың басындағы орыс театры. А. Чехов шығармашылығы - театр өнері дамуының жаңа кезеңі.
А. Горький драматургиясы. Театрдағы символизм. Л. Андреев, А. Блок драматургиясы.
10-тақырып. М.Н. Ермолова - ұлы орыс актрисасы. Шағын және Александр театрларының актерлік өнері: А.П. Ленский, А.И. Южин-Сумбатов, М.П. Садовский, О.О. Садовская, М.Г. Савина, В.Н. Давыдов, К.А. Варламов, П. Стрепетова.
К. Станиславский - жаңа кезеңнің атақты театр қайраткері. К. Станиславский және В. Немирович-Данченко - Мәскеу Көркемдік жалпыға ортақ театрның негізін қалаушылар.
Мәскеу көркемөнер театрының жаңашылдық сипаттамасы. Мәскеу көркемөнер театрының режиссерлік қағидаларының әлемдік маңызы. Актерлік ансамбль: И. Москвин, О. Книппер-Чехова, В. Качалов.
К.С. Станиславский жүйесінің қалыптасуы. Мәскеу көркемөнер театрының студиялық қозғалысының басталуы.

Тема 11. В.Э. Мейерхольд – рождение нового театрального искусства.Творческий путь и театральные поиски В. Мейерхольда после 1917 года. Конструктивизм и биомеханика. Актерская система Мейерхольда.
А.И.Южин во главе Малого театра. А. Таиров – создание Камерного театра. Театральные поиски Е.Вахтангова, "фантастический реализм". Творческий путь В.Ф.Комиссаржевской.
Музыкальный театр начала двадцатого века. Выдающиеся певцы и танцовщики. Развитие оперной режиссуры. Театр музыкальной драмы. Деятельность балетмейстеров нового поколения
Тема 12. Российский театр в годы октябрьской революции и двадцатые годы двадцатого века.Отношение столичных театров к Революции. Театры и Советская власть. Дипломатия первого наркома просвещения А.В. Луначарского. Два направления в театральном процессе Советской России: академические театры (АКИ) и движение "Театрального октября". Новые формы революционного театра: площадные театрализованные действа, создание фронтовых театров.
Творческая интенсивность театрального процесса 1920-х годов. Рождение новой драматургии. Драматургия В.В.Маяковского.Постановка "Мистерии Буфф" В. Маяковского В.Э. Мейерхольдом.
Создание новых театров. Театр имени В. Мейерхольда, Театр Революции (Современный Московский театр имени В.Маяковского). Театр имени Е.Вахтангова. Большой Драматический театр.
Деятельность Пролеткульта (1925). Первый Съезд писателей (1935). Социалистический реализм как единственный творческий метод. Послереволюционная драматургия Горького ("Егор Булычов и другие", "Достигаев и другие".
Тема 13. Театральная деятельность и спектакли Е.Б.Вахтангова. Спектакль "Принцесса Турандот" Е.Вахтангова. Ю.Завадский. Ц.Мансурова. Р.Н.Симонов.
Музыкальный театр 1920-х годов. Оперная студия К.С.Станиславского.
Тема 14. Основные тенденции русского театра 1930-1950годов. Трагичность судеб крупнейших художников на примере творчества и жизни М. Булгакова, В. Мейерхольда, К. Станиславского, М.Чехова.
Традиции и новаторство в актерском искусстве. Творчество А. Коонен, А. Тарасовой, А. Яблочкиной, Б. Щукина.
Русский театр в военные и послевоенные годы. Театры во время Великой Отечественной войны. Эвакуация московских театров в тыл. Прифронтовые театры, театрально-концертные бригады.
Тема Великой Отечественной войны в драматургии К.Симонова, Л.Леонова.
Военная драматургия: "Фронт" А. Корнейчука, "Русские люди"К. Симонова, "Нашествие" Л. Леонова.
Послевоенная драматургия В. Розова, А. Володина, А. Арбузова.
Выдающиеся деятели советского театра военного и послевоенного времени: А. Попов, Н. Охлопков, А. Лобанов, И. Акимов, С. Михоэлс, А. Дикий, Ю. Завадский, Р. Симонов, Г. Товстоногов.
Режиссерские поиски: спектакли Н. Охлопкова. А. Попова, А. Лобанова. Традиции и новаторство в актерском искусстве.
Тема 15. Русский театр второй половины двадцатого века.Перемены общественной атмосферы.
Театральная "оттепель" пятидесятых годов. Образование и эстетические принципы Театра "Современник".
Театр "Современник" и "Театр на Таганке" – плоды оттепели. Смена поколений в русском театре.
Театральная деятельность О. Ефремова, Г. Товстоногова. Творчество Ю.Любимова. Создание Театра драмы и комедии на Таганке.
Большой драматический театр имениМ.Горького.
Творчество выдающихся режиссеровдвадцатого века.Основныенаправления драматургии второй половиныдвадцатого века. Драматургия В.Розова, А.Арбузова, А.Гельмана, М.Шатрова, М.Рощина, В.Розова, А.Володина, А.Штейна, А. Вампилова, Л. Петрушевской.
Творчество крупнейших мастеров сцены.Музыкальный театр. Театральная деятельность Б.А.Покровского и созданиеМосковского камерного музыкального театра. Рождение новых музыкальных театров: "Геликон-опера", Московская "Новая опера". Деятельность В.А.Гергиевав Мариинском театре.
Кризис театральной культуры. Театральная культура в конце двадцатого века. Развал репертуарного театра – следствие недостаточного финансирования государственных театров, потеря в театрах атмосферы коллективности, студийности как одного из признаков творческого союза единомышленников, слабого художественного уровня современной драматургии. Стремление театра к развлекательности взамен поиска и утверждения высокой духовности в постановках.
Пути выхода из кризиса. Деятельность Л.А. Додина в Малом драматическом театре в г. Санкт-Петербурге. А.А. Васильев и его спектакли на сцене разных театров.
"Мастерская" П. Фоменко как поиск новых театральных форм. Смена главных режиссеров в ведущих российских театрах.
История детского театра в России. Понятие "детский театр". Народный ярмарочный театр "Петрушки".
Школьный и домашний любительские театры для детей. Утренники на сценах профессиональных театров в начале двадцатого века. Виды профессионального детского театра: "Театр юного зрителя", "Молодежный театр", "Кукольный театр" С. Образцова.
Декреты и указы советской власти об организации театрально-концертной деятельности для детей. Программа создания детского театраГ. Паскар и Н. Сац.
Первые профессиональные детские театры в Москве и Ленинграде. Проблемы репертуара детских театров (сказки, инсценировки, классические пьесы).
Первые детские драматурги. Сокращение количества детских театров после войны. Проблема нового героя на сцене детского театра. Драматургия В. Розова как этап развития детского театра.
Ведущие деятели режиссуры детского театра второй половины двадцатого века. Проблема синтетического актера в детском театре. Травести как ведущее амплуа.
Тема 16. Жанры и формы театра. Определение жанра. Основные жанры в драматургии: трагедия, комедия, драма. Эволюция жанров. Трагедия, ее новые формы: "театр абсурда", "театр документализма"; "театр жестокости". Реалистическая драма. Расцвет комедийных жанров. Возникновение смешанных жанров. Формы театра: театр масс, агиттеатр, камерный театр, политический театр, пластический театр, театр-лаборатория, экспериментальный театр.
Современные формы развития театра. Драматический театр. Многообразие форм театрального искусства в России и за рубежом на современном этапе. Государственные театры. Антреприза. Частные театры. Стационарные театры и уличные театры. Студенческие театры. Театр "Школа современной пьесы". "Театр – лаборатория". "Школа драматического искусства". "Театр одного актера". "Студия театрального искусства". Эксперимент в режиссуре. Чеховский фестиваль. Всемирная Театральная Олимпиада в Москве. Фестивальные движения Европы и Америки. Авиньонский фестиваль (Франция).
Тема 17. Новейший период в развитии театра в России как часть мирового театрального процесса. Сложность социальных процессов и сложность театральной жизни в девяностые годы. Театр в условиях отсутствия цензуры. Развитие антрепризного театра. Развитие жанра мюзикла.
Интенсивность международного театрального обмена. Театральный андеграунд.
Современный российский театр. Драматургия.
Феномен драматургии А. Вампилова. Постановки Московского художественного академического театра имени Ермолова : "Провинциальные анекдоты" в театре "Современник", "Прошлым летом в Чулимске", "Утиная охота".
Драматургия "новой волны". Марк Анатольевич Захаров – выдающийся российский режиссер, художественный руководитель театра "Ленком". Роман Григорьевич Виктюк – известный российский режиссер. Особенности режиссерского почерка – эстетизм, сопряженный с философией духа, поиск гармонии. Легендарный спектакль "Служанки" Ж. Жене в театре "Сатирикон". Неоднозначность оценки творчества Р. Виктюка.
Петр Наумович Фоменко – выдающийся российский режиссер, руководитель театра "Мастерская Петра Фоменко. Творческий путь. Работа в Ленинградском театре комедии. Режиссерский стиль Фоменко – апология театральной игры, полноты жизни. Актерское искусство.
Театр DOC и английская технология "verbatim". Основатели театра DOC –Михаил Угаров и Елена Гремина. Режиссура конца двадцатого – начала двадцать первого века.Театральные авангардисты.
Серебренников Кирилл – современный российский режиссер.
Обзор творческой деятельности актеров и режиссеров.

11-тақырып. В.Э. Мейерхольд - жаңа театр өнерінің дүниеге келуі. В. Мейерхольдтың 1917 жылдан кейінгі шығармашылық жолы және театрлық ізденістері. Конструктивизм және биомеханика. В.Э.Мейерхольдтің актерлік жүйесі.
А.И. Южин Шағын театрдың басшысы. А. Таиров - Камералық театрдың құрылуы. Е. Вахтанговтың театрлық ізденістері, "қиял-ғажайып реализм". В.Ф. Комиссаржевскаяның шығармашылық жолы.
Жиырмасыншы ғасырдың басындағы музыкалық театр. Атақты әншілер және бишілер: Ф.И Шаляпин, Л.В. Собинов, А.П. Павлова, В.Ф. Нижинский, Т.П. Карсавина. Опера режиссурасының дамуы. Музыкалық драма театры. Жаңа буындағы балетмейстер қызметі.А.А. Горский, М.М. Фокин.
12-тақырып. Қазан революциясы жылдарындағы (1917 жыл) және жиырмасышы ғасырдың жиырмасыншы жылдарындағы Ресейлік театр. Астана театрларының Революцияға қарым-қатынасы. Театрлар және Кеңес билігі. Алғашқы Халық комиссариатының дипломатиясы. А.В. Луначарскийдің ағартушылығы. Кеңестік Ресейдегі театр үрдісінің екі бағыты: академиялықтеатрлар және "Театрального октября" қозғалысы. Революциялық театрдың жаңа формалары: алаңдағы театрландырылған әрекет, майдан театрларын құру.
1920 жылдардағы театр үрдісіндегі шығармашылық қарқындылық. Жаңа драматургияның дүниеге келуі. В.В. Маяковскийдің драматургиясы. В. Маяковскийдің, В.Э. Мейерхольдтың "Мистерии Буфф" қойылымы.
Жаңа театрлардың құрылуы. В. Мейерхольд атындағы театр. Революция театры (Қазіргі Мәскеулік В.Маяковский атындағы театр). Е. Вахтангов атындағы театр.Үлкен драма театры.
Пролетарлық мәдени-ағартушылық ұйымдардың қызметі (1925). Алғашқы жазушылар Съезді (1935 жыл). Шығармашылық әдіс ретінде әлеуметтік реализм. Горькийдің революциядан кейінгі драматургиясы. ("Егор Булычов и другие", "Достигаев и другие").
13-тақырып. Е.Б. Вахтанговтың театралдық қызметі және спектакльдері.
Е.Б. Вахтанговтың "Ханшайым Турандот" спектаклі. Ю.Завадский. Ц. Мансурова. Р.Н.Симонов. 1920 жылдардағы музыкалық театр. К.С. Станиславскийдің опера студиясы.
14-тақырып. 1930-1950 жылдардағы орыс театрының негізгі үдерістері. М. Булгаков, В. Мейерхольд, К. Станиславский, М. Чехов секілді атақты суретшілердің шығармашылығы және өмірінінің трагедиялық тағдыры.
Актерлік өнердегі дәстүрлер және жаңашылдықтар. А. Коонен, А. Тарасова, А. Яблочкина, Б. Щукиннің шығармашылығы.
Соғыс кезіндегі және соғыстан кейінгі жылдардағы орыс театры. Ұлы Отан соғысы кезіндегі театрлар. Мәскеу театрларының тылға көшірілуі. Майдан кезіндегі театралар, театр-концерттік бригадалар.
К. Симонов, Л. Леонов драматургиясындағы Ұлы Отан соғысы тақыптары. Соғыс драматургиясы: А. Корнейчуктің "Фронт", К. Симоновтың "Русские люди", Л. Леонованың "Нашествие".
Соғыстан кейінгі В. Розовтың, А. Володиннің, А. Арбузовтың драматургиясы.
Соғыс кезіндегі және соғыстан кейінгі уақыттардағы атақты кеңес қайраткерлері: А. Попов, Н. Охлопков, А. Лобанов, И. Акимов, С. Михоэлс, А. Дикий, Ю. Завадский, Р. Симонов, Г. Товстоногов.
Режиссерлік ізденістер: Н. Охлопковтың, А. Поповтың, А. Лобановтың спектакльдері.
15-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы орыс театры. Қоғамдық атмосфераның өзгерістері.
Елуінші жылдардағы театр"оттепель". "Современник" театрының білімі және эстетикалық қағидалары. "Современник" театры және "Таганкадағы театр" - "оттепель" нәтижесі. Орыс театрындағы буынның ауысуы. О. Ефремовтің, Г. Товстоноговтың театрлық қызметі. Ю. Любимовтың шығармашылығы. Таганкада драма және комедия театрының құрылуы. М. Горький атындағы үлкен драма театры.
Жиырмасыншы ғасырдың атақты режиссерлерінің шығармашылығы. Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы драматургияның негізгі бағыттары. В. Розовтың, А. Арбузовтың, А. Гельманның, М. Шатровтың, М. Рощиннің, В. Розовтың, А. Володиннің, А. Штейннің, А. Вампиловтың, Л. Петрушевскийдің драматургиясы.Атақты сахна шеберлері. Музыкалық театр. Б.А. Покровскийдің театрлық қызметі және Мәскеулік камералық музыкалық театрын құруы. Жаңа музыкалық театрының дүниеге келуі: "Геликон-опера", Мәскеулік "Жаңа опера".
В.А. Гергиевтің Мариин театрындағы қызметі.
Театр мәдениетінің дағдырысы. Жиырмасыншы ғасырдың соңындағы театр мәдениеті. Театр репертуарының құлдырауы - мемлекеттің театрларды қаржыландырудың төмендігі, мүдделес одақтың шығармашылық белгісі ретіндегі студиялық, ұжымдық атмосфераның жойылуы, заманауи драматургияның көркемдік әлсіздігі. Театрдың қойылымдарда жоғары руханилықты іздеудің және бекітудің орнына ойын-сауыққа ұмтылуы.
Дағдарыстан шығу жолдары. Л.А. Додиннің Санкт-Петербург қаласындағы Шағын театрдағы қызметі. А.А. Васильев және оның әртүрлі театр сахнасындағы спектаклдері.
Жаңа театрлық формаларды іздеудегі П. Фоменконың шеберханасы. Жетекші ресейлік театрлардағы басты режиссердің ауысуы.
Ресейдегі балалар театрының тарихы. "Балалар театры" ұғымы."Петрушки" халықтық жәрмеңке театры.
Балаларға арналған мектеп және үй әуесқой театрлары. Жиырмасыншы ғасырдың басындағы кәсіби театрлар сахнасындағы ертеңгіліктер. Кәсіби балалар театрының түрлері: С. Образцовтың "Жас көрермендердің театры", "Жастар театры", "Қуыршақ театры".
Кеңес билігінің балаларға арналған театрлық концерттік қызметін ұйымдастыру туралы декреті және жарлығы. Г. Паскар және Н. Сац атындағы балалар театрына арнап бағдарлама жасау.
Мәскеу және Ленинградтағы алғашқы кәсіби балалар театры. Балалар театрының репертуарлық мәселелері (ертегілер, сахналау, классикалық пьесалар).
Алғашқы балалар драматургтері. Соғыстан кейін балалар театр санының қысқаруы. Балалар театры сахнасындағы жаңа кейіпкер мәселелері. В. Розовтың драматургиясы - балалар театрының дамуындағы жаңа кезеңі.
Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы балалар театрының жетекші қайраткерлері. Балалар театрындағы синтетикалық актер мәселесі. Травести - жетекші амплуа.
16-тақырып. Театрдың жанры және формасы. Жанрды анықтау. Драматургиядағы негізгі жанрлар: трагедия, комедия, драма. Жанрлардың дамуы. Трагедия, оның жаңа формалары: "абсурдтық театр", "деректі театр", "зұлымдық театры". Реалистік драма. Комедиялық жанрдың танылуы. Аралас жанрлардың пайда болуы. Театр формалары: бұқара театры, насихат театры, камералық театр, саясат театры, пластикалық театр, зертхана театры, тәжірибелік театр.
Театр дамуының заманауи формалары. Драма театры. Заманауи кезеңдегі Ресей және шетел театр өнерінің алуан түрлі формалары. Мемлекеттік театрлар. Антеприза. Жеке меншік театрлар. Тұрақты және көше театрлары. Студенттік театрлар. "Заманауи пьеаса мектебі" театры. "Театр-зертхана". "Драма өнерінің мектебі". "Бір актердің театры". "Театр өнерінің студиясы". Режиссурадағы тәжірибе. Чехов фестивалі. Мәскеудегі әлемдік театр олимпиадасы. Еуропа және Америкадағы фестиваль қозғалыстары. Авиньон фестивалі (Франция).
17-тақырып. Әлемдік театр үрдісінің бөлігі ретінде Ресейдегі театрдың дамуының жаңаша кезеңі. Тоқсаншы жылдардағы әлеуметтік үрдістердің күрделігі және театрлық өмірдің күрделігі. Цензура жоқ кездегі театр. Антреприз театрының дамуы. Мюзикл жанрының дамуы.
Халықаралық театрлық тәжірибе алмасудың қарқындылығы. Театрлық андеграунд.
Заманауи орыс театры. Драматургия. А. Вампилов драматургиясының феномені.
Ермолов атындағы Мәскеу көркемдік академиялық театрындағы қойылымдар: "Современник" театрындағы "Провинциальные анекдоты", "Прошлом летом в Чулимске", "Утинная охота".
"Жаңа толқын" драматургиясы. Марк Анатольевич Захаров - атақты орыс режиссері, "Ленком" театрының көркемдік жетекшісі. Роман Григорьевич Виктюк - белгілі орыс режиссері. Режиссерлік қолтаңбасының ерекшеліктері - эстетизм, рухани философиямен байланысы, үйлесімділікті іздеу. "Сатирикон" театрындағы Ж. Жененің аңызға айналған "Служанки" спектаклі. Р. Виктюк шығармашылығының бірнеше мәрте бағалануы.
Петр Наумович Фоменко - атақты орыс режиссері, "Петр Фоменко шеберханасы" театрының жетекшісі. Шығармашылық жолы. Ленинград комедия театрындағы жұмыс. Фоменконың режиссерлік стилі - театр ойындарының апологиясы, өмірге деген құштарлық. Актерлік өнер.
Деректі пьесалар театры және "verbatim" ағылшын технологиясы. Деректі пьесалар театрының негізін қалаушылар -Михаил Угаров және Елена Гремина.
Жиырмасыншы ғасырдың аяғы және жиырмасыншы жиырма бірінші ғасырдың басындағы режиссура. Театр авангардисттері.

41. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает театральную терминологию;
2) знает основные этапы развития русского театрального искусства;
3) знает основные эстетические и стилевые направления в области театрального искусства;
4) знает основные исторические периоды развития русского театрального искусства во взаимосвязи с другими видами искусств (изобразительным, музыкальным, хореографическим);
5) знает историю возникновения и развития жанров театрального искусства;
6) знает особенности национальных традиций театрального искусства;
7) знает об особенностях использования выразительных средств в области театрального, музыкального и изобразительного искусства;
8) знает произведений в области театрального, музыкального и изобразительного искусства;
9) знает классический и современный театральный репертуар;
10) знает творческий путь русских драматургов, режиссеров и актеров, их биографию;
11) знает обосновных тенденциях русского театра;
12) знает традиции и новаторство в актерском искусстве;
13) знает творчество крупнейших мастеров сцены;
14) умеет анализировать произведения театрального искусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
15) умеет работать с учебным материалом;
16) владеет навыками эмоционально-образного восприятия произведений театрального искусства;
17) владеет навыками самостоятельной творческой работы в области театрального искусства;
18) умеет пользоваться профессиональной литературой;
19) владеет навыками чтения специальной литературы об искусстве;
20) владеет навыками работы с современными технологиями для поиска необходимой информации;
21) владеет навыками коллективной творческой деятельности.
42. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) основные эстетические и стилевые направления в области театрального искусства;
2) основные этапы развития театрального искусства;
3) основные исторические периоды развития зарубежного театрального искусства во взаимосвязи с другими видами искусств;
4) историю возникновения и развития жанров театрального искусства;
5) особенности национальных традиций театрального искусства;
6) классический и современный театральный репертуар.
Выпускник умеет:
1) анализировать произведения театрального искусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
2) систематизировать полученные знания для написания эссе, рефератов;
3) использовать информационные технологии для поиска информации, связанной с театроведением;
4) выступать с докладами, рефератами, презентацией;

41. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр терминологиясын біледі;
2) орыс театр өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін біледі;
3) театр өнері саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттарды біледі;
4) орыс театр өнерінің даму кезеңдерін, өнердің басқа да түрлерімен өзара байланысын (бейнелеу, музыкалық, хореографиялық) біледі;
5) театр өнерінің жанрларының пайда болу және даму тарихын біледі;
6) театр өнерінің ұлттық дәстүрлерінің ерекшеліктерін біледі;
7) театр, музыкалық және бейнелеу өнері саласындағы мәнерлілік тәсілдерін пайдаланудың ерекшеліктерін біледі;
8) театр, музыкалық және бейнелеу өнері саласындағы шығармаларды біледі;
9) классикалық және заманауи репертуарларды біледі;
10) орыс драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлерінің шығармашылық жолын, олардың өмірбаянын біледі;
11) орыс театрының негізгі үдерістерін біледі;
12) актерлік өнердегі дәстүрлерді және жаңашылдықтарды біледі;
13) атақты сахна шеберлерінің шығармашылығын біледі;
14) жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, театр өнерінің шығармаларын талдай алады;
15) оқу материалдарымен жұмыс жасай алады;
16) театр, музыкалық және бейнелеу өнері шығармаларын эмоциялық-бейнелік қабылдау дағдыларына ие болады;
17) театр өнері саласында өз бетінше шығармашылық жұмыс жасау дағдыларына ие болады;
18) кәсіби әдебиеттерді пайдалана алады;
19) өнер туралы арнайы әдебиетті оқу дағдыларын меңгереді;
20) қажетті ақпаратты іздеу үшін заманауи технологиялармен жұмыс жасау дағдыларына ие болады;
21) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларына ие болады.
42. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер:
Түлек біледі:
1) театр өнері саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттарды;
2) театр өнері дамуының негізгі кезеңдерін;
3) өнердің басқа да түрлерімен өзара байланысатын шетелдік театр өнерінің негізгі тарихи даму кезеңдерін;
4) театр өнері жанрының пайда болуы және дамуы тарихын;
5) театр өнеріндегі ұлттық дәстүрлердің ерекшелігін;
6) классикалық және заманауи театр репертуарын;
Түлек:
1) жанрлық және стилистикалық ерекшелігін ескере отырып, театр өнері шығармасын талдай алады;
2) эссе, реферат жазуда алған білімін жүйелеуді;
3) театртанумен байланысты ақпаратты іздеу үшін ақпараттық технологияларды қолдануды;
4) баяндамамен, рефератпен, презентациямен сөйлеуді;

5) пользоваться профессиональной лексикой.
У выпускника сформированы навыки:
1) написания докладов и эссе;
2) анализа произведения;
3) закрепление самостоятельной творческой работы в области театрального искусства;
4) работы с современными технологиями для поиска необходимой информации;
5) эмоционально-образного восприятия произведений театрального, музыкального и изобразительного искусства;
6) творческого подхода.
Глава 4. Критерииоценки результатов обучения
43. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
44. Форма аттестации и контрольно-программные требованияк выступлениям обучающихся:
1) 1 класса– в первом полугодии: зачет (эссе, презентация), во втором полугодии: зачет (эссе, презентация);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (защита реферата), во втором полугодии: зачет (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам, защита проекта).
45. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично"–развернутый, полный ответ, в котором выдерживается план, содержащий введение, сообщение основного материала, заключение, материал усвоен в полном объеме, изложен логично, не требует дополнительных вопросов, выводы опираются на теоретические знания, доказательны, соблюдены нормы литературной речи;
2) оценка "4" "хорошо" – развернутый, полный, с незначительными ошибками или одной существенной ошибкой устный ответ, в котором выдерживается план сообщения основного материала, изложенный литературным языком с незначительными стилистическими нарушениями;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточно самостоятельное, не систематизированное и не последовательное изложение материала, содержит существенные ошибки, в том числе в выводах;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – главное содержание материала не раскрыто;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 60
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Сценическое движение" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Сценическое движение" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Сценическое движение".

5) кәсіби лексиканы қолдануды біледі;
Түлекте дағдылар қалыптасады:
1) баяндама және эссе жазу;
2) шығарманы талдау;
3) театр өнері саласында өз бетінше шығармашылық жұмысты бекітуді;
4) қажетті ақпаратты іздеу үшін заманауи технологиялармен жұмыс жасау;
5) театр, музыкалық және бейнелеу өнері шығармаларын эмоциялық-бейнелік қабылдау;
6) шығармашылық тәсіл.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
43. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
"Театр тарихы" пәні бойынша нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша алған ағымдық үлгерім нәтижелерінен және конференциялардан алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
44. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: сынақ (эссе, презентация);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (реферат қорғау), екінші жартыжылдықта: сынақ (әрбір тақрыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап).
45. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - кіріспе, негізгі материал туралы ақпарат, қорытындыны қамтитын жоспарға сәйкес толық ашылған жауап, материал толық көлемде меңгерілген, қисынды мазмұндалған, қосымша сұрақтарды қажет етпейтін, теориялық білімге сүйенген қорытындылар, дәлелді, әдеби тіл нормалары сақталған;
2) "4" "жақсы" бағасы - негізгі материалды жеткізу жоспары сақталған, сәл ғана стильдік кемшіліктермен әдеби тілмен ауызша жауапты ашып, толық, сәл ғана қателерімен немесе бір ірі қатемен жеткізу;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - материалды өз бетінше, жүйелілі және ретпен жеткізудің жетіспеушілігі, айтарлықтай қателерінің, оның ішін қорытынды бөлімінде де қателерінің болуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - материалдың негізгі мазмұны ашылмауы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
60-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Сахна қозғалысы" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Сахна қозғалысы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сахна қозғалысы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актер – живая связь между текстом автора, сценическими указаниями режиссера и восприятием зрителя;
2) актерское искусство – профессиональная творческая деятельность в области исполнительских искусств, состоящая в создании сценических образов (ролей), вид исполнительского творчества;
3) актерское мастерство – это путь к самосовершенствованию, раскрытию личностного потенциала, эмоциональности и обаянию личности;
4) аутотренинг – метод терапии, заключающийся в воздействии человека на свое психическое и физическое состояние при помощи самовнушения;
5) артистическая техника – техника, направленная на развитие совершенствования психической и физической природы артиста;
6) контактная импровизация — танец, в котором импровизация строится вокруг точки контакта с партнером;
7) образ – обобщенное представление действительности в чувственно-конкретной форме;
8) танец – ритмичные, выразительные телодвижения, обычно выстраиваемые в определенную композицию и исполняемые с музыкальным сопровождением;
9) танцевальный этюд – отработка какого-либо танцевального движения для ног или рук;
10) танцевальная комбинация – важнейшее выразительное средство хореографического искусства;
11) пластика в танце и сценическом искусстве – общая гармония, согласованность движений и жестов;
12) диалог – форма театрального действия, представляющая собой разговор между двумя актерами, обмен репликами;
13) дикция – ясность и отчетливость в произношении слов и слогов;
14) жанр – совокупность таких особенностей произведения, которые определяются эмоциональным отношением художника к объекту изображения;
15) идеомоторные движения – "идео" (мысленный) и "моторика" (движение), то есть "мысленное движение". Идеомоторика является фундаментальным психофизиологическим механизмом, который основан на представлении выполнения движения и проявляет себя в жизни идеомоторными актами;
16) классический танец – система выразительных средств хореографического искусства, основанная на тщательной разработке различных групп движений и позиций ног, рук, корпуса и головы;
17) мимика – искусство изображать мысли и чувства путем жестов, поз и различных выражений лица;
18) игра – главный элемент театрального искусства; состояние актера в предлагаемых обстоятельствах спектакля, представления;
19) исполнительское мастерство – совокупность профессиональных приемов, без которых немыслима концертная или иная сценическая деятельность;
20) искусство – специфический род духовно-практического освоения мира, единство созидания, познания, оценка человеческого общения, высокая степень умения, мастерство в любой сфере деятельности;

2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актер - автордың мәтіні, режиссердің сахналық нұсқаулары және көрерменнің қабылдауының арасындағы тірі байланыс;
2) актерлік өнер - сахналық бейнені (рөлдер) құрудан тұратын, орындаушылық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызметі, орындаушылық шығармашылықтың түрі;
3) актерлік шеберлік - өзін өзі жетілдірудің, жеке әлеуетін, тұлғаның эмоциялығы мен ажарлығын ашу жолы;
4) аутотренинг - өзін өзі сендіру арқылы адамның өзінің писхикалық және физикалық күйне әсер етуден тұратын терапия әдісі;
5) әртістік техника - әртістің психикалық және физикалық табиғатын жетілдіруді дамытуға бағытталған техника;
6) байланысты суырып салу - суырып салу серіктеспен байланысу нүктесі шеңберінде құрлатын би;
7) бейне - шынайылықты сезімдік-нақты формада жалпылап көрсету;
8) би - ырғақты, мәнерлі дене қозғалысы, әдетте олар белгілі композиция бойынша құрылады және музыканың сүйемелдеуімен орындалады;
9) би этюді - аяққа немесе қолға арналған қандай да бір би қимылын пысықтау;
10) бидің комбинациясы - хореография өнерінің маңызды мәнерлеу құралы;
11) бидегі және сахна өнеріндегі пластика - жалпы гармония, қимылдар мен ишараттардың үйлесімділігі;
12) диалог - екі актер арасындағы өзара сөйлесуді, сөз алмасуды білдіретін театрлық іс-әрекеттің формасы;
13) дикция - сөздер мен буындарды ашық және анық айту;
14) жанр - суретшінің бейнелеу нысанына деген эмоциялық көзқарасымен анықталатын шығарманың ерекшеліктерінің жиынтығы;
15) идеомоторлық қимылдао - "идео" (ойша) және "моторика" (қимыл), яғни "ойша қимылдау". Идеомоторика қимылдарды орындауды көрсетуге негізделген және өзін өмірде идемоторлық актілер ретінде көрсететін фундаменталды психофизикалық механизмдер болып табылады;
16) классикалық би - қимылдың әртүрлі топтарын және аяқтың, қолдың, дененің және бастың қалпын мұқият пысықтауға негізделген хореография өнерінің мәнерлеу құралдарының жүйесі;
17) мимика - қимыл, тұрыс және беттің әртүрлі бейнесін жасау арқылы түпкі ой мен сезімді жеткізу өнері;
18) ойын - театр өнерінің басты элементі; спектакльдің, көріністің ұсынатын жағдайындағы актердің жағдайы;
19) орындаушылық шеберлік - онсыз концерттік және басқа сахналық қызметтің болуы мүмкін емес, кәсіби тәсілдердің жиынтығы;
20) өнер - әлемді рухани-практикалық танудың ерекше түрі, жасампаздық пен танымның бірлігі, адамзат арасындағы араласуды бағалау, кез-келген қызмет аясындағы білік, шеберлік деңгейі;

21) пантомима – особый жанр сценического искусства, в котором основными средствами выражения являются движение актера и специфическая техника этого движения;
22) пластический образ – образ зрительный, изобразительный; видимый изобразительный образ лежит в основе образных знаков всех видов эстетической деятельности;
23) пластический этюд – зарисовки, фантазии, эксперименты, из которых впоследствии методом отбора и рождаются спектакли театра;
24) пластика в сценическом искусстве – общая гармония, согласованность движений и жестов;
25) сценическое действие – одно из основных выразительных средств в актерском искусстве;
26) пластический рисунок спектакля – решение пространства театрализованного действа;
27) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
28) релаксация – непроизвольное или произвольное состояние покоя, которое связано с частичным или полным мышечным расслаблением;
29) репертуар – совокупность пьес, исполняемых одним театром в течение одного сезона или какого-то периода времени; подбор пьес одного и того же стиля или одной и той же эпохи; совокупность ролей, которые в состоянии сыграть один актер, диапазон его актерских возможностей, его амплуа;
20) репетиция – работа по разучиванию текста и сценической игры, выполняемая актерами под руководством режиссера;
31) роль – совокупность текста и игры актера;
32) ролевая игра – вид драматического действия, участники которого действуют в рамках выбранных ролей, руководствуясь характером своей роли и внутренней логикой среды действия;
33) театр – форма исполнительского искусства;
34) этюд в театральной педагогике – упражнение для совершенствования актерской техники; этюд в эмоционально-смысловом обучении – ролевая игра;
35) театральный этюд – упражнение для развития актерской техники, основанное на импровизации;
36) интерпретация – восприятие и переосмысление произведения искусства, раскрытие образа посредством индивидуального осмысления его содержания;
37) народно-сценический танец – высокохудожественное, профессиональное хореографическое искусство, созданное на основе народного фольклора или собственного видения балетмейстера и обогащенное разнообразной палитрой выразительных средств, которые максимально точно помогают раскрыть художественно-образное содержание хореографического действия;
38) действие – проявление энергии, деятельности, воздействие, влияние; развитие событий, составляющих основу сюжета (фабулы); психофизический процесс, направленный на достижение какой-либо цели в борьбе с предлагаемыми обстоятельствами;

21) пантомима - сахна өнерінің ерекше жанры, мұндағы жеткізудің негізгі құралы актердің қимылы және осы қимылдың ерекше техникасы болып табылады;
22) пластикалық бейне - көрінетін, бейнеленетін бейнелер; көрінетін бейнелеу өнері эстетикалық қызметтің барлық түрлерінің бейнелі белгілері негізінде жатыр;
23) пластикалық этюд - суреттемелер, қиялдар, эсперименттере, олардың іріктеу әдісінің салдарынан театр спектакльдері туындайды;
24) сахна өнеріндегі пластика - қозғалыстар мен қимылдардың жалпы гармониясы, үйлесімділігі;
25) сахналық қимыл - актердің сыртқы техникасының маңызды құрамдасы;
26) спектакльдің пластикалық суреттемелері - театрландырылған әрекеттің кеңістіктік шешімі;
27) суырып салу (импровизация) - орындау процесінде құрылатын өнер туындысы, немесе оны құру процесі;
28) релаксация - жартылай немесе толық бұлшық етті босатумен байланысты, тыныштықтың еркінен тыс немесе ерікті күйі;
29) репертуар - бір театрдың бір кезең арасында немесе қандай да бір уақыт аралығында орындайтын пьесалардың жиынтығы; қандай да бір стильдегі немесе қандайда бір ғасырдың пьесаларын іріктеп алу; бір актердің ойнап шығатын мүмкіндігі бар рөлдердің жиынтығы, оның актерлік шеберлігінің диапазоны, оның өзіне сәйкес рөлі;
30) репетиция - режиссердің басшылығымен актерлердің орындайтын, мәтінді жаттау және сахнада ойнау жұмысы;
31) рөл - актердің мәтіні мен ойының жиынтығы;
32) рөлдік ойын - драмалы әрекеттердің түрі, оның қатысушылары өзінің рөлінің мінезін және әрекеттің ішкі логикалық ортасын жетекшілікке алып, таңдалып алынған рөлдер шеңберінше әрекет етеді;
33) театр - орындаушылық өнердің формасы;
34) театр педагогикасындағы этюд - актерлік техниканы жетілдіруге арналған жаттығулар; оқытудың эмоциялық мағынасындағы этюд - рөлдік ойын;
35) театр этюді - суырып салуға негізделген, актерлік техниканы дамытуға арналған жаттығулар;
36) түсіндіру (интерпретация) - өнер туындысын қабылдау және ойлап түсіну, оның мазмұнын өзінше түсіну арқылы бейнені ашу;
37) халықтық-сахналық би - халықтық фольклор немесе балейтмейстердің өзінің көзқарасы негізінде туындаған және хореографиялық әрекеттің көркемдік-бейнелі мазмұнын барынша нақты ашуға көмектесетін, мәнерлеу құралдарының әртүрлі бояуларына қанық көркемдік деңгейі жоғары, кәсіби хореографиялық өнер;
38) іс-қимыл - энергияны, әрекетті, ықпалды, әсерді көрсету; сюжеттің (фабула) негізін құраушы оқиғаны өршіту; ұсынылатын жағдайлармен күресудегі қандай да бір мақсатқа жетуге бағытталған психофизикалық процесс;

39) жест – телодвижение, особенно движение руками, сопровождающее речь для усиления ее выразительности или заменяющие ее;
40) ритмопластика – система физических упражнений для всестороннего гармонического развития тела;
41) цирк – форма исполнительского искусства.
3. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей детей, воспитание их пластической культуры, формирование у обучающихся комплекса навыков, позволяющих выполнять задачи различной степени сложности в процессе подготовки цирковых номеров, представлений.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) изучение частных двигательных навыков – технических приемов выполнения заданий повышенной трудности, ознакомление с исторической стилистикой движения;
2) обучение комплексу упражнений, приемов, четкому выполнению элементов, соединений и композиций сценического движения, равномерному непрерывному движению, навыкам музыкально-двигательного движения;
3) формирование начальных навыков координации движений, реакции, решительности, динамичности, прыгучести, физической силы, выработка конкретности и точности движения, правильного распределения мышечных усилий, ритмичности и музыкальности;
4) формирование культуры движений на основе гимнастики, акробатики, ритмики, эквилибристики, жонглирования, клоунады;
5) владение своим телом, оценка своего физического состояния и регулирование его в процессе учебной деятельности;
6) формирование музыкально-ритмических навыков, обучение навыкам актерского мастерства;
7) выработка способности легко осваивать новые сценические движения, приобретение навыков и умений, расширение диапазона двигательных возможностей; совершенствование пластической техники;
8) обогащение детей новыми выразительными средствами, решение постановочных и художественных задач средствами сценической и пластической выразительности.
Развивающие:
1) достижение абсолютной мышечной свободы, легкости и уверенности в работе с собственным телом, смелое освоение физических навыков, снятие зажимов и избавлении от неуверенности и страха;
2) развитие гибкости и пластичности обучающихся на основе обучения разнообразным комплексам упражнений и приемов, необходимых для работы над пластическим воплощением образа;
3) развитие артистических, эмоциональных качеств средствами сценического движения;
4) развитие внимания, памяти, наблюдательности путем воссоздания на сценической площадке пластических образов, взятых из окружющего мира;
5) развитие творческого воображения через создание цирковых номеров, представлений, пластических этюдов.
Воспитательные:

39) ым (ишарат) - сөздің мәнерлігін арттыру үшін сүйемелдейтін, тіпті оның орнын басуға арналған дене қозғалысы, әсіресе қолмен қимыл жасау;
40) ырғақты пластика - дененің жан-жақты үйлесімді дамуына арналған физикалық жаттығулар кешені;
41) цирк - орындаушылық өнердің формасы.
3. Бағдарламаның мақсаты: балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау, олардың пластикалық мәдениеттерін тәрбиелеу, білім алушылардың цирктік нөмірлерді, көріністерді дайындау процесінде күрделілігі әртүрлі деңгейдегі міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдылар кешенін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) жеке қимыл дағдыларын меңгеру - күрделілігі жоғары тапсырмаларды орындаудың техникалық тәсілдерін, қимылдардың тарихи стильдерімен танысу;
2) жаттығулар кешенін, тәсілдерін, элементтерді анық орындауға, сахналық қимылдарының біріктірілулері мен композицияларын, бірқалыпты үздіксіз қимылдауды, музыкалық-қимыл қозғалыстарыныңи дағдыларын үйрету;
3) қимылдарды, реакцияны, шешімділікті, динамикалықты, секіруді, физикалық күшті үйлестірудің алғашқы дағдыларын қалыптастыру, қимылдардың нақтылығын және анықтылығын пысықтау, бұлшық ет күшін, ырғақтылықты және әуезділікті дұрыс бөлу;
4) гимнастика, акробатика, ритмика, эквилибристика, жонглерлеу, клоунада негізінде қимыл мәдениетін қалыптастыру;
5) өз денесін басқару, өзінің физикалық жағдайын бағалау және оқу қызметі процесінде оны реттеу;
6) музыкалық-ырғақтық дағдыларды қалыптастыру, актерлік шеберлік дағдыларына оқыту;
7) жаңа сахна қимылдарын жеңіл меңгеру қабілетін дағдыландыру, дағдылар мен біліктерді меңгеру, қимылдау мүмкіндіктерінің диапазонын кеңейту; пластикалық техниканы жетідіру;
8) жаңа мәнерлеу құралдарымен балалардың білімдерін толықтыру, сахналық және пластикалық мәнерлеу құралдары арқылы қойылымдық және көркемдік міндеттерді шешу.
Дамыту:
1) өзінің денесімен жұмыс істеу кезінде бұлшық еттердің абсолютті еркіндігіне, жеңілділігіне және сенімділікке қол жеткізу, физикалық дағдыларды батыл меңгеру, тырысуларды босату және сенімсіздіктен және үрейден арылу;
2) бейнені пластикалық түрлендіру бойынша жұмысқа қажетті әртүрлі жаттығулар кешендері мен тәсілдеріне оқыту негізінде білім алушылардың икемділігі мен пластикалығын дамыту;
3) сахналық қимылдар арқылы әртістік, эмоциялық қасиеттерін дамыту;
4) сахна алаңдарында қоршаған әлемнен алынған пластикалық бейнелерді жасау арқылы зейінді, есте сақтау жадын, байқампаздықты дамыту;
5) цирктік нөмірлерді, көріністерді, пластикалық этюдтерді құру арқылы шығармашылық қиялды дамыту.
Тәрбиелік:

1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами цирковой деятельности;
2) воспитание интереса к цирковому искусству, самостоятельным занятиям упражнениями по сценическому движению;
3) воспитание у обучающихся творческой потребности, постоянного самосовершенствования культуры тела путем индивидуального тренинга;
4) воспитание художественного вкуса и умения логически мыслить;
5) формирование личности с широким кругозором, богатым духовным миром, способной к социальной адаптации путем приобщения к искусству театра;
5. Срок освоения Программы – пять лет. Обучение начинается с 5 класса. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств. Программа предназначена для обучения детей на цирковом отделении школы искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
7. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
8. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
9. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
10. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
11. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
12. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Программа позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с цирковым искусством, которые формируются в учебном процессе.

1) цирк қызметірінің құралдары арқылы көркемдік және эстетикалық талғамды қалыптастыру;
2) цирк өнеріне, сахна қимылдары бойынша өзіндік сабақтарға деген қызығушылықты тәрбиелеу;
3) жеке тренингтер арқылы білім алушыны шығармашылық қажеттілігін, дене мәдениетін жетілдіруді тәрбиелеу;
4) көркемдік талғамды және логикамен ойлау білігін тәрбиелеу;
5) дүниетанымы кең, рухани әлемі бай, театр өнеріне араластыру арқылы әлеуметтік бейімделуге қабілетті тұлғаны қалыптастыру.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - бес жыл. Оқыту бесінші сыныптан басталады. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Бағдарлама өнер мектебінің цирк бөліміндегі балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
7. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
8. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
9. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
10. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
11. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
12. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, цирк өнерімен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.

13. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, на формирование у обучающегося необходимых знаний в области объективных законов сценического движения и умения их использовать.
14. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
15. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении навыками сценического движения;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
16. Программа создает условия для овладения обучающимся базовыми знаниями в области циркового искусства, навыками сценического движения, которые помогут в дальнейшем самостоятельно выполнять задачи различной степени сложности в процессе подготовки цирковых представлений.
17. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении навыков актерского мастерства.
18. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению необходимых навыков и способности согласовывать технику движения с психологией проживания;
2) формированию пластической выразительности и навыков импровизации;
3) овладению навыками мимики, пантомимы, языка жестов;
4) развитию умения фантазировать, сочинять, воплощать пластически художественный образ;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
19. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
20. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.

13. Бағдарлама дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, білім алушылардың сахналық қимылдардың объективті заңдылықтары және оларды қолдану білігі саласында қажетті білімді алуға бағдарланған.
14. Педагог оқу міндеттерін белгілеуде икемділік есебінен әрбір білім алушыға жеке тәсілмен келуді, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндігіне жағдай жасайды.
15. Бағдарламаға қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы сатылылық;
2) сахналық қимылдардың дағдыларын меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаты.
16. Бағдарлама білім алушылардың цирктік көріністерді дайындау процесінде күрделілік деңгейі әртүрлі міндеттері әрі қарай өз бетінше орындауға көмектесетін цирк өнері саласындағы негізгі білімді, сахналық қимыл дағдыларын меңгеруге жағдай жасайды.
17. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған.
Педагог сахналық қимылдар негіздерін меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке назар аударады.
18. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) қимыл техникасын бастан кешіру психологиясымен үйлестірудегі қажетті дағдылар мен қабілеттерді меңгеру;
2) пластикалық мәнерлікті және суырып салу дағдыларын қалыптастыру;
3) мимика, пантомима, ишарат тілі дағдыларын меңгеру;
4) пластикалық көркемдік бейнені қиялдау, ойдан шығару, іске асыру білігін дамыту;
5) білім алушылардың шығармашылық қызмет дағдысын алуы.
19. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
20. Бағдарлама білім алушының жасының және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, оқу пәнінің шеңберінде негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.

21. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и цирковых режиссеров.
22. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории циркового искусства. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности актерской игры;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям сценического движения, понимание конкретных задач, поставленных перед обучающимися на занятии.
23. Специфика группового обучения предмету "Сценическое движение" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
24. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – беседа, рассказ, диалог;
2) наглядный – показ педагогом сценических движений, репродукций, фильмов, просмотр видео, фотоматериалов, индивидуальные занятия;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, постановка цирковых представлений, номеров, трюков, этюдов, репетиции;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
25. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей.
26. Формы занятий:
1) урок;
2) мастер-класс;
3) экскурсия.
27. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.

21. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, тұлғалық қызметтік, жеке сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен өнертанушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
22. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесінің психологиялық және педагогикалық ғылым, теориясы және цирк өнері тарихының заманауи жетістіктерінің негізінде құрылуын талап етеді. Педагог дидактиканың ережелерін басшылыққа алады: қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын білдіреді;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты сахналық қимылдары сабақтарына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
23. "Сахналық қимылдардың негізі" және топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлі болуына жағдай жасайды.
24. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - түсіндіру, әңгімелеу, диалог;
2) көрнекілік - педагогтің сахна қимылдарын, репродукцияларды, фильмдерді көрсетуі, бейне, фото материалдарды қарау, жеке сабақтар;
3) практикалық - қайталап орындалатын және шығармашылық жаттығулар, цирктік көріністерді, нөмірлерді, трюктерді, этюдтерді, репетицияларды қою;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, логикалық ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерді құру.
25. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
26. Сабақ формалары:
1) сабақ;
2) шеберлік сынып;
3) экскурсия сабағы.
27. Бағдарламаны іске асыру кезінде педагог заманауи өнер мектебінде интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.

28. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
29. Урок состоит из теоретической и практической частей. Теоретическая часть включает объяснение педагогом необходимых теоретических понятий, показ изучаемых элементов упражнений, цирковых постановок, представлений, номеров, просмотр видеоматериалов.
30. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) участие обучающихся в семинарах и мастер-классах;
3) подготовка к контрольным урокам, зачетам;
4) подготовка к цирковым представлениям;
5) посещение филармоний, цирков, концертных залов, музеев;
6) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
31. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
32. Главным методологическим принципом преподавания предмета является освоение закономерностей движения в сценических условиях. В основе содержания лежит постижение сценической пластики, пантомимы, элементов актерского мастерства.
33. Из номеров и пластических зарисовок составляется пластическая постановка, имеющая тему, идею и сверхзадачу, целью которой является раскрытие творческого потенциала личности через занятия сценическим движением, умение грамотно управлять не только своей психикой, но и телом.
34. Изучение основ сценического движения дает обучающемуся знания и приемы, необходимые для яркого и полного выражения цирковых и актерских задач в постановках, которые должны обладать не только богатым идейным содержанием, но и отличаться высокой культурной формой.
35. Педагог знает закономерности развития ребенка, занимающегося цирковым искусством, умеет предугадать динамику развития обучающегося под влиянием отобранной репертуарной программы, умеет гибко и полноценно реагировать в учебно-воспитательном плане на новые веяния в современной цирковой жизни.
36. Педагог применяет различные подходы к обучающемуся, учитывает оценку их интеллектуальных, физических и эмоциональных данных, уровень подготовки.
37. Искусство сценической пластики основывается на музыкально-организованных, условных, образно-выразительных движениях человеческого тела. В процессе работы большое внимание педагог уделяет развитию чувства ритма, стиля, художественного образа, осмысленности и искренности исполнения сценических движений.
38. Показ движений применяется педагогом для передачи характера движений. Показ помогает обучающемуся выразительно, эмоционально и технически правильно исполнить любое движение, упражнение, цирковой номер, представление.

28. Педагогтің білім алушылармен топтық жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
29. Сабақ теориялық және практикалық бөлімдерден тұрады. Теориялық бөлімі педагогтің қажетті теориялық түсініктерді түсіндіруді, үйретілетін жаттығулардың элементтерін, цирктік қойылымдарды, көріністерді, нөмірлерді көрсетуді, бейне материалдарды қарауды қамтиды.
30. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) өзіндік сабақтар;
2) білім алушылардың шеберлік сыпыптарға қатысуы;
3) бақылау сабақтарына, сынақтарға және емтихандарға дайындық;
4) театр көрсетілімдеріне дайындық;
5) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
6) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
31. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
32. Пәнді оқытудың негізгі әдістемелік қағидаты сахна жағдайында қимыл заңдылықтарын меңгеру болып табылады. Оның мазмұнының негізінде сахналық пластика, пантомима, актерлік шеберлік элементтерін меңгеру жатыр.
33. Нөмірлерден және пластикалық суреттемелер негізінде мақсаты сахна қимылдары сабақтары арқылы тұлғаның шығармашылық әлеуетін ашу, өзінің жеке психикасына ғана емес, сондай-ақ денесін сауатты басқару білігін тәрбиелеу болып табылатын, өзінің тақырыбы, идеясы және аса жоғары міндеттері бар пластикалық қойылым құрылады.
34. Сахна қозғалысы негізін меңгеру білім алушыларға мазмұны жағынан бай, сондай-ақ жоғары мәдени формамен ерекшеленетін қойылымдардағы цирктік және актерлік міндеттерді ашық және қанық көрсетуге қажетті білім мен тәсілдерді береді.
35. Педагог цирк өнерімен айналысып жүрген баланың даму заңдылықтарын біледі, іріктеліп алынған репетуралардың әсерінен білім алушының даму динамикасын болжайды, оқу-тәрбиелік жоспарда заманауи цирк өміріндегі жаңашылдықтарға икемдік танытады және оларды толық қабылдай біледі.
36. Педагог білім алушыға әртүрлі әсілдерді қолданады, олардың зияткерлік, физикалық және эмоциялық қабілеттерін, дайындық деңгейін ескереді.
37. Сахналық пластика өнері адам денесінің музыкалық-ұйымдасқан, шартты, бейне-мәнерлеу қимылдарына негізделеді. Сабақ процесінде педагог көбінесе ритм сезіміне, стильге, көркемдік бейнеге, сахна қимылдарын түсініп және шынайы ойнауға үлкен көңіл бөледі.
38. Педагог қимылдардың сипатын жеткізу үшін қимылдарды көрсету қолданады. Көрсету білім алушыға кез-келген қимылды, жаттығуды, цирктік нөмірді, көріністі мәнерлі, эмоциямен және техника жағынан дұрыс орындауға көмектеседі.

39. Обучающийся на каждом уроке под руководством педагога учится чувствовать свое тело, движения, развивает психофизические качества.
40. Выразительным средством циркового искусства является действие – психофизический процесс, в котором оба начала – психическое и физическое –существует в неразрывной связи.
41. Педагог в процессе обучения выявляет и развивает фантазию обучающихся. Обучающийся не только выполняет заданный педагогом пластический рисунок, но и учится созданию пластического образа.
42. Упражнения на пластическую фантазию проводятся в первый год обучения, педагог добивается точности исполнения заданий, не допускает приблизительности, поверхностного освоения материала.
43. Каждый элемент упражнения, выполняемый обучающимися, носит творческий характер, актерское игровое начало. Заключительный этап обучения включает в себя постановочную работу на конкретном цирковом материале.
44. Педагог уделяет особое внимание характеру музыки, который должен соответствовать характеру движения. Музыка помогает находить органичный ритм движения.
45. Педагог уделяет особое внимание подготовительным упражнениям. На каждом занятии повторяются и закрепляются пройденные элементы. Требование точности выполнения движения сопровождается объяснением целесообразности выполнения задачи, учебные схемы, предлагаемые педагогом, исполняются точно и осмысленно.
46. Задачи упражнений для подготовительного тренинга:
1) сохранение баланса, контроль перехода из одной позиции в другую;
2) контроль меры напряжения тела, подробная проработка каждого этапа упражнения;
3) координация движения в соответствии с предложенными структурой и задачами;
4) освоение упражнения в разных скоростях, сохранение максимальной амплитуды, мягкости и непрерывности движения;
5) немеханическое выполнение движений, управление инерцией движения;
6) непрерывное, свободное дыхание во время выполнения упражнений, не сдерживая выдох;
7) контроль работы периферии тела (ног, рук, лица) до мельчайших подробностей;
8) контроль ощущения движения во время выполнения упражнений.
47. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
48. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Самостоятельная работа осуществляется при условии обеспечения полной безопасности для здоровья.
49. В самостоятельную работу обучающихся входит составление индивидуального тренинга, работа с предметами, просмотр видеозаписей пластических и танцевальных спектаклей по рекомендации педагога.

39. Білім алушы әр сабақта педагогтің жетекшілігімен өзінің денесін, қимылды сезінуді үйренеді, психофизикалық қасиеттерін дамытады.
40. Цирк өнеріндегі мәнерлеу құралы болып әрекет табылады, яғни психикалық және физикалық екі бастау тығыз байланыста болатын психофизикалық процесс.
41. Педагог оқыту процесінде білім алушының қиялын анықтайды және дамытады. Білім алушы педагогтің тапсырған пластикалық суреттемелерін ғана орындап қоймай, сондай-ақ пластикалық бейне жасауды үйренеді.
42. Пластикалық қиялға арналған жаттығулар оқытудың бірінші жылында жүргізіледі, педагог тапсырмаларды орындауда нақтылыққа тырысады, материалды шамамен,үстіртін оқуға жол бермейді.
43. Білім алушының орындайтын жаттығуларының әрбір элементі шығармашылық сипатқа ие болады, актерлік ойынның бастамасы. Оқытудың қорытынды кезеңі нақты цирктік материалда қойылымдық материалмен жұмысты қамтиды.
44. Педагог қимылдың мінезіне сәйкес келетін музыканың сипаттарына ерекше көңіл бөледі. Музыка қимылдардың үйлесімді ритмін табуға көместеседі.
45. Педагог дайындық жаттығуларына ерекше назарды аударады. Әр сабақта өткен материалдары қайталанады және бекітіледі. Қимылдарды нақты орындауды талап ету міндеттердің мақсатын түсіндірумен қатар беріледі, педагогтің ұсынған оқу сызбалары нақты және мағынасын түсініп орындалады.
46. Дайындық тренингтеріне арналған жаттығулардың міндеттері:
1) тепе-теңдікті сақтау, бір позициядан екінші позицияға ауысуды бақылау;
2) дененің тырысу өлшемін бақылау, жаттығудың әрбір кезеңін мұқият пысықтау;
3) ұсынылған құрылым мен міндеттерге сәйкес қимылды үйлестіру;
4) жаттығуларды әртүрлі жылдамдықтарда меңгеру, қимылдардың максималды амплитудасын, жұмсақтылығын және үздіксіздігін сақтау;
5) қимылдарды механикалық түрде орындамау, қимылдардың инерциясын басқару;
6) жаттығуларды орындау кезінде дем шығаруды ұстап тұрмай, үздіксіз, еркін дем алу;
7) дененің перифериясының жұмысын (аяқ, қол, бет) ұсақ бөлшектерге дейін бақылау;
8) жаттығуларды орындау кезінде қимылды сезінуді бақылау.
47. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
48. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Өзіндік сабақтар балалардың денсаулық қауіпсіздігі толық қамтамасыз етілген жағдайда ғана жүргізіледі.
49. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарына жеке тренингтерді құру, заттармен жұмыс істеу, педагогтің ұсынымы бойынша пластикалық және би спектакльдерінің бейне жазбаларын қарау кіреді.

50. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) сочинение этюдов;
2) работа над индивидуальными заданиями;
3) самостоятельная работа над ролью;
3) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над этюдом, ролью;
4) устный отчет о подготовке домашних заданий.
51. Индивидуальный тренинг состоит из:
1) растягивающих и вытягивающих упражнений;
2) упражнений вращательных;
3) упражнений на развитие координации;
4) упражнений на чувство баланса;
5) упражнений на развитие прыгучести.
52. Структура урока:
1) пластическая разминка;
2) разучивание новых трюков и приемов;
3) самостоятельная подготовка пласитческих этюдов;
4) этюдные показы;
5) обсуждение показов;
6) работа над ошибками;
7) запись домашнего задания.
8) подведение итогов урока.
53. Межпредметные связи предмета "Сценическое движение" с предметами "Основы актерского мастерства", "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Жонглирование", "Клоунада", "Ритмика" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
54. Программные требования в 5 классе:
1) обучающийся знакомится с техникой безопасности, терминологией, разучивает упражнения, направленные на укрепление и развитие мыщц, суставов, соединение дыхания и движения;
2) осваиваются элементарные упражнения пластической культуры, знания о технике двигательных навыков, специальные сценические навыки, совершенствуется телесный аппарат;
3) приобретается опыт сценического выступления, составления цирковых номеров, этюдов, осваивается общая культура поведения и общения в творческом коллективе.
55. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет "сценическое движение". Краткое знакомство с историей предмета. Техника безопасности на занятиях по сценическому движению. Значение и роль сценического движения, как выразительных средств актерской работы. Практика. Творческие игры на выявление способностей и возможностей обучающихся. Самостоятельная импровизация. Общение и взаимодействие. Самоанализ, взаимоанализ.
Тема 2. Основы сценического движения. Понятие "сценическое движение". Элементарные упражнения на раскрепощение мышц.
Тренировка скорости, темпа и контрастности движения. Разминка – разогревание мышц, активизация их восприимчивости. Овладение различными темпо-скоростями. Переход от медленного движения к быстрому. Контрастность владения темпами. Умение ходить, двигаться, садиться. Вставать, ложиться, подниматься в разных скоростях.
Подготовительный тренинг. Подготовка костно-мышечного аппарата обучающегося и определение степени готовности к активной работе на уроке. Коррекция. Упражнения в подтягивании, скручивании, прогибании, вращении. Упражнения в ходьбе, прыжках, беге. Упражнения в равновесии: наклоны, прогибы, вращения, прыжки. Упражнения на повышение чувства равновесия (тренировка вестибулярного анализатора). Упражнения на повышение устойчивости тела (оперирование центром тяжести). Упражнение на фиксирование позиции.
Тема 3. Развивающий тренинг. Развитие и совершенствование качеств, обеспечивающих гармоничное состояние костно-мышечного аппарата. Упражнения на гибкость. Упражнения для развития пассивной и активной гибкости и растяжку. Упражнения на силу (укрепление мышц рук, плечевого пояса, шеи, спины, брюшного пресса и ног). Динамические упражнения. Упражнения для развития взрывной силы. Статические (изометрические) упражнения. Упражнения на выносливость. Упражнения на координацию (повышение точности организации движений во времени и пространстве, совершенствование многоплоскостного внимания, повышение скорости освоения новых движений, умений и навыков).
Тема 4. Координационные упражнения для рук, выполняемые в одной, двух и трех плоскостях и со сменой плоскостей. Сочетание координационных упражнений для рук с различными движениями ног. Упражнения на быстроту реакции. Упражнения на прыгучесть и подвижность стопы.
Упражнения на мышечную память, освобождение мышц. Произвольное управление мышечными напряжениями; попеременное напряжение и расслабление отдельных групп мышц и частей тела в различных положениях; расслабление отдельных групп мышц без предварительного их напряжения; расслабление одних мышц при одновременном напряжении других; "переливание" напряжений и расслаблений из одних мышц в другие; полное расслабление всех мышц с падением и без падения; выработка волевого, а затем и подсознательного контроля за мышечными напряжениями.
Упражнения на ощущение центра тяжести. Упражнения на вестибулярный аппарат.
Тема 5. Пластический тренинг. Развитие внутреннего ощущения движения. Упражнения на напряжение и расслабление. Упражнения на подвижность и выразительность рук. Упражнения на подвижность и ловкость. Приобретение опыта интегрирования различных физических и психофизических качеств при решении сложных двигательных и действенных задач; телесная и ручная ловкость. Упражнения на чувство непрерывного движения, формы, жеста, пространства. Упражнения на освоение различных типов и характеров движения.
Тема 6. Специальный тренинг. Развитие психофизических качеств актера. Упражнения на развитие чувства равновесия. Повышение чувствительности вестибулярного аппарата, обострение чувства равновесия и повышение устойчивости тела. Упражнения на чувства пространства. Упражнения чувства инерции движения. Упражнения чувства формы. Упражнения чувства партнера.
Тема 7. Сценическая акробатика. Освоение акробатических навыков и развитие комплекса психофизических качеств. Трансформация акробатического навыка из спортивного в сценический навык.
Подготовительные упражнения. Индивидуальная акробатика. Освоение основных элементов индивидуальной акробатики. Упражнения в балансировании. Шпагаты. Мосты. Упоры, стойки, перекаты, кувырки, перекидки, перевороты колесом. Парная акробатика. Освоение основных элементов парной акробатики (поддержки, седы, стойки, выход на плечи). Акробатические композиции и вариации. Элементы эксцентрической акробатики. Акробатические комбинации и фразы. Этюды с использованием элементов акробатики.
Тема 8. Сценические падения. Освоение техники падений, развитие способности управлять мышечным напряжением и расслаблением, инерцией движения. Контроль процесса движения, вызванного потерей равновесия.
Упражнения по освоению основных биомеханических принципов различных схем сценических падений. Подготовительные упражнения к пассивным падениям. Падения из положения сидя, стоя на коленях. Пассивные падения из положения стоя в различных направлениях. Приемы страховки, активные падения в различных направлениях. Падения на полу. Падения через препятствия. Падения с предметом в руках. Падения во взаимодействии с партнером. Цепочка падений в декорации. Оригинальные и трюковые падения.
Тема 9. Гимнастический комплекс в развитии творческих навыков физического самочувствия. Значение общефизической подготовки в искусстве сценического общения.
Тренировка наблюдательности. Умение увидеть, запомнить, воспроизвести в определенный отрезок времени то или иное движение. Работа в группах, парах. Передача не только точности движения, позы, но и внутреннее их состояние, ощущение. Движение в разных ракурсах и мизансценах. Восстановление собственных ракурсов и мизансцен и мизансцен партнеров. Применение полученных знаний при работе над трюком, цирковым номером.
Общеразвивающие упражнения на двигательные навыки. Освоение техники правильного дыхания, развитие гибкости и подвижности тела. Упражнения на развитие координации движений. Внутренняя направленность и конкретность движений. Разнообразие рисунков, ритмов, скоростей, ракурсов движений, их выразительность и внутреннее оправдание. Применение полученных знаний при работе над трюком, цирковым номером.
Тема 10. Пластичность. Осанка. Походка. Естественность манер и необходимость постоянного контроля. Практические тренинги. Упражнение на развитии гибкости, подвижности и выразительности рук. Выражение мысли при помощи рук. Сценическая пластика в воспитании рече-двигательных навыков. Зрительно-слуховые сценические упражнения. Словесно-звуковые театральные эффекты.
Тема 11. Сценическое действие как единый психофизический процесс. Понятия "темп", "ритм". Ритмичность как навык пространственно-временной организации движения.
Упражнения на ритмизацию. Комплексный тренинг. Комплексный набор упражнений.
Тема 12. Общая пластическая постановка. Понятие "пластический этюд", "пластическая зарисовка". Индивидуально-групповые репетиционные занятия.
Тема 13. Мимика. Работа над мимикой – одна из важнейших актерских задач. Виды мимики: непроизвольная и произвольная. Мимические упражнения. Пальчиковая гимнастика. Речь и пальчики. Пальчиковые игры.
Тема 14. Поведение на сцене. Ритмопластика. Развитие двигательных способностей. Упражнения на координацию и равновесие. Ритмическая гимнастика. Физический тренинг. Влияния физического поведения на внутреннее состояние человека. Умение контролировать "чувство времени".
Тема 15. Этюды. Понятие пластического этюда на уроках сценического движения. Самостоятельно придуманные обучающимся этюды на заданную тему, музыку, ситуацию. Импровизации с использованием элементов полученных навыков.
Тема 16. Этюды. Практика. Выполнение пластических упражнений. Работа над этюдами в жанре импровизации. Сочинение и воплощения придуманной идеи. Развитие мастерства перевоплощения. Выразительность пластики.
Упражнения на развитие фантазии. Движение в заданном пространстве с определенной скоростью. Этюды на заданную тему.
Тема 17. Понятие "ролевая игра". Виды ролевых игр. Мимика и жест. Поза и жест. Смена сценического движения. Музыкальная сказка с элементами сценического движения.

50. Білім алушының жеке сабақтарын белсендіру үшін қолданылатын жұмыс формалары:
1) этюдтерді шығару;
2) жеке тапсырмалармен жұмыс;
3) рөлмен өз бетінше жұмыс;
3) этюдпен, рөлмен жұмысқа қатысты педагогтің басты нұсқауларын күнделікке жазу;
4) үй тапсырмасын орындау туралы ауызша есеп беру.
51. Жеке тренингтің құрамы:
1) созуға және созылуға арналған жаттығулар;
2) айналмалы жаттығулар;
3) үйлесімділікті дамытуға арналған жаттығулар;
4) тепе-теңдік сезіміне арналған жаттығулар;
5) секіргіштікті дамытуға арналған жаттығулардан тұрады.
52. Сабақтың құрылымы
1) пластикалық жаттығулар;
2) жаңа трюктар мен тәсілдерді меңгеру;
3) пластикалық этюдтарды өз бетінше әзірлеу;
4) этюд көрсетілімдері;
5) көрсетілімдерді талдау;
6) қатемен жұмыс;
7) үй тапсырмасын жазу;
8) сабақтың қорытындысын шығару.
53. "Сахна қозғалысы" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Актерлік шеберлік негіздері", "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Жонглерлеу", "Клоунада", "Ритмика" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
54. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы қауіпсіздік техникасымен, терминдермен танысады, бұлшық еттерді, буындарды бекітуге және дамытуға, тыныс пен қимылды біріктіруге бағытталған жаттығуларды жаттайды;
2) пластикалық шынықтыру жаттығуларының элементтері, қимыл дағдыларының техникасы туралы білім, арнайы сахналық дағдылар меңгеріледі, дене аппараты жетілдіріледі;
3) сахнада өнер көрсету, цирктік нөмірлерді, этюдтерді құру тәжірибесі алынады, жүріс-тұрыстың жалпы мәдениеті және шығармашылық ұжымда араласу меңгеріледі.
55. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Сахна қозғалысы" пәніне кіріспе. Пәннің тарихымен қысқаша таныстырып өту. Сахналық қозғалыс сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Актерлік жұмыстың мәнерлеу құралы ретіндегі сахналық қозғалысының мәні мен рөлі. Практика. Білім алушылардың қабілеттері мен мүмкіндіктерін анықтауға арналған шығармашылық ойындар. Өз бетінше суырып салу. Араласу және өзара әрекет ету. Өз бетінше талдау, өзара талдау.
2-тақырып. Сахна қозғалысы негіздері. "Сахна қозғалысы" түсінігі. Бұлшық еттерді босатуға арналған қарапайым жаттығулар.
Қимылдың жылдамдығын, қарқынын және кереғарлығын жаттықтыру. Ширату - бұлшық еттерді жылыту, олардың қабылдауын белсендіру. Әртүрлі қарқындар мен жылдамдықтарға ие болу. Баяу қимылдан жылдам қимылға ауысу. Жүру, қозғалу, отыру. Тұру, жату, әртүрлі жылдамдықпен тұру.
Дайындық тренингтері. Білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратын дайындау және сабақта белсенді жұмысқа қаншалықты дайын екендігін анықтау. Түзету. Тартылу, бұрау, еңкею, айналу жаттығулары. Жүріп, секіріп, жүгіріп орындалатын жаттығулар. Тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығулар (ветибуляторлық анализаторды жаттықтыру). Дененің тұрақтылығын арттыруға арналған жаттығулар (орталық күшін бөлу). Позицияны бекітуге арналған жаттығулар.
3-тақырып. Дамытуға бағытталған тренингтер. Сүйек-бұлшық ет аппаратының үйлесімді күйін қамтамасыз ететін қасиеттерін дамыту және жетілдіру. Икемділкке арналған жаттығулар. Пассивті және белсенді иілгіштікке және созылуды дамытуға арналған жаттығулар. Күшке арналған жаттығу (қолдың, жауырынның, мойынның, арқаның, құрсақ тығыршығының және аяқтың бұлшық еттерін бекіту). Динамикалық жаттығулар. Жарылғыш күшті дамытуға арналған жаттығулар. Статикалық (изометриялы) жаттығулар. Шыдамдылыққа арналған жаттығулар. Үйлесімділікке арналған жаттығулар (қимылды уақыт пен кеңістіктікте нақты ұйымдастыруды арттыру, көп қырлы зейінді жетілдіру, жаңа қимылдарды, біліктер мен дағдыларды меңгеру жылдамдығын арттыру).
4-тақырып. Бір, екі неемесе үш жазықтықтарды және жазықтықтарды ауыстырып отырып орындалатын қолға арналған үйлестіру жаттығулары. Қолға арналған үйлестіру жаттығуларын аяқтың әртүрлі қимылдарымен бірге орындау. Реакцияның жылдамдығына арналған жаттығулар. Секіруге және табанның қозғалмалылығына арналған жаттығулар.
Бұлшық ет жадына, бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар. Бұлшық ет тырысуларын еркін басқару; бұлшық еттердің жеке топтарын және дененің бөліктерін әртүрлі қалыпта алмастырып тырыстыру және босату; жеке бұлшық ет топтарын алдын ала тырыстырмай босату; бір бұлшық еттерді тырыстыру кезінде басқа бұлшық еттерді босату; тырысуларды бір бұлшық еттерден келесілеріне "құю"; барлық бұлшық еттерді құлау және құламау кезінде босату; бұлшық ет тырысуларын алдымен ерікті, кейіннен түйсіксіз орындауды дағдыландыру.
Орталық күшті сезінуге арналған жаттығулар. Вестибулярлық аппаратқа арналған жаттығулар.
5-тақырып. Пластикалық тренинг. Қимылдың ішкі сезімін дамыту. Тырысуға және босатуға арналған жатығулар. Қолдардың қозғалғыштығына және мәнерлігіне арналған жаттығулар. Қолдардың қозғалғыштығына және ептілігіне арналған жаттығулар. Күрделі қимыл және әрекет міндеттерін шешу кезіндегі әртүрлі физикалық және психофизикалық қасиеттерді кіріктіру тәжірибесін алу;
Дене және қолдың ептілігі. Үздіксіз қозғалу, форма, ишарат, кеңістік сезіміне арналған жаттығулар. Қимылдың түрлері мен сипатын меңгеруге арналған жаттығулар.
6-тақырып. Арнайы тренинг. Актердің психофизикалық қасиеттерін дамыту. Тепе-теңдік сезімін дамытуға арналған жаттығулар. Вестибулярлық аппараттың сезімталдылығын арттыру, тепе-теңдік сезімін өршіту және дене тұрақтылығын арттыру. Кеңістіктікті сезінуге арналған жаттығулар. Қимыл инерциясы сезіміне арналған жаттығулар. Форма сезіміне арналған жаттығулар. Серіктесті сезінуге арналған жаттығулар.
7-тақырып. Сахналық акробатика. Акробатикалық дағдыларды дамыту және психофизикалық қасиеттер кешенін дамыту. Акробатикалық дағдыны спорттық дағдыдан сахналық дағдыға тасымалдыау.
Дайындық жаттығулары. Жеке аэробика. Жеке аэробиканың негізгі элементтерін меңгеру. Тепе-теңдіктегі жаттығулар. Шатқа отыру. Көпір жасау. Тіреліп тұру, тұру, домалау, аударылып түсу, лақтыру, дөңгелеп айналу. Жұптық акробатика. Жұптық акробатиканың негізгі элементтерін меңгеру (сүйемелдеу, отыру, тұру, иыққа шығу). Акробатикалық композициялар мен вариациялар. Акробатика элементтері қолданылатын этюдтер. Эксцентрикалық акробатиканың элементтері. Акробатикалық композициялар мен фразалар. Акробатика элементтері қолданылатын этюдтер.
8-тақырып. Сахнада құлау. Құлаудың техникасын меңгеру, бұлшық еттерді тырыстыру және босатуды, қимыл инерциясын басқару қабілетін дамыту. Тепе-теңдікті жоғалтудың салдарынан туындаған қимыл процесін басқару.
Сахнада құлаулардың әртүрлі сызбаларынының негізгі биомеханикалық қағидаттарын меңгеру бойынша жаттығулар. Пассивті құлауларға арналған дайындық жаттығулары. Отырған, тізерлер тұрған күйден құлау. Тұрған қалпында әртүрлі бағытқа пассивті түрде құлаулар. Сақтандыру тәсілдері, әртүрлі бағыттарға белсенді құлаулар. Еденге құлау. Кедергілер арқылы құлау. Қолындағы затымен бірге құлау. Серіктесімен өзара байланыста құлау. Декорациядағы құлау тізбектері. Ерекше және трюкті құлаулар.
9-тақырып. Физикалық күйдің шығармашылық дағдыларын дамытудағы гимнастикалық кешен. Сахнада араласу өнеріндегі жалпы физикалық дайындықтың мәні.
Байқампаздықты дамыту. Қандай да бір қимылды бергілі бір уақыт аралығында көру, естінде сақтап қалу, қайталау білігі. Топпен, жұппен жұмыс істеу. Тек қимылдың нақтылығын, дене тұрысымен ғана жеткізіп қоймай, сондай-ақ олардың ішкі күйін, сезімін жеткізу. Әртүрлі қырлардағы және мизанценалардағы қимылдар. Өздерінің жеке қырларын және мизанценаларды, серіктесінің мизанценасын қайта құру. Алған білімдерін трюкпен, цирктік нөмірмен жұмыс істеуде қолдану.
Қимыл дағдыларына арналған жалпы дамытушылық жаттығулар. Дұрыс тыныс алу техникасын, дененің икемділігі мен қозғалғыштығын дамытуды меңгеру. Қимылды үйлестіруді дамытуға арналған жаттығулар. Қимылдардың ішке бағытталуы және нақтылығы. Қимылдардың суреттерінің, ритмдерінің, жылдамдықтарының, қырларының әр түрлілігі, олардың мәнерлігі және ішкі ақталуы. Алған білімдерін трюкпен, цирктік нөмірмен жұмыс істеген кезде қолдану.
10-тақырып. Пластикалылық. Дене мүсіні. Жүрісі. Нақыштарының шынайылығы және ұдайы бақылаудың қажеттілігі. Практикалық тренингтер. Қолдардың пластикалығын, қозғалғыштығын және мәнерлігін дамытуға арналған жаттығулар. Қолдардың көмегі арқылы ойды жеткізу. Тіл-қимыл дағдыларын тәрбиелеудегі сахналық пластика. Көру-есту сахналық жаттығулары. Сөз-дыбыс театр эффектілері.
11-тақырып. Сахналық әрекет бірыңғай психофизикалық процесс. "Қарқын", "ритм" түсініктері. Ырғақтылық - қимылды кеңістіктік-уақыттық ұйымдастыру дағдысы.
Ырғақтауға арналған жаттығулар. Кешенді тренинг. Жаттығулардың кешенді жиыны.
12-тақырып. Жалпы пластикалық композиция. "Пластикалық этюд", "пластикалық суреттеме" түсініктері. Жеке-топтық дайындық сабақтары.
13-тақырып. Мимика. Мимикамен жұмыс - маңызды актерлік міндеттердің бірі. Мимиканың түрлері: еркінен тыс және ерікты. Мимикалық жаттығулар. Саусақ гимнастикасы. Тіл және саусақ. Саусақ ойындары.
14-тақырып. Сахнада өзін ұстауы. Ритмопластика. Қимыл қабілеттерін дамыту. Үйлестіруге және тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар. Ритмикалық пластика. Физикалық тренинг. Физикалық тәртібінің адамның ішкі күйіне әсері. "Уақыт сеземін" бақылау білігі.
15-тақырып. Этюдтар. Сахна қозғалысы сабақтарындағы пластикалық этюд түсініктері. Ұсынылған тақырыпқа, музыкаға, жағдайда білім алушыларының өздері ойдан шығарған этюдтері. Алған дағдыларының элементтерін қолданып суырып салу.
16-тақырып. Этюдтар. Практика. Пластикалық жаттығуларды орындау. Суырып салу жанрында этюдтармен жұмыс. Ойдағы идеяны шығару және іске асыру. Түрлену шеберлігін дамыту. Пластиканың мәнерлігі.
Қиялды дамытуға арналған жаттығулар. Берілген кеңістіктікте белгілі жылдамдықпен қозғалу. Ұсынылған тақырыпқа этюдтар.
17-тақырып. "Рөлдік ойын" түсінігі. Рөлдік ойндардың түрлері. Мимика және ишарат. Дене тұрысы және ишарат. Сахналық қимылды ауыстыру. Сахна қимылдарының элементтері бар музыкалық ертегі.

56. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию;
2) знает технику безопасности;
3) знает индивидуальные особенности своего тела;
4) знает основы сценического движения;
5) знает комплекс упражнений для развития гибкости и подвижности;
6) знает отличие сценического и бытового действия;
7) знает понятия "темп", "ритм", "пластический этюд", "пластическая зарисовка", "мимика", "жест";
8) знает виды мимики, мимические упражнения, пальчиковую гимнастику, пальчиковые игры;
9) знает и выполняет упражнения на координацию и равновесие,
10) знает виды ролевых игр;
11) владеет навыками выполнения упражнений актерского тренинга на сценическое внимание, память и фантазию;
12) умеет воплощать пластический образ в этюде;
13) умеет строить простейшее сценическое действие собственного персонажа в небольшом отрезке сценического времени;
14) умеет сочинять и ставить на манеже этюд на заданную тему.
57. Программные требования в 6 классе:
1) осваиваются тренировочный комплекс разминки, упражнения на укрепление мышечного аппарата, снятие зажатости и скованности, чувство инерции, управления инерциями, понятия "жест", "иллюстративный", "семантический", "эмоциональный", "темпоритм", "художественный образ";
2) продолжается работа над построением движений по логической схеме с подключением упражнений сценической речи и пения, осваиваются специальные навыки сценического движения, упражнения на распределение движения в сценическом пространстве, этапы работы над художественным образом, манежным образом исполнителя;
3) осмысливается превращение спортивного упражнения в цирковой трюк, механическое соединение трюков в осмысленную комбинацию, осваиваются навыки создания художественного образа через физические упражнения, пластические этюды;
4) формируются умения в определенный отрезок времени выполнить пластический рисунок роли и мизансцены, организовать движения под музыку в соответствии с началом, развитием и окончанием действия.
58. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Инструктаж по технике безопасности. Тренаж физического аппарата. Тренировочный комплекс разминки. Упражнения на укрепление мышечного аппарата.
Тема 2. Жест и музыка в стилевом поведении на сцене. Понятия жест "иллюстративный", "семантический", "эмоциональный". Построение пластического этюда.
Тема 3. Работа над раскрепощением мышц. Упражнения на снятие зажатости и скованности. Работа на освобождение от зажимов мышц, приведение их в тонус. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов. Упражнение на выработку чувства инерции. Упражнение на управление инерциями.
Тема 4. Ритмичность и координация движений с речью и пением. Непроизвольная координация в реальных жизненных обстоятельствах. Воспитание произвольной координации. Построение движений по логической схеме с подключением упражнений сценической речи и пения. Определение темпоритма предложенной музыкальной композиции.
Тема 5. Элементы актерского мастерства в воспитании выразительно-действенной практики. Развитие образно-пластического мышления.
Тема 6. Изобразительные средства актерской игры. Понятие "актер", "игра".
Тема 7. Понятие "темпоритм". Время, пространство, темпоритм. Понятие темподвижения в разных скоростях. Понятие чувства времени – распределение движения во времени. Понятие ритмодвижение в ритмических рисунках. Темпоритмические упражнения.
Тема 8. Специальные навыки сценического движения. Упражнения на распределение движения в сценическом пространстве.
Тема 9. Игра и стилизация. Понятия "жанр" и "стиль". Этюд в заданном жанре и стиле.
Тема 10. Художественный образ. Создание художественного образа. Этапы работы над художественным образом. Образное осмысление спортивного упражнения. Пластический этюд.
Тема 11. Спортивное упражнение, преображенное в трюковую комбинацию. Манежный образ исполнителя. Спортивное упражнение – цирковой трюк. Механическое соединение трюков до осмысленной комбинации. Спортсмен-артист. Образное утверждение определенной мысли через физические упражнения. Пластический этюд.
Тема 12. Сценическое движение. Выбор сценических движений. Поведение на манеже. Смена сценического движения. Упражнения на развитие воображения, фантазии. Пластический этюд.
Тема 13. Организация движений во времени и пространстве. Способность и умение точно, в определенный отрезок времени организовать и выполнить пластический рисунок роли и мизансцены. Умение логически обосновать любое движение. Развитие воображения, находчивости и способности обучающегося ориентироваться в предлагаемых обстоятельствах. Умение точно и достоверно в определенный отрезок времени организовать себя в соответствии с поставленной задачей.
Тема 14. Формирование способности двигаться под музыку. Развитие способности органической жизни под музыку в условиях трюка, номера. Организация движения под музыку в соответствии с началом, развитием и окончанием действия. Вариации темпов, характеров, настроений мелодий. Применение полученных знаний в работе над учебным этюдом, спектаклем.
Тема 15. Работа над пластическим этюдом с элементами сценического движения на цирковом манеже. Работа над трюковой комбинацией.

56. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминологияны біледі;
2) қауіпсіздік техникасын біледі;
3) өзінің денесінің дара ерекшеліктерін біледі;
4) сахна қозғалысының негізін біледі;
5) икемділік пен қозғалғыштықты дамытуға арналған жаттығулар кешінін біледі;
6) сахналық және тұрмыстық әрекеттің ерекшеліктерін біледі;
7) "қарқын", "ритм", "пластикалық этюд", "пластикалық суреттеме", "мимика", "ишарат" түсініктерін біледі;
8) мимиканың, мимикалық жаттығулардың түрлерін, саусақ гимнастикасын, саусақ ойыындарын біледі;
9) үйлестіру мен тепе-теңдікке арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
10) рөлдік ойындардың түрлерін біледі;
11) сахналық зейін, есте сақтау жады және қиялға арналған актерлік тренинг жаттығуларды орындау дағдыларына ие болады;
12) этюдтегі пластикалық бейнені іске асыруды біледі;
13) сахналық уақыттың белгілі бөлігінде өзінің кейіпкерінің қарапайым сахналық әрекеттерін құруды біледі;
14) ұсынылған тақырыпқа этюд құруды және оны манежде орындауды біледі.
57. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ширатуды жаттықтыру кешені, бұлшық ет аппаратын бекітуге, тырысу мен бөгелуді босатуға, инерция сезіміне, инерцияны басқаруға арналған жаттығуларды, "ишарат", "иллюстративті", "семантикалық", "эмоционалды", "қарқын-ритм", "көркемдік" бейне түсініктерін меңгереді;
2) сахна тілі мен ән айту жаттығуларын қамти отырып, қимылдардың логикалық сызбасын құру бойынша жұмыс жалғастырылады, сахна қимылдарының арнайы дағдылары, қимылдарды сахна кеңістігіне бөлуге арналған жаттығулар, көркемдік бейнемен жұмыс істеу кезеңдері, манежде орындау меңгеріледі;
3) спорттық жаттығудың цирктік трюкке айналуы, трюктерді механикалық түрде мағыналы комбинацияға біріктірілуі түсінідіріледі, физикалық жаттығулар, пластикалық этюдтер арқылы көркемдік бейнені құру дағдылары меңгеріледі;
4) белігі бір уақыт бөлігінде рөл мен мизансценаның пластикалық суретін орындау, әркеттің басталуы, дамуы, аяқталуына сәйкес қимылды үйлестіру дағдылары қалыптастырылады.
58. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Физикалық аппаратты жаттықтыру. Ширатудың жаттықтыру кешені. Бұлшық ет аппаратын бекітуге арналған жаттығулар.
2-тақырып. Сахнада өзін ұстау стиліндегі ишарат пен музыка. "Иллюстративті", "семантикалық", "эмоцияық" ишарат түсініктері. Пластикалық этюдті құру.
3-тақырып. Бұлшық еттерді босату бойынша жұмыс. Тырысу мен бөгелуді босатуға арналған жаттығулар. Бұлшық еттерді тырысудан босату, оларды тонусқа келтіру бойынша жұмыс. Психофизикалық кедергілер мен тырысуларды босатуға арналған ойындар. Инерция сезімін дағдыландыруға арналған жаттығулар. Инерцияларды басқаруға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Қимылдарды тілмен және ән айтумен ырғақтау және үйлестіру. Шынайы өмірлік жағдайдағы еріксіз үйлестіру. Ерікті үйлестіруді тәрбиелеу. Сахна тілі мен ән айтуды қамти отырып, қимылдарды логикалық сызбалар бойынша құру. Ұсынылған музыкалық композицияның қарқыны мен ритмін анықтау.
5-тақырып. Мәнерлі-әрекетті практиканы тәрбиелеудегі актерлік шеберліктің элементтері. Бейнелі-пластикалық ойлауды дамыту.
6-тақырып. Актерлік ойынның бейнелеу құралдары. "Актер", "ойын" түсініктері.
7-тақырып. "Қарқын-ритм" түсінігі. Уақыт, кеңістік, қарқын-ритм. Әртүрлі жылдамдықтағы қарқынды қимыл түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі -қимылды уақытқа бөлу. Ритмикалық суреттегі қимыл ритмі түсінігі. Қарқынды-ритмикалық жаттығулар.
8-тақырып. Сахна қимылдарының арнайы дағдылары. Қимылдарды сахна кеңістігінде бөлуге арналған жаттығулар.
9-тақырып. Ойын және стильдеу. "Жанр" және "стиль". Ұсынылған жанрда және стильдегі этюд.
10-тақырып. Көркемдік бейне. Көркемдік бейнені құру. Көркемдік бейнемен жұмыс істеу кезеңдері. Спорттық жаттығуды бейнелі түсіну. Пластикалық этюд.
11-тақырып. Спорттық жаттығулар, трюктік комбинацияларға түрлендіру. Орындаушының манеждегі бейнесі. Спортты жаттығу - цирктік трюк. Трюктерді мағыналы композицияға дейін механикалық біріктіру. Спортшы-әртіс. Физикалық жаттығулар арқылы белгілі ойды бейнелі бекіту. Пластикалық этюд.
12-тақырып. Сахналық қимылдар. Сахналық қимылдарды таңдау. Манеждегі жүріс-тұрысы. Сахналық қимылдарды ауыстыру. Елестетуді, қиялды дамытуға арналған жаттығулар. Пластикалық этюд.
13-тақырып. Қимылды уақыт және кеңістіктікте бөлуді ұйымдастыру. Рөлдің пластикалық суреті мен мизансценаны белілі бір уақыт бөлігінде нақты ұйымдастыру және іске асыру қабілеті және білігі. Кез-келген қимылды логикалық тұрғыдан негіздей алу білігі. Білім алушының елестетуін, тапқырлығын және қабілеттерін, ұсынылған жағдайларда бағдарлана алуын дамыту. Алға қойылған міндеттергі сәйкес белігі бір уақыт бөлігінде өзін нақты және анық ұйымдастыра алу білігі.
14-тақырып. Музыкамен бірге қозғалу қабілеттерін қалыптастыру. Трюк, нөмір кезінде музыкамен үйлесімді өмір сүру қабілеттерін дамыту. Әрекеттің басталуы, дамуы және аяқталуына сәйкес қимылды музыкамен ұйымдастыру. Әуен қарқындарының, мінездерінің, көңіл-күйлерінің түрлілігі. Алған білімдерін оқу этюдімен, спектакльмен жұмыс істеуде қолдану.
15-тақырып. Цирктік манежде сахна қимылдарының элементтері бар пластикалық этюдпен жұмыс. Трюктік композициямен жұмыс.

59. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает тренировочный комплекс разминки, упражнения на укрепление мышечного аппарата, выработку чувства инерции, управление инерциями, снятие зажатости и скованности;
2) знает понятия "темп" и "ритм", а также "темпоритм", "игра", стилизация", "жанр", "стиль";
3) знает комплекс подготовительных упражнений к выполнению сложных элементов;
4) знает этапы работы над художественным образом;
5) умеет исполнять спортивное упражнение, как трюковую комбинацию;
6) умеет передавать образами определенную мысль через физические упражнения, пластический этюд;
7) умеет точно и в определенный отрезок времени организовать и выполнить пластический рисунок роли и мизансцены;
8) умеет точно и достоверно в определенный отрезок времени организовать себя в соответствии с поставленной задачей;
9) умеет логически обосновать любое сценическое движение;
10) умеет двигаться под музыку в условиях циркового трюка, номера;
11) применяет актерскую игру в пластических этюдах;
12) ориентируется в особенностях темпоритма и стиля.
60. Программные требования в 7 классе:
1) знакомство со специфическими особенностями пантомимы как вида искусства, основными свойствами, признаками, видами, жанрами пантомимы, жестом как носителем действия в пантомиме;
2) осваивается техника классических стилевых упражнений в пантомиме, соединение стилевых упражнений в этюде;
3) формируются навыки выполнения различных упражнений на развитие гибкости опорно-двигательного аппарата, локальных движений по задаваемым заранее траекториям.
61. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Специфические особенности пантомимы как вида искусства.   Основные свойства и признаки пантомимы: максимальное обобщение содержания, стилизация формы, предельная целесообразность и точность движения. Жест как носитель действия в пантомиме и почва для рождения специфического поэтического языка.
Тема 2. Синтетичность пантомимы как вида искусства. "Воображаемые миры" пантомимы. Жесткие, мягкие и "живые" предметы. Законы работы с воображаемыми препятствиями. Воображаемая среда. Воображаемый партнер. "Превращающиеся предметы".
Тема 3. Виды пантомимы. Классическая пантомима. Танцевальная пантомима. Акробатическая пантомима (жонглирование, прыжки, различные трюки). Эксцентрическая пантомима (комичная ситуация, наличие специального реквизита).
Тема 4. Жанры классической пантомимы. Аллегорическая пантомима, ее основные свойства. Мимодрама, ее специфика. Клоунада. Сюжетная и бессюжетная пантомима.
Тема 5. Искусство беспредметной пантомимы. Мимы-одиночки. Театральная пантомима. Техника пантомимы. Аналитический комплекс упражнений в пантомиме.
Цирковая пантомима. Батальная, зоопантомима, водяная пантомима, приключенческая феерия с массовыми сценами и спецэффектами. Соло-пантомима, театральная пантомима.
Тема 6. Классические стилевые упражнения в пантомиме. Техника исполнения классических стилевых упражнений. Опыт выдающихся мимов в создании стилистических упражнений. Соединение стилевых упражнений в этюде.
Тема 7. Различные техники движения как средства художественной выразительности в создании образа (марионетка, робот, компьютерная графика, рапид, мультипликация).
Тема 8. Упражнения на развитие гибкости опорно-двигательного аппарата; контролируемости движений любой части тела, устойчивости и концентрации внимания на работающих и неработающих мышечных группах, комбинированного внимания (одновременно на нескольких объектах); способствующих развитию воображения, наблюдательности, фантазии и идеомоторики.
Тема 9. Осуществление локальных движений по задаваемым заранее траекториям: передвижения "вперед – назад", "вверх – вниз", "кресты", "круги", "квадраты", "треугольники".
Тема 10. Осуществление локальных движений по задаваемым заранее траекториям: на трех условных плоскостях.
Тема 11. Осуществление локальных движений по задаваемым заранее траекториям: движение от импульсов, задаваемых педагогом: легкие удары, толчки, прикосновения, которые указывают направление движения выбранной части тела.
Тема 12. Осуществление локальных движений по задаваемым заранее траекториям: более сложные двойные импульсы, различные типы движения: равномерное, "с затуханием", "дробленное".
Тема 13. Осуществление локальных движений по задаваемым заранее траекториям: движения под "диктовку" представляемого образа (животных, предметов, явлений природы).
Тема 14. Осуществление локальных движений по задаваемым заранее траекториям: выполнение движения под "диктовку" одновременно с двумя и более воображаемыми объектами, выполнение этюдов, решаемых пластичностью всего тела и состоящих из упражнений типа "человек – предмет", "человек – животное".
Тема 15. Упражнения (работа с "воображаемыми предметами"), направленные на выработку умения точно передавать объем и форму несуществующего предмета.
Тема 16. Упражнения на характер поверхности (предмет твердый, мягкий, шершавый, волнистый, круглый, закругленный); на свойства предметов (предмет колючий, липкий, мокрый, острый); на температурные особенности (предмет горячий, холодный).
Тема 17. Упражнения на развитие мимической выразительности, сознательного управления своей мимикой, тренировка мышц верхней и нижней части лица: "шторка" Марсо; "мышцы боли"; "мышцы угрозы"; "мышцы размышления", "мышцы смеха"; "мышцы рыдания".
Упражнения – освоение основных стилистических приемов: "шаг на месте"; "бег на месте"; "лазание по канату"; "надломившееся тело"; "подъем и спуск по воображаемой лестнице"; "облокачивание".

59. 6 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ширатудың жаттықтыру кешенін, бұлшық ет аппратын бекітуге, инерция сезімін дағдыландыруға, инерцияны басқаруға, қысылу мен ұяңдылықты босатуға арналған жаттығуларды біледі;
2) "қарқын" және "ритм", сондай-ақ "қарқын-ритм", "ойын", "стильдеу", "жанр", "стиль" түсініктерін біледі;
3) күрделі элементтерді орындау үшін дайындық жаттығулардың кешенін біледі;
4) көркемдік бейнемен жұмыс істеу кезеңдерін біледі;
5) трюктік композия ретінде спорттық жаттығуды орындай алады;
6) физикалық жаттығулар, пластикалық этюд арқылы белгілі ойды бейне арқылы жеткізе алады;
7) рөлдің пластикалық суреті мен мизансценаны нақты және белгілі бір уақыт бөлігінде ұйымдастыруды және орындауды біледі;
8) қойылған міндеттерге сәйкес өзін белгілі бір уақыт аралығында нақты және дәл ұйымдастыра алады;
9) кез-келген сахналық қимылды логикалық тұрғыдан негіздей алады;
10) цирктік трюк, нөмір көрсету жағдайында музыкамен бірге қимылдауды біледі;
11) пластикалық этюдтерде актерлік ойындарды қолдануды;
12) қарнық-ритм мен стильдің ерекшеліктерінде бағдарлана алады.
60. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны:
1) өнердің түрі ретінде пантомиманың өзіне тән өзгеше ерекшеліктерімен, пантомиманың негізгі қасиеттерімен, белгілерімен, түрлерімен, жанрларымен, пантомимадағы әрекетті жеткізуші ретінде ишаратпен танысу;
2) пантомимадағы классикалық стильдік жаттығулардың техникасы, стильдік жаттығуларды этюдтерге біріктіру меңгеріледі;
3) тірек-қимыл аппаратының иілгіштігін дамытуға арналған әртүрлі жаттығуларды орындау дағдылары, алдын ала берілген траекториялар бойынша жергілікті қимыл дағдылары қалыптастырылады.
61. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өнер ретінде пантомиманың спецификалық ерекшеліктері. Пантомиманың негізгі қасиеттері мен белгілері: мазмұнын максималды түрде жалпылау, формасын стильдеу, шекті мақсаттылық және қимылдардың нақтылығы. Ишарат - пантомимадағы әрекетті жеткізуші және спецификалық поэтикалық тілді тудыратын жер.
2-тақырып. Өнер ретіндегі пантомиманың синтетикалығы. Пантомиманың "елестегі әлемі". Ишараттар, жұмсақ және "жанды" заттар. Ойдан шығарылған кедергілермен жұмыс заңдылықтары. Ойдан шығарылған орта. Ойдан шығарылған серіктес. "Түрлендірілетін заттар".
3-тақырып. Пантомиманың түрлері. Классикалық пантомима. Бишілік пантомима. Акробатикалық пантомима (жонглерлеу, секірулер, әртүрлі трюктер). Эксцентрикалық пантомима (күлкілі жағдай, арнайы реквизиттің болуы).
4-тақырып. Классикалық пантомиманың жанры. Аллергориялық пантомима, оның негізгі қасиеттері. Мимодрама, оның ерекшеліктері. Клоунада. Сюжетті және сюжетсіз пантомима.
5-тақырып. Мағынасыз пантомима өнері. Жалғыз мималар. Театр пантомимасы. Пантомима техникасы. Пантомимадағы жаттығулардың сараптамалық кешені.
Цирктік пантомима. Батальді, зоопантомима, су пантомимасы, бұқаралық көріністермен және арнайы эффектілермен, шытырман оқиғаларға толы феерия.
6-тақырып. Пантомимадағы классикалық стильдік жаттығулар. Классикалық стильдік жаттығуларды орындау техникасы. Стилистикалық жаттығуларды құрудағы атақты мимдардың тәжірибелері. Стильдік жаттығуларды этюдтке біріктіру.
7-тақырып. Қимылдың әртүрлі техникалары - бейнені құрудағы көркемдік мәнерліктің құралы (марионетка, робот, компьютерлік графика, рапид, мультипликация).
8-тақырып. Тірек-қимыл аппаратының иілгіштігін дамытуға; дененің кез-келген бөлігінің қимылын басқарушылыққа, жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін бұлшық ет топтарының тұрақтылығына және зейінді шоғырландыруға (бір уақытта бірнеше объектілерде); елестетуді, байқампаздықты, қиялды және идеомоториканы дамытуға ықпал етуге арналған жаттығулар.
9-тақырып. Алдын ала белгіленген траекториялар бойынша жерлігілікті қимылдарды іске асыру: "алға-артқа", "жоғары-төмен", "крест", "шеңбер", "квадрат", "үшбұрыш" қозғалыстары.
10-тақырып. Алдын ала белгіленген траекториялар бойынша жергілікті қимылдарды іске асыру: шартты үш кеңістіктікте.
11-тақырып. Алдын ала белгіленген траекторияларда жергілікті қимылдарды іске асыру: педагогтің тапсырған импульстерінен басталатын қимылдар: жеңіл соққылар, итерулер, жақындау, олар таңдалып алынған дене бөлігінің қимылының бағытын көрсетеді.
12-тақырып. Алдын ала белгіленген траектория боынша жергілікті қимылдарды іске асыру: айтарлықтай күрделірек қос импульстер, қимылдың түрлері: бірқалыпты, "сөнумен", "бөлінген".
13-тақырып. Алдын ала белгіленген траекториялар бойынша жергілікті қимылдарды іске асыру: елестетілген бейненің "айтуымен" қимылдау (аңдардың, заттардың, табиғат көріністерінің).
14-тақырып. Алдын ала белгіленген траекториялар бойынша жергілікті қимылдарды іске асыру: бір уақытта екі немесе одан да көп ойдан шығарылған бейнелердің "айтуымен" қимылдарды орындау,барлық дененің платикасымен шешілетін және "адам - зат", "адам - жануар" сияқты жаттығулардан құралған этюдтарды орындау.
15-тақырып. Жоқ заттың көлемі мен формасын нақты жеткізу білігіне бағытталған жаттығулар ("ойдан шығарылған заттармен" жұмыс).
16-тақырып. Беттің сипатына (қатты, жұмсақ, қатпарлы, толқынды, дөңгелек, дөңгелектенген зат); заттардың қасиеттеріне (тікенекті, жабысқақ, дымқыл, ащы зат); температуралық ерекшеліктеріне (ыстық, суық зат) арналған жаттығулар.
17-тақырып. Мимиалық мәнерлікті дамытуға, өз мимикасын түсініп басқаруға арналған жаттығулар, беттің жоғары және төменгі бөлігін жаттықтыру: "перде" Марсо; "ауруды сезу бұлшық еттері"; "қауіпті сезу бұлшық еттері"; "ойлану бұлшық еттері", "күлкі бұлшық еттері"; "жылау бұлшық еттері".
Жаттығулар - негізгі стильдік тәсілдерді меңгеру: "орнында тұрып қадамдау"; "орнында тұрып жүгіру"; "арқанға шығу"; "әлсіреген дене"; "ойдан шығарылған баспалдаққа шығу және түсу"; "таяну".

62. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специфические особенности, свойства и признаки пантомимы;
2) знает понятие жеста как носителя действия в пантомиме;
3) знает виды, жанры, технику пантомимы;
4) знает технику исполнения классических стилевых упражнений, соединение стилевых упражнений в этюде;
5) знает различные техники движения как средства художественной выразительности в создании образа;
6) знает и выполняет общеразвивающие упражнения;
7) владеет навыками выполнения локальных движений по задаваемым заранее траекториям.
63. Программные требования в 8 классе:
1) осваиваются пластические выразительные средства, принципы драматургии пластического концертного номера, выразительные средства для создания пластического номера;
2) формируются первоначальные навыки по постановке сюжетного пластического представления, циркового боя с использованием разнообразных сценических приемов.
64. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Пластические выразительные средства. Пластический номер. Драматургия номера. Принципы драматургии пластического концертного номера: "сжатость", лаконичность, создание самостоятельного и законченного произведения, мобильность, принцип идентификации.
Музыка, живопись, литературные произведения как материал для создания пластического номера.
Тема 2. Основные выразительные средства для создания пластического номера.
Тема 3. Создание сценического образа средствами пластики. Образ. Символ. Сочинение пластического этюда на свободную тему.
Тема 4. Пластическая характерность. Значение жизненного опыта и наблюдательности. Сочинение пластического этюда на заданную тему.
Тема 5. Создание пластических образов. Переработка данного материала в пластические зарисовки.
Тема 6. Постановка сюжетного пластического представления. Возникновение идеи – темы пластического представления. Создание сценария.
Тема 7. Композиционный и музыкальный план. Работа с музыкальным материалом.
Тема 8. Образное видение всего номера, декораций, костюмов и световой партитуры.
Тема 9. Логика развития пластического рисунка и распределение его по сценической площадке.
Тема 10. Применение законов драматургии в постановке представления (экспозиция, завязка, развитие действия, кульминационный момент, финал). Роль пластических выразительных средств.
Тема 11. Показ сюжетного пластического представления.
Тема 12. Цирковое фехтование. Ритуалы фехтования. История фехтования. Постановка циркового боя с использованием разнообразных сценических приемов.
Тема 13. Комплексный тренинг – навыки актерского мастерства. Закрепление пройденного материала на знание упражнений. Комплексный набор упражнений.

62. 7 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пантомиманың өзіне тән өзгеше ерекшеліктерін, қасиеттерін және белгілерін біледі;
2) пантомимадағы әрекеттерді тасушы ретінде ишарат түсінігін біледі;
3) пантомима түрлерін, жанрын, техникасын біледі;
4) классикалық стильдік жаттығуларды орындау техникасын, стильдік жаттығуларды этюдте біріктіруді біледі;
5) бейнені жасаудағы көркемдік мәнерлілік құралы ретінде қимылдың әртүрлі техникасын біледі;
6) жалпы дамытушылық жаттығуларды біледі және орындайды;
7) алдын ала берілген траекториялар бойынша жергілікті қимылдарды орындау дағдыларына ие болады.
63. 8 сыныптағы бағдарлама талаптары:
1) пластикалық мәнерлеу құралдары, пластикалық концерттік нөмірдің драматургиялық қағидаттары, пластикалық нөмірді құруға арналған мәнерлеу құралдары меңгеріледі;
2) сюжеттік пластикалық көрсетілімді, әртүрлі сахналық тәсілдерді қолданып цирктік төбелесті қою бойынша алғашқы дағдылар қалыптастырылады.
64. 8 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пластикалық мәнерлеу құралдары. Пластикалық нөмір. Нөмірдің драматургиясы. Пластикалық концерттік нөмірдің драматургиясының қағидаттары: "қысылу", аяқталуы, жеке және аяқталған шығарманы құру, мобильділік, идентификациялау қағидаттары.
Музыка, кескіндеме, әдеби шығарма - пластикалық нөмірді құру материалы.
2-тақырып. Пластикалық нөмірді құруға арналған негізгі мәнерлеу құралдары.
3-тақырып. Пластиканың құралдары арқылы сахналық бейнені құру. Бейне. Символ. Еркін тақырыпқа арналған этюдті шығару.
4-тақырып. Пластикалық сипаттылық. Өмірлік тәжірибе мен байқампаздықтың мәні. Ұсынылған тақырыпқа пластикалық этюдті құру.
5-тақырып. Пластикалық бейнелерді құру. Аталған материалды пластикалық этюдке айналдыру.
6-тақырып. Сюжетті пластикалық көріністерді қою. Идеяның пайда болуы - пластикалық көріністердің тақырыптары. Сценарий құру.
7-тақырып. Композициялық және музыкалық жоспар. Музыкалық материалмен жұмыс.
8-тақырып. Барлық нөмірді, декорацияны, костюмдерді және жарықтық партитураны бейнелі түрде көру.
9-тақырып. Пластикалық суретті дамыту логикасы және оны сахна алаңына қайта бөлу.
10-тақырып. Көрсетілімді қоюдағы драматургия заңдылықтарын қолдану (экспозиция, байланыс, әрекеттің дамуы, шарықтау тұсы, соңы). Пластикалық мәнерлеу құралдарының рөлі.
11-тақырып. Сюжеттік пластикалық көріністі көрсету.
12-тақырып. Цирктік семсерлесу. Семсерлесу рәсімдері. Семсерлесу тарихы. Әртүрлі сахналық тәсілдерді қолдану арқылы циртік күресті қою.
13-тақырып. Кешенді тренинг - актерлік шеберлік дағдылары. Жаттығуларды білуін тексеруге арналған өткен материалды бекіту. Жаттығулардың кешенді жиыны.

65. Ожидаемые результаты освоения Программы 8 класса.
К концу обучения в 8 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает пластические выразительные средства, принципы драматургии пластического концертного номера;
2) знает основные выразительные средства для создания пластического номера;
3) умеет создавать сценический образ средствами пластики;
4) владеет навыками постановки сюжетного пластического представления;
5) умеет составлять композиционный и музыкальный план, работать с музыкальным материалом;
6) умеет подбирать к постановке декорации, костюмы и световую партитуру;
7) умеет распределять пластический рисунок по сценической площадке;
8) умеет применять законы драматургии в постановке представления;
9) умеет поставить на манеже цирковой бой с использованием разнообразных сценических приемов;
10) владеет навыками творческой работы, как самостоятельно, так и в коллективе;
11) имеет опыт сценического выступления;
12) самостоятельно используют тренинги и упражнения для дальнейшего самосовершенствования.
66. Программные требования в 9 классе:
1) осваиваются основные элементы классического, народно-сценического танцев, осуществляется постановка номеров с использованием дополнительного реквизита, ставятся массовые хореографические номера, спортивные номера;
2) продолжается освоение умений и навыков по созданию образа в пластическом этюде, танцевальной импровизации.
67. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности. Способы растяжки мышц. Основы биомеханики движения. Условность хореографического языка. Танцевальный рисунок и композиция. Понятие "разминка", "растяжка".
Тема 2. Основные элементы классического танца. Понятие "Классический танец". Упражнения у станка, постановка корпуса, позиции ног и рук, положение фигуры, элементы классического экзерсиса. Основные приемы развития движений классического танца у станка. Основные приемы развития движений классического танца на середине зала. Определение понятия "поза классического танца". Позы классического танца как фактор развития движений классического танца.
Определение форм поз классического танца: малых, средних, больших. Виды поз классического танца: croisé [круазе], effacé et ecarté [эфасэ эт экарте]. Классификация поз классического танца. Определение понятий "канонические" и "неканонические" позы классического танца. Методика и приемы исполнения поз классического танца.
Тема 3. Танцевальная комбинация и фигуры. Понятия "комбинации" и "фигуры". Упражнения на середине зала, поклоны, позы, шаги.
Руки как "речевое" средство поз классического танца. Определение понятия "ведущая и ведомая рука". Temps lié [тан лие] как основное движение развивающее приемы и технику исполнения поз классического танца.
Виды temps lié [тан лие]. Adagio [адажио] – как средство к овладению поз классического танца. Port de bras [пор де бра] – комплекс движений, направленный на воспитание исполнительского мастерства. Виды port de bras [пор де бра]. Работа над развитием выразительности поз классического танца.
Тема 4. Основные элементы народно-сценического танца. Традиционные танцевальные формы народных развлечений. Танцевальная структура зрелища. Постановка корпуса, упражнение на развитие подвижности стопы, дробные выстукивания, развороты и присядки.
Тема 5. Основные композиционные элементы народных танцев. Азбука характерного танца, элементы танцев. Практика. Танцевальные композиции "Барыня", "Цыганочка", "Лезгинка", "Тарантелла".
Тема 6. Танцевально-игровые эпизоды. Понятие "номер" и "эпизод". Танцевально-игровые эпизоды. Практика. Постановка обрядов на темы "Наурыз", "Масленица", "Свадьба", "Тұсау кесу".
Тема 7. Танцевальные связки. Выразительность танцевальной композиции. Бальные танцы. Самба. Подготовительные упражнения. Основное движение. Техника безопасности. Виск. Вольта. Бото фого. Самба ход на месте. Вариации.
Спортивные танцы. Элементы музыкальной грамоты. Танцевальная азбука. Разминка. Общефизическая подготовка. Партерная гимнастика. Ритмичность, музыкальный размер танцев. Понятия ритмичность и музыкальный размер.
Эстрадные танцы. Основные методы и правила эстрадного танца. Импровизация. Средства выразительности, сочетание различных танцевальных стилей. Театрализация.
Постановка номеров с использованием дополнительного реквизита (лента, шляпа, маска, обруч).
Тема 8. Работа с предметами и фонирующими флажками. Практика. Постановка номеров с использованием дополнительного реквизита (лента, шляпа, маска, обруч и другие предметы).
Тема 9. Коллективно-порядковый и ритмический комплексы. Массовые хореографические номера. Спортивные номера.
Тема 10. Преобразование драматических форм в пантомимо- хореографические зрелища. Трактовка материала.
Тема 11. Музыкально-хореографическое действие. Постановка театрально-хореографических номеров.
Тема 12. Создание танцевальной и пластической композиции. Создание образа в пластическом этюде. Работа над внутренним эмоциональным состоянием исполнителя. Развитие сценического образа.
Тема 13. Танцевальная импровизация. Выполнение пластически свободных движений, характеризующих настроение музыкальных произведений.

65. 8 сыныптағы Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пластикалық мәнерлеу құралдарын, пластикалық концерттік нөмірдің драматургиясын біледі;
2) пластикалық нөмірді жасауға арналған негізгі мәнерлеу құралдарын біледі;
3) пластика құралдары арқылы сахналық бейнені жасауды біледі;
4) сюжетті пластикалық қойылымды қою дағдыларын біледі;
5) композициялық және музыкалық жоспарды құруды, музыкалық материалмен жұмыс істеуді біледі;
6) қойылымға арналған декорацияны, костюмдерді және түстік партитураны таңдай алады;
7) пластикалық суретті сахна алаңына бөле алады;
8) қойылымды қоюдағы драматургия заңдылықтарын қолдануды біледі;
9) әртүрлі сахналық тәсілдерді қолданып, манежде цирктік төбелесті жасай алады;
10) өз бетінше, сондай-ақ ұжыммен шығармашылық жұмыс дағдыларын біледі;
11) сахнада өнер көрсету тәжірибесі бар;
12) әрі қарай жетілу үшін тренингтерді және жаттығуларды өз бетінше қолданады.
66. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) классикалық, халықтық-сахналық билердің негізгі элементтері меңгеріледі, қосымша реквизиттерді пайдаланып, нөмірді қою іске асырылады, бұқаралық хореографиялық нөмірлер, спорттық нөмірлер қойылады;
2) пластикалық этюдте, биді суырып салуларында бейнені құру бойынша біліктер мен дағдыларды меңгеру жалғастырылады.
67. 9 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қауіпсіздік техникасы. Бұлшық еттерді созу тәсілдері. Қимыл биомеханикасының негіздері. Хореография тілінің шарттылығы. Бидің суреттемесі және композиция. "Ширату", "созу" түсінігі.
2-тақырып. Классикалық бидің негізгі элементтері. "Классикалық би" түсінігі. Станок алдында орындалатын жаттығулар, денені қою, аяқтар мен қолдардың қалпы, денен мүсінін ұстау қалпы, классикалық экзерсистің элементтері. Станоктің алдында орындалатын классикалық бидің қимылдарын дамытудың негізгі тәсілдері. Залдың ортасында орындалатын классикалық бидің қимылдарын дамытудың негізгі тәсілдері. "Классикалық бидің қалпы" түсінігіне анықтама. Классикалық бидің қалыптары - классикалық биді дамытудың факторы. Классикалық бидің қалыптарының формаларын анықтау: кіші, орта, үлкен. Классикалық бидің қалыптарының түрлері: croisé [круазе], effacé et ecarté [эфасэ эт экарте]. Классикалық бидің қалыптарын жіктеу. Классикалық бидің қалыптарының "канондық" және "канондық емес" түсініктерін анықтау. Классикалық бидің қалыптарын орындау әдістемелері мен тәсілдері.
3-тақырып. Би комбинациясы және дене пішіні. "Комбинация" және "дене пішіні" түсініктері. Залдың ортасында орындалатын жаттығулар, иілу, қалыптар, қадамдар.
Қолдар - классикалық би қалыптарының "тіл" құралы ретінде. "Бастайтын және жетектейтін қол" түсінігін анықтау. Temps lié [тан лие] - классикалық бидің позаларын орындау тәсілдері мен техникасын дамытатын негізгі қимыл ретінде.
Тemps lié [тан лие] түрлері. Adagio [адажио] - классикалық бидің қалыптарын меңгерудегі құрал ретінде. Port de bras [пор де бра] - орындаушылық шеберлікті тәрбиелеуге бағытталған қимылдардың кешені. Рort de bras [пор де бра] түрлері. Классикалық бидің мәнерлеу құралдарын дамыту бойынша жұмыс.
4-тақырып. Халықтық-сахналық бидің негізгі элементтері. Халықтық көңіл көтерулердің дәстүрлі би формалары. Керемет көріністің би құрылысы. Денені қою, табанның қозғалмалылығын дамытуға арналған жаттығулар, бөлшектеп тоқылдату, сырқа қайтару және отырып тұру.
5-тақырып. Халық билерінің негізгі композициялық элементтері. Мінезді бидің әліпбиі, билердің элементтері. Практика. "Барыня", "Цыганочка", "Лезгинка", "Тарантелла" би композициялары.
6-тақырып. Би-ойын эпизодтары. "Нөмір" және "эпизод" түсініктері. Би-ойын эпизодтары. Практика. "Наурыз", "Масленица", "Үйлену тойы", "Тұсау кесу" тақырыптарына арналған дәстүрлерді қою.
7-тақырып. Бидің байланыстары. Би композициясының мәнерлігі. Бал билері. Самба. Дайындық жаттығулары. Негізгі қимылдар. Қауіпсіздік техникасы. Виск. Вольта. Бото фого. Бір орында тұрып самба жүрісін орындау. Вариациялар.
Спорттық билер. Музыкалық сауаттың элементтері. Би әліпбиі. Ширату. Жалпы физикалық дайындық. Партерлі гимнастика. Ырғақтылық, билердің музыкалық өлшемдері.
Эстрадалық билер. Эстрадалық бидің негізгі әдістері мен ережелері. Сурып салу. Мәнерлеу құралдары, әртүрлі билердің стильдерін үйлестіру. Театрлау.
Қосымша реквизиттерді қолданып нөмірлерді қою (лента, қалпақ, бетперде, шығыршақ).
8-тақырып. Заттармен және фондағы жалаушалармен жұмыс. Практика. Қосымша реквизитті қолданып нөмірді қою (лента, қалпақ, бетперде, шығыршақ және басқа да заттар).
9-тақырып. Ұжымдық-тәртіпті және ритмикалық кешендер. Бұқаралық хореографиялық нөмірлер. Спорттық нөмірлер.
10-тақырып. Драмалық формаларды пантомима-хореографиялық көріністерге түрлендіру. Материалды түсіндіру.
11-тақырып. Музыкалық-хореографиялық әрекет. Театрлық-хореографиялық нөмірлерді қою.
12-тақырып. Би және пластикалық композицияны құру. Пластикалық этюдте бейнені жасау. Орындаушының ішкі эмоциялық күйімен танысу. Сахналық бейнені дамыту.
13-тақырып. Би суырып салулары. Музыкалық шығармалардың көңіл-күйін сипаттайтын пластикалық тұрғыдан еркін қимылдарды орындау.

68. Ожидаемые результаты освоения Программы 9 класса.
К концу обучения в 9 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы биомеханики движения;
2) знает понятия "танцевальный рисунок", "композиция", "разминка", "растяжка";
3) знает основные элементы классического танца;
4) знает элементы народно-сценического танца;
5) знает основные композиционные элементы народных танцев;
6) знает элементы спортивных, эстрадных и бальных танцев;
7) умеет создавать образ в танцевальном пластическом этюде;
8) умеет в танцевальной импровизации выполнять пластически свободные движения, характеризующие настроение музыкальных произведений.
69. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) технику безопасности при исполнении пластических заданий на сцене;
2) основу сценического движения;
3) технические приемы сценического движения;
4) профессиональную терминологию;
5) основы самостоятельного распределения в сценическом пространстве;
6) законы сценического действия.
Выпускник умеет:
1) точно воспроизводить, правильно выполнять задания;
2) создавать музыкально-двигательный образ;
3) снимать индивидуальные зажимы;
4) ориентироваться и действовать в сценическом пространстве;
5) отрабатывать правдивость и точность простейших физических действий;
6) выполнять сценическую задачу;
7) проявлять творческую инициативу;
8) импровизировать;
9) мыслить и действовать на сцене;
10) взаимодействовать с партнером на сцене;
11) пользоваться профессиональной лексикой;
12) выстраивать событийный ряд;
13) донести свои идеи и ощущения до зрителя;
14) согласовывать технику актерской игры с психологией проживания;
15) представлять движения в воображении и мыслить образами;
16) находить верное органическое поведение в предлагаемых обстоятельствах;
17) самостоятельно работать над сценическим образом и ролью;
18) самостоятельно анализировать постановочный план;
19) создавать точные и убедительные образы;
20) выполнять упражнения артикуляционной и дыхательной гимнастики.
У выпускника сформированы навыки:
1) самостоятельной работы;
2) исследовательской деятельности;
3) общения;
4) аутотренинга и релаксации;
5) сценической пластики;
6) творческого подхода;
7) использования элементов пластической техники при создании художественного образа.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
70. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
71. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:

68. 9 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
9 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қимыл биомеханикасының негіздерін біледі;
2) "бидің суреттемесі", "композиция", "ширату", "созылу" түсініктерін біледі;
3) классикалық бидің негізгі элементтерін біледі;
4) халықтық-сахналық бидің элементтерін біледі;
5) халық билерінің негізгі композициялық элементтерін біледі;
6) спорт, эстрада және бал билерінің элементтерін біледі;
7) би пластикалық этюдінде бейнені жасауды біледі;
8) биді суырып салып орындау кезінде музыкалық шығарманың көңіл-күйін сипаттайтын еркін пластикалық қимылдарды орындауды біледі.
69. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) сахнада пластикалық тапсырмаларды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
2) сахна қозғалысы негіздерін;
3) сахна қозғалысының техникалық тәсілдерін;
4) кәсіби терминдерді;
5) сахна кеңістігінде өз бетінше бөлу негіздерін;
6) сахналық әрекеттер заңдылықтарын біледі.
Түлек:
1) тапсырмаларды дәл шығаруды, дұрыс орындауды;
2) музыкалық-қимылды бейнені құруды;
3) жеке тырысударды босатуды;
4) сахна кеңістігінде бағдарлануды және әрекет етуді;
5) қарапайым физикалық әрекеттердің шынайылы мен нақтылығын пысықтау;
6) сахналық міндеттерді орындауды;
7) шығармашылық бастамашылықты көрсетуді;
8) суырып салуды;
9) ойлануды және сахнада әрекет етуді;
10) сахнада серіктестігімен өзара әрекет етуді;
11) кәсіби лексиканы қолдануды;
12) оқиғалар желісін құруды;
13) өзінің идеялары мен сезімдерін көрерменге дейін жеткізе алуды;
14) актерлік ойын техникасын психологиялық бастан кешумен үйлестіруді;
15) қимылдарды елестету және бейнелермен ойлануды;
16) ұсынылатын жағдайларда дұрыс үйлесімді әрекетті табуды;
17) сахналық бейнемен және рөлмен өз бетінше жұмыс істеуді;
18) қойылымдық жоспарды өз бетінше талдауды;
19) нақты және сенімді бейнелерді жасауды;
20) артикуляциялық жаттығулар және тыныс алу гимнастикасын біледі.
Түлекте:
1) өз бетінше жұмыс істеу;
2) зерттеу қызметі;
3) араласу;
4) аутотренинг және релаксация;
5) сахналық пластика;
6) шығармашылық тәсіл;
7) көркемдік бейнені жасау кезінде пластикалық техниканың элементтерін қолдану дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
70. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
71. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:

1) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс подготовительного, развивающего, пластического тренингов), во втором полугодии: зачет (пластический этюд);
2) 6 класса – в первом полугодии: контрольная работа (пластический этюд), во втором полугодии: зачет (трюковая комбинация);
3) 7 класса – в первом полугодии: контрольная работа (цирковая пантомима), во втором полугодии: зачет (театральная пантомима);
4) 8 класса – в первом полугодии: контрольная работа (пластический этюд на заданную тему), во втором полугодии: зачет (сюжетное пластическое представление);
5) 9 класса – в первом полугодии: контрольная работа (танцевальная комбинация), во втором полугодии: зачет (танцевальная импровизация).
72. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение сценической задачи, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах, качественное исполнение упражнений и освоение сценических навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – правильное определение сквозного действия роли, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах; частично правильное исполнение элементов техники сценического движения, некоторая зажатость в исполнении, видимая возможность дальнейшего развития, дисциплина и желание обучаться;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недочеты и неточности в работе на сценической площадке, невладение основами самостоятельного распределения в сценическом пространстве, исполнение с большим количеством недостатков, отсутствие самоконтроля и дисциплины, но в его исполнении присутствуют элементы освоенного материала, обучающийся проявляет стремление к дальнейшему профессиональному росту;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение поставленных задач по технике сценического движения;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 61
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "История казахского театра" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "История казахского театра" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "История казахского театра".

1) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (дайындық, дамыту, пластикалық тренингтер кешені), екінші жартыжылдықта: сынақ (пластикалық этюд);
2) 6 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (пластикалық этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (трюкті комбинация);
3) 7 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (цирк пантомимасы), екінші жартыжылдықта: сынақ (театр пантомимасы);
4) 8 сынып - бірініші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (ұсынылған тақырыпқа арналған пластикалық этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (сюжеттік пластикалық көрініс);
5) 9 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (би комбинациясы), екінші жартыжылдықта: сынақ (биді суырып салу).
72. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - сахналық міндеттерді өте жақсы орындауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмірді бастан кешуі, жаттығуларды сапалы меңгеруі және сахна дағдыларын игеруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - рөлдің тура әрекетін дұрыс анықтауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және шынайы өмір сүруі; сахна қозғалыстарының элементтерін жартылай дұрыс орындауы, орындауында біраз қысылуы, әрі қарай даму, тәртіп пен оқуға деген мүмкіндіктерінің байқалуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - сахна алаңында жұмыс істеу кезіндегі кемшіліктері мен олқылықтары, сахна кеңістігін өз бетінше бөлу негіздерін жетік білмеуі, көптеген кемшіліктермен орындауы, физикалық дайындығының әлсіздігі, өзін өзі басқаруы мен тәртібінің болмауы, алайда оның орындауында меңгерілген материалдың элементтері бар, білім алушы әрі қрай кәсіби жеңгейін өсіруге талпынады;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - сахна қозғалысы бойынша қойылған міндеттерді орындамауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
61-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Қазақ театрының тарихы" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Қазақ театрының тарихы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қазақ театрының тарихы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) водевиль – комедийная пьеса с песенками-куплетами и танцами, жанр драматического искусства;
2) грим – искусство придания актеру внешности, необходимой для роли;
3) гастроли – выступление актеров на выезде в других театрах;
4) декорация – зрительный образ действия, созданный на сцене живописными, изобразительными, архитектурными средствами;
5) драма – литературное произведение в диалогической форме с серьезным сюжетом (в отличие от комедии) для исполнения на сцене;
6) драматический театр – один из основных видов театра, наряду с оперным и балетным, театром кукол и пантомимой;
7) драматург – писатель, пишущий драматические произведения;
8) интермедия – небольшая пьеса, исполняемая между актами драматического или оперного спектакля;
9) персонаж – вид художественного образа, субъект действия, переживания, высказывания в произведении;
10) классика – общепризнанное, образцовое произведение искусства и культуры;
11) комедия – жанр художественного произведения, характеризующийся юмористическим подходом, также вид драмы, в котором специфически разрешается момент действенного конфликта или борьбы;
12) постановка –творческий процесс создания спектакля;
13) кукольный театр – вид театрального зрелища, в котором действуют куклы, управляемые актерами-кукловодами;
14) мизансцена – расположение актеров на сцене в тот или иной момент спектакля;
15) опера – музыкально-драматическое произведение, содержание которого воплощается в сценических музыкально-поэтических образах и выражается с помощью инструментальной (оркестровой) и вокальной (сольной, хоровой) музыки;
16) опере́тта - музыкально-театральный жанр, сценическое произведение и представление, основанное на синтезе слова, сценического действия, музыки и хореографии;
17) искусство – специфический род духовно-практического освоения мира, единство созидания, познания, оценка человеческого общения, высокая степень умения, мастерство в любой сфере деятельности;
18) пародия – произведение искусства, имеющее целью создание у читателя комического эффекта за счет намеренного повторения уникальных черт уже известного произведения, в специально измененной форме;
19) пьеса – видовое название произведений драматургии, предназначенных для исполнения со сцены;
20) репетиция – работа по разучиванию текста и сценической игры, выполняемая актерами под руководством режиссера;
21) реализм – стиль и метод в искусстве и литературе;
22) режиссер – художественный руководитель спектакля, фильма, какого-либо творческого проекта, постановщик;

2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) водевиль - ән шумақтарынан және биден құралған комедиялық пьеса, драмалық өнердің жанры;
2) гастроль - актерлердің басқа театрларға шығып өнер көрсетуі;
3) грим - актерге рөлге қажетті сыртқы келбетті беру өнері;
4) декорация - кескіндеме, бейнелеу, сәулет өнері арқылы сахнада жасалған әрекеттердің көру бейнесі;
5) драма - сахнада орындауға арналған маңызды желісі бар (комедияға қарағанда) диалог формасындағы әдеби шығарма;
6) драма театры - опера, балет, қуыршақ пантомимасымен қатар жүретін театрдың негізгі түрінің бірі;
7) драматург - драмалық шығармалар жазатын жазушы;
8) интермедия - драма немесе опера спектаклі актілерінің арасында орындалатын шағын пьеса;
9) кейіпкер - көркемдік бейненің түрі, шығармада әрекет, күйзеліс, ойын білдіру субъектісі;
10) классика - жалпыға танымал, өнер мен мәдениеттің озық туындысы;
11) комедия - әзіл-сықақ сипатындағы көркем шығарма жанры, сонымен қатар әрекетті жанжал немесе күрес сәті ерекше шешілетін драманың түрі;
12) қойылым - спектальді құрудың шығармашылық процесі;
13) қуыршақ театры - қуыршақ жүргізуші актерлер басқаратын қуыршақтар әрекет ететін театрлық көріністің түрі;
14) мизансцена - актерлердің спектакльдің қандай да бір кезеңінде сахнада орналасуы;
15) опера - мазмұны сахналық музыкалық-поэтикалық бейнелерге түрленетін аспаптық (оркестрлік) және вокалдық (жеке, хор) музыканың көмегімен жеткізілетін музыкалық-драмалық шығарма;
16) оперетта - сөз синтезіне, сахналық қимылға, музыка және хореографияға негізделген сахналық шығарма, көрініс, музыкалық театр жанры;
17) өнер - әлемді рухани-практикалық меңгерудің ерекше түрі, жасампаздық, танудың біртұтастығы, адамзаттың өзара араласуын бағалау, қызметтің кез-келген түріндегі біліктің, шеберліктің жоғары деңгейі;
18) пародия - белгілі бір туындының бірегей сипатын әдейі арнайы өзгертілген формада қайталау ниетімен оқырмандарда күлдіргі күйді жасау мақсатын қамтитын өнер туындысы;
19) пьеса - сахнада орындауға арналған драматургия шығармасының көрнекті атауы;
20) репетиция - режиссердің басшылығымен актерлердің орындайтын мәтіндерін жаттау және сахнада ойнау жұмысы;
21) реализм - өнер мен әдебиеттегі стиль және әдіс;
22) режиссер - спектакльдің, фильмнің, қандай да бір шығармашылық жобаның көркемдік жетекшісі, қоюшы;

23) репертуар – совокупность пьес, исполняемых одним театром в течение одного сезона или какого-то периода времени; подбор пьес одного и того же стиля или одной и той же эпохи; совокупность ролей, которые в состоянии сыграть один актер, диапазон его актерских возможностей, его амплуа;
24) сатира – резкое проявление комического в искусстве, представляющее собой поэтическое унизительное обличение явлений при помощи различных комических средств: сарказма, иронии, гиперболы, гротеска, пародии;
25) спектакль – театральное представление, создается на основе драматического или музыкально-сценического произведения в соответствии с замыслом режиссера совместными усилиями актеров, художника;
26) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
27) сценография – вид художественного творчества, занимающийся оформлением спектакля и созданием его изобразительно-пластического образа, существующего в сценическом времени и пространстве;
28) сюжет – последовательность и связь описания событий в литературном или сценическом произведении;
29) театр – род искусства, особенностью которого является художественное отображение явлений жизни посредством драматического действия, возникающего в процессе игры актеров перед зрителями;
30) труппа – постоянно действующая творческая группа актеров, певцов, музыкантов;
31) фарс – театральная пьеса легкого, игривого содержания с внешними комическими эффектами.
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося, овладение духовными и культурными ценностями на основе приобретенных им знаний, умений, навыков в области театрального искусства Казахстана.
4. Задачи Программы.
Обучающиеся:
1) знакомство с театром как видом искусства;
2) формирование целостного представления об исторических особенностях развития отечественного театрального искусства;
3) изучение истоков происхождения театрального искусства Казахстана и его эволюции;
4) знакомство с этапами развития театрального искусства Казахстана;
5) знакомство с образцами классического театрального наследия;
6) знакомство с отличительными особенностями театрального искусства различных исторических эпох, стилей и направлений;
7) овладение знаниями о деятельности казахских драматургов, режиссеров и актеров;
8) овладение знаниями о средствах создания образа в театральном искусстве;
9) овладение знаниями о принципах взаимодействия музыкальных и театральных выразительных средств.
Развивающие:
1) развитие образного и ассоциативного мышления, фантазии, зрительно-образной памяти, вкуса, художественных потребностей;

23) репертуар - бір театрдың бір кезең арасында немесе қандай да бір уақыт аралығында орындайтын пьесаларының жиынтығы; қандай да бір стильдегі немесе қандайда бір ғасырдың пьесаларын іріктеп алу; бір актер ойнап шығу мүмкіндігі бар рөлдердің жиынтығы, оның актерлік шеберлігінің диапазоны, оның өзіне сәйкес рөлі;
24) сатира - сарказм, ирония, гипербола, гротеск, пародия секілді әртүрлі күлдіргі әдістердің көмегімен құбылысты поэтикалық әшкерелеуді қамтитын өнердегі күлдіргі көрсетілім;
25) спектакль - драма немесе музыкалық-сахналық шығарманың негізінде режиссердің түпкі ойымен сәйкес, актердің, суретшінің бірігіп жұмыс жасау барысында жасалатын театр қойылымы;
26) суырып салу (импровизация) - орындау процесінде құрылатын өнер туындысы, немесе оны құру процесі;
27) сценография - спектакльді безендірумен айналысатын және сахналық уақыт пен кеңістіктегі оның бейнелеу-пластикалық бейнесін жасаушы көркем шығармашылықтың түрі;
28) сюжет - әдебиеттегі немесе сахналық шығармадағы оқиғаны сипаттаудағы бірізділік және байланыс;
29) театр - актердің көрермендердің алдында ойнау процесінде туындайтын драмалық әрекеттің көмегімен көріністердің көркемдік бейнесі ерекшелігі болып табылатын өнердің түрі;29) труппа - актерлердің, әншілердің, музыканттардың тұрақты шығармашылық тобы;
30) фарс - сыртқы көрінісі күлдіргі әсерін беретін жеңіл, ойындық мазмұндағы театрлық пьеса.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамытуға жағдай жасау, Қазақстанның театр өнері саласында алған білім, білік, дағдылары негізінде рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Білім алу:
1) өнердің түрі ретінде театрмен танысу;
2) отандық театр өнері дамуының тарихи ерекшеліктері туралы тұтас түсінік қалыптастыру;
3) Қазақстан театр өнерінің және оның дамуының бастауларын зерттеу;
4) Қазақстандағы театр өнерінің даму кезеңдерімен танысу;
5) классикалық театр мұрасының үлгілерімен танысу;
6) әртүрлі тарихи дәуірлердегі, стильдердегі және бағыттардағы театр өнерінің өзгеше ерекшеліктерімен танысу;
7) қазақ драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлерінің қызметі туралы білімді меңгеру;
8) театр өнеріндегі бейнелерді жасау тәсілдері туралы білімді меңгеру;
9) музыкалық және театрлық мәнерлеу құралдарының өзара әрекеттесу қағидалары туралы білімдерін меңгеру.
Дамыту:
1) бейнелі және ассоциациялық ойлауды, қиялдау, көру-бейнелік жадын, талғамын, көркемдік тұтынушылығын дамыту;

2) формирование представления о роли театра в истории общества;
3) обогащение внутреннего мира, кругозора и общей эрудиции обучающегося;
4) развитие личностных этических и эстетических качеств обучающегося;
5) формирование интереса к литературе о театральном искусстве;
6) углубление художественно-познавательных интересов, развитие интеллектуальных и творческих способностей детей;
7) развитие опыта эмоционально-ценностного отношения к искусству как социально-культурной форме освоения мира, воздействующей на человека и общество;
8) приобретение детьми опыта творческой деятельности, формирование навыков публичного выступления с рефератом, докладом, презентацией.
Воспитательные:
1) художественно-эстетическое воспитание личности обучающегося;
2) воспитание художественного вкуса на примере выдающихся произведений казахского театрального искусства;
3) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
4) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося.
5. Срок освоения Программы – два года. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств. Программа предназначена для обучающихся театрального отделения и отделения театра кукол школ искусств. Обучение начинается с 3 класса.
Количественный состав детей в группах театральных отделений детских школ искусств – не менее 8 и не более 20 человек.
2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
7. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
8. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
9. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);

2) қоғам тарихындағы театрдың рөлі туралы түсінікті қалыптастыру;
3) білім алушының ішкі дүниесін, ой-өрісін және жалпы білгірлігін арттыру;
4) білім алушының тұлғалық этикалық және эстетикалық сапаларын дамыту;
5) театр өнері туралы әдебиетке деген қызығушылықтарын қалыптастыру;
6) көркемдік-танымдық қызығушылығын тереңдету, балалардың зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) адам мен қоғамға ықпал етуші әлемді игерудің әлеуметтік-мәдени формасы ретінде өнерге деген эмоциялық-құндылық қарым-қатынасының тәжірибесін дамыту;
8) балалармен бірге шығармашылық қызметтің тәжірибесін алу, рефератпен, баяндамамен, презентациямен көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) білім алушының тұлғасын көркемдік-эстетикалық тәрбиелеу;
2) атақты қазақ театр өнері шығармаларының үлгісінде көркемдік талғамға тәрбиелеу;
3) ұжымдық шығармашылық қызметінің дағдыларына, жеке дара және ұжымдық жұмыстың нәтижесіне деген жауапкершілікке тәрбиелеу;
4) білім алушыны кәсіби бағдарлау және өзін-өзі анықтау.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Бағдарлама өнер мектептерінің театр бөлімдерінің және қуыршақ театры бөлімдерінің білім алушыларына арналған. Оқыту 3 сыныптан басталады.
Балалар өнер мектептері театр бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
7. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
8. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
9. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері (дамыту, түзету-дамыту, дарынды балалармен жұмыс);

4) особенности и проблемы работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
10. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
11. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающихся;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
12. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
13. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи с теми способами действий, формами общения с театральным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
14. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование навыков восприятия театральных постановок различных стилей и жанров, созданных в разные исторические периоды.
15. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
16. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития казахского театрального искусства;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
17. Программа создает условия для овладения обучающимися базовыми знаниями в области истории театрального искусства, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать театральное искусство.
18. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по истории казахского театра.
19. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) овладению знаниями об исторических особенностях развития казахского театрального искусства;
2) усвоению терминологии из области театральных знаний;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) овладению навыками написания докладов, рефератов;

4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және уақытын өзгерту туралы ақпарат.
10. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметтерінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
11. "Оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыларға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
12. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
13. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, театр шығармашылығымен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
14. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, әртүрлі тарихи кезеңдерде жасалған түрлі стильдердегі және жанрлардағы театр қойылымдарын қабылдау дағдыларын қалыптастыруға бағдарланған.
15. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
16. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) қазақ театр өнерінің даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
17. Бағдарлама білім алушыға болашақта театр өнерін өз бетінше түсінуге көмек беретін театр өнері тарихы саласындағы білімді игеру үшін жағдай жасайды.
18. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы әр түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог қазақ театр тарихы бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
19. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал етуге бағдарланған:
1) қазақ театр өнері дамуының тарихи ерекшелігі туралы білімді меңгеру;
2) театрлық білім саласындағы терминдерді меңгеру;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгеру;
4) реферат, баяндама жазу дағдыларын меңгеру;

25. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – просмотр видеоматериалов, посещение спектаклей для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – творческие задания, деление целого задания на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
26. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития творческих способностей обучающегося.
27. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
28. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
29. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
30. Виды внеурочных форм работы:
1) выполнение домашнего задания;
2) подготовка докладов, рефератов, презентаций;
3) подготовка к внеклассным мероприятиям;
4) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев и другие;
5) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
31. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь выполняются самые сложные задания.
32. Домашние задания направлены на закрепление пройденного в классе материала, это может быть повторение пройденного в классе материала, ознакомление с театральной постановкой, просмотр видеоматериала, творческое задание, заключающееся в анализе спектакля.
33. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.
34. Содержание домашних заданий:
1) сбор и систематизация учебного материала;
2) написание эссе, реферата, доклада;
3) работа над видеопрезентацией;
4) работа со словарем.
35. Межпредметные связи предмета "История казахского театра" с предметами "Сценическое движение", "Основы актерского мастерства" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
36. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с понятием "театр", "драматург", "режиссер", "репетуар", "труппа", особенностями степного театра, элементами театра в народном фольклоре, историей становления и развития национального театрального искусства;

25. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін спектакльдерге бару;
3) практикалық - шығармашылық жаттығулар, мұқият пысықтау үшін тұтас жаттығуларды ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;
4) талдау-салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
26. Әдістерді таңдау білім алушының жас және жеке ерекшеліктеріне, дене мүмкіндіктеріне, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты.
27. Бағдарлама заманауи өнер мектебіне интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін енгізуді қарастырады.
28. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
29. Теориялық және практикалық сабақ бір уақытта жүргізіледі.
30. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) үй жұмысын орындау;
2) рефераттар, баяндамалар, презентациялар дайындау;
3) сыныптан тыс іс-шараларға дайындалу;
4) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға және тағы басқаларға бару;
5) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
31. Жеке үй жұмысы бірнеше кезеңде жүргізіледі және педагог ұсыныстарымен сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең қиын тапсырмалар орындалады.
32. Үй жұмыстары сыныпта өткізілген материалды бекітуге бағытталған, ол сыныпта өткен материалды қайталау, театр қойылымымен танысу, бейнематериалды қарау, спектакльді талдауды қорытындылаудағы шығармашылық жаттығулар болуы мүмкін.
33. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.
34. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) оқу материалын жинақтау және жүйелеу;
2) эссе, реферат, баяндама жазу;
3) бейнепрезентациямен жұмыс;
4) сөздікпен жұмыс.
35. "Қазақ театрының тарихы" пәнінің "Сахналық қозғалыс", "Актерлік шеберлік негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
36. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) "театр", "драматург", "режиссер", "репертуар", "труппа" ұғымдарымен, дала театрының ерекшелігімен, халық фольклорындағы театр элементтерімен, ұлттық театр өнерінің құрылу және даму тарихымен танысу;

2) формирование знаний о самодеятельных музыкальных, драматических кружках, первых дореволюционных произведениях, написанных для постановок, открытии русских театров, народных домов, татарских театральных трупп, влиянии русской, татарской культуры на развитие казахского театрального искусства;
3) знакомство с развитием сценического искусства, рождением драматургических произведений, историей создания государственного академического театра драмы, государственного академического театра оперы и балета, республиканских, областных музыкальных, драматических театров;
4) знакомство с историей первых кукольных театров, творчеством известных драматургов, режиссеров, актеров казахского театра;
5) овладевание умениями работы с учебным материалом, систематизации знаний, написания эссе, рефератов.
37. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Театр как вид искусства. Основные термины театрального искусства: "театр", "драматург", "режиссер", "репертуар", "труппа". Театр и другие виды искусства. Связь между театральным, музыкальным, изобразительным, танцевальным видами искусства.
Особенность древнего казахского театра. Общая характеристика степного театра. Элементы театра в народном фольклоре. Связь между казахской театральной культурой, древними традициями и обычаями.
Сатирические миниатюры. Айтыс. Элементы театрального искусства в айтысе.
Ораторское искусство. Элементы театра в обрядовых песнях. Обряды "Жар-жар". "Бет ашар". "Қоштасу". "Қыз кәде". "Жоқтау".
Роль национальных игр "алтыбақан", "ортеке", "судыр-судыр", "қыз қуу" в формировании кукольного театра.
Элементы казахского театра в национальных обычаях, традициях. Анализ праздников, обрядов "Наурыз тойы", "Қыз ұзату", "Шашу", "Бесік тойы".
Элементы комедии в национальных традициях и обычаях. Фольклорные образы Алдаркөсе, Айдарбек,Торсықбай, Қантай, Айдарбек, Битан-Шитан,Зәрубай,Күндебай, Мауқай,Текебай. Образ оратора Жиренше.
Роль богатырских эпосов в формировании казахской драматургии и театра. Эпосы "Қобыланды батыр", "Қырымның қырық батыры", "Арқалық батыр", "Қозы Көрпеш – Баян Сұлу" в казахском театре.
Тема 2. Самодеятельные музыкальные и драматические кружки (1890 год). Первые представления об истории национального театрального искусства. Постановки об Алдаркөсе, Жиренше шешен, Қожанасыр, Тазша бала. Постановка об айтысе Біржан сала и Сары.
Первые дореволюционные произведения, написанные для постановок. Произведения И. Мендиханова "Малдыбай", "Үйшік-үйшік", "Тамырлар", "Байғұстар". Театральная группа "Шығыс кеші". В репертуаре музыкальных и драматических кружков: инсценировки произведений А. Кунанбаева.
Начало двадцатого века. Гастроли русских театральных групп и татарских передвижных театров. Возникновение в Семипалатинске, Петропавловске, Урде, Атбасаре, Оренбурге первых казахских самодеятельных драматических кружков, предшественников казахского театра.
Любительские спектакли, преимущественно инсценировки народных сказок и легенд. Первые одноактные казахские пьесы. Драма "Плоды невежества", автор К. Тогусов. Комедия "Малдыбай", автор И. Мендыханов.
Открытие русского театра и народных домов. Влияние русской культуры на развитие казахского театрального искусства.
Областной драматический театр имени А. Островского города Уральск (1859 год). Открытие театра спектаклем по пьесе А. Островского "Бедность и порок". Первый состав театра. Репертуар театра в наши дни. Ведущие артисты театральной труппы.
Областной драматический театр имени Н. Погодина (1886 год). История формирования и развития театра. Поиск собственного почерка, оригинальности, значимости репертуарной политики, ориентированной на произведения мировой классики и казахской драматургии.
Передвижные татарские театральные труппы "Сайяр", "Нур", "Ширкат" и их влияние на развитие казахского театрального искусства.
Организация казахских театральных кружков в городах Қызылжар, Семей, Ақмешіт. Пьесы Б.Серкебаева "Бақсы", "Ғазиза", "Жер дауы". Пьесы К.Тогысова "Қайғы", "Надандықтың құрбаны".

2) көркемөнер музыкалық, драмалық үйірмелер, қойылымдарға арнап жазылған алғашқы революцияға дейінгі шығармалар, орыс театрларының, халық үйлерінің, театр труппаларының ашылуы, орыс, татар мәдениетінің қазақ театр өнеріне әсері туралы білімді қалыптастыру;
3) сахналық өнердің дамуымен, драмалық шығармалардың туындауымен, мемлекеттік академиялық драма театрының, мемлекеттік академиялық опера және балет театрының, республикалық, облыстық музыкалық, драма театрларының құрылу тарихымен танысады;
4) алғашқы қуыршақ театрларының тарихымен, атақты қазақ театрының драматургтері, режиссерлері, актерлерінің шығармашылығымен танысу;
5) оқу материалымен жұмыс істеу, білімді жүйелендіру, эссе, реферат жазу біліктерін меңгеру.
37. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Театр - өнер түрі. Театр өнерінің негізгі терминдері: "театр", "драматург", "режиссер", "репертуар", "труппа". Театр және өнердің басқа түрлері. Театр, музыка, бейнелеу, би өнерлерінің арасындағы байланыс.
Ежелгі қазақ театрының ерекшелігі. Дала театрының жалпы сипаттамасы. Халық фольклорындағы театр элементтері. Қазақ театр мәдениетінің, ежелгі дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарының арасындағы байланыс.
Сатиралық миниатюралар. Айтыс. Айтыстағы театр өнерінің элементтері.
Шешендік сөз өнері. Тұрмыстық-салт жырларындағы театр элементтері. "Жар-жар", "Бет ашар", "Қоштасу", "Қыз кәде", "Жоқтау" тұрмыс-салт жырлары.
"Алтыбақан", "ортеке", "судыр-судыр", "қыз қуу" ұлттық ойындарының қуыршақ театрының қалыптасуындағы рөлі.
Ұлттық әдет-ғұрыптардағы, дәстүрлердегі қазақ театрының элементтері. "Наурыз тойы", "Қыз ұзату", "Шашу", "Бесік тойы" мейрамдарды, әдет-ғұрыптарды сараптау.
Ұлттық дәстүрлердегі және әдет-ғұрыптардағы комедия элементтері. Алдаркөсе, Айдарбек, Торсықбай, Қантай, Битан-Шитан, Зәрубай, Күндебай, Мауқай, Текебай секілді фольклорлық бейнелер. Жиренше шешен бейнесі.
Қазақ драматургиясының және театрдың қалыптасуындағы батырлар жырының рөлі. Қазақ театрындағы "Қобыланды батыр", "Қырымның қырық батыры", "Арқалық батыр", "Қозы Көрпеш - Баян сұлу" жырлары.
2-тақырып. Көркемөнер музыкалық және драмалық үйірмелер (1890 жыл). Ұлттық театр өнері туралы алғашқы түсінік. Алдаркөсе, Жиренше шешен, Қожанасыр, Тазша бала туралы қойылымдар. Біржан және Сара айтысы туралы қойылым.
Революцияға дейінгі қойылымға арналып жазылған алғашқы шығармалар. И. Меңдіхановтың "Малдыбай", "Үйшік-үйшік", "Тамырлар", "Байғұстар" шығармалары. "Шығыс кеші" театр труппасы. Музыкалық және драмалық үйірмелер репертуарында: Абай Құнанбаев шығармаларын сахналау.
Жиырмасыншы ғасырдың басы. Орыс театр труппаларының және жылжымалы татар театрларының гастрольдері. Семейде, Петропавлда, Үрдеде, Атбасарда, Орынборда қазақ театрының бастаулары болған алғашқы қазақ көркемөнер драмалық үйірмелерінің пайда болуы.
Халық ертегілерін және аңыздарын сахналаудағы айрықша әуесқой спектакльдер. Алғашқы бір актілі қазақ пьесалары. "Надандықтың құрбаны" драмасы, авторы Қ. Тоғысов. "Малдыбай" комедиясы, авторы И. Меңдіханов.
Орыс театрларының және халық үйлерінің ашылуы. Қазақ театр өнерінің дамуына орыс мәдениетінің әсері.
Орал қаласындағы А. Островский атындағы облыстық драма театры (1859 жыл). А. Островскийдің "Бедность и порок" пьесасы бойынша спектакльмен театрдың ашылуы. Театрдың алғашқы құрамы. Қазіргі кездегі театр репертуары. Театр труппасының жетекші әртістері.
Н. Погодин атындағы облыстық драма театры (1886 жыл). Театрдың қалыптасуы және даму тарихы. Әлемдік классика және қазақ драматургиясына бағытталған өзіне тән қолтаңбаны, бірегейлікті, репертуарлық саясатының маңыздылығын ізденуі.
"Сайяр", "Нұр", "Ширкат" жылжымалы татар театрының труппалары және олардың қазақ театры өнерінің дамуына әсері.
Қызылжар, Семей, Ақмешіт қалаларында қазақ театр үйірмелерін ұйымдастыру. Б. Серкебаевтың "Бақсы", "Ғазиза", "Жер дауы" пьесалары. Қ. Тоғысовтың "Қайғы", "Надандықтың құрбаны" пьесалары.

Тема 3. Казахский театр в 1917-1926 годах. Особенности формирования и становления казахского театра. Своеобразие национального стиля актерского искусства и режиссуры.
Источник казахского профессионального театрального искусства – народное творчество. Трансформация тем, сюжетов, образной и жанровой системы фольклора, фольклорной символики и принципов создания характеров.
Особенности театральных традиций. Показ духовного мира казахского народа. Основа казахской драматургии – произведения М. Ауэзова, С. Сейфуллина, Ж. Шанина.
Труппа "Қызыл керуен" – первая передвижная театральная труппа. Творческий состав труппы. Репертуар труппы: пьесы "Малқамбай", "Секіртпелі сеңсең", "Жастарым, жайна", "Қыздар-ай", "Заулатшы", "Япыр-ау", "Шапибай-ау".
Возникновение театральных молодежных клубов, актерских кружков. Творческий состав. Проблемы репертуара. Пьесы Ж. Тилепбергена "Таңбалылар", Р. Малабаева "Қатесіз қарғыс", "Ғұрып күні", А. Султанова "Дариға - Қайдар".
Создание организации "Қазақ жастары". Репертуар организации: пьесы И. Билялова "Ишанға ықылас", Р. Толешева"Тұрмыс", "Біздің молда".
Открытие "Әртістерді дайындайтын үйірмесі", "Жоғары дәрежелі білім беруші мектебі", "Дене қозғалысын көркейту мектебі".
Деятельность народного просветительского института "Кино". Деятельность драматических трупп и художественных кружков. Театр рабочей молодежи.
Труппа "Ес-аймақ". История создания труппы "Ес-аймак". Творческий состав труппы. Влияние труппы на развитие жанра драматургии в театральном искусстве.
Репетуар труппы: произведения М. Ауэзова "Ел ағасы", "Бәйбіше мен тоқал", "Еңлік - Кебек", "Қаракөз", "Қанапия – Шәрбану", "Шернияз", К. Кеменгерулы "Алтын сақина", С. Сейфуллина "Бақыт жолында", "Қызыл сұңқарлар", Б. Майлина "Бетім-ау, құдағи", поэма "Жүсіп пен Зылиха". Актеры труппы "Ес-аймақ" И. Байзаков, А. Кашаубаев, Ж. Шанин, К.Байжанов, Ж. Елебеков, М. Ержанов.
Тема 4. Становление казахского театра в 1926-1932 годах. Открытие специализированных театральных учебных заведений. Создание музыкальных и кукольных театров. Влияние русской режиссерской школы на развитие казахского театра.
Съезд Казахской АССР об организации казахского национального театра. Создание первого казахского национального театра.
Открытие национального казахского театра в Кызыл-Орде (1926 год). Трагедия "Еңлік-Кебек" М. Ауэзова. Трагедия "Алтын сақина" К. Кеменгерулы. Актерский состав казахского национального профессионального театра. Первые постановки театра – пьесы С. Сейфуллина "Красные соколы", Ж. Шанина "Аркалық батыр", Б. Майлина "Шаншар молда".
Репертуар из мировой классики: пьесы "Женитьба", "Ревизор" Н.В. Гоголя, "Мятеж" Д.А. Фурманова, "Отелло" У. Шекспира.
Пьеса Г. Мусрепова "Қозы-Көрпеш – Баян сұлу". Пьеса М. Ауэзова, Л. Соболева "Абай" (1940 год).
Жумат Шанин, казахский советский режиссер, драматург, один из основателей казахского национального профессионального театрального искусства народный артист Каз АССР.
Ж. Шанин и казахский театр. Анализ произведений Ж. Шанина "Торсықбай", "Арқалық батыр", "Баян батыр", "Өлімнен үмітке", "Шахта". Режиссура Ж. Шанина и творческие поиски.
Тема 5. Развитие сценического искусства и рождение драматургических произведений. Родоначальники жанра Ж. Аймаутов, М. Ауэзов, С. Сейфуллин. Первые драматургические произведения и тематика данных произведений. Общий обзор произведений. Ж. Аймаутов "Рабиға", "Карьеристы", "Қанапия-Шарбану". С. Сейфуллин "На пути к счастью", "Красные соколы". Б. Майлин "Мулла Шаншар", "Школа", "Заключения брака", "Очки". Ж. Шанин "Батыр Аркалық". К. Кеменгеров "Золотое кольцо". Ж. Тлепбергенов "Перизат-Рамазан".
Произведения зарубежных драматургов, переведенные на казахский язык.
Мухтар Ауэзов – драматург. Драматургические произведения "Еңлік-Кебек", "Айман-Шолпан", "Қаракөз", "Қара қыпшақ Қобыланды". Анализ пьес М.Ауэзова, написанных в разных жанрах.

3-тақырып. 1917-1926 жылдардағы қазақ театры. Қазақ театрының қалыптасуы және құрылуының ерекшеліктері. Актерлік өнердің және режиссураның ұлттық стилінің ерекшелігі.
Қазақ кәсіби театр өнерінің бастауы - халық шығармашылығы. Сюжеттің тақырыптарының, фольклордың бейнелік және жанрлық жүйесінің, фольклорлық символикасын және сипаттама жасау қағидаларының өзгеруі.
Театр дәстүрлерінің ерекшеліктері. Қазақ халқының рухани әлемін көрсету. Қазақ драматургиясының негізі - М. Әуезовтің, С. Сейфуллиннің, Ж. Шаниннің шығармалары.
"Қызыл керуен" труппасы - алғашқы жылжымалы театр труппасы. Труппаның шығармашылық құрамы. Труппаның репертуары: "Малқамбай", "Секіртпелі сеңсең", "Жастарым, жайна", "Қыздар-ай", "Заулатшы", "Япыр-ау", "Шапибай-ау" пьесалары.
Театрлық жастар клубтарының, актерлік үйірмелердің пайда болуы. Шығармашылық құрамы. Репертуар мәселесі. Ж. Тілепбергеннің "Таңбалылар", Р. Малабаевтың "Қатесіз қарғыс", "Ғұрып күні", Ә. Сұлтановтың "Дариға - Қайдар" пьесалары.
"Қазақ жастары" ұйымының құрылуы. Ұйымның репертуарлары: І. Біләловтың "Ишанға ықылас", Р. Төлешевтің "Тұрмыс", "Біздің молда".
"Әртістерді дайындайтын үйірме", "Жоғары дәрежелі білім беру мектебі", "Дене қозғалысын көркейту мектебі" ашылуы.
"Кино" халық ағарту институтының қызметі. Драмалық труппалардың және көркемөнер үйірмелерінің қызметі. Жұмысшы жастар театры.
"Ес-аймақ" труппасы. "Ес-аймақ" труппасының құрылу тарихы. Труппаның шығармашылық құрамы. Труппаның театр өнеріндегі драматургия жанрының жандануына ықпалы.
Труппа репертуарлары: М. Әуезовтің "Ел ағасы", "Бәйбіше мен тоқал", "Еңлік - Кебек" , "Қаракөз", "Қанапия - Шәрбану", "Шернияз", Қ. Кемеңгерұлының "Алтын сақина", С. Сейфуллиннің "Бақыт жолында", "Қызыл сұңқарлар", Б. Майлиннің "Бетім-ау, құдағи" және "Жүсіп пен Зылиха" халық поэмасы.
"Ес-аймақ" труппасының актерлері: Ә. Қашаубаев, И. Байзақов, Ж. Шанин, Қ. Байжанов, Ж. Елебеков, М. Ержанов.
4-тақырып. 1926-1932 жылдардағы қазақ театрының құрылуы. Арнайы театр оқу орындарының ашылуы. Музыкалық және қуыршақ театрларының құрылуы. Орыс режиссерлік мектебінің қазақ театрының дамуына ықпалы.
Қазақтың ұлтық театрын ұйымдастыру бойынша Қазақ АССР-ның съезі. Қазақтың тұңғыш ұлттық театрының құрылуы.
Қызылордада ұлттық қазақ театрының ашылуы (1926 жыл). М. Әуезовтің "Еңлік - Кебек" трагедиясы. Қ. Кемеңгерұлының "Алтын сақина" трагедиясы.
Ұлттық кәсіби қазақ театрының актерлік құрамы: С. Қожамқұлов, Е. Өмірзақов, Е. Алдоңғаров, А. Еленова, Ж. Еленов, К. Бадыров, Қ. Қуанышбаев, А. Көшубаев, И. Байзақов.
Театрдың алғашқы қойылымдары - С. Сейфуллиннің "Қызыл сұңқарлар", Ж. Шаниннің "Арқалық батыр", Б. Майлиннің "Шаншар молда" пьесалары.
Әлемдік классика репертуарынан: Н. Гогольдің "Женитьба", "Ревизор", Д. Фурмановтың "Мятеж", У. Шекспирдің "Отелло" пьесалары.
Ғ. Мүсіреповтің "Қозы Көрпеш - Баян сұлу" пьесасы. М. Әуезовтің, Л. Соболевтің "Абай" (1940 жыл) пьесасы.
Жұмат Шанин - қазақ кеңес режиссері, драматург, қазақ ұлттық кәсіби театр өнерінің негізін қалаушылардың бірі. Қазақ АССР-нің халық әртісі.
Жұмат Шанин және қазақ театры. Ж. Шаниннің "Торсықбай", "Арқалық батыр", "Баян батыр", "Өлімнен үмітке", "Шахта" шығармаларына талдау жасау. Ж. Шаниннің режиссурасы және шығармашылық ізденістері.
5-тақырып. Сахналық өнердің дамуы және драмалық шығармалардың пайда болуы. Жанр негізін салушылар: Ж. Аймаутов, М. Ауэзов, С. Сейфуллин. Алғашқы драматургиялық шығармалар және берілген шығармалардың тақырыптары. Шығармаларға жалпы шолу. Ж. Аймауытовтың "Рабиға", "Карьеристы", "Қанапия - Шәрбану". С. Сейфуллиннің "Бақыт жолында", "Қызыл сұңқарлар". Б. Майлиннің "Шаншар молда", "Мектеп", "Неке қияр", "Көзілдірік". Ж. Шаниннің "Арқалық батыр". К. Кеменгерұлының "Алтын сақина". Ж. Тілепбергеновтің "Перизат - Рамазан" пьесалары.
Қазақ тіліне аударылған шетел драматургтерінің шығармалары.
Мұхтар Әуезов - драматург. Драмалық шығармалары: "Еңлік - Кебек", "Айман - Шолпан", "Қаракөз", "Қара қыпшақ Қобыланды". М. Әуезовтің түрлі жанрда жазған пьесаларын талдау.

Тема 6. Казахский государственный академический театр драмы имени Мухтара Ауэзова (1929 год – переезд в Алма-Ату). Присвоение звания "академический" (1937 год). Присвоение театру имени классика казахской литературы М.О. Ауэзова (1961 год).
Творческий состав: мастера народного творчества и художественной самодеятельности. Режиссеры из актерской среды: Ж. Шанин, С. Кожамкулов, К. Джандарбеков, К. Байсеитов.
Первые спектакли о становлении Советской власти, быте старого аула, дореволюционной жизни казахского народа.
Привлечение к сотрудничеству профессиональных русских режиссеров М. Насонова, И. Борова, М. Соколовского. Постановка сложных драматических произведений: "Ночные раскаты" М. Ауэзова, "Амангелді" Б. Майлина.
Военная драматургия. Общий обзор. "В час испытаний" М. Ауэзова, "Гвардия чести" М. Ауэзова, А. Абишева.
Послевоенная драматургия. "Дружба и любовь", "Карьера и совесть" А. Абишева, "Миллионер" Г. Мустафина, "Вчера и сегодня", "Трудные судьбы" Ш. Хусаинова, "Одно дерево – не лес" А. Тажибаева, "Волчонок под шапкой", "Сваха приехала", "На чужбине" К. Мухамеджанова, "Сәуле", "Буран" Т. Ахтанова, "Сердце поэта" З. Шашкина, "Неугасимый огонь" З. Кабдолова, "Восхождение на Фудзияму" Ч. Айтматова, К. Мухамеджанова. Выдающиеся деятели театра военного и послевоенного времени.
Казахский государственный академический театр драмы имени М. Ауэзова в наши дни – один из ведущих театров Казахстана, который отражает все духовное богатство казахского народа. Актерская труппа театра. Выдающиеся постановки. Трагедия "Абай", историческая драма "Сұлтан Бейбарыс", драмы "Таңсұлу", "Тендерге түскен келіншек" ("Такова жизнь"), "Қоштасқым келмейді..." ("С любимыми не расставайтесь"), музыкальная комедия "Қожанасыр тірі екен..." ("Все же жив Ходжа Насреддин..."). Анализ спектакля с учетом жанровой и стилистической особенностей.
Южно-Казахстанский областной русский драматический театр (1929 год). Темы спектаклей: история революционного движения, классовая борьба на Востоке, жизнь и быт Красной Армии и флота, строительство нового быта, борьба с мещанством. Современный состав труппы, репертуар.
Тема 7. Казахский театр в 1932-1940 годах. Периоды развития и роста казахского театра. Открытие русских драматических театров. Постановления региональных партийных комитетов о подготовке кадров для театров. Постановление Совета Министров Казахской ССР (1930 год) о создании театра по обслуживанию Турксиба. Передвижной театр по агитации и культурно-массовой работе среди населения региона от Семипалатинска до Ташкента.
Становление рабочих молодежных театров в городах Алматы, Риддер, Караганда.
Реорганизация театра по обслуживанию Турксиба в Костанайский колхозно-совхозный театр.
Главный положительный герой советских пьес на несколько десятилетий пролетарий – собирательный образ "простого советского человека". Переименование Костанайского колхозно-совхозного театрав Карагандинский областной русский драматический театр (1936 год). Актерский состав: З. Кошкимбаев, А. Шаймерденов, Т. Жабаев, Ж. Шашкина, Н. Атаханов.
Эвакуация Камерного театра Таирова, Киевского театра имени Л. Украинки, Московского театра железнодорожников в Караганду (1942 год). Расширение репертуара театра, обращение к темам национальной истории. Спектакли по пьесам Б. Шоу, Ж. Б. Мольера, Л. Толстого, П. О. Бомарше, В. Гюго, М. Лермонтова, Л Леонова. Творческие успехи труппы театра.
Открытие театральной студии при Карагандинском русском драматическом театре. Рост профессионального уровня театральных коллективов, расширение и актуализация их репертуара.
Карагандинский областной русский драматический театр в период обретения независимости страной. Поиск нового героя, определение его роли, места. Ориентация на поэтику и эстетику фольклора, на высоту его нравственных ценностей, на глубинные представления о бытии, добре и зле. Своеобразие национального стиля актерского искусства и режиссуры.
Академический русский театр драмы имени М. Лермонтова (1933 год). История театра. Первый состав театра. Репертуар театра в наши дни. Спектакли по произведениям классиков русской и мировой литературы, постановки для детей. Ведущие артисты театральной труппы. Задачи обновления художественного процесса. Поиск в классических произведениях идей и образов, соотносимых с новыми реалиями современности.
Государственный республиканский уйгурский музыкальный комедийный театр имени К. Кужамьярова (1934 год). История открытия театра. Первые постановки: "Аршин мал алан" У. Гаджибекова, "Қозы Көрпеш – Баян сұлу" Г. Мусрепова, "Манон" К. Хасанова, "Свадьба в Малиновке" Л. Юхвида. Б. Александрова, "Гарип и Санам" И. Саттарова. Творческий состав группы: драматическая, фольклорная группа "Нава", эстрадная группа "Яшлык", балетная труппа.
Восточно-Казахстанский областной казахский музыкально-драматический театр имени Абая города Семей (1934 год). Создание театра на базе драматической труппы "Ес-аймак" (1920 год). Открытие театра пьесой И. Жансугурова "Кек". Роль Ж. Шанина, О. Бекова, К. Джандарбекова, композитора Л. Хамиди в становлении театра. Организаторы театра М. Ауэзов, К. Сатпаев. Первый режиссер – Г. Торебаев. Первые спектакли. Репертуар более 300 спектаклей. Актерский состав: народные артисты Республики Казахстан: А. Жанбырбаев, К. Сакиева, Б. Имаханов, Заслуженная артистка Республики Казахстан Ш. Бахтинова, заслуженный деятель культуры Б. Ногайбаев. Деятели культуры Республики Казахстан. Поиск новых форм, разнообразие режиссерских интерпретаций.
Областной Русский драматический театр имени Ф. Достоевского города Семей (1934 год). Рабочий молодежный театр (1935 год). В 1930-х годах пьесы "Далекое" А. Афиногенова, "Слава" В. Гусева, "Доходное место" А. Островского, "Эмилия Галотти" Э. Лессинга. В годы Великой Отечественной войны спектакли "Парень из нашего села", "История одной любви" по К. Симонову. Театральный репертуар: спектакли "Живи и помни" М. Распутина, "Тревога" А. Петрашкевича, "Чайка" А. Чехова, "Ромео и Джульетта" У. Шекспира. Анализ произведения с учетом жанровой и стилистической особенностей. Спектакли психологической направленности, поставленные по законам реалистического театра.
Актю́бинский областной театр драмы имени Т. Ахта́нова (1935 год). Открытие казахского музыкально-драматического театра на базе драматического кружка железнодорожников по предложению народного комиссара Т. Жургенова. История открытия театра. Актерская труппа театра. Текущий театральный репертуар. Адаптация к творческой работе в новых условиях. Обмен опытом с представителями других театральных культур.
Жамбылский областной казахский драматический театр имени Абая (1936 год). История открытия театра. Репертуар театра: музыкальные спектакли: "Ер Тарғын", "Қыз Жібек" Е. Брусиловского, "Аршин мал алан" У.Гаджибекова. Переводы русской, советской и зарубежной драматургии: "Коварство и любовь" Ф. Шиллера, "Слуга двух господ" К. Гольдони, "Ревизор" и "Женитьба" Н.В. Гоголя, "Без вины виноватые" А. Островского, "Клоп" В. Маяковского.
Р. Абрахманов, М. Майтанов – первые художественные руководители и режиссеры театра. Актерский состав театра. Гастрольные командировки.
Республиканский немецкий театр драмы (1980 год). История открытия театра. Актерская труппа театра. Репертуар театра. Постановка И. Симоновой "Родина моя". "Легенда о Балхаше" Н. Абель. Спектакль "Поле чудес" И. Лаузунд. Анализ произведения с учетом жанровой и стилистической особенностей.
Театр драмы – открытая площадка для экспериментальных сценических проектов с режиссерами разных стран. Постановки по произведениям Г. Белля, С. Мрожека, А. Жарри, Т. Уильямса. В постановках беспощадно трезвый взгляд на мир, жесткость решения спектакля и острая социальность театра. Использование новых театральных форм и средств выразительности. Жанровое разнообразие репертуара: спектакль-концерт, спектакль-импровизация, спектакль-перформанс, физический театр. Танц-театр в собственных постановках театра и в совместных проектах.
Государственный республиканский академический корейский театр музыкальной комедии в городе Кызылорда (1937 год). Вклад Ким Дин, Н.Ли, Ли Хам Дек в становление и развитие театра.Спектакли, отражающие жизнь корейцев: "Поток жизни", "Дорога на Север", "Сыновья" и "Бессмертие" Ен Сен Нена, "Семейная комедия" И. Кима.

6-тақырып. М. Әуезов атындағы мемлекеттік қазақ драма театры (1929 жылы Алматыға көшірілуі). "Академиялық" атағына ие болуы. (1937 жыл). Театрға қазақ әдебиеті классигі М.О. Әуезовтің есімін беруі (1961 жыл).
Шығармашылық құрамы: халық шығармашылығының шеберлері және өз күшімен ұйымдастырылған көркемөнер. Актерлік ортадағы режиссерлер: Ж. Шанин, С. Қожамқұлов, Қ. Жандарбеков, Қ. Байсейітов.
Кеңестік биліктің құрылуы, ескі ауылдың тұрмысы, қазақ халқының революцияға дейінгі өмірі туралы алғашқы спектакльдер.
Кәсіби орыс режиссерлері М. Насоновты, И. Боровты, М. Соколовскийді ынтымақтастыққа тарту. М. Әуезовтің "Түнгі сарын", Б. Майлиннің "Амангелді" күрделі драмалық шығармаларының қойылымы. .
Соғыс кезіндегі драматургия. Жалпы шолу. М. Әуезовтің "Сын сағатында", М. Әуезовтің, А. Әбішевтің "Намыс гвардиясы".
Соғыстан кейінгі драматургия. А. Әбішевтің "Достық және махаббат", "Мансап және ұждан", Ғ. Мұстафиннің "Кеше және бүгін", Ш. Құсайыновтың "Трудные судьбы", Ә. Тәжібаевтің "Одно дерево - не лес", Қ. Мұхамеджановтың "Волчонок под шапкой", "Сваха приехала", "На чужбине", Т. Ахтановтың "Сауле", "Боран", З. Шашкиннің "Ақын жүрегі", З. Қабдоловтың "Неугасимый огонь", Қ. Мұхамеджановтың, Ш. Айтматовтың "Восхождение на Фудзияму" пьесалары.
Соғыс кезіндегі және соғыстан кейінгі кезеңдердегі театрдың атақты қайраткерлері.
М. Әуезов атындағы мемлекеттік қазақ драма театры қазақ халқының барлық рухани байлығын көрсететін заманауи Қазақстандағы жетекші театрлардың бірі. Театрдың актерлік труппасы.
Атақты қойылымдары. "Абай" трагедиясы, "Бейбарыс сұлтан" тарихи драмасы, "Таңсұлу", "Тендерге түскен келіншек" ("Такова жизнь"), "Қоштасқым келмейді..." ("С любимыми не расставайтесь") драмалары, "Қожанасыр тірі екен..." ("Все же жив Ходжа Насреддин...") музыкалық комедиясы. Жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып спектакльді талдау.
Оңтүстік Қазақстан облыстық орыс драма театры (1929 жыл). Спектакльдердің тақырыптары: революция қозғалысының тарихы, Шығыстағы таптық күрес. Қызыл Әскердегі және флоттағы өмір мен тұрмыс, жаңа тұрмыстың құрылуы, мещандықпен күрес. Труппаның заманауи құрамы, репертуар.
7-тақырып. 1932-1940 жылдардағы қазақ театры. Қазақ театрының даму және өсу кезеңдері. Орыс драма театрларының ашылуы. Театр үшін кадрларды даярлау туралы өлкелік партия комитетінің қаулысы.
Түркісібке қызмет көрсету бойынша Қазақ КСР-нің Министрлер кеңесінің театр құру туралы қаулысы (1930 жыл). Семейден Ташкентке дейін жергілікті тұрғындардың арасында мәдени-бұқаралық жұмысты насихаттау бойынша жылжымалы театр.
Алматы, Риддер, Қарағанды қалаларындағы жас жұмысшы театрларының құрылуы.
Түркісібке қызмет көрсету бойынша театрдың Қостанайда колхоз-совхоз театры болып қайта құрылуы.
Кеңес пьесаларындағы басты жағымды кейіпкер бірнеше онжылдықтағы пролетарий - "қарапайым кеңес адамы" жинақталған бейнесі.
Қостанай колхоз-совхоз театрын Қарағанды облыстық орыс драма театрына ауыстыруы (1936 жыл). Актерлік құрамы: З. Көшкімбаев, А. Шәймерденов, Т. Жабаев, Ж. Шашкина, Н. Атаханов.
Таиров камералық театрын, Л. Украинка атындағы Киев театрын, Мәскеу теміржолшылар театрын Қарағандыға көшіру (1942 жыл).
Театр репертуарын кеңейту, ұлттық тарих туралы тақырыптарға көңіл аудару. Б. Шоу, Ж. Мольер, Л. Толстой, П. Бомарше, В. Гюго, М. Лермонтов, Л. Леоновтың пьесалары бойынша спектакльдер. Театр труппасының шығармашылық жетістігі.
Қарағанды орыс драма театры жанында театр студияларының ашылуы. Кәсіби деңгейдегі театр ұжымдарының артуы, репертуарларының кеңеюі және жандануы.
Елдің тәуелсіздікке қол жеткізген кезеңіндегі Қарағанды облыстық драма театры. Жаңа кейіпкерді іздеу, оның рөлін, орнын анықтау. Фольклордың поэтикасына және эстетикасына, оның адамгершілік құндылықтарына, тұрмыс, қайырымдылық пен зұлымдық туралы ұғымға тереңнен бағытталады. Актерлік өнер және режиссураның ұлттық стилінің ерекшелігі.
М. Лермонтов атындағы академиялық орыс драма театры (1933 жыл). Театр тарихы. Алғашқы театр құрамы. Қазіргі уақыттағы театр репертуары. Орыс және әлемдік әдебиет классиктерінің шығармалары бойынша спекпакльдер, балаларға арналған қойылымдар. Театр труппасының жетекші әртістері. Көркемдік үрдісті жаңарту міндеттері. Классикалық шығармаларда жаңа шынайы заманауилыққа қатысты идеяларды және бейнелерді іздеу.
К. Кужамьяров атындағы мемлекеттік республикалық музыкалық комедиялық ұйғыр театры (1934 жыл). Театрдың ашылу тарихы. Алғашқы қойылымдары: У. Гаджибековтың "Аршин мал алан", Ғ. Мүсіреповтің "Қозы Көрпеш - Баян сұлу", К. Хасановтың, "Манон", Л. Юхвидтің, Б. Александровтың "Свадьба в Малиновке", И. Саттаровтың "Гарип и Санам". Труппаның шығармашылық құрамы: драмалық, "Нава" фольклорлық группасы, "Яшлык" эстрадалық группасы, балет труппасы.
Семей қаласындағы Абай атындағы Шығыс Қазақстан облыстық қазақ музыкалық-драмалық театры (1934 жыл). "Ес-аймақ" драмалық труппа базасында театр құру (1920 жыл). И. Жансүгіровтің "Кек" пьесасымен театрдың ашылуы. Театр құрылуындағы Ж. Шаниннің, О. Бековтің, К. Жандарбековтің, композитор Л. Хамидидің рөлі. Театр ұйымдастырушылары М. Әуезов, Қ. Сәтпаев.
Ғ. Төребаев - алғашқы режиссер. Алғашқы спектакльдер. 300 спектакльден астам репертуар. Актерлік құрамы: Қазақстан Республикасының халық әртістері: Ә. Жаңбырбаев, К.Сақиева, Б. Имаханов; Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі Ш. Бахтинова, мәдениет ісінің еңбек сіңірген қайраткері Б. Ноғайбаев, Қазақстан Республикасының мәдениет қайраткерлері. Жаңа формалар, режиссерлік интерпретациялардың әртүрлілігін іздеу.
Семей қаласындағы Ф. Достоевский атындағы облыстық орыс драма театры (1934 жыл). Жас жұмысшылар театры (1935 жыл).
1930 жылдардағы А. Афиногеновтің "ДалҰкое", В. Гусевтің "Слава", А. Островскийдің "Доходное место", Э. Лессингтің "Эмилия Галотти" пьесалалары.
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы К. Симоновтің "Парень из нашего села", "История одной любви" спектакльдері. Ағымдағы театр репертуарлары: М. Распутиннің "Живи и помни", А. Петрашкевичтің "Тревога", А.Чеховтың "Чайка", У. Шекспирдің "Ромео и Джульетта" спектакльдері. Жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, шығармаларға талдау жасау. Реалистік театр заңдары бойынша қойылған психологиялық бағыттағы спектакльдер.
Т. Ақтанов атындағы Ақтөбе облыстық драма театры (1935 жыл). Халық комиссары Темірбек Жүргеновтің ұсынысы бойынша қазақ музыкалық-драмалық театрының базасында теміржолшылар драмалық үйірмесінің ашылуы. Театрдың ашылу тарихы. Театрдың актерлік труппасы. Ағымдағы театр репертуары. Жаңа жағдайлардағы шығармашылық жұмысқа бейімделу. Басқа театр мәдениетінің өкілдерімен тәжірибе алмасу.
Абай атындағы Жамбыл облыстық қазақ драма театры (1936 жыл). Театрдың ашылу тарихы. Театрдың репертуары: Е. Брусиловскийдің "Ер Тарғын", "Қыз Жібек", У. Гаджибековтің "Аршин мал алан" музыкалық спектакльдері. Орыс, кеңес және шетел драматургиясының аудармалары: Ф. Шиллердің "Коварство и любовь", К. Гольдонидің "Слуга двух господ", Н. Гогольдің "Ревизор" және "Женитьба", А. Островскийдің "Без вины виноватые", В. Маяковскийдің "Клоп".
Р. Абрахманов, М. Майтанов - театрдың алғашқы көркемөнер жетекшілері және режиссерлері. Театрдың актерлік құрамы. Гастрольдік сапарлары.
Республикалық неміс драма театры (1980 жыл). Театрдың ашылу тарихы. Театрдың актерлік труппасы. Ағымдағы 24 спектакльдер репертуарлары. И. Симонованың "Родина моя", Н. Абельдің "Легенда о Балхаше" қойылымдары.
И. Лаузундтің "Поле чудес" спектаклі. Жанрлық және стилистикалық ерекшелігін ескере отырып шығармаларды талдау.
Драма театры - әртүрлі елдердің режиссерлерімен бірге тәжірибелік сахналық жобаларға арналған ашық алаң.
Г. Белль, С. Мрожек, А. Жарри, Т. Уильямстің шығармалары бойынша қойылымдар. Қойылымдарда әлемге деген мейірімсіз көзқарас, спектакльдің қатал шешімі және театрдың шынайы элементі орын алды.
Жаңа театр формаларын және мәнерлеу құралдарын қолдану. Репертуардың жанрлық әртүрлігі: спектакль-концерт, спектакль-импровизация, спектакль-перфоманс, физикалық театр. Театрдың өз қойылымдары және бірге жасалған жобаларындағы би-театры.
Қызылорда қаласындағы мемлекеттік республикалық академиялық корея музыкалық комедия театры (1937 жыл). Театрдың құрылуы мен дамуындағы Ким Диннің, Н.П. Лидің, Ли Хам Дектің қосқан үлесі. Корея халқының өмірін бейнелейтін спектакльдері: Ен Сен Неннің "Поток жизни", "Дорога на Север", "Сыновья" және "Бессмертие", И. Кимнің "Семейная комедия".

Тема 8. Развитие казахского музыкального оперного театра. Творчество жырау и айтыс как историкокультурные условия успешного развития казахской оперы. Декада казахского искусства в городе Москва (1936 год).
Открытие и развитие оперного искусства в Казахстане. Стремительный успешный "взлет" казахстанского сценического музыкального искусства.
Первая казахская опера "Қыз Жібек" Е. Брусиловского – музыкально-сценический опыт синтеза двух традиций. Вершины казахского оперного искусства: "Абай" А. Жубанова и Л. Хамиди, "Біржан – Сара" М. Тулебаева, "Алпамыс" Е. Рахмадиева, "Еңлік-Кебек" Г. Жубановой.
Государственный академический театр оперы и балета имени Абая. Актерский состав: К. Байсеитова, Р. Багланова, Б. Толегенова, Е. Серкебаев, К. Жандарбеков. Первый репертуар: музыкальная комедия М. Ауэзова "Айман-Шолпан", балет П. Чайковского "Лебединое озеро", оперы Ж. Бизе "Кармен", Дж. Верди "Травиата", "Риголетто" и "Аида", П. Чайковского "Евгений Онегин".
Кызылординский областной музыкально-драматический театр имени Н. Бекежанова (1955 год). Создание театра из художественной самодеятельности колхозов и совхозов Каратальского, Енбекшиказахского и Аксуских районов. История создания театра.
Дебют трагедии "Ақан сері – Ақтоқты" Г. Мусрепова. Творческий состав театра. Репертуарная афиша сегодня.
Казахский государственный театр оперы и балета имени Абая (1934 год). История создания театра. Музыкальная пьеса М. Ауэзова "Айман – Шолпан". Музыкальная драма Б. Майлина, И. Коцыка "Шұға". Ш. Жиенкулова, ведущая солистка балетной труппы. Балетная труппа Казахского музыкально-драматического театра. Начало формирования танцевальных фрагментов в драматических и оперных спектаклях. Музыкальная студия, открытая при драматическом театре. Творческий состав театра. Первые артисты казахского балета.
Первые режиссеры казахского театра. Вклад казахских режиссеров в постановку мировых классических произведений.
Областной драматический театр имени Махамбета Утемисова, город Уральск (1938 год). Открытие театра на базе клуба "Нефтяник". Основатели и первые актеры театра К. Тулеков, Ш. Жумабекова, А. Есенбаев, О. Жаксыбаева.
Постановка спектаклей "Ботагөз" С.Муканова, "Шұға" Б. Майлина, "Асыл жандар" Б.Корқытова, "Исатай Махамбет" М. Акынжанова.
Участие театра в фестивалях. Творческие достижения и награды, полученные в новейшей истории независимого Казахстана.
Тема 9. Становление первых кукольных театров. Первые сведения о кукольных театрах. Истоки казахского кукольного театра. Влияние игры "Ортеке".
История открытия первого кукольного театра в городе Алматы (1935 год). Основатели театра С. Тельгараев, О. Гасюк. Репертуары театра.
Первые кукольные спектакли: "Өтеген батыр", "Сказка о царе Салтане, "Алдар Көсе мен Шығайбай", "Чемпион Ходжа Насреддин", "Каштанка", "Золотой цыпленок", "Битва в лесу". Творческий состав. Техника кукольного театра. Международные связи.
Видные деятели Казахстана, внесшие огромный вклад в становление кукольно-театрального искусства: К. Бадыров, С.Телгараев, В. Гасюк, Ю. Рутковский, П. Поторока.
Открытие кукольных театров в городах Актобе, Жезказгане, Актау, Шымкент, Костанай и Петропавловске. Первый фестиваль кукольных театров в Казахстане.
Детские кукольные театры: Темиртауский театр детей и юношества, Карагандинский кукольный театр "Буратино", Костанайский областной кукольный театр.
Тема 10. Первая декада казахского искусства в Москве. Спектакли музыкального театра "Қыз Жібек", музыкальная драма драматурга Г. Мусрепова, "Жалбыр" - пьеса о народном восстании.
Оркестр народных инструментов под управлением А. Жубанова. Кюи "Сарыарқа", "Серпер", "Балбырауын", "Көбік шашқан" Курмангазы, "Қосалқа" (первый вариант) Даулеткерея, народная песня "Қызыл бидай".

8-тақырып. Қазақ музыкалық опера театрының дамуы. Жырау және айтыс шығармашылығы қазақ операсының қарқынды дамуының тарихи мәдени жағдайы. Мәскеу қаласындағы Қазақ өнерінің декадасы (1936 жыл).
Қазақстандағы опера өнерінің ашылуы және дамуы. Қазақстандық сахналық музыка өнерінің табысты қарқынды "шарықтауы".
Е. Брусиловскийдің алғашқы "Қыз Жібек" қазақ операсы - екі дәстүрдің музыкалық-сахналық тәжірибесі.
Қазақ опера өнерінің биік щыңы: А. Жұбановтың және Л. Хамидидің "Абай", М. Төлебаевтың "Біржан және Сара", Е. Рахмадиевтің "Алпамыс", Ғ. Жұбановтың "Еңлік - Кебек".
Абай атындағы мемлекеттік академиялық опера және балет театры. Актерлік құрамы: К. Байсейітова, Р. Бағланова, Б. Төлегенова, Е. Серкебаев, Қ. Жандарбеков. Алғашқы репертур: М.Әуезовтің "Айман - Шолпан" музыкалық комедиясы, П. Чайковскийдің "Лебединое озеро" балеті, Ж. Бизенің "Кармен" операсы, Дж. Вердидің "Травиата", "Риголетто" және "Аида", П. Чайковскийдің "Евгений Онегин".
Н. Бекежанов атындағы Қызылорда облыстық музыкалық-драма театры (1955 жыл). Қаратал, Еңбекшіқазақ және Ақсу аудандарының көркем өнерпаздық колхоздардан және совхоздардан театр құру. Театрдың құрылу тарихы.
Ғабит Мүсіреповтің "Ақан сері - Ақтоқты" трагедиясының дебюттік шығармасы. Театрдың шығармашылық құрамы. Қазіргі уақыттағы репертуарлық афиша.
Абай атындағы қазақ мемлекеттік опера және балет театры (1934 жыл). Театрдың құрылу тарихы. М. Әуезовтің "Айман - Шолпан" музыкалық пьеасы. Б. Майлиннің, И. Коцыктің "Шұға" музыкалық драмасы. Ш. Жиенқұлова - балет труппасының жетекші солисті. Қазақ музыкалық-драма театрының балет труппасы. Драмалық және опералық спектакльдердегі би көріністерінің қалыптаса бастауы. Драма театрдың жанында ашылған музыкалық студия. Театрдың шығармашылық құрамы. Қазақ балетінің алғашқы әртістері.
Қазақ театрының алғашқы режиссерлері. Әлемдік классикалық шығармаларды қоюдағы қазақ режиссерлерінің қосқан үлесі.
Орал қаласындағы Махамбет Өтемісұлы атындағы облыстық драма театры (1938 жыл). "Мұнайшы" клубының базасында театрдың ашылуы. Театрдың негізін қалаушы алғашқы актерлер: Қ. Түлеков, Ш. Жұмабекова, А. Есенбаев, О. Жақсыбаева.
Қойылған спектакльдер: С. Мұхановтың "Ботагөз", Б. Майлиннің "Шұға", Б. Қорқытовтың "Асыл жандар", М. Ақынжановтың "Исатай - Махамбет". Театрдың фестивальдерге қатысуы. Тәуелсіз Қазақстанның жаңа тарихында алған шығармашылық жетістіктері және марапаттары.
9-тақырып. Алғашқы қуыршақ театрларының құрылуы. Қуыршақ театрлары туралы алғашқы деректер. Қазақ қуыршақ театрының бастауы. "Ортеке" ойынының ықпалы.
Алматы қаласында алғашқы қуыршақ театрының ашылу тарихы (1935 жыл). Театрдың негізін қалаушылар: С. Телғараев, О. Гасюк. Театрдың репертуарлары.
Алғашқы қуыршақ спектакльдері: "Өтеген батыр", "Сказка о царе Салтане", "Алдар Көсе және Шығайбай", "Чемпион Ходжа Насреддин", "Каштанка", "Золотой цыпленок", "Битва в лесу". Шығармашылық құрамы. Қуыршақ театрының техникасы. Халықаралық байланыстары.
Қуыршақ театр өнерінің қалыптасуына үлкен үлес қосқан Қазақстанның көрнекті қайраткерлері: К. Бадыров, С.Телғараев, В. Гасюк, Ю. Рутковский, П. Поторока.
Ақтөбе, Жезқазған, Ақтау, Шымкент, Қостанай және Петропавл қалаларында қуыршақ театрларының ашылуы. Қазақстандағы алғашқы қуыршақ театрларының фестивалі.
Балалар қуыршақ театрлары: Теміртау балалар және жасөспірімдер театры, Қарағанды "Буратино" қуыршақ театры, Қостанай облыстық қуыршақ театры.
10-тақырып. Мәскеудегі алғашқы қазақ өнерінің декадасы. Музыкалық театрдың спектакльдері: драматург Ғ. Мүсіреповтің "Қыз Жібек" музыкалық драмасы, халықтық көтеріліс туралы "Жалбыр" пьесасы.
Ахмет Жұбановтың жетекшілік еткен халық аспаптар оркестрі.
Дәулеткерейдің "Сарыарқа", "Серпер", "Балбырауын", "Көбік шашқан" "Құрманғазы", "Қосалқа" (бірінші нұсқасы) күйлері, "Қызыл бидай" халық әні.

38. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает театральную терминологию;
2) знает истоки возникновения казахского театра;
3) знает взаимосвязь театра с музыкой, танцем идревними традициями и обычаями;
4) владеет первичными знаниями об основных музыкальных жанрах в их взаимосвязи с другими видами искусств;
5) владеет первичными знаниями об основных эстетических и стилевых направлениях в области театрального искусства;
6) знает основные этапы (эпохи, стили, направления) в развитии театрального искусства;
7) владеет первичными знаниями об истории возникновения жанров театрального искусства;
8) знает основные исторические периоды развития казахского театра, особенности национальных традиций, исторические имена и факты, связанные с формированием театров, созданием конкретных эпохальных спектаклей;
9) знает историю драматургии в различных жанрах театрального искусства;
10) знает творчество великих казахских драматургов, режиссеров и актеров, ихтворческие поиски и биографии;
11) знает репертуар ведущих современных драматических театров;
12) умеет анализировать произведения театрального искусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
13) умеет систематизировать полученные знания для написания эссе, рефератов;
14) использует информационные технологии для поиска информации, связанной с театроведением;
15) знает о театральных поисках современных казахских режиссеров;
16) владеетпервичными знаниями об основных чертах казахской драматургии двадцатого века;
17) знает отличительные особенности казахскоготеатрального искусства изучаемого периода;
18) знает о роли театральных олимпиад, международных фестивалей в развитии театральной культуры.
39. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство с историей казахского театрав военное, послевоенное время, развитием героической темы в драматургии, развитие навыков анализа спектаклей с учетом жанровой и стилевой особенностей;
2) знакомство с историей возниковения, развития жанров казахского театрального искусства, биографией, творчеством драматургов, режиссеров и актеров, состоянием казахского театра на рубеже веков, влиянием социальных условий общества на казахское театральное искусство, новыми взглядами на исторические периоды жизни казахского народа, историей и основными проблемами национального театрального искусства;
3) знакомство с историческими спектаклями и постановками, описывающими мирное общество, творческий труд жизни современников, формирование знаний о казахском театральном искусстве;

38. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр терминологиясын біледі;
2) қазақ театрының шығу тарихын біледі;
3) театрдың музыкамен, би және ежелгі дәстүрлермен және әдет-ғұрыптармен байланысын біледі;
4) негізгі музыкалық жанрлар және олардың өнердің басқа да түрлерімен байланысы туралы алғашқы білімді меңгереді;
5) театр өнерінің саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттар туралы алғашқы білімді меңгереді;
6) театр өнерінің дамуындағы негізгі кезеңдерді (дәуірлер, стильдер, бағыттар) біледі;
7) театр өнері жанрларының пайда болу тарихы туралы алғашқы білімге ие болады;
8) қазақ театры дамуының негізгі кезеңдерін, ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктерін, театрдың қалыптасуымен байланысты тарихи есімдерді және деректерді, нақты дәуірлердегі спектакльдерді жасауды біледі;
9) театр өнерінің әртүрлі жанрларындағы драматургияның тарихын біледі;
10) ұлы қазақ драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлердің шығармашылығын, олардың шығармашылық ізденістерін және өмірбаянын біледі;
11) атақты заманауи драмалық театрлардың репертуарын біледі;
12) жанрлық және стилистикалық ерекшелігін ескере отырып, театр өнерінің шығармаларын талдай алады;
13) эссе, реферат жазу үшін алған білімін жүйелей алады;
14) театртануға байланысты ақпараттарды іздеу үшін ақпараттық технологияларды пайдаланады;
15) заманауи қазақ режиссерлерінің театрлық ізденістері туралы біледі;
16) жиырмасыншы ғасырдағы қазақ драматургиясының негізгі сипаттары туралы алғашқы білімін игереді;
17) зерттеліп отырған кезеңдегі қазақ театр өнерін өзгешелейтін ерекшеліктерін біледі;
18) театр мәдениетін дамытудағы театр олимпиадаларының, халықаралық фестивальдердің рөлі туралы біледі.
39. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қазақ театрының соғыс кезіндегі, соғыстан кейінгі кездердегі тарихымен, драматургиядағы ерлік туралы тақырыптардың дамуымен, жанрлық және стильдік ерекшеліктерін ескере отырып спектакльді талдаудың дағдыларын дамытумен танысады;
2) қазақ театр өнерінің пайда болу тарихымен, жанрларының дамуымен, драматургтердің, режиссерлердің және актерлердің өмірбаянымен, шығармашылығымен, ғасырлар тоғысындағы қазақ театрының жағдайымен, қазақ театр өнеріне әлеуметтік жағдайлардың әсерімен, қазақ халқының тарихи кезеңдердегі өміріне жаңа көзқарастармен, ұлттық театр өнерінің тарихы және негізгі мәселелерімен таныстыру;
3) бейбіт қоғамды, заманауи тұлғалардың өміріндегі шығармашылық еңбектерін бейнелейтін тарихи спектакльдерімен және қойылымдармен таныстыру, қазақ театр өнері туралы білімін қалыптастыру;

4) знакомство с историей казахского театра в период независимости, новые повороты казахской классической драматургии, организация театральных фестивалей;
5) формирование навыков чтения специальной литературы об искусстве, написание рефератов, эссе, презентаций.
40. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Казахский театр во время Великой Отечественной войны. Закрытие Актюбинского казахского и Шымкентского узбекского театров. Ликвидация Пахта-Аральского и Джаркентского колхозно-совхозных театров. Казахский национальный театр оперы и балета – самостоятельный театр с отдельным хором, оркестром и балетом.
Эвакуация театров Москвы и Ленинграда, их работа на периферии. Интеграция сценического искусства и обмен творческим опытом. Повышение художественного уровня провинциальных театров.
Развитие героической темы в драматургии. Пьесы М. Ауэзова "Сын сағатта", С. Муканова "Жеңіс жыры", М. Ауэзова, А. Абишева "Намыс гвардиясы". Анализ спектаклей с учетом жанровой и стилевой особенностей.
Спектакли о героическом прошлом русского и казахского народов, борьбе советских людей против фашистских захватчиков. Постановки произведений искусства братских советских республик.
Тема 2. Казахский театр в послевоенное время. Постановление организационного бюро Центрального Комитета Всесоюзной Коммунистической партии "О репертуаре драматических театров и мерах по его улучшению театра" (1948 год). Спектакли исторической тематики в репертуаре театров. Творческие находки казахских режиссеров. К. Байсеитов и К. Жандарбеков – народные артисты Казахстана, известные режиссеры, драматурги, основатели Казахского музыкального театра.
Театральные и оперные постановки: "Айман-Шолпан" Е. Брусиловского, "Нэргиз" М. Магомаева, "Абай" А. Жубанова, Л. Хамиди, "Назгум" К. Кужамьярова, "Шахта" Ж. Шанина, "Қаракөз" М. Ауэзова.
А. Токпанов – известный режиссер, педагог, актер, заслуженный деятель искусств Казахстана. Роль А. Токпанова в становлении и развитии Казахской Национальной Академии искусств имени Т. Жургенова. Творческая деятельность А. Токпанова. А. Токпанов, автор статей по актуальным вопросам сценического искусства, переводчик пьес А. Чехова, А. Островского.
Тема 3. Государственный академический русский театр для детей и юношества имени Н. Сац (1945 год). История основания театра.
Н. Сац, основатель и первый руководитель театра юного зрителя, создатель спектаклей "Два капитана" В. Каверина, "Особое задание", "Я хочу домой" С. Михалкова, "Гибель дракона" И. Луковского, "Двенадцатая ночь, или Как вам угодно" У. Шекспира, "Золотой ключик" А. Толстого.
Вклад Н. Сац в развитие детского театра. Создание театральных студий. Основатель казахской труппы.Награды и признание театра. Режиссеры, руководившие театром: В. Гродский, Б. Добронравов, Г. Жезмер, М. Косыбаев, А. Мадиевский, Е. Маркова, А.Токпанов, С. Хайруллина. Актерский состав театра.
Тема 4. Театральное искусство страны в послевоенные годы. Пьесы А. Абишева "Достық пен махаббат", "Бір семья", Г. Мустафина "Миллионер".
Ш. Айманов – казахский советский актер, режиссер театра и кино. Творческая деятельность в академическом театре драмы имени А. Ауэзова. Роли в спектаклях театра. Спектакль "Абай" – самая крупная режиссерская работа Ш. Айманова. Роль Ш. Айманова в развитии кинематографического искусства. Фильмы различные по жанру: трагедия "Поэма о любви", драмы "Дочь степей", "Перекресток", киноочерк "Мы здесь живем", киноповести "Водном районе", "Земля отцов", "Ангел в тюбетейке", трагикомедия "Алдар Көсе".

4) тәуелсіздік алған кезеңдегі қазақ театрының тарихымен, классикалық қазақ драматургиясындағы жаңа беталыстармен, театр фестивальдарды ұйымдастырумен таныстыру;
5) өнер туралы арнайы әдебиеттерді оқу, реферат, эссе, презентация жазу дағдыларын қалыптастыру.
40. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ұлы Отан соғысы кезіндегі қазақ театры. Ақтөбедегі қазақ және Шымкенттегі өзбек театрларының жабылуы. Пахта-Аралдағы және Жаркенттегі колхоз-совхоз театрларының жойылуы.
Қазақ ұлттық опера және балет театры - құрамында жеке хор бөлімі, оркестр және балеті бар театрдың бірі.
Мәскеудегі және Ленинградтағы театрларды көшіру, олардың жұмысы және перифериясы. Сахналық өнер және шығармашылық тәжірибені кіріктіру. Провинциялық театрлардың көркемдік деңгейін көтеру.
Драматургиядағы ерлік туралы тақырыптарды дамыту. М. Әуезовтің "Сын сағатта", С. Мұқановтың "Жеңіс жыры", А. Әбішевтің "Намыс гвардиясы" пьесалары. Жанрлық және стильдік ерекшеліктерін ескере отырып спектальді талдау.
Орыс және қазақ халықтарының бастан кешкен ерліктері, басқыншы фашисттерге қарсы кеңес адамдарының күресі туралы спектакльдер. Туысқан кеңес республикалары өнерінің шығармаларын қоюы.
2-тақырып. Соғыстан кейінгі кездегі қазақ театры. Орталық комитеттің Бүкіл одақтық Комунисттік партиясы ұйымдастыру бюросының "Драмалық театрлардың репертуары және оны жақсартудың шаралары" қаулысы (1948 жыл). Театр репертуарындағы тарихи тақырыптағы спектакльдер. Қазақ режиссерлерінің шығармашылық табыстары.
Қанабек Байсейітов және Құрманбек Жандарбеков - Қазақстанның халық әртістері, атақты режиссерлері, драматургтер. Қазақ музыка театрының негізін қалаушылар.
Театр және опера қойылымдары: Е. Брусиловскийдің "Айман - Шолпан", М. Магомаевтің "Нэргиз", А. Жұбановтың, Л. Хамидидің "Абай", К.Х. Кужамьяровтің "Назгум", Ж. Шаниннің "Шахта", М. Әуезовтің "Карагөз".
А. Тоқпанов - атақты режиссер, педагог, актер, Қазақстан өнеріне еңбегі сіңген қайраткер. А. Тоқпановтың Т. Жүргенов атындағы Қазақ Ұлттық өнер академиясының құрылуы және дамуындағы рөлі. А. Тоқпановтың шығарамашылық қызметі. Сахналық өнердің өзекті мәселелері бойынша статьяларды, А. Чеховтың, А. Островскийдің пьесаларын қазақ тіліне аударған автор.
3-тақырып. Н. Сац атындағы мемлекеттік орыс академиялық балалар және жасөспірімдер театры (1945 жыл). Театрдың құрылу тарихы.
Н.И. Сац - жас көрермен театрының негізін қалаушы және алғашқы жетекшісі, В. Кавериннің "Два капитана", С. Михалковтың "Особое задание", "Я хочу домой", И. Луковскийдің "Гибель дракона", У. Шекспирдің "Двенадцатая ночь, или Как вам угодно", А. Толстойдың "Золотой ключик" спектакльдерін қоюшы автор.
Балалар театрының дамуындағы Н. Сацтың қосқан үлесі. Театр студияларының құрылуы. Қазақ труппасының негізін қалаушы. Театрдың марапаттары және танылуы. Театрды басқарған режиссерлер: В. Гродский, Б. Добронравов, Г. Жезмер, М. Қосыбаев, А. Мадиевский, Е. Маркова, А.Токпанов, С. Хайруллина. Театрдың актерлік құрамы.
4-тақырып. Елдің соғыстан кейінгі жылдардағы театр өнері. А. Әбішевтің "Достық пен махаббат", "Бір семья", Ғ. Мұстафиннің "Миллионер" пьесалары.
Ш. Айманов - қазақ кеңес актері, театр және кино режиссері. М. Әуезов атындағы академиялық драма театрындағы шығармашылық қызметі. Театр спектакльдеріндегі рөлі. "Абай" спектаклі - Ш. Аймановтың ең көрнекті режиссерлік жұмысы. Ш. Аймановтың кинематографиялық өнерін дамытудағы рөлі. Жанр бойынша әртүрлі фильмдері: "Поэма о любви" трагедиясы, "Дочь степей", "Перекресток" драмалары, "Мы здесь живем" кино очеркі, "В одном районе", "Земля отцов", "Ангел в тюбетейке" кино повестері, "Алдар Көсе" трагикомедиясы.

Тема 5. Состояние казахского театра в 1950-ых годах. Влияние социальных условий обществана казахское театральное искусство. Исторические спектакли и постановки, описывающие мирное общество, творческий труд жизни современников.
Расцвет драматургии казахского театра. Стремление к раскрытию психологии героев в театральном искусстве.
Образ советского человека. Репертуар драматических театров. Повышение качества художественного оформления спектаклей.
Новые постановки: Ш. Хусайынова "Кеше мен бүгін", "Сәуле", "Ақын жүрегі", А.Тажибаева "Жалғыз ағаш орман емес", А. Абишева "Күншілдік". Проблема конфликта в драматических произведениях. Проблема нравственности в драматических произведениях. Анализ драматического произведения.
Тема 6. Постановки на сцене казахского театра в 1960-1970-ых годах. Анализ проблем, которые были подняты в произведениях, показанных на сцене театра. Идейная и художественная совместимость, сценические особенности произведений Т. Ахтанова "Сәуле", Ш. Кусайынова "Есірткен ерке", "Күн шуақта". Творческие поиски режиссеров.
Тема 7. Казахское театральное искусство в 1970-1980-ых годах. Новый всплеск в казахском театре. Новые имена и открытия в драматургии, режиссуре, актерском искусстве.
Возникновение комедийного жанра в драматургии. Элементы комедийного жанра в национальном фольклоре. Влияние мировой драматургии на становление и развитие казахского комедийного жанра. Роль комедийных произведений в репертуаре театра.
Произведения Б. Майлина "Шаншар молда", "Неке қияр", Н. Мухамбетжанова "Бөлтірік бөрік астында", Т. Ахтанова "Сәуле", А.Абишева "Армандастар", А.Тарази "Күлмейтін комедия", С.Жунисова "Ажар мен ажал". Сценический путь национальных классических комедий.
Деятельность Карагандинского академического театра комедии (1973 год). Открытие первого театрального сезона опереттой М. Дунаевского "Вольный ветер". Жанровое своеобразие репертуара. Сотрудничество с известными отечественными, зарубежными режиссерами, дирижерами и хореографами. Сохранение традиций, преумножение творческих достижений, совершенствование мастерства актеров.
Тема 8. Казахское театральное искусство во время перестройки. Самодеятельные коллективы в Казахстане. Новый взгляд на исторические периодыжизни казахского народа. Изучение основных проблемнационального театрального искусства. Успехи в постановке прозаических произведений.Казахстанские деятели театрального искусства.
Казахское театральное искусство конца двадцатого-начала двадцать первого веков. Влияние проводимых демократических реформ на развитиетеатра.
Создание казахских театров в городах Акмола, Павлодар, Арқалык, Уральск, Ақтобе, Кокшетау, Петропавловск, Усть-Каменогорск, Жезқазған, Атырау, Туркистан. Организация театральных фестивалей. Традиционный театральный фестиваль "Театральная весна".
Гастрольные выступления казахстанских театральных коллективов на сценах театров ближнего и дальнего зарубежья.
Опора на традиции советского театра. Развитие театра за счет ранее наработанных ресурсов. Реализация новейших тенденций мировой культуры. Задачи обновления художественного процесса. Поиск национальной идентичности. Рост национального самосознания в условиях глобализации. Интерес к историческому прошлому.
Жанр исторической драмы, занявший основное место в репертуаре театров. Главные персонажи спектаклей Абылайхан, Махамбет, Амир-Темир, Томирис. Национальная классика, спектакли фольклорной тематики в репертуаре театров. Особенности режиссерских решений в постановке исторических и классических произведений на казахской театральной сцене.
Бытовые комедии, мелодрамы или коммерческие пьесы в репертуаре театров. Отражение современной действительности, показ героя нашего времени. Отсутствие новой качественной драматургии с современными темами и яркими героями, актуальными проблемами.
Сотрудничество с ведущими театральными режиссерами региона Центральной Азии. Сотрудничество русских театров с российскими режиссерами. Поиски новой художественной образности, пластической выразительности, театральной лексики.
Тема 9. Современная отечественная драматургия. Творческие эксперименты, художественные искания современных драматургов и театральных режиссеров. Творчество драматургов. Национальная драматургия. Драматические произведения. Сценические постановки. Обзор произведений.
Жанр семейной мелодрамы. Современный процесс развития жанров комедии и трагикомедии.
"Ходжа Насреддин жив!..", "Одна свадьба на пятерых холостяков" Т. Нурмагамбетова, "Шумный дом", "После тоя" Б. Мукая, "Дүние-думан" А. Акпанбетулы, "Продажа ослов" Ш. Муртазы.
Тема 10. Современная зарубежная драматургия на казахской сцене. Постановки: "Перед заходом солнца" Г. Гауптмана, "Три сестры" А. Чехова, "Стеклянный зверинец"Т. Уильямса, Дон Сезар де Базан" Ф. Дюмануара. Рецензия на спектакль драматического театра.
Тема 11. Основные направления в театральном искусстве. Режиссерская деятельность итворческие поиски современных режиссеров. Режиссерское видение, театральный стиль, понимание художественных задач и умение их воплощать. Прочтение национальной классики. Психологический театр. Театр пластической выразительности. Условный театр символической образности, метафоризация сценического решения. Ведущие режиссеры Казахстана. Известные актеры в современном казахском театре.
Тема 12. Развитие постмодернистского театра. Первая независимая труппа Казахстана экспериментальный театр "Артишок" в Алматы. Основа театра "Артишок": пантомима, пластика тела, уличные представления.
Театральный проект: фестиваль современной казахстанской драматургии "Театр в поисках автора". Лучший спектакль "АРЛиШОКа" "Back in USSR". Собственные театральные фестивали, театральный клуб "АРЛиШОК-сейшн". Актерский состав. Репертуары. Награды международных фестивалей.

5-тақырып. 1950 жылдардағы қазақ театрының жағдайы. Қоғамдағы әлеуметтік жағдайлардың қазақ театр өнеріне ықпалы. Бейбіт қоғамды, замандас тұлғалардың өміріндегі шығармашылық еңбегін бейнелейтін тарихи спектакльдер және қойылымдар.
Қазақ драма театры драматургиясының гүлденуі. Театр өнерінде кейіпкердің психолгиясын ашуға деген талпыныс.
Кеңес адамының бейнесі. Драма театрларының репертуары, спектакльдерді көркемдік дайындаудың сапасын арттыру.
Жаңа қойылымдар: Ш. Құсайыновтың "Кеше мен бүгін", "Сәуле", "Ақын жүрегі", Ә.Тәжібаевтің "Жалғыз ағаш орман емес", А. Әбішевтің "Күншілдік" пьесалары. Драмалық шығармалардағы шиеленіс мәселесі. Драмалық шығармалардағы адамгершілік мәселелері. Драмалық шығармаларды талдау.
6-тақырып. 1960-1970 жылдардағы қазақ театры сахнасындағы қойылымдар. Шығармаларда жазылған, театр сахнасында көрсетілген мәселелерді талдау. Т. Ахтановтың "Сәуле", Ш. Кұсайыновтың "Есірткен ерке", "Күн шуақта" шығармаларының идеялық және көркемдік сәйкестігі, сахналық ерекшелігі. Режиссерлердің шығармашылық ізденістері.
7-тақырып. 1970-1980 жылдардағы қазақ театр өнері. Қазақ театрындағы жаңа серпіліс. Драматургиядағы, режиссурадағы, актерлік өнердегі жаңа есімдер және жаңалықтар.
Драматургиядағы комедия жанрының пайда болуы. Ұлттық фольклордағы комедия жанрының элементтері. Қазақ комедия жанрының пайда болуына және дамуына әлемдік драматургияның ықпалы. Театр репертуарындағы комедиялық шығармалардың рөлі.
Б. Майлиннің "Шаншар молда", "Неке қияр", Н. Мұхамбетжановтың "Бөлтірік бөрік астында", Т. Ахтановтың "Сәуле", А. Әбішевтің "Армандастар", Ә. Таразидің "Күлмейтін комедия", С. Жүнісовтың "Ажар мен ажал" шығармалары. Ұлттық классикалық комедиялардың сахналық жолы.
Қарағанды академиялық комедия театрының қызметі (1973 жыл). М. Дунаевскийдің "Вольный ветер" опереттасымен алғашқы театр маусымының ашылуы. Репертуардың жанрлық өзгешелігі. Атақты отандық, шетел режиссерлерімен, дирижерлерімен және хореографтарымен ынтымақтаса жұмыс жасауы. Дәстүрлерді сақтау, шығармашылық жетістіктерін арттыру, актерлердің шеберлігін жетілдіру.
8-тақырып. Қайта құру кезеңіндегі қазақ театр өнері. Қазақстандағы көркемөнерпаздар ұжымдары. Қазақ халқы өмірінің тарихи кезеңдеріне жаңа көзқарас. Ұлттық театр өнерінің негізгі мәселелерін зерттеу. Прозалық шығармаларды қоюдағы жетістіктер. Қазақстандық театр өнерінің қайраткерлері.
Жиырмасыншы ғасырдың соңы және жиырма бірінші ғасырдың басындағы қазақ театр өнері. Жүргізіліп отырған демократиялық реформалардың театрдың дамуына ықпалы.
Ақмола, Павлодар, Арқалық, Орал, Ақтөбе, Көкшетау, Петропавл, Өскемен, Жезқазған, Атырау, Түркістан қалаларында қазақ театрларының құрылуы.
Театр фестивальдерінің ұйымдастырылуы. Дәстүрлі "Театр көктемі" театр фестивалі. Таяу және алыс шетелдердің театр сахналарында қазақстандық театр ұжымдарының гастрольдік өнер көрсетуі.
Кеңес театры дәстүрлеріне арқа сүйеуі. Бұрын жасалған ресурстардың есебінен театрдың дамуы. Әлемдік мәдениеттің жаңа үдерістерін жүзеге асыру. Көркемдік үрдісті жаңартудың міндеттері. Ұлттық бірегейлікті іздеу. Жаһандану жағдайында ұлттық сана сезімінің өсуі. Өткен тарихқа деген қызығушылық.
Театр репертуарларында басты орын алған тарихи драмалардың жанры. Абылайхан, Махамбет, Әмір Темір, Томирис спектакльдеріндегі басты кейіпкерлер.
Ұлттық классика, театр репертуарындағы фольклор тақырыбындағы спектакльдер. Қазақ театры сахнасында тарихи және классикалық шығармаларды қоюда режиссерлер шешімдерінің ерекшелігі.
Театр репертуарындағы тұрмыстық комедиялар, мелодрамалар және коммерциялық пьесалар. Заманауи шынайылықтың көрінісі, біздің заманымыздағы кейіпкерді көрсету. Заманауи тақырыптарды және жарқын кейіпкерлерімен, өзекті мәселелерімен бірге жаңа сапалы драматургияның жоқтығы.
Орталық Азия өңірінің белгілі театр режиссерлерімен ықпалдаса жұмыс жасауы. Орыс театрындағы ресейлік режиссерлермен ықпалдасып жұмыс жасауы. Жаңа көркемдік бейнелікті, пластикалық мәнерлілікті, театр лексикасын іздеу.
9-тақырып. Заманауи отандық драматургия. Заманауи драматургтердің және театр режиссерлерінің шығармашылық тәжірибелері, көркемдік ізденістері. Драматургтердің шығармашылығы. Ұлттық драматургия. Драмалық шығармалар. Сахналық қойылымдары. Шығармаларға шолу. Отбасылық мелодрама жанры. Комедия және трагикомедия жанрлары дамуының заманауи үрдісі.
Т. Нұрмағамбетовтың "Ходжа Насреддин жив!..", "Одна свадьба на пятерых холостяков", Б. Мұкайдың "Шумный дом", "После тоя", А.Ақпанбетұлының "Дүние-думан", Ш. Мұртазаның "Продажа ослов" пьесалары.
10-тақырып. Қазақ сахнасындағы заманауи шетелдік драматургия. Қойылымдар: Г. Гауптманның "Перед заходом солнца", А. Чеховтың "Три сестры", Т. Уильямстың "Стеклянный зверинец", Ф. Дюмануардың "Дон Сезар де Базан". Драмалық театрдың спектакльдеріне рецензия.
11-тақырып. Театр өнеріндегі негізгі бағыттар. Заманауи режиссерлердің режиссерлік қызметі және шығармашылық ізденістері. Режиссерлік көзқарасы, театр стилі, көркемдік міндеттерді ұғынуы және оларды іске асыруы. Ұлттық классиканы оқуы. Психологиялық театр. Пластикалық мәнерлілік театры. Символикалық бейнеліліктің шартты театры, сахналық шешімнің ауысуы. Қазақстанның белгілі режиссерлері. Заманауи қазақ театрындағы әйгілі актерлер.
12-тақырып. Постмодернистік театрдың дамуы. "Артишок" (Алматы) - Қазақстанның алғашқы тәуелсіз труппасы, тәжірибелік театры. "Артишок" театрының негізі: пантомима, дене пластикасы, көше көріністері.
Театр жобасы: "Театр авторларды іздеуде" заманауи қазақстандық драматургия фестивалі. "АРЛиШОК" "Back in USSR" спектаклі.
Жеке театр фестивальдері, "АРЛиШОК-сейшн" театр клубы. Актерлік құрамы. Репертуары. Халықаралық фестивальдердегі марапаттары.

Тема 13. Современные театры в Казахстане. Казахский музыкально-драматический театр имени К. Куанышбаева (1991 год). Первая постановка-трагедия Г. Мусрепова "Акан сері -Ақтоқты".
Спектакли по произведениям Ч. Айтматова "Материнское поле", С. Жунисова "Раненые цветы", А. Тауасарова "Остров любви", М.Шаханова "Танакөз".
Государственный театр оперы и балета "Астана Опера", "Кукольный театр" акимата города Астаны, Театр "Жас сахна". Творческий состав театров. Репертуар театра.
Государственный театр оперы и балета "Астана Опера" (2010-2013 годы). Опера "Біржан – Сара" в новой музыкальной редакции А. Мухитдинова и режиссера-постановщика Ю.Александрова.
Мировая премьера театра "Астана Опера", опера Дж.Верди "Аттила" в постановке П. Луиджи Пицци.
Премьеры балетов "Спящая красавица" П.Чайковского, "Спартак" А.Хачатуряна в постановке Ю. Григоровича, "Ромео и Джульетта" С.Прокофьева в постановке Ш. Жюда, "Роден" российского хореографа Б. Эйфмана, "Лебединое озеро" П.Чайковского в постановке Т. Нуркалиева, Г.Бурибаевой.
Опера Дж. Пуччини "Богема" в постановке народного артиста России Юрия Александрова. Опера "Тоска" в постановке Луки Ронкони. Проведение Международного фестиваля "Шелковый путь". Премьера оперы Дж. Верди "Травиата".
Постановка Ф. Дзеффирелли – опера "Аида" Дж. Верди. Опера А.Жубанова, Л.Хамиди "Абай" в новой постановке главного дирижера "Астана Опера" А.Бурибаева, режиссера Джанкарло дель Монако (Италия).
Премьера балетов "Баядерка" Л. Минкуса в постановке художественного руководителя балета "Астана Опера" народной артистки России А. Асылмуратовой, "Собор Парижской Богоматери" хореографа Ролана Пети на музыку Мориса Жарра в постановке Луиджи Бонино. Опера Дж. Пуччини "Мадам Баттерфляй".
Премьера балета Л. Минкуса "Дон Кихот" в постановке А. Асылмуратовой. Опера Е. Брусиловского "Қыз Жібек" в новой музыкальной редакции дирижера А. Мухитдинова.
Премьера балета Кеннета Макмиллана "Манон" на музыку Жюля Массне. Мировое турне "Астана Опера".
Тема 14. Профессиональное обучение и подготовка кадров для казахстанских театров. Государственные высшие учебные заведения для подготовки специалистов театра и кино в Казахстане.
Казахская национальная академия искусств имени Т. Жургенова. Казахский национальный университет искусств. Открытие новых факультетов и выпускающие кафедры в сфере театрального и изобразительного искусства.
Международные связи вузов с ведущими учебными заведениями в СНГ и за рубежом. Проведение обмен педагогическими кадрами и стажировки студентов, аспирантов и магистрантов в государствах ближнего и дальнего зарубежья. Творческая деятельность.
Специальность театральный костюм и грим. Роль костюма и грима в театральном искусстве. Особенность. Способы подготовки. Интересные сведения.

13-тақырып. Қазақстандағы заманауи театрлар. Қ. Қуанышбаев атындағы қазақ музыкалық драма театры (1991 жыл). Алғашқы қойылымы - Ғ. Мүсіреповтің "Ақан сері - Ақтоқты" трагедиясы.
Ш. Айтматовтың "Материнское поле", С. Жүнісовтің "Раненые цветы", А. Тауасаровтың "Остров любви", М. Шахановтың "Танакөз" шығармалары бойынша спектакльдер.
"Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры, Астана қаласы әкімдігінің "Қуыршақ театры", "Жас сахна" театры. Театрлардың шығармашылық құрамы. Театр репертуары.
"Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры (2010-2013 жылдары). А. Мұхитденовтің және қоюшы режиссер Ю. Александровтың жаңа музыкалық редакциясымен жасалған "Біржан - Сара" операсы.
"Астана Опера" театрының әлемдік премьерасы, П. Пиццидің қойылымындағы Дж. Вердидің "Аттила" операсы.
Ю. Григоровичтің қойылымындағы П. Чайковскийдің "Спящая красавица", А. Хачатурянның "Спартак", Ш. Жюдтің қойылымындағы С. Прокофьевтің "Ромео и Джульетта", ресейлік хореограф Б. Эйфманның "Роден", Т. Нұрқалиевтің, Г. Бөрібаеваның қойылымындағы П. Чайковскийдің "Лебединое озеро" балеттерінің премьералары.
Ресейдің халық әртісі Ю. Александровтың қойылымындағы Дж. Пуччини "Богема" операсы. Луки Ронконидің қойылымындағы "Тоска" операсы. "Жібек жолы" халықаралық фестивальді өткізуі. Дж. Вердидің "Травиата" операсының премьерасы.
Ф. Дзеффирелли қойылымы - Дж. Вердидің "Аида" операсы. "Астана Опера" театрының бас дирижері А. Бөрібаевтың, режиссер Джанкарло дель Монаконың (Италия) жаңа қойылымындағы А. Жұбановтың, Л. Хамидидің "Абай" операсы.
"Астана Опера" балетінің көркем жетекшісі, Ресейдің халық әртісі А. Асылмұратованың қойылымымен Л. Минкустың "Баядерка", Луиджи Бониноның қойылымымен, Морис Жарр музыкасының сүйемелдеуімен хореограф Ролан Петидің "Собор Парижской Богоматери" балеттерінің премьерасы. Дж.Пуччинидің "Мадам Баттерфляй" операсы.
А. Асылмуратованың қойылымымен Л. Минкустың "Дон Кихот" балетінің премьерасы. Дирижер А. Мұхитденовтың жаңа музыкалық редакциясымен Е. Брусиловскийдің "Қыз Жібек" операсы.
Жюль Массненің музыкасына жазылған Кеннета Макмилланның "Манон" балетінің премьерасы. "Астана Опера" әлемдік сапары.
14-тақырып. Қазақстандық театрлар үшін кадрларды кәсіби оқыту және даярлау. Қазақстанда театр және кино мамандарын даярлауға арналған мемлекеттік жоғары оқу орындары.
Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы. Қазақ ұлттық өнер университеті. Театр және бейнелеу өнері саласында жаңа факультеттердің және шығарушы кафедралардың ашылуы. Жоғары оқу орындарының Тәуелсіз мемлекеттердің достастығы елдерінің және шетелдік жетекші оқу орындарымен халықаралық байланыстары. Таяу және шалғай шетел мемлекеттерімен педагогикалық кадрлардың тәжірибе алмасуын жүргізу және студенттердің, аспиранттардың және магистранттардың тағылымдамары. Шығармашылық қызметі.
Театр костюмі және грим мамандығы. Театр өнеріндегі костюмнің және гримнің рөлі. Ерекшелігі. Дайындау тәсілдері. Қызықты мәліметтер.

41. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает театральную терминологию;
2) знает основные этапы развития казахского театрального искусства;
3) знает основные эстетические и стилевые направления в области казахского театрального искусства;
4) знает основные исторические периоды развития казахскоготеатрального искусства во взаимосвязи с другими видами искусств (изобразительным, музыкальным, хореографическим);
5) знает историю возникновения и развития жанров театрального искусства;
6) знает особенности национальных традиций театрального искусства;
7) знает об особенностях использования выразительных средств в области театрального, музыкального и изобразительного искусства;
8) знает произведения в области театрального, музыкального и изобразительного искусства;
9) знает классический и современный театральный репертуар;
10) знает творческий путь казахских драматургов, режиссеров и актеров, их биографию;
11) знает о основных тенденции казахского театра;
12) знает традиции и новаторство в актерском искусстве;
13) знает творчество крупнейших мастеров сцены;
14) умеет анализировать произведения театрального искусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
15) умеет работать с учебным материалом;
16) владеет навыками эмоционально-образного восприятия произведений театрального, музыкального и изобразительного искусства;
17) владеет навыками самостоятельной творческой работы в области музыкального и изобразительного искусства;
18) умеет пользоваться профессиональной литературой;
19) читает специальную литературу об искусстве;
20) владеет навыками работы с современными технологиями для поиска необходимой информации.
42. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) виды театрального искусства;
2) театральную терминологию;
3) истоки возникновения казахского театра;
4) взаимосвязь театра и музыки, танца сдревними традициями и обычаями;
5) основные эстетические и стилевые направления в области театрального искусства;
6) историю возникновения жанров театрального искусства;
7) творчество великих казахских драматургов, режиссеров и актеров, их творческие поиски;
8) национальные особенности и традиции театрального искусства;
9) представления о классической и современной, казахской и зарубежной драматургии;
10) традиции и новаторство в театральном искусстве;
11) творчество крупнейших мастеров сцены;
12) классический и современный театральный репертуар;
13) основные тенденции казахского театра;

41. 4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр терминологиясын біледі;
2) қазақ театр өнері дамуының негізгі кезеңдерін біледі;
3) қазақ театр өнері саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттарды біледі;
4) қазақ театр өнерінің даму кезеңдерін, өнердің басқа түрлерімен байланысын (бейнелеу, музыкалық, хореографиялық) біледі;
5) театр өнері жанрларының пайда болу және даму тарихын біледі;
6) театр өнерінің ұлттық дәстүрлерінің ерекшеліктерін біледі;
7) театр, музыкалық және бейнелеу өнері саласындағы суреттеу тәсілдерін пайдаланудың ерекшеліктері туралы біледі;
8) театр, музыкалық және бейнелеу өнері саласындағы шығармаларды біледі;
9) классикалық және заманауи репертуарларды біледі;
10) қазақ драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлерінің шығармашылық жолын, олардың өмірбаянын біледі;
11) қазақ театрының негізгі үдерістерін біледі;
12) актерлік өнердегі дәстүрлерді және жаңашылдықтарды біледі;
13) атақты сахна шеберлерінің шығармашылығын біледі;
14) жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, театр өнерінің шығармаларын талдай алады;
15) оқу материалдарымен жұмыс жасай алады;
16) театр, музыкалық және бейнелеу өнері шығармаларын эмоциялық-бейнелік қабылдау дағдыларына ие болады;
17) театрлық, музыкалық және бейнелеу өнері саласында өз бетінше шығармашылық жұмыс жасау дағдыларына ие болады;
18) кәсіби әдебиетті пайдалана алады;
19) өнер туралы арнайы әдебиетті оқу дағдыларын меңгереді;
20) қажетті ақпаратты іздеу үшін заманауи технологиялармен жұмыс жасау дағдыларына ие болады.
42. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) театр өнерінің түрлерін;
2) театр терминологиясын;
3) қазақ театрының шығу тегін;
4) театр және музыка, би және ежелгі дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың өзара байланысын;
5) театр өнері саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттарын;
6) театр өнері жанрларының пайда болу тарихын;
7) қазақ драматургтерінің, режиссерлерінің және актерлерінің шығармашылығын, олардың шығармашылық ізденістерін;
8) театр өнерінің ұлттық дәстүрлерінің ерекшеліктерін;
9) классикалық және заманауи, қазақ және шетелдік драматургия туралы ұғымын;
10) театр өнеріндегі дәстүрлер және жаңашылдықтарды;
11) атақты сахна шеберлерінің шығармашылығын;
12) классикалық және заманауи репертуарларды;
13) қазақ театрының негізгі үдерістерін;

14) новые повороты казахской классической драматургии, организация театральных фестивалей;
15) творческие поиски и успехи театров Казахстана в областях искусства;
16) ступени обучения театральному искусству;
17) средства создания образа в театре.
Выпускник умеет:
1) анализировать произведения театрального искусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
2) систематизировать полученные знания для написания эссе, рефератов;
3) использовать информационные технологии для поиска информации, связанной с театроведением;
4) работать с учебным материалом;
5) пользоваться профессиональной литературой;
6) самостоятельно выполнять творческуюработу;
7) выступать с докладами, рефератами, презентацией;
8) пользоваться профессиональной лексикой.
У выпускника сформированы навыки:
1) написания докладов и эссе;
2) анализа произведения;
3) закрепление самостоятельной работы, творческой деятельности;
4) работы с современными технологиями для поиска необходимой информации;
5) эмоционально-образного восприятия произведений театрального, музыкального и изобразительного искусства;
6) творческого подхода.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
43. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения по предмету "История казахского театра" складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конференциях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
44. Форма аттестации и контрольно-программные требованияк выступлениям обучающихся:
1) 3 класс – в первом полугодии: зачет (эссе, презентация), во втором полугодии: зачет (защита реферата);
2) 4 класс – в первом полугодии: зачет (защита творческого проекта), во втором полугодии: зачет (защита исследовательского проекта).
45. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – развернутый полный ответ, в котором выдерживается план, содержащий введение, сообщение основного материала, заключение, материал усвоен в полном объеме, изложен логично, не требует дополнительных вопросов, выводы опираются на теоретические знания, доказательны, соблюдены нормы литературной речи;
2) оценка "4" "хорошо" – развернутый полный, с незначительными ошибками или одной существенной ошибкой устный ответ, в котором выдерживается план сообщения основного материала, изложенный литературным языком с незначительными стилистическими нарушениями;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточно самостоятельное, несистематизированное и непоследовательное изложение материала, содержит существенные ошибки, в том числе в выводах;

14) қазақ классикалық драматургиясындағы жаңа беталыстарды, театр фестивальдерін ұйымдастыруды;
15) Қазақстан театрларының өнер саласындағы шығармашылық ізденістерін және жетістіктерін;
16) театр өнеріне оқу сатыларын;
17) театрда бейне жасау тәсілін.
Түлек игереді:
1) жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, театр өнерінің шығармаларын талдауды;
2) эссе, реферат жазуда алған білімін жүйелеуді;
3) театртанумен байланысты ақпаратты іздеу үшін ақпараттық технологияларды қолдануды;
4) оқу материалдарымен жұмыс жасауды;
5) кәсіби әдебиетті пайдалануды;
6) өз бетінше шығармашылық жұмысты орындауды;
7) баяндамамен, рефератпен, презентациямен сөйлеуді;
8) кәсіби лексиканы қолдануды;
Түлекте дағдылар қалыптасады:
1) баяндама және эссе жазу;
2) шығарманы талдау;
3) өз бетінші жұмысты, шығармашылық қызметті бекіту;
4) қажетті ақпаратты іздеу үшін заманауи технологиялармен жұмыс;
5) театр, музыкалық және бейнелеу шығармаларын эмоциялық-бейнелік қабылдау;
6) шығармашылық тәсіл.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
42. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
"Қазақ театрының тарихы" пәні бойынша нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және конференциялардан алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
44. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: сынақ (реферат қорғау);
2) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жобаны қорғау), екінші жартыжылдықта: сынақ (зерттеу жобаларын қорғау).
45. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - кіріспеден, негізгі материалдың хабарламасынан, қорытындыдан тұратын жоспарға сәйкес толық ашылған жауап, материал толық көлемде меңгерілген, қисынды мазмұндалған, қосымша сұрақтарды қажет етпейтін, теориялық білімге сүйенген қорытындылар, дәлелді, әдеби тіл нормалары сақталған;
2) "4" "жақсы" бағасы - негізгі материалды хабарлаужоспары сақталған, толық ашылған, болмашы қателіктермен немесе бір елеулі қателігі бар ауызша жауап, болмашы стилистикалық қателіктері бар әдеби тілмен баяндалған;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - материалды, оның ішінде қорытындыларды баяндау жеткіліксіз түрде өз бетінше емес, жүйеленбеген және бірізді емес, елеулі қателіктері бар;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – главное содержание материала не раскрыто;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 62
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Сценическая речь" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Сценическая речь" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Сценическая речь".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актер – исполнитель ролей в спектаклях и кино;
2) актерское искусство – искусство создания сценических образов; вид исполнительского искусства;
3) артикуляционный аппарат – часть голосового аппарата, формирующая звуки речи;
4) артикуляционная гимнастика – комплекс упражнений, одни из которых помогают улучшить подвижность органов артикуляции, другие — увеличить объем и силу движений, третьи вырабатывают точность позы губ, языка, необходимую для произнесения того или иного звука;
5) образное мышление – свойство воспринимать и осмысливать картины жизни, искусства в их художественном значении, необходимое в процессе возникновения замысла, постановки спектакля, представления;
6) мышечная свобода – это такое состояние мышц, участвующих в дыхательном процессе, фонации и дикции, при котором отсутствует напряжение и физические зажимы;
7) мышечная активность – состояние голосовых связок, мышц гортани, глотки и всего речевого аппарата, не допускающее вялости;
8) освобождение мышц (снятие физического зажима) – тренинг, упражнения для выработки умения двигаться выразительно и правдиво;
9) репетиция – подготовка и пробное исполнение будущего спектакля при помощи актеров и вспомогательных служб; подготовка номера и исполнение на сцене;
10) голосовая выносливость – такое владение своим речевым аппаратом, при котором не происходит утомляемости мышц, влекущей за собой ухудшение качества звучания;
11) тембровая подвижность голоса – умение варьировать разными качествами звучащего голоса, привлекать в работе над ролью эмоциональные окраски голоса, различные обертона;
12) диалог – разговор двух или нескольких лиц, форма речи, состоящая из обмена репликами;
13) диапазон – звуковой объем голоса от самого нижнего до самого верхнего звука;

4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: материалдың негізгі мазмұны ашылмаған;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
62-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Сахна тілі" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Сахна тілі" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сахна тілі" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актер - спектакльде және кинода рөлдерді орындаушы;
2) актерлік өнер - сахналық бейнелерді жасау өнері; орындаушылық өнердің түрі;
3) артикуляциялық аппарат - сөз дыбыстарын қалыптастыратын дауыс аппаратының бөлігі;
4) артикуляциялық гимнастика - бірі артикуляциялық мүшелердің қозғалғыштығын жақсартуға көмектесетін, екіншілері - қимылдардың көлемі мен күшін арттыратын, үшіншісі қандай да бір дыбысты шығаруға қажетті еріннің, тілдің қалпын машықтандыратын жаттығулар кешені;
5) бейнелі ойлау - түпкі ойдың пайда болуы, спектакльді қою, елестету процесіне қажетті өмір суреттерін, өнерді олардың көркемдік мағынасында қабылдау және түсіну қасиеттері;
6) бұлшық еттердің еркіндігі - тыныс алу процесіне, фонация және дикцияға қатысатын бұлшық еттердің қысылуы және физикалық жиырылуы болмайтын еркін қалпы;
7) бұлшық еттердің белсенділігі - босаңсуға жол бермейтін, дауыс желбезектерінің, көмей бұлшық еттерінің, кеңірдектің және барлық сөйлеу аппаратының күйі;
8) бұлшық еттерді босату (дене қысылуларын босату) - мәнерлі және шынайы қозғалу білігін пысықтауға арналған тренингтер, жаттығулар;
9) дайындық - актерлердің және қосымша қызметтердің көмегімен болашақ спектакльге дайындалу және алдын ала қойып көру; номерді дайындау және сахнада орындау;
10) дауыс төзімділігі - салдарынан дыбысталу сапасының нашарлауын тудыратын бұлшық еттердің шаршауы жүзеге аспайтын кездегі тіл аппаратын меңгеру түрі;
11) дауыстың тембрлік қозғалмалығы - дыбысталатын дауыстың әр түрлі сапасымен құбылту білігі, рөлмен жұмыс істеу кезінде дауыстың эмоциялық бояуларын, әр түрлі обертондарды қолдану;
12) диалог - екі немесе бірнеше тұлғаның әңгімесі, өзара ілеспе сөздер алмасудан құралған сөйлеу формасы;
13) диапазон - дауыстың ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбыстың көлемі;

14) динамический диапазон – умение актера пользоваться голосом при различной силе звука, не теряя при этом тембральной окраски голоса;
15) дикция – ясность, разборчивость произнесения текста;
16) звукообразование (фонация) – извлечение певческого и речевого звука, результат действия голосового аппарата;
17) звуковысотный диапазон – умение актера использовать максимальный тоновый объем речевого голоса, от самого нижнего до самого верхнего звука;
18) объемность – свойство голоса быть глубоким, бархатным, округлым, мягким;
19) постановка – творческий процесс создания спектакля, фильма, циркового и эстрадного представления;
20) монолог – речь действующего лица, главным образом в драматическом произведении, выключенная из разговорного общения персонажей и не предполагающая непосредственного отклика, в отличие от диалога; речь, обращенная к слушателям или к самому себе;
21) исполнительское мастерство – совокупность профессиональных приемов, без которых немыслима концертная или иная сценическая деятельность;
22) искусство – специфический род духовно-практического освоения мира, единство созидания, познания, оценка человеческого общения;
23) сценическая речь – одно из основных профессиональных средств выразительности актера;
24) сценический образ – сборный образ актера или артиста, который состоит из личностных характеристик актера, его психоэмоциональных особенностей, также сценических предпочтений;
25) сценическое внимание – восприятие объектов внешнего мира с помощью зрения, слуха, обоняния, осязания, вкуса;
26) импровизация – особый вид творчества; непредвиденный, внезапный момент исполнения, без предварительной для этого подготовки;
27) словесное воздействие – способ воздействия на сознание партнера с целью перестроить его, "приспособить" в интересах действующего лица;
28) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука (наряду с его высотой, громкостью и длительностью);
29) культура речи – раздел эстетики, представляющий законы стилистики, фонетики и орфоэпии, методики и логики речи;
30) дыхание (певческое) – дыхание, обеспечивающее процесс пения;
31) пауза – временная остановка, перерыв в речи или сценическом действии;
32) интонирование – умение чисто воспроизводить вокально или на музыкальном инструменте звуковой тон;
33) этюд – вид упражнения, способствующий развитию творческих и профессиональных навыков актера.
3. Цель предмета: создание условий для комплексного эстетического развития личности обучающегося посредством изучения основ сценической речи.

14) динамикалық диапазон - актердің дауыстың тембрлік бояуын жоғалтпай, дыбыстың әр түрлі күші кезінде дауысты қолдану білігі;
15) дикция - мәтіннің анық, айқын айтылуы;
16) дыбыс шығару (фонация) - ән немесе сөз дыбыстарын шығару, дауыс аппараты әрекетінің нәтижесі;
17) жоғары дыбысты диапазон - актердің ең төменгіден ең жоғарғы дыбысқа дейінгі сөйлеу дауысының максималды үн көлемін қолдану білігі;
18) көлемділік - дауыстың терең, қоңырқай, жұмыр, жұмсақ бола білу қасиеті;
19) қойылым - спектакльді, фильмді, цирк және эстрадалық көрсетілімді құрудың шығармашылық процесі;
20) монолог - басым жағдайда драмалық шығармалардағы әрекет етуші тұлғаның сөзі, кейіпкерлердің өзара сөзбен араласу шеңберінен шығу және диалогтан ерекшелігі, тікелей жауап қайтаруды қажет етпейді; көрермендерге немесе өзіне қаратылып айтылған сөз;
21) орындаушылық өнер - кәсіби тәсілдер жиынтығы, оларсыз концерттік немесе басқа сахналық қызметті елестету мүмкін емес;
22) өнер - әлемді рухани-практикалық меңгерудің ерекше түрі, жасампаздық, тану, адамзат арасындағы арақатынасты бағалау бірлігі;
23) сахна тілі - актердің мәнерлігінің негізгі кәсіби құралдарының бірі;
24) сахналық бейне - актердің жеке мінездемесінен, оның психоэмоциялық ерекшеліктерінен, сондай-ақ сахналық қалауынан құралған актердің немесе әртістің жиынтық бейнесі;
25) сахналық зейін - көру, есту, сезу, түйсіну, дәм арқылы сыртқы әлемнің нысандарын қабылдау;
26) суырып салу - шығармашылықтың ерекше түрі; алдын ала ешқандай дайындық жүргізбей, ойламаған жерден, кенеттен орындау;
27) сөзбен әрекет ету - серіктестің ойын өзгерту мақсатында оның санасына әсер ету, әрекет етушінің мүддесі үшін "бейімдеу";
28) тембр - дыбыс бояуы; музыкалық дыбыстың ерекше сипаттарының бірі (оның жоғарылығымен, қаттылығымен және ұзақтығымен қатар);
29) тіл мәдениеті - эстетиканың стилистика, фонетика және орфоэпия заңдылықтарын, тіл әдістемесі және қисынын қамтитын бөлімі;
30) тыныс (әншілік) - ән айту процесін қамтамасыз ететін тыныс;
31) үзіліс - сөйлеу кезіндегі немесе сахналық әрекеттегі уақытша тоқтау, үзіліс;
32) ырғақтау - вокалды немесе музыкалық аспапта дыбыстық үнді таза шығару білігі;
33) этюд - актердің шығармашылық және кәсіби дағдыларын дамытуға ықпал ететін жаттығудың түрі.
3. Пәннің мақсаты: сахна тілі негіздерін үйрету арқылы білім алушы тұлғасын кешенді эстетикалық дамытуға жағдай жасау.

4. Задачи предмета.
Обучающие:
1) овладение основами сценической речи;
2) обучение основам правильного сценического дыхания;
3) приобретение знаний, умений и навыков в области техники речи, орфоэпии;
4) обучение четкому, ясному, правильному произношению;
5) обучение законам постановки звука, слова, фразы, мысли;
6) обучение интонационно-логическому анализу текста;
7) овладение техникой речи в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями каждого ребенка;
8) обучение логическому разбору и постановке действенной задачи при исполнении художественного произведения;
9) обучение творческому использованию полученных умений и практических навыков;
10) овладение основами сценического движения, пластики.
Развивающие:
1) развитие речевого слуха, чувства ритма, внимания, памяти, речевых, творческих способностей обучающегося;
2) развитие осмысленной ясной, грамотной речи в быту и в условиях сценической деятельности обучающихся;
3) развитие диапазона, полетности, выносливости, силы речевого голоса;
4) развитие дикционной, интонационно-мелодической и орфоэпической культуры;
5) развитие культуры речевого общения;
6) развитие умения воздействовать через речь на волю, мышление, эмоциональное состояние, воображение, внимание зрителей;
7) развитие навыков самостоятельного творческого образного мышления;
8) привитие устойчивой любви к родному языку и формирование практических навыков по технике речи.
Воспитательные:
1) воспитание художественного вкуса обучающегося;
2) развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;
3) воспитание правильного этического и эстетического восприятия не только театрального, но и искусства в целом;
4) формирование интереса к театральному искусству.
5. Срок реализации Программы – пять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств. Программа предназначена для отделения киноискусства школ искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
7. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
8. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;

4. Пәннің міндеттері.
Оқыту:
1) сахна тілі негіздерін меңгеру;
2) дұрыс тыныс алу негіздерін оқыту;
3) тіл техникасы, орфоэпия саласында білім, білік және дағдыларды меңгеру;
4) анық, таза, дұрыс сөйлеуге оқыту;
5) дыбысты, сөзді, фразаны, ойды қою заңдылықтарына оқыту;
6) мәтінді ырғақты-қисынды талдауды оқыту;
7) әр баланың жас және жеке мүмкіндіктеріне сәйкес сөйлеу техникасын меңгеру;
8) қисынды талдау жүргізуге және көркем шығарманы орындау кезінде әсерлі міндеттері алға қоюға оқыту;
9) алған біліктері мен практикалық дағдыларын шығармашылықпен қолдануға оқыту;
10) сахна қозғалысы негіздерін, пластиканы меңгеру.
Дамыту:
1) білім алушының сөзді естуін, ритм сезімін, зейінін, есте сақтау жадын, сөйлеу, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) білім алушылардың тұрмыста және сахна қызметі жағдайында түсінікті анық, сауатты сөйлеуін дамыту;
3) сөйлеу дауысының диапазонын, қалықтауын, төзімділігін, күшін дамыту;
4) дикциялық, ырғақтық-әуенділік және орфоэпиялық мәдениетті дамыту;
5) сөздік қатынас мәдениетін дамыту;
6) сөйлеу арқылы көрермендердің жігеріне, ойлауына, эмоциялық күйіне, елестетуіне, назарына әсер ету білігін дамыту;
7) өз бетінше шығармашылықпен бейнелі ойлау дағдысын дамыту;
8) туған тілге деген тұрақты сүйіспеншілікті дағдыландыру және тіл техникасы бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) білім алушының көркемдік талғамын тәрбиелеу;
2) білім алушының рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
3) тек театрды ғана емес, сондай-ақ өнерді толығымен дұрыс эстетикалық қабылдау;
4) театр өнеріне қызығушылығын қалыптастыру.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - бес жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Бағдарлама өнер мектептерінің кино өнері бөлімдеріне арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
7. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
8. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;

4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
9. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми и так далее);
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
10. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся, репертуарный перечень по классам.
11. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
12. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
13. Педагог на основе рабочей учебной программы составляет индивидуальный план обучения на каждого обучающегося. Индивидуальный план характеризует гармоничный процесс духовно-нравственного развития обучающегося.
14. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
15. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы реализации Программы значительно отличаются по уровню сложности.
16. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) дыхательные упражнения;
2) артикуляционная гимнастика;
3) работа над текстами литературного произведения.
17. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие творческих способностей обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована работа в целом, продуман выбор репертуара.
18. Привитие обучающемуся необходимых навыков владения речевым аппаратом и умением рационального использования осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями.

4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
9. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс және сол сияқты);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
10. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметтерінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
11. "Оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыларға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
12. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
13. Педагог оқу жұмыс бағдарламасы негізінде әр білім алушыға арналған оқытудың жеке жоспарын құрады. Жеке жоспар білім алушының рухани-адамгершілік дамуының үйлесімді процесін сипаттайды.
14. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылады, оны білім беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
15. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріледі, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асыру бойынша жеке жоспарлар күрделілік деңгейі бойынша бір бірінен біршама ерекше болуы мүмкін.
16. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) тыныс алу жаттығулары;
2) артикуляциялық гимнастика;
3) әдеби шығармалардың мәтіндерімен жұмыс.
17. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының шығармашылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда жұмыстың мұқият жоспарлануына, репертуардың дұрыс іріктелуіне тікелей байланысты болады.
18. Білім алушыға тіл аппаратын игеруде қажетті дағдыларды және оңтайлы қолдану білігін дағдыландыру мазмұны, сипаты және стилі жағынан әртүрлі шығармалармен жұмыста іске асырылады.

19. Особенностью Программы является общеразвивающая направленность на формирование эстетического вкуса, развитие актерских данных и творческих способностей обучающегося.
20. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении сценической речью;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
21. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающихся, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.
22. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
23. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении сценической речью, пробуждение у детей интереса к искусству кино.
24. Педагог тщательно продумывает методику и произведения обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны художественного содержания, так и техники исполнения.
25. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению навыков правильного владения дыханием, голосом, дикцией, современным литературным произношением, творческим отношением к слову, выразительным средством устной речи;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) приобщению к культурному сценическому и литературному наследию;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области искусства кино.
26. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;

19. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының эстетикалық талғамын қалыптастыруға, актерлік қабілеттерін және шығармашылық қабілеттерін дамытуға жалпы бағытталуы болып табылады.
20. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) сахна тілін игерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
21. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
22. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркем шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
23. Педагог сахна тілін меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында кино өнеріне деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
24. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысып, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді болатындай материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының жұмыс істейтін шығармаларын мұқият ойластырады.
25. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) тынысты, дауысты, дикцияны, заманауи әдеби тіл дағдыларын, сөзге деген шығармашылық көзқарастары, ауызша тілдің мәнерлік құралдарын меңгеруі;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) мәдени сахналық және әдеби мұраға араластыру;
5) кино өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
26. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;

4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
27. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, достижение ключевых и предметных компетенций.
28. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и искусствоведов.
29. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать художественно-эстетическому и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков речи;
4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающегося, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
30. Специфика индивидуального и группового обучения предмету "Сценическая речь" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
31. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – упражнения для комплексного освоения сценической речи, наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – артикуляционные тренинги, дыхательные упражнения, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения, репетиции;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического и критического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
32. Выбор методов обучения зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, как физические данные, уровень развития индивидуальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.

4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
27. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
28. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, тұлғалық қызметтік, жеке сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен өнертанушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
29. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының көркем-эстетикалық және рухани-адамгершілік дамуына ықпал ететін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты оқытудың мазмұны деңгейінде барлық сыныптар арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты тілдің орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
30. "Сахна тілі" пәніне жеке және топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
31. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - сахна тілін кешенді меңгеруге арналған жаттығулар, бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - артикуляциялық тренингтер, тыныс алу жаттығулары, шығармаларды өз бетінше талдау, шығарманың жеке бөліктерімен жұмыс істеу, дайындық;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды және сыни ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркем әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
32. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты: физикалық қабілеттері, жеке қабілеттерінің даму деңгейі. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.

33. Формы занятий:
1) практические;
2) самостоятельная работа;
3) тренинги;
4) этюдные репетиции;
5) репетиции эпизодов кино.
34. Этапы урока:
1) упражнения на расслабление и напряжение мышц тела;
2) гигиенический и вибрационный массажи;
3) смешанное реберно-диафрагматическое дыхание;
4) дыхание в состоянии движения и покоя;
5) масочный звук;
6) тренинги по голосу, логике речи, дикции, произношении и интонировании;
7) упражнения и этюды на сценическое внимание, общение, эмоциональную память и темпо-ритм.
35. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
36. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное и групповое занятие педагога с обучающимся.
Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
37. Виды внеурочных форм работы:
1) подготовка к спекталям, конкурсным выступлениям;
2) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
3) посещение филармоний, театров, концертных залов, музеев;
4) встречи с актерами театров, искусствоведами.
38. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный индивидуальный план, в конце года дает характеристику его развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
39. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) природные голосо-речевые данные;
2) развитие индивидуальных особенностей и способностей;
3) освоение техники речи, специально подобранного репертуара;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к учебному процессу (старательность, настойчивость);
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в речевом развитии и задачи по их преодолению.
40. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как наблюдательность, творческая фантазия, воображение, ассоциативное и образное мышление, способность выстраивать событийный ряд, способность определения основной мысли, идеи произведения, способность анализировать предлагаемый материал, формулировать свои мысли, наличие сценической свободы.
41. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
42. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.

33. Сабақ формалары:
1) практикалық;
2) өзіндік жұмыс;
3) тренингтер;
4) этюдтық дайындықтар;
5) кино эпизодтарын дайындау.
34. Сабақ кезеңдері:
1) дене бұлшық еттерін босатуға және жиыруға арналған жаттығулар;
2) гигиеналық және вибрациялық сылау;
3) қабырға-диафрагмалық аралас тыныс;
4) қозғалыстағы және тыныш күйдегі тыныс;
5) бүркемелі дыбыс;
6) дауыс, тіл қисыны, дикция, айту және ырғақтау бойынша тренинг;
7) саханалық зейін, араласу, эмоциялық есте сақтау жады және қарқын-ритмге арналған жаттығулар мен этюдтер.
35. Педагог заманауи өнер мектептерінде Бағдарламаны іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
36. Педагогтің білім алушымен жеке және топтық жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
Теориялық және практикалық сабақтар бір уақытта жүргізіледі.
37. Сабақтан тыс жұмыстың түрлері:
1) спектакльдерге, байқаулық қойылымдарға дайындық;
2) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу;
3) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
4) театр актерларымен, өнертанушылармен кездесу.
38. Әр жартыжылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген жеке жоспарға өзгерістер енгізеді, жылдың соңында оның дамуына, білім алушының жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
39. Жылдың соңында білім алушыға берілген мінездеме оның даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) табиғи дауыс-тіл қабілеттері;
2) жеке ерекшеліктері мен қабілеттерін дамыту;
3) тіл техникасын, арнайы іріктеліп алынған репетуарды меңгеру;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) оқу процесіне көзқарасы (ынталылық, қажырлылық);
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) тіл дамуындағы кемшіліктер және оларды жою бойынша міндеттер.
40. Білім алушының жеке қасиеттерін сипаттауда байқампаздығы, шығармашылық қиялы, елестетіп ойлауы, ассоциативті және бейнелі ойлауы, оқиғалар желісін құра білуі, шығарманың негізгі ойын, идеясын анықтау қабілеті, ұсынылатын материалды талдау қабілеті, өз ойын тұжырымдауы, сахналық еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттер белгіленеді.
41. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына баса назар қояды және дамыта отырып, осы қабілеттерін педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
42. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.

43. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
44. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.
45. Содержание домашних заданий:
1) самостоятельная тренировка;
2) дыхательные упражнения;
3) упражнения для освоения смешанно-диафрагматического дыхания;
4) мимическая гимнастика;
5) упражнения для дикции;
6) артикуляционные упражнения.
46. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения - обучающийся оценивает свое задание, отмечает допущенные ошибки;
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над упражнениями, произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий - обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
47. Межпредметные связи предмета "Сценическая речь" с предметами "Основы актерского мастерства", "Постановка голоса (вокал)", "Основы сценического движеиия" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
48. Программные требования в подготовительном классе:
1) обучающийся знакомится со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и дыхания;
2) обучающийся овладевает правильным звукообразованием (мягкая атака), сохраняет устойчивое положение гортани, спокойный вдох без поднятия плеч, вдыхательное состояние при произношении и спокойный, экономный выдох;
3) формируются основы правильного дыхания, навыки артикуляции, развиваются слух, голос, умение соблюдать правильную установку, уделяется внимание элементам художественной выразительности в речи;
4) обучающийся осваивает 2-3 упражнения психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела, 2-4 скороговорки, 3-5 упражнений речевого тренинга.
49. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тема 1. Вводное занятие. Знакомство с детьми. Ознакомление с правилами поведения в классе. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Беседа об искусстве кино. Краткая история возникновения кино.
Тема 3. Знакомство с историей ораторского искусства. Содержание и задачи предмета "Сценическая речь".
Тема 4. Знакомство с индивидуальными особенностими голосоречевого аппарата обучающегося. Чтение небольших стихотворных или прозаических отрывков для определения голосовых особенностей. Определение индивидуальных недостатков речи обучающегося.
Определение вида упражнений для воспитания правильного дыхания и звучания.
Тема 5. Устройство голосоречевого аппарата. Речевой аппарат. Его строение и работа. Творческая игра.
Тема 6. Освобождение голоса. Выявление природных особенностей и тембра. Приемы снятия мышечных зажимов голосового аппарата.
Тема 7. Положение корпуса. Упражнения на расслабление и напряжение мышц тела. Сюжетно-ролевые игры.
Тема 8. Постепенное формирование дыхания, начиная с простых упражнений в состоянии покоя. Вдох – задержка – выдох. Формирование правильного диафрагмального дыхания. Освоение основ фонационного дыхания.
Тема 9. Тренировка мышц дыхательного аппарата. Чередование напряжения и расслабления мышц. Упражнения для освоения полного смешанно-диафрагматического дыхания.
Тема 10. Осанка – привычное положение тела ребенка. Формирование навыка правильной оснаки. Упражнения на развитие правильной осанки.
Тема 11. Речевая постановка голоса: дыхание, артикуляция, резонирование. Профилактика расстройств речеголосовго аппарата. Театрализованные игры - средство речевого развития ребенка.
Тема 12. Орфоэпия. Исправление дефектов звукоприозношения.
Тема 13. Краткие сведения о характерности речи. Понятие характерности речи: диалекты, говоры, акценты, манерность речи. Корректировка признаков диалектов.
Тема 14. Слогосочетание. Звукосочетание. Чистоговорки. Дикция. Звуки речи: гласные и согласные. Тренировка произношения ударных гласных. Тренировка произношения безударных гласных. Тренировка правильного произношения согласных. Дикционные тренинги.
Тема 15. Упражнения, скороговорки на развитие дикции. Артикуляционная гимнастика. Тренировка нижней части челюсти. Тренировка губных мышц. Тренировка мышц языка.
Тема 16. Координация речи и движения. Взаимосвязь движения и речи. Параллельное выполнение голосовых и пластических задач.
Тема 17. Повторение пройденного материала. Участие в постановке сценической сказки.

43. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне ескеріп, қандай да бір шығармамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақыт көлемін анықтайды.
44. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.
45. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) өз бетінше жаттығу;
2) тыныс алу жаттығулары;
3) аралас-диафрагмалық тынысты меңгеруге арналған жаттығулар;
4) мимикалық гимнастика;
5) дикцияға арналған жаттығулар;
6) артикуляциялық жаттығулар.
46. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің орындауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) күнделікке шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
47. "Сахна тілі" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Актерлік шеберлік негіздері", "дауысты қою (вокал)", "Сахна қозғалысының негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
48. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы дауыс аппаратының құрылымымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дыбыс шығару, артикуляция және тыныс алу тәсілдерімен танысады;
2) білім алушы дұрыс дыбыс құрауды (жұмсақ шабуыл) меңгереді, көмейдің тұрақты қалпын, иықты көтермей қалыпты тыныс алуды, сөйлеу кезінде тыныс алу қалпын және қалыпты, үнемдеп тыныс шығаруды сақтайды;
3) дұрыс тыныс алу негіздері, артикуляция дағдылары қалыптасады, есту қабілеті, дауыс, дұрыс ұстанымды сақтау білігі дамытылады, тілдегі көркемдік мәнерлеу элементтеріне басты назар аударылады;
4) білім алушы психофизикалық тренингтің 2-3 жаттығуын, ширату және денені дайындау тәсілдерін, 2-4 жаңылтпашты, тіл тренингінің 3-5 жаттығуын меңгереді.
49. Даярлық сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Балалармен танысу. Сыныпта өзін ұстау ережелерімен танысу. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар.
2-тақырып. Кино өнері туралы әңгіме. Киноның пайда болуының қысқаша тарихы.
3-тақырып. Шешендік өнер тарихымен танысу. "Сахна тілі" пәнінің мазмұны мен міндеттері.
4-тақырып. Білім алушының дауыс-тіл аппаратындағы жеке ерекшеліктермен танысу. Дауыс ерекшеліктерін анықтау үшін өлеңдер мен прозалық шағын үзінділерді оқу. Білім алушының тіліндегі жеке кемшіліктерді анықтау.
Дұрыс тыныс алу және дыбыстауды тәрбиелеуге арналған жаттығулар түрін анықтау.
5-тақырып. Дауыс-тіл аппаратының құрылымы. Тіл аппараты. Оның құрылымы және жұмысы. Шығармашылық ойын.
6-тақырып. Дауысты босату. Табиғи ерекшеліктерін және тембрді анықтау. Дауыс аппаратының бұлшық ет қысылуларын босату тәсілдері.
7-тақырып. Дененің қалпы. Дене бұлшық еттерін босатуға және жиыруға арналған жаттығулар. Сюжеттік-рөлдік ойындар.
8-тақырып. Тыныш қалыпта жеңіл жаттығулардан бастап, тынысты біртіндеп қалыптастыру. Тыныс алу - ұстап тұру - тыныс шығару. Дұрыс диафрагмалық тыныс алуды қалыптастыру. Фонациялық тыныс негіздерін меңгеру.
9-тақырып. Тыныс алу аппаратының бұлшық етін жаттықтыру. Бұлшық еттерді жиыру мен босатуды алмастыру. Толық аралас-диафрагмалық тынысты меңгеруге арналған жаттығулар.
10-тақырып. Дене мүсіні - бала денесінің әдеттегі қалпы. Дұрыс мүсінді ұстау дағдысын қалыптастыру. Дұрыс мүсінді дамытуға арналған жаттығулар.
11-тақырып. Дауысты сөйлеуге дайындау: тыныс, артикуляция, жаңғырық. Тіл-дауыс аппаратының бұзылуының алдын алу. Театрландырылған ойын - бала тілін дамыту құралы.
12-тақырып. Орфоэпия. Дыбыс шығару кемістіктерін түзету.
13-тақырып. Тілдің ерекшелігі туралы қысқаша мәлімет. Тілдің ерекшелігі туралы түсінік: диалект, сөйлеу мәнері, акцент, тілдің мәнері. Диалект белгілерін түзету.
14-тақырып. Буын тіркесі. Дыбыс тіркесі. Таза сөйлеу. Дикция. Тіл дыбыстары: дауысты және дауыссыз. Екпінді дауыстыларды айтуды жаттықтыру. Екпінсіз дауыстыларды айтуды жаттықтыру. Дауыссыздарды дұрыс айтуды жаттықтыру. Дикциялық тренингтер.
15-тақырып. Дикцияны дамытуға арналған жаттығулар, жаңылтпаштар. Артикуляциялық гимнастика. Жақтың төменгі бөлігін жаттықтыру. Ерін бұлшық еттерін жаттықтыру. Тілдің бұлшық еттерін жаттықтыру.
16-тақырып. Сөз бен қимылды үйлестіру. Қимыл мен сөздің өзара байланысы. Дауыс және пластикалық міндеттерді қатар орындау.
17-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Сахналық ертегі қоюға қатысу.

50. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику безопасности;
2) знают историю возникновения искусства кино;
3) знает историю ораторского искусства;
4) знает основные характеристики сценической речи;
5) знает основы фонационного дыхания;
6) выполняет элементарные физические упражнения;
7) знает понятия диапазон, артикуляционный аппарат, резонаторы, атака, опора звука, дикция, мелодика звучания;
8) выполняет упражнения на развитие дикции, артикуляции;
9) знает жанры художественного слова: фольклор, басня, сказка, проза, поэзия;
10) учится правильно произносить слова;
11) умеет правильно произносить скороговорки;
12) умеет работать с литератуно-художественным текстом;
13) знает приемы разминки и разогрева тела.
51. Программные требования в 1 классе:
1) продолжается знакомство со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и дыхания, жанрами художественной речи;
2) продолжается освоение гигиенического массажа, гимнастики артикуляционного апарата, фонационного дыхания, дикционного тренинга;
3) формируются основы правильного дыхания, навыки правильного произношения гласных и согласных букв, учится работать с литературно-художественным текстом, самостоятельно импровизировать чистоговорки;
5) осваиваются дыхательные, артикуляционные упражнения, 5-10 упражнений психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела, 5-7 скороговорок на проблемные звуки, 5-10 упражнений речевого тренинга.
52. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тема 1. Введение. Инструктаж по технике безопасности на занятиях по сценической речи.
Тема 2. Знакомство с индивидуальными особенностями голосоречевого аппарата обущающихся. Чтение небольших стихотворных отрывков. Определение голосовых особенностей учащихся. Определение индивидуальных недостатков речи обучающегося.
Определение вида упражнения для воспитания правильного дыхания и звучания.
Тема 3. Знакомство с основными физиологическими законами голосообразования. Анатомия и физиология речевого аппарата. Гигиена дыхательного и голосового аппарата.
Тема 4. Особенности физиологического и речевого дыхания. Строение и работа речевого аппарата. Подготовка речевого апппарата к звучанию. Знакомство с голосоречевым аппаратом.
Тема 5. Освобождение от мышечных зажимов. Положение корпуса. Упражнения на расслабление и напряжение мышц тела. Самомассаж мышц, участвующих в процессе дыхания. Гигиенический самомассаж.
Тема 6. Осанка. Значение осанки в процессе дыхания при развитии речевого голоса. Практические упражнения, направленные на достижение абсолютной мышечной свободы, легкости и уверенности в работе с собственном телом. Снятие зажимов, избавление от неуверенности и страха. Творческие игры.
Тема 7. Дыхание. Дыхание – основа постановки речевого голоса. Строение дыхательной системы. Типы дыхания. Выявление типа дыхания у обучающихся. Работа над дыханием.
Тема 8. Воспитание навыков смешанно-диафрагмального дыхания. Освоение дифференцированного вдоха и выдоха. Воспитание более длительного выдоха, как в речи, так и в пении: в молчании, в состоянии покоя, в движении.
Тема 9. Орфоэпия и дикция. Тренировка произношения ударных гласных в стихотворных текстах. Тренировка произношения безударных гласных в стихотворных текстах.
Тема 10. Нормы литературного произношения. Культура родной речи. Тренировка произношения согласных.
Тема 11. Речеголосовой тренинг. Артикуляционный аппарат. Строение артикуляционного аппарата. Укрепление артикуляционной мускулатуры. Упражнения для снятия мышечных зажимов окологортанной мускулаторы.
Тема 12. Упражнения на развитие опоры дыхания и звучания. Упражнения для губ, языка, нижней челюсти, небной занавески – чтобы подготовить речевой аппарат к дикции или к пению.
Тема 13. Гласные звуки и их классификация. Положение речевого аппарата при произнесении гласных звуков. Правильное приозношение отдельных звуков. Гласные звуки и мелодика речи. Правильное произношение гласных. Тренировка гласных звуков в различных словах, учебных текстах.
Тема 14. Согласные звуки. Правильное положение отдельных частей речевого аппарата и их функции во время произношения согласных звуков. Произношение отдельных звуков. Звонкие звуки. Глухие звуки. Классификация согласных звуков в сочетании с гласными в словах, фразах, текстах.
Тема 15. Дикционные недостатки. Речевые недостатки. Работа над исправлением недостатков. Тренировка артикуляционного аппарата. Голосовые упражнения с сопровождением усложненных движений: скачков, прыжков, кувырков.
Тема 16. Пародия интонации речи. Упражнения – импровизация. Чистоговорки. Этюды на словесное действие в предлагаемых обстоятельствах. Упражнения по логике речи. Освоение принципов логического анализа текста. Правильное применение смысловых пауз, ударений.
Тема 17. Работа с литературно-художественным текстом. Жанры художественного слова. Сказки. Былины. Проза. Драматургия. Их характерные особенности. Закрепление методов работы над различными жанрами художественного слова. Развитие навыка самостоятельной работы.
Тема 18. Развитие умения чувствовать и передавать музыкальность, ритмические особенности, внутренний рисунок авторского текста. Участие в итоговом спектакле.

50. Даярлық сыныбының Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қауіпсіздік техникасын біледі;
2) кино өнерінің пайда болу тарихын біледі;
3) шешендік өнер тарихын біледі;
4) сахна тілінің негізгі сипаттамаларын біледі;
5) фонациялық тыныс негіздерін біледі;
6) қарапайым физикалық жаттығуларды орындайды;
7) диапазон, артикуляциялық аппарат, резонатор, шабуыл, дыбыс тірегі, дикция, дыбысталу әуені түсініктерін біледі;
8) дикцияны, артикуляцияны дамытуға арналған жаттығулар;
9) көркем сөз жанрларын біледі: фольклор, мысал, ертегі, проза, поэзия;
10) сөзді дұрыс айтуды үйренеді;
11) жаңылтпаштарды дұрыс айтуды біледі;
12) әдеби-көркем мәтінмен жұмыс істеуді біледі;
13) денені ширату және дайындау тәсілдерін біледі.
51. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дауыс аппаратының құрылымдарымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен, артикуляция және тыныспен, көркем сөздің жанрларымен таныстыру жалғастырылады;
2) гигиеналық сылауды, артикуляциялық аппарат гимнастикасын, фонациялық тынысты, дикциялық тернингті меңгеру жалғастырылады;
3) дұрыс тыныс алу негіздері, дауысты және дауыссыз дыбыстарды дұрыс айту дағдысы қалыптасады, әдеби-көркем мәтінмен жұмыс істеуді, таза сөйлеуді өз бетінше суырып салуды үйренеді;
5) тыныс алу, артикуляциялық жаттығулар, психофизикалық тренингтің 5-10 жаттығуы, денені ширату және дайындау жаттығулары, күрделі дыбыстарға арналған 5-7 жаңылтпаш, тіл тренингінің 5-7 жаттығуы меңгеріледі.
52. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Сахна тілі сабағындағы қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Білім алушылардың дауыс-тіл аппаратының жеке ерекшеліктерімен танысу. Шағын өлең үзінділерін оқу. Білім алушылардың дауыс ерекшеліктерін анықтау. Білім алушының тіліндегі жеке кемшіліктерін анықтау.
Дұрыс тыныс алу және дыбыстауды тәрбиелеуге арналған жаттығулар түрін анықтау.
3-тақырып. Дауыс құраудың негізгі физиологиялық заңдылықтарымен танысу. Сөйлеу аппаратының анатомиясы және физиологиясы. Тыныс алу және дауыс аппаратының гигиенасы.
4-тақырып. Физиологиялық және сөйлеудегі тыныстың ерекшеліктері. сөйлеу аппаратының құрылымы және жұмысы. Сөйлеу аппаратын дыбыс шығаруға дайындау. Дауыс-тіл аппаратымен танысу.
5-тақырып. Бұлшық еттің қысылуларын босату. Дененің қалыпты күйі. Дене бұлшық еттерді босатуға және тырыстыруға арналған жаттығулар. Тыныс алу процесіне қатысатын өзінің бұлшық еттерін өзі сылау. Гигиеналық өзін өзі сылау.
6-тақырып. Дене мүсіні. Сөйлеу дауысын дамыту кезіндегі тыныс алу процесіндегі дене мүсінінің мәні. Өз денесімен жұмыс істеудегі бұлшық еттің абсолютті еркіндігіне, жеңілдігіне және сенімділігіне бағытталған практикалық жаттығулар. Қысылуларды босату, сенімсіздік пен үрейден арылу. Шығармашылық ойындар.
7-тақырып. Тыныс алу. Тыныс алу - сөйлеу дауысын қою негіздері. Тыныс алу жүйесінің құрылымы. Тыныс алу түрлері. Білім алушылардың тыныс алу түрін анықтау. Тыныс алумен жұмыс.
8-тақырып. Аралас-диафрагмалық тыныс алу дағдыларын тәрбиелеу. Саралап тыныс алу және тыныс шығаруды меңгеру. Сөйлеу кезінде, сондай-ақ ән айту кезінде барынша ұзақ тыныс шығаруды тәрбиелеу: үнсіздік кезінде, тыныштық кезінде; қозғалыста.
9-тақырып. Орфоэпия және дикция. Өлең мәтіндерінде екпінді дауыстыларды айтуды жаттықтыру. Өлең мәтіндеріндегі екпінсіз дауыстыларды айтуды жаттықтыру.
10-тақырып. Әдеби сөйлеу нормалары. Ана тілі мәдениеті. Дауыссыздарды айтуды жаттықтыру.
11-тақырып. Тіл-дауыс тренингі. Артикуляциялық аппарат. Артикуляциялық аппараттың құрылымы. Артикуляциялық бұлшық еттерді бекіту. Көмей маңындағы бұлшық еттердің бұлшық ет қысылуларын босатуға арналған жаттығулар.
12-тақырып. Тыныс алу тірегін және дыбысталуды дамытуға арналған жаттығулар. Сөйлеу аппаратын дикцияға және ән айтуға дайындау үшін -ерін, тіл, төменгі жақ, таңдай перделеріне арналған жаттығулар.
13-тақырып. Дауысты дыбыстар және олардың классификациясы. Дауысты дыбыстарды шығару кезіндегі сөйлеу аппаратының қалпы. Жеке дыбыстарды дұрыс айту. Дауысты дыбыстар және сөйлеу әуенділігі. Дауыстыларды дұрыс айту. Әр түрлі сөздерде, оқу мәтіндерінде дауысты дыбыстарды жаттықтыру.
14-тақырып. дауыссыз дыбыстар. Сөйлеу аппаратының жеке бөліктерінің дұрыс қалпы және дауыссыз дыбыстарды айту кезіндегі олардың функциясы. Жеке дауыстарды айту. Ұяң дыбыстар. Қатаң дыбыстар. Сөздерде, фразаларда, мәтіндерде дауысты дыбыстармен үйлестіріп, дауыссыз дыбыстарды классификациялау.
15-тақырып. Дикциялық кемістіктер. Тіл кемшіліктері. Кемшіліктерді түзету бойынша жұмыс. Артикуляциялық аппаратты жаттықтыру. Күрделендірілген қимылдармен үйлестірілген дауыс жаттығулар: шабу, секіру, айналу.
16-тақырып. Сөйлеу ырғағына пародия. Жаттығу - суырып салу. Таза сөйлеу. Ұсынылған жағдайларда сөзбен жұмысқа арналған этюдтер. Сөйлеу қисыны бойынша жаттығулар. Мәтінді қисынды талдау қағидаттарын меңгеру. Мағыналы үзілістерді, екпіндерді дұрыс қолдану.
17-тақырып. Әдеби-көркем мәтіндермен жұмыс. Көркем сөз жанрлары. Ертегілер. Қиссалар. Проза. Драматургия. Оларға тән ерекшеліктер. Көркем сөздің әртүрлі жанрларымен жұмыс әдістерін бекіту. Өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
18-тақырып. Авторлық мәтіннің әуезділігін, ритмикалық ерекшеліктерін, ішкі суреттерін сезіну және жеткізу білігін дамыту. Қорытынды спектакльге қатысу.

53. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенности голосоречевого аппарата;
2) знает основные физиологиеские законы голособразования;
3) знает анатомию и физиологию речевого аппарата;
4) знает гигиену дыхательного и голосового аппарата;
5) умеет готовить речевой аппарат к звучанию;
6) умеет выполнять упражнения на расслабление и напряжение мышц тела;
7) знает роль осанки в процессе дыхания;
8) знает типы дыхания;
9) знает основные правила орфоэпии и дикции;
10) умеет произносить ударные и безударные гласные в стихотворных текстах;
11) знает элементарные нормы литературного произношения;
12) выполняет упражнения на развитие опоры дыхания и звучания;
13) знает основные принципы логического анализа текста;
14) знает жанры художественного слова: сказки, былины, прозу, драматургию.
54. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа по развитию координации дыхания, голоса в пределах среднего регистра, проведению тренингов на материале пройденных упражнений;
2) при работе над дикцией постоянно прослеживается правильное использование дыхания, свободное звучание голоса, естественная артикуляция, увеличивается число упражнений, развивающих плавность, ровность, длительность выхода, навыки повышения и понижения голоса по строчкам с одновременным использованием смены темпа;
3) тренируется умение последовательно и логично рассказывать эпизоды из прочитанных книг или из своей жизни, продолжается работа над текстами (наизусть), воспитывающими речевую и голосовую выразительность.
55. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. Введение. Инструктаж по технике безопасности на занятиях по сценической речи.
Тема 2. Техника речи. Дыхательная гимнастика. Дыхание и голос. Гигиена дыхательного и голосового аппарата. Выполнение различных видов дыхательных гимнастик в игровой форме. Воспитание полного смешанно-диафрагматического дыхания.
Тема 3. Осанка. Воспитание правильной осанки. Упражнения в положении стоя, сидя, лежа. Навыки смешанно-диафрагматического типа дыхания. Освоение дифференцированного вдоха и выдоха. Активизация тонуса мягкого неба у обучающегося. Воспитание навыков носового дыхания. Смешанно-диафрагматическое дыхание – правильное сценическое дыхание. Упражнения на медленный вдох и выдох: на интенсивный выдох; на продолжительный выдох.
Тема 4. Механизм голосообразования. Особенности звука: направление (фокус), резонирование, высота (диапазон), сила. Нахождение центрального звучания голоса. Развитие и укрепление среднего регистра голоса. Упражнения на координацию речевого дыхания и звука в среднем регистре.
Тема 5. Систематический тренинг на материале пройденных упражнений. Продолжение выработки ровности, плавности и длительности выдоха со звуком. Навыки повышения и понижения голоса по строчкам.
Тема 6. Смена темпа. Увеличение длины строчки до шести слов. Упражнения на развитие слуха. Упражнения на тренировку длительности выдоха. Навык взятия дополнительного дыхания. Тренировка навыка правильного и быстрого дополнительного дыхания. Введение специальных текстов. Логический анализ.
Тема 7. Дикция. Тренировка речевого аппарата на примерах усложненных дикционных сочетаний и текстов. Увеличение объема тренировочных текстов. Тренировка артикуляционного аппарата. Комплекс упражнений на освобождение от мышечных зажимов верхней части корпуса, руки, шеи, челюсти, лица, губ и языка.
Тема 8. Овладевание четкостью и ясностью произношения на материале пословиц, скороговорок и специально подобранных текстов. Трудно произносимые сочетания. Темпы: медленный, средний, быстрый. Работа над дикцией.
Тема 9. Развитие полетности голоса. Мимический точечный и вибрационный массаж без звука и со звуками "М", "В". Упражнения для выведения звука вперед. Скороговорки. Исполнение скороговорок в игровой форме для правильности произношения проблемных звукосочетаний.
Тема 10. Произношение гласных звуков в ударном и безударном положении. Игровые упражнения на выделение ударного слога разными способами: взмахом руки, шагом. Музыкальный способ выделения ударного слога высотой тона. Этюд.
Тема 11. Произнесение сочетаний согласных "СШ" и "ЗШ". Произнесение сочетаний согласных "ЕЖ" и "ЗЖ". Произнесение сочетаний согласных "ЗЖ" и "ЖЖ" в корне слова. Произнесение сочетаний согласных "ТЧ" и "ДЦ". Произнесение сочетаний согласных "СТН", "ЗДН", "СТЛ".
Тема 12. Слушание записей литературных произведений в исполнении мастеров искусств. Посещение литературных концертов. Разбор и обсуждение прослушанного материала.
Тема 13. Работа над текстом. Практическая и теоретическая работа над закреплением пройденных логических правил. Логическое ударение на прилагательных. Выделение логическим ударением определений, выраженных родительным падежом существительных.
Тема 14. Логический анализ текста. Логические ударения в предложениях с обобщающими словами. Главные слова. Повторяющиеся слова. Паузы. Главная мысль отрывка. Разбор текстовых отрывков из прозаических произведений. Главная мысль отрывка. Способы интонационного выделения.
Тема 15. Тема. Идея. Сверхзадача. Логический разбор отрывков. Событийный ряд в рассказе, сказке, пьесе. Исходное событие. Центральное событие. Главное событие. Завязка. Кульминация. Развязка.
Тема 16. Анализ текста. Разбор произведений. Исполнение небольших рассказов или отрывков из рассказов. Идейно-тематическое содержание. Авторская задача. Задача исполнителя. Событийный ряд. Личностное отношение к событиям.
Тема 17. Культура речевого общения. Слушаем и отвечаем. Сюжетно-ролевая игра, воспитывающая умение слушать собеседника.
Тема 18. Участие в итоговом спектакле, концерте по пройденным темам, исполнение рассказов.

53. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс-тіл аппаратының ерекшеліктерін біледі;
2) дауыс құраудың негізгі физиологиялық заңдылықтарын біледі;
3) тіл аппаратының анатомиясын және физиологиясын біледі;
4) тыныс алу және дауыс аппаратының гигиенасын біледі;
5) сөйлеу аппаратын дыбыстауға дайындауды біледі;
6) дененің бұлшық еттерін босатуға және жиыруға арналған жаттығуларды орындай алады;
7) тыныс алу процесіндегі дене мүсінінің рөлін біледі;
8) тыныс алу түрлерін біледі;
9) орфоэпия мен дикцияның негізгі ережелерін біледі;
10) өлең мәтіндеріндегі екпінді және екпінсіз дауыстыларды айтуды біледі;
11) әдеби сөйлеудің қарапайым нормаларын біледі;
12) тыныс алу тірегін және дыбысталуды дамытуға арналған жаттығуларды орындайды;
13) мәтінді қисынды талдаудың негізгі қағидаттарын біледі;
14) көркем тілдің жанрларын: ертегілер, қиссаларды, прозаны, драматургияны біледі.
54. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ортаңғы регистр аясында тынысты, дауысты үйлестіруді дамыту, өткен жаттығулардың материалдары мысалында тренингті жүргізу бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) дикциямен жұмыс істеу кезінде тынысты дұрыс қолдану, дауыстың еркін дыбысталуы, табиғи артикуляция үнемі қадағаланады, тыныс шығарудың баяулығын, түзулігін, ұазқтығын дамытатын жаттығулардың саны артады, бір уақытта қарқынды ауыстыруды қолданып, мәтін жолдары бойынша дауысты көтеру және түсіру дағдылары;
3) оқыған кітаптарынан немесе өз өмірлерінен алынған эпизодтарды ретімен және қисынды айту білігі жаттықтырылады, сөйлеу және дауыс мәнерін тәрбиелейтін мәтіндермен (жатқа) жұмыс жалғастырылады.
55. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Сахна тілі бойынша сабақтардағы қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Сөйлеу техникасы. Тыныс алу гимнастикасы. Тыныс және дауыс. Тыныс алу және дауыс аппаратының гигиенасы. Әр түрлі тыныс алу гимнастикаларының түрлерін ойын нысанында орындау. Толық аралас-диафрагмалық тынысты тәрбиелеу.
3-тақырып. Дене мүсіні. Дұрыс дене мүсінін тәрбиелеу. Тұру, отыру және жату күйінде жаттығуларды орындау. Аралас-диафрагмалық түрімен тыныс алу дағдылары. Сараланған аралас-диафрагмалық тыныс шығаруды меңгеру. Білім алушылардың жұмсақ таңдайының тонусын белсендіру. Мұрынмен тыныс алу дағдысын тәрбиелеу. Аралас-диафрагмалық тыныс - дұрыс сахналық тыныс. Баяу тыныс алуға және дем шығаруға арналған жаттығулар: интенсивті дем шығару; ұзақ мерзімді дем шығару.
4-тақырып. Дауыс құрау механизмі. Дыбыстың ерекшеліктері: бағыты (фокус), жаңғырту, жоғарылығы (диапазон), күші. Дауыстың орталық дыбысталуын табу. Ортаңғы регистрдегі сөйлеу кезіндегі тынысты және дыбысты үйлестіруга арналған жаттығулар.
5-тақырып. Өткен жаттығулардың материалдарында жүргізілетін жүйелі тренинг. Дыбыспен дем шығарудың түзулігін, баяулығын және ұзақтығын жасауды жалғастыру. Мәтін жолдары бойынша дауысты көтеру және түсіру дағдылары.
6-тақырып. Қарқынды ауыстыру. Жолдың ұзақтығын алты сөзге дейін ұзарту. Есту қабілетін дамытуға арналған жаттығулар. Тыныс шығарудың ұзақтығын жаттықтыруға арналған жаттығулар. Қосымша тынысты алу дағдылары. Дұрыс және жылдам қосымша тыныс алу дағдысын жаттықтыру. Арнайы мәтіндерді енгізу. Қисынды талдау.
7-тақырып. Дикция. Күрделендірілген дикциялық тіркестер мен мәтіндердің мысалында тіл аппаратын жаттықтыру. Жаттықтыру мәтіндерінің көлемін ұлғайту. Артикуляциялық аппаратты жаттықтыру. Дененің жоғарғы бөлігін, қолдарды, мойынды, жақтарды, бетті, ерінді және тілді қысылулардан босатуға арналған жаттығулар кешені.
8-тақырып. Мақал-мәтел, жаңылтпаш және арнайы іріктеліп алынған материалдар негізінде анық және таза айтуды меңгеру. Айтылуы күрделі тіркестер. Қарқындар: баяу, орташа, жылдам. Дикциямен жұмыс.
9-тақырып. Дауыстың қалықтауын дамыту. Дауыссыз және "М", "В" дауыстарымен мимикалық нүктелі және вибрациялық сылау. Дыбысты алға шығаруға арналған жаттығулар. Жаңылтпаштар. Күрделі айтылатын дыбыстар тіркесін дұрыс шығару үшін ойын түрінде жаңылтпаштарды орындау.
10-тақырып. Екпінді және екпінсіз күйдегі дауысты дыбыстарды айту. Әртүрлі қолды сермеу, қадам тәсілдерімен: екпінді буынды ерекшелеуге арналған ойын түріндегі жаттығулар. Екпінді буынды тонның жоғарылығымен музыкалық тәсілмен ерекшелеу. Этюдтер.
11-тақырып. "СШ" және "ЗШ" дауыссыз тіркестерді айту. "ЕЖ" және "ЗЖ" дауыссыздарының тіркестерін айту. Сөз түбіріндегі "ЗЖ" және "ЖЖ" дауыссыз тіркестерін айту. "ТЧ" және "ДЦ" дауыссыз тіркестерді айту. "СТН", "ЗДН", "СТЛ" дауыссыздар тіркестерін айту.
12-тақырып. Өнер шеберлерінің орындауындағы әдеби шығармалардың жазбаларын тыңдау. Әдеби концерттерге бару. Тыңдалған материалдарды талдау және талқылау.
13-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Өткен логикалық ережелерді бекіту бойынша практикалық және теориялық жұмыс. Сын есімдердегі қисынды екпіндер. Зат есімдердің ілік септігінде көрсетілген анықтамаларды қисынды екпінмен ерекшелеу.
14-тақырып. Мәтіннің логикалық талдауы. Жалпылау сөздерден тұратын сөйлемдердегі қисынды екпіндер. Басты сөздер. Қайталанатын сөздер. Үзілістер. Үзіндінің басты ойы. Прозалық шығармалардағы мәтіндік үзінділерді талдау. Үзіндінің басты ойы. Екпінмен ерекшелек тәсілдері.
15-тақырып. Тақырыбы. Идеясы. Басты міндеті. Үзінділерді логикалық талдау. Әңгімедегі, ертегідегі, пьесадағы оқиғалар қатары. Алғашқы оқиға. Орталық оқиға. Басты оқиға. Байланыс. Шарықтау шегі. Шешімі.
16-тақырып. Мәтінді талдау. Шығармаларды талдау. Шағын әңгімелерді немесе әңгімелерден алынған үзінділерді орындау. Идеялық-тақырыптық мазмұны. Авторлық міндет. Орындаушының міндеті. Оқиғалар қатары. Оқиғаларға жеке көзқарасы.
17-тақырып. Қатынас тілінің мәдениеті. Тыңдаймыз және жауап береміз. Сұхбаттаушыны тыңдау білігін тәрбиелейтін сюжеттік-рөлдік ойындар.
18-тақырып. Өткен тақырыптар бойынша қорытынды спектальге, концерттерге қатысу, әңгімелерді орындау.

56. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет выполнять различные дыхательные гимнастики в игровой форме;
2) владеет правильной осанкой;
3) знает навыки смешанно-диафрагматического типа дыхания;
4) знает механизм голосообразования;
5) умеет находить центральное звучание голоса;
6) выполняет упражнения на координацияю речевого дыхания и звука в среднем регистре;
7) знает навыки повышения и понижения голоса по строчкам;
8) умеет менять темп;
9) умеет быстро и правильно брать дыхание;
10) выполняет разбор прослушанного материала;
11) умеет работать над текстом;
12) выполняет логический анализ текста;
13) исполняет небольшие рассказы или отрывки из рассказов.
57. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа над повышением выносливости дыхания, расширением диапазона голоса в пределах среднего регистра, развитием его гибкости;
2) наработка умения грамотно читать с листа, проведение чтений и разборов текстов, подготовленных самостоятельно обучающимся;
3) активно тренируются навыки правильно и быстро брать дополнительное дыхание, используются в упражнениях игровые элементы, продолжаются занятия по исправлению индивидуальных недостатков речи, тренировка речевого аппарата на примерах усложненных дикционных сочетаний и текстов;
4) в практической работе над литературным материалом изучаются особенности стиля автора, умение доносить главную мысль отрывка, логично оценивать события, последовательно разбивать линию действия, осваиваются 10-15 скороговорок, 8-10 стихотворных и прозаических произведений.
58. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тема 1. Введение. Техника безопасности на занятиях по сценической речи.
Тема 2. Техника речи. Работа над дыханием. Тренировка мышц дыхательного аппарата. Дыхательная гимнастика. Повышение выносливости дыхания.
Тема 3. Смешанно-диафрагматическое дыхание. Статические дыхательные упражнения. Расширение диапазона голоса в пределах среднего регистра. Упражнения в положении сидя, стоя, лежа. Ровность звучания голоса по всему диапазону. Регистры. Средний регистр. Низкий регистр. Высокий регистр.
Тема 4. Работа по развитию координации дыхания и голоса в пределах среднего регистра. Упражнения на развитие ровности, плавности, длительности выдоха.
Тема 5. Навыки повышения и понижения голоса. Выразительные средства голоса: смена ритма, высота звучания, сила звука, смена темпа, динамика.
Тема 6. Тренировка навыка правильного и быстрого добора дыхания. Тренировка тональной связи с партнером. Дополнительное дыхание. Развитие навыков быстро и правильно брать дополнительное дыхание.
Тема 7. Дыхательно-артикуляционные комплексы. Комплекс, состоящий из гимнастики для губ, языка, развития подвижности нижней челюсти. Упражнения для освоения смешанно-диафрагматического дыхания.
Тема 8. Освобождение от мышечных зажимов. Положение корпуса. Упражнения на расслабление и напряжение мышц тела. Самомассаж мышц, участвующих в процессе дыхания.
Тема 9. Дикция. Дикционные комплексы. Работа над индивидуальными недостатками речи обучающихся. Работа артикуляционного аппарата. Тренировочные тексты в трех темпах.
Тема 10. Увеличение и усложнение текстов. Упражнения на произнесение сочетаний гласных и согласных с повышением и понижением силы, высотности звука. Пословицы и поговорки.
Тема 11. Орфоэпия. Произнесение гласных звуков в ударном и безударном положении. Упражнения на освоение полного артикуляционного оформления гласного в ударном слоге. Задания и упражнения по устранению диалектных ошибок. Упражнения по методу "дирижирования", развивающие слухо-произносительные навыки.
Тема 12. Оглушение и ассимиляция согласных. Фонетический закон конца слова. Произнесение цепочек слов. Оглушение звонкого согласного на конце слова. Ассимиляция по глухости.
Тема 13. Логический анализ текста. Логическая перспектива предложения. Логическая перспектива "цепи" предложений. Логическая перспектива небольшого литературного отрывка.
Тема 14. Словесное действие. Рассказ о событии. Тема и идея произведения. Задача рассказчика. Объект внимания. Публика, как объект внимания и общения. Внутренний объект внимания. Внешние объекты внимания. Видения.
Тема 15. Разбор произведений. Исполнение небольших рассказов или отрывков из рассказов от первого лица. Тема. Идея. Сверхзадача. Событийный ряд.
Тема 16. Культура речевого общения. Речевые игры. Мелкогрупповые этюды с элементами речевого этикета. Конфликт. Действие и противодействие в рассказе. Примеры ярких внешних и внутренних конфликтов в литературных произведениях. Создание конфликтной стиуации. Элементы вежливого, спокойного разрешения конфликта.
Тема 17. Выразительность речи – одно из коммуникативных качеств речи. Средства и способы создания выразительности речи. Метафора. Метонимия. Синекдоха. Аллегория. Сравнение. Эпитет.
Тема 18. Виды речевой деятельности и их особенности. Внешняя речь. Внутренняя речь. Диалогическая речь. Монологическая речь. Письменная речь.
Тема 19. Стилистические особенности отдельных авторов. Чтение детских произведений. Участие в итоговом показе в форме концерта или спектакля.

56. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әртүрлі тыныс алу гимнастикасын ойын түрінде орындай алады;
2) дұрыс дене сымбатына ие болады;
3) аралас-диафрагмалық түрімен тыныс алу дағдысын біледі;
4) дауыс құрау механизмдерін біледі;
5) дауыстың орталық дыбысталуын біледі;
6) ортаңғы регистрде сөйлеу тынысын және дыбысты үйлестіруге арналған жаттығуларды орындайды;
7) өлең жолдары бойынша дауысты көтеру және төмендету дағдысын біледі;
8) қарқынды ауыстыра алады;
9) жылдам және дұрыс тыныс алуды біледі;
10) тыңдалған материалды талдауды орындайды;
11) мәтінмен жұмыс істей алады;
12) мәтіннің қисынды талдауын орындайды;
13) шағын әңгімелерді және әңгімелерден алынған үзінділерді орындайды.
57. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тыныс алу төзімділігін көтеру, ортаңғы регистр шеңберінде дауыс диапазонын кеңейту, оның икемділігін дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) парақтан сауатты оқу білігін, білім алушылардың өз бетінше әзірлеген мәтіндерді оқуды және талдауды жүргізу біліктерін пысықтау;
3) дұрыс және жылдам қосымша тыныс алу дағдысы белсенді жаттықтырылады, жаттығуларда ойын элементтері қолданылады, тілдегі жеке кемшіліктерді түзету бойынша сабақтар, күрделендірілген дикциялық тіркестер мен мәтіндер мысалында тілді жаттықтыру жалғастырылады;
4) әдеби материалмен практикалық жұмыста автор стилінің ерекшеліктері, үзіндінің басты ойын жеткізу білігі, оқиғаларды қисынды бағалау, әрекет тізбегін ретімен бөлу үйретіледі, 10-15 жаңылтпаш, 8-10 өлең және прозалық шығармалар меңгеріледі.
58. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Сахна тілі бойынша сабақтардағы қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Сөйлеу техникасы. Тыныс алумен жұмыс. Тыныс алу аппараттарының бұлшық еттерін жаттықтыру. Тыныс алу гимнастикасы. Тыныстың төзімділігін арттыру.
3-тақырып. Аралас-диафрагмалық тыныс. Статикалық тыныс алу жаттығулары. Ортаңғы регистр шеңберінде дауыс диапазонын кеңейту. Отыру, тұру және жату қалпында орындалатын жаттығулар. Барлық диапазон бойынша дауыстың дыбысталуының түзулігі. Регистрлер. Ортаңғы регистр. Төменгі регистр. Жоғары регистр.
4-тақырып. Ортаңғы регистр шеңберінде тыныс пен дауысты үйлестіруді дамыту бойынша жұмыс. Тыныс шығарудың түзулігін, баяулығын, ұзақтығын дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Дауысты көтеру және түсіру дағдылары. Дауыстың мәнерлеу құралдары: ритмді ауыстыру, дыбысталу жоғарылығы, дыбыс күші, қарқынды ауыстыру, динамика.
6-тақырып. Дұрыс және жылдам тыныс алу дағдысын жаттықтыру. Серіктеспен үндестік байланысын жаттықтыру. Қосымша тыныс алу. Қосымша тынысты жылдам және дұрыс алу дағдысын дамыту.
7-тақырып. Тыныс алу-артикуляциялық кешендер. Еріндерді, тілді жаттықтыруға, төменгі жақтың қозғалғыштығын дамытуға арналған гимнастикадан тұратын кешен. Аралас-диафрагмалық тынысты меңгеруге арналған жаттығулар.
8-тақырып. Бұлшық еттерді қысылулардан сақтау. Дененің қалпы. Дененің бұлшық еттерін босатуға және жиыруға арналған жаттығулар. Тыныс алу процесіне қатысатын бұлшық еттерді өзі сылау.
9-тақырып. Дикция. Дикциялық кешендер. Білім алушылардың тіліндегі жеке кемшіліктермен жұмыс. Артикуляциялық аппараттың жұмысы. Үш қарқындағы жаттықтыру мәтіндері.
10-тақырып. Мәтіндерді ұлғайту және күрделендіру. Дыбыстың күшін, жоғарылығын көтеру және төмендету арқылы дауыстылар мен дауыссыздардың тіркестерін айтуға арналған жаттығулар. Мақалдар мен мәтелдер.
11-тақырып. Орфоэпия. Екпінді және екпінсіз қалыптағы дауысты дыбыстарды айту. Екпінді буындағы дауыстыларды толық артикуляциялық мәнерлеуді меңгеруге арналған жаттығулар. Есту-айту дағдыларын дамытатын "дирижерлеу" әдісі бойынша жаттығулар.
12-тақырып. Дауыссыздардың қатаңдануы және ассимиляциясы. Сөз соңының фонетикалық заңдылықтары. Сөз тізбектерін айту. Сөздің соңындағы ұяң дауыссыздың қатаңдануы. Қатаңдығы бойынша ассимиляция.
13-тақырып. Мәтіннің қисынды талдауы. Сөйлемнің қисынды перспективасы. Сөйлемдер "тізбегінің" логикалық перспективасы. Шағын әдеби үзіндінің логикалық перспективасы.
14-тақырып. Сөзбен әрекет ету. Шығарманың тақырыбы және идеясы. Айтушының міндеті. Назар аудару нысаны. Көрермен - назар аудару және араласу нысаны. Назардың ішкі нысаны. Назардың сыртқы нысандары. Түсінігі.
15-тақырып. Шығармаларды талдау. Шағын әңгімелерді және бірінші жақтың әңгімесінен үзіндіні орындау. Тақырыбы. Идеясы. Басты міндеттер. Оқиғалар қатары.
16-тақырып. Қатынас тілінің мәдениеті. Тіл ойындары. Тіл этикетінің элементтері бар шағын топтық этюдтер. Шиеленіс. Әңгімедегі әрекет және әрекетсіздік. Әдеби шығармалардағы айқын сыртқы және ішкі шиеленістердің мысалдары. Шиеленіс жағдайын құру. Шиеленісті әдепті, байсалды шешу.
17-тақырып. Тілдің мәнерлігі - тілдің коммуникативті қасиеттерінің бірі. Тілдің мәнерлігін құраудың құралдары мен тәсілдері. Метафора. Метонимия. Синекдоха. Аллегория. Салыстыру. Эпитет.
18-тақырып. Тіл қызметінің түрлері және оның ерекшеліктері. Сыртқы сөз. Ішкі сөз. Диалог тілі. Монолог тілі. Жазбаша тіл.
19-тақырып. Жеке авторлардың стилистикалық ерекшеліктері. Балаларға арналған шығармаларды оқу. Концерт немесе спектакль түріндегі қорытынды көрсетілімге қатысу.

59. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает работу над дыханием;
2) умеет расширять диапазон голоса в пределах среднего регистра;
3) применяет знания, умения и навыки, полученные на занятиях по сценической речи в самостоятельной работе над ролью;
4) умеет работать над развитием координации дыхания и голоса в пределах среднего регистра;
5) умеет повышать и понижать голос;
6) знает выразительные средства голоса: смена ритма, высота звучания, сила звука, смена темпа, динамика;
7) выполняет упражнения для освоения смешанно-диафрагматического дыхания;
8) умеет работать над индивидуальными недостатками;
9) умеет произносить гласные звуки в ударном и безударном положении;
10) умеет выполнять логический анализ текста;
11) умеет строить логическую перспективу небольшого литературного отрывка;
12) знает понятие "словесное действие";
13) знает виды внимания;
14) знает культуру речевого общения;
15) умеет работать над этюдами;
16) знает понятие "диалогическая речь", "монологическая речь".
60. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается тренировка артикуляционного аппарата на пройденном материале, закрепляются и совершенствуются навыки правильной, чистой и ясной речи;
2) расширяется круг упражнений и тренировочных текстов на развитие и укрепление среднего регистра, увеличивается количество упражнений и текстов на использование различных темпов речи;
3) на материале прозаических произведений закрепляются навыки применения логических правил, продолжается знакомство с особенностями стихотворной, прозаической форм текстов, определяются отличительные особенности прозаического и стихотворного текстов, ведется практическая работа над произведениями, осваиваются 10-15 скороговорок, 8-10 стихотворных и прозаических произведений, 2-4 монолога.
61. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Техника речи. Дыхательно-артикуляционные комплексы. Осанка и дыхание. Движения органов артикуляционного аппарата. Мелкие движения пальцев рук. Речевое дыхание. Упражнения в игровой форме. Упражнения для губ и щек. Статические упражнения для языка.
Тема 3. Упражнения на тренировку мышц дыхательного аппарата для воспитания опоры звука с элементами артикуляционной гимнастики. Динамические упражнения для языка. Упражнения для развития подвижности нижней челюсти. Тренировка мышц глотки и мягкого неба.
Просмотр сказки. На основе сюжета сказки развитие связной речи, памяти и мышления.
Тема 4. Дикционный тренинг. Комплекс упражнений на развитие активности согласных в сочетании с гласными звуками. Закрепление навыков правильной, чистой и ясной речи.
Тема 5. Темпы речи. Упражнения и тексты на ипользование различных темпов речи. Скороговорки. Медленный темп. Быстрый темп.
Тема 6. Развитие силы голоса. Упражнения на правильное направление звука (полетность) с использованием сонорных "М", "Н", "Л". Пословицы. Поговорки. Понижение и повышение голоса пр произносении скороговорки нараспев.
Тема 7. Орфоэпия. Ударение в слове. Сложные слова. Многокорневые слова. Ударения в сложных словах. Ударения в многокорневых словах. Ударения в имени и фамилиях. Изменения ударения при склонении и спряжении.
Тема 8. Логический анализ текста. Работа над стихотворным произведением. Расстановка словесного ударения. Пауза. Ритмические законы стиха. Работа над ритмом стихотворения. Условное изображения ритма стихотворения. Темп чтения. Размер. Римфа. Межстиховая пауза. Стих. Строфа.
Тема 9. Занки препинания в стихотворном произведении. Отличие стихотворной речи от прозаической речи. Совпадение и несовпадение ритмической межстиховой паузы со смысловой паузой. Индивидуальная работа над чтением. Подготовка к чтению со сцены.
Тема 10. Фантазия и воображение. Работа над развитием творческого воображения. Анализ картин или смысловых частей текста с помощью выборочного чтения и "словесного рисования" по воображению.
Тема 11. Импровизация. Сочинение чистоговорок. Минутка поэзии. Ролевые игры.
Тема 12. Поэтические приозведения лирического характера. Разбор произведения. Тема. Идея автора. Самостоятельная оценка прочитанного. Личное отношение в поэтическому произведению. Выразительное чтение.
Тема 13. Закон авторского ударения в слове. Звукопись. Чувство ритма.
Тема 14. Поэтические сравнения. Эпитеты. Олицетворения.
Тема 15. Культура речевого общения. Речевые игры. Этюды на групповое общение. Беседа.
Тема 16. Литературный спектакль или литературно-музыкальная композиция по сказочным сюжетам.

59. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тыныс алумен жұмысты біледі;
2) ортаңғы регистр шеңберінде дауыс диапазонын кеңейтуді біледі;
3) сахна тілі бойынша сабақтарда алған білім, білік және дағдыларын рөлмен өз бетінше жұмыс істеу кезінде қолданады;
4) ортаңғы регистр көлемінде тынысты және дауысты үйлестіруді дамыту бойынша жұмыс істеуді біледі;
5) дауысты көтеруді және түсіруді біледі;
6) дауыстың мәнерлеу құралдарын: ритмді ауыстыру, дыбысталу жоғарылығы, дыбыс күші, қарқынды ауыстыру, динамиканы біледі;
7) аралас-диафрагмалық тынысты меңгеруге арналған жаттығуларды орындау;
8) жеке кемшіліктермен жұмыс істеуді біледі;
9) екпінді және екпінсіз күйдегі дауысты дыбыстарды айтуды біледі;
10) мәтінді қисынды талдауды біледі;
11) шағын әдеби үзіндінің қисынды перспективасын құруды біледі;
12) "сөзбен әрекет ету" түсінігін біледі;
13) назардың аударудың түрлерін біледі;
14) араласудағы тіл мәдениетін біледі;
15) этюдтермен жұмыс істеуді біледі;
16) "диалог тілі", "монолог тілі" түсініктерін біледі.
60. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) өткен материалдарда артикуляциялық аппаратты жаттықтыру жалғастырылады, дұрыс, таза және анық сөйлеу дағдылары бекітіледі және жетілдіріледі;
2) ортаңғы регистрді дамытуға және бекітуге арналған жаттығулар мен жаттықтыру мәтіндерінің көлемі кеңейтіледі, сөйлеудің әртүрлі қарқындарын қолдануға арналған жаттығулар мен мәтіндердің саны өсіріледі;
3) прозалық материалдарда қисын ережелерін қолдану дағдылары бекітіледі, мәтіндердің өлең, прозалық формаларының ерекшеліктерімен танысу жалғастырылады, прозалық және өлең мәтіндерін ерекшелейтін өзгешеліктерін анықтайды, шығармалармен практикалық жұмыс жүргізіледі, 10-15 жаңылтпаш, 8-10 өлең және прозалық шығармалар, 2-4 монолог меңгеріледі.
61. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Тіл техникасы. Тыныс алу-артикуляциялық кешендер. Дене мүсіні және тыныс алу. Артикуляциялық аппарат мүшелерінің қозғалысы. Қол саусақтарының ұсақ қимылдары. Сөйлеу кезіндегі тынысы. Ойын түріндегі жаттығулар. Ерін мен бетке арналған жаттығулар. Тілге арналған статикалық жаттығулар.
3-тақырып. Артикуляциялық гимнастика элементтерімен дыбыс тірегін тәрбиелеу үшін тыныс алу аппаратының бұлшық еттерін жаттықтыруға арналған жаттығулар. Тілге арналған динамикалық жаттығулар. Төменгі жақтың қозғалмалылығын дамытуға арналған жаттығулар. Көмей және жұмсақ таңдайдың бұлшық еттерін жаттықтыру.
Ертегілерді қарау. Ертегі желісінің негізінде байланыстырушы тілді, есте сақтау жадын және ойлауды дамыту.
4-тақырып. Дикциялық тренинг. Дауысты дыбыстармен үйлестіріп дауыссыздардың белсенділігін дамытуға арналған жаттығулар кешені. Дұрыс, таза және анық сөйлеу дағдысын бекіту.
5-тақырып. Сөйлеу қарқыны. Әртүрлі сөйлеу қарқындарын қолдануға арналған жаттығулар мен мәтіндер. Жаңылтпаштар. Баяу қарқын. Жылдам қарқын.
6-тақырып. Дауыс күшін дамыту. Сонорлы "М", "Н", "Л" қолданып, дыбыстың дұрыс бағытталуына (қалықтауы) арналған жаттығулар. Мақалдар. Мәтелдер. Жаңылтпаштарды әндетіп айту кезінде дауысты бәсеңдету және көтеру.
7-тақырып. Орфоэпия. Сөздердегі екпін. Күрделі сөздер. Көп түбірлі сөздер. Күрделі сөздердегі екпіндер. Көп түбірлі сөздердегі екпіндер. Ат пен тектегі екпіндер. Септеу және жіктеу кезіндегі екпіннің өзгеруі.
8-тақырып. Мәтінді логикалық талдау. Өлең түріндегі шығармамен жұмыс. Сөздік екпінді қою. Үзіліс. Өлеңнің ритмикалық заңдылықтары. Өлеңнің ритмдерімен жұмыс. Өлең ритмінің шартты кескіндері. Оқу қарқыны. Өлшем. Римфа. Өлең арасындағы үзілістер. Өлең. Строфа.
9-тақырып. Өлең түріндегі шығармалардағы тыныс белгілер. Өлең тілінің прозалық тілден айырмашылығы. Өлең арасындағы үзілістердің мағыналық үзілістермен сәйкес келуі және сәйкес келмеуі. Оқу бойынша жеке жұмыс. Сахнада тұрып оқуға дайындалу.
10-тақырып. Қиял және елестету. Шығармашылық елестетуді дамыту бойынша жұмыс. Таңдап оқу және елестету бойынша "сөзбен суреттеу" көмегі арқылы суреттерді немесе оның мағыналық бөліктерін талдау.
11-тақырып. Суырып салу. Жаңылтпаштарды шығару. Поэзия сәті. Рөлдік ойындар.
12-тақырып. Лирикалық сипаттағы поэзия шығармалары. Шығармаларды талдау. Тақырыбы. Автордың идеясы. Оқығанын өз бетінше талдау. Поэзиялық шығармаға деген жеке көзқарасы. Мәнерлеп оқу.
13-тақырып. Сөздегі авторлық екпін заңдары. Дыбыс жазбасы. Ритм сезімі.
14-тақырып. Поэтикалық салыстырулар. Эпитеттер. Кейіптеу.
15-тақырып. Қатынас тілінің мәдениеті. Сөйлеу ойындары. Топтық араласуға арналған этюдтер. Әңгімелесу.
16-тақырып. Әдеби спектакль немесе ертегі сюжеті бойынша әдеби-музыкалық композиция.

62. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основной комплекс упражнений для развития голосоречевого аппарата;
2) знает понятие "речь в движении";
3) владеет дикцией, мелодикой, тембрированием голоса и речью в движении;
4) применяет полученные навыки при диалогическом общении с парнером по сцене;
5) передает эмоциональную окраску от имени своего персонажа;
6) воспринимает и реагирует на эмоции своего партнера по сцене;
7) применяет начальные навыки сценического движения.
63. Программные требования в профориентационном классе:
1) продолжается самостоятельная работа обучающегося во время артикуляционных разминок и дыхательных упражнений, используются различные темпы, труднопроизносимые тексты;
2) вырабатываются навыки четкого произношения согласных, устойчивого интонирования;
3) закрепляются навыки применения логических правил, обучающийся учится находить верную форму общения со зрителем на основе знания характера литературного произведения, воздействовать словом на своего слушателя;
4) ведется практическая работа над стихотворными произведениями, вырабатывается умение донести до слушателя идейный замысел автора, не нарушая сложной поэтической формы, осваиваются 10-15 скороговорок, 10-15 стихотворных и прозаических произведений, 6-10 монологов.
64. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тема 1. Введение. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Разминка на освобождение мышц и разогрев суставов. Техника речи. Тренинги-разминки. Дыхательно-артикуляционные комплексы.
Тема 3. Вибрационный массаж на головной и грудной резонаторы. Артикуляционная гимнастика для языка, губ, щек. Дикционные комплексы с движением и сюжетно-ролевым компонентом.
Тема 4. Расширение круга упражнений и тренировочных текстов на развитие и укрепление среднего регистра голоса. Самостоятельная работа.
Тема 5. Сюжетные упражнения на основе поэзии, фольклора с более интенсивными и темповыми элементами движения и поставленной актерской задачей.
Тема 5. Развитие силы голоса. Отрывки для исполнения с повышением и понижением силы и высотности голоса. Исполнение с элементами движения.
Тема 6. Речь в движении. Свободное владение голосом во время движения. Двигательные упражнения. Комплексный тренинг. Комплексный набор упражнений от дыхания до речи в движении.
Тема 7. Орфоэпия. Комплекс с усложненным сочетанием согласных. Тренировка согласных. Сюжетно-ролевые комплексы. Поэтические произведения. Самостоятельные тренинги.
Тема 8. Логический анализ текста. Действенный анализ текста. Предлагаемые обстоятельства. Сверхзадача. Сквозное действие. Контрдействие. События. Оценки. Линия роли. Второй план. Внутренний монолог. Видения. Характерность.
Тема 9. Общая сверхзадача. Задачи эпизодов. Сверхзадача, как идея в действии. Развитие задач и оценок фактов от эпизода к эпизоду. Выделение ключевого эпизода в тексте. Сквозное действие.
Тема 10. Понятие перспективы словесного действия чтеца и актера. Последовательность повествования. Постепенное раскрытие темы и актерской идеи произведения. Структура и этапность рассказа. Интрига. Атмосфера.
Тема 11. Словесное действие – наивысший вид психологического действия. Эмоциональное воздействие на слушателей посредством активного словесного действия.
Тема 12. Разбор произведений. Исполнение произведений различных жанров. Работа над репертуаром. Поэзия. Проза. Юмор. Басни. Монологи из пьес.
Тема 13. Стилистика и культура речи в эфире. Эфирное выступление – разновидность ораторского искусства. Культура речевого общения. Ролевые речевые игры. Выбор темы и ее разработка. Защита. Обсуждение проектов других обучающихся.
Тема 14. Сценическая речь. Работа над словесным действием в отрывках и пьесах различных жанров, исполняемых в спектакле. Использование приобретенных знаний, умений, навыков в процессе занятий при работе над ролью в спектакле.
Тема 15. Виды речи в киноискусстве. Диалог. Авторский текст. Закадровый монолог или диалог. Внутренний монолог. Навыки актерского мастерства. Тембр голоса. Мимика. Пластика. Жесты.
Тема 16. Средства логической выразительности. Логика сценической речи. Работа с текстом. Работа над художественной прозой. Принципы искусства художественного слова.
Тема 17. Особенности работы над стихотворными произведениями. Средства повышения стихотворной выразительности – переносы, инверсии, изохронность. Применение полученных навыков в работе со стихотворным произведением.
Тема 18. Работа над речью в отрывках и спектаклях. Реализация навыков сценической речи. Исправление недостатков.
Тема 19. Закрепление и совершенствование умений, знаний, навыков по сценической речи. Литературный спектакль или литературно-музыкальная композиция по сказочным сюжетам.

62. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс-тіл аппаратын дамытуға арналған жаттығулардың негізгі кешенін біледі;
2) "қимылмен бірге сөйлеу" түсінігін біледі;
3) дауыс дикциясы, әуезділігі, тембрі және қимылдау кезінде сөйлеу;
4) алған дағдыларын сахнадағы серіктесімен араласу кезінде диалогта қолданады;
5) өз кейіпкерінің атынан эмоциялық бояуды жеткізеді;
6) сахнадағы өзінің серіктесінің эмоциясын қабылдайды және әсерленеді;
7) сахна қозғалысының алғашқы дағдыларын қолданады.
63. Бейіндік сыныптың Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылардың артикуляциялық ширатулар мен тыныс алу жаттығулары кезіндегі өз бетінше жұмыс істеуі жалғастырылады, әртүрлі қарқындар, күрделі айтылатын мәтіндер қолданылады;
2) дауыссыздарды нақты айту, тұрақты ырғақтау дағдылары пысықталады;
3) логикалық ережелерді қолдану дағдылары бекітіледі, білім алушы әдеби шығарманың сипаты негізінде көрерменмен дұрыс араласу формасын табуды, өзімен өз көрерменіне әсер етуді үйренеді;
4) өлең түріндегі шығармалар бойынша практикалық жұмыс жүргізіледі, күрделі поэтикалық формасын бұзбай, көрерменге автордың идеялық түпкі ойын жеткізу білігі пысықталады, 10-15 жаңылтпаш, 10-15 өлең түріндегі және проза түріндегі шығармалар, 6-10 монолог меңгеріледі.
64. Бейіндік сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Бұлшық еттерді босатуға және буындарды дайындауға арналған ширату жаттығуы. Тіл техникасы. Ширату тренингтері. Тыныс алу-артикуляциялық кешендер.
3-тақырып. Бас және кеуде резонаторларына арналған вибрациялық массаж. Тілге, ерінге, бетке арналған артикуляциялық гимнастика. Қозғалыс және сюжеттік-рөлдік компоненттері бар дикциялық кешендер.
4-тақырып. Дауыстың ортаңғы регистрін дамытуға және бекітуге арналған жаттығулар және жаттықтыру мәтіндерінің көлемін кеңейту. Өз бетінше жұмыс.
5-тақырып. Барынша интенсивті және қарқынды қозғалыс элементтерімен және қойылған актерлік міндеттермен поэзия, фольклор негізіндегі сюжетті жаттығулар.
6-тақырып. Дауыс күшін дамыту. Дауыстың күші мен жоғарылын көтеру және төмендету арқылы орындауға арналған үзінділер. Қимыл элементтерімен орындау.
7-тақырып. Қимыл кезіндегі тіл. Қимылдау кезінде дауысты еркін игеру. Тыныс алу жаттығулары. Кешенді тренинг. Тыныс алудан бастап Қимыл кезінде сөйлеуге дейінгі жаттығулар жиынтығының кешені.
9-тақырып. Мәтіннің қисынды талдауы. Мәтіннің әрекетті талдауы. Ұсынылатын жағдайлар. Басты міндеттер. Тура әрекет. Контрәрекет. Оқиғалар. Бағалар. Рөл тізбегі. Екінші план. Ішкі монолог. Түсінігі. Сипаттылығы.
10-тақырып. Жалпы басты міндет. Эпизодтардың міндеттері. Басты міндет - әрекеттегі идея. Міндеттерді және эпизодтан эпизодқа дейінгі фактілерді бағалау. Мәтіндегі басты эпизодты анықтау. Тура әрекет.
11-тақырып. Оқушы мен актердің сөзбен әрекет ету перспективасының түсініктері. Баяндау реті. Әңгіменің құрылымы және кезеңдері. Интрига. Атмосфера.
12-тақырып. Сөзбен әрекет ету - психологиялық әсердің жоғарғы түрі болып табылады. Белсенді сөзбен әрекет ету арқылы тыңдарманға эмоциялық әсер ету.
13-тақырып. Шығармаларды талдау. Әртүрлі жанрдағы шығармаларды орындау. Репертуармен жұмыс. Поэзия. Проза. Әзіл. Мысал. Пьесалардан алынған монолог.
14-тақырып. Эфирдегі тілдік стилистикасы және мәдениеті. Эфирде сөйлеу - шешендік өнердің бір түрі. Араласудағы тіл мәдениеті. Рөлдік сөйлеу ойындары. Тақырыпты таңдай жіне оны әзірлеу. Қорғау. Басқа білім алушылардың жобаларын талқылау.
15-тақырып. Сахна тілі. Спектакльде орындалатын үйзінділердегі және әртүрлі жанрлардағы пьесалардағы сөзбен әрекет етумен жұмыс. Сабақ процесінда алған білім, білік және дағдыларын спектакльдегі рөлмен жұмыс істеу кезінде қолдану.
16-тақырып. Кино өнеріндегі тілдің түрлері. Диалог. Авторлық мәтін. Кадрдан тыс монолог немесе диалог. Ішкі монолог. Актерлік шеберлік дағдылары. Дауыс тембрі. Мимика. Пластика. Ым.
17-тақырып. Қисынды мәнерлеу құралдары. Сахна тілінің қисыны. Мәтінмен жұмыс істеу. Көркем прозамен жұмыс. Көркем сөз өнерінің қағидаттары.
18-тақырып. Өлең түріндегі шығармалармен жұмыс істеудің ерекшеліктері. Өлең түріндегі шығармалардың мәнерлгін арттыру құралдары -тасымалдау, инверсия, изохрондылық. Алған дағдыларын өлең түріндегі шығармалармен жұмыста қолдану.
19-тақырып. Үзінділердегі және спектакльдердегі тілмен жұмыс. Сахна тілі дағдыларын дамыту. Кемшіліктерді түзету.
20-тақырып. Сахна тілі бойынша білім, білік және дағдыларды бекіту және жетілдіру. Әдеби спектакль немесе ертегі желісі бойынша әлеби-музыкалық композиция.

65. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет выполнять разминки на освобождение мышц;
2) умеет выполнять дикционные тренинги;
3) знает сюжетные упражнения на основе поэзии, фольклора;
4) умеет исполнять отрывки с повышением и понижением силы и высотности голоса;
4) свободно владеет голосом во время движения;
5) знает сюжетно-ролевые комплексы;
6) умеет делать логический анализ текстов;
7) умеет выделять ключевые эпизоды в тексте;
8) знает стилистику и культуру речи в эфире;
9) знает виды речи в киноискусстве: диалог, авторский текст, закадровый монолог или диалог, внутренний монолог;
10) знает особенности работы над стихотворными произведениями;
11) умеет применять полученные навыки на практике.
66. Выпускник знает:
1) технику безопасности на занятиях сценической речи;
1) основы фонетики и орфоэпии;
2) законы логического разбора произведения;
3) определения физиологического и фонационного дыхания;
4) приемы укрепления и совершенствования свободного звучания, опоры, полетности звука на более сложных упражнениях;
5) приемы снятия мышечного напряжения с голосоречевого аппарата при эмоционально-экспрессивной речи;
6) знает упражнения для исправления дикционных недостатков и неорганических дефектов речи;
7) знает упражнения для совершенствования работы артикуляционного аппарата.
Выпускник умеет:
1) выполнять упражнения со звуком, связанные с движением тела, для укрепления и совершенствования глубокого дыхания;
2) самостоятельно разбирать несложный текст;
3) самостоятельно разучивать произведения (стихотворение, отрывки из произведений казахских, русских и зарубежных авторов);
4) создавать художественный образ;
5) передавать авторский замысел произведения с помощью органического сочетания слова и движения;
6) грамотно произносить текст в исполняемых произведениях, ярко, эмоционально исполнять произведения;
7) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
8) применять теоретические знания в исполнительской практике;
9) анализировать исполняемые произведения;
10) пользоваться средствами логической выразительности;
11) пользоваться силой звука, как выразительным средством речи;
12) выполнять упражнения для воспитания навыка "сравнивания" регистров;
13) применять средства логической выразительности в работе над стихотворением;
14) применять полученные знания по современному литературному произношению в бытовой речи и в условиях сценической практики;

65. Бейіндік сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бұлшық еттерді босатуға арналған ширату жаттығуларды орындайды;
2) дикциялық тренингтерді орындауды біледі;
3) поэзия, фольклор негізіндегі сюжетті жаттығуларды біледі;
4) үзінділерді дауыстың жоғарылығын көтеру және түсіру арқылы орындауды біледі;
4) қимылдау кезінде дауысты еркін жүргізеді;
5) сюжеттік-рөлдік кешендерді біледі;
6) мәтіндердің қисынды талдауын жасауды біледі;
7) мәтіндегі маңызды эпизодтарды анықтауды біледі;
8) эфирдегі тілдің стилистикасын және мәдениетін біледі;
9) кино өнеріндегі сөз түрлерін біледі: диалог, авторлық мәтін, кадр сыртындағы монолог немесе диалог, ішкі монолог;
10) өлең түріндегі шығармалармен жұмыс істеудің ерекшеліктерін біледі;
11) алған дағдыларын практикада қолдана алады.
66. Түлек:
1) сахна тілі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасын;
1) фонетика және орфоэпия негіздерін;
2) шығарманы қисынды талдау заңдылықтарын;
3) физиологиялық және фонациялық тынысты анықтауды;
4) барынша күрделі жаттығуларды пайдаланып еркін дыбысталуды, тіректі, дыбыстың қалықтауын бекіту және жетілдіру тәсілдерін;
5) эмоциялы-экспрессивті сөйлеу кезіндегі дауыс-тіл аппаратындағы бұлшық ет қысылуларын түсіру тәсілдерін;
6) дикциялық кемшіліктер мен тілдегі бейорганикалық кемістіктерді түзетуге арналған жаттығуларды;
7) артикуляциялық аппарат жұмысын жетілдіруге арналған жаттығуларды біледі.
Түлек:
1) дыбыспен, дене қозғалысымен байланысты, терең тынысты бекітуге және жетілдіруге арналған жаттығуларды орындауды;
2) күрделі емес мәтінде өз бетінше талдауды;
3) шығармаларды өз бетінше жаттауды (өлеңдер, қазақ, орыс және шетел авторларының шығармаларынан үзінділерді);
4) көркем бейне жасауды;
5) сөз бен қимылды үйлесімді байланыстырудың көмегі арқылы автордың ойын жеткізуді;
6) орындалатын шығармалардағы мәтінді сауатты айтуды, шығармаларды ашық, эмоциямен орындауды;
7) күрделі емес шығармаларды жаттау кезінде техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңуді;
8) теориялық білімді орындаушылық практикада қолдануды;
9) орындалатын шығармаларды талдауды;
10) қисынды мәнерлеу құралдарын қолдануды;
11) тілдің мәнерлеу құралы ретінде дыбыс күшін қолдануды;
12) регистрлерді "салыстыру" дағдысын тәрбиелеуге арналған жаттығуларды орындауды;
13) өлеңмен жұмыс істеу барысында қисынды мәнерлеу құралдарын қолдануды;
14) заманауи әдеби сөйлеу бойынша алған білімдерін тұрмыстық сөйлеу кезінде және сахна практикасы жағдайында қолдануды;

15) пользоваться силой звука как выразительным средством речи.
У выпускника сформированы навыки:
1) использования исполнительских средств выразительности;
2) слухового контроля и управления процессом исполнения;
3) теоретического анализа исполняемых произведений;
4) самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления репертуара;
5) исполнения отрывков из произведений казахских, русских, зарубежных авторов;
7) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
8) творческой деятельности;
9) выполнения разминки для подготовки речевого аппарата будущего чтеца и актера перед выступлением.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
67. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, экзамена.
68. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс упражнений), во втором полугодии: экзамен (комплекс упражнений);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (скороговорки наизусть), во втором полугодии: экзамен (стихотворный текст наизусть);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (стихотворный текст наизусть), во втором полугодии: экзамен (стихотворный, прозаический текст наизусть);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (стихотворение в прозе), во втором полугодии: экзамен (чтение стихотворного текста и монолога наизусть);
5) профориентационный класс – в первом полугодии: контрольная работа (чтение стихотворения в прозе), во втором полугодии: зачет (чтение наизусть монолога).
69. При оценке работы обучающегося педагог учитывает такие параметры, как демонстрация обучающимся должного уровня владения голосовым аппаратом, полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения.
70. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – соблюдение дикционной культуры, орфоэпических законов, логики речи; выразительное, богатое интонационно, точное, эмоциональное чтение произведений различных жанров в соответствии с этапами освоения программы, донесение авторской задачи, подтекста;
2) оценка "4" "хорошо" – частично правильное использование элементов техники, логики речи, некоторая зажатость в исполнении, но с донесением логики авторской мысли, элементами интонационной выразительности; видимая возможность дальнейшего развития;

15) тілдің мәнерлеу құралы ретінде дыбыс күшін пайдалануды біледі.
Түлекте:
1) мәнерлеп орындау құралдарын қолдану;
2) есту қабілетін бақылау және орындау процесін басқару;
3) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау;
4) репертуарды өз бетінше таңдау, талдау, орындау және жинақтау;
5) қазақ, орыс, шетел авторларының шығармаларынан үзінді орындау;
7) орындаушылық практика, көпшілік алдында жеке орындау;
8) шығармашылық қызмет;
9) өнер көрсету алдында болашақ оқушы мен актердің тіл аппаратын дайындау үшін ширатуларды орындау дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
67. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ, емтихан түрінде іске асырылады.
68. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаттығулар кешені), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаттығулар кешені);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаңылтпаштарды жатқа оқу), екінші жартыжылдықта: сынақ (өлең мәтінін жатқа оқу);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (өлең мәтінін жатқа оқу), екінші жартыжылдықта: емтихан (өлең, прозалық мәтінді жатқа айту);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қара өлең), екінші жартыжылдықта: емтихан (өлең мәтінін және монологты жатқа оқып шығу);
5) бейіндік сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қара өлеңді жатқа оқу), екінші жартыжылдықта: сынақ (монологты жатқа оқу).
69. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог білім алушының дауыс аппаратын тиісті деңгейде көрсетуі, шығарманың көркемдік бейнесін толық және нақты ашуы.
70. Бағалау өлшемдері:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - дикциялық мәдениетті, орфоэпиялық заңдылықтарды, тіл қисынын сақтауы; бағдарламаны игерудің кезеңдеріне сәйкес әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп, мол ырғақпен, нақты, эмоциямен оқуы, автордың алға қойған міндеттерін, мәнмәтінді жеткізуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техниканың элементтерін, тілдің қисынын жартылай сақтауы, біраз қысылып орындауы, автор ойының қисынымен, ырғақтық мәнерлеу элементтерімен жеткізуі; әрі қарай даму мүмкіндігін көрсете білуі;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – обучающийся плохо владеет элементами техники речи, словесного действия, недостаточно работает над собой, не держит сценическую задачу, не умеет пользоваться объектами внимания, говорит неэмоционально;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невозможность выполнить поставленные задачи по технике, орфоэпии, логическому разбору, культуре речи и искусству звучащего слова;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 63
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Основы художественной речи", "Сценический танец" "Индивидуальный вокал", "Музыкальный инструмент" и другие" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Основы художественной речи", "Сценический танец", "Индивидуальный вокал", "Музыкальный инструмент" и другие" детских школ искусств определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету по выбору.
2. Цель Программы: создание условий для приобретения обучающимися теоретических и практических знаний, умений и навыков по выбранным предметам, эстетического и художественного познания мира средствами театрального искусства.
3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний, умений и навыков для развития творческого потенциала обучающегося в процессе обучения предметам: основы художественной речи, сценический танец, индивидуальный вокал, музыкальный инструмент;
2) формирование интереса к театральному искусству, раскрывая его многообразие и красоту;
3) формирование личностного целого эстетического отношения к явлениям окружающей действительности;
4) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения программы театрально-исполнительских знаний, умений и навыков;
2) развитие внимания, памяти, воображения, речи, эмоционально-волевой сферы, интеллектуальных, музыкальных и творческих способностей;
3) развитие творческих способностей средствами театрального искусства;
4) развитие творческого воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
5) формирование художественного вкуса и оценочных критериев в контексте духовно-нравственных и эстетических идеалов;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - білім алушының тіл техникасының элементтерін, сөзбен әрекет етуді нашар меңгеруі, өзімен жұмыс істеуі жеткіліксіз, сахна міндеттерін орындамауы, назар аудару нысандарын қолдана алмайды, әсерсіз сөйлейді;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - техника, орфоэпия, қисынды талдау, тіл мәдениеті және дыбысталған сөз өнері бойынша қойылған миіндеттерді орындай алмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
63-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Көркемсөз негіздері", "Сахналық би", "Жеке вокал", "Музыкалық аспап" және басқа" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Көркемсөз негіздері", "Сахналық би", "Жеке вокал", "Музыкалық аспап" және басқа" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) таңдау бойынша пәнге оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың таңдау пәндері бойынша теориялық және практикалық білім, білік және дағдыларын алуына, театр өнері құралдарымен әлемді эстетикалық және көркемдік тануға жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) көркемсөз негіздері, сахналық би, жеке вокал, музыкалық аспап пәндеріне оқыту процесінде білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамыту үшін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) театр өнеріне деген қызығушылықты қалыптастыру, оның түрлері мен әсемділігін ашу;
3) қоршаған шынайылықтың көріністеріне тұлғалық тұтас эстетикалық көзқарасты қалыптастыру;
4) ой-өрісті кеңейту және білімді, орындаушылық білік пен дағдыларды меңгеру.
Дамыту:
1) балалардың бағдарламаны меңгеру процесінде алған театрда орындаушылық білім, білік және дағдылар негізінде бала тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамыту;
2) зейінді, есте сақтау жадын, елестетуді, тілді, эмоциялы-жігерлі саланы, зияткерлік, музыкалық және шығармашылық қабілеттерді дамыту;
3) театр өнері арқылы шығармашылық қабілетті дамыту;
4) шығармашылық қиялды, көркем ойлауды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуді дамыту;
5) рухани-адамгершілік және эстетикалық мәнмәтінде көркем талғамды және бағалау өлшемшарттарын қалыптастыру;

6) стимулирование познавательной деятельности обучающегося;
7) создание условий для профессионального самоопределения обучающегося.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре, искусству;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) создание социокультурной среды общения;
4) приобщение к ценностям отечественной культуры, лучшим образцам народного творчества, классического и современного искусства.
4. Срок обучения – пять лет. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией.
5. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяются типовым учебным планом.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить предметы по выбору на театральном отделении.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с театральным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
9. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в освоении знаний, умений и навыков в области театрального искусства;
2) последовательность и доступность, от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
3) сознательность и активность – сознательное отношение к занятиям, воспитание заинтересованности обучающихся в овладении изучаемого материала и в осмысленном его исполнении;
4) систематичность и регулярность занятий указывает на то, что процесс формирования знаний, умений и навыков должен быть непрерывным;
5) целенаправленность учебного процесса;
6) принцип от знаний к творчеству позволяет обучающимся при определенном уровне знаний создавать яркие сценические образы, характеры и настроения.
10. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа.
11. Программа ориентирована на выработку личностных качеств обучающегося, способствующих:

6) білім алушының танымдық қызметін ынталандыру;
7) білім алушының кәсіби өзін өзі анықтауы үшін жағдай жасау.
Тәрбиелік:
1) көркем мәдениетке, өнерге араластыру;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуге тәрбиелеу;
3) араласудың әлеуметтік мәдени ортасын құру;
4) отандық мәдениеттің құндылықтарына, халық шығармашылығының озық үлгілеріне, классикалық және заманауи өнерге араластыру.
4. Оқыту мерзімі - бес жыл. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады.
5. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарымен анықталады.
6. Бағдарлама театр бөлімінде таңдау бойынша пәндерді меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, театр шығармашылығымен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
9. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) театр өнері саласында білім, білік және дағдыларды меңгерудегі сатылық;
2) реттілік және қолжетімділік, жеңілден күрделіге, белгіліден белгісізге;
3) саналылық және белсенділік - сабақтарға деген саналы көзқарас, білім алушылардың үйретілетін материалдар меңгеруге және оны түсініп орындауға деген қызығушылықтарын тәрбиелеу;
4) сабақтардың жүйелілігі мен ұдайылығы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру процесінің үздіксіз жүруін көрсетеді;
5) оқу процесінің мақсаттылығы;
6) білімнен шығармашылыққа қағидаты білім алушыларға белгілі білім деңгейі кезінде қанық сахналық бейнелерді, мінездерді және көңіл-күйлерді жасауға мүмкіндік береді.
10. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог көркем сахналық бейнені құруда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
11. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:

1) приобретению опыта творческой деятельности;
2) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
3) получению театрального образования;
4) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области театрального искусства.
12. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание позитивной мотивации обучающегося к обучению;
3) оказание помощи личности в самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
13. Привитие обучающимся необходимых умений и навыков происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю произведений.
14. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых компетенций, освоенных специфических знаний, умений и навыков в рамках учебного предмета.
15. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) развитие творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
16. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать его духовно-нравственному развитию;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и танцевально-исполнительской деятельности обучающихся;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения театрального искусства;

1) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
2) әлем хадықтрының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру;
3) театр бойынша білім алуы;
4) театр өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
12. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
13. Білім алушыларға қажетті білік және дағдыларды дағдыландыру мазмұны, сипаты және стилі жағынан әртүрлі шығармалармен жұмыста іске асырылады.
14. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
15. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, тұлғалық қызметтік, жеке сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен өнертанушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
16. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының рухани-адамгершілік дамуына ықпал ететін үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты мазмұны деңгейі жағынан барлық оқыту сыныптарының арасындағы байланысты және бишілік-орындаушылық қызметін білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты грим өнерін практикада меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;

13) звуковысотный диапазон – умение актера использовать максимальный тоновый объем речевого голоса, от самого нижнего до самого верхнего звука;
14) сценическая речь – одно из основных профессиональных средств выразительности актера;
15) сценическое внимание – восприятие объектов внешнего мира с помощью зрения, слуха, обоняния, осязания, вкуса;
16) инсценировка – переработка прозаического или поэтического произведения в драматическое;
17) словесное воздействие – способ воздействия на сознание партнера с целью перестроить его, "приспособить" в интересах действующего лица;
18) анализ – метод научного исследования, состоящий в расчленении целого явления на составные элементы;
19) культура речи – раздел эстетики, представляющий законы стилистики, фонетики и орфоэпии, методики и логики речи;
20) пауза – временная остановка, перерыв в речи или сценическом действии;
21) этюд – вид упражнения, способствующий развитию творческих и профессиональных навыков актера.
29. Цель Программы: художественно-эстетическое развитие детей на основе приобретенных им театрально-исполнительских знаний, умений и навыков.
30. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение знаний, умений и навыков в области техники речи, орфоэпии;
2) обучение элементарным навыкам владения дыханием, голосом, речевым аппаратом;
3) обучение логическому разбору и постановке диалога при исполнении художественного произведения;
4) ознакомление с возможностями различной исполнительской трактовки произведения;
5) обучение процессу овладения авторским словом, его содержательной, действенной, стилевой природой.
Развивающие:
1) развитие и усовершенствование природных речевых и голосовых возможностей;
2) развитие речевого слуха, чувства ритма, внимания, памяти, речевых, творческих способностей обучающегося;
3) развитие навыков самостоятельного творческого образного мышления;
4) развитие наблюдательности, творческой фантазии и воображения;
5) развитие внимания, памяти, ассоциативного и образного мышления;
6) формирование способности к осознанному произнесению текстов;
7) развитие умения воздействовать через речь на волю, мышление, эмоциональное состояние, воображение, внимание зрителей;
8) привитие устойчивой любви к родному языку и формирование практических навыков по технике речи.
Воспитательные:
1) воспитание дикционной, интонационной – мелодической и орфоэпической культуры;
2) воспитание художественного вкуса, эстетической культуры, творческой инициатиы, психофизической выносливости и работоспособности;
3) развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;

13) жоғары дыбысты диапазон - актердің ең төменгіден ең жоғарғы дыбысқа дейінгі сөйлеу дауысының максималды үн көлемін қолдану білігі;
14) сахна тілі - актердің мәнерлілігінің негізгі кәсіби құралдарының бірі;
15) сахналық зейін - көру, есту, сезу, түйсіну, дәм арқылы сыртқы әлемнің нысандарын қабылдау;
16) сахналау - прозалық немесе поэтикалық шығармаларды драмалық шығармаларға өңдеу;
17) сөзбен әсер ету - серіктестің ойын өзгерту мақсатында оның санасына әсер ету, әрекет етушінің мүддесі үшін "бейімдеу";
18) талдау - тұтас түсінікті құрамдас элементтере бөлуден тұратын ғылыми зерттеу әдісі;
19) тіл мәдениеті - эстетиканың стилистика, фонетика және орфоэпия заңдылықтарын, тіл әдістемесі және қисынын қамтитын бөлімі;
20) үзіліс - уақытша тоқтау, сөйлеу кезіндегі немесе сахналық әрекеттегі үзіліс;
21) этюд - актердің шығармашылық және кәсіби дағдыларын дамытуға ықпал ететін жаттығудың түрі.
29. Бағдарламаның мақсаты: балалардың театрда орындаушылық бойынша меңгерген білім, білік және дағдылары негізінде оларды көркем-эстетикалық дамыту.
30. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) сөйлеу техникасы, орфоэпия саласында білім, білік және дағдыларды алу;
2) тынысты, дауысты, тіл аппаратын меңгерудің қарапайым дағдыларына оқыту;
3) логикалық талдауды және көркемдік шығарманы орындау кезіндегі диалогты қоюды үйрету;
4) шығарманы әртүрлі орындаушылық жеткізудегі мүмкіндіктерімен танысу;
5) авторлық сөзді, оның мазмұнын, әрекетті, стильдік табиғатын меңгеру процесін оқыту.
Дамыту:
1) табиғи тіл және дауыс мүмкіндіктерін дамыту және жетілдіру;
2) білім алушының сөзді есту қабілетін, ритм сезімін, зейінді, есте сақтау жадын, сөйлеу, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3) өз бетінше шығармашылық бейнелі ойлау дағдысын дамыту;
4) байқампаздықты, шығармашылық қиялды және елестетуді дамыту;
5) зейінді, есте сақтау жадын, ассоциативті және бейнелі ойлауды дамыту;
6) мәтінді түсініп айту қабілетін қалыптастыру;
7) сөз арқылы көрермендердің жігеріне, эмоциялық күйіне, елестетуіне, зейініне әсер ету білігін дамыту;
8) ана тіліне деген тұрақты қызығушылықты қалыптастыру және сөлйеу техникасы бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) дикциялық, ырғақтық - әуендік және орфоэпиялық мәдениетті тәрбиелеу;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық мәдениетті, шығармашылық бастаманы, психофизикалық шыдамдылықты және еңбекке қабілеттілікті тәрбиелеу;
3) білім алушының рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;

4) воспитание правильного этического и эстетического восприятия не только театрального, но и искусства в целом.
31. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
32. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить основы художественной речи.
33. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое овладение обучающимся основными навыками правильного дыхания, дикции, произнесение гласных и согласных букв, работы над стихотворными и произаическими текстами.
34. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области театрального искусства.
35. Программа создает условия для овладения навыками ясной, четкой, правильной речи, необходимой для дальнейшей практической деятельности будущего актера.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта сценической речи, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению правил работы с голосоречевым аппаратом.
36. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) дыхательные упражнения;
2) артикуляционная гимнастика;
3) работа над текстами литературного произведения.
37. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный индивидуальный план, в конце года дает характеристику его развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
38. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) природные голосоречевые данные;
2) развитие индивидуальных особенностей и способностей;
3) освоение техники речи, специально подобранного репертуара;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к учебному процессу (старательность, настойчивость);
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в речевом развитии и задачи по их преодолению.
39. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
40. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.

4) театрды ғана емес, сондай-ақ өнерді тұтас дұрыс этикалық және эстетикалық қабылдауын тәрбиелеу.
31. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бір жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
32. Бағдарлама көркем сөз негіздерін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
33. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының дұрыс тыныс алу, дикция, дауысты және дауыссыз әріптерді айтуы, өлең және прозалық мәтіндермен жұмыс істеу бойынша негізгі дағдыларды практикада меңгеруге жалпы бағытталуы болып табылады.
34. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке сараланған тәсілмен келуде, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруге, театр өнері саласында дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
35. Бағдарлама болашақ актердің практикалық қызметіне қажетті анық, таза, дұрыс сөйлеу дағдыларын меңгеруге жағдай жасайды.
Бағдарлама білім алушыларды шығармашылық, эстетикалық, рухани-адмгершілік дамытуға бағытталған және сахналық тіл тәжірибесін, дауыс-тіл аппаратымен зерттеу және жұмыс істеу ережелерін меңгеру бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
36. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) тыныс алу жаттығулары;
2) артикуляциялық гимнастика;
3) әдеби шығармалардың мәтіндерімен жұмыс.
37. Әр жартыжылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген жеке жоспарға өзгерістер енгізеді, жылдың соңында оның дамуына, білім алушының жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
38. Жылдың соңында білім алушыға берілген мінездеме оның даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) табиғи дауыс-тіл қабілеттері;
2) жеке ерекшеліктері мен қабілеттерін дамыту;
3) тіл техникасын, арнайы іріктеліп алынған репертуарды меңгеру;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) оқу процесіне көзқарасы (ынталылық, қажырлылық);
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) тіл дамуындағы кемшіліктер және оларды жою бойынша міндеттер.
39. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына баса назар қояды және дамыта отырып, осы қабілеттерін педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
40. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.

41. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
42. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
43. Содержание домашних заданий:
1) самостоятельная тренировка;
2) дыхательные упражнения;
3) мимическая гимнастика;
4) упражнения для дикции.
44. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ выполнения учебного задания (обучающийся оценивает, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над упражнениями, произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
45. Разделы содержание предмета "Основы художественной речи":
1) техника речи;
2) орфоэпия;
3) работа над прозаическим и стихотворным текстами.
46. Практическая работа начинается с первых занятий. Выполнение упражнений по дыханию сопровождается тренировкой сценического внимания и усложняется по принципу "от простого к сложному".
47. На первых занятиях педагог знакомится с индивидуальными особенностями голосоречевого аппарата обучающегося, выявляет индивидуальные недостатки речи и определяет вид упражнения для обучения правильному дыханию и звучанию.
48. Упражнения по дыханию, голосу, дикции закрепляются в работе над звукосочетаниями, словами, пословицами и поговорками, затем работа продолжается над литературными текстами.
49. Обучающийся под руководством педагога учится достигать абсолютную мышечную свободу, легкость и уверенность в работе с собственным телом, снимать зажимы и избавляться от неуверенности и страха. Через игры и упражнения тренирует координацию, пластику, баланс, фантазию, воображение, навыки рефлексии, импровизации.
50. Правила орфоэпии усваиваются сначала на примерах специально подобранных слов, затем слова для тренировки выборочно берутся из текстов для развития дикции, голоса, логики. Работа над правильностью произношения проходит под строгим наблюдением педагога.
51. При работе над текстом педагог соединяет различные варианты использования текста, постепенно усложняя их комбинации, добиваясь облегчения автоматизации разнообразных речевых навыков.
52. Межпредметные связи предмета "Основы художественной речи" с предметами "Основы актерского мастерства", "Постановка голоса (вокал)", "Основы сценического движения" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.

41. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
42. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктерін ескеріп, қандай да бір шығармамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақыт көлемін анықтайды.
43. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) өз бетінше жаттығу;
2) тыныс алу жаттығулары;
3) мимикалық гимнастика;
4) дикцияға арналған жаттығулар.
44. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің орындауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) күнделікке шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
45. "Көркемсөз негіздері" пәні мазмұнының тараулары:
1) тіл техникасы;
2) орфоэпия;
3) прозалық және өлең мәтіндерімен жұмыс.
46. Практикалық жұмыс алғашқы сабақтардан басталады. Тыныс алу бойынша жаттығуларды орындау сахналық зейінді жаттықтырумен қатар жүргізіледі және "жеңілден күрделіге" қағидаты бойынша күрделендіріледі.
47. Алғашқы сабақтарда педагог білім алушының дауыс-тілінің жеке ерекшеліктерімен танысады, тіліндегі жеке кемшіліктерді анықтайды және дұрыс тыныс алуды және дыбыстауды оқытуға арналған жаттығулардың түрлерін анықтайды.
48. Тыныс алу, дауыс, дикция бойынша жаттығулар дыбыс тіркестерімен, сөздермен, мақалдармен және мәтелдермен жұмыста бекітіледі, содан кейін әдеби мәтіндермен жұмыс жалғастырылады.
49. Білім алушы педагогтің басшылығымен өз денесімен жұмыс істеу кезіндегі жалпы бұлшық ет еркіндігіне, жеңілділікке және сенімділікке қол жеткізуді, тырысуды болдырмауды және сенімсіздік пен үрейден арылуды үйренеді. Ойындар мен жаттығулар арқылы үйлесімділікті, пластиканы, тепе-теңдікті, қиялды, елестетуді, рефлексия, суырып салу дағдыларын жаттықтырады.
50. Орфоэпия ережелері алдымен арнайы іріктелініп алған сөздерде меңгеріледі, содан кейін жаттықтыруға арналған сөздер дикцияны, дауысты, логиканы дамытуға арналған мәтіндерден іріктеліп алынады. Дұрыс сөйлеу бойынша жұмыс түрлері педагогтің қатаң бақылауымен жүргізіледі.
51. Мәтінмен жұмыс істеу кезінде педагог мәтіндерді қолданудың әртүрлі нұсқаларын біріктіреді, біртіндеп олардың комбинациялары күрделендіре отырып, әртүрлі сөйлеу дағдыларын автоматтандыруды жеңілдендіруге қол жеткізеді.
52. "Көркемсөз негіздері" пәнінің "Актерлік шеберлік негіздері", "Дауысты қою (вокал)", "Сахна қозғалысының негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.

53. Программные требования в подготовительном классе:
1) знакомство с театральной терминологией, основными видами театрального искусства;
2) обучение детей ориентироваться в пространстве, равномерно размещаться на площадке, строить диалог с партнером на заданную тему, развивать способность произвольно напрягать и расслаблять отдельные группы мышц, запоминать слова героев спектаклей;
3) развитие речевого дыхания, правильной артикуляции, четкой дикции, разнообразной интонации, логики речи, связной образной речи, творческой фантазии;
4) сочинение небольших рассказов, сказок, подбор простейших рифм; произнесение скороговорок, стихов, использование интонаций, выражающих основные чувства, пополнение словарного запаса;
5) развитие зрительного, слухового внимания, памяти, наблюдательности, образного мышления, фантазии, воображения, интереса к сценическому искусству;
6) обучение четкому произношению слов, правильной артикуляции звуков речи (отработке дикции), ритмическим, музыкальным пластическим играм и упражнениям, обеспечивающим развитие естественных психомоторных способностей детей, свободы и выразительности телодвижения;
7) развитие координации движения, обучение ребенка запоминать заданные позы и образно передавать их;
8) развитие способности детей искренне верить в любую воображаемую ситуацию, учить создавать образы животных с помощью выразительных пластических движений.
54. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Роль театра в культуре. Происхождение театра. Знакомство с создателями спектакля: писатель, поэт, драматург. Театральные жанры. Освоение терминов. Понятия драматический, кукольный театр, спектакль, этюд, партнер, премьера, актер.
Тема 2. Театральная игра. Знакомство с правилами поведения на сцене. Правила диалога. Диалог на заданную тему. Сочинение стихотворений, сказок.
Тема 3. В мире пословиц. Разучивание пословиц. Инсценировка пословиц.
Тема 4. Театр как вид искусства. Виды театрального искусства. Виды театра. Знакомство с кукольным, музыкальным, цирковым театрами.
Тема 5. Упражнения на развитие дикции. Скороговорки. Чистоговорки.
Тема 6. Кукольный театр. Мини-спектакль с пальчиковыми куклами. Отработка дикции. Показ сказки.
Тема 7. Театральная азбука. Разучивание скороговорок, считалок, потешек и их обыгрывание.
Тема 8. Театральная игра "Сказка, сказка, приходи". Викторина по сказкам.
Тема 9. Инсценирование мультипликационных сказок. Выбор мультипликационной сказки. Знакомство с текстом. Распределение ролей. Диалоги героев. Распределение ролей, работа над дикцией, выразительностью. Показ сказки.
Тема 10. Театральная игра. Развитие зрительного, слухового внимания, наблюдательности. Нахождение ключевых слов в предложении и выделение их голосом. Групповая работа. Словесные методы. Самостоятельное разучивание диалогов в микрогруппах.
Тема 11. Основы театральной культуры. Театр – искусство коллективное. Спектакль – результат творческого труда многих людей различных профессий.
Тема 12. Музыкальные пластические игры и упражнения. Групповая работа, поисковые методы. Подбор музыкальных произведений к знакомым сказкам.
Тема 13. Инсценирование народных сказок о животных.
Тема 14. Кукольный театр. Постановка с использованием кукол. Выбор сказки. Знакомство с содержанием сказки. Распределение ролей. Диалоги героев. Отработка умения работать с пальчиковыми куклами. Репетиции сказки с пальчиковыми куклами. Фронтальная работа, словесные методы. Показ сказки.
Тема 15. Чтение в лицах стихотворений. Выбор литературного материала. Знакомство с содержанием стихотворений. Распределение ролей. Индивидуальная работа. Конкурс на лучшего чтеца. Диалоги героев, репетиции, показ.
Тема 16. Театральная игра. Игры на развитие образного мышления, фантазии, воображения, интереса к сценическому искусству. Игры-пантомимы. Групповая работа. Методы поисковые, наглядные. Понятие пантомима. Игры-пантомимы.
Тема 17. Постановка сказки. Знакомство с содержанием, распределение ролей, диалоги героев, репетиции, показ. Словесные и наглядные методы. Репетиции, подбор костюмов, реквизита. Показ сказки.
Тема 18. Культура и техника речи. Упражнения на постановку дыхания. Работа над постановкой дыхания.
Тема 19. Упражнения на развитие артикуляционного аппарата.
Тема 20. Упражнения для языка. Упражнения для губ. Словесные и наглядные методы.
Тема 21. Инсценирование сказки. Репетиция сказки. Знакомство с содержанием сказки, распределение ролей, диалоги героев, репетиции, показ сказки.
Тема 22. Ритмопластика. Создание образов с помощью жестов, мимики. Образы животных с помощью выразительных пластических движений. Работа над созданием образов животных с помощью жестов и мимики. Словесные и наглядные методы. Репетиции, подбор костюмов, реквизита.
Тема 23. Театрально-исполнительская деятельность. Этюды и упражнения, требующие целенаправленного воздействия словом.
Тема 24. Упражнения, направленные на развитие чувства ритма. Выполнение упражнений, в основе которых содержатся абстрактные образы (огонь, солнечные блики, снег). Терминология мимика, этюд, дикция, интонация, рифма, ритм.
Тема 25. Занятия сценическим искусством. Упражнения и игры: превращения предмета, превращение в предмет, живой алфавит, ручеек, волна, переходы в полукруге.
Тема 26. Навыки, необходимые для верного сценического общения. Этюды для выработки выразительной сценической жестикуляции.
Тема 27. Выражение благодарности, сочувствия. Обращение за помощью с помощью слов, мимики и жестов. Игры "Маски", "Иностранец", "Прикосновения". Взаимодействие в группах. Обсуждение различных ситуаций.
Тема 28. Театрально-исполнительская деятельность. Работа над образами: я – предмет, я – стихия, я – животное, я – фантастическое животное, внешняя характерность.

53. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) театр терминдерімен, театр өнерінің негізгі түрлерімен таныстыру;
2) балаларды кеңістікте бағдарлануға, алаңда түзу орналасуды, берілген тақырыпқа серіктесімен диалог құруды, бұлшық еттердің жеке топтарын ерікті түрде тырыстыру және босату қабілетін дамытуды, спектакль кейіпкерлерінің сөздерін жаттауға үйрету;
3) сөйлеу кезіндегі тынысты, дұрыс артикуляцияны, анық дикцияны, әртүрлі ырғақтауды, сөйлеу логикасын, байланысқан бейнелі сөйлеуді, шығармашылық қиялды дамыту;
4) шағын әңгімелерді, ертегілерді құрау, қарапайым ұйқастарды іріктеу; жаңылтпаштарды, өлеңдерді айту, негізгі сезімді білдіретін ырғақтарды қолдану, сөздік қорын толықтыру;
5) көру, есту зейінін, есте сақтау жадын, байқампаздықты, бейнелі ойлауды, елестетуді, сахналық өнерге деген қызығушылықты дамыту;
6) сөздерді анық айтуға, сөз дыбыстарын дұрыс артикуляциялау (дикцияны пысықтау), балалардың табиғи психомоторлық қабілеттерін, дене қозғалысының еркіндігі мен мәнерлігін қамтамасыз ететін ритмикалық, музыкалық, пластикалық ойындар мен жаттығуларды үйрету;
7) қимылдарды үйлестіруді дамыту, балаларға берілген қалыптарды есінде сақтауға және оларды бейнелі жеткізуге үйрету;
8) кез-келген қиялдан туындаған жағдайға балалардың шынайы сену қабілетін дамыту, мәнерлі пластикалық қимылдардың көмегімен жануарлардың бейнесін жасауды үйретеді.
54. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мәдениеттегі театрдың рөлі. Театрдың пайда болуы. Спектакльді әзірлеушілермен танысу: жазушы, поэт, драматург. Театр жанрлары. Терминдерді меңгеру. Драмалық, қуыршақ театры, спектакль, этюд, серіктес, премьера, актер түсініктері.
2-тақырып. Театр ойындары. Сахнада өзін ұстау ережелерімен танысу. Диалог ережелері. Берілген тақырыпқа диалог құрау. Өлеңдерді, ертегілерді шығару.
3-тақырып. Мақалдар әлемінде. Мақалдарды жаттау. Мақалдарды сахналау.
4-тақырып. Театр - өнердің бір түрі. Театр өнерінің түрлері. Театрдың түрлері. Қуыршақ, музыка, цирк өнерімен танысу.
5-тақырып. Дикцияны дамытуға арналған жаттығулар. Жаңылтпаштар. Таза сөйлеу.
6-тақырып. Қуыршақ театры. Саусақтағы қуыршақтармен шағын спекталькдер. Дикцияны пысықтау. Ертегілерді көрсету.
7-тақырып. Театр әліпбиі. Жаңылтпаштарды, санамақтарды, жұбатуларды жаттау және оларды айту.
8-тақырып. "Ертегі, ертегі, бізге кел" театр ойыны. Ертегілер бойынша сұрақ-жауап ойыны.
9-тақырып. Мультипликациялық ертегілерді сахналау. Мультипликациялық ертегілерді іріктеу. Мәтінмен танысу. Рөлдерді бөлу. Кейіпкерлердің диалогтары. Рөлдерді бөлу, дикциямен, мәнерлікпен жұмыс. Ертегіні көрсету.
10-тақырып. Театр ойындары. Көру, есту зейінін, байқампаздықты дамыту. Сөйлемдердегі негізгі сөздерді табу және оларды дауыспен ерекшелеу. Топтық жұмыс. Ауызша әдістер. Шағын топтарда диалогтарды өз бетінше жаттау.
11-тақырып. Театр мәдениетінің негізі. Театр - ұжымдық өнер. Спектакль - әртүрлі мамандықты көптеген адамдардың шығармашылық еңбектерінің нәтижесі.
12-тақырып. Музыкалық пластикалық ойындар мен жаттығулар. Топтық жұмыс, ізденіс әдістері. Таныс ертегілерге музыкалық шығармаларды таңдау.
13-тақырып. Жануарлар туралы халық ертегілерін сахналау.
14-тақырып. Қуыршақ театры. Қуыршақтар қолданылатын қойылым. Ертегіні таңдау. Ертегінің мазмұнымен танысу. Рөлдерді бөлу. Кейіпкерлердің диалогтары. Саусақ қуыршақтарымен жұмыс істеу білігін дағдыландыру. Саусақ қуыршақтары ертегілерін дайындау. Қарама-қарсы жұмыс, ауызша әдістер. Ертегіні көрсету.
15-тақырып. Тұлғалардың атынан өлеңдерді оқу. Әдеби материалды таңдау. Өлеңдердің мазмұнымен танысу. Рөлдерді бөлу. Жеке жұмыс. Үздік өлең оқушыны анықтауға арналған байқау. Кейіпкерлердің диалогтары, дайындықтар, көрсетілім.
16-тақырып. Театр ойыны. Бейнелі ойлауды, қиялды, елестетуді, сахна өнеріне деген қызығушылықты дамытуға арналған ойындар. Пантомима ойындары. Топтық жұмыс. Ізденіс, көрнекілік әдістері. Пантомима түсінігі. Пантомима ойындары.
17-тақырып. Ертегі қою. Мазмұнмен танысу, рөлдерді бөлу, кейіпкерлердің диалогтары, дайындықтар, көрсетілім. Ауызша және көрнекілік әдістер. Дайындық, костюмдерді, реквизиттерді іріктеу. Ертегіні көрсету.
18-тақырып. Тіл мәдениеті және техникасы. Тынысты қоюға арналған жаттығулар. Тынысты қою бойынша жұмыс.
19-тақырып. Артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған жаттығулар.
20-тақырып. Тілге арналған жаттығулар. Ерінге арналған жаттығулар. Ауызша және көрнекілік әдістер.
21-тақырып. Ертегілерді сахналау. Ертегіні дайындау. Ертегінің мазмұнымен танысу, рөлдерді бөлу, кейіпкерлердің диалогі, дайындықтар, ертегіні көрсету.
22-тақырып. Ритмопластика. Қимылдардың, мимиканың көмегі арқылы бейнелерді жасау. Мәнерлі пластикалық қимылдардың көмегімен жасалған жануарлардың бейнесі. Қимылдар мен мимиканың көмегі арқылы жануарлардың бейнесін жасау бойынша жұмыс. Ауызша және көрнекілік әдістер. Репетициялар, костюмдерді, реквизиттерді іріктеу.
23-тақырып. Театрдағы орындаушылық қызмет. Мақсатты түрде сөзбен әсер етуді талап ететін этюдтер мен жаттығулар.
24-тақырып. Ритм сезімін дамытуға бағытталған жаттығулар. Негізінде абстрактілі бейнелер қамтылған жаттығуларды орындау (от күннің жарқылы, қар). Мимика, этюд, дикция, ырғақ, екпін, ұйқас, ритм терминдері.
25-тақырып. Сахна өнерімен айналысу. Жаттығулар мен ойындар: заттың түрленуі, затқа айналу, тіл әліпбиі, жылғаға, толқынға, жартылай шеңберге айналу.
26-тақырып. Сахнада дұрыс араласуға қажетті дағдылар. Сахналық мәнерлі қимылдауды дағдыландыруға арналған этюдтер.
27-тақырып. Алғысты, көңілді білдіру. Сөздердің, мимиканың және қимылдың көмегі арқылы көмек сұрау. "Бетперде", "Шетелдік", "Жақындау" ойындары. Топта өзара әрекеттесу. Әртүрлі жағдайларды талқылау.
28-тақырып. Театрдағы орындаушылық қызмет. Бейнелермен жұмыс: мен - затпын, мен - табиғатпын, мен - жануармын, мен - қиял-ғажайып жануармын, сыртқы сипаты.

55. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает роль, происхождение, виды театра и театральные жанры;
2) знает театральную терминологию;
3) знает правила поведения на сцене;
4) знает наизусть пословицы, стихотворения, скороговорки, чистоговорки, потешки;
5) умеет находить ключевые слова в предложении и выделять их голосом;
6) знает и выполняет музыкальные пластические игры и упражнения;
7) умеет работать с пальчиковыми куклами;
8) умеет читать в лицах стихотворения;
9) знает игры на развитие образного мышления, фантазии, воображения, интереса к сценическому искусству, игры-пантомимы;
10) знает и выполняет упражнения на постановку дыхания, упражнения на развитие артикуляционного аппарата;
11) умеет создавать образы людей, животных с помощью выразительных пластических движений;
12) умеет создавать этюды "Я – предмет", "Я – стихия", "Я – животное", "Я – фантастическое животное".
56. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с анатомией и физиологией речевого аппарата, строением дыхательной системы, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и типами дыхания;
2) осваиваются основы резонаторного звучания голоса, виды атаки звука, тембр голоса, темпы и ритм речи, артикуляционные упражнения;
3) обучающиеся учатся правильно произносить гласные, согласные звуки, слова, фразы и тексты;
4) логические правила осваиваются вначале с помощью упражнений и специально подобранных предложений, затем на литературном материале для тренировки дыхания, голоса, дикции, орфоэпии;
5) осваиваются дыхательные, артикуляционные упражнения, упражнения психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела, скороговорки на проблемные звуки, упражнения речевого тренинга, стихотворные, прозаические и авторские тексты.
57. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет. Цель и задачи предмета. Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с правилами поведения в классе.
Тема 2. Театр как вид искусства. Выразительные средства театрального искусства. Исполнительское мастерство актера как основное выразительное средство искусства. Слово в творчестве актера.
Тема 3. Знакомство с индивидуальными особенностями голосоречевого аппарата детей. Составление речевого паспорта. Анализ. Чтение стихотворных отрывков. Определение индивидуальных недостатков речи обучающегося. Выделение природных особенностей и тембра. Определение вида упражнений для воспитания правильного звучания.
Тема 4. Элементарные сведения об анатомическом строении. Физиология дыхательного и голосового аппарата. Гигиена дыхательного и голосового аппарата.
Тема 5. Особенности физиологического и речевого дыхания. Строение и работа речевого аппарата. Подготовка речевого аппарата к звучанию. Знакомство с голосоречевым аппаратом.
Тема 6. Освобождение от мышечных зажимов. Положение корпуса. Упражнения на расслабление и напряжение мышц тела. Самомассаж мышц, участвующих в процессе дыхания. Гигиенический самомассаж.
Тема 7. Воспитание осанки в процессе дыхания. Практические упражнения, направленные на достижение абсолютной мышечной свободы, легкости и уверенности в работе с собственным телом. Снятие зажимов, избавление от неуверенности и страха.
Тема 8. Дыхание. Строение дыхательной системы. Особенности физиологического и фонационного дыхания. Типы дыхания. Смешанно-диафрагмальный тип дыхания – фундамент постановки речевого голоса. Носовое дыхание. Преимущество носового дыхания перед ротовым. Дыхательная мускулатура: мышцы "вдыхатели" и "выдыхатели". Тренировка мышц, участвующих в образовании речи.
Тема 9. Речевой слух. Голосовые и дикционные особенности и недостатки. Быстрота речи. Наличие отклонений от норм современного литературного произношения. Определение критериев профессиональной речи. Профилактика расстройств речеголосового аппарата.
Тема 10. Релаксация. Освобождение мышечного напряжения. Напряжение и освобождение. Организация ощущения свободы мышц, участвующих в процессе дыхания, голосообразования и дикции. Упражнения на снятие излишнего напряжения с мышц внутриглоточной мускулатуры, артикуляционного аппарата, плечевого и шейного поясов.
Тема 11. Воспитание навыков смешанно-диафрагмального дыхания. Освоение дифференцированного вдоха и выдоха. Воспитание более длительного выдоха в речи и пении.
Тема 12. Артикуляционный аппарат. Строение артикуляционного аппарата. Укрепление артикуляционной мускулатуры. Упражнения для снятия мышечных зажимов окологортанной мускулаторы.
Тема 13. Упражнения для губ, языка, нижней челюсти, небной занавески. Подготовка речевого аппарата к дикции и пению.
Тема 14. Сценическое внимание. Формирование сценического внимания, направленного на контроль мышечной свободы, координацию дыхания и звучания. Развитие речевого слуха. Постановка голоса. Работа над индивидуально дикционными и орфоэпическими недостатками.
Тема 15. Гласные звуки и их классификация. Положение речевого аппарата при произнесении гласных звуков. Правильное произношение отдельных звуков.
Тема 16. Гласные звуки и мелодика речи. Правильное произношение гласных. Тренировка гласных звуков в различных словах, учебных текстах.
Тема 17. Согласные звуки. Правильное положение отдельных частей речевого аппарата и их функции во время произношения согласных звуков. Произношение отдельных звуков. Звонкие звуки. Глухие звуки. Классификация согласных звуков в сочетании с гласными в словах, фразах, текстах.
Тема 18. Дикционные недостатки. Речевые недостатки. Работа над исправлением недостатков. Тренировка артикуляционного аппарата.

55. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театрдың рөлі, шығу тарихы, түрлері және театр жанрларын біледі;
2) театр терминдерін біледі;
3) сахнада өзін ұстау ережелерін біледі;
4) мақалдарды, өлеңдерді, жаңылтпаштарды, таза сөйлеуді, жұбатуларды жатқа біледі;
5) сөйлемдердегі негізгі сөздерді табуды және дауыспен ерекшелеуді біледі;
6) музыкалық пластикалық ойындар мен жаттығуларды біледі және орындайды;
7) саусақ қуыршақтарымен жұмыс істеуді біледі;
8) өлеңдерді тұлғалардың атынан оқи алады;
9) бейнелі ойлауға, қиялға, елестетуге, сахна өнеріне деген қызығушылықты дамытуға арналған ойындарды, пантомима ойындарын біледі;
10) тынысты қоюға арналған жаттығуларды, артикуляциялық аппаратты дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
11) мәнерлі пластикалық қимылдардың көмегі арқылы адамдардың, жануарлардың бейнесін құра алады;
12) "Мен - затпын", "Мен - табиғатпын", "Мен - жануармын", "Мен - қиял-ғажайып жануармын" этюдтерін құра алады.
56. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тіл аппаратының анатомиясымен және физиологиясымен, тыныс алу жүйесінің құрылымымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен, артикуляциямен және тыныс алу түрлерімен танысу;
2) дауыстың резонаторлық дыбысталу негіздері, дыбыс шабуылының түрлері, дауыс тембрі, тілдің қарқыны мен ритмі, артикуляциялық жаттығулар меңгеріледі;
3) білім алушылар дауысты, дауыссыз дыбыстарды, сөздерді, фразаларды және мәтіндерді дұрыс айтуды үйренеді;
4) логикалық ережелер алдымен жаттығулар мен арнайы іріктеліп алынған сөйлемдердің көмегімен, содан кейін тынысты, дауысты, дикцияны, орфоэпияны жаттықтыруға арналған әдеби материалдарда меңгеріледі;
5) тыныс алу, артикуляциялық жаттығулар, психофизикалық тренинг жаттығулары, денені ширату және дайындау тәсілдері, мәселелі дыбыстарға арналған жаңылтпаштар, тіл тренингінің жаттығулары, өлең, прозалық және авторлық мәтіндер меңгеріледі.
57. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пәнге кіріспе. Пәннің мақсаты мен міндеттері. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сыныпта өзін ұстау ережелерімен танысу.
2-тақырып. Театр - өнердің бір түрі. Театр өнерінің мәнерлеу құралдары. Актердің орындаушылық шеберлігі - өнердің негізгі мәнерлеу құралдары. Актердің шығармашылығындағы сөз.
3-тақырып. Балалардың дауыс-тіл аппаратының жеке ерекшеліктерімен танысу. Тіл паспортын әзірлеу. Талдау. Өлең үзінділерін оқу. Білім алушының тіліндегі жеке кемшіліктерді анықтау. Табиғи ерекшеліктерді және тембрді анықтау. Дұрыс дыбыстауды тәрбиелеуге арналған жаттығулардың түрін анықтау.
4-тақырып. Анатомия құрылымы туралы қарапайым түсініктер. Тыныс алу және дауыс аппараты туралы қарапайым мәліметтер. Тыныс алу және дауыс аппаратының тазалығы.
5-тақырып. Физиологиялық және сөйлеу кезіндегі тыныстың ерекшеліктері. Сөйлеу аппаратының құрылымы және жұмысы. Сөйлеу аппаратын дыбыстауға дайындау. Дауыс-тіл аппаратымен танысу.
6-тақырып. Бұлшық ет тырысуларынан босату. Дененің қалпы. Дененің бұлшық еттерін босатуға және тырыстыруға арналған жаттығулар. Тыныс алу процесіне қатысатын бұлшық еттерді сылау. Гигиеналық сылау.
7-тақырып. Тыныс алу процесіндегі дене сымбатын тәрбиелеу. Абсолютті бұлшық ет еркіндігіне, өз денесімен жұмыс істеу кезіндегі жеңілділікке және сенімділікке қол жеткізуге бағытталған практикалық жаттығулар. Тырысуларды болсату, сенімсіздік пен үрейден арылу.
8-тақырып. Тыныс алу. Тыныс алу жүйесінің құрылымы. Физиологиялық және фонациялық тыныстың ерекшеліктері. Тыныстың түрлері. Тыныстың аралас-диафрагмалық түрі - сөйлеу дауысын қоюдың негізі. Мұрынмен тыныс алу. Мұрынмен тыныс алудың ауызбен тыныстаудан артықшылығы. Тыныс алу бұлшық еттері: "дем алатын" және "демді шығаратын" бұлшық еттер. Сөз құрауға қатысатын бұлшық еттерді жаттықтыру.
9-тақырып. Сөйлеуді есте сақтау. Дауыс және дикциялық ерекшеліктер мен кемшіліктер. Тілдің жылдамдығы. Заманауи әдеби сөйлеу нормаларынан ауытқулардың болуы. Кәсіби тілдің өлшемшарттарын анықтау. Тіл-дауыс аппаратының ауытқуының алдын алу.
10-тақырып. Релаксация. Бұлшық ет тырысуларынан босату. Тырысу және босату. Тыныс алу, дауыс құрау және дикция процесіне қатысатын бұлшық еттердің еркіндік сезімін ұйымдастыру. Көмей ішіндегі бұлшық еттердің, артикуляциялық аппараттың, иық және мойын бөлігінің бұлшық еттеріне түсетін артық жүктемені түсіруге арналған жаттығулар.
11-тақырып. Аралас-диафрагмалық тыныс дағдыларын тәрбиелеу. Сараланған дем алуды және демді шығаруды меңгеру. Сөйлеудегі және ән айту кезіндегі тынысты ұзақ шығаруды тәрбиелеу.
12-тақырып. Артикуляциялық аппарат. Артикуляциялық аппараттың құрылымы. Артикуляциялық бұлшық еттерді бекіту. Көмей маңындағы бұлшық еттердің тырысуларын босатуға арналған жаттығулар.
13-тақырып. Ерінге, тілге, жақтың төменгі бөлігіне, таңдай қабатына арналған жаттығулар. Тіл аппаратын дикцияға және ән айтуға дайындау.
14-тақырып. Сахналық зейін. Бұлшық еттердің еркіндігін бақылауға, тыныс пен дыбысталуды үйлестіруге бағытталған сахналық зейінді қалыптастыру. Сөзді есту қабілетін дамыту. Дауысты қою. Жеке дикциялық және орфоэпиялық кемшіліктермен жұмыс.
15-тақырып. Дауысты дыбыстар және олардың жіктелуі. Дауысты дыбыстарды айту кезіндегі тіл аппаратының қалпы. Жеке дыбыстарды дұрыс шығару.
16-тақырып. Дауысты дыбыстар және тіл әуезділігі. Дауыстыларды дұрыс айту. Дауыстыларды әртүрлі сөздерде, оқу мәтіндерінде жаттықтыру.
17-тақырып. Дауыссыз дыбыстар. Тіл аппаратының жеке бөліктерінің дұрыс қалпы және дауыссыз дыбыстарды айту кезіндегі олардың қызметі. Жеке дыбыстарды айту. Ұяң дыбыстар. Қатаң дыбыстар. Дауыссыз дыбыстарды сөздердегі, фразалардағы, мәтіндердегі дауыстылармен үйлестіре отырып жіктеу.
18-тақырып. Дикциялық кемшіліктер. Тіл кемшіліктері. Кемшіліктерді түзету бойынша жұмыс. Артикуляциялық аппаратты жаттықтыру.

58. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные характеристики сценической речи;
2) выполняет элементарные физические упражнения;
3) умеет наизусть выразительно читать стихотворения;
4) повышает и понижает тон голоса;
5) учится правильно произносить слова;
6) знает приемы разминки и разогрева тела;
7) умеет направлять звук в основные резонаторы регистров;
8) знает понятия диапазон, артикуляционный аппарат, резонаторы, атака, опора звука, дикция, мелодика звучания.
59. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается знакомство со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и дыхания;
2) формируются правильное звукообразование (мягкая атака), основы правильного дыхания, навыки артикуляции, продолжается работа по развитию слуха, голоса;
3) в игровых ситуациях выполняются специальные дыхательные и голосовые упражнения на повышение и понижение голоса по строчкам, словам в распевной и речевой интонациях;
4) строчка изучаемого текста постепенно увеличивается от трех до пяти слов, дыхание берется перед каждой строкой, тексты для упражнений подбираются строго индивидуально;
5) логические правила для тренировки дыхания, голоса, дикции, орфоэпии осваиваются вначале с помощью упражнений, специально подобранных предложений и на литературном материале;
6) осваиваются дыхательные, артикуляционные упражнения, 5-10 упражнений психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела, 5-7 скороговорок на проблемные звуки, 5-10 упражнений речевого тренинга.
60. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Техника безопасности.
Тема 2. Упражнения для нижней челюсти, губ, языка. Тренировка артикуляции гласных и согласных в скороговорках, стихотворной речи и прозе.
Тема 3. Гимнастика для укрепления диафрагмы и межреберных мышц. Массаж резонаторов. Упражнения на артикуляцию гласных и согласных звуков в отдельности и в сочетании "глухой – звонкий" звуки. Вибрационный массаж.
Тема 4. Развитие фонационного дыхания. Тренировка мышц дыхательного аппарата. Разновидности выдохов: "теплого", "фиксированного", "короткого" и "длинного". Координация дыхания с движением.
Тема 5. Развитие фонационного дыхания, его плановости, непрерывности на текстах скороговорок, стихов и прозы с длинными речевыми периодами. Закрепление полученных навыков в тренировочных упражнениях.
Тема 6. Голосоведение. Процесс голосообразования. Гигиена и профилактика профессиональных заболеваний голосового аппарата актера. Фонационная установка. Взаимосвязь внешней и внутриглоточной артикуляции.
Тема 7. Снятие мышечного напряжения. Подготовительные массажи. Начало звукообразования. Определение и укрепление центра голоса. Определение и развитие диапазона звучания. Регистры.
Тема 8. Резонаторы. Основы резонаторного звучания голоса. Роль резонаторов в работе над голосом. Строение резонаторной системы. Грудной резонатор. Маска. Головной резонатор. Посыл звука.
Тема 9. Мягкая атака. Твердая атака. Придыхательная атака. Профессиональные свойства голоса. Тембр голоса: глубина, эмоциональное наполнение. Сила и выносливость, высота и диапазон (объем) речевого голоса. Полетность звука.
Тема 10. Распределение звука в пространстве. Громкое и тихое звучание на дальнем и ближнем расстоянии. Смена темпа и ритма речи. Закрепление полученных навыков в тренировочных упражнениях с использованием прозаических и стихотворных текстов.
Тема 11. Дикция. Дикция как выразительное средство речи. Строение артикуляционного аппарата. Укрепление артикуляционной мускулатуры. Артикуляционная гимнастика. Отличие формирования гласных и согласных звуков.
Тема 12. Гласные звуки. Правила произношения гласных звуков. Качественная и количественная редукция. "Твердые" и "мягкие" гласные. Длительность ударного и безударных слогов по долготе и характеру звучания. Произношение нередуцируемых звуков И, Ы, У, Ю, Э. Особенности произношения звуков О и А в начале слова, в предударном и заударном положении. Произношение йотированных гласных Я, Е, Е, Ю в различных позициях. Произношение сочетаний АА, АО, ОА, ОО; АИ, ОИ, АУ, ОУ; ЕА, ЕО, ЕУ, ЕИ; ИЕ и ЫЕ. Транскрипция гласных звуков в орфоэпическом разборе текста.
Тема 13. Произношение согласных звуков и звукосочетаний. Закон ассимиляции по мягкости и глухости-звонкости. Особенности произношения звонких, двойных и смягченных согласных. Произношение согласных Ч и Щ; Ж, Ш, Ц. Произношение согласного Г.
Произношение некоторых звукосочетаний. Произношение сочетаний СШ и ЗШ; СЖ, ЗЖ и ЖЖ; СЧ, ЗЧ и ЖЧ; ДЧ и ТЧ; ТЩ; ДС и ТС; ДЦ, ТЦ; произношение сочетаний согласных ТЩ, ЧН, ЧТ.
Тема 14. Практическая работа по усвоению норм произношения. Транскрипция гласных и согласных звуков, звукосочетаний в орфоэпическом разборе текста. Тренировка орфоэпического верного произношения гласных, согласных звуков и звукосочетаний в словах и фразах, пословицах, скороговорках, стихотворных и прозаических текстах.
Составление индивидуальных тренингов для исправления орфоэпических недостатков обучающихся. Орфоэпические и стилистические особенности драматургической речи. Использование их в работе над ролью и речевой стороной спектакля. Речевая характерность.
Тема 15. Работа над текстом. Логика речи. Значение логики речи и способы смыслового анализа текста. Логико-грамматический анализ текста. Речевой такт. Речевая пауза. Виды речевых тактов и пауз. Смысловое ударение и его разновидности. Инверсия. Знаки препинания. Распространенные и простые нераспространенные предложения. Объединение частей текста по смыслу. Поиск логической перспективы и взаимосвязи развития мысли. Логические правила чтения текста. Метод письменного логического разбора произведения.
Тема 16. Общие закономерности речевой мелодики. Сравнение. Противопоставление. Вопрос. Уточнение. Утверждение. Обращение. Перечисление. Повторение. Интонационная передача знаков препинания. Логико-интонационное построение фразы. Чтение с листа. Развитие навыка логического разбора литературных текстов.
Речевое взаимодействие и законы логики. Смысловое воздействие. Предлагаемые обстоятельства. Сверхзадача. Контекст. Сквозное действие. Логическая перспектива. Актуализация. Раскрытие подтекста.
Тема 17. Работа над прозаическим текстом. Изучение литературных особенностей выбранного произведения, авторского стиля. Словесное действие. Личностное отношение к произведению. Предлагаемые обстоятельства. Ассоциативный ряд. Сверхзадача. Сквозное действие. Событие. Контекст. Видение. Фраза. Период. Авторская речь и речь персонажа. Ритм в прозаической речи.
Тема 18. Работа над стихотворным текстом. Различия между прозаической и стихотворной фразой. Основы стихосложения. Ритм в жизни человека и стихотворной ритм. Вольный стих. Белый стих. Свободный стих. Паузный стих. Строфа. Стопа. Стихотворные размеры. Ритмика и метрика стиха. Рифмы. Способы рифмовки. Стихотворные паузы. Цезуры. Перенос (зашагивание). Эмоциональная и смысловая насыщенность стихотворной формы.
Тема 19. Работа над авторским текстом. Особенности работы над сценическим монологом. Место монолога в спектакле. Прозаический и стихотворный монолог. Направленный монолог и монолог в условиях публичного одиночества. Чтение монолога как способ овладения словесным действием, характером, эмоциональной составляющей и логикой мышления героя.
Тема 20. Особенности работы над сценическим диалогом. Значение сценического диалога в развитии навыков взаимодействия и речевого общения. Предлагаемые обстоятельства и события диалога. Авторское отношение. Взаимоотношения, мотивация поступков и характеры действующих лиц диалога. Темпо-ритм диалога.
Тема 21. Художественное чтение. Индивидуальные особенности авторской речи. Жанр произведения. Смысл и авторский замысел. Выразительность и действенность рассказчика, его образ и образ автора. Связь рассказчика со зрительным залом. Внешний вид и пластическая выразительность рассказчика. Использование практических навыков работы над действенным словом в драматургии и литературных произведениях.

58. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахна тілінің негізгі сипаттамаларын біледі;
2) қарапайым физикалық жаттығуларды біледі;
3) өлеңдерді жатқа мәнерлеп оқуды біледі;
4) дауысты көтереді және төмендетеді;
5) сөздерді дұрыс айтуды үйренеді;
6) ширату және денені дайындау тәсілдерін біледі;
7) дыбысты регистрлердің негізгі резонаторларына бағыттауды біледі;
8) диапазон, артикуляциялық аппарат, резонатор, шабуыл, дыбыс тірегі, дикция, дыбысталу әуезділігі түсініктерін біледі.
59. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дауыс аппаратының құрылымымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен, артикуляциямен танысу жалғастырылады;
2) дұрыс дыбыс құрау (жұмсақ шабуыл), дұрыс тыныс алу негіздері, артикуляция дағдылары қалыптастырылады, есту қабілетін, дауысты дамыту бойынша жұмыс жалғастырылады;
3) дауысты өлең жолдары бойынша көтеру және түсіру, сөздерді әндету және сөйлеу ырғағына арналған арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын ойын жағдайында орындалады;
4) үйретілетін мәтіннің жолдары біртіндеп үштен бес сөзге дейін ұлғайтылады, дем әрбір жолдың алдында алынады, жаттығуларға арналған мәтіндер қатаң түрде жеке іріктеліп алынады;
5) тынысты, дауысты, дикцияны, орфоэпияны жаттықтыруға арналған логикалық ережелер жаттығулардың, арнайы іріктеліп алынған сөйлемдер мен әдеби материалдардың көмегімен меңгеріледі;
6) тыныс алу, артикуляциялық жаттығулар, психофизикалық тренингтің 5-10 жаттығуы, денені ширату және дайындау тәсілдері, мәселелі дыбыстарға арналған 5-7 жаңылтпаш, тіл тренингінің 5-10 жаттығуы меңгеріледі.
60. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Жақтың төменгі бөлігіне, ерінге, тілге арналған жаттығулар. Жаңылтпаштардағы, өлең тіліндегі және прозадағы дауыстылар мен дауыссыздардың артикуляциясын жаттықтыру.
3-тақырып. Диафрагма мен қабырға аралық бұлшық еттерді бекітуге арналған гимнастика. Резонаторларды сылау. Дауысты және дауыссыз дыбыстардың артикуляциясына жеке және "қатаң-ұяң" дыбыстардың үйлесімділігіне арналған жаттығулар. Вибрациялық сылау.
4-тақырып. Фонациялық тынысты дамыту. Тыныс алу аппаратының бұлшық еттерін жаттықтыру. Дем шығару түрлері: "жылы", "бекітілген", "қысқа" және "ұзақ". Тыныс пен қимылды үйлестіру.
5-тақырып. Фонациялық тынысты, оның жоспарлығын, жаңылтпаштардың, өлеңдердің және сөйлеу кезеңдері ұзақ прозалық мәтіндердегі үздіксіздігін дамыту. Алған дағдыларын жаттықтыру жаттығуларында бекіту.
6-тақырып. Дауысты жүргізу. Дауысты құрау процесі. Актердің дауыс аппаратының тазалығы және кәсіпке байланысты аурулардың алдын алу. Фонациялық ұстаным. Ішкі және көмей ішіндегі артикуляцияның өзара байланысы.
7-тақырып. Бұлшық ет қысылуын босату. Дайындық сылаулар. Дыбыс құраудың басталуы. Дауыс орталығын анықтау және бекіту. Дыбысталу диапазонын анықтау және дамыту. Регистрлер.
8-тақырып. Резонаторлар. Дауыстың резонаторлық дыбысталуының негізі. Дауыспен жұмыс істеудегі резонаторлардың рөлі. Резонаторлық жүйенің құрылымы. Кеуде резонаторы. Бетперде. Бас резонаторы. Дыбыстың алғышарттары.
9-тақырып. Жұмсақ шабуыл. Қатты шабуыл. Тыныс алды шабуыл. Дауыстың кәсіби қасиеттері. Дауыс тембрі: тереңдігі, эмоциялық қанықтылығы. Күш пен шыдамдылық, тіл дауысының жоғарылығы мен диапазоны (көлемі). Дыбыстың қалықтауы.
10-тақырып. Дыбысты кеңістікке бөлу. Жақын және қашық арақашықтықтағы қатты және ақырын дыбысталуы. Тілдің қарқыны мен ритмін ауыстыру. Прозалық және өлең мәтіндерін қолданып, алған дағдыларын жаттықтырғыш жаттығуларда бекіту.
11-тақырып. Дикция. Дикция - тілдің мәнерлеу құралы. Артикуляциялық аппараттың құрылымы. Артикуляциялық бұлшық етті бекіту. Артикуляциялық гимнастика. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалыптастырудағы ерекшелік.
12-тақырып. Дауысты дыбыстар. Дауысты дыбыстарды айту ережелері. Сапалық және сандық редукция. "Қатты" және "жұмсақ" дауыстылар. Дыбысталудың ұзақтығы және сипаты бойынша екпінді және екпінсіз буындардың ұзақтықтары. И, Ы, У, Ю, Э қысқартылмайтын дыбыстарды айту. О және А дыбыстарын сөздің басында, екпін алдындағы және екпіннен кейінгі қалыпта айтудың ерекшеліктері. Әртүрлі позицияларда Я, Ң, Е, Ю йотталған дауыстыларды шығару. АА, АО, ОА, ОО; АИ, ОИ, АУ, ОУ; ЕА, ЕО, ЕУ, ЕИ; ИЕ және ЫЕ тіркестерін шығару. Мәтіннің орфоэпиялық талдауда дауысты дыбыстарды транскрипциялау.
13-тақырып. Дауыссыз дыбыстарды және тіркестерді шығару. Жіңішкелігі және қатаң-қаттылығы бойынша ассимиляция заңдылықтары. Қатты, қосарланған және жұмсартылған дауыссыздарды айтудың ерекшеліктері. Ч және Щ; Ж, Ш, Ц дауыссыздарын шығару. Г дауыссыз дыбысын шығару.
Кейбір тіркестерді айту. СШ және ЗШ; СЖ, ЗЖ және ЖЖ; СЧ, ЗЧ және ЖЧ; ДЧ и ТЧ; ТЩ; ДС и ТС; ДЦ, ТЦ тіркестерін айту; ТЩ, ЧН, ЧТ дауыссыз тіркестерін айту.
14-тақырып. Айту нормаларын меңгеру бойынша практикалық жұмыс. Дауысты және дауыссыздарды, мәтінді орфоэпиялық талдаудағы тіркестердің транскрипциясы. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды орфоэпиялық жағынан дұрыс айтуды және сөздердегі және фразалардағы, мақалдардағы, жаңылтпаштардағы, өлең және прозалық мәтіндердегі тіркестерді жаттықтыру.
Білім алушылардың орфоэпиялық кемшіліктерін түзетуге арналған жеке тренингтерді құру. Драматургиялық тілдің орфоэпиялық және стильдік ерекшеліктері. Оларды рөлмен жұмыс істеуде және спектакльдің сөйлеу бөлігінде қолдану. Тілдік сипаттама.
15-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Тіл қисындылығы. Тіл қисындылығының мәні және мәтінді мағыналық талдаудың тәсілдері. Мәтінді қисынды-грамматикалық талдау. Сөйлеу тактісі. Сөйлеудегі үзілістер. Сөйлеу тактілері мен үзілістердің түрлері. Мағыналық екпіндер және оның түрлері. Инверсия. Тыныс белгілері. Жайылма және жай жайылма емес сөйлемдер. Мәтіннің бөліктерін мағынасы бойынша біріктіру. Логикалық перспектива мен ойдың дамуының өзара байланысын іздеу. Мәтінді оқудың логикалық ережелері. Шығарманы жазбаша талдау әдістері.
16-тақырып. Сөйлеу әуезділігінің жалпы заңдылықтары. Салыстыру. Қарама-қарсы қою. Сұрақ. Нақтылау. Бекіту. Қаратпа сөз. Жіктеу. Қайталау. Тыныс белгілерін ырғақпен жеткізу. Фразаның логикалық-ырғақтық құрылымы. Парақтан оқу. Әдеби мәтіндерді логикалық талдау дағдыларын дамыту.
Тілдің өзара әрекеттестік және логика заңдылықтары. Мағыналық әсер. Жоғары міндет. Мәнмәтін. Ұсынылатын жағдайлар. Тура әрекет. Логикалық перспектива. Белсендіру. Мәнмәтінді ашу.
17-тақырып. Прозалық мәтінмен жұмыс. Іріктеліп алынған шығарманың әдеби ерекшеліктерін, авторлық стильді зерттеу. Сөзбен әсер ету. шығармаға деген жеке көзқарасы. Ұсынылатын жағдайлар. Ассоциативті қатар. Жоғары міндет. Тура әрекет. Оқиға. мәнмәтін. Түсінігі. Фраза. Кезең. Авторлық сөз және кейіпкердің сөзі. Прозалық тілдегі ритм.
18-тақырып. Өлең мәтінімен жұмыс. Прозалық және өлең фразаларының арасындағы айырмашылық. Өлең құраудың негіздері. Адамның өміріндегі ритм және өлең ритмі. Ерікті өлең. Ұйқассыз өлең. Еркін өлең. Үзілісті өлең. Строфа. Бума. Өлең өлшемдері. Өлеңнің ритмикасы және метроритмикасы. Ұйқас. Ұйқас тәсілдері. Өлең үзілістері. Цезура. Тасымалдау (адымдау). Өлең формаларының эмоциялық және мағыналық қанықтылығы.
19-тақырып. Авторлық мәтінмен жұмыс. Сахналық монологпен жұмыстың ерекшеліктері. Спектакльдегі монологтің алатын орны. Прозалық және өлең түріндегі монолог. Бағытталған монолог және көпшілік алдында жалғыз тұрып айталатын монолог. Монолог оқу - сөздік әрекетін, мінезін, эмоциялық құрағыштарын және логикалық ойлауын меңгеру тәсілі.
20-тақырып. Сахналық диалогпен жұмыс істеу ерекшеліктері. Өзара әрекеттесу және сөйлеу арқылы араласу дағдыларын дамытудағы сахналық диалогтың мәні. Ұсынылатын жағдайлар және диалогтың оқиғасы. Авторлық көзқарасы. Диалогтағы әрекет етуші тұлғалардың өзара қарым-қатынасы, әрекеттерін уәждемелеу және олардың мінездері. Диалогтың қарқыны мен ритмі.
21-тақырып. Көркем оқу. Авторлық тілдің жеке ерекшеліктері. Шығарма жанры. Мағынасы және автордың түпкі ойы. Сөйлеушінің мәнерлігі және әрекеттілігі, оның бейнесі және автордың бейнесі. Сөйлеуші мен көрермендер залының байланысы. Сөйлеушінің сыртқы келбеті және пластикалық мәнерлігі. Драматургиядағы және әдеби шығармалардағы әсерлі сөзбен жұмыстың практикалық дағдыларын қолдану.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию по предмету;
2) знает историю возникновения театра;
3) знает историю возникновения ораторского искусства;
4) выполняет упражнения, направленные на освобождение мышечного напряжения;
5) умеет работать самостоятельно над дикционными и орфоэпическими недостатками;
6) знает значение дыхания в процессе постановки речевого голоса;
7) знает строение дыхательной системы;
8) знает особенности физиологического и фонационного дыхания;
9) знает анатомию и физиологию речевого аппарата;
10) знает основы резонаторного звучания голоса;
11) знает строение артикуляционного аппарата;
12) знает классификацию гласных и согласных звуков;
13) умеет правильно произносить ударные и безударные слоги;
14) знает транскрипцию гласных и согласных звуков;
15) знает значение логики речи и способы смыслового анализа текста;
16) знает общие закономерности речевой мелодики;
17) умеет работать над прозаическим текстом;
18) умеет работать над стихотворным текстом;
19) умеет работать над авторским текстом;
20) знает жанры произведения.
62. В настоящей Программе по предмету "Сценический танец" используются следующие понятия:
1) батман – группа движений работающей ноги;
2) рисунок танца – расположение и перемещение танцоров по сценической площадке;
3) джазовый танец – классификация, включающая в себя широкий диапазон танцевальных стилей;
4) постмодерн – состояние современной культуры, включающее в себя своеобразную философскую позицию, допостмодернистское искусство, также массовую культуру этой эпохи;
5) променад – обозначение установленной части композиции бального танца;
6) стретчинг – разновидность аэробики, состоящая из различных упражнений на растягивание мышц;
7) синкопа – смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую долю, несовпадение ритмического акцента с метрическим;
8) сюжетный танец – маленькая пьеса с персонажами, каждый из которых наделен индивидуальным характером, обладает своим внутренним миром;
9) экзерсис у опоры или на середине – комплекс тренировочных упражнений в балете, способствующих развитию мышц, связок, воспитанию координации движений у танцовщика;
10) balance [баланс] – маятниковое движение ног вперед кверху - назад книзу; вперед – назад; вперед - назад кверху;
11) battement fondu [батман фондю] – одновременное сгибание и разгибание ног в тазобедренном и коленном суставах;
12) battement frappe [батман фраппе] – короткий удар стопой о голеностопный сустав опорной ноги, и быстрое разгибание в коленном суставе (25°, 45°) в положение на носок или к низу;

61. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пән бойынша терминдерді біледі;
2) театрдың пайда болу тарихын біледі;
3) шешендік сөз өнерінің пайда болу тарихын біледі;
4) бұлшық еттердің тырысуларын босатуға арналған жаттығуларды орындайды;
5) дикциялық және орфоэпиялық кемшіліктермен өз бетінше жұмыс істеуді біледі;
6) тіл дауысын қою процесіндегі тыныстың мәнін біледі;
7) тыныс алу жүйесінің құрылымын біледі;
8) физиологиялық және фонациялық ерекшеліктерді біледі;
9) тіл аппаратының анатомиясы мен физиологиясын біледі;
10) дауыстың жаңғырып дыбысталу негіздерін біледі;
11) артикуляциялық аппараттың құрлымын біледі;
12) дауысты және дауыссыз дыбыстардың жіктелуін біледі;
13) екпінді және екпінсіз буындарды дұрыс айтуды біледі;
14) дауыстылар мен дауыссыздардың транскрипциясын біледі;
15) тіл қисынының мәнін және мәтінді мағыналық талдау тәсілдерін біледі;
16) тіл әуенділігінің жалпы заңдылықтарын біледі;
17) прозалық мәтінмен жұмыс істеуді біледі;
18) өлең мәтінімен жұмыс істеуді біледі;
19) авторлық мәтінмен жұмыс істеуді біледі;
20) шығарманың жанрын біледі.
62. "Сахналық би" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) батман - жұмыс істейтін аяқ қимылдарының тобы;
2) бидің суреті - бишінің сахна алаңында орналасуы және қозғалуы;
3) джаздық би - би стильдерінің кең диапазонын қамтитын жіктелу;
4) постмодерн - құрамына өзіндік философиялық мәдениетті, постмодернге дейінгі мәдениетті, сондай-ақ осы дәуірдің бұқаралық мәдениетін қамтитын заманауи мәдениеттің жағдайы;
5) променад - бал биі композицияның қойылған бөлігінің белгісі;
6) стретчинг - бұлшық еттерді созуға арналған әртүрлі жаттығулардан құралған аэробиканың бір түрі;
7) синкопа - музыкадағы ритмикалық тіреуіш тактінің күшті бөлігінен тактінің әлсіз бөлігіне ауыстыру, ритмикалық акценттің метроритмикалық акцентпен сәйкес келмеуі;
8) сюжеттік би - кейіпкерлері бар шағын пьеса, олардың әрқайсысының өзіне тән жеке мінезі бар, өзінің ішкі әлемі бар;
9) тіректегі немесе ортадағы экзерсис - бұлшық еттердің, сіңірлердің дамуына, бишінің қимылдарын үйлестіруді тәрбиелеуге ықпал ететін балеттегі машықтыратын жаттығулар кешені;
10) balance [баланс] - аяқты алға жоғары - артқа төмен, алға-арқа, алға - артқа жоғары сермеу;
11) battement fondu [батман фондю] - жамбас және тізе буынында аяқтарды бір уақытта бүгу және жазу;
12) battement frappe [батман фраппе] - тірек аяқтың жіліншек буынына табанымен қысқа соғу, сосын тізе буынын жылдам жазу (250, 450) башпайға тұру немесе төмен тұру;

13) battement tendu [батман тандю] – "вытянутое" скользящее движение стопой в положение ноги на носок вперед, в сторону, назад с возвращением скользящим движением в исходное положение;
14) battu [ботю] – мелкие, короткие удары по голеностопному суставу только впереди или сзади опорной ноги;
15) battement tend [батман танд] – двойной нажим пяткой;
16) demi plie [деми плие] – неполное "приседание".
17) demi rond [деми ронд] – неполный круг, полукруг;
18) en dedans [ан дедан] – круговое движение к себе, круговое движение внутрь;
19) grand plie [гранд плие] – глубокое, большое "приседание".
20) passe [пассе] – положение согнутой ноги, носок у колена: впереди, в сторону;
21) petit battement [пти батман] – поочередно мелкие, короткие удары стопой в положение ку де пье впереди и сзади опорной ноги;
22) plie [плие] – стиль танца, основанный на сокращении мышц, создающий эффект резкого вздрагивания в теле танцора;
23) relevé [релеве] – поднимание в стойку на носках с опусканием в исходную позицию в любой позиции ног.
24) rond dejamb parterre [ронд дежам партер] – круг носком полукруговое движение носком по полу;
25) rond de jamb en l'air [ронд де жам ен лиер] – круг ногой в воздухе, стойка на левой ноге, правая в сторону, круговое движение голенью наружу или внутрь;
26) soul [соул] – стиль американской поп музыки, основанный на музыкально танцевальных традициях негритянского фольклора; разновидность ритм энд блюза.
63. Цель Программы: создание условий для развития танцевально-исполнительских и художественно-эстетических способностей обучающегося на основе приобретенного им комплекса знаний, умений, навыков, необходимых для исполнения танцевальных композиций различных жанров и форм.
64. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение основами знаний в области классического, сюжетного, современного танцев;
2) знакомство с основными особенностями актерской деятельности, ее взаимосвязи с хореографическим искусством;
3) овладение элементами актерской техники, спецификой ее применения в хореографии;
4) развитие исполнительских качеств и навыков, необходимых танцовщику для работы над хореографическим произведением любого жанра и стиля;
5) обучение развивающим, познавательным, подвижным, народным, сюжетно-ролевым и режиссерским играм;
6) обучение логике и последовательности движений во всех комплексных игровых упражнениях;
7) практическое применение методов и приемов актерского мастерства для создания сценического образа в спектакле;
8) обучение умению находить средства передачи образа в движениях, мимике, пластике и жестах.
Развивающие:

13) battement tendu [батман тандю] - аяқтың башпаймен алға тұру қалпында табанмен сырғып "созылған", жанға, артқа сырғитын қимылдармен қайта қайту;
14) battu [ботю] - тірек аяқтың тек алдыңғы немесе артқы буындарды ұсақ, қысқа ұру;
15) battement tend [батман танд] - өкшемен екі рет басу;
16) demi plie [деми плие] - толық емес "отыру";
17) demi rond [деми ронд] - толық емес шеңбер, жарты шеңбер;
18) en dedans [ан дедан] - өзіне қарай шеңберлі қимыл, ішке қарай шеңберлі қимыл;
19) grand plie [гранд плие] - терең, үлкен "отыру";
20) passe [пассе] - аяқтың бүгілген күйі, башпай тізеге қарайды: алға, жанға;
21) petit battement [пти батман] - тірек аяқпен ку де пье алға және артқа қалыпта табанмен кезек-кезек ұсақ, қысқа соққылар;
22) plie [плие] - бишінің денесінде кенеттен діріл пайда болу сезімін құратын бұлшық етті тырыстыруға негізделген би стилі;
23) relevé [релеве] - аяқтың кез келген позициясында башпайдың ұшымен көтерілу және түсу;
24) rond dejamb parterre [ронд дежам партер] - башпаймен еденде жартылай шеңбер сызу;
25) rond de jamb en l'air [ронд де жам ен лиер] - башпаймен еденде шеңбер жасау немесе жарты шеңбер жасау;
26) soul [соул] - қара нәсілділер фольклорының музыкалық би дәстүріне негізделген американдық поп музыканың стилі; энд блюз ритмінің бір түрі.
63. Бағдарламаның мақсаты: әртүрлі жанрдағы және формалардағы би композицияларын орындауға қажетті алған білім, білік және дағдылар кешені негізінде білім алушылардың бишілік-орындаушылық және көркем-эстетикалық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
64. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) классикалық, сюжеттік, заманауи билер саласындағы білім негіздерін меңгеру;
2) актерлік қызметтің негізгі ерекшеліктерімен, оның хореография өнерімен өзара байланысымен танысу;
3) актерлік техника элементтерін, оны хореографияда қолдану ерекшеліктерін меңгеру;
4) бишіге кез-келген жанрдағы және стильдегі хореографиялық шығармамен жұмыс істеуге қажетті орындаушылық сапа мен дағдыларды дамыту;
5) дамыту, танымдық, қозғалысты, сюжеттік-рөлдік және режиссерлік ойындарды үйрету;
6) барлық кешенді ойын жаттығуларындағы қимылдың логикасы мен реттілігін үйрету;
7) спектакльде сахналық бейнені жасау үшін актерлік шеберліктің әдістері мен тәсілдерін практикада меңгеру;
8) бейнелерді қимылмен, мимикамен, пластикамен және ыммен жеткізу құралдарын табу білігін үйрету.
Дамыту:

1) развитие творческих способностей обучающегося через танец, основы сценической пластики;
2) развитие внимания, воли и памяти обучающегося, выработка твердости характера, трудолюбия, настойчивости, упорства, умения выдерживать высокую степень физического и нервного напряжения;
3) развитие музыкального слуха, чувства метроритма, музыкальной памяти;
4) развитие ритмических способностей, координации движений, умений владеть своим телом;
5) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения Программы знаний, умений и навыков.
Воспитательные:
1) формирование художественно-эстетического вкуса средствами танцевальной деятельности;
2) формирование интереса к танцевальному искусству;
3) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
4) воспитание чувства позы и музыкальности как первоосновы исполнительского мастерства, без которой невозможно самоопределение в выбранном виде искусства;
5) формирование здоровой конкуренции у обучающихся для повышения качества занятий в коллективе и создания ярких актерских работ в хореографическом номере;
6) профессиональное самоопределение.
65. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
66. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику сценического танца для создания сценического образа в спектакле.
67. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое освоение обучающимся техники классического, сюжетного, современного танцев.
68. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование технических навыков по танцам, развитие исполнительской техники и актерского мастерства.
69. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа, навыков самостоятельной работы по реализации актерских задач в танце.
70. Программа создает условия обучающимся овладеть умениями исполнять классические танцы, предусмотренные соло, в паре и ансамбле, на собственной практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно исполняя танцевальные движения, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно создавать сценический образ в спектакле.
71. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении разнообразных стилей, манеры и техники исполнения классического, сюжетного, современного танцев, пробуждение у детей интереса к хореографии.

1) би, сахна пластикасы негізі арқылы білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) білім алушының зейінін, жігерін және есте сақтау жадын дамыту, мінездің қатқылдығын, еңбеу сүйгіштікті, табандылықты, жігерлілікті, физикалық және нервтік күш түсірудің жоғары деңгейін ұстау білігін дамыту;
3) музыкалық есте сақтау қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын дамыту;
4) ритмикалық қабілеттерін, қимылдарды үйлестіруді, өз денесін басқару білігін дамыту;
5) Бағдарламаны меңгеру процесінде алған білім, білік және дағдылары негізінде бала тұлғасының көркем-эстетикалық дамыту.
Тәрбиелік:
1) би қызметінің құралдарымен көркем-эстетикалық талғамды қалыптастыру;
2) би өнеріне деген қызығушылықты қалыптастыру;
3) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдысын, жеке және ұжымдық жұмыс нәтижелеріне жауапкершілікті тәрбиелеу;
4) орындаушылық шеберліктің алғашқы негізі ретінде поза сезімін және музыкалылықты тәрбиелеу, онсыз таңдалып алынған өнер түрінде өзін өзі анықтау мүмкін емес;
5) ұжымдағы сабақ сапасын арттыру үшін білім алушылардың арасында оң бәсекелестікті қалыптастыру және хореографиялық нөмірде қанық актерлік жұмысты құру;
6) кәсіби өзін өзі анықтау.
65. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталған.
66. Бағдарлама спектакльде сахналық бейнені жасау үшін сахналық би техникасын меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
67. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың классикалық, сюжеттік, заманауи билердің техникасын практикада меңгеруіне жалпы бағытталуы болып табылады.
68. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуге, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, билер бойынша техникалық дағдыларды қалыптастыруға, орындаушылық техниканы және актерлік шеберлікті дамытуға бағдарланған.
69. Бағдарлама білім алушыны шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуға бағытталған және сахналық бейнені құру тәжірибесін, бидегі актерлік міндеттерді іске асыру бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
70. Бағдарлама білім алушыларға классикалық биді орындау біліктерін меңгеруге, Бағдарламада соло, жұппен және ансамбльде, жеке тәжірибеде қарастырылған, қатар қоя, салыстыра және би қимылдарын мағыналы орындай отырып, әрі қарай хореография өнерін өз бетінше меңгеруге көмектесетін білім, білік қорын алуға жағдай жасайды.
71. Бағдарлама бишілік дарындылығы, дайындығы және жалпы даму деңгейі әр түрлі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог классикалық билерді орындаудың әртүрлі стильдерін, мәнерлерін және техникаларын меңгерудегі, балаларда хореографияға қызығушылықты оятудағы қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке оятуға ерекше көңіл бөледі.

72. Специфика индивидуального обучения предмету "Сценический танец" создает условия для вариативности выбора методов, средств и форм обучения.
73. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося таких, как физические данные, уровень развития танцевальных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
74. Формы занятий:
1) практические – приемы и навыки отрабатываются на балетных станках, гимнастических ковриках;
2) репетиционно-концертные – подготовка и публичное представление концертных номеров.
75. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
76. Урок состоит из теоретической и практической частей. Обучение происходит поэтапно: от простого элемента до сложного движения и вариации. Педагог знакомит с техникой, ритмической раскладкой выполнения движения, его физиологическими особенностями.
77. Урок включает в себя разминку на середине зала, элементы, движения танца, вариации. Изучение движения и работа над движениями в комбинациях проходит под музыку, переходит от медленного темпа к быстрому.
78. Занятия разнообразны как по содержанию (ритмические упражнения, задания на ориентировку, разучивание упражнений тренировочного характера, разучивание и повторение танцев), так и по набору применяемых методов.
79. На уроках по танцам обучающийся учится формировать, воплощать пластические интонации, создавать художественный образ с ярко выраженной эмоциональной окраской, развивает способность импровизировать.
80. Набор движений позволяет педагогу творчески подходить к составлению вариаций для отработки техничного исполнения любого движения танца с учетом психических и физиологических особенностей детей.
81. Самостоятельные занятия состоят из разделов:
1) упражнения для разных групп мышц с целью развития опорно-двигательного аппарата;
2) упражнения на формирование личного баланса (равновесия) танцора;
3) упражнения, формирующие элементарные (базовые) движения танца;
4) разучивание и выполнение основных фигур танца;
5) упражнения, направленные на развитие механики и динамики движения;
6) упражнения, направленные на развитие силовых качеств;
7) упражнения, направленные на развитие физической выносливости.
82. Программа предусматривает максимальный объем материала, который используется педагогом с учетом в каждом конкретном случае состава класса, физических данных и возможностей обучающихся.

72. "Сахналық би" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
73. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, билеу қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Барлық оқыту процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
74. Сабақ формалары:
1) практикалық - ойнау тәсілдері мен дағдылары балет станогында, гимнастикалық кілемшелерде пысықталады;
2) дайындық-концерттік - дайындық және концерттік нөмірлерді көпшілік алдында көрсету.
75. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
76. Сабақ теориялық және практикалық бөлімдерден тұрады. Оқыту сатылап жүргізіледі: қарапайым элементтен бастап күрделі қимыл және вариацияға дейн. Педагог қимылдарды орындау техникасымен, оның ритмикалық құрылымымен, физиологиялық ерекшеліктерімен таныстырады.
77. Сабақ зал ортасында орындалатын ширатуды, би элементтерін, қимылдарын, вариацияларын қамтиды. Қимылдарды үйрену және комбинациялардағы қимылдармен жұмыс музыкамен орындалады, баяу қарқыннан жылдам қарқынға ауысады.
78. Сабақтар мазмұны (ритмикалық жаттығулар, бағдарлануға арналған жаттығулар, жаттықтыру сипатындағы жаттығуларды жаттау, билерді жаттау және қайталау), сондай-ақ қолданылатын әдістер жиыны бойынша әртүрлі болып келедеді.
79. Би сабақтарында білім алушылар пластикалық ырғақтарды қалыптастыруды, іске асыруды, эмоциялық бояуы айқын көрінетін көркемдік бейнені құруды үйренеді, суырып салу білігін дамытады.
80. Қимылдардың жиынтығы педагогке білім алушылардың психикалық және физиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, бидің кез-келген қимылын техникалық орындауды пысықтау үшін вариацияларды құруға шығармашылықпен келуге мүмкіндік береді.
81. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар келесі тарауларды қамтиды:
1) қимыл-тірек аппаратын дамыту мақсатында әртүрлі бұлшық ет бөліктеріне арналған жаттығулар;
2) бишінің жеке балансын (тепе-теңдік) қалыптастыруға арналған жаттығулар;
3) бидің қарапайым (базалық) қимылдарын қалыптастыратын жаттығулар;
4) бидің негізгі фигураларын жаттау және орындау;
5) қимылдың механикасы мен динамикасын дамытуға арналған жаттығулар;
6) күштік қасиеттерін дамытуға бағытталған жаттығулар;
7) физикалық төзімділікті дамытуға бағытталған жаттығулар.
82. Бағдарламада кез келген нақты жағдайларда сынып құрамындағы білім алушалардың мүмкіндігі мен өзіндік шамасын ескерген педагогтің пайдалануына болатындай материалдың ең жоғарғы деңгейі алдын-ала қарастырылған.

83. Урок классического танца состоит из упражнений у палки и упражнений на середине зала. Упражнения на середине зала делятся на экзерсис, adagio [адажио] (сочетание поз и положений классического танца), allegro [алегро] (прыжки) и упражнений на пальцах.
84. Последовательность упражнений у палки: plie [плие], battement tendu [батман танд], battement tendu jete [батман тандю жете], rond de jambe рar terree [ронд де жамб пар тер], battement fondu [батман фондю] или battement soutenu [батман сотеню], battement frappe [батман фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппэ], rond de jambe en l’air [рон де жамб анлер], petit battement sur le cou-de-pied [пти батман сюр ле ку де пье], battement developpe батман давлоппе, grand battement jete [гранд батман жете]. Экзерсис на середине зала составляется компактнее, короче и техничнее.
85. В первом и втором классах большая часть времени отводится упражнениям в par terre [пар тиер], пока не укрепятся мышечная система и опорно-двигательный аппарат.
86. Межпредметные связи предмета "Сценический танец" с предметами "Основы художественной речи", "Индивидуальный вокал", "Музыкальный инструмент" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
87. Программные требования в 1 классе:
1) выработка правильной постановки корпуса, ног, рук и головы на простейших упражнениях классического тренажа, развитие элементарных навыков координации движений, воспитание аккуратности исполнения, дисциплины, внимания;
2) развитие "технических" данных танцора, воспитание выразительности движений с учетом интонационно-ритмических особенностей музыкального сопровождения;
3) выполнение танцевального действа в атмосфере воображаемых обстоятельств и эмоциональной установки, тем самым учиться "говорить" посредством движений тела, передавать мысли и чувства;
4) обучение творчески осмысливать образное содержание, воплощаемое обучающимся в танце, освоение языка выразительных пантомимических и танцевальных движений;
5) художественно-творческое развитие как сверхзадача обучения, "техническое" развитие как обязательное условие для достижения конечной цели – воспитания актера-танцора;
6) укрепление физической выносливости, применение упражнений, способствующих укреплению мышечного корсета, силы мышц позволяет подготовить детей к дальнейшей исполнительской деятельности;
7) правильное и техничное танцевание в любом ритмическом рисунке, с любым темпом музыки.
88. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в мир хореографического искусства. Инструктаж по технике безопасности. Культура поведения на занятиях, требования к форме для занятий и внешнему виду. Введение в программу первого года обучения.
Тема 2. Общая физическая подготовка. Подготовка опорно-двигательного аппарата для исполнения различных танцевальных движений. Тренировка и релаксация суставно-мышечного аппарата.
Тема 3. Выработка общей физической выносливости. Упражнения для разогрева суставно-мышечного аппарата.
Тема 4. Упражнения для укрепления мышц брюшного пресса.
Тема 5. Упражнения для укрепления мышц спины.
Тема 6. Партерная гимнастика как составная часть общей физической подготовки. Исправление "недостатков" в корпусе, ногах. Упражнения для выработки силы мышц ног.
Тема 7. Упражнения на растягивание. Игровой стрейчинг.
Тема 8. Понятие выворотности, гибкости, эластичности. Упражнение на развитие подвижности и эластичности мышц голеностопного сустава и стопы.
Тема 9. Упражнения для развития выворотности и танцевального шага.
Тема 10. Постановка осанки. Упражнения на исправления осанки.
Тема 11. Упражнения со скалкой.
Тема 12. Азбука музыкального движения. Мелодия и движения. Темп (быстро, медленно, умеренно). Музыкальные размеры: 2/4, 4/4, ¾. Контрастная музыка: медленная – быстрая, веселая – грустная. Правила и логика перестроений из одних рисунков в другие рисунки, повороты вправо и влево.
Тема 13. Музыкально-пространственные упражнения. Движение в соответствии с различным характером музыки, простейшим ритмическим рисунком. Хлопки и маршировка в темпе и ритме музыки.
Тема 14. Музыкально-ритмические игры. Простейшие перестроения, самостоятельное построение линий и круга.
Тема 15. Элементы классического танца. Тренировка суставно-мышечного аппарата. Выработка осанки, опоры, выворотности, эластичности и крепости голеностопного, коленного и тазобедренного суставов.
Тема 16. Позиции и положения ног и рук. Экзерсис у станка. Постановка корпуса, рук, ног, головы.

83. Классикалық бидің сабақтары таяқ алдындағы жаттығулардан және зал ортасындағы жаттығулардан тұрады. Зал ортасында орындалатын жаттығулар экзерсис, adagio [адажио] (классикалық бидің позалары мен қалыптарын үйлестіру), allegro [алегро] (секіру) және саусақтарда орындалатын жаттығуларға бөлінеді.
84. Таяқ алдындағы жаттығулардың реті plie [плие], battement tendu [батман танд], battement tendu jete [батман тандю жете], rond de jambe рar terree [ронд де жамб пар тер], battement fondu [батман фондю] немесе battement soutenu [батман сотеню], battement frappe [батман фраппе], battement double frappe [батман дубль фраппэ], rond de jambe en l’air [рон де жамб анлер], petit battement sur le cou-de-pied [пти батман сюр ле ку де пье], battement developpe батман давлоппе, grand battement jete [гранд батман жете]. Зал ортасындағы экзерсиз ықшам, қысқа және шебер жасалады.
85. Бірінші және екінші сыныпта уақыттың көп бөлігі бұлшық ет жүйесі мен тірек-қозғалыс аппараты бекігенше par terre[пар тиер] жаттығуларына беріледі.
86. "Сахналық би" пәнінің "Көркемсөз негіздері", "Жеке вокал", "Музыкалық аспап" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
87. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) классикалық тренаждың қарапайым жаттығуларында денені, аяқты, қолды және басты дұрыс қою дағдыландыру, қимылды үйлестірудің қарапайым дағдыларын дамыту, ұқыпты орындауды, тәртіпті, зейінді тәрбиелеу;
2) бишілердің "техникалық" қабілеттерін дамыту, музыкалық сүйемелдеудің ырғақтық-ритмикалық ерекшеліктерін ескеріп, мәнерлі қимылдауды тәрбиелеу;
3) ойдан шығарылған жағдай және эмоциялық ұстаным атмосферасында би қимылдарын орындау, осылайша дене қимылы арқылы "сөйлеуді", ой мен сезімді жеткізуді үйренеді;
4) білім алушылардың биде іске асыратын бейнелі мазмұнын шығармашылықпен түсінуге үйрету, мәнерлі пантомиманың және би қимылдарының тілін меңгеру;
5) көркем-шығармашылықты дамыту - оқытудың басты міндеті, дамыту - соңғы мақсатқа, яғни актер-бишіні тәрбиелеудің міндетті шарты болып табылады;
6) физикалық шыдамдылықты бекіту, бұлшық ет корсетін, бұлшық еттердің күшін бекітуге ықпал ететін жаттығуларды қолдану балаларды әрі арай орындаушылық қызметке дайындауға мүмкіндік береді;
7) кез-келген ритмикалық суретте, музыканың кез-келген қарқынында дұрыс және техникамен билеу.
88. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Хореография өнері әлеміне кіріспе. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Сабақтарда өзін ұстау мәдениеті, сабақтарла формаға және сыртқы келбетке қойылатын талаптар. Бірінші оқу жылының бағдарламасына кіріспе.
2-тақырып. Жалпы физикалық дайындық. Әртүрлі би қимылдарын орындау үшін тірек-қимыл аппаратын дайындау. Буын-бұлшық ет аппаратын жаттықтыру және демалдыру.
3-тақырып. Жалпы физикалық шыдамдылықты пысықтау. Буын-бұлшық ет аппаратты дайындауға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Құрсақ тығыршығын бекітуге арналған жаттығулар.
5-тақырып. Арқаның бұлшық еттерін бекітуге арналған жаттығулар.
6-тақырып. Партерлік гимнастика - жалпы физикалық дайындықтың құрамдас бөлігі ретінде. Денедегі, аяқтардағы "кемшіліктерді" түзету. Аяқ бұлшық еттерінің күштерін пысықтауға арналған жаттығулар.
7-тақырып. Созуға арналған жатығулар. Ойын стрейчинг.
8-тақырып. Аяқты сыртқа бұру, икемділік, иілгіштік түсініктері. Табан буыны мен табан бұлшық еттерінің қозғалғыштығы мен иілгіштігін дамытуға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Аяқты сыртқа бұру мен би қадамын дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Дене сымбатын қою. Дене сымбатын түзетуге арналған жаттығулар.
11-тақырып. Секіргішпен орындалатын жаттығулар.
12-тақырып. Музыкалық қимылдың әліпбиі. Әуен мен қимыл. Қарқын (жылдам, баяу, қалыпты). Музыкалық өлшемдер: 2/4, 4/4, 3/4. Кереғар музыка: баяу - жылдам, көңілді - көңілсіз. Бір суреттен келесі суретке ауысу ережелері мен қисыны, оңға және солға бұрылу.
13-тақырып. Музыкалық-кеңістікті жаттығулар. Музыканың әртүрлі сипатына, қарапайым ритмикалық суреттерге сәйкес қимылдар. Музыканың қарқынымен және ритмінде шапалақтау және қадамдау.
14-тақырып. Музыкалық-ритмикалық ойындар. Қарапайым құрылым, сызықтар мен шеңберді өз бетінше құру.
15-тақырып. Классикалық би элементтері. Буын-бұлшық ет аппаратын жаттықтыру. Дене сымбатын, тіректі, аяқтардың сыртқа бұрылуын, табан, тізе және жамбас буындарының иілгіштігі мен мықтылығын пысықтау.
16-тақырып. Аяқ пен қолдың позициясы және қалпы. Станок жанындағы экзерсис. Денені, қолды, аяқты, басты қою.

Тема 17. Изучение позиции ног – 1, 3, 6. Изучение позиции рук – подготовительная, 1 и положение рук на талии. Перегибы корпуса назад, в сторону, лицом к станку.
Тема 18. Изучение Demi plie и Releve. Экзерсис на середине зала.
Тема 19. Проучивание точек зала с 1 по 8 из 1, 3, 6 позиции ног. Позиции рук подготовительные, 1 и положение рук на талии. Прыжки "трамплинный", "поджатый".
Тема 20. Танцевальная импровизация. Понятие импровизации. Упражнения, этюды и экспромты на заданную и свободную тему. Темы, близкие детскому воображению. Сюжеты и настроения, связанные с природой, сказочными героями.
Тема 21. Специальная танцевально-художественная работа. Постановочная работа. Характеристика направлений хореографического искусства. Музыка. Сюжет. Костюм. Создание определенного художественного образа.
Тема 22. Репетиционная работа. Техника исполнения. Эмоциональная выразительность. Концентрация внимания. Работа над техникой исполнения, манерой, ритмичностью, музыкальностью и синхронностью исполнения.
Тема 23. Концертная деятельность. Правила техники безопасности. Правила поведения в гримерной комнате.
Тема 24. Сценический этикет. Преодоление волнения на сцене. Активность и эмоциональная выразительность исполнения. Значение сценического костюма.
Тема 25. Репетиции на сцене. Выступление на сцене. Концетрация внимания. Обсуждение выступления. Положительные стороны. Замечания. Меры к устранению недостатков.
89. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает термины: быстро, медленно, высоко, низко, характер музыки, такт и затакт;
2) знает термины классического танца;
3) знает технику исполнения любого движения;
4) знает структуру и ритмическую раскладку танцевального движения;
5) обладает правильной осанкой;
6) умеет выполнять музыкально-ритмические и пространственные упражнения;
7) технично исполняет танцевальные элементы движения классического и детского игрового танцев;
8) имеет представления о музыкальном вступлении, начале и окончании мелодии и танцевального движения;
9) различает музыку танцевальной программы;
10) имеет представление об основных направлениях хореографического искусства, культуре поведения в театре, зрительном зале и на сцене;
11) имеет представление о здоровом образе жизни и гармонии тела;
12) проявляет устойчивый интерес к хореографическому искусству.
13) замечает ошибки в своем исполнении, находит способы их устранения;
14) умеет танцевать классический танец не только самостоятельно, но и в паре.

17-тақырып. Аяқтардың 1, 3, 6 позицияларын үйрену. Қолдардың позициясын үйрену - дайындық, 1 және қолдарды белге қою. Денені артқа, алға еңкейту, станокқа қарсы тұру.
18-тақырып. Demi plie және Releve үйрену. Зал ортасындағы экзерсис.
19-тақырып. 1-ден 8-ге дейін залдың нүктелерінде аяқтардың 1, 3, 6 позицияларын жаттау. Қолдардың дайындық позициясы, 1 және қолдарды белге қою. "Трамплинді", "қысыңқы" секірулер.
20-тақырып. Би суырып салулары. Суырып салу түсінігі. Берілген және еркін тақырыпқа арналған жаттығулар, этюдтер және экспромтар. Бала қиялына жақын тақырыптар. Табиғатпен, ертегі кейіпкерлерімен байланысты сюжеттер мен көңіл-күйлер.
21-тақырып. Арнайы би-көркемдік жұмыс. Қойылымдық жұмыс. Хореография өнерінің бағыттарының сипаттамасы. Музыка. Сюжет. Костюм. Белгілі көркемдік бейнені құру.
22-тақырып. Дайындық жұмысы. Орындау техникасы. Эмоциялық мәнерлік. Зейінді шоғырландыру. Орындау техникасымен, мәнерімен, ритмикалығымен, музыкалылығымен және орындау үйлесімділігімен жұмыс.
23-тақырып. Концерттік қызмет. Қауіпсіздік техникасының ережелері. Гримдеу бөлмесіндегі өзін ұстау ережелері.
24-тақырып. Сахналық этикет. Сахнадағы қобалжуды жеңу. Орындаудың белсенділігі және эмоциялық мәнерлігі. Сахналық костюмнің мәні.
25-тақырып. Сахнада дайындалу. Сахнада өнер көрсету. Зейінді шоғырландыру. Көрсеткен өнерлерін талқылау. Жағымды жақтары. Ескертулер. Кемшіліктерді жою шаралары.
89. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) терминдерді біледі: жылдам, баяу, жоғары, төмен, музыканың мінезі, такт және тактіден тыс;
2) классикалық бидің терминдерін біледі;
3) кез-келген қимылды орындау техникасын біледі;
4) би қимылдарының құрылымын және ритмикалық таратуды біледі;
5) дұрыс дене сымбатына ие болады;
6) музыкалық-ритмикалық және кеңістіктік жаттығуларды орындауды біледі;
7) классикалық және балалар ойын билерінің қимылдарының би элементтерін орындайды;
8) музыкалық кіріспе, әуен мен би қимылдарының басталуы мен аяқталуы туралы түсінікті біледі;
9) би бағдарламасының музыкасын ажыратады;
10) хореографиялық өнердің негізгі бағыттары, театрда, көрермендер залында және сахнад өзін ұстау мәдениеті туралы түсініктері бар;
11) салауатты өмір салты және дененің үйлесімділігі туралы түсініктері бар;
12) хореографиялық өнерге деген тұрақты қызығушылықты білдіреді;
13) өзінің орындауындағы қателерді байқайды, оларды жою тәсілдерін табады;
14) классикалық биді тек қана жалғыз емес, сондай-ақ жұппен билеуді біледі.

90. Программные требования во 2 классе:
1) работа над приобретенными знаниями, умениями, навыками, развитие общей физической подготовки (силы, выносливости, ловкости);
2) развитие чистоты исполнения танцевальных элементов, концентрация внимания на освоении несложных ритмических комбинаций, проверка точности и чистоты исполнения пройденных движений, обучение новым танцевальным элементам путем практического показа и словесных объяснений;
3) работа над совершенствованием экзерсиса у станка, танцевальными связками;
4) знакомство с понятием "сюжетный танец", "элементы сюжетного танца", "змейка", "улитка", "прочес", "до-за-до";
5) работа над выработкой правильности и чистоты исполнения, закреплением освоения хореографических движений, исполнение движения и действия какого-либо персонажа с характерными для него особенностями пластики;
6) развитие фантазии, умения перевоплощаться в образы, способность творить.
91. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование:
Тема 1. Инструктаж по технике безопасности. Культура поведения на занятиях. Требования к форме для занятий и внешнему виду. Введение в программу второго года обучения.
Тема 2. Повторение пройденного материала. Усложнение ритмических комбинаций. Понятие "синкопы". Правила перестроения из одних рисунков в другие, поворотов вправо и влево, движения из-за такта. Соотношение пространственных построений с музыкой.
Тема 3. Музыкально-пространственные упражнения. Маршировка в темпе и ритме музыки. Повороты. Шаги по диагонали. Перестроение в круг, из круга в колонну, шеренгу.
Тема 4. Рисунки "змейка", "улитка", "прочес", "до-за-до". Танцевальные шаги в образах. Движения по линии танца, против линии танца.
Тема 5. Элементы сюжетного танца. Выработка осанки, опоры, эластичности, крепости голеностопного, коленного, тазобедренного суставов. Усложнение упражнений для рук. Изучение новых упражнений экзерсиса и повторение предыдущих.
Тема 6. Дальнейшее развитие опорно-двигательного аппарата ребенка. Развитие мышечной и двигательной координации. Наработка общей физической выносливости, правильного дыхания. Тренаж и релаксация суставно-мышечного аппарата. Партерная гимнастика. Акробатика.
Тема 7. Упражнения для разогрева суставно-мышечного аппарата. Упражнения для укрепления мышц брюшного пресса. Упражнения на развитие подвижности и эластичности мышц голеностопного сустава и стопы. Упражнения на исправление осанки.
Тема 8. Содержание танцевального произведения. Определение его драматургии. Анализ музыкальной формы. Разбор мелодического и ритмического пострения музыкальной фразы.
Тема 9. Рисунок танца как выразительное средство. Образный рисунок танца. Орнаментальный рисунок танца. Действенный образ танца. Драматургия рисунка танца. Игровое развитие рисунка танца. Особенности восприятия сценического пространства.
Тема 10. Детский сюжетный танец. Сюжет – стержень музыкально-хореографического действия танца. Характерные черты хореографического образа, его связь с драматургией музыки. Выразительные средства танца, взаимодействие в создании образности.
Тема 11. Анализ музыкального материала. Музыка – основной компонент сценического хореографического произведения. Интонация в музыке, ритм, темп, ассоциативное восприятие музыкального произведения. Музыкальная фраза. Динамические оттенки. Самостоятельный анализ детских музыкальных произведений.
Тема 12. Композиционный план постановки детского хореографического произведения. Драматургия хореографического произведения. Этапы развития хореографического действия: экспозиция, завязка, развитие, кульминация, развязка. Определение этапов развития хореографического действия на примере детских сюжетных танцев хореографических коллективов.
Тема 13. Особенности детского костюма, макияжа, прически. Детский сценический костюм: основные правила и требования. Костюм и образ. Основные требования к прическе и макияжу.
Тема 14. Сольный танец. Разработка композиционного плана, танцевальных фигур и лексического материала для постановки парного танца. Самостоятельная разработка композиционного плана танцевального номера. Подбор музыкального произведения. Фигуры и движения.
Тема 15. Танец с элементами игры. Разработка композиционного плана, танцевальных фигур и лексического материала для постановки танца с элементами игры.
Тема 16. Образ литературного героя, животного, растения, сказочного героя, настроения природы. Сценарий сюжетных номеров, жанровых сцен, либретто как литературная основа.
Тема 17. Законы драматургии в сценарии. Событийный ряд. Художественные требования в сценарии. Отражение музыкального произведения в сюжетном танце, его драматургии и образах.
Тема 18. Образ сказочного героя в танце. Разработка композиционного плана, танцевальных фигур и лексического материала для постановки танца с образом сказочного героя. Постановка танца с образами сказочных героев.
Тема 19. Образ природы, животного мира в детском танце. Разработка композиционного плана, танцевальных фигур и лексическогоо материала для постановки танца с образом природы, животного мира.
Тема 20. Показ учебной танцевальной композиции.

90. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) алған білім, білік, дағдылармен жұмыс, жалпы физикалық дайындықты (күшті, шыдамдылықты, ептілікті) дамыту;
2) би элементтерін таза орындауды дамыту, күрделі емес ритмикалық комбинацияларды меңгеруге зейінді шоғырландыру, өткен қимылдардың нақтылығы мен тазалығын тексеру, практика жүзінде көрсету мен ауызша түсіндіру арқылы жаңа би қимылдарын үйрету;
3) станок алдындағы экзерсисті, би байланыстыруды жетілдіру бойынша жұмыс;
4) "сюжеттік би", "сюжеттік бидің элементтері", "ұлу", "прочес", "до-за-до" түсініктерімен танысу;
5) орындаудың дұрыстылығы мен тазалығын дағдыландыру, хореографиялық қимылдарды меңгеруді бекіту, қандай да бір кейіпкерді өзіне тән пластикалық ерекшеліктермен қимылдар мен әрекеттерді орындау;
6) қиялды, бейнелерге түрлену білігін, жасау қабілетін дамыту.
91. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сабақта өзін ұстау мәдениеті. Сабақта формаға және сыртқы келбетке қойылатын талаптар. Екінші оқу жылының бағдарламасына кіріспе.
2-тақырып. Өткен материалды қайталау. Ритмикалық комбинацияларды күрделендіру. "Синкопа" түсінігі. Бір суреттен келесі суретке ауысу ережелері, оңға және солға бұрылу, тактімен қозғалу. Кеңістіктік құрылымдардың музыкамен қатынасы.
3-тақырып. Музыкалық-кеңістіктік жаттығулар. Музыканың қарқынымен және ритмімен қадамдау. Бұрылыстар. Диагональ бойынша қадамдау. Шеңберге тұру, шеңберден колоннаға, шеренгаға тұру.
4-тақырып. "Ирек", "ұлу", "прочес", "до-за-до" суреттері. Бейнелердегі би қадамдары. Бидің қатарымен, бидің қатарына қарама қарсы қимылдау.
5-тақырып. Сюжеттік бидің элементтері. Дене сымбаты, тірек, иілгіштікті, тобық бөлігінің, тізе, жамбас буындарының мықтылығы. Қолдарға арналған жаттығуларды күрделендіру. Экзерсистің жаңа жаттығуларын меңгеру және өткен жаттығуларды қайталау.
6-тақырып. Баланың қимыл-тірек аппаратын әрі қарай дамыту. Бұлшық ет және қимыл үйлесімділігін дамыту. Жалпы физикалық шыдамдылықты, дұрыс тыныс алуды пысықтау. Буын-бұлшық ет аппаратын жаттықтыру және демалдыру. Партерлі гимнастика. Акробатика.
7-тақырып. Буын-бұлшық ет аппаратын дайындауға арналған жаттығулар. Құрсақ тығыршығын бекітуге арналған жаттығулар. Табан буыны мен табанның бұлшық еттерінің қозғалғыштығы мен иілгіштігін дамытуға арналған жаттығулар. Дене сымбатын түзетуге арналған жаттығулар.
8-тақырып. Би шығармаларының мазмұны. Оның драматургиясын анықтау. Музыкалық форманы талдау. Музыкалық фразаның әуендік және ритмикалық құрылымын талдау.
9-тақырып. Бидің суреті - мәнерлеу құралы. Бидің бейнелі суреті. Бидің өрнекті суреті. Бидің әрекетті бейнесі. Би суретінің драматургиясы. Бидің суретін ойын арқылы дамыту. Сахналық кеңістікті қабылдаудың ерекшеліктері.
10-тақырып. Балаларға арналған сюжеттік би. Сюжет - бидің музыкалық-хореографиялық әрекетінің өзегі. Хореографиялық бейнеге тән қасиеттер, оның музыканың драматургиясымен байланысы. Бидің мәнерлеу құралдары, бейнелілікті құрудағы өзара әрекеттестігі.
11-тақырып. Музыкалық материалды талдау. Музыка - сахналық хореографиялық шығарманың негізгі компоненті. Музыкадағы ырғақ, ритм, қарқын, музыкалық шығарманы ассоциативті қабылдау. Музыкалық фраза. Динамикалық бояулар. Балаларға арналған музыкалық шығармаларды өз бетінше талдау.
12-тақырып. Балаларға арналған хореографиялық шығарманы қоюдың композициялық жоспары. Хореографиялық шығарманың драматургиясы. Хореографиялық әрекеттің даму кезеңдері: экспозиция, басталуы, дамуы, шарықтау шегі, шешімі. Хореографиялық ұжымдардың балаларға арналған сюжеттік би мысалында хореографиялық әрекеттің даму кезеңдерін анықтау.
13-тақырып. Балалардың киімдерінің, бет бояуларының, шаш үлгілерінің ерекшеліктері. Балаларға арналған сахналық киім: негізгі ережелер мен талаптар. Костюм және бейне. Шаш үлгісіне және бет бояуына қойылатын негізгі талаптар.
14-тақырып. Жеке би. Жұптық биді қою үшін композициялық жоспарды, би фигураларын және лексикалық материалдарды әзірлеу. Би нөмірінің композициялық жоспарын әзірлеу. Музыкалық шығарманы іріктеу. Фигуралар мен қимылдар.
15-тақырып. Ойын элементтері бар би. Ойын элементтері бар биді қою үшін композициялық жоспарды, би фигураларын және лексикалық материалды әзірлеу.
16-тақырып. Әдеби кейіпкердің, жануардың, өсімдіктің, ертегі кейіпкерінің бейнесі, табиғаттың күйі. Сюжеттік нөмірлердің, жанрлық көріністердің желісі, либретто - әдеби негіз.
17-тақырып. Сценарийдегі драматургия заңдылықтары. Оқиғалар қатары. Сценарийдегі көркемдік талаптар. Сюжеттік бидегі, оның драматургиясындағы және бейнелеріндегі музыкалық шығарманың көрінісі.
18-тақырып. Бидегі ертегі кейіпкерінің бейнесі. Ертегі кейіпкерінің бейнесімен биді қою үшін композициялық жоспарды, би фигураларын және лексикалық материалдарды әзірлеу. Ертегі кейіпкерлерінің бейнелерімен биді қою.
19-тақырып. Балалар биіндегі табиғаттың, жануарлар әлемінің бейнесі. Табиғат, жануарлар әлемінің бейнесі бар билерді қою үшін композициялық жоспарды, би фигураларын және лексикалық материалдарды әзірлеу.
20-тақырып. Оқу би композициясын көрсету.

92. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает культуру поведения на занятиях, на сцене;
2) знает усложненные ритмические комбинации;
3) знает правила перестроения из одних рисунков в другие;
4) умеет выполнять рисунки "змейка", "улитка", "прочес", "до-за-до";
5) знает элементы сюжетного танца;
6) выполняет упражнения на развитие мышечной и двигательной координации;
7) выполняет упражнения для разогрева суставно-мышечного аппарата;
8) знает элементарные сведения о сюжетном танце;
9) знает этапы развития хореографического действия;
10) знает особенности детского костюма, макияжа, прически;
11) знает танец с элементами игры;
12) умеет создавать образ сказочного героя в танце;
13) умеет передавать образы природы, животного мира в детском танце.
93. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с основными стилями и направлениями современной хореографии, историей появления современных танцев;
2) разучивание элементов, танцевальных композиций современных танцев модерн, постмодерн, джаз, соул, афро-джаз, рок-н-ролл, чечетка, диско хип-хоп, поппинги;
3) воспитание ритмичности, музыкальности, артистичности и эмоциональности выразительности.
94. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование:
Тема 1. Инструктаж по технике безопасности. Культура поведения на занятиях. Требования к форме для занятий и внешнему виду. Введение в программу третьего года обучения.
Тема 2. Основные направления современной хореографии. История появления современных танцев. Стили и направления современной хореографии. Чарльстон. Хип-хоп. Рок-н-ролл. Диско. Стили фанка, тrаnсе & ноusе. Стили поппинга.
Тема 3. Беседа "Хип-хоп культура". Граффити. Рэп. Музыка. Старая школа хип-хопа. Новая школа хип-хопа. Разучивание элементов танца в стиле "брейк данс", "хип-хоп".
Тема 4. Модерн. Постмодерн. Джаз. Соул. Афро-джаз. Рок-н-ролл. Чечетка. Диско. Хип-хоп. Поппинг. Разучивание элементов танцев. Составление композиций.
Тема 5. Брейк. Хип-хоп. Элементы танца в стиле "брейк", "хип-хоп". Разучивание танцев.
Тема 6. Танец модерн. Изучение техники Марты Грэхем: упражнения на полу, на сгибание ног, для пресса, тренировка центра, параллельные полуплие, отработка чувства ритма, передвижения в пространстве, триплет.
Тема 7. Упражнения на полу. Упражнения на сгибание ног. Упражнения для пресса.
Тема 8. Тренировка центра. Параллельные полуплие. Отработка чувства ритма, передвижения в пространстве, триплет. Танцевальная композиция в стиле модерн.
Тема 9. Джазовый танец. Танцевальные упражнения в стиле джаз. Скольжение. Перекат. Променад. Кик с перескоком. Приемы джазового танца. Коллапс. Танец внутри корпуса. Координация. Комбинация. Параллелизм и оппозиция. Импульс. Шейк. Мультипликация. Движения рук и ног. Джазовая гимнастика. Джазовая танцевальная композиция. Шассе. Постановка этюда "Мы из джаза".
Тема 10. Законы техники джаз-танца: полицентрика, изоляция, релаксация.
Тема 11. Флеш. История танца. Основной шаг. Шаг с прыжком. Шаг с заносом ноги. Шаг с двойным заносом ноги. Двойная смена ног. Крест. Отшаг. Двойной отшаг.
Тема 12. Постановка этюда "Вспышка".
Тема 13. "Брейк и хип-хоп". Фанк. Тгапсе&Ноusе [Транс ен хаус].
Тема 14. Стиль Фанк, Стиль "Тrаnсе & Ноusе" [Транс ен хаус]. Танцевальная комбинация в стиле "Фанк". Танцевальная комбинация в стиле "Тrаns & Ноusе" [Транс ен хаус].

92. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сабақтарда, сахнада өзін ұстау мәдениетін біледі;
2) күрделендірілген ритмикалық комбинацияларды біледі;
3) бір суреттерден келесі суреттерге ауысу ережелерін біледі;
4) "ирек", "ұлу", "прочес", "до-за-до" суреттерін орындай алады;
5) сюжеттік бидің элементтерін біледі;
6) бұлшық ет және қимылдық үйлесімділігін дамытуға арналған жаттығуларды орындайды;
7) буын-бұлшық ет аппаратын дайындауға арналған жаттығуларды орындайды;
8) сюжеттік би туралы қарапайым мәліметтерді біледі;
9) хореографиялық әрекеттің даму кезеңдерін біледі;
10) балалар киімдерінің, бет бояуының, шаш үлгісінің ерекшеліктерін біледі;
11) ойын элементтері бар билерді біледі;
12) бидегі ертегі кейіпкерінің бейнесін құруды біледі;
13) балалар биінде табиғаттың, жануарлардың бейнесін жеткізе алады.
93. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) заманауи хореографияның негізгі стильдерімен және бағыттарымен, заманауи билердің пайда болу тарихымен танысу;
2) модерн, постмодерн, джаз, соул, афро-джаз, рок-н-ролл, чечетка, диско хип-хоп, поппинг заманауи билерінің элементтерін, би композицияларын меңгеру;
3) ритмикалықты, музыкалылықты, әртістікті және эмоциялық мәнерлікті тәрбиелеу.
94. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сабақта өзін ұстау мәдениеті. Сабақтардағы формаға және сыртқы келбетке қойылатын талаптар. Үшінші оқу жылының бағдарламасына кіріспе.
2-тақырып. Заманауи хореографиядағы негізгі бағыттар. Заманауи билердің пайда болу тарихы. Заманауи хореографияның стильдері мен бағыттары. Чарльстон. Хип-хоп. Рок-н-ролл. Диско. Фанка, тrаnсе & ноusе стильдері. Поппинг стилі.
3-тақырып. "Хип-хоп мәдениеті" туралы әңгіме. Граффити. Рэп. Музыка. Ескі хип-хоп мектебі. Жаңа хип-хоп мектебі. "Брейк данс", "хип-хоп" стиліндегі би элементтерін жаттау.
4-тақырып. Модерн. Постмодерн. Джаз. Соул. Афро-джаз. Рок-н-ролл. Чечетка. Диско. Хип-хоп. Поппинг. Би элементтерін жаттау. Композиция құру.
5-тақырып. Брейк. Хип-хоп. "Брейк", "хип-хоп" стиліндегі би элементтері. Билерді жаттау.
6-тақырып. Модерн биі. Марта Грэхем техникасын меңгеру: еденде орындалатын жаттығулар, іштің бұлшық еттерін орындау үшін аяқтарды бүгу, орталықты жаттықтыру, параллель жартылай plie, ритм сезімін пысықтау, кеңістіктікте қозғалу, триплет.
7-тақырып. Еденде орындалатын жаттығулар. Аяқтарды бүгуге арналған жаттығулар. Пресске арналған жаттығулар.
8-тақырып. Орталықты жаттықтыру. Параллельді жартылай plie. Ритм сезімін пысықтау, кеңістікте қозғалу, триплет. Модерн стиліндегі би композициясы.
9-тақырып. Джаздық би. Джаз стиліндегі би жаттығулары. Сырғу. Аударылып түсу. Променад. Секірумен кик орындау. Джаз биініңі тәсілдері. Коллапс. Корпустың ішіндегі би. Үйлестіру. Комбинация. Параллельділік және оппозиция. Импульс. Шейк. Мультипликация. Қолдар мен аяқтардың қимылы. Джаздық гимнастика. Джаздық би композициясы. Шассе. "Біз және джаз" этюдін қою.
10-тақырып. Джаз биі техникасының заңдылықтары: жартылай орталық, оқшаулау, релаксация.
11-тақырып. Флеш. Бидің тарихы. Негізгі қадам. Секіріп қадам жасау. Аяқты аяға жіберіп қадам жасау. Алға екі рет алға жіберіп қадам жасау. Аяқты қоса ауыстыру. Крест. Жүру. Екі рет жүру.
12-тақырып. "Жарылғыш" этюдін қою.
13-тақырып. "Брейк және хип-хоп". Фанк. Тгапсе&Ноusе [Транс ен хаус].
14-тақырып. Фанк стилі, "Тrаnсе & Ноusе" [Транс ен хаус] стилі. "Фанк" стиліндегі би комбинациясы. "Тrаns & Ноusе" [Транс ен хаус] стиліндегі би комбинациясы.

95. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию современного танца;
2) историю зарождения и развития современных танцев;
3) знает основные направления эстрадной хореографии;
4) знает основные движения в стиле "Тrаnсе & Ноusе" [Транс ен хаус], хип-хоп, брейк;
5) знает рисунок положений и уровней рук, ног, большие и маленькие позиции рук;
6) умеет четко координировать движения тела, рук, ног;
7) умеет двигаться в характере и темпе музыки;
8) умеет самостоятельно использовать изученный материал;
9) умеет выдерживать линии и соблюдать интервалы в перестроениях;
10) правильно выполнять танцевальные движения в определенной последовательности в этюдном материале и танцевальных композициях;
11) умеет выполнять движения в стиле "Тгаnсе & Ноusе" [Транс ен хаус], хип-хоп, брейк;
12) владеет основными навыками классического танца;
13) исполняет движения, сохраняет танцевальную осанку;
14) исполняет четко, стильно, медленно, плавно движения в характере музыки.
96. В настоящей Программе по предмету "Индивидуальный вокал" используются следующие понятия:
1) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
2) артикуляционный аппарат – часть голосового аппарата, формирующая звуки речи;
3) певческий диапазон – объем звуков, который определяется интервалом (расстоянием) от самого высокого до самого низкого звука, в пределах которого хорошо звучит голос;
4) певческая позиция – позиция всех составляющих голосового аппарата, начиная с диафрагмы, брюшной полости и заканчивая низко уложенными, расслабленными связками в гортани и даже кончиком языка во время пения;
5) певческая установка – положение, которое певец принимает перед началом фонации (звукоизвлечения);
6) певческое дыхание – процесс, происходящий осознанно, отличается от жизненного выдохом, его большей продолжительностью;
7) вокальная техника – работа всех частей голосообразующего аппарата певца и их взаимодействие в процессе пения;
8) вокализ – произведение для пения без слов, на гласный звук;
9) постановка голоса – процесс индивидуального обучения пению, заключающийся в выработке рефлекторных движений голосового аппарата, способствующих правильному звучанию;
10) диапазон – звуковой объем голоса от самого нижнего до самого верхнего звука;
11) дикция – ясность, разборчивость произнесения текста;
12) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;

95. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) заманауи бидің терминдерін біледі;
2) замануи билердің пайда болу және даму тарихны;
3) эстрадалық хореографияның негізгі бағыттарын біледі;
4) "Тrаnсе & Ноusе" [Транс ен хаус], хип-хоп, брейк стиліндегі негізгі қимылдарды біледі;
5) қалыптардың суреттерін және қол, аяқтың деңгейлерін, қолдардың үлкен және кіші қалыптарын біледі;
6) дененің, қолдың, аяқтың қимылын анық үйлестіруді біледі;
7) музыканың сипатына және қарқынына байланысты қозғала алады;
8) меңгерілген материалды өз бетінше қолдануды біледі;
9) тізбектерді сақтауды және құрылулардағы аралықтарды сақтауды біледі;
10) этюдтік материалдарда және би композицияларында белгілі тәртіппен би қимылдарын дұрыс орындауды;
11) "Тгаnсе & Ноusе" [Транс ен хаус], хип-хоп, брейк стилінде қимылдарды орындауды біледі;
12) классикалық бидің негізгі дағдыларын біледі;
13) қимылдарды орындайды, бидегі дене мүсінін сақтайды;
14) музыканың сипатына қарай қимылдарды анық, стильді, баяу, біртіндеп орындайды.
96. "Жеке вокал" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың жүйелі ретпен орналасқан қатарын орындау тәсілі;
2) артикуляциялық аппарат - сөздердің дыбыстарын қалыптастыратын дауыс аппаратының бөлігі;
3) әншілік диапазон - ең жоғары дыбыстан ең төменгі дыбыс арақашықтығымен (ұзақтығымен) анықталатын дыбыстардың көлемі, оның аясында дауыс жақсы дыбысталады;
4) әншілік позиция - дауыс аппаратының барлық құрамдастарының позициясы, диафрагма, құрсақ қуысынан бастап және көмейдегі төмен жинақталған, босаңсыған желбезектермен және тіпті ән айту кезінде тілдің ұшымен аяқталады;
5) әншілік ұстаным - әншінің фонация (дыбыс шығару) алдында енетін қалпы;
6) әншілік тыныс - саналы түрде жүргізілетін процесс, күнделікті өмірдегі тыныстан өзінің ұзақтығымен ерекшеленеді;
7) вокалдық техника - әншінің дауысты құрайтын аппаратының барлық бөліктерінің жұмысы және ән айту процесіндегі олардың өзара әрекеттестігі;
8) вокализ -дауысты дыбыстарды орындауға арналған сөзсіз шығармалар;
9) дауысты қою - дұрыс дыбыс шығаруға ықпал ететін, дауыс аппаратының рефлекторлық қимылдарын пысықтайтын ән айтуға жеке оқыту процесі;
10) диапазон - дауыстың ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбыстың көлемі;
11) дикция - мәтіннің анық, айқын айтылуы;
12) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезіндегі немесе вокалдық партияларды орындау кезіндегі дыбыстарды шығаруға арналған дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; әртүрлі дыбыс шығару тәсілдерінің, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың кейбір нюансировкалық сипаттамалары;

13) звукообразование (фонация) – извлечение певческого и речевого звука, результат действия голосового аппарата;
14) музыкальная фраза – закрытая структура, в большинстве случаев является частью более крупной музыкальной структуры, относительно завершенная часть мелодии, темы;
15) интонация в музыке – музыкально-теоретическое и эстетическое понятие, имеющее несколько взаимосвязанных значений; высотная организация музыкальных звуков (тонов) в их последовательности;
16) сценический образ – сборный образ актера или артиста, который состоит из личностных характеристик актера, его психоэмоциональных особенностей, а также сценических предпочтений;
17) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука наряду с его высотой, громкостью и длительностью;
18) дыхание (певческое) – дыхание, обеспечивающее процесс пения;
19) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
20) народная музыка – музыкально-поэтическое творчество народа, неотъемлемая часть народного творчества (фольклора);
21) народная песня – наиболее распространенный вид народной музыки, продукт коллективного устного творчества;
22) интонирование – умение чисто воспроизводить вокально или на музыкальном инструменте звуковой тон.
97. Цель Программы: создание условий для развития и реализации творческого потенциала, обучающегося в области вокального пения и музыкальной культуры.
98. Задачи Программы.
Обучающие:
1) ознакомление обучающегося с жанрами вокального искусства, музыкальной терминологией;
2) обучение нотной грамоте, грамотному и выразительному художественному исполнению вокальных произведений;
3) формирование и развитие вокально-певческих навыков, включающих дыхание, дикцию, интонацию, певческую позицию, манеру исполнения на основе изучения народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов;
4) обучение правилам охраны и гигиены детского голоса.
Развивающие:
1) развитие слуха, голоса, чувства ритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, артистических способностей обучающегося;
2) овладение навыками сценического мастерства;
3) развитие чувства метра, темпа, ритма;
4) развитие музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных ими знаний, умений и навыков пения;
Воспитательные:
1) приобщение к миру музыкального искусства через овладение вокально-исполнительскими навыками;

13) дыбыс шығару (фонация) - ән немесе сөз дыбыстарын шығару, дауыс аппараты әрекетінің нәтижесі;
14) музыкалық фраза - жабық құрылым, көп жағдайда ірі музыкалық құрылымның бөлігі болып табылады; әуеннің, тақырыптың салыстырмалы түрде аяқталған бөлігі;
15) музыкадағы интонация - өзара байланысқан бірнеше мәні бар музыкалық-теориялық және эстетикалық түсінік; музыкалық дыбыстардың (тондардың) ретпен орналасуы бойынша жоғары ұйымдастырылуы;
16) сахналық бейне - актердің жеке мінездемесінен, оның психоэмоциялық ерекшеліктерінен, сондай-ақ сахналық қалауынан құралған актердің немесе әртістің жиынтық бейнесі;
17) тембр - дыбыс бояуы; музыкалық дыбыстың ерекше сипаттарының бірі (оның жоғарылығымен, қаттылығымен және ұзақтығымен қатар);
18) тыныс (әншілік) - ән айту процесін қамтамасыз ететін тыныс;
19) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеу құралы;
20) халық музыкасы - халықтың музыкалық-поэтикалық шығармашылығы, халық шығармашылығының (фольклор) ажырамас бөлігі;
21) халық әні - халық музыкасының мейлінше көп тараған түрі, ауызша айтылатын ұжымдық шығармашылық жемісі;
22) ырғақ - вокалмен немесе музыкалық аспаппен дыбыстық үнді таза шығару білігі.
97. Бағдарламаның мақсаты: вокалдық ән айту және музыкалық мәдениет саласында білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамытуға және іске асыруға жағдай жасау.
98. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) білім алушыны вокалдық өнердің жанрларымен, музыкалық терминдермен таныстыру;
2) ноталық сауатты, вокалдық шығармаларды сауатты және мәнерлі көркемдік орындауды үйрету;
3) халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетелдік композиторлардың шығармашылығын меңгеру негізінде тынысты, дикцияны, ырғақты, әншілік ұстанымды, орындау мәнерін қамтитын вокалдық-әншілік дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) бала дауысын қорғау ережелерін және тазалығын оқыту.
Дамыту:
1) білім алушының есту қабілетін, дауысты, ритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, музыкалық ойлауды, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) сахналық шеберлік дағдыларын меңгеру;
3) метр сезімін, қарқынды, ритмді дамыту;
4) ән айту бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік:
1) вокалдық-орындаушылық дағдыларды меңгеру арқылы музыка өнері әлеміне тарту;

2) воспитание художественного вкуса и развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;
3) воспитание культурной толерантности через вхождение в музыкальное искусство различных национальных традиций, стилей, эпох;
4) нравственное, духовное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание обучающихся;
5) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей.
99. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
100. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на формирование музыкального вкуса, развитие вокальных данных и творческих способностей обучающегося.
101. Программа дает возможность обучающемуся овладеть приемами вокального пения в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего актера.
102. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося, создает условия для приобретения опыта исполнительской практики и навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
103. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков пения, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области театрального искусства.
104. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских навыков и умений осуществляется в процессе работы над художественными произведениями, различными по содержанию, характеру и стилю. Музыкальное воспитание и развитие основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
105. Специфика индивидуального обучения предмету "Индивидуальный вокал" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
106. Предмет "Индивидуальный вокал" театрального отделения имеет свою специфику. Педагог формирует певческие навыки, сочетает с переживанием героев спектаклей, сценической выразительностью пения.
107. Обучающийся осваивает вокальную музыку музыкального спектакля, работает над индивидуальным вокальным репертуаром, создает сценический образ, где выразительность вокальной интонации рождается из понимания и представления действенного смысла музыки.

2) білім алушының көркемдік талғамын тәрбиелеу және рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
3) әртүрлі ұлттық дәстүрлер, стильдер, кезеңдердегі музыкалық өнерге енгізу арқылы мәдени төзімділікті тәрбиелеу;
4) білім алушыны адамгершілік, рухани, эстетикалық, патриоттық, интернационалдық тәрбиелеу;
5) еңбек сүйгіштікті, мақсатқа ұмтылушылықты және алға қойған мақсатына жету жолындағы табандылықты тәрбиелеу.
99. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтардың ұзақтықтары үлгілік оқу жоспарында анықталған.
100. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының музыкалық талғамын қалыптастыруға, вокалдық және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталуы болып табылады.
101. Бағдарлама білім алушыларға болашақ актердің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемде вокалдық ән айту тәсілдерін меңгеруге мүмкіндік береді.
102. Бағдарлама білім алушыны шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған, орындаушылық практика тәжірибесін және музыка өнерін зерттеу және меңгеруде өз бетінше жұмыс істеу дағдысын алуға жағдай жасайды.
103. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) театр өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
104. Білім алушыға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркем шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады. Музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
105. "Жеке вокал" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
106. Театр бөлімінің "Жеке вокал" пәнінің өзіне тән ерекшеліктері бар. Педагог әншілік дағдыларды қалыптастырады, спектакль кейіпкерлерінің бастан кешіруімен, ән айтудың сахналық мәнерлігімен үйлестіреді.
107. Білім алушы музыкалық спектакльдің вокалдық музыкасын меңгереді, жеке вокалдық репертуармен жұмыс істейді, вокалдық ырғақтың мәнерлігі музыканың әрекетті мағынасын түсіну және елестетуден туындайтын сахналық бейнені жасайды.

108. Педагог знает природу, специфику развития детского голоса, особенности возрастной физиологии и психологии, обучает пению на основе единства вокального, общего музыкального, художественного развития обучающегося.
109. Педагог учит детей умению слушать музыку, повторять на слух несложные мелодии с точным ритмическим рисунком. Работа основывается на примерах народных и популярных детских песен, на знакомстве с классическими детскими произведениями.
110. Работа ведется в рамках природного звучания голоса. Вырабатывается "сферичный" округлый звук, четкое произношение слов. С первых уроков вырабатывается умение выражать музыкальную мысль, четко определять предложения и фразы, кульминацию фраз, ударные слоги в словах.
Педагог развивает музыкальные способности (слух, ритм, память), исполнительские навыки (дыхание, звуковедение, строй, дикция), творческие способности обучающегося, интерес к музыке, творчеству, формирует его мировоззрение, расширяет жизненный опыт посредством осмысления репертуара.
111. Обучающийся под руководством педагога учится исполнительскому воплощению произведений, использованию элементов театрализации, приобретению опыта публичных выступлений.
112. Важную роль в процессе обучения обучающегося основным навыкам пения играют технические средства обучения. В помощь обучающемуся педагог предоставляет запись урока с текущими требованиями и упражнениями, которая обеспечит определенный уровень самоконтроля при отработке этих упражнений обучающимся самостоятельно.
113. Педагог, расширяя диапазон певческих возможностей обучающегося, следит за формированием и развитием вокально-технических навыков, учит выразительному, искреннему исполнению понятных, интересных ему песен.
114. Организация совместной работы педагога, концертмейстера, обучающегося помогает лучше понять и усвоить содержание произведения, укрепляет и совершенствует интонацию и ритмическую организацию.
115. Межпредметные связи предмета "Индивидуальный вокал" с предметами "Основы актерского мастерства", "Постановка голоса (вокал)", "Основы сценического движения" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
116. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, правильной певческой установкой;
2) формирование основ певческого дыхания, развития умения соблюдать в процессе пения певческую установку, обучение основным вокальным навыкам – правильному звукообразованию (мягкая атака), сохранению устойчивого положения гортани, спокойному вдоху без поднятия плеч, сохранению вдыхательного состояния при пении и спокойному, экономному выдоху;

108. Педагог бала дауысының табиғатын, даму ерекшеліктерін, физиологиялық және психологиялық жас ерекшеліктерін біледі, білім алушының вокалдық, жалпы музыкалық, көркемдік дамуының тұтастығы негізінде ән айтуға үйретеді.
109. Педагог балаларға музыканы тыңдай білуді, күрделі емес әуендерді нақты ритмикалық суреттермен естуі арқылы қайталауды үйретеді. Жұмыс халық және балаларға арналған белгілі әндердің үлгілеріне, классикалық балаларға арналған шығармалармен танысуға негізделеді.
110. Жұмыс дауыстың табиғи дыбысталуы шеңберінде жүргізіледі. "Сфералық" жұмырландырылған дыбыс, сөздерді анық айту дағдыландырылады. Алғашқы сабақтардан бастап музыкалық ойды көрсету білігі, сөйлемдер мен фразаларды, фразалардың шарықтау шегін, сөздердегі екпінді буындарды нақты анықтау пысықталады.
Педагог білім алушының музыкалық қабілеттерін (есту қабілеті, ритм, есте сақтау жады), орындаушылық дағдыларын (тыныс, дыбысты жүргізу, қатар, дикция), шығармашылық қабілеттерін, музыкаға деген қызығушылықтарын дағдыландырады, оның дүниетанымын қалыптастырады, репертуарды түсіну арқылы өмірлік тәжірибесін кеңейтеді.
111. Білім алушы педагогтің басшылығымен шығармаларды орындаушылық түрлендіруді, театрландыру элементтерін қолдануды, көпшілік алдында өнер көрсету тәжірибесін алуды үйретеді.
112. Оқытудың техникалық құралдары білім алушыларды ән айтудың негізгі дағдыларына оқыту процесінде маңызды рөл ойнайды. Педагог білім алушыларға ағымдағы талаптар мен көмек ретінде білім алушылардың аталған жаттығуларды өз бетінше пысықтауы кезінде өзін өзі бақылаудың белгілі деңгейін қамтамасыз ететін жаттығулармен сабақтың жазбаларын ұсынады.
113. Педагог білім алушының әншілік мүмкіндіктерінің диапазонын кеңейте отырып, вокалдық-техникалық дағдыларын қалыптастыруды және дамытуды қадағалайды, өзіне түсінікті, қызықты әндерді мәнерлеп, шынайы орындауды үйретеді.
114. Педагогтің, концертмейстердің, білім алушының бірге жүргізетін жұмысын ұйымдастыру шығарманың мазмұнын жақсы түсінуге және меңгеруге көмектеседі, ырғақтық және ритмикалық ұйымдастыруды бекітеді және жетілдіреді.
115. "Жеке вокал" пәнінің "Актерлік шеберлік негіздері", "Дауысты қою (вокал)", "Сахна қозғалысының негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
116. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дауыс аппаратының құрылымымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дұрыс әншілік ұстанымымен танысу;
2) әншілік тыныс негіздерін қалыптастыру, ән айту процесінде әншілік ұстанымды сақтау білігін дамыту, негізгі вокалдық дағдыларға үйрету - дұрыс дыбыс құрау (жұмсақ шабуыл), көмейдің тұрақты қалпын сақтау, иықты көтермей қалыпты тыныс алу, ән айту кезінде тыныс алу қалпын сақтау және қалыпты, демді үнемдеп шығару;

3) формирование навыков артикуляции, координации работы артикуляционного аппарата с дыхательными мышцами и мышцами горла;
4) развитие музыкального слуха, голоса (диапазона, беглости и тембральных возможностей), устойчивого интереса к вокально-исполнительской культуре;
5) обучающийся осваивает 2 вокализа, 2 песни.
117. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Пение как вид музыкально-исполнительской деятельности. Основные компоненты системы голосообразования: дыхательный аппарат, гортань, голосовые связки, артикуляционный аппарат. Тембровая окраска голоса. Возрастные особенности детских голосов.
Практика: диагностика уровня развития музыкальных способностей обучающихся.
Тема 2. Вокально-певческая установка. Основы правильного певческого дыхания. Основные певческие навыки: певческая установка, дыхание, звуковедение. Правильное положение корпуса, головы, естественность и свобода мышц лица, шеи, всего артикуляционного аппарата. Пение в положении "сидя", "стоя". Положение рук, ног в процессе пения. Мимика лица при пении.
Тема 3. Формирование детского голоса. Звукообразование. Образование голоса в гортани. Связь дыхания с другими элементами вокальной техники: атакой звука, пульсацией, дикцией, интонированием. Атака звука (твердая, мягкая, придыхательная). Образование тембра. Интонирование. Высокая позиция звучания. Типы звуковедения: legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато]. Пение на легато (в поступательном движении мелодии). Кантиленное пение.
Тема 4. Формирование музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков. Вокальное дыхание и его развитие. Виды вдоха и выдоха, задержка дыхания и сброс. Типы и фазы певческого дыхания. Элементы фонационного дыхания (взятие дыхания, задержка вдоха и сохранение состояния вдоха во время пения музыкальной фразы). Правильная организация вдоха и плавного выдоха. Контроль вдоха и выдоха, ритм и организация дыхания. Полузевок. Гигиена певческого голоса. Координация дыхания и звукообразования.
Практика: дыхательная гимнастика, включающая различные упражнения, направленные на освоение правильной дыхательной техники и подготовку дыхательной системы к пению.
Тема 5. Дикция и артикуляция. Артикуляционный аппарат в речи. Органы ротоглоточного канала: язык, губы, мягкое небо, зев, глотка, мышцы нижней челюсти. Гласные звуки. Свистящие звуки, шипящие звуки, сонорные звуки. Взаимосвязь речи и пения. Согласные звуки. Формирование гласных и произношение согласных на среднем участке диапазона. Выработка дикции в упражнениях подвижного темпа (скороговорки). Правила вокальной дикции.
Практика: артикуляционная гимнастика. Скороговорки и упражнения на четкость дикции. Фонопедические упражнения. Речевые игры с движением.
Тема 6. Слуховые навыки. Слуховое внимание и самоконтроль. Дифференцирование качественных сторон певческого звучания. Вокально-слуховые представления о певческом звуке и способах его образования. Осознание отдельных элементов звука, способов звукоизвлечения, артикуляции и дыхания. Вокальные упражнения.
Зависимость чистоты интонации от степени развитости музыкального слуха и от объема слуховых представлений. Нотная грамота. Термины. Закрепление правильной певческой установки.
Тема 7. Основные свойства певческого голоса: диапазон, тесситура, сила, тембр. Формирование основных свойств певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру). Выработка ощущения округлого звука. Формирование гласных и согласных, ясное произношение слов. Развитие диапазона.
Тема 8. Развитие певческого дыхания и опоры звука. Контроль при пении. Выработка напевного легкого звучания детских голосов, а также отчетливой артикуляции. Формирование исполнительских навыков.
Тема 9. Разбор и анализ поэтического текста и музыки. Развитие выразительности исполнения. Работа над музыкальной фразой. Работа над чистотой интонации: развитие координации слуха и голоса.
Тема 10. Жанры вокального искусства. Освоение жанра детской песни. Освоение жанра народной песни, ее особенности. Знакомство с жанром народной музыки. Развитие певческого голоса, музыкальных данных исходя из широкой напевности народной песни. Знакомство и с песнями разных народов.
Тема 11. Вокально-техническая работа. Исключительное богатство содержания, разнообразие жанров. Песни обрядовые, сатирические, трудовые, игровые, лирические и другие. Специфические черты народных песен. Широта дыхания одноголосых казахских песен, подголосочная полифония русской народной песни.
Тема 12. Вокально-интонационная работа. Распевание. Вокальные упражнения. Виды вокальной техники. Кантиленное звучание. Вокальная фразировка. Работа над вертикальным строем. Выравнивание партий по звучанию. Пение канонов. Работы над элементами трехголосия.
Тема 13. Выравнивание тембров, регистров. Интонирование интервалов, аккордов. Вокализация упражнений с целью выравнивания тембра, достижения кантилены, выразительной фразировки.
Тема 14. Развитая фантазия. Умение импровизировать. Импровизация – сущность, важность использования в вокальном искусстве. Навыки элементарной вокальной и ритмической импровизации.
Практика: соотношение движения и пения. Музыкально-пластические импровизации.
Тема 15. Голосоведение. Гармоническая основа вокальной импровизации. Повторение пройденного. Тональности кварто-квинтового круга, пение интервалов, аккордов, подбор аккомпанемента к мелодии, пение вокальных диктантов, цепочек ступеней лада, (аккордовых последовательностей).
Практика: формирование ладово-интонационных навыков: пение мелодий в канон, в интервал, попевок по звукам аккордов, небольших мелодических импровизаций. Исполнение гамм, повторение интервалов, аккордов, ладовых и импровизационных упражнений.
Тема 16. Раскрытие содержания музыки и стихотворного текста. Взаимосвязь средств музыкальной выразительности с текстовой частью сочинения. Общая характеристика и различные нюансы вокального произведения. Песенный образ: своеобразие и неповторимость, манера исполнения и эмоциональная выразительность, роль. Анализ собственного исполнения: выявление ошибок и способы их исправления.
Знакомство с вокальным произведением и его разбор. Разучивание – комплексная работа над вокально-техническими, выразительными и образно-эмоциональной стороной сочинения. Устранения трудностей исполнения. Практическая работа по формированию сценического образа.
Тема 17. Комплексная работа над произведением. Понятие сценической культуры. Вокально-исполнительская культура. Понятие "музыкальный номер". Создание творческого образа. Наглядно-образные методы. Соотношение движения и пения. Постижение навыков поведения на сценической площадке. Участие обучающихся в концертах различного уровня.

3) артикуляция дағдыларын, артикуляциялық аппараттың тыныс алу және тамақтың бұлшық еттерімен жұмысын үйлестіруді қалыптастыру;
4) музыкалық есту қабілетін, дауысты (диапазон, жүйріктілікті және тембрлік мүмкіндіктерді), вокалдық-орындаушылық мәдениетке деген тұрақты қызығушылықты дамыту;
5) білім алушы 2 вокализді, 2 әнді меңгереді.
117. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ән айту - музыкалық-орындаушылық қызметтің түрі. Дауыс құрау жүйесінің негізгі компоненттері: тыныс алу аппараты, көмей, дауыс желбезектері, артикуляциялық аппарат. Дауыстың тембрлік бояуы. Бала дауыстарының жас ерекшеліктері.
Практика: білім алушылардың музыкалық қабілеттерінің даму деңгейін диагностикалау.
2-тақырып. Вокалдық-әншілік ұстаным. Дұрыс әншілік тыныс негіздері. Негізгі әншілік дағдылар: әншілік ұстаным, тыныс, дыбысты жүргізу. Денені, бастың дұрыс қалпы, бет, мойын бұлшық еттерінің, барлық артикуляциялық аппараттың табиғилығы және еркіндігі. "Отырып", "тұрып" ән айту. Ән айту процесіндегі қолдардың, аяқтардың қалпы. Ән айту кезіндегі беттің мимикасы.
3-тақырып. Бала дауысын қалыптастыру. Дыбысты құрау. Дауыстың көмейде құралуы. Тыныстың вокалдық техниканың басқа элементтерімен байланысы: дыбыс шабуылы, қағыс, дикция, ырғақтау. Дыбыс шабуылы (қатты, жұмсақ, тыныс алды). Тембрдің құралуы. Ырғақтау. Дыбысталудың жоғары тұрғысы. Дыбысты жүргізудің түрлері: legato [легато], non legato [нон легато], staccato [стаккато]. Легатода ән айту (әуеннің ілгерілемелі қозғалысында). Кантиленді ән айту.
4-тақырып. Музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және дағдыларды қалыптастыру. Вокалдық тыныс және оны дамыту. Тыныс алу және демді шығару, демді ұстап тұру және тастау. Әншілік тыныстың түрлері мен фазалары. Фонациялық тыныстың элементтері (тыныс алу, демді ұстап тұру және музыкалық фразаны айту кезінде тыныс алу күйін сақтау). Тыныс алуды және демді баяу шығаруды дұрыс ұйымдастыру. Тыныс алу мен демді шығаруды бақылау, ритм және тынысты ұйымдастыру. Жартылай есінеу. Әншілік дауыстың тазалығы. Тыныс пен дыбыс құрауды ұйымдастыру.
Практика: дұрыс тыныс техникасын меңгеруге және тыныс алу жүйесін ән айтуға дайындауға бағытталған әртүрлі жаттығуларды қамтитын тыныс алу гимнастикасы.
5-тақырып. Дикция және артикуляция. Сөйлеудегі артикуляциялық аппарат. Ауыз жұтқыншақ жолдарының мүшелері: тіл, ерін, жұмсақ таңдай, жұтқыншақ, алқым, жақтың төменгі бөлігі. Дауысты дыбыстар. Сыбыс дыбыстар, шулы дыбыстар, үнді дыбыстар. Сөйлеу мен ән айтудың өзара байланысы. дауыссыз дыбыстар. дауыстыларды қалыптастыру және диапазонның орта бөлігінде дауыссыздарды айту. Қозғалмалы қарқынды жаттығулардағы дикцияны пысықтау (жаңылтпаш). Вокалдық техниканың ережелері.
Практика: артикуляциялық гимнастика. Дикцияның тазалығына арналған жаңылтпаштар мен жаттығулар. Фонопедия жаттығулары. Қимылдармен сөйлеу ойындары.
6-тақырып. Есту дағдылары. Есту зейіні және өзін бақылау. Әншілік дыбысталудың сараланған сапалық жақтары. Әншілік дыбыс пен оны құрау тәсілдері туралы вокалдық-есту түсініктері. Дыбыстың жеке элементтерін, дыбыс шығару тәсілдерін, артикуляция мен тынысты түсіну. Вокалдық жаттығулар.
Ырғақ тазалығының музыкалық есту қабілетінің даму деңгейіне және есту түсініктерінің көлеміне байланыстылығы. Ноталық сауат. Терминдер. Дұрыс әншілік ұстанымды бекіту.
7-тақырып. Әншілік дауыстың негізгі қасиеттері: диапазон, тесситура, күші, тембр. Әншілік дауыстың негізгі қасиеттерін қалыптастыру (сыңғырлауы, қалықтауы, тембрі бойныша түзулігі). Жұмыр дыбыс сезімін пысықтау. Дауыстылар мен дауыссыздарды қалыптастыру, сөздерді анық айту. Диапазонды дамыту.
8-тақырып. Әншілік тынысты және дыбыс тірегін дамыту. Ән айту кезіндегі бақылау. Бала дауыстарының жеңіл дыбысталуын, сондай-ақ анық артикуляциясын пысықтау. Орындаушылық дағдыларды қалыптастыру.
9-тақырып. Поэтикалық мәтінді және музыканы талдау және сараптау. Орындау мәнерлігін дамыту. Музыкалық фразамен жұмыс. Ырғақтың тазалығымен жұмыс: есту қабілетін және дауысты үйлестіруді дамыту.
10-тақырып. Вокалдық өнердің жанрлары. Балалар әні жанрын меңгеру. Халық әні жанрын меңгеру, оның ерекшеліктері. Халық музыкасы жанрымен танысу. Әншілік дауысты, халық әндерінің кең әндетілуіне байланысты музыкалық қабілеттерін дамыту. Әр түрлі халықтардың әндерімен танысу.
11-тақырып. Вокалдық-техникалық жұмыс. Мазмұнының ерекше байлығы, жанрлардың түрлілігі. Ғұрыптық, сатиралық, еңбек, ойын, лирикалық және басқа әндер. Халық әндерінің ерекше қасиеттері. Бір дауысты қазақ әндерінің тынысының кеңдігі, орыс халық әндерінің қосалқы дауыс полифониясы.
12-тақырып. Вокалдық-ырғақтық жұмыс. Әндету. Вокалдық жаттығулар. Вокалдық техниканың түрлері. Кантиленді дыбысталу. Вокалдық фразировка. Тік қатармен жұмыс. Дыбысталуы бойынша партияны түзету. Канондарды айту. Үш дауыстылық элементтерімен жұмыс.
13-тақырып. Тембрлерді, регистрлерді түзеу. Аралықтарды, аккордтарды ырғақтау. Тембрді түзету, кантиленаға қол жеткізу, мәнерлі фразировка мақсатымен жаттығуларды вокализдеу.
14-тақырып. Дамыған қиял. Суырып салу білігі. Суырып салу - мәні, вокалдық өнерде қолданудың маңыздылығы. Қарапайым вокалдық және ритмикалық суырып салу дағдылары.
Практика: қимыл мен әннің қатынасы. Музыкалық-пластикалық суырып салу.
15-тақырып. Дауыс туралы. Вокалдық суырып салудың гармониялық негізі. Өткенді қайталау. Квартты-квинтті шеңбердің үндестілігі, аралықтарды, аккордтарды айту, әуенге аккомпанементті іріктеу, вокалдық бақылауларды, мақамның сатылар тізбегін айту (аккордтық қатар).
Практика: мақамдық-ырғақтық дағдыларды қалыптастыру: әуендерді ережелермен, аралықтармен айту, аккордтардың дыбыстары бойынша ыңылдау, шағын әуендік суырып салу. Гаммаларды орындау, аралықтарды, мақамдарды және суырып салу жаттығуларын қайталау.
16-тақырып. Музыканың мазмұнын және өлеңнің мәтінін ашу. Музыкалық мәнерлеу құралдарының шығарманың мәтіндік бөліктерімен өзара байланысы. Вокалдық шығармалардың жалпы сипаты және әртүрлі нюанстары. Әншілік бейне: өзгешелігі және қайталанбауы, орындау мәнері және эмоциялық мәнері, рөлі. Өзінің орындауын талдау: қателерді анықтау және оларды түзету тәсілдері.
Вокалдық шығармамен танысу және оны талдау. Жаттау - шығарманың вокалдық-техникалық, мәнерлік және бейнелі-эмоциялық қатарымен кешенді жұмыс. Орындаудың қиындықтарын жою. Сахналық бейнені қалыптастыру бойынша практикалық жұмыс.
17-тақырып. Шығармамен кешенді жұмыс. Сахна мәдениеті түсінігі. Вокалдық-орындаушылық мәдениет. "Музыкалық нөмір" түсінігі. Шығармашылық бейнені құру. Көрнекілік-бейнелі әдістер. Қимыл мен ән айтудың қатынасы. Сахна алаңында өзін ұстау дағдыларын меңгеру. Білім алушылардың әртүрлі деңгейдегі концерттерге қатысуы.

118. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные компоненты системы голосообразования: дыхательный аппарат, гортань, голосовые связки, артикуляционный аппарат;
2) знает возрастные особенности детских голосов;
3) знает основы правильного певческого дыхания;
4) знает основные певческие навыки: певческая установка, дыхание, звуковедение;
5) умеет связывать дыхание с другими элементами вокальной техники: атакой звука, пульсацией, дикцией, интонированием;
6) знает виды дыхания;
7) умеет выполнять дыхательную гимнастику, артикуляционные упражнения;
8) умеет правильно произносить гласные и согласные звуки;
9) умеет правильно произносить скороговорки на четкость дикции;
10) умеет выполнять вокальные упражнения;
11) знает основные свойства певческого голоса: диапазон, тесситура, сила, тембр;
12) самостоятельно выполняет разбор и анализ поэтического текста и музыки;
13) знает жанры вокального искусства;
14) знает гармоническую основу вокальной импровизации;
15) знает вокально-исполнительскую культуру.
119. Программные требования во 2 классе:
1) работа над точностью интонирования, развитием внутреннего вокального слуха, выработкой ощущений разных вокальных приемов и над нюансировкой;
2) работа над техникой подвижности голоса в пределах определенного диапазона, используя распевки, упражнения и несложные произведения, в которых присутствуют распевы гласных – два, три звука на один слог;
3) объяснение разницы речевого и вокального дыхания: пение на выдохе, после вдоха – задержка дыхания для четкого и правильного начала пения, внимание характеру произведения и эмоциональному исполнению;
4) знакомство с характерными особенностями сольного исполнения, комплексом вокальных упражнений для развития певческого голоса, упражнениями на укрепление примарной зоны звучания детского голоса, сочетание различных слогов-фонем;
5) освоение пения упражнений с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента, закрепление навыков певческой установки, пения с различной динамикой. пения на пиано, мецца воче (вполголоса);
6) знакомство с правилами вокальной артикуляции, музыкальными формами, подготовкой песенного репертуара, различными нюансами вокального произведения, манерой исполнения песни;
7) формирование умений создавать сценический образ, разучивать движения, создавать игровые и театрализованные моменты для создания образа песни, анализировать собственное исполнение;
8) формирование вокального слуха обучающегося, его способности слышать достоинства и недостатки звучания голоса, анализировать качество пения, как профессиональных исполнителей, так и собственное исполнение;

118. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс құрау жүйесінің негізгі компоненттерін біледі: тыныс алу аппараты, көмей, дауыс желбезектері, артикуляциялық аппарат;
2) бала дауысының жас ерекшеліктерін біледі;
3) дұрыс әншілік тыныстың негіздерін біледі;
4) негізгі әншілік дағдыларды біледі: әншілік ұстаным, тыныс, дыбыс жүргізу;
5) тынысты вокалдық техниканың басқа да элементтерімен байланыстыра алады: дыбыс шабуылы, қағыс, дикция, ырғақтау;
6) тыныстың түрлерін біледі;
7) тыныс алу гимнастикасын, артикуляциялық жаттығуларды орындай алады;
8) дауысты және дауыссыз дыбыстарды дұрыс айта алады;
9) дикцияның тазалығына арналған жаңылтпаштарды дұрыс айта алады;
10) вокалдық жаттығуларды орындай алады;
11) әншілік дауыстың негізгі қасиеттерін: диапазон, тесситура, күші, тембрді біледі;
12) поэтикалық мәтінді және музыканы өз бетінше қарастырады және талдауды орындайды;
13) вокалдық өнердің жанрларын біледі;
14) вокалдық суырып салудың гармоникалық негізін біледі;
15) вокалды-орындаушылық мәдениетті біледі.
119. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) нақты ырғақтау, ішкі вокалдық есту қабілетін дамыту, әртүрлі вокалдық тәсілдер сезімін пысықтау және нюансировка бойынша жұмыс;
2) екі, үш дыбысты бір буын - құрамында дауыстылар шығарудан тұратын әндетулерді, жаттығуларды және күрделі емес шығармаларды қолданып, белгілі диапазон шеңберінде дауыстың қозғалғыштық техникасы бойынша жұмыс;
3) тіл және вокалдық тыныстың айырмашылығын түсіндіру: демді шығарғанда әнді айту, тыныс алғаннан кейін - әнді анық және дұрыс бастау үшін демді ұстап тұру, шығарманың сипаты және эмоциямен орынауына назар аудару;
4) жеке орындауға тән ерекшеліктермен, әншілік дауысты дамытуға арналған вокалдық жаттығулар кешенімен, бала дауысының примарлық аймағын бекітуге арналған жаттығулармен, әртүрлі буын-фонемаларды үйлестірумен танысу;
5) жаттығуларды музыкалық аспаптардың сүйемелдеуімен және сүйемелдеуінсіз айтуды меңгеру, әншілік ұстаным дағдыларын бекіту, әртүрлі динамикамен айту, piano, mezza voce (сыбырлап) айту;
6) вокалдық артикуляцияның ережелерімен, музыкалық формалармен, ән репертуарын әзірлеумен, вокалдық шығарманың әртүрлі нюанстарымен, әнді орындау мәнерімен танысу;
7) сахналық бейнені құру білігін қалыптастыру, қимылдарды жаттау, бидің бейнесін жасау үшін ойындық және театрландырылған сәттерді құру, өзінің орындауын талдау;
8) білім алушының вокалдық қабілетін, дауыстың дыбысталуының артықшылықтары мен кемшіліктерін есту қабілетін, кәсіпқой орындаушылардың, сондай-ақ өзінің орындауындағы ән айту сапасын талдауды қалыптастыру;

9) освоение принципов работы с микрофоном, пения с микрофоном, работы с фонограммой, разучивание музыкального текста произведения, записанного в качестве образца, воспроизведение музыкального текста с достаточной точностью;
10) совершенствование навыков исполнения в соответствии со стилем произведения, самостоятельное изменение характера мелодической линии в соответствии с различными вариантами музыкальной аранжировки.
120. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Прослушивание голоса. Объяснение целей и задач предмета. Характерные особенности сольного исполнения. Прослушивание голоса обучающегося. Диагностика уровня развития его музыкальных способностей.
Тема 2. Распевание. Вокальные упражнения. Комплекс вокальных упражнений для развития певческого голоса. Концентрический метод обучения пению, его основные положения. Упражнения на укрепление примарной зоны звучания детского голоса. Выравнивание звуков в сторону их "округления". Пение в нюансе mf [меццо-форте] во избежание форсирования звука. Фонетический метод обучения пению. Основные положения. Упражнения на сочетание различных слогов-фонем. Усиление резонирования звука. Метод аналитического показа с ответным подражанием услышанному образцу.
Пение упражнений с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента.
Тема 3. Закрепление навыков певческой установки. Приемы звуковедения (staccato [стаккато], marcato [маркато]). Значение звуковедения. Понятие атака звука. Роль и значение. Типы атаки звука. Мягкая атака как основная форма звукообразования. Приемы звуковедения (staccato [стаккато], marcato [маркато]). Значение звуковедения. Связь дыхания с другими элементами вокальной техники: атакой звука, пульсацией, дикцией, интонированием.
Тема 4. Понятие атака звука. Роль и значение. Типы атаки звука. Мягкая атака как основная форма звукообразования. Связь дыхания с другими элементами вокальной техники: атакой звука, пульсацией, дикцией, интонированием.
Тема 5. Динамика. Навык пения с различной динамикой. Пение попевок с различной динамикой. Осваивание навыков пения на Рiano, mezza voce [пиано, мецца войс] (вполголоса). Сохранение тембра и четкости дикции.
Тема 6. Дыхание, его роль и значение. Виды дыхания. Связь дыхания с другими элементами вокальной техники: атакой звука, пульсацией, дикцией, интонированием.
Тема 7. Дыхательная гимнастика, включающая различные упражнения, направленные на освоение правильной дыхательной техники и подготовку дыхательной системы к пению.
Тема 8. Понятие "артикуляция". Взаимосвязь речи и пения. Работа органов речи. Роль и значение в пении губ, языка, мягкого неба, голосовых связок. Правила вокальной артикуляции.
Тема 9. Артикуляционная гимнастика. Скороговорки и упражнения на четкость произношения.
Тема 10. Речевые игры и упражнения. Развитие чувства ритма, дикции, артикуляции, динамических оттенков. Знакомство с музыкальными формами. Сопровождение исполнения упражнения его выразительностью, мимикой, жестами. Раскрытие творческого воображения, фантазии.
Тема 11. Пение как вид музыкальной деятельности. Понятие о сольном вокале. Понятие "голос".
Тема 12. Гигиена детского голоса. Требования и условия нормальной работы дыхательных органов. Болезни горла и носа, их влияние на голос. Воспаление трахеи. Меры профилактики лор-болезней, их необходимость.
Тема 13. Подготовка репертуара и творческая деятельность. Подготовка репертуара. Важность раскрытия содержания музыки и стихотворного текста. Взаимосвязь средств музыкальной выразительности с текстовой частью сочинения.
Тема 14. Общая характеристика и различные нюансы вокального произведения. Песенный образ: своеобразие и неповторимость, манера исполнения и эмоциональная выразительность, роль. Анализ собственного исполнения: выявление ошибок и способы их исправления.
Тема 15. Знакомство с вокальным произведением и его разбор. Впевание, направленное на совершенствование исполнения. Практическая работа по формированию сценического образа. Разучивание движений, создание игровых и театрализованных моментов для создания образа песни.
Тема 16. Игровая деятельность, театрализация. Игры, направленные на развитие музыкально-слуховых, ритмических способностей, активизацию творческой самореализации учащихся.
Тема 17. Расширение музыкального кругозора и формирование музыкальной культуры. Прослушивание аудио- и видеозаписей. Формирование вокального слуха обучающегося, его способности слышать достоинства и недостатки звучания голоса; анализ качества пения, как профессиональных исполнителей, так и собственное исполнение. Обсуждение, анализ в ходе прослушивания аудио- и видеозаписей.
Тема 18. Основные принципы работы с микрофоном. Виды микрофонов по назначению и области применения. Технические особенности микрофонов. Основные проблемы при работе с микрофоном. Практика: Освоение пения с микрофоном. Постановка руки, держащей микрофон.
Тема 19. Навыки работы с фонограммой. Понятие "фонограмма". Универсальность фонограммы в решении учебно-воспитательных задач, рациональной организации самостоятельной работы вокалиста. Достоинства и недостатки. Практика. Разучивание музыкального текста произведения, записанного в качестве образца. Подбор музыкального произведения по слуху. Воспроизведение музыкального текста с достаточной точностью.
Тема 20. Отработка отдельных вокальных приемов, штрихов. Совершенствование навыков исполнения в соответствии со стилем произведения. Умение слышать и корректировать свой голос в общей музыкальной палитре. Работа как по нотному тексту, так и по слуху. Самостоятельное изменение характера мелодической линии в соответствии с различными вариантами музыкальной аранжировки при наличии нескольких фонограмм на данное произведение. Акустический аккомпанемент. Пение без сопровождения.

9) микрофонмен жұмыс істеу қағидаттарын, микрофонмен ән айтуды меңгеру, үлгі ретінде жазылған шығарманың музыкалық мәтінін жаттау, музыкалық мәтінде жеткілікті деңгейде дәл жеткізу;
10) шығарманың стиліне сәйкес орындау дағдыларын жетілдіру, әртүрлі музыкалық аранжировка нұсқаларына сәйкес әуен тізбегінің сипатын өз бетінше өзгерту.
120. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Дауысты тыңдау. Пәннің мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. Жеке орындауға тән ерекшеліктер. Білім алушының дауысын тыңдау. Оның музыкалық қабілеттерінің даму деңгейін диагностикалау.
2-тақырып. Әндету. Вокалдық жаттығулар. Әншілік дауысты дамытуға арналған вокалдық жаттығулар кешені. Әнге оқытудың зейінді шоғырландыру тәсілі, оның негізгі күйлері. Бала дауысының дыбысталуының примарлық аралығын бекітуге арналған жаттығулар. Дыбыстарды олардың "жұмырлану" жағына қарай тегістеу. Дыбыстың жылдамдатылуына жол бермеу үшін mf [меццо-форте] нюансында ән айту. Ән айтуға оқытудың фонетикалық әдісі. Негізгі қалыптар. Әртүрлі буын-фонемдерді үйлестіруге арналған жаттығулар. Дыбысты жаңғыртуды күшейту. Естілген бейнеге жауап еліктеумен сараптамалық көрсетілім әдісі.
Жаттығуларды музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен және сүйемелдеуінсіз айту.
3-тақырып. Әншілік ұстаным дағдыларын бекіту. Дыбысты жүргізу тәсілдері (staccato [стаккато], marcato [маркато]). Дыбыс жүргізудің мәні. Дыбыс шабуылы. Рөлі мен мәні. Дыбыс шабуылының түрлері. Жұмсақ шабуыл - дыбысты құраудың негізгі формасы. Дыбысты жүргізу тәсілдері (staccato [стаккато], marcato [маркато]). Дыбыс жүргізудің мәні. Тыныстың вокалдық техниканың басқа элементтерімен байланысы: дыбыс шабуылы, қағыс, дикция, ырғақтау.
4-тақырып. Дыбыс шабуылы түсінігі. Рөлі мен мәні. Дыбыс шабуылының түрлері. Жұмсақ шабуыл - дыбыс құраудың негізгі формасы. Тыныстың вокалдық техниканың басқа элементтерімен байланысы: дыбыс шабуылы, қағыс, дикция, ырғақтау.
5-тақырып. Динамика. Әртүрлі динамикамен ән айту дағдылары. Әртүрлі динамикамен әндерді айту. Пиано, мецца (сыбырлап) ән айту дағдыларын меңгеру. Рiano, mezza voce [пиано, мецца войс] (сыбырлап) ән айту дағдыларын меңгеру. Дикцияның тембрін және анықтылығын сақтау.
6-тақырып. Тыныс, оның рөлі мен мәні. Тыныстың түрлері. Тыныстың вокалдық техниканың басқа элементтерімен байланысы: дыбыс шабуылы, қағыс, дикция, ырғақтау.
7-тақырып. Дұрыс тыныс алу техникасын меңгеруге және тыныс алу жүйесін ән айтуға дайындауға бағытталған әртүрлі жаттығуларды қамтитын тыныс алу гимнастикасы.
8-тақырып. "Артикуляция" түсінігі. Тіл мен ән айтудың өзара байланысы. Сөйлеу мүшелерінің жұмысы. Ән айтудағы еріннің, тілдің, жұмсақ таңдайдың, дауыс желбезектерінің рөлі мен мәні. Вокалдық артикуляция ережелері.
9-тақырып. Артикуляциялық гимнастика. Дұрыс сөйлеуге арналған жаңылтпаштар мен жаттығулар.
10-тақырып. Сөйлеуге арналған ойындар мен жаттығулар. Ритм сезімін, дикция, артикуляция, динамикалық реңктер сезімін дамыту. Музыкалық формалармен танысу. Жаттығуларды орындауды оның мәнерлігімен, мимикамен, қимылдармен сүйемелдеу. Шығармашылық елестетуін, қиялды ашу.
11-тақырып. Ән айту - музыкалық қызметтің түрі. Жеке вокал туралы түсінік. "Дауыс" түсінігі.
12-тақырып. Бала дауысының тазалығы. Тыныс алу мүшелерінің қалыпты жұмысына қойылатын талаптар мен шарттар. Тамақ пен мұрын аурулары, олардың дауысқа әсері. Кеңірдектің қабынуы. Мұрын-тамақ ауруларының алдын алу шаралары, олардың қажеттілігі.
13-тақырып. Репертуарды дайындау және шығармашылық қызмет. Репертуарды дайындау. Музыка мен өлең мәтіндерінің мазмұнын ашудағы маңыздылығы. Музыкалық мәнерлеу құралдарының шығарманың мәтіндік бөлігімен өзара байланысы.
14-тақырып. Вокалдық шығарманың жалпы сипаттамасы және әртүрлі нюанстары. Әншілік бейне: өзгешелігі және қайталанбауы, орындау мәнері және эмоциялық мәнерлігі, рөлі. Өзінің орындауын талдау: қателерді анықтау және оларды жою тәсілдері.
15-тақырып. Вокалдық шығармалармен танысу және оны талдау. Орындауды жетілдіруге бағытталған әндетулер. Сахналық бейнені қалыптастыру бойынша практикалық жұмыс. Қимылдарды жаттау, әннің бейнесін құру үшін ойын және театрландырылған сәттерді құру.
16-тақырып. Ойын қызметі, театрландыру. Музыкалық есту қабілеттерін дамытуға, ритмикалық қабілеттерге, білім алушылардың шығармашылық өзін танытуын белсендіруге бағытталған ойындар.
17-тақырып. Музыкалық ой-өрісті кеңейту және музыкалық мәдениетті қалыптастыру. Аудио және бейне жазбаларды тыңдау. Білім алушының вокалдық қабілеттерін, оның дауыстың дыбысталуының артықшылықтары мен кемшіліктерін есту қабілетін қалыптастыру; кәсіпқой орындаушылардың, сондай-ақ өзінің орындауында ән айту сапасын талдау. Аудио және бейне жазбаларды тыңдау барысында талқылау, талдау.
18-тақырып. Микрофонмен жұмыстың негізгі қағидаттары. Арналуы бойынша микрофонның түрлері және қолдану аясы. Микрофондардың техникалық ерекшеліктері. Микрофонмен жұмыс істеу кезіндегі негізгі мәселелер. Практика: микрофонмен ән айтуды меңгеру. Микрофонды ұстап тұратын қолды қою.
19-тақырып. Фонограммамен жұмыс дағдылары. "Фонограмма" түсінігі. Оқу-тәрбие міндеттерін шешудегі, вокалшының өз бетінше жұмысты оңтайлы ұйымдастырудағы фонограмманың ерекшелігі. Практика. Үлгі ретінде жазылған шығарманың музыкалық мәтінін жаттау. Музыкалық шығарманы есту арқылы теру. Музыкалық мәтінді жеткілікті нақтылықпен шығару.
20-тақырып. Жеке вокалдық тәсілдерді, штрихтарды пысықтау. Шығарманың стиліне сәйкес орындау дағдыларын жетілдіру. Жалпы музыкалық бояудағы өз дауысын есту және түзету білігі. Ноталық мәтін, сондай-ақ есту қабілеті бойынша жұмыс. Аталған шығармаға арналған бірнеше фонограмманың болуы кезінде музыкалық аранжировканың әртүрлі нұсқаларына сәйкес әуендік тізбектің сипатын өз бетінше өзгерту. Акустикалық сүйемелдеу. Сүйемелдеусіз ән айту.

121. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает комплекс вокальных упражнений для развития певческого голоса;
2) знает упражнения на укрепление примарной зоны звучания детского голоса;
3) знает упражнения на сочетание различных слогов-фонем;
4) умеет петь упражнения с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента.
5) знает приемы звуковедения;
6) осваивает навыки пения с различной динамикой;
7) осваивает навыки пения на пиано, mezza voce [мецце войс];
8) владеет правильной дыхательной техникой;
9) знает правила вокальной артикуляции;
10) выполняет артикуляционную гимнастику;
13) знает и соблюдает гигиену детского голоса;
14) знает о взаимосвязи средств музыкальной выразительности с текстовой частью сочинения;
15) знает игровые и театрализованные моменты для создания образа песни;
16) умеет анализировать качество пения, как профессиональных исполнителей, так и собственное исполнение;
17) владеет навыками пения с микрофоном;
18) владеет навыками работы с фонограммой;
19) знает отдельные вокальные приемы, штрихи, совершенствует навыки исполнения в соответствии со стилем произведения;
20) умеет слышать и корректировать свой голос в общей музыкальной палитре;
21) умеет работать по нотному тексту и слуху;
22) умеет самостоятельно изменять характер мелодической линии в соответствии с различными вариантами музыкальной аранжировки.
122. Программные требования в 3 классе:
1) работа над выработкой точности интонации, четкостью проговаривания согласных звуков, кантиленой гласных, певческим дыханием, расширением диапазона, выработкой "сферичного" звука, сглаживанием переходных звуков;
2) работа над воспитанием сознательного отношения к техническим и художественным приемам, овладение всеми способами музыкальной выразительности, эмоциональное исполнение в характере;
3) дальнейшее знакомство с комплексом вокальных упражнений для развития певческого голоса, концентрическим методом обучения пению, упражнениями на укрепление примарной зоны звучания детского голоса, выравниванием звуков в сторону их "округления", пением в нюансе mf [меццо-форте] во избежание форсирования звука;
4) дальнейшее освоение пения упражнений с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента, правильного формирования звука, интонации в пении, подготовки репертуара, умений раскрывать содержание музыки и стихотворного текста;
5) дальнейшее формирование звука, устранение неравномерности развития голосового аппарата, голосовой функции, развитие интонационного эмоционального и звуковысотного слуха, развитие способностей эмоционального и звуковысотного интонирования, освоение элементов музыки, интонации в пении, ее выразительных возможностей,

121. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әншілік дауысты дамытуға арналған вокалдық жаттығулар кешенін біледі;
2) бала дауысының дыбысталуының примарлық аймағын бекітуге арналған жаттығуларды біледі;
3) әртүрлі буын-фонемаларды үйлестіруге арналған жаттығуларды біледі;
4) жаттығуларды музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен және сүйемелдеуінсіз орындай алады;
5) дыбысты жүргізу тәсілдерін біледі;
6) әртүрлі динамикамен ән айту дағдыларын меңгереді;
7) piano, mezza voce [пиано, мецца войс] ән айту дағдыларына ие болады;
8) дұрыс тыныс алу техникасын біледі;
9) вокалдық артикуляцияның ережелерін біледі;
10) артикуляциялық гимнастиканы орындайды;
13) бала дауысының тазалығын біледі және сақтайды;
14) музыкалық мәнерлеу құралдарының шығарманың мәтіндік бөлігімен өзара байланысын біледі;
15) әннің бейнесі құру үшін ойын және театрландырылған сәттерді біледі;
16) кәсіпқой орындаушылардың, сондай-ақ өзінің орындауындағы ән айтудың сапасын талдай алады;
17) микрофонмен ән айту дағдыларын біледі;
18) фонограммамен жұмыс істеу дағдыларын біледі;
19) жеке вокалдық тәсілдерді, штрихтарды біледі, шығарманың стиліне сәйкес орындау дағдыларын жетілдіріледі;
20) жалпы музыкалық бояудағы өз дауысын естуді және түзетуді біледі;
21) ноталық мәтін және есту қабілеті бойынша жұмыс істеуді біледі;
22) музыкалық аранжировканың әртүрлі нұсқаларына сәйкес әуендік тізбектің сипатын өз бетінше өзгертуді біледі.
122. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ырғақтаудың нақтылығын, дауыссыз дыбыстарды анық айтуды дағдыландыру, дауыстылар кантиленасымен, әншілік тыныспен, диапазонды кеңейтумен, "сфералық" дыбысты дағдыландыру, ауыспалы дыбыстарды жұмсарту бойынша жұмыс;
2) техникалық және көркемдік тәсілдерге саналы көзқарасты тәрбиелеу, барлық музыкалық мәнерліктің тәсілдерін меңгеру, әнді эмоциялық сипатта орындау бойынша жұмыс;
3) әншілік дауысты дамыту үшін вокалдық жаттығулар кешенімен, ән айтуға үйретудің шоғырландыру әдістерімен, бала дауысының дыбысталуының примарлық аймағын бекітуге арналған жаттығулармен, дыбыстарды олардың "жұмырлану" жағына қарай түзеу, дыбыстарды жылдам шығаруды болдырмау үшін mf [меццо-форте] нюансында айтумен таныстыру;
4) жаттығуларды музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен және сүйемелдеуінсіз айтуды, дыбысты, ән айтудағы ырғақты дұрыс қалыптастыру, репертуарды дайындау, музыканың мазмұны мен өлең мәтінін ашу білігін меңгеруді әрі қарай жалғастыру;
5) дыбысты әрі қарай қалыптастыру, дауыс аппаратының, дауыс қызметінің әртүрлі дамуын жою, ырғақтық эмоциялық және жоғары дыбысты ырғақтауды дамыту, музыканың элементтерін, ән айтудағы ырғақты, оның мәнерлік мүмкіндіктерін дамыту;

6) привитие навыков анализа прослушанного произведения на предмет использования композитором средств музыкальной выразительности, подготовка голосового аппарата к голосообразованию, выявление в пении ошибок и способов их исправления;
7) освоение понятий пульсация, дикция, интонирование, звуковысотный диапазон, резонаторы, кантилена, темп, динамика, тембр, регистр, интонация, пульсация, дикция, интонирование, песенный образ, певческая установка;
8) формирование сценического образа, музыкальной культуры, художественного вкуса, расширение музыкального кругозора, разучивание движений, создание игровых и театрализованных моментов для создания образа песни, самостоятельное изменение характера мелодической линии в соответствии с различными вариантами музыкальной аранжировки;
9) формирование исполнительской культуры обучающегося, его способности слышать достоинства, недостатки звучания голоса, освоение пения с микрофоном, навыков и умений, необходимых для работы в студии, отработка отдельных вокальных приемов, штрихов, совершенствование навыков исполнения в соответствии со стилем произведения, умение слышать и корректировать свой голос в общей музыкальной палитре по нотному тексту и слуху;
10) формирование навыков работы с фонограммой, микрофоном, организация концертно-исполнительской деятельности.
123. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Прослушивание голосов. Характерные особенности сольного исполнения. Практика: прослушивание голоса обучающегося. Подробная диагностика уровня развития его музыкальных способностей в начале третьего года обучения.
Тема 2. Распевание. Вокальные упражнения. Комплекс вокальных упражнений для развития певческого голоса. Концентрический метод обучения пению, его основные положения.
Тема 3. Упражнения на укрепление примарной зоны звучания детского голоса; выравнивание звуков в сторону их "округления"; пение в нюансе mf во избежание форсирования звука.
Тема 4. Фонетический метод обучения пению. Основные положения. Упражнения на сочетание различных слогов-фонем. Усиление резонирования звука. Метод аналитического показа с ответным подражанием услышанному образцу. Пение упражнений с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента.
Тема 5. Певческая установка. Отработка полученных вокальных навыков. Понятия "звуковедение" и "звукообразование", "кантиленное звучание". Элементы вокальной техники: пульсация, дикция, интонирование. звуковысотный диапазон. Резонаторы.
Тема 6. Правильное формирование звука. Устранение неравномерности развития голосового аппарата и голосовой функции, развитие интонационного эмоционального и звуковысотного слуха, способности эмоционального и звуковысотного интонирования, освоение элементов музыки. Интонация в пении, ее выразительные возможности.
Тема 7. Звуковедение и звукообразование: понятие "кантилена". Определение средств музыкальной выразительности: темп, динамика, тембр, регистр, интонация.
Тема 8. Анализ прослушанного произведения на предмет использования композитором средств музыкальной выразительности и их влияние на формирование образа произведения.
Тема 9. Элементы вокальной техники: пульсация, дикция, интонирование.
Тема 10. Правильное формирование звука.
Тема 11. Интонация в пении, ее выразительные возможности.
Тема 12. 3вуковысотный диапазон. Резонаторы.
Тема 13. Средства музыкальной выразительности. Выразительность исполнения.
Тема 14. Подготовка дыхательной системы к пению. Виды вдоха и выдоха, опора дыхания. Подготовка голосового аппарата к голосообразованию. Задержка дыхания. Дыхательная позиция и установка.
Тема 15. Понятие "опора дыхания". Фиксации положения вдыхательной позиции. Фазы певческого дыхания: вдыхание, задержка набранного воздуха, выдыхание. Виды вдоха и выдоха. Практика: Дыхательная гимнастика, включающая различные упражнения, направленные на освоение правильной дыхательной техники и подготовку дыхательной системы к пению.
Тема 16. Качество дикции: разборчивость, осмысленность, грамотность. Дикционный тренинг. Теория: Пути развития правильной дикции и грамотной речи. Проблемы речи в современное время. Иноязычные и сленговые слова и выражения. Практика: Дикционный тренинг. Скороговорки и упражнения на четкость дикции.
Тема 17. Гигиена детского голоса.
Тема 18. Подготовка репертуара и музыкально-творческая деятельность. Важность раскрытия содержания музыки и стихотворного текста. Взаимосвязь средств музыкальной выразительности с текстовой частью сочинения. Общая характеристика и различные нюансы вокального произведения.
Тема 19. Песенный образ: своеобразие и неповторимость, манера исполнения и эмоциональная выразительность, роль.
Тема 20. Анализ собственного исполнения: выявление ошибок и способы их исправления. Практика: знакомство с вокальным произведением и его разбор. Впевание, направленное на совершенствование исполнения.
Тема 21. Практическая работа по формированию сценического образа. Разучивание движений, создание игровых и театрализованных моментов для создания образа песни.
Тема 22. Формирование музыкальной культуры, художественного вкуса, расширение музыкального кругозора. Прослушивание аудио - и видеозаписей. Формирование вокального слуха учащихся, их способности слышать достоинства и недостатки звучания голоса; анализировать качество пения, как профессиональных исполнителей, так и собственного исполнения.
Тема 23. Правила работы с микрофоном. Теория: Виды микрофонов по назначению и области применения. Технические особенности микрофонов. Основные проблемы при работе с микрофоном. Практика: Освоение пения с микрофоном. Постановка руки, держащей микрофон.
Тема 24. Навыки и умения, необходимые для работы в студии. Понятие "фонограмма". Ее универсальность в решении учебно-воспитательных задач, в рациональной организации самостоятельной работы вокалиста. Достоинства и недостатки.
Тема 25. Разучивание музыкального текста произведения, записанного в качестве образца. Подбор музыкального произведения по слуху. Воспроизведение музыкального текста с достаточной точностью. Отработка отдельных вокальных приемов, штрихов, совершенствование навыков исполнения в соответствии со стилем произведения, умение слышать и корректировать свой голос в общей музыкальной палитре. Работа, как по нотному тексту, так и по слуху.
Тема 26. Самостоятельное изменение характера мелодической линии в соответствии с различными вариантами музыкальной аранжировки (наличие нескольких фонограмм на данное произведение, акустический аккомпанемент, пение без сопровождения).
Тема 27. Сценическая культура. Понятие вокально-исполнительской культуры: правила поведения на сцене, движение на сцене. Условия создания яркого сценического образа. Жесты вокалиста, мимика, глаза и улыбка. Певческая установка в различных ситуациях сценического действия.
Тема 28. Понятие вокально-исполнительской культуры. Правила поведения на сцене. Движение на сцене.
Тема 29. Использование полученных знаний на сцене. Формирование навыков работы с фонограммой, микрофоном. Возможные варианты движений при работе над сценическим образом. Концертно-исполнительская деятельность.

6) тыңдалған шығармадағы композитордың музыкалық мәнерлеу құралдарын қолдануын талдау дағдысын дағдыландыру, дауыс аппаратын дауысты құрауға дайындау, ән айту кезіндегі қателерді және оларды түзету тәсілдерін анықтау;
7) қағыс, дикция, ырғақтау, жоғары дыбысты диапазон, резонатор, кантилена, қарқын, динамика, тембр, регистр, ырғақ, қағыс, дикция, ырғақтау, әншілік бейне, әншілік ұсаным түсініктерін меңгеру;
8) сахналық бейнені, көркемдік талғамды қалыптастыру, музыкалық өй-өрістерін кеңейту, қимылдарды жаттау, әннің бейнесін жасау үшін ойындық және театрландырылған сәттерді құру, музыкалық аранжировканың әртүрлі нұсқаларына сәйкес әуен тізбегінің сипатын өз бетінше өзгерту;
9) білім алушының орындаушылық мәдениетін, оның дауыстың дыбысталуындағы артықшылықтар мен кемшіліктерді есту қабілетін қалыптастыру, микрофонмен ән айтуды, студияда жұмыс істеуге қажетті дағдылар мен білікті меңгеру, жеке вокалдық тәсілдерді, штрихтарды пысықтау, шығарманың стиліне сәйкес орындау дағдыларын жетілдіру, ноталық мәтін және естуі бойынша жалпы музыкалық палитрада өз дауысын есту және түзету білігі;
10) фонограммамен, микрофонмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, концерттік-орындаушылық қызметті ұйымдастыру.
123. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Дауыстарды тыңдау. Жеке орындаушылыққа тән ерекшеліктер. Практика: білім алушының дауысын тыңдау. Оның үшінші оқу жылының басындағы музыкалық қабілеттерінің даму деңгейін мұқият диагностикалау.
2-тақырып. Әндету. Вокалдық жаттығулар. Әншілік дауысты дамытуға арналған вокалдық жаттығулардың кешені. Ән айтуға оқытудың назарды шоғырландыру әдісі, оның негізгі ережелері.
3-тақырып. Бала дауысының примарлық аймағының дыбысталуын бекітуге арналған жаттығулар; дыбыстарды олардың "жұмырлану" жағына қарай түзеу; дыбыстарды жылдамдатып айтуға жол бермеу үшін mf нюансында айту.
4-тақырып. Ән айтуға оқытудың фонетикалық әдісі. Негізгі қалыптар. Әртүрлі буын-фонемаларды үйлестіруге арналған жаттығулар. Дыбысты жаңғыртуды күшейту. Тыңдалған үлгіні жауаптық еліктеумен талдауды көрсету әдісі. Жаттығуларды музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен және сүйемелдеуінсіз айту.
5-тақырып. Әншілік ұстаным. Алынған вокалдық дағдыларды пысықтау. "Дыбысты жүргізу" және "дыбысты құрау", "кантиленді дыбысталу" түсініктері. Вокалды техниканың элементтері: қағыс, дикция, ырғақтау. Жоғары дыбысты диапазон. Резонаторлар.
6-тақырып. Дыбысты дұрыс құрау. Дауыс аппаратының және дауыстық қызметтің қалыпсыз дамуын жою, ырғақтық эмоциялық және жоғары дыбысты есту қабілетін, эмоциялық және жоғары дыбысты ырғақтау қабілеттерін дамыту, музыка элементтерін меңгеру. Ән айтудағы ырғақ, оның мәнерлеу мүмкіндіктері.
7-тақырып. Дыбысты жүргізу және дыбысты құрау: "кантилена" түсінігі. Музыкалық мәнерлеу құралдарын: қарқын, динамика, тембр, регистр, ырғақты анықтау.
8-тақырып. Композитордың музыкалық мәнерлеу құралдарын қолдануға арналған тыңдалған шығармаларды талдау және олардың шығарма бейнесін қалыптастырудағы әсері.
9-тақырып. Вокалды техниканың элементтері: қағыс, дикция, ырғақтау.
10-тақырып. Дыбысты дұрыс қалыптастыру.
11-тақырып. Ән айтудағы ырғақ, оның мәнерлеу мүмкіндіктері.
12-тақырып. Жоғары дыбысты диапазон. Резонатор.
13-тақырып. Музыкалық мәнерліктің құралдары. Орындау мәнерлігі.
14-тақырып. Тыныс алу жүйесін дайындау. Тыныс алудың және дем шығарудың түрлері, тыныс тірегі. Дауыс аппаратын дауысты құрауға дайындау. Тынысты ұстап тұру. Тыныс алу тұрғысы және ұстанымы.
15-тақырып. "Тыныс алу тірегі" түсінігі. Дем алу тұрғысының қалпын бекіту. Әншілік тыныстың фазасы: дем алу, жұтқан ауаны ұстап тұру, демді шығару. Тыныс алудың және дем шығарудың түрлері. Практика: дұрыс тыныс алу техникасын меңгеруге және тыныс алу жүйесін ән айтуға дайындауға бағытталған әртүрлі жаттығуларды қамтитын тыныс алу гимнастикасы.
16-тақырып. Дикцияның сапасы: талғампаздығы, түсініктілігі, сауаттылығы. Дикциялық тренинг. Теория: дұрыс дикцияны және сауатты тілді дамыту жолдары. Шет тіліндегі және сленг сөздер мен мәндер. Практика: Дикциялық тренинг. Дикцияның тазалығына арналған жаңылтпаштар мен жаттығулар.
17-тақырып. Бала дауысының тазалығы.
18-тақырып. Репертуарды дайындау және музыкалық-шығармашылық қызмет. Музыка мен өлең мәтіндерінің мазмұнын ашудың маңыздылығы. Музыкалық мәнерлеу құралдарының шығарманың мәтіндік бөлігімен өзара байланысы. Вокалдық шығармалардың жалпы сипаттамасы және әртүрлі нюанстары.
19-тақырып. Әншілік бейне: өзгешелігі және қайталанбауы, орындау нақышы және эмоциялық мәнері, рөлі.
20-тақырып. Өзінің орындауын талдау: қателерді анықтау және оларды түзету тәсілдері. Практика: вокалдық шығармамен танысу және оны талдау. Орындауды жетілдіруге бағытталған әндету.
21-тақырып. Сахналық бейнені қалыптастыру бойынша практикалық жұмыс. Қимылдарды жаттау, әннің бейнесін жасау үшін ойын және театрландырылған моменттерді құру.
22-тақырып. Музыкалық мәдениетті, көркемдік талғамды қалыптастыру, музыкалық өй өрістерін кеңейту. Аудио және бейне жазбаларды тыңдау. Білім алушылардың вокалдық есту қабілеттерін, олардың дыбысталудың артықшылықтары мен кемшіліктерін есту қабілеттерін қалыптастыру; кәсіпқой орындаушылардың, сондай-ақ өзінің орындауындағы ән айту сапасын талдау.
23-тақырып. Микрофонмен жұмыс істеу ережелері. Теория: арналуы бойынша микрофонның түрлері және қолдану салалары. Микрофонмен жұмыс істеу кезіндегі негізгі мәселелер. Практика: микрофонмен ән айтуды меңгеру. Микрофонды ұстайтын қолды дұрыс қою.
24-тақырып. Студияда жұмыс істеуге қажетті дағдылар мен біліктер. "Фонограмма" түсінігі. Оқу-тәрбие міндеттерін шешудегі, вокалшының жеке жұмысын оңтайлы ұйымдастырудағы оның ерекшелігі. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
25-тақырып. Үлгі ретінде жазылған шығарманың музыкалық мәтінін жаттау. Музыкалық шығарманы есту арқылы теру. Музыкалық мәтінді жеткілікті нақтылықпен шығару. Жеке вокалдық тәсілдерді, штрихтарды пысықтау, шығарманың стиліне сәйкес орындау дағдыларын жетілдіру. Ноталық мәтін, сондай-ақ есту қабілеті бойынша жұмыс.
26-тақырып. Музыкалық аранжировканың әртүрлі нұсқаларына сәйкес әуендік тізбектің сипатын өз бетінше өзгерту (аталған шығармаға арналған бірнеше фонограмманың болуы, акустикалық сүйемелдеу, сүйемелдеусіз айту).
27-тақырып. Сахна мәдениеті. Вокалдық-орындаушылық мәдениет түсінігі: сахнада өзін ұстау ережелері, сахнада қозғалу. Қанық сахналық бейнені жасау жағдайы. Вокалшының қимылдары, мимикасы, көздері мен күлкісі. Сахналық әрекеттің әртүрлі жағдайындағы әншілік ұстаным.
28-тақырып. Вокалдық-орындаушылық мәдениет түсінігі. Сахнада өзін ұстау ережелері. Сахнада қозғалу.
29-тақырып. Алған білімдерін сахнада пайдалану. Фонограммамен, микрофонмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сахналық бейнемен жұмыс істеу кезіндегі қимылдың болжамды нұсқалары. Концерттік-орындаушылық қызмет.

124. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представления о строении голосового аппарата и его функциях (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) соблюдает гигиену певческого голоса, знает элементарные методы восстановления голоса при простудных заболеваниях;
3) соблюдает певческую установку;
4) умеет петь на одном дыхании довольно продолжительные фразы, достаточно равномерно распределяя, знает различные типы дыхания, поет на опоре;
5) умеет петь чистым, естественным, легким звуком, пользоваться мягкой атакой как основным способом голосообразования, редко в качестве изобразительного приема использовать твердую атаку;
6) умеет тянуть звук ровно, без напряжения, без утечки воздуха, сохранять индивидуальность здорового певческого звучания;
7) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
8) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп;
9) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], от характера произведения;
10) умеет осмысленно, выразительно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать, выполняет правила орфоэпии;
11) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками;
12) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму;
13) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
14) умеет работать в сценическом образе;
15) знает правила поведения певца до выхода на сцену и во время выступления.
125. В настоящей Программе по предмету "Музыкальный инструмент" используются следующие понятия:
1) размер 2/4 размер, в котором две доли и каждая доля равняется одной четвертной ноте;
2) размер 3/4 – размер, состоящий из трех долей, каждая из которых по длительности равна четвертной ноте;
3) размер 4/4 – размер, состоящий из четырех долей, каждая из которых по длительности равна четвертной ноте;
4) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно;
5) постановка амбушюра – наиболее целесообразное расположение мундштука на губах, форма и характер действия амбушюра и нижней челюсти;
6) амбушюр – способ сложения губ музыканта при игре на некоторых духовых инструментах с определенным устройством мундштука;
7) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
8) аппликатурная постановка – расположение пальцев на инструменте, организация точных, координированных, устойчиво-рефлекторных, свободных и экономных действий пальцевого аппарата;

124. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының құрылымы және оның қызметі туралы түсінікке ие болады (тыныс алу мүшелері, дыбысты қалыптастыру мүшелері, дыбысты құрау мүшелері);
2) әншілік дауыстың тазалығын сақтайды, суық тиіп ауру кезінде дауысты қайта қалпына келтірудің қарапайым әдістерін біледі;
3) әншілік ұстанымды сақтайды;
4) бір тыныс алғанда айтарлықтай ұзақ фразаларды жеткілікті тең бөле отырып ән айтуды біледі, тыныстың әртүрлі түрлерін біледі, тірекпен ән айта алады;
5) таза, табиғи, жеңіл дыбыспен ән айтуды біледі, дыбыс құраудың негізгі тәсілі ретінде жұмсақ шабуылды қолдануды, бейнелеу тәсілі ретінде қатты шабуылды сирек қолдануды біледі;
6) дыбысты қалыпты, қысылусыз, ауа жібермей тарта алады, жеке сау әншілік дыбысталуды сақтайды;
7) дыбыстың жоғары позициясын сақтай оытырп, таза және нақты ырғақтауды біледі;
8) ритмикалық суретті дұрыс орындауды, тұрақты қарқынды ұстап тұруды біледі;
9) шығарманың сипатына байланысты legato [легато], non legato [нон легато] айтуды біледі;
10) әндердің сөздерін түсініп, мәнерлеп айтуды, дауыстыларды бұзбай айтуды, дауыссыздарды анық және қысқа айтуды, белсенді артикуляция жасауды біледі, орфоэпия ережелерін орындайды;
11) эмоциямен, мәнерлеп, әртүрлі динамикалық реңктермен айтуды біледі;
12) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен ән айтуды біледі;
13) музыкамен ритмика элементтерін және қимылдарды орындауды біледі;
14) сахналық бейнеде жұмыс істеуді біледі;
15) әншінің сахнаға шыққанға дейінгі және өнер көрсетіп жатқан кездегі өзін ұстау ережелерін біледі.
125. "Музыкалық аспап" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) 2/4 өлшемі - екі үлесі бар өлшем және оның әрбір үлесі нотаның төрттен бір бөлгіне тең болады;
2) 3/4 өлшемі - үш үлестен тұратын өлшем, олардың әрқайсысы ұзақтығы бойынша нотаның төрттен біріне тең;
3) 4/4 өлшемі - төрт үлестен тұратын өлшем, олардың әрқайсысы ұзақтығы бойынша нотаның төрттен біріне тең;
4) аккорд - бір уақытта алынған, жоғарылығы түрлі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі;
5) амбушюрді қою - мүштікті ауызда мейлінше мақсатты орналастыру, амбушюр мен төменгі жақтың формасы мен іс-қимыл сипаты;
6) амбушюр - кейбір белгілі мүштік құралы бар үрлемелі аспаптарда ойнау кезіндегі музыканттың еріндерін қою тәсілі;
7) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасуы және алмасуы;
8) аппликатураны қою - саусақтардың аспапта орналасуы, саусақ аппараттарының нақты, үйлестірілген, тұрақты-рефлекторлық, еркін және үнемді қимылын ұйымдастыру;

9) артикуляционная постановка – положение языка, форма ротовой полости;
10) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
11) опора звука – направленная распространенность звучания в аппарате;
12) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
13) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
14) губной аппарат – система мышц губных и лицевых, слизистая оболочка губ и рта, слюнные железы;
15) общая постановка – удобный способ держания инструмента в руках, правильное положение корпуса, головы, рук, пальцев и ног;
16) средства музыкальной выразительности – то, с помощью чего композитор создает музыкальное произведение и выражает свою мысль;
17) форма музыкальная – средства воплощения идейно-образного содержания, включающие мелодию, гармонию, полифонию, ритм, динамику, тембр, фактуру, также композиционные принципы построения;
18) октава — музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет один к двум (то есть частота высокого звука в два раза больше низкого);
19) постановка исполнительского дыхания – способы произвольного управления дыханием и правила смены вдоха в процессе игры;
20) исполнительский аппарат – система соответствующих двигательных органов человека, оснащенная исполнительскими навыками и являющаяся функциональным органом музыкального сознания;
21) регистр – часть звуков, объединенных каким-либо признаком, главным образом тембровым;
22) разме́р, тактовый размер в музыке — количественная характеристика тактового метра, указывающая число долей в такте.
126. Цель Программы: развитие музыкально-творческих способностей, обучающихся на основе приобретенных ими знаний, умений и навыков игры на трубе.
127. Задачи Программы.
Образовательные:
1) обучение музыкальной грамоте как средство музыкального исполнительства на трубе;
2) формирование специальных компетенций в области музыкального исполнительства;
3) обучение основным исполнительским приемам игры на трубе, позволяющим грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
4) формирование умений творчески и эмоционально исполнять музыкальные произведения.
Развивающие:
1) развитие музыкальных и творческих способностей детей;

9) артикуляцияны қою - тілдің қалпы, ауыз қуысының формасы;
10) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда дыбыс бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
11) дыбыс тірегі - аппараттағы дыбыстың бағытталып таралуы;
12) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
13) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезінде дауыстарды шығаруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығару тәсілдерінің кейбір нюансировкалық сипаттары, орындаушылық штрихтары, артикуляциялар мен баса айтулар;
14) ерін аппараты - ерін және бет бұлшық еттерінің жүйесі, ерін мен ауыздың шырышты қабығы, сілекей безі;
15) жалпы қойылым - аспапты қолда ұстаудың ыңғайлы тәсілі, дененің, бастың, қолдың, саусақтар мен аяқтың дұрыс орналасуы;
16) музыкалық мәнерлік құралы - оның көмегімен композитор музыкалық шығарманы жасайды және өзінің ойын білдіреді;
17) музыкалық форма - әуен, гармония, полифония, ритм, динамика, тембр, фактура, сондай-ақ құрылымның композициялық қағидаттарын қамтитын идеялық-бейнелі мазмұнды түрлендіру құралы;
18) октава - дыбыстар аралығындағы жиіліктің бірдің екіге қатынасы болатын музыкалық интервал (яғни жоғары дыбыстың жиілігі төменгіден екі есе көп);
19) орындаушылық аппаратты қою - тыныс алуды еркін басқарудың тәсілі және ойнау процесінде тыныс шығаруды алмастыру ережесі;
20) орындаушылық аппарат - орындаушылық дағдыларға толы және музыкалық санның қызмет атқарушы мүшесі болып табылатын, адамның тиісті қимыл мүшелерінің жүйесі;
21) өлшем, музыкадағы такт өлшемі - тактідегі үлестердің санын көрсететін тактілік метрдің сандық сипаттамасы;
22) регистр - қандай да бір белгілермен, атап айтқанда тембрлік белгілермен біріктірілген дыбыстардың бөлігі.
126. Бағдарламаның мақсаты: трубада ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушылардың музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту.
127. Бағдарламаның міндеттері.
Білім беру:
1) трубада музыкалық орындаушылық құралы ретінле музыкалық сауатқа оқыту;
2) музыкалық орындаушылық саласында арнайы құзыреттіліктерді қалыптастыру;
3) музыкалық шығармаларды жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін ойнаудың негізгі орындаушылық тәсілдерін үйрету;
4) музыкалық шығармаларды шығармашылықпен және эмоциямен орындау білігін қалыптастыру.
Дамыту:
1) балалардың музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту;

2) развитие исполнительской техники как необходимого средства для реализации художественного замысла композитора;
3) развитие технических навыков игры;
4) развитие умения работать самостоятельно и в коллективе.
Воспитательные:
1) воспитание и развитие у обучающегося личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов;
2) формирование у детей коммуникативных навыков, чувства ответственности и дисциплинированности;
3) формирование у обучающегося эстетических взглядов, нравственных установок и потребности общения с духовными ценностями.
128. Срок обучения детей игре на трубе – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
129. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на трубе, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыку народов мира и переложения классических произведений.
130. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на трубе, опыта творческой деятельности, приемов сольного исполнительства.
131. Программа создает условия для овладения приемами игры на трубе в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего актера.
135. В процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями происходит привитие обучающемуся необходимых исполнительских умений и навыков. Музыкальное воспитание и развитие основываются на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
136. Специфика индивидуального обучения предмету "Музыкальный инструмент" (труба) предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
138. Педагог на основе рабочей учебной программы составляет индивидуальный план обучения на каждого обучающегося. Индивидуальный план характеризует гармоничный процесс музыкального и духовно-нравственного развития обучающегося.
139. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
140. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
141. Индивидуальный план обучающегося отражает широкие репертуарные тенденции, обновление и обогащение репертуара благодаря привлечению народной, классической и современной музыки с использованием элементов композиторской техники.

2) композитордың көркемдік ойын іске асыру үшін қажетті құрал ретінде орындаушылық техниканы дамыту;
3) ойнаудың техникалық дағдыларын дамыту;
4) өз бетінше және ұжыммен жұмыс істеу білігін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының әртүрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін қасиеттерін тәрбиелеу және дамыту;
2) білім алушылардың коммуникативті дағдыларын, жауапкершілік сезімін және тәртіптілігін қалыптастыру;
3) білім алушылардың эстетикалық көзқарастарын, адамгершілік ұстанымдарын және рухани құндылықтармен араласу қажеттіліктерін қалыптастыру.
128. Балаларды трубада ойнауға оқыту мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
129. Бағдарлама трубада ойнау техникасын меңгергісі келетін, орыс, қазақ халық әндерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармалардың ыңғайланған нұсқаларын орындап үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
130. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың трубада ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын меңгеруге, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылық тәжірибе алу жалпы дамытушылық бағыты болып табылады.
131. Бағдарлама болашақ актердің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі трубада ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
135. Білім алушыға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу процесінде іске асырылады. Музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
136. "Труба" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.
138. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
139. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылып, оны беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
140. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында, жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріліп, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
141. Білім алушының жеке жоспары репертуарлық кең үрдісті, халықтық, классикалық және композиторлық техниканың элементтері бар заманауи музыканы енгізу арқылы репертуарды жаңартуды және байытуды көрсетеді.

3) исполнение пьес классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен и танцев;
6) работа в составе ансамбля;
7) навыки чтения нот с листа.
154. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
155. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных – слух, ритм, память;
2) соответствие исполнительского аппарата, обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
156. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
157. Педагог учит детей чувствовать, слушать и переживать музыку, вызывает эмоциональный отклик на музыкальные образы. Пение, подбор мелодии по слуху, транспонирование способствуют возникновению четких музыкальных представлений и предшествуют началу обучения игре на инструменте.
158. Педагог вырабатывает у каждого обучающегося естественные и целесообразные приемы звукоизвлечения на основе активного слухового контроля.
159. Педагог обучает обучающегося навыкам овладения трубой – рациональной постановки корпуса, рук, головы, амбушюра, развитие губных мышц, основных видов дыхания.
160. С первых же уроков педагог приучает обучающегося вслушиваться в свое исполнение, добиваясь выразительного звучания инструмента, внимательно и точно прочитывать авторский текст, работать над преодолением технических трудностей.
161. Педагог вырабатывает у обучающегося сознательное отношение к работе над музыкальным произведением, не допуская механического проигрывания.
162. Компоненты исполнительского аппарата:
1) музыкальное мышление;
2) слуховые и двигательные ощущения;
3) двигательный аппарат;
4) исполнительское дыхание;
5) работа губ;
6) артикуляция языка;
7) координация пальцев.

3) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндерінің және билерінің өңдеулері;
6) ансамбльдің құрамында жұмыс істеу;
7) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
154. Әр жартыжылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
155. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі (естуі, ырғақ, жады);
2) білім алушының аталған аспапқа деген орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
156. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
157. Педагог балаларға музыканы сезуді, естуді және өз басынан кешіруді үйретеді, музыкалық бейнелерге деген эмоциямен жауап қатуды тудырады. Ән айту, әуендерді естуі бойынша теру, тасымалдау - анық музыкалық түсініктердің пайда болуына ықпал етеді және аспапта ойнауға үйретуді бастаудың алдында жүргізіледі.
158. Педагог белсенді есту қабілетін бақылау негізінде әрбір білім алушының дыбыс шығарудағы табиғи және мақсатты тәсілдерін дағдыландырады.
159. Педагог білім алушыға трубаны меңгеру дағдыларын үйретеді -
Денені, қолдарды, басты, амбушюрді қою, ерін бұлшық еттерін, тыныстың негізгі түрлерін дамыту.
160. Педагог алғашқы сабақтардан бастап білім алушыны өзінің орындауын естуді, аспаптың мәнерлі дыбысталуына қол жеткізуді, авторлық мәтінді мұқият және нақты оқуды, техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыстарды жүргізуге үйретеді.
161. Педагог білім алушының механикалық түрде ойнауына жол бермей, музыкалық шығармамен жұмысқа деген саналы көзқарасын дағдыландырады.
162. Орындаушылық аппараттың компоненттері:
1) музыкалық ойлауы;
2) есту және қозғалу сезімдері;
3) қозғалыс аппараты;
4) орындаушылық тыныс;
5) еріннің жұмысы;
6) тіл артикуляциясы;
7) саусақтарды үйлестіру.

163. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
164. Межпредметные связи предмета "Музыкальный инструмент" (труба) с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
165. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с инструментом, его историей, устройством, правилами ухода за ним;
2) работа над положением корпуса, головы, рук, постановкой губного аппарата, первоначальным звукоизвлечением, постановкой исполнительского дыхания;
3) изучение нот, длительностей, извлечение натуральных звуков: "до", "соль" первой октавы, "до" второй октавы;
4) в течение учебного года обучающийся оставивает гаммы С-dur [До мажор], G-dur [До мажор] в одну октаву, целыми и половинными длительностями в медленном темпе, 6-8 этюдов и упражнений; 4-6 легких пьес в пределах освоенного диапазона.
166. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Краткие сведения по истории инструмента труба. Знакомство с устройством современной трубы, названиями ее частей и их взаимодействием во время игры. Правила ухода за трубой и мундштуком.
Тема 2. Знакомство с правилами постановки. Положение корпуса, ног, головы, рук и пальцев. Положение инструмента во время игры. Демонстрация педагогом звуковых и технических возможностей трубы.
Тема 3. Основы техники дыхания. Грудное дыхание. Диафрагменное дыхание. Смешанное дыхание. Дыхательная гимнастика без инструмента. Выполнение дыхательных упражнений.
Тема 4. Подготовка к звукоизвлечению. Индивидуальный подбор мундштука. Установка мундштука на губах. Определение его постоянного, удобного местоположения.
Тема 5. Снятие мышечных напряжений и зажимов в исполнительском аппарате. Занятие на мундштуке.
Тема 6. Понятие амбушюр, атака звука. Функция губ и языка. Твердая и мягкая атака.
Тема 7. Основные штрихи, применяемые при извлечении, ведении, соединении и окончании звуков. Деташе. Легато.
Тема 8. Изучение нотной записи звуков и пауз. Длительности. Аппликатуры. Ознакомление с размерами 2/4, 3/4, 4/4.
Тема 9. Работа над постановкой пальцев правой руки.
Тема 10. Работа над учебным репертуаром. Этюды и упражнения.
167. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

163. Жеке үй жұмысы бірнеше тәсілмен жүргізіледі және мамандық бойынша педагогтің ұсынысына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктерін ескеріп, қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
164. "Труба" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
165. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспаппен, оның тарихымен, құрылысымен, оны күту ережелерімен танысу;
2) денені, басты, қолдардың қалпы, ерін аппаратын қою, алғашқы дыбыс шығару, орындаушылық тынысты қою бойынша жұмыс;
3) ноталарды, ұзақтылықтарды үйрену, табиғи дыбыстарды шығару: бірінші октаваның "до", "соль", екінші октаваның "до" дыбысы;
4) оқу жылының ішінде бір октавада С-dur [До мажор], G-dur [До мажор] гаммаларын, баяу қалыпта толық және жартылай ұзақтықтармен, 6-8 этюдтар мен жаттығуларды; меңгерілген диапазон шеңберінде 4-6 жеңіл пьесаларды меңгереді.
166. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Труба аспабының тарихы бойынша қысқаша мәліметтер. Заманауи трубаның құрылымымен, оның бөліктерінің аталуларымен және ойнау кезінде олардың өзара байланысымен танысу. Трубаны және мүштікті күту ережелері.
2-тақырып. Қойылым ережелерімен танысу. Денені, аяқты, басты, қолдарды және саусақтардың қалпы. Ойнау кезіндегі аспаптың қалпы. Трубаның дыбыстық және техникалық мүмкіндіктерін педагогтің көрсетуі.
3-тақырып. Тыныстың негізгі техникасы. Кеудемен тыныс алу. Диафрагмалық тыныс. Аралас тыныс. Аспапсыз тыныс алу гимнастикасы. Тыныс алу жаттығуларын орындау.
4-тақырып. Дыбыс шығаруға дайындық. Мүштікті жеке таңдау. Мүштікті ерінге орналастыру. Оның тұрақты, ыңғайлы орнын анықтау.
5-тақырып. Орындаушылық аппараттағы бұлшық ет қысылуларынан және тырысулардан босату. Мүштікте орындау.
6-тақырып. Амбушюр түсінігі, дыбыс шабуылы. Ерін мен тілдің қызметі. Қатты және жұмсақ шабуыл.
7-тақырып. Дыбыстарды шығару, жүргізу, біріктіру және аяқтау кезінде қолданылатын негізгі штрихтар. Деташе. Легато.
8-тақырып. Дыбыстардың ноталық жазбалары мен үзілістерді үйрету. Ұзақстық. Аппликатура. 2/4, 3/4, 4/4 өлшемдермен танысу.
9-тақырып. Оң қолдың саусақтарын қою бойынша жұмыс.
10-тақырып. Оқу репертуарымен жұмыс. Этюдтер мен жаттығулар.
167. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) понимает и умеет пользоваться музыкальной терминологией;
2) умеет различать музыкальные стили и направления;
3) владеет навыками нотной грамоты;
4) осознанно пользуется средствами музыкальной выразительности при исполнении музыкальных произведений;
5) знает первоначальные навыки игры на трубе.
168. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа над положением корпуса, головы, рук, постановкой губного аппарата, постановкой исполнительского дыхания;
2) совершенствование исполнительского аппарата обучающегося: укрепление и развитие губного аппарата, дыхания, подвижности языка и пальцев;
3) ознакомление с понятиями атака звука;
4) работа над штрихами деташе, легато;
5) овладение звуками диатонического звукоряда от "соль" малой октавы до "ре", "ми" второй октавы;
6) в течение учебного года обучающийся осваивает гаммы: B-dur [Си-бемоль мажор], D-dur [До мажор] а-moll [Ля минор], используя весь регистр малой октавы целыми и половинными длительностями в медленном темпе; 6 – 8 этюдов; 4 – 6 пьес.
169. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Восстановление исполнительского аппарата. Выполнение комплекса упражнений.
Тема 2. Работа над постановкой рук, корпуса, амбушюра. Укрепление и развитие губного аппарата, дыхания и подвижности языка.
Тема 3. Сохранение правильной исполнительской установки. Совершенствование исполнительского аппарата.
Тема 4. Положение рук и пальцев при игре. Укрепление и развитие подвижности пальцев.
Тема 5. Свободное движение рук в локтях. Двигательные упражнения. Движения рук и пальцев.
Тема 6. Продолжительные, выдержанные звуки в нюансе piano [пиано] и mezzo forte [меццо форте] с более частым, чем обычно, отдыхом.
Тема 7. Повторение гамм и арпеджио, пройденных в первом классе. Этюды мелодического характера.
Тема 8. Работа над звукоизвлечением. Движение языка. Совершенстование качества звучания инструмента. Исполнения штрихами деташе, легато. Знакомство со штрихами стаккато.
Тема 9. Опора звука. Дыхание. Исполнительское дыхание.
Тема 10. Артикуляция. Артикуляционная гимнастика. Атака звука.
Тема 11. Работа над развитием технических навыков, их совершенствование.
Тема 12. Упражнения на развитие техники игры. Дыхание. Музыкальная фразировка.
Тема 13. Смена дыхания во время пауз. Смена дыхания во время продолжительных звуков, при наличии в музыке разной смены динамических и регистровых контрастов.
Тема 14. Исполнение продолжительных звуков с различными динамическими оттенками. Исполнение одного звука при постепенном изменении его силы от pp [пианиссимо] к ff [фортиссимо] и опять pp [пианиссимо].
Тема 15. Исполнение пьес кантиленного характера в медленном темпе. Медленные части этюдов.
Тема 16. Основные принципы работы над несложным музыкальным произведением.
Тема 17. Работа над этюдами и пьесами для развития техники исполнительского аппарата. Закрепление навыков выразительного исполнения.
Тема 18. Работа над гаммами.
Тема 19. Коллективное музицирование. Развитие слуха, чувство ритма, навыков коллективной игры. Чтения нот с листа.
Тема 20. Метрическая импровизация на одном – трех звуках.
Тема 21. Распределение внимания на все составляющие элементы полноценного звучания и исполнения: звук, тембр, штрихи, темп, ритм, фразировка.

1) музыкалық терминдерді түсінеді және қолдана алады;
2) музыкалық стильдер мен бағыттарды ажыратуды біледі;
3) ноталық сауат дағдыларын меңгеру;
4) музыкалық шығармаларды орындау кезнді музыкалық мәнерлеу құралдарын түсініп қолданады;
5) трубада ойнаудың алғашқы дағдыларын біледі.
168. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дененің, бастың, қолдардың қалпы, ерін аппаратын қою, орындаушылық тынысты қою бойынша жұмыс жалғастырылады;
2) білім алушының орындаушылық аппаратын жетілдіру: ерін аппаратын, тынысты, тілдің қозғалғыштығын және саусақтарды қатайту және дамыту;
3) дыбыс шабуылы түсінігімен танысу;
4) деташе, легато штрихтарымен жұмыс;
5) диатоникалық дыбыстар қатарының кіші октавадағы "соль" дыбысынан екінші октаваның "ми" дейінгі дыбыстарды меңгеру;
6) оқу жылының ішінде білім алушы бая қалыпта кіші октаваның барлық регистрлерін қолданып, тұтас және жартылай ұзақтықтармен B-dur [Си-бемоль мажор], D-dur [До мажор] а-moll [Ля минор] гаммаларын; 6-8 этюдті, 4-6 пьесаны меңгереді.
169. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қайта қалпына келтіру. Жаттығулар кешенін орындау.
2-тақырып. Қолдарды, денені, амбушюрді қою бойынша жұмыс. Ерін аппаратын, тынысты және тілдің қозғалғыштығын бекіту және дамыту.
3-тақырып. Дұрыс орындаушылық ұстанымды сақтау. Орындаушылық аппаратты жетілдіру.
4-тақырып. Ойнау кезіндегі қолдар мен шынтақтың қалпы. Саусақтардың жылдамдығын бекіту және дамыту.
5-тақырып. Қолдардың шынтақ тұсында еркін қозғалуы. Қимыл жаттығулары. Қолдар мен саусақтардың қимылы.
6-тақырып. Рiano [пиано] нюансындағы ұзақ ұстап тұрып шығатын дыбыстар және mezzo forte [меццо форте] әдеттегіден арағанда өте жиі демалыспен шығатын дыбыстар.
7-тақырып. Бірінші сыныпта өткен гаммалар мен арпеджиоларды қайталау. Әуездік сипаттағы этюдтер.
8-тақырып. Дыбыс шығару бойынша жұмыс. Тілдің қимылы. Аспаптың дыбысталу сапасын жетілдіру. Деташе, легато штрихтарымен орындау. Стаккато штрихтарымен танысу.
9-тақырып. Дыбыс тірегі. Тыныс. Орындаушылық тыныс.
10-тақырып. Артикуляция. Артикуляциялық гимнастика. Дыбыс шабуылы.
11-тақырып. Техникалық дағдыларды дамыту, оларды жетілдіру бойынша жұмыс.
12-тақырып. Ойнау техникасын дамытуға арналған жаттығулар. Тыныс. Музыкалық фразировка.
13-тақырып. Үзіліс кезінде тынысты ауыстыру. Ұзақ шығарылатын дыбыстар кезінде музыкада әртүрлі динамикалық және регистрлік кереғарлықтар болған кездегі тыныстарды ауыстыру.
14-тақырып. Әртүрлі динамикалық реңктермен ұзақ шығатын дыбыстарды орындау. Бір дыбысты оның күші pp-дан [пианиссимо] ff-ға [фортиссимо] және қайтадан рр-ға [пианиссимо] біртіндеп өзгеруін орындау.
15-тақырып. Кантиленді сипаттағы пьесаларды баяу қарқында орындау. Этюдтердің баяу бөліктері.
16-тақырып. Күрделі емес музыкалық шығармалармен жұмыстың негізгі қағидаттары.
17-тақырып. Орындаушылық аппараттың техникасын дамытуға арналған этюдтермен және пьесалармен жұмыс. Мәнерлеп орындаудың дағдыларын бекіту.
18-тақырып. Гаммалармен жұмыс.
19-тақырып. Ұжымдық музыка ойнау. Есту қабілетін, ритм сезімін, ұжымдық ойнау дағдыларын дамыту. Парақтан ноталарды оқу.
20-тақырып. Бір - үш дыбыста метрикалық суырып салу.
21-тақырып. Толық дыбысталу мен орындаудың барлық құрамдас элементтеріне зейінді бөлу: дыбыс, тембр, штрих, қарқын, ритм, фразировка.

170. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет выполнять комплекс упражнений на восстановление исполнительского аппарата;
2) сохраняет правильную исполнительскую установку;
3) умеет укреплять подвижность пальцев;
4) знает штрихи деташе, легато, стаккато;
5) умеет выполнять артикуляционную гимнастику;
6) умеет работать над развитием технических навыков;
7) умеет менять дыхание во время пауз;
8) исполняет пьесы кантиленного характера в медленном темпе;
9) знает основные принципы работы над несложными музыкальными произведениями.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
171. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Основы художественной речи" осуществляется в форме зачета.
172. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (наизусть пословицы, стихотворения, скороговорки, чистоговорки, потешки), во втором полугодии: зачет (чтение наизусть стихотворения);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (чтение наизусть стихотворения в лицах), во втором полугодии: зачет (чтение наизусть прозаического текста).
173. Критерии оценивания результатов обучения в театральном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на зачетах.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения голосовым аппаратом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения.
174. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – дикционная культура, соблюдение орфоэпических законов, логики речи; выразительное, богатое интонационно, точное, эмоциональное чтение произведений различных жанров в соответствии с этапами освоения программы, донесение авторской задачи, подтекста;
2) оценка "4" "хорошо" – частично правильное использование элементов техники, логики речи, некоторая зажатость в исполнении, но с донесением логики авторской мысли, элементами интонационной выразительности; видимая возможность дальнейшего развития;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – плохое владение элементами техники речи, словесного действия, недостаточная работа над собой, неумение держать сценическую задачу, неумение пользоваться объектами внимания, говорить эмоционально;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невозможность выполнить поставленные задачи по технике, орфоэпии, логическому разбору, культуре речи и искусству звучащего слова в результате регулярного невыполнения заданий;

170. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға болады:
1) орындаушылық аппаратты қайта қалпына келтіруге арналған жаттығуларын орындай алады;
2) дұрыс орындаушылық ұстанымды ұстанады;
3) саусақтардың жылдамдығын бекіте алады;
4) деташе, легато, стаккато штрихтарын біледі;
5) артикуляциялық гимнастиканы орындай алады;
6) техникалық дағдыларды дамыту бойынша жұмыс істей алады;
7) үзілістер кезінде тынысты ауыстыруды біледі;
8) кантиленді сипаттағы пьесаларды баяу қарқында орындай алады;
9) күрделі емес музыкалық шығармалармен жұмыстың негізгі қағидаттарын біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
171. Білім алушылардың "Көркемсөз негіздері" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
172. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (мақалдарды, өлеңдерді, жаңылтпаштарды, таза сөйлеуді, жұбатуларды жатқа айту), екінші жартыжылдықта: сынақ (өлеңдерді жатқа оқу);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (тұлғалардың атынан өлеңдерді жатқа оқу), екінші жартыжылдықта: сынақ (прозалық мәтінді жатқа оқу).
173. Театрлық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және сынақтарда алған бағалардан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының дауыс аппаратын тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) шығарманың көркемдік бейнесін толық және сенімді ашуы.
174. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - дикциялық мәдениетті, орфоэпиялық заңдылықтарды, тіл қисынын сақтауы; бағдарламаны игерудің кезеңдеріне сәйкес әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп, мол ырғақпен, нақты, эмоциямен оқуы, автордың алға қойған міндеттерін, мәнмәтінді жеткізуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техниканың элементтерін, тілдің қисынын жартылай сақтауы, біраз қысылып орындауы, автор ойының қисынымен, ырғақтық мәнерлеу элементтерімен жеткізуі; әрі қарай даму мүмкіндігін көрсете білуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - тіл техникасының элементтерін, сөзбен әрекет етуді нашар меңгеруі, өзімен жұмыс істеуі жеткіліксіз, сахна міндеттерін орындамауы, назар аудару нысандарын қолдана алмайды, әсерсіз сөйлейді;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - тапсырмалары үнемі орындап отырмаудың салдарынан техника, орфоэпия, қисынды талдау, тіл мәдениеті және дыбысталған сөз өнері бойынша қойылған міндеттерді орындай алмауы;

5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
175. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Сценический танец" осуществляется в форме зачета.
176. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (одна хореографическая зарисовка в характере классического танца);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (одна хореографическая зарисовка в характере сюжетного танца);
3) 3 класса – во втором полугодии: зачет (одна хореографическая зарисовка в характере современного танца).
177. Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение учебного материала;
2) знание элементарных танцевальных понятий;
3) владение техникой исполнения элементов: четкость исполнения, хорошая растяжка, точная координация движений, ориентировка в пространстве, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе;
4) общее впечатление от танцевального этюда, хореографической зарисовки, танцевального номера;
5) возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм.
178. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – демонстрация знаний всех изученных элементов программных танцев, точное соблюдение характера, музыкального размера, темпа, метроритмического рисунка танцев; технически грамотное, выразительное, уверенное исполнение танцев различных эпох и стилей в правдивой манере;
2) оценка "4" "хорошо" – художественное осмысленное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неуверенное музыкальное исполнение движений, танцев, неточные ритмические акценты в движениях, грубые технические ошибки в исполнении программных танцев; неуверенное исполнение;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
179. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Индивидуальный вокал" осуществляется в форме зачета.
180. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (1 вокализ), во втором полугодии: зачет (1 вокализ и 1 песня);
2) 2 класса в первом полугодии: зачет (1 вокализ, 1 песня на казахском языке), во втором полугодии: зачет (1 вокализ и 1 песня на русском языке);
3) 3 класса в первом полугодии: зачет (1 вокализ, 1 песня на казахском языке), во втором полугодии: зачет (1 песня на русском языке и 1 песня на английском языке).

5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
175. Білім алушының "Сахналық би" пәні бойынша Бағдарламасын игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
176. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (классикалық би сипатындағы бір хореографиялық суреттеме);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (сюжеттік би сипатындағы бір хореографиялық суреттеме);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (заманауи би сипатындағы бір хореографиялық суреттеме).
177. Хореографиялық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) оқу материалын меңгеруі;
2) қарапайым би түсініктерін білуі;
3) элементтерді орындау техникасын білуі: орындауының тазалығы, жақсы созылуы, қимылдарды үйлестіруінің нақтылығы, кеңістіктікте бағдарлана алуы, жеке және топта орындайтын элементтердің қарқын және ритм сезімі;
4) би этюдінен, хореографиялық суреттемеден, би нөмірінен алған жалпы сипаттама;
5) білім алушының мүмкіндігі (қабілеті), оның жетістіктері, әртістігі.
178. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "бес" бағасы - бағдарламалық билердің барлық меңгерілген білімдерін көрсетуі, бидің сипатын, музыкалық өлшемді, қарқынды, метроритмикалық суретті нақты сақтануы; әртүрлі кезеңдердің және стильдердегі билердің шынайы нақышта техникалық жағынан сауатты, мәнерлі, сенімді орындауы;
2) "4" "жақсы" бағасы - техникалық жағынан сәл кемшіліктермен көркемдік түсініп орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылдарды, билерді музыкамен сенімсіз орындауы, қимылдардағы ритмикалық екпіндердің таза болмауы, бағдарламалық билерді орындаудағы өрескел техникалық қателерінің болуы, сенімсіз орындауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
179. Білім алушылардың "Жеке вокал" пәні бойынша Бағдарламаны меңгеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
180. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (1 вокализ), екінші жартыжылдықта: сынақ (1 вокализ және 1 ән);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (1 вокализ, қазақ тілінде 1 ән), екінші жартыжылдықта: сынақ (1 вокализ және орыс тілінде 1 ән);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (1 вокализ, қазақ тіліндегі 1 ән), екінші жартыжылдықта: сынақ (орыс тілінде 1 ән және ағылшын тілінде 1 ән).

181. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) вокально-техническое и исполнительское мастерство (качество интонации, четкость дикции, осмысленность произношения текста, ритмичность, широта певческого диапазона, выразительность фразировки, динамические оттенки, яркость тембра, чувство стиля, манера исполнения, владение микрофоном);
2) художественное воплощение произведений (артистизм, пластика, сценическая подача, оригинальность решения художественного образа произведения, исполнительская свобода).
182. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста, раскрытие художественного образа произведения, выразительное, артистичное исполнение, гибкое соединение средств музыкальной выразительности с поэтическим и музыкальным содержанием, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения;
2) оценка "4" "хорошо" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения, нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, отсутствие слухового контроля, невыразительное интонирование, метроритмическая неустойчивость, ошибки, плохое знание нотного текста, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
183. Контроль освоения Программы по предмету "Музыкальный инструмент" (труба) обучающимся осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета.

181. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) вокалдық-техникалық және орындаушылық шеберлігі (интонацияның тазалығы, дикцияның анықтылығы, мәтінді түсініп айту, ырғақтық, әншілік диапазонның кеңдігі, баса айтудың мәнерлігі, динамикалық реңктер, тембрдің қанықтығы, стиль сезімі, орындау нақышы, микрофонды игеруі);
2) шығарманың көркемдік түрленуі (әртістік, пластика, сахналық жеткізу, шығарманың көркемдік бейнесін шешудегі ерекшелік, орындаушылық еркіндік).
182. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - вокалдық аппаратты еркін игеруі, әншілік тұғыр дұрыс қойылған, дауыс ырғағы таза, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, есту қабілетін өзі бақылауы, ноталық мәтінді нақты оқуы және білуі, шығарманың көркемдік бейнесін ашуы, мәнерлі, әртістікпен орындауы, музыкалық мәнерлілік құралдарын ақындық және музыкалық мазмұнымен ұштастыруы, орындап отырған шығармасына өз бетінше интерпретация жасау, орындау мәдениетінің жоғарылығы;
2) "4" "жақсы" бағасы - вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс қойылған әншілік тұғыр, екпін тазалығы, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетін өзі бақылауы жеткіліксіз, шығарманың күрделі тұстарындағы техникалық олқылықтар (екпіннің таза болмауы), шығарманы орындаудың музыкалық ойы тарапынан дұрыс түсіндірілмеген, сахнадағы жүріс-тұрысының психофизикалық тұрақсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - вокалдық аппаратты меңгеруі, дыбыс шығару тәсілдерінің жеткіліксіздігі, темптік ритмдік ұйымдастырудың болмауы, динамикалық біртектілігі және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, авторлық ноталық мәтінді оқуда музыканы дұрыс түсінбей, формалды түрде орындап шығуы, орындауда есту қабілетін бақылауы әлсіз, орындауында стилистикалық және екпіндік қателері бар, орындау мәдениетінің деңгейі орташа, сахнадағы психологиялық күйі тұрақсыз;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - вокалдық аппаратты, дыбыс шығару тәсілдерін игермеуі, авторлық ноталық мәтіннің мәнін түсінбей формалды түрде орындауы, орындауын естуді бақылауының әлсіздігі, орындауындағы стильдік және екпіндік қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің төмендігі;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
183. Білім алушылардың "Қосымша музыкалық аспап" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, техникалық сынақ түрінде іске асырылады.

184. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (1 этюд), во втором полугодии: контрольная работа (1 этюд, 1 пьеса);
2) 2 класса – в первом полугодии: технический зачет (1 разнохарактерная пьеса), во втором полугодии: технический зачет (2 разнохарактерные пьесы).
185. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;
3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
186. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное и художественное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения; самостоятельный слуховой контроль звукоизвлечения; умение донести форму, образное содержание; уверенное, яркое, эмоционально и двигательно свободное исполнение;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное, стабильное исполнение, с небольшими недочетами, как в техническом, так и в художественном плане; выполнение музыкальных, технических и ритмических задач в произведениях Программы, но с небольшими помарками; недостаточно яркая динамика, недифференцированное соотношение голосов;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение с большим количеством недочетов: недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, отсутствие свободы игрового аппарата; неуверенное исполнение, ритмически неустойчивое, интонационно невыразительное, недостаточно двигательно скоординированное, без динамических оттенков с текстовыми помарками;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 64
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Хореография", "Театральное мастерство", "Музыкальная грамота и слушание музыки", "Грим" и другие" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Хореография", "Театральное мастерство", "Музыкальная грамота и слушание музыки", "Грим" и другие" детских школ искусств определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предметам по выбору.

184. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (1 этюд), екінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (1 этюд, 1 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (түрлі сипаттағы 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (түрлі сипаттағы 2 пьеса).
185. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) көркем бейнені толық және сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
186. Бағалау өлшемшарттары:
1) 5 "өте жақсы" - аталған оқу кезеңінің барлық талаптарына жауап беретін техникалық жағынан сапалы және көркем орындауы; дыбыс шығаруды өз бетінше бақылауы; нысанды жеткізуі, көркемдік мазмұнын білуі; батыл, ашық, эмоциялық тұрғыдан және еркін қозғалыспен орындауы;
2) 4 "жақсы" - техникалық және көркемдік тұрғыдан да біраз кемшіліктермен бар сауатты, тұрақты орындауы; бағдарлама шығармаларындағы музыкалық, техникалық және ырғақтық тапсырмаларды орындауы, бірақ аз ғана кемшіліктерінің болуы; динамикасының жарқындығы жеткіліксіздігі, дауыстардың арақатынасының сараланбауы;
3) 3 "қанағаттанарлық" - орындауында кемшіліктер санының көп болуы: мәтінді толық жаттамауы, техникалық дайындығының әлсіздігі ойнау көркемдігінің төмендігі, ойын аппаратының еркіндігінің болмауы; орындауы сенімсіз, ырғағы тұрақсыз, дауыс ырғағы ашық емес, қозғалыс үйлесімі жеткіліксіздігі, динамикалық реңктерінің болмауы; мәтіндік қателіктерінің болуы;
4) 2 "қанағаттанарлық емес" - ноталық мәтінді оқудағы қателері, естуді бақылауының болмауы, метроритмикалық тұрақсыздығы, дыбысты шығару және дыбысты жүргізу сапасының төмендігі, мәнерлі ырғағының болмауы, орындау кезінде жиі тоқтауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңіндегі тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
64-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Хореография", "Театр шеберлігі", "Музыкалық сауат және музыканы тыңдау", "Грим" және басқалары" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Хореография", "Театр шеберлігі", "Музыкалық сауат және музыканы тыңдау", "Грим" және басқалары" білім беру бағдарламасы таңдау пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. Цель Программы: создание условий для приобретения обучающимся теоретических и практических знаний, умений и навыков по выбранным предметам, эстетического и художественного познания мира средствами искусства.
3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний, умений и навыков для развития творческого потенциала обучающегося в процессе обучения предметам: хореография, театральное мастерство, музыкальная грамота и слушание музыки, грим;
2) формирование целостного представления о предметах по выбору;
3) овладение знаниями, позволяющими создавать сценический образ на манеже;
4) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей средствами циркового искусства;
2) развитие творческого воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) формирование художественного вкуса и оценочных критериев в контексте духовно-нравственных и эстетических идеалов;
4) стимулирование познавательной деятельности обучающегося;
5) создание условий для профессионального самоопределения обучающегося.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре, искусству;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) создание социокультурной среды общения;
4) формирование здорового образа жизни, навыков организации полноценного досуга.
4. Срок освоения Программы–девять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств. Программа предназначена для циркового отделения школ искусств.
5. Количественный состав детей в группах цирковых отделений детских школ искусств – не менее 8 и не более 20 человек.
6. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
7. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
8. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
9. Содержание пояснительной записки:

2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың таңдау пәндері бойынша теориялық және практикалық білім, білік және дағдыларды алуына, өнер құралдары арқылы әлемді эстетикалық және көркем тануына жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) білім алушының хореография, театр шеберлігі, музыкалық сауат, музыканы тыңдау пәндеріне оқыту процесінде білім алушының шығармашылық әлеуетін дамытуға арналған білім, білік және дағдыларын қалыптастыру;
2) таңдау пәндері бойынша толық түсінік қалыптастыру;
3) манеждегі сахналық бейнені жасауға мүмкіндік беретін білімді меңгеру;
4) ой-өрісін кеңейту және орындаушылық білім, білік және дағдыларын жинақтау.
Дамыту:
1) цирк өнері тәсілі арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) шығармашылық қиялын, көркемдік ойлауын, эстетикалық сезімін және әсемдікті түсіну көзқарасын дамыту;
3) көркемдік талғамын және мәнмәтіндегі рухани-адамгершілік және эстетикалық идеалын бағалау өлшемшарттарын қалыптастыру;
4) білім алушының танымдық қызметін ынталандыру;
5) білім алушының кәсіби өзін-өзі анықтау үшін жағдай жасау.
Тәрбиелік:
1) көркем мәдениет, өнерге тарту;
2) көркемдік талғам, эстетикалық сезім және әсемдікті түсіну көзқарасына тәрбиелеу;
3) әлеуметтік мәдени қарым-қатынас ортасын құру;
4) салауатты өмір салтын, толық бос уақытты ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыру.
4. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - тоғыз жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады. Бағдарлама өнер мектептерінің цирк бөлімдеріне арналған.
5. Балалар өнер мектептері цирк бөлімдерінің топтарындағы балалардың сандық құрамы 8-ден кем емес және 20-дан артық емес.
6. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
7. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
8. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекітуге арналған орын.
9. Түсінік хаттың мазмұны:

1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми);
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и времени изучения отдельных тематических разделов с указанием причин и целесообразности изменений.
10. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
11. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
12. Рабочая учебная программа рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
13. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с цирковым творчеством, которые формируются в учебном процессе.
14. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
15. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении приемами музыкально-ритмической выразительности, навыками пластического движения;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
16. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа.
17. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков по цирковому искусству, который представляет собой синтез разных направлений деятельности;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;

1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері - дамыту, түзету-дамыту, дарынды балалармен жұмыс;
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын нұсқай отырып, жеке тақырыптық тарауларды меңгеру мерзімдерін және уақытын өзгерту туралы ақпаратты көрсету.
10. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
11. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
12. Оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
13. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, цирк шығармашылығымен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
14. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
15. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
16. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы әр түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог оқу материалына байланысты көркемдік-сахналық бейнені жасауда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке басты назарын аударады.
17. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) әртүрлі бағыттардағы қызметтің синтезін көрсететін цирк өнері бойынша білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;

4) получению циркового образования и приобщению к цирковому искусству;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области циркового искусства.
18. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
Привитие обучающимся необходимых умений и навыков происходит в процессе работы над различным по содержанию учебным. материалом;
19. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых компетенций, освоенных специфических знаний, умений и навыков в рамках учебного предмета.
20. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) развитие творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
21. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать его духовно-нравственному развитию;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и исполнительской деятельности обучающихся;
3) формирование целостного представления о предметах по выбору;
4) овладение знаниями, позволяющими создавать сценический образ на манеже;
5) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков;

4) цирк бойынша білім алуы және цирк өнеріне араласуы;
5) цирк өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгерулеріне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
18. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуге көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыларға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
Білім алушыларға әртүрлі мазмұндағы оқу материалы бойынша жұмыс процесінде жүретін қажетті дағдылар мен біліктерді дағдыландыру.
19. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне, оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдыларына қол жеткізуге бағытталған.
20. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелері;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
21. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік бере отырып, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына ықпал етеді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушының музыка орындау қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) таңдау бойынша пәндер туралы толық түсінікті қалыптастырады;
4) манеждегі сахналық бейнені жасауға мүмкіндік беретін білімді меңгеру;
5) ой-өрісін кеңейту және орындаушылық білім, білік және дағдысын жинақтау;

6) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения знаний, умений и навыков в процессе освоения обучающимся предметного содержания;
7) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
22. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический– показ, разъяснение, самостоятельное выполнение задания обучающимся;
4) аналитический – сравнение и обобщение, развитие логического мышления;
5) эмоциональный– подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие образного мышления.
23. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей.
24. Формы занятий:
1) теоретические;
2) практические.
25. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
26. Цирковое искусство представляет собой синтез разных направлений деятельности как искусство танца, пластика тела, актерское мастерство, искусство грима и изготовление костюма. Создание неформальной обстановки на занятиях раскрывает индивидуальный творческий потенциал обучающегося.
27. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) участие обучающихся в семинарах и мастер-классах;
3) подготовка к контрольным урокам, зачетам;
4) подготовка к конкурсным выступлениям;
5) посещение филармоний, театров, концертных залов и музеев;
6) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
28. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
29. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания.
30. Домашнее задание направлено на закрепление пройденного в классе материала, это повторение пройденного в классе материала, ознакомление с цирковыми трюком, этюдом, номером, представлением, просмотр видеоматериала, творческое задание, заключающееся в анализе учебного материала.
31. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.

6) оқытуды дараландыру қағидаты цирк өнерінің пәндік мазмұнын меңгеру процесінде білім алушылардың білім, білік және дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
7) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, жетістік жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
22. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - әңгімелесу, айтып беру, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - педагогтің аспаппен шығарма орындауы, бақылауы, интерактивті және мультимедиалық таныстыру рәсімін көрсету;
3) практикалық - гримдеу тәсілдерін көрсету, түсіндіру, білім алушының өз бетінше орындауы;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, бейнелі ойлауды дамыту.
23. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
24. Сабақ формалары:
1) теориялық;
2) практикалық.
25. Педагогтің білім алушылармен жүргізетін топтық сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Теориялық және практикалық сабақтар бір уақытта жүргізіледі.
26. Цирк өнері би өнері, дене пластикасы, актерлік шеберлік, грим өнері және костюм дайындау секілді әртүрлі қызмет бағыттарының синтезін білдіреді. Сабақта бейресми жағдай жасау білім алушының жеке шығармашылық әлеуетін ашады.
27. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) өз бетінше жүргізілетін сабақтар;
2) семинарларға және шеберлік сыныптарға қатысу;
3) бақылау сабақтарына, сынақтарға және емтихандарға дайындық;
4) байқаулық қойылымдарға дайындық;
5) филармонияларға, театрларға, концерттік залдарға және мұражайларға бару;
6) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
28. Өз бетінше жүргізілетін дайындықтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
29. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі тапсырмалар пысықталады.
30. Үй жұмыстары сыныпта өткізілген материалды бекітуге бағытталған, ол сыныпта өтілген материалды қайталау, музыкалық шығармамен танысу, бейне материалды қарау, шығарманы талдаудағы шығармашылық тапсырма болуы мүмкін.
31. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.

32. Содержание домашних заданий:
1) сбор и систематизация учебного материала;
2) работа над видео презентацией;
3) работа над проектом.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
33. В настоящей Программе по предмету "Хореография" используются следующие понятия:
1) переменный шаг – исходное положение – третья позиция ног (правая нога впереди), исполняется на один такт музыки;
2) современный танец (Contemporary Dance) [Контемпорари дэнс] – направление искусства танца, включающее танцевальные техники и стили двадцатого и начала двадцать первого веков, сформировавшиеся на основе американского и европейского танца модерн;
3) классический танец – основное выразительное средство балета; система, основанная на тщательной разработке различных групп движений, появившаяся в конце шестнадцатого века в Италии и получившая свое дальнейшее развитие во Франции благодаря придворному балету;
4) экзерсис классический – занятия у станка;
5) темп – скорость исполнения танцевальных движений под соответствующее музыкально-ритмическое сопровождение, измеряется в тактах в минуту или в тактовых ударах (битах) в минуту;
6) мюзикл – музыкально-театральный сценический жанр, произведение и представление, сочетающее в себе музыкальное, драматическое, хореографическое и оперное искусства.
7) такт в музыке – единица музыкального метра, начинающаяся с наиболее сильной доли, заканчивающаяся перед следующей равной ей по силе;
8) позиция – определенная поза, положение в танце определенное положение рук и ног в танце;
9) ритмика –сплав хореографии, физкультуры, музыки, детских танцев и психологического тренинга;
10) ритмические рисунки – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты; в прикладной музыке изолированный ритмический рисунок (на ударных инструментах) используется для сигналов, сопровождения шествий и танцев;
11) исторические танцы – общее название для танцев прошлых эпох, исполняемых в настоящее время;
12) историко-бытовые танцы – танцы, в полной мере отражающие исторические особенности той местности, в которой они возникали;
13) координация – способность человека рационально согласовывать движения звеньев тела при решении конкретных двигательных задач;
14) хореография – искусство сочинения и сценической постановки танца, первоначальное значение — искусство записи танца балетмейстером;
15) народный танец – фольклорный танец, исполняемый в своей естественной среде и имеющий определенные традиционные для данной местности движения, ритмы, костюмы;
16) экзерси́с – комплекс всевозможных тренировочных упражнений, составляющих основу урока классического танца, способствующий развитию силы мышц, эластичности связок, воспитанию выворотности, устойчивости и правильной координации движений у учащихся либо артистов балета;

32. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) оқу материалын жинақтау және жүйелеу;
2) бейнепрезентациямен жұмыс;
4) жобамен жұмыс.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
33. Осы Бағдарламада "Хореография" пәні бойынша келесі түсініктер қолданылады:
1) ауыспалы қадам - бастапқы қалпына келу - аяқтың үшінші позициясы (оң аяғы алға қойылады), музыканың бір тактісінде орындалады;
2) заманауи би (Contemporary Dance) [Контемпорари дэнс] - америкалық және европалық модерн және пост модерн биінің негізінде қалыптасқан, жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырдың басындағы би техникалары мен стильдерін қамтитын би өнерінің бағыты;
3) классикалық би - Италияда он алтыншы ғасырдың соңында пайда болған, әртүрлі қимыл топтарын тиянақты әзірлеуге негізделген және сарай маңындағы балеттің арқасында өзінің дамуын Францияда жалғасын тапқан балеттің мәнерлеу тәсілінің негізі;
4) классикалық экзерсис - станок алдында жүргізілетін сабақ;
5) қарқын - музыкалық-ритмикалық сүйемелдеуге сәйкес би қимылдарының орындалу жылдамдығы, бір минуттағы тактіде немесе бір минуттағы тактілік соғумен (ұрумен) өлшенеді;
6) музыкадағы такт - барынша қатты үлестен басталып, оның келесі алдыңғы күшіне теңесуімен аяқталатын музыкалық метр бірлігі;
7) мюзикл - өзіне музыкалық, драмалық, хореографиялық және опералық өнерді қамтитын шығарма және көрініс, музыкалық-театр сахналық жанры;
8) позиция - бидегі қол және аяқтың белгілі бір қалыптағы белгілі бір қалпы;
9) ритмика - хореография, физкультура, музыка, балалар биінің және психологиялық тренингтің жиынтығы;
10) ритмикалық суреттер - олардың жоғарылығынан алынған дыбыстар ұзақтығының жүйелілігі; қолданбалы музыкадағы жекеленген ритмикалық сурет (соқпалы аспаптағы) шеру және билерді сүйемелдеуге арналған белгі ретінде қолдынылады;
11) тарихи би - классикалық би негізінде әртүрлі дәуірдің балдық, тұрмыстық билерінің өңдеуін білдіретін сахналық би түрі;
12) тарихи-тұрмыстық би - пайда болған жергілікті жердің тарихи ерекшелігін толықтай бейнелейтін билер;
13) үйлестіру - нақты қозғалу міндеттерін шешу кезінде дене қимылдарын орынды келістірудегі адамның қабілеті;
14) халық биі - өзінің табиғи ортасында орындалатын және аталған өңір үшін белгілі дәстүрлі қимылдары, ырғақтары, костюмдері бар фольклорлық би;
15) хореография - биді сахналық жасау және қою өнері, алғашқы мағынасы - балетмейстердің билерді жазу өнері;
16) экзерсис - классикалық би сабағының негізін құрайтын, бұлшық ет күшін, эластикалық байланысын дамытуға әсер ететін, аударылу, оқушының немесе балет әртісінің қимылын тұрақты және дұрыс үйлестіруге тәрбиелеудің түрлі жаттықтыру жаттығуларының кешені;

17) аssemble [ассамбле] – прыжок с собиранием вытянутых ног в воздухе; прыжок с двух ног на две ноги;
18) battement tendu [батман тандю] – движение ноги, которая скользящим движением отводится на носок вперед, назад или в сторону;
19) battement tendu jete [батман тандю жете] – танцевальное движение, отличающееся от battement tendu [батман тандю] активным выбрасыванием ноги в воздухе на высоту;
20) battement relevelent [батман релевелян] – медленное поднимание на ноги во все стороны на 90 градусов;
21) grand battement jete [гранд батман жете] – махи ногами вперед, в сторону, назад;
22) рort de bras [пор де бра] – правильное движение рук в основных позициях с поворотом или наклоном головы, также перегибом корпуса;
23) рlié [плие] – выворотное смягчение колен при выполнении танцевального движения;
24) rond de jamb parterre [рон де жамб партер] – круговое движение носком по полу.
25) kick [кик] – бросок ноги вперед или в сторону на 45 градусов или 90 градусов через вынимание приемом developpe [девелопе];
26) releve [релеве] – приподнимание на полупальцы.
34. Цель Программы: создание условий для формирования и развития творческих и индивидуальных способностей ребенка средствами хореографии, гармоничное соединение хореографического и циркового искусств.
35. Задачи Программы.
Обучающие:
1) ознакомление с понятием хореография, значением хореографии в цирковом искусстве;
2) знакомство с различными видами шага, изучение позиций ног, позиций рук, позиций в паре, линии танца, направления движения;
3) формирование умения совмещать исполнение цирковых действий с танцевальными движениями;
4) овладение основами классического, народного, историко-бытового и современного танцев с учетом специфики циркового искусства.
Развивающие:
1) развитие навыков постановки корпуса, выворотности ног;
2) развитие координации движений и пространственной ориентации;
3) развитие музыкального слуха и музыкально-ритмических навыков;
4) формирование навыков выразительного движения в соответствии с различным характером музыки;
5) формирование навыков четкости и слаженности движений при групповом исполнении;
6) развитие творческого мышления детей, наблюдательности, творческой фантазии и воображения;
7) воспитание и развитие художественного вкуса, чувства меры.
Воспитательные:
1) формирование эмоциональной, моральной, волевой, сценической культуры;
2) развитие художественного вкуса детей в процессе двигательной деятельности,
3) обучение ребенка приемам самостоятельной и коллективной работы, развитие самоконтроля и взаимоконтроля, самооценки и взаимооценки;

17) аssemble [ассамбле] - екі аяғын жинап жоғары секіру, екі аяқпен жерге түсу;
18) battement tendu [батман тандю] - жылжымалы қимылмен алға, артқа немесе бір жаққа аяқтың ұшына тұру, аяқ қимылы;
19) battement tendu jete [батман тандю жете] - battement tendu [батман тандю]қимылынан өзгешеленетін, аяқты жоғарыға қарай белсенді сермеу арқылы жасалатын би қимылы;
20) battement relevelent [батман релевелян] - барлық жаққа 90 градуста аяқпен баяу көтерілу;
21) grand battement jete [гранд батман жете] - аяқты алдыға, бір жаққа, артқа сермеу;
22) рort de bras [пор де бра] - басты бұру немесе ию, сондай-ақ, дененің иілуімен негізгі позициядағы қолдың дұрыс қимылы;
23) рlié [плие] - би кимылдарын орындаудағы тізенің сыртқа қарай бүгілуі;
24) rond de jamb parterre [рон де жамб партер] - еденде аяқтың ұшымен шеңбер жасау қиимылы;
25) kick [кик] - developpe [девелопе] тәсілімен шығару арқылы 45 градуста немесе 90 градуста алға немесе бір жаққа аяқпен секіру;
26) releve [релеве] - жартылай башпайға тұру.
34. Бағдарламаның мақсаты: хореография тәсілдері арқылы баланың шығармашылық және жеке қабілеттерін қалыптастыру және дамытуға, хореография және цирк өнерінің үйлесімділігінің бірігуіне жағдай жасау.
35. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) хореография түсінігімен, цирк өнеріндегі хореографияның маңыздылығымен таныстыру;
2) әртүрлі қадам түрлерімен таныстыру, аяқ позициялары, қол позициясы, жұптағы позициясы, би сызығы, қимыл бағыттарын зерттеу;
3) цирк әрекеттерін орындауда би қимылдарымен қоса орындау білігін қалыптастыру;
4) цирк өнерінің ерекшелегін ескере отырып, классикалық, халық, тарихи-тұрмыстық және заманауи билердің негізін меңгеру.
Дамыту:
1) денені қою дағдыларын, аяқты сыртқа шығаруды дамыту;
2) қимылды үйлестіруді және кеңістікте бағдарлауды дамыту;
3) музыкалық есту қабілетін және музыкалық-ритмикалық дағдыларды дамыту;
4) музыканың әртүрлі сипатына сәйкес мәнерлеу қимылының дағдыларын қалыптастыру;
5) топпен орындауда қимылдың нақтылық және реттілік дағдыларын қалыптастыру;
6) балалардың шығармашылық ойлау, байқау, шығармашылық қиялын және елестетуін дамыту;
7) көркемдік талғамын, сезім шамасына тәрбилеу және дамыту.
Тәрбиелік:
1) эмоциялық, өнегелік, еріктік, сахналық мәдениетін қалыптастыру;
2) қозғалу қызметі процесінде балалардың көркемдік талғамын дамыту;
3) баланы өз бетінше және ұжымдық жұмыс тәсілдеріне үйрету, өзін-өзі бақылау және өзара бақылау, өзін-өзі бағалау және өзара бағалауды дамыту;

4) воспитание потребности в самостоятельном поиске сценического образа и характерности;
5) воспитание, развитие художественного вкуса, эстетической культуры обучающегося;
6) воспитание человека, богатого духовными интересами и запросами, способного к творческому труду в области цирковой хореографии.
36. Срок освоения Программы – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
37. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить основы цирковой хореографии, научиться создавать сценический образ в цирковом представлении.
38. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на овладение обучающимся знаний, умений по хореографии, навыками выполнения танцевальных упражнений, элементов классического, народного танцев и их применению в постановочной работе.
39. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области цирковой хореографии.
40. Программа создает условия для овладения умениями совмещать исполнение цирковых действий с танцевальными движениями, необходимыми для дальнейшей практической деятельности будущего циркача.
41. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося, формирование творческих и индивидуальных артистических, исполнительских способностей ребенка средствами хореографии.
42. При постоянном занятии хореографией развивается устойчивость корпуса, координация движений, гибкость и пластика, что является необходимым в цирковом искусстве.
43. Хореография организует пластическую жизнь циркового артиста в общем решении номера, законченности жеста, хореография подводит к трюку, подчеркивает трюк, от постановки танца зависит насколько выигрышно смотрится номер.
44. Постановочно-репетиционная работа подразумевает под собой создание номера (отдельного законченного выступления), исполняемого в цирковой программе одним или несколькими артистами.
45. Сюжетный номер представляет собой простейшее драматургическое построение, оправдывающее присутствие определенных персонажей с определенными отношениями между собой, пользование определенным бытовым оправданным реквизитом.
46. Сюжетное построение в цирковом номере решает образные и композиционные задачи в постановочных приемах:
1) выбор циркового жанра (акробатика, гимнастика, жонглирование, оригинальный, эквилибристика);

4) сахналық бейне және мінезділікті өз бетінше іздену қажеттілігіне тәрбиелеу;
5) білім алушының көркемдік талғамын, эстетикалық мәдениетіне тәрбиелеу, дамыту;
6) цирк хореографиясы саласында шығармашылық еңбекке қабілетті, рухани қызығушылығы және мүддесі мол адамды тәрбиелеу.
36. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - төрт жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
37. Бағдарлама цирк хореографиясының негізін меңгергісі келетін, цирк қойылымында сахналық бейнені жасап үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
38. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының хореография бойынша білім, біліктерін, би жаттығуларын орындау дағдыларын, классикалық, халық би элементтерін орындау және оларды қойылым жұмысында қолдану дағдыларын меңгеруді жалпы дамытуға бағытталуы болып табылады.
39. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, цирк хореографиясы саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
40. Бағдарлама болашақ цирк әртісінің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемде цирк әрекеттерін би қимылдарымен қоса отырып орындау біліктерін меңгеруіне жағдай жасайды.
41. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына, баланың шығармашылық және жеке әртістік қабілеттерін хореография тәсілдері арқылы қалыптастыруға бағытталады.
42. Хореографиямен тұрақты айналысу кезінде цирк өнеріне қажет болып табылатын дененің тұрақтылығы, қимыл үйлесімдігі, иілгіштік және пластикасы дамиды.
43. Хореография номерді, қимылдың аяқталуын жалпы шешуде, цирк әртісінің пластикалық өмірін ұйымдастырады, хореографиялық трюкті жинақтайды, трюкті айқындайды, номердің қаншалықты жақсы болуы бидің орындалуына байланысты болады.
44. Қойылымдық-дайындық жұмысы цирк номерінде бір немесе бірнеше әртістердің орындауындағы номерді (жеке аяқталған өнер көрсету), құруды жобалайды.
45. Сюжеттік номер өзара қарым-қатынастың айқындығымен, белгілі бір тұрмыстық орынды реквизиті бар белгілі кейіпкерлердің қатысуын айқындайтын қарапайым драматургиялық құрылымды көрсетеді.
46. Цирк номерінің сюжеттік құрылымы қоюшы тәсілдердегі бейнелік және композициялық міндеттерді шешеді:
1) цирк жанрын таңдау (акробатика, гимнастика, жонглерлеу, біртума, эквилибристика);

2) выбор исполнителей номера (год обучения участников, количество участников, уровень подготовки выступающих, распределение ролей для участия в номере);
3) название номера;
4) продолжительность номера;
5) уровень сложности выполнения программы;
6) участие в групповых номерах;
7) постановка и репетиция номеров с использованием начальных навыков по акробатике, жонглированию, клоунаде, совместно с танцевальными движениями;
8) групповые номера с использованием начальных навыков.
47. Для создаваемых номеров в лучших национальных традициях подбирается фольклорная одежда, музыка, хореографические движения, традиционно исполняются трюки с использованием фольклорных элементов.
48. Межпредметные связи предмета "Хореография" с предметами "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
49. Программные требования по предмету "Хореография" в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "ритм", "ритмика", "счет", "размер", "музыкальная фраза", "такт", "вступление", "тема", "музыкальный размер", "музыкальный жанр";
2) разучиваются музыкально-ритмические упражнения, упражнения, направленные на развитие чувства ритма и музыкального слуха, ориентировку в пространстве, координацию движений, расслабление мышц, танцевальные игры, музыкально-пространственные упражнения;
3) развиваются ритмическое восприятие, музыкальность, координация движений, чувство ритма, память, внимание, умение слушать музыку и понимать музыкальный язык, умение различать танцы по характеру, темпу, размеру и разбирать танцевальную музыку;
4) осваиваются танцевальные движения, хореографические этюды.
50. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Понятие "ритмика". Основные движения, понятия. Инструктаж по технике безопасности. Разучивание танцевального приветствия, построение по линиям. Музыкальный размер. Упражнения, направленные на развитие музыкального слуха.
Тема 2. Развитие ритмического восприятия. Виды музыкальных размеров: 2/4, 3/4, 4/4. Упражнения, направленные на развитие чувства ритма и музыкального слуха. Развитие музыкальности. Музыкальные жанры. Различие танцев по характеру, темпу, размеру.
Тема 3. Музыкально-пространственные упражнения. Музыкально-ритмические упражнения на практическое усвоение понятий: "темп", "ритм", "динамика", "музыкальная фраза", "акцент". Знакомство с позициями ног: первая, вторая.
Музыкально-ритмические упражнения. Знакомство с положением рук. Основное положение – руки на поясе. Знакомство с позициями ног: третья, четвертая. Музыкально-ритмические упражнения на область шеи, рук. Наклоны головы с различной амплитудой. Круговые движения головы: вверх-вниз.
Тема 4. Музыкально-ритмические упражнения на область корпуса. Наклоны корпуса вперед и в сторону. Движения плеч и корпуса: подъем и опускание плеч. Повороты, выводя правое и левое плечо вперед. Музыкально-ритмические упражнения на область ног и стопы.
Музыкально-ритмические упражнения на развитие стопы. Упражнения на развитие внимания. Изучение видов пространственных построений: круг, линия, диагональ. Виды пространственных построений: диагональ, полукруг. Тактирование под музыку в разном темпе. Усвоение последовательности исполнения упражнений ритмики.
Тема 5. Движения для головы: повороты направо, налево. Упражнения в ходьбе в различных направлениях в сочетании с движениями рук и ног. Поднимание на полупальцы в сочетании с полуприседанием. Виды музыкальных размеров танцев. Танцевальные шаги: с носка, с подъемом ноги, согнутой в колене, на месте и в продвижении, на полупальцах с вытянутыми коленями, со сменой положения рук. Шаги, выполненные через выпад вправо-влево, вперед-назад.
Упражнения на ориентировку в пространстве. Правильное исходное положение. Ходьба и бег. Ходьба вдоль стен с четкими поворотами в углах зала. Построения в шеренгу, колонну, цепочку, круг, пары. Построение в шахматном порядке.
Тема 6. Перестроение в круг (круги), цепочки, колонну (колонны), в звездочки и карусели из других построений. Ориентировка в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга. Выполнение движений с предметами во время ходьбы. Сохранение правильной дистанции во всех видах построений с использованием лент, обручей, скакалок. Общеразвивающие упражнения. Наклоны, выпрямление и повороты головы, круговые движения плечами.
Тема 7. Движения рук в разных направлениях без предметов и с предметами. Наклоны и повороты туловища вправо, влево, сгибая и не сгибая колени, в сочетании с наклонами, в сочетании с движениями рук вверх, в стороны, на затылок, на пояс. Повороты туловища с передачей предмета. Приседания с опорой и без опоры, с предметами. Приседание с одновременным выставлением ноги вперед в сторону. Перелезание через сцепленные руки, через палку.
Тема 8. Сгибание и разгибание ноги в подъеме, отведение стопы наружу и приведение ее внутрь, круговые движения стопой, выставление ноги на носок вперед и в стороны, вставание на полупальцы. Плавные, резкие, быстрые, медленные движения кистей рук. Всевозможные сочетания движений ног: выставление ног вперед, назад, в стороны, сгибание в коленном суставе, круговые движения, ходьба на внутренних краях стоп.
Тема 9. Упражнения на выработку осанки. Упражнения на координацию движений. Перекрестное поднимание и опускание рук и ног. Одновременные движения рук и ног. Изучение позиций рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно, провожать движение руки головой, взглядом.
Тема 10. Отстукивание, прохлопывание, протопывание простых ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением. Разнообразные перекрестные и круговые движения правой ноги и левой руки, левой ноги и правой руки. Ускорение и замедление движений в соответствии с изменением темпа музыкального сопровождения. Выполнение движений в заданном темпе и после остановки музыки.
Тема 11. Самостоятельное составление простых ритмических рисунков. Разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей. Выполнение упражнений под музыку с постепенным ускорением, с резкой сменой темпа движений. Упражнение на расслабление мышц. Встряхивание кистью. Свободное круговое движение рук.
Тема 12. Перенесение тяжести тела с пяток на носки и обратно, с одной ноги на другую. Свободное падение рук с исходного положения в стороны или перед собой. Раскачивание рук поочередно и вместе вперед, назад, вправо, влево в положении стоя и наклонившись вперед. Выбрасывание левой, правой ноги вперед. Выпрямление рук в суставах и напряжение всех мышц от плеча до кончиков пальцев. Стойка на полупальцах.
Тема 13. Прыжки на двух ногах одновременно с мягкими расслабленными коленями и корпусом, висящими руками и опущенной головой. Движения кистей рук в разных направлениях. Поочередное и одновременное сжатие в кулак и разжатие пальцев рук с изменением темпа музыки. Противопоставление пальцев. Отведение и приведение пальцев одной руки и обеих.
Выделение пальцев рук.
Тема 14. Игры под музыку. Выполнение ритмичных движений в соответствии с различным характером музыки, динамикой, регистрами. Музыкальные эстафеты. Изменение направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке.
Выполнение имитационных упражнений и игр, построенных на конкретных подражательных образах в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки.
Тема 15. Передача притопами, хлопками и другими движениями резких акцентов в музыке. Передача в движении разницы в двухчастной музыке. Самостоятельное создание музыкально-двигательного образа.
Тема 16. Музыкальные игры с предметами. Танцевальные образы. Игры с пением или речевым сопровождением, инсценирование песен. Прохлопывание ритмического рисунка прозвучавшей мелодии.
Тема 17. Упражнения на самостоятельную передачу в движении ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке. Самостоятельная смена движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки.
51. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

2) номер орындаушыларды таңдау (қатысушының оқу жылы, қатысушының саны, өнер көрсетушінің дайындалу деңгейі, номерге қатысу үшін рөлдерді үлестіру);
3) номер аталуы;
4) номер ұзақтығы;
5) бағдарламаны орындаудың күрделі деңгейі;
6) топтық номерге қатысу;
7) би қимылдарымен бірге акробатика, жонглерлеу, клоунада бойынша алғашқы дағдыларын пайдалана отырып, номерді қою және дайындау;
8) алғашқы дағдыларды қамтитын топтық номерлер.
47. Құрылған номерлер үшін үздік ұлттық дәстүрлердегі фольклор киім, музыка, хореографиялық қимылдар таңдалады, фольклорлық элементтерді қолдана отырып, дәстүрлі трюктер орындалады.
48. "Хореография" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглерлеу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
49. "Хореография" пәні бойынша 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "ритм", "ритмика", "есеп", "өлшем", "музыкалық фраза", "такт", "өнер көрсету", "тақырып", "музыкалық өлшем", "музыкалық жанр" ұғымдарымен танысады;
2) музыкалық-ритмикалық жаттығу, ритмді сезіну және музыкалық есту қабілетін дамытуға бағытталған жаттығу, кеңістікте бағдарлау, қимылды үйлестіру, бұлшық етті босаңсыту, би ойындары, музыкалық-кеңістікте жаттығуын жаттайды;
3) ритмикалық қабылдау, музыкалылық, қимылды үйлестіру, ритмді сезіну, есте сақтау, зейін, музыканы тыңдау және музыкалық тілді түсінуді, сипаты, қарқыны бойынша биді ажырата алуды және би музыкасын таңдауды дамытады;
4) би қимылдарын, хореографиялық этюдтарды меңгереді.
50. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабағы. "Ритмика" түсінігі. Негізгі қимыл, түсінік.
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Би өнері арқылы таныстыруды жаттау, сызық бойынша құрылуы. Музыкалық өлшем. Музыкалық есту қабілетін дамытуға бағытталған жаттығулар.
2-тақырып. Ритмдік қабылдауды дамыту. Музыкалық өлшемнің түрлері: 2/4, 3/4, 4/4. Ритмді сезіну және музыкалық есту қабілетін дамытуға бағытталған жаттығулар. Әуенділікті дамыту. Музыкалық жанрлар. Сипаты, қарқыны, көлемі бойынша билерді танып білу.
3-тақырып. Музыкалық-кеңістік жаттығулары. "Қарқын", "ритм", "динамика", "музыкалық фраза", "акцент" терминдерін практикалық меңгеруге арналған музыкалық-ритмикалық жаттығулар. Аяқтың позицияларымен танысу: бірінші, екінші.
Музыкалық-ритмикалық жаттығулар. Қол қалпымен танысу. Негізгі қалып - қолды белге қою. Аяқтың позицияларымен танысу: үшінші, төртінші.
Мойын, қол тұсына арналған музыкалық-ритмикалық жаттығулар. Әртүрлі ауытқу шегімен бастың еңкеюі. Бастың ауыспалы қимылы: жоғары-төмен.
4-тақырып. Денеге арналған музыкалық-ритмикалық жаттығулар. Дененің алдыға және жан-жаққа еңкеюі. Иық және дене қимылы: иықты көтеру және түсіру. Оң және сол жақ иықты алдыға қарай шығара отырып айналу. Аяқ және табан тұсына арналған музыкалық-ритмикалық жаттығулар.
Табанды дамытуға арналған музыкалық-ритмикалық жатттығулар. Зейінді дамытуға арналған жаттығулар. Кеңістік құрылымының түрлерін зерттеу: шеңбер, сызық, диагональ. Кеңістік құрылымының түрлері: диагональ, жартылай шеңбер. Әртүрлі қарқындағы музыка бойынша тактілеу. Ритмика жаттығуларын орындау жүйелілігін меңгеру.
5-тақырып. Басқа арналған қимыл: оңға, солға айналу. Қол және аяқ қимылымен бірге үйлестікте әртүрлі бағыттарда жүруге арналған жаттығулар. Жартылай отырумен бірге үйлестікте жартылай башпайда тұру. Бидің музыкалық өлшемдерінің түрлері. Би қадамдары: аяқтың ұшымен, аяқты көтеру, тізе бүгу, орнында және қозғалуда, тізені бүгу арқылы , қол қалпын ауыстырумен бірге жартылай башпайда тұру. Оң-сол, алға-артқа қозғалу арқылы орындалған қадамдар.
Кеңістікте бағдар жасауға арналған жаттығу. Бастапқы дұрыс қалып. Жүру және жүгіру. Зал бұрыштарында нақты бұрылыс жасап, қабырға бойымен жүру. Сапта, колоннада, тізбекте, шеңберде, жұпта тұру. Шахматты тәртіпте тұру.
6-тақырып. Шеңберде (шеңберлер), тізбекте, колоннада (колонналар), жұлдызшада және басқа саптағы білдекте қайта тұру. Алға, артқа, оң жаққа, сол жаққа шеңберде, шеңберден қозғалу бағытында бағдарлануы. Жүру кезінде заттармен бірге қимылды орындау. Лента, шеңбер, секіргішті пайдалана отырып, барлық сапта дұрыс ара қашықтықты сақтау. Жалпы дамытушы жаттығу. Бастың еңкеюі, түзелуі және айналуы, иықпен шеңбер жасау қимылы.
7-тақырып. Заттарсыз және заттармен бірге әртүрлі бағыттардағы қолдың қимылы. Денені оң, сол жаққа, тізені бүгіп және бүкпей еңкею және бұру, еңкеюімен үйлестіру, қолдарды жоғары қарай, жанына, желкесіне, беліне қою қимылдарымен үйлестіру. Затты жеткізудегі дененің бұрылысы. Заттармен бірге тірекпен және тірексіз отыру. Бір уақытта аяқты алдыңғы жаққа қою арқылы отыру. Айқастырылған қолдар, таяқ арқылы өрмелеу.
8-тақырып. Аяқты көтеруде бүгу және жазу, табанды сыртқа шығару және оны ішке кіргізу, табан арқылы шеңбер бойынша қимыл жасау, аяқтың ұшымен алға қарай және жанға тұру, жартылай башпайға тұру.
Қол буынының бірқалыпты, тік, жылдам, баяу қимылы. Аяқ қимылының әртүрлі үйлесімі: аяқты алға, артқа, жанға қою, тізе буында бүгу, шеңбер бойынша қимыл, табанның ішкі шеттерімен жүру.
9-тақырып. Дене мүсінін жасауға арналған жаттығу. Қимылды үйлестіру жаттығу. Қол және аяқты айқастырып көтеру және түсіру. Бір уақыттағы қолдың және аяқтың қимылы. Қол позицияларын зерттеу: жеке әрбір және бір уақытта екеуімен бірге қол позицияларын ауыстыру, қол қимылын баспен, көзбен сүйемелдеу.
10-тақырып. Музыкалық сүйемелдеумен орташа және жылдам қарқында қарапайым ритмикалық суреттерді соғу, шапалақтау, тақылдату.
Оң аяқпен және сол қолмен, сол аяқпен және оң қолмен әртүрлі айқасқан және шеңбер жасау қимылы. Музыкалық сүйемелдеу қарқынының өзгеруімен сәйкес қимылдың жылдам және баяу болуы. Берілген қарқында және музыка аяқталғаннан кейін қимылды орындау.
11-тақырып. Қарапайым ритмикалық суреттерді өз бетінше жасау. Қол, аяқ, дене, қол буынының бір уақытта жасаған қимылының әртүрлі үйлесімдігі. Ақырындап жылдамдату, қимыл қарқынын кенеттен ауыстыру арқылы музыкамен жаттығу орындау. Бұлшық еттің босаңсуына арналған жаттығу. Қол буынымен сермеу. Еркін шеңбер жасайтын қол қимылы.
12-тақырып. Дене күшін өкшеден аяқтың ұшына және керсінше, бір аяқтан екінші аяққа көшіру.
Бастапқы қалпынан жанға немесе өз алдына қолдың еркін түсуі. Тұру және алға қарай еңкею қалпында қолдың кезекпен алға және артқа, оңға, солға теңселту. Сол, оң аяқпен алға қарай лақтыру. Қол буынын түзету және иықтан бастап саусақ ұшына дейін барлық бұлшық еттерге күш түсіру. Жартылай башпайда тұру.
13-тақырып. Тізе мен денені жеңіл босаңқы ұстап, қолын салбыратып және басын төмен түсіріп бір уақытта екі аяқпен секіру. Әртүрлі бағытта қол буынның қимылы. Музыка қарқынның өзгеруімен бірге кезектесіп және бір уақытта жұдырықты жұму және қол саусақтарын жазу. Саусақтарды қарама-қарсы қою. Бір қолдың және қос қолдың саусақтарын бұру және келтіру.
Қолдың саусақтарын анықтау.
14-тақырып. Музыкамен ойнау. Музыканың әртүрлі сипатына, динамикасына, регистріне сәйкес ритмикалық қимылды орындау. Музыкалық эстафеталар. Музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдарының бағыты мен формасының өзгеруі.
Музыканың белгілі бір эмоциялық және динамикалық сипатына сәйкес нақты еліктеу бейнелеріне жасалған имитациялық жаттығуларды және ойындарды орындау.
15-тақырып. Музыкадағы кенеттен пайда болатын акценттерді жерді тебу, шапалақтау және басқа да қимылдарымен жеткізу. Екі бөлікті музыкадағы қимыл ерекшеліктерін жеткізу. Өз бетінше музыкалық-қозғалмалы бейнені жасау.
16-тақырып. Бұйымдармен орындалатын музыкалық ойындар. Би бейнелері. Ән айту немесе сөз сөйлеумен сүймелдеу, әндерді сахналаумен орындалатын ойындар. Ойналған әуеннің ритмикалық суретін шапалақпен жеткізу.
17-тақырып. Музыкадағы ритмикалық суреттің, акценттің, қарқындық және динамикалық өзгерісінің қимылын өз бетінше жеткізу жаттығуы. Музыкалық фраза бөлігінің, музыканың шағын кереғарлық бөліктерінің ауысуына сәйкес қимылдың өз бетінше ауысуы.
51.1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает названия основных танцевальных движений и элементов;
2) знает правила гигиены тела, тренировочной одежды;
3) умеет исполнять упражнения на ориентировку в пространстве, музыкально-ритмические упражнения, танцевальные упражнения;
4) умеет выполнять простейшие танцевальные элементы;
5) понимает и принимает правильное исходное положение в соответствии с содержанием и особенностями музыки и движения;
6) сохраняет правильную дистанцию в колонне парами;
7) самостоятельно определяет нужное направление движения по команде педагога, по звуковым и музыкальным сигналам;
8) соблюдает темп движений, обращая внимание на музыку;
9) выполняет общеразвивающие упражнения в определенном ритме и темпе;
52. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с хореографией, ее значимостью в постановке цирковых номеров;
2) освоение основ хореографии, азбуки музыкального движения, упражнений для рук, головы и шеи, упражнений на координацию движений, ориентацию в пространстве;
3) освоение прыжков с ног, упражнений партерной гимнастики.
53. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с хореографией, ее значимостью в постановке цирковых номеров. Объяснение специальных терминов.
Тема 2. Основы хореографии. Азбука музыкального движения. Мелодия и движение. Темп (быстро, медленно, умеренно). Музыкальные: размеры: 2/4, 3/4, 4/4. Контрастная музыка: быстрая - медленная, веселая - грустная. Такт и затакт.
Тема 3. Танцевально-ритмическая гимнастика. Экзерсис на середине: танцевальные шаги (с носка, с высоким подниманием колена, приставные шаги).
Тема 4. Экзерсис на середине: упражнения для рук (поднимание, опускание, сгибание в локтевом суставе, кисти).
Тема 5. Экзерсис на середине: упражнения для головы и шеи (наклоны-вперед, назад, к плечам, повороты).
Тема 6. Экзерсис на середине: упражнения на координацию движений.
Тема 7. Экзерсис на середине: упражнения на ориентацию в пространстве;
Тема 8. Экзерсис на середине: прыжки с двух ног; на одной, другой.
Тема 9. Партерная гимнастика. Упражнения для голеностопа.
Тема 10. Упражнения для силы ног.
Тема 11. Упражнения для стоп.
Тема 12. Упражнения на растяжение мышц ног.
Тема 13. Упражнения для позвоночника.
Тема 14. Упражнения для позвоночника.
Тема 15. Упражнения для мышц спины.
Тема 16. Стойка на лопатках.
Тема 17. Махи ногами. Махи вперед, в стороны "ножницы", "колесо".
54. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения в 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы хореографии, ее значимость в постановке цирковых номеров;

1) би қимылдарының және элементтерінің негізгі аталуын біледі;
2) дене гигиенасы, жаттығу киімінің ережесін біледі;
3) кеңістікте бағдарлау жаттығуы, музыкалық-ритмикалық жаттығуы, би жаттығуын орындауды біледі;
4) қарапайым би элементтерін орындауды біледі;
5) музыка және қимылдың мазмұны мен ерекшелігіне сәйкес дұрыс бастапқы қалпын түсінеді және қабылдайды;
6) шеру колоннасындағы дұрыс ара қашықтықты сақтайды;
7) педагог командасы, дыбыс және музыкалық белгі бойынша қимылдың қажетті бағытын өз бетінше анықтайды;
8) музыкаға зейін қоя отырып, қимылдың қарқынын сақтайды;
9) белгілі бір ритм және қарқында жалпы дамыту жаттығуын орындайды.
52. 2 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) хореографиямен, оның цирк номерін қоюдағы маңызымен танысу;
2) хореография негізін, музыкалық қимыл әліппесін, қол, бас және мойынға арналған жаттығу, қимылды үйлестіру жаттығуы, кеңістікте бағдарлауды меңгеру;
3) аяқтан аяққа секіруді, партерлік гимнастика жаттығуын меңгеру.
53. 2 сынып оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Хореографиямен танысу, цирк нөмерлерінің қойылымында оның маңызы. Арнайы терминдерді түсіндіру.
2-тақырып. Хореография негіздері. Музыкалық қимыл әліппесі. Әуен және қимыл. Қарқын (жылдам, баяу, орташа). Музыкалық өлшемде: 2/4, 3/4, 4/4. Қарама-қарсы музыка: жылдам - баяу, көңілді - мұңды. Такт және затакт.
3-тақырып. Би-ритмикалық гимнастика. Ортадағы экзерсис: би қадамдары (аяқ ұшымен, тізені жоғары көтеру, қосымша қадамдар).
4-тақырып. Ортадағы экзерсис: қолға арналған жаттығу (шынтақ, қол буындарын көтеру, түсіру, бүгу).
5-тақырып. Ортадағы экзерсис: бас және мойынға арналған жаттығу (еңкею - алға, артқа, иыққа, бұрылыстар).
6-тақырып. Ортадағы экзерсис: қимылды үйлестіруге арналған жаттығу.
7-тақырып. Ортадағы экзерсис: кеңістікте бағдарлауға арналған жаттығу.
8-тақырып. Ортадағы экзерсис: екі аяқпен секіру; алдымен бір аяқпен, келесі аяқпен.
9-тақырып. Партерлік гимнастика. Табанға арналған жаттығу.
10-тақырып. Аяқтың күшіне арналған жаттығу.
11-тақырып. Табанға арналған жаттығу.
12-тақырып. Аяқ бұлшық етінің созылуына арналған жаттығу.
13-тақырып. Омыртқаға арналған жаттығу.
14-тақырып. Омыртқаға арналған жаттығу.
15-тақырып. Арқа бұлшық етіне арналған жаттығу.
16-тақырып. Жауырынмен тік тұру.
17-тақырып. Аяқпен сермеу. Алға, жанға сермеу "қайшы", "дөңгелек".
54. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) хореография негізін, оның цирк номерін қоюдағы маңызын біледі;

2) овладеет навыками выполнения упражнений для укрепления мышц тела;
3) развивает подвижность и гибкость суставов;
4) знает основные сведения, связанные с танцевальным искусством;
5) учится чувствовать темп и характер музыкального произведения; исполнять музыкально-ритмические упражнения;
6) умеет выполнять экзерсис на середине: танцевальные шаги, упражнения для рук, головы и шеи;
7) умеет выполнять упражнения на координацию движений, ориентацию в пространстве, прыжки, упражнения партерной гимнастики.
55. Программные требования в 3 классе:
1) освоение классических терминов, экзерсис на середине: постановка корпуса, апломб;
2) освоение экзерсиса у палки, техники исполнения движений в народном танце.
56. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы хореографии. Классические термины. Практика. Экзерсис на середине: постановка корпуса, апломб. Изучение позиций ног: 1,2,3,4. Изучение позиций рук. Подготовительное положение: 1,2,3 позиции.
Тема 2. Экзерсис у палки. Практика. Battement tendu [батман тандю] в сторону, вперед. Battement tendu [батман тандю]. Первая позиция ног. Preparation [преперейшн]. Demi-plie [деми плие] 1, 2, 3, 5, в конце года по 4 позиции.
Demi-rond de jambe par terre [Деми-ронд де жам партер]. Releve [релеве] подъем на полупальцы. Grand plie [гранд плие]. Grand battement jete [гранд батман жете] в сторону, вперед, назад. Port de bras [пор де брас] – упражнение для рук, корпуса, головы; наклоны корпуса, головы.
Тема 3. Казахский танец. Национальные хореографические средства казахских народно-сценических танцев. Музыка, костюм, прическа, этикет. Общий колорит движений рук (круговые повороты кистей с завершением ладонью "от себя" или "к себе" при различном движении рук в условной форме).
Тема 4. Женский танец: свободно волнообразные и четкие движения рук. Танец "Өрмек би". Танец "Киіз басу".
Тема 5. Характерные для мужского и женского танцев движения: движения плеч вперед, назад, вверх, вниз, с одновременным резким ритмичным сгибанием колен при шагах.
Тема 6. Основные движения ног: простые танцевальные шаги с носка и с каблука, переменные и боковые каблучные ходы, танцевальные шаги из стороны в сторону с завершающим ударом, акцентированные перестукивания.
Тема 7. Танец "Қара жорға". Сакральность танца "Қара жорға". Виды танца "Қара жорға: "қос жорға", "еркек жорға", "кыз алып қашу", "шайтан көк".
Тема 8. Техники исполнения движений в русском народном танце. Практика: тренаж из элементов народного танца; раскрывание и закрывание рук; одной руки; двух рук; поочередные раскрывания рук, переводы рук в различные положения; поклоны; поклон с продвижением вперед и отходом назад; притопы: одинарные, тройные.
Тема 9. Техники исполнения. Практика: простой русский народный шаг; назад через пальцы на всю стопу; с притопом и продвижением вперед; с притопом и продвижением назад; боковой шаг на всей стопе и на полупальцах по прямой позиции.
Тема 10. "Переменный шаг": с притопом и продвижением вперед и назад; с фиксацией одной ноги около икры другой и продвижением вперед и назад.
Тема 11. Пластические этюды "Танец осеннего листа", "Танец розы", "Летка-енка", "Танец утят", "Полонез", "Русский лирический", "Вальс", "Фигурный вальс", "Падеграс", "Макарена".
Тема 12. Пластические этюды "Гармоничный танец", "Зеркальный танец", "Свободный танец", "Танец на полу", "Экстатический танец".
Тема 13. Свободные танцевальные импровизации под музыку разных стилей, жанров, темпов. Составление композиций.

2) дене бұлшық еттерін бекітуге арналған жаттығуды орындау дағдыларын меңгереді;
3) буын қозғалысы және иілгіштігін дамытады;
4) би өнерімен байланысты негізгі деректерді біледі;
5) музыкалық шығарманың қарқын және сипатын сезінуді, музыкалық-ритмикалық жаттығуды орындауды үйренеді;
6) ортада экзерсис орындауды біледі: би қадамдары, қол, бас және мойынға арналған жаттығу;
7) қимылды үйлестіру жаттығу, кеңістікте бағдарлау, секіру, серіктестік гимнастика жаттығуын орындауды біледі.
55. 3 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) классикалық терминдерді, ортадағы экзерсис: денені қою, апломбты меңгеру;
2) таяқта экзерсисті, халық биіндегі қимылды орындау техникаларын меңгеру.
56. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Хореография негіздері. Классикалық терминдер. Практика. Ортадағы экзерсис: денені қою, апломб. Аяқ позициясын зерттеу: 1, 2, 3, 4. Қол позицияларын зерттеу. Даярлық қалпы: 1, 2, 3 позициялары.
2-тақырып. Таяқ алдында орындалатын экзерсис. Практика. Battement tendu [батман тандю] бір жаққа. Battement tendu [батман тандю] алға. Бірінші аяқ позициясы. Preparation [преперейшн]. 4 позиция бойынша жыл соңындағы demi-plie [деми плие] 1, 2, 3, 5.
Demi - rond de jambe par terre [Деми-ронд де жам партер]. Releve [релеве] жартылай башпайға көтерілу. Grand plie [гранд плие]. Grand battement jete [гранд батман жете] жаққа, алға, артқа қарай. Port de bras [пор де брас] - қол, дене, басқа жаттығуы; дененің, бастың еңкеюі.
3-тақырып. Қазақ биі. Қазақ халықтық-сахналық билерінің ұлттық хореографиялық құралдары. Музыка, костюм, сәнді шаш үлгісі, әдеп. Қол қимылының жалпы ерекшелігі (шартты формадағы әртүрлі қол қимылы кезінде қол буының алақанды "өзінен" немесе "өзіне" қарай айналдыра бұру).
4-тақырып. Әйел адамдардың биі: еркін толқын тәрізді және нақты қол қимылы. "Өрмек би" биі. "Киіз басу" биі.
5-тақырып. Ер және әйел адамдарға тән би қимылдары: қадам жасауда бір уақытта ритмикалық кенет тізені бүгу арқылы иықтың алға, артқа, жоғары, төмен қарай қимылы.
6-тақырып. Аяқтың негізгі қимылы: аяқтың ұшымен және биік өкше тақамен жасалатын қарапайым би қадамдары, ауыспалы және бүйірлік биік өкшемен жасалатын жүрістер, аяқтаушы соққымен бір жақтан екінші жаққа, тақылдатуды акценттеудегі би қадамдары.
7-тақырып. "Қара жорға" биі. "Қара жорға" биінің рәсімділігі.
Қара жорға биінің түрлері: "қосжорға", "еркек жорға", "кыз алып қашу", "шайтан көк".
8-тақырып. Орыс халық биіндегі қимылды орындаудың техникалары. Практика: халық биінің элементтеріндегі тренаж; қолды ашу және жұму; бір қолмен, екі қолмен; алма кезек қолды ашу, қолды әртүрлі қалыпқа қою; иілу; алға және артқа қарай жылжу арқылы иілу; тебістер: қарапайым, үш еселік.
9-тақырып. Орындау техникасы. Практика: орыс халқының қарапайым қадамы; Практика: орыс халқының қарапайым қадамы; артқа қарай саусақтар арқылы толық табанына; алдыға қарай тебу және қозғалу; артқа қарай тебу және қозғалу; толық табаны жаққа қарай қадам және тура позиция бойынша жартылай башпайда тұру.
10-тақырып. "Ауыспалы қадам": алға, артқа қарай тебу және қозғалу; балтыр тұсынан бірінші аяқпен екінші аяққа бекітумен алға және артқа қарай қозғалу.
11-тақырып. "Күзгі жапырақтар биі", "Раушан биі", "Летка-енка", "Үйрек балапандарының биі", "Полонез", "Орыс лирикалық вальсі", "Вальс", "Фигура вальсі", "Падеграс", "Макарена" пластикалық этюдтар.
12-тақырып. "Үйлесімді би", "Айна биі", "Еркін би", "Еденде билеу", "Экстатикалық би" пластикалық этюдтер.
13-тақырып. Әртүрлі стиль, жанр, қарқынды музыкамен еркін биді суырып-салу. Құрылымын жасау.

57. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает классические термины;
2) умеет выполнять экзерсис у палки;
3) знает виды, стили исполнения, основные движения казахского народного танца;
4) знает средства создания образа в хореографии;
5) знает технику исполнения казахского танца;
6) знает национальные хореографические средства казахских народно-сценических танцев;
7) знает технику исполнения движений в русском народном танце;
8) знает основы классического экзерсиса;
9) правильно выполняет упражнения на растяжки, выворотность и гибкость;
10) умеет исполнять тематические пластические этюды;
11) умеет составлять свободные танцевальные импровизации, композиции под музыку разных стилей, жанров, темпов.
58. Программные требования в 4 классе:
1) освоение балетной терминологии, экзерсиса у палки, элементов русского народного танца, латиноамериканских танцев, современного танца;
2) знакомство с движениями и комбинациями на основе новых стилей и направлений, изучение основных движений модерн-джаза;
3) освоение понятий поза коллапса, изоляция, полиритмия, мультипликация, координация.
59. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Балетная терминология. Экзерсис у палки. Работа на середине зала – рlié [плие], battement tendu [батман тандю], battement tendu jete [батман тандю жете], rond de jamb parterre [ронд де жамб партер], adagio [адажио], grand battement [гранд батман].
Тема 2. Объяснение терминов. Подготовка к туру, chainé [чейн] по диагонали. Практика: экзерсис, подготовка к туру, прыжки – echappe jete [эшаппэ жете] в шпагате, аssemble [ассамбле].
Тема 3. Русский народный танец. Практика: "проходка", "ковырялочка", "припадание".
Тема 4. Модерн. Элементы латиноамериканских танцев.
Тема 5. Элементы современного танца. Знакомство с движениями и комбинациями на основе новых стилей и направлений.
Тема 6. Практика: модерн-джаз танец. Изучение основных понятий: поза коллапса, изоляция, полиритмия, мультипликация, координация. Позиции рук: нейтральное или подготовительное положение – аналогично подготовительному положению классического танца. 1, 2, 3 позиции. Позиции ног: 1, 2, 3, 4, 5. Prance [пранс]. Kick [кик] (пинок). Flat back [флат бак]. Deep body bend [дип боди бенд]. Twist [твист] или изгиб позвоночника.
Тема 7. Кросс. Шаги в модерн-джаз манере. Шаги в рок – манере. Шаги в мюзикл-джаз манере.
Тема 8. Прыжки. Сочетание шагов и вращений: с двух ног на две; с одной ноги на другую с продвижением; с двух ног на одну.

57. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер. 3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) классикалық терминдерді біледі;
2) таяқта экзерсисті орындай алады;
3) қазақ халық биінің түрлерін, орындау стилін, негізгі қимылын біледі;
4) хореографияда бейне жасау тәсілін біледі;
5) қазақ биін орындау техникасын біледі;
6) қазақ халық-сахналық билеріндегі ұлттық хореографиялық тәсілдерді біледі;
7) орыс халық биіндегі қимылды орындау техникасын біледі;
8) классикалық экзерсис негіздерін біледі;
9) созу, айналдыру және иілгіштік жаттығуын дұрыс орындайды;
10) тақырыптық пластикалық этюдтерді орындай алады;
11) әртүрлі стильдегі, жанр, қарқындағы музыкада еркін би суырып салма, композицияларды жасай алады.
58. 4 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) балет терминологиясын, таяқ алдында орындалатын экзерсисті, орыс халық биінің элементтерін, латын америка билерін, заманауи билерді меңгеру;
2) жаңа стиль және бағыт негізінде қимылдар және комбинациялармен танысу, модерн-джаз негізгі қимылдарын зерттеу;
3) коллапс позасы, изоляция, полиритмия, мультипликация, үйлестіру түсініктерін меңгеру.
59. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Балет терминологиясы. Таяқтағы экзерсис.
Зал ортасындағы жұмыс - рlié [плие], battement tendu [батман тандю], battement tendu jete [батман тандю жете], rond de jamb parterre [ронд де жамб партер], adagio [адажио], grand battement [гранд батман].
2-тақырып. Терминдерді түсіндіру. Турға дайындық, диагональ бойынша chainé [чейн]. Практика: экзерсис, турға дайындық, секіру -, шатқа отырудағы echappe jete [эшаппэ жете] в шпагате, аssemble [ассамбле].
3-тақырып. Орыс халқының биі. Практика: "жүгіріп өту" (проходка), "ковырялочка", "припадание".
4-тақырып. Модерн. Латын америка билерінің элементтері.
5-тақырып. Заманауи бидің элементтері. Жаңа стильдік және бағыттың негізінде қимыл және комбинациямен танысу.
6-тақырып. Практика: модерн-джаз биі. Негізгі ұғымдарды зерделеу: коллапстың қалпы, оқшаулау, полиритмия, мультипликация, үйлестіру. Қол позициялары: бейтарап немесе даярлық қалпы - классикалық бидің даярлық қалпына ұқсастығы. 1, 2, 3 позициялары. Аяқ позициялары: 1, 2, 3, 4, 5. Prance [пранс]. Kick [кик] (тепкі). Flat back [флат бак]. Deep body bend [дип боди бенд]. Twist [твист] немесе омыртқаның бүгілуі.
7-тақырып. Кросс. Модерн-джаз мәнеріндегі қадамдар. Рок мәнеріндегі қадамдар. Мюзикл-джаз мәнеріндегі қадамдар.
8-тақырып. Секірулер. Қадамдар және айналудың үйлесімдігі: екі аяқпен екеуіне; бірінші аяқтан екінші аяққа көшу арқылы екі аяқпен бірінші аяққа көшу.

60. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает балетную терминологию;
2) выполняет экзерсис у палки;
3) знает элементы "проходка", "ковырялочка", "припадание" русского народного танца;
4) знает элементы латиноамериканских танцев;
5) знает элементы модерн-джаза.
61. В настоящей Программе по предмету "Театральное мастерство" используются следующие понятия:
1) актерская техника – умение быстро ориентироваться в самых неожиданных и сложных жизненных ситуациях, видеть скрытые от других возможности, мгновенно перевоплощаться, легко производить желаемое впечатление и быть убедительным в общении;
2) актерский тренинг– настройка отдельных струн актерского инструмента, отдельных психофизических проявлений, их анализ; их проявления в творческом воображении и фантазии, сценическом внимании, выработке навыков и умений сознательно пользоваться в сценическом действии теми его дробными элементами, которые в жизненном действии появляются непроизвольно и не требуют волевых усилий;
3) актерское мастерство –искусство игры, искусство вживания в образ, искусство переживания образа, искусство изображения характера, в процессе повествования истории, говоря или напевая написанный текст или пьесу;
4) актерское мастерство – умение создать образ – тип, характер, воплощаемый артистом средствами циркового искусства, результат осмысления определенного явления действительности;
5) парад – алле – выход на арену всех участников представления перед его началом;
6) арена – место, на котором (и над которым) показывается представление в цирке;
5) аттракцион – эффектный цирковой или эстрадный номер;
8) комплимент – акцентированное принятие исполнителем статической, торжественной позы, применяемой после завершения трюка, серии трюков, всего номера, либо при выходе на аплодисменты;
9) манеж – круглая площадка внутри цирка, на которой демонстрируются цирковые номера;
1) меланж-акт –номер, состоящий из разнообразных трюков;
11) мизансцена – расположение актеров на сцене в тот или иной момент спектакля (съемок);
12) номер – отдельное законченное выступление, исполняемое в цирковой программе одним или несколькими артистами;
13) пантомима – искусство сценического действия, которое находит исключительное выражение в движении человеческого тела, в пластике, без слов;
14) психофизическая подготовка – один из необходимых этапов актерского существования.
15) реприза – короткая клоунская интермедия, которая обычно разыгрывается в перерывах между номерами;

60. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер. 4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) балет терминологиясын біледі;
2) таяқ алдында экзерсисті орындайды;
3) орыс халық биінің "жүгіріп өту" (проходка), "ковырялочка", "құлау" (припадание) элементтерін біледі;
4) латын америка билерінің элементтерін біледі;
5) модерн-джаз элементтерін біледі.
61. "Театр шеберлігі" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актерлік техника - кездейсоқ және күрделі өмірлік жағдайларда жылдам бейімделе алу, басқалардан жасырын мүмкіндіктерді көру, лезде түрлену, қажетті әсерді жеңіл жасау және қарым-қатынаста сенімді болу;
2) актерлік тренинг - актерлік аспаптың жеке ішектерін, жеке психофизикалық көрінісін, оларды талдауды күйге келтіру; шығармашылық қиялы және елестетуінде, сахналық назарда, өздігінен және еріктік жігерін талап етпейтін өмірлік әрекеттегі сахналық қимылдың бөлшекті элементтерін қолдана отырып, дағдылар мен біліктерді саналы түрде пысықтауда олардың көрініс табуы;
3) актерлік шеберлік - жазылған мәтін немесе пьесаны баяндау және айту, оқиғаны әңгімелеу процесіндегі мінезді сипаттайтын өнер, бейнеге ену өнері, бейнені әсерлеу өнері, ойын өнері;
4) актерлік шеберлік - цирк өнерінің тәсілдерімен әртістің тип, мінез, бейнені, белгілі бір көріністің шынайылығын түсіну нәтижесін жасау біліктілігі;
5) алле шеруі - қойылым басталар алдында барлық қатысушылардың аренаға шығуы;
6) арена - цирктегі қойылым көрсетілетін орын;
7) аттракцион - әсерлі цирк немесе эстрадалық номер;
8) қошемет - орындаушының трюк, трюк серияларын, номерді аяқтау кезінде қолданылатын статикалық, салтанатты позаларын ерекше қабылдау немесе шығу кезінде қол шапалақтау;
9) манеж - цирк номері көрсетілетін цирк ішіндегі дөңгелек алаң;
10) меланж-акт - әртүрлі трюктерден тұратын номер;
11) мизансцена - актерлердің сахнада немесе спектакль кезіндегі орны;
12) номер - цирк бағдарламасында бір немесе бірнеше әртістердің орындауындағы жеке аяқталған өнер көрсетуі;
13) пантомима - адам денесінің қимылында, пластикада ерекше көріністі сипаттайтын, ыммен орындалатын сахналық қимыл өнері;
14) психофизикалық дайындық - актердің қызметіне қажетті кезеңдерінің бірі.
15) реприза - әдетте номерлер арасындағы үзілісте ойналатын қысқа сайқымазақтық интермедия;

16) сценический образ – конкретное содержание отражаемого явления действительности; воссозданная драматургом, режиссером, актерами, художником картина жизни, выведенный ими характер, персонаж;
17) клоун – цирковой артист, исполнитель комических приемов и трюков;
18) партерные жанры – жанры, исполняемые артистами непосредственно на покрытии манежа, либо на каких-либо подсобных аппаратах, установленных на манеже, на высоте не более четырех-пяти метров;
19) темпо-ритм – динамическая характеристика пластической композиции;
20) этюд в театральной педагогике – упражнение для совершенствования актерской техники;
21) сквозное действие – путь, по которому режиссер, актер идут к своей цели в спектакле, роли;
22) девиз (клоунский) – восклицание, которое всегда использует только один клоун; являющееся "визитной карточкой" артиста;
23) униформисты – служители манежа, которые следят за установкой и уборкой циркового реквизита, подготовкой цирковых аппаратов и манежа к работе цирковых номеров;
24) форганг – занавес, отделяющий манеж от внутренних технических помещений цирка;
25) номер цирковой – совокупность однородных трюков, чередующихся в известной закономерности, выполняемых исполнителем, группой исполнителей или животных в определенный промежуток времени и конкретизирующих ту или иную идею, то или иное чувство и те или иные ситуации в специфически воздействующем цирковом образе;
26) трюк цирковой – отдельный законченный фрагмент любого циркового номера, вполне самостоятельный и замкнутый в себе;
27) парад – комический диалог, юмор которого часто основывался на глухоте и недогадливости собеседника и разыгрывался артистами у входа с целью завлечь зрителя;
28) шаривари – номер обычно ставился в начале программы и представлял собой костюмированную кавалькаду артистов, возглавляемую клоунами, исполняющими всевозможные прыжки на дорожке и на батуте;
29) шлюсс – термин, обычно применяемый к клоунским номерам, последняя, эффектная точка, яркий финал;
30) техника безопасности в цирке – технические средства и мероприятия по предупреждению несчастных случаев с артистами; один из основных разделов охраны труда, направленный на создание наиболее благоприятных производств и санитарно-гигиенических условий, а также целесообразного распорядка труда и отдыха;
62. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося через освоение техники актерского мастерства для создания сценического образа на манеже.
63. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение основами актерского мастерства, элементами актерской выразительности с целью использования в процессе подготовки циркового номера;

16) сахналық бейне - драматургтің, режиссердің, актердің, өмір көрінісін жасаушы суретшінің қайта келтіруімен жасалған болмыста бейнеленген құбылыстың нақты мазмұны;
17) сайқымазақ - әзіл-сықақ тәсілдерді және трюктерді орындаушы цирк әртісі;
18) серіктес жанрлар - манежді жабуды үздіксіз орындайтын немесе манежде төрт-бес метр биіктікте орнатылған қандайда бір қосалқы аппаратта әртістер орындайтын жанрлар;
19) темпо-ритм - пластикалық композицияның динамикалық сипаттамасы;
20) театр педагогикасындағы этюд - актерлік техниканы жетілдіруге арналған жаттығу;
21) тура қимыл - спектакльдегі режиссер, актердің өз мақсатына жүру жолы, рөлдері;
22) ұран (сайқымазақтық) - әрқашан тек бір ғана сайқымазақтың қолданатын лепті үні, бұл әртістің "визит карточкасы" болып табылады;
23) униформистер - цирк реквизитін қою және жинау, цирк аппараттарын және цирк номерінің жұмысына манежді дайындауды қадағалайтын манеж қызметшілері;
24) форганг - манежді ішкі техникалық цирк ғимаратынан бөліп тұратын шымылдық;
25) цирк номері - белгілі заңдылықтарда алмасып отыратын, орындаушының, топтық орындаушының немесе белгілі бір уақыт аралығында жануардың немесе цирк бейнесіне ерекше әсер ететін сол немесе басқа идеяны, басқа сезімді және одан басқа жағдайларды нақтылайтын біркелкі трюктердің жиынтығы;
26) цирк трюкі - толығымен дербес және тұйық, міндеттерді шешуді шынайы орындау арқылы көрерменге әсер ететін, қарапайым қойылым шеңберінен тыс және осы шеңберде шешілмейтін немесе орындалмайтындай көрінетін кез-келген цирк номерінің жеке аяқталған үзіндісі;
27) шеру - әңгімелесушінің кереңдігіне және аңқаулығына негізделген әзіл және көрерменді қызықтыру мақсатында әртістердің әзіл-сықақ диалогы;
28) шаривари - әдетте бағдарламаның басында қойылатын және жолда, батутта барлық секіруді орындайтын сайқымазақтардың басқаруымен әртістердің костюмді кавалькадасын құрайтын номер;
29) шлюсс - сайқымазақтық номерлерде қолданылатын термин, соңғы, әсерлі нүкте, ашық қорытынды;
28) цирктегі қауіпсіздік техникасы - әртістерге жазатайым оқиғаны ескерту бойынша техникалық тәсілдер және іс-шаралар; барынша қолайлы өндірісті және санитарлық-гигиеналық шарттарды құруға, сондай-ақ еңбек және демалыстың мақсатты тәртібіне бағытталған еңбекті қорғаудың негізгі бөлімдерінің бірі.
62. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының шығармашылық қабілеттерін манежде сахналық бейнені жасауға арналған актерлік шеберлік техникаларын меңгеру арқылы дамыту.
63. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) цирк номерін дайындау процесінде қолдану мақсатында актерлік шеберлік негіздерін, актерлік мәнерлеу элементтерін меңгеру;

2) овладение основами актерского искусства с учетом специфики циркового искусства;
3) овладение навыками исполнения трюка в цирковом номере, как средства воздействия на зрителя;
4) овладение элементами органического действия, развитие обостренного внимания, сосредоточенности, организованности, активности, наблюдательности и зрительной памяти, фантазии;
5) освоение основных особенностей актерской деятельности, ее взаимосвязь с цирковым искусством;
6) овладение элементами актерской техники, спецификой ее применения в цирковом искусстве;
7) развитие исполнительских качеств и навыков, необходимых циркачу для работы над цирковым номером;
8) обучение развивающим, познавательным, подвижным, народным, сюжетно-ролевым и режиссерским играм;
9) обучение логике и последовательности движений во всех комплексных игровых упражнениях;
10) практическое применение методов и приемов актерского мастерства для создания сценического образа в цирковом номере;
11) обучение умению находить средства передачи образа в движениях, мимике, пластике и жестах.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей обучающегося через обучение актерскому мастерству, основам сценической пластики;
2) овладение навыками взаимодействия с партнерами при участии в групповом номере, общения со зрительской аудиторией;
3) развитие музыкальности, наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения;
4) развитие ритмических способностей, координации движений, умений владеть своим телом;
5) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения Программы знаний, умений и навыков.
Воспитательные:
1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами театральной деятельности;
2) формирование интереса к театральному искусству;
3) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
4) воспитание высокой личной ответственности у воспитанников коллектива;
5) формирование здоровой конкуренции среди обучающихся для повышения качества занятий в коллективе и создания ярких актерских работ в цирковом номере, представлении;
6) содействие жизненному и профессиональному самоопределению обучающегося.
64. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
65. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику театрального мастерства для создания сценического образа в цирковом номере.

2) цирк өнерінің ерекшелігін ескере отырып, актерлік өнер негіздерін меңгеру;
3) көрерменге ықпал ететін тәсіл ретінде цирк номерінде трюк орындау дағдыларын меңгеру;
4) органикалық әрекет элементтерін меңгеру, сезімтал назар аударуды, зейін қою, ұйымдастырушылық, белсенділік, бақылау және көру арқылы есте сақтау қабілетін, қиялын дамыту;
5) актер қызметтің негізгі ерекшелігін, оның цирк өнерімен өзара байланысын меңгеру;
6) актерлік техника элементтерін, оның цирк өнерінде қолдану ерекшелігін меңгеру;
7) цирк номерімен жұмыс жасауға арналған цирк әртісіне керекті орындаушылық қасиеті және дағдыларын меңгеру;
8) дамыту, танымдық, қозғалыс, халықтық, сюжеттік-рөлдік және режиссерлік жаттығуларды үйрету;
9) барлық кешенді ойын жаттығулардағы қисынға және қимылдың жүйелілігіне үйрету;
10) цирк номерінде сахналық бейнені жасау үшін актерлік шеберлік әдістері және тәсілдерін практикалық қолдану;
11) қимыл, мимика, пластика және ишарат бойынша бейнені жеткізу тәсілдерін таба білуді үйрету.
Дамыту:
1) актерлік шеберлік, сахналық пластика негіздеріне оқыту арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) топтық номерге қатысу, көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау кезінде серіктестермен өзара әрекет жасау дағдыларын меңгеру;
3) актерлік жаттығу арқылы музыкалық, бақылау, есте сақтау, назар аудару, қиялдау, елестету, ізденушілік, реакцияға жылдамдылық, ойын және суырып салма қабілеттерін дамыту;
4) ритмикалық қабілетін, қимылды үйлестіру, өз денесін игере білуді дамыту;
5) Бағдарламаны игеру процесінде алған білім, білік және дағдылардың негізінде бала тұлғасының көркемдік-эстетикалық дамуы.
Тәрбиелік:
1) театр қызметі арқылы көркем және эстетикалық талғамын қалыптастыру;
2) театр өнеріне қызығушылығын қалыптастыру;
3) жеке және ұжымдық жұмыс нәтижесіне жауапты қарым-қатынас арқылы ұжымдық шығармашылық дағдыларын тәрбиелеу;
4) ұжым тәрбиеленушілерін жоғары жеке жауаптылыққа тәрбиелеу;
5) ұжымда сабақтың сапасын арттыру және цирк номері, қойылымында жарқын актерлік жұмысты жасау үшін білім алушыда салауатты бәсекелестікті қалыптастыру;
6) білім алушының өмірлік және кәсіби өзін-өзі анықтауына ықпал ету.
64. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - үш жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
65. Бағдарлама цирк номерінде сахналық бейнені жасауға арналған театр шеберлік техникасын меңгеруді үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.

66. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое освоение обучающимся актерской выразительности в исполнительском мастерстве.
67. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа в цирковом номере, навыков самостоятельной работы по реализации актерских задач на манеже.
68. Специфика группового обучения предмету "Театральное мастерство" создает условия для вариативности выбора методов, средств и форм обучения.
69. Для художественного осмысления и материализации сценических образов и чувств посредством танцевального языка педагог создает условия для развития артистических способностей и приобретения обучающимися актерских навыков.
70. На уроках по актерскому мастерству обучающиеся учатся формировать, воплощать пластические интонации, создавать художественный образ с ярко выраженной эмоциональной окраской, развивают способность импровизировать.
71. Первоначальный этап обучения детей направлен на формирование в ребенке готовности к творчеству, первые практические занятия строятся на творческих играх, где обучающийся является соучастником творческого процесса.
72. На первых занятиях преобладают игровые формы актерского тренинга и упражнений, которые дают возможность ребенку "рассказать" о себе, познакомиться, адаптироваться в коллективе, приступить к новым видам деятельности для приобретения навыков сценических действий.
73. Создание нравственного, дружелюбного климата и радостной, творческой атмосферы, получение детьми от занятий являются основными задачами для педагога.
74. Задания преподносятся в виде проблемных ситуаций, требующих от детей и педагога совместных активных поисков, которые развивают такие качества как внимание и наблюдательность, без которых невозможно творческое восприятие окружающего мира.
75. Следующим этапом является работа над индивидуальными заданиями на основе пантомимы, где генерируется воображение и фантазия, каждого обучающегося в отдельности.
76. Этапы работы над пантомимным этюдом:
1) событийный анализ этюда;
2) самостоятельная работа над образом;
3) репетиция и показ этюда.
77. Под руководством педагога ребенок обучается пластической импровизации, ассоциативному мышлению, учится ориентироваться в окружающей обстановке, развивает произвольную память и быстроту реакции, воспитывает находчивость и умение согласовывать свои действия с партерами.
78. Основным методом формирования качества исполнительского мастерства является метод актерского тренинга, упражнений. Обучающиеся тренируются (упражняются) в выполнении того или иного задания, вырабатывают соответствующие умения и навыки, развивают свое мышление и творческие способности.

66. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының орындаушылық шеберліктегі актерлік мәнерлілікті практикалық меңгеруді жалпы дамытуға бағытталуы болып табылады.
67. Бағдарлама білім алушыны шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуына бағытталады және цирк номерінде сахналық бейнені жасау тәжірибесін алуға, манежде актерлік міндеттерді жүзеге асыру бойынша өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын алуға жағдай жасайды.
68. "Театр шеберлігі" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын таңдау нұсқалығына жағдай жасайды.
69. Педагог би тілі арқылы сахналық бейнені және сезімді көркем мәнін түсіну және іске асыру үшін білім алушының әртістік қабілеттерін дамытуға және актерлік дағдыларды игеру үшін жағдай жасайды.
70. Актерлік шеберлік бойынша сабақта білім алушы пластикалық екпінді қалыптастыруға, іске асыруға, эмоциялық бояулармен ашық бейнеленген көркем бейнені құруды үйренеді, суырып салу қабілетін дамытады.
71. Балаларды оқытудың алғашқы кезеңі баланың шығармашылыққа деген дайындығын қалыптастыруға бағытталады, алғашқы практикалық сабақтар білім алушы тікелей шығармашылық процеске қатысушы болып табылатын шығармашылық ойындардан құрылады.
72. Алғашқы сабақтарда актерлік тренингтер мен жаттығулардың ойындық формалары басым болады, олар балаға өзі туралы "айтып беруге", танысуға, ұжымда бейімделуге, сахналық әрекеттер дағдысын алу үшін қызметтің жаңа түріне кірісуге мүмкіндік береді.
73. Педагогтің негізгі міндеттеріне өнегелі, жылы шырайлы климатты және көңілді, шығармашылық атмосфераны құру, балалардың сабақтан қуаныш сезімін алуы жатады.
74. Тапсырмалар балалар мен педагогтің бірлесіп белсенді ізденуін талап ететіндей мәселелі жағдайлар ретінде беріледі, ол зейінді шоғырландыру және байқампаздық секілді қасиеттерді дамытады, себебі оларсыз қоршаған әлемді шығармашылықпен қабылдау мүмкін емес.
75. Келесі кезең пантомима негізінде жеке тапсырмалармен жұмыс жасау болып табылады, бұл жерде әрбір білім алушының елестетуі және қиялы басым болады.
76. Пантомималық этюдтермен жұмыстың кезеңдері:
1) этюдтің оқиғасын талдау;
2) бейне бойынша өз бетінше жүргізілетін сабақ;
3) этюдті дайындау және көрсету.
77. Бала педагогтің басшылығымен пластикалық суырып салуды, ассоциативті ойлауды үйренеді, қоршаған орта жағдайында бағдарлануды үйренеді, еркін есте сақтау жадын және реакциясының жылдамдығын дамытады, тапқырлықты және өз іс-әрекетін серіктесімен келісу білігін тәрбиелейді.
78. Орындаушылық шеберліктің сапасын қалыптастырудың негізгі әдісі болып актерлік тренинг әдісі, жаттығулар болып табылады. Білім алушы қандай да бір тапсырманы орындауды жаттықтырады (жаттығады), тиісті біліктер мен дағдыларды машықтандырады, өзінің ойлауын және шығармашылық қабілеттерін дамытады.

79. Главная задача актерского тренинга развитие у обучающихся внимания, наблюдательности, воображения, творческой фантазии, логического мышления, органичности и непосредственности исполнения заданий.
80. Элементы актерской техники вводятся постепенно, однако большинство упражнений имеет комплексный характер, что позволяет совмещать работу по закреплению полученных навыков с освоением нового материала.
81. Тренинг начинается с формирования готовности у обучающихся восприятия учебного материала с использованием способов концентрации внимания и эмоционального побуждения.
82. Принципы, применяемые на занятиях:
1) контрастность в подборе упражнений;
2) прием усложнения заданий;
3) комплексность задач на уроке и в каждом упражнении;
4) выполнение упражнений и этюдов по словесному заданию педагога.
83. Метод исследовательской деятельности выступает ключевым для обеспечения творческой атмосферы в коллективе обучающихся, создает возможность поиска различных способов выполнения поставленных задач, новых художественных средств воплощения сценического образа. Педагог предлагает такие задания, которые включают детей в самостоятельный творческий, исследовательский поиск для развития креативного мышления.
84. В методическую работу педагога входит посещение с обучающимися учреждений культуры, просмотр видеозаписей спектаклей, мастер-классов известных актеров и режиссеров. Максимальное участие в творческих мероприятиях, тематических концертах и культурно-просветительской деятельности, позволит обучающимся на практике проверить, закрепить и развить свои умения и навыки исполнительского мастерства.
85. Межпредметные связи предмета "Театральное мастерство" с предметами "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
86. Программные требования по предмету "Театральное мастерство" в 1 классе:
1) знакомство с цирковым искусством, его особенностями, ролью цирка в жизни общества, знакомство с устройством цирка, правилами техники безопасности при работе на манеже;
2) освоение цирковой и театральной терминологии, элементов системы актерского мастерства, тренингов и этюдов как способов овладения актерским мастерством, особенностей создания сценического образа в цирковом номере, представлении;
3) работа над актерской техникой как условием и способом реализации задач циркового номера, тренировка мимических мышц, упражнения на развитие и тренировку внимания, упражнение на переключение внимания, упражнения на развитие воображения и фантазии, этюды и упражнения на память физических действий;

79. Актерлік тренинг - ойындар мен жаттығуларды үзбей ауыстырып отыру, олардың басты міндеті білім алушының зейінін, байқампаздығын, шығармашылық қиялын, қисынды ойлауын, үйлесімділігін және тапсырмаларды кедергісіз орындауын дамыту болып табылады.
80. Актерлік техника элементтері біртіндеп енгізіледі, алайда көптеген жаттығулар кешенді сипатта болады, бұл алған дағдыларды бекіту жұмыстарын жаңа материалмен үйлестіруді қатар жүргізуге мүмкіндік береді.
81. Тренинг білім алушылардың зейінді шоғырландыру тәсілдерін және эмоциялық талаптарын қолданып, оқу материалын қабылдауға деген дайындықтарын қалыптастырудан басталады.
82. Сабақтарда қолданылатын қағидаттар:
1) жаттығуларды іріктеудегі кереғарлық;
2) тапсырмаларды күрделендіру тәсілі;
3) сабақтағы және әрбір жаттығудағы міндеттер кешені;
4) педагогтің ауызша тапсырмасы бойынша жаттығулар мен этюдтерді орындау.
83. Зерттеу әдісі білім алушылардың ұжымындағы шығармашылық атмосфераны қамтамасыз ету үшін негізгі болып табылады, қойылған міндеттерді орындаудың әртүрлі тәсілдерін, сахналық бейнені іске асырудағы жаңа көркемдік құралдарды табуға мүмкіндік береді. Педагог креативті ойлауды дамыту үшін балалардың өзін өз бетінше жүргізілетін шығармашылық, зерттеушілік ізденіске араластыру сияқты тапсырмаларды іріктеп алады.
84. Педагогтің әдістемелік жұмысына білім алушылармен бірге мәдениет мекемелеріне бару, атақты актерлер мен режиссерлердің спектакльдерінің, шеберлік сыныптарының бейнежазбаларын қарау кіреді. Шығармашылық іс-шараларға, тақырыптық концерттерге және мәдени-ағартушылық қызметке барынша қатысу білім алушыларға өздерінің орындау шеберліктерін практикада тексеруге, бекітуге және біліктері мен дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
85. "Театр шеберлігі" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглерлеу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыларды түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
86. "Театр шеберлігі" пәні бойынша 1 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) цирк өнері, оның ерекшелігі, қоғам өміріндегі цирктің рөлімен танысу, цирк құрылымы, манежде жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техника ережесімен танысу;
2) цирк және театр терминологиясын, актерлік шеберлік жүйесінің элементтерін, актерлік шеберлікті меңгеру тәсілі ретінде тренинг және этюдты, цирк номері, қойылымында сахналық бейнені жасау ерекшеліктерін меңгеру;
3) цирк номері міндеттерін жүзеге асырудың шарты және тәсілі ретінде актерлік техникамен жұмыс, мимикалық бұлшық етті жаттықтыру, зейінді дамыту және жаттықтыруға арналған жаттығу, зейін аударуға арналған жаттығу, қиял және елестетуді дамытуға арналған жаттығу, физикалық қимылды есте сақтау қабілетіне арналған этюдтар және жаттығу;

4) освоение игр для развития сценического общения, этюдов на физическое действие с разными предлагаемыми обстоятельствами, комплекса упражнений для формирования правильной осанки, овладение умениями выбирать средства для передачи образов, передачи диалогов, действий героев;
5) развитие способности правильно воспринимать и отражать движением тела длительность музыкальных звуков, их соотношения, знакомство с построением этюда, зарисовок в острой актерской характерности.
87. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Цирковое искусство и его особенности. Взаимосвязь цирка с другими видами искусства. Место цирка в жизни общества. Знакомство с устройством цирка. Правила техники безопасности при работе на манеже.
Этические нормы поведения на манеже, в зрительном зале. Основные понятия: арена, аттракцион, девиз (клоунский), комплимент, меланж-акт, номер цирковой, пантомима, парад, партерные жанры, реприза, трюк цирковой, униформисты, форганг, шаривари, шлюсс, меланж-акт.
Выявление имеющегося художественного опыта детей. Самостоятельная импровизация, общение и взаимодействие. Творческие игры на выявление способностей и возможностей детей. Самоанализ, взаимоанализ.
Тема 2. Элементы системы актерского мастерства. Методологические основы и традиции отечественной театральной школы. Система Станиславского как основа воспитания актера. Работа актера над собой. Работа актера над ролью. Сценическая этика. Внутренние и внешние элементы актерской техники в творческом процессе перевоплощения. Тренинг и этюд как способы овладения актерским мастерством. Разнообразие тренинговых систем и методик. Виды и формы актерского тренинга в цирке.
Тема 3. Особенности создания сценического образа в цирковом номере, представлении. Компоненты и этапы работы над образом в трюке. Актерская техника как условие и способ реализации задач циркового номера. Артистическая индивидуальность и ансамблевость в исполнении циркового номера. Актерская перспектива в цирковом номере.
Тема 4. Мышечная гимнастика. Путь к мышечному освобождению – органическое внимание. Умение определять мышцы, несущие нагрузку при данном конкретном физическом действии. Упражнения "Взрыв", "Пластилин", "Замри". Разбор наблюдений за движением собственных мышц.
Преодоление зажимов. Развитие свободы тела. Упражнения. Оправданность и целесообразность каждого движения на манеже. Упражнения на оправдание поз.
Тема 5. Тренировка мимических мышц. Сокращения лобных мышц. Тренировка глазных мышц. Тренировка мышцы верхней губы. Тренировка круговой мышцы рта.
Тема 6. Мышечная свобода. Освобождение мышц, снятие физического зажима. Работа с дыханием, умение задерживать и отпускать дыхание, чередование глубокого и поверхностного дыхания. Психомышечная тренировка без фиксации и с фиксацией дыхания. Напряжение и расслабление мышц рук, ног, тела, лица, шеи. Перекат напряжения из одной части тела в другую.
Тема 7. Внимание, его виды. Теория. Удерживание внимания в активной фазе во время сценического действия. Зрительная и слуховая память. Эмоциональная и двигательная память. Мышечная и мимическая память. Координация в пространстве. Упражнения на развитие и тренировку внимания. Упражнение на переключение внимания.
Тема 8. Воображение и фантазия. Воображение ведущий элемент творческой деятельности. Упражнения на импровизацию движений под музыку, Коллективное придумывание сказки по слову, по фразе.
Тема 9. Действие как основа сценического искусства. Признаки действия: наличие цели и волевое происхождение. Виды действия: психические и физические, внутренние и внешние. Этюды на физические действия (с предметами) – логически оправданные и четкие действия с предметом или группой предметов.
Этюды и упражнения на память физических действий, беспредметные – знакомые ребенку действия.
Этюды на внутреннее действие (публичное одиночество).
Тема 10. Предлагаемые обстоятельства. Обстоятельства места. Обстоятельства времени. Личные обстоятельства. Ситуативные обстоятельства. Предлагаемые обстоятельства – комплекс условий и ситуаций, в которых происходит сценическое действие. Упражнения "Если бы…". Упражнение "Я в предлагаемых обстоятельствах".
Тема 11. Темпоритм. Градация темпо-ритмов и переключение скоростей. Освоение различных темпо-ритмов. Темпо-ритм внешний и внутренний. Этюды на физическое действие с разными предлагаемыми обстоятельствами. Этюды на контраст внешнего и внутреннего темпо-ритма.
Придумывание предлагаемых обстоятельств на заданное физическое действие, выполняемое с определенной скоростью.
Тема 12. Актерские тренинги и упражнения. Атмосфера. Атмосфера – окраска, настроение ситуаций, созданная психофизическим действием и сценическим самочувствием, среда, в которой развиваются сценические действия. Упражнения на столкновение атмосфер.
Тема 13. Ощущение пространства. Работа над ощущением сценического пространства, как на сцене, так и в аудитории, ориентированием на сцене, умением заполнять собой сценическое пространство, чувствовать партнера и себя относительно партнера.
Умение создать атмосферу "внутри меня" и существовать, действовать в атмосфере "вокруг меня". Упражнения на коллективную согласованность, формирование и умение видеть себя со стороны, создавать логичную картину, понятную зрителям.
Тема 14. Импровизация. Понятия "действенная задача, события, его оценки". Овладение сценическим самочувствием, ощущением пространства, внутренним монологом.
Тема 15. Игры для развития сценического общения. Парные, мелкогрупповые и групповые игры. Игровые упражнения. Умение выбирать средства для передачи образов, передачи диалогов, действий героев.
Тема 16. Ритмика. Развитие способности правильно воспринимать и отражать движением тела длительность музыкальных звуков, их соотношения. Затакт, простейшие музыкальные фразы, музыкальные акценты и нюансы. Передача ритмических рисунков хлопками, движениями ног; их сочетание, тактирование и дирижирование. Умение найти нужный и правильный ритм своего действия.
Тема 17. Пластика. Скульптурность тела в движении и статике. Понятие "скульптурность" в определении К.С. Станиславского. Эстетические требования, предъявляемые к телосложению и осанке циркача-актера. Наиболее распространенные недостатки в осанке и способы их исправления. Понятие "осанки". Многообразие типов осанки. Факторы, влияющие на формирование осанки. Нарушение осанки, связанные с искривлением позвоночника. Типы осанок и их характеристика. Комплекс упражнений для формирования правильной осанки. Наблюдение и исследование своей осанки.
Фиксация положений своего тела при различных видах деятельности. Пластика как подспорье в постижении актерского мастерства.
Тема 18. Этюд. Понятие "этюд". Этюд как небольшая сценка в режиме импровизации. Этюд как метод работы над спектаклем. Построение этюда. Исходное событие (за кулисами) – экспозиция. Основное событие – завязка. Центральное событие – кульминация. Главное событие – развязка. Финальное событие – финал. Этюды (упражнения) на развитие внимания. Этюды на развитие памяти. Этюды на развитие воображения.
Тема 19. Этюды на развитие мышления. Этюды на выражении эмоций. Этюды на выразительность жеста. Этюды на воспроизведение отдельных черт характера. Зарисовки в острой актерской характерности, реализующие наблюдения за животными, вещами, людьми разных возрастов, профессий, национальности, социальной принадлежности.

4) сахналық қатынасты дамытуға арналған ойындар, әртүрлі жағдайға ұсынылған физикалық қимылға арналған этюдтар, дұрыс дене сымбатын қалыптастыруға арналған жаттығу кешенін меңгеру, бейнені, кейіпкерлердің диалогтарын, әрекеттерін жеткізуге арналған тәсілді таңдай білуді игеру;
5) музыкалық дыбыстардың ұзақтығы, олардың қатынасын дұрыс қабылдау және дене қимылымен бейнелеу қабілетін дамыту, этюд құрылымы, актерлік мінезділіктегі суреттемемен танысу.
87. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Цирк өнері және оның ерекшелігі. Цирктің басқа өнер түрлерімен өзара байланысы. Қоғам өміріндегі цирктің орны. Цирктің құрылысымен танысу. Манежбен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техника ережесі.
Көрермен залындағы манежде өзін ұстау этикалық ережелері. Негізгі ұғымдар: арена, аттракцион, ұран (сайқымазақ), қошемет, меланж-акт, цирк номері, пантомима, шеру, серіктестік жанрлар, реприза, цирк трюкі, униформистер, форганг, шаривари, шлюсс.
Балалардың қалыптасқан көркемдік тәжірибесін анықтау. Өз бетінше суырып-салу, қарым-қатынас және өзара әрекеттесу. Балалардың қабілетін және мүмкіндігін шығаруға арналған шығармашылық ойындар. Өзін-өзі талдау. Өзара талдау.
2-тақырып. Актерлік шеберлік жүйесінің элементтері. Отандық театр мектебінің әдістемелік негіздері және дәстүрлері. Станиславский жүйесі - актерді тәрбилеудің негізі. Актердің өзін өзі жетілдіру жұмысы. Актердің рөлмен жұмысы. Сахналық этика. Түрленудің шығармашылық процесіндегі актерлік техниканың ішкі және сыртқы элементтері. Тренинг және этюд - актерлік шеберлікті меңгеру тәсілі. Тренинг жүйесі және әдістеменің әртүрлілігі. Цирктегі актерлік тренингтің түрлері және формалары.
3-тақырып. Цирк нөмерінде, қойылымында сахналық бейнені жасау ерекшеліктері. Трюктегі бейнені жасаудағы жұмыстың бөліктері және кезеңдері. Цирк нөмерінің міндеттерін жүзеге асырудың шарты және тәсілі ретіндегі актерлік техника. Цирк нөмерін орындаудағы әртістік даралық және ансамбльділік. Цирк нөмеріндегі актерлік күтілетін нәтижелер.
4-тақырып. Бұлшық ет гимнастикасы. Бұлшық етті босаңсытудың жолы - негізгі назар аудару. Нақты физикалық қимыл жасауда салмақ түсіретін бұлшық етті анықтай білу. "Жарылыс", "Пластилин", "Тоқтау" жаттығулары. Өз бұлшық еттерінің қимылын бақылауды талдау. Дене еркіндігін дамыту. Жаттығу. Манеждегі әрбір қимылдың орындылығы және мақсаттылығы. Поза орындылығына арналған жаттығу.
Дене тырысуын жеңу. Дене еркіндігін дамыту. Жаттығу. Манеждегі әрбір қимылдың орындылығы және мақсаттылығы. Поза орындылығына арналған жаттығу.
5-тақырып. Мимикалық бұлшық еттеріне арналған жаттығу. Маңдай бұлшық етінің тартылуы. Көз бұлшық еттеріне арналған жаттығу. Жоғары ерін бұлшық еттеріне арналған жаттығу. Ауыз бұлшық еттеріне арналған жаттығу.
6-тақырып. Бұлшық ет еркіндігі. Бұлшық етті босату, физикалық дене тырысуын босату. Тыныс алумен жұмыс, демді ұстау және шығару ептілігі, терең және жеңіл тыныс алудың ауысып отыруы. Тынысты бекіту және бекітусіз психо бұлшық ет жаттығуы. Қол, аяқ, дене, мойын бұлшық еттеріне күш түсіру және босаңсыту. Дененің бір бөлігінен екінші бөлігіне күш түсіру қозғалысы.
7-тақырып. Зейін, оның түрлері. Теория. Сахналық қимыл кезіндегі белсенді фазаға зейін салу. Көру және есту жады. Эмоциялық және қозғауыш жады. Бұлшық ет және мимикалық жады. Кеңістіктегі үйлестіру. Зейінді дамытуға және жаттықтыруға арналған жаттығу. Зейінді аударуға арналған жаттығу.
8-тақырып. Елес және қиял. Елес - шығармашылық қызметтің жетекші элементі. Музыкаға сәйкес қимылды суырып-салуда жаттығу. Сөз, фраза бойынша ертегілерді ұжымдық ойлап табу.
9-тақырып. Қимыл - сахналық өнердің негізі. Қимылдың белгілері: мақсаттың болуы және еріктің пайда болуы. Қимылдың психикалық және физикалық, ішкі және сыртқы түрлері. Физикалық қимылға арналған этюдтер (бұйымдармен) - бұйыммен немесе топтық бұйымдармен логикалық орнықты және нақты қимыл.
Физикалық қимылдың жадына арналған бұйымдарсыз этюдтер және жаттығулар - бала қимылына таныс. Ішкі қимылға арналған этюдтер (көпшілік алдында өзін жалғыз сезіну).
10-тақырып. Ұсынылған жағдайлар. Жағдайдың орны. Жағдайдың уақыты. Жеке жағдай. Мәселелік жағдай. Ұсынылған жағдай - сахналық қимыл жүретін шарт пен жағдайдың кешені. "Егер де…" жаттығуы. "Мен - ұсынылған жағдайда" жаттығуы.
11-тақырып. Темп пен ритм. Темп пен ритмнің градациясы және жылдамдықты ауыстыру. Сыртқы және ішкі темп пен ритм. Ұсынылған әртүрлі жағдайлармен бірге физикалық қимылға арналған этюдтер. Темп пен ритмнің ішкі және сыртқы кереғарлығына арналған этюдтер.
Белгілі бір жылдамдықпен орындалатын берілген физикалық қимылға ұсынылатын жағдайларды ойлап табу.
12-тақырып. Актерлік тренингтер және жаттығу. Атмосфера - сахналық қимыл дамитын ортадағы психофизикалық қимыл және сахналық хал-жайы жасалған жағдайдың кейпі, бояуы. Атмосфералардың соғысуына арналған жаттығулар.
13-тақырып. Кеңістікті сезіну. Сахнада, сондай-ақ аудиторияда сахна кеңістігін сезіну, саханада бағдарлану, сахна кеңістігін толтыру білігі, серіктесін және серіктесіне қатысты өзін сезіну бойынша жұмыс.
"Менің әлемімде" атмосферасын құру білігі және ол жерде өмір сүру, "менің айналамда" атмосферасында әрекет ету. Ұжымдық келісімділікке арналған жаттығу, өзін басқа жақтан көру және қалыптастыру, көрерменге түсінікті логикалық көріністі жасау.
14-тақырып. Суырып салу. "Әсер етуші міндеттер, оқиға, оны бағалау" түсінігі. Сахналық түйсікті, кеңістікті сезіну, ішкі монологты меңгеру.
15-тақырып. Сахналық қарым-қатынасты дамытуға арналған ойындар. Жұптық, шағын топтық және топтық ойындар. Ойын жаттығулары. Бейнелерді жеткізу, диалогтарды, басты кейіпкердің әрекетін жеткізуге арналған тәсілді таңдау ептілігі.
16-тақырып. Ритмика. Музыкалық дыбыстың, олардың қатынасының ұзақтығын дене қимылымен дұрыс қабылдау және көрсету қабілеттерін дамыту. Затакт, қарапайым музыкалық фразалар, музыкалық акценттер және өзгешеліктер. Ритмикалық суреттерді шапалақтау, аяқ қимылымен жеткізу, олардың қатынасы, тактілеу және дирижерлеу. Өз қимылының қажетті және дұрыс ритмін табу ептілігі.
17-тақырып. Пластика. Қимыл және статикадағы дене мүсіні. К.Станиславский анықтамасындағы "мүсін" ұғымы. Цирк әртісі - актердің дене бітімі мен сымбатына қойылатын эстетикалық талаптар. Дене сымбатында барынша кездесетін кемшіліктер және олардың түзету тәсілдері.
"Дене сымбаты" ұғымы. Дене сымбаты типтерінің көптүрлілігі. Дене сымбатының қалыптасуына әсер ететін факторлар. Омыртқаның қисаюына байланысты дене сымбатының бұзылуы. Дене сымбатының типтері және оның сипаттамалары. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыруға арналған жаттығулар кешені.
Қызметтің әртүрлі түрлерінде өз денесінің қалпын бекіту. Пластика - актерлік шеберлікке жету тірегі.
18-тақырып. Этюд. "Этюд" ұғымы. Этюдтің суырып салу тәртібіндегі шағын көрінісі. Этюд - спектакльмен жұмыс жасау әдісі. Этюдтің құрылымы. Бастапқы оқиға (сахна артында) - экспозиция.
Негізгі оқиға - түйіні. Орталық оқиға - кульминация. Басты оқиға -түйіні. Қорытынды оқиға - қорытынды. Зейінді дамытуға арналған этюдтер (жаттығу). Есте сақтау жадын дамытуға арналған этюдтар. Қиялды дамытуға арналған этюдтер.
19-тақырып. Ойлауды дамытуға арналған этюдтер. Эмоцияны шығаруға арналған этюдтер. Қимыл мәнерлігіне арналған этюдтер. Мінездің жеке сипаттарын қалпына келтіруге арналған этюдтер. Жануарлар, заттар, әртүрлі жас, кәсіп, ұлт, әлеуметтік топтағы адамдарды бақылауды жүзеге асыратын актерлік сипаттағы суреттеме.

88. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию;
2) знает основы техники актерской игры;
3) знает правила поведения на сцене, технику безопасности при выполнении упражнений;
4) владеет навыками выполнения театральных игр, упражнений для тренировки произвольного, слухового и зрительного внимания;
5) владеет навыками выполнения упражнений актерского тренинга на сценическое внимание, память и фантазию;
6) знает этюды, упражнения на память физических действий, ""Я в предлагаемых обстоятельствах";
7) знает понятие темпо-ритм, этюды на физическое действие с разными предлагаемыми обстоятельствами;
8) умеет выбирать средства для передачи образов, передачи диалогов, действий героев;
9) умеет передавать ритмические рисунки хлопками, движениями ног, находить нужный и правильный ритм своего действия;
10) выполняет комплекс упражнений для формирования правильной осанки, фиксирует положения своего тела при различных видах деятельности;
11) умеет построить этюд, создавать зарисовки в острой актерской характерности.
89. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с историей театра, сценическим действием в цирковом представлении, спецификой и законами сценического действия;
2) освоение тренировки мимических мышц, упражнений на развитие и тренировку внимания, имитацию, сочинение различных необычных движений, коллективную согласованность, игр для развития сценического общения;
3) дальнейшее освоение развивающих музыкально-ритмических игр-упражнений, коллективных ролевых игр-импровизаций, театральных игр, упражнений на беспредметные действия, пластических импровизаций с использованием музыки;
4) освоение обучающимся основ реализации пластического образа персонажа, умений избавляться от неуверенности и страха перед работой в условиях сценического пространства, привитие культуры сценического поведения на сцене и за кулисами;
5) развитие актерского внимания, воображения и фантазии через упражнения психофизического тренинга.
90. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. Сценическое действие в цирковом представлении. Действенный характер сценического искусства. Действие как основной материал актерского искусства. Специфика и законы сценического действия: целенаправленность, логическая обоснованность, продуктивность, непрерывность. Действенная задача и ее компоненты в цирковом искусстве.
Тема 2. Тренировка мимических мышц. Тренировка лобных мышц. Тренаж сухожильного шлема. Тренировка глазных мышц. Тренировка мышцы верхней губы. Тренировка поперечных мышц носа. Тренировка круговой мышцы рта.
Тема 3. Мышечная свобода. Снятие телесных зажимов. Напряжение и расслабление мышц ног, рук, туловища, головы, лица.
Тема 4. Сценическое внимание. Упражнения на развитие и тренировку внимания.
Тема 5. Воображение и фантазия. Импровизация. Имитация и сочинение различных необычных движений. Упражнения на развитие воображения и фантазии.
Тема 6. Действие как основа сценического искусства. Этюды на внутреннее действие (публичное одиночество).
Тема 7. Темпо-ритм. Упражнения на отработку темпо-ритма.
Тема 8. Ощущение пространства. Упражнения на коллективную согласованность. Игры для развития сценического общения.
Тема 9. Мизансцена. Упражнение "Стоп-кадр". Движение в различных темпо-ритмах, "стоп-кадр" по команде. Умение выстроить максимально логическую мизансцену на различные темы.
Тема 10. Внутренний монолог. Первый план – тактика поведения, то есть, что я делаю, как я действую для того, чтобы добиться желаемого. Второй план – личная действенная задача каждого актера, отвечающая на вопрос "Чего я хочу? Чего я добиваюсь?".
Внутренний монолог – мысли и чувства, обращенные к себе. Освоение первого и второго плана. Практика. Упражнения типа "Ум, чувство, тело". Ситуация "Я в предлагаемых обстоятельствах".
Овладение словесным действием. Слова – необходимый элемент взаимодействия партнеров.
Тема 11. Основы актерского мастерства. Этюды. Демонстрация этюдов-загадок. Этюды на достижение цели. Оценка факта. Фиксации факта и реакции на него. Этюды на события. Этюды на столкновение атмосфер. Этюды-наблюдения над животными, людьми, пародии на любимых артистов, певцов, друг на друга. Этюды на рождение слова.
Сюжетно-ролевые игры. Коллективная игра. Объединение этюдов-наблюдений. Игры-перевоплощения в образы. Придумывание историй и разыгрывание их на сцене. Игры и задания с использованием детских литературных произведений, музыки и хорового пения.
Тема 12. Упражнения на перевоплощения для развития фантазии и координации под музыку. Упражнения на беспредметные действия. Игры на развитие умения обыгрывать воображаемые предметы и согласовывать свои действия.
Театрализованная игра-воплощение. Упражнения на развитие умения создавать беспредметные действия с помощью жестов, мимики и пластики.
Тема 13. Пластические импровизации с использованием музыки. Пластические импровизации с использованием музыки, песен, стихотворений.
Музыкально-ритмические игры-импровизации на развитие координации и ритмичности, гибкости и пластики. Игры-упражнения с элементами актерского тренинга. Организация всех видов внимания, создание творческой атмосферы.
Тема 14. Творческие игры на развитие сценической свободы, самостоятельного фантазирования, развитие внимания и памяти. Развивающие музыкально-ритмические образные игры. Упражнения на артистическую смелость и характерность.
Коллективные игры. Ролевые игры-импровизации. Развивающие игры-упражнения. Ролевой тренинг. Развитие психофизических возможностей с использованием пластики, танца, музыки. Развивающие игры с использованием музыки. Культура сценического поведения.
Тема 15. Парные этюды на наблюдения. Этюды на картины. Анализ событийного ряда. Этюды на музыкальное произведение. Этюды на мораль басни. Анализ событийного ряда.
Тема 16. Этюды на сюжет сказки или инсценировка фрагмента сказки. Инсценировка басни.
Тема 17. Этюды на сюжет небольшого рассказа. Анализ текста. Идея рассказа. Инсценировка небольших фрагментов из классических литературных произведений.

88. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминологияны біледі;
2) актерлік ойын техникасының негіздерін біледі;
3) сахнадағы мінез-құлық, жаттығуды орындаудағы қауіпсіздік техника ережесін біледі;
4) театр ойындарын орындау, еркін, есту және көру зейінін жаттықтыруға арналған жаттығу дағдыларын меңгереді;
5) сахналық зейін, есте сақтау және қиялға бағытталған актерлік тренинг жаттығуын орындау дағдыларын меңгереді;
6) "Мен - ұсынылған жағдайда" физикалық қимылды есте сақтауға арналған этюдтер, жаттығуларды біледі;
7) темпо пен ритм түсінігін, әртүрлі ұсынылған жағдайдағы физикалық қимылға арналған этюдтерді біледі;
8) бейнені жеткізу, кейіпкерлердің диалогын, әрекетін жеткізуге арналған тәсілді таңдай алады;
9) шапалақтау, аяқ қимылымен ритмикалық суреттерді жеткізе алады, өз қимылының керекті және дұрыс ритмін таба алады;
10) дұрыс дене сымбатын қалыптастыруға арналған жаттығулар кешенін орындайды, әртүрлі қызмет түрлерінде өз дене қалпын бекітеді;
11) этюдті құра алады, актерлік мінездемеліктегі суреттемені жасай алады.
89. 2 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) театр тарихы, цирк қойылымындағы сахналық қимыл, сахналық қимылдың ерекшелігі және заңдарымен таныстыру;
2) мимикалық бұлшық етті жаттықтыруды, зейінді дамыту және жаттықтыру жаттығуын, имитацияға, әртүрлі ерекше қимылды шығару, ұжымдық келісімдікке, сахналық қарым-қатынасты дамытуға арналған ойындарды меңгеру;
3) дамытушы музыкалық-ритмикалық ойын-жаттығуларын, ұжымдық рөлдік ойын - суырып салу, театр ойындары, жөнсіз әрекеттерге жаттығу, музыканы пайдалану арқылы пластикалық суырып салуды меңгеру;
4) кейіпкердің пластикалық бейнесін жүзеге асыруды, сахналық кеңістік жағдайындағы жұмыс алдында сенімсіздікті және қорқынышты жеңе білу, сахнада және сахна сыртында сахналық мінез-құлық мәдениетін енгізу;
5) қиял және елестету арқылы психофизикалық тренинг жаттығулар арқылы актерлік зейінді дамыту.
90. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Цирк көрінісіндегі сахналық қимыл. Сахналық өнердің әрекеттік сипаты. Қимыл актерлік өнердің негізгі материалы. Сахналық қимылдың ерекшелігі және заңдары: мақсаттылығы, логикалық дәйектілігі, өнімділігі, үздіксіздігі. Әрекеттік міндет және цирк өнеріндегі оның құрамы.
2-тақырып. Мимикалық бұлшық еттерді жаттықтыру. Маңдай бұлшық еттерін жаттықтыру. Сіңірлі дуылға тренажы. Көз бұлшық еттерін жаттықтыру. Жоғары ерін бұлшық еттерін жаттықтыру. Мұрынның көлденең бұлшық еттерін жаттықтыру. Ауыздың айналасындағы бұлшық еттерді жаттықтыру.
3-тақырып. Бұлшық ет еркіндігі. Дене қысымдарын алу. Аяқ, қол, дене, бас, бет бұлшық еттеріне күш салу және босаңсыту.
4-тақырып. Сахналық зейін. Зейінді дамыту және жаттықтыру жаттығулары.
5-тақырып. Елес және қиял. Суырып салу. Имитация және әртүрлі ерекше қимылды ойлап табу. Елес және қиялды дамытуға арналған жаттығу.
6-тақырып. Қимыл сахналық өнердің негізі. Ішкі қимылға арналған этюдтер (көпшілік алдында өзін жалғыз сезіну).
7-тақырып. Темп пен ритм.Темп пен ритмді пысықтауға арналған жаттығу.
8-тақырып. Кеңістікті сезіну. Ұжымдық келісімділікке арналған жаттығу. Сахналық қарым-қатынасты дамытуға арналған ойындар.
9-тақырып. Мизансцена. "Стоп-кадр" жаттығуы. Темп пен ритмдегі әртүрлі қимыл, команда бойынша "стоп-кадр". Әртүрлі тақырыптарға логикалық мизансценаны барынша құру білігі.
10-тақырып. Ішкі монолог. Бірінші жоспар - тактика тәртібі, яғни мен не жасаймын, мен өз қалауыма жету үшін қалай әрекет жасаймын. Екінші жоспар - "Мен нені қалаймын? Мен неге жетемін?" сұрағына жауап беретін әрбір актердің жеке әрекеттік міндеті.
Ішкі монолог - өзіне қатысты ойлар және сезімдер. Бірінші және екінші жоспарды меңгеру. Практика. "Ақыл, сезім, дене" жаттығуының типі. "Ұсынылған жағдайлардағы мен" жағдайы.
Сөйлеу әрекетін меңгеру. Сөз - серіктестердің өзара қарым-қатынасының қажетті элементі.
11-тақырып. Актерлік шеберліктің негіздері. Этюдтер. Этюдтерді көрсету. Жұмбақтарды - этюдтерді көрсету. Мақсатқа жетуге қойылған этюдтер. Деректі бағалау. Деректі бекіту және оған деген реакция. Оқиғаға байланысты этюдтер. Атмосфералар соқтығысудың этюдтері. Жануарды, адамды, сүйікті әртісті, әншіні, бір-бірін бақылауға арналған этюдтер. Сөздің туындауына арналған этюдтер. Сюжеттік-рөлдік ойындар. Ұжымдық ойын.
Бақылау этюдтерін біріктіру. Бейнеге түрлену ойындары. Оқиғаларды ойлап табу және оларды сахнада ойнау. Балалар әдеби шығармаларын, музыка және хормен ән айтуды қамтитын ойындар және тапсырмалар.
12-тақырып. Музыкамен қиялды және үйлестіруді дамытуға арналған түрлену жаттығу. Жөнсіз қимылға арналған жаттығу. Қиялдағы заттарды ойнау және өзінің әрекетін келісу біліктілігін дамытуға арналған ойындар. Театрдағы түрлену ойыны. Ишара, мимика және пластика көмегімен жөнсіз қимылды жасау біліктілігін дамытуға арналған жаттығу.
13-тақырып. Музыканы пайдалана отырып, пластикалық суырып салу. Музыка, ән, өлеңді пайдалана отырып, пластикалық суырып салу.
Үйлестіру және ритмикалық, иілгіштік және пластиканы дамытуға арналған музыкалық-ритмикалық суырып салу ойындары. Актерлік трениг элементтері бар ойын-жаттығулар. Зейіннің барлық түрлерін, шығармашылық атмосфераны жасауды ұйымдастыру.
14-тақырып. Сахналық еркіндікті, өз бетінше қиялдауға, зейін және есте сақтауды дамытуға арналған шығармашылық ойындар. Дамытуға арналған музыкалық-ритмикалық бейнелік ойындар. Әртістік батылдық және мінезділікке арналған жаттығулар.
Ұжымдық ойындар. Рөлдік ойындар-суырып салу. Дамытушы ойындар-жаттығулар. Рөлдік тренинг. Пластика, би, музыканы пайдалана отырып, психофизикалық мүмкіндіктерін дамыту. Музыканы пайдаланатын дамыту ойындары. Сахналық әрекеттің мәдениеті.
15-тақырып. Бақылауға арналған жұптық этюдтер. Көрініске арналған этюдтер. Музыкалық шығармаға арналған этюдтер. Мысал өнегесіне арналған этюдтар. Оқиғалар желісіне талдау.
16-тақырып. Ертегі желісіне немесе ертегі үзіндісін сахналауға арналған этюдтер.
17-тақырып. Шағын әңгіменің желісіне арналған этюдтер. Мәтінді талдау. Әңгіме идеясы. Классикалық әдеби шығармалардың үзіндісін сахналау.

91. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю театра, народные истоки театра, терминологию;
2) знает приемы освобождения мышц;
3) знает комплекс упражнений пластического тренинга;
4) умеет воплощать свой замысел при работе над этюдами;
5) умеет сочинять и воплощать пластический образ в этюде;
6) умеет делать самостоятельно разминку;
7) развивает актерское внимание, воображение и фантазию;
8) осваивает культуру сценического поведения на арене, манеже и за кулисами.
92. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с основными истоками творчества в создании художественного образа в цирковом номере, овладение навыками тренировки четырехугольной мышцы нижней губы, снятия телесных зажимов;
2) освоение упражнений на пластическую свободу, столкновение атмосфер, формирование и развитие умения видеть себя со стороны, создавая логичную картинку, понятную зрителю;
3) создание этюдов-наблюдений, этюдов на музыкальное произведение, выполнение трюков, кувырков, гимнастических элементов, переворотов, стоек, разновидностей сальто, трюковых комбинаций;
4) освоение правил построения циркового номера, создание сценического образа в цирковом номере, внешнего облика героя в работе над цирковым номером, создание пластических этюдов на изображение походок;
5) развитие подвижности пальцев, кисти, локтя, плеча в отдельности и всей руки в упражнениях моторного типа, развитие подвижности суставов в разнообразных направлениях.
6) освоение упражнений на развитие сердечно-сосудистой, дыхательной системы для дальнейшей физической нагрузки, упражнений, построенных на изменениях силы, размера, темпа одних и тех же движений с целью изучения зависимости от этих изменений смысловой и эмоциональной значимости жеста.
93. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Решение актерских задач в цирковом представлении, номере. Художественный образ в цирковом искусстве. Основные истоки творчества в создании художественного образа в цирковом представлении, номере: музыка, литература, живопись, скульптура, исторические знания, индивидуальные особенности исполнителя, его жизненный опыт и наблюдения, фантазия и воображение.
Тема 2. "Трагический излом бровей" Тренировка четырехугольной мышцы нижней губы. Десять масок. Мышечная свобода. Снятие телесных зажимов. Упражнения на пластическую свободу.
Тема 3. Атмосфера. Упражнения на столкновение атмосфер. Ощущение пространства. Упражнения на коллективную согласованность. Практические упражнения на формирование и развитие умения видеть себя со стороны, создавая логичную картинку, понятную зрителю. Основы исполнительского мастерства. Этюды-наблюдения. Этюды на музыкальное произведение.
Тема 4. Трюк как первооснова циркового действия. Логика и оправданность в использовании трюков в упражнениях и этюдах. Развитие многоплоскостного внимания в единстве внутреннего переживания и трюкового действия.
Тема 5. Трюки. Кувырки, гимнастические элементы (колесо, мостик, шпагаты), рандат, стойка на лопатках. Перевороты, стойки (на ноге, на руках, на предплечьях), лягскач, арабское колесо, флиг-фляг. Прыжковые (батутные), разновидности сальто (сальто с предметом, двойное сальто, сальто вперед, сальто назад, сальто с рук партнера).
Тема 6. Трюковые комбинации. Чередование трюков по возрастающей зрелищной занимательности. Стилистика комплимента. Комплимент как завершение трюка.
Тема 7. Правила построения циркового номера: эффектный выход, утверждающий создаваемый образ и манежные отношения; сведение трюков в контрастные комбинации; активизация внимания зрителей; финальный комплимент.
Тема 8. Построение циркового номера. Появление артиста. Заключительная мизансцена. Составляющие циркового номера. Типы номеров. Сюжетный номер. Сюжетно-ролевые игры.
Тема 9. Пути создания сценического образа в цирковом номере. Действенный анализ роли. Содержание и форма. Сквозное действие и сверхзадача роли. Замысел и воплощение.
Тема 10. Работа над ролью. Изучение роли. Место роли в будущем номере, трюке. Характеристика героя. Полное раскрытие характера героя через его отношение к окружающему. Речевые особенности героя. Внешний облик героя. Значимость внешнего облика героя в работе над ролью. От походки к характеру и психологии героя. Грим как основа создания внешнего облика. Упражнения. Развивающие игры.
Тема 11. Общеразвивающие упражнения. Уверенное и правильное выполнение упражнений разминки. Разогрев мышц перед более сложными упражнениями.
Тема 12. Общее физическое развитие, укрепление мышц. Разогрев мышц по уровням: выработка точности движений, развитие гибкости, подвижности, двигательной активности детей.
Тема 13. Развитие сердечно-сосудистой и дыхательной систем для дальнейшей физической нагрузки. Дыхательный комплекс. Упражнения. Стейчинг. Ходьба, бег, прыжки. Выполнение в разных темпо-ритмах. Релаксация.
Тема 14. Пластика. Пластическая характеристик образа. Требование исторической конкретности изображения человека в реалистическом театре и художественная условность. Эстетические нормы в пластике и пластическая характерность.
Характерность в походке и статических положениях тела. Типы походок. Походка и возраст. Походка и настроение. Походка и груз. Упражнения. Изображение разнообразных походок людей в импровизации. Пластические этюды на изображение походок.
Тема 15. Пластика тела. Понятие "гибкости тела". Необходимость развития гибкости для здоровья и хорошего настроения. Комплекс танцевально-ритмических упражнений. Пластические этюды. Пластические импровизации. Пластическая выразительность рук.
Тема 16. Жест как один из способов выражения действия. Единство формы и содержания жеста. Жест иллюстративный, семантический и эмоциональный. Сила, скорость и размер (амплитуда) движений. Зависимость смыслового содержания жеста от силы, скорости и амплитуды движений. Качественная характеристика и эмоциональная выразительность жеста. Положение Е. Вахтангова о соотношении между размером движения и значительностью текста. Развитие подвижности пальцев, кисти, локтя, плеча в отдельности и всей руки в упражнениях моторного типа. Развитие подвижности суставов в разнообразных направлениях.
Тема 17. Симметричные и асимметричные сочетания движений правой и левой рук (моторного, танцевального и стилизованного характера). Упражнения, построенные по принципу взаимодействия обеих рук или их противодействия. Упражнения, построенные на изменениях силы, размера, темпа одних и тех же движений с целью изучения зависимости от этих изменений смысловой и эмоциональной значимости жеста. Разучивание позиции рук и отработка движений под музыку. Запаздывание движения предплечья и кисти по отношению к плечу.

91. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер. 3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр тарихын, театрдың халық көздерін, терминологияны біледі;
2) бұлшық етті босату тәсілдерін біледі;
3) пластикалық тренингтің жаттығу кешенін біледі;
4) этюдпен жұыс жасауда өз ойын жүзеге асыра алады;
5) этюдта пластикалық бейнені жасайды және жүзеге асырады;
6) өз бетінше сергіту жаттығуын жасайды;
7) актерлік зейінді, қиял және елестетуді дамытады;
8) арена, манеж және сахна сыртында сахналық мінез-құлық мәдениетін меңгереді.
92. 3 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) цирк номеріндегі көркемдік бейнені жасауда шығармашылықтың негізгі бастауларымен танысу, төменгі ерін төрт бұрышты бұлшық етін жаттықтыру, денеге тән қысымды алу дағдыларын меңгеру;
2) пластикалық еркіндік, атмосфераның соқтығуына арналған жаттығуларды меңгеру, көрерменге түсінікті болатындай қисынды көріністі жасай отырып, өзін басқа жақтан көре білуді қалыптастыру және дамыту;
3) бақылау этюдтерін, музыкалық шығармаға арналған этюдтерді жасау, трюкті, айналуды, гимнастикалық элементтерді, аударылып түсу, тік тұру, сальтоның әртүрлі түрлері, трюк комбинацияларын жасау;
4) цирк номерінің құрылымы ережесін, цирк номерінде сахналық бейнені, цирк номерімен жұмыс жасауда кейіпкердің сыртқы келбетін жасау, жүрісті бейнелеуде пластикалық этюдтерді жасау;
5) саусақ, қол буыны, шынтақ, иық, жеке және моторлық типтік жаттығудағы қолдың барлық бөлігінің қимылын дамыту, әртүрлі бағыттағы буындардың қимылын дамыту;
6) жүрек-қан тамырларына, физикалық күш түсіру үшін дем алу жүйелеріне, сол қимылдың күш, өлшем, қарқынның өзгерісіне қарай жасалған, осы өзгерістерден мағыналық және эмоциялық қимылдың маңыздылығына байланыстылығын зерттеу мақсатындағы жаттығуларды меңгеру.
93. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Цирк қойылымы, номерінде актерлік міндеттерді шешу. Цирк өнеріндегі көркем бейне. Цирк қойылымында, номерінде көркем бейнені жасаудағы негізгі шығармашылықтың қайнар көздері: музыка, әдебиет, кескіндеме, скульптура, тарихи білім, орындаушының жеке ерекшеліктері, оның өмірлік тәжірибесі және бақылау, қиял және елес.
2-тақырып. "Қастың трагедиялық бұрылысы". Төменгі еріннің төртбұрышты бұлшық еттеріне жаттығу. Он бетперде. Бұлшық ет еркіндігі. Дене тырысуын босату. Пластикалық еркіндікке арналған жаттығу.
3-тақырып. Атмосфера. Атмосфера соқтығысуына арналған жаттығу.
Кеңістікті сезіну. Ұжымдық келісімге арналған жаттығу. Көрерменге түсінікті логикалық көріністі жасай отырып, өзін басқа жақтан көре білу біліктілігін қалыптастыратын және дамытатын практикалық жаттығу. Орындаушылық шеберліктің негіздері. Бақылау этюдтері. Музыкалық шығармаларға арналған этюдтер.
4-тақырып. Трюк - цирк қимылының алғашқы негізі. Жаттығу және этюдтегі трюктерді пайдаланудағы қисын және орындылық. Ішкі қобалжу және трюк қимылының тұтастығындағы әртүрлі көзқарастағы зейінді дамыту.
5-тақырып. Трюктер. Аунау, гимнастикалық элементтер (шеңбер жасау, мостик, шатқа отыру), рандат, жауырынмен тұру. Аударылып түсу, тік тұру (аяқпен, қолмен, білекпен), тебу, секіру, "араб" дөңгелегін жасау, флиг-фляг. Секіру (батутта), сальто жасаудың түрлері (затпен сальто жасау, екі жақты сальто, алға қарай сальто жасау, артқа қарай сальто жасау, серіктестік қолымен сальто жасау).
6-тақырып. Трюк комбинациялары. Көрініс қызығушылығының артуы бойынша трюктердің алмасуы.
7-тақырып. Цирк номерінің жасалу ережесі: жасалған бейне және манеж қарым-қатынасын бекітушінің әсерлі шығуы; қарма-қарсы комбинациядағы трюктер туралы деректер; көрермендер назарын арттыру; соңғы қошемет.
8-тақырып. Цирк номерінің құрылымы. Әртістің пайда болуы. Қорытынды мизансцена. Цирк нөмерін құраушылар. Нөмердің түрлері. Сюжеттік нөмер. Сюжеттік-ролдік ойындар.
9-тақырып. Цирк номеріндегі сахналық бейнені жасау жолдары. Мазмұны және формасы. Тура қимыл және ролдің міндеттері. Түпкі ой және түрлену.
10-тақырып. Ролмен жұмыс. Ролді зерттеу. Жоспарланған номер, трюктегі ролдің орны. Басты кейіпкердің мінездемесі. Басты кейіпкердің мінезін оның қоршаған ортаға деген қарым-қатынасы арқылы толық ашу. Басты кейіпкердің сөйлеу ерекшеліктері. Басты кейіпкердің сыртқы келбеті. Басты кейіпкердің сыртқы келбетінің ролмен жұмыс жасауда маңыздылығы. Басты кейіпкердің жүрісінен мінезіне және психологиясына. Грим сыртқы келбетті жасаудың негізі. Жаттығу. Дамыту ойындары.
11-тақырып. Жалпы дамыту жаттығулары. Сергіту жаттығуларының сенімді және дұрыс орындалуы. Барынша күрделі жаттығулар алдында бұлшық етті дайындау.
12-тақырып. Жалпы физикалық даму, бұлшық етті бекіту. Деңгей бойынша бұлшық етті дайындау: қимылдың дәлдігін, иілгіштікті дамыту, балалардың белсенділігін қозғаушы сергектігін даярлау.
13-тақырып. Физикалық жүктемесіне арналған жүрек-қан тамырлары және дем алу жүйелерін дамыту. Дем алу кешені. Жаттығу. Жүру, жүгіру, секіру. Әртүрлі темп пен ритмде орындау. Релаксация.
14-тақырып. Пластика. Бейненің пластикалық сипаттылығы. Реалистік театрда адамды бейнелеудегі тарихи нактылық талаптары және көркемдік шарттылық. Пластикадағы эстетикалық нормалар және пластикалық сипаттылық.
Жүрістегі және статикалық дене қалпындағы сипаттылық. Жүріс түрлері. Жүріс және жас. Жүріс және көңіл күй. Жүріс және салмақ. Жаттығу. Суырып салудағы адамдардың әртүрлі жүрісін бейнелеу. Жүрісті бейнелеудегі пластикалық этюдтер.
15-тақырып. Дене пластикасы. "Дене икемділігі" ұғымы. Денсаулық және көңілді көңіл-күйге арналған икемділікті дамыту қажеттілігі.
Би-ритмикалық жаттығулардың кешені. Пластикалық этюдтер. Пластикалық суырып салу. Қолдың пластикалық мәнерлігі.
16-тақырып. Ишарат қимылды көрсету тәсілдерінің бірі. Ишарат формасы және мазмұнының бір тұтастығы. Иллюстрациялық, семантикалық және эмоциялық ишарат. Қимылдың күші, жылдамдығы және (амплитуда) көлемі. Ишарат мағыналық мазмұнының күшке, жылдамдыққа және қимыл амплитудасына тәуелділігі. Ишараттың сапалық сипаты және эмоциялық мәнерлігі. Е. Вахтанговтың қимыл өлшемі және мәтін мәнділігінің қатынасы туралы ережесі.
Моторлық типтік жаттығуларда саусақ, қол буыны, шынтақ, жауырынның қимылын жеке және жалпы дамыту. Әртүрлі бағыттарда буын қимылын дамыту.
17-тақырып. Оң және сол қол қимылының симметриялық және асимметриялық (моторлық, би және стильдік сипаты) үйлесімдігі.
Екі қолдың өзара әрекеттесу немесе олардың қарсы әрекетінің ұстанымы бойынша жасалған жаттығу. Ишараттың мағыналық және эмоциялық маңыздылығының өзгерістеріне тәуелділігін зерттеу мақсатында бір немесе сол қимылдың күші, көлемі, қарқынының өзгерістеріне жасалған жаттығу. Музыкамен қол позицияларын жаттау және қимыл жасау. Иыққа қатысты жауырын және қол буыны қимылын бәсеңдету.

94. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные истоки творчества в создании художественного образа в цирковом номере;
2) умеет снимать телесные зажимы;
3) знает практические упражнения на формирование и развитие умения видеть себя со стороны, создает логичную картинку, понятную зрителю;
3) умеет сочинять этюды-наблюдения, этюды на музыкальное произведение;
4) умеет использовать трюки в упражнениях и этюдах;
5) умеет чередовать трюки по возрастающей зрелищной занимательности;
6) умеет завершать трюк комплиментом;
7) знает правила построения циркового номера.
95. В настоящей Программе по предмету "Музыкальная грамота, слушание музыки" используются следующие понятия:
1) акцент – выделение громкостью или другим образом определенной ноты или доли в такте;
2) артист – главный герой цирка, исполнитель номера, который создает определенный, обобщенный художественный образ.
3) мелодия – один (в монодии единственный) голос музыкальной фактуры, который трактуется в теории музыки и непосредственно воспринимается слухом как композиционно-техническое и ладовое целое;
4) басовый ключ –знак линейной нотации, определяющий звуковысотное значение нот;
5) один – один из двух ладов гармонической тональности;
6) динамика– совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
7) затакт — нарушение естественного порядка следования долей;
8) темп – обобщенное восприятие мелодического тематизма, ритмики, артикуляции, "дыхания", гармонических последовательностей, тонального движения, контрапункта;
9) представление – сочетание нескольких разножанровых номеров;
10) лад – система отношений устойчивых и неустойчивых звуков и созвучий, которая работает на определенный звуковой эффект;
11) марш – род музыки, сопровождающий стройные, размеренные движения людей, преимущественно войска;
12) метр – мера, определяющая величину ритмических построений до малых композиционных форм;
13) тактовый размер в музыке — количественная характеристика тактового метра;
14) музыка́льный жанр — род музыки, музыкальных произведений, характеризующийся определенными сюжетными, композиционными, стилистическими и другими признаками;
15) музыкальный размер – числовое выражение метра;
16) ноктюрн – распространившееся с начала девятнадцатого века название пьес лирического, мечтательного характера;
17) номер – отдельное, законченное выступление, исполняемое в цирковой программе одним или несколькими артистами;
18) оратория – крупное музыкальное произведение для хора, солистов и оркестра;

94. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) цирк номерінде көркем бейнені жасаудағы шығармашылық негізгі бастауларды біледі;
2) дене қысымдарын алуды біледі;
3) өзін басқа жақтан көре білуді қалыптастыруға және дамытуға арналған практикалық жаттығуды біледі, көрерменге түсінікті болатындай қисынды көріністі жасайды;
4) бақылау этюдтерін, музыкалық шығармаға арналған этюдтерді жасай алады;
5) жаттығу және этюдтарда трюктерді қолдана алады;
6) көрініс қызығушылығының артуы бойынша трюктерді алмастыруды біледі;
7) трюкті қошемет арқылы аяқтай алады;
8) цирк номерін жасау ережесін біледі.
95. "Музыкалық сауат, музыканы тыңдау" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акцент - қандай да бір анықталған нота немесе тактідегі үлес қаттылығының шығуы;
2) әртіс - белгілі бір жалпыланған көркем бейнені жасайтын, номерді орындаутын цирктің басты кейіпкері;
3) әуен - музыка теориясында түсіндірілетін және есту қабілеті арқылы композициялық-техникалық және ладты біртұтас ретінде тікелей қабылданатын музыкалық фактура дауысының (монодиядағы жекелік) бірі;
4) бас кілті - нотаның жоғары дыбыстылық мәнін анықтайтын сызықты ноталау белгісі;
5) бір - үйлесімділік үндестілігінің екі ладының бірі;
6) динамика - қатты дыбысталудың бояуларымен байланысты ұғымның және ноталық белгілердің жиынтығы;
7) затакт - үлестерді орынды қолдану тәртібінің бұзылуы;
8) қарқын - тақырыптықты, ритмиканы, артикуляцияны, "тыныс алу", үйлесімді жүйелілікті, үндесті қимылды, контрапункты жалпылама қабылдау;
9) қойылым - әртүрлі номерлердің үйлесімі;
10) лад - белгілі бір дыбыстық әсерде жұмыс істейтін тұрақты және тұрақсыз дыбыстар мен үндестіктер қатынасының жүйесі;
11) марш - адамдардың саптық, өлшемдік қимылын сүйемелдеуші, айрықша әскери музыканың түрі;
12) метр - шағын композициялық формаларға дейін ритмикалық көлемін анықтайтын өлшем;
13) музыкадағы тактілік өлшем - тактілік метрдің сандық сипаттамасы;
14) музыкалық жанр - белгілі сюжеттік, композициялық, стилистикалық және басқа да белгілерін бейнелейтін музыкалық шығарма, музыканың бір түрі;
15) музыкалық өлшем - метрді сандық көрсету;
16) ноктюрн - он тоғызыншы ғасырдың басында кеңінен таралған лирикалық, қиялшыл сипаттағы пьесаның атауы;
17) номер - цирк бағдарламасында бір немесе бірнеше әртістердің орындауымен жеке, аяқталған өнер көрсетілімі;
18) оратория - хор, жеке орындаушыға және оркестрге арналған ірі музыкалық шығарма;

19) игра – разновидность цирковых номеров, строящихся на трюковом обыгрывании вращений и передвижений предметов;
20) ритм –сочетание длительностей и акцентов, сложные переплетения звуков различной высоты, пауз в разграниченном временном режиме;
21) регистр – часть звуков, объединенных каким-либо признаком, главным образом тембровым;
22) такт – единица музыкального метра, начинающаяся с наиболее сильной доли, и заканчивающаяся перед следующей равной ей по силе;
23) тактовая черта – вертикальная линия, пересекающая нотный стан и отделяющая один такт от другого;
24) тактирование – обозначение каждой доли такта движениями (взмахом руки, хлопками ладоней, ударами);
25) тембр – одна из специфических характеристик музыкального звука наряду с его высотой, громкостью и длительностью;
26) размер 2/4 "две четверти" – такой размер, в котором две доли и каждая доля равняется одной четвертной ноте;
27) трюк – главное выразительное средство всех цирковых жанров – эффектный прием, искусный и сложный маневр, ухищрение.
28) фраза – относительно завершенная часть мелодии, темы;
29) куплет – часть песни, включающая одну строфу текста и одно проведение мелодии (напева);
30) синкопа — смещение акцента с сильной доли метра на слабую долю.
96. Цель Программы: создание условий для воспитания культуры слушания и восприятия музыки на основе формирования представлений о музыке как виде искусства.
97. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение основам музыкальной грамоты;
2) овладение музыкальной терминологией;
3) формирование первоначальных музыкальных представлений и навыков;
4) создание необходимой теоретической базы для понимания обучающимися связи музыкального и циркового искусства;
5) формирование целостного представления об исторических путях развития музыкальной культуры в песенном и танцевальном жанрах.
Развивающие:
1) формирование музыкального восприятия, основ культуры слушания и осознанного отношения к музыке;
2) развитие образного мышления, воображения, творческих способностей обучающихся;
3) развитие навыков восприятия музыкальных произведений;
4) развитие интереса, обучающегося к познанию народной, классической, современной музыки;
5) формирование умения слушать музыку и слышать ее, эмоционально и образно воспринимать и характеризовать музыкальные произведения.
Воспитательные:
1) эстетическое воспитание обучающегося средствами музыкального и циркового искусств;
2) расширение кругозора, воспитание музыкального вкуса;
3) воспитание гармонично и всесторонне развитой личности.
98. Срок освоения Программы – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.

19) ойын - заттарды айналдыру және ауысуының трюктік орындауында жасалған цирк номерінің өзге түрлері;
20) ритм - ұзақтық және акценттің үйлесімділігі, әртүрлі жоғарылықтағы дыбыстардың, шектелген уақыт тәртібіндегі паузаның күрделі тоғысуы;
21) регистр - қандай да бір, ең алдымен тембрлік белгілерімен біріктірілген дыбыстың бөлігі;
22) такт - барынша қатты үлестен басталып, келесі алдыңғы теңдік күші бойынша аяқталатын музыкалық метр бірлігі;
23) тактілік сипат - қиылысушы ноталық стан және бір такті келесі тактіден бөлетін тік сызық;
24) тактілеу - әрбір такт үлесін қимылмен белгілеу (қолды сермеу, алақандарымен шапалақтау, соғу);
25) тембр - оның жоғарылығы, деңгейі және ұзақтығымен қатар музыкалық дыбыс сипаттамасы ерекшеліктерінің бірі;
26) "төрттің екі бөлігі" 2/4 өлшем - екі үлес және әрбір үлес бір нотаның төрттен біріне теңестірілетін өлшемі;
27) трюк - барлық цирк жанрларының басты мәнерлеу тәсілдері - әсерлі тәсіл, өнерлі және күрделі епті тәсіл, айла-тәсіл;
28) фраза - әуеннің, тақырыптың біршама аяқталған бөлігі;
29) шумақ - мәтіннің бір тармағын және әуенді (әнді) бір жүргізуді қамтитын әннің бөлігі;
30) синкопа - күшті метр үлестерінің әлсіз үлестеріне ауысуымен бірге акценттің ығысуы.
96. Бағдарламаның мақсаты: өнердің бір түрі ретінде музыка туралы ұғымды қалыптастыру негізінде музыканы тыңдау және қабылдау мәдениетіне тәрбиелеу үшін жағдай жасау.
97. Бағдарлама міндеттері.
Білім беру:
1) музыка сауатының негіздерін үйрету;
2) музыкалық терминологияны меңгеру;
3) алғашқы музыкалық ұғым және дағдыларды қалыптастыру;
4) білім алушының музыкалық және цирк өнерінің байланысын түсіну үшін керекті теориялық базаны жасау;
5) ән және би жанрларындағы музыкалық мәдениет дамуының тарихи жолдары туралы толық көріністі қалыптастыру.
Дамыту:
1) музыкалық қабылдау, тыңдау мәдениеті негіздерін және музыкаға деген саналы қарым-қатынасын қалыптастыру;
2) білім алушының бейнелік ойлау, қиял, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3) музыкалық шығармалрды қабылдау дағдыларын дамыту;
4) білім алушының халық, классикалық, заманауи музыка деген танымдық қызығушылығын дамыту;
5) музыканы тыңдау және оны есту, музыкалық шығарманы эмоциялық, бейнелік қабылдау және сипаттау біліктілігін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) білім алушыны музыкалық және цирк өнерінің тәсілдері арқылы эстетикалық тәрбиелеу;
2) ой-өрісін кеңейту, музыкалық талғамын тәрбиелеу;
3) үйлесімді және жан-жақты дамыған тұлғаны тәрбиелеу.
98. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - төрт жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.

99. Программа предназначена для обучения детей основам музыкальной грамоты, формированию умений и навыков создания выразительных образов в цирковом номере.
100. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение навыков слушания музыки, опыта творческой деятельности.
101. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа в цирковом номере, навыков самостоятельной работы по реализации музыкальных задач на манеже.
102. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа в соответствии с учебным материалом.
103. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению музыкальной грамоты и навыков слушания музыки;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению циркового образования;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области циркового искусства.
104. Специфика группового обучения предмету "Музыкальная грамота и слушание музыки" создает условия для выбора методов, средств и форм обучения
105. Жанр в цирке является исторически устойчивой формой композиционной организации номера или аттракциона, которая развивается в зависимости от многообразия реализации человеческих возможностей, поставленных в номере артистом или режиссером эстетических задач.
106. Музыкальное сопровождение организует ритм трюковых комбинаций, способствует выявлению манежного образа.
107. Виды музыкального сопровождения:
1) фоновое;
2) ритмическое;
3) гармоническое.
108. Под традиционным фоновым сопровождением подразумевается шумовой фон номера. Поступательный характер исполнения отдельных трюков, трюковых комбинаций несет с собой определенный ритмический строй. Ритм комбинаций становится особенно выразительным, когда он бывает поддержан музыкально. Фоновое музыкальное сопровождение наиболее распространено в выступлениях с животными, акробатами-прыгунами, иллюзионистами.
109. Важным видом использования музыки в цирке представляет ритмическое сопровождение. Эффективен он при повторении трюка несколько раз подряд или серии однозначных трюков. Совпадение ритмического строя звучания оркестра с ритмом исполнения трюков намного эмоциональнее и органичнее. Совпадение акустического и пластического ритма работает на цельность манежного действия образа и зрительного восприятия.

99. Бағдарлама балаларды музыкалық сауат негіздері бойынша оқытуға, цирк номеріндегі айқын бейнені құру білік және дағдыларын қалыптастыруға арналған.
100. Бағдарламаның ерекшелігі оның музыканы тыңдау дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін меңгеруді жалпы дамытуға бағытталады.
101. Бағдарлама білім алушыны шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуға бағытталады және цирк номерінде сахналық бейнені құру тәжірибесін, манежде музыкалық міндеттерді жүзеге асыру бойынша өз бетінше жұмыс дағдыларын алуға жағдай жасайды.
102. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы әр түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог оқу материалына байланысты көркемдік-сахналық бейнені жасауда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке басты назар аударады.
103. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауат және музыканы тыңдау дағдыларын меңгеру;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін меңгеру;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру;
4) цирк білімін алу;
5) цирк өнері саласында кәсіби білім беру бағдарламаларын меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білім және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
104. "Музыкалық сауат және музыканы тыңдау" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын таңдауға жағдай жасайды.
105. Цирктегі жанр адам мүмкіндіктерін жүзеге асырудың алуан түрлілігіне, қойылған номердегі әртістің және режиссердің эстетикалық міндеттеріне байланысты дамитын номерді немесе аттракционды композициялық ұйымдастырудың тарихи тұрақты формасы болып табылады.
106. Музыкалық сүйемелдеу трюктік комбинациялардың ритмін ұйымдастырады, манеждік бейнені шығаруға мүмкіндік жасайды.
107. Музыкалық сүйемелдеудің түрлері:
1) фондық;
2) ритмикалық;
3) үйлесімділік.
108. Фондық сүйемелдеу деп номердің шуын құрайтын фонын айтады. Жеке трюктерді, трюк комбинацияларын орындаудағы ілгерілеу сипаты белгілі ритмикалық ретпен жүргізіледі. Комбинациялардың ритмі музыкамен сүйемелденген кезде ерекше мәнерлі бола түседі. Фондық музыкалық сүйемелдеуді көбіне жануарлардың, секіретін акробаттардың, иллюзионистердің өнер көрсетуі кезінде қолдану кеңінен таралған.
109. Циркте музыканы пайдаланудың басты түрі ритмикалық сүйемелдеу болып табылады. Ол трюкті бірнеше мәрте қайталағанда немесе бір тектес трюктер сериясын орындағанда тиімді. Оркестрдің дыбысталуының ритмикалық қатарының трюктерді орындау ритмімен сәйкес келуі айтарлықтай эмоцияға ие болады және үйлесімді шығады. Акустикалық және пластикалық ритмнің сәйкес келуі бейненің манеждегі әрекеті мен көрермендердің қабылдау тұтастығына қызмет етеді.

110. Высшей формой подачи циркового номера является гармоническое сопровождение. При нем развитие музыкальной темы соответствует композиции номера, трюковые комбинации укладываются по музыкальной фразе, образ музыки совпадает и подчеркивает манежный образ.
111. Межпредметные связи предмета "Музыкальная грамота, слушание музыки" с предметами "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
112. Программные требования по предмету "Музыкальная грамота, слушание музыки" в 1 классе:
1) знакомство с происхождением и развитием музыкального искусства, мифами разных народов о возникновении музыки, выдающихся певцах, исполнителях, особенностями музыки, раскрывающей то или иное содержание с помощью звуков, красочными "музыкальными пейзажами" отечественных и зарубежных композиторов, произведениями, изображающих животных и птиц, программной и непрограммной музыкой, песнями и пьесами, написанными для детей;
2) освоение музыкальной грамоты, нотной записи, названий звуков, октав, элементарных навыков игры на фортепиано (синтезаторе), понятий лад, метр, ритм, размер, темп, жанр, метроритм, ритмические группы;
3) овладение вокально-интонационными навыками, правильным положением корпуса во время пения, умением равномерно распределять дыхание; пение песен со словами с аккомпанементом педагога, сольфеджирование простейших мелодий, слушание музыки.
113. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания предмета представляют следующие тематические разделы;
1) теоретические сведения;
2) метроритмические навыки;
3) вокально-интонационные навыки;
4) слушание музыки.
Тематическое планирование.
Тема 1. Роль музыки в жизни человека. Древнее происхождение и развитие музыкального искусства – от простейших песен и плясок, сопровождавших труд и праздник людей, — до современных крупных произведений – опер, балетов, симфоний, концертов. Мифы разных народов о возникновении музыки, выдающихся певцах, исполнителях, которые усмиряли звуками музыки стихии, диких зверей и злых духов, радовали людей.
Распространение наиболее демократичных жанров музыкального искусства – песен, танцев, маршей в жизни людей. Музыка в театре, на концертах, в кино. Понятия: музыкант, композитор, исполнитель, слушатель.
Тема 2. Содержание музыкальных произведений. Богатство и многогранность содержания музыкальных произведений. Особенность музыки, раскрывающей то или иное содержание с помощью звуков. Обращение композиторов к образам народных сказок, легенд, былин. Создание сказочных инструментальных пьес, симфонических произведений, опер, балетов. Применение особых средств создания сказочности звучания.
Фантастические и сказочные персонажи в музыке. Связь музыкальных и речевых интонаций, близости средств выражения речи и музыки (темп, тембр, высота, динамика, паузы, акценты, настроение – интонационная окраска). Сравнение произведений с одинаковыми названиями. Образы природы в музыке. Углубление представлений об изобразительных возможностях музыки. Создание красочных "музыкальных пейзажей" отечественными и зарубежными композиторами, их разнообразие. Большая роль изобразительных моментов (всплески волн, шум дождя, пение птиц) в произведениях, рисующих картины природы.
Создание образов животных и птиц композиторами. Роль изобразительных моментов в музыкальных характеристиках животных (характер звуковедения, темп, динамика, регистр, интонации звукоподражания). Сравнение произведений, изображающих животных и птиц.
Тема 3. Чувства и переживания людей в музыке. Юмористические музыкальные картинки. Раскрытие в музыке настроений, чувств, переживаний человека. Способность в музыке передать радость, печаль, волнение, тревогу, ликование, отчаяние. Понятие программной и непрограммной музыки.
Песни и пьесы, написанные для детей. Частое обращение композиторов к миру детства, создание произведений, тонко раскрывающих психологию ребенка, его желания, настроение, фантазии.
Тема 4. Окружающий мир и музыка. Понятие о выразительных возможностях элементов музыкальной речи: звуки шумовые и музыкальные.
Тема 5. Три кита музыки (марш, песня, танец). Различные виды маршей. Различные виды танцев.
Тема 6. Теоретические сведения. Лад, мажор, минор.
Тема 7. Музыкальная грамота. Звук и его свойства. Нотная запись. Клавиатура как организованная последовательность белых и черных клавиш. Регистры. Название звуков, октав. Понятие о скрипичном и басовом ключах. Нотный стан и нотная запись (ноты первой октавы, длительности звуков, паузы). Освоение элементарных навыков игры на фортепиано (синтезаторе).
Тема 8. Мелодия. Аккомпанемент. Темп, оттенки. Ноты первой октавы. Тоника. Гамма. Устойчивые ступени, неустойчивые ступени. Трезвучие. Лад (мажор и минор). Лад, как система высотных соотношений звуков на основе устойчивости и неустойчивости, его эмоционально-смысловая окраска (мажор – ярко, светло; минор – пасмурно, темно).

110. Үйлесімді сүйемелдеу - цирк номеірін жеткізудің жоғары формасы болып табылады. Ол кезде музыкалық тақырыптың дамуы номердің композициясына сәйкес келеді, трюктік композициялар музыкалық фразаға енгізіледі, музыканың бейнесі манеждік бейнемен сәйкес болады және оны ерекшелейді.
111. "Музыкалық сауат, музыканы тыңдау" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглерлеу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
112. "Музыкалық сауат, музыка тыңдау" пәні бойынша 1 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) музыкалық өнердің пайда болуы және дамуы, музыканың пайда болуы, атақты әнші, орындаушылар туралы әртүрлі халық аңыздарымен, дыбыс көмегімен мазмұнды ашатын музыка ерекшеліктерімен, отандық және шетел композиторларының бояулы музыкалық пейзажымен, жануар және құстарды бейнелейтін шығармалармен, бағдарламалық және бағдарламадан тыс музыкамен, балаларға арнап жазылған әндер және пьесалармен танысу;
2) музыкалық сауат, ноталық жазба, дыбыс атаулары, октава, фортепианода (синтезаторда) ойнаудың элементарлы дағдылары, түсінікті лад, метр, ритм, қарқын, жанр, метроритм, ритмикалық топтарды меңгеру;
3) вокалдық-екпіндік дағдыларды, ән айту кезінде дененің дұрыс қалыпын меңгеру, дем алуды дұрыс қоюды білу, педагогтің сүйемелдеуімен әнді сөздерімен бірге орындау, қарапайым әуенді сольфеджиолау, музыканы тыңдау;
113. 1 сыныптаға оқу пәнінің мазмұны.
Пән мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер көрсетеді:
1) теориялық деректер;
2) метр-ритмикалық дағдылар;
3) вокальды-екпіндік дағдылар;
4) музыканы тыңдау.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Адам өміріндегі музыканың рөлі. Музыкалық өнердің ежелгі шығу тегі және дамуы - адамдардың еңбегін және мейрамын сүйемелдеуші қарапайым әндер және билерден, заманауи ірі шығармаларға дейін - опера, балет, симфония, концерттер. Әртүрлі халықтардың музыкасының пайда болуы, өлеңнің музыкалық дыбысы арқылы жабайы аңдарды және жын рухтарды басқан, адамдарды қуантқан атақты әншілер, орындаушылар туралы аңыздары.
Музыкалық өнердің демократиялық жанрларын: адам өмірінде ән, би, марштың барынша кеңінен таралуы. Музыка театрда, концертте, кинода.
Ұғымдар: музыкант, композитор, орындаушы, тыңдаушы.
2-тақырып. Музыкалық шығарманың мазмұны. Музыкалық шығарма мазмұнының байлығы және көптүрлілігі. Дыбыс көмегімен қандай да бір мазмұнын ашатын музыканың ерекшелігі. Композитордың халық ертегілері, аңыздары, мысалдарының бейнесіне үндеуі. Ертегілік аспапты пьесаларды, симфониялық шығармаларды, опера, балеттерді жасау. Ертегілік дыбысталуды жасайтын ерекше тәсілдерді қолдану.
Музыкадағы қияли және ертегілік кейіпкерлер. Музыкалық және сөйлеу екпіндерінің байланысы, сөйлеу және музыканы мәнерлеу тәсілінің жақындығы (қарқын, тембр, жоғарылық, динамика, паузалар, акценттер, көңіл күй -екпіндік бояу).
Аталуы бірдей шығармаларды салыстыру. Музыкадағы табиғат бейнелері. Музыканың бейнелеу мүмкіндіктері туралы көрінісін арттыру.
Отандық және шетел композиторларының көркем "музыкалық пейзаждарды" жасауы, олардың әртүрлілігі. Табиғат суретін салушы шығармадағы бейнелеу кезеңдерінің (толқынның шалпылдауы, жаңбырдың шуы, құстардың ән салуы) үлкен маңызы.
Композиторлардың жануарлар және құстар бейнесін жасауы. Жануарларды музыкалық сипаттаудағы бейнелеу кезеңдерінің (дыбысты жүргізу сипаты, қарқын, динамика, регистр, дыбысқа еліктеу екпіндері) рөлі. Жануарларды және құстарды бейнелейтін шығармаларды салыстыру.
3-тақырып. Музыкадағы адамдардың сезімі және күйзелісі. Әзіл-сықақ сипаттағы музыкалық суреттер. Музыкада адамның көңіл-күйін, сезімін, күйзелісін ашу. Музыка арқылы қуаныш, қайғы, толқу, үрей, шаттану, шаршау эмоцияларын жеткізу қабілеті. Бағдарламалық және бағдарламадан тыс музыканы түсіну.
Балаларға арналып жазылған әндер және пьесалар. Композиторлардың балалық шақ әлеміне жеке үндеуі, бала психологиясын, оның тілегін, көңіл-күйін, қиялын анық ашатын шығарманы жасау.
4-тақырып. Қоршаған орта және музыка. Музыкалық сөйлеу элементтерінің мәнерлеу мүмкіндіктері туралы ұғым: шу және музыкалық дыбыстар.
5-тақырып. Музыканың үш киті (марш, ән, би). Марштың әртүлі түрлері. Бидің әртүрлі түрлері.
6-тақырып. Теориялық деректер. Лад, мажор, минор.
7-тақырып. Музыкалық сауаттылық. Дыбыс және оның қасиеті. Ноталық жазба. Пернетақта ақ және қара клавиштер жүйелігінің ұйымдастырылуы. Регистрлер. Дыбыстардың, октавалардың аталуы. Скрипка және бас кілттер туралы түсінік. Ноталық орнақ және ноталық жазба (октаваның бірінші ноталары, дыбыстың, паузаның ұзақтығы). Фортепианода (синтезаторда) элементарлы ойнау дағдыларын меңгеру.
8-тақырып. Әуен. Аккомпанемент. Қарқын, ерекшеліктер. Октаваның бірінші ноталары. Тоника. Гамма. Тұрақтылық сатылары, тұрақсыздық сатылары. Үш дыбыстылық. Лад (мажор және минор).

Тональности до мажор, ре мажор, диез, бемоль. Такт, тактовая черта. Фраза. Куплет. Припев. Запев. Размер 2/4.
Тема 9.Метр, ритм, размер, темп. Метр – чередование сильных и слабых долей. Метрическая пульсация. Сильная и слабая доля. Дирижерские схемы (2/4; 4/4;) и дирижерский жест. Ритм. Размер и его обозначение. Такт. Простые и сложные размеры. Затакт. Правила вокальной и инструментальной группировки. Темп – медленный, умеренный, быстрый. Исполнение детских песенок в различном темпе. Определение на слух темпа, характера звучащих произведений.
Метроритмические навыки. Доля-пульс. Выработка умений ощущать чередование долей, длительности нот, ритмослоги. Выработка навыков дирижирования в размере 2/4. Прохлопывание ритмических рисунков с использованием ритмослогов,
Тема 10. Ритмодекламация текста. Простейшие ритмические диктанты. Различные ритмические игры. Простукивание различных ритмов с использованием ложек, треугольника, трещоток и других ударных инструментов.
Тема 11. Слушание музыки. Прослушивание небольших пьес с определением жанра (песня, марш, танец), характера, лада, регистра, оттенков, размера (двухдольный, трехдольный, четырехдольный).
Тема 12. Песня – один из древнейших жанров музыкального искусства. Объединение в песне поэзии и музыки. Различия песен по складу и формам исполнения: одноголосные и многоголосные, сольные и хоровые, с сопровождением и без него. Строение песен. Куплетная форма, запев, припев.
Тема 13. Марш – жанр музыки, сопровождающей шествие. Разнообразие маршей – военные, спортивные, траурные, шуточные, детские, сказочные, военные, приветственные. Характерные черты маршей: умеренный темп шага, не меняющийся на протяжении всего сочинения, двух- или четырехдольный размер, фанфарный склад мелодии, бодрый, энергичный характер. Организующая роль четкого, упругого (часто пунктирного) ритма
114. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает происхождение и развитие музыкального искусства;
2) знает мифы разных народов о возникновении музыки, выдающихся певцах, исполнителях;
3) знает понятия: музыкант, композитор, исполнитель, слушатель, темп, тембр, высота, динамика, паузы, акценты, настроение – интонационная окраска, лад, мажор, минор;
4) знает произведения, рисующие картины природы, образы животных, птиц, рыб; произведения, раскрывающие переживания людей;

Лад тұрақтылық және тұрақсыздық негізінде дыбыстардың жоғары қатынасының жүйесі, оның эмоциялық-мағыналық бояуы (мажор - ашық, ақшыл; минор - бұлыңғыр, күңгірт). До мажор, ре мажор, диез, бемоль үндестігі. Такт, тактілік сипаты. Фраза. Шумақ. Қайырма. Әннің бастамасы. 2/4 өлшемі.
9-тақырып. Метр, ритм, өлшем, қарқын. Метр - күшті және әлсіз үлестердің кезектесуі. Метрлік тамыр соғуы. Күшті және әлсіз үлес. Дирижерлік сызба (2/4; 4/4;) және дирижҰрлік қимыл. Ритм. Өлшем және оның белгіленуі. Такт. Қарапайым және күрделі өлшемдер. Затакт. Вокалдық және аспапты топталу ережесі.
Қарқын - баяу, бірқалыпты, жылдам. Әртүрлі қарқында балалар әндерін орындау. Ойналатын шығарманың қарқыны, сипатын есту қабілеті арқылы анықтау.
Метр-ритмикалық дағдылар. Үлес-қағыс. Үлестің кезектесуін, нотаның ұзақтығын, ритм буындарын сезіну біліктілігін жасау. 2/4 өлшемдегі дирижерлеу дағдыларын жасау. Ритм буындарын пайдалана отырып, ритмикалық суреттерді шапалақтау.
10-тақырып. Мәтіннің ритм декламациясы. Қарапайым ритмикалық диктанттар. Әртүрлі ритмикалық ойындар. Қасық, үшбұрыш, трещотка және басқа да соқпалы аспаптарды қолдана отырып, әртүрлі ритмдерді соғу.
11-тақырып. Музыканы тыңдау. Жанрды (ән, марш, би), сипатты, ладты, регистрді, бояуларды, өлшемді (екі үлесті, үш үлесті, төрт үлесті) анықтай отырып, шағын пьесаларды тыңдау.
12-тақырып. Ән - музыкалық өнердің ежелгі жанрларының бірі. Әнде поэзия және музыканы біріктіру. Құрылымы және орындау формасы бойынша әнді анықтау: бір дауысты және көп дауысты, жеке орындау және хор, сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз. Әннің құрылымы. Шумақ формасы, әннің бастамасы, қайырмасы.
13-тақырып. Марш - шеруді сүйемелдеуші музыка жанры. Марштың әртүрлілігі - әскери, спорттық, қаралы, әзіл-сықақтық, балалар, ертегілік, құттықтау. Марштың сипаттамалық белгісі: қадамның бірқалыпты қарқыны, шығарма бойы өзгермеуі, екі немесе төрт үлесті өлшем, әуеннің салтанатты құрылымы, сергек, энергиялық сипаты. Нақты, созылмалы (жиі үзік сызылған) ритмнің ұйымдастырушылық рөлі.
114. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер. 1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық өнердің пайда болуы және дамуын біледі;
2) музыканың пайда болуы, атақты әншілер, орындаушылар туралы әртүрлі халық аңыздарын біледі;
3) мына ұғымдарды біледі: музыкант, композитор, орындаушы, тыңдаушы, қарқын, тембр, жоғары, динамика, пауза, акцент, көңіл күй-екпіндік бояу, лад, мажор, минор;
4) табиғат көрінісін, жануар, құс, балық бейнелерін бейнелейтін шығармаларды, адамдардың күйзелісін ашатын шығармаларды біледі;

5) знает песни и пьесы, написанные для детей;
6) знает три кита музыки (марш, песня, танец), различные виды маршей, танцев;
7) знает понятия клавиатура, регистры, нотный стан, скрипичный ключ, мелодия, аккомпанемент, темп, оттенки, ноты первой октавы, тоника, гамма, устойчивые ступени, неустойчивые ступени, трезвучие, тональности до мажор, ре мажор, диез, бемоль, такт, тактовая черта, фраза, куплет, припев, запев, размер 2/4;
8) знает ноты и длительности, ключи (басовый и скрипичный), регистры;
9) имеет понятия о возникновении музыкального искусства, музыкальных жанрах, ритмических особенностях музыкальных произведений;
10) владеет навыками нотного письма: правописанием длительностей нот, пауз;
11) умеет определять на слух лад, темп, размер и характер прослушанного музыкального произведения;
12) умеет воспроизводить ритмический рисунок с использованием счета;
13) знает основные средства музыкальной выразительности, размеры 2\4, длительности нот;
14) умеет определить жанр характер, лад, регистр, оттенки, размер музыкального произведения;
15) владеет навыками дирижирования в размере 2/4;
16) знает различия песен по складу и формам исполнения;
17) знает разнообразие маршей, характерные черты маршей.
115. Программные требования во 2 классе:
1) повторение изученного, дальнейшее освоение новых теоретических сведений, освоение вокально-интонационных навыков, продолжение работы над правильным положением корпуса во время пения, постановкой дыхания;
2) сольфеджирование мелодий в пройденных тональностях, чтение с листа простейших коротких мелодий с использованием ходов по трезвучию, прослушивание пьес с определением жанра, характера, лада, регистра, темпа, размера.
3) знакомство с ролью музыки в цирке, функциями музыки в создании циркового зрелища, спецификой цирковой музыки, процессом создания художественного образа циркового представления;
4) знакомство с музыкально-цирковыми жанрами, сочетанием различных музыкальных номеров в музыке к цирковому представлению, цирковому номеру, трюку. лучшими образцами музыки к цирковому представлению, цирковому номеру, трюку в творчестве композиторов.
116. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение изученного. Лад, гамма, тоника, размер, ступени. Теоретические сведения. Понятия минор натуральный и гармонический, пауза (четвертная), затакт, легато, стаккато, реприза.
Тема 2. Музыкальная грамота. Метроритм. Ритмические группы: четверть с точкой – восьмая, четыре шестнадцатых, восьмая — две шестнадцатых, две шестнадцатых — восьмая; в размерах 2\4, 3\4, 4\4. Затакт. Паузы на сильной и слабой доле. Залигованные ноты. Секвенция. Понятие секвенции. Шаг секвенции. Направление (восходящая, нисходящая).
Тема 3. Формы музыкальных произведений. Музыкальное построение (мотив, фраза, предложение, период). Понятие музыкальной формы как художественной организации музыкального материала (форма как структура произведения, форма как процесс развития музыкального материала). Мотив. Музыкальная фраза. Период и его строение.
Тема 4. Двухчастная и трехчастная формы. Разновидности двухчастной формы: контрастная; репризная.
Трехчастная форма. Разновидности реприз: точная, или буквальная (форма dacapo [да капо]); варьированная; безрепризная, построенная по схеме АВС, где репризой является новый тематический материал.
Рондо и вариации. Происхождение формы рондо от хороводных песен с припевом. Использование формы в вокальной и инструментальной музыке.
Тема 5. Вариации – музыкальная форма, основанная на теме и ее видоизмененных повторениях. Варьирование темы за счет средств музыкальной выразительности: фактуры, гармонии, ритма, размера, темпа, лада, регистра. Область применения формы вариаций.
Мотив. Фраза. Предложение. Период.
Тема 6. Вокально-интонационные навыки. Правильное положение корпуса во время пения. Правильный без напряжения вдох перед началом пения. Умение равномерно распределять дыхание. Разучивание простых небольших попевок по слуху на одном-двух звуках. Пение песен со словами с аккомпанементом педагога. Сольфеджирование простейших мелодий с дирижированием в размере 2/4 в пройденных тональностях.
Тема 7. Музыкальные жанры. Понятие жанра. Жанр – вид музыкального искусства с определенными исторически сложившими чертами. Возникновение музыкальных жанров в ходе развития музыкального искусства.
Песня, танец, марш – жанры наиболее распространенные в быту людей. Вокальные и инструментальные жанры в музыке.
Тема 8. Тональности соль мажор, фа мажор, ля минор. Интервалы на слух. Тоническое трезвучие, вводные звуки, опевание тоники.

5) балаларға арнап жазылған әндерді және пьесаларды біледі;
6) музыканың үш китін (марш, ән, би), марш, бидің әртүрлі түрлерін біледі;
7) пернетақта, регистрлер, ноталық стан, скрипкалық кілт, әуен, аккомпанемент, қарқын, түстер, октаваның бірінші ноталары, тоника, гамма, тұрақты сатылар, тұрақсыз сатылар, үш дыбыстылық, до мажор, ре мажор, диез, бемоль үндестілігі, такт, тактілік белгі, фраза, шумақ, қайырма, әннің бастамасы, 2/4 өлшем ұғымдарын біледі;
8) ноталарды және ұзақтықты, кілттерді (бас және скрипкалық), регистрлерді біледі;
9) музыкалық өнердің, музыкалық жанрдың пайда болуы, музыкалық шығармадағы ритмикалық ерекшеліктер туралы түсінік алады;
10) ноталық хат жазу дағдыларын меңгереді: нота, пауза ұзақтылығын дұрыс жазу;
11) тыңдалған музыкалық шығарманың лад, қарқын, өлшем және сипатын есту арқылы анықтай алады;
12) есепті қолдана отырып, ритмикалық суретті көшіре алады;
13) музыкалық мәнерлеу тәсілдерінің негізін, 2\4 өлшемдерін, нота ұзақтығын біледі;
14) музыкалық шығарманың жанрын, сипатын, ладын, регистрін, түрлерін, өлшемін анықтай алады;
15) 2/4 өлшемде дирижерлеу дағдыларын меңгереді;
16) әннің құрылымы және орындау формасын ерекшелігін біледі;
17) марштың әр түрлерін, марштың сипаттық белгілерін біледі.
115. 2 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) өтілгенді қайталау, жаңа теориялық деректерді әрі қарай меңгеру, вокалды-екпінді дағдыларды меңгеру, ән айту кезінде дененің дұрыс қалпын қою жұмысын жалғастыру, тыныс алуды қою;
2) өтілген үндестіліктегі әуенді сольфеджиолау, үшдыбыстылық бойынша жүрістерді қолдана отырып, қарапайым қысқа әуенді парақтан оқу, жанр, сипат, лад, регистр, қарқын, өлшемді анықтай отырып, пьесаны тыңдау;
3) цирктегі музыканың рөлімен, цирк көрінісін жасаудағы музыка фунциясымен, цирк музыкасының ерекшелігімен, цирк қойылымындағы көркемдік бейнені жасау процесімен танысу;
4) музыкалық-цирк жанрларымен, цирк қойылымына, цирк номеріне, трюкке арналған музыкадағы әртүрлі музыкалық номерлердің үндестігімен, цирк қойылымына, цирк номеріне, композитор шығармашылығындағы трюкке арналған музыканың үздік үлгілерімен танысу.
116. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өтілгендерді қайталау. Лад, гамма, тоника, өлшем, сатылар. Теориялық деректер. Табиғи және үлесімді минор ұғымы, пауза (төрттен бірі), затакт, легато, стаккато, реприза.
2-тақырып. Музыкалық сауаттылық. Метрритм. Ритмикалық топтар: нүктесімен ширектік - сегізінші, төрт он алтылық, сегізінші - екі он алтылық, екі он алтылық - сегізінші; 2\4, 3\4, 4\4 өлшемдерінде. Затакт. Күшті және әлсіз үлестегі паузалар. Лигаланған ноталар. Секвенция. Секвенция ұғымы. Секвенция қадамы. Бағыт (жоғары, төмен).
3-тақырып. Музыкалық шығармалардың формалары. Музыкалық құрылым (түрткі, фраза, сөйлем, кезең). Музыкалық форма музыкалық материалды (шығарма құрылымы ретіндегі форма, музыкалық материалды дамыту процесі ретіндегі форма) көркемдік ұйымдастыру ретінде. Түрткі. Музыкалық фраза. Кезең және оның құрылымы.
4-тақырып. Екі бөлікті және үш бөлікті формалар. Екі бөлікті форманың әртүрлілігі: қарама-қарсы, репризалық.
Үш бөлікті форма. Репризаның әр түрлілігі: нақты немесе дәлме-дәл (dacapo [да капо] формасы); түрі өзгертілген; репризасыз, АВС сызбасы бойынша құрылған репризаның орнына жаңа тақырыптық материал болып табылады.
Рондо және вариациялар. Қол ұстасып жүріп айтатын қайырмасымен бірге өлеңдерден шыққан рондо формасының пайда болуы.
Вокалдық және аспаппен сүйемелделген музыкада формаларды қолдану.
5-тақырып. Вариациялар - тақырыпқа негізделген және оның өзгермелі түрлерінің қайталануындағы музыкалық форма. Музыкалық мәнерлеу тәсілдерінің есебінен тақырыпты түрлендіру: фактура, үйлесімділік, ритм, өлшем, қарқын, лад, регистр. Вариация формасын қолдану саласы. Түрткі. Фраза. Сөйлем. Қезең.
6-тақырып. Вокалдық-екпінді дағдылар. Ән айту кезінде дененің дұрыс қалпы. Ән айту алдында еркін дұрыс тыныс алу. Тыныс алуды бірқалыпты үйлестіру біліктілігі. Бір-екі дыбыстағы есту қабілеті бойынша қарапайым шағын ән айтуды үйрену. Педагогтің сүйемелдеуімен сөздері бар ән айту.
Өтілген үндестіліктегі 2/4 өлшемдегі қарапайым әуендерді дирижерлеумен бірге сольфеджиолау.
7-тақырып. Музыкалық жанрлар. Жанр ұғымы. Жанр - белгілі бір тарихи сипатымен қалыптасқан музыкалық өнердің түрі. Музыкалық өнерінің дамуы барысында музыкалық жанрлардың пайда болуы.
Ән, би, марш - адамның тұрмыс тіршілігінде барынша таралған жанрлар. Вокалдық және аспаптардың сүйемелдеуі бойынша музыкадағы жанрлар.
8-тақырып. Соль мажор, фа мажор, ля минор үндестілігі. Есту интервалдары. Үндестілік үшдыбыстылық, кіріспе дыбыстар, үндестілік әндету.

Тема 9. Метроритмические навыки. Ритмическая импровизация. Сочинение ритмического рисунка с использованием пройденных длительностей и ритмов. Сочинение ритмического аккомпанемента, остинато. Размер 3/4 (правила дирижирования). Ритмическое двухголосие.
Тема 10. Вокально-интонационные навыки. Продолжение работы над правильным положением корпуса во время пения, постановкой дыхания. Разучивание и исполнение простых попевок, песен словами с аккомпанементом педагога и без аккомпанемента. Сольфеджирование мелодий в пройденных тональностях сдирижированием в размерах 2/4 и 3/4.
Чтение с листа простейших коротких мелодий с использованием ходов по трезвучию, опеванию тоники, скачков на устойчивые ступени.
Тема 11. Циклические формы. Понятие музыкальной формы, объединяющей в едином замысле несколько более или менее самостоятельных частей, различных по образному содержанию и структуре. Важнейшие циклические музыкальные формы – сюита, сонатно-симфонический цикл, концерт.
Старинная танцевальная сюита – многочастный цикл танцев, объединенных одной тональностью, на различных по темпу, размеру, ритму, характеру. Контрастное чередование танцев в сюите. Обязательные и дополнительные танцы сюиты.
Сонатно-симфонический цикл. Традиционный характер и формы частей сонаты и симфонии. Установление четырех частного строения. Последовательность частей цикла. Сходство строения классической сонаты с классической симфонией. Характер и форма каждой части. Принцип контрастности, лежащий в основе композиции сонатной формы.
Тема 12. Слушание музыки. Прослушивание пьес с определением жанра, характера, лада, регистра, темпа, размера (2/4 и 3/4).
Слушание музыки: голоса музыкальных инструментов: казахские национальные инструменты, русские национальные инструменты; скрипка и виолончель; флейта и фагот; гобой и кларнет; валторна и труба; литавра и барабан; фортепиано и клавесин.
Тема 13. Цирк как синтетическое искусство. Музыка как равноправный компонент в цирковом искусстве. Функции музыки в создании циркового зрелища. Роль музыки в создании эмоционального настроя до появления артиста на манеже.
Роль музыки в создании нужной атмосферы для раскрытия образа, который стремится создать исполнитель. Музыкальное развитие и драматургия номера, его ритмическая и пластическая основа.
Музыка – неотъемлемая часть циркового представления. Роль музыки в цирке. Взаимосвязь музыки и цирка с древнейших времен, с самого зарождения цивилизации, когда все виды народного творчества.
Тема 14. Специфика цирковой музыки. Музыка, звучащая во время циркового представления. Своеобразие музыкального произведения в выражении чувств человека и окружающего его мира. Цирковое представление с музыкой, которая создает праздничное настроение.
Создание яркого и цельного образа циркового представления. Эстетическое воздействие музыки на зрителя. Участие композиторов наряду с режиссерами, художниками и писателями в постановке аттракционов и пантомим. Композиторы А. Бабаджанян, В. Белинский, Ю. Саульский, О. Фельцман, А. Лепин, В. Владимирцев, А. Эшпай, Т. Ходорковский, В. Горбулькис – основоположники нового музыкального оформления представлений на арене цирка.
Тема 15. Использование музыки в цирке как ритмического сопровождения. Музыка и манежное действие. Темп и ритм характера работы жонглеров, антиподистов, темповых акробатов. Музыкальное оформление – высшая форма подачи циркового номера (гармоническое сопровождение). Соответствие музыкальной темы композиции номера. Образ музыкальный и образ манежный.
Тема 16. Музыка – душа циркового номера, способная композиционно, на основе музыкальной драматургии, выстроить номер, организовать темпо-ритм трюковых комбинаций. Тесный контакт аккомпанирующего оркестра и манежного действия – один из главных специфических черт циркового искусства.
Тема 17. Разнообразие музыкально-цирковых жанров: музыка к цирковому представлению, цирковому номеру, трюку. Сочетание различных музыкальных номеров (песен, танцев, симфонических эпизодов) в музыке к цирковому представлению, цирковому номеру, трюку.
Лучшие образцы музыки к цирковому представлению, цирковому номеру, трюку в творчестве композиторов. Интерпретаторские решения при художественно-музыкальном оформлении циркового номера.

9-тақырып. Метрритмикалық дағдылар. Ритмикалық суырып салу. Өтілген ұзақтылықты және ритмді пайдалана отырып, ритмикалық суретті жасау. Ритмикалық аккомпанементті жасау, остинато. 3/4 өлшемі (дирижирлеу). Ритмикалық екі дауысты.
10-тақырып. Вокалды-екпінді дағдылар. Ән айту, тыныс алуды қою кезінде дене қалпын дұрыс қою жұмысын жалғастыру. Педагогтің сүйемелдеуі және сүйемелдеусіз қарапайым, сөздерімен бірге өлеңдерді, әндерді жаттау және орындау. 2/4 және 3/4 өлшемдегі өтілген үндестілікті дирижерлеудегі әуендерді сольфеджиолау. Үшдыбыстылық бойынша жүрістерді, ән айту тоникасын, тұрақты сатыдағы секіргіштікті пайдалана отырып, қарапайым қысқа әуендерді парақтан оқу.
11-тақырып. Циклды формалар. Әртүрлі бейнелік мазмұн және құрылымы бойынша бірнеше көбірек немесе азырақ дербес бөлімдерді біртұтас ойда біріктіретін музыкалық форма түсінігі.
Маңызды циклды музыкалық формалар - сюита, сонатно-симфоникалық цикл, концерт.
Ежелгі би сюита - бір үндестілікпен біріктірілген әртүрлі қарқын, өлшем, ритм, сипаты бойынша бидің көп жиілік циклы. Сюитадағы билер алмасуының кереғарлығы. Сюитадағы міндетті және қосымша билер.
Соната-симфониялық цикл. Соната және симфония бөліктерінің дәстүрлі сипаты және формалары. Төрт бөліктік құрылымды белгілеу. Цикл бөліктерінің жүйелілігі. Классикалық симфония мен классикалық соната құрылымымен ұқсастығы. Әрбір бөліктің сипаты және формасы. Соната формасының композициясының негізіндегі кереғарлық ұстанымы.
12-тақырып. Музыканы тыңдау. Жанр, сипат, лад, регистр, қарқын, өлшемді (2/4 и 3/4) анықтай отырып, пьесаны тыңдау.
Музыканы тыңдау: музыкалық аспаптардың дауысы: қазақ ұлттық аспаптар, орыс ұлттық аспаптар, скрипка және виолончель; флейта және фагот; гобой және кларнет; валторна және труба; литавра және барабан; фортепиано және клавесин.
13-тақырып. Цирк - синтетикалық өнер. Музыка цирк өнеріндегі тең құқықты құрам. Цирк көрінісін жасаудағы музыканың қызметі. Манежде әртістің шығуына дейін эмоциялық көңілді жасауда музыканың рөлі.
Орындаушы жасауға ұмтылған бейнені ашуға қажетті атмосфераны құрудағы музыканың рөлі. Музыкалық дамуы және номердің драматургиясы, оның ритмикалық және пластикалық негізі.
Музыка - цирк көрінісінің ажырамас бөлігі. Цирктегі музыканың рөлі.
Халық шығармашылығының барлық түрлері болған ежелгі уақыттан, цивилизацияның туындауынан бергі музыка және цирктің өзара байланысы.
14-тақырып. Цирк музыкасының ерекшелігі. Цирк көрінісі кезінде ойналатын музыка. Адам сезімін және оның қоршаған ортаға деген сезімін бейнелеудегі музыкалық шығарманың ерекшелігі.
Цирк көрінісінің ашық және толық бейнесін жасау. Музыканың көрерменге эстетикалық ықпал етуі. Аттракцион және пантомиманы қоюда режиссерлер, суретшілер және жазушылармен бірге композиторлардың қатысуы.
Композиторлар А. Бабаджанян, В. Белинский, Ю. Саульский, О. Фельцман, А. Лепин, В. Владимирцев, А. Эшпай, Т. Ходорковский, В. Горбулькис - цирк аренасындағы қойылымды жаңа музыкалық ресімдеудің негізін қалаушылар.
15-тақырып. Музыканы циркте ритмикалық сүйемелдеу ретінде қолдану. Музыка және манеждік әрекет. Жонглерлер, антиподистер, қарқынды акробаттар жұмысының қарқындық және ритмдік сипаты.
Музыкалық ресімдеу - цирк номерін жеткізудің жоғары формасы (үйлесімді сүйемелдеу). Номер композициясының музыкалық тақырыптарының сәйкес келуі. Музыкалық бейне және манеж бейнесі.
16-тақырып. Музыка - музыкалық драматургия негізінде композициялық түрде номерді құру, трюк комбинациясында темп пен ритмді ұйымдастыруға қабілетті цирк номерінің жаны. Цирк өнерінің басты арнайы сипатының бірі - сүйемелдеуші оркестр мен манеж әрекетінің тығыз байланысы.
17-тақырып. Музыкалық цирк жанрларының әртүрлігі: цирк көрінісіне, цирк номеріне, трюкке арналған музыка. Цирк көрінісіне, цирк номеріне, трюкке арналған музыкадағы әртүрлі музыкалық номерлер (әндер, билер, симфониялық эпизодтар).
Цирк көрінісіне, цирк номеріне, композиторлар шығармашылығындағы трюкке арналған үздік музыка үлгілері. Цирк номерін көркемдік-музыкалық ресімдеу кезінде түсіндірме беретін шешім.

117. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса. К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия минор натуральный и гармонический, пауза (четвертная), затакт, легато, стаккато, реприза, тоническое трезвучие, вводные звуки, опевание тоники;
2) знает тональности соль мажор, фа мажор, ля минор;
3) знает на слух интервалы;
4) знает паузы на сильной и слабой доле, залигованные ноты, секвенцию, форму музыкальных произведений, музыкальное построение, музыкальную фразу, период и его строение, циклические формы;
5) знает разновидности двухчастной формы, реприз, рондо и вариации, область применения формы вариаций;
6) владеет метроритмическими навыками;
7) умеет сочинять ритмический рисунок с использованием пройденных длительностей и ритмов.
8) умеет сочинять простейший ритмический аккомпанемент к музыкальному фрагменту;
9) умеет исполнять простое ритмическое остинато, ритмическое двухголосие;
10) умеет сольфеджировать мелодии в пройденных тональностях с дирижированием в размерах 2/4 и ¾;
11) умеет читать с листа простейшие короткие мелодии с использованием ходов по трезвучию, опеванию тоники, скачков на устойчивые ступени;
12) знает функции музыки в создании циркового зрелища;
13) знает музыкальное развитие, драматургию номера, его ритмическую и пластическую основы;
14) знает о взаимосвязи музыки и цирка;
15) знает специфику цирковой музыки;
16) знает имена знаменитых композиторов, режиссеров, художников и писателей, принимавших участие в постановке аттракционов и пантомим;
17) знает о соответствии музыкальной темы композиции номера, образа музыкального и образа манежного;
18) знает музыкально-цирковые жанры, лучшие образцы музыки к цирковому представлению, цирковому номеру, трюку в творчестве композиторов;
19) понимает смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение;
20) применяет теоретические знания в процессе поиска интерпретаторских решений при художественно-музыкальном оформлении циркового номера.
118. Программные требования в 3 классе:
1) дальнейшее освоение теоретических сведений;
2) дальнейшее знакомство с правилами дирижирования и группировки нот, ритмом в различных размерах, ритмическим двухголосием, ритмическим остинато, сочинением ритмического аккомпанемента, ритмической импровизацией;
3) овладение вокально-интонационными навыками, разучивание и пение простых песен словами и нотами в пройденных тональностях с использованием пройденных ритмов, чтение с листа простейших мелодий, пение гамм, трезвучий, отдельных ступеней;

117. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) табиғи және үйлесімді минор, пауза (төрттен бірі), затакт, легато, стаккато, реприза, үндескен үшдыбыстылық, кіріспе дыбыстар, үндестілікті орындау;
2) соль мажор, фа мажор, ля минор үндестілігін біледі;
3) есту арқылы интервалдарды біледі;
4) қатты және әлсіз үлестегі паузаларды, лигаланған ноталарды секвенцияны, музыкалық шығармалардың формасын, музыкалық құрылымды, музыкалық фразаны, оның кезеңі және құрылымы, цикл формаларын біледі;
5) әртүрлі екі бөлімді формаларды, репризалар, рондо және вариацияларды, вариация формаларын қолданудың саласын біледі;
6) метрритмикалық дағдыларды меңгереді;
7) өтілген ұзақтықтарды және ритмдерді қолдана отырып, ритмикалық суретті жасай алады;
8) музыкалық фрагментті қарапайым ритмикалық сүйемелдеуді жасай алады;
9) қарапайым ритмикалық остинато, ритмикалық екі дауыстылықты орындай алады;
10) 2/4 және 3/4 өлшемді дирижерлеуде өтілген үндестіліктегі әуенді сольфеджиолау алады;
11) үшдыбыстылық бойынша жүрістерді қолдана отырып, қарапайым қысқа әуендерді, үндестілікті айтуды, тұрақты сатыға секіруді парақтан оқи алады;
12) цирк көрінісін жасаудағы музыка қызметін біледі;
13) музыкалық дамуды, номер драматургиясын, оның ритмикалық және пластикалық негізін біледі;
14) музыка және цирктің өзара байланысын біледі,
15) цирк музыкасының ерекшелігін біледі;
16) аттракцион және пантомимиканы қоюға қатысқан атақты композиторлардың, режиссерлердің, суретшілер және жазушылардың есімдерін біледі;
17) музыкалық тақырыптың номер композициясы, музыкалық бейне және манеж бейнесіне сәйкестігі туралы біледі;
18) музыкалық-цирк жанрлары, цирк қойылымы, цирк номері, композиторлар шығармашылығындағы трюктердегі музыканың үздік үлгілерін біледі;
19) қимыл арқылы музыканың мағыналық және эмоциялық бояуларын түсінеді;
20) цирк номерін көркемдік-музыкалық ресімдеу кезінде түсініктеме беретін шешімдерді іздеу процесінде теориялық білімді қолданады.
118. 3 сыныптың Бағдарламалық талаптары:
1) теориялық деректерді әрі қарай меңгеру;
2) дирижерлеу және әртүрлі өлшемдегі нота, ритмді топтастыру ережесімен, ритмикалық екі дауыстылық, ритмикалық остинато, ритмикалық сүйемелдеумен, ритмикалық суырып салумен әрі қарай танысу;
3) вокалдық-екпіндік дағдыларды меңгеру, өтілген ритмді қолдана отырып, өтілген үндестіліктегі қарапайым әнді сөздері және ноталарымен жаттау және айту, қарапайым әуенді парақтан оқу, гамма, үш дыбыстылықты, жеке сатылықты орындау;

4) продолжение знакомства с произведениями в пройденных ритмах и размерах.
119. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Теоретические сведения. Параллельные гаммы. Три вида минора, бекар. Тональности ми минор, ре минор, си бемоль мажор, соль минор, в нихопевание тоники. Тоническое трезвучие. Интервалы на слух и построение отзвука. Состав мажорного, минорного трезвучий.
Тема 2. Метроритмические навыки. Правила дирижирования и группировки нот, размер 4/4. Правила дирижирования и группировки нот, размер 3/8. Ритм в различных размерах. Ритмическое двухголосие, ритмическое остинато, сочинение ритмического аккомпанемента, ритмическая импровизация, диктант.
Тема 3. Вокально-интонационные навыки. Разучивание и пение простых песен словами и нотами в пройденных тональностях с использованием пройденных ритмов в размерах 2/4, 3/4, 4/4,3/8; чтение с листа простейших мелодий; запись (самостоятельно по памяти) знакомых мелодий в объеме 4 – 6тактов; пение гамм, в них трезвучий, отдельных ступеней.
Тема 4. Слушание музыки. Прослушивание пьес с определением жанра, характера, лада, регистра, оттенков, размера. Продолжение знакомства с произведениями по выбору педагога в пройденных ритмах и размерах; простая трехчастная форма, простая двухчастная форма.
Тема 5. Вокальный жанр. Понятие о жанре. Вокальные жанры – песня, романс. Соотношение текста и мелодии. Отношение композитора к тексту. Поэтический и музыкальный образ. Вокально-инструментальные – кантата, оратория, месса. Особенности строения.
Тема 6. Музыкально-сценические – опера, оперетта, мюзикл. Вокальные жанры: песня, романс, арии, вокальный ансамбль, хоры.
Романс – произведение для голоса с сопровождением (фортепиано, гитара, арфа). Неразрывная связь стихотворного текста с мелодией и важная выразительная роль сопровождения в романсе. Тонкая передача в романсах душевных переживаний человека. Преобладание лирических образов в этом жанре. Разнообразие жанров романсов: элегия, баллада, баркарола. Ария – законченный по форме номер в опере, оратории или кантате, исполняемый певцом в сопровождении оркестра. Разновидности арии – ариетта, ариозо, каватина. Оперные арии – музыкальные портреты героев.
Тема 7. Вокальные ансамбли, их различие в зависимости от количества исполнителей (дуэты, трио, квартеты). Ансамбли в оперной музыке. Роль хоровых номеров в операх. Монументальность звучания хора, связанная с увеличенным составом исполнителей (три хора, два оркестра, колокола). Проникновение хоров в симфоническую музыку.
Тема 8. Малые формы в вокальной музыке. Понятие "форма", "мотив", "фраза", "предложение", "период". Жанр романс. Особенности романса. Происхождение романса. Развитие жанра. Казахский романс. Русский романс.
Тема 9. Вокальные голоса. Женские певческие голоса. Сопрано. Меццо-сопрано. Контральто. Мужские певческие голоса. Тенор. Баритон. Бас.
Тема 10. Казахская вокальная лирика. Жанры вокальной музыки.
Тема 11. Малые формы в инструментальной музыке. Этюд. Происхождение этюда.
Тема 12. Теоретические сведения. Параллельные гаммы. Три вида минора, бекар. Тональности ми минор, ре минор, си бемоль мажор, соль минор, в них опевание тоники. Тоническое трезвучие. Интервалы на слух и построение отзвука. Состав мажорного, минорного трезвучий.

4) өтілген ритм және өлшемдегі шығармалармен танысуды жалғастыру.
119. 3сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Теориялық деректер. Параллель гаммалар. Минор, бекардың үш түрі. Ми минор, ре минор, си бемоль мажор, соль минор үндестілігі, үндестігінің әндетілуі. Үндестік үшдыбыстылық. Есту интервалдары және дыбыстың құрылымы. Мажорлық, минорлық үшдыбыстылықтардың құрамы.
2-тақырып. Метрритмикалық дағдылар. Дирижерлеу және ноталарды топтаудың, 4/4 өлшемнің ережесі. Дирижерлеу және ноталарды топтаудың, 3/8 өлшемнің ережесі. Әртүрлі өлшемдегі ритм. Екі дауысты ритмділік, ритмді остинато, ритмдік аккомпанементті жасау, ритмдік суырып салу, диктант.
3-тақырып. Вокалдық-екпін дағдылары. Қарапайым әнді сөздерімен және ноталарымен үндестілікте өтілген 2/4, 3/4, 4/4, 3/8 өлшемдегі ритмді пайдалана отырып, жаттау және орындау; парақтан қарапайым әуенді оқу; 4-6 тактілік көлемдегі таныс әуендерді (өз бетінше есте сақтау бойынша) жазу; гаммаларды, олардағы үшдыбыстылықты, жеке сатыларды орындау.
4-тақырып. Музыканы тыңдау. Жанр, сипат, лад, регистр, бояулар, өлшемді анықтау арқылы пьесаны тыңдау. Педагог таңдауы бойынша өтілген ритм және өлшемдегі шығармамен танысуды жалғастыру; қарапайым үш бөлікті форма, қарапайым екі бөлікті форма.
5-тақырып. Вокал жанры. Жанр туралы түсінік. Вокалдық жанрлар - ән, романс. Мәтін және әуеннің қатынасы. Композитордың мәтінге қатысы.
Поэтикалық және музыкалық бейне. Вокалдық-аспапты - кантата, оратория, месса. Құрылым ерекшелігі.
6-тақырып. Музкалық-сахналық - опера, оперетта, мюзикл. Вокалдық жанрлар: ән, романс, ария, вокалдық ансамбль, хорлар.
Романс - сүйемелдеу дауысына (фортепиано, гитара, арфа) арналған шығарма. Өлең мәтінінің әуенмен үзіліссіз байланысы және романсты сүйемелдеудегі мәнерлеу рөлі. Романстағы адамның рухани күйзелісін шеберлікпен жеткізу.
Осы жанрдағы лирикалық бейнелердің басым болуы. Романс жанрларының әр түрлілігі: элегия, баллада, баркарола. Ария - операдағы, ораториядағы немесе кантатадағы оркестрдің сүйемелдеуімен әншінің орындауындағы формасы бойынша аяқталған номер. Арияның әр түрлілігі - ариетта, ариозо, каватина. Опералық ариялар - басты кейіпкерлердің музыкалық портреті.
7-тақырып. Вокалдық ансамбльдер, орындаушы (дуэт, трио, квартет) санының тәуелділігіне қарай олардың ерекшелігі. Опералық музыкадағы ансамбльдер. Операдағы хор номерлерінің рөлі. Орындаушылар құрамының (үш қор, екі оркестр, қоңырау) артуына байланысты хор дыбысталуының монументтілігі. Симфониялық музыкаға хордың енуі.
8-тақырып. Вокалдық музыкадағы шағын формалар. "Форма", "түрткі", "фраза", "сөйлем", "кезең" ұғымдары. Романс жанры. Романстың ерекшеліктері. Романстың шығу тегі. Жанрдың дамуы. Қазақ романсы. Орыс романсы.
9-тақырып. Вокалдық дауыстар. Әйел адамның дауысы. Ер адамның дауысы.
Сопрано. Меццо-сопрано. Контральто. Тенор. Баритон. Бас.
10-тақырып. Қазақ вокалдық лирика. Вокалдық музыка жанрлары.
11-тақырып. Аспаптардың сүйемелдеуіндегі музыкадағы шағын формалар. Этюд. Этюдтің пайда болуы.
12-тақырып. Теориялық деректер. Параллельді гаммалар. Минор, бекардың үш түрі. Ми минор, ре минор, си бемоль мажор, соль минор үндестілігі, оларды тоникада орындау. Тоникалық үш дыбыстылық. Мажорлық, минорлық үш дыбыстылықтың құрамы.

Тема 13. Метроритмические навыки. Правила дирижирования и группировки нот, размер 4/4. Правила дирижирования и группировки нот, размер 3/8. Ритм в различных размерах. Ритмическое двухголосие, ритмическое остинато, сочинение ритмического аккомпанемента, ритмическая импровизация, диктант.
Тема 14. Вокально-интонационные навыки. Разучивание и пение простых песен словами и нотами в пройденных тональностях с использованием пройденных ритмов в размерах 2/4, 3/4, 4/4,3/8; чтение с листа простейших мелодий; запись (самостоятельно по памяти) знакомых мелодий в объеме 4 – 6тактов; пение гамм, в них трезвучий, отдельных ступеней.
Тема 15. Слушание музыки. Прослушивание пьес с определением жанра, характера, лада, регистра, оттенков, размера. Продолжение знакомства с произведениями по выбору педагога в пройденных ритмах и размерах; простая трехчастная форма, простая двухчастная форма.
120. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса. К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия параллельные гаммы, три вида минора, бекар;
2) знает тональности ми минор, ре минор, си бемоль мажор, соль минор, в них опевание тоники;
3) знает тоническое трезвучие, интервалы на слух и построение отзвука;
4) знает состав мажорного, минорного трезвучий;
5) знает правила дирижирования и группировки нот, размер 4/4;
6) знает правила дирижирования и группировки нот, размер 3/8;
7) знает ритм в различных размерах, ритмическое двухголосие, ритмическое остинато;
8) умеет сочинять ритмический аккомпанемент, создавать ритмическую импровизацию;
9) умеет записывать самостоятельно по памяти знакомые мелодии в объеме 4 – 6тактов;
10) умеет воспроизвести на хлопках разнообразные ритмические рисунки, состоящие из восьмых, четвертных, половинных;
11) имеет понятие о ритмическом рисунке как сочетании различных длительностей, длительностях (целые, половинные, четвертные, восьмые);
12) знает размеры 2\4; 3\4; 3\8; 4\4, синкопу, длинный и короткий пунктир, формы музыкальных произведений;
13) умеет воспроизводить разнообразные ритмические рисунки с восьмой и двумя шестнадцатыми, и наоборот две шестнадцатых восьмая в размере 3/8; 4/4; 3/4;
14) умеет выделять сильные и слабые доли в размерах 3/4; 4/4;
15) умеет определять на слух смену частей, и характер различных частей;
16) умеет узнавать на слух изученные музыкальные фрагменты;
17) знает длинный пунктир (четверть с точкой, восьмая) в размерах 2\4; 3\4; 4\4; воспроизведение ритмического рисунка с использованием счета на фоне пульсации; циклические формы; формы музыкальных произведений;

13-тақырып. Метрритмикалық дағдылар. Дирижерлеу және ноталарды топтаудың, 4/4 өлшемнің ережесі. Дирижерлеу және ноталарды топтаудың, 3/8 өлшемнің ережесі. Әртүрлі өлшемдегі ритм. Екі дауысты ритмділік, ритмді остинато, ритмдік аккомпанементті жасау, ритмдік суырып салу, диктант.
14-тақырып. Вокалдық-екпін дағдылары. Қарапайым әнді сөздерімен және ноталарымен үндестілікте өтілген 2/4, 3/4, 4/4, 3/8 өлшемдегі ритмді пайдалана отырып, жаттау және орындау; парақтан қарапайым әуенді оқу; 4-6 такт көлеміндегі таныс әуендерді (өз бетінше есте сақтау бойынша) жазу; гаммаларды, олардағы үш дыбыстылықты, жеке сатыларды орындау.
15-тақырып. Музыканы тыңдау. Жанр, сипат, лад, регистр, бояулар, өлшемді анықтау арқылы пьесаны тыңдау. Педагог таңдауы бойынша өтілген ритм және өлшемдегі шығармамен танысуды жалғастыру; қарапайым үш бөлімді форма, қарапайым екі бөлімді форма.
120. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) параллельді гаммалардың, минордың үш түрін, бекар ұғымын біледі;
2) ми минор, ре минор, си бемоль мажор, соль минор үндестілігін, олардың тоникада орындалуын біледі;
3) үндестілікті үш дыбыстылықты, есту интервалдарын және жаңғырық құрылымын біледі;
4) мажор, минор үш дыбыстылығының құрамын біледі;
5) дирижерлеу және нотаны, 4/4 өлшемді топтастыру ережесін біледі;
6) дирижерлеу және нотаны, 3/8 өлшемді топтастыру ережесін біледі;
7) әртүрлі өлшемдегі ритмді, ритмикалық екі дауыстылықты, ритмикалық остинатоны біледі;
8) ритмикалық сүйемелдеуді шығара алады, ритмикалық суырып салуды жасай алады;
9) 4-6 такт көлеміндегі таныс әуендерді есте сақтау бойынша өз бетінше жаза алады;
10) сегізінші, төрттен бір, жартылай тұратын әр түрлі ритмикалық суреттерді шапалақтау арқылы шығара алады;
11) әр түрлі ұзақтықтардың (тұтас, жартылай, төрттен бірі, сегізінші); үйлесімділігі ретінде ритмикалық сурет туралы түсінік алады;
12) 2\4; 3\4; 3\8; 4\4 өлшемдерін, синкопаны, ұзын және қысқа пунктирді, музыкалық шығарманың формаларын біледі;
13) сегізінші және екі он алтылықпен және керісінше 3/8; 4/4; 3\4 өлшемдегі екі алтылық сегізіншіні қолдана отырып, бірге әр түрлі ритмикалық суреттерді шығара алады;
14) 3/4; 4/4 өлшемдегі қатты және әлсіз үлестерді анықтай алады;
15) есту арқылы бөліктің ауысуын және әртүрлі бөліктердің сипатын анықтай алады;
16) зерделенген музыкалық үзіндіні есту арқылы біледі;
17) 2\4, 3\4; 4\4 өлшемдегі ұзын пунктирді (нүктемен бірге төрттен бір, сегізінші), тербеліс фонындағы есепті қолдана отырып, ритмикалық суретті шығаруды, циклдік формаларды, музыкалық шығарма формаларын біледі;

18) воспроизводит на хлопках разнообразные ритмические рисунки с восьмой и двумя шестнадцатыми, и наоборот две шестнадцатых восьмая в размере 3/8; 4/4; 3/4;
19) разбирается в основных музыкальных жанрах и средствах музыкальной выразительности;
20) определяет общий характер и образный строй произведения;
21) узнавать тембры музыкальных инструментов;
22) разбирается в основных музыкальных стилях, жанрах и средствах музыкальной выразительности;
23) знает основы музыкальной грамоты;
24) умеет анализировать музыкальное произведение, предназначенное для циркового представления;
25) знает вокальный жанр, формы в вокальной музыке, вокальные голоса, казахскую вокальную лирику, малые формы в инструментальной музыке.
121. Программные требования в 4 классе:
1) дальнейшее освоение теоретических сведений, продолжение работы над ритмической импровизацией, пение гамм, трезвучий с обращениями, главных трезвучий лада, песен и мелодий педагога и без него;
2) прослушивание пьес, разбор по нотному тексту формы, жанра, характера, лада, регистра, динамических оттенков, размера;
3) знакомство с различными танцами народов мира, освоение вариации, рондо.
122. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Теоретические сведения. Обращение интервалов и трезвучий; главные трезвучия лада, как основа аккомпанемента в мелодии (осознание, определение в нотном тексте); интервалы (на слух и построение от звука вверх); тональности ля мажор, фа диез минор.
Тема 2. Метроритмические навыки. Продолжение работы над ритмической импровизацией, ритмическим аккомпанементом и остинато; ритмические партитуры; ритмические диктанты; ритмы.
Тема 3. Вокально-интонационные навыки. Пение гамм, трезвучий с обращениями, главных трезвучий лада; песен и мелодий с аккомпанементом учителя и без него.
Тема 4. Слушание музыки. Прослушивание пьес, разбор формы, жанра, характера, лада, регистра, динамических оттенков, размера по нотному тексту; знакомство с различными танцами народов мира; формы: вариации, рондо.
Тема 5. Танец – старинный жанр музыкального искусства. Демократичность танцевального жанра. Повсеместное распространение танцев в жизни людей. Необыкновенное богатство содержания, многообразие видов народных танцев, отражающих особенности национальных характеров, быта, труда людей, а также эпохи. Связь музыки с движением. Танцевальная культура в кочевом мире. Танец как ритуально-религиозное действо.
Тема 6. Танец как одно из проявлений народного творчества. Своеобразие танцевальных традиций, хореографического языка и пластической выразительности, музыкального сопровождения в культурах разных народов. Проявление в танце черт национального характера, духовного мира народа.
Тема 7. Движение и ритм. Обретение танцем характерных бытовых особенностей. Виды танцев. Особенности метроритмического строения. Двухдольные танцы: гопак, трепак, полька, краковяк. Трехдольные танцы: лендлер, вальс, менуэт, полонез. Четырехдольные танцы: аллеманда, гавот.

18) сегізінші және екі он алтылықпен және керсінше 3/8; 4/4; 3\4 өлшемдегі екі алтылық сегізіншімен бірге шапалақтау арқылы әртүрлі ритмикалық суреттерді шығара алады;
19) музыкалық жанрларды және музыкалық мәнерлеу тәсілдерінің негізін түсінеді;
20) шығарманың жалпы сипатын және бейнелік құрылымын анықтайды;
21) музыкалық аспаптардың тембрін білу;
22) музыкалық стиль, жанр және музыкалық мәнерлеу тәсілдерінің негізін түсінеді;
23) музыкалық сауат негіздерін біледі;
24) цирк қойылымына арналған музыкалық шығарманы талдай алады;
25) вокал жанрын, вокал музыкасының формаларын, вокал дауысын, қазақ вокал лирикасын, аспапты музыканың шағын формаларын біледі.
121. 4 сыныптағы Бағдарламалық талаптар:
1) теориялық деректерді әрі қарай меңгеру, ритмикалық суырып салумен жұмыс жасауды жалғастыру, гаммаларды, айналмалы үш дыбыстылықты, ладтың басты үш дыбыстылығын, педагогпен бірге және педагог көмегінсіз әндерді және әуендерді орындау;
2) пьесаны тыңдау, ноталық мәтін бойынша форма, жанр, сипат, лад, регистр, динамикалық ерекшелік, өлшемді талдау;
3) әлем халқының әр түрлі билерімен танысу, вариацияны, рондоны меңгеру.
122. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Теориялық деректер. Интервалдар және үш дыбыстылықтың айналымы; әуендегі аккомпанементтің негізі ретінде ладтың басты үшендыбыстылығы (жете түсіну, нота мәтінін анықтау); интервалдар (есту қабілеті және дыбыстан жоғары жасалуы); ля мажор, фа диез минор үндестілігі.
2-тақырып. Метрритмикалық дағдылар. Ритмикалық суырып салу, ритмикалық сүйемелдеу және остинатомен жұмысты жалғастыру; ритмикалық партитуралар; ритмикалық диктанттар; ритмдер.
3-тақырып. Вокалдық-екпінді дағдылар. Гаммаларды, айналымдарымен бірге үш дыбыстылықты, ладтың басты үш дыбыстылығын, мұғалімнің сүйемелдеуімен және сүйемелдеусіз ән мен әуенді орындау.
4-тақырып. Музыканы тыңдау. Пьесаларды тыңдау: форма, жанр, сипат, лад, регистр, динамикалық боялар, өлшемді ноталық мәтін бойынша талдау; әлем халықтарының әр түрлі билерімен танысу; формалар: вариациялар, рондо.
5-тақырып. Би - ежелгі музыкалық өнердің жанры. Би жанрының демократиялығы. Бидің адам өмірінде кеңінен таралуы. Ұлттық сипатының, тұрмыс тіршілігінің, адамдар еңбегінің, сондай-ақ дәуірдің ерекшелігін бейнелейтін халық билерінің әр түрлілігі, мазмұнының ерекше байлығы. Қимыл және музыканың байланысы. Көшпелі әлемдегі би мәдениеті. Би әдет-ғұрыптық-діни іс-әрекеті.
6-тақырып. Би халық шығармашылығының көрінісі. Би дәстүрлерінің, хореографиялық тілі және пластикалық мәнерлеудің, әртүрлі халықтар мәдениетіндегі музыкалық сүйемелдеудің ерекшелігі. Бидегі ұлттық сипат, халықтың рухани әлемі көріністерінің орын алуы.
7-тақырып. Қимыл және ритм. Тұрмыстық ерекшеліктері бар сипаттағы биді меңгеру. Би түрлері. Метрритмикалық құрылымның ерекшеліктері. Екі үлесті билер: гопак, трепак, полька, краковяк. Үш үлесті билер: лендлер, вальс, менуэт, полонез. Төрт үлесті билер: аллеманда, гавот.

123. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы музыкальной грамоты;
2) знает музыкальную терминологию;
3) знает музыкальные формы, жанры произведений;
4) умеет использовать приобретенные знания и умения в практической деятельности и повседневной жизни;
5) умеет разбираться в основных музыкальных стилях, жанрах и средствах музыкальной выразительности;
6) умеет определять общий характер и образный строй музыкального произведения;
7) умеет узнавать изученные музыкальные произведения на слух;
8) узнает тембры музыкальных инструментов;
9) знает музыку танцев (вальс, мазурка, полонез), современных бальных танцев, стили модерн, джаз танца и contemporary [контемпорари].
124. В настоящей Программе по предмету "Грим" используются следующие понятия:
1) гуммоз –пластичная мастика, используемая для создания театрального грима;
2) гримирование – подкрашивание лица;
3) скульптурно-объемный прием гримирования – технический прием гримирования, используются краски, налепки, наклейки, аппликации, подтяжки, постижерные изделия;
4) грим – искусство изменения внешнего облика актера при помощи применения парика, нанесения на лицо, иногда и на тело, специальных красок, волосяных либо пластических наклеек в целях придания внешнему облику наибольшего сходства с воплощаемым сценическим образом;
5) комедия дель арте – вид итальянского народного (площадного) театра, спектакли которого создавались методом импровизации, на основе сценария, содержащего краткую сюжетную схему представления, с участием актеров, одетых в маски;
6) монтюр – основа парика и других постижерских изделий из тесьмы, тюля, газа;
7) эскизирование – творческий процесс в создании грима для образа драматургического произведения;
8) портретный грим –раздел гримировального искусства;
9) постиж (пастиж) – изделие из искусственных волос: парик, шиньон, коса, букли, локоны, а также усы, бороды и ресницы;
10) постижерные изделия – изделия, изготовленные из натуральных или искусственных волос, широко применяются в гримировании;
11) декоративная косметика – специальные средства, предназначенные для улучшения внешнего вида и маскировки изъянов кожи, создания макияжа, маникюра и педикюра;
12) la commedia del arte [ля комедия дель арте] – комедия масок, народный, площадной театр.
125. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося через практическое владение техническими приемами гримирования.
126. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение разновидностям, видам, жанрам, стилям, выразительным средствам грима, искусству накладывания грима;

123. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
2) музыкалық терминологияны біледі;
3) шығарманың музыкалық формаларын, жанрларын біледі;
4) практикалық қызметте және күнделікті өмірден алған білім және дағдыларын қолдана алады;
5) негізгі музыкалық стильдерді, жанрларды және музыкалық мәнерлеу тәсілдерін түсіне алады;
6) музыкалық шығарманың жалпы сипаттамасын және бейнелік құрылымын анықтай алады;
7) зерделенген музыкалық шығарманы есту арқылы біледі;
8) музыкалық аспаптардың тембрін біледі;
9) би музыкасын (вальс, мазурка, полонез), заманауи бал билерін, модерн стильдерін, джаз және contemporary билерін біледі.
124. "Грим" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) гуммоз - театр гримін жасауға арналған пластикалық мастика;
2) гримдеу - бетті бояу;
3) гримдеудің мүсіндік - көлемді тәсілі - гримдеудің техникалық тәсілі, боялау, жабыстырма, жапсырма, аппликация, бұрау, парик жасаушы бұйымдар қолданылады;
4) грим - сыртқы келбетіне барынша сахналық бейнеге түрленудегі ұқсастық беру мақсатында жасанды шаш, арнайы бояуларды, шаш қылы немесе пластикалық жабыстырманы қолдана отырып, бетке, денеге жағу арқылы актердің сыртқы келбетін өзгерту өнері;
5) комедия дель арте - бетперде киген актерлердің қатысуымен, қойылымның қысқа сюжеттік сызбалы мазмұны бар, суырып салу әдісімен құрылған спектакльдерін қамтитын италияндық халық (алаңдық) театрының түрі;
6) монтюр - жасанды шаштың және тоқыма, шілтер, торғын мата, басқа да парик жасаушы бұйымдардың негізі;
7) нобайлау - драматургиялық шығарма бейнесіне арналған грим жасаудағы шығармашылық процесс;
8) портрет гримі - гримдеу өнерінің бөлімі;
9) постиж (пастиж) - қолдан жасалған шаш бұйымдары: жасанды шаш, шиньон, бұрым, шаш, сондай-ақ мұрт, сақал және кірпік;
10) парик жасаушы бұйым (постиж) - табиғи және жасанды шаштан дайындалған, гримдеуде кеңінен қолданылатын бұйым;
11) сәндік косметика - сыртқы түрін жақсартуға және терінің кемшілігін жасыруға, бетке опа-далап жағу, қолға және күтім жасауға арналған арнайы тәсілдер;
12) La commedia delarte [ля комедия дель арте] - бетперде әзіл-сықақ, халық, аумақ театры.
125. Бағдарлама мақсаты: білім алушының шығармашылық қабілеттерін гримдеудің техникалық тәсілдерін практикалық меңгеру арқылы дамыту.
126. Бағдарлама міндеттері.
Білім беру:
1) гримнің мәнерлеу тәсілдерінің алуан түрлеріне, түрлеріне, жанрларына, стильдеріне, бетке гримді жағу өнерін үйрету;

2) освоение санитарно-гигиенических правил работы с гримом, основных приемов техники и последовательностей гримирования;
3) формирование знаний для создания сценического образа в цирковом номере;
4) овладение навыками работы над гримом как над одной из составных частей художественного образа.
Развивающие:
1) развитие наблюдательности, творческой фантазии и воображения;
2) развитие внимания, памяти, ассоциативного и образного мышления;
3) воспитание и развитие художественного вкуса, чувства меры.
Воспитательные:
1) воспитание потребности в самостоятельном поиске сценического образа и характерности;
2) воспитание, развитие художественного вкуса, эстетической культуры обучающегося;
3) воспитание зрительской культуры создаваемого образа.
127. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
128. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику искусства гримирования, научиться создавать сценический образ в танце.
129. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа в цирковом номере через практическое владение техническими приемами гримирования.
130. Специфика группового обучения предмету "Грим" создает условия для вариативности выбора методов, средств и форм обучения.
131. Для воплощения художественного образа в цирковом представлении внутренних свойств характера на сцене педагог обращает внимание обучающегося на внешние признаки, где все выражается движениями человеческого тела, пантомимой или мимикой, музыкой, костюмом и гримом.
132. Программа по гриму способствует воплощению на сцене идейно-художественного замысла циркового номера. Для циркача грим важен как внешнее завершение созданного в процессе творческой работы характера, так и вспомогательное средство для внутреннего перевоплощения.
133. Главным отличием сценического макияжа является нанесение макияжа профессиональной косметикой, гримом для создания сценического образа с учетом особенностей сценической площадки. Главным качеством сценического макияжа является заметность, соответствие и уместность событию, яркость.
134. С первых занятий педагог воспитывает у обучающихся чувство меры в работе с гримом, аккуратность, усидчивость и умение организовать свою работу в определенных временных рамках.
135. Педагог знакомит обучающихся с развитием искусства грима, выразительными средствами грима, видами, жанрами и стилями грима, приемы гримирования.

2) гриммен жұмыс жасаудың санитарлық-гигиеналық ережесін, гримдеудің негізгі тәсілдер техникасын және жүйелілігін меңгеру;
3) цирк номерінде сахналық бейнені жасауға арналған білімін қалыптастыру;
4) көркемдік бейненің құрамды бөлігінің бірі ретінде гриммен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру.
Дамыту:
1) бақылаушылықты, шығармашылық қиялдауды және елестетуді дамыту;
2) зейінді, есте сақтауды, ассоциативті және бе йнелік ойлауды дамыту;
3) көркемдік талғамды, мөлшерді сезінуге тәрбиелеу және дамыту.
Тәрбиелік:
1) сахналық бейнені және мінезділікті өз бетінше іздеудегі қажеттілікті тәрбиелеу;
2) білім алушының көркемдік талғамын, эстетикалық мәдениетін тәрбиелеу, дамыту;
3) жасалған бейненің көрермендік мәдениетін тәрбиелеу.
127. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады
128. Бағдарлама гримдеу өнерінің техникасын меңгеруді, биде сахналық бейнені жасауға үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналады.
129. Бағдарлама білім алушыларды шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуға бағытталады және гримдеудің техникалық тәсілдерін практикалық меңгеру арқылы цирк номерінде сахналық бейнені жасау тәжірибесін алу үшін жағдай жасайды.
130. "Грим" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқытудың әдістерін, тәсілдерін және формаларын таңдау нұсқалығы үшін жағдай жасайды.
131. Сахнада мінездің ішкі ерекшеліктерінің цирк қойылымындағы көркемдік бейнеге түрлену үшін педагог білім алушының адам денесінің қимылымен, пантомимика немесе мимика, музыка, костюм және грим арқылы бейнелейтін сыртқы белгілеріне назар аударады.
132. Грим бойынша Бағдарлама цирк номерінің идеялық-көркемдік ойын сахнада түрлендіруге мүмкіндік жасайды. Грим цирк әртісі үшін мінездің шығармашылық жұмысы процесінде жасалған сыртқы аяқталуда, ішкі түрленуге арналған көмекші тәсілі ретінде маңызды болып табылады.
133. Сахналық алаңның ерекшелігін ескере отырып, сахналық бейнені жасау үшін кәсіби опа-далаппен бетті бояу, гримдеу сахналық бетті бояудың басты ерекшелігі болып табылады. Сахналық бетті бояудың басты сапасына бірден көзге көрінуі, оқиғаға сәйкестілігі және орындылығы, ашықтығы жатады.
134. Сабақтың басында педагог білім алушыны гриммен жұмыс жасауда мөлшерлік сезіміне, жинақылыққа, шыдамдылыққа және белгілі бір уақыт шегінде өз жұмысын ұйымдастыруына тәрбиелейді.
135. Педагог білім алушыны грим өнерінің дамуымен, гримнің мәнерлеу тәсілдерімен, гримнің түрлерімен, жанрларымен және стильдерімен, гримдеу әдістерімен таныстырады.

136. Перед нанесением грима обучающийся изучает историю создаваемого образа, знакомится с особенностями сценической площадки, такими как интенсивность и цвет освещения, направление света, расстояние от сцены до зрительного зала с учетом постоянного перемещения артистов на сцене, сценические костюмы, реквизит и декорации.
137. Во время практических занятий по гриму строго соблюдаются правила гигиены. Педагог помогает в поиске общего тона лица, чтобы сохранить у каждого артиста индивидуальный цвет с присущими ему оттенками.
138. На уроке педагог наглядно показывает приемы гримирования в сочетании с последующим выполнением практических заданий
139. Для развития творческого отношения к обучению педагог проводит тщательный анализ грима, выполненного обучающимися, вовлекает их самих в этот процесс.
140. Межпредметные связи предмета "Грим" с предметами "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика", "Клоунада", "Жонглирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
141. Программные требования по предмету "Грим" в 1 классе:
1) овладение знаниями в области истории грима, раскрытие его значения в создании сценического и художественного образов;
2) ознакомление с разнообразными видами грима, техникой его наложения;
3) обучение созданию заданных образов в зависимости от внешних и внутренних данных модели, его черт лица и мимики, анализу образа для выявления акцентов во внешних характеристиках образа средствами грима.
142. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Грим как компонент сценического образа. История грима. Происхождение слова "грим". Зачатки искусства грима у первобытного человека в докультовую эпоху. Рождение анималистических, обрядовых, культовых масок. Язык масок. Маски духов, маски типов.
Символика маски и широта ее использования. Грим в античном мифологическом театре. Грим-маска как "действующее лицо". Объемные и живописные маски театров Китая. Особенности масок, условный язык, их психологической выразительности.
Характерные особенности театров Италии. Средневековые маски мистерий и моралите. Полумаски комедии del arte [дель арте]. Ф.Ж. Тальма – основоположник реалистического грима. Развитие театрального искусства во Франции. Значение великих русских актеров в создании отечественной школы грима.
Тема 2. Грим, как компонент циркового номера, раскрывающий идейно-художественный замысел режиссера, художника, артиста. Значение грима в цирковом номере.
Грим - средство художественной выразительности. Зависимость грима от жанра, режиссерского решения постановки, от эпохи, манеры игры актеров, оформления, способов и средств освещения. Особенности грима как неотъемлемой части сценического образа: усиление наглядности и конкретности образа, выявление наиболее типичного и характерного во внутренней сущности образа, значение внешности актера для раскрытия возрастных, национальных, социальных и психологических признаков образа. Связь грима со стилем, жанром, характером произведения. Работа над гримом: нахождение грима для циркового номера, техническое выполнение найденного грима. Значение техники гримирования в выполнении задуманного грима.
Тема 3. Жанр, стиль оформления и костюмов как важные факторы в создании грима. Разработка грима с учетом размеров сценической площадки, зрительного зала, электрического, дневного освещения. Общее между гримом и косметикой, их различия. Косметика бытовая, врачебная, гигиеническая.
Знакомство с работой косметологов. Строение кожи. Виды кожи: сухая, дряблая, жирная, нормальная. Недостатки кожи – родимые пятна, веснушки, родинки, рубцы, шрамы.
Косметические процедуры: массаж, маски. Уход за лицом и волосами. Декоративная косметика: краски, тени, помады.
Тема 4. Подготовительный период в процессе гримирования и основы анатомии лица. Живописный прием гримирования. Понятие "теплые и холодные тона". Понятия "цветовая гамма", "палитра красок". Световой принцип гримирования – чередование сочетаний "теплых" и "холодных" тонов света и тени, полутени – дает объемное изображение лица. Свет – выпуклость, тень, впадина. Понятие "блик" и его назначение. Приемы тушевки "на нет". Последовательность при разгримировании.
Практическое занятие. Правила нанесения гримировальных красок на лицо. Знакомство с основными тонами и цветами грима: составление общих тонов, теневых красок.
Тема 5. Техника гримирования. Анатомические основы грима. Мимические выражения. Грим черепа. Знакомство со строением черепа: кости, впадины. Краски, полутень – средства изображения выпуклых костей. "Переделка", изменение лица актера при помощи грима. "Классический" профиль, деление лицевой части, "классическое лицо", "правильный овал". Освещение лица актера. Мышцы, их работа, влияние на мимику лица. Выражения: злость, радость, грусть, печаль, скорбь.
Тема 6. Процесс создания грима. Этапы создания грима: процесс познания, процесс накопления материала, воплощение грима.
Тема 7.Технические средства грима. Оборудование гримировальных комнат. Источники света, водоснабжение. Рабочее место артиста, Практическое занятие. Гигиена грима и технические средства в гриме. Рабочее место для гримирования. Оборудование кабинета грима.
Тема 8. Гримировальные принадлежности. Свойства и качества гримировальных принадлежностей, их производственная характеристика. Гримировальные принадлежности и инструменты. Постижерные изделия.
Тема 9. Гигиена грима. Соблюдение чистоты рабочего места. Хранение и уход. Последовательность процесса гримирования, разгримировывания. Уборка помещения, проветривание, мытье столов, зеркал, инструментов. Мытье рук и лица.
Тема 10. Эскизирование. Творческий процесс в создании грима для образа циркового номера. Составление анкеты образа. Изучение эпохи. Зарисовка лица исполнителя роли. Создание эскиза.
Тема 11. Техника гримирования. Анатомические основы грима. Мимические выражения. Грим черепа. Знакомство со строением черепа: кости, впадины.
Краски, полутень средства изображения выпуклых костей. "Переделка", изменение лица артиста при помощи грима. Мышцы, их работа, влияние на мимику лица.
Тема 12. Подготовка к гримированию отдельных частей лица. Подготовка рабочего места. Нанесение на лицо общего тона. Увеличение, уменьшение бровей, глаз, лба, подбородка, щек, носа.
Практическое занятие. Изучение старческого, худого, полного, детского лица. Составление анкеты, характеристики. Подбор цветовой гаммы. Нанесение общего тона, работа над общей формой деталей лица. Применение парика, растительности – бород, усов, бакенбард. Седина, ее роль в гриме.
Тема 13. Технические приемы грима. Особенности живописного и скульптурно-объемного приемов в гриме. Живописные приемы в гриме. Гармоничное и дисгармоничное звучание света. Спектр, пространственные свойства цвета.
Теплые и холодные тона, их применение. Отражение и поглощение света. Увеличение и уменьшение форм с помощью цвета. Свойства гримировальных красок, составление различных цветов и оттенков.
Основные теневые краски в гриме, вспомогательная роль белого и черного цветов. Скульптурно-объемные детали лица. Знакомство с видами деталей: папье-маше, ватные наклейки, гумозные налепки, пластические детали; их изготовление и использование. Гуммоз. Монтюр Процесс налепки гумозного носа, окраска гримом, запудривание.
Тема 14. Живописный прием в гриме. Изображение деталей лица. Различные формы бровей, носа, губ. Изменение деталей лица линейно-живописной техникой. Влияние грима на выражение лица. Крайние эмоциональные состояния человека: доброта и злость. Роль формы бровей, носа, губ в передаче этих состояний.
Тема 15. Форма глаз. Глаза, их строение, разновидности. Пластические особенности расовых форм. Приемы подводки глаз: усиление выразительности, уменьшение объема, увеличение объема. Монгольская форма глаз. Имитация морщин, складок и отеков кожи. Морщины, складки и отеки кожи. Дряблость кожи, возрастное отвисание мышц. Процесс образования морщин.
Поиск будущих складок и морщин посредством сокращения мышц; подчеркивание их основания, высветление выпуклых поверхностей, растушевывание обоих цветов, превращение их в полутона, акцентирование самых темных и светлых участков, запудривание.
Тема 16. Скульптурно-объемный процесс гримирования. Физические изменения лица. Деформация деталей лица при помощи подтягивания кожи газовой и капроновой лентой. Иллюзия полного удаления бровей, висков, небритости, пятен при помощи замазывания их мастикой, лаком, мылом. Техники подтягивания носа, глаз, щек.

136. Білім алушы гримді жағудың алдында жасалған бейненің тарихын, сахналық алаңның ерекшілігімен, сондай-ақ қарқындылық және түс жарығымен, жарықтың бағытымен, сахнада әртістердің тұрақты орын ауыстыруын ескере отырып, сахнадан көрермен залына дейінгі ара қашықтықпен, сахналық костюмдермен, реквизит және декорациямен танысады.
137. Грим бойынша практикалық сабақ кезінде гигиена ережесі қатаң қадағаланады. Педагог білім алушыға әрбір әртіске тән бояулармен бірге бет түсін сақтау үшін жалпы түсті іздеуге көмектеседі.
138. Педагог сабақта білім алушының кейін орындаған практикалық тапсырмаларындағы гримдеу тәсілдерінің үйлесімдігін көрнекі көрсетеді.
139. Педагог оқытудағы шығармашылық қарым-қатынасты дамыту үшін білім алушының орындаған гримге мұқият талдау жүргізеді, оларды осы процеске тартады.
140. "Грим" пәнінің "Акробатика", "Гимнастика", "Эквилибристика" "Клоунада", "Жонглерлеу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
141. 1 сыныптағы "Грим" пәні бойынша Бағдарламалық талаптар:
1) грим тарихы саласындағы білімді меңгеру, сахналық және көркемдік бейнелерін жасаудағы оның маңызын ашу;
2) гримнің әр түрлі түрлерімен, оны жағу техникасымен танысу;
3) үлгінің ішкі және сыртқы деректеріне, оның бет келбеті және мимикасына байланысты берілген бейнелерді жасауға, грим тәсілдері арқылы бейненің сыртқы мінездемесіндегі акценттерді анықтау үшін бейнені талдауға үйрету.
142. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Грим сахналық бейненің құраушы. Грим тарихы. "Грим" сөзінің пайда болуы. Табынушылық кезеңіне дейін алғашқы адамның бойындағы грим өнерінің бастамасы. Анималистикалық, әдет-ғұрыптық, діни бетперделердің пайда болуы. Бетперде тілі. Рухтың бетпердесі, бетперде түрлері.
Бетперденің символикасы және оны қолдану ауқымы. Антикалық мифологиялық театрдағы грим. "Әрекет етуші келбет" ретіндегі грим-бетперде. Қытай театрындағы көлемді және кескіндемелік бетперделер. Бетперденің ерекшелігі, шартты тіл, олардың психологиялық мәнерлілігі.
Италия театрларының сипаттамалық ерекшеліктері. Ортағасырлық мистерий және моралите бетперделері. Del arte [дель арте] комедиясының жартылай бетперделері.
Ф.Ж. Тальма - реалистік гримнің негізін қалаушы. Франциядағы театр өнерінің дамуы. Отандық грим мектебін құрудағы ұлы орыс актерлерінің маңызы.
2-тақырып. Грим режиссерлердің, суретшілердің, әртістердің идеялық-көркемдік ойын ашатын цирк номерін құраушы. Цирк номеріндегі гримнің маңызы.
Грим - көркемдік мәнерлеу тәсілі. Гримнің жанрға, қойылымның режиссерлік шешіміне, кезеңге, актердің ойнау мәнеріне, баяндау тәсілдері және амалдарына тәуелділігі. Сахналық бейненің ажырамас бөлігі ретінде гримнің ерекшелігі: бейненің көрнекілігін және нақтылығын арттыру, бейне болмысының ішкі типтік және сипаттылығын барынша шығару, бейненің жас, ұлттық, әлеуметтік және психологиялық белгілерін ашуға арналған актердің сыртқы келбетінің маңызы.
Гримнің шығарманың стилімен, жанрымен, сипатымен байланысы. Гриммен жұмыс жасау: цирк номеріне арналған гримді табу, табылған гримнің техникалық орындалуы. Ойластырылған гримді орындаудағы гримдеу техникасының маңызы.
3-тақырып. Жанр, стиль, костюмді безендіру грим жасаудың маңызды факторы. Сахналық алаң, көрермен залының көлемін, электрлік, күндізгі жарықтандыруды ескере отырып гримді әзірлеу. Грим және косметика арасындағы ұқсастық, олардың ерекшелігі. Тұрмыстық, дәрігерлік, гигиеналық косметика.
Косметолог жұмысымен танысу. Терінің құрылымы. Тері түрлері: құрғақ, бос, майлы, қалыпты. Терінің кемшіліктері - қал, секпіл, мең, тыртық, шор.
Косметикалық процедуралар: массаж, маска жағу. Бет және шашты күту. Сәндік косметика: бояулар, сүрмелер, далаптар.
4-тақырып. Гримерлеу және бет анатомиясы негіздері процесіндегі даярлық кезең. Гримерлеудегі кескіндемелік тәсіл. "Жылы және суық түстер" ұғымы. "Түстік гамма", "бояу түстері" ұғымы. Гримдеудің түстік ұстанымы - "жылы" және "суық" түстерінің үйлесімдігінің кезектесуі, жарық және көлеңке, күңгірт көлеңке - беттің көлемдік бейнесін береді.
Жарық - жарқындылық, көлеңке, ойық. "Дақ" ұғымы және оның тағайындалуы. "Жоққа шығарудың" өңдеу тәсілдері. Гримдеу кезіндегі жүйелілік. Практикалық сабақ. Бетке грим бояуларын жағу ережесі. Гримнің негізгі бояу және түстерімен танысу: жалпы бояуды, күңгірт түстерін құрастыру.
5-тақырып. Гримдеу техникасы. Гримнің анатомиялық негізі. Мимикалық мәнерлілік. Бас сүйек гримі. Бас сүйек құрылымен танысу: сүйектер, ойымдар. Бояулар, күңгірт көлеңке - дөңес сүйектерді бейнелеу тәсілі. "Қайта жасау", грим көмегі арқылы актердің келбетін өзгерту. "Классикалық" пішін, бетті бөлу, "классикалық бет", "түзу сопақша".
Актердің бетіне жарық түсіру. Бұлшықеттер, олардың жұмысы, бет мимикасына әсер ету. Көрініс: ашу, қуаныш, көңілсіз, қайғы, мұң.
6-тақырып. Грим жасау процесі. Грим жасау кезеңдері: танымдық процесі, материалды жинау процесі, гримнің түрленуі.
7-тақырып. Гримнің техникалық тәсілі. Грим комнатасын жабдықтау. Жарық, сумен жабдықтау көздері. Әртістің жұмыс орны. Практикалық сабақ. Грим гигиенасы және гримдегі техникалық тәсіл. Гримдеуге арналған жұмыс орны. Грим кабинетін жабдықтау.
8-тақырып. Грим бұйымдары. Грим бұйымдарының құрамы және сапасы, олардың өнімдік сипаттамасы. Грим бұйымдары және құралдар.
Парик жасайтын бұйымдар.
9-тақырып. Грим гигиенасы. Жұмыс орнының тазалығын қадағалау. Сақтау және күтім. Гримдеу, жағылған гримді сүрту процесінің жүйелілігі.
Бөлмені жинау, ауаны тазарту, үстелді, айнаны, құралдарды жуу. Қол мен бетті жуу.
10-тақырып. Нобайлау. Цирк номерінің үлгісіне арналған гримді жасаудағы шығармашылық процесі. Бейненің сауалнамасын құрастыру. Дәуірлерді зерттеу. Рөлді орындаушының бетін бояу. Нобайды құру.
11-тақырып. Гримдеу техникасы. Гримнің анатомиялық негізі. Мимикалық әлпет. Бас сүйек гримі. Бас сүйек құрылымымен таныстыру: сүйектер, ойымдар.
Бояулар, күңгірт көлеңке - дөңес сүйектерді бейнелеу тәсілдері. "Қайта жасау", гримнің көмегі арқылы әртістің бетін өзгеруі. Бұлшықеттер, олардың жұмысы, бет мимикасын әсері.
12-тақырып. Бетті жеке гримдеуге даярлау. Жұмыс орнын даярлау. Бетке негізгі бояуды жағу. Қас, көз, маңдай, иек, жақ, мұрынды үлкейту, кішірейту.
Практикалық сабақ. Кәрі, жүдеу, толық, бала беттерін зерделеу. Сауалнама, мінездеме құрастыру. Түстік гамманы таңдау. Негізгі бояуды жағу, бет формасымен жұмыс. Парикті, денедегі түктер - сақал, мұрт, жақ сақалын қолдану. Шаштың ағаруы, оның гримдегі рөлі.
13-тақырып. Гримнің техникалық тәсілдері. Гримдегі кескіндемелік және мүсіндік-көлемдік тәсілдің ерекшелігі. Гримдегі кескіндемелік тәсіл. Жарықтың үйлесімді және үйлесімсіз дыбысталуы. Спектр, түстің кеңістіктегі қасиеттері.
Жылы және суық түстер, оларды қолдану. Жарықтың шағылысуы және жұтылуы. Түстің көмегі арқылы форманы үлкейту және азайту. Грим бояуларының құрамы, әртүрлі түстер және бояуларды құрастыру.
Гримдегі негізгі күңгірт бояулары, ақ және қара түстердің көмекші рөлі. Беттің мүсіндік-көлемді бөлшектері. Бөлшек түрлерімен танысу: папье-маше, мақта жабыстырмасы, гуммозды жабыстыру, пластикалық бөлшектер; оларды дайындау и пайдалану. Гуммоз. Монтюр. Гуммозды мұрынды жабыстыру, гриммен бояу, опа жағу процесі.
14-тақырып. Гримдегі кескіндемелік тәсіл. Бетті бейнелеу. Қас, мұрын, ауыздың әртүрлі формалары. Бетті сызық-кескіндемелік техникамен өзгеру. Гримнің бет әлпетіне әсері. Адамның эмоциялық жағдайы: мейірімділік және ызалану. Осы жағдайды көрсетудегі қас, мұрын, ауыз формаларының рөлі.
15-тақырып. Көз формасы. Көз, олардың құрылымы, әр түрлілігі. Нәсілдік форманың пластикалық ерекшелігі. Көзді сүрмелеу тәсілдері: айқындылықты арттыру, көлемін кішірейту, көлемін үлкейту. Монғолдық көздің формасы. Әжім, қыртыс және терінің ісіну имитациясы. Әжімдер, қыртыстар және терінің ісінуі. Терінің босауы, бұлшық еттің кәрі жаста салбырауы. Әжімнің қалыптасу процесі.
Бұлшық етті қысқарту арқылы қыртыс және әжімнің пайда болуы, олардың пайда болуына көңіл аудару, ойымды сыртының ағаруы, екі түсті қарайту, олардың күңгіртке айналуы, күңгірт қара және ақшыл бөлімдеріне акцент жасау, опа жағу.
16-тақырып. Гримдеудегі мүсінді-көлемдік процесс. Беттің физикалық өзгеруі. Теріні газ және капрон ленталармен тарту арқылы бетті өзгерту.
Мастика, лак, сабын жағу арқылы қасты, самайды, сақалды, дақты тұтастай кетіру иллюзиясы. Мұрын, көз, жақты тарту техникасы.

143. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает принципы работы с гримом, правила нанесения, гигиенические нормы;
2) знает особенности нанесения различных видов грима в соответствии с анатомическими данными и характером образа;
3) умеет применять полученные знания и умения на практике (цирковое представление, цирковой номер, трюк);
4) умеет подбирать и выполнять простейшие характерные гримы;
5) владеет навыками творческой деятельности;
6) умеет давать объективную оценку своему труду.
144. Программные требования по предмету "Грим" во 2 классе:
1) овладение знаниями в области истории грима, раскрытие его значения в создании сценического и художественного образов;
2) ознакомление с разнообразными видами грима, техникой его наложения;
3) обучение созданию заданных образов в зависимости от внешних и внутренних данных модели, его черт лица и мимики, анализу образа для выявления акцентов во внешних характеристиках образа средствами грима.
145. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Фактура лица и травмы. Фактура лица и травмы, получаемые персонажами пьес по ходу действия. Необычные состояния кожи: потная, обветренная, оспенная, шероховатая, небритая. Раны, шрамы, синяки, ожоги, выбитые зубы. Техники создания этих образцов на лице и руках обучающегося.
Тема 2. Прием гримирования с применением париков, растительности. Роль и значение парика, растительности в гриме. Надевание парика, прикрепление. Виды париков. Передача при помощи парика возрастных особенностей, национальности, характера, моды. Хранение парика, уход.
Тема 3. Создание полного образа. Возрастной грим. Стадии исполнения возрастного грима. Омолаживание, имитация среднего возраста, создание иллюзии старческого лица. Изменение гримом кистей рук, шеи, прически.
Тема 4. Национальный грим. Расы, их особенности в строении головы, форме глаз, носа, рта, окраске волос и кожи. Особенности национального типа. Использование национального грима в пьесах зарубежных классиков.
Тема 5. Характерный грим и его роль в раскрытии психологических черт персонажей пьесы. Проявление доминирующих черт характера во внешности человека: устойчивые выражения добродушия, хитрости, грусти, злобы. Эмоционально-мимическое выражение лица и фиксация его гримом. Характерный грим персонажа противоположного исполнителю пола. Роль прически в выявлении характера.
Тема 6. Портретный грим. Портретный грим и его значение в пьесах исторического, биографического и мемуарного жанров. Особенности портретного грима. Использование фотодокументов и иллюстративных материалов для достижения портретного сходства.
Тема 7. Гротесковый и сказочный грим. Гротесковый и сказочный грим. Назначение, изобразительные средства и отличительные особенности художественных жанров гротеска, карикатуры, сказки, шаржа. Выполнение грима при помощи живописного, графического, объемно-скульптурного, условно-плакатного способов.
Тема 8. Грим для циркового номера. Создание на базе освоенного материала внешнего облика своего персонажа в учебном цирковом номере.
Тема 9. Умения правильного накладывания грима в соответствии с образом, создаваемом в номере. Грим сценический.
Тема 10. Грим комический. Грим клоуна – неотъемлемая составляющая его образа, его артистическая и персональная примета. Белые и Рыжие клоуны.
Атрибуты макияжа Белого клоуна: белоснежный фон лица; темные или черные штрихи (очертания глаз, бровки домиком, маленькие подведенные губки или опущенные уголки рта; иногда нарисованные слезы).
Атрибуты макияжа Рыжего клоуна: разноцветный или яркий парик; красный большой нос, контрастный цвет и краски в рисовании глаз, бровей, губ, веснушки или другие отличительные детали.
Тема 11. Грим образный. Создание определенного художественного образа в стиле известного исторического, литературного, политического или сказочного персонажа, известной поп-звезды.
Тема 12. Грим сценический. Его главная задача гримера – найти внешний выразительный облик каждого персонажа спектакля. Создание характера, духовного и физического облика персонажа. Первоначальные эскизы грима. Работа над гримом — работа над одной из составных частей художественного образа. Особенности лица, роста, всей фигуры актера. Задача гримера — помочь актеру сыграть роль.
Тема 13. Грим комический. Схема комического персонажа: высокий узкий лоб, бледный тон лица с нелепым румянцем, поднятые удивленные брови, узкие губы.
Тема 14. Образный грим. Технология выполнения.

143. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гриммен жұмыс жасау қағидаттарын, жағу ережесін, гигиеналық нормаларын біледі;
2) бейненің анатомиялық сыртқы келбеті және мінезіне сәйкес грим түрлерін жағу ерекшеліктерін біледі;
3) алған білім және біліктерін практикада (цирк қойылымы, цирк номері, трюк) қолдана алады;
4) қарапайым мінездемелік гримдерді таңдай алады және орындай алады;
5) шығармашылық қызметтің дағдыларын меңгереді;
6) өзінің еңбегін әділ бағалай алады.
144. 2 сыныптағы "Грим" пәні бойынша Бағдарламалық талаптар:
1) грим тарихы саласындағы білімді меңгеру, сахналық және көркемдік бейнені жасаудағы оның маңызын ашу;
2) гримнің әр түрлі түрлерімен, оны жағу техникасымен таныстыру;
3) үлгінің ішкі және сыртқы деректеріне, оның бет келбеті және мимикасына байланысты берілген бейнелерді жасауға, грим тәсілдері арқылы бейненің сыртқы мінездемесіндегі акценттерді анықтау үшін бейнені талдауға үйрету.
145. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Бет фактурасы және жарақат. Бет фактурасы және кейіпкерлердің қимыл кезінде алған жарақаты. Терінің тершеңдік, жел тиген, шешек ауруымен ауырған, бұдырлы, қырылмаған ерекше жағдайы.
Жара, тыртық, көгерген, күйген, сынық тістер. Осы үлгілерді білім алушының бетіне және қолына жасау техникалары.
2-тақырып. Жасанды шаш, дене түктерін қолдана отырып, гримдеу тәсілі. Гримдегі парик, дене түктерінің ролі және маңызы. Жасанды шашты қию, бекіту. Жасанды шаштың түрлері. Жасанды шаш арқылы жасаралық ерекшелігін, ұлтты, мінезін, сәнді жеткізу. Жасанды шашты сақтау, күтім.
3-тақырып. Бейнені толық жасау. Жасаралық грим. Жасаралық гримді орындау кезеңдері. Жасару, орта жастың имитациясы, бетке кәрілік беру иллюзиясы. Қол буынын, мойын, сән үлгісін гриммен өзгерту.
4-тақырып. Ұлттық грим. Нәсілдер, олардың бас құрылымы, көз, мұрын, ауыз формасы, шаш және терісінің түсі бойынша олардың ерекшеліктері. Ұлттық түрінің ерекшелігі. Шетел классиктерінің пьесаларында ұлттық гримді қолдану.
5-тақырып. Мінезді сипаттайтын грим және пьеса кейіпкерлерінің психологиялық ерекшелігін ашудағы оның рөлі. Адамның сыртқы келбетінде мінездің басым сипаттарының пайда болуы: ақкөңілділікті, айлакерлікті, көңілсіздікті, зұлымдықты тұрақты көрсету. Беттің эмоциялық-мимикалық әлпеті және оны гриммен бекіту. Кейіпкердің мінезді сипаттайтын гримі. Қарама-қарсы жынысты орындаудағы кейіпкердің мінездемелік гримі.
Мінезді айқындаудағы сәнді шаш үлгісінің рөлі.
6-тақырып. Грим портреті. Грим портреті және оның тарихи, өмірбаян және мемуарлы жанрлық пьесалардағы маңызы. Грим портретінің ерекшелігі. Портреттік ұқсастыққа қол жеткізу үшін фото құжаттарды және иллюстративті материалдарды қолдану.
7-тақырып. Гротеск және ертегілік грим. Гротеск, карикатура, ертегі, шаржа секілді көркемдік жанрлардың тағайындалуы, бейнелеу тәсілдері және өзгеше ерекшеліктері. Кескіндемелік, графикалық, көлемді-мүсіндік, шартты-плакаттық тәсілдері арқылы гримді орындау.
8-тақырып. Цирк номеріне арналған грим. Оқу цирк номеріндегі өз кейіпкерінің сыртқы келбетін меңгерілген материал базасында жасау.
9-тақырып. Жасалған номердегі бейнеге сәйкес гримді дұрыс жағу біліктілігі. Сахналық грим.
10-тақырып. Әзіл-сықақ гримі. Сайқымазақ гримі - оның ажырамас бейнесін қамтитын, әртістік және жеке белгісі. Ақ және жирен сайқымазақ.
Ақ сайқымазақ бет бояуының белгісі: беттің ақшыл түсі, күңгірт қара немесе қара штрихтар (көздің бояуы, қастары үйшік секілді, кішкентай сүрмелі еріндер немесе ауыз бұрышының салбырауы; кейде көздің жасы суреттеледі).
Жирен сайқымазақ белгісі: әртүрлі немесе ашық жасанды шаш, қызыл үлкен мұрын, қанық түс және көзді, қасты, ерінді, секпілді немесе басқа да өзгеше бөліктерін салудағы бояулар.
11-тақырып. Бейнелік грим. Белгілі тарихи, әдеби, саяси немесе ертегілік кейіпкердің, атақты поп-жұлдыздың стилінде көркем бейнені жасау.
12-тақырып. Сахналық грим. Гримердің басты міндеті - әрбір спектакль кейіпкерінің сыртқы айқын бейнесін табу. Кейіпкердің рухани және физикалық бейнесін, мінезін жасау.
Гримнің алғашқы нобайлары. Гриммен жұмыс - көркемдік бейненің құрамдас бөлігіндегі жұмыстың бірі.
Актердің бет, бойы, барлық тұлғасының ерекшелігі. Гримердің міндеті - актердің рөлін ойнап шығуға көмектесу.
13-тақырып. Әзіл-сықақ гримі. Әзіл-сықақ кейіпкерінің сызбасы: жоғары қысаң маңдай, ерсі бояу жағылған беттің солғын кейпі, таңданған кейіптегі көтеріңкі қас, қысыңқы ерін.
14-тақырып. Бейнелік грим. Орындау технологиясы.

146. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет имитировать с помощью грима необычное состояние кожи, раны, шрамы, синяки, ожоги, выбитые зубы;
2) знает приемы гримирования с применением париков, растительности, умеет передавать при помощи парика возрастные особенности, национальность, характер человека;
3) знает стадии исполнения возрастного грима, умеет имитировать возраст человека, создавать иллюзию молодого, старческого лица;
4) изменяет гримом кисти рук, шеи, создает прически;
5) знает и умеет создавать национальный грим;
6) умеет создавать эмоционально-мимическое выражение лица, фиксировать его гримом;
7) знает особенности портретного грима;
8) выполняет гротесковый и сказочный грим при помощи живописного, графического, объемно-скульптурного, условно-плакатного способов;
9) умеет создавать на базе освоенного материала внешний облик своего персонажа в учебном цирковом номере;
10) умеет правильно накладывать сценический грим в соответствии с образом, создаваемом в номере;
11) умеет правильно накладывать комический грим в соответствии с образом, создаваемом в номере;
12) умеет создавать с помощью грима определенный художественный образ в стиле известного исторического, литературного, политического или сказочного персонажа, известной поп-звезды;
13) знает технологию выполнения сценического, комического образного гримов.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
147. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Хореография" осуществляется в форме зачета.
Контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класс – во втором полугодии: зачет (ритмические этюды);
2) 2 класс –во втором полугодии: зачет (экзерсис на середине: танцевальные шаги, упражнения на координацию движений, ориентацию в пространстве, прыжки, упражнения партерной гимнастики);
3) 3 класс – во втором полугодии: зачет (движения казахского, русского народных танцев);
4) 4 класс – во втором полугодии: зачет (элементы современных танцев).
148. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) усвоение учебного материала;
2) развитие природных данных обучающегося – музыкального слуха, ритма, координации, осанки, выворотности ног, шага, стопы, апломба, вестибулярного аппарата;
3) знание элементарных танцевальных понятий;
4) восприятие музыкальных образов – эмоциональная отзывчивость на музыку, умение импровизировать;
5) элементарные знания в области музыкальной грамоты (характер, темпы, динамические оттенки, ритмический рисунок, строение музыкального произведения).

146. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) гримнің көмегімен терінің ерекше қалпын, жараны, тыртықты, көгерген жерді, күйікті, сынық тістерді имитациялауды үйренеді;
2) жасанды шаш, дене түктерін қолдана отырып, гримдеу тәсілдерін біледі, жасанды шаштың көмегімен жасаралық ерекшеліктерді, ұлтын, адамның мінезін жеткізуді біледі;
3) жасаралық гримді орындау стадиясын біледі, адамның жасын имитациялауды, жас, кәрі беттің иллюзиясын жасауды біледі;
4) қол буынын гриммен өзгертеді, сәнді шаш үлгісін жасайды;
5) ұлттық гримді жасауды біледі;
6) беттің эмоциялық-мимикалық әлпетін жасауды, оны гриммен бекітуді біледі;
7) портрет гримінің ерекшелігін біледі;
8) кескіндемелік, графикалық, көлемді-мүсіндік, шартты-плакаттық тәсілдер арқылы гротеск және ертегілік гримді орындайды;
9) игерілген материал негізінде оқу цирк номеріндегі өз кейіпкерінің сыртқы келбетін жасай алады;
10) жасалған цирк номеріндегі бейнеге сәйкес сахналық гримді дұрыс жағуды біледі;
11) жасалған цирк номеріндегі бейнеге сәйкес әзіл-сықақ гримді дұрыс жағуды біледі;
12) атақты тарихи, әдеби, саяси немесе ертегілік кейіпкер, атақты поп-жұлдыздың стилінде грим арқылы белгілі бір көркемдік бейнені жасай алады;
13) сахналық, әзіл-сықақты бейнелік гримдердің орындалу технологиясын біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
147. Білім алушылардың "Хореография" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (ритмикалық этюдтер);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (ортадағы экзерсис: би қадамдары, қимылды үйлестіру жаттығуы, кеңістікте бағдарлау, секірулер, партерлік гимнастика жаттығуы);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (қазақ, орыс халықтары билерінің қимылы);
4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (заманауи билердің элементтері).
148. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарын ескереді:
1) оқу материалын меңгеру;
2) табиғи қабілеттерін дамыту (музыкалық есту қабілеті, ритм, үйлестіру, дене сымбаты, аяқты сыртқа шығару, қадам, табан, апломб, вестибулярлық аппарат);
3) элементарлы би түсініктерін білу;
4) музыкалық бейнені қабылдау (музыкаға деген эмоциялық ықыластылық, суырып салуды білу);
5) музыкалық сауат саласында элементарлы білімді білу (сипат, қарқындар, динамикалық түрлер, ритмикалық сурет, музыкалық шығарманың құрылымы).

149. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – качественное, осмысленное исполнение движений и освоение танцевальных навыков в определенном танцевальном направлении;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение танцевальных движений с небольшими недочетами, как в техническом плане, так и в художественном смысле;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение с большим количеством недостатков, слабое знание танцевальных элементов и частые исправления в исполнении танцевальных связках;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая
5) "зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
150. Контроль освоения Программы по предмету "Театральное мастерство" осуществляется в форме зачета.
151. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (этюд "Мои наблюдения за животными, вещами");
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (этюд "Я в предлагаемых обстоятельствах");
3) 3 класса – во втором полугодии: зачет (этюд на внутреннее действие (публичное одиночество);
4) 4 класса – во втором полугодии: зачет (пластический этюд, музыкально-пластическая импровизация).
152. Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) оригинальный сценарий этюда;
2) владение техникой исполнения этюда: образное постановочное решение сценарного материала;
3) умение работать с исполнителем над созданием яркого образа героя этюда;
4) общее впечатление от этюда: возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм.
153. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – импровизация произведения средствами мимики, пантомимы, движений, интонации; отличная ориентировка в пространстве, быстрое, точное запоминание движений, жестов, текста; точная передача эмоционального состояния персонажей; обстоятельства очерчены выразительно и подробно;
2) оценка "4" "хорошо" – импровизация произведения средствами мимики, пантомимы, движений, интонации; хорошая ориентировка в пространстве; запоминание текста соответствует норме; понятная зрителю передача эмоционального состояния персонажей; обстоятельства очерчены хорошо;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – в импровизации допущены незначительные ошибки; удовлетворительная ориентировка в пространстве;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение учебной программы;

149. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - қимылды сапалы, мағыналық түрде орындау және белгілі бір би бағытындағы би дағдыларын меңгеру;
2) "4" "жақсы" бағасы - би қимылдарын техникалық жоспарда, көркемдік мағынада сәл ғана кемшіліктермен сауатты орындау;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - көп кемшіліктер санымен орындау, би элементтерін нашар білуі және би байланыстарын орындаудағы жиі түзетулер;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қимылды сауатсыз және айқынсыз орындау, нашар техникалық дайындық, орындау еркіндігінің болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
150. Білім алушылардың "Театр шеберлігі" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
151. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ ("Жануарды, заттарды менің бақылауым" этюд);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ ("Мен - ұсынылған жағдайларда" этюді);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (ішкі сезіміне әсер ететін этюд, көпшілік алдында өзін жалғыз сезіну);
4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (пластикалық этюд, музыкалық-пластикалық суырып салу).
152. Хореографиялық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен құралады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескереді:
1) этюд сценарийінің біртумалығы;
2) этюдті орындау техникасын меңгеру: сценарийлік материалды қою шешімі;
3) этюд кейіпкерінің ашық бейнесін жасауда орындаушымен жұмыс жасай білуі;
4) этюдтен жалпы әсер алу: білім алушының (қабілеті) мүмкіндігі, оның жетістігі, әртістік шеберлігі.
153. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - мимика, пантомима, қимыл, екпін тәсілдері арқылы шығарманы суырып салу, кеңістікте жақсы бағдарлану, қимылды, ишаратты, мәтінді жылдам, дәл есте сақтау; кейіпкердің эмоциялық жағдайын дәл жеткізу, жағдай айқын және жан-жақты суреттелген;
2) "4" "жақсы" бағасы - мимика, пантомима, қимыл, екпін тәсілдері арқылы шығарманы суырып салу; кеңістікте жақсы бағдарлану; мәтіннің есте сақталуы нормаға сәйкес келеді; кейіпкердің эмоциялық жағдайы көрерменге түсінікті жеткізілуі; жағдай жақсы суреттелген;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - суырып салуда сәл ғана қателіктер жіберілген, кеңістікте қанағаттанарлық деңгейде бағдарлануы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" - оқу бағдарламасы талаптарының орындалмауы;

5) "зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
154. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Музыкальная грамота, слушание музыки" осуществляется в форме зачета.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса –во втором полугодии: зачет (определение жанра, характера, лада, регистра, оттенков, размера прослушанной пьесы);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (определение жанра, характера, лада, регистра, оттенков, размера музыкального оформления циркового номера);
3) 3 класса – во втором полугодии: зачет (пение песен словами и нотами в пройденных тональностях с использованием пройденных ритмов в размерах 2/4, 3/4, 4/4, 3/8; чтение с листа простейших мелодий; запись самостоятельно по памяти знакомых мелодий в объеме 4 – 6 тактов);
4) 4 класса – во втором полугодии: зачет (разбор формы, жанра, характера, лада, регистра, динамических оттенков, размера пьесы по нотному тексту).
155. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание специфики музыки как вида искусства;
2) знание музыкальной терминологии, актуальной для циркового искусства;
3) знание основ музыкальной грамоты –размер, динамика, темп, строение музыкального произведения;
4) умение эмоционально-образно воспринимать и характеризовать музыкальные произведения;
5) умение пользоваться музыкальной терминологией, актуальной для циркового искусства;
6) умение различать звучания отдельных музыкальных инструментов;
7) умение запоминать и воспроизводить (интонировать, просчитывать) метр, ритм и мелодику несложных музыкальных произведений.
156. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – правильное определение понятий и терминов; полный ответ включает характеристику содержания музыкального произведения, средств музыкальной выразительности;
2) оценка "4" "хорошо" – правильное определение понятий и терминов; характеристика содержания музыкального произведения, средств музыкальной выразительности с наводящими вопросами педагога;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – средства музыкальной выразительности раскрыты недостаточно, допустимы несколько наводящих вопросов педагога;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – незнание и непонимание учебного материала;
5) "зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
157. Контроль освоения Программы по предмету "Грим" обучающимися осуществляется в форме зачета.
158. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:

5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
154. Білім алушылардың "Музыкалық сауат, музыканы тыңдау" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (тыңдалған пьесаның жанрын, сипатын, ладын, регистрін, түрін, өлшемін анықтау);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (жанр, мінездеме, лад, регистр, түрлер, цирк номерін музыкалық ресімдеу өлшемі);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (2/4, 3/4, 4/4, 3/8 өлшемдегі өтілген ритммен бірге үндестіліктегі әнді сөздері және ноталарымен орындау; қарапайым әуенді парақтан оқу, 4-6 такт көлемдегі таныс әуендерді есте сақтау бойынша өз бетінше жазу;
4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (ноталық мәтін бойынша жанр, сипатын, лад, регистр, динамикалық түрлерді, пьесаның өлшемін талдау).
155. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) өнер ретінде музыканың ерекшелігін біледі;
2) цирк өнеріндегі өзекті болатын музыкалық терминологиясын біледі;
3) музыкалық сауат негіздерін (өлшем, динамика, қарқын, музыкалық шығарманың құрылымы) біледі;
4) эмоциялық-бейнелік қабылдау және музыкалық шығарманы сипаттауды біледі;
5) цирк өнерінде өзекті болатын музыкалық терминологияны қолдануды біледі;
6) жеке музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажырата алады;
7) метр, ритм және күрделі емес музыкалық шығарманың әуенін есте сақтайды және орындай алады (интонациялау, санап шығу).
156. Бағалау өлшемдері:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - ұғымды және терминдерді дұрыс анықтау; музыкалық шығарма мазмұны сипатын, музыкалық мәнерлеу тәсілдерін қамтитын толық жауап;
2) "4" "жақсы" бағасы - ұғымды және терминдерді дұрыс анықтау; педагогтің жетекші сұрақтарымен бірге музыкалық шығарманың мазмұны, музыкалық мәнерлеу тәсілдері;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - музыкалық мәнерлеу тәсілдерінің жеткіліксіз ашылған, педагогтің бірнеше жетекші сұрақтары болуы мүмкін;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" - оқу материалын білмеуі және түсінбеуі.
157. Білім алушылардың "Грим" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
158. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:

1) 1 класса –во втором полугодии: зачет (проект "Грим образа");
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (проект "Макияж Белого клоуна", "Макияж Рыжего клоуна").
159. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основных элементов грима;
2) знание основных средств выразительности грима;
3) знание основных этапов работы с гримом;
4) знание истории возникновения грима;
5) знание профессиональной терминологии.
160. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – интерес к предмету, грамотные ответы на заданные вопросы, глубокое знание теории, умение на высоком уровне работать с гримом;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотные ответы на заданные вопросы, но с небольшими недочетами, интерес к предмету;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – слабая теоретическая подготовка, присутствие лишь нескольких элементов освоенного материала, безынициативность;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие теоретической и практической подготовки;
5) "зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 65
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Сценическая речь" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Сценическая речь" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Сценическая речь".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актер – исполнитель ролей в спектаклях и кино;
2) актерское искусство – искусство создания сценических образов; вид исполнительского искусства;
3) артикуляционный аппарат – часть голосового аппарата, формирующая звуки речи;
4) артикуляционная гимнастика – комплекс упражнений, одни из которых помогают улучшить подвижность органов артикуляции, другие – увеличить объем и силу движений, третьи вырабатывают точность позы губ, языка, необходимую для произнесения того или иного звука;
5) образное мышление – свойство воспринимать и осмысливать картины жизни, искусства в их художественном значении, необходимое в процессе возникновения замысла, постановки спектакля, представления;
6) мышечная свобода – это такое состояние мышц, участвующих в дыхательном процессе, фонации и дикции, при котором отсутствует напряжение и физические зажимы;
7) мышечная активность – состояние голосовых связок, мышц гортани, глотки и всего речевого аппарата, не допускающее вялости;

1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ ("Грим бейнесі" жобасы);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ ("Ақ сайқымазақтың бет бояуы", "Жирен сайқымазақтың бет бояуы").
159. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) гримнің негізгі элементтерін білу;
2) гримді мәнерлеудің негізгі тәсілдерін білу;
3) гриммен жұмыс жасаудың негізгі кезеңдерін білу;
4) гримнің пайда болу тарихын білу;
5) кәсіби терминологияны білу.
160. Бағалау өлшемдері:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - пәнге деген қызығушылығы, қойылған сұрақтарға сауатты жауап беру, теорияны тереңнен білу, гриммен жоғары деңгейде жұмыс жасай алуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - қойылған сұрақтарға сауатты жауап беру, бірақ шағын кемшіліктерімен бірге, пәнге деген қызығушылық;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - теориялық дайындығы нашар, меңгерілген материалдағы бірнеше элементтердің болуы, ынтасының болмауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" - теориялық және пркатикалық дайындығының болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
65-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Сахна тілі" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Сахна тілі" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сахна тілі" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актер - спектакльдерде және кинода рөлдерді орындаушы;
2) актерлік өнер - сахналық бейнелерді жасау өнері; орындаушылық өнердің түрі;
3) артикуляциялық аппарат - сөз дыбыстарын қалыптастыратын дауыс аппаратының бөлігі;
4) артикуляциялық гимнастика - бірі артикуляциялық мүшелердің қозғалғыштығын жақсартуға көмектесетін, екіншілері - қимылдардың көлемі мен күшін арттыратын, үшіншісі қандай да бір дыбысты шығаруға қажетті еріннің, тілдің қалпын машықтандыратын жаттығулар кешені;
5) бейнелі ойлау - түпкі ойдың пайда болуы, спектакльді қою, елестету процесіне қажетті өмір суреттерін, өнерді олардың көркемдік мағынасында қабылдау және түсіну қасиеттері;
6) бұлшық еттердің еркіндігі - тыныс алу процесіне, фонация және дикцияға қатысатын бұлшық еттердің қысылуы және физикалық жиырылуы болмайтын еркін қалпы;
7) бұлшық еттердің белсенділігі - босаңсуға жол бермейтін, дауыс желбезектерінің, көмей бұлшық еттерінің, кеңірдектің және барлық сөйлеу аппаратының күйі;

36. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
37. Содержание домашних заданий:
1) самостоятельная тренировка;
2) дыхательные упражнения;
3) упражнения для освоения смешанно-диаграматического дыхания;
4) мимическая гимнастика;
5) упражнения для дикции;
3) артикуляционные упражнения.
38. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свое задание, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над упражнениями, произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
39. Межпредметные связи предмета "Сценическая речь" с предметами "Основы актерского мастерства", "Постановка голоса (вокал)", "Основы сценического движеиия" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
40. Программные требования в подготовительном классе:
1) обучающийся знакомится со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и дыхания;
2) обучается правильному звукообразованию (мягкая атака), сохранению устойчивого положения гортани, спокойному вдоху без поднятия плеч, сохранению вдыхательного состояния при произношении и спокойному, экономному выдоху;
3) формируются основы правильного дыхания, навыки артикуляции, развиваются слух, голос, умение соблюдать правильную установку, уделяется внимание элементам художественной выразительности в речи;
4) обучающийся овладевают умением логически правильно и четко передавать при чтении мысли автора, учится понимать смысл изображенных явлений;
5) обучающийся осваивает 2-3 упражнения психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела, 2-4скороговорки, 3-5 упражнений речевого тренинга.
41. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тема 1. Вводное занятие. Знакомство с детьми. Ознакомление с правилами поведения в классе. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Беседа о театральном искусстве. Кукольный театр как вид искусства. Искусство театра кукол. Показ кукол разных систем.
Тема 3. Знакомство с историей ораторского искусства со времен Древней Греции до наших времен. Слово – одно из главных выразительных средств в театре.
Тема 4. Знакомство с индивидуальными особенностями голосоречевого аппарата обучающихся. Чтение стихотворных отрывков. Определение голосовых особенностей учащихся. Определение индивидуальных недостатков речи обучающегося. Определение вида упражнений для воспитания правильного дыхания и звучания.
Тема 5. Элементарные сведения об анатомическом строении. Физиология дыхательного и голосового аппарата. Гигиена дыхательного и голосового аппарата.
Тема 6. Особенности физиологического и речевого дыхания. Строение и работа речевого аппарата. Подготовка речевого апппарата к звучанию. Знакомство с голосо-речевым аппаратом.
Тема 7. Освобождение от мышечных зажимов. Положение корпуса. Упражнения на расслабление и напряжение мышц тела. Самомассаж мышц, участвующих в процессе дыхания. Гигиенический самомассаж.
Тема 8. Осанка. Практические упражнения, направленные на достижение абсолютной мышечной свободы, легкости и уверенности в работе с собственном телом. Снятие зажимов, избавление от неуверенности и страха.
Тема 9. Дыхание. Дыхание – основа постановки речевого голоса. Строение дыхательной системы. Типы дыхания. Выявление типа дыхания у обучающихся. Работа над дыханием.
Тема 10. Воспитание навыков смешанно-диафрагмального дыхания. Освоение дифференцированного вдоха и выдоха. Воспитание более длительного выдоха, как в речи, так и в пении.
Тема 11. Артикуляционный аппарат. Строение артикуляционного аппарата. Укрепление артикуляционной мускулатуры. Упражнения для снятия мышечных зажимов окологортанной мускулаторы. Упражнения для губ, языка, нижней челюсти, небной занавески. Подготовка речевоого аппарата к дикции или к пению.
Тема 12. Гласные звуки и их классификация. Положение речевого аппарата при произнесении гласных звуков. Правильное приозношение отдельных звуков. Гласные звуки и мелодика речи. Правильное произношение гласных. Тренировка гласных звуков в различных словах, учебных текстах.
Тема 13. Согласные звуки. Правильное положение отдельных частей речевого аппарата и их функции во время произношения согласных звуков. Произношение отдельных звуков. Звонкие звуки. Глухие звуки. Классификация согласных звуков в сочетании с гласными в словах, фразах, текстах.
Тема 14. Дикционные недостатки. Речевые недостатки. Работа над исправлением недостатков. Тренировка артикуляционного аппарата.
Тема 15. Орфоэпия. Понятие орфоэпии. Письменная и устаня речь. Буква и звук. Сведения о языке, его функциях. Гласные звуки. Произношение гласных звуков. Классификация согласных. Произношение согласных звуков.
Тема 16. Особенности произношения. Управление лицевыми мускулами. Понимание значения произносимых слов. Запонимание устойчивых словосочетаний.
Тема 17. Релаксация. Работа на освобождение от зажимов мышц, приведение их в тонус. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов.
Тема 18. Работа над текстом. Беседа о выразительных возможностях звучащей речи. Правила логического чтения текста: речевой такт, логические паузы, знаки препинания.

36. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңмен жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктерін ескеріп, қандай да бір шығармамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақыт көлемін анықтайды.
37. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) өз бетінше жаттығу;
2) тыныс алу жаттығулары;
3) аралас-диафрагмалық тынысты меңгеруге арналған жаттығулар;
4) мимикалық гимнастика;
5) дикцияға арналған жаттығулар;
6) артикуляциялық жаттығулар.
38. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің орындауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) күнделікке шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
39. "Сахна тілі" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Актерлік шеберлік негіздері", "Дауысты қою (вокал)", "Сахна қозғалысының негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
40. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы дауыс аппаратының құрылымымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дыбыс шығару, артикуляция және тыныс алу тәсілдерімен танысады;
2) дұрыс дыбыс құрауды (жұмсақ шабуыл), көмейдің тұрақты қалпын сақтауды, иықтарын көтермей жайлы тыныс алуды, сөйлеу кезінде тыныс алу күйін сақтауды және қалыпты, үнемді дем шығаруды үйренеді;
3) дұрыс тыныс алу негіздері, артикуляциялық дағдылары қалыптастырылады, есту қабілеті, дауысы, дұрыс ұстанымды сақтау білігі дамытылады, тілдегі көркем мәнерлеу құралдарына назар аударылады;
4) білім алушы оқу кезінде автордың ойын логикалық тұрғыдан дұрыс және таза жеткізуді меңгереді, бейнеленген көріністердің мағынасын түсінуді үйренеді;
5) білім алушы психофизикалық тренинг бойынша 2-3 жаттығуды, денені ширату және дайындау тәсілдерін, 2-4 жаңылтпашты, тілге арналған тренингтің 3-5 жаттығуын меңгереді.
41. Даярлық сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Балалармен танысу. Сыныпта өзін ұстау ережелерімен танысу. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Театр өнері туралы әңгіме. Қуыршақ театры - өнердің бір түрі. Қуыршақ театры өнері. Түрлі жүйелердегі қуыршақтарды көрсету.
3-тақырып. Ежелгі Грециядан біздің заманымызға дейінгі шешендік өнердің тарихымен танысу. Сөз - театрдағы басты мәнерлеу құралдарының бірі.
4-тақырып. Білім алушылардың дауыс-тіл аппараттарының жеке ерекшеліктерімен танысу. Өлең үзінділерін оқу. Білім алушылардың дауыс ерекшеліктерін анықтау. Дұрыс тыныс алуды және дыбыстауды тәрбиелеуге арналған жаттығудың түрін анықтау.
5-тақырып. Дауыстың анатомиялық құрылымы туралы қарапайым мағлұматтар. Тыныс алу және дауыс аппаратының физиологиясы. Тыныс алу және дауыс аппаратының гигиенасы.
6-тақырып. Физиологиялық және сөйлеу кезіндегі тыныстың ерекшеліктері. Тіл аппаратының құрылымы және жұмысы. Тіл аппаратын дыбыс шығаруға дайындау. Дауыс-тіл аппаратымен танысу.
7-тақырып. Бұлшық еттің тырысуларын босату. Дененің қалпы. Дене бұлшық еттерін босатуға және тырыстыруға арналған жаттығулар. Тыныс алу процесіне қатысатын бұлшық еттерді сылау. Гигиеналық сылау.
8-тақырып. Дене мүсіні. Өз денесімен жұмыс істеу кезінде абсолютті бұлшық ет еркіндігіне, жеңілділікке және сенімділікке қол жеткізуге бағытталған практикалық жаттығулар. Дененің тырысуын босату, сенімсіздік пен үрейден арылу.
9-тақырып. Тыныс. Тыныс - сөйлеу кезіндегі дауысты қою негізі. Тыныс алу жүйесінің құрылымы. Тыныстың түрлері. Білім алушылардың тыныстарының түрін анықтау. Тыныспен жұмыс.
10-тақырып. Аралас-диафрагмалық тыныс дағдысын тәрбиелеу. Сараланған тыныс алу және демді шығаруды меңгеру. Сөйлеудегі, сондай-ақ ән айтудағы демді ұзақтау шығаруды тәрбиелеу.
11-тақырып. Артикуляциялық аппарат. Артикуляциялық бұлшық еттің құрылымы. Артикуляциялық бұлшық еттерді бекіту. Көмей маңындағы бұлшық еттерге түскен қысымды босатуға арналған жаттығулар. Ерінге, тілге, жақтың төменгі бөлігіне, таңдай қабатына арналған жаттығулар. Тіл аппартын дикцияға немесе ән айтуға дайындау.
12-тақырып. Дауысты дыбыстар және олардың жіктелуі. Дауысты дыбыстарды айту кезіндегі тіл аппаратының орналасу қалпы. Жеке дыбыстарды дұрыс айту. Дауысты дыбыстар және тіл әуезділігі. Дауыстыларды дұрыс айту. Дауысты дыбыстарды әртүрлі сөздерде, оқу мәтіндерінде жаттықтыру.
13-тақырып. Дауыссыз дыбыстар. Тіл аппаратының жеке бөліктерінің дұрыс орналасуы және дауысты дыбыстарды айту кезіндегі олардың қызметі. Жеке дыбыстарды айту. Ұяң дыбыстар. Қатаң дыбыстар. Сөздерде, фразаларда, мәтіндерде дауыстылармен үйлестіре отырып, дауыссыз дыбыстарды жіктеу.
14-тақырып. Дикциялық кемшіліктер. Тілдегі кемшіліктер. Кемшіліктерді түзету бойынша жұмыс. Артикуляциялық аппаратты жаттықтыру.
15-тақырып. Орфоэпия. Орфоэпия түсінігі. Жазбаша және ауызша тіл. Әріп және дыбыс. Тіл және оның қызметтері туралы мағлұматтар. Дауысты дыбыстар. Дауысты дыбыстарды айту. Дауыссыз дыбыстарды жіктеу. Дауыссыз дыбыстарды айту.
16-тақырып. Дыбыс шығару ерекшеліктері. Бет бұлшық еттерін басқару. Айтылып жатқан сөздердің мағынасын түсіну. Тұрақты сөз тіркестерін түсіну.
17-тақырып. Релаксация. Бұлшық еттерді тырысудан босату жұмысы, оларды тонусқа келтіру. Психофизикалық кедергілер мен қысылуларды босатуға арналған ойындар.
18-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Дыбысталатын тілдің мәнерлік мүмкіндіктері туралы әңгіме. Мәтінді логикалық оқу ережелері: сөйлеу тактісі, логикалық үзінділер, тыныс белгілері.

42. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные характеристики сценической речи;
2) выполняет элементарные физические упражнения;
3) умеет читать стихотворения с выражением;
4) повышает и понижает тон голоса;
5) учится правильно произносить слова;
6) знает приемы разминки и разогрева тела;
7) умеет направлять звук в основные резонаторы трех регистров;
8) знает понятия диапазон, артикуляционный аппарат, резонаторы, атака, опора звука, дикция, мелодика звучания.
43. Программные требования в 1 классе:
1) продолжается знакомство со строением голосового аппарата, компонентами системы голосообразования, способами звукоизвлечения, артикуляции и дыхания;
2) формируется правильное звукообразование (мягкая атака), основы правильного дыхания, навыки артикуляции, продолжается работа по развитию слуха, голоса;
3) тренировка речевого дыхания начинается без звука, по мере усвоения упражнений по развитию дыхания вводится звук: упражнения первого года обучения вначале выполняются в игровых ситуациях, постепенно заменяясь специальными дыхательными и голосовыми на повышение и понижение голоса по строчкам и по словам в распевной и речевой интонациях, строчка текста постепенно увеличивается от трех до пяти слов, дыхание берется перед каждой строкой, тексты для упражнений подбираются строго индивидуально;
4) логические правила осваиваются вначале с помощью упражнений и специально подобранных предложений, затем на литературном материале для тренировки дыхания, голоса, дикции, орфоэпии;
5) осваиваются дыхательные, артикуляционные упражнения, 5-10 упражнений психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела, 5-7 скороговорок на проблемные звуки, 5-10 упражнений речевого тренинга.
44. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тема 1. Введение. Кукольный театр как вид искусства. Экскурсия в мир кукол. История возникновения и развития театральной деятельности. Техника безопасности. Правила поведения.
Тема 2. Выразительные средства театрального искусства. Исполнительское мастерство актера как основное выразительное средство искусства театра. Отличие сценической речи в кукольном театре от сценической речи в искусстве кино, театра.
Тема 3. Артикуляция. Знакомство с артикуляционным аппаратом. Строение голосового аппарата. Новые термины и понятия: диафрагма, резонаторы, артикуляция, вибрационный массаж. Особенности и правила проведения упражнений и гимнастики на развитие голосового аппарата.
Упражнения для нижней челюсти, губ, языка. Гимнастика для укрепления диафрагмы и межреберных мышц. Массаж резонаторов. Упражнения на артикуляцию гласных и согласных звуков в отдельности и в сочетании (глухой, звонкий). Вибрационный массаж.
Тема 4. Физиологии дыхательного и голосового аппарата. Гигиена дыхательного и голосового аппарата. Типы дыхания.
Тема 5. Упражнение на снятие мышечных напряжений. Воспитание правильной осанки.
Тема 6. Навыки смешанно-диафрагмального типа дыхания. Освоение дифференцированного вдоха и выдоха. Активизация тонуса мягкого неба. Выполнение дыхательных упражнений в игровых ситуациях.
Тема 7. Сведения о механизме голосообразования и некоторых особенностях звука: направлении (фокусе), резонировании, высоте (диапазоне), силе. Нахождение центрального звучания голоса обучающегося. Упражнения на тренировку длительности выдоха. Навыки взятия дополнительного дыхания.
Тема 8. Развитие и укрепление среднего регистра голоса. Упражнения на координацию речевого дыхания и звука в среднем регистре. Выработка ровности, плавности и длительности выдоха со звуком.
Тема 9. Тренировка речевого дыхания без звука. Введение фрикативных согласных звуков. Введение гласных звуков. Слоги. Слова. Фразы.
Тема 10. Дикция. Общие сведения об устройстве и функционировании речевого аппарата.
Тема 11. Гласные звуки, их классификация по месту и способу образования. Тренировка артикуляции гласных в скороговорках, стихотворной речи и прозе.
Тема 12. Согласные звуки. Классификация согласных звуков в сочетании с гласными в словах, фразах, текстах. Тренировка артикуляции согласных в скороговорках, стихотворной речи и прозе.
Тема 13. Тренировка артикуляционного аппарата. Комплекс упражнений на освобождение от мышечных зажимов верхней части корпуса, рук, шеи, челюсти, лица, губ, языка. Тренировка в двух темпах на материале пословиц, загадок, скороговорок и специально подобранных текстов. Контроль за правильным использованием дыхания, свободным звучанием голоса, естественной артикуляцией.
Тема 14. Орфоэпия. Понятие орфоэпии. Усвоение правил орфоэпии на примере специально подобранных слов. Письменная и устная речь. Буквы и звуки. Сведения о языке, его функциях. Ударение в слове.
Тема 15. Произнесение гласных звуков. Усвоение правил орфоэпии на примере специально подобранных слов.
Тема 16. Произнесение согласных звуков. Усвоение правил орфоэпии на примере специально подобранных слов.
Тема 17. Выразительные возможности звучащей речи. Правила логического чтения текста: речевой такт, логические паузы.
Тема 18. Правила логического чтения текста: знаки препинания (точка, точка с запятой, запятая, двоеточие, тире, вопросительный и восклицательный знаки, многоточие, скобки, кавычки)
Тема 19. Логические ударения в речевом такте.
Тема 20. Логическое ударение в смысловом отрезке.
Тема 21. Главное и второстепенное ударения.
Тема 22. Выделение логическим ударением противоположных понятий.
Тема 23. Выделение логическими ударениями однородных членов предложения.
Тема 24. Логическое ударение во фразах со сравнительными оборотами.
Тема 25. Закон выделения нового понятия.
Тема 26. Логическое ударение в предложениях, содержащих вопрос.
Тема 27. Чтение простейших нераспространенных предложений.
Тема 28. Наработка умения грамотно читать с листа.

42. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахна тілінің негізгі сипаттарын біледі;
2) қарапайым физикалық жаттығуларды орындайды;
3) өлеңдерді мәнерлеп оқи алады;
4) дауыстың тонын көтереді және төмендетеді;
5) сөздерді дұрыс айтуды үйренеді;
6) денені ширату және дайындау тәсілдерін біледі;
7) дыбысты үш регистрдің негізгі резонаторына бағыттауды біледі;
8) диапазон, артикуляциялық аппарат, резонатор, шабуыл, дыбыс тірегі, дикция, дыбысталу әуездігі түсініктерін біледі.
43. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дауыс аппаратының құрысымен, дауыс құрау жүйесінің компоненттерімен, дыбыс шығару, артикуляция және тыныс алу тәсілдерімен танысу жалғастырылады;
2) дұрыс дыбыс құрау (жұмсақ шабуыл), дұрыс тыныс алу негіздері, артикуляция дағдылары қалыптасады, есту қабілетін, дауысты дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
3) сөйлеу кезіндегі тынысты жаттықтыру алдымен дыбыссыз басталады, тыныс алуды дамыту бойынша жаттығулар меңгерілгеннен кейін дыбыс енгізіледі, бірінші оқыту жылындағы жаттығулар алдымен ойын түрінде орындалады, кейіннен біртіндеп арнайы тыныс алу және мәтін жолдары бойынша, әндету және сөйлеу ырғақтары бойынша дауысты көтеруге және түсіруге арналған дауысқа арналған жаттығулармен алмастырылады, мәтіннің жолдары үштен беске дейін ұлғайтылады, әрбір мәтін жолының алдында тыныс алынады, жаттығуға арналған мәтінде қатаң түрде жеке-жеке іріктеліп алынады;
4) логикалық ережелер алдымен жаттығулардың және арнайы іріктеліп алынған сөйлемдердің көмегімен меңгеріледі, кейіннен тынысты, дауысты, дикцияны, орфоэпияны жаттықтыруға арналған әдеби материалдарда меңгеріледі;
5) тыныс алу, артикуляциялық жаттығулар, психофизикалық тренингтің 5-10 жаттығуы, денені ширату және дайындау тәсілдері, күрделі дыбыстарға арналған жаңылтпаштар, тіл тренингінің 5-10 жаттығуы меңгеріледі.
44. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Қуыршақ театры - өнердің бір түрі. Қуыршақтар әлеміне саяхат. Театр қызметінің пайда болу және даму тарихы. Қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Театр өнерінің мәнерлеу құралдары. Актердің орындаушылық шеберлігі - театр өнерінің негізгі мәнерлеу құралы. Қуыршақ театрындағы сахна тілінің кино, театр өнеріндегі сахна тілінен ерекшеліктері.
3-тақырып. Артикуляция. Артикуляциялық аппаратпен танысу. Дауыс аппаратының құрылысы. Жаңа терминдер мен түсініктер: диафрагма, резонатор, артикуляция, вибрациялық сылау. Дауыс аппаратын дамытуға арналған жаттығулардың ерекшеліктері және оларды жүргізу ережелері.
Жақтың төменгі бөлігіне, ерінге, тілге арналған жатығулар. Диафрагманы және қабырға аралық бұлшық еттерді бекітуге арналған гимнастика. Резонаторларды сылау. Дауысты және дауыссық дыбыстарды жеке және бірге (қатаң, ұяң) артикуляциялауға арналған жаттығулар. Вибрациялық сылау.
4-тақырып. Тыныс алу және дауыс аппаратының физиологиясы. Тыныс алу және дауыс аппаратының гигиенасы. Тыныстың түрлері.
5-тақырып. Бұлшық етке түсетін қысымдарды босатуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Аралас-диафрагмалық тыныс түрімен дем алу дағдысы. Сараланған тыныс алуды және демді шығаруды меңгеру. Жұмсақ таңдайдың тонусын белсендіру. Тыныс алу жаттығуларын ойын түрінде орындау.
7-тақырып. Дауыс құрау мехнизмі және дыбыстың кейбір ерекшеліктері туралы мәліметтер: бағыттау (фокуста), жаңғырту, жоғарылығы (диапазон), күші. Білім алушының дауысының орталық дыбысталуын табу. Тыныс шығарудың ұзақтығына арналған жаттығулар. Қосымша тыныс алу дағдылары.
8-тақырып. Дауыстың ортаңғы регистрін дамыту және бекіту. Ортаңғы регистрдегі сөйлеу тынысы мен дыбысты үйлестіруге арналған жаттығулар. Дыбыспен дем шағарудың түзулігін, баяулығын және ұзақтығын машықтандыру.
9-тақырып. Сөйлеудегі тынысты дыбыссыз жаттықтыру. Фрикативті дауыссыз дыбыстарды енгізу. Дауысты дыбыстарды енгізу. Буындар. Сөздер. Фразалар.
10-тақырып. Дикция. Тіл аппаратының құрылысы және қызметі туралы жалпы мәліметтер.
11-тақырып. Дауысты дыбыстар, олардың пайда болу орнына және тәсіліне қарай жіктеу. Дауысты дыбыстардың артикуляциясын жаңылтпаштарда, өлең сөздерінде және прозада жаттықтыру.
12-тақырып. Дауыссыз дыбыстар. Дауыссыз дыбыстарды сөздерде, фразаларда, мәтіндерде дауысты дыбыстармен үйлестіріп жіктеу. Дауыссыздардың артикуляциясын жаңылтпаштарда, өлең сөздерінде және прозада жаттықтыру.
13-тақырып. Артикуляциялық аппаратты жаттықтыру. Дененің жоғарғы бөлігін, қолдарды, мойынды, жақтарды, бетті, ерінді, тілді бұлшық ет қысылуларынан босатуға арналған жаттығулар кешені. Мақалдар, жұмбақтар, жаңылтпаштар және арнайы іріктеліп алынған мәтіндер мысалында екі қарқында жаттықтыру. Тынысты дұрыс қолдануды, дауыстың еркін дыбысталуын, табиғи артикуляцияны бақылау.
14-тақырып. Орфоэпия. Орфоэпия түсінігі. Арнайы іріктеліп алынған сөздердің мысалында орфоэпия ережелерін меңгеру. Жазбаша және ауызша тіл. Әріптер мен дыбыстар. Тіл, оның қызметі туралы мәліметтер. Сөздегі екпін.
15-тақырып. Дауысты дыбыстарды айту. Арнайы іріктеліп алынған сөздердің мысалында орфоэпия ережелерін меңгеру.
16-тақырып. Дауыссыз дыбыстарды айту. Арнайы іріктеліп алынған сөздердің мысалында орфоэпия ережелерін меңгеру.
17-тақырып. Дыбысталатын тілдің мәнерлеу мүмкіндіктері. Мәтінді логикамен оқу ережелері: сөйлеу тактісі, логикалық үзілістер.
18-тақырып. Мәтінді логикамен оқу ережелері: тыныс белгілер (нүкте, үтірлі нүкте, үтір, қос нүкте, сызықша, сұрақ белгісі және леп белгісі, көп нүкте, жақша, тырнақша).
19-тақырып. Сөйлеу тактісіндегі логикалық екпін.
20-тақырып. Мағыналы үзіндідегі логикалық екпіндер.
21-тақырып. Басты және қосалқы екпіндер.
22-тақырып. Қарама-қарсы түсініктерді логикалық екпіндермен ерекшелеу.
23-тақырып. Логикалық екпінмен сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ерекшелеу.
24-тақырып. Салыстырмалы орамды фразалардағы логикалық екпіндер.
25-тақырып. Жаңа түсінікті белгілеу заңдылығы.
26-тақырып. Сұрағы бар сөйлемдердегі логикалық екпіндер.
27-тақырып. Қарапайым жалаң сөйлемдерді оқу.
28-тақырып. Парақтан сауатты оқу білігін машықтандыру.

45. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает выразительные средства театрального искусства;
2) знает отличие сценической речи в кукольном театре от сценической речи в искусстве кино, театра;
3) знает артикуляционный аппарат, анатомическое строение голосового аппарата;
4) знает физиологию и гигиену дыхательного и голосового аппарата;
5) выполняет упражнения на снятие мышечных напряжений;
6) выполняет дыхательные упражнения в игровых ситуация;
7) выполняет упражнения на тренировку длительности выдоха;
8) владеет навыком взятия дополнительного дыхания;
9) выполняет упражнения на координацию речевого дыхания и звука в среднем регистре;
10) знает устройство и функционирование речевого аппарата;
11) владеет навыками выполнения комплекса упражнений на освобождение от мышечных зажимов;
12) ведет контроль за правильным использованием дыхания, свободным звучанием голоса, естественной артикуляцией;
13) знает правила орфоэпии на примере специально подобранных слов;
14) знает понятия "речевой такт", "логические паузы", "логическое ударение", "закон выделения нового понятия".
46. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа по развитию координации дыхания, голоса в пределах среднего регистра, проведению тренингов на материале пройденных упражнений;
2) при работе над дикцией необходимо постоянно следить за правильным использованием дыхания, свободным звучанием голоса, естественной артикуляцией, увеличивается число упражнений, развивающих плавность, ровность, длительность выхода, навыки повышения и понижения голоса по строчкам с одновременным использованием смены темпа;
3) орфоэпические правила отрабатываются в последовательности: в словах, тренировочных текстах по дикции, голосу, логике, делаются орфоэпические разборы текстов, проводятся орфоэпические диктанты с последующим разбором ошибок, продолжается практическая и теоретическая работа над закреплением пройденных логических правил;
4) развивается навык чтения с листа, в процессе анализа текста определяется содержащееся в нем событие, проверяется правильность найденных логических центров, расставляются паузы, при этом уделяется внимание определенной интонации, присущей тому или другому знаку препинания, приобретается навык живого контакта со слушателями;
5) тренируется умение последовательно и логично рассказывать эпизоды из прочитанных книг или из своей жизни, продолжается работа над текстами (наизусть), воспитывающими речевую и голосовую выразительность.

45. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр өнерінің мәнерлеу құралдарын біледі;
2) қуыршақ театрындағы сахна тілінің кино, театр өнеріндегі сахна тілінен ерекшелігін біледі;
3) артикуляциялық аппаратты, дауыс аппаратының анатомиялық құрылысын біледі;
4) тыныс алу және дауыс аппаратының физиологиясы мен гигиенасын біледі;
5) бұлшық еттердің тырысуын босатуға арналған жаттығуларды орындайды;
6) ойын түріндегі тыныс алу жаттығуларын орындайды;
7) дем шығарудың ұзақтығын жаттықтыруға арналған жаттығуларды орындайды;
8) қосымша демді алу дағдыларына ие болады;
9) ортаңғы регистрде сөйлеу тынысын және дыбысты үйлестіруге арналған жаттығуларды орындайды;
10) тіл аппаратының құрылысын және қызметін біледі;
11) бұлшық ет тырысуларынан арылуға арналған жаттығулар орындау дағдыларына ие болады;
12) тынысты дұрыс қолдануды, дауыстың еркін дыбысталуын, табиғи артикуляцияны бақылауды жүргізеді;
13) арнайы іріктеліп алынған сөздердің үлгісінде орфоэпия ережелерін біледі;
14) "сөйлеу тактісі", "логикалық үзілістер", "жаңа түсінікті ерекшелеу заңдылығы" түсініктерін біледі.
46. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ортаңғы регистр шеңберінде тынысты, дауысты үйлестіруді дамыту, өткен материалдарды қолданып тренингтер жүргізу бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) дикциямен жұмыс істеу кезінде тынысты үнемі дұрыс қолдануға, дауыстың еркін дыбысталуына, табиғи артикуляцияға назар аударып отыру қажет, тыныс шығарудың баяулығын, түзулігін, ұзақтығын дамытуға арналған жаттығулардың саны артады, қарқынды ауыстыруды қолдана отырып, мәтін жолдары бойынша дауысты жоғарылату және түсіру дағдысы меңгеріледі;
3) офроэпиялық ережелер келесі тәртіппен пысықталады: сөздерде, дикция, дауыс, логика бойынша жаттықтыру мәтіндерінде, мәтіндердің орфоэпиялық талдауы жүргізіледі, орфоэпиялық диктанттар, әрі қарай қателерді талдау жүргізіледі, өткен логикалық ережелерді бекіту бойынша практикалық және теориялық жұмыс жалғастырылады;
4) парақтан оқу дағдысы дамытылады, мәтінді талдау барысында оның мазмұнындағы оқиға анықталады, табылған логикалық орталықтардың дұрыстығы тексеріледі, үзілістер қойылады, сонымен қатар қандай да бір тыныс белгісіне тән белгілі ырғаққа көңіл бөлінеді, тыңдарманмен жанды байланыс дағдысы қалыптастырылады;
5) оқыған кітабынан немесе өзінің өмірінен алынған эпизодтарды ретімен және логикалық тұрғыдан дұрыс айту білігі жаттықтырылады, тіл және дауыс мәнерлігін тәрбиелейтін мәтіндермен (жатқа) жұмыс жалғастырылады.

47. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Техника безопасности.
Тема 2. Тренировка речевого аппарата на примерах усложненных дикционных сочетаний и текстов.
Тема 3. Упражнения для нижней челюсти, губ, языка. Тренировка артикуляции гласных и согласных в скороговорках, стихотворной речи и прозе.
Тема 4. Гимнастика для укрепления диафрагмы и межреберных мышц. Массаж резонаторов. Упражнения на артикуляцию гласных и согласных звуков в отдельности и в сочетании (глухой, звонкий). Вибрационный массаж.
Тема 5. Орфоэпия гласных и согласных. Правильное произношение слов. Основы орфоэпического разбора текста. Выполнение орфоэпического диктанта. Правила сочетания разных звуков.
Тема 6. Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 7. Произношение звонких согласных в конце слова. Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 8. Произнесение сочетаний согласных "СЧ" и "ЗЧ". Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 9. Произношение звонких согласных перед глухими. Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 10. Произношение глухих согласных перед звонкими согласными. Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 11. Произношение сочетаний согласных "СШ" и "ЗШ". Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 12. Произношение сочетаний согласных "СЖ" и "ЗЖ" на стыке приставки и корня, предлога и слова. Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 13. Произношение сочетаний согласных "ЗЖ" и "ЖЖ" в корне слова. Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 14. Произношение сочетаний согласных "ТЧ" и "ДЦ". Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 15. Произношение сочетаний согласных "СТН", "ЗДН", "СТЛ". Орфоэпические разборы текстов. Орфоэпические диктанты.
Тема 16. Развитие речевого голоса. Новые термины и понятия: сила голоса, посыл звука, фокус, резонирование, диапозон. Основное положение речевого аппарата. Основы начальных навыков фонации.
Тема 17. Упражнения на развитие силы голоса. Направление (фокус), резонирование, высота (диапазон). Работа по нахождению и использованию резонаторов. "Закрытый" звук. "Вывод" звука. Формирование начальных навыков фонации.
Тема 18. Орфоэпия. Язык и его функции. Бытовая речь. Литературная речь. Орфоэпический разбор текстов. Прослушивание записей литературных произведений в исполнении мастеров искусств. Разбор и обсуждение записей. Дыхание и голос. Упражнения на дыхание. Раширение диапазона голоса. Логические ударения в слове. Закрепление норм литературного произношения.
Тема 19. Работа по развитию координации дыхания и голоса в пределах среднего регистра. Упражнения на развитие ровности, плавности, длительности выдоха. Навыки повышения и понижения голоса. Выразительные средства голоса: смена ритма, высота звучания, силы звука, смены темпа, динамики.
Тема 20. Тренировка навыка правильного и быстрого добора дыхания. Тренировка тональной связи с партнером. Дополнительное дыхание. Развитие навыков быстро и правильно брать дополнительное дыхание.
Тема 21. Логическое ударение прилагательных. Выделение логическим ударением определений, выраженных родительным падежом существительных.
Тема 22. Логическое ударение в предложениях с обобщающими словами. Закон выделения логическим ударением повторяющихся слов.
Тема 23. Вводные слова и вводные предложения. Обращение. Место обращения в предложении и его различное прочтение.
Тема 24. Выразительная речь. Искусство речи. Речь в повседневной жизни. Речь в творчестве актера. Техника чтения.
Тема 25. Подбор текстов. Дикционный и орфоэпический разбор текста. Тренировка голосового аппарата.
Тема 26. Особенности чтения стихотворений. Стиль произношения белых стихов. Стиль автора. Законы устной речи. Строение стихотворений.
Тема 27. Театрализованные игры. Артикуляционные разминки.
Тема 28. Дикция. Упражнения на звукоряд. Работа над артикуляционным аппаратом. Дыхание и голос. Выявление индивидуальных недостатков. Тренировка речевого аппарата на примерах усложненных дикционных сочетаний и текстов.
Тема 29. Пословицы. Поговорки. Загадки. Работа над дикцией.
Тема 30. Знакомство с профессиями. Сценарист, режиссер, скульптор, музыкальный редактор. Актер-кукловод.
Тема 28. Показ театрализованных игр.

47. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Күрделендірілген дикциялық тіркестер мен мәтіндер мысалында тіл аппаратын жаттықтыру.
3-тақырып. Жақтың төменгі бөлігіне, ерінге, тілге арналған жаттығулар. Дауыстылар мен дауыссыздардың артикуляциясын жаңылтпаштарда, өлең тілімен және прозада жаттықтыру.
4-тақырып. Диафрагманы және қабырға аралық бұлшық еттерді нығайтуға арналған гимнастика. Резонаторларды сылау. Жеке және үйлестіре отырып, дауыстылар мен дауыссыздардың артикуляциясына арналған жаттығулар (қатаң, ұяң). Вибрациялық сынау.
5-тақырып. Дауыстылар мен дауыссыздар орфоэпиясы. Сөздерді дұрыс айту. Мәтінді орфоэпиялық талдау негіздері. Орфоэпиялық бақылауды орындау. Әртүрлі дыбыстарды үйлестіру ережесі.
6-тақырып. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
7-тақырып. Сөздің соңында келетін ұяң дауыссыздарды айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
8-тақырып. "СЧ" және "ЗЧ" дауыссыздардың тіркестерін айту. Мәтіндерді орфоэпиялық таңдау. Орфоэпиялық диктант.
9-тақырып. Қатаң дауыссыздардың алдында келетін ұяң дауыссыздарды айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
10-тақырып. Ұяң дауыссыздардың алдындағы қатаң дауыссыздарды айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
11-тақырып. "СШ" және "ЗШ" дауыссыз тіркестерін айту. Мәтінді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
12-тақырып. Сөз алды қосымша мен түбірдің, көмекші сөз бен сөздің түйісуіндегі "СЖ" және "ЗЖ" дауыссыз тіркестерді айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
13-тақырып. Сөздің соңындағы "ЗЖ" және "ЖЖ" дауыссыздар тіркесін айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
14-тақырып. "ТЧ" және "ДЦ" дауыссыздардың тіркестерін айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
15-тақырып. "СТН", "ЗДН", "СТЛ" дауыссыздардың тіркестерін айту. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Орфоэпиялық диктант.
16-тақырып. Сөйлеу дауысын дамыту. Жаңа терминдер мен түсініктер: дауыс күші, дауыс түрткісі, фокус, жаңғырту, диапозон. Тіл аппаратының негізгі қалпы. Фонацияның алғашқы дағдыларының негізі.
7-тақырып. Дауыс күшін дамытуға арналған жаттығулар. Бағыты (фокус), жаңғыруы, жоғарылығы (диапазон). Резонаторларды табу және қолдану бойынша жұмыс. "Жабық" дыбыс. Дыбысты "шығару". Фонацияның алғашқы дағдыларын қалыптастыру.
18-тақырып. Орфоэпия. Тіл және оның қызметі. Тұрмыстық тіл. Әдеби тіл. Мәтіндерді орфоэпиялық талдау. Өнер шеберлерінің орындауындағы әдеби шығармалардың жазбаларын тыңдау. Жазбаларды талдау және талқылау. Тыныс және дауыс. Тынысқа арналған жаттығулар. Дауыс диапазонын кеңейту. Сөздегі логикалық екпіндер. Әдеби тілдің нормаларын бекіту.
19-тақырып. Ортаңғы регистр төңірегіндегі тыныс пен дауысты үйлестіруді дамыту бойынша жұмыс. Дем шығарудың түзулігін, баяулығын, ұзақтығын дамытуға арналған жаттығулар. Дауысты көтеру және бәсеңдету дағдылары. Дауыстың мәнерлеу құралдары: ритмді ауыстыру, дыбысталудың жоғарылығы, дыбыс күші, қарқынды ауыстыру, динамика.
20-тақырып. Дұрыс және жылдам тыныс алу дағдысын жаттықтыру. Серіктеспен дыбыстық тонды байланысты жаттықтыру. Қосымша демді дұрыс және жылдам алу дағдысын жаттықтыру.
21-тақырып. Сын есімдердің логикалық екпіндері. Зат есімнің ілік септігіне жіктелуіндегі анықтауыштардың логикалық екпіндерін анықтау.
22-тақырып. Жалпылауыш сөздері бар сөйлемдердегі логикалық екпіндер. Қайталанатын сөздерді логикалық екпінмен ерекшелеу заңдылықтары.
23-тақырып. Кіріспе сөздер және кіріспе сөйлемдер. Қаратпа сөз. Сөйлемдердегі қаратпа сөздердің орны және оны оқудың түрлері.
24-тақырып. Мәнерлі тіл. Тіл өнері. Күнделікті өмірдегі тіл. Актердің шығармашылығындағы тіл. Оқу техникасы.
25-тақырып. Мәтіндерді іріктеу. Мәтінді дикциялық және орфоэпиялық талдау. Дауыс аппаратын жаттықтыру.
26-тақырып. Өлеңдерді оқудың ерекшеліктері. Ұйқассыз өлеңдерді айту стилі. Автордың стилі. Ауызша тілдің заңдылықтары. Өлеңдердің құрылымы.
27-тақырып. Театрландырылған ойындар. Артикуляциялық ширату.
28-тақырып. Дикция. Дыбыстар қатарына арналған жаттығулар. Тыныс және дауыс. Жеке кемшіліктерді анықтау. Күрделендірілген дикциялық тіркестер мен мәтіндер мысалында тіл аппаратын жаттықтыру.
29-тақырып. Мақалдар. Мәтелдер. Жұмбақтар. Дикциямен жұмыс.
30-тақырып. Кәсіптермен танысу. Сценарий жазушы, режиссер, мүсінші, музыкалық редактор. Актер-қуыршақ жүргізуші.
31-тақырып. Театрландырылған ойындарды көрсету.

48. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила орфоэпии и умеет самостоятельно применять их в работе с текстом;
2) соблюдает законы логического построения речи;
3) умеет устанавливать и удерживать дыхательную опору звука;
4) умеет организовывать коллектвную работу над этюдами;
5) умеет сочинять и воплощать пластический образ в этюде;
6) знает основной материал по тренингам для развития голосо-речевого аппарата;
7) знает понятие: сила голоса, темпо-ритм речи, эмоциональные функции мелодики голоса;
8) использует навыки тренинга при разминке и репетиции;
9) умеет ориентироваться в особенностях темпоритма и стихосложения заданных произведений;
10) умеет читать стихотворные и прозаические тексты в нужной манере и в нужном эмоциональном состоянии.
49. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается работа над повышением выносливости дыхания, расширением диапазона голоса в пределах среднего регистра, развитием его гибкости;
2) осваиваются упражнения на развитие силы звука, продолжается систематическое повторение пройденного материала, расширяется круг упражнений;
3) наработка умения грамотно читать с листа, проведение чтений и разборов текстов, подготовленных самостоятельно обучающимся;
4) активно тренируются навыки правильно и быстро брать дополнительное дыхание, мспользуются в упражнениях игровые элементы, продолжаются занятия по исправлению индивидуальных недостатков речи, тренировка речевого аппарата на примерах усложненных дикционных сочетаний и текстов;
5) тренировочные тексты увеличиваются в объеме, четкостью и ясностью произношения обучающиийся овладевает на материале пословиц, скороговорок и специально подобранных текстов с труднопроизносимыми сочетаниями звуков в медленном, среднем, быстром темпах, работа над дикцией координируется путем совершенствования орфоэпии, дыхания и голоса, знаний логических правил;
6) в практической работе над литературным материалом изучаются особенности стиля автора, умение доносить главную мысль отрывка, логично оценивать события, последовательно разбивать линию действия, осваиваются 10-15 скороговорок, 8-10 стихотворных и прозаических произведений.
50. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тема 1. Введение. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Техника речи. Понятие "техника сценической речи".
Тема 3. Анатомия и физиология голосоречевого аппарата. Характеристика голоса. Речевой слух.
Тема 4. Дыхание и голос. Повышение выносливости дыхания. Расширение диапазона голоса в пределах среднего регистра. Развитие его гибкости. Упражнения на развитие силы звука.
Тема 5. Опора звука. Регистры. Голосоведение.
Тема 6. Дикция. Навыки правильной, чистой и ясной речи. Упражнения и тексты на использование различных темпов речи.
Тема 7. Артикуляция звуков. Ударение в слове. Активизация опоры. Диапазон речевого голоса. Голосо-речевой тренинг.
Тема 8. Логика речи в словесном действии. Словесное действие – один из видов психологического действия. Сценическая речь в кукольном театре.
Тема 9. Логические паузы. Речевые такты. Интонирование знаков препинания. Отмена логических пауз на знаки препинания. Логическое ударение. Правила техники простых предложений.
Тема 10. Выразительное чтение. Интонация. Пауза. Темп. Ритм. Мелодика речи. Тембр голоса. Диапазон. Искусство тембрирования.
Тема 11. Выразительные средства голоса. Смена ритма. Высота звучания. Силы звука.
Тема 12. Темп. Динамика. Логический анализ текстов. Особенности чтения, произведения разных жанров.
Тема 13. Орфоэпия. Разбор литературных текстов. Чтение со сцены. Нормы современного литературного произношения в бытовой речи.
Тема 14. Работа над художественной прозой. Правила чтения сложных предложений. Рассказывание. Идея. Сюжет. Структура.
Тема 15. Рассказ по памяти. Рассказ-пояснение к произведению искусства. Рассказ из жизни замечательных людей. Пересказ художественного произведения. Импровизированный рассказ.
Тема 16. Работа над текстом. Работа над сценической речью. Подготовка учебного спектакля. Эмоциональность. Образность.
Тема 17. Особенности работы над стихотворным произведением. Выбор произведения.
Тема 18. Этапы работы: выбор произведения, чтение стихотворения, работа над пониманием текста, словарная работа, работа над грамматическим строем речи.
Тема 19. Релаксация и аутотренинг до и после публичных выступлений. Упражнения для снятия мышечного напряжения. Элементы артикуляционной гимнастики.
Тема 20. Подготовка к сценическим показам.

48. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орфоэпия ережелерін біледі және оларды өз бетінше мәтінмен жұмыс істеу кезінде қолданады;
2) сөзді логикалық құру заңдылықтарын біледі;
3) дыбыстың тыныс алу тірегін қоюды және ұстап тұруды біледі;
4) этюдтермен ұжымдық жұмыс істеуді ұйымдастыруды біледі;
5) этюдтегі пластикалық бейнені жасауды және іске асыруды біледі;
6) тіл-дауыс аппаратын дамытуға арналған тренингтер бойынша негізгі материалды біледі;
7) дауыс күші, сөздің қарқыны-ритмі, дауыс әуезділігінің эмоциялық қызметі түсініктерін біледі;
8) сергіту және дайындық кезінде тренинг дағдыларын қолданады;
9) қарқын-ритмнің ерекшеліктерінде және берілген шығармалардың өлең құрылымдарында бағдарлануды біледі;
10) тиісті мәнерде және тиісті эмоциялық күйде өлең түріндегі және прозалық мәтіндерді оқи алады.
49. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тыныс шыдамдылығын аттыру, дауыс диапазонын ортаңғы регистр шеңберінде кеңейту, оның икемділігін дамыту жұмыстары жалғастырылады;
2) дыбыс күшін дамытуға арналған жаттығулар меңгеріледі, өткен материалдарды жүйелі қайталау жалғастырылады, жаттығулардың саны кеңейтіледі;
3) парақтан сауатты оқу дағдыландырылады, білім алушының өз бетінше дайындаған мәтіндері оқылады және талданады;
4) қосымша тынысты дұрыс және жылдам алу дағдысы белсенді жаттықтырылады, жаттығуларда ойын элементтері қолданылады, тілдегі жеке кемшіліктерді жою бойынша сабақтар жалғастырылады, күрделендірілген дикциялық тіркестер мен мәтіндер мысалында тіл аппараты жаттықтырылады;
5) жаттықтыру мәтіндері көлемі жағынан ұлғайтылады, білім алушы таза және анық сөйлеуді мақал, жаңылтпаш және баяу, орташа, жылдам қарқында айтылуы күрделі арнайы іріктелініп алынған мәтіндерде жаттықтырады, дикциямен жұмыс орфоэпия, тыныс және дауыс, логикалық ережелерді білумен қатар үйлестіріледі;
6) әдеби материалмен практикалық жұмыста автордың стиліндегі ерекшеліктері, үзіндінің басты мағынасы жеткізу білігі, оқиғаларды логикамен бағалау, әрекеттерді тізбекке ретімен бөлу меңгеріледі, 10-15 жаңылтпаш, 8-10 өлең түріндегі және прозалық шығармалар меңгеріледі.
50. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Тіл техникасы. "Сахна тілінің техникасы" түсінігі.
3-тақырып. Дауыс-тіл аппаратының анатомиясы және физиологиясы. Дауыстың қасиеттері. Тілді есту қабілеті.
4-тақырып. Тыныс және дауыс. Дауыстың шыдамдылығын арттыру. Ортаңғы регистр шеңберінде дауыс диапазонын кеңейту. Оның иілгіштігін дамыту. Дауыс күшін дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Дыбыс тірегі. Регистрлер. Дауысты жүргізу.
6-тақырып. Дикция. Дұрыс, таза және анық сөйлеу дағдылары. Әртүрлі сөйлеу қарқынын қолдануға арналған жаттығулар мен мәтіндер.
7-тақырып. Дыбыстар артикуляциясы. Сөздегі екпін. Тіректі белсендіру. Сөйлеу дауысының диапазоны. Дауыс-тіл тренингі.
8-тақырып. Сөзбен әрекет етудегі сөйлеу логикасы. Сөзбен әрекет ету -психологиялық әсер етудің бір түрі. Қуыршақ театрындағы сахна тілі.
9-тақырып. Логикалық үзілістер. Сөйлеу тактілері. Тыныс белгілеріне екпін түсіру. Тыныс белгілеріндегі логикалық үзілістерді жою. Логикалық екпіндер. Жай сөйлемдер техникасының ережелері.
10-тақырып. Мәнерлеп оқу. Ырғақ. Үзіліс. Қарқын. Ритм. Тіл әуезділігі. Дауыс тембрі. Диапазон. Тембр ауыстыру өнері.
11-тақырып. Дауыстың мәнерлеу құралдары. Ритмді алмастыру. Дыбысталудың жоғарылығы. Дыбыс күші.
12-тақырып. Қарқын. Динамика. Мәтіндерді логикалық талдау. Әртүрлі жанрдағы шығармаларды оқудың ерекшеліктері.
13-тақырып. Орфоэпия. Әдеби мәтіндерді талдау. Сахнада тұрып оқу. Заманауи әдеби тіл нормаларының тұрмыстық тілде сақталуы.
14-тақырып. Көркем прозамен жұмыс. Күрделі сөйлемдерді оқу ережелері. Әңгімелеу. Идея. Желісі. Құрылымы.
15-тақырып. Есте сақтауы бойынша әңгімелеу. Өнер туындысын әңгімелеу-түсіндіру. Тамаша адамдардың өмірінен алынған әңгіме. Көркем шығарманы қайта айтып беру. Ойдан шығарылған әңгіме.
16-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Сахна тілімен жұмыс. Оқу спектаклін дайындау. Эмоциялылық. Бейнелілік.
17-тақырып. Өлең түріндегі шығармамен жұмыстың ерекшеліктері. Шығарманы таңдау.
18-тақырып. Жұмыс кезеңдері: шығарманы таңдау, өлеңді оқу, мәтінді түсіну бойынша жұмыс, тілдің грамматикалық құрылымымен жұмыс.
19-тақырып. Бұқаралық өнер көрсетудің алдында және одан кейінгі релаксация және аутотренинг. Бұлшық ет тырысуларын босатуға арналған жаттығулар. Артикуляциялық гимнастика элементтері.
20-тақырып. Сахналық көрсетілімдерге дайындық.

51. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает законы логического построения речи, способы их практического применения в работе над ролью;
2) владеет навыками самопроизвольной концентрации и расслабления;
3) применяет знания, навыки и умения, полученные на занятиях по сцеиической речи в самостоятельной работе над ролью;
4) знает способы воплощения актерского образа;
5) знает приемы освобождения от мышечных зажимов и релаксации;
6) знает основные выразительные средства театрального искусства;
7) знает основной комплекс упражнений для развития голосо-речевого аппарата;
8) знает понятия: темпоритм, сила голоса, искусство тембрирования;
9) владеет дикцией, мелодикой и тембрированием голоса;
10) умеет применять полученные знания при чтении монологов;
11) проводит тренинги по освоению основных элементов дыхательной и артикуляционой гимнастики.
52. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается тренировка артикуляционного аппарата на пройденном материале, закрепляются и совершенствуется навыки правильной, чистой и ясной речи;
2) расширяется круг упражнений и тренировочных текстов на развитие и укрепление среднего регистра, увеличивается количество упражнений и текстов на использование различных темпов речи;
3) продолжается обработка новых слов, анализируются тексты, взятые для тренировки дикции, голоса, орфоэпии, разбираются и отрабатываются литературные тексты, закрепляются нормы современного произношения в бытовой речи;
4) на материале прозаических произведений закрепляются навыки применения логических правил, продолжается знакомство с особенностями стихотворной, прозаической форм, определяются отличительные особенности прозаического и стихотворного текстов, ведется практическая работа над произведениями, осваиваются 10-15 скороговорок, 8-10 стихотворных и прозаических произведений, 2-4 монолога.
53. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тема 1. Вводное занятие. Повторение усвоенных тренингов.
Тема 2. Концентрация внимания. Свобода мышц.
Тема 3. Понятие "дыхание в жизни" и "дыхание на сцене".
Тема 4. Понятие "дыхательный аппарат". Высокое дыхание. Частое дыхание. Глубокое дыхание. Близкое дыхание.
Тема 5. Укрепление и активизация мышц дыхательно-голосовой опоры. Развитие носового дыхания. Работа над дыханием.
Тема 6. Понятие "вдох" и "добор". Фиксированный выдох. Длинный выдох. Упражнения на развитие и закрепление полученных навыков. Работа над театральными этюдами.
Тема 7. Правильная и активная работа органов артикуляции. Артикуляция. Упражнения на развитие и сохранения эластичности и подвижности органов артикуляции.
Тема 8. Постановка диафрагмального дыхания. Упражнения и тренировочные тексты на развитие и укрепление среднего регистра.
Тема 9. Голосоведение. Основное положение речевого аппарата. Начальные навыки фонации. Нахождение и использование резонаторов. "Закрытый звук". "Вывод звука".
Тема 10. Развитие слуха. Групповое звучание. Звучание по голосовым регистрам.
Тема 11. Расширение диапазона. Практические тренинги. "Тянущиеся" слова в диапазоне. "Подкидывание" звуков вверх, вниз.
Тема 12. Сила голоса. Понятие "сила голоса". Укрепление и развитие силы голоса.
Тема 13. Развитие нижнего и верхнего звучания. Упражнения на филирование слогов. Сила голоса актера. Работа над театральными этюдами.
Тема 14. Дикция – это базовый инструмент актера. Навыки правильной, чистой и ясной речи. Артикуляционная гимнастика. Работа над исправлением индивидуальных речевых недостатков на материале скороговорок.
Тема 15. Темпо-ритм речи. Понятие "темпо-ритм речи". Разучивание упражнений. Скороговорки. Спринтер. Упражнение и тексты на использование различных темпов речи. Работа над театральными этюдами.
Тема 16. Речь в движении. Сценическое движение и речь – это средство театрального воплощения произведения. Звучание голоса во время движения.
Тема 17. Комплексный тренинг. Повторение пройденных упражнений. Практика: комплексный набор упражнений от дыхания до искусства тембрирования.
Тема 18. Орфоэпия. Отработка новых слов. Анализ текстов. Тренировка дикции, голоса, орфоэпии. Разбор литературных текстов. Закрепление норм современного литературного произношения в бытовой речи.
Тема 19. Работа над текстом. Закрепление правил логических ударений. Работа над театральными этюдами.
Тема 20. Стихосложение. Системы стихосложения. Рифма. Способы рифмовки: парные, перекрестные, кольцевые, внутренние. Строфа. Белый стих. Вольный стих. Ритм и смысл. Работа над театральными этюдами.
Тема 21. Закрепление и проверка приобретенных знаний, умений и навыков. Участие в итоговом спектакле.

51. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тілдің логикалық құрылымы заңдылықтарын, оларды рөлмен жұмыс істеу кезінде практикада қолдануды біледі;
2) өз бетімен жүргізілетін назарды шоғырландыру және босаңсу дағдысын біледі;
3) сахна тілі сабақтарында рөлмен өз бетінше жұмыс істеу кезінде алған білім, білік және дағдыларын қолданады;
4) актерлік бейненің түрлену тәсілдерін біледі;
5) бұлшық ет тырысуларынан арылу және релаксация тәсілдерін біледі;
6) театр өнерінің негізгі мәнерлеу құралдарын біледі;
7) дауыс-тіл аппаратын дамытуға арналған жаттығулардың негізгі кешенін біледі;
8) қарқын-ритм, дауыс күші, тембрлеу өнері түсініктерін біледі;
9) дауыс дикциясын, әуезділігін және тембрлеуді біледі;
10) алған білімдерін монолог оқу кезінде қолданады;
11) тыныс алу және артикуляциялық гимнастиканың негізгі элементтерін меңгеру бойынша тренингтер жүргізеді.
52. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) өткен материалдарда артикуляциялық аппаратты жаттықтыру жалғастырылады, дұрыс, таза және анық сөйлеу дағдылары бекітіледі және жетілдіріледі;
2) ортаңғы регистрді дамытуға және бекітуге арналған жаттығулар мен жаттықтыру мәтіндерінің көлемі кеңейтіледі, сөйлеудің әртүрлі қарқындарын қолдануға арналған жаттығулардың саны артады;
3) жаңа сөздерді пысықтау жалғастырылады, дикцияны, дауысты, орфоэпияны жаттықтыру үшін алынған мәтіндер талданады, әдеби мәтіндер талданады және пысықталады, заманауи тіл нормалары тұрмыстық тілде бекітіледі;
4) прозалық шығармалар материалында логикалық ережелерді қолдану дағдысы бекітіледі, өлең, проза формаларының ерекшеліктерімен танысу жалғастырылады, прозалық және өлең мәтіндерін ерекшелейтін өзгешіліктерімен танысу жалғастырылады, шығармалармен практикалық жұмыс жүргізіледі, 10-15 жаңылтпаш, 8-10 өлең және прозалық шығармалар, 2-4 монолог меңгеріледі.
53. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Меңгерілген тренингтерді қайталау.
2-тақырып. Назарды шоғырландыру. Бұлшық еттердің еркіндігі.
3-тақырып. "Өмірдегі тыныс" және "Сахнадағы тыныс" түсініктері.
4-тақырып. "Тыныс алу аппараты" түсінігі. Жоғарғы тыныс. Жиі тыныс. Терең тыныс. Жақын тыныс.
5-тақырып. Тыныс-дауыс тірегінің бұлшық еттерін бекіту және белсендіру. Мұрынмен тыныс алуды дамыту. Тыныс алумен жұмыс.
6-тақырып. "Тыныс алу" және "Тынысты қосымша толықтырып алу" түсінігі. Фиксациялық тыныс шығару. Ұзақ тыныс шығару. Алған дағдыларын дамытуға және бекітуге арналған жаттығулар. Театрландырылған этюдпен жұмыс.
7-тақырып. Артикуляция мүшелерінің дұрыс және белсенді жұмысы. Артикуляция. Артикуляциялық мүшелердің созылғыштығын және қозғалғыштығын дамытуға және сақтауға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Диафрагмалық тынысты қою. Ортаңғы регистрді дамытуға және бекітуге арналған жаттығулар және жаттықтыру мәтіндері.
9-тақырып. Дауысты жүргізу. Тіл аппаратының негізгі қалпы. Фонацияның алғашқы дағдылары. Резонаторларды табу және қолдану. "Жабық дыбыс". "Дыбысты шығару".
10-тақырып. Есту қабілетін дамыту. Топтық дыбысталу. Дауыс регистрлері бойынша дыбысталу.
11-тақырып. Диапазонды кеңейту. Практикалық тренингтер. Диапазондағы "созылмалы" сөздер. Дауыстарды жоғары, төмен "лақтыру".
12-тақырып. Дауыс күші. "Дауыс күші" түсінігі. Дауыс күшін бекіту және дамыту.
13-тақырып. Төменгі және жоғарғы дыбысталуды дамыту. Буындарды созуға (филирование) арналған жаттығулар. Актер дауысының күші. Театр этюдтерімен жұмыс.
14-тақырып. Дикция - бұл актердің негізгі құралы. Дұрыс, таза және анық сөйлеу дағдылары. Артикуляциялық гимнастика. Жаңылтпаштар материалында жеке тіл кемшіліктерін түзету бойынша жұмыс.
15-тақырып. Тілдің қарқыны-ритмі. "Тілдің қарқыны-ритмі" түсінігі. Жаттығуларды жаттау. Жаңылтпаштар. Спринтер. Әртүрлі сөйлеу қарқынын қолдануға арналған жаттығулар мен мәтіндер. Театр этюдтерімен жұмыс.
16-тақырып. Қозғалыс кезіндегі сөз. Сахна қозғалысы және тілі -шығарманың театрлық түрлендіру құралы. Қозғалыс кезіндегі дауыстың дыбысталуы.
17-тақырып. Кешенді тренинг. Өткен жаттығуларды қайталау. Практика: тыныс алудан бастап тембр өнеріне дейінгі жаттығулар жиынтығының кешені.
18-тақырып. Орфоэпия. Жаңа сөздерді пысықтау. Мәтіндерді талдау. Дикцияны, дауысты, орфоэпияны жаттықтыру. Әдеби мәтіндерді талдау. Заманауи әдеби тілдің нормаларын тұрмыстық тілде бекіту.
19-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Логикалық екпіндердің ережесін бекіту. Театр этюдтерімен жұмыс.
20-тақырып. Өлең құрылысы. Өлең құрылысының жүйесі. Ұйқас. Ұйқастыру тәсілдері: қосарланған, айқасқан, айналмалы, ішкі. Строфа. Ұйқассыз өлең. Еркін өлең. Ритм және мағынасы. Театр этюдтерімен жұмыс.
21-тақырып. Алған білім, білік және дағдыларын бекіту және тексеру.

54. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основной комплекс упражнений для развития голосо-речевого аппарата;
2) знает понятие "речь в движении";
3) владеет дикцией, мелодикой, тембрированием голоса и речью в движении;
4) применяет полученные навыки при диалогическом общении с парнером по сцене;
5) передает эмоциональную окраску от имени своего персонажа;
6) воспринимает и реагирует на эмоции своего партнера по сцене;
7) применяет начальные навыки сценического движения.
55. Программные требования в профориентационном классе:
1) продолжается самостоятельная работа обучающегося во время артикуляционных разминок и дыхательных упражнений, используются различные темпы, труднопроизносимые тексты;
2) вырабатываются навыки четкого произношения согласных, устойчивого интонирования;
3) закрепляются навыки применения логических правил, обучающийся учйтся находить верную форму общения со зрителем на основе знания характера литературного произведения, воздействовать, словом на своего слушателя;
4) ведется практическая работа над стихотворными произведениями, вырабатывается умение донести до слушателя идейный замысел автора, не нарушая сложной поэтической формы. осваиваются 10-15 скороговорок, 10-15 стихотворных и прозаических произведений, 6-10 монологов.
56. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тема 1. Введение. Беседа о правилах поведения, гигиене голоса. Техника безопасности.
Тема 2. Анатомия и физиология голосо-речевого аппарата. Характеристика голоса. Речевой слух.
Тема 3. Дыхание. Опора звука. Начало звука. Голосоведение. Работа над дыханием. Высокое дыхание. Частое дыхание. Глубокое дыхание. Близкое дыхание. Фонационное дыхание, его типы.
Тема 4. Голосо-речевой аппарат и гигиена голоса. Теория голосособразования. Свободное звучание и "центр голоса".
Тема 5. "Внутренняя" и "внешняя" техника речи. Тренинги для развития дыхания. Тренировка речи в состоянии мышечного покоя и эмоционального возбуждения.
Тема 6. "Опора звука". Практические занятия по освоению смешанно- диафрагмального типа дыхания.
Тема 7. Упражнения на беззвучном и звучащем выдохе. Носовое дыхание: быстрый вдох – длинный выдох.
Тема 8. Резонаторы и регистры. Резонирование. Основы резонаторного звучания. Дыхательная гимнастика. Сонорные и взрывные согласные в речевом тренинге.
Тема 9. Диапазон. Речевые регистры. Понятие звуковысотного диапазона. Определение и разработка речевых регистров.
Тема 10. Сила голоса. Упражнения на силу голоса. Междометия в работе над голосом. Движение голоса по звуковысотному и динамическому диапазону. Звучание голоса в координации с физическими действиями и движениями.
Тема 11. Артикуляция. Артикуляционная гимнастика. Разработка артикуляционного аппарата.
Тема 12. Освоение точного произношения согласных в изолированном виде. Тренировка "уплотненного" произношения рядом стоящих согласных. Наиболее распространенные недостатки дикции и способы их устранения. Серия упражнений, тренирующихся четкое произношение отдельных звуков речи.
Тема 13. Дикция. Дикционные упражнения. Тренировка правильного, четкого произносения звуков речи, слов. Дикционная тренировка сложных артикуляционных сочетаний.
Тема 14. Практические тренинги для развития дикции. Скороговорки.
Тема 15. Скорость в речи. Темпо-ритм речи. Быстрая и медленная речь. Дикционная тренировка в разнообразном темпо-ритме. Актерское оправдание заданной скорости звучания.
Тема 16. Снятие мышечных зажимов в области речеобразования. Укрепление дыхательной мускулатуры.
Тема 17. Навыки фонационного дыхания. Короткий вдох. Долгий выдох. Дыхательная гимнастика.
Тема 18. Осанка. Упражнения на укрепление мышц спины и брюшного пресса. Исправление. Постановка осанки. "Выстраивание" позвоночника. Практические упражнения.
Тема 19. Скороговорки. Скороговорки собственного сочинения. Дикционная тренировка на основе скороговорок. Рассказ из скороговорок.
Тема 20. Искусство речи с применением мизансцен. Понятие "мизансцена".
Тема 21. Словесное действие – наивысший вид психологического действия. Эмоциональное воздействие на слушателей посредством активного словесного действия.
Тема 22. Речь в движении. Свободное владение голосом во время движения. Двигательные упражнения. Комплексный тренинг. Комплексный набор упражнений от дыхания до речи в движении.
Тема 23. Навыки актерского мастерства. Тембр голоса. Мимика. Пластика. Жесты.
Тема 24. Средства логической выразительности. Логика сценической речи.
Тема 25. Работа с текстом. Работа над художественной прозой. Принципы искусства художественного слова.
Тема 26. Понятие жанровых особенностей произведения, стиля автора. Понятие подтекста, интонации рассказывания. Увлеченность, заинтересованность, живое переживание – обязательное условие успеха чтения. Требования к выбору произведения художественной прозы.
Тема 27. Особенности работы над стихотворными произведениями. Отличие стихотворной речи от прозаической речи. Ритм. Размер стиха. Средства повышения стихотворной выразительности – переносы, инверсии, изохронность. Применение полученных навыков в работе со стихотворным произведением.
Тема 28. Рифмы и ее значение. Строфы и ее виды. Основные поэтические жанры и формы. Тренинг с использованием сложных скороговорок.
Тема 29. Массовые мизансцены. Диалоги.
Тема 30. Релаксационная гимнастика. Профилактика расстройств рече-голосового аппарата. Развитие голоса в динамике.
Тема 31. Заключительное занятие. Закрепление и совершенствование умений, знаний, навыков по сценической речи.

54. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс-тіл аппаратын дамытуға арналған жаттығулардың негізгі кешенін біледі;
2) "қозғалыс кезіндегі тіл" түсінігін біледі;
3) дауыс дикциясы, әуезділігі, тембрі және қозғалыс кезінде сөйлеуді біледі;
4) сахнадағы серіктесімен диалог арқылы араласу кезінде алған дағдыларын қолданады;
5) өзінің кейіпкерінің атынан эмоциялық бояуды жеткізеді;
6) сахнадағы өзінің серіктесінің эмоциясын қабылдайды және сезінеді;
7) сахна қозғалысының алғашқы дағдыларын қолданады.
55. Бейіндік сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) артикуляциялық сергітулер мен тыныс алу жаттығуларын орындау кезінде білім алушының өз бетінше жұмысы жалғастырылады, әртүрлі қарқындар, айтуға күрделі мәтіндер пайдаланылады;
2) дауыссыздарды анық айту, тұрақты ырғақтау дағдылары қалыптасады;
3) логикалық ережелерді қолдану дағдысы бекітіледі, білім алушы әдеби шығарманың сипатын білу негізінде көрерменмен араласудың дұрыс түрін табуды, сөзімен тыңдарманға әсер етуді үйренеді;
4) өлең түріндегі шығармамен практикалық жұмыс жүргізіледі, тыңдарманға автордың идеялық түпкі ойын поэтикалық формасын бұзбай жеткізу білігі пысықталады, 10-15 жаңылтпаш, 10-15 өлең түріндегі және прозалық шығармалар, 6-10 монолог меңгеріледі.
56. Бейіндік сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Өзін ұстау ережелері, дауыс гигиенасы туралы әңгіме. Қауіпсіздік техникасы.
2-тақырып. Дауыс-тіл аппаратының анатомиясы және физиологиясы. Дауыстың қасиеттері. Сөзді есту қабілеті.
3-тақырып. Тыныс. Дыбыс тірегі. Дыбыстың басталуы. Дауысты жүргізу. Тыныспен жұмыс. Жоғарғы тыныс. Жиі тыныс. Терең тыныс. Жақын тыныс. Фонациялық тыныс, оның түрлері.
4-тақырып. Дауыс-тіл аппараты және дауыс гигиенасы. Дауыс құрау теориясы. Еркін дыбысталу және "дауыс орталығы".
5-тақырып. Тілдің "ішкі" және "сыртқы" техникасы. Тынысты дамытуға арналған тренингтер. Бұлшық еттердің тыныштық қалпында және эмоциялық қозу қалпында тілді жаттықтыру.
6-тақырып. "Дыбыс тірегі". Тыныстың аралас-диафрагмалық түрін меңгеру бойынша практикалық сабақтар.
7-тақырып. Дыбыссыз және дыбыспен тыныс шығаруға арналған жаттығулар. Мұрынмен тыныс алу: жылдам тыныс алу - тынысты ұзақ шығару.
8-тақырып. Резонаторлар және регистрлер. Жаңғырту. Резонаторлық дыбысталу негіздері. Тыныс алу гимнастикасы. Тіл тренингіндегі үнді және үзілмелі дауыссыздар.
9-тақырып. Диапазон. Тіл регистрлері. Жоғары дыбысты диапазон түсінігі. Тіл регистрлерін анықтау және әзірлеу.
10-тақырып. Дауыс күші. Дауыс күшіне арналған жаттығулар. Дауыспен жұмыс істеу кезіндегі одағай. Дауыстың дыбыс жоғарылығы және динамикалық диапазон бойымен қозғалуы. Дауыстың физикалық әрекеттермен және қозғалыстармен үйлесе отырып дыбысталуы.
11-тақырып. Артикуляция. Артикуляциялық гимнастика. Артикуляциялық аппаратты әзірлеу.
12-тақырып. Оқшауланған түрде дауыссыздарды нақты айтуды меңгеру. Жанында тұрған дауыссыздарды "тығыздап" айтуды жаттықтыру. Дикцияның жиірек кездесетін кемшіліктері және оларды жою тәсілдері. Сөздің жеке дыбыстарын анық айтуды жаттықтыратын жаттығулар сериясы.
13-тақырып. Дикция. Дикциялық жаттығулар. Тілдің, сөздің дыбыстарын дұрыс, анық айтуды жаттықтыру. Күрделі артикуляциялық тіркестерді дикциялық жаттықтыру.
14-тақырып. Дикцияны дамытуға арналған практикалық тренингтер. Жаңылтпаштар.
15-тақырып. Сөйлеудегі жылдамдық. Тілдің қарқыны-ритмі. Жылдам және баяу сөйлеу. Әртүрлі қарқын-ритмдегі дикциялық жаттығулар. Дыбысталу жылдамдықты актерлік ақтау.
16-тақырып. Сөз құрау аймағындағы бұлшық ет тырысуларын босату. Тыныс алу бұлшық еттерін бекіту.
17-тақырып. Фонациялық тыныс алу дағдылары. Қысқа тыныс алу. Ұзақ тыныс шығару. Тыныс алу гимнастикасы.
18-тақырып. Дене мүсіні. Арқа және құрсақ тығыршығы бұлшық еттерін бекітуге арналған жаттығулар. Түзету. Дене мүсінін қою. Омыртқаны "сапқа тұрғызу". Практикалық жаттығулар.
19-тақырып. Жаңылтпаштар. Өзінің ойдан шығарған жаңылтпаштары. Жаңылтпаш негізіндегі дикциялық жаттығулар. Жаңылпаштардан құралған әңгіме.
20-тақырып. Мизансценаларда қолданатын сөз өнері. "Мизансцена" түсінігі.
21-тақырып. Сөзбен әрекет ету - психологиялық әрекеттің ең жоғарғы түрі. Белсенді сөзбен әрекет ету арқылы тыңдарманға эмоциялық әсер ету.
22-тақырып. Қимыл кезіндегі сөз. Қимылдау кезінде дауысты еркін игеру. Тыныс алу жаттығулары. Кешенді тренинг. Тыныс алудан бастап қимылдау кезіндегі сөзге дейінгі жаттығулар кешенінің жиынтығы.
23-тақырып. Актерлік шеберлік дағдылары. Дауыс тембрі. Мимика. Пластика. Ым.
24-тақырып. Логикалық мәнерлеу құралдары. Сахна тілі логикасы.
25-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Көркем прозамен жұмыс. Көркем сөз өнерінің қағидаттары.
26-тақырып. Шығарманың жанрлық ерекшеліктері, автордың стилі туралы түсінік. Мәнмәтін, әңгімелеудің екпіні түсініктері. Әуестенушілік, қызығушылық, шынайы сезіну - оқудың табысты болуының міндетті шарты. Көркем прозалық шығармаларды іріктеуге қойылатын талаптар.
27-тақырып. Өлең түріндегі шығармалармен жұмыстың ерекшеліктері. Ритм. Өлеңнің өлшемі. Өлеңнің мәнерлігін арттыратын құралдар - тасымалдау, инверсия, изохрондылық. Алған дағдыларын өлең түріндегі шығармалармен жұмыс істеу кезінде қолдану.
28-тақырып. Өлең ұйқастары және олардың маңынасы. Шумақ және оның түрлері. Негізгі поэтикалық жанрлар мен формалар. Күрделі жаңылтпаштар қолданылатын тренинг.
29-тақырып. Бұқаралық мизансценалар. Диалог.
30-тақырып. Релаксациялық гимнастика. Тіл-дауыс аппаратындағы ауытқулардың алдын-алу. Дауысты динамикада дамыту.
31-тақырып. Қорытынды сабақ. Сахна тілі бойынша білім, білік, дағдыларын бекіту және жетілдіру.

57. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятие искусство речи с применением мизансцен;
2) знает комплекс упражнений для развития голосо-речевого аппарата;
3) умеет вести речь в движении;
4) применяет полученные навыки сценического движения;
5) работает по выстроенным мизансценам;
6) умеет произносить выученный текст;
7) использует элементарные азы актерского мастерства;
8) применяет полученные навыки для участия в спектакле.
58. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) технику безопасности на занятиях сценической речи;
1) анатомию и физиологию речевого аппарата;
2) теорию голосообразования;
3) определения физиологического и фонационного дыхания;
4) приемы укрепления и совершенствования свободного звучания, опоры, полетности звука на более сложных упражнениях;
5) приемы воспитания навыка снятия мышечного напряжения с голосо-речевого аппарата при эмоционально-экспрессивной речи;
6) приемы обучения умению пользоваться силой звука, как выразительным средством речи;
7) упражнения для исправления дикционных недостатков и неорганических дефектов речи;
8) упражнения для совершенствования работы артикуляционного аппарата.
Выпускник умеет:
1) выполнять упражнения для укрепления и совершенствования глубокого дыхания со звуком на упражнения, связанных с движением тела;
2) самостоятельно разбирать несложный текст;
3) самостоятельно разучивать произведения (стихотворение, отрывки из произведений казахских, русских и зарубежных авторов);
4) создавать художественный образ;
5) передавать авторский замысел произведения с помощью органического сочетания слова и движения;
6) грамотно произносить текст в исполняемых произведениях, ярко, эмоционально исполнять произведения;
7) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложных произведений;
8) применять теоретические знания в исполнительской практике;
9) анализировать исполняемые произведения;
10) пользоваться средствами логической выразительности;
11) пользоваться силой звука, как выразительном средством речи;
12) выполнять упражнения для воспитания навыка "сравнивания" регистров;
13) применять средства логической выразительности в работе над стихотворением.
У выпускника сформированы навыки:
1) использования исполнительских средств выразительности;
2) слухового контроля и управления процессом исполнения;
3) теоретического анализа исполняемых произведений;
4) самостоятельного выбора, разбора, исполнения и накопления репертуара;

57. Бейіндік сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпты оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мизансценалар қолданылатын тіл өнері түсінігін біледі;
2) дауыс-тіл аппаратын дамытуға арналған жаттығулар кешенін біледі;
3) қимыл кезінде сөйлей алады;
4) сахна қозғалысы бойынша алған дағдыларын қолданады;
5) белгіленген мизансценалар бойынша жұмыс істейді;
6) жаттаған мәтінді айта алады;
7) актерлік шеберліктің қарапайым ережелерін қолданады;
8) спектакльге қатысу үшін алған дағдыларын қолдана алады.
58. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) сахна тілі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасын;
1) тіл аппаратының анатомиясын және физиологиясын;
2) дауыс құрау теориясын;
3) физиологиялық және фонациялық тынысты анықтауды;
4) күрделірек жаттығуларда дыбыстың еркін дыбысталуын, тірегін, қалықтауын бекіту және жетілдіру тәсілдерін;
5) эмоциялық-экспрессивті сөйлеу кезінде дауыс-тіл аппаратынан бұлшық ет қысымдарын босату дағдыларын тәрбиелеу тәсілдерін;
6) тілдің мәнерлеу құралы ретінде дыбыс күшін қолдану білігіне оқыту тәсілдерін;
7) дикциялық кемшіліктерді және тілдегі бейорганикалық кемшіліктерді түзетуге арналған жаттығуларды;
8) артикуляциялық аппарат жұмысын жетілдіруге арналған жаттығуларды біледі.
Түлек:
1) дене қозғалысына байланысты жаттығуларда дыбыс шығарып, терең тыныс алуды бекітуге және жетілдіруге арналған жаттығуларды орындайды;
2) жеңіл мәтінді өз бетінше талдайды;
3) шығармаларды өз бетінше жаттайды (қазақ, орыс және шетел авторларының өлеңдері, үзінділері);
4) көркемдік бейнені құрайды;еғ
5) сөз бен қозғалысты органикалық үйлестірудің көмегі арқылы шығарманың авторлық ойын жеткізеді;
6) орындалатын шығармалардағы мәтінді сауатты айтады, шығарманы анық, эмоциямен орындайды;
7) жеңіл шығрамаларды жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңеді;
8) орындаушылық практикада теориялық білімдерін қолданады;
9) орындалатын шығармаларды талдайды;
10) логикалық мәнерлеу құралдарын қолданады;
11) тілдің мәнерлеу құралы ретінде дыбыс күшін қолдана алады;
12) регистрлерді "салыстыру" дағдысын тәрбиелеуге арналған жаттығуларды орындайды;
13) өлеңмен жұмыс істеу кезінде логикалық мәнерлеу құралдарын қолдана алады.
Түлекте:
1) мәнерлеудің орындаушылық құралдарын қолдану;
2) естуді бақылау және орындау процесін басқару;
3) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жүргізу;
4) репертуарды өз бетінше іріктеу, талду, орындау және жинақтау;

5) исполнения отрывков из произведений казахских, русских, зарубежных авторов;
7) исполнительской практики, публичных сольных выступлений;
8) творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
59. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения в театральном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, экзамена.
60. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс упражнений), во втором полугодии: контрольная работа (комплекс упражнений);
2) 2 класс – в первом полугодии: контрольная работа (скороговорки наизусть), во втором полугодии: зачет (стихотворные тексты наизусть);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (стихотворный текст наизусть), во втором полугодии: экзамен (стихотворный, прозаический тексты наизусть);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (стихотворение в прозе), во втором полугодии: экзамен (чтение стихотворных текстов и монолога наизусть);
5) профориентационный класс – в первом полугодии: контрольная работа (чтение стихотворения в прозе), во втором полугодии: зачет (чтение наизусть монолога).
61. При оценке работы обучающегося педагог учитывает такие параметры, как демонстрация обучающимся должного уровня владения голосовым аппаратом, полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения.
62. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – дикционная культура, соблюдение орфоэпических законов, логики речи; выразительное, богатое интонационно, точное, эмоциональное чтение произведений различных жанров в соответствии с этапами освоения программы, донесение авторской задачи, подтекста;
2) оценка "4" "хорошо" – частично правильное использование элементов техники, логики речи, некоторая зажатость в исполнении, но с донесением логики авторской мысли, элементами интонационной выразительности; видимая возможность дальнейшего развития;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – обучающийся плохо владеет элементами техники речи, словесного действия, недостаточно работает над собой, не держит сценическую задачу, не умеет пользоваться объектами внимания, говорит неэмоционально;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невозможность выполнить поставленные задачи по технике, орфоэпии, логическому разбору, культуре речи и искусству звучащего слова в результате регулярного невыполнения заданий, недисциплинированности, пропуска занятий без уважительных причин;

5) қазақ, орыс, шетел авторларының шығармаларынан үзінділерді орындау;
7) орындаушылық практика, көпшілік алдында жеке өнер көрсету;
8) шығармашылық қызметі дағдысы қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
59. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Театрлық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ, емтихан түрінде іске асырылады.
60. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаттығулар кешені), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаттығулар кешені);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаңылтпаштарды жатқа айту), екінші жартыжылдықта: сынақ (өлең мәтінін жатқа айту);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (өлең мәтінін жатқа айту), екінші жартыжылдықта: емтихан (өлең, прозалық мәтінді жатқа айту);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (проза түріндегі өлең), екінші жартыжылдықта: емтихан (өлең мәтінін және монологты жатқа оқу);
5) бейіндік сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (проза түріндегі өлеңді оқу), екінші жартыжылдықта: сынақ (монологты жатқа оқу).
61. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог білім алушының дауыс аппаратын тиісті деңгейде көрсетуі, шығарманың көркемдік бейнесін толық және нақты ашуы.
62. Бағалау өлшемдері:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - дикциялық мәдениетті, орфоэпиялық заңдылықтарды, тіл қисынын сақтауы; бағдарламаны игеруінің кезеңдеріне сәйкес әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп, ырғағы мол, нақты, эмоциямен оқуы, автордың алға қойған міндеттерін, мәнмәтінді жеткізуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техника элементтерін, тіл қисынын жартылай сақтауы, біраз қысылып орындауы, автордың ойының қисынымен, ырғақтық мәнерлеу элементтерімен жеткізуі; әрі қарай даму мүмкіндігін көрсетуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - білім алушының тіл техникасының элементтерін, сөзбен әрекет етуді төмен меңгеруі, өзімен жұмыс істеуі жеткіліксіз, сахна міндеттерін орындамауы, назар аудару нысандарын қолдана алмайды, әсерсіз сөйлейді;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - техника, орфоэпия, қисынды талдау, тіл мәдениеті және дыбысталған сөз өнері бойынша қойылған миіндеттерді орындай алмауы;

5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 66
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Сыбызғы" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Сыбызғы" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Сыбызғы".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, вибрафон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
2) Баян-Ульгийский аймақ – регион Монголии;
3) традиция – элементы социального и культурного наследия, передающиеся от поколения к поколению и сохраняющиеся в определенных обществах и социальных группах в течение длительного времени;
4) диапазон – общий объем звукоряда, выражающийся в расстоянии от самого нижнего до самого верхнего звука;
3) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
6) кюй – инструментальная пьеса, глубокая по содержанию и отточенной форме, со сложным ритмом и развитой мелодикой, которые отражают некоторые жанровые черты и определенную логику музыкального звучания;
7) темп – скорость движения, частота пульсирования метрических долей;
8) лад – совокупность звуков, которые на основе родства между ними объединены в систему, имеющую тонику;
9) мелизмы – украшения, часто применяющиеся мелодические фигуры, из которых одни обозначаются особыми условными знаками, другие же мелкими нотами;
10) метр – периодически повторяющаяся последовательность акцентируемых и не акцентируемых равных по длительности отрезков времени;
11) пентато́ника – пятиступенная интервальная система, звуки которой располагаются по чистым квинтам и (или) квартам;
12) ритм – организованная последовательность звуков одинаковой или различной длительности;
13) беглость пальцев – одно из главных достоинств музыканта, показатель его опытности и мастерства;
14) тотемное животное – священное животное клана (рода), кровь которого символизирует единство клана, единение его со своим божеством.
15) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;

5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
66-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Сыбызғы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Сыбызғы" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сыбызғы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
2) Баян-Өлгей аймағы - Моңғолия аймағы;
3) дәстүр - ұзақ уақыт бойы белгілі қоғамдардағы және әлеуметтік топтардағы ұрпақтан ұрпаққа берілетін және сақталатын әлеуметтік және мәдени мұраның элементі;
4) диапазон - адамның немесе қандай да бір музыкалық аспаптың дауысындағы ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбыстың көлемі;
5) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе ән айту кезінде дыбыстарды шығару, туғызу;
6) күй - мазмұны жағынан терең және формасы байынша шыңдалған, кейбір жанрлық сипаттарды, сондай-ақ музыкалық дыбысталудың белгілі бір қисынын көрсететін, күрделі ритмі бар және әуезділігі дамыған аспаптық пьеса;
7) қарқын - қозғалыс жылдамдығы, метрикалық бөліктердің қағысының жиілігі;
8) лад - арасындағы туыстыққа негізделген жүйеге біріктірілген, тоникасы бар дыбыстар жиынтығы;
9) мелизм - әшекейлеу, жиі қолданатын әуендік фигуралар, олардың бірі ерекше шартты белгілермен, басқалары ұсақ ноталармен белгіленеді;
10) метр - акцент қойылатын және акцент қойылмайтын ұзақтығы тең болатын уақыт бөліктерінің жүйелі қайталанатын тәртібі;
11) пентатоника - барлық дыбыстары таза квинтаның және (немесе) квартаның бойында орналасқан бес сатыдан тұратын аралық жүйе;
12) ритм -ұзақтықтары бірдей немесе әртүрлі болатын дыбыстардың ұйымдасқан тәртібі;
13) саусақтардың жүйріктілігі - музыканттың басты жетістіктерінің бірі және оның тәжірибелігі мен шеберлігінің көрсеткіші;
14) тотемдік жануарлар - рулық қауымның киелі жануары, оның қаны рулық қауымның бірлігін, оның өз құдіретпен ұласуын білдіреді;
15) үшдыбыстылық - терциялар бойында орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;

16) народная песня – музыкально-поэтический жанр фольклора, наиболее распространенный вид народной музыки, продукт коллективного устного творчества.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на инструменте сыбызғы.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение игре на инструменте сыбызғы;
2) обучение основам музыкальной грамоты;
3) овладение основными исполнительскими приемами игры на инструменте;
4) освоение основ традиций национального искусства, особенностей исполнительских разновидностей кюевого мастерства разных школ;
5) освоение сыбызговых традиций;
6) обучение выразительному исполнению произведений различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров;
7) приобретение технических знаний, умений и навыков, необходимых для творческой деятельности.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувства ритма, музыкальной памяти, творческого воображения, артистических способностей обучающихся;
2) развитие образного мышления, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки;
3) развитие познавательного интереса к народной музыке через приобретение знаний о музыке;
4) воспитание у обучающегося культуры сольного и ансамблевого музицирования на инструменте сыбызғы.
Воспитательные:
1) воспитание интереса к музыкальному искусству, художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение;
3) освоение лучших образцов народного творчества, отечественных, мировых культурных ценностей и традиций;
4) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на инструменте сыбызғы – пять лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом.
Для обучающихся, не закончивших общее среднее образование, но планирующих поступление в организации технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на инструменте сыбызғы, научиться исполнять обработки казахских, русских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.

16) халық әні - фольклордың музыкалық-поэтикалық жанры, халықтық музыканың барынша көп тараған түрі, ұжымдық ауызша шығармашылықтық жемісі.
3. Бағдарламаның мақсаты: сыбызғы аспабында ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) сыбызғы аспабында ойнауды үйрету;
2) музыкалық сауаттың негіздеріне оқыту;
3) аспапта ойнаудың негізгі орындаушылық тәсілдерін меңгеру;
4) ұлттық өнер дәртүрлерінің негіздерін, әртүрлі мектептердің күйшілік шеберліктерінің әртүрлі орындаушылық ерекшеліктерін меңгеру;
5) сыбызғы дәстүрін меңгеру;
6) мазмұны жағынан әртүрлі музыкалық-көркемдік, әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларды мәнерлеп орындауға үйрету;
7) шығармашылық қызметке қажетті техникалық білім, білік және дағдыларды алу.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық оайлауын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, орындаушылық жігер мен ұстанымды дамыту;
3) музыка туралы алған білімдері арқылы халықтық музыкаға деген танымдық қызығушылықты дамыту;
4) білім алушының сыбызғы аспабында жеке және ансамбльде музыка ойнау мәдениетін тәрбиелеу.
Тәрбиелік:
1) музыканы түсініп қабылдау негізінде музыка өнеріне деген қызығушылықты, көркемдік талғамды, орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
2) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдай білуді тәрбиелеу;
3) халық шығармашылығының озық үлгілерін, отандық және әлем мәдениетінің құндылықтарын, дәстүрлерін меңгеру;
4) білім алушының бойында кәсіби оқуын жалғастыруға деген оң уәждемесін қалыптастыру.
5. Балаларды сыбызғы аспабында ойнауға оқыту мерзімі - бес-жеті жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша Бағдарламаны меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарлама сыбызғы аспабында ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайландырылған классикалық шығармаларын үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.

8. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на инструменте сыбызғы, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения приемами игры на инструменте сыбызғы в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
13. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
14. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
15. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков игры на сыбызғы, творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
16. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:

8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың сыбызғы аспабында ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге жалпы бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама болашақ кәсіпқой музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі сызыбғы аспабында ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
13. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
14. Бағдарлама музыкалық дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
15. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) білім алушының музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін сыбызғы аспабында ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды меңгеруіне;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуына;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын білім алушының меңгеруіне;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуына;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы кәсіптік білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
16. Психологиялық-педагогикалық қолдау:

1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи обучающемуся в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержка обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
17. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских навыков и умений осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями. Музыкальное воспитание и развитие основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
18. Основная практическая задача коллективного музицирования – формирование специальных ансамблевых навыков игры, которые предполагают умение слушать звучание ансамбля, ощутить единый ритмический пульс, играть согласованно и художественно в изменчиво гибком ритме, совместно исполнять, взаимодействовать с участниками ансамбля.
19. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений и навыков.
20. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
21. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который способствует музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;

1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей білім алушының өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыларға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
17. Білім алушыларға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады. Музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
18. Ұжымдық музыка ойнаудың негізгі практикалық міндеттері - ансамбльдің дыбысталуын ести білу, бірыңғай ритмикалық қағысты сезіну, өзгермелі икемді ритмде келісілген түрде және көркем ойнау, бірге орындау, ансамбльдің қатысушыларымен өзара әрекеттесу сияқты ансамбльде ойнаудың арнайы дағдыларын қалыптастыру.
19. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне меңгерілген арнайы білім, білік және дағдыларына қол жеткізуге бағытталған.
20. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастыруға деген тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелері;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
21. Оқу материалын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік бере отырып,білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына ықпал етеді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушының музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;

60. Искусство игры на сыбызғы было развито еще в девятнадцатом веке в регионах Восточного и Западного Казахстана, где сформировались собственные исполнительские традиции.
61. В казахской инструментальной музыкальной культуре важнейшую часть художественного наследия составляют кюи для сыбызғы. Генетические корни кюев берут свое начало в глубине веков. Историю происхождения подтверждают легенды и музыкальные особенности кюев.
62. Исторические, политические и социальные изменения в кочевой цивилизации 19 века привели традицию сыбызгового искусства к застою.
63. Сыбызговые кюи используются в обрядовых традициях казахского народа, в свадебном и похоронном обрядах. Легенды сыбызговых кюев связаны с охотничьей жизнью.
64. Сыбызговые кюи обычно двухголосные: один голос извлекается из инструмента, второй представляет горловой звук самого музыканта-исполнителя. Нужно было освоить технику одновременного исполнения двух голосов.
65. Система изучения предмета "Сыбызғы" осуществляется через освоение восточно-казахстанской, западно-казахстанской, баян-ульгийской и башкирской школ, сыбызговой традиции казахов Синьцзяня.
66. Обучающийся овладевает навыками раскрытия характера, понимания смысла и исполнения музыкального произведения.
67. Педагог направляет общее и музыкальное развитие обучающегося, воспитывает художественный вкус, расширяет его музыкально-теоретические знания, развивает творческую инициативу.
68. После знакомства с инструментом сыбызғы обучающиеся знакомятся с его строением и постановкой. Сыбызғы – инструмент древнейший. Диатонический строй сыбызғы зависит от длины трости, числа и расположения отверстий. Инструмент с тремя отверстиями включал в себя четыре основных тона, каждый из которых имел пять обертонов. Сыбызғы с тремя отверстиями позволяет извлечь двадцать звуков.
69. Сыбызғы имеет неповторимый специфический тембр (матово-свистящий), но нерезкий, насыщенный различными оттенками, что вместе с певучестью этого духового инструмента придает любому исполняемому произведению – пастушескому наигрышу, мелодии народной песни или кюю – особую проникновенность и выразительность. Звукоряд сыбызгы с 4 отверстиями: d1 — е1 — fis1 — g1 — а1; с 6-ю отверстиями: с1 — d1 — е1 — f1 — g 1 — а1 — h1.
70. Постановка – это прием правильного расположения всего тела, постановки рук и пальцев исполнителя во время игры на музыкальном инструменте. Необходимо знать основные правила постановки сыбызгы для качественного воспроизведения звука на инструменте, развития мастерства игры на нем и для соблюдения требований, предъявляемых к защите здоровья обучающегося.
Обучающийся играет на инструменте в положении стоя в процессе обучения игре на сыбызғы и сольного исполнения музыкального произведения на сцене.

60. Сыбызғы аспабында ойнау өнері он тоғызыншы ғасырда өздерінің жеке орындаушылық дәстүрлері қалыптасқан Шығыс және Батыс Қазақстан өңірлерінде дамыған.
61. Қазақтың аспаптық музыка мәдениетінің көркемдік мұрасының маңызды бөлігін сыбызғыға арналып жазылған күйлер құрайды. Олардың генетикалық тамырлары өзінің бастауын өте ертедегі ғасырлардан алады. Олардың шығу тарихын күй туралы аңыздар және музыкалық ерекшеліктері растайды.
62. 19 ғасырдағы көшпенділер өркенитіндегі тарихи, саяси және әлеуметтік өзгерістер сыбызғы өнерінің тоқырауына алып келді.
63. Сыбызғы күйлері қазақ халқының әдет-ғұрыптық дәстүрлерінде, үйлену және өлім жоралғыларында қолданылады. Сыбызғы күйлері туралы аңыздар аңшылық өмірмен байланысты болды.
64. Сыбызғы күйлері әдетте екі дауысты болады: бір дауыс аспаптан шығады, екінші дауыс музыкант-орындаушының өзінің тамақтан шығатын дауысы. Екі дауысты бір уақытта орындауды меңгеру қажет.
65. "Сыбызғы" пәнін оқыту жүйесі шығыс қазақстандық, батыс қазақстандық, баян-өлгелік және башқұрт мектептері, Шыңжаң қазақтарының сыбызғы дәстүрлерін меңгеру арқылы іске асырылады.
66. Білім алушы музыкалық шығарманың сипатын ашу, мағынасын түсіну және орындау дағдыларын меңгереді.
67. Педагог білім алушының жалпы және музыкалық дамуына бағыт береді, көркемдік талғамын тәрбиелейді, оның музыкалық-теориялық білімдерін кеңейтеді, шығармашылық бастамасын дамытады.
68. Сыбызғы аспабымен танысқаннан кейін білім алушы оның құрылымымен және оның қойылымымен танысады. Сыбызғы - көне аспап. Сыбызғының диатоникалық құрылысы таяқшаның ұзындығына, ойықтардың санына және орналасуына байланысты болады. Үш ойығы бар аспап негізгі төр үнді қамтиды, олардың әрқайсысының бес абертоны бар. Ойықтары бар сыбызғы жиырма дыбысты шығаруға мүмкіндік береді.
69. Сыбызғының өзіне тән ерекше тембрі бар (тегіс-ысқырықты), ащы емес, әртүрлі бояуларға қанық, осы үрлемелі аспаптың әуезіділігіне қоса, орындаған кез-келген орындаушыға, бақташының ойнауына, халық әніне немесе күйіне - ерекше терең ойлылық және мәнерлік береді. 4 ойығы бар дыбыстар қатар: d1 — е1 — fis1 — g1 — а1; 6 ойықпен: с1 — d1 — е1 — f1 — g 1 — а1 — h1.
70. Қойылым дегеніміз - музыка аспабын тарту кезінде орындаушының бүкіл денесінің, қолдары мен саусақтарының дұрыс қалыптасып, орналасуы және аспапты ұстау тәсілі. Сыбызғы дыбысын сапалы шығару, ойнау шеберлігін дамыту және оқушы денсаулығын сақтандыру талаптарының дұрыс болуы үшін, сыбызғы қойылымының негізгі ережелерін білу қажет.
Оқушының сыбызғы үйрену барысында және сахнада жеке күй орындағанда сыбызғы аспабын түрегеліп тұрып тартқаны дұрыс.

71. Во время игры на сыбызғы в положении стоя, правая нога ставится прямо, вес тела переносится на нее, а левая нога немного выдвинута вперед.
Голова держится прямо, а тело ровно (криво стоять недопустимо). Плечи и руки расслаблены, ни в коем случае нельзя их держать в сжатом состоянии. Для того, чтобы грудная клетка была расправленной, необходимо держать локти, немного приподняв их и выдвинув вперед, не прижимая к телу.
72. Во время игры на сыбызғы в составе оркестра или ансамбля допускается исполнение, сидя на стуле. Играя, сидя на краю стула, правая нога ставится позади, и левая нога немного выводится перед собой.
Правильно держать голову прямо, а тело ровно. Плечи и руки расслаблены, ни в коем случае нельзя их держать в сжатом состоянии. Для того, чтобы грудная клетка была расправленной, локти держат, немного приподняв и выдвинув вперед, не прижимая к телу.
73. Среди духовых музыкальных инструментов сыбызгы отличается сложностью воспроизведения звука. Для игры на сыбызгы, изначально необходимо научиться воспроизводить его звук. Важно уделить огромное внимание правильной постановке аппарата пропускания воздуха в сыбызгы (зубы, губы, язык) для того, чтобы воспроизводить чистый и качественный звук из инструмента. Перед тем, как учиться воспроизводить звук из сыбызгы, обучающийся должен выяснить, какой стороной губ (рта) ему комфортно дуть в инструмент.
74. Если в повседневной жизни человек делает равномерные вдохи и выдохи, то при игре на сыбызғы, человек дышит иначе, вдыхая быстро и коротко, и выдыхая воздух медленно и протяжно. При игре правильно будет дышать ртом. Очень важно для игры на сыбызғы, уметь правильно работать над дыханием. Отсутствие у сыбызғы мундштука, обычно присутствующего в остальных духовых инструментах, требует большого количества воздуха во время игры, поэтому у исполнителя должны быть хорошие легкие. Воспроизведение чистого и качественного звука из инструмента напрямую связано с правильной постановкой дыхания.
Дыхание – вибрация воздушных волн, регулирующая воспроизведение звука инструмента на разных уровнях: от простого, медленного до самого быстрого, игривого, от еле слышимого до громкого. Основной функцией дыхания являются вдыхание воздуха, удержание и бережное выдыхание воздуха во время игры на инструменте. В процессе исполнения музыкального произведения необходимо правильно и бережно расходовать воздух в легких, не относясь к нему небрежно. Выделяются три типа дыхания во время игры на сыбызғы – это набор воздуха в легкие, набор воздуха в диафрагму и смешанный тип набора воздуха.

71. Сыбызғыны түрегеліп тұрып тартқанда оң аяқты тік қойып, дененің салмағын осы аяққа түсіреді, ал екінші сол аяқ сәл алдыға қарай шығып тұрады.
Бас түзу ұсталады, дене тұрысы тік болады (қисайып тұруға болмайды).
Иықтар мен қолдар қысылмай, емін-еркін тұрады. Кеуде қуысы қысылмау үшін, шынтақтарды денеге жабыстырмай, сәл алға көтеріп ұстайды.
72. Сыбызғыны оркестр, ансамбль құрамымен бірге қосылып орындағанда, орындыққа отырып тартуға болады.
Орындықтың алдыңғы шетіне отырып тартқанда оң аяқ артқа қарай қойылады, екінші сол аяқ сәл алдыға қарай шығарып қойылады.
Басты түзу, денені тік ұстаған дұрыс. Иықтар мен қолдар қысылмай, емін-еркін тұрады. Кеуде қуысы қысылмау үшін, шынтақтарды денеге жабыстырмай, сәл алға көтеріп ұстайды.
73. Музыкалық үрлемелі аспаптардың ішінде, сыбызғы өзінің дыбыс шығару қиындығымен ерекшеленеді. Сыбызғы тарту үшін біріншіден оның дыбысын шығаруды үйрену керек. Аспаптан таза, сапалы дыбысты меңгеру үшін, сыбызғы үрлеу аппаратына (тіске, ерінге, тілге) дұрыс қойылуына зор мән беру кажет. Сыбызғыдан дыбыс шығарып үйренудің алдында оқушы сыбызғыны еріннің (ауыздың) қай жағына қойып үрлегені өзіне ыңғайлы екенін біліп алғаны абзал.
74. Адам табиғи тыныс алғанда, ішке тыныс алуы мен сыртқа шығаруы біркелкі болып келеді. Ал, сыбызғы тартқанда тыныс өзгеше алынады, онда тыныс алуы тез-қысқа болса, сыртқа шығаруы жай-ұзағырақ болады. Сыбызғыда тынысты ауызбен ішке қарай алып қолданған дұрыс. Тыныспен дұрыс жұмыс жасай білу, сыбызғышы үшін ең маңыздысы. Өйткені, барлық үрлемелі аспаптарда болатын мүштіктің сыбызғыда болмауы, сыбызғы ойнағанда көп ауаны қажет етеді, сондықтан орындаушының тынысы кең болуы керек. Аспаптан таза, сапалы дыбыс шығаруда тыныстың дұрыс қойылуына байланысты.
Тыныс - аспап дыбысының жай, баяу қалыптан, ең жылдам ойнақы қалыпқа дейін және естілер-естілмес ақырын қалыптан, қатаң-күшті қалыпқа дейін реттеп басқаратын ауа толқыны. Тыныстың негізгі жүйесі - демді ішке алу, сақтау және аспапта шығарма орындалған кезде үнемдеп шығару болып табылады. Өкпедегі ауаны музыкалық шығарма орындаған кезде бей-берекет шашыратпай, үнемдеп басқарып отыруы керек. Сыбызғыда ойнау кезінде қолданылатын тыныс алудың үш түрі бар, олар кеудеге алу, ішке алу, аралас алу.

75. Главными условиями с профессиональной стороны для обучающегося являются хорошо развитый музыкальный слух, память и чувство ритма. Хорошо развитый музыкальный слух важен, так как обучающийся своим слухом контролирует с точки зрения интонации чистое качественное и мелодичное воспроизведение звуков музыкального произведения. Память играет важную роль в музыке.
76. Во время обучения обучающийся учится исполнять от простых песен и кюев до объемных произведений. Исполнение сложных произведений в объеме нескольких страниц полностью и на память тесно связано с памятью музыканта.
77. В мире музыки огромную роль играет музыкальный ритм. Одной из самых сложных задач, которая стоит перед педагогом, является развитие совершенствование чувства ритма у обучающегося. В процессе исполнения от разных песен и кюев до сложных произведений, педагог уделяет особое внимание четкому выражению чувства ритма у обучающегося. Для игры в оркестре, ансамбле под аккомпанемент фортепиано, обучающийся должен обладать четким и точным чувством ритма.
78. Важную роль в воспроизведении звука сыбызгы играют несколько органов анатомии исполнителя. Это – зубы, губы, язык и легкие. Обучающийся будет пытаться быстрее научиться играть на сыбызгы в процессе обучения воспроизведению звука из инструмента. Поэтому для повышения интереса у обучающегося, педагог на занятии исполняет народные песни и кюи, чтобы полученные хорошие первые впечатления надолго сохранились у обучающегося в памяти.
79. Педагог доступным образом доводит до сознания обучающегося основные правила работы над дыханием. Воспроизведение качественного, чистого и мелодичного звука зависит от способности правильно применять дыхание. Для того, чтобы в совершенстве овладеть приемами правильного дыхания, необходимо выполнять специальные упражнения.
80. Начиная с первого занятия, одной из основных задач, стоящих перед педагогом, является воспитание у обучающегося любви к творчеству, привитие умений слушать и чувствовать музыку. На начальном этапе правильнее будет обучать хорошо знакомым народным песням и кюям. Так как сыбызгы является инструментом, на котором исполняются кюи, необходимо в первую очередь знать традиции исполнения кюев. Во-вторых, играть музыкальные произведения в сопровождении фортепиано. Поняв способы исполнения простых народных кюев, песен, их художественное содержание, обучающийся привыкает к манерам исполнения кюев в традиционном варианте. Постепенно переходя на сложные кюи и осваивая исполнительские особенности региональных традиционных школ, обучающийся совершенствует возможности инструмента.

75. Білім алушыға кәсіби тұрғыдан музыканы есту, есте сақтау, ырғақты сезіну қабілеттері жақсы дамыған болуы шарт. Музыкалық шығармаларда өзіндік иірімдермен дыбыстардың интонациялық таза, сапалы да әуезді орындалуын білім алушы өзінің есту қабілеті арқылы қадағалайды, сондықтан білім алушының есту қабілеті өте жақсы болуы тиіс. Есте сақтау қабілетінің де музыкада алар орны өте зор.
76. Білім алушы оқу барысында қарапайым ән-күйлерден бастап, көлемді шығармаларға дейін орындауды үйренеді. Бірнеше беттік күрделі шығармаларды толықтай жатқа орындау музыканттың есте сақтау қабілетінің деңгейіне де байланысты.
77. Музыка әлемінде үлкен маңызды роль атқарушы ол -музыкалық ырғақ. Педагог үшін білім алушының ырғақтық сезімін дамытып жетілдіру, ең қиын, күрделі міндеттерінің бірі болып табылады. Әртүрлі музыкалық ән-күйден бастап, күрделі шығармаларды орындау барысында, педагог білім алушының ырғақтық сезімінің нақты айқын болуына ерекше көңіл бөледі. Фортепианоның сүйемелдеуімен орындалатын шығармалар, оркестр, ансамбльдік ойындар орындаушының ырғақтық сезімінің нақты-дәлдігін талап етеді.
78. Сыбызғы аспабының дыбысын шығаруда орындаушының анатомиялық бірнеше мүше маңызды рольді атқарады. Олар: тіс, ерін, тіл, өкпе. Білім алушы аспаптан дыбыс шығаруды үйрену барысында тезірек ойнап үйренгісі келеді. Сондықтан білім алушының ынтасын арттыру үшін, педагог сабақта халық ән-күйлерінің дәстүрлі үлгілерін орындап көрсетеді, білім алушының алғашқы алған жақсы әсері жадында ұзақ сақталады.
79. Педагог тыныспен жұмыс істеудің негізгі қағидаларын білім алушының санасына түсінікті етіп жеткізеді. Дыбыстың сапалы, таза, сазды шығуы тынысты дұрыс пайдалана білуге байланысты. Тыныс алу мен шығару тәсілдерін жетік меңгеруі үшін, көп ізденіп, арнайы жаттығулар жасау керек.
80. Бірінші сабақтан бастап білім алушының музыканы тыңдап, сезіне білуге және өнерге деген сүйіспеншілігін оята білуге тәрбиелеу - ұстаздың ең негізгі міндеттерінің бірі. Алғашқы кезеңде өте таныс халық ән-күйлерінен бастап үйреткен дұрыс. Сыбызғы күй аспабы болғандықтан, біріншіден, күй орындау дәстүрін, екіншіден, фортепианоның сүйемелдеумен ойналатын көркемдік шығармаларды орындауы қажет. Білім алушылар қарапайым құрылымдағы халық күйлері мен әндерінің орындалу әдістерін, көркемдік мазмұндарын түсініп, күйшілік орындаушылықа машықтанады. Біртіндеп күрделі күйлерге ауысып аймақтық дәстүрлі мектептердің орындаушылық ерекшеліктерін игере отырып, аспаптың мүмкіндігін үнемі жетілдіріп отырады.

81. Художественные произведения даются в соответствии с музыкальными способностями обучающегося. Исполнение этюдов, гамм и арпеджио, предназначенных для различных штрихов, оказывает огромное влияние на развитие мастерства игры музыканта. Этюд, гамма, арпеджио способствуют однородности звуков различного регистра духовых инструментах, правильному дыханию, резвости пальцев, чистому интонированию, формированию ритмичной точности. После совершенствования мастерства с постепенным переходом на более сложные произведения, ведется работа по умению донести художественное содержания произведений классических композиторов, исполняемых на концертах, а также по достижению культуры профессионального исполнения.
82. С помощью различных штрихов, предавая звуку окрас мягкости, теплоты, звонкости по отдельности или соединения их вместе, раскрывается художественный образ произведения. При игре на сыбызгы часто используются штрихи атака, деташе, легато, стаккато, нон легато и вибрато.
83. Одной из главных целей обучающегося является умение читать ноты и играть их на инструменте. Важнейшее условие игры в составе ансамбля или оркестра заключается в грамотном и быстром чтении нотной партитуры. Обучающийся должен освоить и совершенствовать способность слушать мелодию внутри себя, позволяющую следить за последующими тактами в процессе исполнения различных партий.
84. Педагог пристально следит за успеваемостью студента, проверяя самостоятельную работу и выполнение домашнего задания, усвоение пройденного произведения, отмечая хорошие стороны, и исправляет ошибки. Стимулирует обучающегося совершенствовать способности и обновляет его репертуар.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
85. Базовую основу содержания предмета "Сыбызғы" представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Освоение традиционного исполнительства на инструменте сыбызғы.
Раздел 2. Сыбызговая традиция Восточного Казахстана.
Раздел 3. Сыбызговая традиция Западного Казахстана.
Раздел 4 Сыбызговая традиция казахов Баян-Ульгий.
Раздел 5. Сыбызговая традиция казахов Синьцзяня.
Раздел 6. Башкирская школа қурай.
Раздел 7. Переложение кюев для инструмента сыбызғы.
Раздел 8. Мастерство исполнения произведений.
Раздел 9. Исполнение произведений народов мира на инструменте сыбызғы.
Раздел 10. Навыки игры в оркестре и ансамбле.
86. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с краткой историей возникновения сыбызғы, устройством инструмента, правилами постановки зубов, языка, губ, рук, основами звукоизвлечения;

81. Көркемдік шығармалар білім алушының музыкалық қабілетіне сай беріледі. Шығарма орындаудағы шеберлікті арттыруға әртүрлі штрихтарға арналған этюдтерді, гаммалар мен арпеджиоларды орындаудың әсері үлкен болады. Этюд, гамма, арпеджиолар үрлемелі аспаптардағы әртүрлі регистрлік дыбыстардың біркелкілігін, саусақтардың жылдамдығы мен тыныс алудың дұрыстығын, таза интонация жасауды, ырғақтық дәлдіктің дұрыс дағдыланып қалыптасуына көп пайдасын тигізеді. Шеберлікті шыңдағаннан кейін, шығармаларды бірте-бірте күрделендіріп, концерттерде орындалатын классик композиторлардың туындыларының көркемдік мазмұнын тыңдаушыға жеткізу, кәсіби орындаушылық мәдениетіне қол жеткізу бойынша жұмыс жүргізіледі.
82. Шығармалардың көркемдік сипатын ашу үшін дыбыс бояуына жұмсақтық, жылылық, қатаң және дара-дара үзіп немесе бір-біріне жалғанған түрлі әрлеулер штрихтар арқылы жасалады. Сыбызғы тартқанда жиі қолданылатын штрихтар деп атака, деташе, легато, стаккато, нон легато, вибрато штрихтары болып табылады.
83. Білім алушының нотаны оқып үйренуі, ойнап үйренуі негізгі мақсаттардың бірі болып табылады. Ноталық мәтінді өз бетінше тез, әрі сауатты оқи білу ансамбль және оркестрдің ең қажетті шарты болып саналады. Түрлі партияларды орындау кезінде, білім алушы алдағы бірнеше тактіні байқап отыратын, әуенді іштей ести білуді жетілдіріп меңгеруі тиіс.
84. Педагог білім алушының сабақ үлгерімін қадағалап, үй тапсырмасымен өзіндік жұмысын тексеріп, өтілген шығарманың жақсы жағын бағалап, кемшіліктерін түзетеді. Қабілетінің өсуіне орай ынталандырады, репертуарын жаңартады.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
85. "Сыбызғы" пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды:
1-бөлім. Сыбызғы аспабында дәстүрлі орындаушылықты меңгеру.
2-бөлім. Шығыс Қазақстанның сыбызғы дәстүрі.
3-бөлім. Батыс Қазастанның сыбызғы дәстүрі.
4-бөлім. Баян-Өлгей қазақтарының сыбызғы дәстүрлері.
5-бөлім. Шыңжаң қазақтарының сыбызғы дәстүрі.
6-бөлім. Құрай Башқұрт мектебі.
7-бөлім. Күйлерді сыбызғы аспабына ыңғайлау.
8-бөлім. Шығармаларды орындаудың шеберлігі.
9-бөлім. Сыбызғы аспабында әлем халықтарының шығармаларын орындау.
10-бөлім. Оркестрде және ансамбльде ойнау дағдысы.
86. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы сыбызғы аспабының қысқаша шығу тарихымен, аспаптың құрылысымен, тістерді, тілді, еріндерді, қолдарды қою ережелерімен, дыбыс шығару негіздерімен танысады;

2) обучающийся знакомится с записью нотных знаков, их соотнесение с реальным звучанием инструмента, усваивает основы нотной грамоты;
3) закладываются первоначальные основы исполнительских умений и навыков, формируются правильные исполнительские установки и ощущения;
4) совершенствование исполнительского аппарата требует освоения технического мастерства, качественного звука, просторного диапазона, упражнений и исполнения этюдов;
5) извлечение мелодичного музыкального звука на инструменте, упражнения над гаммами, трезвучиями, арпеджио и исполнение этюдов, упражнения, этюды на беглость пальцев, изучение отрывков народных кюев и анализ структуры кюев, игра произведений с сопровождением (баяна и фортепиано);
6) обучающийся осваивает 10-12 кюев, народных песен.
87. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Устройство инструмента. Уход за инструментом.
Тема 2. Постановка и деятельность зубов, языка, губ.
Тема 3. Правильная постановка правой и левой рук. Упражнения для правильной постановки правой и левой руки.
Тема 4. Техники извлечения звука (три разновидности звука). Извлечение мелодичного музыкального звука на инструменте. Упражнения над качеством звука.
Тема 5. Упражнения над гаммами.
Тема 6. Упражнения над трезвучиями, арпеджио.
Тема 7. Упражнения, этюды на беглость пальцев.
Тема 8. Изучение отрывков народных кюев. Анализ структуры кюев.
Тема 9. Игра произведений на сыбызғы с сопровождением баяна.
Тема 10. Игра произведений на сыбызғы с сопровождением фортепиано.
Тема 11. Кюи, связанные с образами тотемных или священных животных и птиц, в которых большое место занимает звукоизобразительное начало.
Тема 12. Кюи, в легендах которых говорится о прямом магическом назначении музыки (завораживание потусторонних сил, змей, драконов; магическое воздействие на животных и людей).
Тема 13. Структура и тесная связь исторических событий с легендами и сказаниями. Звучание природы в кюях.
Тема 14. Кюи-плачи (зар, жоқтау, естірту, жұбату), в которых нашли отражение не только традиции оплакивания умерших, но и весьма древние представления и верования, связанные со смертью.
Тема 15. Жанр "жоқтау".
Тема 16. "Естірту" кюи в исполнении сыбызғы.
Тема 17. Жанр "арнау".
Тема 18. Жанр "кюй-айтыс".
Тема 19. Народные песни в исполнении сыбызғы.
Тема 20. Применение горлового голоса при игре сыбызговых кюев.
88. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

2) білім алушы ноталық белгілердің жазбаларымен, олардың шынайы дыбысталуын салыстырумен танысады, ноталық сауаттың негіздерін меңгереді;
3) орындаушылық білік пен дағдылардың алғашқы негіздері бекітіледі, дұрыс орындаушылық ұстанымдар мен сезімдер қалыптасады;
4) орындаушылық аппаратты жетілдіру техникалық шеберлікті, сапалы дыбысты, кең диапазонды, жаттығулар мен этюдтерді орындауды меңгеруді талап етеді;
5) аспапта әуезді музыкалық дыбысты шығару, гаммалармен, үшдыбыстылықтармен, арпеджио жаттығулары және этюдтерді орындау, саусақтардың жүйріктілігіне арналған этюдтер, жаттығулар, халық күйлерінің үзінділерін үйрену және күйлердің құрылымын талдау, шығармаларды сүйемелдеумен ойнау (баян, фортепиано);
6) білім алушы 10-12 күйді, халық әндерін меңгереді.
87. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу. Аспаптың құрылысы. Аспапты күтіп баптау.
2-тақырып. Тістерді, тілді, еріндерді қою және олардың қызметттері.
3-тақырып. Оң және сол қолды дұрыс қою. Оң және сол қолды дұрыс қоюға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Дыбысты шығару техникасы (дыбыстың үш түрі). Аспапта әуезді музыкалық дыбысты шығару. Дыбыс сапасына арналған жаттығулар.
5-тақырып. Гаммалармен жаттығулар.
6-тақырып. Үшдыбыстылық, арпеджио бойынша жаттығулар.
7-тақырып. Саусақтардың жүйріктілігіне арналған жаттығулар, этюдтер.
8-тақырып. Халық әндерінен үзінділерді үйрену. Күйлердің құрылысын талдау.
9-тақырып. Шығармаларды сыбызғымен баянның сүйемелдеуімен орындау.
10-тақырып. Шығармаларды сыбызғымен фортепианоның сүйемелдеуімен орындау.
11-тақырып. Негізінде дыбысты бейнелеу бастауы жатқан тотем бейнелерімен немесе киелі жануарлармен немесе құстармен байланысты күйлер.
12-тақырып. Аңыздарында музыканың тікелей сиқырлы мағынасы туралы айтылатын күйлер (тылсым жақтағы сиқырлайтын күштер, жыландар, айдаһарлар; жануарлар мен адамдарға сиқырмен әсер ету).
13-тақырып. Тарихи оқиғалардың құрылысы және аңыздармен және ертегілермен тығыз байланысы. Табиғаттың күйлерде дыбысталуы.
14-тақырып. Жоқтау күйлері (зар, жоқтау, естірту, жұбату), ол жерде тек өлгендерді жоқтау дәстүрі ғана емес, сондай-ақ өліммен байланысты ежелгі түсініктер мен сенімдер көрініс тапқан.
15-тақырып. Жоқтау жанры.
16-тақырып. Сыбызғыда орындалатын естірту күйі.
17-тақырып. Арнау жанры.
18-тақырып. Күй айтыс жанры.
19-тақырып. Сыбызғымен орындалатын халық әндері.
20-тақырып. Сыбызғы күйлерін орындау кезінде тамақтан шығатын дауысты қолдану.
88. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) знает устройство инструмента;
2) владеет музыкальной терминологией в пределах Программы;
3) знает технику извлечения звука;
4) владеет первоначальными навыками подбора по слуху;
5) развивает беглость пальцев;
6) знает специфические особенности звукообразования на инструменте, примерную шкалу силы их звучания;
7) владеет основными навыками игры на инструменте с сопровождением баяна, фортепиано;
8) умеет подбирать на слух простые мелодии;
9) умеет исполнять на сыбызгы кюи- легенды;
10) знает жанры кюев "зар", "жоқтау", "естірту", "жұбату", "арнау", "айтыс";
11) знает и исполняет народные песни в исполнении сыбызғы;
12) применяет горловой голос при игре сыбызговых кюев.
89. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с сыбызговой традицией восточно-казахстанской сыбызговой школы, мастерством видных представителей сыбызговой школы;
2) осваиваются приемы исполнения на сыбызғы кюев западно-казахстанской сыбызговой школы;
3) обучающийся осваивает 10-12 кюев, народных песен восточно-казахстанской, западно-казахстанской сыбызговых школ.
90. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Кюйши-композиторы восточно-казахстанской сыбызговой традиции. Отражение древних верований в кюях-сказаниях.
Тема 2. Различия в постановке правой и левой рук на инструменте. Упражнения для правильной постановки правой и левой руки.
Тема 3. Народные песни Восточного Казахстана. Сходства и различия с песнями других регионов.
Тема 4. Разучивание и исполнении песен на инструменте сыбызғы.
Тема 5. Кюи Восточного Казахстана. Сходства и различия с кюями других регионов.
Тема 6. Разучивание и исполнение кюев на инструменте сыбызғы.
Тема 7. Кюйши-композиторы Западно-казахстанской сыбызговой традиции. Кюи широкого диапазона. Философский смысл кюев.
Тема 8. Традиционные исполнители Западно-казахстанской сыбызговой школы. Музыкальное наследие кюйши-композиторов.
Тема 9. Кюи Западно-казахстанской сыбызговой традиции. Особенности исполнения кюев Западного Казахстана на сыбызғы.
Тема 10. Разучивание и исполнение кюев на сыбызғы.
Тема 11. Песни Западно-казахстанской сыбызговой традиции. Особенности исполнения песен Западного Казахстана на сыбызғы.
Тема 12. Разучивание и исполнение песен на сыбызғы.
91. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенности исполнения кюев, песен восточно-казахстанского, западно-казахстанского регионов;
2) знает и исполняет на инструменте сыбызғы песни и кюи восточно-казахстанского, западно-казахстанского регионов;

1) аспаптың құрылысын біледі;
2) Бағдарлама шеңберіндегі музыкалық терминдерді біледі;
3) дыбысты шығару техникасын біледі;
4) есту қабілеті арқылы терудің алғашқы дағдыларын біледі;
5) саусақтардың жүйріктілігін біледі;
6) аспапта дыбыс құраудың ерекшеліктерін, олардың дыбысталуының болжамды көлемін біледі;
7) баян, фортепианоның сүйемелдеуімен аспапта ойнаудың негізгі дағдыларын біледі;
8) есту қабілеті арқылы қарапайым әуендерді теруді біледі;
9) сыбызғымен аңыз күйлерді орындай алады;
10) күйлердің "зар", "жоқтау", "естірту", "жұбату", "арнау", "айтыс" жанрларын біледі;
11) халық әндерін біледі және сыбызғымен орындайды;
12) сыбызғы күйлерін ойнау кезінде тамақтан шығатын дауысын қолданады.
89. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы Шығыс Қазақстанның сыбызғы мектебінің сыбызғы дәстүрін, сыбызғы мектебінің көрнекті өкілдерінің орындау шеберлігімен танысады;
2) сызығымен Батыс Қазақстандық сыбызғы мектебінің күйлерін орындау тәсілдерін меңгереді;
3) білім алушы 10-12 күйді, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан сыбызғы мектебінің халық әндерін меңгереді.
90. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Шығыс Қазақстан сызыбғы дәстүрінің күйші-композиторлары. Аңыз күйлердегі ескі сенімдердің көрінісі.
2-тақырып. Аспапқа оң және сол қолды қоюдың айырмашылығы. Оң және сол қолды дұрыс қоюға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Шығыс Қазақстанның халық әндері. Басқа өңірлердің әндерімен ұқсастығы және айырмашылығы.
4-тақырып. Әндерді жаттау және сыбызғы аспабында орындау.
5-тақырып. Шығыс Қазақстанның күйлері. Басқа өңірдің күйлерімен ұқсастығы және айырмашылығы.
6-тақырып. Күйлерді жаттау және оларды сыбызғы аспабында орындау.
7-тақырып. Батыс қазақстан сыбызғы мектебінің күйші-композиторлары. Кең диапазонды күйлер. Күйлердің философиялық мағынасы.
8-тақырып. Батыс Қазақстан сыбызғы мектебінің дәстүрлі орындаушылары. Күйші композиторлардың музыкалық мұрасы.
9-тақырып. Батыс Қазақстан сыбызғы дәстүрінің күйлері. Батыс Қазақстан күйлерін сыбызғымен орындаудың ерекшеліктері.
10-тақырып. Күйлерді жаттау және оларды сыбызғымен орындау.
11-тақырып. Батыс Қазақстан сыбызғы дәстүрінің әндері. Сыбызғымен Батыс Қазақстан әндерін орындаудың ерекшеліктері.
12-тақырып. Әндерді жаттау және сыбызғымен орындау.
91. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) шығыс қазақстандық, батыс қазақстандық өңірлердің күйлерін, әндерін орындаудың ерекшеліктерін біледі;
2) шығыс қазақстандық, батыс қазақстандық өңірлердің әндері мен күйлерін біледі және сыбызғы аспабымен орындайды;

4) знает творчество кюйши-композиторов восточно-казахстанской, западно-казахстанской сыбызговых традиций;
5) умеет анализировать исполняемое произведение;
6) владеет навыками самостоятельного разбора несложного нотного материала.
92. Программные требования в 3 классе.
1) разучиваются на инструменте сыбызғы кюи Баян-Ульгийского аймака Монголии;
2) обучающийся знакомится с сыбызговой традицией казахов Синьцзяня, особенностями исполнительства;
3) осваивает 6 кюев Баян-Ульгийского аймака, 6 кюев синьцзянской сыбызговой школы.
93. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Сыбызговая традиция казахов Баян-Ульгий.
Тема 2. Кюйши-композиторы. Произведения кюйши-композиторов.
Тема 3. Традиционные исполнители Баян-Ульгийской сыбызговой школы. Особенности исполнения кюев представителями традиционного искусства Баян-Ульгийского аймака. Сходства и различия сыбызговых кюев Баян-Ульгийского аймака.
Тема 4. Разучивание и исполнение кюев на сыбызғы. Особенности постановки правой и левой рук.
Тема 5. Повторения, постоянство темпа и ритма в форме кюев.
Тема 6. Домбровые кюи Баян-Ульгийского аймака.
Тема 7. Сходства и различия домбровых кюев Баян-Ульгийского аймака.
Тема 8. Разучивание и исполнение домбровых кюев на сыбызғы.
Тема 9. Сыбызговая традиция казахов Синьцзяня (Китай). Кюйши-композиторы Синьцзянской сыбызговой традиции. Отражение древнейших верований в древних кюях-сказаниях.
Тема 10. Мелизм кюев. Особенности исполнительства.
Тема 11. Традиционные исполнители синьцзянской сыбызговой школы. Музыкальное наследие кюйши-композиторов казахов Синьцзяня.
Тема 12. Разучивание кюев синьцзянской сыбызговой школы.
94. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает творчество монгольских кюйши-композиторов;
2) знает особенности исполнения сыбызговых, домбровых кюев Баян-Ульгийского аймака;
3) исполняет сыбызговые, домбровые кюи Баян-Ульгийского аймака;
4) знает особенности исполнительства кюев синьцзянской сыбызговой школы;
5) знает кюи синьцзянской сыбызговой школы.
95. Программные требования в 4 классе.
1) формируются навыки работы над произведениями инструментальной музыки, произведениями, написанными для родственных инструментов сыбызгғы;
2) осваиваются упражнения, этюды, гаммы, арпеджио, написанные для курая, башкирские народные танцевальные мелодии;
3) продолжается освоение на инструменте сыбызғы домбровых и кобызовых кюев, переложений произведений и кюев современных композиторов;

4) шығыс қазақстандық, батыс қазақстандық сыбызғы дәстүрінің күйші-композиторларының шығармашылығын біледі;
5) орындалатын шығармаларды талдай алады;
6) жеңіл ноталық мәтінді өз бетінше талдау дағдыларын біледі.
92. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сыбызғы аспабында Баян-Өлгей аймағының (Моңғолия) күйлерін жаттау;
2) білім алушы шыңжаң қазақтарының сыбызғы дәстүрімен, орындаушылық ерекшеліктерімен танысады;
3) Баян-Өлгей аймағының 6 күйін, Шыңжаң сыбызғы мектебінің 6 күйін меңгереді.
93. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Баян-Өлгей қазақтарының сыбызғы дәстүрі.
2-тақырып. Күйші композиторлар. Күйші композиторлардың шығармалары.
3-тақырып. Баян-Өлгей сыбызғы мектебінің дәстүрлі орындаушылары. Баян-Өлгей аймағының дәстүрлі өнер өкілдерінің күйлерді орындау ерекшеліктері. Баян-Өлгей аймағының сыбызғы күйлерінің ұқсастығы және айырмашылығы.
4-тақырып. Күйлерді жаттау және оларды сыбызғымен орындау. Оң және сол қолды қоюдың ерекшеліктері.
5-тақырып. Күй формаларындағы қарқындар мен ритмдердің қайталануы, ұдайылығы.
6-тақырып. Баян-Өлгей аймағының домбыра күйлері.
7-тақырып. Баян-Өлгей аймағының домбыра күйлерінің ұқсастықтары және айырмашылықтары.
8-тақырып. Домбыра күйлерін жаттау және сыбызғыда орындау.
9-тақырып. Шыңжаң қазақтарының (Қытай) сыбызғы дәстүрі. Шыңжаң аймағының сыбызғы дәстүрінің күйші композиторлары. Көнеаңыз күйлердегі ежелгі сенімдердің көрініс табуы.
10-тақырып. Күй мелизмдері. Орындаушылықтың ерекшеліктері.
11-тақырып. Шыңжаң сыбызғы мектебінің дәстүрлі орындаушылары. Шыңжаң қазақтарының күйші композиторларының музыкалық мұрасы.
12-тақырып. Шыңжаң сыбызғы мектебінің күйлерін жаттау.
94. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) моңғол күйші - композиторларының шығармашылығын біледі;
2) Баян-Өлгей аймағының сыбызғы, домбыра күйлерін орындау ерекшеліктерін біледі;
3) Баян-Өлгей аймағының сыбызғы, домбыра күйлерін орындайды;
4) Шыңжаң сыбызғы мектебінің күйлерін орындау ерекшеліктерін біледі;
5) Шыңжаң сыбызғы мектебінің күйлерін біледі.
95. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспаптық музыканың шығармаларымен, сыбызғының туыс аспаптарына арналып жазылған шығармалармен жұмыс дағдылары қалыптастырылады;
2) құрайға арналып жазылған жаттығулар, гаммалар, арпеджиолар, башқұртардың халық би әуендері меңгеріледі;
3) сыбызғы аспабында домбыра және қобыз күйлерін, шығармалардың ыңғайланған нұсқаларын және заманауи композиторлардың күйлерін меңгеру жалғастырылады;

4) разучиваются сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для домбры, қылқобыза, сазсырная, флейты произведений;
5) обучающийся осваивает 10-12 кюев, народных песен, 10-15 произведений композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для домбры, қылқобыза, сазсырная и флейты.
96. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Башкирские народные кюи.
Тема 2. Упражнения, этюды, гаммы и арпеджио, написанные для қурая.
Тема 3. Башкирские народные танцевальные мелодии. Ритмические особенности мелодий.
Тема 4. Пентатоническая структура башкирских кюев.
Тема 5. Башкирские произведения в сопровождении фортепиано или баяна.
Тема 6. Особенности исполнения произведений на инструменте қурай.
Тема 7. Особенности исполнения башкирских народных кюев на инструменте қурай.
Тема 8. Разучивание и исполнение башкирских народных кюев на инструменте қурай.
Тема 9. Разучивание и исполнение башкирских народных кюев на инструменте сыбызғы.
Тема 10. Разучивание и исполнение башкирских народных песен на инструменте курай.
Тема 11. Разучивание и исполнение башкирских народных песен на инструменте сыбызғы.
Тема 12. Переложения произведений современных композиторов.
Тема 13. Переложения кюев современных композиторов.
Тема 14. Исполнение домбровых кюев на инструменте сыбызғы.
Тема 15. Исполнение кобызовых кюев на инструменте сыбызғы.
Тема 16. Переложения кюев для сыбызғы современных композиторов.
Тема 17. Переложения произведений для сыбызғы современных композиторов.
Тема 18. Сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для домбры.
Тема 19. Сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для қылқобыза.
Тема 20. Сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для сазсырная.
Тема 21. Развитие музыкально-образного мышления обучающегося, творческого художественного воображения, фантазии.
Тема 22. Выразительные средства музыкального языка, понимание их значения в создании конкретного художественного образа и применение знаний в практической деятельности.
Тема 23. Развитие умений эмоционального восприятия музыки, ее содержания, идейно-эмоциональной направленности, понимание и раскрытие художественного замысла музыкального произведения.
Тема 24. Развитие умения понимать жанровые и стилистические особенности изучаемых произведений. Художественная форма в выражении содержания музыки.
Тема 25. Подготовка концертно-конкурсных программ.
Тема 26. Концертно-конкурсная деятельность. Концертный репертуар. Развитие сценической культуры.

4) домбыра, қылқобыз, сазсырнай, флейтаға арналып жазылған классик композиторлардың, заманауи композиторлардың шығармалары жатталады;
5) білім алушы 10-12 күйді, халық әндерін, домбыра, қылқобыз, сазсырнай, флейта аспаптарына арналып жазылған, классик композиторлардың, заманауи композиторлардың 10-15 шығармаларын меңгереді.
96. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Башқұрт халық күйлері.
2-тақырып. Құрайға арналып жазылған жаттығулар, этюдтер, гаммалар мен арпеджиолар.
3-тақырып. Башқұрт халықтық би әуендері. Әуендердің ритмикалық ерекшеліктері.
4-тақырып. Башқұрт күйлерінің пентатоникалық құрылысы.
5-тақырып. Фортепиано немесе баянмен сүйемелдеп орындалатын Башқұрт шығармалары.
6-тақырып. Шығармаларды құрай аспабында орындаудың ерекшеліктері.
7-тақырып. Башқұрт халықтық күйлерін құрай аспабымен орындаудың ерекшеліктері.
8-тақырып. Башқұрт халық күйлерін жаттау және құрай аспабында орындау.
9-тақырып. Башқұрт халық күйлерін жаттау және оларды сыбызғы аспабында орындау.
10-тақырып. Башқұрт халық әндерін жаттау және олады құрай аспабымен орындау.
11-тақырып. Башқұрт халық әндерін жаттау және сыбызғы аспабында орындау.
12-тақырып. Заманауи композиторлардың шығармаларының ыңғайланған нұсқалары.
13-тақырып. Заманауи композиторлардың ыңғайланған күйлері.
14-тақырып. Домбыра күйлерін сыбызғы аспабымен орындау.
15-тақырып. Қобыз күйлерін сыбызғы аспабымен орындау.
16-тақырып. Заманауи композиторлардың сыбызғыға арналған ыңғайланған күйлері.
17-тақырып. Заманауи композиторлардың сыбызғыға арналған ыңғайланған шығармалары.
18-тақырып. Классик композиторлардың, заманауи композиторлардың домбыраға арнап жазған шығармалары.
19-тақырып. Классик композиторлардың, заманауи композиторлардың қылқобызға арнап жазған шығармалары.
20-тақырып. Классик композиторлардың, заманауи композиторлардың сазсырнайға арнап жазған шығармалары.
21-тақырып. Білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын, шығармашылық көркемдік елестетуін, қиялын дамыту.
22-тақырып. Музыкалық тілдің мәнерлеу құралы, нақты көркемдік бейнені жасау кезіндегі олардың мағынасын түсіну және білімдерін практикалық қызметте қолдану.
23-тақырып. Музыканы, оның мазмұнын эмоциямен, идеялық-эмоциялық бағытын қабылдау білігін дамыту, музыкалық шығарманың көркемдік түпкі ойын түсіну және ашу.
24-тақырып. Меңгерілетін шығармалардың жанрлық және стильдік ерекшеліктерін түсіну білігін дамыту. Музыканың мазмұнын жеткізудегі көркемдік форма.
25-тақырып. Концерттік-байқау бағдарламаларын дайындау.
26-тақырып. Концерттік-байқаулық қызмет. Концерттік репертуар. Сахна мәдениетін дамыту.

97. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенности исполнения башкирских народных кюев на инструменте қурай;
2) умеет исполнять на инструменте қурай башкирские народные кюи и песни;
3) знает особенности исполнения башкирских народных кюев на инструменте сыбызғы;
4) умеет исполнять на инструменте сыбызғы башкирские народные кюи и песни;
5) грамотно исполняет переложения произведений современных композиторов, переложения кюев современных композиторов;
6) исполняет грамотно домбровые, кобызовые кюи на инструменте сыбызғы;
7) исполняет на инструменте сыбызғы сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для домбры;
8) исполняет на инструменте сыбызғы сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для қылқобыза;
9) исполняет на инструменте сыбызғы сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для сазсырная.
10) самостоятельно разучивает музыкальные произведения различных жанров и стилей на инструменте сыбызғы;
11) исполняет свою партию в музыкальном коллективе;
12) создает художественный образ при исполнении музыкального произведения на инструменте сыбызғы;
13) самостоятельно преодолевает технические трудности при разучивании несложных произведений;
14) применяет теоретические знания в исполнительской практике;
15) анализирует исполняемые музыкальные произведения;
16) умеет подбирать по слуху несложные музыкальные произведения и читает ноты с листа;
17) использует музыкально-исполнительские средства выразительности;
18) использует слуховой контроль и умеет управлять процессом исполнения;
19) умеет анализировать исполняемые произведения;
20) имеет опыт исполнительской практики, публичных сольных выступлений.
98. Программные требования в 5 классе.
1) разучиваются произведения зарубежных композиторов, написанных для гобоя, флейты, қурая;
2) осваиваются навыки игры в дуэте, трио с фольклорными инструментами (жетіген, домбыра, шертер), ансамбле сыбызгистов, совместном исполнении с домбырой, қобызом, жетігеном; трио (сыбызғы, сазсырнай и шаңқобыз);
3) обучающийся осваивает 10-15 кюев, народных песен для совместного исполнения с шертером, домбырой, қобызом, жетігеном, сазсырнаем, шаңқобызом; 10 произведений зарубежных композиторов, написанных для гобоя, флейты, қурая.
99. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над выразительностью и художественным образом произведения, его содержанием и идейно-эмоциональной направленностью.
Тема 2. Работа над музыкальным текстом произведения и его техническими особенностями.
Тема 3. Развитие слухового самоконтроля обучающегося.
Тема 4. Работа над качеством звукоизвлечения.
Тема 5. Расширение градации динамики звучания, формирование умений поиска разнообразных динамических оттенков музыки.
Тема 6. Расширение тонального плана в произведениях с использованием отклонений и модуляций.
Тема 7. Разучивание произведений народов мира на инструменте сыбызғы.
Тема 8. Разучивание произведений зарубежных композиторов, написанных для гобоя.
Тема 9. Разучивание произведений зарубежных композиторов, написанных для флейты.
Тема 10. Разучивание произведений современных композиторов, написанных для қурая.
Тема 11. Игра в оркестре и ансамбле.
Тема 12. Сольное исполнение на инструменте сыбызғы в сопровождении оркестра и ансамбля.
Тема 13. Игра в дуэте.
Тема 14. Игра в ансамбле. Инструмент сыбызгғы и трио: жетіген, домбыра, шертер.
Тема 15. Игра в ансамбле. Ансамбль сыбызгистов.
Тема 16. Игра в ансамбле. Совместное исполнение с инструментами: домбыра, қобыз, жетіген.
Тема 17. Игра в ансамбле. Инструмент сыбызғы и трио: сыбызғы, сазсырнай и шаңқобыз.
Тема 18. Работа над пьесами и произведениями крупной формы. Навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений, владению различными видами техники исполнительства, использованию художественно оправданных технических приемов. Развитие навыков чтения с листа этюдов, пьес, ансамблей.

97. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) башқұрт халық күйлерін құрай аспабымен орындаудың ерекшеліктерін біледі;
2) құрай аспабымен башқұрттардың халық күйлері мен әндерін орындауды біледі;
3) башқұрт халық күйлерін сыбызғы аспабымен орындаудың ерекшелігін біледі;
4) сыбызғы аспабымен башқұрт халық күйлері мен әндерін орындауды біледі;
5) заманауи композиторлардың ыңғайланған шығармаларын, заманауи композиторлардың ыңғайланған күйлерін сауатты орындайды;
6) сыбызғы аспабымен домбыраға, қобызға арналған күйлерді сауатты орындайды;
7) классик композиторлардың, заманауи композиторлардың домбыра аспабына арнап жазған шығармаларын сыбызғы аспабымен орындауды біледі;
8) классик композиторлардың, заманауи композиторлардың қылқобызға арнап жазған шығармаларын сыбызғы аспабымен орындауды біледі;
9) класски композиторлардың, заманауи композиторлардың сазсырнайға арнап жазған шығармаларын сыбызғы аспабымен орындайды;
10) әртүрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды сыбызғы аспабымен орындауды өз бетінше жаттайды;
11) музыкалық ұжымдағы өзінің партиясын орындайды;
12) сыбызғы аспабында музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасай алады;
13) жеңіл шығармаларды жаттау кезінде техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңе алады;
14) орындаушылық практикада теориялық білімдерін қолданады;
15) орындалатын музыкалық шығармаларды талдайды;
16) жеңіл музыкалық шығармаларды есту қабілеті бойынша теруді және парақтан оқуды біледі;
17) мәнерлеудің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдануды біледі;
18) есту қабілетін бақылауды қолданады және орындау процесін басқаруды біледі;
19) орындалатын шығармаларды талдауды біледі;
20) орындаушылық практикаы, көпшілік алдында жеке өнер көрсету тәжәрибесіне ие болады.
98. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары.
1) гобойға, флейтаға, құрайға арналып жазылған шетелдік композиторлардың шығармалары жатталады;
2) фольклор аспаптарымен (жетіген, домбыра, шертер) дуэтте, триода, сыбызғышылар ансамблінде ойнау, домбыра, қобыз, жетіген аспаптарымен бірге орындау дағдылары меңгеріледі; трио (сыбызғы, сазсырнай, шаңқобыз);
3) білім алушы 10-15 күйді, шертер, домбыра, қобыз, жетіген, сазсырнай, шаңқобыз аспаптарымен бірге орындауға арналған халық әндерін; гобой, флейта, құрай аспаптарына арналып жазылған шетелдік композиторлардың 10 шығармасын меңгереді.
99. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Шығарманың мәнерлігімен және көркемдік бейнесімен, оның мазмұнымен және идеялық-эмоциялық бағытымен жұмыс.
2-тақырып. Шығарманың музыкалық мәтінімен және техникалық ерекшеліктерімен жұмыс.
3-тақырып. Білім алушының есту қабілетін бақылауды дамыту.
4-тақырып. Дыбыс шығару сапасымен жұмыс.
5-тақырып. Дыбысталу динамикасын бөлуді кеңейту, музыканың әртүрлі динамикалық бояуларын іздеу білігін қалыптастыру.
6-тақырып. Ауытқулар мен модуляцияны пайдаланып шығармалардағы тондық жоспарды кеңейту.
7-тақырып. Әлем халықтарының шығармаларын сыбызғы аспабында жаттау.
8-тақырып. Гобойға арналып жазылған шетелдік композиторлардың шығармаларын жаттау.
9-тақырып. Флейтаға арналып жазылған шетелдік композиторлардың шығармаларын жаттау.
10-тақырып. Құрайға арналып жазылған заманауи композиторлардың шығармаларын жаттау.
11-тақырып. Оркестрде және ансамбльде ойнау.
12-тақырып. Оркестрдің, ансамбльдің сүйемелдеуімен сыбызғы аспабымен жеке орындау.
13-тақырып. Дуэт болып ойнау.
14-тақырып. Ансамбльде ойнау. Сыбызғы аспабы және жетіген, домбыра, шертер триосы.
15-тақырып. Ансамбльде ойнау. Сыбызғышылар ансамблі.
16-тақырып. Ансамбльде ойнау. Домбыра, қобыз, жетіген аспаптарымен бірге орындау.
17-тақырып. Ансамбльде ойнау. Сыбызғы аспабы және сыбызғы, сазсырнай және шаңқобыз триосы.
18-тақырып. Пьесамен және ірі нысанды шығармалармен жұмыс. Мәнерлеудің музыкалық-орындаушылық құралдарын қолдану, орындалатын шығармаларды талдауды орындау, орындаушылық техниканың әртүрлі түрлерін игеру, көркемдігі жағынан тиімді техниканы қолдану дағдылары. Этюдтерді, пьесаларды, ансамбльдерді парақтан оқу дағдыларын дамыту.

100. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет основными исполнительскими навыками и приемами игры на инструменте сыбызғы, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) знает музыкальную грамоту;
3) знает и исполняет на инструменте сыбызғы произведения зарубежных композиторов, написанных для гобоя;
4) знает и исполняет произведения зарубежных композиторов, написанных для флейты;
5) знает и исполняет произведения современных композиторов, написанных для қурая;
6) владеет исполнительскими приемами игры на инструменте сыбызғы, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения с трио инструментов: жетіген, домбыра, шертер.
7) владеет исполнительскими приемами игры на инструменте сыбызғы, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения с ансамблем сыбызгистов;
8) владеет исполнительскими приемами игры на инструменте сыбызғы, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения с трио инструментов: домбыра, қобыз, жетіген;
9) владеет исполнительскими приемами игры на инструменте сыбызғы, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения с трио инструментов: сыбызғы, сазсырнай и шаңқобыз;
10) знает основы традиций национального искусства, особенностей исполнительских разновидностей кюевого мастерства разных школ;
11) знает сыбызговые традиции композиторов – исполнителей различных школ;
12) умеет выразительно исполнять произведения различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров в пределах настоящей Программы;
13) владеет знаниями, умениями и навыками, необходимыми для творческой деятельности.
101. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) музыкальные термины;
2) основные способы исполнения;
3) правила правильного дыхания;
4) правила постановки туловища, рук и губ;
5) присущие исполнению на инструменте соло художественно-исполнительских и технических возможностей;
6) различные переложения музыкальных произведений;
7) принципы, правила исполнения произведений на сыбызғы соло, также в ансамбле;
8) принципы работы на сцене.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять соло музыкальные произведения на достаточно художественном уровне;
2) самостоятельно анализировать несложные нотные тексты;
3) самостоятельно разучивать на инструменте и учить наизусть музыкальные произведения различных жанров и стилей;
4) исполнять свою партию в музыкальном коллективе;
5) создавать художественный образ во время исполнения музыкального произведения на инструменте;

100. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық шығарманы жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін сыбызғы аспабында ойнаудың негізгі орындаушылық дағдылары мен тәсілдерін біледі;
2) музыкалық сауатты біледі;
3) гобойға арналып жазылған шетелдік композиторлардың шығармаларын біледі және сыбызғы аспабында орындайды;
4) флейтаға арналып жазылған шетелдік композиторлардың шығармаларын біледі және орындайды;
5) құрайға арналып жазылған заманауи композиторлардың шығармаларын біледі және орындайды;
6) музыкалық шығармаларды жетіген, домбыра, шертер апспаптарымен трио құрамында сауатты орындауға мүмкіндік беретін сыбызғы аспабында ойнаудың орындаушылық тәсілдерін біледі;
7) музыкалық шығарманы сыбызғышылар ансамблінде сауатты орындауға мүмкіндік беретін сыбызғы аспабында ойнаудың орындаушылық тәсілдерін біледі;
8) музыкалық шығарманы домбыра, қобыз, жетіген аспаптарымен трио болып сауатты орындауға мүмкіндік беретін сыбызғы аспабында ойнаудың орындаушылық тәсілдерін біледі;
9) музыкалық шығармаларды сыбызғы, сазсырнай және шаңқобыз аспаптарымен трио болып сауатты орындауға мүмкіндік беретін сыбызғы аспабында ойнаудың орындаушылық тәсілдерін біледі;
10) ұлттық өнер дәстүрінің негіздерін, әртүрлі мектептердің күйлерін орындаушылық шеберліктерінің ерекшеліктерін біледі;
11) мектептердің композитор орындаушыларының сыбызғы дәстүрлерін біледі;
12) Бағдарлама шегіндегі мазмұны әртүрлі музыкалық-көркемдік, әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларды мәнерлеп орындауды біледі;
13) шығармашылық қызметке қажетті білім, білік және дағдыларды біледі.
101. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық терминдерді;
2) негізгі ойнау тәсілдерін;
3) дұрыс тыныс алу ережелерін;
4) денені, ерінді, қолдарды қою ережелерін;
5) аспапта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді;
6) музыкалық шығармалардың түрлі өңдеулерін;
7) шертерде жеке, сол сияқты ансамбльде ойнау қағидаттарын, ережелерін;
8) музыкант-орындаушының сахнада жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік деңгейде сауатты жеке орындайды;
2) күрделі емес ноталық мәтінді өз бетінше талдай алады;
3) жанры және стилі әртүрлі музыкалық шығармаларды аспапта өз бетінше жаттай алады;
4) музыкалық ұжымда өзінің партиясын орындайды;
5) аспаппен музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасайды;

6) самостоятельно преодолевать технические трудности во время разучивания несложных произведений;
7) использовать в исполнительской практике теоретические знания;
8) анализировать исполняемые музыкальные произведения.
Сформированы навыки:
1) исполнения на слух после прослушивания и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
2) использования способов музыкально-исполнительских манер;
3) контроля слуха и управления процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительского опыта и демонстрации творчества соло перед зрителями.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
102. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
103. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой и третьей четвертях: контрольная работа (два кюя); во второй и четвертой четвертях: технический зачет (две народные песни);
2) 2 класса – в первой и второй четвертях: контрольная работа (один кюй, одна песня восточно-казахстанской сыбызговой школы); в третьей и четвертой четвертях: технический зачет (один кюй, одна песня западно-казахстанской сыбызговой школы);
3) 3 класса – в первой и второй четвертях: контрольная работа (два кюя баян-ульгийской домбровой школы); в третьей и четвертой четвертях технический зачет (два кюя синьцзянской сыбызговой школы);
4) 4 класса –– в первой и второй четвертях: технический зачет (две башкирские народные песни на инструменте сыбызғы); в третьей и четвертой четвертях: технический зачет (два сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для домбры); в третьей и четвертой четвертях: технический зачет (два сочинения композиторов-классиков, современных композиторов, написанных для қылқобыза и сазсырная);
5) 5 класса – в первой и второй четвертях: технический зачет (одно произведение, написанное для гобоя; одно произведение - для флейты; одно произведение - для курая); в третьей четверти: технический зачет (одно произведение в дуэте, два произведения в ансамбле сыбызгистов); в четвертой четверти: выпускной экзамен (два кюя на инструменте сыбызғы и трио инструментов жетіген, домбыра, шертер; одно произведение крупной формы на сыбызғы с инструментами домбыра, қобыз, жетіген; одно произведение крупной формы на сыбызғы с инструментами сазсырнай и шаңқобыз).

6) күрделі емес шығармаларды жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңеді;
7) теориялық білімін орындаушылық практикада қолданады;
8) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады.
Бітіруші түлекте:
1) күрделі емес музыкалық шығармаларды есту бойынша ойнау және парақтан оқу;
2) музыкалық-орындаушылық мәнерлік құралдарын қолдану;
3) есту қабілетін бақылау және орындау процесін басқару;
4) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
5) орындаушылық тәжірибе, көпшілік алдында жеке өнер көрсету дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
102. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарманы игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ, бақылау жұмысы түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
103. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (екі күй), екінші, төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (екі күй); екінші, төртінші тоқсандарда: техникалық сынақ (екі халық әні);
2) 2 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (бір күй, шығыс қазақстандық сыбызғы дәстүрінің бір әні); үшінші, төртінші тоқсандарда: техникалық сынақ (бір күй, батыс қазақстандық сыбызғы дәстүрінің бір әні);
3) 3 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (баян-өлгей домбыра дәстүрінің екі күйі); үшінші, төртінші тоқсандарда: техникалық сынақ (шыңжаң сыбызғы мектебінің екі күйі);
4) 4 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: техникалық сынақ (сыбызғы аспабымен орындалатын екі башқұрт халық әні), үшінші, төртінші тоқсандарда: техникалық сынақ (домбыраға арналып жазылған классик композиторлардың, заманауи композиторлардың екі шығармасы), үшінші, төртінші тоқсандарда: техникалық сынақ (қылқобызға және сазсырнайға арналып жазылған классик композиторлардың, заманауи композиторлардың екі шығармасы);
5) 5 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гобойға арналып жазылған бір шығарма; флейтаға арналып жазылған бір шығарма; құрайға арналып жазылған бір шығарма); үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (дуэтпен орындалатын бір шығарма, сыбызғышылар ансамбліне арналған екі шығарма); төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (сыбызғы аспабында орындауға арналған екі күй және жетіген, домбыра, шертер аспаптарының триосы; домбыра, қобыз, жетіген аспаптарымен сыбызғыда орындауға арналған бір ірі нысанды шығарма; сыбызғы, сазсырнай және шаңқобыз аспаптарымен сыбызғыда бір ірі нысанды шығарманы орындау).

104. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры: демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом сыбызғы, полное и убедительное раскрытие художественного образа, понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
105. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное и художественное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения; самостоятельный слуховой контроль звукоизвлечения; умение донести форму, образное содержание; уверенное, яркое, эмоционально и двигательно свободное исполнение;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное, стабильное исполнение, с небольшими недочетами, как в техническом так и в художественном плане; выполнение музыкальных, технических и ритмических задач в произведениях экзаменационной программы, но с небольшими помарками; недостаточно яркая динамика, недифференцированное соотношение голосов;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение с большим количеством недочетов: недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, отсутствие свободы игрового аппарата; исполнение неуверенное, ритмически неустойчивое, интонационно невыразительное, недостаточно двигательно скоординированное, без динамических оттенков; с текстовыми помарками;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая неустойчивость, низкое качество звукоизвлечения и звуковедения, отсутствие выразительного интонирования, частые остановки при исполнении;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 67
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Фагот" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Фагот" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Фагот".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) амбушюр – способ сложения губ музыканта при игре на некоторых духовых инструментах с определенным устройством мундштука;

104. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді: білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі, көркем бейнені толық және сенімді ашуы, орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда ашып көрсетуі.
105. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы" - оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкес, техникалық жағынан сапалы және көркем орындауы; дыбыс шығаруды өз бетінше есту арқылы бақылау; форманы, бейнелі мазмұнын жеткізу білігі; сенімді, ашық, эмоциямен және қозғалысы бойынша еркін орындауы;
2) "4" бағасы "жақсы" - техникалық, сондай-ақ көркемдік жағынан сәл ауытқулармен сауатты, тұрақты орындауы; емтихан бағдарламасының шығармаларындағы музыкалық, техникалық және ритмикалық міндеттерді сәл ауытқулармен орындауы; динамиканың ашық болмауы, дауыс қатынастарының сараланбауы;
3) "3" бағасы "қанағаттанарлық" - көптеген қателіктерге жол беріп орындауы: мәтіннің жатталмауы, техникалық дайындығының әлсіздігі, төмен көркемдік деңгейде орындалуы, ойын аппаратының еркіндігінің болмауы; сенімсіз, ритмикалық тұрақсыз, қозғалысын дұрыс үйлестірмей, динамикалық бояусыз, мәтінде қате жіберіп орындауы;
4) "2" бағасы "қанағаттанарлық емес" - ноталық мәтінді айтудағы қателіктерінің болуы, есту қабілетін бақылай алмауы, метроритмикалық тұрақсыздығы, дыбыс шығарудың және дыбыс жүргізу сапасының төмендігі, мәнерлеп екпіндеудің болмауы, орындау барысында жиі тоқтауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
67-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Фагот" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Фагот" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Фагот" пәні бойынша оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) амбушюр - кейбір белгілі мүштік құралы бар үрлемелі аспаптарда ойнау кезіндегі музыканттың еріндерін қою тәсілі;

2) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
3) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
4) барокко – один из главенствующих стилей в европейской архитектуре и искусстве конца шестнадцатого- середины восемнадцатого веков;
5) диапазон – расстояние от самого низкого до самого высокого тона в человеческом голосе или в каком-нибудь музыкальном инструменте;
6) доминант септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям, строится от пятой ступени (доминанты) мажора и гармонического минора;
7) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
8) мартле – один из основных штрихов при игре на смычковых музыкальных инструментах;
9) портато – вид артикуляции;
10) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
11) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука;
12) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на фаготе.
4. Задачи программы:
Обучающие:
1) освоение постановки губного аппарата и исполнительского дыхания;
2) приобретение знаний, умений и навыков игры на фаготе;
3) освоение и исполнение на фаготе произведений различных жанров и форм в соответствии с программными требованиями;
4) освоение музыкальных терминов, их значений;
5) приобретение умений и навыков сольного, ансамблевого исполнительства.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувства метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание и развитие личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов;
2) формирование умения самостоятельно воспринимать и оценивать культурные ценности;

2) арпеджио - фортепианода, кейбір клавишалық және ішекті аспаптарда аккордтарды орындау тәсілі, ол кезде аккордтардың дыбыстары бірінен кейін бірі шығады;
3) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың ретті қатарын орындау тәсілі;
4) барокко - он алтыншы ғасырдың соңы - он сегізінші ғасырдың ортасындағы еуропа архитектурасындағы және өнеріндегі ең басты стильдердің бірі;
5) диапазон - адамның немесе қандай да бір музыкалық аспаптың дауысындағы ең төменгіден ең жоғарыға дейінгі дыбыстың көлемі;
6) доминант септаккорд - төрт дыбыстан құралған аккорд, олар терция бойында орналасқан немесе орналасуы мүмкін, мажордың бесінші сатысынан (доминанттар) және гармониялық минордан құралады;
7) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
8) мартле - ысқылы музыкалық аспаптарда ойнау кезіндегі негізгі штрихтардың бірі;
9) портато -артикуляцияның түрі;
10) стаккато - бір дыбысты бір-бірінен бөле отырып, үзік-үзік орындалатын музыкалық штрих; стаккато - легатоға қарама-қайшы, дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі тәсілдерінің бірі;
11) тембр - дыбыс бояуы; музыкалық дыбыстың ерекше сипаттарының бірі;
12) штрих - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі).
3. Бағдарламаның мақсаты: фаготта ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) ерін аппаратын және орындаушылық тынысты қоюды меңгеру;
2) фаготта ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды алу;
3) бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және фаготта орындау;
4) музыкалық терминдерді, олардың мағыналарын меңгеру;
5) жеке, ансамбльде орындау білігін және дағдысын алу.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, музыкалық ойлауын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоционалды қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалық ой-өрісін кеңейту, білім алушылардың жеке қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) түрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін жеке қасиеттерін тәрбиелеу және дамыту;
2) мәдени құндылықтарды өз бетінше қабылдау және бағалау білігін қалыптастыру;

3) воспитание обучающегося в творческой атмосфере, обстановке доброжелательности, эмоционально-нравственной отзывчивости, профессиональной требовательности;
4) формирование у детей комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
5. Срок обучения детей игре на фаготе – пять лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом. Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области музыкального искусства, срок обучения увеличивается на один-два года по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на фаготе, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на фаготе, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения приемами игры на фаготе в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
13. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

3) білім алушыны шығармашылық атмосферада, жағымды ортада, эмоциялық-адамгершілік ізеттілікте, кәсіби қаталдылықта тәрбиелеу;
4) білім алушылардың бойында музыка өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
5. Балаларды фаготта ойнауға оқыту мерзімі - бес жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады. Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ музыка саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша білім беру бағдарламасын меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Бағдарлама фаготта ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайланған классикалық шығармаларды үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың фаготта ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық лексиканы және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін тәжірибелік қызметі үшін қажетті деңгейде фаготта ойнау тәсілдерін меңгеру үшін жағдай жасайды.
13. Балаларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.

58. Основы постановки, функционирования губного аппарата (амбушюра), исполнительского дыхания, двигательного аппарата и языка закладываются с учетом объективных закономерностей звукообразования при игре на инструменте, индивидуальных физиолого-анатомических особенностей обучающегося.
59. Педагог формирует принципиальную позицию по постановке фаготиста (естественность, рациональность, свобода и артистичность), ставит работу лицевых и губных мышц, организовывает действия языка, способствующие развитию четкой, ясной атаки звука, не допускает в исполнительском аппарате обучающегося, в плечевом поясе различного рода мышечных перенапряжений и зажимов.
60. Педагог развивает первичные навыки координации в действиях губного аппарата, исполнительского дыхания и пальцев рук в дыхательном аппарате ощущение опоры выдоха (звука), добивается устойчивого звучания инструмента, чистого по интонации, полного и яркого по тембру, разнообразного по громкости, знакомит с основными штрихами legato [легато], detache [деташе], развивает штрих staccato [стаккато].
61. Развитию техники в узком смысле слова (беглости, четкости, ровности) способствует систематическая работа над упражнениями, гаммами и этюдами.
62. При освоении гамм, упражнений, этюдов и другого вспомогательного материала применяются различные штриховые, динамические, ритмические варианты.
63. Работа над качеством звука, интонацией, ритмическим рисунком, динамикой последовательно проводится на протяжении всех лет обучения.
64. В учебной работе педагогом используются переложения произведений, в которых сохранен замысел автора и широко использованы характерные особенности фагота.
65. Педагог добивается при обучении игре на фаготе выразительного звучания отдельного звука, технически освоенных музыкальных эпизодов, развивает музыкально-слуховые представления обучающегося, умение воспринимать и передавать жанровые особенности песни, танца, марша, музыкально-ритмическое чувство, умение воспринимать и воспроизводить простые ритмические группы и последовательности групп с метроритмическими закономерностями.
66. С первых занятий педагог обращает внимание обучающегося на особенности игры в ансамбле фагота с фортепиано и в однородных ансамблях, формирует и развивает музыкальное мышление, умение чувствовать и передавать строение музыкальных фраз и предложений в их взаимосвязях.
67. Четкая атака и хорошее качество звука является результатом правильной постановки исполнительского аппарата. После освоения диапазона фагота начинается изучение гамм.

58. Ерін аппаратын (амбушюр), орындаушылық тынысты, қимыл аппаратын және тілді қою, қызмет ету негіздері аспапта ойнау кезіндегі объективті заңдылықтарды, білім алушының жеке физиологиялық-анатомиялық ерекшеліктерін ескеріп қаланады.
59. Педагог фаготта ойнаушыны қою бойынша (табиғилық, оңтайлық, еркіндік және әртістік) арнайы қалыпты қалыптастырады, бет және ерін бұлшық еттерінің жұмысын қояды, дыбыс шабуылының анық, таза болуын дамытуға ықпал ететін тілдің әрекетін ұйымдастырады, білім алушының орындаушылық аппаратында, иық бөлігінде бұлшық еттердің қысылуы мен артық күш түсуіне жол бермейді.
60. Педагог ерін аппаратының әрекетіндегі, орындаушылық тыныстағы және қолдың саусақтарын үйлестірудің алғашқы дағдыларын, тыныс алу аппаратындағы тыныс (дыбыс) шығару тірегін сезінуді дамытады, аспаптың интонациясы жағынан таза, тембрі жағынан толық және ашық, қаттылығы бойынша әртүрлі дыбысталуына талпынады, legato [легато], detache [деташе] негізгі штрихтарымен таныстырады, staccato [стаккато] штрихын дамытады.
61. Жаттығулармен, гаммалармен және этюдтермен жүйелі түрде жұмыс істеу, тар мағынада айтқанда технгиканы дамытуға (жүйріктілік, анықтылық, түзулік) ықпал етеді.
62. Гаммаларды, жаттығуларды, этюдтерді және қосымша материалдарды меңгеру кезінде әртүрлі штрихтық, динамикалық, ритмикалық нұсқалар қолданылады.
63. Дыбыс сапасымен, интонациямен, ритмикалық суретпен, динамикамен жұмыс істеу оқытудың барлық кезеңінде жүйелі түрде жүргізіледі.
64. Педагог оқу жұмысында автордың түпкі ойы сақталған және фаготқа тән ерекшеліктер кеңінен қолданылған шығармалардың өңдеулерін қолданады.
65. Педагог фаготта ойнауды үйрету кезінде жеке дыбыстың, техникалық меңгерілген музыкалық эпизодтардың мәнерлі дыдысталуына қол жеткізуге тырысады, білім алушының музыкалық есту түсініктерін, әннің, бидің, марштың жанрлық ерекшеліктерін қабылдау және жеткізу білігін, музыкалық-ритмикалық сезімін, қарапайым ритмикалық топтар мен метроритмикалық заңдылықтармен топтардың ретін қабылдау және шығара білу білігін дамытады.
66. Педагог алғашқы сабақтардан бастап-ақ, білім алушының назарын фаготпен ансамбльде фортепианомен және біртекті ансамбльде ойнаудың ерекшеліктеріне аудартады, музыкалық ойлауды, музыкалық фразалардың, олардың өзара байланысындағы сөйлемдердің құрылымын сезуді және жеткізуді қалыптастырады және дамытады.
67. Шабуылдың анық болуы және дыбыс сапасының жақсы болуы орындаушылық аппаратты дұрыс қоюдың нәтижесі болып табылады. Фагот диапазоны меңгерілгеннен кейін гаммаларды үйрену басталады.

68. Этюды и упражнения развивают знания, которые приобрел обучающийся при работе над гаммами. Этюды служат для развития техники, развития звука и музыкальной фразировки.
69. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
70. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для развития звука ((выдержанные ноты);
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведения крупной формы);
4) чтение нот с листа.
71. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
72. Межпредметные связи предмета "Фагот" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
73. Программные требования в 1 классе:
1) формируются основы общей постановки, исполнительское дыхание, звукоизвлечение, аппликатура в пределах 1-1,5 октавы, устойчивое звучание инструмента, чистое по интонации, полное и яркое по тембру, разнообразное по громкости;
2) осваиваются основные штрихи detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато], упражнения на длинных нотах для формирования правильной постановки и развития дыхания, прорабатываются мажорные и минорные гаммы до двух знаков (включительно), арпеджио трезвучий в тональностях до двух знаков включительно в пределах регистра фагота от до большой октавы до фа первой октавы, развиваются навыки чтения нот с листа;
3) для формирования правильной постановки и развития дыхания обучающийся осваивает упражнения на длинных нотах гаммы до двух знаков; одну гамму на выбор, 2 этюда по нотам, 8-10 этюдов, 20-25 упражнений и этюдов в удобном темпе, в различных комбинациях основных штрихов и ритмических рисунков, 6-8 пьес, 2-4 ансамбля.
74. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания предмета "Фагот" представляют следующие тематические разделы.

68. Этюдтер мен жаттығулар білім алушының гаммамен жұмыс істеу кезіндегі алған білімдерін дамытады. Этюдтер техниканы дамыту, дыбыс пен музыкалық фразировканы дамыту үшін қолданылады.
69. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіледі және педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
70. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбысты дамытуға арналған жаттығулар (тұрақты ноталар);
2) техниканы дамыту бойынша жұмыстар (гаммалар, жаттығулар, этюдтер);
3) көркемдік материалмен жұмыс (пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар);
4) нотаны парақтан оқу.
71. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау - білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
72. "Фагот" пәнінің "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
73. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) жалпы қойылымның негіздері, орындаушылық тыныс, дыбыс шығару, 1-1,5 октава шеңберіндегі аппликатура, ырғағы бойынша таза, тембрі бойынша анық, қаттылығы бойынша әртүрлі аспаптың тұрақты дыбысталуы қалыптастырылады;
2) detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато] негізгі штрихтары, дұрыс қойылымды қалыптастыру және тынысты дамыту үшін ұзақ ноталарға арналған жаттығулар меңгеріледі, екі белгіге дейінгі (қоса алғанда) мажор және минор гаммалары, фаготтың үлкен отавасындағы "до" дыбысынан бастап бірінші октавадағы "фа" дыбысына дейінгі регистр шеңберінде екі белгіні қоса алғанда үндестіліктегі арпеджио үшдыбыстылығы;
3) тынысты дұрыс қоюды және дамытуды қалыптастыру үшін білім алушы екі белгіге дейінгі ұзақ ноталарды жаттығуларды меңгереді; таңдау бойынша бір гамманы, нота бойынша 2 этюдті, 8-10 этюдті, ыңғайлы қалыптағы 20-25 жаттығу мен этюдті, негізгі штрихтар мен ритмикалық суреттердің әртүрлі комбинацияларын, 6-8 пьесаны, 2-4 ансамбльді меңгереді.
74. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Фагот" пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.

1. Постановка дыхания, корпуса, рук.
2. Звукоизвлечение.
3. Атака.
4. Извлечение звука на инструменте.
5. Работа с нотным материалом.
6. Ансамблевая игра.
7. Расширение диапазона. Гаммы.
8. Творческие задания.
Тематическое планирование.
Тема 1. История музыкального инструмента. Устройство фагота и уход за инструментом. Роль фагота в оркестре, ансамбле, сольном музицировании.
Тема 2. Постановка дыхания. Отличие исполнительского дыхания от обычного физического. Виды исполнительского дыхания. Развитие мышц диафрагмы. Дыхательные упражнения.
Тема 3. Постановка корпуса и рук исполнителя. Правильное положение корпуса при игре. Постановка рук на инструменте.
Тема 4. Амбушюр. Роль амбушюра в звукоизвлечении. Положение губ. Упражнения для развития амбушюра.
Тема 5. Горло. Роль гортани и голосовых связок при звукоизвлечении. Выдох "теплого" воздуха. Положение "зевка" в горле.
Тема 6. Звукоизвлечение. Извлечение звука. Извлечение звука на головке инструмента. Упражнение "продолжительные звуки". Поиск красивого звука на головке.
Тема 7. Атака. Виды атаки. Язык, как основное средство атаки звука. Правильная атака. Положение языка, слоги. Упражнения для языка. Звукоизвлечение с атакой на головке. Извлечение звука на инструменте
Тема 8. Координация движений при игре на инструменте. Развитие навыка контроля над несколькими процессами одновременно: дыхание, амбушюр, пальцы.
Тема 9. Извлечение звуков от "соль" 1 октавы до "до" 2 октавы. Первоначальные упражнения на указанных звуках. "Продолжительные звуки". Упражнения для языка.
Тема 10. Работа с нотным материалом. Развитие навыка чтения нотного текста на примере упражнений и попевок с простыми ритмическими рисунками на одном, двух, трех и четырех известных звуках. Чтение простейших мелодий с листа.
Тема 11. Развитие музыкальной памяти. Исполнение материала без нот, наизусть.
Тема 12. Развитие навыков ансамблевой игры. Ансамбли однородных и неоднородных инструментов.
Тема 13. Игра с аккомпанементом фортепиано. Основные правила при игре с концертмейстером. Настройка инструмента. Распределение обязанностей солиста и аккомпаниатора. Игра произведений в сопровождении фортепиано.
Тема 14. Игра в ансамбле с педагогом. Особенности игры в ансамбле. Подстройка инструментов. Знание и слушание партий ансамбля.
Тема 15. Расширение диапазона. Гаммы. Границы примерного рабочего диапазона обучающегося от "ре" первой октавы до "ля" второй октавы.
Тема 16. Гаммы как основа музыкального материала. Роль гаммы для музыканта. Анализ произведений. Музыкальные построения. Гамма как разминка для музыканта.
Тема 17. Исполнение гамм. Строение мажорных гамм. Исполнение гаммы в одну октаву известными штрихами. Упражнения на длинных нотах для формирования правильной постановки и развития дыхания. Творческие задания. Развитие навыка самоконтроля.
Тема 18. Основные штрихи detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато].
Тема 19. Минорные и мажорные гаммы. Знакомство с минорными гаммами. Понятие параллельного минора. Виды минорных гамм. Виды мажорных гамм.
Тема 20. Исполнение мажорных и минорных гамм до одного знака при ключе в пределах рабочего диапазона.
Тема 21. Арпеджио трезвучий в тональностях до двух знаков включительно в пределах регистра фагота от до большой октавы до фа первой октавы.
Тема 22. Сочинение мелодий. Подбор по слуху, рисование.
Тема 23. Самостоятельное разучивание пьес с диска плюсовой и минусовой фонограммы.

1. Тынысты, денені, қолды қою.
2. Дыбыс шығару.
3. Шабуыл.
4. Аспапта дыбысты шығару.
5. Ноталық материалмен жұмыс.
6. Ансамбльде ойнау.
7. Диапазонды кеңейту. Гаммалар.
8. Шығармашылық тапсырмалар.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық аспаптың тарихы. Фаготтың құрылысы және аспапты күту. Оркестрдегі, ансамбльдегі, жеке музыка ойнаудағы фаготтың рөлі.
2-тақырып. Тынысты қою. Орындаушылық тыныстың әдеттегі физикалық тыныстан ерекшелігі. Орындаушылық тыныстың түрлері. Диафрагма бұлшық еттерін дамыту. Тыныс алу жаттығулары.
3-тақырып. Орындаушының денесі мен қолын қою. Ойнау кезінде денені дұрыс қою. Қолды аспапқа қою.
4-тақырып. Амбушюр. Дыбыс шығарудағы амбушюрдің рөлі. Еріндерді қою. Амбушюрді дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Тамақ. Дыбыс шығару кезіндегі кеңірдек пен дауыс желбезектерінің рөлі. "Жылы" ауаны ішке алу. Тамақ тұсындағы "есінеу" қалпы.
6-тақырып. Дыбыс шығару. Аспаптың ұшында дыбысты шығару. "Созылмалы дыбыстар" жаттығуы. Аспаптың ұшындағы әдемі дыбысты табу.
7-тақырып. Шабуыл. Шабуылдың түрлері. Тіл - дыбыс шабуылының негізгі құралы. Дұрыс шабуыл. Тілдің қалпы, буындар. Тілге арналған жаттығулар. Аспаптың ұшында шабуылмен дыбыс шығару. Аспапта дыбыс шығару.
8-тақырып. Аспапта ойнау кезіндегі қолдардың үйлесімділігі. Бірнеше процесті бір уақытта бақылау дағдысы: тыныс, амбушюр, саусақтар.
9-тақырып. Бірінші октаваның "соль" дыбысынан екінші октаваның "до" дыбысына дейін дыбыстарды шығару. Көрсетілген дыбыстарға арналған алғашқы жаттығулар. "Созылыңқы дыбыстар". Тілге арналған жаттығулар.
10-тақырып. Ноталық материалмен жұмыс. Белгілі бір, екі, үш және төрт дыбыстарда қарапайым ритмикалық суреттермен жаттығулар мен әндерді мысалға алып ноталық мәтінді оқу дағдыларын дамыту. Қарапайым әуендерді парақтан оқу.
11-тақырып. Музыкалық есте сақтау жадын дамыту. Материалды нотасыз, жатқа орындау.
12-тақырып. Ансамбльде ойнау дағдысын дамыту. Біртекті және әртүрлі аспаптар ансамблі.
13-тақырып. Фортепианоның сүйемелдеуімен ойнау. Концертмейстермен ойнау кезіндегі негізгі ережелер. Аспапты күйге келтіру. Жеке орындаушы мен сүйемелдеушінің міндеттерін бөлу. Шығарманы фортепианоның сүйемелдеуімен ойнау.
14-тақырып. Педагогпен ансамбльде ойнау. Ансамбльде ойнаудың ерекшеліктері. Аспапты ыңғайлау. Ансамбльдің партиясын білу және тыңдау.
15-тақырып. Диапазонды кеңейту. Гаммалар. Білім алушының бірінші октаваның "ре" дыбысынан екінші октаваның "ля" дыбысына дейінгі болжамды жұмыс диапазонының көлемдері.
16-тақырып. Гамма - музыкалық материалдың негізі. Музыкант үшін гамманың рөлі. Шығармаларды талдау. Музыкалық құрылым. Гамма - музыканттың жаттығу құралы.
17-тақырып. Гаммаларды орындау. Мажор гаммаларының құрылымы. Белгілі штрихтармен гамманы бір октавада орындау. Шығармашылық тапсырмалар. Өзін басқару дағдыларын дамыту.
18-тақырып. Detache [деташе], legato [легато], staccato [стаккато]негізгі штрихтары.
19-тақырып. Минор және мажор гаммалары. Минор гаммаларымен танысу. Мажор гаммаларыны түрі.
20-тақырып. Мажор және минор гаммаларын кілттегі бір белгіге дейін жұмыс диапазоны шеңберінде орындау.
21-тақырып. Үлкен октаваның "до" дыбысынан бірінші октаваның "фа" дыбысына дейін фагот регистрі шеңберінде екі белгіні қоса алғандағы үндестіліктегі арпеджио үшдыбыстылығы.
22-тақырып. Әуендерді шығару. Естуі бойынша теру, сурет салу.
23-тақырып. Плюс және минус фонограммаларын дисктен тыңдап шығармаларды өз бетінше жаттау.

75. Ожидаемые результаты освоения программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение инструмента, аппликатуру;
2) знает названия нот, названия штрихов;
3) умеет держать инструмент;
4) умеет исполнять деташе, легато;
5) знает правила при игре с концертмейстером;
6) умеет настраивать инструмент;
7) знает особенности игры в ансамбле.
76. Программные требования во 2 классе:
1) в губном аппарате завершается формирование лицевых и губных мышц, необходимого для гибкого управления поведением трости фагота;
2) в исполнительском дыхании закрепляются ощущения опоры выдоха развивается взаимодействие исполнительского дыхания с губным аппаратом обучающегося;
3) в двигательном аппарате обучающийся добивается пальцевой беглости, осваивается навык самостоятельных действий двигательного аппарата и исполнительского выдоха, развивает технику языка в пределах, необходимых для выполнения поставленных художественных задач, добивается самостоятельных действий языка и исполнительского дыхания;
4) завершается освобождение мышц исполнительского аппарата от перенапряжений и различного рода зажимов, развивается качество звучания инструмента, расширяется диапазон владения громкостью звука фагота от РР [пиано] до FF [форте] как в статике, так и в динамике, изучается основная и вспомогательная аппликатуры по всему звуковому диапазону фагота, развиваются музыкально-слуховые представления;
5) формируются умения передавать жанровые особенности пьес эпохи барокко и классического периода развития музыкального искусства, настроения музыкальных фраз, выявлять образы произведения;
6) продолжается дальнейшее развитие музыкально-ритмического чувства, умение чувствовать и передавать сильное и слабое время в такте, временные отношения во фразе, музыкальном предложении, совершенствуются навыки игры в ансамбле с фортепиано, обращается особое внимание на точность текста, выразительность и интонационную чистоту;
7) обучающийся овладевает дополнительными штрихами, осваивает мажорные и минорные гаммы до трех знаков (включительно), мелизмы (форшлаг, трели, мордент), расширяет диапазон звучания инструмента до двух с половиной октав ("ля" 1-й октавы), развивает музыкальное мышление, учится чувствовать и эмоционально передавать образы произведений;
8) осваивает секвенционные упражнения для улучшения звуковедения в разных регистрах, одну гамму на выбор, 2 этюда по нотам, 20-25 упражнений, этюдов на различные виды техники, гаммы до трех знаков, хроматическую гамму, 6-8 пьес, 2-4 ансамблей.

75. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспаптың құрылысын, аппликатураны біледі;
2) ноталардың аталуын, штрихтардың аталуын біледі;
3) аспапты ұстай алады;
4) деташе, легатоны орындай алады;
5) концертмейстермен ойнау кезіндегі ережелерді біледі;
6) аспаты күйге келтіре алады;
7) ансамбльде ойнаудың ерекшеліктерін біледі.
76. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) ерін аппаратында фаготтың таяқшасының әрекетін икемді басқаруға қажетті бет және ерін бұлшық еттерін қалыптастыру аяқталады;
2) орындаушылық тыныста шығару тірегі сезімі бекітіледі және орындаушылық тыныстың білім алушының ерін аппаратымен өзара әрекеттестігі дамытылады;
3) қимыл аппаратында білім алушы саусақтардың жылдамдығына қол жеткізуге тырысады, қимыл аппараты мен орындаушылық тыныстың өз бетінше әрекет ету дағдылары меңгеріледі, қойылған көркемдік міндеттерді орындауға қажетті деңгейде тіл техникасын дамытады, тіл мен орындаушылық тыныстың өз бетінше әрекет етуіне қол жеткізуге тырысады;
4) орындаушылық аппаратқа артық күш түсуден және әртүрлі қысылулардан босату бекітіледі, аспаптың дыбысталу сапасы дамытылады, статикада, сондай-ақ динамикада фагот дыбысының қаттылығын басқару диапазоны РР-ден [пиано] FF-ке [форте] дейін кеңейтіледі, фаготтың барлық дыбыстық дипазоны бойынша негізгі және қосымша аппликатуралар меңгеріледі, музыкалық-есту түсініктері дамытылады;
5) барокко кезеңінің және музыкалық өнердің дамуының классикалық кезеңіндегі пьесалардың жанрлық ерекшеліктерін жеткізу білігін, музыкалық фразалардың көңіл-күйін, шығарманың бейнесін анықтау қалыптастырылады;
6) музыкалық-ритмикалық сезімді, тактідегі күшті және әлсіз уақытты, фразадағы, музыкалық сөйлемдегі уақытша қатынастарды сезу және жеткізу білігін дамыту, фортепианомен ансамбльде ойнау дағдылары жетілдіріледі, мәтіннің нақтылығына, мәнерлігіне және ырғақтық тазалығына ерекше көңіл бөлінеді;
7) білім алушы қосымша штрихтарды игереді, үш белгіге дейінгі (қоса алғанда) мажор жән минор гаммаларын, мелизмдерді (форшлаг, мелизм, мордент) меңгереді, аспаптың дыбысталу диапазонын екі жарым октаваға дейін кеңейтеді (бірінші октаваның "ля"), музыкалық ойлауын дамытады, шығармалардың бейнелерін сезуді және эмоциялық жеткізуді үйренеді;
8) әртүрлі регистрлерде дыбыс жүргізуді жақсарту үшін секвенциялық жаттығуларды, таңдауы бойынша бір гамманы, нота бойынша 2 этюдті, 20-25 жаттығуды, әртүрлі техниканың түрлеріне арналған этюдтерді, үш белгіге дейінгі гаммаларды, хроматикалық гаммаларды, 6-8 пьесаны, 2-4 ансамбльді меңгереді.

77. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Базовую основу содержания предмета "Фагот" представляют следующие тематические разделы.
1. Работа над исполнительским дыханием и звуковедением. Исполнительский диапазон.
2. Штрихи.
3. Динамические оттенки.
4. Работа над гаммами.
5. Работа с нотным материалом, произведением.
6. Игра в ансамбле.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над исполнительским дыханием и звуковедением. Расширение исполнительского диапазона. Работа над продолжительностью выдоха. Увеличение продолжительности выдоха.
Тема 2. Работа над звуковедением и фразировкой. Совершенствование навыка плавного звуковедения, работа над ровностью интонации.
Тема 3. Расширение рабочего диапазона. Расширение диапазона от "до" первой октавы до "ре" третьей октавы. Особенности исполнения верхнего и нижнего регистров.
Тема 4. Штрихи. Продолжение знакомства с различными штрихами на практике. Акцентированные и неакцентированные штрихи.
Тема 5. Штрих "staccato" [стаккато]. Особенности исполнения на фаготе. Виды стаккато (одинарное, двойное, тройное). Работа над исполнением одинарного стаккато. Работа языка и мышц диафрагмы.
Тема 6. Штрих "marcato". Применение штриха. Техника исполнения на фаготе.
Тема 7. Дополнительные штрихи: portamento [портаменто], non legato [нон легато], marcato [маркато].
Тема 8. Мажорные и минорные гаммы в тональностях до трех знаков (натуральные и гармонические мелодические) разными штрихами упражнений и этюдов).
Тема 9. Мелизмы: форшлаг, трели, мордент.
Тема 10. Динамические оттенки как выразительное средство в музыке. Разнообразие оттенков. Знакомство с обозначениями и исполнением динамических оттенков на фаготе.
Тема 11. Техника исполнения на фаготе в различных регистрах.
Тема 12. "Пиано". Сложности исполнения. Работа над тембром.
Тема 13. "Меццо форте и меццо пиано". Исполнение произведений с данными динамическими оттенками на инструменте. Работа над ровностью звуковой линии.
Тема 14. "Крещендо и диминуэндо". Распределение силы выдоха при игре данных динамических оттенков. Упражнения на одной ноте на постепенное усиление и затухание звука.
Тема 15. Работа над гаммами, различными штрихами и динамическими оттенками. Работа над одной гаммой в сочетаниях различных известных штрихов и динамических оттенков.
Тема 16. Работа с нотным материалом. Различные виды ритмических рисунков. Пунктирный ритм, "мелкие длительности", синкопы.
Тема 17. Исполнение этюдов. Этюд как музыкальное произведение для тренировки того или иного вида техники. Работа над произведением.
Тема 18. Особенности музыкальных жанров. Понятие музыкального жанра. Жанры песня, танец, марш.
Тема 19. Обозначения темпа и характера музыкального произведения. Основные обозначения темпов. Быстрые, средние и медленные темпы. Иностранные музыкальные термины.
Тема 20. Работа над произведениями кантиленного характера. Особенности штрихов, звуковедения. Работа над образом произведения.
Тема 21. Работа над произведениями танцевального характера. Особенности исполнения штрихов, особенности звуковедения. Раскрытие содержания произведения.
Тема 22. Чтение с листа произведений различного характера. Правила знакомства с произведением: название, композитор, жанр, темп, размер, штрихи. Первоначальный анализ произведения.
Тема 23. Разучивание произведений наизусть. Совершенствование навыков игры в ансамбле.
Тема 24. Игра в ансамбле с другими обучающимися. Дуэт (фагот, гобой). Трио. Разучивание партий. Совместное музицирование. Развитие гармонического слуха.
Тема 25. Публичные выступления. Психологическая подготовка к концертному выступлению. Способы борьбы с концертным волнением. Построение занятий перед концертом, разыгрывание. Выступление на эстраде. Правила поведения, выход и уход со сцены, сценический образ, контакт с концертмейстером и со зрителями.

77. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Фагот" пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1. Орындаушылық тыныспен және дыбыс жүргізумен жұмыс. Орындаушылық диапазон.
2. Штрихтар.
3. Динамикалық бояулар.
4. Гаммалармен жұмыс.
5. Ноталық материалмен, шығармамен жұмыс.
6. Ансамбльде ойнау.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық тыныспен және дыбыс шығарумен жұмыс. Орындаушылық диапазонды кеңейту. Тыныс шығарудың ұзақтығымен жұмыс. Тыныс шығаруды ұлғайту.
2-тақырып. Дыбыс жүргізумен және фразировкамен жұмыс. Баяу дыбыс жүргізу дағдысын жетілдіру, ырғақтың түзу шығуымен жұмыс.
3-тақырып. Жұмыс диапазонын кеңейту. Диапазонды бірінші октаваның "до" дыбысынан бастап үшінші октаваның "ре" дыбысына дейін кеңейту. Жоғарғы және төменгі регистрлерді орындаудың ерекшеліктері.
4-тақырып. Штрихтар. Практикада әртүрлі штрихтармен танысуды жалғастыру. Акцент қойылған және акцент қойылмаған штрихтар.
5-тақырып. "Staccato" [стаккато] штрихы. Фаготта орындаудың ерекшелігі. Стаккатоның түрлері (бір, қос, үш). Бір стаккатоны орындау бойынша жұмыс. Тіл мен диафрагма бұлшық еттерімен жұмыс.
6-тақырып. "Marcato" штрихы. Штрихты қолдану. Фаготта орындау техникасы.
7-тақырып. Қосымша штрихтар portamento [портаменто], non legato [нон легато], marcato [маркато].
8-тақырып. Әртүрлі штрихтармен (жаттығу және этюд) үш белгіге дейінгі үндестіліктегі (табиғи және гармониялық әуендер) мажор және минор гаммалары.
9-тақырып. Мелизмдер: форшлаг, трель, мордент.
10-тақырып. Динамикалық бояулар - музыкадағы мәнерлеу құралы. Бояулардың әртүрлілігі. Фаготтағы динамикалық бояулардың белгілерімен және оларды орындаумен танысу.
11-тақырып. Фаготта әртүрлі регистрлерде орындау техникасы.
12-тақырып. "Пиано". Орындаудың қиындықтары. Тембрмен жұмыс.
13-тақырып. "Меццо форте және меццо пиано". Осы динамикалық бояулармен шығарманы аспапта орындау. Дыбыстық сызықтың түзулігімен жұмыс.
14-тақырып. "Крещендо және диминуэндо". Осы динамикалық бояуларды ойнау кезіндегі тынысты шығару күшін бөлу. Дыбысты біртіндеп күшейтуге және өшіруге арналған бір нотада орындалатын жаттығулар.
15-тақырып. Гаммалармен, әртүрлі штрихтармен және динамикалық бояулармен жұмыс. Әртүрлі белгілі штрихтар мен динамикалық бояулардың үйлесіміндегі бір гаммамен жұмыс.
16-тақырып. Ноталық материалмен жұмыс. Ритмикалық суреттердің әртүрлі түрлері. Үзік-үзік ритм, "ұсақ ұзақтылықтар", синкопалар.
17-тақырып. Этюдтерді орындау. Этюд -кандай да бір техниканың түрін жаттықтыруға арналған музыкалық шығарма. Шығармамен жұмыс.
18-тақырып. Музыкалық жанрдың ерекшеліктері. Музыкалық жанр түсінігі. Ән, би, марш жанры.
19-тақырып. Музыкалық шығарманың қарқынын және мінезін белгілеу. Қарқындардың негізгі белгілері. Жылдам, орташа және баяу қарқындар. Шет тіліндегі музыкалық терминдер.
20-тақырып. Кантиленді сипаттағы шығармалармен жұмыс. Штрихтардың, дыбыс жүргізудің ерекшеліктері. Шығарманың бейнесімен жұмыс.
21-тақырып. Би сипатындағы шығармалармен жұмыс. Штрихтарды, дыбыс жүргізудің ерекшеліктерімен жұмыстың ерекшелігі. Шығарманың мазмұнын ашу.
22-тақырып. Әртүрлі сипаттағы шығармаларды парақтан оқу. Шығармалармен танысудың ережелері: аталуы, композиторы, жанры, қарқыны, өлшемі, штрихтар. Шығарманы алғашқы талдау.
23-тақырып. Шығармаларды жатқа жаттау. Ансамбльде ойнау дағдыларын жетілдіру.
24-тақырып. Басқа білім алушылармен ансамбльде ойнау. Дуэт (фагот, гобой). Трио. Партияларды жаттау. Бірге музыка ойнау. Гармоникалық есту қабілетін дамыту.
25-тақырып. Көпшілік алдында өнер көрсету. Концерттік көрсетілімге психологиялық дайындық. Концерт алдындағы қобалжумен күрес. Концерттің алдында жүргізілетін сабақтарды құру, алдын ала ойнату. Сахнада өзін ұстау, шығу және кету ережелері, сахналық бейне, концертмейстермен және көрермендермен байланыс орнату.

78. Ожидаемые результаты освоения программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенности исполнения верхнего и нижнего регистров;
2) знает акцентированные и неакцентированные штрихи;
3) знает особенности исполнения на фаготе штрихов "staccato" [стакато], portamento [портаменто], non legato [нон легато], marcato [маркато];
4) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы в тональностях до трех знаков;
5) знает мелизмы: форшлаг, трели, мордент;
6) умеет исполнять на фаготе произведения с "меццо форте и меццо пиано";
7) владеет навыками анализа произведения;
8) умеет играть на фаготе произведения танцевального характера;
9) умеет играть в ансамбле с другими обучающимися;
10) имеет опыт публичных выступлений.
79. Программные требования в 3 классе:
1) в губном аппарате развивается гибкость в управлении звучанием инструмента, техника пальцев;
2) в дыхательном аппарате закрепляется ощущение опоры звука как основы звукоизвлечения и звуковедения;
3) вырабатывается ощущение раздельного функционирования исполнительского дыхания, двигательного аппарата и языка, осваиваются динамические градации, умения выполнять приемы fp [форте пиано], sf [сфорцато], филировку звука;
4) развивается качество звучания фагота по тембру, однородному по всему звуковому диапазону инструмента, формируются умения наладить взаимодействие исполнительского выдоха и языка, использовать атаку звука в качестве средства управления тембральной окраской звучания в зависимости от музыкально-художественных задач;
4) развиваются музыкально-слуховые представления, умения передавать стилистические, образные особенности романтического направления в музыкальном искусстве, переносить метроритмические закономерности на смысловое строение периода с сильным и слабым временем и добиваться в игре согласованного единства эмоциональности и исполнительской техники;
5) в музыкальном мышлении развивается умение чувствовать и переводить в музыкальные образы вариационную форму, трехчастную простую и сложную форму, форму рондо, совершенствуются навыки игры в ансамбле с фортепиано и другими инструментами;
6) обучающийся осваивает навыки чтения нот с листа, самостоятельный разбор легких пьес, ансамблевых, оркестровых партий, секвенционные, октавные упражнения, арпеджио трезвучий, мажорные и минорные гаммы до четырех знаков (включительно), в том числе доминантсептаккорды и уменьшенные вводные септаккорды и их обращения, одну гамму на выбор, 2 этюда по нотам, гаммы до пяти знаков, 20-25 упражнений, этюдов, 6-8 пьес, 2 произведения крупной формы, 2-3 ансамбля.

78. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жоғарғы және төменгі регистрлерді орындаудың ерекшеліктерін біледі;
2) акцент қойылған және акцент қойылмаған штрихтарды біледі;
3) фаготта "staccato" [стакато], portamento [портаменто], non legato [нон легато], marcato [маркато] штрихтарын орындаудың ерекшеліктерін біледі;
4) мажорлы және минорлы гаммаларды үш белгіге дейінгі үндестіліктерде орындауды біледі;
5) мелизмдерді біледі: форшлаг, трели, мордент;
6) фаготта "меццо форте және меццо пиано" орындауды біледі;
7) шығарманы талдау дағдыларын біледі;
8) фаготта би сипатындағы шығармаларды орындауды біледі;
9) ансамбльде басқа білім алушылармен ойнауды біледі;
10) көпшілік алдында өнер көрсету дағдысына ие болады.
79. 3 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) ерін аппаратында аспаптың дыбысталуын басқарудағы икемділік, саусақ техникасы дамиды;
2) тыныс алу аппаратында дыбыс шығару мен дыбыс жүргізудің негізі ретінде дыбыс тірегі сезімі бекітіледі;
3) орындаушылық тыныстың, қимыл аппаратының және тілдің жеке қызмет ету сезімі машықталады, динамикалық градациялар, fp [форте пиано], sf [сфорцато] тәсілдерін орындау, дыбысты филировка жасау білігі меңгеріледі;
4) аспаптың барлық дыбыстық диапазоны бойынша тембрі біртекті фаготтың дыбыс шығару сапасы дамытылады, орындаушылық тынысты шығару мен тілдің өзара байланысын құру білігі, дыбыс шабуылын музыкалық-көркемдік міндеттерге байланысты дыбысталудың тембрлік бояуды басқару құралы ретінде қолдану білігі қалыптасады;
4) музыкалық-есту түсініктері, музыкалық өнердегі романтикалық бағытының стильдік, бейнелі ерекшеліктерін жеткізу, метроритмикалық заңдылықтарды күшті және әлсіз уақыт кезеңін мағыналық құрылымға ауыстыру және ойнау кезінде әсершілдік пен орындаушылық техниканың үйлесімді біртұтастығына қол жеткізу білігі дамиды;
5) музыкалық ойлауда варияциялық форманы, үш бөлікті жеңіл және күрделі форманы, рондо формасын сезіну және музыкалық бейнеге ауыстыру білігі дамиды, фортепиано және аспаптармен ансамбльде ойнау дағдысы жетілдіріледі;
6) білім алушы нотаны парақтан оқу дағдысын, жеңіл пьесаларды өз бетінше талдауды, ансамбльдік, оркестрлік партияларды, секвенциялық, октавалық жаттығуларды, үшдыбысты арпеджионы, төрт белгіге дейінгі (қоса алғанда) мажор және минор гаммаларын, оның ішінде доминантсептаккордтарды және олардың айналымдарын, таңдауы бойынша бір гамманы, нота бойынша 2 этюдті, бес белгіге дейінгі гаммаларды, 20-25 жаттығуды, этюдтерді, 6-8 пьесаны, 2 ірі нысанды шығарманы, 2-3 ансамбльді меңгереді.

80. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Базовую основу содержания предмета "Фагот" представляют следующие тематические разделы.
1. Расширение диапазона. Работа над регистрами.
2. Развитие техники. Гаммы.
3. Мелизмы.
4. Средства музыкальной выразительности.
5. Работа над произведением.
6. Ансамблевая игра.
7. Самостоятельная работа. Концертные выступления.
Тематическое планирование.
Тема 1. Расширение диапазона. Работа над регистрами. Расширение рабочего диапазона от "до" первой октавы до "ля" третьей октавы. Аппликатура нот верхнего регистра. Дополнительная аппликатура.
Тема 2. Работа над верхним регистром. Положение амбушюра, дыхание, динамические оттенки, "пиано" в верхнем регистре. Технические сложности исполнения.
Тема 3. Нижний регистр. Развитие яркости звучания в нижнем регистре, упражнения для нижнего регистра.
Тема 4. Развитие техники. Гаммы. Упражнения на развитие техники. Рациональная работа пальцев. Постепенное ускорение темпов. Исполнение ритмических рисунков с мелкими длительностями.
Тема 5. Гаммы до двух знаков при ключе. Разучивание и исполнение мажорных и минорных гамм до двух знаков при ключе в различных темпах различными сочетаниями штрихов и динамических оттенков. Арпеджио.
Тема 6. Мелизмы. Понятие мелизмов в музыке. Правила прочтения и исполнения различных украшений: форшлаги, трели, морденты.
Тема 7. Средства музыкальной выразительности. Знакомство с новыми штрихами. Исполнение "тенуто", "портато", "мартеле", "тенутное и залигованное стаккато".
Тема 8. Сложные динамические оттенки. Техника исполнения сложных динамических оттенков (пианиссимо, фортиссимо, сфорцандо).
Тема 9. Работа над произведением. Стилистические особенности исполнения произведений разных эпох. Продолжение знакомства с музыкой барокко, классицизма, романтизма. Современная музыка. Отличительные черты исполнения каждого стиля. Звук, динамика, штрихи.
Тема 10. Музыка эпохи барокко. Знакомство с оригинальными произведениями барочного стиля. Жанровое разнообразное барочной музыки. Особенности исполнения барочной музыки на фаготе.
Тема 11. Произведения крупной формы. Знакомство с произведениями крупной формы: соната (сонатина), сюита, вариации.
Тема 12. Самостоятельная работа. Методы самоконтроля при выполнении домашних заданий. Развитие слухового, визуального, внутреннего контроля. Работа с метрономом, тюнером. Аудио и видеозапись.
Тема 14. Работа с минусовой фонограммой. Разучивание партии, прослушивание аккомпанемента. Исполнение произведения.
Тема 14. Самостоятельная творческая работа. Подбор по слуху, сочинение простейших музыкальных построений.
Тема 15. Ансамблевая игра. Знакомство с квартетом как сложившейся формой ансамблевого музицирования. Струнный квартет. Квартет деревянных духовых инструментов. Квартет однородных инструментов. Возможности квартета однородных инструментов.
Тема 16. Квартет (фагот, гобой). Разнообразие репертуара для квартета фаготистов, гобоистов. Распределение партий. Особенности игры в квартете.
Тема 17. Концертные выступления. Тематические концерты. Подбор темы концерта. Разработка сценария. Подбор репертуара.

80. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Фагот" пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1. Диапазонды кеңейту. Регистрлермен жұмыс.
2. Техниканы дамыту. Гаммалар.
3. Мелизмдер.
4. Музыкалық мәнерліктің құралдары.
5. Шығармамен жұмыс.
6. Ансамбльде ойнау.
7. Өз бетінше жұмыс. Концерттік қойылым.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Диапазонды кеңейту. Регистрлермен жұмыс. Бірінші октаваның "до" дыбысынан бастап үшінші октаваның "ля" дыбысына дейін жұмыс диапазонын кеңейту. Жоғарғы регистрдегі ноталардың аппликатурасы. Қосымша аппликатура.
2-тақырып. Жоғарғы регистрмен жұмыс. Амбушюрдің қалпы, тыныс, динамикалық бояулар, жоғарғы регистрдегі "пиано". Орындаудың техникалық қиындықтары.
3-тақырып. Төменгі регистрлер. Төменгі регистрде дыбысталудың анықтылығын дамыту, төменгі регистрге арналған жаттығулар.
4-тақырып. Техниканы дамыту. Гаммалар. Техниканы дамытуға арналған жаттығулар. Саусақтардың оңтайлы жұмысы. Қарқындарды біртіндеп жылдамдату. Ритмикалық суреттерді ұсақ ұзақтықтармен орындау.
5-тақырып. Кілттегі екі белгіге дейінгі гаммалар. Әртүрлі қарқында әртүрлі штрихтар мен динамикалық реңктердің үйлесімдерімен екі белгіге дейінгі кілттегі мажор және минор гаммаларын жаттау және орындау. Арпеджио.
6-тақырып. Мелизмдер. Музыкадағы мелизм түсініктері. Әртүрлі безендірулерді оқу және орындау: форшлаг, трели, мордент.
7-тақырып. Музыкалық мәнерлеудің құралы. Жаңа штрихтармен танысу. "Тенуто", "портато", "мартеле", "тенутно және байланыстыратын "стаккато" штрихтарын орындау.
8-тақырып. Күрделі динамикалық реңктер. Күрделі техникалық реңктерді орындау техникасы (пианиссимо, фортиссимо, сфорцандо).
9-тақырып. Шығармамен жұмыс. Әртүрлі кезеңдердің шығармаларды орындаудың стильдік ерекшеліктері. Барокко, классицизма, романтизм музыкасымен танысуды жалғастыру. Заманауи музыка. Әр стильді орындаудың ерекше қасиеттері. Дыбыс, динамика, штрихтар.
10-тақырып. Барокко кезеңінің музыкасы. Барокко стилінің түпнұсқалық шығармаларымен танысу. Барокко музыкасының жанрлық әртүрлілігі. Фаготта барокко музыкасын орындаудың ерекшеліктері.
11-тақырып. Ірі нысанды шығарма. Ірі нысанды шығармалармен танысу: соната (сонатина), сюита, вариациялар.
12-тақырып. Өз бетінше жүргізілетін жұмыс. Үй тапсырмаларын орындау кезіндегі өзін бақылау әдістері. Есту, көру, ішкі бақылауды дамыту. Метрономен, тюнермен жұмыс. Аудио және бейнежазба.
13-тақырып. Минустық фонограммамен жұмыс. Партияларды жаттау, аккомпонементті тыңдау. Шығарманы орындау.
14-тақырып. Өз бетінше жүргізілетін шығармашылық жұмыс. Есту қабілеті бойынша теру, қарапайым музыкалық құрылымдарды шығару.
15-тақырып. Ансамбльде ойнау. Ансамбльде музыка ойнаудың қалыптасқан формасы ретінде квартетпен танысу. Ішекті квартет. Ағаш үрлемелі аспаптардың квартеті. Біртекті аспаптар квартеті. Біртекті аспаптардың квартетінің мүмкіндіктері.
16-тақырып. Квартет (фагот, гобой). Фоготшылар, гобойшылардың квартетіне арналған репертуардың түрлілігі. Партияларды бөлу. Квартетте ойнаудың ерекшеліктері.
17-тақырып. Концертте өнер көрсету. Тақырыптық концерттер. Концерттің тақырыптарын іріктеу. Сценарий әзірлеу. Репетуарды іріктеу.

81. Ожидаемые результаты освоения программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) умеет выполнять приемы fp [форте пиано], sf [сфорцато], филировку звука;
2) умеет использовать атаку звука в качестве средства управления тембральной окраской звучания в зависимости от музыкально-художественных задач;
3) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы до двух знаков при ключе в различных темпах различными сочетаниями штрихов и динамических оттенков;
4) умеет исполнять различные украшения: форшлаги, трели, морденты;
5) умеет исполнять штрихи "тенуто", "портато", "мартеле", "тенутное и залигованное стаккато";
6) знает технику исполнения сложных динамических оттенков пианиссимо, фортиссимо, сфорцандо;
7) знает стилистические особенности исполнения произведений разных эпох;
8) знает отличительные черты исполнения стиля музыки барокко, классицизма, романтизма и современной музыки;
9) знает особенности исполнения произведений барочного стиля;
10) знает произведения крупной формы (соната (сонатина), сюита, вариации);
11) умеет подбирать по слуху, сочинять простейшие музыкальные построения;
12) владеет навыками ансамблевой игры.
82. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается совершенствование технологической базы исполнительства на фаготе, включая проигрывание гамм терциями, квартами в различных штрихах, развитие навыков чтения нот с листа, самостоятельный разбор пьес и оркестровых партий;
2) продолжается совершенствование исполнительской техники, соответствующей художественным требованиям музыкального произведения, осваиваются агогические приемы выразительности, вырабатывается творческая и физическая выносливость, способность исполнять без перерыва четыре-шесть музыкальных произведений;
3) формируется эмоциональная культура исполнителя, развивается умение создавать эмоционально-художественный образ произведения, соотносить структуру произведения с музыкальным образом;
4) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до пяти знаков (включительно), в том числе доминантсептаккорды, уменьшенные вводные септаккорды и их обращения, гаммы ломаные терции, кварты, квинты, сексты, септимы, игра их "стаккато", "легато", хроматические гаммы, 10 концертных этюдов, пьес, различные по стилям, музыкальным направлениям, произведения крупной формы, гаммы, 20-25 упражнений, этюдов, 4-5 этюдов в теноровом ключе, 4-6 пьес, 2-3 произведения крупной формы, 2-3 ансамбля.
83. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Базовую основу содержания предмета "Фагот" представляют следующие тематические разделы.

81. 3 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) fp [форте пиано], sf [сфорцато] тәсілдерін орындауды, дыбысты филировка жасауды біледі;
2) дыбыс шабуылын музыкалық-көркемдік міндеттерге байланысты дыбысталудың тембрлік бояуын басқару құралы ретінде қолдануды біледі;
3) әртүрлі қарқында әртүрлі штрихтар мен динамикалық реңктердің үйлесімдерімен екі белгіге дейінгі кілттегі мажор және минор гаммаларын орындауды біледі;
4) әртүрлі безендірулерді орындауды біледі: форшлаг, трель, мордент;
5) "тенуто", "портато", "мартеле", "тенутолық және созылмалы стаккато" штрихтарын орындауды біледі;
6) күрделі динамикалық бояуларды пианиссимо, фортиссимо, сфорцандо орындау техникасын біледі;
7) әртүрлі кезеңдердің шығармаларын орындаудың стильдік ерекшеліктерін біледі;
8) барокко, классицизм, романтизм музыкасы және заманауи музыка стилін орындаудың ерекше қасиеттерін біледі;
9) барокко стиліндегі шығармаларды орындаудың ерекшелігін біледі;
10) ірі нысанды шығармаларды (соната (сонатина), сюита, вариация) болады;
11) есту қабілеті арқылы іріктеуді, қарапайым музыкалық құрылымдарды шығаруды біледі;
12) ансамбльде ойнау дағдыларын біледі.
82. 4 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) гаммаларды терциялармен, әртүрлі штрихтерде кварталармен ойнауды қоса отырып, фаготта орындаушылықтың технологиялық базасын жетілдіру, нотаны парақтан оқу, өз бетінше пьесаларды және оркестрлік партияларды талдау дағдысын дамыту жалғастырылады;
2) музыкалық шығарманың көркемдік талаптарына сәйкес келетін орындаушылық техниканы жетілдіру жалғастырылады, мәнерліктің агогикалық тәсілдері меңгеріледі, шығармашылық және физикалық төзімділік, төрт-алты музыкалық шығарманы үзіліссіз орындау қабілеті машықтандырылады;
3) орындаушының эмоционалды мәдениеті қалыптасады, шығарманың эмоцияналды-көркемдік бейнесін құру, шығарманың құрылымын музыкалық бейнемен байланыстыру білігі дамытылады;
4) білім алушы бес белгіге (қоса алғанда) дейінгі мажор және минор гаммаларын, оның ішінде доминантсептаккордтарды, кішірейтілген кіріспе септаккордтарды және олардың айналымдарын, сынық гаммаларын, кварталарды, квинталарды, сексталарды, септималарды, оларды "стаккато", "легато" ойнауды, хроматикалық гаммаларды, стилі, музыкалық бағыты жағынан әртүрлі 10 концерттік этюдті, пьесаны, ірі нысанды шығармаларды, гаммаларды, 20-25 жаттығуды, этюдтерді, тенор кілтіндегі 4-5 этюдті, 2-3 ірі нысанды шығармаларды, 2-3 ансамбльді меңгереді.
83. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Фагот" пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.

1. Закрепление навыков владения инструментом.
2. Двойное стаккато.
3. Гаммы, упражнения, этюды.
4. Вибрато.
5. Работа с нотным материалом.
6. Игра в ансамбле.
Тематическое планирование.
Тема 1. Дыхание. Звук. Тембр. Грамотное и рациональное использование исполнительского дыхания. Владение звуком во всех регистрах.Использование различных звуковых тембров в зависимости от характера исполняемой музыки.
Тема 2. Исполнительская техника. Технические возможности инструмента. Беглость пальцев. Технические упражнения.
Тема 3. Двойное стаккато. Техника исполнения штриха. Тренировка в различных темпах: от медленного к быстрому.
Тема 4. Гаммы, упражнения, этюды. Знакомство с мажорными и минорными гаммами до пяти знаков при ключе. Исполнение гамм в подвижном темпе разными штрихами. Исполнение штриха "двойное стаккато". Арпеджио. Доминантсептаккорды и уменьшенные вводные септаккорды и их обращения.
Тема 5. Гаммы. Ломаные терции.
Тема 6. Кварты, квинты.
Тема 7. Сексты, септимы.
Тема 8. Штрихи "стаккато" и "легато".
Тема 9. Хроматические гаммы.
Тема 10. Разучивание этюдов в теноровом ключе.
Тема 11. Упражнения и этюды. Исполнение упражнений и этюдов на различные виды техники.
Тема 12. Вибрато. Понятие вибрато как особый прием игры на музыкальном инструменте. Вибрато на различных музыкальных инструментах. Вибрато на фаготе. Применение вибрато.
Тема 13. Упражнения для развития вибрато. Виды вибрато. Дыхательные упражнения. Упражнения для мышц диафрагмы. Скорость вибрато.
Тема 14. Работа с нотным материалом. Самостоятельная работа с текстом. Анализ музыкального произведения. Распределение штрихов, динамических оттенков и дыхания в зависимости от характера произведения и фразировки.
Тема 15. Разучивание произведений программы по нотам и наизусть. Игра в ансамбле.
Тема 16. Закрепление навыков игры в различных составах ансамбля.
Тема 17. Выбор программы для технического зачета. Подбор и разучивание произведений.
Тема 18. Промежуточные прослушивания.
84. Ожидаемые результаты освоения программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет грамотно и рационально пользоваться исполнительским дыханием;
2) умеет использовать различные звуковые тембры в зависимости от характера исполняемой музыки;
3) знает технику исполнения гамм в подвижном темпе разными штрихами;
4) исполняет гаммы в подвижном темпе разными штрихами;
5) умеет играть гаммы (ломаные терции, кварты, квинты, сексты, септимы);

1. Аспапты меңгеру дағдысын бекіту.
2. Қосарланған стаккато.
3. Гаммалар, жаттығулар, этюдтер.
4. Вибрато.
5. Ноталық материалмен жұмыс.
6. Ансамбльде ойнау.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Тыныс. дыбыс. Тембр. Орындаушылық тынысты сауатты және оңтайлы қолдану. Барлық регистрлерде дыбысты басқару. Орындалатын музыканың сипатына байланысты әртүрлі дыбыстық тембрлерді қолдану.
2-тақырып. Орындаушылық техника. Аспаптың техникалық мүмкіндіктері. Саусақтардың жүйріктілігі. Техникалық жаттығулар.
3-тақырып. Қосарланған стаккато. Штрихты орындау техникасы. Әртүрлі қарқында жаттығу: баяудан жылдамға дейін.
4-тақырып. Гаммалар, жаттығулар, этюдтер. Кілттегі бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларымен танысу. Гаммаларды жылдам қарқында әртүрлі штрихтармен орындау. "Қосарланған стаккато" штрихын орындау. Арпеджио. Доминантсептаккордтар және кішірейтілген кіріспе септаккордтар және олардың айналымдары.
5-тақырып. Гаммалар. Сынық терциялар.
6-тақырып. Кварталар, квинталар.
7-тақырып. Сексталар, септималар.
8-тақырып. "Стаккато" және "легато" штрихтары.
9-тақырып. Хроматикалық гаммалар.
10-тақырып. Этюдтерді тенорлық кілтте жаттау.
11-тақырып. Жаттығулар мен этюдтер. Әртүрлі техниканың түрлеріне арналған жаттығулар мен этюдтерді орындау.
12-тақырып. Вибрато. Вибрато түсінігі - музыкалы аспапта ойнаудың ерекше тәсілі. Фаготта вибрато ойнау. Вибратоны қолдану.
13-тақырып. Вибратоны дамытуға арналған жаттығулар. Вибратоның түрлері. Тыныс алу жаттығулары. Диафрагма бұлшық еттеріне арналған жаттығулар. Вибратоның жылдамдығы.
14-тақырып. Ноталық материалмен жұмыс. Мәтінмен өз бетінше жұмыс. Музыкалық шығарманы талдау. Шығарманың сипатына және фразировкаға байланысты штрихтарды, динамикалық бояуларды және тынысты бөлу.
15-тақырып. Бағдарламаның шығармасын нота бойынша және жатқа жаттау. Ансамбльде ойнау.
16-тақырып. Ансамбльдің әртүрлі құрамында ойнау дағдыларын бекіту.
17-тақырып. Техникалық сынаққа арналған бағдарламаны таңдау. Шығарманы таңдау және жаттау.
18-тақырып. Аралық тыңдалым.
84. 4 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық тынысты сауатты және оңтайлы қолдануды біледі;
2) орындалатын музыканың сипатына байланысты әртүрлі дыбыстық тембрлерді қолдануды біледі;
3) әртүрлі штрихтармен жылдам қарқында гаммаларды орындау техникасын біледі;
4) әртүрлі штрихтармен жылдам қарқында гаммаларды орындайды;
5) гаммаларды ойнай алады (сынық терциялар, кварталар, квинталар, сексталар, септималар);

6) знает прием игры "вибрато";
7) умеет распределять штрихи, динамические оттенки, дыхание в зависимости от характера произведения и фразировки;
8) владеет навыками игры в различных составах ансамбля;
9) умеет играть минорные гаммы до пяти знаков при ключе;
10) умеет работать с нотным материалом;
11) владеет навыками анализа музыкального произведения;
12) владеет навыками игры в различных составах ансамбля.
85. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается развитие технических, артистических и художественных навыков, уделяется повышенное внимание тонкостям музыкальной фразировки, разборам стилей и форм;
2) обучающийся совершенствует исполнения гамм, осваивает арпеджио трезвучий, доминантсептаккорды, уменьшенные септаккорды в различных штриховых, ритмических вариантах, 18-20 этюдов, 1-2 произведения крупной формы, 6-8 произведений малой формы, 4-6 ансамблей.
86. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Базовую основу содержания предмета "Фагот" представляют следующие тематические разделы.
1. Закрепление навыков владения инструментом.
2. Гаммы, упражнения, этюды.
3. Работа над произведением.
4. Подготовка концертно-конкурсных программ.
5. Разучивание произведений итоговой аттестации.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие технических, артистических и художественных навыков.
Тема 2. Исполнение гамм.
Тема 3. Арпеджио трезвучий, доминант септаккорды и уменьшенные септаккорды в различных штриховых, ритмических вариантах.
Тема 4. Разучивание этюдов.
Тема 5. Произведения крупной формы.
Тема 6. Произведений малой формы, ансамбли.
Тема 7. Музыкально-исполнительские средства выразительности. Анализ исполняемых произведений. Виды техники исполнительства, использование художественно оправданных технических приемов. Развитие навыков чтения с листа этюдов, пьес, ансамблей.
Тема 8. Концертный репертуар. Развитие сценической культуры.
Тема 9. Подготовка концертно-конкурсных программ.
Тема 10. Выбор программы для итогового экзамена. Подбор и разучивание произведений итоговой аттестации. Промежуточные прослушивания
87. Ожидаемые результаты освоения программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает нотную грамоту;
2) знает правильную постановку игрового аппарата;
3) выразительно исполняет произведения различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров;
4) владеет техническими знаниями, умениями и навыками, необходимыми для творческой деятельности;
5) умеет транспонировать, подбирать по слуху, исполнять простейшие вариации гармонического и мелодического содержания:

6) "вибрато" ойнау тәсілін біледі;
7) шығарманың сипатына және фразировкаға байланысты штрихтарды, динамикалық бояуларды, тынысты бөлуді біледі;
8) әртүрлі ансамбль құрамында ойнау дағдыларын біледі;
9) минорлы гаммаларды бес белгіге дейін кілтте ойнауды біледі;
10) ноталық материалмен жұмыс істеуді біледі;
11) музыкалық шығарманы талдау дағдыларын біледі;
12) ансамбльдің әртүрлі құрамында ойнау дағдыларына ие болады.
85. 5 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) техникалық, әртістік және көркемдік дағдыларды дамыту жалғастырылады, музыкалық фразировканың ерекшеліктеріне, стильдер мен формаларды талдауға үлкен назар аударылады;
2) білім алушы гаммаларды орындауды жетілдіреді, үшдыбысты арпеджионы, доминантсептаккордтарды, әртүрлі штрихты, ритмикалық суретті кіші септаккордтарды, 18-20 этюдті, 1-2 ірі нысанды шығармаларды, 6-8 шағын нысанды шығармаларды, 4-6 ансамбльді меңгереді.
86. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Фагот" пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1. Аспапты меңгеру дағдысын бекіту.
2. Гаммалар, жаттығулар, этюдтер.
3. Шығармамен жұмыс.
4. Концерттік-байқаулық бағдарламларға дайындалу.
5. Қорытынды аттестаттаудың шығармаларын жаттау.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Техникалық, әртістік және көркемдік дағдыларды дамыту.
2-тақырып. Гаммаларды орындау.
3-тақырып. Үшдыбысты арпеджио, доминантсептаккордтар және әртүрлі штрихтық, ритмикалық нұсқалардағы кішірейтілген септаккордтар.
4-тақырып. Этюдтерді жаттау.
5-тақырып. Ірі нысанды шығарма.
6-тақырып. Шағын нысанды шығарма, ансамбльдер.
7-тақырып. Мәнерліктің музыкалық-орындаушылық құралдары. Орындалатын шығармаларды талдау. Орындаушылық техниканың түрлері, көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдерді қолдану. Парақтан этюдтерді, пьесаларды, ансамбльдерді орындау.
8-тақырып. Концерттік репертуар. Сахна мәдениетін дамыту.
9-тақырып. Концерттік-байқаулық қойылымдарды дайындау.
10-тақырып. Қорытынды емтиханға арналған бағдарламаны таңдау. Қорытынды аттесттаудың шығармасын таңдау және оны жаттау. Аралық тыңдалымдар.
87. 5 сыныптың бағдарламасын игеруден күтіетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталық сауатты біледі;
2) ойын аппаратын дұрыс қоюды біледі;
3) әртүрлі музыкалық-көркемдік мазмұндағы, әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларды мәнерлі орындауды;
4) шығармашылық қызметке қажетті техникалық білімді, білікті және дағдыларды біледі;
5) тасымалдауды, есту бойынша теруді, гармоникалық және әуендік мазмұндағы қарапайым варияцияларды орындауды біледі;

6) знает репертуарный перечень для исполнения на фаготе;
7) имеет опыт сценических выступлений.
88. Ожидаемые результаты освоения программы.
Выпускник знает:
1) музыкальные термины;
2) музыкальные стили и жанры;
3) приемы игры на фаготе, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
4) ансамблевый репертуар различных отечественных и зарубежных композиторов;
5) музыкальные произведения различных жанров и стилей;
6) приемы работы над исполнительскими трудностями.
Выпускник умеет:
1) исполнять на инструменте произведения различных жанров и форм в соответствии с программными требованиями;
2) использовать выразительные средства для создания художественного образа;
3) читать с листа несложные музыкальные произведения;
4) самостоятельно и грамотно делать первоначальный разбор музыкального произведения;
5) подготовиться к сольному выступлению и выступлению в ансамбле;
6) анализировать исполняемые произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) исполнения музыкальных произведений (сольное исполнение, ансамблевое исполнение);
2) публичных выступлений;
3) самостоятельной работы с музыкальным материалом, чтения с листа текста.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
89. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении программы обучающимся.
Контроль освоения программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
90. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: контрольная работа (один этюд, одна пьеса), во второй, в третьей четвертях: академический концерт (две разнохарактерные пьесы), в четвертой четверти: технический зачет (гаммы, арпеджио трезвучий, один этюд и две пьесы различного характера);
2) 2 класса – в первой, во второй, в третьей четвертях: академический концерт (две пьесы различного характера), в четвертой четверти: технический зачет (мажорная и минорная гаммы до трех знаков, трезвучия, обращение трезвучий в штрихах staccato [стаккато] (detache [деташе]), legato [легато], два этюда, две разнохарактерные пьесы, одна из которых написана в быстрых темпах);
3) 3 класса – в первой, во второй, в третьей четвертях: академический концерт (две пьесы различного характера), в четвертой четверти: технический зачет (мажорная и минорная гаммы до пяти знаков, штрихами legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато], два разнохарактерных этюда);

6) фаготта орындауға арналған репертуарлы тізбені біледі;
7) сахнада өнер көрсету тәжірибесіне ие болады.
88. Білім беру бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық терминдерді;
2) музыкалық стильдер мен жанрларды;
3) музыкалық шығарманы жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін фаготта ойнау тәсілін;
4) әртүрлі отандық және шетел композиторларының ансамбльге арналған репертуарды;
5) әртүрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды;
6) орындаушылық қиындықтармен жұмыс істеу тәсілдерін біледі.
Түлек:
1) бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды аспапта орындауды;
2) көркемдік бейнені құру үшін мәнерлік құралдарын қолдануды;
3) парақтан жеңіл музыкалық шығармаларды оқуды;
4) музыкалық шығармаларды алғашқы талдауды өз бетінше және сауатты жүргізуді;
5) жеке өнер көрсетуге және ансамбльде өнер көрсетуге дайындалуды;
6) орындалатын шығармаларды талдауды біледі.
Түлекте:
1) музыкалық шығармаларды орындау (жеке орындау, ансамбльде орындау);
2) көпшілік алдында өнер көрсету;
3) музыкалық материалмен өз бетінше жұмыс істеу, мәтінді парақтан оқу дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
89. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау бақылау жұмысы, академиялық концерт, техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
90. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (бір этюд, бір пьеса), екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (гаммалар, арпеджио үшдыбыстылығы, бір этюд және әртүрлі сипаттағы екі пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (үш белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, үшдыбыстылық, staccato [стаккато] (detache [деташе]), legato [легато] штрихтарындағы мажор және минор гаммалары, үшдыбыстылық, штрихтардағы үшдыбыстылықтың айналымдары, екі этюд, екі түрлі сипаттағы пьеса, олардың бірі жылдам қарқында жазылған);
3) 3 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (legato [легато], detache [деташе], staccato [стаккато] штрихтарымен бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, әртүрлі сипаттағы этюд);

4) 4 класса – в первой, во второй, в третьей четвертях: академический концерт (две пьесы различного характера), в четвертой четверти: технический зачет (гаммы до семи знаков в быстрых темпах, терциями штрихами detache [деташе] (staccato [стаккато]) и legato [легато], два этюда, произведение крупной формы, две разнохарактерные пьесы);
5) 5 класса – в первой, второй, третьей четвертях: академический концерт (две пьесы различного характера), в четвертой четверти: выпускной экзамен (мажорная и параллельная минорная гаммы с трезвучиями и обращением трезвучий в штрихах staccato [стаккато] и legato [легато] до двух знаков в умеренном темпе, два этюда на различные виды техники, две разнохарактерные пьесы, обязательным является исполнение произведений композиторов Казахстана).
91. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка корпуса, пальцевого аппарата, ног, амбушюра, владение исполнительским дыханием, пальцевым аппаратом, амплитуда поднятия, синхронность поднятия пальцев, моторность;
2) владение музыкальным звуком (атака и прекращение звука, артикуляция), выразительность тембра, протяженность звука (развитость выдоха), протяженность звука в одном нюансе, протяженность звука в динамике (крещендо, диминуэндо), интонационная чистота звука, нюансировка, основные штрихи);
3) уровень развития музыкальных способностей, физической выносливости, музыкальной памяти (умение без остановок и ошибок исполнять музыкальные произведения), передача художественного образа музыкального произведения, умение выдержать единый темп произведения (если нет темповых отклонений), умение чувствовать и исполнять музыкальные произведения с темповыми отклонениями, ровность ритмических комбинаций (ритмического рисунка);
4) понимание стиля, художественного образа исполняемых произведений;
5) точность выполнения поставленных композитором задач (темп, ритм, штрихи, динамика, фразировка, артикуляция);
6) концертность исполнения, артистизм, увлеченность исполнением, убедительность трактовки, яркость и осознанность выступления.
92. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – артистичное, технически качественное, продуманное и прослушанное исполнение программы, в интерпретации произведений присутствует стилистическая культура и культура владения инструментом, ясное понимание художественного замысла композитора, грамотное, уверенное, выразительное и эмоциональное исполнение программы;

4) 4 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (терциялармен, detache [деташе] (staccato [стаккато]) және legato [легато] штрихтарымен жылдам қарқындағы жеті белгіге дейінгі гаммалар, екі этюд, ірі нысанды шығарма, түрлі сипаттағы екі пьеса);
5) 5 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (үшдыбыстылықтармен және қалыпты қарқындағы екі белгіге дейінгі staccato [стаккато] және legato [легато] штрихтарындағы үшдыбыстылық айналымдарының мажор және параллель минор гаммалары, әртүрлі техниканың түріне арналған екі этюд, әртүрлі сипаттағы екі пьеса, Қазақстан композиторының шығармасын орындау міндетті болып табылады).
91. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) денені, саусақ аппаратын, аяқты, амбушюрді қою, орындаушылық тынысты, саусақ аппратын меңгеруі, саусақтарды көтерудің амплитудасы және үйлесімділігі; моторлығы;
2) музыкалық дыбысты меңгеруі (шабуыл және дыбысты тоқтату, артикуляция (тілдің жұмысы), тембрдің мәнерлігі, дыбыстың созылмалылығы (тыныс шығарудың дамуы), бір нюанстағы дыбыстың созылуы, дыбыстың динамикадағы созылуы (крещендо, диминуэндо), дыбыстың интонациялық тазалығы, нюансировкалар, негізгі штрихтар);
3) музыкалық қабілеттерінің, физикалық төзімділігінің, музыканы есту сақтауының (музыкалық шығарманы тоқтамай және қатесіз орындау) даму деңгейі, музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізуі, шығарманың бірыңғай қарқынын ұстап тұру білігі (егер қарқындық ауытқулар болмаса), музыкалық шығармаларды қарқындық ауытқулармен сезіну және орындау, ритмикалық комбинациялардың қалыптылығы ("ритмикалық сурет);
4) орындалатын шығармалардың стилін, көркемдік бейнесін түсіну;
5) композитордың қойған міндеттерін нақты орындау (қарқын, ритм, штрихтар, динамика, фразировка, артикуляция);
6) концерттік орындауы, әртістігі, орындауға деген қызығушылығы, сенімді жеткізуі, өнер көрсетуінің ашықтығы және түсініктілігі.
92. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы "өте жақсы" - бағдарламаны әртістік, техникалық жағынан сапалы, ойластырып және тыңдап орындауы, шығарманы жеткізуде стильдік мәдениет және аспапты меңгеру мәдениеті байқалады, композитордың көркемдік түпкі ойын анық түсіну, бағдарламаны сауатты, сенімді, мәнерлі және эмоциямен орындауы;

2) оценка "4" "хорошо" – уверенное, осмысленное, достаточно качественное исполнение программы с мелкими единичными недочетами в технике, звуке, интонации, недостаточная выразительность и эмоциональность исполнения;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – технически некачественное исполнение программы без проявления исполнительской инициативы при условии исполнения произведений, соответствующих программным требованиям класса;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – исполнение произведений программы на крайне низком техническом и художественном уровне, незнание наизусть нотного текста, слабое владение навыками игры на инструменте;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 68
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Рисунок" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Рисунок" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Рисунок".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) асимметрия – отсутствие или нарушение симметрии;
2) воздушная перспектива – прием, помогающий художнику-пейзажисту создавать на своих полотнах иллюзию глубины пространства;
3) изобразительное искусство – искусство, связанное со зрительным восприятием и создающее изображения видимого мира на плоскости и в пространстве;
4) тональность в изобразительном искусстве – одно из явственно видимых зрительных качеств поверхности формы, наряду с текстурой и фактурой соединяет в себе колорит, тон, композицию произведения;
5) валерная линия – линия, которая в зависимости от поставленных задач, изменяет толщину на всем своем протяжении;
6) графика – вид изобразительного искусства, использующий в качестве основных изобразительных средств линии, штрихи, пятна и точки;
7) гризайль – вид живописи, выполняемый тональными градациями одного цвета, чаще всего цвета сепии или серого, также техника создания нарисованных барельефов архитектурных или скульптурных элементов;
8) рисование по памяти – выполнение рисунков и набросков на основе зрительной памяти;
9) светотень – наблюдаемое на поверхности объекта распределение освещенности, создающей шкалу яркостей;
10) светотеневые отношения – соотношения освещенных и затемненных участков поверхности архитектурного объекта, которые создают пластику и объемность;

2) "4" бағасы "жақсы" - бағдарламаны техникасында, дыбысында, ырғағында сәл қателіктер жіберіп, сенімді, түсініп, жеткілікті деңгейде сапалы орындауы, орындауындағы мәнерліктің және эмоциялықтың жетіспеушлігі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - сыныптың бағдарламалық талаптарына сәйкес шығарманы орындау кезінде орындаушылық бастамасын көтермей, сапасыз орындауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламаның шығармасы техникалық және көркемдік деңгейі жағынан өте төмен деңгейде орналасқан, ноталық мәтінді жатқа білмеуі, аспапта ойнау дағдыларының төмен меңгеруі;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
68-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Сурет" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Сурет" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сурет" пәні бойынша оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) асимметрия - симметрияның болмауы немесе бұзылуы;
2) әуе перспективасы - суретші-пейзажшыға салған суреттерінде кеңістіктің тереңдігінің иллюзиясын жасауға көмектесетін тәсіл;
3) бейнелеу өнері - көру қабілеті арқылы және көзге көрінетін әлемнің жазықтықтағы және кеңістіктіктегі бейнесін құрумен байланысты өнер;
4) бейнелеу өнеріндегі реңктілік - форманың сыртқы бетінің анық көзге көрінетін қасиеттерінің бірі, текстура және фактурамен бірге шығарманың колорит, реңк, композициясын қамтиды;
5) валҰрлі сызық - қойылған міндеттерге сәйкес өзінің ұзақтығында қалыңдығын өзгертетін сызық;
6) графика - сызық, штрих, дақ және нүкте сияқты бейнелеудің негізгі құралдары ретінде қолданылатын бейнелеу өнерінің түрі;
7) гризайль - бір түстің реңктік градацияларымен орындалатын, көбінде сепи немесе сұр кескіндеменің түрі, сондай-ақ салынған барельефтерді және сәулет немесе мүсін элементтерін құру техникасы;
8) есіне сақтау жады бойынша сурет салу - көру арқылы есте сақтау жады негізінде суреттер мен нобайларды орындау;
9) жарық пен көлеңке - ашықтықтың өлшемін құрайтын, жарықтың объектінің бетінде бөлінуінің байқалуы;
10) жарық пен сәуленің қатынасы - құрылыс объектісінің бетіндегі жарық және көлеңке бөліктерінің қатынасы, олар пластикалық пен көлемділікті көрсетеді;

11) интерьер – архитектурно и художественно оформленное внутреннее пространство здания, обеспечивающее человеку эстетическое восприятие и благоприятные условия жизнедеятельности;
12) композиция – целенаправленное построение художественного произведения, делающее замысел художника более доходчивым и впечатляющим;
13) предметы сложной формы – несколько геометрических фигур;
14) конструктивный рисунок – рисунок внешних контуров предметов, как видимых, так и невидимых, выполненный с помощью линий построения;
15) моделировка – техника передачи светотени;
16) натура – реальные объекты действительности (человек, предметы, ландшафт), которые художник непосредственно наблюдает при их изображении;
17) натюрморт – изображение неодушевленных предметов в изобразительном искусстве;
18) набросок – рисунок или живопись небольших размеров, бегло и быстро исполненные художником, главное назначение наброска (рисунка или этюда) – краткая фиксация отдельных наблюдений: характер пропорций, движение, характер цветовых отношений и гармония колорита;
19) орнамент – узор, основанный на повторе и чередовании составляющих его элементов;
20) перспектива – техника изображения пространственных объектов на какой-либо поверхности в соответствии с теми кажущимися сокращениями их размеров, изменениями очертаний формы и светотеневых отношений, которые наблюдаются в натуре;
21) пластическая анатомия – раздел анатомии, изучающий пропорции человеческого тела, зависимость внешних форм тела от их внутреннего строения и изменений, которые возникают в результате движения;
22) портрет – жанр изобразительного искусства, посвященный изображению определенного, конкретного человека;
23) пропорция – взаимоотношение форм, частей предметов по их величине, соответствующее определенному характеру целого;
24) пуантилизм – стилистическое направление в живописи неоимпрессионизма, в основе которого лежит манера письма раздельными (неизолированными) мазками правильной, точечной или прямоугольной формы);
25) ритм – один из ключевых моментов в искусстве, ритм в изобразительном искусстве создается повторением цвета, объектов, пятен света и тени;
26) силуэт – плоскостное изображение, прием работы, средство художественной выразительности, а также вид графики;
27) симметрия – соответствие, неизменность (инвариантность), проявляемые при каких-либо изменениях, преобразованиях;
28) рисунок – разновидность художественной графики, основанная на технических средствах и возможностях рисования; тональное изображение выявляет объем и пространство увиденного, подчеркивает форму;

11) интерьер - адамға эстетикалық сезімді беретін және өмірге жайлы жағдайды қамтамасыз ететін ғимараттың ішкі кеңістігін сәулеттік және көркемдік әрлендіру;
12) композиция - суретшінің ойын мейлінше түсінікті ететін және әсерлейтін көркем шығарманың мақсатты құрылымы;
13) күрделі формадағы заттар - бірнеше геометриялық формалар;
14) құрастырмалы сурет - құрылым сызықтары арқылы орындалған, заттардың көрінетін, сондай-ақ көрінбейтін сыртқы контурларының суреті;
15) модельдеу - жарық пен көлеңкені жеткізу техникасы;
16) натура - суретші оларды бейнелеу барысында бақылайтын нақтылықтың (адам, заттар, ландшафт) шынайы объектілері;
17) натюрморт - бейнелеу өнеріндегі жансыз заттардың бейнесі;
18) нобай - суретшінің жүйрік және жылдам орындаған шағын көлемдегі сурет немесе кескіндеме, нобайдың (сурет немесе этюд) негізгі мақсаты - жеке бақылауларды фиксациялау: пропорцияның сипаты, қозғалыс, түстік қатынастардың сипаты және колорит үйлесімділігі;
19) ою-өрнек - құрамдас элементтерінің қайталануы және алмасуына негізделген өрнек;
20) перспектива - олардың өлшемдерінің көрінетін қысқартуларына, натурада байқалатын формалардың көріністерінің және сәуле мен көлеңкенің қатынастарының өзгерістеріне сәйкес қандай да бір беттегі кеңістіктік объектілерді бейнелеу техникасы;
21) пластикалық анатомия - адам денесінің пропорцияларын зерттейтін, дененің сыртқы формаларының қозғалыс нәтижесінде пайда болатын ішкі құрылымы мен өзгерістеріне тәуелділігін қарастыратын анатомияның тарауы;
22) портрет - белгілі, нақты адамды бейнелеуге арналған бейнелеу өнерінің жанры;
23) пропорция - тұтастың белгілі қасиеттеріне сәйкес заттардың көлемі бойынша формаларының, бөліктерінің қатынасы;
24) пуантилизм - неоимпрессионизм кескіндемесіндегі стильдік бағыт, оның негізінде тура, нүктелі немесе тікбұрышты формадағы жеке бояу арқылы жазу нақышы жатыр;
25) ритм - өнердегі негізгі кезеңдердің бірі, бейнелеу өнерінде ритм түстердің, объектілердің, сәуле мен көлеңке дақтарының қайталануы арқылы құрылады;
26) сұлба - контурдың ішінде бөлшектері жоқ, заттардың көлеңкелі профиль ретіндегі бейнесі;
27) симметрия - қандай да бір өзгерістер, түрленулер кезінде пайда болатын сәйкестік, өзгеріссіздік (инвариативтілік);
28) сурет - сурет салудың техникалық құралдары мен мүмкіндіктеріне негізделген көркемдік графиканың түрі; реңкті бейне, ол көрген заттың көлемін және кеңістігін анықтайды, формасын ерекшелейді;

29) рисунок – основной вид графики, изображение, начертанное на плоскости с помощью контурных линий, штрихов, светотеневых пятен;
30) зарисовка – рисунок с натуры, который включает легкую штриховку, растирку, имеющую цель передать в изображении впечатление объемности и освещенности объекта;
31) форма рисунка – изображение, начертание на плоскости;
32) линия – наиболее распространенное изобразительно-выразительное средство, легко наносимое любым материалом;
33) линейная перспектива – изображение, построенное на плоскости, плоскость располагается вертикально, наклонно и горизонтально в зависимости от назначения перспективных изображений;
34) тон – передача в рисунке светотеневых отношений (градаций) на предмете посредством штриховки, тушевки и окраски;
35) тональный рисунок – передача тоном всех поверхностей видимой в натуре формы;
36) тушевка – прием нанесения тона с помощью слитных штрихов, выполняемых боковой поверхностью графита карандаша;
37) фактура – состояние поверхности массы материала.
38) фактура – характер обработки поверхности изделия декоративно-прикладного искусства, скульптуры или живописной плоскости, способ передачи особенностей реальных предметов изобразительными средствами;
39) штрих – линия, выполненная одним движением руки и предназначенная для передачи объема;
40) эскиз – художественное произведение вспомогательного характера, являющееся подготовительным наброском для более крупной работы.
3. Цель программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности ребенка и приобретения теоретических знаний, умений и навыков по учебному предмету.
4. Задачи программы.
Обучающие:
1) освоение терминологии;
2) формирование знаний по изобразительной грамоте;
3) изучение правил линейной перспективы и применение полученных знаний в натюрмортах, упражнениях и композициях;
4) освоение навыков передачи формы, конструктивного строения предметов, элементарных законов линейной перспективы, пространственных соотношений, светотени графическими средствами;
5) приобретение умений грамотно изображать на плоскости в световоздушной среде различными графическими средствами с натуры и по памяти предметы окружающего мира;
6) формирование умения создавать художественный образ в рисунке на основе решения технических и творческих задач;
7) приобретение навыков работы с подготовительными материалами: набросками, зарисовками, эскизами;
8) формирование навыков передачи объема, формы, передачи материальности, фактуры предметов с выявлением планов, на которых они расположены.
Развивающие:

29) сурет - жазықтықта сызықтардың, штрихтардың, сәуле мен көлеңкелі дақтардың көмегі арқылы сызылған графиканың, бейненің негізгі түрі;
30) суреттеме - жеңіл штрихтар түсірілген, бейнедегі объектінің көлемділігі мен жарықтылығын көрсету мақсатында натураға қарап орындалатын сурет;
31) суреттің формасы - жазықтықта салынған бейне;
32) сызық - кез-келген материалмен жеңіл жағылатын, мейлінше кең таралған бейнелеу-мәнерлеу құралы;
33) сызықтық перспектива - жазық бетте құрылған бейне, жазықтық перспективалық бейнелердің арналуына байланысты тік, қисық және жазық орналасады;
34) тон - штрихтеу, тушевка жасау және бояу арқылы заттардағы жарық пен сәуленің кереғарлығы (градация) жеткізу;
35) тональді сурет - натурада көрінетін барлық формалардың бетін реңкпен жеткізу;
36) тушевка - қарындаш графитінің қырымен орындалатын қосылған штрихтардың көмегімен тон беру тәсілі;
37) фактура - материал салмағының бетінің күйі.
38) фактура - сәндік-қолданбалы өнер, мүсін немесе кескіндемелік жазықтықтың бұйымының бетін өңдеу сипаты, бейнелеу құралдары арқылы шынайы заттардың ерекшеліктерін жеткізу тәсілі;
39) штрих - қолдың бір қимылымен орындалатын және көлемді жеткізуге арналған сызық;
30) эскиз - мейлінше ірі жұмысқа дайындық нобайы болып табылатын көмекші сипатындағы көркемдік шығарма.
3. Бағдарламаның мақсаты: бала тұлғасын көркем-эстетикалық дамытуға және оқу пәні бойынша теориялық білім, білік және дағдыларды алуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) терминдерді меңгеру;
2) бейнелеу сауаты бойынша білімді қалыптастыру;
3) сызықтық перспектива ережелерін оқу және алған білімдерін натюрморттарда, жаттығуларда және композицияларда қолдану;
4) форманы жеткізу, заттарды конструктивті құру дағдыларын, сызықтық перспективаның қарапайым заңдылықтарын, кеңістіктік қатынастарды, гарфикалық құралдармен сәуле мен көлеңкені жеткізуді меңгеру;
5) әртүрлі графикалық құралдармен натураға қарап немесе қоршаған әлемнің заттарын есіне түсіру арқылы жарық әуе ортасы жағдайында кеңістіктікте сауатты бейнелеу білігін алу;
6) техникалық және шығармашылық мііндеттерді шешу негізінде көркемдік бейнені жасау білігін қалыптастыру;
7) дайындық материалдарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру: нобайлармен, сызбалармен, эскиздермен;
8) көлемді, форманы жеткізу, материалдылықты, олардың орналасқан жоспарларын анықтай отырып, заттардың фактурасын жеткізу дағдыларын қалыптастыру.
Дамыту:

1) развитие воображения, зрительной памяти, фантазии;
2) выработка навыков и умения грамотного расположения рисунка на плоскости листа бумаги;
3) развитие зрительных восприятий, целостного видения натуры;
4) развитие пространственного представления, образного, художественного и ассоциативного мышления;
5) развитие навыков владения рукой, передачи различной фактуры предметов с помощью разных материалов;
6) развитие наблюдательности, эмоционально-эстетического восприятия действительности;
7) формирование культуры художественного восприятия предметов, явлений окружающей действительности и произведений живописи.
Воспитательные:
1) эстетическое воспитание обучающегося средствами искусства;
2) расширение кругозора, воспитание художественного вкуса;
3) воспитание внимания, аккуратности, трудолюбия;
4) воспитание гармонично и всесторонне развитой личности, интегрированной в систему мировой и отечественной культуры.
5. Срок освоения программы – четыре года. Объем учебной нагрузки определяется типовым учебным планом.
Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области искусства, срок обучения увеличивается на один год по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.
7. Программа предназначена для обучения детей, обучающихся на отделении художественного моделирования одежды детской школы искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
9. Особенностью программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
10. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области искусства.
11. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.

1) елестетуін, көру арқылы есте сақтау жадын, қиялын дамыту;
2) қағаз бетінің жазықтығында суретті сауатты орналастыру дағдылары мен білігін қалыптастыру;
3) көзбен көру арқылы қабылдау, натураны тұтас көру қабілетін дамыту;
4) кеңістіктік елестетуін, бейнелі, көркем және ассоциативті ойлауын дамыту;
5) қолды меңгеру, әртүрлі материалдар арқылы заттардың әртүрлі фактураларын жеткізу дағдыларын дамыту;
6) байқампаздықты, шынайылықты эмоцияналды-эстетикалық қабылдауды дамыту;
7) қоршаған шынайылық пен кескіндеме туындыларының заттарын, көріністерін көркем қабылдау мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) өнер құралдары арқылы білім алушыға эстетикалық тәрбие беру;
2) ой-өрісін кеңейту, көркемдік талғамын дамыту;
3) зейінді, ұқыптылықты, еңбекқорлықты тәрбиелеу;
4) әлемдік және отандық мәдениет жүйесіне кіріктірілген, үйлесімді және жан-жақты дамыған тұлғаны тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Оқу жүктемесінің көлемі үлгілік оқу жоспарында анықталған.
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ көркемөнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен білім беру бағдарламасын меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылуы мүмкін.
6. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.
7. Бағдарлама балалар өнер мектебінің киімді көркемдеп үлгілеу бөлімінің балаларын, білім алушыларын оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Бұл оқытудың мазмұнын оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асыруға мүмкіндік береді.
9. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
10. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен оқытуға, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне бағытталған.
11. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.

12. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития художественного творчества;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
13. Программа дает обучающемуся возможность сформировать целостное представление о системе взаимодействия искусства с жизнью, предусматривает широкое привлечение жизненного опыта детей, примеров из окружающей действительности. Работа на основе наблюдения и эстетического переживания окружающей реальности является важным условием освоения детьми программного материала.
14. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по изобразительному искусству.
15. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) овладению знаниями художественно-изобразительной деятельности;
2) усвоению терминологии из области изобразительного искусства;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) приобретению опыта творческой деятельности.
16. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержка обучающегося в соответствии с целями и задачами программы.
17. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.
18. Методологическая основа программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов к обучению;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;

12. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
13. Бағдарлама білім алушыға өнер мен өмірдің өзара байланыс жүйесі туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға мүмкіндік береді, балалардың өмірлік тәжірибесін, қоршаған шынайылықтан нақты мысалдарды кеңінен тартуды қарастырады. Бақылау және қоршаған шынайылықты эстетикалық сезіну негізінде жүргізілетін жұмыс балалардың бағдарлама материалдарын меңгеруінің маңызды шарттары болып табылады.
14. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог бейнелеу өнері бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
15. Білім беру бағдарламасы білім алушының:
1) бейнелеу, сәндік көркемдік қызметіндегі білімді меңгеруі;
2) бейнелеу өнері және қолданбалы шығармашылық саласындағы терминдерді меңгеруі;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгеруі;
4) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы сияқтыжеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:.
16. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
17. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылықтарғын дамытуға, негізгі және оқу пәні шеңберінде меңгерген білім, білік және дағды құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
18. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;

4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и искусствоведов.
19. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для изучения учебный материал, который способствует духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изобразительного искусства;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к учебному процессу, понимании конкретных задач, поставленных перед обучающимся.
20. Специфика группового обучения предмету "Рисунок" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора учебно-методического комплекса.
21. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – наблюдаемые предметы, явления, наглядные пособия, методические схемы, таблицы, педагогический рисунок, просмотр творческих работ, видеоматериалов, посещение выставок, музеев для повышения общего уровня развития обучающегося;
3) практический – деление целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнение, обобщение, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
22. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося (уровень развития художественных способностей). Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
23. Формы занятий:
1) практические (упражнения на овладение различными графическими техниками, выполнение кратковременных набросков, зарисовок по памяти, с натуры);
2) длительные академические постановки, контрольные учебные постановки;
3) занятия на пленэре;
4) выставки, конкурсы.
24. Программа предусматривает внедрение интерактивных образовательных технологий, классической и нетрадиционной типологии уроков в современной школе искусств.
25. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.

4) оқытудың дамытушылық мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педгогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
19. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғилық және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының рухани-адамгершілік дамуына ықпал ететін, үйренуге қолжетімді оқу материалын іріктеуге мүмкіндік береді;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын болжайды;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты ритмика сабағына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
20. "Сурет" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлі болуын болжайды.
21. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - шығармашылық жұмыстарды, бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін аттыру үшін көрмелерге, мұражайларға бару;
3) практикалық - мұқият пысықтау үшін тұтас шығарманы ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоцияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
22. Әдістерді таңдау білім алушының жасы және физикалық қабілеттеріне (көркемдік қабілеттерінің даму деңгейі) байланысты болады. Оқытудың барлық процесі жеңілден күрделіге қарай құрылады.
23. Сабақ формалары:
1) практикалық (әртүрлі графикалық техникаларды меңгеруге арналған жаттығулар, есте сақтауы бойынша және натураға қарап қысқа мерзімді нобайларды, сызбаларды орындау);
2) ұзақ мерзімді академиялық қойылымдар, бақылау оқу қойылымдары;
3) пленэрдегі сабақтар;
4) көрмелер, байқаулар.
24. Педагог бағдарламаны іске асыруда заманауи өнер мектебінде интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
25. Педагогтің білім алушылармен топтық жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
Сабақ жоспары білім алушы теориялық білімді практикамен бір уақытта алатындай құрылады.

26. Виды внеурочных форм работы:
1) посещение тематических выставок;
2) просмотр фильмов об искусстве;
3) посещение музеев, мастерских художников;
4) участие в конкурсах, выставках детских работ.
27. На основе настоящей программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
28. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
29. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
30. Содержание пояснительной записки:
1) образовательная программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми);
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и/или времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
31. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся, репертуарный перечень по классам.
32. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
33. Рабочая учебная программа рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
34. Предмет "Рисунок" является основой при изучении живописи и композиции, педагог учит обучавшегося реалистически грамотно отображать окружающую действительность графическими средствами, создавать выразительное художественное изображение на картинной плоскости.
35. Задача педагога при обучении рисунку научить обучающегося правильно видеть объемную форму предмета и уметь ее логически последовательно изображать на плоскости листа бумаги.
36. В рисунке, начиная с момента композиционного размещения изображения на листе бумаги и до окончательного завершения его, обучающийся с помощью педагога усваивает правила графического изображения и законы построения формы, перспективного построения реалистического изображения на плоскости, распределения света на предметах.

26. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) тақырыптық көрмелерге бару;
2) өнер туралы фильмдерді қарау;
3) мұражайларға, суретшілердің шеберханаларына бару;
4) байқауларға, балалардың жұмыстарының көрмесіне қатысу.
27. Білім беру бағдарламасы негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
28. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
29. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
30. Түсінік хаттың мазмұны:
1) негіздеме ретінде білім беру бағдарламасы;
2) аталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамытушылық, түзету-дамытушылық, дарынды балалармен жұмыс);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;
5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және/немесе уақытын өзгерту туралы ақпарат.
31. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
32. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
33. Оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
34. Кескіндеме мен композицияны оқу кезінде "Сурет" пәні негізгі болып табылады, педагог білім алушыларға графикалық құралдармен қоршаған шынайылықты шынайы сауатты бейнелеуге, кескіндеме бетінде мәнерлі көркем бейнелерді құруды үйретеді.
35. Суретке оқыту барысындағы педагогтің басты міндеті білім алушыға заттың көлемін дұрыс көре білуді және оны қағаз бетінде қисымды ретімен байнелеуді уйрету.
36. Суретте, бейнені қағаз бетінде композициялық орналастыру кезеңінен бастап оның аяғына дейін білім алушы педагогтің көмегімен графикалық бейнелеудің ережелерін және форманы құру заңдылықтарын, жазықтықта шынайы бейнені перспективалық құруды, заттардағы жарықтың бөлінуін меңгереді.

37. Обучающийся приобретает навыки последовательного ведения рисунка по принципу от общего к частному и от частного к общему, осваивает технические приемы рисунка – от самых простых до более сложных.
38. На занятиях по длительному рисунку проводится работа над воспитанием таких художественных качеств как "постановка глаза", развитие твердости руки, умение цельно видеть, наблюдать и запоминать увиденное, острота и точность глазомера.
39. Задания по рисунку выполняются в следующей последовательности:
1) эскиз-набросок небольшого размера;
2) компоновка изображения на листе бумаги;
3) пластическая характеристика главных пластических масс;
4) разработка деталей, подчинение их целому.
40. Перед выполнением каждого задания педагог определяет задачу данной постановки. Законченность рисунка определяется степенью решения поставленной задачи.
41. Обучающийся усваивает метод построения объемной формы на плоскости, приобретает опыт изображения на основе индивидуального восприятия, анализа окружающей действительности и научных основ реалистического рисунка.
42. Исходными понятиями в изучении предмета являются характер и выразительность рисунка. По мере усложнения заданий возрастает роль детализации изображаемого предмета: более точной передачи силуэта и формы, пропорций, взаимоотношений с другими предметами – пространства и объема, фактурных свойств предметов.
43. Для свободного владения обучающимся рисовальным материалом педагогом проводятся специальные упражнения на овладение широким диапазоном графических средств: линией, штрихом, пятном, позволяющим передать тонкие нюансы формы в связи с общим замыслом работы.
44. При разработке заданий педагог учитывает первоначальные умения, возраст и индивидуальность обучающегося, повышает требования к выполнению заданий параллельно с усложнением учебных задач.
45. Методики индивидуального поэтапного, творческого развития обучающегося являются залогом достижения основной цели курса обучения. Четкость задач каждого урока позволяет педагогу сократить время объяснения нового материала.
46. Обучение рисунку ориентировано с самого первого года обучения на рисование натюрмортов. Важную роль в рисунке играют построение, пропорции, объем, конструктивность формы, передача материальности, рисование карандашами различной мягкости.
47. В работе над каждым натюрмортом решаются следующие задачи:
1) поиск наиболее выгодного композиционного решения;
2) наблюдение перспективного построения предметов;
3) построение предметов, предметной плоскости в различных рисунках;

37. Білім алушы жалпыдан жекеге және жекеден жалпыға қағидаты бойынша суретті ретімен жүргізу дағдысын алады, ең қарапайымнан ең күрделіге дейінгі суреттің техникалық тәсілдерін меңгереді.
38. Ұзақ мерзімді суреттер бойынша сабақтарда "көзді қою" сияқты көркемдік қасиеттерін тәрбиелеу, қолдың қаттылығын дамыту, тұтас көру, бақылау дәне көргендерін есте сақтау білігін, көз өлшемінің өткірлігі және нақтылығын тәрбиелеу.
39. Сурет бойынша тапсырмалар келесі тәртіппен орындалады:
1) шағын өлшемдегі эскиз-нобай;
2) бейнені қағаз бетінде орналастыру;
3) басты пластикалық массаның пластикалық қасиеттері;
4) бөлшектерді әзірлеу, оларды біртұтасқа бағындыру.
40. Әр тапсырманы орындаудың алдында, педагог осы қойылымның міндетін анықтайды. Суреттің аяқталғандығы қойылған міндеттердің шешілу деңгейімен анықталады.
41. Білім алушы көлемді форманы жазықтықта құру әдісін меңгереді, қоршаған шынайылықты және шынайы суреттің ғылыми негіздерін жеке қабылдау, нақтырақ талдау негізінде бейнелеу тәжірибесін алады.
42. Суреттің қасиеті мен мәнерлігі пәнді оқытудағы алашқы түсініктер болып табылады. Тапсырманың күрделенуіне қарай бейнеленетін затты бөлшектеудің рөлі арта бастайды: сұлба мен форманы, пропорцияны, басқа заттармен өзара байланысын - кеңістік пен көлем, заттардың фактуралық қасиеттерін барынша нақтырақ жеткізу.
43. Білім алушылардың сурет салу материалын еркін меңгеруі үшін педагог жұмыстың жалпы түпкі ойына байланысты, форманың нюанстарын жеткізуде графикалық құралдардың кең диапазонын меңгеруге арналған арнайы жаттығуларды жүргізеді.
44. Тапсырмаларды әзірлеу кезінде педагог білім алушының алғашқы білімін, жасын және даралығын ескереді, оқу міндеттерін күрделендірумен қатар тапсырмаларды орындауға қойылатын талаптарды күшейтеді.
45. Білім алушыны жеке сатылап шығармашылық дамыту әдістемесі оқыту курсының негізгі мақсатына қол жеткізудің кепілі болып табылады. Әр сабақтың міндеттерінің нақты болуы педагогке жаңа материалды түсіндіруге жұмсалатын уақытты үнемдеуге мүмкіндік береді.
46. Суретке оқыту алғашқы оқыту жылынан бастап натюрморттарды салуға бағытталған. Суретте құрылым, пропорция, көлем, форманың конструктивтілігі, материалдылықты жеткізу, әртүрлі жұмсақтықтағы қарындаштармен сурет салу маңызды рөлді ойнайды.
47. Әрбір натюрмортпен жұмыс істеу кезінде келесі міндеттер шешіледі:
1) барынша тиімді композициялық шешімді табу;
2) заттардың перспективалық құрылымын бақылау;
3) әртүрлі суреттердегі заттар, заттық жазықтықтардың құрылымы;

4) закрепление навыков в построении формы тоном и знакомство с основами линейного построения;
5) развитие зрительной памяти, воображения;
6) умение отобрать из большого количества деталей главное.
48. Длительный учебный рисунок с неподвижной натуры традиционно является главной формой обучения. Основанный на продолжительном наблюдении и внимательном изучении натуры, он учит правдиво передавать видимые предметы и явления, их особенности и свойства, дает обучающемуся необходимые теоретические знания и практические навыки.
49. Основой грамотного рисунка является гармоничная компоновка изображения на листе, точность пропорционального и перспективного построения, квалифицированная передача светотеневых отношений штриховой техникой.
49. На практических занятиях педагог учит умению правильно изображать видимые конкретные формы в условиях реальной среды, видеть и передавать объемную форму предметов в пространстве на двухмерной плоскости листа бумаги.
50. В постановках педагогом используются в начале плоские предметы, расположенные фронтально по отношению к глазу рисующего. В основу метода обучения рисунку положено рисование с натуры.
51. Наряду с рисованием бытовых предметов обучающийся под руководством педагога выполняет рисунки растений и животных. Количество предметов в постановках увеличивается постепенно, освещение верхнее, боковое, возможно обычное верхнее, рассеянное.
52. Учебная работа по рисунку связана с практическим изучением перспективы, пластической анатомии и законов распределения светотени на объемной форме.
53. Рисование с натуры дополняется зарисовками по памяти и представлению. Выполнение каждого задания педагог сопровождает демонстрацией лучших образцов аналогичного задания из методического фонда, просмотром произведений мастеров рисунка в репродукциях, показом приемов и порядка ведения работы.
54. По мере усложнения заданий возрастает роль детализации изображаемого предмета: более точной передачи силуэта и формы, пропорций, взаимоотношений с другими предметами – пространства и объема, фактурных свойств предметов.
55. Для овладения обучающимся рисовальным материалом педагог использует на уроках ряд специальных упражнений на овладение широким диапазоном графических средств: линией, штрихом, пятном, позволяющим передать тонкие нюансы формы в связи с общим замыслом работы.

4) реңкпен форма құрудағы дағдыларды бекіту және сызықтық құрылымның негіздерімен танысу;
5) көзбен көріп есте сақтау жадын, қиялын дамыту;
6) көптеген бөлшектердің ішінен ең бастыны таба білу.
48. Қозғалмайтын натураға қарап отырндалатын ұзақ мерзімді оқу жұмысы дәстүрлі түрде оқытудың негізгі формасы болып табылады. Ол натураны ұзақ уақыт бақылауға және мұқият зерттеуге негізделетін көрінетін заттар мен көріністерді, олардың ерекшеліктерін және қасиеттерін шынайы жеткізуді үйретеді, ол білім алушыларға қажетті теориялық білім мен практикалық дағдыларды береді.
49. Бейнені бетте үйлесімді құру, пропорциялы және перспективалық құрылымның нақтылығы, штрихтық техникамен сәуле мен көлеңкенің қатынастарын жеткізу - сауатты суреттің негізі болып табылады.
Сурет салу бойынша практикалық сабақтарда, педагог шынай орта жағдайында көрінетін нақты формаларды бейнелеуді, қағаз бетінің екі өлшемді кеңістігінде заттардың көлемді формаларын жеткізу білігін алуға үйретеді.
50. Қойылымдарда педагог алдымен сурет салушының көзіне қатысты қарама-қарсы орналасқан жалпақ заттарды қолданады. Натураға қарап сурет салу суретке оқытудың негізі.
51. Тұрмыстық заттарды салумен қатар, білім алушы педагогтің жетекшілігімен өсімдіктер мен аңдардың суреттерді орындайды (бөлме гүлдері, ағаштардың жапырақтары мен бұтақтары, құстар, кішкене аңдардың мүсіндері). Қойылымдардағы заттардың саны бірте-бірте көбейеді, жарық жоғарыдан, жанынын түсіріледі, әдеттегі жоғары, солғын жарықтандырылған.
52. Сурет бойынша оқу жұмысы перспективаны, пластикалық анатомия және көлемді формада сәуле мен көлеңкені бөлу заңдылықтарын практикада меңгерумен тығыз байланысты.
53. Натураға қарап сурет салу есте сақтау жады және елестетуі бойынша түсірілген сызбалармен толықтырылады. Әр тапсырманы орындау барысында педагог әдістемелік қордағы осы тектес тапсырмалардың озық үлгілерімен, сурет шеберлерінің жұмыстарының көшірмелерін көрсетумен, жұмыстың тәсілдері мен оны жүргузі тәртібін көрсетумен сүйемелдейді.
54. Тапсырманың күрделене түсуіне байланысты бейнеленетін затты бөлшектеудің рөлі артады: сұлбаны және форманы, пропорцияны, басқа заттармен өзара байланысын - кеңістік пен көлем, заттардың фактуралық қасиеттерін мейлінше нақтырақ жеткізу.
55. Білім алушылардың сурет материалдарын меңгеруі үшін педагог сабақтарда графикалық құралдардың кең диапазонын меңгеруге арналған арнайы жаттығуларды қоладанады: жұмыстың жалпы мағынасымен байланыстыра отырып форманың ұсақ нюанстарын жеткізуге мүмкіндік беретін сызық, штрих, дақ және сол сияқты.

56. При обучении рисунку педагог использует задания, предназначенные для овладения отдельными элементами "изобразительной грамоты" такие, как перспектива, тональная организация светотени, конструктивное построение предметов, выполнение набросков зарисовок с натуры и по представлению.
57. Работа над выполнением набросков и зарисовок дает возможность смены впечатлений, вариантов изобразительного решения образа, материалов, техники, способов.
58. На начальном этапе обучения педагог подробно излагает содержание каждой задачи и показывает практические приемы ее решения, что обеспечит грамотное выполнение самостоятельной работы. Каждое задание предполагает решение определенных учебно-творческих задач, которые сообщаются педагогом перед началом выполнения задания.
59. По мере усвоения программы от обучающегося требуется не только отработка технических приемов, но и развитие эмоционального отношения к выполняемой работе.
60. В первом классе формируются навыки последовательного ведения работы над рисунком и в дальнейшем, по мере усложнения заданий, эти навыки совершенствуются.
61. Процесс обучения рисунку начинается с его основ, возможностей простого карандаша, разнообразия линий и штриха, затем обучающийся наблюдает, изучает и изображает натуру.
62. Под руководством педагога закладываются знания о линейной и воздушной перспективе, постановке предмета на плоскость, его конструкции, тоне и расположении в данном формате.
63. Во втором классе совершенствуются умения и навыки, приобретенные в течение первого года обучения, даются сведения о линейной перспективе, перспективе прямоугольных форм и методе построения простых предметов цилиндрической формы в горизонтальном положении.
64. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ выполнения работы – обучающийся оценивает свою работу, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над заданием, проектом;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
65. Система самостоятельных занятий включает следующие элементы:
1) упражнения на овладение различными графическими техниками;
2) выполнение кратковременных набросков, зарисовок по памяти и с натуры;
3) выполнение рисунка;
4) выполнение длительных академических постановок;
5) работа над дополнительным материалом;
6) контрольные учебные постановки.
66. Межпредметные связи предмета "Рисунок" с предметом "Живопись" способствуют целостному восприятию предметного мира обучающимся.

56. Суретке оқыту кезінде педагог перспектива, сәуле мен көлеңкенің реңктік ұйымдастыру, заттардың конструктивтік құрылымы, натураға қарап және есіне түсіру арқылы нобайлар мен суреттемелерді орындау сияқты "бейнелеу сауатының" жеке элементтерін меңгеруге арналған тапсырмаларды орындайды.
57. Нобайлар мен сызбаларды орындау жұмыстары әсерлерді, бейнелерді, материалдарды, техникаларды, тәсілдерді бейнелеу шешімдерін ауыстыруға мүмкіндік береді.
58. Оқытудың алғашқы кезеңінде педагог әр міндеттің мазмұнын мұқият жеткізеді және оны шешудің практикалық тәсілдерін көрсетеді, бұл өздік жұмысты сауатты орындауды қамтамасыз етеді. Әрбір тапсырма белгілі оқу-шығармашылық міндеттерді шешуді қарастырады, оларды педагог тапсырмаларды орындаудың алдындай айтады.
59. Бағдарламаны меңгеруде білім алушыдан тек техникалық тәсілдерді пысықтап қана қоймай, сондай-ақ орындалатын жұмыстарға эмоциямен қарауды дамытуды талап етілді.
60. Бірінші сыныпта суретпен жұмысты ретімен жүргізу дағдысы қалыптастырылады және одан әрі тапсырмалардың күрделенуіне қарай бұл дағдылар жетілдіріледі.
61. Суретке оқыту процесі оның негізін, қара қарындаштың мүмкіндіктерін, сызықтар мен штрихтардың түрлігін оқытудан басталады. Содан кейін білім алушы натураны бақылауды, зерттеуді және бейнелеуді үйрене бастайды.
62. Педагогтің жетекшілігімен сызықтық және әуе перспективалары туралы білім, затты жазықтықта орналастыру, осы форматтағы оның конструкциясы, реңкі және орналасуы туралы білімдері қалыптасады.
63. Екінші сыныпта бірінші оқыту жылының барысында алған біліктері мен дағдылары жетілдіріледі, сызықтық перспектива, тікбұрыштық формалардың перспективасы және қарапайым цилиндр тәрізді формадағы заттарды тік қалыпта құру туралы мәліметтер беріледі.
64. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау - білім алушы өзінің жұмысын бағалайды, жіберілген қателерін анықтайды;
2) білім алушының тапсырма, жобамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын күнделігіне жазуы;
3) үй тапсырмасына дайындықтары туралы ауызша есеп - білім алушы қиындықтар туралы және қиындықтарды жою туралы айтады.
65. Өздік жұмыстар жүйесі келесі элементтерді қамтиды:
1) әртүрлі графикалық техникаларды меңгеруге арналған жаттығулар;
2) есте сақтау жады бойынша немесе натураға қарап қысқа мерзімді нобайларды орындау;
3) суретті орындау;
4) ұзақ мерзімді академиялық қойылыммен жұмыс;
5) қосымша материалдармен жұмыс;
6) бақылаулық оқу қойылымдары.
66. "Сурет" пәні мен "Кескіндеме" пәнінің пәнаралық байланыстары білім алушыларға заттар әлемін тұтас қабылдауға мүмкіндік береді.

Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
67. Примерные программные требования в подготовительном классе:
1) обучающийся знакомится с изобразительными средствами рисунка "линия", "щтрих", "тон", "точка", понятиями "светотень", "полутон";
2) формируются навыки ровного рисования различных видов линий от руки, навыки проведения прямых и извилистых линий плавным движением и с разным нажимом;
3) осваивается техника работы простыми, цветными гелиевыми ручками, цветными карандашами, фломастерами, техника нанесения прямого и дугообразного штриха в различных направлениях;
4) продолжается обучение рисунку, формируются и совершенствуются навыки последовательного ведения работы над рисунком;
5) продолжается дальнейшее формирование навыков выбора положения листа бумаги в зависимости отсодержания изображаемого, величины изображения предметов соответственно размеру листа, передачи смысловых связей предметов в области формы, пропорции, конструкции, плановости пространства, размещения изображения в формате;
6) осваиваются навыки рисования линий разного направления и характера, правильного выбора и использования вертикального и горизонтального формата.
68. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Правила при работе над рисунком: выбор места относительно натуры, расположение листа бумаги по отношению к глазу рисующего, правильная осанка. Правильная организация рабочего места.
Рисунок как основа реалистического изображения. Условность изобразительного языка, материалы для рисунка, способы графического изображения. Знакомство с графическими материалами, их свойствами и способами применения. Принадлежности и материалы для рисования. Упражнения на овладение изобразительно-выразительными возможностями рисовального материала. Выполнение каким-либо графическим материалом свободной декоративной композиции.
Тема 2. Изобразительные средства рисунка. Пятно. Понятие "изобразительные средства рисунка". Выполнение упражнений на создание "живых" пятен. Выполнение силуэтной композиции при помощи пятен.
Тема 3. Изобразительные средства рисунка. Линия. Ознакомление с видами линий. Пластические свойства линий. Освоение навыков ровного рисования различных видов линий от руки: сплошных и прерывистых, простых и сложных (ломаных, волнистых, комбинированных). Формирование навыков проведения прямых и извилистых линий плавным движением и с разным нажимом. Выполнение упражнений на изображение различных видов линий. Составление линейного узора.
Тема 4. Изобразительные средства рисунка. Понятие о штрихе как основном техническом приеме создания тонового пятна. Связь формы с направлением штриховки. Основные виды штриха (сетка, диагональ, волна, растушевка). Освоение техники нанесения прямого и дугообразного штриха в различных направлениях. Штрихование геометрических фигур (квадраты, треугольники, ромбы, прямоугольники). Упражнения по штриховке квадрата. Развитие внимания, усидчивости, концентрации и аккуратности.
Тема 5. Изобразительные средства рисунка. Понятие "тон". Светлые и темные тона, тоновые сравнения. Создание тоновой растяжки. Развитие "тонального видения". Выполнение геометрической декоративной композиции с использованием тоновой градации. Тон, тоновое пятно, тоновый диапазон. Технические приемы передачи тона. Тоновый контраст в рисунке. Особенности работы в большом тоновом диапазоне. Выразительность контрастных тоновых отношений в рисунке.
Тема 6. Изобразительные средства рисунка. Понятие "точка" в изобразительном искусстве. Понятие техники "пуантилизм". Выполнение тоновой растяжки точками. Развитие "тонального видения". Выполнение геометрической декоративной композиции при помощи точек в технике "пуантилизм" с передачей тоновых отношений.
Тема 7. Техника работы цветными гелиевыми ручками. Освоение навыков работы цветными гелиевыми ручками. Ознакомление с основными приемами работы, способами смешивания цветов и изменения тона (тоновая растяжка). Выполнение упражнений на смешивание цветов – пятном, штрихом. Выполнение композиции цветными гелиевыми ручками с передачей растяжки цветов и их смешивания.
Тема 8. Техника работы цветными карандашами. Освоение навыков работы цветными карандашами. Ознакомление с основными приемами работы: способы смешивания цветов и изменения тона. Выполнение упражнений на смешивание цветов. Выполнение композиции цветными карандашами с передачей растяжки цветов и их смешивания.
Тема 9. Техника работы фломастерами. Освоение навыков работы фломастерами. Ознакомление с основными приемами работы и способами смешивания цветов. Изменения тона за счет изменения расстояния между штрихами или точками и передача фактуры. Выполнение упражнений на смешивание цветов – штрихом и точкой. Выполнение композиции фломастерами с передачей растяжки цветов и их смешивания.
Тема 10. Знакомство с мягким материалом. Виды и свойства различных мягких материалов. Своеобразие и графическая выразительность в технике работы мягким материалом. Техника работы мягким материалом. Освоение навыков работы мягким материалом. Ознакомление с основными способами и приемами работы мягким материалом. Формирование навыков передачи фактур в рисунке. Выполнение композиции мягким материалом.
Тема 11. Техника работы простым карандашом. Ознакомление с основными свойствами и приемами работы. Создание штриха и тушевки, изменение тона – тоновая растяжка. Выполнение упражнений для освоения навыков работы простыми карандашами. Выполнение композиции простыми карандашами различной твердости и мягкости. Использование в работе при создании композиции тона, штриха, пятна.
Тема 12. Передача освещения. Понятие о силе и характере освещения, влиянии его на предмет. Передача формы предметов с помощью тона и штриха. Выполнение линейного рисунка передача характера и формы предмета. Передача света и тени на фруктах. Выполнение зарисовок фруктов в тоне с использованием искусственного и дневного освещения.
Тема 13. Понятие о светотени и полутонах. Светотень и ее градации в восприятии и передаче объемности предметов. Светотеневые градации. Построение предметов быта. Правильное расположение светотеневых градаций на предметах (блик, свет, полутень, тень собственная, рефлекс, падающая тень). Последовательность ведения рисунка. Принцип ведения работы от общего к частному, от темного к светлому.
Тема 14. Передача материальности предметов. Углубленное изучение светотени. Выполнение тоновых зарисовок простых предметов быта. Обучение передачи формы, материальности предметов с помощью тона и штриха. Творческий рисунок. Стиль и стилевые приемы в творческом переосмыслении натуры. Графическая выразительность лаконичного тонового решения.
Тема 15. Конструкция предметов и ее особенности. Форма предметов как пространственная конструкция в единстве с пространством глубины постановки. Разнообразие конструкций природных форм. Особенности пластики и фактуры растений, техника их рисования. Зарисовка с натуры сухих веток или корней дерева. Передача пропорций, объема и конструкций изображаемых предметов. Рисование четкой конструкции предмета со всеми построениями и осями.
Тема 16. Разнообразие графических технических приемов в передаче объемности предметов. Принцип передачи объемной формы мягким материалом. Свойства мягкого материала в передаче пространства, объема, фактуры разных поверхностей: оперения, керамики.
Тема 17. Натюрморт. Понятие "компоновки", "равновесие в композиции". Выполнение натюрморта из двух-трех простых предметов быта. Понятие о последовательности работы над натюрмортом. Техника работы мягкими материалами в тематическом натюрморте. Разнообразие форм и объем предметов, изображаемых мягким материалом. Соответствие цвета и тона используемого мягкого материала градациям светотени.

3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
67. Дайындық сыныбындағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы "сызық", "щтрих", "тон", "нүкте", "жарық-көлеңке", "жартылай тон" сияқты суреттің бейнелеу құралдарымен танысады;
2) қолмен сызықтың түрлі түрлерін түзу салу дағдылары, баяу қимылмен және әртүрлі қысыммен тік және ирек сызықтарды салу дағдылары қалыптасады;
3) қарапайым, түрлі түсті гельді қаламдармен, түрлі түсті қарындаштармен, фломастерлермен жұмыс істеу техникасы, әртүрлі бағыттарда доға тәрізді тік штрихты жүргізу техникасы меңгеріледі;
4) сурет салуға үйрету жалғастырылады, суретпен жұмысты ретпен жүргізу дағдысы қалыптасады және жетілдіріледі;
5) бейнеленетін заттың мазмұнына сәйкес қағаз бетінің қалпын, беттің өлшеміне сәйкес заттардың бейнесінің өлшемін таңдау дағдылары, форма, пропорция, конструкция саласындағы заттардың мәндік байланысын, кеңістіктің жоспарлығын жеткізу, бейнені форматқа орналастыру қалыптастырылады;
6) әртүрлі бағыттағы және сипаттағы сызықтарды салу, тік және көлденең форматты дұрыс таңдау және қолдану дағдылары меңгеріледі.
68. Дайындық сыныбындағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Суретпен жұмыс істеудегі ережелер: натураға қатысты орынды таңдау, сурет салушының көзіне қатысты қағаз бетін орналастыру, денесін дұрыс ұстауы. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру.
Сурет - шынайы бейненің негізі. Бейнелеу тілінің шарттылығы, суретке арналған материалдар, графикалық бейнелеудің тәсілдері. Графикалық материалдармен, олардың қасиеттерімен және оларды қолдану тәсілдерімен танысу. Сурет салуға арналған құралдар мен материалдар. Сурет салуға арналған материалдардың бейнелеу-мәнерлеу мүмкіндіктерін меңгеруге арналған жаттығулар. Қандай да бір графикалық материалмен еркін сәндік композицияны орындау.
2-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Дақ. "Суреттің бейнелеу құралдары" түсінігі. "Жанды" дақтарды орындауға арналған жаттығулар. Дақтардың көмегі арқылы сұлбалық композицияны орындау.
3-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Сызық. Сызықтың түрлерімен танысу. Сызықтың созылғыштық қасиеттері. Қолмен сызықтың әртүрлі түрлерін түзу сызу дағдыларын меңгеру: үзіліссіз және үзік-үзік, қарапайым және күрделі (сынық, толқын тәріздес, аралас). Баяу қимылмен және әртүрлі қысыммен басып тұрып тік және ирек сызықтарды жүргізу дағдыларын қалыптастыру. Сызықтың әртүрлі түрлерін бейнелеуге арналған жаттығуларды орындау. Сызықтық өрнекті құру.
4-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Тондық дақты құрудағы негізгі техникалық тәсіл ретінде штрих туралы түсінік. Форманың штрихтаудың бағытымен байланысы. Штрихтың негізгі түрлері (тор, диагональ, толқын, қарайту). Әртүрлі бағыттағы тік және доға тәріздес штрихтарды түсіру техникасын меңгеру. Геометриялық фигураларды штрихтау (квадраттар, үшбұрыштар, ромбтар, тікбұрыштар). Квадратты штрихтау бойынша жаттығулар. Назарды, төзімділікті, назарды шоғырлауды және ұқыптылықты дамыту.
5-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. "Реңк" түсінігі. Ашық және күңгірт реңктер, реңктік салыстырулар. Реңктік созылмалылықты құру. "Реңк тануды" дамыту. Реңктік үдемелілікті қолданып сәндік геометриялық композицияны жасау. Реңк, тон дағы, тондық диапазон. Реңкті жеткізудің техникалық тәсілдері. Суреттегі реңктік кереғарлық. Үлкен реңктік диапазонда жұмыс істеудің ерекшеліктері. Суреттегі кереғар реңктік қатынастардың мәнерлігі.
6-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Бейнелеу өнеріндегі "нүкте" түсінігі. "Пуантилизм" техникасы туралы түсінік. Реңктік созылмалылықты нүктелермен орындау. Реңктік қатынастарды жеткізе отырып, "пуантилизм" техникасында нүктелердің көмегі арқылы сәндік геометриялық композицияларды орындау.
7-тақырып. Түрлі-түсті гельді қаламдармен жұмыс істеу техникасы. Түрлі-түсті гельді қаламдармен жұмыс істеудің дағдыларын меңгеру. Негізгі жұмыс істеу тәсілдерімен, түстерді араластыру және реңктерді өзгерту (реңкті созу) танысу. Түсті дақпен, штрихпен араластыруға арналған жаттығуларды орындау. Түстерді тартуды және оларды араластыруды жеткізе отырып, түрлі-түсті гельді қаламдармен композицияны орындау.
8-тақырып. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу техникасы. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. Жұмыстың негізгі тәсілдерімен танысу: түстерді араластыру және реңктерді өзгерту тәсілдері. Түстерді араластыруға арналған жаттығулар. Түстердің созылуы мен олардың араласуын жеткізе отырып, түрлі-түсті қарындаштармен композицияны орындау.
9-тақырып. Фломастерлермен жұмыс істеу техникасы. Фломастерлермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. Жұмыстың негізгі тәсілдерімен және түстерді араластыру амалдарымен танысу. Штрихтардың немесе нүктелердің арасындағы арақашықтықты өзгерту арқылы реңкті өзгерту жәнге фактураны жеткізу. Түстерді араластыруға арналған жаттығуларды орындау - штрихтармен және нүктелермен. Фломастерлермен түстердің созылуын және оларды араластыруды жеткізе отырып композицияны орындау.
10-тақырып. Жұмсақ материалдармен танысу. Әртүрлі жұмсақ материалдардың түрлері мен қасиеттері. Жұмсақ материалмен жұмыс істеу техникасындағы ерекшелік және графикалық мәнерлілік. Жұмсақ материалмен жұмыс істеу техникасы. Жұмсақ материалмен жұмыс істеу техникасын меңгеру. Жұмсақ материалмен жұмыстың негізгі тәсілдерімен және амалдарымен танысу. Суретте фактураны жеткізу дағдыларын қалыптастыру. Жұмсақ материалмен композицияны орындау.
11-тақырып. Қара қарындашпен жұмыс істеу техникасы. Жұмыстың негізгі қасиеттерімен және тәсілдерімен танысу. Штрихты және тушевка құру, реңкті өзгерту - реңктік созылым. Қара қарындаштармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеруге арналған жаттығуларды орындау. Қаттылығы және жұмсақтығы әртүрлі қара қарындаштармен композицияны орындау. Композицияны құру кезінде реңкті, штрихты, дақты жұмыста қолдану.
12-тақырып. Жарықты жеткізу. Жарықтың күші мен сипатын жеткізу, оның затқа әсері. Реңк пен штрихтың көмегі арқылы заттардың формасын жеткізу. Заттың сипаты мен формасын сызықтық суретпен орындау арқылы жеткізу. Жемістердегі жарық пен көлеңкені жеткізу. Жасанды және күндізгі жарықты қолданып реңкте жемістердің суреттемелерін орындау.
13-тақырып. Жарық пен көлеңке және жартылай реңк туралы түсінік. Жарық пен көлеңке және заттардың көлемділігін қабылдаудағы және жеткізудегі оны градациясы. Жарық пен көлеңке градациялары. Тұрмыстық заттардың құрылымы. Жарық пен көлеңке градацияларын заттарда дұрыс орналастыру (жарқыл, жарық, жартылай көлеңке, өз көлеңкесі, рефлекс, түсетін көлеңке). Суретті салудың реті. Жұмысты жалпыдан жекеге, күңгірттен ашыққа қарай жүргізудің қағидаттары.
14-тақырып. Заттардың материалдылығын жеткізу. Жарық пен көлеңкені тереңірек зерттеу. Қарапайым тұрмыстық заттардың реңктік суреттемелерін орындау. Реңк және штрихтың көмегімен заттардың формасын, материалдылығын жеткізуді үйрету. Шығармашылық сурет. Натураны шығармашылықпен қайта түсінудегі стиль және стильдеу тәсілдері. Ықшамды реңктік шешімдердің графикалық мәнерлігі.
15-тақырып. Заттардың конструкциясы және оның ерекшеліктері. Заттардың формасы қойылымның тереңдігінің кеңістігімен біріккен кеңістіктік конструкция ретінде. Табиғи формалардың конструкцияларының түрлілігі. Өсімдіктердің созылмалылығы мен фактурасының ерекшеліктері, оларды салу ерекшеліктері. Ағаштардың құрғақ бұталары мен тамырын натураға қарап салу. Бейнеленетін заттардың пропорциясын, көлемін және конструкциясын жеткізу. Заттардың нақты констуркциясын, барлық құрылымдарымен және осьтарымен салу.
16-тақырып. Заттардың көлемділігін жеткізудегі графикалық техникалық тәсілдердің түрлілігі. Форманың көлемін жұмсақ материалдармен жеткізу қағидаты. Кеңістіктікті, көлемді, әртүрлі беттердің фактурасын жеткізудегі жұмсақ материалдардың қасиеттері: қауырсындары, керамикалар.
17-тақырып. Натюрморт. "Үйлестіру", "композициядағы тепе-теңдік" түсініктері. Екі-үш қарапайым тұрмыстық заттардан құралған натюрмортты орындау. Натюрмортпен жұмыстың реті туралы түсінік. Тақырыптық натюрмортта жұмсақ материалдармен жұмыс істеу техникасы. Жұмсақ материалдармен бейнеленетін заттардың әртүрлі формалары мен көлемдері. Қолданылатын жұмсақ материалдың түсі мен реңкінің жарық пен көлеңкенің градациясына сәйкестігі.

69. Ожидаемые результаты освоения программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает изобразительные средства рисунка;
2) знает понятия "светотень", "полутон";
3) владеет первоначальными навыками последовательного ведения работы над рисунком;
4) знает технику работы различными художественными материалами;
5) знает правила построения предметов быта и передачи объема в рисунке тоном;
6) умеет размещать изображение в формате в зависимости от содержания, изображаемого;
7) умеет рисовать линии разного направления и характера;
8) умеет передавать плановость пространства, загораживаемость дальних предметов ближними предметами;
9) умеет правильно выбирать и использовать вертикальный и горизонтальный форматы;
10) умеет выбирать величину изображения предметов соответственно размеру листа;
11) умеет передавать смысловые связи предметов в области формы, пропорции, конструкции;
12) умеет правильно расположить светотеневые градации на предметах;
13) умеет передавать форму, материальность предметов с помощью тона и штриха;
14) знает особенности фактуры растений, технику их рисования.
15) владеет техникой работы мягкими материалами в тематическом натюрморте.
70. Примерные программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с основами учебного рисования, проведения прямых и кривых линий, деления их на равные отрезки, развивает зрительное восприятие, целостное видение натуры, вырабатывает глазомер и двигательные навыки руки;
2) обучающийся вырабатывает навык правильно держать карандаш, учится сравнивать меньшую величину с большей, использует метод визирования;
3) получает начальные сведения о размещении изображения в заданном формате, фронтальной перспективе прямоугольных форм и построении окружностей с учетом перспективы;
4) осваиваются умения грамотного расположения рисунка на плоскости листа бумаги, правила построения простых предметов, передачи их объема с помощью светотеневых отношений, определения положения предмета в пространстве с использованием начальных знаний наглядной линейной перспективы;
5) продолжается обучение последовательному ведению работы по рисунку, выбору места относительно натуры, расположению листа по отношению к глазу рисующего, соблюдению правильной осанки, использованию графических материалов;
6) закрепляются знания о способах передачи трехмерной формы предметов при помощи светотени, методах передачи воздушной перспективы, тональном решении предмета в пространстве;
7) осваиваются навыки выполнения рисунков растений и животных при верхнем, боковом освещении.

69. Дайындық сыныбының бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Дайындық сыныбында оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) суреттің бейнелеу құралдарын біледі;
2) "жарық пен көлеңке", "жартылай тон" түсініктерін біледі;
3) суретті ретімен жүргізу бойынша алғашқы дағдыларға ие болады;
4) әртүрлі көркемдік материалдармен жұмыс істеу техникасын біледі;
5) тұрмыстық заттарды құру ережелерін және суретте тон арқылы көлемді жеткізуді біледі;
6) бейнеленетін заттың мазмұнына байланысты бейнені форматқа орналастыруды біледі;
7) түрлі бағыттағы және сипаттағы сызықтарды салуды біледі;
8) кеңістіктіктің жоспарлығын, алыс заттардың жақын заттармен қоршалуын жеткізе біледі;
9) тік және көлденең форматтарды дұрыс таңдауды және қолдануды біледі;
10) парақтың өлшеміне сәйкес заттардың бейнесінің өлшемін таңдауды біледі;
11) форма, пропорция, конструкция бойынша заттардың мәндік байланыстарын жеткізе алады;
12) заттардағы жарық пен көлеңкелік үдемелерді дұрыс орналастыруды біледі;
13) тонның және штрихтың көмегі арқылы заттардың формасын, материалдылығын жеткізе алады;
14) өсімдіктердің фактурасының ерекшеліктерін, оларды салу техникасын біледі;
15) тақырыптық натюрмортта жұмсақ материалдармен жұмыс істеу техникасын біледі.
70. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы оқу суреттерінің негіздерімен, тік және қисық сызықтарды жүргізумен, оларды теңдей бөліктерге бөлімен танысады, көзбер көріп қабылдауды, натураны тұтас көруді дамытады, көз өлшемі және қолдардың қозғалыс дағдылары пысықталады;
2) білім алушы қарындашты дұрыс ұстау дағдысын пысықтайды, кіші өлшемді үлкен өлшеммен салыстыруды үйренеді, визуалдау әдісін қоладанады;
3) бейнені берілген форматта орналастыру, тікбұрышты формаларды қарама-қарсы персективасы және перспективаны ескере отырып, шеңберді құру туралы мәлімет алады;
4) қағаз бетінің жазықтығында суретті сауатты орналастыру білігі, қарапайым заттарды құру ережесі, олардың көлемін сәуле мен көлеңке арқылы жеткізуді, көрнекілк сызықтық перспектива бойынша алғашқы білімді пайдаланып заттардың кеңістіктіктегі қалпын анықтауды меңгереді;
5) суретті ретпен жүргізуге оқыту, натураға қатысты орынды таңдау, парақты сурет салушының көз деңгейіне қатысты орналастыру, денені дұрыс ұстау, графикалық материалдарды қолдану жалғастырылады;
6) сәуле мен көлеңкенің көмегі арқылы заттардың үш өлшемді формасын жеткізудің тәсілдері, әуе перспективасын жеткізу әдістері, кеңістіктіктегі заттардың реңктік шешімдері туралы білімдері бекітіледі;
7) жоғары, жанынан түсетін жарық жағдайында өсімдіктер мен жануарлардың суреттерін орындау дағдыларын меңгереді.

71. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Рисунок как основа всех видов изобразительного искусства. Роль рисунка в практике художественного моделирования одежды. Изобразительные средства рисунка. Понятия: линия, штрих, тон. Методы и способы работы с карандашом, знакомство с его техническими возможностями.
Тема 2. Упражнения на овладение изобразительно-выразительными возможностями рисовального материала. Выполнение каким-либо графическим материалом свободной декоративной композиции. Фактурные возможности штриха, пятна и тона.
Тема 3. Изобразительные средства рисунка. Линия. Упражнение в проведении линий. Освоение вертикальной, горизонтальной, прямой, волнистой, ломаной, толстой и тонкой линий. Деление отрезков на равные части. Упражнения с нарастанием и ослаблением тона.
Тема 4. Зарисовки предметов, расположенных на уровне глаз, имеющих разный силуэт и размер. Зарисовка бабочек на одном листе бумаги, листьев разной конфигурации. Учет при подборе предметов композиции, выразительности рисунка, силуэта. Знакомство с понятиями "пропорция", "симметрия".
Тема 5. Рисунки плоских предметов. Выполнение в технике "гризайль" черно-белой гуашью.
Тема 6. Переход от плоского изображения к объемному. Устройство человеческого глаза. Наглядная перспектива (линия горизонта, точка схода). Упражнение на ознакомление с перспективой. Понятие о конструкции предмета.
Тема 7. Рисунки с натуры чучел птиц и животных, различных по характеру, фактуре оперения и меха, окраске, поставленных на светлом фоне без специального освещения. Компоновка рисунка на листе бумаги. Передача пропорций, характера движений, особенностей строения птицы, животного.
Тема 8. Рисунки по памяти небольших чучел птиц. Компоновка рисунка на листе бумаги. Передача пропорций, особенностей строения птицы. Передача штрихом фактуры оперения.
Тема 9. Рисунки по воображению птиц и зверей в движении. Компоновка рисунка на листе бумаги. Передача пропорций, характера движений, особенностей строения птицы, животного.
Тема 10. Натюрморт из двух-трех предметов, напоминающих по форме простейшие комбинации геометрических тел (гипс, кирпич, крынка).
Тема 11. Наброски фигуры человека при рассеянном освещении (в статическом движении фигуры). Наброски фигур по памяти и представлению. Использование приема наблюдения из окна класса, словесного описания (описание литературных героев). Построение формы. Закрепление и углубление знаний и умений в области передачи объема в ограниченном пространстве. В набросках – передача основных пропорций человека.
Тема 12. Рисунок натюрморта из двух предметов домашнего обихода, контрастных по форме и тону, на светлом фоне. Композиционное расположение рисунка на листе бумаги. Конструктивное построение предметов натюрморта. Освещение. Частичное введение тона, Работа над объемом. Закрепление понятия о светотени. Выявление формы средствами линии, штриха, пятна.
Тема 13. Рисунки предметов быта, различных по конструкции (цилиндрическая, коническая, сферическая и их сочетания). Резко-контрастное, верхнебоковое освещение. Техника "гризайль". Расположение листа. Обобщенный набросок всей группы без выделения отдельных предметов. Прорисовка линиями общих размеров и очертаний каждого предмета. Тоновая проработка рисунка.
Тема 14. Итоговый рисунок натюрморта из двух-трех бытовых предметов, контрастных по форме, на светлом фоне с драпировкой без складок или без драпировки. Выявление и закрепление полученных знаний. Выполнение светотеневого рисунка.

71. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сурет - барлық бейнелеу өнері түрлерінің негізі. Киімді көркемдеп үлгілеу практикасындағы суреттің рөлі. Суретті бейнелеу құралдары. Түсініктер: сызық, штрих, реңк. Қарындашпен жұмыс істеу әдістері мен тәсілдері, оның техникалық мүмкіндіктерімен танысу.
2-тақырып. Сурет салу материалдарының бейнелеу-мәнерлік мүмкіндіктерін меңгеруге арналған жаттығулар. Қандай да бір графикалық материалмен еркін сәндік композицияны орындау. Штрихтың, дақтың және реңктің фактуралық мүмкіндіктері.
3-тақырып. Суреттің бейнелеу құралдары. Сызық. Сызықты жүргізуге арналған жаттығулар. Тік, көлденең, толқын тәрізді, сынық, қалың және жіңішке сызықтар. Үзіктерді теңдей бөліктерге бөлу. Реңкті күшейтуге және әлсіретуге арналған жаттығулар.
4-тақырып. Сұлбасы мен өлшемі әртүрлі, көз деңгейінде орналасқан заттардың сызбалары. Қағаздың бір бетіндегі қанаттары әртүрлі конфигурациялы көбелектердің суреттемелері. Композицияның заттарын таңдаудағы, суреттің, сұлбаның мәнерлілігін таңдау кезіндегі есеп. "Пропорция", "симметрия" түсініктерімен танысу.
5-тақырып. Жалпақ заттардың суреті. Ақ-қара гуашьпен "гризайль" техникасында орындау.
6-тақырып. Жалпақ бейнеден көлемді бейнеге ауысу. Адамның көзінің құрылысы. Көрнекілік перспектива (көкжиек нүктесі, түйісу нүктесі). Перспективамен танысуға арналған жаттығулар. Заттың конструкциясы туралы түсінік.
7-тақырып. Ашық фонда, арнайы жарық түсірмей қойылған, сипаты, мамық фактурасы және жүні, бояуы жағынан түрлі құстар мен жануарлардың мүсініне қарап салынған сурет. Қағаз бетінде суретті үйлестіру. Құстардың, жануарлардың пропорцияларын, қозғалыс сипатын, құрылымдарының ерекшеліктерін жеткізу.
8-тақырып. Есте сақтауы бойынша құстардың сұлбаларының суреттері. Парақ бетінде суретті үйлестіру. Құстардың пропорцияларын, құрылымдарының ерекшеліктерін жеткізу. Штрих арқылы мамықтарының фактурасын жеткізу.
9-тақырып. Елестету арықылы қозғалыстағы құстар мен аңдардың суреті. Парақ бетінде суретті үйлестіру. Құстардың, жануралардың пропорцияларын, қозғалыс сипаттарын, құрылымдарының ерекшеліктерін жеткізу.
10-тақырып. Формасы жағынан геометриялық денелердің (гипс, кірпіш, кіреңке) қарапайым комбинацияларын еске түсіретін екі-үш заттан құралған натюрморт.
11-тақырып. Жарықтың солғын түсуі кезіндегі адам фигурасының нобайлары (фигураның тік қозғалысы). Есте сақтауы бойынша және елестетуі бойынша салынған фигураның нобайы. Сыныптың терезесінен бақылау, ауызша түсіндіру (әдебиет кейіпкерлерін суреттеу) тәсілдерін қолдану. Форманы құру. Шектеулі кеңістікте көлемді жеткізу саласындағы білім мен білікті бекіту және тереңдету. Нобайларда - адамның негізгі пропорцияларын жеткізу.
12-тақырып. Ашық фондағы формасы және реңкі жағынан кереғар тұрмыста қолданылатын екі заттан құралған натюрморттың суреті. Қағаз бетінде суреттік композициялық орналастыру. Сәуле мен көлеңке туралы түсінікті бекіту. Сызық, штрих, дақ құралдары арқылы форманы анықтау.
13-тақырып. Конструкциясы бойынша әртүрлі тұрмыстық заттардың суреті (цилиндрлік, конус тәріздес, сфералық және олардың үйлесімі). Жылдам кереғар, жоғарыдан жанына түсетін жарық. "Гризайль" техникасы. Парақтың орналасуы. Жеке заттарды ерекшелемей, барлық топтың жалпыланған нобайы. Суреттің реңктік өңделуі.
14-тақырып. Формасы жағынан кереғар екі-үш тұрмыстық заттан құралған натюрмортты қатпарсыз матамен немесе матасыз ашық фондағы қорытынды суреті. Алған білімдерін анықтау және бекіту. Жарық пен көлеңкелі суретті орындау.

72. Ожидаемые результаты освоения программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия "пропорция", "симметрия", "линия", "штрих", "тон", "светотень", "конструкции предмета";
2) знает технические возможности карандаша, методы и способы работы с карандашом;
3) знает фактурные возможности штриха, пятна, линии;
4) знает выразительный характер линии;
5) развивает умение пользоваться линией;
6) умеет сравнивать предметы по форме;
5) владеет навыками зарисовки бытовых предметов, расположенных на уровне глаз, имеющих разный силуэт и размер;
6) умеет выполнять рисунок натюрморта из предметов домашнего обихода, контрастных по форме и тону;
7) умеет на рисунке передавать штрихом пропорцию, особенности строения, фактуру оперения, характер движений птицы;
8) умеет рисовать натюрморт из предметов, напоминающих по форме простейшие комбинации геометрических тел;
9) умеет в набросках передавать основные пропорции человека;
10) умеет выполнять рисунок натюрморта из бытовых предметов, контрастных по форме, с драпировкой без складок и без драпировки;
11) умеет выполнять светотеневой рисунок;
12) знает законы перспективы;
13) умеет использовать приемы линейной и воздушной перспективы;
14) умеет моделировать форму предметов тоном;
15) умеет последовательно вести длительную постановку;
16) имеет навыки владения линией, штрихом, пятном;
17) имеет навыки выполнения линейного рисунка;
18) навыки передачи фактуры и материала предмета.
73. Примерные программные требования во 2 классе:
1) осваиваются навыки рисования прозрачных предметов, отдельных геометрических тел с определенным освещением, натюрмортов с геометрическими фигурами, рисования фигур с натуры;
2) закрепляются полученные ранее умения и навыки в передаче конструкции, объема и пропорций;
3) формируются знания о пропорции фигуры человека, осваиваются первоначальные навыки схематических и натурных зарисовок фигуры человека;
4) совершенствуются умения и навыки в работе светотеневыми отношениями тона, как средством передачи объема и тональной характеристики постановки;
5) значительное количество заданий выполняется с целью закрепления знаний о конструкции предметов цилиндрической формы, даются сведения о линейной перспективе, перспективе прямоугольных форм и методе построения простых предметов цилиндрической формы в горизонтальном положении.
74. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Линейный рисунок квадрата в горизонтальном положении на плоскости стола. Знакомство с перспективой. Линия горизонта и перспективные сокращения с двумя точками схода. Грамотная компоновка изображение в листе.
Тема 2. Линейно-конструктивный рисунок каркаса куба. Построение перспективы куба в разных положениях. Закрепление знаний о линейной и воздушной перспективе и сквозном построении.
Построение каркаса куба с учетом пропорций и перспективных сокращений. Передача объема за счет линий в пространстве.
Тема 3. Тональный рисунок гипсового куба. Построение предметной формы линией. Освоение элементарных законов перспективы. Тональное решение светотени.
Знакомство с методом передачи объема куба с помощью светотени. Построение куба с учетом перспективных сокращений. Передача объема куба с помощью светотени (света, полутона, тени собственной, рефлекса, тени падающей).
Тема 4. Зарисовки плоских предметов, расположенных на уровне глаз, имеющих разный силуэт и размер. Построение предметной формы линией. Освоение элементарных законов перспективы.
Тема 5. Рисование с натуры отдельных предметов цилиндрической формы в разных положениях. Построения предмета линией, построение перспективы круга.
Тема 6. Упражнения на ознакомление с перспективой. Понятие о конструкции предметов. Построение предметов в перспективе.
Тема 7. Сквозное прорисовывание формы предметов. Показ толщины линии, видимых и невидимых линий.
Тема 8. Рисунок натюрморта из двух-трех предметов домашнего обихода, контрастных по форме и тону на светлом фоне. Построение предметной формы линией. Рисунок постановки в интерьере, расположенной ниже уровня глаз. Понятие о локальном тоне предмета. Грамотная компоновка изображения на листе. Передача пропорции предметов относительно друг друга. Построение предметов натюрморта с учетом перспективных сокращений. Передача объема предметов. Локальный тон и положение в пространстве.
Тема 9. Рисунок группы из двух геометрических тел или натюрморта из двух предметов близких по форме. Построение предметов, передача пропорций, взаимоотношений. Тональное решение светотени.
Тема 10. Рисование с натуры прозрачных предметов. Передача тоном сложной светотеневой картины. Перспективное изменение формы.
Тема 11. Рисунок однотонной светлой драпировки. Передача распределения светотени на складках. Лепка формы светотенью. Показ характера, ритма, пластической выразительности складок.
Тема 12. Наброски фигуры человека. Резко-контрастное освещение. Построение формы, передача основных пропорций. Передача движения и формы средствами света и тени.
Тема 13. Упражнения на компоновку натюрморта в листе. Натюрморт из двух-трех предметов быта. Резко-контрастное, верхнебоковое освещение. Фон светлый. Рисунки по памяти предметов быта. Свет, тень, рефлекс, полутон, блик, тональная разница между падающей и собственной тенями.
Тема 14. Итоговая работа: натюрморт из двух-трех предметов быта на фоне однотонной драпировки с одной-двумя простыми складками. Построение предметов, передача пропорций, взаимоотношений. Тональное решение светотени на предметах и драпировке.

72. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "пропорция", "симметрия", "сызық", "штрих", "тон", "жарық пен көлеңке", "заттың конструкциясы" түсініктерін біледі;
2) қарындаштың техникалық мүмкіндіктерін, қарындашпен жұмыс істеудің әдістерін және тәсілдерін біледі;
3) штрихтың, дақтың және сызықтың фактуралық мүмкіндіктерін біледі;
4) сызықты мәнерлеу сипатын біледі;
5) сызықты қолдану білігін дамытады;
6) заттарды формасы бойынша салыстыра алады;
5) сұлбасы мен көлемі түрлі болатын, көз деңгейінде орналасқан тұрмыстық заттарды сызу дағдыларына ие;
6) формасы, тоны бойынша кереғар тұрмыстық заттардан құралған натюрморттың суретін сала алады;
7) суретте штрихпен құстың пропорциясын, қауырсындарының фактурасын, қозғалысының сипатын жеткізе алады;
8) формасы жағынан геометриялық денелердің қарапайым комбинациясына еске салатын заттардан құралған натюрмортты сала алады;
9) нобайларда адамның негізгі пропорцияларын жеткізе алады;
10) формасы жағынан кереғар заттардан құралған натюрмортты, қыртысы бар және қыртысы жоқ матаның суретін орындай алады;
11) жарық пен көлеңкелі суретті орындауды біледі;
12) перспектива заңдылықтарын біледі;
13) сызықтық және әуе перспективаларының тәсілдерін қолдана алады;
14) заттардың формаларын реңкпен модельдей алады;
15) ұзақ мерзімді қойылымды ретімен жүргізе алады;
17) сызықтық суретті жүргізу дағдысына ие болады;
17) заттың фактурасын және материалын жеткізу дағдысына ие болады.
73. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) бірінші оқу жылы ағымында алған біліктері мен дағдылары жетілдіріледі, мөлдір заттарды, белгілі жарық түсірілген жеке геометриялық денелерді салу дағдылары меңгеріледі;
2) натураға қарап сурет салу дағдылары меңгеріледі, конструкцияны, көлемді және пропорцияны жеткізудегі алған білімдері мен дағдылары бекітіледі;
3) адам фигурасының проспорциясы туралы білімі қалыптасады, адам фигурасының сызбалық және натуралық сызбалардың алғашқы дағдылары меңгеріледі;
4) көлемді және қойылымның реңктік сипатын жеткізу құралы ретінде реңктің сәуле мен жарықтық қатынастарымен жұмыста біліктері мен дағдылары жетілдіріледі;
5) көптеген көлемді тапсырмалар цилиндрлік формадағы заттардың конструкциясы туралы білімдерін бекіту мақсатында орындалады, сызықтық перспектива, тік формалардың перспективасы және көлденең қалыпта орналасқан цилиндрлік формадағы қарапайым заттарды құру әдісі туралы мәліметтер беріледі.
74. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Үстел бетінде көлденең күйде орналасқан шаршының сызықтық суреті. Перспективамен танысу. Көкжиек сызығы және екі қиылысу нүктесі бар қысқару перспективасы. Бейнені парақта сауатты үйлестіру.
2-тақырып. Куб қаңқасының сызықтық-конструктивтік суреті. Куб перспективасын әртүрлі қалыпта құру. Сызықтық және әуе перспективасы және ашық құрылым туралы білімді бекіту.
Пропорция мен перспективалық қысқартуларды ескеріп, кубтың қаңқасын құру. Кеңістіктегі сызықтар есебінен көлемді жеткізу.
3-тақырып. Кубтың реңктік суреті. Сызықпен заттық форманы құру. Перспективаның қарапайым заңдылықтарын меңгеру. Сәуле мен көлеңкенің реңктік шешімдері.
Сәуле мен көлеңкенің көмегі арқылы кубтың көлемін жеткізу әдісімен танысу. Перспективалық қысқартуларды ескеріп кубты құру. Сәуле мен көлеңкенің көмегі арқылы кубтың көлемін жеткізу (сәуле, жартылай тон, өз көлеңкесі, рефлекс, түсетін көлеңке).
4-тақырып. Әртүрлі сұлбадағы және өлшемдегі көз деңгейінде орналасқан жалпақ заттардың суреттемелері. Сызықтармен заттық форманы құру. Перспективаның қарапайым заңдылықтарын меңгеру.
5-тақырып. Натураға қарап цилиндрлік формадағы жеке заттарды әртүрлі қалыпта салу. Затты сызықпен құру, шеңбер перспективасын құру.
6-тақырып. Перспективамен танысуға арналған жаттығулар. Заттардың конструкциясы туралы түсінік. Заттарды перспективада құру.
7-тақырып. Заттардың формаларын өтпелі етіп салу. Сызықтың қалыңдығын, көрінетін және көрінбейтін сызықтарды көрсету.
8-тақырып. Ашық фондағы формасы және реңкі жағынан кереғар тұрмыста қолданылатын екі-үш заттан құралған натюрмортты салу. Заттық форманы сызықпен құру. Көз деңгейінен төмен орналасқан интерьер қойылымының суреті. Заттың жергілікті түсі туралы түсінік. Бейнені парақта сауатты үйлестіру. Заттардың бір-біріне қатысты пропорциясын жеткізу. Перспективалық қысқартуларды ескеріп натюрморттың заттарын құру. Заттардың көлемін жеткізу. Жергілікті реңк және кеңістіктегі орналасуы.
9-тақырып. Екі геометриялық денелерден құрылған топтың немесе формасы жағынан ұқсас екі заттар құралған натюрморттың суреті. Заттарды құру, пропорцияларды, өзара қатынасты жеткізу. Сәуле мен көлеңкенің реңктік шешімі.
10-тақырып. Мөлдір заттарды натураға қарап салу. Суреттің күрделі сәуле мен көлеңкесін реңкпен жеткізу. Форманы перспективалық өзгерту.
11-тақырып. Бір түсті ашық матаның суреті. Сәуле мен көлеңкенің матаның қырларына бөлуді жеткізу. Форманы сәуле мен көлеңке арқылы мүсіндеу. Қатпарлардың сипатын, ритмін, пластикалық мәнерлілігін көрсету.
12-тақырып. Адам фигурасының нобайлары. Жарық: тік-кереғар. Форманы құру, негізгі пропорцияны жеткізу. Сәуле мен көлеңке құралдары арқылы қозғалысты және форманы құру.
13-тақырып. Натюрмортты бетте үйлестіруге арналған жаттығулар. Екі-үш тұрмыстық заттардан құралған натюрморт. Тік-кереғар, жоғары жанына түсетін жарық. Ашық фон. Есте сақтау бойынша тұрмыстық заттарды салу. Сәуле, көлеңке, рефлекс, жартылай тон, жарқыл, түсетін және өз көлеңкесі арасындағы реңктік айырмашылық.
14-тақырып. Қорытынды жұмыс: бір-екі қатпары бар бір түсті матаның фонында орналасқан екі-үш тұрмыстық заттардан құралған натюрморт, заттарды құру, пропорцияны, өзара қатынасты жеткізу. Заттардағы және матадағы сәуле мен көлеңкенің реңктік шешімі.

75. Ожидаемые результаты освоения программы 2 класса. К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет общей терминологией;
2) показывает навыки пользования изученными графическими художественными техниками;
3) правильно определяет формат листа и находит в нем оптимальное компоновочное решение предметов;
4) владеет приемами линейно-конструктивного построения формы предметов с учетом их перспективного сокращения;
5) выявляет объем с помощью светотеневой моделировки штрихом формы предметов и фона;
6) владеет основными приемами обобщения и завершения работы;
7) умеет выполнять линейный рисунок квадрата в горизонтальном положении на плоскости стола;
8) знает последовательность рисования куба в перспективе;
9) умеет изображать простые геометрические тела в перспективе;
10) умеет выполнять зарисовки плоских предметов, имеющих разный силуэт и размер;
11) умеет выполнять линейные рисунки с натуры и по представлению;
12) уметь изображать объемные предметы цилиндрической формы в несложном пространственном положении;
13) умеет изображать на рисунке прозрачные предметы;
14) владеет навыками сквозного прорисовывания формы предметов;
15) умеет рисовать с натуры, передавать светотеневые отношения тона;
16) умеет выполнять рисунок однотонной светлой драпировки;
17) умеет выполнять наброски фигуры человека.
76. Примерные программные требования в профориентационном классе:
1) продолжается дальнейшая работа над натюрмортом с более высокими требованиями к исполнению, рисованием складок драпировки, тональным разбором рисунка, передачей материальности предметов в натюрморте;
2) осваиваются теоретические знания, последовательность ведения рисунка, элементарные законы перспективы;
3) развивается умение обучающегося воплощать свой творческий замысел, подчеркивать художественно-графический образ натюрморта.
77. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Рисование отдельных предметов сложной формы. Построение основной формы и ее деталей, прослеживание невидимых линий, моделировка формы образующими. Освоение выразительных линий, валерной линии и пространственных эффектов контура.
Тема 2. Рисунок гипсового несложного орнамента или розетки. Построение формы, лепка объема светотенью.
Тема 3. Рисунок постановки в интерьере, расположенной ниже уровня глаз. Построение предметов с высокой линией горизонта. Тональное решение светотени.
Тема 4. Выполнение натюрморта из стеклянной посуды. Передача тоном сложной светотеневой картины. Перспективное изменение формы.
Тема 5. Наброски животных в движении. Быстрое схватывание формы тела животного при работе мягким подвижным материалом. Компоновка нескольких набросков на листе.
Тема 6. Тематическая постановка из трех-четырех предметов на фоне ткани со складками. Передача тоном состояния мотива, его освещенности, характера предметов, их формы.
Тема 7. Пейзажные зарисовки. Выбор мотива. Композиционное решение фрагмента.
Тема 8. Рисунок гипсового ассиметричного орнамента и одного-двух бытовых предметов. Построение формы, моделировка светотенью.
Тема 9. Наброски фигуры человека. Передача движения стоящей фигуры, характер силуэта, пропорций.
Тема 10. Рисунок части интерьера (школьное фойе, лестничная площадка). Передача пространственной среды тоном с легкой детализацией предметов.
Тема 11. Итоговая работа: натюрморт, состоящий из гипсовой розетки или гипсовой античной вазы и одного-двух бытовых предметов из различного материала на фоне драпировки.

75. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жалпы терминдерді біледі;
2) үйренген графикалық көркемдік техникаларын қолдану дағдыларын көрсетеді;
3) беттің форматын дұрыс анықтай алады және ол жерде заттардың тиімді үйлестіру шешімін табады;
4) олардың перспективалық қысқартуларын сақтана отырып, заттардың сызықтық-құрылымдық формаларын құру тәсілдерін біледі;
5) заттардың формалары мен фонды штрихтап сәуле және көлеңкемен модельдеу арқылы көлемін анықтауды біледі;
6) жұмысты жалпылауды және аяқтаудың негізгі тәсілдерін біледі;
7) квадраттың сызықтық суретін үстел бетінде көлденең қалпында орындауды біледі;
8) кубты перспективада салудың ретін біледі;
9) перспективада қарапайым геометриялық денелерді бейнелей алады;
10) сұлбасы мен өлшемі әртүрлі жалпақ заттардың сызбасын орындай алады;
11) натураға қарап және елестетуіне бойынша сызықтық суреттерді сала алады;
12) цилиндр тәріздес формадағы көлемді заттарды қарапайым кеңістіктік қалыпта бейнелей алады;
13) суретте мөлдір заттарды бейнелей алады;
14) заттардың формаларын толассыз сызу дағдыларына ие болады;
15) натураға қарап сурет салуды, тонның жарық пен көлеңкелік қатынастарын жеткізуді біледі;
16) бір түсті ашық матаның суретін орындауды біледі;
17) адам фигурасының нобайын орындауды біледі.
76. Бейіндік сыныптағы бағдарламалық-талаптар:
1) натюрмортпен жұмыс істеуде орындауына талапты күшейту, матаның қатпарларын салу, суретті реңктік талдау, натюрморттағы заттардың материалдылығын жеткізу бойынша жұмыс әрі қарай жалғастырылады;
2) теориялық білім, суретті салудың реті, перспективаның қарапайым заңдылықтары меңгеріледі;
3) білім алушының өзінің шығармашылық ойын іске асыру білігі, натюрморттың көркемдік-графикалық бейнесін ерекшелеу білігі дамытылады.
77. Бейіндік сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Күрделі форманың жеке заттарын салу. Негізгі форманы және оның бөлшектерін құру, көрінбейтін сызықтарды қадағалау, құрушылармен форманы үлгілеу. Мәнерлік сызықтарды, валерді сызықтарды және контурдың кеңістіктік әсерін меңгеру.
2-тақырып. Гипсті жеңіл ою-өрнектің немесе табақшаның суреті. Форманы құру, сәуле мен көлеңке арқылы көлемді мүсіндеу.
3-тақырып. Көз мөлшерінен төмен рналасқан интерьердегі қойылымдардың суреті. Көкжиегі биік сызықты қаттарды құру. Сәуле мен көлеңкенің реңктік шешімі.
4-тақырып. Шыны ыдыстардан құралған натюрмортты орындау. Күрделі сәуле мен көлеңкелі суретті реңкпен жеткізу. Форманы перспективалы өзгерту.
5-тақырып. Қозғалыстағы жануарлардың нобайлары. Жұмсақ қозғалмалы материалмен жұмыс істеу кезінде жануарлардың денелерінің формасын жылдам ұстап қалу. Парақ бетінде бірнеше нобайды үйлестіру.
6-тақырып. Қатапралы мата фонындағы үш-төрт заттардан құралған тақырыптық қойылым. Мақамның күйін, оның жарықтығын, заттардың сипатын, олардың формаларын реңкпен жеткізу.
7-тақырып. Пейзажды сызбалар. Мақамды таңдау. Фрагменттің композициялық шешімі.
8-тақырып. Гипсті ассимметриялық ою-өрнектің және бір-екі тұрмыстық заттардың суреті. Форманы құру, сәуле және көлеңкемен модельдеу.
9-тақырып. Адам фигурасының нобайлары. Тұрған фигураның қозғалысын, сұлбаның сипатын, пропорцияларын жеткізу.
10-тақырып. Интерьердің бөліктерінің суреті (мектеп фойесі, баспалдақ алаңы). Заттарды сәл ғана бөлшектеп, реңк арқылы кеңістіктік ортаны жеткізу.
11-тақырып. Қорытынды жұмыс: гипсті табақшадан немеме гипсті антикалық құмырадан және мата фонындағы әртүрлі материалдаррдан жасалған бір-екі тұрмыстық заттардан құралған натюрморт.

78. Ожидаемые результаты освоения программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет выполнять рисунок отдельных предметов сложной формы;
2) умеет выполнять рисунок гипсового несложного орнамента и розетки;
3) умеет выполнять рисунок постановки в интерьере, расположенной ниже уровня глаз;
4) знает характерные особенности передачи материальности стекла графическими средствами при выполнение натюрморта со стеклянной посуды;
5) умеет выполнять наброски животных в движении;
6) знает правила и особенности линейного рисования человека;
7) умеет выполнять пейзажные зарисовки;
8) умеет выполнять рисунок гипсового ассиметричного орнамента и одного-двух бытовых предметов;
9) умеет выполнять рисунок части интерьера с легкой детализацией предметов;
10) умеет выполнить натюрморт, состоящий из гипсовой розетки или гипсовой античной вазы и одного-двух бытовых предметов из различного материала на фоне драпировки.
79. Ожидаемые результаты освоения образовательной программы.
Выпускник знает:
1) начальные сведения о рисунке;
2) терминологию в пределах программы;
3) законы перспективы, светотени;
4) основные законы построения композиции;
5) особенности построения декоративной композиции;
6) законы построения орнамента;
7) основные виды графики и их специфику;
8) основные принципы стилизации и формообразования;
9) графические техники;
10) законы перспективы;
11) поэтапное ведению рисунка;
12) компоновку предметов на листе при рисовании с натуры, по памяти и воображению.
Выпускник умеет:
1) вести последовательную работу от эскизов и упражнений до законченного варианта;
2) выполнять подготовительные эскизы карандашом, тушью, маркером;
3) грамотно построить композицию;
4) использовать приемы линейной и воздушной перспективы;
5) последовательно вести длительную постановку;
6) рисовать по памяти предметы в разных несложных положениях;
7) мыслить образами, уметь абстрагироваться;
8) изображать различные фактуры предметного мира;
9) выполнять стилизацию растений, животных;
10) выполнять орнамент силуэтом, линией, пятном;
11) воплощать свой замысел для создания художественно-графического образа постановки.
12) моделировать форму сложных предметов тоном;
13) грамотно ставить предметы на плоскость, свободно выявлять их конструкцию, передавать пространство средствами светотени;
14) передавать фактуру материала предметов;
15) сочетать и применять в рисунке средства линии и тона для выявления главного в объемном решении формы;

78. Бейіндік сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) күрделі форманың жеке заттарының суретін орындай алады;
2) гипстен жасалған жеңіл өрнекті және гүлөрнектің суретін сала алады;
3) көз деңгейінен төмен орналасқан интерьерді орналастырудың суретін сала алады;
4) шыны ыдыстардан құралған натюрмортты орындау кезінде графикалық құралдармен шынының материалдылығын жеткізуге тән ерекшеліктерді біледі;
5) қозғалыстағы аңдардың нобайларын орындай алады;
6) адамды сызықпен салудың ережелері мен ерекшеліктерін біледі;
7) пейзаждық сызбаларды орындай алады;
8) гипстен жасалған асимметриялық өрнекті және бір-екі тұрмыстық заттардың суретін орындай алады;
9) интерьердің бөліктерін заттарды жеңіл бөлшектей отырып суретті орындай алады;
10) гипсті гүлөрнектен немесе гипсті антикалық құмырадан және перденің фонында әртүрлі материалдарды бір-екі тұрмыстық заттардан құралған натюрмортты орындай алады.
79. Білім беру бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) сурет туралы алғашқы мәліметтерді;
2) бағдарлама аясындағы терминдерді;
3) перспектива, жарық пен көлеңке заңдылықтарын;
4) композицияны құрудың негізгі заңдылықтарын;
5) сәндік композицияны құрудың ерекшеліктері;
6) өрнекті құру заңдылықтарын;
7) графиканың негізгі түрлерін және оның ерекшеліктерін;
8) стильдеудің және форма жасаудың негізгі қағидаттарын;
9) графикалық техниканы;
10) перспектива заңдылықтарын;
11) суретті кезеңмен салуды;
12) натураға қарап, есте сақтау жады бойынша және елестетуі бойынша сурет салу кезіндегі бетте заттарды үйлестіру.
Түлек біледі:
1) эскиздерден және жаттығулардан аяқталған нұсқаға де йін жұмысты сатылап жүргізуді;
2) дайындық эскиздерін қарындашпен, тушьпен, маркермен орындауды;
3) композицияны сауатты құруды;
4) сызықтық және әуе перспектива тәсілдерін қолдануды;
5) ұзақ қойылымыды сатылап жүргізуді;
6) әртүрлі жеңіл қалыптағы заттарды есте сақтау жады бойынша салу;
7) бейнелі ойлауды, абстарциялана алады;
8) заттар әлемінің әртүрлі фактураларын бейнелеуді;
9) өсімдіктерді, аңдарды стильдеуді;
10) сұлба, сызық, дақ арқылы өрнекті орындауды;
11) қойылымның көркемдік-графикалық бейнесін құруда өз ойын іске асыра алады;
12) күрделі заттардың формаларын тонмен модельдеуді;
13) жазық бетке заттарды сауатты түрде орналастыруды, олардың құрылымын жеңіл анықтауды, жарық пен көлеңке арқылы кеңістіктікті жеткізуді;
14) материалдың фактурасын заттар арқылы жеткізуді;
15) суретте форманың көлемді шешіміндегі негізгіні анықтау үшін сызық және тон құралдарын үйлестіруді және қолдануды;

16) завершать и обобщать тональный рисунок, добиваясь эстетической выразительности.
Выпускник владеет навыками:
1) работы с подготовительными материалами: набросками, зарисовками, эскизами;
2) работы над графической композицией;
3) владения линией, штрихом, пятном;
4) выполнения линейного и живописного рисунка;
5) передачи фактуры и материала предмета;
6) передачи пространства средствами штриха и светотени;
7) пространственно-конструктивного построения формы;
8) различными графическими материалами.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
80. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении образовательной программы обучающимся.
81. Контроль освоения программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
82. Форма аттестации и контрольно-программные требования к учебно-творческим работам обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (тональный рисунок натюрморта из двух предметов быта);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (натюрморт из двух-трех предметов быта на фоне однотонной драпировки с одной-двумя простыми складками);
3) профориентационного класса – во втором полугодии: зачет (натюрморт, состоящий из гипсовой розетки или гипсовой античной вазы и одного-двух бытовых предметов из различного материала на фоне драпировки).
83. Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) правильное выполнение упражнения;
2) композицию – соразмерность изображения и листа, правильное размещение в плоскости листа, отсутствие неоправданного пустого пространства;
3) пропорции – передача правильных пропорциональных отношений, степень сходства с изображаемым предметом;
4) конструкцию – правильную последовательность построения, изображение внутренней конструкции;
5) перспективу – верное определение точки зрения и линии горизонта, рисунок выполнен с использованием одной точки зрения и одной линии горизонта, соблюдение линейной перспективы, соблюдение воздушной перспективы;
6) объемно-пространственное решение – наличие всех градаций светотени, передача объема градациями тона, передача объема изменением напряжения линии, уместное использование линии напряжения, плановость, пространство;
7) владение графической техникой;
8) общее впечатление от работы, верная расстановка акцентов.
84. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – самостоятельный выбор формата, правильная компоновка изображения на листе, последовательное, грамотное и точное ведение построения, умелое использование выразительных особенностей применяемого графического материала, владение линией, штрихом, тоном, умение самостоятельно исправлять ошибки и недочеты в рисунке, умение обобщать рисунок и приводить его к целостности, творческий подход.

16) эстетикалық мәнерлікке талпына отырып тональді суретті аяқтауды және жалпылауды біледі.
Түлекте:
1) дайындық материалдарымен жұмыс істеу: нобайлармен, сызбалармен, эскиздермен;
2) графикалық композициямен жұмыс;
3) сызық, штрих, дақпен жұмыс істеу;
4) сызықтық және кескіндемелі суретті орындау;
5) заттың фактурасын және материалдылығын жеткізу;
6) штрих және сәуле мен көлеңке құралдары арқылы кеңістіктікті жеткізу;
7) форманың кеңістіктік-конструктивтік құрылымы;
8) әртүрлі графикалық материалдармен жұмыс істеу дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
80. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижеліліктерін анықтау болып табылады.
81. Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
82. Білім алушылардың оқу шығармашылық жұмыстарына қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар.
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (екі тұрмыстық заттан құралған натюрморттың реңктік суреті);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (бір-екі қарапайым қатпары бар, бір түсті матаның фонындағы екі-үш тұрмыстық заттан құралған натюрморт);
3) бейіндік сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (гипсті табақшалардан немесе гипсті антикалық вазадан және мата фонындағы әртүрлі материалдардан жасалған бір-екі тұрмыстық заттардан құралған натюрморт).
83. Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және көрмелерде, байқауларда алған бағаларынан құралады.
Педагог білім алушыларды бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) жаттығуды дұрыс орындау;
2) композиция - бейне мен беттің сәйкестігі, парақ бетінде дұрыс орналастыру, орынсыз бос кеңістіктің болмауы;
3) пропорция - дұрыс пропорциялық қатынастарды жеткізу, бейнеленетін затпен ұқсастық дәрежесі;
4) конструкция - құрылымның дұрыс реті, ішкі конструкцияны бейнелеу);
5) перспектива - көру нүктесін және көкжиек сызығын дұрыс анықтауі, суреттің барлығы бір көру нүктесі мен көкжиектің бір сызығын қолдана отырып орындалған, сызықтық перспективаны сақтау, әуе перспективасын сақтау;
6) көлемді-кеңістіктік шешім - сәуле мен көлеңкенің барлық градацияларының болуы, реңк градациялары арқылы көлемді жеткізу, сызықтың кернеуін өзгерте отырып көлемді жеткізуі, кернеу сызықтарын қолдану білігі, жоспарлылық, кеңістіктік;
7) графикалық техникаға ие болуы;
8) жұмыстан алған жалпы әсері, акценттерді дұрыс қою.
84. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - форматты өз бетінше таңдау, парақта бейнені дұрыс үйлестіру, құрылымды ретімен, сауатты және нақты жүргізу, қолданылатын графикалық материалдың мәнерлік ерекшеліктерін шебер пайдалану, сызықпен, штрихпен, реңкпен жұмыс істей алу, суреттегі қателіктер мен кемшіліктерді өз бетінше түзей алу білігі, суретті жапылай алу және оны тұтас бір наәрсеге айналдыру, шығармашылық тәсілі;

2) оценка "4" "хорошо" – некоторая неточность в компоновке, небольшие недочеты в конструктивном построении, незначительные нарушения в последовательности работы тоном, как следствие, незначительные ошибки в передаче тональных отношений, некоторая дробность и небрежность рисунка;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – ошибки в компоновке, неумение самостоятельно анализировать и исправлять допущенные ошибки в построении и тональном решении рисунка; однообразное использование графических приемов для решения разных задач, незаконченность, неаккуратность, небрежность в рисунке;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – незнание и непонимание учебного материала;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 69
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Живопись" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Живопись" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Живопись".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) акварель – живописная техника, использующая специальные акварельные краски, при растворении в воде образующие прозрачную взвесь тонкого пигмента, и позволяющая за счет этого создавать эффект легкости, воздушности и тонких цветовых переходов;
2) смешанная или нейтральная цветовая гамма – равновесие в композиции теплых и холодных (смешанная) или отсутствие теплых и холодных (нейтральная) оттенков;
3) воздушная перспектива – прием, помогающий художнику-пейзажисту создавать на своих полотнах иллюзию глубины пространства;
4) изобразительное искусство – искусство, связанное со зрительным восприятием и создающее изображения видимого мира на плоскости и в пространстве;
5) гризайль – вид живописи, выполняемый тональными градациями одного цвета, чаще всего цвета сепии или серого, также техника создания нарисованных барельефов и других архитектурных или скульптурных элементов;
6) плоскостной натюрморт – натюрморт, где синтезируется линейная и воздушная перспектива изображения;
7) блик – элемент светоте́ни, световое пятно на ярко освещенной выпуклой или плоской глянцевой поверхности; самая яркая часть предмета, освещенная больше, чем свет на предмете;
8) полутень – переход от света к тени;

2) "4" "жақсы" бағасы - үйлестірудегі бірнеше анық емес тұстарының болуы, конструктивтік құрудағы кемшіліктердің болуы, реңкпен жұмыс істеудегі реттің біраз бұзылуы, реңктік қатынастарды жеткізудегі сәл қателердің болуы, біршама бөлшектілік және суреттің ұқыпсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - үйлестірудегі қателіктер, құрылымдағы және суреттің реңктік шешіміндегі жіберілген қателіктерді өз бетінше талдай алмау және түзете алмау; әртүрлі міндеттерді орындауда графикалық тәсілдерді біртекті қолдану, суреттің аяқтамағандығы, ұқыпсыз орындалуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы: оқу материалын білмеуі және түсінбеуі;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
69-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Кескіндеме" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Кескіндеме" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Кескіндеме" пәні бойынша оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акварель - суда араластырған кезде нәзік пигменттің мөлдір жүзгінін құрайтын, және осының есебінен жеңілдік, әуелік әсерін және нәзік түстік ауысуларға мүмкіндік беретін арнайы акварельді бояуларды пайдаланатын кескіндемелік техника;
2) аралас немесе бейтарап түсті гамма - композициядағы жылы және суық түстердің тепе-теңдігі (аралас) немесе жылы және суық реңктердің мүлде болмауы (бейтарап);
3) әуе перспективасы - суретші-пейзажшыға өзінің кенептерінде кеңістіктің тереңдік иллюзиясын құруға көмектесетін тәсіл;
4) бейнелеу өнері - көру қабілетімен байланысты және көрінетін әлемнің жазықтықтағы немесе кеңістіктіктегі бейнесін жасайтын өнер;
5) гризайль - бір түстің реңктік градацияларымен орындалатын, көп жағдайда сепи немесе сұр кескіндеменің түрі, сондай-ақ салынған барельефтерді және архитектуралық немесе мүсін элементтерін құру техникасы;
6) жазықтықтағы натюрморт - бейненің сызықтық және әуе перспективасы синтезделетін натюрморт;
7) жарқыл - сәуле мен көлеңкенің элементі, жарық жақсы түскен шығыңқы және жалпақ жылтыр беттегі сәулелі көлеңке; заттың басқа бөліктеріне қарағанда жарық ерекше жақсы түскен бөлігі;
8) жартылай көлеңке - сәуленің көлеңкеге ауысуы;

9) теплая цветовая гамма – гамма, полученная путем использования цветов с теплым оттенком;
10) живопись – вид изобразительного искусства, связанный с передачей зрительных образов посредством нанесения красок на жесткую или гибкую поверхность;
11) локальный цвет в живописи – основной и неизменный цвет изображаемых объектов, условный, лишенный оттенков, которые возникают в природе под воздействием освещения, воздушной среды, рефлексов от окружающих предметов;
12) этюд в живописи – художественное произведение, выполненное в большинстве случаев с натуры, позволяющее художнику изучить и обработать какой-либо изобразительный мотив;
13) контраст – резкое отличие предметов по тем или иным свойствам (размер, форма, цвет, светотени и так далее), резко выраженная противоположность. Цветовой контраст – это разница между оттенками цвета;
14) композиция – важнейший организующий компонент художественной формы, придающий произведению единство и цельность, соподчиняющий его элементы друг другу и всему замыслу художника;
15) конструкция – строение, взаимное расположение частей предмета, структура его формы;
16) колорит – образующая эстетическое единство система цветовых тонов, их сочетаний и взаимоотношений в произведении искусства;
17) отношения – термин художественной практики, определяющий точную взаимосвязь элементов изображения, существующая в натуре и используемая при создании произведений;
18) дополнительные цвета (взаимодополнительные) – пары цветов, оптическое смешение которых приводит к формированию психологического ощущения ахроматического цвета (черного, белого или серого);
19) монохромия – композиции, где доминирует один цветовой тон и несколько соседних цветов, воспринимаемых как оттенки основного;
20) основные цвета (первичные цвета) — условно выбранные, "базисные" цвета, при смешении которых в разных пропорциях можно получить все остальные цвета и оттенки;
21) натюрморт – изображение неодушевленных предметов в изобразительном искусстве;
22) собственная тень – самая темная часть предмета и располагается на стороне, которая не освещена;
23) пропорции – соразмерность всех частей художественного произведения или архитектурного сооружения, их соответствие друг другу и определенное соотношение с целым;
24) тон – передача в рисунке светотеневых отношений (градаций) на предмете посредством штриховки, тушевки и окраски;
25) рефлекс – отраженный свет и оттенки от соседних предметов;
26) ритм – один из ключевых моментов в искусстве, создается повторением цвета, объектов, пятен света и тени;

9) жылы түсті гамма - жылы реңкті түстерді қолдану арқылы алынған гамма;
10) кескіндеме - қатты немесе иілгіш бетке бояуларды жағу арқылы көрінетін бейнелерді жеткізумен байланысты бейнелеу өнерінің түрі;
11) кескіндемедегі жергілікті түс - бейнеленетін нысандардың негізгі және өзгертілмеген түсі, шартты, реңктері жоқ, олар табиғатта жарықтың, әуе ортасының, қоршаған заттардың рефлексінен пайда болатын түстер;
12) кескіндемедегі этюд - көп жағдайда натураға қарап орындалатын, суретшіге қандай да бір бейнелеу сарынын зерттеуге және өңдеуге мүмкіндік беретін көркемдік шығарма;
13) кереғарлық - қандай да бір қасиеттері бойынша заттарды анық ерекшеліктері (өлшемі, формасы, түсі, сәуле мен көлеңке), ашық көрінетін кереғарлық. Түстік кереғарлық - түстердің реңктерінің арасындағы айырмашылық;
14) колорит - эстетикалық тұтастықты құрайтын түстік реңктердің жүйесі, өнер шығармашылығындағы олардың үйлесуі және өзара байланыстары;
15) композиция - көркемдік форманы ұйымдастыратын маңызды компонент, шығармаға бірлік пен тұтастық, оның элементтерін бір-біріне бағындыруды және суретшінің барлық ойын жеткізеді;
16) конструкция - заттардың құрылымы, бөліктерінің өзара орналасуы, оның формасының құрылысы;
17) қатынастар - натурадағы және шығарманы құру кезінде қолданылатын бейнелердің элементтерінің нақты өзара байланысын анықтайтын көркемдік практикадағы термин;
18) қосымша түстер (өзара толықтыратын) - түстер жұбы, олардың оптикалық араласуы психологиялық тұрғыдан ахроматикалық түс (қара, ақ немесе сұр) сезімін қалыптастыруға алып келеді;
19) монохромия - бір түсті реңк басым болатын және бірнеше көршілес түстері бар, олар негізгі түстің реңктері болып қабылданатын композиция;
20) негізгі түстер (алғашқы түстер) - шартты түрде таңдалған, "базалық" түстер, оларды әртүрлі пропорцияда араластыру кезінде барлық басқа түстерді және реңктерді алуға болады;
21) натюрморт - бейнелеу өнеріндегі жансыз заттардың бейнесі;
22) өз көлеңкесі - заттың жарық түспеген бөлігінде орналасқан заттың ең күңгірт бөлігі;
23) пропорция - көркемдік шығармалардың немесе архитектуралық ғимараттардың барлық бөліктерінің өлшемділігі, олардың бір-біріне сәйкестігі және тұтастықпен белгілі қатынастары;
24) реңк - штрихтау, тушевка жасау және бояу арқылы заттардың суретіндегі сәуле мен көлеңкелік қатынастарын (градациясын) жеткізу;
25) рефлекс - шағылысқан сәуле және көрші заттардың реңктері;
26) ритм - өнердегі негізгі кезеңдердің бірі, ритм түстердің, объектілердің, сәуле дақтарының және көлеңкенің қайталануы арқылы жасалады;

27) декоративность – совокупность художественных свойств, усиливающих эмоциональную выразительность и художественно организационную роль произведений пластических искусств в окружающей человека предметной среде;
28) свет – освещенная часть предмета;
29) симметрия – соответствие, неизменность (инвариантность), проявляемые при каких-либо изменениях, преобразованиях;
30) линия – наиболее распространенное изобразительно-выразительное средство, легко наносимое любым материалом;
31) рисунок – разновидность художественной графики, основанная на технических средствах и возможностях рисования; тональное изображение выявляет объем и пространство увиденного, подчеркивает форму;
32) форма рисунка – изображение, начертание на плоскости;
33) холодная цветовая гамма – гамма, полученная путем использования цветов с холодным оттенком;
34) силуэт – плоскостное изображение, прием работы, средство художественной выразительности, также вид графики;
35) линейная перспектива – изображение, построенное на плоскости, плоскость располагается вертикально, наклонно и горизонтально в зависимости от назначения перспективных изображений;
36) цветовая гармония – сочетание отдельных цветов или цветовых множеств, образующее органическое целое и вызывающее эстетическое переживание;
37) цветовые отношения – влияние цветов друг на друга в передаче зрительных образов с помощью красок;
38) падающая тень – тень от предмета;
39) цветовая среда – система, элементами которой являются цвета всех составляющих объемно-пространственной структуры и ее наполнения, воспринимаемые по распределению в пространстве и времени;
40) цветовая гамма – ряд гармонически взаимосвязанных оттенков цвета, используемых при создании художественных произведений;
41) цветовая культура – составляющая культуры, феномен, опирающийся на психофизиологию восприятия, на колористику как сумму знаний о цветовой среде;
42) цветовая композиция – совокупность цветовых пятен (на плоскости, объемной форме или в пространстве), организованных по какой-либо закономерности и рассчитанных на эстетическое впечатление;
43) цветовой рефлекс – оптический эффект отраженного света, увеличение силы окраски предмета или изменение его тона, которое возникает при световом отражении, что падает от окружающих предметов, оттенок цвета более сильно освещенного предмета на соседней с ним поверхности:
44) фактура – характер обработки поверхности изделия декоративно-прикладного искусства, скульптуры или живописной плоскости, способ передачи особенностей реальных предметов изобразительными средствами.

27) сәндік - адамды қоршаған заттар әлемінің ортасындағы пластикалық өнер шығармаларының эмоциялық мәнерлігін және көркемдік ұйымдастырушылық рөлін күшейтетін көркемдік қасиеттердің жиынтығы;
28) сәуле - заттың жарық түсірілген бөлігі;
29) симметрия - қандай да бір өзгерістерде, қайта түрленулерде көрінетін сәйкестік, өзгермеушілік (инвариативтілік);
30) сызық - кез-келген материалмен жеңіл жағылатын, кең таралған бейнелеу-мәнерлеу құралы;
31) сурет - техникалық құралдар мен сурет салудың мүмкіндіктеріне негізделген көркемдік графиканың бір түрі; реңктік бейне көрінетін нәрсенің көлемі мен кеңістігін анықтайды, формасын ерекшелейді;
32) сурет формасы - жазықтықта сызылған бейне;
33) суық түсті гамма - суық реңкті түстерді қолдану арқылы алынған гамма;
34) сұлба - жазықтықтаға бейне, жұмыс тәсілі, көркемдік мәнерлеудің құралы, сондай-ақ графиканың түрі;
35) сызықтық перспектива - жазықтықта орналасқан бейне, жазықтық перспективалық бейнелерге байланысты тік, жанына қарай және көлденең орналасады;
36) түстік үйлесімділік - органикалық тұтастылықты құрайтын және эстетикалық сезімді бастан кешіруге итермелейтін жеке түстердің немесе көптеген түстердің үйлесуі;
37) түстік қатынастар - бояулардың көмегі арқылы көзге көрінетін бейнелерді жеткізу кезіндегі түстердің бір біріне әсер етуі;
38) түсетін көлеңке - заттардан түскен көлеңке;
39) түстік орта - барлық көлемді-кеңістіктік құрылымды құрайтын және кеңістіктікте және уақытта бөлінуі бойынша қабылданатын түстерің элементі болып табылатын жүйе;
40) түстік гамма - көркемдік шығармаларды құру кезінде қолданылатын түстердің өзара үйлесімді реңктерінің қатары;
41) түстік композиция - қандай да бір заңдылықтар бойынша ұйымдастырылған және эстетикалық әсерге есептелген түстік дақтардың жиынтығы (жазықтықта, көлемді формада немесе кеңістіктікте);
42) түстік мәдениет - мәдениетті құрайтын, феномен, психофизиологиялық қабылдауға, колористикаға түстік орта туралы білім көлеміне негізделеді;
43) түстік рефлекс - шағылысқан сәуленің оптикалық әсері, қоршаған заттардан түсетін сәуленің шағылысуы кезінде пайда болатын немесе бояудың ұлғайтылған күші, жазықтықтағы көршілес жатқан заттарға барынша қатты жарық түсірілген түстің реңкі;
44) фактура - сәндік-қолданбалы өнер, мүсін немесе кескіндемелік жазықтықта бұйымының бетін өңдеу сипаты, бейнелеу құралдары арқылы шынайы заттардың ерекшеліктерін жеткізу тәсілі.

3. Цель программы: развитие у обучающегося способностей видеть и изображать форму во всем многообразии цветовых отношений, овладение начальными умениями, навыками, способами художественной грамоты.
4. Задачи программы.
Обучающие:
1) освоение терминологии;
2) знакомство с теорией живописи, законами цветоведения, цветовой гармонией, живописными материалами, их техническими свойствами и разнообразными техниками живописи;
3) формирование знаний о цвете в воздушной среде, взаимодействии цветов, рефлексе, холодных и теплых цветах, контрастности цветов, спектре и дополнительных цветах;
4) обучение навыкам грамотного ведения работы, использования художественных материалов, постоянному уточнению цветосветовых отношений во время работы, осознанному отношению к тону в живописных работах;
5) формирование умений видеть и передавать цветовые отношения в условиях пространственно-воздушной среды;
6) формирование умений изображать объекты предметного мира, пространство.
Развивающие:
1) развитие навыков передачи фактуры предметов, световоздушной среды с помощью цвета;
2) развитие воображения, зрительной памяти, фантазии;
3) развитие навыков в использовании основных техник и материалов;
4) развитие навыков последовательного ведения живописной работы;
5) освоение и развитие умений пользоваться изобразительными живописными средствами;
6) развитие наблюдательности, эмоционально-эстетического восприятия действительности;
7) формирование культуры художественного восприятия предметов, явлений окружающей действительности и произведений живописи.
Воспитательные:
1) эстетическое воспитание обучающегося средствами искусства;
2) расширение кругозора, воспитание художественного вкуса;
3) воспитание внимания, аккуратности, трудолюбия, потребности в постоянном развитии себя как творческой личности;
4) развитие познавательного интереса к живописи;
5) приобщение к современной мировой культуре;
6) воспитание гармонично и всесторонне развитой личности, интегрированной в систему мировой и отечественной культуры.
5. Срок освоения программы – три года. Обучение начинается с 3 класса. Объем учебного времени на реализацию программы определяется типовым учебным планом.
Для обучающихся, не закончивших основное, общее среднее образование, но планирующих поступление в организации, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования в области искусства, срок обучения увеличивается на один год по заявлению родителей или заменяющих их лиц.
6. Обучение осуществляется в групповой форме. Количественный состав обучающихся в группе – не менее 8 и не более 15 человек.

3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының форманы барлық түстік қатынастарында көру және бейнелеу қабілеттерін дамыту, көркемдік сауаттың алғашқы білік, дағдыларын, тәсілдерін меңгеруі.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) терминдерді меңгеру;
2) кескіндеме теориясымен, түстану заңдылықтарымен, түстік үйлесімділікпен, кескіндемелік материалдармен, олардың техникалық қасиеттерімен және кескіндеменің әртүрлі техникаларымен танысу;
3) әуе ортасындағы түс, түстердің өзара байланысы, рефлекс, жылы және суық түстер, кереғар түстер, спектр және қосымша түстер туралы білімді қалыптастыру;
4) жұмысты сауатты жүргізу дағдысына, көркемдік материалдарды қолдануға, жұмыс кезінде үнемі түстік сәулелік қатынастарды нақтылауды, кескіндемелік жұмыстарда реңкке деген саналы түсінікті қалыптастыруға оқыту;
5) кеңістіктік-әуе ортасы жағдайында түстік қатынастарды көру және жеткізу білігін қалыптастыру;
6) заттар әлемінің, кеңістіктіктің нысандарын бейнелеу білігін қалыптастыру.
Дамыту:
1) түс арқылы заттардың фактурасын, сәуле әуе ортасын жеткізу дағдысын қалыптастыру;
2) елестетуді, көру жадын, қиялын дамыту;
3) негізгі техника мен материалдарды қолданудағы дағдыларды дамыту;
4) кескіндемелік жұмысты ретімен жүргізу дағдысын дамыту;
5) бейнелеу кескіндемелік құралдарын меңгеру және оларды қолдану білігін дамыту;
6) байқампаздықты, шынайылықты эмоциямен және эстетикалық қабылдауды дамыту;
7) қоршаған шынайылықтың заттарын, көріністерін және кескіндеменің шығармаларын көркемдік қабылдау мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) бейнелеу құралдары арқылы білім алушыны эстетикалық тәрбиелеу;
2) өй-өрісті кеңейту, көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) назарды, ұқыптылықты, еңбекқорлықты, өзін шығармашылық тұлға ретінде үнемі дамыту қажеттілігін тәрбиелеу;
4) кескіндемеге деген танымдық қызығушылықты дамыту;
5) заманауи әлемдік мәдениетке тарту;
6) үйлесімді және жан-жақты дамыған, әлемдік және отандық мәдениетке кіріктірілген тұлғаны тәрбиелеу.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Оқыту үшінші сыныптан басталады. Оқыту уақытының көлемі үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
Негізгі, жалпы орта білімді аяқтамаған, бірақ өнер саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуді жоспарлап отырған балалар үшін, білім алушылардың ата-аналарының немесе оның орнын басатын тұлғалардың сұранысы бойынша білім беру бағдарламасын меңгеру мерзімі бір-екі жылға ұлғайтылады.
6. Оқыту топтық формада іске асырылады. Топтағы білім алушылардың сандық құрамы - кемінде 8 адам және 15 адамнан көп емес.

7. Программа предназначена для отделения художественного моделирования одежды детской школы искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Это позволяет реализовать содержание обучения во взаимосвязи со способами действий, формами общения с художественным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
9. Особенностью программы является ее общеразвивающая направленность на развитие изобразительно-выразительных умений у обучающихся в процессе обучения живописи.
10. Предмет ориентирован на традиционное обучение обучающихся, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями.
11. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
12. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении особенностями развития художественного творчества;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
13. Программа дает обучающемуся возможность формирования целостного представления о системе взаимодействия искусства с жизнью, предусматривает широкое привлечение жизненного опыта детей, примеров из окружающей действительности. Работа на основе наблюдения и эстетического переживания окружающей реальности является важным условием освоения детьми программного материала.
14. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении знаний по изобразительному искусству.
15. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) овладению знаниями художественно-изобразительной деятельности;
2) усвоению терминологии из области изобразительного искусства;
3) овладению умениями работать с учебным материалом;
4) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
16. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;

7. Бағдарлама балалар өнер мектебінің киімді көркемдеп үлгілеу бөліміне арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, көркемдік шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
9. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың бейнелеу, көркемдік-құрастыру қабілеттерін, ерекше ойлауын, шығармашылық даралығын дамытуға бағытталуы болып табылады.
10. Пән білім алушыларды дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілді қолдануды, көркемдік-бейнелі ойлаулын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне бағытталған.
11. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
12. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) көркемдік шығармашылықтың даму ерекшеліктерін меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
13. Бағдарлама білім алушыға өнер мен өмірдің өзара байланыс жүйесі туралы тұтас түсінікті қалыптастыруға жағдай жасайды, балалардың өмірлік тәжірибесін, қоршаған шынайылықтан нақты мысалдарды кеңінен тартуды қарастырады. Бақылау және қоршаған шынайылықты эстетикалық сезіну негізінде жүргізілетін жұмыс балалардың бағдарлама материалдарын меңгеруінің маңызды шарттары болып табылады.
14. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог бейнелеу өнері бойынша білімді меңгеруде қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
15. Білім беру бағдарламасы білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) көркемдік бейнелеу қызметіндегі білімді меңгеруі;
2) бейнелеу өнері саласындағы терминдерді меңгеруі;
3) оқу материалдарымен жұмыс істеу білігін меңгеруі;
4) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы.
16. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;

4) репродуктивный метод – организация деятельности обучающегося по неоднократному воспроизведению сообщенных им знаний и показанных способов действий;
5) аналитический – сравнение, обобщение, развитие логического мышления;
6) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
22. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, как физические данные, уровень развития художественных способностей. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
23. Формы занятий:
1) практические – упражнения на овладение различными графическими техниками, выполнение кратковременных набросков, зарисовок по памяти и с натуры;
2) длительные академические постановки, контрольные учебные постановки;
3) занятия на пленэре;
4) экскурсии и мастер-классы.
24. Программа предусматривает внедрение интерактивных образовательных технологий, классической и нетрадиционной типологии уроков в современной школе искусств.
25. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
26. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
27. Виды внеурочных форм работы:
1) посещение тематических выставок;
2) просмотр фильмов об искусстве;
3) посещение музеев, мастерских художников;
4) участие в конкурсах, выставках детских работ.
28. На основе настоящей программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
29. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
30. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;
4) срок действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
31. Содержание пояснительной записки:
1) образовательная программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми);
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;

4) репродуктивтік әдіс - оларға берілген білім мен көрсетілген қимыл әрекеттерін бірнеше рет шығару бойынша білім алушының қызметін ұйымдастыру;
5) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
6) эмоциялық - ассоцияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерлерді құру.
22. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Барлық оқыту процесі жеңілден күрделіге қарай құрылады.
23. Сабақ формалары
1) практикалық - әртүрлі графикалық техниканы меңгеруге арналған жаттығулар, есте сақтауы және натура бойынша қысқа мерзімді нобайларды, сызбаларды орындау;
2) ұзақ мерзімді академиялық қойылымдар, бақылау оқу қойылымдары;
3) пленэрдегі сабақтар;
4) саяхаттар мен шеберлік сыныптар.
24. Педагог заманауи өнер мектебінде бағдарламаны іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
25. Педагогтің білім алушылармен топтық жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
26. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан құралады.
27. Жұмыстың сабақтан тыс түрлері:
1) тақырыптық көрмелерге бару;
2) өнер туралы фильмдерді қарау;
3) мұражайларға, суретшілердің шеберханаларына бару;
4) байқауларға, балалардың жұмыстарының көрмесіне қатысу.
28. Осы бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың осы сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
29. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
30. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;
4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
31. Түсінік хаттың мазмұны:
1) негіздеме ретінде білім беру бағдарламасы;
2) аталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат және міндеттер;
3) аталған сыныптағы оқыту ерекшеліктері (дамыту, түзету-дамыту, дарынды балалармен жұмыс);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастырудағы ерекшеліктер мен мәселелер;

5) информация об изменении сроков и/или времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
32. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
33. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
34. Рабочая учебная программа рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
35. При создании композиции костюма определяющее значение имеют цветовые сочетания. Обучающийся при выполнении рисунка модели одежды в цвете (гуашь, акварель), его декоративно-художественном оформлении учится находить живописно-пластическое решение, использовать изобразительно-выразительные возможности рисунка и живописи.
36. Предмет "Живопись" включает в себя изображение отдельных предметов, различной сложности натюрмортов, выполнение этюдов. В его задачу входит развитие у обучающегося способности видеть и изображать окружающий мир во всем многообразии его цветосветовых отношений, умения "лепить" форму цветом, овладение техническими приемами акварельной живописи, гуашью и основами цветоведения.
37. Занятия с натуры на уроках живописи являются одним из главных компонентов в обучении изобразительной грамоте в академических традициях. Умение отображать предметный мир с помощью цвета и тона учит обучающегося познавать искусство живописи и вырабатывать свой стиль в изобразительном творчестве.
38. Педагог учит разбираться в искусстве живописи, различать и использовать различные живописные техники, знакомит с грамотой изображения предметов и предметного пространства цветом и цветовыми сочетаниями.
39. Задача педагога состоит в том, чтобы научить детей видеть, понимать и изображать цветную трехмерную форму на двухмерной плоскости листа, используя при этом знания композиции, пластического построения формы, перспективы, распределения света и взаимное влияние цветов друг на друга навыки живописных приемов изображения.
40. Педагог сочетает длительные постановки с краткосрочными, вводит обучение технике быстрого этюда для формирования легкости цветопередачи и четкости глаза. Работа строится от простого к более сложному, к самостоятельному исполнению, к большей степени завершенности работы.
41. Педагог знакомит обучающегося с видами рисунка: светотеневой, линейный, объемный, конструктивный и тональный.

5) өзгерістердің себептері мен мақсаттылығын нұсқай отырып, бөлек тақырыптық блоктарды (тарауларды) меңгеру мерзімдерін және/немесе уақытын өзгерту туралы ақпарат.
32. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушы қызметінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан құралады.
33. "Оқу процесін оқу-тақырыптық қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдардың тізбесі.
34. Оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітіледі.
35. Костюм композициясын құру кезінде түстік үйлесімділік маңызды орынға ие болады. Білім алушы киімнің суретін түрлі-түсті етіп (гуашь, акварель), сәндік-көркемдеп орындау кезінде кескіндемелік-пластикалық шешімді табуды, сурет пен кескіндеменің бейнелеу-мәнерлеу құралдарын қолдануды үйренеді.
36. "Кескіндеме" пәні жеке заттардың бейнесін, күрделілігі әртүрлі натюрморттарды, этюдтерді орындауды қамтиды. Білім алушының қоршаған әлемді оның барлық түстік сәулелік қатынастарын көру және бейнелеу қабілетін дамыту, түс арқылы форманы "мүсіндеу" білігі, акварельді кескіндеменің техникалық тәсілдерін меңгеру, гуашь және түстану негіздерін үйрету оның міндетіне жатады.
37. Кескіндеме сабақтарында натураға қарап жүргізетін сабақтар бейнелеу өнеріне академиялық дәстүрде оқытудағы басты компоненттердің бірі болып табылады. Заттар әлемін түс пен реңктің көмегі арқылы бейнелеу білігі білім алушыны кескіндеме өнерін меңгеруін және бейнелеу шығармашылығындағы өз стилін ойлап табуды үйретеді.
38. Педагог кескіндеме өнерін талдай білуді, әртүрлі кескіндемелік техниканы ажыратуды және қолдануды үйретеді және түспен және түстік байланыстарымен түстерді және кеңістіктікті бейнелеу сауатымен таныстырады.
39. Педагогтің міндеті балаларға композиция, форманың пластикалық құрылымы, форма, перспектива, сәулені бөлу және түстердің бір біріне әсері, бейнелеудің кескіндемелік тәсілдері дағдыларын қолданып, беттің екі өлшемді жазықтығында үш өлшемді форманы көруді, түсінуді және бейнелеуді үйрету болып табылады.
40. Педагог ұзақ мерзімді қойылымдарды қысқа мерзімді қойылымдармен үйлестіреді, түсті жеңіл жеткізу және көздің өткірлігін қалыптастыру үшін жылдам этюд техникасын енгізеді. Жұмыс қарпайымнан күрделіге, өз бетінше орындауға, жұмыстың барынша аяқтауға қарай жүргізіледі.
41. Педагог білім алушыны суреттің сәуле-көлеңке, сызықтық, көлемді, конструктивтік және реңктік түрімен таныстырады.

42. В процессе обучения обучающийся учится видеть, передавать цветовые отношения сначала в их простейшем локальном состоянии на плоских формах, затем передавать простые цветовые отношения с учетом теплых и холодных цветов, далее – на более сложных формах с более сложными цветовыми отношениями и рефлексами.
43. Обучающийся учится видеть и передавать цветовые отношения в условиях пространственной воздушной среды как в закрытом помещении, так и под открытым небом.
44. При подготовке к проведению уроков по основам цветоведения педагог знает, что занятия по этому предмету имеют цель развивать у обучающегося художественный вкус и творческое воображение, также привить детям изобразительные умения и навыки, показать им практическое значение цветовой гармонии в жизни человека.
45. Основным принципом обучения живописи является нераздельность процесса работы с цветом и формой. Обучающийся передает цветовые отношения сначала в их простейшем локальном состоянии на плоских формах, затем – на простых цветовых с учетом теплых и холодных цветов, далее – на более сложных формах и с более сложными цветовыми отношениями и рефлексами.
46. Обучающийся знакомится с основами живописной грамоты, определенным набором технических приемов в работе акварелью. Пространственные связи изучаются вначале на постановке из двух и трех объемных предметов.
47. Постепенно учебные постановки усложняются, предлагаются различные условия освещения, перед обучающимся ставятся более сложные колористические задачи. Изображение предметов, драпировок и фигуры человека средствами живописи требует достаточной подготовленности обучающегося.
48. Педагог обучает писать цветы, чучела птиц и животных, этюды, фигуры человека, уделяет внимание тональному разбору натуры в технике монохрома, учит обучающегося видеть цвета предметов, анализировать их цветосветовые отношения и правильно компоновать в двухмерной плоскости.
49. Важнейшей задачей педагога на уроках живописи является "постановка глаза" обучающегося, то есть умения смотреть на натуру в целом, сопоставляя предметы по форме, цвету и тону, улавливать цветовые и тоновые отношения натуры.
50. Обучающийся постепенно знакомится с миром живописи, палитрой красок, основами цветоведения, постигает приемы работы кистью, приобретает навыки работы акварелью и гуашью. Основными заданиями являются учебные постановки натюрмортов.

42. Оқыту процесінде білім алушы түстік қатынастарды алдымен жалпақ формалардағы қарапайым жергілікті жағдайдағы түстік қатынастарды көруді және жеткізуді, кейіннен жылы және суық түстерді ескере отырып, қарапайым түстік қатынастарды жеткізуді, одан әрі - мейлінше күрделі формаларда мейлінше күрделі түстік қатынастарды және олардың рефлекстерін жеткізуді үйренеді.
43. Білім алушы түстік қатынастарды жабық ғимараттарда, сондай-ақ ашық аспан астында кеңістіктік әуе ортасы жағдайында көруді және жеткізуді үйренеді.
44. Педагог түстану негіздері бойынша сабақта өткізуге дайындалу кезінде, осы пән бойынша сабақ мақсатының білім алушының көркемдік талғамын және шығармашылық қиялын дамыту, сондай-ақ балаларға бейнелеу білігі мен дағдысын үйрету, оларға адамның өміріндегі түстік үйлесімділіктің практикалық маңызын көрсету екенін біледі.
45. Кескіндемеге оқытудың негізгі қағидаты болып түспен және формамен жұмыс істеу процесінің ажырамайтындығы болып табылады. Білім алушы алдымен түсті жалпақ заттарды қарапайым жергілікті қашықтықта көруді және жеткізуді, кейіннен қарапайым түсті жылы және суық түстерді ескеріп, әрі қарай барынша күрделі формаларда және барынша күрделі түстік қатынастарды және рефлекстерде көруді және жеткізуді үйренеді.
46. Білім алушы кескіндеме сауатының негіздерімен, акварельмен жұмыстағы белгілі техникалық тәсілдер жиынтығымен танысады. Кеңістіктік байланыстар алдымен екі және үш көлемді заттардан тұратын қойылымдарды зерттеуден басталады.
47. Оқу қойылымдары біртіндеп күрделендіріледі, жарықтың әртүрлі түсу жағдайы ұсынылады, білім алушылардың алдына барынша күрделі түстік міндеттері қойылады. Кескіндеме құралдары арқылы заттарды, маталарды және адам фигурасын бейнелеу - білім алушының жеткілікті дайындығын талап етеді.
48. Педагог гүлдерді, құстар мен жануарлардың сұлыбын, адамның фигурасын салуды үйретеді, монохром техникасында натураны реңктерге талдауға назар аударады, білім алушыны заттардың түсін көруді, олардың түстік сәулелік қатынастарын талдауды және екі өлшемді жазықтыққа дұрыс үйлестіруді үйретеді.
49. Кескіндеме сабағында педагогтің негізгі міндеті білім алушының "көзін қою" болып табылады, яғни натураны толығымен көру, формасы, түсі және реңкі бойынша заттарды салыстыру, натураның түстік және реңктік қатынастарын ұстай білу.
50. Білім алушы біртіндеп кескіндеме әлеміен, бояулар палитрасымен танысады, қылқаламмен жұмыс істеуді үйренеді, акварельмен және гуашьпен жұмыс істеу дағдысын меңгереді. Натюрморттардың оқу қойылымдары негізгі тапсырмалар болып табылады.

51. На первых занятиях обучающийся знакомится с живописными материалами и техническими свойствами (краска, бумага, кисти), понятиями "тон", "холодный", "теплый", "оттенок", получает сведения о сближенности и контрастности цветов, спектре и дополнительных цветах, изучает цвет в воздушной среде, взаимодействие цветов, рефлексы, учится смешивать краски.
52. Главная форма обучения – длительная работа над учебной постановкой, она основана на продолжительном наблюдении и внимательном изучении натуры.
53. Педагог дает обучающемуся теоретические знания и практические навыки, учит правдиво передавать видимые предметы, явления, их особенности и свойства. Длительные постановки чередуются с краткосрочными зарисовками этюдами, упражнениями для закрепления или расширения понятий.
54. В процессе обучения педагог сохраняет, развивает характерные для детей свежесть, непосредственность восприятия, увлеченность процессом изображения, использует активный метод преподавания, основанный на восприятии явлений и творческом воображении ребенка.
55. Для закрепления теоретических знаний и приобретения практических навыков педагогом разрабатываются различные задания. Задания подбираются так, чтобы они соответствовали уровню подготовки детей, учитывали знания и умения, полученные ранее.
56. Занятия по обучению цветоведению ставят перед педагогом ряд задач, которые углубляют и обогащают представление детей об окружающей действительности. Для осуществления учебно-воспитательных задач педагог знает, какой объем знаний и навыков может усвоить обучающийся в том или ином возрасте, и в связи с этим продуманно строит методику работы с детьми.
57. Задания знакомят обучающегося со свойствами изобразительных материалов: живописных, графических, объемных и направлены на развитие воображения, фантазии и реализацию творческого потенциала детей. Задания первого класса знакомят учащихся с основами цветоведения и их применением в практической работе.
58. Первые занятия по живописи начинаются с ознакомления оборудованием, рабочим местом, материалами, используемыми при обучении живописи и техникой их применения.
59. Обучающийся постигает способы передачи пространства и объема предметов с помощью цвета. Педагог дает понятие об основных характеристиках цвета, используя цветовой круг, объясняет, что такое локальный цвет, влияние света и тени на цвет предмета, знакомит с понятием тон в искусстве живописи.
60. С первого задания обучающийся учится компоновать и решать весь лист, последовательно вести работу над натюрмортом, обращая особое внимание на решение поставленной в каждом этюде задачи.

51. Алғашқы сабақтарда білім алушы кескіндемелік материалдармен және олардың техникалық қасиеттерімен (бояу, қағаз, қылқаламдар), "тон", "суық", "жылы", "реңк" түсініктерімен танысады, түстердің жақындығы және кереғарлығы, спектр және қосымша түстер туралы түсініктерді меңгереді, әуе ортасындағы түстерді, түстердің өзара байланысын, рефлекстерді үйренеді, бояуларды араластыруды үйренеді.
52. Оқытудың басты формасы - оқу қойылымымен ұзақ мерзімді жұмыс, ол ұзақ уақыт бойы бақылауға және натураны мұқият зерттеуге негізделген.
53. Педагог білім алушыға теориялық білімді және практикалық дағдыларды береді, көрінетін заттарды, көріністерді, олардың ерекшеліктері мен қасиеттерін шынайы жеткізуді үйретеді. Ұзақ мерзімді қойылымдардағы түсініктерді бекіту немесе кеңейту үшін этюдтерді, жаттығуларды қысқа мерзімді сызбалармен алмастырады.
54. Оқыту процесінде педагог балаларға тән балғындықты, еш кедергісіз қабылдауды, бейнелеу процесіне қызығушылықтарын сақтайды және дамытады, баланың көріністерді қабылдауына және шығармашылық қиялына негізделетін белсенді оқыту әдісін қолданады.
55. Педагог теориялық білімдерін және алған практикалық дағдыларын бекіту мақсатында әртүрлі тапсырмаларды әзірлейді. Тапсырмалар балалардың дайындық деңгейін сәйкес келетіндей, алдында алған білімдері мен біліктерін ескеріп іріктеледі. Тапсырмалардың қиындығы біртіндеп артады.
56. Түстануға оқыту бойынша сабақтар педагогтің алдында бірқатар міндеттерді қояды, олар балалардың қоршаған шынайылық туралы түсініктерін тереңдетеді және байытады. Педагог оқу-тәрбие міндетін іске асыруда білім алушының қандай жаста білім, дағдылардың қандай көлеміне меңгере алатындығын біледі, осыған байланысты осы балалармен жұмыстың әдістемесін ойланып әзірлейді.
57. Тапсырмалар білім алушыны бейнелеу материалдарының қасиеттерімен таныстырады: кескіндемелік, графикалық, көлемді және елестетуді, қиялды дамытуға және балалардың шығармашылық әлеуетін дамытуға бағытталған.
58. Кескіндеме бойынша алғашқы сабақтар жабдықтармен, жұмыс орнымен, кескіндемеге және оларды қолдану техникасына оқыту кезінде пайдаланылатын жабдықтармен таныстырудан басталады.
59. Білім алушы түстің көмегі арқылы кеңістіктікті және көлемді жеткізу тәсілдерін меңгереді. Педагог түстік шеңберді қолдана отырып, түстің негізгі қасиеттері туралы түсінікті береді, жергілікті түс жайлы, заттың түсіндегі сәуле мен көлеңкенің әсерін түсіндіреді, кескіндеме өнеріндегі реңк түсінігімен таныстырады.
60. Білім алушы бірінші сабақтан бастап әрбір этюдке қойылған міндеттерді шешуға басты назарды аудара отырып, парақты үйлестіруді және барлық міндеттерді шешуді, натюрмортпен жұмысты жүйелі түрде жүргізуді үйренеді.

61. Под руководством педагога обучающийся знакомится с законом дополнительных и контрастных цветов, углубляет понятия о способах передачи пространства и объема посредством живописи при помощи тона и цвета.
62. Изображая предметы во всей сложности цветовых нюансов, обучающийся учится соблюдать локальную окраску предметов, выявляя их объемную форму, следить за постановкой предметов на плоскости.
63. Педагог придает большое значение композиции листа, выявлению пространства постановки и четкой конструкции предметов, понятию тональности, колористическому решению и умению последовательно, правильно вести длительную работу.
64. На завершающем этапе обучения задачи работ предусматривают основные задания академической живописи:
1) точные цветовые отношения в натюрморте;
2) передача формы, объема предметов, их фактуры;
3) решение пространства, глубины в натюрморте.
65. Самостоятельная работа на данном этапе является главной формой развития художественно-творческой активности обучающегося. При выполнении упражнений дается учебный материал о цвете (тепло-холодность, смешение цветов, работа с ахроматическими цветами), закрепляются знания о размещении изображения в заданном формате.
66. Важное значение для развития колористического видения, обучающегося имеет использование разнообразных техник и материалов на занятиях по живописи и композиции. Акварель, гуашь, пастель – материалы, с которыми может работать обучающийся уже на первом курсе.
67. Педагог обучает работе "от пятна" в рисунке мягкими материалами, обращает внимание детей на живописность таких материалов как уголь, сангина, сепия.
68. Этапы выполнения заданий по живописи:
1) анализ цветового строя натюрморта;
2) анализ натюрмортов с подобным цветовым решением у художников- классиков;
3) выбор техники исполнения;
4) варианты цветотональных эскизов с разным композиционным решением;
5) выполнение картона;
6) выполнение работы на формате в материале.
69. Программой предусмотрено выполнение учебных заданий в жанре натюрморта. Задачей длительного этюда является глубокое и всестороннее изучение натуры, характера ее форм, движения, пропорций, линейно-конструктивного построения колористических особенностей, освещения.
70. В кратковременном этюде ставится задача передать такие свойства натуры, как пропорции, движение, форму, тонально-цветовое различие предметов, общий пластический и цветовой характер постановки.
71. Чтобы грамотно выполнить этюд, обучающийся определяет последовательность в работе от начальной стадии изображения этюда до его завершения через промежуточные этапы.

61. Білім алушы педагогтің жетекшілігімен қосымша және кереғар түстердің заңдылықтарымен танысады, реңк пен түстің көмегі арқылы кескіндеменің кеңістігі мен көлемін жеткізу тәсілдері туралы түсінікті тереңдетеді.
62. Әртүрлі жағдайларда заттардағы түстік нюанстарды бейнелей отырып, білім алушы олардың көлемді формаларын анықтайды, заттардың жергілікті түсін сақтайды, заттарды жазықтықта орналастыруды бақылауды үйренеді.
63. Педагог парақтың композициясына, қойылымның кеңістігін анықтауға және заттардың нақты құрылымына, реңк беру түсінігіне, колористік шешіміне және ұзақ мерзімді жұмысты ретімен, дұрыс жүргізуге басты назарын аударады.
64. Оқытудың аяқтау кезеңіндегі жұмыс міндеттері академиялық кескіндеменің негізгі тапсырмаларын қарастырады:
1) натюрморттағы нақты түстік қатынастар;
2) заттардың формасын, көлемін, олардың фактурасын жеткізу;
3) натюрморттағы кеңістіктікті, тереңдікті шешу.
65. Аталған кезеңдегі өз бетінше жүргізілетін жұмыс білім алушының көркемдік-шығармашылық белсенділігін дамытудың басты формасы болып табылады.
Жаттығуларды орындау кезінде түс туралы оқу материалы беріледі (жылы-суық, түстерді араластыру, ахроматикалық түстермен жұмыс), бейнені берілген форматта орналастыру туралы білімдері бекітіледі.
66. Кескіндеме және композиция бойынша сабақтарда әртүрлі техникалар мен материалдарды қолдану - білім алушының түстер туралы түсінігін дамытуда маңызды орынды алады. Акварель, гуашь, пастель - білім алушы бірініші сыныптан бастап жұмыс істейтін материалдар.
67. Педагог суретте "дақтан" бастап жұмсақ материалдармен жұмыс істеуді оқытады, балалардың назарын көмір, сангина, сепия сияқты материалдардың кескіндемелік қасиетіне аудартады.
68. Кескіндеме бойынша тапсырмаларды орындау кезеңдері:
1) натюрморттың түстік қатарын талдау;
2) суретші-классиктердің түстік шешіміндегі натюрмортты талдау;
3) орындау техникасын талдау;
4) әртүрлі композициялық шешіммен берілетін түстік реңктік эскиздерінің нұсқасы;
5) картонды орындау;
6) жұмысты материал форматтында орындау.
69. Бағдарлама натюрморт жанрында оқу тапсырмаларын орындауды қарастырады. Ұзақ мерзімді этюдтің міндеті натураны, оның формаларының мінезін, қозғалысын, пропорциясын, сызықтық-конструктивтік құрылымын, колористикалық ерекшеліктерін, жарықты терең және жан-жақты зерттеу болып табылады.
70. Қысқа мерзімді этюдте натураның пропорциясы, қозғалысы, формасы, заттардың реңктік-түстік айырмашылығы сияқты қасиеттерін, қойылымның жалпы пластикалық және түстік сипатын жеткізу міндеті қойылады.
71. Этюдті сауатты орындау үшін білім алушы этюдті бейнелеудің алғашқы кезеңінен бастап аралық кезеңдер арқылы оның аяқталуына дейінгі жұмыстың ретін анықтайды.

72. Этапы выполнения этюда натюрморта:
1) композиционное размещение изображения всей группы и отдельных предметов на плоскости листа;
2) линейно-конструктивное решение формы с учетом их пропорций, движения и пространственного положения;
3) определение общего цветового тона; передача общих больших тоновых и цветовых отношений, пропорциональных натуре;
4) моделировка объемной формы предметов, выявление градаций светотени и их живописная проработка с учетом воздушной перспективы;
5) обобщающий этап работы над завершением этюда;
6) выявление главного и второстепенного в цветовом строе этюда;
7) подчинение всех частей изображения целому.
73. Системность программы, четкость задач каждого урока позволяют сократить время объяснения нового материала. Большую часть урока освобождает педагог для самостоятельной детской работы и индивидуальной работы c каждым ребенком.
74. Теоретическая часть урока состоит из вводной беседы, предваряющих выполнение каждого задания, в ходе которых педагог разъясняет обучающемуся содержание задания и указывает методы его выполнения.
75. В течение урока происходит самоанализ деятельности обучающегося с целью представления промежуточных и конечных результатов работы для самокоррекции и коррекции деятельности. В конце урока проводится коллективный анализ и самоанализ созданной обучающимся работы (просмотр работ).
76. Проведение практических занятий по живописи требует наглядного показа методов выполнения работы. Средства обучения применяются педагогом в зависимости от темы и задач урока.
77. Объяснительно-иллюстрированный метод включает в себя следующие приемы:
1) рассматривание;
2) наблюдение;
3) педагогический рисунок;
4) беседа;
5) рассказ.
78. Педагогический рисунок производится попутно с устным объяснением, что ускоряет восприятие обучающимся нового материала и усиливает педагогический эффект.
79. Функции педагогических рисунков:
1) иллюстрация устного объяснения;
2) демонстрация методической последовательности работы над натюрмортом;
3) показ практических стадий выполнения живописного этюда;
4) показ принципов композиционного решения;
5) демонстрация технических приемов и возможностей различных живописных материалов;
6) наглядный анализ правильных и неправильных решений изобразительных задач.
80. Педагог каждому обучающему показывает на рисунке технические приемы работы живописными материалами. Правка ученических работ проводится с целью понимания обучающимся принципов и методов выполнения заданий, а не для внешнего улучшения качества рисунков.

72. Натюрморттың этюдін орындау кезеңдері:
1) заттардың барлық тобының және жеке бөліктерінің бейнесін қағаз бетінде композициялық орналастыру;
2) пропорция, қимыл және кеңістіктік қалпын ескеріп, форманың сызықтық-конструктивтік шешімі;
3) жалпы түстік реңкті анықтау; натураға пропорционалды орналасқан жалпы үлкен және түстік қатынастарды жеткізу;
4) заттардың көлемді формаларын модельдеу, сәуле мен көлеңкенің градациясын анықтау және оларды әуе перспективасын ескеріп кескіндемелік өңдеу жасау;
5) этюдті аяқтау бойынша жұмыстың жалпылау кезеңі;
6) этюдтің түстік қатарындағы басты және екінші деңгейде орналасқандарды анықтау;
7) бейненің барлық бөлігін біртұтасқа бағындыру.
73. Бағдарламаның жүйелілігі, әр сабақтың міндеттерінің нақтылығы жаңа материалды түсіндіруге жұмсалатын уақытты үнемдеуге мүмкіндік береді. Педагог сабақтың көп бөлігін өз бетінше жүргізілетін балалардың жұмысына және әр балаламен жеке жұмыс жүргізуге бөледі.
74. Сабақтың теориялық бөлігі әр тапсырманы алдын ала түсіндіретін кіріспе әңгімеден құралады, ол кезде педагог білім алушыға тапсырманың мазмұнын түсіндіреді және оны орындау әдісін көрсетеді.
75. Сабақ барысында өзін түзету және қызметін түзету үшін аралық және соңғы жұмыс нәтижелерін елестету мақсатымен білім алушының өзін талдауы жүргізіледі.
Сабақтың соңында білім алушының жасаған жұмысына ұжымдық талдау және өзін өзі талдау жүргізіледі (жұмыстарды қарау).
76. Кескіндеме бойынша практикалық сабақтарды жүргізу жұмысты орындау әдісін көрнекі түрде көрсетуді талап етеді. Педагог оқыту құралдарын тақырыпқа және сабақтың міндетіне байланысты қолданады.
77. Түсіндіру-иллюстративті әдіс келесі тәсілдерді қамтиды:
1) қарастыру;
2) бақылау;
3) педагогикалық сурет;
4) түсіндіру;
5) әңгімелеу.
78. Педагогикалық сурет ауызша түсіндірумен қатар жүргізіледі, ол білім алушылардың жаңа материалды қабылдауын жылдамдатады және педагогикалық тиімділікті күшейтеді.
79. Педагогикалық суреттің қызметтері;
1) ауызша түсіндіруді иллюстрациялау;
2) натюрмортпен жұмыстың әдістемелік ретін көрсету;
3) кескіндемелік этюдті орындаудың практикалық кезеңін көрсету;
4) композициялық шешімнің қағидаттарын көрсету;
5) әртүрлі кескіндемелік материалдардың техникалық тәсілдерін және мүмкіндіктерін көрсету;
6) бейнелеу міндеттерін дұрыс және бұрыс шешуді көрнекілік түрде талдау.
80. Педагог балалардың суретін қолданып, әрбір білім алушыға кескіндемелік материалдармен жұмыстың техникалық тәсілдерін көрсетеді. Білім алушылардың жұмыстарын түзету - суреттің сапасын сыртынан жақсарту мақсатында емес, білім алушыларға тапсырмаларды орындау қағидаттары мен әдістерін түсіндіру мақсатында жүргізіледі.

81. Информационным средством обучения является использование на уроках компьютерных технологий с показом на уроках мастер-классов ведущих педагогов, художников, творческих и учебных работ обучающихся, экскурсий по музеям.
82. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою работу, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над заданием;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
83. Система самостоятельных занятий включает в себя следующие элементы:
1) упражнения на овладение различными техниками;
2) выполнение живописных этюдов-набросков;
3) работа над дополнительным материалом.
84. Межпредметные связи предмета "Живопись" с предметом "Рисунок" способствуют целостному восприятию предметного мира обучающимися.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
85. Примерные программные требования в 1 классе:
1) знакомство с многообразием цвета, его оттенков в природе, изучение теплых, холодных, контрастных, сближенных цветов;
2) обучающийся учится работать с палитрой, сочетать цвета всех предметов натюрморта, добиваться цельности изображения, грамотно компоновать изображение на листе, определять локальный цвет предметов и теоретически обосновывать возникновение определенного цвета, владеть основными приемами и навыками работы акварелью;
3) даются понятия воздушной перспективы, тона, насыщенности и светлоты в живописи, заливки, лессировки, мазка по форме, работы "по-сырому", технических приемов работы акварелью, рассматриваются вопросы передачи пространства и объема предметов с помощью цвета;
4) развиваются образное мышление, фантазия, художественная наблюдательность, большое внимание уделяется заданиям по цветоведению, средствам выражения, формируются навыки изображения плоских предметов, передачи локального цвета, закрепляются понятия "основные", "составные цвета". "оттенки одного цвета";
5) осваиваются навыки последовательного ведения работы над натюрмортом, передачи цветовых отношений сначала в их простейшем локальном состоянии на плоских формах, затем на простых цветовых объемах с учетом теплых и холодных цветов, далее на более сложных формах и с более сложными цветными отношениями и рефлексами в закрытом помещении;
6) обучающийся осваивает компоновку изображения на листе, учится определять локальный цвет предметов, теоретически обосновывать возникновение определенного цвета и владеть основными приемами, навыками работы акварелью.

81. Сабақ барысында компьютерлік технологияларды пайдаланып, озық педагогтердің, суретшілердің шеберлік сыныптарын, білім алушылардың оқу және шығармашылық жұмыстарын көрсету, мұражайларға экскурсия жасау - оқытудың ақпараттық құралы болып болып табылады.
82. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің айтуын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушының тапсырманы орындауға қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын күнделікке жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
83. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар жүйесі келесі элементтерді қамтиды:
1) әртүрлі техниканы меңгеруге арналған жаттығулар;
2) кескіндемелік этюдтік-нобайларды орындау;
3) қосымша материалдармен жұмыс.
84. "Кескіндеме" пәнінің "Сурет" пәнімен пәнаралық байланыстары білім алушыларға заттар әлемін тұтас қабылдауға түрткі болады.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
85. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы түстің түрлерімен, олардың табиғаттағы реңкімен танысады, жылы, суық, кереғар, жақын түстерді үйренеді, палитрамен жұмыс істеуді, натюрморттың заттарының барлық түстерін үйлестіруді, бейненің тұтастығына қол жеткізуді, бейнені парақта сауатты орналастыруды, заттардың жергілікті түсін анықтауды және белгілі түстің пайда болуына теориялық негіздеме беруді, акварельмен жұмыстың негізгі тәсілдері мен дағдыларын меңгеруді үйренеді;
2) әуе перспективасы, реңк, кескіндемедегі қанықтылық және жарық, құюлар, лессировка, формасы бойынша бояу, "дамқыл бойынша" жұмыс, акварельмен жұмыстың техникалық тәсілдері туралы түсінік беріледі, түс арқылы кеңістіктік пен заттардың көлемін жеткізу туралы сұрақтар қарастырылады;
3) бейнелі ойлау, қиял, көркемдік байқампаздық дамытылады, түстану, мәнерлеу құралдары бойынша тапсырмалараға көп көңіл бөлінеді, жалпақ заттарды бейнелеу, жергілікті түсті жеткізу дағдылары қалыптастырылады, "негізгі", "құрамдас", "бір түстің реңктері" түсініктері бекітіледі;
4) натюрмортпен жұмысты ретімен жүргізу дағдысы, түстік қатынастарды алдымен жалпақ формаларда қарапайым жергілікті қалыпта жеткізу, жылы және суық түстерді ескеріп, қарапайым түсті қағаздарда, кейіннен мейлінше күрделі формаларды және мейлінше күрделі түстік қатынастарда және жабық ғимараттағы рефлекстермен жеткізу дағдысы меңгеріледі;
5) білім алушы бейнені парақта үйлестіруді меңгереді, заттардың жергілікті түсін анықтауды, белгілі түстің пайда болуына теориялық негіздеме беруді және акварельмен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері мен дағдыларын үйренеді.

86. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Изобразительные и выразительные средства живописи. Роль живописи в практике художественного моделирования одежды. Знакомство с материалами. Акварельные краски и их свойства. Знакомство с приемами работы акварелью. Изучение возможности кисти. Приемы работы кистью. Изучение названия красок, пробы на палитре. Простейшая цветовая растяжка в три-четыре тона.
Тема 2. Теплые и холодные цвета. Цветовой круг. Основные и составные цвета. Раскрытие возможности красок. Получение разнообразных оттенков. Упражнения на составление теплой и холодной гаммы.
Работа с палитрой. Смешение красок. Развитие навыков работы акварелью. Плавный переход одного цвета в другой (равномерное пропорциональное смешение цветов).
Тема 3. Цветовая растяжка одного цвета от светлого к темному и наоборот. Цветовые растяжки на получение составных цветов из трех основных (от синего к желтому, от красного к желтому, от синего к красному. Цветовые растяжки на смешение дополнительных цветов (от красного к зеленому, от синего к оранжевому, от фиолетового к желтому).
Тема 4. Дополнительные цвета. Нейтральные цвета. Обогащение цветовой палитры нейтральными цветами, Упражнение на изучение способов получения нейтральных цветов. Закрепляющие упражнения.
Тема 5. Мазок и заливка. Изучение некоторых техник акварельной живописи. Упражнения на сочетание заливки и раздельного мазка. Совершенствование практики работы акварелью. Упражнение на создание прозрачных, насыщенных и плотных мазков.
Тема 6. Лессировка. Изучение техники лессировки. Наблюдение изменения цвета путем наложения прозрачных красочных слоев. Упражнения на оптическое смешение красок.
Тема 7. Техника работы "по-сырому". Продолжение изучения особенностей акварели, ее технических возможностей. Упражнения на текучесть акварели, вливание цвета в цвет.
Тема 8. Изображение плоских предметов. Создание изображения плоских форм листьев мазком, вливанием цвета в цвет, используя цветовое богатство палитры. Этюды осенних листьев, цветов, веток, разнообразных по цвету и тону.
Тема 9. Ознакомление с понятием "локальный цвет". Подбор точного локального цвета. Изменение локального цвета в зависимости от освещения. Демонстрация изменения локального цвета в свету и в тени (свет - теплый, тени - холодные).
Способы изменения локального цвета в зависимости от освещения. Постановка из двух предметов простой формы на нейтральном фоне без складок (овощи, фрукты). Освещение верхнее, боковое. Совершенствование навыков лепки формы мазком. Этюды овощей и фруктов на нейтральном фоне.
Тема 10. Рефлекс. Изменение локального цвета под влиянием окружающей среды. Демонстрация появления рефлексов. Показ взаимовлияния предметов. Постановка из двух предметов.
Тема 11. Контрасты теплых и холодных цветов. Понятия "теплые, холодные цвета". Знакомство с разнообразием теплых цветов, их оттенками, различные характеристики цвета.
Натюрморты в теплой цветовой гамме (желто-коричневая, красно- зеленая цветовые гаммы). Исполнение с разложением локального цвета составляющие. Передача плановости букета, цветовые рефлексы, светотень, используя технические приемы акварельной живописи.
Тема 12. Тон в живописи. Монохром. Передача объема и пространства тональными средствами. Этюд с однотонной драпировкой, лежащей в трех плоскостях, простым предметом быта и фруктом. Предмет и драпировка разной тональности.
Тема 13. Теплое на холодном. Создание гармонии живописных отношений теплых и холодных оттенков. Живописное решение натюрморта из двух-трех предметов быта с фруктами или овощами на цветных драпировках. Теплые предметы на холодных фонах. Драпировки: вертикальная ближе к нейтральному, горизонтальная к спектральному оттенку одного цвета
Тема 14. Холодное на теплом. Отражение влияния теплых фонов на холодные предметы. Натюрморт из двух-трех предметов быта на цветных драпировках без складок. Холодные предметы на теплых фонах. Этюдный характер. Предметы хорошо отражают рефлексы. Вертикальная драпировка.
Тема 15. Натюрморт. Сближенные цветовые отношения. Четыре основных цвета. Зеленая цветовая гамма. Компоновка натюрморта с учетом больших цветовых отношений.
Тема 16. Красная цветовая гамма. Натюрморт на сближенные цветовые отношения.
Тема 17. Желтая цветовая гамма. Натюрморт на сближенные цветовые отношения.
Тема 18. Синяя цветовая гамма. Натюрморт на сближенные цветовые отношения.

86. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Кескіндеменің бейнелеу және мәнерлеу құралы. Киімді көркемдеп модельдеу практикасындағы кескіндеменің рөлі. Материалдармен танысу. Акварельді бояулар және олардың қасиеттері. Акварельмен жұмыс істеу тәсілдерімен танысу. Қылқаламның мүмкіндіктерін меңгеру. Қылқаламмен жұмыс істеу тәсілдері. Бояулардың атауларын үйрену, палитрада көре білу. Түсті үш-төрт реңкке қарапайым созу.
2-тақырып. Жылы және суық түстер. Түстік шеңбер. Негізгі және құрамдас түстер. Бояулардың мүмкіндіктерін ашу. Әртүрлі реңктерді шығару. Жылы және суық гаммаларды шығаруға арналған жаттығулар. Палитрамен жұмыс. Бояуларды араластыру. Акварельмен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Бір түстің басқа түске баяу ауысуы (түстерді теңдей, пропорционалды араластыру).
3-тақырып. Бір түсті ашықтан күңгіртке және кері түстік тарту. Негізгі үш түстен құрамдас түстерді алу үшін түстерді созу (көктен сарыға, қызылдан жасылға, көктен сарыға).
4-тақырып. Қосымша түстер. Бейтарап түстер. Түстік палитраны бейтарап түстермен байыту. Бейтарап түстерді алу тәсілдеріне арналған жаттығулар. Бекіту жаттығулары.
5-тақырып. Жағу және құю. Акварельді кескіндеменің кейбір техникаларын үйрену. Құю мен жеке бояуды үйлестіруге арналған жаттығулар. Акварельмен жұмыс істеу практикасын жетілдіру. Мөлдір, қанық және тығыз бояуларға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Лессировка. Лессировка техникасын үйрену. Мөлдір бояу қабаттарын бір біріне қою арқылы түстің өзгеруін бақылау. Баяуларды оптикалық араластыруға арналған жаттығулар.
7-тақырып. "Дымқыл" жұмыс техникасы. Акварельдің ерекшеліктерін, оның техникалық мүмкіндіктерін үйренуді жалғастыру. Акварельдің ағуына, бір түсті басқа түске құюға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Жалпақ заттарды бейнелеу. Палитраның түстік байлығын қолданып, бояу, түсті түске құю арқылы жапырақтардың жазық формаларының бейнесін құру. Түсі және реңкі жағынан әртүрлі күзгі жапырақтардың, гүлдердің этюді.
9-тақырып. "Жергілікті түс" түсінігімен танысу. Нақты жергілікті түсті іріктеу. Жарыққа байланысты жергілікті түстің өзгеруі. Жергілікті түстің жарықта және көлеңкедегі өзгерісін көрсету (жарық - жылы, көлеңке - суық). Жарыққа байланысты жергілікті түсті өзгерту тәсілдері. Қыртыссыз бейтарап фондағы қарапайым формадағы екі заттан құралған қойылым (көкөністер, жемістер). Жарық жоғарыдан, қырынан түсірілген. Бояу арқылы форманы мүсіндеу дағдыларын жетілдіру. Бейтарап фондағы көкөністер мен жемістердің этюді.
10-тақырып. Рефлекс. Қорғашан ортаның әсерінен жергілікті түстің өзгеруі. Рефлекстердің пайда болуын көрсету. Заттардың өзара әсерлерін көрсету. Екі заттан құралған қойылым.
11-тақырып. Жылы және суық түстердің кереғарлығы. "Жылы, суық түстер" түсініктері. Жылы түстердің түрлерімен және олардың реңктерімен танысу, түстің әртүрлі қасиеттерін көру және талдау.
Жылы түстік гаммадағы натюрморт (сары-қоңыр, қызыл-жасыл түстік гаммалар). Жергілікті түстерді құрамдастарына бөлуді орындау. Акварельді кескіндеменің техникалық тәсілдерін қолданып, гүл шоғырының жоспарлығын орындау, түстік рефлекстер, сәуле мен көлеңкені жеткізу.
12-тақырып. Кескіндемедегі реңк. Монохром. Реңктік құралдар арқылы көлем мен кеңістіктікті жеткізу. Бір түсті матамен, үш жазықтықта орналасқан, қарапайым тұрмыстық заттар мен жемістердің этюді. Әртүрлі реңктегі заттар мен маталар.
13-тақырып. Суықтағы жылы түстер. Жылы және суық реңктердің кескіндемелік қатынастарының үйлесімділігін құру. Түрлі-түсті мата фонындағы жемістер немесе өсімдіктері бар екі-үш тұрмыстық заттардан құралған натюрморттың кескіндемелік шешімі. Суық фондарда орналасқан жылы заттар.
Мата: тік, бейтарап түске жақын, көлденең бір түстің спектрлік реңкіне жақын.
14-тақырып. Жылыдағы суық. Жылы фондардың суық заттарға әсерінің көрінісі. Қатпарсыз түрлі-түсті матадағы екі-үш тұрмыстық заттардан құралған натюрморт. Жылы фондардағы суық заттар. Этюдті сипат. Заттардағы рефлекстерді жақсы көрсетеді. Тік мата.
15-тақырып. Натюрморт. Жақын түстік қатынастар. Негізгі төрт түс. Жасыл түсті гамма. Үлкен түстік қатынастар ескерілген натюрмортты үйлестіру.
16-тақырып. Қызыл түсті гамма. Жақын түстік қатынастарға арналған натюрморт.
17-тақырып. Жасыл түсті гамма. Жақын түстік қатынастарға арналған натюрморт.
18-тақырып. Көк түсті гамма. Жақын түстік қатынастарға арналған натюрморт.

87. Ожидаемые результаты освоения программы в 1 классе.
К концу обучения в первом классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технические приемы работы акварелью: заливка, лессировка, мазок по форме, работа "по-сырому";
2) знает основные понятия цветоведения;
3) знает цветовой круг, основные и составные цвета;
4) знает теплые и холодные цвета;
5) знает понятия дополнительные нейтральные цвета, цветовой тон, контраст;
6) знает понятия локальный цвет и его изменение в зависимости от освещения;
7) знает понятие рефлекс и его изменение в зависимости от среды;
8) владеет инструментами акварельной живописи;
9) умеет смешивать краски на палитре;
10) умеет вести работу с натуры;
11) знает изобразительные и выразительные средства живописи;
12) знает приемы создания художественного образа средствами живописи;
13) умеет находить с помощью смешивания разнообразные цветовые оттенки;
14) умеет выполнять простые постановки из 2-3 предметов с натуры;
15) умеет работать в технике монохром;
16) владеет первоначальными навыками последовательного ведения работы над натюрмортом;
17) знает способы оформления своих работ.
88. Примерные программные требования во 2 классе:
1) рассматриваются теоретические вопросы по цветоведению, углубляются понятия о способах передачи пространства, объема посредством живописи, понимания холодной, теплой гаммы, колорита и контраста;
2) основными темами являются перспектива цвета, светотень в живописи, выполнение кратковременных этюдов, осваиваются умения передавать изменение локального цвета предмета в зависимости от освещения и окружения, при помощи цвета передавать пространство;
3) обучающийся продолжает обучаться умению вести работу последовательно, держать в работе весь лист, прокладывать цветовые отношения отдельных плоскостей, изображать предметы во всей сложности цветовых нюансов, соблюдать локальную окраску предметов, выявлять их объемную форму и следить за постановкой предметов на плоскости;
4) закрепляются умения и навыки работы над передачей материальности предметов, усовершенствуются навыки в передаче освещенности пространства в натюрморте.
89. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Осенний натюрморт. Выполнение этюда акварелью. Контрастные отличия. Сочетания цветовые и тональные.
Тема 2. Натюрморт с гипсовой вазой и драпировкой. Постановка натюрморта, с гипсовой античной вазой и драпировкой, контрастной по цвету. Драпировка со складками. Рельефные складки на переднем плане. Решение пространства, влияние среды на цвет пространства.
Тема 3. Натюрморт из двух-трех предметов различной фактуры. Постановка натюрморта из предметов различной фактуры (дерево, металл, стекло. Драпировка без складок, нейтральный фон. Передача материальности, пространства.
Тема 4. Живописное изображение двух-трех небольших постановок из живых растительных форм на светлом фоне. Плановость натюрморта.
Передача объема, плановости, богатства цветовых оттенков, цельности букета. Цветущее растение или букет цветов. Этюдное решение постановки. Использование различных живописных техник.
Тема 5. Передача фактуры и пространства. Выявление знаний и навыков использования тонального и цветового контраста в живописи. Живописное решение натюрморта с чучелом птицы (или с предметами быта разной фактуры) на светлом цветном фоне. Выполнение предварительных этюдов чучел птиц.
Тема 6. Монохром. Продолжение изучения возможностей монохромной живописи. Натюрморт со стеклянным предметом. Выполнение предварительных упражнений. Определение в шкале тонов локального тона предметов. Передача тонального богатства натюрморта. Технические приемы изображения стекла.
Тема 7. Сближенные цветовые и контрастные тональные отношения. Организация цветовой и тональной гармонии натюрморта.
Живописное решение натюрморта из предметов и драпировок двух близких групп цветов (синие-зеленые) разной тональности. Предметы второго плана, близкие по тону к фону, предметы первого плана контрастны фону по тону.
Тема 8. Гармония сближенного колорита. Итоговый натюрморт. Применение технических приемов живописи акварелью. Живописное решение натюрморта с явно выдержанным колоритом.

87. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) акварельмен жұмыстың техникалық тәсілдерін біледі: құю, лессировка, форма бойынша бояу, "дымқыл бойынша" жұмысы;
2) түстанудың негізгі түсініктерін біледі;
3) түстік шеңберді, негізгі және құрамдас түстерді біледі;
4) жылы және суық түстерді біледі;
5) қосымша бейтарап түстер, түстік реңктер, кереғарлық түсініктерін біледі;
6) жергілікті түс және жарыққа байланысты оның өзгеруі туралы түсінікті біледі;
7) рефлекс түсінігін және ортаға байланысты оның өзгеруі туралы түсінікті біледі;
8) акварельді кескіндеменің құралдарын біледі;
9) бояуларды палитрада араластыра алады;
10) натураға қарап жұмыс жүргізуді біледі;
11) кескіндеменің бейнелеу және мәнерлеу құралдарын біледі;
12) кескіндеме құралдары арқылы көркемдік бейнені құру тәсілдерін біледі;
13) араластыру арқылы түрлі түстік реңктерді таба біледі;
14) натурадан екі-үш заттан құралған қарапайым қойылымдарды орындай алады;
15) монохром техникасында жұмыс істеуді біледі;
16) натюрмортпен жұмысты ретімен жүргізудің алғашқы дағдыларын біледі;
17) өз жұмыстарын сәндеу тәсілдерін біледі.
88. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) түстану бойынша теориялық сұрақтар қарастырылады, кескіндеме арқылы кеңістікті, көлемді жеткізу тәсілдері туралы түсініктер тереңдетіледі, суық, жылы гамманы, колоритті және кереғарлықты түсінеді;
2) түстер перспективасы, кескіндемедегі сәуле мен көлеңке негізгі тақырып болып табылады, жарық пен ортаның әсеріне байланысты заттардың жергілікті түсінің өзгерісін жеткізу білігін, түс арқылы кеңістіктікті жеткізуді меңгереді;
3) білім алушы жұмысты ретімен жүргізуді, жұмыс кезінде барлық парақты пайдалануды, жеке жазықтықтардың түстік қатынастарын салуды, заттарды түстік нюанстардағы барлық күрделіктерінде бейнелеуді, заттардың жергілікті түсін сақтауды, олардың көлемді формаларын анықтауды және заттарды жазықтықта орналастыруды б үйренуді жалғастырады;
4) заттардың материалдылығын жеткізудегі жұмыс біліктері мен дағдылары бекітіледі, натюрморттағы кеңістіктің жарықтығын жеткізу дағдылары жетілдіріледі.
89. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Күзгі натюрморт. Натюрмортты акварельмен орындау. Кереғар ерекшеліктері. Түстік және реңктік үйлесімділік.
2-тақырып. Гипсті құмырадан және матадан тұратын натюрморт. Түсі жағынан кереғар, гипсті көне құмыра және матадан құралған натюрморт. Қыртыстары бар мата. Алдыңғы жоспардағы бедерлі қатпар. Кеңістіктікті шешу, ортаның кеңістіктіктің түсіне әсері.
3-тақырып. Әртүрлі екі-үш заттан құралған натюрморт. Фактурасы әртүрлі заттардан құралған натюрморттық қойылым (ағаш, метал, айна). Қатпарсыз мата, бейтарап фон. Материалдылықты, кеңістіктікті жеткізу.
4-тақырып. Ашық фонда тірі өсімдік формасынан құралған екі-үш шағын қойылымның кескіндемелік бейнесі. Натюрморттың жоспарлығы.
Гүл шоғырының көлемін, жоспарлығын, түстік реңктерінің байлығын, тұтастығын жеткізу. Гүлдеп тұрған өсімдік немеме гүл шоғыры. Қойылымның этюдтік шешімі. Әртүрлі кескіндемелік техниканы қолдану.
5-тақырып. Фактура мен кеңістікті жеткізу. Кескіндемедегі реңктік және түстік кереғарлық туралы білім мен қолдану дағдыларын анықтау. Ашық түрлі-түсті фондағы құстың тұлыбымен (немесе әртүрлі фактурадағы тұрмыстық заттармен) натюрморттың кескіндемелік шешімі. Құс тұлыптарының этюдтерін алдын ала орындау.
6-тақырып. Монохром. Монохромды кескіндеменің мүмкіндіктерін оқуды жалғастыру. Шыны заттардан құралған натюрморт. Алдын ала жаттығуларды орындау. Реңк өлшемінде заттың жергілікті реңкін анықтау. Натюрморттың реңктік байлығын жеткізу. Шыныны бейнелеудің техникалық тәсілдері.
7-тақырып. Жақын түстік және кереғар реңктік қатынастар. Натюрморттың түстік және реңктік үйлесімділігін ұйымдастыру.
Реңктері түрлі екі жақын түстік (көк-жасыл) топтың заттары мен маталарынан құралған натюрморттың кескіндемелік шешімі. Реңкі бойынша фонға жақын екінші жоспардағы заттар, реңкі бойынша фонға кереғар бірінші жоспардың заттары.
8-тақырып. Жақын колориттің үйлесімділігі. Қорытынды натюрморт. Акварельмен кескіндеменің техникалық тәсілдерін қолдану. Колориті анық көрінетін натюрморттың кескіндемелік шешімі.

90. Ожидаемые результаты освоения программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает законы воздушной перспективы;
2) знает понятия сближенный колорит, нюанс;
3) знает приемы передачи материальности и фактуры предметов;
4) умеет передавать плановость натюрморта;
5) умеет последовательно вести работу над живописным изображением;
6) умеет держать в работе весь лист и прокладывать цветовые отношения отдельных плоскостей;
7) соблюдает локальную окраску предметов и выявляет их объемную форму;
8) владеет постановкой предметов на плоскости.
91. Примерные программные требования в профориентационном классе:
1) продолжается знакомство с различными приемами работы, живописными материалами, способами изображения, различными фактурами;
2) придается значение поиску композиции на листе, выявлению пространства постановки и четкой конструкции предметов, понятию тональности, колористическому решению и умению последовательно, правильно вести длительную работу;
3) продолжается дальнейшее обучение компоновке основных элементов на листе (организации пространства листа), пополнение знаний, основанных на логике, понимании алгоритма действия;
4) развиваются наблюдательность, эмоционально-эстетическое восприятие действительности, фантазия, образное мышление, способности анализировать, сравнивать, формируется культура художественного восприятия предметов, явлений окружающей действительности и произведений живописи;
5) постановки усложняются, вводятся более сложные по форме предметы, продолжается работа над натюрмортами, но с более высокими требованиями к их исполнению;
6) основное внимание уделяется моделировке форм предметов цветом, передачи плановости и материальности, обучающийся учится видеть и передавать предметы в многообразии тональных и цветовых характеристик, решать технологические живописные задачи, разрабатывать тепло-холодные отношения в натюрморте;
7) основной задачей является написание тематических натюрмортов с передачей цветом световоздушной среды, выразительного композиционного решения постановки;
8) необходимо добиться материальности предметов, прослеживая характер освещения, границу света и тени, цветом выявить объем предметов, обнаружить явную взаимозависимость теплого цвета на свету и холодного в тени или наоборот, в зависимости от источника света;
9) на завершающем этапе необходимо добиться цельности листа, прорабатывая, моделируя, подчеркивая главное и обобщая второстепенные планы, внимание уделяется умению делать наброски и этюды, используя различные живописные материалы и техники.

90. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әуе перспективасының заңдарын біледі;
2) жақын колорит, нюанс түсініктерін біледі;
3) заттардың материалдылығын және фактурасын жеткізу тәсілдерін біледі;
4) натюрморттың жоспарлығын жеткізе алады;
5) кескіндемелік бейнемен жұмысты ретпен жүргізе алады;
6)жұмыс кезінде барлық парақты ұстауды және жеке жазықтықтардың түстік қатынастарын қоюды біледі;
7) заттардың жергілікті бояуын сақтайды және олардың көлемді формаларын анықтайды;
8) заттарды жазықтыққа қоюды біледі.
91. Бейіндік сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) әртүрлі жұмыс тәсілдерімен, кескіндемелік материалдармен, бейнелеу тәсілдерімен, әртүрлі фактуралармен танысу жұмыстары әрі қарай жалғастырылады;
2) парақ бетіндегі композицияны іздеуге, қойылымның кеңістігін және заттардың нақты үйлесімділігін анықтауға, реңк түсінігіне, колористік шешімге және ұзақ мерзімді жұмысты ретімен, дұрыс жүргізуге көңіл бөлінеді;
3) негізгі элементтерді парақта үйлестіру (беттің кеңістігін ұйымдастыру), қисынға, іс-қимыл алгоритмін түсінуге негізделетін білімді толықтыру;
4) байқампаздық, шынайылықты эмоциялық-эстетикалық қабылдау, қиыл, бейнелі ойлау, талдау, салыстыру қабілеті дамиды, заттарды, қоршаған шынайылықтың заттарын және кескіндеменің шығармаларын көркемдік қабылдау мәдениеті қалыптастырылады;
5) қойылымдар күрделендіріледі, формасы жағынан анағұрлым күрделі заттары енгізіледі, натюрмортпен жұмыс, бірақ оларға орындау талаптарының жоғары болуы жағдайында жалғастырылады;
6) заттардың формасын түспен модельдеуге, жоспарлық пен материалдылықты жеткізуге басты назар аударылады, білім алушы заттарды әртүрлі түсте және реңкте көруді жеткізуді, технологиялық кескіндемелік міндеттерді шешуді, натюрмортта жылы-суық қатынастарды әзірлеуді үйренеді;
7) тақырыптық натюрморттарды сәуле мен әуе ортасында түсті жекізіп салу, қойылымның мәнерлі композициялық шешімі - негізгі міндеттері болып табылды;
8) жарықтың сипатын, сәуле мен көлеңкенің шекарасын қадағалай отырып, заттардың материалдылығын жеткізу, түс арқылы заттардың көлемін анықтауға, жарықтың көзіне байланысты көлеңкеде немесе керісінше сәуле мен көлеңкедегі жылы түстердің өзара байланысын анықтауға қолжеткізу қажет;
9) аяқтау кезеңінде өңдеп, модельдеп, басты нәрсені ерекшелеп және екінші қатардағы жоспарды жалпылай отырып, парақ бетінің тұтастығына қол жеткізу қажет, әртүрлі техникалық материалдар мен техниканы қолданып, нобайлар мен этюдтерді жасау білігіне назар аударылады.

92. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Применение живописных приемов в натюрморте. Закрепление навыков в передаче тонального и живописного решения, плановости, материальности.
Тема 2. Натюрморты из предметов быта с включением растительных форм (с предварительным этюдом). Живописное решение постановок с внимательной и точной проработкой деталей, с передачей плановости и материальности.
Тема 3. Целостное живописное решение фигуры. Обобщение пятен света и тени. Этюды моделей, представленных в разных костюмах в несложных позах.
Тема 4. Светлый предмет в темной среде. Передача тонового и последовательного контраста. Живописное решение натюрморта, состоящего из двух-трех предметов. Лепка формы цветом и тоном. Рефлексы. Предварительный этюд на тональные отношения.
Тема 5. Тематический натюрморт. Постановка из трех-четырех предметов, гармоничных по цвету и разнообразных по форме. Передача освещения, плановости, материальности. Решение комплекса живописных задач.
Тема 6. Этюд несложного натюрморта. Отношения тепло-холодных оттенков цвета в тени, на свету, в рефлексе. Восстановление навыков акварельной живописи. Этюд несложного натюрморта с растительными формами в условиях мягкого освещения.
Тема 7. Этюд букета цветов. Передача богатства цветовых и тональных отношений, плановость и материальность букета. Этюд букета цветов на светлом нейтральном фоне, в условиях мягкого освещения. Акварель, тушь.
Тема 8. Сближенная цветовая гамма. Проработка деталей, обобщение. Натюрморт из предметов быта в сближенной гамме. Оттенки одного цветового ряда. Развитие навыка подбора локального цвета предмета и его окружения. Компоновка натюрморта с учетом больших цветовых отношений.
Тема 9. Колорит. Передача колорита постановки. Закрепление навыков в передаче тонального и живописного решения натюрморта.
Тема 10. Натюрморт из предметов быта с включением растительных форм в определенном колорите Живописное решение постановки с внимательной и точной проработкой деталей с передачей материальности.
Тема 11. Плановость натюрморта. Выявление пространства, переднего плана, списывание дальних планов. Натюрморт с растительными формами и драпировками. Гуашь.
Тема 12. Декоративность в натюрморте. Способы придания декоративности натюрморту при работе с натуры. Большие цветовые и тональные отношения, декоративное решение.
Тема 13. Натюрморт из предметов сложной формы и нескольких драпировок локальной окраски или с орнаментом.
Тема 14. Постановка из нескольких предметов различных по материалу (стекло, фрукты, драпировка).
Тема 15. Гармония цветовых и тоновых отношений, передача плановости и материальности, правильного поэтапного ведения работы. Совершенствование навыков работы с различными живописными материалами.

92. Бейіндік сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кескіндемелік заттарды натюрмортта қолдану. Реңктік және кескіндемелік шешімді, жоспарлықты, материалдылықты жеткізудегі дағдыларды бекіту.
2-тақырып. Өсімдік формалары бар тұрмыстық заттардын құралған натюрморт (алдын ала салынған этюдімен). Бөлшектерін мұқият және нақты пысықтап, жоспарлық пен материалдылықты жеткізе отырып, қойылымдардың кескіндемелік шешімі.
3-тақырып. Фигураның тұтас кескіндемелік шешімі. Сәуле мен көлеңкенің дақтарын жалпылау. Әртүрлі костюмдердегі, жеңіл қалыптағы модельдердің этюдтері.
4-тақырып. Қараңғы ортадағы ашық түсті зат. Реңктік және реттілік кереғарлықты жеткізу. Екі-үш заттан құралған натюрморттың кескіндемелік шешімі. Түс және реңпен форманы мүсіндеу. Рефлекстер. Реңктік қатынасқа арналған алдын ала салынған этюд.
5-тақырып. Тақырыптық натюрморт. Түсі жағынан үйлесімді және формасы бойынша түрлі үш-төрт заттан құралған қойылым. Жарықты, жоспарлықты, материалдылықты жеткізу. Кескіндемелік міндеттер кешенін шешу.
6-тақырып. Жеңіл натюрморттың этюді. Көлеңкедегі, жарықтағы, рефлекстегі түстің жылы-суық реңктік қатынастары. Акварельді кескіндеме дағдыларын қайта қалпына келтіру. Жұмсақ жарық жағдайындағы өсімдік формалары бар жеңіл натюрморттың этюді.
7-тақырып. Гүлдер шоғырының этюді. Гүл шоғырының түстік байлығын және реңктік қатынастарын, жоспарлықты және материалдылықты жеткізу. Жарық бейтарап фонда орналастырылған, жұмсақ жарық түсірілген гүл шоғырының этюді.
8-тақырып. Жақын түстердің гаммасы. Бөлшектерді пысықтау, жалпылау. Жақын гаммадағы тұрмыстық заттардан құралған натюрморт. Бір түстік қатардың реңктері. Заттардың жергілікті түсін және оның ортасын іріктау дағдысын дамыту.
9-тақырып. Колорит. Қойылымның колоритін жеткізу. Натюрморттың реңктік және кескіндемелік шешімін жеткізу дағдыларын бекіту.
10-тақырып. Белгілі колориттегі өсімдік формалары бар тұрмыстық заттардан құралған натюрморт. Материалдылықты жеткізе отырып, бөлшектерді мұқият және нақты пысықтап, қойылымның кескіндемелік шешімі.
11-тақырып. Натюрморттың жоспарлығы. Кеңістіктікті, алдыңғы жоспарды анықтау, артқы жоспарларды сыртқа шығару. Өсімдік формаларымен және маталармен натюрморт. Үлкен түстік және реңктік қатынастар, сәндік шешім.
13-тақырып. Күрделі формадан және жергілікті түстегі немесе оюы бар бірнеше маталардан құралған натюрморт.
14-тақырып. Материалдарыы әртүрлі бірнеше заттан құралған қойылым (айна, жеміс, мата).
15-тақырып. Түстік және реңктік қатынастардың үйлесімділігін, жоспарлықты және материалдылықты, жұмысты дұрыс ретімен жүргізуді жеткізу. Әртүрлі кескіндемелік материалдармен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру.

93. Ожидаемые результаты освоения программы профориентационного класса. К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) основы цветоведения в объеме учебной программы;
2) знает понятия "глубина цвета", "рефлексные связи";
3) умеет подчинять оттенки основному цвету постановки;
4) умеет вести работу целостно, обобщать изображение;
5) умеет пользоваться живописными материалами в объеме учебной программы;
6) знает принципы последовательности ведения работы;
7) знает правила линейной и воздушной перспективы;
8) знает способы выделения композиционного центра;
9) основные законы цветоведения, композиции;
10) терминологию живописи в объеме учебной программы
11) материалы и техники живописи;
12) специфику раскрытия художественного образа в различных жанрах и видах изобразительного искусства;
13) умеет организовать пространство листа:
14) знает алгоритм действия при выполнении этюдов, натюрмортов.
94. Ожидаемые результаты освоения образовательной программы.
Выпускник знает:
1) свойства живописных материалов, их возможностей и эстетических качеств;
2) художественные и эстетические свойства цвета, основных закономерностей, создания цветового строя;
3) теоретические основы линейной и воздушной перспектив;
4) законы светотени;
5) методы работы тоновыми и цветовыми отношениями;
6) закономерности построения композиции и колорита;
7) основные законы цветоведения, цветовой гармонии (понятия о спектре, основных и дополнительных цветах, теплых и холодных, контрастных сближенных, взаимодействие цветов, рефлексов);
8) явление "лепки" формы изображаемого предмета тоном и цветом (понятие "локальный цвет" и влияние на него света, роль тона в передаче формы и материальности предмета).
Выпускник умеет:
1) грамотно располагать предметы на листе (компоновка);
2) "лепить" форму цветом;
3) точно передавать фактуру, материал, пропорции предметов;
4) осмысленно использовать формат, ритм, тон, декоративность, колорит, основные законы композиции в создании живописных работ;
5) передавать цветовые отношения постепенно с усложнением задачи в локальном состоянии на плоских формах;
6) передавать цветовые отношения постепенно на простых цветовых объемах с учетом теплых и холодных цветов;
7) передавать цветовые отношения постепенно на более сложных формах и с более сложными цветовыми отношениями и рефлексами;
8) передавать цветовые отношения постепенно в условиях пространственно-воздушной среды;

93. Бейіндік сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) оқу бағдарламасы көлеміндегі түстану негіздерін;
2) "түстің тереңдігі", "рефлексті байланыстар" түсініктерін біледі;
3) реңктерді қойылымның негізгі түстеріне бағындыруды біледі;
4) жұмысты толығымен жүргізе алады, бейнені жалпылайды;
5) оқу бағдарламасы аясында кескіндемелік материалдармен қолдана алады;
6) жұмысты жүргізу ретінің қағидаттарын біледі;
7) сызықтық және әуе перспективасының ережелерін біледі;
8) композициялық орталықты ерекшелеу тәсілдерін біледі;
9) түстанудың, композицияның негізгі заңдарын;
10) оқу бағдарламасы көлеміндегі кескіндемелік терминдерді;
11) кескіндеменің материалдары мен техникаларын;
12) көркемдік бейнені бейнелу өнерінің әртүрлі жанрларында және түрлерінде ашу ерекшеліктерін;
13) парақтың кеңістігін ұйымдастыруды біледі;
14) этюдтерді, натюрморттарды орындау кезіндегі ретін біледі.
94. Білім беру бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) кескіндемелік материалдардың қасиеттерін, олардың мүмкіндерін және эстетикалық қасиеттерін;
2) түстің көркемдік және эстетикалық қасиеттерін, негізгі заңдылықтарды, түстік қатарды құруды;
3) сызықтық және әуе перспективасының теориялық негіздерін;
4) сәуле мен көлеңкенің заңдылықтарын;
5) реңктік және түстік қатынастармен жұмыс әдістерін;
6) композицияны және колоритті құру заңдылықтары;
7) түстанудың, түстік үйлесімділіктің негізгі заңдылықтарын (спектр, негізгі және қосымша, жылық және суық, кереғарлық жағынан жақын түстер, түстердің өзара байланысы, рефлекстер туралы түсініктерді);
8) бейнеленетін заттың формасын реңкпен және түспен "мүсіндеу" көрінісін ("жергілікті түс" түсінігі және оған жарықтың әсері, заттың формасы мен материалдылығын жеткізудегі реңктің рөлі) біледі.
Түлек:
1) заттарды парақта сауатты үйлестіруді (үйлестіру);
2) түс арқылы формасын "мүсіндеу";
3) заттардың фактурасын, материалын, пропорциясын нақты жеткізуді;
4) кескіндемелік жұмыстарды құру барысында форматты, ритмді, реңкті, сәндікті, колоритті, композицияның негізгі заңдылықтарын түсіне отырып қолдануды;
5) жалпақ формаларда жергілікті жерде тапсырмаларды күрделендіре отырып, түстік қатынастарды біртіндеп жеткізуді;
6) жылы және суық түстерді ескеріп, түстік қатынастарды қарапайым түстік көлемдерде біртіндеп жеткізуді;
7) анағұрлым күрделі формаларда және анағұрлым күрделі түстік қатынастар мен рефлекстерде түстік қатынастарды біртіндеп жеткізуді;
8) түстік қатынастарды кеңістіктік-әуе ортасы жағдайында біртіндеп жеткізуді;

9) поставить предметы на плоскость;
10) моделировать формы сложных предметов цветом;
11) выявлять форму цветом;
12) выявлять цветом объем;
13) выявлять цветом пространство;
14) самостоятельно выбирать сюжет для создания живописной композиции;
15) создавать выразительный образ для раскрытия заданной темы;
16) изображать предметы во взаимосвязи с пространством, окружающей средой, освещением и с учетом его цветовых особенностей;
17) передавать на изобразительной плоскости объемные, пространственные и материальные качества предметов;
18) обобщать, добиваться цельности в изображении натюрморта.
19) использовать полученные знания, умения и навыки на других предметах;
20) изображать объекты предметного мира, пространство, фигуру человека;
21) раскрывать образное и живописно-пластическое решение в творческих работах;
22) самостоятельно вести работу и выполнять поставленные задачи в отведенное на постановку время.
Выпускник владеет:
1) линией, штрихом, пятном, навыками в выполнении линейного и живописного рисунка;
2) техническими приемами гуашевой и акварельной живописи;
3) навыками передачи фактуры предметов;
4) навыками передачи световоздушной среды с помощью цвета;
5) навыками реалистической изобразительной грамоты;
6) навыками в использовании основных техник и материалов;
7) навыками последовательного ведения живописной работы;
8) рисование по памяти предметов в разных несложных положениях.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
95. Целью контроля успеваемости является выявление результативности освоения образовательной программы обучающимся.
96. Контроль освоения программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
97. Форма аттестации и контрольно-программные требования к учебно-творческим работам обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (натюрморт из двух-трех предметов быта на цветных драпировках без складок);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (живописное решение натюрморта с явно выдержанным колоритом);
3) профориентационного класса – во втором полугодии: зачет (постановка из нескольких предметов различных по материалу).
98. Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на конкурсах, выставках.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) критерии оценки: правильное выполнение упражнения;
2) последовательность ведения работы;
3) композиция листа;
4) конструктивное построение предметов;
5) передача характера формы;
6) цветовые и тональные отношения;

9) заттарды жазықтыққа қоюды;
10) күрделі заттардың формаларын түс арқылы модельдеуді;
11) түс арқылы форманы анықтауды;
12) түс арқылы көлемді анықтауды;
13) түс арқылы кеңістіктікті анықтауды;
14) кескіндемелік композицияны құруға арналған сюжетті өз бетінше таңдауды;
15) берілген тақырыпты ашу үшін мәнерлі бейне жасауды;
16) заттарды кеңістіктікпен, қоршаған ортамен, жарықпен өзара байланыста және оның түстік ерекшеліктерін ескеріп бейнелеуді;
17) бейнелеу жазықтығында заттардың көлемді, кеңістіктік және материалдық қасиеттерін жеткізуді;
18) натюрмортты бейнелеудегі жалпылау, тұтастыққа талпынуды;
19) алған білім, білік және дағдыларды басқа пәндерде қолдануды;
20) заттар әлемінің, кеңістіктіктің, адам фигурасын бейнелеуді;
21) шығармашылық жұмыстарда бейнелі және кескіндемелік-пластикалық шешімді ашуды;
22) жұмысты өз бетінше жүргізуді және қойылымға бөлінген уақытта қойылған мәселелерді орындауды біледі.
Түлек:
1) сызықтық және кескіндемелік суретті орындаудағы сызық, штрих, дақты орындау дағдыларын;
2) гуашьті және акварельді кескіндеменің техникалық тәсілдерін;
3) затардың фактурасын жеткізу дағдыларын;
4) түс арқылы сәуле-әуе ортасын жеткізу дағдыларын;
5) шынайы бейнелеу сауаты дағдыларын;
6) негізгі техникалар мен материалды қолдану дағдыларын;
7) кескіндемелік жұмысты ретімен жүргізу дағдыларын;
8) есте сақтау жады бойынша әртүрлі жеңіл қалыптардағы заттардың суретін салу дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
95. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижеліліктерін анықтау.
96. Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
97. Білім алушылардың оқу шығармашылық жұмыстарына қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар.
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: шығармашылық жұмыстарды қарау (қатпары жоқ түрлі-түсті матадағы екі-үш тұрмыстық заттардан құралған натюрморт);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: шығармашылық жұмыстарды қарау (колориті жақсы сақталған натюрморттың кескіндемелік шешімі);
3) бейіндік сынып - екінші жартыжылдықта: шығармашылық жұмыстарды қарау (материалдары түрлу бірнеше заттардан құралға қойылым).
98. Көркемдік білім беруде нәтижелерді бағалау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және көрмелерде, байқауларда алған бағаларынан құралады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемдерді ескереді:
1) жаттығудың дұрыс орындалуы;
2) жұмысты жүргізудің реті;
3) композиция;
4) заттардың конструктивтік құрылымы;
5) форманың мінезін жеткізу;
6) түстік және реңктік қатынастар;

7) достижение ясности локального цвета;
8) передача света - воздушной среды;
9) материальность предметов;
10) владение техническими приемами акварельной живописи или гуашью и основами цветоведения;
11) лепка формы с учетом теплых и холодных цветов;
12) общее впечатление от работы.
99. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – задание выполнено полностью без ошибок; уровень художественной грамотности соответствует этапу обучения, учебная задача полностью выполнена;
2) оценка "4" "хорошо" – полное выполнение работы, но с небольшими пробелами, уровень живописной грамотности соответствует этапу обучения, допускаются незначительные отклонения, учебная задача выполнена. обучающийся хорошо справляется с палитрой цветов, но допускаются незначительные ошибки в тональном решении;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – при выполнении задания есть несоответствия требованиям; уровень художественной грамотности, в основном, соответствует этапу обучения, учебная задача, в основном, выполнена (или выполнена не полностью), допущены грубые ошибки в композиционном и цветовом решении натюрморта;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – полное несоответствие требованиям, уровень живописной грамотности не соответствует этапу обучения, учебная задача не выполнена;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 70
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Джазовое сольфеджио" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Джазовое сольфеджио" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Джазовое сольфеджио".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно, применительно к музыке двадцатого века "аккордами" называют любые вертикальные созвучия, в том числе и нетерцовой структуры, кроме соноров;
2) акценты – выделение громкостью (или другим образом) определенной ноты или доли в такте;
3) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;

7) жергілікті түстің анықтылығына қол жеткізу;
8) сәуле-әуе ортасын жеткізу;
9) заттардың материалдылығы;
10) акварельді кескіндеменің немесе гуашьпен және негізгі түстанудың техникалық тәсілдерін білуі;
11) жылы және суық түстерді ескеріп форманы жасау;
12) жұмыстан алған жалпы әсері.
99. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - тапсырма қатесіз толық орындалған; көркемдік сауатының деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес келеді, оқу міндеті толық орындалған;
2) "4" "жақсы" бағасы - жұмысты сәл қателіктермен толық орындауы, кескіндемелік сауатының деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес, біршама ауытқулары бар, оқу міндеті орындалған, білім алушы түстер палитрасымен жақсы жұмыс істейді, реңктік шешімінде қателері бар;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - тапсырманы орындау кезінде талапқа сәйкес келмейтін тұстарының болуы, көркемдік сауатының деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес, оқу міндеті орындалған (немесе толық орындалмаған), натюрморттың композициялық және түстік шешімінде өрескел қателер жіберілген;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - талапқа толық сәйкес келмеуі, кескіндемелік сауатыныңдеңгейі оқу кезеңіне сәйкес келмейді, оқу міндеті орындалмаған;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
70-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Джаздық сольфеджио" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Джаздық сольфеджио" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Джаздық сольфеджио" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккорд - жоғарылығы әртүрлі, бір уақытта алынған үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімділігі, жиырмасыншы ғасырдың музыкасына тән, "аккорд" деп кез-келген тік дыбысталуды атайды, оның ішінде сонордан басқа терциялық емес құрылымдар;
2) акценттер - белгілі нотаны немесе тактідегі бөлікті дауыс қаттылығымен (немесе басқаша) ерекшелеу;
3) баса айту - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында ән айту кезінде кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді, сарынды бөлу арқылы музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық бөлуді білдіретін музыкалық мәнерлеу құралы;

4) би-боп – джазовый стиль, характеризуемый быстрым темпом и сложными импровизациями, основанными на обыгрывании гармонии, а не мелодии;
5) блюз – отдельно взятая композиция блюза или жанр музыки, получивший широкое распространение в 20-х годах двадцатого века;
6) граунд бит – устойчивая регулярная пульсация в джазе, совпадающая с метрической структурой такта;
7) голосоведение – движение голосов в многоголосном музыкальном произведении;
8) джаз – это вид полуимпровизационного музыкального искусства, явившегося результатом трехсотлетнего синтеза на американской земле элементов западноафриканской и европейской музыкальных культур;
9) джем-сейш – совместная последовательная индивидуальная и общая импровизация на заданную тему;
10) джазовый стандарт – музыкальное сочинение как часть общеизвестного джазового репертуара;
11) филировка звука – постепенное разрежение плотности и густоты звука;
12) инверсия – в мелодическом смысле изложение мотива или темы в обратном движении;
13) гамма в теории музыки — звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон;
14) тон в музыке – музыкальный термин, обозначающий каждый звук определенной высоты;
15) мажор в музыке – один из двух ладов (наряду с минором) гармонической тональности, характерная особенность мажорного звукоряда его третья ступень, отстоящая от первой ступени на большую терцию;
16) минор в музыке – один из двух ладов гармонической тональности, характерная особенность минорного звукоряда – его третья ступень, отстоящая от первой ступени на малую терцию;
17) музыкальная импровизация – исторически наиболее древний тип музицирования, при котором процесс сочинения музыки происходит непосредственно во время ее исполнения;
18) хроматизм в мажорно-минорной тональности – мелодический ход на полутон от диатонической к одноименной хроматической ступени звукоряда;
19) паттерн – сложная часть музыкального трека, он состоит из множества сэмплов и его длительность не ограничена;
20) пентатоника – пятиступенная интервальная система, все звуки которой могут быть расположены по чистым квинтам и/или квартам;
21) ритм – один из центральных, основополагающих элементов джазовой музыки;
22) риффы – совокупность нот, разделенных на фигуры, которые составляют музыкальную композицию, либо ее часть, представляет собой периодически повторяющуюся короткую мелодическую фразу;
23) свинг – характерный элемент исполнительской техники джаза;
24) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям, интервал между двумя крайними звуками септаккорда равен септиме, отсюда его название;

4) би-боп - әуенді емес, үйлесімді ойнауға негізделген, жылдам қарқынмен және күрделі суырып салумен сипатталатын джаздық стиль;
5) блюз - жиырмасыншы ғасырдың 20 жылдары кең тараған блюздың жеке алынған композициясы немесе музыкадағы жанры;
6) граунд бит - тактінің метроритмикалық құрылымына сәйкес келетін джаздағы тұрақты қағыс;
7) дауысты жүргізу - көп дауысты музыкалық шығармадағы дауыстың қозғалуы;
8) джаз - америка жеріндегі үш жүз жыл бұрынғы батыс африка және еуропа музыкасының мәдениетінің синтезі болып табылатын, жартылай суырып салатын музыка өнерінің түрі;
9) джем-сейшн - берілген тақырыпқа жеке және жалпы суырып салу;
10) джаздық стандарт - белгілі джаздық репертуардың бөлігі ретіндегі музыкалық шығарма;
11) дыбыс филировкасы - дыбыстың тығыздылығы мен қоюлығын біртіндеп сиректету;
12) инверсия - әуендегі мағынасы сарынды немесе тақырыпты кері қимылда көрсету;
13) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жандарындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады;
14) музыкадағы үн - белгілі жоғарылықтағы әрбір дыбысты білдіретін музыкалық термин;
15) музыкадағы мажор - екі үйлесімді үндестілік ладының (минормен бірге) бірі, минорлы дыбыстар қатарының ерекшелігі - оның үшінші сатысы бірінші сатыдағы үлкен терцияға артта қалады;
16) музыкадағы минор - екі үйлесімді үндестілік ладынығ бірі, минорлы дыбыстар қатарының ерекшелігі - оның үшінші сатысы бірінші сатыдан кіші терцияға артта қалады;
17) музыкалық суырып салу - музыка ойнаудың мейлінше көне, тарихи түрі, ол кезде музыканы шығару оны орындау кезінде туындайды;
18) мажорлы-минорлы үндестіліктердегі хроматизм - диатоникалық дыбыстар қатарының бір атаулы хроматикалық сатысына жарты тонға әуендік қозғалыс;
19) паттерн - музыкалық тректің күрделі бөлігі, олар көптеген сэмплдерден тұруы мүмкін және оның ұзақтығы шектелмеген;
20) пентатоника - бес сатылы арақашықтық жүйесі, барлық дыбыстары таза квинталар және/немесе кварталарда орналасуы мүмкін;
21) ритм - джаздық музыканың ортаңғы, негізін құрайтын элементтерінің бірі;
22) рифф - фигураларға бөлінген ноталар жиынтығы, олар музыкалық композицияны немесе оның бөлігін құрайды, үнемі қайталанатын қысқа музыкалық фраза;
23) свинг - джазды орындау техникасына тән элемент;
24) септаккорд - терцияның бойында орналасқан немесе орналасуы мүмкін болатын төрт дыбыстан тұратын аккорд, септаккордтың шеткі екі дыбысының арасындағы аралықтар септимаға тең, атауы да осыдан шыққан;

25) синкопа– смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую, то есть несовпадение ритмического акцента с метрическим;
26) сольфеджирование – специальные вокальные упражнения для развития голоса, называемые также вокализами;
27) импровизация – один из базовых элементов, который отделяет джаз отдельно от других видов музыки;
28) транспонирование – профессиональный прием;
29) тоника – первая ступень мажорного или минорного лада, самый устойчивый его звук, который, как магнит, притягивает к себе все остальные ступени;
30) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
31) свинг – стиль джаза в исполнении биг-бэнда, где свободная импровизация уступает место игре по нотированным аранжировкам;
32) целотоновая гамма – звукоряд, ступени которого образуют последовательность целых тонов, объединяет звуки системы, называемой целотоновым (или целотонным) ладом;
33) гармония – выразительные средства музыки, основанные на объединении музыкальных звуков в созвучия и последованиях созвучий в условиях лада и тональности;
34) альтерация в гармонии тональных и модальных ладов – хроматическое видоизменение неустойчивой диатонической ступени, обостряющее ладовое тяготение к устойчивой;
35) атака – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
36) штрихи – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук, определяют характер, тембр, атаку и другие характеристики звучания;
37) Backing Track [Бэкинг трэк] – фонограмма аккомпанемента.
3. Цель программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных знаний, умений и навыков в области теории музыки.
4. Задачи программы.
Обучающие:
1) знание музыкальной терминологии;
2) приобретение детьми знаний, умений и навыков в области джазовой гармонии;
3) знание характерных особенностей музыкальных жанров и основных стилистических направлений;
4) развитие гармонического и мелодического мышления;
5) приобретение навыков гармонизации мелодии эстрадно-джазового жанра;
6) формирование ощущения фонической окраски аккордов, восприятия множества звуков как единого целого, чувства строя, ансамбля и функциональных связей.
Развивающие:
1) развитие ладового чувства, музыкального слуха, памяти, метроритма, художественного вкуса;
2) развитие навыков вокального интонирования и сольфеджирования;

25) синкопа - музыкада ритмикалық тіректің тактінің қатты бөлігінен әлсіз бөлігіне ауысуы, яғни ритмикалық акценттің метрикалыққа сәйкес келмеуі;
26) сольфеджиолау - дауысты дамытуға арналған, сондай-ақ вокализ деп аталатын арнайы жаттығулар;
27) суырып салу - джазды музыканың басқа түрінен ерекшелетін негізгі элементтердің бірі;
28) тасымалдау - кәсіби тәсіл;
29) тоника - мажорлы немесе минорлы ладтың бірінші сатысы, ең тұрақты дыбыс, ол өзіне басқа сатыларды магнитше тартады;
30) үшдыбыстылық - терцияның бойында орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;
31) свинг - биг-бэндтің орындауындағы джаздың стилі, еркін суырып салу нотаға түсірілген аранжировка бойынша ойнауға орын береді;
32) тұтас тонды гамма - толық тондардың қатарын құратын дыбыстар қатары, тұтас тонды лад деп аталатын дыбыстар жүйесін біріктіреді;
33) үйлесімділік - музыкалық дыбыстарды дыбысталуға біріктіретін және лад және үндестілік жағдайында дыбыстардың ретті шығуына негізделген музыкалық мәнерлеу құралы;
34) үндестілік және модалды ладтар үйлесіміндегі альтерация - ладтық тартылуларды тұрақтылыққа өршіктіретін тұрақсыз диатоникалық сатының хроматикалық өзгеруі;
35) шабуыл - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияны айту кезінде дыбыстарды құруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығарудың, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың әртүрлі тәсілдерінің кейбір нюансировкалық қасиеттері;
36) штрихтар - дыбыс құраушы ноталарды, ноталар тобын орындау (тәсілі және әдісі) амалы, дыбысталудың мінезін, тембрін, шабуылын және басқа да қасиеттерін анықтайды;
37) Backing Track [Бэкинг трэк] - аккомпанемент фонограммасы.
3. Бағдарламаның мақсаты: музыка теориясы саласында алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық дамуына жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық терминдерді білу;
2) джаздық гармония саласында балалардың білім, білік және дағдыларды алуы;
3) музыкалық жанрларға тән ерекшеліктерді және негізгі стильдік бағыттарды білу;
4) үйлесімді және әуезді ойлауды дамыту;
5) эстрадалық-джаздық әуенді үйлестіру дағдысын білу;
6) аккордтарды фондық бояу сезімін, көптеген дыбыстарды біртұтас қабылдауды, қатар сезімін, ансамбльді және оның міндеттілік байланыстарын қалыптастыру.
Дамыту:
1) лад сезімін, музыкалық есту қабілетін, жадын, метроритмді, көркемдік талғамды дамыту;
2) вокалдық ырғақтау және сольфеджиолау дағдысын дамыту;

3) развитие умений использовать специфические джазовые приемы в своей практической деятельности;
4) развитие умений подбора по слуху;
5) развитие первичных навыков в области теоретического анализа исполняемых произведений;
6) приобретение детьми опыта творческой деятельности;
7) выработка у обучающегося личностных качеств, способствующих освоению музыкальной информации;
8) развитие специальных навыков: чистоты интонирования, чтения нот с листа, записи музыки на слух и по памяти, анализа музыкальных произведений;
9) приобретение навыков творческой деятельности.
Воспитательные:
1) приобщение обучающегося к основам мировой культуры;
2) овладение духовными и культурными ценностями народов мира;
3) формирование у обучающегося умения самостоятельно воспринимать и оценивать культурные ценности.
5. Срок освоения образовательной программы составляет семь лет. Для подготовки к основному курсу обучения проводятся занятия в подготовительных группах с детьми шести-семи лет.
6. Обучение осуществляется в групповой, мелкогрупповой формах. Объем учебной нагрузки определяется типовым учебным планом.
7. Программа предназначена для использования ее в работе с обучающимся, которые ориентированы как на общее музыкальное образование и развитие, так и на дальнейшее профессиональное обучение.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Программа дает возможность более дифференцированно осуществлять музыкальное развитие каждого ребенка, предусматривает методы преподавания, соответствующие возрастным и индивидуальным особенностям обучающегося.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося, создание основы для приобретения им опыта исполнительской практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

3) өзінің практикалық қызметінде арнайы джаздық тәсілдерін қолдану білігін дамыту;
4) есту арқылы теру білігін дамыту;
5) орындалатын шығармаларды теориялық талдау саласындағы алғашқы дағдыларды дамыту;
6) балалардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
7) білім алушылардың музыкалық ақпаратты меңгеруіне ықпал ететін жеке қасиеттерін пысықтау;
8) арнайы дағдыларды дамыту: ырғақтау жиілігі, ноталарды парақтан оқу, естуі және жады бойынша музыканы жазу, музыкалық шығармаларды талдау;
9) шығармашылық қызмет дағдысын алу.
Тәрбиелік:
1) білім алушыны әлемдің мәдениет негіздеріне тарту;
2) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеру;
3) білім алушының мәдени құндылықтарды өз бетінше қабылдау және бағалау білігін қалыптастыру.
5. Білім беру бағдарламасын меңгеру мерзімі жеті жылды құрайды. Негізгі оқыту курсына дайындау үшін алты-жеті жастағы балалармен дайындық топтарында сабақтар жүргізіледі.
6. Оқыту жеке, кіші топ формаларында жүзеге асырылады. Оқу жүктемесінің көлемі үлгілік оқу жоспарында анықталады.
7. Бағдарлама жалпы музыкалық білім алуға және дамуға, сондай-ақ әрі қарай кәсіби білім алуға бағдарланған білім алушылармен жұмыс істеуде қолдануға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарлама әр баланың музыкалық дамуын барынша саралай отырып іске асыруға жағдай жасайды, білім алушылардың жеке және жас ерекшеліктеріне сай келетін, оқыту әдістерін қарастырады.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама білім алушыларды шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуға, олардың орындаушылық тәжірибелерін меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуына негіз болуға бағдарланған.

19. Методологическая основа программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
20. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для слушания, изучения, исполнения учебный материал, который способствует музыкальному и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и музыкально-исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения исполнительских навыков игры на инструменте;
4) принцип творчества раскрывает способности и склонности обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
21. Специфика группового обучения предмету "Джазовое сольфеджио" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
22. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – объяснение, разбор, анализ и сравнение музыкального материала с подобным, либо ранее игранным, прослушанным;
2) наглядный – показ, демонстрация специфики исполнительских приемов, эстрадного, джазового произведений, их отдельных частей, показ исполнения характерных метроритмических приемов, особенностей жанрового и стилистического исполнения;
3) практический – творческие упражнения – коллективные и индивидуальные, с делением целого произведения на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации их в единое целое;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие музыкально-образного мышления.
23. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося таких, как физические данные, уровень развития музыкальных способностей. Процесс обучения строится от простого к сложному.
24. Формы занятий:

19. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудағы тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгілеген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) оқытудың дамыту мәнмәтініндегі білім алушылардың шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
20. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескеріп, білім алушының музыкалық және рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, тыңдауға, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты білім алушылардың музыкалық-орындаушылық қызметі және оның мазмұны деңгейінде оқытудың барлық сыныптары арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты аспапта ойнаудың орындаушылық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушылардың қабілеттерін және бейімділіктерін ашады, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
21. "Джаздық сольфеджио" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
22. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - нақты уақыттағы немесе ертеде ойналған, тыңдалған музыкалық материалды түсіндіру, талдау, сараптау және салыстыру;
2) көрнекілік - эстрадалық, джаздық шығармалардың, олардың жеке бөліктерінің орындаушылық тәсілдерінің ерекшеліктерін көрсету, таныстыру, метроритмикалық тәсілдерді, жанрлық және стильдік орындау ерекшеліктерін орындауды көрсету;
3) практикалық - тұтас шығарманы мұқият пысықтау үшін барынша ұсақ бөліктерге бөлу және артынан біртұтасқа ұйымдастыруға арналған ұжымдық және жеке шығармашылық жаттығулар;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркемдік әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
23. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттері, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
24. Сабақ формалары:

36. Джазовое сольфеджио занимает ключевое место среди предметов музыкально-теоретического цикла, способствует развитию музыкального слуха до определенного уровня, музыкального мышления как будущих музыкантов – профессионалов, так и любителей музыки.
37. В содержание программы включена эстрадно-джазовая музыка стилей: блюз, джазовые стандарты эпохи свинга, вокальные номера в стиле би-боп, латино, джаз-рок, рок.
38. Принципы организации музыкальных произведений джазовой музыки: джазовые ритмы, джазовые штрихи, джазовые синкопы, свинг и особая джазовая фразировка.
39. В джазовой музыке аккорды и гаммы неразрывно связаны между собой (аккордовые гаммы), септаккорды и гаммы строятся от 12 ступеней. Педагог особое внимание уделяет импровизации, уроки проводит в форме джем-сейшнов.
40. Теоретические сведения тесно связаны с музыкально-слуховым опытом обучающихся. Каждому теоретическому обобщению предшествует слуховая подготовка на соответствующем музыкальном материале.
41. Большую пользу для усвоения теоретического материала, свободной ориентировки в тональностях приносит проигрывание элементов музыкального языка (интервалы, аккорды, гаммы, мелодически и гармонические обороты) на фортепиано.
42. Обучающиеся на уроках сольфеджио исполняют, записывают, анализируют музыкальные произведения, их отрывки, потому необходимо познакомить их с основными музыкальными терминами, обозначениями темпов, динамических оттенков, характера исполнения.
43. Обучающийся знакомится с характерными чертами джазовой мелодии, особенностями джазовой ритмики, подбирает мелодии по слуху, исполняет джазовые темы с гармоническим сопровождением по буквенно-цифровым обозначениям, импровизирует риффы, подбирает их на инструменте и записывает в ноты.
44. Джазовая теория и практика используют свои, иногда не совпадающие с классической теорией, обозначения звуков, ладов, гармонических последовательностей.
45. Звуковысотность в джазовой музыке обозначается буквами английского алфавита: C [си], D [ди], E [и], F [эф], G [джи], A [эй] и B [би] (в джазовой теории не используется классическое обозначение звука "си", вместо традиционной H [аш] – буква B [би]).
46. В джазе "черные" клавиши не имеют собственных отдельных обозначений, являются как бы производными от семи основных при помощи знаков альтерации: C# [си] (Db [диби]), Eb [иби], F# [эф], Ab [эйби], Bb [биби].
47. В обозначениях аккордов те же заглавные буквы или римские цифры указывают на основной тон созвучия, структура выражается рядом символов. Знаки "+" и "–" перед арабской цифрой обозначают повышение или понижение звука на пол тона – альтерацию. Знаки "#" и "b" после заглавной буквы обозначают соответственно повышение или понижение всего аккорда на пол тона.

36. Джаздық сольфеджио музыкалық-теориялық циклдің пәндерінің арасындағы негізгі орынды алады, музыкалық тілдің заңдылықтарын ғылыми және практикада меңгеруіне арналған, балашақтағы кәсіпқой музыканттардың, сондай-ақ әуесқой музыканттардың музыкалық есту қабілетін, музыкалық ойлауын белгілі деңгейге дейін дамытуға ықпал етеді.
37. Бағдарламаның мазмұнына барлық стильдегі эстрадалық-джаздық музыка қамтылған: блюз, свинг кезеңінің джаздық стандарттары, би-боп, латино, джаз-рок, рок стиліндегі вокалдық нөмірлер.
38. Джаздық музыканың музыкалық шығармаларын ұйымдастыру қағидаты: джаздық ритмдер, джаздық штрихтар, джаздық синкопалар, свинг және ерекше джаздық фразировка.
39. Джаздық музыкада аккордтар мен гаммалар өзара тығыз байланыста (аккордтық гаммалар) болады, септаккордтар мен гаммалар 12 сатыдан бастап құрылады. Педагог суырып салуға ерекше көңіл бөледі, сабақтарды джем-сейшн формасында жүргізеді.
40. Теориялық мәліметтер білім алушының музыкалық-есту қабілеттері тәжірибесімен тығыз байланысты. Әрбір теориялық жалпылаудың алдында тиісті музыкалық материалды есту қабілетін дайындау жүргізіледі.
41. Музыка тілінің элементтерін (аралықтар, аккордтар, гаммалар, әуендік және гармоникалық айналымдар) фортепианода ойнау теориялық материалды меңгеруге, үндестіліктерде еркін бағдарлануға үлкен пайдасын тигізеді.
42. Білім алушы сольфеджио сабақтарында музыкалық шығармаларды, олардың үзінділерін орындайды, жазады, сондықтан оларды негізгі музыкалық терминдермен, қарқындардың белгілерімен, орындау сипатымен таныстыру қажет.
43. Білім алушы джаздық әуеннің сипаттарымен, джаздық ритмиканың ерекшеліктерімен танысады, естуі арқылы әуендерді тереді, джаздық қарқындарды әріптік-сандық белгілер бойынша үйлесімді сүйемелдеуді орындайды, риффтерді суырып салады, оларды аспапта тереді және ноталарға түсіреді.
44. Джаздық теория мен практика классикалық теорияға сәйкес келе бермейтін, өздеріне тән дыбыстардың, ладтардың, үйлесімділік қатарынының белгілерін қолданады.
45. Джаздық музыкадағы дыбыс жоғарылығы ағылшын әліпбиіндегі әріптермен белгіленеді: C [си], D [ди], E [и], F [эф], G [джи], A [эй] және B [би] (джаз теориясында классикалық "си" дыбысын белгілеуде қолданылмайды, дәстүрлі Н [аш] орнына - В [би] әрпі қолданылады).
46. Джазда "қара" пернелердің өздерінің жеке белгілері болмайды, C# [си] (Db [диби]), Eb [иби], F# [эф], Ab [эйби], Bb [биби] альтерация белгілерінің көмегімен негізгі жетеуден пайда болатын болып табылады.
47. Аккордтардың белгісіндегі бас әріптер немесе рим сандары дыбысталудың негізгі тонына нұсқайды, құрылымы бірқатар символдармен беріледі. Араб сандарының алдындағы "+" және "-" белгілері дыбыстың жарты тонға - альтерацияға көтерілуін немесе төмендеуін білдіреді. Бас әріптерден кейінгі "#" және "b" белгілері барлық аккордтың жарты тонға жоғарылауын немесе төмендеуін білдіреді.

48. Характерной особенностью записи аккордов в джазовой традиции является отказ от знаков двойного повышения или понижения тонов ("дубль-диез" и "дубль-бемоль"), которые энгармонически заменяются соответствующими звуками.
49. В джазовой гармонии названия ладов не соответствуют привычным, общепринятым в теории музыки. Мышление джазовых музыкантов преимущественно гармоническое, лад для них – это мелодическое заполнение гармонических последовательностей.
50. В джазовой гармонии помимо семиступенных встречаются другие лады (пентатоника, блюзовый лад, смешанные лады), которые используются для обыгрывания различных ступеней в импровизации.
51. Гармония эстрадной и джазовой музыки в своей основе опирается на типичные функциональные формулы, характерные для аккомпанемента песенно-танцевальных мелодий. Структура гармонических оборотов и каденций соответствует форме квадратного периода из двух предложений.
52. Смена тональных опор не характерна для малых форм джазовой музыки. В большинстве случаев темы джазовых стандартов являются однотональными (если не учитывать возможных тональных сдвигов при повторении частей), их гармоническое строение основано на главных функциях лада (T [ти], S [эс], D [ди]) и аккордике побочных ступеней.
53. Голосоведение в джазовой гармонии в общих чертах совпадает с классической, в основе лежит плавное движение каждого голоса, что особенно важно для крайних голосов аккордовой фактуры.
54. В отличие от правил классической гармонии, в соединениях многозвучных аккордов параллельные квинты, септимы и секунды используются постоянно, подобно параллельным терциям и секстам.
55. Наряду с типичными образцами гармонической фактуры в джазовой музыке широко используется прием изложения мелодии аккордовым микстом солирующих голосов – так называемые блок-аккорды.
56. Техника блок-аккордов основана на использовании как основного септаккорда, так и его обращений при дублировке мелодии в октаву. Введение этого приема зачастую дает перекрещивание голосов (при широких скачках в мелодии).
57. Для развития чувства ритма педагог на уроке использует комплекс заданий, в который входят упражнения на проговаривание, простукивание ритма, ритмические диктанты, задания на импровизацию с применением изученных ритмо-формул.
58. Слуховой анализ включает в себя определение на слух как отдельных ладов, интервалов, аккордов, так и аккордовых цепочек в различных тональностях. Слуховой анализ связан с интонационными упражнениями (секвенции, цепочки интервалов, аккордов, гармонические блюзовые схемы).

48. Джаздық дәстүрдегі аккордтарды жазуға тән ерекшеліктер тонның қосарлана ("дубль-диез" және "дубль-бемоль") жоғарылауын және төмендеуінен бас тартуды білдіреді, олар энгармониялық түрде тиісті дыбыстармен орнын ауыстырады.
49. Джаздық гармонияда ладтардың аталуы музыка теориясында жалпы қабылданған әдеттегі атауларға сәйкес келмейді. Джаздық музыканттардың ойлауы көбінде гармониялық болып келеді, сондықтан олар үшін лад - гармониялық жүйелілікті әуенмен толықтыру болып табылады.
50. Джаздық гармонияда жеті сатылықтардан басқа да ладтар кездеседі (пентатоника, блюздік лад, аралас ладтар), олар суырып салуда әртүрлі сатыларды ойнау үшін қолданылады.
51. Эстрадалық және джаздық әуендердің үйлесімділігі әншілік-бишілік әуендерді сүйемелдеуге тән әдеттегі функционалды формулаларға сүйенеді. Ереже бойынша үйлесімділік айналымдары мен каденциялардың құрылымдары екі сөйлемнен құралған шаршы кезеңінің формасына сәйкес келеді.
52. Үндестілік тіректердің ауысуы джаздық музыканың кіші формаларына тән емес. Көптеген жағдайда джазжық стандарттардың тақырыптары біртонды болып келеді (бөліктерді қайталау кезіндегі мүмкін болатын тондық қозғалыстарды есепке алмайтын болсақ), олардың үйлесімділік құрылымы ладтың негізгі қызметіне (T [ти], S [эс], D [ди]) және жанама сатылардағы аккордтарға негізделген.
53. Джаздық гармонияда дауысты жүргізу жалпы алғанда классикалыққа ұқсас, оның негізінде әр дауыстың толық қозғалуы жатыр, ол аккордтық фактураның шеткі дауыстары үшін өте маңызды.
54. Классикалық үйлесімділіктің ережесінен ерекшелігі, көпдыбысты аккордатрдың қосылуына терциялар мен сексталар сияқты, квинта, септима және секунде үнемі қоса қолданылады.
55. Джаздық музыкадағы үйлесімділк фактурасының әдеттегі үлгілерімен қатар блок-аккордтар деп аталатын - соло жасап тұрған дауыстардың аккордтық микспен шығару тәсілі кең қолданылады.
56. Блок-аккордтар техникасы негізгі септаккордтарды, сондай-ақ октавада әуенді қайталау кезіндегі оның айналымдарын қолдануға негізделеді. Бұл тәсілді жүргізу көп жағдайда дауыстардың айқаусуын береді (әуендердегі кең секірулерде).
57. Педагог ритм сезімін дамыту үшін сабақта ритмді айтуды, тоқылдатуды, ритмикалық диктанттарды, үйренген ритмдік формулаларды қолдану арқылы суырып салуға арналған тапрсырмалардан тұратын тапсырмалар кешенін қолданады.
58. Естуді талдау жеке ладтарды, сондай-ақ аралықтарды, аккордтарды, сондай-ақ әртүрлі үндестіліктердегі аккодтық тізбектерді анықтауды қамтиды. Естуді талдау ырғақтық жаттығулармен байланысты (секвенция, аралық байланыстары, аккордтар, гармоникалық блюздік сызбалар).

59. Виды творческих заданий:
1) импровизация на аккорд, гармоническую последовательность;
2) сочинение мелодии на заданный ритм;
3) сочинение ритмических рисунков к интонационным упражнениям на заданные ступени лада;
4) подбор знакомых мелодий на фортепиано;
5) сочинение второго голоса к мелодии;
6) импровизация с использованием вводно-тоновых хроматических вспомогательных звуков к аккордовым;
7) подбор собственного аккомпанемента к джазовым темам;
8) сочинение мелодий на аккордовую последовательность.
60. Формой обучения является развитие скоростного слухового мышления с быстрой, почти мгновенной правильной ориентацией в гармонии, владение ладовым языком, точное интервальное воспроизведение.
61. На занятиях педагог использует синтезатор, возможности этого инструмента позволяют изучать джазовый ритмоинтонационный материал в атмосфере живого музицирования.
62. В джазовой практике необходимо знание расшифровки буквенно-цифровых обозначений. Обучающийся под руководством педагога осваивает в короткие сроки технологии расшифровки для свободной игры, это особая работа с заданиями и упражнениями, запоминанием схем и точным попаданием во времени в нужную гармонию.
63. Педагог формирует у обучающегося быструю слуховую реакцию предслышания (опережения) предстоящего звучания. Работа над этими слуховыми параметрами ведется постоянно.
64. Особое место на уроках занимает работа над исполнением различных видов синкоп (от простых в начале - до сложных позднее). Включение большого количества синкопированных ритмических фигур в фактуру эстрадных и джазовых пьес естественно для стилистики этого направления.
65. На уроках педагогом используются специально разработанные метроритмические методические пособия по освоению разного вида синкоп, упражнения с особыми видами деления длительностей метроном, электронный ритм-бокс с набором всевозможных стилистических и жанровых метроритмических формул аккомпанемента.
66. Одной из необходимых форм работы на уроках сольфеджио являются вокально-интонационные упражнения (пение гамм, интервалов, аккордов, секвенций, различных мелодических оборотов).
67. При работе над интонационными упражнениями педагог следит за качеством пения (чистота интонации, строя, свободное дыхание, умение петь распевно, легато).
68. К ладовым интонационным упражнениям относится пение гамм, отдельных ступеней лада, в разбивку и составленных из них мелодических оборотов, тональных секвенций, интервалов и аккордов в ладу с разрешением.
69. Сольфеджирование является основной формой работы в классе. При сольфеджировании педагог добивается чистого, стройного, выразительного пения по нотам и обращает внимание на правильность и четкость дирижерского жеста обучающегося.

59. Шығармашылық тапсырмалардың түрлері:
1) аккордқа, үйлесімділік қатарына арналған суырып салулар;
2) берілген ритмге әуенді шығару;
3) берілген ладтық сатысында ырғақтық жаттығуларға ритмикалық суреттерді шығару;
4) фортепианода таныс әуендерді теру;
5) әуенге екінші дауысты шығару;
6) кіріспе-тондық хроматикалық қосымша дыбыстарды аккордтықтарда қолданып суырып салу;
7) джаздық тақырыптарға өз аккомпанементтерін іріктеу;
8) аккодтық қатарға әуендерді шығару.
60. Жылдам, тіпті үйлесімділікте жылдам дұрыс бағдарлану, ладтық тілді білуі, нақты аралықтармен шығаратындай жылдам есту қабілетін дамыту оқыту формасы болып табылады.
61. Педагог сабақтарда синтезаторды қолданады, бұл аспаптың мүмкіндігі жанды музыка ойнау атмосферасында джаздық ритмдік-ырғақтық материалды үйренуге жағдай жасайды.
62. Джаздық практикада алғашқы кезден бастап-ақ әріптік-сандық белгілердің мағынасын түсіндіре білу қажет. Білім алушы педагогтің басшылығымен қысқа мерзімде еркін ойнауға арналған мазмұнын ашу технологиясын меңгереді, бұл тапсырмалардан және жаттығулардан тұратын ерекше жұмыс, сызбаларды есінде сақтау және өз уақытында тиісті үйлесімдіікке тура түсу.
63. Педагог алғашқы кезден бастап білім алушының бойында алдыңғы дыбысталуды алдын ала естуге (озуға) жылдамдық реакциясын қалыптастырады. Мұндай есту өлшемшарттарымен жұмыс тұрақты түрде жүргізіледі.
64. Сабақтарда ерекше орынды синкопалардың әртүрлі түрлерін (алдымен жеңілдерін, артынан күрделілерін) орындау бойынша жұмыс алады. Эстрадалық және джаздық пьесалардың фактурасына сипкоаланған ритмикалық фигуралардың көптеген санын енгізу бұл бағыттағы стильге тән нәрсе болып табылады.
65. Педагог сабақтарда әртүрлі синкопаның түрлерін меңгеру бойынша арнайы әзірленген метроритмикалық әдістемелік оқулықтарды, метроном ұзақтықтарды бөлетін ерекше түрлермен жаттығуды, аккомпанементтің көптеген мүмкін болатын стильдік және жанрлық метроритмикалық формулаларының жиынтығымен электронды ритм-боксты қолданады.
66. Сольфеджио сабақтарындағы қажетті жұмыс формаларының бірі болып вокалдық-ырғақтық жаттығулар (гаммаларды, аралықтарды, аккордтарды, секвенцияларды, әртүрлі әуендік айналымдарды орындау) табылады.
67. Ырғақпен жұмыс істеу кезінде педагог айтудың сапасын қадағалайды (ырғақтың тазалығы, қатары, еркін тыныс алуы, еркін айта алуы, легато).
68. Ладтық ырғақтық жаттығуларға гаммаларды, ладтың жеке сатыларын, жеке және олардан құралған әуендік айналымдарды, үндестілік секвенцияларын, ладта рұқсат етілген аралықтар мен аккордтарды айту жатады.
69. Сольфеджиолау сыныптағы жұмыстың негізгі формасы болып табылады. Сольфеджиолау кезінде педагог ноталар бойынша таза, қатарды сақтап, мәнерлі орындалуына талпынады және білім алушының дирижерлік қимылының дұрыс қойылуына және анық болуына басты назарын аударады.

70. С первых уроков педагог следит за правильным звукоизвлечением, дыханием, фразировкой, обращает внимание на посадку обучающихся при пении.
71. Педагог обучает практическому навыку – пению с листа. Навык пения с листа вырабатывается постепенно и требует к началу момента работы наличия у обучающегося значительного слухового опыта, ощущения метроритма, знакомства с правилами группировки длительностей, умения петь без сопровождения инструмента, знания нот и нотной записи.
72. Педагог обучает ориентированию в ладу, способности чувствовать ладовые обороты, удерживать лад, тональность.
73. В процессе работы особое внимание уделяется развитию внутреннего слуха (мысленное представление написанной мелодии, свободное ориентирование в ней).
74. В процессе развития навыка пения с листа следует добиваться осмысленного и выразительного пения. Педагог обучает обучающегося смотреть по нотному тексту как бы вперед и петь без остановок, не теряя ощущения конкретной тональности.
75. Перед началом пения исполняемый пример анализируется в младших классах совместно с педагогом, в старших – самостоятельно. Анализу подвергаются структурные, ладовые, метроритмические и другие особенности примера.
76. Педагог обучает порядок чтения нот с листа:
1) пение мелодии с одновременным проигрыванием ее на фортепиано;
2) пение мелодии с одновременным проигрыванием ее на фортепиано в другой октаве;
3) пение с тактированием под импровизируемый педагогом гармонический аккомпанемент с дублировкой мелодии;
4) пение с тактированием под импровизируемый педагогом гармонический аккомпанемент без дублировки;
5) пение с тактированием в унисон (октаву) с педагогом;
6) пение с тактированием solo [соло] (собственно сольфеджирование).
77. Сольфеджирование выученных примеров, пение с листа в младших классах педагог проводит большей частью коллективно, группами и лишь в дальнейшем переходят к индивидуальному пению.
78. Педагог обучает транспонированию выученных мелодий в другие тональности, транспонированию с листа незнакомых мелодий.
79. Педагог развивает чувство метроритма в каждом виде работы (сольфеджирование, диктант, слуховой анализ), для успешного результата прорабатывает, осмысливает метроритмические соотношения в изучаемых произведениях, применяет специальные ритмические упражнения.
80. В работе над развитием чувства метроритма педагог работает над дирижерским жестом при пении знакомых, выученных мелодий, упражнений, при слушании музыки.
81. Педагог развивает музыкальную память, мышление обучающегося, систематически анализируя слух, что позволяет накопить внутренние слуховые представления, связывает сольфеджио с музыкальной практикой обучающегося, помогает им в разборе и исполнении произведений на инструменте.

70. Бірінші сабақтардан бастап, педагог дұрыс дыбыс шығаруды, тынысты, баса айтуды қадағалайды, ән айту кезінде білім алушының дұрыс отыруына назар аударады.
71. Педагог практикалық дағдыға - парақтан ән айтуға үйретеді. Парақтан ән айту дағдысы біртіндеп машықтандырылады және жұмысты бастау кезеңіне дейін білім алушының есту тәжірибесінің, метроритм сезімінің болуын, ұзақтықтарды топтастыру ережелерін білуін, аспаптың сүйемелдеуінсіз айта білуді,ноталарды және ноталар жазбасын білуді талап етеді.
72. Педагог ладта бағдарлана алуды, ладтық айналымдарды сезу қабілетін, ладты, үндестілікті ұстап тұруды үйретеді.
73. Жұмыс процесінде ішкі есту қабілетін дамытуға ерекше назар аударылады (жазылған әуенді ойша елестету, оларда еркін бағдарлану).
74. Парақтан айту дағдыларын дамыту процесінде түсініп және мәнерлеп айтуға талпынған жөн. Педагог білім алушыны ноталық мәтінді айту кезінде алға қарап тұруды және тоқтамай айтуды, нақты үндестілік сезімін жоғалтпауды үйретеді.
75. Айтуды бастамас бұрын орындалатын мысал төменгі сыныпта педагогпен бірге, жоғары сыныптарда өз бетінше талданады. Мысалдың құрылымдық, ладтық, метроритмикалық және басқа да ерекшеліктері талданады.
76. Педагог ноталарды парақтан оқу тәртібін үйретеді:
1) әуенді бір уақытта фортепианода ойнап отырып жеткізу;
2) әуенде бір уақытта басқа октвада фортепианода ойнап отырып жеткізу;
3) педагогтің шығарман гармониялық сүйемелдеуінде әуенді қосарлау арқылы тактімен айту;
4) педагогтің шығарман гармониялық сүйемелдеуінде әуенді қосарламай тактімен айту;
5) педагогпен бірге (октава) тактілеп айту;
6) solo [соло] (өзі сольфеджиолап) тактімен айту.
77. Жатталған мысалдарды сольфеджиолау, төменгі сыныптарда парақтан айтуды педагог көп жағдайда ұжыммен, топпен жүргізеді және осыдан кейін ғана жеке айтуға ауысады.
78. Педагог жатталған әуендерді басқа үндестіктерге тасымалдауды, таныс емес әуендерді парақтан тасымалдауды үйретеді.
79. Педагог жұмыстың кез келген түрінде метроритм сезімін дамытады (сольфеджиолау, бақылау жазу, есту қабілетін талдау), табысты нәтижеге қол жеткізу үшін үйретілетін шығармалардағы метроритмикалық қатынастарды машықтандырады, түсінеді, арнайы ритмикалық жаттығуларды қолданады.
80. Метроритм сезімін дамыту бойынша жұмыста педагог таныс, жатталаған әуендерді, жаттығуларды айту кезінде, музыканы тыңдау кезінде дирижерлік қимылмен жұмыс істейді.
81. Педагог білім алушының есте сақтау жадын, ойлауын дамытады, есту қабілетін жүйелі түрде талдайды, бұл ішкі есту түсініктерін жинақтауға мүмкіндік береді, сольфеджионы білім алушының музыкалық практикасымен байланыстырады, оларға шығармаларды талдауға және аспапта ойнауға көмектеседі.

82. В работе на диктантом педагог синтезирует синтезируются все знания и навыки обучающегося, определяет уровень его слухового развития, от чего зависит успешная запись диктанта, с учетом индивидуальности обучающегося, его музыкальной памяти, ладового слуха, ладового мышления, ориентировки в мелодическом движении.
83. Педагог использует формы работы на уроках:
1) творческая работа;
2) письменная работа;
3) устная работа;
4) игра на фортепиано;
5) вокально-интонационные упражнения;
6) музыкальный диктант.
84. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
85. Виды самостоятельной работы;
1) устные и письменные задания (анализ музыкальных примеров или отдельных элементов пьес, исполняемых на инструменте, построение гамм, определение интервалов, аккордов и их последовательностей);
2) пение вокально-интонационных упражнений, включающих пройденные элементы (гаммы, интервалы, аккорды, секвенции интервальные и аккордовые последовательности);
3) сольфеджирование музыкальных примеров с листа и наизусть, транспонирование;
4) проигрывание на фортепиано или на другом инструменте отдельных элементов или мелодий, музицирование с несложным аккомпанементом; - элементарная ритмическая или мелодическая импровизация, сочинение и запись нотного текста, подбор по слуху, игра по буквенным обозначениям.
86. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды с различными техническими приемами. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
87. Для активизации самостоятельных занятий обучающегося педагог использует следующие формы работы:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свою работу, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и их устранении.
88. Содержание домашних заданий:
1) сольфеджирование;
2) пение;
3) интонационные упражнения;
4) выполнение ритмических упражнений;
5) транспонирование;
6) подбор мелодии и аккомпанемента, творческие задания;
7) анализ произведений, в том числе исполняемых в классе по инструменту;
8) письменные теоретические задания.

82. Педагог диктантпен жұмыс жүргізуде білім алушының барлық білімдері мен дағдыларын синтездейді, білім алушының даралығын ескеріп, бақылауды табысты жазуына байланысты болатын оның есту қабілетінің даму деңгейін, оның музыкалық есте сақтау жадын, ладтық есту қабілетін, ладтық ойлауын, әуендік қозғалыста бағдарлануын анықтайды.
83. Педагог сабақтарда жұмыстың келесі формаларын қолданады:
1) шығармашылық жұмыс;
2) жазбаша жұмыс;
3) ауызша жұмыс;
4) фортепианомен ойнау;
5) вокалдық-ырғақтық жаттығулар;
6) музыкалық диктант.
84. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
85. Өз бетінше жүргізілетін сабақтардың түрлері:
1) ауызша және жазбаша тапсырмалар (аспаппен орындалатын музыкалық мысалдарды немесе пьесалардың жеке элементтерін талдау, гаммалардың құрылымы, аралықтарды, аккордтарды және олардың айналымдарын анықтау);
2) өткен элементтерді (гаммалар, аралықтар, аккордтар, аралық секвенциялар және аккордтар қатарын) қамтитын вокалдық-ырғақтық жаттығуларды айту;
3) музыкалық мысалдарды парақтан және жатқа сольфеджиолау, тасымалдау;
4) фортепианода немесе басқа аспаптарда жеке элементтерді немесе әуендерді ойнау, жеңіл сүйемелдеумен музыка ойнау; қарапайым ритмикалық немесе әуендік суырып салу, ноталық мәтінді шығару және жазу, естуі бойынша теру, әріптік белгілермен белгілеу.
86. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдер қолданылып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкінідіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
87. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау - білім алушылар өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушылардың күнделіктеріне шығармамен жұмысқа қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
88. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) сольфеджиолау;
2) ән айту;
3) ырғақтық жаттығулар;
4) ритмикалық жаттығуларды орындау;
5) тасымалдау;
6) әуендерді және аккомпанементті іріктеу, шығармашылық тапсырмалар;
7) шығармаларды талдау, оның ішінде аспап бойынша орындалатын;
8) жазбаша теориялық тапсырмалар.

89. Межпредметные связи предмета "Джазовое сольфеджио" с предметами "Эстрадно-джазовое пение", "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
90. Примерные программные требования в 1 классе:
1) в джазовой музыке обучающийся осваивает атаку, акценты, штрихи, свинг, джазовые синкопы, тоны, полутоны, знакомится с построением джазовой гаммы, названием интервалов в диапазоне двух октав, импровизацией в ионийском мажоре, основными базовыми правилами джазовой музыки, основами джазовой импровизации, характерными чертами джазовой мелодии, гармонии, блюзового лада, особенностями джазовой ритмики;
2) обучающийся учится записывать, подбирать по слуху, исполнять джазовые темы с гармоническим сопровождением по буквенно-цифровым обозначениям, составлять риффы, определять граунд бит, размер мелодии, подбирать короткие риффы из трех-четырех нот и работать над джазовыми ритмами, джазовой фразировкой, свингом.
91. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Раздел "Практическая импровизация. Основы джазового стиля".
Тема 1. Атака. Акценты. Штрихи. Свинг. Джазовые синкопы. Опережающая синкопа. Запаздывающая синкопа. Тоны и полутоны. Построение джазовой гаммы. Название интервалов в диапазоне двух октав. Импровизация в ионийском мажоре. Объяснение штрихов и джазовых синкоп на примере стандарта. Импровизация. Ионийский мажор.
Тема 2. Блюзовая сетка. Мажорная пентатоника. Минорная пентатоника. Минорная блюзовая гамма. Мажорная блюзовая гамма. Буквенные обозначения. Объяснение законов построения мелодической джазовой импровизации на примере стандарта. Работа над вопрос-ответной формой импровизации в блюзовых гаммах. Сочетание мажорной и минорной блюзовых гамм.
Тема 3. Мажорный септаккорд. Миксолидийский септаккорд. Минорный септаккорд. Основные способы импровизации на мелодию стандарта. Составление риффов в миксолидийской гамме с транспонированием в S [эс], D [ди].
Тема 4. Знакомство со стилями би-боп, латино. Импровизация в дорийской гамме. Народные лады. Кварто-квинтовый круг (басы).
92. Ожидаемые результаты освоения программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия атака, акценты, штрихи, свинг, джазовые синкопы, тоны и полутоны;
2) знает название интервалов в диапазоне двух октав;
3) знает основные способы импровизации на мелодию стандарта;

89. "Джаздық сольфеджио" пәнінің "Эстрадалық-джаздық ән айту", "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
90. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы джаздық музыкада шабуылды, акцентті, штрихтарды, свингті, джаздық синкопаны, тонды, жартылай тонды меңгереді, джаздық гамманың құрылымымен, екі октава диапазонындағы аралықтардың аталуымен, ионий мажорындағы суырып салумен, джаздық музыкадағы негізгі базалық ережелермен, джаздық әуенге тән қасиеттермен, үйлесімділіктермен, блюздік ладпен, джаздық ритмиканың ерекшеліктерімен танысады;
2) білім алушы әріптік-сандық белгілері бойынша джаздық тақырыптарды үйлесімді сүйемелдей отырып жазуды, естуі бойынша теруді, орындауды, рифф құруды, граунд битті, әуеннің өлшемін анықтауды, үш-төрт нотадан құралған қысқа риффтерді теруді және джаздық ритмдермен, джаздық фразировкамен, свингпен жұмыс істеуді үйренеді.
91. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Практикалық суырып салу. Джаздық стильдің негізі".
1-тақырып. Шабуыл. Акценттер. Штрихтар. Свинг. Джаздық синкопалар. Озыңқы синкопа. Артта қалатын синкопа. Үндестілік және жартылай үндестілік. Джаздық гамманың құрылымы. Екі октава диапазонындағы аралықтардың аталуы. Ионий мажорындағы суырып салу. Стандартты мысалға алып штрихтық және джаздық синкопаларды түсіндіру. Суырып салу. Ионий мажоры.
2-тақырып. Блюзді тор. Мажорлы пентатоника. Минорлы пентатоника. Минорлы блюзді гамма. Мажорлы блюзді гамма. Әріптік белгілеулер. Стандартты мысалға алып, әуендік джаздық суырып салудың заңдылықтарын түсіндіру. Блюздік гаммаларда сұрақ-жауап формасында суырып салу бойынша жұмыс.
3-тақырып. Мажорлы септаккорд. Миксолидий септаккорды. Минорлы септаккорд. Стандарттың әуеніне арналған суырып салудың негізгі тәсілдері. S, D тасымалдай отырып, миксолидий гаммасында риффтерді құру.
4-тақырып. Би-боп, латони стильдерімен танысу. Дорий гаммасында суырып салу. Халықтық мақамдар. Квартты-квинтті шеңбер (бас).
92. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) шабуыл, акцент, свинг, джаздық сипкопа, үндестілік және жартылай үндестілік түсініктерін біледі;
2) екі октава диапазонындағы аралықтардың аталуын біледі;
3) стандарт әуендеріне арналған суырып салудың негізгі тәсілдерін біледі;

4) знает названия народных ладов, умеет строить мажорный, миксолидийский, минорный септаккорд от ноты до;
5) определяет на слух стили свинг, би-боп, латино;
6) умеет составлять риффы в миксолидийской гамме с транспонированием в S, D;
7) умеет импровизировать в мажорной пентатонике, минорной пентатонике, мажорной блюзовой гамме, минорной блюзовой гамме;
8) умеет определять граунд бит, размер мелодии на слух;
9) умеет подбирать короткие риффы из трех-четырех нот;
10) умеет работать над джазовыми ритмами, джазовой фразировкой и свингом.
93. Примерные программные требования во 2 классе:
Раздел "Практическая импровизация. Народные лады".
1) обучающийся осваивает стандарты традиционного джаза, импровизации по одному заданному ладу, учится сольфеджировать мелодию, петь буквенные символы аккомпанемента (бас), анализировать форму стандарта, джазовую фразировку, строить септаккорды аккомпанемента, слушать оригинал;
2) продолжается знакомство с основными джазовыми гаммами, осваиваются джазовые законы построения мелодии (джазовые ритмы, джазовые синкопы, джазовая фразировка, акценты);
3) обучается свободному владению гаммами, составлению из звуков изучаемой гаммы коротких риффов, более протяженных паттернов с использованием джазовых ритмов, джазовых синкоп, джазовой фразировки, акцентов;
4) на джем-сейшн закрепляются наработанные правила, обучающийся учится слышать гармонию джазовой мелодии, форму стандарта, умеет вовремя начать и окончить импровизацию.
94. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Раздел "Импровизация в народных ладах".
Тема 1. Работа над ионийским мажором и септаккордом по кварто- квинтовому кругу. Построение гамм по формулам тонами и полутонами. Транспонирование риффов в ионийском мажоре по всем тональностям. Импровизация в ионийском мажоре под Backing Track [бэкинг трэк].
Тема 2. Работа над миксолидийским мажором, доминантовым (миксолидийским) септаккордом по кварто-квинтовому кругу. Построение гамм по формулам тонами и полутонами. Транспонирование риффов в миксолидийском мажоре по всем тональностям. Импровизация в миксолидийском мажоре на стандарт под Backing Track [бэкинг трэк].
Тема 3. Работа над дорийским минором, минорным септаккордом по кварто-квинтовому кругу. Построение гамм по формулам тонами и полутонами. Транспонирование риффов в дорийском миноре по всем тональностям. Импровизация в дорийском миноре под Backing Track.
Тема 4. Работа над тремя гаммами по кварто-квинтовому кругу. Построение гамм по формулам тонами и полутонами. Транспонирование риффов в трех гаммах. Импровизация под Backing Track. Суперимпровизация (содержит три гаммы в сопоставлении). Составление риффов. Работа над джазовыми ритмами, джазовой фразировкой и свингом в трех гаммах.

4) халықтық ладтардың аталуын біледі, мажорлы, миксолийдий, минорлы септаккордтарды құруды біледі;
5) есту бойынша свинг, би-боп, латино стильдерін анықтайды;
6) S [эс], D [ди] тасымалдай отырып, миксолидий гаммасында риффті құруды біледі;
7) мажорлы пентатоникада, минорлы пентатоникада, мажорлы блюзді гаммада, минорлы блюзді гаммада суырып сала алады;
8) граунд битті, әуеннің өлшемін естуі бойынша анықтай алады;
9) үш-төрт нотадан құралған қысқа риффтерді тере алады;
10) джаздық ритмдермен, джаздық баса айтулармен және свингпен жұмыс істеуді біледі.
93. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптары:
"Практикалық суырып салу. Халықтық мақамдар" бөлімі.
1) білім алушы дәстүрлі джаз стандарттарын, берілген бір мақамға суырып салуды меңгереді, әуенді сольфеджиолауды, аккомпанементтің (бас) әріптік символдарын айтуды, стандарт формасын талдауды, джаздық фразировканы, аккомпанемент септаккордтарын құруды, түпнұсқаны тыңдауды үйренеді;
2) негізгі джаздық гаммалармен танысу жалғастырылады, әуенді құрудың джаздық заңдылықтары меңгеріледі (джаздық ритмдер, джаздық синкопалар, джаздық фразировка, акценттер);
3) гамманы еркін игеруді, үйнеріп жатқан гаммалардың дыбысынан қысқа риффтерді құруды, джаздық ритмдерді, джаздық сипкопаларды, джаздық фразировкаларды, акценттерді қолданып барынша созылыңқы паттерндерді құруды меңгереді;
4) джем-сейшнде үйренген ережелері бекітіледі, білім алушы джаздық әуеннің үйлесімділігін естуді, стандарт формасын үйренеді, суырып салуды өз уақытында бастауды және аяқтауды үйнереді.
94. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
"Халықтық мақамдардағы суырып салу" бөлімі.
1-тақырып. Ионий мажорымен және квартты-квинтті шеңбер бойынша септаккордтармен жұмыс. Үндестілік және жартылай үндестілік формуласы бойынша гаммаларды құру. Ионий мажорында риффтерді барлық үндестіліктер бойынша тасымалдау. Backing Track [бэкинг трэк] бойынша ионий мажорында суырып салу.
2-тақырып. Миксолийдий мажорымен, квартты-квинтті шеңбер бойынша доминантты (максолидий) септаккордтарымен жұмыс. Үндестілік және жартылай үндестілк формулалары бойынша гаммаларды құру. Миксолидий мажорында риффтерді барлық үндестіліктер бойынша тасымалдау. Backing Track [бэкинг трэк] бойынша миксолидй мажорында стандартқа суырып салу.
3-тақырып. Дорий минорымен, квартты-квинтті шеңбер бойынша минорлы септаккордтарымен жұмыс. Үндестілік және жартылай үндестілік формуласы бойынша гаммаларды құру. Дорий минорында риффтерді барлық үндестіліктер бойынша тасымалдау. Backing Track бойынша дорий минорында суырып салу.
4-тақырып. Квартты-квинтті шеңбер бойынша үш гаммамен жұмыс. Үндестілік және жартылай үндестілік формуласы бойынша гаммаларды құру. Үш гаммада риффтерді барлық үндестіктер бойынша тасымалдау. Суырып салу. Керемет суырып салу (қарама-қарсы үш гамманы қамтиды). Риффтерді құру. Джаздық ритммен, джаздық фразировкамен және үш гаммадағы свингпен жұмыс.

95. Ожидаемые результаты освоения программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает стандарты традиционного джаза;
2) умеет импровизировать в ионийском, миксолидийском и дорийском ладах;
3) умеет сольфеджировать выученную наизусть мелодию;
4) умеет петь буквенные символы аккомпанемента (бас);
5) умеет анализировать форму стандарта, джазовую фразировку;
6) умеет строить септаккорды аккомпанемента;
7) умеет составлять импровизацию из наработанных риффов, пользуется джазовыми ритмами, джазовой фразировкой, делает паузы, вовремя начинает и оканчивает импровизацию, начинает импровизацию с середины гаммы;
8) умеет построить ионийский мажор, миксолидийский мажор, дорийский минор (по формулам) от любого звука.
96. Примерные программные требования в 3 классе:
1) обучающийся учится импровизации в блюзовых гаммах, навыкам построения блюзовой сетки, осваивает основные джазовые правила, знакомится с особенностями блюзовой сетки архаического, классического, современного блюза, с особенностями исполнения чикагского, калифорнийского, техасского блюза, с построением партии левой руки в буги-вуги.
97. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Раздел "Практическая импровизация. Блюзы".
Тематическое планирование.
Тема 1. Построение мажорной блюзовой гаммы, минорной блюзовой гаммы по формулам, блюзовой сетки из блюзовых нот (1,3,7 b [би]) от звуков C [си], F [эф], Bb [биби], Eb [иби]. Работа с блюзовыми стандартами. Импровизация на заданные стандарты. Чикагский блюз. Джем-сейшн.
Тема 2. Построение мажорной блюзовой гаммы, минорной блюзовой гаммы по формулам, блюзовой сетки из блюзовых нот (1,3,7 [би]) от звуков Ab [эйби], Db [диби]. Работа с блюзовыми стандартами. Импровизация на заданные стандарты. Калифорнийский блюз. Джем-сейшн.
Тема 3. Построение мажорной блюзовой гаммы, минорной блюзовой гаммы по формулам, блюзовой сетки из блюзовых нот (1,3,7 [би]) от звуков Gb [джиби], B [би], E [и], A [эй]. Работа с блюзовыми стандартами. Импровизация на заданные стандарты. Техасский блюз. Джем-сейшн.
Тема 4. Построение мажорной блюзовой гаммы, минорной блюзовой гаммы по формулам, блюзовой сетки из блюзовых нот (1,3,7 [би]) от звуков D [ди], G [джи], C [си]. Работа с блюзовыми стандартами. Импровизация на заданные стандарты. Буги-вуги.
98. Ожидаемые результаты освоения программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные джазовые правила – свинг, джазовые синкопы, джазовые ритмы, джазовая фразировка, блюзовые ноты;

95. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дәстүрлі джаздың стандарттарын біледі;
2) ионийкалық, миксолидий және дорий ладтарында суырып салуды біледі;
3) жаттаған әуенін сольфеджиолауды біледі;
4) аккомпанементтің (бас) әріптік символдарын айта алады;
5) стандарт формаларын, джаздық баса айтуларды талдай алады;
6) аккомпанементтің септаккордтарын құра алады;
7) білетін риффтерден суырып салуды құруды біледі, джаздық ритмді, джаздық фразировканы қолданады, үзілістер жасайды, суырып салуды өз уақытында бастайды және аяқтайды, суырып салуды гамманың ортасынан бастайды;
8) кез-келген дыбыстан ионий мажорын, миксолидий минорын, дорий минорын (формула бойынша) құруды біледі.
96. 3 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы блюздік гаммада суырып салуды, блюздік торды құру дағдысын үйренеді, негізгі джаздық ережелерді меңгереді, архаикалық, классикалық, заманауи блюздік торының ерекшеліктерімен, чикаго, калифорния, техас блюзінің орындалу ерекшеліктерімен, сол қолмен партияны буги-вигу құрумен танысады.
97. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Практикалық суырып салу. Блюздер".
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Формула бойынша, C [си], F [эф], Bb [биби], Eb [иби] дыбыстарынан блюздік ноталардан (1,3,7 b [би]) мажорлы блюздік гамманы, минорлы блюзді гамманы құру. Блюздік стандарттармен жұмыс. Берілген стандарттарға суырып салу. Чикаго блюзі. Джем-сейшн.
2-тақырып. Формула бойынша, Ab [эйби], Db [диби] дыбыстарынан блюздік ноталардан (1,3,7 b [би]) мажорлы блюздік гамманы, минорлы блюзді гамманы құру. Блюздік стандарттармен жұмыс. Берілген стандарттарға суырып салу. Калифорния блюзі. Джем-сейшн.
3-тақырып. Формула бойынша, Gb [джиби], B [би], E [и], A [эй] дыбыстарынан блюздік ноталардан (1,3,7 [би]) мажорлы блюздік гамманы, минорлы блюзді гамманы құру. Блюздік стандарттармен жұмыс. Берілген стандарттарға суырып салу. Техас блюзі. Джем-сейшн.
4-тақырып. Формула бойынша, D [ди], G [джи], C [си] дыбыстарынан блюздік ноталардан (1,3,7 [би]) мажорлы блюздік гамманы, минорлы блюзді гамманы құру. Блюздік стандарттармен жұмыс істеу. Берілген стандарттарға арналған суырып салу.
Буги-вуги.
98. 3 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) джаздың негізгі ережелерін біледі - свинг, джаздық синкопалар, джаздық ритмдер, джаздық фразировка, блюздік ноталар;

2) умеет импровизировать в заданной гамме;
3) применяет в импровизации джазовую фразировку, делает паузы, вовремя начинает и оканчивает игру;
3) знает кварто-квинтовый круг, построение блюзовых гамм по формулам, построение блюзовой сетки;
4) определяет на слух тонику, субдоминанту, доминанту;
5) умеет подобрать короткий рифф из трех-пяти нот на инструменте;
6) определяет на слух тонику блюза, размер, особенности стиля;
7) умеет строить аккомпанемент буги-вуги по блюзовой сетке, "шагающий бас".
99. Примерные программные требования в 4 классе:
1) работа с гаммами ведется по кварто-квинтовому кругу, увеличивается количество гамм до шести;
3) гаммы закрепляются при изучении джазовых стандартов, септаккорды строятся на буквенные обозначения, обыгрываются с использованием первой, третьей, пятой, седьмой ступеней без альтераций, в прямом и ломаном движении;
4) изучаемые джазовые стандарты обязательно прослушиваются в оригинальном исполнении, желательно в разной интерпретации, с анализом услышанного, в конце каждой учебной четверти проводится музыкальная викторина;
5) джем-сейшны остаются одним из основных видов работ на уроке, закрепляются навыки импровизации под Backing Track, обучающийся учится использовать все пройденные правила на практике.
100. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Раздел "Эпоха свинга. Теория импровизации".
Тематическое планирование.
Тема 1. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков С-F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение восьми стандартов и обыгрывание соответствующих им септаккордов. Метод "игра-пауза". Добавление негармонических звуков. Использование джазовых синкоп. Организация мелодии вокруг третьего и седьмого блюзовых нот, изменение регистра, динамических оттенков.
Тема 2. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков Ab-Db [эйби-диби]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение пяти стандартов и обыгрывание соответствующих им септаккордов. В импровизации (джем-сейшн) метод "игра-пауза". Добавление джазовых опеваний. Использование джазовых синкоп. Изменение регистра, динамических оттенков.
Тема 3. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков Gb-B-E-A [джиби-би-и-эй]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение девяти стандартов и обыгрывание соответствующих им септаккордов. В импровизации (джем-сейшн) метод "игра-пауза". Добавление хроматизмов. Использование джазовых синкоп. Изменение регистра, динамических оттенков.
Тема 4. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков D-G [ди-джи]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение семи стандартов и обыгрывание соответствующих им септаккордов. Метод "игра-пауза". Добавление джазовых опеваний. Использование джазовых синкоп. изменение регистра, динамических оттенков. Метод "игра-пауза".

2) берілген гаммада суырып сала алады;
3) суырып салуда джаздық фразировканы қолданады, үзілістер жасайды, ойнауды өз уақытында бастайды және өз уақытында аяқтайды;
3) квартты-квинтті шеңберді, формулалары бойынша блюздік гаммаларды құруды, блюздік торларды құруды біледі;
4) естуі бойнша тониканы, субдоминанттарды, домининаттарды анықтай алады;
5) аспапта үш-бес нотадан құралған риффті тере алады;
6) есту қабілеті арқылы блюз тоникасын, өлшемін, стильдің ерекшеліктерін анықтай алады;
7) блюздік тор, "қадамдайтын бас" бойынша буги-вугиге аккомпанемент құра алады.
99. 4 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) гаммалармен жұмыс квартты-квинтті шеңбер бойынша жүргізіледі, гаммалардың саны алтыға дейін ұлғайтылады;
3) гаммалар джаздық стандарттарды үйрену кезінде бекітіледі, септаккордтар әріптік белгілеулерден құрылады, альтерациясыз бірінші, үшінші, бесінші, жетінші сатыларын қолданп, тік және сынық қозғалыста ойналады;
4) үйретілетін джаздық стандарттар түпнұсқа түрінде тыңдалынады, олар әртүрлі интерпретацияда болған жөн, тыңдағанын талдап, әр оқу тоқсанының соңында музыкалық викторина өткізіледі;
5) джем-сейшндер сабақтағы жұмыстың негізгі түрі болып қала береді, Backing Track бойынша суырып салу дағдылары бекітіледі, білім алушы барлық өткен ережелерін практикада қолдануды үйренеді.
100. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Свинг дәуірі. Суырып салу теориясы".
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілік гаммалар, С-F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың негізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілері. Құру формуласы. Сегіз стандартты меңгеру және оларға сәйкес келетін септаккордтарды ойнау. "Ойнау-үзіліс жасау" тәсілі. Үйлеспейтін дыбыстарды қосу. Джаздық синкопаларды қолдану. Үшінші және жетінше блюзді нота айналасында әуенді ұйымдастыру, регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту.
2-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілікті гаммалар, Ab-Db [эйби-диби] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың негізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілері. Құру формуласы. Бес стандартты меңгеру және оларға сәйкес келетін септаккордтарды ойнау. Суырып салуда (джем-сейшн) "ойнау-үзіліс жасау" әдісі. Регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту.
3-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілік гаммалар, Gb-B-E-A [джиби-би-и-эй] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың негізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілері. Құру формуласы. Бес стандартты меңгеру және оларға сәйкес келетін септаккордтарды ойнау. Суырып салуда (джем-сейшн) "ойнау-үзіліс жасау" әдісі. Хроматизмдерді қосу. Джаздық синкопаларды қолдану. Регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту.
4-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілікті гаммалар, D-G [ди-джи] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың негізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілері. Құру формуласы. Жеті стандартты меңгеру және оларға сәйкес келетін септаккордтарды ойнау. Джаздық әуендерді қосу. Джаздық синкопаларды қолдану. Регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту. "Ойнау-үзіліс жасау" әдісі.

101. Ожидаемые результаты освоения программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет строить по формулам шесть аккордовых гамм в порядке кварто-квинтового круга С -F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби], Ab-Db [эйби-диби], Gb-B-E-A [джиби-би-и-эй, D-G [ди-джи];
2) умеет составить гармоническую последовательность для импровизации джазового стандарта, исполнять первую, третью, пятую, седьмую ступени аккордовой гаммы в прямом и ломанном движении;
3) знает двадцать девять джазовых стандартов, узнает их на слух;
4) знает творчество композиторов и исполнителей джаза;
5) начинает и оканчивает импровизацию вовремя;
6) знает и использует наработанные правила джазовой импровизации;
7) умеет на слух определить тональность стандарта, размер, стиль, гамму, способ, в котором можно выстроить импровизацию;
8) подобрать на инструменте мелодию, собственного сочинения.
102. Примерные программные требования по 5 классу:
1) продолжается работа с шестью гаммами по кварто-квинтовому кругу, знакомство с двадцатью девятью стандартами эпохи свинга, формы работы со стандартами следующая: сольфеджирование мелодии, пение фундаментальных тонов и септаккордов аккордовых гамм, анализ формы и гармонии, обучающийся учится слышать тему стандарта в любой интерпретации.
103. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Раздел "Эпоха свинга. Теория импровизации".
Тематическое планирование.
Тема 1. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков С-F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение восьми стандартов, более свободное обыгрывание соответствующих им септаккордов. В импровизации под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) – использование мелодии стандарта в импровизации, расширение и уменьшение темы, метод "игра-пауза", добавление негармонических звуков, использование джазовых синкоп, организация мелодии вокруг третьей и седьмой блюзовых нот, изменение регистра, динамических оттенков, ритмические смещения, увеличение, уменьшение, синкопы.
Тема 2. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков Ab, Db [эйби, диби]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение восьми стандартов, более свободное обыгрывание соответствующих им септаккордов. В импровизации под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) – использование мелодии стандарта в импровизации, расширение и уменьшение темы, метод "игра-пауза", добавление негармонических звуков, использование джазовых синкоп, организация мелодии вокруг третьей и седьмой блюзовых нот, изменение регистра, динамических оттенков, ритмические смещения, увеличение, уменьшение, синкопы.
Тема 3. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков Gb, B, E, A [джиби, би, и, эй]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение восьми стандартов, более свободное обыгрывание соответствующих им септаккордов. В импровизации под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) – использование мелодии стандарта в импровизации, расширение и уменьшение темы, метод "игра-пауза", добавление негармонических звуков, использование джазовых синкоп, организация мелодии вокруг третьей и седьмой блюзовых нот, изменение регистра, динамических оттенков, ритмические смещения, увеличение, уменьшение, синкопы.
Тема 4. Построение шести аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы от звуков D, G, C [ди, джи, си]. Построение соответствующего гамме септаккорда от основного звука гаммы. Буквенное обозначение септаккордов. Формула построения. Освоение восьми стандартов, более свободное обыгрывание соответствующих им септаккордов. В импровизации под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) – использование мелодии стандарта в импровизации, расширение и уменьшение темы, метод "игра-пауза", добавление негармонических звуков, использование джазовых синкоп, организация мелодии вокруг седьмой и седьмой блюзовых нот, изменение регистра, динамических оттенков, ритмические смещения, увеличение, уменьшение, синкопы.

101. 4 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) С -F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби], Ab-Db [эйби-диби], Gb-B-E-A [джиби-би-и-эй, D-G [ди-джи] квартты-квинтті шеңбер қатарындағы алты аккордтық гаммалардың формуласы бойынша құруды біледі;
2) джаздық стандартты суырып салуға арналған үйлесімділік қатарын құруды біледі, аккордтық гамманың бірінші, үшінші, бесінші, жетінші сатыларын тік және сынық қозғалыста орындайды;
3) жиырма тоғыз джаз стандарттарын біледі, және оларды есту арқылы таниды;
4) джаз композиторлары мен орындаушыларының шығармашылығын біледі;
5) суырып салуды өз уақытында бастайды және аяқтайды;
6) джаздық суырып салудағы үнемі қолданылатын ережелерді біледі және пайдаланады;
7) естуі бойынша суырып салуды құруға болатын стандарттың үндестілігін, өлшемін, стилін, гаммасын, тәсілін анықтай алады;
8) аспапта өзінің шығармасын теруді біледі.
102. 5 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) квартты-квинтті шеңбер бойынша алты гаммамен жұмыс, свинг кезеңінің жиырма тоғыз стандартымен танысу жалғастырылады, стандарттармен жұмыс істеу формасы келесі: әуендерді сольфеджиолау, фундаменталды үндестіктер мен аккордтық гаммалардың септаккордтарын айту, форма мен үйлесімділікті талдау, білім алушы стандарт тақырыбын кез-келген интерпретацияда естуді үйренеді.
103. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
"Свинг дәуірі. Суырып салу теориясы".
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілік гаммалар, С-F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби] дыбыстарынан тұтас үндестілік гаммалар. Гамманың нігізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілеу. Құру формуласы. Сегіз стандартты меңгеру, оларға сәйке келетін септаккордтарды барынша еркін ойнау. Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) бойынша суырып салу - стандарт әуенін сурып салуда қолдану, тақырыпты кеңейту және кішірейту, "ойнау-үзіліс жасау" ойыны, үйлеспейтін дыбыстарды қосу, джаздық синкопаларды қолдану, үшінші және жетінші блюзді ноталар айналысында әуенді ұйымдастыру, регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту, ритмикалық орын ауыстырулар, ұлғайту, кішірейту, синкопалар.
2-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілік гаммалары, Ab, Db [эйби, диби] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың нігізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілеулері. Құру формуласы. Сегіз стандартты меңгеру, оларға сәйке келетін септаккордтарды барынша еркін ойнау. Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) бойынша суырып салу - стандарт әуенін сурып салуда қолдану, тақырыпты кеңейту және кішірейту, "ойнау-үзіліс жасау" ойыны, үйлеспейтін дыбыстарды қосу, джаздық синкопаларды қолдану, үшінші және жетінші блюзді ноталар айналысында әуенді ұйымдастыру, регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту, ритмикалық орын ауыстырулар, ұлғайту, кішірейту, синкопалар.
3-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестіліктегі гаммалар, Gb, B, E, A [джиби, би, и, эй] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың негізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілері. Құру формуласы. Сегіз стандартты меңгеру, оларға сәйке келетін септаккордтарды барынша еркін ойнау. Backing Track (джем-сейшн) бойынша суырып салу - стандарт әуенін сурып салуда қолдану, тақырыпты кеңейту және кішірейту, "ойнау-үзіліс жасау" ойыны, үйлеспейтін дыбыстарды қосу, джаздық синкопаларды қолдану, үшінші және жетінші блюзді ноталар айналысында әуенді ұйымдастыру, регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту, ритмикалық орын ауыстырулар, ұлғайту, кішірейту, синкопалар.
4-тақырып. Алты аккордтық гамманы құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілік-жартылай үндестілік гаммалар, D, G, C [ди, джи, си] дыбыстарынан тұтас үндестілікті гаммалар. Гамманың негізгі дыбысынан гаммаға сәйкес келетін септаккордты құру. Септаккордтардың әріптік белгілері. Құру формуласы. Сегіз стандартты меңгеру, оларға сәйке келетін септаккордтарды барынша еркін ойнау. Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) бойынша суырып салу - стандарт әуенін сурып салуда қолдану, тақырыпты кеңейту және кішірейту, "ойнау-үзіліс жасау" ойыны, үйлеспейтін дыбыстарды қосу, джаздық синкопаларды қолдану, үшінші және жетінші блюзді ноталар айналысында әуенді ұйымдастыру, регистрді, динамикалық бояуларды өзгерту, ритмикалық орын ауыстырулар, ұлғайту, кішірейту, синкопалар.

104. Ожидаемые результаты освоения программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет строить по формулам шесть аккордовых гамм в порядке кварто-квинтового круга С -F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби], Ab-Db [эйби-диби], Gb-B-E-A [ждиби-би-и-эф], D-G [ди-джи];
2) умеет составить гармоническую последовательность для импровизации джазового стандарта;
3) умеет исполнять первую, третью, пятую, седьмую ступени аккордовой гаммы в прямом и ломанном движении, с добавлением негармонических звуков;
4) владеет приемами джазовой импровизации под Backing Track [бэкинг-трэк];
5) умеет исправлять технические погрешности в трудных местах джазового стандарта (интонационные неточности);
6) понимает и умеет передать осмысленно с точки зрения музыкального замысла исполнение.
105. Примерные программные требования по 6-7 классам:
1) продолжается работа с шестью гаммами по кварто-квинтовому кругу, осваивается альтерированная гамма, альтерация девятой, одиннадцатой, тринадцатой ступеней, импровизация по верхнему этажу аккордовой гаммы, аккордовые замены, в том числе тритоновая замена;
2) продолжается знакомство с двадцатью девятью стандартами современного джаза, форма работы со стандартами следующая: сольфеджирование мелодии, пение фундаментальных тонов, игра септаккордов аккордовых гамм, анализ формы и гармонии, обучающийся учится слышать тему стандарта в любой интерпретации.
106. Содержание учебного предмета в 6-7 классах.
Раздел "Современный джаз. Теория импровизации".
Тематическое планирование.
Тема 1. Построение семи основных аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы по хроматизму от звуков Bb-B C-Db [биби-биси-диби]. Знакомство с альтерированной гаммой. Освоение восьми стандартов. Импровизация под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн). Добавление негармонических звуков, хроматических опеваний, секвенций. Использование джазовых синкоп. Аккордовые замены, ритмические смещения, увеличение, уменьшение.
Тема 2. Построение семи основных аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы по хроматизму от звуков D, Eb [ди-иби]. Знакомство с альтерированной гаммой. Освоение восьми стандартов. Импровизация под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) – добавление негармонических звуков, хроматических опеваний, секвенций, использование джазовых синкоп, аккордовые замены, ритмические смещения, увеличение, уменьшение.
Тема 3.Построение семи основных аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы по хроматизму от звуков E, F, Gb, G [и, эф, джиби, джи], знакомство с альтерированной гаммой. Освоение восьми стандартов. Импровизация под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн). Добавление негармонических звуков, хроматических опеваний, секвенций. Использование джазовых синкоп. Аккордовые замены, ритмические смещения, увеличение, уменьшение.
Тема 4. Построение семи основных аккордовых гамм: ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора, локрийского минора, тоно-полутоновой гаммы, целотоновой гаммы по хроматизму от звуков Ab, A [эйби, эй], знакомство с альтерированной гаммой. Освоение восьми стандартов. Импровизация под Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн). Добавление негармонических звуков, хроматических опеваний, секвенций. Использование джазовых синкоп. Аккордовые замены, ритмические смещения, увеличение, уменьшение.

104. 5 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) С -F-Bb-Eb [си-эф-биби-иби], Ab-Db [эйби-диби], Gb-B-E-A [ждиби-би-и-эф], D-G [ди-джи] квартты-квинтті шеңбер қатарындағы алты аккордтық гаммалардың формуласы бойынша құруды біледі;
2) джаздық стандартты суырып салуға арналған үйлесімділік қатарын құруды біледі;
3) аккордтық гамманың бірінші, үшінші, бесінші, жетінші сатыларын тік және сынық қозғалыста, үйлеспейтін дыбыстарды қосып орындауды біледі;
4) Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша джаздық суырып салу тәсілдерін біледі;
5) джаздық стандарттың күрделі тұстарындағы техникалық қателіктерді (ырғағы жағынан тұра емес жерлерді) түзей алады умеет;
6) орындаудың музыкалық түпкі ойы тұрғысынан нақты жеткізуді түсінеді және біледі.
105. 6-7 сыныптардағы бағдарламалық талаптар:
1) квартты-квинтті шеңбер бойынша алты гаммамен жұмыс жалғастырылады, альтерацияланған гамма тоғызыншы, он бірінші, он үшінші сатылардың альтерациясы, аккордтық гамманың жоғары қабаты бойынша суырып салу, аккордтық ауысулар, оның ішінде үш үндестікті ауысулар меңгеріледі;
2) замануи джаздың жиырма тоғыз стандартымен танысу жалғастырылады, стандарттармен жұмыстың формасы: әуендерді сольфеджиолау, фундаменталды үндестіліктер мен аккордтық гаммалардың септаккордтарын айту, форма мен үйлесімділікті талдау, білім алушы стандарт тақырыбын кез-келген интерпретацияда естуді үйренеді.
106. 6-7 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны.
"Заманауи джаз. Суырып салу теориясы" бөлімі.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жеті негізгі аккордтық гаммаларды құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, тонді-жартытонды гаммалар, Bb-B C-Db [биби-биси-диби] дыбыстарынан хроматизм бойынша тұтас үндестілікті гамма. Алтрерацияланған гамма. Сегіз стандартты меңгеру. Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) бойынша суырып салу. Үйлеспейтін дыбыстарды, хроматикалық әуендерді, секвенцияларды қосу. Джаздық синкопаларды қолдану. Аккордтық ауысулар, ритмикалық орын алмастырулар, ұлғайту, азайту.
2-тақырып. Жеті негізгі аккордтық гаммаларды құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, тонді-жартытонды гаммалар, D, Eb [ди-иби] дыбыстарынан хроматизм бойынша тұтас үндестілікті гамма. Альтерацияларған гаммамен танысу. Сегіз стандартты меңгеру. Backing Track (джем-сейшн) бойынша суырып салу - үйлеспейтін дыбыстарды, хроматикалық әуендерді, секвенцияларды қосу, джаздық синкопаларды қолдану, аккордтық ауысулар, ритмикалық орын алмастырулар, ұлғайту, азайту.
3-тақырып. Жеті негізгі аккордтық гаммаларды құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілікті-жартылай үндестілікті гаммалар E, F, Gb, G [и, эф, джиби, джи] дыбыстарынан хроматизм бойынша тұтас үндестілікті гаммалар, альтерацияланған гаммамен танысу. Сегіз стандартты меңгеру. Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) бойынша суырып салу. Үйлеспейтін дыбыстарды, хроматикалық әуендерді, секвенцияларды қосу. Джаздық синкопаларды қолдану. Аккордтық ауысулар, ритмикалық орын алмастырулар, ұлғайту, азайту.
4-тақырып. Жеті негізгі аккордтық гаммаларды құру: ионий мажоры, миксолидий мажоры, дорий миноры, локрий миноры, үндестілікті-жартылай үндестілікті гаммалар, Ab, A [эйби, эй], дыбыстарынан хроматизм бойынша тұтас үндестілікті гаммалар, альтерацияланған гаммалармен танысу. Сегіз стандартты меңгеру. Backing Track [бэкинг-трэк] (джем-сейшн) бойынша суырып салу. Үйлеспейтін дыбыстарды, хроматикалық әуендерді, секвенцияларды қосу. Джаздық синкопаларды қолдану. Аккордтық ауысулар, ритмикалық орын алмастырулар, ұлғайту, азайту.

107. Ожидаемые результаты освоения программы 6-7 классах.
К концу обучения в 6-7 классах обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет строить по формулам шесть аккордовых гамм по хроматизму;
2) знает альтерированную гамму;
3) умеет составить гармоническую последовательность для импровизации джазового стандарта;
4) умеет исполнить первую, третью, пятую. седьмую ступени аккордовой гаммы в прямом и ломанном движении с добавлением хроматических опеваний, негармонических звуков;
5) учится слышать тему стандарта в любой интерпретации;
6) владеет джазовой фразировкой;
7) умеет импровизировать с середины гаммы, добавлять джазовые опевания, хроматические звуки, аккордовые замены;
8) умеет определить на слух тональность стандарта, способ импровизации, подобрать на слух собственно сочиненную мелодию.
108. Ожидаемые результаты освоения образовательной программы.
Выпускник знает:
1) нотный текст;
2) традиционную и современную джазовую музыку, характерные особенности основных стилистических направлений, джазовых исполнителей; 3) джазовую терминологию;
4) основные элементы музыкального языка (понятия звукоряд, лад, интервалы, аккорды, диатоника, хроматизм, отклонение, модуляция);
5) строение джазовых стандартов;
6) строение музыкальной ткани, типы изложения музыкального материала (первичные знания);
7) и владеет приемами джазовой импровизации.
Выпускник умеет:
1) использовать специфические джазовые приемы в своей практической деятельности;
2) слышать, анализировать и записывать гармонические последовательности для импровизации;
3) осуществлять анализ элементов музыкального языка;
4) импровизировать на заданные музыкальные темы или ритмические построения.
У выпускника сформированы навыки:
1) чтения с листа джазовых стандартов, гармонизации мелодии эстрадно-джазового жанра;
2) теоретического анализа формы, гармонии, мелодии джазового стандарта;
3) владения элементами музыкального языка (исполнение на инструменте, определение на слух гармонических последовательностей);
4) участия в коллективных импровизациях, джем-сейшнах;
5) самостоятельного определения способа импровизации на джазовый стандарт (определенная гамма, мелодия стандарта, гармоническя последовательность по аккордовым гаммам);
6) чтения с листа гармонических схем, записанных буквенными символами;
7) подбора по слуху мелодий;
8) основными приемами звуковедения;
9) самостоятельной интерпретации исполняемого произведения;
10) высоким уровнем культуры исполнения.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
109. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении программы обучающимся.
Контроль освоения программы обучающимся осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.

107. 6-7 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6-7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) формула бойынша хроматизмге арналған аккордтық гаммаларды құра алады;
2) альтерацияланған гамманы біледі;
3) джаздық стандартты суырып салуға арналған үйлесімділік қатарын құруды біледі;
4) аккордтық гамманың бірінші, үшінші, бесінші, жетінші сатыларын тік және сынық қозғалыста, хроматикалық әндетуді, үйлеспейтін дыбыстарды қосып орындауды біледі;
5) стандарттардың тақырыптарын кез-келген интерпретацияда естуді үйренеді;
6) джаздық фразировканы біледі;
7) гамманың ортасынан суырып салуды, джаздық әуендерді, хроматикалық дыбыстарды, аккордтық ауысуларды қосуды біледі;
8) есту арқылы стандарттың үндестілігін, суырып салу тәсілін анықтауды біледі, есту арқылы өзінің шығарған әуенін теруді біледі.
108. Білім беру бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) ноталық мәтінді;
2) дәстүрлі және джаздық музыканы, негізгі стильдік бағыттарға тән ерекшеліктерді, джаздық орындаушыларды;
3) джаздық терминдерді;
4) музыка тілінің негізгі элементтерін (дыбыстар қатары, лад, аралық, аккорд, диатоника, хроматизм, ауытқу, модуляция түсініктерін);
5) джаздық стандарттардың қатарын;
6) музыкалық негіздің құрылымын, музыкалық материалды жеткізу түрлерін (алғашқы білім);
7) джаздық суырып салу тәсілдерін біледі.
Түлек:
1) өзінің практикалық қызметінде арнайы джаздық тәсілдерді қолдануды біледі;
2) суырып салу үшін үйлесімділік қатарын естуді, талдауды және жазуды біледі;
3) музыкалық тілдің элементтерін талдауды іске асыруды;
4) берілген музыкалық тақырыптарға немесе ритмикалық құрылымдарға суырып салуды біледі.
Түлекте:
1) джаздық стандарттарды парақтан оқу, эстрадалық-джаздық жанрдың әуендерін үйлестіру;
2) джаздық стандарттың формаларын, үйлесімділіктерін, әуендерін теориялық талдау;
3) музыка тілінің элементтерін меңгеру (аспапта ойнау, үйлесімділік ретін естуі арқылы анықтау);
4) ұжымдық суырып салуға, джем-сейшндерге қатысу;
5) джаздық стандартқа арналған суырып салу тәсілін өз бетінше анықтау (белгілі гамма, стандарты әуені, аккордтық гаммалар бойынша үйлесімділік қатары);
6) әріптік символдармен жазылған үйлесміділік сызбаларын парақтан оқу;
7) есту бойынша әуенді теру;
8) дыбыс жүргізудің негізгі тәсілдері;
9) орындалатын шығарманы өз бетінше жеткізу;
10) жоғары мәдени деңгейде орындау дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
109. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау бақылау жұмысы, академиялық концерт, техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.

110. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: контрольная работа (пение стандарта с названиями штрихов "ду", "ба", "дит", "дот", импровизация под бэк-трек по ионийскому мажору, нахождение на клавиатуре тонов и полутонов, показ в нотах джазовых синкопов, умение простучать длительности битами, просчитать свинги); во второй четверти: контрольная работа (построение по "формулам" четырех гамм от ноты "до" мажорной пентатоники, минорной пентатоники, мажорной блюзовой гаммы, минорной блюзовой гаммы; импровизация произведения в минорной блюзовой гамме); в третьей четверти: контрольная работа (построение по "формуле" миксолидийской гаммы, импровизация на мелодию песни, создание риффа в миксолидийской гамме, транспонирование его в S, D [эс, ди] по блюзовой сетке), в четвертой четверти: зачет (построение гамм, включая дорийский минор, импровизация музыкального произведения в мажорной блюзовой гамме, знание базовых правил);
2) 2 класса – в первой четверти: контрольная работа (знание ионийского мажора по кварто-квинтовому кругу, сольфеджирование мелодий в ритмах стиля "свинг", "джаз-рок" в ионийском мажоре, импровизация в оонийском мажоре под "Backing Track" [бэкинг-трэк] ), во второй четверти: контрольная работа (знание миксолидийского мажора по кварто-квинтовому кругу, сольфеджирование мелодий в ритмах стиля "свинг", "джаз-рок" в миксолидийском мажоре, импровизация в миксолидийском мажоре под Backing Track); в третьей четверти: контрольная работа (знание дорийского минора по кварто-квинтовому кругу, сольфеджирование мелодий в ритмах стиля "свинг", "латино" в дорийском миноре; импровизация под Backing Track [бэкинг-трэк]); в четвертой четверти: зачет (сравнение ионийского мажора, миксолидийского мажора, дорийского минора по кварто-квинтовому кругу, импровизация под Backing Track [бэкинг-трэк] методом "игра-пауза", знание теоретических правил, слуховой анализ пройденных гамм);
3) 3 класса – в первой четверти: контрольная работа (построение мажорной блюзовой, минорной блюзовой гаммы, блюзовой сетки от звуков C, F, Bb, Eb [си, эф, биби, иби], построение инверсии (обращения) трезвучий Б5/3, М5/3, Ум5/3, Ув5/3, импровизация блюза); во второй четверти: контрольная работа (построение мажорной блюзовой, минорной блюзовой гаммы, блюзовой сетки от звуков Ab, Db [эйби, диби], соединение плавным голосоведением инверсии трезвучий Б5/3, М5/3, Ум5/3, Ув5/3; импровизация блюза); в третьей четверти: контрольная работа (построение мажорной блюзовой, минорной блюзовой гаммы, блюзовой сетки от звуков Gb, B, E, A [джиби, би, и, эй], построение инверсии (обращения) ББ7, БМ7, ММ7, импровизация блюза); в четвертой четверти: зачет (построение мажорной блюзовой и минорной блюзовой гаммы, блюзовой сетки от звуков D, G [ди, джи], соединение плавным голосоведением инверсий септаккордов, исполнение буги-вуги);

110. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы ("ду", "ба", "дит", "дот" деп аталатын штрихтармен стандарттарды айту, ионий мажоры бойынша бэк-тректі суырып салу, клавиатурадағы тондарды және жартылай тондарды табу, ноталарда джаздық синкопаларды көрсету, ұзақтықтарды биттармен тақылдату, свингтерді санау білігі); екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (мажор пентатоникасының, минор пентатоникасының, минор блюзді гаммасының "до" нотасынан төрт гамманы "формула" бойынша құру, минорлы блюз гаммасы бойынша шығармаларды суырып салу); үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (миксолидий гаммасының "формуласы" бойынша құру, әннің әуеніне суырып салу, миксолидий гаммасында риффті құру, оларды блюз сеткасы бойынша S, D [эс, ди] тасымалдау), төртінші тоқсанда: сынақ (дорий минорын қоса алып, гаммаларды құру, музыкалық шығармаларды мажорлы блюз гаммасы бойынша суырып салу, негізгі ережелерді білу);
2) 2 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (квартты-квинтті шеңбер бойынша ионий мажорын білу, ионий мажорындағы "свинг", "джаз-рок" стиліндегі ритмдерде әуендерді сольфеджиолау, "Backing Track" [бэкинг-трэк] бойынша ионий мажорында суырып салу), екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (квартты-квинтті шеңбер бойынша миксолидий мажорын білу, миксолидий мажорындағы "свинг", "джаз-рок" стиліндегі ритмдерде әуендерді сольфеджиолау, "Backing Track" [бэкинг-трэк] бойынша миксолидий мажорында суырып салу); үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (квартты-квинтті шеңбер бойынша дорий мажорын білу, дорий мажорындағы "свинг", "джаз-рок" стиліндегі ритмдерде әуендерді сольфеджиолау, "Backing Track" бойынша суырып салу); төртінші тоқсанда: сынақ (квартты-квинтті шеңбер бойынша ионий мажорын, миксолидий мажорын, дорий минорын салыстыру, "ойын-үзіліс" тәсілімен Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша суырып салу, теориялық ережелерді білу, өткен гаммаларды есту қабілетін талдау);
3) 3 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау сабағы (мажорлы блюзді, минорлы блюзді гаммаларын, C, F, Bb, Eb [си, эф, биби, иби] дыбыстарынан басталатын блюзді торды құру, Б5/3, М5/3, Ум5/3, Ув5/3 үшдыбыстылық инверсиясын (айналымдарын) құру, блюзді суырып салу); екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (мажорлы блюзді, минорлы блюзді гаммаларын Ab, Db [эйби, диби] дыбыстарынан басталатын блюзді торды құру, Б5/3, М5/3, Ум5/3, Ув5/3 үшдыбыстылық инверсияларының баяу дыбысты жүргізумен біріктіру; блюзді суырып салу); үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (мажорлы блюзді, минорлы блюзді гаммаларын Gb, B, E, A [джиби, би, и, эй] дыбыстарынан басталатын блюзді торды құру, ББ7, БМ7, ММ7 инверсияларын (айналымдарын) құру, блюзді суырып салу); төртінші тоқсанда: сынақ (мажорлы блюзді және минорлы блюзді гаммаларды, D, G [ди, джи] дыбыстарынан блюзді торды құру, септаккордтардың инверсияларын баяу дыбыс жүргізумен біріктіру, буги-вугиді орындау);

4) 4 класса – в первой, второй, третьей четвертях: контрольная работа (знание пяти аккордовых гамм, построение по "формулам", слуховой анализ, игра первого, третьего, пятого, седьмого септаккордов в прямом и ломаном движении в заданном стандарте эпохи свинга, импровизация блюза под Backing Track, викторина на пройденные стандарты); в четвертой четверти: зачет (знание теоретических правил, джем-сейшн на джазовый стандарт эпохи свинга, викторина на джазовые стандарты эпохи свинга, импровизация блюза под Backing Track [бэкинг-трэк]);
5) 5 класса – в первой, второй, третьей четвертях: контрольная работа (знание шести аккордовых гамм, построение по "формулам", слуховой анализ, игра первого, третьего, пятого, седьмого септаккордов в прямом и ломаном движении с проходящими звуками, заполнениями скачков в заданном стандарте эпохи свинга, импровизация блюза под Backing [бэкинг]); в четвертой четверти: экзамен (построение гамм, знание теоретических правил, джем-сейшн на джазовый стандарт эпохи свинга, импровизация блюза под Backing Track [бэкинг-трэк]);
6) 6-7 классов – в первой, второй, третьей четвертях: контрольная работа (знание семи аккордовых гамм, построение по "формулам", слуховой анализ, игра первого, третьего, пятого, седьмого септаккордов в прямом, ломаном движении с хроматическими проходящими звуками, хроматическими опеваниями, аккордовыми заменами, хроматическими заполнениями скачков в заданном стандарте современного джаза, импровизация блюза под Backing Track [бэкинг-трэк]), в четвертой четверти: экзамен (построение пройденных гамм, знание теоретических правил, джем-сейшн на джазовый стандарт современного джаза, импровизация блюза под Backing Track [бэкинг-трэк]).
111. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание музыкальной терминологии;
2) знание художественного образа и стиля произведений разных форм и жанров зарубежных и отечественных композиторов;
3) знание и умение определять на слух, записывать, воспроизводить голосом аккордовые, интервальные и различные мелодические построения;
4) умение воспроизвести на слух или на инструменте мелодию, гармонизовать ее;
5) наличие кругозора в области музыкального искусства и культуры.
112. Критерии оценок итоговой аттестации (зачета, экзамена).
1) Оценка "5" "отлично" – свободное владение приемами джазовой импровизации, вокальным аппаратом, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста, раскрытие художественного образа джазового стандарта, выразительное, артистичное исполнение, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения.

4) 4 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (бес аккордтық гамманы білу, "формулалар" бойынша құру, есту қабілетін талдау, берілген свинг дәуірінде тік жіне сынық қозғалыста бірінші, үшінші, бесінші, жетінші секптаккордтарды ойнау, Backing Track бойынша суырып салу, өткен стандарттарға арналған викториналар); төртінші тоқсанда: сынақ (теориялық ережелерді білу, свинг дәуірінің джаздық стандартына арналған джем-сейшн, свинг дәуірінің джаздық стандарттарына арналған викторина, Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша блюзді суырып салу);
5) 5 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (алты аккордтық гамманы білу, "формула" бойынша құру, есту қабілетін талдау, тік және сынық қозғалыста өтпелі дыбыстармен бірінші, үшінші, бесінші, жетінші септаккордтарды ойнау, свинг дәуірінің берілген стандартында секірістерді толтыру, Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша блюзді суырып салу); төртінші тоқсанда: сынақ (гаммаларды құру, теориялық ережелерді білу, свинг дәуірінің джаздық стандарттарына арналған джем-сейшн, Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша блюзді суырып салу);
6) 6-7 сыныптар - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (жеті аккордтық гаммаларды білу, "формулалар" бойынша құру, есту қабілетін талдау, тік және сынық қозғалыста өтпелі дыбыстармен бірінші, үшінші, бесінші, жетінші септаккордтарды ойнау, хроматикалық әндетулер, аккордтық алмастырулар, ческими опеваниями, аккордовыми заменами, свинг дәуірінің берілген стандартында секірістерді хроматикалық толтыру, Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша блюзді суырып салу), төртінші тоқсанда: сынақ (өткен гаммаларды құру, теориялық ережелерді білу, заманауи джаздың джаздық стандартына арналған джем-сейшн, Backing Track [бэкинг-трэк] бойынша блюзді суырып салу).
111. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) музыкалық терминдерді білуі;
2) шетелдік және отандық композиторлардың жанрдағы шығармалардың көркемдік бейнелерін және стилін білуі;
3) аккордтық, аралықтық және әртүрлі әуендік құрылымдарды білуі және есту арқылы анықтау, жазу, дауыспен айту білігі;
4) әуенді есту арқылы немесе аспапта ойнау білуі, оны үйлестіре білуі;
5) музыка өнері және мәдениет саласында өй-өрісінің болуы.
112. Қорытынды аттестаттауды (сынақ, емтихан) бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - джаздық суырып салу тәсілдерін, вокалдық аппаратты еркін меңгеруі, таза ырғақтауы, дыбысты жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін меңгеруі, есту қабілетін өз бетінше бақылау, ноталық мәтінді дәл оқу және білу, джаздық стандарттың көркемдік бейнесін ашу, мәнерлеп-әртістік орындауы, орындайтын шығармасын өз бетінше түсіндіруі, орындау мәденитінің жоғарылығы;

2) Оценка "4" "хорошо" – свободное владение приемами джазовой импровизации, вокальным аппаратом, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах джазового стандарта (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение, нестабильность психологического поведения при импровизации.
3) Оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение приемами джазовой импровизацией, вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное звучание импровизации, без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние при импровизации.
4) Оценка "2" "неудовлетворительно" – невладение приемами джазовой импровизации, вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние при импровизации.
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 71
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Тромбон" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Тромбон" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Тромбон".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) знаки альтерации – знаки музыкальной нотации, указывающие на повышение или понижение какого-либо звука без изменения его названия;
2) амбушюр – способ сложения губ музыканта при игре на некоторых духовых инструментах с определенным устройством мундштука;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
4) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
5) вольта – музыкальный термин, один из видов музыкальной аббревиатуры, использующийся для обозначения повторяющейся с некоторыми изменениями части музыкального произведения;

2) "4" "жақсы" бағасы - джаздық суырып салу тәсілдерін, вокалдық аппаратты еркін игеруі, ырғақтаудың тазалығы, дыбысты жүргізудің, нюанстердің негізгі тәсілдерін меңгеруі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетіне бақылаудың жеткіліксіздігі, джаздық стандарттардың қиын жерлерінде техникалық олқылықтар (ырғақтық дәлдіктің жоқтығы), шығарманы орындауда музыкалық ойлау көзқарасынан қараудың, өзінің ой елегінен жеткіліксіз өткізуі, сахнадағы психологиялық тәртібінің тұрақсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - джаздық суырып салуды, вокалдық аппаратты, дыбысты шығару тәсілдерін жеткіліксіз игеруі, темптік ырғақтық ұйымдастырудың болмауы, біртекті серпін және дыбыс шығарудың бірсарындылығы, музыканы ой елегінен өткізбестен суырып салуды оқудың формалдылығы, орындаудың әлсіз есту бақылауы, орындауда стилистикалық және интонациялық қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің орташа деңгейі, сахнадағы тұрақсыз психологиялық жағдайы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - джаздық суырып салуды, вокалдық аппаратты, дыбысты жүргізу тәсілдерін меңгере алмауы, орындауда стилистикалық және ырғақтық қателіктердің болуы, орындау мәдениетінің деңгейінің төмендігі, сахнадағы психологиялық жағдайының тұрақсыздығы;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
71-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Тромбон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Тромбон" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Тромбон" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) альтерация белгілері - аталуы өзгертілмейтін, қандай да бір дыбыстың жоғарылауын немесе төмендеуін білдіретін музыкалық нотацияның белгілері;
2) амбушюр - белгілі мүштік құрылғысы бар кейбір үрлемелі аспаптарда ойнау кезіндегі музыканттың еріндерін қою тәсілі;
3) арпеджио - фортепианода, кейбір клавишалық және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбыстарын бірінен соң бірін шығарып аккордтарды орындау тәсілі;
4) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде және вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың бірізді қатарын орындау тәсілі;
5) вольта - музыкалық термин, музыкалық шығармалардың біршама өзгерістермен қайталануын білдіретін музыкалық қысқартудың бір түрі;

6) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
7) децима – музыкальный интервал шириной в десять ступеней, обозначается цифрой 10;
8) диминуэндо – музыкальный термин, обозначающий постепенное уменьшение силы звука;
9) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
10) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
11) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
12) квинтовый круг – разомкнутая двусторонняя последовательность тональностей, отражающая степень их родства;
13) концерт – музыкальное произведение, чаще всего для одного или нескольких солирующих инструментов с оркестром;
14) крещендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное увеличение силы звука;
15) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
16) лига – дугообразная тонкая линия с небольшим утолщением к середине, объединяющая две или более ноты;
17) минор – один из двух ладов (наряду с мажором) гармонической тональности, характерная особенность минорного звукоряда – его третья ступень, отстоящая от первой ступени на малую терцию;
18) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон; в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
19) нюанс – термин, характеризующий музыкальную мелодичность, тонкое различие, едва заметный переход в звуке: форте – громко, dolce [долче] - нежно, appassionato [аппассионато] – страстно;
20) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1 к 2;
21) реприза – раздел музыкального произведения, в котором излагается повторение музыкального материала, в исходном или измененном виде; повтор материала, а также аббревиатура для такого повтора;
22) реприза – повторение какого-либо раздела произведения;
23) ритм – организация музыки во времени;
24) секунда – музыкальный интервал шириной в две ступени, обозначается цифрой 2;
25) синкопа – смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую, то есть несовпадение ритмического акцента с метрическим;

6) деташе - үрлемелі музыкалық аспаптарда әрбір дыбысты жеке қатты шабуылмен ойнау тәсілі;
7) децима - ені он сатыны құрайтын, 10 санымен белгіленетін музыкалық аралық;
8) диминуэндо - дыбыс қаттылығын біртіндеп азайтуды білдіретін музыкалық термин;
9) дыбысты жүргізу - фонация процесінде дыбыстарды байланыстыру тәсілі;
10) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияны орындау кезінде дыбыстарды құруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығарудың, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың әртүрлі тәсілдерінің кейбір нюансировкалық қасиеттері;
11) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
12) квинтті шеңбер - туыстық деңгейін көрсететін үндестіліктердің алшақ орналасқан екі жақты қатары;
13) концерт - көп жағдайда оркестрде бір немесе бірнеше аспаптармен орындалатын музыкалық шығарма;
14) крещендо - дыбыс күшін біртіндеп күшейтуді білдіретін музыкалық термин;
15) легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілдері, бір дыбыстан келесі дыбысқа бір қалыпты ауысу орын алатын, дыбыстар арасындағы үзілісті болдырмай, дыбыстарды байланыстыра орындау;
16) лига - екі немесе одан көп нотаны біріктіретін, орта тұсында кішкене жуандау доға тәрізді жіңішке сызық;
17) минор - екі үйлесімді үндестілік ладының (миномен қатар) бірі, минорлы дыбыстар қатарының ерекшелігі - оның үшінші сатысы бірінші сатыдан кіші терцияға артта қалады;
18) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, көршілес сатылары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады; мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
19) нюанс - музыкалық әуезділікті сипаттайтын термин, нәзік айырмашылық, дыбыстағы сәл ғана білінетін ауысу: форте - қатты, dolce [долче] - нәзік, appassionato [аппассионато] - құлшыныспен және сол сияқты;
20) октава - дыбыстар арасындағы жиілік 1-дің 2-ге қатынасын құрайтын музыкалық аралық;
21) реприза - музыкалық материал түпнұсқа немесе өзгерген түрінде қайталанып жеткізілетін музыкалық шығарма; материалды қайталау, сондай-ақ мұндай қайталауға арналған қысқартулар;
22) реприза - шығарманың қандай да бір бөлігінің қайталануы;
23) ритм - музыканы уақыт аралығында ұйымдастыру;
24) секунда - ені екі сатыны құрайтын, 2 санымен белгіленетін музыкалық аралық;
25) синкопа - музыкада ритмикалық тіректің тактінің қатты бөлігінен әлсіз бөлігіне ауысуы, яғни ритмикалық акценттің метрикалыққа сәйкес келмеуі;

26) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
27) доли такта – малые отрезки одинаковой длительности, из которых складывается такт;
28) затакт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта;
29) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука;
30) триоль – группа из трех нот одинаковой длительности, в сумме по времени звучания равная двум нотам той же длительности;
31) фермата – знак музыкальной нотации, предписывающий исполнителю увеличить по своему усмотрению длительность ноты;
32) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на тромбоне.
4. Задачи программы:
Обучающие:
1) освоение музыкальной грамоты;
2) овладение основными исполнительскими навыками игры на тромбоне, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
3) развитие исполнительской техники как необходимого средства для реализации художественного замысла композитора;
4) обогащение знаниями в области музыкального исполнительства;
5) обучение навыкам самостоятельной работы с музыкальным материалом;
6) овладение основами ансамблевого музицирования, чтения нот с листа;
7) накопление репертуара.
Развивающие:
1) развитие музыкальных способностей: слуха, памяти, ритма, эмоциональной сферы, музыкальности и артистизма;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) формирование естественной рациональной техники в неразрывной связи с художественным замыслом;
4) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося;
5) развитие умения использовать полученные теоретические знания при исполнительстве музыкальных произведений на музыкальных инструментах;
6) развитие навыков восприятия музыкальных произведений различных стилей и жанров, созданных в разные исторические периоды;
7) развитие навыков восприятия элементов музыкального языка, анализа музыкального произведения, записи музыкального текста по слуху;
8) развитие первичных навыков и умений по сочинению музыкального текста.
Воспитательные:
1) воспитание гармонически развитой личности, подготовленного слушателя, активного потребителя духовных ценностей, владеющего навыками самостоятельного музицирования;

26) стаккато - дыбыстарды бір-бірінен кідірістермен бөлу арқылы үзілмелі орындауды белгілеуші музыкалық штрих; стаккато - легатоға қарама-қайшы дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі тәсілдерінің бірі;
27) тактінің бөліктері - тактіні құрайтын теңдей ұзақтықтардың шағын бөліктері;
28) тактіден сырт - келесі тактінің бірінші бөлігінің алдында келетін тактінің толық емес бөлігі;
29) тембр - дыбыстың бояуы; музыкалық дыбыстың өзіне тән ерекше қасиеттерінің бірі;
30) триоль - ұзақтығы бірдей үш нотадан құрылған топ, дыбысталу уақыты бойынша дәл осындай ұзақтықтағы екі нотаға тең;
31) фермата - музыкалық ноталар қатарындағы белгі, орындаушыға өзінің қалауы бойынша нотаның ұзақтығын ұлғайтуға мүмкіндік береді;
32) штрих - дыбысты құрайтын тоталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы мен әдісі).
3. Бағдарламаның мақсаты: тромбонда ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық сауатты меңгеру;
2) музыкалық шығармаларды жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін тромбонда ойнаудың негізгі орындаушылық дағдыларын меңгеру;
3) композитордың көркемдік түпкі ойын іске асыру үшін қажетті құрал ретінде орындаушылық техниканы дамыту;
4) музыкалық орындаушылық саласындағы білімді байыту;
5) музыкалық материалдармен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын оқыту;
6) ансамбльде музыка ойнаудың негіздерін, ноталарды парақтан оқуды меңгеру;
7) репертуарды жинақтау.
Дамыту:
1) музыкалық қабілеттерін дамыту: есту қабілеті, есте сақтау жады, ритм, эмоциялық күйі, саздылығы және әртістігі;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке деген оң уәждемесін қалыптастыру;
3) табиғи оңтайлы техниканы көркемдік түпкі оймен тығыз байланыстыра отырып қалыптастыру;
4) білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту, жеке қабілеттерін дамыту;
5) музыкалық аспаптарда музыкалық шығармаларды орындау кезінде алған теориялық білімдерін қолдану білігін дамыту;
6) әртүрлі стильдегі және жанрдағы, әртүрлі тарихи кезеңде жазылған музыкалық шығармаларды қабылдау дағдысын дамыту;
7) музыка тілінің элементтерін қабылдау, музыкалық шығармаларды талдау, есту арқылы музыкалық мәтінді жазу дағдысын дамыту;
8) музыкалық мәтінді өз жанынан шығару бойынша алғашқы дағдылары мен біліктерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) өз бетінше музыка ойнау дағдылары қалыптасқан, үйлесімді дамыған тұлғаны, дайындығы бар тыңдаушыны, рухани құндылықтарды белсенді тұтынушыны тәрбиелеу;

2) приобретение детьми опыта творческой деятельности и публичных выступлений;
3) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
4) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на тромбоне – семь лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на тромбоне, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на тромбоне, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения приемами игры на тромбоне в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
13. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
14. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.

2) балалардың шығармашылық қызмет және көпшілік алдында өнер көрсету тәжірибесін алуы;
3) отандық және әлемдік құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының үздік үлгілерін меңгеру арқылы сүйіспеншілікке тәрбиелеу;
4) білім алушының кәсіби оқуын жалғастыруға деген саналы уәждемесін қалыптастыру.
5. Балаларды тромбонда ойнауға оқыту мерзімі - жеті жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
6. Бағдарлама тромбонда ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайландырылған классикалық шығармаларын үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың тромбонда ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама балашақ кәсіпқой музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі тромбонда ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
13. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
14. Бағдарлама музыкалық дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.

50. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом разнохарактерных пьес, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
51. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над гаммами;
2) работа над этюдами и упражнениями;
3) исполнение пьес классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен и танцев;
6) работа в составе ансамбля;
7) навыки чтения нот с листа.
52. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику музыкального и технического развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
53. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных (слух, ритм, память);
2) соответствие исполнительского аппарата, обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
54. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
55. Предмет "Тромбон" предусматривает развитие навыков игры на инструменте в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности. Обучающийся овладевает музыкально-исполнительскими навыками, основами ансамблевого музицирования, навыками чтения нот с листа, самостоятельной работы над музыкальным произведением.
56. В течение первых двух-трех лет обучающийся осваивает игру на теноре или баритоне, затем переводится на тромбон. За первый год обучения по классу тромбона под руководством педагога обучающийся учится читать нотный текст в басовом ключе, исполнять натуральные звуки на каждой позиции.
57. Первые уроки обучения тромбону посвящаются усвоению приемов правильной постановки дыхания, способов извлечения звука, изучению аппликатуры и умению правильно держать инструмент. В течение первого года обучения особое внимание педагог обращает на усвоение обучающимся правил рациональной постановки. Постановка дыхания является одним из основных элементов при обучении.

50. Білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту үшін, сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттап алуды талап етпей, түрлі сипаттағы пьесалардың қатарымен таныстырылады.
51. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) гаммалармен жұмыс;
2) этюдтермен және жаттығулармен жұмыс;
3) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндерінің және билерінің өңдеулері;
6) ансамбльдің құрамында жұмыс істеу;
7) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
52. Әр жарты жылдықтың соңында педагог бекітілген жеке жоспардағы репертуарлық тізбеге енгізілген өзгерістерді көрсетіп, жоспардың орындалуын белгілейді, ал жылдың соңында білім алушының музыкалық және техникалық дамуына, жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
53. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме тұлға даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі - естуі, ырғақ, жады;
2) білім алушының аталған аспапқа деген орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
54. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
55. "Тромбон" пәні әрі қарай жүргізілетін практикалық қызметке қажетті көлемде аспапта ойнау дағдыларын дамытуды қарастырады. Білім алушы музыкалық-орындаушылық дағдыларын, ансамбльде музыка ойнау негіздерін, ноталарды парақтан оқу дағдыларын, музыкалық шығармалармен өз бетінше жұмыс жүргізу дағдыларын меңгереді.
56. Алғашқы екі-үш жылда білім алушы тенорда және баритонда ойнау техникасын меңгереді, кейіннен тромбонда ойнауға ауысады. Тромбон сыныбы бойынша бірінші оқу жылында білім алушы педагогтің жетекшілігімен ноталық мәтінді бас кілтінде оқуды, әр позицияда табиғи дыбыстарды орындауды үйренеді.
57. Тромбонға оқытудың алғашқы сабақтары тынысты дұрыс қою тәсілдерін, дыбысты шығару амалдарын меңгеруге, аппликатураны үйренуге және аспапты дұрыс ұстауды үйренуге араналады. Педагог бірінші оқу жылында білім алушылардың оңтайлы қойылым ережелерін меңгеруіне ерекше назарын аударады.

58. Правильная постановка губного аппарата и исполнительского дыхания является одним из самых необходимых условий успешного обучения. Рациональная постановка губного аппарата на тромбоне связана с воспитанием силы губ, их подвижности, устранением излишних напряжений.
59. На протяжении всех лет обучения последовательно проводится работа над качеством звука, интонацией, ритмом, динамикой и является предметом постоянного внимания.
60. С первых уроков обучающийся под руководством педагога изучает доступные ему музыкальные произведения, читает и передает авторский текст, вслушивается в свое исполнение, анализирует технические трудности, постоянно повышает требовательность к качеству звучания инструмента, атаке звука, интонации.
61. Развитие техники подчиняется главной задаче – умению обучающегося осознать и правдиво передать художественный замысел музыкальных произведений.
62. Работа над овладением музыкально-исполнительскими навыками подчиняется целям музыкальной выразительности, раскрытия идейно- художественного содержания произведения.
63. Развитие технических навыков осуществляется на всех произведениях педагогического репертуара (беглость, четкость, ровность). Этому способствует систематическая работа над этюдами, гаммами, упражнениями.
64. В работе над гаммами, упражнениями, этюдами и вспомогательными материалами применяются различные штриховые, динамические и ритмические варианты.
65. Обучающийся приобретает навыки ансамблевой игры, систематически занимается однородными ансамблями (унисоны, дуэты, трио, квартеты).
66. При разборе и чтении нот с листа педагог подбирает музыкальный материал, учитывая возможности, интересы и запросы обучающегося, оказывает ему практическую помощь в процессе работы.
67. Одним из элементов техники является работа над ровностью, устойчивостью, качеством, тембром, интонационной чистотой, динамикой, филировкой звука. При звукоизвлечении исключается излишнее мышечное напряжение.
68. В работе над гаммами, упражнениями, этюдами применяются различные штриховые, динамические и ритмические способы проработки.
69. При разборе и чтении нот с листа педагог подбирает музыкальный материал, учитывая возможности и интересы обучающегося.
70. Этапы работы над музыкальным произведением:
1) ознакомление с нотным текстом, содержанием и формой произведения, авторскими и исполнительскими обозначениями темпа, динамики, штрихов, режимом дыхания, проигрывание музыки в медленном темпе, объяснение характерных особенностей произведения (тональность, метроритмическая структура, динамика), сообщение кратких сведений о композиторе, его творчестве, способах работы над произведением;

58. Ерін аппаратын және орындаушылық тынысты дұрыс қою табысты оқытудың қажетті шарты болып табылады. Тромбонға ерін аппаратын оңтайлы қою еріннің күшін, олардың қозғалмалығын тәрбиелеуге, артық күш салудан арылтуға байланысты болады.
59. Оқытудың барлық кезеңінде дыбыс сапасы, ырғақ, динамика бойынша жұмыс жүйелі түрде жүргізіледі және үнемі назарда болады.
60. Бірінші сабақтардан бастап, білім алушы педагогтің жетекшілігімен өзінің шамасы жететін музыкалық шығармаларды үйренеді, авторлық мәтінді оқиды және жеткізеді, өзінің орындауын өзі тыңдайды, техникалық қиындықтарды талдайды, аспаптың дыбысталу сапасына, дыбыс шабуылына, ырғаққа қойылатын талаптарды үнемі арттырады.
61. Техниканы дамыту ең басты міндетке бағынады - білім алушының музыкалық шығармаларды түсіну және шынайы жеткізу білігі.
62. Музыкалық-орындаушылық дағдыларды меңгеру бойынша жұмыс музыкалық мәнерліктің мақсатына, шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуға бағынады.
63. Техникалық дағдыларды дамыту педагогикалық репертуардың барлық шығармаларында іске асырылады (жүйріктілік, анықтылық, қалыптылық). Бұған этюдтермен, гаммалармен, жаттығулармен жүйелі түрде жүргізілетін жұмыстар ықпал етеді.
64. Гаммалармен, жаттығулармен және көмекші материалдармен жұмыста әртүрлі штрихтық, динамикалық және ритмикалық нұсқалар қолданылады.
65. Білім алушы ансамбльде ойнау дағдысын меңгереді, біртекті ансамбльдермен жүйелі түрле айналысады (унисондар, дуэттер, трио, квартеттер).
66. Ноталарды талдау және парақтан оқу кезінде педагог білім алушының мүмкіндіктерін, қызығушылықтарын және сұраныстарын ескеріп, музыкалық материалдарды іріктейді, жұмыс процесінде оларға практикалық көмек көрсетеді.
67. Дыбыстың түзулігі, тұрақтылығы, сапасы, тембрі, интонациялық тазалығы, динамика, дыбыс филировкасы бойынша жұмыс техника элементтерінің бірі болып табылады.
68. Гаммалармен, жаттығулармен, этюдтермен жұмыс істеу кезінде өңдеудің әртүрлі штрихтық, динамикалық және ритмикалық тәсілдері қолданылады.
69. Ноталарды талдау және парақтан оқу кезінде педагог білім алушының мүмкіндіктері мен қызығушылықтарын ескере отырып, музыкалық материалды іріктейді.
70. Музыкалық шығармамен жұмыс істеудің кезеңдері:
1) ноталық мәтінмен, шығарманың мазмұнымен және формасымен, қарқынды, динамиканы, штрихтарды авторлық және орындаушылық белгілерімен, тыныс алу тәртібімен, музыканы баяу қарқында ойнатумен таныстыру, шығармаға тән ерекшеліктерді түсіндіру (тональділік, метроритмикалық құрылым, динамика), композитор, оның шығармашылығы, шығармамен жұмыс істеу тәсілдері туралы қысқа мәліметтер;

2) совершенствование техники исполнения и проникновения в содержание пьесы, внимания на фразировочные лиги, знаки цезур, обозначения динамики, различия в артикуляции, анализ пьесы, исполнение пьесы с начала до конца;
3) исполнение произведения без остановок с аккомпанементом, уверенное устойчивое исполнение на память в интонационном отношении.
71. Аккомпанемент является органической частью исполнения художественного произведения, одним из важных средств воплощения музыкального образа.
72. Этапы урока:
1) работа над развитием исполнительского аппарата (техника извлечения и ведения звука);
2) закрепление знаний;
3) определение домашнего задания;
4) изучение нового материала.
73. Часть каждого урока педагог посвящает повторению пройденного материала (гамм, этюдов), чтению нот с листа. Педагог тщательно следит за постепенным увеличением диапазона звучания инструмента.
74. На регулярных занятиях концертмейстер формирует вкус обучающегося, помогает ему освоить навыки ансамблевой игры, понять содержание, стиль, форму изучаемого произведения, приобрести навыки чистого интонирования, распределения исполнительского дыхания, точной нюансировки и осмысления каждой музыкальной фразы.
75. В процессе занятий большое внимание педагог уделяет формированию навыков игры в коллективе. Обучающийся с младших классов приобщается к ансамблевой игре, как дуэты, трио, квартеты, квинтеты, в старших классах воспитывается как оркестрант.
76. Педагог поощряет участие обучающегося в концертах, которые способствуют воспитанию исполнительской свободы, самовыражению, умению держаться себя на сцене, артистичности.
77. Условия успешного концертного выступления:
1) прочное усвоение, твердое запоминание произведения, его составных частей в логическом единстве, включая партию аккомпанемента;
2) сосредоточенность внимания на исполняемой музыке;
3) полная исправность, надежность, точная настройка инструмента.
78. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
79. Для активизации самостоятельных занятий обучающегося педагог использует следующие формы работы:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки;
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.

2) орындау техникасын және пьесаның мазмұнына енуді, фразировкалық лигаға, цезур белгілеріне, динамика белгілеріне, артикуляциядағы айырмашылықтарға көңіл аударуды, пьесаны талдауды, пьесаны басынан аяғына дейін орындап шығуды жетілдіду;
3) шығарманы аккомпанементпен тоқтамай орындауы, ырғақтық қатынаста жатқа сенімді, тұрақты түрде орындауы.
71. Аккомпанемент көркемдік шығарманы орындаудың органикалық бөлігі, музыкалық бейнені сомдаудың маңызды құралдарының бірі болып табылады.
72. Сабақтың кезеңдері:
1) орындаушылық аппаратты дамыту бойынша жұмысы (дыбысты шығару және жүргізу техникасы);
2) білімдерін бекіту;
3) үй тапсырмаларын анықтау;
4) жаңа материалды меңгеру.
73. Педагог сабақтың жартысын өткен материалдарды қайталауға (гаммалар, этюдтер), ноталарды парақтан оқуға арнайды. Педагог аспаптың дыбысталу диапазонын біртіндеп ұлғайтуды мұқият бақылап отырады.
74. Жүйелі түрде жүргізілетін сабақтарда концертмейстер білім алушының талғамын қалыптастырады, оған ансамбльде ойнау дағдыларын меңгеруге, үйретілетін шығармалардың мазмұнынын, стилін, формасын түсінуге, таза ырғақ жасау дағдысын меңгеруге, орындаушылық тынысты бөлуге, дәл нюансировка жасауды және әрбір музыкалық фразаны түсінуге көмектеседі.
75. Сабақ процесінде педагог ұжым құрамында ойнау дағдысын қалыптастыруға ерекше көңіл бөледі. Білім алушы төменгі сыныптардан бастап дуэт, трио, квартет сияқты құрамда ансамбльде ойнауды үйренеді, ал жоғары сыныптарда оркестрант ретінде тәрбиеленеді.
76. Педагог білім алушының орындаушылық еркіндігін, өзін өзі танытуын, өзін сахнада ұстау білігін, әртістік қабілетін тәрбиелеуге ықпал ететін концерттерге қатысуын қолдайды.
77. Концерттерде табысты өнер көрсетудің шарттары:
1) шығарманы, оның құрамдас бөліктерін қисынды тұтастықта мықты бекіту, жақсы есінде сақтау, аккомпонементтің партиясын қоса алғанда;
2) орындалып жатқан музығана зейінін шоғырландыру;
3) аспаптың толық дұрыс жұмыс істеуі, сенімділігі, дұрыс күйге келтірілуі.
78. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмаларын дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріп анықталады.
79. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.

80. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
81. Содержание домашних заданий:
1) работа над продолжительностью звука (упражнения для развития звука);
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведения крупной формы);
4) чтение нот с листа.
82. Межпредметные связи предмета "Тромбон" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
83. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с инструментом, устройством, правилами ухода за ним, расположением нот на нотном стане, овладение звуками диатонического звукоряда;
2) работа над постановкой корпуса, рук, исполнительского дыхания, овладение навыками первоначального звукоизвлечения;
3) обучающийся осваивает гаммы до, си бемоль, ре мажор и ля минор в одну октаву, целыми и половинными длительностями в медленном темпе, тонические трезвучия в прямом движении; 8-10 этюдов и упражнений; 8-10 разнохарактерных пьес.
84. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
1) Постановка исполнительского аппарата.
2) Технические навыки.
3) Музыкальная грамота.
4) Работа над созданием художественного образа.
5) Освоение жанров и форм.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата. Работа над положением корпуса, головы, рук, постановкой губного аппарата, первоначальным звукоизвлечением. Постановка мундштука, исполнительского дыхания. Извлечение натуральных звуков. Ознакомление с понятием атака звука. Технические навыки. Знакомство с инструментом, его историей, устройством, правилами ухода за ним.
Тема 2. Работа над штрихами: деташе и легато. Извлечение натуральных звуков. Ознакомление с понятием "атака звука". Овладение звуками диатонического звукоряда. Понятие "твердая и мягкая атака звука. Работа над штрихами: деташе и легато. Овладение звуками диатонического звукоряда.
Тема 3. Практическое овладение навыками исполнения интервалов: секунда, терция, кварта и квинта.
Тема 4. Музыкальная грамота. Музыкальные и немузыкальные звуки, высота звука.
Тема 5. Полутон, тон, унисон, октава, названия звуков.
Тема 6. Звукоряды. Основной звукозаряд. Хроматический звукозаряд. Октавы.
Тема 7. Нотная система. Нотоносец. Нотные знаки и ключи.
Тема 8. Добавочные линии. Знак октавы. Знаки альтерации. Запись длительности звука. Метрические ударения.
Тема 9. Такт, доли такта. Метр, размер. Сильные и слабые доли. Простые размеры. Сложные размеры. Четырех четвертной размер.
Тема 10. Дирижирование. Лига. Точка фермата. Паузы. Динамика, обозначения темпа и характера исполнения. Затакт. Знаки сокращения нотного письма. Реприза. Вольта.
Тема 11. Интервалы. Понятие о ладе. Триоль. Синкопа.
Тема 12. Работа над созданием художественного образа. Характер музыки. Мелодия, ритм. Направления движения мелодии.
Тема 13. Работа над гаммами.
Тема 14. Работа над этюдами и упражнениями.
Тема 15. Работа над пьесами.
Тема 16. Освоение жанров. Сарабанда. Алеманда.

80. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
81. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбыстардың ұзақтығы бойынша жұмыс (дыбыстарды дамытуға арналған жаттығулар);
2) техниканы дамыту бойынша жұмыс (гаммалар, жаттығулар, этюдтер);
3) көркемдік материалмен жұмыс (пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар);
4) ноталарды парақтан оқу.
82. "Тромбон" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі нәтижелер
83. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) аспаппен, оның құрылысымен, оны күтіп баптау ережелерімен, ноталардың ноталық станда орналасуымен танысу, диатоникалық дыбыстар қатарының дыбыстарын меңгеру;
2) денені, қолдарды, орындаушылық тынысты қою бойынша жұмыс, алғашқы дыбыс шығару дағдыларын меңгеру;
3) білім алушы бір октавада, баяу қарқында толық және жартылай ұзақтықтармен до, си бемоль, ре мажор және ля минор гаммаларын, тура қозғалыстағы үтоникалық үшдыбыстылықты; 8-10 этюдтер мен жаттығуларды; 8-10 әртүрлі сипаттағы пьесаларды меңгереді.
84. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1) Орындаушылық аппаратты қою.
2) Техникалық дағдылар.
3) Музыкалық сауат.
4) Көркемдік бейнені құру бойынша жұмыс.
5) Жанрлар мен формаларды меңгеру.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Денені, басты, қолдардың қалпы, ерін аппаратын қою, алғашқы дыбыс шығару бойынша жұмыс. Мүштікті, орындаушылық тынысты қою. Табиғи дауыстарды шығару. Дыбыс шабуылы түсінігімен танысу. Техникалық дағдылар. Аспаппен, оның тарихымен, құрылысымен, оны күтіп баптау ережелерімен танысу.
2-тақырып. Деташе және легато штрихтарымен жұмыс. Табиғи дыбыстарды шығару. "Дыбыс шабуылы" түсінігімен танысу. Диатоникалық дыбыстар қатарымен танысу. "Дыбыстардың жұмсақ және қатты шабуылы" түсініктері. Деташе және легато штрихтарымен жұмыс. Диатоникалық дыбыстар қатарының дыбыстарын меңгеру.
3-тақырып. Секунда, терция, кварта және квинта аралықтарын орындау дағдыларын практикада меңгеру.
4-тақырып. Музыкалық сауат. Музыкалық және музыкалық емес дыбыстар, дыбыстардың жоғарылығы.
5-тақырып. Жартылай тон, тон, унисон, октава, дыбыстардың аталуы.
6-тақырып. Дыбыстар қатары. Негізгі дыбыстар қатары. Хроматикалық дыбыстар қатары. Октавалар.
7-тақырып. Ноталық жүйе. Нота ұстағыш. Ноталық белгілер және кілттер.
8-тақырып. Қосалқы сызықтар. Октава белгілері. Альтерация белгілері. Дыбыстың ұзақтықтарын жазу. Метрикалық екпіндер.
9-тақырып. Такт, тактінің бөліктері. Метр, өлшем. Күшті және әлсіз бөліктері. Қарапайым өлшемдер. Күрделі өлшемдер. Төртінші төрттік өлшемдер.
10-тақырып. Дирижерлеу. Лига. Фермата нүктесі. Үзілістер. Динамика, орындаудың қарқынын және мінезін белгілеу. Тактіден сырт. Ноталық жазуды қысқарту белгілері. Реприза. Вольта.
11-тақырып. Аралықтар. Лад туралы түсініктер. Триоль. Синкопа.
12-тақырып. Көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс. Музыканың мінезі. Әуен, ритм. Әуен қозғалысының бағыты.
13-тақырып. Гаммалармен жұмыс.
14-тақырып. Этюдтермен және жаттығулармен жұмыс.
15-тақырып. Пьесалармен жұмыс.
16-тақырып. Жанрларды меңгеру. Сарабанда. Алеманда.

85. Ожидаемые результаты освоения программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает устройство и правила ухода за тромбоном;
2) знает основы музыкальной грамоты;
3) использует правильное дыхание при игре на тромбоне;
4) знает постановку амбушюра;
5) знает штрихи деташе, легато;
6) владеет звуками диатонического и хроматического звукорядов;
7) владеет навыками исполнения интервалов: секунда, терция, кварта, квинта;
8) владеет первоначальными навыками чтения нот с листа;
9) работает над звукоизвлечением разнообразными исполнительскими приемами, необходимыми для передачи характера музыкального произведения;
10) исполняет простые упражнения, этюды, пьесы.
86. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с ладом, интервалом, освоение музыкальной грамоты, штрихов, развитие чувства ритма, работа над улучшением тембра звука, техникой дыхания;
2) овладение осознанным восприятием музыкального языка, расширение знаний о жанрах, направлениях музыкального искусства, разучивание, выразительное и грамотное исполнение произведений, чтение нот с листа, формирование первичных навыков творческого музицирования;
3) освоение мажорных гамм до двух знаков в одну или две октавы, четвертными длительностями; арпеджио тонических трезвучий в прямом движении в умеренном темпе; 10-15 этюдов и упражнений различного характера; 10-12 пьес различного характера (в том числе ансамбли).
87. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие губного аппарата, дыхания, подвижности языка и пальцев. Расширение диапазона извлекаемых звуков.
Тема 2. Совершенствование качества звучания инструмента.
Тема 3. Исполнение штрихами: деташе и легато.
Тема 4. Знакомство со штрихом стаккато.
Тема 5. Развитие навыков исполнения интервалов: секста, септима, октава.
Тема 6. Чтение нот с листа. Игра в ансамбле духовых инструментов.
Тема 7. Трезвучия (арпеджио), его обращения.
Тема 8. Возникновение бемольных и диезных тональностей.
Тема 9. Знакомство с ладом.
Тема 10. Исполнение простых по содержанию и форме пьес, песен с минимальным тематическим развитием и ясной художественной образностью. Выразительность исполнения.
Тема 11. Знакомство со строением музыкального произведения. Развитие умения определять частные и общую кульминацию внутри пьесы.
Тема 12. Работа над гаммами.
Тема 13. Работа над этюдами и упражнениями.
Тема 14. Работа над пьесами.
Тема 15. Освоение жанров и форм: танец, марш и романс.

85. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тромбонның құрылысын және оны күтіп баптау ережелерін біледі;
2) музыкалық сауат негіздерін біледі;
3) тромбонда ойнау кезінде дұрыс тыныс алуды қолданады;
4) амбушюрді дұрыс қоюды біледі;
5) деташе, легато штрихтарын біледі;
6) диатоникалық және хроматикалық дыбыстар қатарының дыбыстарын біледі;
7) секунда, терция, кварта, квинта аралықтарын орындау дағдыларын біледі;
8) ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларын біледі;
9) музыкалық шығарманың мінезін жеткізуге қажетті әртүрлі орындаушылық тәсілдермен дыбыс шығару бойынша жұмыс істейді;
10) қарапайым жаттығуларды, этюдтерді, пьесаларды орындайды.
86. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) ладпен, аралықтармен танысу, музыкалық сауатты, штрихтарды меңгеру, ритм сезімін дамыту, дыбыстың тембрін жақсарту, тыныс алу техникасы бойынша жұмыс;
2) музыкалық тілді түсініп қабылдауды меңгеру, музыкалық өнердің жанрлары, бағыттары туралы білімдерін кеңейту, музыкалық шығармаларды жаттау, мәнерлеп және сауатты орындау, ноталарды парақтан оқу, шығармашылықпен музыка ойнаудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
3) бір немесе екі октавада екі белгіге дейін мажор гаммаларын, төрттік белгілермен, баяу қарқындағы тік қозғалыстағы тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын, 10-15 этюд пен түрлі сипаттағы жаттығуларды, түрлі сипаттағы 10-12 пьесаны (оның ішінде ансамбльді) меңгеру.
87. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ерін аппаратын, тынысты, тілдің қозғалғыштығын және саусақтарды дамыту. Шығаратын дыбыстардың диапазонын кеңейту.
2-тақырып. Аспаптың дыбысталу сапасын жетілдіру.
3-тақырып. Деташе және легато штрихтарын орындау.
4-тақырып. Стаккато штрихтарымен танысу.
5-тақырып. Секста, септима, октава аралықтарын орындау дағдыларын дамыту.
6-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Үрлемелі аспаптар ансамблінде ойнау.
7-тақырып. Үшдыбыстылық (арпеджио), оның айналымдары.
8-тақырып. Бемоль және диез үндестіліктерінің пайда болуы.
9-тақырып. Ладпен танысу.
10-тақырып. Мазмұны және формасы жағынан қарапайым пьесаларды, минималды тақырыптық дамыған және көркемдік бейнесі анық әндерді орындау. Орындаудың мәнерлігі.
11-тақырып. Музыкалық шығарманың құрылысымен танысу. Пьесаның ішіндегі жеке және жалпы шарықтау шегін анықтау білігін дамыту.
12-тақырып. Гаммалармен жұмыс.
13-тақырып. Этюдтермен және жаттығулармен жұмыс.
14-тақырып. Пьесалармен жұмыс.
15-тақырып. Би, марш және романс жанрлары мен формаларын меңгеру.

88. Ожидаемые результаты освоения программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками исполнения деташе, легато;
2) знает штрихи: стаккато, интервалы секста, септима, октава;
3) владеет первоначальными навыками чтения нот с листа;
4) владеет первичными навыками творческого музицирования;
5) знает трезвучия (арпеджио), его обращения;
6) исполняет арпеджио тонических трезвучий в прямом движении в умеренном темпе;
7) выразительно исполняет простые по содержанию и форме пьесы, песни;
8) умеет определять частные и общую кульминацию внутри пьесы;
9) исполняет на инструменте танец, марш, романс.
89. Программные требования в 3 классе:
1) формирование умений самостоятельного разучивания, исполнения произведений разных стилей, жанров; овладение навыками чтения нот с листа, игры в ансамбле, подбора по слуху;
2) исполнение штрихами интервалов в пределах октавы в медленном и умеренном темпах, работа над улучшением качества звука, создание художественного образа при исполнении музыкальных произведений на тромбоне;
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до двух знаков в одну или две октавы, четвертными длительностями в умеренном темпе, штрихами деташе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении (с обращениями) в умеренном темпе, 10-15 этюдов и упражнений на различные виды техники, 10-12 пьес различного характера, в том числе ансамбли.
90. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительского аппарата и навыков координации работы языка, губ, пальцев, развитие дыхания. Расширение диапазона извлекаемых звуков.
Тема 2. Совершенствование навыков исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато.
Тема 3. Штрихи нон легато, маркато.
Тема 4. Работа над улучшением качества звука.
Тема 5. Развитие навыков исполнения интервалов в пределах октавы в медленном и умеренном темпах.
Тема 6. Постановка исполнительского аппарата.
Тема 7. Изучение партий по программе оркестрового класса.
Тема 8. Чтение нот с листа.
Тема 9. Параллельный минор, его разновидности, нахождение его от мажорной гаммы и наоборот.
Тема 10. Возникновение бемольных и диезных тональностей.
Тема 11. Квартовый круг. Квинтовый круг. Кварто-квинтовый круг, обращение трезвучий.
Тема 12. Работа над созданием художественного образа. Развитие способности понимать, эмоционально воспринимать музыку. Формирование слуховых навыков.
Тема 13. Работа над гаммами.
Тема 14. Работа над этюдами и упражнениями.
Тема 15. Работа над пьесами.
Тема 16. Жанры: вокализ, романс, андантино, серенада.

88. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деташе, легатоны орындау дағдыларына ие болады;
2) стаккато, секста аралықтары, септима, октава штрихтарын біледі;
3) ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларын біледі;
4) шығармашылықпен музыка ойнаудың алғашқы дағдыларына ие болады;
5) үшдыбыстылықты (арпеджио), оның айналымдарын біледі;
6) баяу қарқында тура қозғалыстағы тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын орындайды;
7) мазмұны және формасы жағынан қарапайым пьесаларды, әндерді мәнерлеп орындайды;
8) пьесаның ішіндегі жеке және жалпы шарықтау шегін анықтауды біледі;
9) аспапта биді, маршты, романсты орындайды.
89. 3 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) өз бетінше жаттау білігін қалыптастыру, әртүрлі стильдегі, жанрдағы шығармаларды орындау; ноталарды парақтан оқу дағдыларын меңгеру, ансамбльде ойнау, есту қабілеті арқылы теру;
2) баяу және орта қарқында октава шеңберінде штрихтармен аралықтарды орындауды, дыбыстың сапасын жақсарту бойынша жұмыс, тромбонда музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасау;
3) білім алушы бір немесе екі октавада екі белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, орташа қарқында төрттік ұзақтылықтармен, деташе штрихтарымен, орташа қарқында тура қозғалыста (айналымдарымен) тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын, әртүрлі техниканың түріне арналған 10-15 этюдтер пен жаттығуларды, әртүрлі сипаттағы 10-12 пьесаны, оның ішінше ансамбльдерді меңгереді.
90. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты және тілдің, еріннің, саусақтардың жұмысын үйлестіру дағдыларын жетілдіру, тынысты дамыту. Шығаратын дыбыстардың диапазонын кеңейту.
2-тақырып. Деташе, легато, стаккато штрихтарымен орындау дағдыларын жетілдіру.
3-тақырып. Нон легато, маркато штрихтары.
4-тақырып. Дыбыс сапасын жақсарту бойынша жұмыс.
5-тақырып. Баяу және орташа қарқында октава шеңберінде аралықтарды орындау дағдыларын дамыту.
6-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою.
7-тақырып. Оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша партияларды үйрену.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
9-тақырып. Параллель минор, оның түрлері, оның мажор гаммасынан және кері қарай орналасуы.
10-тақырып. Бемоль және диез үндестіліктерінің пайда болуы.
11-тақырып. Квартті шеңбер. Квинтті шеңбер. Квартті-квинтті шеңбер, үшдыбыстылық айналымы.
12-тақырып. Көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс. Музыканы түсіну, эмоциямен қабылдау қабілетін дамыту. Есту қабілеті дағдыларын қалыптастыру.
13-тақырып. Гаммалармен жұмыс.
14-тақырып. Этюдтермен және жаттығулармен жұмыс.
15-тақырып. Пьесалармен жұмыс.
16-тақырып. Вокализ, романс, андантино, серенада жанрлары.

91. Ожидаемые результаты освоения программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания умения и навыки:
1) владеет навыками координации работы языка, губ, пальцев;
2) владеет навыками исполнения деташе, легато, стаккато, нон легато и маркато;
3) владеет навыками исполнения интервалов в пределах октавы в медленном и умеренном темпах;
4) знает партии по программе оркестрового класса;
5) исполняет мажорные, минорные гаммы до двух знаков четвертными длительностями в умеренном темпе;
6) исполняет штрихами: деташе арпеджио тонических трезвучий в прямом движении (с обращениями) в умеренном темпе;
7) умеет исполнять на тромбоне вокализы, романсы, андантино, серенады.
92. Программные требования в 4 классе:
1) освоение чтения нотного текста в басовом ключе, исполнение натуральных звуков на каждой позиции, интервалов нона, децима, ундецима в медленном темпе;
2) знакомство со вспомогательной аппликатурой, хроматической гаммой, изучение партии по программе оркестрового класса;
3) освоение мажорных и минорных гамм до трех знаков в две октавы, восьмыми в умеренном темпе, хроматической гаммы от звука "до", арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями в умеренном темпе; 10-12 этюдов на различные виды техники; 8-10 пьес одно, двух, трехчастной формы различного характера, в том числе ансамбли.
93. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата: развитие техники губного аппарата и навыков координации работы губ, языка, пальцев. Развитие дыхания.
Тема 2. Расширение диапазона извлекаемых звуков. Дальнейшая работа над улучшением качества звука.
Тема 3. Развитие навыков исполнения интервалов: нона, децима, ундецима в медленном темпе.
Тема 4. Знакомство со вспомогательной аппликатурой, хроматической гаммой.
Тема 5. Совершенствование навыков чтения нот с листа, изучение партий по программе оркестрового класса.
Тема 6. Возникновение бемольных и диезных тональностей, освоение знаков сокращения нотного письма. Сенио, двойное сенио, фонарь, двойной фонарь, группировка нот.
Тема 7. Грамотное и точное прочтение нотного текста.
Тема 8. Выразительные средства музыки. Мелодия. Лад. Метроритм.
Тема 9. Знакомство с темпами, различными размерами и ритмическими фигурациями.
Тема 10. Работа над динамикой и звуковедением.
Тема 11. Работа над гаммами.
Тема 12. Работа над этюдами и упражнениями.
Тема 13. Работа над пьесами.
Тема 14. Жанры: баллада, прелюдия, арабеска, соната.

91. 3 сыныптың бағдарламасын игеруден күтіетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тіл, ерін, саусақ жұмыстарын үйлестіру дағдыларын біледі;
2) деташе, легато, стаккато, нон легато және маркато штрихтарын орындау дағдыларына ие болады;
3) баяу және орташа қарқында октава шеңберінде аралықтарды орындау дағдыларына ие болады;
4) оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша партияны біледі;
5) орташа қарқында төрттік ұзақтықтармен екі белгіге дейін мажор, минор гаммаларын орындайды;
6) орташа қарқында тура қозғалыста (айналымдарымен) тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын деташе штрихтарымен орындауды;
7) тромбонда вокализді, романсты, андантиноны, серенаданы орындауды біледі.
92. 4 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) бас кілтінде ноталық мәтінді оқуды, әр позицияда табиғи дыбыстарды орындау, орташа қарқында нона, децима, ундецима штрихтарын орындау;
2) қосымша аппликатурамен, хроматикалық гаммамен танысу, оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша партияларды үйрену;
3) екі октавада үш белгіге дейінгіі мажор және минор гаммаларын, орташа қарқында сегіздіктермен орындау, "до" дыбысынан бастап хроматикалық гаммаларды, орташа қарқында тура қозғалыста айналымдармен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын; әртүрлі техниканың түріне арналған 10-12 этюдті; әртүрлі сипаттағы бір, екі, үш формалы 8-10 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді меңгеру.
93. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою: ерін аппаратының техникасын және ерін, тіл, саусақ жұмысын үйлестіру дағдысын дамыту. Тынысты дамыту.
2-тақырып. Шығарылатын дыбыстардың диапазонын кеңейту. Дыбыс сапасын жақсарту бойынша әрі қарай жұмыс.
3-тақырып. Орташа қарқында нона, децима, ундецима аралықтарын орындау дағдысын дамыту.
4-тақырып. Қосымша аппликатурамен, хроматикалық гаммалармен танысу.
5-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын жетілдіру, оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша партияны үйрену.
6-тақырып. Бемоль және диез үндестіліктерінің пайда болуы, ноталық жазбаның қысқарту белгілерін меңгеру. Сенио, қосарланған сенио, фонарь, қосарланған фонарь, ноталарды топтастыру.
7-тақырып. Ноталық мәтінді сауатты және нақты оқу.
8-тақырып. Музыканың мәнерлеу құралы. Әуен. Лад. Метроритм.
9-тақырып. Қарқындармен, әртүрлі өлшемдермен және ритмикалық фигурациялармен танысу.
10-тақырып. Динамикамен және дыбысты жүргузімен жұмыс.
11-тақырып. Гаммалармен жұмыс.
12-тақырып. Этюдтермен және жаттығулармен жұмыс.
13-тақырып. Пьесалармен жұмыс.
14-тақырып. Баллада, прелюдия, арабеска, соната жанрлары.

94. Ожидаемые результаты освоения программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками исполнения интервалов: нона, децима, ундецима в медленном темпе;
2) знает вспомогательную аппликатуру, хроматическую гамму;
3) владеет навыками чтения нот с листа;
4) знает партии по программе оркестрового класса в пределах программы;
5) знает знаки сокращения нотного письма;
6) умеет грамотно читать нотный текст;
7) знает понятия "сенио", "двойное сенио", "фонарь", "двойной фонарь";
8) знает выразительные средства музыки;
9) знает темпы, различные размеры и ритмические фигурации;
10) умеет играть гаммы, этюды и упражнения в пределах программы;
11) умеет играть на тромбоне баллады, прелюдии, арабески, сонаты.
95. Программные требования в 5 классе:
1) работа по совершенствованию исполнительского аппарата, навыков чтения нот с листа, улучшению качества звучания инструмента, расширению диапазона извлекаемых звуков;
2) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы до пяти знаков, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и в обращениях; хроматическую гамму от разных звуков; 10-12 этюдов на различные виды техники; 8-10 разнохарактерных пьес, в том числе ансамбли.
96. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование исполнительского аппарата обучающегося. Paбота над улучшением качества звучания инструмента.
Тема 2. Упражнения для развития игрового аппарата.
Тема 3. Гаммы. Арпеджио.
Тема 4. Этюды на разные виды техники.
Тема 5. Работа над звукоизвлечением. Расширение диапазона извлекаемых звуков.
Тема 6. Совершенствование навыков исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато, нон легато, маркато.
Тема 7. Работа над тембром.
Тема 8. Изучение оркестровых партий по программе оркестрового класса.
Тема 9. Совершенствование навыков чтения нот с листа.
Тема 10. Септаккорд и его обращения.
Тема 11. Формирование навыков концентрации и распределения музыкального внимания, прослушивание музыки, осмысленного "произношения".
Тема 12. Работа над умением раскрыть замысел композитора в произведении.
Тема 13. Работа над интонационной выразительностью, ясностью фразировки, цельностью исполнения музыкального произведения.
Тема 14. Знакомство с темпами, различными размерами и ритмическими фигурациями.
Тема 15. Работа над динамикой и звуковедением.
Тема 16. Работа над пьесами. Произведения крупной формы.
Тема 17. Освоение жанров: концерт, сюита.
Тема 18. Работа над разнообразными ритмическими сочетаниями.
Тема 19. Усвоение и применение динамических оттенков. Развитие творческого отношения к исполняемым произведениям.
Тема 20. Подготовка экзаменационной программы.

94. 4 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орташа қарқында нона, децима, ундецима аралықтарын орындау дағдыларына ие болады;
2) көмекші аппликатураны, хроматикалық гаммаларды біледі;
3) ноталарды парақтан оқу дағдыларына ие болады;
4) бағдарлама аясында оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша партияны біледі;
5) ноталық жазуды қысқарту белгілерін біледі;
6) ноталық мәтінді сауатты орындауды біледі;
7) "сенио", "қосарланған сенио", "фонарь", "қосарланған фонарь" түсініктерін біледі;
8) музыканың мәнерлеу құралдарын біледі;
9) қарқынды, әртүрлі өлшемдерді және ритмикалық фигурацияларды біледі;
10) бағдарлама аясында гаммаларды, этюдтерді және жаттығуларды ойнауды біледі;
1) тромбонда баллада, прелюдия, арабеска, сонаталарды орындауды біледі.
95. 5 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) орындаушылық аппаратты, ноталарды парақтан оқу дағдыларын жетілдіру, аспаптың дыбысталу сапасын жақсарту, шығарылатын дыбыстардың диапазонын кеңейту бойынша жұмыс;
2) білім алушы бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, тура қозғалыстағы және айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын, әртүрлі дыбыстардан басталатын хроматикалық гаммаларды; әртүрлі техниканың түрлеріне арналған 10-12 этюдті, түрлі сипаттағы 8-10 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді меңгереді.
96. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Білім алушының орныдаушылық аппаратын жетілдіру. Аспаптың дыбысталу сапасын жақсарту бойынша жұмыс.
2-тақырып. Ойын аппаратын дамытуға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Гаммалар. Арпеджио.
4-тақырып. Әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтер. Шығарылатын дыбыстардың диапазонын кеңейту.
6-тақырып. Деташе, легато, стаккато, нон легато, маркато штрихтарымен орындау дағдысын жетілдіру.
7-тақырып. Тембрмен жұмыс.
8-тақырып. Оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша оркестр партиясын үйрену.
9-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдысын жетілдіру.
10-тақырып. Септаккорд және оның айналымдары.
11-тақырып. Музыкалық назарды шоғырландыру және бөлу дағдысын қалыптастыру, музыканы тыңдау, түсініп "орындау".
12-тақырып. Шығармадағы композитордың түпкі ойын ашу білігімен жұмыс.
13-тақырып. Ырғақтың мәнерлігімен, баса айтудың анықтылығымен, музыкалық шығарманы орындаудың тұтастығымен жұмыс.
14-тақырып. Қарқындармен, әртүрлі өлшемдермен және ритмикалық фигурациялармен танысу.
15-тақырып. Динамикамен және дыбысты жүргізумен жұмыс.
16-тақырып. Пьесалармен жұмыс. Ірі нысанды шығармалар.
17-тақырып. Концерт, сюита жанрларын меңгеру.
18-тақырып. Әртүрлі ритмикалық үйлесімділіктермен жұмыс.
19-тақырып. Динамикалық бояуларды меңгеру және қолдану. Орындалатын шығармаларға деген шығармашылық көзқарасты дамыту.
20-тақырып. Емтихан бағдарламасын дайындау.

97. Ожидаемые результаты освоения программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет исполнять этюды на разные виды техники, мажорные и минорные гаммы до пяти знаков, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и в обращениях; хроматическую гамму от разных звуков;
2) владеет навыками исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато, нон легато, маркато;
3) исполняет партию тромбона по программе оркестрового класса;
4) осваивает навыки чтения нот с листа;
5) знает септаккорд и его обращения;
6) работает над интонационной выразительностью, ясностью фразировки, цельностью исполнения музыкального произведения.
7) знает понятие темп, различные размеры и ритмические фигурации;
8) умеет исполнять пьесы, произведения крупной формы, концерт, сюиту.
98. Программные требования в 6 классе:
1) расширение диапазона до, си бемоль второй октавы, изучение применения дополнительных позиций, освоение звуков в контроктаве;
2) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями; хроматическую гамму в умеренном темпе; 8-10 этюдов на различные виды техники; 6-8 пьес малой формы, в том числе ансамбли.
99. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Расширение диапазона до "си бемоль второй октавы".
Тема 2. Работа над техникой исполнения. Упражнения для развития игрового аппарата.
Тема 3. Гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе.
Тема 4. Арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями.
Тема 5. Хроматическая гамма в умеренном темпе.
Тема 6. Этюды на разные виды техники
Тема 7. Развитие музыкально-слуховых представлений. Пьесы и произведения крупной формы.
Тема 8. Работа над разнообразными ритмическими сочетаниями.
Тема 9. Развитие творческого отношения к исполняемым произведениям.
Тема 10. Подготовка экзаменационной программы.
100. Ожидаемые результаты освоения программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет исполнительской техникой;
2) знает гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями;
3) исполняет хроматическую гамму в умеренном темпе, этюды на различные виды техники, пьесы малой формы, в том числе ансамбли.
101. Программные требования в 7 классе:
1) работа над амбушюром, совершенствование навыков исполнения различными штрихами: деташе, легато, нон легато, стаккато, маркато, использование вспомогательных позиций;

97. 5 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтерді орындауды, бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, тура қозғалыстағы және айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын; әртүрлі дыбыстардан басталатын хроматикалық гаммаларды орындауды біледі;
2) деташе, легато, стаккато, нон легато, маркато штрихтарымен орындау дағдыларын біледі;
3) оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша тромбон партиясын орындауды;
5) септаккордтарды және олардың айналымдарын біледі;
6) ырғақтық мәнерлік, музыкалық шығарманы орындаудың тұтастығымен жұмыс;
7) қарқын, әртүрлі өлшемдер және ритмикалық фигурациялар түсінігін біледі;
8) пьесаларды, ірі нысанды шығармаларды, концертті, сюитаны орындауды біледі.
98. 6 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) екінші октаваның до, си бемоль диапазонын кеңейту, қосымша позицияларды қолдануды үйрену, контроктавадағы дыбыстарды меңгеру;
2) білім алушы орташа қарқындағы алты белгіге дейінгі тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын; орташа қарқындағы хроматикалық гаммаларды; әртүрлі техниканың түріне арналған 8-10 этюдті; шағын нысанды 6-8 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді меңгереді.
99. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Екінші октаваның си бемоль" дейін диапазонды кеңейту.
2-тақырып. Орындау техникасымен жұмыс. Ойын аппаратын дамытуға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Орташа қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары.
4-тақырып. Тура қозғалыстағы айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосы.
5-тақырып. Орташа қарқындағы хроматикалық гаммалар.
6-тақырып. Әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтер.
7-тақырып. Музыкалық-есту түсініктерін дамыту. Пьесалар және ірі нысанды шығармалар.
8-тақырып. Әртүрлі ритмикалық үйлесімділіктермен жұмыс.
9-тақырып. Орындалатын шығармаларға деген шығармашылық көзқарасты дамыту.
10-тақырып. Емтихан бағдарламасын дайындау.
100. 6 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық техниканы біледі;
2) орташа қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, тура қозғалыстағы және айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын біледі;
3) орташа қарқындағы хроматикалық гаммаларды, әртүрлі техниканың түрлеріне арналған этюдтерді, шағын формадағы пьесаларды, оның ішінде ансамбльдерді орындайды.
101. 7 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) амбушюрмен жұмыс, деташе, легато, нон легато, стаккато, маркато штрихтарымен орындау дағдыларын жетілдіру, көмекші позицияларды қолдану;

2) освоение понятий квартвентиль, теноровый ключ, альтовый ключ, двойное стаккато и тройное стаккато;
3) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями; хроматическую гамму в умеренном темпе; 10-12 этюдов на различные виды техники; 8-10 разнохарактерных пьес, в том числе ансамбли, 1-2 пьесы крупной формы (концерт, соната, поэма).
102. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над техникой исполнения. Упражнения для развития игрового аппарата.
Тема 2. Штрихи: деташе, легато, нон легато, стаккато, маркато.
Тема 3. Квартвентиль, теноровый и альтовый ключи.
Тема 4. Двойное стаккато и тройное стаккато.
Тема 5. Гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе.
Тема 6. Арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями.
Тема 7. Хроматическая гамма в умеренном темпе.
Тема 8. Этюды на разные виды техники.
Тема 9. Развитие музыкально-слуховых представлений. Изучение пьес произведений крупной формы.
Тема 10. Работа над разнообразными ритмическими сочетаниями.
Тема 11. Подготовка экзаменационной программы.
103. Ожидаемые результаты освоения программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет исполнительской техникой;
2) владеет навыками исполнения штрихами: деташе, легато, нон легато, стаккато, маркато;
3) знает понятия квартвентиль, теноровый и альтовый ключи, двойное стаккато и тройное стаккато;
4) знает гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе.
104. Ожидаемые результаты освоения образовательной программы.
Выпускник знает:
1) основы музыкальной грамоты;
2) музыкальную терминологию;
3) основные направления и стили музыкального искусства;
4) художественно-эстетические, технические особенности, характерные для сольного исполнительства;
5) приемы исполнительской игры на тромбоне.
Выпускник умеет:
1) грамотно исполнять музыкальные произведения соло, в ансамбле, оркестре;
2) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей;
3) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании музыкального произведения на тромбоне;
4) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения;
5) анализировать музыкальное произведение;
6) использовать полученные навыки сочинения и импровизации в простейших музыкальных построениях.
У выпускника сформированы навыки:
1) игры на тромбоне;
2) чтения нот с листа несложных музыкальных произведений;

2) квартвентиль, тенор кілті, альт кілті, қосарланған стаккато және үш стаккато түсінігін меңгеру;
3) білім алушы орташа қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, тура қозғалыстағы айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын; орташа қарқындағы хроматикалық гаммаларды, әртүрлі техниканың түріне арналған 10-12 этюдті, түрлі сипаттағы 8-10 пьесаны, оның ішінде ансамбльді, 1-2 ірі нысанды шығарманы (концерт, соната, поэма) меңгереді.
102. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындау техникасымен жұмыс. Ойын аппаратын дамытуға арналған жаттығулар.
2-тақырып. Деташе, легато, нон легато, стаккато, маркато штрихтары.
3-тақырып. Квартвентиль, тенор және альт кілті.
4-тақырып. Қосарланған стаккато және үш стаккато.
5-тақырып. Орташа қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары.
6-тақырып. Тура қозғалыстағы айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосы.
7-тақырып. Орташа қарқындағы хроматикалық гамма.
8-тақырып. Әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтер.
9-тақырып. Музыкалық-есту түсініктерін дамыту. Ірі нысанды шығармалардың пьесаларын үйрену.
10-тақырып. Әртүрлі ритмиклық үйлесімдермен жұмыс.
11-тақырып. Емтихан бағдарламасын дайындау.
103. 7 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық техниканы біледі;
2) деташе, легато, нон легато, стаккато, маркато штрихтарымен орындау дағдыларын біледі;
3) квартвентиль, тенор және альт кілттері, қосарланған стаккато және үш стаккато түсініктерін біледі;
4) орташа қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын біледі.
104. Білім беру бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық сауат негіздерін;
2) музыкалық терминдерді;
3) музыка өнерінің негізгі бағыттарын және стильдерін;
4) жеке орындауға тән көркемдік-эстетикалық, техникалық ерекшеліктерін;
5) тромбонда орындаушылықпен ойнау тәсілдерін біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеке, ансамбльде, оркестрде сауатты орындауды;
2) әртүрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды өз бетінше жаттауды;
3) музыкалық шығарманы тромбонда жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңуді;
4) музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасауды;
5) музыкалық шығарманы талдауды;
6) ойдан шығару және суырып салу бойынша алған дағдыларын қарапайым музыкалық құрылымдарда қолдануды біледі.
Түлекте:
1) тромбонда ойнау;
2) жеңіл музыкалық шығармалардың ноталарын парақтан оқу;

3) восприятия элементов музыкального языка;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) подбора по слуху;
6) записи музыкального текста по слуху;
7) транспорирование и игра в различных ансамблях;
8) самостоятельного разучивания и грамотного выразительного исполнения на тромбоне;
9) публичных выступлений.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
105. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении программы обучающимся.
Контроль освоения программы обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
106. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом и втором полугодии: контрольная работа (2 разнохарактерные пьесы);
2) 2 класса – в первой, второй и четвертой четвертях: контрольная работа (2 разнохарактерные пьесы), в третьей четверти: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до двух знаков включительно, арпеджио в прямом виде и в обращении, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии);
3) 3 класса – в первой, второй и четвертой четвертях: контрольная работа (2 разнохарактерных пьесы), в третьей четверти: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до двух знаков включительно, арпеджио в прямом виде и в обращении, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии);
4) 4 класса – в первой, второй и четвертой четвертях: контрольная работа (2 разнохарактерных пьесы), в третьей четверти: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до трех знаков включительно, арпеджио в прямом виде и в обращении, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии);
5) 5 класса – в первой и второй четвертях: контрольная работа (2 разнохарактерныхе пьесы), в третьей четверти: технический зачет (мажорные и минорные гаммы до пяти знаков включительно, арпеджио в прямом виде и в обращении, чтение нот с листа, знание музыкальной терминологии), в четвертой четверти: выпускной экзамен (3 пьесы различного характера или две части произведения крупной формы (концерта, сонаты), гаммы мажорные и минорные со всеми изученными техническими формулами);
6) 6 класса – в первой, второй и третьей четвертях: контрольная работа (2 разнохарактерны пьесы), в четвертой четверти: экзамен (3 пьесы различного характера или две части произведения крупной формы, гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями);
7) 7 класса – в первой, второй и третьей четвертях: контрольная работа (2 разнохарактерные пьесы), в четвертой четверти: выпускной экзамен (3 пьесы различного характера или две части произведения крупной формы, обязательно исполнение произведений казахстанских композиторов, гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями; хроматическая гамма в умеренном темпе).

3) музыка тілінің элементтерін қабылдау;
4) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау;
5) есту қабілеті арқылы теру;
6) музыкалық мәтінді есту қабілеті арқылы жазу;
7) тасымалдау және әртүрлі ансамбльдерде ойнау;
8) өз бетінше жаттау және тромбонда сауатты мәнерлеп орындау;
9) көпшілік алдында өнер көрсету дағдыларына ие болады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
105. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау бақылау жұмысы, техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
106. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, екінші, төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, тура қалыптағы арпеджио жәні оның айналымдары, ноталарды парақтан оқу, музыкалық терминдерді білу);
3) 3 сынып - бірінші, екінші, төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (екі белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, тура қалыптағы арпеджио және оның айналымдары, ноталарды парақтан оқу, музыкалық терминдерді білу);
4) 4 сынып - бірінші, екінші, төртінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (үш белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, тура қалыптағы арпеджио және оның айналымдары, ноталарды парақтан оқу, музыкалық терминдерді білу);
5) 5 сынып - бірінші, екінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, тура қалыптағы арпеджио және оның айналымдары, ноталарды парақтан оқу, музыкалық терминдерді білу), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (түрлі сипаттағы 3 пьеса немесе ірі нысанды шығарманың (концерт, соната) екі бөлімі, барлық меңгерілген техникалық формулалармен орындалатын мажор және минор гаммалары);
6) 6 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: емтихан (түрлі сипаттағы 3 пьеса немесе ірі нысанды шығарманың екі бөлімі, баяу қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, тік қозғалыстағы үндестілік үшдыбыстылық арпеджиосы және айналымдары);
7) 7 сынып - бірінші, екінші, үшінші тоқсандарда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (түрлі сипаттағы 3 пьеса немесе ірі нысанды шығарманың екі бөлімі, қазақстандық композиторлардың шығармаларын орындау міндетті болып табылады, баяу қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, тік қозғалыстағы үндестілік үшдыбыстылық арпеджисы айналымдарымен; баяу қарқындағы хроматикалық гаммалар).

107. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка корпуса, пальцевого аппарата, ног, амбушюра, владение исполнительским дыханием, пальцевым аппаратом, амплитуда поднятия; синхронность поднятия пальцев; моторность;
2) владение музыкальным звуком (атака и прекращение звука, артикуляция (работа языка), выразительность тембра, протяженность звука (развитость выдоха), протяженность звука в одном нюансе, протяженность звука в динамике (крещендо, диминуэндо), интонационная чистота звука, нюансировка, основные штрихи);
3) уровень развития музыкальных способностей, физической выносливости, музыкальной памяти (умение без остановок и ошибок исполнять музыкальные произведения), передача художественного образа музыкального произведения, умение выдержать единый темп произведения (если нет темповых отклонений), умение чувствовать и исполнять музыкальные произведения с темповыми отклонениями, ровность ритмических комбинаций (ритмического рисунка).
108. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – безупречное исполнение программы, соответствующей году обучения, красивый выразительный звук, отличное знание текста, владение необходимыми техническими приемами, штрихами, хорошее звукоизвлечение, понимание стиля исполняемого произведения; использование художественно оправданных технических приемов, позволяющих создавать художественный образ, соответствующий авторскому замыслу;
2) оценка "4" "хорошо" –грамотное исполнение с ясной художественно-музыкальной трактовкой, выразительный звук, наличие мелких технических недочетов, небольшое несоответствие темпа, недостаточно убедительное донесение образа исполняемого произведения;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение произведений с техническими и ритмическими ошибками, недостаточное проявление звуковых качеств, плохое знание нотного текста, недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, при исполнении обнаружены технические ошибки, характер произведения не выявлен;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – исполнение произведений с многочисленными ошибками, непонимание и искажение смысла и характера музыки, несоблюдение темпа, ритма, отсутствие интонации и ансамбля, незнание наизусть нотного текста, слабое владение навыками игры на инструменте;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 72
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Кларнет" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

107. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) денені, саусақ аппаратын, аяқты, амбушюрді қою, орындаушылық тынысты, саусақ аппаратын меңгеруі, саусақтарды көтерудің амплитудасы және синхрондылығы; моторлығы;
2) музыкалық дыбысты меңгеруі (шабуыл және дыбысты тоқтату, артикуляция (тілдің жұмысы), тембрдің мәнерлігі, дыбыстың созылмалылығы (тыныс шығарудың дамығандығы), бір нюанстағы дыбыстың созылуы, дыбыстың динамикадағы созылуы (крещендо, диминуэндо), дыбыстың интонациялық тазалығы, нюансировкалар, негізгі штрихтар);
3) музыкалық қабілеттерінің, физикалық төзімділігінің, музыканы есту сақтауының (музыкалық шығарманы тоқтамай және қатесіз орындау) даму деңгейі, музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізуі, шығарманың бірыңғай қарқыныны ұстап тұру білігі (егер қарқындық ауытқулар болмаса), музыкалық шығармаларды қарқындық ауытқулармен сезіну және орындау, ритмикалық комбинациялардың қалпытылығы ("ритмикалық сурет).
108. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бағдарламаны оқыту жылына сәйкес мінсіз, мәнерлеп орындауы, мәтінді жақсы білуі, қажетті техникалық тәсілдерді, штрихтарды білуі, дыбысты жақсы шығаруы, орындалатын шығарманың стилін білуі, автордың түпкі ойына сәйкес, көркемдік бейнені жасауға мүмкіндік беретін көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдерді қолдануы;
2) "4" "жақсы" бағасы - анық көркемдік-музыкалық жеткізуді қолданып сауатты орындау, дыбыстарды мәнерлеп шығаруы, ұсақ техникалық қателіктердің болуы, қарқынның сәл сәйкес келмеуі, орындалатын шығарманың бейнесін нақты жеткізуінің жеткіліксіздігі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - шығарманы техникалық және ритмикалық қателіктерімен орындауы, дыбыстық сапаларын анық ашпауы, ноталық мәтінді толық білмеуі, мәтінді жаттамауы, техникалық дайындығының төмендігі, көркемдік жағынан әлсіз ойнауы, орындау кезінде техникалық қателіктер жіберілген, шығарманың мінезі анықталмаған;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - шығарманы көптеген қателерімен орындауы, музыканың мағынасы мен сипатын түсінбеу және дұрыс жеткізбеуі, қарқынды, ритмді сақтамауы, ырғақтың және ансамбльдің болмауы, ноталық мәтінді жатқа білмеуі, аспапта ойнау дағдысының әлсіз болуы;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
72-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Кларнет" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа по предмету "Кларнет" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Кларнет".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) амбушюр – способ сложения губ музыканта при игре на некоторых духовых инструментах с определенным устройством мундштука;
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) арпеджио – способ исполнения аккордов, при котором звуки аккорда последовательно следуют один за другим;
4) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
5) деташе – прием игры на духовых музыкальных инструментах с отдельной твердой атакой каждого звука;
6) диминуэндо – музыкальный термин, обозначающий постепенное уменьшение силы звука;
7) динамические оттенки – музыкальные термины, которые определяют степень громкости исполнения музыки;
8) доминантсептаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям, строится от пятой ступени (доминанты) мажора и гармонического минора;
9) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
10) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
11) крещендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное увеличение силы звука;
12) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
13) маркато – прием игры на духовых инструментах с подчеркнутой твердой атакой каждого звука;
14) мартеле – извлечение отдельных, подчеркнутых и выдержанных на одной динамике звуков с помощью энергичной атаки и усиленного выдоха;
15) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон; в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
16) интерва́л в музыке – соотношение между двумя звуками определенной высоты;

1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Кларнет" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Кларнет" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) амбушюр - белгілі мүштік құрылғысы бар кейбір үрлемелі аспаптарда ойнау кезіндегі музыканттың еріндерін қою тәсілі;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
3) арпеджио - аккордтардың дыбыстарын бірінен соң бірін шығарып аккордтарды орындау тәсілі;
4) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде және вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың бірізді қатарын орындау тәсілі;
5) деташе - үрлемелі музыкалық аспаптарда әрбір дыбысты жеке қатты шабуылмен ойнау тәсілі;
6) диминуэндо - дыбыс қаттылығын біртіндеп азайтуды білдіретін музыкалық термин;
7) динамикалық бояулар - музыканы орындаудың деңгейінің жоғарылығын анықтайтын музыкалық термин;
8) доминантсептаккорд - терция бойында орналасқан немесе орналасуы мүмкін төрт дыбыстан құралған, мажор мен минордың үйлесімділігімен минордың бесінші сатысынан (доминанттар) құрылатын аккорд;
9) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
10) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияны орындау кезінде дыбыстарды құруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығарудың, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың әртүрлі тәсілдерінің кейбір нюансировкалық қасиеттері;
11) крещендо - дыбыс күшін біртіндеп күшейтуді білдіретін музыкалық термин;
12) легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілдері, бір дыбыстан келесі дыбысқа бірқалыпты ауысу орын алатын, дыбыстар арасындағы үзілісті болдырмай дыбыстарды байланыстыра орындау;
13) маркато - үрлемелі аспаптарда әр дыбысты белгілі қатты шабуылмен орындап ойнау тәсілі;
14) мартеле - жылдам шабуылдың және күшейтілген тыныс шығарудың көмегі арқылы жеке, ерекшеленген және бір динамикада сақталған дыбыстарды шығару;
15) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, көршілес сатылары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады; мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
16) музыкадағы аралық - белгілі жоғарылықтағы екі дыбыс арасындағы қатынас;

17) интонация в музыке – многозначный музыкальный термин;
18) диапазон в музыке – звуковой объем голоса пли инструмента;
19) регистр в музыке – часть звуков, объединенных каким-либо признаком, главным образом тембровым;
20) нон легато – прием извлечения слегка укороченных отдельных звуков при помощи мягкого толчка языка во время атаки;
21) октава – музыкальный интервал, охватывающий восемь ступеней диатонического звукоряда или шесть целых тонов;
22) портато – способ исполнения, средний между легато и стаккато, выразительное подчеркивание звуков;
23) регистр – участки диапазона различных музыкальных инструментов, характеризующиеся единым тембром;
24) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; стаккато — один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
25) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука;
26) тенуто – прием извлечения отдельных, четких, но не акцентированных, предельно выдержанных по длительности звуков;
27) штрих – тот или иной прием извлечения звука языком и применение различных способов исполнения;
28) пауза – временное молчание, перерыв в звучании музыкального произведения в целом или какой-либо его части или отдельного голоса, также паузой называют знак, обозначающий длительность этого молчания.
3. Цель программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на кларнете.
4. Задачи программы.
Обучающие:
1) овладение навыками и приемами игры на кларнете, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) освоение и исполнение на кларнете произведений различных жанров и форм в соответствии с программными требованиями;
3) освоение музыкальных терминов, их значений, расширение кругозора и накопления музыкальных знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание у обучающегося культуры сольного и ансамблевого музицирования на инструменте, стремления к практическому использованию приобретенных знаний, умений и навыков игры на кларнете;

17) музыкадағы ырғақ - көп мағыналы музыкалық термин;
18) музыкадағы диапазон - дауыстың немесе аспаптың дыбыстық көлемі;
19) музыкадағы регистр - қандай да бір белгілермен, ең алдымен тембрмен біріктірілген дыбыстардың бөлігі;
20) нон легато - шабуыл кезінде тілді нәзік итеру арқылы сәл ғана қысқартылған жеке дыбыстарды шығару тәсілі;
21) октава - диатоникалық дыбыстар қатарының сегіз сатысын немесе бүтін алты тонды қамтитын музыкалық аралық;
22) портато - орындау тәсілі, легато мен стаккатоның арасындағы орташа, дыбыстарды мәнерлеп көрсету;
23) регистр - бірыңғай тембрмен сипатталатын әртүрлі музыкалық аспаптардың диапазонының бөліктері.
24) стаккато - дыбыстарды бір-бірінен кідірістермен бөлу арқылы үзілмелі орындауды белгілеуші музыкалық штрих; стаккато — легатоға қарама-қайшы дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі тәсілдерінің бірі;
25) тембр - дыбыстың бояуы; музыкалық дыбыстың өзіне тән ерекше қасиеттерінің бірі;
26) тенуто - жеке, анық, бірақ акцент қойылмаған, ұзақтығы сақталған дыбыстарды шығару тәсілі;
27) штрих - тілмен немесе орындаудың әртүрлі тәсілдерін қолданып дыбыс шығарудың қандай да бір тәсілі;
28) үзіліс - уақытша үндемеу, музыкалық шығарманы тұтас дыбыстаудағы немесе оның қандай да бір бөлігін немесе жеке дауысты дыбыстаудағы үзіліс, сондай-ақ, үзіліс деп осы үнсіздіктің ұзақтығын білдіретін белгіні айтады.
3. Бағдарламаның мақсаты: кларнетте ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық дамуы үшін жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық шығарманы жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін кларнетте ойнау дағдылары мен тәсілдерін меңгеру;
2) бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және оларды кларнетте орындау;
3) музыкалық терминдерді, олардың мағыналарын меңгеру, ой-өрістерін кеңейту және музыкалық білімді, орындаушылық пен дағдыларды жинақтау.
Дамыту:
1) музыкалық есту қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық оайлауын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке деген оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалық ой-өрісін кеңейту, білім алушының дара қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының аспаппен жеке және ансамбльде музыка ойнау мәдениетін, кларнетте ойнау бойынша алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға талпынуын тәрбиелеу;

2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение, воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
3) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
4) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на кларнете – cемь лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на кларнете, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на кларнете, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения приемами игры на кларнете в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
13. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.

2) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдай білуді тәрбиелеу, көркемдік талғамды, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
3) отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының озық үлгілерін меңгеру арқылы өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
4) білім алушының кәсіби оқуларын жалғастыруға саналы уәждемесін қалыптастыру.
5. Балаларды кларнетте ойнауға оқыту мерзімі - жеті жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
6. Бағдарлама кларнетте ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайландырылған классикалық шығармаларын үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың кларнетте ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама болашақ кәсіпқой музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі кларнетте ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
13. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.

56. Педагог применяет различные подходы к обучающемуся, учитывая оценку их интеллектуальных, физических, музыкальных и эмоциональных данных, уровень подготовки.
57. Для достижения более высоких результатов в обучении и развитии творческих способностей обучающегося педагог использует следующие методы дифференциации и индивидуализации:
1) задания различной трудности и объема;
2) консультации при выполнении учебных заданий;
3) вариативность темпа освоения учебного материала;
4) индивидуальные и дифференцированные домашние задания.
58. В процессе обучения педагог решает ряд технологических, музыкально-художественных задач:
1) формирование губных и лицевых мышц;
2) организацию действия языка;
3) развитие в дыхательном аппарате ощущения опоры выдоха;
4) установку устойчивого звучания инструмента, чистого по интонации, полного и яркого по тембру, разнообразного по громкости;
5) овладение основными штрихами;
6) развитие музыкально-слуховых представлений;
7) умение воспринимать и передавать жанровые особенности песни, танца, марша;
8) развитие образного мышления;
9) умение настраиваться на образы исполняемого произведения при игре наизусть.
59. Процесс звукоизвлечения на кларнете представляет собой взаимосвязанные звенья единой психофизиологической цепи: нотный знак - представление о звуке – мышечно-двигательная установка – исполнительское движение – реальное звучание – слуховой анализ.
60. Специфика музыкального исполнительского процесса требует активного взаимодействия мышления, музыкального слуха, губ, дыхательного аппарата, языка и пальцев играющего.
61. Необходимым условием для успешного обучения на кларнете является формирование у обучающегося на начальном этапе правильной постановки губ, рук, исполнительского дыхания.
62. Педагог знакомит обучающегося с процессом исполнительского дыхания, функциями внутренних органов, участвующих в данном процессе, учит управлять ими в соответствии с поставленной задачей.
63. Правильное положение корпуса – самое важное условие для хорошего контроля над дыханием. Правильное положение корпуса имеет большое влияние на все области звукоизвлечения, является базой хорошей техники пальцев. Обучающийся учится держать инструмент без напряжения и добивается свободной работы пальцев при открытии и закрытии клапанов.
64. Для извлечения звука на кларнете педагог одновременно контролирует дыхание, положение корпуса, положение губ и кларнета при ускорении темпа и изучении новой гаммы, этюда, произведения.
65. Упражнение "продолжительные звуки" исполняется качественным звуком, постепенно увеличивается его продолжительность от четырех-пяти секунд на первых уроках, до десяти секунд в конце первого года обучения.

56. Педагог білім алушылардың зияткерлік, физикалық, музыкалық және эмоциялық қабілеттерін, дайындық деңгейінің бағасын ескере отырып, білім алушыға әртүрлі тәсілдерді қолданады.
57. Білім алушыны оқытуда және шығармашылық қабілеттерін дамытуда жоғары нәтижелерге қол жеткізу үшін педагог келесі саралау және даралау әдістерін қолданады:
1) қиындығы және көлемі әртүрлі тапсырмалар;
2) оқу тапсырмаларын орындау кезіде кеңес беру;
3) оқу материалын меңгеру қарқыныны түрлілігі;
4) дараланған және сараланған үй тапсырмалары.
58. Оқыту процесінде педагог бірқатар технологиялық, музыкалық-көркемдік міндеттерді шешеді:
1) ерін және бет бұлшық еттерін қалыптастыру;
2) тілдің қимылын ұйымдастыру;
3) тыныс алу аппаратында тыныс шығару тірегі сезімін дамыту;
4) ырғағы жағынан таза, тембрі бойынша толық және ашық, қаттылығы бойынша түрлі болып келетін аспаптың тұрақты дыбысталуын бекіту;
5) негізгі штрихтарды меңгеру;
6) музыкалық-есту қабілеттерін дамыту;
7) әннің, бидің, марштың жанрлық ерекшеліктерін қабылдау және жеткізу білігі;
8) бейнелі ойлауды дамыту;
9) жатқа ойнау кезінде орындалып жатқа шығарманың бейнесіне ене білу.
59. Кларнетте дыбыс шығару процесі бірыңғай психофизиологиялық қатардың өзара байланысқан дыбысын білдіреді: ноталық белгі - дыбыс туралы түсінік - бұлшық ет-қимыл қойылымы - орындаушылық қозғалысы - шынайы дыбысталу - есту қабілетін бақылау.
60. Музыкалық орындаушылық процесінің ерекшелігі ойлаудың, музыкалық есту қабілетінің, тыныс алу аппаратының, тілдің және ойнаушының саусақтарының өзара белсенді байланыстын талап етеді.
61. Кларнетке табысты оқытудың қажетті шарты алғашқы кезеңде білім алушының ернін, қолдарын, орындаушылық тынысын дұрыс қою болып табылады.
62. Педагог білім алушыны орындаушылық тыныстың процесімен, осы процеске қатысатын ішкі органдардың қызметімен таныстырады, қойылған міндеттерге сәйкес оларды басқаруды үйретеді. Бірінші оқу жылының соңында білім алушы бір дем алғанда ұзақтығы он секундқа дейінгі музыкалық фразаларды орындайды.
63. Денені дұрыс қою -тынысты жақсы қадағалауға арналған маңызды шарт. Денені дұрыс қою дыбыс шығарудың барлық саласына үлкен әсер етеді, саусақтардың жақсы техникалық базасы болып табылады. Білім алушы аспапты қысылмай ұстауды және клапандарды ашып және жабу кезінде саусақ жұмыстарының еркін жұмыс істеуіне талпынады.
64. Қарқынды жылдамдату және жаңа гамманы, этюдті, шығарманы үйрену кезінде кларнетте дыбыс шығару үшін педагог тынысты, денені қоюды, ерінді қоюды және кларнетті қоюды бір уақытта қадағалайды.
65. "Созылмалы дыбыстар" жаттығулары сапалы дауыспен орындайды, алғашқы сабақтарда оның ұзақтығы біртіндеп төрт-бес секундтан бастап бірінші оқу жылының соңында он секундқа дейін ұлғайтылады.

66. Главным органом артикуляции при игре на кларнете является язык. Подвижность языка очень важна при игре на кларнете.
67. В современной исполнительской практике используются виды движения языка при начале звукоизвлечения: твердой атаки, мягкой атаки и комбинированной атаки.
68. Для развития техники пальцев обучающийся осваивает временную, пространственную, аппликатурную точность опускания и поднимания пальцев.
69. Важнейшими качественными показателями и условиями развития пальцевой техники кларнетиста является его сознательность и управляемость.
70. Развитию техники в узком смысле слова (беглости, четкости, ровности) способствует систематическая работа над упражнениями, гаммами и этюдами. При освоении гамм, упражнений, этюдов и другого вспомогательного материала рекомендуется применение различных штриховых, динамических, ритмических вариантов.
71. Работа над качеством звука, интонацией, ритмическим рисунком последовательно проводится на протяжении всех лет обучения.
72. При работе над техникой педагог дает обучающемуся на каждом занятии индивидуальные задания и регулярно проверяет их выполнение.
73. В учебной работе педагог использует переложения произведений, написанных для других инструментов, в которых сохранен замысел автора и широко использованы характерные особенности кларнета.
74. В работе над музыкальными произведениями педагог прослеживает связь между художественной и технической сторонами изучаемого произведения.
75. Важным элементом обучения является накопление художественного исполнительского материала, дальнейшее расширение и совершенствование практики публичных сольных и ансамблевых выступлений, использование в репертуаре различных по стилю произведений.
76. Штрихи по артикуляционному принципу разделяются на определенные группы:
1) штрихи, исполняемые при помощи твердой атаки звука (деташе, стаккато, мартеле, тенуто);
2) штрихи, исполняемые мягкой атакой звука (нон легато, портато, легато);
3) сложные и специфические способы исполнения, требующие особых артикуляционных приемов (двойное стаккато, фруллато, глиссандо).
77. Изучение различных штрихов педагог проводит в определенной последовательности, в начале изучаются простейшие штрихи, затем переходит к освоению более сложных и специфических штрихов.
78. Умение начинающего кларнетиста правильно интонировать в процессе игры составляет одно из важнейших и неотъемлемых качеств его дальнейшей профессиональной подготовки.
79. Метроритм является одним из основных выразительных и формообразующих средств музыки. Педагог прививает обучающемуся чувство ритма, объясняет обучающемуся сложные метроритмические рисунки, при игре гамм, этюдов добивается ровности звучания нот без ускорений и замедлений.

66. Кларнетте ойнау кезіндегі артикуляцияның басты органы тіл болып табылады. Тілдің өте жылдам қозғалуы кларнетте ойнау кезінде маңызды.
67. Заманауи орындаушылық практикада дыбыс шығару кезінде тілдің келесі қимылдары қолданылады: қатты шабуыл, жұмсақ шабуыл және аралас шабуыл.
68. Саусақ техникасын дамыту үшін білім алушы саусақтарды түсірудің және көтерудің уақытша, кеңістіктік, аппликатуралық нақтылығын меңгереді.
69. Кларнетте ойнаушының маңызды сапалы көрсеткіші және саусақ техникасының даму шарттары болып оның түсініктілігі және басқармалығы табылады.
70. Сөздің тар мағынасында техниканы дамытуға (жүйріктілік, анықтылық, қалыптылық) жаттығулармен, гаммалармен және этюдтермен жүйелі жұмыс ықпал етеді. Гаммаларды, жаттығуларды, этюдтерді және басқа қосымша материалдарды меңгеру кезінде әртүрлі штрих, динамикалық, ритмикалық нұсқаларды қолдану ұсынылады.
71. Дыбыс сапасымен, ырғақпен, ритмикалық суретпен жұмыс оқытудың барлық кезеңінде жүйелі түрде жүргізіледі.
72. Техникамен жұмыс істеу кезінде педагог білім алушыға әр сабақта жеке тапсырмалар береді және олардың орындалуын үнемі тексеріп отырады.
73. Оқу жұмысында педагог автордың түпкі ойы сақталған және кларнетке тән ерекшеліктер кеңінен қолданылған, басқа аспаптарға арналып жазылған шығармалардың ыңғайланған нұсқаларын қолданады.
74. Музыкалық шығармамен жұмыс істеу кезінде педагог үйретілетін шығарманың көркемдік және техникалық жақтары арасындағы байланысты қадағалайды.
75. Оқытудың маңызды элементі болып көркемдік орындаушылық материалдарды жинақтау, көпшілік алдында жеке және ансамбльде өнер көрсетудің практикасын әрі қарай кеңейту және жетілдіру, репертуарда стилі жағынан әртүрлі шығармаларды қолдану болып табылады.
76. Штрихтар артикуляциялық қағидат бойынша белгілі топтарға бөлінеді:
1) қатты дыбыс шабуылының көмегі арқылы орындалатын штрихтар (деташе, стаккато, мартеле, тенуто);
2) жұмсақ дыбыс шабуылымен орындалатын штрихтар (нон легато, портато, легато);
3) ерекше артикуляциялық тәсілдерді (қосарланған стаккато, фруллато, глиссандо) талап ететін күрделі және ерекше тәсілдерді орындау.
77. Педагог әртүрлі штрихтарды үйренуді белгілі тәртіппен жүргізеді, алдымен қарапайым штрихтар, кейіннен мейлінше күрделі және ерекше штрихтарды меңгеруге көшеді.
78. Жаңадан бастаған кларнетте ойнаушының ойнау процесінде дұрыс ырғақтуы оның әрі қарай кәсіби дайындығындағы маңызды және ажырамас қасиеттерінің бірі болып табылады.
79. Метроритм музыканың мәнерлеу жәге форма құрайтын негізгі құралдарының бірі болып табылады. Педагог білім алушыға ритм сезімін үйретеді, білім алушыға күрделі метроритмикалық суреттерін түсіндіреді, гаммаларды, этюдтерді ойнау кезінде ноталардың жылдамдатпай немесе баяулатпай қалыпты дыбысталуына талпынады.

80. Координация движения пальцев, дыхания, звукоизвлечения требует пристального внимания со стороны обучающегося и педагога.
81. Развитие навыка исполнения нот с листа проводится педагогом на примере простейших мелодий на известных звуках с простейшими ритмическими рисунками.
82. Приобретение первоначального опыта игры в ансамбле эффективней всего происходит в дуэте с фортепиано, опытным концертмейстером или педагогом. Педагог учит обучающегося настраивать инструмент и слышать высоту звучания инструмента.
83. Игра в дуэте однородных инструментов – следующий по сложности этап ансамблевой подготовки обучающегося. Педагог выступает в роли солиста (играет мелодическую линию), а обучающийся аккомпанирует.
84. На протяжении первого года обучения постепенно развивается амбушюр, что позволяет расширять рабочий диапазон обучающегося, к концу первого года обучения примерный рабочий диапазон обучающегося имеет следующие границы: от "ми" малой октавы до "соль" второй октавы.
Когда расширяется диапазон, педагог начинает знакомство с гаммами. Для начала достаточным будет исполнение простейших мажорных гамм в одну октаву.
85. Для осмысленного и выразительного исполнения обучающийся овладевает основами музыкальной грамоты. В зависимости от темпа исполнения гаммы, дыхание берется строго через четыре, восемь, шестнадцать либо тридцать два звука.
86. В первый год обучения исполняются мажорные гаммы в одну октаву штрихами легато и деташе половинными и четвертными длительностями с дыханием через четыре или восемь звуков.
87. Виды творческих заданий:
1) иллюстрирование (рисование) понравившегося произведения;
2) сочинение слов к разучиваемой мелодии;
3) подбор песен по слуху.
88. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
89. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для развития звука (выдержанные ноты);
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведение крупной формы);
4) чтение нот с листа.
90. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки;
2) запись рекомендаций педагога по работе над произведениями в дневник обучающегося;

80. Саусақ қимылдарын үйлестіру, тыныс алу, дыбыс шығару білім алушы мен педагогтің тарапынан үлкен назарды талап етеді.
81. Ноталарды парақтан оқу дағдысын дамытуды педагог белгілі дыбыстардың қарапайым ритмикалық суреттерімен қарапайым әуендерді мысалаға ала отырып іске асырады.
82. Ансамбльде ойнаудың алғашқы дағдысын алу тәжірибелі концертмейстермен немесе педагогпен фортепианомен дуэтте тиімді іске асырылады. Педагог білім алушыға аспапты күйге келтіруді және аспаптың дыбысталу жоғарылығын етуді үйретеді.
83. Біртекті аспаптармен дуэтте ойнау - білім алушыны ансамбльдік дайындаудағы келесі күрделі кезең. Педагог солист ретінде өнер көрсетеді (әуендік сызықты ойнайды), ал білім алушы сүйемелдейді.
84. Оқытудың бірінші жылында біртіндеп амбушюр дамытылады, бұл білім алушының жұмыс диапазонын кеңейтуге мүмкіндік береді, бірінші оқу жылының соңында білім алушының жұмыс диапазоны келесі көлемге ие болады: кіші октавадағы "ми"-дан екінші октавадағы "соль"-ға дейін.
Диапазон кеңейтілген кезде педагог гаммалармен таныстыруды бастайды. Алдымен бір октавада қарапайым мажор гаммаларын орындау жеткілікті болады.
85. Білім алушы түсініп және мәнерлеп орындау үшін музыкалық сауат негіздерін меңгереді. Гаммаларды орындау қарқынына байланысты тыныс қатаң түрде әр төртінші, сегізінші, он алтыншы немесе отыз екінші дыбыста алынады.
86. Бірінші оқу жылында әрбір төрт немесе сегіз дыбыстан кейін жартылай және төрттік ұзақтықпен тыныс алып легато және деташе штрихтарымен бір октавадағы мажор гаммалары орындалады.
87. Шығармашылық тапсырмалардың түрлері:
1) ұнаған шығармаларға иллюстрация жасау (сурет салу);
2) жатталатын әуендеріне сөз шығару;
3) есту қабілеті бойынша әндерді іріктеу.
88. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
89. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбыстарды дамытуға арналған жаттығулар (тұрақты ноталар);
2) техниканы дамыту бойынша жұмыс (гаммалар, жаттығулар, этюдтер);
3) көркемдік материалмен жұмыс (пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар);
4) ноталарды парақтан оқу.
90. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;

3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
91. Межпредметные связи предмета "Кларнет" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
92. Примерные программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с устройством, настройкой инструмента, осваивает первоначальные навыки постановки корпуса, рук, головы, постановку и функционирование исполнительского дыхания;
2) обучающийся осваивает нотную грамоту, звукоизвлечение звука, приобретает первоначальный опыт игры в ансамбле, упражнения исполняет качественным звуком, постепенно увеличивается его продолжительность;
3) в самостоятельном разборе и разучивании произведений используются аудиозаписи фонограммы произведения в двух вариантах: плюс (партия кларнета аккомпанемент) и минус (аккомпанемент);
4) обучающийся осваивает мажорные гаммы соль, фа (в одну октаву), минорные гаммы, ля, ми (в одну октаву), арпеджио трезвучий в медленном темпе (четвертями, восьмыми), 10-12 упражнений и этюдов; 8-10 пьес.
93. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Устройство кларнета и уход за инструментом.
Тема 2. Постановка дыхания. Виды исполнительского дыхания. Развитие мышц диафрагмы. Дыхательные упражнения.
Тема 3. Постановка корпуса и рук исполнителя. Правильное положение корпуса при игре. Постановка рук на инструменте.
Тема 4. Амбушюр. Роль амбушюра в звукоизвлечении. Положение губ. Упражнения для развития амбушюра.
Тема 5. Горло. Роль гортани и голосовых связок при звукоизвлечении. Выдох "теплого" воздуха. Положение "зевка" в горле. Тренировка и умение играть с использованием голосовых связок. Умение отличать "правильный" звук от "неправильного".
Тема 6. Извлечение звука. Упражнение "продолжительные звуки".
Тема 7. Атака. Виды атаки. Атака языком. Язык как основное средство атаки звука. Правильная атака. Положение языка, слоги. Упражнения для языка. Извлечение звука на инструменте.
Тема 8. Координация движений при игре на инструменте. Развитие навыка контроля над несколькими процессами одновременно: дыхание, амбушюр, пальцы.
Тема 9. Извлечение звуков "соль", "фа", "ми", "ре", "до". Аппликатура данных звуков. Продолжительные звуки от четырех до восьми секунд. Соединение звуков по два, затем по три и четыре в медленном темпе. Упражнения для языка.
Тема 10. Штрихи как выразительное средство в музыке. Понятие штриха применительно к духовым инструментам. Основные штрихи.
Тема 11. Штрих "легато". Характер штриха. Правильное прочтение штриха в нотном материале. Умение пользоваться штрихом.
Тема 12. Штрих "деташе". Знакомство с исполнением штриха "деташе". Характер штриха. Правильное звуковедение при исполнении штриха "деташе". Исполнение штрихом "деташе".
Тема 13. Работа с нотным материалом. Развитие навыка чтения нотного текста. Изучение расположения нот на нотном стане, длительностей (целая, половинная, четверть, восьмая). Чтение и исполнение простейших мелодий.
Тема 14. Чтение мелодий с листа. Развитие навыка на примере простейших мелодий на известных звуках с простейшими ритмическими рисунками.
Тема 15. Развитие музыкальной памяти. Разучивание наизусть стихов, песен, музыкальных произведений. Исполнение материала без нот, наизусть.
Тема 16. Развитие навыков ансамблевой игры в различных составах ансамблей.
Тема 17. Игра с аккомпанементом фортепиано. Основные правила при игре с концертмейстером. Настройка инструмента. Обязанности солиста и аккомпаниатора. Игра произведений в сопровождении фортепиано.
Тема 18. Игра в ансамбле с педагогом. Настройка инструмента. Обязанности игры в ансамбле. Расширение рабочего диапазона.
Тема 19. Гаммы. Знакомство с гаммами. Строение мажорных гамм. Исполнение мажорных гамм соль, фа (в одну октаву). Исполнение гаммы в одну октаву известными штрихами.
Тема 20. Минорные гаммы. Исполнение минорных гамм, ля, ми (в одну октаву).
Тема 21. Арпеджио трезвучий в медленном темпе (четвертями, восьмыми).
Тема 22. Творческие задания. Сочинение мелодий. Подбор по слуху, рисование. Развитие навыка самоконтроля. Самостоятельное разучивание пьес.

3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
91. "Кларнет" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
92. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы құрылғымен, аспапты баптаумен танысады, денені, қолды, басты дұрыс қоюдың алғашқы дағдыларын, орындаушылық тынысты қоюды және қызмет етуін меңгереді;
2) білім алушы ноталық сауатты, дыбысты шығаруды меңгереді, ансамбльде ойнаудың алғашқы дағдыларын алады, жаттығуларды жақсы дыбыспен орындайды, біртіндеп оның ұзақтығы ұзартады;
3) шығармаларды өз бетінше талдауда және жаттауда екі нұсқадағы шығармалардың фонограммаларының аудиожазбалары қолданылады: плюс (кларнет партиясы аккомпонемент) және минус (аккомпанемент);
4) білім алушы мажор гаммалары соль, фа (бір октавада), минор гаммалары, ля, ми (бір октавада), баяу қарқындағы үшдыбыстылық арпеджиосын (төрттіктермен, сегіздіктермен), 10-12 жаттығуларды және этюдтерді; 8-10 пьесаны меңгереді.
93. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кларнет құрылғысы және аспапты күту.
2-тақырып. Тынысты қою. Орындаушылық тыныстың түрлері. Диафрагма бұлшық еттерін дамыту. Тыныс алу жаттығулары.
3-тақырып. Орындаушының денесін және қолын қою. Қолды аспапқа қою.
4-тақырып. Амбушюр. Дыбыс шығарудағы амбушюрдің рөлі. Еріндерді қою. Амбушюрді дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Тамақ. Дыбыс шығарудағы кеңірдек пен дауыс желбезектерінің рөлі. "Жылы" ауаны шығару. Тамақтағы "есінеу" қалпы. Дауыс желбезектерін қолданып жаттығу және ойнау білігі. "Дұрыс" дыбысты "дұрыс емес" дыбыстан ажырату.
6-тақырып. Дыбысты шығару. "Ұзақ дыбыстар" жаттығу.
7-тақырып. Шабуыл. Шабуылдың түрлері. Тілмен шабуыл. Тіл - дыбыс шабуылының негізгі құралы. Дұрыс шабуыл. Тілдің қалпы, буындар. Тілге арналған жаттығулар. Аспапта дыбыс шығару.
8-тақырып. Аспапта ойнау кезіндегі қимылдарды үйлестіру. Бірнеше процестерді бір уақытта басқару дағдысын дамыту: тыныс, амбушюр, саусақтар.
9-тақырып. "Соль", "фа", "ми", "ре", "до" дыбыстарын шығару. Осы дыбыстардың аппликатурасы. Төрттен сегіз секундтқа дейінгі дыбыстардың ұзақтығы. Дыбыстарды алдымен екіден, кейін баяу қарқында үштен және төрттен қосу. Тілге арналған жаттығулар.
10-тақырып. Штрихтар музыкада мәнерлеу құралдары. Штрих түсінігі үрлемелі аспаптарға қатысты қолданылады. Негізгі штрихтар.
11-тақырып. "Легато" штрихы. Штрихтың қасиеті. Штрихты ноталық материалда дұрыс оқу. Штрихты қолдана білу.
12-тақырып. "Деташе" штрихы. "Деташе" штрихын орындаумен танысу. Штрихтың қасиеті. "Деташе" штрихын орындау кезіндегі дыбысты дүрыс жүргузі. "Деташе" штрихымен орындау.
13-тақырып. Ноталық материалмен жұмыс. Ноталық мәтінді оқу дағдысын дамыту. Ноталық станда орналасқан ноталарды, ұзақтықтарды (тұтас, төрттік, сегіздік) орналасуын үйрену. Қарапайым әуендерді оқу және орындау.
14-тақырып. Әуенді парақтан оқу. Қарапайым ритмикалық суреттері бар, атақты әуендерді қарапайын әуендер мысалында дағдыларды дамыту.
15-тақырып. Музыкалық есте сақтау жадын дамыту. Өлеңдерді, әндерді, музыкалық шығармаларды жатқа жаттау. Материалды нотасыз, жатқа орындау.
16-тақырып. Ансамбльдердің түрлі құрамдарында ансамбльдік ойнау дағдыларын дамыту.
17-тақырып. Фортепианоның сүйемелдеуімен ойнау. Концертмейстермен ойнау кезіндегі негізгі ережелер. Аспапаты баптау. Жеке орындаушы мен сүйемелдеушінің міндеттері. Фортепианоның сүйемелдеуімен шығарманы ойнау.
18-тақырып. Педагогпен ансамбльде ойнау. Аспапты баптау. Ансамбльде ойнаудың міндеттері. Жұмыс диапазонын кеңейту.
19-тақырып. Гаммалар. Гаммалармен танысу. Мажор гаммаларының құрылымы. Соль, фа (бір октавада) мажор гаммаларын орындау. Гаммаларды белгілі штрихтармен бір октавада орындау.
20-тақырып. Минор гаммалары. Минор гаммалары, ля, ми (бір октавада) орындау.
21-тақырып. Баяу қарқындағы үшдыбыстылық арпеджиосы (төрттіктермен, сегіздіктермен).
22-тақырып. Шығармашылық тапсырмалар. Әуендерді шығару. Есту арқылы теру, сурет салу. Өзін-өзі бақылау дағдысын дамыту. Пьесаларды өз беттерінше жаттау.

94. Ожидаемые результаты освоения программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение инструмента, аппликатуру;
2) знает названия нот, названия штрихов;
3) умеет держать инструмент;
4) умеет исполнять деташе, легато;
5) знает строение мажорных, минорных гамм;
6) умеет исполнять гаммы в одну октаву известными штрихами;
7) владеет первичными навыками чтения нот с листа.
95. Примерные программные требования во 2 классе:
1) продолжается совершенствование полученных знаний, умений и навыков, расширение рабочего диапазона, знакомство с особенностями основных музыкальных жанров, новыми штрихами, усложненными ритмическими рисунками, динамическими оттенками;
2) совершенствуются навыки ансамблевой игры, чтения нот с листа, осваиваются навыки поведения на эстраде;
3) обучающийся осваивает 10-15 произведений: пьесы разного характера, этюды и ансамбли.
96. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над производительностью выдоха. Увеличение продолжительности выдоха.
Тема 2. Работа над звуковедением и фразировкой. Совершенствование навыка плавного звуковедения. Работа над ровностью интонации.
Тема 3. Расширение рабочего диапазона. Исполнение средних и нижних регистров.
Тема 4. Штрихи. Акцентированные и неакцентированные штрихи.
Тема 5. Штрих "стаккато". Особенности исполнения штриха на кларнете. Работа языка и мышц диафрагмы.
Тема 6. Штрих "маркато". Применение штриха. Техника исполнения штриха на кларнете.
Тема 7. Динамические оттенки как выразительное средство в музыке. Разнообразие оттенков. Знакомство с обозначениями и исполнением динамических оттенков на кларнете.
Тема 8. Динамический оттенок "форте". Техника исполнения на кларнете в различных регистрах.
Тема 9. Пиано. Техника исполнения. Работа над тембром.
Тема 10. Динамические оттенки "меццо форте", "меццо пиано". Исполнение произведений с динамическими оттенками "меццо форте", "меццо пиано" на кларнете. Ровность звуковой линии.
Тема 11. Динамические оттенки "крещендо" и "диминуэндо". Игра крещендо" и "диминуэндо" на инструменте.
Тема 12. Минорные гаммы. Параллельный минор. Виды минорных гамм. Исполнение на кларнете мажорных и минорных гамм до одного знака при ключе в пределах рабочего диапазона.
Тема 13. Гаммы различными штрихами и динамическими оттенками. Гаммы в сочетаниях различных штрихов и динамических оттенков.
Тема 14. Виды ритмических рисунков. Пунктирный ритм, мелкие длительности. Синкопа.
Тема 15. Исполнение этюдов.
Тема 16. Темп и характер музыкального произведения. Обозначения темпов. Виды темпов. Музыкальные термины.
Тема 17. Произведения кантиленного характера. Штрихи, звуковедение.
Тема 18. Произведения танцевального характера. Анализ произведения.
Тема 19. Разучивание произведений.
Тема 20. Игра в ансамбле. Дуэт, трио. Разучивание партий. Совместное музицирование.
Тема 21. Практическая и психологическая подготовка к концертному выступлению.

94. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспаптың құрылысын, аппликтаруаны біледі;
2) ноталардың аталуын, штрихтардың аталуын біледі;
3) аспапты ұстауды біледі;
4) деташе, легатоны орындай алады;
5) мажор, минор гаммаларының құрылымын біледі;
6) белгілі штрихтармен бір октавада гаммаларды орындай алады;
7) нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларын біледі.
95. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) алған білім, білік және дағдыларын жетілдіру, жұмыс диапазонын кеңейту, негізгі музыкалық жанрлардың ерекшеліктерімен, жаңа штрихтармен, күрделендірілген ритмикалық суреттермен, динамикалық бояулармен танысу жалғастырылады;
2) ансамбльде ойнау, нотаны парақтан оқу дағдылары жетілдіріледі, эстрадада өзін ұстау ережелері меңгеріледі;
3) білім алушы 10-15 шығарманы: әртүрлі сипаттағы пьесаларды, этюдтер мен ансамбльдерді меңгереді.
96. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Тыныс шығарудың өнімділігімен жұмыс. Тыныс шығарудың ұзақтығын ұлғайту.
2-тақырып. Дыбыс жүргізу және баса айтумен жұмыс. Дыбысты баяу жүргізу дағдысын жетілдіру. Ырғақтың қалыптылығымен жұмыс.
3-тақырып. Жұмыс диапазонын кеңейту. Ортаңғы және төменгі регистрлерді орындау.
4-тақырып. Штрихтар. Акцент қойылатын және акцент қойылмайтын штрихтар.
5-тақырып. "Стаккато" штрихы. Кларнетте штрихты ойнаудың ерекшеліктері. Тіл мен диафрагма бұлшық еттерінің жұмысы.
6-тақырып. "Маркато" штрихы. Штрихты қолдану. Кларнетте штрихты орындау техникасы.
7-тақырып. Динамикалық бояулар музыкадағы мәнерлеу құралы. Бояулардың түрлілігі. Динамикалық бояулардың белгілерімен және оларды кларнетте орындаумен танысу.
8-тақырып. "Форте" динамикалық бояуы. Кларнетте әртүрлі регистрлерде орындау техникасы.
9-тақырып. Пиано. Орындау техникасы. Тембрмен жұмыс.
10-тақырып. "Меццо форте", "меццо пиано" динамикалық бояулары. Кларнетте "меццо форте", "меццо пиано" динамикалық бояулармен шығармаларды орындау. Дыбыстық сызықтың тепе-теңдігі.
11-тақырып. "Крещендо" және "диминуэндо" динамикалық бояулары. Аспапта "крещендо" және "диминуэндо" ойнау.
12-тақырып. Минор гаммалары. Параллельді минор. Минор гаммаларының түрлері. Жұмыс диапазоны шеңберінде кілттегі бір белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын кларнетте орындау.
13-тақырып. Әртүрлі штрихтармен және динамикалық бояулармен орындалатын гаммалар. Әртүрлі штрихтар мен динамикалық бояулардың үйлесіміндегі гаммалар.
14-тақырып. Ритмикалық суреттердің түрлері. Үзік-үзік ритм, ұсақ ұзақтылықтар. Синкопа.
15-тақырып. Этюдтерді орындау.
16-тақырып. Музыкалық шығарманың қарқыны мен сипаты. Қарқындардың белгілері. Қарқындардың түрлері. Музыкалық терминдер.
17-тақырып. Кантиленді сипаттағы шығармалар. Штрихтар, дыбыс жүргізу.
18-тақырып. Би сипатындағы шығармалар. Шығармаларды талдау.
19-тақырып. Шығармаларды жаттау.
20-тақырып. Ансамбльде ойнау. Дуэт, трио. Партияларды жаттау. Бірге музыка ойнау.
21-тақырып. Концерттік көрсетілімдерге практикалық және психологиялық дайындық.

97. Ожидаемые результаты освоения программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает разнохарактерные мелодии;
2) знает обозначения и названия терминов, связанных с динамикой;
3) знает технику исполнения на кларнете штрихов "стаккато", "маркато";
4) умеет исполнять на кларнете мажорные, минорные гаммы до одного знака при ключе в пределах рабочего диапазона;
5) знает музыкальные жанры: песня, танец, марш;
6) владеет четкой и ясной атакой;
7) умеет добиваться устойчивого звучания инструмента;
8) владеет начальными навыками игры в ансамбле.
98. Примерные программные требования в 3 классе:
1) продолжается знакомство со стилистическими особенностями музыки разных эпох, произведениями крупной формы, овладение штрихами, динамикой, агогикой, продолжается формирование слухового контроля к звукоизвлечению, совершенствуются навыки чтения с листа пьес и оркестровых партий (в умеренном темпе), разбор произведений, развивается пальцевая техника;
2) обучающийся осваивает мажорные, минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях до трех знаков включительно, хроматическую гамму, 12-15 этюдов, 8-12 пьес, 2-4 ансамбля.
99. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Расширение рабочего диапазона от "ми" малой октавы до "ля" второй октавы. Аппликатура нот среднего регистра. Дополнительная аппликатура.
Тема 2. Верхний регистр. Положение амбушюра. Дыхание, динамические оттенки, "пиано" в верхнем регистре.
Тема 3. Нижний регистр. Упражнения для регистра.
Тема 4. Упражнения на развитие техники. Исполнение ритмических рисунков с мелкими длительностями.
Тема 5. Гаммы до трех знаков при ключе. Мажорные и минорные гаммы Ля-мажор, Ми бемоль-мажор, до-минор, фа диез-минор в различных темпах различными сочетаниями штрихов и динамических оттенков. Арпеджио.
Тема 6. Штрихи "тенуто", "портато", "мартеле", "тенутное и залигованное стаккато".
Тема 7. Сложные динамические оттенки. Исполнение сложных динамических оттенков.
Тема 8. Стилистические особенности исполнения произведений разных эпох. Музыка барокко, классицизма, романтизма. Современная музыка. Отличительные черты исполнения каждого стиля.
Тема 9. Произведения крупной формы. Сонатина. Сюита. Вариации.
Тема 10. Самоконтроль при выполнении заданий. Развитие слухового, визуального, внутреннего контроля. Работа с метрономом и тюнером.
Тема 11. Разучивание партий, прослушивание. Исполнение произведений.
Тема 12. Ансамблевая игра. Квартет. Струнный квартет. Квартет духовых инструментов. Квартет однородных инструментов.
Тема 13. Квартет кларнетов. Особенности игры в квартете. Репертуар для квартета.

97. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әр түрлі сипаттағы әуендерді біледі;
2) динамикамен байланысты белгілерді және терминдердің атауларын біледі;
3) кларнетте "стаккато", "маркато" штрихтарын орындау техникасын біледі;
4) кларнетте жұмыс диапазоны шеңберінде кілттегі бір белгіге дейінгі мажор, минор гаммаларын орындауды біледі;
5) музыкалық жанрларды: ән, би, маршты біледі;
6) анық және таза шабуылға ие болады;
7) аспаптың тұрақты дыбысталуына талпынуды біледі;
8) ансамбльде ойнаудың алғашқы дағдыларын біледі.
98. 3 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) әртүрлі кезеңдердің музыкасының стильдік ерекшеліктерімен, ірі нысанды шығармалармен танысу, штрихтарды, динамиканы, агогиканы меңгеру жалғастырылады, дыбыс шығаруға есту қабілетін бақылауды қалыптастыру жалғастырылады, пьесалар мен оркестр партияларын парақтан оқу дағдылары жетілдіріледі (қалыпты қарқында), шығармаларды талдау, саусақ техникасы жетілдіріледі;
2) білім алушы мажор, минор гаммаларын, үш белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктердегі үшдыбыстылық арпеджиосын, хроматикалық гаммаларды, 12-15 этюдті, 8-12 пьесаны, 2-4 ансамбльді меңгереді.
99. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жұмыс диапазонын "ми" кіші октавасынан "ля" екінші октавасына дейін кеңейту. Ортаңғы регистрдің аппликатурасы. Қосымша аппликатура.
2-тақырып. Жоғарғы регистр. Амбушюрдің қалпы. Тыныс, динамикалық бояулар, жоғары регистрдегі "пиано".
3-тақырып. Төменгі регистр. Регистрге арналған жаттығу.
4-тақырып. Техниканы дамытуға арналған жаттығулар. Ұсақ ұзақтықтармен ритмикалық суреттерді орындау.
5-тақырып. Кілттегі үш белгіге дейінгі гамма. Әртүрлі қарқынмен, әртүрлі штрихтармен және динамикалық боуларды үйлестіріп орындалатын Ля-мажор, Ми бемоль-мажор, до-минор, фа диез-минор сияқты мажор және минор гаммалары. Арпеджио.
6-тақырып. "Тенуто", "портато", "мартеле", "тенуто және залиг стаккато" штрихтары.
7-тақырып. Күрделі динамикалық бояулар. Күрделі динамикалық бояуларды орындау.
8-тақырып. Әртүрлі кезеңдердің шығармаларын орындаудың стильдік ерекшеліктері. Барокко, классицизм, романтизм музыкасы. Заманауи музыка. Әр стильді орындаудың ерекшеліктері.
9-тақырып. Ірі нысанды шығармалар. Сонатина. Сюита. Вариациялар.
10-тақырып. Тапсырманы орындау кезінде өзін бақылауы. Есту, көру, ішкі бақылауды дамыту. Метрономмен және тюнермен жұмыс.
11-тақырып. Партияларды жаттау, тыңдау. Шығармаларды орындау.
12-тақырып. Ансамбльде ойнау. Квартет. Ішекті аспаптар квартеті. Үрлемелі аспаптар квартеті. Біртекті аспаптардың квартеті.
13-тақырып. Кларнеттер квартеті. Квартетте ойнаудың ерекшеліктері. Квартетке арналған репертуар.

100. Ожидаемые результаты освоения программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает аппликатуру нот среднего регистра;
2) выполняет упражнения для среднего, нижнего регистров, на развитие техники;
3) умеет исполнять мажорные и минорные гаммы до трех знаков при ключе в различных темпах различными сочетаниями штрихов и динамических оттенков;
4) знает штрихи "тенуто", "портато", "мартеле", "тенутное и залигованное стаккато";
5) умеет играть арпеджио трезвучий в тональностях до трех знаков включительно;
6) умеет играть на кларнете хроматическую гамму;
7) знает технику исполнения сложных динамических оттенков;
8) знает стилистические особенности исполнения музыки эпохи барокко, классицизма, романтизма;
9) владеет навыками чтения с листа пьес и оркестровых партий;
10) владеет начальными навыками игры на кларнете в квартете.
101. Примерные программные требования в 4 классе:
1) продолжается совершенствование исполнительского аппарата, навыков координации языка, губ, пальцев, развитие дыхания, расширяется диапазон извлекаемых звуков, продолжается работа над улучшением качества звука, развиваются навыки исполнения различных интервалов, чтения нот с листа. оркестровых партий;
2) обучающийся осваивает мажорные, минорные гаммы, арпеджио трезвучий в тональностях до четырех знаков включительно, хроматическую гамму, гаммы в терцию, 10-12 этюдов, 8-10 пьес, 2 ансамбля.
102. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Расширение рабочего диапазона до "ми" третьей октавы. Знакомство со вспомогательной аппликатурой.
Тема 2. Мажорные и минорные гаммы до четырех знаков.
Тема 3. Трезвучия и их обращения.
Тема 4. Доминантсептаккорд.
Тема 5. Уменьшенный вводный септаккорд в одну-две октавы.
Тема 6. Продолжение работы над хроматической гаммой. Гаммы в терцию.
Тема 7. Этюды и упражнения на различные виды техники.
Тема 8. Разучивание разнохарактерных пьес, в том числе произведения крупной формы.
Тема 9. Чтение нот с листа. Изучение оркестровых партий.
103. Ожидаемые результаты освоения программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет верхним регистром, навыками исполнения различных интервалов;
2) умеет играть арпеджио трезвучий в тональностях до четырех знаков включительно;

100. 3 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ортаңғы регистрдің ноталарының аппликатурасын біледі;
2) ортаңғы, төменгі регистрлерге, техниканы дамытуға арналған жаттығуларды орындайды;
3) әртүрлі қарқынмен, әртүрлі штрихтар мен динамикалық бояуларды үйлестіріп орындалатын кілттегі үш белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын орындауды біледі;
4) "тенуто", "портато", "мартеле", "тенуто және залиг стаккато" штрихтарын біледі;
5) үш белгіні қоса алғандағы үндестіктердегі үшдыбыстылық арпеджиосын ойнауды біледі;
6) кларнетте хроматикалық гаммаларды ойнауды біледі;
7) күрделі динамикалық бояуларды орындау техникасын біледі;
8) борокко, классицизм, романтизм кезеңдерінің музыкасын орындаудың стильдік ерекшеліктерін біледі;
9) парақтан пьесаларды және оркестр партияларын оқу дағдыларын біледі;
10) кларнетте квартетте ойнаудың алғашқы дағдыларын біледі.
101. 4 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) орындаушылық аппаратты, тіл, ерін, саусақтарды үйлестіру дағдыларын жетілдіру, тынысты дамыту жалғастырылады, шығарылатын дыбыстардың диапазоны кеңейтіледі, дыбыс сапасын жақсарту бойынша жұмыс жалғастырылады, әртүрлі аралықтарды орындау, оркестр партияларының ноталарын парақтан оқу дағдылары дамытылады;
2) білім алушы мажор, минор гаммаларын, төрт белгіні қоса алғандағы үндестіліктердегі үшдыбыстылық арпеджиосын, хроматикалық гаммаларды, терциядағы гаммаларды, 10-12 этюдті, 8-10 пьесаны, 2 ансамбльді меңгереді.
102. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жұмыс диапазонын "ми" октавасына дейін кеңейту. Қосымша аппликатуралармен танысу.
2-тақырып. Төрт белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары.
3-тақырып. Үшдыбыстылық және олардың айналымдары.
4-тақырып. Доминантсептаккордтар.
5-тақырып. Бір-екі октаваға кішірейтілген кіріспе септаккордтар.
6-тақырып. Хроматикалық гаммалармен жұмысты жалғастыру. Терциядағы гаммалар. Әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтер мен жаттығулар.
7-тақырып. Әртүрлі техника түріне арналған этюдтер мен жаттығулар.
8-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды, оның ішінде ірі нысанды шығармаларды жаттау.
9-тақырып. Нотаны парақтан оқу. Оркестр партияларын үйрену.
103. 4 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жоғары регистрді, әртүрлі аралықтарды орындау дағдыларын біледі;
2) төрт белгіні қоса алғандағы үндестіктердегі үшдыбыстылық арпеджиосын ойнай алады;

3) исполняет гаммы в различных темпах различными штрихами;
4) умеет играть на кларнете гаммы в терцию;
5) умеет играть на кларнете этюды и упражнения на различные виды техники;
6) умеет играть на кларнете разнохарактерные пьесы, в том числе произведения крупной формы;
7) подбирает легкие пьесы по слуху;
8) владеет устойчивым звучанием инструмента, чистого по интонации, полного по тембру, разнообразного по громкости;
9) имеет навыки публичных выступлений.
104. Примерные программные требования в 5 классе:
1) продолжается знакомство со стилистическими особенностями музыки разных эпох, произведениями крупной формы, овладение штрихами, динамикой, развитием навыков чтения нот с листа, самостоятельного разбора и изучения легких пьес и оркестровых партий;
2) продолжается развитие исполнительского аппарата, его различных компонентов (дыхание, губы, язык, пальцы), овладение в совершенстве способов извлечения звуков твердой и мягкой атакой, умений пользоваться основными штрихами: "деташе", "легато", "стаккато", "нон легато", "маркато";
3) осваивается аппликатура хроматического звукоряда всего рабочего диапазона кларнета. вырабатывается творческая и физическая выносливость, способность исполнять без перерыва 4-6 музыкальных произведений;
4) обучающийся осваивает понятия "мелизмы", "форшлаги", "трели", "морденты", арпеджио трезвучий в более быстром темпе, доминантсептаккорд и его обращения в тональностях до пяти знаков включительно, 15-20 этюдов, 8-10 пьес, в том числе 1-2 произведения крупной формы и ансамбли.
105. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Мелизмы в музыке.
Тема 2. Форшлаги.
Тема 3. Трели.
Тема 4. Морденты.
Тема 5. Арпеджио трезвучий в более быстром темпе.
Тема 6. Доминантсептаккорд и его обращения в тональностях до пяти знаков.
Тема 7. Разбор легких пьес и оркестровых партий.
Тема 8. Чтение нот с листа.
Тема 9. Изучение оркестровых партий.
Тема 10. Разучивание этюдов.
Тема 11. Разучивание пьес.
Тема 12. Разучивание произведений крупной формы.
Тема 13. Разучивание ансамблей.
106. Ожидаемые результаты освоения программы в 5 классе.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает мелизмы в музыке, форшлаги, трели, морденты;
2) умеет играть арпеджио трезвучий в более быстром темпе;
3) знает и исполняет доминантсептаккорд и его обращения в тональностях до 5 знаков;

3) әртүрлі қарқында әртүрлі штрихтармен гаммаларды орындайды;
4) кларнетте гаммаларды терцияда ойнай алады;
5) кларнетте әртүрлі техника түріне арналған этюдтер мен жаттығуларды орындай алады;
6) кларнетте әртүрлі сипаттағы пьесаларды, оның ішінде ірі нысанды шығармаларды орындай алады;
7) естуі бойынша жеңіл пьесаларды тереді;
8) аспаптың тұрақты дыбысталуын, ырғағы жағынан таза, тембрі жағынан толық, қаттылығы әртүрлі болатындығын біледі;
9) көпшілік алдында өнер көрсету дағдысына ие болады.
104. 5 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) әртүрлі кезеңдердегі музыканың стильдік ерекшеліктерімен, ірі нысанды шығармалармен танысу, штрихты, динамиканы меңгеру, нотаны парақтан оқу дағдысын дамыту, жеңіл пьесалар мен оркестр партияларын өз бетінше талдау және жаттау жалғастырылады;
2) орындаушылық аппаратты, оның әртүрлі компоненттерін (тыныс, ерін, тіл, саусақ) дамыту, қатты жіне жұмсақ шабуылмен дыбыс шығару тәсілдерін өте жоғары шеберлікпен меңгеру, "деташе", "легато", "стаккато", "нон легато", "маркато" негізгі штрихтарын қолдану жетілдіріледі;
3) кларнеттің барлық жұмыс диапазонындағы хроматикалық дыбыстар қатарының аппликатурасы меңгеріледі, шығармашылық және физикалық төзімділік, үзіліссіз 4-6 музыкалық шығарманы орындау қабілеті пысықталады;
4) білім алушы "мелизм", "форшлаг", "трель", "мордент" түсініктерін, барынша жылдам қарқындағы үшдыбыстылық арпеджиосын, доминантсептаккордтарды және қоса алғанда бес белгіге дейінгі оның айналымдарын, 15-20 этюдті, оның ішінде 1-2 ірі нысанды шығармаларды және ансамбльдерді меңгереді.
105. 5 сыныптағы оқу пәнінің бағдарламасы.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкадағы мелизмдер.
2-тақырып. Форшлагтар.
3-тақырып. Трельдер.
4-тақырып. Морденттер.
5-тақырып. Барынша жылдам қарқындағы үшдыбыстылық арпеджиосы.
6-тақырып. Доминантсептаккордтар және бес белгіге дейінгі үндестіліктердегі олардың айналымдары.
7-тақырып. Жеңіл пьесаларды және оркестр партияларын талдау.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
9-тақырып. Оркестр партияларын үйрену.
10-тақырып. Этюдтерді жаттау.
11-тақырып. Пьесаларды жаттау.
12-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
13-тақырып. Ансамбльдерді жаттау.
106. 5 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкадағы мелизмдерді, форшлагтарды, трельдерді, морденттерді біледі;
2) барынша жылдам қарқында үшдыбыстылық арпеджиосын біледі;
3) доминантсетаккордтарды және бес белгіге дейінгі үндестіліктердегі оның айналымдарын біледі және орындайды;

4) владеет навыками разбора легких пьес и оркестровых партий;
5) умеет использовать выразительные средства для создания художественного образа.
107. Примерные программные требования в 6 классе:
1) закрепляются знания о мажорных, минорных гаммах, доминантсептаккордах, арпеджио трезвучий и их обращениях, хроматической гамме в различных штрихах и ритмических вариантах в быстром темпе;
2) осваиваются мажорные и минорные гаммы в тональностях до пяти знаков, в том числе доминантсептаккорды, уменьшенные септаккорды и их обращения, исполнение в подвижном темпе различными штрихами;
3) обучающийся осваивает транспонирование легких пьес на один тон вверх и полтона вниз, строй А ля минор) и С (до мажор), 15-20 этюдов, 8-10 пьес, в том числе ансамбли, 2-3 произведения крупной формы.
108. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Мажорные и минорные гаммы в тональностях до пяти знаков включительно.
Тема 2. Доминантсептаккорды, уменьшенные септаккорды и их обращения, исполнение в подвижном темпе различными штрихами.
Тема 3. Повторение арпеджио трезвучий и их обращения.
Тема 4. Повторение хроматической гаммы в различных штрихах и ритмических вариантах, в том числе терциями, в быстром темпе.
Тема 5. Повторение уменьшенных вводных септаккордов и их обращений в штрихах: "деташе", "легато", "стаккато", "нон легато", "маркато".
Тема 6. Разучивание виртуозных этюдов на различные виды техники.
Тема 7. Разучивание разнохарактерных пьес, в том числе произведений крупной формы.
Тема 8. Изучение оркестровых партий.
109. Ожидаемые результаты освоения программы в 6 классе.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет играть мажорные и минорные гаммы в тональностях до пяти знаков включительно;
2) знает и исполняет доминантсептаккорды, уменьшенные септаккорды и их обращения в подвижном темпе различными штрихами;
3) умеет играть виртуозные этюды на различные виды техники;
4) умеет играть разнохарактерные пьесы, в том числе произведения крупной формы;
5) знает изученные оркестровые партии.
110. Примерные программные требования в 7 классе:
1) закрепляются знания о доминантсептаккордах, хроматической гамме в различных темпах, штрихах и динамических оттенках, гаммах терциями (в быстром темпе) различных штрихах;
2) обучающийся осваивает 10-12 этюдов, 6-8 пьес, в том числе ансамбли, 2-3 произведения крупной формы.

4) жеңіл пьесаларды және оркестр партияларын талдау білігіне ие болады;
5) көркем бейнені жасау үшін мәнерлеу құралдарын қолдана алады.
107. 6 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) мажор, минор гаммалары, диминантсептаккордтар, үшдыбыстылық арпеджиосы және олардың айналымдары, әртүрлі штрихтардағы және жылдам қарқындағы әртүрлі штрихтардағы хроматикалық гаммалар туралы білімдері бекітіледі;
2) бес белгіге дейінгі мажорлы және минорлы гаммалар, оның ішінде доминантсептаккордтар, кішірейтілген септаккордтар және олардың айналымдары, жылдам қарқында әртүрлі штрихтармен орындау меңгеріледі;
3) білім алушы бір тонға жоғары және жарты тонға төмен А (ля минор) және С (до мажор) қатарына жеңіл пьесаларды тасымалдауды, 15-20 этюдті, 8-10 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді, 2-3 ірі нысанды шығармаларды меңгереді.
108. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. Бес белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі мажорлы және минорлы гамммалар.
2-тақырып. Доминантсептаккордтар, кішірейтілген септаккордтар және олардың айналымдары, әртүрлі штрихтармен жылдам қарқынмен орындау.
3-тақырып. Үшдыбыстылық арпеджиосын және олардың айналымдарын қайталау.
4-тақырып. Әртүрлі штрихтарда және ритмикалық нұсқаларда, оның ішінде жылдам қарқындағы терциялармен хроматикалық гаммаларды қайталау.
5-тақырып. Кішірейтілген кіріспе сектаккордтарды және олардың "деташе", "легато", "стаккато", "нон легато", "маркато" штрихтарындағы айналымдарын қайталау.
6-тақырып. Әртүрлі техниканың түріне арналған виртозды этюдтерді жаттау.
7-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды, оның ішінде ірі нысанды шығармаларды жаттау.
8-тақырып. Оркестр партияларын үйрену.
109. 6 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) бес белгіні қоса алғанға дейінгі үндестіліктегі мажор және минор гаммаларын орындай алады;
2) димонантсептаккордтарды, кішірейтілген септаккордтарды және олардың айналымдарын біледі және жылдам қарқында әртүрлі штрихтармен орындайды;
3) әртүрлі техника түріне арналған виртуозды этюдтерді орындай алады;
4) әртүрлі сипаттағы пьесаларды, оның ішінде ірі нысанды шығармаларды орындай алады;
5) үйренген оркестр партияларын біледі.
110. 7 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) доминантсептаккордтар, әртүрлі қарқындағы, штрихтағы және динамикалық бояулардағы хроматикалық гаммалар, әртүрлі штрихтардағы терциялармен (жылдам қарқында) гаммалар туралы білімдері бекітіледі;
2) білім алушы 10-12 этюдті, 6-8 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді, 2-3 ірі нысанды шығармаларды меңгереді.

111. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение мажорных, минорных гамм.
Тема 2. Повторение доминантсептаккордов.
Тема 3. Повторение хроматической гаммы в различных темпах, штрихах и динамических оттенках.
Тема 4. Повторение гамм терциями (в быстром темпе) различными штрихами.
Тема 5. Разучивание этюдов.
Тема 6. Разучивание пьес.
Тема 7. Разучивание произведений крупной формы.
112. Ожидаемые результаты освоения программы в 7 классе.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает нотную грамоту;
2) знает правильную постановку игрового аппарата;
3) владеет различными штрихами;
4) навыки чтения нот с листа и развитую музыкальную память;
5) владеет навыком транспонирования в строй А и С;
6) владеет навыками анализа исполняемых произведений.
113. Ожидаемые результаты освоения образовательной программы.
Выпускник знает:
1) основы музыкальной грамоты;
2) музыкальные стили и жанры;
3) художественно-исполнительские возможности при игре на кларнете.
4) творчество композиторов различных эпох, выдающихся деятелей в области музыкального искусства;
5) связь между художественной и технической сторонами произведения при исполнении пьес и произведений крупной формы.
Выпускник умеет:
1) исполнять на кларнете произведения различных жанров и форм в соответствии с программными требованиями;
2) использовать выразительные средства для создания художественного образа;
3) концентрировать внимание во время занятия и на выступлениях;
4) самостоятельно и грамотно делать первоначальный разбор музыкального произведения, учитывая особенности штрихов, динамические и стилевые особенности произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) исполнения музыкальных произведений (сольное исполнение, ансамблевое исполнение);
2) публичных выступлений;
3) самостоятельной работы с музыкальным материалом, чтения с листа текста.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
114. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении программы обучающимся.
Контроль освоения программы обучающимся осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
115. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: контрольная работа (1 этюд, 1 пьеса), во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), в третьей, четвертой четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера);

111. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мажор, минор гаммаларын қайталау.
2-тақырып. Доминосептаккордтарды қайталау.
3-тақырып. Әртүрлі қарқындағы, штрихтарғы және динамикалық бояулардағы хроматикалық гаммаларды қайталау.
4-тақырып. Әртүрлі штрихтармен, терциялармен (жылдам қарқында) гаммаларды қайталау.
5-тақырып. Этюдтерді жаттау.
6-тақырып. Пьесаларды жаттау.
7-тақырып. Ірі нысанды шығармаларды жаттау.
112. 7 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады
1) ноталық сауатты біледі;
2) ойын аппаратын дұрыс қоюды біледі;
3) әртүрлі штрихтарді біледі;
4) парақтан оқу дағдысына және дамыған музыкалық есте сақтау жадына ие болады;
5) А және С қатарына тасымалдау дағдысына ие болады;
6) орындалатын шығармаларды талдау дағдысына ие болады.
113. Білім беру бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық сауаттың негіздерін;
2) музыкалық стильдер мен жанрларды;
3) кларнетте ойнау кезіндегі көркем-орындаушылық мүмкіндіктерді;
4) әртүрлі кезеңдердің композиторларының, музыка өнері саласындағы атақты қайраткерлердің шығармашылығын;
5) пьесаларды немесе ірі нысанды шығармаларды орындау кезіндегі шығармалардың көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланыстарды біледі.
Түлек:
1) кларнетте бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды орындауды;
2) көркемдік бейнені жасау үшін мәнерлік құралдарын қолдануды;
3) сабақ кезінде және өнер көрсету кезінде зейінін шоғырландыруды;
4) шығараманың штрихтық ерекшеліктерін, динамикалық және стильдік ерекшеліктерін ескере отырып, музыкалық шығарманы өз бетінше және сауатты алғашқы талдау жасауды біледі.
Түлекте:
1) музыкалық шығармаларды орындау (жеке орындау, ансамбльде орындау);
2) көпшілік алдында өнер көрсету;
3) музыкалық материалмен өз бетінше жұмыс істеу, мәтінді парақтан оқу.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
114. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау бақылау жұмысы, академиялық концерт, техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
115. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 этюд, 1 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші, төртінші тоқсандарда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса);

2) 2 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорные, минорные гаммы, арпеджио трезвучий, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера), в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);
3) 3 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорные, минорные гаммы, арпеджио трезвучий, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера), в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);
4) 4 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, 1 этюд), во второй четверти: академический концерт (1 концертное произведение крупной формы), в четвертой четверти: академический концерт (1 пьеса композитора Казахстана, 2 разнохарактерные пьесы или 1 произведение крупной формы);
5) 5 класса – в первой, третьей четверти: технический зачет (гаммы си-мажор, соль диез-минор трезвучия, арпеджио, доминант септаккорд, септаккорд), во второй четверти: академический концерт (1 концертное произведение крупной формы), в четвертой четверти выпускной экзамен (1 произведение крупной формы, 1 пьеса или 3 разнохарактерные пьесы, обязательным является исполнение произведений композиторов Казахстана);
6) 6 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (уменьшенные септаккорды от звуков ми, фа, фа диез, арпеджио, хроматическая гамма), во второй четверти: академический концерт (1 концертное произведение крупной формы), в четвертой четверти: экзамен (1 пьеса композитора Казахстана, 2 разнохарактерные пьесы или 1 произведение крупной формы);
7) 7 класса – во второй и третьей четвертях: технический зачет (1 произведение крупной формы, 1 пьеса), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 произведение крупной формы, 1 пьеса или 3 разнохарактерные пьесы, обязательным является исполнение произведений композиторов Казахстана).
116. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка корпуса, пальцевого аппарата, амбушюра, владение исполнительским дыханием, пальцевым аппаратом, амплитуда поднятия, синхронность поднятия пальцев, моторность;
2) владение музыкальным звуком (атака и прекращение звука, артикуляция (работа языка), выразительность тембра, протяженность звука (развитость выдоха), протяженность звука в одном нюансе, протяженность звука в динамике (крещендо, диминуэндо), интонационная чистота звука, нюансировка, основные штрихи);

2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажорлы және минорлы гаммалар және үшдыбысты арпеджио, 1 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса);
3) 3 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажорлы және минорлы гаммалар және үшдыбысты арпеджио, 1 этюд) екінші тоқсанда (академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсандағы аттестаттау формасы: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммалар, үшдыбысты арпеджио және септаккордтар, 1 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 ірі нысанды концерттік шығарма), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (Қазақстан композиторының 1 пьесасы, түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе 1 ірі нысанды шығарма);
5) 5 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммы си-мажор, соль диез-минор үшдыбыстылығы, арпеджио, доминант септаккорд, септаккорд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 ірі нысанды концерттік шығарма), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса немесе түрлі сипаттағы 3 пьеса, Қазақстан композиторының шығармасын орындау міндетті болып табылады);
6) 6 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (кішірейтілген септаккордтар ми, фа, фа диез дыбыстарынан, арпеджио, хроматикалық гамма), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 ірі нысанды концерттік шығарма), төртінші тоқсанда: емтихан (1 Қазақстан композиторының пьесасы, түрлі сипаттағы 2 пьеса немесе ірі нысанды шығарма);
7) 7 сынып - екінші және үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса немесе түрлі сипаттағы 3 пьеса, Қазақстан композиторының шығармасын орындау міндетті болып табылады.
116. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) денені, саусақ аппаратын, аяқты, амбушюрді қою, орындаушылық тынысты, саусақ аппратын меңгеруі, саусақтарды көтерудің амплитудасы және синхрондылығы; моторлығы;
2) музыкалық дыбысты меңгеруі (шабуыл және дыбысты тоқтату, артикуляция (тілдің жұмысы), тембрдің мәнерлігі, дыбыстың созылмалылығы (тыныс шығарудың дамығандығы), бір нюанстағы дыбыстың созылуы, дыбыстың динамикадағы созылуы (крещендо, диминуэндо), дыбыстың интонациялық тазалығы, нюансировкалар, негізгі штрихтар);

3) уровень развития музыкальных способностей, физической выносливости, музыкальной памяти (умение без остановок и ошибок исполнять музыкальные произведения), передача художественного образа музыкального произведения, умение выдержать единый темп произведения (если нет темповых отклонений), умение чувствовать и исполнять музыкальные произведения с темповыми отклонениями, ровность ритмических комбинаций (ритмического рисунка).
117. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – уверенное, выразительное, эмоциональное исполнение программы, яркая осмысленная игра, выразительная динамика, богатый арсенал выразительных средств, владение исполнительской техникой и звуковедением, высокий художественный уровень игры; в интерпретации произведений присутствует стилевая дифференциация исполнения и положительная индивидуальная составляющая;
2) оценка "4" "хорошо" – игра с ясной художественно-музыкальной трактовкой, выступление ровное, сценически стабильное, хорошее исполнение с мелкими единичными недочетами в технике, звуке, интонации, выразительности и эмоциональности исполнения;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – средний технический уровень подготовки, недостаточный штриховой арсенал, определенные проблемы в исполнительском аппарате мешают донести до слушателя художественный замысел произведения, требования программы соблюдаются на уровне верного воспроизведения текста при наличии претензий к технике исполнения, раскрытию художественного образа;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – исполнение с частыми остановками, однообразной динамикой, без элементов фразировки, интонирования.
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 73
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Шертер" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Шертер" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Шертер".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) ансамбль – группа исполнителей, выступающая как единый художественный коллектив;
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) аранжировка – обработка какого-либо музыкального произведения для исполнения его не теми голосами или инструментами, для которых оно было написано;

3) музыкалық қабілеттерінің, физикалық төзімділігінің, музыканы есту сақтауының (музыкалық шығарманы тоқтамай және қатесіз орындау) даму деңгейі, музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізуі, шығарманың бірыңғай қарқыныны ұстап тұру білігі (егер қарқындық ауытқулар болмаса), музыкалық шығармаларды қарқындық ауытқулармен сезіну және орындау, ритмикалық комбинациялардың қалпытылығы ("ритмикалық сурет).
117. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бағдарламаны сенімді, мәнерлі, эмоциямен орындауы, түсініп анық ойнауы, динамикасының мәнерлігі, мәнерлік құралдарының қорының байлығы, орындаушылық техниканы және дыбыс жүргізуді меңгеруі, жоғары көркемдік деңгейде орындауы; шығарманы жеткізуде дара орындаушылық стилі және жағымды жеке құрамы бар;
2) "4" "жақсы" бағасы - көркемдік-музыкалық анық жеткізе отырып орындауы, өнер көрсетуі қалыпты, сахнада тұрақты, орындау кезінде техникада, дыбыста, ырғақта, мәнерлікте және эмоциямен орындауында сәл қателіктерінің болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - техникалық дайындығы орташа, штрих туралы білімі жеткіліксіз, орындаушылық аппараттағы кемшіліктер шығарманың көркемдік түпкі ойын тыңдаушыға жеткізуге кедергі келтіреді, бағдарламаның талаптары орындау техникасында, көркемдік бейнені ашудағы сұрақтары бола тұра, мәтін дұрыс айтылу деңгейінде сақталады;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - жиі тоқтап қалып, бірсарынды динамикамен, фразировканы, ырғақтаудың элементтерінсіз орындау;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
73-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Шертер" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Шертер" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Шертер" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ансамбль - біртұтас көркемөнер ұжымы, өнер көрсететін орындаушылар тобы;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу реті және алмасуы;
3) аранжировка - әрлеу, өңдеу, дауысқа немесе аспапқа арнап жазылған қандай да бір музыкалық шығарманы басқа аспапқа, дауысқа лайықтап өңдеу;

4) арпеджио – способ исполнения аккордов, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
5) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
6) голос – физиологический орган речи, с помощью которого человек воспроизводит музыкальные звуки, поет. Определяющие качества гооса - красота тембра, сила и способность долго выдерживать звуки;
7) динамика – одна из сторон организации музыки как процесса, тесно связанная с ее временной природой и характеризующаяся изменениями в громкости, плотности;
8) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
9) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
10) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
11) күй – традиционная инструментальная музыка казахов;
12) легато – легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
13) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон. Под гаммой в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
14) минор в музыке – один из двух ладов гармонической тональности, характерная особенность минорного звукоряда – его третья ступень, отстоящая от первой ступени на малую терцию;
15) чтение нот с листа – исполнение музыкантом на инструменте или голосом незнакомого ему произведения по его нотной записи без предварительного разучивания;
16) исполнительский аппарат – совокупность физиологических органов, участвующих в игровом процессе и связанных между собой сложной нервно-мышечной деятельностью;
17) пьеса – небольшое музыкальное произведение;
18) синкопа – смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую;
19) скрипичный ключ – один из ключей системы соль (G) [джи], обозначающий нахождение ноты соль первой октавы на второй линейке нотного стана;
20) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; Существуют два способа исполнения стаккато: 1) после извлечения звука пальцы правой руки немедленно опускаются на звучащую струну; 2) после извлечения звука правой рукой пальцы, левой руки быстро снимаются со струн;
21) анализ – принятое в музыкознании название эстетического и технологического разборов музыкального произведения;

4) арпеджио - аккордтың дыбыстарын сатылап, кезегімен орындау;
5) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың ретті қатарын орындау тәсілі;
6) дауыс - физиологиялық сөйлеу мүшесі, оның көмегімен адам музыкалық дыбыс шығарады, яғни ән айтады. Дыбыс сапасы - дыбыс ырғағының әдемілігімен, күшімен және дыбыстарды ұзақ ұстау қабілетімен анықталады;
7) динамика - процесс ретінде музыканы ұйымдастыру тәсілдерінің бірі, оның уақытша табиғатымен тығыз байланысты және қаттылықтағы, тығыздылықтағы өзгерістермен сипатталады;
8) деташе - ішекті-ысқылы аспаптарда орындау тәсілдерінің түрлілігі;
9) дыбысты жүргізу - фонация процесіндегі дыбыстарды байланыстыру тәсілдері;
10) дыбыс шығару - әуенді шығару, музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе ән айту кезінде дыбыстарды шығару;
11) күй - қазақтардың дәстүрлі аспапты музыкасы;
12) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
13) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, жанындағы басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады, мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
14) музыкадағы минор - үйлесімді үндестілік ладының бірі. Минорлық дыбыстық қатарға тән ерекшелік - бірінші сатыдан кіші терцияға қалып артта қалатын оның үшінші сатысы;
15) ноталарды парақтан оқу - музыканттың аспаппен немесе дауысымен оған таныс емес шығарманы алдын ала жаттамай, оның ноталық жазбасы бойынша орындауы;
16) орындаушылық аппарат - ойын процесіне қатысатын және өзара күрделі жүйке-бұлшық ет қызметімен байланысқан физиологиялық органдардың кешені;
17) пьеса - шағын музыкалық шығарма;
18) синкопа - екпін ерекшелігі - акценттің күшті немесе біршама күшті үлестен алдағы әлсіз үлеске ауысуы;
19) скрипка кілті - соль (G) [джи] жүйесі құлақ күйлерінің бірі, бірінші октаваның соль нотасының ноталық желінің екінші сызығында орналасқанын білдіреді;
20) стаккато - дыбыстарды үзіп-үзіп орындау, нотаның астында немесе үстінде нүктемен белгіленеді. Стаккатоны орындаудың екі түрі бар: дыбысты шығарғаннан кейін оң қолдың саусақтары бірден дыбысталып жатқан ішекке қойылады; оң қолмен дыбыс шығарғаннан кейін сол қолдың саусақтары ішектен бірден алынады;
21) талдау - музыкатану ғылымындағы музыкалық шығарманың эстетикалық және технологиялық талдауларының аталуы;

22) триоль – группа из трех нот одинаковой длительности, в сумме по времени звучания равная двум нотам той же длительности;
23) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
24) флажолет – звуки флейтового характера (отдельно звучащие обертоны у струнных инструментов). В нотах флажолеты обозначаются словом "фл" с указанием струны и лада, в зарубежных изданиях флажолеты обозначаются словами "harm" [арм] или "аrm" [арм];
25) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
26) этюд – инструментальная пьеса, основанная на частом применении какого-либо приема исполнения и предназначенная для усовершенствования техники исполнителя;
27) шертер – струнный щипковый музыкальный инструмент, предшественник домбры, основной прием игры - извлечение звука щипком;
28) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
3. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на шертере.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение игре на шертере (посадка, постановка рук, нотная грамотность, развитие слуха, разучивание расположения нот на нотном стане);
2) обучение основам музыкальной грамоты;
3) освоение музыкальной терминологии;
4) формирование технических приемов игры на шертере;
5) обучение выразительному исполнению произведений различного музыкально-художественного содержания, различных стилей и жанров;
6) приобретение знаний, умений и навыков, необходимых для творческой деятельности.
Развивающие:
1) развитие слуха, чувства ритма, музыкальной памяти, художественного вкуса, творческого воображения, артистических способностей обучающихся;
2) формирование навыков коллективного музыцирования, позволяющим грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
3) развитие образного мышления, воображения, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки;
4) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству;
5) совершенствование работы над художественной стороной исполнения песен, кюев на основе более глубокого и подробного анализа изучаемых музыкальных произведений.
Воспитательные:
1) приобщение обучающегося к основам национальной и мировой музыкальной культуры;
2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение;

22) триоль - дыбысталу уақыты бойынша есепте сол ұзақтықтағы екі нотаға тең келетін, бірдей ұзақтықтағы үш нотадан тұратын топ;
23) үшдыбыстылық - терциялардың бойында орналасқан, үш дыбыстан құралған аккорд;
24) флажолет - флейта сипатындағы дыбыстар (ішекті аспаптардағы жеке дыбысталатын обертондар). Ноталарда флажолеттер ішекті және ладты көрсете отырып "фл" сөзімен белгіленеді, шетелдік басылымдарда флажолеттер "harm" [арм] немесе "аrm" [арм] сөздерімен белгіленеді;
25) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеу құралы;
26) этюд - қандай да бір орындау тәсілін жиі қайталауға негізделген және орындаушының техникасын жетілдіру үшін аспаппен орындалатын пьеса;
27) шертер - шекті шертпелі музыкалық аспап, домбыраға ұқсас, негізгі ойнау әдісі - дыбысты шерту (шертпе күй) арқылы шығаруға байланысты қойылған;
28) штрих - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі).
3. Бағдарламаның мақсаты: шертерде ойнау бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық және шығармашылық қабілетін дамытуға жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) шертерде ойнауға үйрету (отыруы, қол қойылымдары, нота сауаттылығын үйрету, есту қабілетін дамыту, ноталардың ноталар тізбегінде орналасуын жаттату);
2) музыкалық сауаттың негіздеріне үйрету;
3) музыкалық терминдерді меңгеру;
4) шертерде ойнаудың техникалық дағдыларын қалыптастыру;
5) әртүрлі музыкалық-көркемдік мазмұндағы, түрлі стильдер мен жанрлардағы шығармаларды мәнерлі орындауға үйрету;
6) шығармашылық қызмет үшін қажетті білім, білік және дағдыларға үйрету.
Дамыту:
1) білім алушылардың есту қабілетін, ырғақ сезімін, музыкалық жадын, көркемдік талғамын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) музыкалық шығармаларды жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін ұжымдық музыка ойнау дағдыларын қалыптастыру;
3) бейнелі ойлауды, қиялды, музыканы эмоциялық қабылдауды, орындаушылық ерік-жігерді және төзімділікті дамыту;
4) музыкалық ой-өрісті кеңейту, музыкалық шығармашылыққа деген танымдық қызығушылықты дамыту;
5) үйретілетін музыкалық шығармаларды барында терең және мұқият талдау негізінде әндерді, күйлерді орындаудың көркемдік қырымен жұмысты жетілдіру.
Тәрбиелік:
1) білім алушыны ұлттық және әлемдік музыка мәдениетінің негіздерімен таныстыру;
2) музыканы дұрыс қабылдау, музыкалық шығарманы есту білігін тәрбилеу;

3) воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки, формирование и развитие эстетических взглядов;
4) воспитание у обучающихся культуры сольного и ансамблевого исполнения на шертере;
5) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на шертере – семь лет. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией.
6. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на шертере.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
8. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
9. Программа создает условия для овладения приемами игры на шертере в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта, также направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, ансамблевой, оркестровой практики, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
11. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков игры на кларнете, творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать основные профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.

3) білім алушының музыкалық талғамын, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу, эстетикалық көзқарастарын қалыптастыру және тәрбиелеу;
4) білім алушының шертер аспабында жеке және ансамбльде музыка ойнау мәдениетін тәрбиелеу;
5) білім алушының кәсіби оқуын жалғастыруға деген оң уәждемесін қалыптастыру.
5. Шертерде ойнауға оқыту мерзімі - жеті жыл. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады.
6. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
7. Бағдарлама шертерде онйау техникасы меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
8. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
9. Бағдарлама білім алушыға болашақ музыканттың әрі қарай аспапты толық меңгеру барысында жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі шертерде орындау тәсілдерін меңгеруге, сонымен қатар шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнердің сырын түсінуіне және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға мүмкіндік береді.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылығын оятуға ерекше көңіл бөледі.
Педагогтің міндеті білім алушының музыкалық қабілеттерін арттыру, дарынын ашудағы тәжіриебелік ұстанымдарын анықтау, аспапқа деген қызығушылығын арттыру, фольклорлық аспаптар туралы толық мағлұтаттар беру және қазақ аспапты музыкадағы аспаптардың ролін түсіндіру.
11. Бағдарлама білім алушылардың:
1) музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) білім алушының әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыкалық мәдениетке араласуы;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға ықпал ететін жеке қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған.

57. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свою игру на инструменте, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
58. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для игры на инструменте;
2) работа над общей техникой;
3) работа над художественным материалом;
4) работа над дополнительным материалом;
5) чтение нот с листа;
6) игра мелодии или аккомпонемента по слуху.
59. Шертер, один из древних трехструнных щипковых инструментов в культуре казахской инструментальной музыки, предназначен преимущественно для сопровождения сказаний, эпосов, легенд.
60. В современное время изменились строение, внешний вид шертера, гриф разделен на лады. Количество ладов на грифе современного шертера двадцать два, (древний шертер без ладов), число колков на нем составляет три.
На нижней деке шертера расположены три пуговицы (түйме), на эти пуговицы крепятся три струны. Корпус наполовину обтянут кожей, звуковое колебание бывает разным в зависимости от качества кожи. Для приятного и качественного звучания инструмента, требуется специальный уход за кожей корпуса. К корпусу шертера относится следующее: лицевая дека, корпус (основание), кожа, подставка и резонаторное отверстие.
61. На шертер натягиваются три струны, а строение инструмента разделено на три части: корпус, гриф и головка инструмента. Каждая струна шертера издает свой звук, струны обозначаются следующими цифрами: струна ми – 3, струна ля – 2, струна ре – 1.
62. Подставка инструмента располагается посередине, при ее высоком расположении при игре на инструменте появляется помеха для правой руки, при низком расположении подставки появляется неприятное звучание.
63. Репертуар сольных исполнителей на шертере составляют два сохранившихся народных кюя. Остальные произведения репертуара представляют переложения домбровых кюев.
При исполнении кюев на шертере обучающийся применяет прием игры, характеризующийся щипковым звукоизвлечением, и использует специальный медиатор.
64. В составе оркестра, ансамбля используется инструмент с большим корпусом, диапазон возможностей инструмента расширяется от звука ре малой октавы до звука ля третьей октавы. На усовершенствованном инструменте шертер исполняются сложные произведения.
65. Межпредметные связи предмета "Шертер" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музыцирование" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.

57. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өз орындауын талдау - білім алушы өзінің аспапта ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
58. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) аспапта ойнауға арналған жаттығулар;
2) жалпы техникамен жұмыс;
3) көркемдік материалмен жұмыс;
4) қосымша материалмен жұмыс;
5) нотаны парақтан оқу;
6) есту бойынша әуенді және аккомпанементті ойнау.
59. Шертер - үш ішекті, шертіп ойнайтын, қазақтың аспаптық музыка мәдениетіндегі көне аспаптардың бірі, көп жағдайда ән-жыр, дастандарды сүйемелдеуге арналған.
60. Қазіргі уақытта шертердің құрылымы, сыртқы түрі өзгерген, мойны бірнеше пернелерге бөлінген. Жетілдірілген шертердің мойынында пернелер тізбегінің саны жиырма екі (ал көне шертерде пернелер болмаған), үш құлағы бар.
Шертер шанағының төменгі жағында үш түймесі орналасады, бұл түймелерге үш ішек бекітіледі. Шертердің шанағы жартылай терімен қапталады, терінің сапасына байланысты дыбыс тербелісі де әртүрлі болады. Аспаптан жағымды да сапалы дыбыс шығару үшін шанағындағы теріні арнайы күтіп баптау қажет. Шертердің шанағына келесілер жатады: беткі бөлігі, шанағы (негізі), тері, тиегі және резонаторлық тетігі.
61. Шертерге үш ішек тағылады, аспаптың құрылымы үш бөлікке бөлінеді: аспаптың шанағы, мойыны және басы. Әрбір ішек өзіне тән дыбыс шығарады, ішектер келесі сандармен белгіленеді: ми ішегі - 3 санымен, ля ішегі - 2 санымен, ре ішегі - 1 санымен белгіленеді.
62. Аспаптың тиегі орта тұсында орналастырылады, тиек өте биік орналастырылған жағдайда аспапта ойнау барысында оң қолға кедергі келтіреді, ал төмен тұрса жағымсыз дыбыстар пайда болады.
63. Шертерде жеке орындаушылардың репертуары сақталған екі халық күйінен құралады. Репертуардың басқа шығармалары домбыра күйреінің ыңғайланған нұсқалары болып табылады.
Шертерде күй орындау барысында білім алушы шертіп ойнау тәсілін қолданады және арнайы медиаторды пайдаланады.
64. Оркестр, ансамбль құрамындағы шанағы үлкен аспап қолданылады, аспаптың мүмкіндік диапазоны кіші октаваның ре дыбысынан, үшінші октаваның ля дыбысына дейін кеңейтіледі. Жетілдірілген шертер аспабында күрделі шығармалар орындалады.
65. "Шертер" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.

Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
66. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с устройством инструмента, нотной грамотой, перечнем нот на ладу инструмента, простыми динамическими, штриховыми и аппликатурными обозначениями;
2) проводится работа с правильной постановкой корпуса и рук, организацией целевых движений при игре, отрабатываются простые упражнения для левой руки, осваиваются виды простых штрихов: удар в одну сторону (вниз), удары в разные стороны, дубль-штрих, двойные штрихи, переход от одной струны на другую;
3) осваиваются гаммы удобной созвучности и трезвучие, гаммы первых позиций, расположенные до трех знаков и арпеджио, чтение нот легких произведений с листа, 6-8 этюдов по изученным штрихам, 10-12 пьес.
67. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Строение инструмента.
Тема 2. Основы и ососбенности при постановке корпуса, постановка игрового аппарата.
Тема 3. Постановка правой руки. Освоение приемов игры: удары вниз, удары вверх, чередование ударов вниз и ударов вверх. Тремоло.
Тема 4. Постановка левой руки. Простые упражнения для левой руки.
Тема 5. Знакомство с элементами музыкальной грамоты. Нотная грамота, обучение нотам в скрипичном ключе.
Тема 6. Развитие первоначальных навыков игры на инструменте.
Тема 7. Освоение игры с медиатором. Виды простых штрихов: удар в одну сторону (вниз), способы ударов в разные стороны, дубль-штрих, двойные штрихи, переход от одной струны на другую.
Тема 8. Простые динамические, штриховые и аппликатурные обозначения.
Тема 9. Изучение первой позиции.
Тема 10. Ритм при игре на шертере. Музыкальный ритм. Ритмические упражнения.
Тема 11. Изучение нот на открытой струне и грифе.
Тема 12. Чтение пьес с листа.
Тема 13. Ансамблевое исполнительство.
Тема 14. Знакомство с народными песнями и малыми пьесами.
68. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение и конструктивные особенности шертера;
2) знает правила ухода за инструментом;
3) владеет основными навыками игры на шертере песен, кюев;
4) знает основы музыкальной грамоты;
5) знает простые динамические и штриховые обозначения;
6) владеет навыками контроля за качеством звука и ритмичной точностью;
7) владеет первоначальными навыками чтения с листа;
8) подбирает на слух простые мелодии;

3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
66. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы аспаптың құрылысымен, ноталық сауатпен, аспаптағы лад бойындағы ноталар тізбегімен, қарапайым динамикалық, штрихты және аппликатуралық белгілермен танысады;
2) дұрыс отыру және қол қойылымдарымен, мақсатты ойын қозғалыстарын ұйымдастырумен жұмыс жүргізіледі, сол қолға арналған қарапайым жаттығулар пысықталады, қарапайым штрих түрлері үйретіледі: бір жаққа соғу (төмен), жан-жаққа соғу, дубль-штрих, қосарланған штрихтар, бір ішектен екінші ішекке өту;
3) білім алушы ыңғайлы үндестіліктегі гаммалар мен үш дыбыстылықты, үш белгіге дейінгі бірінші позициядағы гаммаларды және арпеджионы, жеңіл пьесалардың ноталарын парақтан оқуды, өтілген штрихтар бойынша 6-8 этюдтерді, 10-12 пьесаларды меңгереді.
67. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу. Аспаптың құрылымы.
2-тақырып. Отыру кезіндегі негіздер мен ерекшеліктер, ойын аппаратының қойылымы.
3-тақырып. Оң қолды қою. Ойнау тәсілдерін меңгеру: төмен қарай қағу, жоғары қарай қағу, төмен, жоғары қағуды кезектестіру. Тремоло.
4-тақырып. Сол қолдың қойылымы. Сол қолға арналған қарапайым жаттығулар.
5-тақырып. Музыкалық сауат элементтерімен танысу. Ноталық сауат, скрипкалық кілтте ноталарды оқу.
6-тақырып. Аспапта ойнаудың бастапқы дағдыларын дамыту.
7-тақырып. Медиатормен ойнауды меңгеру. Қарапайым штрих түрлері: бір жаққа қағу (төмен), жан-жаққа қағу амалдары, дубль-штрих, қосарланған штрихтар, бір ішектен екінші ішекке өту.
8-тақырып. Қарапайым динамикалық, штрихті және аппликатуралық белгілер.
9-тақырып. Бірінші позицияны үйрену.
10-тақырып. Шертерде сөздердің ырғағын көрсетумен байланысты, қарапайым ырғақты жаттығу түріндегі музыкалық ырғақты меңгеру.
11-тақырып. Ашық ішектерде және грифтегі ноталар тізбегін жаттату.
12-тақырып. Пьесаларды парақтан оқу.
13-тақырып. Ансамбльдік орындаушылық.
14-тақырып. Халық әуендері мен шағын пьесалармен танысу.
68. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) шертердің құрылымын және конструктивтік ерекшеліктерін біледі;
2) аспапты күтудің қарапайым ережелерін біледі;
3) шертерде ән-күй орындаудың негізгі дағдыларын меңгереді;
4) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
5) қарапайым динамикалық және штрихті белгілерді біледі;
6) дыбыстың сапасын және ырғақтық нақтылықты бақылау дағдыларына ие болады;
7) парақтан оқудың алғашқы дағдыларын біледі;
8) қарапайым әуендерді есту арқылы таңдай алады;

9) читает с листа небольшие пьесы;
10) исполняет гаммы первых позиций до трех знаков, арпеджио, пьесы, этюды;
11) владеет навыками ансамблевой игры с педагогом.
69. Программные требования во 2 классе:
1) развитие музыкально-образного мышления, овладение постановочно-движенческими навыками;
2) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы, арпеджио штрихами "удар в разные стороны", "дубль-штрих" и "легато" первой и второй позиций до четырех знаков;
3) проводится подготовительная работа по изучению сложных произведений, приемов и методов ансамблевой игры, развиваются навыки сценического исполнения, формируется культура поведения на сцене;
4) обучающийся осваивает 4-6 этюдов, 10-12 пьес различного характера.
70. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала.
Тема 2. Закрепление постановки корпуса, продолжение работы по постановке исполнительского аппарата, координации движений рук.
Тема 3. Развитие артикуляции пальцев в первой позиции.
Тема 4. Вторая позиция, рассмотрение способов предоления сложностей при переходе на позиции, выполнение специальных упражнений.
Тема 5. Технология исполнения основных штрихов (стаккато, тремоло, легато).
Тема 6. Освоение приема "тремоло". Способы правильного удерживания медиатора в руке. Овладение медиатором. Освоение сложных ритмических рисунков. Наблюдение за свободой исполнительского аппарата.
Тема 7. Регулировка колков инструмента.
Тема 8. Развитие навыков чтения нот с листа. Анализ музыкальных и технических задач. Подготовка к исполнению сложных по форме произведений.
Тема 9. Мажорные и минорные гаммы, арпеджио штрихами "удар в разные стороны", "дубль-штрих" и "легато" в первой и второй позициях до четырех знаков.
Тема 10. Изучение этюдов.
Тема 11. Изучение пьес различного характера.
Тема 12. Ансамблевая игра. Подготовка к концертному исполнению.
Тема 13. Простые ритмические  рисунки и гаммы.
71. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает ноты и аппликатуры в пределах двух октав;
2) исполняет ноты, гаммы и арпеджио "удар в разные стороны", "дубль-штрих" и "легато" в пределах первой и второй позиций;
3) владеет навыками самоконтроля;
4) владеет первоначальными навыками чтения нот с листа;
5) знает минорные гаммы;
6) знает значения динамических обозначений;
7) владеет первоначальными навыками чтения с листа;
8) владеет навыками ансамблевой игры;

9) шағын пьесаларды парақтан оқи алады;
10) үш белгіге дейінгі бірінші позициядағы гаммаларды, арпеджионы, пьесаларды, этюдтерді орындайды;
11) педагогпен ансамбль орындау дағдыларына ие болады.
69. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту, қойылымдық-қозғалыстық дағдыларды меңгеру;
2) білім алушы мажорлы және минорлы гаммаларды, төрт белгіге дейінгі бірінші және екінші позициядағы "жан-жаққа қағу", "дубль-штрих" және "легато" штрихтарымен арпеджионы меңгереді;
3) күрделі шығармаларды, ансамбльде ойнау тәсілдері мен әдістерін үйрену бойынша дайындық жұмысы жүргізіледі, сахналық өнер көрсету дағдылары дамытылады, сахнада өзін ұстау мәдениеті қалыптастырылады;
4) білім алушы түрлі сипаттағы 4-6 этюдті, 8-10 пьесаны меңгереді.
70. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау.
2-тақырып. Денені қоюды бекіту, орындаушылық аппарат қойылымы, қолды үйлестірумен әрі қарай жұмыс.
3-тақырып. Бірінші позициядағы саусақтардың артикуляциясын дамыту.
4-тақырып. Екінші позиция, позицияларға ауыстыру барысындағы қиындықтарды жеңу жолдарын қарастыру, арнайы жаттығуларды орындау.
5-тақырып. Негізгі штрихтарды (стаккато, тремоло, легато) орындау технологиясы.
6-тақырып. "Тремоло" тәсілін меңгеру. Оймақты (медиатор) меңгеру. Күрделі ритмикалық суреттерді меңгеру. Орындаушылық аппараттың еркіндігін бақылау.
7-тақырып. Аспаптың құлақ күйін келтіру.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту. Музыкалық және техникалық міндеттерді талдау. Күрделі формадағы шығармаларды орындауға дайындық.
9-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, төрт белгіге дейінгі бірінші және екінші позициядағы "жан-жаққа қағу", "дубль-штрих" және "легато" штрихтарымен арпеджио.
10-тақырып. Этюдтерді үйрену.
11-тақырып. Түрлі сипаттағы пьесаларды үйрену.
12-тақырып. Ансамбльде ойнау. Концерттік өнер көрсетуге дайындық.
16-тақырып. Қарапайым ырғақты суреттермен гаммалар ойнау.
71. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталарды және екі октава деңгейінде аппликатураларды жазуды біледі;
2) бірінші және екінші позиция шеңберіндегі "жан-жаққа қағу", "дубль-штрих" және "легато" ноталарды гаммаларды және арпеджионы орындайды ;
3) өзін бақылау дағдыларына ие болады;
4) ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларын меңгереді;
5) минорлы гаммаларды біледі;
6) динамикалық белгілердің мағынасын біледі;
7) парақтан оқудың алғашқы дағдыларын біледі;
8) ансамбльде ойнау дағдыларын біледі;

9) играет гаммы в две октавы;
10) владеет навыками концертного исполнения.
72. Программные требования в 3 классе:
1) развитие и формирование музыкально-образного мышления и исполнительских навыков у обучающегося, продолжение работы над качеством звука, сменой позиции, интонацией и ритмом;
2) обучающийся знакомится с двойными штрихами, штрихами тремоло и деташе, более сложными ритмами, осваивает упражнения для развития скорости движения пальцев, подготовительные упражнения для изучения двойных нот;
3) обучающийся осваивает мажорные и минорные гаммы, различные штрихи и арпеджио в первой, второй и третьей позициях до главного знака, гаммы и арпеджио, необходимые для объединения позиций, 4-6 этюдов, 8-10 пьес различного характера.
73. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование
Тема 1. Повторение изученного материала.
Тема 2. Закрепление освоенных терминов. Изучение новых терминов.
Тема 3. Двойные штрихи.
Тема 4. Штрихи тремоло и деташе. Сложные ритмы.
Тема 5. Упражнение для развития скорости движения пальцев.
Тема 6. Подготовительные упражнения для изучения двойных нот.
Тема 7. Смена позиций. Подготовка к изучению крупной формы.
Тема 8. Чтение нот с листа.
Тема 9. Мажорные и минорные гаммы, различные штрихи и арпеджио в первой, второй и третьей позициях до пяти знаков.
Тема 10. Гаммы и арпеджио для объединения позиций.
Тема 11. Изучение этюдов. Работа по развитию музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося. Работа над качеством звука, сменой позиций, интонацией и ритмом.
Тема 12. Изучение пъес различного характера. Работа по развитию музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося. Работа над качеством звука, сменой позиций, интонацией и ритмом.
74. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) играет мажорные, минорные гаммы и арпеджио в первой, второй и третьей позициях;
2) владеет навыками ритмически точного исполнения произведений;
3) осваивает прерывистые штрихи, штрихи тремоло и деташе в различных комбинациях;
4) развивает мастерство манерного исполнения, формирует музыкально-образное мышление;
5) владеет навыками чтения нот с листа и ансамблевой игры;
6) владеет четкой артикуляцией звуков, интонационной выразительностью;

9) екі октавада гаммаларды орындай алады;
10) концерттік өнер көрсету дағдыларын біледі.
72. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-бейнелі ойлауды және орындаушылық дағдыларды дамыту және қалыптастыру, дыбыс сапасы, позицияны ауыстыру, интонация және ырғақ бойынша жұмысты жалғастыру;
2) білім алушы қосарланған штрихтармен, тремоло және деташе штрихтарымен, неғұрлым күрделі ырғақтармен танысады, саусақ қимылының тездігін дамытуға арналған жаттығуларды, қос ноталарды үйренуге арналған дайындық жаттығуларын меңгереді;
3) білім алушы мажорлы және минорлы гаммаларды, бес белгіге дейінгі бірінші, екінші және үшінші позициялардағы түрлі штрихтармен арпеджионы, сонымен қатар позицияларды біріктіруге арналған гаммалар мен арпеджионы, түрлі сипаттағы 4-6 этюдті, 8-10 пьесаны меңгереді.
73. 3 сыныптағы оқу пәнінің жоспары.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Меңгерілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Меңгерілген терминдерді пысықтау. Жаңа терминдерді үйрену.
3-тақырып. Қосарланған штрихтар.
4-тақырып. Тремоло және деташе штрихтары. Күрделі ырғақтар.
5-тақырып. Саусақ қимылының тездігін дамытуға арналған жаттығу.
6-тақырып. Қос ноталарды үйренуге арналған дайындық жаттығулары.
7-тақырып. Позицияларды ауыстыру. Ірі нысанды үйренуге дайындық.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
9-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, бес белгіге дейінгі бірінші, екінші және үшінші позициялардағы түрлі штрихтармен арпеджио.
10-тақырып. Позицияларды біріктіруге арналған гаммалар мен арпеджиолар.
11-тақырып. Этюдтерді үйрену. Білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту бойынша жұмыс. Дыбыс сапасымен, позицияларды ауыстырумен, дауыс ырғағы және ритммен жұмыс.
12-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Білім алушының музыкалық-бейнелі ойлауын және орындаушылық дағдыларын дамыту бойынша жұмыс. Дыбыс сапасымен, позицияларды ауыстырумен, дауыс ырғағы және ритммен жұмыс.
74. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мажорлы, минорлы гаммалар мен бірінші, екінші және үшінші позициядағы арпеджионы орындады;
2) шығармаларды ырғақты дәлдікпен орындау дағдыларына ие болады;
3) әртүрлі комбинациялардағы тремоло және деташе штрихтарын, үзік-үзік штрихтарды меңгереді;
4) мәнерлі орындаушылық шеберлікті дамытып, музыкалық-бейнелі бейнені қалыптастырады;
5) ноталарды парақтан оқу және ансамбльде орындау дағдыларына ие болады;
6) дыбыстарды таза артикуляциялау, интонациялық мәнерлі шығаруға ие болады;

7) знает произведения различных стилистических направлений;
8) играет гаммы до пяти знаков;
9) владеет первоначальными навыками концертного исполнения.
75. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается работа по развитию исполнительских навыков, технических возможностей, динамики, ритма, повышаются требования, предъявляемые к музыкально-образному мышлению, качеству звука и манерности исполнения;
2) продолжается работа по развитию техники штрихов и навыков смены позиций, развитию резвости, артикуляции левой руки, закреплению навыков игры по первоначальным четырем позициям;
3) обучающийся осваивает тремоло двойных нот, натуральные флажолеты, трехоктавные гаммы и арпеджио, тщательно изучает арпеджио с помощью различных аппаликатур, упражнений, активно вовлекается в этапы обучения (обозначение аппликатуры, динамики, поиск приема, штриха, составление художественного образа);
4) обучающийся осваивает двухоктавные и трехоктавные мажорные, минорные гаммы, различные штрихи, ритмичные рисунки, динамические отклонения, арпеджио, 6-8 этюдов, 8-9 пъес, 1 сложное произведение, чтение нот с листа.
76. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение изученного материала.
Тема 2. Деташе, легато, стаккато. Развитие однородности и точности при смене позиции. Формирование первоначальных навыков игры в четырех позициях.
Тема 3. Пальцевая беглость и артикуляция левой руки. Освоение двойных нот, натуральных флажолетов.
Тема 4. Развитие основных штрихов в нормальном и быстром темпах.
Тема 5. Мажорные и минорные гаммы, раличные штрихи, ритмические рисунки, динамическая точность и арпеджио.
Тема 6. Трехоктавные гаммы и арпеджио. Изучение арпеджио с использованием различной аппликатуры, упражнений.
Тема 7. Изучение этюдов. Работа по развитию исполнительских навыков, повышение требований, предъявляемых к музыкально-образному мышлению, качеству звука и манерности исполнения. Работа по развитию технических возможностей, динамики и ритма.
Тема 8. Изучение пъес различного характера. Работа по развитию исполнительских навыков, повышению требований, предъявляемых к музыкально-образному мышлению, качеству звука и манерности исполнения. Работа по развитию технических возможностей, динамики и ритма.
Тема 9. Изучение сложных произведений. Работа по развитию исполнительских навыков. Работа по повышению требований, предъявляемых к музыкально-образному мышлению, качеству звука и манерности исполнения. Работа по развитию технических возможностей, динамики и ритма.
Тема 10. Чтение нот с листа.
Тема 11. Знакомство с приемом тремоло.

7) түрлі стильдік бағыттағы шығармаларды біледі;
8) бес белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады;
9) концерттік өнер көрсетудің алғашқы дағдыларына ие болады.
75. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық дағдыларды, техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамыту жұмыстары жалғастырылады, музыкалық-бейнелі ойлауға, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптар жоғарылайды;
2) штрих техникасын дамыту және позицияларды ауыстыру дағдылары, шапшаңдықты дамыту, сол қолдың артикуляциясы, алғашқы төрт позиция бойынша ойнау дағдыларын бекіту жұмыстары жалғастырылады;
3) қос ноталардағы тремоло, табиғи флажолеттер, үш октавалық гаммалар және арпеджио меңгеріледі, түрлі аппликатураларды, жаттығуларды қолданумен арпеджио мұқият үйретіледі, білім алушы оқыту кезеңдеріне белсенді араластырылады (аппликатураны, динамиканы белгілеу, тәсілді, штрихті іздеу, көркем бейнені құрастыру);
4) білім алушы екі октавалық және үш октавалық мажорлы және минорлы гаммаларды, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен, динамикалық ауытқулармен арпеджионы, 6-8 этюдті, 8-9 пьесаны, күрделі 1 шығарманы, ноталарды парақтан оқуды меңгереді.
76. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Меңгерілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Деташе, легато, стаккато. Позицияны ауыстырудағы біркелкілікті және дәлдікті дамыту. Алғашқы төрт позициядағы ойнау дағдыларын қалыптастыру.
3-тақырып. Сол қолдың жүйріктілігі мен артикуляциясы. Қос ноталарды, табиғи флажолеттерді меңгеру.
4-тақырып. Қалыпты және мейлінше жылдам қарқындағы негізгі штрихтарды дамыту.
5-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен, динамикалық дәлдікпен арпеджио.
6-тақырып. Үш октавалық гаммалар және арпеджио. Түрлі аппликатуралар, жаттығулар қолданумен арпеджионы үйрену.
7-тақырып. Этюдтерді үйрену. Музыкалық-бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту жұмыстары. Техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамытумен жұмыс.
8-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Музыкалық-бейнелі ойлауды, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту жұмыстары. Техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамытумен жұмыс.
9-тақырып. Күрделі шығармаларды үйрену. Орындаушылық дағдыларды дамыту бойынша жұмыс. Музыкалық-бейнелі ойлауға, дыбыс сапасы мен орындау мәнерлілігіне қойылатын талаптарды мейлінше жоғары болуындағы орындаушылық дағдыларды дамыту бойынша жұмыстар. Техникалық мүмкіндіктерді, динамиканы және ырғақты дамытумен бойынша жұмыс.
10-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
15-тақырып. Тремоло тәсілімен танысу.

77. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) исполняет на шертере двухоктавные, трехоктавные мажорные и минорные гаммы, арпеджио различными штрихами, ритмичными рисунками с динамической точностью;
2) владеет навыками музыкально-образного мышления;
3) владеет навыками игры основных и прерывистых штрихов;
4) владеет техникой, позволяющей исполнять сложные произведения;
5) играет гаммы до шести знаков;
6) исполняет произведения различных стилистических направлений;
7) владеет навыками чтения нот с листа и ансамблевой игры;
8) знает и различает особенность музыкального языка фольклорного произведения;
9) исполняет этюды и пьесы с более сложными ритмическими рисунками (триоли, синкопы, двойные ноты).
78. Программные требования в 5 классе:
1) развитие штриховой техники, объединение однородности обеих рук и координация их движения с исполнительскими движениями;
2) развитие приема "тремоло", приема перехода от тремоло на удар и приема обратной игры, освоение двойных нот при исполнении тремоло;
3) продолжение работы над техникой перехода от одной позиции на следующую позицию, приемы игры мажорных, минорных гамм, двух- и трехоктавных гамм, изучение арпеджио различными штрихами, ритмическими рисунками, применение программ цифровой обработки музыки;
4) продолжение работы по развитию музыкально-образного мышления, творческого художественного воображения и индивидуальности обучающегося, повышение требований к манерности исполнения, усложение ритмических задач;
5) обучающийся осваивает двухоктавные мажорные и минорные гаммы, трехоктавные гаммы и различные штрихи, арпеджио, 4 этюда, 8-10 пьес различного характера, включая чтение сложного произведения с листа, ансамблевую и оркестровую игры.
79. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение изученного материала.
Тема 2. Работа над соответствием и движениями обеих рук. Работа по развитию мелкой техники.
Тема 3. Упражнения на различные виды техники.
Тема 4. Развитие приема "тремоло", способов перехода от тремоло на удар и приема обратной игры. Освоение двойных нот при исполнении "тремоло". Работа над техникой перехода от одной позиции на другую позицию.
Тема 5. Мажорные гаммы, минорные гаммы, арпеджио в двухоктавном и трехоктавном исполнении различными штрихами, ритмичными рисунками.
Тема 6. Чтение сложных произведений с листа.
Тема 7. Программы цифровой обработки музыки: Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотные редакторы.
Тема 8. Изучение этюдов. Развитие и совершенствование ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте. Работа над качеством звукоизвлечения. Формирование объективной оценки собственной игры .
Тема 9. Изучение пьес различного характера. Развитие и совершенствование ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте. Работа над качеством звукоизвлечения. Формирование объективной оценки собственной игры.
Тема 10. Изучение сложных произведений. Развитие и совершенствование ранее освоенных музыкально-исполнительских навыков игры на инструменте. Работа над качеством звука. Формирование объективной оценки собственной игры.
Тема 11. Чтение нот с листа.
Тема 12. Знакомство с коллективной музыкой. Ансамблевая, оркестровая игра.

77. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) шертерде екі октавалық және үш октавалық мажорлы және минорлы гаммаларды, түрлі штрихтармен, ырғақты суреттермен, динамикалық дәлдікпен арпеджионы орындай алады;
2) музыкалық-бейнелі ойлау дағдысы қалыптасқан;
3) негізгі және үзікті штрихтарды орындау дағдыларын меңгерген;
4) күрделі шығармаларды орындауға мүмкіндік беретін, техникалық дайындыққа ие болады;
5) алты белгіге дейінгі гаммаларды орындай алады;
6) түрлі стильдік бағыттардағы шығармаларды орындай алады;
7) ноталарды парақтан оқу және ансамбльде орындау дағдыларына ие болады;
8) фольклорлық шығарманың музыкалық тілінің ерекшелігін біледі және таниды;
9) күрделі ырғақты этюдтер мен пьесаларды (триолдар, секстолдар, синкопалар, қос ноталар) орындайды.
78. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) штрихтық техниканы дамыту, екі қолдың біркелкілігін және олардың үйлесімділігін орындаушылық қозғалыстарымен біріктіру;
2) "тремоло" тәсілін, тремолодан қағып орындауға және керісінше орындау тәсілін жетілдіру, тремоло орындау кезіндегі қос ноталарды меңгеру;
3) бір позициядан келесі позицияға өту техникасымен жұмысты жалғастыру, мажорлы, минорлы гаммаларды, екі және үш октавалық гаммаларды ойнау тәсілдері, әртүрлі штрихтармен, ритмикалық суреттермен арпеджионы үйрену, музыканы сандық өңдеу бағдарламаларын қолдану;
4) музыкалық-бейнелі ойлауды, шығармашылық көркем қиялды және білім алушының дербестігін дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылады, орындаудың мәнерлілігіне талапшылдық артады, ритмикалық міндеттер күрделенеді;
5) білім алушы екі октавалық мажорлы және минорлы гаммаларды, үш октавалық гаммаларды және түрлі штрихтармен арпеджионы, түрлі сипаттағы 4 этюдті, 8-10 пьесаларды, оның ішінде күрделі шығарманы парақтан оқуды, ансамбльде, оркестрде ойнауды меңгереді.
79. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Меңгерілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Екі қолдың үйлесімділігі және қозғалыстарымен жұмыс. Ұсақ техниканы дамыту жұмыстары.
3-тақырып. Әртүрлі техника түріне жаттығулар.
4-тақырып. "Тремоло" тәсілін, тремолодан қағысқа және керісінше өту амалын жетілдіру. "Тремоло" тәсілін орындау кезіндегі қос ноталарды меңгеру. Позициядан позицияға өту техникасымен жұмыс.
5-тақырып. Мажорлы гаммалар, минорлы гаммалар, түрлі штрихтар және ырғақты суреттермен екі октавалық және үш октавалық орындаудағы арпеджио.
6-тақырып. Күрделі шығармаларды парақтан оқу.
7-тақырып. Музыканы сандық өңдеу бағдарламалары: Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлар.
8-тақырып. Этюдтерді үйрену. Аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген музыкалық-орындаушылық дағдыларын дамыту және жетілдіру. Дыбыс жүргізудің сапасымен жұмыс, білім алушының өз ойынын әділ бағалауын қалыптастыру.
9-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген барлық музыкалық-орындаушылық дағдыларын дамыту және жетілдіру. Дыбыс жүргізудің сапасымен жұмыс, білім алушының өз ойынын әділ бағалауын қалыптастыру.
10-тақырып. Күрделі шығармаларды үйрену. Аспапта ойнаудың бұрын меңгерілген музыкалық-орындаушылық дағдыларын дамыту және жетілдіру. Дыбыс сапасымен жұмыс, білім алушының өз ойынын әділ бағалауын қалыптастыру.
11-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
12-тақырып. Ұжымдық музыкамен танысу. Ансамбльде, оркестрде ойнау.

80. Ожидаемые результаты освоения Программы в 5 классе.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольной игры на инструменте;
2) знает принципы сольного, ансамблевого, оркестрового исполнения на шертере;
3) знает репертуар для шертера, состоящий из произведений различных стилей и жанров в соответствии с требованиями Программы;
4) знает основные жанры музыки;
5) грамотно читает нотные тексты;
6) самостоятельно выполняет расстановку удобных аппликатур;
7) играет трехоктавные гаммы;
8) владеет навыками игры с применением особо сложных штрихов;
9) владеет навыками чтения аккордов, обозначенных буквами;
10) интерпретирует музыкальные произведения;
11) владеет навыками сольного, концертного исполнения в оркестрах и ансамблях;
12) владеет первоначальными навыками работы в Microsoft Office [Майкрасофт офис], в программе нотных редакторов.
81. Программные требования в 6 классе:
1) продолжение работы с мажорными и минорными гаммами, различными штрихами, ритмическими рисунками и арпеджио в двухоктавном и трехоктавном исполнении;
2) обучающийся осваивает технику левой руки, витуозные произведения, работает над качеством игры штрихов, таких как легато, пиццикато, портаменто, флажолет, работает с программами цифровой обработки аранжировки, Microsoft Office [Майкрасофт офис] и нотными редакторами: Muse Score [Мюс Кор], Sibelius 6 [Сибелиус].
3) обучающийся изучает мажорные и минорные гаммы двух- и трехоктавного исполнения различными штрихами и ритмическими группами, осваивает 3-4 этюда, 6-8 пьес различного характера (в том числе ансамбли), сложное произведение.
82. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение изученного материала.
Тема 2. Работа с мажорными и минорными гаммами, различными штрихами и ритмическими группами, арпеджио двух- и трехоктавного исполнения.
Тема 3. Развитие техники левой руки. Исполнении виртуозных произведений.
Тема 4. Работа над качеством исполнения штрихов легато, пиццикато, портаменто, флажолет.
Тема 5. Чтение нот с листа. Самостоятельная работа обучающегося над репертуаром.
Тема 6. Программы цифровой обработки музыки, аранжировки: Microsoft Office [Майкрасофт офис].
Тема 7. Нотные редакторы: Muse Score [Мюс Кор], Sibelius 6 [Сибелиус].
Тема 8. Изучение этюдов. Совершенствование приемов, ранее освоенных в сложных по технике и художественному содержанию. Работа над новыми приемами и штрихами. Развитие аппликатурной грамотности. Самостоятельный анализ основных элементов фразировки.
Тема 9. Изучение пъес различного характера. Совершенствование приемов, сложных по технике и художественному содержанию. Работа над новыми приемами и штрихами. Развитие аппликатурной грамотности. Навыки самостоятельного анализа основных элементов фразировки.
Тема 10. Исполнение сложных произведений. Совершенствование приемов, сложных по технике и художественному содержанию. Работа над новыми приемами и штрихами. Развитие аппликатурной грамотности. Навыки самостоятельного анализа основных элементов фразировки.

80. 5 сыныптың Бағдарламасын меңгеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспапта жеке орындауға тән көркем-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді біледі;
2) шертерде жеке түрде, ансамбльде, оркестрде орындаушылық қағидаларын біледі;
3) Бағдарлама талаптарына сәйкес әртүрлі стильдердегі және жанрлардағы шығармалардан тұратын шертерге арналған репертуарды біледі;
4) музыканың негізгі жанрларын біледі;
5) ноталық мәтінді сауатты оқи алады;
6) ыңғайлы аппликатураны өз бетінше қоя біледі;
7) үш октавалық гаммаларды орындай алады;
8) мейлінше күрделі штрихтарды қолданып орындау дағдыларын біледі;
9) әріппен белгіленген аккордтарды оқу дағдыларына ие болады;
10) музыкалық шығармаларды түсіндіре алады;
11) жеке орындаушы ретінде, сонымен бірге оркестрлерде және ансамбльдерде концерттік өнер көрсету дағдыларын біледі;
12) Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлар бағдарламасында жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын біледі.
81. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) мажор және минор гаммаларымен, түрлі штрихтармен, ритмикалық суреттермен екі және үш октавалық орындаудағы арпеджиомен жұмысты жетілдіру әрі қарай жалғастырылады;
2) білім алушы сол қолдың техникасын, виртуозды шығармаларды меңгереді, легато, пиццикато, портаменто, флажолет сияқты штрихтардың орындау сапасымен, музыканы, аранжировканы сандық өңдеу бағдарламаларымен, Microsoft Office [Майкрасофт офис] және ноталық редакторлармен: Muse Score [Мюс Кор], Sibelius 6 [Сибелиус] жұмыс жасайды;
3) білім алушы әртүрлі штрихтармен және ырғақты топтармен екі және үш октавалық орындаудағы мажорлы және минорлы гаммаларды, түрлі сипаттағы 3-4 этюдтерді, 6-8 пьесаларды (оның ішінде ансамбльдер), күрделі шығарманы үйренеді.
82. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Меңгерілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Мажорлы және минорлы гаммалар, әртүрлі штрихтармен және ырғақты топтармен екі және үш октавалық орындаудағы арпеджиомен жұмыстар.
3-тақырып. Сол қолдың техникасын дамыту. Виртуозды шығармаларды орындау.
4-тақырып. Легато, пиццикато, портаменто, флажолет сияқты штрихтарды орындау сапасымен жұмыс.
5-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Білім алушының репертуармен өзбетінше жұмысы.
6-тақырып. Музыканы, аранжировканы сандық өңдеу бағдарламасы: Microsoft Office [Майкрасофт офис].
7-тақырып. Ноталық редакторлар: Muse Score [Мюс Кор], Sibelius 6 [Сибелиус].
8-тақырып. Этюдтерді үйрену. Техникалық және көркемдік мазмұны бойынша күрделі нұсқаларда бұрын меңгерілген тәсілдерді жетілдіру. Жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс. Аппликатуралық сауаттылықты дамыту. Фразировканың негізгі элементтерін өз бетінше талдау.
9-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену. Техникалық және көркемдік мазмұны бойынша күрделі нұсқалардағы тәсілдерді жетілдіру. Жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс. Аппликатуралық сауатты дамыту. Фразировканың негізгі элементтерін өзбетінше талдау.
10-тақырып. Күрделі шығармаларды орындау. Техникалық және көркемдік мазмұны бойынша күрделі тәсілдерді жетілдіру. Жаңа тәсілдермен және штрихтармен жұмыс. Аппликатуралық сауатты дамыту. Фразировканың негізгі элементтерін өз бетінше талдау.

83. Ожидаемые результаты освоения Программы в 6 классе.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) играет мажорные и минорные гаммы различными трехоктавными штрихами, группами и ритмическими рисунками;
2) владеет навыками чтения нот с листа;
3) владеет навыками ансамблевой игры;
4) осуществляет слуховой контроль во время исполнения произведения;
5) владеет навыками самостоятельной подготовки к концертному исполнению музыкальных произведений различных стилей и жанров;
6) владеет навыками сценического поведения, концертного исполнения произведений;
7) интерпретирует музыкальные произведения;
8) владеет навыками игры на шертере различными штрихами;
9) владеет навыками интервальной техники;
10) умеет передать стилистические особенности произведения;
11) владеет техникой левой руки (трель, различные виды объединения позиций, искусственный флажолет и двойные ноты);
12) умеет самостоятельно настраивать инструмент;
13) применяет программы Microsoft Office [Майкрасофт офис], нотные редакторы;
14) высказывает свою точку зрения и понимание музыкального произведения.
84. Программные требования в 7 классе:
1) обучающийся осваивает гаммы в различных штриховых и ритмических вариантах, хроматические гаммы в различных тональностях, развивает резвость дивжения пальцев и штриховую технику;
2) обучающийся осваивает более сложную фактуру и более сложные по содержанию произведения, изучает программу экзамена;
3) с помощью хроматических гамм во всех тональностях, всех видов штрихов, обучающийся изучает мажорные и минорные гаммы в быстром темпе, осваивает 3-4 этюда, 6-8 пьес (в том числе ансамбли), 1-2 сложного произведения.
85. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение изученного материала.
Тема 2. Гаммы в различных штрихах и ритмичных вариантах.
Тема 3. Хроматические гаммы в различных тональностях.
Тема 4. Мажорные и минорные гаммы в быстром темпе.
Тема 5. Развитие резвости пальцев и штриховой техники.
Тема 6. Освоение сложной фактуры и сложных по содержанию произведений.
Тема 7. Подготовка экзаменационной программы.
Тема 8. Изучение этюдов. Совершенствование ранее освоенных навыков игры на инструменте.
Тема 9. Изучение пъес различного характера.
Тема 10. Изучение сложных произведений.
86. Ожидаемые результаты освоения Программы в 7 классе.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

83. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныптың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әртүрлі үш октавалық штрихтармен, топтастырулармен және ырғақты суреттермен мажорлы және минорлы гаммаларды орындайды;
2) ноталарды парақтан оқу дағдыларына ие болады;
3) ансамбльде ойнау дағдыларына ие болады;
4) шығарманы орындау барысында есту бақылауын іске асырады;
5) әртүрлі стильдегі және жанрдағы музыкалық шығармаларды концерттерде орындауға өз бетінше дайындалу дағдыларын біледі;
6) сахнада өзін ұстау дағдыларын, шығараманы концертте орындау дағдыларын біледі;
7) музыкалық шығармаларды түсіндіре алады;
8) әртүрлі штрихтарды орындау дағдыларына ие болады;
9) интервалды техника дағдыларына ие болады;
10) шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізе алады;
11) сол қолдың техникасын (трель, позицияларды қосудың әртүрлі түрлері, жасанды флажолеты және қос ноталар) біледі;
12) аспапты өз бетінше күйге келтіре алады;
13) Microsoft Office [Майкрасофт офис], ноталық редактор бағдарламаларын қолдана алады;
14) берілген музыкалық шығармаға өз көзқарасын және өз түсінігін құрастырып айта алады.
84. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы әртүрлі штрихті және ырғақты нұсқалардағы гаммаларды, түрлі үндестіктегі хроматикалық гаммаларды меңгереді, саусақтардың жүйріктілігі және штрихті техниканы дамытады;
2) білім алушы неғұрлым күрделі фактура және мазмұнды күрделі шығармаларды меңгереді, емтихан бағдарламасын үйренеді;
3) білім алушы барлық үндестіліктегі хроматикалық гаммаларды, штрихтың барлық түрін қолдана отырып, жылдам қарқындағы мажорлы және минорлы гаммаларды, әртүрлі техника түріне 3-4 этюдті, 6-8 пьесаларды (оның ішінде ансамблдер), күрделі 1-2 шығарманы үйренеді.
85. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Меңгерілген материалдарды қайталау.
2-тақырып. Әртүрлі штрихті және ырғақты нұсқалардағы гаммалар.
3-тақырып. Түрлі үндестіктегі хроматикалық гаммалар.
4-тақырып. Жылдам қарқындағы мажорлы және минорлы гаммалар.
5-тақырып. Саусақтардың жүйріктілігі және штрихтық техниканы дамыту.
6-тақырып. Неғұрлым күрделі фактура және мазмұнды күрделі шығармаларды меңгеру.
7-тақырып. Емтихан бағдарламасын дайындау.
8-тақырып. Этюдтерді үйрену. Аспапта орындаушылықтың бұрын меңгерілген дағдыларын жетілдіру.
9-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесаларды үйрену.
10-тақырып. Күрделі шығармаларды үйрену.
86. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) играет мажорные и минорные гаммы, двух и трехоктавное арпеджио во всех тональностях;
2) играет хроматические гаммы в различных тональностях;
3) владеет техникой левой руки (беглость пальцев, различные приемы объединения позиций, двойные ноты и аккорды);
4) владеет навыками игры на шертере со сложными штрихами;
5) знает навыки интервальной техники;
6) интерпретирует музыкальные произведения;
7) передает стилистические особенности произведения;
8) самостоятельно разучивает музыкальные произведения.
87. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) музыкальные термины;
2) основные приемы игры (виды звукоизвлечения, артикуляцию, смену позиций и струн, штрихи);
3) художественно-исполнительские, технические возможности, характерные для сольной игры на инструменте;
4) различные обработки музыкальных произведений;
5) репертуар для шертера, состоящий из произведений различных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями;
6) принципы, правила сольной, ансамблевой игры на шертере;
7) основные закономерности произведений композиторов, чью музыку исполняют;
8) принципы работы музыканта-исполнителя на сцене.
Выпускник умеет:
1) сольно и грамотно исполнять музыкально произведение на достаточно худосжественном уровне;
2) самостоятельно анализировать несложный нотный текст;
3) самостоятельно заучивать на инструменте музыкальные произведения различного жанра и стиля;
4) играть собственную партию в музыкальном коллективе;
5) создавать художественный образ во время исполнения музыкального произведения на инструменте;
6) самостоятельно преодолевать технические сложности, встречающиеся в заучивании несложных произведений;
7) применять теоретические знания на исполнительской практике;
8) анализировать исполняемые музыкальные произведения.
У выпускника сформированы навыки:
1) исполнения несложных музыкальных проихведений на слух и чтения с листа;
2) применения инструментов музыкально-исполнительской манерности;
3) слухового контроля и управления процессом исполнения;
4) теоретического анализа исполняемых произведений;
5) исполнительского опыта, сольного исполнения перед публикой.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
88. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимся осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
89. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:

1) мажорлы және минорлы гаммаларды, барлық үндестіктегі екі және үш октавалық арпеджионы орындайды;
2) түрлі үндестіктегі хроматикалық гаммаларды орындайды;
3) сол қолдың техникасына ие болады (саусақтардың жүйріктілігі, позицияларды қосудың әртүрлі тәсілдері, қос ноталар және аккордтар);
4) шертерде күрделі штрихтармен ойнау дағдыларына ие болады;
5) интервалды техника дағдыларын біледі;
6) музыкалық шығармаларды түсіндіреді;
7) шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін жеткізеді;
8) музыкалық шығармаларды өз бетінше үйренеді.
87. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық терминдерді;
2) негізгі ойнау тәсілдерін (дыбыс шабуылының түрлерін, артикуляцияны, позицияларды ауыстыруды және ішектерді ауыстыруды, штрихтарды біледі);
3) аспапта жеке орындауға тән көркемдік-орындаушылық, техникалық мүмкіндіктерді;
4) музыкалық шығармалардың түрлі өңдеулерін;
5) Бағдарламалық талаптарға сәйкес түрлі стильдегі және жанрлардағы шығармалардан тұратын гитараға арналған репертуарды;
6) шертерде жеке, сол сияқты ансамбльде ойнау қағидаттарын, ережелерін біледі;
7) музыкасын орындайтын композиторлар шығармашылығының негізгі заңдылықтарын;
8) музыкант-орындаушының сахнада жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
Түлек:
1) музыкалық шығарманы жеткілікті көркемдік деңгейде сауатты жеке орындайды;
2) күрделі емес ноталық мәтінді өз бетінше талдай алады;
3) жанры және стилі әртүрлі музыкалық шығармаларды аспапта өз бетінше жаттай алады;
4) музыкалық ұжымда өзінің партиясын орындайды;
5) аспаппен музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасайды;
6) күрделі емес шығармаларды жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңеді;
7) теориялық білімін орындаушылық практикада қолданады;
8) орындалатын музыкалық шығармаларды талдай алады.
Бітіруші түлекте:
1) күрделі емес музыкалық шығармаларды есту бойынша ойнау және парақтан оқу;
2) музыкалық-орындаушылық мәнерлік құралдарын қолдану;
3) есту қабілетін бақылау және орындау процесін басқару;
4) орындалатын шығармаларды теориялық талдау;
5) орындаушылық тәжірибе, көпшілік алдында жеке өнер көрсету дағдылары қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
88. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау академиялық концерт, техникалық сынақ, бақылау жұмысы түрінде, қорытынды аттестаттау - емтихан түрінде іске асырылады.
89. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:

1) 1 класса – во второй четверти: контрольная работа (2 или 3 разнохарактерные произведения, пьеса технического характера может быть заменена на этюд), в четвертой четверти: академический концерт (2-3 пьесы различного характера);
2) 2 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио, исполнение этюдов, знание терминов согласно Программным требованиям), во второй четверти: академический концерт (1 сложное произведение или 2 пьесы различного характера (кантилена и произведение технического характера), в четвертой четверти: академический концерт (2-3 разнохарактерные произведения);
3) 3 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио, исполнение этюдов, знание терминов согласно требованиям по классу), во второй четверти: академический концерт (1 сложное произведение или 2 произведения различного характера (кантилена и произведение технического характера), пьеса технического характера может быть заменена на этюд), в четвертой четверти: академический концерт (2-3 разнохарактерные пьесы);
4) 4 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио, исполнение этюдов, знание терминов согласно требованиям по классу), во второй четверти: академический концерт (1 сложное произведение или 2 произведения различного характера (кантилена и произведение технического характера), пьеса технического характера может быть заменена на этюд), в четвертой четверти: академический концерт (2-3 разнохарактерные пьесы);
5) 5 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио, исполнение этюдов, знание терминов согласно требованиям), во второй четверти: академический концерт (1 сложное произведение или 2 произведения различного характера, проиведение на выбор), в четвертой четверти: выпускной экзамен (3 разнохарактерные пьесы);
6) 6 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио, исполнение этюдов, знание терминов согласно Программным требованиям), во второй четверти академический концерт (1 сложное произведение или 2 произведения различного характера), в четвертой четверти: экзамен (2-3 разнохарактерные пьесы);
7) 7 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (гаммы, арпеджио, исполнение этюдов, знание терминов согласно Программным требованиям), в третьей четверти: академический концерт (1 сложное произведение или 2 произведения различного характера), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 сложное произведение, 1 произведение казахстанского композитора или аранжировка казахской народной песни, 2 произведения на выбор);

1) 1 сынып - екінші тоқсанда: бақылау жұмысы (түрлі сипаттағы 2 немесе 3 шығарма, техникалық сипаттағы пьеса этюдпен алмастырылуы мүмкін), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 күрделі шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма (кантилена және техникалық сипаттағы шығарма), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2-3 шығарма);
3) 3 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 күрделі шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма (кантилена және техникалық сипаттағы шығарма), техникалық сипаттағы пьеса этюдпен алмастырылуы мүмкін), төртінші тоқсанда: бақылау сабағы (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 күрделі шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма (кантилена және техникалық сипаттағы шығарма), техникалық сипаттағы пьеса этюдпен алмастырылуы мүмкін), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
5) 5 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: академиялық концерт (1 күрделі шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма, таңдау бойынша шығарма), төртінші тоқсанда: емтихан (түрлі сипаттағы 3 пьеса);
6) 6 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), екінші тоқсанда: бақылау сабағы (1 күрделі шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма), төртінші тоқсанда: емтихан (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса);
7) 7 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: тыңдалым (гаммаларды, арпеджионы, этюдтерді орындау, сынып бойынша талаптарға сәйкес терминдерді білу), үшінші тоқсанда: бақылау жұмысы (1 күрделі шығарма немесе түрлі сипаттағы 2 шығарма), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 күрделі шығарма, 1 Қазақстан композиторының шығармасы немесе қазақтың халық әуенін өңдеу, таңдауы бойынша 2 шығарма).

90. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) способность обучающегося продемонстрировать освоение инструмента на надлежащем уровне;
2) полное раскрытие художественного образа;
3) понимание стиля исполняемого произведения;
4) демонстрация исполнительской интерпретации.
91. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – выразительная передача содержания музыкального произведения, четкое понимание чувства формы, однородность темпа, выразительная динамика, внятность пульсации, динамическое разнообразие, слушание собственного исполнения, свободное освоение техники исполнения, артистичность и душевное исполнение;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, музыкальная выразительность инструмента, ровное исполнение нотного текста, скорость темпа, выразительность динамики, динамическое разнообразие, недостаточность слухового контроля, психологическая нестабильность в поведении на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное чтение нотного текста, непонимания музыкального образа, слушает собственную игру, однако слабый контроль, неправильная организованность темпа и ритма, динамическое одноообразие и монотонность звучания, психологическая нестабильность в поведении на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в чтении нотного текста, отсутствие слухового контроля, метроритмическая нестабильность, низкое качество звукоизвлечения, отсутствие выразительной динамики, исполнение с частыми остановками;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 74
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа по предмету "Валторна" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа по предмету "Валторна" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее - Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Валторна".
2. В настоящей программе используются следующие понятия:
1) амбушюр – способ сложения губ музыканта при игре на некоторых духовых инструментах с определенным устройством мундштука;

90. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсету қабілеті;
2) көркем бейнені толық ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі;
4) орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
91. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - музыкалық шығарманың мазмұнын бейнені мәнерлі жеткізуі, форма сезімін нақты түсінуі, қарқынның біркелкілігі, динамикасының мәнерлігі, қағысының анықтылығы, динамикалық түрлілігі, өз орындауын тыңдауы, орындау техникасын еркін игеруі, әртістілігі және беріле орындауы;
2) "4" "жақсы" бағасы - шығарманың формасын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсінуі, ноталық мәтінді қалыпты орындауы, қарқынның жылдамдығы, екпіндеуінің мәнерлілігі, динамикалық түрлілігі, естуді бақылауының жеткіліксіздігі, сахнада өзін ұстауындағы психологиялық тұрақсыздығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - музыканың бейнесін түсінбей авторлық ноталық мәтінді формалды түрде оқуы, өз орындауын тыңдауы, алайда бақылауының нашарлығы, темптік-ырғақтық дұрыс ұйымдаспағандығы, динамикалық бірсарындылығы және дыбысталудың бір қалыптылығы, сахнада өзін өзі ұстауының психологиялық тұрақсыздығы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - ноталық мәтінді айтудағы қателіктерінің болуы, тыңдауды бақылай алмауы, метриоритмикалық тұрақсыздығы, дыбыс шығарудың және дыбыс жүргізу сапасының төмендігі, мәнерлеп екпіндеудің болмауы, орындау барысында жиі тоқтауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
74-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Валторна" пәні бойынша білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Валторна" пәні бойынша білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Валторна" пәніне оқытудың мақсатын, оқыту нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) амбушюр - белгілі мүштік құрылғысы бар кейбір үрлемелі аспаптарда ойнау кезіндегі музыканттың ернін қою тәсілі;

2) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
3) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
4) вольта – музыкальный термин, один из видов музыкальной аббревиатуры, использующийся для обозначения повторяющейся с некоторыми изменениями части музыкального произведения;
5) деташе – разновидность приема исполнения на струнных смычковых инструментах;
6) децима – музыкальный интервал шириной в десять ступеней, обозначается цифрой 10;
7) диминуэндо – музыкальный термин, обозначающий постепенное уменьшение силы звука;
8) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
9) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
10) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
11) кварта – музыкальный интервал, один из совершенных консонансов;
12) квинта – музыкальный интервал шириной в пять ступеней, обозначается цифрой 5;
13) квинтовый круг – разомкнутая двусторонняя последовательность тональностей, отражающая степень их родства;
14) крещендо – музыкальный термин, обозначающий постепенное увеличение силы звука;
15) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
16) минор – один из двух ладов (наряду с мажором) гармонической тональности, характерная особенность минорного звукоряда – его третья ступень, отстоящая от первой ступени на малую терцию;
17) гамма в теории музыки – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон; в школьной исполнительской практике подразумевают восходящие либо нисходящие октавные звукоряды;
18) нюанс – термин, характеризующий музыкальную мелодичность, тонкое различие, едва заметный переход в звуке: форте – громко, dolce [долче] - нежно, appassionato [аппосионато] - страстно и тому подобное;
19) реприза – раздел музыкального произведения, в котором излагается повторение музыкального материала, в исходном или измененном виде; повтор материала, а также аббревиатура для такого повтора;
20) ритм – организация музыки во времени;

2) арпеджио - фортепианода, бірнеше клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбысы бірінен соң бірі шығатындай аккордтарды орындау тәсілдері;
3) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияларды айту кезіндегі дыбыстардың ретті қатарын орындау тәсілі;
4) вольта - музыкалық термин, музыкалық шығармалардың біршама өзгерістермен қайталануын білдіретін музыкалық қысқартудың бір түрі;
5) деташе - ішекті-ысқылы аспаптарда орындау тәсілдерінің әртүрлілігі;
6) децима - он сатыны құрайтын музыкалық аралық, 10 санымен белгіленеді;
7) диминуэндо - дыбыс қаттылығын біртіндеп азайтуды білдіретін музыкалық термин;
8) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау кезінде немесе вокалдық партияны айту кезінде дыбыстарды құруға қажетті дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; дыбыс шығарудың, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың әртүрлі тәсілдерінің кейбір нюансировкалық қасиеттері;
9) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында музыкалық дыбысты алу, шығару;
10) дыбысты жүргізу - фонация кезіндегі дыбыстарды байланыстыру тәсілі;
11) кварта - музыкалық аралық, жетілдірілген консонанстардың бірі;
12) квинта - бес сатыны құрайтын музыкалық аралық, 5 санымен белгіленеді;
13) квинтті шеңбер - туыстық деңгейін көрсететін үндестіктердің алшақ орналасқан екі жақты қатары;
14) крещендо - дыбыс күшінің біртіндеп жоғарылауын білдіретін музыкалық термин;
15) легато - музыкалық аспаптармен өзара байланысын үзбей, бір дыбыстан екінші дыбысқа үзіліссіз ұласу арқылы орындау тәсілі, дыбыстар арасында үзіліс болмайды;
16) минор - үйлесімді үндестіктің екі ладының бірі (мажормен қатар), минор дыбыстар қатарына тән ерекшелік - оның бірінші сатысынан кіші терцияға артта қалатын үшінші сатысы;
17) музыка теориясындағы гамма - ұзақтығы белгісіз дыбыстардың қатары, көршілес басқыштары бір-бірінен толық бір тонға және жартылай тонға артта болады; мектептің орындаушылық практикасында гамма дегеніміз жоғары немесе төменгі октавалық дыбыстар қатарын білдіреді;
18) нюанс - музыкалық әуезділікті сипаттайтын термин, нәзік айырмашылық, дыбыстағы сәл ғана білінетін ауысу: форте - қатты, dolce [долче] - нәзік, appassionato [аппосионато] - құлшыныспен және сол сияқты;
19) реприза - музыкалық материал түпнұсқа немесе өзгерген түрінде қайталанып жеткізілетін музыкалық шығарма; материалды қайталау, сондай-ақ мұндай қайталауға арналған қысқартулар;
20) ритм - уақыт аралығында музыканы ұйымдастыру;

21) секунда – музыкальный интервал шириной в две ступени, обозначается цифрой 2;
22) синкопа – смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую, то есть несовпадение ритмического акцента с метрическим;
23) стаккато – музыкальный штрих, предписывающий исполнять звуки отрывисто, отделяя один от другого паузами; один из основных способов извлечения звука (артикуляции), противопоставляемый легато;
24) затакт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта; один или несколько звуков в начале пьесы, которые записываются перед первой тактовой чертой;
25) тембр – окраска звука; одна из специфических характеристик музыкального звука;
26) терция – музыкальный интервал шириной в три ступени, обозначается цифрой 3;
27) триоль – группа из трех нот одинаковой длительности, в сумме по времени звучания равная двум нотам той же длительности;
28) фермата – знак музыкальной нотации, предписывающий исполнителю увеличить по своему усмотрению длительность ноты;
29) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
30) трезвучие – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям.
3. Цель программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на валторне.
4. Задачи программы.
Обучающие:
1) овладение основными исполнительскими навыками игры на валторне, позволяющими грамотно исполнять музыкальные произведения соло и в ансамбле;
2) освоение и исполнение на валторне произведений различных жанров и форм в соответствии с программными требованиями;
3) освоение музыкальной грамоты, как необходимого средства для музыкального исполнительства на валторне в пределах программы учебного предмета;
4) обучение навыкам самостоятельной работы с музыкальным материалом, чтение нот с листа;
5) развитие исполнительской техники как необходимого средства для реализации художественного замысла композитора.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося;
4) приобретение детьми опыта творческой деятельности и публичных выступлений;
5) развитие у обучающегося интереса к классической, современной, джазовой музыке как неотъемлемой части мировой художественной культуры.
Воспитательные:

21) секунда - ені жағынан екі сатыны құрайтын, 2 белгісімен белгіленетін музыкалық аралық;
22) синкопа - музыкадағы ритмикалық тірек тактінің күшті бөлігінен әлсіз бөлігіне ауысуы, яғни ритмикалық акценттің метрикалыққа сәйкес келмеуі;
23) стаккато - дыбыстарды бір-бірінен кідірістермен бөлу арқылы үзіп орындауды белгілеуші музыкалық штрих; легатоға қарама-қайшы дыбыс шығарудың (артикуляция) негізгі тәсілдерінің бірі;
24) тактіден тыс - келесі тактінің бірінші бөлігінің алдында келетін тактінің жарты бөлігі; бірінші тактінің алдында жазылатын, пьесаның басындағы бір немесе бірнеше дыбыс;
25) тембр - дыбыстың бояуы; музыкалық дыбыстың өзіне тән ерекше қасиеттерінің бірі;
26) терция - ені жағынан үш сатыны құрайтын 3 белгісімен белгіленетін музыкалық аралық;
27) триоль - саны жағынан уақыты бойынша ұзақтығы дәл осындай екі нотаның дыбысталуына дәл келетін, ұзақтықтары бірдей үш нотадан құралған топ;
28) фермата - музыкалық ноталар қатарындағы белгі, орындаушыға өзінің қалауы бойынша нотаның ұзақтығын ұлғайтуға мүмкіндік береді;
29) штрих - дыбыс құрайтын ноталарды, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі);
30) үшдыбыстылық - терциялардың бойында орналасқан, үш дыбыстан құралған аккорд.
3. Бағдарламаның мақсаты: валторнада ойнау бойынша білім, білік және дағдылары негізінде білім алушылардың музыкалық-шығармашылық дамуына жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) музыкалық шығармаларды жеке және ансамбльде сауатты орындауға мүмкіндік беретін валторнада ойнаудың негізгі дағдыларын меңгеру;
2) бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды меңгеру және оларды валторнада орындау;
3) оқу пәні бағдарламасының шеңберінде валторнада музыкалық орындаушылыққа қажетті музыкалық сауатты меңгеру;
4) музыкалық материалмен өз бетінше жұмыс істеу, нотаны парақтан оқу дағдысын үйрену;
5) композитордың көркемдік түпкі ойын іске асыру үшін қажетті құрал ретінде орындаушылық техниканы дамыту.
Дамыту:
1) музыкалық есте сақтау қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық жадын, музыкалық ойлауын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке деген оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалық ой-өрісін кеңейту, білім алушының жеке қабілеттерін дамыту;
4) балалардың шығармашылық қызмет және көпшілік алдында өнер көрсету тәжірибесін алуы;
5) әлемдік көркем мәдениеттің ажырамас бөлігі ретінде білім алушының классикалық, заманауи, джаздық музыкаға деген қызығушылықтарын дамыту.
Тәрбиелік:

1) воспитание у обучающегося культуры сольного и ансамблевого музицирования на инструменте, стремления к практическому использованию приобретенных знаний, умений и навыков игры на валторне;
2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение;
3) воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
4) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
5) формирование у обучаюшегося сознательного отношения к музыкально-творческой деятельности, воспитание его активным пропагандистом музыкального искусства;
6) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
5. Срок обучения детей игре на валторне – семь лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на валторне, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Цель учебного предмета реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Особенностью программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на валторне, опыта творческой деятельности, приемов сольного и ансамблевого исполнительства.
9. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области музыкального искусства.
10. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
11. Основные принципы достижения цели программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
12. Программа создает условия для овладения приемами игры на валторне в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.

1) білім алушының аспапта жеке және ансамбльде музыка ойнау мәдениетін, валторнада ойнау бойынша алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға талпынысын тәрбиелеу;
2) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдай білуді тәрбиелеу;
3) көркемдік талғамды, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
4) білім алушылардың бойында отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының үздік үлгілерін меңгеру арқылы сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
5) білім алушының музыкалық-шығармашылық қызметке деген саналы қатынасын қалыптастыру, оны музыка өнерін белсенді дәріптеуші ретінде тәрбиелеу;
6) білім алушының кәсіби оқуын жалғастыруға деген саналы уәждемесін қалыптастыру.
5. Балаларды валторнада ойнауға оқыту мерзімі - жеті жылды құрайды. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
6. Бағдарлама валторнада ойнау техникасын меңгергісі келетін, қазақ, орыс, халық әуендерінің, әлем халықтары әуендерінің өңдеулері мен ыңғайландырылған классикалық шығармаларын үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Оқу пәнінің мақсаты тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылықпен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың валторнада ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
9. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, музыка өнері саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
10. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
11. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздік қорын және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
12. Бағдарлама болашақ кәсіпқой музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі валторнада ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.

56. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
57. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для развития звука – работа над продолжительностью звука;
2) работа над развитием техники – гаммы, упражнения, этюды;
3) работа над художественным материалом – пьесы или произведения крупной формы;
4) чтение нот с листа.
58. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки;
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
59. Первые уроки педагог посвящает освоению приемов правильной постановки дыхания, способов извлечения звука, изучению аппликатуры и умению правильно держать инструмент. В течение первого года обучения особое внимание педагог обращает на освоение обучающимся правил рациональной постановки.
60. С первых уроков обучающийся изучает доступные ему художественные произведения, точно прочитывает авторский текст, анализирует технические трудности, вслушивается в свое исполнение, постоянно следит за качеством звука, интонации.
61. Педагог объясняет приемы, побуждает обучающегося самого находить необходимые амбушюрные, мышечные ощущения для выполнения пассажа, фразы или отдельного звука в том характере, которого требует автор, учит обучающегося музыке, развивает музыкальную культуру, вкус, потребность, привычку музицировать.
62. На всех этапах обучения педагог добивается точного выполнения нотного текста, дисциплины, воспитывает в обучающемся профессионализм.
63. Обучающийся, работая над звуком, добивается его ровности, устойчивости, качества тембра, интонационной чистоты, динамики, филировки.
64. В работе над гаммами, упражнениями, этюдами обучающийся применяет различные штриховые, динамические и ритмические способы проработки. Работа над пальцевой техникой предельно осмысленна, лишена механического проигрывания и подчинена художественным задачам.
65. Регулярные занятия с концертмейстером формируют вкус обучающегося, помогают ему освоить навыки ансамблевой игры, понять содержание, стиль, форму изучаемого произведения, приобрести навыки чистого интонирования и распределения исполнительского дыхания, точной нюансировки и осмысления каждой музыкальной фразы.

56. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
57. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбысты дамытуға арналған жаттығулар - дыбыстың ұзақтығымен жұмыс;
2) техниканы дамыту бойынша жұмыс - гаммалар, жаттығулар, этюдтер;
3) көркемдік материалмен жұмыс - пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар;
4) ноталарды парақтан оқу.
58. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
59. Педагог алғашқы сабақтарды тынысты дұрыс қою амалдарын, дыбыс шығару тәсілдерін меңгеруге, аппликатураны және аспапты дұрыс ұстау білігін үйренуге арнайды. Педагог бірінші оқу жылы ағымында білім алушының оңтайлы қойылым ережелерін меңгеруіне назар аударады.
60. Білім алушы бірінші сабақтардан бастап өзінің шамасы жететін көркемдік шығармаларды меңгереді, авторлық мәтінді нақты оқиды, техникалық қиындықтарды талдайды, өзінің орындауын мұқтият тыңдайды, дыбыс, ырғақ сапасын үнемі қадағалайды.
61. Педагог тәсілдерді түсіндіреді, білім алушыны автор талап ететін сипатта пассажды, фразаны немесе жеке дыбысты орындау үшін қажетті амбушюр, бұлшық ет сезімдерін өзі табуына итермелейді, білім алушыны музыкаға үйретеді, музыкалық мәдениетті, талғамды, қажеттілікті, музыка ойнау әдетін дамытады.
62. Педагог оқытудың барлық кезеңінде ноталық мәтіннің, тәртіптің нақты орындалуына тырысады, білім алушының бойында кәсіпқойлықты тәрбиелейді.
63. Білім алушы дыбыспен жұмыс істеу кезінде оның қалыптылығына, сапасына, тембріне, ырғағының тазалығына, динамикасына, филировкасына қол жеткізуге тырысады.
64. Білім алушы гаммалармен, жаттығулармен, этюдтермен жұмыс істеу кезінде өңдеудің әртүрлі штрихтық, динамикалық және ритмикалық тәсілдерін қолданады. Саусақ техникасымен жұмыс түсінікті, механикалық ойнаудан аулақ болуы керек және көркемдік міндеттерге бағынуы тиіс.
65. Концертмейстермен жүйелі түрде жүргізілетін сабақтар білім алушының талғамын қалыптастырады, оған ансамбльде ойнау дағдыларын меңгеруге, үйретілетін шығарманың мазмұнын, стилін, формасын түсінуге, таза ырғақтау және орындаушылық тынысты бөлу дағдыларын алуға, дәл нюансировка жасау және әрбір музыкалық фразану түсінуге көмектеседі.

66. Педагог на уроке следит за постепенным увеличением диапазона звучания инструмента; движение пальцев, их координация с работой дыхания и амброшюра обеспечивают озвученность техники.
67. Межпредметные связи предмета "Валторна" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Коллективное музицирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
68. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с инструментом, устройством, правилами ухода за ним, названием нот, расположением их на нотном стане с длительностью звуков, метром и другими элементарными теоретическими сведениями;
2) проводится работа над постановкой корпуса, рук, ног, формируются представления об исполнительском дыхании, навыки первоначального звукоизвлечения;
3) обучающийся осваивает штрихи, деташе, стаккато и легато, звуки натурального звукоряда: "до", "ми", "соль" первой октавы, "соль" малой октавы "до" второй октавы, звуки диатонического звукоряда от "соль" малой октавы до "до" второй октавы, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении; 10-15 этюдов и упражнений; 10-15 различных по характеру пьес и народных песен и танцев.
69. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
1) Постановка исполнительского аппарата.
2) Технические навыки.
3) Музыкальная грамота.
4) Работа над созданием художественного образа.
5) Освоение жанров и форм.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата. Положение губ, мундштука на губах. Положение корпуса, головы, рук. Положение инструмента при игре стоя. Положение инструмента при игре сидя.
Тема 2. Постановка исполнительского дыхания. Звукоизвлечение и работа языка: понятие об атаке звука.
Тема 3. Технические навыки. Овладение звуками натурального звукоряда: "до", "ми", "соль" первой октавы, "соль" малой октавы "до" второй октавы. Овладение звуками диатонического звукоряда от ноты "соль" малой октавы до ноты "до" второй октавы. Привитие элементарных навыков исполнения штрихами деташе и легато. Практическое овладение навыками исполнения интервалов: секунда, терция, кварта, квинта.
Тема 3. Музыкальная грамота. Музыкальные и немузыкальные звуки. Высота звука. Полутон, тон. Унисон. Октава. Названия звуков. Звукоряды Основной звукоряд. Хроматический звукоряд. Октавы.
Тема 4. Нотная система. Нотоносец, нотные знаки. Ключи. Добавочные линии. Знак октавы. Знаки альтерации. Запись длительности звука. Метрические ударения. Такт, доли такта. Метр, размер. Сильные и слабые доли. Простые размеры. Сложные размеры. Четырех четвертной размер. Дирижирование. Лига. Точка фермата. Паузы. Динамика. Обозначения темпа и характера исполнения. Затакт. Знаки сокращения нотного письма. Реприза, вольта. Интервалы. Понятие о ладе. Триоль. Синкопа.
Тема 5. Работа над созданием художественного образа. Развитие умений определять характер музыки, различать мелодию и ритм незнакомых песен. Определение по слуху направления движения мелодии для использования навыков игры.
Тема 6. Освоение жанров и форм: марши, песни, танцы.
Тема 7. Разучивание упражнений. Разучивание этюдов. Разучивание пьес. Разучивание народных песен. Разучивание танцев.

66. Педагог сабақтарда аспаптың дыбыс диапазонының біртіндеп күшеюін бақылайды; саусақтардың қозғалысы, олардың тыныс және амбушюр жұмысымен үйлесуі техниканың орындалуын қамтамасыз етеді.
67. "Валторна" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті", "Ұжымдық музыка ойнау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
68. 1 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы аспаппен, оның құрылысымен, оны күтіп баптау ережелерімен, ноталардың аталуымен, олардың дыбыстардың ұзақтығы бойынша ноталық станда орналасуымен және қарапайым теориялық мәліметтермен танысады;
2) денені, қолдарды, аяқтарды қою бойынша жұмыс жүргізіледі, орындаушылық тыныс, алғашқы дыбыс шығару дағдылары туралы түсініктері қалыптасады;
3) білім алушы штрих, деташе, стаккато және легато штрихтарын, табиғи дыбыстар қатарының дыбыстарын: бірінші октаваның "до", "ми", "соль", кіші октаваның "соль" екінші октаваның "до" дыбысын, диатоникалық дыбыстар қатарының кіші октавадағы "соль" дыбысынан екінші октаваның "до" дыбысын, тік қозғалыстағы тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын; 10-15 этюд пен жаттығуларды, сипаты жағынан әртүрлі 10-15 пьесаны және халық әндері мен билерін меңгереді.
69. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық бөлімдер құрайды.
1) Орындаушылық аппаратты қою.
2) Техникалық дағдылар.
3) Музыкалық сауат.
4) Көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс.
5) Жанрлар мен формаларды меңгеру.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Еріннің, еріндегі мүштіктің орналасу қалпы. Дененің, бастың, қолдардың қалпы. Тұрып ойнау кезіндегі аспаптың орналасу қалпы. Отырып ойнау кезіндегі аспаптың орналасу қалпы.
2-тақырып. Орындаушылық тынысты қою. Дыбыс шығару және тілдің қызметі: дыбыс шабуылы туралы түсінік.
3-тақырып. Техникалық дағдылар. Табиғи дыбыстар қатарының дыбыстарын меңгеру: бірінші октаваның "до", "ми", "соль", кіші октаваның "соль", екінші октаваның "до" дыбысы. Диатоникалық дыбыстар қатарының кіші октавадағы "соль" нотасынан бастап екінші октавадағы "до" нотасына дейінгі дыбыстар. Деташе және легато штрихтарымен орындаудың қарапайым дағдыларын меңгерту. Секунда, терция, кварта, квинта аралықтарымен орындау дағдыларын практика жүзінде меңгеру.
3-тақырып. Музыкалық сауат. Музыкалық және музыкалық емес дауыстар. Дыбыстың жоғарылығы. Жартылай тон, тон. Унисон. Октава. Дыбыстардың аталуы. Дыбыстар қатары. Негізгі дыбыстар қатары. Хроматикалық дыбыстар қатары. Октавалар.
4-тақырып. Ноталық жүйе. Нота ұстағыш, ноталық белгілер. Кілттер. Қосалқы сызықтар. Октава белгісі. Альтерация белгілері. Дыбыстың ұзақтығын жазу. Метрикалық екпіндер. Такті, тактінің бөліктері. Метр, өлшем. Күшті және әлсіз бөліктері. Қарапайым өлшемдер. Қиын өлшемдер. Төрттік төртінші өлшем. Дирижерлеу. Лига. Фермата нүктесі. Үзілістер. Динамика. Қарқынды және орындау сипатының белгілері. Затакт. Ноталық жазбаларын қысқарту белгілері. Реприза, вольта. Аралықтар. Лад туралы түсінік. Триоль. Синкопа.
5-тақырып. Көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс. Музыканың мінезін анықтау, таныс емес әндердің әуенін және ритімін ажырата алу білігін дамыту. Ойнау дағдыларын қолдану үшін естуі бойынша әуеннің қимылының бағытын анықтау.
6-тақырып. Жанрлар мен формаларды меңгеру: марштар, әндер, билер.
7-тақырып. Жаттығуларды жаттау. Этюдтерді жаттау. Пьесаларды жаттау. Халық әндерін жаттау. Билерді жаттау.

70. Ожидаемые результаты освоения программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает устройство и правила ухода за валторной;
2) знает основы музыкальной грамоты;
3) использует правильное дыхание при игре на валторне;
4) знает постановку амбушюра;
5) владеет звуками натурального звукоряда: "до", "ми", "соль" первой октавы, "соль" малой октавы, "до" второй октавы;
6) владеет звуками диатонического звукоряда от ноты "соль" малой октавы до "до" второй октавы;
7) владеет навыками исполнения штрихами деташе и легато;
8) владеет навыками исполнения интервалов: секунда, терция, кварта, квинта;
9) владеет первоначальными навыками чтения нот с листа;
10) исполняет простые упражнения, этюды, пьесы.
71. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается работа по постановке исполнительского аппарата, укреплению и развитию амбушюра, исполнительского дыхания, развитию подвижности языка и пальцев, расширению диапазона извлекаемых звуков;
2) осваиваются навыки исполнения интервалов секста, септима, октава динамическими оттенками, игры в ансамбле духовых инструментов, чтения нот с листа, транспозиции на большую секунду вниз;
3) продолжается знакомство со строением музыкального произведения, развитие умения определять частные и общую кульминацию внутри пьесы, освоение жанров менуэт, сарабанда, серенада, романс, вальс, галоп;
4) обучающийся осваивает гаммы мажорные до двух знаков включительно, в одну или две октавы, четвертными длительностями; арпеджио тонических трезвучий в прямом движении в умеренном темпе; 10-15 этюдов упражнений; 10-12 пьес различного характера, в том числе ансамбли.
72. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата. Укрепление и развитие амбушюра, исполнительского дыхания, развитие подвижности языка и пальцев. Расширение диапазона извлекаемых звуков.
Тема 2. Технические навыки. Исполнение штрихами: деташе, легато, стаккато.
Тема 3. Исполнение интервалов секста, септима, октава динамическими оттенками: пиано, меццо форте, акцент, крещендо, диминуэндо.
Тема 4. Привитие навыков игры в ансамбле духовых инструментов, чтения нот с листа.
Тема 5. Овладение навыками транспозиции на большую секунду вниз. Работа над улучшением качества звучания инструмента.
Тема 6. Музыкальная грамота: арпеджио трезвучий, его обращения, возникновение бемольных и диезных тональностей, знакомство с ладом.
Тема 7. Работа над созданием художественного образа. Исполнение простых по содержанию и форме пьес, песен с минимальным тематическим развитием и ясной художественной образностью. Достижение выразительности исполнения. Яркое выявление мелодии, игра певучим звуком, хорошим легато.
Тема 8. Дальнейшие развитие музыкально-образного мышления. Знакомство со строением музыкального произведения. Развитие умения определять частные и общую кульминацию внутри пьесы.
Тема 9. Освоение жанров и форм: менуэт, сарабанда, серенада, романс, вальс, галоп.
Тема 10. Разучивание упражнений.
Тема 11. Разучивание этюдов.
Тема 12. Разучивание пьес.

70. 1 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) құрылғыны және валторнаны күту ережелерін біледі;
2) музыкалық сауат негіздерін біледі;
3) валторнада ойнау кезінде дұрыс тыныс алуды қолданады;
4) амбушюрды қоюды біледі;
5) табиғи дыбыстар қатарының дыбыстарын біледі: бірінші октаваның "до", "ми", "соль", кіші октаваның "соль", екінші октаваның "до";
6) диатоникалық дыбыстар қатарының кіші октавадағы "соль" нотасынан бастап екінші октаваның "до" дыбысын біледі;
7) деташе және легато штрихтарымен орындау дағдысына ие болады;
8) секунда, терция, кварта, квинта аралықтарын орындау дағдыларын біледі;
9) нотаны парақтан оқудың алғашқы дағдыларына ие болады;
10) қарапайым жаттығуларды, этюдтерді, пьесаларды орындайды.
71. 2 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) орындаушылық аппараты қою, амбушюрді, орындаушылық тынысты бекіту және дамыту, тіл мен саусақтардың қозғалмалылығын дамыту, шығаратын дыбыстардың диапазонын кеңейту бойынша жұмыстар жалғастырылады;
2) динамикалық бояулармен секста, септима, октава аралықтарын орындау, үрлемелі аспаптар ансамблінде ойнау, ноталарды парақтан оқу, үлкен секундаға төмен тасымалдау дағдылары меңгеріледі;
3) музыкалық шығарманың құрылысымен танысу, пьесаның ішіндегі жеке және жалпы шарықтау шегін анықтау білігін дамыту, менуэт, сарабанда, серенада, романс, вальс, галоп жанрлары мен формаларын меңгеру жалғастырылады;
4) білім алушы бір немесе екі октавада, төрттік ұзақтықтармен екі белгіні қоса алғандағы екі белгіге дейінгі мажор гаммасын; баяу қарқындағы тік қозғалыстағы тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын; 10-15 жаттығу этюдтерін, түрлі сипаттағы 10-12 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді меңгереді.
72. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Амбушюрды, орындаушылық тынысты бекіту және дамыту, тіл мен саусақтардың қозғалмалылығын дамыту. Шығарылатын дыбыстардың диапазонын кеңейту.
2-тақырып. Техникалық дағдылар. Деташе, легато, стаккато штрихтарымен орындау.
3-тақырып. Пиано, меццо форте, акцент, крещендо, диминуэндо динамикалық бояуларымен секста, септима, октава аралықтарын орындау.
4-тақырып. Үрлемелі аспаптар ансамблінде ойнау, парақтан оқу дағдыларын үйрету.
5-тақырып. Үлкен позицияға төмен тасымалдау дағдысын меңгеру. Аспаптың дыбысталу сапасын жақсарту бойынша жұмыс.
6-тақырып. Музыкалық сауат: үшдыбысты арпеджио, оның айналымдары, бемоль және диез үндестіліктерінің пайда болуы, ладпен танысу.
7-тақырып. Көркемдік бейнені құру бойынша жұмыс. Мазмұны және формасы жағынан қарапайым және көркемдік бейнелілігі анық пьесаларды орындау. Мәнерлі орындауға қол жеткізу. Әуенді ашық анықтау, әншілік дыбыспен, жақсы легатомен ойнау.
8-тақырып. Музыкалық-бейнелі ойлауды әрі қарай дамыту. Музыкалық шығарманың құрылысымен танысу. Пьесаның ішіндегі жеке және жалпы шарықтау шегін анықтау білігін дамыту.
9-тақырып. Жанрлар мен формаларды меңгеру: менуэт, сарабанда, серенада, романс, вальс, галоп.
10-тақырып. Жаттығуларды жаттау.
11-тақырып. Этюдтерді жаттау.
12-тақырып. Пьесаларды жаттау.

73. Ожидаемые результаты освоения программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато;
2) владеет навыками исполнения интервалов секста, септима, октава динамическими оттенками: пиано, меццо форте, акцент, крещендо, диминуэндо;
3) владеет навыками транспозиции на большую секунду вниз;
4) умеет определять частные и общую кульминацию внутри пьесы;
5) знает жанры и формы: менуэт, сарабанда, серенада, романс, вальс, галоп.
74. Программные требования в 3 классе:
1) ведется дальнейшая работа над развитием исполнительского аппарата, музыкально-образного мышления и исполнительских навыков обучающегося, формированием исполнительской техники, развитием навыков чтения с листа этюдов и упражнений;
2) обучающийся прорабатывает наиболее трудные эпизоды в изучаемых пьесах и произведениях, учитывая связь между художественной и технической сторонами;
3) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до двух знаков в одну или две октавы, четвертными длительностями в умеренном темпе, штрихами деташе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении (с обращениями) в умеренном темпе, 10-15 этюдов и упражнений на различные виды техники, 10-12 пьес различного характера (малой формы), в том числе ансамбли.
75. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата: дальнейшее развитие техники амбушюра и навыков координации работы губ, пальцев и языка, развитие исполнительского дыхания обучающегося. Расширение диапазона извлекаемых звуков.
Тема 2. Технические навыки. Работа над улучшением качества звучания инструмента. Практическое изучение мелодических украшений: короткий н долгий форшлаги, мордент.
Тема 3. Штрихи: деташе, легато, стаккато, портато, нон легато. Развитие навыков исполнения интервалов: нона и децима в медленном темпе. Привитие навыков исполнения хроматической гаммы четвертями в медленном темпе от удобных по тесситуре звуков. Привитие навыков игры под сурдину с помощью правой руки.
Тема 4. Навыки игры в ансамбле духовых инструментов. Навыки транспозиции на большую и малую секунду вниз (строй валторны: ми и ми бемоль). Изучение партий валторны по программе оркестрового класса. Совершенствование навыков чтения нот с листа.
Тема 5. Музыкальная грамота. Параллельный минор, его разновидности, нахождение его от мажорной гаммы и наоборот. Возникновение бемольных и диезных тональностей. Квартовый круг. Квинтовый круг. Кварто-квинтовый круг. Обращение трезвучий.
Тема 6. Работа над созданием художественного образа. Развитие способности понимать, эмоционально воспринимать музыку. Формирование слуховых навыков (вслушивание в звуки, различение их выразительного значения, осмысленное воспроизведение на инструменте, слуховой контроль над звучанием и тому подобное). Развитие умения определять форму музыкального произведения.
Тема 7. Освоение жанров и форм. Соната.
Тема 8. Разучивание упражнений.
Тема 9. Разучивание этюдов.
Тема 10. Разучивание пьес.

73. 2 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деташе, легато, стаккато штрихтарымен орындау дағдыларына ие болады;
2) пиано, меццо форте, акцент, крещендо, диминуэндо динамикалық бояуларымен секста, септима, октава араықтарын орындау дағдыларына ие болады;
3) үлкен секундаға төмен тасымалдау дағдыларына ие болады;
4) пьесаның ішіндегі жеке және жалпы шарықтау шегін анықтай алады;
5) жанрлар мен формаларды біледі: менуэт, сарабанда, серенада, романс, вальс, галоп.
74. 3 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушының орындаушылық аппаратын, музыкалық-бейнелі ойлау және орындаушылық дағдыларын дамыту, орындаушылық техниканы қалыптастыру, этюдтер мен жаттығуларды парақтан оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыстар әрі қарай жүргізіледі;
2) білім алушы көркемдік және техникалық жақтары арасындағы байланыстарды ескеріп, үйретілетін пьесалардағы және шығармалардағы мейлінше қиын эпизодтарды пысықтайды;
3) білім алушы екі белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, бір немесе екі октавада, баяу қалыпта төрттік ұзақтықтармен, деташе штрихтарымен, тік қозғалыстағы баяу қалыптағы тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосы (айналымдарымен), әртүрлі техниканың түріне арналған 10-15 этюд пен жаттығуды, әртүрлі сипаттағы 10-12 пьесаны (шағын формадағы), оның ішінде ансамбльді меңгереді.
75. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою: амбушюр техникасын және ерін, саусақ және тіл жұмысын үйлестіру дағдысын әрі қарай дамыту, білім алушының орындаушылық тынысын дамыту. Шығаратын дыбыстардың диапазонын кеңейту.
2-тақырып. Техникалық дағдылар. Аспаптық дыбысталу сапасын жақсарту бойынша жұмыс. Әуендік безендірулерді практикада үйрену: қысқа және ұзақ форшлагтар, мордент.
3-тақырып. Штрихтар: деташе, легато, стаккато, портато, нон легато. Баяу қарқында нона және децима аралықтарын орындау дағдыларын дамыту. Дыбыс тесситурасы бойынша ыңғайлы баяу қарқындағы төрттіктермен хроматикалық гаммаларды орындау дағдыларын машықтандыру. Оң қолдың көмегімен сурдина бойынша ойнау дағдыларын үйрету.
4-тақырып. Үрлемелі аспаптар ансамблінде ойнау дағдылары. Үлкен және кіші секундаға төмен тасымалдау дағдысы (валторнаның қатары: ми және ми бемоль). Оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша валторнаның партиясын үйрену. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын жетілдіру.
5-тақырып. Музыкалық сауат. Паралелль минор, оның түрлері, оның мадр гаммасынан және керісінше табу. Бемоль және диез үндестіліктерінің пайда болуы. Квартті шеңбер. Квинтті-квартті шеңбер. Үшдыбыстылық айналымы.
6-тақырып. Көркемдік бейне жасау бойынша жұмыс. Музыканы түсіну, экмоциямен қабылдау қабілетін дамыту. Есту дағдыларын қалыптастыру (дыбыстарды тыңдау, олардың мәнерлік мағыналарын ажырату, аспапта түсініп орындау, дыбысталуды есту арқылы басқару). Музыкалық шығарманың формасын анықтау білігін дамыту.
7-тақырып. Жанрлар мен формаларды меңгеру.
8-тақырып. Жаттығуларды жаттау.
9-тақырып. Этюдтерді жаттау.
10-тақырып. Пьесаларды жаттау.

76. Ожидаемые результаты освоения программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато, портато, нон легато;
2) учитывает связь между художественной и технической сторонами произведения при исполнении пьес и произведений крупной формы;
3) владеет навыками по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности (работа над штрихами, нюансами, звуковедением);
4) владеет навыками исполнения интервалов, хроматической гаммы четвертями в медленном темпе от удобных по тесситуре звуков;
5) знает партии валторны по программе оркестрового класса;
6) совершенствует навыки чтения нот с листа;
7) знает понятие "параллельный минор", его разновидности, нахождение его от мажорной гаммы и наоборот;
8) знает понятия "бемольные тональности", "диезные тональности", "квартовый круг", "квинтовый круг", "кварто-квинтовый круг", "обращение трезвучий", "соната".
77. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается дальнейшая работа по формированию исполнительской техники при более высоких требованиях к качеству звука и выразительности исполнения;
2) прорабатываются художественно оправданные технические приемы при исполнении пьес, произведений крупной формы, развиваются навыки чтения нот с листа, анализа произведений;
3) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до трех знаков в две октавы, восьмыми в умеренном темпе, хроматическую гамму от звука "до", арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями в умеренном темпе, 10-12 этюдов на различные виды техники; 8-10 пьес, в том числе ансамбли.
78. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата. Техника амбушюра. Координация работы губ, пальцев и языка. Исполнительское дыхание обучающегося. Диапазон извлекаемых звуков.
Тема 2. Технические навыки. Качество звучания инструмента. Практическое изучение мелодических украшений.
Тема 3. Совершенствование навыков исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато, портато, нон легато. Развитие навыков исполнения интервалов: нона и децима в медленном темпе. Привитие навыков исполнения хроматической гаммы четвертями в медленном темпе от удобных по тесситуре звуков. Привитие навыков игры под сурдину с помощью правой руки.
Тема 4. Совершенствование навыков игры в ансамбле духовых инструментов. Совершенствование навыков транспозиции на большую и малую секунду вниз (строй валторны: ми и ми бемоль).
Тема 5. Изучение партий валторны по программе оркестрового класса. Совершенствование навыков чтения нот с листа.
Тема 6. Музыкальная грамота: параллельный минор, его разновидности, нахождение его от мажорной гаммы и наоборот, возникновение бемольных и диезных тональностей, квартовый круг, квинтовый круг, кварто-квинтовый круг, обращение трезвучий.
Тема 7. Работа над созданием художественного образа: дальнейшее развитие способности понимать, эмоционально воспринимать музыку. Формирование слуховых навыков (вслушивание в звуки, различение их выразительного значения, осмысленное воспроизведение на инструменте, слуховой контроль над звучанием). Воспитание стремления к самостоятельному мышлению, творчеству. Развитие музыкально-образного мышления, развитие умения определять форму музыкального произведения.
Тема 8. Освоение жанров и форм музыкальных произведений. Соната.
Тема 9. Разучивание упражнений. Разучивание этюдов. Разучивание пьес.

76. 3 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деташе, легато, стаккато, портато, нон легато штрихтарын біледі;
2) пьесалар мен ірі нысанды шығармаларды орындау кезіндегі көркемдік және техникалық жақтарының арасындағы байланысты ескереді;
3) мәнерліктік музыкалық-орындаушылық құралдарын пайдалану дағдыларын біледі (штрихтармен, нюанстармен, дыбыс жүргізумен жұмыс);
4) аралықтарды, тесситура бойынша ыңғайлы дыбыстарды баяу қарқында төрттіктермен хроматикалық гаммаларды орындау дағдыларын біледі;
5) оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша валторна партияларын біледі;
6) ноталарды парақтан оқу дағдылары жетілдіріледі;
7) "параллель минор" түсінігін, оның түрлерін, оның мажор гаммасынан және кері қарай табылауын біледі;
8) "бемоль үндестіліктері", "диез үндестіліктері", "квартті шеңбер", "квинтті шеңбер", "квартті-квинтті шеңбер", "үшдыбыстылық айналымы", "соната" түсініктерін біледі.
77. 4 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) дыбыс сапасы мен орындау мәнерлігініе талап жоғарылаған кезде орындаушылық техниканы қалыптастыру бойынша жұмыс әрі қарай жалғастырылады;
2) пьесаларды, ірі нысанды шығармаларды орындау кезінде көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдер машықтандырылады, ноталарды парақтан оқу, шығармаларды талдау дағдысы дамытылады;
3) білім алушы үш белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, екі октавада, қалыпты қарқында сегіздіктермен, "до" дыбысынан хроматикалық гамманы, тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын тік қозғалыста қалыпты қарқында, әртүрлі техниканың түріне арналған 10-12 этюдті, 8-10 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді меңгереді.
78. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Амбушюр техникасы. Ерін, саусақтардың және тілдің жұмысын үйлестіру. Білім алушының орындаушылық тынысы. Шығатын дыбыстардың диапазоны.
2-тақырып. Техникалық дағдылар. Аспаптың дыбысталу сапасы. Әуендік әр беруді практикада үйрену.
3-тақырып. Деташе, легато, стаккато, портато, нон легато штрихтарымен орындау дағдыларын жетілдіру. Баяу қарқында нона және децима аралықтарын орындау дағдыларын жетілдіру. Хроматикалық гаммаларды төрттіктермен баяу қарқында тесситурасы бойынша ыңғайлы дыбыстарда орындау дағдысын үйрету. Оң қолдың көмегімен сурдина бойынша айту дағдысын үйрету.
4-тақырып. Үрлемелі аспаптар ансамблінде ойнау дағдысын жетілдіру. Үлкен және кіші секундаға төмен тасымалдау дағдысын жетілдіру (валторнаның қатары: ми және ми бемоль).
5-тақырып. Оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша валторнаның партияларын үйрену. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын жетілдіру.
6-тақырып. Музыкалық сауат: параллель минор, оның түрлері, оның мажор гаммасынан орналасуы және керісінше, бемоль және диез үндестіктерінің пайда болуы, квартті шеңбер, квартты-квинтті шеңбер, үшдыбыстылық айналымы.
7-тақырып. Көркемдік бейнені құру бойынша жұмыс: музыканы түсіну, эмоциямен қабылдау қабілетін әрі қарай дамыту. Есту дағдыларын қалыптастыру (дыбыстарды тыңдау, олардың мәнерлік құралдарын ажырату, дыбысталуды есту арқылы бақылау). Өз бетінше ойлауға, шығармашылыққа талпынуды тәрбиелеу. Музыкалық-бейнелі ойлауды дамыту, музыкалық шығарманың формасын анықтауды тәрбиелеу.
8-тақырып. Музыкалық шығармалардың жанрлары мен формаларын меңгеру. Соната.
9-тақырып. Жаттығуларды жаттау. Этюдтерді жаттау. Пьесаларды жаттау.

79. Ожидаемые результаты освоения программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает партии валторны по программе оркестрового класса;
2) умеет читать ноты с листа;
3) знает разновидности параллельного минора;
4) умеет находить параллельный минор от мажорной гаммы и наоборот;
5) знает понятия "квартовый круг", "квинтовый круг", "кварто-квинтовый круг", "обращение трезвучий";
6) умеет определять форму музыкального произведения.
80. Программные требования в 5 классе:
1) продолжается изучение теоретического материала, дальнейшее развитие техники применения вспомогательной и дополнительной аппликатуры для улучшения интонирования, совершенствование навыков исполнения штрихами, работа над созданием художественного образа;
2) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до пяти знаков, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении и в обращениях; хроматическую гамму от разных звуков, 10-12 этюдов на различные виды техники; 8-10 разнохарактерных пьес (в том числе ансамбли).
81. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата: дальнейшее совершенствование техники исполнительского дыхания и навыков координации работы губ, языка и пальцев в подвижном темпе. Расширение диапазона извлекаемых звуков.
Тема 2. Технические навыки: совершенствование навыков игры на двойной валторне строя "фа" — "си-бемоль", дальнейшее развитие техники применения вспомогательной и дополнительной аппликатуры для улучшения интонирования. Совершенствование навыков исполнения штрихами: деташе, легато, стаккато, портато, нон легато, маркато; мелизмов: форшлаг, мордент, группето. Дальнейшее совершенствование навыков исполнения под сурдину, игры в камерном ансамбле духовых инструментов. Изучение партий оркестрового класса, систематическая работа над чтением нот с листа.
Тема 3. Музыкальная грамота: септаккорд и его обращения.
Тема 4. Работа над созданием художественного образа: формирование навыков концентрации и распределения музыкального внимания (восприятие мелодии при воспроизведении ее на инструменте), прослушивание музыки, осмысленное "произношение" музыкальных звуков. Продолжение работы над умением раскрыть замысел композитора в произведении. Продолжение работы над интонационной выразительностью и ясностью фразировки, над цельностью исполнения музыкального произведения. Знакомство с темпами, различными размерами и ритмическими фигурациями, работа над динамикой и звуковедением.
Тема 5. Освоение жанров и форм музыкальных произведений: ноктюрн, рапсодия, концерт.

79. 4 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) оркестр сыныбының бағдарламасы бойынша валторна партиясын біледі;
2) ноталарды парақтан оқи алады;
3) параллель минордың түрлерін біледі;
4) мажор гаммасынан және керісінше параллель минорды таба алады;
5) "квартты шеңбер", "квинтті шеңбер", "квартты-квинтті шеңбер", "үшдыбыстылық айналымы" түсініктерін біледі;
6) музыкалық шығарманың формасын анықтайды.
80. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны:
1) теориялық материалды үйрену, ырғақтау сапасын жақсарту үшін көмекші және қосымша аппликатураларды қолдану техникасын әрі қарай дамыту, штрихтармен орындау дағдысын жетілдіру, көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс жалғастырылады;
2) білім алушы бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, тік қозғалыстағы және айналымдағы тоникалық үшдыбыстылық арпеджиосын, әр түрлі дыбыстардағы хроматикалық гаммаларды, әртүрлі техниканың түріне арналған 10-12 этюдті, әртүрлі сипаттағы 8-10 пьесаны (оның ішінде ансамбльді) меңгереді.
81. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою: орындаушылық тыныс техникасын және жылдам қарқындағы ерін, тіл мен саусақтардың жұмысын үйлестіру дағдысын әрі қарай жетілдіру. Шығатын дыбыстардың диапазонын кеңейту.
2-тақырып. Техникалық дағдылар: қосарланған валторнада "фа" — "си-бемоль" қатарын ойнау дағдысын жетілдіру, ырғақ сапасын жақсарту үшін көмекші және қосымша аппликатураны қолдану техникасын әрі қарай жетілдіру. Деташе, легато, стаккато, портато, нон легато, маркато штрихтарымен, форшлаг, мордент, группето мелизмдермен орындау дағдысын жетілдіру. Сурдина бойынша орындау, үрлемелі аспаптардың камералық ансамблінде ойнау дағдыларын әрі қарай жетілдіру. Оркестр сыныбының партиясын үйрену, ноталарды парақтан оқу бойынша жұмысты жүйелі түрде жүргізу.
3-тақырып. Музыкалық сауат: септаккорд және оның айналымдары.
4-тақырып. Көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс: музыкалық назарды шоғырландыру және бөлу дағдысын қалыптастыру (әуенді аспаппен шығару кезінде қабылдау), музыканы тыңдау, музыкалық дыбыстарды түсініп "шығару". Шығармалардағы композитордың түпкі ойын ашу білігі бойынша жұмысты жалғастыру. Ырғақтық мәнерлігімен және фразировканың анықтылығымен, музыкалық шығарманы орындаудың тұтастығымен жұмысты жалғастыру. Қарқындармен, әртүрлі өлшемдермен және ритмикалық фигурациялармен танысу, динамикамен және дыбыс жүргізумен жұмыс.
5-тақырып. Музыкалық шығармалардың жанрлары және формаларын меңгеру: ноктюрн, рапсодия, концерт.

82. Ожидаемые результаты освоения программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет исполнительской техникой;
2) владеет различными видами техники исполнительства;
3) использует при исполнении произведений художественно оправданные технические приемы;
4) развивает навыки чтения нот с листа;
5) владеет навыками анализа исполняемых произведений.
83. Программные требования в 6 классе:
1) продолжается совершенствование навыков исполнения мелизмов ранее изученными штрихами и динамическими оттенками, самостоятельного разучивания оркестровых партий и пьес малой формы, чтения нот с листа и транспонирования, прорабатываются приемы вспомогательной атаки звука, осваиваются жанры и формы музыкальных произведений: прелюдия, ария, концерт, элегия, менуэт;
2) совершенствование исполнительского аппарата обучающегося, развитие художественного вкуса, музыкальной памяти, мышления, совершенствование фразировки (выразительности) исполняемых произведений и навыков самостоятельной работы над ними;
3) дальнейшая работа над улучшением качества звучания инструмента в пределах всего диапазона извлекаемых звуков, особенно в верхних и нижних регистрах (включая работу над печальными звуками);
4) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до шести знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями; хроматическую гамму в умеренном темпе; 8-10 этюдов на различные виды техники, 6-8 пьес малой формы, в том числе ансамбли; 1-2 пьесы крупной формы (концерт, соната, поэма).
84. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата. Совершенствование музыкально-исполнительских навыков ученика. Развитие техники исполнительского дыхания. Атака звука. Работа над достижением уверенного и устойчивого извлечения звуков крайних регистров (верхнего и нижнего) валторны. Совершенствование навыков исполнения мелизмов (форшлагов, мордентов, группето, трелей) всеми ранее изученными штрихами и динамическими оттенками.
Тема 2. Технические навыки. Приемы вспомогательной атаки звука. Разучивание оркестровых партий и пьес малой формы, совершенствование навыков чтения нот с листа и транспонирования.
Тема 3. Музыкальная грамота. Энгармонически равные тональности, одноименные тональности, интервалы больше октавы.
Тема 4. Работа над созданием художественного образа. Полное представление о содержании музыки, углубленное понимание музыкального произведения, осмысление его художественной сущности.
Тема 5. Изучение особенностей музыкального языка, мировоззрения и творческой манеры композиторов. Формирование умения анализировать мелодию (выразительность, звуковысотные соотношения, интонационный строй, характер, развитие, тембровые качества), уяснение закономерностей ее построения. Развитие сценических навыков, артистизма.
Тема 6. Освоение жанров и форм музыкальных произведений. Прелюдия, ария, концерт, элегия, менуэт.
Тема 7. Разучивание этюдов на различные виды техники.
Тема 8. Разучивание пьес, ансамблей.
Тема 9. Разучивание пьес крупной формы (концерт, соната, поэма).

82. 5 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық техниканы біледі;
2) орындаушылық техниканың алуан түрлерін біледі;
3) шығарманы орындау кезінде көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдерді қолданады;
4) ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамытады;
5) орындалатын шығармаларды орындау дағдыларын біледі.
83. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны:
1) мелизмдерді алдында үйренген штрихтармен және динамикалық бояулармен орындау, оркестрлік партияларды және шағын көлемдегі пьесаларды өз бетінше жаттау, ноталарды парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын жетілдіру жалғастырылады, дыбыстың көмекші шабуылы тәсілі машықтандырылады, музыкалық шығармалардың жанрлары мен формалары меңгеріледі: прелюдия, ария, концерт, элегия, менуэт;
2) білім алушының орындаушылық аппаратын жетілдіру, көркемдік талғамын, музыкалық есте сақтау жадын, ойлауын дамыту, орындалатын шығармалардың фразировкасын (мәнерлеу) және олармен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру;
3) шығаратын дыбыстардың барлық диапазоны шеңберінде, әсіресе жоғарғы және төменгі регистрлерде (мұңды дыбыстармен жұмысты қоса алғанда) аспаптың дыбысталу сапасын жақсарту бойынша әрі қарай жұмыс істеу;
4) білім алушы баяу қарқындағы алты белгіге дейінгі мажор және минор гаммаларын, тік қозғалыстағы айналымдарымен үндестіктегі үшдыбыстылық арпеджиосын; баяу қарқындағы хроматикалық гаммаларды; әртүрлі техниканың түріне арналған 8-10 этюдті, шағын нысанды 6-8 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді; ірі нысанды 1-2 пьесаны (концерт, соната, поэма) меңгереді.
84. 6 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Білім алушының музыкалық-орындаушылық дағдысын жетілдіру. Орындаушылық тыныс техникасын дамыту. Дыбыс шабуылы. Валторнаның шеткі регистрлерінің (жоғарғы және төмен) дыбыстарын сенімді және тұрақты шығаруға қол жеткізу бойынша жұмыс. Алдында өтілген штрихтармен және динамикалық бояулармен мелизмдерді (форшлаг, мордент, группето, дыбыстың құбылуы) орындау дағдыларын жетілдіру.
2-тақырып. Техникалық дағдылар. Дыбыстың көмешкі шабуылы тәсілі. Оркестрлік партияларды және шағын нысанды пьесаларды жаттау, ноталарды парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын жетілдіру.
3-тақырып. Музыкалық сауат. Энгармониялық тең үндестіліктер, бір атаулы үндестіліктер, аралықтар октавадан үлкен.
4-тақырып. Көркемдік бейнені құру бойынша жұмыс. Музыканың мазмұны туралы толық түсінік, музыкалық шығарманы терең түсіну, оның көркемдік мәнін ұғыну.
5-тақырып. Музыкалық тілдің ерекшеліктерін, композиторлардың көзқарастарын және шығармашылық нақыштарын үйрену. Әуенді талдау (мәнерлік, жоғары дыбыстылық қатынастар, ырғақтық қатар, мінез, дамуы, тембрлік қасиеттері), оны құру заңдылықтарын анықтау білігін қалыптастыру. Сахналық дағдыларды, әртістікті дамыту.
6-тақырып. Музыкалық шығармалардың жанрлары мен формаларын меңгеру: прелюдия, ария, концерт, элегия, менуэт.
7-тақырып. Әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтерді жаттау.
8-тақырып. Пьесаларды, ансамбльдерді жаттау.
9-тақырып. Ірі нысанды пьесаларды жаттау (концерт, соната, поэма).

85. Ожидаемые результаты освоения программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет исполнительской техникой игры на валторне;
2) знает оркестровые партии и пьесы малой формы;
3) владеет навыками чтения нот с листа и транспонирования;
4) знает понятия "энгармонически равные тональности", "одноименные тональности", "интервалы больше октавы";
5) умеет при игре произведения создать художественный образ;
6) умеет анализировать мелодию исполняемого произведения;
7) владеет сценическими навыками, артистизмом;
8) знает жанры - прелюдия, ария, концерт, элегия, менуэт.
86. Программные требования в 7 классе:
1) обучающийся осваивает гаммы мажорные и минорные до 6 знаков в умеренном темпе, арпеджио тонических трезвучий в прямом движении с обращениями, хроматическую гамму в умеренном темпе, 8-10 этюдов на различные виды техники, 6-8 пьес малой формы, в том числе ансамбли, 1-2 пьесы крупной формы (концерт, соната, поэма).
87. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка исполнительского аппарата. Совершенствование музыкально-исполнительских навыков обучающегося. Развитие техники исполнительского дыхания, атаки звука. Достижение уверенного и устойчивого извлечения звуков крайних регистров (верхнего и нижнего) валторны. Навыки исполнения мелизмов (форшлагов, мордентов, группето, трелей) всеми ранее изученными штрихами и динамическими оттенками.
Тема 2. Технические навыки. Совершенствование приемов вспомогательной атаки звука или так называемого "двойного" и "тройного" стаккато. Совершенствование навыков исполнения под сурдину, самостоятельного разучивания оркестровых партий и пьес малой формы. Совершенствование навыков чтения нот с листа и транспонирования.
Тема 3. Работа над созданием художественного образа. Расширение знаний о музыкальных жанрах и формах музыкальных произведений: трехчастная (простая и сложная), свободная форма, вариации. Совершенствование понятий о метроритмических особенностях музыки (понятие о ритмическом пульсе). Воспитание способности более тонкого вслушивания в музыку и углубленного осознания ее художественно-выразительных средств. Развитие эстетического восприятия музыкального образа: понимание выразительного значения мелодии, гармонии, ритма в рамках различных стилей (ритмические, агогические особенности, знакомство с живописью, архитектурой, поэзией данной эпохи). Углубление знаний о художественной форме музыкального искусства.
Тема 4. Освоение жанров и форм музыкальных произведений: концертное рондо, пастораль.

85. 6 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) валторнада ойнаудың орындаушылық техникасына ие болады;
2) оркестрлік партияларды және шағын формадағы пьесаларды біледі;
3) ноталарды парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын біледі;
4) "энгармониялық қалыпты үндестіліктер", "бір атаулы үндестіліктер", "аралықтар октавадан үлкен" түсініктерін біледі;
5) шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені құра алады;
6) орындалатын шығармалардың әуендерін талдауды біледі;
7) сахналық, әртістік дағдыларға ие болады;
8) прелюдия, ария, концерт, элегия, менуэт жанрларын біледі.
86. 7 сыныптағы бағдарламалық талаптар:
1) білім алушы баяу қалыптағы алты белгіге дейінгі мажор және мажор гаммаларын, тік қозғалыстағы үшдыбыстылық арпеджиосын және оның айналымдарын, баяу қарқындағы хроматикалық гаммаларды, әртүрлі техниканың түріне арналған 8-10 этюдті, шағын формадағы 6-8 пьесаны, оның ішінде ансамбльдерді, ірі нысанды 1-2 шығарманы (концерт, соната, поэма) меңгереді.
87. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық аппаратты қою. Білім алушының музыкалық-орындаушылық дағдыларын жетілдіру. Орындаушылық тыныс техникасын, дыбыс шабуылын дамыту. Валторнаның шеткі регистрлерінің (жоғары және төменгі) сенімді және тұрақты дыбыс шығаруына қол жеткізу. Бұрын меңгерілген барлық штрихтармен және динамикалық бояулармен мелизмдерді (форшлагов, мордентов, группето, трелей) орындау дағдыларын меңгеру.
2-тақырып. Техникалық дағдылар. Дыбыстардың көмекші шабуылдарын немесе "қосарланған" және "үш еселенген" стаккато тәсілдерін жетілдіру. Сурдина бойынша орындау дағдыларын, оркестрлік партияларды және шағын формадағы пьесаларды өз беттерінше жаттау дағдыларын жетілдіру. Ноталарды парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын жетілдіру.
3-тақырып. Көркемдік бейнені жасау бойынша жұмыс. Музыкалық шығармалардың музыкалық жанрлары және формалары туралы білімді кеңейту: үш бөлікті форма (қарапайым және күрдделі), еркін форма, вариациялар. Музыканың метроритмикалық ерекшеліктері туралы түсінікті жетілдіру (ритмикалық қағыс туралы түсінік). Музыканы мейлінше ене тыңдау және оның көркемдік-мәнерлеу құралдарын тереңірек түсіну қабілеттерін тәрбиелеу. Музыкалық бейнені эстетикалық қабылдауды дамыту: әуеннің, үйлесімділіктің, әртүрлі стильдер (ритмикалық, агогикалық ерекшеліктер, осы дәуірдің кескіндемесімен, сәулет өнерімен танысу) шеңберіндегі ритмді. Музыкалық өнердің көркемдік формасы туралы білімді тереңдету.
4-тақырып. Музыкалық шығармалардың жанрлары мен формаларын меңгеру: концерттік рондо, пастораль.

88. Ожидаемые результаты освоения программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет исполнительской техникой;
2) умеет извлекать звуки крайних регистров валторны;
3) владеет навыками исполнения мелизмов ранее изученными штрихами и динамическими оттенками;
4) знает приемы вспомогательной атаки звука;
5) владеет навыками чтения нот с листа и транспонирования;
6) знает понятия "трехчастная свободная форма", "вариация", "ритмический пульс", "концертное рондо", "пастораль".
89. Ожидаемые результаты освоения программы.
Выпускник знает:
1) творчество композиторов, выдающихся отечественных и зарубежных произведений в области музыкального искусства;
2) художественно-исполнительские возможности валторны;
3) музыкальные жанры и основные стилистические направления;
4) различную жанровую музыку;
5) лучшие образцы мировой музыкальной культуры;
6) основы музыкальной грамоты;
7) основные средства музыкальной выразительности, используемые в музыкальном искусстве;
8) наиболее употребляемую музыкальную терминологию;
9) репертуарный перечень, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с программными требованиями.
Выпускник умеет:
1) самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей;
2) самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложного музыкального произведения;
3) создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения;
4) грамотно исполнять изученные музыкальные произведения;
5) анализировать нотный текст с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения;
6) играть соло, в ансамбле и оркестре;
7) работать со звуковой техникой.
У выпускника сформированы:
1) комплекс исполнительских знаний, умений и навыков, позволяющих использовать многообразные возможности инструмента для достижения наиболее убедительной интерпретации авторского текста, самостоятельно накапливать репертуар музыкальных произведений различных эпох, стилей, направлений, жанров и форм;
2) умения по чтению с листа музыкальных произведений, навыки подбора по слуху и чтения с листа несложных музыкальных произведений;
3) основы ансамблевого музицирования;
4) художественный вкус обучающегося;
5) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности;
6) навыки по воспитанию слухового контроля и умения управлять процессом исполнения;
7) навыки по использованию музыкально-исполнительских средств выразительности, выполнению анализа исполняемых произведений, владению различными видами техники исполнительства, использованию художественно оправданных технических приемов;

88. 7 сыныптың бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) орындаушылық техниканы біледі;
2) валторнаның шеткі регистрлерінен дыбыс шығаруды біледі;
3) бұрын үйренген штрихтармен және динамикалық бояулармен мелизмдерді орындау дағдыларын біледі;
4) дауыстың көмекші шабуылы тәсілін біледі;
5) ноталарды парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын біледі;
6) "үш бөлікті еркін форма", "вариация", "ритмикалық пульс", "концерттік рондо", "пастораль" түсініктерін біледі.
89. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыка өнері саласындағы атақты отандық және шетел шығармаларының композиторларының шығармашылығын;
2) валторнаның көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктерін;
3) музыкалық жанрларды және негізгі стильдік бағыттарды;
4) әртүрлі жанрдағы музыканы;
5) әлемдік музыка мәдениетінің озық үлгілерін;
6) музыкалық сауаттың негіздерін;
7) музыкалық өнерде қолданатын музыкалық мәнерліктің негізгі құралдарын;
8) жиі қолданылатын музыкалық терминдерді;
9) бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларды қамтитын репертуарлық тізбені біледі.
Түлек:
1) әртүрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларды өз бетінше жаттауды;
2) жеңіл музыкалық шығарманы жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңуді;
3) музыкалық шығарманы орындау кезінде көркемдік бейнені жасауды;
4) үйренген музыкалық шығармаларды сауатты орындауды;
5) музыкалық шығарма мәнмәтініндегі мәнерлік құралдарының рөлін түсіндіре отырып, ноталық мәтінді талдауды;
6) жеке, ансамбльде және оркестрде ойнауды;
7) дыбыстық техникамен жұмыс істеуді біледі.
Түлекте:
1) авторлық мәтінді барынша дәлелді түсіндіруге қол жеткізуге мүмкіндік беретін орындаушылық білім, білік және дағдылар кешені, әртүрлі кезеңдердегі, стильдердегі, бағыттардағы, жанрлардағы және формалардағы музыкалық шығармалардан құралған репертуарды өз бетінше жинақтау;
2) музыкалық шығармаларды парақтан оқу білігі, жеңіл музыкалық шығармаларды есту бойынша және парақтан оқу дағдысы;
3) ансамбльдік музыка ойнау негіздері;
4) білім алушының көркемдік талғамы;
5) музыкалық орындаушылықтың мәнерлік құралдарын қолдану дағдылары;
6) естуді бақылау және орындау процесін басқару білігін тәрбиелеу дағдылары;
7) музыкалық-орындаушылық мәнерлеу құралдарын қолдану, орындалатын шығармаларға талдау жасау, әртүрлі орындау техникасын меңгеру, көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдерді қолдану дағдылары;

8) навыки теоретического анализа исполняемых произведений;
9) навыки репетиционно-концертной работы в качестве солиста;
10) навыки коллективной творческой деятельности.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
90. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении программы обучающимся.
Контроль освоения программы обучающимся осуществляется в форме контрольной работы, академического концерта, технического зачета, итоговая аттестация – в форме экзамена.
91. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первой четверти: контрольная работа (2 этюда или 2 упражнения, 2 пьесы), во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), в третьей четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера), в четвертой четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера);
2) 2 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, 2 этюда), во второй четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера), в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);
3) 3 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, 2 этюда), во второй четверти: академический концерт (2 пьесы различного характера), в четвертой четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы);
4) 4 класса – в первой, третьей четвертях: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, 2 этюда), во второй четверти: академический концерт (1 концертное произведение крупной формы), в четвертой четверти: академический концерт (1 пьеса композитора Казахстана, 2 разнохарактерные пьесы или 1 произведение крупной формы);
5) 5 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, 2 этюда), во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), в третьей четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, 2 разнохарактерные пьесы), в четвертой четверти: выпускной экзамен (3 пьесы различного характера или произведение крупной формы, 1 пьеса);
6) 6 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, оркестровая партия - 2 этюда средней трудности, во второй четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, оркестровая партия - 2 этюда средней трудности, в третьей четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы и арпеджио трезвучий, септаккордов, оркестровая партия - 2 этюда средней трудности, чтение нот с листа), в четвертой четверти: экзамен (2 этюда, 1 произведение крупной формы, 1 пьеса);

8) орындалатын шығармаларды теориялық талдау дағдысы;
9) жеке орындаушы ретіндегі дайындық-концерттік жұмыс дағдысы;
10) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдысы қалыптасқан.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
90. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының білім беру бағдарламасын игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, академиялық концерт, техникалық сынақ түрінде, қорытынды аттестаттау -емтихан түрінде іске асырылады.
91. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші тоқсанда: бақылау жұмысы (2 этюд немесе 2 жаттығу, 2 пьеса), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы екі пьеса), үшінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, 2 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
3) 3 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, 2 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші, үшінші тоқсандарда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, 2 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (ірі нысанды 1 концерттік шығарма), төртінші тоқсанда: академиялық концерт (Қазақстан композиторның 1 пьесасы, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса немесе 1 ірі нысанды шығарма);
5) 5 - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, 2 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (әртүрлі сипаттағы 3 пьеса немеме 1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса);
6) 6 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, оркестрлік партия - орта қиындықтағы 2 этюд) екінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажорлы, минорлы гаммалар, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, оркестрлік партия - орта қиындықтағы 2 этюд), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары және үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, оркестрлік партиялар - орта қиындықтағы 2 этюд, нотаны парақтан оқу), төртінші тоқсанда: емтихан (2 этюд, 1 ірі нысанды шығарма, 1 пьеса);

7) 7 класса – в первой четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, оркестровая партия - 2 этюда средней трудности, во второй четверти: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), в третьей четверти: технический зачет (мажорная, минорная гаммы, арпеджио трезвучий, септаккордов, оркестровая партия - 2 этюда средней трудности, чтение нот с листа), в четвертой четверти: выпускной экзамен (1 произведение крупной формы, 2 разнохарактерные пьесы, обязательно исполнение произведений композиторов Казахстана).
92. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка корпуса, пальцевого аппарата, ног, амбушюра, владение исполнительским дыханием, пальцевым аппаратом, амплитуда и синхронность поднятия пальцев; моторность;
2) владение музыкальным звуком (атака и прекращение звука, артикуляция), выразительность тембра, протяженность звука (развитость выдоха), протяженность звука в одном нюансе, протяженность звука в динамике (крещендо, диминуэндо), интонационная чистота звука, нюансировка, основные штрихи);
3) уровень развития музыкальных способностей, физической выносливости, музыкальной памяти (умение без остановок и ошибок исполнять музыкальные произведения);
4) передача художественного образа музыкального произведения, умение выдержать единый темп произведения (если нет темповых отклонений), умение чувствовать и исполнять музыкальные произведения с темповыми отклонениями, ровность ритмических комбинаций (ритмического рисунка).
93. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – исполнение программы, соответствующей году обучения, наизусть, выразительно, отличное знание текста, владение необходимыми техническими приемами, штрихами, хорошее звукоизвлечение, понимание стиля исполняемого произведения, использование художественно оправданных технических приемов, позволяющих создавать художественный образ, соответствующий авторскому замыслу.
2) оценка "4" "хорошо" – программа соответствует году обучения, грамотное исполнение с ясной художественно-музыкальной трактовкой, наличие мелких технических недочетов, небольшое несоответствие темпа, недостаточно убедительное донесение образа исполняемого произведения;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – плохое знание нотного текста, недоученный текст, слабая техническая подготовка, малохудожественная игра, при исполнении обнаружены технические ошибки, характер произведения не выявлен;

7) 7 сынып - бірінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, оркестрлік пария - орта қиындықтағы 2 этюд), екінші тоқсанда: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса), үшінші тоқсанда: техникалық сынақ (мажор, минор гаммалары, үшдыбыстылық арпеджиосы, септаккордтар, оркестрлік партия - орта қиындықтағы 2 этюд, нотаны парақтан оқу), төртінші тоқсанда: бітіру емтиханы (1 ірі нысанды шығарма, әртүрлі сипаттағы 2 пьеса, Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау міндетті).
92. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) денені, саусақ аппаратын, аяқты, амбушюрды қою, орындаушылық тынысты, саусақ аппаратын меңгеруі, саусақтарды көтерудің амплитудасы және синхрондылығы; моторлығы;
2) музыкалық дыбысты меңгеруі (шабуыл және дыбысты тоқтату, артикуляция), тембрдің мәнерлігі, дыбыстың созылмалығы (тыныс шығарудың дамығандығы), бір нюанстағы дыбыстың созылуы, дыбыстың динамикадағы созылуы (крещендо, диминуэндо), дыбыстың ырғақтық тазалығы, нюансировкалар, негізгі штрихтар);
3) музыкалық қабілеттерінің, физикалық төзімділігінің, музыканы есте сақтау жадының (музыкалық шығарманы тоқтамай және қатесіз орындау) даму деңгейі;
4) музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізуі, шығарманың бірыңғай қарқынын ұстап тұру білігі (егер қарқындық ауытқулар болмаса), музыкалық шығармаларды қарқындық ауытқулармен сезіну және орындау, ритмикалық комбинациялардың қалпытылығы ("ритмикалық сурет).
93. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" - бағдарламаны оқыту жылына сәйкес жатқа, мәнерлеп орындауы, мәтінді жақсы білуі, қажетті техникалық тәсілдерді, штрихтарды білуі, дыбысты жақсы шығаруы, орындалатын шығарманың стилін білуі, автордың түпкі ойына сәйкес, көркемдік бейнені жасауға мүмкіндік беретін көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдерді қолдануы;
2) "4" "жақсы" бағасы - бағдарлама оқыту жылына сәйкес, анық көркемдік-музыкалық жеткізуді қолданып сауатты орындау, ұсақ техникалық қателіктердің болуы, қарқынның сәл сәйкес келмеуі, орындалатын шығарманың бейнесін нақты жеткізуі жеткіліксіз;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - ноталық мәтінді толық білмеуі, мәтінді жаттамауы, техникалық дайындығының төмендігі, көркемдік жағынан әлсіз ойнауы, орындау кезінде техникалық қателіктер жіберілген, шығарманың мінезі анықталмаған;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – исполнение произведения с ошибками, искажение смысла и характера музыки, несоблюдение темпа, ритма, отсутствие интонации и ансамбля, незнание наизусть нотного текста, слабое владение навыками игры на инструменте;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 75
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Грим", "Актерское мастерство", "Акробатика", "Дополнительный музыкальный инструмент", "Сценическое искусство" и другие" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Грим", "Актерское мастерство", "Акробатика", "Дополнительный музыкальный инструмент", "Сценическое искусство" и другие" детских школ искусств определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предметам по выбору.
2. Цель Программы: создание условий для приобретения обучающимися теоретических и практических знаний, умений и навыков по выбранным предметам, эстетического и художественного познания мира средствами искусства.
3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний, умений и навыков для развития творческого потенциала обучающегося в процессе обучения предметам: грим, актерское мастерство, акробатика, дополнительный музыкальный инструмент, сценическое искусство, гимнастика;
2) формирование целостного представления о предметах по выбору;
3) овладение знаниями, позволяющими создавать сценический образ в танце;
4) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей средствами хореографического искусства;
2) развитие творческого воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) формирование художественного вкуса и оценочных критериев в контексте духовно-нравственных и эстетических идеалов;
4) стимулирование познавательной деятельности обучающегося;
5) создание условий для профессионального самоопределения обучающегося.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре, искусству;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) создание социокультурной среды общения.
4. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с хореографическим творчеством, которые формируются в учебном процессе.

4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - шығарманы қателерімен орындауы, музыканың мағынасы мен сипатын дұрыс жеткізбеуі, темпті, ритмді сақтамауы, ырғақтың және ансамбльдің болмауы, ноталық мәтінді жатқа білмеуі, аспапта ойнау дағдысының әлсіз болуы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
75-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Грим", "Актерлік шеберлік", "Акробатика", "Қосымша музыкалық аспап", "Сахна өнері" және басқа" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің (хореография бөлімі) "Таңдау бойынша пән: "Грим", "Актерлік шеберлік", "Акробатика", "Қосымша музыкалық аспап", "Сахна өнері" және басқа" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) таңдау пәндеріне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың таңдау пәндері бойынша теориялық және практикалық білім, білік және дағдыларды алуына, өнер құралдары арқылы әлемді эстетикалық және көркемдік тануына жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері.
1) грим, актерлік шеберлік, акробатика, қосымша музыкалық аспап, сахна өнері, гимнастика пәндеріне оқыту процесінде білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамыту үшін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) таңдау пәндері бойынша тұтас түсінікті қалыптастыру;
3) биде сахналық бейнені жасауға мүмкіндік беретін білімдерді меңгеру;
4) ой-өрісті кеңейту және білімді, орындаушылық білік пен дағдыларды жинақтау.
Дамыту:
1) хореография өнері арқылы шығармашылық қабілеттерді дамыту;
2) шығармашылық қиялды, көркемдік ойлауды, эстетикалық сезімді және әсемдікті түсінуді дамыту;
3) рухани-адамгершіліктік және эстетикалық идеалдар мәнмәтінінде көркемдік талғамды және бағалау өлшемдерін қалыптастыру;
4) білім алушының танымдық қызметін ынталандыру;
5) білім алушының кәсіби тұрғыдан өзін анықтауына жағдай жасау.
Тәрбиелік:
1) көркемдік мәдениетке, өнерге араластыру;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық сезімді және әсемдікті түсінуді тәрбиелеу;
3) араласудың әлеуметтік мәдени ортасын құру.
4. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, хореография шығармашылығымен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.

5. Срок освоения Программы – девять лет. Программа предназначена для хореографического отделения школ искусств. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении техническими приемами гримирования, способами работы с париком, наклейками;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
7. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения.
8. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков гримироваться, пользоваться сценическим костюмом, театральными аксессуарами;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к хореографической культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
9. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание у обучающегося позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
10. Привитие обучающимся необходимых умений и навыков происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю танцев.

5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - тоғыз жыл. Бағдарлама өнер мектептерінің хореография бөлімдеріне арналған. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқу уақытының көлемі балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарында анықталған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) гримдеудің техникалық тәсілдерін, парикпен, жабыстырғыштармен жұмыс тәсілдерін меңгерудегі қатаң жүйелілік
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
7. Бағдарлама музыкалық дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамуы әр түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог хореографиялық шығарманың стиліне байланысты көркемдік-сахналық бейнені жасауда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке басты назарын аударады.
8. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) гримдеу бойынша білім, білік және дағдыларды меңгеруі, сахналық костюмдерді, театр аксессуарларын қолдануы;
2) шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) хореографиялық білім алуы және хореография мәдениетіне араласуы;
5) хореография өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгерулеріне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
9. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуге көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыларға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
10. Білім алушыларға қажетті дағдылар мен біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі әртүрлі билермен жұмыс істеу процесінде іске асыралады.

28. В настоящей Программе по предмету "Грим" используются следующие понятия:
1) грим – искусство изменения внешнего облика актера при помощи применения парика, нанесения на лицо, иногда и на тело, специальных красок, волосяных либо пластических наклеек в целях придания внешнему облику наибольшего сходства с воплощаемым сценическим образом;
2) гримирование – подкрашивание лица;
3) скульптурно-объемный прием гримирования – технический прием гримирования, используются краски, налепки, наклейки, аппликации, подтяжки, постижерные изделия;
4) гротеск – вид художественной образности, комически или трагикомически обобщающий и заостряющий жизненные отношения посредством причудливого и контрастного сочетания реального и фантастического, правдоподобия и карикатуры, гиперболы и алогизма;
5) гуммоз – пластичная мастика, используемая для создания театрального грима;
6) комедия дель арте – вид итальянского народного (площадного) театра, спектакли которого создавались методом импровизации, на основе сценария, содержащего краткую сюжетную схему представления, с участием актеров, одетых в маски;
7) классическое лицо – типаж лица, распространенный в модельном бизнесе;
8) либретто – литературная основа большого вокального (и не только) сочинения, светского или духовного характера; краткое содержание сюжета спектакля;
9) монтюр – основа парика и других постижерских изделий из тесьмы, тюля, газа;
10) постиж (пастиж) – изделие из искусственных волос: парик, шиньон, коса, букли, локоны, а также усы, бороды и ресницы;
11) постижерные изделия – изделия, изготовленные из натуральных или искусственных волос, широко применяются в гримировании;
12) портретный грим – раздел гримировального искусства;
13) декоративная косметика – специальные средства, предназначенные для улучшения внешнего вида и маскировки изъянов кожи, создания макияжа, маникюра и педикюра;
29. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося через практическое владение техническими приемами гримирования.
30. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение разновидностям, видам, жанрам, стилям, выразительным средствам грима;
2) освоение санитарно-гигиенических правил работы с гримом, основных приемов техники и последовательностей гримирования;
3) формирование знаний для создания сценического образа в танце;
4) овладение навыками работы над гримом как над одной из составных частей художественного образа.
Развивающие:
1) развитие наблюдательности, творческой фантазии и воображения;
2) развитие внимания, памяти, ассоциативного и образного мышления;

28. "Грим" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) грим - парикті қолдану, бетке (кей кездері денеге) арнайы бояуларды жағу, сомдалатын сахналық бейнеге барынша ұқсау үшін шашты немесе пластикалық жабыстырғыштарды жабыстыру арқылы актердің сыртқы бет әлпетін өзгерту өнері;
2) гримдеу - бетті бояу;
3) гримдеудегі көлемді мүсіндеу тәсілі - гримдеудің техникалық тәсілі, бояулар, жабыстырмалар, жабыстырғыштар, аппликациялар, тартқыштар, парик жасайтын бұйымдар қолданылады;
4) гротеск - шынайылық пен қиял-ғажайыпты, шыншылдық пен карикатураны, гипербола мен алогизмді қисынсыз және кереғар үйлестіру арқылы күлкілі және трагикомедиялық жалпылайтын және өмірлік қарым-қатынастарды әсірелейтін көркемдік түрлендіру тәсілі;
5) гуммоз - театр гримін құру үшін қолданылатын пластикалық мастика;
6) дель арте комедиясы - итальян халықтық театрының (алаңының) түрі, бетперде киген актерлердің қатысуымен қойылымның қысқа сюжеттік сызбасынан тұратын сценарий негізінде суырып салу тәсілімен құрылған спектакль;
7) классикалық бет әлпет - сән үлгілері бизнесінде кең атарған бет әлпеттің типі;
8) либретто - зайырлы немесе рухани сипаттағы үлкен вокалдық (тек ол ғана емес) шығарманың әдеби негізі; спектакль сюжетінің қысқаша мазмұны;
9) монтюр - жиектемелерден, шілтерден, жеңіл маталардан жасалған париктің және басқа парик жасайтын бұйымдардың негіздері;
10) постиж (пастиж) - жасанды шаштардан жасалған бұйым: парик, шиньон, бұрым, бүртіктеу, төгілген шаш, сондай-ақ мұрттар, сақалдар және кірпіктер;
11) парик жасайтын бұйымдар - табиғи немесе жасанды шаштардан жасалған бұйымдар, гримдеуде кеңінен қолданылады;
12) портретті грим - гримдеу өнерінің ең күрделі түрінің бірі;
13) сәндік косметика - сыртқы бет әлпетті жақсартуға және терідегі кемшіліктерді жасыруға, макияж, маникюр және педикюр жасауға арналған арнайы құралдар.
29. Бағдарламаның мақсаты: гримдеудің техникалық тәсілдерін практикада меңгеру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
30. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) гримнін әрбір түрін, түрлерін, жанрларын, стильдерін, мәнерлеу құралдарын үйрету;
2) гриммен жұмыстың санитарлық-гигиеналық ережелерін, гримдеудің технкасы мен жүргізу ретінің негізгі тәсілдерін меңгеру;
3) бидегі сахналық бейнені жасауға қажетті білімді қалыптастыру;
4) көркемдік бейненің құрамдас бөлігінің бірі ретінде гриммен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Дамыту:
1) байқампаздықты, шығармашылық қиялды және елестетуді дамыту;
2) зейінді, есте сақтау жадын, ассоциативті жйне бейнелу ойлауды дамыту;

3) воспитание и развитие художественного вкуса, чувства меры.
Воспитательные:
1) воспитание потребности в самостоятельном поиске сценического образа и характерности;
2) воспитание, развитие художественного вкуса, эстетической культуры обучающегося;
3) воспитание зрительской культуры создаваемого образа.
31. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
32. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику искусства гримирования, научиться создавать сценический образ в танце. Обучение начинается с 4 класса.
33. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое овладение обучающимся основными приемами гримирования, последовательностью гримирования, санитарно-гигиеническими правилами работы с гримом.
34. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области гримировального искусства, его техники.
35. Программа создает условия для овладения приемами гримирования, необходимыми для дальнейшей практической деятельности будущего танцора.
36. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта гримирования, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению правил работы с современным гримом.
37. Для воплощения художественного образа в танце, внутренних свойств характера на сцене педагог обращает внимание обучающегося на внешние признаки, где все выражается движениями человеческого тела, пантомимой или мимикой, музыкой, костюмом и гримом.
38. Программа по гриму способствует воплощению на сцене идейно-художественного замысла танца. Для танцора грим важен как внешнее завершение созданного в процессе творческой работы характера, так и вспомогательное средство для внутреннего перевоплощения.
39. Главным отличием сценического макияжа является нанесение макияжа профессиональной косметикой, гримом для создания сценического образа с учетом особенностей сценической площадки. Главным качеством сценического макияжа является заметность, соответствие и уместность событию, яркость.
40. С первых занятий педагог воспитывает у обучающихся чувство меры в работе с гримом, аккуратность, усидчивость и умение организовать свою работу в определенных временных рамках.
41. Педагог знакомит обучающихся с развитием искусства грима, выразительными средствами грима, видами, жанрами и стилями грима, приемы гримирования.

3) көркемдік талғамды, өлшем сезімін тәрбиелеу және дамыту.
Тәрбиелік:
1) сахналық бейнені және мінездемені өз бетінше іздеу қажеттілігін тәрбиелеу;
2) білім алушының көркемдік талғамын, эстетикалық мәдениетін тәрбиелеу, дамыту;
3) жасалатын бейненің көрермендік мәдениетін тәрбиелеу.
31. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
32. Бағдарлама гримдеу өнерінің техникасын меңгергісі келетін, бидегі сахналық бейнені жасап үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған. Оқыту 4 сыныптан басталады.
33. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының гримдеудің негізгі тәсілдерін, гримдеуді жүргізудің ретін, гриммен жұмыстың санитарлық-гигиеналық ережелерін практикада меңгеруіне бағытталуы болып табылады.
34. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, грим өнері, оның техникасы саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
35. Бағдарлама болашақ бишінің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі гримдеу тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
36. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және гримдеу тәжірибесін алуға, заманауи гриммен жұмыс істеу ережелерін зерттеу және үйрену бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеруге жағдай жасайды.
37. Бидегі көркемдік бейнені, мінездің ішкі қасиеттерін сахнада іске асыру үшін, педагог білім алушының назарын адам денесінің қозғалысы, пантомима немесе мимика, музыка, костюм және грим арқылы білдіретін сырқты белгілерге аудартады.
38. Грим бойынша Бағдарлама сахнада бидің идеялық-көркемдік түпкі ойын іске асыруға ықпал етеді. Биші үшін грим шығармашылық процесінде жасаған мінездің сыртқы бетін толықтыратын, сондай-ақ іштей түрленуге арналған көмекші құрал ретінде маңызды болып табылады.
39. Сахналық макияждың басты ерекшелігі сахна алаңының ерекшеліктерін ескере отырып, сахналық бейнені жасау үшін кәсіби косметиканы, гримді жағу болып табылады. Сахналық макияждың басты қасиеті анықтылығы, оқиғамен сәйкестілігі және орындылығы, ашықтығы болып табылады.
40. Алғашқы сабақтардан бастап педагог білім алушылардың гриммен жұмыс істеудегі шамалау сезімін, ұқыптылықты, төзімділікті және белгілі уақыт шеңберінде өз уақытын ұйымдастыра алуды тәрбиелейді.
41. Педагог білім алушыны грим өнірінің дамуымен, гримнің мәнерлік құралдарымен, гримнің түрлерімен, жанрларымен және стильдерімен, гримдеу тәсілдерімен таныстырады.

42. Перед нанесением грима обучающийся изучает историю создаваемого образа, знакомится с особенностями сценической площадки, такими как интенсивность и цвет освещения, направление света, расстояние от сцены до зрительного зала с учетом постоянного перемещения артистов на сцене, сценические костюмы, реквизит и декорации.
43. Во время практических занятий по гриму строго соблюдаются правила гигиены. Педагог помогает каждому обучающемуся в поиске общего тона, чтобы сохранить у каждого танцора индивидуальный цвет лица с присущими ему оттенками.
44. На уроке педагог наглядно показывает приемы гримирования в сочетании с последующим выполнением обучающимися практических заданий.
45. Для развития творческого отношения к обучению педагог проводит тщательный анализ грима, выполненного обучающимися, вовлекает их самих в этот процесс.
46. Межпредметные связи предмета "Грим" с предметами "Классический танец", "Бальный танец", "Современный танец", "Историко-бытовой танец", "Народно-сценический танец" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
47. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство с особенностями грима, основными тонами, цветами грима, живописными приемами гримирования, правилами нанесения гримировальных красок на лицо;
2) связь грима со стилем, жанром, характером представления, зависимость грима от эпохи, оформления, способов и средств освещения сцены.
3) освоение скульптурно-объемного приема гримирования, приемов работы с постижерными изделиями.
48. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тема 1. Грим как компонент сценического образа. Объяснение термина "грим". Обрядовые, религиозные празднества в первобытном обществе, роль грима, "магическая раскраска" тела. Татуировка, деформация частей лица – губ, ушей, подбородка. Празднества, применение масок. Краски, украшения, головные уборы. Использование растительных красителей.
Грим в спектаклях театра Востока (Китай, Япония, Индия). Символика цветов, условность рисунка. Краски, маски. Театры Японии "Кабуки", "Но", исполнение женских ролей мужчинами. Костюмы, головные уборы, грим, украшения.
Театр времен Древней Греции и Рима. Зависимость грима от сценической площадки. Маски, неподвижное выражение. Гипсовые, деревянные, полотняные маски, их применение. Гримы и маски в средневековом мистериальном театре. Грим и маски "нечистой силы", материалы. Распространение полумасок, масок в итальянской "Комедия дель арте". Нарядный, приукрашивающий грим в театрах королевского двора. Отсутствие реалистической правды, слепое подражание моде. Портретный грим на сцене французского театра.
Развитие грима на примере представлений скоморохов. Грим в русском профессиональном театре. Реалистические гримы актеров Малого и Александринского театров. Галерея гримов, созданных оперными певцами. Гармония грима и костюма. Рождение понятия "стиль грима" в Художественном театре.
Тема 2. Значение грима в искусстве создания сценического образа. Грим как выразительное средство, раскрывающее основные черты характера, образа. Жанр, стиль оформления и костюмов как важные факторы в создании грима. Разработка грима с учетом размеров сценической площадки, зрительного зала, электрического, дневного освещения. Общее между гримом и косметикой, их различия. Косметика бытовая, врачебная, гигиеническая.
Практическое занятие. Гигиена грима и технические средства в гриме. Рабочее место для гримирования. Оборудование кабинета грима. Свойства и качества гримировальных принадлежностей, их производственная характеристика. Гримировальные принадлежности и инструменты. Соблюдение чистоты рабочего места, инструментов.
Знакомство с работой косметологов. Строение кожи. Виды кожи: сухая, дряблая, жирная, нормальная. Недостатки кожи – родимые пятна, веснушки, родинки, рубцы, шрамы. Косметические процедуры: массаж, маски. Уход за лицом и волосами. Декоративная косметика: краски, тени, помады.
Тема 3. Подготовительный период в процессе гримирования и основы анатомии лица. Живописный прием гримирования. Понятие "теплые и холодные тона". Понятия "цветовая гамма", "палитра красок". Световой принцип гримирования – чередование сочетаний "теплых" и "холодных" тонов, света и тени, полутени – дает объемное изображение лица. Свет – выпуклость, тень, впадина. Понятие "блик" и его назначение. Приемы тушевки "на нет". Последовательность при разгримировании.
Практическое занятие. Правила нанесения гримировальных красок на лицо. Знакомство с основными тонами и цветами грима: составление общих тонов, теневых красок.
Тема 4. Техника гримирования. Анатомические основы грима. Мимические выражения. Грим черепа. Знакомство со строением черепа: кости, впадины. Краски, полутень – средства изображения выпуклых костей. "Переделка", изменение лица актера при помощи грима. "Классический" профиль, деление лицевой части, "классическое лицо", "правильный овал". Освещение лица актера. Мышцы, их работа, влияние на мимику лица. Выражения: злость, радость, грусть, печаль, скорбь.
Практическое занятие "Грим черепа".
Тема 5. Подготовка к гримированию отдельных частей лица. Подготовка рабочего места. Краски, инструменты, принадлежности. Нанесение на лицо общего тона. Последовательность гримирования. Аккуратность, чистота. Увеличение, уменьшение бровей, глаз, губ, лба, подбородка, щек, носа.
Тема 6. Живописный прием в гриме, схемы – старческое, худое, красивое, детское лицо. Техника работы с гримировальными красками. Особенность в изображении линий, полутонов, светотеней, бликов на объемном лице актера. Цветовая гамма. Общие черты и различия. Изменение форм деталей лица: лба, бровей, глаз, носа, губ, щек, подбородка при помощи живописного приема. Грим рук, щек, шеи. Морилка.
Практическое занятие. Гримирование лица. Наложение вазелина, подготовка лица к наложению общего тона. Подбор красок, смешение их. Распределение красок на лице при помощи губки, указательного пальца руки. Соблюдение правила распределения красок от центра (лица) к овалу. Сведение на нет общего тона у овала лица. Наложение румян. Подведение форм бровей, глаз, губ. Изменение формы – уменьшение, расширение, сужение.
Схемы – старческое, худое, красивое, детское лицо. Строение лица человека. Кожа, мышцы, жировой слой. Признаки старения. Цвет кожи, дряблость, морщины. "Потухший" взгляд, деформация частей лица: носа, щек, подбородка, глаз. Опущение верхнего века. Общность с гримом черепа. Соблюдение правильности затемнения впадин.
Худое, полное лицо. Изучение характера лица. Подбор общего тона, нанесение краски на лицо. Распределение румян, теней. Подводка деталей лица. Особенности худого лица – заостренность, полного – округлость. Составление характеристик изображаемого персонажа.
Красивое, детское лицо. Значение цвета. Подбор красок. Составление общего тона. Строение форм лица в молодом, детском возрасте. Овал лица, расположение румян. Значение прически. Замена грима бытовой косметикой. Краски. Тона, тени, помады, карандаши, тушь, "блеск".
Практическое занятие. Изучение старческого, худого, полного, детского лица. Составление анкеты, характеристики. Подбор цветовой гаммы. Нанесение общего тона, работа над общей формой деталей лица. Применение парика, растительности – бород, усов, бакенбард. Седина, ее роль в гриме.
Тема 7. Скульптурно-объемный прием гримирования. Отличительная черта скульптурно-объемного приема. Положительные и отрицательные стороны скульптурно-объемного приема. Материалы. Мастика гуммозная. Использование ее для изменения формы носа, скул, подбородка, надбровных дуг. Создание шишек, бородавок. Изменение формы лица при помощи налепок, наклеек. Материалы: вата, ангорская шерсть, поролон, пробка. Детали из папье-маше, замши, марли, капрона. Пластические детали. Их изготовление в пластических цехах киностудий. Применение, хранение, уход, чистка.
Практическое занятие. Приготовление гуммоза. Налепка гуммоза на нос. Лепка разных форм. Изменение скул, подбородка при помощи гуммоза. Наклейка ватных толщинок на щеки. Наклейка носов из папье-маше.
Тема 8. Приемы работы с постижерными изделиями. Прием гримирования с применением парика, растительности. Роль и значение парика, растительности в гриме. Надевание парика, прикрепление. Виды париков. Передача при помощи парика, растительности (бород, усов, бакенбард) возрастных особенностей, национальности, социального положения, эпохи, личных вкусов, характера, моды. Хранение парика, уход, чистка, завивка. Парики со лбом, безо лба, с "газовой" подклейкой, парики, изготовленные из замши, на резиновом контуре. Надевание, заделка лба, прикрепление.
Растительность готовая, сделанная на монтюре (ресницы, брови, усы, борода, бакенбарды, вчесы-сепинки). Растительность из креп. Применение, прикрепление, заделка, заклейка волосом. Наклейка "небритости". Изображение растительности живописным способом, при помощи красок. Бороды на каркасах. Борода деда Мороза, старика Хоттабыча, Черномора. Их прикрепление. Монтюр. Хранение растительности, чистка, завивка, оформление, ремонт.
Практическое занятие. Надевание и закрепление женского парика. Надевание мужского парика со лбом, "газовой" подклейкой. Наклейка усов, бород, бакенбардов на крепе, готовых комплектов. Надевание бород с каркасом - деда Мороза, Черномора.
Тема 9. Прическа, ее значение в гриме. Изучение овала лица, выбор прически с учетом индивидуальных особенностей лиц. Прическа и грим – элементы декоративного решения сценического образа. Завивка, инструмент. Нагревательные приборы. Правила техники безопасности. Элементы прически – шиньон, локоны, косы. Прикрепление, хранение, чистка, ремонт. Использование париков.
Практическое занятие. Завивка волос горячим способом (щипцами). Накручивание на бигуди. Укладка волос в прическу, декорирование – цветами, заколками, гребешками, обручем. Прикрепление к голове накладных кос, локонов, шиньонов. Надевание и закрепление головных уборов: шляп, косынок, чепцов, кружевных наколок, лент, бантов, перьев, бижутерии.
Тема 10. Влияние света на грим в театре, кино, на телевидении. Световая аппаратура. Цветовая гамма. Освещение рабочего места актера. Лампы. Изменение цвета лица под действием светофильтра.
Тема 11. "Возрастной грим" с применением приемов гримирования (живописного, скульптурно-объемного). Составление характеристики персонажа. Подготовка парика, растительности к определенному образу пьесы. Изучение лица актера. Поиск цвета общего тона. Форма лица – носа, губ, лба. Применение живописного и скульптурно-объемного приема. Налепки, подтяжки, наклейки.
Практическое занятие. Гримирование лица с применением парика, наклейки растительности. Изменение форм лица, носа при помощи гуммоза. Изменение бровей при помощи мыла. Изменение деталей лица при помощи живописного приема. Завивка, укладка волос актера в прическу, использование элементов: кос, локонов, шиньонов. Прикрепление.
Тема 12. Грим с дефектами на коже лица. Изучение дефектов лица. Материалы, используемые в работе. Цвет. Новые материалы – пасты для имитации шрамов, рубцов. Естественность, правдоподобность. Аккуратность в работе.
Практическое занятие. Оспины, веснушки при помощи красок. Наклейка шрама из ватных тонких пластин. Клей коллодий. Выполнение синяков, ран. Степень заживления.
Тема 13. Грим для омолаживания лица. Изучение лица. Подбор общего тона. Применение подтяжек из муслина.

42. Грим жағардың алдында білім алушы жасайтын бейненің тарихын зерттейді, әртістердің сахна алаңында үнемі қозғалыста болатындығын, сахналық киімдерін, реквизиттер мен сәндік бұйымдарды ескеріп, жарықтың қарқыны және түсі, сәуленің бағыты, сахнада көрермендер залына дейінгі аралық сияқты ерекшеліктерімен танысады.
43. Грим бойынша практикалық сабақтарды жүргізу кезінде гигиена ережелері қатаң сақталады. Педагог білім алушының өзіне тән беттің жеке түсін сақтап қалу үшін жалпы реңкті іздеуге әрбір білім алушыға көмектеседі.
44. Педагог сабақта білім алушылардың әрі қарай практикалық тапсырмаларды орындауымен үйлестіре отырып, гримдеу тәсілдерін көрнекілік түрде көрсетеді.
45. Оқуға деген шығармашылық көзқарасты дамыту үшін педагог білім алушының орындаған гриміне мұқият талдау жүргізеді, бұл процеске балалардың өздерін де жұмылдырады.
46. "Грим" пәнінің "Классикалық би", "Бал биі", "Заманауи би", "Тарихи-тұрмыстық би", "Халықтық-сахналық би" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
47. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) гримнің ерекшеліктерімен, гримнің негізгі реңктерімен, түстерімен, гримдеудің кескіндемелік тәсілдерімен, гримдеуге арналған бояуларды бетке жағудың ережелерімен танысу;
2) гримнің қойылымдардың стильдерімен, жанрларымен, сипатымен байланысы, гримнің дәуірге, сахнаға жарық беру тәсілдері мен құралдарына тәуелділігі;
3) гримдеудің көлемді мүсіндеу тәсілдерін, парик жасау бұйымдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру.
48. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Грим - сахнадағы бейненің бір бөлігі. "Грим" терминін түсіндіру. Алғашқы қоғамдағы ғұрыптық, діни салтанаттар, гримнің рөлі, денені "сиқырлап бояу". Денені әшекейлеу, беттің бөліктерін - еріндерді, құлақтарды, иектерді бұзу. Мерекелер, бетперделерді қолдану. Баяулар, әшекейлер, бас киімдер. Өсімдік бояуларын қолдану.
Шығыс (Қытай, Жапония, Үндістан) театрларындағы спектакльдердегі грим. Түстердің символикасы, суреттердің шарттылығы. Баяулар, бетперделер. Жапонияның "Кабуки", "Но" театрлары, ер адамдардың әйел азамдардың рөлін ойнауы. Костюмдер, бас киімдер, грим, әшекейлер.
Ежергі Греция және Рим уақытының театры. Гримнің сахна алаңына тәуелділігі. Бетперделер, қозғалмайтын әлпет. Гипстен, ағаштан, кенептен жасалған бетперделер, олардың қолданылуы. Орта ғасырлық мистериялық театрдағы гримдер мен бетперделер. "Қара күштің" гримі мен бетперделері, материалдар. Жартылай бетперделерді, итальяндық "Дель арте комедиясындағы" бетперделерді тарату. Патша сарайының театрлардағы әсем киінген, безендірілетін гримдер. Нақты шындықтың болмауы, сәнге соқыр еліктеуі. Француз театры сахнасындағы портреттік грим.
Қалжыңбастардың қойылымдарының мысалында гримді дамыту. Орыс кәсіби театрындағы грим. Кіші және Александр театрларының актерлерінің шынайы гримдері. Опера әншілерінің жасаған гримдер галереясы. Грим мен костюмнің үйлесімділігі. Көркемдік театрда "грим стилі" түсінігінің пайда болуы.
2-тақырып. Сахналық бейнені жасау өнеріндегі гримнің мәні. Грим мінездің, бейненің негізгі қасиеттерін анықтайтын мәнерлеу құралы. Гримді құрудағы маңызды фактор ретінде безіндіру мен костюмдердің жанры, стилі. Сахналық алаңның, көрермендер залының өлшемдері, электр, күндізгі жарықты ескеріп гримді әзірлеу.
Практикалық сабақ. Гримдегі гигиена және гримдегі техникалық құралдар. Гримдеуге арналған жұмыс орны. Гримдеу кабинетін жабдықтау. Гримдеуге арналған құралдардың қасиеттері және сапасы, олардың өндірістік сипаты. Гримдеуге арналған бұйымдар және құралдар. Жұмыс орнын, құралдардың тазалығын сақтау.
Косметологтардың жұмысымен танысу. Терінің құрылысы. Терінің түрлері: құрғақ, бос, майлы, қалыпты. Терінің кемшіліктері - туылған дақтары, секпілдер, қалдар, тыртықша, тыртықтар. Косметикалық іс-шаралар: массаж, маска жасау. Бетті және шаштарды күту. Сәндік косметика: бояулар, көзге жағатын сүрме, ерін далабы.
3-тақырып. Гримде процесіндегі дайындық кезеңі және беттің анатомиялық негіздері. Гримдеудің кескіндемелік тәсілі. "Жылы" және "суық" реңктер түсініктері. "Түстік палитра", "Бояулар палитрасы" түсініктері. Гримдеудің түстік қағидаттары - "жылы" және "суық" реңктерді, жарық пен көлеңке үйлесімділіктерін кезектестіру, жартылай көлеңке -беттің көлемді бейнесі береді. Сәуле - шығыңқы, көлеңке кіріңкі. "жарқыл" түсінігі және оның қолданылуы. "Жоққа дейін" тушевка жасау тәсілдері. Гримді сүртугегі реттілік.
Практикалық сабақ. Гримдеуге арналған бояуларды бетке жағудың ережелері. Гримнің негізгі реңктерімен және түстерімен танысу: жалпы реңктерді, көлеңкелі бояуларды жасау.
4-тақырып. Гримдеу техникасы. Гримнің анатомиялық негіздері. Мимикалық көрініс. Бас сүйегінің гримі. Бас сүйектің құрылысымен танысу: сүйектер, кіріңкі тұстары. Бояулар, жартылай көлеңке - шығыңқы сүйектерді бейнелеу құралы. Гримнің көмегі арқылы актердің бетін "ауыстыру", өгрету. "Классикалық" профиль, бет бөлігін бөлу, "классикалық бет", "дұрыс сопақтық". Актердің бетіне жарық түсіру. Бұлшық еттер, олардың жұмысы, беттің мимикасына әсер етуі. Беттің көрінісі: ашушаңдық, қуаныш, мұң, қайғы, қасірет.
Практикалық сабақ "Бас сүйектің гримі".
5-тақырып. Беттің жеке бөліктерін гримдеуге дайындалу. Жұмыс орнын дайындау. Бояулар, құралдар, керекті заттар. Бетке жалпы реңкті жағу. Гримдеудің тәртібі. Ұқыптылық, тазалық. Қастарды, көздерді, еріндерді, маңдайды, иекті, бетті, мұрынды үлкейту және кішірейту.
6-тақырып. Гримдегі кескіндемелік тәсіл, сызбалар - кәрілік, арық, әдемі, баланың беті. Гримдеуге арналған бояулармен жұмыс істнеу техникасы. Актердің көлемді бетінде сызықты, жартылай тонды, сәуле мен көлеңкені бейнелеудегі ерекшеліктер. Түстік гамма. Жалпы сипаттар және айырмашылықтар. Кескіндемелік тәсілдің көмегімен беттің бөлшектерінің формаларының өзгеруі: маңдайдың, қастардың, көздердің, мұрынның, еріннің, беттердің, иектің. Қолдардың, беттердің, мойынның гримі. Морилка.
Практикалық сабақ. Бетті гримдеу. Вазелинді жағу, жалпы реңкті жағу үшін бетті дайындау. Бояуларды іріктеу, оларды араластыру. Қолдың сұқ саусағымен, сіңіргіштің көмегімен бояуды бетке бөліп жағу. Бояуды беттің ортасынан сопақшаға қарай бөліп жағу ережелерін сақтау. Беттің сопақша бөлігіндегі жалпы реңкті жоққа шығару. Бетке қызғылт реңк беретін далапты жағу. Қастардығ, көздердің, еріндердің формасын сызу. Форманы өзгерту - кішірейту, кеңейту, жинақтау.
Сызбалар - кәрі, арық, әдемі, баланың бет әлпеті. Адам бетінің құрылысы. Тері, бұлшық ет, май қабаты. Қартаю белгілері. Терінің түсі, бос болуы, әжімдер. "Сөнген" көзқарас, беттің бөліктерін бұзу: мұрынды, беттерді, иекті, көздерді. Жоғарғы қабақты түсіру. Бас сұйегінің грммен ұқсастығы. Ойық бөліктерін күңгірттеудің дұрыстығын сақтау.
Арық, толық бет. Беттің сипатын зерттеу. Жалпы реңкті таңдау, бетке бояуды жағу. Бетке қызғылт реңк беретін далап, көзге жағатын сүрмені бөлу. Беттің бөлшектерін жүргізу. Арық беттің ерекшеліктері - үшкірлеу, толық - дөңгелек. Бейнелейтін кейіпкердің мінезін құру.
Әдемі, баланың бет әлпеді. Түстерді білу. Бояуларды таңдау. Жалпы реңкті құру. Жас және бала жасындағы бет әлпеттің формасының құрылымы. Беттің формасы, қызғылт реңк беретін жалапты жағу. Шаш үлгісінің мағынасы. Гримді тұрмыстық затпен алмастыру. Бояулар. Реңктер, сүрмелер, ерін далабы, қарындаштар, тушьтар, "жылтырақ".
Практикалық сабақ. Кәрі, арық, толық, баланың бет әлпетін зерттеу. Сауалнама, мінездеме жасау. Түстік гамманы таңдау. Жалпы реңкті жағу, беттің бөлшектерінің жалпы формаларымен жұмыс. Парикті, өскіндерді - сақалдарды, мұрттарды, бакенбардтарды қолдану. Шаштың ағы, гримдегі олардың рөлі.
7-тақырып. Гримдеудің көлемді мүсіндеу тәсілі. Көлемді мүсіндеу тәсілінің ерекшелейтін қасиеті. Көлемді мүсіндеу тәсілінің жағымды және жағымсыз жақтары. Материалдар. Гуммозды мастика. Оларды мұрынның, жақ сүйектерінің, иектің, қас үстіндегі доғал формаларын жасау үшін қолдану. Шишкаларды, сүйелдерді жасау. Жабыстырғыштардың, жапсырмалардың көмегі арқылы беттің формасын өзгерту. Матералдар - мақта, ангор түбіті, поролон, бітеуіш. Папье-маше, замш, мәрі, капроннан жасалған бөлшектер. Пласткалық бөлшектер. Оларды киностудиялардың пластикалық цехтарында өндіру. Қолдану, сақтау, күту, тазалау.
Практикалық сабақ. Гуммозаны әзірлеу. Гуммозаны мұрынға жабыстыру. Әртүрлі формаларды жасау. Гуммозаның көмегі арқылы жақтарды, иекті өзгерту. Беттерге мақтадан жасалған қалыңдатқыштарды жабыстыру. Папье-машеден мұрынды жабыстыру.
8-тақырып. Парик жасау бұйымдарымен жұмыс істеу тәсілі. Парикті, өскіндерді қолданып грим жасау тәсілдері. Парикті кию, оны бекіту. Париктердің түрлері. Париктің, өскіндердің (сақал, мұрт, бакенбард) көмегі арқылы жастық ерекшеліктерді, ұлтты, әлеуметтік статусын, дәуірді, жеке талғамды, мінезді, сән үлгісін жеткізу. Парикті сақтау, күтіп баптау, тазалау, бұйралау. Шеке тұсы бар, шеке тұсы жоқ, "газдалған" жабыстырғышы бар париктер, күдеріден жасалған, резіңке контуры бар париктер. Кию, шеке тұсын дұрыстау, бекіту.
Монтюрде жасалған (кірпіктер, қастар, мұрттар, сақал, бакенбардар, вчес-сепинка) дайын өскін. Бекіткіштерден жасалған өскін. Шашты қолдану, бекіту, жасау, жабыстыру. "Қырылмаған" түрді жабыстыру. Бояулардың көмегі арқылы кескіндемелік тәсіл арқылы өскіндерді бейнелеу. Қаңқадан жасалған сақалдар. Аят атаның, Хоттабыч ақсақалдың, Чернобордың сақалы. Өскіндерді сақтау, тазалау, бұйралау, әшекейлеу, жөндеу.
Практикалық сабақ. Әйел адамның паргін кию және бекіту. Шеке тұсы бар, "газдалған" жабыстырмасы бар ер адамның паригін кию. Жабыстырылған мұрттарды, сақалдарды, бакенбардтарды, дайын жиынтықтарды кию. Аяз атаның, Черномордың қаңқадағы сақалын кию.
9-тақырып. Шашты сәндеу, оның гримдегі мәні. Беттің сопақтығын зерттеу, беттің жеке ерекшеліктеріне байланысты шаш үлгісін таңдау. Шашты сәндеу және грим - сахналық бейненің сәндік шешімінің элементі. Бұйралау, құрал. Қыздыратын құралдар. Техникалық қауіпсіздік ережелері. Шаш үлгісінің элементтері - шиньондар, шаштар, бұрымдар. Бекіту, сақтау, тазалау, жөндеу. Париктерді қолдану.
Практикалық сабақтар. Ыстық тәсілмен (қысқыштармен) шаштарды бұйралау. Бигудиді орау. Шаштарға шаш үлгісін жасау, гүлдермен, қыстырғыштармен, гребешоктармен, айналмалармен сәндеу. Басқа жасанды бұрымдарды, шаштарды, шиньондарды жабыстыру. Бас киімдерді кию жіне бекіту: шляпалар, косынкалар, чептер, шілтерлі қыстырғыштар, ленталар, бантиктар, мамықтар, әшекейлер.
10-тақырып. Театрдағы, кинодағы, телевидениедегі гримге жарықтық әсері. Жарықтық аппликатура. Түстік гамма. Актердің жұмыс орнын жарықтандыру. Шамдар. Жарық фильтрінің әсерінен беттің түсін өзгерту.
11-тақырып. Гримдеудің (кескіндемелі, көлемдік мүсіндік) барлық тәсілдерін қолданып "жастық грмдеуді" орындау. Кейіпкерлердің мінездемесін жасау. Парикті, өскіндерді пьесаның белгілі бейнесі үшін дайындау. Актердің бетін зарттеу. Жалпы реңктің түсін табу.Беттің формасы - мұрын, ерін, маңдай. Кескіндемелік және көлемді мүсіндік тәсілдерін қолдану. Жабыстырғыштар, тартатындар, жапсырмалар.
Практикалық сабақ. Парикті, өскіндердің жабыстырмаларын қолданып бетті гримдеу. Гуммозаның көмегі арқылы беттің, мұрынның формасын, басынның көмегімен қастарды, кескіндемелік тәсіл арқылы беттің басқа да бөліктерін өзгерту. Актердің шашық бұйралау, шашын сәндеу, бұрым, ұзын шаштар, шиньон элементтерін қолдану. Бекіту.
12-тақырып. Беттің терісіндегі кемшіліктері бар грим. Беттегі кемшіліктерді зерттеу. Жұмыста қолданылатын материалдар. Түс. Жаңа материалдардың пайда болуы - тыртықтарды, жаралардың орындарын жасауға арналған жақпалар. Табғилық, шынайылық. Жұмысты орындаудағы ұқыптылық.
Практкалық сабақ. Бояулардың көмегі арқылы шешекті, секпілді жасау. Матадан жасалған жұқа пластиннен жасалған тыртық. Беттегі көгергендерді, жараларды орындау. Жаралардың жазылу дәрежесі.
13-тақырып. Бетті жасартуға арналған грим. Бетті зерттеу. Жалпы реңкті таңдау. Муслиннен бетті тартуды қолдану.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию по предмету;
2) знает санитарно-гигиенические требования при гримировании, гигиену грима и технические средства в гриме;
3) знает подготовительный период в процессе гримирования, основы анатомии лица;
4) знает правила нанесения гримировальных красок на лицо;
5) знает основные тона, цвета грима, понятие "теплые" и "холодные" тона, "цветовая гамма", "блик", "палитра красок", световой принцип гримирования;
6) знает виды грима, основные техники грима, различные способы наложения, живописные приемы в гриме;
7) знает виды скульптурно-объемных приемов гримирования.
8) знает приемы работы с постижерными изделиями;
9) знает "возрастной грим", грим с дефектами на коже лица, грим омолаживания лица с применением приемов гримирования;
10) знает специфику современных гримировальных материалов;
11) умеет правильно пользоваться техническими средствами и гримировальными принадлежностями.
50. Программные требования в 5 классе:
1) освоение приемов национального грима, характерного грима, грима образа в спектакле-сказке, опере, оперетте;
2) знакомство с цирковым, эстрадным, портретным гримом, гримом в кино и на телевидении, классическим сценическийм гримом, современным концертно-эстрадным гримом.
51. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тема 1. Национальный грим. Расы (негроидная, монголоидная, европеоидная). Расовые признаки. Цвет кожи, строение лицевого черепа, форма глаз, носа, скул, цвет волос. Типичность национальных черт. Понятие "народность", "нация". Роль прически в национальном гриме. Ее виды, форма. Растительность, ее форма. Роль грима в исполнении национальных особенностей рас. Краски. Морилки.
Негроидная раса. Этнические черты. Цвет кожи (темно-лиловый, коричневый, фиолетово-коричневый). Детали лица, их характеристика. Приплюснутый нос, округлые глаза, брови, мясистые губы. Последовательность гримирования. Наложение светлого общего тона. Составление темного общего тона. Нанесение его на лицо. Гримирование бровей, глаз. Налепка ноздрей из гуммоза. Гримирование губ (увеличение), блики. Накладывание парика, наклейка растительности из крепа (небольшая редкая бородка). Запудривание темной пудрой. Гримирование ушей, шеи, рук. Морилки. Декорирование прически. Использование серег, колец, шейных украшений.
Практическое занятие. Подбор иллюстративного материала. Изучение этнографических данных. Подбор общего тона кожи. Грим с применением налепок из гуммоза (ноздри). Проработка деталей лица согласно национальным признакам. Использование парика и растительности (бороды). Ознакомление с силуэтами причесок негритянского населения. Зарисовка форм. Декорирование прически.
Тема 2. Монголоидная раса. Этнические данные. Цвет кожи (с желтоватым отливом). Детали лица. Форма глаз, носа, губ. Раскосость. Последовательность гримирования. Подбор общего тона, смешение красок. Добавление охры. Нанесение на лицо. Изменение формы бровей, маскировка части брови (мылом, клеем). Гримирование глаз, носа, губ. Запудривание. Надевание парика. Женские прически. Сложность, неповторимость японских, китайских причесок. Декорирование причесок шпильками, цветами, украшениями, гребнями. Наклеивание растительности (бород, усов) в мужском монголоидном гриме.
Практическое занятие. Подбор иллюстративного материала. Изучение этнических черт. Нахождение общего тона (цвет кожи). Изменение деталей лица при помощи красок, подтяжек, наклеек (глаз, носа). Изучение форм причесок, зарисовка силуэта. Надевание парика, его декорирование (шпильки, цветы, ткани, гребни).
Тема 3. Европеоидная раса. Этнические данные. Характеристика внешности, общность, отличительные черты. Расселение. Характеристика формы лица, глаз, бровей, губ, носа. Волосы – характеристика, цвет. Признаки, растительность. Цвет.
Выбор общего тона, работа с деталями лица, Надевание парика. Завивка, укладка собственных волос в прическу. Растительность. Ее типы.
Характеристика лица определенной национальности. Цвет кожи, волос. Форма прически, растительности. Форма глаз, носа, губ, бровей, подбородка, лба. Подбор иллюстраций. Изучение этнографических данных. Ознакомление с бытом, нравами, костюмом, головными уборами, украшениями народов.
Процесс гримирования. Подбор общего тона, нанесение на лицо. Гримирование деталей лица с учетом национальных особенностей. Применение парика, растительности. Форма прически, декорирование ее.
Практическое занятие. Ознакомление с иллюстративным материалом. Составление характеристики образа национального грима. Процесс гримирования с подбора, смешения общего тона (цвет кожи), нанесения его на лицо. Гримирование деталей лица по эскизу. Применение живописного и скульптурно-объемного приема. Надевание парика, создание прически, наклейка растительности. Гримирование рук, шеи, лица, частей тела (ног, спины, груди). Морилки. Пудры.
Просмотр работ, обсуждение, поправки согласно данной иллюстрации. Ознакомление с произведениями литературы, изобразительного искусства данной расы.
Тема 4. Характерный грим. Мимика лица. Особенности характерного грима. Отражение внутренней сущности по внешности человека. Социальные и биологические факторы, формирующие тип человека. Профессиональные отличия. Общественное положение, род занятий, возраст, личные привычки, вкус. Влияние болезней на внешний вид, цвет кожи.
Характер лица исполнителя (актера). Мимические выражения. Мимическая подвижность лица исполнителя. Нахождение типических черт характера. Средства, которые способствуют выявлению и приближению главных черт лица исполнителя к требованиям типических черт сценического характера.
Практическое занятие. Использование иллюстративного, наглядного материала в работе над гримом. Работа с иллюстрациями. Ознакомление с литературным материалом. Зарисовки лица, корректировка лица. Составление условной "анкеты" образа, как необходимого условия для создания характерного грима.
Тема 5. Характерный грим образа по схеме "веселое", "доброе" лицо. Показ мимических выражений. Схемы – доброе – злое, веселое – грустное лицо. Изучение состояния мышц лица. Грим с применением живописного, скульптурно-объемного приема. Парик, растительность.
Практическое занятие. Изучение лица, изменения мышц лица в зависимости от выражения. Подбор общего тона, проработка деталей лица: глаз, бровей, носа, губ. Изменение форм деталей лица в зависимость от мимического выражения. Округление глаз, бровей, губ при схеме "доброе", "веселое" лицо.
Тема 6. Характерный грим образа по схеме "печальное", "злое" лицо. Ознакомление с иллюстративным материалом. Изучение мимического выражения. Схемы – "злое", "печальное" лицо. Изучение изменения деталей лица в зависимости от состояния мышц. Составление "анкеты". Грим с применением живописного, скульптурно-объемного приема. Парик.
Практическое занятие. Изучение лица, мышц. Подбор общего тона с учетом схемы. Тон бледный.
Тема 7. Характерные гримы образов из произведений западноевропейской, русской, казахской классики. Ознакомление с литературным материалом. Просмотр иллюстративного материала. Создание эскиза, зарисовки. Составление характеристики.
Практическое занятие. Изучение литературного произведения. Иллюстрации. Характеристика грима для персонажей пьес. Подбор деталей для грима по схеме "веселое", "доброе" лицо. Грим с применением парика, растительности. Использование живописного, скульптурно-объемного приема. Просмотр работ, обсуждение. Поправка.
Тема 8. Грим образа в спектакле-сказке. Маски. Сказочные фантастические образы. Роль грима в спектакле-сказке, его отличия от реалистического грима в драматическом спектакле. Преувеличенность форм, изменение деталей лица, фееричность, яркость красок. Гримы образов животных. "Сказочная красота", "уродство". Гротеск в обрисовке характеров. Использование всех изобразительных средств и технических приемов гримирования. Имитация натуральных материалов. Проявление вкуса фантазии в поисках решения грима сказочного образа. Лаконичность, эффектность, доходчивость в выразительных средства гримирования. Использование живописного, скульптурно-объемного приема в сказочном гриме. Роль парика, растительность в гримерном искусстве.
Маски, полумаски. Процесс работы. Эскизы, рисунки. Выражения масок.
Практическое занятие. Ознакомление с иллюстративным материалом, изучение текста, составление характеристик. Эскиз, рисунки. Пробы грима с применением парика. Выполнение гримов сказочных образов.
Тема 9. Грим в опере. Роль грима в музыкальном спектакле. Особенность грима в опере. Зависимость гримировального процесса от света, сценической площадки (удаленности зрительного зала от сцены).
Практическое занятие. Просмотр оперного спектакля, обсуждение работы по гриму, прическам.
Тема 10. Грим в оперетте. Особенности грима. Яркость, бутафорность, красочность. Применение приемов грима. Роль париков, причесок, растительности в гриме.
Практическое занятие. Изучение либретто. Прослушивание музыкального материала. Составление характеристик персонажей. Подбор иллюстративного материала. Пробы грима с учетом характеристики персонажа.
Тема 11. Цирковой и эстрадный грим. Особенности грима. Зависимость грима от жанра представления. Яркость, красочность, буффонада в гриме клоунов. Фантастичность, приукрашенность в гриме исполнителей номеров.
Практическое занятие. Просмотр цирковых номеров. Пробы грима с учетом характера персонажа. Подбор общего тона, проработка деталей лица.
Тема 12. Портретный грим. Изучение портрета. Грим образа с учетом сходства. Использование парика. Изучение портретов ученых, писателей, поэтов. Ознакомление с их творчеством.
Практическое занятие. Пробы грима. Подбор лица по внешнему сходству.
Тема 13. Грим в кино и на телевидении. Из истории создания кинематографа. Специфика кинопроизводства. Режиссеры, сценаристы, операторы, актеры. Этапы развития кинематографа. Немое и звуковое кино. Работа над созданием кинофильма. Творческая группа, ее состав. Роль грима, его специфические особенности. Зависимость грима от качества пленки.
Грим на телевидении. Специфика работы. Общность грима на телевидении с гримом кино. Четкость, точность в работе.
Тема 14. Классический сценический грим. Создание танцевального образа.
Тема 15. Методы работы над образом в гриме. Композиция как система выразительных средств грима, продиктованная общим режиссерским замыслом сценической постановки балетного спектакля. Художественный образ как основной компонент спектакля, определяющий содержание и форму грима. Основные этапы работы над образом. Подготовительная стадия работы над гримом: анализ роли, изучение ее драматургических основ, ознакомление с литературно-описательными и иллюстративными материалами. Создание проекта (эскиза) грима с учетом стилевых и жанровых особенностей балетного спектакля. Выполнение грима, его проверка на репетициях профессиональной практики, внесение поправок, изменений и окончательное фиксирование грима. Совершенствование исполнения грима от одного выступления к другому на основе углубления работы над художественным образом.
Тема 16. Работа над образом. Молодой и концертный грим. Единство грима и художественного замысла постановки. Единство стиля: грим, прическа, костюм. Выполнение молодого грима с учетом индивидуальности конкретного исполнителя, подчеркивание природной красоты, выявление характерных черт. Минимальность количества красок при создании грима. Основы декоративной (бытовой) косметики и правила ее применения в гриме.
Основные факторы, влияющие на внешность человека: социальная и национальная принадлежность, климатические условия, состояние здоровья. Схема грима "молодого лица". Отличительные черты "молодого лица": свежесть цвета лица (общий тон), равномерность румянца, отсутствие возрастных складок, четкость форм основных деталей лица.
Отличие молодого женского грима от мужского. Прическа – составной элемент грима. Применение локонов, кос, шиньонов, полупариков. Наклеивание искусственных ресниц.
Концертный (эстрадный) грим. Современный концертно-эстрадный грим. Принцип. молодого грима, использование техники грима "молодого лица".

49. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пән бойынша терминдерді біледі;
2) гримдеу кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптарды, грим гигиенасын және гримдегі техникалық құралдарды біледі;
3) гримдеу процесіндегі дайындық кезеңін, беттің анатомиялық негізін біледі;
4) бетке гримдеу баяуларын жағу ережелерін біледі;
5) гримнің негізгі реңктерін, түстерін, "жылы" және "суық" реңктер, "түстік гамма", "жарқыл", "бояулар палитрасы" түсініктерін, гримдеудің түстік қағидаттарын біледі;
6) гримнің түрлерін, гримнің негізгі техникаларын, жағудың әртүрлі тәсілдерін, гримдегі кескіндемелік тәсілдерді біледі;
7) гримдеу тәсілдерінің мүсіндік-көлемдік түрлерін біледі;
8) парик жасауға арналған бұйымдарымен жұмыс істеу тәсілдерін біледі;
9) "жасты көрсетін грим", беттің терісіндегі кемшіліктері бар грим, гримдеу тәсілдерін қолданып бетті жасарту гримін біледі;
10) заманауи гримдеуге арналған материалдардың ерекшеліктерін біледі;
11) техникалық құралдармен және гримдеуге арналған бұйымдармен дұрыс қолдануды біледі.
50. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ұлттық грим, мәнезді жеткізетін грим, ертегі спектакльдегі, операдағы, опереттадағы бейнелердің гримі тәсілдерін меңгеру;
2) цирктегі, эстардалық, портреттік гриммен, кинодағы және телевидениедегі гриммен, классикалық сахналық гриммен, заманауи концерттік-эстрадалық гриммен танысу.
51. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Ұлттық грим. Нәсілдер (негроидтық, монголоидтық, европеоидтық). Нәсілдік белгілер. Беттің түсі, бет бас сүйегінің құрылысы, көздің, мұрынның, жақтардың, формасы, шаштардың түсі. Ұлттық сипаттың типтілігі. "Халықтылық", "ұлт" түсінігі. Ұлттық гримдегі шаш үлгісінің рөлі. Оның түрлері, формалары. Өсімдік, оның формалары. Нәсілдердің ұлттық ерекшеліктерін орындаудағы гримнің рөлі. Бояулар. Морилка.
Негроидтық нәсіл. Этникалық қасиеттері. Терінің түсі (күңгірт-қызғылт, қоңыр, күлгін-қоңыр). Беттің бөліктері, олардың сипаттары. Талпақ мұрын, дөңгелек көздер, қастар, қалың еріндер. Гримдеудің тәртібі. Ашық жалпы реңкті жағу. Күңгірт жалпы реңкті жағу. Оны бетке жағу. Қасты, көздерді гримдеу. Гуммозадан мұрын тесіктерін жапсыру. Еріндерді гримдеу (үлкейту), жарқылдар. Парикті кигізу, крептен өсімдікті жабыстыру (шағын селдір сақал). Күңгірт далаппен далап жағу. Құлақтарды, мойынды, қолдарды гримдеу. Морилка. Шаш үлгісін сәндеу. Сырғаларды, жүзіктерді, алқа әшекейлерін қолдану.
Практикалық сабақ. Иллюстарциялық материалды таңдау. Этнографиялық мәліметтерді зерттеу. Терінің жалпы реңкін таңдау. Гуммозадан (мұрын тесіктерін) . Ұлттық белгілерге сәйкес беттің бөліктерін өңдеу. Парикті және өскіндерді (сақалдарды) қолдану. Негр халықтарының сәндеп жасалған шаштарының сұлбасымен танысу. Формаларды сызу. Сәндеп жасалған шашты сәндеу.
2-тақырып. Моңғолоидтық нәсіл. Этникалық мәліметтер. Терінің түсі (сарғыштау реңкті). Беттің бөліктері. Көздерді, мұрынның, еріннің формасы. Қилылық. Гримдеудің реті. Жалпы реңкті таңдау, бояуларды араластыру. Жосаны қосу. Бетке жағу. Қастардың формасын өзгерту, бастың бөліктеріне көлем беру (сабынмен, желіммен). Көздерді, мұрынды, ерінді гримдеу. Опа жағу. Парикті кию. Әйел адамдардың паригі. Жапан, қытайдың шаштарын сәндеудің күрделілігі, қайталанбауы. Шаштарды шпилькалармен, гүлдермен, әшекейлермен, тарақтармен сәндеу. Моғғолоид ер адамның гримніде өскіндерді (сақалдар, мұрттар) жабыстыру.
Практикалық сабақ. Иллюстарциялық материалдарды таңдау. Этникалық сипаттарды зерттеу. Жалпы реңкті таңдау (терінің түсі). Бояулардың, тартулардың жабыстырғыштардың (көз, мұрын) көмегі арқылы беттің бөліктерін өзгерту. Парикті кию, оны сәндеу (шпилькалар, гүлдер, маталар, тарақтар).
3-тақырып. Еуропоидтық нәсіл. Этникалық мәліметтер. Сыртқы түрді, тұтастықты, ерекшелейтін қасиеттерін сипаты. Шаштар - сипаты, түсі. Белгілері, өскіндер. Түсі.
Жалпы реңкті таңдау, беттің бөліктерімен жұмыс. Парикті кию. Өз жаштарын бұйралап, сәндеп әдемі шаш үлгісін жасау. Өскіндер. Оның түрлері.
Белгілі ұлттың бетінің сипаты. Терініі, шаштарының түсі. Шаш үлгісінің, өскіндердің формалары. Көздердің, мұрынның, еріннің, қастардың, иектің, маңдайдың формасы. Халықтардың тұрмысымен, мінезімен, костюмдерімен, бас киімдерімен, әшекей заттарымен танысу.
Гримдеу процесі. Жалпы реңкті таңдау, оны бетке жағу. Ұлттық ерекшеліктерін ескеріп беттің бөліктерін гримдеу. Парикті, өскіндерді қолдану. Шаш үлгісінің формасы, оны сәндеу.
Практикалық сабақ. Иллюстрациялау материалдарымен танысу. Ұлттық грим бейнесінің сипатын жасау. Жалпы реңкті (терінің түсі) таңдау, араластыруарқылы гримдеу процесі, оны бетке жағу. Кескіндемелік және көлемді мүсіндеу тәсілін қолдану. Парикті кию, шаша үлгісін жасау, өскіндерді жабыстыру. Қолдарды, мойынды, бетті, бененің бөліктерін (аяқ, арқа, кеуде) гримдеу. Морилкалар. Опалар.
Аталған иллюстрацияға байланысты жұмыстарды қарау, талқылау, түзету. Осы нәсілдің әдеби шығармаларымен, бейнелеу өнерімен танысу.
4-тақырып. Мінезді көрсететін грим. Беттің мимикасы. Мінезді көрсетуге арналған гримнің ерекшеліктері. Адамның сыртқы бейнесі бойынша оның ішкі дүниесінің көрінісі. Адамның типін қалыптастыратын әлеуметтік және биологиялық факторлар. Кәсіби ерекшеліктер. Қоғамдық жағдайы, қызметінің түрі, жасы, жеке әдеттері, талғамы. Аурулардың сырқы түрге, терінің түсіне әсер етуі.
Орындаушының (актердің) бетінің сипаты. Мимикалық түр сипат. Орындаушының бетінің мимикалық қозғалуы. Мінезге тән типті табу. Сахналық сипаттың типтің қасиеттеріне қойлатын талапқа сәйкес орындаушының бетінің басты бет келбетін анықтауға және жақындатуға ықпал ететін құралдар.
Практикалық сабақтар. Гриммен жұмыс істеуде иллюстартивті, көрнекілік материалдарды қолдану. Иллюстарциялармен жұмыс. Әдеби материалдармен танысу. Бетті сызу, бетті түзеті. Мінезді көрсететін гримді жасауға қажеті шарт ретінде бейненің шартты "сауалнамасын" құру.
5-тақырып. Бейненің "көңілді", "мейірімді" бет әлпет сызбасы бойынша мінезін көрсететін грим. Мимикалық сыртқы түрді көрсету. Мейірімді -қатыгез, көңілді - мұңлы бет сызбасы. Беттің бұлшық еттерінің жағдайын зерттеу. Кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілін қолданып гримдеу. Парик, өскін.
Практикалық сабақ. Сыртқы түріне байланысты бетті, беттің бұлшық еттерін өзгерту. Жалпы реңкті таңдау, беттің бөлшектерін өңдеу: көздерді, қастарды, мұрынды, ерінді. Мимикалық сыртқы түріне байланысты беттің бөліктерінің формасын өзгерту. "Мейірімді", "көңілді" бет сызбасы бойынша көздерді, қастарды, еріндерді дөңгелектеу.
6-тақырып. "Көңілсіз", "зұлым" бет сызбасы бойынша бейненің мінезін көрсететін грим. Иллюстративті материалдармен танысу. Мимикалық сыртқы түрді зерттеу. "Зұлым", "мұңлы" бет сызбасы. Бұлшық еттердің жағдайына байланысты беттің бөліктерінің өзгерісін зерттеу. "Сауалнаманы" жасау. Кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілдерін қолдану арқылы жасалған грим. Парик.
Практикалық сабақ. Бетті, бұлшық еттерді зерттеу. Сызбаны ескеріп жалпы реңкті таңдау. Солғын реңк.
7-тақырып. Батыс Еуропа, орыс, қазақ классикалық шығармаларындағы бейнелердің мінезін ашатын грим. Әдеби материалдармен танысу. Иллюстративті материалдарды қарау. Эскизді, сызбаларды құру. Мінездемелерді жасау.
Практикалық сабақ. Әдеби шығармаларды оқу. Иллюстарциялар. Пьесаның кейіпкерлеріне арналған гримнің сипаты. "Көңілді", "мейірімді" бет әлпет сызбасы бойынша гримге арналған бөлшектерді табу. Парикті, өскінді қолдану арқылы жасалған грим. Кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілін қолдану. Жұмыстарды қарау, талқылау. Түзету.
8-тақырып. Спектакль-ертегідегі бейненің гримі. Бетперделер. Ертегі ғажайып бейнелер. Спектакль-ертегідегі гримнің рөлі, оның драмалық спектакльдегі шынайы гримнен ерекшелігі. Формаларды асыра сілтеу, беттің бөлшектерін өзгерту, таңғажайыптылық, баяулардың ашықтығы. Жануарлардың бейнелерінің гримі. "Ертегідей әсемділік", "көріксіздік". Мінездерді сызбалаудағы гротеска. Гримдеудің барлық мәнерлеу құралдарын және техникалық тәсілдерін қолдану. Табиғи материалдарды еліктеп жасау. Ертегі кейіпкерінің гримдеу шешімін табудағы қиялдау талғамының пайда болуы. Гримдеудің мәнерлеу құралдарындағы аяқталғандық, тиімділік, қол жетімділік. Ертегі гриміндегі кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілдерін қолдану. Гримдеу өнеріндегі париктің, өскіндердің рөлі.
Бетперделер, жартылай бетперделер. Жұмыс процесі. Эскиздер, суреттер. Бетперделердің сыртқы түрі.
Практикалық сабақтар. Иллюстрациялық материалдармен танысу, мәтінді оқу, мінездеме жасау. Эскиз, суреттер. Парикті қолданып грим жасап көру. Ертегі кейіпкерлерінің гримдерін жасау.
9-тақырып. Операдағы грим. Музыкалық спектакльдегі гримнің рөлі. Операдағы гримнің ерекшеліктері. Гримдеу процесінің жарыққа, сахна алаңына (көрермендер залының сахнадан алшақтығы) байланыстылығы.
Практикалық сабақ. Опера спектаклін қарау, грим, шашты жасай бойынша жұмыстарды талдау.
10-тақырып. Опереттадағы грим. Гримнің ерекшеліктері. Ашықтылық, бутафорлылық, түрлі-түстілігі. Гримнің тәсілдерін қолдану. Париктердің, шаш үлгілерінің, өсімдіктердің гримдегі рөлі.
Практикалық сабақ. Либреттоны зерттеу. Музыкалық материалды тыңдау. Кейіпкерлердің мінездерін құру. Иллюстрациялық материалды іріктеу. Кейіпкерлердің мінездерін ескеріп гримді жасап көру.
11-тақырып. Цирктегі және эстрададағы грим. Гримнің қойылымның жанрына байланысты болуы. Сайқымазақтар гриміндегі ашықтылық, түрлі-түстілік, буффоннада. Нөмірлерді орындаушылардың гриміндегі қиял-ғажайыптылық, ерекше әшекейлеу.
Практикалық сабақ. Цирктік нөмірлерді қарау. Кейіпкердің мінезіне байланысты гримді жағып көру. Жалпы реңкті таңдау, беттің бөліктерін өңдеу.
12-тақырып. Портреттік грим. Портретті зерттеу. Ұқсастықтарын ескеріп бейнені гримдеу. Парикті қолдану. Оқымыстылардың, жазушылардың, ақындардың портреттерін зерттеу. Олардың шығармашылықтарымен танысу.
Практикалық сабақтар. Гримді алдын ала жасап көру. Сыртқы ұқсастығы бойынша бетті таңдау.
13-тақырып. Кино және телевидениедегі грим. Кинемоторгафты құру тарихынан. Кино өндірісінің ерекшелігі. Режиссерлер, сценаристер, операторлар, актерлар. Кинемотографтың даму кезеңдері. Дауысы жоқ және дауысты бар кинолар. Кинофильмді құру бойынша жұмыс. Шығармашылық топ, оның құрамы. Гримнің рөлі, оның өзіне тән ерекшеліктері. Гримнің пленканың сапасына байланысты болуы.
Телевидениядағы грим. Жұмыстың ерекшеліктері. Телевидение және кино гримінің ұқсастығы. Жұмыстағы анықтылық, нақтылық.
14-тақырып. Классикалық сахналық грим. Бишінің бейнесін жасау.
15-тақырып. Гримдегі бейнемен жұмыс істеу әдістері. Композиция - балет спектаклінің сахналық қойылымының жалпы режиссерлік түпкі ойын көрсететін гримдеудің мәнерлеу құралдарының жүйесі. Көркемдік бейне гримнің мазмұны мен формасын анықтайтын негізгі бөлігі. Бейнемен жұмыстың негізгі кезеңдері. Гриммен жұмыстың дайындық кезеңі: рөлді талдау, онығ драматургиялық негізін оқу, әдеби-сипаттамалық және иллюстрациялық материалдармен танысу. Балет спектаклінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескеріп гримнің жобасын (эскизін) құру. Гримді орындау, оны кәсіби практиканың дайындықтарында тексеру, түзетулерді, өзгерістерді енгізу және соңғы гримді белгілеу. Көркемдік бейнемен жұмысты тереңдету негізінде бір қойылымнан екінше қойылымда гримді орындауды жетілдіру.
16-тақырып. Бейнемен жұмыс. Жастық және концерттік грим. Гримнің және қойылымның көркемдік түпкі ойының тұтастығы. Стильдің тұтастығы: грим, шаш үлгісі, костюм. Нақты орындаушының даралығын ескеріп жас гримді орындау, мінездік қасиеттерін анықтау. Гримді жасау кезіндегі бояу санының аз болуы. Сәндік (тұрмыстық) косметиканың негіздері және оларды гримде қолдану ережелері.
Адамның сыртық әлпетіне әсер ететін негізгі факторлар: әлеуметтік және ұлттық қатыстылығы, климат жағдайлары, денсаулық жағдайы. "Жас бет" гримінің сызбасы. "Жас беттің" ерекшелейтін қасиеттері: беттің түсінің балғындығы (жалпы реңкі), бет шырайының тегістілігі, жастық қатпарлардың болмауы, беттің негізгі бөліктерінің формаларының анықтылығы.
Жас әйел адамның ер адамнан ерекшелігі. Шаш үлгісі - гримнің құрамдас элементі. Бұрымдарды, өрілген шаштарды, жасанды шаштарды, жартылай париктерді қолдану. Жасанды кірпіктерді жалғау.
Концерттік (эстрадалық) грим. Заманауи концерттік-эстрадалық грим. Жас гримнің қағидаты, "жас бет" грим техникасын қолдану.

52. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет правильно подобрать необходимую цветовую гамму;
2) умеет добиваться нужного оттенка, полутона, тона;
3) знает различные способы владения инструментами для четкого нанесения линий, штрихов, контуров, бликов;
4) умеет самостоятельно наносить грим, соблюдая все этапы технологии нанесения;
5) знает теоретические основы искусства грима;
6) знает основные живописные приемы грима, правила наложения гримировальных красок, правила разгримирования;
7) умеет применять специальные материалы и гримировальные инструменты;
8) умеет выполнять грим с париком и наклейками из волос;
9) умеет самостоятельно разработать и выполнить грим, макияж для исполняемого танца;
10) умеет накладывать возрастной, портретный, фантазийный, расовый и национальные гримы;
11) умеет пользоваться техническими приемами гримирования и работы с постижерными изделиями;
12) владеет навыками выбора грима, отвечающего содержанию художественно-хореографического образа.
53. В настоящей Программе по предмету "Актерское мастерство" используются следующие понятия:
1) актерская техника – умение быстро ориентироваться в самых неожиданных и сложных жизненных ситуациях, видеть скрытые от других возможности, мгновенно перевоплощаться, легко производить желаемое впечатление и быть убедительным в общении;
2) актерское мастерство – искусство игры, искусство вживания в образ, искусство переживания образа, искусство изображения характера, в процессе повествования истории, говоря или напевая написанный текст или пьесу;
3) пластика в танце и сценическом искусстве – общая гармония, согласованность движений и жестов;
4) мизансцена – расположение актеров на сцене в тот или иной момент спектакля (съемок);
5) сквозное действие – путь, по которому режиссер, актер идут к своей цели в спектакле, роли;
6) ритм – отношение движений и остановок в пространстве и времени, или ритм-протекающие во времени действия, звуки, чувства разнообразных продолжительностей с перерывами между ними, или правильная смена движений, звуков, чувства различной интенсивности;
7) сценический образ – конкретное содержание отражаемого явления действительности; воссозданная драматургом, режиссером, актерами, художником картина жизни, выведенный ими характер, персонаж;
8) темпо-ритм спектакля – динамическая характеристика пластической композиции;
9) сценография – вид художественного творчества, оформление спектакля и создание его изобразительно-пластического образа, существующего в сценическом времени и пространстве;

52. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қажетті түстік гамманы дұрыс іріктеуді біледі;
2) қажетті реңкті, жартылай тонды, тонды алуға қол жеткізуді біледі;
3) сызықтарды, штрихтарды, контурларды, жарқырларды нақты жағуға арналған аспапты меңгерудің әртүрлі тәсілдерін біледі;
4) гримді жағу технологиясының барлық кезеңдерін сақтай отырып, гримді өз бетінше жағуды біледі;
5) грим өнерінің теориялық негіздерін біледі;
6) гримнің негізгі кескіндемелік тәсілдерін, гримдеуге арналған бояуларды жағу ережелерін, гримді кетіру ережелерін біледі;
7) арнайы материалдар мен гримдеуге арналған құралдарды қолдануды біледі;
8) парикпен және шаштардан құралған жапсырмалармен гримді орындау;
9) орындалатын биге арналған гримді өз бетінше әзірлеудә және орындауды, макияж жасауды біледі;
10) жастық, портреттік, қиялдан шығарылған, нәсілдік және ұлттық гримді жасай алады;
11) гримдеудің техникалық тәсілдерін қолдануды және парик жасау бұйымдарымен жұмыс істеуді біледі;
12) көркемдік-хореографиялық бейненің мазмұнына сәйкес келетіндей гримді таңдау дағдыларын біледі.
53. "Актерлік шеберлік" пәні бойынша Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актерлік техника - күтпеген және күрделі өмірлік жағдайларда жылдам бағдарлана алу білігі, көрінбейтін мүмкіндіктерді көру, жылдам басқа түрге ену, қажетті әсерді жылдам беру және араласу кезінде өзін сенімді ұстау;
2) актерлік шеберлік - тарихты баяндау процесіндегі, жазылған мәтінді немесе пьесаны айту немесе әндету кезіндегі ойнау өнері, бейнеге ену өнері;
3) бидегі және сахналық өнердегі пластика - қимылдар мен ымдардың жалпы үйлесімділігі, біркелкілігі;
4) мизансцена - спектакльдің (түсірілімдердің) қандай ба бір кезеңінегі актерлердің сахнада орналасуы;
5) ретті іс-әрекет - спектакльдегі, рөлдегі мақсатқа жетудегі режиссердің, актердің жүріп өтетін жолы;
6) ритм - кеңістіктегі және уақыттағы қимылдар мен үзілістердің қатынасы немесе әрекет ету уақытында болып жатарын ритм, әртүрлі ұзақтықтағы араларында үзілістері бар дыбыстар, сезімдер немесе әртүрлі қарқындағы қимылдардың, дыбыстардың, сезімдердің дұрыс алмасуы;
7) сахналық бейне - шынайылықтың көріністі көрсететін нақты мазмұны; драматург, режиссер, актер, суретшінің жасаған өмірдің суреттері, олардың жасаған мінеді, кейіпкерлері;
8) спектакльдің қарқыны мен ритмі - пластикалық композицияның динамикалық мінездемесі;
9) сценография - спектакльді безендірумен және оның бейнелеу-пластикалық бейнесін құрумен айналысатын, сахна уақытындағы және кеңістіктіктегі көркемдік шығармашылықтың түрі;

10) этюд в театральной педагогике – упражнение для совершенствования актерской техники.
54. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося через освоение техники актерского мастерства для создания сценического образа в танце, содействие его жизненному и профессиональному самоопределению.
55. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение основами актерского мастерства, элементами актерской выразительности с целью использования в процессе подготовки хореографического сценического номера;
2) освоение основных особенностей актерской деятельности, ее взаимосвязь с хореографическим искусством;
3) овладение элементами актерской техники, спецификой ее применения в хореографии;
4) развитие исполнительских качеств и навыков, необходимых танцовщику для работы над хореографическим произведением любого жанра и стиля;
5) обучение развивающим, познавательным, подвижным, народным, сюжетно-ролевым и режиссерским играм;
6) обучение логике и последовательности движений во всех комплексных игровых упражнениях;
7) практическое применение методов и приемов актерского мастерства для создания сценического образа в хореографической постановке;
8) обучение умению находить средства передачи образа в движениях, мимике, пластике и жестах.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей обучающегося через обучение актерскому мастерству, основам сценической пластики;
2) развитие музыкальности, наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения;
3) развитие ритмических способностей, координации движений, умений владеть своим телом;
4) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения Программы.
Воспитательные:
1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами театральной деятельности;
2) формирование интереса к театральному искусству;
3) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
4) воспитание высокой личной ответственности у воспитанников коллектива;
5) формирование здоровой конкуренции у обучающихся для повышения качества занятий в коллективе и создания ярких актерских работ в хореографическом номере.
56. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
57. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику актерского мастерства для создания сценического образа в танце.

10) театр педагогикасындағы этюд - актерлік техниканы жетілдіруге арналған жаттығулар.
54. Бағдарламаның мақсаты: бидегі сахналық бейнені жасау үшін актерлік шеберлік техникасын меңгеру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту, оның өзін-өзі және кәсіби анықтауына ықпал ету.
55. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) хореографиялық сахналық нөмірді дайындау процесінде қолдану мақсатында актерлік шеберлік негіздерін, актерлік мәнерлік элементтерін меңгеру;
2) актерлік қызметтің негізгі ерекшеліктерін меңгеру, оның хореография өнерімен зара байланысы;
3) актерлік техника элементтерін, оларды хореографияда қолдану ерекшеліктерін меңгеру;
4) кез келген жанрдағы және шығармадағы хореографиялық шығармамаен жұмыс істеу үішн бишіге қажетті орындаушылық қасиеттері мен дағдыларын дамыту;
5) дамытуға арналған, танымдық, қозғалысты, сюжеттік-рөлді және режиссерлік ойныдарды үйрету;
6) барлық ойындық жаттығулардағы қисындылықты және қимылдардың ретіне оқыту;
7) хореографиялық қойылымдағы сахналық бейнені жасау үшін актерлік шеберліктің әдістері мен тәсілдерін практикада қолдану;
8) бейнелерді қимылмен, мимикамен, пластикамен және ыммен жеткізу құралдарын табу білігін үйрету.
Дамыту:
1) актерлік шеберлікке, сахналық пластика негіздеріне оқыту арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) актерлік жаттығулар арқылы әуезділікті, байқампаздықты, есте сақтау жадын, зейінді, қиялды, елестетуді, тапқырлықты, реакциясының жылдамдығы, ойындық және суырып салу қабілеттерін дамыту;
3) ритмикалық қабілеттерді, қимыл үйлесімділіктерін, өз денесін басқару білігін дамыту;
4) Бағдарламаны игеру процесінде алған білімдері негізінде бала тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамыту.
Тәрбиелік:
1) театр қызмет арқылы көркемдік және эстетикалық талғамды тәрбиелеу;
2) театр өнеріне деген қызығушылықты қалыптастыру;
3) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын, жеке және ұжымдық жұмыстардың нәтижелеріне деген жаупты қатынасты тәрбиелеу;
4) ұжым тәрбиеленушілерінің жоғары жауапкершілігін тәрбиелеу;
5) ұжымдағы сабақ сапасын арттыру және хореографиялық нөмірдегі қанық актерлік жұмыстарды құру үшін білім алушылардың сау бәсекелестігін қалыптастыру.
56. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
57. Бағдарлама бидегі сахналық бейнені құру үшін актерлік шеберлік техникасын меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.

58. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое освоение обучающимся актерской выразительности в исполнительском мастерстве.
59. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа в танце, навыков самостоятельной работы по реализации актерских задач в танце.
60. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
61. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения.
62. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению элементов актерского мастерства в работе над образом в танцевальном номере;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к хореографической культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
63. Специфика группового обучения предмету "Актерское мастерство" создает условия для вариативности выбора методов, средств и форм обучения.
64. Для художественного осмысления и материализации сценических образов и чувств посредством танцевального языка педагог создает условия для развития артистических способностей и приобретения обучающимися актерских навыков.
65. На уроках по актерскому мастерству обучающиеся учатся формировать, воплощать пластические интонации, создавать художественный образ с ярко выраженной эмоциональной окраской, развивают способность импровизировать.
66. Первоначальный этап обучения детей направлен на формирование в ребенке готовности к творчеству, первые практические занятия строятся на творческих играх, где обучающийся является соучастником творческого процесса.
67. На первых занятиях преобладают игровые формы актерского тренинга и упражнений, которые дают возможность ребенку "рассказать" о себе, познакомиться, адаптироваться в коллективе, приступить к новым видам деятельности для приобретения навыков сценических действий.
68. Создание нравственного, дружелюбного климата и радостной, творческой атмосферы, получение детьми удовольствия от занятий являются основными задачами для педагога.

58. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушылардың орындаушылық шеберліктегі актерлік мәнерлікті практикада меңгеруіне жалпы бағытталуы болып табылады.
59. Бағдарлама білім алушыларға шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және бидегі сахналық бейнені жасау тәжірибесін алуға, бидегі актерлік міндеттерді іске асыру бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеруге жағдай жасайды.
60. Бағдарлама музыкалық дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
61. Педагог хореографиялық шығарманың стиліне байланысты көркемдік-сахналық бейнені жасауда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке басты назарын аударады.
62. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) би нөміріндегі бейнемен жұмыс істеудегі актерлік шеберлік элементтерін меңгеру;
2) шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) хореографиялық білім алуы және хореография мәдениетіне араласуы;
5) хореография өнері саласындағы кәсіптік білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
63. "Актерлік шеберлік" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын таңдауға жағдай жасайды.
64. Бидің тілі арқылы сахналық бейнелерді және сезімдерді көркемдік түсіну және іске асыру үшін педагог білім алушылардың әртістік қабілеттерін дамытуға және актерлік дағдыларды алуына жағдай жасайды.
65. Актерлік шеберлік бойынша сабақтарда білім алушылар пластикалық ырғақтарды қалыптастыруды, іске асрыуды, эмоциялық бояуы қанық көркемдік бейнелерді жасауды үйренеді, суырып салу қабілеттерін дамытады.
66. Балаларды оқытудың алғашқы кезеңі баланың бойында шығармашылыққа деген дайындықтарын қалыптастыруға бағытталған, алғашқы практикалық сабақтар шығармашылық ойындарға негізделіп құрылған, бұл жерде білім алушы шығармашылық процестің қатысушысы болады.
67. Алғашқы сабақтарда актерлік тренингтер мен жаттығулардың ойындық формалары басым болады, олар балаға өзі туралы "айтып беруге", танысуға, ұжымда бейімделуге, сахналық әрекеттер дағдысын алу үшін қызметтің жаңа түріне кірісуге мүмкіндік береді.
68. Өнегелі, достыққа толы жағдайды және көңілді, шығармашылық атмосфераны жасау, балалардың сабақтардан ляззат алуы педагог үшін негізгі міндеттер болып табылады.

80. Межпредметные связи предмета "Актерское мастерство" с предметами "Классический танец", "Бальный танец", "Современный танец", "Историко-бытовой танец", "Народно-сценический танец" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
81. Программные требования в 1 классе:
1) развитие "технических" данных танцора, воспитание выразительности движений с учетом связи с интонационно-ритмическими особенностями музыкального сопровождения;
2) выполнение танцевального действа в атмосфере воображаемых обстоятельств и эмоциональной установки, тем самым учиться "говорить" посредством движений тела, передавать мысли и чувства;
3) обучение ребенка творчески осмысливать образное содержание, воплощаемое ими в танце, освоение обучающимся языка выразительных пантомимических и танцевальных движений;
4) художественно-творческое развитие как сверхзадача обучения, "техническое" развитие как обязательное условие для достижения конечной цели – воспитания актера-танцора.
82. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование.
Тема 1. Элементы системы актерского мастерства. Методологические основы и традиции отечественной театральной школы. Система Станиславского как основа воспитания актера. Работа актера над собой. Работа актера над ролью. Сценическая этика. Внутренние и внешние элементы актерской техники в творческом процессе перевоплощения. Творческое использование системы в хореографическом искусстве. Тренинг и этюд как способы овладения актерским мастерством. Разнообразие тренинговых систем и методик. Виды и формы актерского тренинга в хореографии.
Тема 2. Особенности создания сценического образа в танце. Компоненты и этапы работы над хореографическим образом. Актерская техника как условие и способ реализации хореографических задач. Артистическая индивидуальность и ансамблевость в исполнении танца. Актерская перспектива в хореографической роли.
Тема 3. Тренировка мимических мышц. Сокращения лобных мышц. Тренировка глазных мышц. Тренировка мышцы верхней губы. Тренировка круговой мышцы рта.
Тема 4. Мышечная свобода. Работа с дыханием. Снятие телесных зажимов. Ансамблевость. Напряжение. Расслабление.
Тема 5. Внимание (сценическое внимание). Упражнения на развитие и тренировку внимания. Упражнение на переключение внимания.
Тема 6. Воображение и фантазия. Имитация и сочинение различных необычных движений. Упражнения на развитие воображения и фантазии.
Тема 7. Действие как основа сценического искусства. Признаки действия: наличие цели и волевое происхождение. Виды действия: психические и физические, внутренние и внешние. Этюды и упражнения на физическое действие. Этюды и упражнения на память физических действий. Физическое действие с воображаемым предметом.
Тема 8. Предлагаемые обстоятельства. Обстоятельства места. Обстоятельства времени. Личные обстоятельства. Ситуативные обстоятельства. "Я в предлагаемых обстоятельствах".
Тема 9. Темпо-ритм. Градация темпо-ритмов и переключение скоростей. Темпо-ритм внешний и внутренний. Этюды на физическое действие с разными предлагаемыми обстоятельствами.
Тема 10. Народные игры.  Игры народного календаря.
Тема 11. Игры для развития сценического общения. Парные, мелкогрупповые и групповые игры. Игровые упражнения.
Тема 12. Хореографические зарисовки в острой актерской характерности, реализующие наблюдения за животными, вещами, людьми разных возрастов, профессий, национальности, социальной принадлежности.

80. "Актерлік шеберлік" пәнінің "Классикалық би", "Халықтық-сахналық би", "Заманауи би", "Тарихи-тұрмыстық би", "Халықтық-сахналық би" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыларды түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
81. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бишінің "техникалық" қабілеттерін дамыту, музыкалық сүйемелдеудің ырғақтық-ритмикалық ерекшеліктерімен байланысын ескеріп қимылдарының мәнерлігін тәрбиелеу;
2) қияладан шығарған жағдайдағы асмосферада және эмоциялық тұрғыда би қимылдарын орындау, осылайша дене қимылдары арқылы "сөйлеуді", ойларй мен сезімдерін жеткізуді үйренеді;
3) балалардың биде көрсететін бейнелі мазмұнын шығармашылықпен түсінуге, білім алушылардың мәнерлі патомималық және би қимылдарының тілін меңгеруге оқыту;
4) көркемдік-шығармашылық дамыту - оқытудың басты мақсаты, "техникалық дамыту" - актерді, бишінің тәрбиелеу - соңғы мақсатына қол жеткізу үшін міндетті шарт.
82. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Актерлік шеберлік жүйесінің элементтері. Отандық театр мектебінің әдістемелік негіздері мен дәстүрлері. Станиславский жүйесі - актерді тәрбиелеудің негізі. Актердің өзін жетілдіру жұмысы. Актердің рөлмен жұмысы. Сахналық этика. Түрленудің шығармашылық процесіндегі актерлік шеберліктің ішкі және сыртқы элементтері. Жүйені хореография өнерінде шығармашылықпен қолдану. Тренинг пен этюд - актерлік шеберлікті меңгеру тәсілі. Тренинг жүйесі мен әдістемелерінің алуан түрлері. Хореографиядағы актерлік тренингтердің түрлері мен формалары.
2-тақырып. Бидегі сахналық бейнені жасаудың ерекшеліктері. Хореографиялық бейнелердің бөліктері және жұмыс істеу кезеңдері. Әртістік даралық. Хореографиялық рөлдегі актерлік шеберліктің даму келешегі.
3-тақырып. Мимикалық бұлшық еттерді жаттықтыру. Маңдай бұлшық еттерін жиыру. Көз бұлшық еттерін жаттықтыру. Еріннің жоғарғы бұлшық еттерін жаттықтыру. Ауыздың айналасындағы бұлшық еттерін жаттықтыру.
4-тақырып. Бұлшық ет еркіндігі. Тыныспен жұмыс. Дене қысылуларын босату. Ансамбльділік. Қысылу. Босату.
5-тақырып. Зейін (сахналық зейін). Зейінді дамытуға және жаттықтыруға арналған жаттығулар. Зейінді аударуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Елестету және қиял. Әртүрлі ерекше қимылдарды еліктеп жасау және өз жанынан шығару. Елестетуді және қиялдауды дамытуға арналған жаттығулар.
7-тақырып. Әрекет - сахна өнерінің негізі. Әрекеттің белгілері: мақсатының болуы және жіргердің пайда болуы. Әрекеттердің түрлері: психикалық және физикалық, ішкі және сыртқы. Физикалық әрекетке арналған этюдтер мен жаттығулар. Физикалық әрекеттерді жаттауға арналған этюдтер мен жаттығулар. Заттарды елестетіп физикалық әрекеттерді орындау.
8-тақырып. Ұсынылатын жағдайлар. Орнын пысықтау. Уақыт жағдайы. Жеке жағдайлар. Ситуациялық жағдайлар. "Мен ұсынылған жағдайдамын".
9-тақырып. Қарқын-ритм. Қарқын-ритмді гардациялау және жылдамдықтарды ауыстыру. Ішкі және сыртқы қарқын-ритм. Әртүрлі ұсынылатын жағдайлардағы физикалық әрекеттерге арналған этюдтер.
10-тақырып. Халықтық ойындар. Халықтық күнтізбенің ойындары.
11-тақырып. Саханада араласуды дамытуға арналған ойындар. Жұптық шағын топтық және топтық ойындар. Ойындық жаттығулар.
12-тақырып. аңдарды, заттарды, әртүрлі жастағы, кәсіптегі, ұлттың, әлеуметтік тобынндағы адамдарды бақылауды іске асыратын өткір актерлік мінездегі хореографиялық сызбалар.

83. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает специальную терминологию;
2) знает основы техники актерской игры;
3) знает правила поведения на сцене и технику безопасности при выполнении упражнений;
4) владеет навыками выполнения театральных игр и упражнений для тренировки произвольного, слухового и зрительного внимания;
5) владеет навыками выполнения упражнений актерского тренинга на сценическое внимание, память и фантазию.
84. Программные требования во 2 классе:
1) дальнейшее освоение развивающих музыкально-ритмических игр-упражнений, коллективных ролевых игр-импровизаций, театральных игр, упражнений на беспредметные действия, пластических импровизаций с использованием музыки;
2) освоение обучающимся основ реализации пластического образа персонажа, умений избавляться от неуверенности и страха перед работой в условиях сценического пространства, привитие культуры сценического поведения на сцене и за кулисами;
3) развитие актерского внимания, воображения и фантазии через упражнения психофизического тренинга.
85. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Сценическое действие в хореографическом произведении. Действенный характер сценического искусства. Действие как основной материал актерского искусства. Специфика и законы сценического действия: целенаправленность, логическая обоснованность, продуктивность, непрерывность. Действенная задача и ее компоненты в хореографии. Понятие "действенный танец".
Тема 2. Тренировка мимических мышц. Тренировка лобных мышц. Тренаж сухожильного шлема. Тренировка глазных мышц. Тренировка мышцы верхней губы. Тренировка поперечных мышц носа. Тренировка круговой мышцы рта.
Тема 3. Мышечная свобода. Снятие телесных зажимов. Напряжение и расслабление мышц ног, рук, туловища, головы, лица.
Тема 4. Сценическое внимание. Упражнения на развитие и тренировку внимания.
Тема 5. Воображение и фантазия. Импровизация. Имитация и сочинение различных необычных движений. Упражнения на развитие воображения и фантазии.
Тема 6. Действие как основа сценического искусства. Этюды на внутреннее действие (публичное одиночество).
Тема 7. Темпо-ритм. Упражнения на отработку темпо-ритма.
Тема 8. Ощущение пространства. Упражнения на коллективную согласованность. Игры для развития сценического общения.
Тема 9. Мизансцена.
Тема 10. Сюжетно-ролевые игры. Коллективная игра. Объединение этюдов-наблюдений.
Тема 11. Игры-перевоплощения в образы. Придумывание историй и разыгрывание их на сцене. Игры и задания с использованием детских литературных произведений, музыки и хорового пения.
Тема 12. Упражнения на перевоплощения для развития фантазии и координации под музыку. Упражнения на беспредметные действия. Игры на развитие умения обыгрывать воображаемые предметы и согласовывать свои действия.
Тема 13. Театрализованная игра-воплощение. Упражнения на развитие умения создавать беспредметные действия с помощью жестов, мимики и пластики.
Тема 14. Пластические импровизации с использованием музыки. Пластические импровизации с использованием музыки, песен, стихотворений.
Тема 15. Музыкально-ритмические игры-импровизации на развитие координации и ритмичности, гибкости и пластики. Игры-упражнения с элементами актерского тренинга. Организация всех видов внимания, создание творческой атмосферы.
Тема 16. Творческие игры на развитие сценической свободы, самостоятельного фантазирования, развитие внимания и памяти. Развивающие музыкально-ритмические образные игры. Упражнения на артистическую смелость и характерность.
Тема 17. Коллективные игры. Ролевые игры-импровизации. Развивающие игры-упражнения. Ролевой тренинг. Развитие психофизических возможностей с использованием пластики, танца, музыки. Развивающие игры с использованием музыки.

83. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) арнайы терминдерді біледі;
2) актерлік ойынның негізгі техникасын біледі;
3) сахнада өзін ұстау ережелерін және жаттығуларды орындау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды біледі;
4) еркін, есту және көру зейінін жаттықтыруға арналған театрлық ойындар мен жаттығуларды орындау дағдыларына ие болады;
5) сахналық зейінге, есте сақтау жадына және қиялға арналған актерлік тренинг жаттығуларын орындау дағдыларын біледі.
84. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дамытуға бағытталған музыкалық-ритмикалық ойын-жаттығуларды, ұжымдық рөлмен ойналатын суырып салма ойындарды, театрлық ойындарды, затсыз әрекеттерге арналған жаттығуларды, музыканы қолданып пластикалық суырып салуларды әрі қарай меңгеру;
2) білім алушылардың кейіпкердің пластикалық бейнесін іске асыру негіздерін, сахна кеңістігі жағдайында сенімсіздіктен және жұмыстың алдындағы қорқыныштан арылу білігі, сахнада және сахнаның сыртында өзін ұстау мәдениетін үйрету;
3) психофизикалық тренинг жаттығулары арқылы актерлік зейінді, елестетуді және қиялды дамыту.
85. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Хореографиялық шығармалардағы сахналық әрекет. Сахан өнерінің әрекеттік сипаты. Әрекет - актерлік өнердің негізгі материалы. Сахналық әрекеттің ерекшелігі және заңдылықтары: мақсаттылық, қисынды негізділік, өнімділік, үздіксіздік. Хореографиядағы әрекеттік міндет дәне оның бөліктері. "Әрекетті би" түсінігі.
2-тақырып. Мимикалық бұлшық еттерді жаттықтыру. Маңдай бұлшық еттерін жаттықтыру. Сіңір дулығасының тренажы. Көз бұлшық еттерін жаттықтыру. Еріннің жоғарғы бұлшық еттерін жаттықтыру. Мұрынның көлденең бұлшық еттерін жаттықтыру. Еріннің айналасындағы бұлшық еттерді жаттықтыру.
3-тақырып. Бұлшық ет еркіндігі. Дене қысылуларын босты. Аяқтардың, қолдардың, тұла бойыдың, бастық, беттің бұлшық еттерін жиыру және босату.
4-тақырып. Сахналық зейін. Зейінді дамытуға және жаттықтыруға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Елестету және қиялдау. Сурып салу. Әртүрлі ерекше әрекеттерді еліктеп жасау және өз жанына шығару. Елестетуді және қиялдауды дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Әрекет - саханлық өнердің негізі. Ішкі әрекетке арналған этюдтер (көпшілік ортасында жалғыздық).
7-тақырып. Қарқын-ритм. Қарқын-ритмді өңдеуге арналған жаттығулар.
8-тақырып. Кеңістіктікті сезіну. Ұжымдық келісімділікке арналған жаттығулар. Сахнада араласуды дамытуға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Мизансцена.
10-тақырып. Сюжеттік-рөлдік ойындар. Ұжымдық ойындар. Бақлау этюдтерін біріктіру.
11-тақырып. Бейнелерге түрлену ойындары. Оқиғаларды ойлап табу және оларды сахнада ойнау. Балалар әдеби шығармаларын, музыкасын және көрда ән айтуды қолданылатын ойындар және тапсырмалар.
12-тақырып. Музыканы тыңдап отырып қиялдауды және үйлестіруді дамыту үшін түрлендіруге арналған жаттығулар. Затсыз әрекеттерге арналған жаттуғлар. Ойлап тапқан заттарын ойнату және өз әрекеттерін үйлестіру білігін дамытуға арналған ойындар.
13-тақырып. Театрландырылған ойын-түрлену. Қимыл, мимика және пластиканың көмегі арқылы затсыз әрекеттерду құру білігін дамытуға арналған жаттығулар.
14-тақырып. Музыканы қолданып орындалған пластикалық суырып салулар. Музыканы, әндерді, өлеңдерді қолданып пластикалық суырып салу.
15-тақырып. үйлестіруді және ритмді, икемділікті және пластиканы дамытуға арналған музыкалық-ритмикалық суырып салу ойындары. Актерлік тренингтері бар ойын жаттығулары. Зейіннің барлық түрін ұйымдастыру, шығармашылық көңіл-күйді жасау.
16-тақырып. Сахнадағы еркіндікті, өз бетінше қиялдауды дамытуға, назар мен есте сақтау жадын дамытуға арналғн шығармашылық ойындар. Дамытуға бағытталған музыкалық-ритмикалық бейнелі ойындар. Әртістік батылдыққа және мінезге арналған жаттығулар.
17-тақырып. Ұжымдық ойындар. Рөлмен ойналатын суырып салма ойындар. Дамытға арналған ойны жаттығулары. Рөлдік тренинг. Пластиканы, биді, музыканы қолданып психикалық және физикалық мүмкіндіктерін дамыту. Музыка қолданылатын дамытуға арналған ойындар.

86. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию;
2) знает приемы освобождения мышц;
3) знает комплекс упражнений пластического тренинга;
4) умеет воплощать свой замысел при работе над этюдами;
5) умеет сочинять и воплощать пластический образ в этюде;
6) умеет делать самостоятельно разминку;
7) развивает актерское внимание, воображение и фантазию;
8) осваивает культуру сценического поведения на сцене и за кулисами.
87. Программные требования в 3 классе:
1) нравственное и интеллектуальное взаимообогащение обучающихся, использование и применение игровой природы ребенка в процессе обучения актерскому мастерству и развитие скрытого творческого потенциала;
2) путем этюдов и самостоятельных творческих заданий и работ выработка умения самостоятельно ориентироваться в области сценической импровизации и театрально-сценического творчества.
3) закрепление знаний и умений обучающегося при помощи игры с перевоплощением, психологическая реабилитация закомплексованных детей путем ряда ответственных дел и поручений.
88. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Решение актерских задач в танце. Художественный образ в драматическом и хореографическом искусстве. Основные истоки творчества хореографа в создании образа: музыка, литература, живопись, скульптура, исторические знания, индивидуальные особенности исполнителя, его жизненный опыт и наблюдения, фантазия и воображение.
Тема 2. Тренировка мимических мышц. Тренировка лобных мышц. "Трагический излом бровей" Тренировка четырехугольной мышцы нижней губы. Десять масок.
Тема 3. Мышечная свобода. Снятие телесных зажимов. Упражнения на пластическую свободу.
Тема 4. Внимание (сценическое внимание). Выполнение упражнений.
Тема 5. Воображение и фантазия. Импровизация. Упражнения на развитие воображения и фантазии.
Тема 6. Атмосфера. Упражнения на столкновение атмосфер.
Тема 7. Ощущение пространства. Упражнения на коллективную согласованность. Практические упражнения на формирование и развитие умения видеть себя со стороны, создавая логичную картинку, понятную зрителю.
Тема 8. Основы исполнительского мастерства. Этюды-наблюдения. Этюды на музыкальное произведение.
Тема 9. Сюжетно-ролевые игры.
Тема 10. Решение актерских задач в танце. Художественный образ в хореографическом искусстве. Основные источники творчества хореографа в создании образа: музыка, литература, живопись, скульптура, исторические знания.
Тема 11. Пути создания сценического образа в танце. Действенный анализ роли. Содержание и форма. Сквозное действие и сверхзадача роли. Замысел и воплощение.
Тема 12. Этапы работы над ролью. Способы существования (манера актерской игры) в различных жанрах и направлениях хореографии.
Тема 13. Тренинговый и этюдный метод работы над танцевально-хореографическим образом.
Тема 14. Элементы актерской выразительности и их отбор при создании хореографического образа, взаимосвязь со всеми компонентами танца (музыка, свет, сценография, костюм).

86. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) терминдерді біледі;
2) бұлшық еттерді босаты тәсілін біледі;
3) пластикалық тренингтердің жаттығулар кешенін біледі;
4) этюдтермен жұмыс істеу кезінде өзінің түпкі ойын іске асыра біледі;
5) этюдтегі пластикалық бейнені өз жанынан шығаруды және іске асыруды біледі;
6) өз бетінше ширату жаттығуларын жасай алады;
7) актерлік зейінді, елестетуді және қиялды дамытады;
8) сахнада және сахнаның сыртында өзін ұстау мәдениетін меңгереді.
87. 3 сыныптағы Бағдарлам талаптары:
1) білім алушыларды адамгершілік және зияткерлік өзара байыту, актерлік шеберлікке оқыту процесінде баланың ойын табиғатын пайдалану және қолдану және көрінбейтін шығармашылық әлеуетін дамыту;
2) этюдтер, өз бетінше жүргізілетін шығармашылық сабақтар және жұмыстар арқылы сахналық суырып салу және театрлық-сахналық шығармашылық саласында өз бетінше бағдарлану білігін пысықтау;
3) түрлену ойындарының көмегі арқылы білім алушының білімін және білігін бекіту, бірқатар жауапты жұмыстар мен тапсырмалар арқылы ұялшақ балаларды психологиялық оңалту.
88. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Бидегі актерлік міндеттерді шешу. Драмалық және хореографиялық өнердегі көркем бейне. Бейнені жасаудағы хореографтың шығармашылығының негізгі бастаулары: музыка, әдебиет, кескіндеме, мүсін, тарихи білім, орындаушының жеке ерекшеліктері, оның өмірлік тәжірибесі мен бақылауы, қиялы және елестетуі.
2-тақырып. Мимикалық бұлшық еттерді жаттықтыру. Маңдай бұлшық еттерін жаттықтыру. "Қастардың трагедиялық сынуы". Еріннің төменгі төрт бұрышты бұлшық еттерін жаттықтыру. Он бетперде.
3-тақырып. Бұлшық ет еркіндігі. Дене қысылуларын босату. Пластикалық еркіндікке арналған жаттығулар.
4-тақырып. Зейін (сахналық зейін). Жаттығуларды орындау.
5-тақырып. Елестету және қиялдау. Суырып салу. Елестетуді және қиялдауды дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Атмосфера. Атмосфераларды қақтығыстыруға арналған жаттығулар.
7-тақырып. Кеңістіктікті сезіну. Ұжымдық келісімге арналған жаттығулар. Көрерменге түсінікті, қисынды картинаны жасай отырып, өзін сырттан көру білігін қалыптастыруға және дамытуға арналған практикалық жаттығулар.
8-тақырып. Орындаушылық шеберліктің негіздері. Бақылау этюдтері. Музыкалық шығармаларға арналған этюдтер.
9-тақырып. Сюжеттік-рөлдік ойындар.
10-тақырып. Бидегі актерлік шеберліктің шешімі. Хореография өнеріндегі көркемдік бейне. Бейнені жасаудағы хореограф шығармашылығының негізгі бастауы: музыка, әдебиет, кескіндеме, мүсін, тарихи білім.
11-тақырып. Бидегі сахналық бейнені жасау жолдары. Рөлдің әсерлі талдауы. Мазмұны және формасы. Аралық әрекет және рөлдің басты міндеті. Түпкі ой және оны іске асыру.
12-тақырып. Рөлмен жұмыстың кезеңдері. Хореографияның әртүрлі жанрларында және бағыттарында өмір сүру (актерлік ойынның нақышы) тәсілдері.
13-тақырып. Бишілік-хореографиялық бейнемен жұмыстың жаттықтыру және этюдтік әдісі.
14-тақырып. Актерлік мәнерліктің элементтері және көркемдік бейне жасау кезінде оларды іріктеу, бидің барлық компономенттерінің өзара байланысы (музыка, жарық, сценография, костюм).

89. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы теории драмы, структурные элементы драматического произведения;
2) знает технику актерской игры и основы исполнительской выразительности;
3) знает особенности применения законов режиссуры в хореографическом искусстве;
4) знает средства и технологию работы с актерами в процессе воплощения замысла танцевального спектакля;
5) знает современные приемы и методы работы над ролью;
6) знает принципы и законы построения композиции;
7) знает этические нормы коллективного творчества как необходимого условия создания творческого самочувствия, творческой атмосферы;
8) умеет формировать замысел хореографического произведения, роли и реализовывать его с помощью выразительных средств актера;
9) владеет внутренней и внешней характерностью, пластической выразительностью;
10) умеет выразить действие, мысль, чувства через пластическую форму; владеть методикой действенного анализа;
11) умеет выстраивать мизансценический рисунок в танце, владеть ракурсами, радиусами движения;
12) умеет фиксировать рисунок роли в репетиционном процессе и на зрителе.
90. В настоящей Программе по предмету "Акробатика" используются следующие понятия:
1) акробатика – раздел гимнастики;
2) поддержки в акробатике — неподвижное статическое положение верхнего партнера на голове, ногах, руках, плечах нижнего партнера;
3) вестибулярный аппарат – орган, воспринимающий изменения положения головы и тела в пространстве и направление движения тела у позвоночных животных и человека;
4) упражнения – многократное выполнение одного и того же движения в целях обучения;
5) музыкальная игра – активная деятельность, направленная на выполнение музыкально-ритмических задач;
6) двигательный аппарат – физиологическая система, за счет работы которой осуществляется построение и осуществление движения;
7) тренинг – форма активного обучения, целью которого является передача знаний, развитие некоторых умений и навыков;
8) стойки — неподвижное статическое положение вниз головой;
9) координация – процессы согласования активности мышц тела, направленные на успешное выполнение двигательной задачи;
10) разминка – комплекс специальных упражнений, направленных на общий разогрев организма, разработку мышц и мобилизацию суставно-связочного аппарата.
91. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей обучающегося через практическое освоение техники акробатики для создания сценического образа в танце.

89. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) драма теориясының негіздерін, драмалық шығармалардың құрылымдық элементтерін біледі;
2) актерлік ойын техникасын және орындаушылық мәнерлік негіздерін біледі;
3) режиссура заңдылықтарын хореографиялық өнерде қолданудың ерекшеліктерін біледі;
4) би спектаклінің түпкі ойын іске асыру процесінде актермен жұмыстың құралдарын және технологиясын біледі;
5) рөлмен жұмыстың заманауи тәсілдері мен әдістерін біледі;
6) композицияны құрудың қағидаттарын және заңдарын біледі;
7) шығармашылық сезіну, шығармашылық көңіл-күйді жасауға қааажетті шарт ретінде ұжымдық шығармашылықтың этикалық нормаларын біледі;
8) хореографиялық шығарманың түпкі ойын қалыптастыруды, олардың рөлі және актердің мәнерлеу құралдары арқылы іске асыруды біледі;
9) ішкі және сыртқы мінездемені, пластикалық мәнерлікті біледі;
10) пластикалық форма арқылы әрекетті, ойды, сезімді жеткізуді біледі; тиімді талдау әдістерін біледі;
11) бидегі мизанценалық суретті құруды, қимылдың ракурстарын, радиусын біледі;
12) дайындық процесіндегі және көрермендердің рөлінің суретін белгілеуді біледі.
90. "Акробатика" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) акробатика - гимнастиканың бөлімі;
2) акробатикадағы сүйемелдеу - жоғары жақтағы серіктестің төменгі серіктестің басында, аяқтарында, қолдарында, иығында қозғалмай тұруы;
3) вестибулярлық аппарат - кеңістіктегі бас пен дененің күйінің өзгеруін және омыртқалы жануарлар мен адамдардың денелерінің қимылдарының бағыттарын қабылдайтын мүше.
4) жаттығулар - үрену мақсатында бір қимылды көп мәрте қайталау;
5) музыкалық ойын - музыкалық-ритмикалық міндеттерді орындауға бағытталған белсенді қызмет;
6) қозғалыс аппараты - физиологиялық жүйе, оның жұмысы есебінен қимылды құру және іске асыру жүргізіледі;
7) тренинг - мақсаты білімді жеткізу, кейбір біліктер мен дағдыларды дамыту болып табылатын белсенді оқыту формасы;
8) тұру — басын төмен қаратып қозғалмай тұру;
9) үйлестіру - қозғалыс міндеттерін табысты орындауға бағытталған дененің бұлшық еттерінің белсенділігін үйлестіру процесі;
10) ширату - ағзаны жылытуға, бұлшық еттерді дайындауға және буын-сіңір аппараттарын жылдамдатығу бағытталған арнайы жаттығулар кешені;
91. Бағдарламаның мақсаты: бидегі сахналық бейнені жасау үшін акробатика техникасын практикада меңгеру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.

92. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение и овладение специальными знаниями и навыками двигательной активности, развивающими гибкость, выносливость, быстроту и координацию движений и способствующими успешному освоению технически сложных движений;
2) овладение знаниями о строении и функциях человеческого тела;
3) обучение приемам правильного дыхания, комплексу упражнений, способствующих развитию двигательного аппарата ребенка;
4) овладение основами техники безопасных методов работы (пассировки) в спортивном зале и умения их соблюдать;
5) овладение профессиональной терминологией;
6) формирование специальных компетенций в области акробатики, анатомии и травматологии, хореографии;
7) формирование знаний, умений и навыков в области акробатики, необходимых для будущего танцора.
Развивающие:
1) развитие ловкости, быстроты реакции, гибкости, чувства координации движений и ориентировки в пространстве;
2) формирование навыков двигательного воспроизведения ритмического рисунка;
3) совершенствование вестибулярного аппарата;
4) формирование музыкальности, выразительности;
5) развитие навыков коллективной творческой деятельности, ответственности к результативности работы каждого члена коллектива.
Воспитательные:
1) формирование привычки к сознательному изучению движений и освоению знаний, необходимых для дальнейшей работы;
2) приобщение к здоровому образу жизни;
3) воспитание важнейших психофизических качеств, двигательного аппарата в сочетании с моральными и волевыми качествами личности;
4) воспитание организованности, дисциплинированности, аккуратности.
93. Срок освоения Программы – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
94. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое овладение базовыми знаниями в области акробатики, которые помогут в дальнейшем самостоятельно постигать хореографическое искусство.
95. Программа создает условия для приобщения ребенка к миру хореографического искусства через акробатику для дальнейшей практической деятельности будущего танцора.
96. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося, создает условия для приобретения опыта всестороннего обучения ребенка на основе классического гармоничного сочетания музыкального, двигательного, физического и интеллектуального развития, навыков самостоятельной работы по самовыражению воспитанника через музыкально-игровую деятельность.
97. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:

92. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) икемділікті, шыдамдылықты, жылдамдықты және қимыл үйлесімділігін дамытатын және техникалық жағынан күрделі қимылдарды табысты меңгеруге ықпал ететін қимыл белсенділігіның арнайы білім және дағдыларына оқыту және меңгеру;
2) адам денесінің құрылысы және қызметі туралы білімді меңгеру;
3) баланың қозғалыс аппаратын дамытуға ықпал ететін дұрыс тыныс алу тәсілдерін, жаттығуларын кешеніні үйрету;
4) спорт залында жұмысы істеу әдістерінің (пассировка) қауіпсіздік техникасын және оларды сақтау білігін меңгеру;
5) кәсіби терминдерді меңгеру;
6) акробатика, анатомия және травматология, хореография саласындағы арнайы құзыреттіліктерді қалыптастыру;
7) болшақ бишіге қажетті акробатика саласындағы білім, білік және білік дағдыларын қалыптастыру.
Дамыту:
1) ептілікті, реакциясының жылдамдығын, қимылды үйлестіру сезімін және кеңістікте бағдарлануды дамыту;
2) ритмикалық суретті қимылмен шығару дағдысын қалыптастыру;
3) вестибулярлық аппаратты жетілдіру;
4) әуезділікті, мәнерлікті тәрбиелеу;
5) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдысын, ұжымның әр мүшесінің жұмысының нәтижелігіне деген жауапкершілікті дамыту.
Тәрбиелеу:
1) әрі қарай жұмыс істеу үшін қажетті қимылдарды түсініп үйрену және білімді меңгеру дағдысын қалыптастыру;
2) салауатты өмір салтына тарту;
3) тұлғаның моральді және ерікті қасиеттерін үйлестіріп маңызды психикалық-физикалық қасиеттерін, қозғалыс аппаратын тәрбиелеу;
4) жинақылықты, тәртіптілікті, ұқыптылықты тәрбиелеу.
93. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
94. Бағдарламаның ерекшелігі акробатика саласындағы хореография өнерін әрі қарай меңгеруге көмектесетін негізгі білімдерді практикада меңгеруге жалпы дамытуға бағытталуы болып табылады.
95. Бағдарлама болашақ бишінің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметі үшін акробатика арқылы баланы хореография өнері әлеміне араластыруға жағдай жасайды.
96. Бағдарлама білім алушыларды шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуға бағытталған және музыкалық, қимыл, дене және зияткерлік дамуын классикалық гармониялық үйлестіру негізінде баланы жан-жақты оқыту тәжірибесін, тәрбиеленішінің музыкалық-ойын қызметі арқылы өзін таныту бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуына жағдай жасайды.
97. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:

1) освоению акробатических, музыкально-ритмических упражнений с танцевальными движениями;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к хореографической культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
98. Привитие обучающимся необходимых навыков и умений происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру акробатических, музыкально-ритмических упражнений с танцевальными движениями и трюками.
99. Специфика группового обучения предмету "Акробатика" создает условия для вариативности выбора методов, средств и форм обучения.
100. Акробатика состоит из разнообразных акробатических упражнений, которые оказывают положительное воздействие на развитие всех двигательных способностей будущего танцора.
101. Изучение обучающимся акробатики поможет более качественному освоению не только основ классического, народного, историко-бытового танца, но и расширит грани сценического поведения за счет спортивных элементов, акробатики, основ современных направлений в хореографии.
102. В первые годы обучения, когда у ребенка семи-восьми лет еще не окреп позвоночный столб, слабо развиты мышцы и связочный аппарат, упражнения основной части урока исполняются на полу лежа и сидя. В дальнейшем чередуется исходное положение с другими упражнениями: лежа на полу, сидя, стоя на середине.
103. Особое внимание педагог уделяет осознанному исполнению обучающимися движений. Сознательное исполнение ускорит выработку мышечных ощущений (напряжение, расслабление), закрепит теоретическое понимание и практическое умение, что положительно скажется на исполнении изучаемого материала. В процессе обучение педагог знакомит обучающихся со строением тела, терминами.
104. Структура уроков имеет единую форму. Урок делится на три части: подготовительную часть, основную часть, заключительную часть. Однако это не ограничивает вариантности проведения уроков, они отличаются дозировкой частей урока, движений, амплитудой, темпом исполнения движений.
105. Межпредметные связи предмета "Акробатика" с предметами "Классический танец", "Бальный танец", "Современный танец", "Историко-бытовой танец", "Народно-сценический танец" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
106. Программные требования в 1 классе:
1) обучение правильному разминанию группы мышц, привитие понимания в необходимости в правильной разминке;

1) би қимылдарынан тұратын акробатикалық, музыкалық-ритмикалық жаттығуларды меңгеруі;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) хореографиялық білім алуы және хореография мәдениетіне араласуы;
5) хореография өнері саласындағы кәсіптік білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
98. Білім алушыларға қажетті дағдылар мен біліктерді үйрету мазмұны, сипаты жағынан әртүрлі акробатикалық, би қимылдарынан тұратын музыкалық-ритмикалық жаттығулармен, трюктермен жұмыс істеу процесінде іске асырылады.
99. "Акробатика" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын және формаларын таңдауға жағдай жасайды.
100. Акробатика болашақ бишінің барлық қозғалыс қабілеттерін дамытуға оң әсер ететін әртүрлі акробатикалық жаттығулардан тұрады.
101. Білім алушының акробатиканы үйренуі тек классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық би негіздерін ғана барынша сапалы меңгеруіне көмектесіп қоймай сондай-ақ, спорт элементтері, акробатика, хореографиядағы негізгі заманауи бағыттардың есебінен сахнада өзін ұстау шекарасын кеңейтеді.
102. Алғашқы оқу жылдарында, жеті-сегіз жастағы баланың омыртқа сүйегі қатаймаған, бұлшық еттері мен байланыстырушы аппараты әлсіз дамыған кезде сабақтың негізгі бөлігіндегі жаттығулар еденде жатып және отырып орындалады. Әрі қарай бастапқы қалпы еденде жату, отыру, ортасында тұру сияқты басқа қалыптармен ауыстырылады.
103. Педагог білім алушының қимылдарды түсініп орындауына басты назар аударады. Түсініп орындау бұлшық ет сезімдерін машықтандыруды жылдамдатады (қысылу, босаңсу), теориялық түсінігі мен практикалық білігін бекітеді, бұл үйретілетін материалды орындауға жағымды әсер етеді. Оқыту процесінде педагог білім алушыны дененіғ құрылысымен, терминдермен танысады.
104. Сабақтардың құрылымы бірыңғай формада болады. Сабақ үш бөлімге бөлінеді: дайындық бөлімі, негізгі бөлім, қорытынды бөлім. Алайда бұл сабақты өткізудің нұсқаларын шектемейді, оларды сабақтардың бөлімінің көлемі, амплитуда, қимылдарды орындау қарқынымен ерекшеленеді.
105. "Акробатика" пәнінің "Классикалық би", "Халықтық-сахналық би", "Заманауи би", "Тарихи-тұрмыстық би", "Халықтық-сахналық би" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыларды түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
106. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұлшық ет топтарын дұрыс жаттықтыруды үйрету, дұрыс жаттықтырудың қажеттілігін түсінуді үйрету;

2) соблюдение техники безопасности при исполнении упражнений, знакомство с понятиями "ритм", "счет", "размер", изучение акробатических и танцевальных элементов;
3) освоение упражнений на ориентировку в пространстве, упражнений с партнером, танцевальных полуакробатических движений, музыкально-ритмических игр;
4) обучение акробатике на основе классического гармоничного сочетания музыкального, двигательного, физического и интеллектуального развития.
107. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы разминки. Характерные элементы разминки на все группы мышц.
Тема 2. Исполнение элементов.
Тема 3. Исполнение простых элементов в музыкальный размер (2/4, 4/4).
Тема 4. Знакомство с прыжками. Техника безопасности.
Тема 5. Прыжки на /со скамейки.
Тема 6. Упражнения на ориентировку в пространстве. Нумерация точек. Линия. Шеренга. Колонна.
Тема 7. Упражнения с партнером. Упражнения для отработки синхронности при исполнении элементов.
Тема 8. Упражнения с предметами. Упражнения с элементами подбрасываний.
Тема 9. Танцевальные полуакробатические движения.
Тема 10. Перевороты (вперед на одну/две ноги).
Тема 11. Равновесия (затяжка двумя руками).
Тема 12. Бег: сценический, на полупальцах, легкий шаг (ноги назад), на месте.
Тема 13. Стойка на руках (выход махом, толчком).
Тема 14. Работа рук: понятие "правая" и "левая" рука, положение рук на талии.
Тема 15. Позиции ног: понятие "правая" и "левая" нога, первая позиция свободная, первая позиция параллельная, вторая позиция параллельная.
Тема 16. Работа головы: наклоны и повороты.
Тема 17. Движения корпуса: наклоны вперед, назад, в сторону.
Тема 18. Подтягивание, хлопки руками в упоре лежа (сериями). Приседание на одной ноге (пистолеты) сериями.
Тема 19. Музыкально-ритмические игры.
108. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает комплекс упражнений для разминки;
2) умеет грамотно исполнять движения;
3) умеет выполнять основные движения упражнений под музыку;
4) умеет координировать движения рук, ног, головы при ходьбе, беге, галопе;
5) умеет выполнять повороты, двигаясь по линии танца;
6) умеет четко определять право и лево в движении и исполнении упражнения с использованием предметов;
7) умеет свободно держать корпус, голову и руки в тех или иных положениях;
8) умеет работать в паре и синхронизировать движения.

2) жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, "ритм", "есеп", "өлшем" түсініктерімен танысу, акробатикалық және би элементтерін үйрену;
3) кеңістіктікте бағдарлануға арналған жаттығуларды, серіктеспен орындалатын жаттығуларды, жартылай акробатикалық би қимылдарын, музыкалық-ритмикалық ойныдарды меңгеру;
4) музыкалық, қимыл, дене және зияткерлік дамудың классикалық гармониялық үйлестіру негізінде акробатикаға оқыту.
107. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Жатығудың негіздеріБұлшық еттің барлық тобына арналған жаттығудың сипатты жаттығулар. Характерные элементы разминки на все группы мышц.
2-тақырып. Элементтерді орындау.
3-тақырып. (2/4, 4/4) музыкалық өлшемге қарапайым элементтерді орындау.
4-тақырып. Секірулермен танысу. Қауіпсіздік техникасы.
5-тақырып. Орындыққа / орындықтан секіру.
6-тақырып. Кеңістіктікте бағдарлануға арналған жаттығулар. Нүктелерді нөмірлеу. Сызық. сап. Колонна.
7-тақырып. Серіктеспен жаттығу. Элементтерді орындау кезіндегі үйлесімдікті өңдеуге арналған жаттығулар.
8-тақырып. заттармен орындалатын жаттығулар. Лақтыру элементтерімен жаттығу.
9-тақырып. Билейтін жартылай акробатикалық жаттығулар.
10-тақырып. айналу (алға бір \ екі аяқпен).
11-тақырып. Тепе теңдік (екі қолды созу).
12-тақырып. Жүгіру: сахналық, жарты башпаймен, жеңіл қадаммен (аяқтары артқа), бір орында.
13-тақырып. Қолдарға тік тұру (сермеп, көтеріп шығу).
14-тақырып. Қолдардың жұмысы: "оң" және "сол" қолдар, қолдарды белгі қою.
15-тақырып. Аяқтардың қалпы: "оң" және "сол" аяқ түсініктері, бірінші позиция еркін, бірінші позиция параллель, екінші позиция параллель.
16-тақырып. Бастың жұмысы: еңкею және бұрылу.
17-тақырып. Дененің қимылы: алға, артқа, жанға еңкею.
18-тақырып. Жатып тіреліп тартылу, қолдарды соғу (сериялармен). Бір аяқпен отырып тұру сериялармен (пистолеттер).
19-тақырып. Музыкалық-ритмикалық ойындар.
108. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ширатуға арналған жаттығулар кешінін біледі;
2) қимылдарды сауатты орындауды біледі;
3) жаттығулардың негізгі қимылдарын музыкамен орындауды біледі;
4) жүру, жүгіру, шоқырақтауда қолдардың, аяқтардың, бастың қимылын үйлестіруді біледі;
5) би сызығымен қозғалып келе жатып бұрылуды орындауды біледі;
6) қимылдағы және заттарды қолданып орындалатын жаттығуларды орындау кезінде оң мен солды нақты анықтауды біледі;
7) әртүрлі қалыпта денені, басты және қолдарды еркін ұстауды біледі;
8) жұппен жұмыс істеудә және қимылдады үйлестіруді біледі.

109. Программные требования во 2 классе:
1) изучение основных понятий, связанных с метром, ритмом, темпом и динамикой в музыке, обучение ребенка ориентироваться на танцевальной площадке и перестраиваться из рисунка в рисунок;
2) отработка синхронности при исполнении танцевально-акробатических элементов, развитие моторики рук и координации движений, укрепление мышечного корсета, формирование правильной осанки, профилактика плоскостопия, укрепление мышц дыхательной системы, обучение акробатическим упражнениям.
110. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы разминки. Необходимость разминки в процессе тренировок.
Тема 2. Особенности разминки для разных групп мышц.
Тема 3. Разминка с танцевальными элементами.
Тема 4. "Быстрая" разминка.
Тема 5. Упражнения на ориентировку в пространстве.
Тема 6. Диагональ. Круг. Два круга. Упражнения "Улитка". "Змейка".
Тема 7. Упражнения с партнером. Упражнения для отработки синхронности.
Тема 8. Упражнения с предметами. Упражнения с предметами на удержание баланса.
Тема 9. Танцевальные и акробатические движения(элементы). Проходы и проезды под ногами.
Тема 10. Сед на коленях. Сед на бедре. Сед на руках.
Тема 11. Бег: легкий шаг (ноги назад), на месте, стремительный, "лошадки" на месте и в продвижении.
Тема 12. Прыжки: в повороте на 1/4, "разножка", "поджатый".
Тема 13. Работа рук при исполнении различных элементов.
Тема 14. Позиции ног: вторая свободная.
Тема 15. Приседания: полуприседания.
Тема 16. Упражнение "Свечка" в первоначальном раскладе.
Тема 17. Па галопа: прямой, боковой 2.
Тема 18. Исполнение изученных элементов под музыкальное сопровождение в танцевальных композициях.
Тема 19. Музыкально-ритмические игры.
111. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) понимает необходимость и важность разминочного процесса;
2) знает названия простых элементов акробатики, умеет их правильно исполнять;
3) выполняет основные движения упражнений с предметами и без них под музыку в изученных размерах;
4) слышит изменения звучания музыки и умеет передавать их изменением движения;
5) выполняет подражательные движения с более четким исполнением.
112. Программные требования в 3 классе:
1) дальнейшее изучение акробатических упражнений, танцевальных движений, разучивание упражнений с предметами танца;

109. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкадағы метрмен қарқынмен және динамикамен байланысты негізгі түсініктерді үйрену, баланы би алаңында бағдарлануға және бір суреттен келесі суретке ауырып тұруды үйрету;
2) би-акробатикалық элементтерді орындау кезінде үйлесімді орындауды машықтандыру, қол моторикасы мен қимылдарды үйлестурді дамыту, бұлшық ет корсетін бекіту, дене бойыд дұрыс ұстауды қалыптастыру, жалпақ табан болудың алдын алу, тыныс алу жүйесінің бұлшық еттерін бекіту, акробатикалық жаттуғларды үйрету.
110. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ширату негіздері. Жаттығу кезінде ширатудың қажеттілігі.
2-тақырып. Әртүрлі бұлшық ет топтарына арналған шыратудың ерекшеліктері.
3-тақырып. Би элементтерінен тұратын ширату.
4-тақырып. "Жылдам" ширату.
5-тақырып. Кеңістіктікте бағдарлануға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Диагональ. Шеңбер. Екі шеңбер. Жаттығу "Ұлу". "Жылан".
7-тақырып. Серіктеспен орындалатын жаттығу. Үйлесімділікті пысықтауға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Заттармен орындалатын жаттығулар. Тепе-теңдікті сақтап тұруға арналған заттармен орындалатын жаттығулар.
9-тақырып. Би және акробатикалық қимылдар (элементтер). Аяқтың асынан жүрулер және өтулер.
10-тақырып. Тізерлеп отыру. Жамбасқа отыру. Қолдарға отыру.
11-тақырып. Жүгіру: жеңіл қадам (аяқтар артқа), бір орында, шапшаң, орында тұрып және қимылдап келе жатып "ат" жасау.
12-тақырып. Секіру: 1/4 бұрылыста, "аяқтарды ашу", "аяқтарды қысу".
13-тақырып. Әртүрлі элементтерді орындау барысындағы қолдардың жұмысы.
14-тақырып. Яқтардың қалпы: екінші еркін.
15-тақырып. Отырып тұру: жартылай отырып тұру.
16-тақырып. алғашқы қалыптағы "Май шам" жаттығуы.
17-тақырып. Шоқыррақпен па: тура, жанға 2.
18-тақырып. Үйренген элементтердің музыканың сүйемелдеуімен би композицияларында орындау.
19-тақырып. Музыкалық-ритмикалық ойындар.
111. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ширату процесінің қажеттілігін және маңыздылығын түсіну;
2) акробатиканың қарапайым атауларын біледі, оларды дұрыс орындауды біледі;
3) үйренген өлшемдерде музыкамен заттармен және заттарсыз жаттығулардың негізгі қимылдарын орындайды;
4) музыкалық дыбысталуындағы өзгерістерді естиді және оларды қимылдарды өзгерту арқылы жеткізе алады;
5) еліктеу қимылдарын барынша нақты орындайды.
112. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) акробатикалық жаттығуларды, би қимылдарын әрі қарай үйрену, биге арналған заттармен орындалатын жаттығуларды жаттау;

2) формирование двигательных навыков и развитие двигательной активности у обучающегося через организацию музыкально-ритмических игр.
113. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы разминки и подводящих упражнений. Роль подводящих упражнений.
Тема 2. Подводящие упражнения.
Тема 3. Музыкальный темп и правильное исполнение элементов.
Тема 4. Кувырки. Колеса.
Тема 5. Упражнения на ориентировку в пространстве.
Тема 6. Диагональ, круг по парам, "ручеек".
Тема 7. Упражнения с партнером. Синхронное исполнение элементов.
Тема 8. Упражнения с предметами. Упражнения с обручем.
Тема 9. Упражнение с мячом.
Тема 10. Танцевальные и акробатические элементы.
Тема 11. Прыжки с продвижением вперед, в повороте на 1/2, со сменой положения относительно партнера.
Тема 12. Шпагаты. Правый, левый, прямой (поперечный).
Тема 13. Работа рук: положение рук перед грудью, положение рук в кулаки.
Тема 14. Движение корпуса: наклоны вперед, назад, в сторону, с сочетанием работы головы.
Тема 15. Музыкально-ритмические упражнения: притопы (двойные, тройные), изучение ударов стопой в сочетании с прыжком.
Тема 16. Приставной шаг с пятки, приставной шаг с притопом.
Тема 17. "Мостики". Вариации входа и выхода из него.
Тема 18. Техника безопасности при исполнении элементов.
Тема 19. Выход в стойку (спичаг).
Тема 20. Музыкально-ритмические игры.
114. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) применяет и использует знания по технике безопасности;
2) умеет исполнять элементы в ансамбле;
3) умеет правильно ориентироваться на сценической площадке;
4) умеет свободно и правильно держать корпус, голову в тех или иных позах.
115. Программные требования в 4 классе:
1) ознакомление обучающегося с новыми упражнениями, создание целостного впечатления о музыке и движении, разучивание новых акробатических упражнений;
2) углубленное разучивание музыкально-ритмического движения; уточнение его элементов и создание целостного образа, настроения музыкального произведения,
3) закрепление представлений о музыке и движении, поощрение обучающегося к самостоятельному выполнению разученных движений, продолжается работа над качеством музыкально-ритмического движения.
116. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы разминки, подкачки. Отжимания. Вариации нагрузки на разные группы мышц.
Тема 2. Качание пресса. Упражнение "Уголок".
Тема 3. Упражнения на ориентировку в пространстве.
Тема 4. Сложные перестроения, противоход.
Тема 5. Работа в паре: перестроения, вращения.
Тема 6. Упражнения с предметами танца. Работа с аксессуарами.
Тема 7. Работа с палкой.
Тема 8. Танцевальные и акробатические элементы. Вращение на месте и по парам.
Тема 9. Изучение трюка "Пол Виклера". Использование навыков от подводящих упражнений.
Тема 10. Упражнение "Переворот через руку".
Тема 11. Трюк "Мюнхен".

2) қимыл дағдыларын қалыптастыру және музыкалық-ритмикалық ойындарды ұйымдастыру арқылы білім алушының қимыл белсенділігін дамыту.
113. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ширату негіздері және қорытынды жаттығулар. Қорытынды жаттығулардың рөлі.
2-тақырып. Қорытынды жаттығулар.
3-тақырып. Музыкалық қарқын және элементтерді дұрыс орындау.
4-тақырып. Аударылу. Дөңгелек.
5-тақырып. Кеңістіктікте бағдарлануға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Диагональ, жұппен шеңбер жасау, "өзен".
7-тақырып. Серіктеспен орындалатын жаттығулар. Элементтерді үйлесімді орындау.
8-тақырып. Заттармен орындалатын жаттығулар. Шеңбермен орындалатын жаттығулар.
9-тақырып. Доппен орындалатын жаттығулар.
10-тақырып. Би және акробатика элементтері.
11-тақырып. Алға жылжып, 1 /2 бұрылып, серіктеске қатысыты тұрған қалпын өзгертіп секіру.
12-тақырып. Шатқа отыру. Оң, сол, тік (көлденең).
13-тақырып. Қолдардың жұмысы: қолдарды кеуденің алдына қою, қолдарды жұдырыққа қою.
14-тақырып. Денені қимылдату: баспен бірге алға, артқа, жанға еңкею.
15-тақырып. Музыкалық-ритмикалық жаттығулар: тепкілеу (екі, үш), секірумен үйлестірілген абанмен соққыны үйрену.
16-тақырып. Өкшемен қосалқы қадам, теуіп қосалқы қадам.
17-тақырып. "Көпір". Оған ену және одан шығу вариациялары.
18-тақырып. Элементтерді орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
19-тақырып. Тұру (спичаг).
20-тақырып. Музыкалық-ритмикалық ойындар.
114. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қауіпсіздік техникасы бойынша білімді біледі және қолданады;
2) ансамбльде элементтерді орындауды біледі;
3) сахна алаңында дұрыс бағдарлана алады;
4) әртүрлі қалыптарда денені, басты еркін және дұрыс ұстауды біледі.
115. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушыны жаңа жаттығулармен таныстыру, музыка және қимыл туралы тұтас әсерді құру, жаңа акробатикалық жаттығуларды жаттау;
2) музыкалық-ритмикалық қимылдарды тереңіреу жаттау; оның элементтерін нақтылау және музыкалық шығарманың тұтас бейнесін, көңіл-күйін жасау;
3) музыка және қимыл туралы түсініктерін бекіту, білім алушыны жаттаған қимылдарын өз бетінше орындауға ынталандыру, музыкалық-ритмикалық қимылдарды сапасымен жұмыс жалғастырылады.
116. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ширату, тартылудың негіздері. Кеудені жерден көтеру. Әртүрлі бұлшық ет топтарына түсетін жүктеменің түрлеру.
2-тақырып. Пресс жасау. Жаттығу "Бұрыш".
3-тақырып. Кеңістіктікте бағдарлануға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Күрделі қайта жасаулар, кері жүру.
5-тақырып. Жұппен жұмыс: қайта жасау, айналу.
6-тақырып. Би элементтері бар жаттығулар. Қосалқы бұйымдармен жұмыс.
7-тақырып. Таяқпен жұмыс.
8-тақырып. Би және акробатикалық жаттығулар. Бір орында және жұппен айналу.
9-тақырып. "Пол Виклера" трюгін үйрену. Қорытынды жаттығулардан алған дағдыларын қолдану.
10-тақырып. Жаттығу "Қол арқылы бұрылу".
11-тақырып. "Мюнхен" трюгі.

Тема 12. Прыжки: в повороте на 360 градусов.
Тема 13. Ритмические танцевальные комбинации с исполнением трюков.
Тема 14. Составление связок из нескольких акробатических трюков.
Тема 15. Перебросы ног, махи на координацию.
Тема 16. Трюк "Детское сальто".
Тема 17. Трюк "Качели".
Тема 18. Музыкально-ритмические игры.
117. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные понятия, связанные с метром, ритмом, темпом и динамикой в музыке;
2) знает разминочный комплекс упражнений на все группы мышц (быстрая, полная разминка);
3) имеет представление об акробатике;
4) умеет согласовывать движения со строением музыкального произведения;
5) умеет сочетать музыкально-ритмические упражнения с танцевальными движениями.
118. В настоящей Программе по предмету "Дополнительный музыкальный инструмент" (фортепиано) используются следующие понятия:
1) аппликатура – способ расположения и порядок чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте, также обозначение этого способа в нотах;
2) арпеджио – способ исполнения аккордов на фортепиано, некоторых клавишных (ксилофон, виброфон) и струнных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
3) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;
4) басовый ключ – условный графический знак, который располагается на нотном стане;
5) группетто – мелодическое украшение, состоящее из нескольких звуков: верхнего вспомогательного, основного, нижнего вспомогательного и основного.
6) затакт – неполная доля такта, предшествующая первой доле последующего такта;
7) подголосочная полифония – вид полифонического многоголосия;
8) залигованные ноты – одна нота, длительность которой равна сумме длительностей всех, объединенных лигой;
9) морде́нт – мелодическое украшение, означающее чередование основного звука со вспомогательным;
10) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет 1:2;
11) полифония – склад многоголосной музыки, определяющийся функциональным равноправием отдельных голосов (мелодических линий, мелодий в широком смысле) многоголосной фактуры;
12) педализация – один из важнейших элементов пианистического искусства, служит для связывания звуков, выдерживания гармонии, усиления или ослабления звучания;
13) синкопа – смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую, то есть несовпадение ритмического акцента с метрическим;

12-тақырып. Секіру: 360 градусқа айналу.
13-тақырып. Трюктарды орындайтын ритмикалық би комбинациялары.
14-тақырып. Бірнеше акробатикалық трюктардан тізбектерді жасау.
15-тақырып. Үйлесімділікке арналған аяқтарды ары-бері лақтыру, сермеу.
16-тақырып. "Бала сальтосы" трюгі.
17-тақырып. "Әткеншек" трюгі.
18-тақырып. Музыкалық-ритмикалық ойындар.
117. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкадағы метрмен, ритммен, қарқынмен және динамиканымен байланысты негізгі түсініктерді біледі;
2) барлық бұлшық ет топтарына арналған жаттығулардың ширату кешеніні біледі (жылдам, толық ширату);
3) акробатика туралы түсініктері бар;
4) қимылдарды музыкалық ышғармалармен үйлестіруді біледі;
5) музыкалық-ритмикалық жаттығуларды би қимылдарымен үйлестіруді біледі.
118. "Қосымша музыкалық аспап" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезіндегі саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі, сондай-ақ осы тәсілді ноталарда белгілеу;
2) арпеджио - фортепианода, кейбір клавишалық (ксилофон, виброфон) және ішекті аспаптарда аккордтардың дыбыстарын бірінен соң бірін шығарып аккордтарды орындау тәсілі;
3) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау кезінде және вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың бірізді қатарын орындау тәсілі;
4) бас кілті - ноталық станда орналасатын шартты графикалық белгі;
5) группетто - жоғарғы көмекші, негізгі, төменгі көмекші және негізгі сияқты бірнеше дыбыстардан тұратын әуендік әрлеу;
6) затакт - келесі тактінің алдыңғы бөлігінің алдында келетін тактінің толық емес бөлігі;
7) қосалқы дауысты полифония - полифониялық көпдауыстылықтың түрі;
8) лигаланған ноталар - ұзақтығы лигамен біріктірілген барлық барлық ұзақтықтардың соммасына тең болатын бір нота;
9) морден7т - негізгі дыбыстың қосымша дыбыспен алмасуын білдіретін әуендік әрлеу;
10) октава - дыбыстар арасындағы жиілік 1-дің 2-ге қатынасын құрайтын музыкалық аралық;
11) полифония - көпдауысты фактурадағы жеке дауыстардың (әуендік сызықтар, кең мағынадағы әуендер) функционалды теңдігін анықтайтын көпдауысты музыка қоймасы;
12) педальді басу - пианино өнерінің маңызды элементтерінің бірі, дыбыстарды байланыстыру, гармонияны ұстап тұру, дыбысталуды күшейту немесе әлсірету үшін қолданылады;
13) синкопа - тактінің күшті бөлікті акцентінің әлсізге ауысуы, яғни ритмикалық акценттің метрикалыққа сәйкес келмеуі;

14) транспонирование – профессиональный прием, которым пользуются многие музыканты;
15) трио́ль – группа из трех нот одинаковой длительности, в сумме по времени звучания равная двум нотам той же длительности;
16) длительность – одно из основных свойств музыкального звука, результат продолжительности колебания звучащего тела;
17) пунктирный ритм в музыке – ритмический рисунок, образуемый при увеличении доли такта на половину длительности за счет двукратного уменьшения следующей, более слабой доли;
18) фразировка – ясное, выразительное исполнение музыкальной фразы и всех элементов, определяющих смысл музыкальной речи, с помощью гибких изменений темпа, динамики, расстановки акцентов;
19) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук.
119. Цель Программы: создание условий для развития музыкальных и творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков игры на фортепиано.
120. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение начальных базовых знаний, умений и навыков игры на фортепиано, позволяющих исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности и стилевыми традициями;
2) ознакомление с исполнительскими возможностями и разнообразием приемов игры;
3) приобретение знаний в области музыкальной грамоты;
4) формирование понятий о музыкальных стилях и жанрах;
5) освоение двигательных навыков, развитие беглости пальцев, овладение различными исполнительскими штрихами и динамическими градациями;
6) знакомство с музыкальной терминологией, музыкальными жанрами, освоение средств музыкальной выразительности.
Развивающие:
1) развитие музыкального слуха, чувство метроритма, музыкальной памяти, музыкального мышления, творческого воображения, артистических способностей;
2) формирование образного мышления, эмоционального восприятия музыки, позитивной мотивации обучающегося к творческой деятельности;
3) расширение музыкального кругозора, развитие индивидуальных способностей обучающегося;
4) развитие навыков самостоятельной работы над художественным произведением;
5) формирование широкого музыкального кругозора в процессе ознакомления с лучшими образцами казахской, русской и зарубежной музыки прошлых музыкально-исторических эпох, произведениями современных композиторов.
Воспитательные:
1) воспитание эстетического вкуса обучающегося на основе осознанного восприятия музыки;
2) воспитание и развитие у обучающегося личностных качеств, позволяющих уважать и принимать духовные и культурные ценности разных народов;

14) тасымалдау - көптеген музыканттар қолданатын кәсіби тәсіл;
15) триоль - ұзақтығы бірдей үш нотадан құрылған топ, дыбысталу уақыты бойынша дәл осындай ұзақтықтағы екі нотаға тең;
16) ұзақтық - музыкалық дыбыстың негізгі қасиеттерінің бірі, дыбысталатын дененің тербеліс ұзақтығының нәтижесі;
17) музыкадағы үзік-үзік ритм - келесі, мейлінше әлсіз бөлікті екі есе қысқарту есебінен тактінің бөлігін жарты ұзақтыққа ұзарту кезінде пайда болатын ырғақтық сурет;
18) фразировка - қарқынды, динамиканы, акценттердің орнын икемді өзгерту арқылы музыкалық тілдің мағынасын анықтайтын музыкалық фразану және барлық элементтерін анық, мәнерлеп орындау;
19) штрих - дыбыс құраушы ноталарды, ноталар тобын орындау (тәсілі және әдісі) амалы.
119. Бағдарламаның мақсаты: фортепианода ойнау бойынша алған білім, білік және дағдалары негізінде білім алушының музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау.
120. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық шығарманы қажетті музыкалық сауат деңгейіне және стильдік дәстүріне байланысты орындауға мүмкіндік беретін фортепианода ойнаудың алғашқы базалық білімін, білікті және дағдыларды алуы;
2) орындаушылық мүмкіндіктермен және ойнаудың әртүрлі тәсілдерімен танысу;
3) музыкалық сауат саласындағы білімді алу;
4) музыкалық стильдер және жанрлар туралы түсінікті қалыптастыру;
5) қозғалыс дағдыларын меңгеру, саусақтардың жүйріктігін дамыту, әртүрлі орындаушылық штрихтармен және динамикалық гардациялармен меңгеру;
6) музыкалық терминдермен, музыкалық жанрлармен танысу, музыкалық мәнерлік құралдары.
Дамыту:
1) музыкалық есте сақтау қабілетін, метроритм сезімін, музыкалық есте сақтау жадын, музыкалық ойлауын, шығармашылық қиялын, әртістік қабілеттерін дамыту;
2) бейнелі ойлауды, музыканы эмоциямен қабылдауды, білім алушының шығармашылық қызметке деген оң уәждемесін қалыптастыру;
3) музыкалы ой-өрісін кеңейту, білім алушының жеке қабілеттерін дамыту;
4) көркемдік шығармамен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
5) бұрынғы музыкалық-тарихи дәуірдегі қазқ, орыс және шетел музыкасының озық үлгілерімен, заманауикомпозиторлардың шығармаларымен танысу процесінде кең музыкалық ой-өрісін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) музыканы түсініп қабыладу негізінде білім алушының эстетикалық талғамын тәрбиелеу;
2) әртүрлі халықтардың рухани және мәдени құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға мүмкіндік беретін білім алушының жеке қасиеттерін тәрбиелеу және дамыту;

3) воспитание музыканта, творческой личности, способной к успешной социальной адаптации;
4) формирование нравственных, эстетических, мировоззренческих позиций.
121. Срок обучения детей игре на фортепиано – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
122. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику игры на фортепиано, научиться исполнять обработки русских, казахских народных мелодий, музыки народов мира и переложения классических произведений.
123. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков игры на фортепиано, опыта творческой деятельности, приемов сольного исполнительства.
124. Программа создает условия для овладения приемами игры на фортепиано в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего танцора.
125. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта исполнительской сольной, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению музыкального искусства.
126. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
127. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению знаний, умений и навыков игры на фортепиано, творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области музыкального искусства.
128. Привитие обучающемуся необходимых исполнительских умений и навыков происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, музыкальное воспитание и развитие основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских, русских и зарубежных композиторов.
129. Специфика индивидуального обучения предмету "Дополнительный инструмент" (фортепиано) предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.

3) жақсы әлеуметтік бейімделуге қабілетті музыкантты, шығармашылық тұлғаны тәрбиелеу;
4) адамгершілікті, эстетикалық, дүниетанымдық позициялар.
121. Балаларды фортепианода ойнауға оқыту уақыты - төрт жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
122. Бағдарлама фортепианода ойнау техникасын меңгергісі келетін, орыс, қазақ халық әндерінің өңдеулерін, әлем халықтарының музыкасын және классикалық шығармалардың өңдеулерін орындап үйренгісі балаларды оқытуға арналған.
123. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың фортепианода ойнау бойынша білім, білік және дағдыларын, шығармашылық қызмет тәжірибесін, жеке және ансамбльде орындаушылықтың тәсілдерін меңгеруге бағытталуы.
124. Бағдарлама болашақ бишінің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі фортепианода ойнау тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
125. Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және жеке, ансамбльде, оркестрде орындаушылық дағдыларын меңгеруге, музыкалық өнерді зерттеу және меңгеру барысында өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.
126. Бағдарлама музыкалық дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог музыкалық білімді меңгерудегі қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың бойында музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға ерекше көңіл бөледі.
127. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) білім алушының музыкалық сауаттың қажетті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін фортепианода ойнау бойынша білім, білік және дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушының шығармашылық қызметі тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын білім алушының меңгеруі;
4) музыкалық мәдениетке тарту;
5) білім алушының бойында музыка өнері саласындағы кәсіптік білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
128. Білім алушыларға қажетті орындаушылық дағдыларды және біліктерді үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі көркемдік шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады, ал музыкалық тәрбие беру халық музыкасын, қазақстандық, орыс және шетел композиторларының шығармашылығын үйретуге негізделеді.
129. "Қосымша музыкалық аспап" (фортепиано) аспабына жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды.

152. Педагог обучает обучающегося навыкам овладения фортепиано – непринужденной прямой посадке, тренировке активного мышечного тонуса, координированным движениям руки и пальцев, чуткому ощущению клавиатуры.
153. Простейшая мелодия является основой начального музыкального воспитания и обучения игре на фортепиано. Педагог учит обучающегося слышать и вести мелодическую линию, прислушиваться к протяженности фортепианного звука, стремиться к выразительной фразировке и передавать характер каждой мелодии песенного или танцевального склада.
154. С первых же уроков педагог приучает обучающегося вслушиваться в свое исполнение, добиваясь выразительного звучания инструмента, внимательно и точно прочитывать авторский текст, работать над преодолением технических трудностей.
155. Педагог вырабатывает у обучающегося сознательное отношение к работе над музыкальным произведением, не допуская механического проигрывания.
156. При разучивании музыкальных произведений педагог выбирает аппликатуру в наиболее удобной и целесообразной последовательности. В старших классах эту работу выполняют сами обучающиеся.
157. Педагог знакомит обучающегося с музыкальными терминами, поясняя их значение при исполнении.
158. Работу над выразительностью исполнения, развитием слухового контроля, качеством и разнообразием звучания, ритмом и динамикой педагог проводит последовательно на протяжении всех лет обучения.
159. В процессе обучения педагог добивается гармоничного развития художественных и технических навыков. Развитие техники осуществляется в процессе работы над всеми изучаемыми обучающимся произведениями; развитию техники в узком смысле (пальцевой беглости, четкости и т. д.) способствует регулярная работа над гаммами, арпеджио, этюдами и упражнениями.
160. Основным условием продуктивности работы обучающегося над упражнениями является четкое осознание их назначения для преодоления технических трудностей: стройность аккордов, плавность и ровность гаммы, незаметное подкладывание первого пальца в арпеджио.
161. В старших классах, наряду с увеличением темпа, постоянно возрастают и требования к качеству исполнения. В гаммах перед обучающимся педагог ставит различные задания по динамике, артикуляции, группировке. Одновременно изучение аккордов и гамм способствует закреплению теоретических знаний обучающегося и выработке первичных аппликатурных навыков.
162. Педагог выбирает для каждого обучающегося разнообразные по стилю, музыкально-пианистическим заданиям лаконичные, легко запоминающиеся этюды.

152. Педагог білім алушыны фортепианоны меңгерудің дағдыларына - еркін тік отыру, белсенді бұлшық ет тонусын жаттықтыру, қолдар мен саусақтардың үйлестірілген қимылдарына, клавиатураны дәл сезінуге үйретеді.
153. Қарапайым әуен бастапқы музыкалық тәрбие мен фортепианода ойнауға оқытудың негізі болып табылады. Педагог білім алушыға әуендік сызықты естуді және жүргізуді, созылыңқы фортепиано дыбысын тыңдауды, мәнерлі баса айтуға талпынуды және әншілік немесе бишілік құрылымдағы әрбір әуеннің сипатын жеткізуге талпынуды үйретеді.
154. Алғашқы сабақтардан бастап педагог білім алушыларды аспаптың мәнерлі дыбысталуына талпына отырып, өзінің орындауын тыңдауға, авторлық мәтінді мұқият және нақты оқуға, техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыстарды жүргізуге дағдыландырады.
155. Педагог білім алушылардың музыкалық шығармамен жұмыс істеуде механикалық түрде ойнауға жол бермей, түсініп ойнауға деген көзқарастарын қалыптастырады.
156. Музыкалық шығармаларды жаттау кезінде педагог мейлінше ыңғайлы және мақсатты реті бар аппликатураларды таңдайды. Жоғары сыныптарда бұл жұмысты білім алушылардың өздері орындайды.
157. Педагог білім алушыларға орындау кезінде олардың мағынасын түсіндіре отырып, музыкалық терминдермен таныстырады.
158. Мәнерлеп орындау, есту қабілетін бақылауды дамыту, дыбысталудың сапасы мен түрлілігі, ритм және динамикамен жұмыс істеуде оқытудың барлық кезеңдерінде жүйелі түрде жүргізіледі.
159. Оқыту процесінде педагог көркемдік және техникалық дағдыларды үйлесімді дамытуға талпынады. Техниканы дамыту білім алушының үйренетін барлық шығармаларымен жұмыс істеу процесінде іске асырылады; тар мағынада алғанда техниканы дамыту (саусақтың жүйріктігі, нақтылығы), гаммалармен, арпеджиомен, этюдтермен және жаттығулармен ұдайы жұмыс істеу ықпал етеді.
160. Білім алушының жаттығулармен тиімді жұмыс істеуінің негізгі шарты техникалық қиындықтарды жеңу үшін олардың мақсаттарын нақты түсіну: аккордтардың түзулігі, гаммалардың салмақтылығы және түзулігі, сұқ саусақты арпеджиоға білдірмей қою.
161. Жоғары сыныптарда қарқынды ұлғайтумен қатар, орындау сапасына қойылатын талап та жоғарылайды. Гаммаларда педагог білім алушылардың алдына динамика, артикуляция, топтастыру бойынша әртүрлі тапсырмаларды қояды. Аккордтар мен гаммаларды бір уақытта үйрену білім алушының теориялық білімін бекітуге және алғашқы аппликатуралық дағдыларды машықтандыруға ықпал етеді.
162. Педагог әрбір білім алушыға стилі, музыкалық-пианистік тапсырмалары бойынша аяқталған, тез жатталатын этюдтерді таңдайды.

163. Педагог развивает в обучающемся сознательное отношение к освоению различных технических приемов, помогающих осуществлять художественный замысел произведения.
164. Одним из важнейших разделов работы в специальных классах является развитие у учащихся навыка чтения нот с листа, необходимого для их дальнейшей практической работы.
165. Умение обучающегося самостоятельно и грамотно разбираться в нотном тексте значительно активизирует процесс работы, который ведется по направлениям: развитие навыка тщательного разбора (анализа) и навыка беглого чтения с листа.
166. Предпосылками грамотного и осмысленного разбора являются осознание ладотональности, метроритма, умение охватить мелодические фразы, заметить, правильно истолковать все имеющиеся в тексте знаки и авторские ремарки, внимательное отношение к аппликатуре, понимание ее значения не только для удобства игры, но и для передачи верной фразировки, голосоведения.
167. Параллельно с навыками тщательного разбора и на базе этих навыков педагог развивает беглое чтение нот с листа, основанное на умении схватывать главное в музыкальной ткани, умении непрерывно вести музыкальную линию.
168. Уверенная и быстрая реакция на нотные знаки, охват все более протяженных музыкальных фраз, свободная ориентировка на клавиатуре, аппликатурная находчивость являются непременным условием успешного овладения навыком чтения нот с листа.
169. Чтению нот с листа педагог начинает обучать с первого года, и работа носит систематический характер на протяжении всего периода обучения.
170. Практика игры по слуху (подбор небольших отрывков из народных и детских песен), транспонирование продолжается на протяжении всех лет обучения и способствует развитию творческих навыков учащихся.
171. Педагог поощряет и тактично направляет проявления творческой инициативы обучающегося: попытки импровизации, сочинения небольших пьес (в форме периода, одночастной, двухчастной и трехчастной). Эти пьесы могут сочиняться как на заданную тему, так и на свободную.
172. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные музыкальные эпизоды, используя различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным произведением.
173. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для развития звука;
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведение крупной формы);

163. Педагог білім алушының бойында шығарманың көркемдік түпкі ойын іске асыруға көмектесетін әртүрлі техникалық тәсілдерді меңгеруге деген саналы көзқарасын дамытады.
164. Арнайы сыныптардағы жұмыстың маңызды бөлімінің бірі болып білім алушылардың әрі қарай жүргізетін практикалық жұмыстарына қажетті ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту болып табылады.
165. Білім алушының ноталық мәтінді өз бетінше және сауатты талдай алу білігі мұқият талдау (анализ) және парақтан жылдам оқу дағдысын дамыту бағыттары бойынша жүргізілетін жұмыс процесін біршама белсендіреді.
166. Сауатты және түсініп талдаудың алғышарттары ладты үндестілікті, метроритмді түйсіну, әуендік фразаларды қамту білігі, мәтіндегі барлық белгілерді және автордың ескертпелерін байқау, дұрыс түсіну, аппликатураға мұқият назар қою, оның мағынасын тек ойнау ыңғайлығы үшін ғана емес, сондай-ақ дұрыс фразировка жасау, дауысты жүргізу үшін де маңызды болады.
167. Мұқият талдау жасау дағдыларымен қатар, осы дағдылар негізінде педагог парақтан жылдам оқу дағдысын, музыкалық материалдағы ең бастыны ұғыну білігіне негізделген, музыкалық желіні үздіксіз жүргізу білігін дамытады.
168. Ноталық белгілерге сенімді және жылдам реакция жасау, барында ұзартылған музыкалық фразаларды қамту, клавиатурада еркін бағдарлану, аппликатуралық тапқырлық парақтан оқу дағдыларын табысты меңгерудің шарты болып табылады.
169. Ноталарды парақтан оқу бірінші жылдан басталады және оқытудың барлық кезеңдерінде жүйелі сипатта жүргізіледі.
170. Есту қабілеті арқылы ойнау практикасы (халық және балалар әндерінен шағын үзінділерді іріктеу), тасымалдау барлық оқу кезеңінде жалғастырылады және білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал етеді.
171. Педагог білім алушының шығармашылық бастамаларын ынталандырады және бағдар береді: суырып салу талпыныстары, шағын пьесаларды (кезең, бір бөлімді, екі бөлімді және үш бөлімді формаларда) шығару. Бұл пьесалар берілген тақырыпқа, сондай-ақ еркін тақырыпқа шығарылуы мүмкін.
172. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Бірінші кезекте түрлі техникалық тәсілдерді пайдаланып, ең күрделі музыкалық эпизодтар пысықталады. Педагог білім алушының ақыл-ой және физикалық мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
173. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбыстарды дамытуға арналған жаттығулар;
2) техниканы дамыту үшін жұмыс (гаммалар, жаттығулар, этюдтер);
3) көркемдік материалмен жұмыс (пьесалар немесе ірі нысанды шығармалар);

4) чтение нот с листа.
174. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки;
2) запись рекомендаций педагога по работе над произведениями в дневник обучающегося;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
175. Межпредметные связи предмета "Дополнительный музыкальный инструмент" (фортепиано) с предметом "Музыкальная грамота и слушание музыки" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
176. Программные требования в 1 классе:
1) нахождение нот на клавиатуре, нужных регистров, тактильные ощущения в процессе звукоизвлечения, освоение навыков правильной посадки;
2) ознакомление с физиологией пианистического аппарата, развитие мышечной координации рук при игре на фортепиано;
3) изучение основных понятий музыкальной грамоты (названия нот, октав, нахождение нот скрипичного, басового ключа на нотном стане и клавиатуре, длительность нот, паузы, такт, размер, затакт, знаки альтерации), знакомство с терминологией;
4) развитие внимания при работе с нотным текстом, подбор по слуху и пение от разных звуков песенных попевок, приобщение обучающегося к ансамблевому музицированию (исполнение с педагогом простейших пьес в четыре руки);
5) обучающийся осваивает основные пианистические штрихи (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато]), 15-20 пьес, включая ансамбли.
177. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом.
Тема 2. Организация пианистического аппарата.
Тема 3. Основы музыкальной грамоты.
Тема 4. Работа над текстом.
Тема 5. Подбор по слуху.
178. Ожидаемые результаты освоения Программы в 1 классе.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы музыкальной грамоты;
2) знает основные средства музыкальной выразительности;
3) знает названия изученных жанров;
4) знает правила посадки и постановки рук, основы звукоизвлечения;
5) владеет навыками координации пианистического аппарата при изучении приемов звукоизвлечения non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато].
179. Программные требования во 2 классе:
1) широкое использование басового ключа, расширение репертуара за счет более свободного нотного ориентирования, введение более сложного ритмического рисунка;
2) разбор нотного текста, работа над пальцевой техникой, упражнения различного вида (в том числе морденты, группетто), изучение простейших полифонических произведений: подголосочная полифония; первое знакомство с исполнением гамм, подготовительные упражнения к гаммам;

4) ноталарды парақтан оқу.
174. Білім алушының өз бетінше жұмысын белсендіруге арналған жұмыс формалары:
1) өзінің орындауын талдау - білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді;
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру - білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады.
175. "Қосымша музыкалық аспап" (фортепиано) пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Музыкалық сауат ашу және музыка тыңдау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
176. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) клавиатурада ноталарды, тиісті регистрлерді, дыбыс шығару процесіндегі жанасу сезімін табу, дұрыс отыру дағдыларын меңгеру;
2) пианистік аппараттың физиологиясымен танысу, фортепианода ойнау кезінде қолдардың бұлшық еттерін үйлестіруді дамыту;
3) музыкалық сауттың негізгі түсініктерін меңгеру (ноталардың, октавалардың аталуы, ноталық станда және клавиатурада скипка және бас кілттерін табу, ноталардың ұзақтықтары, үзілістер, такті, өлшем, тактіден сырт, альтерация белгілері), терминдермен танысу;
4) ноталық мәтінмен жұмыс істеу кезінде зейінді дамыту, есту қабілеті арқылы теру және әншілік дыбыстың әртүрлі дыбыстарынан айту, білім алушыларды ансамбльде музыка ойнауға тарту (педагогпен бірге төрт қолмен қарапайым пьесаларды орындау);
5) білім алушы негізгі пианиноға арналған штрихтарды (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато]), 15-20 пьсаны, ансамбльдерді меңгереді.
177. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу.
2-тақырып. Пианист аппаратын ұйымдастыру.
3-тақырып. Музыкалық сауат негіздері.
4-тақырып. Мәтінмен жұмыс.
5-тақырып. Есуі арқылы теру.
178. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негіздерін біледі;
2) музыкалық мәнерліктің негізгі құралдарын біледі;
3) үйренген жанрлардың аталуын біледі;
4) отыру және қолдарды қою ережелерін, дыбыс шығару негіздерін біледі;
5) non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] дыбыс шығару тәсілдерін меңгеру кезінде пианистік аппаратты үйлестіру дағдыларын біледі.
179. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бас кілтін кеңінен қолдану, ноталарда еркін бағдарлану есебінен репертуарды кеңейту, мейлінше күрделі ритмикалық суреттерді жүргізу;
2) ноталық мәтінді талдау, саусақ техникасы бойынша жұмыс, әртүрлі жаттығулар (оның ішінде морденттер, группеттолар), қарапайым полифониялық шығармаларды үйрену: қос дауысты полифония; гаммаларды орындаумен алғаш рет танысу, гаммаларға дайындайтын дайындық жұмыстар;

3) знакомство с произведениями крупной формы: вариации, использование простейших упражнений в чтении нот с листа, звуковой контроль (слышание своей партии, партии партнера по исполнению, четкое ощущение метроритма);
4) обучающийся осваивает 1-2 полифонических произведения, 3-4 этюда, чтение нот с листа, знакомство с гаммами: каждой рукой отдельно в 2 октавы и арпеджио по 3 звука каждой рукой отдельно.
180. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы музыкальной грамоты.
Тема 2. Работа над текстом.
Тема 3. Работа над техникой.
Тема 4. Полифония.
Тема 5. Чтение нот с листа.
Тема 6. Работа над текстом.
Тема 7. Знакомство с гаммами, подготовительные упражнения к гаммам.
Тема 8. Чтение нот с листа.
181. Ожидаемые результаты освоения Программы во 2 классе.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет разбирать нотный текст;
2) умеет читать простейшие нотные примеры с листа;
3) умеет работать над пальцевой техникой на различных видах упражнений, над развитием навыков свободных кистевых движений путем игры интервалов;
4) умеет передать характер произведения в своем исполнении.
182. Программные требования в 3 классе:
1) развитие технической базы обучающегося, продолжение работы над качеством основных пианистических штрихов, развитие навыков свободных кистевых движений путем игры интервалов, работа над исполнением более сложного ритмического рисунка (синкопы, залигованные ноты, пунктирный ритм, триоли);
2) изучение разнохарактерных пьес, работа над художественной стороной исполнения; знакомство с сонатинами без развернутой разработки (старинные 2-х частные); знакомство с контрастной полифонией на примере старинных танцев;
3) обучающийся осваивает гаммы двумя руками вместе в 2 октавы, тонические трезвучия с обращениями и арпеджио по 4 звука каждой рукой отдельно; 1 полифоническое произведение, 2-3 этюда на разные виды техники, 2-3 разнохарактерных пьес, 1-2 ансамбля, чтение нот с листа.
183. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Этюды.
Тема 2. Гаммы. Упражнения.
Тема 3. Чтение нот с листа.
Тема 4. Пьесы.
Тема 5. Знакомство с педализацией.
184. Ожидаемые результаты освоения Программы в 3 классе.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет определять средства музыкальной выразительности;
2) умеет читать с листа мелодии песенного характера с несложным сопровождением в виде опорных звуков гармоний в басу;
3) умеет играть мажорные гаммы в прямом движении;

3) ірі нысанды шығармалармен танысу; вариациялар, ноталарды парақтан оқу кезінде қарапайым жатығуларды қолдану, естуді бақылау (өз партиясын, орындаудағы серіктесін тыңдау, метроритмді анық етсуі);
4) білім алушы 1-2 полифониялық шығармаларды, 3-4 этюдті, ноталарды парақтан оқуды меңгереді, гаммалармен танысу: 2 октавада әр қолмен жеке және әр қолмен жеке 3 дыбысстан арпеджионы орындау.
180. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. музыкалық сауат негіздері.
2-тақырып. Мәтінмен жұмыс.
3-тақырып. Техникамен жұмыс.
4-тақырып. Полифония.
5-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
6-тақырып. Мәтінмен жұмыс.
7-тақырып. Гаммалармен танысу, гаммаларға арналған дайындық жаттығулары.
8-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
12-тақырып. Естуі арқылы теру.
181. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталық мәтінді талдай алады;
2) қарапайым ноталық мысалдарды парақтан оқуды біледі;
3) әртүрлі жаттығу түрлеріне арналған саусақ техникасымен, аралықтарды ойнау арқылы еркін білек қимылдары дағдыларын дамыту бойынша жұмыс істеуді біледі;
4) өзінің орындауында шығарманың сипатын жеткізуді біледі.
182. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының техникалық базасын дамыту, негізгі пианиноға арналған штрихтардың сапасы бойынша жұмысты жалғастыру, аралықтарды ойнау арқылы білекті еркін қимылдату дағдыларын дамыту, мейлінше күрделі ритмикалық суреттерді орындау бойынша жұмыс (синкопалар, лигаланған ноталар, үзік-үзік ритм, триоль);
2) ерекше пьесаларды үйрену, орындаудың көркемдік жағымен жұмыс; ашық өңделмеген сонатинолармен танысу (көне 2 бөлімді); көне билерді мысалға алып кереғар полифониялырмен танысу;
3) білім алушы 2 октавада екі қолмен гаммаларды, айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылықтарды және әр қолмен жеке 4 дыбыстан арпеджионы; 1 полифониялық шығарманы, әртүрлі техниканың түріне арналған 2-3 этюдті, 1-2 ансамбльді, ноталарды парақтан оқуды меңгереді.
183. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Этюдтер.
2-тақырып. Гаммалар. Жаттығулар.
3-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
4-тақырып. Пьесалар.
5-тақырып. Педальмен жұмыс істеумен танысу.
184. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық мәнерліктің құралдарын анықтай алады;
2) гармонияның тірек дыбыстарының бастағы түрінде жеңіл сүйемелдеулермен ән сипатындағы әуендерді парақтан оқи алады;
3) тура қозғалыстағы мажор гаммаларын ойнауды біледі;

4) владеет навыками чтения нот с листа.
185. Программные требования в 4 классе:
1) продолжение изучения полифонических пьес танцевального характера, работа над стилистическими особенностями, работа над интонацией, ритмом, совершенствование динамики звучания, художественным образом произведения;
2) работа над увеличением технической оснащенности обучающегося, психическая и физическая уверенность как главная предпосылка технической свободы, расширение репертуарных возможностей: использование для обучения произведений разных жанров и стилей;
3) работа над крупной формой: знакомство с формой рондо, продолжение изучения вариаций и сонатин;
4) обучающийся осваивает гаммы двумя руками вместе в 4 октавы, тонические трезвучия с обращениями, арпеджио двумя руками вместе, хроматическую гамму каждой рукой отдельно, 1 полифоническое произведение, 1 произведение крупной формы, 2-3 этюда на разные виды техники, 2-3 разнохарактерные пьесы, ансамбль, чтение нот с листа.
186. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Полифония.
Тема 2. Этюды.
Тема 3. Пьесы.
Тема 4. Гаммы. Упражнения.
Тема 5. Чтение нот с листа.
Тема 6. Подбор по слуху.
187. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия выразительной передачи музыкального образа, стиля, формы исполняемого музыкального произведения;
2) знает музыкальную терминологию;
3) осуществляет слуховой контроль во время исполнения произведений;
4) умеет читать с листа постепенно усложняющиеся произведения различных жанров музыкальной литературы;
5) умеет работать над развитием пальцевой беглости на материале упражнений с постепенным переходом к работе над октавами для развития кистевой техники;
6) умеет играть гаммы двумя руками вместе в 4 октавы;
7) владеет техническими приемами игры на фортепиано (двигательные навыки, приемы звукоизвлечения);
8) правильно понимает характер исполняемых произведений;
9) применяет на практике знания из области музыкальной грамоты и литературы, исполнительской и музыкальной культуры.
188. В настоящей Программе по предмету "Сценическое искусство" используются следующие понятия:
1) жонглирование – одновременное умелое манипулирование одним и более объектами;
2) коррекция – лечебно-педагогический и воспитательный процесс, направленный на исправление индивидуальных физических и психофизических недостатков, врожденных и приобретенных, ухудшающих или отягощающих внешние данные юного артиста, мешающих ему выявлять себя в ярких выразительных сценических формах;

4) ноталарды парақтан оқу дағдысына ие болады.
185. 4 сыныптары Бағдарлама талаптары:
1) би сипатындағы полифониялық шығармаларды меңгеруді жалғастыру, стильдік ерекшеліктермен жұмыс, ырғақпен, ритммен, дыбысталу динамикасын жетілдіру, шығарманың көркедік бейнесі бойынша жұмыс;
2) білім алушының техникалық жабдықталуын ұлғайту бойынша жұмыс, психикалық және физикалық сенімділік - техникалық еркіндіктің басты белгісі, репертуарлық мүмкіндіктерді кеңейту: үйрету үшін жанры және стилі әртүрлі шығармаларды қолдану;
3) ірі нысанмен жұмыс: рондо формасымен танысу, вариациялар мен сонатиноларды үйренуді жалғастыру;
4) білім алушы екі қолмен бірге 4 октавада гаммаларды, айналымдарымен тоникалық үшдыбыстылықтарды, әр қолмен жеке хроматикалық гаммаларды, 1 полифониялық шығарманы, 1 ірі нысанды шығарманы, әртүрлі техниканың түріне арналған 2-3 этюдті, түрі сипаттағы 2-3 пьесаны, ансамбльді, ноталарды парақтан оқуды меңгереді.
186. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жсопарлау.
1-тақырып. Полифония.
2-тақырып. Этюдтер.
3-тақырып. Пьесалар.
4-тақырып. Гаммалар. Жаттығулар.
5-тақырып. Ноталарды парақтан оқу.
6-тақырып. Естуі арқылы теру.
187. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оуқ жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық бейнені, орындалатын музыкалық шығарманың стилін, формасын мәнерлеп жеткізу түсінігін біледі;
2) музыкалық терминдерді біледі;
3) шығармаларды орындау кезінде бақылауды іске асырады;
4) музыкалық әдебиеттің әртүрлі жанрларының біртіндеп күрделендірілген шығармаларын парақтан оқуды біледі;
5) саусақ жүйріктілігін дамытуда білек тхникасын дамытуға арналған октавамен жұмысқа біртіндеп ауыса оытырп жұмыс істеуді біледі;
6) екі қолмен бірге 4 октавадағы гаммаларды ойнай алады;
7) фортепианода ойнаудың техникалық тәсілдерін біледі (қимыл дағдылары, дыбыс шығару тәсілдері);
8) орындалатын шығармалардың сипатын дұрыс түсінеді;
9) музыкалық сауат және әдебиет, орындаушылық және музыкалық мәдениет саласындағы білімдерін практикада қолдануды біледі.
188. "Сахна өнері" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) жонглерлеу - бір уақытта бір немесе одан көп объектілерді басқару білігі;
2) коррекциялау - туылғаннан немесе жүре келе пайа болған, жас әртістің сыртқы келбетін нашарлататын немесе ауырлататын, өзін қанық мәнерлі сахналық формаларда көрсетуіне кедергі келтіретін жеке физикалық және психофизикалық кемшіліктерін түзетуге бағытталған оңалту-педагогикалық және тәрбиелік процесс;

3) пластический тренинг – психодраматическое действие, которое осуществляется посредством невербального проигрывания художественных образов;
4) сценическая акробатика – один из популярных и зрелищных видов гимнастики, существует на стыке спорта и искусства;
5) сценический образ – сборный образ актера или артиста, который состоит из личностных характеристик актера, его психоэмоциональных особенностей, так же сценических предпочтений;
6) сценическое искусство – область театрального творчества; в более узком смысле – искусство создания спектакля, совокупность необходимых для этого профессиональных знаний и мастерства;
7) сценическое движение – важнейшая составляющая внешней техники актера;
8) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
9) балансирование – сохранение равновесия при неустойчивом положении тела, делая движения корпусом, руками; исполнение циркового номера, требующего сохранения равновесия при неустойчивом положении тела;
10) тренинг – метод активного обучения, направленный на развитие знаний, умений и навыков и социальных установок; форма интерактивного обучения, целью которого является развитие компетентности межличностного и профессионального поведения в общении.
189. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков о законах сценического движения.
190. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение основными танцевальными движениями, стилем и манерой исполнения;
2) снятие психологических и мышечных зажимов;
3) формирование комплекса навыков, позволяющих выполнять задачи различной степени сложности в процессе подготовки и исполнения танцев;
4) обучение владению своим телом, использование его как выразительное средство танцора;
5) выработка ритмичности, музыкальности в различных типах движений;
6) выработка точности, конкретности движений и правильности мышечных усилий.
Развивающие:
1) развитbе театрально-исполнительских способностей;
2) воспитание пластической культуры;
3) развитие двигательно-танцевальных способностей, артистизма;
4) развитие фантазии, двигательной памяти, внимания, чувства ритма, чувства пространства и времени.
Воспитательные:
1) стимулирование интереса к различным видам искусства;
2) воспитание творческой инициативы, стремления к саморазвитию;
3) воспитание художественного вкуса;
4) приобретение опыта творческой деятельности.
191. Срок освоения Программы – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.

3) пластикалық тренинг - көркемдік бейнелерді таңбалы ойнау арқылы іске асырылатын психодрамалық әрекет;
4) сахналық акробатика - гимнастиканың ең белгілі және керемет түрлерінің бірі, спорт пен өнердің түйілісуінен пайда болады;
5) сахналық бейне - актердің жеке мінезінен, оның психоэмоциялық ерекшеліктерінен, сондай-ақ сахналық талғамдарынан тұратын актердің немесе актрисаның жиынтық бейнесі;
6) сахналық өнер - театр шығармашылығы саласы; тар мағынада алғанда - спектакльді құру өнері, осыған қажетті кәсіби білім мен шеберліктің жиынтығы;
7) сахна қозғалысы - актердің сыртқы техникасының маңызды құрамдасы;
8) суырып салу - орындау процесінде немесе оны құру процесінде туындайтын өнер туындысы;
9) тепе-теңдікті сақтау - денемен, қолмен қимыл жасауда дененің тұрақсыз күйі кезіндегі тепе-теңдікті сақтау; дененің тұрақсыз күйі жағдайында тепе-теңдікті сақтауды талап ететін цирктік нөмірді сақтау;
10) тренинг - білімді, білік пен дағдыны және әлеуметтік ұстанымдарды дамытуға бағытталған белсенді оқыту әдісі; мақсаты араласу кезінде тұлғааралық және кәсіби өзін ұстау құзыреттіліктерін дамыту болып табылатын интерактивті оқыту формасы.
189. Бағдарламаның мақсаты: сахна қозғалысы заңдылықтары туралы алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушы тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамыту үшін жағдай жасау.
190. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) негізгі би қимылдарын, орындау стилін және нақышын меңгеру;
2) психологиялық және бұлшық ет қысылуларынан босату;
3) биді дайындау және орындау процесінде әртүрлі қиындықтағы міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдылар кешенін қалыптастыру;
4) өз денесін басқаруды, оны бишінің мәнерлік құралы ретінде қолдануды үйрету;
5) әртүрлі қимыл түрлеріндегі ритмикалықты, музыкалылықты пысықтау;
6) қимылдардың нақтылығын, дәлдігін және бұлшық ет күштерінің дұрыстылығын пысықтау.
Дамыту:
1) театрлық-орындаушылық қабілеттерін дамыту;
2) пластикалық мәдениетті тәрбиелеу;
3) қозғалыс-би қабілеттерін, әртістікті дамыту;
4) қиялды, қимылдық есте сақтау жадын, зейінді, ритм сезімін, кеңістікті жнәе уақыт сезімін дамыту.
Тәрбиелік:
1) өнердің әртүрлі түріне деген қызығушылықты ынталандыру;
2) шығармашылық бастамашылықты, өзін дамытуға талпынуды тәрбиелеу;
3) көркемдік талғамды тәрбиелеу;
4) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы.
191. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.

192. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить законы сценического движения для создания образа в танце.
193. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на ознакомление с исторической стилистикой сценического движения и практическое освоение обучающимся технических приемов выполнения заданий повышенной сложности.
194. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа в танце, навыков самостоятельной работы по реализации актерских задач в танце.
195. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения.
196. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) освоению законов сценического движения в работе над образом в танцевальном номере;
2) приобретению опыта творческой деятельности;
3) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению хореографического образования и приобщению к хореографической культуре;
5) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области хореографического искусства.
197. Педагог создает условия для всестороннего пластического развития ребенка. Задача педагога по сценическому движению - научить чувствовать свое тело и движения, развивать психофизические качества.
198. Особое внимание педагог уделяет правильной осанке обучающихся. Осанка неразрывно связана со здоровьем человека. Нормальный позвоночник выдерживает физические нагрузки, сохраняет гибкость и подвижность.
199. Акробатический раздел предусматривает значительное повышение требований дисциплины, ответственности педагога и обучающегося. Поэтому первое и необходимое требование – техника безопасности.
200. Сложные упражнения обучающиеся выполняют на мате под контролем педагога. Особое внимание педагог уделяет подготовительным упражнениям. На каждом занятии повторяются и закрепляются пройденные элементы.
201. Требование точности выполнения движения педагог сопровождает объяснением целесообразности выполнения задачи. Учебные схемы, предлагаемые педагогом, исполняются точно и осмысленно.

192. Бағдарлама бидегі бейнені құру үшін сахна қозғалысының заңдылықтарын меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
193. Бағдарламаның ерекшелігі сахна қозғалысының тарихи стилистикасымен таныстыру және білім алушылардың аса күрделі қиындықтағы тапсырмаларды орындауда техникалық тәсілдерді меңгеруіне жалпы бағытталуы болып табылады.
194. Бағдарлама білім алушыларды шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамытуға бағытталған және бидегі сахналық бейнені жасау тәжірибесін, бидегі актерлік міндеттерді іске асыру бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алу үшін жағдай жасауға бағытталған.
195. Бағдарлама дарындылықтары, дайындықтары және жалпы дамулары түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог хореографиялық шығарманың стиліне байланысты көркемдік-сахналық бейнені жасауда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке басты назарын аударады.
196. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) би нөміріндегі бейнемен жұмыс бойынша сахна қозғалыстарының заңдылықтарын меңгеру;
2) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
3) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) хореографиялық білім алуы және хореография мәдениетіне араласуы;
5) хореография өнері саласындағы кәсіптік білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруіне ықпал ететін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруға бағытталған.
197. Педагог баланың жан-жақты пластикалық дамуына жағдай жасайды. Сахна қозғалысы бойынша педагогтің міндеті - өз денесін және қимылды сезінуді үйрету, психофизикалық қасиеттерді дамыту.
198. Педагог білім алушылардың тұла бойын түзу ұстауға ерекше көңіл бөледі. Сыртқы мүсіні адамның денсаулығымен тығыз байланысты. Дені сау омыртқа ауыр жүктемелерге шыдайды, икемділігі мен қозғалғыштығын сақтайды.
199. Акробатика бөлімі пәнге қойылатын талапты, педагог пен білім алушының жауапкершілігін арттыруды қарастырады. Сондықтан бірінші және қажетті талап - қауіпарсіздік техникасы.
200. Білім алушы күрделі жаттығуларды педагогтің қадағалауымен төсеніштерде орындайды. Әр сабақта өткен материалдар қайталанады және бекітіледі.
201. Педагог міндеттерді мақсатты орындауды түсіндірумен қатар қимылдарды нақты орындауға қойылатын талаптарды қояды. Педагог ұсынған оқу сызбалары нақты және түйсініп орындалады.

202. Процесс освоения акробатических элементов происходит постепенно. При работе педагог концентрирует внимание на соблюдении надежной страховки, создании верного психологического настроя обучающихся.
203. С первых занятий на самых простых упражнениях педагог добивается точности исполнения заданий, не допускать приблизительности, поверхностного освоения материала.
204. Каждый элемент упражнения, выполняемый обучающимися, носит творческий характер, актерское игровое начало. Одной из главных задач, выполняемых педагогом в процессе обучения, является выявление и развитие фантазии обучающихся.
205. Помимо умения точно выполнять заданный педагогом пластический рисунок, обучающиеся постепенно подходят к созданию пластического образа. С этой целью упражнение на пластическую фантазию проводятся в первый год обучения.
206. Заключительный этап обучения включает в себя этюдно- постановочную работу на конкретном драматургическом материале.
207. Музыка играет очень важную роль в воспитании танцора, ей уделяется особое внимание. Через музыку педагог помогает находить органичный ритм движения. Характер музыки соответствует характеру движения. Живая музыка на занятиях – важный компонент в процессе обучения.
208. Самостоятельная работа осуществляется при условии обеспечения полной безопасности для здоровья. Педагог строго запрещает выполнять вне занятия некоторые разделы Программы, это такие разделы, как сценическая акробатика, сценический бой, специальные сценические навыки.
209. В самостоятельную работу обучающихся входит выполнение индивидуального тренинга, отработка элементов жонглирования, работа с предметами, просмотр видеозаписей по рекомендации педагога (записи пластических и танцевальных спектаклей).
210. Индивидуальный тренинг состоит из растягивающих и вытягивающих упражнений, упражнений вращательных, упражнений на развитие координации, упражнений на чувство баланса, упражнений на развитие прыгучести.
211. Специфика группового обучения предмету "Сценическое икусство" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения. Сценическое действие как главное условие пребывания на сцене актера, одна из основных предпосылок создания сценического образа.
212. Межпредметные связи предмета "Сценическое искусство" с предметами "Классический танец", "Бальный танец", "Современный танец", "Историко-бытовой танец", "Народно-сценический танец" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
213. Программные требования в 1 классе:
1) приобретение навыка ритмических движений, умения исполнять движения, выяснение индивидуальных физических и психофизических недостатков, мешающих обучающемуся проявлять себя в ярких и выразительных сценических формах;

202. Акробатикалық элементтерді меңгеру процесі біртіндеп жүргізіледі. Жұмыс кезінде педагог берік сақтандыруды сақтануға, білім алушының нақты психологиялық көңіл-күйін құруға назарын шоғырландырады.
203. Бірінші сабақтардан бастап педагог ең қарапайым жаттығуларда тапсырмалардың нақты орындауға, материалды болжамды, үстіртін меңгеруге жол бермеуге талпынады.
204. Білім алушы орындайтын жаттығудың әрбір элементі шығармашылық сипатқа, актерлік ойын бастамаларына ие болады. Оқыту процесінде педагогтің орындайтын басты міндеттерінің бірі білім алушының қиялын анықтау және дамыту болып табылады.
205. Педагог ұсынған пластикалық сурет нақты орындау білігінен басқа, білім алушы біртіндеп пластикалық бейнені құруға алып келеді. Осы мақсатпен палстикалық қиялға арналған жаттығулар бірінші оқу жылында өткізіледі.
206. Оқытудың қорытынды кезеңі нақты драматургиялық материалмен этюдтік-қойылымдық жұмыстарды қамтиды.
207. Музыка бейнені тәрбиелеудегі өте маңызды рөлді ойнайды, оған ерекше көңіл бөлінеді. Музыка арқылы педагог қимылдың үйлесімді ритмін табуға көмектеседі. Музыканың сипаты қимылдың сипатына сәйкес келеді. Сабақтардағы жанды музыка - оқыту процесіндегі маңызды компонент болып келеді.
208. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар денсаулық үшін толық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайында іске асырылады. Педагог сабақтан тыс уақытта Бағдарламаның сахналық акробатика, сахналық күрес, арнайы сахналық дағдылар сияқты кейбір бөлімдерін орындауға қатаң тыйым салады.
209. Білім алушының өз бетінше жүргізетін жұмысына жеке тренинг орындау, жонглерлеу элементтерін пысықтау, заттармен жұмыс, педагогтің ұсынуымен бейнежазбаларды қарау (пластикалық және би спектакльдерінің жазбаларын) енгізіледі.
210. Жеке тренинг созу және тартылу жаттығулары, айналу жаттығулары, үйлесімділікті дамытуға арналған жаттығулар, тепе-теңдік сезімін дамытуға арналған жаттығулар, секіруді дамытуға арналған жаттығулардан тұрады.
211. "Сахна қозғалысы" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын таңдаудың вариативті болуына жағдай жасайды. Сахнадағы әрекет актердің сахнада тұруының басты шарты, сахналық бейнені жасаудың негізгі алғышарттарының бірі.
212. "Сахна қозғалысы" пәнінің "Классикалық би", "Бал биі", "Заманауи би", "Тарихи-тұрмыстық би", "Халықтық-сахналық би" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыларды түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
213. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ритмикалық қимыл дағдыларын, қимылды орындау білігін алуы, білім алушыларға өздерін ашық және мәнерлі сахналық формада көрсетуіне кедергі келтіретін физикалық және психофизикалық кемшіліктерін анықтау;

2) разработка комплексов, помогающих исправлению недостатков, которые могут быть исправлены, смягчения или прикрытия тех, которые не могут быть устранены, подготовка костно-мышечного аппарата обучающегося к активной работе на уроках;
3) развитие и совершенствование качеств, обеспечивающих гармоничное состояние костно-мышечного аппарата обучающегося, развитие внутреннего ощущения движения.
214. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Тренинг подготовительный. Упражнения: подтягивание, скручивание, прогибание, вращение. Упражнения в ходьбе, прыжках, беге. Упражнения в равновесии: наклоны, прогибы, вращения, прыжки. Упражнения: повышение чувства равновесия (тренировка вестибулярного аппарата), повышение устойчивости тела, фиксирование позиции.
Тема 2. Тренинг развивающий. Упражнения на силу (укрепление мышц рук и ног, плечевого пояса, брюшного пресса, шеи, спины); гибкость (упражнения на активную и пассивную гибкость) и растяжку. Динамические упражнения; упражнения для развития взрывной силы. Статические упражнения и упражнения на выносливость, координацию (повышение точности организации движений во времени и пространстве, повышение освоения новых движений, умений и навыков). Координационные упражнения для рук, выполняемые в различных плоскостях. Сочетание координационных упражнений для рук с различными движениями ног. Упражнения на реакцию, прыгучесть и подвижность стоп, мышечную память и освобождение мышц (произвольное расслабление и напряжение отдельных групп мышц и частей тела в различных положениях), выработку волевого и подсознательного контроля. Упражнения на ощущение центра тяжести, тренировку вестибулярного аппарата.
Тема 3. Тренинг пластический. Развитие внутреннего ощущения движения. Упражнения на напряжение и расслабление, подвижность и выразительность рук, подвижность и ловкость (при решении сложных двигательных и действенных задач; телесная и ручная ловкость), чувство непрерывного движения, формы, жеста, пространства, освоение различных типов движения.
Тема 4. Тренинг специальный. Развитие психофизических качеств танцора, упражнения становятся средством познания собственных возможностей при решении различных двигательных задач. Тренинги на развитие чувства равновесия (повышение чувствительности вестибулярного аппарата, обострение чувства равновесия и устойчивости тела), чувства пространства, чувства инерции движения, чувства формы, чувства партнера.
Тема 5. Этюды. Понятие пластического этюда на уроках сценического движения. Самостоятельно придуманные обучающимся этюды на заданную тему, музыку, ситуацию. Импровизации с использованием элементов полученных навыков.

2) түзетуге келетін кемшіліктерді түзетуге көмектесетін кешенді әзірлеу, түзетуге келмейтін кемшіліктерді жұмсарту немесе білдіртпеу, білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратын сабақта белсенді жұмыс істеуге дайындау;
3) білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратының үйлесімді күйін қамтамасыз ететін қасиеттерін дамыту және жетілдіру, қимылдың ішкі сезімін дамыту.
214. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Даярлық тренингі. Жаттығулар: тартылу, бұралу, еңкею, айналу. Жүріп, секіріп, жүгіріп орындалатын жаттығулар. Тепе-теңдікті сақтайтын жаттығулар: еңкею, бүгілу, айналу, секіру. Жаттығулар: тепе-теңдік сезімін арттыру (вестибулярлық аппаратты жетілдіру), дененің тұрақтылығын арттыру, позицияларды бекіту.
2-тақырып. Дамытуға арналған тренинг. Күшке арналған жаттығулар (қол мен аяқтың, белдің, мойынның, арқаның бұлшық еттерін бекіту); икемділік (белсенді және селқос икемділіку және созылу. Динамикалық жаттығулар; жарылғыш күшті дамытуға арналған жаттығулар. Статикалық жаттығулар және шыдамдылыққа, үйлесімділікке арналған жаттығулар (қимылдарды уақытта және кеңістіктікте ұйымдастырудың нақтылығын арттыру, жаңа қимылдарды, біліктер мен дағдыларды меңгеруді жетілдіру). Әртүрлі жазықтықтарда орындалатын қолдарға арналған үйлестіру жаттығулары. Қолдарды үйлестіруге арналған жаттығуларды аяқтарды әртүрлі қимылдарымен бірге үйлесімді орындау. Реакицяға, секіруге және табандардың жылдамдығына, бұлшық ет жадына және бұлшық еттерді босатуға (жеке бұлшық ет топтарын және әртүрлі қалыптағы дене бөліктерін еркін түрде босату және жиыру), жігерлік және бейсанада бақылауға арналған жаттығулар. Ауырлық орталығын сезінуге арналған жаттығулар, вестибулярлы аппаратты жаттықтыру.
3-тақырып. Пластикалық тренинг. Қимылдың ішкі сезімін дамыту. Қолдардыі жиырылу және босаңсуына, жылдамдығына және мәнерлігіне, қозғалмалылығына және ептілігіне (күрделі қозғалыс және әсерлі міндеттерді шешу кезінде; дененің және қолдардың ептілігі), арналған жаттығулар, үздіксіз қимыл, форма, ым,, кеңістіктік сезімі, қимылдың әртүрлі түрлерін меңгеру.
4-тақырып. Арнайы тренинг. Бишінің психикалық және физикалық қасиеттерін дамыту, жаттығулар әртүрлі қозғалыс міндеттерін шешу кезінде өз мүмкіндіктерін тану құралына айналады. Тепе-теңдік сезімін равновесия (вестибулярлық аппараттың сезімталдылығын арттыру, дененің тепе-теңдік және тұрақтылық сезімін күшейту), кеңістіктікті сезіну, қимыл инерциясы сезімін, форма сезімін, серіктесті сезінуді дамытуға арналған тренингтер.
5-тақырып. Этюдтер. Сахна қозғалысы сабақтарындағы пластикалық этюд түсініктері. Берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған білім алушылардың өздері ойлап тапқан этюдтері. Алған дағдылардағы элементтерді қолданып суырып салу.

215. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и выполняет подготовительный, развивающий тренинги;
2) знает и выполняет пластический тренинг, развивающий внутреннее ощущения движения;
3) владеет навыками выполнения специального тренинга;
4) умеет ставить пластические этюды на заданную тему, музыку, ситуацию.
216. Программные требования во 2 классе:
1) усложнение упражнений четырех видов тренингов, освоение акробатических навыков и развитие комплекса психофизических качеств, трансформация акробатического навыка из спортивного в сценический;
2) воспитание решимости, необходимой в кульминационных местах роли, опыт партнерства в экстремальных ситуациях, расширение динамического диапазона движений танцора, усиление ориентировки в пространстве и времени, приобретение ряда прикладных умений и навыков.
217. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Темы 1. Подготовительный тренинг. Включение новых элементов, ролевых компонентов. Комбинирование различных видов ходьбы, бега, прыжков, в характере: замедленно, быстро, с ускорением.
Ролевые задания. "Канатоходец". "Фехтовальщик". "Спортивные соревнования". Упражнения, направленные на развитие гибкости и силы.
Различные виды отжимания, приседания, наклоны, повороты.
Упражнения, развивающие гибкость суставов и мышечную динамику, типа "волна".
Упражнения на повышение чувства равновесия (тренировка вестибулярного аппарата). Упражнения на повышение устойчивости тела, фиксирование позиции. Растяжка мышц.
Тема 2. Развивающий тренинг. Включение новых элементов, ролевых компонентов. Пантомима, пластика (понятия.). "Волновая техника" прямая (к себе), обратная (от себя): одной рукой - только кистью, кисть-локоть, кисть, локоть-плечо; двумя руками; корпусом; боковая – "зигзаг"; ногой. Основной принцип биомеханики, приемы биомеханики (отказ, посыл, тормоз). Правила безопасности при выполнении упражнений и заданий.
Упражнения на гибкость, силу, координацию, прыгучесть и подвижность стопы; мышечную память, освобождение мышц, ощущение центра тяжести; вестибулярный аппарат.
Тема 3. Пластический тренинг. Включение новых элементов, ролевых компонентов. Выполнение упражнений на расслабление и напряжение, на подвижность и ловкость, на чувство непрерывного движения, на чувство инерции, на управление инерциями Развитие внутреннего ощущения движения. Подражание пластике различных животных или других образов, характеров персонажа.
Упражнения на напряжение и расслабление; подвижность и выразительность рук; подвижность и ловкость (приобретение опыта интегрирования различных физических и психофизических качеств при решении сложных двигательных и действенных задач; телесная и ручная ловкость); чувство непрерывного движения, формы, жеста, пространства; освоение различных типов и характеров движения.
Тема 4. Специальный тренинг. Включение новых элементов, ролевых компонентов. Развитие воображения и фантазии в движении обучаюшихся, пластика героя и его характеристики, раскрытие образа посредством танцевальных движений.
Упражнения на развитие чувства равновесия (повышение чувствительности вестибулярного аппарата, обострение чувства равновесия и повышение устойчивости тела); чувства пространства; чувства инерции движения; чувства формы; чувства партнера.
Тема 5. Этюды. Этюды и импровизации, включающие в себя новые элементы, самостоятельно придуманные обучающимся.
Тема 6. Сценическая акробатика. Упражнения. Индивидуальная акробатика: упражнения в балансировании, шпагаты, мосты, упоры, стойки, перекаты, кувырки, перевороты колесом.
Упражнения: подготовительные упражнения, парная акробатика (освоение основных элементов парной акробатики: поддержки, седы, стойки, выход на плечи), акробатические композиции и вариации (элементы эксцентрической акробатики, акробатические комбинации и фразы, этюды с использованием элементов акробатики).
Тема 7. Парная акробатика: основные элементы парной акробатики, поддержки.
Тема 8. Акробатические композиции: акробатические комбинации и фразы, этюды с использованием элементов акробатики.
Тема 9. Сценические падения. Освоение техники сценических падений, умение группироваться, развитие способности управлять мышечным напряжением и расслаблением, инерцией движения, контролировать процесс движения, вызванный потерей равновесия.
Упражнения по освоению основных биомеханических принципов различных схем сценических падений: подготовительные упражнения к пассивным падениям (падения из положения сидя, стоя на коленях, пассивные падения из положения стоя в различных направлениях; к активным падениям приемы страховки, активные падения в различных направлениях; падения на полу; падения через препятствия; падения с предметом в руках; падения во взаимодействии с партнером; цепочка падений в декорации; оригинальные и трюковые падения).
Тема 10. Упражнения по освоению основных принципов схем сценических падений. Подготовительные упражнения к пассивным падениям: из положения, сидя, стоя на коленях, пассивные падения из положения стоя в различных направлениях, к активным падениям с использованием различных приемов страховки; падения на полу; падения через препятствия; падения с предметом в руках; падения во взаимодействии с партнером.

215. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дайындық, дамыту тренингтерін біледі және орындайды;
2) пластикалық тренинг, дамытатын қимылдық ішкі сезімін біледі және орындайды;
3) арнайы тренингті орындау дағдыларына ие болады;
4) берліген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға пластикалық этюдтерді қоюды біледі.
216. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тренингтердің төрті түрінің жаттығуларын күрделендіру, акробатикалық дағдыларды меңгеру және психофизикалық қасиеттер кешенін дамыту, акробатикалық дағдыларды спорттықтан сахналыққа тасымалдау;
2) рөлдің шарықтау шегіне қажетті шешімді тәрбиелеу, шұғыл жағдайдағы серіктестік тәжірибесі, бишының қимылының динамикалық диапазонын кеңейту, кеңістікте және уақытта бағдарлануды күшейту, қосымша біліктер мен дағдыларды алу.
217. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дайындық тренингі. Жаңа элементтерді, рөлдік компоненттерді қосу. Баяулатылған, жылдам, жылдамдатылған сипаттағы жүрістің, жүгірудің, секірудің түрлерін үйлестіру.
Рөлдерде ойнауға арналған тапсырмалар. "Арқанмен жүру". "Семсерлескіш". "Спорттық жаттығулар". Икемділікті және күшті дамытуға бағытталған жаттығулар.
Жерде жатып кеудені көтерудің түрлері, отырып тұру, еңкею, бұрылу.
Буындардың икемділігін және бұлшық ет динамикасын дамытуға арналған "толқын" тәрізді жаттығулар.
Тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығулар (вестибулярлық аппаратты жаттықтыру). Дененің тұрақтылығын арттыруға, позицияларды бекітуге арналған жаттығулар. Бұлшық еттерді созу.
2-тақырып. Дамытуға бағытталған трненинг. Жаңа элементтерді, рөлдік компоненттерді қосу. Пантомима, пластика (түсінігі). "Толқын техникасы" тік (өзіне қарай), керісінше (өзінен кері): бір қолмен - тек білегімен, білек-шынтақ, білек, шынтақ-иық; екі қолмен; тұла боймен; қырынан - "ирек-ирек"; аяқпен. Биомеханиканың негізгі қағидаты, биомеханиканың тәсілдері (бас тарту, түсіру, тоқтау). Жаттығулар мен тапсырмаларды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері.
Икемділікке, күшке, үйлесімділікке, секіруге және аяқтың қимылына, бұлшық ет жадына, бұлшық еттерді босаңсытуға, орталық ауырлық күшіне, вестибулярлық аппаратқа арналған жаттығулар.
3-тақырып. Пластикалық тренинг. Жаңа элементтерді, рөлдік компоненттерді қосу. Босаңсуға және қысылуға, қозғалғыштыққа және ептілікке, үздіксіз қозғалу сезіміне, инерция сезіміне, инерцияны басқаруға арналған жаттығуларды орындау. Қозғалыстың ішкі сезімін дамыту. Әртүрлі жануарлардың немесе басқа бейнелердің пластикасына, кейіпкерлердің мінездеріне еліктеу.
Қысылуға және босаңсуға, қолдардың қозғалмалығына және мәнерлігіне, қозғалғыштық пен ептілікке (күрделоі қимылдық және әрекеттік міндеттерді шешу кезінде әртүрлі физикалық және психофизикалық қасиеттерді кіріктіру тәжірибесін алу; дене және қолдардың ептілігі), үздіксіз қимылдау, форма, ым, кеңістік сезіміне арналған жаттығулар, қимылдың әртүрлі түрлерін және сипаттарын меңгеру.
4-тақырып. Арнайы тренинг. Жаңа элементтерді, рөлдік компоненттерді қосу. Білім алушылардың қимылдағы елестетуін және қиялын дамыту, кейіпкердің пластикасы және оның мінездемесі, би қимылдары арқылы бейнені ашу.
Тепе-теңдік сезімін (вестибулярлық аппараттың сезімталдығын арттыру, тепе-теңдік сезімін күшейту және дененің тұрақтылығын арттыру), кеңістік сезімін, қимыл инерциясы сезімін, форма сезімін, серіктесті сезінуді дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Этюдтер. Білім алушының өзі ойлап шығарған жаңа элементтерді қамтитын этюдтер мен суырып салулар.
6-тақырып. Сахналық акробатика. Жаттығулар. Жеке акробатика: тепе-теңдікті сақтайтын жаттығулар, шатқа отыру, көпірлер, тіректер, тұрулар, домалау, аунау, дөңгелек болып айналу.
Жаттығулар: дайындық жаттығулары, жұптық акробатика (жұптық акробатиканың негізгі элементтерін меңгеру: ұстап тұру, отыру, тұру, иыққа шығу), акробатикалық композициялар мен вариациялар (эксцентрикалық акробатиканың элементтері, акробатикалық комбинациялар мен фразалар, акробатика элементтерін қолданатын этюдтер).
7-тақырып. Жұппен орындалатын акробатика: жұппен орындалатын акробатиканың негізгі элементтері, сүйемелдер.
8-тақырып. Акробатикалық композициялар: акробатикалық комбинациялар мен фразалар, акробатиканың элементтерін қолданып орындалатын этюдтер.
9-тақырып. Сахналық құлаулар. Сахналық құлау техникасын, топтасу біліктерін меңгеру, бұлшық еттік жиырылу мен босаңсу, қимыл инерциясын басқау қабілеттерін дамыту, тепе-теңдікті жоғалтудан туындаған қозғалыс процесін бақылау.
Сахналық құлаулардың әртүрлі сызбаларының негізгі биомеханикалық қағидаттарын меңгеру бойынша жаттығулар: енжар құлауға арналған дайындық жаттығулары (отырған, тізерлеп тұрған қалыптан құлау, тұрған қалыптан әртүрлі бағытта енжар құлау; белсенді құлауға арналған сақтандыру тәсілдері, әртүрлі бағыттарға белсенді құлау; еденде құлау; кедергі арқылы құлау; қолындағы затымен құлау; серіктеспен әрекеттесіп құлау; сәндеудегі құлаулардың тізбегі; ерекші және трюкті құлау).
10-тақырып. Сахнада құлау сызбаларының негізгі қағидаттарын меңгеру бойынша жаттығулар. Енжар құлауларға дайындық жатығулар: отырған күйде, тірезлеп тұру, тұрған қалпында әртүрлі бағытқа енжар құлаулар, сақтандырудың әртүрлі тәсілдерін қолданып белсенді құлау; еденге құлау; кедергі арқылы құлау; қолындағы затымен құлау; серіктеспен өзара әрекеттесіп құлау.

218. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками выполнения подготовительного, развивающего, пластического, специального тренингов, включающих новые элементы и ролевые компоненты;
2) знает и выполняет упражнения сценической, парной акробатики;
3) владеет навыками выполнения акробатических композиций, этюдов с использованием элементов акробатики;
4) знает основные принципы схем сценических падений;
5) владеет техникой сценических падений.
219. Программные требования в 3 классе:
1) упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами, с высоким уровнем ловкости и координации движений и точным учетом пространства и времени;
2) упражнения, развивающие фантазию и находчивость танцора в обыгрывании различных предметов в сценическом действии, постижение основ взаимодействия с предметом;
3) взаимодействие с партнером, развитие умения видеть, понимать, чувствовать и контролировать движения партнера с учетом его индивидуальных особенностей и возможностей в соответствии с задачей, поставленной в каждом упражнении;
4) освоение специальных навыков сценического движения, выполнение на сцене в бытовом, житейском варианте (пощечина, падение, спотыкание, удар);
5) освоение специальных навыков сценического движения, определение перспективы перехода от навыка движения к осмысленному действию.
220. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Этюды на взаимодействие с предметом. Упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами, базирующиеся на высоком уровне координации движений и на точном учете пространства и времени. Упражнения, развивающие фантазию и находчивость актера при обыгрывании предмета в сценическом действии.
Освоение классических техник. Элементы жонглирования, манипулирования, балансирования. Упражнения с мячом.
Тема 2. Упражнения с гимнастической палкой, тростью.
Тема 3. Упражнения со скакалкой, веревкой.
Тема 4. Упражнения со стулом. Упражнения с гимнастическим обручем.
Тема 5. Упражнения с плащом. Упражнения с предметом по выбору обучающегося.
Тема 6. Взаимодействия с партнером. Упражнения, базирующиеся на сенсорно-мышечной координации, требующие согласования движений во времени и в пространстве в соответствии с движениями и действиями партнеров или согласования с партнером характера и стилистки движений.
Гимнастические упражнения.
Тема 7. Акробатические упражнения.
Тема 8. Упражнения на сопротивление и борьбу.
Тема 9. Упражнения с предметами.
Тема 10. Упражнения на бесконтактное взаимодействие и распределение в пространстве.
Тема 11. Композиционные упражнения.
Тема 12. Импровизационные упражнения.
Тема 13. Упражнения на распределение движения в сценическом пространстве, различные способы преодоления препятствий.
Тема 14. Специальные навыки сценического движения. Упражнения на реакцию и развитие движения после толчка, броска, удара.
Тема 15. Трюковая пластика.
Тема 16. Этюды и импровизации, самостоятельно придуманные обучающимися. Закрепление пройденного материала.

218. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) элементтерді және рөлдік компоненттерді қамтитын дайындық, дамыту, пластикалық, арнайы тренингтреді орындау дағдысын біледі;
2) сахналық, жұптық акробатикалық жаттығуларды біледі және орындайды;
3) акробатиканың элементтерін қолданып акробатикалық композицияларды, этюдтерді орындау дағдыларын біледі;
4) сахналық құлаулардың сызбаларының негізгі қағидаттарын біледі;
5) сахналық құлау техникасын біледі.
219. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) заттармен шебер араласу дағдыларын беретін, ептілігі жоғары деңгейдегі және қимылдарды үйлестіріп, кеңістік пен уақытты тура есептейтін жаттығулар;
2) сахналық әрекеттегі әртүрлі заттарды ойнаудағы бишінің қилы мен тапқырлығын дамытатын, заттармен өзара әрекеттесу негіздеріне қол жеткізетін жаттығулар;
3) серіктеспен өзара әрекеттесу, әрбір жаттығуда қойылған міндеттерге сәйкес серіктестің жеке ерекшеліктерін және мүмкіндіктерін ескере отырып, оның қимылын көру, сезіну және бақылау білігін дамыту;
4) сахна қозғалысының арнайы дағдыларын меңгеру, сахнада тұрмыстық, күнделікті нұсқада (беттеп ұру, құлау, шалыну, соғу) орындау;
5) сахна қимылдарының арнайы дағдыларын меңгеру, қимы дағдысынан саналы әрекетке көшу перспективасын анықтау.
220. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Заттармен өзара әрекеттесуге арналған этюдтер. Заттармен шебер араласу дағдысын беретін, қимылдарды жоғары деңгейде үйлестіруге және нақты кеңістік пен уақытта ескеруге негізделетін жаттығулар. Сахналық әрекетте заттарды ойнау кезінде актердің қиялы мен тапқырлығын дамытатын жаттығулар.
Классикалық техниканы меңгеру. Жонглерлеу, басқару, тепе-теңдікті сақтау элементтері. Доппен жаттығу.
2-тақырып. Гимнастикалық таяқтармен, жіңішке таяқшамен орындалатын жаттығулар.
3-тақырып. Секіргішпен, арқанмен орындалатын жаттығу.
4-тақырып. орындықпен орындалатын жаттығу. Гимнастикалық шеңбермен жаттығу.
5-тақырып. Плащпен орындалатын жаттығу. Білім алушылардың таңдаған заттарымен орындалатын жаттығулар.
6-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Сенсорлық-бұлшық еттік үйлесімділікке негізделетін, серіктестердің қимылдарымен және әрекеттерімен сәйкес қимылдарын уақытта және кеңістіктікте келістіруді немесе серіктесімен қимылдың сипаты және стилін келісуді талап ететін жаттығулар.
Гимнастикалық жаттығулар.
7-тақырып. Акробатикалық жаттығулар.
8-тақырып. Қарсыласуға және күресуге арналған жаттығулар.
9-тақырып. Заттармен орындалатын шығармалар.
10-тақырып. Байланыссыз өзара әрекеттесу және кеңістіктікте бөлуге арналған жаттығулар.
11-тақырып. Композициялық жаттығулар.
12-тақырып. Суырып салуға арналған жаттығулар.
13-тақырып. Сахналық кеңістіктікте қимылдарды бөлуге арналған жаттығулар, кедергілерді жеңудің әртүрлі тәсілдері.
14-тақырып. Сахна қозғалысының арнайы дағдылары. Реакцияға және итеруден, лақтырудан, соғудан кейінгі қимылды дамытуға арналған жаттығулар.
15-тақырып. Трюк пластикасы.
16-тақырып. Білім алушылардың өздері ойлап шығарған этюдтері мен суырып салулары. Өткен материалдарды бекіту.

221. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет классическими техниками взаимодействия с предметами;
2) использует в этюдах элементы жонглирования, манипулирования, балансирования;
3) владеет навыками выполнения гимнастических, акробатических, композиционных, импровизационных упражнений;
4) владеет навыками выполнения упражнений с предметами, упражнений на бесконтактное взаимодействие и распределение в пространстве;
5) владеет навыками выполнения упражнений на различные способы преодоления препятствий;
6) владеет навыками выполнения упражнений на реакцию и развитие движения после толчка, броска, удара;
7) знает трюковую пластику.
222. Программные требования в 4 классе:
1) освоение навыков сценической борьбы и драки, отработка навыков борьбы между двумя или несколькими персонажами, освоение техники приемов защиты и нападения без оружия для создания у зрителей иллюзии рукопашной схватки, освоение биомеханики ударов, обеспечивающих их достоверность для зрителей и безопасность;
2) развитие чувства ритма в движении, сохранение и изменение заданного темпо-ритма, развитие способностей свободно и уверенно соединять движение при выполнении;
3) понятие об особенностях стилевого поведения различных слоев общества.
223. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Сценический бой без оружия. Освоение навыков сценической борьбы и драки. Проверка способности использовать приобретенные навыки в острой, конфликтной ситуации физического противодействия.
Отработка навыков борьбы между двумя или несколькими персонажами. Освоение техники приемов защиты и нападения без оружия для создания у зрителя впечатления рукопашной схватки. Освоение биомеханики сценических ударов, обеспечивающей их зрительную достоверность и безопасность.
Упражнения. Техника нанесения и приема удара. Техника защиты и озвучивания удара. Принципы построения и исполнения сценической драки. Драка с использованием предметов. Жанр и стиль в сценической драке.
Тема 2. Этюды. Закрепления пройденного материала.
Тема 3. Тренинги. Время, пространство и темпо-ритм. Упражнения. Понятие темпо-движения в разных скоростях. Понятие чувства времени и распределения движений во времени. Понятие ритма и движения в ритмических рисунках.
Тема 4. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии.
Упражнения. Дыхание и звучание в активной позиции. Перераспределение мышечного напряжения для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике. Соединение непрерывности движения. Звуковой посыл как продолжение действия. Чередование и соединение движения и слова.
Тема 5. Особенности стилевого поведения и правила этикета, принятые в светском обществе шестнадцатого – начала двадцатого веков. Особенности поведения русского боярства в шестнадцатом-семнадцатом веках. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника).
Тема 6. Особенности поведения западноевропейского общества в шестнадцатом – семнадцатом веках. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника).
Тема 7. Особенности поведения европейского общества в восемнадцатом веке. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника).
Тема 8. Особенности поведения русского и европейского общества девятнадцатого – двадцатого веков. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества (общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, в танцах; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника).
Тема 9. Особенности стилевого поведения и правила этикета, принятые в казахском обществе в пятнадцатом-восемнадцатом веках. Особенности поведения казахского ханства. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества. Общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанка и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе; церемония обетов и клятв батыров, ханов; пластика батыра, хана, представителя (женщина, мужчина) общества "ақ сүйек", простолюдина.
Тема 10. Особенности стилевого поведения и правила этикета, принятые в казахском обществе в девятнадцатом - начале двадцатого веков. Понятия об особенностях стилевого поведения различных слоев общества. Общие сведения, особенности костюмов, аксессуары к ним, осанки и походки; оружие; этикет и хороший тон в приветствиях, беседе; церемония обетов и клятв; пластика светского мужчины, светской дамы, чиновника.

221. 3 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) заттармен өзара әрекеттесутін классикалық тәсілдерін біледі;
2) этюдтерде жонглерлеу, басқару, тепе-теңдікті сақтау элементтерін қолданады;
3) гимнастикалық, акробатикалық, композициялық, суырып салу жаттығуларын орындау дағдыларын біледі;
4) заттармен орындалатын жаттығуларды, байланыссыз әрекеттерге және кеңістіктікке бөлуге арналған жаттығуларды орындау дағдыларын біледі;
5) қиындықтарды жеңідің әртүрлі тәсілдеріне арналған жаттығуларды орындау дағдысын біледі;
6) реакцияға және итеруден, лақтырудан, соққыдан кейнгі қимылды дамытуға арналған жаттығуларды оырндау дағдыларын біледі;
7) трюктік пластикасны біледі.
222. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сахналық күрес және соғысу дағдысын меңгеру, екі немесе бірнеше кейіпкерлердің арасында туындаған күрес дағдысын машықтандыру, көрермендердің көз алдында қоян қолтын күрес иллюзиясын жасау үшін қорғану техникасын және қарусыз шабуыл жасауды меңгеру, көрермендер мен қауіпсіздікті үшін олардың дәйектілігі қамтамасыз ететін соққылардың биомеханикасын меңгеру;
2) қимылдағы ритм сезімін дамыту, берілген қарқындық-ритмді сақтау және өзгерту, орындау кезінде қимылдарды еркін және сенімді қосу қабілетін дамыту;
3) әртүрлі қоғамның топтарының өзін ұстауының стильдік ерекшеліктері туралы түсініктер.
223. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сахнадағы қарусыз күрес. Сахнада төбелесу және күресу дағдыларын меңгеру. Алған дағдыларын күшті қақтығыс жағдайларында физикалық қарсы шығу кезінде қабілеттерін қолдануды тексеру.
Екі немесе бірнеше кейіпкерлер арасындағы күрес дағдыларын пысықтау. Көрермендерге қарусыз күрес әсерін беру үшін қорғану техникасын және қарусыз шабуыл жасау техникасын меңгеру. Көрермендік шынайылықты және қауіпсіздікті қамтамасыз ететін сахналық соққылардың биомеханикасын меңгеру.
Жаттығулар. Соққы беру және қабылдау техникасы. Соққыдан қорғану және дауысын шығару техникасы. Сахналық төбелесті құру және орындау қағидаттары. Сахналық төбелестің жанры мен стилі.
2-тақырып. Этюдтер. Өткен материалдарды бекіту.
3-тақырып. Тренингитер. Уақыт, кеңістік және қарқын-ритм. Жаттығулар. Әртүрлі жылдамдықтағы қарқындық-қозғалыстық түсініктер. Уақыт сезімі түсінігі және қимылды уақытта бөлу. Ритмикалық суреттердегі ритм және қимыл түсінігі.
4-тақырып. Қимыл және сөз. Әрекеттегі белсенді міндеттерді орындау кезінде қимылдар мен сөздерін еркін және сенімді біріктіру қабілеттерін дамыту.
Жаттығулар. Белсенді позициядағы тыныс және дыбысталу. Белсенді қозғалыстағы және статикадағы дыбыстауды және тыныс алуды қамтамасыз етуге арналған бұлшық ет қысылуларын бөлу. Қимылдардың үздіксіздігін біріктіру. Дыбыстық негіздеме әрекеттің жалғасы. Қимыл мен сөздерді алмастыру және біріктіру.
5-тақырып. Он алтыншы - жиырмасыншы ғасырдың басындағы ақсүйектер қоғамында қалыптасқан стильдік өзін ұстаудың ерекшеліктері және этикет ережелері. Он алтыншы - он жетінші ғасырлардағы орыс боярларының өзін ұстау ерекшеліктері. Қоғамның әртүрлі тобындағы стильдік өзін ұстау ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, костюмдердің ерекшелігі, оларға аксессуарлар, тұла бойын тік ұстау және жүру; қару; сәлемдесудегі, әңгімелесудегі, бидегі этика және жақсы мәнер; ерт беру және ант беру рәсімдері; ақсүйек ер адамның, ақсүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы).
6-тақырып. Он алтыншы - он жетінші ғасырлардағы батыс еуропа қоғамындағы өзін ұстаудің ерекшеліктері. Қоғамның әртүрлі тобындағы стильдік өзін ұстау ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, костюмдердің ерекшелігі, оларға аксессуарлар, тұла бойын тік ұстау және жүру; қару; сәлемдесудегі, әңгімелесудегі, бидегі этика және жақсы мәнер; ерт беру және ант беру рәсімдері; ақсүйек ер адамның, ақсүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы).
7-тақырып. Он сегізінші ғасырдағы еуропа қоғамындағы өзі ұстау ерекшеліктері. Қоғамның әртүрлі тобындағы стильдік өзін ұстау ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, костюмдердің ерекшелігі, оларға аксессуарлар, тұла бойын тік ұстау және жүру; қару; сәлемдесудегі, әңгімелесудегі, бидегі этика және жақсы мәнер; ерт беру және ант беру рәсімдері; ақсүйек ер адамның, ақсүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы).
8-тақырып. Он тоғызыншы - жиырмасыншы ғасырдағы орыс және ауропа қоғамындағы өзін ұстаудың ерекшеліктері. Қоғамның әртүрлі тобындағы стильдік өзін ұстау ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, костюмдердің ерекшелігі, оларға аксессуарлар, тұла бойын тік ұстау және жүру; қару; сәлемдесудегі, әңгімелесудегі, бидегі этика және жақсы мәнер; ерт беру және ант беру рәсімдері; ақсүйек ер адамның, ақсүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы).
9-тақырып. Он бесінші-он сегізінші ғасырдың басындағы қазақ қоғамында қалыптасқан стильдік өзін ұстау және этикет ережелерінің ерекшеліктері. Қазақ хандығындағы өзін ұстау ерекшеліктері. Қоғамның әртүрлі тобындағы стильдік өзін ұстау ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, костюмдердің ерекшелігі, оларға аксессуарлар, тұла бойын тік ұстау және жүру; қару; сәлемдесудегі, әңгімелесудегі этике және жақсы мәнер; батырлардың, хандардың серт беру және ант беру рәсімдері; "ақсүйек" қоғамының батырларының, хандарының, өкілдерінің (әйелдері, ерлері) пластикасы, қарапайым халық.
10-тақырып. Он тоғызыншы- жиырмасыншы ғасырдың басындағы қазақ қоғамында қалыптасқан стильдік өзін ұстау және этикет ережелерінің ерекшеліктері. Қоғамның әртүрлі тобындағы стильдік өзін ұстау ерекшеліктері туралы түсінік (жалпы мәліметтер, костюмдердің ерекшеліктері, оларға арналған аксессуарлар, тұла бойын тік ұстау және жүру; қару; сәлемдесудегі, әңгімелесудегі этике және жақсы мәнер; серт беру және ант беру рәсімдері; ақсүйек ер адамның, ақсүйек әйел адамның, шенеуніктің пластикасы.

224. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику нанесения и приема удара, технику защиты и озвучивания удара, принципы построения и исполнения сценической драки;
2) знает понятия темпо-движения в разных скоростях, ритма и движения в ритмических рисунках;
3) умеет перераспределять мышечное напряжение для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике;
4) знает особенности стилевого поведения представителей различных слоев общества.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
225. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Грим" осуществляется в форме зачета.
226. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (реферат), во втором полугодии: зачет (презентация по истории грима);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (реферат), во втором полугодии: зачет (проект "Грим образа").
227. Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на зачетах.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основных элементов грима;
2) знание основных средств выразительности грима;
3) знание основных этапов работы с гримом;
4) знание истории возникновения грима;
5) знание профессиональной терминологии.
228. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – интерес к предмету, грамотные ответы на заданные вопросы, глубокое знание теории, умение на высоком уровне работать с гримом;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотные ответы на заданные вопросы, но с небольшими недочетами, интерес к предмету;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – слабая теоретическая подготовка, присутствие лишь нескольких элементов освоенного материала, безынициативность;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие теоретической и практической подготовки;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
229. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Актерское мастерство" осуществляется в форме зачета.
230. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии зачет (одна хореографическая зарисовка в характере народного танца);

224. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) соққы жасау және соққыны қабылдау техникасын, соққыдан қорғану техникасы және дыбыстау, сахналық төбелесті құру және орындау қағидатын біледі;
2) әртүрлі жылдамдықтағы қарқын-қимыл түсініктерін, ритмикалық суреттердегі ритм және қимыл түсініктерін біледі;
3) белсенді қимылдағы және статикадағы дыбысталуды және тыныс алуды қамтамасыз ету үшін бұлшық ет қысылуларын бөлу білігін біледі;
4) қоғамның әртүрлі топ өкілдерінің стильдік өзін ұстау ерекшеліктерін біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
225. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижеліліктерін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың "Грим" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
226. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (реферат), екінші жартыжылдықта: сынақ (грим тарихын таныстыру жұмыстары);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (реферат), екінші жартыжылдықта: сынақ ("Бейненің гримі" жоба).
227. Хореографиялық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескеріледі:
1) гримнің негізгі элементтерін білуі;
2) гримнің негізгі мәнерлеу құралдарын білуі;
3) гриммен жұмыстың негізгі кезеңдерін білуі;
4) гримнің пайда болу тарихын білуі;
5) кәсіби терминдерді білуі.
228. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - пәнге деген қызығушылық, берілген сұрақтарға сауатты жауап беру, теориялық білімінің тереңдігі, гриммен жоғары деңгейде жұмыс істеу білігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - берілген сұрақтарға сауатты жауап беруі, сәл қателерінің болуы, пәнге деген қызығушылығы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - теориялық дайындығының төмендігі, меңгерілген элементтерінің жартысын ғана қолдануы, бастамашылдығының болмауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - теориялық және практикалық дайындығының болмауы;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
229. Білім алушылардың "Актерлік шеберлік" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
230. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (халық биі сипатындағы бір хореографиялық көрініс);

2) 2 класса – во втором полугодии зачет (пластическая импровизация с использованием музыки);
3) 3 класса – во втором полугодии зачет (этюд на музыкальное произведение).
231. Критерии оценивания результатов обучения в хореографическом образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) владение техникой исполнения акробатических элементов: четкость исполнения, хорошая растяжка, точная координация движений, ориентировка в пространстве, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе;
2) общее впечатление от концертного номера (трюка, этюда): возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм.
232. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное осмысленное исполнение акробатических упражнений, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение акробатических упражнений с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение экзаменационной программы;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
233. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Акробатика" осуществляется в форме зачета.
234. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (комплекс упражнений для разминки с элементами акробатики);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (комплекс общеразвивающих упражнений с элементами акробатики);
3) 3 класса – во втором полугодии: зачет (комплекс акробатических упражнений с ориентировкой в пространстве);
4) 4 класса – во втором полугодии: зачет (комплекс музыкально-ритмических акробатических упражнений с танцевальными движениями).
235. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) владение техникой исполнения акробатических элементов: четкость исполнения, хорошая растяжка, точная координация движений, ориентировка в пространстве, чувство темпа и ритма исполняемых элементов индивидуально и в группе;
2) общее впечатление от концертного номера (трюка, этюда): возможности (способности) обучающегося, его успехи, артистизм.
236. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – технически качественное осмысленное исполнение, отвечающее требованиям на данном этапе обучения;

2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (музыканы қолданып пластикалық суырып салу);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (музыкалық шығармаға арналған этюд).
231. Хореографиялық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескеріледі:
1) акробатикалық элементтерді орындау техникасын білуі: орындауының тазалығы, жақсы созылуы, қимылдарды нақты үйлестіруі, кеңістіктікте бағдарлануы, эекен немесе топпен орындалатын элементтердің ырғақ және ритм сезімі;
2) концерттік нөмірден алған жалпы әсері (трюк, этюд): білім алушының мүмкіндіктері (қабілеттері), оның табыстары, әртістігі.
232. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - акробатикалық жаттығуларды оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкес техникалық жағынан сапалы түсініп орындауы;
2) "4" "жақсы" бағасы - акробатикалық жаттығуларды техникалық жағынан сәл кемшіліктермен сауатты орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылдарды сауатсыз және мәнерсіз орындауы, техникалық дайындығының төмендігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" - бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
233. Білім алушылардың "Актерлік шеберлік" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
234. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (акробатика элементтері бар ширатуға арналған жаттығулар кешені);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (какробатика элементтері бар жалпы дамытуға бағытталған жаттығулар кешені);
3) 3 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (кеңістіктікте бағдарлануға арналған акробатикалық жаттығулар кешені);
4) 4 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (би қимылдары бар музыкалық-ритмикалық акробатикалық жаттығулар кешені).
235. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескеріледі:
1) акробатикалық элементтерді орындау техникасын білуі: орындауының тазалығы, жақсы созылуы, қимылдарды нақты үйлестіруі, кеңістіктікте бағдарлануы, жеке немесе топпен орындалатын элементтердің ырғақ және ритм сезімі;
2) концерттік нөмірден алған жалпы әсері (трюк, этюд): білім алушының мүмкіндіктері (қабілеттері), оның табыстары, әртістігі.
236. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - акробатикалық жаттығуларды оқытудың осы кезеңінің талаптарына сәйкес техникалық жағынан сапалы түсініп орындауы;

2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами в техническом плане;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотно и невыразительно выполненные движения, слабая техническая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение экзаменационной программы;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
237. Контроль освоения Программы по предмету "Дополнительный музыкальный инструмент" обучающимся осуществляется в форме контрольного урока.
238. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (пианистические штрихи (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато]), во втором полугодии: контрольный урок (этюды);
2) 2 класса – в первом полугодии; контрольный урок (гаммы двумя руками вместе в 2 октавы, тонические трезвучия с обращениями и арпеджио по 4 звука каждой рукой отдельно), во втором полугодии: контрольный урок (2 этюда на разные виды техники);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольный урок (гаммы двумя руками вместе в 2 октавы, тонические трезвучия с обращениями и арпеджио по 4 звука каждой рукой отдельно), во втором полугодии: контрольный урок (2 разнохарактерные пьесы);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольный урок (гаммы двумя руками вместе в 4 октавы, тонические трезвучия с обращениями, арпеджио двумя руками вместе, хроматическую гамму каждой рукой отдельно, 1 полифоническое произведение, во втором полугодии: контрольный урок (2-3 этюда на разные виды техники, 2-3 разнохарактерные пьесы).
239. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;
3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения.
240. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – образная выразительная интерпретация содержания музыкального произведения; убедительное понимание чувства формы; единство темпа; выразительность интонирования; ясность ритмической пульсации; динамическое разнообразие; слуховой контроль собственного исполнения; свободное владение техникой исполнения; артистизм и увлеченность исполнением;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное понимание формы произведения, музыкального языка, средств музыкальной выразительности; стабильность воспроизведения нотного текста; единство темпа; выразительность интонирования; динамическое разнообразие;

2) "4" "жақсы" бағасы - акробатикалық жаттығуларды техникалық жағынан сәл кемшіліктермен сауатты орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қимылдарды сауатсыз және мәнерсіз орындауы, техникалық дайындығының төмендігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" - емтихан бағдарламасы талаптарын орындамауы;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
237. Білім алушылардың "Қосымша музыкалық аспап" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау сабағы түрінде іске асырылады.
238. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (пианистік штрихтар (non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато]), екінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (этюдтер);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (екі қолмен бірге 2 октавада орындалатын гаммалар, айалымдарымен тоникалық үшдыбыстылық және әр қолмен жеке 4 дыбыстан арпеджио), екінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (әртүрлі техниканың түріне арналған 2 этюд);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (екі қолмен бірге 2 октавада орындалатын гаммалар, айалымдарымен тоникалық үшдыбыстылық және әр қолмен жеке 4 дыбыстан арпеджио), екінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (екі қолмен бірге 2 октавада орындалатын гаммалар, айалымдарымен тоникалық үшдыбыстылық, екі қолмен бірге орындалатын арпеджио, әр қолмен жеке орындалатын хроматикалық гамма, 1 полифониялық шығарма), екінші жартыжылдықта: бақылау сабағы (әртүрлі техниканың түріне арналған 2-3 этюд, әртүрлі сипаттағы 2-3 пьеса).
239. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағалардан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының аспапты тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) көркем бейнені толық және сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі.
240. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы ("өте жақсы"): музыкалық шығарма мазмұнының бейнелік мәнерлілік түсіндірмесі; нысан сезімін иланымды түрде ұғу; шапшаңдықтың бірлігі; сөзін сөйлеудің мәнерлілігі; ырғақтық пульсацияның айқындығы; динамикалық көптүрлілік; өз орындауын естіп бақылау; орындау техникасын еркін меңгеру; әртістік және ойнауға берілгендік.
2) "4" бағасы ("жақсы"): шығарманың нысанын, музыкалық тілді, музыкалық мәнерліліктің құралдарын сауатты түсіну; ноталық мәтінді орындаудың тұрақтылығы; шапшаңдықтың бірлігі; сөзін сөйлеудің мәнерлілігі; динамикалық көптүрлілік;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки; слабый слуховой контроль собственного исполнения; темпо-ритмическая неорганизованность; динамическое однообразие и монотонность звучания;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста; отсутствие слухового контроля; метроритмическая неустойчивость; низкое качество звукоизвлечения и звуковедения; отсутствие выразительного интонирования; частые остановки при исполнении;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
241. Контроль освоения Программы по предмету "Сценическое искусство" обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, технического зачета.
242. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, музыку, ситуацию), во втором полугодии: зачет (этюд на заданную тему, музыку, ситуацию);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (композиция из различных упражнений), во втором полугодии: зачет (композиция из различных упражнений);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд, импровизация, во втором полугодии: зачет (этюд, импровизация);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, музыку, ситуацию, во втором полугодии: зачет (показ творческой работы).
243. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание технических приемов сценического движения, в том числе с использованием театральных аксессуаров;
2) осмысленность исполнения при использовании элементов пластической выразительности;
3) умение распределять движения во времени и пространстве;
4) создание убедительного сценического образа;
5) соответствие темпо-ритму произведения.
244. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – качественное, осмысленное исполнение упражнений и освоение сценических навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное исполнение с небольшими недочетами;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение с большим количеством недостатков, слабая физическая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – непонимание материала и отсутствие психофизического развития в данном учебном предмете;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 76
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Основы сценического движения" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

3) "3" бағасы ("қанағаттанарлық"): авторлық ноталық мәтінді музыканы бейнелік пайымдаусыз үстіртін оқу; өз орындауын нашар естіп бақылау; шапшаңдық-ырғақтық жинақы еместік; дыбысталудың динамикалық біртектілігі және бірсарындылығы;
4) "2" бағасы ("қанағаттанарлық емес"): ноталық мәтінді ойнаудағы қателіктер; естіп бақылаудың жоқтығы; метрлік-ырғақтық тұрақсыздық; дыбыс шығару және дыбыс танудың төменгі сапасы; мәнерлілік түсіндірменің жоқтығы; орындау кезіндегі жиі тоқтаулар;
5) сынақ (бағасыз) - орындау оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес келеді.
241. Білім алушылардың "Актерлік шеберлік" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
242. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (әртүрлі жаттығулардан құралған композиция);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (әртүрлі тренингтердің бөлімдерін орындау), екінші жартыжылдықта: сынақ (этюд, суырып салу);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жұмыс көрсету).
243. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескеріледі:
1) сахна қозғалысының техникалық тәсілдерін, оның ішінде театр аксессуаралырын қолдануды біледі;
2) пластикалық мәнерлеу элементтерін қолдану кезінде түсініп орындау;
3) қимылды уақытта және кеңістіктікте бөлу білігі;
4) сенімді сахналық бейнені жасау;
5) шығарманың қарқындық-ритмдіс сәйкестігі.
244. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - жаттығуларды сапалы, түсініп орындау және сахналық дағдыларды меңгеру;
2) "4" "жақсы" бағасы - сәл ақаулармен сауатты орындау;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - көптеген қателермен орындау, физикалық дайындығының әлсіздігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - материалды дайындау және осы оқу пәнінде психикалық-физикалық дамуының болмауы;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
76-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Сахна қозғалысының негіздері" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа "Основы сценического движения" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Основы сценического движения".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) этикет – установленный, принятый порядок поведения, форм обхождения;
2) осанка – внешность, манера держать себя;
3) поза – положение тела;
4) динамичность – качество движения, насыщенное действиями;
5) имитация – воспроизведение с возможной точностью, подражание;
6) ловкость – качество движения, характеризующееся физической сноровкой;
7) гибкость – качество движения, предусматривающее упругость, легкость, пластичность;
8) сила – способность живых существ напряжением мышц производить физические действия, движения;
9) движение – изменение положения тела или его частей;
10) координация движений – соотношение, согласованность, упорядоченность действий, одна из функций управления;
11) защита – то, что защищает, служит обороной; один из приемов сценического движения;
12) бросок – быстрое, стремительное короткое движение, передвижение;
13) выразительность – наделенность каким-нибудь особенным выражением, полнота выражения; ярко или образно что-нибудь выражающий.
14) манера – та или иная особенность поведения, образ действий;
15) метафора – скрытое, образное сравнение, уподобление одного предмета, явления другому, образное сравнение в разных видах искусства;
16) мимика – движение лица, выражающее внутреннее душевное состояние;
17) пантомима – представление посредством мимики и жестов, без слов, игра мимов;
18) пластика – искусство ритмических движений тела;
19) пластичность – качество движения, характеризующееся плавностью;
20) церемония – установленный торжественный обряд, порядок совершения чего-нибудь;
21) семиотика – наука о знаковых системах;
22) стиль – совокупность художественных средств, характерных для произведений искусства какого-нибудь художника, эпохи или нации;
23) техника – совокупность приемов, применяемых в какой-либо сфере;
24) равновесие – состояние покоя, в котором находится какое-нибудь тело, система под воздействием равных противоположно направленных сил;
25) трюк – ловкий, искусный прием;
26) атака – быстрое и решительное наступление;
27) нападение – один из приемов сценического движения, предполагающий активные действия по отношению к кому-либо;
28) жест – движение рукой или другое телодвижение, что-либо выражающее или сопровождающее речь;
29) пластика – искусство ритмических движений тела.

1. Балалар өнер мектептерінің "Сахна қозғалысының негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Сахна қозғалысының негіздері" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) әдеп - бекітілген, қабылданған жүріс-тұрыс тәртібі, қатынас түрі;
2) дене сымбаты - сыртқы келбеті, бойын ұстау мәнері;
3) дене қалпы - дененің тұру қалпы;
4) динамикалық - іс-әрекетке қанық қимыл сапасы;
5) еліктеу - барынша нақтылықпен, еліктеумен шығару;
6) ептілік - физикалық ептілікті сипаттайтын қимыл сапасы;
7) иілгіштік - серпінділікті, жеңілділікті, пластиканы қарастыратын қимылдың сапасы;
8) күш - тірі тіршілік иелерінің бұлшық еттеріне күш салу арқылы физикалық әрекеттер, қимылдар жасау қабілеті;
9) қимыл - дене күйінің немесе оның бөліктерінің өзгеруі;
10) қозғалыс үйлесімділігі - әрекеттің ара қатынасы, келісімділігі, реттілігі, басқару қызметінің бірі;
11) қорғану - қорғайтын, қорған болатын, сахна қозғалысының бір түрі;
12) лақтыру - жылдам, шапшаң қысқа қимылдау, қозғалу;
13) мәнерлілік - қандай да бір ерекше көрініспен айқындалу;
14) мәнер - жүріс-тұрыстың қандай да бір ерекшелігі, әрекеттердің түрі;
15) метафора - жасырын, бейнелі салыстыру, бір сәтті басқа көрініспен салыстыру, сондай-ақ өнердің әр түріндегі бейнелі салыстырулар;
16) мимика - ішкі жан дүниесін білдіретін беттің қимылы;
17) пантомима - сөзсіз, мимика және ишарат арқылы жасалатын көрініс, мимдердің ойыны;
18) пластика - дененің ырғақпен қозғалу өнері;
19) пластикалық - бірқалыптылықты сипаттайтын қозғалыс сапасы;
20) рәсім - бекітілген салтанатты әдет-ғұрып, белгілі бір шараны өткізу тәртібі;
21) семиотика - белгілер жүйесі туралы ғылым;
22) стиль - қандай да бір суретшінің, дәуірдің немесе ұлттың өнер туындысына тән көркем құралдардың жиынтығы;
23) техника - қандай да бір салада қолданылатын тәсілдердің жиынтығы;
24) тепе-теңдік - тең қарама-қарсы бағытталған күштердің әсерінен қандай да бір дененің, жүйенің тыныштықтағы күйі;
25) трюк - епті, шебер тәсіл;
26) шабуыл - жылдам және батыл шабуылдау;
27) шабуылдау - біреуге қатысты белсенді қимыл жасауды білдіретін сахна қозғалысындағы тәсілдердің бірі;
18) ым (ишарат) - қандай да бір нәрсені білдіретін немесе сөзді сүйемелдеу үшін қолмен қимыл жасау немесе басқа дене қозғалысы.

3. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей детей, воспитание их пластической культуры, формирование у обучающихся комплекса навыков, позволяющих выполнять задачи различной степени сложности в процессе подготовки представлений.
4. Задачи Программы:
Обучающие:
1) изучение частных двигательных навыков – технических приемов выполнения заданий повышенной трудности, ознакомление с исторической стилистикой движения;
2) обучение основам актерского творчества и развитие памяти, внимания, воображения, мышления посредством кукольного театра;
3) выработка реакции, координации движений, способности передать внутренний мир и переживания героя через язык тела;
4) знакомство с выразительными средствами сценического действия;
5) обучение основам психофизического тренинга, понимания поведения другого человека;
6) развитие движения как единого процесса, умение построить колоритную, пластическую, точную фразу жеста;
7) привитие навыков, необходимых для свободного владения разными системами кукол: перчаточной, планшетной настольной, планшетной ростовой, тростевой, куклой маской и полумаской;
8) умение понять и передать свое эмоциональное состояние через язык тела;
9) умение вести пластический диалог с партнерами.
Развивающие:
1) выработка общих двигательных навыков: конкретность и точность движения, правильное распределение мышечных усилий, ритмичность и музыкальность;
2) формирование навыков воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях;
3) развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, гибкости, пластики, силы и выносливости физического аппарата обучающегося;
4) создание предпосылок к выявлению, развитию индивидуальных способностей детей и совершенствованию их в практике работы с куклами;
5) развитие навыка абстрагирования от окружающей действительности при выполнении сценического действия через психофизический тренинг;
6) развитие наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения;
7) развитие творческих способностей обучающегося через обучение сценическому движению, основам сценической пластики.
Воспитательные:
1) воспитание художественного вкуса и умения логически мыслить;
2) формирование личности с широким кругозором, богатым духовным миром, способной к социальной адаптации путем приобщения к искусству театра;
3) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося;
4) воспитание устойчивого интереса к театрально-игровой деятельности.

3. Бағдарламаның мақсаты: балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау, олардың пластикалық мәдениетін тәрбиелеу, білім алушылардың көріністерді дайындау процесінде күрделілігі әртүрлі деңгейдегі міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдылар кешенін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
Оқыту:
1) жеке қозғалыс дағдыларын меңгеру - күрделілігі жоғары тапсырмаларды орындаудың техникалық тәсілдерін, қимылдардың тарихи стильдерімен танысу;
2) актерлік шығармашылық негіздеріне оқыту және қуыршақ театры арқылы есте сақтау жадын, зейінін, елестетуін, ойлауын дамыту;
3) реакцияны, қимылды үйлестіруді, дене тілі арқылы кейіпкердің ішкі әлемін және қобалжуын жеткізу қабілетін пысықтау;
4) сахналық қимылды мәнерлеу құралдарымен танысу;
5) психофизикалық тренинг негіздеріне, басқа адамның әрекетін түсінуді үйрету;
6) қимылды бірыңғай процесс ретінде дамыту, ишараттың түстік, пластикалық, нақты фразасынын құру білігі;
7) қолғапты, үстелдегі планшетті, бойы ұзын планшетті, бетперделі және жартылай бетперделі қуыршақтардың әртүрлі жүйесін еркін меңгеруге қажетті дағдыларды игеру;
8) өзінің эмоциялық күйін дене тілі арқылы түсіну және жеткізу білігі;
9) серіктестермен пластикалық диалог жүргізу білігі.
Дамыту:
1) жалпы қимыл дағдыларын пысықтау: қимылдың нақтылығы және дәлдігі, бұлшық ет күштерін дұрыс бөлу, ырғақтылық және әуезділік;
2) өзінің идеяларын пластикалық бейнелерде және пластикалық суырып салуда іске асыру дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушының бұлшық ет және қозғалыс аппаратының қозғалғыштығын, қимылдарды, икемділікті, пластиканы, күшті және физикалық аппараттың шыдамдылығын дамыту;
4) балалардың жеке қабілеттерін анықтау, дамыту алғышарттарын жасау және оларды қуыршақтармен жұмыс істеу практикасында жетілдіру;
5) сахна қозғалысын орындау кезінде психофизикалық тренинг арқылы қоршаған шынайылықтан абстракциялану дағдысын дамыту;
6) актерлік жаттығулар арқылы байқампаздықты, есте сақтау жадын, зейінді, қиялды, елестетуді, тапқырлықты, реакцияның жылдамдығын, ойнау және суырып салу қабілеттерін дамыту;
7) сахналық қимылға, сахналық пластика негіздеріне оқыту арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) көркемдік талғамды және қисынды ойлау білігін тәрбиелеу;
2) дүниетанымы кең, рухани әлемі бай, театр өнеріне араластыру арқылы әлеуметтік бейімделуге қабілетті тұлғаны қалыптастыру;
3) білім алушының кәсіби бағдарлануы және өзін өзі анықтауы;
4) театрлық ойын қызметіне тұрақты қызығушылықты тәрбиелеу.

1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки, теории и истории театра. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности означает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности актерской игры;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к занятиям сценического движения, понимание конкретных задач, поставленных перед обучающимися на занятии.
21. Специфика группового обучения предмету "Основы сценического движения" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.
22. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный – беседа, рассказ, диалог;
2) наглядный – показ педагогом репродукций, фильмов, эскизов декораций и костюмов, просмотр видео, фотоматериалов, индивидуальные занятия;
3) практический – воспроизводящие и творческие упражнения, постановка спектаклей, этюды, репетиции;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
23. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей.
24. Формы занятий:
1) практическое занятие;
2) репетиция;
3) тренинг;
4) игровое занятие;
5) мастер-класс;
6) спектакль.
25. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
26. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
27. Урок состоит из теоретической и практической частей. Теоретическая часть включает объяснение педагогом необходимых теоретических понятий, показ изучаемых элементов упражнений, сценических постановок, просмотр видеоматериалов. Обучение ведется от простейших упражнений и этюдов к постановке спектакля через развитие наблюдательности, фантазии, памяти, воображения, чувства ритма. Программа предусматривает постепенное усложнение заданий по принципу от простого к сложному.

1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесінің психологиялық және педагогикалық ғылым, теориясы және театр өнері тарихының заманауи жетістіктерінің негізінде құрылуын талап етеді. Педагог дидактиканың қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге деген ережелерін басшылыққа алады;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтерінің байланысының болуын білдіреді;
3) көрнекілік қағидаты - актерлік ойынның мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлі кезіндегі түсінушілік және белсенділік қағидаты сахналық қимылдардың негіздері сабағына деген саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушылардың алдына қойылған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
21. "Сахна қозғалысының негіздері" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлі болуына жағдай жасайды.
22. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша - түсіндіру, әңгімелеу, диалог;
2) көрнекілік - педагогтің репродукцияны, фильмді, декорациялар мен киімдердің нобайын көрсетуі, бейне, фото материалдарды қарау, жеке сабақтар;
3) практикалық - орындайтын және шығармашылық жаттығулар, спектакльдерді қою, этюдтер, репетициялар;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркемдік әсерді құру.
23. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, көркемдік қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты болады.
24. Сабақ формалары:
1) практикалық сабақтар;
2) дайындық;
3) тренинг;
4) ойын сабағы;
5) шеберлік сынып;
6) спектакль.
25. Бағдарламаны іске асыру кезінде педагог заманауи өнер мектебінде интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
26. Педагогтің білім алушылармен топтық жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
27. Сабақ теориялық және практикалық бөлімдерден тұрады. Теориялық бөлімі педагогтің қажетті теориялық түсініктерді түсіндіруін, үйретілетін жаттығулардың элементтерін, сахналық қойылымдарды көрсетуін, бейне материалдарды қарауды қамтиды. Оқыту жеңіл жаттығулардан және этюдтерден басталып, байқампаздықты, қиялды, есте сақтау жадын, елестетуді, ырғақ сезімін дамыту арқылы спектакль қоюға қарай жүргізіледі. Бағдарлама жеңілден күрделіге өту қағидаты бойынша тапсырмаларды біртіндеп күрделендіруді қарастырады.

39. Педагог применяет различные подходы к обучающемуся, учитывает оценку их интеллектуальных, физических и эмоциональных данных, уровень подготовки. Одной из важных задач является изучение частных двигательных навыков – технических приемов выполнения заданий повышенной трудности, ознакомление с исторической стилистикой движения.
40. Педагог обучает искусству сценической пластики, который основывается на музыкально-организованных, условных, образно-выразительных движениях человеческого тела. Пластическое развитие является необходимым условием подготовки актера. Развитие пластического воображения достигается систематической и целенаправленной тренировкой.
41. Навыки, полученные в процессе обучения, реализуются обучающимся в конкретной творческой работе в виде этюдов, сценических выступлений и спектаклей. Материал для постановок педагогом подбирается таким образом, чтобы обучающийся играл разноплановые роли в различных жанрах и стилях.
42. При работе с детским коллективом педагог находит баланс между профессиональными требованиями к работе обучающихся и воспитательной составляющей педагогического процесса. Педагог сначала ставит цели и задачи воспитательного характера, затем художественного характера.
43. Педагог постепенно, планомерно приучает обучающегося к ответственности по отношению к собственной роли и общему коллективному делу.
44. Скованность движения, мышечный зажим, неверная осанка или походка – это малая часть физических недостатков, с которыми педагог сталкивается на первом этапе обучения. Дети, не привыкшие к серьезной творческой работе, быстро устают от повторений в процессе занятий, их внимание неустойчивое. В таких случаях педагог проявляет гибкость, он меняет вид деятельности, но не отклоняется от поставленных задачах на конкретный момент процесса обучения.
45. Для более эффективного построения учебного процесса используется педагогом вариативный подход к разделам программ, в одном классе прорабатывается более подробно определенный раздел, который позволит органично перейти к следующему этапу, в другом классе, с учетом индивидуальных особенностей обучающихся, работа начинается с другого раздела.
46. Артистическая техника движения приобретается путем систематических тренировок и осуществляется на всем протяжении обучения. Физический тренинг постепенно усложняется и расширятеся за счет включения в него новых упражнений и элементов.
47. На первом этапе обучения обучающиеся постигают науки управления своим психофизическим аппаратом, который впоследствии послужит им инструментом актерской деятельности. Успешное решение этой задачи тебует от педагога точного понимания основ анатомии, физиологии, биомеханики, психологии.

39. Педагог білім алушыға әртүрлі тәсілдерді қолданады, олардың зияткерлік, физикалық және эмоциялық қабілеттерін, дайындық деңгейін ескереді. Негізгі міндеттердің бірі - жеке қимыл дағдыларын дамыту болып табылады, яғни күрделілігі жоғары тапсырмаларды орындаудың техникалық тәсілдерімен, қимылдардың тарихи стилімен танысу.
40. Педагог адам денесінің музыкалық ұйымдасқан, шартты, бейнелі-мәнерлі қимылдарына негізделген сахналық пластика өнеріне оқытады. Пластикалық дамыту актерді дайындаудың қажетті шарты болып табылады. Пластикалық елестетуді дамытуға жүйелі және мақсатты жаттығу арқылы қол жеткізіледі.
41. Білім алушылар оқу процесінде алған дағдыларын этюдтер, сахнада өнер көрсету және спектакльдер сияқты нақты шығармашылық жұмыс түрінде іске асырады. Педагог қойылым материалдарын білім алушы әртүрлі жанрдағы және стильдегі түрлі рөлдерді ойнайтындай етіп іріктейді.
42. Педагог балалар ұжымымен жұмыс істеу кезінде білім алушылардың жұмысына қойылатын кәсіби талаптар мен педагогикалық процестің тәрбиелік құрамдасының арасындағы тепе-теңдікті табады. Педагог алдымен тәрбиелік сипаттағы, содан кейін ғана көркемдік сипаттағы мақсаттар мен міндеттерді алға қояды.
43. Педагог білім алушыны өзінің жеке рөліне және жалпы ұжымдық жұмысқа қатысты жауапкершілікті сезінуге үйретеді.
44. Оқытудың алғашқы кезеңінде педагог жиі кездестіретін физикалық кемшіліктердің аз бөлігі - бұл қимылдың бөгелуі, бұлшық еттердің тырысуы, дене мүсіні мен жүрістің бұзылуы. Қатаң шығармашылық жұмысқа үйренбеген балалар сабақ процесіндегі қайталаулардан тез шаршайды, олардың зейіні тұрақтанбаған. Мұндай жағдайда педагог икемділік танытады, ол қызметтің түрін ауыстырады, бірақ оқытудың нақты кезеңіне қойылған міндеттерден ауытқымайды.
45. Оқу процесін барынша тиімді құру үшін педагог бағдарламаның тарауларына қатысты сараланған тәсілді қолданады, бір сыныпта белгілі бір тарау мұқият пысықталады, ол келесі кезеңге үйлесімді өтуді қамтиды, ал келесі сыныпта білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескеріп, жұмыс басқа тараудан басталады.
46. Қимылдың әртістік техникасына жүйелі жаттығуларды орындау арқылы қол жеткізіледі және оқытудың барлық кезеңдерінде іске асырылады. Физикалық тренингтің құрамына жаңа жаттығулар мен элементтерді енгізу есебінен ол біртіндеп күрделендіріледі және кеңейтіледі.
47. Оқытудың алғашқы кезеңінде білім алушылар өзінің психикалық аппаратын басқару ғылымын меңгереді, бұл болашақта актерлік қызметтің құралы болып қызмет атқарады. Аталған мәселені табысты шешу үшін педагогтің анатомия, физиология, биомеханика, психология негіздерін нақты түсінуін талап етеді.

48. Выразительным средством актерского искусства является действие – психофизический процесс, в котором психическое и физическое – существуют в неразрывной связи.
49. Задача педагога по сценическому движению научить чувствовать свое тело и движения, развивать психофизические качества, особое внимание уделяется правильной осанке обучающихся.
50. Акробатический раздел предусматривает значительное повышение требований дисциплины, ответственности педагога и обучающегося. Первое и необходимое требование – техника безопасности, многие сложные упражнения выполняются на мате под контролем педагога.
51. Педагог особое внимание уделяет подготовительным упражнениям. На каждом занятии повторяются и закрепляются пройденные элементы. Требование точности выполнения движения сопровождается объяснением целесообразности выполнения задачи, учебные схемы, предлагаемые педагогом, исполняются точно и осмысленно.
52. Выполнение отдельных физических упражнений связано с определенным риском. Педагог обучает приемам страховки и самостраховки паралелльно с освоением техники выполнения упражнений по сценическому движению.
53. Задачи упражнений для подготовительного тренинга:
1) сохранение баланса, контроль перехода из одной позиции в другую;
2) контроль меры напряжения тела, подробная проработка каждого этапа упражнения;
3) координация движения в соответствии с предложенными структурой и задачами;
4) освоение упражнения в разных скоростях, сохранение максимальной амплитуды, мягкости и непрерывности движения;
5) немеханическое выполнение движений, управление инерцией движения;
6) непрерывное, свободное дыхание во время выполнения упражнений, не сдерживая выдох;
7) контроль работы периферии тела (ног, рук, лица) до мельчайших подробностей;
8) контроль ощущения движения во время выполнения упражнений.
54. Процесс освоения акробатических элементов происходит постепенно, при работе над разделом педагог обращает внимание на соблюдение надежной страховки, созданию верного психологического настроя у обучающегося.
55. Педагог осуществляет индивидуальный подход к каждому обучающемуся, помогает детям поверить в свои силы, приобрести уверенность в себе.
56. С первых занятий на простых упражнениях педагог добивается точности исполнения заданий, не допускает поверхностного освоения материала, каждый элемент упражнения, выполняемый обучающимся, носит творческий характер.
57. Одной из главных задач является выявление и развитие фантазии обучающегося. Педагог обучает воспитанника умению выполнять пластический рисунок и создавать по нему пластический образ.

48. Психофизикалық процесс актерлік өнердің мәнерлеу құралы болып табылады, ол жердегі психикалық және физикалық процестер өзара тығыз байланыста болады.
49. Сахна қозғалысы бойынша педагогтің міндеті білім алушылардың өзінің денесін және қимылын сезіне білуді үйрету, психофизикалық қасиеттерін дамыту, дұрыс дене мүсініне ерекше назар аударылады.
50. Акробатикалық бөлім пән талаптардың, педагог пен білім алушының жауапкершілігінің айтарлықтай өскенін көрсетеді. Алғашқы және қажетті талап - қауіпсіздік техникасы, көптеген күрделі жаттығулар педагогтің бақылауымен төсеніштерде орындалады.
51. Педагог дайындық жаттығуларына басты назар аударады. Әр сабақта өткен материалдар қайталанады және бекітіледі. Қимылдарды нақты орындауды талап ету міндеттерді орындаудың мақсаттылығын түсіндірумен қатар беріледі, педагог ұсынған оқу сызбалары нақты және мағынасын түсініп орындалады.
52. Жеке физикалық жаттығуларды орындау белгілі қауіппен байланысты. Педагог сахна қозғалысы бойынша жаттығуларды орындау техникасын үйретумен қатар, сақтандыру және өзін өзі сақтандыру тәсілдерін үйретеді.
53. Дайындық тренингіне арналған жаттығулардың міндеті:
1) тепе-теңдікті сақтау, бір позициядан екінші позицияға өтуді бақылау;
2) дененің тырысу мөлшерін бақылау, жаттығудың әрбір кезеңін мұқият пысықтау;
3) ұсынылған құрылым мен міндеттерге сәйкес қимылды үйлестіру;
4) жаттығуларды әртүрлі жылдамдықтарда меңгеру, қимылдардың максималды амплитудасын, жұмсақтығын және үздіксіздігін сақтау;
5) қимылдарды механикалық түрде орындамау, қимылдардың инерциясын басқару;
6) жаттығуларды орындау кезінде дем шығаруды ұстап тұрмай, үздіксіз, еркін дем алу;
7) дене перифериясының жұмысын (аяқ, қол, бет) ұсақ бөлшектерге дейін бақылау;
8) жаттығуларды орындау кезінде қимылды сезінуді бақылау.
54. Акробатикалық элементтерді меңгеру процесі біртіндеп жүзеге асырылады, тараумен жұмыс істеу кезінде педагог сенімді қауіпсіздікті сақтауға, білім алушының дұрыс психологиялық көңіл-күйде болуына назар аударады.
55. Педагог әрбір білім алушыға жеке тәсілмен жұмысты іске асырады, балалардың өз күштеріне сенуге, өзіне деген сенімді сезінуге көмектеседі.
56. Алғашқы сабақтардан бастап, педагог тапсырмаларды орындаудың нақтылығын талап етеді, материалды үстіртін меңгеруге жол бермейді, білім алушының орындайтын жаттығуының әрбір элементі шығармашылық сипатқа ие болады.
57. Басты міндеттердің бірі білім алушының қиялын анықтау және дамыту болып табылады. Педагог тәрбиеленушіге пластикалық суретті орындауды және ол бойынша пластикалық бейнені құру білігіне үйретеді.

58. Заключительный этап обучения включает в себя этюдно- постановочную работу на конкретном драматургическом материале.
59. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
60. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Самостоятельная работа проводится при условии обеспечения полной безопасности для здоровья.
61. В самостоятельную работу обучающегося входит составление индивидуального тренинга, отработка элементов жонглирования, фехтования, работа с предметами, просмотр видеозаписей по рекомендации педагога (записи пластических и танцевальных спектаклей).
62. Состав индивидуального тренинга:
1) растягивающие и вытягивающие упражнения;
2) вращательные упражнения;
3) упражнения на развитие координации;
4) упражнения на чувство баланса;
5) упражнения на развитие прыгучести.
63. Межпредметные связи предмета "Основы сценического движения" с предметами "Основы актерского мастерства", "Ритмика" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
64. Программные требования в 1 классе:
1) ознакомление обучающихся с собственным телом, физическими и психическими качествами, развитие физических данных тела, приобретение конкретных механических навыков, работа по раскрепощению мышц, освобождению их от зажимов, приведение их в тонус, знакомство с простейшими упражнениями;
2) определение индивидуальных проблем каждого обучающегося, разработка стратегии исправления устранимых недостатков, коррекция индивидуальных психофизических недостатков;
3) воспитание общей культуры поведения и общения в творческом коллективе, развитие физических возможностей тела через подготовительный тренинг;
4) освоение упражнений для укрепления мышц, развития правильности осанки, работа над положением шеи, правильной группировки тела, обучение верной оценке возможностей своего тела и учета своих индивидуальных особенностей при распределении нагрузок;
5) занятия пластикой направлены на гармонизацию взаимодействия тела, достижение абсолютной мышечной свободы, легкости, уверенности в работе с собственным телом, смелое освоение физических навыков, снятие зажимов мышц и избавление от неуверенности и страха;
6) знание 5-10 упражнений психофизического тренинга, приемы разминки и разогрева тела.

58. Оқытудың қорытынды кезеңі нақты драматургиялық материалда этюдтік-қойылымдық жұмыс жүргізуді қамтиды.
59. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
60. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Өзіндік сабақтар балалардың денсаулық қауіпсіздігі толық қамтамасыз етілген жағдайда ғана жүргізіледі.
61. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарына жеке тренингтер құру, жонглерлеу, семсерлесу элементтерін машықтандыру, заттармен жұмыс, педагогтің ұсынымы бойынша бейне жазбаларды қарау (пластикалық және би спектакльдерінің жазбалары) кіреді.
62. Жеке тренингтің құрамы:
1) керілуге және созылуға арналған жаттығулар;
2) айналмалы жаттығулар;
3) үйлесімділікті дамытуға арналған жаттығулар;
4) тепе-теңдік сезіміне арналған жаттығулар;
5) ширатуды дамытуға арналған жаттығулар.
63. "Сахна қозғалысының негіздері" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Актерлік шеберлік негіздері", "Ритмика" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
64. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушылар өздерінің денесімен, физикалық және психикалық қасиеттерімен танысады, дененің физикалық қабілеттерін дамыту, нақты механикалық дағдыларды меңгеру, бұлшық еттерді босату, оларды тонусқа келтіру бойынша жұмыс, қарапайым жаттығулармен танысу;
2) әр білім алушының жеке мәселелерін анықтау, жоюға келетін кемшіліктерді түзету жоспарын әзірлеу, жеке психофизикалық кемшіліктерді түзету;
3) шығармашылық ұжымда жалпы өзін ұстау мәдениетін және араласуды тәрбиелеу, дайындық тренингі арқылы дененің физикалық мүмкіндіктерін дамыту;
4) бұлшық еттерді бекітуге арналған жаттығуларды меңгеру, дұрыс дене сымбатын тәрбиелеу, мойынды дұрыс ұстау, денені дұрыс топтастыру бойынша жұмыс, өз денесінің мүмкіндіктерін дұрыс бағалауды және жүктемені бөлу кезінде өзінің жеке ерекшеліктерін ескеруді үйрету;
5) пластикамен айналысу дененің әрекеттесуін үйлестіруге, абсолютті бұлшық еттің еркіндігіне, жеңілдікке, өз денесімен жұмыс істеудегі сенімділікке қол жеткізуге, физикалық дағдыларды батыл меңгеруге, бұлшық еттердің тырысуын босатуға, сенімсіздік пен үрейден арылуға бағытталған;
6) психофизикалық тренингтің 5-10 жаттығуын, ширату және денені қыздыру тәсілдерін біледі.

65. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Знакомство с предметом. Цели и задачи предмета. Этические нормы поведения на занятиях. Инструктаж по технике безопасности. Значение и роль сценического движения. Движение как средство выражения сценического действия.
Тема 2. Понятие движения. Движения и действия – отражение состояния психики человека. Форма движений. Виды движения: локомоторные, рабочие, семантические, иллюстративные, пантомимические или эмоциональные.
Тема 3. Действие как сознательный, волевой акт. Виды действий. Физические действия – комплекс движений, достаточно длительных по времени.
Тема 4. Творческие игры на выявление способности и возможностей обучающихся. Самостоятельная импровизация. Общение и взаимодействие.
Тема 5. Ознакомление обучающихся с собственным телом. Анатомия человека. Физические и психические качества. Двигательные возможности. Проблемы и ограничения.
Тема 6. Техника безопасности. Определение индивидуальных проблем каждого обучающегося. Разработка стратегии исправления устранимых недостатков. Общеразвивающие упражнения, их роль и значение в формировании двигательного аппарата. Особенности двигательной подготовки.
Тема 7. Разогревающие упражнения. Приведение мышц в тонус. Упражнения на развитие отдельных групп мышц и подвижность суставов. Подготовка костно-мышечного аппарата обучающегося и определение степени готовности к активной работе на уроке. Упражнения для укрепления мышц. Объяснение технологии выполнения упражнений.
Тема 8. Дыхание. Укрепление дыхательной мускулатуры. Восстановление естественной формы дыхания. Повышение устойчивости дыхания при физических нагрузках. Дыхательные упражнения. Упражнения на развитие правильного дыхания. Произношение отдельных фраз после физической нагрузки или во время интенсивного движения. Упражнения на выносливость.
Тема 9. Подготовительный тренинг. Выработка навыков, необходимых для приведения организма в исходное положение. Освобождение устойчивости дыхания при физических нагрузках в мышечной системе, дающее дыхательному аппаратау необходимую настройку. Укрепление мускулатуры дыхательного аппарата. Развитие подвижности, гибкости, выносливости мышц, участвующих в дыхании. Освоение трехфазного дыхания: упругий выдох, пауза, естественный вдох.
Тема 10. Коррекция индивидуальных недостатков. Коррекция индивидуальных психофизических недостатков. Осанка. Спина актера. Упражнения для развития правильности осанки. Положение шеи. Исправление изгиба шеи. Работа над правильным положением шеи. Устранение отклонений в положении плечевого пояса.
Тема 11. Упражнения для развития правильной осанки. Подтянутый живот – признак правильной осанки. Установление правильного баланса напряжений мышц. Освоение простых техник по устранению недостатков.
Тема 12. Физический тренинг. Восстановление физических возможностей. Повышение функционального состояния организма. Улучшение физических качеств. Активные средства для улучшения физических качеств: физические упражнения, элементы спорта и спортивной подготовки, ходьба, бег.
Тема 13. Походка. Зажатая походка. Свободная походка. Связь актера-человека и куклы. Внутренние и внешние связи. Упражнения, способствующие формированию правильной походки. Устранение жесткого удара пяткой о землю. Устранение приземления ноги на всю стопу, приземления стопы с носка. Шлепанья стопой.
Тема 14. Коррекция походки. Упражнения, способствующие формированию правильной походки. Устранение подпрыгивания, ходьбы на согнутых ногах. Выработка установки на поддержание правильной осанки и походки. Воспитание потребности в правильности осанки и походки.
Тема 15. Освоение приемов и упражнений, необходимых для самостоятельной работы по совершенствованию осанки и походки. Чувственное осознание правильной осанки и походки. Закрепление его мышечной памяти. Выработка "мышечного контролера" для периодического контроля за своей осанкой и походкой.
Тема 16. Развивающий комплекс. Вводные упражнения. Упражнения на построение и перестроение. Формирование пространственного мышления. Подготовка к работе всех мышц тела в равной мере. Разделение разминки на разогрев по уровням. Выполнение простых упражнений.
Тема 17. Упражнения на повышение чувства равновесия. Тренировка вестибулярного анализатора. Упражнения на повышение устойчивости тела (оперирование центром тяжести). Упражнения на фиксирование позиции.
Тема 18. Тренаж физического аппарата. Подготовка мышечного аппарата к работе. Развитие и совершенствование качеств, обеспечивающих гармоничное состояние костно-мышечного аппарата. Упражнения на гибкость. Упражнения для развития пассивной и активной гибкости и растяжки.
Тема 19. Техника безопасности. Работа над раскрепощением мышц. Упражнения на снятие зажатости и скованности. Работа над освобождением от зажимов мышц, приведение их в тонус. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов.
Тема 20. Подготовительный тренинг. Развитие координации движения. Ловкость в движениях. Постижение основ взаимодействия с предметом. Упражнения со стулом, на стуле. Формирование навыков саморегуляции и самоконтроля. Укрепление мышц. Развитие ловкости, смелости, выносливости.
Тема 21. Пластический комплекс. Вводные упражнения. Упражнения направленные на концентрацию внимания. Разминка. Выполнение разогревающих упражнений. Образность пластических выражений.
Упражнения, тренирующие вестибулярный аппарат.
Тема 22. Сложнокоординационные упражнения. Упражнения со сложной координацией, способствующие развитию умственных способностей детей. Одновременное отслеживание работы двух и более групп мышц и суставов.
Тема 23. Эхо. Ритмическая фраза. Упражнения на быстроту реакции, ловкость. Формирование у обучающихся навыков работы с ритмической фразой.
Тема 24. Жест. Упражнения на развитие выразительности рук. Упражнения на координацию речи и движения. Жестикуляция как средство общения.
Тема 25. Пластическая импровизация. Импровизация на заданную ритмическую схему, динамику или тему. Задание на ассоциативное мышление.
Тема 26. Заключительные упражнения. Подведение итогов. Повторение наиболее яркого момента урока.

65. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Пәнмен танысу. Пәннің мақсаты мен міндеттері. Сабақта өзін ұстаудың әдептік нормалары. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сахна қозғалысының мәні мен рөлі. Қимыл - сахна әрекетін білдіретін құрал.
2-тақырып. Қимыл түсінігі. Қимыл мен әрекет - адам психикасы күйінің көрінісі. Қимылдардың формалары. Қозғалыс, жұмыс, семантикалық, иллюстративті және пантомималық немесе эмоциялық - қимылдардың түрлері.
3-тақырып. Әрекет - саналы, ерікті акт. Әрекеттің түрлері. Физикалық әрекет - уақыт бойынша айтарлықтай ұзақ қимылдардың кешені.
4-тақырып. Білім алушылардың қабілеттері мен мүмкіндіктерін анықтауға арналған шығармашылық ойындар. Өз бетінше суырып салу. Араласу және өзара әрекет ету.
5-тақырып. Білім алушылардың өз денесімен танысуы. Адам анатомиясы. Физикалық және психикалық қасиеттер. Қимылдау мүмкіндіктері. Мәселелер және шектеулер.
6-тақырып. Қауіпсіздік техникасы. Әрбір білім алушының жеке мәселелерін анықтау. Түзетуге келетін кемшіліктерді түзету жоспарын әзірлеу. Жалпы дамытуға бағытталған жаттығулар, қимыл аппаратын қалыптастырудағы олардың рөлі мен мәні. Қозғалыс дайындығының ерекшеліктері.
7-тақырып. Денені қыздыруға арналған жаттығулары. Бұлшық еттерді тонусқа келтіру. Жеке бұлшық ет топтарын және буындардың қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар. Білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратын дайындау және сабақта белсенді жұмыс істеуге дайындық деңгейін анықтау. Бұлшық еттерді бекітуге арналған жаттығулар. Жаттығуларды орындау технологиясын түсіндіру.
8-тақырып. Тыныс алу. Тыныс алу бұлшық еттерін бекіту. Табиғи тыныс алу формасын қайта қалпына келтіру. Физикалық жүктеме кезіндегі тұрақты дем алуды арттыру. Тыныс алу жаттығулары. Дұрыс тыныс алуды дамытуға арналған жаттығулар. Физикалық жүктемеден кейін немесе қарқынды қозғалыс кезінде жеке фразаларды айту. Төзімділікке арналған жаттығулар.
9-тақырып. Дайындық тренингі. Ағзаны бастапқы қалпына келтіруге қажетті дағдыларды пысықтау. Тыныс алу аппаратына қажетті күйді беретін бұлшық ет жүйесіндегі физикалық жүктеме кезіндегі тыныстың тұрақтылығын босату. Тыныс алу аппаратының бұлшық еттерін бекіту. Тыныс алуға қатысатын бұлшық еттердің қозғалғыштығын, иілгіштігін, төзімділігін дамыту. Үш фазалық тынысты меңгеру: серпінді дем шығару, үзіліс, табиғи дем алу.
10-тақырып. Жеке кемшіліктерді түзету. Жеке психофизикалық кемшіліктерді түзету. Дене сымбаты. Актердің арқа бөлігі. Дұрыс дене сымбатын дамытуға арналған жаттығулар. Мойынның қалпы. Мойынның қисаюын түзету. Мойынды дұрыс қою бойынша жұмыс. Иық белдеуінің қалпындағы ауытқуларды жою.
11-тақырып. Дұрыс дене сымбатын дамытуға арналған жаттығулар. Ішке тартылған құрсақ - дұрыс дене сымбатының белгісі. Бұлшық еттердің тырысуының дұрыс тепе-теңдігін бекіту. Кемшіліктерді жою бойынша қарапайым техниканы меңгеру.
12-тақырып. Физикалық тренинг. Физикалық мүмкіндіктерді қайта қалпына келтіру. Ағзаның функционалдық күйін арттыру. Физикалық қасиеттерін жақсарту. Физикалық қасиеттерін жақсартуға арналған белсенді құралдар: физикалық жаттығулар, спорт элементтері және спорттық дайындық, жүру, жүгіру.
13-тақырып. Жүріс. Қысылған жүріс. Еркін жүріс. Актер-адам мен қуыршақтың байланысы. Ішкі және сыртқы байланыстары. Дұрыс жүрісті қалыптастыруға ықпал ететін жаттығулар. Өкшемен жерді қатты басуды жою. Жерді толық табанмен басуды, табанды аяқтың тұмсығымен басуды жою. Табанды салпылдату.
14-тақырып. Жүрісті түзету. Дұрыс жүрісті қалыптастыруға ықпал ететін жаттығулар. Секіріп жүруді, аяғын бүгіп жүруді жою. Дұрыс дене сымбатын және жүрісті сақтап тұруға арналған нұсқауды дағдыландыру. Дұрыс дене сымбаты мен жүрістің қажеттілігін тәрбиелеу.
15-тақырып. Дене сымбаты мен жүрісті жетілдіру бойынша өз бетінше жұмысқа қажетті тәсілдер мен жаттығуларды меңгеру. Дұрыс дене сымбаты мен жүрісті түйсікпен сезіну. Бұлшық еттердің есте сақтауын бекіту. Өзінің дене сымбаты мен жүрісін үнемі бақылап тұру үшін "бұлшық ет бақылаушысын" дағдыландыру.
16-тақырып. Дамыту кешені. Кіріспе жаттығулар. Сапқа тұруға және сапты қайта түзуге арналған жаттығулар. Кеңістіктік ойлауды қалыптастыру. Дененің барлық бұлшық еттерін тең қалыпта жұмыс істеуге дайындау. Денені қыздыруға арналған ширату жаттығуларын деңгейлерге бөлу. Қарапайым жаттығуларды орындау.
17-тақырып. Тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығулар. Вестибулярлық анализаторды жаттықтыру. Дененің тұрақтылығын арттыруға арналған жаттығулар (ауырлық орталығын бөлу). Позицияны бекітуге арналған жаттығулар.
18-тақырып. Физикалық аппаратты жаттықтыру. Бұлшық ет аппаратын жұмысқа дайындау. Сүйек-бұлшық ет аппаратының үйлесімді күйін қамтамасыз ететін қасиеттерді дамыту және жетілдіру. Иілгіштікке арналған жаттығулар. Пассивті және белсенді иілгіштікті және созылғыштықты дамытуға арналған жаттығулар.
19-тақырып. Қауіпсіздік техникасы. Бұлшық еттерді босату бойынша жұмыс. Қысылу және қымтырылуды босатуға арналған жаттығулар. Психофизикалық кедергілер мен қысылуларды босатуға арналған ойындар.
20-тақырып. Дайындық тренингі. Қозғалыс үйлесімділігін дамыту. Қимылдаудағы ептілік. Затпен өзара әрекеттесу негіздерін меңгеру. Үстелмен, үстелде орындалатын жаттығулар. Өзін өзі түзету және өзін бақылау дағдыларын қалыптастыру. Бұлшық еттерді қатайту. Ептілікті, батылдықты, төзімділікті дамыту.
21-тақырып. Пластикалық кешен. Кіріспе жаттығулар. Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығулар. Ширату. Денені қыздыруға арналған жаттығулар. Пластикалық қимылдардың бейнелігі.
Вестибулярлық аппаратты жаттықтыратын жаттығулар.
22-тақырып. Күрделі үйлесімді жаттығулар. Балалардың ойлау қабілеттерін дамытуға ықпал ететін күрделі үйлесімді жаттығулар. Екі немесе одан да көп бұлшық ет және буын топтарының жұмысын бір уақытта бақылау.
23-тақырып. Жаңғырық. Ритмикалық фраза. Реакцияның жылдамдығына, ептілікке арналған жаттығулар. Білім алушылардың ритмикалық фразамен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
24-тақырып. Ишарат. Қолдардың мәнерлігін дамытуға арналған жаттығулар. Тіл мен қимылды үйлестіруге арналған жаттығулар. Ишарат жасау - араласу құралы.
25-тақырып. Пластикалық суырып салу. Ұсынылған ритмикалық сызбаға, динамикаға немесе тақырыпқа арналған жаттығулар. Ассоциативті ойлауға арналған тапсырмалар.
26-тақырып. Қорытынды жаттығулар. Қорытынды шығару. Сабақтағы мейлінше қанық сәтті қайталау.

66. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила техники безопасности поведения на занятиях по сценическому движению;
2) знает значение и роль сценического движения;
3) знает анатомию человека, физические и психические качества, двигательные возможности;
4) знает комплекс упражнений на раскрепощение мышц, безопасные способы растяжки мышц, индивидуальные особенности своего тела и учитывает их при выполнении сценических упражнений;
5) умеет самостоятельно подготовить тело к выполнению физических упражнений, правильно распределить нагрузку на мышцы;
6) знает и выполняет комплекс подготовительных упражнений к выполнению сложных элементов, виды растяжек ног, рук, спины;
7) соблюдает технику выполнения освоенных акробатических элементов, технику безопасности поведения на занятиях по пластике;
8) умеет выполнять упражнения для развития правильности осанки;
9) умеет устанавливать правильный баланс напряжений мышц;
10) знает активные средства для улучшения физических качеств: физические упражнения, элементы спорта и спортивной подготовки, ходьба, бег;
11) умеет выполнять упражнения, способствующие формированию правильной походки;
10) знает и умеет проводить полный комплекс разминки и растяжки;
11) знает и умеет выполнять упражнения на фиксирование позиции;
12) выполняет упражнения для развития пассивной и активной гибкости и растяжки.
67. Программные требования во 2 классе:
1) освоение подготовительных упражнений, направленных на разогрев мышц, выполнение их в разных темпо-ритмах, упражнений, направленных на приведение мышц в тонус, развитие отдельных групп мышц и подвижности суставов, регулировки мышечных напряжений;
2) умение увидеть, запомнить и воспроизвести в определенный отрезок времени то или иное движение, мизансцену, точная организация движения во времени и пространстве;
3) умение быстро воспринимать мелодию, ее темп и ритм, передавать все в движении, координация простых и сложных движений с партнером в массовых сценах, развитие музыкальности, ритмичности, вооображения, художественного вкуса и пластической культуры обучающегося.
68. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Цели и задачи второго класса. Инструктаж по технике безопасности. Этические нормы поведения на занятиях.
Практика. Творческие задания, игры, импровизации на повторение полученных навыков и умений.
Тема 2. Подготовительный комплекс. Значение мышечной разминки. Взаимосвязь развития сердечно-сосудистой, дыхательной систем с физической нагрузкой.
Практика. Разогрев мышц по уровням. Разные упражнения, направленные на разогрев мышц. Ходьба. Бег. Прыжки. Выполнение в разных темпо-ритмах. Разогревающие упражнения направленные на приведение мышц в тонус, на развитие отдельных групп мышц и подвижности суставов. Тренировка мышц. Развитие быстроты, четкости, амплитуды движений.
Тема 3. Работа с дыханием. Обучение навыкам работы с дыханием. Дыхательные упражнения. Упражнения, направленные на развитие правильного дыхания. Сочетание простых движений с ровным, спокойным дыханием.
Практика. Упражнения на выделение брюшного и грудного дыхания. Ровное дыхание. Упражнения стоя на месте, с наклонами, на полупальцах, с продвижением по кругу.
Тема 4. Тренировочные упражнения. Виды дыхательных упражнений: упражнения, отличающиеся повышенной интенсивностью выдоха; упражнения, характеризующиеся углубленным вдохом и выдохом; упражнения, характеризующиеся определенным ритмом: стабильным, замедленным или ускоренным; упражнения, основные на изменении просвета воздухо-носных путей. Образные дыхательные упражнения и этюды.
Тема 5. Тренинг развивающий. Развитие и совершенствавание качеств, обеспечивающих гармоничное состояние костно-мышечного аппарата обучающегося. Совершенствование многоплоскостного внимания.
Тема 6. Равновесие. Повышение чувствительности вестибулярного аппарата. Обострение чувства равновесия. Повышение устойчивости тела. Совершенствование чувства равновесия. Тренировка подвесных систем мозга. Резкие движения головой в различных плоскостях и направлениях. Тренировка вестибулярного анализатора. Повышение устойчивости тела. Статическое равновесие. Удержание равновесия. Динамическое равновесие – произвольное управление инерциями тела и его частей.
Тема 7. Развивающий тренинг. Повышение подвижности отдельных частей тела и общей гибкости. Сгибание и разгибание, отведение и приведение, поворот вправо и влево (внутрь и наружу), круговые движения, "скручивание" отдельных частей тела. Чередование и сочетание движений в различных комбинациях.
Тема 8. Элементы акробатики. Развитие воли в области телесных движений и действий. Воспитание решимости. Развитие доверия к партнеру и ответственности перед партнером. Наращивание базовых психофизических качеств. Изучение биомеханики человеческого тела. Расширение динамического диапазона движений. Комплексное использование всех психофизических качеств.
Тема 9. Упражнения для развития пассивной гибкости. Упражнения с использованием собственной силы. Упражнения с использованием собственного веса. Упражнения, при которых часть тела зафиксирована с помощью дополнительной внешней опоры.
Тема 10. Упражения для развития активной гибкости. Маховые, маятниковые движения отдельными частями тела. Постепенное увеличение амплитуды и скорости движения. Пружинящие движения отдельными частями тела. Постепенное увеличение амплитуды движений. Рывковые движения. Растяжения мышц за счет медленного напряжения мышц-антагонистов.
Тема 11. Сила. Укрепление мышц рук. Укрепление плечевого пояса. Укрепление шеи. Укрепление брюшного пресса и ног. Динамические упражнения. Различные виды отжиманий, подтягиваний, приседаний, отведений в сторону и приведений рук и ног, наклонов, прогибаний, поворотов и круговых движений корпусом. Локомоторные упражнения.
Тема 12. Понятие "взрывная сила". Упражнения для развития взрывной силы. Упражнения, повышающие способность преодолевать сопротивление с высокой скоростью мышечного сокращения. Статические упражнения. Кратковременные напряжения ограниченных в движениях мышц и частей тела.
Тема 13. Волевая гимнастика. Произвольное напряжение и расслабление изолированных мышц и мышечных групп. Упражнения в динамическом режиме. Упражнения в статическом режиме. Сочетание силы и гибкости. Упражнения, имитирующие движения животных.
Тема 14. Выносливость. Повышение выносливости. Повышение устойчивости. Интенсивные и длительные нагрузки. Повышение выносливости с помощью упражнений анаэробного, аэробного или смешанного характера. Силовые упражнения. Наращивание количества повторений и скорости выполнения. Длительное сохранение статических или близких к статическим напряжений.
Тема 15. Выработка психической устойчивости по отношению к чувству усталости. Простые способы восстановления сил после интенсивных физических нагрузок. Релаксационно-концентрирующие и дыхательные упражнения. Методы ускорения восстановления сил. Психо-мышечная тренировка.
Тема 16. Скоростная подготовка. Совершенствование скоростных возможностей тела. Повышение чувства времени. Освоение понятий "темп" и "ритм". Повышение реактивных возможностей. Тренировка мобилизационной готовности к действию, выработка чувства "оперативного покоя". Упражнения на простую двигательную реакцию. Упражнения на простую и сложную двигательную реакцию. Тренировка своевременности реагирования. Имитационная реакция – реакция на вымышленный сигнал.
Тема 17. Расширение диапазона скоростей. Упражнения для развития быстроты движений. Упражнения для развития медленности. Упражнения на изменение скорости движения. Подвижные игры соревновательного характера. Простейшие упражнения на развитие чувства времени и согласование пространственно-временных параметров движения. Простейшие упражнения на темпо-ритмическую организацию движений.
Тема 18. Координация движений. Повышение точности организации движений во времени и пространстве. Повышение скорости освоения новых движений, умений и навыков. Подготовительные упражнения.
Практика. Координационные упражнения для рук, выполняемые в одной, двух, трех плоскостях и со сменой плоскостей. Противовращение различных частей тела. Сочетание освоенных движений рук с движениями других частей тела. Сочетание освоенных движений рук и других частей тела с движениями ног.
Тема 19. Речедвигательная координация. Тренировка многоплоскостного внимания, двигательной памяти. Совершенствование ритмичности, регулирование мышечных напряжений.
Практика. Упражнения на соединение дыхания и движения.
Тема 20. Пластический тренинг. Тренировка скорости, темпа и контрастности в движении: разогревание мышц, активизация их восприимчивости.
Практика. Пластическая импровизация. Импровизация на заданную ритмическую схему, динамику или тему. Задания на ассоциативное мышление.
Тема 21. Время, пространство, темпоритм. Понятие темподвижения в разных скоростях. Понятие чувства времени – распределение движения во времени. Понятие ритмодвижение в ритмических рисунках. Темпоритмические упражнения.
Тема 22. Специальные навыки сценического движения. Упражнения на распределение движения в сценическом пространстве. Упражнения на различные способы преодоления препятствий.
Тема 23. Упражнения на различные способы переноски партнера. Упражнения на реакцию и развитие движения после толчка, броска, удара и других сигналов. Трюковая пластика.
Тема 24. Взаимодействие с предметом. Импровизированная игра с предметом. Упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами.
Тема 25. Освоение "классических" техник законов, принципов: элементы жонглирования, манипуляции и балансирования. Работа с предметом: жонглирование однородными и разнородными предметами. Работа с плащом, шляпой, цилиндром, веером, тростью (при изучении стилевого поведения); шестом, палкой, шпагой.
Практика. Упражнения с мячом. Упражнения с гимнастической палкой, тростью. Упражнения со скакалкой, веревкой. Упражнения со стулом, столом. Упражнения с гимнастическим обручем. Упражнения с плащом.
Тема 26. Взаимодействие с партнером. Упражнения, базирующиеся на сенсорно-мышечной координации, требующие согласования движений во времени и в пространстве в соответствии с движениями и действиями партнеров или согласования с партнером характера и стилистки движений.
Тема 27. Работа над этюдами. Этюды на заданную тему, музыку, ситуацию.

66. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахна қозғалысы бойынша сабақтардағы қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі;
2) сахна қозғалысының мәнін және рөлін біледі;
3) адам анатомиясын, физикалық және психикалық қасиеттерін, қимылдау мүмкіндіктерін біледі;
4) бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар кешенін, бұлшық еттерді созудың қауіпсіз тәсілдерін, өз денесінің жеке ерекшеліктерін және оларды сахналық жаттығуларды орындау кезінде ескереді;
5) денені физикалық жаттығуларды орындауға өз бетінше дайындауды, бұлшық етке жүктемені дұрыс бөлуді біледі;
6) күрделі элементтерді, аяқтарды, қолдарды, арқаны созудың түрлерін орындауға дайындық жаттығулардың кешенін біледі және орындайды;
7) меңгерілген акробатикалық элементтерді орындау техникасын, пластика бойынша сабақтарда өзін ұстаудың қауіпсіздік ережелерін сақтайды;
8) дене сымбатын дұрыс тәрбиелеуге арналған жаттығуларды орындайды;
9) бұлшық ет қысымының дұрыс тепе-теңдігін орнатуды біледі;
10) физикалық қасиеттерді жақсартуға арналған белсенді құралдарды біледі: физикалық жаттығулар, спорт элементтері және спорттық дайындық, жүру, жүгіру;
11) дұрыс жүруді қалыптастыруға ықпал ететін жаттығуларды орындай алады;
10) ширату және созудың толық кешенін біледі және жүргізе алады;
11) позицияны бекітуге арналған жаттығуларды біледі және орындай алады;
12) пассивті және активті иілгіштікті және созылуды дамытуға арналған жаттығуларды орындайды.
67. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұлшық еттерді қыздыруға бағытталған дайындық жаттығуларын меңгеру, оларды әртүрлі қарқында және ырғақта орындау, бұлшық еттерді тонусқа келтіруге бағытталған жаттығулар, жеке бұлшық ет топтарын және буындардың қозғалғыштығын дамыту, бұлшық ет тырысуларын реттеу;
2) белгілі бір уақыт аралығында қандай да бір қимылды, мизансценаны көру, есте сақтау және орындау білігі, қозғалысты уақыт аралығында және кеңістіктікте тура ұйымдастыру;
3) әуенді, оның қарқынын және ритмін жылдам қабылдау, барлығын қозғалыс арқылы жеткізу, бұқаралық көріністерде серіктеспен жеңіл және күрделі қимылдарды үйлестіру білігі, әуезділікті, ырғақтылықты, елестетуді, көркемдік талғамды және білім алушының пластикалық мәдениетін дамыту.
68. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Екінші сыныптың мақсаты мен міндеттері. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сабақтарда өзін ұстаудың этикалық нормалары.
Практика. Меңгерілген дағдылар мен біліктерді қайталауға арналған шығармашылық тапсырмалар, ойындар, суырып салу.
2-тақырып. Дайындық кешені. Бұлшық етті ширатудың мәні. Жүрек тамыр, тыныс жүйесінің дамуының денеге түсетін ауырлықпен өзара байланысы.
Практика. Бұлшық еттерді деңгейлеп қыздыру. Бұлшық еттерді қыздыруға арналған әртүрлі жаттығулар. Жүру. Жүгіру. Секіру. Әртүрлі қарқында және ырғақта орындау. Бұлшық еттерді тонусқа келтіруге, жеке бұлшық ет топтарын және буындардың қозғалғыштығын дамытуға бағытталған дайындық жаттығулары. Бұлшық еттерді жаттықтыру. Қозғалыс жылдамдығын, нақтылығын, амплитудасын дамыту.
3-тақырып. Тыныспен жұмыс. Тыныспен жұмыс істеу дағдыларын үйрету. Тыныс алу жаттығулары. Дұрыс тыныс алуды дамытуға бағытталған жаттығулар. Қарапайым қозғалыстарды қалыпты, байыпты дем алумен үйлестіру.
Практика. Құрсақ және кеуде тынысын ерекшелеуге арналған жаттығулар. Қалыпты тыныс. Бір орында тұрып, еңкейіп, жартылай башпайда, айналып орындалатын жаттығулар.
4-тақырып. Ширату жаттығулары. Тыныс алу жаттығуларының түрлері: жоғары қарқында дем шығарумен ерекшеленетін жаттығулар; терең дем алу және дем шығарумен сипатталатын жаттығулар; белгілі ырғақпен сипатталатын жаттығулар: тұрақты, баяулатылған немесе жылдамдатылған; ауа өтетін жолдардың тесіктерінің өзгеруіне негізделген жаттығулар. Бейнелі тыныс алу жаттығулары мен этюдтер.
5-тақырып. Дамыту тренингі. Білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратының үйлесімді күйін қамтамасыз ететін қасиеттерді дамыту және жетілдіру. Көп қырлы зейінді жетілдіру.
6-тақырып. Тепе-теңдік. Вестибулярлық аппараттың сезімталдығын арттыру. Тепе-теңдік сезімін нығайту. Дененің тұрақтылығын арттыру. Тепе-теңдік сезімін жетілдіру. Мидың аспалы жүйесін жаттықтыру. Басты әртүрлі жазықтықтарға және бағыттарға жылдам қозғалту. Вестибулярлық анализаторды жаттықтыру. Дененің тұрақтылығын арттыру. Статикалық тепе-теңдік. Тепе-теңдікті сақтау. Динамикалық тепе-теңдік - дененің және оның бөліктерінің инерциясын еркін басқару.
7-тақырып. Дамыту тренингі. Дененің жеке бөліктерінің қозғалғыштығын және жалпы иілгіштікті арттыру. Бүгу және жазу, түсіру және көтеру, оңға және солға бұру (ішке және сыртқа), айналып қозғалу, дененің жеке бөліктерін "бұрау". Қимылдарды әртүрлі комбинациялармен алмастыру және үйлестіру.
8-тақырып. Акробатика элементтері. Дене қимылдары мен әрекеттері саласындағы ерікті дамыту. Батылдықты дамыту. Серіктеске деген сенімділікті және серіктес алдындағы жауапкершілікті дамыту. Негізгі психофизикалық қасиеттерді арттыру. Қимылдардың динамикалық диапазонын кеңейту. Барлық психофизикалық қасиеттер кешенін қолдану.
9-тақырып. Пассивті иілгіштікті дамытуға арналған жаттығулар. Өзінің жеке күшін қолданып орындалатын жаттығулар. Өзінің жеке салмағын қолданып орындалатын жаттығулар. Дененің бөліктері сырттан қосымша тіреудің қолдауымен орындалатын жаттығулар.
10-тақырып. Белсенді иілгіштікті дамытуға арналған жаттығулар. Дененің жеке бөліктерімен бұлғау, маятник тәрізді қимылдарды орындау. Қозғалыс амплитудасы мен жылдамдығын біртіндеп арттыру. Дененің жеке бөлшектерімен серіппелі қимылдарды орындау. Қозғалыс амплитудасын біртіндеп арттыру. Жұлқына қозғалу. Кереғар орналасқан бұлшық еттерін біртіндеп қысу есебінен бұлшық еттерді созу.
11-тақырып. Күш. Қолдың бұлшық еттерін қатайту. Иық белдеуін бекіту. Мойынды қатайту. Құрсақ тығыршығын және аяқты қатайту. Динамикалық жаттығулар. Кеудені жерден көтеру, тартылу, отырып тұру, аяқ пен қолдарды жанға ашу және жабу, еңкею, бүгілу, денемен бұрылу және айналып қозғалудың түрлері.
12-тақырып. "Жарылыс күші" түсінігі. Жарылыс күшін дамытуға арналған жаттығулар. Бұлшық ет тырысуларының жоғары жылдамдығымен кедергілерден өту қабілетін арттыруға арналған жаттығулар. Статикалық жаттығулар. Дененің қозғалуы шектелген бұлшық еттері мен бөліктерінің қысқа мерзімді тырысулары.
13-тақырып. Ерікті гимнастика. Оқшауланған бұлшық еттерді және бұлшық ет топтарын ерікті түрде тырыстыру және босату. Динамикалық тәртіптегі жаттығулар. Статикалық тәртіптегі жаттығулар. Күш пен иілгіштікті үйлестіру. Жануарлардың қимылдарына еліктеу жаттығулары.
14-тақырып. Төзімділік. Төзімділікті арттыру. Тұрақтылықты арттыру. Қарқынды және ұзақ мерзімді жүктемелер. Анаэробты, аэробты немесе аралас сипаттағы жаттығулардың көмегімен төзімділікті арттыру. Күштемелі жаттығулар. Қайталау санын және орындау жылдамдығын өсіру. Статикалық немесе статикалыққа жақын қысымды ұзақ уақыт сақтап тұру.
15-тақырып. Шаршау сезіміне қатысты психикалық тұрақтылықты дағдыландыру. Қарқынды физикалық жүктемеден кейін күшті қайта қалпына келтірудің қарапайым тәсілдері. Релаксациялық-шоғырландыру және тыныс алу жаттығулары. Күшті қайта қалпына келтіруді жылдамдату әдістері. Психикалық-бұлшық еттік жаттықтыру.
16-тақырып. Жылдамдықпен орындалатын дайындық. Дененің жылдамдықтық мүмкіндіктерін жетілдіру. Уақыт сезімін арттыру. "Қарқын" және "ырғақ" түсініктерін меңгеру. Реактивті мүмкіндіктерді арттыру. Әрекет етуге жылдам дайындықты жаттықтыру, "оперативті тыныштық" сезімін дағдыландыру. Қарапайым қимылдау реакциясына арналған жаттығулар. Қарапайым және күрделі қимыл реакциясына арналған жаттығулар. Дер кезінде әсер етуді жаттықтыру. Еліктеу реакциясы - ойдан шығарылған белгіге реакция беру.
17-тақырып. Жылдамдық диапазонын кеңейту. Қозғалыс жылдамдығын дамытуға арналған жаттығулар. Баяулықты дамытуға арналған жаттығулар. Қозғалыс жылдамдығын өзгертуге арналған жаттығулар. Жарыс сипатындағы қимылды ойындар. Уақыт сезімін дамытуға және қозғалыстың кеңістіктік-уақыттық өлшемдерін үйлестіруге арналған қарапайым жаттығулар. Қимылдарды қарқынды-ырғақты ұйымдастыруға арналған қарапайым жаттығулар.
18-тақырып. Қимылдарды үйлестіру. Қозғалысты уақыт және кеңістікте нақты ұйымдастыруды арттыру. Жаңа қимылдарды, біліктер мен дағдыларды меңгеру жылдамдығын арттыру. Дайындық жаттығулары.
Практика. Бір, екі, үш жазықтықта және жазықтықтарды ауыстырып орындалатын қолға арналған үйлестіру жаттығулары. Дененің әртүрлі бөліктерін артқа айналдыру. Меңгерілген қол қимылдарын дененің басқа бөліктерінің қимылдарымен үйлестіру. Меңгерілген қол мен дененің басқа бөліктерінің қимылдарын аяқтың қимылымен үйлестіру.
19-тақырып. Тіл мен қимылды үйлестіру. Көп қырлы зейінді, қимыл жадын жаттықтыру. Ырғақтылықты жетілдіру, бұлшық ет тырысуларын реттеу.
Практика. Тыныс пен қимылды біріктіруге арналған жаттығулар.
20-тақырып. Пластикалық тренинг. Қозғалыс жылдамдығын, қарқынын және кереғарлығын жаттықтыру: бұлшық еттерді қыздыру, олардың қабылдауын белсендіру.
Практика. Пластикалық суырып салу. Берілген ритмикалық сызбаға, динамикаға немесе тақырыпқа суырып салу. Ассоциативті ойлауға арналған жаттығулар.
21-тақырып. Уақыт, кеңістік, қарқын-ырғақ. Әртүрлі жылдамдықтағы қарқынды қозғалыс түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі - қимылды уақытқа бөлу. Қарқынды-ырғақты жаттығулар.
22-тақырып. Сахна қозғалысының арнайы дағдылары. Қозғалысты сахна кеңістігіне бөлуге арналған жаттығулар. Кедергілерді өтудің әртүрлі тәсілдеріне арналған жаттығулар.
23-тақырып. Серіктесті көтерудің әртүрлі тәсілдеріне арналған жаттығулар. Реакцияға және итеру, лақтыру, соғу және басқа да белгілерден кейінгі қимылды дамытуға арналған жаттығулар. Трюктік пластика.
24-тақырып. Заттармен өзара әрекеттесу. Заттармен суырып салып ойнау. Заттармен шебер араласу дағдысын машықтандыратын жаттығулар.
25-тақырып. Заңдардың, қағидаттардың "классикалық" техникаларын меңгеру: жонглерлеу, басқару және тепе-теңдік элементтері. Заттармен жұмыс: бір түрлі және әртүрлі заттармен жонглерлеу. Плащпен, қалпақпен, цилиндрмен, желпуішпен, таяқшамен (стильдік жүріс-тұрыс әдетін үйрену кезінде); сырықпен (шест), таяқпен, семсермен жұмыс.
Практика. Доппен жаттығу. Гимнастикалық таяқпен, таяқшамен орындалатын жаттығулар. Секіргішпен, арқанмен орындалатын жаттығулар. Орындықпен, үстелмен орындалатын жаттығулар. Гимнастикалық шығыршықпен орындалатын жаттығулар. Плащпен орындалатын жаттығулар.
26-тақырып. Серіктеспен өзара әрекеттесу. Сенсорлық және бұлшық етті үйлестіруге негізделетін, серіктестің қимылы мен әрекеттеріне немесе серіктеспен қимылдың сипаты мен стилін үйлестіруге сәйкес қимылдың уақыт пен кеңістіктікте үйлесуін талап ететін жаттығулар.
27-тақырып. Этюдтермен жұмыс. Берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд.

69. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и выполняет подготовительный комплекс упражнений;
2) знает и выполняет упражнения, направленные на приведение мышц в тонус, на развитие отдельных групп мышц и подвижности суставов;
3) знает навыки работы с дыханием;
4) знает и умеет выполнять упражнения, направленные на развитие правильного дыхания, сочетание простых движений с ровным, спокойным дыханием;
5) знает и выполняет развивающий тренинг;
6) знает и выполняет упражнения на повышение устойчивости тела;
7) знает упражнения, дающие навыки мастерского обращения с предметами, развивающими фантазию и находчивость актера при обыгрывании предмета в сценическом действии;
8) знает понятие "взрывная сила";
9) знает упражнения с партнером, предметами;
10) знает и выполняет простейшие упражнения на развитие чувства времени и согласование пространственно-временных параметров движений;
11) умеет сочинять эксцентрические этюды на заданную тему, музыку, ситуацию.
70. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение упражнений на снятие зажатости мышц и скованности, упражнений на управление инерциями; организация уроков в форме этюдов, игр, тренингов, пластических и танцевальных номеров, развивающих определенные пластические способности и возможности обучающегося;
2) дальнейшее формирование интереса к сценическому движению, дальнейшее развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, двигательных навыков, творческого воображения через телесную выразительность, формирование навыка самоконтроля за выполнением движений;
3) формирование коммуникативных навыков, навыков воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях;
4) работа по постановке спектакля с элементами сценического движения на сцене, воспроизведение полученных знаний об основных способах творчества, коллективном поиске пластических форм, танцевальных характеристиках произведения, индивидуальной самостоятельной работе над характером роли.
71. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Техника безопасности. Работа над раскрепощением мышц. Упражнения на снятие зажатости и скованности. Работа на освобождение от зажимов мышц, приведение их в тонус. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов. Упражнения на чувство инерции. Упражнения на управление инерциями.
Тема 2. Подготовительный комплекс. Вводные упражнения. Позы как проявление психологических качеств человека. Открытые, закрытые, агрессивные позы в общении.
Тема 3. Разогревающие упражнения. Тренаж физического аппарата. Техника безопасности. Упражнения на развитие гибкости, силы мышц, растяжки. Совершенствование скоростных качеств тела: расширение диапазона скоростей, повышение реактивных возможностей. Упражнения на повышение чувства равновесия. Психофизический тренинг, понимание поведения другого человека.
Тема 4. Дыхательные упражнения. Развитие правильного дыхания. Произнесение текста вместе с активным действием.
Тема 5. Ритмопластика. Развитие двигательных способностей. Упражнения на координацию и равновесие. Ритмическая гимнастика. Физический тренинг. Влияние физического поведения на внутреннее состояние человека. Умение контролировать "чувство времени".
Тема 6. Тренировка наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие внимания, памяти, мышления, воли и наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие ассоциативности и воображения. Воображаемое пространство и предметы.
Тема 7. Тренинг пластический. Развитие внутреннего ощущения движения. Приобретение опыта пластического выражения различных физических и психофизических качеств. Решение сложных двигательных и действенных задач. Развитие ловкости. Освоение различных типов и характеров движения.
Тема 8. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии.
Тема 9. Развивающие музыкально-ритмические игры. Игры-упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики. Работа над соединением речи, движения и музыки. Тренировка музыкальности и ритмичности. Упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности с использованием песен и стихотворений. Развитие воображения, фантазии и инициативы.
Тема 10. Смена сценического движения. Практика. Игры и упражнения на беглость, легкость. Упражнения на развитие воображения, свободы фантазии.
Тема 11. Тренинг подготовительный. Разминочный цикл. Концентрация внимания. Ритмическая настройка.
Тема 12. Точная и последовательная организация речи и движения. Обучение равномерному непрерывному движению, воспитание пластичности и музыкальности. Тренировка скорости, темпа и контрастности в движении: разогревание мышц, активизация их восприимчивости. Разные темпоритмические упражнения.
Тема 13. Ритмопластика. Развитие двигательных способностей, гибкости и пластичности. Разогревающие, основные, импровизационные упражнения.
Упражнения на развитие психофизического аппарата обучающихся, растяжку мышц, подвижность тела. Творческие задания.
Тема 14. Ритмическая гимнастика. Система пластических упражнений на установку, совершенствование и поддержание правильной осанки и походки. Выработка приемов для самостоятельной работы по их коррекции: жесткий удар пяткой, шаркающая походка, чрезмерная выворотность ног.
Тема 15. Импульсы движений. Импульс и расслабление. Импульс и расслабление движения. Импульс и резкая остановка движения.
Тема 16. Танцевальная импровизация. Ритмичность и музыкальность в движении. Прослушивание музыкального материала. Разучивание танцевальных движений. Создание танцевальной и пластической композиции. Создание образа в пластическом этюде. Работа над внутренним эмоциональным состоянием исполнителя. Развитие сценического образа.
Тема 17. Элементы акробатики. Освоение основных элементов индивидуальной акробатики. Подготовительные упражнения. Элементарные акробатические упражнения в группировке, балансе и темповых поскоках. Шпагат. Мосты. Упражнения в балансировании. Равновесие тела в различных положениях и на различных точках опоры. Упоры. Стойки. Вращательные движения. Перекаты. Кувырки. Перекидки. Перевороты колесом. Элементы акробатики с использованием гимнастических снарядов, мебели и реквизита.
Тема 18. Работа по постановке спектакля с элементами сценического движения на сцене. Знакомство с пьесой, читка пьесы, разбор по ролям. Тренинг: творческие этюды, индивидуальная работа с исполнителями ролей, работа над коллективными мизансценами. Законы выстраивания простейшего сценического действия.
Тема 19. Освоение техники падения. Упражнения по освоению основных биомеханических принципов различных схем сценических падений. Падения из положения сидя, стоя на коленях. Пассивные падения из положения стоя в различных направлениях. Активные падения в различных направлениях. Падения на полу. Падения через препятствия. Падения с предметом в руках. Падения во взаимодействии с партнером. Оригинальные и трюковые падения.

69. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дайындық жаттығуларының кешенін біледі және орындайды;
2) бұлшық еттерді тонусқа келтіруге, жеке бұлшық ет топтарын және буындардың қозғалғыштығын дамытуға бағытталған жаттығуларды біледі және орындайды;
3) тыныспен жұмыс істеу дағдыларын біледі;
4) дұрыс тыныс алуды дамытуға, қарапайым қимылдарды қалыпты, байыпты тыныспен үйлестіруге бағытталған жаттығуларды біледі және орындайды;
5) дамыту тренингтерін біледі және орындайды;
6) дененің тұрақтылығын арттыруға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
7) сахна әрекетінде заттарды ойнау кезінде актердің қиялы мен тапқырлығын дамытатын, заттармен шебер араласу дағдысын беретін жаттығуларды біледі;
8) "жарылу күші" түсінігін біледі;
9) серіктеспен, заттармен орындалатын жаттығуларды біледі;
10) уақыт сеземін дамытуға және қозғалыстың кеңістіктік-уақыттық өлшемдерін үйлестіруге арналған қарапайым жаттығуларды біледі және орындайды;
11) берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға эксцентрикалық этюдтерді шығара алады.
70. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұлшық еттің тырысуын және бөгелуді босатуға арналған жаттығуларды, инерцияларды басқаруға арналған жаттығуларды, этюд, тренинг, білім алушының белгілі пластикалық қабілеттері мен мүмкіндіктерін дамытатын пластикалық және би нөмерлері түрінде сабақтарды ұйымдастыруды меңгеру әрі қарай жалғастырылады;
2) сахна қозғалысына деген қызығушылықты әрі қарай қалыптастыру, бұлшық ет қимыл аппаратының қозғалғыштығын, қимылды үйлестіруді, қимыл дағдыларын, дене мәнері арқылы шығармашылық қиялын әрі қарай дамыту, қимылдарды орындауды өзі басқару білігін қалыптастыру;
3) өз идеяларын пластикалық бейнелерде және пластикалық суырып салуда, байланыс дағдыларында іске асыру білігін қалыптастыру;
4) сахнада сахналық қимылдардың элементтерін қолданып, спектакльді қою бойынша жұмыс, шығармашылықтың негізгі тәсілдері туралы алған білімдерін көрсету, пластикалық формаларды, шығарманың би сипаттарын ұжымдық іздеу, рөлдің сипатымен жеке өз бетінше жұмыс.
71. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қауіпсіздік техникасы. Бұлшық еттерді босату бойынша жұмыс. Тырысуды және бөгелуді босату бойынша жұмыс. Бұлшық еттерді тырысудан босату бойынша жұмыс, оларды тонусқа келтіру. Психофизикалық кедергілер мен тырысуларды босатуға арналған ойындар. Инерция сезіміне арналған жаттығулар. Инерцияларды басқаруға арналған жаттығулар.
2-тақырып. Дайындық кешені. Кіріспе жаттығулар. Дене қалпы - адамның психологиялық қасиеттерінің көрінісі. Араласу кезіндегі ашық, жабық, агрессивті дене қалпы.
3-тақырып. Қыздыру жаттығулары. Физикалық аппаратты жаттықтыру. Қауіпсіздік техникасы. Иілгіштікті, бұлшық еттердің күшін, созылуды дамытуға арналған жаттығулар. Дененің жылдамдық қасиеттерін жетілдіру: жылдамдық диапазонын кеңейту, реактивті мүмкіндіктерді арттыру. Тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығулар. Психофизикалық тренинг, басқа адамның іс-әрекетін түсіну.
4-тақырып. Тыныс алу жаттығулары. Дұрыс тыныс алуды дамыту. Мәтінді белсенді әрекет ету кезінде айту.
5-тақырып. Ырғақтық пластика. Қимыл қабілеттерін дамыту. Үйлестіруге және теп-теңдікке арналған жаттығулар. Ырғақтық пластика. Физикалық тренинг. Физикалық мінез-құлықтың адамның ішкі күйіне әсері. "Уақыт сезімін" бақылау білігі.
6-тақырып. Байқампаздықты жаттықтыру. Зейінді, есте сақтау жадын, ойлауды, жігерді және байқампаздықты дамытуға арналған ойын-тапсырмалар. Ассоциативтілікті және елестетуді дамытуға арналған ойыншықтармен орындалатын ойын-тапсырмалар. Ойдан шығарылған кеңістіктер және заттар.
7-тақырып. Пластикалық тренинг. Қимылдың ішкі сезімін дамыту. Әртүрлі физикалық және психофизикалық қасиеттерді пластика арқылы көрсету тәжірибесін алу. Күрделі қимыл және әрекет міндеттерін шешу. Ептілікті дамыту. Қозғалыстың әртүрлі түрлерін және қасиеттерін меңгеру.
8-тақырып. Қимыл мен тіл. Әрекет үстінде белсенді міндеттерді орындау кезінде қимыл мен тілді еркін және сенімді біріктіру қабілеттерін дамыту.
9-тақырып. Дамытуға бағытталған музыкалық-ырғақтық ойындар. Ырғақ қабілеттері мен пластиканы дамытуға арналған музыка қолданылатын ойын-жаттығулар. Тілді, қимылды және музыканы біріктіру бойынша жұмыс. Музыкалылықтық және ырғақтылықты дамыту. Әндер мен өлеңдерді қолданып, ырғақ сезімін және музыкалылықты дамытуға арналған жаттығулар. елестетуді, қиялды және бастамашылдықты дамыту.
10-тақырып. Сахна қозғалысын алмастыру. Практика. Жүйріктілікке, жеңілдікке арналған ойындар мен жаттығулар. Елестетуді, еркін қиялдауды дамытуға арналған жаттығулар.
11-тақырып. Дайындық тренингі. Ширату айналымы. Зейінді шоғырландыру. Ырғақтық күйге келтіру.
12-тақырып. Тіл мен қимылды нақты және ретімен ұйымдастыру. Қалыпты үздіксіз қозғалуды үйрету, пластикалықты және музыкалылықты тәрбиелеу. Жылдамдықты, қарқынды және қимылдағы кереғарлықты жаттықтыру: бұлшық еттерді қыздыру, олардың қабылдау қабілетін белсендіру. Әртүлі қарқынды-ырғақты жаттығулар.
13-тақырып. Ырғақты пластика. Қозғалыс қабілеттерін, икемділікті және пластикалықты дамыту. Денені қыздыруға арналған, негізгі, суырып салу жаттығулар.
Білім алушының психофизикалық аппаратын, бұлшық еттің созылуына, дене қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар. Шығармашылық тапсырмалар.
14-тақырып. Ырғақтық гимнастика. Дене мүсінін және жүрісін бекітуге, жетілдіруге және сақтауға арналған пластикалық жаттығулар жүйесі. Өкшемен қатты ұру, аяқты сүйретіп басу, аяқтарды өте қатты ашу - оларды түзету бойынша өз бетінше жұмысқа арналған тәсілдерді пысықтау.
15-тақырып. Қозғалыс импульсі. Импульс және босату. Импульс және қимылды босату. Импульс және қимылды кенеттен тоқтату.
16-тақырып. Биді суырып салу. Қозғалыстағы ырғақтылық және музыкалылық. Музыкалық материалды тыңдау. Би қимылдарын жаттау. Би және пластикалық композицияларын құру. Пластикалық этюдте бейнені құру. Орындаушының ішкі эмоциялық күйімен жұмыс. Сахналық бейнені дамыту.
17-тақырып. Акробатика элементтері. Жеке акробатиканың негізгі элементтерін меңгеру. Дайындық жаттығулары. Топтасып, тепе-теңдікте және қарқынды секірулердегі орындалатын қарапайым акробатикалық жаттығулар. Шатқа отыру. Көпір жасау. Тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар. Әртүрлі қалыптағы және әртүрлі тірек нүктесіндегі дененің тепе-теңдігі. Тіреліп тұру. Тұру. Айналатын қимылдар. Домалау. Дөңгелеу. Лақтырып аудару. Дөңгелене аунау. Гимнастикалық жабдықтар, жиһаздар және реквизиттер қолданылып орындалатын акробатика элементтері.
18-тақырып. Құрамында сахна қозғалыстарының элементтері бар спектакльді сахнада қою бойынша жұмыс. Пьесамен танысу, пьесаны оқу, рөлдерді талдау. Тренингтер: шығармашылық этюдтер, рөлдерді орындаушылармен жеке жұмыс, ұжымдық мизансценалармен жұмыс. Қарапайым сахналық қимылдарды құру заңдылықтары.
19-тақырып. Құлау техникасын меңгеру. Сахналық құлаулардың әртүрлі сызбаларының негізгі биомеханикалық қағидаттарын меңгеру бойынша жаттығулар. Отырып, тізерлеп тұрған күйден құлау. Тұрған қалыпта әртүрлі бағытқа пассивті құлаулар. Сақтандыру тәсілдері, әртүрлі бағыттарға белсенді құлау. Жерде құлау. Кедергі арқылы құлау. Қолдағы затпен бірге құлау. Серіктеспен өзара әрекеттесе отырып құлау. Сәндеудегі құлау тізбектері. Ерекше және трюктік құлаулар.

72. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и выполняет различные упражнения на снятие зажатости и скованности, психофизических барьеров и зажимов, развитие гибкости, силу мышц, растяжки, повышение чувства равновесия;
2) знает основы биомеханики движения и принципы театральной биомеханики;
3) знает и выполняет упражнения на повышения чувства равновесия;
4) знает и выполняет упражнения на развитие правильного дыхания;
5) умеет самостоятельно подбирать сценические движения к песне;
6) умеет контролировать "чувство времени";
7) знает и выполняет пластические упражнения;
8) умеет сочинять этюды на заданную тему;
9) знает и выполняет упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности, развитие воображения, свободы фантазии;
10) знает и выполняет темпоритмические упражнения, разогревающие, основные, импровизационные, упражнения на развитие психофизического аппарата, растяжку мышц, подвижность тела;
11) умеет создавать образ в пластическом этюде;
12) знает законы выстраивания простейшего сценического действия;
13) знает выразительные средства сценического действия;
14) знает основы психофизического тренинга, понимает поведение партнера по сцене;
15) умеет передать свое эмоциональное состояние через язык тела;
16) знает техники и виды падения.
73. Программные требования в 4 классе:
1) освоение навыков сценической борьбы и драки, отработка навыков борьбы между двумя или несколькими персонажами, освоение техники приемов защиты и нападения без оружия для создания у зрителей иллюзии рукопашной схватки, освоение биомеханики ударов, обеспечивающих их достоверность для зрителей и безопасность;
2) развитие чувства ритма в движении, сохранение и изменение заданного темпоритма, развитие способностей свободно и уверенно соединять движение при выполнении;
3) понятие об особенностях стилевого поведения различных слоев общества.
74. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Повторение пройденного материала. Цели и задачи четвертого класса. Индивидуальность пластической выразительности актера. Инструктаж по технике безопасности.
Практика. Творческие задания, игры, импровизации на повторение пройденного материала. Закрепление полученных навыков и умений.
Тема 2. Разминка. Повторение ранее пройденного материала. Самостоятельное выполнение тренажных упражнений в разных темпо-ритмах.
Тема 3. Подготовка психофизического аппарата к нагрузкам: самомассаж мышц рук, ног, шеи, спины; вращательные движения в суставах плечевого пояса, шейного, грудного, поясничного, тазобедренного отделов позвоночника.
Тема 4. Специальные навыки сценического движения. Освоение специальных навыков сценического движения. Комплекс определенных качеств и способностей.
Тема 5. Определение тех качеств, которые недостаточно хорошо развиты и плохо развиваются. Определение перспективы перехода от навыка движений к осмысленному движению.
Тема 6. Совершенствование осанки и походки. Бытовая походка с различными положениями рук. Бытовая походка с выполнением дополнительного задания. Бытовая походка со сменой скорости движения. бытовая походка и наблюдение за присутствующими.
Тема 7. Упражнения на распределение движений в сценическом пространстве. Различные способы преодоления препятствий. Реакция и развитие движения после толчка, броска, удара. Трюковая пластика.
Тема 8. Специальное совершенствование внимания и координация движений. Тренировка на сосредоточение внимания и координационные способности обучающегося. Тренировка активного внимания к словесному заданию. Одновременно асимметричное. Одновременно противоположное. Разностороннее и с разным количеством движений.
Тема 9. Сценический бой без оружия. Освоение навыков сценической борьбы и драки. Проверка способности использовать приобретенные навыки в острой, конфликтной ситуации физического противодействия.
Отработка навыков борьбы между двумя или несколькими персонажами. Освоение техники приемов защиты и нападения без оружия для создания у зрителя впечатления рукопашной схватки. Освоение биомеханики сценических ударов, обеспечивающей их зрительную достоверность и безопасность.
Упражнения. Техника нанесения и приема удара. Техника защиты и озвучивания удара. Принципы построения и исполнения сценической драки. Драка с использованием предметов. Жанр и стиль в сценической драке.
Тема 10. Тренинги. Время, пространство и темпоритм. Упражнения. Понятие темподвижения в разных скоростях. Понятие чувства времени и распределения движений во времени. Понятие ритма и движения в ритмических рисунках. Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 11. Совершенствование рече-двигательных координаций. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии. Дыхание и звучание в активной позиции. Перераспределение мышечного напряжения для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике. Соединение непрерывности движения. Звуковой посыл как продолжение действия. Чередование и соединение движения и слова. Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 12. Сценические падения. Подготовительные упражнения к падению. Подготовительные упражнения к падению на бок. Подготовительные упражнения к падению, "скручиваясь". Равновесие на высоте и падение по сигналу. Парное упражнение с падением.
Тема 13. Элементы акробатики. Развитие воли в области телесных движений и действий. Воспитание решимости. Развитие доверия к партнеру и ответственности перед партнером. Наращивание базовых психофизических качеств. Изучение биомеханики человеческого тела. Расширение динамического диапазона движений. Комплексное использование всех психофизических качеств.
Тема 14. Парные упражнения. Освоение основных элементов парной акробатики. Поддержки. Седы. Стойки. Входы на плечи. Перевороты. Элементы эксцентрической акробатики.
Тема 15. Элементы акробатики с использованием гимнастических снарядов, мебели и реквизита. Акробатические комбинации и фразы. Этюды с использованием элементов акробатики.
Тема 16. Понятие "этикет", "стиль", "жест", "манера". Этикет как форма социального деления общества. Правила хорошего тона. Основные этапы развития этикета.

72. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушылар келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қысылу мен именуді, психофизикалық кедергілер мен қысылуларды босатуға, иілгіштікті, бұлшық еттердің күшін, созылғыштықты дамытуға, тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған әртүрлі жаттығуларды біледі және орындайды;
2) қозғалыс биомеханикасының негіздерін және театр биомеханикасының қағидаттарын біледі;
3) тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
4) дұрыс тынысты дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
5) әнге өз бетінше сахналық қозғалыстарды таңдауды біледі;
6) "уақыт сезімін" бақылауды біледі;
7) пластикалық жаттығуларды біледі және орындайды;
8) ұсынылған тақырыпқа этюдтерді шығаруды біледі;
9) ритм және әуезділік сезімін дамытуға, елестетуді дамытуға, қиялдың еркіндігіне арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
10) денені дайындайтын, негізгі, суырып салу қарқынды-ырғақты жаттығуларды, білім алушының психофизикалық аппаратын дамытуға, бұлшық еттерді созуға, дененің қозғалғыштығына арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
11) пластикалық этюдте бейнені жасай алады;
12) қарапайым сахналық әрекетті құру заңдылықтарын біледі;
13) сахна әрекеттерінің мәнерлеу құралдарын біледі;
14) психофизикалық тренингтің негіздерін біледі, сахнадағы серіктесінің әрекеттерін түсінеді;
15) дене тілі арқылы өзінің эмоциялық күйін жеткізе алады;
16) құлау техникасын және түрлерін біледі.
73. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сахнадағы күрес пен төбелес дағдыларын меңгеру, екі немесе бірнеше кейіпкерлер арасындағы дағдыларды пысықтау, көрермендердің алдында қоян-қолтық шайқас иллюзиясын құруға арналған қорғаныс тәсілі техникасын және қарусыз бас салу дағдыларын меңгеру, көрермендер үшін шынайылықты және қауіпсіздікті қамтамасыз ететін соққылардың биомеханикасын меңгеру;
2) қозғалыстағы ритм сезімін дамыту, берілген қарқын мен ырғақты сақтау және өзгерту, орындау кезінде қимылдарды еркін және сенімді біріктіру қабілеттерін дамыту;
3) қоғамның әртүрлі топтарының өзін ұстауының стильдік ерекшеліктері туралы түсініктер.
74. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Өткен материалды қайталау. Төртінші сыныптың мақсаты мен міндеттері. Актердің пластикалық мәнерінің даралығы. Қауіпсіздік техникасы бойынша жұмыс.
Практика. Өткен материалдарды қайталауға арналған шығармашылық тапсырмалар, ойындар, суырып салу. Меңгерген дағдылары мен біліктерін бекіту.
2-тақырып. Ширату. Өткен материалды қайталау. Жаттықтыру жаттығуларын әртүрлі қарқында-ырғақта өз бетінше орындау.
3-тақырып. Психофизикалық аппаратты жүктемеге дайындау: қолдың, аяқтардың, мойынның, арқаның бұлшық еттерін сылау; иық белдеуін, мойын, кеуде, бел, бел омыртқаның жамбас бөліктерін айналдыру қимылдары.
4-тақырып. Сахна қозғалысының арнайы дағдылары. Белгілі қасиеттер мен қабілеттер кешені.
5-тақырып. Жеткілікті дамымаған немесе нашар дамыған қасиеттерді анықтау. Қимылдау дағдысынан саналы түрде қимылдауға көшу келешегін анықтау.
6-тақырып. Дене сымбаты мен жүрісті жетілдіру. Қолдар әртүрлі қалыпта болатын тұрмыстық жүріс. Қосымша тапсырманы орындау кезіндегі тұрмыстық жүріс. Жылдамдықты, қимылды ауыстыру кезіндегі тұрмыстық жүріс. Тұрмыстық жүріс және қасында тұрған адамдарды бақылау.
7-тақырып. Сахна кеңістігінде қимылдарды бөлуге арналған жаттығулар. Кедергілерді жеңудің түрлі тәсілдері. Итеру, лақтыру, соққыдан кейінгі реакция және қимылды дамыту. Трюктік пластика.
8-тақырып. Зейінді жетілдіру және қимылды үйлестіру. Білім алушының зейінін шоғырландыру және үйлестіру қабілеттерін жаттықтыру. Ауызша тапсырмаларға белсенді зейін қоюды жаттықтыру. Бір мезгілде асимметриялық. Бір мезгілде қарама-қарсы. Жан-жақты және қимылдардың түрлі қайталануымен.
9-тақырып. Қарусыз сахналық күрес. Сахналық күрес пен төбелес дағдыларын меңгеру. Физикалық қарсы әрекеттегі өткір, жанжалды жағдай дағдысы бойынша алған қабілеттерін тексеру.
Екі немесе бірнеше кейіпкерлердің арасындағы күрес дағдысын пысықтау. Көрермендердің бойында қоян-қолтық күрес әсерін жасау үшін қорғану тәсілдері және қарусыз шабуыл жасау техникасын меңгеру. Көрермендік шынайылықты және қауіпсіздікті қамтамасыз ететін сахна соққыларының биомеханикасын меңгеру.
Жаттығулар. Соққыны жасау және қабылдау техникасы. Соққыдан қорғану және дыбыстау техникасы. Сахналық төбелесті құру және орындау қағидаттары. Заттарды қолданып төбелесу. Сахналық төбелестегі жанр және стиль.
10-тақырып. Тренинг. Уақыт, кеңістік және қарқын-ырғақ. Жаттығулар. Әртүрлі жылдамдықтардағы қарқын-қозғалыс түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі және қимылды уақытқа бөлу. Ырғақтық суреттердегі ырғақ және қимылдарды бөлу. Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
11-тақырып. Тіл-қимыл үйлесімділігін дамыту. Қимыл мен тіл. Әрекеттегі белсенді міндеттерді орындау кезінде қимыл мен тілді еркін және сенімді біріктіру қабілетін дамыту. Белсенді позициядағы тыныс пен дыбысталу. Белсенді қозғалыстағы және бір қалыптағы жағдайда дыбысталу мен тынысты қамтамасыз ету үшін бұлшық ет тырысуларын қайта бөлу. Үздіксіз қимылдарды біріктіру. Дыбыстық белгі - әрекеттің жалғасы. Қимыл мен сөзді алмастыру және біріктіру. Этюдтер. Өткен материалды бекіту.
12-тақырып. Сахнада құлау. Құлауға арналған дайындық жаттығулары. Жанына құлауға арналған дайындық жаттығулар. "Бұралып" құлауға арналған дайындық жаттығулар. Биіктіктегі тепе-теңдік және белгі бойынша құлау. Құлауға арналған жұппен орындалатын жаттығулар.
13-тақырып. Акробатика элементтері. Дене қозғалысы мен әрекеттегі ерікті дамыту. Батылдықты тәрбиелеу. Серіктеске деген сенімді және серіктес алдындағы жауапкершілікті дамыту. Негізгі психофизикалық қасиеттерді арттыру. Адам денесінің динамикалық диапазонын кеңейту. Барлық психофизикалық қасиеттерді кешенді қолдану.
14-тақырып. Жұппен орындалатын жаттығулар. Жұппен орындалатын акробатиканың негізгі элементтерін меңгеру. Ұстап тұру. Отыру. Тұру. Иыққа шығу. Айналдыру. Эксцентрикалық акробатиканың элементтері.
15-тақырып. Гимнастика жабдықтарын, жиһаздарын және реквизиттерін қолданып орындалатын акробатика элементтері. Акробатикалық комбинациялар мен фразалар. Акробатика элементтері қолданылатын этюдтер.
16-тақырып. "Этикет", "стиль", "ишарат", "мәнер" түсінігі. Этикет -қоғамды әлеуметтік топтарға бөлу формасы. Этикеттің дамуының негізгі кезеңдері.

Тема 17. Особенности стилевого поведения и правила, принятые в европейском и русском обществе 16-19 веков. Общие сведения. Костюм. Осанка и походка. Оружие. Поклоны. Этикет и хороший тон в приветствиях, беседе, во время еды, в музыке, танцах и пении, правила вызова на дуэль, церемония обетов и клятв.
Практика. Сочетание ходьбы с поклонами, жестами, позами, с применением аксессуаров.
Тема 18. Пантомима как вид искусства. Движение, жест, поза – основные выразительные средства пантомимы. Стилизация пластики как необходимое условие создания образа в пантомиме. Приемы создания образа в пантомиме. Комплекс упражнений пантомимы. Взаимодействие с воображаемыми объектами.
Тема 19. Работа над этюдами. Готовность обучающегося использовать знания и умения, приобретенные на уроках сценического движения, при решении творческой задачи.
Тема 20. Понятие пластического этюда на уроках сценического движения. Этюды на заданную тему.
Тема 21. Этюды на заданную музыку. Этюды на заданную ситуацию. Эксцентрический этюд. Этюды на основе драматургии.
75. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику нанесения и приема удара, технику защиты и озвучивания удара, принципы построения и исполнения сценической драки;
2) знает понятия темподвижения в разных скоростях, ритма и движения в ритмических рисунках;
3) умеет перераспределять мышечное напряжение для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике;
4) знает особенности стилевого поведения представителей различных слоев общества;
5) знает и выполняет элементы парной акробатики;
6) знает основы пантомимы.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
76. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
77. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме экзамена, контрольной работы, зачета.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс общеразвивающих и корректирующих упражнений, комплекс акробатических элементов, работа с предметом), во втором полугодии: экзамен (показ творческой работы);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс динамической нагрузки), во втором полугодии: зачет (упражнения на соединение речи, движения и музыки);

17-тақырып. 16-19 ғасырлардағы еуропа және орыс қоғамында қабылданған стильдік жүріс-тұрыстың және ереженің ерекшеліктері. Жалпы мәліметтер. Киім. Дене сымбаты және жүріс. Қару. Иілу. Амандасудағы, әңгімелесудегі, тамақтану кезіндегі, музыкадағы, бидегі және әндегі этикет және жақсы мәнер, жекпе-жекке шақыру ережесі, серт және ант беру ресімі.
Практика. Жүруді иілулермен, ишараттармен, позалармен, аксессуарларды қолданумен үйлестіру.
18-тақырып. Пантомима - өнердің түрі. Қимыл, ишарат, поза -пантомиманың негізгі мәнерлеу құралы. Пластиканы стильдеу - пантомимадағы бейнені жасауға қажетті жағдай. Пантомиманың кешенді жаттығулары. Пантомимада бейнені құру тәсілдері. Ойдан шығарылған нысандармен өзара әрекеттесу.
19-тақырып. Этюдтермен жұмыс. Білім алушының шығармашылық міндеттерді шешу кезінде сахна қозғалысы сабақтарында алған білімдері мен біліктерін қолдануға дайындығы.
20-тақырып. Сахна қозғалысы сабақтарындағы пластикалық этюд түсінігі. Берілген тақырыпқа арналған этюд.
21-тақырып. Берілген музыкаға арналған этюдтер. Берілген жағдайға арналған этюдтер. Эксцентрикалық этюд. Драматургия негізіндегі этюд.
75. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) соққы жасау және қабылдау техникасын, қорғану техникасын және соққыны дыбыстауды, сахналық төбелесті құру және орындау қағидаттарын біледі;
2) әртүрлі жылдамдықтардағы қарқынды қозғалыс, ырғақтық суреттердегі ырғақ және қозғалыс түсініктерін біледі;
3) белсенді қимылдау кезінде және бір қалыпта тұрған кезде дыбысталуды және тынысты қамтамасыз ету үшін бұлшық етке түсетін жүктемені бөле алады;
4) әртүрлі қоғам топтарының өкілдерінің стильдік өзін ұстау ерекшеліктерін біледі;
5) жұпты акробатиканың элементтерін біледі және орындайды;
6) пантомима негіздерін біледі.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
76. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
77. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - емтихан, бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жалпы дамытуға және түзетуге бағытталған жаттығулар кешені, акробатикалық элементтер кешені, заттармен жұмыс), екінші жартыжылдықта: емтихан (шығармашылық жұмыс көрсетілімі);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (динамикалық жүктеме кешені), екінші жартыжылдықта: сынақ (тілді, қозғалысты және музыканы біріктіруге арналған жаттығулар);

3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему), во втором полугодии: экзамен (показ творческой работы);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, музыку, ситуацию), во втором полугодии: зачет (показ творческой работы).
78. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание биомеханики, анатомию и физиологию человека;
2) знает базовый набор тренинговых упражнений для воспитания, развития и совершенствования пластической выразительности актера;
3) знает правила техники безопасности, страховки и самостраховки акробатических элементов и элементов трюковой пластики;
4) умеет использовать во время исполнения свой развитый телесный аппарат;
5) умеет самостоятельно выполнять двигательные задачи, требующие сочетания высокого уровня координации движений, пластики, гибкости, выразительности, силы, чувства равновесия.
79. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение сценической задачи, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах, качественное исполнение упражнений и освоение сценических навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – правильное определение сквозного действия роли, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах; наличие недочетов, неточностей;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недочеты и неточности в работе на сценической площадке, невладение основами самостоятельного распределения в сценическом пространстве, исполнение с большим количеством недостатков, слабая физическая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – непонимание материала и отсутствие психофизического развития;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 77
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Грим", "Изготовление кукол", "Изготовление бутафории", "Основы художественной речи" и другие" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Грим", "Изготовление кукол", "Изготовление бутафории", "Основы художественной речи" и другие" детских школ искусств определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету по выбору.

3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа этюд), екінші жартыжылдықта: емтихан (шығармашылық жұмыс көрсетілімі);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайға арналған этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жұмыс көрсетілімі).
78. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемдерді ескереді:
1) биомеханиканы, адам анатомиясын және физиологиясын біледі;
2) актердің пластикалық мәнерлігін тәрбиелеуге, дамытуға және жетілдіруге арналған тренингтік жаттығулардың негізгі кешенін біледі;
3) қауіпсіздік техникасы ережелерін, акробатикалық элементтер мен трюкті пластиканың элементтерін орындау кезіндегі сақтандыруды және өзін өзі сақтандыруды біледі;
4) орындау кезінде өзінің дамыған дене аппаратын қолдана алады;
5) қимылдарды, пластиканы, иілгіштікті, мәнерлікті, күшті, тепе-теңдік сезімін үйлестіруді жоғары деңгейде біріктіруді талап ететін қозғалыс міндеттерін өз бетінше қолдана алады.
79. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - сахналық міндеттерді өте жақсы орындауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмірді бастан кешуі, жаттығуларды сапалы меңгеруі және сахна дағдыларын игеруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - рөлдің тура әрекетін дұрыс анықтауы, физикалық қимылдарды шынайы және нақты пысықтауы, ұсынылатын жағдайларда органикалық және табиғи өмір сүруі; кемшіліктері мен олқылықтарының болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - сахна алаңында жұмыс істеу кезіндегі кемшіліктері мен олқылықтары, сахна кеңістігін өз бетінше бөлу негіздерін жетік білмеуі, көптеген кемшіліктермен орындауы, физикалық дайындығының әлсіздігі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - материалды түсінбеуі және психофизикалық дайындығының болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
77-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Грим", "Қуыршақ жасау", "Бутафория жасау", "Көркемсөз негіздері" және басқалары" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Грим", "Қуыршақ жасау", "Бутафория жасау", "Көркемсөз негіздері" және басқалары" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) таңдау пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.

2. Цель Программы: создание условий для приобретения обучающимися теоретических и практических знаний, умений и навыков по выбранным предметам, эстетического и художественного познания мира средствами театрального искусства.
3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний, умений и навыков для развития творческого потенциала обучающегося в процессе обучения предметам: грим, изготовление кукол, изготовление бутафории, художественное слово;
2) формирование интереса к театральному искусству, раскрывая его многообразие и красоту;
3) формирование личностного целого эстетического отношения к явлениям окружающей действительности;
4) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков;
5) ознакомление с различными технологиями изготовления театральных кукол, реквизитов и декораций.
Развивающие:
1) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных театрально-исполнительских знаний, умений и навыков;
2) развитие внимания, памяти, воображения, речи, эмоционально-волевой сферы, интеллектуальных творческих способностей;
3) развитие творческого воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
4) стимулирование познавательной деятельности обучающегося;
5) создание условий для профессионального самоопределения обучающегося.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре, искусству;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) приобщение к ценностям отечественной культуры, лучшим образцам народного творчества, классического и современного искусства.
4. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяются типовым учебным планом. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимися.
5. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить предметы по выбору отделения "Театра кукол".
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
6. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с театральным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
7. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
8. Основные принципы достижения цели Программы:

2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың таңдау пәні бойынша теориялық және практикалық білім, білік және дағдыларын алуына, театр өнері құралдарымен әлемді эстетикалық және көркемдік тануға жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) грим, қуыршақ жасау, бутафория жасау, көркем сөз негіздері пәндеріне оқыту процесінде білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамыту үшін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) театр өнеріне деген қызығушылықты қалыптастыру, оның түрлері мен әсемділігін ашу;
3) қоршаған шынайылықтың көріністеріне тұлғалық тұтас эстетикалық көзқарасты қалыптастыру;
4) ой-өрісті кеңейту және білімді, орындаушылық білік пен дағдыларды меңгеру;
5) театр қуыршақтарын, реквизиттер мен декорацияларын әзірлеудің әртүрлі технологияларымен танысу.
Дамыту:
1) театрлық-орындаушылық білім, білік және дағдылар негізінде бала тұлғасын көркем-эстетикалық дамыту;
2) зейінді, есте сақтау жадын, елестетуді, тілді, эмоциялық-жігерлік қырын, зияткерлік, музыкалық және шығармашылық қабілеттерді дамыту;
3) шығармашылық қиялды, көркем ойлауды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуді дамыту;
4) білім алушының танымдық қызметін ынталандыру;
5) білім алушының кәсіби өзін өзі анықтауы үшін жағдай жасау.
Тәрбиелік:
1) көркем мәдениетке, өнерге араластыру;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуге тәрбиелеу;
3) отандық мәдениеттің құндылықтарына, халық шығармашылығының озық үлгілеріне, классикалық және заманауи өнерге араластыру.
4. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарымен анықталады. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
5. Бағдарлама "Қуыршақ театры" бөлімінің таңдау бойынша пәндерін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
6. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, театр шығармашылығымен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
7. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
8. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:

1) постепенность в освоении знаний, умений и навыков в области театрального искусства;
2) последовательность и доступность – от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
3) сознательность и активность – сознательное отношение к занятиям, воспитание заинтересованности обучающегося в овладении изучаемого материала и в осмысленном его исполнении;
4) систематичность и регулярность занятий указывает на то, что процесс формирования знаний, умений и навыков должен быть непрерывным;
5) целенаправленность учебного процесса;
6) принцип от знаний к творчеству позволяет обучающимся при определенном уровне знаний создавать яркие сценические образы, характеры и настроения.
9. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании художественно-сценического образа.
10. Программа ориентирована на выработку личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) приобретению опыта творческой деятельности;
2) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
3) получению театрального образования;
4) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области театрального искусства.
11. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в самопознании, формировании адекватной самооценки, адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций, достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
12. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности и достижение ключевых компетенций, освоение специфических знаний, умений и навыков школьников в рамках учебного предмета.
13. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;

1) театр өнері саласында білім, білік және дағдыларды меңгерудегі біртіндеушілік;
2) реттілік және қолжетімділік - қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге;
3) саналылық және белсенділік - сабақтарға деген саналы көзқарас, білім алушылардың үйретілетін материалдарды меңгеруіне және оны түсініп орындауға деген қызығушылықты тәрбиелеу;
4) сабақтардың жүйелілігі мен ұдайылығы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру процесінің үздіксіз жүруін көрсетеді;
5) оқу процесінің мақсаттылығы;
6) білімнен шығармашылыққа қағидаты білім алушыларға белгілі білім деңгейіне ие болу кезінде қанық сахналық бейнелерді, мінездерді және көңіл-күйлерді жасауға мүмкіндік береді.
9. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог көркем сахналық бейнені құруда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
10. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
2) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
3) театр саласы бойынша білім алуы;
4) театр өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруы.
11. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
12. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
13. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;

6) комедия дель арте – вид итальянского народного (площадного) театра, спектакли которого создавались методом импровизации, на основе сценария, содержащего краткую сюжетную схему представления, с участием актеров, одетых в маски;
7) классическое лицо – типаж лица, распространенный в модельном бизнесе;
9) монтюр – основа парика и других постижерских изделий из тесьмы, тюля, газа;
10) постиж (пастиж) – изделие из искусственных волос: парик, шиньон, коса, букли, локоны, а также усы, бороды и ресницы;
11) постижерные изделия – изделия, изготовленные из натуральных или искусственных волос, широко применяются в гримировании;
12) портретный грим – раздел гримировального искусства;
13) декоративная косметика – специальные средства, предназначенные для улучшения внешнего вида и маскировки изъянов кожи, создания макияжа, маникюра и педикюра.
28. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося через практическое овладение техническими приемами гримирования.
29. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение разновидностям, видам, жанрам, стилям, выразительным средствам грима;
2) освоение санитарно-гигиенических правил работы с гримом, основных приемов техники и последовательностей гримирования;
3) формирование знаний для создания сценического образа в спектакле;
4) овладение навыками работы над гримом как над одной из составных частей художественного образа.
Развивающие:
1) развитие наблюдательности, творческой фантазии и воображения;
2) развитие внимания, памяти, ассоциативного и образного мышления;
3) воспитание и развитие художественного вкуса, чувства меры.
Воспитательные:
1) воспитание потребности в самостоятельном поиске сценического образа и характерности;
2) воспитание, развитие художественного вкуса, эстетической культуры обучающегося;
3) воспитание зрительской культуры.
30. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
31. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику искусства гримирования, научиться создавать сценический образ.
32. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое овладение обучающимся основными приемами гримирования, последовательностью гримирования, санитарно-гигиеническими правилами работы с гримом.
33. Методы проведения занятия:
1) словесный – рассказ, беседа, объяснение, обсуждение;
2) наглядный – наблюдение, демонстрация видеофильмов, схем, макетов, плакатов, иллюстарций, демонстрация главных персонажей постановки;

6) дель арте комедиясы - итальян халықтық театрының (алаңының) түрі, бетперде киген актерлердің қатысуымен қойылымның қысқа сюжеттік сызбасынан тұратын сценарий негізінде суырып салу тәсілімен құрылған спектакль;
7) классикалық бет әлпет - сән үлгілері бизнесінде кең таралған бет әлпеттің типі;
9) монтюр - жиектемелерден, шілтерден, жеңіл маталардан жасалған париктің және басқа парик жасайтын бұйымдардың негіздері;
10) постиж (пастиж) - жасанды шаштардан жасалған бұйым: парик, шиньон, бұрым, бүртіктеу, төгілген шаш, сондай-ақ мұрттар, сақалдар және кірпіктер;
11) парик жасайтын бұйымдар - табиғи немесе жасанды шаштардан жасалған бұйымдар, гримдеуде кеңінен қолданылады;
12) портретті грим - гримдеу өнерінің ең күрделі түрінің бірі;
13) сәндік косметика - сыртқы бет әлпетті жақсартуға және терідегі кемшіліктерді жасыруға, макияж, маникюр және педикюр жасауға арналған арнайы құралдар.
28. Бағдарлама мақсаты: гримдеудің техникалық тәсілдерін практикада меңгеру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
29. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) гримнің сан түрлі түрін, түрлерін, жанрларын, стильдерін, мәнерлеу құралдарын үйрету;
2) гриммен жұмыстың санитарлық-гигиеналық ережелерін, гримдеудің техникасы мен жүргізу ретінің негізгі тәсілдерін меңгеру;
3) спектакльдегі сахналық бейнені жасауға қажетті білімді қалыптастыру;
4) көркемдік бейненің құрамдас бөлігінің бірі ретінде гриммен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Дамыту:
1) байқампаздықты, шығармашылық қиялды және елестетуді дамыту;
2) зейінді, есте сақтау жадын, ассоциативті және бейнелі ойлауды дамыту;
3) көркемдік талғамды, өлшем сезімін тәрбиелеу және дамыту.
Тәрбиелік:
1) сахналық бейнені және мінездемені өз бетінше іздеу қажеттілігін тәрбиелеу;
2) білім алушының көркемдік талғамын, эстетикалық мәдениетін тәрбиелеу, дамыту;
3) көрермендік мәдениетті тәрбиелеу.
30. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
31. Бағдарлама гримдеу өнерінің техникасын меңгергісі келетін, сахналық бейнені жасап үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
32. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының гримдеудің негізгі тәсілдерін, гримдеуді жүргізудің ретін, гриммен жұмыстың санитарлық-гигиеналық ережелерін практикада меңгеруіне бағытталуы болып табылады.
33. Сабақтарды жүргізу әдістері:
1) ауызша әдіс - әңгімелесу, айтып беру, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік - бақылау, бейнефильмдерді, сызбаларды, макеттерді, плакаттарды, иллюстрацияларды көрсету, қойылымның басты кейіпкерлерін көрсету;

3) практический – выполнение творческих заданий.
34. Программа создает условия для овладения приемами гримирования, необходимыми для дальнейшей практической деятельности будущего артиста кукольного театра.
Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта гримирования, навыков самостоятельной работы по изучению и постижению правил работы с современным гримом.
35. Программа по гриму способствует воплощению на сцене идейно-художественного замысла спектакля. Для актера кукольного театра грим важен как внешнее завершение созданного в процессе творческой работы характера, так и вспомогательное средство для внутреннего перевоплощения.
36. Программа предусматривает изучение теоретических и практических основ гримерного искусства. В процессе теоретических занятий обучающиеся получают основные знания по предмету "Грим", а на практических занятих закрепляют их и овладевают основными навыками работы.
37. С первых занятий педагог воспитывает у обучающегося чувство меры в работе с гримом, аккуратность, усидчивость и умение организовать свою работу в определенных временных рамках.
Начальный этап направлен на общехудожественное развитие детей и введение в гримерное искусство, выявление потенциальных возможностей ребенка в области художественного (гримерного) творчества.
38. Второй год обучения направлен на активизацию самостоятельной работы, активное стимулирование поиска неординарных художественных решений, собственного гримерного стиля, смелости в воплощении своего замысла, а также углубленного освоения и совершенствования гримерных навыков, что происходит благодаря знакомству со всеми видами гримов и гримерных работ.
39. Педагог знакомит обучающегося с развитием искусства грима, выразительными средствами грима, видами, жанрами и стилями грима, приемы гримирования.
40. Перед нанесением грима обучающийся изучает историю создаваемого образа, знакомится с особенностями сценической площадки, такими как интенсивность и цвет освещения, направление света, расстояние от сцены до зрительного зала с учетом постоянного перемещения артистов на сцене, сценические костюмы, реквизит и декорации.
41. Во время практических занятий по гриму строго соблюдаются правила гигиены. Педагог помогает каждому обучающемуся в поиске общего тона, чтобы сохранить у каждого танцора индивидуальный цвет лица с присущими ему оттенками.
42. В процессе изучения предмета у обучающегося формируются навыки творческого, образного мышления в художественно-гримерном оформлении образа произведения, учитывая замысел режиссера, художника и самого актера.

3) практикалық - шығармашылық тапсырмаларды орындау.
34. Бағдарлама қуыршақ театрының болашақ әртісінің әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемдегі гримдеу тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасайды.
Бағдарлама шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік тәрбие беруге бағытталған және гримдеу тәжірибесін алуға, заманауи гриммен жұмыс істеу ережелерін зерттеу және үйрену бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеруге жағдай жасайды.
35. Грим бойынша Бағдарлама сахнада спектакльдің идеялық-көркемдік түпкі ойын іске асыруға ықпал етеді. Қуыршақ театрының актері үшін грим шығармашылық процесінде жасаған мінездің сыртқы әлпетін толықтыратын, сондай-ақ іштей түрленуге арналған көмекші құрал ретінде маңызды болып табылады.
36. Бағдарлама грим өнерінің теориялық және практикалық негіздерін оқытуды қарастырады. Білім алушылар теориялық сабақ барысында "Грим" пәні бойынша негізгі білімді алады, ал практикалық сабақтарда оларды бекітеді және жұмыстың негізгі дағдыларын меңгереді.
37. Педагог алғашқы сабақтардан бастап білім алушылардың гриммен жұмыс істеудегі мөлшерлеу сезімін, ұқыптылықты, төзімділікті және белгілі уақыт шеңберінде өз уақытын ұйымдастыра білуді тәрбиелейді.
Алғашқы кезең балаларды жалпы көркемдік дамытуға және грим өнеріне енгізуге, баланың көркем (гримдеу) шығармашылығы саласындағы әлеуетті мүмкіндіктерін анықтауға бағытталған.
38. Оқытудың екінші жылы өз бетінше жүргізілетін жұмысты белсендіруге, ерекше көркемдік шешімді, өзінің жеке гримдеу стилін, өз ойын жеткізудегі батылдықты іздеуді белсенді ынталандыруға, сондай-ақ гримнің барлық түрлерімен және гримдеу жұмыстарымен танысу кезінде іске асырылатын гримдеу дағдыларын терең меңгеруге және жетілдіруге бағытталған.
39. Педагог білім алушыны грим өнерінің дамуымен, гримнің мәнерлік құралдарымен, гримнің түрлерімен, жанрларымен және стильдерімен, гримдеу тәсілдерімен таныстырады.
40. Білім алушы грим жасаудың алдында сомдайтын бейненің тарихын зерттейді, жарық түсірудің қарқындылығы және түсі, жарықтың бағыты, әртістердің сахнада үнемі қозғалып тұратындығын ескере отырып, сахнадан көрермендер залына дейінгі арақашықтық сияқты сахна алаңының ерекшеліктерімен танысады.
41. Грим бойынша практикалық сабақтарды жүргізу кезінде гигиена ережелері қатаң сақталады. Педагог білім алушының өзіне тән беттің жеке түсін сақтап қалу үшін жалпы реңкті іздеуге көмектеседі.
42. Пәнді оқу процесінде режиссердің, суретшінің және актердің түпкі ойын ескере отырып, білім алушының шығарма кейіпкерін көркемдік-гримдеудегі шығармашылық, бейнелі ойлау дағдылары қалыптасады.

43. На уроке педагог наглядно показывает приемы гримирования в сочетании с выполнением обучающимся практических заданий.
44. Самостоятельная работа направлена на закрепление и углубление полученных знаний и навыков, формирование культуры умственного труда и самостоятельности в творческом поиске и приобретении новых знаний, носит систематический и непрерывный характер.
В самостоятельную работу входит подготовка эскизов, рабочих материалов и фотовизуальный ряд выполненных работ, а также пробы гримов по темам занятий.
45. Межпредметные связи предмета "Грим" с предметами "Кукловождение", "Изготовление кукол" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
46. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с особенностями грима, основными тонами, цветами грима, живописными приемами гримирования, правилами нанесения гримировальных красок на лицо;
2) связь грима со стилем, жанром, характером представления, зависимость грима от эпохи, оформления, способов и средств освещения сцены.
3) освоение скульптурно-объемного приема гримирования, приемов работы с постижерными изделиями.
47. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тема 1. Определение понятия "грим". Значение грима с спектакле. Грим, как компонент спектакля, раскрывающий идейно-художественный замысел драматурга, режиссера, художника, актера. Грим – средство художественной выразительности.
Тема 2. История возникновения и развития искусства театрального грима. История возникновения различных форм грима. Обрядовые, религиозные празднества в первобытном обществе, роль грима, "магическая раскраска" тела. Раскраска лица в различных религиозных и ритуальных действиях.
Тема 3. Грим в спектаклях театра Востока (Китай, Япония, Индия). Символика цветов, условность рисунка. Краски, маски. Театры Японии "Кабуки", "Но", исполнение женских ролей мужчинами. Костюмы, головные уборы, грим, украшения.
Тема 4. Театр времен Древней Греции и Рима. Зависимость грима от сценической площадки. Маски, неподвижное выражение. Гипсовые, деревянные, полотняные маски, их применение. Переход от условного грима к реалистическим. Развитие театрального искусства.
Развитие грима на примере представлений скоморохов. Грим в русском профессиональном театре. Гармония грима и костюма. Рождение понятия "стиль грима" в Художественном театре.
Тема 5. Процесс создания грима. Этапы создания грима. Процесс познания. Процесс накопления материала. Процесс воплощения грима.
Тема 6. Техника грима. Технические средства грима. Оборудование гримировальных комнат. Источники света, водоснабжение. Рабочее место актера, стол, зеркала, лампы. Рабочее место для гримирования. Оборудование кабинета грима. Свойства и качества гримировальных принадлежностей, их производственная характеристика.

43. Педагог сабақта білім алушылардың әрі қарай практикалық тапсырмаларды орындауымен үйлестіре отырып, гримдеу тәсілдерін көрнекілік түрде көрсетеді.
44. Өз бетінше жұмыс алған білім және дағдыларын бекітуге және тереңдетуге, ақыл-ой еңбегі мәдениетін және шығармашылық ізденістегі және жаңа білімді меңгерудегі дербестігін қалыптастыруға бағытталған, жүйелі және үздіксіз сипатқа ие.
Өз бетінше жұмысқа эскиздерді, жұмыс материалдарын және орындалған жұмыстардың фото визуалды қатарын дайындау, сондай-ақ сабақ тақырыптары бойынша грим сынамалары кіреді.
45. "Грим" пәнінің "Қуыршақ жүргізу", "Қуыршақ жасау" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуіне итермелейді.
46. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) гримнің ерекшеліктерімен, гримнің негізгі реңктерімен, түстерімен, гримдеудің кескіндемелік тәсілдерімен, гримдеуге арналған бояуларды бетке жағудың ережелерімен танысу;
2) гримнің қойылымдардың стильдерімен, жанрларымен, сипатымен байланысы, гримнің дәуірге, сахнаға жарық беру тәсілдері мен құралдарына тәуелділігі;
3) гримдеудің көлемді мүсіндеу тәсілдерін, парик жасау бұйымдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру.
47. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. "Грим" түсінігін анықтау. Спектакльдегі гримнің мәні. Грим - драматургтің, режиссердің, суретшінің, актердің идеялық-көркемдік ойын ашатын спектакльдің бөлігі. Грим - көркемдік мәнерлеу құралы.
2-тақырып. Театр гримі өнерінің пайда болу және даму тарихы. Гримнің әртүрлі формаларының пайда болу тарихы. Алғашқы қоғамдағы ғұрыптық, діни салтанаттар, гримнің рөлі, денені "сиқырлап бояу". Әртүрлі діни және салт-жоралғы шараларында бетті бояу.
3-тақырып. Шығыс (Қытай, Жапония, Үндістан) театрларындағы спектакльдердегі грим. Түстердің символикасы, суреттердің шарттылығы. Бояулар, бетперделер. Жапонияның "Кабуки", "Но" театрлары, ер адамдардың әйел адамдардың рөлін ойнауы. Костюмдер, бас киімдер, грим, әшекейлер.
4-тақырып. Ежелгі Греция және Рим кезеңіндегі театр. Гримнің сахна алаңына тәуелділігі. Бетперделер, қозғалмайтын әлпет. Гипстен, ағаштан, кенептен жасалған бетперделер, олардың қолданылуы. Шарттыдан шынайы гримге өту.
Қалжыңбастардың қойылымдарының мысалында гримді дамыту. Орыс кәсіби театрындағы грим. Грим мен костюмнің үйлесімділігі. Көркемдік театрда "грим стилі" түсінігінің пайда болуы.
5-тақырып. Грим жасау процесі. Грим жасау кезеңдері. Үйрену процесі. Материалды жинақтау процесі. Гримді іске асыру процесі.
6-тақырып. Гримдеу техникасы. Гримнің техникалық құралдары. Гримдеу бөлмелерін жабдықтау. Жарық, су көздері. Актердің жұмыс орны, үстел, айналар, шамдар. Гримдеуге арналған жұмыс орны. Гримдеуге арналған бұйымдардың қасиеттері мен сапасы, олардың өндірістік сапасы.

Тема 7. Гримировальные принадлежности. Коробка с гримировальными красками. Кисти 1-3, растушевка, ножницы, щипцы, гребенка, губка. Заколки, зажимы. Пудра, пуховка, сухие румяна, заячья лапка. Вазелин, тоник, гуммоз, мастика, клей, салфетки. Мыло, полотенце, бинт.
Тема 8. Гигиена грима и технические средства в гриме. Соблюдение чистоты рабочего места. Хранение и уход. Последовательность процесса гримирования, разгримирования.
Тема 9. Строение кожи человека и уход за ней. Подготовительные практические упражнения по технике гримирования.
Тема 10. Технические приемы в гриме. Гримировальные краски. Грим. Основная палитра цветов. Линейный грим. Цвет и цветотень.
Тема 11. Значение грима в искусстве создания сценического образа. Грим как выразительное средство, раскрывающее основные черты характера, образа. Жанр, стиль оформления и костюмов как важные факторы в создании грима.
Тема 12. Эскизирование. Процесс создания грима для образа актера кукольного театра. Изучение произведения. Отбор текстового материала, раскрывающего характер образа. Составление анкеты образа. Изучение эпохи. Зарисовка лица исполнителя роли. Создание эскиза.
Тема 13. Ознакомление с анатомическими основами грима. Строение кожи. Виды кожи: сухая, дряблая, жирная, нормальная. Недостатки кожи – родимые пятна, веснушки, родинки, рубцы, шрамы.
Тема 14. Подготовительный период в процессе гримирования и основы анатомии лица. Живописный прием гримирования.
Тема 15. Понятие "теплые и холодные тона". Понятия "цветовая гамма", "палитра красок". Световой принцип гримирования – чередование сочетаний "теплых" и "холодных" тонов, света и тени, полутени дает объемное изображение лица. Свет – выпуклость, тень, впадина.
Практическое занятие. Правила нанесения гримировальных красок на лицо. Знакомство с основными тонами и цветами грима: составление общих тонов, теневых красок.
Тема 16. Техника гримирования. Анатомические основы грима. Мимические выражения. Грим черепа. Знакомство со строением черепа: кости, впадины. Краски, полутень – средства изображения выпуклых костей. "Переделка", изменение лица актера при помощи грима. "Классический" профиль, деление лицевой части, "классическое лицо", "правильный овал". Освещение лица актера. Мышцы, их работа, влияние на мимику лица. Выражения: злость, радость, грусть, печаль, скорбь.
Практическое занятие "Грим черепа".
Тема 17. Подготовка к гримированию отдельных частей лица. Подготовка рабочего места. Краски, инструменты, принадлежности. Нанесение на лицо общего тона. Последовательность гримирования. Аккуратность, чистота. Увеличение, уменьшение бровей, глаз, губ, лба, подбородка, щек, носа.
Тема 18. Конструирование глаз. Глаза – самая выразительная часть лица. Цвет и форма глаз. Веки нависшие, впалые. Длина ресниц. Глаза расширенные, зауженные, косые, прищуренные. Подводка глаз. Растушевка глаз. Цветовая гамма красок для выразительности глаз.
Тема 19. Конструирование носа. Нос – наиболее эффектная часть лица. Короткий нос. Длинный нос. Орлиный нос. Курносый нос. Использование гумоза. Подтяжка носа. Цветовая гамма красок для выполнения поставленной задачи.
Тема 20. Приготовление гуммоза. Налепка гуммоза на нос. Лепка разных форм. Изменение скул, подбородка при помощи гуммоза. Наклейка ватных толщинок на щеки. Наклейка носов из папье-маше.
Тема 21. Живописный прием в гриме, схемы – старческое, худое, красивое, детское лицо. Техника работы с гримировальными красками. Особенность в изображении линий, полутонов, светотеней, бликов на объемном лице актера. Цветовая гамма. Общие черты и различия. Изменение форм деталей лица – лба, бровей, глаз, носа, губ, щек, подбородка при помощи живописных приемов. Грим рук, щек, шеи. Морилка.
Практическое занятие. Гримирование лица. Наложение вазелина, подготовка лица к наложению общего тона. Подбор красок, смешение их. Распределение красок на лице при помощи губки, указательного пальца руки. Соблюдение правила распределения красок от центра (лица) к овалу. Сведение на нет общего тона овала лица. Наложение румян. Подведение форм бровей, глаз, губ. Изменение формы – уменьшение, расширение, сужение.
Тема 22. Схемы – старческое, худое, красивое, детское лицо. Строение лица человека. Кожа, мыщцы, жировой слой. Признаки старения. Цвет кожи, дряблость, морщины. "Потухший" взгляд, деформация частей лица: носа, щек, подбородка, глаз. Опущение верхнего века. Общность с гримом черепа. Соблюдение правильности затемнения впадин.
Практическое занятие. Изучение старческого, худого, полного, детского лица. Составление анкеты, характеристики. Подбор цветовой гаммы. Нанесение общего тона, работа над общей формой деталей лица. Применение парика, растительности – бород, усов, бакенбард. Седина, ее роль в гриме.
Тема 23. Скульптурно-объемный прием гримирования. Отличительная черта скульптурно-объемного приема. Положительные и отрицательные стороны скульптурно-объемного приема. Материалы. Мастика гуммозная. Использование ее для изменения формы носа, скул, подбородка, надбровных дуг. Создание шишек, бородавок. Изменение формы лица при помощи налепок, наклеек. Материалы: вата, ангорская шерсть, поролон, пробка. Детали из папье-маше, замши, марли, капрона. Пластические детали. Их изготовление в пластических цехах киностудий. Применение, хранение, уход, чистка.
Практическое занятие. Приготовление гуммоза. Налепка гуммоза на нос. Лепка разных форм. Изменение скул, подбородка при помощи гуммоза. Наклейка ватных толщинок на щеки. Наклейка носов из папье-маше.
Тема 24. Приемы работы с постижерными изделиями. Прием гримирования с применением парика, растительности. Роль и значение парика, растительности в гриме. Виды париков. Передача возрастных особенностей, национальности, социального положения, эпохи, личных вкусов, характера человека, моды при помощи парика и растительности (бород, усов, бакенбардов). Хранение, уход, чистка, завивка парика. Парики со лбом, безо лба, с "газовой" подклейкой, парики, изготовленные из замши, на резиновом контуре. Надевание, заделка лба, прикрепление.
Практическое занятие. Надевание и закрепление женского парика. Надевание мужского парика со лбом, "газовой" подклейкой. Наклейка усов, бород, бакенбардов на крепе, готовых комплектов. Надевание бород с каркасом - деда Мороза, Черномора.
Тема 25. Прическа, ее значение в гриме. Изучение овала лица, выбор прически с учетом индивидуальных особенностей лиц. Прическа и грим – элементы декоративного решения сценического образа. Завивка, инструмент. Нагревательные приборы. Правила техники безопасности. Элементы прически – шиньон, локоны, косы. Прикрепление, хранение, чистка, ремонт. Использование париков.
Практическое занятие. Завивка волос горячим способом (щипцами). Накручивание на бигуди. Укладка волос в прическу, декорирование – цветами, заколками, гребешками, обручем. Прикрепление к голове накладных кос, локонов, шиньонов. Закрепление головных уборов: шляп, косынок, чепцов, кружевных наколок, лент, бантов, перьев, бижутерии.
Тема 26. Влияние света на грим в кукольном театре. Освещение рабочего места актера. Лампы. Изменение цвета лица под действием светофильтра.

7-тақырып. Гримдеуге арналған құралдар. Гримдеуге арналған бояулардың қорабы. 1-3 бояу жаққыш, қарайтқыш, қайшы, қысқыш, тарақ, ысқыш. Шаш қыстырғыш, шаш қысқыш. Опа, опа жағатын мамық, құрғақ далап, қоянның аяғы. Вазелин, тоник, гуммоз, мастика, желім, майлық. Сабын, орамал, дәке.
8-тақырып. Гримдегі гигиена және гримдегі техникалық құралдар. Жұмыс орнының тазалығын сақтау. Сақтау және күту. Гримдеу процесінің реті, гримді кетіру.
9-тақырып. Адам терісінің құрылысы және оның күтімі. Гримдеу техникасы бойынша практикалық дайындық жаттығулар.
10-тақырып. Гримдегі техникалық тәсілдер. Гримдеуге арналған бояулар. Грим. Түстердің негізгі палитрасы. Сызықтық грим. Сәуле және сәуле мен көлеңкенің үйлесімділігі.
11-тақырып. Сахналық бейнені жасау өнеріндегі гримнің мәні. Грим мінездің, бейненің негізгі қасиеттерін анықтайтын мәнерлеу құралы. Жанр, безіндіру стилі және костюмдер - гримді құрудағы маңызды фактор.
12-тақырып. Нобай жасау. Қуыршақ театры актерінің бейнесін жасау үшін гримді жасау процесі. Шығарманы зерттеу. Бейненің мінезін ашатын мәтіндік материалды іріктеу. Бейненің сауалнамасын жасау. Дәуірді зерттеу. Рөлді ойнаушының бетін баяу. Нобай құру.
13-тақырып. Гримнің анатомиялық негіздерімен танысу. Терінің құрылысы. Терінің түрлері: құрғақ, бос, майлы, қалыпты. Терінің кемшіліктері - туа біткен дақтар, секпілдер, қалдар, тыртықтар.
14-тақырып. Гримдеу процесіндегі дайындық кезеңі және бет анатомиясының негізі. Гримдеудің кескіндемелік тәсілі.
15-тақырып. "Жылы және суық реңктер" түсінігі. "Түсті гамма", "бояулар палитрасы" түсінігі. Гримдеудегі сәуле қағидаты - "жылы" және "суық" реңктерді, сәуле мен көлеңкені, жартылай көлеңкені алмастыру бетті көлемді ете түседі. Сәуле - шығыңқы, көлеңке - кіріңкі.
Практикалық сабақ. Гримдеуге арналған бояуларды бетке жағу ережесі. Гримнің негізгі реңктерімен және түстерімен танысу: жалпы реңкті, көлеңкелі бояуларды құру.
16-тақырып. Гримдеу техникасы. Гримнің анатомиялық негіздері. Мимикалық әлпет. Бас сүйектің гримі. Бас сүйектің құрылысымен танысу: сүйектер, кіріңкі тұстары. Бояулар, жартылай көлеңке - шығыңқы сүйектерді бейнелеу құралы. Гримнің көмегі арқылы актердің бетін "ауыстыру", өзгерту. "Классикалық" сұлба, бетті бөлікке бөлу, "классикалық бет", "дұрыс сопақтық". Актердің бетіне жарық түсіру. Бұлшық еттер, олардың жұмысы, беттің мимикасына әсер етуі. Беттің көрінісі: ашушаңдық, қуаныш, мұң, қайғы, қасірет.
Практикалық сабақ "Бас сүйектің гримі".
17-тақырып. Беттің жеке бөліктерін гримдеуге дайындау. Жұмыс орнын дайындау. Бояулар, құралдар, керекті заттар. Бетке жалпы реңкті жағу. Гримдеу тәртібі. Ұқыптылық, тазалық. Қастарды, көздерді, еріндерді, маңдайды, иекті, бетті, мұрынды үлкейту және кішірейту.
18-тақырып. Көздердің құрылымын жасау. Көз - беттегі ең айқын бөлік. Көздің түсі мен формасы. Түсіңкі, салбыраңқы қабақ. Кірпіктердің ұзындығы. Үлкен, қысық, қыли, сығырайған көздер. Көздердің үстін сызу. Көзге бояу жағу. Көздерді айқындай түсетін бояулардың түстік гаммасы.
19-тақырып. Мұрынның құрылымын жасау. Мұрын - беттегі барынша тиімді бөлік. Қысқа мұрын. Ұзын мұрын. Құс мұрын. Пұшық мұрын. Гуммозды қолдану. Мұрынды тарту. Алға қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын бояулардың түстік гаммасы.
20-тақырып. Гуммозды дайындау. Гуммозды мұрынға жабыстыру. Әртүрлі формаларды жасау. Гуммозаның көмегі арқылы жақ сүйектерді, иекті өзгерту. Бетке мақтадан жасалған қалыңдатқыштарды жапсыру. Папье-машеден мұрын жасап жапсыру.
21-тақырып. Гримдегі кескіндемелік тәсіл, сызбалар - кәрілік, арық, әдемі, баланың беті. Гримдеуге арналған бояулармен жұмыс істеу техникасы. Актердің көлемді бетінде сызықты, жартылай тонды, сәуле мен көлеңкені бейнелеудегі ерекшеліктер. Түстік гамма. Жалпы сипаттар және айырмашылықтар. Кескіндемелік тәсілдің көмегімен беттің бөлшектерінің формаларының өзгеруі: маңдайдың, қастардың, көздердің, мұрынның, еріннің, беттердің, иектің. Қолдардың, беттердің, мойынның гримі. Ағаш бояуға арналған сұйықтық (морилка).
Практикалық сабақ. Бетті гримдеу. Вазелинді жағу, жалпы реңкті жағу үшін бетті дайындау. Бояуларды іріктеу, оларды араластыру. Қолдың сұқ саусағымен, сіңіргіштің көмегімен бояуды бетке бөліп жағу. Бояуды беттің ортасынан сопақшаға қарай бөліп жағу ережелерін сақтау. Беттің сопақша бөлігіндегі жалпы реңкті жоққа шығару. Бетке қызғылт реңк беретін далапты жағу. Қастардың, көздердің, еріндердің формасын сызу. Форманы өзгерту - кішірейту, кеңейту, жинақтау.
22-тақырып. Сызбалар - кәрі, арық, әдемі, баланың бет әлпеті. Адам бетінің құрылысы. Тері, бұлшық ет, май қабаты. Қартаю белгілері. Терінің түсі, бос болуы, әжімдер. "Сөнген" көзқарас, беттің бөліктерін: мұрынды, беттерді, иекті, көздерді бұзу. Жоғарғы қабақты түсіру. Бас сүйегінің гриммен ұқсастығы. Ойық бөліктерін күңгірттеудің дұрыстығын сақтау.
Практикалық сабақ. Кәрі, арық, толық, баланың бет әлпетін зерттеу. Сауалнама, мінездеме жасау. Түстік гамманы таңдау. Жалпы реңкті жағу, беттің бөлшектерінің жалпы формаларымен жұмыс. Парикті, өскіндерді - сақалдарды, мұрттарды, бакенбардтарды қолдану. Шаштың ағы, гримдегі олардың рөлі.
23-тақырып. Гримдеудің көлемді мүсіндеу тәсілі. Көлемді мүсіндеу тәсілінің ерекше қасиеті. Көлемді мүсіндеу тәсілінің жағымды және жағымсыз жақтары. Материалдар. Гуммозды мастика. Оларды мұрынның, жақ сүйектерінің, иектің, қас үстіндегі доғал формаларын жасау үшін қолдану. Түйіндерді, сүйелдерді жасау. Жабыстырғыштардың, жапсырмалардың көмегі арқылы беттің формасын өзгерту. Матералдар - мақта, ангор түбіті, поролон, бітеуіш. Папье-маше, күдері, тері, капроннан жасалған бөлшектер. Пластикалық бөлшектер. Оларды киностудиялардың пластикалық цехтарында өндіру. Қолдану, сақтау, күту, тазалау.
Практикалық сабақ. Гуммозды әзірлеу. Гуммозды мұрынға жабыстыру. Әртүрлі формаларды жасау. Гуммоздың көмегі арқылы жақтарды, иекті өзгерту. Беттерге мақтадан жасалған қалыңдатқыштарды жабыстыру. Папье-машеден мұрынды жабыстыру.
24-тақырып. Парик жасау бұйымдарымен жұмыс істеу тәсілі. Парикті, өскіндерді қолданып, грим жасау тәсілдері. Парикті кию, оны бекіту. Париктердің түрлері. Париктің, өскіндердің (сақал, мұрт, бакенбард) көмегі арқылы жас ерекшеліктерін, ұлтты, әлеуметтік статусты, дәуірді, жеке талғамды, мінезді, сән үлгісін жеткізу. Парикті сақтау, күтіп баптау, тазалау, бұйралау. Шеке тұсы бар, шеке тұсы жоқ, "газдалған" жабыстырғышы бар париктер, күдеріден жасалған, резеңке контуры бар париктер. Кию, шеке тұсын дұрыстау, бекіту.
Практикалық сабақ. Әйел адамның паригін кию және бекіту. Шеке тұсы бар, "газдалған" жабыстырмасы бар ер адамның паригін кию. Жабыстырылған мұрттарды, сақалдарды, бакенбардтарды, дайын жиынтықтарды кию. Аяз атаның, Черномордың қаңқадағы сақалын кигізу.
25-тақырып. Шашты сәндеу, оның гримдегі мәні. Беттің сопақтығын зерттеу, беттің жеке ерекшеліктеріне байланысты шаш үлгісін таңдау. Шашты сәндеу және грим - сахналық бейненің сәндік шешімінің элементі. Бұйралау, құрал. Қыздыратын құралдар. Техникалық қауіпсіздік ережелері. Шаш үлгісінің элементтері - шиньондар, шаштар, бұрымдар. Бекіту, сақтау, тазалау, жөндеу. Париктерді қолдану.
Практикалық сабақтар. Ыстық тәсілмен (қысқыштармен) шаштарды бұйралау. Бигудиді орау. Шаштарға шаш үлгісін жасау, гүлдермен, қыстырғыштармен, гребешоктармен, айналмалармен сәндеу. Басқа жасанды бұрымдарды, шаштарды, шиньондарды жабыстыру. Бас киімдерді: шляпалар, үшкіл орамалдар, чепецтер, шілтерлі қыстырғыштар, ленталар, бантиктер, мамықтар, әшекейлер кию және бекіту.
26-тақырып. Жарықтың қуыршақ театрындағы гримге әсері. Актердің жұмыс орнын жарықтандыру. Шамдар. Жарық фильтрінің әсерінен беттің түсін өзгерту.

48. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю возникновения и развития театрального грима;
2) знает санитарно-гигиенические требования при гримировании, гигиену грима и технические средства в гриме;
3) знает основные цвета и понятие цветотень;
4) знает подготовительный период в процессе гримирования, основы анатомии лица;
5) имеет начальные навыки работы с гримировальными принадлежностями;
6) знает правила нанесения гримировальных красок на лицо;
7) знает виды грима, основные техники грима, различные способы наложения, живописные приемы в гриме;
8) знает виды скульптурно-объемных приемов гримирования;
9) знает приемы работы с постижерными изделиями;
10) знает специфику современных гримировальных материалов;
11) умеет правильно пользоваться техническими средствами и гримировальными принадлежностями.
49. Программные требования во 2 классе:
1) освоение приемов национального грима, характерного грима, грима образа в спектакле-сказке, опере, оперетте;
2) знакомство с цирковым, эстрадным, портретным гримом, гримом в кино и на телевидении, классическим сценическийм гримом, современным концертно-эстрадным гримом.
50. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тема 1. "Возрастной грим" с применением приемов гримирования (живописного, скульптурно-объемного). Составление характеристики персонажа. Подготовка парика, растительности к определенному образу пьесы. Изучение лица актера. Поиск цвета общего тона. Форма лица – носа, губ, лба. Применение живописного и скульптурно-объемного приема. Налепки, подтяжки, наклейки.
Практическое занятие. Гримирование лица с применением парика, наклейки растительности. Изменение форм лица, носа при помощи гуммоза. Изменение бровей при помощи мыла. Изменение деталей лица при помощи живописного приема. Завивка, укладка волос актера в прическу, использование элементов: кос, локонов, шиньонов. Прикрепление.
Тема 2. Грим с дефектами на коже лица. Изучение дефектов лица. Материалы, используемые в работе. Цвет. Новые материалы – пасты для имитации шрамов, рубцов. Естественность, правдоподобность. Аккуратность в работе.
Практическое занятие. Оспины, веснушки при помощи красок. Наклейка шрама из ватных тонких пластин. Клей колодий. Выполнение синяков, ран. Степень заживления.
Тема 3. Грим для омолаживания лица. Изучение лица. Подбор общего тона. Применение подтяжек из муслина.
Тема 4. Национальный грим. Расы (негроидная, монголоидная, европеоидная). Расовые признаки. Цвет кожи, строение лицевого черепа, форма глаз, носа, скул, цвет волос. Типичность национальных черт. Понятие "народность", "нация". Роль прически в национальном гриме. Ее виды, форма. Растительность, ее форма. Роль грима в исполнении национальных особенностей рас. Краски. Морилки.
Тема 5. Негроидная раса. Этнические черты. Цвет кожи (темно-лиловый, коричневый, фиолетово-коричневый). Детали лица, их характеристика. Приплюснутый нос, округлые глаза, брови, мясистые губы. Последовательность гримирования. Наложение светлого общего тона. Составление темного общего тона. Нанесение его на лицо. Гримирование бровей, глаз. Налепка ноздрей из гуммоза. Гримирование губ (увеличение), блики. Накладывание парика, наклейка растительности из крепа (небольшая редкая бородка). Запудривание темной пудрой. Гримирование ушей, шеи, рук. Морилки. Декорирование прически. Использование серег, колец, шейных украшений.
Практическое занятие. Подбор иллюстративного материала. Изучение этнографических данных. Подбор общего тона кожи. Грим с применением налепок из гуммоза (ноздри). Проработка деталей лица согласно национальным признакам. Использование парика и растительности (бороды). Ознакомление с силуэтами причесок негритянского населения. Зарисовка форм. Декорирование прически.
Тема 6. Монголоидная раса. Этнические данные. Цвет кожи (с желтоватым отливом). Детали лица. Форма глаз, носа, губ. Раскосость. Последовательность гримирования. Подбор общего тона, смешение красок. Добавление охры. Нанесение на лицо. Изменение формы бровей, маскировка части брови (мылом, клеем). Гримирование глаз, носа, губ. Запудривание. Надевание парика. Женские прически. Сложность, неповторимость японских, китайских причесок. Декорирование причесок шпильками, цветами, украшениями, гребнями. Наклеивание растительности (бород, усов) в мужском монголоидном гриме.
Практическое занятие. Подбор иллюстративного материала. Изучение этнических черт. Нахождение общего тона (цвет кожи). Изменение деталей лица при помощи красок, подтяжек, наклеек (глаз, носа). Изучение форм причесок, зарисовка силуэта. Надевание парика, его декорирование (шпильки, цветы, ткани, гребни).
Тема 7. Европеоидная раса. Этнические данные. Характеристика внешности, общность, отличительные черты. Расселение. Характеристика формы лица, глаз, бровей, губ, носа. Волосы – характеристика, цвет. Признаки, растительность. Цвет.
Практическое занятие. Ознакомление с иллюстративным материалом. Составление характеристики образа национального грима. Процесс гримирования с подбора, смешения общего тона (цвет кожи), нанесения его на лицо. Гримирование деталей лица по эскизу. Применение живописного и скульптурно-объемного приема. Надевание парика, создание прически, наклейка растительности. Гримирование рук, шеи, лица, частей тела (ног, спины, груди). Морилки. Пудры.
Тема 8. Характерный грим. Мимика лица. Особенности характерного грима. Отражение внутренней сущности по внешности человека. Социальные и биологические факторы, формирующие тип человека. Профессиональные отличия. Общественное положение, род занятий, возраст, личные привычки, вкус. Влияние болезней на внешний вид, цвет кожи.
Практическое занятие. Использование иллюстративного, наглядного материала в работе над гримом. Работа с иллюстрациями. Ознакомление с литературным материалом. Зарисовки лица, корректировка лица. Составление условной "анкеты" образа, как необходимого условия для создания характерного грима.
Тема 9. Характерный грим образа по схеме "веселое", "доброе" лицо. Показ мимических выражений. Схемы "доброе – злое", "веселое – грустное" лицо. Изучение состояния мышц лица. Грим с применением живописного, скульптурно-объемного приема. Парик, растительность.
Практическое занятие. Изучение лица, изменения мышц лица в зависимости от выражения. Подбор общего тона, проработка деталей лица: глаз, бровей, носа, губ. Изменение форм деталей лица в зависимость от мимического выражения. Округление глаз, бровей, губ при схеме "доброе", "веселое" лицо.
Тема 10. Характерный грим образа по схеме "печальное", "злое" лицо. Ознакомление с иллюстративным материалом. Изучение мимического выражения. Схемы – "злое", "печальное" лицо. Изучение изменений деталей лица в зависимости от состояния мышц. Составление "анкеты". Грим с применением живописного, скульптурно-объемного приема. Парик.
Практическое занятие. Изучение лица, мышц. Подбор общего тона с учетом схемы. Тон бледный.
Тема 11. Характерные гримы образов из произведений западноевропейской, русской, казахской классики. Ознакомление с литературным материалом. Просмотр иллюстративного материала. Создание эскиза, зарисовки. Составление характеристики.
Практическое занятие. Изучение литературного произведения. Иллюстрации. Характеристика грима для персонажей пьес. Подбор деталей для грима по схеме "веселое", "доброе" лицо. Грим с применением парика, растительности. Использование живописного, скульптурно-объемного приема. Просмотр работ, обсуждение. Поправка.
Тема 12. Грим образа в спектакле-сказке. Маски. Сказочные фантастические образы. Роль грима в спектакле-сказке, его отличия от реалистического грима в драматическом спектакле. Преувеличенность форм, изменение деталей лица, фееричность, яркость красок. Гримы образов животных. "Сказочная красота", "уродство".
Тема 13. Гротеск в обрисовке характеров. Использование всех изобразительных средств и технических приемов гримирования. Имитация натуральных материалов. Проявление вкуса фантазии в поисках решения грима сказочного образа. Лаконичность, эффектность, доходчивость в выразительных средствах гримирования. Использование живописного, скульптурно-объемного приема в сказочном гриме. Роль парика, растительность в гримерном искусстве.
Тема 14. Маски, полумаски. Процесс работы. Эскизы, рисунки. Выражения масок.
Практическое занятие. Ознакомление с иллюстративным материалом, изучение текста, составление характеристик. Эскиз, рисунки. Пробы грима с применением парика. Выполнение гримов сказочных образов.
Тема 15. Сказочные гримы. Своеобразие сказочного грима. Гиперболизация скульптурно-объемных форм и цветовой гаммы. Фантастичность и необычность сказочных персонажей – источник творческой фантазии при работе над сказочным гримом. Возможность максимального использования всех выразительных средств гримирования. Выдумка, инициатива, изобретательность, хороший вкус – необходимые условия при работе над сказочным гримом. Сказочные герои. Основа этих гримов – схема грима "молодое лицо" (женское). Другие сказочные герои. Основа этих гримов – схема старческого грима: характерного, гротескового, циркового.
Тема 16. Грим сказочных персонажей. Характеристика образов. Создание образа на бумаге (эскизы, рисунки). Использование грима, играющего как основную роль, так и дополнительную роль. Использование приемов трансформации гримов в сказках. Парики, их разнообразие как одного из выразительных средств создания сказочного грима, использование всевозможных сценических эффектов (блестки, цветовая фольга, елочные украшения, наклеиваемые на различные части лица).
Практическое занятие. Наклеивание крючковатого носа и острого подбородка из гумоза. Подбор и распределение тона для грима Бабы-Яги. Проработка всех основных деталей лица теневой краской. Высветление всех наиболее выступающих частей лица. Запудривание. Наклеивание парика.
Тема 17. Грим зверей. Специфика грима зверей. Для выполнения практических занятий помогут эскизы: художественные репродукции, иллюстрации из детских книг, карикатуры, шаржи. Изученные ранее приемы гримирования, фантазия, чувство меры и вкус помогут создавать грим зверей без применения полумасок и волосяных изделий.
Практическое занятие. Подбор и распределение общего тона для гримов лисы, собаки и кота. Проработка основных деталей: носа, рта, живописных усов. Запудривание лица.
Тема 18. Методы работы над образом в гриме. Композиция как система выразительных средств грима, продиктованная общим режиссерским замыслом сценической постановки балетного спектакля. Художественный образ как основной компонент спектакля, определяющий содержание и форму грима. Основные этапы работы над образом. Подготовительная стадия работы над гримом: анализ роли, изучение ее драматургических основ, ознакомление с литературно-описательными и иллюстративными материалами.
Тема 19. Создание проекта (эскиза) грима с учетом стилевых и жанровых особенностей балетного спектакля. Выполнение грима, его проверка на репетициях профессиональной практики, внесение поправок, изменений и окончательное фиксирование грима. Совершенствование исполнения грима от одного выступления к другому на основе углубления работы над художественным образом.

48. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театр гримінің пайда болу және даму тарихын біледі;
2) гримдеу кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптарды, грим гигиенасын және гримдегі техникалық құралдарды біледі;
3) негізгі түстерді және сәуле-көлеңке түсінігін біледі;
4) гримдеу процесіндегі дайындық кезеңін, бет анатомиясының негіздерін біледі;
5) гримдеуге арналған құралдармен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын біледі;
6) бетке гримдеуге арналған баяуларды жағу ережелерін біледі;
7) гримнің түрлерін, гримнің негізгі техникаларын, жағудың әртүрлі тәсілдерін, гримдегі кескіндемелік тәсілдерді біледі;
8) гримдеу тәсілдерінің мүсіндік-көлемдік түрлерін біледі;
9) парик жасауға арналған бұйымдарымен жұмыс істеу тәсілдерін біледі;
10) заманауи гримдеуге арналған материалдардың ерекшеліктерін біледі;
11) техникалық құралдарды және гримдеуге арналған бұйымдарды дұрыс қолдануды біледі.
49. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ұлттық грим, мінезді көрсететін грим, ертегі спектакліндегі, операдағы, опереттадағы бейнелерді гримдеу тәсілдерін меңгеру;
2) цирктегі, эстрадалық, портреттік гриммен, кинодағы және телевидениедегі гриммен, классикалық сахналық гриммен, заманауи концерттік-эстрадалық гриммен танысу.
50. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Гримдеудің (кескіндемелік, көлемдік-мүсіндік) барлық тәсілдерін қолданып "жастық гримдеуді" орындау. Кейіпкерлердің мінездемесін жасау. Парикті, өскіндерді пьесаның белгілі бейнесіне арнап дайындау. Актердің бетін зарттеу. Жалпы реңктің түсін табу. Беттің формасы - мұрын, ерін, маңдай. Кескіндемелік және көлемді мүсіндік тәсілдерін қолдану. Жабыстырғыштар, тартқыштар, жапсырмалар.
Практикалық сабақ. Парикті, өскіндердің жабыстырмаларын қолданып, бетті гримдеу. Гуммоздың көмегі арқылы беттің, мұрынның формасын, Сабынның көмегімен қастарды, кескіндемелік тәсіл арқылы беттің басқа да бөліктерін өзгерту. Актердің шашын бұйралау, шашын сәндеу, бұрым, ұзын шаштар, шиньон элементтерін қолдану. Бекіту.
2-тақырып. Терісіндегі кемшіліктері бар беттің гримі. Беттегі кемшіліктерді зерттеу. Жұмыста қолданылатын материалдар. Түс. Жаңа материалдардың пайда болуы - тыртықтарды, жаралардың орындарын жасауға арналған жақпалар. Табиғилық, шынайылық. Жұмысты орындаудағы ұқыптылық.
Практикалық сабақ. Бояулардың көмегі арқылы шешекті, секпілді жасау. Жұқа мақта тіліктерден жасалған тыртық. Беттегі көгергендерді, жараларды орындау. Жаралардың жазылу дәрежесі.
3-тақырып. Бетті жасартуға арналған грим. Бетті зерттеу. Жалпы реңкті таңдау. Муслиннен бетті тартуды қолдану.
4-тақырып. Ұлттық грим. Нәсілдер (негроид, монголоид, европеоид). Нәсілдік белгілер. Беттің түсі, бет сүйегінің құрылысы, көздің, мұрынның, жақтардың, формасы, шаштардың түсі. Ұлттық сипаттың типтілігі. "Халықтық", "ұлт" түсінігі. Ұлттық гримдегі шаш үлгісінің рөлі. Оның түрлері, формалары. Өсімдік, оның формалары. Нәсілдердің ұлттық ерекшеліктерін орындаудағы гримнің рөлі. Бояулар. Морилка.
5-тақырып. Негроидтық нәсіл. Этникалық қасиеттері. Терінің түсі (күңгірт-қызғылт, қоңыр, күлгін-қоңыр). Беттің бөліктері, олардың сипаттары. Талпақ мұрын, дөңгелек көздер, қастар, қалың еріндер. Гримдеу тәртібі. Ашық жалпы реңкті жағу. Күңгірт жалпы реңкті жағу. Оны бетке жағу. Қасты, көздерді гримдеу. Гуммоздан мұрын тесіктерін жапсыру. Еріндерді гримдеу (үлкейту), жылтырату. Парикті кигізу, крептен өсімдікті жабыстыру (шағын селдір сақал). Күңгірт далаппен далап жағу. Құлақтарды, мойынды, қолдарды гримдеу. Морилка. Шаш үлгісін сәндеу. Сырғаларды, жүзіктерді, алқа әшекейлерін қолдану.
Практикалық сабақ. Иллюстрациялық материалды таңдау. Этнографиялық мәліметтерді зерттеу. Терінің жалпы реңкін таңдау. Гуммоз (мұрын тесіктерін) жапсырмалары қолданылатын грим. Ұлттық белгілерге сәйкес беттің бөліктерін өңдеу. Парикті және өскіндерді (сақалдарды) қолдану. Негр халықтарының сәндеп жасалған шаштарының сұлбасымен танысу. Формаларды сызу. Шаш үлгісін сәндеу.
6-тақырып. Моңғолоид нәсілі. Этникалық мәліметтер. Терінің түсі (сарғыштау реңкті). Беттің бөліктері. Көздерді, мұрынның, еріннің формасы. Қылилық. Гримдеудің реті. Жалпы реңкті таңдау, бояуларды араластыру. Жосаны қосу. Бетке жағу. Қастардың формасын өзгерту, бастың бөліктеріне көлем беру (сабынмен, желіммен). Көздерді, мұрынды, ерінді гримдеу. Опа жағу. Парикті кию. Әйел адамдардың паригі. Жапон, қытайдың шаштарын сәндеудің күрделілігі, қайталанбауы. Шаштарды шпилькалармен, гүлдермен, әшекейлермен, тарақтармен сәндеу. Моңғолоид ер адамның гриміне өскіндерді (сақалдар, мұрттар) жабыстыру.
Практикалық сабақ. Көрнекі материалдарды таңдау. Этникалық сипаттарды зерттеу. Жалпы реңкті таңдау (терінің түсі). Бояу, тарту, жабыстырғыштардың (көз, мұрын) көмегі арқылы беттің бөліктерін өзгерту. Парикті кию, оны сәндеу (шпилькалар, гүлдер, маталар, тарақтар).
7-тақырып. Еуропеоидтық нәсіл. Этникалық мәліметтер. Сыртқы түрді, тұтастықты, ерекшелейтін қасиеттердің сипаты. Орналастыру. Шаштар - сипаты, түсі. Белгілері, өскіндер. Түсі.
Практикалық сабақ. Көрнекі материалдармен танысу. Ұлттық грим бейнесінің сипатын жасау. Жалпы реңкті (терінің түсі) таңдау, араластыру арқылы гримдеу процесі, оны бетке жағу. Кескіндемелік және көлемді мүсіндеу тәсілін қолдану. Парикті кию, шаш үлгісін жасау, өскіндерді жабыстыру. Қолдарды, мойынды, бетті, дененің бөліктерін (аяқ, арқа, кеуде) гримдеу. Морилкалар. Опалар.
8-тақырып. Мінезді көрсететін грим. Беттің мимикасы. Мінезді көрсетуге арналған гримнің ерекшеліктері. Адамның сыртқы бейнесі бойынша оның ішкі дүниесінің көрінісі. Адамның типін қалыптастыратын әлеуметтік және биологиялық факторлар. Кәсіби ерекшеліктер. Қоғамдық жағдай, қызметтің түрі, жасы, жеке әдеттері, талғамы. Аурулардың сыртқы келбетке, терінің түсіне әсер етуі.
Практикалық сабақтар. Гриммен жұмыс істеуде иллюстративті, көрнекілік материалдарды қолдану. Көрнекіліктермен жұмыс. Әдеби материалдармен танысу. Бетті сызу, бетті түзету. Мінезді көрсететін гримді жасауға қажетті шарт ретінде бейненің шартты "сауалнамасын" құру.
9-тақырып. Бейненің "көңілді", "мейірімді" бет әлпет сызбасы бойынша мінезін көрсететін грим. Мимикалық сыртқы түрді көрсету. "Мейірімді -қатыгез", "көңілді - мұңды" бет сызбасы. Беттің бұлшық еттерінің жағдайын зерттеу. Кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілін қолданып гримдеу. Парик, өскін.
Практикалық сабақ. Сыртқы түріне байланысты бетті, беттің бұлшық еттерін өзгерту. Жалпы реңкті таңдау, беттің бөлшектерін: көздерді, қастарды, мұрынды, ерінді өңдеу. Мимикалық сыртқы түріне байланысты беттің бөліктерінің формаларын өзгерту. "Мейірімді", "көңілді" бет сызбасы бойынша көздерді, қастарды, еріндерді дөңгелектеу.
10-тақырып. "Көңілсіз", "зұлым" бет сызбасы бойынша бейненің мінезін көрсететін грим. Көрнекі материалдармен танысу. Мимикалық сыртқы түрді зерттеу. "Зұлым", "мұңды" бет сызбасы. Бұлшық еттердің жағдайына байланысты беттің бөліктерінің өзгерісін зерттеу. "Сауалнаманы" жасау. Кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілдерін қолдану арқылы жасалған грим. Парик.
Практикалық сабақ. Бетті, бұлшық еттерді зерттеу. Сызбаны ескеріп жалпы реңкті таңдау. Солғын реңк.
11-тақырып. Батыс Еуропа, орыс, қазақ классикалық шығармаларындағы бейнелердің мінезін ашатын грим. Әдеби материалдармен танысу. Иллюстративті материалдарды қарау. Эскизді, сызбаларды құру. Мінездемелерді жасау.
Практикалық сабақ. Әдеби шығармаларды оқу. Иллюстрациялар. Пьесаның кейіпкерлеріне арналған гримнің сипаты. "Көңілді", "мейірімді" бет әлпет сызбасы бойынша гримге арналған бөлшектерді табу. Парикті, өскінді қолдану арқылы жасалған грим. Кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілін қолдану. Жұмыстарды қарау, талқылау. Түзету.
12-тақырып. Спектакль-ертегідегі бейненің гримі. Бетперделер. Ертегілік ғажайып бейнелер. Спектакль-ертегідегі гримнің рөлі, оның драмалық спектакльдегі шынайы гримнен ерекшелігі. Формаларды асыра сілтеу, беттің бөлшектерін өзгерту, таңғажайыптылық, бояулардың ашықтығы. Жануарлар бейнелерінің гримі. "Ертегідей әсемділік", "көріксіздік".
13-тақырып. Мінездерді сомдаудағы гротеск. Гримдеудің барлық мәнерлеу құралдарын және техникалық тәсілдерін қолдану. Табиғи материалдарға еліктеу. Ертегі кейіпкерін гримдеуде қиялдау талғамының көрінуі. Гримдеудің мәнерлеу құралдарындағы аяқталғандық, тиімділік, қол жетімділік. Ертегі гримінде кескіндемелік, көлемді мүсіндеу тәсілдерін қолдану. Гримдеу өнеріндегі париктің, өскіндердің рөлі.
14-тақырып. Бетперделер, жартылай бетперделер. Жұмыс процесі. Эскиздер, суреттер. Бетперделердің сыртқы түрі.
Практикалық сабақтар. Көрнекі материалдармен танысу, мәтінді оқу, мінездеме жасау. Эскиз, суреттер. Парикті қолданып грим жасап көру. Ертегі кейіпкерлерінің гримдерін жасау.
15-тақырып. Ертегі гримі. Ертегі гримінің ерекшелігі. Мүсінді көлемді формаларды және түстік гамманы әсірелеу. Ертегі кейіпкерлерінің ғажайыптылығы және ерекшелігі - ертегі гримімен жұмыс істеу кезіндегі шығармашылық қиялдың көзі. Гримдеудің барлық мәнерлеу құралын максималды қолдану мүмкіндігі. Ойлап табу, бастамашылдық, ойлап тапқыштық, жақсы талғам - ертегі гримімен жұмыс істеу кезіндегі қажетті шарт. Ертегі кейіпкерлері. Гримнің негізі - "жас бейне" (әйел) гримінің сызбасы. Басқа да ертегі кейіпкерлері. Бұл гримдердің негізі - кәрі гримнің сызбасы: мінезді, гротескті, цирктік.
16-тақырып. Ертегі кейіпкерлерінің гримі. Бейнелердің мінездері. Қағазда бейнені құру (нобайлар, суреттер). Басты рөлді, сондай-ақ қосымша рөлді сомдайтын кейіпкерлердің гримін қолдану. Париктер, ертегі гримін құрудағы мәнерлеу құралдарының бірі ретіндегі олардың түрлері, барлық мүмкін болатын арнайы әсерлерді қолдану (беттің әртүрлі бөліктеріне жабыстырылатын жылтырақтар, түсті фольга, шырша ойыншықтары).
Практикалық сабақ. Гуммоздан құс мұрынды және үшкір иекті жабыстыру. Жалмауыз кемпірдің гримін жасау үшін реңкті таңдау және бөлу. Беттің барлық негізгі бөліктерін қара сүрме бояумен өңдеу. Беттің барлық шығыңқы бөліктерін ақшылдандыру. Опа жағу. Парикті жабыстыру.
17-тақырып. Аңдардың гримі. Аңдардың гримінің ерекшеліктері. Практикалық сабақтарды орындау үшін келесі нобайлар көмектеседі: көркем репродукциялар, балаларға арналған кітаптардан алынған көрнекі материалдар, карикатуралар, шарж. Алдында меңгерілген гримдеу тәсілдері, қиял, мөлшерлік сезімі мен талғам жартылай бетперделерді және шашты бұйымдарды қолданбай-ақ аңдардың гримін жасауға көмектеседі.
Практикалық сабақ. Түлкінің, иттің және мысықтың гримін жасау үшін жалпы реңкті іріктеу және бөлу. Негізгі бөліктерді пысықтау: мұрын, ауыз, кескінді мұрын. Бетке опа жағу.
18-тақырып. Гримдегі бейнемен жұмыс істеу әдістері. Композиция - балет спектаклінің сахналық қойылымының жалпы режиссерлік түпкі ойын көрсететін гримдеудің мәнерлеу құралдарының жүйесі. Көркем бейне - гримнің мазмұны мен формасын анықтайтын негізгі бөлігі. Бейнемен жұмыстың негізгі кезеңдері. Гриммен жұмыстың дайындық кезеңі: рөлді талдау, оның драматургиялық негізін оқу, әдеби-сипаттамалық және көрнекі материалдармен танысу.
19-тақырып. Балет спектаклінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескеріп, гримнің жобасын (эскизін) құру. Гримді орындау, оны кәсіби практикалық дайындықтарда тексеру, түзетулерді, өзгерістерді енгізу және соңғы гримді белгілеу. Көркемдік бейнемен жұмысты тереңдету негізінде бір қойылымнан екінші қойылымда гримді орындауды жетілдіру.

51. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает различные способы владения инструментами для четкого нанесения линий, штрихов, контуров, бликов;
2) умеет самостоятельно наносить грим, соблюдая все этапы технологии нанесения;
3) знает теоретические основы искусства грима;
4) знает основные живописные приемы грима, правила наложения гримировальных красок, правила разгримирования;
5) умеет применять специальные материалы и гримировальные инструменты;
6) умеет выполнять грим с париком и наклейками из волос;
7) умеет накладывать возрастной, портретный, фантазийный, расовый и национальные гримы.
52. В настоящей Программе по предмету "Изготовление кукол" используются следующие понятия:
1) ростовая кукла – костюм и маска надета непосредственно на актера;
2) вага – особая конструкция, к которой крепятся нити для управления марионеточной куклой, она бывает горизонтальной (для марионеток-животных) и вертикальной;
3) вертеп – переносной театр кукол, в котором разыгрываются представления религиозного характера;
4) гапит – трость, на которую насажена головка тростевой куклы, гапит, снабженный простейшей механикой, позволяет поворачивать и наклонять головку;
5) театр теней – вид театрального зрелища, основанный на использовании плоских кукол, которые находятся между источником света и экраном или накладываются на него;
6) теневая кукла – плоский ажурный силуэт, изображающий человека, предметы или животное и отбрасывающий тень на экран – сцену театра;
7) перчаточная кукла – кукла, которая имеет вид трехпалой перчатки для управления головой и руками куклы;
8) театр кукол – вид театрального зрелища, в котором действуют куклы, управляемые актерами-кукловодами;
9) марионетка – низовая кукла, управляемая с помощью нитей. Она требует особого устройства сцены и ваги;
10) мимирующая кукла – кукла из мягких материалов с подвижным выражением лица. Пальцы актера находятся непосредственно в голове куклы и управляют ее ртом, глазами и носом;
11) папье-маше – наиболее распространенный способ изготовления кукольных голов, представляющий собой оклеивание бумагой по гипсовой форме изнутри;
12) Петрушка – главный персонаж русских народных кукольных представлений, верховая кукла.
13) планшетная кукла – кукла управляется актерами в "живом" плане, то есть актер не скрыт ширмой;
14) Полишинель – персонаж французского народного театра, имеющий традиционный облик горбуна, веселого задиры и насмешника;

51. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сызықтарды, штрихтарды, контурларды, жарқылдарды нақты жағуға арналған құралды қолданудың әртүрлі тәсілдерін біледі;
2) гримді жағу технологиясының барлық кезеңдерін сақтай отырып, гримді өз бетінше жағуды біледі;
3) грим өнерінің теориялық негіздерін біледі;
4) гримнің негізгі кескіндемелік тәсілдерін, гримдеуге арналған бояуларды жағу ережелерін, гримді сүрту ережелерін біледі;
5) арнайы материалдар мен гримдеуге арналған құралдарды қолдануды біледі;
6) парикпен және шаштардан құралған жапсырмалармен гримді орындайды;
7) жастық, портреттік, қиялдан шығарылған, нәсілдік және ұлттық гримді жасай алады.
52. "Қуыршақтар жасау" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) бойлы қуыршақ - костюм мен бетперде тікелей актердің өзіне кигізілген;
2) вага - марионетка қуыршағын басқаруға арналған жіптер бекітілетін ерекше құрылым, ол көлденең (марионетка-жануарлар үшін) және тік болады;
3) вертеп - діни сипаттағы қойылымдар қойылатын, тасымалданатын қуыршақ театры;
4) гапит - қуыршақтың басы орналастырылатын жіңішке таяқ - трость, гапит қарапайым механикамен жабдықталған, басын бұрауға және еңкейтуге мүмкіндік береді;
5) көлеңке театры - сәуле көзі мен экран арасындағы немесе оған жабылатын, жалпақ қуыршақтарды қолдануға негізделген театрлық қойылымның түрі;
6) көлеңкелі қуыршақ - адамды, затты немесе жануарларды бейнелейтін және экранға - театр сахнасына көлеңке түсіретін жалпақ селдір сұлба;
7) қолғапты қуыршақ - қуыршақтың басын және қолдарын басқаруға арналған үш саусақты қолғап түріндегі қуыршақ;
8) қуыршақ театры - қуыршақ жүргізуші актерлер басқаратын қуыршақтардың қатысуымен қойылатын театр көрінісінің түрі;
9) марионетка - жіптердің көмегі арқылы басқарылатын сылдырмақты қуыршақ. Ол сахна мен ваганың ерекше құрылымын қажет етеді;
10) мимика жасайтын қуыршақ - бет әлпеті қозғалатын, жұмсақ материалдардан жасалған қуыршақ. Актердің саусақтары қуыршақтың басына кигізіліп, ал саусақтары оның аузын, көздерін және мұрнын басқарады;
11) папье-маше - іші гипстен жасалған форманы сыртынан қағазбен жабыстыру арқылы қуыршақтың басын жасаудың мейлінше кең таралған тәсілі;
12) Петрушка - орыс халық қуыршақ театры қойылымдарының басты кейіпкері, төменнен басқарылатын қуыршақ.
13) планшетті қуыршақ - актер қуыршақтарды "жанды" түрде басқарады, яғни актер ширманың артына жасырынбайды;
14) Полишинель - дәстүрлі бүкірдің, көңілді бұзақы және сайқымазақтың бейнесін бейнелетін француз халық театрының кейіпкері;

15) Пульчинелла — персонаж неаполитанской комедии дель арте, остряк и весельчак, сочетающий черты Дзанни-пройдохи и Дзанни-простака;
16) репетиция – основная форма подготовки театрального представления;
17) репертуар – совокупность произведений, исполняемых в театре;
18) тростевая кукла – вид театральной куклы, управляемой тростями. Общепринятое название "тростевая" указывает на способ ее вождения. Головка куклы насажена на гапит, к которому прикрепляются плечи и руки, к рукам куклы прикреплены трости;
19) ширма – различной формы и размеров особая сцена кукольного театра. Ширма может быть простой (с одной грядкой) и многоплановой (2-3 плана).
53. Цель Программы: создание необходимых условий для формирования развитой, творческой активной личности обучающегося через приобщение к изготовлению и "оживлению" театральной куклы.
54. Задачи Программы.
Обучающие:
1) ознакомление с историей куклы и ее разновидностями;
2) обучение основным навыкам лепки, декорирования, росписи, умению работать с различными материалами;
3) ознакомление с техниками выполнения работы, художественными приемами;
4) обучение самостоятельно изготавливать куклы;
5) совершенствование практических умений и навыков обучающегося при работе с различными материалами.
Развивающие:
1) развитие сенсорных и моторных навыков;
2) развитие творческих способностей детей, умение самостоятельно прдумывать образ, воплощать его, грамотно выполняя все этапы работы;
3) развитие творческого потенциала обучающегося и его познавательной деятельности.
Воспитательные:
1) формирование интереса к театральному искусству;
2) воспитание трудолюбия, аккуратности, усидчивости, ответственного отношения к результатам своей работы и работы всего коллектива;;
3) формирование комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные прогрмаммы в области театрального искусства.
55. Срок освоение программы – четыре года. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технологию изготовления кукол для кукольного театра.
56. Специфика индивидуального обучения предмету "Изготовление кукол" создает условия для вариативности выбора методов, средств и форм обучения.
57. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
58. Специфика кукольного театра предполагает, что главной формой, методом и средством обучения является театрализованная игра.
59. Программа предусматривает изучение различных видов театральной куклы с последующим их изготовлением, реставрационные работы, изготовление сувениров, бутафории, декорации.

15) Пульчинелла - неополитандық дель арте комедиясының кейіпкері, алаяқ Дзанни мен аңқау Дзаннидің қасиеттерін үйлестіретін тапқыр және күлдіргіш;
16) репетиция - театрлық қойылымды дайындаудың негізгі формасы;
17) репертуар - театрда орындалатын шығармалардың жиынтығы;
18) тросты қуыршақ - таяқшалармен басқарылатын театр қуыршақтарының түрі. Жалпы қабылданған "тросты" деп аталуының өзі оны басқару тәсілін білдіреді. Қуыршақтың басы гапитке орналастырылған, оған иықтары мен қолдары бекітілген, ал қуыршақтың қолдарына таяқшалар бекітілген;
19) ширма - қуыршақ театрының әртүрлі формадағы және өлшемдегі ерекше сахнасы. Ширма қарапайым (бір қатарлы) және көп жоспарлы (2-3 жоспар) болуы мүмкін.
53. Бағдарламаның мақсаты: театр қуыршағын жасауға және "тірілтуге" араластыру арқылы білім алушының дамыған, шығармашылық белсенді тұлғасын қалыптастыруға қажетті жағдайды жасау.
54. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) қуыршақ тарихымен және оның түрлерімен танысу;
2) жабыстыру, сәндеу, әшекейлеудің негізгі дағдыларына, әртүрлі материалдармен жұмыс істеу білігіне үйрету;
3) жұмысты орындау техникаларымен, көркемдік тәсілдерімен таныстыру;
4) қуыршақты өз бетімен дайындауға үйрету;
5) әртүрлі материалдармен жұмыс істеу кезінде білім алушының практикалық біліктері мен дағдыларын жетілдіру.
Дамыту:
1) сенсорлық және моторлық дағдыларын дамыту;
2) балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз бетінше бейнелерді жасау, жұмыстың барлық кезеңдерін сауатты орындай отырып, оны іске асыру;
3) білім алушының шығармашылық әлеуетін және танымдық қызметін дамыту.
Тәрбиелік:
1) театр өнеріне деген қызығушылықтарын қалыптастыру;
2) еңбек сүйгіштікті, ұқыптылықты, шыдамдылықты, өз жұмысының және барлық ұжым жұмысының нәтижесіне деген жауапкершілік сезімін тәрбиелеу;
3) театр саласында кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
55. Бағдарламаны игеру мерзімі - төрт жыл. Бағдарлама қуыршақ театрына арналған қуыршақтарды әзірлеу технологиясын меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
56. "Қуыршақ жасау" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын таңдаудың түрлілігін болжайды.
57. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты болады. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
58. Қуыршақ театрының ерекшелігі оқытудың басты формасы, әдісі мен құралы болып театрландырылған ойындар табылатындығын болжайды.
59. Бағдарлама қуыршақ театрының түрлерін, әрі қарай оларды жасауды, қайта жөндеу жұмыстарын, кәдесыйларды, бутафорияны, декорацияны әзірлеуді үйретуді қарастырады.

60. Программа направлена на создание условий для развития личности ребенка, мотивации к познанию и творчеству, творческой самореализации.
61. Методы обучения:
1) репродуктивный – на этапе усвоения нового материала;
2) наглядно-практический – демонстрация готового изделия, иллюстрации, упражнения, выполняемые с помощью схем, таблиц и по образцу;
3) проблемно-поисковый – самостоятельное оформление кукол, разработка и пошив костюмов, поиск сценария, усовершенствование знаний и навыков;
4) объяснительно-иллюстративный – объяснение нового материала, беседа, рассказ;
5) метод активизации творческой деятельности – разработка и создание кукольного представления;
6) частично-поисковый – выбор модели для самостоятельной работы.
62. Особое внимание в Программе педагог уделяет работе со сказкой, так как обращение к сказочным проблемным ситуациям развивает творческое воображение, логическое мышление и познавательную сферу личности.
63. Игры, с которыми дети знакомятся на занятиях, способствуют развитию мелкой моторики и координации рук, стимулируют зрительное и слуховое восприятие, внимание, память, связную речь, увеличивают словарный запас.
64. На уроках для повышения работоспособности и поддержания интереса детей используются разные виды деятельности: изготовление кукол, разучивание ролей, работа с ширмой и оформлением к спектаклю. Каждый обучающийся ищет средства речевой выразительности для передачи характера персонажа, при этом учится управлять своими эмоциями, поведением.
65. В первом году обучения обучающиеся знакомятся с историей кукольного театра, получают начальные представления о кукольном театре как виде искусства, его художественно-воспитательном значении в жизни общества, о роли коллективного творческого труда в искусстве театра, об основных компонентах спектакля и их выразительном значении. На этом этапе обучающиеся осваивают простейшие знания и приемы изготовления кукол.
66. Во втором году обучения осваиваются более сложные приемы изготовления кукол: с пришивными ногами и руками, освоение простейших приемов изготовления головных уборов. Знакомство с разными костюмами, деталями одежды.
67. На третьем этапе обучения осваиваются сложные приемы изготовления кукол: мимики лица, пришивание волос.
68. Межпредметные связи предмета "Изготовление кукол" с предметами "Грим", "Изготовление бутафории", "Основы художественной речи" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
69. Программные требования в подготовительном классе:
1) знакомство с историей театра кукол;

60. Бағдарлама бала тұлғасын, танып білуге және шығармашылыққа, шығармашылық өзін өзі таныту уәждемесін дамытуға жағдай жасауға бағытталған.
61. Оқыту әдістемесі:
1) репродуктивті - жаңа материалды меңгеру;
2) көрнекілік-практикалық - дайындық бұйымдарды, көрнекі материалдарды, сызба, кесте және үлгілердің көмегімен орындалатын жаттығуларды көрсету;
3) мәселелі-ізденіс - қуыршақтарды өз бетінше сәндеу, костюмдерді әзірлеу және тігу, сценарий іздеу, білім және дағдыларын жетілдіру;
4) түсіндірмелі-көрнекі - жаңа материалды түсіндіру, сұхбат, әңгімелеу;
5) шығармашылық қызметті белсендіру тәсілі - қуыршақтар қойылымын әзірлеу және қою;
6) жартылай ізденісті - өз бетінше жұмысқа арналған үлгіні таңдау.
62. Педагог Бағдарламада ертегімен жұмысқа ерекше назар аударады, себебі ертегідегі мәселелерге жүгіну тұлғаның шығармашылық қиялын, логикалық ойлауын және танымдық қырын дамытады.
63. Балалардың сабақ кезінде танысатын ойын түрлері ұсақ моториканы және қолдардың үйлесімділігін дамытуға ықпал етеді, көру және есту қабілеттерін, зейінін, жадын, жүйелі сөйлеуін ынталандырады, сөздік қорын ұлғайтады.
64. Балалардың еңбекке қабілеттілігін арттыру және қызығушылығын сақтау үшін сабақтарда қызметтің бірнеше түрлері қолданылады: қуыршақтарды әзірлеу, рөлдерді жаттау, ширмамен және спектакльді сәндеу бойынша жұмыс. Әр білім алушы кейіпкердің мінезін жеткізу үшін сөйлеу мәнерінің құралдарын іздейді, сонымен қатар өзінің эмоцияларын, жүріс-тұрысын басқаруды үйренеді.
65. Оқытудың алғашқы жылында білім алушы қуыршақ театрының тарихымен танысады, өнердің түрі ретінде қуыршақ театры туралы алғашқы түсініктерді, оның қоғам өмірдегі көркемдік-тәрбиелік мәні туралы, театр өнеріндегі ұжымдық шығармашылық еңбегінің рөлі, спектакльдің негізгі компоненттері және олардың мәнерлік мәні туралы түсініктерді алады. Бұл кезеңде білім алушылар қуыршақ әзірлеудегі қарапайым білік және дағдыларды меңгереді.
66. Екінші оқу жылында қуыршақ әзірлеудің мейлінше күрделі тәсілдері: тігілген аяқтары және қолдары бар, бас киімдерді әзірлеудің қарапайым тәсілдері меңгеріледі. Әртүрлі костюмдермен, киімнің бөлшектерімен танысады.
67. Оқытудың үшінші кезеңінде қуыршақ жасаудың күрделі тәсілдері: беттің мимикасы, шаштарды тігу меңгеріледі.
68. "Қуыршақ жасау" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Грим", "Бутафория әзірлеу" пәндерімен пәнаралық байланыс білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
69. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қуыршақтар театрының тарихымен танысу;

2) знакомство обучающихся с инструментами и материалами, используемыми в изготовлении кукол, получение элементарных навыков изготовления простых видов кукол;
3) знакомство с видами кукол, центральными персонажами театра кукол разных стран и народов;
4) изучение основных приемов изготовления кукол из подручных материлов;
5) знакомство с перчаточной куклой, работа над изготовлением перчаточной куклы из разных материалов;
6) знакомство с понятиями "ширма", "марионетка", "тростевая кукла", "перчаточные куклы", "театр теней", умеют конструирование и выполнение простейшей игрушки.
70. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет. Общие понятия о театре. Виды. Жанры. Знакомство с инструментами для творчества. Правила техники безопасности при работе с инструментами.
Тема 2. Кукольный театр как явление культуры. Особенности кукольного театра. Предпосылки возникновения кукольного театра. Экскурсия в мир кукол. История становления и развития кукольного театра в разных странах.
Тема 3. Беседа на тему "Кукольный театр". История появления первых кукол. Куклы в виде животных. Роль игрушечных животных в жизни человека. Ознакомление с разными куклами кукольного театра. Куклы из соломы. Обряды с участием кукол. Куклы-животные. Короткий рассказ об истории появления кукол-людей. Ознакомление с простыми куклами. Организация рабочего стола. Инструкция по технике безопасности. Правила работы с ножницами.
Тема 4. Зарождение кукольного театра в Египте. Древняя египетская кукла – паяц. Функции древнейших египетских кукол. Куклы на праздниках богов. Куклы-боги. Изготовление фигурок духов.
Тема 5. Театр кукол и спектакль в Древней Греции. Вифлеемский ящик. Рассказ и показ иллюстраций. Глиняные фигурки животных: птиц, черепах, лягушек, зайцев, змей и обезьян. Троянские кони. Фигурки солдат и офицеров. Появление мастеров по изготовлению игрушек. Роль кукольников в обществе.
Тема 6. Италия – самая "кукольная" страна в Европе. История куклы- пульчинеллы. Формы первых кукольных представлений. Уличные представления. Роль кукольников в обществе. Куклы, танцующие на доске. "Бураттини" или перчаточные куклы. "Марионетте" или куклы на нитях. Перчаточная кукла – история Пульчинеллы.
Тема 7. Развитие театра кукол во Франции. Появление куклы – Полишинеля. Рассказ о Лионской кукле Гиньоль.
Тема 8. История возникновения и развития театра кукол в Руси. Вертеп как ососбая форма кукольных представлений. Любимец публики – Петрушка. Театр Петрушки. Особенности сюжета представлений. Петрушка и другие герои представлений.
Тема 9. Ширма и декорации. Понятие "ширма", "реквизит". Конструкция ширмы. Виды ширмы. Принципы построения ширмы. Высота ширмы. Расчеты видимости. Многоплановая ширма. Работа на повышенных планах. Переход с плана на план. Пониженные планы. Декоративное оформление планов.
Тема 10. Театр кукол из подручных материалов. Организация рабочего стола. Подготовка необходимых инструментов и материалов для работы. Инструктаж по технике безопасности. Правила хранения и уход за инструментами. Технология изготовления куклы из пряжи.
Практика. Изготовление куклы из пряжи. Подготовка картона нужной высоты. Ножницы. Подбор пряжи. Выбор цвета, текстуры, размеров пряжи. Шаги по изготовлению куклы. Определение высоты куклы. Вырезание картона. Обертывание пряжей вокруг куска картона по его длине. Снятие пряжи с картона. Тугое обвязывание головы. Разделение рук и ног, тугое обвязывание ниткой. Украшение готовой куклы лентой с использованием пряжи других цветов. Создание кукле уникального стиля с помощью одежды или бантиков.
Тема 11. Сочинение рассказа по предложенным картинкам. Разделение ролей. Упражнения на развитие фантазии, внимания, памяти. Ролевая игра с куклами из пряжи. Озвучивание героев. Развитие речи. Упражнения на развитие соединения речи с движением руки.
Тема 12. Пальчиковый театр. Виды пальчикового театра. Пальчиковый театр из бумаги. Пальчиковый театр из ткани. Пальчиковый театр из бросового и природного материала. Деревянный пальчиковый театр. Вязаный пальчиковый театр. Пальчиковый театр из шерсти. Показ видеоматериала. Развитие мелкой моторики. Пальчиковый театр – средство, с помощью которого можно расположить целую сказку на руке у ребенка. Тренаж речи и сенсорно-двигательных функций. Развитие подвижности пальцев обеих рук. Сочинение речи главных героев.
Тема 13. Пальчиковый театр из бумаги. Просмотр видеоматериала. Правила техники безопасности. Гимнастика для пальчиков. Работа с бумагой. Открытие новых свойств бумаги. Приемы соединений в бумажных конструкциях.
Тема 14. Этапы изготовления пальчиковой куклы из бумаги. Правила работы с клеем, ножницами. Последовательность работы. Изготовление кукольного туловища-цилиндра по размеру пальца руки. Изготовление головы куклы. Сборки и приклеивание деталей к туловищу. Выполнение декоративной разметки куклы. Изпользование акварели, цветных карандашей.
Тема 15. Изготовление кукол из помпонов. Этапы изготовления куклы. Подготовка эскиза куклы. Свойства шерстяных и полушерстяных нитей. Правила работы по изготовлению помпонов из шерстяных ниток. Способы и методы соединения деталей куклы. Правила сборки. Декоративное оформление куклы разными аксессуарами.
Необходимые материалы. Тексты сказок с иллюстративными материалами. Шерстяные и полушерстяные нитки. Цветной фетр. Пуговицы. Картон. Циркуль. Простые карандаши. Горячий клей.
Практика. Изготовление персонажей народных сказок.
Тема 16. Куклы из бросового материала. Знакомство со свойствами материалов, из которых делается кукла. Правила и порядок работы с данными материалами. Сравнение степени сложности обработки материалов.
Необходимые материалы. Одноразовые ложки, пластиковые бутылки, бумага, картон, текстиль, фетр, шерстяные нитки, кожа.
Тема 17. Показ мультипликационного фильма "Белоснежка и семь гномов". Обсуждение сказки. Анализ сказки. Характеристика главных героев. Главная мысль сказки.
Практика. Творческая работа. Изготовление кукол-гномов из ложек. Постановка сказки "Белоснежка и семь гномов". Озвучивание ролей.
Тема 18. Работа с пластилином. Формирование навыков работы мышц кистей, всей руки, правильной координации движений всего тела. Развитие мелкой моторики рук. Волшебный мир пластилина. Правила работы с пластилином.
Практика. Изготовление куклы из пластилина. Импровизация на заданную тему.
Тема 19. Театр из пластилина. Пластилиновый кукольный театр способствует развитию детской фантазии. Выбор сказки. Показ картин. Обсуждение героев сказки. Положительные герои. Отрицательные герои. Организация рабочей зоны. Изготовление из пластилина персонажей сказки.
Практика. Самостоятельная работа. Сочинение рассказа. Изготовление из пластилина персонажей к рассказу.

2) білім алушылардың қуыршақ жасау барысында қолданылатын құралдармен және материалдармен танысуы, қуыршақтардың жеңіл түрлерін жасаудың қарапайым дағдыларын меңгеруі;
3) қуыршақтың түрлерімен, әртүрлі елдердің және халықтардың қуыршақтар театрының негізгі кейіпкерлерімен танысу;
4) қолда бар заттармен қуыршақ жасаудың негізгі тәсілдерін меңгеру;
5) қолғапты қуыршақтармен танысу, әртүрлі материалдардан қолғапты қуыршақтарды әзірлеу бойынша жұмыс;
6) білім алушылар "ширма", "марионетка", "тросты қуыршақ", "қолғапты қуыршақ", "көлеңкелер театры" түсініктерімен, қарапайым ойыншықтарды құрастырумен және жасаумен танысу.
70. Даярлық сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пәнге кіріспе. Театр туралы жалпы түсінік. Түрлері. Жанрлары. Шығармашылыққа арналған құралдармен танысу. Құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері.
2-тақырып. Қуыршақ театры - мәдениеттің көрінісі. Қуыршақ театрының ерекшеліктері. Қуыршақ театрының пайда болуының алғышарттары. Қуыршақтар әлеміне саяхат. Әртүрлі елдерде қуыршақ театрының қалыптасу және даму тарихы.
3-тақырып. "Қуыршақ театры" тақырыбына сұхбат. Алғашқы қуыршақтардың пайда болу тарихы. Жануарлар түріндегі қуыршақтар. Ойыншық жануарлардың адам өміріндегі рөлі. Қуыршақ театрының түрлі қуыршақтарымен танысу. Сабаннан жасалған қуыршақтар. Қуыршақтардың қатысуымен өткізілетін салт-жоралғылар. Қуыршақтар-жануарлар. Адам-қуыршақтардың пайда болуы туралы қысқаша әңгіме. Қарапайым қуыршақтармен танысу. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Қайшымен жұмыс істеу ережелері.
4-тақырып. Қуыршақ театрының Египетте пайда болуы. Күлдіргі адам (паяц) - Ежелгі Египет қуыршағы. Ежелгі Египет қуыршақтарының қызметі. Құдайлардың мейрамдарындағы қуыршақтар. Рухтардың шағын мүсіндерін жасау.
5-тақырып. Ежелгі Грециядағы қуыршақтар театры және спектакль. Вифлеем қорапшасы. Көрнекі материалдарды әңгімелеу және көрсету. Саздан жасалған жануарлардың: құстар, тасбақалар, бақалар, қояндар, жыландар және маймылдардың мүсіндері. Троян аттары. Әскерлер мен офицерлердің мүсіндері. Ойыншықтарды жасайтын шеберлердің пайда болуы. Қуыршақтарды ойнатушылардың қоғамдағы рөлі.
6-тақырып. Италия - Еуропадағы ең үлкен "қуыршақ" елі. Пульчинелла қуыршағының тарихы. Алғашқы қуыршақ театры қойылымдарының формалары. Көшедегі көрсетілімдер. Қуыршақтарды ойнатушылардың қоғамдағы рөлі. Тақтайда билейтін қуыршақтар. "Бураттини" немесе қолғапты қуыршақтар. "Марионетте" немесе жіпке тағылған қуыршақтар. Қолғапты қуыршақ - Пульчинелланың тарихы.
7-тақырып. Францияда қуыршақтар театрының дамуы. Полишинель қуыршағының пайда болуы. Лион қуыршағы - Гиньоль туралы әңгіме.
8-тақырып. Русьтегі қуыршақтар театрының пайда болу тарихы және дамуы. Вертеп - қуыршақ театры қойылымдарының ерекше түрі. Көрермендердің сүйіктісі - Петрушка. Петрушкалар театры. Қойылымдардың сюжеттерінің ерекшеліктері. Петрушка және қойылымдардың басқа да кейіпкерлері.
9-тақырып. Ширма және декорация. "Ширма", "реквизит" түсінігі. Ширманың құрылымы. Ширманың түрлері. Ширманы құрудың қағидаттары. Ширманың биіктігі. Көру мүмкіндігін дайындау. Көп планды ширма. Жоғары планмен жұмыс. Бір планнан келесі планға ауысу. Төменгі план. Пландарды декоративті сәндеу.
10-тақырып. Қолда бар материалдардан жасалған қуыршақ театры. Жұмыс үстелін дайындау. Жұмысқа қажетті құралдарды және материалдарды дайындау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Құралдарды сақтау және күту ережелері. Жіптен қуыршақ жасау технологиясы.
Практика. Жіптен қуыршақ жасау. Тиісті биіктіктегі картонды дайындау. Қайшы. Жіптерді таңдау. Жіптің түсін, құрылымын, өлшемін таңдау. Қуыршақты әзірлеу бойынша қадамдар. Қуыршақтың ұзындығын анықтау. Картонды кесу. Картон кесегінің үстінен оның ұзындығы бойынша жіпті орау. Жіпті картоннан шығару. Басын мықтылап байлау. Қол және аяқтарын бөлу, денесін мықтылап байлау. Дайын қуыршақты басқа түсті жіптермен сәндеу. Киім және бантиктердің көмегімен қуыршаққа ерекше стиль беру.
11-тақырып. Ұсынылған суреттер бойынша әңгіме құрастыру. Рөлдерді бөлу. Қиялды, зейінді, есте сақтау жадын дамытуға арналған жаттығулар. Жіптен жасалған қуыршақтармен рөлдік ойындар. Кейіпкерлерді дыбыстау. Тілді дамыту. Әңгімені айтуды қолдың қимылымен біріктіруді дамытуға арналған жаттығулар.
12-тақырып. Саусақ театрының түрлері. Қағаздан жасалған саусақ театры. Матадан жасалған саусақ театры. Қалдық және табиғи материалдардан жасалған саусақ театры. Ағаштан жасалған саусақ театры. Тоқылған саусақ театры. Жүннен жасалған саусақ театры. Бейнематериалдарды көрсету. Ұсақ моториканы дамыту. Саусақ театры - баланың қолында тұтас бір ертегіні қойып шығу құралы. Тілді және сенсорлық-қозғалыс қызметін жаттықтыру. Екі қолдың саусақтарының қозғалғыштығын дамыту. Басты кейіпкерлердің сөзін ойдан шығару.
13-тақырып. Қағаздан жасалған саусақ театры. Бейнематериалдарды қарау. Қауіпсіздік техникасының ережелері. Саусақтарға арналған гимнастика. Қағазбен жұмыс. Қағаздың жаңа қасиеттерін ашу. Қағаз құрылымдарында біріктіру тәсілдері.
14-тақырып. Қағаздан саусақ қуыршағын әзірлеудің кезеңдері. Желіммен, қайшымен жұмыс істеу ережелері. Жұмыстың реті. Саусақтың өлшеміне сәйкес қуыршақтың денесін-цилиндрді әзірлеу. Қуыршақтың басын әзірлеу. Бөліктерін жинау және денесіне жабыстыру. Қуыршақты сәндеуді орындау. Акварель, түрлі-түсті қарындаштарды қолдану.
15-тақырып. Помпондардан қуыршақ жасау. Қуыршақты жасау кезеңдері. Қуыршақтың эскизін әзірлеу. Жүннен және жартылай жүннен жасалған жіптердің қасиеттері. Қуыршақтың бөлшектерін біріктірудің тәсілдері мен әдістері. Жинақтау ережелері. Қуыршақтарды әртүрлі аксессуарлармен сәндеу.
Қажетті материалдар. Көрнекі материалдарға арналған мәтіндер. Жүннен жасалған және жартылай жүннен жасалған жіптер. Түсті фетр. Түймелер. Картон. Циркуль. Қара қарындаштар. Ыстық желім.
Практика. Халық ертегілерінің кейіпкерлерін әзірлеу.
16-тақырып. Қалдық материалдардан жасалған қуыршақтар. Қуыршақты жасауға арналған материалдардың қасиеттерімен танысу. Аталған материалдармен жұмыс істеу ережелері мен тәртіптері. Материалдарды өңдеудің күрделілік деңгейін салыстыру.
Қажетті материалдар. Бір рет қолдануға арналған қасықтар, пластиктен жасалған бөтелкелер, қағаз, картон, текстиль, фетр, жүннен жасалған жіптер, тері.
17-тақырып. "Ақшақар мен жеті ергежейлі" мультипликациялық фильмін көрсету. Қасықтардан ергежейлі қуыршақтарды дайындау. "Ақшақар және жеті ергежейлі" шағын спектаклін қою. Рөлдерді дыбыстау.
18-тақырып. Пластилинмен жұмыс. Білектердің бұлшық еттерінің, тұтас қолдың жұмыс дағдыларын, тұтас дененің қозғалысын дұрыс үйлестіруді қалыптастыру. Қолдардың ұсақ моторикасын дамыту. Пластилиннің ғажайып әлемі. Пластилинмен жұмыс істеу ережелері.
Практика. Пластилиннен жасалған қуыршақты әзірлеу. Берілген тақырыпқа суырып салу.
19-тақырып. Пластилиннен жасалған театр. Пластилиннен жасалған қуыршақ театры баланың қиялын дамытуға ықпал етеді. Суреттерді көрсету. Ертегі кейіпкерлерін талқылау. Жағымды кейіпкерлер. Жағымсыз кейіпкерлер. Жұмыс аймағын әзірлеу. Пластилиннен ертегі кейіпкерлерін жасау.
Практика. Өз бетінше жұмыс. Әңгіме құрау. Әңгіме кейіпкерлерін пластилиннен жасау.

71. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила безопасной работы с разными материалами и инструментами;
2) знает краткую историю возникновения кукольного театра;
3) знает технологию изготовления простой куклы из пряжи;
4) умеет сочинять рассказ по предложенным картинкам;
5) знает правилу подготовки рабочего места;
6) выполняет упражнения на развитие памяти, фантазии;
7) умеет придавать кукле уникальный стиль;
8) знает понятие "ширма", ее виды, принципы построения;
9) умеет изготавливать куклы из подручных материалов;
10) знает виды и этапы изготовления пальчиковой куклы;
11) умеет анализировать сказку, выявлять характерные особенности персонажей сказки.
72. Программные требования в 1 классе:
1) продолжается знакомство с инструментами и материалами, используемыми при изготовлении кукол, правилами оказания первой медицинской помощи, закрепление полученных знаний, умений и навыков, овладение более сложных приемов;
2) работа над эскизом перчаточной куклы, изготовление головы куклы из папье-маше, роспись лица, изготовление рук, подбор тканей, изготовление костюма;
3) освоение элементарных навыков работы со швейной иглой, овладение техникой основных ручных швов, конструирование простейшей игрушки;
4) работа с перчаточными куклами, показ мини-сценок, небольших постановок.
73. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности. Знакомство обучающихся с инструментами и материалами, используемыми при изготовлении кукол. Изучение правил оказания первой медицинской помощи в случае нанесения себе повреждения. Тренировка наложения медицинского пластыря на поврежденный палец.
Тема 2. Организация рабочего стола. Подготовка необходимых материалов и инструментов к работе. Правила работы с инструментами. Правила хранения и уход за инструментами.
Тема 3. Знакомство с перчаточными куклами. Знакомство с историей создания перчаточной куклы. Особенности перчаточных кукол. Описание конструкций перчаточных кукол. Технология создания перчаточной куклы.
Тема 4. Изготовление эскиза куклы. Создание образа будущей куклы. Этапы создания эскиза. Развитие навыков изготовления эскиза. Развитие образного мышления. Эскиз куклы. Элементы эскиза. Роль предварительных рисунков. Выбор пьесы. Составление списка действующих лиц. Наброски. Пробы. Выбор своего эскиза. Изготовление сетки координат. Рост. Голова. Ноги. Туловища.
Практика. Прорисовка элементов куклы на основе геометрических фигур. Отрисовка общего контура. Изготовление технического чертежа на основе эскиза.
Тема 5. Последовательность создания перчаточных кукол. Разработка темы. Выбор образа. Подбор материалов. Разработка эскиза куклы и костюма. Пошив и набивка куклы. Изготовление костюма. Оформление волос и лица куклы.
Тема 6. Особенности перчаточной куклы. Форма головы. Форма руки. Силуэт куклы. Пропорции. Работа на пропорциями. Сочетание деталей разного масштаба в одном объекте. Компоновка. Композиция куклы, ее силуэт, пропорции. Детальная проработка головы и костюма. Условность характера. Ассоциативность. Стилистическое единство. Цвет в эскизе. Цветовые сочетания. Принципы сочетания родственных цветов. Теплая и холодная гамма. Графический символ.
Тема 7. Конструкция перчаточной куклы. Уникальность конструкций перчаточной куклы. Костяк системы управления перчаточной куклы – это кисть руки актера. Планирование шитья перчатки для правой или левой руки.
Тема 8. Техника папье-маше. Способы изготовления папье-маше: матирование и лепка из бумажной массы. Необходимые материалы: емкость для смешивания, бумага, жесткие кисти для работы с клейстером, клей, спонжики, ножницы, ножи, шлифовальный инструмент, акриловые краски, матовый акриловый лак.
Тема 9. Изготовление головы из папье-маше. Способы изготовления головы куклы. Изготовление из пластилина обобщенной болванки головы без глаз, носа, губ и ушей. Уточнение характера лицевой части и черепа. Размеры и пропорции. Форма носа, глаз и рта. Обработка шкуркой поверхности головы.
Тема 10. Роспись лица куклы. Завершающий этап работы над куклой. Определение основных цветов. Насыщенность и светлость. Определение главной цветовой гаммы. Просмотр тканей, отобранных для будущего костюма. Соответствие росписи лица с настроением костюма. Соответствие росписи с общим тоном, настроением, стилем работы. Достижение цельности и гармонии образа.
Тема 11. Изготовление волос куклы. Приклеивание волос по окружности головы.
Тема 12. Изготовление руки куклы из папье-маше. Этапы работы. Заготовка для каждого пальца длиной до середины ладони будущей кисти руки. Накручивание бумажных полосок на проволоку. Придание кисти нужного изгиба. Закладывание общего характера движения рук. Сборка отдельных деталей в кисть. Нанесение на готовые формы обобщающего бумажного слоя.
Тема 13. Работа с тканью. Понятие о тканях. Разнообразие видов ниток по назначению. Демонстрация и сравнение различных инструментов для работы с тканью. Организация рабочего места. Положение рук, нити, ткани. Специфика резания ткани. Выбор ткани, нитей, игл, наперстка. Определение нити, вдевание ее в иголку. Приемы разметки на ткани: бумага в клеточку, карандаш, мел, мыло, копировальная бумага. Понятие "шов", "стежок", "строчка". Освоение простейших видов швов. Первичные представления о традиционном искусстве лоскутного шитья. Представление о разнообразии художественных вещей, созданных народными мастерами.
Тема 14. Подбор тканей. Подбор тканей – сложная, моногоплановая работа. Создание сложного, многоцветного, выразительного костюма. Образ куклы. Подбор цветовых сочетаний. Создание ощущения общей гармонии. Цвет в кукле – одна из важных составляющих кукольного образа.
Тема 15. Кукла с выразительным силуэтом. Изучение силуэта кисти рук. Кости и взаимодействие. Работа над эскизом. Знание крайних точек подвижности пальцев рук, формирующих силуэт куклы. Создание шарнирной "перекладки" для профильного и фронтального вида кисти руки. Особенности перчаточной куклы. Размер головки. Удлинение ручки куклы за счет патронок на пальцах рук. Традиционные маленькие символические ножки куклы. Эксперименты с порциями туловища.
Тема 16. Костюм куклы. Пошив костюма. Изготовление туловища-перчатки. Снятие мерок. Раскрой и сборка куклы-рукавички. Правила составления выкройки перчаточной куклы (рукавички). Изучение техники безопасности при обращении с ручным инструментом. Овладение методами и способами вдевания нити в иглу. Овладение способами завязывания узелков. Ознакомление с необходимыми для работы инструментами. Правила хранения инструментов. Игольница.
Необходимые материалы. Иголка, ножницы, циркуль, линейка, простые виды ткани, тонкий картон, бумага, нитки, простые карандаши.
Практика. Самостоятельная работа по изготовлению выкройки. Раскрой и сборка перчаточной куклы (рукавички) швом "вперед иголка". Изготовление одежды для куклы.
Тема 17. Работа с перчаточными куклами. Основные правила работы с перчаточными куклами. Обучение приемам кукловождения. Работа с разговаривающей куклой. Ориентация в условиях сценического пространства.
Тема 18. Правила хранения, ухода и чистки перчаточной куклы. Рекомендации по хранению кукол.

71. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі;
2) қуыршақ театрының пайда болуының қысқаша тарихын біледі;
3) жіптен қарапайым қуыршақтарды жасау технологиясын біледі;
4) ұсынылған суреттер бойынша әңгіме құрай алады;
5) жұмыс орнын дайындау ережелерін біледі;
6) есте сақтау жадын, қиялды дамытуға арналған жаттығуларды орындайды;
7) қуыршаққа ерекше стиль беруді біледі;
8) "ширма" түсінігін, оның түрлерін, құрылым қағидаттарын біледі;
9) қолда бар материалдардан қуыршақ жасай алады;
10) саусақ қуыршақтарының түрлерін және оларды дайындау кезеңдерін біледі;
11) ертегіні талдай алады, ертегі кейіпкерлеріне тән ерекшеліктерді анықтай алады.
72. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қуыршақтарды әзірлеу кезінде қолданылатын құралдар және материалдармен, алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерімен танысу, алған білім, білік және дағдыларын бекіту жалғастырылады, мейлінше күрделі тәсілдерді меңгеру;
2) қолғапты қуыршақтардың эскиздері, папье-машеден қуыршақтың басын жасау, бетін көркемдеу, қолдарды дайындау, матаны іріктеу, костюм әзірлеу бойынша жұмыс;
3) тігін инесімен жұмыс істеудің қарапайым дағдыларын меңгеру, қол тігістерінің негізгі техникасын меңгеру, қарапайым ойыншықтарды құрастыру;
4) қолғапты қуыршақтармен жұмыс, шағын көріністерді, шағын қойылымдарды көрсету.
73. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Білім алушылардың қуыршақтарды әзірлеу кезінде қолданылатын құралдармен және материалдармен танысуы. Өзіне зақым келтірген кездегі алғашқы медициналық көмекті көрсету ережелерін үйрену. Зақым келген саусаққа медициналық жабыстырғышты таңуды жаттықтыру.
2-тақырып. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау. Құралдармен жұмыс істеу ережелері. Құралдарды сақтау және күту ережелері.
3-тақырып. Қолғапты қуыршақтармен танысу. Қолғапты қуыршақтарды жасау тарихымен танысу. Қолғапты қуыршақтардың ерекшеліктері. Қолғапты қуыршақтарды жасау технологиясы.
4-тақырып. Қуыршақтың эскизін әзірлеу. Болашақ қуыршақтың бейнесін жасау. Эскизді жасау кезеңдері. Эскизді жасау дағдыларын дамыту. Бейнелі ойлауды дамыту. Қуыршақтың эскизі. Эскиздің элементтері. Алдын ала жасалатын суреттердің рөлі. Пьесаны таңдау. Әрекет етуші тұлғалардың тізімін жасау. Нобайлар. Сынамалар. Өз эскизін таңдау. Координаталар сызбасын дайындау. Бойы. Басы. Аяқтары. Денесі.
Практика. Қуыршақ элементтерін геометриялық пішіндер негізінде сызып алу. Жалпы контурды сызу. Эскиз негізінде техникалық сызбаны дайындау.
5-тақырып. Қолғапты қуыршақтарды әзірлеудің реті. Тақырыпты әзірлеу. Бейнені таңдау. Материалдарды іріктеу. Қуыршақтың және костюмнің эскизін әзірлеу. Қуыршақты тігу және толтыру. Костюмді дайындау. Қуыршақтың шашын және бетін сәндеу.
6-тақырып. Қолғапты қуыршақтардың ерекшеліктері. Бастың формасы. Қолдардың формасы. Қуыршақтың сұлбасы. Пропорциялары. Пропорциялармен жұмыс. Әртүрлі көлемдегі бөлшектерді бір нысанға үйлестіру. Құрастыру. Қуыршақтың композициясы, оның сұлбасы, пропорциялары. Басы мен костюмін мұқият пысықтау. Мінездің шарттылығы. Ассоциативтілік. Стильдік тұтастық. Эскиздегі түс. Түстік үйлесімділік. Жақын түстерді үйлестіру қағидаттары. Жылы және суық гамма. Графикалық белгі.
7-тақырып. Қолғапты қуыршақтың конструкциясы. Қолғапты қуыршақтың конструкциясының ерекшелігі. Қолғапты қуыршақтары басқару жүйесінің тірегі - бұл актердің білегі. Қолғапты оң немесе сол қолға арналып тігілуін жоспарлау.
8-тақырып. Папье-маше техникасы. Папье-машені жасау тәсілдері: күңгірттеу және қағаз массасынан жапсыру. Қажетті материалдар: араластыруға арналған ыдыс, қағаз, клейстермен жұмыс істеуге арналған қатты қылқаламдар, спонж, қайшылар, пышақтар, ажарлайтын құрал, акрил бояулары, күңгірт акрилді сыр.
9-тақырып. Папье-машеден басты жасау. Пластилиннен көз, мұрын, ерін және құлақсыз бастың жалпыланған формасын жасау. Беттің бөліктерінің және бас сүйектің мінезін нақтылау. Өлшемдер мен пропорциялар. Мұрынның, көздердің және ауыздың формалары. Бастың беткі қабатын қағазбен егеу.
10-тақырып. Қуыршақтың бетін көркемдеу. Қуыршақпен жұмыс істеудің соңғы кезеңі. Негізгі түстерді анықтау. Қанықтылық және ашықтылық. Негізгі түстік гамманы анықтау. Болашақ костюмге арналған матаның түсін анықтау. Костюмнің көңіл-күйіне сәйкес бетті көркемдеу. Көркемдеудің жалпы реңкпен, көңіл-күймен, жұмыстың стиліне сәйкестігі. Бейненің тұтастығына және үйлесімділігіне қол жеткізу.
11-тақырып. Қуыршақтың шашын жасау. Басқа шаштарды жабыстыру.
12-тақырып. Қуыршақтың қолдарын папье-машеден жасау. Жұмыстың кезеңдері. Әрбір саусаққа арналған әзірлемелерді дайындау. Қағаз жолақтарын сымға орау. Сүйектерді тиісті күйге икемдеу. Қолдың қимылының жалпы сипатын бекіту. Жеке бөліктерді білекке жинау. Дайын формаларға соңғы жалпылайтын қабатты жағу.
13-тақырып. Матамен жұмыс. Мата туралы түсінік. Арналуы бойынша жіптердің түрлері. Матамен жұмыс істеуге арналған әртүрлі құралдарды көрсету және салыстыру. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қолдардың, жіптердің, матаның қалпы. Матаны кесудің ерекшеліктері. Матаны, жіптерді, инелерді, оймақты таңдау. Жіпті анықтау, оны инеге кіргізу. Матаға белгі салу тәсілдері: шақпақ қағаз, қарындаш, бор, сабын, көшірме қағаз. "Тігіс", "майда тігіспен тігу", "қайып тігу" түсініктері. Тігістердің қарапайым түрлерін меңгеру. Дәстүрлі құрап тігу өнері туралы алғашқы түсініктер. Халық шеберлері жасаған әртүрлі көркемдік заттар туралы түсініктер.
14-тақырып. Матаны таңдау. Матаны таңдау - күрделі, көп қырлы жұмыс. Күрделі, көп түсті, мәнерлі костюмді әзірлеу. Қуыршақтың бейнесі. Түстік үйлесімділікті таңдау. Біртұтас үйлесімділік сезімін құру. Қуыршақтың үстіндегі түс - қуыршақтың бейнесін құрайтын құрамдастардың бірі.
15-тақырып. Сұлбасы мәнерлі қуыршақ. Қол білезігінің сұлбасын зерттеу. Сүйектер мен олардың өзара байланысы. Эскизбен жұмыс. Қуыршақтың сұлбасын қалыптастыратын қолдың саусақтарының қозғалатын шеткі нүктелерін білу. Қолдың профильді және алдыңғы түрі үшін "алып салу" шарнирін жасау. Қолғапты қуыршақтың ерекшеліктері. Қол саусақтарындағы патронкалар есебінен қуыршақтың қолдарын ұзарту. Қуыршақтың дәстүрлі кішкене аяқтары. Дененің көлемімен эксперименттер жасау.
16-тақырып. Қуыршақтың костюмі. Костюм тігу. Дене-қолғапты дайындау. Өлшемдерді алу. Қолғапты қуыршақты пішу және тігу. Қолғапты қуыршақтың пішімін жасау ережелері. Қол құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгеру. Жіпті инеге кіргізудің әдістері мен тәсілдерін үйрену. Түйіндерді жасау тәсілдерін меңгеру. Жұмысқа қажетті материалдармен танысу. Құралдарды сақтау ережелері. Ине салғыш.
Қажетті материалдар. Ине, қайшы, циркуль, сызғыш, матаның қарапайым түрлері, жұқа картон, қағаз, жіп, қара қарындаш.
Практика. Үлгіні дайындау бойынша өз бетінше жұмыс. Қолғапты қуыршақты (қолғапшаны) пішу және "инені алға жүргізу" тігісімен бүру. Қуыршақтың киімін әзірлеу.
17-тақырып. Қолғапты қуыршақтармен жұмыс. Қолғапты қуыршақтармен жұмыстың негізгі ережелері. Қуыршақ жүргізу ережелерімен танысу. Қуыршақ жүргізу ережелерін үйрету. Сөйлейтін қуыршақпен жұмыс. Сахна кеңістігі жағдайында бағдарлану.
18-тақырып. Қолғапты қуыршақтарды сақтау, күту және тазалау ережелері. Қуыршақтарды сақтау бойынша ұсынымдар.

74. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает иструменты и материалы, используемые в изготовлении кукол;
2) знает правила оказания первой медицинской помощи;
3) умеет организовывать рабочее место;
4) знает правила работы с инструментами;
5) знает историю перчаточных кукол;
6) знает особенности, конструкцию перчаточной головы;
7) знает технологию изготовления головы куклы из папье-маше;
8) умеет выполнять эскизы кукол, костюмов;
9) умеет сочетать цвета;
10) знает правила хранения, ухода за куклами.
75. Программные требования во 2 классе:
1) продолжение освоения способов соединения деталей куклы с готовым туловищем в зависимости от замысла композиции;
2) изготовление различных частей тела (голова, уши, кисти рук, ступни, обувь);
3) работа над элементами лица (глаза, нос, губы), соединением (пришивание, приклеивание, прикрепление) деталей;
4) разучивание ролей, организация и постановка музыкальной сказки.
76. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование:
Тема 1. Повторение пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности. Культура поведения во время работы за ширмой. Правила работы с куклой за ширмой. Этикет кукловода.
Тема 2. Понятие гапитные куклы. Показ презентации. Голова гапитной куклы. Тонкая палочка-гапит. Простой гапит. Размеры гапита. Длина гапита. Короткий гапит. Длинный гапит. Сложные и механизированные гапиты.
Тема 3. Голова куклы. Ознакомление с правилами изготовления головы. Пропорциональность головы туловищу. Изготовление головы вместе с шеей, с небольшим наклоном вперед. Соблюдение правил. Передача через голову общих черт персонажа. Подбор глаз, ушей, носа. Приклеивание усов и волос. Изменение персонажа с помощью дополнительных аксессуаров. Профиль куклы.
Тема 4. Технология изготовления головы. Необходимые материалы: бумага, трикотажное полотно, заполненное ватой или кусочками поролона, папье-маше, дерево, пенопласт. Создание целостного образа. Бумажная голова. Объемная голова. Плоская голова. Мягкая голова. Голова из папье-маше.
Тема 5. Технология изготовления руки. Выбор руки. Виды. Жесткие руки (из дерева, фанеры, папье-маше). Мягкие руки (сшитые из трикотажа, на проволочном каркасе). Понятие "патронка". Изготовление руки с помощью патронки.
Практика. Задание "Трансформация". Изготовление парика и усов в форме, акцентрирующей внимание на восприятие определенных черт персонажа (возраст, характер).
Тема 6. Тростевые куклы. Кукла на тростях – одна из наиболее интересных разновидностей верховой куклы. История возникновения тростевых кукол.
Тема 7. Тростевые куклы. Виды тростевой куклы. Конструкция тростевой куклы. Понятие "трость". Показ видеоматериала. Технология изготовления трости. Деревянные трости. Металлические трости. Подбор материала. Толщина трости. Закрепление деревянных рукояток.
Тема 8. Виды рукояток. Круглые и прямоугольные рукоятки. Длина тростей. Крепление тростей. Виды тростей: видимые зрителю и замаскированные в складках одежды, внутренние – невидимые, скрытые внутри самой куклы.
Тема 9. Закрепление тростей. Способы закрепления. Маскировка тростей. Способы маскировки тростей. Маскировка тростей халатом или плащом. Выкройка халата или плаща. Детали костюма, при помощи которых можно скрыть трость. Свисающие рукава. Ленты. Бусы. Шарфы. Пластичность руки кукольника.

74. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қуыршақтарды әзірлеуде қолданылатын құралдар мен материалдарды біледі;
2) алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін біледі;
3) жұмыс орнын әзірлеуді біледі;
4) құралдармен жұмыс істеу ережелерін біледі;
5) қолғапты қуыршақтың тарихын біледі;
6) қолғапты қуыршақтың ерекшеліктерін, конструкциясын біледі;
7) папье-машеден қуыршақтың бастарын жасау технологиясын біледі;
8) қуыршақтардың, костюмдердің эскизін жасай алады;
9) түстерді үйлестіре алады;
10) қуыршақтарды сақтау, күту ережелерін біледі.
75. 2 сыныптағы бағдарлама талаптары:
1) композицияның түпкі ойына сәйкес қуыршақтың бөлшектерін дайын денеге біріктірудің тәсілдерін меңгеруді жалғастыру;
2) дененің әртүрлі бөлшектерін әзірлеу (бас, құлақ, қолдың білегі, табан, аяқ киім);
3) беттің элементтерімен, (көз, мұрын, ерін), бөлшектерді біріктіру (тігу, жабыстыру, бекіту) бойынша жұмыс;
4) рөлдерді жаттау, музыкалық ертегіні ұйымдастыру және қою.
76. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Ширманың сыртында жұмыс істеу кезіндегі тәртіп мәдениеті. Ширманың үстінде қуыршақпен жұмыс істеу ережелерін таныстыру. Қуыршақ жүргізушінің этикеті.
2-тақырып. Гапитті қуыршақтар түсінігі. Презентацияны көрсету. Гапитті қуыршақтың басы. Жіңішке таяқша-гапит. Ең қарапайым гапит - басқа кигізілген таяқша. Гапиттің өлшемдері. Гапиттің ұзындығы. Қысқа гапит. Ұзын гапит. Күрделі және механизмделген гапиттер.
3-тақырып. Қуыршақтың басы. Басты дайындау ережелерімен танысу. Бастың денеге пропорционалдылығы. Мойынмен жалғасқан бастың сәл алдыға еңкейген күйін дайындау. Ережелерді сақтау. Бас арқылы кейіпкердің жалпы қасиеттерін жеткізу. Көздерді, құлақтарды, мұрынды таңдау. Мұрт пен шашты жабыстыру. Қосымша аксессуарлардың көмегі арқылы кейіпкерлерді өзгерту. Қуыршақтың профилі.
4-тақырып. Басты жасау технологиясы. Қажетті материалдар: қағаз, мақта немесе поролон тілімдерімен толтырылған трикотажды кенеп, папье-маше, ағаш, пенопласт. Тұтас бейнені жасау. Қағаздан жасалған бас. Көлемді бас. Жалпақ бас. Жұмсақ бас. Папье-машеден жасалған бас.
5-тақырып. Қолдарды жасау технологиясы. Қолдарды таңдау. Түрлері. Қатты қолдар (ағаштан, шереден, папье-машеден жасалған). Жұмсақ қолдар (трикотаждан тігілген, сым қаңқа кигізілген). "Үлгі" ("патронка") түсінігі. Қолды үлгінің көмегі арқылы әзірлеу.
Практика. "Түрлену" тапсырмасы. Кейіпкердің белгілі қасиеттерін (жас, мінез) қабылдауға зейінді шоғырландыратын формадағы парикті және мұртты жасау.
6-тақырып. Тросты қуыршақ. Тросты қуыршақ -жоғарғы қуыршақтың мейлінше қызықты түрлерінің бірі. Жіңішке таяқтағы қуыршақтың пайда болу тарихы.
7-тақырып. Тросты қуыршақ. Тросты қуыршақтың түрлері. Тросты қуыршақтың конструкциясы. "Таяқ" түсінігі. Бейнематериалдарды көрсету. тросты әзірлеу технологиясы. Ағаштан жасалған жіңішке таяқ (трость. Металдан жасалған жіңішке таяқ (трость). Материалдарды таңдау. Жіңішке таяқтардың қалыңдығы. Ағаш саптарды бекіту.
8-тақырып. Саптардың түрлері. Жұмыр және тікбұрышты саптар. Жіңішке таяқтың ұзындығы. Жіңішке таяқты бекіту Жіңішке таяқтың түрлері: көрермендерге көрінетін және киімнің қыртыстарымен жасырып қоятын, ішкі - көрінбейтін, қуыршақтың ішінде жасырылған.
9-тақырып. Жіңішке таяқты бекіту. Бекіту тәсілдері. Жіңішке таяқты бүркемелеу. Жіңішке таяқты бүркемелеу тәсілдері. Жіңішке таяқты халатпен немесе плащпен бүркемелеу. Жіңішке таяқты жасыруға болатын костюмнің бөліктері. Ұзын жеңдер. Лента. Моншақтар. Шарфтар. Қуыршақ жүргізушінің қолының ептілігі.

Тема 10. Изготовление персонажей из дерева и металла. Основной скелет тростевой куклы – это плечи. Толщина доски для плеч – 1 сантиметр. Вырезание отверстия для гапита. Прикрепление рук из дерева или проволоки. Части руки: кисти, предплечья и плечо. Прикрепление к проволочным плечам рук из проволоки. Соединение кусков проволоки с помощью шарниров. Деревянные части руки соединяют друг с другом при помощи кожаных ремешков.
Тема 11. Простые механизации внутри головки куклы. Механика глаз и рта в тростевой кукле. Освоение способов и изготовление механики глаз и рта в тростевой кукле.
Практика. Изготовление тростевой куклы из бросового материала. Эскиз куклы. Разработка технического рисунка. Разработка конструкции тростевой куклы. Подготовка рабочего места. Инструктаж по технике безопасности. Подбор необходимых материалов. Процесс изготовления куклы. Оформление лица.
Тема 12. Подготовка номера с тростевой куклой. Выбор темы. Разработка сюжета с учетом возможностей куклы. Подбор оригинального трюка. Подбор костюма. Оформление сцены. Выступление.
Тема 13. Теневые куклы. История возникновения теневых кукол. Китайский театр теней. Особенности изготовления фигурок. Яванские теневые куклы. Управление теневыми куклами артистами-кукольниками с помощью тростей. Технология изготовления кукол теневого театра. Черно-белый теневой театр. Цветной теневой театр.
Тема 14. Эскиз теневой куклы. Организация рабочего места. Подготовка необходимых материалов. Вырезание фигур из плотного материала. Изготовление кукол из черного картона. Прикрепление нити управления на одну сторону картона. Способы изготовления экрана. Подготовка экрана. Направление луча света. Становление плоских фигур объемными восковыми.
Тема 15. Изготовление по эскизу теневой куклы, управляемой снизу двумя штоками. Осуществление движения отдельных частей тела с помощью рычагов и тяг. Работа над теневой куклой, управляемой горизонтальными штоками. Использование прозрачных пластинок для создания кукол. Раскрашивание цветными маркерами.
Тема 16. Ремонт и реставрация кукол, костюмов. Виды повреждений кукол и кукольного костюма. Оценка степени повреждения. Определение способа устранения дефекта.
Практика. Работа по восстановлению целостного и декоративного оформления кукольного костюма.
Тема 17. Составление выкройки. Раскрой одежды для куклы. Технология изготовления индивидуальной выкройки одежды для кукол. Схема работы. Правила подбора ткани.
Необходимые материалы. Лекала, картон, ткани, ножницы, белая бумага А-3, изготовленные куклы.
Практика. Самостоятельное составление выкройки одежды по размеру определенной куклы.
Тема 18. Изготовление аксессуаров для кукол. Правила и порядок изготовления аксессуаров для кукол.
Необходимые материалы. Куклы, фетр, картон, фольга, бусины, бисер, булавки, проволока, леска, ножницы, иголки, шило.
Практика. Самостоятельная работа по изготовлению аксессуаров для кукол. Веер. Сумки. Бусы. Банты. Заколки для волос. Короны. Диадемы.

10-тақырып. Кейіпкерлерді ағаштан және металдан жасау. Жіңішке таяқтағы қуыршақтың негізгі қаңқасы - бұл иықтары. Иыққа арналған тақтаның қалыңдығы - 1 сантиметр. Гапитке арналған орынды тесу. Ағаштан немесе сымнан жасалған қолды бекіту. Қолдардың бөліктері: білезік, білек және иық. Сымнан жасалған иыққа сымнан жасалған қолдарды бекіту. Сымның тіліктерін шарнирлердің көмегі арқылы біріктіру. Қолдың ағаштан жасалған бөліктерін бірі бірімен тері белдікшелердің көмегімен біріктіру.
11-тақырып. Қуыршақ басының ішіндегі қарапайым механизмдер. Жіңішке таяқтағы қуыршақтың көзі мен ауызының механикасы. Жіңішке таяқтағы қуыршақтың көзі мен ауыз механикасын әзірлеу тәсілдерін меңгеру.
Практика. Қалдық материалдардан жіңішке таяқтағы қуыршақ әзірлеу. Қуыршақтың эскизі. Техникалық суретін әзірлеу. Жіңішке таяқтағы қуыршақтың конструкциясын әзірлеу. Жұмыс орнын дайындау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Қуыршақты әзірлеу процесі. Бетін әрлеу.
12-тақырып. Жіңішке таяқтағы қуыршақпен нөмер әзірлеу. Тақырыпты таңдау. Қуыршақтың мүмкіндіктеріне байланысты сюжетті әзірлеу. Ерекше трюк таңдау. Костюм таңдау. Сахнаны сәндеу. Өнер көрсету.
13-тақырып. Көлеңкелі қуыршақтар. Көлеңкелі қуыршақтардың пайда болу тарихы. Қытайдың көлеңкелі театры. Фигуралар жасаудың ерекшеліктері. Ява көлеңкелі театры. Таяқшалардың көмегі арқылы қуыршақ жүргізуші актерлердің көлеңкелі қуыршақтарды басқаруы. Көлеңке театрының қуыршақтарын жасау технологиясы.
14-тақырып. Көлеңкелі қуыршақтың эскизі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қажетті материалдарды дайындау. Қатты материалдардан фигураларды кесіп алу. Қара картоннан қуыршақтарды әзірлеу. Басқару жібін картонның бір бетіне бекіту. Экран жасау әдістері. Экранды дайындау. Жарық сәулесінің бағыты. Жалпақ фигуралардың көлемді бола түсуі.
15-тақырып. Нобай бойынша төменгі жағынан екі штокпен басқарылатын көлеңкелі қуыршақты әзірлеу. Дененің жеке бөліктерін тетік пен тартқыш арқылы қозғалысқа келтіру. Көлденең штоктармен басқарылатын көлеңкелі қуыршақтармен жұмыс. Қуыршақтарды жасау үшін мөлдір пластинкаларды қолдану. Түрлі-түсті маркерлермен бояу.
16-тақырып. Қуыршақтарды, костюмдерді жөндеу және қайта қалпына келтіру. Қуыршақтардың және қуыршақ киімдерінің бүліну түрлері. Бүліну деңгейін анықтау. Кемшілікті жою тәсілін анықтау.
Практика. Қуыршақ костюмін тұтасымен қалпына келтіру және сәндеп әшекейлеу бойынша жұмыс.
17-тақырып. Үлгіні жасау. Қуыршаққа арналған киімдерді пішу. Қуыршақтарға арналған киімдердің жеке үлгілерін әзірлеу технологиясы. Жұмыс сызбасы. Матаны іріктеу ережесі.
Қажетті материалдар. Үлгі құрылғы (лекала), картон, мата, қайшы, А-3 ақ қағазы, қуыршақты әзірлеу.
Практика. Белгілі қуыршақтың өлшемі бойынша киімнің үлгісін өз бетінше жасау.
18-тақырып. Қуыршақтарға арналған аксессуарларды әзірлеу. Қуыршақтарға арналған аксессуарларды әзірлеу ережелері және тәртібі.
Қажетті материалдар. Қуыршақтар, жұқа киіз, картон, фольга, моншақ, бисер, түйреуіш, сым, леска, қайшы, жіптер, біз.
Практика. Қуыршақтарға арналған аксессуарларды әзірлеу бойынша өз бетінше жұмыс. Желпуіш. Сөмке. Моншақ. Бант. Шашқа арналған қыстырғыш. Тәж. Диадема.

77. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает культуру поведения во время работы за ширмой;
2) знает тростевую куклу и ее конструкцию;
3) знает технологию изготовления отдельных частей тела тростевой куклы;
4) знает технику выполнения простых швов;
5) умеет работать с эскизами;
6) знает историю возникновения теневого театра;
7) знает технологию изготовления куклы для теневого театра.
78. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с планшетной куклой, технологией изготовления головы планшетной куклы;
2) работа над куклой-марионеткой, показ мини-сценок, участие в выставках декоративного-прикладного творчества;
3) знакомство с казахской народной куклой "ортеке", историей возникновения куклы, особенностями движения.
79. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Планшетные куклы. Планшетные куклы – открыто управляемые куклы. Знакомство с планшетными куклами. Японское куклы "Бунраку" и "Авадзи". Виды планшетных кукол.
Тема 3. Варианты планшетных кукол, играющих на столе. Изготовление планшетной куклы. Организация рабочего пространства. Подготовка необходимых материалов. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 4. Технология изготовления головы планшетной куклы. Склеивание частей головы. Цветовое решение. Обклеивание головы пряжей. Изготовление туловища. Выпиливание из древесно-стружечной плиты (ДСП) частей тела. Закрепление с помощью кожаного ремешка. Вышивка костюмов для героев.
Тема 5. Куклы-марионетки. История возникновения марионетки. Марионетка – это кукла, управляемая с помощью нитей. Закрепление нитей на голове, руках, ногах, туловище. Виды марионеток. Штоковые марионетки. Понятие "Штоковые марионетки". Ознакомление с куклой, с ее конструкцией.
Представление детям нескольких вариантов простых штоковых маринеток в чертежах. Выбор материала и выполнение одного варианта. Вклеивание головы, изготовление туловища. Соединение штока с вагой.
Тема 6. Куклы-марионетки. Марионетки на нитках. Марионетки на нитках – самая сложная из систем театральных кукол. Устройство куклы. Технология изготовления куклы марионетки. Изготовление марионеток из дерева (липа), бумаги, ткани, из папье-маше. Способы изготовления частей кукол. Особенности марионеток.
Тема 7. Организация рабочего стола. Подготовка необходимых материалов. Работа над бумажной куклой марионеткой. Скрепление деталей кукол при помощи ниток. Детали кукол из папье-маше и из дерева соединяются полосками кожи или при помощи металлических скрепок.
Тема 8. Куклы-марионетки. Понятие "вага". Ознакомление с разновидностями ваги. Вага для вертикальных и горизонтальных кукол. Комбинированные ваги. Вага для эстрадных трюковых марионеток.
Практика. Изготовление куклы-девушки из платков. Необходимые материалы: шарик от пинг-понга; два платочка из легкой материи; толстая пряжа, спицы от зонта; клей, ножницы, нитки, игла, линейка; тесьма, бусины, блестки.
Тема 9. Крепление нитей. Закрепление нитей на специальной крестовине – ваге. Колебания крестовины. Оживление куклы. Простая крестовина. Сложные крестовины. Большая часть ваги – стержень. Прикрепление всех остальных деталей к стержню. Технология изготовления куклы-марионетки. Освоение резьбы по дереву. Управление куклой-марионеткой.
Тема 10. Марионетки – сложные в изготовлении и управлении куклы. Демонстрация несложных кукол, с небольшим количеством нитей. Методика изготовления робота из коробок.
Необходимые материалы: коробки, фольга, цветная бумага, канцелярские скрепки, пуговицы, бусины, пружинки от шариковой ручки, ножницы, черные толстые нитки, клей, игла, спица от зонта или проволока, пластилин. Этапы работы.
Тема 11. Механизация внутри головки куклы. Механика глаз и рта в марионетке. Освоение способов изготовления механики глаз и рта в марионетке.
Тема 12. Механика управления куклой марионеткой. Законы движения марионетки. Соединения движения с речью. Основные правила вождения куклы марионетки.
Тема 13. "Ортеке" – кукольно-музыкальное искусство. Понятие "музыкант-кукловод". Отличие музыканта-кукловода от актера-кукловода. Демонстрация видеоматериала, иллюстративных материалов. Ознакомление с историей возникновения куклы "Ортеке". Деревянные фигурки маленьких козлят. Знакомство с историей казахского кукольного театра.
Тема 14. Ознакомление с технологией изготовления куклы "Ортеке". Способы прикрепления фигурок животного к домбыре. Зависимость темпа движения от интенсивности музыки. Древние художники прикладного искусства. Мастера резьбы по дереву. Современные технологии изготовления кукол. Выбор дерева. Выбор соединяющих частей деталей. Выбор краски. Стилизация фигурки куклы.
Тема 15. Организация урока-выставки. Выставление кукол, изготовленных детьми. Обсуждение работ. Выявление ошибок. Выявление лучших работ. Подготовка спектакля с использованием готовых кукол. Распределение ролей. Озвучивание ролей.

77. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ширманың сыртында жұмыс істеу кезіндегі өзін ұстау мәдениетін біледі;
2) жіңішке таяқтағы қуыршақты және оның конструкциясын біледі;
3) жіңішке таяқтағы қуыршақтың жеке бөліктерін әзірлеу технологиясын біледі;
4) қарапайым тігістерді жүргізуді біледі;
5) эскиздермен жұмыс істеуді біледі;
6) қөлеңке театрының пайда болу тарихын біледі;
7) көлеңке театрына арналған қуыршақтарды әзірлеу технологиясын біледі.
78. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) планшетті қуыршақпен, планшетті қуыршақтың басын жасау технологиясымен танысу;
3) марионетка қуыршағымен жұмыс, шағын көріністерді қою, қолданбалы сәндік өнер бойынша көрмелерге қатысу;
4) қазақ халқының "ортеке" қуыршағымен, қуыршақтың пайда болу тарихымен, қимылдауының ерекшеліктерімен танысу.
79. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Планшетті қуыршақтар. Планшетті - ашық басқарылатын қуыршақтар. Планшетті қуыршақтармен танысу. Жапон қуыршақтары "Бунраку" және "Авадзи". Планшетті қуыршақтардың түрлері.
3-тақырып. Үстелде ойнатылатын планшетті қуыршақтардың нұсқалары. Планшетті қуыршақтарды әзірлеу. Жұмыс кеңістігін әзірлеу. Қажетті материалдарды әзірлеу. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
4-тақырып. Планшетті қуыршақтың басын жасау технологиясы. Бастың бөліктерін жабыстыру. Түстік шешім. Жіптерді басқа жабыстыру. Денесін дайындау. Ағаш-жаңқалы тақтадан дененің бөліктерін арамен кесу. Былғары баудың көмегі арқылы бекіту. Кейіпкерлерге арналған костюмдерді тігу.
5-тақырып. Марионетка қуыршақтар. Марионеткалардың түрлері. Штокты марионетка. "Штокты марионетка" түсінігі. Қуыршақпен, оның құрылымымен танысу. Балаларға сызбалар түрінде қарапайым штокты марионеткалардың бірнеше нұсқаларын ұсыну. Бір нұсқасын таңдап, оны материалмен орындау. Басты жабыстыру, денесін дайындау. Штокты вагамен біріктіру.
6-тақырып. Марионетка қуыршақтар. Жіпке бекітілген марионеткалар. Жіпке бекітілген марионеткалар - театр қуыршақтары жүйесіндегі ең күрделі түрі. Қуыршақтың құрылымы. Марионетка қуыршағын әзірлеу технологиясы. Марионетканы ағаштан (жөке ағашы), қағаз, мата, папье-машеден жасау. Қуыршақтардың бөліктерін жасау тәсілдері. Марионеткалардың ерекшеліктері.
7-тақырып. Жұмыс үстелін әзірлеу. Қажетті материалдарды дайындау. Қағаздан жасалған марионетка қуыршағымен жұмыс. Жіптер арқылы қуыршақтың бөліктерін бекіту. Папье-маше және ағаштан жасалған қуыршақтың бөліктері былғары жолақшаларының немесе металл түйреуіштердің көмегімен біріктіріледі.
8-тақырып. Марионетка қуыршақтары. "Вага" түсінігі. Ваганың түрлерімен таныстыру. Тік және көлденең қуыршақтарға арналған вагалар. Аралас вагалар. Эстрадалық трюктік марионеткаларға арналған вагалар.
Практика. Орамалдардан қуыршақ қызды дайындау. Қажетті материалдар: пинг-понг шары; жеңіл матадан жасалған екі орамал; қалың жіп, қолшатырдың біздері; желім, қайшы, жіп, ине, сызғыш; жиектеме, моншақ, жылтырақ.
9-тақырып. Жіптерді бекіту. Жіптерді арнайы айқастырылған вагаға бекіту. Крестовинаның қозғалуы. Қуыршақтың тірілуі. Қарапайым крестовина. Күрделі крестовина. Ваганың үлкен бөлігі - өзегі. Барлық бөліктерін өзекке бекіту. Марионетка қуыршақтарын әзірлеу технологиясы. Ағашты кесуді үйрену. Марионетка қуыршағын басқару.
10-тақырып. Марионеткалар - әзірленуі және басқарылуы күрделі қуыршақтар. Аз ғана жіптерге бекітілген жеңіл қуыршақтарды көрсету. Қораптардан робот жасау әдістемесін көрсету.
Қажетті материалдар: қораптар, фольга, түсті қағаз, кеңсе қағаз қыстырғыштары, түйме, моншақ, шарикті қаламсаптың серіппелері, қайшы, қара қалың жіптер, желім, ине, қолшатыр біздері немесе сым, пластилин. Жұмыс кезеңдері.
11-тақырып. Қуыршақтың басындағы ішкі механизация. Марионеткадағы көз бен ауыз механикасы. Марионеткадағы көз бен ауыз механикасын әзірлеудің негізгі тәсілдері.
12-тақырып. Марионетка қуыршақтарын басқару механикасы. Марионетканың қозғалу заңдылықтары. Қимыл мен сөзді біріктіру. Марионетка қуыршақтарын жүргізудің негізгі ережелері.
13-тақырып. "Ортеке" - музыкалық қуыршақ өнері. "Қуыршақ жүргізетін музыкант" түсінігі. Қуыршақ жүргізетін музыканттың қуыршақ жүргізетін актерден айырмашылығы. Бейнематериалдарды, көрнекі материалдарды көрсету. "Ортеке" қуыршағының пайда болу тарихымен таныстыру. Кішкене лақтардың ағаштан жасалған мүсіндері. Қазақ қуыршақ театры тарихымен танысу.
14-тақырып. "Ортеке" қуыршағын жасау технологиясымен танысу. Жануарлардың мүсінін домбыраға бекіту тәсілдері. Қозғалыс шапшаңдығының музыканың қарқынына байланыстылығы. Ежелгі қолданбалы өнер суретшілері. Ағашты өңдеу шеберлері. Қуыршақтарды әзірлеудегі заманауи технологиялар. Біріктіретін бөлшектерді іріктеу. Бояуларды таңдау. Қуыршақтың мүсінін стильдеу.
15-тақырып. Көрме-сабақты ұйымдастыру. Балалардың әзірлеген қуыршақтарын көрмеге қою. Жұмыстарды талқылау. Қателерін анықтау. Үздік жұмыстарды анықтау. Дайын қуыршақтарды пайдаланып спектакль әзірлеу. Рөлдерді бөлу. Рөлдерді дыбыстау.

80. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технологию изготовления планшетной куклы и ее отдельных частей;
2) знает этапы изготовления планшетной куклы;
3) знает историю возникновения куклы-марионетки;
4) знает технологию изготовления куклы-марионетки;
5) умеет изготовить простую куклу-марионетку;
6) знает начальные навыки управления куклами-марионетками;
6) знает историю возникновения куклы "ортеке".
81. В настоящей Программе по предмету "Изготовление бутафории" используются следующие понятия:
1) декорация – живописное или архитектурное изображение места и обстановки театрального действия, устанавливаемое на сцене;
2) спектакль – зрелище, театральная постановка в ограниченном сценой пространстве;
3) эскизы – предварительные наброски, рисунки, на которых во всех подробностях изображено будущее оформление спектакля и костюмов.
82. Цель Программы: создание условий для обогащения опыта практического применения и совершенствования умений и навыков театрально-художественного мастерства в репетиционно-постановочной работе театра кукол.
83. Задачи Программы.
Обучающие:
1) расширение представления об истории театра и современных тенденциях развития технологий, используемых в деятельности театрального художника;
2) обучение особенностям технологии и навыкам изготовления более сложных предметов реквизита и элементов декорации;
2) обучение работе с инструментами, красками, материалами, применяемыми при изготовлении бутафории;
3) обучение основным технологиям изготовления бутафории;
4) расширение знаний о разнообразии форм и пространственного положения предметов в предлагаемых обстоятельствах постановки;
Развивающие:
1) развитие воображения, художественного восприятия;
2) развитие композиционного мышления и навыков аналитического расчета параметров будущего изделия;
3) развитие способностей реализовывать собственные замыслы с использованием разных технологий, достигая при этом стилевого единства содержания, композиции и оформления.
Воспитательные:
1) воспитание навыков самоорганизации и самостоятельной работы;
2) воспитание художественного вкуса и развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;
3) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей.
84. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
85. Специфика индивидуального обучения предмету "Изготовление бутафории" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора репертуарного комплекса.

80. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) планшетті қуыршақты және оның жеке бөліктерін дайындау технологиясын біледі;
2) планшетті қуыршақты әзірлеу кезеңдерін біледі;
3) марионетка қуыршақтарының пайда болу тарихын біледі;
4) марионетка қуыршақтарын әзірлеу технологиясын біледі;
5) қарапайым марионетка қуыршағын әзірлей алады;
6) марионетка қуыршақтарын басқарудың алғашқы дағдыларын біледі;
7) "ортеке" қуыршағының пайда болу тарихын біледі.
81. "Бутафория жасау" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) декорация - театрдағы әрекеттердің орны мен жағдайының сахнада орнатылатын кескіндемелік немесе архитектуралық бейнесі;
2) спектакль - сахнамен шектелген кеңістіктегі көрініс, театрлық қойылым;
3) эскиз - спектакль мен костюмдердің болашақтағы сәндеу жұмыстары мұқият бейнеленген алдын ала жасалған нобайлар, суреттер.
82. Бағдарламаның мақсаты: қуыршақ театрындағы репетициялық-қойылымдық жұмыстағы театрлық-көркемдік шеберлік бойынша білім, білік және дағдыларын практикада қолдану тәжірибесін байытуға және жетілдіруге жағдай жасау.
83. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) театр тарихы және театр суретшісінің қызметінде қолданылатын технологияларды дамытудың заманауи тенденциялары туралы түсініктерін кеңейту;
2) реквизиттің мейлінше күрделі заттарын және декорацияның элементтерін әзірлеу технологиялар мен дағдыларының ерекшеліктерін үйрету;
2) бутафория әзірлеу кезінде қолданылатын құралдармен, бояулармен, материалдармен жұмыс істеуге үйрету;
3) бутафория әзірлеудің негізгі технологияларын үйрету;
4) формалардың түрлері және қойылымның ұсынылатын жағдайдағы заттардың кеңістіктік орналасуы туралы білімдерін кеңейту.
Дамыту:
1) елестетуді, көркемдік қабылдауды дамыту;
2) композициялық ойлауды және болашақ бұйымның өлшемдерін аналитикалық есептеу дағдыларын дамыту;
3) мазмұны, композициясы және безендірудің стильдік тұтастығына қол жеткізе отырып, әртүрлі технологияларды қолданып өзінің ойын іске асыру қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
1) өзін өзі ұйымдастыру және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын тәрбиелеу;
2) білім алушының көркемдік талғамын тәрбиелеу және рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
3) еңбек сүйгіштікті, алға қойған мақсатқа жетудегі мақсатқа талпынушылықты және табандылықты тәрбиелеу.
84. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
85. "Бутафория жасау" пәніне жеке оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.

86. Программа создает условия для овладения детьми практическими навыками по технологиям деятельности художника-декоратора, художника по костюмам, художника-кукольника.
87. Программа направлена на активизацию у обучающихся способностей к выражению собственных творческих замыслов и идей при изготовлении разных предметов реквизита, проектировании сценического пространства для конкретной постановки.
88. Программа ориентирована на приобщение каждого обучающегося к деятельности театральных художественных мастерских, применение полученных знаний и технологических навыков в репетиционно-постановочной работе.
89. Повышение у обучающихся осведомленности и практического мастерства в области деятельности театрального художника способствует формированию целостного представления об устройстве театра кукол, его структуре, этапах работы по подготовке спектакля и сценического пространства.
90. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с предметом, правилами техники безопасности, архитектурой Античного театра, архитектурными стилями, театром средневековья;
2) освоение изобразительного языка, линии, основного и допольнительного цвета, композиционного решения;
3) работа над изготовлением декораций с использованием разных материалов.
91. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет "Изготовление бутафории". Правила техники безопасности.
Тема 2. Театрально-декорационное искусство. Архитектура Античного театра. Возникновение сцены. Стили разных эпох в архитектуре, театре, живописи, декоративно-прикладном искусстве. Зарождение театрально-декорационного искусства в Италии. Архитектурные стили и направления. Архитектура античного мира. Готический стиль. Романская архитектура. Архитектура барокко.
Тема 3. Основы изобразительного языка. Сведения по истории живописи. Стили. Направления. Развитие живописного искусства. Композиция картины. Линия в искусстве. Линия как выразительное искусство. Соотношение между линиями контура предмета. Цвет в жизни человека.
Тема 4. Форма предмета. Основные и дополнительные цвета. Соотношение между фигурой и фоном в композиции.
Тема 5. Знакомство с понятием "декорация". Элементы оформления спектакля кукольного театра. Декорация. Цвет. Свет. Звук. Шум. Декорации и их виды. В театре кукол основная декорация – это ширма. Виды ширм: напольные и настольные. Декорация – художественное украшение предмета или помещения.
Тема 6. Виды декорации. Понятие о плоскостных, полуплоскостных и объемных декорациях. Одноплановые. Многоплановые. Монолитные. Разъемные. Трансформеры.
Тема 7. Декорирование объемных предметов. Современные техники декора. Декупаж. Скрап-букинг. Печ-ворк. Особенности декорирования изделия в зависимости от материала. Декорирование в определенном стиле. Статичные и динамические декорации. Достижение эффекта движения декорации. Задачи использования подвижных декорации в театральной деятельности.
Определение стиля декорирования и выбор техники. Подсчет материалов. Поэтапное декорирование предмета.
Тема 8. Понятие о физико-технических свойствах материалов для изготовления театрального реквизита. Картон. Ткань. Пластик. Гипс. Металл. Дерево. Моделирование. Конструирование. Аппликация. Резьба по дереву. Мозаика. Обработка ткани. Обработка лент. Обработка проволоки.
Тема 9. Устройство ширмы и декораций. Начальные навыки работы с ширмой. Способы изготовления настольной ширмы.
Практика. Изготовление необходимой бутафории. Разработка и изготовление декорации. Оформление сценического пространства и ширмы.
Тема 10. Понятие фактуры материала. Виды фактуры ткани. Создание фактуры меха, перьев из капроновых ленточек.
Тема 11. Виды масок. Карнавальная маска. Технология изготовления. Сочетание сложных тканей. Подготовка эскизов маски к конкретным костюмам. Проведение замеров. Изготовление маски.
Тема 12. Крупные модели. Каркас. Каркасы, выполненные из угловой стали, проволоки-катанки, деревянных брусков.
Тема 13. Скульптурные изделия из бумаги. Детали скульптуры. Отделка готовой скульптуры.
Тема 14. Картон – как самостоятельный поделочный материал в театральном производстве. Декоративные коробки. Сюрпризные коробки. Шляпы. Головные уборы. Книжки.
Тема 15. Картонные заготовки. Виды клея. Покрытие картонных изделий снаружи. Использование тканей. Фольга. Окрашивание анилиновыми, клеевыми и масляными красками.
Тема 16. Правила хранения, ухода и чистки бутафории, реквизита, мягких и жестких декораций, учебных макетов.
Тема 17. Эскиз декорации к спектаклю. Защита эскизов.

86. Бағдарлама суретші-декоратордың, костюм бойынша суретшінің, суретші-қуыршақ жүргізушінің қызметіндегі технологиялар бойынша практикалық дағдыларды балалардың меңгеруіне жағдай жасайды.
87. Бағдарлама білім алушылардың әртүрлі реквизит заттарын әзірлеу кезіндегі, нақты қойылымға арналған сахна кеңістігін жобалауда өздерінің шығармашылық ойлары мен идеяларын көрсетуін белсендіруге бағытталған.
88. Бағдарлама әрбір білім алушыны театрлық көркемдік шеберханалардың қызметіне араластыруға, репетициялық-қойылымдық жұмыстарда алған білім және технологиялық білімдерін қолдануға бағдарланған.
89. Білім алушылардың театр суретшісі қызметі саласындағы білімдері мен практикалық шеберліктерін арттыру қуыршақтар театрының ұйымдастырылуы, оның құрылымы, спектакльді және сахна кеңістігін дайындау бойынша жұмыс кезеңдері туралы тұтас түсініктерін қалыптастыруға ықпал етеді.
90. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) пәнмен, қауіпсіздік техникасымен, Антикалық театр архитектурасымен, орта ғасыр театрымен танысу;
2) бейнелеу тілін, сызықтарды, негізгі және қосымша түстерді, композициялық шешімді меңгеру;
3) әртүрлі материалдарды қолданып декорацияларды әзірлеу жұмысы.
91. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. "Бутафория жасау" пәніне кіріспе. Қауіпсіздік техникасының ережелері.
2-тақырып. Театрлық-декорациялық өнер. Антикалық театрдың архитектурасы. Сахнаның пайда болуы. Архитектурадағы, театрдағы, кескіндемедегі, қолданбалы сәндік өнердегі түрлі дәуірлердің стильдері. Театрлық-декорациялық өнердің Италияда пайда болуы. Архитектуралық стильдер мен бағыттар. Антикалық әлемнің архитектурасы. Готикалық стиль. Роман архитектурасы. Барокко архитектурасы.
3-тақырып. Бейнелеу тілінің негіздері. Кескіндеме тарихы бойынша мәліметтер. Стильдер. Бағыттар. Кескіндеме өнерінің дамуы. Суреттің композициясы. Өнердегі сызық. Сызық - мәнерлеу өнері. Заттардың контурының сызықтары арасындағы қатынас. Адамның өміріндегі түстер.
4-тақырып. Заттардың формасы. Негізгі және қосымша түстер. Композициядағы фигура мен фонның арасындағы қатынас.
5-тақырып. "Декорация" түсінігімен танысу. Қуыршақ театрының спектаклін сәндеу элементтері. Декорация. Түс. Жарық. Дыбыс. Шу. Декорация және оның түрлері. Қуыршақ театрындағы негізгі декорация - бұл ширма. Еденге орнатылатын және үстелге орнатылатын ширманың түрлері. Декорация - заттарды немесе ғимаратты көркемдеп сәндеу.
6-тақырып. Декорацияның түрлері. Жалпақ, жартылай жалпақ және көлемді декорациялар туралы түсініктер. Бір планды. Көп планды. Монолитті. Алмалы-салмалы. Түрленетін.
7-тақырып. Көлемді заттарды декорациялау. Декордың заманауи техникалары. Декупаж. Скрап-букинг. Печ-ворк. Материалға байланысты бұйымдарды сәндеудің ерекшеліктері. Белгілі стильде сәндеу. Статикалық және динамикалық декорация. Декорациялардың қозғалу әсеріне қол жеткізу. Театр қызметінде қозғалмалы декорацияларды қолдану міндеттері.
Сәндеу стилін анықтау және техниканы таңдау. Материалдарды есептеу. Заттарды кезеңмен сәндеу.
8-тақырып. Театр реквизиттерін дайындауға арналған материалдардың физикалық-техникалық қасиеттері туралы түсінік. Картон. Мата. Пластик. Гипс. Металл. Ағаш. Үлгілеу. Құрастыру. Аппликация. Ағашты кесу. Мозаика. Матаны өңдеу. Ленталарды өңдеу. Сымдарды өңдеу.
9-тақырып. Ширма мен декорациялардың құрылғысы. Ширмамен жұмыс істеудің алғашқы дағдылары. Үстелге орнатылатын ширманы дайындау тәсілдері.
Практика. Қажетті бутафорияны әзірлеу. Декорацияларды әзірлеу және жасау. Сахна кеңістігін және ширманы сәндеу.
10-тақырып. Материалдың фактурасы. Мата фактурасының түрлері. Капрон ленталардан жүн, құс қауырсынының фактурасын жасау.
11-тақырып. Бетперделердің түрлері. Карнавал бетпердесі. Дайындау технологиясы. Күрделі маталарды үйлестіру. Нақты костюмдерге арналған бетперделердің нобайын дайындау. Өлшемдерді жүргізу. Бетпердені дайындау.
12-тақырып. Ірі модельдер. Қаңқа. Бұрыштық болаттан, созылмалы сымнан, ағаш қалдықтарынан жасалған қаңқа.
13-тақырып. Қағаздан жасалған мүсіндік бұйымдар. Мүсіннің бөлшектері. Дайын мүсінді әрлеу.
14-тақырып. Картон - театр өндірісіндегі қолдан бұйым жасайтын өзіндік материал. Сәндік қораптар. Тосынсый қораптары. Қалпақтар. Бас киімдер. Кітаптар.
15-тақырып. Картоннан жасалған әзірлемелер. Желімнің түрлері. Картоннан жасалған бұйымдардың сыртқы бетін жабу. Маталарды қолдану. Фольга. Анилинді, желімді және майлы бояулармен сырлау.
16-тақырып. Бутафорияларды, реквизиттерді, жұмсақ және қатты декорацияларды, оқу макеттерін сақтау, күту және тазалау ережелері.
17-тақырып. Спектакль декорациясының эскизі. Эскиздерді қорғау.

92. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила техники безопасности;
2) знает историю возникновения кукольного театра;
3) знает архитектуру Античного театра;
4) знает историю возникновения сцены и ее виды;
5) знает архитектурные стили и направления;
6) знает основы изобразительного языка;
7) умеет применять основные и дополнительные цвета;
8) знает разновидности материалов, применяемых при изготовлении бутафории.
93. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается знакомство с основными бутафорскими изделиями;
2) формируются навыки работы с разными по строению материалами при изготовлении бутафорских изделий;
3) осваиваются приемы и способы художественной обработки материалов.
94. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Инструктаж по технике безопасности. Повторение пройденного материала.
Тема 2. Бутафорские картонные книги. Технология изготовления. Поэтапная работа над книжкой.
Практика. Ведение раскроя в соответствии с формой и размерами обложки. Между обложками вставляются деревянные бруски, имитирующие толщину книг. Для большей правдоподобности на внешкие стороны брусков наклеиваются параллельными рядами толстые нитки. Бутафорские обложки заменяются настоящими.
Тема 3. Проволочные каркасы. Применение проволочных каркасов при изготовлении скульптур и крупной бутафории, кустов, деревьев, абажуров.
Тема 4. Каркасы для крупной объемной бутафории вяжутся из мягкой проволоки. Соединение проволок. Стволы кустов. Плоские кроны деревьев. Обматывание каркаса тканью.
Тема 5. Металлопластика. Технология изготовления украшений, нагрудных знаков, оправы для камней в ювелирных изделиях. Принцип металлопластики. Тиснение тонкого листового металла. Применение специальных стеков. Набор инструментов. Стеки. Стеки с полукруглыми головками. Стеки в форме шпателей. Пуансоны. Пробойники. Молотки.
Тема 6. Особенности декорирования изделий из дерева. Виды декорирования. Понятие "Рельефное декорирование". Способы и виды узора и рисунка.
Практика. Составление эскиза шкатулки. Подбор нужного материала и инструментов для работы. Декорирование шкатулки.
Тема 7. Пластмассы. Легкость, пластичность, необычность фактуры. Простота технологической обработки синтетических материалов.
Тема 8. Виды пластмассы. Пенопласт. Винипласт. Упаковочные полихлорвиниловые пленки. Вспенивающиеся полистиролы. Клеи. Эпоксидные смолы. Эмульсия поливинилацетата (ПВА). Латексы.
Тема 9. Пенопласты. Жесткие и мягкие пенопласты. Вырезание из пенопласта мелких предметов, скульптуры, капители, украшения для мебели.
Тема 10. Эластичный пенопласт. Поролон. Технология изготовления цветов, фруктов, пирожных и булок из поролона. Детали декорации. Костюмы. Костюмные толщинки. Обработка эластичного пенопласта. Интрументы необходимые для обработки. Ножи, ножницы, терки, шкурки.
Тема 11. Мастика. Мастика – пластическая масса из клея, муки, гипса, мела, бумаги. В процессе изготовления бутафории и фактурной обработки декораций мастикой заменяют папье-маше, рельефную пасту, отделочные и пластические материалы. Из мастики лепят и оттискивают изделия для отделки мебели, оружия, посуды; изготавливают бутафорские торты; производят рельефную обработку древесных стволов. Состав мастики зависит от характера изделия, требуемого рельефа и физических свойств покрываемой основы.
Тема 12. Приемы художественной обработки. Лепные, токарные, сварочные, чеканные работы. Металлопластика. Обработка мастикой. Папье-маше. Полировка. Бронзировка. Патинирование. Используемые материалы. Металлы. Пластмассы. Синтетика. Ткани. Мастика. Краски. Клеи.
Тема 13. Бумажные абажуры. Парафинированная или промасленная чертежная бумага. Сборка выкроек производится путем сшивания вручную или на машине. Поверх бумаги иногда наклеивают цветную ткань, обогащая ее дополнительной росписью или аппликацией.
Тема 14. Имитация матового стекла для абажуров осуществляется из тюля, тонкого батиста, обработанных эмульсией поливинилацетата. Тюль или ткань накладывается на чистый лист органического стекла и покрывается эмульсией, немного разбавленной водой, начиная от центра к краям. Введение цвета и роспись возможны только при нанесении второго слоя эмульсии. Первый слой должен быть чистым. Последующее наслоение эмульсии делается по сухой поверхности стекла.

92. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі;
2) қуыршақ театрының пайда болу тарихын біледі;
3) Ежелгі театр архитектурасын біледі;
4) сахнаның және оның түрлерінің пайда болу тарихын біледі;
5) архитектуралық стильдер мен бағыттарды біледі;
6) бейнелеу тілінің негіздерін біледі;
7) негізгі және қосымша түстерді қолдануды біледі;
8) бутафория әзірлеу кезінде қолданылатын материалдардың түрлерін біледі.
93. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) негізгі бутафория бұйымдарымен танысу жалғастырылады;
2) бутафория бұйымдарын әзірлеу кезінде құрылымы жағынан әртүрлі материалдармен жұмыс істеу дағдылары қалыптастырылады;
3) материалдарды көркемдеп өңдеудің амалдары мен тәсілдері меңгеріледі.
94. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұқсау. Өткен материалдарды қайталау.
2-тақырып. Картоннан жасалған бутафориялық кітаптар. Дайындау технологиясы. Кітап әзірлеудегі кезеңмен жүргізілетін жұмыстар.
Практика. Кітап қабының пішініне және өлшеміне сәйкес пішу. Қаптардың ортасына ағаш кесектерін қою, олар кітаптың қалыңдығын көрсетеді. Мейлінше шынайы болуы үшін ағаш кесектерінің сыртқы жағына параллель қатарлармен қалың жіптер жабыстырылады. Бутафорлық қаптар шынайы қаптармен алмастырылады.
3-тақырып. Сымды қаңқалар. Мүсіндерді және ірі бутафорияларды, бұтақтарды, ағаштарды, абажурларды дайындау кезінде сымды қаңқалардың қолданылуы.
4-тақырып. Ірі көлемді бутафорияның қаңқасын жасау үшін жұмсақ сым пайдаланылады. Сымдарды біріктіру. Бұтақтардың сабақтары. Ағаштардың жұқа ұшар басы. Қаңқаны матамен орау.
5-тақырып. Металл-пластика. Әшекейлерді, төс белгілерді, зергерлік бұйымдардағы тастардың жиектерін жасау технологиясы. Металл-пластика қағидаты. Жұқа бетті металды өрнектеу. Арнайы стектерді қолдану. Құралдар жиынтығы. Стектер. Басы жартылай жұмыр стек. Пуансон. Ойғыш. Балға.
6-тақырып. Ағаштан жасалған бұйымдарды көркемдеудің ерекшеліктері. Көркемдеу түрлері. "Бедерлі көркемдеу" түсінігі. Өрнек пен суреттің тәсілдері және түрлері.
Практика. Сандықшаның нобайын жасау. Жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды таңдау. Сандықшаны көркемдеу.
7-тақырып. Пластмасса. Фактураның жеңілдігі, иілгіштігі, ерекшелігі. Синтетикалық материалдарды өңдеу технологияларының қарапайымдылығы.
8-тақырып. Пластмассаның түрлері. Пенопласт. Винипласт. Қаптауға арналған полихлорвинилді пленкалар. Көбіктенетін полистиролдар. Желім. Эпоксидті қарамай. Поливинилацетат эмульсиясы (ПВА). Латекс.
9-тақырып. Пенопласт. Қатты және жұмсақ пенопластар. Пенопластан ұсақ заттарды, мүсіндерді, капительдерді, жиһаздарға арналған әшекейлерді кесіп алу.
10-тақырып. Иілгіш пенопласт. Поролон. Поролоннан гүлдерді, жемістерді және тоқашты әзірлеу технологиясы. Декорацияның бөлшектері. Костюмдер. Қалыңдатылған костюмдер. Иілгіш пенопласты өңдеу. Өңдеуге арналған қажетті құралдар. Пышақтар, қайшылар, үккіштер, егеуге арналған құралдар.
11-тақырып. Мастика. Мастика - желім, ұн, гипс, бор, қағаздан жасалған пластикалық қоспа. Бутафорияларды әзірлеу процесінде және декорацияларды фактуралық өңдеу кезінде мастика папье-машемен, бедерлі пастамен, өңдеуге арналған және пластикалық материалдармен алмастырады. Мастикадан мүсіндер жасайды және жиһаздарды, қаруды, ыдыс-аяқты безендіру үшін бұйымдарды көркемдейді; бутафорлық торттар әзірлейді; ағаш бұтақтарының бедерлі өңдеуін жасайды. Мастиканың құрамы бедерді қажет ететін бұйымның қасиеттеріне және сырланатын заттың физикалық қасиеттеріне байланысты болады.
12-тақырып. Көркемдеп өңдеудің тәсілдері. Мүсіндеу, жону, дәнекерлеу, бедер салу жұмыстары. Металл-пластика. Мастикамен өңдеу. Папье-маше. Жылтырату. Қолалату. Зеңжарлау. Қолданылатын материалдар. Металдар. Пластмасса. Синтетика. Маталар. Мастика. Бояулар. Желім.
13-тақырып. Қағаз абажурлар. Парафинделген немесе майланған сызба қағазы. Пішілген бөліктерді жинау қолмен немесе машинкамен тігу арқылы іске асырылады. Кей кездері қағаздың үстіне мата жабыстырылып, оны қосымша жазулармен немесе аппликациямен байытады.
14-тақырып. Абажурларға арналған күңгірт шыны поливинилацетат эмульсиясымен өңделген шілтерден, жұқа бәтестен жасалады. Шілтер немесе мата органикалық әйнектің таза бетіне жабылады және сәл ғана сумен араластырылған эмульсиямен ортасынан бастап шет жақтарына қарай жағылады. Түстер мен безендірулерді енгізу эмульсияның екінші қабатын жағу кезінде іске асырылады. Бірінші қабаты таза болуы керек. Кейіннен эмульсия әйнектің құрғақ бетіне жағылады.

132. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает законы логического построения речи, способы их практического применения в работе над ролью;
2) владеет навыками самопроизвольной концентрации и расслабления;
3) применяет знания, умения и навыки, полученные на занятиях по сценической речи в самостоятельной работе над ролью;
4) знает способы воплощения актерского образа;
5) знает приемы освобождения от мышечных зажимов и релаксации;
6) знает основные выразительные средства театрального искусства;
7) знает основной комплекс упражнений для развития голосо-речевого аппарата;
8) знает понятия: темпоритм, сила голоса, искусство тембрирования;
9) владеет дикцией, мелодикой и тембрированием голоса;
10) умеет применять полученные знания при чтении монологов;
11) проводит тренинги по освоению основных элементов дыхательной и артикуляционой гимнастики.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
133. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Грим" осуществляется в форме зачета.
134. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (реферат), во втором полугодии: зачет (проект "Грим сказки");
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (реферат), во втором полугодии: зачет (проект "Грим сказочных зверей").
135. Критерии оценивания результатов обучения в театральном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на зачетах.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основных элементов грима;
2) знание основных средств выразительности грима;
3) знание основных этапов работы с гримом;
4) знание истории возникновения грима;
5) знание последовательности накладывания грима;
6) владение навыком целостного видения художественного образа.
136. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – интерес к предмету, грамотные ответы на заданные вопросы, глубокое знание теории, умение на высоком уровне работать с гримом, правильное и грамотное накладывание грима, абсолютно правильная работа с эскизом, безошибочная последовательность техники гримирования, свободное владение представлениями об основных элементах гримирования;
2) оценка "4" "хорошо" – некоторые неточности при работе с эскизом, небольшие ошибки в работе по вопросу гигиены при нанесения грима, в последовательности техники гримирования, некоторые неточности в ответах на вопросы по курсу грима;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – слабая теоретическая подготовка, присутствие лишь нескольких элементов освоенного материала, безынициативность, неточная последовательность накладывания грима, ошибки в представлении заданного образа;

132. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тілдің логикалық құрылымының заңдылықтарын, оларды рөлмен жұмыс істеу кезінде практикада қолдануды біледі;
2) өз бетімен жүргізілетін жинақталу және босаңсу дағдысын біледі;
3) сахна тілі сабақтарында рөлмен өз бетінше жұмыс істеу кезінде алған білім, білік және дағдыларын қолданады;
4) актерлік бейненің түрлену тәсілдерін біледі;
5) бұлшық ет тырысуларынан арылу және релаксация тәсілдерін біледі;
6) театр өнерінің негізгі мәнерлеу құралдарын біледі;
7) дауыс-тіл аппаратын дамытуға арналған жаттығулардың негізгі кешенін біледі;
8) қарқын-ритм, дауыс күші, тембрлеу өнері түсініктерін біледі;
9) дауыс дикциясын, әуезділігін және тембрлеуді біледі;
10) алған білімдерін монолог оқу кезінде қолданады;
11) тыныс алу және артикуляциялық гимнастиканың негізгі элементтерін меңгеру бойынша тренингтер жүргізеді.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
133. Білім алушылардың "Грим" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
134. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (реферат), екінші жартыжылдықта: сынақ ( "Ертегі гримі" жобасы);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (реферат), екінші жартыжылдықта: сынақ ("Ертегідегі аңдардың гримі" жобасы).
135. Театрлық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен, сынақтарда алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескереді:
1) гримнің негізгі элементтерін білуі;
2) гримнің негізгі мәнерлеу құралдарын білуі;
3) гриммен жұмыстың негізгі кезеңдерін білуі;
4) гримнің пайда болу тарихын білуі;
5) гримді жағудың ретін білуі;
6) көркемдік бейнені тұтас көру дағдысын білуі.
136. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - пәнге деген қызығушылық, берілген сұрақтарға сауатты жауап беру, теориялық білімінің тереңдігі, гриммен жоғары деңгейде жұмыс істеу білігі, эскизбен дұрыс жұмыс істеуі, гримдеу техникасының қатесіз ретпен орындалуы, гримдеудің негізгі элементтері туралы түсініктерін еркін меңгеруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - эскизбен жұмыс істеу кезіндегі кейбір кемшіліктері, гримді жағу кезіндегі гигиена сұрақтары бойынша жұмыста, гримдеу техникасын жүргізудегі аздаған қателер, грим курсы бойынша сұрақтарға жауаптардағы біршама кемшіліктердің болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - теориялық дайындығының төмендігі, меңгерілген элементтерінің жартысын ғана қолдануы, бастамашылдығының болмауы, гримді ретсіз жағуы, берілген бейнені елестетудегі кемшіліктерінің болуы;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие теоретической и практической подготовки, не развитая способность целиком представить художественный образ и в нужной последовательности наложения грима, не - умение выразить эмоциональные впечатление о заданном образе;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
137. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Изготовление кукол" осуществляется в форме зачета.
138. Форма аттестации и контрольно-программные требования к работам обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (создание эскиза куклы);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (изготовление куклы по собственному эскизу);
3) 3 класса – во втором полугодии: зачет (изготовление куклы по предоставленным эскизам).
139. Критерии оценивания результатов обучения в театральном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету.
140. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основных видов кукол, историю возникновения кукол;
2) знание основных способов изготовления пространственных форм и фигуры человека;
3) умение разбираться в художественных стилях;
4) умение самостоятельно изготавливать изученные в программе виды кукол и их аксессуары;
5) умение использовать полученные знания в практике.
141. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – обучающийся проявляет ярко выраженные способности к изучаемой деятельности, применяет грамотно все технологические приемы изготовления куклы, разбирается в подборе материалов и способах их обработки;
2) оценка "4" "хорошо" – обучающийся владеет несколькими приемами и способами изготовления, декорирования куклы, может самостоятельно изготовить куклу, есть незначительные ошибки в композиции и цветовом решении;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – применяет только некоторые технологические приемы изготовления куклы, может изготовить куклу с помощью педагога;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невыполнение программных требований;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
142. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Изготовление бутафории" осуществляется в форме зачета.

4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - теориялық және практикалық дайындығының болмауы, көркемдік бейнені тұтасымен елестету және гримді тиісті ретімен жағу қабілетінің дамымауы, берілген бейне туралы эмоциялық әсерін жеткізе алмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
137. Білім алушылардың "Қуыршақ жасау" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
138. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (қуыршақтың нобайын жасау);
2) 2 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (өзінің жеке нобайы бойынша қуыршақ дайындау);
3) 3 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (ұсынылған нобайлар бойынша қуыршақты жасау).
137. Театрлық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерімінен тұрады.
139. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескеріледі:
1) қуыршақтардың негізгі түрлерін, қуыршақтардың пайда болу тарихын білуі;
2) кеңістіктік формаларды және адам фигурасын әзірлеудің негізгі тәсілдерін білуі;
3) көркемдік стильдерді ажырата білуі;
4) бағдарламада меңгерілген қуыршақтардың түрлерін және олардың аксессуарларын өз бетінше жасау алу білігі;
5) алған білімдерін практикада қолдану білігі.
140. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - білім алушы меңгеретін қызметке деген анық көрінетін қабілетін білдіреді, қуыршақ жасаудың барлық технологиялық тәсілдерін сауатты қолданады, материалдарды және оларды өңдеу тәсілдерін ажырату;
2) "4" "жақсы" бағасы - білім алушы қуыршақты әзірлеу және сәндеудің кейбір амалдары мен тәсілдерін біледі, композицияда және түстік шешіммен жұмыста сәл қателер жіберу;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қуыршақ жасауда тек кейбір технологиялық тәсілдерді қолданады, педагогтің көмегімен қуыршақты жасайды;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарлама талаптарын орындамау;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
141. Білім алушылардың "Бутафория жасау" бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ түрінде іске асырылады.
142. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (теориялық аспектілер, қауіпсіздік техникасы ережелері, әртүрлі көркемдік және текстильді материалдармен жұмыстың ерекшеліктерін білуі);
2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (бутафория заттарының нобайын жасау).

143. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (теоретические аспекты, правила техники безопасности, знание особенностей работы с разными художественными и текстильными материалами);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (создание эскиза предмета бутафории).
144. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание значения театрально-декорационного искусства;
2) знание специфики образного языка живописи, графики, композиции;
3) знание некоторых способов, приемов изготовления декораций, бутафории;
3) применение различных средств композиции в работе над созданием эскиза и при колористическом решении бутафорского объекта;
4) умение использовать различные графические приемы в создании эскиза и росписи бутафорского объекта;
5) знание особенностей создания различных фактур на бутафорских объектах.
145. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – обучающийся владеет знаниями предмета в полном объеме программы, самостоятельно, в логической последовательности отвечает на вопросы, умеет анализировать, сравнивать, обобщать, конкретизировать и систематизировать изученный материал, выделять в нем главное, четко формулирует ответы, связывает теоретические аспекты предмета с задачами их практического применения;
2) оценка "4" "хорошо" – обучающийся владеет знаниями предмета в полном объеме программы, но имеются пробелы в некоторых разделах, самостоятельно и отчасти при наводящих вопросах дает полноценные ответы на вопросы, не всегда выделяет наиболее существенное, но не допускает серьезных ошибок в ответах, умеет связать теорию с практикой.
3) оценка "3" "удовлетворительно" – при выполнении задания есть несоответствие требованиям; уровень художественной грамотности, в основном, соответствует этапу обучения, учебная задача, в основном, выполнена (или выполнена не полностью);
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – полное несоответствие требованиям, уровень грамотности не соответствует этапу обучения, учебная задача не выполнена;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
146. Контроль освоения Программы по предмету "Основы художественной речи" обучающимися осуществляется в форме контрольной работы, зачета, экзамена.
147. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс упражнений), во втором полугодии: контрольная работа (комплекс упражнений);
2) 2 класс – в первом полугодии: контрольная работа (скороговорки наизусть), во втором полугодии: зачет (стихотворный текст – наизусть);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (стихотворный текст – наизусть), во втором полугодии: экзамен зачет (стихотворный, прозаический тексты – наизусть).

143. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі өлшемдерді ескереді:
1) театрлық-декорациялық өнердің мәнін білуі;
2) кескіндеме, графика, композицияның бейнелеу тілінің ерекшеліктерін білуі;
3) декорация, бутафория әзірлеудің кейбір тәсілдерін, амалдарын білуі;
3) нобайды құру жұмысы кезінде және бутафорлық нысанның түстік шешімі кезінде композициялық құралдардың әртүрлі құралдарын қолдануы;
4) нобайды жасау және бутафориялық элементтерді безендіруде әртүрлі графикалық тәсілдерді қолдана білуі;
5) бутафорлық нысандарда әртүрлі фактуралар жасаудың ерекшеліктерін білуі.
144. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - білім алушы бағдарламаның толық көлемінде пәнді біледі, сұрақтарға өз бетінше, логикалық ретпен жауап береді, оқыған материалды талдайды, салыстырады, жалпылайды, нақтылайды және жүйеге келтіре алады, ондағы маңыздыларды анықтайды, жауаптарын нақты құрады, пәннің теориялық аспектілерін практика жүзінде қолдану міндеттерімен байланыстыра алады;
2) "4" "жақсы" бағасы - білім алушы бағдарламаның толық көлемінде пәнді біледі, алайда кейбір бөлімдерінде кемшіліктері бар, сұрақтарға жетекші сұрақтар қою кезінде өз бетінше және жартылай жауап береді, мейлінше маңызды нәрселерді анықтай білмейді, алайда жауаптарында үлкен қате жібермейді, теорияны практикамен байланыстыра алады;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - тапсырмаларды орындау кезінде талаптарға сәйкес келмейтін тұстарының болуы; көркемдік сауаттылық деңгейі негізінен оқыту кезеңіне сәйкес келуі, оқу міндеттері негізінен орындалған (немесе толық орындалмаған);
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - талаптарға толығымен сәйкес келмеуі, сауаттылық деңгейі оқыту кезеңіне сәйкес келмеуі, оқу міндеттерінің орындалмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
145. Білім алушылардың "Көркем сөз негіздері" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
146. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаттығулар кешені), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаттығулар кешені);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (жаңылтпаштарды жатқа айту), екінші жартыжылдықта: сынақ (өлең мәтінін жатқа айту);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (өлең мәтінін жатқа айту), екінші жартыжылдықта: сынақ (өлең, прозалық мәтінді жатқа айту).
147. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог білім алушының дауыс аппаратын тиісті деңгейде көрсетуі, шығарманың көркемдік бейнесін толық және нақты ашуы сияқты өлшемдерді ескереді.

148. При оценке работы обучающегося педагог учитывает такие параметры, как демонстрация обучающимся должного уровня владения голосовым аппаратом, полное и убедительное раскрытие художественного образа произведения.
149. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – дикционная культура, соблюдение орфоэпических законов, логики речи; выразительное, богатое интонационно, точное, эмоциональное чтение произведений различных жанров в соответствии с этапами освоения программы, донесение авторской задачи, подтекста;
2) оценка "4" "хорошо" – частично правильное использование элементов техники, логики речи, некоторая зажатость в исполнении, но с донесением логики авторской мысли, элементами интонационной выразительности; видимая возможность дальнейшего развития;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – обучающийся плохо владеет элементами техники речи, словесного действия, недостаточно работает над собой, не держит сценическую задачу, не умеет пользоваться объектами внимания, говорит неэмоционально;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – невозможность выполнить поставленные задачи по технике, орфоэпии, логическому разбору, культуре речи и искусству звучащего слова;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 78
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Пластика рук" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Пластика рук" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Пластика рук".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) актерское мастерство – путь к самосовершенствованию, раскрытию личностного потенциала, эмоциональности и обаянию личности;
2) артистическая техника – техника, направленная на развитие совершенствования психической и физической природы артиста;
3) образ – обобщенное представление действительности в чувственно-конкретной форме;
4) театр теней – форма визуального искусства, где используются большой полупрозрачный экран и плоские цветные марионетки, управляемые на тонких палочках;
5) куклы-актеры – самостоятельный вид средств для изображения и обозначения внешности активно или пассивно действующих персонажей в спектаклях, эстрадных миниатюрах, фильмах, телепрограммах и аналогичных произведениях искусства;

148. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - дикциялық мәдениетті, орфоэпиялық заңдылықтарды, тіл қисынын сақтауы; бағдарламаны игеруінің кезеңдеріне сәйкес әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп, ырғағы мол, нақты, эмоциямен оқуы, автордың алға қойған міндеттерін, мәнмәтінді жеткізуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - техника элементтерін, тіл қисынын жартылай сақтауы, біраз қысылып орындауы, автор ойының қисынымен, ырғақтық мәнерлеу элементтерімен жеткізуі; әрі қарай даму мүмкіндігін көрсетуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - білім алушының тіл техникасының элементтерін, сөзбен әрекет етуді нашар меңгеруі, өзімен жұмыс істеуі жеткіліксіз, сахна міндеттерін орындамауы, назар аудару нысандарын қолдана алмайды, әсерсіз сөйлейді;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - техника, орфоэпия, қисынды талдау, тіл мәдениеті және дыбысталған сөз өнері бойынша қойылған міндеттерді орындай алмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
78-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Қол пластикасы" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Қол пластикасы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қол пластикасы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актерлік шеберлік - тұлғаның өзін-өзі жетілдіруі, тұлғаның әлеуетін, тұлғаның эмоциялығы мен әсерлігін ашу жолы;
2) әртістік техника - әртістің психикалық және физикалық табиғатын жетілдіруді дамытуға бағытталған техника;
3) бейне - шынайылықты сезімдік-нақты формадағы жалпы түсінігі;
4) көлеңке театры - үлкен жартылай күңгірт экран және жұқа таяқшалармен басқарылатын түрлі-түсті жалпақ марионеткалар қолданылатын визуалды өнердің түрі;
5) қуыршақ-актерлер - спектакльдерде, эстрадалық миниатюраларда, фильмдерде, телебағдарламаларда және осыған ұқсас өнер туындыларында белсенді немесе пассивті әрекет ететін кейіпкерлердің сыртқы бейнесін бейнелеу және белгілеуге арналған жеке құрал түрі;

6) марионетка – разновидность управляемой театральной куклы, которую кукловод приводит в движение при помощи нитей или металлического прута;
7) мимика – искусство изображать мысли и чувства путем жестов, поз и различных выражений лица;
8) игра – главный элемент театрального искусства; состояние актера в предлагаемых обстоятельствах спектакля, представления;
9) планшетная кукла – это театральная кукла, которая "умеет ходить" по полу, паркету, настилу сцены, который называется "планшет";
10) сценическое движение – важнейшая составляющая внешней техники актера;
11) пластика в сценическом искусстве – общая гармония, согласованность движений и жестов;
12) театр кукол – вид театрального зрелища, в котором действуют куклы, управляемые актерами-кукловодами.
3. Цель Программы: развитие театральной и пластической культуры личности.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение владению рукой, повышение пластической культуры обучающегося;
2) формирование знаний, умений и навыков в области театрального искусства кукольного театра;
3) выработка реакции, координации движений, способности передать внутренний мир и переживания героя через язык тела;
4) обучение основам психофизического тренинга;
5) развитие движения как единого процесса, умение построить колоритную, пластическую, точную фразу жеста.
Развивающие:
1) выработка общих двигательных навыков: конкретность и точность движения, правильное распределение мышечных усилий, ритмичность и музыкальность;
2) формирование навыков воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях;
3) развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, гибкости, пластики, силы и выносливости физического аппарата обучающегося;
4) развитие пластичности и выразительности рук;
5) развитие наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения.
Воспитательные:
1) воспитание художественного вкуса и умения логически мыслить;
2) формирование личности с широким кругозором, богатым духовным миром, способной к социальной адаптации путем приобщения к искусству театра.
5. Срок освоения Программы – шесть лет. Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств и предназначена для обучающихся отделения театра кукол.
Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимися.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения

6) марионетка - қуыршақ жүргізуші жіптердің немесе металл шыбықтың көмегі арқылы қозғалысқа келтіріп басқарылатын театр қуыршақтарының бір түрі;
7) мимика - ишарат, дене тұрысы және беттің әртүрлі кейпі арқылы ойды және сезімді бейнелеу өнері;
8) ойын - театр өнерінің басты элементі; спектакльдің, қойылымның ұсынылатын жағдайларындағы актердің күйі;
9) планшетті қуыршақ - бұл еденде, паркетте, "планшет" деп аталатын сахна төсенішінде "жүре алатын" театр қуыршағы;
10) сахна қозғалысы - актердің сыртқы техникасының маңызды құрамдасы;
11) сахна өнеріндегі пластика - қимылдар мен ишараттардың жалпы гармониясы, үйлесімділігі;
12) қуыршақ театры - қуыршақ жүргізуші актерлер басқаратын қуыршақтардың қатысуымен қойылатын театр көрінісінің түрі.
3. Бағдарламаның мақсаты: тұлғаның театрлық және пластикалық мәдениетін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) қолды басқаруды үйрету, білім алушының пластикалық мәдениетін арттыру;
2) театр өнері саласындағы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
3) реакцияны, қимылды үйлестіруді, дене тілі арқылы кейіпкердің ішкі әлемі мен қобалжуын жеткізу қабілеттерін дағдыландыру;
4) психофизикалық тренинг негіздерін үйрету;
5) қимылды біртұтас процесс ретінде дамыту, ишараттың бейнелі, пластикалық, нақты фразасын құру білігі.
Дамыту:
1) жалпы қимыл дағдыларын пысықтау: қимылдың нақтылығы және анықтылығы, бұлшық ет күшін дұрыс бөлу, ырғақтылық және әуезділік;
2) өзінің идеяларын пластикалық бейнелерде және пластикалық суырып салуда іске асыру дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушының бұлшық ет-қимыл аппаратының қозғалғыштығын, қимылдарды үйлестіруін, физикалық аппаратының иілгіштігін, ептілігін, күшін және шыдамдылығын дамыту;
4) қолдың ептілігі мен мәнерлігін дамыту;
5) байқампаздықты, есте сақтау жадын, зейінді, елестетуді, қиялды, тапқырлықты, реакцияның жылдамдығын, актерлік жаттығулар арқылы ойындық және суырып салу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) көркемдік талғамды және қисынды ойлау білігін тәрбиелеу;
2) ой-өрісі кең, рухани әлемі бай, театр өнеріне араластыру арқылы әлеуметтік бейімделуге қабілетті тұлғаны қалыптастыру.
5. Бағдарламаны игеру мерзімі - алты жыл. Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады және қуыршақ театры бөлімдерінің білім алушыларына арналады.
Педагогтің білім алушылармен жеке жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері

33. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный репертуарный перечень, в конце года дает характеристику творческого развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
34. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень актерских способностей;
2) общее развитие, эмоциональность, воображение, креативность мышления, развитое внимание;
3) отношение к занятию;
4) работоспособность, собранность;
5) умение заниматься самостоятельно;
6) умение воплощать художественный образ;
7) скорость освоения произведений;
8) успехи к концу года;
9) недостатки в творческом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.
35. На первом этапе обучения педагог работает со скованностью движения, мышечным зажимом. При работе с обучающими педагог проявляет гибкость, меняет вид деятельности, но не отклоняется от поставленных задачах на конкретный момент процесса обучения.
36. Задача педагога по пластике рук научить обучающихся чувствовать свои руки и движения, развивать психофизические качества.
37. Педагог использует выразительные средства актерского искусства – действие – психофизический процесс, в котором психическое и физическое – существуют в неразрывной связи.
38. Педагог уделяет особое внимание подготовительным упражнениям. На каждом занятии повторяются и закрепляются пройденные элементы. Требование точности выполнения движения сопровождается объяснением целесообразности выполнения задачи. Учебные схемы, предлагаемые педагогом, исполняются точно и осмысленно.
39. С первых занятий педагог добивается точности исполнения заданий на простых упражнениях, не допускает поверхностного освоения материала, каждый элемент упражнения, выполняемый обучающимся, носит творческий характер.
40. В программе особое значение уделяется театрализованной деятельности, всем видам детского театра, которые помогают сформировать правильную модель поведения в современном мире, повысить общую культуру ребенка, познакомить его с детской литературой, музыкой, изобразительным искусством, правилами этикета, обрядами, традициями.
41. Одной из главных задач является выявление и развитие фантазии обучающегося. Педагог обучает воспитанника умению выполнять пластический рисунок и создавать по нему пластический образ.
42. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.

33. Әр жартыжылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген репертуарлық тізбеге өзгерістер енгізеді, жылдың соңында шығармашылық дамуына, жетістіктеріне және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
34. Жылдың соңында білім алушыға берілген мінездеме даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) актерлік қабілетінің деңгейі;
2) жалпы дамуы, эмоциялығы, қиялы, креативті ойлауы, зейінінің дамығандығы;
3) сабаққа көзқарасы;
4) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
5) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
6) көркемдік бейнені іске асыру білігі;
7) шығарманы меңгеру жылдамдығы;
8) жылдың соңындағы жетістіктері;
9) білім алушының шығармашылық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.
35. Педагог оқытудың алғашқы кезеңінде қимылдардың қысылуымен, бұлшық еттердің тырысуымен жұмыс істейді. Педагог білім алушылармен жұмыс істеу кезінде икемділік танытады, қызметтің түрін ауыстырады, бірақ оқытудың нақты кезеңіне арналған міндеттерден ауытқымайды.
36. Қол ептілігі бойынша педагогтің міндеті білім алушыларға өз қолдарын және қимылдарын сезінуду үйрету, психофизикалық қаситеттерін дамыту болып табылады.
37. Педагог актерлік өнердің мәнерлеу құралы - әрекетті қолданады, бұл психикалық және физикалық тығыз байланыста болатын психофизикалық процесс.
38. Педагог дайындық жаттығуларына ерекше назар аударады. Әр сабақта өткен материалдар қайталанады және бекітіледі. Қимылдарды нақты орындауды талап ету міндеттерді орындау мақсатын түсіндірумен қатар беріледі. Педагог ұсынатын оқу сызбалары нақты және мағынасын түсініп орындалады.
39. Алғашқы сабақтардан бастап, педагог тапсырмаларды орындаудың нақтылығын талап етеді, материалды үстіртін меңгеруге жол бермейді, білім алушы орындайтын жаттығудың әрбір элементі шығармашылық сипатқа ие болады.
40. Бағдарламада театрландырылған қызметке, балалар театрының барлық түрлеріне ерекше назар аударылады, олар заманауи әлемде өз мінез-құлқының дұрыс моделін қалыптастыруға, баланың жалпы мәдениетін көтеруге, оны балалар әдебиетімен, музыкамен, бейнелеу өнерімен, этикет ережелерімен, әдет-ғұрыптармен, дәстүрлермен таныстыруға көмектеседі.
41. Басты міндеттердің бірі білім алушының қиялын анықтау және дамыту болып табылады. Педагог тәрбиеленушіге пластикалық суретті орындауды және ол бойынша пластикалық бейнені құру білігіне үйретеді.
42. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.

43. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Самостоятельная работа проводится при условии обеспечения полной безопасности для здоровья.
44. Виды самостоятельной работы:
1) пальчиковая гимнастика;
2) артикуляционная гимнастика;
3) упражнения по кукловождению.
45. В самостоятельную работу обучающегося входит составление индивидуального тренинга, отработка элементов пальчиковой гимнастики, работа с куклами, просмотр видеозаписей по рекомендации педагога (записи разных спектаклей).
46. Упражнения гимнастики рук осваиваются первыми. Педагог постепенно увеличивает количество упражнений и их сложность. Музыкальное сопровождение используется только после полного освоения упражнения и во время этюдов-импровизаций.
47. Межпредметные связи предмета "Пластика рук" с предметами "Сценическая речь", "Кукловождение" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
48. Программные требования в подготовительном классе:
1) знакомство с предметом, целями и задачами, освоение правил техники безопасности;
2) знакомство с пальчиковой гимнастикой, ее значением в развитии детей, с правилами проведения пальчиковой гимнастики, воспитание общей культуры поведения и общения в творческом коллективе, кукольном театре;
3) освоение пальчиковых игр, комплекса упражнений, направленных на развитие гибкости и пластичности пальцев и кистей рук, упражнений на снятие излишнего мышечного напряжения, определение индивидуальных недостатков, разработка стратегии исправления устранимых недостатков, обучение оценке возможностей своей руки и учета своих индивидуальных особенностей при распределении нагрузок.
49. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Ознокомление с предметом, целью и задачами. Инструктаж по технике безопасности. Правила поведения в классе. Правила поведения в кукольном театре.
Практика. Игры на знакомство. Игры на развитие слухового внимания.
Художественная дисциплина и этика. Вежливые действия.
Тема 2. Анатомия руки. Ее особенности. Показ иллюстративного материала. Строение руки человека. Строение плечевого пояса. Строение плеча. Запястье. Пястье. Пальцы.
Тема 3. Элементы опорно-двигательного аппарата. Соединительные ткани. Виды связок. Мышцы рук. Виды мышц: поверхностные, глубинные. Основные мышцы рук. Функциональная роль руки. Гимнастика пальцев и кистей рук.
Тема 4. Подготовительный тренинг. Подготовка костно-мышечного аппарата обучающегося и определение степени готовности к активной работе на уроке. Освоение навыков попеременного напряжения и расслабления различных групп мышц тела.
Практика. Игры на умение ориентироваться в пространстве. Игры на развитие умения владеть мышечным напряжением и расслаблением.
Тема 5. Упражнения на снятие мышечного напряжения. Техника безопасности. Выявление индивидуальных проблем каждого обучающегося. Разработка стратегии исправления устранимых недостатков.
Тема 6. Разогревающий массаж пальцев. Раскрепощение пальцев рук. Раскрепощение кистей рук. Раскрепощение предплечья. Раскрепощение плеча. Снятие мышечного напряжения с пальцев, кисти, предплечья. Создание атмосферы радостного творчества, интереса к упражнениям.
Тема 7. Тренинг пластический. Развитие пластики всего тела. Освоение навыков свободного владения своим телом. Развитие умения организованно распределяться на сценической площадке. Общая разминка.
Практика. Упражнения на напряжение и расслабление. Упражнение на подвижность и выразительность рук.
Тема 8. Комплекс упражнений, направленных на работу мышечного скелета рук в различных направлениях. Упражнения, направленные на движение пальцев по телу или по столу. Построение небольших фигур животных и предметов с помощью скоординированных движений пальцев и кистей обеих рук.
Тема 9. Пальчиковая гимнастика. Ознакомление с пальчиковой гимнастикой. Значения пальчиковой гимнастики. Пальчиковые игры. Сжатие. Растяжение. Расслабление. Стимулирование процесса мышления. Укрепление мышечной и костной ткани. Упражнения пальчиковой гимнастики. Растяжка межпальцевых перепонок. Тренировка суставов. Сгибание пальцев. Индивидуальная работа пальцев. Парная работа пальцев.
Практика. Пальчиковые игры. Правила проведения пальчиковой гимнастики. Показ техники выполнения упражнений. Темпы выполнения упражнений. Соединение движения с речью.
Тема 10. Рукавичковый театр (без большого пальца). Игра в кукольный театр с использованием рукавички. Концентрация внимания на движении куклы. Сопровождение персонажа репликами. Формирование навыков кукловождения рукавичковой куклы. Упражнения на координацию и внимание.
Тема 11. Тренинг кистей рук. Развитие мелкой моторики рук. Укрепление мышц кистей рук. Развитие координации движений кистей рук. Развитие межполушарного взаимодействия. Развитие пластики рук. Упражнения кистевой гимнастики.
Практика. Упражнения для пластики рук. Упражнения для кистей рук.
Тема 12. Подготовительный тренинг. Раскрепощение пальцев рук. Выполнение нескольких заданий: поздороваемся, поклонимся, покружимся, побежим. Пальчиковый театр. Развитие мелкой моторики. Упражнения на согласованность движений пальцев рук.
Тема 13. Упражнение на раскрепощение пальцев рук. Техника выполнения упражнений. Контроль правильности выполнения упражнений. Принятие исходного положения.
Тема 14. Комплекс упражнений для развития мелкой моторики рук. Выполнение простейших упражнений, где работает вся рука. Основа упражнений – образ или небольшая история. Концентрация внимания на одном действии. Концентрация внимания на несколько действий.
Тема 15. Задания на развитие фантазии, воображения. Формирование свободного проявления творческой индивидуальности обучающегося. Формирование особого импровизационного мышления. Создание образов с помощью выразительных движений.
Практика. Игра "Расскажи о кукле".

43. Жеке үй тапсырмасы бірнеше кезеңде жүргізіледі, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Өзіндік сабақтар балалардың денсаулық қауіпсіздігі толық қамтамасыз етілген жағдайда ғана жүргізіледі.
44. Өз бетінше жүргізілетін жұмыс түрлері:
1) саусақ гимнастикасы;
2) артикуляциялық гимнастика;
3) қуыршақ жүргізу бойынша жаттығулар.
45. Білім алушының өз бетінше жүргізетін жұмыстарына жеке тренингтерді құру, саусақ гимнастикасы элементтерін пысықтау, қуыршақтармен жұмыс істеу, педагогтің ұсынымы бойынша бейне жазбаларды қарау (әртүрлі спектакльдердің жазбалары) кіреді.
46. Қол гимнастикасының жаттығулары бірінші меңгеріледі. Педагог біртіндеп жаттығулардың санын және күрделілігін арттырады. Музыкалық сүйемелдеу жаттығуды толығымен игергеннен кейін және суырып салу этюдтерін қою кезінде қолданылады.
47. "Қол пластикасы" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сахна тілі", "Қуыршақ жүргізу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
48. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) пәнмен, мақсаты және міндеттерімен танысу, қауіпсіздік техникасы ережелерін меңгеру;
2) саусақ гимнастикасымен, балаларды дамытудағы оның мәнімен, саусақ гимнастикасын жүргізу ережелерімен танысу, шығармашылық ұжымда, қуыршақ театрында жүріс-тұрыстың және араласудың жалпы мәдениетін тәрбиелеу;
3) саусақ ойындарын, саусақтардың және қол буындарының иілгіштігі мен ептілігін дамытуға арналған жаттығулар кешенін, артық бұлшық ет тырысуларын босатуға арналған жаттығуларды меңгеру, жеке кемшіліктерді анықтау, түзеуге келетін кемшіліктерді түзету жоспарын әзірлеу, өз қолының мүмкіндіктерін бағалауды және жүктемені бөлу кезіндегі өзінің жеке ерекшеліктерін ескеруді үйрету.
49. Даярлық сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Пәнмен, мақсаты және міндеттерімен танысу. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сыныпта өзін ұстау ережелері. Қуыршақ театрында жүріс-тұрыс ережелері.
Практика. Танысуға арналған ойындар. Есту зейінін дамытуға арналған ойындар. Көркемдік тәртібі және этикасы. Сыпайы әрекеттер.
2-тақырып. Қол анатомиясы. Көрнекі материалдарды көрсету. Адам қолының құрылымы. Иық белдеуінің құрылысы. Иықтың құрылысы. Білек. Алақан сүйегі. Сусақтар.
3-тақырып. Тірек-қимыл аппаратының элементтері. Дәнекер тін. Сіңірлердің түрлері. Қолдың бұлшық еттері: беткі, төменгі. Қолдың негізгі бұлшық еттері. Қолдың функционалдық рөлі. Саусақ және қол буындарының гимнастикасы.
4-тақырып. Дайындық тренингі. Білім алушының сүйек-бұлшық ет аппаратын дайындау және сабақта белсенді жұмыс істеуге дайындық деңгейін анықтау. Дененің әртүрлі бұлшық ет топтарын тырыстыру мен босатуды алмастыру дағдыларын меңгеру.
Практика. Кеңістіктікте бағдарлану білігіне арналған ойындар. Бұлшық ет тырысуларын және босатуды басқару білігін дамытуға арналған ойындар.
5-тақырып. Бұлшық ет тырысуларын босатуға арналған жаттығулар. Қауіпсіздік техникасы. Әр білім алушының жеке мәселелерін анықтау. Түзетуге келетін кемшіліктерді түзету жоспарын әзірлеу.
6-тақырып. Саусақтарды қыздыруға арналған сылау. Қол саусақтарын босату. Қолдың білезігін босату. Білекті босату. Иықты босату. Саусақ, білезік, білектегі бұлшық ет тырысуларын босату. Көңілді шығармашылық атмосферасын, жаттығуларға деген қызығушылықты туғызу.
7-тақырып. Пластикалық тренинг. Өз денесінің пластикасын дамыту. Өз денесін еркін басқару дағдысын меңгеру. Сахна алаңында ұйымдасқан түрде бөлу білігін дамыту. Жалпы ширату.
Практика. Тырыстыруға және босатуға арналған жаттығулар. Қолдардың қозғалғыштығын және мәнерлігіне арналған жаттығулар.
8-тақырып. Қолдардың бұлшық сүйектерінің жұмысына бағытталған әртүрлі бағыттардағы жаттығулар кешені. Саусақтарды дененің бойымен немесе үстелдің бойымен қозғалтуға бағытталған жаттығулар. Екі қолдың саусақтары мен буын қозғалыстарын үйлестіру арқылы жануарлар мен заттардың шағын мүсіндерін құру.
9-тақырып. Саусақ гимнастикасы. Саусақ гимнастикасымен танысу. Саусақ гимнастикасының мәні. Саусақ ойындары. Қысу. Созу. Босату. Ойлау процесін ынталандыру. Бұлшық ет және сүйек тіндерін бекіту. Саусақ гимнастикасының жаттығулары. Саусақ аралық жарғақтарын созу. Буындарды жаттықтыру. Саусақтарды бүгу. Саусақтардың жеке жұмыс істеуі. Саусақтардың жұппен жұмыс істеуі.
Практика. Саусақ ойындары. Саусақ гимнастикасын жүргізу ережелері. Жаттығуларды орындау техникасын көрсету. Жаттығуларды орындау қарқыны. Қимылды сөзбен біріктіру.
10-тақырып. Қолғапты театр (бас бармақ қатыспайды). Қолғаптарды қолданып қуыршақ театрын ойнау. Қуыршақтардың қимылына зейінді шоғырландыру. Кейіпкерлерді ілікпе сөзбен сүйемелдеу. Қолғапты қуыршақтарды жүргізу дағдыларын қалыптастыру. Координацияға және зейінге арналған жаттығулар.
11-тақырып. Қол буындарын жаттықтыру. Қолдардың ұсақ моторикасын дамыту. Қол буындарының бұлшық еттерін қатайту. Қол буындарының қимылын үйлетіруді дамыту. Үлкен ми сыңары аралығындағы өзара әрекеттерді дамыту. Қол ептілігін дамыту. Буын гимнастикасына арналған жаттығулар.
Практика. Қол ептілігіне арналған жаттығулар. Қол буындарына арналған жаттығулар.
12-тақырып. Дайындық тренингі. Қолдың саусақтарын ашу. Бірнеше тапсырмаларды орындау: амандасу, иілу, айналу, жүгіру. Саусақ театры. Ұсақ моториканы дамыту. Қол саусақтарының қимылдарын үйлестіруге арналған жаттығулар.
13-тақырып. Қол саусақтарын босату. Жаттығуларды орындау техникасы. Жаттығулардың дұрыс орындалуын қадағалау. Бастапқы қалпына келу.
14-тақырып. Қолдардың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар кешені. Қолдың толығымен жұмыс істейтін қарапайым жаттығуларды орындау. Жаттығулардың негізі - бейне немесе шағын әңгіме. Зейінді бір әрекетке шоғырландыру. Зейінді бірнеше әрекетке шоғырландыру.
15-тақырып. Қиялды, елестетуді дамытуға арналған тапсырмалар. Білім алушының шығармашылық даралығын еркін көрсете білу қабілетін қалыптастыру. Ерекше суырып салып ойлауды қалыптастыру. Мәнерлі қимылдар арқылы бейнелерді жасау.
Практика. "Қуыршақ туралы әңгімеле" ойыны.

50. Ожидаемые результаты освоения Программы в подготовительном класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику безопасности;
2) знает краткую история театра;
3) знает правила поведения в творческом коллективе, кукольном театре;
4) знает элементарные сведения об истории кукольного театра, видах кукол;
5) знает и выполняет гимнастику для пальцев;
6) умеет выполнять упражнения на развитие мелкой моторики рук.
51. Программные требования в 1 классе:
1) развитие выразительности, пластичности обеих рук, работа над раскрепощением мышц, освобождением от зажимов, приведение их в тонус, знакомство с простейшими элементами по кукловождению, объединение освоенных упражнений в этюды;
2) формирование начальных навыков игры с перчаточными куклами, продолжение воспитания общей культуры поведения и общения в творческом коллективе, развитие физических возможностей тела через пластический тренинг, развитие творческого воображения через овладение разными упражнениями;
3) дальнейшее освоение упражнений, навравленных на развитие пластики рук, освоение разных техник выполнения упражнений, работа с этюдами, создание разных ситуаций на импровизацию;
4) освоение главных правил по кукловождению, работа с ширмой.
52. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Определение цели и задачи на учебный год. Инструктаж по технике безопасности. Правила поведения во время занятий.
Тема 2. Тренинг подготовительный. Подготовка костно-мышечного аппарата обучающихся. Развитие навыков попеременного напряжения и расслабления различных групп мышц тела.
Практика. Игры на развитие умения владеть мышечным напряжением и расслаблением.
Тема 3. Тренинг пластический. Упражнения на развитие пластики всего тела. Развитие навыков свободного владения своим телом. Общая разминка.
Практика. Упражнения на напряжение и расслабление. Упражнения на подвижность и выразительность рук. Упражнения на подвижность и ловкость. Развитие навыка интегрирования различных физических и психофизических качеств, при решении сложных двигательных и действенных задач. Телесная и ручная ловкость.
Тема 4. Развитие пластичности и выразительности рук. Значение гимнастики рук. Основные правила при выполнении гимнастики рук. Раскрепощение пальцев рук. Раскрепощение кистей рук. Раскрепощение предплечья. Раскрепощение плеча. Упражнения на снятие мышечного напряжения с пальцев, кистей, предплечья. Упражнения для пальцев рук.
Практика. Упражнение "Циркуль". Техника выполнения. Порядок выполнения. Описание круга разными пальцами в разных плоскостях. Гимнастика пальцев рук.
Тема 5. Специальный тренинг. Развитие чувства непрерывного движения, формы, жеста, пространства. Освоение различных типов и характеров движения. Упражнения специального тренинга. Упражнения для разогрева всего тела.
Практика. Упражнения для пальцев рук. Упражнение "Буква Г". Техника выполнения. Выпрямление пальцев. Попеременное сгибание и разгибание двух первых фалангов пальцев.
Тема 6. Пластика рук. Тренинг пальцев рук. Развитие мелкой моторики рук. Укрепление мышц. Развитие координации движений и пластику пальцев рук. Разогревающий массаж пальцев. Упражнения пальчиковой гимнастики.
Тема 7. Упражнения, направленные на напряжение и расслабление. Невербальные символы. Непроизвольные и произвольные движения тела и конечностей. Игра в пантомиме.
Упражнение для пальцев рук. "Веер". "Пружинка". Техника выполнения. Порядок проведения.
Тема 8. Тренинг кистей рук. Развитие мелкой моторики рук. Укрепление мышц кистей рук. Развитие координаций движений кистей рук. Развитие пластику рук.
Практика. Упражнения кистевой гимнастики. Размика запястья. Волнообразная работа кистью. Тренировка гибкости запястья. Упражнения для пластики рук. Упражнения для кистей рук.
Тема 9. Выполнение физических упражнений, способствующих расслаблению мышц плечевого пояса и укреплению мышц рук. Равномерное развитие руки являются условием работы с куклами. Снятие излишних напряжений мышц не только рук, но и всего тела. Чередование ряда трудных упражнений с упражнения на расслабление.
Тема 10. Перчаточная кукла. История Пульчинеллы. Упражнения на развитие фантазии. Оживи предмет. Обучение элементарным действиям с куклой. Упражнения и этюды: "Кукла оживает", "Кукла здоровается", "Кукла танцует".
Тема 11. Обучение работе за ширмой. Создание сценического пространства. Умение ориентироваться за ширмой. Умение определять основное место действия и его границы, стороны, середину.
Практика. Обучение работе над ширмой. Работа с перчаточной куклой над ширмой. Проведение куклы над ширмой на вытянутой руке, плавно, без скачков. Взаимодействие на ширме всех героев пьесы. Соединения действия куклы со словами своей роли.
Тема 12. Упражнения, направленные на развитие пластики рук. Выполнение движений на импровизацию. Кисть руки – кисточка с краской. Выполнение волны через плечо. Выполнение плавных волн. Трогать невидимую стену. Перетягивание невидимого каната.
Тема 13. Упражнения на пальцы левой руки. Обучение самомассажу пальцев рук. Продолжение знакомства с театром пальчиковых кукол. Куклы вида "Шарик на пальце". Обучение элементарным действиям с куклой.
Тема 14. Упражнения на развитие дыхательной гимнастики. Игра-импровизация. Работа над выразительностью. Определение акцентов, интонации. Основные правила вождения куклы. Походка куклы. Походка кукловода.
Тема 15. Гимнастика рук. Развитие пластичности, выразительности рук. Развитие творческой фантазии. Пластический этюд с элементами пальчиковой гимнастики.
Тема 16. В ритме пластики рук. Ритмическая разминка. Формирование представлений о понятий "ритм". Его значение в жизни и в искусстве. Развитие чувства ритма, выразительности движения. Развитие способности управлять своим ритмическим поведением на сцене. Понятие темпо-движения в разных скоростях. Понятие чувства времени – распределение движения во времени. Движение в ритмических рисунках.
Тема 17. Этюды. Роль этюда в театральном искусстве. Формирование представлений о понятиях: сценический этюд, сценическая площадка. Развитие фантазии, воображения, творческих способностей.
Тема 18. Этюд – импровизация. Упражнения на развитие импровизации. Создание образов с помощью выразительных движений. Создание пластической импровизации.
Практика. Упражнения-импровизации под музыку.
Тема 19. Работа над репертуаром. Обсуждение тем, предложенных педагогом. Обсуждение тем, предложенных обучающимися. Определение темы для композиций. Проектирование эстрадного номера.
Тема 20. Развитие музыкального восприятия. Формирование представлений о средствах музыкальной выразительности. Прослушивание музыкальных композиций. Выбор музыкального сопровождения для номеров. Проектирование. Применение полученных знаний, умений и навыков в практической деятельности. Показ этюдного номера.

50. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қауіпсіздік техникасын біледі;
2) театрдың қысқаша тарихын біледі;
3) шығармашылық ұжымда, қуыршақ театрында жүріс-тұрыс ережелерін біледі;
4) қуыршақ театры, қуыршақтардың түрлері туралы қарапайым мәліметтерді біледі;
5) саусақтарға арналған гимнастиканы біледі және орындайды;
6) қолдардың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындайды.
51. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) екі қолдың мәнерлігін, ептілігін дамыту, бұлшық еттерді босату, тырысуларды босату, оларды тонусқа келтіру бойынша жұмыс, қуыршақ жүргізу бойынша қарапайым элементтермен танысу, меңгерілген жаттығуларды этюдтерге біріктіру;
2) қолғапты қуыршақтармен ойнаудың алғашқы дағдыларын қалыптастыру, шығармашылық ұжымда өзін ұстау және араласудың жалпы мәдениетін әрі қарай тәрбиелеу, пластикалық тренинг арқылы дененің физикалық мүмкіндіктерін дамыту, әртүрлі жаттығуларды меңгеру арқылы шығармашылық қиялды дамыту;
3) қол ептілігін дамытуға бағытталған жаттығуларды әрі қарай меңгеру, жаттығуларды орындаудың түрлі техникасын меңгеру, этюдтермен жұмыс, суырып салуға арналған түрлі жағдаяттарды құру;
4) қуыршақ жүргізудің басты ережелерін меңгеру, ширмамен жұмыс.
52. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Оқу жылына арналған мақсат пен міндеттерді анықтау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Сабақ кезінде өзін ұстау ережелері.
2-тақырып. Дайындық тренингі. Білім алушылардың сүйек-бұлшық ет аппаратын дайындау. Дененің әртүрлі бұлшық ет топтарын кезегімен тырыстыру және босату дағдыларын дамыту.
Практика. Бұлшық еттерді тырыстыру және босатуды басқару білігін дамытуға арналған ойындар.
3-тақырып. Пластикалық тренинг. Тұтас дененің пластикасын дамытуға арналған жаттығулар. Өз денесін еркін басқару дағдыларын дамыту. Жалпы ширату.
Практика. Тырыстыруға және босатуға арналған жаттығулар. Қолдардың қозғалғыштығына және мәнерлігіне арналған жаттығулар. Қолғалғыштыққа және ептілікке арналған жаттығулар. Күрделі қимыл және әрекет міндеттерін шешу кешінде әртүрлі физикалық және психофизикалық қасиеттерді кіріктіру дағдысын дамыту. Дене және қол ептілігі.
4-тақырып. Қолдардың ептілігін және мәнерлігін дамыту. Қолға арналған гимнастиканың мәні. Қолға арналған гимнастиканы орындау кезіндегі негізгі ережелер. Қолдың саусақтарын босату. Қолдың білезіктерін босату. Қолдың білегін босату. Иықтарды босату. Саусақ, білезік, білектердегі бұлшық ет тырысуларын босатуға арналған жаттығулар. Қолдың саусақтарына арналған жаттығулар.
Практика. "Циркуль" жаттығуы. Орындау техникасы. Орындау тәртібі. Әртүрлі саусақпен түрлі жазықтықтарда шеңберді бейнелеу. Қол саусақтарының пластикасы.
5-тақырып. Арнайы тренинг. Үздіксіз қозғалу, форма, ишарат, кеңістік сезімін дамыту. Қимылдың түрлерін және сипаттарын меңгеру. Арнайы тренингтің жаттығулары. Денені толық қыздыруға арналған жаттығулар.
Практика. Қолдың саусақтарына арналған жаттығулар. "Г әрпі" жаттығуы. Орындау техникасы. Саусақтарды түзеу. Саусақтардың алғашқы екі қатарын кезегімен бүгу және ашу.
6-тақырып. Қол ептілігі. Қолдың саусақтарын жаттықтыру. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту. Бұлшық еттерді қатайту. Қолдың саусақтарының қимылын үйлестіруді және ептілігін дамыту. Саусақтарды қыздыруға арналған сылау. Саусақ гимнастикасының жаттығулары.
7-тақырып. Тырыстыруға және босатуға арналған жаттығулар. Вербалды емес белгілер. Дененің және аяқ ұштарының ерікті және еріксіз қимылдары. Пантомима ойнау.
Қолдың саусақтарына арналған жаттығулар. "Желпуіш". "Серіппе". Орындау техникасы. Жүргізу тәртібі.
8-тақырып. Қолдың білезіктерін жаттықтыру. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту. Қол білезігінің бұлшық еттерін қатайту. Қол білезігінің қимыл координациясын дамыту. Қол ептілігін дамыту.
Практика. Білезік гимнастикасының жаттығулары. Білезікті ширату. Білезіктің толқын тәрізді жұмысы. Білезіктің иілгіштігін жаттықтыру. Қол ептілігіне арналған жаттығулар. Қол білезігіне арналған жаттығулар.
9-тақырып. Иық белдеуінің бұлшық еттерін босатуға және қолдың бұлшық еттерін бекітуге ықпал ететін физикалық жаттығуларды орындау. Қолды тұтасымен дамыту - қуыршақ жүргізу жұмысының шарты. Қолдың, сондай-ақ дененің бұлшық еттерінің артық тырысуын босату. Қиын жаттығуларды денені босаңсытуға арналған жаттығулармен ауыстыру.
10-тақырып. Қолғапты қуыршақ. Пульчинелланың тарихы. Қиялды дамытуға арналған жаттығулар. Заттарды тірілту. Қуыршақпен қарапайым іс-әрекеттерді орындауды үйрету. Жаттығулар мен этюдтер: "Қуыршақ тіріледі", "Қуыршақ амандасады", "Қуыршақ билейді".
11-тақырып. Ширманың сыртында жұмыс істеуді үйрету. Сахна кеңістігін құру. Ширманың сыртында бағдарлану білігі. Негізгі әрекет ету орнын және оның шекараларын, жақтарын, ортасын анықтау білігі.
Практика. Ширманың үстінде жұмыс істеуге үйрету. Қолғапты қуыршақпен ширманың үстінде жұмыс істеу. Созылыңқы қолмен, баяу, секірмей қуыршақты ширманың үстінен жүргізу. Ширмада пьесаның барлық кейіпкерлерінің өзара әрекеттесуі. Қуыршақтың қимылын рөлдегі сөздерімен біріктіру.
12-тақырып. Қол ептілігін дамытуға арналған жаттығулар. Суырып салуға арналған қимылдарды орындау. Қолдың білегі - бояу жағуға арналған қылқалам. Иық арқылы толқындарды орындау. Баяу толқындарды орындау. Көрінбейтін қабырғаны ұстау. Көрінбейтін арқанды тарту.
13-тақырып. Сол қолдың саусақтарына арналған жаттығулар. Қолдың саусақтарын уқалауды үйрету. Саусақ қуыршақтарының театрымен таныстыру. "Саусаққа қондырылған шар" түріндегі қуыршақтар. Қуыршақпен қарапайым әрекеттерді үйрету.
14-тақырып. Тыныс алу гимнастикасын дамытуға арналған жаттығулар. Суырып салу ойындары. Мәнерлік бойынша жұмыс. Акценттерді, екпіндерді анықтау. Қуыршақ жүргізудің негізгі ережелері. Қуыршақтың жүрісі. Қуыршақ жүргізушінің жүрісі.
15-тақырып. Қол гимнастикасы. Қолдардың ептілігін, мәнерлігін дамыту. Шығармашылық қиялды дамыту. Саусақ гимнастикасының элементтерінен құралған этюд.
16-тақырып. Қол ептілігі ырғағында. Ырғақтық ширату. "Ырғақ" туралы түсінікті қалыптастыру. Оның өмірдегі және өнердегі мәні. Ырғақ, қимыл мәнерлігі сезімін дамыту. Сахнада өзінің ырғақтық жүріс-тұрысын басқару қабілетін дамыту. Әртүрлі жылдамдықтардағы қарқынды қимыл түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі - қимылды уақытқа бөлу. Ырғақты суреттерде қозғалу.
17-тақырып. Этюд. Театр өнеріндегі этюдтің рөлі. Сахналық этюд, сахна алаңы туралы түсінікті қалыптастыру. Қиялды, елестетуді, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
18-тақырып. Суырып салу этюдтері. Суырып салуды дамытуға арналған жаттығулар. Мәнерлі қимылдар арқылы бейнелерді құру. Пластикалық суырып салуды құру.
Практика. Музыкамен орындалатын суырып салу жаттығулары.
19-тақырып. Репертуармен жұмыс. Педагогтің ұсынған тақырыптарын талдау. Білім алушылардың ұсынған тақырыптарын талдау. Композицияға арналған тақырыптарды анықтау. Эстрадалық нөмірді жобалау.
20-тақырып. Музыканы қабылдауды дамыту. Музыкалық мәнерлік құралдары туралы түсініктерін қалыптастыру. Музыкалық композицияларды тыңдау. Нөмірлерді сүйемелдеуге арналған музыканы таңдау. Алған білім, білік және дағдыларын практикалық қызметте қолдану. Этюдтік нөмірлерді көрсету.

53. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные правила при выполнении гимнастики рук;
2) знает комплекс упражнений на раскрепощение мышц;
3) знает и умеет выполнять разные упражнения для пальцев рук;
4) знает и умеет выполнять упражнения, направленные на напряжение и расслабление;
5) знает элементарные правила кукловождения;
6) умеет воссоздать в этюде узнаваемый пластический образ, взятый из окружающего мира;
7) знает начальные навыки управления перчаточными куклами;
8) применяет полученные знания, умения и навыки в практической деятельности.
54. Программные требования во 2 классе:
1) освоение пальчиковой гимнастики, навыков координации движений с работой речевого аппарата, регулировки мышечных напряжений, обучение основам пантомимы;
2) умение увидеть, запомнить и воспроизвести в определенный отрезок времени то или иное движение, мизансцену, точная организация движения во времени и пространстве;
3) умение быстро воспринимать мелодию, ее темп и ритм, передавать в движении, координация простых и сложных движений рук, развитие музыкальности, ритмичности, вооображения, художественного вкуса и пластической культуры обучающегося.
55. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности. Игры на умение ориентироваться в пространстве. Игры на развитие памяти, фантазии, выдержки. Игры на развитие внимания.
Тема 2. Диагностика развития творческих и двигательных способностей обучающегося. Упражнения тренинга для пластики тела и рук.
Тема 3. Упражнения на тренировку мускулатуры руки. Кукловождение –развитие пальцев. Проблемы слабо развитой руки. Плохая моторика. Работа с дефектами.
Тема 4. Один из важных моментов в творчестве актера – мышечная свобода. Мышечная свобода – умение естественно выполнять самые разнообразные движения. Влияние факторов. Физический фактор. Психический фактор. Особые индивидуальные свойства.
Тема 5. Тренинг развивающий. Развитие ловкости, подвижности, гибкости и выносливости. Развитие навыков попеременного напряжения и расслабления различных групп мышц тела.
Практика. Игра на развитие умения владеть мышечным напряжением и расслаблением.
Тема 6. Тренинг пластический. Развитие пластики всего тела. Совершенствование навыков свободного владения своим телом.
Практика. Упражнения на подвижность и выразительность рук. Упражнения специального тренинга.
Тема 7. Пластика рук. Тренинг пальцев рук. Развитие мелкой моторики рук. Укрепление мышц. Развитие координации движений и пластику пальцев рук.
Практика. Упражнения пальчиковой гимнастики. Тренировка всех суставов. Автономная работа пальцев. Индивидуальная работа пальцев. Парная работа пальцев.
Тема 8. Упражнения на укрепление мышц руки. Продолжительность упражнений. Пальчиковая гимнастика. Упражнения на двигательную импровизацию. Создание пластических образов с помощью пальцев и кисти.
Тема 9. Речевая и двигательная гимнастика. Пантомима, пластика (понятия). "Волновая техника" прямая (к себе), обратная (от себя): одной рукой – только кистью, кисть – локоть, кисть, локоть – плечо; двумя руками; корпусом; боковая – "зигзаг"; ногой. Основной принцип биомеханики, приемы биомеханики (отказ, посыл, тормоз). Правила безопасности при выполнении упражнений и заданий.
Тема 10. Движение и речь. Речедвигательная координация. Точная и последовательная организация речи и движений. Работа над дыханием. Упражнения на соединение дыхания и движения.
Тема 11. Образные упражнения. Выполнение разных образных упражнений. Задания на память физических действий, связанных с работой пальцами и кистями рук. Образно месить тесто, считать, играть на фортепиано, красить.
Практика. Показ с помощью рук, как шумит и волнуется лес, плывет рыба, дерутся боксеры.
Тема 12. Тренинг кистей рук. Упражнения для развития движений кистей рук. Упражнение "Птичка". Развитие мышц кисти. Во время выполнения упражнения работает только кисть. Движения кисти вверх-вниз, влево-вправо. Техника выполнения упражнения.
Тема 13. Соединение речи, движения и музыки. Развивающие музыкально-ритмические игры. Упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики. Работа над соединением речи, движения и музыки. Тренировка музыкальности и ритмичности.
Практика. Упражнения-импровизации под музыку.
Тема 14. Пластический тренинг. Тренировка скорости, темпа и контрастности в движении: разогревание мышц, активизация их восприимчивости. Пластический этюд.
Тема 15. Этюды "Руки актера". Развитие фантазии, воображения, творческих способностей.
Практика. Упражнения: "Рука тема", "Рука образ". Упражнения-импровизации под музыку.
Тема 16. Комплекс упражнений для кистей рук. Ручная ловкость. Моторные упражнения для развития гибкости и подвижности рук и кистей. Координационные упражнения для развития автономности движений каждого пальца. Согласование движений пальцев в различных сочетаниях.
Тема 17. Упражнения с мелкими предметами действенного типа, базирующиеся на высоком уровне координации движений рук. Обостроенное суставно-мышечное чувство. Гибкость суставов. Эксцентрические и концентрические упражнения для рук. Упражнения для рук на развитие внутренней ловкости.
Тема 18. Применение полученных знаний, умений и навыков в практической деятельности. Накопление опыта сценической деятельности. Техническая репетиция номеров. Постановка эстрадного номера. Итоговая диагности развития творческих и двигательных способностей обучающегося.

53. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қол гимнастикасын орындау кезіндегі негізгі ережелерді біледі;
2) бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар кешенін біледі;
3) қолдың саусақтарына арналған түрлі жаттығуларды біледі және орындайды;
4) тырыстыруға және босаңсытуға бағытталған жаттығуларды біледі және орындай алады;
5) қуыршақ жүргізудің қарапайым ережелерін біледі;
6) этюдте қоршаған ортадан алынған пластикалық бейнені жасай алады;
7) қолғапты қуыршақтарды жүргізудің алғашқы дағдыларын біледі;
8) алған білім, білік және дағдыларын практикалық қызметте қолдана алады.
54. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) саусақ гимнастикасын, қимылды тіл аппаратының жұмысымен үйлестіру дағдыларын, бұлшық ет тырысуларын реттеуді меңгеру, пантомима негіздерін үйрету;
2) қандай да бір қимылды, мизансценаны белгілі уақыт аралығында көру, есте сақтау және шығару білігі, қимылды уақыт және кеңістікте нақты ұйымдастыру;
3) білім алушының әуенді, оның қарқынын және ырғағын жылдам қабылдау, қимылды жеткізу, қолдардың жеңіл және күрделі қимылдарын үйлестіру білігін, әуезділікті, ырғақтылықты, елестетуді, көркемдік талғамды дамыту.
55. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Кеңістікте бағдарлану білігіне арналған ойын. Есте сақтау жадын, қиялды, ұстанымды дамытуға арналған ойындар. Зейінді дамытуға арналған ойындар.
2-тақырып. Білім алушының шығармашылық және қимылдау қабілеттерінің дамуын диагностикалу. Дене және қол ептілігіне арналған жаттығулар.
3-тақырып. Қолдың бұлшық еттерін жаттықтыруға арналған жаттығулар. Қуыршақ жүргізу - саусақтарды дамыту. Қолдың әлсіз даму мәселелері. Моторикасының нашар болуы. Ақаулармен жұмыс.
4-тақырып. Актердің шығармашылығындағы маңызды сәттердің бірі - бұлшық ет еркіндігі. Бұлшық ет еркіндігі - әртүрлі қимылдарды шынайы орындау білігі. Факторлардың әсері. Физикалық фактор. Психикалық фактор. Ерекше жеке қасиеттер.
5-тақырып. Дамыту тренингі. Ептілікті, ширақтылықты, иілгіштікті және шыдамдылықты дамыту. Дененің әртүрлі бұлшық ет топтарын алмастырып тырыстыру және босату дағдыларын дамыту.
Практика. Бұлшық ет тырысуларын және босатуларын басқару білігін дамытуға арналған ойындар.
6-тақырып. Пластикалық тренинг. Тұтас дененің пластикасын дамыту. Өз денесін еркін басқару дағдысын жетілдіру.
Практика. Қолдардың қозғалғыштығына және мәнерлігіне арналған жаттығулар. Арнайы тренинг жаттығулары.
7-тақырып. Қол ептілігі. Қол саусақтарының ептілігі. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту. Бұлшық еттерді қатайту. Қол саусақтарының қимылын үйлестіру және ептілігін дамыту.
Практика. Саусақ гимнастикасының жаттығулары. Барлық буындарды жаттықтыру. Саусақтардың автономды жұмыс істеуі. Саусақтардың жеке жұмыс істеуі. Саусақтардың жұппен жұмыс істеуі.
8-тақырып. Қолдың бұлшық еттерін қатайтуға арналған жаттығулар. Жаттығулардың ұзақтығы. Саусақ гимнастикасы. Қимылдарды суырып салуға арналған жаттығулар. Саусақтардың және білезіктің көмегімен пластикалық бейнелерді құру.
9-тақырып. Тіл және қимыл гимнастикасы. Пантомима, пластика (түсініктері). "Толқын техникасы" тік (өзіне қарай), кері (өзінен): бір қолмен - тек білезікпен, білезік - шынтақ, білезік, шынтақ - иық; екі қолмен; денемен; жанына - "ирек"; аяқпен. Биомеханиканың негізгі қағидаттары, биомеханика тәсілдері (бас тарту, түрткі, тежеуіш). Жаттығулар мен тапсырмаларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
10-тақырып. Қимыл мен тіл. Қимыл мен тілді үйлестіру. Тіл мен қимылды нақты және ретімен ұйымдастыру. Тыныспен жұмыс. Тыныс пен қимылды біріктіруге арналған жаттығулар.
11-тақырып. Бейнелі жаттығулар. Түрлі бейнелі жаттығуларды орындау. Қол саусақтарының және буындарының жұмысымен байланысты физикалық әрекеттерді есте сақтауға арналған тапсырмалар. Ойша нан илеу, санау, фортепианода ойнау, бояу.
Практика. Қолдың көмегі арқылы орманның шулауы мен толқуын, балықтың жүзуін, боксшылардың күресін көрсету.
12-тақырып. Қол буындарын жаттықтыру. Қол буындарының қимылдарын дамытуға арналған жаттығулар. "Құс" жаттығуы. Білезіктің бұлшық еттерін дамыту. Жаттығуларды орындау кезінде тек білезікпен жұмыс істеу. Білезікті жоғары - төмен, солға - оңға қимылдату. Жаттығуларды орындау техникасы.
13-тақырып. Сөзді, қимылды және музыканы біріктіру. Дамытуға бағытталған музыкалық-ырғақтық ойындар. Музыканы қолдана отырып, ырғақ қабілетін және ептілікті дамытуға арналған жаттығулар. !уезділікті және ырғақтылықты жаттықтыру.
Практика. Музыкамен орындалатын суырып салу жаттығулары.
14-тақырып. Пластикалық тренинг. Жылдамдықты, қарқынды және кереғарлықты жаттықтыру: бұлшық еттерді қыздыру, олардың қабылдауын белсендіру. Пластикалық этюд.
15-тақырып. "Актердің қолдары" этюді. Қиялды, елестетуді, шығармашылық қабілеттерді дамыту.
Практика. "Қол - тақырып", "Қол - бейне" жатығулары. Музыкамен орындалатын суырып салу жаттығулары.
16-тақырып. Қолдың білезіктеріне арналған жаттығулар кешені. Қол ептілігі. Қол мен буындардың иілгіштігін және қозғалғыштығын дамытуға арналған моторлық жаттығулар. Әрбір саусақтың қимылының дербестігін дамытуға арналған үйлестіру жаттығулары. Саусақ қимылдарын әртүрлі үйлесімдерде келістіру.
17-тақырып. Қол қимылдарын жоғары деңгейде үйлестіруге негізделетін әрекеттегі типтегі ұсақ заттармен жаттығулар. Буын-бұлшық ет сезімін күшейту. Буындардың иілгіштігі. Қолға арналған эксцентрикалық және шоғырландыру жаттығулары. Қолдардың ішкі ептілігін дамытуға арналған жаттығулар.
18-тақырып. Алған білім, білік және дағдыларын практикалық қызметте қолдану. Сахна қызметі тәжірибесін жинақтау. Нөмірлерді техникалық жағынан дайындау. Эстрадалық нөмірді қою. Білім алушының шығармашылық және қимылдау қабілеттерін қорытынды диагностикалау.

56. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) выполняет речевую и двигательную гимнастику;
2) выполняет комплекс упражнений на освобождение мелко-моторных мышц кистей рук и предплечья;
3) знает правила безопасности при выполнении упражнений;
4) выполняет разные образные упражнения;
5) умеет выполнять упражнения на соединение дыхания и движения;
7) умеет выполнять упражнения на соединение речи, движения и музыки.
57. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение упражнений на снятие зажатости и скованности, упражнений на управление движениями рук; организация уроков в форме этюдов, игр, тренингов, пластических номеров, развивающих определенные пластические способности и возможности обучающегося;
2) дальнейшее формирование интереса к сценическому движению, дальнейшее развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, двигательных навыков, творческого воображения через телесную выразительность, формирование навыка самоконтроля за выполнением движений;
3) тренировка гибкости и подвижности рук актера кукольника, выполнение упражнений на развитие выразительности и пластичности рук.
58. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение и закрепление пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности. Работа над раскрепощением мышц. Упражнения на снятие зажатости и скованности. Работа на освобождение от зажимов мышц, приведение их в тонус. Игры на снятие психофизических барьеров и зажимов.
Тема 2. Мастерство актера. Упражнения на сценическое внимание и сценическоей действие. Этюдные работы с куклой на сценическое внимание и сценическое действие. Речевые разминки для организации верного звучания.
Практика. Игры на развитие всех видов внимания.
Тема 3. Ловкость – как физическое качество. Упражнение на развитие ловкости движений рук. Комплексное развитие силы, быстроты, координации и волевых качеств характера.
Тема 4. Пластика рук. Пластика тела. Упражнения и этюды. Работа с использованием классической музыки.
Практика. Упражнение "Когти". Исходное положение – свободная стойка, правая рука вперед, локоть согнут наполовину, ладони вниз, пальцы напряжены и расставлены в стороны. Техника выполнения. Сгибание и разгибание трех суставов. Тренировка гибкости и подвижности пальцев.
Тема 5. Воспитание выразительно действующей руки актера. Логика и эмоциональность движения рук и жестов. Совершенствование движений рук актера. Упражнения на развитие движений кистей и пальцев.
Тема 6. Моторные упражнения для развития гибкости и подвижности рук. Подготовительные упражнения. Опускание и поднимание рук. Построение стайкой. Исходное положение – свободная стойка. Техника выполнения. Музыкальное сопровождение – медленный вальс. Упражнение в пределах двух тактов. Техника движений, упражнение по направлению вперед, комбинированные движения то вперед, то в сторону.
Тема 7. Мастерство актера-кукольника. Упражнения и этюды с трюковой кулой. Этюдная работа с трюковой куклой. Раскрытие образа. Показ истинного лица. Сказочное превращение.
Практика. Тренировка гибкости подвижности рук. Игра "Иголка". Живая иголка. Виды иголок. Умницы, безработницы, старательные или лентяйки. Упражнение на тренировку руки и воображения. Работа над правой рукой. Выполнение движения иголки. Движение иголки, описывающее круг. Сгибание и разгибание пальцев. Освобождение всей руки от напряжения. Сохранение легких необходимых напряжений. Движение вслед за иголкой. Быстрые движения. Медленные движения. Повторение всех движений левой рукой. Выполнение движений посложнее.
Тема 8. Пластика рук. Пластика тела. Этюды. Упражнение "Волна". Построение стайкой, стойка свободная. Исходное положение – правая рука вперед, кисть и пальцы вытянуты, ладонь повернута вниз. Техника выполнения. Упражнение выполняется в пределах двух тактов. Упражнения на освоение техники отдельной руки, упражнения двумя руками. Непрерывность движений.
Тема 9. Пластика рук. Техника вращения рук в обе стороны. Развитие гибкости в лучезапястных суставах. Локти ровные. Выполнение упражнения "Шестерни". Техника выполнения. Музыкальное сопровождение – вальс в среднем темпе. Каждая часть упражнения – за четыре такта. Разучивание техники упражнения с правой рукой, левой рукой. Тренировка упражнения с двумя руками одновременно.
Тема 10. Мастерство актера-кукольника. Отработка техники вождения куклы. Поиск пластической выразительности, пластической точности в достижении задач образа. Планшетная кукла малых форм. Правила вождения. Повторение. Упражнения. Совершенствование техники вождения.
Тема 11. Пластика рук. Пластика тела. Нахождение пластической выразительности образа. Тренировка подвижности локтевых суставов. Достижения непрерывности, округлости, плавности движения. Изменения музыкального сопровождения для затруднения упражнений. Разучивание разных техник исполнения.
Тема 12. Упражнение на развитие подвижности лучезапястных суставов. Практика. Упражнение "Рыба". Исходное положение — свободная стойка, руки разведены в стороны, кисти повернуты ладонями вниз. Техника выполнения. Движения рук должны напоминать движения рыбьего хвоста. Кисть и пальцы вытянуты до предела и сомкнуты. Музыкальное сопровождение – вальс в медленном темпе. Каждое движение вперед с последующим возвращением в исходное положение выполняется за один такт. Упражнения повторяются не менее четырех раз подряд.
Тема 13. Мастерство актера-кукольника. Техника общения актера с куклой. Отстранение от куклы. Упражнение на совершенствование координации рук. Комплекс подготовительных упражнений. Разъяснение. Показ техники выполнения.
Тема 14. Тренировка пальцев. Тренировка левой руки. Тренировка правой руки. Тренировка обеих рук. Упражнения на развитие пластичности рук. Упражнение "Играем в куклы". Представление куклы живым существом. Игра с куклами. Передача партнеру.
Тема 15. Ритмопластика. Развитие двигательных способностей. Упражнения на координацию и равновесие. Ритмическая гимнастика. Физический тренинг. Влияние физического поведения на внутренее состояние человека. Умение контролировать "чувство времени".
Тема 16. Моторные упражнения для развития гибкости рук и подвижности рук. Данные упражнения направлены на развитие гибкости и подвижности обеих рук, кистей и пальцев. Повышение двигательных возможностей левой руки. Количество повтора упражнений. Частота повторения для достижения высокого эффекта.
Тема 17. Работа над этюдами. Жанр импровизации. Выполнение пластических упражнений. Работа над этюдами в жанре импровизации. Сочинение и воплощение придуманной идеи. Развитие мастерства перевоплощения. Выразительность пластики.
Тема 18. Воображаемое пространство и предмет. Упражнения на развитие фантазии. Движение в заданном пространстве с определенной скоростью. Этюды на заданную тему.
Тема 19. Тренировка наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие внимания, памяти, мышления, воли и наблюдательности. Игры-задания с игрушками на развитие ассоциативности и воображения. Воображаемое пространство и предметы.
Тема 20. Развивающие музыкально-ритмические игры. Игры-упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики. Работа над соединением речи, движения и музыки. Тренировка музыкальности и ритмичности. Упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности с использованием песен и стихотворений. Развитие воображения, фантазии и инициативы.

56. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тіл және қимыл гимнастикасын орындайды;
2) қол буындарының және білектің ұсақ моторлы бұлшық еттерін босатуға арналған жаттығулар кешенін орындайды;
3) жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін біледі;
4) түрлі бейнелі жаттығуларды орындайды;
5) тынысты және қимылды біріктіруге арналған жаттығуларды орындай алады;
7) тілді, қимылды және музыканы біріктіруге арналған жаттығуларды орындай алады.
57. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тырысу мен қысылуды босатуға арналған жаттығуларды, қол қимылдарын басқаруға арналған жаттығуларды меңгеру әрі қарай жалғастырылады; білім алушының белгілі пластикалық қабілеттері мен мүмкіндіктерін дамытатын сабақтарды этюд, ойын, тренинг, пластикалық нөмір формасында ұйымдастыру;
2) сахна қимылдарына деген қызығушылықты әрі қарай қалыптастыру, бұлшық ет-қимыл аппаратын, қимыл координациясын, қимыл дағдыларын, дене мәнері арқылы шығармашылық қиялды әрі қарай дамыту, қимылдарды орындауда өзін-өзі басқару дағдысын қалыптастыру;
3) қуыршақ жүргізуші актердің иілгіштігі мен қозғалғыштығын жаттықтыру, қолдардың мәнерлігі мен ептілігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау.
58. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Бұлшық еттерді босату бойынша жұмыс. Тырысу мен қысылуларды босатуға арналған жаттығулар. Бұлшық еттерді тырысудан босатуға, оларды тонусқа келтіруге арналған жаттығулар. Психофизикалық кедергілер мен қысылуларды босатуға арналған ойындар.
2-тақырып. Актердің шеберлігі. Сахналық зейін мен сахналық әрекетке арналған жаттығулар. Сахналық зейін мен сахналық әрекетке арналған қуыршақпен жүргізілетін этюдтік жұмыс. Дұрыс дыбыстауды ұйымдастыруға арналған тіл гимнастикасы.
Практика. Зейіннің барлық түрлерін дамытуға арналған ойындар.
3-тақырып. Ептілік - физикалық қасиет. Қол қимылдарының ептілігін дамытуға арналған жаттығулар. Күшті, жылдамдықты, координацияны және мінездің жігерлік қасиеттерін дамытуға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Қол ептілігі. Дененің ептілігі. Жаттығулар мен этюдтер. Классикалық музыка қолданылып орындалатын жұмыс.
Практика. "Тырнақтар" жаттығуы. Бастапқы қалып - еркін тұру, оң қол алға созылған, шынтақ жартылай бүгілген, алақан төмен қаратылған, саусақтар тырыстырып жан жаққа қойылған. Орындау техникасы. Үш буынды бүгу және ашу. Саусақтардың иілгіштігі мен қозғалғыштығын жаттықтыру.
5-тақырып. Актердің мәнерлі қимылдауын тәрбилеу. Қол қимылдары мен ишараттарының қисыны мен эмоциялығы. Актер қолының қимылдарын жетілдіру. Білезік пен саусақтардың қимылдарын дамытуға арналған жаттығулар.
6-тақырып. Қолдардың иілгіштігі мен қозғалғыштығын дамытуға арналған моторлық жаттығулар. Дайындық жатығулары. Қолдарды көтеру және түсіру. Қатарға тұру. Бастапқы қалып - еркін тұру. Орындау техникасы. Музыкалық сүйемелдеу - баяу вальс. Екі такті шеңберіндегі жаттығу. Қимыл техникасы, алға, алға және жанға аралас жыттығуларды орындауға бағытталған жаттығулар.
7-тақырып. Қуыршақ жүргізуші актердің шеберлігі. Трюкті қуыршақпен орындалатын жаттығулар мен этюдтер. Трюкті қуыршақпен орындалатын этюдтік жұмыс. Бейнені ашу. Шынайы бейнесін көрсету. Ғажайып түрлену.
Практика. Қолдардың иілгіштігі мен қозғалғыштығын жаттықтыру. "Ине" ойыны. Тірі ине. Иненің түрлері. Пысық, жұмыс істемейтін, алғыр және жалқау иенелер. Қолды және елестетуді жаттықтыруға арналған жаттығулар. Оң қолмен жұмыс. Иненің қимылын орындау. Иненің шеңберді бейнелейтін қимылы. Саусақтарды бүгу және ашу. Қолды тұтасымен тырысудан босату. Иненің артынан қимылдау. Жылдам қимылдар. Баяу қимылдар. Барлық қимылдарды қол қолмен қайталау. Күрделі қимылдарды орындау.
8-тақырып. Қол ептілігі. Дененің ептілігі. Этюдтер. "Толқын" жаттығуы. Қатарға тұру, еркін тұру. Бастапқы қалып - оң қол алға қойылған, білезік пен саусақтар арға созылған, алақан төмен қарап тұрады. Орындау техникасы. Жаттығулар екі такті шеңберінде орындалады. Техниканы бір қолмен жеке, екі қолмен бірге орындауды меңгеруге арналған жаттығулар. Қимылдардың үздіксіздігі.
9-тақырып. Қол ептілігі. Қолдарды екі жаққа айналдыру техникасы. Кәрі жілік-білезік буынының иілгіштігін дамыту. Шынтақтар түзу қойылған. "Тірегіш" жаттығуын орындау. Орындау техникасы. Музыкалық сүйемелдеу -орташа қарқындағы вальс. Жаттығудың әрбір бөлігі төрт тактімен орындалады. Жаттығу техникасын оң қолмен, сол қолмен үйрену. Бір уақытта екі қолмен жаттығуларды орындауды жаттықтыру.
10-тақырып. Қуыршақ жүргізуші актердің шеберлігі. Қуыршақты жүргізу техникасын пысықтау. Бейненің міндеттеріне қол жеткізуде пластикалық мәнерлікті, пластикалық нақтылықты іздеу. Шағын формадағы планшетті қуыршақ. Жүргізу ережелері. Қайталау. Жаттығулар. Жүргізу техникасын жетілдіру.
11-тақырып. Қол ептілігі. Дене ептілігі. Бейненің пластикалық мәнерлігін табу. Шынтақ буындарының қозғалғыштығын дамыту. Қимылдардың үздіксіздігіне, жұмырлығына, баяулығына қол жеткізу. Жаттығуларды күрделендіру үшін музыкалық сүйемелдеуді өзгерту. Әртүрлі орындау техникаларын үйрену.
12-тақырып. Кәрі жілік буындарының қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар. Практика. "Балық" жаттығуы. Бастапқы қалып - еркін тұру, қолдар жанға қойылған, алақан буындары төмен қаратылған. Орындау техникасы. Қолдың қимылдары балық қанаттарының қимылын еске салу керек. Буындар мен саусақтар барынша созылып жұмылған. Музыкалық сүйемелдеу - баяу қарқындағы вальс. Әрбір алға қарай қозғалыс және кейін бастапқы қалпына қайта келу қимылдары бір тактіде орындалады. Жаттығулар кемінде қатарынан төрт рет орындалады.
13-тақырып. Қуыршақ жүргізуші актердің шеберлігі. Актердің қуыршақпен араласу техникасы. Қуыршақтан алшақтау. Қол координациясын жетілдіруге арналған жаттығулар. Дайындық жаттығуларының кешені. Түсіндіру. Орындау техникасын көрсету.
14-тақырып. Саусақтарды жаттықтыру. Сол қолды жаттықтыру. Оң қолды жаттықтыру. Екі қолды жаттықтыру. "Қуыршақ ойнаймыз" жаттығуы. Қуыршақты тірі жан ретінде ойлау. Қуыршақтармен ойнау. Серіктеске беру.
15-тақырып. Ырғақтық пластика. Қозғалу қабілеттерін дамыту. Координацияға және тепе-теңдікке арналған жаттығулар. Ырғақтық пластика. Физикалық тренинг. Физикалық жүріс-тұрыстың адамның ішкі күйіне әсері. "Уақыт сеземін" бақылау білігі.
16-тақырып. Қолдардың иілгіштігін және қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар. Аталған жаттығулар екі қолдың, буындардың және саусақтардың иілгіштігін және қозғалғыштығын дамытуға бағытталған. Сол қолдың қимылдау мүмкіндіктерін арттыру. Жаттығуларды қайталау жиілігі. Жоғары тиімділікке қол жеткізу үшін қайталау жиілігі.
17-тақырып. Этюдтермен жұмыс. Суырып салу жанры. Пластикалық жаттығуларды орындау. Суырып салу жанрындағы этюдтермен жұмыс. Ойлап тапқан идеяны шығару және іске асыру. Түрлену шеберлігін дамыту. Пластиканың мәнерлігі.
18-тақырып. Ойдан шығарылған кеңістік пен зат. Қиялды дамытуға арналған жаттығу. Берілген кеңістікте белгілі жылдамдықпен қозғалу. Берілген тақырыптарға құрылған этюдтер.
19-тақырып. Байқампаздықты жаттықтыру. Зейінді, есте сақтау жадын, ойлауды, жігерді және байқампаздықты дамытуға арналған қуыршақтармен орындалатын ойын-тапсырмалар. Ассоциативтілікті және елестетуді дамытуға арналған ойыншықтармен орындалатын ойын-тапсырмалар. Ойдан шығарылған кеңістік және заттар.
20-тақырып. Дамытуға бағытталған музыкалық-ырғақтық ойындар. Ырғақтық қабілеттерді және пластиканы дамытуға арналған музыканы қолданып орындалатын ойын жаттығулар. Тілді, қимылды және музыканы біріктіру жұмыстары. Әуезділікті және ырғақтылықты жаттықтыру. Әндер мен өлеңдерді қолданып, ырғақ пен әуезділік сезімін дамытуға арналған жаттығулар. Елестетуді, қиялды және бастамашылдықты дамыту.

59. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и выполняет различные упражнения на снятие зажатости и скованности, психофизических барьеров и зажимов, развитие гибкости, силы мышц, растяжки, повышение чувства равновесия;
2) знает и выполняет пластические упражнения;
3) умеет сочинять этюды на заданную тему;
4) знает и выполняет упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности, развитие воображения, свободы фантазии;
5) умеет создавать пластическую композицию;
6) умеет создавать образ в пластическом этюде;
7) знает основы психофизического тренинга, понимает поведение партнера по сцене;
8) знает приемы перевоплощения на сцене;
9) умеет передать свое эмоциональное состояние через язык тела.
60. Программные требования в 4 классе:
1) продолжается работа над раскрепощением мышц, выполнение упражнений на снятие зажатости, скованности, ведется этюдная работа с куклой на сценическое внимание и сценическое действие;
2) развитие чувства ловкости, разивтие силы, быстроты, координации;
3) дальшее освоение упражнений на развитие пластичности и выразительности всей руки и ее частей, тренировка гибкости и подвижности рук.
61. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Повторение и закрепление пройденного материала. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Подготовка психофизического аппарата к нагрузкам: самомассаж мышц рук. Основы композиции: построения-перестроения (в шеренгу, колонны).
Практика. Упражнения на соединение движения с дыханием: простейшие упражнения на месте – наклоны, повороты, поднятие рук, ног, приседания скоординированные с дыханием.
Тема 3. Комплекс общеразвивающих и корректирующих упражнений: упражнения на развитие подвижности в суставах.
Тема 4. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии.
Упражнения. Дыхание и звучание в активной позиции. Перераспределение мышечного напряжения для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике. Соединение непрерывности движения. Звуковой посыл как продолжение действия. Чередование и соединение движения и слова. Этюды. Закрепления пройденного материала.
Тема 5. Мастерство актера. Тренинги на закрепление внимания, памяти, воображения. Мастерство актера-кукольника. Упражнения с настольной планшетной куклой. Упражнения с реквизитом, приспособлениями, заложенными в куклу.
Тема 6. Воспитание выразительной действующей руки актера. Воспитание выразительной руки актера – важный процесс. Создание у актера потребности руками выражать то, что решает сценическую задачу. Упражнения, направленные на совершенствование движений рук. Виды упражнений. Моторные упражнения. Образные упражнения. Этюды.
Тема 7. Моторные упражнения. Упражнения, направленные на развитие гибкости и подвижности обеих рук, кистей и пальцев. Повышение двигательных возможностей левой руки. Количество повтора упражнений. Частота повторения для достижения высокого эффекта.
Тема 8. Пластический тренинг. Упражнение "Крылья". Использование всех пластических навыков для рук. Поиск характера движения рук. Крылья орла. Крылья ласточки. Крылья воробья. Крылья самолета. Крылья летучей мыши. Крылья бабочки. Поиск не только внешнего, но и внутренного характера. Контроль мышц рук. Сохранение необходимых напряжений. Снятие излишнего напряжения рук. Упражнения на переключение – мгновенно переходить от крыльев орла к крылышкам бабочки и обратно. Построение круговой ленты.
Тема 9. Образные упражнения. Упражнение на развитие фантазии и воображения. Подбор музыки. Превращение упражнения в сценическое действие. Подбор правильного темпо-ритма. Целенаправленное выполнение упражнений. Эмоциональная окраска действий в соответствии с характером движений, музыкального сопровождения.
Тема 10. Упражнения для рук. Упражнение "Игрушки оправдывают позы". Парные упражнения на оправдание позы. Намерения партнера. Характер партнера. Взамодействие партнеров.
Тема 11. Пластика рук. Этюды. Этюды на развитие творческого воображения. Хватательные движения. Хватательные движения – наиболее простой для человека навык.
Практика. Выполнения этюда "Схватить – бросить". Освоения данной схемы. Представление материала. Задачи движения. Воображаемая палка. Сохранение темпо-ритмической согласованности с музыкой. Разучивание упражнений. Изменение темпа музыки. Развитие творческого воображения.
Тема 12. Мастерство актера-кукольника. Знакомство с тростевой куклой. Работа с тростевой куклой. Навыки работы с тростевой куклой. Взаиморасположение актера и куклы. Упражнения с тростевой куклой. Освоение различных позиций рук. Техническое, медленное исполнение. Увеличение скорости. Отработка комбинации позиций – переход из одной в другую по команде педагога. Освоение техники. Исполнение этюдов.
Тема 13. Пластический тренинг. Упражнение на развитие выразительности рук. Упражнение "Паук". Схема движения: большой палец приподнят и заведен вплотную перед указательным на центре дорожки. Шаги паука. Каждый шаг – твердый ударный. Освоение техники походки паука. Освоение движений левой рукой. Освоение элементов движений. Свободное, непроизвольное действие. Цели. "Ходить" или "бегать" в зависимости от вымышленных обстоятельств. Встреча двух пауков. Парное упражнение с партнером. Разыгрывание разных ситуаций. Характеры. Трусость. Осторожность. Храбрость. Развитие воображения и фантазии.
Тема 14. Упражнения на кисти рук. Упражнение "Цветок". Кисти рук – стебель цветка, бутон и лепесток. Стебель под землей. Бутон направлен вверх. Движение "пробиться к солнцу". Проверка напряжения мыщц. Освобождение шеи от напряжения. Выполнение придуманного вымысла. Представление о пробивающемся стебле наружу. Снятие излишнего напряжения. Выполнение медленного движения рук кверху. Сжатые кисти рук – на уровне лба.
Цветок. Описание цветка. Правильное распределение напряжения во всем теле. Освобождение от излишнего напряжения. Сохранение необходимого напряжения. Повторение упражнений несколько раз подряд. Придумывание разных обстоятельств, связанных с цветком. Наблюдение за пластичностью мельчайших движений пальцев.
Тема 15. Этюды. Дробные действия. Непрерывность действий. Этюды имеют логическое начало, развитие и финал.
Упражнение "пушинка". Рассказ о последовательности действий. Дробные действия: смотрю на летящую пушинку, осторожно беру пушинку, играю с пушинкой, выпускаю пушинку. Повтор правой рукой четыре раза. Повтор левой рукой. Восьмикратное повторение цикла составляет полное упражнение. В последний, восьмой раз пушинку следует смять. Выполнение упражнения разными пальцами, в разных темпах и амплитудах.

59. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қысылулар мен қымтыруларды, психофизикалық кедергілерді және тырысуларды жоюға, иілгіштікті, бұлшық ет күшін, созылуды дамытуға, тепе-теңдік сезімін арттыруға арналған түрлі жаттығуларды біледі және орындайды;
2) пластикалық жаттығуларды біледі және орындайды;
3) берілген тақырыпқа этюдтерді шығара алады;
4) ырғақ сезімін және әуезділікті дамытуға, елестетуді, қиялдау еркіндігін дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
5) пластикалық композицияны құра алады;
6) пластикалық этюдте бейне жасай алады;
7) психофизикалық тренинг негіздерін біледі, сахнадағы серіктесінің жүріс-тұрысын түсінеді;
8) сахнада түрлену тәсілдерін біледі;
9) дене тілі арқылы өзінің эмоциялық күйін жеткізе алады.
60. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұлшық еттерді босату бойынша жұмыс, тырысуды, қысылуды босатуға арналған жаттығуларды орындау жалғастырылады, қуыршақпен сахналық зейінге және сахналық әрекетке арналған этюдтік жұмыс жүргізіледі;
2) ептілік сезімін дамыту, күшті, жылдамдықты, координацияны дамыту;
3) тұтасымен қолдың және оның бөліктерінің ептілігін және мәнерлігін дамытуға арналған жаттығуларды әрі қарай меңгеру, қолдардың иілгіштігін және қозғалғыштығын жаттықтыру.
61. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Психофизикалық аппаратты жүктемелерге дайындау: қолдың бұлшық еттерін уқалау. Композиция негіздері: құру - қайта құру (сапқа, колоннаға тұру).
Практика. Қимылды тыныспен біріктіруге арналған жаттығулар: бір орында тұрып орындалатын қарапайым жаттығулар - еңкею, бұрылу, қолдарды, аяқтарды көтеру, тыныспен үйлестіріп отырып тұру.
3-тақырып. Жалпы дамытуға және түзетуге бағытталған жаттығулар кешені: буындардың қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Қимыл және сөз. Әрекет етудегі белсенді міндеттерді орындау кезінде қимыл мен сөзді еркін және сенімді біріктіруге арналған қабілеттерді дамыту.
Жаттығулар. Белсенді қалыптағы тыныс пен дыбысталу. Белсенді қимыл кезінде және статикалық жағдайда дыбысталу мен тыныстауды қамтамасыз ету үшін бұлшық ет тырысуларын қайта бөлу. Үздіксіз қимылдарды біріктіру. Дыбыстық белгі - әрекеттің жалғасы. Қимыл мен сөздерді алмастыру және біріктіру. Этюдтер. Өткен материалдарды бекіту.
5-тақырып. Актердің шеберлігі. Зейінді, есте сақтау жадын, елестетуді дамытуға арналған тренингтер. Қуыршақ жүргізетін актердің шеберлігі. Үстелде ойнатылатын планшетті қуыршақтармен орындалатын жаттығулар. Реквизиттермен, қуыршақтардың ішіндегі құрылғылармен орындалатын жаттығулар.
6-тақырып. Актердің мәнерлі қимылдайтын қолдарын тәрбиелеу. Актердің мәнерлі қимылдайтын қолдарын тәрбиелеу - маңызды процесс. Актердің сахналық міндеттерді қолмен шешу қажеттілігін туғызу. Қолдардың қимылдарын жетілдіруге арналған жаттығулар. Жаттығулардың түрлері. Моторлық жаттығулар. Бейнелі жаттығулар. Этюдтер.
7-тақырып. Моторлық жаттығулар. Қос қолдың, буындардың және саусақтардың иілгіштігі мен қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар. Сол қолдың қозғалу мүмкіндігін арттыру. Жаттығуларды қайталау саны. Жоғары тиімділікке ие болу үшін қайталау жиілігі.
8-тақырып. Пластикалық тренинг. "Қанаттар" жаттығуы. Қолға арналған барлық ептілік дағдыларын қолдану. Қол қимылдарының сипатын табу. Бүркіттің қанаттары. Қарлығаштың қанаттары. Торғайдың қанаттары. Ұшақтың қанаттары. Жарқанаттың қанаттары. Көбелектің қанаттары. Сыртқы ғана емес, сондай-ақ ішкі қасиеттерін іздеу. Қолдың бұлшық еттерін бақылау. Қажетті тырысуларды сақтау. Қолдардың артық тырысуларын босату. Ауысуға арналған жаттығулар - жылдам арада бүркіттің қанатынан көбелектің қанатына ауысу және керісінше. Шеңберлі лентаны құру.
9-тақырып. Бейнелі жаттығулар. Қиялды және елестетуді дамытуға арналған жаттығулар. Музыканы таңдау. Жаттығуларды сахналық әрекеттерге айналдыру. Тиісті қарқынды-ырғақты іріктеу. Жаттығуларды мақсатты түрде орындау. Қимылдың сипатына, музыкалық сүйемелдеуге сәйкес әрекеттерді эмоциялық бояу.
10-тақырып. Қолдарға арналған жаттығулар. "Ойыншықтар қалыпты сақтайды" жаттығуы. Қалыпты сақтауға арналған жұппен орындалатын жаттығулар. Серіктестің ойы. Серіктестің мінезі. Серіктестердің өзара әрекеттері.
11-тақырып. Қол ептілігі. Этюдтер. Шығармашылық елесті дамытуға арналған этюдтер. Жармасу қимылдары. Жармасу қимылдары - адам үшін ең жеңіл дағды.
Практика. "Ұстау - лақтыру" этюдін орындау. Аталған сызбаны меңгеру. Материалды елестету. Қимылдың міндеттері. Ойдан шығарылған таяқ. Музыкамен қарқынды-ырғақтық үйлесімділігін сақтау. Жаттығуларды жаттау. Музыканың қарқынын өзгерту. Шығармашылық елестетуді дамыту.
12-тақырып. Қуыршақ жүргізуші актердің шеберлігі. Тросты қуыршақпен танысу. Тросты қуыршақпен жұмыс. Тросты қуыршақпен жұмыс істеу дағдысы. Актер мен қуыршақтың өзара орналасуы. Тросты қуыршақпен орындалатын жаттығулар. Қолдардың әртүрлі қалыптарын меңгеру. Техникамен, баяу орындау. Педагогтің командасы бойынша бір позицияны екінші позицияға ауыстыру комбинацияларын пысықтау. Техниканы меңгеру. Этюдтерді орындау.
13-тақырып. Пластикалық тренинг. Қолдың мәнерлігін дамытуға арналған жаттығулар. "Өрмекші" жаттығуы. Қимылдардың сызбасы: бас бармақ көтерілген және жолдың ортасында сұқ саусақтың алдын мықтылап бекітілген. Өрмекшінің қадамдары. Әрбір қадам қатты соққымен орындалады. Өрмекшінің жүріс техникасын меңгеру. Сол қолмен орындалатын қимылдарды меңгеру. Қимылдардың элементтерін меңгеру. Еркін, еріксіз әрекеттер. Мақсаты. Ойдан шығарылған жағдайға байланысты "жүру" немесе "жүгіру". Екі өрмекшінің кездесуі. Серіктеспен орындалатын жұптық жаттығулар. Әртүрлі жағдайдарды ойнау. Мінез. Қорқақтық. Абайлағыштық. Батырлық. Елестетуді және қимылды дамыту.
14-тақырып. Қол буындарына арналған жаттығулар. "Гүл" жаттығуы. Қолдың білезігі - гүлдің сабағы, гүлдің қауызы және жапырағы. Гүлдің сабағы жер астында. Гүлдің қауызы жоғарыға бағытталған. "Күнге ұмтылу" қимылы. Бұлшық еттердің тырысуын тексеру. Мойынды тырысудан босату. Ойдан шығарылған дүниені орындау. Сыртқа шығып келе жатқан сабақты елестету. Артық тырысуды жою. Қолдың баяу жоғары көтерілуін орындау. Жұмылған қолдың жұдырығы маңдай тұсында орналасады.
Гүл. Гүлді сипаттау. Тырысуды денені барлық бөліктеріне дұрыс бөлу. Артық тырысудан босату. Қажетті тырысуды сақтау. Жаттығуларды қатарынан бірнеше рет орындау. Гүлмен байланысты әртүрлі жағдайдарды ойдан шығару. Саусақтардың ұсақ қимылдарының ептілігін бақылау.
15-тақырып. Этюдтер. Бөлшекті әрекеттер. Қимылдардың үздіксіздігі. Этюдтердің логикалық бастамасы, дамуы және аяқталуы бар.
"Мамық" жаттығуы. Әрекеттердің реті туралы әңгімелеу. Бөлшекті әрекеттер: ұшып жүрген мамыққа қарау, мамықты абайлап алу, мамықпен ойнау, мамықты босатып жіберу. Оң қолмен төрт рет қайталау. Сол қолмен қайталау. Жаттығулар айналымын сегіз рет қайталау толық жаттығуды құрайды. Соңғы сегізінші рет жасаған кезде мамықты умаждау қажет. Жаттығуды әртүрлі саусақтармен, әртүрлі қарқында және амплитудада орындау.

62. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает этюдные работы с куклой на сценическое внимание и сценическое действие;
2) знает и выполняет упражнения на развитие ловкости движений рук;
3) знает логику и эмоциональность движений рук и жестов актера;
4) знает виды упражнений: моторные, обзорные, этюды;
5) умеет самостоятельно сочинять этюды на разные темы.
63. Программные требования в профориентационном классе:
1) развитие чувства ритма в движении, сохранение и изменение заданного темпо-ритма, развитие способностей свободно и уверенно соединять движение при выполнении упражнений, этюдов;
2) продолжение тренировки гибкости и подвижности рук, усложняя ее творческим вымыслом и накапливая необходимые навыки и умения для того, чтобы в дальнейшем любой актерский жест непроизвольно рождался – свободным, выразительным, лаконичным, наполненным.
64. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала. Правила техники безопасности.
Тема 2. Комплекс разминочных упражнений. Упражнения на укрепление мышц. Упражнения на развитие пластики рук.
Тема 3. Подготовка психофизического аппарата к нагрузкам: самомассаж мышц рук, шеи, спины.
Тема 4. Тренинг для развития пластичности рук. Правильное положение рук. Гимнастика для кситей рук. Статические упражнения на кисти. Динамические упражнения на кисти.
Практика. Упражнение "Змея". Рука, согнутая в локте – ветка дерева. Вторая рука – змея. Кисти руки – змеиная голова. Сложенные щепотью пальцы – пасть. Выполнение движений змеиного тела. Обучение гибкости и эластичности всей руки, подобно телу змеи. Снятие мышечного напряжения. Знание цели каждого действия. Смена роли руки. Игра обеими руками.
Тема 5. Построение движения. Пластическая фраза. Поиск и освоение позиций начала и завершения движения. Структура движения. Движение как цель.
Практика. Пластические этюды под чтение стихов.
Тема 6. Комплекс общеразвивающих и корректирующих упражнений: упражнения на развитие подвижности в суставах; упражнения на развитие мышц спины и подвижности в позвоночнике; упражнения на развитие растяжимости (мускулатуры и связок); координационные упражнения на сохранение равновесия в индивидуальном порядке.
Тема 7. Упражнения для укрепления мышц пальцев рук. Упражнения для пальцев, заимствованные из спортивных игр. Упражнения для максимилизации силы рук.
Тема 8. Тренинг для развития пластичности рук. Упражнение "Котята". Кисти рук – котята. Игра правой рукой. Игра левой рукой. Игра обеими руками. Изображение разных характеров. Снятие излишнего напряжения.
Тема 9. Руки – главный инструмент кукольника. Изображение разных животных, положение пальцев на плоскости или на ширме.
Упражнения на тренировку подвижности пальцев. Выполнение упражнений одной рукой, потом обеими руками сразу. Снятие напряжения рук. Расслабление пальцев. Сосредоточение внимания на безымянном или среднем пальце. Мысленно поднять, согнуть, опустить пальцы.
Тема 10. Тренинг по кукловождению. Уровень куклы. Уровень пола. Походка куклы. Умение приседать, вставать, слушать, видеть. Просмотр видеоматериала тренингов.
Тема 11. Понятие "мускульный контролер". Целесообразное мышечное напряжение. Разведка мышц. Норма напряжения. Мускульная энергия. Релаксация. Основные тренинги мышечно-двигательных восприятий. Упражнения на развитие мышечного внимания. Создание внутренного мускульного контролера. Определение излишнего напряжения. Снятие мышечных зажимов. Доведение процесса самопроверки и снятия излишнего напряжения до механической автоматизации.
Тема 12. Упражнения индивидуального тренинга. Упражнения на "выразительные чувства". Тренировка гибкости и подвижности рук. Усложнение тренировки творческим вымыслом. Накопление навыков и умений для дальнейшей работы.
Тема 13. Комплекс систематических тренингов. Частичное расслабление мышц. Применение одного из приемов аутотренинга – релаксация. Поиск излишних напряжений и снятие напряжения. Формирование своеобразного внутреннего контролера.
Тема 14. Понятие "норма напряжения". Проверка нормы напряжения. Проверка напряжения мышц. Определение излишнего напряжения. Определение чрезмерного расслабления мышц. Постепенное расслабление, от головы к ступням ног.
Практика. Упражнения на повторение "движений" растений. Упражнения на повторение движений животных.
Тема 15. Тренинги. Время, пространство и темпоритм. Упражнения. Понятие темподвижения в разных скоростях. Понятие чувства времени и распределение движений во времени. Понятие ритма и движения в ритмических рисунках. Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 16. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии.
Упражнения. Дыхание и звучание в активной позиции. Перераспределение мышечного напряжения для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике. Соединение непрерывности движения. Звуковой посыл как продолжение действия. Чередование и соединение движения и слова. Этюды. Закрепление пройденного материала.
Тема 17. Упражнение на развитие пластичности рук. Упражнение "Ртуть в пальце". Влить воображаемую "ртуть" на указательный палец правой руки. Мысленно перекатывать по суставам пальца, через ладонь к сгибу кисти, к локтевому сгибу и в плечо. Одновременное плавное поднятие рук. Мысленно перелить ртуть в обратном направлении.
Тема 18. Упражнение "Волшебный шарик". Волны мышечного напряжения. Расслабление. Понятие "Предельные напряжения". Проверка части тела на напряжение. Формирование навыка мышечного внимания через тренинг. Умение многовенно направлять внимание мускульного контролера к любой группе мышц.
Представление волшебного шарика. Работа пальцев. Катание воображаемого шарика всей ладонью, пальцами. Темпы движения рук. Медленно – быстро. Слежение за движением шарика. Тренировка глаз. Слежение за воображаемым шариком. Создание разных маршрутов.
Тема 19. Воображаемые предметы. Вес воображаемых предметов. Роль упражнения с воображаемыми предметами. Определение состояния напряжения и ослабления мышц. Упражнение на беспредметные действия. Ощущение движения. Снятие излишнего напряжения. Сохранение естественности движения и игры артистов. Обучение контролю за мускулами и движениями. Обучение инстинктивному созданию необходимого напряжения. Поиск центра тяжести. Точка опоры.
Тема 20. Театр теней. История театра теней. Тени животных своими руками. Необходимые материалы. Создание образа с помощью пальцев рук. Развитие фантазии и воображения. Показ иллюстративного материала. Выбор персонажа. Постановка мини-спектакля.
Тема 21. Подготовительные упражнения. Воображаемое зеркало. Создание ощущения поверхности зеркала. Работа одной рукой. Работа двумя руками. Основное упражнение. Техника выполнения. Выполнение разученных движений по схеме подготовительного упражнения. Создание "ощущения поверхности". Передача воображаемого ощущения зрителям. Музыкальное сопровождение – вальс в среднем темпе. Каждый штрих на протяжении одного такта, все упражнение — за восемь тактов.
Тема 22. Эстрадные номера. Постановка эстрадного номер с помощью пластики рук.

62. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахналық зейінге және сахналық әрекетке арналған қуыршақпен этюдтік жұмыстарды жүргізуді біледі;
2) қол қимылдарының ептілігін дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
3) актердің қол қимылдарының және ишараттарының логикасын және эмоциялығын біледі;
4) моторлы, бейнелі, этюд түріндегі жаттығуларды біледі;
5) әртүрлі тақырыптарға өз бетінше этюд шығаруды біледі.
63. Бейіндік сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қимылдағы ырғақтық сезімін дамыту, берілген қарқын-ырғақты сақтау және өзгерту, жаттығуларды, этюдтерді орындау кезінде қимылдарды еркін және сенімді біріктіру қабілеттерін дамыту;
2) қолдардың иілгіштігі мен қозғалғыштығын, оларды шығармашылық қиялмен күрделендіре отырып, кейіннен кез-келген актерлік ишарат еріксіз еркін, мәнерлі, аяқталған, толық туындауына қажетті дағдылар мен білікті жинақтай отырып, жаттықтыруды жалғастыру.
64. Бейіндік сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау. Қауіпсіздік техникасының ережелері.
2-тақырып. Ширату жаттығуларының кешені. Бұлшық еттерді қатайтуға арналған жаттығулар. Қол ептілігін дамытуға арналған жаттығулар.
3-тақырып. Психофизикалық аппаратты жүктемеге дайындау: қол бұлшық еттерін, мойынды, арқаны уқалау.
4-тақырып. Қол ептілігін дамытуға арналған тренинг. Қолдардың дұрыс қалпы. Қол буындарына арналған гимнастика. Буындарға арналған статикалық жаттығулар. Буындарға арналған динамикалық жаттығулар.
Практика. "Жылан" жаттығуы. Шынтағы бүгілген қол - ағаштың бұтағы. Екінші қол - жылан. Қолдың алақан бөлігі - жыланның басы. Жиналған саусақтар - аузы. Жылан денесінің қимылын жасау. Жыланның денесіне ұқсас тұтас қолдың иілгіштігі мен созылғыштығын үйрету. Бұлшық ет тырысуларын босату. Әрбір қимылдың мақсатын білу. Қолдардың рөлін ауыстыру. Екі қолмен ойнау.
5-тақырып. Қимылдарды құру. Пластикалық фраза. Қимылдардың басталу және аяқталу позицияларын іздеу және меңгеру. Қимылдардың құрылымы. Қимыл - мақсат.
Практика. Өлең оқу кезіндегі пластикалық этюдтер.
6-тақырып. Жалпы дамытуға және түзетуге бағытталған жаттығулар кешені: буындардағы қозғалғыштықты дамытуға арналған жаттығулар; арқа бұлшық еттерін және омыртқаның қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар; созылуды дамытуға арналған жаттығулар (бұлшық еттер және сіңірлер); жеке тәртіптегі тепе-теңдікті сақтауға арналған координациялық жаттығулар.
7-тақырып. Қол саусақтарының бұлшық еттерін бекітуге арналған жаттығулар. Спорттық ойындардан алынған саусақтарға арналған жаттығулар. Қолдардың күшін барынша күшейтуге арналған жаттығулар.
8-тақырып. Қолдардың ептілігін дамытуға арналған тренинг. "Мысықтар" ойыны. Қолдың алақан бөлігі - марғаулар. Оң қолмен ойнау. Сол қолмен ойнау. Екі қолмен ойнау. Әртүрлі мінездерді бейнелеу. Артық тырысуларды босату.
9-тақырып. Қол - қуыршақ жүргізушінің басты аспабы. Саусақтарды жазықтықтарға немесе ширмаға қойып әртүрлі жануарларды бейнелеу.
Саусақтардың қозғалғыштығын жаттықтыруға арналған жаттығулар. Жаттығуды алдымен бір қолмен, кейін бірден екі қолмен орындау. Қолдардағы тырысуларды босату. Саусақтарды босату. Зейінді кішкене немесе ортаңғы саусаққа тоқтату. Саусақтарды ойша көтеру, бүгу, түсіру.
10-тақырып. Қуыршақ жүргізу бойынша тренинг. Қуыршақтың деңгейі. Еденнің деңгейі. Қуыршақтың жүрісі. Отыру, тұру, есту, көру білігі. Тренингтердің бейне материалдарын қарау.
11-тақырып. "Бұлшық етті бақылау" түсінігі. Мақсатты бұлшық ет тырысулары. Бұлшық еттерді шолу. Тырысулардың қалпы. Бұлшық ет энергиясы. Релаксация. Бұлшық ет - қимыл қабылдауларының негізгі тренингтері. Бұлшық ет зейінін дамытуға арналған жаттығулар. Ішкі бұлшық еттік бақылауды құру. Артық тырысуды анықтау. Бұлшық ет тырысуларын босату. Артық тырысуды тексеру және босату процесін механикалық автоматты орындауға дейін жаттықтыру.
12-тақырып. Жеке тренинг жаттығулары. "Мәнерлік сезіміне" арналған жаттығулар. Қолдардың иілгіштігін және қозғалғыштығын жаттықтыру. Жаттықтыруды шығармашылық қиялмен күрделендіру. Әрі қарай жұмысқа қажетті дағдылар мен білікті жинақтау.
13-тақырып. Жүйелі тренингтер кешені. Бұлшық еттерді аздап босату. Аутотренингтің бір тәсілі - релаксацияны қолдану. Артық тырысуларды іздеу және тырысуларды жою. Ерекше ішкі бақылауды қалыптастыру.
14-тақырып. "Тырысу нормасы" түсінігі. Тырысу нормасын тексеру. Бұлшық ет тырысуларын тексеру. Артық тырысуды анықтау. Бұлшық еттердің өте қатты босаңсуын анықтау. Бастан аяққа дейін біртіндеп босату.
Практика. Өсімдіктердің "қимылын" қайталауға арналған жаттығулар. Жануарлардың қимылын қайталауға арналған жаттығулар.
15-тақырып. Тренингтер. Уақыт, кеңістік және қарқын-ырғақ. Жаттығулар. Әртүрлі жылдамдықтағы қарқынды қозғалыстар түсінігі. Уақыт сезімі түсінігі және қимылдарды уақыт аралығына бөлу. Ырғақтық суреттердегі ырғақ және қимыл түсініктері. Этюдтер. Өткен материалдарды қайталау.
16-тақырып. Қимыл және сөз. Әрекеттегі белсенді міндеттерді орындау кезінде қимыл мен сөзді еркін және сенімді үйлестіру қабілеттерін дамыту.
Жаттығулар. Белсенді позициядағы тыныс пен дыбысталу. Белсенді қимылдағы және статикадағы дыбысталу және тынысты қамтамасыз ету үшін бұлшық ет тырысуларын қайта бөлу. Қимылдардың үздіксіздігін біріктіру. Дыбыстық белгі - әрекеттің жалғасы. Қимыл мен сөзді кезектестіру және біріктіру. Этюдтер. Өткен материалдарды бекіту.
17-тақырып. Қолдардың ептілігін дамытуға арналған жаттығулар. "Саусақтағы сынап" жаттығуы. Ойдан шығарылған "сынапты" оң қолдың сұқ саусағына құю. Саусақтың буындарымен біртіндеп алақаннан буынның бүгілетін жері арқылы шынтақтың бүгілетін тұсынан иыққа қарай домалату. Қолдарды бір уақытта ақырын көтеру. "Сынапты" ойша кері бағытта құю.
18-тақырып. "Ғажайып шар" жаттығуы. Бұлшық ет тырысуларының толқындары. Босату. "Шекті тырысу" түсінігі. Денені бөліктерінің тырысуын тексеру. Тренинг арқылы бұлшық ет зейіні дағдысын қалыптастыру. Бұлшық ет бақылаушысының назарын бірден кез-келген бұлшық ет тобына бағыттау білігі.
Ғажайып шарды елестету. Саусақтардың жұмысы. Ойдан шығарылған шарды саусақтармен алақанда домалату. Қол қимылдарының қарқыны. Ақырын - баяу. Шардың қозғалысын бақылау. Көздерді жаттықтыру. Ойдан шығарылған шарды бақылау. Әртүрлі маршруттарды әзірлеу.
19-тақырып. Ойдан шығарылған заттар. Ойдан шығарылған заттардың салмағы. Ойдан шығарылған заттармен орындалатын жаттығулардың рөлі. Бұлшық еттерді тырысу және бос болу күйін анықтау. Затсыз әрекеттерге арналған жаттығулар. Қимыл сезімі. Артық тырысуды босату. Әртістердің қимылдары мен ойындарының шынайылығын сақтау. Бұлшық еттерді және қимылдарды басқаруды үйрету. Қажетті тырысуды сезініп құруды үйрету. Ауырлық орталығын іздеу. Тірек нүктесі.
20-тақырып. Көлеңке театр. Көлеңке театрының тарихы. Өз қолымен жануарлардың көлеңкесін орындау. Қажетті материалдар. Қол саусақтарының көмегі арқылы бейнелерді жасау. Қиялды және елестетуді дамыту. Көрнекі материалдарды көрсету. Кейіпкерді таңдау. Шағын спектакльдерді қою.
21-тақырып. Дайындық жаттығулары. Ойдан шығарылған айна. Айнаның беткі қабаты сезімін құру. Бір қолмен жұмыс істеу. Екі қолмен жұмыс істеу. Негізгі жаттығулар. Орындау техникасы. Үйренген жаттығуларды дайындық жаттығуларының сызбасы бойынша орындау. "Беткі қабат сезімін" құру. Ойдан шығарылған сезімді көрермендерге жеткізу. Музыкалық сүйемелдеу - орташа қарқындағы вальс. Әрбір штрих бір тактіде, барлық жаттығу - сегіз тактіде орындалады.
22-тақырып. Эстрадалық нөмірлер. Қол ептілігі арқылы эстрадалық нөмірлерді қою.

65. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет своим телом в достаточной степени для воплощения пластического образа;
2) умеет выполнять упражнения на укрепление мышц рук;
3) знает и выполняет тренинги для развития пластичности рук;
4) умеет изображать разных животных, меняя положение пальцев на плоскости или на ширме;
5) умеет преодолевать мышечные и психологические зажимы при выходе на публику;
6) выполняет упражнения на развитие гибкости и подвижности пальцев;
7) знает и умеет работать над воображаемыми предметами;
8) умеет создавать небольшие самостоятельные этюды.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
66. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
67. Контроль освоения Программы обучающимся осуществляется в форме контрольной работы, зачета.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс подготовительного, развивающего, пластического тренингов), во втором полугодии: зачет (пластический этюд);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (упражнения, укрепляющие мышцы кистей рук, развивающие координацию движений пальцев, кистей рук), во втором полугодии: зачет (этюд-импровизация);
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (упражнения тренинга для пластики тела и рук), во втором полугодии: зачет (учебная постановка);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, музыку, ситуацию), во втором полугодии: зачет (показ творческой работы);
5) профориентационного класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему), во втором полугодии: зачет (показ эстрадного номера).
68. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – четкое исполнение элементов гимнастики, знание техники выполнения разных упражнений для рук, точная координация движений, хороший темп и ритм исполняемых элементов, артистизм, выразительность, гибкость и пластичность;
2) оценка "4" "хорошо" – четкое исполнение элементов гимнастики, знание техники выполнения разных упражнений для рук, точная координация движений, хороший темп и ритм исполняемых элементов, артистизм, выразительность, гибкость и пластичность, но имеются некоторые технические ошибки;

65. Бейіндік сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пластикалық бейнені жеткізу үшін өз денесін жеткілікті деңгейде басқарады;
2) қолдардың бұлшық еттерін қатайтуға арналған жаттығуларды орындайды;
3) қолдардың ептілігін дамытуға арналған тренингтерді біледі және орындайды;
4) жазықтықта немесе ширмада саусақтарының қалпын өзгерте отырып, әртүрлі жануарларды бейнелей алады;
5) көпшілік алдына шығу кезінде бұлшық ет және психологиялық қысылуларын өз бетінше жеңе алады;
6) саусақтардың иілгіштігіне және ептілігіне арналған жаттығуларды орындайды;
7) ойдан шығарылған заттарды біледі және олармен жұмыс істейді;
8) өз бетінше шағын этюдтерді құра алады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
66. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
67. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - бақылау жұмысы, сынақ түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (дайындық, дамыту, пластикалық тренингтер кешені), екінші жартыжылдықта: сынақ (пластикалық этюд);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (қол буындарының бұлшық еттерін қатайтатын, саусақтарды, қол білезігінің қимылдарын үйлестіруді дамытатын жаттығулар), екінші жартыжылдықта: сынақ (суырып салма этюд);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (дене және қол пластикасына арналған тренинг жаттығулары), екінші жартыжылдықта: сынақ (оқу қойылымы);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа, музыкаға, жағдайда құрылған этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жұмыс көрсетілімі);
5) бейіндік сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (эстрадалық нөмірді көрсету).
68. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - гимнастика элементтерін анық орындау, қолға арналған әртүрлі жаттығуларды орындау техникасын білу, қимылдарды нақты үйлестіру, орындалатын элементтердің қарқыны мен ырғағының жақсы болуы, әртістігі, мәнерлігі, иілгіштігі және ептілігі;
2) "4" "жақсы" бағасы - гимнастика элементтерін анық орындау, қолға арналған әртүрлі жаттығуларды орындау техникасын білу, қимылдарды нақты үйлестіру, орындалатын элементтердің қарқыны мен ырғағының жақсы болуы, әртістігі, мәнерлігі, иілгіштігі және ептілігі, алайда кейбір техникалық кемшіліктерінің болуы;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – наличие ошибок при исполнении элементов гимнастики, упражнений для рук, руки не достаточно пластичны и выразительны, движения не отработаны;
2) оценка "2" "неудовлетворительно" – наличие грубых ошибок при исполнении элементов, незнание элементарных упражнений;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 79
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "История мирового кино" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "История мирового кино" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "История мирового кино".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) театр абсурда или драма абсурда – абсурдистское направление в западноевропейской драматургии и театре, возникшее в середине двадцатого века;
2) анимация – придание способности двигаться или видимости жизни объектам, мертвым телам в выдуманных мирах художественных произведений и игр жанра фэнтези;
3) баллада – многозначный литературоведческий и музыковедческий термин;
4) блокбастер – популярные, высокобюджетные голливудские фильмы;
5) боевик – общее определение довольно широкого направления кинематографического искусства;
6) вестерн –направление киноискусства, характерное для Америки, включающий в себя различные жанры: комедию, боевик, детектив, триллер, фантастику;
7) научно-популярное кино – фильм, снятый по заранее разработанному литературному сценарию, посвященный показу явлений природы, процессов в различных областях науки, техники, промышленности и сельского хозяйства;
8) гангстерский фильм – поджанр боевика, криминального фильма, рассказывающий об организованной преступности;
9) детектив – преимущественно литературный и кинематографический жанр, произведения которого описывают процесс исследования загадочного происшествия с целью выяснения его обстоятельств и раскрытия загадки;
10) документальное кино – вид кинематографа, в основу которого легли съемки подлинных событий и лиц;
11) кадр – первичный художественный элемент фильма с его пространственными и временными качествами;
12) кинематография – вид искусства, отрасль культуры и промышленности, осуществляющая производство фильмов и показ их зрителю;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - гимнастика элементтерін, қолға арналған жаттығуларды орындау кезіндегі қателіктерінің болуы, қолдардың ептілігі мен мәнерлігінің жеткіліксіздігі, қимылдарының пысықталмағандығы;
2) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - элементтерді орындау кезіндегі өрескел қателердің болуы, қарапайым жаттығуларды білмеуі;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
79-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Дүниежүзілік кино тарихы" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Дүниежүзілік кино тарихы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Дүниежүзілік кино тарихы" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) абсурд театры немесе абсурд драмасы - жиырмасыншы ғасырдың ортасында пайда болған батыс еуропалық драматургия және театрдағы абсурд бағыты;
2) анимация - көркем шығарма әлеміндегі және фэнтези жанрының ойындарындағы нысандардың, өлі денелердің қозғалу немесе өмірін көру қабілеттерін беру;
3) баллада - көп мағыналы әдебиеттану және музыкатану термині;
4) блокбастер - танымал, көп бюджетті голливудтық фильмдер;
5) боевик - кинематографиялық өнердің біршама кең бағытының жалпы анықтамасы;
6) вестерн - Америкаға тән комедия, боевик, детектив, триллер, фантастика секілді әртүрлі жанрларды қамтитын кино өнерінің бағыты;
7) ғылыми-көпшілік кино - табиғат құбылыстарына, ғылым, техника, өнеркәсіп және ауылшаруашылығының әртүрлі саласындағы процестерге арналған, алдын ала әзірленген әдеби сценарий бойынша түсірілген фильм;
8) гангстерлік фильм - ұйымдастырылған қылмыс туралы баяндайтын қылмыс туралы фильмнің жанры;
9) детектив - жағдайды анықтау және жұмбақты ашу мақсатында түсініксіз оқиғаны зерттеу процесін сипаттайтын әдеби және кинематографиялық жанрдың басым түрі;
10) деректі кино - шынайы оқиғаларды және тұлғаларды түсіруді негізге алатын кинематографияның түрі;
11) кадр - кеңістіктегі және уақыттағы қасиеттерімен бірге фильмнің алғашқы көркемдік элементі;
12) кинематография - фильмдер шығару және оларды көрерменге көрсетуді жүзеге асыратын мәдениеттің және өнеркәсіптің саласы, өнер түрі;

13) кинорежиссер – постановщик фильма, возглавляющий творческую и производственную работу по его созданию;
14) кинохроника – оперативная киноинформация (репортаж) об актуальных событиях и фактах современной жизни;
15) киноэпопея – жанр кинематографа, игрового кино, относящийся к эпическим жанрам искусства, в котором действия развиваются на фоне исторических моментов или фильм, в котором использованы только исторические моменты;
16) кинопрокат – планируемый показ в кинотеатре в течение определенного промежутка времени какой-либо киноленты;
17) киноискусство – род искусства, произведения которого создаются с помощью киносъемки реальных, специально инсценированных или воссозданных средствами мультипликации событий;
18) киносъемка – получение на кинопленке ряда последовательных кадров с изображениями снимаемого объекта в различных фазах его движения; художественно-творческий и производственно-технический процесс в создании фильма;
19) компьютерная анимация – создание и управление движением объектов и персонажей в плоскости экрана с помощью компьютерной программы;
20) киберпанк – жанр научной фантастики, отражающий упадок человеческой культуры на фоне технологического прогресса в компьютерную эпоху;
21) ракурс киносъемки – изображение объекта с различных точек зрения как неподвижной, так и движущейся кинокамерой, активный прием операторского искусства, используемый для построения изобразительно-монтажной композиции фильма;
22) художественное пространство – пространство произведения искусства, совокупность тех его свойств, которые придают ему внутреннее единство и завершенность;
23) художественное время – воспроизведение времени в художественном произведении, важнейшая композиционная составляющая произведения;
24) киноповесть – произведение киноискусства, сюжет которого сравнительно сложный, базируется на целом ряде событий, достигается эпическая широта охвата изображаемой действительности;
25) выразительные средства кинематографа – художественные средства, с помощью которых раскрывается тема и идея кинофильма;
26) фильм ужасов – жанр художественного фильма, тематически обширный и разнообразный круг фильмов, призванных вызвать у зрителей чувство страха, тревоги и неопределенности, создать напряженную атмосферу ужаса или мучительного ожидания чего-либо ужасного;
27) монтаж – творческий и технический процесс в кинематографе, на телевидении или звукозаписывающих студиях, позволяющий в результате соединения отдельных фрагментов исходных записей получить единое, композиционно целое произведение;

13) кинорежиссер - фильмді жасау бойынша шығармашылық және өндірістік жұмысқа жетекшілік ететін қоюшы;
14) кинохроника - өзекті оқиғалар және заманауи өмірдің деректері туралы оперативті киноақпарат (репортаж);
15) киноэпопея - тарихи кезеңдер пайдаланылған, тарихи кезеңдердің немесе фильм фонында әрекеттің дамуы жүретін эпикалық жанрларға қатысты кинематографияның, ойын киносының жанры;
16) кинопрокат - қандай да бір кинотаспаны белгілі бір уақыт аралығында кинотеатрда жоспарланған көрсетілімі;
17) кино өнері - шынайы, арнайы сахналанған немесе мультипликациялық оқиғалар тәсілдерімен жасалған кино түсіру көмегі арқылы жасалған шығарма, өнер түрі;
18) кино түсіру - әртүрлі қозғалыс фазасында түсірілген нысанды бейнелейтін жүйелік кадрлар қатарын кинотаспада алу; фильм жасаудағы көркемдік-шығармашылық және өндірістік-техникалық процесс;
19) компьютерлік анимация - компьютерлік бағдарламаның көмегімен экран жазықтығында нысандардың және кейіпкерлердің қозғалысын жасау және басқару;
20) киберпанк - компьютерлік кезеңдегі технологиялық прогресс фонындағы адамгершілік мәдениетінің құлдырауын көрсететін ғылыми фантастиканың жанры;
21) кино түсірудің ракурсы - фильмнің бейнелік-монтажды композициясын құру үшін қолданылатын, операторлық өнердің белсенді тәсілі, жылжымайтын, сондай-ақ жылжымалы кинокамерамен әртүрлі көзқараста нысанды бейнелеу;
22) көркем кеңістік - өнер шығармасының кеңістігі, ішкі тұтастықты және аяқталғандықты көрсететін шығарма құрамының жиынтығы;
23) көркемдік уақыт - көркем шығармадағы уақытты еске түсіру, шығарманың маңызды композициялық құрамы;
24) киноповесть - сюжеті салыстырмалы түрде күрделі, оқиғалар қатарына толығымен негізделетін, бейнеленген ақиқатты қамтудың эпикалық кеңдігіне жететін кино өнерінің шығармасы;
25) кинематографияның мәнерлеу құралдары - кинофильмнің тақырыбы және идеясының ашылуына мүмкіндік беретін көркемдік тәсіл;
26) қорқынышты фильм - көркем фильмнің жанры көрермендердің қорқыныш, үрей және белгісіздік сезімін шақыратын, кең тақырыпты және әртүрлі фильмдердің шеңбері, шиеленіскен қорқыныш атмосферасын жасау немесе қандай да бір қорқынышты азапты күту;
27) монтаж - бастапқы жазбадан жеке үзінділерді қосу нәтижесінде біртұтас, композицялық толық шығарманы алуға мүмкіндік беретін кинематография, теледидар немесе дыбыс жазатын студиялардағы шығармашылық және техникалық процесс;

28) мультипликация – технические приемы создания иллюзии движущихся изображений с помощью последовательности неподвижных изображений (кадров), сменяющих друг друга с некоторой частотой;
29) мюзикл – музыкально-театральный сценический жанр, произведение и представление, сочетающее в себе музыкальное, драматическое, хореографическое и оперное искусства;
30) музыкальный фильм – разновидность звукового кино, жанр киноискусства, особенность которого состоит в том, что актеры фильма не только участвуют в диалогах, но и исполняют песни, содержание которых дополняет сюжет;
31) мультипликационное кино (анимационное кино) – вид киноискусства, произведения которого создаются путем съемки последовательных фаз движения рисованных (графическая мультипликация) или объемных (объемная мультипликация) объектов;
32) нуар – кинематографический термин, применяемый к голливудским криминальным драмам сороковых-пятидесятых годов двадцатого века, в которых запечатлена атмосфера пессимизма, недоверия, разочарования и цинизма, характерная для американского общества во время второй мировой войны и в первые годы холодной войны;
33) игровое (художественное) кино – вид киноискусства, произведение, имеющее в основе сюжет, воплощенный в сценарии и интерпретируемый режиссером;
34) продюсер – специалист, который принимает непосредственное участие в производстве проекта, регулирует (или помогает регулировать) административные, технологические, творческие или юридические аспекты деятельности, регулирует политику при выполнении какого-либо проекта;
35) режиссер – творческий работник зрелищных видов искусства: театра, кинематографа, телевидения, цирка, эстрады, который создает на основе пьесы, музыкально-драматического произведения или сценария театральный спектакль, эстрадное, цирковое представление, фильм.
36) ремейк – артистико-дизайнерский и коммерческий термин, означающий выпуск новых версий уже существующих произведений искусства с видоизменением или добавлением в них собственных характеристик;
37) сюрреализм – направление в литературе и искусстве двадцатого века, отличается использованием иллюзии и парадоксальных сочетаний форм;
38) историческое время –время человеческого бытия, время человеческой деятельности;
39) фабула – фактическая сторона повествования, события, случаи, действия, состояния в их причинно-следственной, хронологической последовательности, которые компонуются и оформляются автором сюжета на основе закономерностей, усматриваемых автором в развитии изображаемых явлений;
40) фильм – определенное количество кадров, то есть фотографических изображений, расположенных на кинопленке и связанных единой сюжетной линией;

28) мультипликация - бірін бірі кейбір жиілікте ауыстыратын, жылжымайтын бейненің (кадрлардың) жүйелігі арқылы жылжымалы бейненің иллюзияларын жасаудың техникалық тәсілдері;
29) мюзикл - музыкалық, драмалық, хореографиялық және опера өнерін өзіне байланыстыратын шығарма және көрініс, музыкалық-театрлық сахна жанры;
30) музыкалық фильм - дыбысты киноның әртүрлі түрлері, фильм актерлерінің диалогта қатысып қана қоймай, мазмұнын сюжетпен толықтыратын әндерді орындаумен ерекшеленетін кино өнерінің жанры;
31) мультипликациялық кино (анимациялық кино) - салынған (графикалық мультипликация) немесе көлемді нысандардың (көлемді мультипликация) қозғалысының жүйелік фазаларын түсіру жолдары арқылы жасалатын кино өнерінің түрі;
32) нуар - екінші дүниежүзілік соғыс және бірінші қырғи-қабақ соғыс кезіндегі америкалық қоғамға тән пессимизм, сенімсіздік, түңілу және арсыздық атмосферасы бейнеленген жиырмасыншы ғасырдың қырқыншы-елуінші жылдарындағы голливудтық қылмыстық драмаларында қолданылатын кинематографиялық термин;
33) ойын (көркем) киносы - сценарийге айналған және режиссердің түсіндіруін қамтитын сюжеттік негізі бар кино өнерінің түрі;
34) продюсер - жобаны шығаруға тікелей қатысушы, қызметтің әкімшілік, технологиялық, шығармашылық немесе заңды акпектілерін реттейтін (немесе реттеуге көмектесетін), қандай да бір жобаны орындау кезінде саясатты реттейтін маман;
35) режиссҰр - пьеса, музыкалық-драмалық шығарма немесе театр спектакль сценарийі, эстрадалық, цирк көрсетілімі, фильм негізінде жасайтын театр, кинематография, теледидар, цирк, эстрада секілді көрініс беретін өнердің шығармашылық қызметкері;
36) ремейк - түрі өзгертілген немесе өзіндік сипаттамасы қосылған өнер шығармасының жаңа нұсқалардың шығарылуын білдіретін әртістік-дизайнерлік және коммерциялық термин;
37) сюрреализм - иллюзия және форманың қарама-қайшы үйлесімін қолданумен ерекшеленетін жиырмасыншы ғасырдағы әдебиет және өнердің бағыты;
38) тарихи уақыт - адам тұрмысының уақыты, адам қызметінің уақыты;
39) фабула - бейнеленген құбылысты дамытуда автор қарастырған заңдылықтар негізінде себепті-тергеу, хронологиялық жүйелікпен жинақталып және ресімделетін, хикаяның, оқиғаның, жағдайдың, әрекеттің нақты жағы;
40) фильм - кадрлардың белгілі бір саны, яғни кинотаспада орналасқан және бір сюжеттік желімен байланысқан фотографиялық бейне;

41) экранизация – постановка кинофильма по мотивам иного произведения искусства, чаще всего, по литературному произведению;
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося и овладение духовными, культурными ценностями на основе приобретенных им знаний, уменийи навыков в области истории мирового кино.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с кино как видом искусства, формирование представления о роли кино в истории общества;
2) знакомство с историей развития и современными формами киноискусства;
3) формирование представления о развитии киноискусства в контексте общеисторического движения мировой художественной культуры;
4) знание основной терминологии в области мирового киноискусства;
5) знакомство с историей возникновения киножанров;
6) знакомство с творческими биографиями режиссеров и актеров;
7) знакомство с национальными традициямикино разных стран;
8) формирование представления о классической и современной мировой киноиндустрии;
9) владение первоначальными основами анализа кино.
Развивающие:
1) развитие образного, ассоциативного мышления, фантазии, зрительно-образной памяти, художественных потребностей обучающегося;
2) развитие личностных этических, эстетических качеств обучающегося;
3) расширение круга чтения, формирование интереса к литературе окиноискусстве;
4) углубление художественно-познавательных интересов, развитие интеллектуальных и творческих способностей;
5) развитие опыта эмоционально-ценностного отношения обучающегося к киноискусству как социально-культурной форме познания мира, воздействующей на человека и общество;
6) формирование навыков публичного выступления с рефератом, докладом, презентацией.
Воспитательные:
1) обогащение внутреннего мира, кругозора и общей эрудиции обучающегося;
2) формирование художественного и эстетического вкуса, обучающегося средствами киноискусства;
3) воспитание интереса к киноискусству, художественной культуре во всем ее многообразии;
4) привитие уважения к культуре разных народов и времен, различных эстетических направлений;
5) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
6) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося.
5. Срок освоения Программы – два года. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией.
6. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
7. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.

41) экранға түсіру - өнердің басқа шығармаларының, әсіресе әдеби шығарма сарыны бойынша кинофильмді қою;
3. Бағдарламаның мақсаты: әлемдік кино тарихы саласында алған білім, білік, дағдылары негізінде білім алушының тұлғасын көркем-эстетикалық дамыту және рухани, мәдени құндылықтарды игеруіне жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) өнердің түрі ретінде киномен таныстыру, киноның қоғам тарихындағы рөлі туралы түсінік қалыптастыру;
2) кино өнерінің даму тарихымен және заманауи формаларымен таныстыру;
3) әлемдік көркем мәдениетінің жалпы тарихи қозғалысының мәнмәтініндегі кино өнерінің дамуы туралы түсінікті қалыптастыру;
4) әлемдік кино өнері саласындағы негізгі терминологияны білу;
5) кино жанрларының пайда болу тарихымен танысу;
6) режиссерлердің және актерлердің шығармашылық өмірбаянымен танысу;
7) әртүрлі елдердің ұлттық дәстүрлерімен танысу;
8) классикалық және заманауи әлемдік киноиндустриялар туралы түсінік қалыптастыру;
9) киноны талдаудың алғашқы дағдыларын игеру.
Дамыту:
1) бейнелі және ассоциативті ойлауды, қиялдауды, көру-бейнелі жадын, талғамын, көркемдік қажеттіліктерін дамыту
2) білім алушының жеке этикалық, эстетикалық сапаларын дамыту;
3) оқу шеңберін кеңейту, кино өнері туралы әдебиетке қызығушылығын қалыптастыру;
4) көркем-танымдық қызығушылығын тереңдету, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
5) адам мен қоғамға әсер ететін әлемді танудағы әлеуметтік-мәдени форма ретінде кино өнеріне деген эмоциялық-құндылық көзқарас тәжірибесін дамыту;
6) реферат, баяндама, презентациямен көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) білім алушының ішкі дүниесін, ой-өрісін және жалпы білгірлігін байыту;
2) кино өнері тәсілдері арқылы білім алушының көркем және эстетикалық талғамын қалыптастыру;
3) кино өнеріне, көркем мәдениеттің көптеген түрлеріне қызығушылықты тәрбиелеу;
4) әртүрлі халықтар мен уақыттың мәдениетіне, әртүрлі эстетикалық бағыттарға деген сыйластықты қалыптастыру;
5) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын, жеке және ұжымдық жұмыстың нәтижесіне деген жауапкершілікті тәрбиелеу;
6) кәсіби бағдарлау және білім алушының өзін өзі анықтауы.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Бағдарламаны игеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады.
6. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
7. Педагогтің білім алушылармен бірге топтық жұмыс ретінде өткізілетін сабақ сыныптағы оқу-тәрбиелік жұмыстың негізгі формасы табылады.

4) разработка проблемы развития творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и киноведов.
26. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип научно-методической обоснованности и доступности требует построения учебно-воспитательного процесса на основе современных достижений педагогической и психологической науки. Педагог руководствуется правилами дидактики: от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
2) принцип систематичности предполагает наличие связи всех элементов обучения в организации учебно-воспитательного процесса;
3) принцип наглядности – применение различных средств и приемов, обеспечивающих понимание сущности изучаемых тем;
4) принцип сознательности и активности при руководящей роли педагога предусматривает воспитание сознательного отношения к учебному процессу, понимание конкретных задач, поставленных перед обучающимся на занятии.
27. Специфика группового обучения предмету "История мирового кино" создает условия для вариативности выбора методов, средств, форм обучения.
28. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – объяснение, разбор, анализ;
2) наглядный – просмотр видеоматериалов, посещение кино для повышения общего уровня развития обучающихся;
3) практический – творческие задания, деление целого задания на более мелкие части для подробной проработки и последующей организации целого;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, создание художественных впечатлений.
29. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей, физических данных, уровня развития творческих способностей обучающегося. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
30. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
31. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
32. Виды внеурочных форм работы:
1) выполнение домашнего задания;
2) подготовка докладов, рефератов, презентаций;
3) подготовка к внеклассным мероприятиям;
4) посещение кинотеатров, театров, концертных залов, музеев;
5) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
33. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь выполняются самые сложные задания.

4) дамыта оқыту мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) көрнекті педагогтер мен кино режиссерлерінің теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
26. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) ғылыми-әдістемелік негіздеме және қолжетімділік қағидаты оқу-тәрбие процесін заманауи педагогикалық және психологиялық ғылымдардың жетістіктері, театр теориясы және тарихы негізінде құруды талап етеді. Педагог дидактиканың қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге деген ережелерін басшылыққа алады;
2) жүйелілік қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда оқытудың барлық элементтері байланысының болуын болжайды;
3) көрнекілік қағидаты - зерттелетін сабақ тақырыптарының мәнін түсінуді қамтамасыз ететін түрлі құралдар мен тәсілдерді қолдану;
4) педагогтің басшылық рөлінде саналылық және белсенділік қағидаты оқу процесіне саналы көзқарасты тәрбиелеуді, сабақта білім алушының алдына қойған нақты міндеттерді түсінуді қарастырады.
27. "Дүниежүзілік кино тарихы" пәніне топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
28. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - түсіндіру, қарастыру, талдау;
2) көрнекілік - бейне материалдарды қарау, білім алушылардың жалпы даму деңгейін арттыру үшін спектакльдерге бару;
3) практикалық - шығармашылық тапсырмалар, мұқият пысықтау үшін тұтас тапсырмаларды ұсақ бөліктерге бөлу және кейіннен тұтасты ұйымдастыру;
4) талдау-салыстыру және жалпылау, қисынды ойлауды дамыту;
5) эмоциялық ассоциацияларды, бейнелерді іріктеу, көркем әсерлерді құру.
29. Әдістерді таңдау білім алушының жас және жеке ерекшеліктеріне, физикалық қабілеттеріне, шығармашылық қабілеттерінің даму деңгейіне байланысты. Барлық оқыту процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
30. Бағдарлама заманауи өнер мектебіне интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін енгізуді қарастырады.
31. Теориялық және практикалық сабақ бір уақытта жүргізіледі.
32. Жұмыстың сабақтан тыс формаларының түрлері:
1) үй тапсырмаларын орындау;
2) рефераттар, баяндамалар, презентациялар дайындау;
3) сыныптан тыс іс-шараларға дайындалу;
4) кинотеатрларға, театрларға, концерттік залдарға, мұражайларға бару;
5) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
33. Жеке үй жұмысы бірнеше кезеңде жүргізіледі және педагог ұсыныстарымен сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең қиын тапсырмалар орындалады.

34. Домашнее задание направлено на закрепление пройденного в классе материала, повторение пройденного учебного материала, ознакомление с кинопостановкой, просмотр видеоматериала, творческое задание, заключающееся в анализе кино видеоматериалов.
35. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.
36. Содержание домашних заданий:
1) сбор и систематизация учебного материала;
2) написание эссе, реферата, доклада;
3) работа над видеопрезентацией;
4) работа со словарем.
37. Межпредметные связи предмета "История мирового кино" с предметами "Режиссура", "Просмотровый семинар" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
38. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с киноискусством как синтетическим видом искусства, тесно связанным с литературой, изобразительным искусством, театром, музыкой и кинематографом;
2) формирование знаний о социальной роли киноискусства как специфической форме общественного сознания, видах, жанрах кинематографа;
3) знакомство с достижениями науки и техники девятнадцатого века, способствовавшими появлению кинематографа, основными этапами развития технического обеспечения кинематографа, изобразительно-композиционными средствами киноискусства, видами звука в кино;
4) формирование знаний о монтаже как сочетание кадров фильма по их логической последовательности и содержанию, о коллективном способе творчества в процессе создания фильма;
5) освоение терминов киноискусства: "кино", "кадр", "режиссер", "премьера", "блокбастер", "ремейк", "комедия", "драма", "фарс", "экранизация", "суперколосс";
6) знакомство с кинематографом европейских государств раннего периода в истории кино, возникновением американского кинопроизводства, становлением кино дореволюционной России, рождением советского кино;
7) знакомство с творчеством ведущих мастеров кино, лучшими фильмами, созданными в период "немого" кино и начального периода истории звукового кино;
8) овладение навыками работы с учебным материалом, систематизации знаний, написания рефератов, рецензий.
39. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Раздел 1. Возникновение мирового кинематографа.
Раздел 2. Кино "немого" периода (1918-1929 годы).
Раздел 3. Начальный период истории звукового кино (1929-1939 годы).
Тема 1. История возникновения и становления киноискусства. Киноискусство особый вид деятельности человека.
Кино и другие виды искусства. Пространственные искусства (живопись, графика, скульптура, архитектура) и кино. Музыка и кино. Кино и литература. Кино и театр. Специфика театрального и кинематографического искусств. Синтез изобразительно-выразительных средств ранее возникших искусств в киноискусстве. Техногенные виды искусства (фотография, кино, радио, телевидение). Связь кинематографа с телевидением и видеокультурой.
Тема 2. Достижения науки и техники девятнадцатого века, способствовавших появлению кинематографа. Основные этапы развития технического обеспечения кинематографа.

34. Үй жұмыстары сыныпта өткізілген материалды бекітуге бағытталған, бұл сыныпта өткен материалды қайталау, кино қойылыммен танысу, бейнематериалды қарау, кино видеоматериалды талдауға арналған шығармашылық тапсырмалар.
35. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.
36. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) оқу материалын жинақтау және жүйелеу;
2) эссе, реферат, баяндама жазу;
3) видеопрезентациямен жұмыс;
4) сөздікпен жұмыс.
37. "Дүниежүзілік кино тарихы" пәнінің "Режиссура", "Алдын ала қарауға арналған семинар" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркем түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
38. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әдебиет, бейнелеу өнері, театр, музыка және кинематографиямен тығыз байланысатын өнердің түрі ретінде кино өнерімен таныстыру;
2) қоғамдық сананың, кинематография түрлерінің, жанрларының ерекше формасы ретінде кино өнерінің әлеуметтік рөлі туралы білім қалыптастыру;
3) кинематографияның пайда болуына әсер ететін он тоғызыншы ғасырдың ғылым және техника жетістіктерімен, кинематографияны техникалық қамтамасыз етудің негізгі кезеңдерімен, кино өнерінің бейнелік-композициялық тәсілдерімен, кинодағы дыбыс түрлерімен таныстыру;
4) қисындық бірізділік және мазмұны бойынша фильм кадрларының үйлесімі ретіндегі монтаж, фильм жасау процесіндегі шығармашылық ұжымдық тәсіл туралы білім қалыптастыру;
5) кино өнерінің "кино", "кадр", "режиссер", "премьера", "блокбастер", "ремейк", "комедия", "драма", "фарс", "экранға түсіру", "суперколосс" терминдерін меңгеру;
6) кино тарихының ерте кезеңіндегі еуропалық мемлекеттерінің кинематографисымен, америкалық кино өндірісінің пайда болуымен, революцияға дейінгі Ресейдегі киноның қалыптасуымен, кеңес киносының пайда болуымен таныстыру;
7) киноның жетекші шеберлердің шығармашылығымен, дыбыссыз кино кезеңінде және дыбысты кино тарихының алғашқы кезеңінде жасалған үздік фильмдермен таныстыру;
8) оқу материалымен жұмыс, білімді жүйелеу, эссе, реферат, пікір жазу дағдыларын меңгеру.
39. сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тарау. Әлемдік кинематографияның пайда болуы.
2-тарау. "Дыбыссыз" кино кезеңі (1918-1929 жылдары).
3-тарау. Дыбысты кино тарихының алғашқы кезеңі (1929-1939 жылдары).
1-тақырып. Кино өнерінің пайда болу және қалыптасу тарихы. Кино өнері адамзат қызметінің ерекше түрі.
Кино және өнердің басқа түрлері. Кеңістік өнері (кескіндеме, графика, мүсін, архитектура) және кино. Музыка және кино. Кино және әдебиет. Кино және театр. Театр және кинематографиялық өнердің ерекшелігі. Кино өнерінде ертерек пайда болған бейнелік-мәнерлеу құралдарының синтезі. Өнердің техногендік түрлері (фотография, кино, радио, телевидение).
Кинематографияның теледидар және видео мәдениетімен байланысы.
2-тақырып. Кинематографияның пайда болуына әсер еткен он тоғызыншы ғасырдағы ғылым және техника жетістіктері. Кинематографияны техникалық қамтамасыз ету дамуының негізгі кезеңдері.

Развитие науки и техники в конце девятнадцатого века как предпосылки появления кинематографа. Фотография (Л. Дагерр, Ж. Ньепс, 1839). Лампа накаливания (А. Лодыгин, 1873; Т. Эдисон, 1879). Фонограф (Т. Эдисон, 1877). Хронофотографы (Жюль Марэ, 1882-1887). "Отический театр" (Эмиль Рейно, 1889). Кинематограф (У. Диксон, Т. Эдисон, 1889). Кинетоскоп Т. Эдисона (1894).
Тема 3. Кино как искусство. Классификация кинематографа. Выразительные средства киноискусства. Виды кинематографа. Документальное кино. Мультипликационное (анимационное) кино. Научно-популярное кино. Игровое (художественное) кино.
Тема 4. Жанры документального кино. Кинохроника. Монтажный фильм. Проблемный фильм. Документальное кино как вид образной публицистики.
Жанры мультипликации: фольклорные, сатирические, философско-политические.
Жанровая система научно-популярного кино: научно-исследовательское, научно-популярное, учебное.
Жанры игрового (художественного) кино. Драматический жанр (психологический, комедийный, приключенческий). Эпический жанр (киноэпопея, кинороман, киноповесть). Лирический жанр (баллада, легенда, поэма). Музыкальный жанр (киноопера, кинобалет, мюзикл).
Жанрово-тематические образования: исторический фильм, политический.
Тема 5. Язык кино как синтез выразительных средств других искусств. Художественная условность и художественный образ фильма.
Изобразительно-композиционные средства киноискусства. Кадр. План (общий, средний, крупный, деталь). План применительно к показу человека на экране: дальний (человек во весь рост и окружающая его среда – главное содержание кадра), общий (человек во весь рост), средний план (человек выше колен), первый план (человек выше пояса), крупный план (голова человека). Деталь.
Композиция кадра, ракурс, движение в кадре. Виды звука в кино (музыка, шумы, слово). Способы соединения звука и изображения. Свет и цвет. Художественное пространство фильма. Историческое и художественное время фильма.
Монтаж как сочетание кадров фильма по их логической последовательности и содержанию. Художественный монтаж как метод режиссерского мышления.
Тема 6. Творческий процесс создания фильма. Состав творческой группы, создающей фильм. Коллективный способ творчества в процессе создания фильма. Продюсер. Режиссер. Специфика работы в различных видах кино.
Драматургия сценария и фильма: литературный и режиссерский сценарий. Идея и тема. Фабула и сюжет. Композиция сценария и фильма: экспозиция, завязка, перипетии, кульминация, развязка, финал. Творчество художника кино. Обязанности художника-постановщика, художника по костюмам, художника по гриму. Творчество кинооператора. Виды и приемы киносъемок. Творчество композитора и звукооператора (звукорежиссера) в процессе создания фильма. Актерское творчество и кино. Термины киноискусства: "кино", "кадр", "режиссер", "премьера", "блокбастер", "ремейк".

Кинематография пайда болуының алғышарттары ретінде он тоғызыншы ғасырдың соңында ғылым және техниканың дамуы. Фотография (Л. Дагерр, Ж. Ньепс, 1839). Қыздыру лампасы (А. Лодыгин, 1873; Т. Эдисон, 1879). Фонограф (Т. Эдисон, 1877). Хронофотографтар (Жюль Марэ, 1882-1887). "Отический театр" (Эмиль Рейно, 1889). Кинематограф (У. Диксон, Т. Эдисон, 1889). Т. Эдисонның кинетоскопы(1894).
3-тақырып. Кино - өнер. Кинематография классификациясы. Кино өнерінің мәнерлеу құралдары. Кинематография түрлері. Деректі кино.
Мультипликациялық (анимациялық) кино. Ғылыми-көпшілік кино. Ойын (көркем) киносы.
4-тақырып. Деректі киноның жанрлары. Кинохроника. Монтажды фильм. Мәселелі фильм. Деректі кино - бейнелі публицистиканың түрі.
Мультипликация жанрлары: фольклор, сатира, саяси философиялық.
Ғылыми-көпшілік киноның жанрлық жүйесі: ғылыми-зерттеушілік, ғылыми-көпшілік, оқу.
Ойын (көркем) киносының жанрлары. Драмалық жанр (психологиялық, комедиялық, шытырман оқиғалы). Эпикалық жанр (киноэпопея, кинороман, киноповесть). Лирикалық жанр (баллада, аңыз, поэма). Музыкалық жанр (киноопера, кинобалет, мюзикл).
Жанрлық-тақырыптық қалыптасуы: тарихи фильм, саяси.
5-тақырып. Кино тілі - басқа өнердің мәнерлеу құралдарының синтезі. Көркемдік шарттылық және фильмнің көркемдік бейнесі
Кино өнерінің бейнелік-композициялық құралы. Кадр. План (жалпы, орташа, ірі, бөлшек). Адамды экранда көрсетуге қолданылатын план: алыс ( адамның бар тұла бойы және оны қоршаған орта - кадрдың басты мазмұны), жалпы (адамның тұла бойы), орташа план (адамның тізесіне дейін), бірінші план (адамның белінен жоғары), ірі план (адамның басы). Бөлшек.
Кадр композициясы, ракурс, кадрдағы қозғалыс. Кинодағы дыбыс түлері (музыка, шулар, сөз). Дыбыс және бейнені байланыстыру тәсілдері. Жарық және түс. Фильмнің көркемдік кеңістігі. Фильмнің тарихи және көркемдік уақыты.
Монтаж - қисынды жүйелігі және мамұны бойынша фильм кадрларының үйлесімі. Көркемдік монтаж - режиссерлік ойлау әдісі.
6-тақырып. Фильм жасаудың шығармашылық процесі. Фильм жасайтын шығармашылық топтың құрамы. Фильм жасау процесіндегі шығармашылық ұжымдық тәсіл. Продюсер. РежиссҰр. Киноның әртүрлі түрлеріндегі жұмыстың ерекшелігі.
Сценарий және фильм драматургиясы: әдеби және режиссерлік сценарий.
Идея және тақырып. Фабула және сюжет. Сценарий және фильм композициясы: экспозиция, басталуы, перипетия, шарықтау шегі, түйіні, қорытынды. Кино суретшісінің шығармашылығы. Қоюшы-суретшінің, костюм бойынша суретшінің, грим бойынша суретшінің міндеттері. Кинооператордың шығармашылығы. Кино түсірудің түрлері және тәсілдері. Фильм жасау процесінде композитор және дыбыс операторының (дыбыс режиссерінің) шығармашылығы. Актерлік шығармашылық және кино. Кино өнерінің терминдері: "кино", "кадр", "режиссер", "премьера", "блокбастер", "ремейк".

Тема 7. Ранний период в истории кино. Зарождение и развитие кинематографа в Европе и Америке (1885-1914). Краткая предыстория изобретения кинематографа. Кинематограф братьев Люмьер (1895). Вклад Люмьеров в развитие кинематографа. "Документальные" фильмы Люмьеров. Первый публичный киносеанс. Принцип "движущейся фотографии". Всемирный успех изобретения Люмьеров.
История изобретения кинопленки. Эпоха немого кино. Начало эпохи звукового кинематографа. Фильмокопия. Цвет в кино. Субтитрирование и дублирование фильмов. Стереофония в кино. Создание разнообразных видов кинозрелищ.
Тема 8. Кино Франции. "Документальные" фильмы Люмьеров. Рождение киножанров.
Ж. Мельес – один из основоположников мирового кинематографа, родоначальник игрового кино, изобретатель первых спецэффектов и пионер кинофантастики. Освоение выразительных возможностей экранного искусства, использование опыта смежных искусств (театр, литература).
Появление первых успешных фильмов и звезд кино. Французская картина "Фантомас" Л. Фейада. Первая мировая звезда кино – французский актер М. Линдер.
Французский кинематограф 1920-1940 годов. Фильмы Л. Бунюэля, созданные совместно с художником-сюрреалистом С. Дали: "Андалузский пес" (1927), "Золотой век" (1930). Творчество режиссеров Л. Бунюэль, С. Дали.
Создание золотого фонда французского кинематографа. Творчество Ж. Ренуара.
Жанр водевиля и лирической комедии во французском кинематографе. Творчество Р. Клера (1898-1981). Фильмы "Соломенная шляпка" (1927), "Под крышами Парижа" (1930), "Последний миллиардер" (1934). Творчество Ж. Габена.
Открытие первого французского международного кинофестиваля в Каннах (1946).
Тема 9. Кино Англии. Викторианская Англия на рубеже девятнадцатого – двадцатого веков. Первый киносеанс.Освоение технических возможностей кинокамеры и монтажа. Становление жанров.
Успех фантастических, трюковых и бытовых комедий.
Всемирная известность английского документального кино (1920). Творчество режиссера Д. Грирсона.
Тема 10. Кино Италии. Первые киносеансы. Французская кинопродукция и ее влияние на раннее итальянское кино. Рождение национального кинопроизводства.
Ведущие жанры итальянского кино – комедия, драма, фарс, экранизация. Костюмно-исторические фильмы, их роль в развитии национального кино и экранной мифологии.
Зарождение жанра "суперколосса" (грандиозные, зрелищные кинопостановки). Сюжеты фильмов: история древнего Рима. Участие мировых звезд, выход на широкий экран, грандиозные декорации, тысячные массовки, съемки с подъемного крана и вертолета.
Организация первого международного кинофестиваля в Венеции (1932).
Тема 11. Кино Германии. Зарождение национального кинопроизводства.
Первый звуковой фильм режиссера "М" (1931). Возникновение в начале 1920-х годов оригинального немецкого жанра "горный фильм".
Развитие сети кинопроката, строительство крупных студий перед войной. Рост кинопроизводства с началом мировой войны.
Выпуск военных оперетт, пропагандистских "националистских" фильмов. Популярность фарсов и фильмов-спектаклей. Популярность серийных детективов и трюковых комедий.

7-тақырып. Кино тарихындағы алғашқы кезең. Еуропа және Америкадағы кинематографияның пайда болуы және дамуы (1885-1914). Кинематографияны ойлап табудың қысқаша бастауы. Ағайынды Люмьер кинематографиясы (1895). Кинематорграфия дамуындағы Люмьерлердің үлесі. Люмьерлердің "деректі" фильмдері. Алғашқы бұқаралық киносеанс. "Жылжымалы фотография" қағидаты. Люмьерлердің әлемдік өнертабыс жетістігі.
Кинопленканы ойлап шығарудың тарихы. Мылқау кино дәуірі. Дыбысты кинематорграфия дәуірінің басталуы. Филь көшірмесі. Кинодағы түс. Фильмді мәтіндік сүйемелдеу және дубляж жасау. Кинодағы стереофония. Кино көрінісінің әртүрлі түлерін жасау.
8-тақырып. Франция киносы. Люмьерлердің "деректі" фильмдері. Кино жанрларының пайда болуы.
Ж. Мельес - әлемдік кинематографияның негізін қалаушылардың бірі, ойын киносының негізін салушы, алғашқы арнайы эффектілерді ойлап табушы және кинофантастика пионері.
Экрандық өнердің мәнерлеу мүмкіндіктерін меңгеру, бір-бірімен байланысқан өнер (театр, әдебиет) тәжірибесін қолдану.
Алғашқы табысты фильмдердің және кино жұлдыздарының пайда болуы. Л. Фейадтің "Фантомас" француз картинасы. Алғашқы әлемдік кино жұлдызы -француз актері М. Линдер.
1920-1940 жылдардағы француз кинематографиясы.
Л. Бунюэльдің суретші-сюрреалист С. Далимен бірге жасаған фильмдері: "Андалузский пес" (1927), "Золотой век" (1930). Л. Бунюэль, С. Далидің шығармашылығы. Француз кинематографиясы алтын қорының құрылу. Ж. Ренуардың шығармашылығы.
Француз кинематографиясындағы водевиль және лирикалық комедия жанры. Р. Клердің шығармашылығы (1898-1981). "Соломенная шляпка" (1927), "Под крышами Парижа" (1930), "Последний миллиардер" (1934) фильмдері. Ж. Габен шығармашылығы. Канныдағы алғашқы француз халықаралық кинофестивалінің ашылуы (1946).
9-тақырып. Англияның киносы. Он тоғызыншы - жиырмасыншы ғасырлар аралығындағы викториандық Англия. Алғашқы киносеанс. Кинокамера және монтаждың техникалық мүмкіндіктерін меңгеру. Жанрлардың қалыптасуы.
Фантастикалық, трюкті және тұрмыстық комедиялардың жетістігі.
Ағылшын деректі киносының әлемдік танымалдығы (1920). Режиссер Д. Грирсонның шығармашылығы.
10-тақырып. Италия киносы. Алғашқы киносеанстар. Француз кино өнімдері және оның бұрынғы италия киносына әсері. Ұлттық кино шығарудың пайда болуы.
Италия киносының жетекші жанрлары - комедия, драма, фарс, экранизация.
Костюмді тарихи фильмдер, олардың ұлттық кино және экрандық мифологияның дамуындағы рөлі.
"Суперколосс" жанрының (орасан, ойын-сауық кино қойылымдар) пайда болуы.
Фильмдердің сюжеті: ежелгі Рим тарихы. Әлемдік жұлдыздардың қатысуы, ауқымды экранға шығу, орасан зор декорациялар, мыңдаған көріністер, көтермелі кран және тікұшақпен түсіру.
Венециядағы алғашқы халықаралық кинофестивальді ұйымдастыру (1932).
11-тақырып. Германия киносы. Ұлттық кино өндірісінің пайда болуы. "М" режиссердің алғашқы дыбысты фильмі (1931).
1920 жылдардың басында "таулы фильм" ерекше неміс жанрының пайда болуы. Кинопрокат желісінің дамуы, соғыс алдындағы ірі студиялардың құрылысы. Дүниежүзілік соғыстың басталуы алдында кино өндірісінің өсуі.
Әскери оперетта, насихаттаушы "ұлттық" фильмдерді шығару. Фарс және фильм-спектакльдердің танымалдығы. Сериялық детективтердің және трюктік комедиялардың танымалдығы.

Прогрессивные тенденции в кино Германиии (1929-1932). Первые кинозвезды.
Тема 12. Кино Соединенных штатов Америки. Первый сеанс люмьеровских фильмов. Возникновение американского кинопроизводства (1896).
Появление Голливуда. Серийное производство картин с повторяющимися приемами и трюками.
Популярные жанры раннего кинематографа: мелодрама, комедия, авантюра, вестерн. Зарождение языка кино как отдельной независимой системы знаков.
Появление системы "кинозвезд", высокооплачиваемых кумиров многомиллионной публики, постоянно выступавших в одном и том же амплуа.
"Золотой век" американской кинокомедии. Творчество Ч. Чаплина.
Место Голливуда в утверждении идеалов "Американской мечты". Рост Голливуда. Крупнейшие фирмы и их продукция.
Ослабление европейской кинематографии в ходе конкурентной борьбы с Голливудом. Переезд в Соединенные штаты Америки ведущих кинематографистов Швеции, Германии, Франции. Известные европейские кинематографисты и их творческие работы.
Основные жанры коммерческой продукции. "Появление немого кинематографа.
Появление новых жанров: гангстерского фильма ("Лицо со шрамом" Х. Хоукса, "Третий человек" К. Рида), политической драмы ("Вся королевская рать" Р. Россена), фильма ужасов ("Дракула" Т. Браунинга), фильма нуар ("Мальтийский сокол" Д. Хьюстона, "Двойная страховка" Б. Уайлдера), мюзикла и музыкального фильма ("Волшебник из страны Оз" В. Флеминга).
Рождение американского документального кино. Творчество Р. Флаэрти.
Экранизация классики. Мультипликационные фильмы студии Уолта Диснея. Пропаганда "американского образа жизни" в серийных короткометражных фильмах.
Полнометражные фильмы. Ведущие актеры и режиссеры Голливуда. Организация премии американской киноакадемии "Оскара" (с 1929 года).
Расцвет творчества Ч. Чаплина. От кинокомедий "Огни большого города" (1931) и "Новые времена" (1936) до "Великого диктатора" (1940).
Тема 13. Кино дореволюционной России. "Синематограф" братьев Люмьер в России. Первые киносеансы. Создание стационарных "электротеатров" и организация проката.
Первый период (1896-1907) – до начала русского кинопроизводства. Характеристика фильмов, демонстрировавшихся в этот период в России. Возникновение кинопроизводства в России. Первый русский игровой фильм. Начало регулярного выпуска хроникальных, научно-популярных, игровых фильмов в России.
Второй период (1908-1914) от возникновения отечественного кинопроизводства до начала Первой мировой войны. Первый русский игровой фильм "Понизовая вольница" (1908). Деятельность А. Хонжонкова по созданию русского национального кино.
Кино и литература. Экранизация произведений русской классической литературы: "Пиковая дама", "Русалка", "Мертвые души". История кино: "1812 год", "Оборона Севастополя".
Первые звезды российского экрана. Творчество И. Мозжухина, В. Холодной.

Германия киносындағы прогрессивті үдерістер (1929-1932). Алғашқы кино жұлдыздары.
12-тақырып. Америка құрама штаттарының киносы. Алғашқы люмьерлік фильмдердің сеансы. Американдық кино өндірісінің пайда болуы (1896).
Голливудтың пайда болуы. Қайталанатын тәсілдер мен трюктерді қамтитын сериялық картиналарды шығару.
Ертедегі кинематографияның танымал жанрлары: мелодрама, комедия, авантюра, вестерн. Кино тілінің жеке тәуелсіз белгілер жүйесі ретінде пайда болуы.
Бірдей жағдайда тұрақты өнер көрсететін, жоғары ақы төленетін көптеген миллиондаған көпшіліктің кумиріне айналған "кино жұлдыздары" жүйесінің пайда болуы.
Американдық кинокомедияның "алтын ғасыры". Ч. Чаплин шығармашылығы.
"Америкалық арман" идеяларды бекітудегі Голливудтың орны. Голливудтың өсуі. Ірі фирмалар және олардың өнімдері.
Голливудпен бәсекелестік күрес барысында еуропалық кинематографияның әлсіреуі. Америка құрама штаттарына Швеция, Германия, Францияның жетекші кинематографисттердің көшуі. Атақты еуропалық кинематографисттер және олардың шығармашылық жұмыстары.
Коммерциялық өнімдердің негізгі жанрлары. "Дыбыссыз" кинематографияның пайда болуы.
Жаңа жанрлардың пайда болуы: гангстерлік фильмдер (Х. Хоукстің "Лицо со шрамом", К. Ридтің "Третий человек"), саяси драмалар (Р. Россеннің "Вся королевская рать"), қорқынышты фильмдер (Т. Браунингтің "Дракула"), нуар фильмдері (Д. Хьюстоннің "Мальтийский сокол", Б. Уайлдердің "Двойная страховка"), мюзиклдер және музыкалық фильмдер (В. Флемингтің "Өз елінің сиқыршысы").
Американдық деректі киноның пайда болуы. Р. Флаэртидің шығармашылығы.
Классиканың экранға түсірілуі. Уолт Дисней студиясының мультипликациялық фильмдері. Сериялық қысқаметражды фильмдердегі "америкалық өмір салтын" насихаттау.
Толық метражды фильмдер. Голливудтың жетекші актерлері және режиссерлері. Америкалық "Оскар" киноакадемиясы премиясының ұйымдастырылуы (1929 жылдан бастап).
Ч. Чаплин шығармашылығының өрлеуі. "Огни большого города" (1931) және "Новые времена" (1936) бастап "Ұлы диктатор" (1940) кинокомедиясына дейін.
13-тақырып. Революцияға дейінгі Ресейдегі кино. Ресейдегі ағайынды Люмьерлердің "синематографиясы". Алғашқы киносеанстар. Стационарлық "электр театрларын" құру және прокатты ұйымдастыру.
Алғашқы кезең (1896-1907) - орыс кино өндірудің басталуына дейін. Ресейдегі осы кезеңді бейнелейтін фильмдердің сипаттамасы.
Ресейдегі кино өндірісінің пайда болуы. Алғашқы орыс ойын фильмі. Ресейде хроникалық, ғылыми-көпшілік, ойын фильмдерінің тұрақты шығарыла бастауы.
Екінші кезең (1908-1914). Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуына дейінгі отандық кино өндірісінің пайда болуы. Алғашқы орыс ойын фильмі "Понизовая вольница" (1908). Орыс ұлттық киносын жасау бойынша А. Хонжонковтың қызметі.
Кино және әдебиет. Орыс классикалық әдебиет шығармаларының экранға түсірілуі: "Пиковая дама", "Русалка", "Өлі жандар". Кино тарихы: "1812 жыл", "Оборона Севастополя".
Алғашқы ресейлік экран жұлдыздары. И. Мозжухин, В. Холоднаяның шығармашылығы.

Третий период (1914-1917) – Первая мировая война и Февральская революция. Сокращение импорта иностранных картин и рост отечественного фильмопроизводства. Появление салонной мелодрамы, кинокомедий, уголовно-приключенческих фильмов. Мастерство первых русских кинозвезд. Мультипликационные фильмы.
Сокращение импорта иностранных картин и рост национального кинопроизводства в годы Первой мировой войны. Мастерство первых русских киноактеров. Съемки театральных деятелей в кино.Творчество режиссеров.
Тема 14. Революция и кинематограф. Конец частновладельческого кинопроизводства, национализация кинофабрик и кинотеатров. Рождение советского кино. Первые организационные мероприятия советского правительства в области кино. Развитие советского кинематографа. Начало производства советских фильмов. Открытие Первой Государственной школы кинематографии.
Первые шаги по организации производства кинохроники, агитационных фильмов в двадцатых годах. Феномен "фэкса" (фабрика эксцентрического актера). Сочетание традиционного киноповествования с акробатикой и клоунадой.
Д. Вертов и неигровое кино 20-х годов. Публицистические фильмы Д. Вертова "Киноглаз"(1924), "Ленинская киноправда"(1925), "Шагай, Совет" (1926), "Шестая часть мира"(1926).
Исторический фильм и экранизация литературной классики в отечественном кино.
Тема 15. Кинематограф 1930-40-х годов. Появление звукового кино в России. Первый русский звуковой фильм – "Одна" режиссеров Г. Козинцева, Л. Трауберга (1931).
Фильм "Путевка в жизнь" Н. Экка (1931). Участие фильма в первом международном кинофестивале в Венеции (1932). Признание Н. Экка лучшим режиссером.
Герои революции в советском кинематографе. Фильм "Чапаев" Георгия и Сергея Васильевых.
Становление русского революционного киноавангарда. Фильм режиссера Д. Вертова. "Человек с киноаппаратом" (1929).
Творчество С. Эйзенштейна. Начало творческого пути. Театральные работы. "Броненосец "Потемкин" (1926) – крупнейшее произведение советской и мировой кинематографии. История постановки фильма. Новаторский характер драматургии и режиссуры фильма. Своеобразие киноязыка (монтаж, изобразительная композиция, деталь, кинометафора). Особенности жанрового решения. Историческое значение творчества С. Эйзенштейна.
Развитие жанра музыкальной комедии в советском кинематографе. Музыкальные фильмы с обилием синхронного актерского пения.
Появление новых кинопрофессий. Творчество режиссеров Г. Александрова, И. Пырьева.
Международный московский кинофестиваль (1935).
Тема 16. Показ фильмов. Анализ произведения киноискусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей. Схема анализа кинофильма.

Үшінші кезең (1914-1917) - Бірінші дүниежүзілік соғыс және Ақпан революциясы. Шетелдік картиналарды шеттен әкелуді қысқарту және отандық фильм өндірісінің артуы.
Салондық мелодрама, кинокомедия, қылмыстық шытырман фильмдердің пайда болуы. Алғашқы орыс кино жұлдыздарының шеберлігі. Мультипликациялық фильмдер. Театр қайраткерлерінің киноға түсуі. Режиссерлердің шығармашылығы.
14-тақырып. Революция және кинематография. Кино өндірісін жеке иемденудің аяқталуы, кинофабрикалардың және кинотеатрлардың мемлекеттендірілуі. Кеңес киносының пайда болуы. Кеңес үкіметінің кино саласындағы алғашқы ұйымдастырылған іс-шаралары. Кеңес кинематографиясының дамуы. Кеңес фильмдерін өндірудің басталуы.
Алғашқы Мемлекеттік кинематография мектебінің ашылуы. Жиырмасыншы жылдардағы кинохроника, агитациялық фильмдерді өндіруді ұйымдастыру бойынша алғашқы қадамдар.
"Фэкс" (эксцентрлі актер фабрикасы) феномені. Дәстүрлі кино баяндаудың акробатика және клоунадамен үйлесімі.
Д. Вертов және жиырмасын жылдардағы ойынсыз кино. Д. Вертовтың публицистикалық фильмдері "Киноглаз" (1924), "Ленинская киноправда" (1925), "Шагай, Совет"(1926), "Шестая часть мира" (1926).
Тарихи фильм және отандық кинода әдебиет классиктерінің экранға түсірілуі.
15-тақырып. 1930-40 жылдардағы кинематография. Ресейде дыбысты киноның пайда болуы. Алғашқы орыс режиссерлері Г. Козинцев, Л. Траубергтің "Одна" (1931) дыбысты фильмі.
Н. Экктің "Путевка в жизнь" фильмі (1931). Фильмнің Венециядағы алғашқы халықаралық кинофестивальге қатысуы. Н. Экктің үздік режиссер ретінде танылуы.
Кеңестік кинематографиядағы революция кейіпкерлері. Георгий және Сергей Васильевтердің "Чапаев" фильмі.
Орыс революциялық кино авангардының қалыптасуы. Режиссер Д. Вертовтың фильмі. "Киноаппараты бар адам" (1929).
С. Эйзенштейн шығармашылығы. Шығармашылық жолының басталуы. Театрлық жұмысы. "Броненосец "Потемкин" (1926) - кеңестік және әлемдік кинематографияның орасан зор шығармасы. Фильмді қою тарихы. Фильм драматургиясы және режиссурасының жаңашыл сипаты. Кино тілінің өзіндік ерекшелігі (монтаж, бейнелік композиция, бөлшек, кинометафора). Жанрлық шешімнің ерекшелігі. С. Эйзенштейн шығармашылығының тарихи маңызы.
Кеңес кинематографиясындағы музыкалық комедия жанрының дамуы. Синхронды актерлік ән айтуы басым болатын музыкалық фильмдер. Жаңа кино мамандықтарының пайда болуы. Г. Александров, И. Пырьев режиссерлерінің шығармашылығы. Халықаралық мәскеулік кинофестиваль (1935).
16-тақырып. Фильмдердің көрсетілімі. Кино өнері шығармаларының жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып талдау. Кинофильмді талдау сызбасы.

40. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представление о киноискусстве как синтетическом виде искусства, тесно связанном с литературой, изобразительным искусством, театром, музыкой;
2) знает достижения науки и техники девятнадцатого века, способствовавших появлению кинематографа, основные этапы развития технического обеспечения кинематографа;
3) знает виды кинематографа;
4) знает жанры документального кино, мультипликации;
5) знает жанровую систему научно-популярного кино;
6) знает жанры игрового (художественного) кино;
7) знает жанрово-тематические образования (исторический фильм, политический);
8) знает изобразительно-композиционные средства киноискусства;
9) знает терминологию в области киноискусства;
10) знает в виды звука в кино, способы соединения звука и изображения;
11) имеет представление о монтаже как сочетании кадров фильма по их логической последовательности и содержанию;
12) знает состав творческой группы, создающей фильм;
13) знает обязанности художника-постановщика, художника по костюмам, художника по гриму, кинооператора, композитора и звукооператора (звукорежиссера) в процессе создания фильма;
14) знает историю зарождения и развития кинематографа в Европе, Америке, России;
15) знает рождение советского кино;
16) знает творческий путь первых киноактеров, режиссеров;
17) владеет первоначальными навыками анализа произведения киноискусства с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
18) умеет систематизировать полученные знания для написания эссе, рефератов, рецензий;
19) использует информационные технологии для поиска информации.
41. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с историей мирового кинематографавоенного и послевоенного периодов, документальными и художественными фильмами, биографией и творчеством режиссеров, актеров;
2) формирование знаний об европейском кино, его роли в мировом киноискусстве, развитии кинематографии европейских стран в современном мире;
3) знакомство с современным американским кино, творчеством крупнейших мастеров кино и наиболее известными фильмами последних десятилетий;
4) знакомство с направлениями российского кинематографа двадцатого и двадцать первого веков, освоение знаний о творческих достижениях советского киноискусства, новаторских поисках в разных жанрах фильма, развитие детского фильма, знакомство с биографией и творчеством актеров, снимавшихся в детских фильмах;
5) знакомство с историей мультипликации, просмотр мультипликационных фильмов, написание сценария и создание обучающимся мультипликационного фильма;

40. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кино өнері әдебиетпен, бейнелеу өнерімен, театрмен, музыкамен тығыз байланысатын өнердің синтетикалық түрі ретінде түсінікке ие болады;
2) кинематографияның пайда болуына әсер еткен он тоғызыншы ғасырдың ғылым және техника жетістіктерін, кинематографияны техникалық қамтамасыз етудің негізгі даму кезеңдерін біледі;
3) кинематографияның түрлерін біледі;
4) деректі кино, мультипликация жанрларын біледі;
5) ғылыми-көпшілік киноның жанрлық жүйесін біледі;
6) ойын (көркем) кино жанрларын біледі;
7) жанрлық-тақырыптық қалыптасуын (тарихи фильм, саяси) біледі;
8) кино өнерінің бейнелік-композициялық құралдарын біледі;
9) кино өнері саласындағы терминологияны біледі;
10) кинодағы дыбыстардың түрлерін, дыбыс және бейнені қосу тәсілдерін біледі;
11) қисынды жүйелік және мазмұны бойынша фильм кадрларының үйлесімі ретінде монтаж туралы түсінікке ие болады;
12) фильм жасайтын шығармашылық топтың құрамын біледі;
13) фильм жасау процесінде қоюшы суретшінің, костюм бойынша суретшінің, грим бойынша суретшінің, кинооператордың, композитор және дыбыс операторының ( дыбыс режиссері) міндеттерін біледі;
14) Еуропа, Америка, Ресей кинематографиясының пайда болу және даму тарихын біледі;
15) кеңестік киноның пайда болуын біледі;
16) алғашқы кино актерлердің, режиссерлердің шығармашылық жолын біледі;
17) жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, кино өнері туындысын талдаудың алғашқы дағдыларын меңгереді;
18) эссе, реферат, пікір жазу үшін алған білімдерін жүйелей алады;
19) ақпараттарды іздеу үшін ақпараттық технологияларды пайдаланады.
41. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) соғыс және соғыстан кейінгі кезеңдердегі әлемдік кинематография тарихымен, деректі және көркем фильмдермен, режиссерлердің, актерлердің өмірбаяны және шығармашылығымен танысу;
2) еуропалық кино, оның әлемдік кино өнеріндегі рөлі, заманауи әлемде еуропалық елдер кинематографиясының дамуы туралы білімін қалыптастыру;
3) заманауи америкалық киномен, ұлы кино шеберлерінің шығармашылығымен және соңғы онжылдықтағы барынша атақты фильмдермен таныстыру;
4) жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырлардағы ресейлік кинематография бағыттарымен таныстыру, кеңестік кино өнерінің шығармашылық жетістіктері, фильмнің әртүрлі жанрындағы жаңашыл ізденістер, балалар фильмін дамыту туралы білімін меңгеру, балалар фильміне түскен актерлердің өмірбаяны және шығармашылығымен таныстыру;
5) мультипликация тарихымен таныстыру, мультипликациялық фильмдерді қарау, сценарий жазу және білім алушымен бірге мультипликациялық фильмді жасау;

6) овладение понятиями о постмодернизме в современном киноискусстве, "массовом" и "элитарном" в экранном искусстве, состоянием кинематографа в эпоху глобализма;
7) просмотр фильмов и фрагментов фильмов, проведение бесед по содержанию фильмов с целью выявления основных кинематографических приемов и их анализа.
42. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Кино Великобритании. Английское кино в годы Второй мировой войны. Художественно-документальный фильм.
Английское кино в послевоенный период (1939-1955 годы). Преодоление кризиса английского кино.
Экранизация классики. Современное прочтение романов Ч. Диккенса, трагедий У. Шекспира.
Реалистические и гуманистические принципы в комедиях студии "Илинг".
Взлет английского кинематографа в 1950-60-х годах. Документальное кино. Театр абсурда. Фильмы П. Брука. Коммерческое кино.
Творчество Альфреда Хичкока, режиссера, автора фильмов в детективном жанре. Расцвет жанра музыкального фильма.
Английский кинематограф второй половины двадцатого века и первой половины двадцать первого века.
Тема 2. Французское кино. Кинематограф военных лет. Творчество М. Карне. Жизненный и творческий путь Жана Габена.
Открытие первого французского международного кинофестиваля в Каннах (с 1946 года).
Дебюты нового поколения кинорежиссеров. Творческие поиски мастеров старшего поколения. Основные имена, фильмы и жанры.
Французское кино на рубеже двадцатого-двадцать первого веков.
Тема 3. Кинематограф Германии. Кино в условиях фашистской диктатуры. Основная цель кинопродукции этого периода – пропагандистская, воспитание людей в духе нацистского "нового порядка".
Фильмы о победе немецких войск над врагами ("Крещение огнем" – о захвате Польши, "Победа на Западе" – об оккупации). Прекращение выпуска подобных фильмов после Сталинграда и поражения в Северной Африке.
Курс на коммерческую продукцию и завоевание западногерманского кинорынка Голливудом.
Немецкий кинематограф второй половины двадцатого века. Создание нового немецкого кино. Видные режиссеры и актеры этого периода.
Немецкое кино после объединения Германии.
Тема 4. История развития западноевропейского кинематографа. Киноискусство Италии. Кинематограф в годы Второй мировой войны.
Подъем неореалистического искусства, его место в кино Италии и роль в мировом кино.
"Рим – открытый город" (1945) как кинематографический итог антифашистского Сопротивления и эстетическая реализация программы неореализма.
Расцвет киноискусства Италии в послевоенное время. Тема антифашистской борьбы и личной ответственности за судьбу народа в фильмах Р. Росселини, Л. Висконти, Л. Кавани.
Творчество режиссера Фредерико Феллини. Молодое поколение итальянских режиссеров.
Творчество Бернардо Бертолуччи. Современное итальянское кино.
История кино Швеции. "Золотой век шведского немого кино". Фильмы развлекательного характера в годы войны.
Новое рождение шведского кино. Фильмы Ингмара Бергмана.
Организация первой шведской киностудии "Свенска Биоскоп". Режиссеры и актеры нового шведского кино.
Кино Испании. Деградация испанского кино в условиях фашистской диктатуры.
Влияние неореализма на развитие испанского кино в пятидесятые годы двадцатого века. Возрождение национальной кинематографии.
Творчество М. Феррери. "Молодое испанское кино". Творчество К. Сауры и его место в испанском кинематографе. Фильмы П. Альмодовара.
Тема 5. Развитие кино Соединенных штатов Америки. Американский киноавангард. Кинодокументалистика военного периода.
Фильмы Ч. Чаплина "Месье Верду" (1947), "Огни рампы" (1952) и "Король в Нью-Йорке" (1957) как отражение американской действительности.
Кризис Голливуда на рубеже пятидесятого-шестидесятого годов двадцатого века. Падение доходов киностудий. Конкуренция с телевидением.
Техническая модернизация кино: широкий экран, стереофония, панорамное и широкоформатное кино.
Творчество режиссеров Сидни Поллака, Роберта Олтмена, Сидни Майка Николса, Стэнли Кубрика.
Пик творчества мировых звезд Голливуда Мэрилин Монро, Элизабет Тейлор Берт Ланкастер, Керк Дуглас, Натали Вуд, Уоррен Битти, Марлон Брандо.
Кино второй половины двадцатого века. Молодежный протест и его осмысление в традиционных жанрах.
Усиление борьбы за гражданские права негров и фильмы антирасистской направленности.
Военная тема в фильмах режиссеров С. Кубрика, Р. Олтмена, М. Николса.
Тема вьетнамской войны на американском экране. Фильмы Р. Олтмана.
Новые грани коммерческих жанров. Создание исторических блокбастеров, разнообразие триллеров, фильмов-катастроф, мистических картин, космических кинобестселлеров.
Неоконсерватизм и реставрация старых голливудских мифов о "золушке", об американской "мечте". "Звезды" американского кино.

6) заманауи кино өнеріндегі постмодернизм, экрандық өнердегі "бұқаралық" и "элиталық" туралы түсініктерді, жаһандану кезеңіндегі кинематографияның жағдайын меңгеру;
7) фильмдерді және фильм үзінділерін қарау, негізгі кинематографиялық тәсілдерді және оларды талдауды анықтау мақсатында фильмнің мазмұны бойынша әңгіме жүргізу.
42. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ұлыбритания киносы. Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы ағылшын киносы. Көркем-деректі фильм.
Соғыстан кейінгі кезеңдегі (1939-1955 годы) ағылшын киносы. Ағылшын киносы дағдарысын жеңу.
Классиктерді экранға түсіру. Ч. Диккенс романдарын, У. Шекспир трагедияларын заманауи оқу. "Илинг" студиясының комедияларындағы реалистік және гуманистік қағидаттары.
1950-60 жылдарындағы ағылшын кинематографиясының шарықтауы. Деректі кино. Абсурд театры. П. Бруктың фильмдері. Коммерциялық кино.
Детектив жанрындағы фильмдердің авторы, режиссер А. Хичкоктың шығармашылығы. Музыкалық фильм жанрының өрлеуі.
Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысында және жиырма бірінші ғасырдың бірінші жартысындағы ағылшын кинематографиясы.
2-тақырып. Француз киносы. Соғыс жылдарындағы кинематография. М. Карне шығармашылығы. Ж. Габеннің өмірлік және шығармашылық жолы.
Канныдағы алғашқы халықаралық француз кинофестивалінің ашылуы (1946 жылдан бастап).
Жаңа буын кинорежиссерлерінің бастамалары. Аға буын шеберлерінің шығармашылық ізденістері. Басты есімдер, фильмдер және жанрлар.
Жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырлар аралығындағы франуз киносы.
3-тақырып. Германия кинематографиясы. Фашистік диктатура жағдайындағы кино. Осы кезеңдегі кино өнімнің басты мақсаты - насихаттық, адамдарды нацисттік "жаң тәртіп" бағытында тәрбиелеу.
Неміс әскерлерінің жауды жеңу туралы фильмдері ("Крещение огнем" - Польшаны басып алу туралы, "Батыстағы жеңіс" - басқыншылық туралы). Сталинград және Солтүстік Африкадағы жеңілістен кейін осы тәріздес фильмдерді шығаруды тоқтатылуы.
Коммерциялық өнімге бағыт және батыс германиялық кино нарығын Голливудтың бағындыруы.
Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы неміс кинематографиясы. Жаңа неміс киносын жасау. Осы кезеңнің белгілі режиссерлері және актерлері. Германияның бірігуінен кейінгі неміс киносы.
4-тақырып. Батыс еуропалық кинематографиясының даму тарихы. Италияның кино өнері. Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы кинематография.
Неореалистік өнердің өркендеуі, оның Италия киносындағы орны және әлемдік кинодағы рөлі.
"Рим - ашық қала" (1945) - антифашистік Қарсылықтың кинематографиялық қорытындысы және неореализм бағдарламасын эстетикалық іске асыру.
Соғыстан кейінгі Италия кино өнерінің өркендеуі. Р. Росселини, Л. Висконти, Л. Кавани фильмдеріндегі антифашисттік күрес және халық тағдыры үшін жеке жауапкершілік тақырыбы.
Режиссер Ф. Феллинидің шығармашылығы. Итальяндық жас буын режиссерлері. Б. Бертолуччи шығармашылығы. Заманауи итальяндық кино.
Швеция киносының тарихы. "Швед мылқау киносының алтын ғасыры". Соғыс жылдарындағы ойын-сауық сипатындағы фильмдер.
Жаңа швед киносының пайда болуы. И. Бергманның фильмдері.
Алғашқы "Свенска Биоскоп" швед киностудиясын ұйымдастыру. Жаңа швед киносының режиссерлері және актерлері.
Испания киносы. Фашистік диктатура жағдайындағы Испания киносының деградациясы.
Жиырмасыншы ғасырдың елуінші жылдарындағы Испания киносының дамуына неореализмнің әсері. Ұлттық кинематографияның пайда болуы.
М. Феррери шығармашылығы. "Жас испандық кино". К. Саура шығармашылығы және оның Испания кинематографиясындағы орны. П. Альмодовардың фильмдері.
4-тақырып. Америка құрама штаттары киносының дамуы. Америкалық киноавангард. Соғыс кезеңіндегі кинодокументалистика. Ч. Чаплиннің "Месье Верду" (1947), "Огни рампы" (1952) және "Король в Нью-Йорке" (1957) фильмдері - америкалық ақиқаттың бейнесі.
Жиырмасыншы ғасырдың елуінші-алпысыншы жылдары аралығындағы Голливуд дағдарыстары. Киностудиялар кірістерінің төмендеуі. Теледидармен бәсекелестік.
Киноның техникалық жаңғыруы: ауқымды экран, стереофония, панорамалы және кең форматты кино.
С. Поллак, Р. Олтмен, С. Николас. С. Кубрик режиссерлерінің шығармашылығы.
Әлемдік Голливуд жұлдыздары М. Монро, Э. Тайлер, Б. Ланкастер, К. Дуглас, Н. Вуд, У. Битти, М. Брандо шығармашылығының шыңы.
Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы кино. Жастар наразылығы және оның дәстүрлі жанрлардағы мәні.
Негрлердің азаматтық құқығы үшін күресті күшейту және нәсілдікке қарсы бағыттағы фильмдер.
С. Кубрик, Р. Олтмен, М. Николс режиссерлерінің фильмдеріндегі соғыс тақырыбы. Америкалық экрандағы вьетнам соғысының тақырыбы. Р. Олтман фильмдері.
Коммерциялық жанрлардың жаңа қырлары. Тарихи блокбастерлерді, әртүрлі триллерді, апат туралы фильмдерді, мистикалық көріністерді, ғарыштық кинобестселлерді жасау.
Неоконсерватизм және "күлбикеш" туралы, "американдық арман" туралы ескі голливудтық мифтерді қайта жаңғырту. Америкалық кино "жұлдыздары".

Обновление жанров. Бродвейские "блокбастеры". Жанр кинофантастики. "Звездные воины" (1977-2005), "Инопланетянин" (1982), "Парк Юрского периода" (1993).
Создание фантастических фильмов жанра "киберпанк". Фильм "Бегущий по лезвию бритвы" (1981).
Обновление жанра фильма ужасов. Фильм "Челюсти" (1975) С. Спилберга, "Чужой" (1979) Р. Скотта.
Создание нового образца приключенческого фильма ("Искатели потерянного ковчега" С. Спилберга, 1981).
Эпические полотна режиссера Ф. Копполы в жанре гангстерского фильма ("Крестный отец" 1972, 1974, 1990), жанре военной драмы "Апокалипсис сегодня" (1979). Фильм ужасов "Молчания ягнят" (1991), "Рождественские кошмары" (1993). Просмотр и анализ фильма.
Популярные жанры: "вестерн", комедия, мюзикл, детектив, гангстерский фильм, фантастический фильм, постановочный боевик.
Влияние американского кинематографа на мировой кинопроцесс.
Тема 6. Послевоенное кино Восточной Европы. Влияние советского кино на становление кинематографий Восточной Европы в послевоенный период. Антифашистская тема как центральная в киноискусстве восточно-европейских стран.
Творческие поиски польских режиссеров. Венгерские режиссеры пятидесятых-шестидесятых годов двадцатого века З.Фабри, К.Макк, Ф.Мариашши, П. Бачо.
Болгарская кинематография. Фильмы З. Жандова, Я. Янкова, Б. Шаралиева как знак обновленного болгарского киноискусства.
Антифашистская тема для кинематографии Германской Демократической Республики, ее разработка режиссерами К. Метцигом, З. Дудовым, В. Штаудте.
Особенности румынского кино. Кино Чехословакии сквозь призму фильмов О. Вавры. Жанрово-тематический диапазон и особенности развития кино Югославии.
Ведущие кинематографисты восточно-европейских стран в мировом кинематографическом процессе. Расширение творческих возможностей кинематографий Восточной Европы. Просмотр и анализ фильма.
Тема 7. Советское кино. Перестройка советской кинопромышленности в условиях военного времени. Эвакуация крупнейших киностудий на восток страны. Выпуск "Боевых киносборников" и короткометражных фильмов. Хроникально-документальные фильмы о важнейших этапах войны.
Распространение жанра кинорепортажа. Соединение нескольких репортажей под одним заголовком и создание "киножурналов" ("Союзкиножурнал").
Фильмы "Разгром немецких войск под Москвой", "Черноморцы", "Ленинград в борьбе" (1942 год). Завершение этого этапа военной документалистики фильмами "Берлин" (1945), "Суд народов" (1946). Просмотр и анализ фильма.
Тема 8. Советская кинематография послевоенного периода. Трудности развития советской кинематографии в первые послевоенные годы. Реэвакуация киностудий и восстановление киносети.
Художественно-документальные" фильмы о крупнейших стратегических операциях Великой Отечественной войны ("Третий удар", "Сталинградская битва", "Падение Берлина").

Жанрлардың жаңартылуы. Бродвейлік "блокбастерлер". Кинофантастика жанры. "Звездные воины" (1977-2005), "Инопланетянин" (1982), "Парк Юрского периода" (1993).
"Киберпанк" фантастикалық фильмдер жанрын жасау. "Бегущий по лезвию бритвы" фильмі (1981).
Обновление жанра фильма ужасов. С. Спилбергтің "Челюсти" (1975) Р. Скоттың "Чужой" (1979) фильмдері.
Шытырман фильмнің жаңа үлгісін жасау (С. Спилбергтің "Искатели потерянного ковчега", 1981).
Режиссер Ф. Копполаның гангстерлік фильм жанрындағы эпикалық бөлім ("Крестный отец" 1972, 1974, 1990), соғыс драма жанрындағы "Апокалипсис сегодня" (1979). "Молчания ягнят" (1991), "Рождественские кошмары" (1993) қорқынышты фильмдері. Фильмді қарау және талдау.
Танымал жанрлар: вестерн, комедия, мюзикл, детектив, гангстерлік фильм, фантастикалық фильм, қойылымдық боевик.
Америкалық кинематографияның әлемдік кинопроцеске әсері.
5-тақырып. Соғыстан кейінгі Шығыс Еуропаның киносы. Соғыстан кейінгі кезеңдегі Шығыс Еуропа кинематографиясының қалыптасуына кеңес киносының әсері. Антифашистік тақырып - шығыс-еуропа елдерінің кино өнері орталығы.
Поляк режиссерлерінің шығармашылық ізденістері. З. Фабри, К. Макк, Ф. Мариашши, П. Бачо - жиырмасыншы ғасырдың елуінші-алпысыншы жылдарындағы венгр режиссерлері.
Болгария кинематографиясы. З. Жандов, Я. Янков, Б. Шаралиев фильмдері - жаңартылған болгар кино өнері.
Германия Демократиялық Республикасының кинематографиясына арналған антифашистік тақырып, оны К. Метциг, З. Дудов, В. Штаудте режиссерлерінің әзірлеуі.
Румын киносының ерекшелігі. Чехословакия киносы - О. Вавра фильмдерінің призмасы арқылы. Жанрлық-тақырыптық диапазон және Югославия киносының даму ерекшелігі.
Әлемдік кинематографиялық процестегі шығыс-еуропа елдерінің жетекші кинематографтары. Шығыс Еуропа кинематографтарының шығармашылық мүмкіндіктерін кеңейту. Фильмді қарау және талдау.
6-тақырып. Кеңес киносы. Соғыс жағдайындағы кеңес киносы өнеркәсібінің қайта құрылуы. Ірі киностудияларды елдің шығысына көшірілуі. "Әскери киножинақтар" және қысқа метражды фильмдер шығару.
Соғыстың маңызды кезеңдеріндегі хроникалық-деректі фильмдер. Кинорепортаж жанрының таралуы. Бірнеше репортаждарды бір атаумен біріктіру және "киножурналдар" жасау ("Союзкиножурнал").
"Разгром немецких войск под Москвой", "Черноморцы", "Ленинград в борьбе" (1942 жыл) фильмдері. Бұл кезеңді "Берлин" (1945), "Суд народов" (1946) соғыс туралы документалистік фильмдермен аяқтау. Фильмді қарау және талдау.
7-тақырып. Соғыстан кейінгі кезеңдегі кеңес кинематографиясы. Соғыстан кейінгі алғашқы жылдардағы кеңес кинематографиясының дамуындағы қиындықтар. Киностудияларды қайта көшіру және кино желісін қалпына келтіру.
Ұлы Отан соғысының ірі стратегиялық операциялар туралы көркем-деректі фильмдер ("Третий удар", "Сталинградская битва", "Падение Берлина").

Основной материал для кинокартин – прошлое страны. Фильм "Адмирал Нахимов" В.И. Пудовкина (1947), вторая серия фильма С.М. Эйзенштейна "Иван Грозный" (1945).
Тема войны. Фильмы "Повесть о настоящем солдате" (1948), "Подвиг разведчика" (1947), "Секретная миссия" (1950). Просмотр и анализ фильма.
Фильмы, снятые по мотивам классики русской и зарубежной литературы. Экранизации произведений А.П. Чехова "Попрыгунья", "Дама с собачкой", Ф. Достоевского "Идиот", "Братья Карамазовы", "Преступление и наказание", Л. Толстого "Война и мир". "Тихий Дон" (1957).
Фильмы киномастеров старшего поколения ("Возвращение Василия Бортникова", "Урок жизни", "Дело Румянцева"). Кинематографические дебюты молодых режиссеров ("Весна на Заречной улице", "Чужая родня", "Земля и люди").
Фольклорно-поэтический строй фильма "Тени забытых предков" (1964).
Развитие жанра комедии. Расцвет творчества режиссера Э. Рязанова, Л. Гайдая. Начало творческого пути А. Тарковского. К. Муратовой.
Тема 8. Фильмы о Великой Отечественной войне. Новаторский характер образного решения картин "Летят журавли" (1957), "Судьба человека" (1959), "Баллада о солдате" (1959), "Мир входящему" (1961), "Иваново детство" (1962).
Просмотр и обсуждение фильма. Анализ фильма с учетом их жанровых и стилистических особенностей.
Тема 9. Киноклассика 1950-80 годов. Основные направления жанрово-стилевых поисков.
Документализм изобразительного решения, народность и национальность образов картин "Живые и мертвые" (1964), "Отец солдата" (1965), "Никто не хотел умирать" (1966). Киноэпопеи Ю. Озерова "Освобождение" (1970-1972), "Солдаты свободы" (1977), "Битва за Москву" (1985).
Жанрово-стилевое многообразие фильмов о войне. Фильм С. Бондарчука "Они сражались за Родину" (1975).
Синтез исторического и мифологического в ленте Ю. Ильенко "Белая птица с черной отметиной" (1972).
Лирико-драматическое решение темы в фильме С. Ростоцкого "А зори здесь тихие..." (1972).
Активное использование мотивов и образов национального фольклора в фильмах Э. Лотяну. "Лаутары" (1972), "Табор уходит в небо", (1975).
Тема личности художника и его поэтического мира в фильмах "Мольба" (1968), "Цвет граната" (режиссер С. Параджанов, 1970), "Пиросмани" (режиссер Г. Шенгелая, 1970).
"Древо желаний" (режиссер Т. Абуладзе, 1977). Притчевая природа, основные сюжетные мотивы.
Документальный фильм. Экранизация русской и зарубежной классики. Эволюция кинокомедии.
Тема 10. Развитие кино для детей и юношества. История создания детского кино. Фильмы "Звонят, откройте дверь" (1966), "Доживем до понедельника" (1967), "Сто дней после детства" (1975), "Не болит голова у дятла" (1975), "Ключ без права передачи" (1974).

Кинокартинаға арналған басты материал - елдің өткені. В. Пудовкиннің "Адмирал Нахимов" фильмі (1947), С. Эйзенштейннің "Иван Грозный" (1945) фильмінің екінщі сериясы.
Соғыс тақырыбы. "Повесть о настоящем солдате" (1948), "Подвиг разведчика" (1947), "Секретная миссия" (1950) фильмдері. Фильмді қарау және талдау.
Орыс және шетел әдебиет классиктерінің сарыны бойынша түсірілген фильмдер. А. Чеховтың "Попрыгунья", "Дама с собачкой", Ф. Достоевскийдің "Идиот", "Братья Карамазовы", "Преступление и наказание", Л. Толстойдың "Соғыс және бейбітшілік", "Тихий Дон" (1957) шығармаларының экранға түсірілуі.
Аға буын кино шеберлерінің фильмдері ("Возвращение Василия Бортникова", "Урок жизни", "Дело Румянцева"). Жас режиссерлердің кинематографиялық бастамалары. ("Весна на Заречной улице", "Чужая родня", "Земля и люди").
"Тени забытых предков" (1964) фильмінің фольклорлық-поэтикалық құрылымы.
Комедия жанрының дамуы. Э. Рязанов, Л. Гайдай режиссерлерінің шығармашылық өрлеуі. А. Тарковский. К. Муратованың шығармашылық жолының бастауы.
8-тақырып. Ұлы Отан соғысы туралы фильмдер. "Летят журавли" (1957), "Адам тағдыры" (1959), "Баллада о солдате" (1959), "Мир входящему" (1961), "Иваново детство" (1962) картиналарының бейнелік шешімінің жаңашыл сипаты. Фильмді қарау және талдау. Жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып фильмді талдау.
9-тақырып. 1950-80 жылдардағы киноклассика. Жанрлық-стильдік ізденістердің негізгі бағыттары. "Живые и мертвые" (1964), "Отец солдата" (1965), "Никто не хотел умирать" (1966) картиналарының бейнелік шешімінің документализмі, халықтық және ұлттық бейнесі. Ю. Озеровтың "Освобождение" (1970-1972), "Солдаты свободы"(1977), "Битва за Москву" (1985) киноэпопеялары. Соғыс туралы фильмдердің жанрлық-стильдік көптүрлілігі. С. Бондарчуктің "Они сражались за Родину" (1975) фильмі.
Ю. Ильенконың "Белая птица с черной отметиной" (1972) таспасындағы тарихи және мифологиялық синтез.
С. Ростоцкийдің "А зори здесь тихие..." (1972) фильміндегі лирикалық-драмалық шешім. Э. Лотянудың "Лаутары" (1972), "Табор уходит в небо", (1975) фильмдеріндегі ұлттық фольклор бейнелерін және сарынын белсенді пайдалану. "Мольба" (1968), "Цвет граната" (режиссер С. Параджанов, 1970), "Пиросмани" (режиссер Г. Шенгелая, 1970), "Древо желаний" (режиссер Т. Абуладзе, 1977) фильмдеріндегі суретші тұлғасын және оның поэтикалық дүниесі тақырыбы. Астарлы мәні, негізгі сюжеттік себептер.
Деректі фильм. Орыс және шетел классиктерінің экранда түсірілуі. Кинокомедия эволюциясы.
10-тақырып. Балалар және жасөспірімдерге арналған киноны дамыту. Балалар киносын жасау тарихы. "Звонят, откройте дверь" (1966), "Доживем до понедельника" (1967), "Сто дней после детства" (1975), "Не болит голова у дятла" (1975), "Ключ без права передачи" (1974) фильмдері.

Фильмы Р. Быкова: "Внимание, черепаха!" (1970), "Телеграмма" (1972), "Автомобиль, скрипка и собака Клякса" (1975). Острота социально-нравственных проблем в фильме "Чучело" (1984).
Биография и творчество актеров, снимавшиеся в детских фильмах. Просмотр и обсуждение ряда детских фильмов.
Тема 11. Развитие мультипликационного фильма. История возникновения мультипликации. История российской мультипликации. Золотой период русской анимации. Российская мультипликация сегодня. Просмотр и обсуждение ряда мультипликационных фильмов.
Практическое занятие. Анализ мультипликационного фильма. Схема анализа мультипликационного фильма. Создание мультипликационного фильма.
Этапы создания мультипликационного фильма. Написание художественного сценария. Создание образов персонажей и фона разворачивания событий. Создание обучающимся собственного компьютерного фильма.
Тема 12. Новое осмысление героики и драматических противоречий революции и Великой Отечественной войны. Развитие историко-революционного жанра и производственно-бытового жанра.
Философское осмысление фашизма в картине Э. Климова "Иди и смотри" (1985). Тема психологического и нравственного облика поколения, пережившего войну, ее трансформация в контексте социальной и национальной проблематики: "Пришел солдат с фронта" (1972) и "Подранки" (1977) Н. Губенко, "Военно-полевой роман" (1983) П. Тодоровского, "Гнездо на ветру" О. Неуланда (1980), "Что посеешь..." П. Симма (1982), "Ночь коротка" М. Беликова (1981), "Танго нашего детства" А. Мкртчяна (1985). Просмотр и обсуждение фильма.
Киноискусство России девяностых годов двадцатого века. Сатирические и комедийные фильмы. Отражение современности в фильмах С. Герасимова, Ю. Райзмана, Г. Быкова. Философско-нравственная проблематика творчества А. Тарковского.
Тема женской эмансипации в кино ("Несколько интервью по личным вопросам" (1979), "Москва слезам не верит" (1980), "Зимняя вишня (1985).
Документальное кино. Фильмы М. Ромма, Р. Кармена. Творчество мастеров старшего поколения и молодого поколения кинематографистов.
Тема 13. Распад Советского Союза и образование Государственного Комитета по кинематографии Российской Федерации. Трудности развития кинематографа в условиях демократии и рыночной экономики на рубеже двадцатого и двадцать первого веков. Особенности и основные направления развития кинематографа. Техническое обновление киностудий. Модернизация кинопроцесса. Конкуренция на киноэкране с американским кино.
Поиски и открытия кинорежиссеров в разных жанрах. Ведущие мастера отечественного кино и мировой кинематографический процесс. Творчество молодых кинематографистов и их международный успех.
Крупнейшие российские кинофестивали.
Тема 14. Кинематограф стран Азии, Африки и Латинской Америки. Кино Японии. Основные этапы развития кино Японии.
"Золотой век" японского кино. Гуманизм картин К. Мидзогути. Классик японского кинематографа А.Куросава. Создатели японской анимации. Национальные особенности и влияние западной культуры на творчество А.Куросавы.
Кинематограф Китая. Традиции и новаторство. Ведущие мастера кино.
Кино Индии. Кинодрамы Х.А. Аббаса. Творческий путь Р. Капура.
Развитие кинематографий стран Арабского Востока.Зарождение ведущих кинематографий Африки.
Кинематограф Латинской Америки. Ведущие кинорежиссеры континента в мировом кинематографическом процессе.
Тема 15. Место кино в современной медиакультуре. Роль и значение киноискусства в последнее десятилетие. Постмодернизм в современном киноискусстве. "Массовое" и "элитарное" в экранном искусстве.
Основные виды кинематографа в эпоху глобализма. Документальное кино (кинопублицистика). Научно-познавательное кино. Художественный (игровой) кинематограф. Художественная анимация. Эпоха электронного кинематографа.

Р. Быковтың фильмдері: "Внимание, черепаха!" (1970), "Телеграмма" (1972), "Автомобиль, скрипка и собака Клякса" (1975). "Чучело" (1984) фильміндегі әлеуметтік-адамгершілік мәселелердің шиеленісуі.
Балалар фильмінде түскен актерлердің өмірбаяны және шығармашылығы. Балалар фильмдер қатарын қарау және талқылау.
11-тақырып. Мультипликациялық фильмді дамыту. Мультипликацияның пайда болу тарихы. Ресейлік мультипликация тарихы. Орыс анимациясының алтын кезеңі. Қазіргі кездегі ресейлік мультипликация. Мультиплкациялық фильмдер қатарын қарау және талқылау.
Практикалық сабақ. Мультипликациялық фильмді талдау. Мультипликациялық фильмді талдау сызбасы. Мультипликациялық фильмді жасау.
Мультипликациялық фильмді жасау кезеңдері. Көркем сценарий жазу. Кейіпкерлер бейнесін және оқиға жазылу фонын құру. Білім алушының жеке компьютерлік фильмін жасауы.
12-тақырып. Кейіпкердің жаңа көзқарасы және революция мен Ұлы Отан соғысының драмалық қайшылығы.
Тарихи-революциялық жанрдың дамуы және өндірістік-тұрмыстық жанрдың дамуы.
Э. Климовтың "Иди и смотри" (1985) картинасындағы фашизмнің философиялық көзқарасы. Соғысты бастан кешірген буынның психологиялық және адамгершілік бейнесі, әлеуметтік және ұлттық мәселесі мәнмәтінінде оның ауысуы: Н. Губенконың "Пришел солдат с фронта" (1972) және "Подранки" (1977), П. Тодоровскийдің "Военно-полевой роман" (1983), О. Неуландтың "Гнездо на ветру" (1980), П. Симмнің "Что посеешь..." (1982), М. Беликовтың "Ночь коротка" (1981), А. Мкртчянның "Танго нашего детства" (1985). Фильмді қарау және талқылау.
Жиырмасыншы ғасырдың тоқсаншы жылдарындағы Ресейдің кино өнері. Сатиралық және комедиялық фильмдері. С. Герасимов, Ю. Райзман, Г. Быков фильмдеріндегі заманауилықтың көрінісі.
А. Тарковский шығармашылығының философиялық - адамгершілік мәселесі.
Кинодағы әйелдерді азат ету тақырыбы ("Несколько интервью по личным вопросам" (1979), "Москва слезам не верит" (1980), "Зимняя вишня (1985).
Деректі кино. М. Ромм, Р. Кармен фильмдері. Кинематографисттердің аға және кіші буын шеберлерінің шығармашылығы.
13-тақырып. Кеңес Одағының құлауы және Ресей Федерациясының кинематография бойынша Мемлекеттік Комитет білімі.
Жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырлар аралығындағы демократия және нарық экономикасы жағдайында кинематография дамуының қиындықтары.
Кинематографияның ерекшеліктері және дамуының негізгі бағыттары. Киностудиялардың техникалық жаңаруы. Кинопроцесстің жаңғыруы.
Кино экранда америкалық киномен бәсекелестік. Әртүрлі жанрлардағы кинорежиссерлердің ізденістері және жаңалықтары.
Отандық кино және әлемдік кинематографиялық процесстің жетекші шеберлері. Жас кинематографистердің шығармашылығы және олардың халықаралық жетістігі. Ауқымды ресейлік кинофестивальдер.
14-тақырып. Азия, Африка және Латын Америка елдерінің кинематографиясы. Жапония киносы. Жапон киносы дамуының негізгі кезеңдері.
Жапон киносының "алтын ғасыры". К.Мидзогути картинасының гуманизмі. А. Куросава - жапон кинематографиясының классигі. Жапон анимациясын жасаушылар. А. Куросава шығармашылығына ұлттық ерекшеліктер және батыс мәдениетінің әсері.
Қытай кинематографиясы. Дәстүрлер және жаңашылдық. Жетекші кино шеберлері.
Үндістан киносы. Х. Аббастың кинодрамасы. Р. Капур шығармашылығы.
Шығыс Араб елдері кинематографиясының дамуы. Африка жетекші кинематографиясының пайда болуы.
Латын Америка кинематографиясы. Әлемдік кинематографиялық процестегі жетекші кинорежиссерлер.
15-тақырып. Заманауи медиа мәдениеттегі киноның орны. Соңғы онжылдықтағы кино өнерінің рөлі және маңызы.
Заманауи кино өнеріндегі постмодернизм. Экрандық өнердегі "көпшілік" және "элиталық".
Жаһандану кезеңіндегі кинематографияның негізгі түрлері. Деректі кино
(кинопублицистика). Ғылыми-танымдық кино. Көркем (ойын) кинематография. Көркем анимация. Электронды кинематография кезеңі.

Тема 16. Современное кино. Тяготение к перфекционизму, максимализму, глобализация, типизация как основные тенденции развития мирового кино. Преобладание жестокости в творениях мирового кинематографа последних лет. Применение спецэффектов, реальная съемка и конвертация в формат 3D.
43. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю развития мирового киноискусства;
2) имеет представление об основных направлениях развития мирового кинематографа, проблемах современного кино;
3) знает особенности развития советского кинематографа в годы Великой Отечественной войны;
4) знает историю советского киноискусства в послевоенный период;
5) знает фильмы о Великой Отечественной войне, умеет анализировать их с учетом их жанровых и стилистических особенностей;
6) имеет представление о жанровом своеобразии советской киноклассики;
7) знает создание и развитие детского кино;
8) знает биографию и творчество актеров, снимавшихся в детских фильмах;
9) знает историю возникновения мультипликации;
10) умеет анализировать мультипликационные фильмы;
11) умеет создавать мультипликационный фильм по художественному сценарию;
12) знает тематику российского киноискусства девяностых годов двадцатого века;
13) знает особенности и основные направления развития российского кинематографа рубежа двадцатого и двадцать первого веков;
14) имеет понятие о постмодернизме в современном киноискусстве; "массовом" и "элитарном" в экранном искусстве.
15) знает основные виды кинематографа в эпоху глобализма;
16) знает связь кинематографа с телевидением и видеокультурой.
44. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Выпускник знает:
1) основные этапы развития мирового киноискусства, современные формы киноискусства;
2) развитие киноискусства в контексте общеисторического движения мировой художественной культуры;
4) основную терминологию в области мирового киноискусства;
5) историю возникновения киножанров;
6) творческую биографию зарубежных режиссеров и актеров;
7) особенности национальных традиций киноискусства стран Азии, Африки и Латинской Америки;
8) основные исторические периоды развития киноискусства во взаимосвязи с другими видами искусств.
Выпускник умеет:
1) определять тематику кинопроизведения;
2) анализировать произведениекиноискусства с учетом их жанровых особенностей;
3) сравнивать различные фильмы по темам, жанрам;
4) различать кинематографические профессии
5) систематизировать полученные знания для написания эссе, рефератов;

16-тақырып. Заманауи кино. Перфекционизмге, максимализмге ұмтылу, жаһандану, типтеу - әлемдік киноны дамыту үдерістері. Соңғы жылдардағы әлемдік кинематография туындыларында қатігездіктің басым болуы. Арнайы эффектілерді, шынайы түсірілім және 3D форматқа айырбастау.
43. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әлемдік кино өнерінің даму тарихын біледі;
2) әлемдік кинематография дамуының негізгі бағыттары, заманауи кино мәселелері туалы түсінікке ие болады;
3) Ұлы Отан соғысы жылдарындағы кеңес кинематографиясы дамуының ерекшеліктерін біледі;
4) соғыстан кейінгі кезеңдегі кеңес кино өнерінің тарихын біледі;
5) Ұлы Отан соғысы туралы фильмдерді біледі, оларды жанрлық және стилистикалық ерекшеліктері бойынша талдай алады;
6) кеңес кино классиктерінің жанрлық өзгешелігі туралы түсінікке ие болады;
7) балалар киносын жасау және дамуын біледі;
8) балалар фильмдерінде түскен актерлердің өмірбаянын және шығармашылығын біледі;
9) мультипликацияның пайда болу тарихын біледі;
10) мультипликациялық фильмдерді талдай алады;
11) көркем сценарий бойынша мультипликациялық фильм жасай алады;
12) жиырмасыншы ғасырдың тоқсаншы жылдарындағы ресейлік кино өнерінің тақырыбын біледі;
13) жиырмасыншы және жиырма бірінші ғасырлар аралығындағы ресейлік кинематографияның ерекшелігін және негізгі бағыттарын біледі;
14) заманауи кино өнеріндегі постмодернизм, экрандық өнердегі "көпшілік" және "элиталық" түсінігіне ие болады;
15) жаһандану кезеңіндегі кинематографияның негізгі түрлерін біледі;
16) кинематографияның телеведение және видео мәдениетімен байланысын біледі.
44. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек біледі:
1) әлемдік кино өнері дамуының негізгі кезеңдерін, кино өнерінің заманауи формаларын;
2) әлемдік көркем мәденеттің жалпы тарихи қозғалысы мәнмәтініндегі кино өнерінің дамуын;
4) әлемдік кино кино өнері саласындағы негізгі терминологияны;
5) кино жанрларының пайда болу тарихын;
6) шетелдік режиссерлердің және актерлердің шығармашылық өмірабаянын;
7) Азия, Африка және Латын Америка елдері кино өнерінің ұлттық дәстүрлерінің ерекшеліктерін;
8) өнердің басқа да түрлерімен өзара байланысатын кино өнері дамуының негізгі тарихи кезеңдерін.
Түлек:
1) кино шығармасының тақырыбын анықтай алады;
2) жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып кино өнерінің шығармасын талдай алады;
3) тақырыбы, жанры бойынша әртүрлі фильмдерді салыстыра алады;
4) кинематографиялық мамандықтарды ажырата алады;
5) эссе, реферат жазу үшін алған білімдерін жүйелей алады;

6) выступать с докладами, рефератами, презентациями;
7) пользоваться профессиональной лексикой.
У выпускника сформированы навыки:
1) написания докладов и эссе;
2) анализа художественного фильма;
3) самостоятельной творческой работы;
4) эмоционально-образного восприятия произведений киноискусства;
5) работы с современными технологиями для поиска необходимой информации;
6) творческого подхода.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
45. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета.
46. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (презентация творческого проекта), во втором полугодии: зачет (анализ фильма с учетом их жанровых и стилистических особенностей, защита творческого проекта);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (анализ мультипликационного фильма, защита творческого проекта), во втором полугодии: зачет (защита творческого проекта).
47. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – исчерпывающий, точный ответ, демонстрирующий хорошее знание учебного материала, умение использовать критические материалы для аргументации и самостоятельных выводов; свободное владение искусствоведческой терминологией; анализ фильма в единстве содержания и формы; умение излагать материал последовательно, делать необходимые обобщения и выводы;
2) оценка "4" "хорошо" – хорошее знание и понимание учебного материала, умение анализировать фильм, приводя необходимые примеры; умение излагать материал последовательно и грамотно. В ответе может быть недостаточно полно развернута аргументация, возможны отдельные недостатки в формулировке выводов, иллюстративный материал может быть представлен не слишком подробно;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – материал раскрыт правильно, схематично, нонедостаточно полно, с отклонениями от последовательности изложения, анализ частично подменяется пересказом содержания фильмов, нет полноценных обобщений и выводов; допущены ошибки в речевом оформлении высказывания;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ответ обнаруживает незнание сюжета фильмов и неумение его анализировать; в ответе отсутствуют необходимые примеры; нарушена логика в изложении материала, нет необходимых обобщений и выводов; недостаточно сформированы навыки устной речи;
5) "Зачет" (без оценки) – ответ соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 80
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Режиссура" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения

6) баяндамамен, рефератпен, презентациямен сөйлеуді;
7) кәсіби лексиканы қолдануды біледі.
Түлекте дағдылар қалыптасады:
1) баяндама және эссе жазу;
2) көркем фильмді талдау;
3) өз бетінші шығармашылық жұмыс;
4) кино өнері туындысын эмоциялық-бейнелі қабылдау;
5) керекті ақпаратты іздеу үшін заманауи технологиямен жұмыс;
6) шығармашылық тәсіл.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
45. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін сынақ түрінде іске асырылады.
46. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жоба презентациясы), екінші жартыжылдықта: сынақ (жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, фильмді талдау, шығармашылық жобаны қорғау);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (мультипликациялық фильмді талдау, шығармашылық жобаны қорғау), екінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық жобаны қорғау).
47. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - оқу материалын жақсы білетінін көрсететін жан-жақты, нақты жауап, дәлелдемеге және өз бетінше қорытындылау үшін сыни материалдарды пайдалана алуы; өнертану терминологиясын еркін меңгеруі; мазмұн және форманың тұтастығындағы фильмді талдау; материалды жүйелі баяндай алу, керекті жалпылау және қорытындылар жасау;
2) "4" "жақсы" бағасы - оқу материалын жақсы білу және түсіну, керекті мысалдарды келтіре отырып, фильмді талдай білу, материалды жүйелі және сауатты баяндай білу. Жауапта дәлелдеме толық жеткіліксіз ашылмауы, қорытындыны тұжырымдауда жеке кемшіліктердің болуы, көрнекі материалдың аса нақты көрсетілмеуі мүмкін;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - материал дұрыс, жүйелі ашылған, бірақ баяндау жүйелігінен ауытқумен барынша толық емес, талдау жартылай фильм мазмұнын қайта айтылумен ауысады, толық жалпылау және қортындысы жоқ; пікірді тілдік ресімдеудегі жіберілген қателер;
4) 2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - берілген жауап фильмдердің сюжетін білмеуін және оны талдау алмауын анықтайды; жауапта керекті мысалдардың болмауы; материалды баяндаудағы қисынның бұзылуы, керекті жалпылау және қорытындының болмауы; ауызша сөйлеу дағдылары жеткіліксіз жинақталған;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
80-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Режиссура" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Образовательная программа "Режиссура" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения по предмету "Режиссура".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) документальное кино (или неигровое кино) – вид кинематографа; фильм, в основу которого легли съемки подлинных событий и лиц;
2) сценарный кадр в постановочном или режиссерском сценарии – изложение содержания и подробное описание каждого отдельно снимаемого кадра и происходящего в нем действия;
3) кадр – первичный художественный элемент фильма с его пространственным и временным качеством;
4) композиция кадра – связь, расположение предметов в кадре, их объединение в единое образное целое в соответствии с общими задачами данного эпизода и всего фильма в целом;
5) кино – слияние разных видов искусства: литературы, живописи, музыки, мастерства актеров, режиссера, оператора;
6) кинорежиссер – постановщик фильма, возглавляющий творческую и производственную работу по его созданию;
7) режиссура в кино – область профессиональной и творческой деятельности, направленной на эстетическую и смысловую организацию фильма как образного целого;
8) ракурс киносъемки – изображение объекта с различных точек зрения как неподвижной, так и движущейся кинокамерой, активный прием операторского искусства, используемый для построения изобразительно-монтажной композиции фильма;
9) композиция – важнейший, организующий элемент формы, придающий любому произведению единство и цельность, соподчиняющий его компоненты друг другу и целому;
10) мизансцена – расположение действующих лиц и окружающих их предметов на съемочной площадке;
11) монтаж – творческий процесс, основанный на возможности технического соединения отдельных кадров, сцен, эпизодов в целостный фильм;
12) монтажный кадр – составная часть фильма, содержащая какой-либо момент действия, снятый при помощи неподвижного или перемещающегося во время съемки киносъемочного аппарата;
13) игровой фильм – произведение, имеющее в основе сюжет, воплощенный в сценарии и интерпретируемый режиссером, который создается с помощью актерской игры, операторского искусства;
14) режиссерский сценарий – покадровая запись будущего фильма с разбивкой всех эпизодов на кадры, указанием технических приемов съемки;
15) ретроспектива – взгляд в прошлое. Ретроспекция – форма речевого выражения, отсылающая слушателей к предшествующей содержательной информации. Название выставки предметов искусства, выставка работ одного художника.

1. Балалар өнер мектептерінің "Режиссура" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Режиссура" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) деректі кино (немесе ойынсыз кино) - кинематографтың түрі, шынайы оқиғалар және тұлғалардың түсірілімдері негіз болған фильм;
2) қойылымдық немесе режиссерлік сценарийдегі сценарийлік кадр - әрбір жеке түсірілген кадр және онда болып жатқан әрекеттің мазмұнын баяндау және жан-жақты сипаттау;
3) кадр - кеңістіктік және уақыттық сапасы бар фильмнің алғашқы көркем элементі;
4) кадр композициясы - байланыс, кадрда заттарды орналастыру, эпизодтың және фильмнің тұтас жалпы міндеттеріне сәйкес оларды бір бейнелік тұтастыққа біріктіру;
5) кино - әдебиет, кескіндеме, музыка, актерлердің, режиссердің, оператордың шеберлігі секілді әртүрлі өнер түрлерінің қосылуы;
6) кинорежиссер - фильмді жасау бойынша шығармашылық және өндірістік жұмысқа жетекшілік ететін қоюшы;
7) кинодағы режиссура - бейнелік тұтас фильмді эстетикалық және мағыналық ұйымдастыруға бағытталған кәсіби және шығармашылық қызмет саласы;
8) кино түсірудің ракурсы - фильмнің бейнелік-монтажды композициясын құру үшін қолданылатын, операторлық өнердің белсенді тәсілі, жылжымайтын, сондай-ақ жылжымалы кинокамерамен әртүрлі көзқараста нысанды бейнелеу;
9) композиция - кез-келген шығармаға тұтастық және қалыптылық беретін, оның бөліктерін бір-біріне және толықтай бағындыратын маңызды, ұйымдастыру формасының элементі;
10) мизансцена (спектакль кезінде әртістердің сахнадағы орны) - түсірілім алаңында әрекет етуші тұлғалардың және оларды қоршаған заттарды орналастыру;
11) монтаж - жеке кадрларды, көріністерді, эпизодтарды тұтас фильмге техникалық қосу мүмкіндіктеріне негізделген шығармашылық процесс;
12) монтаждық кадр - түсірілім кезінде жылжымайтын немесе орын ауыстыратын кино түсіру аппараттың көмегімен түсірілген қандай да бір әрекет сәтін қамтитын фильмнің құрамды бөлігі;
13) ойын фильмі - актерлік ойын, операторлық өнердің көмегімен жасалатын, сценарийде іске асырылған және режиссердің түсіндіруімен жасалған сюжет негізіндегі шығарма;
14) режиссерлік сценарий - түсірілімнің техникалық тәсілдерінің нұсқауымен, барлық эпизодтарды кадрға бөлу арқылы болашақ фильмді кадрлік жазу;
15) ретроспектива - өткенге көзқарас. Ретроспекция - тыңдаушыларды алдыңғы мазмұнды ақпаратқа жөн сілтейтін тілдік сөйлемнің формасы. Өнер бұйымдары көрмесінің, бір суретшінің жұмыс көрмесінің аталуы.

16) синхрон – жаргонный термин, распространенный на телевидении и в кинематографе и обозначающий изображение говорящего человека, сопровождаемое звуком его речи. Синхрон – обязательный структурный элемент телевизионного репортажа или документального фильма и содержит фрагменты интервью.
3. Цель Программы: создание условий для художественно-эстетического развития личности обучающегося и овладения духовными, культурными ценностями на основе приобретенных им знаний, умений, навыков в области режиссуры.
4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с режиссурой как видом искусства, тесно связанным с киноискусством, литературой, изобразительным искусством, театром, музыкой;
2) формирование знаний о кинематографической режиссуре, теориикино;
3) формирование представления о творческом процессе создания фильма, его монтажном построении,таких понятиях, как тема, фабула, сюжет и композиция экранного текста;
4) обучение грамотному составлению сценарного плана документального фильма, режиссерского сценария игрового фильма;
5) освоение знаний о режиссуре телевизионной рекламы как новой фазы развития экранной режиссуры;
6)знакомство с профессией и деятельностью режиссера в кино.
Развивающие:
1) развитие критического анализа режиссерского сценария, позволяющего проследить весь путь создания работы от замысла до окончательного воплощения на площадке и экране;
2) развитие творческих способностей, позволяющих по собственному замыслу создавать постановку (фильм);
3) развитие умений обучающегося реализовать проект, объединяя и направляя при этом творчество участников создания данной постановки;
4) развитие исследовательской компетенции, творческих умений и навыков;
5) формирование потребности в самопознании, саморазвитии;
6) развитие образного и ассоциативного мышления, фантазии, зрительно-образной памяти, художественных потребностей.
Воспитательные:
1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами режиссуры;
2) воспитание интереса к киноискусству, художественной культуре во всем ее многообразии;
3) привитие уважения к культуре разных народов и времен, различных эстетических направлений;
4) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
5) профессиональная ориентация и самоопределение обучающегося.
5. Срок освоения Программы – пять лет. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией.
6. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
7. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.

16) синхрон - сөйлеуші адамның бейнесін оның сөзінің даусымен сүйемелдейтін, теледидарда және кинематографта таралған жаргонды термин. Синхрон - телевизиялық репортаж немесе деректі фильмнің міндетті құрылымдық элементі және сұхбат үзінділерінен тұрады;
3. Бағдарламаның мақсаты: режиссура саласында алған білім, білік, дағдылары негізінде білім алушының тұлғасын көркем-эстетикалық дамыту және рухани, мәдени құндылықтарды игеруіне жағдай жасау.
4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) кино өнерімен, әдебиетпен, бейнелеу өнерімен, театрмен, музыкамен тығыз байланысатын өнердің түрі ретінде режиссурамен танысу;
2) кинематографиялық режиссура, кино теориясы туралы білімді қалыптастыру;
3) фильмді жасаудағы шығармашылық процесс, оның монтаждық құрылымы, тақырып, фабула, сюжет және экрандық мәтіннің композициясы туралы түсініктер қалыптастыру;
4) деректі фильмнің сценарийлік жоспарын, ойын фильмінің режиссерлік сценарийін сауатты құруға үйрету;
5) экрандық режиссура дамуының жаңа фазасы ретінде телевизиялық жарнама режиссурасы туралы білімді игеру;
6) режиссер мамандығымен және кинодағы қызметімен таныстыру.
Дамыту:
1) алаңда және экранда түпкі ойдан ақырғы түрленуге дейін жұмысты құрудың барлық жолдарын қадағалауға мүмкіндік беретін режиссерлік сценарийді сын тұрғысынан талдауды дамыту;
2) өзінің түпкі ойы бойынша қойылым (фильм) жасауға мүмкіндік беретін шығармашылық қабілетін дамыту;
3) білім алушының жобаны іске асыру дағдысын дамыту, берілген қойылымды жасауда қатысушылардың шығармашылығын біріктіру және бағыттау;
4) зерттеу құзыреттілігін, шығармашылық білік және дағдыларын дамыту;
5) өзін-өзі тану, өзін-өзі жетілдіру қажеттіліктерін қалыптастыру;
6) бейнелі және ассоциативті ойлауды, қиялдауды, көру-бейнелі жадын, талғамын, көркемдік қажеттіліктерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) режиссура тәсілдері арқылы көркем және эстетикалық талғамды қалыптастыру;
2) кино өнеріне, көркем мәдениеттің көптеген түрлеріне қызығушылықты тәрбиелеу;
3) әртүрлі халықтар мен уақыттың мәдениетіне, әртүрлі эстетикалық бағыттарға деген сыйластықты қалыптастыру;
4) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын, жеке және ұжымдық жұмыстың нәтижесіне деген жауапкершілікті тәрбиелеу;
5) кәсіби бағдарлау және білім алушының өзін өзі анықтауы.
5. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бес жыл. Бағдарламаны игеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады.
6. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
7. Педагогтің білім алушылармен бірге топтық жұмыс ретінде өткізілетін сабақ сыныптағы оқу-тәрбиелік жұмыстың негізгі формасы табылады.

34. Домашнее задание направлено на закрепление пройденного в классе материала, повторение пройденного в классе материала, ознакомление скинорежиссурой, просмотр видеоматериала, творческое задание, заключающееся в анализе кинофильма, создание режиссерского сценария для краткометражного кино.
35. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, аудио, видео материалами в соответствии с Программными требованиями.
36. Содержание домашних заданий:
1) сбор и систематизация учебного материала;
2) написание эссе, реферата, доклада;
3) работа над сценарием для краткометражного фильма;
4) работа со словарем.
37. Межпредметные связи предмета "Режиссура" с предметами "История мирового кино" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
38. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство срежиссурой как видом искусства, тесно связанным с киноискусством, литературой, изобразительным искусством, театром, музыкой;
2) формирование представлений о создании фильма как синкретичном процессе, в котором существуют навыки режиссуры, сценарного мастерства, техники монтажа и работы с актером;
3) формирование знаний о кинематографической режиссуре;
4) знакомство с профессией и деятельностью режиссера в кино;
5) знакомство с элементами творческого состояния актера;
6) овладение навыками работы с учебным материалом, систематизации знаний, написания эссе, рефератов.
39. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематические планирование.
Тема 1. Зарождение и развитие режиссуры, ее место в современном кинематографе. Режиссура как вид искусства.
Тема 2. Режиссура и виды искусства. Режиссура и музыка. Связь режиссуры с изобразительным искусством, литературой. Роль режиссуры в системе театрального искусства.
Тема 3. Режиссура в кино. Театральная и кинематографическая режиссура.
Тема 4. Братья Люмьер, Жорж Мельес – зачинатели профессии кинорежиссера. Московский художественный академический театр (1898) – режиссерский театр в России. Лучшиекинорежиссеры мира.
Тема 5. Понятие о профессии режиссера. Профессия режиссера в кино. Личность режиссера. Требования к режиссеру. Технические навыки. Режиссерское видение. Эрудиция, образное мышление и организаторские способности.
Тема 6. Режиссура как разновидность творческой деятельности. Деятельность режиссера. Режиссер-администратор. Режиссер-постановщик. Режиссер-литератор. Режиссер-художник. Режиссер-психолог. Режиссер-учитель.
Тема 7. Коллективность художественного процесса в кино. Съемочная группа: режиссер, оператор, звукооператор, осветитель, рабочий-постановщик.
Тема 8. Средства выразительности творчества режиссера. Атмосфера (мизансцена, звук, костюмы, декорации, реквизит). Темпоритм. Ракурс (изображение объекта с различных точек зрения как неподвижной, так и движущейся камерой). Монтаж.
Тема 9. Фотографическая природа изображения. Пространственные и временные качества кадра. Масштаб изображения.
Тема 10. Перспектива и ее виды. Линейная перспектива. Воздушно-световая перспектива.
Тема 11. Движение. Пространство. Съемки камерой.
Тема 12. Звукоряд в кино. Использование музыки при создании фильма. Звучащая речь в фильме (дикторский текст, диалог, титры). Звуковые эффекты. Спецэффекты.
Тема 13. Элементы творческого состояния актера: активная сосредоточенность (сценическое внимание), свободное от напряжения тело (сценическая свобода), правильная оценка предлагаемых обстоятельств (сценическая вера), возникающих на основе желания действовать (сценическое действие). Сценическое внимание.
Тема 14. Видные кинорежиссеры, их творческое наследие.
Тема 15. Практическое занятие. Просмотр фильмов, их обсуждение. Написание рецензии на фильм. Основные факты о кинофильме. Название и год выхода фильма. Имя режиссера. Имена основных актеров. Жанр. Особенности кино: костюмы, грим, вид сцены, музыка. Детали в фильме (в контексте обзора). Заметки о структуре фильма по мере развертывания сюжета. Технические моменты фильма.
Работа режиссера. Изображение режиссером событий сюжета.
Операторская работа. Приемы, которыми пользовался оператор для съемки. Декорации и элементы второго плана, которые позволили добиться нужного эффекта.
Сценарий. Оцените сценарий, диалоги и образы. Описание сюжета.
Монтаж. Переходы. Использование визуальных эффектов. Использование компьютерной графики (реалистична ли она, хорошо ли вписывается в этот фильм).
Костюмы. Выбор одежды героев к общему стилю фильма.
Декорации. Влияние места действия фильма на другие элементы фильма.
Музыкальное сопровождение или саундтрек. Соответствие музыки к содержанию фильма.
Формулирование мысли на основе анализа фильма.
Выводы. Подтверждение собственных выводов наблюдениями различных элементов фильма. Формулирование основного тезиса. Написание обзора, основанное на чувствах рецензента. Краткое резюме сюжета. Обсуждение интересных особенностей фильма, которые подкрепляют тезисы. Игра актеров, режиссура, съемка, место действия.

34. Үй жұмыстары сыныпта өткізілген материалды бекітуге бағытталған, бұл сыныпта өткен материалды қайталау, кинорежиссурамен танысу, бейнематериалды қарау, кинофильмді талдауға арналған шығармашылық тапсырмалар, қысқаметражды фильмге арналған режиссерлік сценарий жазу.
35. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.
36. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) оқу материалын жинақтау және жүйелеу;
2) эссе, реферат, баяндама жазу;
3) қысқаметражды фильмге арналған сценариймен жұмыс;
4) сөздікпен жұмыс.
37. "Режиссура" пәнінің "Дүниежүзілік кино тарихы" пәнімен пәнаралық байланысы білім алушыны түрлі көркем түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
38. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) кино өнерімен, әдебиетпен, бейнелеу өнерімен, театрмен, музыкамен тығыз байланысатын өнердің түрі ретінде режиссурамен таныстыру;
2) режиссура, сценарийлік шеберлік, монтаждау техникалары және актермен жұмыс жасау дағдылары бар синкретикалық процесс ретінде фильмді жасау туралы түсінікті қалыптастыру;
3) кинематографиялық режиссура туралы білім қалыптастыру;
4) режиссер мамандығымен және кинодағы қызметімен таныстыру;
5) актердің шығармашылық жағдайының элементімен таныстыру;
6) оқу материалымен жұмыс, білімді жүйелеу, эссе, реферат жазу дағдыларын меңгеру.
39. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Режиссураның пайда болуы және дамуы, оның замануи кинематографиядағы орны. Режиссура - өнер түрі.
2-тақырып. Режиссура және өнер түрлері. Режиссура және музыка. Режиссураның бейнелеу өнері, әдебиетпен байланысы. Режиссураның театр өнері жүйесіндегі рөлі.
3-тақырып. Кинодағы режиссура. Театр және кинематографиялық режиссура.
4-тақырып. Ағайынды Люмьер, Жорж Мельес - кинорежиссер мамандығын бастаушылар. Мәскеу көркемөнер академиялық театры (1898) - Ресейдегі режиссерлік театр. Әлемнің үздік кинорежиссерлері.
5-тақырып. Режиссер мамандығы туралы ұғымы. Кинодағы режиссер мамандығы. Режиссердің жеке тұлғасы. Режиссерге қойылатын талап. Техникалық дағдылары. Режиссерлік қиял. Ой-өрісі, бейнелік ойлау және ұйымдастырушылық қабілеті.
6-тақырып. Режиссура - шығармашылық қызметтің бір түрі. Режиссердің қызметі. Режиссер-администратор. Қоюшы-режиссер. Режиссер-әдебиетші. Режиссер-суретші. Режиссер-психолог. Режиссер-мұғалім.
7-тақырып. Кинодағы көркемдік процесстің ұжымдылығы. Түсіру тобы: режиссер, оператор, дыбыс операторы, жарықпен қамтамасыз етуші, қоюшы жұмысшы.
8-тақырып. Режиссер шығармашылығының мәнерлеу тәсілі. Атмосфера (мизансцена - спектакль кезінде әртістердің сахнадағы орны, дыбыс, костюмдер, декорациялар, реквизит). Темпоритм. Ракурс (жылжымайтын, сондай-ақ жылжымалы камерамен әртүрлі көзқарастағы нысанның бейнеленуі). Монтаж.
9-тақырып. Бейненің фотографиялық табиғаты. Кадрдың кеңістіктік және мерзімдік сапасы. Бейненің масштабы.
10-тақырып. Перспектива және оның түрлері. Сызықты перспектива. Әуе-жарықтық перспектива.
11-тақырып. Қозғалыс. Кеңістік. Камерамен түсіру.
12-тақырып. Кинодағы дыбыстар қатары. Фильм жасау кезінде музыканы пайдалану. Фильмде дыбысталушы тіл (дикторлық мәтін, диалог, титрлар). Дыбыс эффектілері. Арнайы эффектілер.
13-тақырып. Актердің шығармашылық жағдайының элементтері: белсенді зейіні (сахналық зейін), дене қысымынан еркін болуы (сахналық еркіндік), әрекет ету (сахналық қозғалыс) ынтасының негізінде туындайтын, ұсынылған жағдайды (сахналық сенім) дұрыс бағалау. Сахналық зейін.
14-тақырып. Белгілі кинорежиссерлер, олардың шығармашылық мұрасы.
15-тақырып. Практикалық сабақ. Фильмдерді қарау, оларды талқылау. Фильмге пікір жазу. Кинофильм туралы негізгі деректер. Фильмнің аталуы және шыққан жылы. Режиссердің есімі. Басты актерлердің есімдері. Жанры. Киноның ерекшелігі: костюмдер, грим, сахна көрінісі, музыка. Фильмдегі бөлімдер (шолу мәнмәтінінде). Желінің өрісі бойынша фильмнің құрылымы туралы белгілер. Фильмнің техникалық кезеңдері.
Режиссердің жұмысы. Режиссердің баяндауы бойынша оқиға желісі. Операторлық жұмыс. Оператордың түсірілім үшін қолданған тәсілдері. Қажетті әсер алуға мүмкіндік беретін декорациялар және екінші план элементтері. Сценарий. Сценарийді, диалогтарды және бейнелерді бағалау. Сюжетті сипаттау. Монтаж. Ауысулар. Визуалды эффектілерді қолдану. Компьютерлік графиканы қолдану (оның шынайылығы, фильмге жақсы сәйкес келуі).
Костюмдер. Фильмнің жалпы стиліне арналған басты кейіпкерлердің киімін таңдау. Декорациялар. Фильм әрекеті орнының фильмнің басқа элементтеріне әсері. Музыкалық сүйемелдеу немесе саундтрек. Музыканың фильм мазмұнына сәйкестігі. Фильмді талдау негізінде ойды тиянақтау.
Қорытынды. Фильмнің әртүрлі элементтерін бақылаудағы өзінің тұжырымдарын дәлелдеу. Негізгі тезисті тиянақтау. Пікір берушінің қабылдауына негізделген шолуды жазу. Сюжеттің қысқаша түйіні.
Тезистерді негіздейтін фильмнің қызықты ерекшеліктерін талқылау. Актердің ойыны, режиссура, түсірілім, әрекет орны.

40. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает зарождение режиссуры, ее место в современном кинематографе;
2) знает взаимосвязь режиссуры с другими видами искусства;
3) знает терминологию в области режиссуры;
4) знает различия между театральной и кинематографической режиссурой;
5) имеет представление о профессии режиссера;
6) знает средства выразительности творчества режиссера;
7) знает элементы творческого состояния актера;
8) знает творческую биографию известных режиссеров;
9) владеет навыками написания рецензии на фильмы.
41. Программныетребования во 2 классе:
1)знакомство с рождением, развитием документального кинематографа, жанрами кинодокументалистики, локументальными фильмами разных лет, творческим наследием классиков документального кино;
2) формирование знаний об особенностях, структуре документального кино, музыкальной композиции в фильме, монтаже в кино;
3) знакомство с кинорежиссурой документального фильма, обучениеоператорской работе при съемках документального фильма, монтажу, озвучиванию фильма;
4) проведение практических заданий по написанию сценарного плана,монтажу документального фильма.
42. Содержание учебного предмета во 2 классе:
Тема 1. Документальное кино (неигровое кино) как особый вид кинематографа. Рождение документального кинематографа. Первые документальные съемки (1895) изобретателей кино братьев Люмьер. Эффект присутствия, возможность для зрителя собственными глазами увидеть события, непосредственным свидетелем которых зритель мог и не быть.
Тема 2. Первые документальные съемки и фильмы. Первые документальные съемки в России. Тематика документальных съемок (военные парады, торжественные выходы царствующих особ, пожары, стихийные бедствия, этнографические и экзотические видовые съемки).
Тема 3. Рождение жанра кинорепортажа, его цели и задачи. Художественный репортаж, его возможности. Рождение репортажной хроники. Репортажная хроника в годы Первой мировой войны.
Тема 4. Развитие документального кино. Д. Вертов, Р. Флаэрти – основоположники документального кино. Экспедиционное кино, фильмы – наблюдения Р. Флаэрти. Тема фильмов Р. Флаэрти.
Д. Вертов – советский кинорежиссер, один из основателей и теоретиков документального кино. Фильм "Человек с киноаппаратом" (1929) как величайший из всех документальных фильмов в истории.
Тема 5. Кинодокументалистика в тридцатые годы двадцатого века. Развитие хроники. Освоение звука в советском документальном кино. Первые интервью. Становление жанра кинопортрета. Расширение системы кинопроизводства. Новые имена в документальном фильме.
Тема 6. Документальные фильмы в годы Великой Отечественный войны. Фронтовая хроника, боевые киносборники, полнометражные документальные фильмы. Мастерство кинооператоров и режиссеров. Роль фронтовой хроники как летописного документа.
Тема 7. Советское документальное кино в шестидесятые годыдвадцатого века. Развитие техники и новые приемы съемок. Изображение человека в документальном кино. Становление советского документального телефильма. Известные режиссеры и их творческая деятельность.
Тема 8. Зарубежное документальное кино. Английская школа документального фильма Д. Грирсон. Творческие поиски в съемке и монтаже материала в фильмах П. Рота, Б. Райта, Г. Уотта.
Кинохроника второй мировой войны. Художественно-документальные фильмы Англии в годы войны. Творческая деятельность известных английских режиссеров.
Тема 9. Образ человека в послевоенном документальном кино. Развитие кинотехники. Появление телеведения. Взаимодействие кинодокументалистики и игрового кино.
Тема 10. Виды документального кино. Хроника как информационное отображение факта. Репортаж как один из методов социального исследования человека и события в кинохронике (постановка вопросов, построение гипотезы, возможность следить за диалектикой развития событий, поступков, мыслей героя). Репортаж в кино.
Тема 11. Событийный репортаж. Точная фиксация явлений и фактов. Роль кинооператора в отборе объектов и выявлении деталей.
Тема 12. Проблемный репортаж. Киноочерк. Кинопортрет. Авторское отношение к факту, осмысление его при помощи изобразительных средств операторского мастерства в хроникальном материале (ракурс, планы, композиция кадра). Проблемный репортаж как основа документального фильма.
Тема 13. Публицистическая организация материала в документальном фильме. Кинонаблюдение. "Скрытая камера".
Тема 14. Восстановление на экране прошедших событий средствами документального кино. Кинокадр как подлинный документ. Кинокадр как кинематографический образ.
Тема 15. Особенности документального кино. Структура документального фильма. Форма подачи документального фильма: рассказ героя, дневниковые записи, история одного дня.
Тема 16. Музыкальная композиция в фильме. Синхронные и фоновые шумы. Создание реальной звуковой атмосферы экранного действия. Создание звукового образа.
Тема 17. История возникновения монтажа в кино. Кадр как ячейка монтажа. Кадр как часть фильма, снятая непрерывно. Кадр и план. Различная крупность планов. Длительность кадра. Монтажный кадр. Монтажный ритм. Межкадровый монтаж. Движение кинокамеры. Внутрикадровый монтаж. Композиция кадра. Глубинная композиция. Ракурс.
Монтаж изобразительный и звуковой. Вертикальный монтаж. Монтажная фраза, сцена, эпизод. Монтаж событийно-логический. Монтаж по ассоциации. Монтаж по контрасту. Монтажная рифма. Метафорический монтаж. Монтаж как способ организации времени в фильме. Образность монтажа.
Тема 18. Монтажный фильм как особый вид документального кино, создаваемый на основе фильмотечных материалов. Сопоставление и чередование отдельных фрагментов исторического хроникального материала, рождающее новое смысловое содержание кадров.
Тема 19. Монтаж документального кино. Выразительные средства: контрапункт, метафора. Просмотр документального фильма. Анализ фильма.
Тема 20. Экранный документ и жизненный материал. Документализм как форма современного художественного мышления. Отбор жизненных фактов. Проблема достверности. Экранный документ и контекст.
Тема 21. Образ в документальном кино. Образ в экранной документалистике.
Тема 22. Кинорежиссура документального фильма. Специфика работы документалиста. Этапы производства фильма. Задачи режиссера в документальном кино. Работа с "реальным героем (не актером)". Интервью. Визуальные решения, монтажные решения, информационно-текстовые решения.
Тема 23. Кинодраматургия в документалистике. Структура. Тема. Идея. Замысел. Отбор материала. Выбор героя.
Событие. Конфликт. Драматургия замысла и "драматургия реальной жизни".
Тема 24. Композиция фильма. Анализ и принципы отбора отснятого материала. Поиск темы и героя. Работа режиссера с героем, сценаристом, оператором и киногруппой. Метод видеонаблюдении. Скрытая и прямая съемка.
Выполнение практических заданий: наблюдение за героем, ситуацией, реакцией людей. Моделирование ситуаций в документальном кино.
Съемки, досъемки и пересъемки. Монтажно-тонировочный период.
Тема 25. Операторская работы при съемках документального фильма. Изобразительное решение фильма. Композиция кадра. Свет. Оптика. Движение, операторские решения. Работа тандема "режиссер-оператор" вдокументалистике.
Тема 26. Монтаж и звук. Основы монтажа. Виды монтажа. Анализ снятого материала и выстраивание сюжета фильма. Звуковая драматургия: речь, шумы, музыка.
Тема 27. Выполнение практического задания: сценарный план документального фильма. Разработка идеи и написание сценария. Выбор темы. Определение цели фильма. Разработка идеи.
Определение потенциальной аудитории фильма: общий состав, возраст, политические и религиозные взгляды, место жительства (город или село), уровень образования.
Место показа фильма (телевидение, международный фестиваль).
Обстоятельное исследование темы. Этапы исследования. Изучение источников (ключевые библиографии, статьи из газет и журналов, записи из открытых дневников, письма, судебные протоколы). Знакомство с первоисточниками – исходными документами. Работа с архивными материалами. Беседа (аудио и видеозаписи разговоров). Натурное исследование (заключительный этап подготовки, на котором изучается место действия будущего фильма).
Структурирование истории. Определение концепции, подходов, стиля, формы и структуры.
Структура сценария: экспозиция, завязка, развитие действия, кульминация, развязка. Распределение эпизодов в соответствии с планом.
Написание дикторского текста. Написание закадрового текста. Подбор музыки. Написание чистового варианта сценария, на который будут ориентироваться продюсер, монтажер, помощник режиссера и другие члены съемочной группы.
Расшифровка интервью, синхронов, закадрового голоса, фрагменты из архива, титры и переходы. Стандартные сокращения: СНХ (синхрон), ЗК (закадровый голос), INT (съемка в интерьере), EXT (съемка на натуре), ЗТМ (затемнение).
Тема 28. Выполнение практического задания. Подбор персонала: оператор, осветитель, сценарист, исследователь, редактор, актеры, звукорежиссер, редактор, технический консультант.
Подготовка оборудования для съемок и монтажа. Съемка документального фильма. Интервью у соответствующих людей. Съемка общего плана. Съемка видеосюжета. Съемка драматических сцен.
Звукозрительный образ и монтаж. Отбор и соединение снятых на пленку кадров, сцен, эпизодов в единое выстроенное произведение.
Монтаж как продолжение творческого процесса создания фильма, в котором принимают участие режиссер-постановщик и режиссер по монтажу.
Озвучивание фильма: запись речи, шумов, музыки. Роль композитора в этот период. Монтаж звуковой фонограммы с пленкой изображения. Перезапись.
Редактирование созданного фильма.

40. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) режиссураның пайда болуын, оның заманауи кинематографиядағы орнын біледі;
2) режиссураның өнердің басқа түрлерімен өзара байланысын біледі;
3) режиссура саласындағы терминологияны біледі;
4) театр және кинематографиялық режиссураның арасындағы айырмашылықты біледі;
5) режиссер мамандығы туралы түсінігіне ие болады;
6) режиссер шығармашылығының мәнерлеу тәсілін біледі;
7) актердің шығармашылық жағдайының элементтерін біледі;
8) атақты режиссерлердің шығармашылық өмірбаянын біледі;
9) фильмге пікір жазу дағдыларын игереді.
41. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) деректі кинематографияның, кинодокументалистика жанрларының, әртүрлі жылдардағы деректі фильмдердің пайда болуы, оның дамуы, деректі кино классиктерінің шығармашылық мұрасымен танысу;
2) деректі киноның ерекшелігі, құрылымы, фильмдегі музыкалық композиция, кинодағы монтаж туралы білімді қалыптастыру;
3) деректі фильмнің кинорежиссурасымен, деректі фильмді түсіру кезіндегі операторлық жұмысқа, монтажға, фильмді дыбыстауға үйрету;
4) сценарийлік жоспарды жазу, деректі фильмді монтаждау бойынша практикалық тапсырмаларды жүргізу.
42. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны:
1-тақырып. Деректі кино (ойынсыз кино) - кинематографияның ерекше түрі. Деректі кинематографияның пайда болуы. Киноны ойлап тапқан ағайынды Люмьерлердің алғашқы деректі түсірілімі (1895). Қатысу әсері көрермен үшін өз көзімен оқиғаны көруге арналған мүмкіндік, көрерменнің тікелей куәгер болуы және болмауы.
2-тақырып. Алғашқы деректі түсірілімдер және фильмдер. Ресейдегі алғашқы деректі түсірілімдер. Деректі түсірілімнің тақырыбы (әскери шерулер, патшалық етуші тұлғалардың салтанатты шығуы, өрт, табиғи апат, түсірілімнің этнографиялық және экзотикалық түрлері).
3-тақырып. Кинорепортаж жанрының пайда болуы, оның мақсаты және міндеттері. Көркем репортаж, оның мүмкіндіктері. Хроника репортажының пайда болуы. Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы репортаж хроникасы.
4-тақырып. Деректі киноның дамуы. Д. Вертов, Р. Флаэрти - деректі киноның негізін қалаушылар. Экспедициялық кино, фильмдер - Р. Флаэрти зерттеуі.
Д. Вертов - деректі киноның негізін қалаушы және теоретигі, кеңес кинорежиссері. "Киноаппараты бар адам" тарихтағы деректі фильмдердің ішіндегі белгілі фильм (1929).
5-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың отызыншы жылдарындағы кинодокументалистика. Хрониканың дамуы. Кеңес деректі киносындағы дыбыстарды меңгеру. Алғашқы сұхбат. Кинопортрет жанрының қалыптасуы. Кино шығару жүйесін ұлғайту. Деректі фильмдегі жаңа есімдер.
6-тақырып. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы деректі фильмдер. Майдан хроникасы, әскери киножинақтар, қысқа метражды деректі фильмдер. Кинооператорлар және режиссерлердің шеберлігі. Әскери хрониканың құжат шежіресі ретіндегі рөлі.
7-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың алпысыншы жылдарындағы кеңес деректі киносы. Техниканың дамуы және түсірілімнің жаңа тәсілдері. Деректі кинодағы адамның бейнесі. Кеңес деректі телефильмнің қалыптасуы. Атақты режиссерлер және олардың шығармашылық қызметі.
8-тақырып. Шетелдік деректі кино. Д. Грирсонның ағылшын деректі фильм мектебі. Түсірілімдегі шығармашылық ізденістер және П. Рот, Б. Райт, Г. Уотт фильмдеріндегі материалды монтаждау.
Екінші дүниежүзілік соғыс кинохроникасы. Соғыс жылдарындағы Англияның көркем-деректі фильмдері. Атақты ағылшын режиссерлерінің шығармашылық қызметі.
9-тақырып. Соғыстан кейінгі деректі кинодағы адам бейнесі. Кинотехниканың дамуы. Теледидардың пайда болуы. Кинодокументалистика және ойын киносының өзара әрекеті.
10-тақырып. Деректі киноның түрлері. Хроника - деректің ақпараттық бейнесі. Репортаж - адамды және кинохроникадағы оқиғаны әлеуметтік зерттеу әдісінің бірі (сұрақтар қою, гипотезаның құрылымы, оқиғаның, басты кейіпкердің әрекеті, ойының даму диалектикасын қадағалау).
11-тақырып. Оқиғалық репортаж. Құбылыс және деректі нақтылап тиянақтау. Нысандарды таңдау және бөлімдерді анықтаудағы кинооператордың рөлі.
12-тақырып. Проблемалық репортаж. Киноочерк. Кинопортрет. Дерекке авторлық көзқарас, хроникалық материалдағы (ракурс, жоспарлар, кадр композициясы) операторлық шеберліктің бейнелеу тәсілдерінің көмегімен оның мәнін түсіну. Проблемалық репортаж - деректі фильмнің негізі.
13-тақырып. Деректі фильмдегі материалды публицистикалық ұйымдастыру. Кино бақылау. "Жасырын камера".
14-тақырып. Деректі фильм құралдары арқылы өткен оқиғаларды экранда қалпына келтіру. Кинокадр - түпнұсқа құжат. Кинокадр - кинематографиялық бейне.
15-тақырып. Деректі киноның ерекшелігі. Деректі фильмнің құрылымы. Деректі фильмді ұсыну формасы: басты кейіпкердің баяндауы, күнделік жазбалары, бір күннің тарихы.
16-тақырып. Фильмдегі музыкалық композиция. Синхронды және фонды шу. Экрандық әрекеттің шынайы дыбыстық атмосферасын құру. Дыбыстық бейнені құру.
17-тақырып. Кинодағы монтаждың пайда болу тарихы. Кадр - монтаждың көзі. Кадр - фильмнің үзіліссіз түсірілген бөлімі. Кадр және план. План ірілігінің айырмашылығы. Кадр ұзақтығы. Монтаж кадры. Монтаж ритмі. Кадраралық монтаж. Кинокамераның қозғалысы. Ішкі кадрлық монтаж. Кадр композициясы. Терең композиция. Ракурс.
Бейнелі және дыбысты монтаж. Вертикальді монтаж. Монтажды фраза, сахна, оқиға. Оқиғалы-қисынды монтаж. Ассоциация бойынша монтаж. Кереғарлық бойынша монтаж. Монтажды рифма. Метафоралық монтаж. Монтаж - фильмдегі уақытты ұйымдастыру тәсілі. Монтаждың бейнелігі.
18-тақырып. Монтажды фильм фильмотекалық материалдардың негізінде құрылған деректі фильмнің ерекше түрі. Кадрдың жаңа мағыналық мазмұны туындайтын тарихи хроникалық материалдың жеке үзінділерін салыстыруы және алмасуы.
19-тақырып. Деректі киноны монтаждау. Мәнерлеу құралдары: контрапункт, метафора. Деректі фильмді қарау. Фильмді талдау.
20-тақырып. Экран құжаты және өмірлік материал. Документализм заманауи көркемдік ойлаудың формасы. Өмірлік деректерді таңдау. Нақтылық мәселесі. Экран құжаты және мәнмәтін.
21-тақырып. Деректі кинодағы бейне. Экранды документализмдегі бейне.
22-тақырып. Деректі фильмнің кинорежиссурасы. Документалист жұмысының ерекшелігі. Фильмді шығару кезеңдері. Деректі фильмдегі режиссердің міндеттері. "Шынайы басты кейіпкермен (актермен емес)" жұмыс. Сұхбат. Визуалды шешім, монтаждау шешімі, ақпараттық-мәтіндік шешім.
23-тақырып. Документалистикадағы кинодраматургия. Құрылым. Тақырып. Идея. Түпкі ой. Материалдарды іріктеу. Басты кейіпкерді таңдау. Оқиға. Жанжал. Түпкі ойдың драматургиясы және "шынайы өмірдің драматургиясы".
24-тақырып. Фильмнің композициясы. Түсірілген материалды талдау және іріктеудің ұстанымдары. Тақырып және басты кейіпкерді іздеу. Режиссердің басты кейіпкермен, сценарий жазушымен, оператор және кино тобымен жұмысы. Бейне бақылау әдісі. Жасырын және ашық түсірілім. Практикалық тапсырмаларды орындау: басты кейіпкерді, жағдайды, адамдардың реакциясын бақылау. Деректі кинодағы жағдайды модельдеу.
Түсірілімдер, түсірілім алдында және қайта түсіру. Монтаждау-тонировка жасау кезеңі.
25-тақырып. Деректі фильмді түсіру кезіндегі операторлық жұмыс. Фильмнің бейнелік шешімі. Кадрдың композициясы. Жарық. Оптика. Қозғалыс, операторлық шешім. Документалистикадағы "режиссҰр-оператор" тандемінің жұмысы.
26-тақырып. Монтаж және дыбыс. Монтаж түрлері. Түсірілген материалды талдау және фильмнің желісін қою. Дыбысты драматургия: тіл, шулар, музыка.
27-тақырып. Практикалық тапсырмаларды орындау: деректі фильмнің сценарийлік жоспары. Идеяны әзірлеу және сценарий жазу. Тақырып таңдау. Фильмнің мақсатын анықтау. Идеяны әзірлеу.
Фильмнің әлеуетті аудиториясын анықтау: жалпы құрамы, жасы, саяси және діни көзқарасы, тұрғылықты жері (қала немесе ауыл), білім деңгейі.
Фильм көрсету орны (телевидение, халықаралық фестиваль).
Тақырыпты мұқият зерттеу. Зерттеу кезеңдері. Дерек көздерін зерттеу (библиографияның өзектілігі, газета және журналдардағы мақала, ашық күнделіктердегі, хаттардағы, сот хаттамасындағы жазбалар).
Алғашқы дерек көздерімен - негізгі құжаттармен танысу. Мұрағат құжаттарымен жұмыс. Әңгіме (әңгімелесудің аудио және видеожазбалары). Натуралық зерттеу (болашақ фильм әрекетінің орны зерттелетін даярлаудың қорытынды кезеңі).
Тарих құрылымын жасау. Тұжырымдамасын, тәсілін, стилін, форма және құрылымын анықтау.
Сценарий құрылымы: экспозиция, басталуы, әрекеттің дамуы, шарықтау шегі, түйін. Жоспарға сәйкес оқиғаны бөлу. Дикторлық мәтінді жазу. Кадрдан тыс мәтінді жазу. Музыканы таңдау. Продюсер, монтаждаушы, режиссердің көмекшісі және тағы басқа түсірілім тобының мүшелерін бағыттайтын сценарийдің таза нұсқасын жазу. Сұхбаттың, синхрондардың, кадрдан тыс дауыстың, мұрағаттан үзінділердің, титрлардың және ауысулардың мағынасын ашу.
Стандартты қысқартулар: СНХ (синхрон), ЗК (кадрдан тыс дауыс ), INT (интерьердегі түсірілім), EXT ( натурдағы түсірілім), ЗТМ (қараңғылау).
28-тақырып. Практикалық тапсырманы орындау. Қызметкерлерді іріктеу: оператор, жарықпен қамтамасыз етуші, сценарий жазушы, зерттеуші, редактор, актерлер, дыбыс режиссер, редактор, техникалық кеңес беруші.
Түсірілім және монтаждауға арналған құралдарды дайындау. Деректі фильмді түсіру. Тиісті адамдармен сұхбат. Жалпы план түсірілімі. Бейне сюжеттің түсірілімі. Драмалық көріністің түсірілімі.
Дыбысты көру бейнесі және монтаж. Біртұтас қойылған шығармадағы таспаға түсірілген кадр, көрініс, эпизодты іріктеу және қосу.
Монтаж қоюшы режиссер және монтаждау бойынша режиссердің қатысуымен фильмді жасау бойынша шығармашылық процесстің жалғасы. Фильмді дыбыстау: тілді, шуды, музыканы жазу. Осы кезеңдегі композитордың рөлі. Бейне таспасы бар дыбыс фонограммасын монтаждау. Қайта жазу. Жасалған фильмді редакциялау.

43. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию формирования документального фильма;
2) знает историю развития документального кинематографа;
3) знает творческое наследие известных кинооператоров и режиссеров;
4) знает виды документального кино;
5) знает особенности, структуру документального фильма, форму подачи документального фильма;
6) знает основные понятия кинематографа: тема, фабула, сюжет, композиция экранного текста, кадр, ритм, композиция, освещенность и свет, перемещение, ракурс, монтаж, сценарный план;
7) умеет самостоятельно выбирать тему, составлять сценарный план;
8) знает этапы производства документального фильма;
9) знает задачи режиссера в документальном кино;
10) умеет делать монтажи озвучивание фильма;
11) умеет выполнять операторскую работу при съемках документального фильма;
12) владеет навыками работы с современными технологиями для поиска необходимой информации;
13) владеет навыками коллективной творческой деятельности.
44. Программные требования 3 класса.
1) знакомство с режиссурой игрового кинофильма, работой режиссера в кинопроизводстве;
2) формирование знаний об этапах производства игрового фильма, работе режиссера кино с драматургом, актером;
3) работа режиссера с художником-постановщиком, актером, художником по костюмам и художником-гримером;
4) проведение практических заданий по написанию сценарного плана фильма по сказке, рассказу, режиссерского сценария игрового фильма.
45. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тема 1. Введение. Современный кинопроцесс. Кино, видео и другие аудиовизуальные виды искусства. Театральная режиссура и кинорежиссура.
Тема 2. Режиссура игрового кинофильма. Место режиссера в кинопроизводстве.
Тема 3. Этапы производства игрового фильма. Задачи режиссера в игровом кино. Жанры в кино. Создание героя. Конфликт в истории. Трехчастная структура фильма. Акт, сцена, эпизод.
Тема 4. Режиссура как руководство коллективным творческим процессом. Режиссер как организатор творческого процесса. Профессиональные качества режиссера.
Тема 5. Работа режиссера с драматургом. Поиск истории для фильма. Формулирование идеи фильма. Фабула и сюжет. Линии героев во времени. Виды драматургической композиции фильма.
Тема 6. Работа режиссера с оператором.
Тема 7. Работа режиссера с художником. Место и роль художника-постановщика в создании фильма. Искусство художника кино и традиции живописи, графики, скульптуры. Работа художника-постановщика с режиссером.
Рабочая команда художника-постановщика. Художники-декораторы. Обязанности ассистента по реквизиту, реквизитора.
Художник по костюмам и художник-гример. Роль художника по костюмам в изобразительном решении современного фильма. Взаимодействие режиссера и художника по костюмам впроцессе подготовки и съемки кино.
Этапы работы над костюмом. Работа над эскизами (поиск образа, создание единого образного целого, выбор тканей, кройка, шитье костюмов для главных персонажей с учетом особенности кроя исторического и национального костюма; дополнение к костюму, подбор костюмов для персонажей второго плана).
Гример в кино. Инструменты гримера. Технология создания грима. Постижерское искусство.
Тема 8. Работа режиссера с звукорежиссером. Звукорежиссер как участник коллективного процесса создания фильма.
Тема 9. Работа режиссера с актером в кино. Природа актерского искусства. Правильное сценическое самочувствие актера.
Тема 10. Учение К. Станиславского. Элементы системы К. Станиславского. Принцип жизненной правды. Принцип сверхзадачи (цель произведения). Принцип активности действия (разбудить естественную человеческую природу актера для органического творчества в соответствии со сверхзадачей). Принцип органичности (естественности). Принцип перевоплощения (стать другим, оставаясь самим собой).
Тема 11. Работа актера над ролью и на репетициях. Содержание и форма в актерском искусстве. Выразительность движения и пластика. Средства актерской выразительности и способ перевоплощения в образ.
Тема 12. Работа с актером. Постановка задачи. Поиск художественного решения фильма.
Тема 13. Подбор команды, актеров, локаций, кастинг.
Тема 14. Второй режиссер. Обязанности второго режиссера в кино.
Тема 15. Литературный и постановочный сценарий. Драматический конфликт в жизни. Драматический конфликт в произведении. Разработка драматических ситуаций. Композиция сценария.
Тема 16. Разработка отдельных характеров и сцен. Построение сцены на прямом и косвенном диалоге. Средства раскрытия внутреннего мира персонажей (внутренний монолог, комментарий, ретроспекция, ассоциативно-зрительные образы).
Тема 17. Драматический ход произведения как средство изложения темы и сюжета.
Тема 18. Режиссер и драматургический материал. Работа с драматургом над киносценарием. Интерпретация в кино литературных произведений.
Тема 19. Основы динамики и выразительности характера. Психологический конфликт. Характер и построение актерского образа. Рельефность характера. Проблема "доброго" и "злого". Движение и развитие характера. Построение роли. Внутренний рисунок. Внешний рисунок.
Тема 20. Такт и тактика работы с актером. Формы сотрудничества с актером. Работа с актерами эпизодических ролей. Работа с массовкой. Работа с исполнителем роли – неактером.
Тема 21. Материал, тема, идея фильма. Объективная реальность как исходный материал художественного творчества. Жизненный материал, положенный в основу фильма. Материал, современный и исторический. Литературное произведение как материал для экранизации.
Необходимость глубокого изучения материалов. Способы такого изучения. Творческий подход к материалу. Поиски и выявление художником "собственной" темы. Идея как творческое воплощение в фильме авторского взгляда на изображаемые явления.
Тема 22. Фабула, сюжет, композиция фильма. Фабула фильма как состав событий, событийный ряд. Внешняя сторона события и его внутренний смысл. Содержательность и выразительность события. Остродраматическая и "ослабленная" фабула в кинематографе.
Понятие драматического конфликта. Конфликт в кинодраматургии как отражение и воплощение реальных жизненных противоречий. Внутренний и внешний конфликт.
Композиция фильма. Элементы композиции: экспозиция, завязка, драматический узел, кульминация, развязка, пролог и эпилог. Поворот в действии (перипетия). Понятия "коллизия, ситуация, драматическая интрига".
Композиция и объем фильма. Связь объема с особенностями зрительного восприятия и монтажная организация фильма. Смена ритма действия и система повторов как композиционные средства для воплощения содержания. Соотношение первого и второго планов действия в фильме. Прием параллельного действия как композиционное средство.
Композиция как процесс перехода фабулы в сюжет.
Сюжет. Сюжет как внутреннее содержание фабулы, как всеобщий художественный образ сценария и фильма.
Тема 23. Образ человека в киноискусстве. Понятие "образ-характер в кинодраматургии". Характер и тип. Выражение общезначимого через индивидуальное, неповторимое в образе-характере. Характер и поступок. Внешняя характеристика и внутренняя устремленность образа. Характер и сюжет. Характер и его взаимосвязь с другими персонажами. Характер и диалог. Характер и внутренний монолог. Связь характера со средой и атмосферой фильма.
Работа актера над характером. Развитие и раскрытие характера. Роль внешнего рисунка, жеста, мимики в создании образа человека на экране. Раскрытие характера через предмет, деталь.
Тема 24. Выполнение практического задания. Написание киносценария по сказке, рассказу. Составные части киносценария: ремарка, план изображения, монолог, диалог, пояснительные надписи, закадровый текст.
Ремарка (описание пейзажа, обстановки, поведения действующих лиц, указание места, времени действия, сценических поступков и психологического состояния персонажей).
План изображения (степень удаленности камеры от объекта: общий план, крупный план).
Монолог. Диалог. Реплики. Пояснительные надписи.
Приемы, при помощи которых можно начать фильм. Общий план, средний план.
Название фильма. Закадровый текст. Титры.
Главное в киносценарии: основная мысль, идея. Композиционная схема рассказа. Вступление. Завязка. Кульминация. Развязка. Заключение.
Формулировка и название сцен, в которых уместен диалог. Понятие о диалоге. Речевая коммуникация посредством обмена репликами.
Составление списка действующих лиц. Время действия. Место действия.
Тема 25. Выполнение практического задания. Написание киносценария к художественному тексту. Распределение обязанностей. Обязанности режиссера. Режиссер – главное ответственное лицо за все происходящее на съемочной площадке.
Обязанности сценариста (создание композиции фильма, определение количества эпизодов фильма, написание сценария к фильму). Обязанности оператора-постановщика. Обязанности художника-декоратора. Обязанности художника по костюмам. Обязанности звукооператора. Работа актеров по воплощению авторского замысла.
Тема 26. Выполнение практического задания. Режиссерский сценарий игрового фильма. Покадровая запись будущего фильма с разбивкой всех эпизодов на кадры, с указанием технических приемов съемки.
Сцены и эпизоды. Раскадровка (рисование кадров фильма от руки).
Составление профессионального режиссерского сценария. Оформление сценария.
Завершение сценария (перевод идей в изображение). Работа сценариста и режиссера над видеорядом.
Тема 27. Выполнение практического задания. Сценарный план фильма. Сюжетное развитие исходной идеи фильма. Ключевые эпизоды. Главные герои. Положения, в которых оказываются главные герои, их действия и последствия. Завязка и кульминация. Основные сюжетные повороты, противоречия, способы решения конфликта. Драматургическое построение и ритм фильма.

43. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) деректі фильмнің қалыптасу терминологиясын біледі;
2) деректі кинематографияның даму тарихын біледі;
3) белгілі кинооператорлар және режиссерлердің шығармашылық мұрасын біледі;
4) деректі киноның түрлерін біледі;
5) деректі фильмнің ерекшелігін, құрылымын, деректі фильмді ұсыну формасын біледі;
6) кинематографияның негізгі түсініктерін: тақырып, фабула, желі, экрандық мәтіннің композициясы, кадр, ритм, композиция, жарықтылық және жарық, ауысу, ракурс, монтаж, сценарийлік жоспарды біледі;
7) өз бетінше тақырыпты таңдауды, сценарийлік жоспарды құра алады;
8) деректі фильмді шығару кезеңдерін біледі;
9) деректі фильмдегі режиссердің міндеттерін біледі;
10) фильмді дыбыстауда монтаж жасай алады;
11) деректі фильмді түсіру кезінде операторлық жұмысты орындай алады;
12) керекті ақпаратты іздеу үшін заманауи технологиялармен жұмыс жасау дағдыларын игереді;
13) ұжымдық шығармашылық қызмет дағдыларын игереді.
44. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1) ойын кинофильмінің режиссурасымен, кино шығарудағы режиссер жұмысымен танысу;
2) ойын фильмін шығару, кино режиссерінің драматург, актермен жұмыс жасау кезеңдері туралы білімін қалыптастыру;
3) режиссердің қоюшы суретшімен, актермен, костюм бойынша суретшімен және суретші-гримермен жұмысы;
4) ертегі, әңгіме, ойын фильмінің режиссерлік сценарийі бойынша фильмнің сценарийлік жоспарын жазу бойынша практикалық тапсырмаларды жүргізу.
45. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кіріспе. Заманауи кинопроцесс. Кино, бейне және өнердің басқа аудиовизуалды түрлері. Театр режиссурасы және кинорежиссура.
2-тақырып. Ойын кинофильмінің режиссурасы. Кино шығарудағы режиссердің орны.
3-тақырып. Ойын фильмін шығару кезеңдері. Ойын киносындағы режиссердің міндеттері. Кинодағы жанрлар. Басты кейіпкерді жасау. Тарихтағы жанжал. Фильмнің үш бөлікті құрылымы. Акт, сахна, эпизод.
4-тақырып. Режиссура ұжымдық шығармашылық процесстің басшылығы ретінде. Режиссер - шығармашылық процесстің ұйымдастырушысы. Режиссердің кәсіби сапасы.
5-тақырып. Режиссердің драматургпен жұмысы. Фильмге арналған тарихты іздеу. Фильмнің идеясын қалыптастыру. Фабула және сюжет. Уақыт аралығындағы басты кейіпкерлердің жолы. Фильмнің драматургиялық композициясының түрлері.
6-тақырып. Режиссердің оператормен жұмысы.
7-тақырып. Режиссердің суретшімен жұмысы. Фильмді жасаудағы қоюшы-суретшінің орны және рөлі. Кино суретшісінің өнері және кескіндеменің, графиканың, мүсіннің дәстүрлері. Қоюшы-суретшінің режиссермен жұмысы.
Қоюшы-суретшінің жұмыс командасы. Суретші-декораторлар. Реквизит бойынша ассистенттің, реквизитордың міндеттері.
Костюм бойынша суретші және суретші-гример. Заманауи фильмнің бейнелік шешіміндегі костюм бойынша суретшінің рөлі. Киноны дайындау және түсіру процесінде режиссер және костюм бойынша суретшінің өзара әрекеті.
Костюм бойынша жұмыс кезеңдері. Нобаймен жұмыс (бейнені іздеу, біртұтас бейнені жасау, матаны таңдау, пішу, тарихи және ұлттық костюмнің үлгісінің ерекшелігін ескере отырып, басты кейіпкерлерге арналған костюмдерді тігу; костюмге қосымша, екінші пландағы кейіпкерлерге арналған костюмдерді іріктеу.
Кинодағы гример. Гримердің құралдары. Гримді жасау технологиясы.
Гример в кино. Инструменты гримера. Технология создания грима. Жасанды шаш жасау (парик жасау) өнері.
8-тақырып. Режиссердің дыбыс режиссерімен жұмысы. Дыбыс режиссері - фильм жасауда ұжымдық процеске қатысушы.
9-тақырып. Режиссердің кино актерімен жұмысы. Актерлік өнердің табиғаты. Актердің дұрыс сахналық көңіл-күй.
10-тақырып. К. Станиславскийдің ілімі. К. Станиславский жүйесінің элементтері. Өмірлік шындық қағидаты. Басты міндет қағидаты (шығарма мақсаты). Әрекет белсенділігінің ұстанымы (басты міндетіне сәйкес негізгі шығармашылығы үшін актердің табиғи адами болмысын ояту). Табиғилық қағидаты (табиғи). Түрлену қағидаты (өзіндік менін сақтай отырып, басқаға айналу).
11-тақырып. Актердің рөлмен және дайындықтағы жұмысы. Актерлік өнердегі мазмұн және форма. Қозғалыс мәнерлігі және пластика. Актерлік мәнерлеу құралы және бейнеге түрлену тәсілі.
12-тақырып. Актермен жұмыс. Міндеттерді қою. Фильмнің көркемдік шешімін іздеу.
13-тақырып. Команда, актерлерді, локацияны іріктеу, кастинг.
14-тақырып. Екінші режиссер. Кинодағы екінші режиссердің міндеттері.
15-тақырып. Әдеби және қойылымдық сценарий. Өмірдегі драмалық жанжал. Шығармадағы драмалық жанжал. Драмалық жағдайларды әзірлеу. Сценарий композициясы.
16-тақырып. Жеке мінездерді және көріністі әзірлеу. Ашық және ауыспалы диалогта көріністерді құру. Кейіпкердің ішкі дүниесін ашу тәсілі (ішкі монолог, комментарий, ретроспекция, ассоциативті-көру бейнелері).
17-тақырып. Тақырып және сюжетті баяндаудың тәсілі ретіндегі шығарманың драмалық барысы.
18-тақырып. Режиссер және драматургиялық материал. Драматургпен бірге киносценариймен жұмыс. Әдеби шығармалар киносындағы интерпретация.
19-тақырып. Мінез динамикасы және мәнерлігінің негізі. Психологиялық жанжал. Актерлік бейненің мінезі және құрылымы. Мінездің айқындығы. "Жақсылық" және "жамандық" мәселесі. Мінездің қозғалысы және дамуы. Рөлді құру. Ішкі сурет. Сыртқы сурет.
20-тақырып. Такт және актермен жұмыс тәсілі. Актермен ынтымақтастық формалары. Эпизодтық рөлдердегі актерлермен жұмыс. Көпшілікпен жұмыс. Рөлді орындаушылармен жұмыс.
21-тақырып. Материал, тақырып, фильм идеясы. Объективті шынайылық - көркем шығармашылықтың түпнұсқалық материалы. Фильмнің негізіне қойылған өмірлік материал. Заманауи және тарихи материал. Әдеби шығарма - экранизацияға арналған материал.
Материалдарды тереңнен зерттеу қажеттілігі. Осы зерттеудің тәсілдері. Материалға шығармашылық тәсіл. Суретшімен бірге "жеке" тақырыптарды іздеу және анықтау. Идея фильмде бейнеленген құбылысқа авторлық көзқарастың шығармашылық түрленуі.
22-тақырып. Фабула, сюжет, фильмнің сюжеті. Фильм фабуласы - оқиғаның, оқиғалық қатардың құрамы. Оқиғаның сыртқы жағы және оның ішкі мағынасы. Оқиғаның мазмұны және мәнерлілігі. Кинематографиядағы "шиеленіскен драмалық" және "әлсіз" фабула.
Драмалық жанжал түсінігі. Кинодраматургиядағы жанжал - шынайы өмірлік қарама-қайшылықты бейнелеу және нақты көрсету. Ішкі және сыртқы жанжал.
Фильм композициясы. Композиция элементтері: экспозиция, бастауы, драмалық түйін, шарықтау шегі, шешімі, пролог және эпилог. Әрекеттегі бетбұрыс (перипетия). "Коллизия, жағдай, драмалық шиеленіс" ұғымдары.
Композиция және фильмнің көлемі. Көлемнің көру арқылы қабылдау ерекшелігімен және фильмді монтаждауды ұйымдастырумен байланысы. Мазмұнды іске асыруға арналған композициялық тәсіл ретінде әрекет ритмі және қайталау жүйесінің ауысуы. Фильмдегі бірінші және екінші пландардың қатынасы. Композициялық тәсіл ретінде параллельді әрекетті қабылдау. Композиция - фабуланың сюжетке ауысу процесі.
Сюжет. Сюжет - жалпыға бірдей сценарий және фильмнің көркемдік бейнесі, фабуланың ішкі мазмұны.
23-тақырып. Кино өнеріндегі адамның бейнесі. "Кино драматургиядағы бейнелік мінез" ұғымы. Мінез және тип. Бейнелік мінездегі жеке, өзгешелік арқылы жалпы мағыналықты көрсету. Мінез және қылық. Бейненің сыртқы мінездемесі және ішкі талпынысы. Мінез және сюжет. Мінез және оның басқа да кейіпкерлермен өзара байланысы. Мінез және диалог. Мінез және ішкі монолог. Мінездің ортамен және фильм атмосферасымен байланысы.
Актердің мінезбен жұмысы. Мінезді дамыту және ашу. Экранда адам бейнесін жасаудағы сыртқы сурет, қимыл, мимиканың рөлі. Зат, бөлшек арқылы мінезді ашу.
24-тақырып. Практикалық тапсырманы орындау. Ертегі, әңгіме бойынша киносценарий жазу. Киносценарийдің құрамды бөлігі: ескерту, бейнелеу жоспары, монолог, диалог, түсіндірме жазба, кадрдан тыс мәтін.
Ескерту (пейзажды суреттеу, жағдайлар, тұлғалардың мінез-құлқы, орынды көрсету, әрекеттің уақыты, кейіпкерлердің сахналық әрекеті және психологиялық жағдайы).
План бейнесі (камераның нысаннан қашықтық деңгейі: жалпы план, ірі план).
Монолог. Диалог. Ілікпе сөз. Түсіндірме жазбалар.
Фильмді бастауға арқау болатын тәсілдер. Жалпы план, орта план.
Фильмнің аталуы. Кадрдан тыс мәтін. Титрлар. Киносценарийдегі негізгілер: басты ой, идея. Әңгіменің композициялық сызбасы. Алғысөз. Басталуы. Шарықтау шегі. Шешім. Қорытынды.
Диалогы бар көріністің тұжырымы және аталуы. Диалог туралы түсінік. Ілеспе сөзбен алмасу арқылы сөйлеуді қамтитын коммуникация.
Тұлғалардың тізімін құрастыру. Әрекеттің уақыты. Әрекет орны.
25-тақырып. Практикалық тапсырманы орындау. Көркем мәтінге киносценарий жазу. Міндеттерді бөлу. Режиссердің міндеті. Режиссер - түсірілім алаңында барлық болып жатқан әрекеттерге басты жауапты тұлға.
Сценарий жазушының міндеттері (фильмнің композициясын құру, фильм эпизодының санын анықтау, фильмге сценарий жазу).
Қоюшы-оператордың міндеттері. Суретші-декоратордың міндеттері. Костюм бойынша суретшінің міндеттері. Дыбыс оператордың міндеттері. Авторлық түпкі ойды іске асыру бойынша актерлердің жұмысы.
26-тақырып. Практикалық тапсырманы орындау. Ойын фильмнің режиссерлік сценарийі. Түсірілімнің техникалық тәсілдерін көрсетілген, барлық эпизодтарды кадрларға бөлінген, болашақ фильмнің кадрлық жазбасы.
Көрініс және эпизодтар. Кадрға бөлу (фильм кадрларының суреттерін қолмен салу).
Кәсіби режиссерлік сценарий құру. Сценарийді ресімдеу.
Сценарийді аяқтау (суреттегі идеяны аудару). Сценарий жазушы және режиссердің бейнеқатармен жұмысы.
27-тақырып. Практикалық тапсырманы орындау. Фильмнің сценарийлік жоспары. Фильмнің бастапқы идеясының сюжеттік дамуы. Негізгі эпизодтар. Басты кейіпкерлер. Басты кейіпкерлердің жағдайы, олардың әрекеті және салдары. Басталуы және шарықтау шегі. Негізгі сюжеттік бетбұрыстар, қарама-қайшылықтар, жанжалды шешу тәсілдері. Фильмнің драматургиялық құрылымы және ритмі.

46. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию игрового фильма;
2) знает этапы производства игрового фильма;
3) знает задачи режиссера в игровом кино;
4)знает работу режиссера с актером в игровом кино;
5) имеет понятие о системе К. Станиславского;
6) знает функции художника-постановщика, художника-декоратора, ассистента по реквизиту, реквизитора в создании фильма;
7) знает роль художника по костюмам, художника-гримера в изобразительном решении современного фильма;
8) имеет понятия материал, тема, идея фильма, фабула, сюжет, композиция фильма, драматический конфликт, перипетия, коллизия, ситуация, драматическая интрига;
9) знает элементы композиции;
10) имеет навыки написания сценарного плана фильма;
11) имеет навыки написания киносценария по сказке, рассказу;
12) имеет навыки написания режиссерского сценария игрового фильма.
47. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство с этапами работы над мизансценой, разработкой эскизов декораций, организацией предкамерного пространства, схемами постановки света при съемке, режиссерским решением пространства, организацией съемок,монтажа в кино;
2) освоение знаний об основах теории, практики монтажа, съемочно-постановочной работе над объектами фильма, звуковом решении фильма.
48.Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Мизансцена. Этапы работы над мизансценой. Взаимосвязь и взаимозависимость монтажа. Освоение съемочного объекта. Проверка, уточнение и решение мизансцены во всех деталях.
Тема 2. Разработка эскизов декорации. Декорации как игровая площадка актерского действия.
Тема 3. Изобразительная монтажная конструкция кинофильма. Понятие о кадре. Кинокадр как съемочная, постановочная и монтажная единица фильма. Сценарный кадр.
Тема 4. Создание изображения в кино. Кадр. План. Композиция кадра. Организация предкамерного пространства. Мизансцена. Ракурс. Свет и тень. Цвет. Движение камеры. Создание визуального образа.
Тема 5. Понятие о постановке света. Свет как выразительное средство режиссуры. Характер света (мягкий-жесткий, светотеневой-светотональной, плоский-объемный). Виды света. Основные схемы постановки света.
Тема 6. Предметы, детали в кино. Основы композиции (на примере живописи, фотографий и кадров из фильмов). Значение цвета и композиции. Режиссерское решение пространства. Определение типа композиции по картинам и кадрам из фильмов. Съемка.
Тема 7. Киномонтаж в общей системе выразительных средств киноискусства. Особенности монтажа в кино. Роль и возможности оператора-постановщика в процесса с разработки режиссерского сценария. Монтаж и драматургия кинофильма.
Тема 8. Монтажное построение фильма. Монтажный принцип как характерный признак художественного мышления в целом. Монтажные построения в произведениях разных видов искусств. История возникновения монтажа в кино.
Кадр как ячейка монтажа. Кадр как часть фильма, снятая непрерывно. Кадр и план. Различная крупность планов. Длительность кадра. Монтажный ритм. Межкадровый монтаж. Движение кинокамеры. Внутрикадровый монтаж. Композиция кадра. Глубинная композиция. Ракурс.
Изобразительный и звуковой монтаж. Вертикальный монтаж. Монтажная фраза, сцена, эпизод. Событийно-логический монтаж, монтаж по ассоциации, по контрасту. Монтажная рифма. Метафорический монтаж. Монтаж как способ организации времени в фильме. Образность монтажа.
Тема 9. Звук в кино. Понятие о звуковом решении фильма. Создание звукозрительного образа. Звукозапись как технический и творческий процесс. Речь, шумы, музыка.
Музыка в системе художественной выразительности экранного творчества.
Тема 10. Цветовая драматургия фильма. Понятие о ключевой тональности. Работа с цветофильтрами.
Тема 11. Превращение фрагмента литературного произведения в кинофильм. Разбор и трактовка литературного произведения. Переложение в схему инсценировки.
Тема 12. Анализ драматического материала. Разработка отдельных характеров и сцен. Построение сцены на диалоге. Средства раскрытия внутреннего мира персонажей.
Тема 13. Формирование и воплощение режиссерского замысла. Совместная работа над конкретизаией этого замысла с оператором, художником, композитором. Определение идеи фильма, которой подчинены действия персонажей, все события. Стилевые осбенности и приемы съемки. Изобразительное решение каждого эпизода, фильма в целом.
Тема 14. Режиссерская трактовка образов-персонажей. Становление и развитие образов. Роль каждого персонажа в раскрытии основного конфликта.
Тема 15. Режиссерский замысел и его решение вкомпозиционном решении фильма.Расстановка идейно-смысловых акцентов. Сквозное действие. Сюжетные ходы. Эпизоды и сцены в фильме. Атмосфера действия. Звук и музыка в фильме. Проект постановки фильма со всемипокадровыми зарисовками.

46. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ойын фильмінің терминологиясын біледі;
2) ойын фильмін шығару кезеңдерін біледі;
3) ойын киносындағы режиссердің міндеттерін біледі;
4) ойын киносындағы режиссердің актермен жұмысын біледі;
5) К. Станиславский жүйесі туралы түсінікті игереді;
6) қоюшы-суретші, суретші-декоратор, реквизит бойынша ассистент, фильм жасаудағы реквизитордың міндеттерін біледі;
7) заманауи фильмнің бейнелік шешіміндегі костюм бойынша суретші, суретші-гримердің рөлін біледі;
8) материал, тақырып, фильм идеясы, фабула, сюжет, фильм композициясы, драмалық жанжал, перипетия (оқыс оқиға), коллизия, жағдай, драмалық шиеленіс;
9) композиция элементтерін біледі;
10) фильмнің сценарийлік жоспарын жазу дағдыларын игереді;
11) ертегі, әңгіме бойынша киносценарий жазу дағдыларын игереді;
12) ойын фильмінің режиссерлік сценарийін жазу дағдыларын игереді.
47. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) мизансценамен жұмыс, декорация нобайын әзірлеу, алдыңғы камера кеңістігін ұйымдастыру кезеңдерімен, түсірілім кезінде жарық қою нобайларымен, кеңістіктің режиссерлік шешімімен, кинода түсірілім, монтажды ұйымдастырумен таныстыру;
2) монтаждың теория, практика негіздері, фильм нысандарын түсіру және қою жұмыстарымен, фильмнің дыбыстық шешімі туралы білімді меңгеру.
48. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мизансцена. Мизансценамен жұмыс кезеңдері. Монтаждың өзара байланыс және өзара тәуелділігі. Түсірілім нысанын меңгеру. Мизансценаны барлық бөліктерде тексеру, нақтылау, шешу.
2-тақырып. Декорацияның нобайларын әзірлеу. актерлік әрекеттің ойын алаңы ретіндегі декорациялар.
3-тақырып. Кинофильмнің бейнелік монтажды құрылымы. Кадр туралы түсінік. Кинокадр фильмнің түсіру, қою және монтажды бірлігі. Сценарийлік кадр.
4-тақырып. Кинода бейне жасау. Кадр. План. Кадр композициясы. Алдыңғы камералық кеңістікті ұйымдастыру. Мизансцена. Ракурс. Жарық және көлеңке. Түс. Камера қозғалысы. Визуальді бейне жасау.
5-тақырып. Жарықты түсіру туралы түсінік. Жарық режиссураның мәнерлілік құралы. Жарық сипаты. (әлсіз-өткір, ашық көлеңкелі-жарық тоналды, жазық-көлемді). Жарық түрлері. Жарық түсірудің негізгі сызбалары.
6-тақырып. Кинодағы заттар, бөліктер. Композицияның негіздері (кескіндеме, фильмдегі фотографиялар және кадрлардағы үлгіде ретінде). Түс және композицияның мағынасы. Кеңістіктің режиссерлік шешімі. Фильмдердегі көрініс және кадр бойынша композицияның сипатын анықтау. Түсірілім.
7-тақырып. Кино өнерінің мәнерлеу құралдарының жалпы жүйесіндегі киномонтаж. Кинодағы монтаждың ерекшелігі. Режиссерлік сценарийді әзірлеу процесіндегі қоюшы-оператордың рөлі және мүмкіндіктері. Монтаж және кинофильм драматургиясы.
8-тақырып. Фильмнің монтажды құрылымы. Монтаж ұстанымы - тұтас алғандағы көркем ойлауға тән белгі. Өнердің әр түрлерінің шығармаларындағы монтаждық құрылым. Кинодағы монтаждың пайда болу тарихы.
Кадр монтаждың ұяшығы. Кадр үзіліссіз түсірілген фильмнің бөлігі. Кадр және план. План ірілігінің айырмашылығы. Кадр ұзақтығы. Монтаж ритмі. Кадраралық монтаж. Кинокамераның қозғалысы. Ішкі кадрлық монтаж. Кадр композициясы. Терең композиция. Ракурс.
Бейнелік және дыбысты монтаж. Тік монтаж. Монтажды сөйлем, көрініс, эпизод. Оқиғалы-қисынды монтаж, ассоциация, кереғарлық бойынша монтаж. Монтажды рифма. Метафоралық монтаж. Монтаж - фильмдегі уақытты ұйымдастыру тәсілі. Монтаждың бейнелігі.
9-тақырып. Кинодағы дыбыс. Фильмнің дыбыстық шешімі туралы түсінік. Дыбыстық көру бейнесін жасау. Дыбыс жазу - техникалық және шығармашылық процесс. Тіл, шулар, музыка. Экрандық шығармашылықтың көркем мәнерлеу жүйесіндегі музыка.
10-тақырып. Фильмнің түстік драматургиясы. Негізгі үндестілік түсінігі. Түс фильтрлерімен жұмыс.
11-тақырып. Әдеби шығарма үзіндісінің кинофильмге айналуы. Әдеби шығарманы талдау және түсіндіру. Сахналау сызбасына аудару.
12-тақырып. Драмалық материалды талдау. Жеке мінезді және оқиғаны әзірлеу. Диалогы бар оқиғаны құру. Кейіпкерлердің ішкі дүниесін ашу тәсілі.
13-тақырып. Режиссерлік түпкі ойдың қалыптасуы және іске асырылуы. Осы түпкі ойды нақтылауда оператормен, суретшімен, композитормен бірге жұмыс. Кейіпкерлердің әрекеті, барлық оқиға бағынатын фильмнің идеясын анықтау. Түсірілімнің стильдік ерекшелігі және тәсілдері. Әрбір эпизодтың, тұтастай алғанда фильмнің бейнелік шешімі.
14-тақырып. Бейнелер мен кейіпкерлердің режиссерлік түсіндірмесі. Бейнелердің қалыптасуы және дамуы. Негізгі жанжалды ашудағы әрбір кейіпкердің рөлі.
15-тақырып. Фильмнің композициялық шешіміндегі режиссерлік түпкі ой және оның шешімі. Идеялық-мағыналық екпіндерді қою. Тура әрекет. Сюжеттік бағыт. Фильмдегі эпизодтар және көріністер. Әрекет атмосферасы. Фильмдегі дыбыс және музыка. Барлық кадрлық суреттемелермен бірге фильмді қою жобасы.

49. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает эапы работы над мизансценой;
2) знает понятия "декорация, кадр, план, композиция кадра, ракурс, свет, тень, цвет, движение камеры, режиссерская трактовка образов-персонажей,режиссерский замысел";
3) знает основные схемы постановки света;
4) знает особенности монтажа в кино;
5) знает роль оператора-постановщика в процессе разработки режиссерского сценария;
6) имеет понятие о звуковом решении фильма;
7) имеет первоначальные навыки в области монтажа и озвучивания игрового фильма;
8) имеет первоначальные навыки операторской работы при съемках игрового фильма.
50. Программные требования в профориентационном классе:
1) знакомство с режиссурой телевизионной рекламы как новой фазой развития экранной режиссуры, особенностями режиссуры телевизионной рекламы;
2) формирование знаний о научно-практической основе режиссуры рекламы, специфике режиссерского творчества, средствах выразительности творчества режиссера;
3) знакомство с особенностями режиссерского сценария, приемами создания рекламного образа;
4) освоение знаний о рекламных роликах, монтаже рекламного фильма, разных видах спецэффектов в телевизионной рекламе;
5) обучение написанию сценария рекламного произведения, созданию рекламных роликов, рекламной видеосъемки, монтажу рекламной продукции;
6) знакомство с творческой работой ведущих режиссеров телевизионных реклам.
51. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Режиссура телевизионной рекламы. Режиссура рекламы как творчество по заказу. Понятие "телевизионная реклама". Особенности телевизионной рекламы.
Тема 2. История развития телевизионной рекламы.
Тема 3. Режиссура рекламы как новая фаза экранной режиссуры. Специфика режиссерского творчества. Создание художественно зримых образов, расшифровывающих замысел драматурга или сценариста. Средства выразительности творчества режиссера.
Тема 4. Профессия – режиссер рекламы. Режиссер как творческий руководитель проекта. Режиссер как ключевая фигура создания рекламного ролика (представление себе конечного результата и ответственность за него).
Тема 5. Величайшие режиссеры рекламы, их творческая деятельность.
Тема 6. Функции режиссера рекламы. Режиссерское искусство (творческая организация всех элементов художественного произведения с целью создания единого, гармоничного, целостного продукта). Творческийзамысел режиссера в коллективной работе по созданию рекламного произведения.
Профессиональная квалификация режиссера (способность найти верное решение художественной формы через точно найденную манеру актерского исполнения и умение практически реализовать это решение в работе с актером). Материал режиссера – знание жизни, наблюдения за людьми, явлениями, событиями, их анализ и преобразование в художественную форму.
Тема 7. Выразительные и изобразительные средства в работе над рекламным роликом. Композиция. Мизансцена. Цвет. Свет. Музыка. Компьютерная графика. Спецэффекты. Монтаж. Главное выразительное средство режиссера – актер.
Тема 8. Приемы, стили и методы, используемые в рекламной режиссуре.
Тема 9. Основы сценарного мастерства режиссера рекламы. Композиция рекламного сценария. Понятие "композиция". Основные части композиции. Классическая схема: экспозиция– завязка – кульминация – развязка – выводы (финал).
Тема 10. Сценарий ролика. Литературный сценарий рекламного произведения. Схема построения рекламного ролика. Сюжет, фабула, эпизод. Виды эпизодов. Анализ рекламного ролика. Написание сценария рекламного произведения.
Тема 11. Режиссерский сценарий и раскадровка. Режиссерский сценарий. Особенности режиссерского сценария. Режиссерский сценарий телерекламы. Визуальный план ролика. Основа структуры режиссерского сценария телевизионной рекламы: взаимосвязь текста и кадров. Сториборд или раскадровка рекламного ролика. Кадры раскадровки. Работа художника над раскадровкой рекламного ролика. Анимационная раскадровка. Постановочный проект ролика. Структура постановочного проекта.
Тема 12. Режиссерский замысел. Режиссерский замысел (основная часть постановочного проекта). Компоненты режиссерского замысла (тема, идея, сверхзадача, конфликт, событийный ряд, характеристика действующих лиц, рекламный образ). Материал произведения. Идея как лозунг. Лозунг в рекламе – слоган. Мотивированность действий и поступков героев. Режиссерский разбор рекламного ролика.
Тема 13. Рекламный образ. Природа рекламного образа. Механизм воздействия рекламного образа (частота экспликации). Технология создания рекламных образов. Образы в рекламе. Приемы создания рекламного образа. Функции режиссера при создании рекламного образа.
Тема 14. Жанр рекламного произведения. Особенности выбора жанра. Природа жанра для режиссера. Определяющие критерии для жанрового структурирования рекламы.
Основные типологии рекламы. Объявление.
Рекламный ролик. Классификация рекламных роликов. Структура и жанровые особенности рекламного ролика.
Анонс. Стандартное представление анонса. Клип. Рекламный фильм. Композиционные построения рекламного фильма.
Рекламная передача.Структура рекламной передачи.
Тема 15. Создание телевизионной рекламы. Телевидение как аудиовизуальное средство массовой коммуникации. Понятие, термин "телевидение". История возникновения телевидения.
Формирование языка телевиденияпод воздействием прессы, радио, изобразительного искусства и кинематографа. Специфика и природа зрелищности телевидения. Синтетический язык звукозрительных образов.Воздействие телевидения на человека на уровне эмоционального переживания.Экранное искусство. Роль образного языка, выразительных средств экрана.
Тема 16. Телевизионная реклама. Особенности телевизионной рекламы. Общая характеристика телерекламы. Специфика рекламы на телевидении. Принципы эффективной телерекламы. Преимущества и недостатки телерекламы.
Одновременное визуальное и звуковое воздействие.Приемы воздействия на потребителя рекламы.Аудиовизуальное воздействие:видео и аудиоэлементы, темп, актеры, реквизит, декорации, освещение, компьютерная графика и архивный материал.Визуальные элементы.
Телевизионные рекламные ролики и рекламные сериалы. Рекламный сериал. Известные рекламные сериалы. Product placement (размещение продукта). Виды product placement.
Тема 17. Типология рекламных роликов. Жанровое разнообразие рекламных сообщений. Продукт. Жизненная ситуация. Решение проблемы. Презентация. Рекомендация специалистов и знаменитостей. Демонстрация. Драматизация или зарисовка с натуры. Интервью с покупателем. Музыкальная реклама. Анимация. Стиль жизни. Самоупоминание. Классификация по принципу "доминирующей профессии".
Режиссерский тип рекламы. Операторский тип рекламы. Информационный тип рекламы.
Тема 18. Команда рекламного проекта. Рекламное агентство. Креативный директор и копирайтер.
Работы креативных директоров крупных рекламных агентств. Художественный директор и продюсер. Производственная фирма. Известные и востребованные продакшн-студии. Режиссер-постановщик и оператор. Операторские работы в рекламе. Художник-постановщик. Определение пространственного и стилистического решения рекламной формы.
Работы художников-постановщиков рекламных роликов. Композитор. Персонал съемочной площадки. Постпродакшн – видеоинженер и звукорежиссер.
Тема 19. Камера и съемка. Правила проектирования кадра. Рекламная видеосъемка.
Понятие "кадр". Оригинальное композиционное решение кадра. Искусство передать масштаб массовых сцен. Художественные задачи. Общий план. Средний план. Крупный план. Использование возможностей камеры. Нормальный угол объектива. Узкий угол изображения. Широкоугольный объектив. Приемы "объективной" и "субъективной" камер.
Тема 20. Композиция изображения. Законы композиции. Композиционная целостность, композиционные детали.
Закон целостности. Закон типизации. Закон сочетания и сопоставления. Закон контрастов.
Приемы построения композиции. Пространственно-временная организация композиции. Виды композиции.
Перспектива. Виды перспективы в экранном искусстве. Воздушная перспектива.
Тема 21. Построение кадра. Объект съемки. Глубина композиции. Закон зрительного восприятия. Второстепенные и малозначительные объекты в кадре.
Свет и цвет в кадре. Освещение. Цвет в художественной системе.
Тема 22. Естественный свет и освещение. Естественный свет в кадре. Тональная ритмика кадра. Естественные отражатели и поглотители света. Естественный свет "пасмурно". Основные типы естественного света. Правила съемки в определенных географических и климатических условиях.
Освещение. Искусство освещения. Фоновое освещение. Уровень освещенности объектов. Колорит изображения в документальном материале.
Тема 23. Звук. Специфика звука в рекламе. Главные физические характеристики звука. Виды звукового сопровождения.
Текст как наиболее распространенный вид звукового сопровождения. Диалог.
Музыка.Песни с рекламным текстом. Звуковые эффекты.
Тема 24. Анимация. Анимация как действенный и перспективный прием телевизионной рекламы.
Анимационная реклама. Мультипликационный ролик. Анимационные технологии. Фотоанимация. Специфические особенности технологий. Двухмерное рисованное изображение и трехмерные рисованные персонажи.
Этапы создания анимационного ролика. Сценарий анимационного рекламного ролика. Сценарий и раскадровка. Работа художника с персонажами. Монтаж анимационного ролика. Пластилиновая анимация.
Тема 25. Монтаж рекламного фильма. История и развитие монтажа. Приемы монтажа. Построение параллельного монтажа. Дистанционный монтаж.
Тема 26. Принципы монтажа и выбор монтажной системы. Принципы монтажа. Процесс монтажа. Выбор монтажной системы. Основные монтажные системы. Выбор монтажной системы для рекламного ролика. Соотношение кадрового ритма и ритма эпизода.
Тема 27. Комфортный монтаж и его правила. Принцип комфортного монтажа. Съемочный кадр или план. Объект съемки.
Монтажный лист. Исходный материал. Монтаж по крупности. Макросъемка. Микросъемка.
Монтаж по принципу географии. Монтаж по композиции. Монтаж по свету. Монтаж по цвету. Монтаж по направлению движения объекта. Монтаж по принципу фазы движения. Монтаж по скорости и массе движения объекта. Внутрикадровый монтаж.
Тема 28. Акцентный и ритмический монтаж. Акцентный монтаж.Ритмический монтаж. Основные элементы ритмического монтажа.
Метрическая структура. Метрический ритм. Внутрикадровый ритм.
Тема 29. Нелинейный монтаж и спецэффекты. Процессы записи и наложения эффектов. Линейный монтаж. Нелинейный монтаж. Спецэффекты.
Тема 30. Компьютерная анимация. Спецэффекты в рекламе. Виды спецэффектов в рекламе. Свободное движение виртуальной камеры. Морфинг. Эффект призрачности. Создание объектов с парадоксальными свойствами. Игры с силами гравитации. Использование космической атрибутики. Светоцветовые эффекты. Прием постоянной смены условий восприятия. Сложные и оригинальные спецэффекты.
Тема 31. Монтаж звука. Модифицированные музыкальные студии. Технологические требования к оборудованию рекламных студий. Процесс подготовки звуковой фонограммы. Этапы отбора элементов фонограммы. Порядок расположения звуковых сегментов фонограммы. Микширование. Обработка звука. Акустическая перспектива. Эффект присутствия.

49. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мизансценамен жұмыс кезеңдерін біледі;
2) "декорация, кадр, план, кадр композициясы, ракурс, жарық, көлеңке, түс, камера қозғалысы, бейне-кейіпкердің режиссерлік түсіндірмесі, режиссерлік түпкі ой" түсінігін біледі;
3) жарық түсірудің негізгі сызбаларын біледі;
4) кинодағы монтаждың ерекшелігін біледі;
5) режиссерлік сценарийді әзірлеу процессіндегі қоюшы-оператордың рөлін біледі;
6) фильмнің дыбыстық шешімі туралы түсінігіне ие;
7) ойын фильмін монтаждау және дыбыстау саласында алғашқы дағдыларға ие болады;
8) ойын фильмін түсіру кезіндегі операторлық жұмыстың алғашқы дағдыларына ие болады.
50. Бейінді сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) экрандық режиссура дамуының жаңа фазасы ретінде теледидар рекламасының режиссурасымен, теледидар жарнамасының режиссурасы ерекшелігімен танысады;
2) жарнама режиссурасының ғылыми-практикалық негізі, режиссерлік шығармашылығының ерекшілігі, режиссер шығармашылығының мәнерлеу құралдары туралы білімін қалыптастырады;
3) режиссерлік сценарийдің ерекшелігімен, жарнамалық бейнені жасау тәсілдерімен таныстыру;
4) жарнамалық ролик, жарнамалық фильмді монтаждау, телевизиялық жарнамадағы арнайы эффектілердің әр түрлері туралы білімді игеру;
5) жарнамалық шығарма сценарийін жазуға, жарнамалық роликтерді, жарнамалық бейне түсірілім жасауға, жарнамалық өнімді монтаждауға үйрету;
6) белгілі теледидар режиссерлерінің шығармашылық жұмысымен таныстыру.
51. Бейінді сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Телевизиялық жарнама режиссурасы. Жарнама режиссурасы - тапсырыс бойынша шығармашылық. "Теледидар жарнамасы" түсінігі. Теледидар жарнамасының ерекшеліктері.
2-тақырып. Теледидар жарнамасының даму тарихы.
3-тақырып. Жарнама режиссурасы - экрандық режиссураның жаңа фазасы. Режиссерлік шығармашылықтың ерекшелігі. Драматург немесе сценарий жазушының түпкі ойын ашатын көзге түсетін көркем бейнелерді жасау. Режиссер шығармашылығының мәнерлеу құралдары.
4-тақырып. Жарнама режиссері мамандығы. Режиссер жобаның шығармашылық жетекшісі. Режиссер жарнамалық роликті жасаудағы басты тұлға (соңғы нәтижені және оған деген жауаптылықты сезіну).
5-тақырып. Белгілі жарнама режиссерлері, олардың шығармашылық қызметі.
6-тақырып. Жарнама режиссерінің қызметі. Режиссерлік өнер (бірыңғай, үйлесімді, біртұтас өнімді жасау мақсатында көркем шығарманың барлық элементтерін шығармашылық ұйымдастыру). Жарнамалық шығарманы жасау бойынша ұжымдық жұмыстағы режиссердің шығармашылық түпкі ойы.
Режиссердің кәсіби біліктілігі (актерлік орындау мәнерінен нақты табылған көркем формаларды дұрыс шешу қабілеті және осы шешімді актермен жұмыс жасауда практикалық іске асыру дағдысы). Режиссер материалы - өмірлік білім, адамдарды, құбылыстарды, оқиғаларды бақылау, оларды талдау және көркемдік формаға түрлендіру.
7-тақырып. Жарнамалық роликпен жұмыстағы мәнерлеу және суреттеу құралдары. Композиция. Мизансцена. Түс. Жарық. Музыка. Компьютерлік графика. Арнайы эффектілер. Монтаж. Актер - режиссердің басты мәнерлеу құралы.
8-тақырып. Жарнамалық режиссурада қолданылатын тәсілдер, стильдер және әдістер.
9-тақырып. Жарнама режиссерінің басты сценарийлік шеберлігі. Жарнамалық сценарийдің композициясы. "Композиция" түсінігі. Композицияның басты бөліктері. Классикалық сызба: экспозиция - байланыс - шарықтау шегі - түйін - қорытынды (соңы).
10-тақырып. Роликтің сценарийі. Жарнамалық шығарманың әдеби сценарийі. Жарнамалық роликті құру сызбасы. Сюжет, фабула, эпизод. Эпизод түрлері. Жарнамалық роликті талдау. Жарнамалық шығарманың сценарийін жазу.
11-тақырып. Режиссерлік сценарий және кадрға бөлу. Режиссерлік сценарий. Режиссерлік сценарийдің ерекшелігі. Теле жарнаманың режиссерлік сценарийі. Роликтің визуальді жоспары. Телевизиялық жарнама режиссерлік сценарийі құрылымының негізі. Сториборд немесе жарнамалық роликті кадрға бөлу.
Кадрға бөлудің кадрлары. Жарнамалық роликті кадрға бөлудегі суретшінің жұмысы. Анимациялық кадрға бөлу. Роликтің қойылымдық жобасы. Қойылымдық жобаның құрылымы.
12-тақырып. Режиссерлік түпкі ой. Режиссерлік түпкі ой (қойылымдық жобаның басты бөлігі). Режиссерлік түпкі ойдың бөліктері (тақырып, идея, басты міндет, жанжал, оқиғалық қатар, әрекет етуші тұлғалардың мінездемесі, жарнамалық бейне). Шығарма материалы. Лозунг ретіндегі идея. Жарнамадағы лозунг - ұран. Басты кейіпкерлердің әрекеті және қылығының ынталығы.
13-тақырып. Жарнамалық бейне. Жарнамалық бейненің табиғаты. Жарнамалық бейненің әсер ету механизмі (экспликация жиілігі). Жарнамалық бейнені жасау технологиясы. Жарнамадағы бейнелер. Жарнамалық бейнені жасау тәсілдері. Жарнамалық бейнені жасау барысындағы режиссердің қызметі.
14-тақырып. Жарнамалық шығарманың жанры. Жанрды таңдау ерекшеліктері. Режиссерге арналған жанрдың мәні. Жарнаманың жанрлық құрылымын анықтайтын өлшемшарттар. Жарнаманың басты типологиялары. Хабарландыру.
Жарнамалық ролик. Жарнамалық роликтердің топтамасы. Жарнамалық роликтің құрылымы және жанрлық ерекшелігі.
Анонс. Анонстың стандарттық түсінігі. Клип. Жарнамалық фильм. Жарнамалық фильмнің композициялық құрылымы. Жарнамалық бағдарлама. Жарнамалық бағдарламаның құрылымы.
15-тақырып. Теледидар жарнамасын жасау. Теледидар - бұқаралық байланыстың аудиовизуалды құралы. "Теледидар" термині, түсінігі. Теледидардың пайда болу тарихы.
Баспасөз, радио, бейнелеу өнері және кинематографияның әсерінен теледидар тілінің қалыптасуы. Теледидар ерекшелігі және көрінісінің мәні. Дыбыс көру бейнелерінің синтетикалық тілі. Теледидардың эмоциялық деңгейінде адамға әсер етуі. Экрандық өнер. Бейнелік тілдің, экранның мәнерлеу құралының рөлі.
16-тақырып. Теледидар жарнамасы. Теледидар жарнамасының ерекшелігі. Тележарнаманың жалпы сипаттамасы. Теледидар жарнамасының ерекшелігі. Тележарнаманың әсерлі ұстанымдары. Тележарнаманың артықшылықтары және кемшіліктері.
Бір уақытта визуалды және дыбысты әсер ету. Жарнама тұтынушыларына әсер ететін тәсілдер. Аудиовизуалды әсер ету: видео және аудиоэлементтер, қарқын, актерлер, реквизит, декорациялар, жарықтандыру, компьютерная графика және мұрағат материалы. Визуалды элементтер.
Теледидар жарнамалық роликтері және жарнамалық сериалдар. Жарнамалық сериал. Атақты жарнамалық сериалдар. Product placement (өнімді орналастыру). Рroduct placement түрлері.
17-тақырып. Жарнамалық роликтердің типологиясы. Жарнамалық хабарлама. Өнім. Өмірлік жағдай. Мәселені шешу. Презентация. Мамандардың және атақты адамдардың ұсынылымы. Көрсету. Болмыстан драмаландыру және сурет салу. Сатып алушымен сұхбат. Музыкалық жарнама. Анимация. Өмірлік стиль. Өзі туралы айту. "Басым мамандықтар" қағидаты бойынша классификация.
Жарнаманың режиссерлік түрі. Жарнаманың операторлық түрі. Жарнаманың ақпараттық түрі.
18-тақырып. Жарнама тобының жобасы. Жарнама агенттігі. Креативті деректер және копирайтер.
Ірі жарнамалық агенттіктердегі креативті директорлардың жұмысы. Көркем директор және продюсер. Өндірістік фирма. Белгілі және сұранысқа ие продакшн-студиялар. Қоюшы-режиссер және оператор. Жарнамадағы операторлық жұмыс. Қоюшы-суретші. Жарнамалық форманың кеңістіктік және стилистикалық шешімін анықтау.
Жарнамалық роликтердегі қоюшы-суретшілердің жұмысы. Композитор. Түсірілім алаңының қызметкері. Постпродакшн - видеоинженер және дыбыс режиссері.
19-тақырып. Камера және түсірілім. Кадрды жобалау ережесі. Жарнамалық бейнетүсірілім. "Кадр" түсінігі. Кадрдың біртума композициялық шешімі. Бұқаралық көріністің деңгейін жеткізу өнері. Көркемдік міндеттер. Жалпы план. Орта план. Ірі план. Камера мүмкіндіктерін пайдалану. Нысанның қалыпты бұрышы. Бейненің енсіз бұрышы. Кеңбұрышты нысан. Камераның "объективті" и "субъективті" тәсілдері.
20-тақырып. Бейне композициясы. Композиция заңдары. Композициялық тұтастық, композициялық бөліктер.
Тұтастық заңы. Типтеу заңы. Үйлесімдік және салыстыру заңы. Кереғарлық заңы.
Композицияны құру тәсілдері. Композицияны кеңістікте және уақытта ұйымдастыру. Композиция түрлері.
Перспектива. Экрандық өнердегі перспектива түрлері. Ауа перспективасы.
21-тақырып. Кадр құрылымы. Түсірілім нысаны. Композицияның тереңділігі. Көру арқылы қабылдау. Кадрдағы екінші дәрежедегі және елеусіз нысандар.
Кадрдағы жарық және түс. Жарық. Көркемдік жүйедегі түс.
22-тақырып. Табиғи жарық және жарықтандыру. Кадрдағы табиғи жарық. Кадрдың тоналдық ритмикасы. Жарықты табиғи шағылдыру және жұту. Табиғи жарық "бұлыңғыр". Табиғи жарықтың негізгі түрлері. Белгілі географиялық және климаттық жағдайда түсірілім ережесі.
Жарықтандыру. Жарықтандыру өнері. Фондық жарықтандыру. Нысандарды жарықтандыру деңгейі. Деректі материалдағы бейне ерешелігі.
23-тақырып. Дыбыс. Жарнамадағы дыбыс ерекшелігі. Дыбыстың басты физикалық сипаттамасы. Дыбыстық сүйемелдеудің түрлері.
Мәтін дыбыстық сүйемелдеудің барынша кең таралған түрі. Диалог.
Музыка. Жарнамалық мәтіні бар әндер. Дыбыстық эффектілер.
24-тақырып. Анимация. Анимация - теледидар жарнамасының әрекет ететін және перспективалық тәсілі.
Анимациялық жарнама. Мультипликациялық ролик. Анимациялық технологиялар. Фотоанимация. Технологияның арнайы ерекшеліктері.
Екі өлшемде салынған сурет және үш өлшемде салынған кейіпкерлер.
Анимациялық ролик жасау кезеңдері. Анимациялық жарнамалық роликтің сценарийі. Сценарий және кадрға бөлу. Суретшінің кейіпкерлермен жұмысы. Анимациялық роликті монтаждау. Пластиндік анимация.
25-тақырып. Жарнамалық фильм монтажы. Монтаж тарихы және дамуы. Монтаждау тәсілдері. Параллельді монтаждың құрылымы. Қашықтықтағы монтаж.
26-тақырып. Монтаж ұстанымдары және монтаж жүйесін таңдау. Монтаждау қағидаттары. Монтаждау процесі. Монтаж жүйесін таңдау. Негізгі монтаж жүйесі. Жарнамалық роликке монтаж жүйесін таңдау. Кадрлық ритм және эпизод ритмінің қатынасы.
27-тақырып. Жайлы монтаж және оның ережесі. Жайлы монтаж ұстанымы. Түсірілім кадры немесе план. Түсірілім нысаны. Монтаж парақшасы. Бастапқы материал. Ірілік бойынша монтаж. Макротүсірілім. Микротүсірілім.
Географиялық ұстаным бойынша монтаждау. Композиция бойынша монтаж. Жарық бойынша монтаж. Түс бойынша монтаж. Нысан қозғалысының бағыты бойынша монтаж. Қозғалыс фазасының ұстанымы бойынша монтаж. Нысанның жылдамдығы және қозғалыс массасы бойынша монтаж. Ішкі кадрлық монтаж.
28-тақырып. Акценттік және ритмикалық монтаж. Акценттік монтаж. Ритмикалық монтаж. Ритмикалық монтаждың негізгі элементтері. Метрикалық ритм. Ішкі кадрлық ритм.
29-тақырып. Сызықсыз монтаж және арнайы әсерлер. Жазу процесі және эффектілерді қою. Сызықты монтаж. Сызықсыз монтаж. Арнайы эффектілер.
30-тақырып. Компьютерлік анимация. Жарнамадағы арнайы эффектілердің түрлері. Виртуалды камераның еркін қозғалысы. Морфинг. Бұлдырлық эффектісі. Қарама-қайшы қасиеттерімен бірге нысандарды жасау. Гравитация күштері бар ойындар. Ғарыштық белгіні қолдану. Жарық түстік эффектілер. Қабылдау шартын тұрақты ауыстыру тәсілі. Күрделі және бірегей арнайы эффектілер.
31-тақырып. Дыбыс монтажы. Түрлендірілген музыкалық студиялар. Жарнамалық студияларды жабдықтандыруға қойылатын технологиялық талап.
Дыбыс фонограммасын дайындау процессі. Фонограмма элементтерін іріктеу кезеңдері. Фонограмманың дыбыстық сегменттерінің орналасу тәртібі. Микшерлеу. Дыбысты өңдеу. Акустикалық перспектива. Қатысу эффектісі.

52. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения вподготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию в области режиссуры телевизионной рекламы;
2) знает особенности режиссуры телевизионной рекламы;
3) знает основные эстетические и стилевые направления в области режиссуры телевизионной рекламы;
4)знает об особенностях использования выразительных средств в области режиссуры телевизионной рекламы;
5) знает творческую деятельность известных режиссеров телевизионной рекламы;
6) знает функции режиссера рекламы;
7) знает приемы, стили и методы, используемые в рекламной режиссуре;
8) владеет навыками написания сценария рекламного произведения;
9) имеет понятие о режиссерском сценарии телерекламы;
10) знает жанры рекламного произведения, классификацию, структуру и жанровые особенности рекламного ролика;
11) знает особенности телевизионной рекламы;
12) владеет первоначальными навыками рекламной видеосъемки;
13) владеет первоначальными навыками монтажа анимационного ролика, рекламного фильма;
14) владеет первоначальными навыками компьютерной анимации.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
53. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на выступлениях.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, экзамена.
54. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (эссе, презентация), во втором полугодии: экзамен (ответы на теоретические вопросы по отдельным темам, рецензия на фильм по выбору);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (презентация), во втором полугодии: экзамен (проект сценарного плана документального фильма);
3) 3 класса – в первом полугодии: зачет(защита проекта), во втором полугодии: экзамен (проект "Режиссерский сценарий игрового фильма");
4) 4 класса – в первом полугодии: зачет(разработка литературного сценария для краткометражного фильма), во втором полугодии: экзамен (проект постановки фильма с покадровыми зарисовками);
5) профориентационный класс – в первом полугодии: зачет (сценарий рекламного произведения), во втором полугодии: зачет (проект рекламного ролика).
55. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) познавательность;

52. Бейіндік сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер. Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) теледидарда жарнама режиссура саласындағы терминологияны біледі;
2) теледидарда жарнама режиссурасының ерекшеліктерін біледі;
3) теледидарда жарнама режиссура саласындағы негізгі эстетикалық және стильдік бағыттарды біледі;
4) теледидарда жарнама режиссура саласындағы мәнерлеу құралдарын қолдану ерекшеліктері туралы біледі;
5) белгілі теледидар жарнама режиссерлерінің шығармашылық қызметін біледі;
6) жарнама режиссерінің міндеттерін біледі;
7) жарнамалық режиссурадағы қолданылатын тәсілдерді, стильдер және әдістерді біледі;
8) жарнамалық шығарма сценарийін жазу дағдыларын меңгереді;
9) тележарнаманың режиссерлік сценарийі туралы түсінегіне ие болады;
10) жарнамалық шығарма жанрларын, классификациясын, құрылымын және жарнамалық роликтің жанрлық ерекшеліктерін біледі;
11) теледидардағы жарнама ерекшеліктерін біледі;
12) жарнамалық видео түсірудің алғашқы дағдыларын меңгереді;
13) анимациялық роликті, жарнамалық фильмді монтаждаудың алғашқы дағдыларын меңгереді;
14) компьютерлік анимацияның алғашқы дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
53. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Оқу нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша алған ағымдық үлгерім нәтижелерінен және өнер көрсетуде алған бағаларынан тұрады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін экзамен - сынақ түрінде іске асырылады.
54. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (эссе, презентация), екінші жартыжылдықта: экзамен (әрбір тақырыптар бойынша теориялық сұрақтарға жауап);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (презентация), екінші жартыжылдықта: экзамен (деректі фильмнің сценарийлік жоспарының жобасы);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (жобаны қорғау), екінші жартыжылдықта: экзамен ("Ойын фильмінің режиссерлік сценарийі" жобасы);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (қысқаметражды фильмге арналған әдеби сценарийді әзірлеу), екінші жартыжылдықта: экзамен (кадрға бөлумен сурет салу арқылы фильмді қою жобасы);
5) бейінді сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (жарнамалық шығарманың сценарийі), екінші жартыжылдықта: сынақ (жарнамалық роликтің жобасы).
55. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі өлшемдерді ескереді:
1) танымдық;

2) оригинальность идеи, сценарного замысла (авторская позиция);
3) целостность формы и развернутость идеи, глубина воздействия сюжета (раскрытие образа)
4) операторское мастерство;
5) работа в кадре (дикция, подача, ход)
6) звукоряд (закадровый текст, подбор музыки, шумы, оригинальность звукового решения);
7) графика (оформление, отбивки, титры и прочее графическое решение сюжетов);
8) исполнительское мастерство (для игровых и постановочных фильмов, сюжетов);
9) синхронизация музыки и изображения.
56. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – систематическое и глубокое знание учебно-программного материала, умение свободно выполнять задания;
2) оценка "4" "хорошо" – хорошие знания изученного учебного материала; самостоятельное, логичное и последовательноеизложениеи интерпретацияучебного материала; полное раскрытие смысла предлагаемого вопроса; владение основными терминами и понятиями изученного курса; умение переложить теоретические знания на предполагаемый практический опыт;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – допущение серьезных ошибок при выполнении творческих заданий;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – принципальные ошибки в выполнении предусмотренных программой заданий;
5) "Зачет" (без оценки) – знания соответствуют необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 81
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Кукловождение" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Кукловождение" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету "Кукловождение".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) вага – особая конструкция, к которой крепятся нити для управления марионеточной куклой, вага бывает вертикальной и горизонтальной (для марионеток-животных);
2) вертеп – переносной театр кукол, в котором разыгрываются представления религиозного характера;
3) гапит – трость, на которую насажена головка тростевой куклы, гапит, снабженный простейшей механикой, позволяет поворачивать и наклонять головку;
4) декорация – принадлежности театра, имеющие своим назначением производить иллюзию места, в котором происходит действие, разыгрываемое на сцене;
5) кулачковый кукольный театр – театр, в котором туловище куклы – чехольчик или платье надевается на руку;

2) идеяның, сценарийлік түпкі ойдың бірегейлігі (авторлық ұстаным);
3) форманың тұтастығы және идеяның толықтығы, сюжеттің әсер ету тереңділігі (бейнені ашу);
4) операторлық шеберлік;
5) кадрдағы жұмыс (дикция, жеткізілуі, барысы)
6) дыбыстық қатар (кадрдан тыс мәтін, музыка таңдау, шулар, дыбыстық шешімнің бірегейлігі);
7) графика (безендіру, шыңдау, титрлар және басқа да сюжеттің графикалық шешімі);
8) орындаушылық шеберлігі (ойын және қойылымдық фильмдерге, сюжеттерге арналған);
9) музыка және бейнені синхрондау.
56. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - оқу-бағдарламалық материалды жүйелі және терең білу, тапсырманы еркін орындау алу;
2) "4" "жақсы" бағасы - зерттелген оқу материалын жақсы білу, оқу материалын өз бетінше, қисынды және жүйелі баяндау және түсіндіру, ұсынылған мәселенің мағынасын толық ашу; зерттелген курстың негізгі терминдері және ұғымдарын меңгеру; болжамды практикалық тәжірибеге теориялық білімін қолдана білу;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - шығармашылық тапсырманы орындау кезінде жіберілген өрескел қателіктер;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарламада қарастырылған тапсырманы орындаудағы негізгі қателіктер;
5) сынақ (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
81-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Қуыршақ жүргізу" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Қуыршақ жүргізу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қуыршақ жүргізу" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) вага - марионетка қуыршақтарын басқару үшін жіптер бекітілетін ерекше конструкция, вага вертикальді және горизонтальді (марионетка-жануарлар үшін) болады;
2) вертеп - діни сипаттағы қойылым ойналатын жылжымалы қуыршақ театры;
3) гапит - тросты қуыршақтың басы орнатылған таяқ, гапит қарапайым механикамен жабдықталған, қуыршақтың басын бұруға және еңкейтуге мүмкіндік береді;
4) декорация -сахнада ойналатын іс-әрекет жүргізілетін орынның кейпін суреттеу міндеті бар театрдың жабдығы;
5) жұдырықша қуыршақ театры - қуыршақтың денесі - тысқабы немесе көйлегі қолға киілетін қуыршақ театрының түрі;

6) театр верховых кукол (перчаточных, гапитно-тростевых и кукол иных конструкций) – вид кукольного театра, в котором куклы управляются снизу;
7) театр теней – вид театрального зрелища, основанный на использовании плоских кукол, которые находятся между источником света и экраном или накладываются на него;
8) ложковый кукольный театр – упрощенный вариант театра с участием верховых кукол, для него необходимы деревянные ложки, не расписанные красками; на внешней стороне ложки рисуют лицо человека или мордочку зверюшки;
9) перчаточная кукла – кукла, которая имеет вид трехпалой перчатки для управления головой и руками куклы.
10) рукавичковый кукольный театр – вид кукольного театра, в котором куклы надеваются на кисть актера;
11) кукловод – театральная профессия, в которой артист управляет и озвучивает куклу;
12) театр кукол – вид театрального зрелища, в котором действуют куклы, управляемые актерами-кукловодами;
13) марионетка – низовая кукла, управляемая с помощью нитей. Марионетка требует особого устройства сцены и ваги;
14) мимирующая кукла – кукла из мягких материалов с подвижным выражением лица. Пальцы актера находятся непосредственно в голове куклы и управляют ее ртом, глазами и носом;
15) театр срединных кукол – вид кукольного театра, в котором куклы управляются на уровне актеров-кукловодов;
16) папье-маше – наиболее распространенный способ изготовления кукольных голов, представляющий собой оклеивание бумагой по гипсовой форме изнутри;
17) репертуар – совокупность произведений, исполняемых в театре;
18) репетиция – основная форма подготовки театрального представления;
19) пальчиковый кукольный театр – вид кукольного театра, в котором куклы надеваются на палец актера;
20) театр низовых кукол (кукол-марионеток) – вид кукольного театра, в котором куклы управляются сверху с помощью ниток, прутов или проволок;
21) тростевой кукольный театр – вид кукольного театра, в котором кукла находится на палочке – трости;
22) настольный плоскостной кукольный театр – вид кукольного театра, в котором высота занавеса составляет 25 сантиметров и персонаж изображен на каждой стороне фигурки;
23) ширма – различной формы и размеров особая сцена кукольного театра. Виды ширмы: простая (с одной грядкой) и многоплановая (2-3 плана);
24) этюд – небольшая сценка, заключающая в себе одно какое-нибудь законченное действие.
3. Цель Программы: создание условий для приобретения обучающимися теоретических и практических знаний, умений и навыков по кукловождению, эстетического и художественного познания мира средствами театрального искусства.

6) төменнен басқарылатын қуыршақ театры (қолғапты, жіңішке таяқша және басқа конструкциялы қуыршақтар) - төменнен басқарылатын қуыршақ театрының түрі;
7) көлеңкелі театр - жарық көзі мен экран ортасында орналасатын немесе оған түсірілетін жазық қуыршақтарды қолдануға негізделген театр көрінісінің түрі;
8) қасық қуыршақ театры - төменнен басқарылатын қуыршақтардың қатысуымен театрдың жеңілдетілген нұсқасы, оған боялмаған ағаш қасықтар қажет, қасықтың сырт жағына адамның бетін немесе аңның тұмсығын салады;
9) қолғапты қуыршақ - қуыршақтың басын және қолдарын басқару үшін үш саусақты қолғап түріндегі қуыршақ;
10) қолғапты қуыршақ театры - қуыршақтар актер қолының қоспасына киілетін қуыршақ театрының түрі;
11) қуыршақ жүргізуші -қуыршақты басқаратын және дыбыстайтын әртіс, театр маманы;
12) қуыршақтар театры - қуыршақ жүргізуші-актермен басқарылатын қуыршақтар әрекет ететін театр көрінісінің түрі;
13) марионетка - жіптің көмегімен басқарылатын төменгі қуыршақ. Марионетка сахнаның және ваганың ерекше құрылғысын қажет етеді;
14) мимика жасайтын қуыршақ - жұмсақ материалдардан жасалған қозғалмалы бет кескіні бар қуыршақ. Актердің саусақтары қуыршақтың басында орналасады және оның аузын, көзін және мұрнын басқарады;
15) орта деңгейде басқарылатын қуыршақ театры - қуыршақтар қуыршақ жүргізуші-актердің деңгейінде басқарылатын қуыршақ театрының түрі;
16) папье-маше - ішкі жағынан гипстік қалып бойынша қағазбен желімдеуді білдіретін қуыршақтың бастарын дайындаудың кең таралған әдісі;
17) репертуар - театрда орындалатын, шығармалар жиынтығы;
18) репетиция - театр қойылымын дайындаудың негізгі формасы;
19) саусақты қуыршақ театры - қуыршақтар актердің саусағына киілетін қуыршақ театрының түрі;
20) төменгі қуыршақ театры (марионетка қуыршақтар) - жіптің, шыбықтың немесе сымның көмегімен қуыршақтар жоғарыдан басқарылатын қуыршақ театрының түрі;
21) тросты қуыршақ театры - қуыршақ жіңішке таяқта орналасатын қуыршақ театрының түрі;
22) үстел үсті жазықтықтағы қуыршақ театры - шымылдықтың биіктігі 25 сантиметрді құрайтын және кейіпкер пішіннің әрбір жақтарында бейнеленген қуыршақ театрының түрі;
23) шымылдық - әртүрлі формадағы және өлшемдегі қуыршақ театрының ерекше сахнасы. Шымылдық түрлері: қарапайым (бір жүйекті) және көппланды (2-3 план);
24) этюд - қандай да бір аяқталған іс-әрекетті бейнелейтін шағын көрініс.
3. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың қуыршақ жүргізу бойынша теориялық және практикалық білім, білік, дағдыларды алуы, театр өнері құралдарымен әлемді эстетикалық және көркемдік тануы үшін жағдай жасау.

4. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний, умений и навыков для развития творческого потенциала обучающегося в процессе обучения кукловождению;
2) формирование интереса к театральному искусству, раскрытие его многообразия и красоты;
3) обучение детей управлению куклами, участию в спектакле;
4) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков;
5) формирование умения передавать игровые образы в действиях с куклой.
Развивающие:
1) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения Программы театрально-исполнительских знаний, умений и навыков;
2) развитие внимания, памяти, воображения, речи, эмоционально-волевой сферы, интеллектуальных, музыкальных и творческих способностей;
3) развитие творческих способностей средствами театрального искусства;
4) развитие творческого воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
5) формирование художественного вкуса и оценочных критериев в контексте духовно-нравственных и эстетических идеалов;
6) развитие манипулятивной деятельности рук и речевой культуры обучающихся.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре, искусству;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) создание социокультурной среды общения;
4) приобщение к ценностям отечественной культуры, лучшим образцам народного творчества, классического и современного искусства;
5) максимальная самостоятельность детского творчества.
5. Срок освоения Программы – шесть лет. Освоение Программы заканчивается итоговыми экзаменами.
6. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяются типовым учебным планом.
7. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить предмет "Кукловождение" отделения "Театра кукол" детских школ искусств.
8. Обучение осуществляется в индивидуальной форме.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
9. На основе настоящей Программы педагог разрабатывает рабочую учебную программу, которая определяет оптимальные и наиболее эффективные для данного класса содержание, формы, методы и приемы организации образовательного процесса.
10. Структурные элементы рабочей учебной программы:
1) титульный лист;
2) пояснительная записка;
3) планирование учебной деятельности;
4) учебно-методическое обеспечение учебного процесса.
11. На титульном листе размещаются основные сведения:
1) название организации образования;
2) название учебного предмета;
3) обозначение класса, для которого разработана рабочая учебная программа;

4. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) қуыршақ жүргізуге оқыту процесінде білім алушының шығармашылық әлеуетін дамыту үшін білім, білік, дағдыларды қалыптастыру;
2) театр өнеріне қызығушылықты қалыптастыру, оның көпқырлылығын және әдемілігін ашу;
3) балаларды қуыршақтарды басқаруға үйрету, спектакльге қатыстыру;
4) ой-өрісін кеңейту және білімді, орындаушылық біліктер мен дағдыларды жинақтау;
5) қуыршақпен бірге қимылдарда ойналатын бейнелерді жеткізу білігін қалыптастыру.
Дамыту:
1) Бағдарламаны игеру процесінде оның меңгерген театрда орындаушылық білім, білік және дағдылары негізінде бала тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамыту;
2) зейінді, жадыны, елестетуді, сөйлеуді, эмоциялық-жігер саласын, интеллектуалды, музыкалық және шығармашылық қабілеттерді дамыту;
3) театр өнері құралдарымен шығармашылық қабілеттерді дамыту;
4) шығармашылық қиялды, көркемдік ойлауды, эстетикалық сезімді және әсемдікті сезінуді дамыту;
5) көркемдік талғамды, рухани-адамгершілік және эстетикалық идеалдар мәнмәтінінде бағалау критерийлерін қалыптастыру;
6) білім алушылардың қолдарының басқару қызметін және сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік:
1) көркемдік мәдениетке, өнерге баулу;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық сезімді және әсемдікті сезінуді тәрбиелеу;
3) қарым-қатынастың әлеуметтік-мәдени ортасын құру;
4) отандық мәдениеттің құндылықтарына, халық шығармашылығының, классикалық және заманауи өнердің үздік үлгілеріне баулу;
5) балалар шығармашылығының барынша дербестігі.
5. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - алты жыл. Бағдарламаны меңгеру қорытынды емтихандармен аяқталады.
6. Сағаттар саны және аптадағы сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
7. Балалар өнер мектептерінің "Қуыршақ театры" бөлімі "Қуыршақ жүргізу" пәнін меңгеруді қалайтын балаларды оқытуға арналған.
8. Оқыту жеке формада жүзеге асырылады.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
9. Осы Бағдарлама негізінде педагог білім беру процесін ұйымдастырудың анықталған сынып үшін ұтымды және барынша тиімді мазмұнын, әдістерін және тәсілдерін анықтайтын оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
10. Оқу жұмыс бағдарламасының құрылымдық элементтері:
1) титул парағы;
2) түсінік хат;
3) оқу қызметін жоспарлау;
4) оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
11. 8. Титул парағындағы негізгі мағлұматтар:
1) білім беру ұйымының аталуы;
2) оқу пәнінің аталуы;
3) оқу жұмыс бағдарламасы арнайы әзірленген сыныпты көрсету;

4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающихся, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
26. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – показ, разъяснение, самостоятельное выполнение задания обучающимся;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие образного мышления;
6) игровой – разновидности сюжетно – ролевых игр.
27. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося, физических данных, уровня развития творческих способностей.
28. Формы занятий:
1) теоретические;
2) практические.
29. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимися. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
30. Предмет "Кукловождение" включает в себя управление различными видами кукол в театре. Предмет направлен на развитие коммуникативной культуры обучающегося, навыков социального поведения и общения, формирование навыков кукловождения и культуры поведения на сцене, овладение техническими приемами театральной работы с куклой.
31. При обучении детей игре с куклами кулачкового, тростевого, ложкового вида учитывается уровень развития мышечной массы кисти, предплечья, плеча обучающегося, так как организация игры предполагает использование напольной ширмы. Дополнительно проводятся игры и упражнения на развитие физических качеств: силы, ловкости, быстроты.
32. Театральная игра является одним из главных компонентов обучения технике кукловождения. Тематика и содержание театральной игры определяют нравственную направленность (дружба, отзывчивость, доброта, честность, смелость). Театрализация помогает обучающемуся постичь эмоциональное и глубокое восприятие окружающего мира.
33. Педагог взаимодействует с обучающимися в театрально-игровом стиле, который позволяет добровольно втянуться в учебную деятельность.
34. Педагог, формируя привычные умения, навыки, приемы и действия обучающихся, вызывает заинтересованность их не только в конечном результате (выступления в спектаклях, изготовление декораций к спектаклям, участие в выставках работ), но и к самому процессу творения новых сюжетов или новых образов, созданию своей куклы.

4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
26. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - көрсету, түсіндіру, білім алушылардың тапсырмаларды өз бетінше орындау;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды және сыни ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркем әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
6) ойын - сюжеттік-рөлдік ойындардың алуантүрлері.
27. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты: физикалық қабілеттері, жеке қабілеттерінің даму деңгейі.
28. Сабақ формалары:
1) теориялық;
2) практикалық.
29. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Теориялық және практикалық сабақтар бір уақытта жүргізіледі.
30. "Қуыршақ жүргізу" пәні театрда қуыршақтардың әртүрлі түрлерін басқарудан тұрады. Пән білім алушының коммуникативтік мәдениетін, әлеуметтік мінез-құлық және қарым-қатынас дағдыларын дамытуға, қуыршақ жүргізу дағдыларын және сахнада жүру мәдениетін қалыптастыруға, қуыршақпен театралды жұмыс істеудің техникалық тәсілдерін меңгеруге бағытталған.
31. Балаларды қуыршақтың жұдырықшалы, тросты, қасық түрлерімен ойнауға үйрету кезінде білім алушының қол білегінің, білезігінің, иығының бұлшық ет массасының даму деңгейі ескеріледі, себебі ойнауды ұйымдастыру едендік шымылдықтың қолданылуын болжайды. Күш, ептілік, шапшаңдық сияқты физикалық қасиеттерді дамытуға арналған қосымша ойындар мен жаттығулар жүргізіледі.
32. Театр ойыны қуыршақ жүргізу техникасына оқытудың басты компоненті болып табылады. Театр ойынының тақырыбы мен мазмұны адамгершілік бағыттылықты (достық, ілтипат, мейірімділік, адалдық, батылдық) анықтайды. Театрға бейімдеу білім алушыға эмоциялық және қоршаған әлемді терең қабылдауды түсінуге көмек береді.
33. Педагог білім алушылармен оқу қызметіне өз еркімен араласуға мүмкіндік беретін театр-ойын стилінде қарым-қатынас жасайды.
34. Педагог білім алушының әдетті біліктері, дағдылары, тәсілдері мен қимылдарын қалыптастыра отырып, олардың соңғы нәтижеге (спектакльдерде өнер көрсету, спектакльдерге декорацияны дайындау, жұмыстар көрмесіне қатысу) қызығушылықтарын оятып қана қоймай, сонымен қатар жаңа сюжеттерді немесе жаңа бейнелерді, өз қуыршағын жасау процесіне де қызығушылықтарын қалыптастырады.

35. Педагог знакомит обучающегося с видами кукол: верховые куклы (мешочная (кульковая), пальчиковая, перчаточная, кулачковая, тростевая, ложковая, ручная, механическая); низовые куклы (марионетка, прыгающая планшетная и напольная); настольные куклы.
36. Одевая на руку куклу, обучающийся как бы сливается с ней, через нее переживает различные жизненные ситуации, может справиться со своими страхами, выплеснуть негативные эмоции или, наоборот, поделиться своей радостью.
37. Педагог подбирает репертуар с учетом возрастных особенностей обучающегося. Знакомство с позицией актера-творца накапливает эмоциональный, интеллектуальный, нравственный, социальный, трудовой опыт обучающегося и развивает его.
38. Упражнения голосом и речью: говорить медленно, громко, тихо, быстро, басом, служат для тренировки воображения. Речевые упражнения выполняют пропедевтическую роль будущей работы над художественным чтением.
39. Роли героев сказок в дошкольном и младшем школьном возрасте расширяют представление обучающегося о достоверности в театре. Педагог закладывает основы для понимания "школы переживания" и "школы представления" в актерском искусстве, формирует базу для интереса к обучающим заданиям, в процессе которых основной упор делается на игры со словом, текстом, подтекстом, разными словесными действиями (упрекать, приказывать, узнавать, удивлять, просить, объяснять, звать).
40. Слово раскрывается как основное средство выполнения сценической задачи, как основной компонент создания характера. Играя в разные сочетания одного действия с различными текстами или одного текста с различными действиями, обучающийся учится слышать психологическую выразительность речи.
41. В процессе обучения педагог сохраняет, развивает характерные для детей свежесть, непосредственность восприятия, увлеченность игрой.
42. На занятиях педагог углубляет и обогащает представление обучающихся об окружающей действительности. Для осуществления учебно-воспитательных задач педагог определяет объем знаний и навыков, который может усвоить обучающийся в том или ином возрасте, и в связи с этим продуманно строит методику работы с детьми.
43. На первых занятиях педагог знакомит обучающегося с историей театра кукол, с процессом изготовления кукол. Рассказ и показ иллюстраций: фигурки духов и поклонение им первобытного человека; перчаточная кукла (Италия, Россия); планшетная кукла; марионетка; тростевая кукла (Восток, Индокитай); театр теней (Япония).

35. Педагог білім алушыны қуыршақ түрлерімен таныстырады: төменнен басқарылатын қуыршақтар (қапшықты (кульковая), саусақты, қолғапты, жұдырықша, тросты, қасық, қол, механикалық); төмен қуыршақтар (марионетка, секірмелі планшетті және едендік), үстелүсті қуыршақтар.
36. Білім алушы қолына қуыршақты кие отырып, онымен бірге бірігіп кетеді, ол арқылы әртүрлі өмірлік жағдайларды бастан кешіреді, өз қорқыныштарымен күресе алады, жағымсыз эмоцияларын шығарады немесе керісінше өз қуанышымен бөліседі.
37. Педагог білім алушының жас ерекшеліктерін ескере отырып репертуарды таңдайды. Білім алушы актер-шығарушы позициясымен таныса отырып, эмоциялық, интеллектуалды, адамгершілік, әлеуметтік, еңбек тәжірибесін жинақтайды және оны дамытады.
38. Дауысқа және сөйлеуге арналған жаттығулар: баяу, қатты, тыныш, тез, жуан дауыспен сөйлеу елестетуді жаттықтыру үшін қызмет атқарады. Сөйлеу жаттығулары көркемдік оқумен келешекте жұмыс істеу үшін пропедевтикалық рөл атқарады.
39. Ертегі кейіпкерлерінің рөлі мектепке дейінгі және кіші сынып жасындағы білім алушының театрдағы шынайылық туралы түсінігін кеңейтеді. Педагог әртістік өнердегі "бастан өткеру мектебі" мен "елестету мектебі" түсініктері үшін негіздерді қалайды, үйретуші тапсырмаларға қызығушылықты тудыру үшін негізді қалыптастырады, ол процестерде басты назар сөзбен, мәтінмен, әртүрлі сөз қимылдарымен ойнауға (жазғыру, бұйыру, танып білу, таң қалдыру, сұрау, түсіндіру, шақыру) қойылады.
40. Сөз сахналық міндетті орындаудың негізгі құралы, мінез-құлықты құраудың негізгі құраушысы ретінде анықталады. Бір қимылды әртүрлі мәтіндермен немесе бір мәтінді әртүрлі қимылдармен алуантүрлі үйлестіру арқылы ойнай отырып, білім алушы сөздің психологиялық мәнерлілігін естуге үйренеді.
41. Оқыту процесінде педагог балаларға тән балғындықты, елестету пәктігін, ойнау әуесқойлылығын сақтайды, дамытады.
42. Сабақтарда педагог білім алушылардың қоршаған ақиқаттық туралы түсінігін тереңдетеді және байытады. Оқыту-тәрбиелік міндеттерді жүзеге асыру үшін педагог білім алушы осы және басқа жаста меңгере алатын білім және дағдылар көлемін анықтайды және осыған байланысты ойластырылған балалармен жұмыс істеу әдістемесін құрастырады.
43. Бірінші сабақтарда педагог білім алушыны қуыршақтар театрымен, қуыршақтарды дайындау процесімен таныстырады. Әңгімелеу және иллюстрациялар көрсету: әруақтар мүсіні және алғақшы адамдардың оларға табынуы, қолғапты қуыршақ (Италия, Ресей), планшетті қуыршақ; марионетка, тросты қуыршақ (Шығыс, Үндіқытай); көлеңкелі театр (Жапония).

44. Педагог помогает обучающимся ответить на вопрос – что может быть куклой. Оживление неживой материи есть особое существо – кукла.
45. Работу по изготовлению кукол и атрибутов для представления педагог строит по ремесленному принципу от простейших кукольных конструкций к сложным куклам, с учетом возрастных возможностей детей и уровня их развития. В процессе изготовления кукол у обучающегося развивается мелкая моторика рук, воображение, способность к концентрации, приобретаются навыки графического и пластического изображения персонажей, творческой переработки впечатлений.
46. На занятиях применяется разнообразная техника изготовления кукол-артистов: оригами, аппликация, с использованием природного материала, из ткани, теста, техника папье-маше, носков, перчаток, варежек, из коробок (конусов, цилиндров), воздушные куклы (воздушные шары), куклы из подручного материала (нитки, резинки, тесьма).
47. Обучающийся постигает специфику кукольного театра, особенности театральной куклы, своеобразие кукольной пьесы, жанры театральной кукольной пьесы.
48. С первых занятий обучающийся развивает пластику рук, постигает особенности театрального движения при обучении элементарным способам управления разными театральными куклами.
49. Педагог проводит занятия по анимации с помощью рук актера и предмета. Придумывание образов кукол с использованием платка, ленточки, шарика. Сочинительство историй с теми героями, которых "оживили". Понятие символа, через цветовую гамму (белый – добро, черный – зло, зеленый – надежда).
50. Обучающийся осваивает основы кукловождения с настольного театра кукол – ребенок не заглядывает на другую сторону куклы, "играет для себя", такой прием помогает артистам взаимодействовать друг с другом не отвлекаясь на зрителей. На занятиях по театрализованной деятельности дети передвигают куклы настольного театра под знакомое музыкальное сопровождение. Данный прием позволяет детям ориентироваться на условной сцене, взаимодействовать между собой, не сталкиваться друг с другом.
51. Под руководством педагога обучающийся осваивает технологию кукловождения пальчиковой куклой, театрализованные игры, этюды, мини-сценки, импровизации с пальчиковой куклой.
52. Педагог обращает особое внимание на особенности театральной речи при обучении детей элементарным способам управления разными театральными куклами, главные составляющие речевого мастерства. Работа над постановкой голоса и дикцией проводится параллельно на уроках по сценической речи. Программа сценической речи, наряду с развитием непосредственного речевого аппарата, предусматривает воспитание и многих других качеств, без которых невозможна полноценная деятельность человека в социуме: внимание, дисциплина, ответственность, партнерство, гармоничное существование в коллективе.
Педагог использует приемлемые для всех дисциплин театрального воспитания методы:

44. Педагог білім алушыларға қуыршақ не болуы мүмкін сұрағына жауап береді. Қуыршақ - жансыз материяны жандандырудың ерекше тіршілік иесі.
45. Педагог қойылым үшін қуыршақтарды және атрибуттарды дайындау бойынша жұмысты балалардың жас мүмкіндіктерін және олардың даму деңгейін ескере отырып, қолөнер қағидасы бойынша қарапайым қуыршақ конструкцияларынан күрделі қуыршақтарға дейін құрастырады. Қуыршақтарды дайындау процесінде білім алушыда қолдың ұсақ моторикасы, елестету, зейін қою қабілеті, кейіпкерлердің графикалық және пластикалық көрінісі, алынған әсерді шығармашылық қайта өңдеу дағдылары пайда болады.
46. Сабақ барысында әртіс-қуыршақтарды дайындаудың әртүрлі техникасы қолданылады: табиғи материалды, матаны, қамырды пайдаланумен аппликация, папье-маше, шұлықтан, қолғаптан, биялайдан, қораптан жасау (конустан, цилиндрден) техникасы, үлпілдек қуыршақтар (ауа шарлар), қолда бар материалдан жасалған қуыршақтар.
47. Білім алушы қуыршақ театрының спецификасын, театр қуыршағының ерекшеліктерін, қуыршақ пьесасының өзгешелігін, театральды қуыршақ пьесасының жанрларын танып біледі.
48. Бірінші сабақтардан бастап білім алушы қолдың пластикасын дамытады, әртүрлі театралды қуыршақтарды басқарудың бастапқы тәсілдеріне үйрену кезінде театралды қозғалыс ерекшеліктерін танып біледі.
49. Педагог актердің қолы және заттың көмегі арқылы анимация бойынша сабақтар өткізеді. Орамал, таспа, шарды қолдану арқылы қуыршақтар бейнесін ойластыру. "Жандандырған" кейіпкерлермен оқиға құрастыру. Түстер гаммасы (ақ - жақсылық, қара - жамандық, жасыл - үміт) арқылы символ түсінігі.
50. Білім алушы қуыршақ жүргізу негіздерін үстелүсті қуыршақтар театрынан бастап меңгереді - бала қуыршақтың басқа жағына үңілмейді, "өзі үшін ойнайды", бұндай тәсіл әртістерге көрермендерге назар аудармай бір-бірімен өзара байланысуға көмектеседі. Театрландырылған қызмет бойынша сабақтарда балалар үстелүсті театры қуыршақтарын таныс музыкалық сүйемелдеумен қозғалтады.
51. Педагог жетекшілігімен білім алушы саусақты қуыршақты жүргізу технологиясын, театрландырылған ойындарды, этюдтерді, шағын-көріністерді, саусақты қуыршақпен импровизацияны меңгереді.
52. Педагог балаларды әртүрлі театр қуыршақтарын басқарудың қарапайым тәсілдеріне үйрету кезінде театралды сөйлеу мәнеріне, сөйлеу шеберлігінің негізгі құраушыларына ерекше көңіл аударады. Сахналық сөйлеу мәнері бойынша сабақтарда дауысты қоюмен және дикциямен жұмыс қатары жүргізіледі. Сахналық сөйлеу мәнері бағдарламасы сөйлеу аппаратын дамытумен қатар, оларсыз адамның әлеуметте толыққанды қызметі мүмкін болмайтын басқа да көптеген қасиеттерді: зейін, тәртіп, жауапкершілік, серіктестік, ұжымда үйлесімді өмір сүруді тәрбиелеуді қарастырады.
Педагог барлық пәндер үшін тиімді театрмен тәрбиелеу әдістерін қолданады:

1) метод беспрерывного процесса формирования речи. Упражнения подбираются комплексами, между которыми существует логическая связь и вытекают одно из другого, без пауз;
2) метод ступенчатого усложнения предполагает постепенное увеличение нагрузок по мере освоения обучающимся технологии голосоведения и сценической речи;
3) метод игрового существования – очень важный аспект работы, где педагог, апеллируя к воображению обучающегося, добивается положительных результатов;
4) метод импровизации дает возможность выявить у обучающегося скрытый творческий потенциал, помогает провоцировать студийцев на контактность, открытость, позитивное отношение к себе и окружающему миру;
5) метод партнерского взаимоотношения направлен на максимальное внимание к партнерам.
53. Важный раздел сценической речи составляет орфоэпия. Совершенно очевидно, что литературный язык имеет четко определенные нормы произношения. Соблюдение этих норм – признак культуры речи и обязательно для всех, любящих родной язык.
54. Постепенно учебные установки по вождению куклы усложняются – физическое состояние куклы во время разговора, бега, прыжков, обрабатывание походки, оценка происходящего через куклу, выдержка на протяжении всей постановки уровня куклы над ширмой.
55. При достижении определенных результатов используется напольная ширма с занавесом 70-80 сантиметров, обучающиеся располагаются на стульях. Дополнительно проводятся игры и упражнения на развитие физических качеств: силы, ловкости, быстроты.
56. При уверенном манипулировании куклами на уровне ширмы, вступлении в диалог, передаче образа героя яркими интонациями, педагог начинает занятия на ширме с высотой занавеса 1 метр (обучающиеся располагаются стоя). Такой вариант ширмы позволяет увеличить объем действий, сюжетных линий, смены декораций.
57. Занятия за щирмой требуют от обучающегося умения создавать сценическое пространство, то есть ориентироваться за ширмой, определять основное место действия и его границы, знать стороны, определять середину и края. Научившись видеть и понимать пространство, обучающийся быстро находит место себе, партнерам и предметам, с которыми надо взаимодействовать. Элементы декорации находят свое точное место на последней репетиции перед премьерой.
58. Работа над персонажами кукольного спектакля способствует развитию психических процессов – памяти, эмоций, речи. Поскольку личный опыт обучаемого, как правило, еще не велик, педагог корректирует и помогает, подсказывает наиболее яркие индивидуальные черты и особенности персонажа.

1) сөйлеуді қалыптастыру процесінің үздіксіз әдісі. Жаттығулар кешенді түрде таңдалады, олардың арасында логикалық байланыс және үзіліссіз, бірінен бірі пайда болады;
2) білім алушылардың дауыс жүргізу және сахналық сөйлеу технологиясын меңгеру деңгейі бойынша жүктемелерді біртіндеп ұлғайтуды болжайтын сатылы күрделендіру әдісі;
3) ойынмен әрекет ету әдісі - педагог білім алушының елестетуіне жүгіну арқылы оң нәтижелерге қол жеткізілетін өте маңызды жұмыс аспектісі;
4) импровизация әдісі білім алушының жасырын шығармашылық әлеуетін ашуға мүмкіндік береді, студияда бірге жұмыс істейтіндерді қарым-қатынасқа, ашықтыққа, өзіне және қоршаған ортаға оң көзқарасқа итермелеуге көмектеседі,
5) әріптестік өзара байланыс әдісі әріптестерге барынша көңіл бөлуге бағытталған.
53. Сахналық сөйлеудің басты бөлімін орфоэпия құрайды. Әдебиет тілінің дыбысталуының нақты анықталған нормалары бар екендігі анық. Осы нормаларды сақтау - сөйлеу мәдениетінің белгісі және барлық өз тілін сүйетіндер үшін міндетті болып табылады.
54. Қуыршақ жүргізу бойынша оқу мақсаты біртіндеп күрделенеді - сөйлеу, жүгіру, секіру кезіндегі физикалық күйі, жүріс-тұрысты өңдеу, орын алғанды қуыршақ арқылы бағалау, барлық қойылым барысында қуыршақ деңгейін шымылдықтан жоғары ұстау.
55. Белгілі нәтижелерге қол жеткізген кезде 70-80 сантиметрлік пердесі бар едендік шымылдық қолданылады, білім алушылар орындыққа орналасады. Физикалық қасиеттерді: күш, ептілік, шапшаңдықты дамытуға арналған ойындар мен жаттығулар қосымша жүргізіледі.
56. Шымылдық деңгейінде қуыршақтарды сенімді манипуляция жүргізе алған кезде, диалогқа түсу кезінде, кейіпкер бейнесін ашық интонациялармен жеткізе білгенде педагог перденің биіктігі 1 метрді құрайтын шымлдықта сабақты жүргізе бастайды (білім алушы тұрып тұрады). Шымылдықтың мұндай нұсқасы іс-әрекет көлемін, сюжеттік желіні, декорацияны ауыстыруды арттырады.
57. Шымылдық артында жүргізілетін сабақ білім алушыдан сахналық кеңістікті құру білігін, яғни шымылдық сыртында бағдарлануды, негізгі іс-әрекеттің орнын және оның шекараларын анықтауды, жақтарын білуді, ортасын және шеттерін анықтауды талап етеді. Кеңістікті көруді және түсінуді үйренген соң, білім алушы өзіне, әріптестеріне және байланысу қажет болатын заттарға орынды тез табады. Декорация элементтері премьера алдындағы соңғы дайындық кезінде өзінің нақты орынын табады.
58. Қуыршақ спектаклінің кейіпкерлерімен жұмыс психикалық процестерді - жадыны, эмоцияны, сөйлеуді дамытуға ықпал етеді. Білім алушының жеке тәжірибесі әлі үлкен емес болғандықтан, педагог түзетеді және көмектеседі, кейіпкердің барынша ашық жеке бет-әлпетін және ерекшеліктерін айтып тұрады.

59. Педагог работает над развитием образного мышления обучающегося: эмоций (игра в слова, определение вызываемых эмоций, фиксирование эмоций в рисунке и пластике рук и "куклы"), форма и содержание (рассматривание предмета, поиск сходства его содержания с чем-либо, определение характеристики содержания, игра в "если бы".
60. При выборе пьесы для театра кукол, необходимо подбирать тексты, которые не только обладают высокой художественной ценностью, но и будят фантазию исполнителя, затрагивают его эмоциональную структуру. Проблемы, поднимаемые в тексте, должны быть так же понятны и точно сформулированы, как ответы на вопросы: "Что учащийся хочет сказать слушателю? Ради чего он будет это делать?".
61. Отобранный текст целесообразно читать не спеша, сначала про себя, а затем вслух. Необходимо осмыслить этот текст, определить событийный ряд, отношение к этим событиям и персонажа и исполнителя, выстроить линию действия и попытаться добиться от учащегося органичной жизни в заданных условиях.
62. Особое внимание педагог обращает на музыкальное оформление спектакля. Художественное слово и музыка дополняют друг друга, усиливают впечатления обучающегося и побуждают его к более яркому проявлению своих способностей в работе над образом того или иного героя, музыкой и образом (прослушивание произведений классики, современной музыки, зарисовка эмоционального впечатления в пластике рук).
63. На занятиях кукольного кружка педагог большую роль отводит импровизации. Импровизация позволяет уйти от рутинного труда, зубрежки, необходимости заучивать реплики, позы, движения.
64. Занятия должны строиться не только как увлекательная игра, но и как абсолютно свободный творческий процесс, в котором обучающийся ощущает свой потенциал и сознательно стремится к самосовершенствованию не только в области кукловождения, но и в развитии личности.
65. Театральная деятельность как процесс развития творческих способностей ребенка является процессуальной. Важнейшим в детском творческом театре является процесс репетиций, процесс творческого переживания и воплощения, а не конечный результат. Поскольку именно в процессе работы над образом происходит развитие личности ребенка, развиваются символическое мышление, двигательный эмоциональный контроль. Происходит усвоение социальных норм поведения, формируются высшие произвольные психические функции.
66. Большое внимание педагог уделяет непосредственной работе обучающегося над кукольным спектаклем – читка пьесы, обсуждение: цепь событий, характер действующих лиц, их взаимоотношения. Проблема каждого героя: чего он хочет и чего добъется. Цепь проблем действующих лиц ведет к столкновениям. Определить причины этих столкновений. Цель и мотивы поведения героев. Сверхзадача пьесы.

59. Педагог білім алушының бейнелік ойлау қабілетін дамытумен жұмыс істейді: эмоция (сөздерге ойнау, туындайтын эмоцияларды анықтау, эмоцияны суретте, қолдың пластикасында және "қуыршақта" бекіту), форма және мазмұны (затты қарастыру, оның мазмұнының қандай да басқа нәрсемен ұқсастығын зерттеу, мазмұнының сипаттамасын анықтау, "егер де" ойынын ойнау).
60. Қуыршақ театры үшін пьесаны таңдау кезінде, жоғары көркемдік құндылыққа ие ғана емес, сонымен қатар орындаушының қиялын оятатын, оның эмоциялық құрылымын қозғайтын мәтінді таңдау қажет. Мәтінде көтерілетін мәселелер "Білім алушы тыңдарманға не айтқысы келеді? Ол бұны не үшін істейді?" сұрақтарына жауап секілді түсінікті және нақты құрылған болуы қажет.
61. Таңдалған мәтінді асықпай, алдымен іштен, кейін дауыстап оқыған жөн. Осы мәтінді ұғыну, оқиғалар қатарын, осы оқиғаларға және кейіпкерге және орындаушыға қатынасты анықтау, іс-әрекеттер сызығын құрастыру және білім алушыдан қойылған міндеттерде үйлесімді өміріне қол жеткізуге тырысу қажет.
62. Педагог спектакльдің музыкалық ресімделуіне ерекше көңіл бөледі. Көркем сөз бен музыка бір-бірін толықтырады, білім алушының әсерін күшейтеді және оның сол немесе басқа кейіпкердің бейнесімен, музыкамен және бейнемен жұмыста (классикалық, заманауи музыка шығармаларын тыңдау, қолдың пластикасында эмоциялық әсерді бейнелеу) өз қабілеттерінің барынша анық байқалуына себеп болады.
63. Қуыршақ үйірмесінің сабақтарында педагог импровизацияға үлкен көңіл бөледі. Импровизация күйбең еңбектен, жаттаудан, ілікпе сөзді, қалыпты, қимылды жаттау қажеттілігінен босауға мүмкіндік береді.
64. Сабақ қызықты ойын түрінде ғана емес, сонымен бірге білім алушы қуыршақ жүргізу, тұлғаны дамыту саласында өзін-өзі жетілдіруге саналы түрде ұмтылатын және өз әлеуетін сезіне білетін толық еркін шығармашылық процесс ретінде құрылуы керек.
65. Театралды қызмет баланың шығармашылық қабілеттерін дамыту процесі ретінде процессуалдық болып табылады. Балалар шығармашылық театрында соңғы нәтиже емес, дайындық, шығармашылық алаңдау және іске асыру процесі маңызды болып табылады. Бейнемен жұмыс істеу процесінде бала тұлғасының дамуы жүзеге асады, символдық ойлау, қозғалтқыш эмоциялық бақылау дамиды. Әлеуметтік тәртіп нормаларын меңгеру жүзеге асады, жоғары ықтиярлы психикалық функциялар қалыптасады.
66. Педагог білім алушының қуыршақ спектаклімен жұмысқа - пьесаны оқу, талқылау: оқиғалар тізбегіне, әрекет етушілердің сипатына, олардың өзара қарым-қатынасына көңіл бөледі. Әрбір кейіпкердің мәселесі: ол нені қалайды және неге қол жеткізеді. Әрекет етушілер мәселелерінің тізбегі соқтығуға әкеледі. Осы соқтығыстардың себебін анықтау. Кейіпкерлердің мақсатын және жүріс-тұрыстарының түрткілері. Пьесаның асқын міндеттері.

67. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) участие обучающихся в семинарах и мастер-классах;
3) подготовка к контрольным урокам, зачетам и экзаменам;
4) подготовка к концертным, конкурсным выступлениям;
5) посещение кукольных театров;
6) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
68. Заключительный этап обучения включает в себя этюдно- постановочную работу на конкретном драматургическом материале.
69. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
70. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Самостоятельная работа проводится при условии обеспечения полной безопасности для здоровья.
71. В самостоятельную работу обучающегося входит составление индивидуального тренинга, отработка элементов техники речи, пластики рук, работа с литературным текстом, просмотр видеозаписей по рекомендации педагога (записи спектаклей театра кукол).
72. Состав индивидуального тренинга:
1) упражнения на развитие мышц плечевого сустава;
2) вращательные упражнения;
3) упражнения на развитие координации;
4) упражнения на чувство баланса;
5) упражнения на развитие прыгучести.
73. Межпредметные связи предмета "Кукловождение" с предметами "Основы актерского мастерства", "Сценическая речь", "Пластика рук" побуждают обучающегося к целостному познанию искусства театра кукол.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
74. Программные требования в подготовительном классе:
1) развитие коммуникативной культуры обучающегося, навыков социального поведения и общения, формирование навыков кукловождения и культуры поведения на сцене, овладение техническими приемами театральной работы с куклой.
2) формирование начальных навыков реакции, решительности, динамичности, развитие координации, подвижности различных частей тела, воспитание общей культуры поведения и общения в творческом коллективе, развитие физических возможностей тела через пластический тренинг, творческое воображение через создание пластических зарисовок в условиях сценической площадки;
3) развитие пластики рук, пальчиковой гимнастики, мышечной массы кисти, предплечья, плечевого сустава обучающегося, так как организация игры предполагает использование напольной ширмы. Дополнительно проводятся игры и упражнения на развитие физических качеств: силы, ловкости, быстроты.

67. Сабақтан тыс жұмыс түрлері:
1) өзіндік сабақтар;
2) семинарларға және шеберлік сыныптарға қатысу;
3) бақылау сабақтарына, сынақтарға және емтихандарға дайындау;
4) концерттік, байқаулық көрсетілімдерге дайындаулы;
5) қуыршақ театрларына бару;
6) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
68. Оқытудың қорытынды кезеңі нақты драматургиялық материалда этюдті-қойылымдық материалмен жұмысты қамтиды.
69. Өз бетінше жүргізілетін дайындықтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
70. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Өзбетінше жұмыс денсаулыққа толық қауіпсіздік қамтамасыз етілген жағдайда жүргізіледі.
71. Білім алушының өзіндік жұмысына жеке тренингті құру, сөйлеу техникасы, қолдың пластикасы элементтерін пысықтау, әдеби мәтінмен жұмыс істеу, педагог ұсынысы бойынша бейнежазбаларды (қуыршақ театры спектаклдерінің жазбалары) қарау кіреді.
72. Жеке тренинг құрамы:
1) иық буынының бұлшық еттерін дамытуға арналған жаттығулар;
2) айналма жаттығулар;
3) үйлестіруді дамытуға арналған жаттығулар;
4) баланс сезіміне арналған жаттығулар;
5) секірмелікті дамытуға арналған жаттығулар.
73. "Қуыршақ жүргізу" пәнінің "Актерлік шеберлік негіздері", "Сахна тілі", "Қол пластикасы" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың қуыршақ театры өнерін тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
74. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушының коммуникативтік мәдениетін, әлеуметтік тәртіп және қарым-қатынас дағдыларын дамыту, қуыршақ жүргізу және сахнадағы жүріс-тұрыс мәдениетін қалыптастыру, қуыршақпен театр жұмысының техникалық тәсілдерін меңгеру.
2) кері жауаптың, батылдықтың, қозғалмалылықтың бастапқы дағдыларын қалыптастыру, координацияны, дененің әртүрлі бөліктерінің қозғалмалылығын дамыту, тәртіптің және шығармашылық ұжымда қарым-қатынастың жалпы мәдениетін тәрбиелеу, пластикалық тренинг арқылы физикалық мүмкіндіктерді, сахналық алаң жағдайында пластикалық суреттеулер құру арқылы шығармашылық елестетуді дамыту;
3) қол пластикасын, саусақ гимнастикасын, білім алушының қол буыны, білект, иық буынының бұлшық ет массасын дамыту, себебі ойынды ұйымдастыру едендің шымылдықты қолдануды болжайды. Физикалық қасиеттерді: күш, ептілік, шапшаңдықты дамытуға арналған ойындар мен жаттығулар қосымша жүргізіледі.

4) занятия пластикой направлены на гармонизацию взаимодействия тела, достижение абсолютной мышечной свободы, легкости, уверенности в работе с собственным телом, смелое освоение физических навыков, снятие зажимов и избавление от неуверенности и страха;
5) формирование навыков координации движений, реакции, динамичности, прыгучести, физической силы, расширение диапазона двигательных возможностей, обучение технике выполнения акробатических элементов, балансов и поддержек, равномерному непрерывному движению, развитие творческого воображения обучающихся через создание пластических этюдов.
6) развитие коммуникативных способностей обучающегося, умения строить диалог с партнером на заданную тему.
7) тренировка памяти обучающегося, способности запоминать слова героев спектаклей.
8) развивать зрительное, слуховое внимание, наблюдательность, образное мышление, фантазию, воображение, интерес к сценическому искусству.
75. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Знакомство.
Тема 2. Происхождение куклы. История театра кукол. Виды театра кукол. Знакомство с куклами.
Тема 3. Правила техники безопасности и поведения.
Тема 4. Профессии в театре кукол. Режиссер. Художник-декоратор. Бутафор. Актер.
Тема 5. Сказки народов мира.
Тема 6. Культура и техника речи актера кукольного театра. Дыхательная гимнастика. Логопедические упражнения и игры.
Тема 7. Проговаривание скороговорок. Артикуляционная гимнастика. Упражнения: "Окошко" – широко открыть рот – "жарко", закрыть рот – "холодно"; чистим зубки – улыбнуться, открыть рот, кончиком языка с внутренней стороны "почистить" поочередно нижние и верхние зубы.
Тема 8. Особенности изготовления кукол. Техника безопасности при изготовлении кукол.
Тема 9. Инструктаж по технике безопасности "Работа с колющими и режущими предметами".
Тема 10. Изготовление декораций и бутафории.
Тема 11. Правила кукловождения различных видов кукол.
Тема 12. Таинственные превращения. Представление о "превращении и перевоплощении" как главном явлении театрального искусства.
Тема 13. Образные упражнения. Развивающие игры.
Тема 14. Кукольный театр на фланелеграфе. Знакомство с особенностями театра на фланелеграфе.
Тема 15. Работа над этюдом. Распределение ролей. Разучивание ролей.
Тема 16. Изготовление реквизита к этюду на фланелеграфе.
Тема 17. Генеральная репетиция. Кукольный этюд на основе народной сказки. Анализ выступления.
Тема 18. Работа над пластикой рук. Упражнения "Волна", "Алфавит", пластические упражнения и этюды "Море", "Угадай что хочу".
Тема 19. Развитие моторики рук. Лепка из пластилина. Соблюдение техники безопасности при работе с пластилином. Лепка из пластилина фигурок животных и сказочных персонажей.
Тема 20. Пальчиковые куклы. Изготовление пальчиковых кукол.
Тема 21. Правила кукловождения пальчиковых кукол.
Тема 22. Работа над этюдом пальчиковых кукол. Распределение ролей. Разучивание ролей.
Тема 23. Изготовление пальчиковых кукол из пластилина для спектакля.
Тема 24. Генеральная репетиция. Этюд по мотивам народной сказки. Анализ этюда.

4) пластикамен шұғылдану дененің үйлесімді байланысуына, абсолютті бұлшықет еркіндігіне, жеңілдігіне, өз денесімен жұмыста сенімділікке жетуге, физикалық дағдыларды батыл игеруге, қысымдардан арылуға және сенімсіздіктен және қорқыныштан арылуға бағытталған;
5) қимылдарды, реакцияларды, динамикалықты, секіргіштікті, физикалық күшті үйлестіру дағдыларын қалыптастыру, қозғалыс мүмкіндіктері диапазонын кеңейту, акробатикалық элементтерді, баланстарды және қолдауларды орындау техникасына, бірқалыпты үзіліссіз қозғалысқа үйрету, пластикалық этюдтерді құру арқылы білім алушылардың шығармашылық елестеуін дамыту.
6) білім алушының коммуникативтік қабілеттерін, қойылған тақырыпқа партнермен диалог құру білігін дамыту.
7) білім алушының жадысын, спектакль кейіпкерлерінің сөздерін есте сақтау қабілетін жаттықтыру.
8) көру, есту зейінін, байқампаздықты, бейнелік ойлауды, қиялды, елестетуді, сахналық өнерге қызығушылықты дамыту.
75. Даярлық сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Танысу.
2-тақырып. Қуыршақтың пайда болуы. Қуыршақ театрының тарихы. Қуыршақ театрының түрлері. Қуыршақтармен танысу.
3-тақырып. Қауіпсіздік техникасы және тәртіп ережелері.
4-тақырып. Қуыршақ театрындағы мамандықтар. РежиссҰр. Суретші-декоратор. Бутафор. АктҰр.
5-тақырып. Әлем халықтарының ертегілері.
6-тақырып. Қуыршақ театры актерлерінің мәдениеті және сөйлеу техникасы. Тыныс алу гимнастикасы. Логопедия жаттығулары және ойындар.
7-тақырып. Жаңылтпаштарды айту. Артикуляциялық гимнастика. Жаттығу: "Терезе" - ауызды кең ашу - "ыстық", ауызды жабу - "суық"; тістерімізді тазалаймыз - күлу, ауызды ашу, тілдің ұшымен ішкі жағынан кезекпен төменгі және жоғарғы тістерді "тазалау".
8-тақырып. Қуыршақтарды дайындау ерекшеліктері. Қуыршақты дайындау кезінде қауіпсіздік техникасы.
9-тақырып. "Шанышпалы және кескіш заттармен жұмыс" қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық.
10-тақырып. Декорация және бутафория дайындау.
11-тақырып. Қуыршақтардың әртүрлі түрлерімен қуыршақ жүргізу ережесі.
12-тақырып. Жасырын айналулар. Театр өнерінің басты құбылысы "айналу және қайта түрлену" туралы түсінік.
13-тақырып. Бейнелі жаттығулар. Дамытушы ойындар.
14-тақырып. Фланелеграфтағы қуыршақ театры. Фланелеграфтағы театр ерекшеліктерімен танысу.
15-тақырып. Этюдпен жұмыс. Рөлдерді бөлу. Рөлдерді жаттау.
16-тақырып. Фланелеграфтағы этюдке реквизиттерді дайындау.
17-тақырып. Басты репетиция. Халық ертегісі негізіндегі қуыршақ этюді. Орындауды талдау.
18-тақырып. Қолдың пластикасымен жұмыс. "Толқын", "Алфавит" жаттығулары, пластикалық жаттығулар және "Теңіз", "Нені қалайтынымды тап" этюдтері.
19-тақырып. Қолдың моторикасын дамыту. Пластилиннен илеу. Пластилинмен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Пластилиннен жануарлар және ертегі кейіпкерлерінің мүсінін илеу.
20-тақырып. Саусақты қуыршақтар. Саусақты қуыршақтарды дайындау.
21-тақырып. Саусақты қуыршақтарды жүргізу ережесі.
22-тақырып. Саусақты қуыршақтар этюдтерімен жұмыс. Рөлдерді бөлу. Рөлдерді жаттау
23-тақырып. Спектакль үшін пластилиннен саусақты қуыршақтарды дайындау.
24-тақырып. Басты репетиция. Халық ертегісі негізіндегі этюд. Этюдті талдау.

76. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает правила техники безопасности поведения в театре и при изготовлении кукол;
2) знает театральную лексику – режиссер, художник, актер, ширма, декорация, сценарий;
3) имеет навыки работы в группе;
4) знает и различает виды кукол;
5) умеет передавать тембром и темпом речи отличительные особенности персонажей стихов, песен, сказок;
6) знает и выполняет комплекс подготовительных упражнений по развитию техники речи;
7) знает правила кукловождения;
8) умеет инсценировать стихи и песни.
77. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство обучающегося с элементарными понятиями, профессиональной терминологией театрального искусства (особенности театрального искусства; виды театрального искусства, основы актерского мастерства; культура зрителя);
2) понимание обучающимся слова, как основного средства выполнения сценической задачи, как основного компонента создания характера. Играя в разные сочетания одного действия с различными текстами или одного текста с различными действиями, обучающийся учится слышать психологическую выразительность речи;
3) умение увидеть, запомнить и воспроизвести в определенный отрезок времени то или иное движение, мизансцену, точная организация движения во времени и пространстве;
4) умение быстро воспринимать мелодию, ее темп и ритм, передавать все в движении, координация простых и сложных движений с партнером в массовых сценах, развитие музыкальности, ритмичности, воображения, художественного вкуса и пластической культуры обучающегося.
78. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие о пьесе, персонажах, действии, сюжете.
Тема 2. Расширение знаний о разных видах театральных кукол и способах их изготовления.
Тема 2. Ознакомление детей с принципом управления движениями куклы (движения головы, рук куклы).
Тема 3. Дыхательные упражнения сидя и стоя.
Тема 4. Дикция.
Тема 5. Артикуляционная гимнастика.
Тема 6. Упражнения на произношение гласных и согласных. Скороговорки.
Тема 7. Ознакомление с элементами оформления (декорация, свет, цвет, звук, шумы) спектакля кукольного театра.
Тема 8. Понятие о плоскостных, полуплоскостных и объемных декорациях. Изготовление плоскостных декораций (деревья, дома).
Тема 9. Первичные навыки работы с ширмой. Кукловождение над ширмой.
Тема 10. Особенности работы кукловода. Отработка навыков движения куклы по передней створке ширмы.
Тема 11. Отработка навыков движения куклы в глубине ширмы.
Тема 12. Выбор пьесы и работа над ней. Чтение пьесы, ее анализ. Распределение ролей. Работа над характерами героев.
Тема 13. Настольный кукольный театр. Знакомство с особенностями настольного кукольного театра.
Тема 14. Ложковый кукольный театр. Знакомство с особенностями ложкового кукольного театра.
Тема 15. Технология изготовления кукол ложкового кукольного театра.
Тема 16. Кулачковый, перчаточный кукольный театр (театр петрушек). Знакомство с особенностями кулачкового, перчаточного кукольного театра.
Тема 17. Технология изготовления кулачковых и перчаточных кукол. Материалы, используемые для изготовления кулачковых и перчаточных кукол.
Тема 18. Перчаточная кукла (кукла – петрушка). Основы положения куклы (работа пальцев рук в перчаточной кукле). Способы управления куклой – петрушкой. Управление куклой – петрушкой одновременно двумя руками. Разновидности кукол – петрушек. Групповые куклы – петрушки.
Тема 19. Устройство туловища (перчатки) куклы – петрушки. Устройство головы куклы – петрушки, ее оптимальные размеры. Особенности профиля головы куклы – петрушки. Выразительность лица (маски) куклы – петрушки.
Тема 20. Материалы, используемые для изготовления головы кукол-петрушек. Технология изготовления головы куклы – петрушки из дерева.
Тема 21. Устройство рук у куклы – петрушки. Недостатки рук из жестких материалов. Руки на проволочном каркасе. Устройство ног у куклы-петрушки.
Тема 22. Иготовление головок для кукол в технике папье-маше. Знакомство с техникой папье-маше. Практическая работа по изготовлению головок для кукол.
Тема 23. Инструктаж по технике безопасности "Работа с иголкой". Изготовление платья-перчатки для куклы (выкройка на ткани, сшивание детали, приклеивание головки к платью).
Тема 24. Характер и образ в передаче бессловесных действий (походка, выход, повороты, смотрю в стороны, вниз), сравнения их с характером образов, разговор двух персонажей.
Тема 25. Посещение театра кукол. Обсуждение спектакля. Зарисовки.
Тема 26. Выбор пьесы для театра петрушек и работа над ней. Чтение пьесы, ее анализ.
Тема 27. Распределение ролей. Работа над характерами героев.
Тема 28. Изготовление кукол, декораций и бутафории для спектакля театра петрушек.
Тема 29. Работа над кукольным этюдом на основе народной сказки. Генеральная репетиция. Выступление. Анализ выступления.

76. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) театрда жүріс-тұрыстың және қуыршақ дайындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі;
2) театр лексикасын біледі - режиссҰр, суретші, актҰр, шымылдық, декорация, сценарий;
3) топта жұмыс істеу дағдыларына ие;
4) қуыршақ түрлерін біледі және ажырата алады;
5) өлеңдер, әндер, ертегілер кейіпкерлерінің айқындаушы ерекшеліктерін сөйлеу тембрімен және қарқынымен жеткізе алады;
6) сөйлеу техникасын дамыту бойынша дайындық жаттығуларының кешенін біледі және орындайды;
7) қуыршақ жүргізу ережелерін біледі;
8) өлеңдер мен әндерді сахналай алады.
77. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушыны театр өнерінің қарапайым түсініктерімен, кәсіби терминологиясымен таныстыру (театр өнерінің ерекшеліктері, театр өнерінің түрлері, актерлік шеберлік негіздері, көрермен мәдениеті);
2) білім алушының сахналық міндетті орындау құралы ретіндегі, мінез-құлықты құраушы негізгі компонент ретіндегі сөз түсінігі. Бір қимылды әртүрлі мәтіндермен немесе бір мәтінді әртүрлі қимылдармен алуантүрлі үйлестіру арқылы ойнай отырып, білім алушы сөйлеудің психологиялық мәнерлілігін естуге үйренеді,
3) уақыттың нақты аралығында осы немесе басқа қимылды, мизансахнаны көре алу, есте сақтай алу және қайталап ойнау білігі, қимылды уақытта және кеңістікте нақты ұйымдастыру;
4) әуенді, оның қарқынын және ырғағын тез қабылдау, қимылда барлығын жеткізе алу, көпшілік сахналарда әріптеспен қарапайым және күрделі қимылдарды үйлестіре білу білігі, білім алушының музыкалық қабілетін, ырғақтылығын, елестетуін, көркемдік талғамын және пластикалық мәдениетін дамыту.
78. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пьеса, кейіпкерлер, қимыл, сюжет туралы түсінік.
2-тақырып. Театр қуыршақтарының әртүрлі түрлері және оларды дайындау тәсілдері туралы білімді кеңейту.
3-тақырып. Балаларды қуыршақ қимылдарын басқару қағидаларымен таныстыру (қуыршақ басының, қолдарының қимылдары).
4-тақырып. Отырған және тұрған күйі тыныс алу жаттығулары.
5-тақырып. Дикция.
6-тақырып. Артикуляциялық гимнастика.
7-тақырып. Дауысты және дауыссыздарды дыбыстауға арналған жаттығу. Жаңылтпаштар.
8-тақырып. Қуыршақ театры спектаклін ресімдеу элементтерімен (декорация, жарық, түс, дыбыс, шу) таныстыру.
9-тақырып. Жазықтық, жартылай жазықтық және көлемді декорациялар туралы түсінік. Жазықтық декорацияларды (ағаштар, үйлер) дайындау.
10-тақырып. Шымылдықпен жұмыстың алғашқы дағдылары. Шымылдықпен қуыршақ жүргізу.
11-тақырып. Қуыршақ жүргізуші жұмысының ерекшеліктері. Шымылдықтың алдыңғы жармасы бойынша қуыршақтың қозғалысы дағдыларын пысықтау.
12-тақырып. Шымылдықтың түпкі жағында қуыршақтың қозғалысы дағдыларын пысықтау.
13-тақырып. Пьесаны таңдау және онымен жұмыс. Пьесаны оқу, оның талдауы. Рөлдерді бөлу. Кейіпкерлердің мінез-құлығымен жұмыс.
14-тақырып. Үстелүсті қуыршақ театры. Үстелүсті қуыршақ театрының ерекшеліктерімен таныстыру.
15-тақырып. Қасық қуыршақ театры. Қасық қуыршақ театрының ерекшеліктерімен таныстыру.
16-тақырып. Қасық қуыршақ театрының қуыршақтарын дайындау технологиясы.
17-тақырып. Жұдырықшалы, қолғапты қуыршақ театры (петрушка театры). Жұдырықшалы, қолғапты қуыршақ театрының ерекшеліктерімен таныстыру.
18-тақырып. Жұдырықшалы және қолғапты қуыршақтарды дайындау технологиясы. Жұдырықшалы және қолғапты қуыршақтарды дайындау үшін қолданылатын материалдар.
19-тақырып. Қолғапты қуыршақ (петрушка қуыршағы). Қуыршақ қалыбының негіздері (қолғапты қуыршақта қол саусақтарының жұмысы). Петрушка қуыршағын басқару тәсілдері. Петрушка қуыршағын бірдей уақытта екі қолмен басқару. Петрушка қуыршағының түрлері. Топтық петрушка- қуыршақтары.
20-тақырып. Петрушка қуыршағының (қолғап) денесінің құрылысы. Петрушка қуыршағы басының құрылысы, оның оптималды өлшемдері. Петрушка қуыршағы басының пішінінің ерекшеліктері. Петрушка қуыршағының бетінің (маска) бейнелілігі.
21-тақырып. Петрушка қуыршағын дайындау үшін қолданылатын материалдар. Петрушка қуыршағының басын ағаштан жасау технологиясы.
22-тақырып. Петрушка қуыршағындағы қолдың құрылысы. Қатты материалдардан жасалған қолдың кемшіліктері. Сым қаңқадағы қолдар. Петрушка қуыршағындағы аяқтың құрылысы.
23-тақырып. Папье-маше техникасындағы қуыршақтар үшін бастарды дайындау. Папье-маше техникасымен танысу. Қуыршақтар үшін бастарды дайындау бойынша практикалық жұмыс.
24-тақырып. "Инемен жұмыс" қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Қуыршақ үшін қолғап-көйлекті дайындау (матаны пішу, бөлшектерді біріктіріп тігу, басты көйлекке жабыстыру).
25-тақырып. Сөзсіз қимылдарды жеткізудегі сипат және бейне (жүріс-тұрыс, шығу, бұрылыстар, жанға, төменге қарау), оларды бейненің мінез-құлығымен салыстыру, екі персонаждың әңгімесі.
26-тақырып. Қуыршақ театрына бару. Спектакльді талқылау. Суреттемелер.
27-тақырып. Петрушка театры үшін пьесаны таңдау және онымен жұмыс. Пьесаны оқу, оның талдауы.
28-тақырып. Рөлдерді бөлу. Кейіпкерлер мінез-құлығымен жұмыс.
29-тақырып. Петрушка театры спектаклі үшін қуыршақтарды, декорацияны және бутафорияны дайындау
30-тақырып. Халық ертегісі негізіндегі қуыршақ этюдпен жұмыс. Басты репетиция. Орындау. Орындауды талдау.

79. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) применяет правила кукловождения на практике;
2) умеет тембром голоса, мелкими движениями пальцев рук передавать движения кулачковых, перчаточных кукол;
3) участвует в инсценировках стихов, песен и небольших пьес по народным сказкам;
4) умеет изменять концовки сказок на "добрые";
5) при изготовлении кукол работает по плану: эскиз, воплощение в материале, выявление форм с помощью декоративных фактур;
6) имеет первичные навыки кукловождения над ширмой;
7) умеет передавать характерные особенности персонажей;
80. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение упражнений на снятие зажатости и скованности, упражнений на управление инерциями; организация уроков в форме этюдов, игр, тренингов, пластических и танцевальных номеров, развивающих определенные пластические способности и возможности обучающегося;
2) дальнейшее формирование интереса к сценическому движению, дальнейшее развитие подвижности мышечно-двигательного аппарата, координации движений, двигательных навыков, творческого воображения, формирование навыка самоконтроля за выполнением движений;
3) формирование коммуникативных навыков, навыков воплощения собственных идей в кукольных этюдах;
4) развитие у обучающегося мелкой моторики рук, воображения, способности к концентрации, приобретение навыков графического и пластического изображения персонажей, творческой переработки впечатлений;
5) формирование навыков ориентации на условной сцене, взаимодействоние между собой, отсутствие столкновений друг с другом.
81. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Расширение знаний о театре кукол. Исторические сведения. Перчаточная кукла (Италия, Россия). Планшетная кукла. Марионетка. Тростевая кукла (Восток, Индия, Китай). Театр теней (Япония).
Тема 2. Понятие о речевой гимнастике. Особенности речи различных персонажей кукольного спектакля (детей, взрослых персонажей, различных зверей).
Тема 3. Голосовые модуляции.
Тема 4. Понятие об артикуляции и выразительном чтении различных текстов (диалог, монолог, рассказ о природе, прямая речь, речь автора за кадром).
Тема 5. Работа с текстом. Монологи и диалоги. Работа с партнером. Паузы (логическая, психологическая, люфт-пауза). Читка по ролям.
Тема 6. Принципы построения ширмы.
Тема 7. Декорации и приспособления для свободного вождения куклы.
Тема 8. Разговор двух персонажей в кукловождении. Различия в движениях кукол, которая говорит и слушает.
Тема 9. Этюды. Составление парных этюдов с использованием народного фольклора (лиса и заяц, медведь и Маша, лиса и колобок, дед и баба).
Тема 10. Правила кукловождения в театре с ширмой. Выдержка уровня, на котором следует держать куклу по отношению к ширме.
Тема 11. Разучивание упражнений на развитие мышечной массы кисти, предплечья, плеча.
Тема 12. Работа над этюдами. Жанр импровизации. Выполнение пластических упражнений. Работа над этюдами в жанре импровизации. Сочинение и воплощение придуманной идеи. Развитие мастерства перевоплощения.
Тема 13. Воображаемое пространство и предмет. Упражнения на развитие фантазии. Движение в заданном пространстве с определенной скоростью. Этюды на заданную тему.
Тема 14. Тренировка наблюдательности. Игры-задания с куклами на развитие внимания, памяти, мышления, воли и наблюдательности.
Тема 15. Игры-задания с куклами на развитие ассоциативности и воображения. Воображаемое пространство и предметы.
Тема 16. Упражнения на развитие фантазии. Движение в заданном пространстве с определенной скоростью. Этюды на заданную тему.
Тема 17. Ролевая игра (понятие). Виды ролевых игр. Мимика и жест. Поза и жест.
Тема 18. Смена сценического движения. Музыкальная сказка с элементами сценического движения.
Тема 19. Развивающие музыкально-ритмические игры. Игры-упражнения с использованием музыки на развитие ритмических способностей и пластики.
Тема 20. Работа над соединением речи кукловода, движения куклы и музыки. Тренировка музыкальности и ритмичности. Упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности с использованием песен и стихотворений. Развитие воображения, фантазии и инициативы.
Тема 21. Смена сценического движения. Практика. Игры и упражнения на беглость, легкость. Упражнения на развитие воображения, свободы фантазии.

79. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) практикада қуыршақ жүргізу ережелерін қолдана алады;
2) жұдырықшалы, қолғапты қуыршақтар қимылдарын дауыс тембрімен, қол саусақтарының ұсақ қимылдарымен жеткізе алады,
3) халық ертегілері бойынша өлеңдерді, әндерді және шағын пьесаларды сахналандыруға қатысады;
4) ертегілер соңын "жақсыға" өзгерте алады;
5) қуыршақты дайындау кезінде нобай, материалдағы қайта түрлену, сәндік фактуралар көмегімен формаларды анықтау жоспары бойынша жұмыс істейді;
6) шымылдықпен қуыршақ жүргізудің алғашқы дағдылары;
7) кейіпкердің мінез-құлық ерекшеліктерін жеткізе біледі.
80. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қысылуды және бөгелуді алып тастауға арналған жаттығуларды, инерцияларды басқаруға арналған жаттығуларды, білім алушының белгілі пластикалық қабілеттерін және мүмкіндіктерін дамытушы этюд, ойын, тренингтер, пластикалық және би номерлері түріндегі сабақтарды ұйымдастыруды әрі қарайғы меңгеру жалғасады;
2) сахналық қозғалысқа қызығушылықты әрі қарайғы қалыптастыру, бұлшықет-қозғалыс аппаратының қозғалмалылығын, қозғалысты, қимыл дағдыларын үйлестіру, шығармашылық елестетуді әрі қарайғы дамыту, қимылды орындау кезінде өзін-өзі басқару дағдыларын әрі қарайғы қалыптастыру;
3) коммуникативтік дағдыларды, қуыршақ этюдтерінде өзіндің идеяны жүзеге асыру дағдыларын қалыптастыру;
4) білім алушының қолдың ұсақ моторикасын, елестетуді, зейін қоя білу қабілетін дамыту, кейіпкерлерді графикалық және пластикалық бейнелеу дағдыларын алу, алған әсерді шығармашылық өңдеу;
5) шартты сахнада бағдарлану дағдыларын, өзара байланысуды қалыптастыру, бір-бірімен қақтығысудың жоқ болуы.
81. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қуыршақ театры туралы білімді кеңейту.Тарихи мәліметтер. Қолғапты қуыршақ (Италия, Ресей). Планшетті қуыршақ. Марионетка. Тросты қуыршақ (Шығыс, Индия, Қытай). Көлеңкелі театр (Жапония).
2-тақырып. Сөйлеу гимнастикасы туралы түсінік. Қуыршақ спектаклінің әртүрлі кейіпкерлері сөздерінің ерекшеліктері (балалардың, ересек кейіпкерлердің, әртүрлі аңдардың).
3-тақырып. Дауыс модуляциясы.
4-тақырып. Әртүрлі мәтіндерді (диалог, монолог, табиғат туралы әңгіме, төл сөз, кадр сыртындағы автор сөзі) мәнерлеп оқу және артикуляция түсінігі.
5-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Монологтар және диалогтар. Әріптеспен жұмыс. Паузалар (логикалық, психологиялық, лифт-пауза). Рөлдер бойынша оқу.
6-тақырып. Шымылдықты құрудың қағидалары.
7-тақырып. Қуыршақты еркін жүргізу үшін құралдар және декорация.
8-тақырып. Қуыршақ жүргізудегі екі кейіпкердің әңгімесі. Сөйлеп тұрған және тыңдап тұрған қуыршақтардың қозғалысындағы айырмашылық.
9-тақырып. Этюдтер. Халық фолклорын (түлкі мен қоян, аю мен Маша, түлкі мен бауырсақ, ата мен әже) қолданумен жұп этюдтерді құрау.
10-тақырып. Шымылдығы бар театрдағы қуыршақ жүргізу ережелері. Шымылдыққа қатынас бойынша қуыршақты ұстап тұру қажет деңгейді ұстау.
11-тақырып. Қол буыны, білек, иықтың бұлшықет массасын дамытуға арналған жаттығуларды жаттау.
12-тақырып. Этюдтермен жұмыс. Импровизация жанры. Пластикалық жаттығуларды орындау. Импровизация жанрындағы этюдтермен жұмыс. Құрастыру және ойластырылған идеяны жүзеге асыру. Қайта түрлендіру шеберлігін дамыту.
13-тақырып. Елестетілген кеңістік және зат. Қиялды дамытуға арналған жаттығу. Берілген кеңістікте белгілі жылдамдықпен қозғалу. Берілген тақырыпқа этюд.
14-тақырып. Байқампаздыққа жаттығулар. Жадыны, есті, ойлауды, ерікті және байқампаздықты дамытуға арналған қуыршақпен ойын-тапсырмалар.
15-тақырып. Ассоциативтілікті және елестетуді дамытуға арналған қуыршақпен ойын-тапсырмалар. Елестетілген кеңістік және зат.
16-тақырып. Қиялды дамытуға арналған жаттығу. Берілген кеңістікте белгілі жылдамдықпен қозғалу. Берілген тақырыпқа этюд.
17-тақырып. Рөлдік ойын (түсінік). Рөлдік ойындардың түрлері. Мимика және ишарат. Қалып және ишарат.
18-тақырып.Сахналық қозғалысты ауыстыру. Сахналық қозғалыс элементтерімен музыкалық ертегі.
19-тақырып. Дамытушы музыкалық-ритмикалық ойындар. Ритмикалық қабілеттерді және пластиканы дамытуға арналған музыка қолданылатын ойын-жаттығулар.
20-тақырып. Қуыршақ жүргізуші сөзін, қуыршақ қимылын және музыканы қосумен жұмыс. Музыкалық және ырғақтықты жаттықтыру. Әндер мен өлеңдерді қолданумен ырғақ және музыкалық сезімді дамытуға арналған жаттығулар. Елестетуді, қиялды және ынта-ықыласты дамыту.
21-тақырып. Сахналық қозғалысты ауыстыру. Практика. Шапшаңдыққа, жеңілдікке ойындар мен жаттығулар. Елестетуді, қиял еркіндігін дамытуға арналған жаттығулар.

82. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю возникновения и развития театра перчаточных кукол, театра тростевых кукол и театра теней;
2) умеет работать с текстом сказки или пьесы;
3) знает и выполняет упражнения по речевой гимнастике;
4) знает и умеет передавать особенности речи различных персонажей кукольного спектакля;
5) умеет выразительно читать текст и различает паузы – логическую, психологическую и люфт-паузу;
6) знает основные принципы построения ширмы;
7) знает различия в движениях кукол при диалоге;
8) умеет сочинять этюды на заданную тему;
9) знает правила кукловождения в театре с ширмой;
10) знает и выполняет упражнения на развитие чувства ритма и музыкальности, развитие воображения, свободы фантазии;
11) знает и выполняет упражнения на развитие мышечной массы кисти, предплечья, плеча.
83. Программные требования в 3 классе:
1) освоение навыков кукловождения тростевых кукол;
2) понятие об особенностях конструкции тростевых кукол;
3) понятие о механических куклах;
4) понятие о мягкой мимирующей кукле.
84. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Движение и речь. Развитие способностей свободно и уверенно соединять движение и речь при выполнении активной задачи в действии.
Упражнения. Дыхание и звучание в активной позиции. Перераспределение мышечного напряжения для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике. Соединение непрерывности движения. Звуковой посыл как продолжение действия. Чередование и соединение движения и слова. Этюдный тренаж.
Тема 2. Тростевые куклы. Особенности конструкции тростевой куклы. Дерево и металл – основные материалы для скелета тростевой куклы. Технология изготовления тростевых кукол.
Тема 3. Художественная сила тростевой куклы.
Тема 4. Приемы кукловождения тростевых кукол. Упражнения с тростевой куклой: наклон и поворот головы, наклон туловища, поднимание и опускание рук, сгибание рук в локте. Выполнение упражнений насчет, затем под музыку. Действие тростевой куклы с предметом.
Тема 5. Виды трости. Длина трости. Наружные трости и замаскированные трости.
Тема 6. Гапит – трость, на которую насажена голова тростевой куклы. Гапит на шарикоподшипнике. Преимущества длинного и короткого гапита. Особенности гапита закрепленного на голове куклы. Механизированный гапит.
Тема 7. Костюм тростевой куклы. Способы маскировки механизмов и тростей тростевой куклы. Карнавальные куклы на шестах, как разновидность тростевой куклы.
Тема 8. Этюдный тренаж с тростевыми куклами.
Тема 9. Механические куклы. Применение механизированных деталей у петрушечных (перчаточных) и тростевых кукол. Закрывающиеся глаза, вращающиеся глаза, глаза, двигающиеся справа налево и справа налево, волосы, встающие дыбом и другие приемы, применяемые кукловодом с помощью механизированных деталей. Особая конструкция открывающегося рта.
Тема 10. Этюдный тренаж с механическими куклами.
Тема 11. Мягкая мимирующая кукла. Особенности применения мягкой мимирующей куклы. Расположение пальцев актера в мягкой мимирующей кукле.
Тема 12. Материалы для изготовления мягкой мимирующей куклы. Технология изготовления мягкой мимирующей куклы. Скульптура мягкой мимирующей куклы. Выкройка мягкой мимирующей куклы.
Тема 13. Этюдный тренаж с мягкими мимирующими куклами.
Тема 14. Правила кукловождения в театре кукол. Своеобразие законов актерского мастерства в театре кукол. Игра с предметом куклы в театре кукол.
Тема 15. Сцена театра кукол. Сценическая выгородка театра кукол.
Тема 16. Роль декораций в постановке. Виды декораций – плоские, полуобъемные, объемные. Технология изготовления декораций. Техника безопасности при изготовлении декораций. Реквизит.
Тема 17. Принципы построения ширмы. Понятие грядки в театре кукол. Высота ширмы. Ширмы с различными линиями передней грядки.
Тема 18. Расчеты видимости в театре кукол. Две ошибки в расчетах видимости – скрыто то, что должно быть видно, или видно то, что должно быть скрыто. Угол зрения на ширму сбоку. Угол зрения на ширму снизу. Расстояние от первого ряда зрительного зала до ширмы. Допустимое расстояние отхода куклы от грядки. Многоплановая ширма. Работа актеров на повышенных планах. Переход с плана на план.
Тема 19. Выбор пьесы и работа над ней. Чтение пьесы, ее анализ. Работа над характерами героев. Распределение ролей.
Тема 20. Отработка чтения каждой роли. Разучивание ролей.
Тема 21. Генеральная репетиция спектакля. Выступление перед зрителями.

82. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қолғапты қуыршақ театрының, тросты қуыршақ театрының және көлеңкелі театрдың пайда болу және даму тарихын біледі;
2) ертегі немесе пьеса мәтінімен жұмыс істей алады;
3) сөйлеу гимнастикасы бойынша жаттығуларды біледі және орындайды;
4) қуыршақ спектаклінің әртүрлі кейіпкерлері сөзінің ерекшеліктерін біледі және жеткізе алады;
5) мәтінді мәнерлі оқиды және паузаларды -логикалық, психологиялық және люфт-паузаны ажыратады;
6) шымылдық құрылымының негізгі қағидаларын біледі;
7) диалог барысында қуыршақтар қозғалысында айырмашылықтарды біледі;
8) берілген тақырыпқа этюд құрайды;
9) шымылдықты театрдақуыршақ жүргізу ережелерін біледі;
10) ырғақ және музыкалық сезімді, елестетуді, қиял еркіндігін дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
11) қол буына, білек, иықтың бұлшықет массасын дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды.
83. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) тросты қуыршақты жүргізу дағдыларын меңгеру;
2) тросты қуыршақ конструкциясының ерекшеліктері туралы түсінік;
3) механикалық қуыршақтар туралы түсінік;
4) жұмсақ мимикалаушы қуыршақ туралы түсінік;
84. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қозғалыс және сөз. Қозғалыста белсенді тапсырманы орындау кезінде еркін және сенімді түрде қимыл мен сөзді байланыстыру қабілетін дамыту.
Жаттығу. Белсенді позицияда тыныс алу және дыбыстау. Белсенді қозғалыс және статика кезінде тыныс алу және дыбыстауды қамтамасыз ету үшін бұлшықет қысылуларын қайта бөлу. Қимылдың үздіксіздігін байланыстыру. Қимылдың жалғасы ретіндегі дыбыстық хабарлама. Қимыл мен сөзді алмастыру және байланыстыру. Этюдті тренаж.
2-тақырып. Тросты қуыршақтар. Тросты қуыршақ конструкциясының ерекшеліктері. Ағаш және металл - тросты қуыршақ қаңқасы үшін негізгі материалдар. Тросты қуыршақтар дайындау технологиясы.
3-тақырып. Тросты қуыршақтың көркемдік күші.
4-тақырып. Тросты қуыршақты жүргізу тәсілдері. Тросты қуыршақпен жаттығу: басты еңкейту және бұру, денені еңкейту, қолды көтеру және түсіру, шынтақта қолды бүгу. Санауға жаттығуды орындау, кейін музыкамен. Тросты қуыршақтың затпен қимыл.
5-тақырып. Трост түрлері. Трост ұзындығы. Сыртқы торсттар және бүркемеленген тросттар.
6-тақырып. Гапит - тросты қуыршақтың басы орнатылған трост. Бытыра мойынтіректегі гапит. Қысқа және ұзын гапиттің артықшылығы. Қуыршақ басына бекітілген гапиттің ерекшеліктері. Механикаландырылған гапит.
7-тақырып. Тросты қуыршақтың костюмі. Тросты қуыршақтың механизмдері мен тросттарын жасырудың тәсілдері. Тросты қуыршақтың бір түрі - сырықтағы карнавалдық қуыршақтар.
8-тақырып. Тросты қуыршақтармен этюдті тренаж.
9-тақырып. Механикалық қуыршақтар. Петрушка (қолғапты) және тросты қуыршақтарда механикаландырылған бөлшектерді қолдану. Жұмылатын көздер, айналатын көздер, солдан оңға қарай және оңнан солға қарай қозғалатын көздер, тік тұратын шаштар және басқа да қуыршақ жүргізушінің механикаландырылған бөлшектерді қолданатын тәсілдері. Ауызды ашатын ерекше конструкция.
10-тақырып. Механикалық қуыршақтармен этюдті тренаж.
11-тақырып. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақ. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақты қолданудың ерекшеліктері. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақта актер қолдарының орналасуы.
12-тақырып. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақты дайындау үшін материалдар. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақты дайындау технологиясы. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақтың мүсіні. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақтың пішімі.
13-тақырып. Жұмсақ мимикалаушы қуыршақтармен этюдті тренаж.
14-тақырып. Қуыршақ театрында қуыршақ жүргізу ережелері. Қуыршақ театрында актерлік шеберлік заңдарының ерекшеліктері. Қуыршақ театрында қуыршақ затымен ойын.
15-тақырып. Қуыршақ театрының сахнасы. Қуыршақ театрының сахналық қоршауы.
16-тақырып. Қойылымдағы декорацияның рөлі. Декорация түрлері - жалпақ, жартылай көлемді, көлемді. Декорацияны дайындау технологиясы. Декорацияны дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Реквизит.
17-тақырып. Шымылдықты құру қағидасы. Қуыршақ театрындағы атыз (грядка) ұғымы. Шымылдық биіктігі. Алдыңғы атыздың түрлі сызықтарымен шымылдық.
18-тақырып. Қуыршақ театрында көрерлік есептері. Көрерлік есептеріндегі екі қателік - көрінуі тиіс нәрсе жасырынған немесе жасырынуы тиіс нәрсе көрінген. Жанынан шымылдыққа көру бұрышы. Төменнен шымылдыққа көру бұрышы. Көрермен залының бірінші қатарынан шымылдыққа дейінгі қашықтық. Қуыршақтың жүйектен кетуге мүмкін болатын қашықтығы. Көп планды шымылдық. Асқын пландарда актерлердің жұмысы. Планнан планға ауысу.
19-тақырып. Пьесаны таңдау және онымен жұмыс. Пьсеаны оқу, оның талдауы. Кейіпкерлер мінез-құлығымен жұмыс. Рөлдерді бөлу.
20-тақырып. Әрбір рөлді оқуды пысықтау. Рөлдерді жаттау.
21-тақырып. Спектаклдің басты дайындығы. Көрермен алдында өнер көрсету.

85. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает технику соединения движения и речи при выполнении активной задачи в действии;
2) знает понятия темподвижения в разных скоростях, ритма и движения в ритмических рисунках;
3) умеет перераспределять мышечное напряжение для обеспечения звучания и дыхания в активном движении и статике;
4) знает особенности конструкции тростевой куклы и владеет навыками кукловождения тростевой куклой;
5) знает устройство механических кукол;
6) имеет навыки кукловождения механических кукол;
7) знает особенности применения мягкой мимирующей куклы;
8) знает особенности актерского мастерства в театре кукол;
9) владеет навыками кукловождения при игре куклы с предметом;
10) знает устройство сцены театра кукол;
86. Программные требования в 4 классе:
1) освоение навыков кукловождения кукол марионеток;
2) овладение навыками сценической речи;
3) овладение навыками анализа пьесы;
4) самостоятельная подготовка к спектаклю и выступление перед зрителями.
87. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Декорации в театре кукол. Декорации, помещающиеся на грядке. Декорации, расположенные в виде кулис.
Тема 2. Декорации, находящиеся на заднике или возле него. Декорации, помещающиеся в промежутке между планами или между планом и задником. Понятие "чистая перемена" в театре кукол.
Тема 3. Занавес в театре кукол. Разновидности занавеса.
Тема 4. Устройство куклы марионетки. Вага. Куклы марионетки на шарнирах.
Тема 5. Устройство сцены для кукол марионеток.
Тема 6. Приемы кукловождения кукол марионеток.
Тема 7. Упражнения для развития мышечной массы кисти, предплечья, плеча.
Тема 8. Упражнения для развития техники речи. Упражнения для постановки дыхания. Упражнения для артикуляции.
Тема 9. Упражнения для звучания. Упражнения для дикции.
Тема 10. Виды сценической речи.
Тема 11. Орфоэпия – важный раздел сценической речи.
Тема 12. Работа над текстом как продолжение курса сценической речи.
Тема 13. Секреты сценического мастерства. Роль. "Озвучивание". Практическая работа – этюдный тренаж.
Тема 14. Подготовительный тренинг. Выработка навыков, необходимых для приведения организма в исходное положение. Освобождение устойчивости дыхания при физических нагрузках в мышечной системе, дающее дыхательному аппаратау необходимую настройку. Укрепление мускулатуры дыхательного аппарата. Развитие подвижности, гибкости, выносливости мышц, участвующих в дыхании. Освоение трехфазного дыхания: упругий выдох, пауза, естественный вдох.
Тема 15. Выбор пьесы и работа над ней. Чтение пьесы, ее анализ.
Тема 16. Распределение ролей, работа над характерами героев.
Тема 17. Отработка чтения роли, разучивание роли.
Тема 18. Отработка приемов кукловождения.
Тема 19. Изготовление кукол, декораций и бутафории к спектаклю.
Тема 20. Генеральная репетиция спектакля.
Тема 21. Спектакль. Выступление перед зрителями. Анализ выступления.

85. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қозғалыста белсенді тапсырманы орындау кезінде қимыл мен сөзді байланыстыру техникасын біледі;
2) ритмикалық суреттерде түрлі жылдамдықтағы, ырғақтағы және қозғалыстағы қарқынды қозғалыс түсінігін біледі;
3) белсенді қозғалыс және статика кезінде тыныс алу және дыбыстауды қамтамасыз ету үшін бұлшықет қысылуларын қайта бөлуді біледі;
4) тросты қуыршақ конструкциясының ерекшеліктері мен тросты қуыршақты жүргізу дағдыларын біледі;
5) механикалық қуыршақтардар құрылысын біледі;
6) механикалық қуыршақтарды жүргізу дағдыларын біледі;
7) жұмсақ мимикалаушы қуыршақты қолданудың ерекшеліктерін біледі;
8) қуыршақ театрында актерлік шеберлік ерекшеліктерін біледі;
9) қуыршақтың затпен ойнауы кезінде қуыршақты жүргізу дағдыларына ие;
10) қуыршақ театры сахнасының құрылымын біледі;
86. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) марионетка қуыршақтарын жүргізу дағдыларын меңгеру;
2) сахналық сөйлеу дағдыларын меңгеру;
3) пьесаны талдау дағдыларын меңгеру;
4) спектакльге өз бетінше дайындық және көрермен алдында өнер көрсету.
87. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қуыршақ театрындағы декорация. Жүйекке орналастырылатын декорация. Кулиса түрінде орналастырылған декорация.
2-тақырып. Кескіндемелі кенеп матада (задник) немесе оның қасына орналастырылған декорация. Пландар арасында немесе планмен кескіндемелі кенеп мата (задник) аралығында орналасатын декорация. Қуыршақ театрында "таза алмасу" түсінігі.
3-тақырып. Қуыршақ театрындағы перде. Перделердің түрлері.
4-тақырып. Марионетка қуыршағының құрылысы. Вага. Топсалардағы марионетка қуыршағы.
5-тақырып. Марионетка қуыршағы үшін сахна құрылысы.
6-тақырып. Марионетка қуыршақтарын жүргізу тәсілдері.
7-тақырып. Қол буына, білек, иықтың бұлшықет массасын дамытуға арналған жаттығулар.
8-тақырып. Сөйлеу техникасын дамытуға арналған жаттығулар. Тыныс алуды қоюға арналған жаттығулар. Артикуляцияға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Дыбыстау үшін жаттығулар. Дикция үшін жаттығулар.
10-тақырып. Сахналық сөйлеу түрлері.
11-тақырып. Орфоэпия - сахналық сөйлеудің басты бөлімі.
12-тақырып. Сахналық сөйлеу курсын жалғастыру ретінде мәтінмен жұмыс.
13-тақырып. Сахналық шеберліктің құпиялары. Рөл. "Дыбыстау". Практикалық жұмыс - этюдті тренаж.
14-тақырып. Дайындық тренингі. Ағзаны бастапқы қалыпқа келтіру үшін қажет дағдыларды қалыптастыру. Тыныс алу аппаратына қажетті баптауды беретін, бұлшықет жүйесіндегі физикалық жүктемелер кезінде тыныс алудың тұрақтылығын босату. Тыныс алу аппаратының бұлшықет жүйесін нығайту. Тыныс алуға қатысатын бұлшық еттің қозғалғыштығын, ептілігін, төзімділігін дамыту. Үшсатылы тынысалуды меңгеру: созылмалы тыныс шығару, пауза, табиғи тыныс алу.
15-тақырып. Пьесаны таңдау және онымен жұмыс. Пьсеаны оқу, оның талдауы.
16-тақырып. Рөлдерді бөлу. Кейіпкерлер мінез-құлығымен жұмыс.
17-тақырып. Әрбір рөлді оқуды пысықтау, рөлдерді жаттау.
18-тақырып. Қуыршақ жүргізу тәсілдерін пысықтау.
19-тақырып. Қуыршақтарды дайындау, спектакльге декорация және бутафория.
20-тақырып. Спектакльдің басты дайындығы.
21-тақырып. Спектакль. Көрермен алдында өнер көрсету. Өнер көрсетуді талдау.

88. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает виды декораций в театре кукол и владеет технологией изготовления простейших декораций к спектаклю;
2) знает виды занавеса в театре кукол и его функции;
3) знает устройство куклы марионетки и владеет навыками кукловождения такой куклой;
4) знает устройство сцены для куклы марионетки;
5) знает и умеет выполнять упражнения для развития мышечной массы кисти, предплечья, плеча;
6) знает и умеет выполнять упражнения для развития техники речи;
7) знает виды и обладает навыками сценической речи;
8) соблюдает правила орфоэпии в сценической речи;
9) имеет навыки работы с текстом, обладает культурой чтения;
10) знает особенности сценического мастерства актера – кукольника;
11) имеет навыки анализа пьесы и характера ее героев;
12) имеет практические навыки по подготовке к спетаклю и выступления перед зрителями.
89. Программные требования в 5 классе:
1) овладение навыками самостоятельного изготовления кукол;
2) овладение навыками импровизации;
3) овладение навыками изготовления декораций и бутафории;
4) овладение навыками анализа спектакля и работы над ошибками.
90. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Театр кукол. Расширение знаний о театре кукол. Исторические сведения.
Тема 2. Азбука театра. Актер, режиссер, декоратор. Репертуар.
Тема 3. Азбука театра. Бутафория. Монолог. Диалог. Зритель. Театральный плакат. Театральный этюд. Практическая работа: этюдный тренаж, изготовление театрального плаката.
Тема 4. Куклы и управление ими. Расширение знаний о видах кукол. Практическая работа: изготовление кукол.
Тема 5. Упражнения по мастерству актера.
Тема 6. Гимнастика рук, пальцев.
Тема 7. Секреты сценического мастерства. Практическая работа: этюдный тренаж.
Тема 8. Образные упражнения, развивающие игры.
Тема 9. Импровизация.Практическая работа: этюдный тренаж.
Тема 10. Показ этюдов.
Тема 11. Придумывание эскизов декораций.
Тема 12. Изготовление кукол, декораций и бутафории. Практическая работа: ремонт и изготовление декораций и бутафории.
Тема 13. Пьесы-миниатюры. Чтение пьес, их анализ. Работа над характерами героев.
Тема 14. Отбор пьес-миниатюр. Их постановка. Практическая работа: приемы кукловождения, разучивание ролей. Репетиции. Выступление перед зрителями. Анализ пьес.
Тема 15. Кукловождение над ширмой. Практическая работа: этюдный тренаж.
Тема 16. Тростевые куклы. Расширение знаний о тростевых куклах. Приемы кукловождения тростевых кукол. Практическая работа: этюдный тренаж с тростевыми куклами.
Тема 17. Ремонт и изготовление тростевых кукол.
Тема 18. Куклы марионетки. Расширение знаний о куклах марионетках. Приемы кукловождения кукол марионеток. Практическая работа: этюдный тренаж с куклами марионетками.
Тема 19. Ремонт и изготовление кукол марионеток.
Тема 20. Выбор пьесы для итогового спектакля, чтение пьесы, ее анализ.
Тема 21. Работа над характерами героев. Распределение ролей. Генеральная репетиция итогового спектакля. Выступление перед зрителями. Анализ спектакля.

88. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қуыршақ театрындағы декорация түрлерін біледі және спектакльге қарапайым декорацияны дайындау технологиясын меңгерген;
2) қуыршақ театрындағы перде түрлерін және оның функцияларын біледі;
3) марионетка қуыршағының құрылысын біледі және осындай қуыршақтарды жүргізу дағдыларын меңгерген;
4) марионетка қуыршағы үшін сахна құрылысын біледі;
5) қол буына, білек, иықтың бұлшықет массасын дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
6) сөйлеу техникасын дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
7) сахналық сөйлеу дағдыларының түрлерін біледі және меңгерген,
8) сахналық сөйлеу орфоэпиясының ережелерін сақтайды;
9) мәтінмен жұмыс дағдыларына, оқу мәдениетіне ие;
10) қуыршақшы - актердің сахналық шеберлігі ерекшеліктерін біледі;
11) пьесаны және оның кейіпкерлерінің мінез-құлығын талдау дағдыларына ие;
12) спектакльге дайындық бойынша және көрермен алдында өнер көрсетудің практикалық дағдыларына ие.
89. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) қуыршақты өзбетінше дайындау дағдыларына ие;
2) импровизация дағдыларына ие;
3) декорация және бутафорияны дайындау дағдыларына ие;
4) спектакльді талдау және қателіктермен жұмыс дағдыларына ие.
90. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қуыршақ театры. Қуыршақ театры туралы білімді кеңейту. Тарихи деректер.
2-тақырып. Театр әліппесі. АктҰр, режиссҰр, декоратор. Репертуар.
3-тақырып. Театр әліппесі. Бутафория. Монолог. Диалог. Көрермен. Театралды плакат. Театралды этюд. Практикалық жұмыс: этюдті тренаж, театралды плакатты дайындау.
4-тақырып. Қуыршақтар және оларды басқару. Қуыршақ түрлері туралы білімді кеңейту. Практикалық жұмыс: қуыршақтарды дайындау.
5-тақырып. Актерлік шеберлік бойынша жаттығу.
6-тақырып. Қол, саусақтар гимнастикасы.
7-тақырып. Сахналық шеберлік құпиялары. Практикалық жұмыс: этюдті тренаж.
8-тақырып. Бейнелі жаттығулар, дамытушы ойындар.
9-тақырып. Импровизация. Практикалық жұмыс: этюдті тренаж.
10-тақырып. Этюдтерді көрсету.
11-тақырып. Декорация нобайларын ойлап табу.
12-тақырып. Қуыршақтарды, декорацияны және бутафорияны дайындау. Практикалық жұмыс: ремонт және декорацияны және бутафорияны дайындау.
13-тақырып. Пьесалар-миниатюралар. Пьесаларды оқу, олардың талдауы. Кейіпкерлер мінез-құлығымен жұмыс.
14-тақырып. Миниатюра-пьесаларды таңдау. Олардың қойылымы. Практикалық жұмыс: қуыршақ жүргізу, рөлдерді жаттау. Репетиция. Көрермен алдында өнер көрсету. Пьесаларды талдау.
15-тақырып. Шымылдықпен қуыршақ жүргізу. Практикалық жұмыс: этюдті тренаж.
16-тақырып. Тросты қуыршақ. Тросты қуыршақтар туралы білімді кеңейту. Тросты қуыршақтарды жүргізу тәсілдері. Практикалық жұмыс: тросты қуыршақтармен этюдті тренаж.
17-тақырып. Тросты қуыршақтарды жөңдеу және дайындау.
18-тақырып. Марионетка қуыршақтар. Марионетка қуыршақтар туралы білімді кеңейту. Марионетка қуыршақтарды жүргізу тәсілдері. Практикалық жұмыс: Марионетка қуыршақтармен этюдті тренаж.
19-тақырып. Марионетка қуыршақтарды жөңдеу және дайындау.
20-тақырып. Қорытынды спектакль үшін пьесаны таңдау, пьесаны оқу, оның талдауы.
21-тақырып. Кейіпкерлер мінез-құлығымен жұмыс. Рөлдерді бөлу. Қорытынды спектакльге басты дайындық. Көрермен алдында өнер көрсету. Спектакльге талдау.

91. Ожидаемые результаты освоения Программы в 5 классе.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеть основными театральными терминами;
2) обладать знаниями обо всех видах кукол;
3) имеет навыки кукловождения тростевых кукол и кукол марионеток.
4) обладает навыками ремонта всех видов кукол.
92. По завершении обучения по Программе "Кукловождение" обучающиеся имеют следующие знания, умения и навыки:
1) ознакомятся с историей театра кукол и современными творческими поисками в кукольном мире;
2) научатся умению определять идею произведения, главную задачу;
3) овладеют темпо-ритмом, чувством пространства сцены;
4) научатся общаться со зрителем и партнером через куклу;
5) овладеют тембровой и интонационной окраской голоса;
6) освоят технику вождения кукол: перчаточной, тростевой, планшетной, марионеткой;
7) откроют для себя нравственные и эстетические ценности;
93. Личностные, метапредметные результаты освоения курса.
В результате изучения данного курса у обучающегося будут сформированы личностные, регулятивные, познавательные и коммуникативные универсальные учебные действия.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
94. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
95. Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме экзаменов.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс этюдных тренингов), во втором полугодии: зачет (спектакль);
2) 2 класса – в первом полугодии: контрольная работа (комплекс заданий по речевой и двигательной гимнастике: мимические упражнения, пальчиковая игра, пантомима), во втором полугодии: экзамен;
3) 3 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему), во втором полугодии: зачет (учебная постановка спектакля);
4) 4 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, ситуацию), во втором полугодии: экзамен.
5) 5 класса – в первом полугодии: контрольная работа (этюд на заданную тему, во втором полугодии: зачет (спектакль).
96. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное выполнение сценической задачи, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах, качественное исполнение упражнений и освоение сценических навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – правильное определение сквозного действия роли, правдивая и точная отработка физических действий, органичное и естественное существование в предлагаемых обстоятельствах, наличие недочетов, неточностей;

91. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі театралды терминдерді игеру;
2) қуыршақтардың барлық түрлері туралы білімге ие болу;
3) тросты қуыршақтармен мен марионетка қуыршақтарды жүргізу дағдыларына ие болу;
4) қуыршақтардың барлық түрлерін жөңдеу дағдыларын ие болу.
92. "Қуыршақ жүргізу" Бағдарламасын оқытудың соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қуыршақтар театры тарихымен және қуыршақ әлеміндегі заманауи шығармашылық ізденістермен танысады;
2) шығарманың идеясын, басты міндетін анықтау білігіне үйренеді;
3) қарқынды-ырғақты, сахна кеңістігі сезімін меңгерген;
4) қуыршақ арқылы көрерменмен және әріптеспен қарым-қатынас жасауға үйренеді;
5) дауыстың тембрлік және интонациялық бояуын меңгереді;
6) қолғапты, тросты, планшетті, марионетка қуыршақтарды жүргізу техникасын меңгереді;
7) өзі үшін адамгершілік және эстетикалық құндылықтарды ашады;
93. Курсты меңгерудің тұлғалық, пәнаралық нәтижелері.
Аталған курсты оқыту нәтижесінде білім алушыда тұлғалық, реттеуші, танымдық және коммуникативтік әмбебап оқу қызметтері қалыптасады.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
94. Үлгерімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
95. Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау емтихан түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (этюдті тренингтер кешені), екінші жартыжылдықта: сынақ (спектакль);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (сөйлеу және қозғалыс гимнастикасы бойынша тапсырмалар кешені: мимикалық жаттығулар, саусақты ойын, пантомима), екінші жартыжылдықта: емтихан;
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (спектакльдің оқу қойылымы);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа, оқиғаға этюд), екінші жартыжылдықта: емтихан;
5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (берілген тақырыпқа этюд), екінші жартыжылдықта: сынақ (спектакль).
96. Бағалау өлшемдері:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - сахналық тапсырманы өте жақсы орындау, физикалық қимылды шынайы және нақты орындау, ұсынылатын жағдайларда табиғи және үйлесімді әрекет ету, жаттығуларды сапалы орындау және сахналық дағдыларды меңгеру;
2) "4" "жақсы" бағасы - рөлдің жанама әрекетін дұрыс анықтау, физикалық қимылды шынайы және нақты орындау, ұсынылатын жағдайларда табиғи және үйлесімді әрекет ету, олқылықтардың, кемшіліктердің болуы;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – недочеты и неточности в работе на сценической площадке, слабое владение основами самостоятельного распределения в сценическом пространстве, исполнение с большим количеством недостатков, слабая физическая подготовка;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – непонимание материала и отсутствие психофизического развития;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 82
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Просмотровой семинар" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Просмотровой семинар" детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения по предмету "Просмотровой семинар".
2. В настоящей Программе используются следующие понятия:
1) баланс белого цвета (кратко называемый баланс белого) – один из параметров метода передачи цветного изображения, определяющий соответствие цветовой гаммы изображения объекта цветовой гамме объекта съемки;
2) образ – художественный образ – всеобщая категория художественного творчества, форма истолкования и освоения мира;
3) образное мышление – свойство воспринимать и осмысливать картины жизни, искусства в их художественном значении, необходимое в процессе возникновения замысла, постановки спектакля, представления;
4) жанр – общее понятие, отражающее наиболее существенные свойства и связи явлений мира искусства, совокупность формальных и содержательных особенностей произведения;
5) завязка – событие, послужившее началом возникновения и развития конфликта, который составляет основу сюжета художественного произведения, завязка определяет последующее развертывание действия;
6) конфликт – столкновение или борьба, враждебное отношение, противоречие;
7) постановка – творческий процесс создания спектакля, фильма, циркового и эстрадного представления;
8) режиссерский сценарий – непосредственный итог углубленного изучения режиссером литературной основы будущего фильма;
9) ракурс – прием операторского искусства для построения изобразительно-монтажной композиции фильма;
10) рэпэраунд – использование по ходу закадрового текста отдельных фраз, реплик, естественных сцен, диалогов;
11) сценарий – литературно-драматическое произведение, написанное как основа для постановки кино или телефильма;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - сахналық алаңда жұмыс кезінде олқылықтардың, кемшіліктердің болуы, сахналық кеңістікте өзбетінше бөлініс негіздерін әлсіз меңгеру, үлкен мөлшерде олқылықтармен орындау, әлсіз дене дайындығы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - материалды түсінбеу және психофизикалық дамудың болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
82-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Алдын ала қарауға арналған семинар" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Алдын ала қарауға арналған семинар" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Алдын ала қарауға арналған семинар" пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ақ түстің теңгерімі (қысқаша ақтың теңгерімі деп аталады) - түсірілім объектісінің түстік гаммасына бейнеленетін объектінің түстік гаммасының сәйкес болуын анықтайтын түсті көріністі беру әдісі параметрлерінің бірі;
2) бейне - көркемдік бейне - көркем өнердің жалпы категориясы, әлемді түсіну және игеру формасы;
3) бейнелік ойлау - түпкі ойдың пайда болу, спектакль, көрініс қою процесінде қажет болатын, өмірдің, өнердің көріністерін көркемдік мәнінде қабылдау және зерделеу қасиеті;
4) жанр - өнер әлемі құбылыстарының барынша елеулі қасиеттерін және байланыстарын, шығарманың формалды және мазмұнды ерекшеліктерінің жиынтығын бейнелейтін жалпы ұғым;
5) желі (завязка) - көркем шығарма сюжетінің негізін құрайтын, кикілжіңнің пайда болуына және дамуына бастау болатын оқиға, желі іс-әрекеттің әрі қарай өрбуін анықтайды;
6) кикілжің - қақтығыс немесе күрес, дұшпандық қарым-қатынас, қарама-қайшылық;
7) қойылым - спектакль, фильм, цирк және эстрада көрінісін құрудың шығармашылық процесі;
8) ракурс - фильмнің бейнелеу-монтаждық композициясын құру үшін операторлық өнердің тәсілі;
9) режиссерлік сценарий - болашақ фильмнің әдеби негізін режиссердің терең зерделеудің тікелей нәтижесі;
10) рэпэраунд - кадр сыртындағы мәтіннің жүру барысында жеке сөйлемдердің, репликалардың, табиғи сахналардың, диалогтардың қолданылуы;
11) сценарий - кино немесе телефильм қойылымы үшін негіз ретінде жазылған әдеби-драмалық шығарма;

12) сюжет – в литературе, драматургии, театре, кино, комиксах и играх – ряд событий (последовательность сцен, актов), происходящих в художественном произведении (на сцене театра) и выстроенных для читателя (зрителя, игрока) по определенным правилам демонстрации;
13) тема – предмет исследования, изображения, повествования;
14) титр – поясняющая надпись, использующаяся в кинофильмах и на телевидении;
15) развязка – окончание действия или завершение конфликта между персонажами в эпическом или драматическом произведении;
16) фабула – фактическая сторона повествования, те события, случаи, действия, состояния в их причинно-следственной, хронологической последовательности, которые компонуются и оформляются автором в сюжете на основе закономерностей, усматриваемых автором в развитии изображаемых явлений;
17) кульминация – момент наивысшего напряжения в развитии действия словесно-художественного произведения, когда происходит перелом, рещающее столкновение изображенных характеров и обстоятельств, после которого сюжет произведения движется к завершению;
18) экспозиция – часть сценария, где зритель знакомится с главным героем или героями.
3. Цель предмета: создание условий для развития творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков по просмотровому семинару.
4. Задачи предмета.
Обучающие:
1) ознакомление с жанровым и стилистическим многообразием современного кинематографа, изучение лучших образцов экранной культуры;
2) формирование у обучающегося первоначальных знаний о технологии кинопроцесса;
3) введение в круг активного словарного запаса обучающегося понятий и терминов из области кинематографа;
4) приобретение базовых практических знаний и навыков, необходимых для самостоятельной разработки мультипликации;
5) овладение первоначальными навыками работы в компьютерных программах, применяемых в создании кинофильмов.
Развивающие:
1) развитие образного, логического мышления, художественного вкуса, кругозора, умения устного и письменного выступления;
2) раскрытие креативных способностей, подготовка к художественно-эстетическому восприятию окружающего мира, социальная адаптация в информационном обществе;
3) развитие способности к выражению в творческих работах своего отношения к окружающему миру;
4) формирование эстетического вкуса как ориентира в самостоятельном восприятии искусства;
5) развитие аналитических умений и навыков, умения критически мыслить;
6) развитие интеллектуальных способностей и нравственных ориентиров личности в процессе создания видео, кинофильмов;

12) сюжет - көркем шығармаларда (театр сахнасында) болып жататын және демонстрациялаудың белгілі ережелері бойынша оқырман (көрермен, ойыншы) үшін құрылған әдебиеттегі, драматургиядағы, театрдағы, кинодағы, комикстердегі және ойындардағы оқиғалар қатары (сахна, актілер реттілігі);
13) тақырып - зерттеу, бейнелеу, баяндау пәні;
14) титр - кинофильмдерде және телевидениеда қолданылатын түсіндірме жазу;
15) түйін (развязка) - эпостық немесе драмалық шығармада кейіпкерлер арасындағы кикілжіңнің немесе іс-әрекеттің аяқталуы;
16) фабула - баяндаудың нақты жағы, яғни автормен сюжетте заңдылықтар негізінде біріктірілетін және ресімделетін, бейнелетін құбылыстың дамуында автормен қарастырылатын, олардың себеп-салдарлы, хронологиялық реттілігіндегі оқиға, жағдай, іс-әрекет, күй;
17) шарықтау шегі (кульминация) - бетбұрысты жағдай болып жатқанда, бейнеленетін мінездердің және жағдайлардың қақтығысуын шешетін, сөздік-көркемдік шығарманың іс-әрекетінің дамуындағы ең жоғары шиеленістің сәті, шыңы, одан кейін шығарма сюжеті аяқталуға жақындайды;
18) экспозиция - көрермен басты кейіпкермен немесе кейіпкерлермен танысатын сценарий бөлігі.
3. Пәннің мақсаты: білім алушының алдын ала қарауға арналған семинар бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау.
4. Пәннің міндеттері.
Оқыту:
1) заманауи кинематографтың жанрлық және стилистикалық алуан түрлілігімен таныстыру, экран мәдениетінің үздік үлгілерін зерттеу;
2) білім алушыда кино үрдісі технологиясы туралы бастапқы білімдерін қалыптастыру;
3) білім алушыны кинематограф саласындағы түсініктер мен терминдердің белсенді сөздік қорының шеңберіне енгізу;
4) мультипликацияны өз бетінше дайындау үшін қажет бастапқы практикалық білімдер мен дағдыларды меңгеру;
5) кинофильм жасау үшін қолданылатын компьютерлік бағдарламаларда жұмыс істеудің бастапқы дағдыларын меңгеру.
Дамыту:
1) бейнелі, логикалық ойлауды, көркем талғамды, ой-өрісті, ауызша және жазбаша орындау білігін дамыту;
2) креативті қабілеттерді ашу, қоршаған ортаны көркемдік-эстетикалық қабылдауға дайындау, ақпараттық қоғамда әлеуметтік бейімделу;
3) қоршаған ортаға өз қарым-қатынасын шығармашылық жұмыстарда бейнелеу қабілеттерін дамыту;
4) өнерді өз бетінше қабылдауда бағыттайтын эстетикалық талғамды қалыптастыру;
5) талдау білігін және дағдыларын, сыни тұрғысынан ойлау білігін дамыту;
6) видео, кинофильм құру процесінде тұлғаның зияткерлік қабілеттерін және адамгершілік бағдарларын дамыту;

14. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
15. Рабочая учебная программа педагога рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
16. Педагог на основе рабочей учебной программы составляет индивидуальный план обучения на каждого обучающегося. Индивидуальный план характеризует гармоничный процесс духовно-нравственного развития обучающегося.
17. Индивидуальный план обучающегося составляется на каждое полугодие, утверждается руководителем организации образования, заносится в журнал или личное дело обучающегося.
18. При составлении индивидуального плана учитываются перспективные и текущие задачи планирования индивидуальной работы в соответствии с характеристикой обучающегося в начале и конце учебного года.
В одном и том же классе индивидуальные планы реализации Программы значительно отличаются по уровню сложности.
19. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) творческие задания (раскадровка репродукций картины, кадрирование пространства, рисование плана предмета, рисование облика героев, места действия, заставки к телепередаче, подбор музыки к изображению или изобразительного ряда к музыкальному фрагменту, сочинение реплик для героев в не озвученном фрагменте);
2) творческие проекты (мультипликационный фильм, видеофильм).
20. Правильная организация учебного процесса, успешное и всестороннее развитие творческих способностей обучающегося зависят непосредственно от того, насколько тщательно спланирована учебная деятельность обучающихся на уроках.
21. Привитие обучающемуся необходимых навыков анализа произведений киноискусства осуществляется в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями.
22. Особенностью Программы является общеразвивающая направленность на развитие интеллектуальных способностей и нравственных ориентиров личности обучающегося в процессе создания видео, кинофильмов.
23. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении навыками анализа фильма;
3) систематичность и регулярность занятий;
4) целенаправленность учебного процесса.
24. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающихся, ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников и достижение ключевых и предметных компетенций, освоенных специфических знаний, умений, навыков в рамках учебного предмета.

14. "Оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыларға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
15. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
16. Педагог оқу жұмыс бағдарламасы негізінде әр білім алушыға арналған оқытудың жеке жоспарын құрады. Жеке жоспар білім алушының рухани-адамгершілік дамуының үйлесімді процесін сипаттайды.
17. Білім алушының жеке жоспары әр жартыжылдыққа құрылады, оны білім беру ұйымының басшысы бекітеді, журналға немесе білім алушының жеке іс қағаздарына енгізіледі.
18. Білім алушының жеке жоспарын құру барысында жеке жұмыстың болашақ және ағымдағы міндеттері ескеріледі, оқу жылының басы мен соңындағы оның мінездемесіне сәйкес құрастырылады.
Бір сыныптың өзінде Бағдарламаны іске асыру бойынша жеке жоспарлар күрделілік деңгейі бойынша бір бірінен біршама ерекше болуы мүмкін.
19. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) шығармашылық тапсырмалар (кескіндер көшірмелерін кадрларға бөлу, кеңістікті кадрлеу, зат планының суретін салу, кейіпкерлер бейнесін, іс-әрекет орындарын, телебағдарламаға өрнек суреттер салу, көрініске музыканы немесе музыкалық фрагментке бейнелеу қатарын таңдау, дыбысталмаған фрагментте кейіпкерлер үшін репликалар құрастыру);
2) шығармашылық жобалар (мультипликациялық фильм, видеофильм).
20. Оқу процесінің дұрыс ұйымдастырылуы, білім алушының шығармашылық қабілеттерінің табысты және жан-жақты дамуы толығымен алғанда сабақтарда білім алушының оқу қызметінің қаншалықты мұқият жоспарлануына тікелей байланысты болады.
21. Білім алушыға кино өнері шығармаларын талдауда қажетті дағдыларды дағдыландыру мазмұны, сипаты және стилі жағынан әртүрлі шығармалармен жұмыста іске асырылады.
22. Бағдарламаның ерекшелігі видео, кинофильмдер құру процесінде білім алушы тұлғасының зияткерлік қабілеттері мен адамгершілік бағдарларын дамытуға жалпы бағытталуы болып табылады.
23. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) фильмді талдау дағдыларын игерудегі қатаң жүйелілік;
3) сабақтардың жүйелілігі және ұдайылығы;
4) оқу процесінің мақсаттылығы.
24. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.

5) теоретические положения и методические установки видных педагогов и киноведов.
32. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для изучения, анализа учебный материал, который будет способствовать художественно-эстетическому и духовно-нравственному развитию обучающегося;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения аналитических навыков мышления;
4) принцип творчества предполагает раскрытие способностей и склонностей обучающегося, способствует созданию ситуации успеха, радости общения с искусством.
33. Специфика индивидуального и группового обучения предмету "Просмотровый семинар" предполагает вариативность выбора методов, средств, форм обучения и подбора учебного материала.
34. Для достижения поставленных задач используются следующие методы обучения:
1) словесный метод – беседа, рассказ, объяснение, дискуссия;
2) наглядно-демонстрационный – наблюдение, показ интерактивных и мультимедийных презентаций;
3) практический – упражнения на развитие зрительной памяти, концентрацию внимания, самостоятельный разбор произведения, работа над отдельными частями произведения;
4) аналитический – сравнения и обобщения, развитие логического и критического мышления;
5) эмоциональный – подбор ассоциаций, образов, художественного впечатления, развитие образного мышления.
35. Выбор методов обучения зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
36. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
37. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
38. Виды внеурочных форм работы:
1) просмотр рекомендуемых педагогом фильмов;
2) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях;
3) посещение киностудий, кинотеатров;
4) встречи с творческими людьми киноискусства, искусствоведами.
39. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный индивидуальный план, в конце года дает характеристику его развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
40. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) развитие индивидуальных особенностей и способностей (памяти, внимания);

5) көрнекті педгогтер мен өнертанушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
32. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) табиғи сәйкестілік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескереді, білім алушының көркем-эстетикалық және рухани-адамгершілік дамуына ықпал ететін, үйренуге, талдауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты оқытудың мазмұны деңгейінде барлық сыныптар арасындағы байланысты білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты ойлаудың аналитикалық дағдыларын практикалық меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;
4) шығармашылық қағидаты білім алушының қабілеттерін және бейімділіктерін ашуды болжайды, табыстылық жағдайын құруға, өнермен қуана араласуға ықпал етеді.
33. "Алдын ала қарауға арналған семинар" пәніне жеке және топтық оқытудың ерекшелігі оқыту әдістерін, құралдарын, формаларын және репертуар кешенін таңдаудың түрлілігін болжайды.
34. Қойылған міндеттерді орындау үшін қолданылатын оқыту әдістері:
1) ауызша әдіс - сұхбат, әңгіме, түсіндіру, пікірталас;
2) көрнекілік-демонстрациялық - бақылау, интерактивті және мультимедиалық таныстыруды көрсету;
3) практикалық - көру жадын дамытуға, зейінді шоғырландыруға, шығарманы өз бетінше талдауға арналған жаттығу, шығарманың жеке бөлігімен жұмыс;
4) талдау - салыстыру және жалпылау, қисынды және сыни ойлауды дамыту;
5) эмоциялық - ассоциацияларды, бейнелерді, көркем әсерлерді таңдау, музыкалық бейнелі ойлауды дамыту.
35. Әдістерді таңдау білім алушының жасына және жеке ерекшеліктеріне байланысты. Оқу процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
36. Педагог заманауи өнер мектептерінде Бағдарламаны іске асыруда интерактивті білім беру технологияларын, сабақтардың классикалық және дәстүрлі емес түрлерін қолданады.
37. Теориялық және практикалық сабақтар бір уақытта жүргізіледі.
38. Сабақтан тыс жұмыстың түрлері:
1) педагог ұсынған фильмдерді қарау;
2) шығармашылық және мәдени-ағарту іс-шараларға қатысу;
3) киностудияларға, кинотеатрларға бару;
4) кино өнерінің шығармашыл адамдарымен, өнертанушылармен кездесу.
39. Әр жартыжылдықтың соңында педагог білім алушының тапсырманы орындау сапасын белгілейді және бекітілген жеке жоспарға өзгерістер енгізеді, жылдың соңында оның дамуына, білім алушының жетістіктері және еңбек қабілеттеріне сипаттама береді.
40. Жылдың соңында білім алушыға берілген мінездеме оның даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) жеке ерекшеліктері мен қабілеттерінің дамуын (жады, зейіні);

2) освоение программного материала;
3) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
4) отношение к учебному процессу (старательность, настойчивость);
5) работоспособность, собранность;
6) умение заниматься самостоятельно;
7) степень грамотности в изложении своих мыслей;
8) качество выполненных творческих заданий, проектов;
9) успехи к концу года.
41. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как наблюдательность, творческая фантазия, воображение, ассоциативное и образное мышление, способность выстраивать событийный ряд, способность определения основной мысли, идеи произведения, умение анализировать предлагаемый материал, формулировать свои мысли, коммуникабельность.
42. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
43. Программа предполагает коллективный просмотр фильмов на подготовительном, первом, втором классах, методика урока включает его подготовку, собственно проведение и организацию обсуждения.
44. Подготовка к просмотру предусматривает эмоциональный настрой обучающихся, установление связей между объектом просмотра и имеющимся у них опытом.
45. Педагог на уроках создает условия для формирования духовного мира человека, этического развития обучающегося на основе детского кинематографа, приобщает его к самовыражению своих чувств и мыслей через киноискусство, развивает речь и кругозор.
46. Выстраивая модель обсуждения фильма, педагог на уроке использует позиции:
1) "от зрителя";
2) "от автора".
47. Обсуждая фильм с позиции "зрителя", педагог идет от чувств ребенка, которые он испытывал в процессе просмотра.
48. Вопросы данной схемы обсуждения: "Какие ты испытывал чувства, когда фильм начался? Как и почему оно изменилось потом? Когда тебе было весело и почему? Когда тебе было грустно? Назови те эпизоды фильма, когда тебе было страшно, тревожно, радостно?"
49. Позиция "от автора" на первый план выдвигает анализ того, как показаны герои, их поступки, как относится автор к тому или другому герою, кому он сочувствует. Здесь важны вопросы, направленные на детальное изучение и осмысление внешнего облика героя, его окружения (жилища, предметного мира, характеризующего героя).
51. Для обучающегося важны развитие характера героя, его становление. Динамика характеров персонажей, соотношение их действий подводит к тому нравственному выводу, который отражает позицию автора.

2) бағдарлама материалын меңгеруін;
3) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
4) оқу процесіне көзқарасы (ынталылық, қажырлылық);
5) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
6) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
7) өз ойларын жеткізудегі сауаттылық дәрежесі
8) орындалған шығармашылық тапсырмалар, жобалардың сапасы;
9) жылдың соңындағы жетістіктері.
41. Білім алушының жеке қасиеттерін сипаттауда байқампаздығы, шығармашылық қиялы, елестетіп ойлауы, ассоциативті және бейнелі ойлауы, оқиғалар желісін құра білуі, шығарманың негізгі ойын, идеясын анықтау қабілеті, ұсынылатын материалды талдау қабілеті, өз ойын тұжырымдауы, сахналық еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттер белгіленеді.
42. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына баса назар қояды және дамыта отырып, осы қабілеттерін педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
43. Бағдарлама даярлық, бірінші, екінші сыныптарда ұжымдық қарауды болжайды, сабақтың әдістемесі оның дайындығын, талқылауды жеке өткізуді және ұйымдастыруды қарастырады.
44. Қарауға дайындық білім алушыны эмоциялық дайындауды, қарау объектісі мен оларда бар тәжірибелер арасында байланыс орнатуды қарастырады.
45. Сабақ барысында педагог адамның рухани әлемін қалыптастыру үшін балалар кинематографы негізінде білім алушының этикалық дамуы үшін жағдай жасайды, кино өнері арқылы өз сезімдері мен ойларын өз бетінше жеткізе білуге баулиды, сөйлеуді және ой-өрісін дамытады.
46. Фильмді талқылаудың құрылатын үлгісі, педагог сабақта келесі:
1) "көрерменнен";
2) "автордан" позицияларын қолданады.
47. Фильмді "көрермен" позициясынан талқылай отырып, педагог баланың қарау процесінде сезінген сезімдері тұрғысынан ықпал етеді.
48. Аталған талқылау сызбасының сұрақтары: "Фильм басталғанда сен қандай сезімде болдың? Ол кейіннен қалай және неге өзгерді? Саған қашан көңілді болды және неге? Саған қашан көңілсіз болды? Саған қорқынышты, үрейлі, қуанышты болған фильм эпизодтарын ата?"
49. "Автордан" позициясы келесі талдауларды бірінші планға шығарады: кейіпкерлер, оның іс-әрекеттері қалай көрсетілген, автор сол немесе өзге кейіпкерге қалай қарайтындығы, ол кімге жаны ашитындығы. Бұл жерде бөлшектеп зерттеуге және кейіпкердің сыртқы келбетін, оның айналасын (кейіпкерді сипаттайтын тұрғын үйін, заттық әлемін) түсінуге бағытталған сұрақтар маңызды.
51. Білім алушыға кейіпкер мінез-құлығының, оның қалыптасуының дамуы маңызды. Кейіпкерлер мінез-құлығының өзгерісі, олардың іс-әрекеттерінің қатынасы автордың позициясын суреттеуші адамгершілік тұжырымға әкеледі.

52. После просмотра обсуждаются вопросы: "Каким показан герой фильма в начале истории? Что в нем меняется потом? Что можно сказать о его характере, глядя, например, на его жилище? Какой поступок героя вы считаете самым главным? Почему? Как, на ваш взгляд, автор относится к этому герою?".
53. При выборе типа обсуждения педагог учитывает жанр фильма, стилистика фильма помогает выбрать форму обсуждения.
54. Сочетание подходов используется педагогом при обсуждении полнометражных фильмов, где обучающемуся надо не только уяснить причинно-следственную связь событий и поступков героев, но и почувствовать образно-ассоциативный строй фильма.
55. Такого подхода требуют и многие мультипликационные фильмы, в которых автор использует не только линейное, но и ассоциативный и полифонический строй.
56. Сочетание разных подходов при обсуждении фильмов дает хороший эффект обучающемуся, поскольку возможность понять себя через другого (автора, героя), другого через себя помогает полноценно воспринимать произведения на экране, одновременно способствует нравственному развитию ребенка, обогащает и расширяет его художественный и эмоциональный опыт.
57. Схема проведения просмотра и обсуждения фильма:
1) вступительное слово перед фильмом (предкоммуникативная фаза);
2) просмотр фильма (коммуникативная фаза);
3) обсуждение, беседа после фильма (посткоммуникативная фаза).
58. Вступительное слово перед фильмом содержит сведения о фильме, подводит обучающегося к просмотру, помогает ему настроиться на просмотр, дает установку на восприятие: на что надо обратить внимание при просмотре фильма или на какой вопрос постараться ответить после его просмотра.
59. Намечая обсуждение фильма, педагог создает на уроке непринужденную обстановку, в которой каждый ребенок высказывает свое мнение, делится впечатлениями от увиденного.
60. Мнения и суждения обучающегося не делятся на "правильные" и "неправильные", ни в коем случае педагогу нельзя превращать обсуждение в опрос.
61. Одной из форм проведения анализа фильма с обучающимися является использование драматизации. Между детьми распределяются роли героев и персонажей фильма, и каждый из них рассказывает о том, что произошло в фильме, с позиции своего героя.
62. Рассказ от лица героя не так уж и прост, обучающийся рассказывает лишь о том, что видит и знает именно этот герой или персонаж.
63. В свой пересказ от лица героя обучающийся вкладывает свое понимание и свою интерпретацию увиденного. Каждый участник драматизации передает чувства того героя, от лица которого ведет рассказ.

52. Алдын ала қараудан кейін сұрақтар талқыланады: "Оқиғаның басталуында фильмнің кейіпкері қалай көрсетілді? Оның бойында кейін не өзгереді? Мысалы, оның тұрғын үйіне қарап, мінезі туралы не айтуға болады? Кейіпкердің қандай іс-әрекетін ең маңызды деп санайсыз? Неге? Сіздің ойыңызша, автор осы кейіпкерге қалай қарайды?".
53. Талқылау түрін таңдау кезінде педагог фильмнің жанрын, фильмнің стилін ескереді, талқылау формасын таңдауға көмектеседі.
54. Педагог толықметражды фильмдерді талқылау кезінде тәсілдерді үйлестіруді қолданады, онда білім алушыға себеп-салдарлы оқиғаны және кейіпкерлер іс-әрекетін анықтап қана қоймай, сонымен қатар фильмнің бейнелік-ассоциативтік құрылымын сезінуі керек.
55. Осындай тәсілді көптеген мультипликациялық фильмдер талап етеді, оларда автор сызықтық қана емес, сонымен бірге ассоциативтік және полифониялық құрылымды қолданады.
56. Фильмді талқылау кезінде әртүрлі тәсілдерді үйлестіру білім алушыға жақсы әсер етеді, себебі өзін басқа арқылы, басқаны өзі арқылы түсіну мүмкіндігі шығарманы экранда толыққанды қабылдауға көмектеседі, бірдей уақытта баланың адамгершілік дамуына ықпал етеді, оның көркемдік және эмоциялық тәжірибесін байытады және кеңейтеді.
57. Алдын ала қарауды және фильмді талқылауды өткізу сызбасы:
1) фильм алдындағы кіріспе сөз (қарым-қатынас алдындағы фаза);
2) фильмді қарау (қарым-қатынас фазасы);
3) талқылау, фильмнен кейінгі әңгімелесу (қарым-қатынастан кейінгі фаза).
58. Фильм алдындағы кіріспе сөз фильм туралы ақпараттан тұрады, білім алушыны алдын ала қарауға жетектейді, оған алдын ала қарау кезінде күйге келуге көмектеседі, қабылдауға нұсқау береді: фильмді алдын ала қарау кезінде зейінді фильмге аудару керек немесе оны қарап болған соң қандай сұраққа жауап беруге тырысу қажет.
59. Фильмді талқылауды белгілей отырып, педагог сабақ барысында әрбір бала өз ойын білдіретін, көруден алған әсерімен бөлісетін еркін жағдай қалыптастырады.
60. Білім алушының ойы мен пікірі "дұрыс" және "дұрыс емес" деп бөлінбейді, педагогке талқылауды сауалнамаға айналдыруға болмайды.
61. Білім алушымен фильмді талқылаудың бір формасы драмаландыруды қолдану болып табылады. Балалар арасында фильмнің бас кейіпкері мен кейіпкерлерінің рөлі бөлінеді және олардың әрқайсысы фильмде өз кейіпкері тұрғысынан не болғандығын баяндайды.
62. Кейіпкер атынан баяндау соншалықты оңай емес, білім алушы осы басты кейіпкер немесе кейіпкер нені көретіндігін және білетіндігін ғана баяндайды.
63. Кейіпкер атынан өз баяндауына білім алушы өзінің түсінігін және көргенінің интерпретациясын салады. Драмалаудың әрбір қатысушысы сол кейіпкердің сезімдерін баяндауды жүргізушінің атынан жеткізеді.

64. Обучающиеся повествуют об их личном видении событий перед своими товарищами, которые внимательно следят за рассказом каждого, исправляют неточности, задают вопросы.
65. Обучающиеся начинают понимать мотивы поведения героев и их поступков, в своем рассказе стремятся объяснить мотивы, побудившие героя поступить именно так.
66. В ходе обсуждения появляется осознание значения второстепенных персонажей, их влияния на ход событий.
67. Прием драматизации педагог использует при анализе мультипликационных фильмов, где немного героев и персонажей.
68. Из всех приемов обсуждения педагог выбирает тот, который наиболее соответствует его работе над данным фильмом, учитывая задачи и особенности детей каждого конкретного класса.
70. Обучающиеся постигают особенности искусств не только из рассказа и объяснения учителя, но и в процессе собственной творческой деятельности.
71. Педагог предоставляет ребенку возможность проявить себя в творчестве, помогает ему выбрать наиболее интересную область деятельности.
72. Творческая деятельность обучающегося осуществляется средствами искусств как рисование, сочинение текста к изображению, подбор музыкального сопровождения.
73. Виды творчества детей в системе занятий по медиакультуре:
1) задания, направленные на осмысление, закрепление знаний о выразительных средствах, возможностях, языке медиа;
2) задания, направленные на создание своего произведения средствами различных медиа.
74. Задания, направленные на осмысление, закрепление знаний о выразительных средствах, возможностях, языке медиа:
1) упражнения, развивающие внимание к форме, цвету, звуковому сопровождению, оформлению медиатекста, знакомству с языком и выразительными средствами различных медиа (задания по раскадровке репродукций картины, кадрирование пространства с целью выражения какой-то темы, рисование крупного и общего плана одного и того же предмета, рисование облика героев, места действия, заставки к телепередаче);
2) Задания, направленные на создание своего произведения средствами различных медиа:
1) "синтезирование" звукопластического образа (подбор музыки к изображению или изобразительного ряда к музыкальному фрагменту, сочинение реплик для героев в не озвученном фрагменте);
2) задания, при выполнении которых обучающиеся фактически создают готовое произведение (рисование раскадровок по литературному тексту, создание фотофильмов, видеофильмов, простейших видеофильмов).
75. Выполняя различные этапы работы, обучающиеся на практике знакомятся со спецификой языка различных медиа: кино, телевидения, фотографии; кадром, как единицей повествования в фильме, фотографии; монтажом как способом организации визуального материала в единое целое.

64. Білім алушылар жолдастары алдында олардың оқиғаны жеке көруі туралы баяндайды, жолдастары әрқайсысының әңгімесін мұқият тыңдап, қателіктерді дұрыстап, сұрақ қояды.
65. Білім алушылар кейіпкерлердің қылықтарының себебін және олардың іс-әрекеттерін түсіне бастайды, өз әңгімесінде кейіпкердің дәл солай істеуіне себеп болған түрткіні түсіндіруге тырысады.
66. Талқылау барысында қосымша кейіпкерлердің мәнін, олардың оқиға барысына әсерін ұғыну пайда болады.
67. Педагог драмалау тәсілін басты кейіпкерлері мен кейіпкерлері шағын мультипликациялық фильмдерді талдауда қолданады.
68. Талқылаудың барлық тәсілдері ішінен педагог әрбір нақты сыныптың міндеттері мен балалардың ерекшеліктерін ескере отырып, оның аталған фильмнің жұмысына сай келетінін таңдайды.
70. Білім алушы өнердің ерекшеліктерін әңгімелеуден және мұғалімнің түсіндіруінен ғана емес, сонымен бірге жеке шығармашылық қызметі процесінде ұғынады.
71. Педагог балаға өзін шығармада көрсете білу мүмкіндігін береді, оған барыншы қызықты қызмет саласын таңдауға көмектеседі.
72. Білім алушының шығармашылық қызметі сурет салу, көрініске мәтін құрастыру, музыкалық сүйемелдеуді іріктеу сияқты өнер құралдарымен жүзеге асады.
73. Медиамәдениет бойынша сабақтар жүйесіндегі балалар шығармашылығының түрлері:
1) ұғынуға, мәнерлілік құралдары, мүмкіндіктері, медиа тілі туралы білімдерді бекітуге бағытталған тапсырмалар;
2) әртүрлі медиа құралдарымен өз шығармасын құруға бағытталған тапсырмалар.
74. Ұғынуға, мәнерлілік құралдары, мүмкіндіктері, медиа тілі туралы білімдерді бекітуге бағытталған тапсырмалар:
1) формаға, түске, дыбыстық сүйемелдеуге, медиа мәтінін ресімдеуге, әртүрлі медианың тілімен және мәнерлік құралдарымен танысуға зейінді дамытатын жаттығулар (кескіндер көшірмелерін кадрларға бөлу, қандай да бір тақырыпты бейнелеу мақсатында кеңістікті кадрлеу, дәл сол заттың ірі және жалпы планының суретін салу, кейіпкерлер бейнесін, іс-әрекет орындарын, телебағдарламаға өрнек суреттер салу);
2) Әртүрлі медиа құралдарымен өз шығармасын құруға бағытталған тапсырмалар:
1) дыбыс пластикалық бейнені "синтездеу" (көрініске музыканы немесе музыкалық фрагментке бейнелеу қатарын таңдау, дыбысталмаған фрагментте кейіпкерлер үшін репликалар құрастыру);
2) орындау кезінде білім алушылар іс жүзінде дайын шығарманы құрайтын тапсырмалар (әдеби мәтін бойынша кадрларға бөлуді суретке салу, фотофильмдерді, видеофильмдерді, қарапайым видеофильмдерді жасау).
75. Жұмыстың әртүрлі кезеңдерін орындай отырып, білім алушылар практикада әртүрлі медианың ерекшеліктерімен: кино, телевидение, фотография; фильмдегі, фотографиядағы баяндаудың бірлігі ретінде кадрмен, көру материалын біртұтас ұйымдастыру тәсілі ретіндегі монтажбен танысады.

76. Собственное творчество помогает обучающимся закреплять полученные знания о выразительных средствах и языке медиа, оно способствует и совершенствованию восприятия.
77. Находясь в позиции автора, обучающийся ищет способы выражения своего замысла с помощью композиции кадра, детали, монтажа, музыкального сопровождения.
78. Находясь в роли зрителя, обучающийся обязательно обратит внимание на эти компоненты в произведении, созданные другим, даже профессиональным автором, поскольку он уже будет настроен на "расшифровку" аудиовизуального текста, на поиск смысла в композиции, детали, монтаже, звуке.
79. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
80. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные методы анализа фильма. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
81. Выполнение обучающимся домашнего задания контролируется педагогом и обеспечивается учебно-методическими, видеоматериалами в соответствии с Программными требованиями.
82. Содержание домашних заданий:
1) просмотр фильмов, рекомендованных педагогом;
2) самостоятельный анализ фильмов;
3) выполнение творческих заданий, помогающих совершенствовать навыки восприятия и анализа экранных произведений;
4) выполнение проектов.
83. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения – обучающийся оценивает свое задание, отмечает допущенные ошибки;
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий – обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей.
84. Межпредметные связи предмета "Просмотровой семинар" с предметами "Основы актерского мастерства", "Сценарное мастерство", "Операторское мастерство" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты Программы
85. Программные требования в подготовительном классе:
1) знакомство с историей развития кинематографа, документальным, научно-популярным, мультипликационным, игровым кино;
2) просмотр и обсуждение детских художественных, мультипликационных фильмов, формирование основ культуры зрителя, навыков вдумчивого, осознанного просмотра произведений киноискусства;

76. Жеке шығармашылық білім алушыларға медианың мәнерлілік құралдары және тілі туралы алынған білімдерді бекітуге көмектеседі, ол қабылдауды жетілдіруге де ықпал етеді.
77. Автор позициясында болған кезде, білім алушы өзінің түпкі ойын кадрдың, бөлшектердің, монтаждың, музыкалық сүйемелдеудің композициясы көмегімен жеткізу тәсілдерін іздестіреді.
78. Көрермен рөлінде болған кезде, білім алушы міндетті түрде шығармадағы басқа, тіпті кәсіби автор жасаған осы компоненттерге көңіл аударады, себебі ол аудиокөру мәтінінің "мағынасын ашуға", композицияда, бөлшектерде, монтажда, дыбыста мағынасын іздестіруге дайын тұрады.
79. Өз бетімен жүргізілетін жұмыс ұдайы және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріп анықталады.
80. Жеке үй жұмысы бірнеше кезеңде жүргізіледі және педагог ұсыныстарымен сәйкес құрылады. Бірінші кезекте ең қиын тапсырмалар орындалады, фильмді талдаудың әртүрлі әдістері қолданылады. Педагог білім алушының ақыл-ой және дене мүмкіндіктеріне байланысты қандай да бір шығармаға жұмсалатын уақытты анықтайды.
81. Білім алушының үй тапсырмасын орындауын педагог бақылайды және Бағдарлама талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік, аудио, бейне материалдармен қаматамасыз етеді.
82. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) педагогпен ұсынылған фильмдерді қарау;
2) фильмдерді өз бетінше талдау;
3) қабылдау және экран шығармаларын талдау дағдыларын жетілдіруге көмектесетін шығармашылық тапсырмаларды орындау;
4) жобаларды орындау.
83. Білім алушының өзіндік жұмыстарын белсендіру үшін қолданылатын жұмыс формалары:
1) өз орындауын талдау - білім алушы өз тапсырмасын бағалайды, жіберілген қателіктерді белгілейді;
2) күнделікке шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
84. "Алдын ала қарауға арналған семинар" пәнінің "Актерлік шеберлік негіздері", "Сценарийлік шеберлік", "Операторлық шеберлік" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың әртүрлі көркемдік құбылыстарды тұтас түсінуге итермелейді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
85. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) кинематографтың, деректі, ғылыми-көпшілік, мультипликациялық, ойын киноның даму тарихымен танысу;
2) балалар көркем, мультипликациялық фильмдерін қарау және талқылау, көрермен мәдениеті негіздерін, кино өнері шығармаларын терең ойлы, саналы қарау дағдыларын қалыптастыру;

3) выполнение творческих заданий (рисование героев фильмов, раскадровка, написание эссе).
86. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет. Правила техники безопасности. Кино в системе искусств. История развития кинематографа. Современная киноиндустрия. Документальное, научно-популярное, мультипликационное, игровое кино. Основная терминология искусства кинематографа. Создание фильма. Просмотр и обсуждение детского кино "Василиса Прекрасная".
Тема 2. Рождение мультипликации из первых оптических игрушек. Жанровые возможности мультипликации, звуковая мультипликация У. Диснея. Просмотр мультипликационного фильма и его обсуждение. Вывод о значении картины в творчестве художника. Выполнение творческих заданий.
Тема 3. Просмотр детского кино "Золушка". Просмотр фильма и его обсуждение. Обсуждение фильма с позиции "зрителя". Выполнение творческих заданий.
Тема 4. Просмотр и обсуждение детского кино "Аленький цветочек". Обсуждение фильма с позиции "зрителя". Выполнение творческих заданий.
Тема 5. Просмотр и обсуждение детского кино "Двенадцать месяцев". Обсуждение фильма с позиции "зрителя". Выполнение творческих заданий.
Тема 6. Просмотр и обсуждение детского кино "Меня зовут Кожа". Обсуждение фильма с позиции "зрителя". Выполнение творческих заданий.
Тема 7. Просмотр и обсуждение детского кино "Мальчик с пальчик". Обсуждение фильма с позиции "зрителя". Выполнение творческих заданий.
Тема 8. Просмотр и обсуждение детского кино "Золотая антилопа". Обсуждение фильма с позиции "автора". Выполнение творческих заданий.
Тема 9. Просмотр и обсуждение детского кино "Сказка о потерянном времени". Обсуждение фильма с позиции "автора". Выполнение творческих заданий.
Тема 10. Просмотр и обсуждение детского кино "Принцесса на горошине". Обсуждение фильма с позиции "автора". Выполнение творческих заданий.
Тема 11. Просмотр и обсуждение детского кино "Конек-Горбунок". Обсуждение фильма с позиции "автора". Выполнение творческих заданий.
Тема 12. Просмотр и обсуждение детского кино "Золотой гусь". Обсуждение фильма с позиции "автора". Просмотр фильма и его обсуждение. Выполнение творческих заданий.
87. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представление об искусстве кино, современной киноиндустрии;
2) знает историю развития кинематографа;
3) имеет представление о документальном, научно-популярном, мультипликационном, игровом кино;

3) шығармашылық тапсырманы орындау (фильм кейіпкерлерінің суретін салу, кадрларға бөлу, эссе жазу).
86. Даярлық сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пәнге кіріспе. Қауіпсіздік техникасы ережелері. Өнер жүйесіндегі кино. Кинематографтың даму тарихы. Заманауи киноиндустрия. Деректі, ғылыми-көпшілік, мультипликациялық, ойын кино. Кинематограф өнерінің негізгі терминологиясы. Фильмді құру. "Василиса Сұлу" балалар киносын қарау және талқылау.
2-тақырып. Алғашқы оптикалық ойыншықтардан мультипликацияның пайда болуы. Мультипликацияның жанрлық мүмкіндіктері, У. Диснейдің дыбыстық мультипликациясы. Мультипликациялық фильмді қарау және оны талқылау. Суретші шығармасында суреттің мәні туралы тұжырым. Шығармашылық тапсырманы орындау.
3-тақырып. "Күлбике" балалар киносын қарау. Фильмді қарау және оны талқылау. Фильмді "көрермен" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
4-тақырып. "Алқызыл гүл" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "көрермен" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
5-тақырып. "Он екі ай" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "көрермен" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
6-тақырып. "Менің атым Қожа" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "көрермен" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
7-тақырып. "Шынашақ бала" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "көрермен" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
8-тақырып. "Алтын елік" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "автор" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
9-тақырып. "Жоғалтылған уақыт туралы ертегі" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "автор" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
10-тақырып. "Бұршақ үстіндегі ханша" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "автор" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
11-тақырып. "Қанатты ат" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "автор" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
12-тақырып. "Алтын қаз" балалар киносын қарау және оны талқылау. Фильмді "автор" позициясынан талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
87. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кино өнері, заманауи киноиндустрия туралы түсінігі бар;
2) кинематографтың даму тарихын біледі;
3) деректі, ғылыми-көпшілік, мультипликациялық, ойын кино туралы түсінігі бар;

4) знает содержание просмотреннных фильмов;
5) умеет выражать свое мнение;
6) сопоставляет поступки героев, дает им оценку;
7) корректно выражает свое мнение;
8) рассуждает о возможных вариантах судеб персонажей фильма.
88. Программные требования в 1 классе:
1) просмотр детских художественных, мультипликационных фильмов, развитие навыков обсуждения и анализа фильма;
2) развитие навыков восприятия обучающегося в процессе просмотра и обсуждения фильма, умения осмыслить свои чувства в процессе просмотра фильма;
3) формирование знаний о жанрах кинематографа, особенностях кино как искусства (специфика языка кино, монтаж, звук, цвет, музыка, актер, сюжет);
4) знакомство с драматургией игрового фильма, жанрами художественного кинематографа, основами операторского мастерства.
89. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет. Правила техники безопасности. Просмотр детского кино "Золотой ключик". Просмотр фильма и его обсуждение. Выполнение творческого задания: раскадровка репродукций картины.
Тема 2. Просмотр и обсуждение детского кино "Детство Бемби". Выполнение творческих заданий.
Тема 3. Просмотр и обсуждение детского кино "Кащей Бессмертный". Выполнение творческих заданий. Восприятие как сотворчество. Развитие навыков обсуждения и анализа фильма.
Тема 4. Просмотр и обсуждение детского кино "Новые похождения Кота в сапогах". Выполнение творческих заданий. Развитие навыков восприятия в процессе просмотра и обсуждения фильма.
Тема 5. Просмотр и обсуждение детского кино "Снежная королева". Выполнение творческих заданий. Выяснение эмоциональной отзывчивости детей и их умения осмыслить свои чувства в процессе просмотра фильма.
Тема 6. Просмотр и обсуждение детского кино "Золушка". Выполнение творческих заданий. Общее настроение фильма, смена эмоциональных состояний в процессе просмотра фильма.
Тема 7. История кино. Современный кинематограф. История кино. Первые фильмы. Техника и жанры кинематографа. Коллективное творчество в кино, основные кинопрофессии.
Тема 8. Специфика языка кино. Кадр как самая маленькая частичка фильма. План – масштаб изображения, ракурс – точка зрения камеры. Монтаж – создание фильма из отдельных кадров. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 9. Особенности кино как искусства. Создание образа в кино. Автор в экранном произведении. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 10. Звук и цвет в фильме. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 11. Музыка в кино. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 12. Актер в фильме. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 13. Сюжет фильма. Настроение в фильме. Позиция автора. Позиция зрителя. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 14. Сюжет фильма, поступки и характер героев. Понятие о прямой последовательности событий. Непрямая последовательность событий. Поступки и характер героев. Совершенствование навыков восприятия. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 15. Драматургия игрового фильма. Драматургия кино. Термины и условные обозначения данного понятия в рамках игрового фильма. Просмотр и обсуждение фильмов.
Тема 16. Сказка на экране. Образ героя в книге и на экране. Роль автора в создании образа героя. Авторское видение героя. Развитие внимания к внешнему облику героя, месту действия. Просмотр и обсуждение художественного фильма. Рисование героев фильма.
Тема 17. Знакомство с жанрами художественного кинематографа. Фильм-сказка, приключенческий фильм, фантастический фильм, фильм-детектив. Просмотр фильмов и фрагментов фильмов разных жанров. Отличительные черты жанров. Обобщение художественного опыта детей, его систематизация.
Тема 18. Основа языка кино: кадр. Первое представление о кадре. Кадр как часть пространства (фотографический кадр). Работа с кадрирующей рамкой. Просмотр мультипликационного фильма.
Тема 19. Представление о кадре: план, ракурс. Масштаб изображения. Крупный, средний и общий планы. Рисование раскадровки по сказке, стихотворению. Просмотр фрагментов художественных игровых и мультипликационных фильмов.
Тема 20. Основы операторского мастерства. Техническая и творческая сторона операторской работы, строение съемочных камер, построение и композиция кадра, работа со светом.
Тема 21. Знакомство с видеокамерой. Возможности видеосъемки. Включение и выключение камеры. Начало и окончание съемки. Крупные, средние и общие планы. Панорама. Переход от одного плана к другому (общий – средний – крупный).
Тема 22. Видеосъемка в интерьере и натуре. Особенности съемки на натуре и в интерьере, расстановка освещения, светочувствительность материалов. Создание видеозарисовки "Школьный ералаш".

4) қаралған фильмдердің мазмұнын біледі;
5) өз ойын білдере алады;
6) кейіпкерлер іс-әрекетін салыстырады, оларға баға береді;
7) өз ойын дұрыс жеткізеді;
8) фильм кейіпкерлері тағдырларының мүмкін болатын нұсқалары туралы ой қозғайды.
88. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) балалар көркем, мультипликациялық фильмдерін қарау, фильмді талқылау және талдау дағдыларын дамыту;
2) фильмді қарау және талқылау процесінде білім алушының қабылдау дағдыларын, фильмді қарау процесінде өз сезімдерін ұғыну білігін дамыту;
3) кинематограф жанрлары, өнер ретінде кино ерекшеліктері (кино тілінің ерекшелігі, монтаж, дыбыс, түс, музыка, актер, сюжет) туралы білімді қалыптастыру;
4) ойын фильмінің драматургиясымен, көркем кинематографтың жанрларымен, операторлық шеберлік негіздерімен танысу.
89. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пәнге кіріспе. Қауіпсіздік техникасы ережелері. "Алтын кілт" балалар киносын қарау. Фильмді қарау және оны талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау: кескін көшірмелерін кадрларға бөлу
2-тақырып. "Бембидің балалық шағы" балалар киносын қарау. Шығармашылық тапсырманы орындау.
3-тақырып. "Кощей Бессмертный" балалар киносын қарау және талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау. Қабылдау - бірге шығармашылық жасау. Фильмді талқылау және талдау дағдыларын дамыту.
4-тақырып. "Етік киген мысықтың жаңадан бастан кешкен оқиғалары" балалар киносын қарау және талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау. Фильмді қарау және талқылау процесінде қабылдау дағдыларын дамыту.
5-тақырып. "Қар патшайымы" балалар киносын қарау және талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау. Фильмді қарау процесінде балалардың эмоциялық елгезектігін және олардың өз сезімдерін ұғыну білігін анықтау.
6-тақырып. "Күлбике" балалар киносын қарау және талқылау. Шығармашылық тапсырманы орындау. Фильмнің жалпы көңіл-күйі, фильмді қарау процесінде эмоциялық жағдайдың ауысуы.
7-тақырып. Кино тарихы. Заманауи кинематограф. Кино тарихы. Алғашқы фильмдер. Кинематографтың техникасы мен жанрлары. Кинодағы ұжымдық шығармашылық, негізгі кино мамандықтар.
8-тақырып. Кино тілінің ерекшелігі. Кадр фильмнің ең кіші бөлшегі ретінде. План - көрініс масштабы, ракурс - камераның көру нүктесі. Монтаж - фильмді жеке кадрлардан құрастыру. Фильмдерді қарау және талқылау.
9-тақырып. Өнер ретінде киноның ерекшеліктері. Кинода бейнені жасау. Экран шығармасындағы автор. Фильмдерді қарау және талқылау.
10-тақырып. Фильмдегі дыбыс және түс. Фильмдерді қарау және талқылау.
11-тақырып. Кинодағы музыка. Фильмдерді қарау және талқылау.
12-тақырып. Фильмдегі актер. Фильмдерді қарау және талқылау.
13-тақырып. Фильмнің сюжеті. Фильмнің көңіл-күйі. Автордың позициясы. Көрермен позициясы. Фильмдерді қарау және талқылау.
14-тақырып. Фильмнің сюжеті, кейіпкерлердің іс-әрекеттері мен мінез-құлықтары. Оқиғаның тура бірізділігі туралы түсінік. Оқиғаның тура емес бірізділігі. Кейіпкерлердің іс-әрекеттері мен мінез-құлықтары. Қабылдау дағдыларын жетілдіру. Фильмдерді қарау және талқылау.
15-тақырып. Ойын фильмінің драматургиясы. Кино драматургиясы. Ойын фильмі шеңберінде берілген түсініктің терминдері және шартты белгілеулері. Фильмдерді қарау және талқылау.
16-тақырып. Экрандағы ертегі. Кітаптағы және экрандағы кейіпкер бейнесі. Кейіпкер бейнесін құрудағы автордың рөлі. Кейіпкер туралы автордың елестетуі. Кейіпкердің сыртқы келбетіне, іс-әрекет орнына зейінді дамыту. Деректі фильмді қарау және талқылау. Фильм кейіпкерлерінің суретін салу.
17-тақырып. Көркем кинематографтың жанрларымен танысу. Ертегі-фильм, шытырман оқиғалы фильм, фантастикалық фильм, детектив-фильм. Әртүрлі жанр фильмдерін және фильм үзінділерін қарау. Жанрлардың ерекшелеуші белгілері. Балалардың көркемдік тәжірибесін жалпылау, оны жүйелеу.
18-тақырып. Кино тілінің негізі: кадр. Кадр туралы алғашқы түсінік. Кадр кеңістік бөлігі ретінде (фотографиялық кадр). Кадрлау жақтауымен жұмыс. Мультипликациялық фильмді қарау.
19-тақырып. Кадр туралы түсінік: план, ракурс. Кескіннің масштабы. Ірі, орта және жалпы план. Ертегі, өлең бойынша кадрларға бөлуді суретке салу. Көркем ойын және мультипликациялық фильм үзінділерін қарау.
20-тақырып. Операторлық шеберлік негіздері. Операторлық жұмыстың техникалық және шығармашылық жақтары, түсіру камераларының құрылымы, кадрдың құрылысы және композициясы, жарықпен жұмыс.
21-тақырып. Видеокамерамен танысу. Видеоға түсірудің мүмкіндіктері. Камераны қосу және сөндіру. Түсірілімнің басы және соңы. Ірі, орта және жалпы пландар. Панорама. Бір планнан екіншісіне ауысу (жалпы-орта-ірі).
22-тақырып. Интерьердегі және табиғаттағы видеотүсірілім. Интерьердегі және табиғаттағы түсірілім ерекшеліктері, жарықтандыруды орнату, материалдардың жарыққа сезімталдығы. "Мектеп ералашы" видео суреттемесін жасау.

90. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает содержание просмотреннных фильмов;
2) анализирует поступки и характер героев;
3) знает термины и условные обозначения в рамках игрового фильма;
4) знает техническое оснащение и жанры кинематографа;
5) знает особенности языка кино, отличие языка кино от других видов искусства;
6) умеет выразить свое отношение к игровому и документальному фильмам;
7) умеет рассказать о герое фильма, его характере, поступках;
8) умеет различать основные виды и жанры кинематографа;
9) понимает роль музыки в фильме;
10) имеет представление об основной идее фильма (авторская позиция);
11) знает масштаб изображения, построение и композицию кадра;
12) знает возможности видеосъемки, особенности съемки на натуре и в интерьере;
13) знает профессии, необходимые при создании киновидеофильма;
14) знает особенности кино как искусства;
15) умеет пользоваться учебной видеокамерой;
16) производит видеосъемку в натуре и интерьере.
91. Программные требования во 2 классе:
1) формирование знаний об истории создания мультипликационных фильмов, кукольной мультипликации;
2) обучение написанию киносценария, составлению режиссерского сценария мультипликационного фильма, работа над самодельной мультипликацией;
3) организация индивидуальной и групповой работы над фильмом, обсуждение проектов мультипликационных фильмов.
92. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет. Правила техники безопасности. Повторение изученного. Виды и жанры кинематографических произведений.
Тема 2. Мультипликационное кино. Принцип действия. История создания мультипликационных фильмов. Мультипликационный фильм как старейшая разновидность "живых картинок". Развитие анимационных технологий. Анимационное кино как особый вид киноискусства, в основе которого лежит оживление на экране различных неодушевленных объектов. Просмотр и обсуждение первых мультипликационных фильмов.
Тема 3. Национальные школы мультипликации. Первые десятилетия американской мультипликации: У. Дисней как ключевая фигура мультипликационной индустрии. Эволюция образов героинь мультипликационной студии "Дисней". Просмотр и обсуждение мультипликационных фильмов.
Тема 4. Зарождение советской мультипликации. Мультипликация 1930-х годов. Военный и послевоенный период. Мультипликация эпохи "Застоя". Экранизация сказок. Музыкальные мультфильмы. Советские серийные мультфильмы. Научно-фантастические мультфильмы. Философские мультфильмы. Просмотр и обсуждение мультипликационных фильмов.
Тема 5. Мультипликация второй половины двадцатого века: известные мультсериалы и ключевые персонажи. Просмотр и обсуждение мультипликационных фильмов.
Тема 6. Мультипликация двадцатого века. Мультипликационные студии. Аниматоры и режиссеры-мультипликаторы. Просмотр и обсуждение мультипликационных фильмов.
Тема 7. Персонажи. Рисованные персонажи в фильмах "Cool World". Просмотр и обсуждение фильма "Кто подставил кролика Роджера".
Тема 8. Особенности современной мультипликации. Использование компьютерных технологий. Тенденции в анимационном кино. Предельная натурализация. Трехмерная анимация. Просмотр и обсуждение мультипликационных фильмов.
Тема 9. Повторение изученного. Тема сценария. Фабула сценария. Тема. Идея. Сюжет. Композиция. Экспозиция. Завязка. Развитие действий. Кульминация. Развязка.
Структура фильма. Кадр. Сцена. Эпизод. Завязка фильма. Момент определения цели главного героя. Отношения "протагонист – антагонист". Развитие действия в фильме. Интрига. Главный герой в кино. Положительный и отрицательный персонажи в кино. Выразительные средства для создания кинопортрета героя. Просмотр и обсуждение мультипликационного фильма.
Тема 10. Практическое задание. Режиссерский сценарий мультипликационного фильма. Покадровая запись будущего фильма с разбивкой всех эпизодов на кадры, с указанием технических приемов съемки.
Сцены и эпизоды. Раскадровка (рисование кадров фильма от руки). Составление профессионального режиссерского сценария. Оформление сценария. Завершение сценария (перевод идей в изображение). Работа сценариста и режиссера над видеорядом.
Тема 11. Практическое задание. Сценарный план фильма. Сюжетное развитие исходной идеи фильма. Ключевые эпизоды. Главные герои. Положения, в которых оказываются главные герои, их действия и последствия. Завязка и кульминация. Основные сюжетные повороты, противоречия, способы решения конфликта. Драматургическое построение и ритм фильма.
Тема 12. Самодельная мультипликация. Учебно-тренировочные упражнения. Примеры самодельных мультиков – от замысла до воплощения. Различные способы создания мультфильмов. Природа мультипликационного эффекта. Работа с разными материалами (аппликации, пластилин, игрушки, детские рисунки), оживление на экране различных неодушевленных объектов. Изображение стихийных сил природы – грозы, бури, дождя, пурги, шторма, огня – разнообразными фазами движения различных начертаний в виде пятен, линий, точек. Сборка мультипликационных сцен на столе из других материалов.
Тема 13. Возможности фотосъемки. Включение и выключение фотокамеры. Обзор возможностей фотосъемки. Начало и окончание съемки. Фотосъемка сцены или эпизода мультипликационного фильма. Экспонирование каждого отдельного кадра фильма.
Тема 14. Основные принципы производства рисованных фильмов. История отечественной мультипликации. Знакомство с профессиями (сценариста, режиссера, художника, мультипликатора, оператора).
Просмотр и обсуждение мультипликационного фильма "Фильм, фильм, фильм".
Тема 15. Создание художественного мультипликационного фильма. Выполнение графических работ: персонажа, масштаб персонажа фильма, декорации (фона и панорамы), прорисовка (чистовые рисунки). Одушевление рисованных героев мультфильма. Простейшая рисованная мультипликация. Рисование мультипликационных фильмов карандашом на бумаге.
Тема 16. Кукольные мультипликационные фильмы. История кукольной мультипликации. Знакомство с профессией мультипликатора-кукольника. Подготовительный период. Изготовление мультипликационных кукол. Создание кукольного мультипликационного фильма. Простейший способ плоской перекладки. Просмотр и обсуждение мультипликационых фильмов "В гостях у гномов", "Чебурашка", "Шарик-фонарик".
Тема 17. Проекты мультипликационных фильмов. Сценарий воображаемого фильма. Выбор персонажа фильма, рисование отдельных элементов. Оформление, фон. Содержание фильма в визуальных образах. Съемка натурных мультиков фотоаппаратом. Работа в группах. Просмотр и обсуждение проектов мультипликационных фильмов. Оформление и выпуск фильмов.
Тема 18. Работа над сценарием мультипликационного фильма. Коллективная работа. Сценарий мультипликационного фильма и его особенности. Подготовительный период. Режиссерский сценарий мультипликационного фильма. Изобразительное решение мультфильма в подготовительном периоде. Индивидуальная и групповая работа по сочинению историй, которые могут стать основой сюжета. Литературный сценарий. Подготовка сценария для съемки. Обсуждение сценария для съемки.

90. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қараған фильмдердің мазмұнын біледі;
2) кейіпкерлердің іс-әрекеттерін және мінез-құлығын талдайды;
3) ойын фильмі шеңберінде терминдер мен шартты белгілерді біледі;
4) кинематографтың техникалық жабдықтарын және жанрларын біледі;
5) кино тілінің ерекшеліктерін, кино тілінің өнердің басқа түрлерінен ерекшелігін біледі;
6) ойын және деректі фильмдерге өз көзқарасын білдіре алады;
7) фильмнің басты кейіпкері, оның мінез-құлығы, іс-әрекеттері туралы айта алады;
8) кинематографтың негізгі түрлерін және жанрларын ажырата біледі;
9) фильмдегі музыка рөлін түсінеді;
10) фильмнің негізгі идеясы туралы түсінігі бар (автор позициясы);
11) кескіннің масштабын, құрылымын және кадр композициясын біледі;
12) видеоға түсірудің мүмкіндіктерін, табиғатта және интерьерде түсірілімнің ерекшеліктерін біледі;
13) киновидеофильм жасау кезінде қажетті мамандықтарды біледі;
14) өнер ретіндегі киноның ерекшеліктерін біледі;
15) оқу видеокамерасын қолдана алады;
16) табиғатта және интерьерде видеоға түсіреді.
91. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) мультипликациялық фильмдерді, қуыршақ мультипликациясын құрудың тарихы туралы білімдерді қалыптастыру;
2) киносценарий жазуға, мультипликациялық фильмнің режиссерлік сценарийін құруға, жеке мультипликациямен жұмыс;
3) фильммен жеке және топтық жұмысты ұйымдастыру, мультипликациялық фильмдердің жобаларын талқылау.
92. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пәнге кіріспе. Қауіпсіздік техникасының ережелері. Өткенді қайталау. Кинематографиялық шығарманың түрлері мен жанрлары.
2-тақырып. Мультипликациялық кино. Іс-әрекет қағидасы. Мультипликациялық фильмдерді құрудың тарихы. Мультипликациялық фильм "тірі суреттердің" ең көне түрі ретінде. Анимациялық технологиялардың дамуы. Экранда әртүрлі жансыз объекттерді жандандыру негізі болып табылатын анимациялық кино киноөнердің ерекше түрі ретінде. Алғашқы мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
3-тақырып. Мультипликацияның ұлттық мектептері. Америкалық мультипликацияның бірінші онжылдығы. У. Дисней мультипликациялық индустрияның негізгі тұлғасы ретінде. "Дисней" мультипликациялық студиясының кейіпкерлері бейнесінің эволюциясы. Мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
4-тақырып. Кеңес мультипликациясының пайда болуы. 1930 жылдардағы мультипликация. Соғыс және соғыстан кейінгі кезең. "Тоқырау" дәуірінің мультипликациясы. Ертегілерді экранға түсіру. Музыкалық мультфильмдер. Кеңестік сериялы мультфильмдер. Ғылыми-фантастикалық мультфильмдер. Философиялық мультфильмдер. Мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
5-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың екінші жартысындағы мультипликация: танымал мультсериалдар және басты кейіпкерлер. Мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
6-тақырып. Жиырмасыншы ғасырдың мультипликациясы. Мультипликациялық студия. Аниматорлар және режиссҰр-мультипликаторлар. Мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
7-тақырып. Кейіпкерлер. "Cool World" фильмдеріндегі суретке салынған кейіпкерлер. "Кто подставил кролика Роджера" фильмін қарау және талқылау.
8-тақырып. Заманауи мультипликацияның ерекшеліктері. Компьютерлік технологияларды қолдану. Анимациялық кинодағы беталыс. Шекті натурализация. Үш өлшемді анимация. Мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
9-тақырып. Өткенді қайталау. Сценарий тақырыбы. Сценарий фабуласы. Тақырып. Идея. Сюжет. Композиция. Экспозиция. Желі. Іс-әрекеттің дамуы. Шарықтау шегі. Түйін.
Фильмнің құрылымы. Кадр. Сахна. Эпизод. Фильмнің желісі. Басты кейіпкердің мақсатын анықтау сәті. "Протагонист - антагонист" қатынасы. Фильмде іс-әрекеттің дамуы. Шытырман. Кинодағы басты кейіпкер. Кинодағы жағымды және жағымсыз кейіпкерлер. Кейіпкердің кинопортретін жасау үшін мәнерлілік құралдар. Мультипликациялық фильмдерді қарау және талқылау.
10-тақырып. Практикалық тапсырма. Мультипликациялық фильмнің режиссерлік сценарийі. Түсірілімнің техникалық тәсілдерін көрсетумен, барлық эпизодтарды кадрларға бөлу арқылы болашақ фильмнің кадр бойынша жазбасы.
Сахналар және эпизодтар. Кадрларға бөлу (фильмнің кадрларын қолмен салу). Кәсіби режиссерлік сценарийді құру. Сценарийді ресімдеу. Сценарийді аяқтау (идеяны кескінге ауыстыру). Видеоқатармен сценаристтің және режиссердің жұмысы.
11-тақырып. Практикалық тапсырма. Фильмнің сценарийлік жоспары. Фильмнің бастапқы идеясының сюжеттік дамуы. Басты эпизодтар. Басты кейіпкерлер. Басты кейіпкерлер тап болатын жағдайлар, олардың іс-әрекеттері және салдарлары. Шарықтау шегінің желісі. Негізгі сюжеттік бұрылыстар, қарама-қайшылық, жанжалды шешу жолдары. Драматургиялық құрылым және фильмнің ырғағы.
12-тақырып. Қолдан жасалған мультипликация. Оқу-жаттықтыру жаттығулары. Түпкі ойдан іске асыруға дейінгі қолдан жасалған мультфильмдердің үлгілері. Мультфильмдерді құрудың әртүрлі тәсілдері. Мультипликациялық эффекттің табиғаты. Әртүрлі материалдармен (аппликациялар, пластилин, ойыншықтар, балалар суреттері) жұмыс, экранда әртүрлі жансыз объектілерді жандандыру. Табиғаттың апат күштерін - найзағай, қатты жел, жаңбыр, боран, дауыл, от - дақ, сызық, нүкте түрінде әртүрлі кескіндерді алуан түрлі қимылдың фазаларымен бейнелеу. Мультипликациялық сахнаны үстелде басқа материалдардан жинау.
13-тақырып. Фототүсірілімнің мүмкіндіктері. Фотокамераны қосу және сөндіру. Фототүсірілім мүмкіндіктерін бақылау. Түсірілімнің басы және соңы. Мультипликациялық фильмнің сахнасының немесе эпизодының фототүсірілімі. Фильмнің әрбір жеке кадрларын экспонирлеу.
14-тақырып. Суретке салынған фильмдерді өндірудің негізгі қағидалары. Отандық мультипликацияның тарихы. Мамандықтармен (сценарист, режиссер, суретші, мультипликатор, оператор) танысу.
"Фильм, фильм, фильм" мультипликациялық фильмін қарау және талқылау.
15-тақырып. Көркем мультипликациялық фильмді жасау. Графикалық жұмыстарды орындау: кейіпкер, фильм кейіпкерінің масштабы, декорация (фон және панорама), бейнелеу (таза суреттер). Мультфильмнің суретке салынған кейіпкерлерін жандандыру. Суретке салынған қарапайым мультипликация. Мультипликациялық фильмдерді қарындашпен қағазға салу.
16-тақырып. Қуыршақ мультипликациялық фильмдер. Қуыршақ мультипликациясының тарихы. Мультипликатор-қуыршақшы мамандығымен танысу. Дайындық кезеңі. Мультипликациялық қуыршақтарды дайындау. Қуыршақ мультипликациялық фильмін жасау. Жалпақ перекладканың қарапайым тәсілі. "В гостях у гномов", "Чебурашка", "Шарик-фонарик" мультипликациялық фильмдерін қарау және талқылау.
17-тақырып. Мультипликациялық фильмдердің жобалары. Қиялдағы фильмнің сценарийі. Фильмнің кейіпкерлерін таңдау, жеке элементтерді суретке салу. Безендендіру, фон. Көру бейнелеріндегі фильмнің мазмұны. Табиғи мультфильмдерді фотоаппаратпен түсіру. Топтарда жұмыс. Мультипликациялық фильмдердің жобаларын қарау және талқылау. Фильмдерді ресімдеу және шығару.
18-тақырып. Мультипликациялық фильмнің сценарийімен жұмыс. Ұжымдық жұмыс. Мультипликациялық фильмнің сценарийі және оның ерекшеліктері. Дайындық мерзімі. Мультипликациялық фильмнің режиссерлік сценарийі. Дайындық мерзіміндегі мультфильмнің бейнелеу шешімі. Сюжеттің негізі болуы мүмкін оқиғаны құрастыру бойынша жеке және топтық жұмыс. Әдеби сценарий. Түсірілім үшін сценарийді дайындау. Түсірілім үшін сценарийді талқылау.

93. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю развития мультипликационных фильмов, анимационных технологий;
2) умеет писать киносценарий;
3) знает этапы работы над созданием мультипликационного фильма;
4) умеет рисовать героев мультипликационных фильмов;
5) умеет собирать и комбинировать мультипликационные сцены на столе из различных материалов.
94. Программные требования в 3 классе:
1) создание художественного мультипликационного фильма, обсуждение проектов;
2) фотосъемка мультипликационного фильма, просмотр отснятого материала, монтаж фильма, демонстрация фильма, выпуск видео.
95. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Фотосъемка мультипликационного фильма. Мультипликационная съемка. Основные принципы разработки движений персонажа.
Тема 2. Хронометраж действия, темп, количество фаз, протяженность действия, число кадров. Покадровая натурная мультипликация.
Тема 3. Плоская перекладка. Создание плоской перекладки с помощью фотокамеры.
Тема 4. Съемка отдельных фрагментов фильма. Обсуждение материала съемок.
Тема 5. Просмотр отснятого материала. Обсуждение. Выбор и обсуждение наиболее выразительных кадров для монтажа.
Тема 6. Обсуждение возможных вариантов титров (шрифт, цвет букв, фон).
Тема 7. Название фильма. Окончательный просмотр и обсуждение отснятого материала.
Тема 8. Монтаж фильма. Подготовка фильма к демонстрации.
Тема 9. Выстраивание отснятых кадров в компьютерной программе.
Тема 10. Запись закадрового текста, музыкального сопровождения, шумов.
Тема 11. Озвучивание фильма. Запись и импортирование звука.
Тема 12. Работа с текстом.
Тема 13. Проверка сцен по времени. Съемка титров и название фильма.
Тема 14. Применение различных видов анимации.
Тема 15. Посмотр и обсуждение смонтированного фильма.
Тема 16. Демонстрация фильма. Обсуждение фильма.
Тема 17. Организация премьеры мультипликационного фильма.
Тема 18. Выпуск видео. Творческий отчет.
95. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет снимать натурные мультики с помощью видео и фотокамер;
2) умеет вести монтаж фильма;
3) умеет выстраивать отснятые кадры в компьютерной программе, записывать закадровый текст, музыкальное сопровождение, шумы;

93. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) мультипликациялық фильмдердің, анимациялық технологиялардың даму тарихын біледі;
2) киносценарий жаза алады;
3) мультипликациялық фильмді құрастырумен жұмыстың кезеңдерін біледі;
4) мультипликациялық фильмнің кейіпкерлерін суретке сала алады;
5) мультипликациялық сахналарды үстел үстінде әртүрлі материалдардан жинай және құрамдастыра алады.
94. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) көркем мультипликациялық фильмді құру, жобаларды талқылау;
2) мультипликациялық фильмнің фототүсірілімі, түсірілген материалды алдын ала қарау, фильмнің монтажы, фильмнің демонстрациясы, видеоны шығару.
95. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Мультипликациялық фильмнің фототүсірілім. Мультипликациялық түсірілім. Кейіпкер қимылын құрастырудың негізгі қағидалары.
2-тақырып. Іс-әрекет хронометражы, қарқын, фазалар саны, іс-әрекеттің ұзақтығы, кадрлар саны. Табиғи кадр бойынша мультипликация.
3-тақырып. Жалпақ перекладка. Фотокамера көмегімен жалпақ перекладканы құру.
4-тақырып. Фильмнің жеке фрагменттерін түсіру. Түсірілім материалдарын талқылау.
5-тақырып. Түсірілген материалды алдын ала қарау. Талқылау. Монтаж үшін барынша мәнерлі кадрларды таңдау және талқылау.
6-тақырып. Титрлердің мүмкін болатын нұсқаларын талқылау (қаріп, әріптер түсі, фон).
7-тақырып. Фильмнің аталуы. Соңғы қарау және түсірілген материалды талқылау.
8-тақырып. Фильмнің монтажы. Фильмді көрсетуге дайындау.
9-тақырып. Компьютерлік бағдарламада түсірілген кадрларды реттеу.
10-тақырып. Кадр сыртындағы мәтіннің, музыкалық сүйемелдеудің, шулардың жазбасы.
11-тақырып. Фильмді дыбыстау. Дыбысты жазу және импорттау.
12-тақырып. Мәтінмен жұмыс.
13-тақырып. Уақыт бойынша көріністі тексеру. Титрлерді және фильмнің атауын түсіру.
14-тақырып. Анимацияның әртүрлі түрлерін қолдану.
15-тақырып. Монтаждалған фильмді алдын ала қарау және талқылау.
16-тақырып. Фильмді көрсету. Фильмді талқылау.
17-тақырып. Мультипликациялық фильмнің алғашқы көрсетілімін ұйымдастыру.
18-тақырып. Видеоны шығару. Шығармашылық есеп.
95. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) видео және фотокамералар көмегімен табиғи мультфильмдерді түсіре алады;
2) фильмнің монтажын жүргізеді;
3) компьютерлік бағдарламада түсірілген кадрларды реттеуді, кадр сыртындағы мәтінді, музыкалық сүйемелдеуді, шуларды жаза алады;

4) владеет навыками озвучивания фильма, записи и импортирования звука;
5) применяет различные виды анимации;
6) умеет демонстрировать фильм.
96. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство с основными этапами создания видеофильма, основами операторского мастерства, видеосъемки, монтажа, озвучивания;
2) освоение видеокамеры, работа над видеофильмом (съемка, структура фильма, цветовое решение композиции, освещенности, отображение пространства, размещение человека на экране);
3) освоение видеомонтаж в программе Windows Movie Maker [Виндовс Муви Мейкер], нелинейного видеомонтажа в программах Pinnacle Studio [Пинакл студио] и Adobe Premiere [Адоб премьер].
97. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение. Техника безопасности. История развития кинематографа, драматургия фильма. Основные этапы создания видеофильма (задумка, сценарий, план съемки). Основы операторского мастерства, видеосъемки, монтажа, озвучивания.
Тема 2. Видеооборудование. Техническое устройство и принцип работы видеокамеры. Оборудование, используемое для производства фильмов в домашних условиях (видеокамера, компьютер). Системы цветного телевидения.
Индивидуальное изучение панели управления видеокамеры. Необходимое оборудование, используемое для создания видеофильмов. Системы цветного телевидения. Устройство видеокамеры (оптическая система, видоискатель, стабилизатор, источник питания, входы и выходы камеры, ручные регулировки, трансфокатор). Выбор видеокамеры.
Тема 3. Устройство видеокамеры. Принцип работы видеокамеры. Основы работы с видеокамерой. Правильный ручной захват видеокамеры. Начало работы с видеокамерой. Знакомство с инструкцией. Включение и настройка "баланса белого". Настройка режима съемки (автомат, ручная съемка).
Отработка правильного ручного захвата камеры и порядка действий при включении камеры. Правильное положение видеокамеры в соответствии с принципом "треугольника силы".
Выполнение последовательности действий при включении камеры (открыть объектив, включить, настроить "баланс белого", настроить режим съемки).
Знание основ применения выразительных средств видео: точки съемки, раскадровки, общего, среднего, крупного планов, деталей, ракурса, композиции кадра, правила трех планов, фокусного расстояния, света и цвета, движения камеры, звука, монтажных средств.
Умение выбрать точку съемки, ракурс. Умение строить диагональные композиции.
Тема 4. История кинематографа. Камера обскура. Рождение кинематографа. Эпоха немого кино. Приход звука. Технический прогресс в кино. Технические особенности кинематографа.
Занятие дополняет просмотр архивных съемок, первых фильмов ("Человек с киноаппаратом" Дзиги Вертова), показ фотографий и обсуждение.
Тема 5. Художественное и документальное кино. Понятия художественного (игрового) и документального (неигрового) кино. Жанры кино. Короткометражное и полнометражное кино. Просмотр отрывков из фильмов разных жанров и обсуждение. Отличия документального кино от художественного, короткометражного от полнометражного.
Определение жанров художественного (драма, мелодрама, боевик, триллер, фэнтези, комедия, исторический, эпический) и документального кино (истинно документальное, образовательные фильмы, мокьюментари).
Тема 6. Зарубежное документальное кино. Знаменитые зарубежные документальные фильмы. Известные режиссеры. Кинофестивали документального кино. Просмотр отрывков из документальных фильмов и обсуждение.
Тема 7. Видеофильм как единство трех составляющих. Выразительные средства видео. Три составляющие видеофильма: техническое совершенство, художественная выразительность, ясность содержания.
Выразительные средства видео. Примеры использования выразительных средств видео. Упражнения на точку съемки, планы, ракурс, диагональные композиции. Знание основ применения выразительных средств видео: точки съемки, раскадровки, общего, среднего, крупного планов, деталей, ракурса, композиции кадра, правила трех планов, фокусного расстояния, света и цвета, движения камеры, звука, монтажных средств.
Умение выбрать точку съемки, ракурс. Умение строить диагональные композиции.
Тема 8. Основы режиссуры фильма. Базовая технология создания фильма: тема, идея, сюжет, фабула, литературный и монтажный сценарий (раскадровка), съемка, монтаж.
Правила стыка кадров и направления съемки. Упражнения на определение темы, идеи, фабулы.
Упражнения на раскадровку заданного эпизода с учетом правил стыка кадров. Базовые технологии создания фильма. Определение темы, идеи, фабулы фильма. Раскадровка с применением правила стыка кадров.
Умение правильно выбрать направление съемки.
Тема 9. Структура видеофильма. Основные понятия: эпизоды, сцены, кадры. Структура фильма: завязка, экспозиция, кульминация, развязка. Правила развития сюжета. Понятие и виды конфликта. Просмотр и анализ конкурсных фильмов-минуток. Основные понятия о структуре фильма, последовательность структуры. Знание и применение правил развития сюжета. Конфликт и его значение.
Тема 10. Различные виды съемок. Правила съемки интерьера, пейзажа, портрета, натюрморта. Съемка движущейся камерой. Упражнения на съемку интерьера, портрета, натюрморта. Выход на природу на съемку пейзажа. Упражнения на применение наезда, отъезда, трэвеллинга, панорамирования. Основные правила съемки интерьера, пейзажа, портрета (женского, детского), натюрморта.
Съемки движущейся камерой.
Тема 11. Основы композиции кадра. Окружение и линии. Цветовое решение композиции. Освещенность. Отображение пространства. Размещение человека на экране. Знание основных правил композиции кадра. Линии и точки естественного внимания, освещенность, цветовое решение, планы размещения человека на экране (крупный, средний, половинный, детальный, общий, дальний). Применение их при компоновке кадра во время съемки.
Тема 12. Основы монтажа. Понятие и виды монтажа. Правила согласования кадров. Монтажный кадр. Монтаж звука. Перестановка разных кадров с целью изменения смысла происходящего, придания определенного настроения, в соответствии с правилами согласования кадров. Различные методы монтажа: последовательный, параллельный, строящийся, сравнительный, психологический.
Компонова кадров по ориентации и направлению действия.
Монтирование звукового ряда, синхронного с видеорядом.
Тема 13. Нелинейный видеомонтаж в программах Pinnacle Studio [Пинакл студио] и Adobe Premiere [Адоб премьер]. Знакомство с программами. Захват видео. Проигрыватель и Альбом. Монтаж видео. Переходы. Видеоэффекты. Статические изображения. Наложенная дорожка. Титры. Монтаж звука. Меню. Вывод фильма.
Видеоуроки. Просмотр видеоуроков и упражнения с программами Pinnacle Studio [Пинакл студио] и Adobe Premiere [Адоб премьер]. Знание интерфейсов программ Pinnacle Studio [Пинакл студио] и Adobe Premiere [Адоб премьер].
Работа в программах: захват видеосигнала с видеокамеры, сохранение и просмотр видео, базовые операции монтажа (разделение дорожки на части, компоновка частей, подрезка краев клипов, просмотр на линии времени).
Автоматическое создание музыкального видео. Способы добавления переходов между кадрами. Применение видеоэффектов ("старое кино", "картинка в картинке", "ключ цветности"). Работа со статическими изображениями, создание титров. Добавление звука в проект, работа с аудиоклипами. Создание меню и базовые действия с ним (разделы, переходы, кнопки). Вывод фильма в подходящем формате (avi [ави], dvd [дивиди], mpg [эмпиджи]).
Тема 14. Творческий проект. Обсуждение идей. Сценарная заявка. Литературный и режиссерский сценарий. Подготовка съемок. Написание сценарной заявки, разработка литературного и режиссерского сценария. Съемки. Монтаж. Просмотр проектов. Обсуждение. Знание алгоритма создания творческого проекта и его реализация на практике.
Тема 15. Просмотр и обсуждение художественных и документальных фильмов. Тематический подбор фильмов по различной проблематике. Просмотр и обсуждение. Идея фильма.

4) фильмді дыбыстау, дыбысты жазу және импорттау дағдыларына ие;
5) анимацияның әртүрлі түрлерін қолданады;
6) фильмді көрсете алады.
96. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) видеофильмді жасаудың негізгі кезеңдерімен, операторлық шеберлік, видеоға түсіру, монтаж, дыбыстау негіздерімен танысу;
2) видеокамераны меңгеру, видеофильммен жұмыс (түсірілім, фильмнің құрылымы, композицияның, жарықтандырудың түстік шешімі, кеңістікті бейнелеу, адамды экранда орналастыру);
3) Windows Movie Maker [Виндовс Муви Мейкер] бағдарламасында видеомонтажды, Pinnacle Studio [Пинакл студио] және Adobe Premiere [Адоб премьер] бағдарламаларында сызықтық емес видеомонтажды меңгеру.
97. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе. Қауіпсіздік техникасы. Кинематографтың даму тарихы, фильмнің драматургиясы. Видеофильмді жасаудың негізгі кезеңдері (ойластыру, сценарий, түсірілім жоспары). Операторлық шеберлік, видеоға түсіру, монтаж, дыбыстау негіздері.
2-тақырып. Видео жабдығы. Видеокамераның техникалық құрылымы және жұмыс істеу қағидасы. Үй жағдайларында фильм жасау үшін қолданылатын құрал-жабдықтар (видеокамера, компьютер). Түрлі-түсті телевидения жүйесі.
Видеокамераны басқару панелін жеке оқып-зерттеу. Видеофильм жасау үшін қолданылатын қажетті құрал-жабдықтар. Түрлі-түсті телевидения жүйесі. Видеокамера құрылысы (оптикалық жүйе, көрсеткіш тетік, қуаттандыру көзі, камераның кіру және шығу ұясы, қолмен реттеу, трансфокатор). Видеокамераны таңдау.
3-тақырып. Видеокамера құрылғысы. Видеокамераның жұмыс істеу принципі. Видеокамерамен жұмыс істеудің негіздері. Видеокамераны қолмен дұрыс ұстау. Видеокамерамен жұмыс істеудің басы. Нұсқаулықпен танысу. "Ақ түс балансын" қосу және баптау. Түсірілім режимін баптау (автомат, қолдан түсіру).
Видеокамераны қолмен дұрыс ұстауды пысықтау және камераны қосу кезіндегі іс-әрекеттер реттілігі. "Күш үштігі" қағидасына сәйкес видеокамераның дұрыс қалыбы.
Камераны қосу кезінде іс-әрекеттер реттілігін орындау (объективті ашу, қосу, "ақ түс балансын" баптау, түсірілім режимін баптау).
Видеоның мәнерлі құралдарын қолданудың негіздерін білу: түсірілім нүктелерін, кадрларға бөлуді, жалпы, орта, ірі пландарды, бөлшектерді, ракурстарды, кадр композициясын, үш план ережелерін, фокустық арақашықтықты, жарықты және түсті, камера қозғалысын, дыбысты, монтаж құралдарын.
Түсірілім нүктесін таңдау білігі, ракурс. Диагональді композицияны құру білігі.
4-тақырып. Кинематограф тарихы. Обскура камерасы. Кинематографтың пайда болуы. Дыбыссыз кино кезеңі. Дыбыстың келуі. Кинодағы техникалық прогресс. Кинематографтың техникалық ерекшеліктері.
Сабақ мұрағаттық түсірілімдерді, алғашқы фильмдерді қараумен (Дзиги Вертовтың "Человек с киноаппаратом"), фотографияны қараумен және талқылаумен толықтырылады.
5-тақырып. Көркем және деректі кино. Көркем (ойын) және деректі (ойынсыз) кино. Кино жанрлары. Қысқаметражды және толықметражды кино. Әртүрлі жанрлардағы фильмдерден үзінді қарау және талқылау. Деректі киноның көркем кинодан, қысқа метраждының толық метраждыдан айырмашылығы.
Көркем (драма, мелодрама, боевик, триллер, фэнтези, комедия, тарихи, эпостық) және деректі кино (шынайы деректі, оқу фильмі, мокьюментари) жанрларын анықтау.
6-тақырып. Шетелдік деректі кино. Танымал шетелдік деректі фильмдер. Танымал режиссерлер. Деректі киноның кинофестивальдері. Деректі фильмнен үзінді қарау және талқылау.
7-тақырып. Видеофильм үш құраушының бірлігі ретінде. Видеоның мәнерлі құралдары. Видеофильмнің үш құраушысы: техникалық жетілу, көркемдік мәнерлілік, мазмұнның айқындылығы.
Видеоның мәнерлі құралдары. Видеоның мәнерлі құралдарын қолдану үлгілері. Түсірілім нүктелеріне, планға, ракурсқа, диагональ композицияларға арналған жаттығулар. Видеоның мәнерлі құралдарын қолдану негіздерін білу: түсірілім нүктелерін, кадрларға бөлуді, жалпы, орта, ірі пландарды, бөлшектерді, ракурсты, кадр композициясын, үш план ережелерін, фокустық арақашықтықты, жарық пен түсті, камера қозғалысын, дыбысты, монтаждық құралдарды.
Түсіру нүктесін, ракурсты таңдау білігі. Диагональ композицияны құру білігі.
8-тақырып. Фильм режиссурасы негіздері. Фильмді жасаудың негізгі технологиясы: тақырып, идея, сюжет, фабула, әдеби және монтаждық сценарий (кадрларға бөлу), түсірілім, монтаж.
Кадрлар қосылысының ережелері және түсірілім бағыты. Тақырыпты, идеяны, фабуланы анықтауға арналған жаттығулар.
Кадрлар қосылысының ережелерін ескере отырып, берілген эпизодты кадрларға бөлуге арналған жаттығулар. Фильмді жасаудың негізгі технологиясы. Фильмнің тақырыбын, идеясын, фабуланы анықтау. Кадрлар қосылысының ережелерін қолданумен кадрларға бөлу.
Түсірілім бағыттарын дұрыс таңдау білігі.
9-тақырып. Видеофильм құрылымы. Негізгі түсініктер: эпизодтар, сахналар, кадрлар. Фильмнің құрылымы: желі, экспозиция, шарықтау шегі, түйін. Сюжеттің даму ережелері. Жанжал түсінігі және түрлері. Байқау фильм-минуткаларды қарау және талдау. Фильм құрылымы туралы негізгі түсініктер, құрылым бірізділігі. Сюжеттің даму ережелерін білу және қолдану. Жанжал және оның мәні.
10-тақырып. Түсірілімнің әртүрлі түрлері. Интерьерді, пейзажды, портретті, натюрмортті түсіру ережелері. Қозғалыстағы камерамен түсірілім. Интерьерді, портретті, натюрмортті түсіруге арналған жаттығулар. Табиғатқа пейзажды түсіруге шығу. Алға қарай, артқа қарай қозғалуды, трэвеллингті, панорамалауды қолдануға арналған жаттығулар. Интерьерді, пейзажды, портретті (әйел, бала), натюрмортты түсірудің негізгі ережелері.
Қозғалыстағы камерамен түсірілімдер.
11-тақырып. Кадрлың негізгі композициялары. Айнала және сызықтар. Композицияның түстік шешімі. Жарықтандыру. Кеңістікті бейнелеу. Экранда адамды орналастыру. Кадр композициясының негізгі ережелерін білу. Табиғи зейіннің сызықтары мен нүктелері, жарықтандыру, түстік шешім, экранда адамды орналастырудың планы (ірі, орта, жартылай, детальді, жалпы, алыс). Түсірілім уақытында құрастыру кезінде оларды қолдану.
12-тақырып. Монтаж негіздері. Монтаж түсінігі және түрлері. Кадрларды келісу ережелері. Монтаждық кадр. Дыбыстың монтажы. Кадрларды келісу ережелерімен сәйкес болып жатқанның мәнін өзгерту, белгілі көңіл-күйді беру мақсатында әртүрлі кадрлардың орнын ауыстыру. Монтаждаудың әртүрлі әдістері: бірізді, қатар, салыстырмалы, психологиялық.
Кадрларды бағдары және іс-әрекет бағыты бойынша құрастыру.
Видеоқатармен синхронды дыбыстық қатарды монтаждау.
13-тақырып. Pinnacle Studio [Пинакл студио] және Adobe Premiere [Адоб премьер] бағдарламаларында сызықтық емес видеомонтаж. Бағдарламалармен танысу. Видеоны ұстау. Ойнаушы және альбом. Видео монтажы. Ауысулар. Видеоэффекттер. Статикалық сурет. Үстемеленген жол. Титрлар. Дыбыстың монтажы. Мәзір. Фильмнің тұжырымы.
Видеосабақтар. Видеосабақтарды қарау және Pinnacle Studio [Пинакл студио] және Adobe Premiere [Адоб премьер] бағдарламаларымен жаттығу. Pinnacle Studio және Adobe Premiere бағдарламаларының интерфейсін білу.
Бағдарламаларда жұмыс: видеокамерадан видеосигналды қамту, видеоны сақтау және алдын ала қарау, монтаждың базалық операциясы (жолды бөліктерге бөлу, бөліктерді құрастыру, бейнебаянның жиектерін кесу, уақыт сызығында қарау).
Музыкалық видеоны автоматты құрау. Кадрлар арасында ауысуларды қосу тәсілдері. Видеоэффекттерді қолдану ("ескі кино", "сурет ішіндегі сурет", "түстілік кілті"). Статикалық кескіндермен жұмыс, титрлер құру. Жобаға дыбысты қосу, аудиобейнебаяндармен жұмыс. Мәзір әзірлеу және онымен негізгі іс-әрекеттер (бөлімдер, ауысулар, батырмалар). Сәйкес форматта фильмді шығару (avi [ави], dvd [дивиди], mpg [эмпиджи]).
14-тақырып. Шығармашылық жоба. Идеяны талқылау. Сценарийлік сұраныс. Әдеби және режиссерлік сценарий. Түсірілімдерді дайындау. Сценарийлік сұранысты жазу, әдеби және режиссерлік сценарийді әзірлеу. Түсірілімдер. Монтаж. Жобаларды алдын ала қарау. Талқылау. Шығармашылық жобаны практикада жасаудың және оны іске асырудың алгоритмін білу.
15-тақырып. Көркем және деректі фильмдерді қарау және талқылау. Фильмдерді әртүрлі мәселелер бойынша тақырыптық іріктеу. Алдын ала қарау және талқылау. Фильмнің идеясы.

98. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные этапы создания видеофильма;
2) умеет создавать видеофильм (задумка, сценарий, план съемки);
3) знает основы операторской работы;
4) владеет навыками съемки материала видеофильма;
5) владеет навыкам видеомонтажа, музыкального сопровождения и озвучивания;
6) владеет основами видеомонтажа в программах Pinacle Studio [пинакл студио], Adobe Premiere [адом примьер].
99. Программные требования в профориентационном классе:
1) знакомство с историей телевидения, основами тележурналистики;
2) освоение программ Adobe After Effects (видеоэффекты) [адоб афтер эфектс], 3ds Max (3D графика) [3д эс макс], Adobe Photoshop (растровая графика) [адоб фотошоп].
100. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в предмет. Правила техники безопасности. История и современное состояние телевидения. Современное состояние телевидения. Жанры телевидения. Информационные жанры: заметка, текст, интервью, событийный репортаж.
Аналитические жанры: проблемный репортаж, беседа, дискуссия, комментарий, обозрение.
Художественные жанры: резвлекательные программы, телеигры. Просмотр и анализ телепрограммы на неделю по жанрам телевидения.
Тема 2. Профессии на телевидении. Профессиональные требования к телевизионному журналисту. Основные профессии на телевидении: редактор, корреспондент, стрингер, интервьюер, комментатор, обозреватель, ведущий, режиссер, оператор, звукорежиссер, осветитель, диктор.
Основные качества профессионального тележурналиста (природные способности, мировоззренческие позиции, образование и специфические профессиональные требования). Знание профессиональных требований к тележурналисту и содержание основных профессий на телевидении.
Тема 3. Составляющие телевизионного произведения. Основные составляющие телевизионного произведения. Литературная основа (жизненный материал, тема, идея, герои, персонажи, композиция, фабула, сюжет, драматургия, конфликт). Звук (слово, музыка, шум). Изображение (свет, цвет, пластика).
Составление алгоритма создания телевизионного произведения. Написание и съемка творческих этюдов. Работа со звуком и светом. Знание основных составляющих телевизионного произведения и алгоритм его создания.
Использование света, цвета и звука как выразительные средства телевидения.
Тема 4. Телевизионный сценарий. Заявка, сценарный план, сценарий (рабочий, литературный, режиссерский). Написание разных видов сценария. Знание правил написания сценария и умение составлять разные виды сценария.
Тема 5. Основные принципы подготовки текста сюжета. Знание основных принципов (совпадение текста и видеоряда, формы подачи текста, синхрон) и критерии (точность, ясность изложения, лаконичность). Работа с готовыми текстами и составление собственных. Основы сочетания текстовой и видеоинформации, правила составления текста.
Тема 6. Структура и композиция телерепортажа. Основные структурные элементы: stand-up [стэнд ап], закадровый текст, синхрон, рэпэраунд. Правила применения структурных элементов. Упражнения на выстраивание структуры репортажа по заданным событиям. Знание основных структурных элементов телерепортажа и умение выстраивать их в зависимости от события.
Тема 7. Подготовка сюжета. Организация съемок. Анализ возможностей и получения информации. Взаимодействие корреспондента и оператора. Работа с примерами ситуаций. Знание порядка действий при подготовке сюжета и организации съемок.
Тема 8. Основы режиссуры и монтажа репортажных жанров. Факторы, влияющие на построение структуры. Основные правила монтажа информационной программы. Построение структуры сюжета и монтажа на основе разных ситуаций. Факторы, влияющие на построение структуры. Основные правила монтажа информационной программы.
Тема 9. Речь. Элементы актерского мастерства. Типичные речевые ошибки. Склонение имен числительных. Орфоэпические нормы. Правила поведения в кадре. Упражнения на выработку четкой и ясной дикции, правильное произношение слов. Знание типичных речевых ошибок. Знание правильного склонения и ударения слов. Знание правил поведения и умение применять их в кадре.
Тема 10. Этика телевизионной журналистики. Этические принципы журналиста: достоверность в изложении фактов, полнота информации. Ответственность журналиста.
Кодекс профессиональной этики журналиста. Знание кодекса профессиональной этики журналиста.

98. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) видеофильмді жасаудың негізгі кезеңдерін біледі;
2) видеофильм жасай алады (ойластыру, сценарий, түсірілім планы);
3) операторлық жұмыс негіздерін біледі;
4) видеофильм материалдарын түсіру дағдыларына ие;
5) видеоны монтаждау, музыкалық сүйемелдеу және дыбыстау дағдыларына ие;
6) Pinacle Studio [Пинакл студио], Adobe Premiere [Адоб премьер] бағдарламаларында видеоны монтаждау негіздеріне ие.
99. Кәсіби бағдарланған сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) телевидения тарихымен, тележурналистика негіздерімен танысу;
2) Adobe After Effects (видеоэффекттер) [адоб афтер эфектс], 3ds Max (3D графика) [3д эс макс], Adobe Photoshop (растрлық графика) [адоб фотошоп] бағдарламаларын меңгеру.
100. Кәсіби бағдарланған сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пәнге кіріспе. Қауіпсіздік техникасы ережелері. Телевиденияның тарихы және қазіргі жағдайы. Телевиденияның қазіргі жағдайы. Телевидения жанрлары. Ақпараттық жанрлар: естелік жазба, мәтін, интервью, оқиға репортажы.
Аналитикалық жанрлар: мәселелік репортаж, әңгімелесу, пікір-талас, пікір, шолу.
Көркемдік жанрлар: ойын-сауық бағдарламалар, телеойындар. Телевидение жанрлары бойынша бір апталық телебағдарламаларды қарау және талдау.
2-тақырып. Телевидениегі мамандықтар. Телевизиялық журналистке қойылатын кәсіби талаптар. Телевидениедегі негізгі мамандықтар: редактор, корреспондент, стрингер, интервьюер, түсініктемеші (комментатор), шолушы, жүргізуші, режиссер, оператор, дыбыс режиссері, жарықтандырушы, диктор.
Кәсіби тележурналисттің негізгі қасиеттері (табиғи қабілеттері, дүниетанымдық позициялар, білімі және арнайы кәсіби талаптар). Тележурналистке қойылатын кәсіби талаптарды білу және телевидениедегі негізгі мамандықтар мазмұны.
3-тақырып. Телевизиялық шығарманың құраушылары. Телевизиялық шығарманың негізгі құраушылары. Әдеби негіз (өмірлік материал, тақырып, идея, басты кейіпкерлер, кейіпкерлер, композиция, фабула, сюжет, драматургия, жанжал). Дыбыс (сөз, музыка, шу). Кескін (жарық, түс, пластика).
Телевизиялық шығарманы жасаудың алгоритмін құрау. Шығармашылық этюдтерді жазу және түсіру. Дыбыспен және жарықпен жұмыс. Телевизиялық шығарманың негізгі құраушыларын және оны құру алгоритмін білу.
Телевиденияның мәнерлі құралдары ретінде жарықты, түсті және дыбысты қолдану.
4-тақырып. Телевизиялық сценарий. Сұраныс, сценарийлік план, сценарий (жұмыс, әдеби, режиссерлік). Сценарийдің әртүрлі түрлерін жазу. Сценарийді жазу ережелерін білу және сценарийдің әртүрлі түрлерін құру білігі.
5-тақырып. Сюжет мәтінін дайындаудың негізгі қағидалары. Негізгі қағидаларды (мәтінмен мен видео қатардың үйлесуі, мәтінді беру формалары, синхрон) және өлшемшарттарды (нақтылық, баяндаудың айқындылығы, қысқалық) білу. Дайын мәтіндермен жұмыс және өзінің жеке мәтіндерін құрау. Мәтін және видеоақпараттың үйлесу негіздері, мәтінді құрастыру ережелері.
6-тақырып. Телерепортаждың құрылымы және композициясы. Негізгі құрылымдық элементтер: stand-up [стэнд ап], кадр сыртындағы мәтін, синхрон, рэпэраунд. Құрылымдық элементтерді қолдану ережелері. Берілген оқиғалар бойынша репортаж құрылымын реттеуге арналған жаттығулар. Телерепортаждың негізгі құрылымдық элементтерін білу және оларды оқиғаларға байланысты қойып реттеу білігі.
7-тақырып. Сюжетті дайындау. Түсірілімді ұйымдастыру. Ақпарат алуды және мүмкіндіктерді талдау. Корреспондент пен оператордың өзара әрекеттестігі. Жағдай мысалдарымен жұмыс. Сюжетті дайындау және түсірілімді ұйымдастыру кезінде іс-әрекеттер реттілігін білу.
8-тақырып. Режиссура және репортаж жанрларын монтаждау негіздері.. Құрылымды құрастыруға ықпал етуші факторлар. Ақпараттық бағдарламаны монтаждаудың негізгі ережелері. Әртүрлі жағдайлар негізінде сюжет пен монтаж құрылымын құрастыру. Құрылымды құрастыруға ықпал етуші факторлар. Ақпараттық бағдарламаны монтаждаудың негізгі ережелері
9-тақырып. Сөйлеу. Актерлік шеберлік элементтері. Әдеттегі сөйлеу қателіктері. Сан есімдердің септелуі. Орфоэпиялық нормалар. Кадрдағы жүріс-тұрыстың ережелері. Нақты және анық дикцияны қалыптастыруға, сөзді дұрыс айтуға арналған жаттығулар. Әдеттегі сөйлеу қателіктерін білу. Сөздердің дұрыс септелуін және екпіннің түсірілуін білу. Кадрдағы жүріс-тұрыстың ережелерін және оларды қолдану білігін білу.
10-тақырып. Телевизиялық журналистиканың этикасы. Журналисттің этикалық қағидалары: деректі баяндаудағы анықтылық, ақпараттың толықтығы. Журналисттің жауапкершілігі.
Журналисттің кәсіби этика кодексі. Журналисттің кәсіби этика кодексін білу.

Тема 11. Знакомство с программами Adobe After Effects (видеоэффекты) [адоб афтер эфектс], 3ds Max (3D графика) [3д эс макс], Adobe Photoshop (растровая графика) [адоб фотошоп]. Назначение программ. Обзор интерфейса, окон программ. Добавление эффектов к видеоролику. Обзор инструментов. Добавление и редактирование слоев. Трехмерные слои. Анимационные эффекты. Оцифровка клипов. Подготовка фотографий и изображений для добавления в видеофильм. Просмотр видеоуроков и отработка упражнений в программах. Основные элементы интерфейсов программ и управление ими.
Основные окна программ (окно проекта, окно композиции, временная шкала, окно Info [инфо] и вкладка Audio [аудио], окно Preview [привью], окно Effects & Presets [эффектс ен пресетс], окно Effect Controls [эффект контролс], окно Flowchart [флоучарт], окно Layer [лайер]).
Умение добавлять эффекты к видеоролику (создание нового проекта, импорт, открытие и сохранение материалов, операции с материалами в окне Project, создание новой композиции, применение эффектов и шаблонов, операция оцифровки видеофильма).
Знание основных инструментов: Selection Tool [Селекшн тул], Hand Tool [Ханд тул], Zoom Tool [Зум тул], Rotation Tool [Ротейшн тул], Type Tool [Тайп тул], Brush Tool [Браш тул], Clone Stamp Tool [Клон стамп тул], Eraser Tool [Изер тул]. Умение обрабатывать изображения перед добавлением в проект.
Тема 12. Просмотр и обсуждение телевизионных передач разных жанров. Тематический подбор передач разных жанров. Просмотр и обсуждение. Структура программы, определение жанра, особенности поведения ведущего, идея.
История и основные жанры телевидения. Профессиональные требования к журналисту, кодекс этики, основы режиссуры и монтаж информационных программ. Правильное и четкое говорение, выстраивание своей речи. Работа в программах Adobe After Effects [адоб афтер эфектс], 3ds Max [3д эс макс], Adobe Photoshop. Реализация своего творческого видеопроекта.
101. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и умеет определять жанры телевидения;
2) знает профессиональные требования к тележурналисту и содержание основных профессий на телевидении;
4) знает основные составляющие телевизионного произведения и алгоритм его создания;

11-тақырып. Adobe After Effects (видеоэффекттер) [адоб афтер эфектс], 3ds Max (3D графика) [3д эс макс], Adobe Photoshop (растрлық графика) [адоб фотошоп] бағдарламаларымен танысу. Бағдарламалардың тағайындалуы. Интерфейсті, бағдарламалар терезесін шолу. Видеороликке эффекттерді қосу. Құралдарды шолу. Қабаттарды қосу және редактирлеу. Үш өлшемді қабаттар. Анимациялық эффекттер. Бейнебаяндарды цифрлау. Видеофильмге қосу үшін суреттер мен кескіндерді дайындау. Видеосабақтарды қарау және бағдарламаларда жаттығуларды пысықтау. Бағдарламалар интерфейсінің негізгі элементтері және оларды басқару.
Бағдарламалардың негізгі терезелері (жобалар терезесі, композициялар терезесі, уақытша шкала, Info [инфо] терезесі және Audio [аудио] қосымшасы, Preview [привью] терезесі, Effects & Presets [эффектс ен пресетс] терезесі, Effect Controls [эффект контролс] терезесі, Flowchart [флоучарт] терезесі, Layer [лайер] терезесі).
Видеороликке эффекттер қосу білігі (жаңа жобаны жасау, импорт, материалдарды ашу және сақтау, Project терезесінде материалдармен операция, жаңа композицияны құру, эффекттер мен шаблондарды қолдану, видеофильмді цифрлау операциясы).
Негізгі құралдарды білу: Selection Tool [Селекшн тул], Hand Tool [Ханд тул], Zoom Tool [Зум тул], Rotation Tool [Ротейшн тул], Type Tool [Тайп тул], Brush Tool [Браш тул], Clone Stamp Tool [Клон стамп тул], Eraser Tool [Изер тул]. Жобаға қосудан бұру кескінді өңдеу білігі.
12-тақырып. Әртүрлі жанрлардағы телевизиялық бағдарламаларды қарау және талқылау. Әртүрлі жанрлардағы бағдарламаларды тақырыптық іріктеу. Алдын ала қарау және талқылау. Бағдарлама құрылымы, жанрын анықтау, жүргізуші жүріс-тұрысының ерекшеліктері, идея.
Телевиденияның тарихы және негізгі жанрлары. Журналистке қойылатын кәсіби талаптар, этика кодексі, режиссура негіздері және ақпараттық бағдарламалардың монтажы. Дұрыс және анық айту, өз сөйлеуін құрастыру. Adobe After Effects [адоб афтер эфектс], 3ds Max [3д эс макс], Adobe Photoshop [адоб фотошоп] бағдарламаларында жұмыс. Өзінің шығармашылық видеожобасын іске асыру.
101. Кәсіби бағдарланған сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Кәсіби бағдарланған сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) телевидения жанрларын біледі және анықтай алады;
2) журналистке қойылатын негізгі кәсіби талаптарды және телевидениядағы негізгі мамандықтардың мазмұнын біледі;
3) телевизиялық шығарманың негізгі құраушыларын және оны құру алгоритмін біледі;
4) жарықты, түсті және дыбысты телевиденияның мәнерлі құралдары ретінде дұрыс қолдана алады;

5) умеет правильно использовать свет, цвет и звук как выразительные средства телевидения;
6) знает правила написания сценария и умеет составлять разные виды сценария;
7) знает основы сочетания текстовой и видеоинформации, правила составления текста;
8) знает основные структурные элементы телерепортажа и умеет выстраивать их в зависимости от событий;
9) знает порядок действий при подготовке сюжета и организации съемок;
10) знает и учитывает факторы, влияющих на построение структуры;
11) знает и применяет основные правила монтажа информационной программы;
12) знает кодекс профессиональной этики журналиста и осознает свою ответственность;
13) знает основные элементы интерфейсов программ и умеет ими управлять;
14) знает основные окна программ;
15) умеет добавлять эффекты к видеоролику (создание нового проекта, импорт, открытие и сохранение материалов, операции с материалами в окне Project, создание новой композиции, применение эффектов и шаблонов, операция оцифровки видеофильма);
16) понимает структуру программы, определяет жанр, особенности поведения ведущего, идею;
17) владеет основами видеомонтажа в программах Pinacle Studio [Пинакл студио] и Adobe Premiere [Адоб премьер], а также знаком в общем с программами Adobe After Effects [адоб афтер эфектс], 3ds Max [3д эс макс], Adobe Photoshop [адоб фотошоп].
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
102. Целью контроля успеваемости является выявление результативности в освоении Программы обучающимся.
Критерии оценивания результатов обучения складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на зачетах, экзаменах.
Контроль освоения Программы обучающимися осуществляется в форме зачета, экзамена.
103. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (творческое задание), во втором полугодии: зачет (видеозарисовка);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (раскадровка), во втором полугодии: экзамен ( проект сценария мультипликационного фильма);
3) 3 класса – в первом полугодии: зачет (съемка отдельных фрагментов фильма), во втором полугодии: зачет ( проект мультипликационного фильма);
4) 4 класса – в первом полугодии: зачет (принцип работы видеокамеры), во втором полугодии: экзамен (проект видеофильма);
5) профориентационный класс – в первом полугодии: зачет (проект телевизионного сценария), во втором полугодии: контрольная работа (проект видеоролика).

5) сценарийді жазу ережесін біледі және сценарийдің әртүрлі түрлерін құрастыра алады;
6) мәтін және видеоақпаратты үйлестіру негіздерін, мәтін құрау ережелерін біледі;
7) телерепортаждың негізгі құрылымдық элементтерін біледі және оқиғаға байланысты оларды реттей алады;
8) сюжетті дайындау және түсірілімді ұйымдастыру кезінде іс-әрекеттер ретін біледі;
9) құрылымды құрастыруға ықпал етуші факторларды біледі және ескереді;
10) ақпараттық бағдарламаны монтаждаудың негізгі ережелерін біледі және қолданады;
11) журналисттің кәсіби этикасы кодексін біледі және өз жауапкершілігін түсінеді;
12) бағдарламалар интерфейстерінің негізгі элементтерін біледі және оларды басқара алады,
13) бағдарламалардың негізгі терезелерін біледі;
14) видеороликке эффекттер қосуды біледі (жаңа жобаны жасау, импорт, материалдарды ашу және сақтау, Project [Прожект] терезесінде материалдармен операция, жаңа композицияны құру, эффекттер мен шаблондарды қолдану, видеофильмді цифрлау операциясы);
15) бағдарлама құрылымын түсінеді, жанрды, жүргізуші жүріс-тұрысының ерекшеліктерін, идеяны анықтайды;
16) Pinacle Studio [Пинакл студио] және Adobe Premiere [Адоб премьер] бағдарламаларында видеоны монтаждау негіздеріне ие, сонымен қатар Adobe After Effects [адоб афтер эфектс], 3ds Max [3д эс макс], Adobe Photoshop [адоб фотошоп] бағдарламаларымен жалпы таныс.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
102. Үлгірімді бақылаудың мақсаты білім алушының Бағдарламаны игерудегі нәтижелілігін анықтау болып табылады.
Оқытуды бағалау нәтижелерінің өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерімі және сынақтарда, емтихандарда алған бағаның нәтижесінен қалыптасады.
Білім алушылардың Бағдарламаны игеруін бақылау - сынақ, емтихан түрінде іске асырылады.
103. Аттестаттау формасы және білім алушылардың сыныптар бойынша көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (шығармашылық тапсырма), екінші жартыжылдықта: сынақ (видео суреттеме);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (кадрларға бөлу), екінші жартыжылдықта: емтихан (мультипликациялық фильм сценарийінің жобасы);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (фильмнің жеке фрагменттерін түсіру), екінші жартыжылдықта: сынақ (мультипликациялық фильмнің жобасы);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (видеокамера жұмысының принципі), екінші жартыжылдықта: емтихан (фильмнің жобасы);
5) кәсіби бағдарланған сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (телевизиялық сценарийдің жобасы), екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (видеороликтің жобасы);

103. При оценке работы обучающегося педагог учитывает такие параметры, как оригинальность идеи, сценарного замысла; целостность формы и развернутость идеи, глубина воздействия сюжета (раскрытие образа), операторское мастерство; работа в кадре (дикция, подача, ход), звукоряд, синхронизация музыки и изображения.
104. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – грамотное оформление проекта, соблюдение технологий изготовления, изложение материала грамотным языком в определенной логической последовательности, точно используя терминологию предмета как учебной дисциплины; сформированность и устойчивость используемых при ответе умений и навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное оформление проекта, соблюдение технологий изготовления, изложение материала грамотным языком в определенной логической последовательности, но допущены один-два недочета при освещении основного содержания ответа, исправленные по замечанию педагога; знание терминологии предмета;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – оформление, выполнение проекта со значительными нарушениями заданных требований, неполно или непоследовательно раскрыто содержание материала, но показано общее понимание вопроса и продемонстрированы умения, достаточные для дальнейшего усвоения программного материала определенные настоящей программой;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – выполнение проекта с нарушениями заданных требований, не раскрыто основное содержание учебного материала, обнаружено незнание или неполное понимание обучающимся большей или наиболее важной части учебного материала, допущены ошибки в определении понятий;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 83
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Рукоделие", "Компьютерная графика", "Экспериментальное моделирование" и другие" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Рукоделие", "Компьютерная графика", "Экспериментальное моделирование" и другие" детских школ искусств определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету по выбору.
2. Цель Программы: создание условий для развития творческого потенциала, приобретения практических знаний, умений и навыков в процессе обучения по выбранным предметам.

103. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі параметрлерді ескереді: идеяның, сценарийлік түпкі ойдың түпнұсқалығы; форманың тұтастығы және идеяның толықтығы, сюжеттің әсер ету тереңдігі (бейненің ашылуы), операторлық шеберлік; кадрда жұмыс істеу (дикция, жеткізу, жүріс), дыбыс қатары, музыка мен кескінді синхрондау.
104. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - жобаны сауатты ресімдеу, дайындау технологиясын қадағалау, оқу дисциплинасы ретінде пәннің терминологиясын нақты қолдана отырып, белгілі логикалық бірізділікте материалды сауатты тілмен баяндау; жауап беру кезінде қолданылатын біліктер мен дағдылардың қалыптасқандығы және тұрақтылығы;
2) "4" "жақсы" бағасы - жобаны сауатты ресімдеу, дайындау технологиясын қадағалау, белгілі логикалық бірізділікте материалды сауатты тілмен баяндау; бірақ жауаптың негізгі мазмұнын баяндау кезінде педагогпен ескертуі бойынша түзетілген бір-екі қателіктердің жіберілуі, пәннің терминологиясын білуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - қойылған талаптарда жобаның бірқатар қателіктермен ресімделуі, орындалуы, материал мазмұнының толық емес немесе бірізді емес ашылуы, бірақ сұрақты жалпы түсінуі және осы бағдарламамен анықталған бағдарлама материалын әрі қарайғы меңгеру үшін жеткілікті біліктер көрсетілген;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қойылған талаптарда жобаның қателіктермен орындалуы, негізгі оқу материалының мазмұны ашылмаған, білім алушының оқу материалын үлкен немесе неғұрлым маңызды бөліктерін білмеуі немесе толық түсінбеуі анықталған, ұғымдарды анықтауда қателіктер жіберілген;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
83-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Қолөнер", "Компьютерлік графика", "Экспериментальдік үлгілеу" және басқалары" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Қолөнер", "Компьютерлік графика", "Экспериментальдік үлгілеу" және басқалары" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) таңдау пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Бағдарламаның мақсаты: шығармашылық әлеуетін дамытуға, таңдау пәнін меңгеру процесінде практикалық білім, білік және дағдыларды алуға жағдай жасау.

3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование интереса к прикладному искусству, занимающемуся созданием моделей или образцов одежды;
2) развитие природных творческих способностей детей через постижение мастерства традиционного рукоделия;
3) приобретение знаний о возможностях использования компьютерной графики при разработке и проектировании новых моделей одежды;
4) овладение различными техниками работы с материалами, инструментами и приспособлениями, необходимыми в работе.
Развивающие:
1) развитие у обучающихся изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности;
2) развитие природных задатков, творческого потенциала, фантазии, наблюдательности, памяти, воображения;
3) развитие моторики рук, глазомера, художественного вкуса.
Воспитательные:
1) приобщение к ценностям отечественной культуры, лучшим образцам народного творчества, классического и современного искусства;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) создание социокультурной среды общения;
4) создание условий для профессионального самоопределения обучающегося.
4. Срок обучения – пять лет. Предметы по выбору: рукоделие – два года. компьютерная графика – один год, экспериментальное моделирование – два года.
Объем учебного времени на реализацию Программы определяется типовым учебным планом детских школ искусств.
5. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить предметы по выбору отделения художественного моделирования одежды.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с прикладным искусством, занимающимся созданием моделей или образцов одежды, которые формируются в учебном процессе.
8. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
9. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в освоении знаний, умений и навыков в области прикладного искусства;
2) доступность, последовательность от простого к сложному, от легкого к трудному, от известного к неизвестному;
3) сознательность и активность – сознательное отношение к занятиям, воспитание заинтересованности обучающегося в овладении изучаемого материала и в осмысленном его исполнении;

3. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) киім модельдерін немесе үлгілерін жасаумен айналысатын қолданбалы өнерге деген қызығушылықты қалыптастыру;
2) дәстүрлі қолөнер шеберлігін меңгеру арқылы балалардың табиғи шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3) киімнің жаңа модельдерін әзірлеу және жобалау кезінде компьютерлік графиканы қолданудың мүмкіндіктері туралы білімді меңгеру;
4) жұмысқа қажетті материалдармен, құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеудің әртүрлі техникаларын меңгеру.
Дамыту:
1) білім алушының бейнелеу, көркемдік-кұрастырушылық қабілеттерін, қалыптан тыс ойлауын, шығармашылық даралығын дамыту;
2) табиғи негіздерін, шығармашылық әлеуетін, қиялды, байқампаздықты, жадын, елестетуді дамыту;
3) қол моторикасын, көзбен шамалауды, көркемдік талғамын дамыту.
Тәрбиелік:
1) отандық мәдениеттің құндылықтарына, халық шығармашылығының озық үлгілеріне, классикалық және заманауи өнерге араластыру;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуге тәрбиелеу;
3) қарым-қатынастың әлеуметтік-мәдени ортасын құру;
4) білім алушының кәсіби өзін өзі анықтауы үшін жағдай жасау.
4. Оқыту мерзімі - бес жыл. Таңдау бойынша пәндер: қолөнер - екі жыл, компьютерлік графика - бір жыл, экспериментальдік үлгілеу - екі жыл.
Бағдарламаны іске асыруға арналған оқыту уақытының көлемі балалар өнер мектебінің үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
5. Педагогтің білім алушымен топтық жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
6. Бағдарлама киімді көркемдік үлгілеу бөлімінің таңдау бойынша пәндерін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, киімдердің модельдерін немесе үлгілерін жасаумен айналысатын қолданбалы өнермен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
9. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) қолданбалы өнер саласындағы білім, білік және дағдыларды игерудегі жүйелілік;
2) қарапайымнан күрделіге, жеңілден қиынға, белгіліден белгісізге қолжетімділік, сатылылық;
3) саналылық және белсенділік - сабақтарға деген саналы көзқарас, білім алушының үйретілетін материалдарды меңгеруіне және оны түсініп орындауға деген қызығушылықты тәрбиелеу;

4) систематичность и регулярность занятий указывает на то, что процесс формирования знаний, умений и навыков должен быть непрерывным;
5) целенаправленность учебного процесса;
6) принцип от знаний к творчеству позволяет обучающимся при определенном уровне знаний создавать яркие модели и образцы одежды.
10. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка. Особое внимание педагог обращает на доступность, постепенность и последовательность в создании новых форм и видов одежды.
11. Программа ориентирована на выработку личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) приобретению опыта творческой деятельности;
2) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
3) получению художественного образования;
4) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области прикладного искусства.
12. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание позитивной мотивации к обучению;
3) оказание помощи личности в самопознании, формировании адекватной самооценки, адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций, достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
13. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности и достижение ключевых компетенций, освоение специфических знаний, умений и навыков школьников в рамках учебного предмета.
14. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) развитие творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;

4) сабақтардың жүйелілігі мен ұдайылығы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру процесінің үздіксіз жүруін көрсетеді;
5) оқу процесінің мақсаттылығы;
6) білімнен шығармашылыққа қағидаты білім алушыларға белгілі білім деңгейіне ие болу кезінде киімнің ашық үлгілері және нұсқаларын жасауға мүмкіндік береді.
10. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды. Педагог киімнің жаңа формалары мен түрлерін жасауда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке ерекше көңіл бөледі.
11. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
2) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
3) көркемдік білім алуы;
4) қолданбалы өнер саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыруы.
12. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
13. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі құзыреттіліктерге қол жеткізуге бағытталған.
14. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, тұлғалық қызметтік, жеке сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;

4) сроки действия рабочей учебной программы (учебный год);
5) краткая информация о педагоге;
6) место для отметки об утверждении рабочей учебной программы руководителем организации образования.
24. Содержание пояснительной записки:
1) настоящая Программа как основание;
2) педагогическая цель и задачи, актуальные при обучении предмету в данном классе;
3) особенности обучения в данном классе (развивающие, коррекционно-развивающие, работа с одаренными детьми);
4) особенности и проблемы, существующие в организации работы в данном классе;
5) информация об изменении сроков и (или) времени изучения отдельных тематических блоков (разделов) с указанием причин и целесообразности изменений.
25. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
26. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
27. Рабочая учебная программа рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
28. В настоящей Программе по предмету "Рукоделие" используются следующие понятия:
1) вышивка крестом – способ создания рисунка на ткани (преимущественно на канве) с помощью укладывания коротких диагональных стежков мулине или шерстяной нити крест-накрест;
2) аппликация – вырезание и наклеивание (нашивание) фигурок, узоров или целых картин из кусочков бумаги, ткани, кожи, растительных материалов на материал-основу (фон);
3) припуск – слой материала, подвергаемый снятию с заготовки при механической обработке;
4) отделочные швы – предназначены для отделки деталей, изделия в целом, применяются также для создания определенного силуэта;
5) бисер – мелкие цветные шарики из стекла, реже металла со сквозным отверстием, используемые для нанизывания, вышивания;
6) декупаж – техника декорирования различных предметов, основанная на присоединении рисунка, картины или орнамента (обычно вырезанного) к предмету и далее покрытии полученной композиции лаком ради сохранности, долговечности и особенного визуального эффекта.
7) декор –  совокупность элементов, составляющих внешнее оформление архитектурного сооружения или его интерьеров;
8) вышивание (вышивка) – общеизвестное и распространенное рукодельное искусство украшать самыми различными узорами всевозможные ткани и материалы;

4) оқу жұмыс бағдарламасының жұмыс мерзімі (оқу жылы);
5) педагог туралы қысқа мағлұмат;
6) білім беру ұйымы басшысының оқу жұмыс жоспарын бекіткендігін белгілеуге арналған орын.
24. Түсінік хаттың мазмұны:
1) осы Бағдарлама негіздеме ретінде;
2) анықталған сыныпта пәнді оқыту кезіндегі өзекті педагогикалық мақсат пен міндеттер;
3) анықталған сыныптағы оқытудың ерекшеліктері (дамыту, түзету-дамыту, дарынды балалармен жұмыс);
4) аталған сыныпта жұмысты ұйымдастыру ерекшеліктері мен мәселелері;
5) себептер мен өзгерістердің мақсаттарын көрсете отырып, жеке тақырыптық блоктарды (бөлімдерді) меңгеру мерзімдерін және (немесе) уақытын өзгерту туралы ақпарат.
25. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметтерінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
26. "Оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыларға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
27. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
28. "Қолөнер" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) айқастап кестелеу - қысқа қиғаш тігістерді мулинде немесе жүннен жасалған жіпті айқастап қою арқылы матада (әсіресе кенепте) сурет салудың тәсілі;
2) аппликация - қағаз, мата, тері, өсімдік материалдарының бөліктерінен фигураларды, өрнектерді немесе тұтас суреттерді қию және негізгі материалға (фон) жабыстыру (жапсыра тігу);
3) әдіп - механикалық өңдеу кезінде дайындамадан алынып тасталынатын материал қабаты;
4) әрлеу тігістері - бөлшектерді, тұтас бұйымдарды әрлеу үшін арналған, сонда й-ақ белгілі біркескінді жасауға қолданылады;
5) бисер - металдан сирек жасалатын, ұсақ түрлі түсті шыныдан жасалған шар, тізбелеуге, кестелеуге үшін қолданылатын өтпелі тесігі бар;
6) декупаж - суретті, картинаны немесе ою-өрнекті (әдетте кесілген) затқа жапсыруға негізделген және әрі қарай алынған композицияны сақтап тұру, ұзақ қолдану және ерекше визуалды әсер алу үшін лак жағылатын, әртүрлі заттарды сәндеу техникасы;
7) декор - сәулет құрылысының немесе оның интерьерінің сыртқы безендіруін құрайтын элементтердің жиынтығы;
8) кесте тігу (кестелеу) - әртүрлі өрнектермен түрлі маталар мен материалдарды сәндеудегі жалпыға белгілі және кең таралған қолөнердің өнері;

9) квилт – стеганое полотно (стеганая ткань) – прошитые насквозь два куска ткани и положенный между ними слой ватина, ваты;
10) квилтинг – художественное сшивание и выстегивание материалов, комбинирование материалов и различных техник шитья,сшиваниекусочков материалов (техника пэчворка) при изготовлении узоров, орнаментов, картин;
11) композиция – объединение отдельных элементов произведения в единое художественное целое, в котором в конкретной зрительной форме наиболее ярко раскрывается содержание;
12) ручные стежки и строчки – различные виды стежков, выполняющиеся с помощью швейной иглы с продетой в нее ниткой при изготовлении изделий из тканого и нетканого текстиля, кожи и других материалов;
13) рукоделие – шитье, вязанье, вышивание, виды ручного труда; искусство изготовления вещей руками; вещь, изделие, выполненные в процессе ручного труда;
14) лоскутное шитье – вид рукоделия, при котором по принципу мозаики сшивается цельное изделие из разноцветных и пестрых кусочков ткани (лоскутков) с определенным рисунком;
15) лекало – чертежный инструмент для построения или проверки кривых;
16) ткань – текстильное полотно, изготовленное на ткацком станке переплетением взаимно перпендикулярных систем нитей;
17) стежок – отдельная мельчайшая часть шва – расстояние между двумя проколами иглы;
18) мережка – выполненные путем выдергивания нитей из ткани кружевные строчки;
19) эскиз – предварительный набросок, фиксирующий замысел художественного произведения, сооружения, механизма или отдельной его части;
20) орнамент – узор, основанный на повторе и чередовании составляющих его элементов, предназначается для украшения различных предметов;
21) почтовый или витой столбик – неотъемлемый элемент фри-форма, удобнее всего вязать язычковой иглой;
22) пэчворк – особый стиль шитья из кусочков ткани;
23) раппорт – базовый элемент орнамента, часть узора, повторяющаяся многократно на ткани, трикотаже, вышивке, ковре, обоях;
24) декоративно-прикладное творчество – широкий раздел изобразительного искусства, который охватывает различные отрасли творческой деятельности, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями;
25) синтепон – синтетический утепляющий материал, идущий на подкладку для верхней одежды;
26) швейные нитки – нитки, используемые в швейном производстве для скрепления деталей одежды;
27) текстиль – общее название прядильно-ткацких изделий;
28) выкройка – деталь будущего изделия, выполненная из бумаги, кальки, ткани, кожи или других материалов;
29) "петля в прикреп" – сравнительно новый шов, созданный на основе тамбурного шва, представляет собой ряд изолированных петель;

9) квилт - сырма мата (сырылған мата) - матаның екі бөлігі ортасы қуыс болып тігілген және арасына ватин, мақтаның қабаты қойылады;
10) квилтинг - материалдарды көркемдеп тігу және сыру, материалдарды және тігістің әртүрлі техникаларын үйлестіру, өрнектерді, ою-өрнектерді, картиналарды дайындау кезінде материалдардың бөліктерін қосып (пэчворк техникасы) тігу;
11) композиция - нақты көру формасында мазмұны айқын ашылған туындының жеке элементтерін бірдей көркемдік тұтастыққа біріктіру;
12) қолдың майда тігістері және тігістер - матадан және мата емес текстильден, былғарыдан және басқа материалдардан бұйымды әзірлеу кезіндегі жіппен сабақталған тігін инесінің көмегімен орындалатын ұсақ тігістердің әртүрлі түрлері;
13) қолөнер - тігу, тоқу, кестелеу қол еңбегінің түрлері; заттарды өз қолымен дайындау өнері; қол еңбегі процесінде орындалатын зат, бұйым;
14) құрақ тігісі - белгілі бір суретпен әртүрлі түсті және ала түсті мата бөліктерінен мозаика қағидаты бойынша тұтас бұйым тігілетін қолөнердің түрі;
15) лекало (сызбаүлгі) - сызық сызықтарды құру немесе тексеруге арналған сызба құралы;
16) мата - тоқыма білдегімен жіптерді өзара перпендикуляр жүйесімен өру арқылы дайындалған тоқыма матасы;
17) майда тігіс - тігістің жеке ұсақ бөлігі- иненің екі тесігінің арасындағы ара қашықтық;
18) мережка - матадан жіптерді жұлу арқылы орындалатын шілтерлік тігіс;
19) нобай - көркем туындының түпкі ойын, ғимараттың, оның механизмі және жеке бөлігін белгілейтін лдына ала түсірілген сызбасы;
20) ою-өрнек - құрайтын элементтерінің қайталануына және ауысып отыруына негізделген өрнек, әртүрлі заттарды әшекейлеуге арналады;
21) пошталық немесе бұрамалы шалу - фри-форманың ажырамас элементі, тілшікті инемен тоқу ыңғайлы;
22) пэчворк - матаның бөліктерінен тігілетін ерекше стиль;
23) раппорт - матада, трикотажда, кестеде, кілемде, тұсқағазда бірнеше рет қайталанатын ою-өрнектің негізгі элементі, ою-өрнектің бөлігі;
24) сәндік-қолданбалы шығармашылық - пайдалы және көркемдік қызметі бар көркемдік бұйымдарды жасауға бағытталған шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларын қамтитын бейнелеу өнерінің кең бөлімі;
25) синтепон - сыртқы киімнің астары ретінде синтетикалық жылу беретін материал;
26) тігін жіптері - тігін өндірісінде қолданылатын киімнің бөліктерін байланыстыруға арналған жіптер;
27) тоқыма - иіру-тоқу бұйымдарының жалпы атауы;
28) үлгі - қағаз, калька, маталардан, теріден немесе басқа материалдардан орындалған болашақ жасалатын бұйымның бөлшегі;
29) "ілмекпен бекіту" - ілмелі тігіс негізінде жасалған салыстырмалы жаңа тігіс, жекеленген ілмек қатарын қамтиды;

30) фенечка – браслет ручной работы из бисера, кожи, шнурков, лент или ниток;
31) фестон – декоративный элемент, орнаментальная полоса с обращенным вниз узором в форме листьев, цветов, ступенчатых зубцов, равнобедренных треугольников в прикладном искусстве, живописи, портновском искусстве;
32) фриформ – техника вязания по принципу мозаики;
29. Цель Программы: развитие у обучающегося навыков владения различными видами ручного труда способом обучения шитью, плетению, вышиванию и другим приемам изготовления изделий декоративно-прикладного искусства, творческая реализация личности ребенка.
30. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с историей и современными направлениями развития декоративно-прикладного творчества;
2) овладение инструментами, различными техниками работы с материалами;
3) освоение технологических знаний и технологической культуры через включение обучающихся в разнообразные виды технологической деятельности;
4) формирование и развитие основ художественной культуры ребенка через народное декоративно-прикладное искусство.
Развивающие:
1) развитие моторики рук, глазомера, фантазии, воображения, наблюдательности, художественного вкуса;
2) развитие познавательных интересов, образного мышления, пространственного воображения, интеллектуальных, творческих и организаторских способностей;
3) развитие у обучающихся творческих способностей и навыков владения различными видами ручного труда;
4) развитие потребности к творческому труду, стремление преодолевать трудности, добиваться успешного достижения поставленных целей.
Воспитательные:
1) воспитание трудолюбия, бережливости, аккуратности, целеустремленности, ответственности за результаты своей деятельности;
2) воспитание художественного вкуса, эстетической культуры, творческой инициативы, психофизической выносливости и работоспособности;
3) воспитание у обучающихся уважительного отношения к национально- художественному наследию;
4) приобщение обучающихся к системе культурных ценностей, отражающих богатство общечеловеческой культуры;
5) профессиональное самоопределение.
31. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
32. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить различные виды рукоделия.
33. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
34. Программа создает условия для обучения современным техникам рукоделия, зарисовки эскизов изделий, подготовки материалов к работе, моделированию, оформлению и дизайну.

30) фенечка - бисерден, теріден, баудан, лента немесе жіптен жасалған білезік;
31) фестон - қолданбалы өнер, бейнелеу, тігін өнеріндегі декоративті элемент, жапырақ, гүл, сатылы тістердің, тең бүйірлі үшбұрыш формасындағы төменге қарай айналған ою-өрнектің жолағы;
32) фриформ - мозаика қағидаты бойынша тоқу техникасы.
29. Бағдарламаның мақсаты: тігу, тоқу, кесте тігу тәсілдері және сәндік-қолданбалы өнердің бұйымдарын дайындаудың басқа да әдістері арқылы білім алушының әртүрлі қол еңбегінің түрлерін меңгеру дағдыларын дамыту, бала тұлғасын шығармашылық жүзеге асыру.
30. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) сәндік-қолданбалы шығармашылықтың даму тарихымен және заманауи бағыттарымен танысу;
2) құралдарды, материалдармен жұмыстың әртүрлі техникаларын меңгеру;
3) білім алушыларды технологиялық қызметтің әртүрлі түрлеріне араластыру арқылы технологиялық білім және технологиялық мәдениетті меңгеруі;
4) халықтың сәндік-қолданбалы өнері арқылы баланың көркемдік мәдениетін қалыптастыру және дамыту;
Дамыту:
1) қол моторикасын, көзбен шамалауды, қиялды, елестетуді, байқампаздықты, көркемдік талғамды дамыту;
2) танымдық қызығушылықтарын, бейнелі ойлауын, кеңістіктік елестетуін, зияткерлік, шығармашылық және ұйымдастырушылық қабілеттерін дамыту;
3) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін және қол еңбегінің әртүрлі түрлерін меңгеру дағдыларын дамыту;
4) шығармашылық еңбекке қажеттілігін, қиыншылықтарды жеңу ұмтылысын, қойылған мақсаттарға табысты қол жеткізуді дамыту.
Тәрбиелік:
1) еңбекқорлыққа, үнемділікке, ұқыптылыққа, мақсатқа талпынушылыққа, өз қызметінің нәтижесіне жауапкершілікті тәрбиелеу;
2) көркемдік талғамын, эстетикалық мәдениетін, шығармашылық бастамасын, психофизикалық шыдамдылығын және жұмысқа қабілеттілігін тәрбиелеу;
3) білім алушылардың ұлттық-көркемдік мұрасына деген сыйластық көзқарасын тәрбиелеу;
4) білім алушыларды жалпы адамзаттық мәдениетінің байлығын бейнелейтін мәдени құндылықтар жүйесіне араластыру;
5) кәсіби өзін-өзін анықтау.
31. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
32. Бағдарлама қолөнерінің әртүрлі түрлерін меңгеруді үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
33. Педагогтің білім алушымен топтық жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
34. Бағдарлама қолөнерінің заманауи техникаларын, бұйым нобайларының сызбаларын, материалдарды жұмысқа, үлгілеуге, сәндеуге және дизайн жасауға дайындауды үйрету үшін жағдай жасайды.

35. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
36. Процесс приобщения обучающихся к рукоделию осуществляется с учетом психофизиологических особенностей детей на разных этапах их художественного развития.
37. Художественно-творческая деятельность детей на уроках в первом-втором классах протекает на эмоционально-чувственной основе, начиная с третьего класса работа строится больше на познавательно-аналитическом уровне, обязательно с сохранением в ней эмоционально-образного, творческого начала.
38. Основные виды учебной деятельности обучающихся:
1) сохранение порядка на рабочем месте во время работы и уборка рабочего места по окончанию работы;
2) использование приобретенных знаний о видах и свойствах природных и текстильных материалов при изготовлении изделий;
3) анализ устройство изделия под руководством педагога, определение его назначения;
4) организация рабочего места для выполнения практической работы;
5) понимание приемов безопасного использования ручных инструментов: ножниц, швейных игл, булавок с колечком;
6) экономная разметка материалов по шаблону, через копирку, кальку;
7) отбор и выполнение оптимальных и доступных технологических приемов в зависимости от свойств освоенных материалов (ткани, ниток, ленты) и их ручная обработка;
8) выполнение практического задания с опорой на рисунок, схему и инструкцию учителя, создание схем и изделий;
9) конструирование и моделирование несложных технических объектов;
10) выполнение технологического процесса изготовления изделия с опорой на рисунок, схему;
11) работа в коллективе.
39. В программе предусмотрено выполнение обучающимися творческих или проектных работ. При организации творческой или проектной деятельности обучающихся акцентируется внимание на потребительском назначении создаваемого изделия.
40. Отличительной особенностью программы является процесс изготовления любого изделия, который начинается с выполнения эскизов, зарисовок лучших образцов, составления вариантов композиций.
41. Выполнение макетирования предваряется подбором материалов по их технологическим свойствам, цвету и фактуре поверхности, выбором художественной отделки изделия. При изготовлении изделий наряду с технологическими большое внимание уделяется эстетическим, экологическим и эргономическим требованиям.
42. В процессе занятий декоративной работой педагог последовательно и целенаправленно формирует у обучающегося чувство композиции, проявляющееся в умении строить предмет, исходя из единства утилитарного и художественного.

35. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан құралады.
36. Білім алушыларды қолөнерге араластыру процесі балалардың көркемдік дамуының әртүрлі кезеңдеріндегі олардың психофизиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады.
37. Балалардың көркемдік-шығармашылық қызметі бірінші-екінші сыныптардағы сабақта эмоциялық-сезімталдық негізінде өтеді, үшінші сыныптан бастап жұмыс эмоциялық-бейнелік, шығармашылық бастаманың міндетті түрде сақталуымен көбінесе танымдық-аналитикалық деңгейде құрылады.
38. Білім алушының оқу қызметінің негізгі түрлері:
1) жұмыс кезінде жұмыс орнында тәртіпті сақтау және жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын жинау;
2) бұйымды дайындау кезіндегі табиғи және тоқыма материалдарының түрлері және құрамы туралы алған білімдерін қолдану;
3) педгогтің жетекшілігімен бұйымның құрылысын талдау, оның міндетін анықтау;
4) практикалық жұмысты орындауға арналған жұмыс орнын ұйымдастыру;
5) қайшы, тігін инелері, сақинасы бар түйреуіш сияқты қол құралдарын қауіпсіз қолдану тәсілдерін түсіну;
6) шаблон, көшірме қағаз, калька арқылы материалдарды үнемдеп белгілеп қою;
7) меңгерілген материалдардың (маталар, жіптер, ленталар) қасиеттеріне байланысты оларды қолмен өңдеудің оңтайлы және қолжетімді технологиялық тәсілдерін іріктеу және орындау;
8) суретке, сызбаға және мұғалімнің нұсқауына сүйене отырып, практикалық тапсырманы орындау, өз бетінше сызба және бұйым жасау;
9) күрделі емес техникалық нысандарды құрастыру және үлгілеу;
10) суретке, сызбаға сүйене отырып, бұйым дайындаудың технологиялық процесін орындау;
13) ұжыммен жұмыс.
39. Бағдарламада білім алушылардың шығармашылық немесе жобалық жұмыстарды орындауы қарастырылған. Білім алушылардың шығармашылық немесе жобалық қызметін ұйымдастыру кезінде жасалатын бұйымның тұтынушылық маңыздылығына назар аударылады.
40. Бағдарламаның ерекшелігі кез келген бұйымды дайындау процесі нобайларды орындаудан, үздік үлгілердің суретін салудан, композициялардың нұсқаларын құрудан басталады.
41. Макет жасауды орындаудың алдында материалдарды технологиялық қасиеттері, түсі және бетінің фактурасына қарай іріктеу, бұйымның көркемдік әрлеуді таңдау ескеріледі. Бұйымды дайындау кезінде технологиялықпен қатар эстетикалық, экологиялық және эргономикалық талаптарға көп назар аударады.
42. Педагог сәндік жұмыспен айналысу процесінде утилитарлық пен көркемдік біртұтастыққа сүйене отырып, білім алушының затты жасау кезінде көрінетін композицияны қабылдауын жүйелі және мақсатты бағытталған түрде қалыптастырады.

43. На уроках обучающийся усваивает зависимость создаваемого ими образа от материала, его физических качеств и особенностей.
44. Материал, его свойство и технологии вводят обучающегося в строгие рамки, ограничивают его в передаче внешних сходств с изображаемым и придают последнему черты условности и декоративности.
45. При обсуждении и оценке творческих работ детей педагог учитывать следующие критерии:
1) декоративность: выход на уровень лаконично-обобщенного, условно-выразительного пластического решения (композиция, форма, цвет, изобразительные элементы);
2) содержательность: полнота реализации в учебно-творческом задании полученных знаний, поиск содержательной формы;
3) оригинальность: работа фантазии, воображения, внесение элементов новизны, личностное прочтение задания.
46. Важное значение для оценки знаний обучающихся имеют итоговые занятия, которые можно драматургически выстраивать как выставки, праздники, ярмарки.
47. Итоговые занятия включают в себя игры в форме выставок, викторин, соревнований команд.
48. В поисках сюжетов для творческих декоративных работ педагог проводит с обучающимися экскурсии в лес, парк, на улицы города. Находки и зарисовки детей на природе станут основой для будущих композиций.
49. В работе над творческой композицией обучающиеся пользуются ранее выполненными учебными упражнениями, подготовленными к ним рисунками, натурными зарисовками, интерпретируя все это в декоративные формы и образы.
50. Одна из особенностей уроков состоит в том, что для выполнения задания обучающимся требуется длительное время. Чтобы обучающиеся не потеряли интереса к работе над одной и той же вещью, педагог подводит итоги и результативность каждого урока. В этом случае обучающиеся видят результаты своего труда на каждом занятии, что является стимулом дальнейшей плодотворной работы.
51. Эффективные результаты в активизации творческой деятельности детей дают промежуточные просмотры выполняемых обучающимися работ. На текущих промежуточных просмотрах педагог фиксирует достигнутое, ставит новые задачи. Общий промежуточный просмотр можно сделать и тогда, когда выполняется трудное задание, и педагог видит, что у многих детей повторяется одна и та же ошибка. При этом обучающиеся, участвуя в обсуждении, приучаются к самоконтролю.
52. Содержание домашних заданий:
1) рефераты;
2) презентации;
3) разработка эскизов;
4) подготовка и защита творческих проектов;
6) посещение выставок, музеев;
7) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
53. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:

43. Білім алушы сабақта материалдан өзі жасаған бейненің тәуелділігін, оның физикалық қасиеттері және ерекшеліктерін меңгереді.
44. Материал, оның қасиеттері және технологиясы білім алушыны қатаң шектеуге енгізеді, бейнелеудегі сыртқы ұқсастықтарын беруде оны шектейді және соңғы шарттылық және сәндік кескінді береді.
45. Педагог балалардың шығармашылық жұмыстарын талқылау және бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) сәндік: пластикалық шешімнің қысқа-жалпылау, шартты-мәнерлеу деңгейіне шығу (композиция, форма, түс, бейнелеу элементтері);
2) мазмұндылық: алған білімдерін оқу-шығармашылық тапсырмаларда жүзеге асырудың толықтығы, мазмұнды формаларды іздеу;
3) ерекшелік: қиялдың, елестетудің қызметі, жаңа элементтерді енгізу, тапсырманы жеке оқу.
46. Білім алушылардың білімдерін бағалауда көрмелер, мейрамдар, жәрмеңкелер сияқты драматургиялық түрде құруға болатын қорытынды сабақтар маңызды мәнге ие болады.
47. Қорытынды сабақ көрме, викторина, топтардың жарысы формасындағы ойындарды қамтиды.
48. Педагог шығармашылық сәндік жұмыстарға сюжетті іздеу барысында білім алушылармен бірге орманға, саябаққа, қала көшелерінде экскурсия жасайды. Балалардың табиғатта тапқан заттары және суреттері болашақ композицияның негізі болады.
49. Білім алушы шығармашылық композициямен жұмыс жасауда ертерек орындалған оқу жаттығуларын, оларға дайындалған суреттерді, натуралық суреттемелерді сәндік формаларда және бейнелерде түсіндіре отырып қолданады.
50. Сабақтың ерекшеліктерінің бірі білім алушының тапсырманы орындауына ұзақ уақытты талап етіледі. Педагог білім алушының қайталанатын затпен жұмыс жасауда қызығушылығын жоғалтып алмас үшін әр сабақтың қорытындысын және нәтижесін шығарады. Бұл жағдайда білім алушы әр сабақта алдағы уақытта жұмыс жемістілігінің ынтасы болып табылатын өз еңбегінің нәтижесін көреді.
51. Балалардың шығармашылық қызметін арттырудағы тиімді нәтижелер білім алушылардың орындаған жұмыстарын аралық тексеруге мүмкіндік береді. Педагог ағымдық аралық тексеруде қол жеткізген міндеттерді белгілейді, жаңа міндеттерді қояды. Жалпы аралық тексеруді күрделі тапсырманы орындау кезінде жасауға болады және педагог бір қатенің балаларда жиі қайталанатынын байқайды. Білім алушылар талқылауға қатыса отырып өзін-өзі бақылауға үйренеді.
52. Үй тапсырамасының мазмұны:
1) рефераттар;
2) презентациялар;
3) нобайларды әзірлеу;
4) шығармашылық жобаларды дайындау және қорғау;
6) көрмелерге, мұражайларға бару;
7) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
53. Білім алушының жеке сабақтарын белсендіру үшін қолданылатын жұмыс формалары:

1) анализ выполнения учебного задания (обучающийся оценивает, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над упражнениями, произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
55. Межпредметные связи предмета "Рукоделие" с предметами "Компьютерная графика", "Экспериментальное моделирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
56. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с историей развития декоративно-прикладного творчества, видами рукоделия, современными направлениями креативного рукоделия;
2) освоение знаний об аппликации, особенностях при выполнении многоплановой пейзажной аппликации, создании композиции для плоскостной аппликации на картоне с использованием различных материалов, технологиях изготовления объемной аппликации;
3) знакомство с основными законами композиции, ее выразительными средствами, со свойствами тканей, меха, драпа, изготовлением из разных материалов игрушек, одежды для кукол, сувениров;
4) формирование знаний об основных видах шитья, способах соединения тканей, подборе цветового рисунка;
5) знакомство с историей развития вышивки, приемами вышивания, особенностями вышивки, выполнением швов на практике, составлением композиции из узоров, используемых для оформления одежды; грамотное применение способов работы с различными материалами на практике.
57. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное заниятие. Правила техники безопасности. Знакомство с инструментами и материалами. История развития декоративно-прикладного творчества. Виды рукоделия. Современные направления креативного рукоделия.
Аппликация. Аппликация как один из видов художественного творчества. История создания аппликации. Виды аппликационных работ. Аппликация – создание изображения нашиванием деталей на фон (основу). Простая аппликация из готовых форм – изображений животных, цветов, листьев, выполненных в материале.
Практика. Изготовление аппликации "Животное" из ватных дисков. Цветной картон или плотная цветная бумага. Фон. Подготовка деталей, похожих по форме на лапы, уши. Размещение заготовок на листе бумаги. Подготовка глаз и носа из цветной бумаги. Оформление аппликации.
Тема 2. Свободная (или пейзажная) аппликация по своему эскизу или шаблону. Сложность аппликации (создание композиции и выбор цветового решения). Использование пейзажной аппликации при изготовлении панно, ковриков. Использование пейзажной аппликации для декоративного оформления одежды, сумок.
Элементы (условные изображения) в пейзажной аппликации: горы, силуэт леса, изображение солнца и облаков, контуры деревьев и кустарников, строений, фигуры людей и животных. Подбор лоскутов ткани: по фактуре, цвету, рисунку, толщине. Учет физико-механических и технологических свойств тканей.
Многоплановость пейзажной аппликации. Правильное использование зрительных иллюзий цвета и зрительных ощущений, связанных с особенностями поверхности тканей (блеск, лоск, отражение, шероховатость, пушистость, мягкость, грубость).
Использование материалов с различными свойствами (растяжимые, драпируемые, сохраняющие жесткие складки), вспомогательных материалов (атласной ленты, кружева, тесьмы, сутажа).
Использование машинной и ручной вышивки. Ручная вышивка (шов "вперед иголку", стебельчатый шов, петельный шов, тамбурный шов, петля в прикреп, шов навивкой, прямая и косая гладь).
Использование синтепона для придания картине дополнительной рельефности. Проверка прочности окраски лоскутов.
Изготовление рисунка, перевод его на основную ткань и лист бумаги. Изготовление выкройки.
Закрепление детали на основе (фоне) булавками, приметывание ее, обработка края среза детали зигзагообразной строчкой.
Особенность при выполнении многоплановой пейзажной аппликации. Постепенность операции для каждого элемента композиции: начиная с деталей заднего плана (небо, линия горизонта) и заканчивая деталями переднего плана. Подбор ниток для настрачивания деталей в тон.
Тема 3. Основные способы обработки края деталей. Машинный способ с использованием клеевых прокладок для деталей из тонких тканей средней толщины с плотным переплетением.
Ручной способ. Прикрепление краев деталей: декоративной строчкой косыми стежками; вышивкой в технике "гладь"; крестообразными стежками; тамбурным швом; стебельчатым швом; петельным швом.
Практика. Выполнение на тканевом лоскуте способов обработки края деталей.
Тема 4. Объемная аппликация. Понятие композиции. Построение композиции. Ее основные законы: целостность, равновесие, соподчинение. Выразительные средства композиции. Декор. Орнамент. Расположение отдельных частей на панно. Использование плоских игрушек и синтепона для создания панно-картин. Крепление объемной аппликации к картону.
Практика. "Осенние фантазии", "Рыбки", "Бабочка", панно по собственному эскизу на тему "Осень". Аппликация-игольница "Китти", "Божья коровка".
Тема 5. Виды народной куклы, их классификация и назначение. Игрушки из ниток. Подготовка каркаса будущей игрушки. Изготовление тела игрушки. Обматывание нитками каркаса. Декорирование и заключительные детали (глазки, носик). Изготовление одежды для игрушки.
Изготовление игрушек из ниток на основе помпонов. Изготовление колец из картона. Получение кольца, плотно обмотанного нитками. Изготовление помпона. Кукла из нескольких помпонов. Оформление пуговичками, глазами и носиком из бумаги.
Тема 6. Знакомство с видами ручных швов: вперед иголку; за иголку; "строчка"; петельный; "козлик"; тамбурный и стебельчатый.
Практика. Изготовление косметички. Организация рабочего места. Правила безопасной работы. Оборудование, инструменты и приспособления для шитья.
Лекало выкройки косметички. Подбор ткани. Раскрой косметички. Технология пошива. Шов "назад иголкой". Машинная строчка. Пришивание деталей подкладки к деталям верха косметички. Прострочка боковых и нижних шов косметички. Влажно-тепловая обработка косметички.
Тема 7. Изготовление чехла для телефона. Правила кроя. Соединение и оформление изделий. Виды тканей, их свойства. Иглы, нитки. Припуск на шов. Способы соединения тканей. Швы "вперед иголка", "назад иголка", "обметочный", "потайной".
Практика. Правила кроя и вырезания частей. Вдевание нити в иглу, вязание узла. Освоение разных видов швов. Шов "вперед иголка", шов "назад иголка", "обметочный" и "потайной". Вышивка салфетки разными видами швов.
Тема 8. Изготовление игрушки из драпа. Особенности работы с плотными тканями. Знакомство с драпом, сукном, фетром. Особенности раскроя, соединения. Отделочные швы.
Практика. Составление эскиза игрушки (животное). Зарисовывание игрушки в альбом. Продолжение изучения особенностей изготовления плоских игрушек. Подбор тканей с соответствующими физическими свойствами. Раскройка деталей из драпа. Сборка деталей туловища швом "петельный". Сшивание деталей ушей попарно швом "петельный". Изготовление глаз из кожи или фетра, хвоста – приемом плетения из шерстяных ниток. Выполнение отделки игрушки.
Тема 9. Изготовление игрушки из меха. Виды меха. Соединение меха с тканью. Конструирование и последовательность соединения деталей изделия. Дизайнерские фантазии, форма, размер игрушек, особенности изготовления.
Практика. Изготовление игрушки. Подбор искусственного меха по цвету. Подбор драпа по цвету. Раскрой игрушки. Шитье деталей игрушек, используя различные виды швов. Набивка готовой игрушки набивочным материалом. Сборка и оформление игрушки.
Тема 10. Изготовление одежды для кукол, игрушек (животные, птицы). Методы раскроя одежды. Использование выкроек.
Практика. Основы кроя. Снятие мерки с куклы. Рисование эскиза готовой одежды на бумаге. Рисование эскиза готовой одежды на ткани. Вырезание изделия. Шитье изделия.
Тема 11. Вышивка. История развития вышивки. Разнообразие приемов вышивания. Распространенные виды вышивки и их особенности. Основы общей и специальной композиции. Особенности структуры узора, особенности формы и цвета изобразительных мотивов в орнаменте вышивки, значение ритма и симметрии, виды узоров.
Оборудование рабочего места. Инструменты, материалы и приспособления для вышивки. Правила безопасности при работе с утюгом, ножницами, иголками. Подготовка ткани к работе. Увеличение или уменьшение узора. Понятие аппликации и техника ее выполнения. Методика крепления фрагментов аппликации к ткани.
Практика. Изготовление прихваток для кухни, салфеток, картин, настенного панно, предметов домашнего уюта. Выполнение образцов швов. Увеличение и уменьшение рисунка для вышивания. Подбор ткани, ниток для аппликации. Раскрой ткани для аппликации и ее прикрепление. Оформление готового изделия.
Тема 12. Вышивка. Виды вышивки. Выполнение образцов швов. Основы вышивки крестом. Приемы и техника выполнения вышивки крестом. Канва и ткани. Нанесение рисунка на канву.
Практика. Подбор необходимой для вышивки ткани или канвы. Нанесение рисунка с помощью специального карандаша. Работа с готовым набором для вышивания крестом. Оформление краев. Вышивание углов. Стирка и глаженье вышивок. Оформление творческой работы по выбору.
Тема 13. Счетные швы. Виды счетных швов, их использование в изделиях.
Практика. Выполнение работы: строчевые швы (мережки, строчка); счетные вышивки, выполняемые по поверхности ткани (крест, роспись, двойной крест, набор, косая стежка).
Тема 14. Техника вышивания крестом. Теоретические занятия. Особенности техники. Разновидности креста. Приемы выполнения швов. Последовательность выполнения стежков. Применение вышивки крестом для оформления различных изделий.
Практика. Выполнение образцов: шов полукрест (гобеленовый); крест с вертикальными стежками на изнанке. Выполнение работы по выбору: "Дюймовочка", "Котик", "Зайчик", "Кактус", "Вишенки".
Тема 15. Изготовление панно. Работа с лентой. Вышивка лентами различной ширины, длины и цвета. Применение пялец. Выбор размера пялец. Подбор для работы лент по цветовой гамме.
Практика. Переплетение "шахматка" из разноцветных лент. Выполнение цветка. Панно "Цветы". Последовательное вышивание корзинки с цветами и каждого цветка. Вышивание на канве или ткани.
Тема 16. Вышивка. Декоративное оформление одежды. Узоры и швы, используемые для оформления одежды. Составление и вышивка композиций. Выбор рисунка и перенесение его на ткань. Подбор ниток и иглы для работы. Подарки близким: фартук для мамы, сумка для бабушки, платье для сестры.
Практика. Работа с журналами по рукоделию. Отбор мотивов для вышивания, вышивание узоров на фартуке, сумке, платье. Изготовление настенного панно с использованием техник декоративно-прикладного творчества (групповая работа).

1) оқу тапсырмасын орындауды талдау (білім алушы бағалайды, жіберілге қателіктерді белгілейді);
2) жаттығулармен, шығармалармен жұмыс жасауға қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын күнделікке жазады;
3) үй тапсырмасына дайындық туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар және қиындықтарды жою туралы баяндайды).
55. "Қолөнер" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Компьютерлік графика", "Экспериментальдік үлгілеу" пәндерімен пәнаралық байланыс білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
56. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сәндік-қолданбалы шығармашылығының даму тарихымен, қолөнердің түрлерімен, қолөнердің заманауи креативті бағыттарымен танысу;
2) аппликация, көп жоспарлы пейзаждық апплкацияны орындау кезіндегі ерекшеліктер, әртүрлі материалдарды қолдана отырып картонда жазық аппликацияны жасау, көлемді аппликацияны дайындау технологиясы туралы білімдерді меңгеру:
3) композицияның негізгі заңдарымен, оның суреттеу құралдарымен, мата, тері, драптың қасиеттерімен, әртүрлі материалдардан ойыншықтарды, қуыршақтарға арналған киімдерді, кәдесыйларды дайындаумен танысу;
4) тігудің негізгі түрлері, маталарды біріктіру тәсілдері, түсті суретті іріктеу туралы білімдерді қалыптастыру;
5) кесте тігудің даму тарихымен, кестелеу тәсілдерімен, кестелеудің ерекшеліктерімен, практикада тігістерді орындаумен, киімді безендіру үшін қолданылатын өрнектен композицияны құрастырумен таныстыру; практикада әртүрлі материалдармен жұмыс жасау тәсілдерін сауатты қолдану.
57. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Қауіпсіздік техникасының ережелері. Құралдармен және материалдармен танысу. Сәндік-қолданбалы шығармашылықтың даму тарихы. Қолөнердің түрлері. Креативті қолөнердің заманауи бағыттары.
Аппликация. Аппликация - көркемдік шығармашылықтың бір түрі. Аппликацияны жасау тарихы. Аппликациялық жұмыстың түрлері. Аппликация - фонда (негізде) бөлшектерді тігу арқылы бейне жасау. Дайын формалардан қарапайым аппликация - материалда орындалған жануарлардың, гүлдердің, жапырақтардың бейнесі.
Практика. Мақта дискілерінен "Жануар" аппликациясын дайындау. Түрлі-түсті картон немесе түсті тығыз қағаз. Фон. Түрпішіні бойынша табанға, құлаққа ұқсас бөлшектерді дайындау. Қағаз бетіне дайындаманы орналастыру. Түрлі-түсті қағаздан көз және мұрынды дайындау. Аппликацияны безендіру.
2-тақырып. Өзінің нобайы немесе шаблоны бойынша еркін (немесе пейзаждық) аппликация. Аппликацияның күрделілігі (композицияны жасау және түстік шешімді таңдау). Панно, кілем дайындау кезінде пейзаждық аппликацияны пайдалану. Киімді, сөмкені сәндік безендіру үшін пейзаждық аппликацияны пайдалану.
Пейзаждық аппликациядағы элементтер (шартты бейнелер): таулар, орманның сұлбасы, күн және бұлттардың бейнесі, ағаштардың және бұталардың, құрылыстардың сұлбалары, адамдардың және жануарлардың дене бітімдері. Мата құрақтарын іріктеу: фактура, түс, сурет, қалыңдығы бойынша. Матаның физикалық-механикалық және техноогиялық қасиеттерін ескеру.
Пейзаждық аппликацияның көп жоспарлығы. Мата бетінің ерекшеліктерімен (жалтылдауы, жылтырауы, шағылуы, кедір-бұдырлығы, үлпілдек, жұмсақтығы, қаттылығы) байланысты көру иллюзиясының түсін және көру арқылы сезінуді дұрыс пайдалану.
Әртүрлі қасиеттері бар (созылмалы, бүрмеленген, қатты қатпарлар қалпын сақтаушы) материалдарды, қосалқы материалдарды (атлас ленталар, шілтер, жиектеме, сутаж) пайдалану.
Машинамен және қолмен кестелеуді қолдану. Қолдан тігілген кесте ("инені алдыға қарай" тігісі, сабақты тігіс, ілмелі тігіс, торлама тігіс, ілмекті бекіту, өрме тігіс, тік және қисық тығыз кестелеу).
Суретке қосымша бедерлік беру үшін синтепонды қолдану. Құрақтарды бояу беріктілігін тексеру.
Суретті дайындау, оны негізгі матаға және қағаздың бетіне ауыстыру. Үлгіні дайындау.
Бөлшектерді түйреуіштермен негізге (фонға) бекіту, оны қосымша көктеу, бөлшек қиындысының шетін зигзаг тәрізді тармақтармен өңдеу.
Көп жоспарлы пейзаждық аппликацияларды орындау кезіндегі ерекшелік. Композицияның әрбір элементі үшін операцияның біртіндеушілігі: артқы планның бөлшектерінен (аспан, көкжиек сызықтары) бастап және алдыңғы планның бөлшектерімен аяқтайды. Бөлшектерді түсте бастыра тігу үшін жіптерді іріктеу.
3-тақырып. Бөлшектердің шетін өңдеудің негізгі тәсілдері. Қалыңдығы орташа тығыз тоқылған, жұқа маталардан жасалған бөлшектерге арналған желімдік төсеуді қолдану арқылы машиналық тәсіл.
Қол тәсілі. Бөлшектің шетін бекіту: қиғаш май тігістермен декоративті тігу; "тығыз" кестелеу техникасымен; крест тәрізді майда тігістермен; торлама тігісімен, сабақты тігісімен; ілмелі тігіспен;
Практика. Бөлшектің шетін өңдеу тәсілдерін мата кесіндісінде орындау.
4-тақырып. Көлемді аппликация. Композиция түсінігі. Композицияның құрылысы. Оның негізгі заңдары: тұтастық, тепе-теңдік, қатар бағыну. Композицияның суреттеу құралдары. Декор. Ою-өрнек. Паннодағы жеке бөліктерінің орналасуы. Панно-картиналарды жасау үшін тегіс ойыншықтарды және синтепонды қолдану. Көлемді аппликацияны картонға бекіту.
Практика. "Күзгі қиялдар", "Балықтар", "Көбелек", "Күз" тақырыбына жеке нобай бойынша панно жасау. "Китти", "Ханқызы" инешек аппликациясы.
5-тақырып. Халық қуыршақтарының түрлері, олардың жіктелуі және міндеті. Жіптен жасалатын ойыншықтар. Болашақ ойыншықтың қаңқасын дайындау. Ойыншықтың дене бітімін дайындау. Қаңқаны жіптермен орау. Декорациялау және қорытынды бөлшектер (көзі, мұрны). Ойыншықтарға арналған киім дайындау.
Домалақ түйіншектің негізінде жіптен ойыншық дайындау. Картоннан сақина дайындау. Жіптермен тығыз оралған сақина жасау. Домалақ түйіншекті жасау. Бірнеше домалақ түйіншектерден жасалған қуыршақ. Түймелермен, көзі және мұрнын қағазбен безендіру.
6-тақырып. Қол тігістерінің түрлерімен танысу: инені алға, инемен бірге, "қайып тігу", ілмекті, "айқас"; ілмеленген және сабақты тігіс.
Практика. Косметика заттарын салатын сөмкені дайындау. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Тігуге арналған құрылғылар, құралдар және жабдықтар.
Косметика заттарын салатын сөмкені пішудің сызбаүлгісі. Маталарды іріктеу. Косметика заттарын салатын сөмкені пішу. Тігу технологиясы. "Инемен артқа қарай" тігісі. Машиналық тігіс. Косметика заттарын салатын сөмкенің жоғары бөлшегіне төсем бөлшектерін жапсыру. Косметика заттарын салатын сөмкенің шеткі және төменгі тігістерін қайып тігу. Косметика заттарын салатын сөмкені ылғалды-жылумен өңдеу.
7-тақырып. Телефонға арналған тысқап. Пішу ережесі. Бұйымды біріктіру және безендіру. Маталардың түрлері, олардың қасиеттері. Инелер, жіптер. Тігіс әдібі. Маталарды біріктіру тәсілдері. "Инені алдыға қарай", "инені артқа қарай", "оралған", "жасырын" тігістері.
Практика. Пішу және бөліктерді кесу ережесі. Жіпті инеге өткізу, түйінді тоқу. Әртүрлі тігістің түрлерін меңгеру. Инені алға" тігісі, "инені артқа қарай" тігісі, "оралған" және "жасырын" тігістері. Әртүрлі тігіс түрлерімен майлықты кестелеу.
8-тақырып. Драптан ойыншық дайындау. Тығыз маталармен жұмыс жасаудың ерекшелігі. Драппен, шұғамен, жұқа киізбен танысу. Пішудің, біріктірудің ерекшеліктері. Әрлеу тігістері.
Практика. Ойыншықтың (жануардың) нобайын құрастыру. Ойыншықтың суретін альбомға салу. Тегіс ойыншықтарды дайындау ерекшеліктерін зерттеуді жалғастыру. Физикалық қасиеттеріне сәйкес маталарды іріктеу. Драптан бөлшектерді пішу. Тұлғаның бөлшектерін "ілмек" тігіс арқылы құрастыру. Құлақ бөлшектерін жұп-жұппен "ілмек" тігісімен тігу. Көзді былғарыдан немесе жұқа киізден, құйрығын жүн жіптерді өру тәсілімен дайындау. Ойыншықты өңдеуді орындау.
9-тақырып. Теріден ойыншық дайындау. Терінің түрлері. Теріні матамен біріктіру. Конструкциялау және бұйым бөлшектерін біріктірудегі жүйелік. Дизайнерлік қиял, форма, ойыншықтың өлшемі, дайындау ерекшеліктері.
Практика. Ойыншықты дайындау. Түсі бойынша жасанды теріні іріктеу. Түс бойынша драпты іріктеу. Ойыншықты пішу. Әртүрлі тігіс түрлерін қолдана отырып, ойыншықтың бөлшектерін тігу. Толтыратын материалдармен дайын ойыншықты толтыру. Ойыншықты құрастыру және безендіру.
10-тақырып. Қуыршаққа, ойыншықтарға (жануарлар, құстар) арналған киімдер дайындау. Киімді пішу әдістері. Үлгілерді қолдану.
Практика. Пішудің негіздері. Қуыршақтың өлшемін алу. Қағазға дайын киімнің нобайын салу. Матаға дайын киімнің нобайын салу. Бұйымды кесу. Бұйымды тігу.
11-тақырып. Кесте тігу. Кесте тігудің даму тарихы. Кестелеу тәсілдерінің әртүрлілігі. Кесте тігудің кең таралған түрлері және олардың ерекшеліктері. Жалпы және арнайы композицияның негіздері. Өрнек құрылымының ерекшеліктері, кестелеу ою-өрнегіндегі бейнелеу мотивтерінің түрпішін және түс ерекшеліктері, ырғақ пен симметрияның мәні, өрнектердің түрлері.
Жұмыс орнын жабдықтау. Кесте тігуге арналған құралдар, материалдар және құрылғылар. Үтікпен, қайшымен, инелермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережесі. Өрнекті үлкейту және кішірейту. Аппликация түсінігі және оны орындау техникасы. Аппликация үзінділерін матаға бекіту әдістемесі.
Практика. Асханаға арналған тұтқышты, майлықты, картинаны, қабырғаға ілінетін панноны, үй жайлылығының заттарын дайындау. Тігіс үлгілерін орындау. Кесте тігу үшін суретті үлкейту және кішірейту. Аппликацияға арналған маталарды, жіптерді іріктеу. Аппликацияға арналған матаны пішу және оны жапсыру. Дайын бұйымды безендіру.
12-тақырып. Кесте тігу. Кестелеудің түрлері. Тігіс үлгілерін орындау. Крестпен кестелеп тігудің негіздері. Крестпен кестелеп тігудің тәсілдері және орындау техникасы. Кенеп және маталар. Кенептің үстіне сурет салу.
Практика. Матаны немесе кенепке кесте тігу үшін керекті заттарды іріктеу. Суретті арнайы қарындаштың көмегімен салу. Крестпен кестелеп тігу үшін дайын жинақпен жұмыс істеу. Шеттерін безендіру. Бұрыштарды кестелеу. Кестені жуу және үтіктеу. Таңдау бойынша шығармашылық жұмысты ресімдеу.
13-тақырып. Есепті тігістер. Есепті тігістерінің түрлері, оларды бұйымдарда пайдалану.
Практика. Жұмысты орындау: қайып тігу тігістері (матаның арқауын тартып алу жолымен жасалған шілтер, қайып тігу); матаның бетінде орындалатын (крест, көркем сурет, қос крест, жинақ, қисық сыру) есепті кестелеулер.
14-тақырып. Крестпен кестелеп тігу. Теориялық сабақ. Техниканың ерекшелігі. Кресттің түрлері. Тігісті орындау тәсілдері. Майда тігістерді орындау жүйелілігі. Әртүрлі бұйымдарды безендіру үшін крестпен кестелеп тігуді қолдану.
Практика. Үлгілерді орындау: жартылай крест тігіс (гобелендік); ішкі жағынан тік тігістермен орындалған крест. Таңдау бойынша жұмысты орындау: "Түймеқыз", "Мысық", "Қоян", "Кактус", "Шиелер".
15-тақырып. Панно дайындау. Лентамен жұмыс. Ені, ұзындығы және түсі әртүрлі ленталармен кесте тігу. Кергішті қолдану. Кергіштің өлшемін таңдау. Түстік гамма бойынша ленталармен жұмыс жасауға арналған іріктеу.
Практика. Түрлі түсті ленталардан "шахмат" өру. Гүл жасауды орындау. "Гүлдер" панносы. Гүлдері бар себетті және әрбір гүлді жүйелі кестелеу. Кенепте немесе матада кестелеу.
16-тақырып. Кесте тігу. Киімді сәндік безендіру. Киімді безендіруге пайдаланылатын өрнектер мен тігістер. Композицияны құрастыру және кестелеу. Суретті таңдау және оны матаға көшіру. Жұмысқа арналған жіптерді және инелерді іріктеу. Жақындарына арналған сыйлық: анасына алжапқыш, әжесіне сөмке, әпкесіне көйлек.
Практика. Қолөнер журналдарымен жұмыс. Кестелеуге арналған мотивтерді іріктеу, өрнектерді алжапқышта, сөмкеде, көйлекте кестелеу. Сәндік-қолданбалы шығармашылық техникаларын қолдану арқылы қабырғаға ілінетін панноны дайындау (топтық жұмыс).

58. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
1) знает историю развития декоративно-прикладного творчества, виды рукоделия, современные направления креативного рукоделия;
2) знает виды аппликационных работ, технологию простой аппликации;
3) знает особенности при выполнении многоплановой пейзажной аппликации, постепенность операции для каждого элемента композиции;
4) умеет делать объемную аппликацию из разных материалов;
5) изготавливает игрушки из ниток;
6) знает виды ручных швов "вперед иголку", "за иголку", "строчка", "петельный", "козлик", "тамбурный" и "стебельчатый";
7) знает правила безопасной работы, оборудование, инструменты и приспособления для шитья;
8) знает технологию пошива косметички, изготовления чехла для телефона;
9) знает особенности работы с драпом, сукном, фетром, изготавливает игрушки из плотных тканей;
10) умеет изготавливать игрушки из меха;
11) умеет шить одежду для кукол, игрушки.
59. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с историей развития лоскутной техники, выполнением эскиза, чертежа изделия, изготовлением шаблонов, подбором тканей по цвету и фактуре, раскроем, технологией соединения деталей лоскутной мозаики между собой, окончательной отделкой и оформлением изделия в технике лоскутного шитья;
2) знакомство с изготовлением изделий в технике квилт, женских украшений из ткани в виде цветов;
3) освоение художественного вязания, знание основных приемов вязания крючком, основ цветоведения, изменений фактуры вязаного полотна в зависимости от способа вывязывания одних и тех же элементов, правил вязания круга, квадрата, пятигранника, образцов столбиками без накида, изготовление вязаных изделий;
4) знакомство с историей стеклянного бисера, способами плетения из бисера простых изделий, изготовлением бижутерии из бисера, основными приемами бисероплетения, используемыми для изготовления фигурок животных на плоской основе, основами бисероплетения на леске, низанием из бисера "в две нити".
60. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. История развития лоскутной техники. Возможности лоскутного шитья, его связь с направлениями современной моды. Ассортимент изделий.
Рабочее место, его организация. Инструменты, материалы, приспособления и оборудование для обучения в технике лоскутного шитья (пэчворк).
Гармоничное сочетание тканей по фактуре, цвету. Цветовое решение изделий. Использование прокладочных материалов. Ручные и машинные швы, используемые в технике лоскутного шитья (пэчворк). Правила безопасности труда.
Эскиз, его разновидности, назначение, способы и правила выполнения. Понятие о чертеже, схеме, их различия. Размеры, правила измерения. Шаблон. Применение шаблонов, готовых выкроек. Подготовка материалов к работе. Использование шаблонов для раскроя элементов орнамента.
Практика. Подбор тканей по фактуре и цвету. Изучение свойств прокладочных материалов, применяемых в технике лоскутного шитья. Выполнение образцов ручных, машинных швов, используемых в лоскутном шитье. Выполнение эскиза. Выполнение чертежа. Изготовление шаблонов из картона или плотной бумаги. Изготовление изделия в технике лоскутного шитья (мозаика из полос).
Тема 2. Лоскутная мозаика. Виды лоскутного шитья. Правила безопасности труда. Базовые формы, применяемые в технике лоскутного шитья. Шитье из полос. Правила сборки образца по схеме "Елочка", "Колодец". Шитье из квадратов. Правила сборки образца по схеме "Шахматка". Шитье из прямоугольных треугольников.
Правила сборки образца по схеме "Мельница", "Звезда". Фестоны, их виды. Правила изготовления, закрепления фестонов по краю детали. Техника укладывания прямых фестонов по ярусам к центру и от центра изделия. Отделочные материалы в лоскутной технике. Выстегивание, правила выполнения.
Тема 3. Практика. Выполнение эскиза, чертежа изделия в технике лоскутного шитья по схеме "Елочка", "Колодец". Выполнение элементов узора. Правила безопасности труда. Выполнение эскиза, чертежа изделия в технике лоскутного шитья по схеме "Шахматка". Выполнение элементов узора.
Выполнение эскиза, чертежа изделия в технике лоскутного шитья по схеме "Мельница", "Звезда". Выполнение элементов узора. Выполнение эскиза, чертежа изделия в технике лоскутного шитья с использованием треугольных, квадратных фестонов. Закрепление фестонов по краю детали. Укладывание прямых фестонов по ярусам к центру и от центра изделия, их закрепление. Применение выстегивания в лоскутных изделиях. Изготовление изделий. Отделка готового изделия.
Тема 4. Технология изготовления изделия в технике лоскутного шитья. Аппликация из ткани. Выполнение эскиза, чертежа изделия. Изготовление шаблонов, подбор тканей по цвету и фактуре. Раскрой. Технология соединения деталей лоскутной мозаики между собой. Окончательная отделка и оформление изделия. Требования к качеству изделия. Правила безопасности труда. Практическая работа. Изготовление изделия. Прихватка, коврик, сумка, подставка под горячее, настенное панно.
Тема 5. Техника лоскутного шитья. Техника "Русский квадрат". Правила составления схемы. Технология выполнения. Шитье из равносторонних треугольников. Схемы сборки изделия из равносторонних треугольников: "Снежинка", "Паутинка", "Вертушка". Разбивка схемы из равносторонних треугольников на две части и последовательность ее сборки.
Шитье из многоугольников. Техника "Соты". Правила составления схемы. Шитье из ромбов. Шитье на основу. Порядок сборки образца по илтинг схеме "Роза". Отделка готового изделия. Технология обработки края изделия косой бейкой.
Практика. Изготовление изделий: комплект для кухни, мягкая игрушка, чехол для мебели, панно, коврик, одеяло.
Тема 6. Квилтинг как искусство создания необычайно красивых орнаментов и целых картин путем сшивания и выстегивания различных материалов. Соединение в квилтинге пэчворка, шитья, вышивки, аппликации. История квилтинга. Стили квилтинга. Инструменты для квилтинга. Ткани для квилтинга. Швы для квилтинга.
Слои квилта. Первый декоративный слой. Метод пэчворка (лоскутного шитья) или с применением других стилей рукоделия. Прокладка. Изнаночный слой. Квилты в интерьере: одеяла, покрывала, подушки, шторы, ковры, драпировка мягкой мебели, картины, панно и одежда в технике квилт.
Практика. Изготовление чехла с вышивкой, с тремя отделениями, для ножниц, грелки для заварочного чайника, ароматных ангелов с наполнителем из лаванды, корзинки, скатерти и сумочки (по выбору обучающегося).
Тема 7. Изготовление женских украшений из ткани в виде цветов. Рабочее место, его организация. Инструменты, материалы и оборудование. Техника безопасности.
Практика. Пошаговое изготовление цветов из ткани. Искусственные цветы из органзы, атласа или шифона.
Тема 8. Вязания с крючком. История развития художественного вязания. Организация рабочего места. Инструменты и материалы, необходимые для работы. Правила техники безопасности при работе с вязальными крючками, ножницами, швейными иглами, электрическим утюгом.
Происхождение и свойства ниток, применяемых для вязания. Виды волокон (натуральные и химические). Виды и применение химических волокон. Качества и свойства изделия в зависимости от качества ниток и от плотности вязаного полотна. Свойства трикотажного полотна.
История вязания крючком. Выбор крючка и пряжи. Положение рук во время работы. Основные приемы вязания крючком. Образование первой петли. Условные обозначения. Понятие "раппорт". Правила чтения схем. Понятия "цепочка из воздушных петель", "полустолбик без накида", "столбик без накида", "полустолбик с накидом", "столбик с накидом", "столбик с двумя накидами", "витой столбик", "пышный столбик", "лицевой рельефный столбик с накидом", "изнаночный рельефный столбик с накидом", "накладной рельефный столбик", "ракушка", "ракушка на ножке", "пучок из двух недовязанных столбиков с накидами". Особенности вязания различных узоров.
Практика. Отработка приемов вязания: начальная петля, воздушная петля, петли для подъема, полупетля, столбик без накида, полустолбик, столбик с накидом.
Тема 9. Упражнения из столбиков и воздушных петель. Зарисовка условных обозначений основных приемов вязания: воздушных петель и столбиков. Зарисовка схемы для выполнения прихватки.
Практика. Вывязывание образца по схеме. Расчет петель для определения размера квадратной прихватки. Вязание и оформление прихватки.
Тема 10. Основы цветоведения. Понятие о цвете. Свойства цвета: тон (светосила), цветовой оттенок, насыщенность. Теплые и холодные цвета, ахроматические и хроматические. Цветовой спектр. Колориметрический круг. Основные и дополнительные цвета. Символическое значение цвета.
Тема 11. Вязание узорного полотна. Изменение фактуры вязаного полотна в зависимости от изменения способа вывязывания одних и тех же элементов. Правила вязания круга, квадрата, пятигранника (многогранника). Анализ схемы салфетки.
Практика. Вязание трех образцов столбиками без накида: образцов круга, квадрата, пятигранника.
Тема 12. Шаль для куклы. Вязание шали с угла и сверху из ниток одного и нескольких цветов. Вязание шали из отдельных мотивов и с вышивкой. Зарисовка схем выполнения узоров и мотивов.
Практика. Выполнение образца и расчета петель. Вязание шали. Снятие узоров для косынки. Оформление изделия.
Тема 13. Сумка. Особенности вязания сумки-кисета и сумок с донышком в форме прямоугольника, овала, круга. Сумки из отдельных мотивов. Зарисовка схем узоров.
Практика. Вязание образца, расчет петель. Вывязывание сумки, оформление ее, выполнение застежки. Вязание узоров и мотивов.
Тема 14. Работа с бисером. Виды бисера. Из истории стеклянного бисера. Использование бисера. Способы плетения из бисера простых изделий. Изготовление бижутерии из бисера. Виды бижутерии. Изучение основ ажурного плетения. Анализ эскизов изделий. Правила подбора формы украшения. Сочетания цветов.
Практика. Изготовление бижутерии из бисера. Порядок работы. Инструменты, материалы и оборудование. Техника безопасности.
Тема 15. Плоские фигурки из бисера. Основные приемы бисероплетения, используемые для изготовления фигурок животных на плоской основе: параллельное, петельное и игольчатое плетение. Техника выполнения туловища, крылышек, глаз, усиков, лапок. Анализ моделей. Зарисовка схем.
Практика. Выполнение отдельных элементов на основе изученных приемов. Сборка брошей. Подготовка основы для брошей. Составление композиции. Прикрепление элементов композиции к основе. Оформление.
Тема 16. Основы бисероплетения на леске. Низание из бисера "в одну нить". История фенечки. Эскизы. Рабочие рисунки. Традиционные виды бисероплетения. Изучение техник: простая цепочка, цепочка с бусинками, цепочка с бугорками, цепочка с петельками, цепочка "зигзаг", цепочка "змейка", цепочка цветком из шести лепестков, цепочка цветком из восьми лепестков, "восьмерки", цепочка с поднизями.
Практика. Освоение приемов бисероплетения. Упражнения по выполнению различных фенечек, колец, цепочек, ожерелий, украшений на кукол.
Тема 17. Низание из бисера "в две нити". Изучение техник: цепочка "в крестик", "колечки". Различные способы плоского и объемного соединения цепочек "в крестик". Наплетения на цепочку "колечки". Назначение и последовательность выполнения. Условные обозначения. Анализ и зарисовка простейших схем.
Практика. Освоение приемов бисероплетения. Упражнения по выполнению различных фенечек, колец, цепочек.

58. 1-сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1) сәндік-қолданбалы шығармашылықтың даму тарихын, қолөнер түрлерін, креативті қолөнердің заманауи бағыттарын біледі;
2) аппликациялық жұмыстың түрлерін, қарапайым аппликацияның технологиясын біледі;
3) көп жоспарлы пейзаждық аппликацияны орындау кезіндегі ерекшеліктерді, композицияның әрбір элементі үшін операциялардың біртіндеушілігін біледі;
4) әртүрлі материалдардан көлемді аппликацияны жасай алады;
5) жіптен ойыншықтар дайындайды;
6) "инені алдыға қарай", "инені артқа қарай", "қайып тігу", "ілмелі", "айқас", "торлама" және "сабақты" қол тігістерінің түрлерін біледі;
7) жұмыстың қауіпсіздік ережелерін, тігуге арналған жабдықтарды, құралдарды және құрылғыларды біледі;
8) косметика заттарын салатын сөмкені тігу, телефонға арналған тысқапты дайындау технологиясын біледі;
9) драппен, шұғамен, жұқа киізбен жұмыс істеу ерекшеліктерін біледі, қалың маталардан ойыншықтар жасайды;
10) теріден ойыншықтар жасай алады;
11) қуыршақтарға, ойыншықтарға арналған киім тіге алады.
59. 2-сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) құрақ техникасының даму тарихымен, нобайды, бұйымның сызбасын орындаумен, қимаүлгі дайындаумен, түсі және фактурасы бойынша матаны іріктеу, пішумен, құрақ мозаикасының бөліктерін өзара біріктіру технологиясымен, құрақ тігісі техникасында бұйымды соңғы әрлеу және безендірумен танысу;
2) квилт техникасында бұйымдарды дайынмендаумен, матадан гүл түрінде жасалған әйелдердің әшекейімен таныстыру;
3) көркемдік тоқуды меңгеру, ілмекпен тоқу тәсілдерін, түс танудың негіздерін, бірдей элементтерді тоқу тәсілдеріне тәуелді тоқылған мата фактурасының өзгеруін, бос жіп қосылған шалумен шеңберді, шаршыны, бес қырлықты тоқу ережелерін білу, тоқылған бұйымдарды дайындау;
4) шыныдан жасалған бисердің тарихымен, бисермен қарапайым бұйымдарды өру тәсілдерімен, бисерден бижутерияларды дайындаумен, жазық негізде жануарлардың дене бітімін дайындауда қолданылатын бисермен өрудің негізгі тәсілдерімен, қармақ баумен бисер өру негіздерімен, "екі жіптегі" бисерді тізумен танысу.
60. 2-сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Құрақ құрау техникасының даму тарихы. Құрақ тігудің мүмкіндіктері, оның заманауи сән бағыттарымен байланысы. Бұйым ассортименті.
Жұмыс орны, оны ұйымдастыру. Құрақ тігу (пэчворк) техникасына үйретуге арналған құралдар, материалдар, құрылғылар және жабдықтар.
Фактура, түс бойынша маталардың гармониялық үйлесімі. Бұйымның түстік шешімі. Төсеме материалдарды қолдану. Құрақ тігу (пэчворк) техникасында қолданылатын қол және машиналық тігістер. Еңбектің қауіпсіздік ережесі.
Нобай, оның түрлері, міндеті, орындау тәсілдері және ережесі. Сызба, схема туралы түсінік, олардың айырмашылықтары. Өлшемдер, өлшеу ережелері. Қимаүлгі. Қимаүлгілерді, дайын болған үлгілерді қолдану. Материалдарды жұмысқа дайындау. Ою-өрнек элементтерін пішу үшін қимаүлгілерді қолдану.
Практика. Фактура және түсі бойынша маталарды іріктеу. Құрақ тігу техникасында қолданылатын төсемдік материалдардың қасиеттерін зерттеу. Құрақ тігуде қолданылатын қол, машина тігістерінің үлгілерін орындау. Нобайды орындау. Сызбаны орындау. Картон немесе қатты қағаздан қимаүлгілер дайындау. Құрақ тігу техникасында бұйымды дайындау (жолақтардан жасалған мозаика).
2-тақырып. Құрақ мозаика. Құрақ тігудің түрлері. Еңбек қауіпсіздік ережесі. Құрақ тігу техникасында қолданылатын негізгі формалар. Жолақтан тігу. "Шырша", "Құдық" схемасы бойынша үлгілерді жинау ережесі. Шаршыдан тігу. "Шахмат" схемасы бойынша үлгілерді жинау ережесі. Тік бұрышты үшбұрыштар тігу.
"Диірмен", "Жұлдыз" схемасы бойынша үлгілерін жинау ережесі. Фестондар, олардың түрлері. Бөлшектің шетіне фестондарды дайындау, бекіту ережесі. Қабаты бойынша тік фестондарды бұйымның ортасына қарай және ортасынан ары қарай қою техникасы. Құрақ құрау техникасындағы әрлеу материалдары. Сыру, орындау ережесі.
3-тақырып. Практика. "Шырша", "Құдық" схемасы бойынша құрақ тігу техникасындағы бұйымның нобайын, сызбазын орындау. Өрнек элементтерін орындау. Еңбек қауіпсіздік ережесі. "Шахмат" схемасы бойынша құрақ тігу техникасындағы бұйымның нобайын, сызбасын орындау. Өрнек элементтерін орындау.
"Диірмен", "Жұлдыз" схемасы бойынша құрақ тігу техникасындағы бұйымның нобайын, сызбазын орындау. Өрнек элементтерін орындау. Үшбұрыш, шаршы фестондарды қолдана отырып құрақ тігу техникасында бұйымның нобайын, сызбасын орындау. Фестондарды бөлшектің шетіне бекіту.
Қабаты бойынша тік фестондарды бұйымның ортасына қарай және ортасынан ары қарай қою, оларды бекіту. Құрақ бұйымдарда сыруды қолдану. Бұйымды дайындау. Дайын бұйымды әрлеу.
4-тақырып. Құрақ тігу техникасында бұйымды дайындау технологиясы. Матадан аппликация жасау. Бұйымның нобайын, сызбасын орындау. Қимаүлгілерді дайындау, түс және фактура бойынша маталарды іріктеу. Пішу. Құрақ мозаиканың бөлшектерін өзара біріктіру технологиясы. Соңғы әрлеу және бұйымды безендіру. Бұйымның сапасына қойылатын талаптар. Еңбек қауіпсіздік ережесі. Практикалық жұмыс. Бұйымды дайындау. Тұтқыш, кілемше, сөмке, ыстық заттардың астына қоюға арналған сүйемел, қабырғаға ілетін панно.
5-тақырып. Құрақ тігу техникасы. "Орыс шаршысы" техникасы. Схеманы құру ережесі. Орындау технологиясы. Тең қабырғалы үшбұрыштар тігу. Тең қабырғалы үшбұрыштардан бұйымды жинау схемалары: "Қар", "Өрмек", "Бұранда". Тең қабырғалы үшбұрыштарды екі бөлікке бөлу схемасы және оны жинау жүйелілігі.
Көпбұрышты тігу. "Ара ұясы" техникасы. Схеманы құру ережесі. Төрт бұрышты қиықша тігу. Негізде тігу. "Раушангүл" илтинг схемасы бойынша үлгіні жинау тәртібі. Дайын бұйымды әрлеу. Қисық көмкермемен бұйымның шетін өңдеу технологиясы.
Практика. Бұйымды дайындау: асханаға арналған жинақ, жұмсақ ойыншық, жиһазға арналған тысқап, панно, кілемше, көрпе.
6-тақырып. Квилтинг - әртүрлі материалдарды тігу және сыру жолдары арқылы ерекше әдемі ою-өрнектерді және толық картиналарды жасау өнері. Квилтингте пэчворк, тігу, кесте тігу, апплицикацияларды біріктіру. Квилтинг тарихы. Квилтинг стильдері. Квилтингке арналған құралдар. Квилтингке арналған маталар. Квилтинг тігістері.
Квилт қабаттары. Алғашқы декоративті қабат. Пэчворк (құрақ тігу) әдісі немесе қолөнердің басқа стильдерін қолдану. Төсеме. Ішкі қабат. Интерьердегі квилт: көрпе, жамылғы, жастықтар, перделер, кілемдер, жұмсақ жиһазды перделеу, картиналар, панно және квилт техникасындағы киім.
Практика. Қайшыға арналған кестесі бар, үш бөлімді тысқапты, шай демдейтін шәйнекке арналған жылытқыны, лаванда толтырмасы бар хош иісті періштелерді, себеттерді, дастарханды және сөмкелерді (білім алушының таңдауымен) дайындау.
7-тақырып. Матадан гүл түрінде жасалған әйелдер әшекейін дайындау. Жұмыс орны, оны ұйымдастыру. Құралдар, материалдар және жабдықтар. Қауіпсіздік техникасы.
Практика. Матадан гүлдерді қадамдық дайындау. Органза, атлас немесе шифоннан жасалған жасанды гүлдер.
8-тақырып. Ілмекпен тоқу. Көркемдік тоқудың даму тарихы. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмысқа қажетті құралдар және материалдар. Тоқуға арналған ілмектермен, қайшы, тігін инелерімен, электр үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері.
Тоқуға қолданылатын жіптердің шығу тегі және қасиеттері. Талшықтың түрлері (табиғи и химиялық). Химиялық талшықтың түрлері және қолданылуы. Жіптің сапасына және тоқылған кенеп матаның тығыздығына байланысты бұйымдар сапасы мен қасиеті. Трикотаж матаның қасиеті.
Ілмекпен тоқу тарихы. Ілмек және иірілген жіпті таңдау. Жұмыс кезіндегі қолдың қалпы. Ілмекпен тоқудың негізгі тәсілдері. Алғашқы ілгектің пайда болуы. Шартты белгісі. "Раппорт" түсінігі. Схеманы оқу ережесі. "Үлпілдек ілгекпен өрілген тізбек", "бос жіп қосылмай қысқа шалу", "бос жіп қосылмай шалу", "бос жіп қосылған қысқа шалу", "бос жіп қосылған шалу", "екі жіп қосылған шалу", "бұрамалы шалу", "көпірме шалу", "бос жіп қосылған рельефті оң шалу", "бос жіп қосылған рельефті теріс шалу", "қосымша бос жіп қосылған рельефті теріс шалу", "ұлу қабыршағы", "ұлу қабыршағының аяқшасы", "екі бос жіп қосылған шалуы бар тоқылмаған түйін" түсініктері. Әртүрлі өрнектерді тоқу ерекшеліктері.
Практика. Тоқу тәсілдерін өңдеу: бастапқы ілгек, үлпілдек ілгек, көтеруге арналған ілгек, жартылай ілгек, бос жіп қосылмаған шалу, қысқа шалу, бос жіп қосылған шалу.
9-тақырып. Бағаналар және үлпілдек ілгектермен жаттығулар. Тоқудың негізгі тәсілдерінің шартты белгілерін салу: үлпілдек ілгек және бағаналар. Тұтқышты орындауға арналған схеманы салу.
Практика. Схема бойынша үлгіні тоқу. Шаршы тәрізді тұтқыштың өлшемін анықтауға арналған ілгектің есебі. Тұтқышты тоқу және безендіру.
10-тақырып. Түстану негіздері. Түс туралы түсінік. Түстің қасиеттері: реңк (жарық күші), түс бояулары, қанықтығы. Жылы және суық түстер, ахроматикалық және хроматикалық. Түс спектрі. Түсті өлшеу шеңбері. Негізгі және қосымша түстер. Түстің нышандық мәні.
11-тақырып. Өрнекті кенеп матаны тоқу. Қайталанатын элементтерді тоқу тәсілін өзгертуге байланысты тоқылған мата фактурасының өзгеруі. Шеңбер, шаршы, бесқырлықты (көпқырлықты) тоқу. Майлық схемасын талдау.
Практика. Үш үлгіні бос жіптің қосылуынсыз бағаналармен тоқу: шеңбердің, шаршының, бесқырлықтың үлгілері.
12-тақырып. Қуыршаққа арналған шәлі. Шәліні бір және бірнеше түстердегі жіптен бұрыштан және жоғары жағынан тоқу. Шәліні жеке мотивтерден және кестелеу арқылы тоқу. Өрнектерді және мотивтерді орындау схемасын салу.
Практика. Ілгектің үлгісін және есебін орындау. Шәлі тоқу. Орамалға арналған өрнектерді алу. Бұйымды безендіру.
13-тақырып. Сөмке. Дорба сөмкені және тікбұрыш, сопақша, шеңбер формасындағы түбі бар сөмкені тоқудың ерекшеліктері. Жеке мотивтерден жасалатын сөмке. Өрнектер схемасын салу.
Практика. Үлгіні тоқу, ілгектерді есептеу. Сөмкені тоқу, оны безендіру, түймелікті орындау. Өрнектерді және мотивтерді тоқу.
14-тақырып. Бисермен жұмыс. Бисер түрлері. Шыныдан жасалған бисердің тарихы. Бисерді пайдалану. Бисерден қарапайым бұйымдарды өру тәсілдері. Бисерден бижутерия дайындау. Бижутерия түрлері. Жұқа селдір өру негіздерін зерттеу. Бұйымдар нобайларын талдау. Әшекей формаларын іріктеу ережелері. Түстердің үйлесімі.
Практика. Бисерден бижутерия дайындау. Жұмыс тәртібі. Құралдар, материалдар және құрылғылар. Қауіпсіздік техникасы.
15-тақырып. Бисерден жасалатын жазық фигуралар. Жазық негізде жануарлар фигураларын дайындау үшін қолданылатын бисермен тоқудың негізгі тәсілдері: параллельді, ілгекті және шанышпалы тоқу. Денесін, қанаттарын, көздерін, мұртын, табандарын орындау техникасы. Үлгілерді талдау. Схемаларды салу.
Практика. Зерттелген тәсілдердің негізінде жеке элементтерді орындау. Сәнді түйреуішті құрастыру. Сәнді түйреуіштерге арналған негізді дайындау. Композицияны құрастыру. Композиция элементтерін негізге жапсыру. Безендіру.
16-тақырып. Қармақ бау арқылы бисермен тоқудың негіздері. "Бір жіпке" бисерді тізу. Фенечка тарихы. Нобайлар. Жұмыс сурреттері. Бисермен тоқудың дәстүрлі түрлері. Техниканы зерделеу: қарапайым тізбек, ұсақ моншақтары бар тізбек, дөңесті тізбек, ілгекті тізбек, "зигзаг" тізбегі, "жылан" тізбегі, алты күлтелі гүл тізбегі, сегіз күлтелі гүл тізбегі, "сегіздік", салпыншақты тізбек.
Практика. Бисермен тоқудың тәсілдерін меңгеру. Әртүрлі фенечкаларды, сақина, бау, алқа, қуыршаққа арналған әшекейді орындау бойынша жаттығу.
17-тақырып. "Екі жіпке" бисерді тізу. Техникаларды зерделеу: "крест", "сақина" тәрізді тізбек. Тізбектердің "крест" тәрізді тегіс және көлемді бірігуінің әртүрлі тәсілдері. Тізбекке "сақинаны" тоқу. Орындаудың міндеті және жүйелілігі. Шартты белгілері. Қарапайым схемаларды талдау және салу.
Практика. Бисермен тоқудың тәсілдерін меңгеру. Әртүрлі фенечкаларды сақиналарды, алқаларды орындау бойынша жаттығу.

61. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю создания пэчворка, современные возможности лоскутного шитья и моды, основы цветовой грамоты, технологические основы лоскутного шитья, виды техник и приемы лоскутного шитья;
2) умеет подбирать и строить различный узор, создавать орнамент, определять виды орнамента, размер и место на изделии, выполнять эскизы и выкройки изделий из лоскута, выполнять технологические основы лоскутного шитья, выполнять различные техники лоскутного шитья, изготовить изделие в лоскутной технике;
3) имеет понятие о квилтинге, знает историю квилтинга, стили квилтинга, технологию изготовления одежды в технике квилт;
4) знает основные приемы вязания крючком, положение рук во время работы, основные приемы вязания;
5) умеет подготавливать материалы к вязанию, подбирать крючок и нитки, читать схемы вязания, строить выкройку простейшего изделия для вязания, вязать и оформлять изделия;
6) знает технику изготовления женских украшений из ткани в виде цветов;
7) знает некоторые сведения из истории бисероплетения, правила техники безопасности при работе с бисером, правила организации рабочего места;
8) умеет качественно выполнять изделия, читать готовые схемы, самостоятельно составлять схемы своих работ.
62. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с историей вязания "тенериф", технологической последовательностью вязания;
2) организация рабочего места, техника безопасности при работе с инструментами.
63. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Организация рабочего места. Инструменты, материалы и приспособления.
История вязания "тенериф". Формирование первоначального знания о виде рукоделия.
Общие представления о понятиях "круглый шаблон", "квадратный шаблон", "шаблон", "орнамент", "настил", "раппорт узора", "ажур", "цепочка воздушных петель", "столбик с накидом, без накида", "натягивание сетки".
Демонстрация декорируемых предметов быта. Техника "роспись". Подготовка к вязанию. Подготовка шаблонов и материалов к работе. Показ приемов изготовления шаблонов.
Тема 2. Приемы безопасного труда. Технология последовательности изготовления изделий, связанных крючком в стиле тенериф. Вязание круглого мотива. Технологическая последовательность вязания. Формирование навыков по выполнению натягивания нитей на шаблоне.
Выполнение приемов вязания круглого мотива. Разработка эскиза изделия. Изготовление круглых мотивов вязания. Соединение их в изделие.
Тема 3. Основные приемы плетения мотивов тенерифа на четырехугольном шаблоне. Формирование умения плетения мотивов на четырехугольном шаблоне. Натягивание нитей на четырехугольный шаблон. Закрепление нитей.
Тема 4. Плетение кружев тенерифа при помощи линейки. Техника вязания ажурного полотна. Приемы вязания на линейке.
Тема 5. Выполнение образца вязания прямого полотна одним из способов вязания. Способ прямого полотна. Способ ажурного мотива. Способ круглого мотива.
Тема 6. Декупаж как вид рукоделия. Технология изготовления работ в технике "Декупаж". Виды декупажа. Основные приемы декупажа. Инструменты и приспособления для рукоделия. История возникновения техники. Способы подготовки декорируемой поверхности. Техника "декупаж". Имитация художественной росписи предмета. Придание некоторого объема и "реальности" приклеенному орнаменту.
Тема 7. Практическая работа. Предмет для декорирования (керамическая тарелка). Мотив для декупажа. Инструменты: акриловые краски, замедлитель высыхания для акриловых красок, акриловый лак, акриловый грунт, губка, кисти, ножницы. Подготовка декорируемых салфеток.
Тема 8. Подготовка поверхности. Грунтовка, окрашивание, приклеивание декора. Рисование деталей на декорируемой керамической тарелке. Декорирование предмета. Покрытие задекупаженной поверхности лаком. Просушка. Художественный декупаж.
Окончательная обработка работ в технике "Декупаж". Окончательная отделка. Покрытие лаком или оформление под стекло. Выполнение дополнительных эффектов в работе. Выполнение окончательной отделки декоративной тарелки.
Тема 9. Изонить. История изонити. Изонить сегодня. Вводное занятие. Рабочее место. Инструменты. Техника безопасности при работе. Нитки, изобразительные свойства ниток. Различные виды ниток. Структура, качество. Виды перевода рисунка и определение количества точек (сквозных отверстий) и их нумерация. Обработка изделия после работы. Тренировочные упражнения по формированию умения вдевать нить в иглу, в сквозные отверстия.
Тема 10. Знакомство с техникой основных графических швов. Знакомство с техникой вышивания по цифрам. Уголки. Заполнение нитью угла. Упражнения в выработке навыка. Рамка для фотографии. Двойная рамка для фотографии.
Выполнение практических работ. Нитяная графика – раздел декоративно-прикладного творчества. Выработка координации движении по набору рисунков. Листик. Цветок. Углы для украшения различных вещей.
Тема 11. Заполнение нитью окружности. Знакомство с техникой вышивания по цифрам. Определение места завершения линии на рисунке. Способы заполнения кругов изонитью. Классическая модель натяжения нитей по кругу. Практические работы. Цветок. Взаимосвязь длины хорд и общего вида окружности. Круг. Окружность. Выполнение практических работ. "Мыльные пузыри". Тренировочные упражнения. Взаимосвязь длины хорд и общего вида окружности.
Тема 12. Заполнение нитью квадрата. Длина хорд. Принцип работы. Квадраты для тренировки рук. Сквозные отверстия. Длина хорд. Тренировочные упражнения. Выполнение рисунков. Веселые кубики. Практическая работа. Графика образцов. Домики. Узоры в квадрате, полосе, круге.
Тема 13. Знакомство с техникой "путанки". Принципы работы. Лицевая и изнаночная сторона.
Тема 14. Запутывание геометрической фигуры на плоскости с помощью нитей, натянутых через сквозные отверстия. Тренировочные упражнения. Заполнение нитью простых геометрических фигур. Практические занятия по отработке техники нитяной графики.
Тема 15. Заборчики. Выполнение практических работ. Решеточки. Выполнение практических работ. Зигзаги. Выполнение практических работ. Переплетение нитей и получение простых геометрических фигур. Обработка работы после ее завершения.
Тема 16. Знакомство с волшебной "паутинкой". Необходимые материалы. Принципы работы. Знакомство с выполнением работ в данной технике. Обработка шаров. Тренировочные упражнения – простой шар из нитей. Изготовление шара. Изготовление изделий с использованием аппликации. Сбор изделий.
Тема 17. Рамочки. Натяжение нитей на плоскости. Использование для натяжения нитей плоскость. Картон. Приклепывание кнопок. Практические занятия на рамках из плотного картона. Использование переплетений.
Тема 18. Натяжение нитей через сквозные отверстия. Геометрические фигуры. Повторение принципов работы при работе с рисунками углов и окружностей. Натяжение нитей на предметах обихода. Украшение рамок. Натяжение нитей на предметах обихода. Украшение дисков. Натяжение нитей на предметах обихода. Салфетки. Натяжение нитей на предметах обихода. Украшение одежды.
Тема 19. Применение программы CorelDraw [Корел драв] при создании композиций. Применение программы Компас при создании композиций.
Тема 20. Изонить в декоре одежды. Изонить в интерьере.

61. 2-сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2-сыныпта оқу соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пэчворк жасау тарихын, құрақ тігу және сәннің заманауи мүмкіндіктерін, түстік сауаттылық негіздерін, құрақ тігудің технологиялық негіздерін, құрақ тігу техникалары және тәсілдерінің түрлерін біледі;
2) әртүрлі өрнекті іріктейді және құрай алады, ою-өрнектерді жасайды, ою-өрнектің түрлерін, бұйымдағы өлшемі мен орнын анықтайды, құрақтан жасалған бұйымның нобайлары мен үлгісін орындайды, құрақ тігудің технологиялық негіздерін орындайды, құрақ тігудің алуан түрлі техникасын орындайды, құрақ тігу техникасында бұйымды дайындайды;
3) квилтинг туралы түсінікті біледі, квилтинг тарихын, квилтинг стильдерін, квилт техникасында киім дайындау технологиясын біледі;
4) ілмекпен тоқудың негізгі тәсілдерін, жұмыс кезіндегі қолдың қалпын, тоқудың негізгі тәсілдерін біледі;
5) тоқу үшін материалдарды дайындай алады, ілмекті және жіпті таңдай алады, тоқу схемасын оқи алады, тоқуға арналған қарапайым бұйымның үлгісін құрастыруды, бұйымды тоқиды және безендіре алады;
6) матадан гүл түрінде жасалған әйелдер әшекейлерін дайындау техникасын біледі;
7) бисермен тоқу тарихындағы кейбір деректерді, бисермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техника ережелерін, жұмыс орнын ұйымдастыру ережесін біледі;
8) бұйымды сапалы орындай алады, дайын схемаларды оқи алады; өз жұмыстарының схемаларын құрастыра алады.
62. 3-сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) "тенериф" тоқу тарихымен, тоқудың технологиялық жүйелілігімен танысу;
2) жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
63. 3-сынып оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Құралдар, материалдар және құрылғылар.
"Тенериф" тоқу тарихы. Қолөнер түрі туралы алғашқы білімнің қалыптасуы.
"Дөңгелек қимаүлгі", "шаршы қимаүлгі", "қимаүлгі", "ою-өрнек", "төсем", "өрнектің раппорты", "торлы кездеме", "үлпілдек ілгекті тізбек", "бос жіп қосылған шалу, бос жіп қосусыз шалу", "торды керу" ұғымдары туралы жалпы түсінік.
Декорацияланған тұрмыстық заттарды көрсету. "Көркем сурет" техникасы. Тоқуға дайындық. Қимаүлгілерді және материалдарды жұмысқа дайындау. Қимаүлгілерді дайындау тәсілдерін көрсету.
2-тақырып. Қауіпсіздік еңбек тәсілдері. Ілмекпен тенериф стилінде байланысқан бұйымдарды дайындаудың жүйелілік технологиясы. Дөңгелек мотивті тоқу. Тоқудың технологиялық жүйелілігі. Қимаүлгіде жіптерді керуді орындау бойынша дағдылардың қалыптасуы.
Дөңгелек мотивті тоқу тәсілдерін орындау. Бұйымның нобайын әзірлеу. Тоқудың дөңгелек мотивтерін дайындау. Оларды бұйымға біріктіру.
3-тақырып. Төртбұрышты қимаүлгіде тенериф мотивтерін тоқудың негізгі тәсілдері. Төртбұрышты қимаүлгіде тенериф мотивтерін тоқу икемділіктерін қалыптастыру. Төртбұрышты қимаүлгіге жіптерді керу. Жіптерді бекіту.
4-тақырып. Сызғыш көмегімен тенериф шілтерін тоқу. Үлдір кенепті тоқу техникасы. Сызғышта тоқу тәсілдері.
5-тақырып. Тоқудың бір тәсілімен тік кенеп матаны тоқу үлгісін орындау. Тік кенеп мата тәсілі. Үлдір мотивтің тәсілі. Дөңгелек мотивтің тәсілі.
6-тақырып. Декупаж - қолөнердің түрі. "Декупаж" техникасында жұмыстарды дайындау технологиясы. Декупаж түрлері. Декупаждың негізгі тәсілдері. Қолөнерге арналған құралдар және құрылғылар. Техниканың пайда болу тарихы. Декорацияланған үстіңгі бетті дайындау тәсілдері. "Декупаж" техникасы. Затты көркемдік әшекейлеу имитациясы. Жапсырылған ою-өрнекке біршама көлем және "шынайылық" беру.
7-тақырып. Практикалық жұмыс. Декорациялауға арналған зат (керамикалық тәрелке). Декупажға арналған мотив. Құралдар: акрилды бояулар, акрил бояуларға арналған кебуді баяулатқыш, акрилды лак, акрилды грунт, сорғыш, қылқаламдар, қайшы. Декорацияланатын майлықты дайындау.
8-тақырып. Үстіңгі бетін дайындау. Бетін тегістеу, бояу, декорды жапсыру. Декорацияланатын керамикалық тәрелкеге бөлшектер суретін салу. Затты декорациялау. Декупаждалған бетін лакпен бояу. Кептіру. Көркемдік декупаж.
"Декупаж" техниксында жұмыстарды соңғы өңдеу. Соңғы әрлеу. Лак жағу немесе шыны астында безендіру. Жұмыста қосымша эффектілерді орындау. Декоративті тәрелкені соңғы әрлеу жұмыстарын орындау.
9-тақырып. Жіппен бейнелеу. Жіппен бейнелеудің тарихы. Қазіргі уақыттағы жіппен бейнелеу. Кіріспе сабақ. Жұмыс орны. Құралдар. Жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Жіптер, жіптердің бейнелеу қасиеті. Жіптердің алуан түрлі түрлері. Құрылымы, сапасы. Суретті көшіру түрлері және нүктелер санын анықтау (өтпелі тесік) және оларды белгілеу. Жұмыстан кейін бұйымды өңдеу. Иненің өтпелі тесігіне жіпті кіргізу білігін қалыптастыру бойынша пысықтау жаттығулары.
10-тақырып. Негізгі графикалық тігістердің техникасымен танысу. Саны бойынша кестелеу техникасымен танысу. Бұрыштар. Бұрышты инемен толтыру. Дағдыны қалыптастыру жаттығулары. Фотосуретке арналған жиектеме. Фотосуретке арналған қос жиектеме.
Практикалық жұмыстарды орындау. Жіп графикасы - сәндік-қолданбалы шығармашылықтың тарауы. Суреттерді жинау бойынша қимыл координациясын қалыптастыру. Жапырақ. Гүл. Әртүрлі заттарды сәндеуге арналған бұрыштар.
11-тақырып. Шеңберді жіппен толтыру. Сандар бойынша кестелеу техникасымен танысу. Суреттегі сызықтың аяқталған орнын анықтау. Шеңберді жіппен бейнелеумен толтыру тәсілдері. Шеңбер бойынша жіпті керудің классикалық моделі. Практикалық жұмыстар. Гүл. Хорда ұзындығының және шеңбердің жалпы түрінің өзара байланысы. Дөңгелек. Шеңбер. Практикалық жұмыстарды орындау. "Сабын көпіршіктері". Пысықтау жаттығулары. Хорда ұзындығының және шеңбердің жалпы түрінің өзара байланысы.
12-тақырып. Шаршыны жіппен толтыру. Хорда ұзындығы. Жұмыс қағидаты. Қолды жаттықтыруға арналған шаршылар. Өтпелі тесік. Хорда ұзындығы. Пысықтау жаттығулары. Суреттерді орындау. Көңілді кубиктер. Практикалық жұмыс. Үлгілердің графикасы. Үйшіктер. Квадраттағы, жолақтағы, шеңбердегі өрнектер.
13-тақырып. "Шатастырма" техникасымен танысу. Жұмыстың қағидаттары. Сыртқы және ішкі бет жағы.
14-тақырып. Геометриялық фигураны жазықтықта өтпелі саңылаулар арқылы керілген жіптердің көмегімен шырмалау. Пысықтау жаттығулары. Қарапайым геометриялық пішіндерді жіппен толтыру. Жіп графикасы техникасын өңдеу бойынша практикалық сабақ.
15-тақырып. Қоршаулар. Практикалық жұмысты орындау. Торлар. Практикалық жұмысты орындау. Зигзагтар. Практикалық жұмысты орындау. Жіптерді өру және қарапайым геометриялық фигураларды алу. Оны аяқтағаннан кейін жұмысты өңдеу.
16-тақырып. Сиқырлы "өрмекпен" танысу. Қажетті материалдар. Жұмыстың қағидаттары. Берілген техникада жұмыстарды орындаумен танысу. Шарларды өңдеу. Пысықтау жаттығулары - жіптен жасалған қарапайым шар. Шарды дайындау. Аппликацияны қолдана отырып бұйым дайындау. Бұйымды жинау.
17-тақырып. Жиектемелер. Жіптерді жазықтықта керу. Жіптерді керу үшін жазықтықты қолдану. Картон. Шыртылдақ түймелерді жабыстыру. Тығыз картон шеңберіндегі практикалық сабақ. Тоқуды қолдану.
18-тақырып. Өтпелі тесік арқылы жіптерді керу. Геометриялық пішіндер. Бұрыштар және шеңберлердің суреттерімен жұмыс жасау кезінде жұмыс қағидаттарының қайталануы. Тұрмыс заттарда жіптерді керу. Жиектемені әшекейлеу. Тұрмыс заттарда жіптерді керу. Дискілерді әшекейлеу. Тұрмыс заттарда жіптерді керу. Майлықтар. Тұрмыс заттарда жіптерді керу. Киімді әшекейлеу.
19-тақырып. Композицияны жасау кезінде CorelDraw [Корел драв] бағдарламасын қолдану. Композицияны жасау кезінде Компас бағдарламасын қолдану.
20-тақырып. Киімді безендірудегі жіппен бейнелеу. Интерьердегі жіппен бейнелеу.

64. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает начальные сведения о свойствах материалов, инструментов и приспособлений, применяемых при работе в технике декупаж, вязания "тенериф", "изонить".
2) имеет представление о пропорции;
3) знает начальные сведения о цветовом сочетании;
4) имеет представление о народных традициях;
5) соблюдает правила гигиены и безопасного труда;
6) умеет планировать свою работу;
7) владеет навыками работы с инструментами и оборудованием;
8) умеет работать с круглым, квадратным шаблоном;
9) умеет пользоваться схематичным описанием рисунка;
10) владеет способом плетения кружев при помощи линейки;
11) изготавливает сувенирные изделия;
12) владеет способом росписи изделия.
65. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) виды декоративно-прикладного творчества, историю рукоделий;
2) названия и назначение инструментов и приспособлений ручного труда;
3) названия и назначение материалов, их элементарные свойства, использование, применение и доступные способы обработки;
4) правила организации рабочего места, правила безопасности труда и личной гигиены при работе с различными материалами;
Обучающийся умеет:
1) правильно организовать свое рабочее место, пользоваться инструментами ручного труда, применяя приобретенные навыки на практике;
2) соблюдать правила безопасности труда и личной гигиены при работе с различными материалами и инструментами;
3) выполнять работы самостоятельно согласно технологии, используя знания, умения и навыки, полученные по предмету;
4) осуществлять поиск необходимой информации в области декоративно-прикладного искусства.
У обучающегося сформированы навыки:
1) самостоятельной творческой работы;
2) работы с современными технологиями декоративно-прикладного творчества;
3) правильного выполнения, соблюдения алгоритма работы декоративно-прикладного творчества;
4) безопасной работы.
66. В настоящей Программе по предмету "Экспериментальное моделирование" используются следующие понятия:
1) ансамбль – согласованность, единство частей, образующих что-либо целое, комплект одежды из нескольких предметов;
2) ассортиментная группа – множество схожих по своим функциям видов товаров, предлагаемых производителем на одном и том же сегменте рынка;
3) припуск – отступ при кройке для швов;
4) батик – ручная роспись по ткани с использованием резервирующих составов;
5) заметывание – подгибание края детали и временное закрепление прямыми стежками;

64. 3-сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3-сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) декупаж, "тенериф", "инемен бейнелеу" тоқу техникасымен жұмыс жасау кезінде қолданылатын материалдардың, құралдардың және құрылғылардың қасиеттері туралы алғашқы деректерді біледі;
2) пропорция туралы түсінікті біледі;
3) түстік үйлесім туралы алғашқы түсініктерді біледі;
4) халық дәстүрлері туралы түсінікке ие болады;
5) жеке бас гигиенасы және қауіпсіздік еңбек ережелерін сақтайды;
6) өз жұмысын жоспарлай алады;
7) құралдармен және жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді;
8) дөңгелек, шаршы қимаүлгімен жұмыс жасай алады;
9) суретті схемалы сипаттауды қолдана алады;
10) сызғыштың көмегімен шілтерді өру тәсілін меңгереді;
11) кәдесый бұйымдарды дайындайды;
12) бұйымды әшекейлеу тәсілін меңгереді.
65. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Білім алушы біледі:
1) сәндік-қолданбалы шығармашылықтың түрлерін, қолөнер тарихын;
2) қол еңбегінің құралдарының және құрылғыларының атауын және тағайындалуын;
3) материалдардың атауы және тағайындалуын, олардың қарапа йым құрамын, қолданылуын, өңдеудің қолданылуы және қолжетімді тәсілдерін;
4) жұмыс орнын ұйымдастыру ережесін, әртүрлі материалдармен жұмыс істеу кезінде еңбектің қауіпсіздік және жеке гигиеналық ережелерін;
Білім алушы:
1) практикада алған дағдыларын қолдана отырып, өзінің жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды, қол еңбегінің құралдарын қолдануды;
2) әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік еңбек ережесін және жеке гигиенаны сақтауды;
3) пән бойынша алған білім, білік және дағдыларын қолдана отырып өз бетінше технологияға сәйкес жұмысты орындауды;
4) сәндік-қолданбалы саласындағы керекті ақпаратты іздеуді жүзеге асыруды біледі.
Білім алушыда қалыптасқан дағдылар:
1) өз бетінше шығармашылық жұмыс жасау;
2) сәндік-қолданбалы шығармашылықтың заманауи технологиясымен жұмыс жасау;
3) сәндік-қолданбалы шығармашылық жұмыс алгоритмін дұрыс орындау, сақтау;
4) қауіпсіз жұмыс.
66. "Экспериментальдік үлгілеу" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ансамбль - келістілік, қандай да бір тұтастықты құрайтын, бөліктердің тұтастығы, бірнеше заттардан тұратын киімнің жинағы;
2) ассортиментті топ - нарықтың сол бір сегментінде өндірушілердің ұсынатын тауар түрлерінің өз қызметі бойынша ұқсастықтардың көптігі;
3) әдіп - тігіске арналған пішу кезіндегі шегініс;
4) батик - резервте сақталатын құрамдарды қолдана отырып, матада бейнеленген қол өрнегі;
5) бүгіп көктеу - бөлшектің шеттерін бүгу және тік ұсақ тігістермен уақытша бекіту;

6) декор – совокупность элементов, составляющих внешнее оформление архитектурного сооружения или его интерьеров;
7) пришивание – прикрепление одной детали к другой или фурнитуры стежками постоянного назначения;
8) пройма – вырез, выкраиваемый для рукава, также вырез на одежде для руки;
9) иллюзия – поверхностное представление, чистая фантазия; закономерные изменения впечатления;
10) имидж – совокупность представлений, сложившихся в общественном мнении о том, как должен вести себя человек в соответствии со своим статусом;
11) стиль одежды – определенная акцентированность ансамбля (костюма в широком смысле), продиктованная следующими признаками (или их совокупностью): возрастом, полом, профессией, социальным статусом, принадлежностью к субкультуре, личным вкусом человека, эпохой жизни общества, национальностью, религиозной принадлежностью, уместностью, функциональностью, образом жизни и индивидуальными особенностями;
12) дизайнер одежды – специалист, занимающийся проектированием и созданием швейных изделий. В сферу профессиональной деятельности дизайнера одежды входит разработка концепции коллекций одежды, подбор тканей и фурнитуры, составление технической документации, сопровождающей производство одежды;
13) технология одежды – совокупность приемов и способов изготовления одежды;
14) моделирование одежды – вид декоративно-прикладного искусства, искусства художественного оформления предметов быта людей;
15) конструирование одежды – система создания чертежей деталей, основанная на измерении фигуры человека;
16) моделирование деталей одежды – разработка новых форм моделей одежды на базе основных чертежей конструкции деталей одежды;
17) нюанс в композиции костюма – отношение однородных элементов формы, приближающихся друг к другу по сходству;
18) композиция костюма – объединение всех его элементов в одно целое, выражающее определенную идею, мысль, образ. Элементами костюма являются форма, материал, его свойства, цвет, конструктивные и декоративные линии;
19) тождество в композиции костюма – полное сходство однородных элементов формы;
20) обтачка – деталь кроя, используемая в шитье для чистовой обработки срезов и вырезов текстильных и кожаных изделий;
21) сметывание это (сметать) – временное соединение двух деталей, примерно равных по величине;
22) конструктивные линии – контурные линии деталей одежды, активно участвующие в формообразовании и чаще всего не несущие декоративной нагрузки;
23) вметывание – соединение двух деталей по овальному контуру;
24) лекало – скопированные детали с чертежа базовой основы конструкции, которые используются как база для создания новых моделей одежды (модельных конструкций);

6) декор - сәулет құрылысының немесе оның ішкі көрінісін сыртқы безендіруді құрайтын элементтердің жиынтығы;
7) жапсырып тігу - бір бөлшекті екінші бөлшекке немесе тұрақты белгіленгін тігісі бар фурнитураны жапсыру;
8) жең ойындысы - жеңге арнап үлгіленген ойық, сондай-ақ қолға арналған киімнің ойығы;
9) иллюзия - үстіртін көрініс, айқын қиял; әсердің заңды өзгерісі;
10) имидж - өзінің мәртебесіне сай адамның өзін қалай ұстауы керек туралы қоғамдық пікірде қалыптасқан түсініктердің жиынтығы;
11) киім стилі - ансамбльдың (кең мағынадағы костюмның) келесі белгілері бойынша (немесе олардың жиынтығымен): жасы, жынысы, мамандығы, әлеуметтік мәртебесі, субмәдениетке қатыстылығы, адамның жеке талғамы, қоғам өмірінің кезеңі, ұлты, діни қатыстылығы, орындылығы қызметі, өмір салты және жеке ерекшеліктерімен қабылданған белгілі бір акценттелуі;
12) киім дизайнері - тігін бұйымдарын жобалаумен және жасаумен айналысатын маман. Киім дизайнердің кәсіби қызметінің саласына киім топтамасының тұжырымдамасын әзірлеу, матаны және фурнитураны іріктеу, киім өндірісін сүйемелдейтін техникалық құжаттамасын құрастыру кіреді;
13) киім технологиясы - киімді дайындау әдістерінің және тәсілдерінің жиынтығы;
14) киімді үлгілеу - сәндік-қолданбалы өнердің түрі, адам тұрмысындағы заттарды көркемдік безендіру өнері;
15) киімді қонструкциялау - адамның дене бітімін өлшеуге негізделген бөлшектер сызбасын жасау жүйесі;
16) киім бөлшектерін үлгілеу - киім бөлшектерін құрастырудың басты сызбасы негізінде киім үлгілерінің жаңа формаларын әзірлеу;
17) костюм композициясындағы нюанс - ұқсастықтары бойынша бір-біріне жақындайтын форманың біркелкі элементтерінің қатынасы;
18) костюмнің композициясы - белгілі бір идеяны, ойды, бейнені білдіретін барлық элементтерін бір тұтастыққа біріктіру. Костюмнің элементтері форма, материал, оның қасиеті, түсі, құрылымдық және сәндік сызықтары болып табылады;
19) костюм композициясындағы ұқсастық - форманың біркелкі элементтерінің толық ұқсастығы;
20) көмкерме - тоқыма және тері бұйымдарының қиықтары мен ойықтарын таза өңдеуге арналған, тігінде қолданылатын пішім бөлшегі;
21) көктеу бұл (көктеу) - көлемі бойынша шамамен тең екі бөлшекті уақытша біріктіру;
22) конструктивті сызықтар - форманы қалыптастыруға белсенді қатысатын және жиі сәндік жүктеме түсірілмейтін киім бөлшектерінің контурлық сызықтары;
23) қондыра көктеу - сопақша сұлба бойынша екі бөлшекті біріктіру;
24) лекало (сызба үлгі) - киімнің жаңа үлгілерін (үлгілік конструкцияларын) жасауға арналған негіз ретінде қолданылатын құрылымның базалық негізгі сызбасынан көшірілген бөлшектер;

25) эскиз – предварительный набросок, фиксирующий замысел художественного произведения, сооружения, механизма или отдельной его части;
26) нюанс – плавный переход характеристики элемента в сторону усиления или ослабления.
27) оптические коррективы – композиционный прием, который используется для того, чтобы подчеркнуть определенные стороны художественного образа, создать нужное впечатление о величине предметов, усилить выразительность главного элемента, подчеркнуть монументальность изделия;
28) ритм – закономерное чередование, повторение, последовательное изменение ряда свойств сопоставляемых элементов; простейший вид ритма – повторение одинаковых форм и равных интервалов (расположение складок, рельефов, пуговиц в застежках);
29) симметричный костюм – костюм, состоящий из геометрически равных частей и элементов, расположенных в определенном порядке относительно вертикальной оси симметрии;
30) художник-модельер – специалист по разработке новых моделей одежды, обуви, головных уборов, аксессуаров;
31) модель – комбинация в различных сочетаниях соединенных между собой в соответствии с заданной модификацией элементов, которые представляют собой полосы ткани, пластины произвольных форм со сквозным отверстием и сквозным разрезом, проходящим от кромки отверстия к нижнему краю пластины, произвольные фигуры кроя, также произвольные фигуры кроя, свободнодрапирующиеся на жесткой основе в различных сочетаниях, соединенные между собой;
32) разметывание – раскладывание припусков швов на две стороны и закрепление их стежками временного назначения;
33) наметывание – соединение двух деталей, наложенных одна на другую, стежками временного назначения;
34) обметывание – обработка среза детали косыми стежками или петлеобразными постоянного назначения;
35) фасон – покрой, образец, по которому изготовляются одежда, обувь, головные уборы;
36) наколка ткани на фигуре – один из интереснейших методов конструктивного моделирования и создание моделей одежды;
37) народные мотивы – преломление народных традиций в современном искусстве создания вещей;
67. Цель Программы: создание условий для раскрытия творческих способностей и развития эстетического вкуса через овладение основами самостоятельного проектирования и создания одежды.
68. Задачи Программы.
Обучающие:
1) закрепление, обобщение и расширение теоретических знаний и практических умений по проектированию, моделированию и конструированию одежды;
2) создание новых творческих коллекций в соответствии с интересами и замыслами обучающегося;
3) формирование навыков работы на швейном оборудовании;

25) нобай - көркем туындының түпкі ойын, құрылыстың, оның механизмі және жеке бөлігін белгілейтін алғашқы сызбасы;
26) нюанс - элемент сипаттамасының арттыру немесе азайту жағына біртіндеп ауысуы;
27) оптикалық түзетулер - көркемдік бейненің белгілі бір жағын айқындау үшін қолданылатын композициялық тәсіл, заттардың мөлшері туралы керекті әсерді жасау, басты элементтің мәнерлілігін күшейту, бұйымның монументтігін айқындау;
28) ритм - салыстырмалы элементтер қасиеттері қатарының заңды түрде кезектесуі, қайталануы, жүйелік өзгеруі; ритмнің қарапайым түрі - бірдей формалардың және интервалдардың (қатпарлардың, рельеф, қарсы ілгекті түйелердің орналасуы) қайталануы;
29) симметриялық костюм - белгілі бір тәртіпте симметрия осіне біршама тік орналасқан, геометриялық тең бөліктерден және элементтерден тұратын костюм;
30) суретші-модельер - киімдердің, аяқ киімдердің, бас киімдердің, аксессуарлардың жаңа үлгілерін әзірлеуші маман;
31) үлгі - өтпелі тесігі бар және тесік жиегінен пластинаның төменгі шетінен өтетін өтпелі қиығы бар пластина, мата жолақтарының еркін формасын көрсететін берілген элементтердің модификациясына сәйкес әртүрлі үйлесімде бір-бірімен қосылған тәсілі, сондай-ақ әртүрлі үйлесімде бір-бірімен қосылған қатты негізде еркін бүрмеленген фигураны еркін пішу.
32) тарқату - тігіс әдіптерін екі жаққа бөлшектеу және оларды уақытша белгіленген тігістермен бекіту;
33) тепшу - бірінің екіншісіне қойылған, уақытша белгіленген ұсақ тігістермен екі бөлшекті біріктіру;
34) торлау - бөлшек қиығын қиғаш ұсақ тігістермен немесе тұрақты белгіленген ілгек тәрізділермен өңдеу;
35) фасон - пішім, киім, аяқ киім, бас киім дайындалатын үлгі;
36) фигураға матаны түйреу - конструктивті үлгілеудің және киім үлгілерін жасаудың қызықты әдістерінің бірі;
37) халық мотивтері - заттарды жасайтын заманауи өнердегі халықтық дәстүрлердің қолданылуы;
67. Бағдарлама мақсаты: киімді өз бетінше жобалау және жасау негіздерін игеру арқылы шығармашылық қабілеттерін ашу және эстетикалық талғамын дамытуға жағдай жасау.
68. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) киімді жобалау, үлгілеу және конструкциялау бойынша теориялық білімдерді және практикалық біліктерді бекіту, жалпылау және кеңейту;
2) білім алушының қызығушылығы және түпкі ойына сәйкес жаңа шығармашылық коллекциялар жасау;
3) тігін жабдықтарында жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;

4) овладение навыками работы с различными видами тканей, фурнитурой, со специальным оборудованием;
5) формирование способностей самостоятельного приобретения новых знаний в соответствии с возникающими потребностями;
6) знакомство обучающегося с культурой казахского народа и других народов;
7) расширение представления у обучающегося о моде, законах и направлениях ее развития.
Развивающие:
1) развитие профессиональных навыков при создании костюма;
2) развитие чувства стиля, вкуса, синтеза в создании коллекции с этническими мотивами;
2) развитие познавательных интересов, творческих способностей, эстетического вкуса, художественного, конструкторского мышления в процессе различных видов деятельности;
3) развитие творческих способностей обучающегося, формирование технологической грамотности, профессиональное самоопределение;
4) формирование навыков безопасных приемов труда, эколого-экономического использования материалов;
5) пробуждение интереса обучающегося к процессу создания одежды для себя и других своими руками через обучение конструированию, моделированию и искусству красиво шить в соответствии со своим замыслом.
Воспитательные:
1) формирование художественно-эстетического вкуса средствами художественной деятельности;
2) формирование интереса к художественному искусству;
3) воспитание навыков коллективной творческой деятельности, ответственного отношения к результатам индивидуальной и коллективной работы;
4) воспитание трудолюбия, усидчивости, целеустремленности, умения планировать свою деятельность;
5) воспитание способности мыслить, моделировать и создавать оригинальные изделия.
69. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
70. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
71. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику моделирования одежды на основе собственных впечатлений и представлений, создание новых творческих коллекций в соответствии с интересами и идеями.
72. Программа создает условия для формирования теоретической и практической базы в области моделирования одежды, дальнейшей профессиональной ориентации обучающихся, социальной адаптации в условиях современной жизни.
73. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
74. Моделирование одежды является видом декоративно-прикладного искусства, искусства художественного оформления предметов быта людей. На занятиях обучающийся знакомится с основами композиции одежды, развивает эстетический вкус, учится подбирать свой гардероб с учетом требований моды и собственных возможностей.

4) әртүрлі маталармен, фурнитурамен, арнайы жабдықтармен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру;
5) пайда болған қажеттіліктерге сәйкес жаңа білімді өз бетінше игеру қабілеттерін қалыптастыру;
6) білім алушыны қазақ халқының және басқа халықтардың мәдениетімен таныстыру;
7) білім алушының сән, оның заңдары және даму бағыттары туралы түсінігін кеңейту.
Дамыту:
1) костюмді жасау кезіндегі кәсіби дағдыларды дамыту;
2) этникалық сарынмен коллекцияларды жасауда стилін, талғамын, синтез сезімін дамыту;
2) әртүрлі қызмет түрлерінің процесіндегі танымдық қызығушылықтарын, шығармашылық қабілеттерін, эстетикалық талғамын, көркемдік, конструкторлық ойлауын дамыту;
3) білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту, технологиялық сауаттылығын, кәсіби өзін-өзі анықтауын қалыптастыру;
4) қауіпсіз еңбек тәсілдерінің, материалдарды экологиялық-экономикалық қолданудың дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушының өзіне және басқаларға арналған киімді жасау процесіне өзінің түпкі ойына сәйкес конструкциялауға, үлгілеуге және әдемі тігуге үйрету арқылы қызығушылығын ояту.
Тәрбиелік:
1) көркемдік-эстетикалық талғамын көркемдік қызмет құралдары арқылы қалыптастыру;
2) көркем өнерге деген қызығушылықтарын қалыптастыру;
3) жеке және ұжымдық жұмыстың нәтижесіне деген жауапты қарым-қатынастың, ұжымдық шығармашылық қызметінің дағдыларына тәрбиелеу;
4) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, мақсатқа ұмтылушылыққа, өзінің қызметін жоспарлай алуға тәрбиелеу;
5) бірегей бұйымдарды ойлау, үлгілеу және жасау қабілеттеріне тәрбиелеу.
69. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарымен анықталады.
70. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
71. Бағдарлама өзіндік әсері және түсінігінің негізінде киімді үлгілеу техникасын игеруді, қызығушылығымен және идеяларына сәйкес жаңа шығармашылық коллекцияларды жасауды меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
72. Бағдарлама киімді үлгілеу саласындағы теориялық және практикалық негіздерін қалыптастыруға, білім алушының әрі қарай кәсіби бағдарлануына, заманауи өмір жағдайында әлеуметтік бейімделуіне жағдай жасайды.
73. Сабақ жоспары бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан құралады.
74. Киімді үлгілеу сәндік-қолданбалы өнердің түрі, адамдардың тұрмыстық заттарын көркемдік безендіру өнері болып табылады.Білім алушы сабақта киім композициясының негіздерімен танысады, эстетикалық талғамды дамытады, сән талаптарын және жеке мүмкіндіктерін ескере отырып өз гардеробын іріктеуге үйренеді.

75. При выборе вида одежды педагог ориентирует обучающегося на информацию о моде, использование ее основных направлений, проявляя при этом свою индивидуальность, свой вкус. Обучающийся учится интерпретировать моду, которая в свою очередь становится источником дальнейшего ее развития художником-модельером.
76. Важным условием моделирования является безупречное знание художником фигуры человека, ее пластики и пропорций, знание законов и правил гармоничного сочетания отдельных частей одежды и технологии.
77. Моделирование одежды основано на трех принципах:
1) соответствие одежды внешнему и внутреннему облику человека;
2) соответствие одежды ее назначению;
3) соответствие применяемого материала форме и назначению одежды.
78. Процесс создания модели состоит из этапов:
1) разработки проекта (композиции) модели;
2) выполнения проекта в материале.
79. Этапы создания модели – от зарождения идеи, выраженной в эскизе, до воплощения этой идеи в соответствующих материалах – процесс творческий. В процессе участвуют художник (автор), конструктор, мастер-исполнитель, манекенщица. Ведущая роль при этом принадлежит художнику.
80. Работа над композицией начинается с подготовительного этапа, в котором художник решает следующие вопросы:
1) для кого создается модель одежды;
2) каково ее назначение;
3) какая форма наиболее точно отвечает назначению одежды;
4) какое цветовое и фактурное решение следует принять для осуществления художественного замысла;
5) какие материалы следует использовать для выполнения проекта – композиции;
6) на каком производстве будут изготавливать в дальнейшем модель.
81. Содержание домашних заданий:
1) выполнение практических заданий;
3) выполнение презентаций;
4) разработка проектов моделей – эскизов;
5) выполнение проекта в материале.
82. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
83. Межпредметные связи предмета "Экспериментальное моделирование" с предметами "Компьютерная графика", "Рукоделие" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
84. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с терминологией в области моделирования одежды;
2) знакомство с видами моделированией одежды, основой рисунка, основными принципами моделирования одежды;

75. Педагог білім алушыны киім түрін таңдау кезінде өзінің даралығын, өз талғамын білдіре отырып, сән туралы ақпаратқа, оның негізгі бағыттарын қолдануға бағдарлайды. Білім алушы сәнді пайымдауға үйренеді, ал ол өз кезегінде суретші-модельер ретінде әрі қарай дамуының көзі болып табылады.
76. Үлгілеудің маңызды шарты суретшінің адамның дене бітімін, оның пластикасын және үйлесімділігін мінсіз білуі, киімнің жеке бөліктерінің гармониялық үйлесімінің және технологияның заңдары мен ережесін білу болып табылады.
77. Киімді үлгілеу үш қағидаттарға негізделген:
1) адамның сыртқы және ішкі келбетіне киімнің сәйкес болуы;
2) киімнің тағайындалуы бойынша сәйкес болуы;
3) киімнің формасы және міндетіне қарай қолданылатын материалдың сәйкес болуы.
78. Үлгіні жасау процесі деңгейлерден тұрады:
1) үлгінің жобасын (композициясы) әзірлеу;
2) материалда жобаны орындау.
79. Үлгіні жасау кезеңдері - идеяның пайда болуынан бастап нобайда көрсетілуі, осы идеяның сәйкес материалдарда іске асырылуы - шығармашылық процесс. Процеске суретші (автор), конструктор, орындаушы шебер, манекенші қатысады. Мұнда жетекші рөл суретшіге тиесілі.
80. Композицямен жұмыс дайындық кезеңінен басталады, суретші келесі мәселелерді шешеді:
1) киім үлгісі кімге арналып жасалады;
2) оның міндеті қандай;
3) киімнің міндетіне қарай қандай форма барынша нақты сәйкес келеді;
4) көркемдік түпкі ойды іске асыру үшін қандай түсті және фактуралық шешімді қабылдау керек;
5) жоба-композицияны орындау үшін қандай материалдарды қолдану керек;
6) болашақ үлгі қандай өндірісте дайындалады.
81. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) практикалық тапсырмаларды орындау;
3) презентацияларды орындау;
4) үлгілердің, нобайлардың жобасын әзірлеу;
5) материалда жобаны орындау.
82. Білім алушының жеке сабақтарын белсендіру үшін қолданылатын жұмыс формалары:
1) жеке орындауды талдау (білім алушы ойынды өзі бағалайды, жіберген қателіктерін өзі анықтайды);
2) білім алушы шығармамен жұмыс жасауға қатысты педагогтың маңызды ұсынымдарын күнделікке жазады;
3) үй тапсырмасының дайындығы туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар және қиындықтарды жою туралы айтады).
83. "Экспериментальдік үлгілеу" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Компьютерлік графика", "Қолөнер" пәндерімен пәнаралық байланыс білім алушыларды түрлі көркемдік құбылыстарды тұтас түсінуге итермелейді.
84. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) киімді үлгілеу саласындағы терминологиямен танысу;
2) киімді үлгілеудің түрлерімен, суреттің негізімен, киім үлгілеудің негізгі қағидаттарымен таныстыру;

3) знакомство с видами, свойствами и особенностями хлопковых, синтетических и шелковых тканей, их назначением в швейном деле;
4) освоение знаний об основах композиционного центра, типах тканей и их функциональных назначениях;
5) знакомство со стилями одежды и особенностью изготовления одежды различных стилей;
6) формирование знаний о понятии художественного образа в искусстве костюма, свойствах композиции костюма, законах и правилах композиции;
7) знакомство с историей возниковения одежды.
85. Содержание учебного предмета.
Тематическое планирование.
Тема 1. Мода и ее роль в жизни человека. Мода и возраст. Разнообразие стилей. Имидж. Основные характеристики модных направлений одежды разных исторических эпох. Этапы изготовления одежды. Презентация. Виды стилей.
Фольклорный стиль. Законы и правила композиции. Средства композиции: ритм, симметрия, контраст, нюанс. Композиционные приемы средства для достижения выразительного костюма.
Практическая работа. Посещение демонстрации моделей одежды. Просмотр журналов мод, эскизов. Совместное обсуждение. Основные понятия, термины, используемые при проектировании и пошиве одежды.
Выполнение эскизов моделей. Определение размерных признаков. Приемы переснятия выкройки. Работа с готовыми выкройками. Практика. Переснятие выкройки. Корректировка выкройки по размерным данным.
Тема 2. Современная мода. Направления современной моды (современные направления молодежной моды; многообразие стилей и силуэтов, ткани, цвета, детали; модные направления в мужской и женской одежде). Причины изменения моды (изменения в жизни общества, понятий идеала красоты).
Профессия художника-модельера, дизайнера одежды. Пути получения профессии. Особенности создания новых моделей.
Практические занятия. Создание эскиза и коллажа современного молодежного костюма.
Тема 3. Основы моделирования. Главные особенности моделирования возрастных групп. Принципы моделирования одежды. Художественное оформление одежды.
Деление одежды по сезонам. Деление одежды на ассортиментные группы. Ассортимент верхней одежды. Ассортимент одежды платьев.
Многофункциональные вещи. Ткани, силуэт, назначение, отделка платьев. Назначение, виды и формы верхней одежды.
Ткани и цвета в создании одежды. Фактура. Виды фактур. Особенности тканей. Новые ткани. Выбор материала. Колорит. Характеристика цветов. Варианты гармоничных сочетаний цветов. Восприятие цветов. Понятие "иллюзия". Виды зрительных иллюзий. Корректировка фигуры полосатыми тканями. Практическая работа. Выполнение коллажа.
Принципы создания индивидуального стиля: определение пропорций индивидуальной фигуры, коррекция за счет покроя одежды, деталей, фасона силуэты и пропорции одежды.
Подбор цветовой гаммы и фактуры ткани, выбор стиля одежды, комплектование костюма дополнениями, рациональный гардероб.
Тема 4. Проектирование собственной коллекции. Понятие о творческом источнике. Выбор темы. Создание эскизов. Алгоритм проекта. Раскрой, примерка и обработка коллекции. Изготовление декора.
Практическая работа. Разработка коллекции детской одежды под девизом "Новогодние фантазии". Дизайн – проект.
Проектирование нарядной одежды для старшей школьной группы. Выбор цветовой палитры. Поиск графической подачи для решения художественного образа. Многофигурная композиция.
Тема 5. Конструирование одежды. Типы фигур. Создание лекал. Конструирование плечевых изделий. Конструирование поясных изделий. Конструирование детской одежды. Конструирование мужской одежды.
Виды деталей одежды: горловин, пройм, рукавов, кокеток, воротников, застежек, низа изделия, декоративных элементов.
Моделирование одежды методом наколки. Правила закрепления булавками юбки (простой, двухшовной, одношовной), лифа, воротника.
Практическая работа. Наколка изделий на манекене.
Тема 6. Отделка одежды. Основные виды декора. Виды вышивки: глади, крестом, лентами, бисером. Техника выполнения батика, аппликации на ткани.
Практическая работа. Выполнение работ с различными видами декора.
Тема 7. Конструирование одежды. Сарафаны, платья, блузки. Комплекты для лета. Разработка серии эскизов с применением неожиданных конструкций, каркасов в одежде.
Авангард в форме. Применение комбинаторных методов проектирования одежды, методы творчества.
Тема 8. Поясные изделия. Юбки. Поиски решений. Пропорции (длина, ширина), конструктивные и декоративные решения. Взаимосвязь конструкции и декора (клетка, полоска, пластический рисунок, отделка). Разработка авторской модели.

3) мақталы, синтетикалық және жібек маталардың түрлерімен, қасиеттерімен және ерекшеліктерімен, олардың тігін ісіндегі міндеттерімен танысу;
4) композициялық орталықтың негізі, маталардың түрлері және олардың қызметтік міндеттері туралы білімді меңгеру;
5) киімнің стильдерімен және әртүрлі стильдердегі киімді дайындау ерекшеліктерімен танысу;
6) костюм өнеріндегі көркемдік бейне, костюмнің композициясы, композицияның заңдары және ережелері туралы білімді қалыптастыру;
7) киімнің пайда болу тарихымен таныстыру.
85. 3-сыныптағы оқу пәнінің мазмұны
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сән және оның адам өміріндегі рөлі. Сән және жас. Стильдердің әртүрлілігі. Имидж. Әртүрлі тарихи кезеңдердегі киімнің сәндік бағыттарының негізгі сипаттамалары. Киімді дайындау кезеңдері. Презентация. Стильдің түрлері.
Фольклорлық стиль. Композицияның заңдары және ережесі. Композицияның тәсілдері: ритм, симметрия, контраст, нюанс. Мәнерлі костюмге қол жеткізуге арналған композициялық құралдың тәсілдері.
Практикалық жұмыс. Киім үлгілерінің көрсетіліміне бару. Сән, нобай туралы журналдарды қарау. Бірге талқылау. Киімді жобалау және тігу кезінде қолданылатын негізгі түсініктер, терминдер.
Үлгілердің нобайын орындау. Өлшемдік белгілерін анықтау. Үлгіні қайта өлшеу тәсілдері. Дайын үлгілермен жұмыс. Практика. Үлгіні қайта өлшеу. Өлшемдік деректер бойынша үлгіні түзету.
2-тақырып. Заманауи сән. Заманауи сән бағыттары (заманауи жастардың сән бағыттары; стильдердің және сұлбалардың, маталардың, түстің, бөлшектердің алуантүрлілігі; ер және әйел адамның киімдеріндегі сәндік бағыттар. Сәннің өзгеру себептері (қоғамдағы өмірдің, сұлулық идеалы түсінігінің өзгеруі).
Суретші-модельер, киім дизайнері мамандықтары. Мамандықтарды алу жолдары. Жаңа үлгілерді жасау ерекшеліктері.
Практикалық сабақ. Заманауи жастар костюмінің нобайын және коллажын жасау.
3-тақырып. Үлгілеу негіздері. Жас топтарын үлгілеудің басты ерекшеліктері. Киімді үлгілеу қағидаттары. Киімді көркемдік безендіру.
Маусым бойынша киімді бөлу. Киімді ассортименттік топтарға бөлу. Сыртқы киімнің ассортименті. Көйлектердің ассортименті.
Көп функциялы заттар. Маталар, сұлба, міндеті, көйлектерді әрлеу. Сыртқы киімнің міндеті, түрлері және формалары.
Киімді жасаудағы маталар және түстер. Фактура. Фактуралардың түрлері. Мталардың ерекшелігі. Жаңа маталар. Материалды таңдау. Колорит. Түстердің сипаттамасы. Түстердің гармониялық үйлесімінің нұсқалары. Түстерді қабылдау. "Иллюзия" түсінігі. Көру иллюзияларының түрлері. Фигураны жолақ маталармен түзету. Практикалық жұмыс. Коллажды орындау.
Жеке стильді жасау қағидаттары: жеке дене бітімнің пропорциясын анықтау, киім пішімін, бөлшектерді, фасонның сұлбасын және киім пропорциясын түзету есебінен түзету.
Матаның түстік гаммасын және фактурасын іріктеу, киімнің стилін таңдау, костюмді толықтырулармен жинақтау, тиімді гардероб.
4-тақырып. Өз коллекциясын жобалау. Шығармашылық қайнар көзі туралы түсінігі. Тақырыптарды таңдау, Нобайларды жасау. Жоба алгоритмі. Коллекцияны пішу, өлшеу және өңдеу. Декорды дайындау.
Практикалық жұмыс. "Жаңа жылдық қиялдар" атауымен балалар киімінің коллекиясын әзірлеу. Дизайн - жоба.
Жоғары мектеп тобына арналған сәнді киімдерді жобалау. Түстік палитраны таңдау. Көркемдік бейнені шешуге арналған графикалық беру тәсілдерін іздеу. Көп фигуралы композиция.
5-тақырып. Киімді конструкциялау. Фигуралардың типтері. Лекалоларды (сызбаүлгілерді) жасау. Иық бұйымдарын конструкциялау. Бел бұйымдарды конструкциялау. Балалар киімін конструкциялау. Ер адамның киімін конструкциялау.
Киім бөлшектерінің түрлері: мойын ойығы, жең ойындысы, жең, иініш, жаға, қарсы ілгек, бұйымның балағы, декоративті элементтер.
Түйреу әдісі арқылы киімді үлгілеу. Белдемшені (қарапайым, қос тігісті, бір тігісті), көкірекшені, жағаны түйреуішпен бекіту ережесі.
Практикалық жұмыс. Бұйымды манекенде түйреу.
6-тақырып. Киімді әрлеу. Декордың негізгі түрлері. Кестелеудің түрлері: тығыз, крестпен, лентамен, бисермен. Батик, матада аппликацияны орындау техникасы.
Практикалық жұмыс. Әртүрлі декор түрлерімен жұмыс орындау.
7-тақырып. Киімді конструкциялау. Сарафандар, көйлектер, жейделер. Жазға арналған жинақтар. Киімде кенет конструкцияларды, каркастарды қолданумен нобайдың серияларын әзірлеу.
Формадағы авангард. Киімді жобалаудың комбинаторлық әдістерін, шығармашылық әдістерін қолдану.
8-тақырып. Бел бұйымдары. Белдемшелер. Шешімдерді іздеу. Пропорциялар (ұзындық, ені), конструкциялық и декоративті шешім. Конструкция және декордың өзара байланысы (тор, жолақ, пластикалық сурет, әрлеу). Авторлық үлгілерді әзірлеу.

86. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает алгоритм создания дизайн – проекта;
2) знает законы композиции костюма;
3) знает технологию обработки основных узлов швейных изделий;
4) знает принципы проектирования комплектов, ансамблей, коллекций моделей одежды;
5) умеет пользоваться готовыми выкройками;
6) умеет выполнять раскрой изделия;
7) умеет составлять проект;
8) умеет выполнять творческие эскизы моделей одежды;
9) умеет выполнять оптические коррективы в моделировании;
10) умеет работать с информацией и технологической документацией.
87. Программные требования в 4 классе:
1) разработка авторской модели юбки, брюк, жилета, определение расхода ткани и пошив по технологии;
2) моделирование одежды, определение цвета, формы при проектировании костюма, освоение новых понятий, терминологии, используемых при раскрое и пошиве изделий;
3) пошив разработанных авторских моделей одежды с усложняющими элементами, раскрой изделия по типовым лекалам с учетом особенностей фигуры;
4) разработка эскизов моделей на основе народного костюма, моделей на свободную тему.
88. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематические планирование.
Тема 1. Моделирование одежды. Цвет, формы при проектировании костюма. Основные понятия, терминология, используемые при раскрое и пошиве изделий. Направление моды на будущий год. Цвет в одежде. Типы фигур. Композиция одежды, силуэт.
Практическая работа. Разработка серии эскизов моделей домашней одежды для подростков "Я самая, самая...".
Тема 2. Разработка авторской модели брюк (юбки, блузы, платья, жилета). Технология обработки брюк. Определение расхода ткани. Правила раскроя, припуски. Технология пошива.
Практика. Разработка эскиза модели брюк. Снятие мерок. Раскрой изделия по типовому лекалу с учетом особенностей фигуры.
Тема 3. Разработка серии эскизов комплектов одежды для подростков под девизом "Школьные каникулы". Анализ выбранного стиля, современных тенденций в подростковой одежде. Особенности образного, стилевого решения комплектов для данной возрастной группы. Креативные предложения по ассортименту, аксессуарам, внешнему виду проектируемых материалов.
Тема 4. Проектирование нарядной одежды для старшей школьной группы. Выбор цветовой палитры. Поиск графической подачи для решения художественного образа. Многофигурная композиция.
Презентация по теме "Проектирование нарядной одежды для старшей школьной группы".
Тема 5. Национальная одежда народов Казахстана. Знакомство с национальной одеждой, влияние ее на современную моду. Особенности национальной одежды. Использование национальных мотивов в современной моде.
Практика. Разработка эскизов моделей на основе народного костюма.
Тема 6. Казахская национальная одежда. Цвет в одежде. Значение орнамента в казахском костюме. Формы и декоративное оформление народных костюмов. Использование народных традиций в современном костюме.
Практические занятия. Выполнение эскиза современного костюма с использованием народных мотивов.
Тема 7. Моделирование и конструирование национального костюма. Подбор модели костюма. Конструирование выкроек по модели. Подбор материала по цвету и текстуре. Моделирование национальной отделки, подбор фурнитуры. Нанесение эскизов орнамента.
Практические занятия. Разработка эскизов моделей нарядной национальной одежды с использованием украшений.
Разработка авторской модели народного костюма. Выбор ткани. Моделирование изделия соответственно эскизу. Подготовка ткани к раскрою. Раскладка выкроек на ткани, обмеловка и раскрой.
Технология изготовления с поузловой влажно-тепловой обработки. Подготовка к первой примерке. Первая примерка. Проведение примерки, нанесение изменений после примерки. Стачивание кокеток, рельефов, вытачек, складок.
Вторая примерка внесение исправлений. Втачивание рукавов, обработка срезов, пройм, низа изделий. Нашивание орнамента, декоративной отделочной ленты, крючков, пуговиц. Подготовка к выставке. Творческий отчет с демонстрацией моделей.
Тема 8. Визуальные средства. Визаж. Грим. Мимическая пластика. Сценическая культура. Основы актерского мастерства. Умения и навыки моделирования собственного образа "Я".
Тема 9. Дефиле. Общеразвивающие упражнения: ходьба, бег, на восстановления дыхания, плечевой торс, тазобедренных суставов. Упражнения на осанку. Постановка корпуса, рук и головы. Техника классического шага для подиума. Ритм. Движения на координацию. Анализ и подбор блоков движения с учетом предлагаемых ансамблей.

86. 3-сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3-сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) жобаның дизайнын жасаудың алгоритмін біледі
2) костюм композициясының заңдарын біледі;
3) тігін бұйымдарының негізгі түйіндерін өңдеу технологиясын біледі;
4) киім үлгісінің жинақтарын, ансамбльдерін, коллекцияларын жобалау қағидаттарын біледі;
5) дайын үлгілерді қолдануды біледі;
6) бұйымды пішуді орындай алады;
8) жобаны құра алады;
9) киім үлгісінің шығармашылық нобайын орындай алады;
10) үлгілеудегі оптикалық түзетулерді орындай алады;
11) ақпарат және технологиялық құжатнамамен жұмыс жасай алады.
87. 4-сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) белдемше, шалбар, желеткенің авторлық үлгісін әзірлеу, мата шығынын анықтау және технология бойынша тігу;
2) киімді үлгілеу, жобалау кезінде түсті, формаларды анықтау, бұйымды пішу және тігу кезінде қолданылатын жаңа түсініктерді, терминологияны меңгеру;
3) күрделі элементтері бар әзірленген авторлық үлгілерді тігу, дене бітімінің ерекшеліктерін ескере отырып типтің сызба үлгі бойынша бұйымды пішу;
4) халық костюмі негізінде үлгілердің, еркін тақырыптағы үлгілердің нобайларын әзірлеу.
88. 4-сыныптағы оқу пәнінің мазмұны
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Киімді үлгілеу. Костюмді жобалау кезіндегі түс, формалар. Бұйымды пішу және тігу кезінде қолданылатын негізгі түсініктер, терминология. Келесі жылдың сән бағыттары. Киімдегі түс. Фигура типтері. Киім композициясы, сұлба.
Практикалық жұмыс. "Мен ең ең ..." жасөспірімдерге арналған үй киімі үлгілері нобайының серияларын әзірлеу.
2-тақырып. Шалбардың авторлық үлгісін (белдемшенің, жейденің, көйлектің, желеткенің) әзірлеу. Шалбарды өңдеу технологиясы. Мата шығынын анықтау. Пішу, әдіп ережесі. Тігу технологиясы.
Практика. Шалбар үлгісінің нобайын әзірлеу. Өлшем алу. Дене бітімінің ерекшеліктерін ескере отырып типтік сызбаүлгі бойынша бұйымды пішу.
3-тақырып. "Мектеп демалыстары" жасөспірімдерге арналған жинақтар нобайының серияларын әзірлеу. Таңдалған стильді, жасөспірімдер киіміндегі заманауи үдерістерін талдау.
Берілген жас тобына арналған жинақтардың бейнелік, стильдік шешімінің ерекшеліктері. Жобаланған материалдардың ассортиментіне, аксессуарларына, сыртқы түрі бойынша креативті ұсыныстар.
4-тақырып. Жоғары мектеп тобына арналған сәнді киімді жобалау. Түстік палитрасын таңдау. Көркемдік бейнені шешуге арналған графикалық тәсілін іздеу. Көп фигуралы композиция.
"Жоғары мектеп топтарына арналған сәнді киімдерді жобалау" тақырыбына презентация.
5-тақырып. Қазақстан халқының ұлттық киімі. Ұлттық киіммен танысу, оның заманауи сәнге әсері. Ұлттық киімнің ерекшеліктері. Заманауи сәндегі ұлттық мотивтерді қолдану.
Практика. Халық костюмінің негізінде үлгілердің нобайын әзірлеу.
6-тақырып. Қазақ ұлттық киімі. Киімдегі түс. Қазақ костюміндегі ою-өрнектің мәні. Формалар және ұлттық костюмдерді декоративті безендіру. Заманауи костюмдегі халық дәстүрлерін қолдану.
Практикалық сабақ. Халықтық мотивтерді қолдана отырып заманауи костюмнің нобайын орындау.
7-тақырып. Ұлттық костюмді үлгілеу және конструкциялау. Костюмнің үлгілерін іріктеу. Моделі бойынша үлгіні конструкциялау. Түсі және текстурасы бойынша материалды іріктеу. Ұлттық әшекейлерді үлгілеу, фурнитураны іріктеу. Ою-өрнектердің нобайын түсіру.
Практикалық сабақ. Әшекейлеуді қолдана отырып сәнді ұлттық киім үлгілерінің нобайын әзірлеу.
Ұлттық костюмнің авторлық үлгісін әзірлеу. Маталарды таңдау. Нобайға сәйкес бұйымды үлгілеу. Матаны пішуге дайындау. Үлгілерді матаға қою, бормен сызу және пішу.
Түйінді ылғалды-жылумен өңдеу арқылы дайындау технологиясы. Алғашқы өлшеуге дайындық. Алғашқы өлшеу. Өлшеу жүргізу, өлшеуден кейін өзгерістер енгізу. Иінішті, бедерді, қондырып тігуді, қатпарды қайып тігу.
Екінші өлшеуде түзетулерді енгізу. Жеңді қондырып тігу, бұйымның қиығын, ойығын, төменгі жағын өңдеу. Ою-өрнекті, сәнді әшекейлік лентаны, ілмекті, түймені үстіне тігу. Көрмеге дайындық. Үлгілердің көрсетілімін қамтитын шығармашылық есеп.
8-тақырып. Визуалды құралдар. Визаж. Грим. Мимикалық пластика. Сахналық мәдениеті. Актерлік шеберлік негіздері. "Мен" өзіндік бейнесін үлгілеудің біліктері және дағдылары.
9-тақырып. Дефиле. Жалпы дамыту жаттығулары: жүріс, жүгіру, дем алуды қалпына келтіру, иық кеудесі, жамбас буындары. Дене сымбатына арналған жаттығулар. Корпусты, қол және басты қою. Подиумға арналған классикалық қадам техникасы. Ритм. Координацияға қимыл. Ұсынылған ансамбльдерді ескере отырып қимыл блоктарын талдау және іріктеу.

89. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные понятия в области моделирования одежды;
2) знает терминологию;
3) знает последовательность снятия мерок;
4) умеет подбирать ткань для одежды определенного назначения;
5) умеет моделировать различные виды одежды;
6) умеет разработать эскизы моделей на основе народного костюма;
7) владеет навыками работы на швейном оборудовании;
8) умеет самостоятельно производить раскрой изделия;
9) умеет самостоятельно пользоваться выкройками из журналов;
10) умеет работать с различными видами тканей;
11) владеет знаниями по технологической обработке несложных изделий;
12) владеет навыками работы на специальном швейном оборудовании;
13) владеет знаниями и навыками работы по технологической обработке более сложных изделий;
14) владеет знаниями и навыками работы по технологической обработке различных видов изделий;
15) разрабатывает эскиз модели с учетом направления моды и законов моделирования одежды;
16) умеет демонстрировать готовую одежду на сцене, создавать завершенный образ.
90. В настоящей Программе по предмету "Компьютерная графика" используются следующие понятия:
1) алгоритм – точное и понятное указание исполнителю совершить конечную последовательность действий, направленных на достижение указанной цели или на решение поставленной задачи;
2) программный интерфейс – интерфейс между разными видами программного обеспечения;
3) Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] – многофункциональный графический редактор, разработанный и распространяемый фирмой Adobe Systems [Адоб системс], работает с растровыми изображениями, имеет некоторые векторные инструменты;
4) объект в программировании – некоторая сущность в виртуальном пространстве, обладающая определенным состоянием и поведением, имеющая заданные значения свойств (атрибутов) и операций над ними (методов);
5) программа – конечная последовательность команд с указанием порядка их выполнения;
6) программирование – составление последовательности команд, которая необходима для решения поставленной задачи;
7) векторная графика – способ представления объектов и изображений (формат описания) в компьютерной графике;
8) графический редактор – программа, предназначенная для создания и обработки графических изображений;
9) внедрение – включение объекта в документ, созданный другим приложением;
10) интерфейс – общая граница между двумя функциональными объектами, требования к которой определяются стандартом; совокупность средств, методов и правил взаимодействия (управления, контроля) между элементами системы;

89. 4-сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4-сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) киімді үлгілеу саласындағы негізгі түсініктерді біледі;
2) терминологияны біледі;
3) өлшем алу жүйелігін біледі;
4) белгілі бір міндеттелге киім үшін матаны іріктей алады;
5) киімнің әртүрлі түрлерін үлгілей алады;
6) халық костюмінің негізінде үлгілердің нобайларын әзірлей алады;
7) тігін жабдықтарында жұмыс істеу дағдыларын меңгереді;
8) бұйымды пішуді өз бетінше жасай алады;
9) журналдардағы үлгілерді өз бетінше қолдана алады;
10) маталардың әртүрлі түрлерімен жұмыс жасай алады;
11) күрделі емес бұйымдарды технологиялық өңдеу бойынша білімдерді меңгереді;
12) арнайы тігін жабдықтармен жұмыс жасау дағдыларын меңгереді;
13) барынша күрделі бұйымдарды технологиялық өңдеу бойынша білімдерді және жұмыс істеу дағдыларын меңгереді;
14) бұйымның әртүрлі түрлерін технологиялық өңдеу бойынша білімдерді және жұмыс істеу дағдыларын меңгереді;
15) сән бағыттары және киімді үлгілеу заңдарын ескере отырып үлгінің нобайын әзірлейді;
16) сахнада дайын киімді көрсете алады, аяқталған бейнені жасай алады.
90. "Компьютерлік графика" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) алгоритм - орындаушыға нұсқалған мақсатқа қол жеткізу және қойылған мақсаттарды шешуге бағытталған іс-әрекеттердің соңғы ретін нақты және түсінікті етіп көрсету;
2) Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] - Adobe Systems [Адоб системс] фирмасының әзірлеген және таратқан көп функционалдық графикалық редакторы, растрлық бейнелермен жұмыс жасайды, кейбір векторлық құралдары бар.
3) бағдарламалық интерфейс - бағдарламалық қамтамасыз етудің әртүрлі түрлерінің арасындағы интерфейс;
4) бағдарламалаудағы нысана - берілген қасиеттердің мәні (атрибутты) және оларға жасалатын операцияларды (әдістерді) қамтитын белгілі бір жағдайы және әрекеті бар виртуалды кеңістіктегі болмыс;
5) бағдарлама - орындау тәртібі көрсетілген командалардың соңғы жүйелігі;
6) бағдарламалау - қойылған міндеттерді шешу үшін керекті командалардың жүйелігін құрастыру;
7) векторлық графика - компьютерлік графикадағы нысандарды және бейнелерді көрсету тәсілі (суреттеу пішімі);
8) графикалық редактор - графикалық бейнелерді құруға және өңдеуге арналған бағдарлама;
9) енгізу - объектіні басқа қосымшамен жасалған құжатқа енгізу;
10) интерфейс - екі функциональды нысандардың арасындағы ортақ шекара; стандарт бойынша анықталатын талап; жүйе элементтерінің арасындағы өзара әрекет (басқару, бақылау) тәсілдерінің, әдістердің және ережелердің жиынтығы;

11) интерфейс – набор правил, с помощью которых осуществляется взаимодействие элементов систем;
12) масштабируемость в информатике – способность системы, сети или процесса справляться с увеличением рабочей нагрузки (увеличивать свою производительность) при добавлении ресурсов (обычно аппаратных);
13) команда – приказ исполнителю на выполнение действий из указанного конечного набора;
14) линза – направления исследований и отраслей знания, где логика применяется в информатике и искусственном интеллекте;
15) монитор – устройство визуального представления данных;
16) муар – узор, возникающий при наложении двух периодических сетчатых рисунков;
17) операционная система – комплекс системных и служебных программ, управляющий ресурсами вычислительной системы и обеспечивающий пользовательский, программно-аппаратный и программный интерфейсы;
18) растровое изображение – изображение, состоящее из сетки пикселей или точек;
19) линиатура растра  – одна из основных характеристик полиграфической и цифровой печати, характеризует разрешение печатного процесса, то есть период растровой сетки и обозначает количество линий растра на единицу длины изображения;
20) трассировка –операция, позволяющая определить адреса серверов, через которые проходят данные, получаемые браузером, также скорость передачи данных каждым из серверов;
21) файл – логически связанная последовательность данных одного типа, имеющая имя; последовательность произвольного числа байтов памяти, имеющая имя;
22) форматирование – оформление документа с использованием методов выравнивания текста, применением различных шрифтов, встраиванием в текстовый документ рисунков;
23) фигурный текст – тип текста, для которого можно применить специальные эффекты;
24) CorelDraw [Корелдрав] – графический редактор, разработанный канадской корпорацией Corel [Корел];
25) палитра Layers [Лейерс] – приложение, предназначенное для работы со слоями;
26) оболочка Windows [Виндоус] – приложение, реализующее графический интерфейс доступа пользователя к файлам в операционной системе Microsoft Windows [Майкрасофт Виндоус];
89. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей детей посредством компьютерной графики.
90. Задачи Программы.
Обучающие:
1) изучение выразительных возможностей графических средств;
2) освоение теоретических знаний по предмету, примение полученных знаний, умений и навыков на практике;
2) освоение знаний о принципах, правилах и приемах создания визуальных образов посредством овладения средствами компьютерной графики;
3) обучение средствам компьютерного рисования и их использования для творческого самовыражения.
Развивающие:

11) интерфейс - ережелер жиынтығы, олар арқылы жүйелердің элементтерінің өзара әрекеттесуі іске асырылады;
12) информатикадағы масштабталулық - жүйенің, желінің немесе ресурстарды қосу кезіндегі жұмыс жүктемесінің (өзінің өнімділігін арттыру) артуын орындайтын процестің қабілеті;
13) команда - орындаушыға соңғы жинақта көрсетілген іс-әрекетті орындауға берілетін бұйрық;
14) линза - информатикада және жасанды интеллектте логика қолданылатын зерттеулердің және білім салаларының бағыты;
15) монитор - деректерді визуалды көру құрылғысы;
16) муар - екі мерзімді торлы суреттерді қою кезінде пайда болатын өрнек;
17) операциялық жүйе - есептеу жүйесінің ресурстарын басқаратын және қолданушы, бағдарламалық-аппараттық және бағдарламалық интерфейстерді қамтамасыз ететін жүйелі және қызметтік бағдарламалардың кешені;
18) растрлық бейне - пикселдердің немесе нүктелердің торларынан тұратын бейне;
19) растр линиатурасы - полиграфиялық және сандық баспаның негізгі сипаттамаларының бірі, баспа процесінің ажыратымдылығын яғни растрлық тордың кезеңін сипаттайды және бейне ұзындығының бірлігіндегі растр сызықтарының санын белгілейді;
20) трассировка - браузер бойынша алынған деректер өтетін серверлердің адресін, сондай-ақ әрбір серверлерден деректерді жеткізу жылдамдығын анықтауға мүмкіндік беретін операция;
21) файл - аты бар бір түрлі деректердің қисынды байланысқан реті; аты бар жад байтының еркін санының реті;
22) форматтау - мәтінді түзеуді қолданып, әртүрлі штрихтерді пайдаланып, мәтіндік құжаттарға сурет немесе басқа объектілерді қою арқылы сәндеу.
23) фигуралық мәтін - арнайы эффектілерді қолдануға болатын мәтіннің типі;
24) CorelDraw [Корелдрав] - Corel [Корел] канада корпорациясы әзірлеген графикалық редактор;
25) Layers [Лейерс] палитрасы - қабаттармен жұмыс жасауға арналған қосымша;
26) Windows [Виндоус] қабықшасы - Microsoft Windows [Майкрасофт Виндоус] операциялық жүйесіндегі файлдарды қолдануға мүмкіндік беретін, графикалық интерфейсті іске асыратын қосымша;
89. Бағдарлама мақсаты: компьютерлік графика арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
90. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) графикалық тәсілдердің мәнерлік мүмкіндіктерін зерттеу;
2) пән бойынша теориялық білімдерді игеру, практикада алынған білім, білік және дағдыларды қолдану;
3) компьютерлік графика құралдарын игеру арқылы визуалды бейнелерді жасау қағидаттары, ережелері және тәсілдері туралы білімді меңгеру;
4) компьютерлік сурет салау құралдарына үйрету және оларды шығармашылық өз ойын білдіру үшін қолдану.
Дамыту:

1) формирование компьютерной грамотности обучающихся и навыков эффективной организации индивидуального информационного пространства;
2) развитие художественно-практических навыков обучающегося в новой технологической среде;
3) развитие способностей к художественно-исполнительской и проектной деятельности;
4) развитие визуальной культуры, пространственного представления, художественного и ассоциативного мышления, эстетического опыта обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание художественного вкуса и развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;
2) нравственное, духовное, эстетическое, патриотическое, интернациональное воспитание обучающихся;
3) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей;
4) профессиональное самоопределение.
91. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
92. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить компьютерную графику, научиться разрабатывать и проектировать новые модели одежды с помощью специальных программ.
93. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на развитие у обучающегося изобразительных, художественно-конструкторских способностей, нестандартного мышления, творческой индивидуальности.
94. Программа создает условия для формирования у обучающихся умений владеть компьютером как средством решения практических задач, связанных с графикой, подготовки их к работе в условиях технологически развитого общества.
95. Программа направлена на приобретение обучающимися знаний, умений, навыков по выполнению графических проектов способами компьютерных технологий, применение их в дальнейшем в практической и творческой деятельности, развитие у обучающихся художественного вкуса, творческих способностей и формирование учебно-познавательной мотивации к последующему обучению.
96. Программа предусматривает изучение теоретических и практических основ компьютерной графики. В процессе теоретических занятий обучающиеся получают основные знания по предмету, на практических занятих закрепляют их и овладевают основными навыками работы.
97. Компьютерная графика – это комплекс аппаратных и программных средств для создания, хранения, передачи, обработки и наглядного представления графической информации с помощью компьютера.
98. Графические редакторы разделяются на категории: растровые (Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], Corel Paint Shop [Корел пэйнт шоп], Corel Photo-Paint [Корел фото-пейнт], Microsoft Paint [Майкрасофт пэйнт]), рисующие изображение по точкам, для каждой из которых отдельно заданы ее цвет, яркость и векторные графические редакторы.

1) білім алушының компьютерлік сауаттылығын және даралық ақпараттық кеңістігін тиімді ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыру;
2) жаңа технологиялық ортада білім алушының көркемдік-практикалық дағдыларын дамыту;
3) көркемдік-орындаушылық және жобалық қызметке тән қабілеттерін дамыту;
4) білім алушының визуалды мәдениетін, кеңістіктік түсінігін, көркемдік және ассоциативті ойлауын, эстетикалық тәжірибесін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының көркемдік талғамын тәрбиелеу және рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
2) білім алушыны адамгершілікке, руханилыққа, эстетикалыққа, отансүйгіштікке, интернационалдыққа тәрбиелеу;
3) еңбекқорлыққа, мақсатқа ұмтылушылыққа және қойылған мақсатқа жетудегі табандылыққа тәрбиелеу;
4) кәсіби өзін-өзі анықтау.
91. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
92. Бағдарлама компьютерлік графиканы игеруге және арнайы бағдарламалар көмегімен жаңа киім үлгілерін әзірлеуге және жобалауға үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
93. Бағдарламаның ерекшелігібілім алушының бейнелеулік, көркемдік-конструкторлық қабілеттерін, қалыптан тыс ойлауын, шығармашылық даралығын жалпы дамытуға бағытталуы болып табылады.
94. Бағдарлама білім алушының графикамен байланысты практикалық тапсырмаларды шешудің тәсілі ретінде компьютерді меңгеру білігін және олардың қоғамның технологиялық жағдайындағы жұмысына дайындығын қалыптастыруға жағдай жасайды.
95. Бағдарлама білім алушылардың компьютерлік технологияның тәсілдерімен графикалық жобаларды орындау бойынша білімдерін, біліктерін, дағдыларын игеруге, әрі қарай оларды практикалық және шығармашылық қызметте қолдануға, білім алушылардың көркемдік талғамын, шығармашылық қабілеттерін дамытуға және әрі қарай оқуға деген оқу-танымдық уәждемесін қалыптастыруға бағытталады.
96. Бағдарламада компьютерлік графиканың теориялық және практикалық негіздерін зерттеуін алдын-ала қарастырады. Теориялық сабақтың процесінде білім алушы пән бойынша негізгі білім алады, оларды практикалық сабақта бекітеді және жұмыстың негізгі дағдыларын меңгереді.
97. Компьютерлік графика - бұл компьютер көмегімен графикалық ақпаратты құруға, сақтауға, жеткізуге, өңдеуге және көрнекті көрсетуге арналған аппаратты және бағдарламалық құралдардың кешені.
98. Графикалық редакторлар екі санатқа бөлінеді: түс және ашықтығы жеке берілген нүктелер бойынша бейнені суреттейтін растрлық (Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], Corel Paint Shop [Корел пэйнт шоп], Corel Photo-Paint [Корел фото-пейнт], Microsoft Paint [Майкрасофт пэйнт]) және векторлық графикалық редакторлар.

99. Возможности обработки эскизов, выполненных ручными средствами подачи в графических редакторах: раскрашивание эскизов, моделирование по чертежам, цветокоррекция, ретушь, подготовка презентационных материалов.
100. Растровое изображение строится из множества пикселей. Эффективно используется для представления реальных образов. При масштабировании и вращении растровых картинок возникают искажения. Векторные, рисующие сразу целую линию –дугу, отрезок прямой, а сложные линии представляют, как совокупность таких дуг и отрезков.
101. Векторные графические редакторы (Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор] и CorelDraw [Корелдрав]) позволяют проделывать очень сложные трансформации формы рисунка, сжатия и растяжения, любые изменения размера, преобразования контуров.
102. Векторные программы (Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор], Macromedia Freehand [Макромедия фриханд], CorelDraw [Корелдрав]) используются для создания иллюстраций в области дизайна, технического рисования, для оформительских работ. Векторное изображение описывается в виде последовательности команд.
103. Педагог обучает технологическим возможностям компьютерной графики, созданию объектов. Прямоугольники, эллипсы и простые фигуры создаются кнопкой "от руки" (многоугольник и автофигуры на панели инструментов).
104. Создание эскизного ряда. Алгоритм создания коллекции моделей одежды:
1) определение темы коллекции:
2) сбор визуальной информации (фотографии из журналов мод, рисунки);
3) определение силуэтов будущей коллекции;
4) определение цветовой гаммы коллекции;
5) подбор материалов.
105. Педагог обучает компоновке силуэтов коллекции при помощи CorelDraw. Обучающийся самостоятельно определяет силуэт, цветовую гамму коллекции, прорабатывает каждую модель одежды отдельно с учетом законов и правил художественной композиции.
106. Особенности обучения компьютерной графике в условиях организации дополнительного образования:
1) осуществление личностно-ориентированного подхода к обучению компьютерной графике, позволяющего формировать и, одновременно, учитывать интересы и эстетические потребности обучающихся;
2) реализация творческих, общественно и практически значимых компьютерных проектов, содержащих нравственный, эстетический смысл;
3) использование межпредметных связей, позволяющих создавать исследовательские проекты и обеспечивающих формирование глубоких и прочных знаний и умений;
4) интеграция компьютерной графики в традиционную, академическую деятельность учащихся и применение наглядных, дидактических материалов и интерактивных технологий.

99. Графикалық редакторларда ұсынудың қол құралдарымен орындалған нобайларды өңдеу мүмкіндіктері: нобайларды бояу, сызба бойынша үлгілеу, түсін түзету, өңдеме, презентациялық материалдарды дайындау.
100. Растрлық бейне көптеген пикселдерден құралады. Шынайы бейнелерді көрсету үшін тиімді қолданылады. Растрлық картиналардың масштабтау және айналу кезінде бұрмалану пайда болады. Тұтас сызықты - доғаны суреттейтін векторлық болады, ал күрделі сызықтар - осындай доғалардың және бөліктердің жиынтығы.
101. Векторлық графикалық редакторлар (Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор] және CorelDraw [Корелдрав]) сурет формасының өте күрделі трансформациясын, сығу және созылу, өлшемнің кез-келген өзгерісі, контурлардың қайта құрылуын орындауға мүмкіндік береді.
102. Векторлық бағдарламалар (Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор], Macromedia Freehand [Макромедия фриханд], CorelDraw [Корелдрав]) дизайн саласындағы иллюстрацияны жасауға, техникалық сурет салуға, безендіру жұмысы үшін қолданылады. Векторлық бейне командалардың жүйелігі ретінде суреттеледі.
103. Педагог компьютерлік графиканың мүмкіндіктеріне, нысандарды жасауға үйретеді. Тікбұрыштар мен эллипстер және тағы басқа қарапайым фигуралар "қол арқылы" батырмасы арқылы жасалады (құралдар панеліндегі көп бұрыш және автофигуралар).
104. Нобайлық қатарды жасау. Киім үлгілерінің коллекциясын жасау алгоритмі:
1) коллекцияның тақырыбын анықтау;
2) визуалды ақпараттарды жинау (сән журналдарындағы фотографиялар, суреттер);
3) алдағы коллекцияның сұлбасын анықтау;
4) коллекцияның түстік гаммасын анықтау;
5) материалдарды іріктеу.
105. Педагог CorelDraw көмегі арқылы сұлбаларды жинақтауға үйретеді. Білім алушы өз бетінше сұлбаны, коллекцияның түстік гамманы анықтайды, көркемдік композицияның заңдарын және ережелерін ескере отырып, әрбір киімнің үлгісін жеке пысықтайды.
106. Қосымша білім беру ұйымдары жағдайында компьютерлік графиканы оқыту ерекшеліктері:
1) білім алушының қызығушылықтарын және эстетикалық қажеттіліктерін бір уақытта ескеріп қалыптастыруға мүмкіндік беретін, компьютерлік графикаға оқытуға тұлғалық-бағдарлық тәсілді жүзеге асыру;
2) адамгершілік, эстетикалық мәнін қамтитын шығармашылық, қоғамдық және практикалық маңызы бар компьютерлік жобаларды іске асыру;
3) зерттеу жобаларды жасауға мүмкіндік беретін және терең және берік білім және біліктердің қалыптасуын қамтамасыз ететін пән аралық байланыстарды қолдану;
4) білім алушының дәстүрлік, академиялық қызметіне компьютерлік графиканың кіріктірілуі және көрнекі, дидактикалық материалдарды және интерактивті технологияларды қолдану.

107. На первом этапе обучающиеся изучают интерфейс оболочки Windows [Виндоус], в которой работает большинство графических приложений, основные правила работы с компьютером, главные принципы "компьютерной безопасности" и простейший графический редактор Paint [Пэйнт].
108. Второй этап полностью посвящен теоретическому и практическому освоению обучающимся важнейших графических приложений, совершенно необходимых для работы современного дизайнера: Photoshop [Фотошоп] и CorelDraw [Корел драв].
109. Содержание программы базируется на общеметодологических принципах:
1) образовательный характер учебного материала;
2) связь учебного материала с практикой;
3) основообразующий и системообразующий характер учебного материала;
4) интегративность изучаемых предметов;
5) развивающий характер учебного материала;
6) взаимосвязанность и взаимообусловленность смежных предметов;
7) учет возрастных особенностей.
110. Рекомендуемые формы проведения занятий: лекции, беседы, демонстрация, самостоятельная практическая работа, проектная деятельность. Большая часть учебного времени выделяется на практические упражнения и самостоятельную работу.
111. Теоретическая часть предполагает изучение обучающимися теоретических основ компьютерной графики, при этом формой обучения являются лекции с элементами беседы и демонстрацией учебного материала.
112. Программа предполагает изучение основ компьютерной графики через выполнение упражнений, выполняемых средствами компьютерной графики. Задания носят творческий характер и рассчитаны на индивидуальные темпы выполнения.
113. Содержание обучения предполагает освоение:
1) основных элементов компьютерной графики (понятия, история развития, задачи, проблемы), которые способствуют проявлению у обучающихся интереса к самостоятельному овладению знаниями и умениями в этой области;
2) инструментария систем компьютерной графики;
3) формирование навыков самостоятельного использования графических систем в учебной деятельности;
4) способов самостоятельного выбора подходящего алгоритма решения предметных задач с использованием компьютерной графики для достижения необходимого результата.
114. Педагог обучает воспитанника владению средствами компьютерного рисования и практическому воплощению своих идей с помощью различных компьютерных программ.
115. Важной составляющей каждого занятия является самостоятельная работа обучающегося. Тема самостоятельной работы определяется приобретаемыми навыками.
116. Материал излагается следующим образом:
1) повторение основных понятий и методов для работы с ними;

107. Бірінші кезеңде көп графикалық қосымшалар жұмыс істейтін Windows [Виндовс] қабықшасының интерфейсін, компьютермен жұмыс істеудің негізгі ережелерін, "компьютерлік қауіпсіздік" және қарапайым Paint [Пэйнт] графикалық редакторының басты қағидаттарын зерттейді.
108. Екінші кезең толығымен білім алушының заманауи дизайнердің жұмысына керекті маңызды Photoshop [Фотошоп] және CorelDraw [Корелдрав] графикалық қосымшаларды теориялық және практикалық игеруіне арналады.
109. Бағдарлама мазмұны жалпы әдістемелік қағидаттарға негізделеді:
1) оқу материалының оқыту сипаты;
2) оқу материалының практикамен байланысы;
3) оқу материалының негізін құраушы және жүйесін құраушы сипаты;
4) зерттелетін пәндердің кіріктірілуі;
5) оқу материалының дамыту сипаты;
6) аралық пәндердің өзара байланысы және өзара шарттылығы;
7) жас аралық ерекшеліктерін ескеру.
110.Сабақты өткізуді ұсынылатын формалары: дәрістер, әңгімелесу, көрсетілім, өзіндік практикалық жұмыс, жобалық қызмет. Оқу уақытының көп бөлігі практикалық жаттығуларға және өзіндік жұмысқа бөлінеді.
111. Теориялық бөлімі білім алушының компьютерлік графиканың теориялық негіздерін зерттеуді болжайды, сонымен қатар әңгімелесу элементтері және оқу материалын көрсететін дәріс оқытудың формасы болып табылады.
112. Бағдарлама компьютерлік графика тәсілдерімен орындалған жаттығуларды орындау арқылы компьютерлік графиканың негіздерін зерттеуді болжайды.
113. Оқыту мазмұны меңгеруді болжайды:
1) білім алушының осы салада білімдер және біліктерді өз бетінше игеруіне қызығушылығының пайда болуын мүмкіндік жасайтын компьютерлік графиканың негізгі элементтерін (түсінік, даму тарихы, міндеттері, проблемалары);
2) компьютерлік графика жүйесінің құралдары;
3) оқу қызметінде графикалық жүйені өз бетінше қолдану дағдыларын қалыптастыру;
4) керекті нәтижеге қол жеткізу үшін компьютерлік графиканы қолдана отырып, пәндік міндеттерді шешудің сәйкес келетін алгоритмін өз бетінше таңдау тәсілдері;
114. Педагог білім алушыны компьютерлік сурет салу және әртүрлі компьютерлік бағдарламалардың көмегімен өзінің идеяларын практикалық жүзеге асыру тәсілдерін меңгеруге үйретеді.
115. Әрбір сабақтың маңызды құраушысы білім алушының өзіндік жұмысы болып табылады. Білім алушының өзіндік жұмысының тақырыбы алған дағдыларымен анықталады.
116. Материал келесі түрде баяндалады:
1) олармен жұмыс істеу үшін негізгі түсініктерді және әдістерді қайталау;

2) основные приемы работы. Этот этап предполагает самостоятельное выполнение заданий для получения основных навыков работы. В каждом задании формулируется цель и излагается способ ее достижения.
3) упражнения для самостоятельного выполнения;
4) проекты для самостоятельного выполнения.
117. Систематическое повторение способствует более целостному осмыслению изученного материала, поскольку целенаправленное обращение к изученным ранее темам позволяет обучающемуся встраивать новые понятия в систему уже освоенных знаний.
118. На втором году обучения предпочтение отдается выполнению проектных, требующих сложного поэтапного анализа и выполнения, работ. Проекты помогают комплексному закреплению материала, используются в выставочной деятельности, также являются демонстрацией вариантов применения полученных знаний.
119. Методика проведения учебной и самостоятельной работы предусматривает следующие основные этапы:
1) объяснение теоретического материала по теме задания, установление связей с предыдущими темами и параллельными предметами (при их наличии), выяснение роли, места и значения данной темы в формировании способностей, навыков и умений;
2) постановка методической цели, формулировка конкретной учебной задачи и содержания предстоящей работы, определение условий, требований, ограничений и критериев оценки конечного результата.
3) коллективное или индивидуальное проведение анализа наиболее существенных вопросов, связанных с содержанием прорабатываемой темы, определение оптимальных направлений, методов и средств решения поставленных задач;
4) краткое описание материалов анализа, включающее содержание предполагаемого решения, основные художественно-образные характеристики и композиционно-выразительные средства практического воплощения творческого замысла;
5) коллективное обсуждение материалов отчета, корректировка предлагаемого решения и средств его реализации;
6) эскизная проработка предлагаемого решения, его обсуждение и утверждение педагогом;
7) окончательная доработка и чистовое исполнение в электронном виде;
8) просмотр выполненных работ, их коллективное обсуждение и обоснование выставленной оценки.
120. В качестве домашнего задания дается разработка и выполнение эскизов, подготовка своего материала для проекта. Для стандартных заданий все материалы предоставляет педагог. Изучение материала по курсу происходит "по спирали" — обучающийся систематически повторяет материал, изученный за предыдущий период.
121. Проектная работа отражает умение обучающегося самостоятельно принимать решения, анализировать исходный материал в контексте художественного решения.

2) жұмыстың негізгі тәсілдері. Бұл кезең жұмыстың негізгі дағдыларын алу үшін өз бетінше тапсырмаларды орындауды болжайды. Әрбір тапсырмада мақсаты тиянақталады және оған жетудің тәсілдері баяндалады.
3) өз бетінше орындауға арналған жаттығулар;
4) өз бетінші орындауға арналған жобалар.
проекты для самостоятельного выполнения.
117. Жүйелік қайталау зерттелген материалды тұтас мәнін түсінуге ықпал жасайды, сондықтан да ертерек зерттелген тақырыптарға мақсатты бағытталған жүгінуі білім алушылардың игерілген білімнің жүйесінде жаңа түсініктерді қоюға мүмкіндік береді
118. Екінші оқу жылында жобалық, күрделі кезеңдік талдауды және орындауды талап ететін жұмыстарды орындауға мән беріледі. Жобалар материалды кешенді бекітуге көмектеседі, көрме қызметінде қолданылады, сондай-ақ алған білімдерін қолдану нұсқаларының көрсетілімі болып табылады.
119. Оқу және өзіндік жұмысты жүргізудің әдістемесі келесі негізгі кезеңдерін қарастырады:
1) тапсырманың тақырыбы бойынша теориялық материалды түсіндіру, алдағы өткен тақырыптармен және параллельді пәндерімен ( олардың бар кезінде) байланыс орнату, рөлдерді анықтау, қабілеттері, дағдылары және біліктерінің қалыптасуында берілген тақырыптың орны және маңызы;
2) әдістемелік мақсатын қою, нақты оқу міндеттерін және алдағы жұмыстың мазмұнын тұжырымдау, шарттарды, талаптарды, шектеулерді және соңғы нәтижені бағалау өлшемшарттарын анықтау;
3) зерттелетін тақырыптың мазмұнымен байланысты, барынша маңызды мәселелерді ұжымды немесе жеке талдау жүргізу, қойылған міндеттерді шешудің тиімді бағыттарын, әдістерін және тәсілдерін анықтау;
4) болжамды шешімнің мазмұнын, негізгі көркемдік-бейнелік сипаттаманы және щығармашылық түпкі ойдың практикалық іске асырудың композициялық-мәнерлеу құралдарын қамтитын материалдарды талдаудың қысқаша сипаттау;
5) есеп беру материалдарын ұжымдық талқылау, ұсынылатын шешімді және оны іске асыру тәсілдерін түзету;
6) ұсынылған шешімді нобайлық пысықтау, оны талқылау және педагогтермен бірге бекіту;
7) соңғы пысықтау және электронды түрде таза орындау;
8) орындалған жұмыстарды қарау, оларды ұжымдық талқылау және ұсынылған бағаларды дәлелдеу.
120. Үй тапсырмасы ретінде нобайларды әзірлеуге және орындауға, жобаға арналған өз материалын дайындау беріледі. Педагог қалыпты тапсырмалар үшін барлық материалдарды ұсынады. Курс бойынша материалды "спиральдар бойынша" зерттеу - білім алушы алдыңғы кезеңде зерттелген материалды жүйелі түрде қайталайды.
121. Жобалық жұмыс білім алушылардың өз бетінше шешім қабылдау, көркемдік шешімнің мәнмәтініндегі бастапқы материалды талдау біліктерін көрсетеді.

122. Успешное выполнение проекта зависит от правильной и четкой организации работы и распределения времени с момента выбора темы и до предоставления готового проекта. Педагог определяет уровень требований к проекту, отслеживает работу по мере выполнения определенных этапов.
123. Проект разрабатывается на основе конкретных исходных предпочтений и содержать творческое решение задач с разработкой конкретного художественно-дизайнерского продукта, объекта, серии.
124. Эскизы и варианты поисковых решений, которые выполнялись в ходе поисковой работы над проектом, представляются педагогу. Защита проектов создает благоприятные предпосылки для рефлексивной оценки проделанной работы.
125. В процессе обучения предмету обучающийся приобретает умения:
1) анализировать форму предмета, графический состав формы;
2) использовать возможности графического редактора для рисования;
3) строить композиции из отдельных фрагментов изображения;
4) импортировать фрагменты изображения между файлами;
5) записывать результат деятельности на внешний носитель.
126. Умения формируются на основе следующих знаний:
1) основные понятия: "точка", "линия", "форма";
2) простейшие геометрические фигуры;
3) приемы работы в среде графического редактора;
4) правила пользования персональным компьютером и дополнительных устройств;
5) приемы работы с файлами.
127. Работе на компьютере по медицинским требованиям отводится меньшая часть урока, при работе с графическим редактором используются небольшие упражнения (15-20 минут непрерывной работы).
128. Сложная работа делится на части, в перерывах проводятся динамические паузы – разминки для глаз, физкультурные минутки. Упражнения на компьютере чередуются с объяснением нового материала, обсуждением сложных вопросов, выполнением заданий в тетрадях, демонстрацией работ.
129. Самостоятельная работа направлена на закрепление и углубление полученных знаний и навыков, формирование культуры умственного труда и самостоятельности в творческом поиске и приобретении новых знаний, носит систематический и непрерывный характер. В самостоятельную работу входит подготовка эскизов, рабочих материалов и фотовизуальный ряд выполненных работ.
130. Межпредметные связи предмета "Компьютерная графика" с предметами "Технология швейного изделия", "Конструкция швейного изделия", "Экспериментальное моделирование" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
131. Программные требования в 3-4 классах:
1) овладение инструментария программ CorelDraw [Корелдрав], Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], освоение представлений о графических изображениях, форматах графических файлов, сжатия графических данных, преобразование форматов графических файлов, алгоритма запуска векторной программы CorelDraw [Корелдрав], интерфейс программы CorelDraw [Корелдрав], настройки программного интерфейса, способы создания графического изображения в CorelDraw [Корелдрав], освоение основных приемов работы с объектами, способов получения цветовых оттенков на экране и принтере, алгоритма импорта растрового изображения, алгоритма настройки параметров печати, запуска программы CorelDraw [Корелдрав], настройки программного интерфейса;

122. Жобаның сәтті орындалуы жұмысты дұрыс және нақты ұйымдастыруға және тақырыптарды таңдаудан және дайын жобаны ұсынуға дейін уақытты бөлуге байланысты. Педагог жобаға қойылатын талаптарды анықтайды, белгілі бір кезеңдерді орындау барысында жұмысты қадағалайды.
123. Нақты бастапқы артықшылықтардың және нақты көркемдік-дизайнерлік өнімді, нысанды, серияны әзірлеудегі шығармашылық шешім міндеттері болуының негізінде жоба әзірленеді.
124. Жобамен жұмыс жасауда іздену жұмыстарының барысында орындалған, педгогке ұсынылатын іздену шешімдерінің нобайлары және нұсқалары. Жобаларды қорғау жасалған жұмысты рефлексивті бағалауға арналған тиімді алғышарттарын құрады.
125. Пәнге оқыту процесінде білім алушы біліктерге ие болады:
1) пәннің формасын, форманың графикалық құрамын талдау;
2) сурет салуға арналған графикалық редактордың мүмкіндіктерін қолдану;
3) бейненің жеке үзінділерінен композициялар құру;
4) файлдар арасындағы бейне үзінділерін импорттау;
5) қызметтің нәтижесін сыртқы тасымалдаушыға жазып алу.
126. Келесі білімдердің негізінде білік қалыптасады:
1) негізгі түсініктер: "нүкте", "сызық", "форма";
2) қарапайым геометриялық фигуралар;
3) графикалық редактор ортасындағы жұмыс тәсілдері;
4) дербес компьютерді және қосымша құрылғыларды қолдану ережесі;
5) файлдармен жұмыс істеу тәсілдері.
127. Медициналық талаптар бойынша компьютерде жұмыс жасауға сабақтың аз бөлігі бөлінеді, графикалық редактормен жұмыс жасау кезінде шағын жаттығулар (жұмыстан 15-20 минут үзіліс) қолданылады.
128. Күрделі жұмыс бөліктерге бөлінеді, үзілісте динамикалық іркіліс жүргізіледі - көзге арналған жаттығулар, физкультуралық минуттар. Компьютердегі жаттығулар жаңа материалды түсіндірумен, күрделі сұрақтарды талқылаумен, дәптерде тапсырмаларды орындаумен, жұмыстарды көрсетумен кезектесіп отырады.
129. Өзіндік жұмыс алынған білімдерін және дағдыларын бекітуге және тереңдетуге, ой еңбегінің мәдениетін және шығармашылық ізденістегі және жаңа білімдерді игерудегі дербестігін қалыптастыруға бағытталады, жүйелік және үздіксіз сипатта болады. Өзіндік жұмысқа нобайларды дайындау кіреді.
130. "Компьютерлік графика" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Тігін бұйымның технологиясы", "Тігін бұйымның конструкциясы", "Экспериментальді үлгілеу", пәндерімен пәнаралық байланыс білім алушылардың түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
131. 3-4 сыныптардағы Бағдарламалық талаптары.
1) CorelDraw [Корелдрав], Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламаларының құралдарын терең меңгеру жалғастырылады, графикалық бейнелерді жеткізу әдістері, графикалық файлдардың пішімдері, графикалық мәліметтерді сығу әдістері, графикалық файлдардың пішімдерін қайта құру, CorelDraw [Корелдрав] векторлық бағдарламасын іске қосу алгоритімі, CorelDraw [Корелдрав] бағдарламасының интерфейсі, бағдарламалық интерфейсті баптау, CorelDraw [Корелдрав] графикалық бейнені құру тәсілдері, нысандармен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері, экран мен принтерде түстік реңктерді алу тәсілдері, растрлық бейнені импорттаудың алгоритімі, басып шығару өлшемдерін күйге келтіру алгоритімі, CorelDraw [Корелдрав] бағдарламасын іске қосу, бағдарламалық интерфейсті баптау меңгеріледі;

2) освоениеграфических примитивов, работа с инструментами векторного редактора CorelDraw [Корелдрав], основных приемов работы с компьютерной графикой редактора CorelDraw [Корелдрав], с объектами редактора CorelDraw [Корелдрав], пропорции предмета и формата, редактирование контур рисунка, создание, редактирование, форматирование текста, подготовка макета к печати, редактирование растровых изображений, использование спецэффектов, создание графических изображений в программе Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], освоение разнообразных инструментов графической программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], навыков создания авторских шрифтов и шрифтовых композиций программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп];
3) закрепление знаний о методах описания цветов в компьютерной графике программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп], способах получения цветовых оттенков на экране, принтере и хранения изображений в файлах растрового и векторного форматов, методах сжатия графических данных, преобразованиях форматов графических файлов, назначениях и функциях различных графических программ.
132. Содержание учебного предмета в 3-4 классах.
Тематическое планирование.
Тема 1. Назначение и основные возможности графической программы CorelDraw.
Тема 2. Основные приемы работы в программе CorelDraw [Корелдрав] с объектами. Редактирование геометрической формы объектов. Создание и редактирование контуров. Работа с цветом.
Тема 3.Средства повышенной точности. Разработка фирменного стиля.
Оформление текста. Планирование и создание макета. Работа с растровыми изображениями.
Тема 4. Основные приемы работы в программе CorelDraw [Корелдрав] с объектами. Управление масштабом просмотра объектов. Режимы просмотра документа. Копирование объектов. Упорядочение размещения объектов. Группировка объектов. Соединение объектов. Логические операции.
Тема 5. Практическая работа. Создание элементов дизайна.
Тема 6. Редактирование геометрической формы объектов. Типы объектов: графические примитивы и свободно редактируемые объекты. Изменение геометрии объекта с помощью инструмента редактирования формы. Разделение объектов с помощью инструмента-ножа. Удаление части объекта с помощью инструмента-ластика.
Тема 7. Практическая работа. Создание элементов рекламного блока. Создание и редактирование контуров. Создание объектов произвольной формы. Свободное рисование и кривые Безье. Навыки работы с контурами. Настройка контура. Создание и редактирование художественного контура. Практическая работа.
Тема 8. Работа с цветом. Природа цвета. Цветовые модели. Простые и составные цвета. Способы окрашивания объектов. Прозрачность объекта. Цветоделение. Практическая работа.
Тема 9. Средства повышенной точности. Линейки. Сетки. Направляющие. Точные преобразования объектов. Выравнивание и распределение объектов.
Тема 10. Разработка фирменного стиля. Создание логотипов. Разработка фирменных бланков. Правила оформления визиток. Работа с текстом. Практическая работа. Создание логотипов. Разработка визитки. Оформление текста. Виды текста: простой и фигурный текст. Фигурный текст. Создание, редактирование, форматирование, предназначение. Размещение текста вдоль кривой. Редактирование геометрической формы текста. Простой текст. Создание, редактирование, форматирование, предназначение. Навыки работы с текстовыми блоками. Практическая работа. Создание печатей. Дизайн текста.
Тема 11. Планирование и создание макета. Настройка документа. Планирование макета. Создание макета. Практическая работа. Создание рекламного блока. Разработка упаковки.
Тема 12. Работа с растровыми изображениями. Импорт растровых изображений. Редактирование растровых изображений. Фигурная обрезка. Трассировка растровых изображений. Форматы векторных и растровых изображений. Практическая работа. Создание открытки.
Тема 13. Использование спецэффектов. Добавление перспективы. Создание тени. Применение огибающей. Деформация формы объекта. Применение объекта-линзы. Оконтуривание объектов. Эффект перетекания объектов. Придание объема объектам. Практическая работа.
Тема 14. Печать документа. Итоговая работа. Планирование и создание макета с использованием всех элементов CorelDraw [Корелдрав]. Подготовка макета к печати. Настройка параметров печати. Режим цветоделения. Итоговая работа. Разработка упаковки, фирменного стиля, обложки, рекламного блока.
Тема 15. Назначение и основные возможности программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]. Интерфейс программы Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]. Виды и форматы изображений. Особенности растровых изображений. Параметры растровых изображений. Отличия Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] от предыдущих версий.
Тема 16. Настройки системы. Организация палитр. Открытие и закрытие изображения. Изменение размеров изображения. Способы интерполяции. Изменение размеров канвы. Обрезка изображения. Отмена действий. Обзор способов выделения областей изображения. Практическая работа.
Тема 17. Создание примитивов в Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]. Техника выделения областей изображения. Инструменты выделения. Управление параметрами инструментов. Дополнение, вычитание и пересечение областей выделения. Приемы выделения областей сложной формы. Модификация выделения командами Select-Transform selection [селект-трансформ селекшн], Select-Feather [селект-физер] и Select-Modify [селект-модифи]. Действия с выделенной областью: масштабирование, поворот, искажение выделенной области.
Тема 18. Коррекция области: изменение яркости и контраста. Использование линейки, сетки, направляющих при выделении. Практическая работа.
Тема 19. Создание многослойного изображения. Способы создания слоя. Работа со слоями. Параметры слоя. Управление слоями с помощью палитры Layers [лейерс]. Особенности работы с многослойным изображением. Связывание слоев. Трансформация содержимого слоя. Создание коллажей. Практическая работа. Работа со слоями многослойного изображения. Объединение слоев в наборы Layer Set [лейер сет]. Текстовые слои. Спецэффекты на слоях: создание тени, ореола, имитация рельефа, обводка контура изображения. Слияние слоев.
Тема 20. Практическая работа. Техника рисования. Инструменты свободного рисования. Использование кистей, аэрографа, карандаша, ластика. Выбор цвета кисти. Цветовые модели. Библиотеки Pantone [пантон]. Выбор формы кисти. Подключение библиотек кистей. Создание новой кисти. Выбор параметров кисти. Непрозрачность, режимы наложения. Особенности работы с графическим планшетом. Закраска областей. Создание градиентных переходов. Применение фильтров для имитации различных техник рисования.
Тема 21. Техника ретуширования. Чистка и восстановление деталей изображения с помощью инструмента "штамп". Использование инструмента "history brush" [хистори браш]. Использование инструментов коррекции изображения. Применение фильтров для размытия, повышения резкости и имитации световых эффектов.
Тема 22. Выполнение сложного монтажа. Общие сведения о каналах. Виды каналов. Создание и сохранение альфа-каналов. Использование маски слоя для качественного монтажа. Основные операции коррекции изображения. Использование корректирующих слоев для неразрушающей коррекции. Сканирование и коррекция изображения. Приемы сканирования. Выбор параметров.
Тема 23. Понятие разрешающей способности и линеатуры растра. Особенности сканирования прозрачных и непрозрачных материалов. Причины появления муара. Борьба с муаром. Выбор параметров коррекции, исходя из применения изображения. Особенности коррекции для полиграфии и Интернета. Настройка точки черного, точки белого и гаммы изображения. Использование фильтров для стилизации изображения. Преобразование цветовых моделей. Выполнение цветоделения. Сохранение файла. Форматы графических файлов.
Тема 24. Выполнение проектной работы в программе Adobe Photoshop [адоб фотошоп]. Проект и основные этапы его разработки. Требования по защите проектной работы.

2) графикалық примитивтер, CorelDraw [Корелдрав] векторлық редактордың құралдарымен жұмыс, CorelDraw [Корелдрав] компьютерлік графикалық редакторымен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері, CorelDraw [Корелдрав] редакторының нысандарымен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері, зат пен пішімнің пропорциясы, суреттердің контурын түзету, мәтінді құруды, түзетуді, пішімдеуді, макетті басып шығаруға дайындауды, растрлық бейнелерді түзетуді, арнайы әсерлерді пайдалануды, Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасында графикалық бейнелерді құруды, Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] графикалық бағдарламасының түрлі құралдарын, Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасының авторлық қаріптерін және қаріптік композицияларды құру дағдалырын меңгереді;
3) компьютерлік графиканың Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасында түстерді сипаттау әдістері, экран мен принтерде түстік реңктерді алу амалдары, растрлық және векторлық пішімді файлдарында бейнелерді сақтау тәсілдері, графикалық мәліметтерді сығу әдістері, графикалық файлдардың форматттарын қайта өзгерту, түрлі графикалық бағдарламалардың міндеттері мен функциялары туралы білімдері бекітіледі.
132. 3-4 сыныптардағы оқу пәнінің мазмұны
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. CorelDraw [Корелдрав] графикалық бағдарламасының міндеттері мен негізгі мүмкіндіктері.
2-тақырып. CorelDraw [Корелдрав] бағдарламасында нысандармен жұмыстың негізгі тәсілдері. Нысандардың геометриялық пішіндерін түзету. Контурларды құру және түзету. Түспен жұмыс.
3-тақырып. Аса жоғары нақтылау құралдары. Фирмалық стильді әзірлеу.
Мәтінді ресімдеу. Макетті жоспарлау және құру. Растрлық бейнелермен жұмыс.
4-тақырып. CorelDraw [Корелдрав] бағдарламасында нысандармен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері. Нысандарды алдына ала көрудегі өлшемдерді басқару. Құжаттарды алдын ала көру. нысандарды көшіру. Нысандарды орналастыруды рреттеу. Нысандарды топтастыру. Нысандарды құру. Логикалық операциялар.
5-тақырып. Практикалық жұмыс. Дизайн элементтерін құру.
6-тақырып. Нысандардың геометриялық пішіндерін түзету. Нысандардың түрлері: графикалық примитивтер мен еркін түзетілетін нысандар. Пішіндерді түзету құралдарының көмегімен геометриялық нысандарды өзгерту. Пышақ құралы арқылы нысандарды бөлу. Өшіргіш құралының көмегімен нысанның бөлігін жою.
7-тақырып. Практикалық жұмыс. Жарнамалық блок элементтерін құру. Контурларды салу және түзету. Еркін түрдегі нысандарды құру. Еркін сурет салу және Безье қисығы. Контурлармен жұмыс істеу дағдылары. Контурды баптау. Көркемдік контурды салу және түзету. Практикалық жұмыс.
8-тақырып. Түспен жұмыс. Түстердің табиғаты. Түстік модельдер. Қарапайым және қосалқы түстер. Нысандарды бояу тәсілдері. Нысандардың тазалығы. Түс беру. Практикалық жұмыс.
9-тақырып. Жоғары нақтылық құралы. Сызғыштар. Торлар. Бағыттауыштар. Нысандарды нақты түрлендіру. Нысандарды түзету және бөлу.
10-тақырып. Фирмалық стильді әзірлеу. Логотиптерді құру. Фирмалық бланктарды әзірлеу. Визит карталарын әзірлеу ережелері. Мәтінді ресімдеу. Мәтіннің түрлері: қарапайым және пішінді мәтін. Пішінді мәтін. Құру, түзету, пішімдеу, арналып қойылу. Мәтінді қисық сызық бойында орналастыру. Мәтіннің геометриялық пішінін түзету. Қарапайым мәтін. Құру, түзету, форматтау, арналып қою. Мәтіндік блоктармен жұмыс істеу дағдылары. Практикалық жұмыс. Басып шығаруды құру. Мәтіннің дизайны.
11-тақырып. Макетті жоспарлау және құру. Құжатты баптау. Макетті жоспарлау. Макетті құру. Практикалық жұмыс. Жарнамалық блокты құру. Сыртқы қабатын әзірлеу.
12-тақырып. Растрлық бейнелермен жұмыс. Растрлық бейнелерді импорттау. Растрлық бейнелерді түзету. Пішінді кесу. Растрлық бейнелерді трассировка жасау. Векторлық және растрлық бейнелердің пішімі. Практикалық жұмыс. Ашықхат жасау.
13-тақырып. Арнайы әсерлерді пайдалану. Перспективаларды қосу. Көлеңке жасау. Айналдыруды қолдану. Нысан пішінін деформациялау. Линза-нысанын пайдалану. Нысандарды контурлау. Нысандардың ағып кету әсерін жасау. Нысандарға көлем беру. Практикалық жұмыс.
14-тақырып. Құжатты басып шығару. Қорытынды жұмыс. CorelDraw-тың [Корелдрав] барлық элементтерін пайдаланып макетті жоспарлау және құру. Макетті басып шығаруға дайындау. Басып шығару өлшемдерін баптау. Түске бөлу режимі. Қорытынды жұмыс. Сыртын, фирмалық стильді, сыртқы мұқабасын, жарнамалық блокты әзірлеу.
15-тақырып. Adobe Photoshop бағдарламасының міндеттері мен негізгі мүмкіндіктері. Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасының интерфейсі. Бейнелердің түрлері мен пішімдері. Растрлық бейнелердің ерекшеліктері. Adobe Photoshop-тың [Адоб фотошоп] алдыңғы нұсқаларынан ерекшелігі.
16-тақырып. Жүйені баптау. Палитраларды ұйымдастыру. Бейнені ашу және жабу. Бейненің өлшемін өзгерту. Интерполяция тәсілі. Канваның өлшемін өзгерту. Бейнелерді кесу. Іс-әрекеттерді тоқтату. Бейненің аймақтарын ерекшелеу тәсілдерін алдын ала көру. Практикалық жұмыс.
17-тақырып. Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] примитивтерін пайдалану. Бейне аймақтарын ерекшелеу техникасы. Ерекшелеу құралдары. Құралдардың өлшемдерін басқару. Ерекшелеу аймақтарын қосу, оқу және қиып өту. Күрделі формадағы аймақтарды ерекшелеу тәсілдері. Select-Transform selection [селект-трансформ селекшн], Select-Feather [селект-физер] және Select-Modify [селект-модифи] командаларымен ерекшелеу модификациясы. Ерекшелелеп алған аймақпен жұмыс: өлшемдеу, бұру, ерекшеленген аймақты бұрмалау.
18-тақырып. Аймақтарды түзету: ашықтық пен кереғарлықты түзету. Ерекшелеу барысында сызғышты, торды, бағыттауыштарды пайдалану. Практикалық жұмыс.
19-тақырып. Көпқабатты бейнені құру. Қабатты құру тәсілдері. Қабаттармен жұмыс. Қабаттың өлшемі. Layers [лейерс] палитрасының көмегімен қабаттарды басқару. Көпқабатты бейнелермен жұмыстың ерекшеліктері. Қабаттарды байланыстыру. Қабаттың ішіндегілерді тасымалдау. Коллаждарды құру. Практикалық жұмыс. Көп қабатты бейнелердің қабаттарымен жұмыс. Layer Set [лейер сет] жиынтығында қабаттарды біріктіру. Мәтіндік қабаттар. Қабаттардағы арнайы әсерлер: көлеңке жасау, ореола, рельефке ұқсату, бейненің контурын жүргізу. Қабаттарды қосу.
20-тақырып. Практикалық жұмыс. Сурет салу техникасы. Еркін сурет салу құралы. Қылқаламдарды, аэрографты, қарындашты, өшіргішті пайдалану. Қылқаламның түсін таңдау. Түстік модельдер. Pantone [пантон] кітапханалары. Қылқаламдардың пішінін таңдау. Қылқаламдар кітапханасын іске қосу. Жаңа қылқаламды құру. Бұлыңғырлықты (непрозрачность) салу режимдері. Графикалық планшетпен жұмыс істеудің ерекшеліктері. Аймақтарды бояу. Градиенттік ауысуларды құру. Сурет салудың түрлі техникаларын имитациялауға арналған фильтрлерді қолдану.
21-тақырып. Ретушь жасау техникасы. "Штамп" құралының көмегімен бейнелердің бөлшектерін тазалау және қайта қалпына келтіру. "Нistory brush" [хистори браш] құралын пайдалану. Бейнені түзету құралдарын пайдалану. Шаюға (размытия) арналған сүзгілерді пайдалану, ашықтықты арттыру және түстік әсерлерді имитациялау.
22-тақырып. Күрделі монтажды орындау. Каналдар туралы жалпы мәлеметтер. Каналдардың түрлері. Альфа-каналдарды құру және сақтау. Сапалы монтаж жасау үшін қабат бетперделерін пайдалану. Бейнелерді түзету операцияларының негіздері. Бұзбай түзетуге арналған түзету қабаттарын пайдалану. Бейнелерді сканерлеу және түзету. Сканерлеу әдістері. Өлшемдерді таңдау.
23-тақырып. Растрдың рұқсат етілетін қабілеттері мен сызықтары туралы (түсінік. Таза және таза емес материалдарды сканерлеудің ерекшеліктері. Муардың пайда болу себептері. Муармен күрес. Бейнені пайдалануға байланысты түзету өлшемдерін таңдау. Полиграфи мен Интернет желісіне арналған түзетудің ерекшеліктері. Қараның нүктесін, ақтың нүктесін және бейнелердің гаммаларын баптау. Бейнелерді стильдеу үшін фильтрлерді пайдалану. Түсті модельдерді түрлендіру. Түстерді бөлуді орындау. Файлды сақтау. Графикалық файлдардың пішімдері.
24-тақырып. Adobe Photoshop [адобфотошоп] бағдарламасында жобалық жұмысты орындау. Жоба және оны әзірлеудің негізгі кезеңдері. Жобалық жұмысты қорғау бойынша талаптар.

1) обучение программе Adobe Illustrator CS5 (векторная графика) [Адоб иллюстратор СиЭс5];
2) освоение теоретических сведений: основные понятия функции Adobe Illustrator CS5 [Адоб иллюстратор СиЭс5], описание векторной графики, основные инструменты, теория рисования эскизов моделей одежды с помощью инструментов "карандаш" и "перо", теория создания образцов текстуры ткани, перерисовка, создание объемных объектов, линейка, сетка, градиенты;
2) освоение рабочей среды программы, выполнение работ по рисованию моделей одежды, рисование контуров, перспективы, создание собственных образцов текстуры ткани для своих моделей, создание объемных объектов, импорт, экспорт, сохранение;
3) создание дизайна одежды с использованием программы Adobe Illustrator CS5 [Адоб иллюстратор СиЭс5].
135. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Программы обработки и создания графических изображений. Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор]. Введение в компьютерную графику. Основы работы с программой. Применение компьютерной графики, графические редакторы, векторная и растровая графика. Программный пакет Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор]: состав, особенности, применение векторной графики в дизайне костюма. Настройка интерфейса программы, создание и редактирование рабочего пространства. Рисование стандартных объектов. Выделение и преобразование объектов. Перемещение объектов в стопке, перемещение, выравнивание и выделение.
Практическое задание. Серия графических композиций из объектов разной величины.
Тема 2. Использование слоев для работы со сложными изображениями. Инструменты свободного рисования. Размещение объектов на слоях, настройка параметров слоя, блокирование слоев. Перемещение объектов между слоями, слияние слоев, шаблонные слои. Рисование и редактирование объектов произвольной формы. Кривые Безье. Редактирование формы объектов по точкам.
Практическое задание. Серия графических композиций из объектов разной величины с комбинированием объектов стандартной формы и объектов созданных или отредактированных при помощи кривых Безье.
Тема 3. Рисование сложных объектов. Использование разметки для планирования изображения. Использование логических операций для рисования объектов сложной формы. Соединение и разъединение объектов, фигурная обрезка. Применение искажающих фильтров к элементам рисунка. Перспективные, свободные и пропорциональные искажения. Использование разметки документа, линейки, направляющие, сетка. Интеллектуальные направляющие, создание направляющих из объекта. Практическое задание. Создание абстрактной композиции на заданную тему.
Тема 4. Работа с цветом. Цветовые модели. Способы окрашивания объектов, редактирование цвета. Создание, применение и редактирование узоров. Копирование цвета, способы выделения объектов с одинаковыми атрибутами. Использование генератора узоров. Применение к объекту градиентной сетки. Практическое задание. Выполнение композиций с активным использованием цвета.
Тема 5. Работа с текстом. Способы ввода текста, инструменты и палитры для работы с текстом. Управление параметрами единичной буквы. Ввод, редактирование и форматирование текста. Размещение текста вдоль кривой. Создание текстовых блоков, связанные блоки, настройка параметров обтекание объекта текстом. Импорт текста из других приложений, перевод текста в контуры. Практическое задание. Шрифтовая композиция.
Тема 6. Работа с прозрачными объектами. Присвоение объекту нескольких обводок и заливок. Эффекты и графические стили, настройка эффектов для рисования трехмерных объектов. Преобразование эффектов, параметры растрирования эффектов. Режимы наложения цветов, маска прозрачности. Преобразование прозрачности, предварительный просмотр наложения прозрачности. Практическое задание. Композиция для закрепления пройденной темы с использованием эффектов, маски прозрачности и графических стилей.
Тема 7. Создание сложных объектов с помощью особых объектов программы. Использование кистей для создания сложных обводок. Создание собственной кисти, редактирование кистей. Использование растровой графики для создания кистей. Создание угловой плитки для паттерна. Использование графического планшета (дигитайзера). Использование оболочек для деформации объекта. Перетекание объектов, перетекание группы по траектории, настройки перетекания. Применение масок для обрезки рисунка, настройка маски.
Практическое задание. Композиция для закрепления пройденной темы с использованием особых эффектов программы (собственных кистей, перетекания, деформации и масок обрезки).
Тема 8. Работа с растровыми изображениями. Одновременный импорт нескольких изображений. Трассировка растрового изображения. Маска обрезки. Практическое задание. Композиция для закрепления пройденной темы с использованием растровых изображений.
Тема 9. AdobeIllustrator [Адоб иллюстратор] в дизайне костюма. Специальные приемы создания и редактирования изображений. Приемы работы с большим количеством объектов. Ускорение работы с помощью макрокоманд. Использование скриптов для автоматизации стандартных задач. Графика. Использование переменных и динамических объектов для упрощения создания однотипных документов.
Тема 10. Создание реалистических композиций при помощи градиентов и масок прозрачности. Приемы работы с сеткой градиента. Имитация объема объекта. Имитация сложной поверхности. Особенности работы со сложными градиентными сетками. Сопряжение сеток. Использование масок прозрачности для повышения качества изображения.
Тема 11. Декорирование с использованием узоров. Виды узоров и их использование в графических композициях. Создание бесшовных геометрических узоров. Воспроизведение поверхности при помощи узоров. Применение множественных обводок.

1) Adobe Illustrator CS5 [Адоб иллюстратор СиЭс5] бағдарламасын оқыту (векторлық графика);
2) теориялық деректерді меңгеру: Adobe Illustrator CS5 [Адоб иллюстратор СиЭс5] қызметінің негізгі түсініктері, векторлық графиканың сипаттамасы, басты құралдар, "қарындаш" және "қылқалам" құралдарының көмегімен киім үлгілерінің нобайын салу теориясы, мата текстурасының үлгілерін жасау теориясы, суретті қайта салу, көлемді нысандарды жасау, сызғыш, тор, градиенттер;
3) бағдарламаның жұмыс ортасын меңгеру, киім үлгілерін салу бойынша жұмыстарды орындау, импорт, экспорт, сақтау;
4) Adobe Illustrator CS5 [Адоб иллюстратор СиЭс5] бағдарламасын қолдана отырып киім дизайнын жасау.
135. Бейіндік сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Графикалық бейнені өңдеу және жасау бағдарламалары. Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор]. Компьютерлік графикаға кіріспе. Бағдарламамен жұмыс жасаудың негіздері. Компьютерлік графиканы, графикалық редакторларды, векторлық және растрлық графиканы қолдану. Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор] бағдарламалық пакеті: құрамы, ерекшелігі, костюм дизайнында векторлық графиканы қолдану. Бағдарманың интерфейсін баптау, жұмыс кеңістігін құру және редакциялау. Стандартты нысандарды салу. Нысандарды белгілеу және өзгерту. Нысандарды жинақтаорналастыру, орналастыру, түзету және ерекшелеу.
Практикалық тапсырма. Әртүрлі көлемдегі нысандардың графикалық композицияларының сериясы.
2-тақырып. Күрделі бейнелермен жұмыс жасау үшін қабаттарды қолдану. Еркін сурет салуға арналған құралдар. Нысандарды қабаттарда орналастыру, қабаттың өлшемдерін баптау, қабаттарды шектеу. Қабаттардың арасына нысандарды ауыстыру, қабаттардың бірігуі, шаблондық қабаттар. Нысандардың еркін түрдегі пішіндерін салу және редакциялау. Безье қисығы. Нүкте бойынша нысан формаларын редакциялау.
Практикалық тапсырма. Стандартты қалыптағы нысандарды қиыстыратын әртүрлі көлемдегі нысандардың және Безье қисығы көмегімен жасалған немесе редакцияланған нысандардың графикалық композицияларының сериясы.
3-тақырып. Күрделі нысандарды салу. Бейнені жоспарлау үшін белгілеуді қолдану. Күрделі қалыпты нысандарды салу үшін логикалық операцияларды қолдану. Нысандарды қосу және ажырату, пішінді кесу. Суреттің элементтеріне бұрмалаушы фильтрлерді қолдану. Перспективалық, еркін және пропорциональды бұрмалау. Құжатты бегілеу, сызғышты, бағыттаушты, торды қолдану. Зияткерлік бағыттауыштары, нысаннан бағыттауыштарды жасау. Практикалық тапсырма. Берілген тақырыпта абстракті композицияны құру.
4-тақырып. Түспен жұмыс. Түстік үлгілер. Нысанды бояу тәсілдері, түсті. Өрнектерді жасау, қолдану және түзету. Түсті көшіру, бірдей атрибуттарымен бірге нысандарды белгілеу тәсілдері. Өрнектің генераторын қолдану. Нысанға градиентті торды қолдану. Практикалық тапсырма. Түсті белсенді қолданумен бірге композицияны орындау.
5-тақырып. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді енгізу тәсілдері, Мәтінмен жұмыс жасауға арналған құралдар және палитралар. Жеке әріптің өлшемдерін басқару. Мәтінді енгізу, түзету және пішімдеу. Мәтінді қисық бойы орналастыру. Мәтіндік блоктарды, байланысқан блоктарды жасау, нысанды мәтінмен айнала орау өлшемдерін баптау. Басқа қосымшадан мәтінді импорттау, мәтінді контурға ауыстыру. Практикалық жұмыс. Қаріптік композиция.
6-тақырып. Ашықтық нысандармен жұмыс. Нысанға бірнеше жиектерді және құйма бояуды беру. Эффектілер және графикалық стильдер. Үш өлшемді нысандарды салу үшін эффектілерді баптау. Эффектілердің қайта құрылуы, эффектілерді растрлау өлшемдері. Түстерді қою тәртіптері, ашықтық бетпердесі. Ашықтықтың қайта құрылуы, ашықтықты қоюды алдына ала қарау. Практикалық тапсырма. Эффектілерді, ашықтық бетпердесін және графикалық стильдерді қолдана отырып өтілген тақырыптарды бекітуге арналған композиция.
7-тақырып. Бағдарламаның ерекше нысандарының көмегімен күрделі нысандарды құру. Күрделі жиектерді жасау үшін қылқаламды қолдану. Жеке қылқаламды жасау, қылқаламды түзету. Қылқаламды құру жасау үшін растрлық графиканы қолдану. Паттернге арналған бұрышты плиткаларды құру. Графикалық планшетті қолдану (дигитайзер). Нысанның пішімін өзгеру үшін қабықшаны қолдану. Нысандардың ағып кетуі, топтардың траектория бойынша ағып кетуі, ағып кетуді баптау. Суретті кесу үшін бетпердені қолдану, бетпердені баптау.
Практикалық тапсырма. Бағдарламаның ерекше эффектілерін (жеке қылқаламның, ағып өту, деформация және кесу бетпердесі) қолдана отырып, өтілген тақырыптарды бекітуге арналған композиция.
8-тақырып. Растрлық бейнемен жұмыс. Бір уақытта Бірнеше бейнелерді импорттау. Растрлық бейнені трассировкалау. Кесу бетпердесі. Практикалық тапсырма. Растрлық бейнелерді қолдана отырып өтілген тақырыптарды бекітуге арналған композиция.
9-тақырып. Киім дизайнындағы Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор]. Бейнені құру және түзетудің арнайы тәсілдері. Көп санды нысандармен жұмыс жасау тәсілдері. Макрокоманд көмегі арқылы жұмысты жылдамдату. Қалыпты міндеттерді автоматтандыру үшін скриптерді қолдану. Графика. Бір типті құжаттарды жасауды жеңілдету үшін ауыспалы және динамикалық нысандарды қолдану.
10-тақырып. Градиент және ашықтық бетпердесінің көмегімен шынайы композицияларды құру. Тор градиентімен жұмыс жасау тәсілдері. Нысанның көлемін имитациялау. Күрделі бетін имитациялау. Күрделі градиенттік торлармен жұмыс жасаудың ерекшеліктері. Торлардың түйіндесуі. Бейненің сапасын арттыру үшін ашықтық бетпердесін қолдану.
11-тақырып. Өрнектерді қолдана отырып декорациялау. Өрнектердің түрлері және оларды графикалық композицияларда қолдану. Тігісі жоқ геометриялық өрнектерді құру. Өрнектердің көмегімен сыртқы бетін көрсету. Көптеген жиектерді қолдану.

Тема 12. Работа с трехмерными объектами. Виды аксонометрии – теория и практика. Типы искажений в Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор]. Планирование трехмерной композиции, настройка сеток. Создание объектов с привязкой к объемной сетке. Работа с формой и заливкой объекта в трехмерном пространстве. Особенности совместного использования 3D-сеток [3 Д] и 3D-эффектов [3 Д].
Тема 13. Решение задач предпечатной подготовки. Удаление белой заливки в пустотах. Контроль параметров объектов, уменьшение количества узлов. Удаление неиспользуемых элементов. Управление цветом, использование цветовых профилей. Контроль толщины линий объектов, контроль документов содержащих растровую графику. Особенности настройки программы. Экспорт векторной графики. Подключение и использование дополнительных плагинов. Создание сложных деформаций и трансформаций. Использование фракталов для создания паттернов.
136. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) существующие типы компьютерной техники для работы в области дизайна;
2) существующие программные решения для производства компьютерной графики;
3) структуру программного продукта Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор], основные возможности;
4) основные элементы интерфейса и базовые настройки Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор];
5) использует и настраивает программный продукт Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор];
6) создает иллюстрации с помощью базовых объектов и инструментов рисования;
7) грамотно использует текстовые и текстурные элементы в своих работах;
8) работает с заказными цветами, использует цветовые профили;
9) импортирует и обрабатывает фотографии в векторном графическом редакторе;
10) имеет навыки работы с программным продуктом Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор];
11) работает с помощью графического планшета;
12) использует и создает заготовки и шаблоны для оптимизации работы.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
137. Критерии оценивания результатов обучения в художественном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на зачетах.
138. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Рукоделие" осуществляется в форме зачета.
Форма аттестации и контрольно-программные требования к заданиям, творческим проектам обучающегося:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (панно с использованием техник декоративно-прикладного творчества);

12-тақырып. Үш өлшемді нысандармен жұмыс. Аксонометрияның түрлері - теория және практика. AdobeIllustrator-дағы [Адоб иллюстратор] бұрмалау типтері. Үш өлшемді композицияны жоспарлау, торларды баптау. Көлемді торға бекіту арқылы нысандарды құру. Үш өлшемді кеңістікте нысанның пішіні және құйма бояуымен жұмыс. 3D [3 Д] торларды және 3D [3 Д] эффектілерді бірге қолданудың ерекшеліктері.
13-тақырып. Баспа жасау алдындағы дайындықты шешу міндеттері. Бос кеуектіктердегі ақ бояу құймасын жою. Нысандардың өлшемдерін бақылау, түйіндердің санын азайту. Қолданылмайтын элементтерді жою. Түсті басқару, түстік профильдерді қолдану. Нысан сызықтарының қалыңдығын бақылау, растрлық графикалық мазмұндағы құжаттарды бақылау. Бағдарламаны баптаудың ерекшеліктері. Векторлық графиканың экспорты. Қосымша плагиндерді қосу және қолдану. Күрделі деформацияларды және трансформацияларды құру. Паттерндерді құру үшін фракталдарды қолдану.
136. Бейіндік сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Бейіндік сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дизайн саласындағы жұмысқа арналған компьютерлік техниканың бар типтері;
2) компьютерлік графиканы жасауға арналған бар бағдарламалық шешімі;
3) Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор] бағдарламалық өнімінің құрылымын, негізгі мүмкіндіктерін;
4) интерфейстің негізгі элементтері және Illustrator базалық баптау;
5) Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор] бағдарламалық өнімін қолданады және баптайды;
6) базалық нысандардың және сурет салу құралдардың көмегімен иллюстрация жасайды;
7) өзінің жұмысында мәтіндік және текстуралық элементтерді сауатты қолданады;
8) тапсырыс бойынша түстермен жұмыс істейді, түстік профильдерді қолданады;
9) фотографияларды векторлық графикалық редакторда импорттайды және өңдейді;
10) AdobeIllustrator [Адоб иллюстратор] бағдарламалық өніммен жұмыс жасау дағыдаларын меңгереді;
11) графикалық планшет арқылы жұмыс жасайды;
12) жұмысты оңтайландыру үшін дайындамаларды және шаблондарды қолданады және жасайды.
4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
137. Көркемдік білім берудегі оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойыншаағымдық үлгерім нәтижелерінен және сынақтан алған бағалардан тұрады.
138. Білім алушылардың "Қолөнер" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
Аттестаттау формасы және білім алушылардың тапсырмаларына, шығармашылық жобаларына қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (сәндік-қолданбалы шығармашылық техникасын қолдана отырып панно жасау);

2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (проект по технологии "Вязаная кукла").
139. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) соблюдение правил техники безопасности,
2) владение инструментами для ручных работ;
3) соблюдение требований к качеству изделия;
4) аккуратность, эстетичность;
5) знание законов композиции, цветовой гармонии,
6) соответствие формы и содержания, учет принципов гармонии, целостности;
7) оригинальность, своеобразие, необычность;
8) овладение технологией выполнения изделия;
9) использование различных способов декорирования изделия;
10) выбор наиболее эффективных способов решения задачи (оригинальность);
11) нахождение конструктивных способов решения проблемных ситуаций;
12) наличие творческого компонента в процессе проектирования.
140. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – учебный материал усвоен, обучающийся излагает его своими словами, самостоятельно подтверждает ответ конкретными примерами, правильно и обстоятельно отвечает на дополнительные вопросы педагога; изделие выполнено точно по чертежу; все размеры выдержаны; отделка выполнена в соответствии с требованиями инструкционной карты или по образцу; все приемы труда выполнялись правильно, не было нарушений правил техники безопасности, установленных для данного вида работ; задание выполнено в полном объеме и в установленный срок;
2) оценка "4" "хорошо" – учебный материал усвоен, обучающийся допускает незначительные ошибки в его изложении, подтверждает ответ конкретными примерами, правильно отвечает на дополнительные вопросы; изделие выполнено по чертежу, размеры выдержаны, но качество отделки ниже требуемого; на выполнение работы затрачено времени,больше установленного по норме на 10%;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – не усвоена существенная часть учебного материала, обучающийся допускает значительные ошибки в изложении своими словами, затрудняется подтвердить ответ конкретными примерами, слабо отвечает на дополнительные примеры; выполнено по чертежу с небольшими отклонениями; качество отделки удовлетворительное; отдельные приемы труда выполнялись неправильно, но ошибки исправлялись после замечания учителя, допущены незначительные нарушения правил техники безопасности, установленных для данного вида работ, на выполнение работы затрачено времени больше установленного по норме на 25%;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – учебный материал не усвоен, обучающийся не может изложить его своими словами, не может привести конкретные примеры, не может ответить на дополнительные вопросы педагога; изделие выполнено с отступлениями от чертежа, не соответствует образцу; дополнительная доработка не может привести к возможности использования изделия, если неправильно выполнялись многие виды работ, ошибки повторялись после замечания педагога, неправильные действия привели к травме обучающегося или поломке инструмента (оборудования), на выполнение работы затрачено времени против нормы больше чем на 25%;

2) 2 сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ ("Тоқылған қуыршақ" технологиясы бойынша жоба);
139. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарын ескереді:
1) қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
2) қол жұмыстарына арналған құралдарды меңгеру;
3) бұйым сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
4) ұқыптылық, эстетикалық;
5) композиция заңдарын, түстік үйлесімділікті білу;
6) форма және мазмұнның сәйкес болуы, үйлесімділік, тұтастық қағидаттарын ескеру;
7) бірегейлік, ерекшелік, өзгешелік;
8) бұйымды орындау технологиясын меңгеру;
9) бұйымды әшекейлеудің әртүрлі тәсілдерін қолдану;
10) міндеттерді шешудің барынша тиімді тәсілдерін таңдау(бірегейлік);
11) мәселелі жағдайды шешудің конструктивті тәсілдерін табу;
12) жобалау процесіндегі шығармашылық бөлігінің болуы.
140. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы -оқу материалы игерілген, білім алушы оны өз сөзімен баяндайды, жауапты нақты мысалдармен өз бетінше дәлелдейді, педагогтің қосымша сұрақтарына дұрыс және толық жауап береді; бұйым сызба бойынша дәл орындалған; барлық өлшемдері сақталған; әрлеу нұсқаулық карта немесе үлгі бойынша талаптарға сәйкес орындалған; барлық еңбек тәсілдері дұрыс орындалған, берілген жұмыстың түріне қойылған қауіпсіздік техника ережелерін бұзушылықтар болған жоқ; тапсырма толық көлемде және бекітілген мерзімде орындалды;
2) "4" "жақсы" бағасы -оқу материалы игерілген, білім алушы оны баяндауда елеусіз қателіктер жібереді, жауапты нақты мысалдармен дәлелдейді, қосымша сұрақтарға дұрыс жауап береді; бұйым сызба бойынша орындалған, өлшемдері сақталған, бірақ әрлеу сапасы талап етілгеннен төмен, жұмысты орындауға норма бойынша 10% дан көп уақыттың шығындалуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - оқу материалының маңызды бөлігі игерілмеген, білім алушы өз сөзімен баяндауда елеулі қателіктерді жібереді, нақты мысалдармен жауапты дәлелдеуге қиналады, қосымша мысалдарға нашар жауап береді; сызба бойынша аздаған ауытқулармен орындау; әрлеу сапасы қанағаттанарлық; жеке еңбек тәсілдері дұрыс емес орындалған, бірақ қателер мұғалімнің ескертуінен кейін түзетілген, берілген жұмыстың түріне қойылған қауіпсіздік техникасы ережелерінің елеусіз бұзушылықтар жіберілген, жұмысты орындауға норма бойынша 25% дан көп уақыттың шығындалуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - оқу материалы игерілмеген, білім алушы оны өз сөзімен баяндай алмайды, нақты мысалдар келтіре алмайды, педагогтің қосымша сұрақтарына жауап бере алмайды; сызбадан бөлек бұйымды орындау, үлгіге сәйкес келмейді; қосымша өңдеу бұйымды қолдану мүмкіндіктеріне әкелмейді, көптеген жұмыс түрлері дұрыс орындалмаған, педагогтің ескертуінен кейін қателіктердің қайталануы, білім алушының жөнсіз әрекетінің жарақат алуына немесе құралдың (жабдықтың) сынуына әкелуі, жұмысты орындауға нормаға қарсы 25% дан көп уақыттың шығындалуы;

5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
141. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Экспериментальное моделирование" осуществляется в форме зачета.
142. Форма аттестации и контрольно-программные требования к заданиям, творческим проектам обучающегося:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (дизайн-проект); во втором полугодии: зачет (разработка серии эскизов);
2) 2 класса – в первом полугодии: зачет (проектирование одежды); во втором полугодии: зачет (дизайн-проект).
143. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры проекта:
1) культура и содержательность выполнения работы (актуальность и обоснованность проблемы;
2) информативность (четкость цели, проблема и ход исследования, этапы исследования, примененные им методы, средства);
3) практическая значимость результатов;
4) качество и техника исполнения проекта;
5) индивидуальность работы (наличие самостоятельности и творчества, соизмеримость личных усилий и возможностей, результативность и степень вовлеченности в работу);
6) перспективность работы (практическая значимость для автора и социума, возможность использования результатов, возможность продолжения работы);
7) коммуникативная культура (дизайн, оформление текстового варианта проектной работы, структура проектной работы);
8) требования к внешнему продукту (мультимедийная презентация, буклет, коллаж);
9) защита проекта.
144. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – последовательное, четкое, связное, обоснованное и безошибочное изложение программного материала, ответ в логической последовательности с использованием принятой терминологии, наличием собственных выводов, точное определение и истолкование основных понятий; изложение материала литературным языком; правильные и обстоятельные ответы на дополнительные вопросы педагога;
2) оценка "4" "хорошо" – хорошее знание всего изученного программного материала, изложение материала в определенной логической последовательности, подтверждение ответа конкретными примерами, правильные ответы на дополнительные вопросы педагога, умение делать обобщения, выводы, применение полученных знаний на практике в видоизмененной ситуации, соблюдение основных правил культуры устной и письменной речи, наличие негрубых нарушений правил оформления проекта;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – наличие пробелов в освоении программного материала, несистематизированное, фрагментарное, последовательное изложение материала, слабая аргументация выводов, ошибки и неточности в использовании научной терминологии;

5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
141. Білім алушылардың "Экспериментальдік үлгілеу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
142. Аттестаттау формасы және білім алушылардың тапсырмаларына, шығармашылық жобаларына қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сыныпта - бірінші жартыжылдықта: сынақ (дизайн-жоба); екінші жартыжылдықта: сынақ ( нобайлар сериясын әзірлеу);
2) 2 сыныпта - бірінші жартыжылдықта: сынақ (киімді жобалау); екінші жартыжылдықта: сынақ (дизайн-жоба).
143. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі бағалау өлшемшарттарды ескеріледі:
1) жұмысты орындаудың мәдениеті және маңыздылығы (мәселенің өзектілігі және дәлелділігі);
2) ақпараттылық (мақсаттың айқындығы және зерттеу барысы, зерттеу кезеңдері, оларға қолданған әдістер, тәсілдер);
3) нәтижесінің практикалық маңыздылығы;
4) жобаны орындаудың сапалығы және техникасы;
5) жұмыстың даралығы (дербестіктің және шығармашылықтың болуы, жеке жігерінің және мүмкіндігінің өлшемдестігі, жұмысқа қызығудың нәтижелігі және деңгейі);
6) жұмыстың келешегі (автор және әлеумет үшін практикалық маңыздылығы, нәтижені қолдану мүмкіндігі, жұмысты жалғастыру мүмкіндігі);
7) қарым-қатынас мәдениеті (дизайн, жобалық жұмыстың мәтіндік нұсқасын ресімдеу, жобалық жұмыстың құрылымы);
8) ішкі өнімге талаптар (мультимедиялық презентация, бүктеме, коллаж);
9) жобаны қорғау.
144. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бағдарламалық материалды жүйелі, нақты, байланысты, дәлелді және қатесіз баяндау, өзінің тұжырымы бар,қабылданған терминологияны қолдана отырып логикалық жүйеліктегі жауап, негізгі түсініктерді дәл анықтау және түсіндіру; материалды әдеби тілмен баяндау; педагогтің қосымша сұрақтарына дұрыс және байыпты жауаптар;
2) "4" "жақсы" бағасы - зерттелген бағдарламалық материалды жақсы білу, материалды белгілі бір логикалық жүйелікпен баяндау, жауапты нақты үлгі келтіру арқылы дәлелдеу, педагогтің қосымша сұрақтарына дұрыс жауап беру, жалпылау, тұжырым жасай алу, түрі өзгертілген жағдайдағы практикада алған білімдерін қолдану, ауызша және жазбаша сөз мәдениетінің негізгі ережелерін сақтау, жобаны ресімдеудегі аз ғана қателіктердің болуы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - бағдарламалық материалды меңгерудегі кемшіліктердің болуы, материалды жүйеленбеген, үзінді түрінде, бірізді баяндау, тұжырымдарды нашар дәлелдеу, ғылыми терминологияны қолданудағы қателіктер және олқылықтар;

4) оценка "2" "неудовлетворительно" – незнание основной части программного материала в пределах поставленных вопросов или слабо сформированные, неполные знания, неумение применять знания к решению конкретных вопросов;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
145. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Компьютерная графика" осуществляется в форме зачета.
146. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 4 класса – во втором полугодии: контрольная работа (проектная работа в программе Adobe Photoshop [Адоб фотошоп]);
2) профориентационного класса– во втором полугодии: зачет (проект в программе Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор]).
147. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) содержание прорабатываемой темы, художественное отображение ее качественной специфики в композиции;
2) соответствие вида композиционной организации характеру решаемой учебной задачи;
3) стилистическое единство (гармоничность) формообразования композиционных элементов;
4) соблюдение количественной меры (минимум средств – максимум выразительности) в применении формально-композиционных и художественно-образных средств для решения конкретно поставленной задачи;
5) самостоятельность композиционного решения и целостность его внутренней структуры;
6) тщательная проработка и художественная культура графического исполнения композиционного произведения;
7) методическая последовательность работы над заданием.
148. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – грамотное оформление проекта, соблюдение технологий изготовления, отличное качество доклада, изложение материала грамотным языком в определенной логической последовательности, точно используя терминологию предмета как учебной дисциплины; правильное выполнение рисунков, схем, сопутствующие ответу; умение иллюстрировать теоретические положения конкретными примерами; демонстрация усвоения ранее изученных сопутствующих вопросов, сформированность и устойчивость используемых при ответе умений и навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – грамотное оформление проекта, соблюдение технологий изготовления, хорошее качество доклада, изложение материала грамотным языком в определенной логической последовательности, но допущены один-два недочета при освещении основного содержания ответа, исправленные по замечанию педагога; знание терминологии предмета; выполнение рисунков, схем с незначительными недочетами; умение иллюстрировать теоретические положения конкретными примерами; допущены ошибка или более двух недочетов при освещении второстепенных вопросов или в выкладках, легко исправленные по замечанию педагога;

4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - қойылған сұрақтардың шегінде бағдарламалық материалдың негізгі бөлігін білмеу немесе нашар қалыптасқан және толық емес білім, нақты мәселелерді шешуде білімді қолдана алмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейіне сәйкес.
145. Білім алушылардың "Компьютерлік графика" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
146. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) 4 сыныпта - екінші жартыжылдықта: бақылау жұмысы (Adobe Photoshop [Адоб фотошоп] бағдарламасындағы жобалық жұмыс);
2) бейіндік сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (Adobe Illustrator [Адоб иллюстратор] бағдарламадағы жоба).
147. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде педагог келесі өлшемдерді ескереді:
1) зерттелген тақырыптың мазмұны, композициядағы оның сапалы ерекшелігінің көркемдік бейнесі;
2) шешілетін оқу міндеттерінің сипатына композициялық ұйымдастыру түрлерінің сәйкес болуы;
3) композициялық элементтері қалыптасуының стилистикалық бірлігі (үйлесімділігі);
4) нақты қойылғанміндеттерді шешуге арналған ресми-композициялық және көркемдік-бейнелі тәсілдерді қолданудағы сандық өлшемдерді (тәсілдің аз болуы - барынша мәнерлеу) сақтау;
5) композициялық шешімнің дербестігі және оның ішкі құрылымының тұтастығы;
6) композициялық шығарманы графикалық орындаудағы тиянақты пысықтау және көркемдік мәдениеті;
7) тапсырмамен жұмыс жасаудағы әдістемелік жүйелілік.
148. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - жобаны сауатты ресімдеу, дайындау технологиясын сақтау, баяндама сапасының жақсы болуы, белгілі бір логикалық жүйелікте сауатты тілмен материалды баяндау, оқу тәртібі ретінде пәннің терминологиясын нақты қолданады; жауаппен байланысты суреттерді, схемаларды орындау; нақты мысалдармен теориялық жағдайды иллюстрациялауды білу; ертерек зерттелген байланысты сұрақтарды меңгеруін көрсету, жауап беруде қолданылатын білік және дағдылардың жетілуі және тұрақтылығы;
2) "4" "жақсы" бағасы - жобаны сауатты ресімдеу, дайындау технологиясын сақтау, баяндама сапасының жақсы болуы, белгілі бір логикалық жүйелікпен сауатты тілмен материалды баяндау, бірақ педагогтің ескертуімен түзетілген, жауаптың негізгі мазмұнын түсіндіру кезінде бір-екі кемшілік жіберілген; пәннің терминологиясын білуі; елеусіз кемшіліктермен суретті, схеманы орындау; нақты мысалдармен теориялық жағдайды иллюстрациялай алу; педагогтің ескертуімен жеңіл түзетілген, екінші дәрежедегі немесе қосымшадағы сұрақтарды түсіндіру кезінде қателіктер немесе екіден көп кемшіліктер жіберілген;
берілген талаптардан елеусіз ауытқушылықтармен жобаны орындау;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – оформление, выполнение проекта со значительными нарушениями заданных требований, не соблюдены технологии выполнения проектных заданий, неполно или непоследовательно раскрыто содержание материала, но показано общее понимание вопроса и продемонстрированы умения, достаточные для дальнейшего усвоения программного материала определенные настоящей программой;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – выполнение проекта с нарушениями заданных требований; не раскрыто основное содержание учебного материала; обнаружено незнание или неполное понимание обучающимся большей или наиболее важной части учебного материала; допущены ошибки в определении понятий, при использовании специальной терминологии, в рисунках, схемах, в выкладках, которые не исправлены после нескольких наводящих вопросов педагога;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 84
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Ансамбль", "Дополнительный музыкальный инструмент", "Электронные клавишные инструменты", "Аккомпанемент", "Вокал", "Чтение нот с листа", "Импровизация", "Композиция", "Дирижирование", "Ритмика" детских музыкальных школ и детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Ансамбль", "Дополнительный музыкальный инструмент", "Электронные клавишные инструменты", "Аккомпанемент", "Вокал", "Чтение нот с листа", "Импровизация", "Композиция", "Дирижирование", "Ритмика" детских музыкальных школ и детских школ искусств (далее – Программа) определяет единый комплекс основных характеристик образования, включающий цель, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения предмету по выбору.
2. Цель Программы: создание условий для развития творческих способностей обучающегося средствами музыки через включение в осознанную результативную деятельность.
3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение элементарных теоретических и практических знаний по выбранному предмету.
Развивающие:
1) развитие умений, навыков по предметам и их применение на практике;
2) развитие внимания, мышления, воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) стимулирование интересов обучающегося, его познавательной деятельности, мотивация к познанию и творчеству;
4) развитие творческих способностей средствами музыкального искусства.
Воспитательные:

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - берілген талаптарды елеулі кемшіліктерімен жобаны ресімдеу, орындау, жобалық тапсырманы орындау технологиялары сақталмаған, материадың мазмұны толық емес немесе жүйесіз ашылған, бірақ сұрақты жалпы түсінуі көрсетілген және бағдарламамен анықталған бағдарламалық материалды әрі қарай жеткілікті игеруге арналған біліктер көрсетілген;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - берілген талаптарды кемшіліктерімен жобаны орындау; оқу материалының негізгі мазмұны ашылмаған; білім алушының оқу материалының үлкен немесе барынша маңызды бөлігін білмеуі және толық түсінбеуінің анықталуы; суреттердегі, схемалардағы, қосымшалардағыарнайы терминологияны қолдану кезінде түсініктерді анықтауда қателіктер жіберілген, педагогтің бірнеше жетекші сұрақтарынан кейін түзетілмеген;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
84-қосымша
Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Ансамбль", "Қосымша музыкалық аспап", "Электронды пернелі аспаптар", "Сүйемелдеу", "Вокал", "Нотаны парақтан оқу", "Суырып салу", "Композиция", "Дирижерлеу", "Ритмика"" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Балалар музыка мектептерінің және балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Ансамбль", "Қосымша музыкалық аспап", "Электронды пернелі аспаптар", "Сүйемелдеу", "Вокал", "Нотаны парақтан оқу", "Суырып салу", "Композиция", "Дирижерлеу", "Ритмика"" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) таңдау пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Бағдарламаның мақсаты: музыка құралдарымен саналы нәтижелі қызметке араластыру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) таңдау пәні бойынша қарапайым теориялық және практикалық білімді меңгеру.
Дамыту:
1) пәндер бойынша білікті, дағдыларды дамыту және оларды практикада қолдану;
2) зейінді, ойлауды, елестетуді, көркем ойлауды, эстетикалық сезімді және әсемдікті түсінуді дамыту;
3) білім алушының қызығушылығын, танымдық қызметін, білуге және шығармашылыққа деген уәждемесін ынталандыру;
4) музыка өнері құралдарымен шығармашылық қызметін дамыту.
Тәрбиелік:

1) формирование эстетических взглядов, нравственных установок и потребности общения с духовными ценностями;
2) воспитание общей культуры, эстетического и художественного вкуса;
3) приобщение к ценностям отечественной культуры, лучшим образцам народного творчества, классического и современного искусства;
4) профессиональное самоопределение обучающегося.
4. Сроки обучения предметам по выбору:
1) "Ансамбль" – четыре года;
2) "Дополнительный музыкальный инструмент" – пять лет;
3) "Электронные клавишные инструменты" – пять лет;
4) "Аккомпанемент" – два года;
5) "Вокал" – четыре года;
6) "Чтение нот с листа" – пять лет;
7) "Импровизация" – три года;
8) "Композиция" – семь лет,
9) "Дирижирование" – четыре года;
10) "Ритмика – три года.
5. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяются типовым учебным планом.
6. Программы предназначены для обучающихся, ориентированных на дальнейшее обучение в детских музыкальных школах и музыкальных отделениях школ искусств.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с музыкальным творчеством, которые формируются в учебном процессе.
8. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
9. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в развитии природных способностей детей;
2) строгая последовательность в овладении музыкальной лексикой и техническими приемами;
3) сознательность и активность – сознательное отношение к занятиям, воспитание заинтересованности обучающегося в овладении изучаемого материала и осмысленном его исполнении;
4) систематичность и регулярность занятий указывает на то, что процесс формирования знаний, умений и навыков должен быть непрерывным;
5) целенаправленность учебного процесса.
10. Программа рассчитана на детей различной степени музыкальной одаренности, подготовки и общего развития. Педагог обращает внимание на доступность, постепенность и последовательность в освоении музыкальных знаний, пробуждение у детей интереса к музыке.
11. Программа ориентирована на выработку личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению теоретических знаний, практических умений и навыков, позволяющих творчески исполнять музыкальные произведения в соответствии с необходимым уровнем музыкальной грамотности;

1) эстетикалық көзқарасты, адамгершілік ұстанымдарды және рухани құндылықтармен араласу қажеттілігін қалыптастыру;
2) жалпы мәдениетті, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) отандық мәдениет құндылықтарына, халық шығармашылығының, классикалық және заманауи өнердің озық үлгілеріне араластыру;
4) білім алушылардың кәсіби өзін өзі анықтауы.
4. Таңдау пәндері бойынша оқыту мерзімі:
1) "Ансамбль" - төрт жыл;
2) "Қосымша музыкалық аспап" - бес жыл;
3) "Электронды пернелі аспаптар" - бес жыл;
4) "Сүйемелдеу" - екі жыл;
5) "Вокал" - төрт жыл;
6) "Нотаны парақтан оқу" - бес жыл;
7) "Суырып салу" - үш жыл;
8) "Композиция" - жеті жыл,
9) "Дирижерлеу" - төрт жыл;
10) "Ритмика - үш жыл.
5. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестеттаумен аяқталады. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарымен анықталады.
6. Бағдарлама балалар музыка мектептерінде және балалар өнер мектептері музыка бөлімдерінде әрі қарай оқуға бағдарланған білім алушыларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, музыкалық шығармашылығымен араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
9. Бағдарлама мақсатына қол жеткізудің негізгі қағидаттары:
1) балалардың табиғи қабілеттерін дамытудағы біртіндеушілік;
2) музыкалық сөздікті және техникалық тәсілдерді меңгерудегі қатаң реттілік;
3) саналылық және белсенділік - сабаққа деген саналы көзқарас, білім алушының үйретілетін материалдарды меңгеруіне және оны түсініп орындауға деген қызығушылығын тәрбиелеу;
4) сабақтардың жүйелілігі мен ұдайылығы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру процесінің үздіксіз жүруін көрсетеді;
5) оқу процесінің мақсаттылығы.
10. Бағдарлама музыкалық дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған. Педагог музыкалық білім алуда қолжетімділікке, сатылылыққа және жүйелілікке, балалардың музыкаға деген қызығушылықтарын оятуға көңіл бөледі.
11. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) музыкалық сауаттың тиісті деңгейіне сәйкес музыкалық шығармаларды шығармашылықпен орындауға мүмкіндік беретін теориялық білім, практикалық білік пен дағдыны меңгеру;

2) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности;
3) овладению обучающимся духовными и культурными ценностями народов мира;
4) получению музыкального образования и приобщению к музыкальной культуре;
5) формированию у обучающегося комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать образовательные программы детской музыкальной школы.
12. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание позитивной мотивации обучающегося к обучению;
3) оказание помощи личности в самопознании, формировании адекватной самооценки, адаптации в реальных жизненных условиях и преодолении кризисных ситуаций, достижении эмоциональной устойчивости, способствующих личностному росту и саморазвитию обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
13. Привитие обучающемуся необходимых умений и навыков происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю произведений.
14. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие функциональной грамотности, достижение ключевых компетенций, освоение знаний, умений и навыков в рамках учебного предмета.
15. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) развитие творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и музыковедов.
16. Педагогические принципы отбора содержания учебного материала:
1) принцип природосообразности и доступности учитывает возрастные особенности обучающегося, позволяя отобрать доступный для изучения, исполнения учебный материал, который будет способствовать его духовно-нравственному развитию;
2) принцип преемственности означает связь между всеми классами обучения на уровне содержания и исполнительской деятельности обучающегося;
3) принцип индивидуализации обучения является главным способом практического освоения предметного содержания;

2) білім алушылардың шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
3) білім алушылардың әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
4) музыкалық білім алуы және музыка мәдениетіне араластыру;
5) білім алушылардың балалар музыка мектептерінің білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
12. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
13. Білім алушыға қажетті білік және дағдыларды үйрету мазмұны, сипаты және стилі жағынан түрлі шығармалармен жұмыс істеу барысында іске асырылады.
14. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға, негізгі құзыреттіліктеріне қол жеткізуге, оқу пәні шеңберінде білім, білік және дағдыларды меңгеруіне бағытталған.
15. Бағдарламаның методологиялық негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, жеке-қызметтік, жеке-сараланған және мәселелі-зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелері;
5) көрнекті педагогтер мен музыка танушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.
16. Оқу материалының мазмұнын іріктеудің педагогикалық қағидаттары:
1) табиғи сәйкестік және қолжетімділік қағидаты білім алушының жас ерекшеліктерін ескеріп, білім алушының рухани-адамгершілік дамуына көмектесетін, үйренуге, орындауға лайық оқу материалын іріктеп алуға мүмкіндік береді;
2) сабақтастық қағидаты мазмұны деңгейі жағынан барлық оқыту сыныптарының арасындағы байланысты және орындаушылық қызметін білдіреді;
3) оқытуды дараландыру қағидаты пән мазмұнын практикада меңгерудің негізгі тәсілі болып табылады;

37. Педагог систематически обновляет и расширяет репертуарный перечень, включая в него лучшие пьесы, создаваемые современными отечественными и зарубежными композиторами.
38. Педагог тщательно продумывает методику и репертуар обучающегося, добиваясь постепенного перехода от менее трудных заданий к более сложным, подбирая учебный материал, доступный для обучающегося как со стороны музыкального содержания, так и техники исполнения.
39. Педагог устанавливает степень завершенности работы над репертуаром, фиксирует этапы изучения произведений, варьирует объем и сложность Программы, пополняя репертуарный список за счет нового репертуара с учетом личностного и индивидуального подходов к каждому обучающемуся.
40. В работе над репертуаром педагог учитывает, что часть произведений предназначена для публичного или концертного исполнения, остальные – для работы в классе или в порядке ознакомления.
41. В индивидуальный план не включаются произведения, превышающие музыкально-исполнительские, художественные, технические возможности обучающегося, также не соответствующие его возрастным особенностям.
42. Для расширения музыкального кругозора обучающегося, помимо произведений, детально изучаемых в классе, осуществляется знакомство с целым рядом разнохарактерных пьес, допуская при этом различную степень завершенности работы над ними, не требуя обязательного выучивания наизусть.
43. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над этюдами и упражнениями;
2) исполнение пьес классических и современных авторов;
3) исполнение произведений композиторов Казахстана;
4) обработки народных песен и танцев;
5) работа в составе ансамбля;
6) навыки чтения нот с листа.
44. В конце каждого полугодия педагог отмечает качество выполнения задания и вносит изменения в ранее утвержденный индивидуальный план, в конце учебного года дает характеристику его развития, успеваемости и работоспособности обучающегося.
45. Характеристика обучающегося на конец года освещает следующие стороны его индивидуальности:
1) уровень музыкальных данных (слух, ритм, память);
2) соответствие исполнительского аппарата обучающегося данному музыкальному инструменту;
3) степень приспособляемости к инструменту;
4) общее развитие, эмоциональность, восприимчивость, скорость реакции;
5) отношение к занятию музыкой;
6) работоспособность, собранность;
7) умение заниматься самостоятельно;
8) степень грамотности в разборе текста;
9) скорость освоения музыкальных произведений;
10) успехи к концу года;
11) недостатки в музыкально-техническом развитии обучающегося и задачи по их преодолению.

37. Педагог репертуарға заманауи отандық және шетел композиторлары шығарған үздік пьесаларын қамти отырып, жүйелі түрде жаңартады және кеңейтеді.
38. Педагог күрделілігі төмендеу тапсырмадан мейлінше күрделі тапсырмаға біртіндеп ауысу, білім алушыға көркемдік мазмұны жағынан, сондай-ақ орындау техникасы жағынан қолжетімді материалдарды таңдай отырып, оқыту әдістемесін және білім алушының репертуарын ойластырады.
39. Педагог репертуармен жұмыстың аяқталу деңгейін бекітеді, шығармаларды үйрену кезеңдерін белгілейді, Бағдарламаның көлемін және күрделілігін түрлендіреді, әр білім алушының тұлғалық және жеке тәсілдерді ескеретін жаңа репертуардың есебінен репертуарлық тізбені толықтырып отырады.
40. Педагог репертуармен жұмыс істеу барысында шығармалардың бір бөлігі көпшілік алдында немесе концертте орындауға, қалған бөлігі - сыныпта жұмыс істеуге немесе таныстыру мақсатына арналатынын ескереді.
41. Жеке жоспарға білім алушының музыкалық орындаушылық, көркемдік, техникалық мүмкіндіктерінен жоғары және оның жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейтін шығармалар енгізілмейді.
42. Білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту үшін сыныпта егжей-тегжейлі оқытылатын шығармалардан бөлек, жұмыстың түрлі аяқталу деңгейіне жол бере отырып, жаттауды талап етпей, түрлі сипаттағы пьесалардың қатарымен таныстырылады.
43. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) этюдтермен және жаттығулармен жұмыс;
2) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
3) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
4) халық әндері мен билерінің өңдеулері;
5) ансамбль құрамында жұмыс;
6) нотаны парақтан оқу дағдылары.
44. Әр жарты жылдықтың соңында педагог тапсырмалардың орындалу сапасын белгілейді және бекітілген жеке жоспарға өзгерістер енгізеді, оқу жылының соңында білім алушының дамуына, үлгеріміне және еңбек қабілетіне сипаттама береді.
45. Жылдың соңындағы білім алушыға берілген мінездеме тұлға даралығының келесі жақтарын ашып көрсетеді:
1) музыкалық қабілеттерінің деңгейі (естуі, ырғақ, жады);
2) білім алушының аталған аспапқа деген орындаушылық аппаратының сәйкестігі;
3) аспапқа икемделу деңгейі;
4) жалпы дамуы, эмоциялығы, қабылдауы, реакциясының жылдамдығы;
5) музыкамен айналысуға көзқарасы;
6) еңбекке қабілеттілігі, жинақылығы;
7) өз бетінше жұмыс істеу білігі;
8) мәтінді талдаудағы сауаттылық дәрежесі;
9) музыкалық шығармаларды меңгеру жылдамдығы;
10) жылдың соңындағы жетістіктері;
11) білім алушының музыкалық-техникалық дамуындағы кемшіліктері және оларды жеңу бойынша міндеттері.

46. Для характеристики обучающегося отмечаются такие индивидуальные качества, как целеустремленность, наличие художественного воображения, свободное владение инструментом, наличие технической свободы.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
47. В настоящей Программе по предмету "Ансамбль" используются следующие понятия:
1) ансамбль – группа исполнителей, выступающих совместно;
2) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
3) ауфтакт – дирижерский замах перед вступлением, предварительный взмах, показ вдоха перед началом звука;
4) интонация – высотная организация музыкальных звуков (тонов) в их последовательности;
5) интонирование – умение чисто воспроизводить вокально или на музыкальном инструменте звуковой тон;
6) джаз – род музыкального искусства, сложившийся под влиянием африканских ритмов, европейской гармонии, с привлечением элементов афроамериканского фольклора;
7) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
8) звукоизвлечение – музыкальное извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
9) секвенция в технике музыкальной композиции – прием, который сводится к последовательному повторению данной мелодической фразы или гармонического оборота на другой высоте;
10) агогика в музыкальном исполнительском искусстве – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
11) педализация – один из важнейших элементов пианистического искусства;
12) штрих – способ (прием и метод) исполнения нот, группы нот, образующих звук;
13) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
14) accelerando [аччелера́ндо] – ускоряя;
15) adagio [адажио] – медленно;
16) allegretto [алегретто] – термин, указывающий на оживленный и грациозный характер музыки, часто с элементами танцевальности;
17) andante [анданте] – музыкальный термин, в музыке им обозначают скорость, с которой должно воспроизводиться музыкальное произведение;
18) contabile [контейбл] – певуче;
19) dolce [долче] – мягко, нежно;
20) grazioso [грациозо] – грациозно-изящно;
21) presto [престо] – термин в музыке, характеризующий особо быстрое исполнение музыкального произведения, либо его отрывка;
22) ritenuto [ритенуто] – задерживая, замедляя;
23) risoluto [ризолюто] – решительно;

46. Білім алушыны сипаттауда мақсатқа жетуге ұмтылуы, көркемдік қиялының болуы, аспапты еркін игеруі, техникалық жағынан еркіндігінің болуы сияқты жеке қасиеттері көрсетіледі.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
47. "Ансамбль" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) ансамбль - бірге өнер көрсететін орындаушылардың тобы;
2) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезінде саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
3) ауфтакт - өнер көрсету алындағы дирижерлік сермеу, алдын ала сермеу, дыбыстың алдындағы дем алуды көрсету;
4) дауыс ырғағы - музыкалық дыбыстарды (үндерді) олардың ретімен жоғарылатып ұймдастыру;
5) дауыс ырғағын кетіру - вокалмен немесе музыкалық аспапта дыбыстық үнді тазы шығару білігі;
6) джаз - африка ырғағы, еуропа гармониясының әсерінен туындаған, афроамерикалық фольклордың элементтері бар музыка өнерінің түрі;
7) дыбысты жүргізу - фонация процесінде дыбыстарды байланыстыру тәсілі;
8) дыбыс шығару - музыкалық аспапта ойнау және ән айту барысында дыбысты алу, шығару;
9) музыкалық композиция техникасындағы секвенция - аталған әуендік фразаның жүйелі қаталауына немесе басқа жоғарылықтағы үйлесімді айналымға алып келетін тәсіл;
10) музыкалық орындаушылық өнердегі агогика - көркемдік мәнерлеу мақсатына бағындырылған, қарқыннан және метрден сәл ауытқу (баяулату, жылдамдату);
11) педальді басқару - пианино өнеріндегі маңызды элементтердің бірі;
12) штрих - дыбыс құрайтын ноталар, ноталар тобын орындау тәсілі (амалы және әдісі);
13) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеу құралы;
14) accelerando [аччелерандо] - жылдамдата;
15) adagio [адажио] - баяу;
16) allegretto [алегретто] - музыканың жылдамдығы мен кербездігін білдіретін термин, көп жағдайда би элементтері болады;
17) andante [анданте] - музыкалық термин, музыкада онымен музыкалық шығарма ойналуы тиіс жылдамдықты белгілейді;
18) contabile [контейбл] - әндете;
19) dolce [долче] - жұмсақ, нәзік;
20) grazioso [грациозо] - кербез-нәзік;
21) presto [престо] - музыкалық шығарманы немесе оның үзіндісін ерекше жылдам орындауды сипаттайтын музыкадағы термин;
22) ritenuto [ритенуто] - тоқтата, баяулата;
23) risoluto [ризолюто] - шешімді;

24) vivo [виво] – живо.
48. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков ансамблевого исполнительства.
49. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование у обучающегося комплекса исполнительских навыков, необходимых для ансамблевого музицирования;
2) обучение исполнению своей партии в соответствии с замыслом композитора;
3) выработка единой манеры звукообразования, ритмической, темповой, интонационной слаженности;
4) приобретение навыков ансамблевой игры, чтения нот с листа, овладение основ аккомпанемента;
5) формирование и развитие исполнительских умений и навыков игры на инструменте;
6) обучение анализу музыкального произведения.
Развивающие:
1) развитие музыкального, гармонического слуха, памяти, ритмического чувства, двигательно-моторных навыков;
2) развитие мышления, воображения, артистизма и музыкальности;
3) развитие чувства ансамбля (умение точно вести свою партию и слышать партнера);
4) формирование художественного вкуса, понимания стиля, формы, содержания исполняемого произведения;
5) воспитание музыкального и художественного вкуса, расширение музыкального кругозора путем ознакомления с ансамблевым репертуаром;
6) приобретение опыта творческой деятельности и публичных выступлений.
Воспитательные:
1) воспитание у обучающегося культуры ансамблевого музицирования, стремления к практическому использованию приобретенных знаний, умений и навыков игры на инструменте;
2) воспитание правильного восприятия музыки, умения слушать музыкальное произведение, воспитание художественного вкуса, культуры исполнительского мастерства на основе осознанного восприятия музыки;
3) воспитание любви к искусству через освоение отечественных и мировых культурных ценностей, традиций, лучших образцов народного творчества;
4) формирование у обучающегося осознанной мотивации к продолжению профессионального обучения.
50. Срок освоения Программы – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
51. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся. Индивидуальные формы занятий сочетаются с игрой в ансамбле с педагогом или другими обучающимися.
52. Программа предназначена для обучения детей, желающих приобрести навыки ансамблевой игры, чтения нот с листа, овладения основ аккомпанемента.
53. Программа создает условия для приобретения опыта исполнительской ансамблевой практики, навыков самостоятельной работы по изучению ансамблевого музицирования и постижению музыкального искусства.

24) vivo [виво] - жылдам.
48. Бағдарламаның мақсаты: ансамбльдік орындаушылық бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілетін дамыту үшін жағдай жасау.
49. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) білім алушының ансамбльде музыка ойнауына қажетті орындаушылық дағдылар кешенін қалыптастыру;
2) өз партиясын композитордың түпкі ойына сәйкес орындауға үйрету;
3) ырғағы, қарқыны, епкіндік үйлесімділігі біртұтас мәнерде дыбыс құрауды дағдыландыру;
4) ансамбльде ойнау, ноталарды парақтан оқу, сүйемелдеу негізін игеру дағдыларын меңгеру;
5) аспапта ойнау бойынша орындаушылық білік және дағдыларды қалыптастыру және дамыту;
6) музыкалық шығарманы талдауды үйрену.
Дамыту:
1) музыкалық, гармоникалық есту қабілетін, есте сақтау жадын, ырғақ сезімін, қимылды-моторлы дағдыларын дамыту;
2) ойлауды, елестетуді, әртістікті және әуезділікті дамыту;
3) ансамбль сезімін дамыту (өз партиясын нақты алып жүру және серіктесін есту білігі);
4) көркемдік талғамды, орындалатын шығарманың стилін, формасын, мазмұнын түсінуді қалыптастыру;
5) музыкалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу, ансамбльге арналған репертуармен таныстыру арқылы музыкалық ой-өрісін кеңейту;
6) шығармашылық қызмет және көпшілік алдында өнер көрсету тәжірибесін жинақтау.
Тәрбиелік:
1) білім алушының ансамбльде музыка ойнау мәдениетін, аспапта ойнау бойынша алған білім, білік және дағдыларын практикада қолдануға ұмтылысын тәрбиелеу;
2) музыканы дұрыс қабылдауды, музыкалық шығарманы тыңдау білігін тәрбиелеу, көркемдік талғамды, музыканы түсініп қабылдау негізінде орындаушылық шеберлік мәдениетін тәрбиелеу;
3) отандық және әлемдік мәдени құндылықтарды, дәстүрлерді, халық шығармашылығының үздік үлгілерін меңгеру арқылы өнерге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
4) білім алушылардың кәсіби оқуын жалғастыруға деген саналы уәждемесін қалыптастыру.
50. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
51. Педагогтің білім алушылармен жеке жүргізетін сабақтары сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Сабақтың жеке формалары педагогпен немесе басқа білім алушылармен ансамбльде ойнаумен үйлестіріледі.
52. Бағдарлама ансамбльде ойнау, ноталарды парақтан оқу, аккомпанемент негіздерін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
53. Бағдарлама ансамбльде орындаудың практикалық тәжірибесін, ансамбльде музыка ойнауды үйрену және музыка өнерін меңгеру бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын алуға жағдай жасайды.

54. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
55. Педагог учитывает все особенности обучающегося, рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
56. На занятиях по предмету "Ансамбль" практикуется игра с педагогом в четыре руки, затем с обучающимся класса, что пробуждает живую заинтересованность ребенка и увлеченность самим процессом ансамблевого музицирования.
57. Занятия организуют действия обучающегося в рамках строгого ритма, заставляют концентрировать внимание и учат умению слышать партнера.
58. Одна из задач педагога – подбор обучающихся-партнеров, которые обладают схожим уровнем подготовки. Отставание одного из них влияет на общее художественное впечатление от игры.
59. Условием для успешного обучения по предмету является формирование правильной посадки за инструментом обоих партнеров, распределение педали между партнерами. Партнеров меняют местами в ансамбле, чередуют исполнение первой и второй партии между разными обучающимися.
60. Помимо ансамблей для фортепиано в четыре руки, педагог знакомит обучающихся с ансамблями для двух фортепиано в четыре руки.
61. Предметом постоянного внимания педагога является:
1) работа над синхронностью в исполнении партнеров;
2) работа над звуковым балансом их партий, одинаковой фразировкой, агогикой, штрихами, интонациями, умением вместе начать фразу и вместе закончить ее;
3) равновесие звучания в удвоениях и аккордах, разделенных между партнерами;
4) передача голоса от партнера к партнеру;
5) соблюдение общности ритмического пульса.
62. Педагог совместно с обучающимися анализирует форму произведения, отмечает крупные и мелкие разделы, которые прорабатываются обучающимися отдельно. Форма произведения является важной составляющей частью общего представления о произведении, его смыслового и художественного образа.
63. Репертуар формируется для каждого конкретного дуэта с учетом возможностей исполнителей.
64. Одной из задач педагога при проведении занятий является достижение максимальных результатов при минимальных затратах энергии и времени обучающихся.
65. Важен темп репетиции, на которой всегда звучит музыка, прерываясь лишь для ясных и четко сформулированных замечаний и рекомендаций педагога.
66. Ансамблевая техника требует единства в понимании художественного образа всеми исполнителями и согласованности исполнительских приемов.
67. Условием точной и слитной игры ансамбля является установление темпа и соблюдение общности ритмического пульса. Работа над ритмом протекает одновременно с работой над фразировкой и музыкальным содержанием.

54. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
55. Педагог білім алушының барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына мән береді және дамыта отырып, бұл қасиеттерді педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
56. "Ансамбль" пәні бойынша сабақтарда педагогпен, кейіннен сыныптағы білім алушылармен төрт қолмен ойнау практикасы қолданылады, бұл баланың қызығушылығын және ансамбльде музыка ойнау процесіне әуестенушілігін оятады.
57. Сабақтар білім алушының әрекеттерін қатаң ырғақ шеңберінде ұйымдастырады, зейінін шоғырландыруға мәжбүрлейді және серіктесін тыңдай білуге үйретеді.
58. Педагогтің міндеттерінің бірі - дайындық деңгейі ұқсас білім алушы-серіктестерді іріктеу. Олардың біреуінің артта қалуы ойыннан алатын жалпы көркемдік әсерге әсер етеді.
59. Пән бойынша табысты оқытудың шарты - екі серіктесті аспапқа дұрыс отырғызу, серіктестер арасында педальді бөлуді қалыптастыру болып табылады. Ансамбльдегі серіктестер орындарын ауыстырады, әртүрлі білім алушылар арасында бірінші және екінші партияны орындауды алмастырады.
60. Педагог төрт қолмен ойналатын фортепиано ансамбльдерінен басқа, төрт қолмен ойналатын екі фортепианоға арналған ансамбльдермен таныстырады.
61. Педагогтің үнемі назарында болады:
1) серіктестердің орындауындағы үйлесімділікпен жұмыс;
2) олардың партияларының дыбыстық тепе-теңдігі, бірдей фразировка жасау, агогика, штрихтармен, дауыс ырғағымен, фразаны бірге бастап және оны бірге аяқтау білігімен жұмыс;
3) серіктестер арасында бөлінген қосарланғандарда және аккордарда дыбыс шығаруларының тепе-теңдігі;
4) дауысты серіктестен серіктеске жеткізу;
5) ырғақтық қағыстың тұтастығын сақтау.
62. Педагог білім алушылармен бірге шығарманың формасын талдайды, ірі және ұсақ тараулар белгіленеді, олар білім алушылармен жеке пысықталады. Шығарманың формасы шығарма, оның мағынасы және көркемдік бейнесі туралы жалпы түсініктің маңызды құрамдасы болып табылады.
63. Репертуар орындаушылардың мүмкіндіктеріне қарай әрбір нақты дуэтке арналып қалыптастырылады.
64. Педагогтің сабақ жүргізудегі міндеттерінің бірі білім алушылардың энергиясы мен уақытын аз жұмсап, максималды нәтижеге қол жеткізу болып табылады.
65. Үнемі музыка ойнап тұратын дайындықтың қарқыны маңызды болады, ол тек педагогтің тұжырымдалған ескертпелері мен ұсынымдарын түсіндіру үшін тоқтатылуы тиіс.
66. Ансамбльдік техника барлық орындаушылардың көркемдік бейнені түсінудегі біртұтастығын және орындаушылық тәсілдердің үйлесімділігін талап етеді.
67. Ансамбльдің нақты және бірге ойнау шарты болып қарқынды бекіту және ырғақтық қағыстың тұтас сақталуы болып табылады. Ырғақпен жұмыс фразировкамен және музыкалық мазмұнымен қатар жүргізіледі.

68. Певучесть фразы имеет основополагающее значение. Необходим анализ произведения, его образно-поэтического строя, музыкальной драматургии.
69. Педагог обращает внимание обучающегося на особенности формы, динамики, тембровой окраски, наиболее сложные эпизоды произведения.
70. Педагог приучает обучающегося слушать и слышать своего партнера, строго согласовывать с ним свои действия и желания.
71. Работа над формированием творческой личности проводится на протяжении всех лет обучения.
72. Важной задачей является обучение обучающегося самостоятельной работе, умению отрабатывать проблемные фрагменты, уточнять штрихи, фразировку и динамику произведения.
73. Сначала обучающийся работает индивидуально над своей партией, затем с партнером. Важным условием успешной игры становятся совместные регулярные репетиции с педагогом.
74. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
75. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Обучающийся учит свою индивидуальную партию, обращает внимание на нотный текст, авторские указания, после чего переходит к репетициям с партнером по ансамблю.
76. После каждого урока с педагогом обучающийся репетирует, исправляет указанные педагогом недостатки в игре. Обучающийся знакомится с партией партнера по фортепианному ансамблю, отмечает в нотах ключевые моменты, важные для достижения наибольшей синхронности звучания, звукового баланса между исполнителем, работает над точностью педализации, общими штрихами и динамикой.
77. Обучающийся, играя в ансамбле, приучается читать первую, вторую партии и просматривать текст на один такт или несколько тактов вперед.
78. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
79. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над ауфтактом;
2) работа над синхронностью исполнения;
3) исполнение пьес классических и современных авторов;
4) исполнение произведений композиторов Казахстана;
5) обработки народных песен и танцев;
6) работа в составе ансамбля;
7) навыки чтения нот с листа.
80. Содержание домашних заданий:
1) разбор произведений;

68. Фразалардың әндетіп шығуы негіз қалаушы мәнге ие. Шығарманы, оның бейнелі-поэтикалық құрылымын, музыкалық драматургиясын талдау қажет.
69. Педагог білім алушының назарын шығарманың формасына, динамикалық, тембрлік бояуының ерекшеліктеріне, мейлінше күрделі эпизодтарына аудартады.
70. Педагог білім алушыны өз серіктесін тыңдауды және естуді, онымен өзінің әрекеттері мен тілегін қатаң келісіп отыруға дағдыландырады.
71. Шығармашылық тұлғаны қалыптастыру бойынша жұмыс оқытудың барлық кезеңінде жүзеге асырылады.
72. Білім алушыға өз бетінше жұмыс істеуді, мәселелі фрагменттерді пысықтау білігін, шығарманың штрихтарын, фразировкасын және динамикасын нақтылауды үйрету маңызды міндет болып табылады.
73. Білім алушы алдымен өзінің партиясымен жеке, кейін серіктесімен бірге жұмыс істейді. Табысты ойнаудың маңызды шарты педагогпен жүргізілетін тұрақты дайындықтар болып табылады.
74. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмаларын дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
75. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Білім алушы өзінің жеке партиясын жаттайды, ноталық мәтінге, авторлық нұсқауларға назар аударады, осыдан кейін ансамбль бойынша серіктесімен бірге дайындалуға көшеді.
76. Білім алушы педагогпен өткізілген әр сабақтан кейін дайындалады, ойнаудағы педагог көрсеткен кемшіліктерін түзетеді. Білім алушы фортепиано ансамблі бойынша серіктесінің партиясымен танысады, нотадағы маңызды тұстарды, барынша үйлесімді дыбысталуға қол жетізу үшін маңыздыларды, орындаушы арасындағы дыбысты балансты белгілейді, педальді дұрыс басқару, жалпы штрихтармен және динамикамен жұмыс істейді.
77. Білім алушы ансамбльдің құрамында ойнай отырып, бірінші, екінші партияларды оқуды және бір тактіге немесе бірнеше тактіге алдын ала қарауды дағдыландырады.
78. Бірінші кезекте ең күрделі тапсырмалар пысықталады, әртүрлі техникалық тәсілдер қолданылады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктеріне сәйкес қандай да бір тапсырмамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақытты анықтайды.
79. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) ауфтактпен жұмыс;
2) үйлесімді орындау бойынша жұмыс;
3) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
4) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
5) халық әндері мен билерінің өңдеулері;
6) ансабль құрамында жұмыс істеу;
7) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
80. Үй тапсырмасының мазмұны:
1) шығармаларды талдау;

2) работа над преодолением технических трудностей;
3) работа над выразительностью исполнения;
4) чтение нот с листа.
81. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
82. Межпредметные связи предмета "Ансамбль" с предметами "Фортепиано", "Чтение нот с листа" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
83. Программные требования в 1 классе:
1) освоение игры в четыре руки с педагогом, обучающимся по классу;
2) освоение одноголосных мелодий с простым ритмическим рисунком, простым размером, музыкальных построений на уровне простейших фраз, мотивов, приемов игры в пределах одной аппликатурной позиции, штрихов (non legato [нон легато], legato [легато]);
3) освоение более сложных ритмических рисунков, музыкального материала, представляющего собой законченное построение (период);
4) знакомство с одноголосными мелодиями, штрихов (non legato [нон легато], legato [легато] по 2 звука, по возможности staccato [стаккато]);
5) формирование навыка слушания партнера;
6) освоение в течение учебного года 6-8 музыкальных произведений.
84. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Понятие ансамбль. Разновидности ансамбля.
Тема 2. Специфика игры в ансамбле.
Тема 3. Знакомство с произведением. История создания произведения. Сведения о композиторе.
Тема 4. Совместная игра в составе: педагог и обучающийся.
Тема 5. Разбор произведения. Анализ формы произведения. Работа над звуковым равновесием. Работа над овладением одинаковых приемов звукоизвлечения.
Тема 6. Работа над слаженной совместной игрой. Работа над преодолением технических трудностей в материале каждой партии.
Тема 7. Работа над координацией исполнения участников дуэта.
Тема 8. Работа над формированием умения подхватывать незаконченную фразу и передавать ее партнеру, не разрывая музыкальной ткани.
Тема 9. Формирование навыков коллективного творческого музицирования. Ауфтакт. Внутридолевая пульсация. Умение слышать звучание своей партии. Умение слышать партию партнера. Умение слышать звучание ансамбля в целом.
Тема 10. Работа над формированием умения добиться тождественности исполнения всех элементов музыкальной ткани (штрихов, педализации, звукоизвлечения, динамики).
Тема 11. Работа над формированием умения играть синхронно, в одном темпе, постоянно ощущая общность движения. Умение работать над единством художественного образа произведения в процессе совместного исполнения.

2) техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс;
3) мәнерлеп орындау бойынша жұмыс;
4) ноталарды парақтан оқу.
81. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
82. "Ансамбль" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Фортепиано", "Нотаны парақтан оқу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
83. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) педагогпен, сыныптағы білім алушымен бірге төрт қолмен ойнауды меңгеру;
2) ырғақты суреті қарапайым, қарапайым өлшемді бір дауысты әуендерді, қарапайым фраза, мотив деңгейіндегі музыкалық құрылымдарды, бір аппликатуралық позиция шеңберінде ойнау тәсілдерін, штрихтарды (non legato [нон легато], legato [легато]) меңгеру;
3) мейлінше күрделі ырғақты суреттерді, аяқталған құрылымды (кезеңді) білдіретін музыкалық материалды меңгеру;
4) бір дауысты әуендермен, штрихтармен (non legato [нон легато], 2 дыбыспен legato [легато], мүмкіндігінше staccato [стаккато]);
5) серіктесін тыңдау дағдысын қалыптастыру;
6) оқу жылының ішінде 6-8 музыкалық шығарманы меңгеру.
84. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ансамбль түсінігі. Ансамбльдің түрлері.
2-тақырып. Ансамбльде ойнаудың ерекшеліктері.
3-тақырып. Шығармамен танысу. Шығарманы құру тарихы. Композитор туралы мәлімет.
4-тақырып. Педагог және білім алушы құрамында бірге ойнау.
5-тақырып. Шығарманы талдау. Шығарма формасын талдау. Дыбыс балансымен жұмыс. Дыбыс шығарудың ұқсас тәсілдерін меңгеру бойынша жұмыс.
6-тақырып. Үйлесімді бірге ойнау бойынша жұмыс. Әр партияның материалындағы техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс.
7-тақырып. Дуэтке қатысушылардың орындауын үйлестіру бойынша жұмыс.
8-тақырып. Музыкалық материалды бөлмей, аяқталмаған фразаны іліп әкету және оны серіктеске беру білігін қалыптастыру бойынша жұмыс.
9-тақырып. Ұжымдық шығармашылық музыка ойнау дағдыларын қалыптастыру. Ауфтакт. Ішкі үлестік қағыс. Өз партиясының дыбысталуын ести білу. Серіктесінің партиясын ести білу. Ансабльдің тұтас дыбысталуын ести білу.
10-тақырып. Музыкалық материалдың барлық элементтерінің тең орындалуына қол жеткізу білігін қалыптастыру бойынша жұмыс (штрихтарды, педальді басу, дыбыс шығару, динамика).
11-тақырып. Үйлесімді, бір қарқында, қимылдың тұтастығын үнемі сезіне отырып ойнау білігін қалыптастыру бойынша жұмыс. Бірігіп орындау процесінде шығарманың көркемдік бейнесінің біртұтастығымен жұмыс істеу білігі.

85. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы нотной грамоты;
2) знает штрихи (non legato [нон легато], legato [легато], по возможности staccato [стаккато]).
3) знает понятия ансамбль, мелодия, лад (мажор, минор), пауза, характер;
4) знает динамические оттенки (forte [форте], piano [пиано], diminuendo [диминуэндо], crescendo [крещендо]);
5) исполняет правильно штрихи non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато];
6) умеет извлекать звук с определенной силой;
7) умеет слышать звучание своей партии и партии партнера.
86. Программные требования во 2 классе:
1) продолжение работы над навыками ансамблевого музицирования, умением слушать мелодическую линию, выразительно ее фразировать грамотно аккомпанировать партнеру, совместно работать над динамикой произведения, анализом содержания и стиля музыкального произведения;
2) освоение одноголосных мелодий с простым и более сложным ритмическим рисунком, приемов игры в пределах одной аппликатурной позиции, приемов перемещения мелодии из руки в руку, вариантных повторов фраз с интонационными изменениями;
3) освоение понятий "жанр, фраза, мотив, ритм, темп, образность, аппликатура, allegro [аллегро], moderato [модерато], ritenuto [ритенуто]";
4) освоение в течение учебного года 8-10 произведений, различных по жанру и образно-художественному содержанию.
87. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Закрепление теоретических сведений об ансамбле.
Тема 2. Подбор ансамблевой пары: обучающийся – обучающийся на одном инструменте.
Тема 3. Работа над синхронностью.
Тема 4. Работа над синхронными окончаниями и снятиями звука.
Тема 5. Работа над темповым единством при динамических изменениях.
Тема 6. Воспитание коллективного ритма, его четкости и устойчивости.
Тема 7. Выработка обоюдного умения продолжить игру при допущении неточности партнера.
Тема 8. Работа над обладанием одинаковыми приемами звукоизвлечения.
Тема 9. Работа над слаженной совместной игрой в деталях и в целом, в отдельном приеме и общем замысле.
Тема 10. Работа над преодолением технических трудностей в материале каждой партии.
Тема 11. Работа над координацией исполнения участников дуэта.
Тема 12. Работа над обладанием одинаковыми приемами звукоизвлечения.
Тема 13.Особенности педализации при ансамблевом исполнении.
Тема 14. Использование разнохарактерных пьес.
Тема 15. Усложнение ритмического рисунка.
Тема 16. Расширение тонального плана.
Тема 17. Использование пьес с полифоническими элементами различной интерваликой.

85. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталық сауат негіздерін біледі;
2) (non legato [нон легато], legato [легато], мүмкіндігінше staccato [стаккато]) штрихтарын біледі;
3) ансамбль, әуен, лад (мажор, минор), үзіліс, мінез түсініктерін біледі;
4) динамикалық реңктерді біледі (forte [форте], piano [пиано], diminuendo [диминуэндо], crescendo [крещендо]);
5) non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтарын дұрыс орындайды;
6) дыбысты белгілі күшпен шығара алады;
7) өз партиясының және серіктесі партиясының дыбысталуын ести алады.
86. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ансамбльде музыка ойнау дағдылары, әуендік сызықты тыңдау білігі, оны мәнерлеп жеткізу, серіктесін сауатты сүйемелдеу, шығарманың динамикасымен, музыкалық шығарманың мазмұны мен стилін талдау бойынша жұмыс жалғастырылады:
2) ырғақтық суреті жеңіл және мейлінше күрделі бір дауысты әуендерді, бір аппликатуралық позиция шеңберінде ойнау тәсілдерін, әуенді бір қолдан екінші қолға ауыстыру тәсілдерін, екпіндік ырғақтарымен фразаларды қайталау нұсқауларын меңгеру;
3) жанр, фраза, мотив, ырғақ, қарқын, бейнелілік, аппликатура, allegro [аллегро], moderato [модерато], ritenuto [ритенуто] түсініктерін меңгеру;
4) оқу жылының ішінде жанры және бейнелі-көркемдік мазмұны жағынан әртүрлі 8-10 шығарманы меңгеру.
87. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ансамбль туралы теориялық мәліметтерді бекіту.
2-тақырып. Ансамбльдік жұпты іріктеу: білім алушы - білім алушы бір аспапта ойнайды.
3-тақырып. Үйлесімділікпен жұмыс.
4-тақырып. Дыбысты үйлесімді аяқтау және тоқтату бойынша жұмыс.
5-тақырып. Динамикалық өзгерістер кезіндегі қарқынды біртұтастық бойынша жұмыс.
6-тақырып. Ұжымдық ырғақты, оның анықтылығын және тұрақтылығын тәрбиелеу.
7-тақырып. Серіктес қате жіберген кезде бірігіп ойнауды жалғастыру білігін дағдыландыру.
8-тақырып. Дыбыс шығарудың бірдей тәсілдерін меңгеру бойынша жұмыс.
9-тақырып. Жеке және тұтасымен, жеке тәсілмен және жалпы түпкі оймен үйлесімді бірге ойнау бойынша жұмыс.
10-тақырып. Әр партия материалында техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс.
11-тақырып. Дуэтке қатысушылардың орындауын үйлестіру бойынша жұмыс.
12-тақырып. Дыбыс шығарудың бірдей тәсілдерін меңгеру бойынша жұмыс.
13-тақырып. Ансамбльде ойнау кезінде педальді басқарудың ерекшеліктері.
14-тақырып. Түрлі сипаттағы пьесаларды қолдану.
15-тақырып. Ырғақтық суретті күрделендіру.
16-тақырып. Тональдік планды кеңейту.
17-тақырып. Әртүрлі аралықтағы полифониялық элементтері бар пьесаны қолдану.

88. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
1) знает одноголосные мелодии с простым и более сложным ритмическим рисунком;
2) знает приемы игры в пределах одной аппликатурной позиции;
3) знает приемы перемещения мелодии из руки в руку;
4) знает вариантные повторы фраз с интонационными изменениями;
5) знает жанры песня, танец, марш;
6) знает следующие понятия "фраза, мотив, ритм, темп, образность, аппликатура":
7) знает творчество авторов исполняемых произведений;
8) знает музыкальные термины: allegro [аллегро], moderato [модерато], ritenuto [ритенуто];
9) умеет слышать мелодию, исполняемую педагогом и обучающимися;
10) умеет слышать звучание ансамбля в целом;
11) умеет выполнять динамические оттенки.
89. Программные требования в 3 классе:
1) освоение мелких длительностей и более сложного ритмического рисунка, приемов перемещения основной мелодической линии из одного регистра в другой, вариантных повторов фраз с ритмическими или интонационными изменениями;
2) продолжение работы над навыками ансамблевой игры, усложнение репертуара, работа над правильным распределением звука между партиями и руками, воспитание внимания к точному прочитыванию авторского текста, продолжение развития музыкального мышления обучающегося;
3) освоение понятий "песенность, танцевальность, маршевость, обработка народной песни, стиль-джаз, секвенция, интонация, ауфтакт";
4) освоение музыкальных терминов allegretto [аллегретто], presto [престо], andante [анданте], dolce [долче], accelerando [аччелерандо], ritenuto [ритенуто], risoluto [ризолюто], adagio [адажио], vivo [виво], contabile [кантабиле], grazioso [грациозо];
5) освоение в течение учебного года 10-12 произведений различных по жанру и образно-художественному содержанию.
90. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение теоретического материала.
Тема 2. Навыки чтения нот с листа в ансамбле: небольшой диапазон, анализ текста.
Тема 3. Исполнение произведений более сложных в техническом отношении.
Тема 4. Навыки слаженной игры, эмоциональной выразительности.
Тема 5. Использование в репертуаре произведений современной и джазовой музыки с их богатым ритмическим рисунком.
Тема 6. Знакомство с оперной и балетной музыкой.
Тема 7. Умение одновременно начинать и заканчивать фразу, держать единый темп.
Тема 8. Работа над артикуляцией, выразительностью, фразировкой, агогическими оттенками.
Тема 9. Работа над педализацией при игре в ансамбле.
Тема 10. Использование пьес с полифоническими элементами и различной интерваликой.
Тема 11. Развитие пианистической техники, быстроты реакции.
Тема 12. Ознакомление с выдающимися исполнениями и исполнителями камерной музыки.
Тема 13. Работа над звуковым балансом – правильным распределением звука между партиями и руками. Воспитание внимания к точному прочитыванию авторского текста.
Тема 14. Умение создавать художественный образ музыкального произведения. Исполнение музыкального произведения в целом и цельно.
Тема 15. Публичные выступления как важный элемент исполнительства.

88. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қарапайым және мейлінше күрделі ырғақтық суреті бар бір дауысты әуендерді біледі;
2) бір аппликатуралық позиция шеңберінде ойнау тәсілдерін біледі;
3) әуенді бір қолдан келесі қолға беру тәсілдерін біледі;
4) фразаларды дауыс ырғағының өзгерістерімен қайталау нұсқаларын біледі;
5) ән, би, марш жанрларын біледі;
6) "фраза, мотив, ырғақ, қарқын, бейнелілік, аппликатура" түсініктерін біледі;
7) орындайтын шығарма авторларының шығармашылығын біледі;
8) allegro [аллегро], moderato [модерато], ritenuto [ритенуто] музыкалық терминдерін біледі;
9) педагогтің және білім алушылардың орындайтын әуендерін ести алады;
10) ансамбльдің толығымен дыбысталуын ести алады;
11) динамикалық бояуларды орындай алады.
89. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ұсақ ұзақтықтарды және мейлінше күрделі ырғақтық суреттерді, негізгі әуендік сызықты бір регистрден келесі регистрге ауыстыру тәсілдерін, ырғақтық және екпіндік өзгерістері бар фразалардың қайталану нұсқаларын меңгеру;
2) ансамбльде ойнау дағдыларын жалғастыру, репертуарды күрделендіру, партиялар және қолдар арасында дыбысты дұрыс бөлу бойынша жұмыс, авторлық мәтінді нақты оқуға зейін қоюды тәрбиелеу, білім алушының музыкалық ойлауын дамытуды жалғастыру;
3) "әншілік, бишілік, марштық, халық әндерін өңдеу, джаз стилі, секвенция, екпін, ауфтакт" түсініктерін меңгеру;
4) allegretto [аллегретто], presto [престо], andante [анданте], dolce [долче], accelerando [аччелерандо], ritenuto [ритенуто], risoluto [ризолюто], adagio [адажио], vivo [виво], contabile [кантабиле], grazioso [грациозо] музыкалық терминдерін меңгеру;
5) оқу жылының ішінде жанры және бейнелі-көркемдік мазмұны жағынан түрлі 10-12 шығарманы меңгеру.
90. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Теориялық материалды қайталау.
2-тақырып. Ансамбльде ноталарды парақтан оқу дағдылары: шағын диапазон, мәтінді талдау.
3-тақырып. Техникалық жағынан күрделі шығармаларды орындау.
4-тақырып. Үйлесімді ойнау, эмоциялық мәнерлеу дағдылары.
5-тақырып. Репертуарда ырғақтық суреті бай заманауи и джаз музыкасын қолдану.
6-тақырып. Опералық және балет музыкасымен танысу.
7-тақырып. Фразаны бір уақытта бастау және аяқтау, біркелі қарқынды ұстап тұру білігі.
8-тақырып. Артикуляциямен, мәнерлікпен, фразировкамен, агогикалық реңктермен жұмыс.
9-тақырып. Ансамбльде ойнау кезінде педальді басқару бойынша жұмыс.
10-тақырып. Полифониялық элементтері бар және әртүрлі аралықтағы пьесаны қолдану.
11-тақырып. Пианистік техниканы, реакцияның жылдамдығын дамыту.
12-тақырып. Камералық музыканың белгілі орындауларымен және орындаушыларымен танысу.
13-тақырып. Дыбыстық баланс - партия және қол арасында дыбысты дұрыс бөлу бойынша жұмыс. Авторлық мәтінді нақты оқуға зейін қоюды тәрбиелеу.
14-тақырып. Музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жасау білігі. Музыкалық шығарманы толық және тұтас орындау.
15-тақырып. Көпшілік алдында өнер көрсету - орындаушылықтың маңызды элементі.

91. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
1) знает мелкие длительности и более сложный ритмический рисунок;
2) знает приемы перемещения основной мелодической линии из одного регистра в другой;
3) знает вариантные повторы фраз с ритмическими или интонационными изменениями;
4) знает пьесы с элементами джаза;
5) знает понятия "песенность, танцевальность, маршевость, стиль-джаз, секвенция, интонация, ауфтакт";
6) знает музыкальные термины: allegretto [аллегретто], presto [престо], andante [анданте], dolce [долче], accelerando [аччелерандо], ritenuto [ритенуто], risoluto [ризолюто], adagio [адажио], vivo [виво], contabile [кантабиле], grazioso [грациозо];
7) осмысливает исполняемую музыку;
8) соблюдает динамический баланс;
9) играет синхронно в одном темпе, постоянно ощущая общность движения;
10) умеет пользоваться прямой педалью;
11) различает джазовую музыку.
92. Программные требования в 4 классе:
1) продолжение работы над навыками ансамблевой игры, развитие музыкального мышления и средств выразительности;
2) работа над агогикой и педализацией;
3) воспитание артистизма и чувства ансамбля в условиях концертного выступления;
4) освоение в течение учебного года 12-14 произведений, различных по жанру и образно-художественному содержанию.
93. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Закрепление изученного теоретического материала.
Тема 2. Совместная игра в составе: педагог-обучающийся на двух инструментах.
Тема 4. Работа над синхронными окончаниями и снятиями звука.
Тема 5. Работа над темповым единством при динамических изменениях.
Тема 6. Воспитание коллективного ритма, его четкости и устойчивости.
Тема 7. Выработка обоюдного умения продолжить игру при допущении неточности партнера.
Тема 8. Работа над овладением одинаковых приемов звукоизвлечения.
Тема 9. Работа над слаженной совместной игрой в деталях и целом, в отдельном приеме и общем замысле.
Тема 10. Работа над преодолением технических трудностей в материале каждой партии.
Тема 11. Работа над координацией исполнения участников дуэта.
Тема 12. Работа над обладанием одинаковыми приемами звукоизвлечения.
Тема 13.Особенности педализации при ансамблевом исполнении.
Тема 14. Работа над звуковым балансом – правильным распределением звука между партиями.
Тема 15. Навыки по решению музыкально-исполнительских задач ансамблевого исполнительства, обусловленных художественным содержанием и особенностями формы, жанра и стиля музыкального произведения.
Тема 16. Знание ансамблевого репертуара (музыкальных произведений, созданных для фортепианного дуэта, переложений симфонических, циклических (сонаты, сюиты), ансамблевых, органных произведений, камерно-инструментального репертуара) отечественных и зарубежных композиторов.
Тема 17. Формирование у наиболее одаренных выпускников профессионального исполнительского комплекса пианиста-солиста камерного ансамбля.

91. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ұсақ ұзақтықтарды және мейлінше күрделі ырғақтық суреттерді біледі;
2) негізгі әуендік сызықты бір регистрден келесі регистрге ауыстыру тәсілдерін біледі;
3) ырғақтық және екпіндік өзгерістері бар фразаларды қайталау нұсқаларын біледі;
4) құрамында джаз элементтері бар пьесаларды біледі;
5) "әншілік, бишілік, марштық, джаз стилі, секвенция, екпін, ауфтакт" түсініктерін біледі;
6) "allegretto [аллегретто], presto [престо], andante [анданте], dolce [долче], accelerando [аччелерандо], ritenuto [ритенуто], risoluto [ризолюто], adagio [адажио], vivo [виво], contabile [кантабиле], grazioso [грациозо]" музыкалық терминдерін біледі;
7) орындалатын музыканы түсінеді;
8) динамикалық тепе-теңдікті сақтайды;
9) бір қарқында, қимылдардың тұтастығын үнемі сезіне отырып, үйлесімді ойнайды;
10) тік педальді қолдана алады;
11) джаз музыкасын ажырата алады.
92. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ансамбльде ойнау дағдылары бойынша жұмысты жалғастыру, музыкалық ойлауды және мәнерлеу құралдарын дамыту;
2) агогикамен және педальді басқарумен жұмыс;
3) концертте өнер көрсету жағдайындағы әртістікті және ансамбль сезімін тәрбиелеу;
4) оқу жылының ішінде жанры және бейнелі-көркемдік мазмұны жағынан әртүрлі 12-14 шығарманы меңгеру.
93. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Меңгерілген теориялық материалды бекіту.
2-тақырып. Педагог - білім алушы құрамында екі аспапта бірге ойнау.
3-тақырып. Дыбысты үйлесімді аяқтау және тоқтату бойынша жұмыс.
4-тақырып. Динамикалық өзгерістер кезіндегі қарқынның тұтастығы бойынша жұмыс.
5-тақырып. Ұжымдық ырғақты, оның анықтылығын және тұрақтылығын тәрбиелеу.
6-тақырып. Серіктес қате жіберген кезде бірге ойынды жалғастыру білігін дағдыландыру.
7-тақырып. Дыбыс шығарудың бірдей тәсілдерін меңгеру бойынша жұмыс.
8-тақырып. Бөліп және тұтас, жеке тәсілмен және жалпы түпкі ойымен бірге үйлесімді ойнау бойынша жұмыс.
9-тақырып. Әр партияның материалында техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс.
10-тақырып. Дуэтке қатысушылардың орындауын үйлестіру бойынша жұмыс.
11-тақырып. Дыбыс шығарудың бірдей тәсілдерін меңгеру бойынша жұмыс.
12-тақырып. Ансамбльде ойнау кезінде педальді басқарудың ерекшеліктері.
13-тақырып. Дыбыстық баланс - дыбысты партиялар арасында дұрыс бөлу бойынша жұмыс.
14-тақырып. Музыкалық шығарманың көркемдік мазмұнына және формасына, жанры мен стилінің ерекшеліктеріне байланысты ансамбльде ойындаудың музыкалық-орындаушылық міндеттерін шешу бойынша дағдылар.
15-тақырып. Отандық және шетел композиторларының ансамбльдік репертуарын білу (фортепиаоно дуэттеріне арналған музыкалық шығармалар, симфониялық, циклдық (соната, сюита), ансамбльдік, органдық шығармалар, камералық-аспапты репертуар);
16-тақырып. Мейлінше дарынды түлектердің камералық ансамбльдің пианист-жеке орындаушысының кәсіби орындаушылық кешенін қалыптастыру.

94. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса:
1) знает профессиональную терминологию;
2) знает особенности и возможности фортепиано;
3) знает художественно-исполнительские возможности фортепиано;
4) знает ансамблевый репертуар;
5) имеет сформированный комплекс исполнительских знаний, умений и навыков, позволяющий использовать многообразные возможности фортепиано для достижения наиболее убедительной интерпретации авторского текста;
6) знает ансамблевый репертуар из музыкальных произведений различных эпох, стилей, направлений, жанров и форм;
7) владеет навыками совместного музицирования в ансамбле с партнерами;
8) умеет читать с листа музыкальные произведения в четыре руки;
9) владеет навыками по воспитанию совместного для партнеров чувства ритма;
10) владеет навыками по воспитанию слухового контроля при ансамблевом музицировании;
11) владеет навыками использования фортепианной педали в четырехручном сочинении;
12) владеет навыками репетиционно-концертной работы в качестве ансамблиста.
95. В настоящей Программе по предмету "Дополнительный музыкальный инструмент" используются следующие понятия:
1) аккомпанемент – сопровождение одним или несколькими инструментами, также оркестром сольной партии (певца, инструменталиста, хора);
2) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно;
3) аранжировка – искусство подготовки и адаптации музыкального произведения для представления его в форме, отличной от первоначальной;
4) инструментовка – изложение музыки для исполнения ее каким-либо составом оркестра или инструментальным ансамблем;
5) баррэ – прием игры на гитаре и некоторых музыкальных инструментах, когда указательный палец левой руки зажимает одновременно все или несколько струн на грифе;
6) бас – один из видов классического мужского певческого голоса, имеет самую низкую тесситуру голоса, отличается большой глубиной и полнотой звучания;
7) бас-гитара – струнно-щипковый музыкальный инструмент, предназначенный для игры в басовом диапазоне;
8) вариационная форма – музыкальная форма, содержащая несколько частей (вариаций), представляющих собой измененную первую часть (тему);
9) вибрация – колебания источника звука, также связанного с ним резонатора;
10) доминантсептаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены или могут быть расположены по терциям;
11) квинтовый круг – система расположения тональностей по степени гармонии, родства, изображается графически в виде схемы, на которой мажорные и минорные диезные тональности располагаются по чистым квинтам вверх, а бемольные – по чистым квинтам вниз;

94. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кәсіби терминологияны біледі;
2) фортепианоның ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін біледі;
3) фортепианоның көркемдік-орындаушылық мүмкіндіктерін біледі;
4) ансамбльдік репертуарды біледі;
5) авторлық мәтінді мейлінше нақты жеткізу үшін фортепианоның көптеген мүмкіндіктерін қолдануға мүмкіндік беретін қалыптасқан орындаушылық білім, білік және дағдылар кешеніне ие;
6) әртүрлі кезеңдердің, стильдердің, бағыттардың, жанрлардың және формалардағы музыкалық шығармаларынан алынған ансамбльдік репертуарды біледі;
7) ансамбльде серіктестермен бірігіп музыка ойнау дағдыларына ие болады;
8) музыкалық шығармаларды парақтан төрт қолмен оқи алады;
9) серіктестерге ортақ ырғақ сезімін тәрбиелеу бойынша дағдыларға ие болады;
10) ансамбльмен музыка ойнау кезінде есту қабілетін бақылауды тәрбиелеу бойынша дағдыларға ие болады;
11) төрт қолды шығармаларды орындау кезінде фортепиано педалін қолдану дағдысына ие болады;
12) ансамбльші ретінде репетициялық-концерттік жұмыс дағдыларына ие болады.
95. "Қосымша музыкалық аспап" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккомпанемент - жеке партияны (әншіні, аспапта орындаушыны, хорды) бір немесе бірнеше аспаппен, сондай-ақ оркестрмен сүйемелдеу;
2) аккорд - бір уақытта алынған әртүрлі биіктіктегі үш немесе одан көп музыкалық дыбыстардың үйлесімі;
3) аранжировка - музыкалық шығарманы алғашқы нұсқасынан өзгеше формада жеткізу үшін дайындау және бейімдеу өнері;
4) аспаптау - оркестрдің қандай да бір құрамымен немесе аспапты ансамбльдің орындауы үшін музыканы жеткізу;
5) баррэ - сол қолдың сұқ саусағы бір мезетте грифтегі бірнеше ішекті басып тұратын, гитарда және кейбір басқа музыкалық аспаптарда ойнау тәсілі;
6) бас - ерлердің классикалық әншілік дауыс түрлерінің бірі, дауыстың ең төменгі тесситурасына ие, дыбысталудың тереңдігімен және толықтығымен ерекшеленеді;
7) бас-гитара - бас диапазонында ойауға арналған, ішекті-шертпелі музыкалық аспап;
8) вариациялық форма - өзгертілген бірінші бөлімді (тақырыбы) білдіретін, бірнеше бөлімді (вариация) қамтитын музыкалық форма;
9) вибрация - дыбыс көзінің, сондай-ақ оған баланысты резонатордың тербелуі;
10) доминантсептаккорд - терциялардың бойында орналасқан төрт дыбыстан тұратын аккорд;
11) квинтті шеңбер - үйлесімділік, туыстық бойынша үндестіліктердің орналасу жүйесі, графикада сызба түрінде бейнеленеді, ол жердегі мажор және минор үндестіліктері таза квинталар бойынша жоғары, ал бемольда таза квинталармен төмен орналасады;

12) двойные ноты – одновременное сочетание двух или более звуков на струнных смычковых инструментах;
13) легато – прием игры на музыкальном инструменте, связное исполнение звуков, при котором имеет место плавный переход одного звука в другой, пауза между звуками отсутствует;
14) мелизмы – различные мелодические украшения звука, не меняющие темпа и ритмического рисунка мелодии, обозначаются в нотном письме специальными знаками или мелкими нотами;
15) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет один к двум (то есть частота высокого звука в два раза больше низкого);
16) рондо – музыкальная форма, в которой неоднократные проведения главной темы (рефрена) чередуются с отличающимися друг от друга эпизодами, является наиболее распространенной музыкальной формой с рефреном;
17) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые располагаются по терциям;
18) транспонирование – перенесение пьесы, написанной в одном строе, в другой строй, причем в новом строе сохраняются вполне те же отношения между различно расположенными ступенями его гаммы, какие были между соответствующими им ступенями гаммы прежнего строя;
19) флажолет – прием игры на музыкальном инструменте, при котором извлекается обертон.
96. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков по дополнительному музыкальному инструменту (бас- гитара).
97. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение инструментом, обучение игре по слуху, транспонированию, чтению нот с листа, умению аккомпанировать;
2) освоение обучающимся музыкальной грамоты, необходимой для владения инструментом;
3) обучение практическим навыкам и специфическим особенностям исполнительства на основе практического овладения всеми жанрами и стилями эстрадной музыки;
4) приобретение обучающимся умений и навыков, необходимых в сольном, ансамблевом и оркестровом исполнительствах;
5) формирование у обучающегося комплекса исполнительских навыков, позволяющих воспринимать, осваивать и исполнять на бас гитаре произведения различных жанров и форм.
Развивающие:
1) развитие исполнительского интереса, музыкального слуха, памяти и ритма, музыкальности и артистизма;
2) развитие интереса к музыкальному творчеству;
3) развитие образного мышления, воображения, эмоционального восприятия музыки, исполнительской воли и выдержки.
Воспитательные:
1) расширение музыкального кругозора, развитие познавательного интереса к музыкальному творчеству;
2) воспитание культуры исполнительского мастерства, интереса к музыкальному искусству;

12) қос ноталар - ішекті ысқылы аспаптарда екі немесе одан көп дыбыстарды бір уақытта үйлестіру;
13) легато - музыкалық аспапта ойнау тәсілі, дыбыстар арасында үзіліс болмай, бір дыбыстың екінші дыбысқа баяу ауысатын дыбыстарды байланыстырып орындау;
14) мелизмы - әуеннің қарқыны мен ырғақты суретін өзгертпейтін, дыбысты әртүрлі әуендік әрлеу, нота жазуында арнайы белгілермен немесе ұсақ ноталармен белгіленеді;
15) октава - дыбыстар арасындағы жиілік бірдің екіге қатынасын құрайтын музыкалық интервал (яғни биік дыбыстың жиілігі төменгіден екі есе үлкен);
16) рондо - түрлі мазмұндағы эпизодтармен алмасып отыратын басты тақырыптың (рефрен) бірнеше рет қайталануына негізделген музыкалық форма, рефренді мейлінше кең таралған музыкалық форма;
17) септаккорд - терциялардың бойында орналасқан, төрт дыбыстан құралған аккорд;
18) тасымалдау - бір құрылымда жазылған пьесаларды екінші құрылымға ауыстыру, сондай-ақ алдыңғы қатардағы гаммалардың сатылары арасындағыдай оның гаммаларының әртүрлі орналасқан сатыралы арасындағы дәл сол қатынастар жаңа құрылымда да сақталады;
19) флажолет - обертон шығаратын музыкалық аспапта ойнау тәсілі.
96. Бағдарламаның мақсаты: қосымша музыкалық аспап (бас-гитара) бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
97. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) аспапты меңгеру, есту арқылы ойнауды, тасымалдауды, ноталарды парақтан оқуды, сүймелдеу білігін үйрету;
2) білім алушының аспапты игеруіне қажетті музыкалық сауатты меңгеруі;
3) эстрадалық музыканың барлық жанрларын және стильдерін практикада меңгеру негізінде орындаушылықтың практикалық дағдыларын және өзгеше ерекшеліктерін үйрету;
4) білім алушының жеке, ансамбльде және оркестрде орындауына қажетті білік пен дағдыларды меңгеруі;
5) білім алушының әртүрлі жанрдағы және формадағы шығармаларды қабылдауына, меңгеруіне және бас гитарада ойнауына мүмкіндік беретін орындаушылық дағдылар кешенін қалыптастыру.
Дамыту:
1) орындаушылық қызығушылықты, музыкалық есте сақтау қабілетін, есте сақтау жадын және ырғақты, әуезділікті және әртістікті дамыту;
2) музыкалық шығармашылыққа деген қызығушылықты дамыту;
3) бейнелі ойлауды, елестетуді, музыканы эмоциямен қабылдауды, орындаушылық жігер мен ұстанымды дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыкалық ой-өрісті кеңейту, музыкалық шығармашылыққа танымдық қызығушылықты дамыту;
2) орындаушылық шеберлік мәдениетін, музыкан өнеріне қызығушылықты тәрбиелеу;

3) воспитание толерантности через знакомство с музыкальным искусством различных национальных традиций, стилей, эпох.
98. Срок освоения Программы – пять лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
99. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
100. Программа предназначена для обучения детей, желающих обучиться игре на бас-гитаре.
101. Программа создает условия для овладения навыками игры на бас- гитаре, обучения электронной аранжировке музыки, приобретения опыта исполнительской практики, развития композиторских, исполнительских и звукорежиссерских способностей, связанных с электронным музыкальным творчеством и приобщения детей к продуктивной, творческой деятельности.
102. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
103. Обращение к бас-гитаре способствует преодолению разрыва между электроакустической аурой бытования музыки в реальной жизни и традиционным звуковым материалом школьного музицирования.
104. Использование бас-гитары способствует обогащению музыкального кругозора обучающегося. На основе собственной творческой практики обучающийся приобретает важные знания о строении музыкальных произведений, выразительности того или иного художественного средства.
105. Обучение игре на бас-гитаре характеризуется параллельностью и комплексностью, осваиваются мелодии на начальном этапе обучения, понятия о ритме, стиле, аранжировке, аккомпанементе.
106. Содержание домашних заданий:
1) упражнения для развития звука (работа над продолжительностью звука);
2) работа над развитием техники (гаммы, упражнения, этюды);
3) работа над художественным материалом (пьесы или произведения крупной формы);
4) чтение нот с листа.
107. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
108. Межпредметные связи предмета "Дополнительный музыкальный инструмент" с предметами "Сольфеджио", "Мировая музыкальная литература" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
109. Программные требования в 1 классе:
1) освоение посадки и постановки рук, организации игровых движений, игры в ансамбле с педагогом;

3) әртүрлі ұлттық дәстүрлердің, стильдердің, кезеңдердің музыка өнерімен танысу арқылы төзімділікті тәрбиелеу.
98. Бағдарламаны игеру мерзімі - бес жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
99. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
100. Бағдарлама бас-гитарада ойнауды үйренгісі келетін балаларды оқытуға арналған.
101. Бағдарлама бас-гитарада ойнау дағдыларын алуға, музыканы электронды аранжировка жасауды үйретуге, орындаушылық практика тәжірибесін алуға, электронды музыкалық шығармашылықпен байланысты композиторлық және дыбыстық режиссуралық қабілеттерін дамытуға және балаларды компьютерлендірілген аспаптар негізінде өнімді музыкалық шығармалыққа араластыруға жағдай жасайды.
102. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
103. Бас-гитараға сүйеніп музыканың шынайы өмірдегі және мектепте музыка ойнаудың дәстүрлі дыбыстық материалының электрлік акустикалық аурасы арасындағы айырмашылықты жеңуге ықпал етеді.
104. Бас-гитараны қолдану білім алушының ой-өрісін байытуға ықпал етеді. Білім алушы өзінің шығармашылық практикасы негізінде музыкалық шығарманың құрылымы, қандай да бір көркемдеу құралының мәнерлігі туралы маңызды білім алады.
105. Бас-гитарада ойнауды үйрету параллельдігімен және кешендігімен сипатталады, оқытудың алғашқы кезеңінде әуендер, ырғақ, стиль, аранжировка, сүйемелдеу туралы түсініктер меңгеріледі.
106. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) дыбысты дамытуға арналған жаттығулар (дыбыс ұзақтығымен жұмыс);
2) техниканы дамыту бойынша жұмыс (гамма, жаттығу, этюд);
3) көркем материалмен жұмыс (пьеса немесе ірі нысанды шығарма);
4) ноталарды парақтан оқу.
107. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
108. "Қосымша музыкалық аспап" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының түрлі көркемдік түсініктерді тұтас түсінуге итермелейді.
109. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дұрыс отыруды және қолдарды қоюды, ойын қимылдарын ұйымдастыруды, педагогпен ансамбльде ойнауды меңгеру;

2) знакомство со звуковысотной записью, записью длительностей нот и пауз, различными музыкальными понятиями;
3) работа над музыкальными произведениями, грамотным и осмысленным разбором нотного текста, развитием слухового контроля;
4) освоение гамм, этюдов и упражнений с целью формирования первоначальных навыков владения инструментом, навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины;
5) чтение нот в пределах первой позиции, формирование первоначальных навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины, транспонирование простейших произведений;
6) освоение сценической дисциплины, подготовка к публичным выступлениям;
7) освоение мажорных гамм и арпеджио к ним типовыми аппликатурами от четвертой струны в позиции в пределах пяти ладов всеми видами игровых ударов на 4/4;
8) освоение в течение учебного года 2-4 этюдов, 6-8 пьес.
110. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Начальный период обучения. Посадка и постановка рук. Организация игровых движений, направленная на освоение начальных навыков звукоизвлечения и приемов игры. Игра в ансамбле с педагогом, слушание музыки в исполнении педагога, накопление музыкального опыта.
Тема 2. Изучение теории. Объяснение нотной и музыкальной грамоты. Знакомство со звуковысотной записью, записью длительностей нот и пауз, различными музыкальными понятиями: темп, ритм, фраза, динамические оттенки, аккомпанемент.
Тема 3. Работа над музыкальными произведениями. Работа над грамотным и осмысленным разбором нотного текста. Работа над качеством звучания и ритмом, развитием слухового контроля, работа над динамикой.
Тема 4. Работа над техникой. Работа над гаммами, этюдами и упражнениями с целью формирования первоначальных навыков владения инструментом, первоначальных навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины.
Тема 5. Чтение нот с листа, транспонирование. Чтение нот в пределах первой позиции. Первоначальные навыки позиционной игры и аппликатурной дисциплины. Транспонирование простейших произведений.
Тема 6. Подготовка к публичным выступлениям. Воспитание умения сосредоточиться, войти в образ музыкального произведения, донести замысел произведения до слушателей.
111. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные выразительные возможности инструмента;
2) знает базовые компоненты нотной грамоты;
3) знает элементарные музыкальные построения;
4) знает простые музыкальные жанры;
5) умеет правильно ставить руки в положении за инструментом сидя и стоя;

2) жоғары дыбысты жазбамен, ноталар мен үзіліс ұзақтықтарын жазумен, әртүрлі музыкалық түсініктермен танысу;
3) музыкалық шығармалармен, ноталық мәтінді сауатты және түсініп талдаумен, есту қабілетін бақылауды дамытумен жұмыс;
4) аспапты игерудің алғашқы дағдыларын, позициялық ойнау және аппликатуралық тәртіп дағдыларын қалыптастыру мақсатында гаммаларды, этюдтерді, жаттығуларды меңгеру;
5) бірінші позиция шеңберінде ноталарды оқу, позициялық ойнау және аппликатуралық тәртіптің алғашқы дағдыларын қалыптастыру, қарапайым шығармаларды тасымалдау;
6) сахналық тәртіпті меңгеру, көпшілік алдында өнер көрсетуге дайындалу;
7) 4/4 өлшемге барлық ойын соққыларының түрлерімен бес лад төңірегінде позициядағы төртінші ішектен типтік аппликатураларымен мажор гаммаларын және арпеджионы меңгеру;
8) оқу жылының ішінде 2-4 этюдті, 6-8 пьесаны меңгеру.
110. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Оқытудың алғашқы кезеңі. Отыру және қолдарды қою. Дыбыс шығарудың алғашқы дағдыларын және ойнау тәсілдерін меңгеруге бағытталған ойын қимылдарын ұйымдастыру. Педагогпен ансамбльде ойнау, педагогтің орындауындағы музыканы тыңдау, музыкалық тәжірибе жинақтау.
2-тақырып. Теорияны меңгеру. Ноталық және музыкалық сауатты меңгеру. Жоғары дыбысты жазумен, ноталар мен үзілістердің ұзақтықтарын жазумен, әртүрлі музыкалық түсініктермен: қарқын, ырғақ, фраза, динамикалық реңктер, аккомпанемент түсініктерімен танысу.
3-тақырып. Музыкалық шығармалармен жұмыс. Ноталық мәтінді сауатты және түсініп талдау бойынша жұмыс. Дыбыстау сапасы және ырғақпен, есту қабілетін бақылау бойынша жұмыс, динамикамен жұмыс.
4-тақырып. Техникамен жұмыс. Аспапты меңгерудің алғашқы дағдыларын, позициялық ойынның және аппликатуралық тәртіптің алғашқы дағдыларын қалыптастыру мақсатында гаммалармен, этюдтермен және жаттығулармен жұмыс.
5-тақырып. Ноталарды парақтан оқу, тасымалдау. Ноталарды бірінші позиция аумағында оқу. Позициялық ойнаудың және аппликатуралық тәртіптің алғашқы дағдылары. Жеңіл шығармаларды тасымалдау.
6-тақырып. Көпшілік алдында өнер көрсетуге дайындалу. Жиналу, музыкалық шығарманың бейнесіне ену, шығарманың түпкі ойын көрерменге жеткізу білігін тәрбиелеу.
111. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) аспаптың негізгі мәнерлеу мүмкіндіктерін біледі;
2) ноталық сауаттың негізгі компоненттерін біледі;
3) қарапайым музыкалық құрылымдарды біледі;
4) қарапайым музыкалық жанрларды біледі;
5) отыру және тұру кезінде аспапты ұстауда қолдарды дұрыс қоюды біледі;

6) умеет выстраивать целесообразные игровые движения;
7) опирается в электронном музицировании на элементарные навыки чтения нот с листа, игры в ансамбле, подбора по слуху и импровизации;
8) развивает способности к элементарной музыкально-интонационной деятельности;
9) умеет оценивать свой творческий продукт.
112. Программные требования во 2 классе:
1) знакомство с грифом в пределах четвертой-девятой позиций, развитие начальных навыков смены позиций, техник баррэ, легато, освоение элементарных видов флажолетов;
2) продолжение работы над грамотным и осмысленным разбором нотного текста, работа над динамикой, освоение легких пьес с элементами полифонии;
3) дальнейшая работа над гаммами, этюдами и упражнениями, развитие устойчивых навыков владения инструментом, навыков позиционной игры и правильного использования аппликатурных формул;
4) освоение чтения нот в пределах первой-второй позиций, транспонирования несложных произведений;
5) освоение мажорных гамм и арпеджио к ним типовыми аппликатурами от третьей и четвертой струн в позиции в пределах пяти ладов всеми видами игровых ударов на 4/4;
6) освоение в течение учебного года 4-6 этюдов, 8-10 пьес.
113. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Развитие постановочно-двигательных навыков. Работа над развитием исполнительских навыков, необходимых для игры произведений. Знакомство с грифом в пределах четвертой-девятой позиций. Развитие начальных навыков смены позиций. Развитие техники баррэ. Освоение элементарных видов флажолетов. Развитие техники легато, смешанное легато. Освоение навыка вибрации.
Тема 2. Работа над музыкальными произведениями. Продолжение работы над грамотным и осмысленным разбором нотного текста, развитием слухового контроля. Работа над динамикой. Повышение требовательности к качеству и выразительности исполнения. Подготовка к игре в ансамбле на простейшем материале. Освоение легких пьес с элементами полифонии.
Тема 3. Работа над техникой. Продолжение работы над гаммами, этюдами и упражнениями. Развитие устойчивых навыков владения инструментом, навыков позиционной игры и правильного использования аппликатурных формул.
Тема 4. Чтение нот с листа, транспонирование. Чтение нот в пределах второй позиции. Развитие умения игры на инструменте, навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины. Транспонирование несложных произведений.
Тема 5. Подготовка к публичным выступлениям. Воспитание умения сосредоточиться, войти в образ музыкального произведения, умения донести замысел произведения до слушателей.

6) мақсатты ойын қимылдарын құра алады;
7) электронды музыка ойнау кезінде ноталарды парақтан оқу, ансамбльде ойнау, есту арқылы теру және суырып салу дағдыларына сүйенеді;
8) қарапайым музыкалық-екпіндік қызметке деген қабілетін дамытады;
9) өзінің шығармашылық өнімін бағалай алады.
112. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) төртінші-тоғызынды позиция шеңберінде грифпен танысу, позицияларды ауыстырудың алғашқы дағдыларын, баррэ техникасын, легатоны дамыту, флажолеттердің қарапайым элементтерін меңгеру;
2) ноталық мәтінді сауатты және түсініп талдау бойынша жұмысты жалғастыру, динамикамен жұмыс, полифония элементтері бар жеңіл пьесаларды меңгеру;
3) гаммалармен, этюдтермен және жаттығулармен әрі қарай жұмыс істеу, аспапты басқарудың тұрақты дағдыларын, позициялық ойын дағдыларын дамыту және аппликатуралық формулаларды дұрыс қолдану;
4) бірінші-екінші позиция шеңберінде нотаны оқуды, жеңіл шығармаларды тасымалдауды меңгеру;
5) 4/4 өлшемге барлық ойын соққыларының түрлерімен бес лад төңірегінде позициядағы төртінші ішектен типтік аппликатуралармен мажор гаммаларын және арпеджионы меңгеру;
6) оқу жылының ішінде 4-6 этюдті, 8-10 пьесаны меңгеру.
113. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Қойылымдық-қимыл дағдыларын дамыту. Шығарманы ойнауға қажетті орындаушылық дағдыларды дамыту бойынша жұмыс. Төртінші-тоғызынды позиция шеңберінде грифпен танысу. Позицияларды ауыстырудың алғашқы дағдыларын дамыту. Баррэ техникасын дамыту. Флажолеттердің қарапайым түрлерін меңгеру. Легото техникасын, аралас легатоны дамыту. Вибрация дағдысын меңгеру.
2-тақырып. Музыкалық шығармамен жұмыс. Ноталық мәтінді сауатты және түсініп талдау бойынша жұмысты жалғастыру. Есту қабілетін бақылауды дамыту. Динамикамен жұмыс. Орындау сапасына және мәнерлігіне талапты арттыру. Ансамбльде ойнауға жеңіл материалда дайындау. Полифония элементтері бар жеңіл пьесаны меңгеру.
3-тақырып. Техникамен жұмыс. Гаммалармен, этюдтермен және жаттығулармен жұмысты жалғастыру. Аспапты меңгерудің тұрақты дағдыларын, позициялық ойын және аппликатуралық формулаларды дұрыс қолдану дағдыларын дамыту.
4-тақырып. Ноталарды парақтан оқу, тасымалдау. Ноталарды екінші позиция ауқымында оқу. Аспапта ойнау білігін, позициялық ойнау дағдыларын және аппликатуралық тәртіп дағдыларын дамыту. Жеңіл шығармаларды тасымалдау.
5-тақырып. Көпшілік алдында өнер көрсетуге дайындық. Жиналу, музыкалық шығарманың бейнесіне ену білігін, шығарманың түпкі ойын тыңдарманға жеткізу білігін тәрбиелеу.

114. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает базовые компоненты музыкальной грамоты;
2) знает компоненты музыкальной формы;
3) знает простые формы, вариации и рондо;
4) применяет в игровой практике различные приемы, связанные с артикуляцией, динамикой;
5) умеет читать ноты с листа, играть в ансамбле;
6) умеет подбирать по слуху несложные музыкальные произведения;
7) умеет импровизировать музыкальные построения по предложенному образцу;
8) умеет сочинять музыкальные миниатюры.
115. Программные требования в 3 классе:
1) развитие исполнительских навыков, уверенности и беглости пальцев обеих рук, совершенствование техники аккордовой игры;
2) работа над техникой баррэ, вибрации, легато, совершенствование техники, работа над музыкальными произведениями, продолжение работы над грамотным и осмысленным разбором произведений различных жанров и стилей при повышении самостоятельности обучающегося, закрепление приобретенных ранее навыков;
3) освоение мажорных и минорных гамм, арпеджио к ним, типовых аппликатур от третьей и четвертой струн в позиции в пределах пяти ладов всеми видами игровых ударов на 4/4;
4) освоение в течение учебного года 6-8 этюдов, 10-12 пьес.
116. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над исполнительскими навыками. Продолжение работы над развитием исполнительских навыков, необходимых для игры произведений. Развитие уверенности и беглости пальцев обеих рук.
Тема 2. Совершенствование техники аккордовой игры. Техника баррэ.
Тема 3. Совершенствование техники вибрации, легато.
Тема 4. Подготовка к исполнению мелизмов. Закрепление навыков игры в высоких позициях. Искусственные флажолеты.
Тема 5. Работа над музыкальными произведениями. Продолжение работы над грамотным и осмысленным разбором произведений различных жанров и стилей при повышении самостоятельности учащихся.
Тема 6. Работа над строением формы, музыкально-смысловой и теоретический анализ произведений. Повышение требовательности к выразительности исполнения.
Тема 7. Работа над техникой. Продолжение работы над гаммами, этюдами и упражнениями.
Тема 8. Развитие уверенности и беглости пальцев обеих рук. Совершенствование техники игры различных видов арпеджио и гамм.
Тема 9. Чтение нот с листа, транспонирование. Закрепление приобретенных ранее навыков.
Тема 10. Развитие навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины. Транспонирование несложных произведений.
Тема 11. Подготовка к публичным выступлениям.

114. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негізгі компоненттерін біледі;
2) музыкалық форманың компоненттерін біледі;
3) қарапайым формаларды, вариацияларды және рондоны біледі;
4) ойын практикасында артикуляция, динамикамен байланысты әртүрлі тәсілдерді қолданады;
5) ноталарды парақтан оқуды, ансамбльде ойнауды біледі;
6) есту арқылы жеңіл музыкалық шығармаларды тере алады;
7) ұсынылған үлгі бойынша музыкалық құрылымдарды суырып сала алады;
8) музыкалық миниатюраларды шығара алады.
115. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық дағдыларды, екі қолдың саусақтарының сенімділігі мен жүйріктілігін дамыту, аккордпен ойнау техникасын жетілдіру;
2) баррэ техникасымен, вибрация, легатомен жұмыс, техниканы жетілдіру, музыкалық шығармамен жұмыс, білім алушының өз бетінше жұмыс істеу деңгейі жоғары болған кезде жанры және стилі әртүрлі шығармаларды сауатты және түсініп талдау бойынша жұмысты жалғастыру, алдында алған дағдыларын бекіту;
3) мажор және минор гаммаларын, олардың арпеджиоларын, 4/4 өлшеміне барлық ойын соққыларымен бес лад шеңберінде үшінші және төртінші ішектегі типтік аппликатураларды меңгеру;
4) оқу жылының ішінде 6-8 этюдті, 10-12 пьесаны меңгеру.
116. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық дағдылармен жұмыс. Шығарманы ойнауға қажетті орындаушылық дағдыларды дамыту бойынша жұмысты жалғастыру. Екі қолдың саусақтарының сенімділігін және жүйріктілігін дамыту.
2-тақырып. Аккордпен ойнау техникасын жетілдіру. Баррэ техникасы.
3-тақырып. Вибрация, легато техникасын жетілдіру.
4-тақырып. Мелизмдерді орындауға дайындық. Жоғары позицияларда ойнау дағдыларын бекіту. Жасанды флажолеттер.
5-тақырып. Музыкалық шығармамен жұмыс. Білім алушылардың өз бетінше жұмыс істеуін арттыру кезінде әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларды сауатты және түсініп талдау бойынша жұмысты жалғастыру.
6-тақырып. Форманың құрылымы бойынша жұмыс, шығармаларды музыкалық-түсінікті және теориялық талдау. Орындау мәнерлігіне талапты арттыру.
7-тақырып. Техникамен жұмыс. Гаммалармен, этюдтермен және жаттығулармен жұмысты жалғастыру.
8-тақырып. Екі қолдың саусақтарының сенімділігін және жүйріктілігін дамыту. Әртүрлі арпеджиолар мен гаммаларды ойнау техникасын жетілдіру.
9-тақырып. Ноталарды парақтан оқу, тасымалдау. Алдында алған дағдыларын бекіту.
10-тақырып. Позициялық ойын және аппликатуралық тәртіп дағдыларын дамыту. Жеңіл шығармаларды тасымалдау.
11-тақырып. Көпшілік алдында өнер көрсетуге дайындық.

117. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает различные виды музыкального творчества;
2) умеет аранжировать несложные музыкальные произведения различных жанров и стилей;
3) умеет исполнять несложные музыкальные произведения различных жанров и стилей.
4) владеет навыками, импровизации и элементарного сочинения.
118. Программные требования в 4 классе:
1) продолжение работы над развитием исполнительских навыков, необходимых для игры произведений, дальнейшее освоение техники исполнения легато, мелизмов, различных видов соединения позиций, двойных нот и аккордовой игры;
2) дальнейшая работа над звукоизвлечением и координацией действий обеих рук, закрепление навыков игры в высоких позициях, работа над разбором произведений различных жанров и стилей при повышении самостоятельности обучающегося;
3) продолжение работы над гаммами, этюдами и упражнениями, совершенствование техники игры различных видов арпеджио и гамм, закрепление приобретенных ранее навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины;
4) освоение мажорных и минорных гамм и арпеджио к ним типовыми аппликатурами от третьей и четвертой струн в позиции в пределах пяти ладов всеми видами игровых ударов на 4/4; басовых линий;
5) освоение в течение учебного года 8-10 этюдов, 12-14 пьес.
119. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над исполнительскими навыками. Продолжение работы над развитием исполнительских навыков, необходимых для игры произведений.
Тема 2. Техника исполнения легато, мелизмов, различных видов соединения позиций, двойных нот и аккордовой игры.
Тема 3. Работа над звукоизвлечением и координацией действий обеих рук.
Тема 4. Закрепление навыков игры в высоких позициях.
Тема 5. Работа над музыкальными произведениями. Работа над разбором произведений различных жанров и стилей при повышении самостоятельности обучающегося.
Тема 6. Работа над строением формы.
Тема 7. Музыкально-смысловой и теоретический анализ произведений.
Тема 8. Выразительность исполнения. Работа над преодолением конкретных технических трудностей.
Тема 9. Работа над техникой. Продолжение работы над гаммами, этюдами и упражнениями с целью развития координации рук.
Тема 10. Совершенствование техники игры различных видов арпеджио и гамм.
Тема 11. Чтение нот с листа. Транспонирование.
Тема 12. Закрепление приобретенных ранее навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины.
Тема 13. Транспонирование несложных произведений.

117. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық шығармашылықтың түрлерін біледі;
2) әртүрлі жанрдағы және стильдегі жеңіл музыкалық шығармаларға аранжировка жасай алады;
3) әртүрлі жанрдағы және стильдегі жеңіл музыкалық шығармаларды орындай алады;
4) суырып салу және қарапайым шығарма жазу дағдыларын біледі.
118. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) шығармаларды орындауға қажетті орындаушылық дағдыларды дамыту бойынша жұмысты жалғастыру, легато, мелизм, позицияларды біріктірудің түрлерін, қос ноталарды және аккордтық ойындарды орындау техникасын әрі қарай меңгеру;
2) дыбыс шығару және екі қолдың әрекетін үйлестіру бойынша әрі қарай жұмыс істеу, жоғары позицияларда ойнау дағдыларын бекіту, білім алушының өз бетінше жұмыс істеу деңгейі артқан кезде әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларды талдау бойынша жұмыс;
3) гаммалармен, этюдтармен және жаттығулармен жұмысты жалғастыру, әртүрлі арпеджио және гаммалардың түрлерін ойнау техникасын жетілдіру, алдында меңгерген позициялық ойын және аппликатуралық тәртіп дағдыларын бекіту;
4) мажор және минор гаммаларын, арпеджионы, 4/4 өлшеміне барлық ойын соққы түрлерімен бес лад шеңбері позициясында үшінші және төртінші ішектен типтік аппликатураларды, бас сызықтарын меңгеру;
5) оқу жылының ішінде 8-10 этюдті, 12-14 пьесаны меңгеру.
119. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық дағдылармен жұмыс. Шығарманы ойнауға қажетті орындаушылық дағдыларды дамыту бойынша жұмысты жалғастыру.
2-тақырып. Легатоны, мелизмдерді, позицияларды біріктірудің түрлерін, қос ноталарды және аккордпен ойнауды орындау техникасы.
3-тақырып. Дыбыс шығару және екі қолды үйлестіру бойынша жұмыс.
4-тақырып. Жоғары позицияларда ойнау дағдыларын бекіту.
5-тақырып. Музыкалық шығармамен жұмыс. Білім алушылардың өз бетінше жұмыс істеу қабілеттері жоғары болған жағдайда әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларды талдау бойынша жұмыс.
6-тақырып. Форманың құрылымы бойынша жұмыс.
7-тақырып. Шығармалардың музыкалық-мағыналық және теориялық талдауы.
8-тақырып. Орындау мәнерлігі. Нақты техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс.
9-тақырып. Техникамен жұмыс. Қолдарды үйлестіруді дамыту мақсатында гаммалармен, этюдтермен және жаттығлармен жұмыс.
10-тақырып. Әртүрлі арпеджиоларды және гаммаларды ойнау техникасын жетілдіру.
11-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Тасымалдау.
12-тақырып. Алдында меңгерген позициялық ойнау және аппликатуралық тәртіп дағдыларын бекіту.
13-тақырып. Жеңіл шығармаларды тасымалдау.

120. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные понятия музыкальной грамоты;
2) знает понятия трезвучия и септаккорды побочных ступеней;
3) знает аккорды с альтерацией и задержанием;
4) знает отклонение и модуляцию;
5) знает понятия квинтовый круг, функции голосов фактуры, голосоведение, взаимодействие тембра и фактуры;
6) знает композиционные построения: сложная трехчастная, сонатная и циклические формы.
121. Программные требования в 5 классе:
1) дальнейшее совершенствование исполнительских навыков, необходимых для игры произведений, техники исполнения легато, мелизмов, различных видов соединения позиций, двойных нот и аккордовой игры;
2) совершенствование техники звукоизвлечения, повышение уровня беглости пальцев, работа над грамотным исполнением произведений различных жанров и стилей, строением формы;
3) музыкально-смысловой и теоретический анализ произведений, выразительность исполнения, совершенствование техники игры различных видов арпеджио и гамм, транспонирование несложных произведений;
4) освоение мажорных гамм и арпеджио к ним в три октавы, ломанных арпеджио на доминантсептаккордовой позиции, басовых линий;
5) освоение в течение учебного года 10-12 этюдов, 14-16 пьес.
122. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над исполнительскими навыками. Совершенствование исполнительских навыков, необходимых для игры произведений.
Тема 2. Совершенствование техники исполнения легато, мелизмов, различных видов соединения позиций, двойных нот и аккордовой игры.
Тема 3. Совершенствование техники звукоизвлечения и повышение уровня беглости пальцев.
Тема 4. Работа над музыкальными произведениями. Работа над грамотным исполнением произведений различных жанров и стилей.
Тема 5. Работа над строением формы, музыкально-смысловой и теоретический анализ произведений. Выразительность исполнения. Работа над преодолением конкретных технических трудностей.
Тема 6. Работа над техникой. Совершенствование техники игры различных видов арпеджио и гамм.
Тема 7. Чтение нот с листа и транспонирование. Развитие навыков позиционной игры и аппликатурной дисциплины. Транспонирование несложных произведений.
123. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет пользоваться в своей музыкальной деятельности широким кругом специфических средств электронного инструмента;

120. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негізгі түсініктерін біледі;
2) үшдыбыстылық және қосымша сатыдағы септаккордтар түсініктерін біледі;
3) альтерациямен және тоқтап орындалатын аккордтарды біледі;
4) ауытқулар мен модуляцияны біледі;
5) квинтті шеңбер, фактура дауыстарының қызметтері, дауыс жүргізу, тембр мен фактураның өзара әрекеттесуі түсініктерін біледі;
6) күрделі үш бөлікті, сонаталық және циклдық формадағы композициялық құрылымдарды біледі.
121. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) шығарманы орындауға қажетті орындаушылық дағдыларды, легато, мелизмдерді, позицияларды біріктірудің әртүрлі түрлерін, қос ноталарды және аккордтық ойындарды орындау техникасын әрі қарай жетілдіру;
2) дыбыс шығару техникасын жетілдіру, саусақтардың жүйріктілік деңгейін арттыру, әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларды сауатты орындау, форма құрылымы бойынша жұмыс;
3) шығармаларды музыкалық-мағыналық және теориялық талдау, мәнерлеп орындау, әртүрлі арпеджио және гамма түрлерін ойнау техникасын жетілдіру, жеңіл шығармаларды тасымалдау;
4) мажор гаммаларын және олардың үш октавадағы арпеджиоларын, доминантсептаккордтар позициясындағы сынық арпеджиоларды, бас сызықтарын меңгеру;
5) оқу жылының ішінде 10-12 этюдті, 14-16 пьесаны меңгеру.
122. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Орындаушылық дағдылармен жұмыс. Шығармаларды ойнауға арналған орындаушылық дағдыларды жетілдіру.
2-тақырып. Легатоны, мелизмдерді, позицияларды біріктірудің әртүрлі түрлерін орындау, қос ноталарды және аккордтарды ойнау техникасын жетілдіру.
3-тақырып. Дыбыс шығару техникасын жетілдіру және саусақтардың жүйріктілік деңгейін артыру.
4-тақырып. Музыкалық шығармалармен жұмыс. Әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармаларды сауатты орындау бойынша жұмыс.
5-тақырып. Форманың құрылысымен жұмыс, шығарманың музыкалық-мағыналық және теориялық талдау. Нақты техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс.
6-тақырып. Техникамен жұмыс. Әртүрлі арпеджиоларды және гаммаларды ойнау техникасын жетілдіру.
7-тақырып. Ноталарды парақтан оқу және тасымалдау. Позициялық ойнауды және аппликатуралық тәртіп дағдыларын дамыту. Жеңіл шығармаларды тасымалдау.
123. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) өзінің музыка қызметінде электронды аспаптардың ерекше құралдарының кең ауқымын қолдана алады;

2) умеет бегло ориентироваться в понятиях музыкальной теории;
3) умеет грамотно применять правила музыкальной теории и закономерности в процессе электронного музицирования;
4) умеет ярко и образно воплощать средства электронной аранжировки и исполнения музыкальных произведений, относящихся к различным жанрам и стилям;
5) умеет достаточно уверенно читать ноты с листа, играть в ансамбле и подбирать по слуху музыкальные произведения;
6) умеет импровизировать и сочинять для электронного инструмента несложные пьесы.
124. В настоящей Программе по предмету "Клавишный синтезатор" используются следующие понятия:
1) аккомпанемент – музыкальный фон к основной мелодии, имеющий в произведении второстепенное значение; сопровождение одним или несколькими инструментами, также оркестром сольной партии (певца, инструменталиста, хора);
2) инструментовка – изложение музыкального произведения для какого-либо инструментального состава;
3) аранжировка – искусство подготовки и адаптации музыкального произведения для представления его в форме, отличной от первоначальной;
4) аранжировщик – музыкант, обладающий композиторскими навыками, который обрамляет мелодию в музыкальную фактуру;
5) слабая доля – в тактовой системе метрически не опорная доля;
6) орнаментика – способы украшения основной мелодии музыкального произведения; учение о способах украшения мелодии;
7) звукорежиссура – творческое руководство и организация процесса записи на звуконоситель (музыкального, драматургического, литературного произведения, документального и учебного материала) для последующего неоднократного воспроизведения, передачи в эфир и хранения;
8) звуковой эффект – искусственно созданный или усиленный звук, или обработка звука, применяемый для подчеркивания художественного или иного содержания в кино, видео играх, музыке;
9) жанр – многозначное понятие, характеризующее исторически сложившиеся роды и виды музыкальных произведений в связи с их происхождением и жизненным назначением, способом и условиями исполнения и восприятия, а также с особенностями содержания и формы;
10) сильная доля – в тактовой системе первая, метрически опорная доля такта, перед которой ставится тактовая черта;
11) дублировка – важнейшая особенность фактуры, удвоения каким-либо созвучием (интервалом или аккордом). Самая распространенная дублировка – октавное удвоение различных голосов фактуры, которое применяется для усиления звучности, полноты звучания;
12) музыкальная акустика – проблемы создания, распространения и восприятия звуков, используемых в музыке;

2) музыка теория түсініктерінде жылдам бағдарлана алады;
3) электронды музыка ойнау процесінде музыка теориясы ережелері мен заңдылықтарын сауатты қолдана алады;
4) әртүрлі жанрға және стильге жататын музыкалық шығармаларды электронды аранжировка құралдарымен анық және бейнелі жеткізе алады;
5) сенімді түрде ноталарды парақтан оқуды, ансамбльде ойнауды және музыкалық шығармаларды есту арқылы теруді біледі;
6) электронды аспапқа арналған жеңіл пьесаларды суырып салуды және шығаруды біледі.
124. "Электронды пернелі аспаптар" ("Пернелі аспаптар") пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккомпанемент - шығармада екінші орында болатын, негізгі әуенге музыкалық фон; бір немесе бірнеше аспаптармен, сондай-ақ оркестрмен жеке партияны (әнші, аспапшы, хор) сүйемелдеу;
2) аспаптау - музыкалық шығарманы қандай да бір аспаптық құрамға бейімдеу;
3) аранжировка - музыкалық шығарманы алғашқы нұсқасынан өзгеше формада жеткізу үшін дайындау және бейімдеу өнері;
4) аранжировка жасаушы - композиторлық дағдылары бар, әуенді музыкалық фактураға айналдыратын музыкант;
5) әлсіз үлес - такті жүйесіндегі метрикалық тіректі емес үлес;
6) орнаментика - музыкалық шығарманың негізгі әуенін әшекейлеу тәсілі; әуенді әшекейлеу тәсілдері туралы ілім;
7) дыбыс режиссурасы - кейіннен көп мәрте қайталап ойнату, эфирге шығару және сақтау, деректі, оқу материалдарды) жазу процесін шығармашылық басқару және ұйымдастыру;
8) дыбыстық әсер - кинодағы, бейне ойындардағы, музыкадағы көркемдік мазмұнды ерекшелеу үшін қолданылатын қолдан жасалған немесе күшейтілген дыбыс, немесе дыбыстардың өңделуі;
9) жанр - музыкалық шығармалардың туындауымен және өмірлік маңыздылығымен, орындау және қабылдау тәсілдерімен және шарттарымен, сондай-ақ мазмұны мен формасының ерекшеліктерімен байланысты оның тарихи пайда болу тамыры мен түрлерін сипаттайтын көп мағыналық түсінік;
10) күшті үлес - такті жүйесіндегі бірінші, тактінің метрикалық тіректі үлесі, оның алдына тактілі сызық қойылады;
11) қосарлану - фактураның маңызды ерекшелігі, қандай да бір дыбыспен (интервалмен немесе аккордпен) еселенген. Ең кең тараған қосарлану - дыбысталуды қатайту, дыбысталудың толықтылығы үшін қолданылатын фактураның әртүрлі дауыстарын октавамен екі еселеу;
12) музыкалық акустика - музыкада қолданылатын дыбыстарды құру, тарату және қабылдау мәселелері;

13) паттерн – сложная часть музыкального трека, может состоять из множества сэмплов и его длительность не ограничена;
14) реверберация – процесс постепенного уменьшения интенсивности звука при его многократных отражениях. Иногда под реверберацией понимается имитация данного эффекта с помощью ревербераторов;
15) секвенсор, секвенсер – аппаратное устройство или прикладная программа для записи, редактирования и воспроизведения "последовательности MIDI [миди]-данных, главным образом, формульных ритмических фигур и мелодических фраз, так называемых "паттернов";
16) секвенция – прием, который сводится к последовательному повторению данной мелодической фразы или гармонического оборота на другой высоте;
17) септаккорд – аккорд, состоящий из четырех звуков, которые расположены по терциям;
18) синтезатор – электронный музыкальный инструмент, создающий (синтезирующий) звук при помощи одного или нескольких генераторов звуковых волн;
19) синкопа – смещение ритмического ударения с сильной доли на слабую долю;
20) сэмпл – отрывок одного музыкального произведения, используемый в других произведениях, заранее записанный отрывок партии какого-либо музыкального инструмента, воспроизводимый во время концерта;
21) гармония – область выразительных средств музыки, основанная на закономерном объединении тонов в созвучия и на связи созвучий в их последовательном движении;
22) гармонизация – музыкальное построение аккордового или хорового сопровождения к мелодии по правилам гармонии;
23) доля – элементарная единица музыкального метра;
24) фактура – типизированный способ оформления многоголосной музыкальной композиции в одном из (многоголосных) музыкальных складов;
25) фактура – строение музыкальной ткани, учитывающее характер и соотношение составляющих ее голосов;
26) фигура (в фигурации) – выделяемый из общего потока, характерный повторяющийся элемент мелодического, гармонического, ритмического, смешанного или комплексного движения в голосах фактуры.
125. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося, освоения навыков игры на клавишном синтезаторе и основных видов этой деятельности на основе приобретенных им знаний, умений и навыков.
126. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний об устройстве электронного клавишного синтезатора;
2) изучение функциональных возможностей клавишного синтезатора: знакомство с банком тембров и стилей, применение звуковых, художественных эффектов, сохранение выбранных настроек в банк памяти синтезатора, освоение приемов управления панелью инструмента;

13) паттерн - музыкалық тректің күрделі бөлігі, көптеген сэмплдерден тұруы мүмкін және оның ұзақтықтары шектелмеген;
14) реверберация - дыбыстың көп мәрте көрінуі кезінде оның қарқынын біртіндеп азайту процесі. Кей кездері реверберация деп ревербераторлардың көмегі арқылы осы әсерге еліктеу түсіндіріледі;
15) секвенсор, секвенсер - "MIDI [миди]-мәліметтер ретін, ең алдымен "паттерн" деп аталатын формулалы ырғақтық фигураларды және әуендік фразаларды жазу, өңдеу және ойнатуға арналған аппараттық құрылғы немесе қосымша бағдарлама;
16) секвенция - аталған әуендік фразаны жүйелі қайталауға немесе басқа биіктіктегі үйлесімді айналымға алып келетін тәсіл;
17) септаккорд - терцияның бойында орналасқан төрт дыбыстан құралған аккорд;
18) синтезатор - бір немесе бірнеше дыбыс толқындары генераторының көмегі арқылы дыбыстарды құрайтын (синтездейтін) электронды музыкалық аспап;
19) синкопа - ырғақтық екпінді күші әлсіз үлеске ауыстыру;
20) сэмпл - басқаларда қолданылатын бір музыкалық шығарманың үзіндісі; концерт кезінде ойнатылатын қандай да бір музыкалық аспаптың партиясының алдын ала жазылған үзіндісі;
21) үйлесімділік - дыбысталуына байланысты үндерді біріктіру заңдылықтарына және олардың ретті қозғалысындағы дыбысталудың байланысына негізделетін музыканың мәнерлеу құралдарының саласы;
22) үйлестіру - гармония ережесі бойынша әуенді аккордтық немесе хормен сүйемелдеудің музыкалық құрылымы;
23) үлес - музыкалық метрдің қарапайым бірлігі;
24) фактура - көп дауысты музыкалық композицияны бір (көп дауысты) құрылымында әрлеудің музыкалық түрлендірілген тәсілі.
25) фактура - сипатын және оны құрайтын дауыстардың құрамдастарының қатынастарын ескеретін музыкалық материалдың құрылымы;
26) фигура (фигурациияда) - жалпы ағымнан ерекшеленетін, фактураның дауыстарындағы әуендік, гармониялық, ырғақты, аралас немесе кешенді қимылдың сипатты қайталанатын элементі.
125. Бағдарламаның мақсаты: білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау, пернелі синтезаторда ойнау дағдыларын және алған білім, білік және дағдылары негізінде осы қызметтің негізгі түрлерін меңгеру.
126. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) электронды пернелі синтезаторлардың құрылымы туралы білімді қалыптастыру;
2) пернелі синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін меңгеру: тембр және стиль қорымен танысу, дыбыстық, көркемдік әсерлермен танысу, синтезатордың есте сақтау қорында таңдалған өлшемдерді сақтау, аспаптар панелін басқару тәсілін меңгеру;

3) приобретение устойчивых знаний по теории музыки и музыкальной грамоте (сведения по гармонии, фактуре, форме музыкального произведения);
4) освоение и совершенствование исполнительской техники (постановка игрового аппарата, владение навыками переключения режимов звучания во время исполнения на клавишном синтезаторе);
5) освоение приемов практического применения основных функциональных аккордов;
6) приобщение обучающегося к различным видам электронной музыкальной деятельности: аранжировке, импровизации, исполнительству, сочинению и звукорежиссерской работе.
Развивающие:
1) раскрытие музыкальных способностей через различные виды творческой деятельности;
2) развитие навыка аранжировки, импровизации, сочинения;
3) формирование музыкальности, чувства стиля и художественного вкуса;
4) развитие у обучающегося интереса к электронному музыкальному творчеству;
5) формирование музыкально образованной, креативной и гармонично развитой личности.
Воспитательные:
1) эстетическое развитие обучающегося в процессе электронного музыкального творчества;
2) формирование устойчивой потребности в музыкально-творческой деятельности;
3) духовное и нравственное обогащение личности;
4) воспитание чувства стремления к саморазвитию и самосовершенствованию;
5) формирование мотивации к профессиональному обучению.
127. Срок освоения Программы – пять лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
128. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
129. Программа ориентирована на обучающегося, не имеющего начальной музыкальной подготовки, предназначена для приобщения их к новому виду музыкально-творческой деятельности – игре на клавишном синтезаторе.
130. Программа создает условия для приобретения навыков игры на клавишном синтезаторе, обучения приемам аранжировки, импровизации, сочинения, приобретения опыта исполнительской практики, развития композиторских и звукорежиссерских способностей, связанных с электронным музыкальным творчеством и приобщения детей к продуктивному музыкальному творчеству на основе компьютеризированного инструментария.
131. Программа состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
132. Актуальность программы состоит в необходимости внедрения в музыкальное образование новых информационных технологий. Обращение к синтезатору способствует преодолению разрыва между электроакустической аурой бытования музыки в реальной жизни и традиционным звуковым материалом школьного музицирования.

3) музыка теориясы және музыкалық сауат бойынша тұрақты білімді меңгеру (музыкалық шығарманың үйлесімділігі, фактурасы, формасы туралы мәліметтер);
4) орындаушылық техниканы меңгеру және жетілдіру (ойнау аппаратын қою, пернелі синтезаторда ойнау кезінде дыбысталу режимін ауыстыру дағдыларын меңгеру);
5) негізгі функционалды аккордтарды практикада қолдану тәсілдерін меңгеру;
5) білім алушыны электронды музыкалық қызметтің түрлеріне араластыру: аранжировка жасау, суырып салу, орындаушылық, ойдан шығару және дыбыс режиссурасының жұмысы.
Дамыту:
1) әртүрлі шығармашылық қызмет түрлері арқылы музыкалық қабілеттерін ашу;
2) аранжировка жасау, суырып салу, шығару дағдыларын дамыту;
3) әуезділікті, стиль сезімін және көркемдік талғамын қалыптастыру;
4) білім алушының электронды музыкалық шығармашылыққа деген қызығушылығын дамыту;
5) музыкалық білімі бар, креативті және үйлесімді дамыған тұлғаны қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1) электронды музыкалық шығармашылық процесінде білім алушыны эстетикалық дамыту;
2) музыкалық-шығармашылық қызметке деген тұрақты қажеттілікті қалыптастыру;
3) тұлғаны рухани және адамгершілік байыту;
4) өзін өзі дамытуға және өзін өзі жетілдіруге құлшыну сезімін тәрбиелеу;
5) кәсіби білім алуға уәждемелерін қалыптастыру.
127. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - бес жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
128. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
129. Бағдарлама алғашқы музыкалық дайындығы жоқ білім алушыға бағдарланған, оларды музыкалық-шығармашылық қызметінің жаңа түрі - пернелік синтезаторда ойнауға тартуға арналған.
130. Бағдарлама пернелік синтезаторда ойнау дағдыларын алуға, аранжировка, суырып салу, ойдан шығару тәсілдерін үйретуге, орындаушылық практика тәжірибесін алуға, электронды музыкалық шығармашылықпен байланысты композиторлық және дыбыстық режиссерлік қабілеттерін дамытуға және балаларды компьютерлендірілген аспаптар негізінде өнімді музыкалық шығармашылыққа араластыруға жағдай жасайды.
131. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
132. Бағдарламаның өзектілігі музыкалық білім беруге ақпараттық технологияларды енгізу қажеттелігі болып табылады. Синтезаторға сүйеніп музыканың шынайы өмірдегі және мектепте музыка ойнаудың дәстүрлі дыбыстық материалдарының электр акустикалық аурасы арасындағы айырмашылықты жеңуге ықпал етеді.

133. Через работу с синтезатором педагог дает возможность обучающемуся сочетать в своей деятельности роли композитора, исполнителя и звукорежиссера, предоставляя ему возможность выбора тембров, их обработки, записи музыки в память инструмента.
134. Обучающийся под руководством педагога приобретает знания по теории музыки, осваивает функциональные возможности цифрового инструментария клавишного синтезатора, осваивает и совершенствует исполнительскую технику.
135. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
136. Чтобы озвучить на синтезаторе нотный текст, педагог определяет музыкальную форму произведения, его стиль, характерные жанровые особенности, фразировку, тональность, национальный колорит, динамическое развитие музыкального материала.
137. Педагог постепенно переходит к поиску наиболее подходящего основного тона, придерживаясь при этом стилистики произведения и времени его создания. Определившись с тембром, педагог приступает к основному этапу аранжировки – гармоническому наполнению и подбору дополнительных инструментов.
138. Педагогом используются функциональные возможности синтезатора, как наложение тембров, разделение клавиатуры, гармонизация основного тона, звуковые эффекты, выстраивается электроакустическая среда звучания.
139. В основе формирования способности к игре на синтезаторе как творческой способности лежат два главных вида деятельности: творческая практика и изучение теории музыки.
140. В работе над гармонизацией, входящей в процесс электронного музицирования, обучающийся добивается согласного сочетания мелодии и гармонии, стремится к плавному голосоведению в сопровождении.
141. Работая над фактурой, обучающийся выделяет ее различные пласты, звучащие одновременно, с помощью контрастных тембров и регистров, единые пласты объединяет одним тембром и следит за соответствием фактуры сопровождения характеру мелодической линии (по жанровым деталям, драматургии, выразительности).
142. В работе над инструментовкой – при смене музыкальной мысли обучающий обновляет тембр мелодии, "прорисовывает" каждый план звучания различными тембрами, для выделения мелодии применяет октавные или основанные на контрастных тембровых сочетаниях дублировки.
143. Аранжировка представляет собой сложную творческую деятельность, состоящую из основных действий:
1) анализ текста оригинала;
2) составление проекта аранжировки;
3) отбор звуковых средств;
4) проверка и корректировка результата.

133. Педагог синтезатормен жұмыс істеу арқылы білім алушыға тембрлерді, олардың өңдеулерін таңдауға, музыканы аспаптың жадына сақтауға мүмкіндік бере отырып, оларға өз қызметін композитор, орындаушы және дыбыс режиссері рөлімен үйлестіруге мүмкіндік береді.
134. Білім алушы педагогтің басшылығымен музыка теориясы бойынша білім алады, пернелі синтезатордың сандық құралдары арқылы функционалдық мүмкіндіктерін меңгереді, орындаушылық техниканы меңгерді және жетілдіреді.
135. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді және жағымды жақтарына мән бере және дамыта отырып, бұл қасиеттерді педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
136. Синтезаторда ноталық мәтінді дыбыстау үшін, педагог шығарманың музыкалық формасын, оның стилін, оларға тән жанрлық ерекшеліктерді, фразировканы, үндестілікті, ұлттық нақышты, музыкалық материалдың динамикалық дамуын анықтайды.
137. Педагог шығарманың стилін және оны құру уақытын ұстана отырып, мейлінше сәйкес келетін негізгі үнді іздеуге біртіндеп ауысады. Тембрді анықтағаннан кейін, педагог аранжировканың негізгі кезеңіне кіріседі - қосымша аспаптарды үйлесімді толқытыру және таңдау.
138. Педагог тембрлерді қою, пернетақтаны бөлу, негізгі үнді үйлестіру, дыбыстық әсерлер сияқты синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін қолданады, дыбысталудың электрлік акустикалық ортасы құрылады.
139. Шығармашылық қабілет ретінде синтезаторда ойнау қабілетін қалыптастыру негізінде қызметтің екі негізгі түрі: шығармашылық практика және музыка теориясын меңгеру жатыр.
140. Электронды музыка ойнау процесіне кіретін гармонизациямен жұмыста білім алушы әуен мен гармонияның ұйқасты үйлесімділігіне ұмтылады, сүйемелдеуде дауысты баяу жүргізуге тырысады.
141. Білім алушы фактурамен жұмыс істей отырып, кереғар тембрлер мен регистрлердің көмегі арқылы бір уақытта дыбысталатын оның әртүрлі қатарларын ерекшелейді, бірыңғай қатарларды бір тембрге біріктіреді және сүйемелеу фактурасының әуендік сызықтың сипатына сәйкес келуін қадағалайды (жанрлық бөлшектер, драматургия, мәнерлеу);
142. Аспаптау бойынша жұмыста - музыкалық ойды ауыстыру кезінде білім алушы әуеннің тембрін жаңартады, дыбысталудың әрбір жоспарын әртүрлі тембрлермен "сызбаға түсіреді", әуендерді ерекшелеу үшін октавалық немесе қосарланудың кереғар тембрлік үйлесіміне негізделгендерді қолданады.
143. Аранжировка келесі негізгі әрекеттерден тұратын күрделі шығармашылық қызметті білдіреді:
1) түпнұсқа мәтінді талдау;
2) аранжировканың жобасын жасау;
3) дыбыстық құралдарды іріктеу;
4) нәтижені тексеру және түзету.

144. Приобщение обучающегося к искусству аранжировки осуществляется в опоре на метод расчленения сложной задачи на простые составляющие.
145. Важным методом обучения аранжировке является разъяснение обучающемуся последовательности действий, в основе чего лежит поисковое движение сужающимися концентрическими кругами от самых общих параметров будущей аранжировки к более частным.
146. Совершенствованию работы обучающегося над аранжировкой на всех ее этапах способствует метод авторской интроспекции. Педагог вовлекает обучающегося в творчество путем показа ему определенных сторон творческого процесса с комментариями собственных действий.
147. Содержание домашних заданий:
1) работа над развитием техники (гаммы, этюды);
2) работа над художественным материалом (пьесы или произведения различных форм и жанров);
3) чтение нот с листа;
4) сочинение произведения;
5) создание проекта аранжировки.
148. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) рефлексия (анализ собственного исполнения);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
149. Межпредметные связи предмета "Клавишный синтезатор" с предметами "Общее фортепиано" и "Ансамбль" расширяют творческий потенциал обучающегося, способствуют более глубокому и целостному познанию различных художественных явлений музыкального искусства.
150. Программные требования в 1 классе:
1) освоение электронного инструмента клавишный синтезатор, его функциональных возможностей, начальных приемов исполнительской техники, музыкально-теоретических знаний и навыков аранжировки;
2) формирование начальных исполнительских умений и навыков;
3) развитие образного мышления, способности чувствовать, понимать содержание музыки;
4) получение базовых знаний по музыкальной грамоте и теории: гармонии (интервалы, аккорды, лад, тональность, система тональных функций); фактуре (функции голосов фактуры гомофонно-гармонического склада); форме (период, простые двух и трехчастные формы); инструментовке (классификация электронных голосов и методы их применения); звукорежиссуре (способы формирования объема звучания, его окраски и пространственного расположения с помощью звукорежиссерских эффектов различного вида);
5) в течение учебного года освоение обучающимся 8-12 различных по форме и характеру произведений: Normal [Нормал] режим 1-2 легких менуэта, 1-2 этюда, 1-2 пьесы; в режиме "Автоаккомпанемент" 1-2 этюда, 4-6 пьес, полифонических произведений, произведений крупной формы, создается аранжировка 10 различных музыкальных произведений, исполнение или запись их на многодорожечный секвенсер синтезатора.

144. Білім алушыны аранжировка жасау өнеріне араластыру күрделі міндетті ұсақ құрамдастарға бөлшектеу әдісіне сүйену арқылы іске асады.
145. Аранжировка жасауға үйретудің маңызды әдісі білім алушыға әрекеттердің ретін түсіндіру болып табылады, оның негізінде болашақ аранжировканың жалпы өлшемдерінен ең кіші өлшемдеріне дейінгі шоғырландырылған шеңбер қызметін атқаратын ізденіс қимылы жатыр.
146. Білім алушының аранжировка жасаудың барлық кезеңдеріндегі жұмысын жетілдіруге авторлық интроспекция әдісі ықпал етеді. Педагог білім алушыны шығармашылық процестің белгілі жақтарын өзінің әрекеттерін түсіндіру арқылы жеткізеді.
147. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) техниканы дамыту бойынша жұмыс (гамма, этюд);
2) көркем материалмен жұмыс (пьесалар немесе әртүрлі формадағы және жанрдағы шығармалар);
3) ноталарды парақтан оқу;
4) шығарманы ойдан шығару;
5) аранжировка жобасын құру.
148. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) рефлексия (өзінің орындауын бағалау);
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
149. "Пернелі синтезатор" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Жалпы фортепиано", "Ансамбль" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
150. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) электронды аспап пернелі синтезаторды, оның функционалдық мүмкіндіктерін, орындаушылық техниканың алғашқы тәсілдерін, аранжировканың музыкалық-теориялық білім және дағдыларын меңгеру;
2) алғашқы орындаушылық білік және дағдыларды қалыптастыру;
3) бейнелі ойлауды, музыканың мазмұнын сезіну, түсіну қабілетін дамыту;
4) музыкалық сауат пен теория бойынша негізгі білімді алу: гармония (интервалдар, аккордтар, лад, үндестілік, үндестілік функциясының жүйесі); фактура (гомофонды-гармоникалық қатардағы фактурадағы дауыстардың функциясы); форма (кезең, қарапайым екі-үш бөлікті формалар); аспаптау (электронды дауыстарды жіктеу және оларды қолдану әдістері); дыбыстық режиссура (дыбысталу көлемін, оның бояуы және әртүрлі түрдегі дыбыстық режиссерлік әсерлердің көмегімен кеңістіктік орналасуын қалыптастыру тәсілдері);
5) оқу жылының ішінде білім алушы формасы және сипаты бойынша әртүрлі 8-12 шығарманы меңгереді: Normal [Нормал] режимі 1-2 жеңіл менуэт, 1-2 этюд, 1-2 пьеса; "Авто сүйемелдеу" режимінде 1-2 этюд, 4-6 пьеса, полифониялық шығармаларды, ірі нысанды шығармалар, әртүрлі 10 музыкалық шығармаға аранжировка құрады, оларды орындау немесе синтезатордың көп жолдық секвенсерге жазу.

151. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом – клавишный синтезатор. Общая характеристика клавишных синтезаторов как представителей семейства электронных цифровых (компьютеризированных) музыкальных инструментов. Уход за инструментом. Техника безопасности. Подготовка инструмента к работе. Питание от электросети. Подключение к инструменту педалей, наушников, усилителей. Подготовка синтезатора к эксплуатации. Изучение панели управления. Работа с курсором, функции, оперативные режимы.
Тема 2. Удобное расположение обучающегося за инструментом – стоя или сидя. Организация игрового аппарата. Работа над свободой движений. Работа над положением корпуса. Работа над постановкой рук. Выполнение упражнений для постановки рук. Формирование навыка пальцевой игры. Подготовительные упражнения к гаммам.
Тема 3. Освоение базовых компонентов нотной грамоты: нотоносец, скрипичный и басовый ключи, обозначение нот (графическое, слоговое и буквенное).
Тема 4. Формула строения мажорной и минорной гаммы. Мажорные и минорные тональности до двух знаков. Аппликатура гамм, арпеджио, аккордов. Понятие тональности. Названия октав. Размер 2/4, 3/4, 4/4. Затакт. Аппликатура.
Тема 5. Строение мелодии. Понятие о периоде, предложении, фразе, мотиве. Простая двухчастная форма. Ладовые системы: мажор и минор. Подбор по слуху несложных мелодий и детских песенок.
Тема 6. Музыкальные жанры: песня, танец, марш.
Тема 7. Название и характерные особенности банков паттернов и голосов инструмента: Style [стайл], Tone [тун]. Основные тоны и стили клавишного синтезатора. Инструменты оркестра и их звучание на синтезаторе.
Тема 8. Основные термины, касающиеся характера исполнения музыки: динамические оттенки (forte, piano), штрихи (non legato, legato, staccato). Буквенное и цифровое обозначение нот. Запись аккордов для левой руки: C – мажорное трезвучие, Cm – минорное трезвучие. Режим упрощенного взятия аккордов.
Тема 9. Игра на синтезаторе. Режим Normal – клавиатура одного инструмента. Выбор основного тона. Использование кнопок на панели управления. Чтение нот с листа простых одноголосных мелодий. Освоение приемов игры non legato, legato, staccato.
Тема 10. Буквенное и цифровое обозначение нот. Запись аккордов для левой руки: C – мажорное трезвучие, Cm – минорное трезвучие. Режим упрощенного взятия аккордов.
Тема 11. Функциональные характеристики клавишного синтезатора. Главные клавиши управления: Family [фамили] [<] [>], Select [селект] [<] [>], Start/Stop [старт/стоп], Sync Start [синк старт]. Выбор паттерна и голоса набором номера, клавишами Family [фамили], Select , [селект] воспроизведение партии ударных при нажатии клавиши Start/Stop [старт/стоп], взятие различных звуков в режиме Sync Start [синк старт].
Тема 12. Игра с автоаккомпанементом упрощенным взятием аккордов, в режимах Split [сплит], Dual [дуал]. Использование функций Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг].
Тема 13. Разбор нотного текста – звуковысотное строение мелодии, размер, темп, ритмический рисунок, аппликатура, штрихи – non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато], ладовая окраска, динамический план, Style [стил], Tone [тун], Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг]. Формирование навыка выразительного исполнения произведений. Воспитание образного музыкального мышления. Воспитание музыкальной памяти: метроритмической, звуковысотной, инструментально-репертуарной, исполнительской. Формирование технических навыков исполнения.
Тема 14. Чтение нот с листа. Анализ строения мелодии, ритмические группы в простых размерах, понятие о гармонических функциях, Tone [тун], Style [стил]. Исполнение произведения с листа в заданном режиме, предложенными Tone [тун] и Style [стил], c использованием Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг]. Нахождение рациональной аппликатуры.
Тема 15. Работа над репертуаром. Учебно-тренировочный материал. Гаммы: до и соль мажор, ля и ми минор в две октавы каждой рукой отдельно. Этюды. Пьесы. Разбор музыкальных произведений. Работа над техническими навыками. Накопление репертуара.
Тема 16. Концертная деятельность. Внешний облик и поведение исполнителя на сцене, его эмоциональный настрой, психологическая подготовка к выступлению. Участие в академических концертах, мероприятиях.

151. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Пернелі синтезатор аспабымен танысу. Электронды сандық (компьютерлендірілген) музыкалық аспаптар тобының өкілі ретіндегі пернелі синтезатордың жалпы сипаттамасы. Аспапты күту. Қауіпсіздік техникасы. Аспапты жұмысқа дайындау. Электр желісіне қосу. Аспапқа педальді, құлаққаптарды, күшейткіштерді жалғау. Синтезаторды қолдануға дайындау. Басқару панелін үйрену. Курсормен жұмыс, функциялары, жедел режимдер.
2-тақырып. Білім алушының аспапқа тұрып немесе отырып ойнауға ыңғайлануы. Ойын аппаратын ұйымдастыру. Еркін қимылдау бойынша жұмыс. Дененің қалпымен жұмыс. Қолдарды қою бойынша жұмыс. Қолдарды қоюға арналған жаттығуларды орындау. Саусақпен ойнау дағдыларын қалыптастыру. Гаммаларға дайындық жаттығулары.
3-тақырып. Ноталық сауаттың негізгі компоненттерін меңгеру: ноталық жүйе, скрипка және бас кілті, нотаның белгілеулері (графикалық, буындық және әріптік).
4-тақырып. Мажор және минор гаммаларды құру формуласы. Екі белгіге дейінгі мажор және минор үндестіктері. Гамма, арпеджио, аккорд аппликатуралары. Үндестіктер түсінігі. Октавалардың аталуы. 2/4, 3/4, 4/4 өлшемдері. Затакт. Аппликатура.
5-тақырып. Әуеннің құрылымы. Кезең, сөйлем, фраза, мотив туралы түсінік. Қарапайым екі бөлікті форма. Лад жүйесі: мажор және минор. Есту арқылы жеңіл әуендер мен балаларға арналған әндерді теру.
6-тақырып. Музыкалық жанрлар: ән, би, марш.
7-тақырып. Паттерн жинақтарын және аспап дауыстарының аталуы және оларға тән ерекшеліктері: Style [стайл], Tone [тун]. Пернелік синтезатордың негізгі үндері және стильдері. Оркестрдің аспаптары және олардың синтезаторда дыбысталуы.
8-тақырып. Музыканы орындау сипатына байланысты негізгі терминдер: динамикалық реңктер (forte, piano), штрихтар (non legato, legato, staccato). Ноталардың әріппен және санмен белгіленуі. Сол қолға арналған аккордтарды жазу: С - мажорлы үшдыбыстылық, Cm - минорлық үшдыбыстылық. Аккордтарды жеңіл теру режимі.
9-тақырып. Синтезаторда ойнау. Normal режимі - бір аспаптың пернесі. Негізгі үнді таңдау. Басқару панеліндегі батырмаларды қолдану. Қарапайым бір дауысты әуендердің ноталарын парақтан оқу. Non legato, legato, staccato ойнау тәсілдерін меңгеру.
10-тақырып. Ноталардың әріппен және санмен белгіленуі. Сол қолға арналған ноталарды жазу: C - мажорлы үшдыбыстылық, Cm - минорлы үшдыбыстылық. Аккордтарды жеңілдетіп теру режимі.
11-тақырып. Пернелі синтезатордың фунционалды сипаты. Негізгі басқару пернелері: Family [фамили] [<] [>], Select [селект] [<] [>], Start/Stop [старт/стоп], Sync Start [синк старт]. Family [фамили], Select [селект] пернелері арқылы нөмірді теріп паттерн мен дауысты таңдау, Start/Stop [старт/стоп], пернелерді басу кезінде соқпалы аспаптардың партияларын шығару, Sync Start [синк старт] режимінде әртүрлі дыбыстарды теру.
12-тақырып. Split [сплит], Dual [дуал] режимдерінде жеңіл алынған аккордтармен сүйемелдеп ойнау. Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг] функцияларын қолдану.
13-тақырып. Ноталық мәтінді талдау - әуеннің жоғары дыбыстық құрылымы, өлшемі, қарқыны, ырғақтық суреті, аппликатура, non legato [нон легато], legato [легато], staccato [стаккато] штрихтары, ладтық ерекшеліктер, динамикалық жоспар, Style [стил], Tone [тун], Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг]. Шығармаларды мәнерлеп орындау дағдысын қалыптастыру. Бейнелі музыкалық ойлауды тәрбиелеу. Музыкалық есте сақтау жадын тәрбиелеу: метроритмикалық, жоғары дыбысты, аспаптық-репертуарлық, орындаушылық. Орындаудың техникалық дағдыларын қалыптастыру.
14-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Әуеннің құрылымын талдау, қарапайым өлшемдерде ырғақтық топтарды, гармониялық функциялар туралы түсініктер, Tone [тун], Style [стил]. Шығармаларды Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг] қолданып, берілген режимде, ұсынылған Tone [тун] және Style [стил] парақтан оқып орындау. Оңтайлы аппликатураны табу.
15-тақырып. Репертуармен жұмыс. Оқу-жаттықтыру материалы. Гаммалар: до және соль мажор, ля және ми минор әр қолмен жеке екі октавада. Этюдтер. Пьесалар. Музыкалық шығармаларды талдау. Техникалық дағдылармен жұмыс. Репертуарды жинақтау.
16-тақырып. Концерттік қызмет. Орындаушының сыртқы бейнесі және сахнадағы жүріс тұрысы, оның эмоциялық күйі, өнер көрсетуге психологиялық дайындық. Академиялық концерттерге, іс-шараларға қатысу.

152. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает общую характеристику клавишных синтезаторов как представителей семейства электронных цифровых (компьютеризированных) музыкальных инструментов;
2) знает устройство синтезатора, правила обращения с инструментом, технику безопасности;
3) умеет подключать к инструменту педали, наушники, усилители;
4) владеет игровым аппаратом;
5) знает основные группы голосов и паттернов электронного инструмента;
6) знает стандартный тип диапазона клавиатуры, регистры, деление клавиатуры, зону автоаккомпанемента;
7) находит октавы на клавиатуре;
8) играет в режимах Split [сплит], Dual [дуал];
9) владеет начальными знаниями музыкальной грамоты и оперирует музыкальными понятиями;
10) знает буквенное обозначение аккордов, сокращенное обозначения итальянских терминов: forte [форте], piano [пиано], crescendo [крещендо], diminuendo [диминуэндо].
11) умеет анализировать строение мелодии, ритмические группы в простых размерах, имеет понятие о куплетно-припевной форме;
12) умеет исполнять произведения с листа в заданном режиме, предложенном Tone [тун] и Style [стил], c использованием Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг];
13) умеет находить рациональную аппликатуру;
14) владеет первоначальными исполнительскими умениями и навыками;
15) достаточно выразительно исполняет изученный репертуар;
16) владеет первоначальными навыками аранжировки;
17) участвует в академических концертах.
153. Программные требования во 2 классе:
1) дальнейшее освоение инструмента, его функциональных возможностей, изучение основных приемов исполнительской техники, навыков аранжировки, музыкально-теоретических знаний;
2) освоение приемов управления фактурой музыкального звучания, связанных с различными режимами игры и применением секвенсера;
3) развитие практических инструментальных навыков, формирование навыков самостоятельной работы за инструментом;
4) освоение в течение учебного года 8-12 разнохарактерных музыкальных произведений. Normal [нормал] – режим 1-2 полифонические пьесы, 2 этюда, 1-2 ансамбля, 1-2 пьесы; автоаккомпанемент 4-6 пьес, аранжировка 10 различных музыкальных произведений, исполнение или запись их на многодорожечный секвенсер синтезатора.
154. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Особенности гармонизации для синтезатора.
Тема 2. Сильная доля метра, правильный подбор стиля и темпа.
Тема 3. Изменение гармонии и скорость темпа.
Тема 4. Практика. Нахождение сильных долей в размерах 4/4 и 3/4. Подбор подходящего стиля к данной гармонии и произведению. Использование Fill [фил] (сбивки) при смене гармонии.
Тема 5. Игра в режимах Split [сплит], Dual [дуал] Split [сплит] – разделение клавиатуры на два голоса, тембра для исполнения правой и левой руками без автоаккомпанемента.
Тема 6. Dual [дуал] – наложение тембров. Добавление к партии правой руки одного тембра с воспроизведением автоаккомпанемента.
Тема 7. Практика. Разделение клавиатуры на тембры при удерживании нужной клавиши Split [сплит] или Dual [дуал].
Тема 8. Регулировка громкости каждого голоса – Volume [волюм]. Выбор соответствующей октавы для каждого тембра.
Тема 9. Автоаккомпанемент. Интерактивный аранжировщик.
Тема 10. Структура стиля автоаккомпанемента – Intro [интро], Original [орижинал], Variation [вариэйшн], Fill [фил], Ending [эндинг], Balance [баланс], ритмический секвенсер.
Тема 11. Основные действия при игре с автоаккомпанементом.
Тема 12. Практика. Настройки автоаккомпанемента перед исполнением – Arranger Band [аранжер банд], Start/Stop [старт/стоп]. Выбор стиля, владение основными клавишами управления на панели в процессе исполнения. Знакомство с клавишей Function [фанкшн] (меню синтезатора), с помощью которой можно получить доступ к таким настройкам: Metronome [метроном], Volume [волюм], Octave [октэйв], KeySplit [кейсплит] (точка разделения клавиатуры). Самостоятельное изменение параметров, необходимых для исполнения произведения, с использованием клавиши – Function [фанкшн], Family [фамили], Select [селект].
Тема 13. Основы музыкальной грамоты. Ноты большой, малой, второй, третьей октав.
Тема 14. Синкопа. Различные виды синкоп. Нечетное деление длительностей. Музыкальные жанры и формы, сложные и переменные размеры, особенности мелодической линии, ритмический рисунок в произведениях казахских композиторов. Итальянское обозначение основных темпов музыки. Практика. Нахождение нужных нот на клавиатуре. Подбор характерных стилей к произведениям казахских композиторов. Определение жанров исполняемой музыки.
Тема 15. Работа над репертуаром. Анализ нотного текста, формы произведения, использование художественных возможностей синтезатора. Беседа о жанре, стилевых особенностях композитора, эпохе. Практика. Отработка координации движения рук, развитие пальцевой техники, осознание средств художественной выразительности, овладение исполнительскими штрихами, формирование умений в области регуляции звучания.
Тема 16. Учебно-тренировочный материал. Три вида минора, мажорные и минорные тональности до двух ключевых знаков. Практика. Гаммы в прямом движении, арпеджио, аккорды, этюды на разные виды техники.
Тема 17. Чтение нот с листа. Буквенное обозначение аккордов, основные ладовые функции – T- S – D; T – S – T; T – D – T, оборот "качалка" – первый – четвертый – первый – пятый. Практика. Игра аккордов в буквенном обозначении левой рукой с автоаккомпанементом и без автоаккомпанемента. В различных тональностях нахождение T – S – D. Игра оборота "качалка" в тональностях – До мажор, Соль мажор, Фа мажор.
Тема 18. Формирование практических навыков игры на клавишном синтезаторе. Подбор подходящего тембра основной мелодии. Отдельное проигрывание каждой рукой своей партии. Соединение двумя руками. Определение вступления, сбивок и окончания. Добавление функции Dual [дуал].
Тема 19. Работа над репертуаром. Учебно-тренировочный материал. Гаммы. Этюды. Пьесы. Разбор музыкальных произведений. Анализ нотного текста, формы произведения, использование художественных возможностей синтезатора. Отработка координации движения рук, развитие пальцевой техники, осознание средств художественной выразительности. Овладение исполнительскими штрихами, формирование умений в области регуляции звучания. Подготовительные упражнения к основным техническим формулам (гаммы, арпеджио, аккорды).

152. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) электронды сандық (компьютерлендірілген) музыкалық аспаптар тобының өкілі ретінде пернелі синтезаторлардың жалпы сипаттамасын біледі;
2) синтезатордың құрылымын, аспапты ұстау ережелерін, қауіпсіздік техникасын біледі;
3) аспапқа педальді, құлаққапты, күшейткішті қоса алады;
4) ойын аппаратын басқарады;
5) негізгі дауыс топтарын және электронды аспаптардың паттерндерін біледі;
6) перненің стандартты диапазонының түрін, регистрді, пернені бөлуді, авто сүйемелдеу аймағын біледі;
7) пернеде октаваларды таба алады;
8) Split [сплит], Dual [дуал] режимдерінде ойнайды;
9) музыкалық сауаттың алғашқы білімін біледі және музыкалық түсініктерді түсінеді;
10) аккордтардың әріптік белгілеулерін, forte, piano, crescendo, diminuendo сияқты итальян терминдерінің қысқартылған мағыналарын біледі;
11) әуендердің құрылымын, қарапайым өлшемдердегі ырғақтық топтарды талдай алады, шумақты-қайырма формасы туралы түсінікке ие болады;
12) берілген, ұсынылған Tone [тун] және Style [стил] тәртібінде, Intro [интро], Fill [фил], Ending [эндинг] қолданып, шығармаларды параққа қарап оқи алады;
13) оңтайлы аппликатураны таба алады;
14) алғашқы орындаушылық білік және дағдыларға ие болады;
15) меңгерілген репертуарды жеткілікті деңгейде мәнерлеп оқи алады;
16) аранжировка жасаудың алғашқы дағдыларына ие болады;
17) академиялық концерттерге қатысады.
153. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспапты, оның функционалдық мүмкіндіктерін меңгеру, орындаушылық техниканың негізгі тәсілдерін меңгеру, аранжировка жасау дағдылары, музыкалық-теориялық білім;
2) әртүрлі ойнау режимдерімен және секвенсерді қолданумен байланысты музыкалық дыбысталудың фактурасын басқару тәсілдерін меңгеру;
3) практикалық аспаптық дағдыларды дамыту, аспаппен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
4) оқу жылының ішінде әртүрлі сипаттағы 8-12 музыкалық шығарманы меңгеру. Normal [нормал] - режимінде 1-2 полифониялық пьеса, 2 этюд, 1-2 ансамбль, 1-2 пьеса; авто сүйемелдеумен 4-6 пьеса, әртүрлі 10 музыкалық шығарманың аранжировкасы, оларды орындау немесе оларды синтезатордың көп жолдық секвенсерінде жазу.
154. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Синтезаторға арналған үйлестірудің ерекшеліктері.
2-тақырып. Метрдің күшті үлесі, стиль мен қарқынды дұрыс таңдау.
3-тақырып. Гармонияны және қарқынның жылдамдығын өзгерту.
4-тақырып. Практика. 4/4 және 3/4 өлшемдеріндегі күшті бөліктерді табу. Аталған гармонияға және шығармаға сәйкес стильді табу. Гармонияны ауыстыру кезінде Fill (сбивки) қолдану.
5-тақырып. Split [сплит], Dual [дуал] Split [сплит] режимінде ойнау - авто сүйемелдеусіз оң және сол қолдармен орындау үшін пернені, тембрді екі дауысқа бөлу.
6-тақырып. Dual [дуал] - тембрлерді қабаттастыру. Оң қолдың партиясына авто сүйемелдеуді қоса отырып бір тембрді қосу.
7-тақырып. Практика. Split [сплит] немесе Dual [дуал] қажетті пернені ұстап тұру кезінде пернені тембрлерге бөлу.
8-тақырып. Әрбір дауыстың қаттылығын реттеу - Volume [волюм]. Әр тембрге арналған тиісті октаваны таңдау.
9-тақырып. Авто сүйемелдеу. Интерактивті аранжировка жасаушы.
10-тақырып. Intro [интро], Original [орижинал], Variation [вариэйшн], Fill [фил], Ending [эндинг], Balance [баланс], ырғақтық секвенсер - авто сүйемелдеу стилінің құрылымы.
11-тақырып. Авто сүйемелдеумен ойнау кезіндегі негізгі әрекеттер.
12-тақырып. Практика. Орындаудың алдында авто сүйемелдеуді күйге келтіру - Arranger Band [аранжер банд], Start/Stop [старт/стоп]. Стильді таңдау, орындау процесінде панельдегі негізгі басқару пернелерін білу. Function [фанкшн] пернесімен (синтезатор мәзірі) танысу, оның көмегі арқылы Metronome [метроном], Volume [волюм], Octave [октэйв], KeySplit [кейсплит] (пернетақтаның бөліну нүктесі) сияқты күйге келтірулерге рұқсат алады. Function [фанкшн], Family [фамили], Select [селект] пернелерін қолданып, шығармаларды орындауға қажетті өлшемдерді өз бетінше өзгерту.
13-тақырып. Музыкалық сауат негіздері. Үлкен, кіші, екінші, үшінші октаваның ноталары.
14-тақырып. Синкопа. Синкопаның әртүрлі түрлері. Ұзақтықтарды тақ санға бөлу. Музыкалық жанрлар мен формалар, күрделі және ауыспалы өлшемдер, әуендік сызықтардың ерекшеліктері, қазақ композиторларының шығармаларындағы ырғақтық суреттер. Музыканың негізгі қарқындарының итальян тіліндегі белгілері. Практика. Пернетақтадағы тиісті ноталарды табу. Қазақ композиторларының шығармаларының стиліне тән стильді табу. Орындалатын музыканың жанрларын табу.
15-тақырып. Репертуармен жұмыс. Ноталық мәтінді талдау, шығарманың формасы, синтезатордың көркемдік мүмкіндіктерін қолдану. Жанр, композитордың стильдік жанрлары, кезең туралы әңгіме. Практика. Қол қимылдарын үйлестіруді пысықтау, саусақ техникасын дамыту, көркем мәнерлеу құралдарын түсіну, орындаушылық штрихтарды меңгеру, дыбыс шығаруды реттеу бойынша білікті қалыптастыру.
16-тақырып. Оқу-жаттықтыру материалы. Минордың үш түрі, екі кілтті белгіге дейінгі мажор және минор үндестіктері. Практика. Тік қозғалыстағы гаммалар, арпеджио, аккордтар, әртүрлі техниканың түріне арналған этюдтер.
17-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Аккордтардың әріптік белгілері, негізгі ладтық функциялары, "тербелме" айналымы - бірінші - төртінші - бірінші - бесінші. Практика. Әріппен белгіленген аккордтарды авто сүйемелдеумен және авто сүйемелдеусіз сол қолмен ойнау. Әртүрлі үндестіктерді табу. До мажор, соль мажор, фа мажор үндестіктерінде "тербелме" айналымын ойнау.
18-тақырып. Пернелі синтезаторда ойнаудың практикалық дағдыларын қалыптастыру. Негізгі әуеннің тиісті тембрін іріктеу. Өзінің партиясын әр қолмен жеке ойнау. Екі қолмен біріктіру. Өнер көрсетуін, бәсеңдетуін және аяқталуын анықтау. Dual [дуал] функциясын қосу.
19-тақырып. Репертуармен жұмыс. Оқу-жаттықтыру материалы. Гаммалар. Этюдтер. Пьесалар. Музыкалық шығармаларды талдау. Ноталық мәтінді, шығарма формасын талдау, синтезатордың көркемдік мүмкіндіктерін қолдану. Қол қимылдарын үйлестіруді пысықтау, саусақ техникасын дамыту, көркемдік мәнерлеу құралын түсіну. Орындаушылық штрихтарды меңгеру, дыбысталуды реттеу саласындағы білікті қалыптастыру. Негізгі техникалық формулаларға арналған дайындық жаттығулары (гамма, арпеджио, аккорд).

155. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
1) знает основы гармонизации мелодии;
2) умеет находить подходящий стиль к заданному произведению;
3) умеет работать в режимах Split [сплит], Dual [дуал];
4) владеет основными клавишами управления на панели в процессе исполнения;
5) имеет понятие о структуре стиля автоаккомпанемента;
6) знает музыкальные жанры и формы;
7) умеет анализировать нотный текст;
8) определяет форму произведения, жанр, стилевые особенности;
9) имеет представление об основах музыкальной грамоты;
10) знает итальянское обозначение основных темпов музыки;
11) владеет гаммовым комплексом в соответствии с уровнем обучения;
12) знает интервалы, аккорды и их обращения, тональности;
13) выполняет динамические оттенки (при условии наличия динамически чувствительной клавиатуры);
14) владеет определенным уровнем музыкально-теоретических знаний, основными приемами исполнительской техники, навыками аранжировки;
15) владеет приемами управления фактурой музыкального звучания, связанных с различными режимами игры и применением секвенсера;
16) владеет навыками самостоятельной работы;
17) применять в игровой практике режим автоаккомпанемента, стиль, тембр, громкость, темп, деление клавиатуры Split [сплит], Dual [дуал], Auto Harmonize [авто хармонайз].
156. Программные требования в 3 классе:
1) дальнейшее формирование знаний о работе синтезатора, его устройстве, основных функциях, совершенствование навыков самостоятельной работы за инструментом;
2) применение приобретенных знаний, умений и инструментальных навыков в практической музыкально-творческой деятельности, создание самостоятельного проекта аранжировки музыкального произведения;
3) включение в индивидуальный план произведений разнообразных жанров, стилей и направлений; поэтапное усложнение изучаемого репертуара: многовариативность фактурного изложения музыкального материала, его ритмической структуры;
4) освоение в течение учебного года 9-12 различных музыкальных произведений; создание аранжировки 1-2 различных произведений, их исполнение. Normal [нормал] – режим 1 произведение крупной формы (возможно в ансамбле), 1 произведение полифонического стиля, 1-2 этюда, 1-2 пьесы; автоаккомпанемент 1 - 2 этюда, 2- 4 пьесы, 2 ансамбля.
157. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение и освоение характерных особенностей инструмента. Самостоятельная настройка параметров синтезатора перед исполнением музыкального произведения, режим автоаккомпанемента, стиль, тембр, громкость, темп, деление клавиатуры Split [сплит], Dual [дуал], октавы, параметры Kb Set [киби сет].
Тема 2. Освоение простейших приемов аранжировки. Жанры и стили различной музыки. Гармонизация мелодии. Практика. Анализ текста оригинала, составление проекта аранжировки, подбор звуковых средств.
Тема 3. Простейшие основы импровизации. Повторение и закрепление понятий: ритм, интервалика, регистры, интонации. Практика. Имитация голосов животных и птиц, изображение диалогов животных. Упражнения по определению и запоминанию интервалов путем ассоциаций: "сигнал трубы", "клаксон автомобиля", "гудок тепловоза".
Тема 4. Игра в ансамбле. Ансамбль, составы ансамблей, фактура. Практика. Формирование навыков игры в ансамбле, анализ нотного текста, развитие навыков полифонического слышания, умение найти свою партию с любого места.
Тема 5. Основы музыкальной грамоты. Знаки альтерации – дубль-диез, дубль-бемоль; интервалы. Структура музыкальных построений, формы произведений – сложная двух и трехчастная, соната, вариации. Фактура: мелодия, аккомпанемент, гомофония, полифония. Практика. Умение определять форму и фактуру произведения.
Тема 6. Сочинение. Пьесы с ярко выраженной собственной программой. Способы художественной выразительности. Жанровость, форма, фактура. Практика. Сочинение пьес по типу пройденных с точностью звукоподражания, изобразительных моментов в определенном жанре. Сочинение пьес с точной мелодической линией в определенной форме и фактуре.
Тема 7. Работа над репертуаром. Учебно-тренировочный материал. Анализ и самостоятельное разучивание музыкального произведения. Работа над художественной интерпретацией музыкального образа. Самостоятельное определение жанра, особенностей стиля. Художественная интерпретация произведений.
Тема 8. Учебно-тренировочный материал. Мажорные и минорные гаммы до двух-трех знаков. Диезные и бемольные гаммы. Игра гамм отдельно каждой рукой в диапазоне двух октав. Звукоряд, арпеджио, аккорды. Закрепление навыка аппликатурной грамотности и слухового контроля над звукоизвлечением. Изучение этюдов или пьес технического характера на разные виды техники. Исполнение гамм, арпеджио, аккордов в более быстром темпе.
Тема 9. Работа над репертуаром. Предварительный разбор нотного текста. Форма и фактура произведения. Сведения о композиторе, эпохе, стиле. Практика. Анализ и самостоятельное разучивание музыкального произведения. Подбор нужных тембров и стиля. Определение структуры автоаккомпанемента.
Тема 10. Создание самостоятельного проекта аранжировки согласно определенному алгоритму действий. Определение музыкальной формы, стиля произведения, характерных жанровых особенностей, фразировки, тональности, национального колорита, динамического развития музыкального материала. Определение наиболее подходящего основного тона, соответствующего стилистике произведения и времени его создания. Основной этап аранжировки: гармоническое наполнение, подбор дополнительных инструментов, использование функциональных возможностей синтезатора.
Тема 11. Чтение нот с листа. Гармонический анализ. Зрительный анализ мелодического движения, фактуры, формы. Сильные и слабые доли. Особенности нотации для синтезатора. Практика. Чтение с листа различных произведений с автоаккомпанементом и без автоаккомпанемента. Умение слышать и отличать сильные, слабые доли в автоаккомпанементе.
Тема 12. Закрепление навыка игры в режимах Split [сплит] и Dual [дуал]. Самостоятельная работа обучающегося над музыкальным текстом. Отработка определенных действий при исполнении музыкального произведения. Уверенное владение панелью управления синтезатором.
Тема 13. Формирование чувства музыкального вкуса и стиля. Использование знакомых популярных мелодий, удобных для восприятия и доступных по сложности. Воспитание самостоятельности, ответственности и стремления к творчеству.
Тема 14. Закрепление умений по созданию аранжировки с аккомпанементом и без аккомпанемента. Создание простейших элементов импровизации. Работа над произведениями различных стилей и направлений.
Тема 15. Выступление на академических концертах, конкурсах и мероприятиях. Закрепление навыков сценического мастерства.

155. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әуендерді үйлестіру негіздерін біледі;
2) берілген шығармаға тиісті стильді таба алады;
3) Split [сплит], Dual [дуал] режимдерінде жұмыс істей алады;
4) орындау процесінде панельдегі негізгі пернелік басқаруды біледі;
5) авто сүйемелдеу стилінің құрылысы туралы түсінікті біледі;
6) музыкалық жанрларды және формаларды біледі;
7) ноталық мәтінді талдай алады;
8) шығарманың формасын, жанрын, стильдік ерекшеліктерін анықтай алады;
9) музыкалық сауат негіздері туралы түсініктері бар;
10) музыканың негізгі қарқындарының итальян тіліндегі белгілерін біледі;
11) оқыту деңгейіне сәйкес гаммалар жиынтығын біледі;
12) аккордтарды парақтан оқи алады;
13) динамикалық бояуларды орындайды (динамикалық сезімтал перне болған жағдайда);
14) музыкалық-теориялық білімнің белгілі деңгейін, орындау техникасының негізгі тәсілдерін, аранжировка жасау дағдыларын біледі;
15) ойнаудың әртүрлі режимдерімен және секвенсерді пайдаланумен байланысты музыкалық дыбысталудың фактурасын басқару тәсілдерін біледі;
16) өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын біледі;
17) ойын практикасында авто сүйемелдеу тәртібінін, стильді, тембрді, қаттылығын, қарқынды, Split [сплит], Dual [дуал], Auto Harmonize [авто хармонайз] пернелерін бөлуді біледі.
156. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) синтезатордың жұмысы, оның құрылымы, негізгі функциялары туралы білімді әрі қарай қалыптастыру, аспаппен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру;
2) практикалық музыкалық-шығармашылық қызметте алған білім, білік және аспаптық дағдыларын қолдану, музыкалық шығарма аранжировкасы жобасын өз бетінше құру;
3) жеке жоспарға әртүрлі жанрдағы, стильдегі және бағыттардағы шығармаларды енгізу; меңгерілетін репертуарды біртіндеп күрделендіру: музыкалық материалды фактуралық жеткізудің көп нұсқалығы, оның ырғақтық құрылымы;
4) оқу жылының ішінде әртүрлі 9-12 музыкалық шығармаларды меңгеру; 1-2 әртүрлі шығармаларға аранжировка құру, оларды орындау. Normal [нормал] - режимінде 1 ірі нысанды шығарма (ансамбльдің құрамында), 1 полифониялық стильдегі шығарма, 1-2 этюд, 1-2 пьеса; авто сүйемелдеу 1 - 2 этюд, 2- 4 пьеса, 2 ансамбль.
157. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспапқа тән ерекшеліктерді үйрену және меңгеру. Музыкалық шығарманы орындаудың алдында синтезаторлардың өлшемдерін өз бетінше күйге келтіру, авто сүйемелдеу режимі, стиль, тембр, дауыс қаттылығы, қарқын, пернені Split [сплит], Dual [дуал] бөлу, октавалар, [киби сет] өлшемдері.
2-тақырып. Аранжировканың қарапайым түрлерін меңгеру. Әртүрлі музыканың жанрлары мен стильдері. Әуендерді үйлестіру. Практика. Түпнұсқа мәтінді талдау, аранжировка жобасын құру, дыбыстық құралдарды іріктеу.
3-тақырып. Суырып салудың қарапайым негіздері. Ырғақ, интервалика, регистр, екпін түсініктерін қайталау және бекіту. Практика. Жануарлар мен құстардың дауысына еліктеу, жануарлардың диалогын бейнелеу. Ассоциациялау жолымен аралықтарды анықтау және есте сақтау бойынша жаттығулар: "трубаның дыбыстық белгісі", "автомобильдің дыбыстық белгісі", "тепловоздың дауысы".
4-тақырып. Ансамбльде ойнау. Ансамбль, ансамбльдің құрамы, фактура. Практика. Ансамбльде ойнау дағдыларын қалыптастыру, ноталық мәтінді талдау, полифониялық есту дағдыларын дамыту, кез келген тұстан өзінің партиясын жалғастырып кету білігі.
5-тақырып. Музыкалық сауат негіздері. Альтерация белгілері - дубль-диез, дубль-бемоль; интервалдар. Музыкалық құрылымдардың құрылысы, шығармалардың формасы - күрделі екі және үш бөлімді, соната, вариация. Фактура: әуен, аккомпанемент, гомофония, полифония. Практика. Шығарманың формасын және фактурасын анықтау білігі.
6-тақырып. Шығарма. Өзінің бағдарламасы анық көрінетін пьеса. Көркемдік мәнерлеу құралдары. Жанр, форма, фактура. Практика. Өткен материалдарға ұқсас, дыбысқа нақты еліктеп, белігілі жанрдағы мәнерлеу тұстарымен пьесаны шығару. Белгілі формада және фактурада нақты әуендік сызықпен пьесаны шығару.
7-тақырып. Репертуармен жұмыс. Оқу-жаттықтыру материалы. Музыкалық шығарманы талдау және өз бетінше жаттау. Музыкалық шығарманы көркемдеп жеткізумен жұмыс. Жанрды, стильдің ерекшеліктерін өз бетінше анықтау. Шығармаларды көркемдеп жеткізу.
8-тақырып. Оқу-жаттықтыру материалы. Екі-үш белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары. Диез және бемоль гаммалары. Екі октава диапазонында гаммаларды әр қолмен жеке ойнау. Дыбыстар қатары, арпеджио, аккорд. Аппликатуралық сауттылықты және дыбыс шығаруды есту арқылы бақылау дағдысын бекіту. Әртүрлі техника түріне арналған техникалық сипаттағы этюдтер мен пьесаларды меңгеру. Гаммаларды, арпеджиоларды, аккордтарды барынша жылдам қарқында орындау.
9-тақырып. Репертуармен жұмыс. Ноталық мәтінді алдын ала талдау. Шығарманың формасы мен фактурасы. Композитор, дәуір, стиль туралы мәліметтер. Практика. Музыкалық шығармаларды талдау және өз бетінше жаттау. Тиісті тембрді және стильді таңдау. Авто сүйемелдеудің құрылымын анықтау.
10-тақырып. Белгілі әрекет алгоритміне сәйкес аранжировканың жобасын өз бетінше құру. Музыкалық форманы, шығарманың стилін, оған тән жанрлық ерекшеліктерді, фразировканы, үндестілікті, ұлттық нақышты, музыкалық материалдың динамикалық дамуын анықтау. Шығарманың стиліне және оны шығару кезеңіне сәйкес келетін мейлінше тиісті негізгі тонды анықтау. Аранжировканың негізгі кезеңі: үйлесімді толықтыру, қосымша аспаптарды іріктеу, қосымша аспаптар, синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін қолдану.
11-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Гармоникалық талдау. Әуендік қозғалысты, фактураны, форманы көру арқылы талдау. Күшті және әлсіз үлестер. Синтезаторға арналған ноталаудың ерекшеліктері. Практика. Әртүрлі шығармаларды авто сүйемелдеумен және авто сүйемелдеусіз парақтан оқу. Авто сүйемелдеудегі күшті, әлсіз бөліктерді есту және айыру білігі.
12-тақырып. Split [сплит] және Dual [дуал] режимдерінде ойнау дағдыларын бекіту. Білім алушының музыкалық мәтінмен өз бетінше жұмысы. Музыкалық шығарманы орындау кезінде белгілі әрекеттерді пысықтау. Синтезатордың басқару панелін сенімді басқару.
13-тақырып. Музыкалық талғамды және стиль сезімін қалыптастыру. Қабылдауға ыңғайлы және күрделілігі жағынан қол жетімді таныс танымал әуендерді қолдану. Өз бетінше жұмыс істеуді, жауапкершілікті және шығармашылыққа талпынушылықты тәрбиелеу.
14-тақырып. Сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз аранжировканы құру бойынша білікті бекіту. Суырып салудың қарапайым элементтерін құру. Әртүрлі стильдегі және бағыттардағы шығармалармен жұмыс.
15-тақырып. Академиялық концерттерде, байқауларда және іс-шараларда өнер көрсету. Сахналық шеберлік дағдыларын бекіту.

158. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
1) знает характерные особенности клавишного синтезатора;
2) знает простейшие приемы аранжировки;
3) имеет представление о простейших приемах импровизации;
4) умеет играть в ансамбле;
5) знает знаки альтерации, структуру музыкальных произведений, фактуру;
6) умеет сочинять простые мелодии в определенном жанре, форме и фактуре;
7) умеет самостоятельно работать над музыкальным произведением;
8) владеет гаммовым комплексом в соответствии с уровнем обучения;
9) умеет использовать алгоритм создания проекта аранжировки;
10) читает с листа и подбирать по слуху несложные музыкальные произведения;
11) имеет устойчивую потребность в творческой деятельности;
12) осмысливает свои действия и самостоятельно принимает решения;
13) умеет импровизировать простейшие мелодии;
14) принимает участие в конкурсах различного уровня;
15) уверенно чувствует себя на сцене.
159. Программные требования в 4 классе:
1) дальнейшее освоение функциональных возможностей клавишного синтезатора, самостоятельная настройка параметров синтезатора перед исполнением;
2) применение приобретенных знаний, умений и навыков при создании самостоятельного проекта аранжировки музыкального произведения в режиме автоаккомпанемента в стилях народной и современной музыки;
3) самостоятельное сочинение мелодий, определение их стиля, гармонизация, выразительных средств;
4) освоение простейших навыков жаровой импровизации;
5) освоение в течение учебного года 9-12 различных музыкальных произведений; создание аранжировки 1-2 различных произведений, их исполнение. Normal [нормал] – режим 1 – произведение крупной формы (возможно в ансамбле), 1 произведение полифонического стиля, 1-2 этюда, 1-2 пьесы; автоаккомпанемент 1 - 2 этюда, 2- 4 пьесы, 2 ансамбля.
160. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Настройка параметров синтезатора. Сохранение выбранных настроек в банках синтезатора. Режим автоаккомпанемента, стиль, тембр, громкость, темп, деление клавиатуры Split [сплит], Dual [дуал], октавы, параметры Kb Set [киби сет]. Практика. Самостоятельная настройка параметров синтезатора перед исполнением музыкального произведения и сохранение их в банках памяти.
Тема 2. Освоение новых приемов синтезаторной аранжировки. Гармонизация мелодии в режиме автоаккомпанемента с применением главных трезвучий и D7. Выбор аккомпанирующего паттерна в стилях народной и современной популярной музыки.
Тема 3. Выбор тембра основного инструмента. Художественно обоснованный выбор мелодического голоса, относящегося к той или иной группе струнных, духовых, клавишных инструментов. Практика. Аранжировка произведений различных жанров, стилей.
Тема 4. Аранжировка сочиненных произведений. Опорные тоны мелодии. Мелодическая интонация и форма. Вспомогательные и проходящие звуки, гармонизация. Практика. Определение стиля сочиненного произведения, формы; гармонизация, подбор средств художественной выразительности.
Тема 5. Основы музыкальной грамоты. Понятие о стиле и жанре. Стилевые особенности творчества композиторов разных народов и эпох. Практика. Работа с нотным материалом.
Тема 6. Жанровая импровизация. Жанры: марш, танец, песня. Фактурные варианты аккомпанементов в этих жанрах. Секвенция. Мелодическая импровизация и орнаментика.
Тема 7. Орнаментика казахской народной музыки, особенности гармонизации. Импровизация в разных жанрах казахской народной музыки. Импровизация в казахском народном стиле, гармонизация. Использование при гармонизации мелодии главных ступеней лада (первая – четвертая – пятая), подбор басового голоса с применением этих ступеней. Игра простых секвенций на синтезаторе. Импровизация орнаментики в изучаемых произведениях.
Тема 8. Работа над репертуаром. Жанровые особенности произведения, форма, фактура, стиль. Практика. Самостоятельное определение жанра, особенностей стиля, художественная интерпретация произведений.
Тема 9. Учебно-тренировочный материал. Мажорные и минорные гаммы до четырех знаков, хроматическая гамма от черных клавиш. Исполнение гамм до четырех знаков, аккордов, арпеджио, хроматических гамм от черных клавиш. Этюды на разные виды техники.
Тема 10. Чтение нот с листа. Анализ произведения: жанр, форма, фактура, особенностей нотации для синтезатора. Практика. Чтение с листа пьес в жанре песни, танца, марша с автоаккомпанементом и без автоаккомпанемента.
Тема 11. Аранжировка казахской народной музыки. Использование для достижения ощущения национального колорита тонов синтезатора, максимально приближенных к тембру казахских музыкальных инструментов – домбры (Pizzikatto [пиццикато] струнных) и кобыза (Viola [виола], Violin [виолин]).
Тема 12. Гармонизация казахской народной музыки. Кварто-квинтовые созвучия, безтерцовые аккорды, тонический органный пункт, ладогармоническое варьирование, монодийность фактуры.
Тема 13. Формирование чувства патриотизма и уважения к музыкальному творчеству казахского народа. Самобытность, национальные особенности и ладовая закономерность народной казахской музыки.
Тема 14. Выступление на конкурсах, мероприятиях и академических концертах. Совершенствование навыков сценического мастерства.

158. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) пернелі синтерзаторларға тән ерекшеліктерді біледі;
2) аранжировканың қарапайым тәсілдерін біледі;
3) суырып салудың қарапайым тәсілдері туралы түсініктері бар;
4) ансамбльде ойнай алады;
5) альтерация белгілері, музыкалық шығармалардың құрылымын, фактурасын біледі;
6) қарапайым әуендерді белгілі жанрда, формада және фактурада шығара алады;
7) музыкалық шығармамен өз бетінше жұмыс істей алады;
8) оқыту деңгейіне сәйкес гаммалар жиынтығын біледі;
9) аранжировка жобасын құрудың алгоритмін қолдана алады;
10) жеңіл музыкалық шығармаларды парақтан оқиды және есту арқылы тереді;
11) шығармашылық қызметке деген тұрақты қажеттілігі бар;
12) өз әрекеттерін түсінеді және өз бетінше шешім қабылдайды;
13) қарапайым әуендерді шығара алады;
14) түрлі деңгейдегі байқауларға қатысады;
15) сахнада өзін сенімді ұстайды.
159. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) пернелі синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін әрі қарай меңгеру, орындаудың алдында синтезаторды өз бетінше күйге келтіру;
2) халық және заманауи музыка стилінде авто сүйемелдеу режимінде музыкалық шығарманың аранжировка жобасын өз бетінше құру кезіндегі алған білім, білік және дағдыларын қолдану;
3) әуенді өз бетінше шығару, олардың стилін анықтау, үйлестіру, мәнерлеу құралдары;
4) жанрлық суырып салудың қарапайым дағдыларын меңгеру;
5) оқу жылының ішінде әртүрлі 9-12 музыкалық шығарманы меңгеру; әртүрлі 1-2 шығарманың аранжировкасын жасау, оларды орындау. Normal [нормал] режимінде - ірі нысанды 1 шығарма (ансамбльмен болуы мүмкін), полифониялық стильдегі 1 шығарма, 1-2 этюд, 1-2 пьеса; авто сүйемелдеумен 1-2 этюд, 2-4 пьеса, 2 ансамбль.
160. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Синтезатор өлшемдерін күйге келтіру. Таңдалып алынған өлшемдерді синтезатор қорына сақтау. Авто сүйемелдеу режимі, стиль, тембр, дауыс қаттылығы, қарқын, пернетақталы Split [сплит], Dual [дуал] бөлу, октава, Kb Set [киби сет] өлшемдері. Практика. Музыкалық шығармаларды орындаудың алдында синтезатордың өлшемдерін өз бетінше күйге келтіру және оларды банк жадында сақтау.
2-тақырып. Синтезаторлық аранжировканың жаңа тәсілдерін меңгеру. Басты үшдыбыстылық пен D7 қолданып, авто сүйемелдеу режимінде әуендерді гармоникалау. Халық және заманауи танымал музыка стилінде сүйемелдейтін паттернді таңдау.
3-тақырып. Негізгі аспаптың тембрін таңдау. Қандай да бір ішекті, үрлемелі, пернелі аспаптарға жататын әуендік дауысты көркемдік жағынан негіздеп таңдау. Практика. Әртүрлі жанрдағы, стильдегі шығармаларға аранжировка жасау.
4-тақырып. Шығарылған шығармаларға аранжировка жасау. Әуеннің тірек үні. Әуендік екпін және форма. Қосымша және өтпелі дыбыстар, үйлестіру. Практика. Шығарылған шығарманың стилін анықтау; үйлестіру, көркемдік мәнерлеу құралдарын табу.
5-тақырып. Музыкалық сауат негіздері. Стиль және жанр туралы түсінік. Әртүрлі халықтардың және жанрдың композиторларының шығармашылықтарының стильдік ерекшеліктері.
6-тақырып. Жанрлық суырып салу. Жанрлар: марш, би, ән. Осы жанрлардағы сүйемелдеудің фактуралық нұсқалары. Секвенциялар. Әуендік суырып салу және нақыштау.
7-тақырып. Қазақ халық музыкасының нақышы, гармоникалау ерекшеліктері. Қазақ халық музыкасының әртүрлі жанрларында суырып салу. Әуендерді гармоникалау кезінде ладтың басты қадамдарын қолдану (бірінші - төртінші - бесінші), осы сатыларды қолданып бас кілтін таңдау. Синтезаторда жеңіл секвенцияларды ойнау. Орындалатын шығармалардағы нақыштарды суырып салу.
8-тақырып. Репертуармен жұмыс. Шығарманың жанрлық ерекшеліктері, формасы, фактурасы, стилі. Практика. Жанрды, стильдің ерекшеліктерін өз бетінше анықтау, шығарманы көркемдеу жеткізу.
9-тақырып. Оқу-жаттықтыру материалы. Төрт белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, қара пернелерді хроматикалық гаммалар. Төрт белгіге дейінгі гаммаларды, аккордтарды, арпеджионы, қара пернелердегі хроматикалық гаммаларды орындау. Әртүрлі техниканың түрлеріне арналған этюдтер.
10-тақырып. Нотаны парақтан оқу. Шығармаларды талдау: жанры, формасы, фактурасы, синтезаторға арналған ноталаудың ерекшеліктері. Практика. Авто сүйемелдеумен және авто сүйемелдеусіз ән, би, марш жанрындағы пьесаларды парақтан оқу.
11-тақырып. Қазақ халық музыкасын аранжировкалау. Қазақ музыка аспаптары - домбыра (Pizzikatto [пиццикато] ішектілердің) және қобыз (Viola [виола], Violin [виолин]) максималды жақындатылған синтезатор үнінің ұлттық нақыш сезімін жеткізу үшін қолдану.
12-тақырып. Қазақ халық музыкасын үйлестіру. Квартты-квинтті дыбысталу, терциясыз аккордтар, тоникалық органдық нүктелер, ладтық гармоникалық түрлендіру, фактураның көп түрлілігі.
13-тақырып. Отан сүйгіштік және қазақ халқының музыкалық шығармашылығына деген құрмет сезімін қалыптастыру. Қазақ халық музыкасының өзгешелігі, ұлттық ерекшелігі және ладтық заңдылықтары.
14-тақырып. Байқауларға, іс-шараларға және академиялық концерттерге қатысу. Сахна шеберлігі дағдысын жетілдіру.

161. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
1) знает настройки синтезатора;
2) умеет сохранять выбранные параметры в банках инструмента;
3) умеет подбирать стиль, соответствующий данному жанру или направлению в музыке;
4) умеет сочинять небольшие музыкальные произведения, гармонизовать их и создавать к ним аранжировки;
5) владеет навыком жанровой импровизации;
6) знает орнаментику и ладово-гармонические особенности народной казахской музыки;
7) умеет импровизировать в жанре казахской народной музыки;
8) умеет читать с листа музыкальные произведения в различных жанрах;
9) умеет создавать аранжировки произведений казахской народной музыки;
10) знает законы гармонизации народной казахской музыки;
11) принимает участие в конкурсах различного уровня, концертах, мероприятиях;
12) владеет навыками исполнительского мастерства.
162. Программные требования в 5 классе:
1) совершенствование навыков исполнительского мастерства, создание самостоятельных оригинальных аранжировок для синтезатора;
2) совершенствование навыков импровизации и сочинения;
3) звукорежиссерская работа, редактирование электронной композиции;
4) запись на многодорожечный секвенсер инструмента;
5) подготовка к выпускному экзамену;
6) освоение в течение учебного года 6-8 произведений. Normal [нормал] – режим 1 произведение полифонического стиля, 1 произведение крупной формы, 1 этюд, 1 - 2 пьесы; автоаккомпанемент 1 этюда, 1-2 пьес.
163. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Акустика и эффекты. Процессор мульти-эффектов – MFX, реверберация. Практика. Выбор функции "Effects" [эффектс] с помощью клавиши Function [фанкшн] для обработки звучания.
Тема 2. Звукорежиссерское редактирование электронной композиции. Звуковые эффекты, громкостный и пространственный баланс. Практика. Работа над произведением с использованием процессора мульти-эффектов (MFX).
Тема 3. Запись музыки на многодорожечный секвенсер инструмента. Функциональное членение музыкальной фактуры – мелодия, бас, гармонические голоса, подголосок, как основа ее разделения при записи на многодорожечный секвенсер.
Тема 4. Режимы записи – ALL [ол], Count [каунт] – In [ин], Single [сингл], Punch [панч] I/O. Запись на шестнадцатитрековый рекодер инструментов в режимах ALL [ол], Count [каунт] – In [ин], Single [сингл], Punch [панч] I/O.
Тема 5. Режим записи ALL [ол]. Запись автоаккомпанемента в режиме ALL [ол]. Описание функции применения каждой дорожки трекового рекордера. Практика. Поэтапная запись каждого голоса, выбор подходящих тембров.
Тема 6. Джазовая импровизация. Джазовая гармония, ритм. Сравнительный анализ аккордики классической гармонии с джазовой. Септаккорды как основа джазовой гармонии. Практика. Упражнения на гармонизацию мелодии с использованием обращений доминантсептаккордов. Простейшие виды аккомпанирующей левой руки в джазе.
Тема 7. Работа над репертуаром. Закрепление всех полученных знаний. Применение на практике всех полученных знаний и умений, самостоятельное осмысление музыкального образа произведения.
Тема 8. Учебно-тренировочный материал. Мажорные и минорные гаммы до пяти знаков, аккорды и арпеджио, хроматические гаммы.
Практика. Исполнение всех мажорных и минорных гамм до пяти знаков в быстром темпе, аккордов и арпеджио, хроматические гаммы. Этюды на разные виды техники.
Тема 9. Ансамблевая импровизация. Виды ансамблевой импровизации. Эскиз и общий рисунок композиции. Психофизическое состояние и эмоциональная совместимость.
Практика. Распределение партии соло, аккомпанемента.
Тема 10. Закрепление творческих навыков жанровой импровизации. Орнаментика казахской народной музыки и народов мира.
Тема 11. Особенности гармонизации музыки народов мира. Импровизация в различных жанрах и направлениях, использование национального колорита в музыке народов мира.
Тема 12. Выпускные экзамены. Настрой на положительный результат и стимулирование желания выступать на сцене. Исполнение в течение учебного года экзаменационной программы. Выступление в конце года на выпускном экзамене.

161. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) синтезаторды күйге келтіруді біледі;
2) таңдалған өлшемдерді аспаптар банкінде сақтай алады;
3) аталған жанрға немесе музыканың бағытына сәйкес стильді таба алады;
4) шағын музыкалық шығармаларды шығаруды, оларды үйлестіруді және оларға аранжировка құруды біледі;
5) жанрлық суырып салу дағдыларын біледі;
6) қазақ халық музыкасының нақышын және ладтық-гармоникалық ерекшеліктерін біледі;
7) қазақ халық музыкасы жанрында суырып салуды біледі;
8) әртүрлі жанрдағы музыкалық шығармаларды парақтан оқи алады;
9) қазақ халық музыкасы шығармаларына аранжировка құруды біледі;
10) қазақ халық музыкасын үйлестіру заңдылықтарын біледі;
11) әртүрлі деңгейдегі байқауларға, концерттерге, іс-шараларға қатысады;
12) орындаушылық шеберлік дағдыларына ие болады.
162. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) орындаушылық шеберлігі дағдыларын жетілдіру, синтезаторға арналған жеке ерекше аранжировкаларлы құру;
2) суырып салу және ойдан шығару дағдыларын жетілдіру;
3) дыбыс режиссерінің жұмысы, электрондық композицияны өңдеу;
4) аспаптың көп жолдық секвенсеріне жазу;
5) бітіру емтиханына дайындық;
6) оқу жылының ішінде 6-8 шығарманы меңгеру. Normal [нормал] режимі - полифониялық стильдегі 1 шығарма, 1 ірі нысанды шығарма, 1 этюд, 1-2 пьеса, авто сүймелдеумен 1 этюд, 1-2 пьеса.
163. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Акустика және әсерлер. Мульти-әсерлер процессоры - MFX, реверберация. Практика. Дыбысты өңдеу үшін Function [фанкшн] пернесінің көмегі арқылы "Effects" [эффектс] функциясын таңдау.
2-тақырып. Электронды композицияны дыбыстық режиссерлік өңдеу. Дыбыстық әсерлер, қаттылық және кеңістіктік тепе-теңдік. Практика. Мульти-әсерлер процессорын (MFX) қолданып шығармамен жұмыс істеу.
3-тақырып. Музыканы аспаптың көп жолды секвенсеріне жазу. Музыкалық фактуралы функционалдық бөлшектеу, әуен, бас, гармоникалық дауыстар, қосалқы дауыс - көп жолды секвенсерге жазу кезінде оны бөлудің негізі.
4-тақырып. Жазу режимдері - ALL [ол], Count [каунт] - In [ин], Single [сингл], Punch [панч] I/O режимдерінде аспаптардың он алты тректік рекордерінде жазу.
5-тақырып. ALL [ол] жазу режимі. Авто сүйемелдеуді ALL [ол] режимінде жазу. Тректі рекордердің әр жолын қолдану функциясын сипаттау. Практика. Әр дауысты кезеңмен жазу, тиісті тембрлерді таңдау.
6-тақырып. Джаздық суырып салу. Джаздық гармония, ырғақ. Классикалық гармонияның джаздық аккордикамен салыстырмалы талдау. Септаккордтар - джаздық гармонияның негізі. Практика. Доминантсептаккордтардың айналымдарын қолданып әуендерді үйлестіруге арналған жаттығулар. Джаздағы сүйемелдейтін сол қолдың қарапайым түрлері.
7-тақырып. Репертуармен жұмыс. Алған барлық білімдерін бекіту. Практикада барлық алған білім және біліктерін қолдану, шығарманың музыкалық бейнесін өз бетінше түсіну.
8-тақырып. Оқу-жаттықтыру материалы. Бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, аккордтар және арпеджио, хроматикалық гаммалар. Практика. Жылдам қарқында бес белгіге дейнгі мажор және минор гаммаларын, аккордтар мен арпеджиоларды орындау. Әртүрлі техника түріне арналған этюдтер.
9-тақырып. Ансамбльдік суырып салу. Ансамбльдік суырып салудың түрлері. Композицияның эскизі және жалпы суреті. Психофизикалық күйі және эмоциялық үйлесімділігі. Практика: жеке, аккомпанемент партияларын бөлу.
10-тақырып. Жанрлық суырып салудың шығармашылық дағдыларын бекіту. Қазақ халық және әлем халықтары музыкасының нақыштары.
11-тақырып. Әлем халықтары музыкасын үйлестірудің ерекшеліктері. Әртүрлі жанрларда және бағыттарда суырып салу, әлем халықтарының музыкасында ұлттық нақышты қолдану.
12-тақырып. Бітіру емтихандары. Оң нәтижеге бағыттау және сахнада өнер көрсету құлшынысын ынталандыру. Оқу жылының ішінде емтихандық бағдарламаны орындау. Жылдың аяғында бітіру емтиханында өнер көрсету.

164. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
1) знает функциональное членение музыкальной фактуры – мелодия, бас, гармонические голоса, подголосок, как основа е? разделения при записи на многодорожечный секвенсер;
2) знает функциональные возможности клавишного синтезатора – процессор MFX, с помощью которого возможна трансформация и обработка тембров инструмента;
3) умеет преобразовывать тоны синтезатора с помощью эффектов и реверберации;
4) знает основы функционального членения музыкальной фактуры;
5) знает режимы записи на многодорожечный секвенсер;
6) знает возможности редактирования и обработки звучания в процессе создания фонограммы;
7) умеет поэтапно записывать каждый голос на дорожки трекового рекодера инструментов;
8) владеет широким кругом специфических средств клавишного синтезатора: многотембровостью, звукорежиссерской обработкой, звуковым синтезом, автоаккомпанементом, панелью управления, секвенвером;
9) свободно оперирует понятиями музыкальной теории и грамотно применяет ее правила и закономерности в процессе электронного музицирования;
10) знает основы джазовой импровизации;
11) умеет ярко и образно воплощать художественными средствами цифрового инструментария через создание проекта аранжировки замысел музыкальных произведений, относящихся к различным жанрам, стилям и направлениям музыки;
12) умеет достаточно уверенно читать ноты с листа;
13) умеет играть в ансамбле и подбирать по слуху музыкальные произведения;
14) умеет импровизировать и сочинять для электронного инструмента несложные пьесы;
15) знает основной набор тембров и стилей клавишного синтезатора;
16) знает базовые компоненты музыкальной грамоты: интервалы, хроматическую гамму, аккорды и их обращения, тональности, простые формы, вариации и рондо;
17) уверенно ориентируется в жанрах и направлениях музыки народов мира;
18) умеет импровизировать в различных жанрах и направлениях, используя национальный колорит музыки народов мира;
19) достаточно свободно и уверенно держится на сцене.
165. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) творчество отечественных и зарубежных композиторов, выдающиеся произведения в области музыкального искусства;
2) устройство синтезатора, практическое его применение, функциональные возможности клавишного синтезатора;
3) основные направления, стили и жанры музыкального искусства;
4) теоретические основы музыкальной грамоты;
5) основы гармонизации мелодии;
6) элементы разных видов импровизации;
7) основные средства музыкальной выразительности, используемые в музыкальном искусстве;

164. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1) музыкалық фактураны функционалдық бөлшектеуді біледі - әуен, бас, үйлесімді дауыстар, қосалқы дауыс - оны көп жолды секвенсерге жазу кезіндегі бөлудің негізі;
2) MFX процессоры - пернелі синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін біледі, оның көмегімен аспап тембрін тасымалдауға және өңдеуге болады;
3) эффектілер мен реверберациялардың көмегі арқылы синтезатордың үнін түрлендіре алады;
4) музыкалық фактураны функционалды бөлу негіздерін біледі;
5) көп жолды секвенсерде жазу тәртібін біледі;
6) фонограмма құру процесінде дыбысталуды түзеу және өңдеу мүмкіндіктерін біледі;
7) аспаптардың трек рекордері жолында әр дауысты ретімен жазуды біледі;
8) пернелі синтезатордың ерекше құралдарының кең ауқымын біледі: тембрлік аралық, дыбыстық режиссерлік өңдеу, дыбыстық синтез, авто суйемелдеу, басқару панелі, секвенвер;
9) музыкалық теория түсініктерін еркін падаланады және оның ережелері мен заңдылықтарын электронды музыка ойнау процесінде сауатты қолданады;
10) джаздық суырып салудың негізін біледі;
11) музыканың әртүрлі жанрларына, стильдеріне және бағыттарына жататын музыкалық шығармалардың түпкі ойына сәйкес аранжировка жобасын құру арқыры сандық аспаптардың көркем құралдарымен қанық және бейнелі іске асыра алады;
12) жеткілікті деңгейде ноталарды парақтан сенімді оқиды;
13) ансамбльде ойнайды және музыкалық шығармаларды есту арқылы тере алады;
14) электронды аспапқа арналған жеңіл пьесаларды суырып салуды және шығаруды біледі;
15) пернелі синтезатордың тембрлері мен стильдерінің негізгі жиынтығын біледі;
16) музыкалық сауаттың негізгі компоненттерін біледі: аралықтар, хроматикалық гаммалар, аккордтар және олардың айналымдары, тональділік, қарапайым формалар, вариациялар және рондо;
17) әлем халықтары музыкасының жанрларында және бағыттарында сенімді бағдарланады;
18) әлем халықтары музыкасының ұлттық колоритін қолдана отырып, әртүрлі жанрларда және бағыттарда суырып сала алады;
19) сахнада өзін жеткілікті деңгейде еркін және сенімді ұстайды.
165. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Білім алушы:
1) отандық және шетел композиторларының шығармашылығын, музыка өнері саласындағы танымал шығармаларды;
2) синтезатордың құрылысын, оның практикада қолданылуын, пернелі синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін;
3) музыка өнерінің негізгі бағыттарын, стильдерін және жанрларын;
4) музыкалық сауаттың теориялық негіздерін;
5) әуенді үйлестіру негіздерін;
6) әртүрлі суырып салудың элементтерін;
7) музыка өнерінде қолданылатын музыкалық мәнерлеу құралдарының негізгі тәсілдерін;

8) широко распространенные музыкальные термины;
9) репертуар для синтезатора, включающий произведения разных стилей и жанров в соответствии с Программными требованиями.
10) основные понятия и термины, характерные для данного инструмента;
11) основные тембры голосов;
12) понятия ладовой и гармонической основы, буквенно-цифровые обозначения;
13) музыкальные стили, направления и жанры.
Обучающийся умеет:
1) анализировать нотный текст, грамотно и осмысленно подходить к разучиванию и исполнению музыкального произведения;
2) самостоятельно находить пути решения в преодолении технических трудностей при работе над музыкальным произведением;
3) креативно и оригинально подходить к созданию проекта аранжировки музыкального произведения;
4) преодолевать внутреннее волнение и страх публичных выступлений;
5) грамотно, эмоционально и выразительно исполняет музыкальные произведения;
6) максимально использовать все функциональные возможности клавишного синтезатора;
7) импровизировать и сочинять;
8) читать с листа и подбирать по слуху;
9) играть соло, в ансамбле и оркестре на уровне требований Программы;
10) создавать и записывать фонограммы;
11) применять акустические эффекты при работе над звуком;
12) работать в оперативных режимах: Normal [нормал], Split [сплит], Dual [дуал];
13) самостоятельно создавать аранжировки, используя стили и тембры, характерные данной эпохе, национальному колориту, жанровым особенностям музыкального произведения;
14) пользоваться панелью управления синтезатора.
У обучающегося сформированы:
1) основы музицирования на клавишном синтезаторе;
2) комплекс исполнительских знаний, умений и навыков, позволяющий использовать функциональные возможности клавишного синтезатора для создания наиболее ярких, оригинальных и креативных интерпретаций авторского текста;
3) репертуар, состоящий из произведений классической, народной и современной музыки различных жанров, стилей и направлений;
4) умения, позволяющие свободно ориентироваться в прочтении нотного текста и исполнении с листа небольших музыкальных произведений;
5) навыки подбора по слуху различных мелодий, аккомпанемента к ним;
6) умения и навыки, выходящие за рамки традиционного музыкального образования; расширен ролевой диапазон обучающегося: исполнитель, аранжировщик, импровизатор, звукорежиссер и композитор;
7) навыки контролирования процесса исполнения;
8) технические навыки музыкального исполнения, навыки владения панелью управления клавишным синтезатором;
9) основы эстетической культуры и художественный вкус;
10) навыки теоретического анализа исполняемых произведений.

8) кең таралған музыкалық терминдерді;
9) Бағдарламалық талаптарға сәйкес әртүрлі стильдегі және жанрдағы шығармаларды қамтитын синтезаторға арналған репертуарды;
10) осы аспапқа тән негізгі түсініктер мен терминдерді;
11) дауыстардың негізгі тембрлерін;
12) лад және гармоникалық негіз түсініктерін, әріптік-сандық белгілерді;
13) музыкалық стильдерді, бағыттарды және жанрларды біледі.
Білім алушы:
1) ноталық мәтінді талдауды, музыкалық шығарманы жаттауды және орындауды сауатты және түсініп қарауды;
2) музыкалық шығармалармен жұмыс істеу кезінде техникалық қиындықтарды шешу жолдарын өз бетінше табуды;
3) музыкалық шығарманың аранжирока жобасын жасауға креативтілік және өзгешелікті қолдануды;
4) көпшілік алдында өнер көрсетудегі ішкі толқыныс пен үрейді жеңуді;
5) музыкалық шығармаларды сауатты, эмоциямен және мәнерлі орындауды біледі;
6) пернелі синтезатордың мүмкіндіктерін максималды түрде қолдануды;
7) суырып салуды және ойдан шығаруды;
8) парақтан оқуды және есту қабілеті арқылы теруді;
9) Бағдарлама талаптарының деңгейінде жеке, ансамбльде және оркестрде ойнау;
10) фонограмма құруды және жазуды;
11) дыбыспен жұмыс істегенде акустикалық әсерлерді қолдануды;
12) Normal, Split, Dual оперативті тәртіпте жұмыс істеуді;
13) музыкалық шығарманың аталған кезеңіне, ұлттық нақышына, жанрлық ерекшеліктеріне тән стильдер мен тембрлерді қолдана отырып, өз бетінше аранжировка жасауды;
14) синтезатордың басқару панелін қолдануды біледі.
Білім алушының:
1) пернелі синтезаторда музыка ойнау негіздері;
2) авторлық мәтінді барынша қанық, ерекше және креативті жеткізу үшін пернелі синтезатордың функционалдық мүмкіндіктерін қолдануға мүмкіндік беретін орындаушылық білім, білік және дағдылар кешені;
3) әртүрлі жанрдағы, стильдегі және бағыттағы классикалық, халық шығармаларынан және заманауи музыкадан тұратын репертуар;
4) ноталық мәтінді оқуда және шағын музыкалық шығармаларды парақтан оқуда еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін білік;
5) есту қабілеті арқылы әртүрлі әуендерді, оларға сүйемелдеулерді теру дағдысы;
6) дәстүрлі музыкалық білімнің ауқымынан тыс білік пен дағдылары; білім алушылардың рөлдік диапазоны кеңейтілген: орындаушы, аранжировка жасаушы, суырып салма, дыбыс режиссері және композитор;
7) орындау процесін басқару дағдысы;
8) музыкалық орындаудың техникалық дағдылары, пернелі синтезатордың басқару панелін игеру дағдысы;
9) эстетикалық мәдениет және көркемдік талғам негіздері;
10) орындалатын шығармаларды теориялық талдау дағдылары;

11) сценическая культура исполнения и поведения во время выступлений.
166. В настоящей Программе по предмету "Аккомпанемент" используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
2) аккорд – сочетание трех и более музыкальных звуков разной высоты, взятых одновременно;
3) акцент – более сильное, ударное извлечение какого-то одного звука по сравнению с другими, обычно акцентированный звук находится в начале такта, на его первой доле;
4) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
5) ария – вокальное произведение для одного голоса с аккомпанементом;
6) арпеджио – способ исполнения аккордов, преимущественно на струнных и клавишных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
7) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации;
8) кантилена – широкая, свободно льющаяся напевная вокальная и инструментальная музыка;
9) концертмейстер – руководитель группы инструментов в симфоническом оркестре или оркестре аналогичного состава, наиболее опытный и (или) одаренный исполнитель на соответствующем инструменте в данном коллективе;
10) кульминация – момент наивысшего напряжения в развитии музыкального произведения;
11) динамика в музыке – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
12) партитура – нотная запись многоголосного музыкального произведения, предназначенного для исполнения ансамблем, хором или оркестром, в которой все партии (голоса) одна над другой даны в определенном порядке;
13) партия – составная часть многоголосного произведения, предназначенная для исполнения одним голосом или на определенном музыкальном инструменте, также группой однородных голосов и инструментов; раздел экспозиции (и репризы) сонатной формы;
14) репертуар – набор музыкальных произведений для исполнения конкретным артистом или творческим коллективом в концертах (концертный репертуар) или набор для изучения (учебно-педагогический репертуар);
15) синкопа – смещение ритмической опоры в музыке с сильной доли такта на слабую, то есть несовпадение ритмического акцента с метрическим;
16) аккомпанемент – сопровождение одним или несколькими инструментами, также оркестром сольной партии (певца, инструменталиста, хора);
17) транспонирование – профессиональный прием, которым пользуются вокалисты и их аккомпаниаторы;
18) тесситура – преобладающее расположение звуков в музыкальном произведении по высоте диапазона голоса (вокала) или музыкального инструмента;

11) орындаудың сахналық мәдениеті және өнер көрсету кезінде өзін ұстау дағдылары қалыптасқан.
166. "Сүйемелдеу" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - көркем мәнерлеу мақсатына бағынатын, қарқыннан және метрден аздаған ауытқулар (баяулату, жылдамдату);
2) аккорд - бір уақытта алынған әртүрлі жоғарылықтағы үш және одан көп музыкалық дыбыстарды үйлестіру;
3) акцент - басқалармен салыстырғанда бір дыбыстың қаттырақ, соққымен шығарылуы, әдетте акцент қойылатын дыбыс тактінің басында, бірінші үлесінде болады;
4) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезінде саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
5) ария - сүйемелдеумен бір дауысқа арналған вокалдық шығарма;
6) арпеджио - аккордтарды орындау тәсілдері, әсіресе ішекті және пернелі аспаптарға тән, ол кезде аккордтар бірінен соң бірі шығарылады;
7) дыбыс жүргізу - фонация процесіндегі дыбыстардың байланыс тәсілдері;
8) кантилена - кең, еркін төгілетін вокалдық және аспапты музыка;
9) концертмейстер - симфониялық оркестрдегі немесе ұқсас құрамдағы оркестрдегі аспаптар тобын басқарушы, осы ұжымдағы тиісті аспапта орындайтын барынша тәжірибелі және (немесе) дарынды орындаушы;
10) кульминация - музыкалық шығарманың дамуындағы дыбыстың ең жоғарғы күшею кезі;
11) музыкадағы динамика - дыбысталудың қаттылық ерекшеліктерімен байланысты түсініктер мен ноталық белгілердің жиынтығы;
12) партитура - ансамбльде, хорда немесе оркестрде орындауға арналған көп дауысты музыкалық шығарманың ноталық жазылуы, онда барлық партиялар (дауыстар) бірінің үстінде бірі белгілі ретпен орналасқан;
13) партия - бір дауыспен немесе белгілі музыкалық аспаптар, сондай-ақ біртекті дауыстар тобымен және аспаптармен орындауға арналған көп дауысты шығарманың құрамдас бөлігі; сонаталық форманы экспозиция (және реприза) тарауы;
14) репертуар - концерттерде (концерттік репертуар) белгілі бір әртістің немесе шығармашылық ұжымның орындауына арналған музыкалық шығармалар жиынтығы немесе меңгеруге арналған жиынтық (оқу-педагогикалық репетуар);
15) синкопа - музыкадағы ырғақтық тіректі тактінің күшті бөлігінен әлсіз бөлігіне ауыстыру, яғни ырғақтық акценттің метрикалыққа сәйкес келмеуі;
16) сүйемелдеу - жеке партияны (әншіні, аспапта орындаушыны, хорды) бір немесе бірнеше аспаппен, сондай-ақ оркестрмен сүйемелдеу;
17) тасымалдау - вокалшылар және оларды сүйемелдеушілер қолданатын кәсіби тәсіл;
18) тесситура - музыкалық шығармалардағы дауыс диапазонының (вокал) немесе музыкалық аспаптың жоғарылығы бойынша дыбыстардың орналасуының артықшылығы;

19) транскрипция – переложение музыкального произведения (аранжировка) или его свободная виртуозная обработка (концертная транскрипция);
20) тональность – принцип лада, центральной категорией которого является тоника; высотное положение мажорного или минорного лада;
21) цезура – грань между частями, разделами, построениями музыкального произведения;
22) цезура – ритмическая пауза в стихе, разделяющая стих на некоторое количество частей; граница смысловых частей картины, обозначенная композицией или контрастом цветов, светотеней;
23) переложение – в музыке применение сложной партитуры к исполнению на каком-нибудь инструменте, такой прием называется аранжировкой, транскрипцией;
24) ритмический рисунок – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты, один из компонентов мелодии (наряду с звуковысотным рисунком);
25) транскрипция – переложение музыкального произведения (аранжировка) или его свободная виртуозная обработка (концертная транскрипция).
167. Цель Программы: создание условий для формирования основ музыкальной культуры детей посредством развития концертмейстерских навыков.
168. Задачи Программы.
Обучающие:
1) закрепление ранее полученных знаний и представлений о музыке и аккомпанементе;
2) формирование новых понятий, умений и навыков;
3) дальнейшее обучение приемам, навыкам игры на инструменте, игре по слуху, транспонированию, чтению нот с листа, анализу музыкальных произведений;
4) знакомство с лучшими образцами казахской и зарубежной инструментальной и вокальной музыки;
5) знакомство с различными музыкальными инструментами, спецификой их звучания, техническими возможностями, приемами звукоизвлечения;
6) знакомство со спецификой вокального исполнительства (различение тембров голосов, узнавание их диапазона, звуковых возможностей и особенностей).
7) раскрытие различных граней мирового музыкального наследия на примере различных по жанру и стилю произведений.
Развивающие:
1) формирование у обучающегося устойчивого познавательного интереса к аккомпанированию голосу или какому-либо инструменту;
2) совершенствование практических навыков ансамблевой игры (аккомпанирование) посредством развития технических и художественных возможностей;
3) выработка внимания и быстроты исполнительской реакции во время исполнения;
4) развитие музыкальных способностей (музыкального слуха, чувство ритма, музыкальной памяти, двигательно-моторных навыков), музыкально-творческих способностей (профессиональное владение инструментом; ориентация в нотном тексте, его быстрое выучивание на память; умение записать несложный нотный материал);

19) транскрипция - музыкалық шығарманың ыңғайланған нұсқалары (аранжировка) немесе оның виртуозды өңделуі (концерттік транскрипция);
20) үндестілік - орталық санаты тоника болып табылатын лад қағидаты; мажор немесе минор ладының жоғарыда орналасуы;
21) цезура - музыкалық шығарманың бөліктері, тараулары, құрылымдары арасындағы шекара;
22) цезура - өлеңді бірнеше бөлікке бөлетін өлеңдегі ырғақты кідіріс; композициямен немесе кереғар түстермен, сәуле және көлеңкемен белгіленген суреттің мағыналық бөліктерінің шекарасы;
23) ыңғайлау - музыкада қандай да бір аспапта күрделі партитураны орындауда қолданылатын мұндай тәсілді аранжировка, транскрипция деп атайды;
24) ырғақты сурет - биіктіктен алынған дыбыстардың ұзақтықтарының тәртібі, әуеннің компоненттерінің бірі (жоғары дыбысты суретпен қатар).
167. Бағдарламаның мақсаты: концертмейстерлік дағдыларды дамыту арқылы балалардың музыкалық мәдениеті негіздерін қалыптастыру үшін жағдай жасау.
168. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыка және сүйемелдеу туралы алдында алған білімдері мен түсініктерін бекіту;
2) негізгі түсініктерді, біліктер мен дағдыларды қалыптастыру;
3) аспапта ойнау тәсілдерін, дағдыларын, есту арқылы ойнауды, тасымалдауды, ноталарды парақтан оқуды, музыкалық шығармаларды талдауды үйрету;
4) қазақ және шетелдің аспаптық және вокалдық музыкасымен танысу;
5) әртүрлі музыкалық аспаптармен, олардың дыбысталу ерекшеліктерімен, техникалық мүмкіндіктерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен танысу;
6) вокалдық орындаушылықтың ерекшеліктерімен танысу (дауыстардың тембрін ажырату, олардың диапазонын, дыбыстық мүмкіндіктерін және ерекшеліктерін тану).
7) жанры және стилі бойынша әртүрлі шығармалар мысалында әлемдік музыка мұрасының әртүрлі қырларын ашу.
Дамыту:
1) білім алушының дауысты немесе қандай да бір аспапты сүйемелдеуге тұрақты қызығушылығын қалыптастыру;
2) техникалық және көркемдік мүмкіндіктерін дамыту арқылы ансамбльде ойнаудың (сүйемелдеу) практикалық дағдыларын жетілдіру;
3) орындау кезіндегі зейін мен орындау реакциясының жылдамдығын дағдыландыру;
4) музыкалық қабілеттерін (музыкалық есте сақтау қабілеті, ырғақ сезімі, музыкалық жады, қимылды-моторлық дағдылары), музыкалық-теориялық шығармашылықтарын (аспапты кәсіби игеруі; ноталық мәтінде бағдарлануы, оны жылдам жаттау; жеңіл ноталық мәтінді жаттау білігі);

5) расширение музыкального кругозора, обогащение духовного мировоззрения.
Воспитательные:
1) воспитание интереса к музыкальным произведениям различных жанров и стилей, народных и профессиональных произведений различных национальных культур, воспитание музыкально-эстетического вкуса;
2) воспитание чувства партнерства, сопереживания и ответственности;
3) ориентирование на дальнейшее профессиональное обучение.
169. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
170. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
171. Программа предназначена для обучения детей, желающих приобрести навыки аккомпанирования голосу или музыкальному инструменту, направлена на приобретение навыков музицирования, чтения нот с листа, транспонирования и развитие самостоятельности в данных видах деятельности.
172. Программа создает условия для совместного аккомпанирования, формирования навыков творчества, обучающихся в области музыкального исполнительства и приобретения опыта совместной творческой деятельности и публичных выступлений.
173. На практике аккомпанирующими инструментами являются гитара, гармонь, баян, аккордеон. В условиях детских музыкальных школ имеется возможность аккомпанемента в дуэте скрипки и фортепиано, флейты и фортепиано, вокала и фортепиано, саксофона и фортепиано, домбры и фортепиано. Данная программа предлагает обучение аккомпанементу с солирующим инструментом фортепиано, уникальным инструментом с широчайшим диапазоном возможностей.
174. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
175. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
176. На уроках аккомпанемента обучающийся приобретает новые исполнительские навыки, учится различать тембры голосов, узнавать их диапазон, звуковые (силовые) возможности, учится умению слушать и создавать единый художественный образ произведения вместе с иллюстратором, солистом.
177. Обучающийся знакомится с лучшими образцами казахской, зарубежной инструментальной и вокальной музыки, различными музыкальными инструментами, спецификой их звучания, техническими возможностями, приемами звукоизвлечения.
178. Обучающийся под руководством педагога учится умению слышать все произведения в целом, чувствовать солиста, поддерживать все его творческие замыслы, следит за партиями фортепиано, солиста, приобретает навыки работы над звуковым балансом в работе с солистом.

5) музыкалық ой-өрісті кеңейту, рухани өй-өрісін байыту.
Тәрбиелік:
1) әртүрлі жанрдағы және стильдегі музыкалық шығармаларға, әртүрлі ұлттық мәдениеттің халықтық және кәсіби шығармаларына деген қызығушылықты тәрбиелеу, музыкалық-эстетикалық талғамды тәрбиелеу;
2) серіктестік, уайымдау және жауапкершілік сезімін тәрбиелеу;
3) әрі қарай кәсіби оқуға бағдарлау.
169. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
170. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
171. Бағдарлама дауысты немесе музыкалық аспапты сүйемелдеу дағдыларын алғысы келетін балаларды оқытуға арналған, музыка ойнау, ноталарды парақтан оқу, тасымалдау дағдыларын алуға және қызметтің осы түрлерімен өз бетінше жұмыс істеуді дамытуға бағдарланған.
172. Бағдарлама біріге сүйемелдеу, музыкалық орындаушылық саласында білім алушының шығармашылық дағдыларын қалыптастыруға және біріккен шығармашылық қызмет және көпшілік алдында өнер көрсету тәжірибесін жинақтауға жағдай жасайды.
173. Гитара, гармонь, баян, аккордеон практикада сүйемелдейтін аспаптар болып табылады. Балалар музыка мектептері жағдайында скрипка мен фортепиано, флейта мен фортепиано, вокал мен фортепиано, саксофон мен фортепиано, домбыра мен фортепианоның дуэттерінде сүйемелдеу мүмкіндігіне ие болады. Аталған Бағдарлама мүмкіндік диапазоны кең, ерекше аспап - фортепианомен жеке орындаушы аспапты сүймелдеуге оқытуды ұсынады.
174. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
175. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына мән береді және дамыта отырып, бұл қасиеттерді педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
176. Сүйемелдеу сабақтарында білім алушы жаңа орындаушылық дағдыларды алады, дауыстардың тембрін ажыратуды, олардың диапазонын, дыбыстық (қаттылық) мүмкіндіктерін ажыратуды үйренеді, иллюстратормен, жеке орындаушымен бірге шығарманы тыңдауды және біртұтас көркем бейнесін құруды үйренеді.
177. Білім алушы қазақ, шетелдің аспаптық және вокалдық музыкасының озық үлгілерімен, әртүрлі музыкалық аспаптармен, олардың дыбысталу ерекшеліктерімен, техникалық мүмкіндіктерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен танысады.
178. Білім алушы педагогтің басшылығымен шығарманы тұтасымен есту, жеке орындаушыны сезіну, оның барлық шығармашылық ойларын қолдау, фортепианоның, жеке орындаушының партияларын бақылау білігіне үйренеді, жеке орындаушымен жұмыстағы дыбыстық баланспен жұмыс істеу дағдыларын алады.

179. Педагог подбирает учебный материал с учетом игровых возможностей обучающегося, его технической и музыкальной оснащенности с учетом постепенного усложнения фактуры фортепианного сопровождения.
180. С первых занятий педагог учит ощущать фразировку солиста, певческое дыхание, воспринимать цезуры, осознавать роль гармонической основы (баса) как фундамента.
181. Работу с обучающимся педагог выстраивает по этапам в зависимости от трудностей аккомпанемента и восприимчивости обучающегося. Работа с обучающимся направляется на развитие навыка чтения нот с листа, по подбору аккомпанемента, самостоятельной работы.
182. Репертуар на уроках аккомпанемента включает в себя музыкальные произведения, соответствующие следующим критериям как художественность, увлекательность, педагогическая целесообразность, воспитательная значимость.
183. При подборе репертуара педагог руководствуется принципом постепенности, последовательности в обучении, учитывает игровые возможности обучающегося, его техническую и исполнительскую подготовку, постепенно усложняя фактуру фортепианного сопровождения.
184. Виды музыкальной деятельности представляют собой различные способы взаимодействия юного музыканта с музыкальным искусством, направленные на его познание. Педагог строит активную и разнообразную музыкальную деятельность обучающегося на уроке, которая способствует эффективному процессу музыкального воспитания.
185. Этапы рабочего процесса:
1) работа над произведением в целом (создание целостного музыкального образа – воображаемые наброски исполняемого ппроизведения), задачей которой является создание музыкально-слуховых представлений при активной работе музыкального слуха, музыкальной памяти, эмоционально-волевых качеств исполнителя, музыкального мышления и воображения;
2) индивидуальная работа над партией аккомпанемента (разучивание фортепианной партии: отработка трудностей, применение различных пианистических приемов, подбор удобной аппликатуры, "держание" темпа, выразительность динамики, точная фразировка, педализация, туше);
3) работа с солистом – предполагает безупречное владение фортепианной партией, знание партии солиста, "отход" аккомпанемента на второй план по отношению к солисту, умение слушать партнера при совместном музицировании;
4) исполнение произведения целиком, основной задачей является создание единого музыкально-художественного образа, определение предварительного настроя на концертное выступление.
186. Знакомство обучающегося с произведением проходит в виде исполнения этого произведения иллюстратором (солист) с педагогом. На данном этапе происходит разбор произведения, знакомство с произведением в целом. Задачей этого этапа является формирование интереса к предмету, создание целостного музыкального образа.

179. Педагог білім алушының ойнау мүмкіндіктеріне, фортепианолық сүйемелдеудің фактурасын біртіндеп күрделендіру есебінен оны техникалық және музыкалық дамуын ескеріп, оқу материалын іріктейді.
180. Педагог алғашқы сабақтардан бастап жеке орындаушының фразировкасын, әншілік тынысты сезінуді, цезураларды қабылдауды, фундамент ретінде гармоникалық негіздің (бас) рөлін түсінуді үйретеді.
181. Педагог білім алушымен жұмысты сүйемелдеудің күрделігіне және білім алушының қабылдауына байланысты кезеңдермен құрады. Білім алушымен жұмыс ноталарды парақтан оқу, сүйемелдеуді іріктеу бойынша жұмысқа, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамытуға бағытталған.
182. Сүйемелдеу сабақтарындағы репертуар көркемдік, тартымдылық, педагогикалық мақсат, тәрбиелік мәні сияқты өлшемшарттарға сәйкес музыкалық шығармаларды қамтиды.
183. Репертуарды таңдау кезінде педагог оқытудағы біртіндеушілік, жүйелілік қағидаттарын басшылыққа алады, білім алушының ойнау мүмкіндіктерін, фортепианомен сүйемелдеудің фактурасын күрделендіре отырып, оның техникалық және орындаушылық дайындығын ескереді.
184. Музыка қызметінің түрі жас музыканттың танымына бағытталған музыкалық өнермен өзара әрекеттесудің әртүрлі тәсілдерін білдіреді. Педагог сабақта білім алушының белсенді және әртүрлі музыкалық қызметін құрады, ол музыкалық тәрбиенің нәтижелі процесіне ықпал етеді.
185. Жұмыс процесінің кезеңдері:
1) тұтас шығармамен жұмыс (тұтас музыкалық бейнені құру - орындалатын шығарманың ойдан шығарылған сызбалары), оның міндеті орындаушының музыкалық және есту қабілетінің, музыкалық жадын, эмоциялық және есту түсініктерін, музыкалық ойлауын және елестетуінің белсенді жұмыс істеу кезеңіндегі музыкалық және есту түсініктерін құру болып табылады;
2) аккомпанемент партиясымен жеке жұмыс (фортепиано партиясын жаттау: қиын тұстарын пысықтау, әртүрлі пианистік тәсілдерді қолдану, қолайлы аппликатураны іріктеу, "қарқынды" ұстап тұру, динамиканың мәнерлігі, анық фразировка, педальді басқару, туше);
3) жеке орындаушымен жұмыс - фортепиано партиясын мінсіз игеруді, жеке орындаушының партиясын білуді, жеке орындаушыға қатысты сүйемелеудің екінші жоспарға "жылжуы", бірге музыка ойнау кезінде серіктесін есту білігі;
4) шығарманы толығымен орындау, оның негізгі міндеті біртұтас музыкалық және көркем бейнені құру, концертте өнер көрсету үшін алдын ала көңіл-күйін анықтау болып табылады.
186. Білім алушының шығармамен танысуы осы шығарманы иллюстратордың (жеке орындаушы) педагогпен орындауы түрінде іске асырылады. Осы кезеңде шығарманы талдау, шығармамен тұтасымен танысу жүзеге асады. Бұл кезеңнің міндеті пәнге деген қызығушылықты қалыптастыру, тұтас музыкалық бейнені құру болып табылады.

187. Работа над партией аккомпанемента включает разучивание фортепианной партии, определение вида фактуры, ритмических и ладовых особенностей, отработку трудностей, применение различных пианистических навыков и приемов, правильное исполнение мелизмов, подбор удобной аппликатуры, умение пользоваться педалью, определение темпа, выразительной динамики, точной фразировки.
188. Работа над партией солиста включает определение характера музыки, интонационного строя мелодии, местонахождение кульминации, динамический план. В работе с обучающимся над аккомпанементом вокальных произведений педагог добивается досконального знания им партии солиста: мелодии, слов, цезур, места кульминации, смысловых акцентов.
189. Для преодоления боязни охвата непривычной трехстрочной партитуры, проигрывается строчка солиста и басовая партия фортепиано, расширяется привычный угол зрения от двух строчек до трех строчек.
190. При исполнении с солистом оговаривается рабочий темп, в котором обучающийся успевает выполнить необходимые цезуры, паузы, кульминации, смысловые акценты, агогика и динамические акценты, выстраивает звуковой баланс. Перед обучающимся ставится задача – научиться при игре вести контроль за партией солиста.
191. При подготовке к концерту основным моментом является поиск звукового баланса в обстановке концертного зала – приспособление к роялю, к особенностям акустики, оговариваются возможные отступления солиста от темпа в концертной обстановке.
192. В обстановке концерта обучающийся оценивает и проверяет приобретенные концертмейстерские навыки. Главная цель концертного исполнения – совместное с солистом раскрытие музыкально-художественного замысла произведения.
193. Виды деятельности на уроке аккомпанемента:
1) восприятие вокального произведения в процессе прослушивания и его исполнения;
2) исполнение музыкального произведения;
3) музыкально-творческая (подбор по слуху, транспонирование, читка нот с листа, подбор аккомпанемента, импровизация, исполнение одной мелодии в разных стилях);
4) музыкально-познавательная (формирование музыкальных понятий, знакомство с творчеством композиторов, национальными, межнациональными и мировыми музыкальными шедеврами).
194. Восприятие вокального произведения направлено на адекватное восприятие музыкального произведения, которое опирается на имеющийся музыкальный и жизненный опыт обучающегося, познание, эмоциональное переживание и оценку музыкальных произведений.
195. Этапы процесса работы над партией аккомпанемента:
1) предварительное зрительное прочтение нотного текста;

187. Сүйемелдеудің партиясымен жұмыс фортепиано партиясын жаттауды, фактураның түрлерін, ырғақтық және лад ерекшеліктерін анықтауды, қиындықтарды пысықтауды, әртүрлі пианистік дағдылар мен тәсілдерді қолдануды, мелизмдерді дұрыс қолдануды, педальді қолдануды, қарқынды, мәнерлі динамиканы, нақты фразировканы анықтауды қамтиды.
188. Жеке орындаушының партиясымен жұмыс музыканың сипатын, әуеннің ырғақтық құрылымын, шарықтау шегінің орнын, динамикалық планды анықтауды қамтиды. Педагог білім алушылардың вокалдық шығармаларды сүйемелдеумен жұмыстарында олардың жеке орындаушының партиясын: әуендерді, сөздерін, цезураларды, шарықтау шегінің орнын, мағыналық акценттерді мұқият білуін талап етеді.
189. Таныс немесе үш жолды партитураны бірден қамтуға деген үрейін жеңу үшін жеке орындаушының жолы және фортепианоның бас кілті ойнатылады, әдеттегі екі жолды көру білігі үш жолға жейін кеңейтіледі.
190. Жеке орындаушының орындауы кезінде алдын ала жұмыс қарқыны анықталады, ол кезде білім алушы қажетті цезураларды, үзілістерді, шарықтау шегін, мағыналық акценттерді, агогиканы және динамикалық акценттерді орындап үлгереді, дыбыстық балансты құрады. Білім алушының алдында ойнау кезінде жеке орындаушының партиясына бақылау жүргізу білігін үйрену міндеті тұрады.
191. Концертке дайындалу кезіндегі негізгі кезең болып концерттік зал жағдайындағы дыбыстық баланысты табу - рояльға, акустиканың ерекшеліктеріне үйрену, концерттік жағдайда жеке орындаушының қарқынынан сәл ауытқу мүмкіндігі алдын ала келісіледі.
192. Концерт жағдайында білім алушы меңгерілген концертмейстерлік дағдыларын бағалайды және тексереді. Концерттік орындаудың басты мақсаты - жеке орындаушымен бірге шығарманың музыкалық-көркемдік түпкі ойын ашу болып табылады.
193. Сүйемелдеу сабақтарындағы қызметтің түрлері:
1) тыңдау және оны орындау процесінде вокалдық шығарманы қабылдау;
2) музыкалық шығарманы орындау;
3) музыкалық және шығармашылық (есту арқылы теру, тасымалдау, ноталарды парақтан оқу, сүйемелдеуді таңдау, суырып салу, бір әуенді әртүрлі стильдерде орындау);
4) музыкалық және танымдық (музыкалық түсініктерді қалыптастыру, композиторлардың шығармашылығымен, ұлттық, ұлтаралық және әлемдік музыка туындыларымен танысу).
194. Вокалдық шығарманы қабылдау музыкалық шығарманы қалыпты қабылдауға бағытталған, ол білім алушының музыкалық және өмірден алынған тәжірибесіне, танымына, эмоциялық көңіл-күйіне және музыкалық шығармаларды бағалауына сүйенеді.
195. Сүйемелдеу партиясымен жұмыс істеу процесінің кезеңдері:
1) ноталық мәтінді алдын ала көріп оқу;

2) прочтение текста в работе над вокальными произведениями);
3) первоначальный разбор произведения, проигрывание целиком;
4) выявление стилистических особенностей сочинения;
5) отработка эпизодов с различными элементами трудностей;
6) выучивание своей партии и знание партии солиста;
7) составление исполнительского плана;
8) создание художественного образа музыкального произведения;
9) правильное определение темпа;
10) нахождение выразительных средств, создание представлений о динамических нюансах;
11) проработка и отшлифовка деталей;
12) репетиционное исполнение произведения;
13) воплощение музыкально-исполнительского замысла (концерт).
196. В начале работы над аккомпанементом к вокальным произведениям педагог знакомит обучающегося с тембрами человеческих голосов, их особенностями, понятиями вокального диапазона и тесситуры.
197. При изучении вокального произведения обучающийся осмысливает, эмоционально прочитывает литературный текст, определяет художественную задачу произведения.
198. В работе с обучающимся над аккомпанементом к вокальным произведениям педагог добивается досконального знания им партии солиста таких, как мелодия, цезура, место кульминации, смысловые акцентов.
199. Обучающийся определяет вид фактуры, ритмические особенности, аппликатурные сложности или закономерности, ладовые особенности, акценты, динамические оттенки.
200. В процессе обучения музицированию обучающийся учится навыкам ансамблевой техникой, знакомится с основами певческого искусства, развивает музыкальный слух, специальные музыкальные навыки по чтению, транспонированию партитур и импровизационной аранжировке на фортепиано.
201. Во всех видах творчества педагог ориентируется на приобретенные навыки обучающегося – умение свободно пользоваться музыкальным инструментом.
202. В начале работы над аккомпанементом к инструментальным произведениям педагог дает обучающемуся сведения об инструменте (тембр, диапазон, настройка, технические и звуковые возможности), которому ему предстоит аккомпанировать.
203. Занятия по аккомпанементу важны для расширения динамического диапазона пианиста. Каждый аккомпанемент следует играть по-иному, с разной силой звука, фразировкой, плотностью, выделением низких или высоких регистров фортепиано.
204. Особое значение приобретают три звучания: каждого инструмента*66, в ансамбле, всего ансамбля. Второе звучание имеет одну существенную особенность: оно определяется динамическими возможностями слабейшего инструмента. Для исполнителей это звучание слабейшего служит эталоном, по которому они соответственно "подстраивают" силу звучания своих партий.

2) вокалдық шығармалармен жұмыстағы мәтіндерді оқу;
3) шығарманы алғашқы талдау, тұтас ойнау;
4) шығарманың стилистикалық ерекшеліктерін анықтау;
5) әртүрлі қиындық элементтері бар эпизодтарды пысықтау;
6) өз партиясын жаттау және жеке орындаушының партиясын білу;
7) орындаушылық жоспарды құру;
8) музыкалық шығарманың көркем бенесін құру;
9) қарқынды дұрыс анықтау;
10) мәнерлеу құралдарын табу, динамикалық нюанстар туралы түсінікті құру;
11) бөлшектерді пысықтау және өңдеу;
12) шығарманы дайындық ретінде орындау;
13) музыкалық және орындаушылық түпкі ойды (концерт) іске асыру.
196. Вокалдық шығармаларды сүйемелдеумен жұмыстың басында педагог білім алушыларды адам дауысының тембрлерімен, олардың ерекшеліктерімен, вокалдық диапазон түсініктерімен және тесситурамен таныстырады.
197. Вокалдық шығарманы үйрену кезінде білім алушы әдеби мәтінді түсінеді, эмоциямен оқиды, шығарманың көркемдік міндеттерін анықтайды.
198. Білім алушымен вокалдық шығармаларды сүйемелдеу бойынша жұмыста педагог олардың жеке орындаушылардың әуен, цезура, шарықтау шегінің орны, мағыналық акценттер сияқты партияларын білуді талап етеді.
199. Білім алушы фактураның түрлерін, ырғақтық ерекшеліктерін, аппликатуралық қиындықтарын немесе заңдылықтарын, ладтық ерекшеліктерін, акценттерді, динамикалық реңктерін анықтайды.
200. Білім алушы музыка ойнауды үйрену процесінде ансамбльдік техника дағдыларын үйренеді, әншілік өнердің негіздерімен танысады, музыкалық есту қабілетін, оқу бойынша арнайы музыкалық дағдыларын, партитураларды тасымалдау және фортепинода суырып салып аранжировка жасау дағдыларын дамытады.
201. Педагог өнердің барлық түрлерінде білім алушының алған музыкалық аспапты еркін меңгеру білігіне және дағдыларына бағдарланады.
202. Педагог аспаптық шығармаларға сүйемелдеу жасаумен жұмыстың басында білім алушыларға сүйемелдейтін аспап туралы мәлімет береді (тембр, диапазон, күйге келтіру, техникалық және дыбыстық мүмкіндіктері).
203. Сүйемелдеу бойынша сабақтар пианистің динамикалық диапазонын кеңейту үшін маңызды. Әрбір сүйемелдеуді басқаша, әртүрлі дыбыстардың күштілігімен, фразировкамен, тығыздықпен, фортепианоның төменгі немесе жоғары регистрлерін ерекшелей отырып ойнау қажет.
204. Әрбір аспаптың, ансамбльде, барлық ансамбльдің үш дыбысталуы ерекше мәнге ие болады. Екінші дыбысталудың бір ерекше мәні бар: ол ең әлсіз аспаптың динамикалық мүмкіндіктерімен анықталады. Орындаушылар үшін осы әлсіз дыбысталу эталон болып қызмет етеді, ол бойынша олар өз партияларының дыбысталу күшін "сәйкестендіреді".

205. Осмыслив форму произведения как единое целое, обучающийся четко представляет структуру произведения (вступление, заключение, сольные места), темповые изменения (ускорение и замедление), характер музыки.
206. Пианист поддерживает солиста, добивается единого движения, избегает отставания или опережения его партии. Применение педали обязательно, так как является дополнительным средством музыкальной выразительности. Кроме классических примеров прямой и запаздывающей педали, используется колористическая педаль в точном соответствии с музыкальнообразным строением пьесы.
207. Педаль обогащает фактуру гармонических построений на кульминациях, не дает прерваться бесконечной кантилене и всегда приходит на помощь там, где возможно угасание длинных звуков.
208. Педагог уделяет внимание точному исполнению длительностей, особенно пауз, чтобы не исказить характер исполняемой музыки. Фундаментом исполнения в аккомпанементе всегда является линия баса. Линию баса надо проучивать отдельно, выстраивая динамический план всего произведения. Большую пользу принесет выразительное исполнение только баса с партией солиста. Бас всегда поддерживает солиста.
209. При изучение партии солиста определяется характер музыки, интонационный строй мелодии, местонахождение кульминации, динамический план. Вокальный жанр предполагает знакомство со словами, поэтическим смыслом, общим эмоциональным настроем, певческой тесситурой.
210. При знакомстве с фортепианным сопровождением педагог определяет вид фактуры, ее возможные трудности (основные басовые звуки, бас-аккорд, бас-арпеджио, смешенный ритмический рисунок, подбор аппликатуры).
211. В основном в репертуаре обучающегося по аккомпанементу произведения малой формы. Пьесы рассматриваются по двум типам: кантилена, характерная пьеса.
212. Работа над аккомпанементом к вокальным произведениям имеет свои особенности, содержание вокального произведения раскрывается не только через музыкальные, но и через поэтические образы, через соединение звука и слова.
213. В начале работы над вокальным произведением обучающийся знакомится с тембрами певческих голосов, их особенностями, понятием вокального диапазона и тесситуры.
214. В начале работы над аккомпанементом к инструментальному произведению обучающийся знакомится с инструментом, которому ему предстоит аккомпанировать, изучает тембр, диапазон, настройку, технические и звуковые возможности инструмента.
215. Педагог подбирает учебный материал с учетом игровых возможностей обучающегося, его технической и музыкальной оснащенности, постепенного усложнения фактуры фортепианного сопровождения.

205. Шығарманың формасын бір тұтас дүние ретінде түсініп, білім алушы шығарманың құрылымын елестетеді (кіріспе, қорытынды, жеке орындау орындары), қарқындық өзгерістер (жылдамдату және баяулату), музыканың сипаты.
206. Пианист жеке орындаушыны сүйемелдейді, бірдей қозғалуға талпынады, оның партиясынан қалып қалу немесе озып кетуден сақтанады. Педальді қолдану міндетті, себебі ол музыкалық мәнерлеудің қосымша құралы болып табылады. Классикалық тік және кешігетін педальдің түрлерінен басқа пьесаның музыкалық құрылымына сәйкес колористикалық педаль қолданылады.
207. Педаль гармоникалық құрылымның фактурасын кульминация кезінде байытады, үздіксіз кантиленаның үзілуіне жол бермейді және ұзақ дыбыстардың аяқталуы кезінде көмекке келеді.
208. Педагог орындалатын музыканың сипатын бұзбау үшін ұзақтықтарды, әсіресе үзілістерді нақты орындауға көңіл бөледі. Сүйемелдеудегі орындаудың негізін бас сызығы құрайды. Бас сызығын барлық шығарманың динамикалық жоспарын құра отырып, жеке жаттау қажет. Тек қана басты жеке орындаушының партиясынамен мәнерлеп орындау үлкен пайда әкеледі. Бас әрқашан жеке орындаушыны сүймелдейді.
209. Жеке орындаушының партиясын үйрену кезінде музыканың сипаты, әуеннің ырғақтық құрылымы, шарықтау шегінің орны, динамикалық план анықталады. Вокалдық жанр сөздермен, поэтикалық мағынасымен, жалпы эмоциялық көңіл-күймен, әншілік тесситурамен танысуды болжайды.
210. Фортепиномен сүйемелдеумен танысу кезінде педагог фактураның түрін, оның мүмкін болатын қиындықтарын (негізгі бас дыбыстары, бас-аккорд, бас-арпеджио, аралас ырғақтық сурет, аппликатураны таңдау) анықтайды.
211. Білім алушының шығармаларды сүйемелдеуі бойынша репертуарында негізінен шағын формадағы шығармалар болады. Пьесалар екі түрлі болады: кантилена, сипатты пьеса.
212. Вокалдық шығармаларды сүйемелдеу жұмысының өзіне тән ерекшеліктері бар, вокалдық шығарманың мазмұны тек музыкалық қана емес, сондай-ақ поэтикалық бейнелер, дыбыс пен сөздерді байланыстыру арқылы ашылады.
213. Білім алушы вокалдық шығармалармен жұмыстың басында әншілік дауыстың тембрімен, олардың ерекшеліктерімен, вокалдық диапазон түсініктерімен және тесситурамен танысады.
214. Аспапты шығармаларды сүйемелдеу жұмысының басында білім алушы өзі сүйемелдейтін аспаппен танысады, оның тембрін, диапазонын, күйге келтіруін, аспаптың техникалық және дыбыстық мүмкіндіктерін зерттейді.
215. Педагог оқу материалын білім алушының ойнау мүмкіндіктерін, фортепианомен сүймелдеудің фактурасын біртіндеп күрделендіре отырып, оның техникалық және музыкалық қабілеттерін ескеріп таңдайды.

216. В процессе первого года обучения обучающийся получает навыки простого аккомпанемента голосу и инструменту.
217. На уроках обучающийся уделяет внимание пению под собственный аккомпанемент, игре несложных песен с аккордами в аккомпанементе по буквенным обозначениям и их транспонирование.
218. За время обучения разучиваются разнохарактерные произведения различного жанра, различных видов фактуры, различных типов аккомпанемента.
219. Общая звуковая картина складывается из музыкального взаимодействия солиста и концертмейстера, влияют на нее следующие факторы:
1) специфика музыкальных инструментов, которым приходится аккомпанировать:
2) фактура фортепианного сопровождения;
3) темп произведения;
4) работа над вступлением и заключением;
5) игра по нотам.
220. На уроке педагогом используются различные формы работы:
1) проверка выполнения домашнего задания;
2) показ новых произведений;
3) объяснения характера предлагаемого или разучиваемого произведения;
4) установление ансамбля с иллюстратором.
221. Структура урока:
1) прослушивание разучиваемого произведения в исполнении педагога и иллюстратора-солиста;
2) проигрывание партии солиста (инструменталиста или вокалиста);
3) разучивание партии аккомпанемента (грамотное прочтение музыкального текста, быстрый охват партий обеих рук, штрихов, знаков, динамических оттенков);
4) работа над педализацией, фактурой и динамикой произведения;
5) анализ урока;
6) задание на дом.
222. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Обучающийся учит свою индивидуальную партию, обращает внимание на нотный текст, авторские указания, после чего переходит к репетициям с партнером по ансамблю.
223. После каждого урока с педагогом обучающийся репетирует, исправляет указанные педагогом недостатки в игре. Обучающийся знакомится с партией солиста, отмечает в нотах ключевые моменты, важные для достижения наибольшей синхронности звучания, звукового баланса между исполнителем, работает над точностью педализации, общими штрихами и динамикой.
224. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
225. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) работа над синхронностью исполнения;
2) исполнение пьес классических и современных авторов;
3) исполнение произведений композиторов Казахстана;
4) обработки народных песен и танцев;
5) работа в составе ансамбля;

216. Бірінші оқу жылы процесінде білім алушы дауысты және аспапты сүйемелдеудің қарапайым дағдыларын алады.
217. Сабақта білім алушы өзі сүйемелдей отырып, ән айтуды, әріптік белгілер және тасымалдау бойынша сүйемелдеумен аккордтары жеңіл әндерді ойнауға назар аударады.
218. Оқу жылының ішінде әртүрлі жанрдағы, түрлі фактуралы, сүйемелдеудің әртүрлі түрлерімен түрлі сипаттағы шығармалар жатталады.
219. Жалпы дыбыстық картина жеке орындаушы мен концертмейстердің музыкалық өзара әрекеттестігінен құрылады, келесі факторларға әсер етеді:
1) сүйемелдейтін музыкалық аспаптардың ерекшеліктері;
2) фортепианомен сүйемелдеудің фактурасы;
3) шығарманың қарқыны;
4) бастау және аяқтау бойынша жұмыс;
5) ноталар бойынша ойнау.
220. Педагог сабақта жұмыстың әртүрлі формаларын қолданады:
1) үй тапсырмасының орындалуын тексеру;
2) жаңа шығармаларды көрсету;
3) ұсынылатын немесе жатталатын шығарманың сипатын түсіндіру;
4) иллюстратормен ансамбльді құру.
221. Сабақтың құрылымы:
1) жатталатын шығарманы педагогтің және иллюстратор-солисттің орындауында тыңдау;
2) жеке орындаушының (аспапшының немесе вокалшының) партиясын ойнау;
3) сүйемелдеу партиясын жаттау (музыкалық мәтінді сауатты оқу, екі қолдың партиясын, штрихтарды, белгілерді, динамикалық реңктерді жылдам меңгеру);
4) педальді басқару, фактура және шығарманың динамикасы бойынша жұмыс;
5) сабақты талдау;
6) үй тапсырмасы.
222. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Білім алушы өзінің жеке партиясын жаттайды, ноталық мәтінге, авторлық нұсқауларға назар аударады, осыдан кейін ансамбль бойынша серіктесімен бірге дайындалуға көшеді.
223. Педагогпен өткізілген әр сабақтан кейін білім алушы дайындалады, ойнаудағы педагог көрсеткен кемшіліктерін түзетеді. Білім алушы жеке орындаушының партиясымен танысады, нотадағы маңызды тұстарды, барынша үйлесімді дыбысталуға қол жетізу үшін маңыздыларды, орындаушы арасындағы дыбысты балансты белгілейді, педальді дұрыс басқару, жалпы штрихтармен және динамикамен жұмыс істейді.
224. Бірінші кезекте ең күрделі тапсырмалар пысықталады, әртүрлі техникалық тәсілдер қолданылады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктеріне сәйкес қандай да бір тапсырмамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақытты анықтайды.
225. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) үйлесімді орындаумен жұмыс;
2) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
3) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
4) халық әндері және билерінің өңдеулері;
5) ансамбль құрамында жұмыс істеу;

6) навыки чтения нот с листа.
226. Содержание домашних заданий:
1) подготовка информации о композиторе, анализ названия произведения, определение жанра, формы, тональности, размера, характера произведения;
2) разбор партии фортепиано, разбор партии солиста-вокалиста или инструменталиста со счетом вслух, внимательно обращаясь с аппликатурой, ритмом, штрихами и паузами;
3) разучивание текста произведения;
4) чтение нот с листа;
5) транспонирование.
227. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
228. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
229. Межпредметные связи предмета "Аккомпанемент" с предметами "Ансамбль", "Фортепиано", "Чтение нот с листа" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
230. Программные требования в 1 классе:
1) закрепление ранее полученных знаний об аккомпанементе, формирование новых понятий, умений и навыков;
2) знакомство с различными музыкальными инструментами, спецификой их звучания, техническими возможностями, приемами звукоизвлечения;
3) знакомство со спецификой вокального исполнительства (различение тембров голосов, узнавание их диапазона, звуковых возможностей и особенностей), изучение партии солиста;
4) знакомство с фортепианным сопровождением солиста, работа над трехстрочной партитурой, исполнение произведения с солистом;
5) освоение понятий "аккомпанемент, концертмейстер, транспонирование, чтение нот с листа, транскрипция, тесситура, агогика, кульминация, кантилена";
6) знакомство со спецификой вокального исполнительства (различение тембров голосов, узнавание их диапазона, звуковых возможностей и особенностей), выразительное исполнение баса с партией солиста;
7) освоение в течение учебного года 5-6 разноплановых произведений.
231. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Специфика музыкальных инструментов. Струнные инструменты (народные и оркестровые). Духовые инструменты. Знакомство с различными музыкальными инструментами, спецификой их звучания, техническими возможностями, приемами звукоизвлечения;
Тема 2. Знакомство с произведением. Изучение партии солиста. Характер музыки, интонационный строй мелодии, местонахождение кульминации, динамический план.
Тема 3. Вокальный жанр. Знакомство со словами, поэтическим смыслом, общим эмоциональным настроем, певческой тесситурой.
Тема 4. Знакомство с фортепианным сопровождением. Вид фактуры, ее возможные трудности.
Тема 5. Основные басовые звуки. Бас-аккорд, бас-арпеджио, смешанный ритмический рисунок. Подбор аппликатуры.
Работа над трехстрочной партитурой. Исполнение с солистом. Звуковой баланс. Рабочий темп. Цезуры, паузы, кульминации, смысловые акценты, агогические и динамические оттенки.
Тема 6. Кантилена, характерная пьеса. Принципы работы над кантиленой – звук, интонационная выразительность, дыхание. Особенность штрихов, ритма, гармонии, динамики. Работой над техникой.
Оркестровые произведения (аккомпанементы концертным и оперным ариям).
Тема 7. Комплекс умений: владение смешанной фактурой, овладение сценической выдержкой, владение многотембровым звучанием фортепиано, свободное ориентирование в трехстрочной партитуре.
Тема 8. Занятия по аккомпанементу. Мелодические линии, подголоски в фортепианной партии. Точное исполнению длительностей, пауз. Линия баса. Выразительное исполнение баса с партией солиста.
Тема 9. Репетиция на сцене. Поиск баланса в обстановке концертного зала – приспособление к роялю, к особенностям акустики.

6) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
226. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) композитор туралы ақпаратты дайындау, шығарма атауын талдау, шығарманың жанрын, формасын, үндестілігін, өлшемін, сипатын анықтау;
2) аппликатурамен, ырғақпен, штрихтармен және үзілістермен мұқият жұмыс істей отырып, фортепиано партиясын талдау, жеке орындаушы-вокалшының немесе аспапшының дауыстап санап, партиясын талдау;
3) шығарманың мәтінін жаттау;
4) ноталарды парақтан оқу;
5) тасымалдау.
227. Өз бетінше дайындалатын сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмаларын дайындалуға кететін уақыт шығынын ескеріп анықталады.
228. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушыны өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателерін белгілейді);
2) білім алушың күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
229. "Сүйемелдеу" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Ансамбль", "Фортепиано", "Ноталарды парақтан оқу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
230. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сүйемелдеу туралы алдында алған білімдерін бекіту, жаңа түсініктерді, білік пен дағдыларды қалыптастыру;
2) әртүрлі музыкалық аспаптармен, олардың дыбысталу ерекшеліктерімен, техникалық мүмкіндіктерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен танысу;
3) вокалдық орындаушылықтың ерекшеліктерімен таныстыру (дауыс тембрін ажырату, олардың диапазонын, дыбыстық мүмкіндіктері мен ерекшеліктерін тану), жеке орындаушының партиясын үйрену;
4) жеке орындаушыны фортепианомен сүйемелдеумен танысу, үш жолды партитурамен жұмыс, жеке орындаушының шығарманы орындауы;
5) "сүйемелдеу, концертмейстер, тасымалдау, нотаны парақтан оқу, тесситура, агогика, кульминация, кантилена" түсініктерін меңгеру;
6) вокалдық орындаушылықтың ерекшеліктерімен танысу (дауыс тембрлерін ажырату, диапазонды, дыбыстық мүмкіндіктерін және ерекшеліктерін тану), жеке орындаушының партиясында басты мәнерлеп орындау;
7) оқу жылының ішінде 5-6 түрлі шығарманы меңгеру.
231. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық аспаптардың ерекшеліктері. Ішекті аспаптар (халық және оркестрлік). Үрлемелі аспаптар. Әртүрлі музыкалық аспаптармен, олардың дыбысталу ерекшеліктерімен, техникалық мүмкіндіктерімен, дыбыс шығару тәсілдерімен танысу;
2-тақырып. Шығармамен танысу. Жеке орындаушының партиясын үйрену. Музыканың сипаты, әуеннің ырғақтық қатары, шарықтау шегінің орны, динамикалық план.
3-тақырып. Вокалдық жанр. Сөз, поэтикалық мағына, жалпы эмоциялық күй, әншілік тесситурамен танысу.
4-тақырып. Фортепианомен сүйемелдеумен танысу. Фактураның түрі, оның мүмкін болатын қиындықтары.
5-тақырып. Негізгі бас дыбыстары. Бас-аккорд, бас-арпеджио, аралас ырғақтық сурет. Аппликатураны табу.
Үш жолды партитурамен жұмыс. Жеке орындаушымен орындау. Дыбыстық баланс. Жұмыс қарқыны. Цезура, үзіліс, кульминация, мағыналық акценттер, агогикалық және динамикалық реңктер.
6-тақырып. Кантилена, сипатты пьеса. Кантиленамен жұмыс істеу қағидаттары - дыбыс, ырғақтық мәнерлік, тыныс, штрихтардың, ритмнің, үйлесімділіктің, динамиканың ерекшеліктері. Техникамен жұмыс.
Оркестрлік шығармалар (концерттік және опералық арияларды сүйемелдеу).
7-тақырып. Біліктер кешені: аралас фактураны білу, сахналық ұстанымға ие болу, фортепианоның көп тембрлік дыбысталуын біледі, үш жолды партитурада еркін бағдарлануы.
8-тақырып. Сүйемелдеу бойынша сабақ. Фортепиано партиясындағы әуендік сызық, қосалқы дауыстар. Ұзақтықтарды, үзілістерді нақты орындау. Бас сызығы. Жеке орындаушының партиясындағы басты мәнерлеп орындау.
9-тақырып. Сахнада дайындалу. Концерттік зал жағдайындағы баланысты табу - рояльға, акустиканың ерекшеліктеріне бейімделу.

232. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает терминологию;
2) знает специфику музыкальных инструментов, которым придется аккомпанировать;
3) умеет играть фактуры в аккомпанементах: основные басовые звуки, бас-аккорд, бас-арпеджио, смешанный ритмический рисунок;
4) знает репертуар несложных вокальных произведений;
5) умеет слушать соотношение звучания сольной партии и аккомпанемента, умеет поддержать солиста;
6) следит по нотам за обеими партиями во избежание расхождения партий;
7) исполняет легкие сопровождения вокальной или инструментальной произведений;
8) знает особенности творчества композиторов изучаемых произведений;
9) знает различные жанры, стили произведений;
10) знает основные принципы аккомпанемента;
11) умеет проанализировать и исполнить партию солиста;
12) понимает специфику солиста-вокалиста, умеет создавать единый художественный образ с солистом, используя возможности аккомпанирующего фортепиано;
13) владеет элементарным чувством ритма;
14) умеет "идти" за солистом, следить за его "дыханием", темповым отклонением, динамикой;
15) обладает развитым художественным мышлением, коммуникативными навыками.
233. Программные требования во 2 классе:
1) дальнейшее обучение приемам, навыкам игры на инструменте, игре по слуху, транспонированию, чтению нот с листа, анализу музыкальных произведений, аккомпанементу фортепиано в сочетании с другим инструментом;
2) исполнение произведений под аккомпанемент, развитие умения анализировать свое исполнение в сольных пьесах, создавать музыкальный образ, преодолевать технические трудности;
3) освоение 8-10 разноплановых произведений, использование 3-4 произведений для чтения нот с листа, транспонирования.
234. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Чтение нот с листа. Развитие беглости чтения нот с листа при помощи ранее приобретенных навыков и умений.
Тема 2. Усложнение аккомпанемента. Типы фактур: бас-конфигурация; бас-аккорд; бас-короткое арпеджио; трехдольная-вальсовая (3/8, 6/8);
Тема 3. Синкопы в фортепианной партии. Диалог голоса и фортепиано. Практическая работа на уроках.
Тема 4. Аккомпанемент фортепиано в сочетании с другим инструментом:
более значительные фортепианные вступления и заключения в партии аккомпанемента. Диалог между партией аккомпанемента и ведущей партией другого инструмента. Контроль партии аккомпанемента, которая не заглушает ведущую партию другого инструмента.
Тема 5. Исполнение произведений под собственное сопровождение (пение романсов, песен). Развитие способности лучше слышать себя. Развитие умения анализировать свое исполнение в сольных пьесах.
Тема 6. Умение создать музыкальный образ. Преодоление технических трудностей (работа над игровым аппаратом). Умение следить по нотам за обеими партиями, не глядя на руки. Переложение произведений и показ его на уроке.
Тема 7. Ознакомление с произведением, разбор по фактуре, сложности аккомпанемента.

232. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) терминологияны біледі;
2) сүйемелдейтін музыкалық аспаптардың ерекшелігін біледі;
3) сүйемелдеудегі фактураларды ойнай алады: негізгі бас дыбыстары, бас-аккорд, бас-арпеджио, аралас ырғақтық сурет;
4) жеңіл вокалдық шығармалардың репертуарын біледі;
5) жеке партия мен сүйемелдеудің дыбысы арасындағы қатынасты ести алады, жеке орындаушыны сүйемелдей алады;
6) партиядан ауытқып кетпеу үшін ноталар бойынша екі партияны бақылайды;
7) вокалдық және аспаптық шығармаларды жеңіл сүйемелдеуді орындайды;
8) үйренетін шығармалардың композиторлары шығармашылығының ерекшеліктерін біледі;
9) әртүрлі жанрларды, шығарманың стильдерін біледі;
10) сүйемелдеудің негізгі қағидаттарын біледі;
11) жеке орындаушының партиясын талдауды және орындауды біледі;
12) жеке орындаушы-вокалшының ерекшеліктерін түсінеді, сүйемелдейтін фортепианоның мүмкіндіктерін қолданып, жеке орындаушымен біртұтас көркемдік бейне жасай алады;
13) қарапайым ырғақ сезіміне ие болады;
14) жеке орындаушының артынан "жүруді", оның "тынысын", қарқындық ауытқуларын, динамикаларын бақылауды біледі;
15) дамыған көркемдік ойға, коммуникативтік дағдыларға ие болады.
233. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспапта ойнау тәсілдерін, дағдыларын, есту арқылы ойнауды, тасымалдауды, ноталарды парақтан оқуды, музыкалық шығармаларды талдауды, басқа аспаптармен үйлестіріп фортепианомен сүймелдеуді әрі қарай үйрету;
2) шығарманы сүйемелдеумен орындау, жеке пьесаларда өзінің орындауын талдау білігін дамыту, музыкалық бейнені құру, техникалық қиындықтарды жеңу;
3) әртүрлі сипаттағы 8-10 шығарманы меңгеру, ноталарды парақтан оқу, тасымалдау үшін 3-4 шығарманы қолдану.
234. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталарды парақтан оқу. Алдында алған дағдылары мен біліктерінің көмегі арқылы ноталарды парақтан оқу жүйріктілігін дамыту.
2-тақырып. Сүйемелдеуді күрделендіру. Фактураның түрлері: бас-конфигурация; бас - аккорд; бас - қысқа арпеджио; үш үлесті вальс (3/8, 6/8);
3-тақырып. Фортепиано партиясындағы синкопа. Дауыс пен фортепианоның диалогы. Сабақтардағы практикалық жұмыс.
4-тақырып. Фортепианомен сүйемелдеудің басқа аспаптармен үйлесімінде: сүйемелдеу партиясындағы айтарлықтай мәні бар фортепианоның басталуы және аяқталуы. Сүйемелдеу партиясы мен басқа аспаптың басты партиясы арасындағы диалог. Сүйемелдеу партиясының басқа аспаптың басты партиясын басып кетпеуін қадағалау.
5-тақырып. Өзінің сүйемелдеуімен шығарманы орындау (романстарды, әндерді айту). Өзін жақсы есту қабілетін дамыту. Жеке пьесалардағы өзінің орындауын талдау білігін дамыту.
6-тақырып. Музыкалық бейнені құра білу. Техникалық қиындықтарды жеңу (ойын аппаратымен жұмыс). Ноталар бойынша қолға қарамай екі партияны бақылау білігі. Шығармалардың өңдеулері және оларды сабақта көрсету.
7-тақырып. шығармамен танысу, фактурасы, сүйемелдеудің күрделілігі бойынша талдау.

235. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками чтения нот с листа;
2) умеет играть фактуры в аккомпанементах: бас-конфигурация; бас-аккорд; бас-короткое арпеджио;
3) умеет аккомпанировать на фортепиано в сочетании с другим инструментом;
4) умеет увидеть главное в музыкальной ткани произведения и грамотно облегчить фактуру аккомпанемента в трудных местах;
5) умеет непрерывно вести музыкальную линию, не позволяя себе каких-нибудь поправок и остановок;
6) умеет следить по нотам за обеими партиями;
7) понимает специфику солиста-инструменталиста, умеет создавать единый художественный образ с солистом, используя возможности аккомпанирующего фортепиано;
8) исполняет произведения под собственное сопровождение, умеет создать музыкальный образ;
9) умеет преодолевать технические трудности;
10) умеет следить по нотам за обеими партиями, не глядя на руки;
11) умеет самостоятельно разучивать, анализировать, грамотно исполнять произведение в качестве аккомпанемента в дуэте с солистом;
12) применяет все знания и умения для воплощения музыкально-художественного образа с учетом специфики звучания и характерных особенностей солирующего инструмента.
236. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) основной концертмейстерский репертуар (вокальный и инструментальный);
2) музыкальную терминологию;
3) лучшие образцы казахской и зарубежной музыки;
3) основные принципы аккомпанирования солисту.
Обучающийся умеет:
1) управлять процессом исполнения музыкального произведения;
2) аккомпанировать солистам (вокалистам, инструменталистам) несложные музыкальные произведения, в том числе с транспонированием;
3) создавать условия, необходимые для раскрытия исполнительских возможностей солиста;
4) разбираться в тематическом материале исполняемого произведения с учетом характера каждой партии.
У обучающегося сформированы:
1) воспитания слухового контроля, умение слышать произведение целиком, включая партии других инструментов или голосов;
2) разучивания с солистом его репертуара;
3) первичного практического опыта репетиционно-концертной деятельности в качестве концертмейстера.
237. В настоящей Программе по предмету "Вокал" используются следующие понятия:
1) агогика – небольшие отклонения (замедления, ускорения) от темпа и метра, подчиненные целям художественной выразительности;
2) артикуляция – способ исполнения последовательного ряда звуков при игре на музыкальном инструменте или при пении вокальных партий;

235. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталарды парақтан оқу дағдыларына ие болады;
2) сүйемелдеулердегі фактураны ойнай алады: бас-конфигурация; бас-аккорд; бас-қысқа арпеджио;
3) асқа аспаптармен үйлестіре отырып, фортепианомен сүйемелдей алады;
4) шығарманың музыкалық материалындағы ең маңыздыны көреді және күрделі тұстардағы сүйемелдеудің фактурасын сауатты түрде жеңілдете алады;
5) қандай да бір түзетулер мен тоқтап қалуларға жол бермей музыкалық сызықтықты үздіксіз жүргізе алады;
6) ноталар бойынша екі партияны да басқара алады;
7) жеке орындаушы-аспапшының ерекшелігін біледі, сүйемелдейтін фортепианоның мүмкіндіктерін қолдана отырып, жеке орындаушымен біртұтас көркем бейне құра алады;
8) өзін сүйемелдей отырып, шығарманы орындай алады, музыкалық бейнені құра алады;
9) техникалық қиындықтарды жеңе алады;
10) ноталар бойынша қолдарына қарамай екі партияны басқара алады;
11) жеке орындаушымен дуэт болып сүйемелдеуші ретінде шығармаларды өз бетінше жаттауды, талдауды, сауатты орындауды біледі;
12) жеке ойналатын аспаптың дыбысталу ерекшеліктерін және оларға тән ерекшеліктерді ескеріп, музыкалық-көркем бейнені іске асыру үшін барлық білімдері мен біліктерін қолданады.
236. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Білім алушы:
1) негізгі концертмейстерлік репертуарды (вокалдық және аспаптық);
2) музыкалық терминологияны;
3) қазақ және шетел музыкасының үздік үлгілерін;
3) жеке орындаушыны сүйемелдеудің негізгі қағидаттарын біледі.
Білім алушы:
1) музыкалық шығарманы орындау процесін басқаруды;
2) жеке орындаушылардың (вокалшылар, аспапшылар) жеңіл музыкалық шығармаларын, оның ішінде тасымалдаумен сүйемелдеуді;
3) жеке орындаушының орындаушылық мүмкіндіктерін ашуға қажетті жағдайды жасау;
4) әр партияның сипатын ескере отырып, орындалатын шығарманың тақырыптық материалын талдауды біледі.
Білім алушының:
1) есту қабілетін бақылауды, басқа аспаптардың немесе дауыстардың партияларын қоса алғанда шығарманы тұтасымен есту қабілетін тәрбиелеу;
2) жеке орындаушымен оның репертуарын жаттау;
3) концертмейстер ретінде дайындық-концерттік қызметінің алғашқы практикалық дағдысы қалыптасқан.
237. "Вокал" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) агогика - көркем мәнерлеу мақсатына бағынатын, қарқыннан және метрден аздаған ауытқулар (баяулату, жылдамдату);
2) артикуляция - музыкалық аспапта ойнау немесе вокалдық партияларды айту кезінде дыбыстардың жүйелі ретпен орналасқан қатарын орындау тәсілі;

3) артикуляционный аппарат – анатомо-физиологическая система органов, включающая гортань, голосовые складки, язык, мягкое и твердое небо (ротоглотку), зубы верхней и нижней челюсти, губы, носоглотку и резонаторные полости, участвующие в порождении звуков речи и голоса;
4) певческий голос – голос при пении, характеризующийся особым произвольным дыханием с быстрым бесшумным ротовым вдохом и замедленным выдохом, а также большим объемом вдыхаемого воздуха;
5) певческая установка – правильное положение корпуса, обеспечивающее работу голосового аппарата;
6) фиксированный выдох – выдох через почти сомкнутые губы, как при произнесении звукосочетания "пф – пф". Именно такой выдох необходим для формирования правильного речевого дыхания, так как при речевом процессе воздушная струя встречает препятствие в органах артикуляционного аппарата;
7) опертый звук в вокальном искусстве – собранный звук, богатый тембровым красками, хорошо несущийся и округленный;
8) вокализация – пение на гласных звуках;
9) вокальные навыки – частично автоматизированный способ выполнения действия, являющегося компонентом певческого акта;
10) гармония – стройное, закономерно согласованное звучание мелодии с сопровождающими ее аккордами, также само исследование аккордов;
11) гармонический слух – способность воспринимать многоголосную музыку, воспроизводить ее в музыкально-слуховых представлениях, осуществлять фонический и функциональный анализ созвучий, определять структурные компоненты аккордов, их высотное положение и соотношение друг с другом. также воспроизводить их в разложенном виде (арпеджировать) голосом, или на каком-либо музыкальном инструменте;
12) голосоведение – движение голосов в многоголосном музыкальном произведении;
13) диапазон – объем звучания певческого голоса или музыкального инструмента, определяемый интервалом между доступными им самым низким и самым высоким звуком;
14) звуковедение – способ связи звуков в процессе фонации, включает в себя технику использования различных штрихов в процессе вокального интонирования;
15) атака звука – первоначальный импульс звукоизвлечения, необходимый для образования звуков при игре на каком-либо музыкальном инструменте или при пении вокальных партий; некоторые нюансировочные характеристики различных способов звукоизвлечения, исполнительских штрихов, артикуляции и фразировки;
16) звукоизвлечение – извлечение, порождение звуков при игре на музыкальном инструменте или пении;
17) интервалика – выразительное средство музыки;
18) музыкальный образ – вместе взятые характер, музыкально-выразительные средства, общественно-исторические условия создания, особенности построения, стиль композитора;

3) артикуляциялық аппарат - тіл мен дауыстың дыбыстарын шығаруға қатысатын, көмей, дауыс қыртыстары, тіл, жұмсақ және қатты таңдай (ауыз жұтқыншағы), жоғарғы және төменгі жақтың тістері, мұрын қуысы және резонатор қуыстарынан тұратын анатомиялық-физиологиялық мүшелер жүйесі;
4) әншілік дауыс - ерекше еркін тыныспен, ауызбен жылдам, шусыз тыныс алу және демді жайлап шығарумен, сондай-ақ ауаның үлкен мөлшерімен тыныс алумен сипатталатын ән айту кезіндегі дауыс;
5) әншілік ұстаным - дауыс аппаратының жұмысын қамтамасыз ететін дененің дұрыс қалпы;
6) бекітілген дем шығару - "пф - пф" дыбыстар тіркесін айту кезінде жабылған еріндермен дем шығару сияқты. Дұрыс сөйлеудегі тынысты қалыптастыруға дәл осындай дем шығару қажет, себебі сөйлеу процесінде ауа ағыны артикуляциялық аппарат мүшелерінде кедергіге кезігеді;
7) вокалдық өнердегі тірек дыбыс - тембрлік бояуға бай, жақсы шығатын және жұмырланған жиынтық дыбыс;
8) вокалдандыру - дауысты дыбыстармен айту;
9) вокалдық дағдылар - әншілік актінің құрамдасы болып табылатын әрекеттерді орындаудың жартылай автоматтандырылған тәсілі;
10) гармония - әуеннің, оны сүйемелдейтін аккордтарымен қатаң, заңды үйлестіру, сондай-ақ аккордарды зерттеу;
11) гармоникалық есту қабілеті - көп дауысты музыканы қабылдау, оны музыкалық-есту түсініктерімен ойнау, дыбыстарды фондық және функционалдық талдауды іске асыру, аккордтардың құрылымдық компоненттерін, олардың биіктікте орналасуы және бірі-бірімен қатынасын анықтау, сондай-ақ оларды таралған күйде дауыспен (арпеджиолау) немесе қандай да бір музыкалық аспаппен ойнау қабілеті;
12) дауыс жүргізу - көп дауысты музыкалық шығармаларда дауыстардың қозғалуы;
13) диапазон - қолжетімді ең төменгі және ең жоғарғы дыбыс арасындағы аралықпен анықталатын әншілік дауыстың немесе музыкалық аспаптың дыбысталу көлемі;
14) дыбыс жүргізу - фонация кезінде дыбыстарды байланыстыру тәсілі, вокалдық ырғақтау процесінде әртүрлі штрихтарды қолдану техникасын қамтиды;
15) дыбыс шабуылы - қандай да бір музыкалық аспапта ойнау немесе вокалдық партияларды орындау кезінде дыбыстарды шығаруға арналған дыбыс шығарудың алғашқы импульсі; әртүрлі дыбыс шығару тәсілдерінің, орындаушылық штрихтардың, артикуляция мен баса айтудың кейбір нюансировкалық сипаттамалары;
16) дыбысты шығару - музыкалық аспапта ойнау немесе ән айту кезінде музыканы шығару, дыбыстарды туғызу;
17) интервалика - музыканың мәнерлеу құралы;
18) музыкалық бейне - сипаты, музыкалық-мәнерлеу құралдары, құрудың қоғамдық-тарихи жағдайы, құрылымның ерекшеліктері, композитордың стилі сияқты бірге алынған жиынтық;

19) мюзикл – музыкально-театральный сценический жанр, произведение и представление, сочетающее в себе музыкальное, драматическое, хореографическое и оперное искусства;
20) нюанс – оттенок исполнения; термин относится преимущественно к исполнению музыкальных фраз и отдельных звуков (созвучий);
21) нюансировка – способ музыкального исполнения, при котором, благодаря разным оттенкам, детали произведения получают свой рельеф;
22) октава – музыкальный интервал, в котором соотношение частот между звуками составляет один к двум;
23) регистр – часть звуков, объединенных каким-либо признаком, главным образом тембровым;
24) тесситура – преобладающее расположение звуков по высоте в музыкальном произведении по отношению к диапазону голоса (вокала) или музыкального инструмента;
25) опора – термин, употребляемый в вокальном искусстве для характеристики устойчивого, правильно оформленного певческого звука ("опертое звучание") и манеры голосообразования ("пение на опоре");
26) унисон – однозвучие, одновременное звучание двух или нескольких звуков одинаковой высоты;
27) фермата – знак музыкальной нотации, предписывающий исполнителю увеличить по своему усмотрению длительность ноты;
28) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли;
29) внутренний слух – способность представлять музыку без помощи восприятия внешних звучаний, "способность к мысленному представлению тонов и их отношений без помощи инструмента или голоса".
238. Цель Программы: создание условий для развития музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков вокального исполнительства.
239. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение знаний в области музыкальной грамоты;
2) развитие природных вокальных данных обучающегося, овладение техникой вокального исполнительства (смешанный тип дыхания, певческая опора, свободное физиологическое звучание голоса);
3) углубленное развитие музыкального слуха;
4) обучение вокально-техническим приемам с учетом специфики предмета.
Развивающие:
1) формирование понятий о музыкальных стилях и жанрах;
2) осмысленность исполнения, чувство стиля, чувство ритма;
3) овладение элементами вокальной эстрадно-джазовой техники;
4) овладение навыками художественной выразительности исполнения;
5) работа над словом, раскрытием художественного содержания, выявлением стилистических особенностей произведения (фразировкой, нюансировкой, агогикой, приемами вхождения в музыкальный образ, сценической, мимической выразительности);

19) мюзикл - музыкалық-театрландырылған сахналық жанр, музыкалық, драмалық, хореографиялық және опера өнерін қамтитын шығарма және қойылым;
20) нюанс - орындау ерекшелігі; әсіресе музыкалық фразаларды және жеке дыбыстарды (дыбысталуды) орындауға тән термин;
21) нюансировка - әртүрлі ерекшеліктерге байланысты шығарманың бөлшектері өз бедеріне ие болатын музыкалық орындау тәсілі;
22) октава - дыбыстар арасындағы жиіліктер бірдің екіге қатынасына ие болатын музыкалық аралық;
23) регистр - қандай да бір белгімен, бастысы тембрлік белгімен біріктірілген дыбыстардың бөлігі;
24) тесситура - дыбыстардың музыкалық шығармадағы дауыс диапазонына (вокал) немесе музыкалық аспапқа қатысты жоғарылығы бойынша басым орналасуы;
25) тірек - тұрақты, дұрыс дайындалған әншілік дыбысты (сүйемелдеп дыбысталу) және дауыс құрау (тіректе айту) мәнерін сипаттау үшін вокалдық өнерде қолданылатын термин;
26) унисон - бір дыбыстылық, жоғарылығы бірдей екі немесе бірнеше дыбыстардың бір уақытта дыбысталуы;
27) фермата - орындаушыға өзінің қалауы бойынша ноталардың ұзақтықтарын ұлғайтуға мүмкіндік беретін музыкалық ноталаудың белгісі;
28) фразировка (баса айту) - мазмұнын, музыкалық ойдың қисынын анықтау мақсатында кезеңдерді, сөйлемдерді, сөздерді бөлу арқылы орындау процесіндегі музыкалық фразаларды көркемдік-мағыналық жағына байланысты ерекшелеуді білдіретін музыканы мәнерлеу құралы;
29) ішкі есту қабілеті - сыртқы дыбыстарды қабылдамай, музыканы елестету қабілеті, "аспаптың немесе дауыстың көмегінсіз үндерді және олардың қатынастарын ойша елестету қабілеті".
238. Бағдарламаның мақсаты: вокалдық орындаушылық бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасау.
239. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық сауат саласында білім алу;
2) білім алушының табиғи қабілеттерін дамыту, вокалдық орындаушылық техникасын меңгеру (тыныстың аралас түрі, әншілік тірек, дауыстың еркін физиологиялық дыбысталуы);
3) музыканы есту қабілетін терең дамыту;
4) пәннің ерекшеліктерін ескеріп, вокалдық-техникалық тәсілдерді оқыту.
Дамыту:
1) музыкалық стильдер және жанрлар туралы түсініктерді қалыптастыру;
2) түсініп орындау, стиль сезімі, ырғақ сезімі;
3) вокалдық эстрадалық-джаз техникасының элементтерін меңгеру;
4) орындаудың көркемдік мәнерлеу дағдыларын меңгеру;
5) шығарманың сөзімен, көркемдік мазмұнымен, стильдік ерекшеліктерін анықтаумен жұмыс (фразировка, нюансировка, агогика, музыкалық бейнеге ену тәсілдері, сахналық, мимикалық мәнерлік);

6) обучение навыкам сценического движения, умение работать с микрофоном;
7) знакомство с различными произведениями вокальной ансамблевой литературы, способствующими расширению музыкальных знаний и кругозора обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей;
2) воспитание навыков самоорганизации и самоконтроля, умению концентрировать внимание, слух, мышление, память;
3) усвоение нравственных гуманитарных норм жизни и поведения;
4) воспитание культурной толерантности через вхождение в музыкальное искусство различных национальных традиций, стилей, эпох;
5) приобретение знаний в области истории музыкальной культуры;
6) оснащение системой знаний, умений и способов музыкальной деятельности, обеспечивающих в своей совокупности базу для дальнейшего самостоятельного занятия музыкой, музыкального самообразования и самовоспитания;
7) воспитание стремления к практическому использованию знаний и умений, приобретенных на занятиях, в быту, в досуговой деятельности.
240. Срок освоения Программы – четыре года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
241. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
242. Программа предназначена для обучения детей, желающих получить основы вокального образования, освоить технику пения, научиться исполнять классические произведения, казахские песни, песни народов мира.
243. Программа создает условия для развития творческих способностей и индивидуальности обучающегося, овладения знаниями и представлениями о вокальном исполнительстве, практического овладения вокальным эстрадным мастерством и формирования устойчивого интереса к самостоятельной деятельности в области музыкального искусства.
244. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
245. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
246. Обучение вокалу соединяет в себе взаимосвязанные направления как формирование игровых навыков и приемов, становление исполнительского аппарата и развитие практических форм вокального исполнения, в том числе импровизации.
247. В задачи обучения входит формирование и развитие у обучающихся:
1) художественного восприятия музыки;
2) певческих навыков (певческое дыхание на опоре, ровное звучание на протяжении всего диапазона голоса, точное интонирование, напевность голоса, четкая и ясная дикция);

6) сахналық қимыл дағдыларын, микрофонмен жұмыс істеу білігін үйрету;
7) білім алушының музыкалық білімін және ой-өрісін кеңейтуге ықпал ететін вокалдық ансамбльдік әдебиеттің әртүрлі шығармаларымен танысу.
Тәрбиелік:
1) еңбек сүйгіштікті, алға қойылған мақсатқа жетудегі мақсатқа ұмтылушылықты және жігерлікті тәрбиелеу;
2) өзін ұйымдастыру және өзін басқару дағдысын, зейінді, есту қабілетін, ойлауды, есте сақтау жадын шоғырландыру білігін тәрбиелеу;
3) өмірлік және жүріс-тұрыстың адамгершілік гуманитарлық нормаларын меңгеру;
4) әртүрлі ұлттық дәстүрлердің, стильдердің, кезеңдердің музыка өнеріне ену арқылы мәдени төзімділікті тәрбиелеу;
5) музыка мәдениетінің тарихы саласында білім алу;
6) әрі қарай музыкамен өз бетінше айналасу, музыкалық білім алу және өзін-өзі тәрбиелеу негізін қамтамасыз ететін музыкалық қызметтің білім, білік және тәсілдері жүйесіне бейімдеу;
7) сабақта, өмірде, ойын-сауық қызметінде алған білім және біліктерін практикада қолдану талпынысын тәрбиелеу.
240. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
241. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
242. Бағдарлама вокалдық білім негізін меңгеруді, ән айту техникасын игеруді, классикалық шығармаларды, қазақ әндерін, әлем халықтарының әндерін үйренуді қалайтын балаларды оқытуға арналған.
243. Бағдарлама білім алушының шығармашылық қабілеттерін және даралығын дамытуға, вокалдық орындаушылық туралы білім және түсініктерді меңгеруге, вокалдық эстрадалық шеберлікті практикада қолдануға және музыка өнері саласы бойынша өз бетінше қызметке тұрақты қызығушылықты қалыптастыруға жағдай жасайды.
244. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
245. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына мән береді және дамыта отырып, бұл қасиеттерді педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
246. Вокалға оқыту ойын дағдылары мен тәсілдерін қалыптастыру, орындаушылық аппаратты қалыптастыру және вокалдық орындаушылықтың практикалық формаларын дамыту, оның ішінде суырып салу сияқты өзара байланысты бағыттарды қамтиды.
247. Оқытудың міндеттеріне білім алушылардың келесі қабілеттерін қалыптастыру және дамыту кіреді:
1) музыканы көркемдік қабылдау;
2) әншілік дағдылар (тіректегі әншілік тыныс, дауыстың барлық диапазонында қалыпты дыбыстау, нақты ырғақтау, дауыстың саздылығы, таза және анық дикция);

3) тембра голоса как одного из главных средств вокальной выразительности;
4) исполнительских навыков;
5) навыков овладения специфическими приемами, характерными для академической или эстрадной вокальной музыки;
6) навыков работы с текстом, бережного отношения к слову;
7) навыков сольного исполнения без сопровождения, с сопровождением фортепиано, других инструментов;
8) в отдельных случаях – навыков работы с инструментальной фонограммой, микрофоном;
9) навыков работы в вокальном ансамбле;
10) навыков самостоятельной работы.
248. Педагог работает над воспитанием голоса – процессом сложным, требующим строгого индивидуального подхода, знаний и опыта. Сольное пение требует большой отдачи со стороны обучающегося, желания, обостренного внимания, как к указаниям педагога, так и к работе своего тела.
249. Педагог у обучающегося воспитывает умение слышать разницу в звучании своего голоса, контролировать и фиксировать свои мышечные ощущения.
250. С помощью пения педагог развивает способность представить и воспроизвести высоту музыкальных звуков в мелодии. Развитие этой способности предполагает умственные операции: сравнение, анализ, сопоставление, запоминание,
251. Сольное пение развивает чувство ритма, формируя внимание обучающегося, сосредоточенность, концентрацию памяти, эмоций.
252. Главные качества академического звука:
1) свобода звука;
2) распевность, непрерывность звука (кантилена);
3) упругость и наполненность, насыщенность звука дыханием.
253. Методы выработки академического звука:
1) свобода звука напрямую зависит от свободы организма, отсутствия мышечной зажатости, воспитание данного качества педагог начинает с простейших дыхательных упражнений (вдох – задержка – расслабление) и во время распевания контролирует процесс. Педагог помогает запомнить обучающемуся состояние свободы (потягушки, зевки, расслабление плеч, шеи, горла) и одновременной собранности, подтянутости (ноги, брюшной пресс, мышцы лица, открывание рта, подвижность челюсти);
2) с целью воспитания осознания красоты звучания в непрерывности звукового потока педагог вырабатывает у обучающегося навык сознательно контролируемого плавного, экономного, достаточно медленного выдоха (дыхательные упражнения, внутридолевая пульсация, счет более мелкими длительностями педагогом, пропевание с дроблением основной метрической доли на примерах, изучаемых в классе произведений);
3) на каждом занятии сольным пением рекомендуется отводить семь-десять минут упражнениям по воспитанию музыкального слуха обучающегося.
254. Большое место на уроках сольного пения занимает чтение нот с листа. Систематическое исполнение обучающимся под руководством педагога "сольфеджио" сначала по руке (ручной нотный стан), затем по нотным записям развивает навык чтения нот с листа.

3) вокалдық мәнерлеудің басты құралдарының бірі - дауыс тембрі;
4) орындаушылық дағдылар;
5) академиялық немесе эстрадалық вокал музыкасына тән арнайы тәсілдерді меңгеру дағдылары;
6) мәтінмен жұмыс істеу дағдылары, сөзге құрметпен қарау;
7) сүйемелдеусіз, фортепианомен, басқа аспаптармен сүйемелдеумен жеке орындау дағдылары;
8) жеке жағдайларда - аспапты фонограммамен, микрофонмен жұмыс істеу дағдылары;
9) вокалдық ансамбльде жұмыс істеу дағдылары;
10) өз бетінше жұмыс істеу дағдылары.
248. Педагог дауысты тәрбиелеу бойынша жұмыс істейді - бұл қатаң жеке тәсілді, білім мен тәжірибені талап ететін күрделі процесс. Жеке ән айту білім алушыдан педагогтің нұсқауларына, сол сияқты өз денесінің жұмысына деген қалауы, өткір назары сияқты үлкен берілуді талап етеді.
249. Педагог білім алушының өз дауысының дыбысталуындағы айырмашылықты есту білігін, өзінің бұлшық ет сезімдерін бақылауды және белгілеуді тәрбиелейді.
250. Ән айту арқылы педагог әуендегі музыкалық дыбыстардың жоғарылығын түсінуді және орындау қабілеттерін дамытады. Бұл қабілеттерді дамыту ақыл-ой операцияларын болжайды: салыстыру, талдау, салғастыру, есте сақтау.
251. Жеке ән айту білім алушының зейінін, жинақылығын, жадын шоғырландыру, эмоциясын қалыптастыру арқылы ырғақ сезімін дамытады.
252. Академиялық дыбыстың басты қасиеттері:
1) дыбыстың еркіндігі;
2) дыбыстың шарықтауы, үздіксіздігі (кантилена);
3) серпінділігі және толықтығы, дыбыстың тыныспен қанықтылығы.
253. Академиялық дыбысты дағдыландыру әдісі:
1) дыбыстың еркіндігі ағзаның еркіндігіне тікелей байланысты, бұлшық ет тырысуларының болмауы, педагог аталған қасиетті дамытуды қарапайым тыныс алу жаттығуларынан бастайды (тыныс алу - ұстап тұру - босаңсу) және ән айту процесін басқарады. Педагог білім алушыға еркіндік күйін есте сақтауға (тартылу, есінеу, иықтарды, мойынды, тамақты босаңсыту) және бір уақыттағы жинақылық, ықшамдылық (аяқтар, құрсақ тығыршығы, беттің бұлшық еттері, ауызды ашу, жақтарды қозғалту);
2) педагог үздіксіз дыбыстар ағымында дыбысталудың әсемдігін түсінуді тәрбиелеу мақсатында білім алушының саналы түрде бақыланатын баяу, үнемді, жеткілікті баяу дем шығару дағдысын қалыптастырады (тыныс алу жаттығулары, үлес ішіндегі қағыс, педагогтің майда ұзақтықтар арасында дауыстап санауы, сыныпта үйретілетін шығармалар үлгісінде негізгі метрикалық үлесті бөлу арқылы айту);
3) жеке ән айту кезінде әр сабақта білім алушының музыкалық есту қабілетін тәрбиелеу үшін жаттығуларды орындауға жеті-сегіз минут уақыт бөлу ұсынылады.
254. Жеке ән айту сабақтарынада ноталарды парақтан оқу үлкен мәнге ие болады. Білім алушының "сольфеджио" педагогінің басшылығымен алдымен қолымен ("қол нота станы"), кейін ноталық жазулар бойынша жүйелі орындауы ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамытады.

255. На каждом занятии педагог обращает внимание обучающегося на самоконтроль: умение правильно слышать, координировать голос и слух, корректировать собственную интонацию, поддерживать единый темп исполнения.
256. На уроках обучающийся исполняет вокальные упражнения (отрывки изучаемых произведений) частично вслух, частично "про себя". Использование метода "вокализации", то есть пение упражнений или произведений с закрытым ртом либо на выбранный слог, пение внутренним слухом ("про себя") развивает чувство ритма и темпа.
257. Вокализация способствует выработке наилучшего качества звучания голоса в нерушимой связи с задачами интерпретации произведения, одновременно фиксирует у обучающегося пение собранным звуком в определенной позиции, чего бывает трудно добиться при пении со словами.
258. Каждая форма работы, используемая педагогом на уроке, направлена на развитие определенных вокальных навыков. Правильно воспроизвести звук, проинтонировать в условиях конкретного лада, красиво и эмоционально спеть мелодию гораздо легче на известном, не представляющем технических трудностей материале.
259. В каждом упражнении педагог определяет новую задачу, решение которой способствует приобретению новых навыков и совершенствованию уже имеющихся в арсенале.
260. На протяжении одного урока педагогом используются различные вокальные упражнения с возможным постепенным усложнением отдельных компонентов (увеличение темпа, добавление новых элементов к мелодии).
261. Выполнение каждого из упражнений педагог проводит в упрощенном варианте, добиваясь осмысленного исполнения, цели и задачи упражнений доводит до сведения обучающегося.
262. Начальный период обучения крайне важен для постепенного формирования основ музыкальной культуры ребенка. От педагога зависит задача сделать этот процесс максимально комфортным и радостным, обнаружить и раскрыть творческий потенциал обучающегося.
263. Обучающийся приобретает вокальные навыки через игровые формы. Исполнение песенного репертуара сопровождается театрализацией.
264. Внимание обучающегося первого года обучения фиксируется в основном на подражании движений, положениях органов артикуляционного аппарата педагога, при этом применяется зрительный и слуховой контроль.
265. Дополнительно используются тактильно-вибрационные ощущения (тыльной стороной ладони, поднесенной ко рту, проверяется толчкообразная струя воздуха при произнесении звука или вибрация голосовых связок при звонких звуках, при этом ладонь нужно положить на шею).
266. Если обучающийся выполняет требуемые движения, осуществляется переход к этапу постановки звука (артикуляционная гимнастика, выработка воздушной струи).

255. Педагог әр сабақта білім алушының өзін-өзі бақылауына назар аударады: дұрыс есту білігі, дауыс пен есту қабілетін үйлестіру, өзінің ырғағын түзеу, орындаудың бірыңғай қарқынын ұстап тұру білігі.
256. Білім алушы сабақта вокалдық жаттығулардың жартысын (үйретілетін шығармалардың үзінділерін) дауыстап, бөлігін "өз ішінен" орындайды. "Вокализдеу" әдісін қолдану, яғни жаттығуды немесе шығарманы аузын жауып немесе таңдалып алынған буынмен айту, ішкі есту қабілетімен айту ("өз ішінен") ырғақ және қарқын сезімін тәрбиелейді.
257. Вокализдеу шығарманы жеткізу міндеттерімен дауыстың барынша жақсы сапада дыбысталуын тығыз байланыста дағдыландыруға ықпал етеді, сонымен қатар білім алушының белгілі дыбыста жинақы дауыспен айтуын белгілейді, әдетте сөздерімен әнді айту кезінде бұған қол жеткізу қиын болады.
258. Педагогтің сабақта қолданатын жұмысының кез-келген түрі белгілі вокалдық дағдыларды дамытуға бағытталған. Дыбысты дұрыс шығару, нақты лад жағдайында ырғақтап көру, әуенді әдемі және эмоциямен орындау техникалық қиындық туғызбайтын, белгілі материалдарда айту айтарлықтай жеңіл болады.
259. Педагог әрбір жаттығуды орындауда жаңа міндеттерді анықтайды, оларды шешу жаңа дағдыларды алуға және меңгерілген дағдыларды жетілдіруге ықпал етеді.
260. Педагог бір сабақтың барысында әртүрлі вокалдық жаттығулардың жеке компоненттерін (қарқынды күшейту, әуенге жаңа элементтерді қосу) біртіндеп күрделендіру мүмкіндігін қолданады.
261. Педагог әрбір жаттығуды орындау кезінде түсінікті орындауға, жаттығулардың мақсаты мен міндеттерін білім алушыға жеткізуге талпына отырып, жеңілдетілген нұсқада ұсынады.
262. Оқытудың алғашқы кезеңі баланың музыкалық мәдениетінің негізін біртіндеп қалыптастыру үшін маңызды. Осы процесті барынша ыңғайлы және қуанышты ету, білім алушының шығармашылық әлеуетін анықтау және ашу міндеті педагогке байланысты.
263. Білім алушы ойын формалары арқылы вокалдық дағдыларды меңгереді. Ән репертуарын орындау театрландырумен сүйемелденеді.
264. Бірінші оқу жылындағы білім алушының зейіні негізінен педагогтің қимылдарына еліктеуге, артикуляциялық аппарат органдарының қалпына шоғырланады, сонымен қатар көру және есту арқылы бақылау қолданылады.
265. Қосымша тактільді-вибрациялық сезімдер қолданылады (ауызға алақанның сырт жағын апару, дыбысты шығару кезіндегі ауа ағымын итеруі немесе сыңғырлаған дыбыстарда дауыс желбезектерінің вибрациясы тексеріледі, ол кезде алақан мойынға қойылады).
266. Білім алушы талап етілетін қимылдарды орындайтын болса, дауысты қою кезеңіне көшу іске асырылады (артикуляциялық гимнастика, ауа ағымын дағдыландыру).

267. В первые годы обучения наряду с индивидуальной формой урока проводятся мелкогрупповые формы, при которых время урока целиком (или частично) используется на занятия с двумя-тремя обучающимися одновременно. Такая форма организации урока способствует оживленности работы обучающихся, повышает их внимание, вносит дух здоровой "состязательности" в учебный процесс, стимулирует творческую активность ребенка.
268. В воспитании голоса, организации верного звучания большую роль играет мышечное чувство певца. Поэтому, прежде чем петь, необходимо провести определенную мышечную подготовку. Процесс обучения сольному пению начинается с освоения обучающимся комплекса упражнений, имеющихся в личном арсенале каждого педагога.
269. Упражнения систематизированы педагогом в соответствии с постепенно возрастающими трудностями и используются на разных этапах дыхательной и голосовой тренировки.
270. Прекрасной основой для тренировки голоса и дыхания начального периода обучения является комплекс упражнений подготовительного характера. Важным является принцип постепенности и последовательности в освоении упражнений.
271. С большим вниманием педагог относится к изучению каждого упражнения, добиваясь в процессе систематических повторений правильности, легкости и непринужденности их выполнения.
272. Педагог сочетает упражнения на вырабатывание правильной осанки с дыхательными упражнениями. Сочетание упражнений на фиксированный выдох с речевыми формами приводит к активному развитию всего речевого аппарата.
273. Упражнения на дикцию требуют большой подготовки обучающегося. Выработка отчетливой дикции основана на специальной тренировке подвижных артикуляционных органов (язык, губы, мягкое небо, нижняя челюсть).
274. Упражнения на дикцию воспитывают у обучающегося навык сознательного управления артикуляционным аппаратом, лишенного излишнего напряжения артикуляционной и мимической мускулатуры (гимнастика для нижней челюсти, губ и языка).
275. Правильная постановка корпуса, освобождение мышц, излишне напрягающих тело и лицо, освободят от форсировки звука, то есть позволит избежать утомления вокального аппарата.
276. В конце начального этапа обучения педагог диагностирует обучающегося в его развитии. Критериями служат сформированные основные исполнительские возможности, навыки, также проблемы и трудности на пути их формирования.
277. Комплекс музыкальных данных, творческого потенциала, артистичности определяет дальнейшую направленность развития обучающегося.
278. Одной из ключевых задач для педагога является выбор репертуара. Требования к произведениям, составляющим репертуар предмета:

267. Оқытудың алғашқы жылдарында сабақтың жеке формаларымен қатар шағын топтық формалар жүргізіледі, ол кезде сабақтың уақыты тұтасымен (немесе жартылай) екі-үш білім алушымен сабақ жүргізу үшін қолданылады. Сабақтың мұндай ұйымдастырылу формасы білім алушылардың белсенді жұмыс істеуіне ықпал етеді, олардың зейінін арттырады, оқу процесіне сау "бәсекелесік" рухын енгізеді, баланың шығармашылық белсенділігін ынталандырады.
268. Дауысты тәрбиелеуде, дұрыс дыбысталуды ұйымдастыруда әншінің бұлшық ет сезімі үлкен рөлге ие болады. Сондықтан ән айтудың алдында белгілі бұлшық ет дайындығын жүргізу қажет. Жеке ән айтуға оқыту процесі алдымен білім алушының әр педагогтің жеке қорында бар кешенді жаттығуларды меңгеруден басталады.
269. Педагог жаттығуларды біртіндеп ұлғаятын қиындығына сәйкес жүйелендіреді, тыныс алу және дауысты жаттықтырудың әртүрлі кезеңдерінде қолданады.
270. Дайындық сипатындағы жаттығулар кешені оқытудың бастапқы кезеңіндегі дауыс пен тынысты жаттықтырудың қолайлы негізі болып табылады. Жаттығуларды меңгеруде біртіндеушілік және реттілік қағидаттары маңызды.
271. Педагог әр жаттығуды үйренуде оларды жүйелі қайталау кезіндегі орындауының дұрыстығына, жеңілдігіне және еркіндігіне талпынуға назар аударады.
272. Педагог дене сымбатын қалыптастыру жаттығуларын тыныс алуға арналған жаттығулармен үйлестіреді. Бекітілген дем шығару жаттығуларын сөйлеу формаларымен үйлестіру барлық сөйлеу аппаратының белсенді дамуына алып келеді.
273. Дикцияға арналған жаттығулар білім алушының дайындығын талап етеді. Таза дикцияны дағдыландыру қозғалмалы артикуляциялық органдарды (тіл, ерін, жұмсақ таңдай, төменгі жақ) арнайы жаттықтыруға негізделген.
274. Дикцияға арналған жаттығулар білім алушының артикуляциялық және мимикалық бұлшық еттерінің артық қысылуынан арылған артикуляциялық аппаратты саналы басқару дағдысын тәрбиелейді (төменгі жаққа, ерінге және тілге арналған гимнастика).
275. Денені дұрыс қою, дене мен бетті тым тырыстыратын бұлшық еттерді босату дыбысты жылдамдатудан босатады, яғни вокалдық аппараттың шаршауына жол бермейді.
276. Педгог оқытудың алғашқы кезеңінің соңында білім алушының дамуын диагностикадан өткізеді. Қалыптасқан орындаушылық мүмкіндіктері, дағдылары, сондай-ақ оларды қалыптастыру жолындағы мәселелер мен қиындықтар өлшемшарттар болады.
277. Музыкалық қабілет, шығармашылық әлеует, әртістік кешені білім алушының дамуының бұдан әрі қарай бағытын анықтайды.
278. Педагог үшін негізгі міндеттердің бірі болып репертуарды іріктеу болып табылады. Пәннің репертуарын құрайтын шығармаларға қойылатын талаптар:

1) развивающий и воспитывающий характер словесно-музыкального материала;
2) доступность содержания, понятность образов, соответствие жизненному опыту и возрасту детей;
3) посильность вокально-интонационного материала, степень сложности произведения соответствует уровню подготовленности обучающегося;
4) яркость и рельефность музыкальных образов, мелодичность;
5) гуманистический характер произведения, утверждение позитивного жизненного начала;
6) апелляция к чувствам радости, сострадания, доброты, красоты, любви, ответственности, дружбы и патриотизма.
279. Педагог подбирает репертуар в соответствии с возрастными особенностями обучающегося по принципу "от простого к сложному". Поэтический текст песен, их образное содержание понятны детям.
280. В начальный период обучения педагог подбирает для разучивания простые песни в небольшом диапазоне звучания с преимущественным использованием звуковедения legato [легато] в удобной тесситуре с учетом голосовых возможностей обучающегося.
281. Основным критерием отбора произведений является наличие в песнях яркой, выразительной мелодии, способствующей вокальному и нравственному воспитанию школьников,
282. Большое значение имеет разноплановость или многогранность репертуара, то есть составление программы из произведений различных эпох, направлений и стилей. Классический репертуар сочетается с народными песнями, современной вокальной музыкой, песнями на родном и иностранных языках.
283. Требования к подбору репертуара:
1) воспитательная ценность: основная идея и характер музыкального воплощения;
2) литературный текст: общая оценка художественных качеств, особенности текста;
3) средства музыкальной выразительности: характер мелодии, интонационная выразительность, интервалика, ритм, лад, размер, роль аккомпанемента;
4) доступность;
5) форма произведения: одночастная, двухчастная, куплетная;
6) определение вокальных навыков, приобретаемых на этом музыкальном материале (дыхание, звукообразование, дикция, штрихи);
7) возможность обыгрывания сюжета песни.
284. Алгоритм работы над формированием исполнительских навыков:
1) анализ словесного текста и его содержания;
2) грамотное чтение нотного текста;
3) разбор тонального плана, ладовой структуры, гармонической канвы произведения;
4) членение на мотивы, периоды, предложения, фразы. Определение формы (куплетная, двухчастная, трехчастная);
5) фразировка, вытекающая из музыкального и текстового содержания.
6) различные виды динамики;
7) многообразие агогических возможностей исполнения произведения (сопоставления двух темпов медленного и быстрого; замедления; ускорения); различные виды фермат.

1) ауызша және музыкалық материалдың дамыту және тәрбиелік сипаты;
2) мазмұнының қолжетімділігі, бейнелердің түсініктілігі, балалардың өмірлік тәжірибесі мен жасына сәйкестігі;
3) вокалдық және ырғақтық материалдың шама жетерлік болуы, шығарманың күрделілік деңгейі білім алушының дайындық деңгейіне сәйкес;
4) музыкалық бейнелердің қанықтылығы және бедерлігі, әуезділік;
5) шығарманың гуманистік сипаты, позитивті өмірдің бастамасын бекіту;
6) қуаныш, аяушылық білдіру, жақсылық, әсемділік, махаббат, жауапкершілік, достық пен отансүйгіштік сезімдеріне апелляция.
279. Педагог репертуарды білім алушының жас ерекшеліктеріне және "жеңілден күрделіге" қағидаты бойынша іріктейді. Әндердің поэтикалық мәтіндері, олардың бейнелі мазмұны балаларға түсінікті болады.
280. Педагог оқытудың алғашқы кезеңінде жаттау үшін көбінде білім алушының дауыс мүмкіндіктерін ескере отырып, ыңғайлы тесситурада legato [легато] дыбыс жүргізуін қолданып, дыбысталу диапазоны шағын қарапайым әндерді іріктейді.
281. Шығармаларды іріктеудің негізгі өлшемшарты оқушыларды вокалдық және адамгершілік тәрбиелеуге ықпал ететін ашық, мәнерлі әуеннің болуы.
282. Репертуардың түрлілігі және көп қырлылығы үлкен мәнге ие болады, яғни бағдарламаны әртүрлі кезеңдердің, бағыттардың және стильдердің шығармаларынан құру. Классикалық репертуар халық әндерімен, ана тіліндегі және шетел тіліндегі әндермен үйлестіріледі.
283. Репертуарды іріктеуге қойылатын талаптар:
1) тәрбиелік құндылық: музыканы іске асырудағы негізгі идеясы мен сипаты;
2) әдеби мәтін: көркемдік қасиеттерді, мәтіннің ерекшеліктерін жалпы бағалау;
3) музыкалық мәнерлеу құралдары: әуеннің сипаты, дауыс ырғағының мәнерлігі, аралық, ырғақ, лад, өлшем, сүйемелдеудің рөлі;
4) қолжетімділік;
5) шығарманың формалары: бір бөлімді, екі бөлімді, шумақты;
6) аталған музыкалық материалда меңгерілетін вокалдық дағдыларды анықтау (тыныс, дыбыс құрау, дикция, штрих);
7) әннің сюжетін ұтымды ету мүмкіндігі.
284. Орындаушылық дағдыларды қалыптастыру бойынша жұмыстың алгоритмі:
1) ауызша мәтінді және оның мазмұнын талдау;
2) ноталық мәтінді сауатты оқу;
3) шығарманың үндестілік жоспарын, ладтық құрылымын, үйлесімді арқауын талдау;
4) мотивтерге, кезеңдерге, сөйлемдерге, фразаларға бөлу, формасын анықтау (шумақты, екі бөлімді, үш бөлімді);
5) музыкалық және мәтіндік мазмұнынан туындайтын фразировка;
6) динамиканың түрлері;
7) шығарманы орындаудағы агогикалық мүмкіндіктердің көп түрлілігі (баяу және жылдам қарқындарын салыстыру, баяулату, жыдамдату), ферматаның түрлері.

285. На уроках педагог сочетает пассивные и активные методы обучения (пение, прослушивание музыки, объяснение техники вокального исполнения, показ голосом и на инструменте).
286. Формы работы на уроке:
1) работа над сольными партиями в детских операх, сказках, мюзиклах;
2) постановки музыкальных спектаклей (детских опер, сказок, мюзиклов);
3) слушание и анализ музыки как фактор развития аппарата восприятия и музыкального слуха, творческого воображения и эмоциональности, чувства формы, умения систематизировать теоретические знания и дифференцировать выразительные средства;
4) обязательное исполнение вокальных произведений на инструменте как формирование и закрепление навыков игры на фортепиано и развитие гармонического слуха.
287. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
288. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога. Обучающийся учит свою индивидуальную партию, обращает внимание на нотный текст, авторские указания, после чего переходит к репетициям с партнером по ансамблю.
289. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
290. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) исполнение пьес классических и современных авторов;
2) исполнение произведений композиторов Казахстана;
3) обработки народных песен и танцев;
4) работа в составе ансамбля;
5) навыки чтения нот с листа.
291. Содержание домашних заданий:
1) разбор произведений;
2) работа над преодолением технических трудностей;
3) работа над выразительностью исполнения;
4) чтение нот с листа.
292. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свою игру, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
293. Межпредметные связи предмета "Вокал" с предметами "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература", "Чтение нот с листа" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.

285. Педагог сабақта пассивті және белсенді оқыту әдістерін үйлестіреді (ән айту, музыка тыңдау, вокалдық орындау техникасын түсіндіру, дауыспен және аспапта көрсету).
286. Сабақтағы жұмыс формалары:
1) балаларға арналған опералардағы, ертегілердегі, мюзклдердегі жеке партиялармен жұмыс;
2) музыкалық спектакльдерді қою (балаларға арналған опералар, ертегілер, мюзклдер);
3) музыканы тыңдау және талдау - қабылдау және музыканы есту, шығармашылық қиялы мен эмоциялығы, форма сезімін, теориялық білімді жүйеге келтіру және мәнерлеу құралдарын саралау білігін дамытудың факторы;
4) вокалдық шығармаларды міндетті түрде аспаппен орындау - фортепианода ойнау дағдыларын қалыптастыру және бекіту, үйлесімді есту қабілетін дамыту.
287. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмаларын дайындауға жұмсайтын уақыт шығынын ескеріп анықталады.
288. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет жүргізіліп, педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады. Білім алушы өзінің жеке партиясын жаттайды, ноталық мәтінге, авторлық нұсқауларға назар аударады, осыдан кейін ансамбль бойынша серіктесімен бірге дайындалуға көшеді.
289. Бірінші кезекте ең күрделі тапсырмалар пысықталады, әртүрлі техникалық тәсілдер қолданылады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық мүмкіндіктеріне сәйкес қандай да бір тапсырмамен жұмыс істеуге жұмсалатын уақытты анықтайды.
290. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) классикалық және заманауи авторлардың пьесаларын орындау;
2) Қазақстан композиторларының шығармаларын орындау;
3) халық әндері және билерінің өңдеулері;
4) ансамбль құрамында жұмыс істеу;
5) ноталарды парақтан оқу дағдылары.
291. Үй тапсырмаларының мазмұны:
1) шығармаларды талдау;
2) техникалық қиындықтарды жеңу бойынша жұмыс;
3) мәнерлеп орындау бойынша жұмыс;
4) ноталарды парақтан оқу.
292. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателерін белгілейді);
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазуы;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
293. "Вокал" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлем музыка әдебиеті", "Ноталарды парақтан оқу" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.

294. Программные требования в подготовительном классе:
1) формирование музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений, навыков слушания, восприятия и запоминания музыки, музыкальной отзывчивости на восприятие музыки;
2) знакомство с понятиями "певческая установка", "певческий голос", "певческое дыхание", "кантилена", формирование основ певческого дыхания и правильного (нефорсированного) певческого звучания голоса, музыкально-слуховых представлений, чувства ритма, навыков артикуляции;
3) осваивание в течение учебного года 8-10 произведений.
295. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. История возникновения жанра песни. Жанровая классификация песни.
Тема 2. Слушание музыки. Описание характера музыкального произведения.
Тема 3. Постановка голоса. Певческая установка. Певческая установка при положении стоя. Певческая установка при положении сидя.
Тема 4. Развитие интонации. Пропевание несложных попевок (ре1-ля1). Точное интонирование мелодий. Правильное пропевание гласных "а", "о", "е", "и", "у" (округление).
Тема 5. Допевчевские дыхательные упражнения. Понятие "вдох-выдох". Упражнения на развитие верхних мышц брюшного пресса и дыхательной мускулатуры. Разновидности вибрационного массажа.
Тема 6. Вокальные навыки. Формирование навыков правильного певческого произнесения слов. Дикция и артикуляция. Активизация речевого аппарата с использованием речевых и музыкальных скороговорок, специальных вокальных упражнений. Упражнения на звуковедение, дикцию, артикуляцию, динамику, темп. Первые навыки исполнительского мастерства.
Тема 7. Элементы хореографии. Ритм танца. Первые сценические движения: работа головы, рук, шаги. Постановка руки с микрофоном.
296. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
К концу обучения в подготовительном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представления о голосе, певческом дыхании;
2) соблюдает певческую установку;
3) умеет брать дыхание и распределять дыхание на музыкальную фразу;
4) умеет петь легким звуком;
5) умеет интонационно правильно пропевать мелодию по фрагментам, опираясь на звучание инструмента;
6) умеет правильно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, активно артикулировать;
7) умеет петь с сопровождением концертмейстера и под фонограмму;
8) приобретает первоначальные навыки работы с микрофоном.
297. Программные требования в 1 классе:
1) ознакомление обучающихся с понятием "голосовой аппарат", основными свойствами певческого голоса (диапазон, тесситура, сила, тембр); обучение соблюдению певческой установки в процессе пения, основным вокальным навыкам: правильному звукообразованию (мягкой атаке), сохранению устойчивого положения гортани, спокойному вдоху без поднятия плеч, сохранению вдыхательного состояния при пении, спокойному, экономному выдоху, слуховым навыкам, артикуляции, навыкам эмоциональной выразительности;

294. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық-теориялық, вокалдық білім, біліктері, музыканы тыңдау, қабылдау және есте сақтау дағдыларын, музыканы қабылдауға деген музыкалық ықыласын қалыптастыру;
2) "әншілік ұстаным", "әншілік дауыс", "әншілік тыныс", "кантилена" түсініктерімен танысу, әншілік тыныс негіздерін және дауыстың дұрыс (жылдамдатылмаған) әншілік дыбысталуын, музыкалық және есту түсініктерін, ырғақ сезімін, артикуляция дағдыларын қалыптастыру;
3) оқу жылының ішінде 8-10 шығарманы меңгеру.
295. Даярлық сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ән жанрының пайда болу тарихы. Әндерді жанрлық жіктеу.
2-тақырып. Музыка тыңдау. Музыкалық шығарманың мінезін сипаттау.
3-тақырып. Дауысты қою. Әншілік ұстаным. Тұрып тұру кезіндегі әншілік ұстаным. Отырып орындау кезіндегі әншілік ұстаным.
4-тақырып. Дауыс ырғағын дамыту. Жеңіл айналымдарды айту (ре1-ля1). Әуендерді нақты ырғақтау. "А", "о", "е", "и", "у" (жұмырландыру) дауыстыларын дұрыстап айту.
5-тақырып. Әншілікке дейінгі тыныс алу жаттығулары. "Демді алу-шығару" түсініктері. Құрсақ тығыршығының жоғарғы бұлшық еттері және тыныс алу бұлшық еттерін дамытуға арналған жаттығулар. Вибрациялық уқалаудың түрлері.
6-тақырып. Вокалдық дағдылар. Сөздерді әндетіп дұрыс шығару дағдыларын қалыптастыру. Дикция және артикуляция. Тіл және музыкалық жаңылтпаштарды, арнайы вокалдық жаттығуларды қолданып, тіл аппаратын белсендіру. Дыбыс жүргізуге, дикцияға, артикуляцияға, динамикаға, қарқынға арналған жаттығулар. Орындаушылық шеберліктің алғашқы дағдылары.
7-тақырып. Хореография элементтері. Би ырғағы. Алғашқы сахналық қимылдар: бастың, қолдың жұмыстары, қадамдар. Микрофонмен қолды қою.
296. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Даярлық сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс, әншілік тыныс туралы түсініктері бар;
2) әншілік ұстанымды сақтайды;
3) тыныс алуды және демді музыкалық фразаға бөлуді біледі;
4) жеңіл дыбыспен айтуды біледі;
5) аспаптың дыбысталуына сүйене отырып әуендерді фрагменттері бойынша ырғақтық жағынан дұрыс айтуды біледі;
6) әндердің сөздерін дұрыс айтуды, дауыстыларды бұзбай айтуды, белсенді артикуляция жасауды біледі;
7) концертмейстердің сүйемелдеуімен және фонограммамен ән айтуды біледі;
8) микрофонмен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын меңгереді.
297. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "дауыс аппараты" түсінігімен, әншілік дауыстың негізгі қасиеттерімен (диапазоны, тесситурасы, күші, тембрі) танысады, ән айту процесінде әншілік ұстанымды сақтауды, негізгі вокалдық дағды - дұрыс дыбыс құрауды (жұмсақ шабуыл), көмейдің тұрақты күйін сақтауды, иықтарды көтермей қалыпты дем алуды, ән айту кезіндегі дем алу күйін сақтауды, қалыпты, үнемді дем шығаруды, есту дағдыларын, эмоциялық мәнерлік дағдыларын үйренеді;

2) формирование основных свойств певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру), ясное произношение гласных и согласных, слов, развитие диапазона, обучение умению контролировать себя при пении, читка нот;
3) обучающийся осваивает 9-10 произведений.
298. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Строение голосового аппарата, процесс голосообразования. Голосовой аппарат. Органы дыхания. Органы формирования звука. Органы звукообразования. Резонаторы, артикуляционный аппарат.
Тема 2. Певческий голос. Принципы певческой установки (положение корпуса, правильное положение головы, постановка руки с микрофоном). Регистры. Певческая установка голоса. Свойства певческого голоса.
Тема 3. Вокальные навыки. Культура речи и дикция в вокальном пении. Правила произношения согласных. Приемы голосоведения (легато, стаккато, нон легато). Упражнения на разные приемы голосоведения (легато, стаккато). Отработка певческого дыхания (при вдохе работает диафрагма, а не плечи). Изучение механизма первичного звукообразования (атака звука).
Тема 4. Освоение пения в унисон. Пение мягким округлым звуком. Регистры. Унисонное пение. Элементы двухголосия. Разучивание песен индивидуально и в ансамблевом исполнении.
Тема 5. Двухголосное пение. Повторениее и закрепление навыков дыхания, звукообразования, артикуляции. Выработка дыхания. Пение двухголосных попевок. Пение звукоряда в параллельном мелодическом движении, каноном.
299. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет общие теоретические знания о голосовом аппарате (органы дыхания, органы формирования звука, органы звукообразования);
2) знает гигиену певческого голоса;
3) знает правила поведения на занятиях музыкой;
3) соблюдает певческую установку;
4) умеет брать дыхание в зависимости от темпа и характера произведения), делает задержку вдоха, распределяет дыхание на музыкальную фразу, экономно выдыхает;
4) поет легким звуком, стараются его "тянуть" без напряжения, без утечки воздуха;
5) чисто и точно интонирует;
6) правильно исполняет ритмический рисунок, выдерживают постоянный темп;
7) правильно и ясно произносит слова песен, без искажений пропевает гласные, четко и коротко произносят согласные, активно артикулирует;
8) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму;
9) владеет первоначальными навыками работы с микрофоном.
300. Программные требования во 2 классе:
1) обучающийся знакомится с функциями различных частей голосового аппарата, соблюдает певческую установку, развивает свойства певческого голоса (расширение диапазона, укрепление середины диапазона, развитие силы голоса), вокальные навыки (дыхание, звуковедение, атака звука, артикуляция, навыки эмоциональной выразительности);

2) әншілік дауыстың негізгі қасиеттері (сыңғырлау, қалықтау, тембрі бойынша түзулік), дауысты және дауыссыздар қалыптасады, диапазоны дамиды, ән айту кезінде өзін бақылап отыруды, ноталарды оқуды үйренеді;
3) білім алушы 9-10 шығарманы меңгереді.
298. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дауыс аппаратының құрылымы, дауыс құрау процесі. Дауыс аппараты. Тыныс алу органы. Дыбысты құрау органы. Резонаторлар, артикуляциялық аппарат.
2-тақырып. Әншілік дауыс. Әншілік ұстаным қағидаттары (дененің қалпы, бастың дұрыс қалпы, микрофон ұстаған қолды дұрыс қою). Регистрлер. Дауыстың әншілік ұстанымы. Әншілік дауыстың қасиеттері.
3-тақырып. Вокалдық дағдылар. Вокалдық ән айтудағы тіл мәдениеті және дикция. Дауыссыздарды айту ережелері. Дауыс жүргізу тәсілдері (легато, стаккато, нон легато). Дауыс жүргізудің әртүрлі тәсілдеріне арналған жаттығулар (легато, стаккато). Әншілік тынысты дағдыландыру (тыныс алу кезінде иық емес, диафрагма жұмыс істейді). Алғашқы дыбыс құрау механизмін үйрену (дыбыс шабуылы).
4-тақырып. Қосылып ән айтуды меңгеру. Жұмсақ жұмыр дыбыспен айту. Регистрлер. Қосылып айту. Екі дауыс элементтері. Жеке және ансамбльде орындалатын әндерді жаттау.
5-тақырып. Екі дауыспен ән айту. Тыныс алу, дыбыс құрау, артикуляция дағдыларын қайталау және бекіту. Тынысты дағдыландыру. Екі дауысты әндерді айту. Дыбыстар қатарын әуендік қозғалыста, канонмен айту.
299. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппараты туралы жалпы теориялық білімі бар (тыныс алу мүшелері, дыбысты қалыптастыру мүшелері, дыбысты құрау мүшелері);
2) әншілік дауыстың гигиенасын біледі;
3) музыка сабақтарында өзін ұстау ережелерін біледі;
3) әншілік ұстанымды сақтайды;
4) шығарманың қарқынына және сипатына байланысты тыныс алуды біледі, демді ұстап тұрады, тынысты музыкалық фразаға бөледі, үнемді дем шығарады;
4) жеңіл дыбыспен айтады, қысылмай, ауа жібермен оны "созуға" тырысады;
5) таза және нақты ырғақтайды;
6) ырғақтық суретті дұрыс орындайды, тұрақты қарқынды ұстап тұрады;
7) әндердің сөздерін дұрыс және анық айтады, дауыстыларды бұзбай шығарады, дауыссыздарды анық және қысқа айтады, белсенді артикуляция жасайды;
8) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен ән айтуды біледі;
9) микрофонмен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын біледі.
300. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы дауыс аппаратының әртүрлі бөліктерінің қызметтерімен танысады, әншілік ұстанымды сақтайды, әншілік дауыс қасиеттерін дамытады (диапазонды кеңейту, диапазонның ортасын бекіту, дауыс күшін дамыту), вокалдық дағдылар (тыныс, дауыс жүргізу, дыбыс шабуылы, артикуляция, эмоциялық мәнерлік дағдылары);

2) формируются основные свойства певческого голоса (звонкости, полетности, ровности по тембру), правильно формируются гласные и согласные, ясное произношение слов, выявляются индивидуальные краски голоса;
3) обучающийся использует элементы ритмики, двигается под музыку, воспитывает сценическую культуру, обучается умению контролировать себя при пении, умению читать ноты.
4) обучающийся осваивает 9-10 произведений.
301. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Размер, ритм, длительность, высота звука, паузы, акценты.
Тема 2. Упражнения на дыхания. Правильное певческое дыхание – вдох без поднятия плеч, задержка дыхания, равномерный выдох при пении.
Тема 3. Атака звука: твердая, мягкая. Первичное звукообразование.
Тема 4. Индивидуальное певческое развитие ребенка. Работа над недостатками: плоский, носовой звук, искажение мимики, выдвинутая вперед нижняя челюсть, неправильная осанка.
Тема 5. Регистры (грудной, головной). Переход на головное резонирование (фальцетный звук и первое понятие о нем). Умение правильно оформлять гласные при пении. Пение мягким, округлым звуком. Индивидуальное разучивание песен. Унисонное пение с педагогом.
Тема 5. Народное пение, его виды, характер звучания. Специфика звукоизвлечения гласных и некоторых согласных в казахском языке.
Тема 6. Элементы хореографии. Костюм и танцевальная культура казахского народа. Постановка руки с микрофоном. Основные позиции эстрадных движений. Танцевальные движения, сопутствующие исполнению песни. Развитие координации движений – шаги в маршеобразной песне. Плавные движения в распевных песнях (движения в ритм песни).
302. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
1) имеет общие представления о функциях голосового аппарата;
2) соблюдает гигиену певческого голоса;
3) соблюдает певческую установку;
4) умеет организовывать дыхание в зависимости от темпа и характера произведения, делает задержку вдоха, распределяет дыхание на более длинные музыкальные фразы, экономно выдыхает;
4) поет чистым, естественным, легким звуком, используя мягкую атаку звука;
5) умеет тянуть звук ровно, без напряжения, без утечки воздуха, сохраняет индивидуальность здорового певческого звучания;
6) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
7) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп;
8) умеет петь legato, non legato в зависимости от характера произведения;
9) умеет правильно и ясно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать;

2) әншілік дауыстың негізгі қасиеттері қалыптасады (қаттылық, қалықтау, тембрі бойынша түзулік), дауыстылар мен дауыссыздар дұрыс қалыптасады, сөздерді анық айтуы, дауыстың дара бояулары анықталады;
3) білім алушы ритмика элементтерін қолданады, музыкамен қозғалады, сахна мәдениетін тәрбиелейді, ән айту кезінде өзін бақылау білігін, ноталарды парақтан оқуды үйренеді;
4) білім алушы 9-10 шығарманы меңгереді.
301. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өлшем, ырғақ, ұзақтықтар, дыбыс жоғарылығы, үзілістер, акценттер.
2-тақырып. Тынысқа арналған жаттығулар. Дұрыс әншілік тыныс - иықты көтермей дем алу, демді ұстап тұру, ән айту кезінде бір қалыпты дем шығару.
3-тақырып. Дыбыс шабуылы: қатты, жұмсақ. Алғашқы дыбысты құрау.
4-тақырып. Баланың дара әншілігін дамыту. Кемшіліктермен жұмыс: жалпақ, мұрыннан шығатын дыбыс, мимиканың бұзылуы, төменгі жақтың алға жылжуы, дене сымбатының бұзылуы.
5-тақырып. Регистрлер (кеуде, бас). Бас арқылы резонациялауға ауысу (фальцетті дыбыс және ол туралы алғашқы түсінік). Ән айту кезінде дауыстыларды дұрыс айту білігі. Жұмсақ, жұмырланған дыбыспен айту. Әндерді жеке жаттау. Педагогпен бірге айту.
6-тақырып. Халық әні, оның түрлері, дыбысталу сипаты. Қазақ тіліндегі дауыстыларды және кейбір дауыссыз дыбыстарды шығарудың ерекшеліктері.
7-тақырып. Хореография элементтері. Қазақ халқының костюмі және би мәдениеті. Микрофон ұстайтын қолды қою. Эстрадалық қозғалыстардың негізгі түсініктері. Әнді орындаумен қатар жүретін би қимылдары. Қимыл координациясын дамыту - марш тәрізді әндердегі қадамдар. Әндетіп айтатын әндердегі баяу қозғалыстар (әр ырғағымен қозғалу).
302. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дауыс аппаратының қызметі туралы жалпы түсініктері бар;
2) әншілік дауыстың гигиенасын сақтайды;
3) әншілік ұстанымды сақтайды;
4) шығарманың қарқынына және сипатына байланысты тынысты ұйымдастыруды біледі, демді ұстап тұрады, тынысты мейлінше ұзақ музыкалық фразаларға бөледі, тынысты үнемдеп шығарады;
4) дыбыстың жұмсақ шабуылын қолданып, таза, табиғи, жеңіл дыбыспен айтады;
5) дыбысты қысылмай, ауа жіребмей түзу шығара алады, сау әншілік дыбысталудың даралығын сақтайды;
6) дыбыстың жоғары позициясын сақтай отырып, таза және нақты ырғақтауды біледі;
7) ырғақтық суретті дұрыс орындауды, тұрақты қарқынды ұстап тұруды біледі;
8) шығарманың сипатына байланысты legato, non legato айтуды біледі;
9) әндердің сөздерін дұрыс және анық айтуды, дауыстыларды бұзбай айтуды, дауыссыздарды анық және қысқа айтуды, белсенді артикуляция жасауды біледі;

10) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками;
11) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
12) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму;
13) умеет работать над сценическим образом;
14) владеет навыками работы с микрофоном.
303. Программные требования в 3 классе:
1) продолжается повторение, закрепление и дальнейшее углубление приобретенных ранее музыкально-теоретических, вокальных знаний, умений и навыков, певческая установка становится навыком;
2) ведется работа над навыком ровного, спокойно-активного, экономного, длинного дыхания, обеспечивающего достаточную гибкость голоса, расширяется диапазон примерно до полутора октавы, выравниваются регистры, формируется смешанное звучание, мягкое, звонкое, полетное звучание, выявляется индивидуальный тембр, исполняются произведения разного характера;
3) развивается умение передавать художественный смысл и содержание произведения через различные эмоции, чувства, используя музыкальные средства выразительности, вокально-технические навыки, продолжается работа над собственной манерой вокального исполнения, воспитанием сценической культуры, постановкой танцевальных движений;
4) освоение в течение учебного года 10-12 произведений различных по жанру и образно-художественному содержанию.
304. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение теоретического материала. Соблюдение правильной певческой установки. Умение пользоваться правильным певческим дыханием. Умение петь на одном дыхании длинные музыкальные фразы. Расширение диапазона. Выравнивание звучности голоса. Естественная певческая артикуляция. Ясная, четкая дикция. Округленное звучание голоса в среднем регистре.
Тема 2. Работа над подвижностью голоса в упражнениях. Понятие "высокая певческая позиция", пение на опоре. Умение пользоваться динамическими оттенками. Самостоятельное разучивание вокальных партий.
Тема 3. Разучивание вокализов.
Тема 4. Разучивание народных песен.
Тема 5. Разучивание произведений русской или зарубежной классики.
Тема 6. Разучивание песен современных композиторов.
305. К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) соблюдает правильную певческую установку;
2) умеет пользоваться правильным певческим дыханием;
3) умеет петь на одном дыхании длинные музыкальные фразы;
4) работает над расширением диапазона, выравниванием звучности голоса, естественной певческой артикуляцией, ясной, четкой дикцией, округленным звучанием голоса в среднем регистре;

10) эмоциямен, мәнерлеп, әртүрлі динамикалық реңктермен айтуды біледі;
11) музыкамен ритмиканың элементтерін және қимылдарды қолдана алады;
12) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен ән айтуды біледі;
13) сахналық бейнемен жұмыс істеуді біледі;
14) микрофонмен жұмыс істеу дағдыларын біледі.
303. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бұрын меңгерілген музыкалық-теориялық, вокалдық білім, білік және дағдылар қайталанады, бекітіледі және әрі қарай тереңдетіледі, әншілік ұстаным дағдыға айналады;
2) дауыстың жеткілікті иілгіштігін қамтамасыз ететін түзу, қалыпты-белсенді, үнемді, ұзақ тыныс алу бойынша жұмыс жүргізіледі, диапазон шамамен бір жарым октаваға дейін кеңейтіледі, аралас дыбысталу, жұмсақ, сыңғырлаған, қалықтап дыбысталу қалыптасады, дара тембр анықталады, түрлі сипаттағы шығармаларды орындайды;
3) мәнерлеудің музыкалық құралдарын, вокалдық-техникалық дағдыларды қолданып, әртүрлі эмоциялар, сезімдер арқылы шығарманың көркемдік ойын және мазмұнын жеткізу білігі дамиды, вокалдық орындаудың өзіндік нақышымен, сахналық мәдениетті дамытумен, би қимылдарын қою бойынша жұмыс жалғастырылады;
4) оқу жылының ішінде жанры және бейнелі-көркем мазмұны жағынан әртүрлі 10-12 шығарманы меңгереді.
304. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Теориялық материалды қайталау. Дұрыс әншілік ұстанымды сақтау. Дұрыс әншілік тынысты қолдану білігі. Бір демде ұзақ музыкалық фразаларды айту білігі. Дауыстың дыбысталуын түзету. Табиғи әншілік артикуляция. Анық, таза дикция. Дауыстың ортаңғы регистрде жұмыр дыбысталуы.
2-тақырып. Жаттығулардағы дауыс қозғалғыштығымен жұмыс. "Жоғары әншілік позиция", тіректе айту сияқты түсініктер. Динамикалық реңктерді қолдану білігі. Вокалдық партияларды өз бетінше жаттау.
3-тақырып. Вокализдерді жаттау.
4-тақырып. Халық әндерін жаттау.
5-тақырып. Орыс немесе шетел классикасының шығармаларын жаттау.
6-тақырып. Заманауи композиторлардың әндерін жаттау.
305. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дұрыс әншілік ұстанымды сақтайды;
2) дұрыс әншілік тынысты қолдануды біледі;
3) бір демде ұзақ музыкалық фразаларды айта алады;
4) диапазонды кеңейту, дауыстың дыбысталу түзулігі, табиғи әншілік артикуляция, анық, таза дикция, дауыстың орта регистрінде жұмырлы дыбысталуы бойынша жұмыс;

5) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
6) умеет правильно исполнять ритмический рисунок, выдерживать постоянный темп;
10) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
11) умеет осмысленно, выразительно произносить слова песен, без искажений пропевать гласные, четко и коротко произносить согласные, активно артикулировать, выполняют правила орфоэпии;
13) умеет петь эмоционально, выразительно с различными динамическими оттенками;
14) умеет петь с сопровождением концертмейстера, под фонограмму;
15) умеет использовать элементы ритмики и движения под музыку;
16) умеет работать в сценическом образе;
17) знает правила поведения певца до выхода на сцену и во время выступления.
306. Программные требования в 4 классе:
1) дальнейшее совершенствование вокально-технических навыков (использование нижнереберно-диафрагматического дыхания;
2) пение на опоре, расширение диапазона, выравнивание регистров, пение в высокой певческой позиции, гибкость голоса, владение различными атаками звука, использование различных способов звуковедения, слаженность работы артикуляционного аппарата);
3) продолжается работа над совершенствованием вокально-слуховых представлений о певческом звуке и способах его образования, формированием слухового внимания и самоконтроля за качеством воспринимаемого и воспроизводимого звучания, артистичностью, сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений, театрализацией песен.
4) развивается внутреннее видение, воображение обучающегося, проникновение в эмоционально-смысловой строй исполняемых песен, совершенствуются навыки анализа песенного репертуара (музыка и текст, характер произведения, особенности литературного текста), продолжается работа над диапазоном песни, тесситурой (удобная, неудобная), характером движения мелодии (волнообразная, поступенная, скачкообразная), преодолеваются вокальные технические трудности: интонационные (скачки, хроматизмы, увеличенные и уменьшенные интервалы), ритмические (синкопы, дуоли, триоли), динамические, дикционные, связанные с дыханием (длинные фразы);
4) освоение в течение учебного года 12-14 произведений, различных по жанру и образно-художественному содержанию.
307. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Совершенствование вокально-технических навыков. Пение на опоре. Расширение диапазона. Выравнивание регистров. Пение в высокой певческой позиции. Владение различными атаками звука. Использование различных способов звуковедения. Слаженность работы артикуляционного аппарата.
Тема 2. Вокально-слуховые представления о певческом звуке и способах его образования.
Тема 3. Формирование слухового внимания и самоконтроля за качеством воспринимаемого и воспроизводимого звучания. Артистичность. Сценический образ. Индивидуальность исполнения различных по жанру, характеру произведений.
Тема 4. Эмоционально-смысловой строй исполняемых песен.
Тема 2. Анализ песенного репертуара.
Тема 3. Диапазон песни. Тесситура. Характер движения мелодии. Вокально-технические трудности: интонационные, ритмические; динамические; дикционные.

5) дыбыстың жоғары позициясын сақтай отырып, таза және анық ырғақтауды біледі;
6) ырғақтық суретті дұрыс орындауды, тұрақты қарқынды ұстап тұруды біледі;
10) шығарманың сипатына қарай legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] орындай алады;
11) әннің сөздерін түсініп, мәнерлі айтуды, дауыстыларды бұзбай шығаруды, дауыссыздарды анық және қысқа айтуды, белсенді артикуляция жасауды, орфоэпияның ережелерін сақтай алады;
13) эмоциямен, мәнерлеп, әртүрлі динамикалық реңктермен айта алады;
13) концертмейстердің сүйемелдеуімен, фонограммамен айтуды біледі;
14) музыкамен ритмика элементтерін және қимылдарды қолдануды біледі;
15) сахналық бейнемен жұмыс істей алады;
16) әншінің сахнаға шыққанға дейінгі және өнер көрсету кезіндегі жүріс-тұрыс ережелерін біледі.
306. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) вокалдық-техникалық дағдыларды әрі қарай жетілдіру, төменгі қабырға-диафрагмалық тынысты қолданады;
2) тіректе ән айту, диапазонды кеңейту, регистрді түзеу, жоғары әншілік позицияда айту, дауыстың серіппелігі, әртүрлі дыбыс шабулын біледі, дыбысты жүргізудің әртүрлі тәсілдерін қолданады, артикуляциялық аппараттың үйлесімді жұмысы;
3) әншілік дыбыс және оны құру тәсілдері туралы вокалдық-есту түсініктерін жетілдіру, есту зейінін, қабылдайтын және шығаратын дыбысты бақылау қасиеттерін бақылау, әртістікпен, сахналық бейнемен, жанры, сипаты жағынан әртүрлі шығармаларды орындаудың даралығы, әндерді театрландыру бойынша жұмыс;
4) білім алушының ішкі түйсігі, қиялы, орындалатын әндердің эмоциялық-мағыналық құрылымына енуді дамыту, ән репертуарын талдау дағдыларын жетілдіру (музыка мен мәтіннің авторлары, шығарманың сипаты, әдеби мәтіннің ерекшеліктері) әннің диапазоны, тесситура (ыңғайлы, ыңғайсыз), әуеннің қозғалу сипаты (толқын тәрізді, сатылы, секірмелі түрде) бойынша жұмыс жалғастырылады, вокалдық-техникалық қиындықтарды жеңеді: екпіндік (секіру, хроматизмдер, ұлғайтылған және кішірейтілгін аралықтар); ырғақтылық (синкопалар, дуольдер, триольдер); динамикалық; дикциялық; тыныс алумен байланысты қиындықтар (ұзақ фразалар);
4) оқу жылының ішінде жанры және бейнелі-көркем мазмұны әртүрлі 12-14 шығарманы меңгеру.
307. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Вокалдық-техникалық дағдыларды жетілдіру. Тірекпен айту. Диапазонды кеңейту. Регистрлерді түзеу. Жоғары әншілік позицияда айту. Дыбыстың әртүрлі шабуылын меңгеру. Дыбыс жүргізудің әртүрлі тәсілдерін қолдану. Артикуляциялық аппарат жұмысының реттілігі.
2-тақырып. Әншілік дыбыс және оны құрау тәсілдері туралы вокалдық-есту түсініктері.
3-тақырып. Қабылданатын және шығарылатын дыбыс сапасын есту зейінін және өзін бақылауды қалыптастыру. Әртістік. Сахналық бейне. Жанры, сипаты бойынша әртүрлі шығармаларды орындаудың даралығы.
4-тақырып. Орындалатын әндердің эмоциялық-мағыналық құрылымы.
5-тақырып. Ән репертуарын талдау.
6-тақырып. Әннің диапазоны. Тесситура. Әуеннің қозғалыс сипаты. Вокалдық-техникалық қиындықтар: екпіндік, ырғақтық, динамикалық, дикциялық.

308. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса:
1) умеет чисто и точно интонировать, сохраняя высокую позицию звука;
2) владеет первичными навыками исполнения сложных ритмических фигур в различных темпах с агогическими изменениями;
3) умеет петь legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] в зависимости от характера произведения;
4) умеет петь эмоционально, выразительно, с различными динамическими оттенками, умеет филировать и усиливать звук;
5) умеет использовать элементы ритмики и танцевальные движения под музыку;
6) умеет работать над сценическим образом, индивидуальностью исполнения различных по жанру, характеру произведений.
309. В настоящей Программе по предмету "Чтение нот с листа" используются следующие понятия:
1) аккомпанемент – сопровождение одним или несколькими инструментами, оркестром сольной партии (певца, инструменталиста, хора);
2) аккорд – сочетание трех и более тонов, звучащих одновременно и воспринимающихся как целое;
3) альбертиевы басы – вид фактуры, изложение партии левой руки в фортепианной пьесе;
4) аппликатурная техника – средство, помогающее созданию музыкально-художественного образа и убедительно передающее замысел композитора;
5) арпеджио – способ исполнения аккордов, преимущественно на струнных и клавишных инструментах, при котором звуки аккорда следуют один за другим;
6) басовый ключ – второй по распространенности ключ после скрипичного. Этим ключом пользуются инструменты с низким звучанием: виолончель, фагот. В басовом ключе обычно пишется партия левой руки для фортепиано;
7) буррэ – старинный французский народный танец;
8) гавот – французский танец;
9) гамма – звукоряд неопределенной протяженности, соседние ступени которого отстают друг от друга на целый тон или полутон;
10) гомофонно-гармонический склад – способ изложения музыкального "текста", при котором один из голосов, мелодия играет главенствующую роль, а остальные – подчиненную (гармоническое сопровождение, аккомпанемент);
11) интервал – соотношение между двумя звуками определенной высоты;
12) каданс – типовой гармонический оборот, завершающий музыкальное построение любого уровня (фразу, период, раздел формы, всю композицию);
13) кварто-квинтовый круг – схема для удобного и быстрого запоминания всех тональностей и ключевых знаков в них;
14) ладотональность – мажорный или минорный лад с определенным высотным положением главного тона;
15) менуэт – старинный народный французский грациозный танец, названный так вследствие своих мелких шажков на низких полупальцах, па меню (pas menus [пас менус]);

308. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дыбыстың жоғары позициясын сақтай отырып, таза және нақты ырғақтауды біледі;
2) агогикалық өзгерістерімен әртүрлі қарқындағы күрделі ырғақтық фигураларды орындаудың алғашқы дағдыларына ие болады;
3) шығарманың сипатына байланысты legato [легато], non legato [нон легато], marcato [маркато], staccato [стаккато] айтуды біледі;
4) эмоциямен, мәнерлерлеп, әртүрлі динамикалық ерекшеліктермен айтуды біледі, дыбыстарды шапшаңдатуды және күшейтуді біледі;
5) музыкамен ритмиканың элементтерін және би қимылдарын қолдануды біледі;
6) сахналық бейнемен, жанры, сипаты бойынша әртүрлі шығармаларды орындаудың даралығымен жұмыс істей алады.
309. "Нотаны парақтан оқу" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккомпанемент - жеке партияны (әншінің, аспапшының, хордың) бір немесе бірнеше аспаппен, оркестрмен сүйемелдеу;
2) аккорд - бір уақытта дыбысталатын және біртұтас ретінде қабылданатын үш немесе одан да көп тонның үйлесімі;
3) Альберти бастары - фактураның түрі, фортепианолық пьесадағы сол қолдың партиясын жеткізу;
4) аппликатуралық техника - музыкалық-көркем бейнені құруға және композитордың түпкі ойын сенімді жеткізуге көмектесетін құрал;
5) арпеджио - аккорд дыбыстары бірінен кейін бірі шығатын, көп жағдайда ішекті және пернелі аспаптарға тән аккордтарды орындау тәсілі;
6) бас кілті - таралуы бойынша скрипка кілтінен кейінгі екінші кілт. Бұл кілтті төмен дыбысталатын аспаптар: виолончель, фагот қолданады. Бас кілтінде әдетте фортепианоға арналған сол қолдың партиясы жазылады;
7) буррэ - ежелгі француз халық биі;
8) гавот - француз биі;
9) гамма - көрші сатылары бір бірінен толық тонға немесе жарты тонға артта қалатын, белгісіз ұзақтықтағы дыбыстар қатары;
10) гомофонды-гармоникалық құрылым - музыкалық "мәтінді" жеткізу тәсілі, ол кезде дауыстардың бірі - әуен - басты, ал қалғандары - бағынушы рөл ойнайды;
11) интервал - белігілі биіктіктегі екі дыбыс арасындағы қатынас;
12) каданс - типовой гармонический оборот, завершающий музыкальное построение любого уровня (фразу, период, раздел формы, всю композицию);
13) квартты-квинтті шеңбер - барлық үндестіктер мен олардағы кілтті белгілерді ыңғайлы және жылдам есте сақтауға арналған сызба;
14) лад үндестілігі - басты тонның белгілі биіктік күйіндегі мажор немесе минор лады;
15) менуэт - ескі француз халқының кезбез биі, төменгі жартылай башпаймен ұсақ қадамдар жасалатындығынан аталып кеткен, па меню (pas menus [пас менус]);

16) пассаж – последовательность звуков в быстром движении;
17) полифония – склад многоголосной музыки, определяющийся функциональным равноправием отдельных голосов (мелодических линий, мелодий в широком смысле) многоголосной фактуры;
18) секвенция – техника музыкальной композиции;
19) секста – музыкальный интервал шириной в шесть ступеней;
20) сольмизация – прием обучения пению по нотам;
21) сольфеджио – многозначный музыкальный термин, означающий учебную дисциплину, предназначенную для развития музыкального слуха и музыкальной памяти, включающую сольфеджирование (сольмизацию), музыкальный диктант, анализ на слух;
22) терция – музыкальный интервал шириной в три ступени;
23) фигурация – усложнение музыкальной фактуры с помощью повторений звуков и аккордов (ритмическая фигурация), мелодические движения по звукам аккордов (гармоническая фигурация), применение в мелодии неаккордовых звуков (мелодическая фигурация).
310. Цель Программы: формирование практических навыков по развитию беглости чтения нот с листа и развитие творческой активной личности, способной к самостоятельному музицированию.
311. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение грамотному чтению с листа нотного текста, владению музыкальной терминологией, выразительной передаче музыкальной мысли произведения;
2) освоение обучающимся музыкальной грамоты, необходимой для владения инструментом в пределах программы учебного предмета;
3) практическое применение знаний, полученных по чтению нот с листа, на занятиях по специальному классу;
4) ознакомление обучающегося с большим количеством музыкального материала;
5) обучение навыкам самостоятельной работы с музыкальным материалом и чтению нот с листа;
6) обучение самостоятельному анализу структуры исполняемых произведений, умению определять направление стилей и жанров исполняемой музыки;
7) обучение грамотному и выразительному художественному исполнению произведений;
8) владение навыками аппликатурной реализации различных типов движений и видов фактуры;
9) выполнение авторских указаний, связанных с артикуляцией (штрихами), динамикой, обозначение характера и темпа (музыкальная терминология).
Развивающие:
1) формирование устойчивого интереса и любви к музыке; активизация умственной деятельности обучающегося;
2) развитие памяти, внимания, сообразительности;
3) развитие самостоятельности, инициативы при чтении и разборе произведения, опираясь на принцип "в незнакомом видеть знакомое";
4) развитие зрительного восприятия обучающимся многочисленной символики музыкальных текстов, чтения нот с листа, штрихов, аппликатуры, знаков альтерации, размера, фактуры произведения;

16) пассаж - жылдам қозғалыстағы дыбыстардың реті;
17) полифония - көп дауысты фактураның жеке дауыстар (әуенді сызықтар, кең мағынадағы әуендер) қызметінің тепе-теңдігімен анықталатын көп дауысты музыканың құрылымы;
18) секвенция - музыкалық композицияның техникасы;
19) секста - ені алты сатыны құрайтын музыкалық интервал;
20) сольмизация - нота бойынша ән айтуға оқыту тәсілі;
21) сольфеджио - көп мағыналы музыкалық термин, келесілерді білдіреді: сольфеджиолауды (сальмизация), музыкалық диктант, ауызша талдауды қамтитын, музыкалық есту қабілетін және музыкалық жадын дамытуға арналған оқу пәні;
22) терция - ені үш сатыны құрайтын музыкалық интервал;
23) фигурация - дыбыстар мен аккордтарды (ырғақты фигурация) қайталаудың көмегі арқылы музыкалық фактураны күрделендіру, аккордтардың дыбыстары бойынша әуендік қозғалыстар (гармоникалық фигурация), әуенде аккордтық емес дыбыстарды қолдану (әуендік фигурация).
310. Бағдарламаның мақсаты: ноталарды парақтан оқу жылдамдығын дамыту бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру және өз бетінше музыка ойнауға қабілетті тұлғаның шығармашылық белсенділігін дамыту.
311. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) ноталық мәтінді парақтан сауатты оқуды, музыкалық терминологияны меңгеруді, шығарманың музыкалық мағынасын мәнерлеп жеткізуді үйрету;
2) білім алушылардың оқу пәні бағдарламасы аясында аспапты меңгеруге қажетті музыкалық сауатты игеруі;
3) арнайы сынып сабақтарында ноталарды парақтан оқу бойынша алған білімдерін практикада қолдану;
4) білім алушының музыкалық материалдардың кең көлемімен танысуы;
5) музыкалық материалмен және ноталарды парақтан оқу бойынша өз бетінше жұмыс дағдыларын үйрету;
6) орындалатын шығармалардың құрылымын өз бетінше талдау, орындалатын музыканың стильдері мен жанрларының бағыттарын анықтау білігін оқыту;
7) шығармаларды сауатты және мәнерлеп көркем орындауға үйрету;
8) қимылдың әртүрлі түрлері мен фактураның түрлерін аппликатуралық іске асыру дағдыларын меңгеру;
9) артикуляция (штрихтар), динамика сипаты және қарқын (музыкалық терминология) белгілерімен байланысты авторлық нұсқауларды орындау.
Дамыту:
1) музыкаға тұрақты қызығушылықты және сүйіспеншілікті қалыптастыру; білім алушының ақыл-ой қызметін белсендіру;
2) жадын, зейінін, зеректілігін дамыту;
3) "таныс емес нәрседен таныс нәрсені көру" қағидатына сүйеніп, шығарманы оқуда және талдауда өз бетінше жұмыс істеуді және бастамашылдықты дамыту;
4) білім алушының музыкалық мәтіндердің көптеген белгілерін, ноталарды парақтан оқуды, штрихтарды, аппликатураларды, альтерация белгілерін, шығарманың өлшемдерін, фактурасын көру арқылы қабылдауын дамыту;

5) развитие зрительного и слухового восприятия: вижу – делаю, анализирую – контролирую;
6) развитие музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков в области музыкального исполнительства;
7) развитие внутреннего мелодического, гармонического слуха, музыкального вкуса, эрудиции, чувства ритма, музыкальной памяти и эмоциональной отзывчивости;
8) развитие художественного, образного, ассоциативного мышления, творческого воображения и расширение музыкального кругозора обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание трудолюбия, целеустремленности и упорства в достижении поставленных целей;
2) воспитание навыков самоорганизации и самоконтроля;
3) понимание и уважение культуры и традиций народов мира;
4) профессиональное самоопределение.
312. Срок освоения Программы – три-пять лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
313. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
314. Актуальность данной программы состоит в том, что она помогает ребенку приобрести игровые навыки в более короткие сроки, проходить большее количество произведений, накапливать музыкально-исполнительский опыт, музыкальные впечатления, быть уверенными в самостоятельной домашней работе, поддерживать интерес к занятиям музыкой.
315. Чтение нот с листа является основным способом работы обучающегося на этапе ознакомления с новым музыкальным произведением. Беглое чтение нотного текста развивает комплекс музыкальных способностей.
316. Нотная запись – условные обозначения, из которых слагаются музыкальные фразы, облаченные в определенную форму мелодического, метроритмического, гармонического и динамического рисунка музыкального произведения, кроме этого, имеется целый ряд добавочных обозначений возле нот (штрихи, аппликатура, динамические оттенки).
317. Чтобы суметь сразу охватить такое количество обозначений, обучающемуся необходим достаточный запас последовательно и прочно выработанных музыкально-технических навыков: хорошо развитый слух (внутренний), чувство ритма, умение группировать различные длительности, знание тональностей, позиций и штрихов.
318. Начинающий обучающийся, читая с листа, под руководством педагога осознает каждое из нотных обозначений во взаимосвязи с другими навыками и в момент воспроизведения объединяет их в единое целое.
319. Этот своеобразный анализ и синтез составляют основу процесса чтения нот с листа. От постоянной тренировки процесс прочтения приобретает быстроту, со временем играющий охватывает сознанием не отдельные ноты, а уже целые группы их.

5) көру және есту арқылы қабылдауды дамыту: көріп - жасаймын, сараптаймын - басқарамын;
6) музыкалық орындау саласындағы білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) ішкі әуезділікті, гармоникалық есту қабілетін, музыкалық талғамды, білгірлікті, ырғақ сезімін, музыкалық жадын және эмоциялық ықыласын дамыту;
8) білім алушының көркемдік, бейнелі, ассоциативті ойлауын, шығармашылық қиялын дамыту және музыкалық ой-өрісін кеңейту.
Тәрбиелік:
1) еңбек сүйгіштікті, алға қойған мақсатқа жетудегі мақсатқа талпынуды және табандылықты тәрбиелеу;
2) өзін өзі ұйымдастыру және өзін өзі басқару дағдысын тәрбиелеу;
3) әлем халықтарының мәдениеті мен дәстүрлерін түсіну және құрметтеу;
4) кәсіби өзін өзі анықтауы.
312. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш-бес жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
313. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
314. Аталған Бағдарламаның өзектілігі - ол балаға қысқа мерзім ішінде ойнау дағдыларын меңгеруге, көптеген шығармаларды өтуге, музыкалық-орындаушылық дағдысын, музыкалық әсерді жинақтауға, өзіндік үй тапсырмаларын орындауда сенімді болуға, музыка сабағымен айналысуға қызығушылығын сақтап тұруға көмектеседі.
315. Ноталарды парақтан оқу музыкалық шығармамен танысу кезеңіндегі білім алушының жұмысының негізгі тәсілі болып табылады. Ноталық мәтінді жылдам оқу музыкалық қабілеттер кешенін дамытады.
316. Ноталық жазу - музыкалық шығарманың әуендік, метроритмдік, гармоникалық және динамикалық суретінің белгілі формасымен музыкалық фраза құрылатын шартты белгілер, сонымен қатар ноталардың қасында бір қатар қосымша белгілер болады (штрих, аппликатура, динамикалық бояулар).
317. Мұндай көлемдегі белгілерді бірден қамту үшін білім алушыға ретімен және мықты пысықталған музыкалық-теориялық дағдылардың жеткілікті қоры қажет: жақсы дамыған (ішкі) есту қабілеті, ырғақ сезімі, әртүрлі ұзақтықтарды топтастыру білігі, үндестіктерді, позицияларды және штрихтарды білуі.
318. Жаңадан бастаған білім алушы педагогтің қадағалауымен парақтан оқу кезінде ноталық белгінің әрқайсысын басқа дағдылармен өзара байланыстыра отырып түсінеді және айту кезінде оларды біртұтасқа біріктіреді.
319. Аталған өзіндік талдау мен синтез ноталарды парақтан оқу процесінің негізін құрайды. Тұрақты жаттығудың көмегімен оқу процесі жалдамдыққа ие болады, уақыт өте келе орындаушы оймен тек жеке ноталарды ғана қамтып қоймай, сонымен қатар олардың тұтас бір топтарын қамтитын болады.

320. Чтобы избежать ошибок, задержек между воспроизводимыми звуками, нужно дать сознанию возможность "проектировать" необходимые движения с некоторым запасом времени, то есть смотреть немного вперед играемого листа. Умение смотреть вперед – самый необходимый навык чтения нот с листа, воспитывает его педагог с первого же года обучения.
321. При обучении музыке педагог учит обучающегося сначала чисто петь без нот, а затем уже и сольфеджировать по нотам.
322. С первого года обучения педагог обращает максимальное внимание на прочное усвоение каждого нового навыка и проходит навыки в строгой последовательности.
323. Принципы и требования по чтению нот с листа:
1) чтение проходит в определенном порядке;
2) развитие слуховых представлений (особенно на первых порах) опережает обучение чтению нот;
3) новые элементы ритма, мелодики осваиваются сначала слухом, а потом в нотной записи;
4) приучается обучающийся простейшему анализу нотного текста глазами до его исполнения;
5) обучение чтению целостное (обороты, фразы, предложения);
6) чтение нот с листа максимально точное относительно штрихов, аппликатуры;
7) привитие навыка "смотри вперед";
8) использование "слепого метода" игры (почти не глядя на руки);
9) многократное исполнение пьесы;
10) чтение нот с листа является ежедневным.
324. В основе творческого процесса исполнителя-музыканта лежат слагаемые: вижу – слышу – играю. "Вижу" – этап зрительного восприятия нотного текста исполнителем.
325. Педагог стремится, чтобы обучающийся воспринимал нотный текст, как можно более полно: видел тональность, темп, размер такта, фактуру, характер произведения, штрихи.
326. Педагог концентрирует внимание обучающегося на отдельных, наиболее трудных местах: скачках, случайных знаках альтерации, ритмических группах.
327. За этапом "вижу" наступает этап "слышу". Слышать музыку, видя ее запись и не касаясь инструмента, – очень сложное умение, выработка которого связана с большими временными затратами. Педагог развивает восприятие внутреннего слуха обучающегося.
328. Педагог использует такую нотную запись, которая поможет обучающимся вспомнить, воскресить знакомые звуковые образы, мог воссоздать звуковые образы на основе их записи. Обучение в начальный период строится на известном обучающемуся материале.
329. Педагог приступает к третьему этапу творческого процесса – "играю" после того, как в сознании обучающегося возникли ассоциации между "слушанием" текста и двигательными представлениями.
330. Качество работы по чтению нот с листа во многом зависит от ежедневных самостоятельных занятий обучающегося.

320. Шығарылатын дыбыстардың арасындағы қателіктерге, кідірістерге жол бермеу үшін санаға қажетті қимылдарды біршама уақыт қорымен "жоспарлау" мүмкіндігін беру қажет, яғни ойналатын парақтың алдындағы парақтарды көру білігі. Алға қарай білу - ноталарды парақтан оқудың ең қажетті дағдысы, педагог оны оқытудың алғашқы жылынан-ақ бастайды.
321. Музыкаға оқыту кезінде педагог білім алушыны алдымен нотасыз таза айтуды, кейіннен нота бойынша сольфеджиолауды үйретеді.
322. Оқытудың бірінші жылынан бастап педагог әрбір жаңа дағдыны жақсы меңгеруге зейін қояды және дағдыларды қатаң ретімен өтеді.
323. Ноталарды прақтан оқу бойынша қағидалар мен талаптар:
1) оқу белгілі тәртіппен жүргізіледі;
2) есту түсініктерін дамыту (әсіресе алғашқы кезеңдерде) ноталарды оқудың алдында жүргізіледі;
3) ырғақтың, әуезділіктің жаңа элементтері алдымен ауызша, кейін ноталық жазуда меңгеріледі;
4) білім алушы ноталық мәтінді, оны орындағанға дейінгі көзбен қарапайым талдауды үйренеді;
5) нотаны оқуды үйрену біртұтас (айналымдар, фразалар, сөйлемдер);
6) ноталарды парақтан оқу штрихтарға, аппликатураға қарағанда максималды нақты болады;
7) "алға қара" дағдысын меңгерту;
8) ойнаудың "қарамау әдісін" (қолға қарамай) қолдану;
9) пьесаны көп мәрте орындау;
10) ноталарды парақтан оқу күнделікті жүргізіледі.
324. Орындаушы музыканттың шығармашылық процесінің негізінде: көру - есту - ойнау қосындысы жатыр. "Көру" - орындаушының ноталық мәтінді көзбен көру кезеңі.
325. Педагог білім алушының ноталық мәтінді барынша толық қабылдауына талпынады: үндестілікті, қарқынды, тактінің өлшемін, фактураны, шығарманың сипатын, штрихтарды көру.
326. Педагог білім алушының зейінін жеке, барынша қиын тұстарға: секіру, альтерацияның кездейсоқ белгілері, ырғақты суреттерге шоғырландырады.
327. "Көру" кезеңінен кейін "есту" кезеңі басталады. Оның жазбасын көре отырып және аспапқа тиіспей музыканы тыңдау, бұл өте күрделі білік, оны дағдыландыру көп уақыт шығынын қажет етеді. Педагог білім алушының ішкі есту қабілетін дамытады.
328. Педагог білім алушыға дыбыстық бейнелерді еске түсіруге, қайта жандандыруға, олардың жазуы ретінде дыбыстық бейнелерді қайта құруға көмектесетін ноталық жазуды қолданады. Оқыту алғашқы кезеңде білім алушыға таныс материалдар жүргізіледі.
329. Педагог білім алушының санасында мәтінді "тыңдауы" және қимыл түсініктері арасында ассоциация пайда болғаннан кейін шығармашылық процестің үшінші кезеңіне - "ойнауға" кіріседі.
330. Ноталарды парақтан оқудың сапасы көптеген жағдайда білім алушының күнделікті өзіндік жұмыстарына байланысты болады.

331. Формирование навыков чтения нот с листа требует от педагога тщательного соблюдения дидактического принципа доступности материала: нотный текст легче основного материала индивидуального плана обучающегося.
332. Особенностью при чтении нот с листа является неотрывность взгляда, играющего от нотного текста. Только при этом условии можно обеспечить непрерывное, логически развернутое звуковое действие. Умение играть, не глядя на руки, является важнейшим условием успешного прочтения нотного текста.
333. Способность охватить единым взглядом общую конфигурацию мелодических рисунков, направленность их движения в звуковом пространстве, узнать в тексте различные аккордовые стереотипы по внешнему облику улучшают процесс чтения с листа музыкальных произведений.
334. Реализация Программы опирается на принципы:
1) строгая последовательность в овладении знаний, умений, навыков;
2) постепенное усложнение материала;
3) индивидуальный подход к каждому обучающемуся;
4) достижение качественных результатов обучения.
335. Педагог воспитывает в обучающемся осмысленное отношение к тексту, приучает видеть все обозначения, слышать в них музыкальное наполнение, то есть грамотно и полно прочитывать нотный текст музыкального произведения.
336. Межпредметные связи предмета "Чтение нот с листа" с предметами "Сольфеджио", "Казахская музыкальная литература", "Мировая музыкальная литература" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
337. Развитие навыков чтения нот с листа в классе фортепиано ставит перед пианистом сложные задания, потому что фортепианная фактура многослойна, требует осмысления одновременно по горизонтали и вертикали.
338. Первый этап овладения навыками чтения нот с листа – чтение без инструмента (внутренне-слуховое) рассматривается как подготовительный ко второму – чтению за инструментом (чтению-игре).
339. Одной из задач в обучении чтению нот с листа является развитие способностей и навыков предвидения, способности видеть несколько тактов вперед.
340. Другим условием беглого текста является быстрая ориентировка в фортепианной фактуре. Нужно собрать в зрительной, слуховой и двигательной памяти необходимый запас типичных для фортепианной музыки оборотов, овладеть чаще всего используемыми аккордовыми структурами, характерными модуляционными построениями.
341. Чтобы уметь эффективно пользоваться этим запасом, обучающийся читает текст не отдельными "слогами", а комплексно – мотивами, фразами, предложениями. Третье существенное условие заключается в требовании неотрывности взгляда юного пианиста от нотного текста.

331. Ноталарды парақтан оқу дағдысын қалыптастыру педагогтен материалдың қолжетімділігінің дидактикалық қағидаттарын: ноталық мәтін білім алушының негізгі жоспарындағы негізгі материалдан жеңіл болуын мұқият сақтауын талап етеді.
332. Орындаушының ноталық мәтіннен көз алмауы ноталарды парақтан оқу кезіндегі ерекшелік болып табылады. Тек осы жағдайда ғана үздіксіз, логикалық түсінікті дыбыстық әрекетті қамтамасыз етуге болады. Қолға қарамай ойнау ноталық мәтінді табысты оқудың маңызды шарты болып табылады.
333. Бір қарағанда әуен ырғақтары суреттерінің жалпы конфигурациясын, олардың дыбыстық кеңістіктегі қимылдарының бағытталуын қамту, мәтінде сыртқы түрі бойынша аккордтық стереотиптерді тану - музыкалық шығармаларды парақтан оқу процесін жақсартады.
334. Бағдарламаны іске асыру келесі қағидаттарға негізделеді:
1) білім, білік және дағдыларды меңгерудегі қатаң реттілік;
2) материалды біртіндеп күрделендіру;
3) әр білім алушыға жеке тәсіл қолдану;
4) оқытудың сапалы нәтижелеріне қол жеткізу.
335. Педагог білім алушының мәтінді түсініп қарауын тәрбиелейді, барлық белгілерді көруді, оларда музыкалық толықтыруларды естуді, яғни музыкалық шығармалардың ноталық мәтінін сауатты және толық оқуды үйретеді.
336. "Ноталарды парақтан оқу" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Сольфеджио", "Қазақ музыка әдебиеті", "Әлемдік музыка әдебиеті" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
337. Фортепиано сыныптарында ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту пианистің алдына күрделі міндеттерді қояды, себебі фортепианолық фактура көп қабатты, бір уақытта көлденең және тік оқуды талап етеді.
338. Ноталарды парақтан оқуды меңгерудің алғашқы кезеңі - аспапсыз оқу (ішкі есту) екінші кезеңге дайындық - аспаппен оқу (оқып-ойнау) ретінде қарастырылады.
339. Ноталарды оқуға үйретудің міндеттерінің бірі алдын ала көру қабілеттері мен дағдыларын, бірнеше тактіні алдын ала көру қабілетін дамыту болып табылады.
340. Мәтінді жылдам оқудың басқа шарты фортепиано фактурасында жылдам бағдарлану болып табылады. Көру, есту және қимылдау жадына фортепинолық музыкаға тән айналымдар қоры, модуляциялық құрылымға тән жиі қолданылатын аккордтық құрылымдарды меңгеру қажет.
341. Бұл қорды тиімді пайдалану үшін білім алушы мәтінде жеке "буындармен" емес, мотивтермен, фразалармен, сөйлемдермен кешенді оқиды. Үшінші маңызды шарты жас пианистің ноталық мәтіннен көз алмауын талап етіледі.

342. Основные приемы, обеспечивающие формирование беглого чтения нот с листа:
1) предварительное прочтение глазами;
2) относительное чтение (по графическим контурам нотных головок и изображению нотных групп);
3) обобщенное чтение (опора на типовые формулы фортепианной фактуры – гаммы, фигурации, секвенции, кадансы);
4) смысловая группировка нот (на уровне интервалов, аккордов, небольших мелодических построений);
5) упрощение фактуры (не затрагивающее баса и мелодической линии);
6) игра "вслепую" (позволяет совершенствовать аппликатурную технику, ускоряет слухо-двигательную реакцию на нотные знаки);
7) мысленное опережение (обеспечивает кратковременное запоминание последующего фрагмента, обеспечивая непрерывность исполнения).
343. Стадии развития беглого чтения нот с листа:
1) координация. Обучающийся извлекает звуки в правильной последовательности музыкального текста. Упражнение "бусы". Цель – игра без текстовых ошибок;
2) ритмическая организация. Отработка ритмической картины текста. В идеале – игра без запинок и пауз;
3) метрическая организация. Обучающийся отрабатывает темп, пульс музыки, стараясь играть без остановок. Передвижение в пространстве становится более осознанным и организованным, скорость собственных шагов осознанно "просчитывается" сознанием пианиста;
4) исполнительство. Шлифовка динамики и нюансов музыкального образа. Обучающийся готов к творчеству, освоив базовые навыки передвижения в пространстве.
344. Одной из особенностей обучения игре на фортепиано является интенсивное развитие музыкальных и необходимых человеку в повседневной жизни способностей:
1) хорошая координация рук, которая развивается в результате одновременной игры двумя руками;
2) прием педализации подразумевает включение в исполнительское мастерство ног, таким образом одновременно получают развитие оба полушария головного мозга;
3) развитие памяти, так как чтение нот с листа предусматривает усвоение множества специфических музыкальных терминов и знаков, обозначение многих из них дается на итальянском языке;
4) развитие перспективного мышления достигается развитием способностей у учащихся мыслить вперед, опережая игру пальцев, не прерывая при этом исполнения;
5) развитие пальцевой моторики, которая напрямую связана и с развитием речевых навыков детей;
6) развитие гибкости и вариативности мышления.
345. Для беглого чтения нотного текста педагог работает с обучающимся в следующих направлениях:
1) знание клавиатуры фортепиано;
2) ориентирование в тональностях;
3) ознакомление с разнообразными ритмическими рисунками;

342. Ноталарды парақтан жылдам оқуды қалыптастыруды қамтамасыз ететін негізгі тәсілдер:
1) алдын ала көзбен оқу;
2) салыстыра оқу (ноталық бас тиектерінің графикалық контурлары және ноталық топтардың бейнелері бойынша);
3) жалпылап оқу (фортепианолық фактураның үлгілі формулаларына сүйену - гамма, фигурация, секвенция, каданс);
4) ноталарды мағыналық топтастыру (интервалдар, аккордтар, шағын әуендік құрылымдар деңгейінде);
5) фактураны жеңілдету (басты және әуендік сызықты тиіспейтін);
6) "қарамай" ойнау (аппликатуралық техниканы жетілдіруге мүмкіндік береді, ноталық белгілерге есту-қимыл реакцияларын жылдамдату);
7) ойша алға шығу (орындаудың үздіксіздігін қамтамасыз ете отырып, келесі фрагментті қысқа есте сақтауды қамтамасыз етеді).
343. Ноталарды парақтан жылдам оқуды дамыту кезеңдері:
1) үйлестіру. Білім алушы музыкалық мәтіннің дыбыстарын дұрыс ретімен шығарады. "Моншақ" жаттығуы. Мақсаты - мәтінді қатесіз ойнау;
2) ырғақтық ұйымдастыру. Мәтіннің ырғақтық суретін пысықтау. Ең дұрысы - мүдірмей және үзіліссіз ойнау;
3) метрикалық ұйымдастыру. Білім алушы тоқтамай ойнауға талпына отырып, музыканың қарқынын, қағысын пысықтайды. Кеңістіктегі қозғалысы барынша түсінікті және ұйымдасқан бола түседі, пианист өз қадамдарының жылдамдығын түсініп "санайды";
4) орындаушылық. Музыкалық бейненің динамикасы мен нюанстарын өңдеу. Кеңістіктікте қозғалудың негізгі дағдыларын меңгергеннен кейін, бала шығармашылыққа дайын болады.
344. Фортепианода ойнауға үйретудің ерекшеліктерінің бірі музыкалық және адамның күнделікті өміріне қажетті қабілеттерді қарқынды дамыту болып табылады:
1) қолдардың жақсы координациясы, ол бір уақытта екі қолмен ойнаудың нәтижесінде дамиды;
2) педальді басқару тәсілі аяқтардың орындаушылығын қамтуды болжайды, осылайша бас миының екі сыңары да бір уақытта дамиды;
3) есте сақтау жадын дамыту, ноталарды парақтан оқу көптеген спецификалық музыкалық терминдер мен белгілерді меңгеруді қарастыратын болғандықтан, олардың көбісінің белгісі итальян тілінде беріледі;
4) перспективалық ойлауды дамыту білім алушылардың орындауды тоқтатпай, саусақтардың ойнауының алдында алдын ала ойлау қабілеттерін дамытумен қол жеткізіледі;
5) балалардың сөйлеу дағдыларымен тікелей байланысты саусақ моторикасын дамыту;
6) ойлаудың ептілігін және вариативтілігін дамыту.
345. Ноталық мәтінді жылдам оқу үшін педагог білім алушылармен келесі бағытта жұмыс істейді:
1) фортепианоның клавиатураларын білу;
2) үндестіліктерде бағдарлану;
3) әртүрлі ырғақты суреттермен танысу;

4) осмысление и охват нотной записи техническими блоками;
5) ознакомление с различными видами фортепианной фактуры;
6) применение целесообразной аппликатуры;
7) умение следовать авторским указаниям (динамика, штрихи, характер, темп);
8) умение видеть структурные составляющие произведения (фразировка, мотив, повторность, вариационность).
346. В работе над каждым произведением педагог прививает обучающемуся навыки чтения нот с листа, приучая тщательно разбирать текст и бегло читать.
347. Основные приемы (способы действия), обеспечивающие формирование беглого чтения с листа:
1) предварительное прочтение глазами;
2) относительное чтение (по графическим контурам нотных головок и изображению нотных групп);
3) обобщенное чтение (опора на типовые формулы фортепианной фактуры – гаммы, фигурации, секвенции, кадансы);
4) смысловая группировка нот (на уровне интервалов, аккордов, небольших мелодических построений);
5) упрощение фактуры (не затрагивающее баса и мелодической линии);
6) игра "вслепую" (позволяет совершенствовать аппликатурную технику, ускоряет слухо-двигательную реакцию на нотные знаки);
7) мысленное опережение (обеспечивает кратковременное запоминание последующего фрагмента, обеспечивая непрерывность исполнения).
348. Индивидуальная домашняя работа проводится в несколько приемов и строится в соответствии с рекомендациями педагога.
349. Способы разучивания произведения:
1) за инструментом с нотами;
2) без инструмента с нотами;
3) за инструментом без нот;
4) без инструмента и без нот.
350. Для овладения быстрым чтением нот с листа обучающийся:
1) тренируется в сольмизировании, то есть в проговаривании нот в соответствующем ритме;
2) анализирует мелодическое движение;
3) сольфеджирует мелодии;
4) соотносит ноты с клавишами музыкального инструмента.
351. Программные требования в 1 классе:
1) подготовительные упражнения на развитие чувства ритма, упражнения по ориентации на клавиатуре и нотном стане в записи звуковысотной шкалы;
2) чтение с листа наиболее легких мелодий по возможности с простейшим сопровождением в виде опорных звуков гармоний в басу, освоение простейших ритмических фигур, развитие зрительной ориентации на различных типах фигур нотного текста;
3) освоение 10-15 мелодий народных песен, считалочек, пьес песенного и танцевального характера в простейших ритмах, преимущественно в скрипичном ключе на двух нотоносцах (поочередно правой и левой руками) в размере 2/4, 3/4, 4/4; 10-15 пьес-ансамблей по типу "учитель-ученик"; 8-12 пьес гомофонно-гармонического склада с квинтами и "опорными" звуками в аккомпанирующей партии, 8-12 разнохарактерных пьес с более сложным ритмическим рисунком, включая ноты с точками, в размере 3/8, 6/8, 6-8 пьес в басовом ключе.

4) ноталық жазуларды түсіну және техникалық блоктармен қамту;
5) фортепианолық фактураның әртүрлі түрлерімен танысу;
6) мақсатты аппликатураны қолдану;
7) авторлық нұсқауларды (динамика, штрихтар, сипат, қарқын) қолдану білігі;
8) шығарманың құрылымдық құрамдастарын (фразировка, мотив, қайталануы, вариативтілігі) көру білігі.
346. Педагог шығармамен жұмыс істеуде білім алушыға ноталарды парақтан оқу дағдыларын, мәтінді мұқият талдауды және жылдам оқуды үйретеді.
347. Парақтан жылдам оқуды қалыптастыруды қамтамасыз ететін негізгі тәсілдер (әрекет ету тәсілдері):
1) алдын ала көзбен оқу;
2) біркелкі оқу (нота бастарының графикалық контуры бойынша және ноталық топтардың бейнелері бойынша);
3) жалпылай оқу (фортепианолық формуланың үлгілі формулаларына сүйені - гамма, фигурация, секвенция, каданс);
4) ноталарды мағынасы бойынша топтастыру (интервалдар, аккордтар, шағын әуендік құрылымдар деңгейінде);
5) жеңілдетілген фактуралар (басқа және әуендік сызыққа тиіспейтін);
6) "қарамай" ойнау (аппликатуралық техниканы жетілдіруге мүмкіндік береді, ноталық белгілерге есту-қимылдау реакциясын жылдамдатады);
7) ойша озу (орындаудың үздіксіздігін қамтамасыз етіп, келесі фрагментті қысқа уақытқа есте сақтауды қамтамасыз етеді).
348. Жеке үй тапсырмасы бірнеше рет және педагогтің ұсынымдарына сәйкес құрылады.
349. Шығарманы меңгеру тәсілдері:
1) нотамен аспаппен;
2) нотамен аспапсыз;
3) аспаппен нотасыз;
4) аспапсыз нотамен.
350. Ноталарды парақтан жылдам оқу үшін:
1) сольмизациялауда жаттығу, яғни ноталарды тиісті ырғақпен айту;
2) әуендік қимылдарды талдау;
3) әуендерді сольфеджиолау;
4) ноталардың пернелік музыкалық аспаппен ара қатынасын белгілеу.
351. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ырғақ сезімін дамытуға арналған дайындық жаттығулары, клавиатурада және жоғары дыбысты өлшемде ноталық станда бағдарлануға арналған жаттығулар;
2) бас гармонияның тірек дыбыстары түрінде мүмкіндігінше қарапайым сүйемелдеу бойынша мейлінше жеңіл пьесаларды парақтан оқу, қарапайым ырғақты суреттерді меңгеру, ноталық мәтіннің әртүрлі типтеріндегі фигураларда көріп бағдарлануды дамыту;
3) халық әндерінің 10-15 әуенін, санамақтарды, қарапайым ырғақтағы ән және би сипатындағы пьесаларды, көбінесе 2/4, 3/4, 4/4 өлшеміндегі екі нота қойғышта скрипка кілтінде (оң және сол қолдарымен кезегімен); "оқытушы-оқушы" түріндегі 10-15 ансамбль пьесалары; гомофонды-гармоникалық құрылымдағы сүйемелденетін партиядағы квинттермен және "тірек" дыбыстармен 8-12 пьесаны, мейлінше күрделі ырғақты суреті бар түрлі сипаттағы 8-12 пьесаны, 3/8, 6/8, 6-8 өлшеміндегі нүктелі ноталарды, бас кілтіндегі пьесаларды қоса меңгеру.

352. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Базовую основу содержания учебного предмета представляют следующие тематические разделы.
Раздел 1. Диагностика уровня умения чтения нот с листа музыкальных произведений и уровня развития основных способностей.
Раздел 2. Развитие быстроты и точности опознания нотных знаков, интервалов и аккордов.
Раздел 3. Развитие быстроты и точности двигательной реакции на нотные знаки, интервалы и аккорды.
Раздел 4. Формирование внутренних зрительно-слухо-двигательных представлений ритмических и мелодических рисунков, штриховых особенностей.
Раздел 5. Формирование зрительно-слухо-двигательных представлений штрихов и особенностей их исполнения.
Раздел 6. Формирование зрительно-слухо-двигательных представлений динамических особенностей, целостных ритмоинтонационных комплексов.
Раздел 7. Формирование умения чтения нот с листа. Развитие музыкального воображения. Развитие музыкального мышления.
Раздел 8. Контрольный этап. Диагностика формирования умения чтения нот с листа музыкальных произведений.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подготовительные упражнения на развитие чувства ритма. Чтение метроритмического рисунка со счетом, с опорой на движение (хлопки, постукивания). Ритмическое остинато под музыку.
Тема 2. Упражнения по ориентации на клавиатуре и нотном стане в записи звуковысотной шкалы.
Тема 3. Чтение с листа мелодий с простейшим сопровождением в виде опорных звуков гармоний в басу.
Тема 4. Освоение простейших ритмических фигур.
Тема 5. Развитие зрительной ориентации на различных типах фигур нотного текста.
Тема 6. Мелодии народных песен, считалочек, пьес песенного и танцевального характера в простейших ритмах.
Тема 7. Пьесы-ансамбли по типу "учитель-ученик".
Тема 8. Пьесы гомофонно-гармонического склада.
Тема 9. Разнохарактерные пьесы с более сложным ритмическим рисунком.
Тема 10. Пьесы в басовом ключе.
353. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает нотные знаки;
2) опознает интервалы и аккорды.
354. Программные требования во 2 классе:
1) чтение нот с листа на двух нотных станах в двух ключах, начиная с простейших примеров на несколько звуков, постепенное расширение диапазона в мелодиях до позиции в левой и правой руке;
2) чтение с листа мелодии с аккомпанементом в виде квинты, отдельными звуками, крупными длительностями; чтение с листа наиболее легких мелодий по возможности с простейшим сопровождением в виде опорных звуков гармоний в басу, освоение простейших ритмических фигур, развитие зрительной ориентации на различных типах фигур нотного текста;

352. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Оқу пәні мазмұнының базалық негізін келесі тақырыптық тараулар құрайды.
1-тарау. Музыкалық шығармалардың ноталарын парақтан оқу білігі деңгейін және негізгі қабілеттерінің даму деңгейін диагностикалау.
2-тарау. Ноталық белгілерді, интервалдарды және аккордтарды жылдам және анық тануды дамыту.
3-тарау. Ноталық белгілерге, интервалдарға және аккордтарға жылдам және анық қимылдар реакциясын дамыту.
4-тарау. Ырғақты және әуенді суреттердің, штрих ерекшеліктерінің ішкі көру-есту-қимыл түсініктерін қалыптастыру.
5-тарау. Штрихтарды көру-есту-қимыл түсініктерін қалыптастыру және оларды орындаудың ерекшеліктері.
6-тарау. Динамикалық ерекшеліктерді, тұтас ырғақты екпінді кешенді көру-есту-қимыл түсініктерін қалыптастыру.
7-тарау. Ноталарды парақтан оқу білігін қалыптастыру. Музыкалық қиялын дамыту. Музыкалық ойлауын дамыту.
8-тарау. Қорытынды кезең. Музыкалық шығармалардың ноталарын парақтан оқу білігін қалыптастыруды диагностикалау.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ырғақ сезімін дамытуға арналған дайындық жаттығулары. Метроритмикалық суретті қимылға сүйеніп, есептеп оқу (шапалақ, тоқылдату). Музыкамен орындалатын ырғақты остинато.
2-тақырып. Жоғары дыбысты өлшем жазуында клавиатурада және ноталық станда бағдарлану бойынша жаттығулар.
3-тақырып. Гармонияның тірек дыбыстары баста тұрған кездегі қарапайым сүйемелдеумен әуендерді парақтан оқу.
4-тақырып. Қарапайым ырғақты суреттерді меңгеру.
5-тақырып. Ноталық мәтіннің фигураларының әртүрлі түрлерін көру арқылы бағдарлануды дамыту.
6-тақырып. Халық әндерінің, санамақтардың, қарапайым ырғақтағы ән және би сипатындағы пьесалардың әуендері.
7-тақырып. "Оқытушы-оқушы" үлгісіндегі пьеса-ансамбльдер.
8-тақырып. Гомофонды-гармоникалық құрылымдағы пьесалар.
9-тақырып. Мейлінше күрделі ырғақты суретті әртүрлі сипаттағы пьесалар.
10-тақырып. Бас кілтіндегі пьесалар.
353. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ноталық белгілерді біледі;
2) интервалдар мен аккордтарды таниды.
354. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) екі ноталық станда және екі кілтте ноталарды парақтан оқу, бірнеше дыбысқа арналған қарапайым мысалдардан бастап, сол және оң қолдың позицияларына дейінгі әуендерде дипазонды біртіндеп кеңейту;
2) әуендерді квинта түріндегі сүйемелдеумен, жеке дыбыстармен, ірі ұзақтықтармен парақтан оқу; мүмкіндігінше бастағы гармонияның тірек дыбыстары түріндегі қарапайым сүйемелдеумен барынша жеңіл әуендерді оқу, қарапайым ырғақты фигураларды меңгеру, ноталық мәтін фигураларының әртүрлі түрлерінде көру арқылы бағдарлануды дамыту;

3) освоение 10-12 несложных пьес на разные типы фактуры (марш, колыбельная, полька, вальс), 10-12 этюдов с аккомпанементом, в виде трезвучий с обращениями (в тональностях до 2-х знаков); 8-10 ансамблей (детские песни, обработки народных песен). 8-10 этюдов на двойные ноты (терции, квинты, сексты), 5-8 пьес кантиленного характера с элементами полифонии.
355. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Чтение нот с листа на двух нотных станах в двух ключах.
Тема 2. Чтение с листа мелодии с аккомпанементом в виде квинты, отдельными звуками, крупными длительностями.
Тема 3. Чтение с листа мелодий с простейшим сопровождением в виде опорных звуков гармоний в басу. Освоение простейших ритмических фигур.
Тема 4. Пьесы на разные типы фактуры. Марш. Колыбельная песня. Полька. Вальс.
Тема 5. Этюды с аккомпанементом, в виде трезвучий с обращениями.
Тема 6. Ансамбли. Детские песни. Обработки народных песен.
Тема 7. Этюды на двойные ноты (терции, квинты, сексты).
Тема 8. Пьесы кантиленного характера с элементами полифонии.
356. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет представления о ладе, тональностях, трезвучиях и их обращениях;
2) умеет опознавать нотные знаки, интервалы и аккорды;
3) знает и различает простые ритмические рисунки и штриховые особенности.
357. Программные требования в 3 классе:
1) упражнения на ориентацию и знание тональностей кварто-квинтового круга, чтение с листа мелодий с небольшим расширением диапазона, преимущественно в одной позиции;
2) совершенствование навыков самостоятельного, грамотного и осмысленного разбора текста, осознание ладотональности, метроритма, умение охватить мелодическую фразу, чтение с листа доступного материала двумя руками с минимальным количеством знаков, освоение более сложных ритмических фигур;
3) освоение 8-10 этюдов (гаммаобразные пассажи, "альбертиевы басы", короткие арпеджио); 8-10 танцевальных пьес в тональностях до трех знаков; 12-15 аккомпанементов детских песен с совмещенной строкой; 8-10 полифонических произведений в форме старинных танцев (менуэт, гавот, буррэ), 8-10 разнохарактерных пьес в классической фактуре, 3-5 ансамблей.
358. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Упражнения на ориентацию и знание тональностей кварто-квинтового круга.
Тема 2. Чтение с листа мелодий с небольшим расширением диапазона.
Тема 3. Аккомпанемент – интервалы, изложенные крупными длительностями. Совершенствование навыков самостоятельного, грамотного и осмысленного разбора текста, осознание ладотональности, метроритма, умение охватить мелодическую фразу.
Тема 4. Чтение с листа материала двумя руками с минимальным количеством знаков. Освоение более сложных ритмических фигур.
Тема 5. Этюды. Гаммаобразные пассажи, "альбертиевы басы", короткие арпеджио.
Тема 6. Танцевальные пьесы.
Тема 7. Аккомпанементы детских песен.
Тема 8. Полифонические произведения в форме старинных танцев.
Тема 9. Разнохарактерные пьесы в классической фактуре. Ансамбли.

3) фактураның бірнеше түріне арналған жеңіл 10-12 пьесаны (марш, бесік жыры, полька, вальс), айналымдарымен үшдыбыстылық (2 белгіге дейінгі үндестіліктерде) түріндегі сүйемелденетін 10-12 этюдті; 8-10 ансамбльді (балалар әндері, халық әндерінің өңдеулері), қос ноталарға арналған 8-10 этюдті (терция, квинта, секста), полифония элементтері бар кантиленді сипаттағы 5-8 пьесаны меңгеру.
355. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Екі ноталық стандағы екі кілттегі ноталарды парақтан оқу.
2-тақырып. Парақтан квинта түріндегі сүйемелденетін әуендерді, жеке дыбыстарды, ірі ұзақтықтарды оқу.
3-тақырып. Бас кілтіндегі тірек дыбыс түріндегі қарапайым сүйемелденген әуендерді парақтан оқу. Қарапайым ырғақты суреттерді меңгеру.
4-тақырып. Фактураның әртүрлі типтеріне арналған пьесалар. Марш. Бесік жыры. Полька. Вальс.
5-тақырып. Ансамбльдер. Балалар әндері. Халық әндерінің өңдеулері.
6-тақырып. Қос ноталарға арналған этюдтер (терция, квинта, секста).
7-тақырып. Полифония элементтері бар кантиленді сипаттағы пьесалар.
356. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) лад, үндестілік, үшдыбыстылық және олардың айналымдары туралы түсініктері бар;
2) ноталық жазуларды, интервалдарды және аккордтарды таниды;
3) қарапайым ырғақты суреттерді және штрихтық ерекшеліктерді біледі және ажыратады.
357. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бағдарлануға және квартты-квинтті үндестілікті меңгеруге арналған жаттығулар, диапазоны сәл кеңейтілген әуенді көбінесе бір позицияда парақтан оқу;
2) мәтінді өз бетінше, сауатты және түсініп талдау дағдысын жетілдіру, лад үндестілігін, метроритмді түсіну, әуенді фразаны қамту білігі, қол жетімді материалды белгілердің минималды санымен, екі қолмен парақтан оқу, барынша күрделі ырғақты суретті меңгеру;
3) 8-10 этюдті (гамма тәрізді пассаж, "Альберти бастары", қысқа арпеджио); 8-10 үш белгіге дейінгі үндестіктегі би пьесалары; жолдары қосылған балалар әндерінің 12-15 сүйемелдеулері; 8-10 ескі би формасындағы полифониялық шығармалар (менуэт, гавот, буррэ), 8-10 классикалық фактурадағы әртүрлі сипаттағы пьесалар, 3-5 ансамбль.
358. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Бағдарлануға және квартты-квинтті шеңбердің үндестілігін меңгеруге арналған жаттығулар.
2-тақырып. Диапазоны сәл кеңейтілген әуендерді парақтан оқу.
3-тақырып. Аккомпанемент - ірі ұзақтықтармен берілген интервалдар. Мәтінді өз бетінше, сауатты және түсініп талдау дағдысын жетілдіру, лад үндестілігін, метроритмді түсіну, әуендік фразаны қамту білігі.
4-тақырып. Екі қолмен, белгілердің минималды санымен материалды парақтан оқу. Мейлінші күрделі ырғақты фигураларды меңгеру.
5-тақырып. Этюдтер. Гамма тәрізді пассаж, "Альберти бастары", қысқа арпеджио.
6-тақырып. Би пьесалары.
7-тақырып. Балалар әндерін сүйемелдеу.
8-тақырып. Ескі би формасындағы полифониялық шығармалар.
9-тақырып. Классикалық фактурадағы әртүрлі сипаттағы пьесалар. Ансамбльдер.

359. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает тональности;
2) знает простые ритмические и мелодические рисунки, штриховые особенности;
3) играет свободно нотный текст;
4) имеет представление о главных ступенях лада.
360. Программные требования в 4 классе:
1) расширение диапазона в мелодиях, смены позиций в аппликатуре, равное внимание на левую и правую руки в одноголосном изложении;
2) игра произведений с использованием трезвучий в гармоническом и мелодическом виде, с использованием интервалов в мелодической линии и в сопровождении;
3) освоение 10-15 этюдов (гаммаобразные пассажи, короткие, длинные арпеджио, "альбертиевы басы"); 10-15 разнохарактерных пьес в тональностях до трех знаков, 12-15 аккомпанементов детских песен с совмещенной строкой; 8-10 полифонических произведений, 8-10 разнохарактерных пьес, 3-5 ансамблей.
361. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Расширение диапазона в мелодиях, смены позиций в аппликатуре.
Тема 2. Произведения с использованием трезвучий в гармоническом и мелодическом виде.
Тема 3. Произведения с использованием интервалов в мелодической линии и в сопровождении.
Тема 4. Этюды. Гаммаобразные пассажи. Короткие, длинные арпеджио. "Альбертиевы басы").
Тема 5. Разнохарактерные пьесы в тональностях до трех знаков.
Тема 6. Аккомпанемент детских песен.
Тема 7. Полифонические произведения.
Тема 8. Разнохарактерные пьесы.
Тема 9. Ансамбли.
362. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) ориентируется в тональностях до трех знаков включительно;
2) знает сложные ритмические и мелодические рисунки;
3) знает штриховые особенности;
4) свободно играет нотный текст на два класса ниже уровня;
5) имеет представление о главных ступенях лада T-S-D, обращений T6-S6-D6 и T6/4-S6/4-D6/4.
363. Программные требования в 5 классе:
1) чтение с листа гомофонно-гармонических фактур, развитие углубленного слышания читаемого текста, зрительно-двигательной реакции на графическое изображение нотного текста, автоматизации аппликатурных принципов, подбор по слуху, транспонирование – совершенствование ранее приобретенных навыков;
2) чтение с листа переложений классических произведений, вокальной музыки, популярных произведений классики, доступных по трудности в ансамбле с педагогом или обучающимся;
3) освоение 10-15 этюдов, 10-15 разнохарактерных пьес в тональностях до четырех знаков, 8-10 полифонических произведений, 3-5 произведений крупной формы, 15-20 разнохарактерных пьес, 3-5 ансамблей, 8-10 аккомпанементов.

359. 3 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) үндестіліктерді біледі;
2) қарапайым ырғақты және әуенді суреттерді, штрихтық ерекшеліктерді біледі;
3) ноталық мәтінді еркін ойнайды;
4) ладтың басты сатылары туралы түсінігі бар.
360. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әуендердегі диапазонды кеңейту, аппликатурадағы позицияларды ауыстыру, бір дауысты жеткізудегі сол және оң қолдарға тең назар қою;
2) үшдыбыстылықты қолданып шығармаларды гармоникалық және әуендік түрде, интервалдарды қолданып әуендік сызықта және сүйемелдеумен ойнау;
3) 10-15 этюдті (гамма тәрізді пассаж, қысқа, ұзақ арпеджио, "Альберти бастары"); үш белгіге дейінгі үндестіліктегі 10-15 әртүрлі сипаттағы пьесаны, қосылған жолдарымен балалар әндерінің 12-15 аккомпанементтерін; 8-10 полифониялық шығармаларды; 8-10 әртүрлі сипаттағы пьесаларды, 3-5 ансамбльді меңгеру.
361. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Әуендердегі диапазонды кеңейту, аппликатурадағы позицияны ауыстыру.
2-тақырып. Үшдыбыстылықтар қолданылатын гармоникалық және мелодикалық түрдегі шығармалар.
3-тақырып. Интервалдарды қолданып, әуендік сызықта және сүйемелдеумен орындалатын шығармалар.
4-тақырып. Этюдтер. Гамма тәрізді пассаждар. Қысқа, ұзын арпеджиолар. "Альберти бастары").
5-тақырып. Үш белгіге дейінгі үндестіліктегі әртүрлі сипаттағы пьесалар.
6-тақырып. Балалар әндерінің аккомпанементтері.
7-тақырып. Полифониялық шығармалар.
8-тақырып. Әртүрлі сипаттағы пьесалар.
9-тақырып. Ансамбльдер.
362. 4 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) үш белгіні қоса алғандағы үндестіліктерде бағдарланады;
2) күрделі ырғақты және әуенді суреттерді біледі;
3) штрихтық ерекшеліктерді біледі;
4) өз деңгейінен екі сыныпқа төмен ноталық мәтінді еркін ойнайды;
5) T-S-D ладтың негізгі сатылары, T6-S6-D6 және T6/4-S6/4-D6/4 айналымдары туралы түсініктері бар.
363. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) гомофонды-гармоникалық фактураларды парақтан оқу, оқылатын мәтінді терең естуді дамыту, ноталық мәтіннің графикалық бейнесін көру- қимыл реакциясы, аппликатуралық қағидаттарды автоматтандыру, есту арқылы теру, тасымалдау - алдында алған дағдыларын жетілдіру;
2) классикалық шығармалардың өңдеулерін, вокалдық музыканың ноталарын, қиындығы жағынан қолжетімді атақты классиктердің шығармаларын педагогпен немесе білім алушымен ансамбльде парақтан оқу;
3) 10-15 этюдті, төрт белгіге дейінгі үндестіліктегі 10-15 әртүрлі сипаттағы пьесаларды, 8-10 полифониялық шығармаларды, 3-5 ірі нысанды шығармаларды, 15-20 әртүрлі сипаттағы пьесаларды, 3-5 ансамбльді, 8-10 аккомпанементті меңгеру.

364. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Чтение с листа гомофонно-гармонических фактур.
Тема 2. Чтение с листа в ансамбле переложений классических произведений, вокальной музыки.
Тема 3. Чтение с листа популярных произведений классики.
Тема 4. Этюды, разнохарактерные пьесы в тональностях до четырех знаков.
Тема 5. Полифонические произведения. Произведения крупной формы. Разнохарактерные пьесы. Ансамбли. Аккомпанементы.
365. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) ориентируется в тональностях до четырех-пяти знаков включительно;
2) ориентируется в сложных ритмических и мелодических рисунках, штриховых особенностях;
3) владеет педалью;
4) свободно играет нотный текст на два класса ниже уровня;
5) использует гармонические функции.
366. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) профессиональную терминологию исполнительских средств выразительности;
2) репертуар из произведений отечественных и зарубежных композиторов, богатого наследия народных мелодий, способствующего формированию способности к чтению с листа;
3) музыкальные термины;
4) имена выдающихся композиторов и музыкантов;
5) мотивацию к продолжению профессионального обучения на инструменте.
Обучающийся умеет:
1) анализировать исполняемые музыкальные произведения, применяя теоретические знания в исполнительской практике;
2) быстро и точно опознавать нотные знаки, интервалы и аккорды, сложные ритмические и мелодические рисунки, штриховые особенности;
3) представлять целостные ритмо-интонационные комплексы;
4) ориентироваться в тональностях кварто-квинтового круга;
5) грамотно, выразительно исполнять музыкальные произведения основных жанровых и стилистических направлений;
Сформированы навыки:
1) позволяющие самостоятельно накапливать репертуар;
2) владения различными видами техники исполнительства;
3) использования художественно-оправданных технических приемов;
4) чтения нот с листа и транспонированию музыкальных произведений;
5) разучивания музыкальных произведений;
6) игры на инструменте.
367. Развитие навыков чтения с листа в классах русских народных инструментов (гитара, домра, балалайка, баян, аккордеон).
368. При обучении игре на баяне или аккордеоне обучающийся полностью лишен зрительного контроля над клавиатурой левой руки. В процессе выполнения упражнений обучающийся автоматически получает этот навык.
369. Во время исполнения гамм развивается восприятие клавиатуры: сначала обучающийся играет гамму в одну октаву штрихом non legato [нон легато], потом разной артикуляцией, не глядя в правую клавиатуру. В начале необходимо выбирать гаммы с легкой аппликатурой.

364. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Гомофонды-гармоникалық фактураны парақтан оқу.
2-тақырып. Классикалық шығармалардың өңдеулерін, вокалдық музыканы парақтан ансамбльмен оқу.
3-тақырып. Классиканың танымал шығармаларын парақтан оқу.
4-тақырып. Этюдтер, төрт белгіге дейінгі үндестіліктегі әртүрлі сипаттағы пьесалар.
5-тақырып. Полифониялық шығармалар. Ірі нысанды шығармалар. Әртүрлі сипаттағы пьесалар. Ансамбльдер. Аккомпанементтер.
365. 5 сынып Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) төрт-бес белгіні қоса алғандағы үндестіліктерде бағдарланады;
2) күрделі ырғақты және әуенді суреттерде, штрихтық ерекшеліктерде бағдарланады;
3) педальді басқарады;
4) деңгейінен екі сынып төмен ноталық мәтінді еркін ойнайды;
5) гармоникалық функцияларды қолданады.
366. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) мәнерлеудің орындаушылық құралдарының кәсіби терминологиясын;
2) отандық және шетел композиторларының шығармаларынан тұратын репертуарды, парақтан оқу қабілетін қалыптастыруға ықпал ететін халық әндерінің бай мұрасын;
3) музыкалық терминдерді;
4) атақты композиторлар мен музыканттардың аттарын;
5) аспапта кәсіби ойнауды жалғастыруға деген уәждемені біледі.
Түлек:
1) орындаушылық практикада теориялық білімдерін қолдана отырып, орындалатын музыкалық шығарманы талдауды;
2) нота белгілерін, интервалдар мен аккордтарды, күрделі ырғақты және әуенді суреттерді, штрихтық ерекшеліктерді жылдам және нақты таниды;
3) тұтас ырғақты-екпінді кешендерді түсінуді;
4) квартты-квинтті шеңбер үндестілігінде бағдарлануды;
5) негізгі жанрлық және стильдік бағыттардағы музыкалық шығармаларды сауатты, мәнерлі орындауды біледі.
Түлекте:
1) өз бетінше репертуар жинақтауға мүмкіндік беретін;
2) орындаушылық техниканың әртүрлі түрлерін игеру;
3) көркемдік жағынан тиімді техникалық тәсілдерді қолдану;
4) ноталарды парақтан оқу және музыкалық шығармаларды тасымалдау;
5) музыкалық шығармаларды жаттау;
6) аспапта ойнау дағдылары қалыптасқан.
367. Орыс халық аспаптары (гитара, домра, балалайка, баян, аккордеон) сыныптарында парақтан оқу дағдыларын дамыту.
368. Баянда немесе аккордеонда ойнау кезінде білім алушы сол қол клавиатурасын көзбен басқара алмайды. Жаттығуларды орындау кезінде білім алушы бұл дағдыны автоматты түрде алады.
369. Гаммаларды орындау кезінде клавиатураны қабылдау дамиды: алдымен білім алушы гамманы бір октавада non legato [нон легато] штрихымен, кейін әртүрлі артикуляциямен, оң клавиатураға қарамай ойнайды. Басында жеңіл аппликатуралы гаммаларды таңдаған жөн.

370. Педагог обучает осознанным тренировкам, ведущим к приспособлению зрения и позволяющим видеть одновременно большое пространство (обзор нотного текста). Быстрота и точность двигательной реакции на читаемый текст в огромной степени зависит от аппликатурной техники.
371. Развитие основ аппликатурной техники тесно связано с формированием умения ориентироваться на клавиатуре: овладение певучим, плавным легато, достижение четкой артикуляции пальцев. Аппликатурные упражнения дают самые лучшие результаты лишь тогда, когда используются одновременно с работой по овладению клавиатурой "слепым" методом.
372. Исполнение каждого очередного задания обязательно подготавливается в воображении. Обучающийся мысленно слышит и исполняет будущий мотив, его ритм, мелодическую линию, представляет себе движение пальцев.
373. Упражнения конструируются согласно следующим правилам:
1) сочиняются мотивы, опираясь не только на систему мажора и минора; целые тоны и полутоны используются в разных комбинациях;
2) мелодическая линия усложняется постепенно – от диатонических и хроматических последовательностей до ломаных фигур и скачков.
374. Баянная музыка записывается горизонтально (скрипичная и духовая музыка) и вертикально, разделяется работа по чтению нот с листа на две части: на горизонтальное и вертикальное восприятие.
375. Чтение нот с листа, как действие, представляет собой реализацию на инструменте звукового образа, который в начале возникает в сознании исполнителя с помощью звукового восприятия нотного текста.
376. Важные составляющие навыки чтения нот с листа:
1) техника быстрого чтения нотной записи;
2) умение быстрого выбора рациональной аппликатуры и свободного ориентирования на клавиатуре.
377. Программные требования в 1 классе:
1) знакомство с инструментом, спецификой, особенностями игры, приобретение первоначальных навыков чтения нот с листа;
2) представление о метроритмических особенностях произведения, умение определить тональность данного произведения, особенности аппликатуры, музыкальной формы;
3) формирование двигательных умений, необходимых для чтения с листа, освоение высотной графики, формирование навыка чтения с листа горизонтальных мелодических построений на основе гамм в тональностях мажора и минора с одним ключевым знаком;
4) зрительное знакомство с текстом и его анализ, воспроизведение предложенных педагогом музыкальных примеров, самостоятельная домашняя работа обучающегося и предъявление результата на уроке;
5) воспитание сознательного отношения к нотному тексту, умение анализировать музыкальное произведение, определить особенности музыкального языка;

370. Педагог көзді бейімдеуге алып келетін және бір уақытта үлкен кеңістікті (ноталық мәтінді шолу) көруге мүмкіндік беретін саналы жаттықтыруды үйретеді. Оқылатын мәтінге қимыл реакциясының жылдамдығы мен нақтылығы көп жағдайда аппликатуралық мәтінге байланысты болады.
371. Аппликатуралық техниканың негізін дамыту клавиатурада бағдарлану білігін: әуезді, баяу легатоны меңгеру, саусақтардың нақты артикуляциясына қол жеткізуді қалыптастырумен тығыз байланысты. Аппликатуралық жаттығулар клавиатураны "қарамай" орындау әдісін меңгеру бойынша жұмыспен бір уақытта қолданған кезде ғана ең жақсы нәтиже береді.
372. Әрбір кезекті тапсырманы орындау міндетті түрде ойша дайындалады. Білім алушы болашақ мотивті, оның ырғағын, әуездік сызығын ойша естиді және орындайды, саусақтардың қозғалысын елестетеді.
373. Жаттығулар келесі ережелерге байланысты құрастырылады:
1) мажор мен минор жүйесіне ғана сүйенбей мотивтер шығарылады; толық тондарды және жартылай тондарды әртүрлі комбинацияларда қолданылады;
2) әуендік сызық диатоникалық және хроматикалық қатардан қисық сызықтар мен секірулерге дейін біртіндеп күрделендіріледі.
374. Баян музыкасы көлденең (скрипка және үрлемелі музыка) және тік жазылады, ноталарды парақтан оқу жұмысы екі бөлікке бөлінеді: көлденең және тік қабылдау.
375. Ноталарды парақтан оқу әрекет ретінде алдымен ноталық мәтінді дыбыстық қабылдаудың көмегімен орындаушының санасында пайда болатын, аспапта дыбыстық бейнені іске асыруды білдіреді.
376. Ноталарды парақтан оқудың маңызды құрамдасы:
1) ноталық жазуды жылдам оқу техникасы;
2) оңтайлы аппликатураны жылдам таңдау және клавиатурада еркін бағдарлану білігі болып табылады.
377. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) аспаппен, ерекшеліктерімен, ойнау ерекшеліктерімен танысу, ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
2) шығарманың метр ырғақтық ерекшеліктері туралы түсініктері, аталған шығарманың үндестілігін анықтау білігі, аппликатураның, музыкалық форманың ерекшеліктері;
3) парақтан оқуға қажетті қимыл біліктерін қалыптастыру, жоғары графиканы меңгеру, бір кілтті белгіде мажор және минор үндестіліктеріндегі гаммалар негізінде көлденең әуендік құрылымдарды парақтан оқу дағдыларын қалыптастыру;
4) мәтінмен көзбен танысу және оның талдауы, педагогтің ұсынған музыкалық үлгілерін шығару, білім алушының өзіндік үй жұмысы және сабақта нәтижелерді көрсету;
5) ноталық мәтінге саналы көзқарасты, музыкалық шығарманы талдау білігін, музыкалық тілдің ерекшеліктерін анықтауды тәрбиелеу;

6) освоение 15 пьес доступной трудности, в том числе одной рукой.
378. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с инструментом. Особенности игры на инструменте.
Тема 2. Первоначальные навыки чтения нот с листа. Координирование зрительной, слуховой, двигательной составляющих. Динамические, штриховые, аппликатурные обозначения. Чтение простейших одноголосных последований отдельными руками, руками по очереди. Постепенное усложнение музыкальной ткани. Привитие ощущения формы исполняемых произведений, устойчивого ощущения тональности. Одновременное изучение сопутствующих нотных обозначений, итальянских терминов.
Тема 3. Метроритмические особенности изучаемого произведения тональность данного произведения. Особенности аппликатуры. Музыкальная форма. Повторность и различие музыкальных фраз, предложений.
Тема 4. Анализ музыкального произведения. Определение особенностей музыкального языка.
379. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы музыкальной грамоты;
2) терминологию;
3) знает простые приемы звукоизвлечения, диапазона инструмента;
4) умеет читать с листа легкие пьесы, песенки-попевки;
5) умеет выразительно исполнять незнакомое произведение;
6) умеет сольфеджировать нотами пьесу для чтения с листа;
7) умеет определять размер произведения;
8) умеет прохлопать и проговорить на ритмослоги ритмический рисунок с тактированием рукой, отмечанием пульса ногой;
9) умеет определять тональность;
10) умеет определять музыкальную форму 8-16 тактов;
11) знает особенности аппликатуры;
12) владеет навыками слухового внимания;
13) владеет основными приемами игры на инструменте.
380. Программные требования во 2 классе:
1) дальнейшая работа над приобретением навыков чтения нот с листа, представление о метроритмических особенностях произведения;
2) умение определить тональность, строение исполняемого произведения, проанализировать технически трудные такты, подбор единой удобной аппликатуры в исполняемом произведении, достижение интонационной чистоты исполнения;
3) освоение 15 пьес доступной трудности, в том числе одной рукой.
381. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Приобретение навыков чтения нот с листа. Метроритмические особенности произведения.
Тема 2. Тональность, строение исполняемого произведения.
Тема 3. Определение и анализ технически трудных тактов.
Тема 4. Подбор единой удобной аппликатуры в исполняемом произведении. Достижение интонационной чистоты исполнения.

6) қиындығы жағынан қолжетімді, оның ішінде бір қолмен 15 пьесаны меңгеру.
378. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Аспаппен танысу. Аспапта ойнаудың ерекшеліктері.
2-тақырып. Ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдылары. Көру, есту, қимыл құрамдастарын үйлестіру. Динамиканы, штрихты, аппликатураны көрсету белгілері. Қарапайым бір дауысты ілеспелерді жеке қолмен, қолдармен кезектесіп оқу. Музыкалық материалды біртіндеп күрделендіру. Орындалатын шығармалардың формаларын сезінуді, үндестілікті тұрақты сезінуді дағдыландыру. Қосалқы ноталық белгілерді, итальян терминдерін бір уақытта меңгеру.
3-тақырып. Меңгерілетін шығарманың метроритмдік ерекшеліктері, аталған шығарманың үндестілігі. Аппликатураның ерекшеліктері. Музыкалық форма. Музыкалық фразалардың, сөйлемдердің қайталануы және айырмашылығы.
4-тақырып. Музыкалық шығарманы талдау. Музыкалық тілдің ерекшеліктерін анықтау.
379. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық сауаттың негізін біледі;
2) терминологияны;
3) дыбыс шығарудың қарапайым түрлерін, аспаптың диапазонын біледі;
4) парақтан жеңіл пьесаларды, әндерді-әуендерді оқи алады;
5) таныс емес шығармаларды мәнерлі орындауды біледі;
6) парақтан оқуға арналған пьесаны нотамен сольфеджиолайды;
7) шығарманың өлшемін анықтай алады;
8) қолмен тактілеу, қағысты аяқпен белгілей отырып, ырғақты суретті ырғақты буындарға шапалақтауды және айтуды біледі;
9) үндестілікті анықтай алады;
10) 8-16 тактідегі музыкалық форманы анықтай алады;
11) аппликатураның ерекшеліктерін біледі;
12) есту зейіні дағдыларын біледі;
13) аспапта ойнаудың негізгі тәсілдерін біледі.
380. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ноталарды парақтан оқудың дағдыларын алу бойынша әрі қарай жұмыс істеу, шығарманың метроритмдік ерекшеліктері туралы түсініктері;
2) орындалатын шығарманың үндестілігін, құрылымын анықтау, техникалық жағынан қиын тактілерді талдау, орындалатын шығармадағы бірыңғай ыңғайлы аппликатураны іріктеу, орындауда ырғақты тазалыққа қол жеткізу білігі;
3) қиындығы жағынан қолжетімді, оның ішінде бір қолмен ойналатын 15 пьесаны меңгеру.
381. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ноталарды парақтан оқу дағдыларын меңгеру. Шығарманың метроримдік ерекшеліктері.
2-тақырып. Орындалатын шығарманың үндестілігі, құрылымы.
3-тақырып. Техникалық жағынан қиын тактілерді анықтау және талдау.
4-тақырып. Орындалатын шығармадағы бірыңғай ыңғайлы аппликатураны іріктеу. Орындаудың ырғақтық тазалығына қолжеткізу.

382. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает строение музыкальной пьесы: мелодия, фраза, предложения, мотив, период, цезура;
2) знает ритмические сочетания;
3) знает понятия "артикуляция", "штрихи", "стаккато", "нон-легато";
4) знает приемы игры на инструменте, соответствующие Программе;
5) умеет выразительно проигрывать на инструменте мелодические фразы или пьесы;
6) умеет использовать целесообразные игровые движения, штрихи;
7) умеет читать с листа несложные пьесы;
8) умеет сольфеджировать нотами пьесы для чтения с листа;
9) умеет определять тональность;
10) владеет навыками предварительного просмотра произведений;
11) владеет навыками слухового внимания;
12) знает основные приемы игры на инструменте.
383. Программные требования в 3 классе:
1) повторение и закрепление изученного, дальнейшее формирование навыка чтения ритмоформул, освоение ритмической графики, определенных закономерностей нотописания, усвоение звуковых соотношений в мелодиях, имеющих диапазон больше октавы, музыкальный материал в тональностях до двух ключевых знаков. Зрительное знакомство с текстом и его анализ. Воспроизведение предложенных преподавателем музыкальных примеров;
2) дальнейшее освоение навыков чтения нот с листа, усложнение ритмического рисунка в произведениях, умение определить тональный план, строение исполняемого произведения;
3) определение жанровой основы, характера пьесы, грамотное применение музыкальной терминологии; динамических оттенков и кульминационного плана произведения;
4) освоение не менее 20 пьес доступной трудности.
384. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Усложнение ритмического рисунка в произведениях. определение тонального плана.
Тема 2. Строение исполняемого произведения. Технически трудные такты.
Тема 3. Определение жанровой основы, характера пьесы.
Тема 4. Динамические оттенки и кульминационный план произведения. Подбор единой удобной аппликатуры в исполняемом произведении.
385. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает музыкальные термины;
2) знает художественный образ;
3) понимание целесообразности аппликатуры;
4) имеет понятие о двухчастном и трехчастном формах;
5) знает исполнительские приемы игры;
6) знает переход из позиции в позицию;
7) знает ритмические сочетания;
8) использует целесообразные игровые движения, штрихи;
9) читает с листа несложные пьесы;

382. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық пьесаның құрылымын біледі: әуен, фраза, сөйлем, мотив, кезең, цезура;
2) ырғақты үйлесімдерді біледі;
3) "артикуляция", "штрих", "стаккато", "нон-легато" түсініктерін біледі;
4) бағдарламаға сәйкес келетін аспапта ойнау тәсілдерін біледі;
5) аспапта әуендік фразаларды немесе пьесаларды мәнерлеп ойнауды біледі;
6) мақсатты ойын қимылдарын, штрихтарды қолдануды біледі;
7) жеңіл пьесаларды парақтан оқуды біледі;
8) парақтан оқуға арналған пьесаларды ноталармен сольфеджиолауды біледі;
9) үндестілікті анықтай алады;
10) шығармаларды алдын ала қарау дағдыларын біледі;
11) есту зейіні дағдыларына ие болады;
12) аспапта ойнаудың негізгі тәсілдерін біледі.
383. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) оқығанды қайталау және бекіту, ырғақты формулаларды оқу дағдыларын әрі қарай қалыптастыру, ырғақты графиканы, белгілі нота жазуының заңдылықтарын меңгеру, диапазоны октавадан үлкен болатын әуендердегі дыбыстық қатынастарды, екі кілтті белгіге дейінгі үндестіктегі музыкалық материалды меңгеру. Мәтінмен көзбен танысу және оны талдау. Педагог ұсынған музыкалық үлгілерді шығару;
2) ноталарды парақтан оқу дағдыларын әрі қарай меңгеру, шығармалардағы ырғақты суреттерді күрделендіру, тональді планды анықтау білігі, орындалатын шығарманың құрылымы;
3) жанрлық негізін, пьесаның сипатын анықтау, музыкалық терминологияны, динамикалық бояуларды және шығарманың шарықтау шегін сауатты қолдану;
4) қиындығы жағынан қолжетімді 20 пьесаны меңгеру.
384. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Шығармалардағы ырғақты суреттерді күрделендіру, тональді планды анықтау.
2-тақырып. Орындалатын шығарманың құрылымы. Техникалық жағынан қиын тактілер.
3-тақырып. Пьесаның жанрлық негізін, сипатын анықтау.
4-тақырып. Шығарманың динамикалық бояулары және шарықтау шегі. Орындалатын шығармалардағы бірыңғай ыңғайлы аппликатураны іріктеу.
385. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық терминдерді біледі;
2) көркемдік бейнелерді біледі;
3) аппликатураның мақсатын біледі;
4) екі бөлімді және үш бөлімді формалар туралы түсінігі бар;
5) ойынның орындаушылық тәсілдерін біледі;
6) бір позициядан екінші позицияға өтуді біледі;
7) ырғақты үйлесімдерді біледі;
8) мақсатты ойын қимылдарын, штрихтарды қолданады;
9) жеңіл пьесаларды парақтан оқиды;

10) сольфеджирует нотами пьесу для чтения с листа;
11) умеет определять размер произведения;
12) умеет тактировать ритмический рисунок;
13) умеет определять тональность;
14) владеет навыками разбора текста, воспринимая его группами нот, мотивами;
15) ощущает горизонтальное движение и развитие музыки;
16) грамотно прочитывает нотный текст, используя полученные знания;
17) владеет навыками слухового внимания.
386. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) основы музыкальной грамоты;
2) систему игровых навыков, умеет применять ее самостоятельно;
3) основные средства музыкальной выразительности (тембр, динамика, штрих, темп).
Обучающийся умеет:
1) самостоятельно определять технические трудности несложного музыкального произведения и находить способы их решения;
2) самостоятельно выбрать наиболее удобную и рациональную аппликатуру;
3) грамотно без остановок прочитать нотный текст с листа.
387. Развитие навыков чтения нот с листа в классе "Струнные инструменты". Перед прочтением нового материала предварительно просматривается и анализируется музыкальный текст с целью осознания ладотональности, метроритма, особенностей ритмических, штриховых, аппликатурных, динамики, выявления формы и строения мелодии.
388. С первых месяцев обучения педагог приучает обучающегося перед исполнением незнакомой пьесы внимательно просмотреть нотный текст, определить метроритм, ритмические особенности, тональность, расположение пальцев на грифе (тоны, полутоны), проанализировать связь тональности, ритма, штрихов, распределения смычка, аппликатуры и динамических оттенков, направленности мелодии, фразировки и темпа с характером пьесы.
389. Решение этих задач способствует развитию аналитического мышления и логической памяти обучающегося, что позволит ему грамотно разбирать нотный текст и сократит время разучивания изучаемых произведений.
390. На каждом уроке прочитываются 4-10 пьес. Игре пьесы предшествует обязательный устный анализ (тональность, особенность движения мелодии, ритмического рисунка, скачки, интервалы, ступени, выбор аппликатурной позиции, ритмослоговая подтекстовка, форма музыкального построения, функциональное развитие).
391. На уроках чтения нот с листа обучение ведется по нарастающей шкале от простых мелодий к более сложным, усложняется не только мелодическая и ритмическая линия рисунка пьесы, но и технические приемы исполнения, штрихов и аппликатуры.
392. Программные требования в 1 классе:
1) развитие начальных навыков чтения нот с листа;

10) парақтан оқуға арналған пьесаларды ноталармен сольфеджиолайды;
11) шығарманың өлшемін анықтай алады;
12) ырғақты суретті тактілей алады;
13) үндестілікті анықтай алады;
14) оларды ноталар тобымен, мотивтермен қабылдай отырып, талдау дағдыларына ие болады;
15) көлденең қозғалысты және музыканың дамуын сезінеді;
16) алған білімдерін қолданып, ноталық мәтінді сауатты оқиды;
17) есту зейіні дағдыларына ие болады.
386. Бағдарламаны меңгеруден күтілетін нәтижелер.
Білім алушы:
1) музыкалық сауат негіздерін біледі;
2) ойын дағдылары жүйесін, оны өз бетінше қолдануды біледі;
3) музыкалық мәнерлеудің негізгі құралдарын біледі (тембр, динамика, штрих, қарқын).
Білім алушы:
1) жеңіл музыкалық шығарманың техникалық қиындықтарын өз бетінше анықтайды және оларды шешу тәсілдерін табуды;
2) мейлінше ыңғайлы және оңтайлы аппликатураны өз бетінше таңдауды;
3) ноталық мәтінді парақтан кідірмей сауатты орындауды біледі.
387. "Ішекті аспаптар" сыныбында ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту. Жаңа материалды оқудың алдында лад үндестілігін, метроритмді, ырғақты, штрихты, аппликатура, динамика ерекшеліктерін түсіну, әуеннің формасы мен құрылымын анықтау мақсатында музыкалық мәтін алдын ала қарастырылады және талданады.
388. Педагог оқытудың алғашқы айларынан бастап білім алушыны таныс емес пьесаны орындаудан бұрын ноталық мәтінді мұқият қарауды, метроритмді, ырғақты ерекшеліктерді, үндестілікті, саусақтардың грифте орналасуын (тон, жартылай тон) анықтауды, үндестіліктің, ырғақтың, штрихтың байланысын талдауды, ысқыны, аппликатураны және динамикалық бояуларды, әуендердің бағыттарын, фразировкаларды және пьесаның сипатымен қарқынды бөлу.
389. Міндеттерді шешу білім алушының сараптамалық ойлауын және логикалық жадын дамытуға ықпал етеді, бұл өз кезегінде ноталық мәтінді сауатты талдауға және меңгерілетін шығармаларды жаттауға жұмсалатын уақытты қысқартуға мүмкіндік береді.
390. Әр сабақта 4-10 пьеса оқылады. Пьесаны ойнаудың алдында міндетті ауызша талдау жүргізіледі (үндестілік, әуен қозғалыстарының, ырғақты суреттердің ерекшеліктері, секірулер, интервалдар, сатылар, аппликатура позициясын таңдау, ырғақты буынды мәнмәтін, музыкалық құрылымның формасы, функциялық дамуы).
391. Ноталарды парақтан оқу сабақтарында оқыту жеңіл әуеннен күрделі әуенге қарай өсу мөлшерімен жүргізіледі, пьесаның тек әуендік және ырғақты сызықтары ғана емес, сонымен қатар орындаудың техникалық тәсілдері, штрихтар мен аппликатура күрделендіріледі.
392. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ноталарды парақтан оқудың алғашқы дағдыларын дамыту;

2) анализ небольших по объему музыкальных пьес и навыки чтения;
3) освоение 3-4 этюдов, 3-4 пьес.
393. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подбор по слуху. Формирование навыка игры с листа и освоение нотной графики. Чтение с листа народных песен и простых пьес на одной струне смычком или pizz [пицц].
Тема 2. Развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста.
Тема 3. Накопление опыта восприятия и воспроизведения нотного текста. В процессе игры чтение нот с листа. Транспонирование.
394. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает названия октав, скрипичный ключ;
2) знает запись нот первой октавы;
3) знает деление нот и пауз (целая, половинная, четвертная, восьмая длительности);
4) знает такт, размер 2/4, знаки увеличения длительностей;
5) знает штрихи (легато, нон легато, стаккато), динамические оттенки, понятия "темп", "лад";
6) умеет воспроизводить ритмические рисунки в простых размерах (сочетание целой, половинной, четвертных и восьмых длительностей);
7) умеет проанализировать музыкальное построение;
8) умеет устанавливать границы фраз;
9) умеет читать с листа несложные пьесы в объеме 8 тактов;
10) владеет элементарными навыками чтения нот с листа несложных пьес;
11) владеет навыком анализа прочитанного произведения.
395. Программные требования во 2 классе:
1) чтение с листа пьес на двух струнах в пределах одной позиции смычком, закрепление первоначальных навыков чтения с листа;
2) умение охватить текст в пределах 2-3 строчек, исполнить музыкальное произведение без остановок с точной интонацией, ритмом и аппликатурой.
396. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подбор по слуху. Формирование навыка игры с листа и освоение нотной графики.
Тема 2. Развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста.
Тема 3. Накопление опыта восприятия и воспроизведения нотного текста. В процессе игры с листа. Транспонирование.
397. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает знаки альтерации (бемоль, диез, бекар), размер 4/4, динамические оттенки;
2) знает графические контуры секунды, терции, трезвучий, элементы мелодической фигурации;
3) умеет правильно извлекать звук во время игры;
4) умеет правильно распределять смычок во время исполнения пьесы;
5) точно воспроизводит ритмический и мелодический рисунок в пьесе;

2) көлемі жағынан шағын музыкалық пьесаларды талдау және оқу дағдылары;
3) 3-4 этюдті, 3-4 пьесаны меңгеру.
393. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Есту бойынша теру. Парақтан оқу дағдыларын қалыптастыру және ноталық графиканы меңгеру. Парақтан халық әндерін және ысқымен немесе pizz [пицц] бір ішекпен жеңіл пьесаларды орындау.
2-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау техникасын дамыту.
3-тақырып. Парақтан ойнау процесінде ноталық мәтінді қабылдау және орындау тәжірибесін жинақтау. Ойнау процесінде ноталарды парақтан оқу. Тасымалдау.
394. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) октавалардың аталуын, скрипка кілтін біледі;
2) бірінші октаваның ноталарын жазуды біледі;
3) ноталардың бөлінуін және үзілістерді біледі (толық, жарты, төрттік, сегіздік ұзақтықтар);
4) тактіні, 2/4 өлшемін, ұзақтықтарды ұлғайту белгілерін біледі;
5) штрихтарды (легато, нон легато, стаккато), динамикалық реңктерді, "қарқын", "лад" түсініктерін біледі;
6) қарапайым өлшемдердегі ырғақты суреттерді ойнай алады (толық, жарты, төрттік және сегіздік ұзақтықтарды үйлестіру);
7) музыкалық құрылымды талдай алады;
8) фразалардың шекараларын бекіте алады;
9) парақтан 8 такті көлеміндегі жеңіл шығармаларды оқи алады;
10) парақтан жеңіл пьесаларды оқудың қарапайым дағдыларын біледі;
11) оқыған шығарманы талдау дағдыларын біледі.
395. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бір позиция шеңберінде екі ішекті ысқымен пьесаларды оқу, парақтан оқудың алғашқы дағдыларын бекіту;
2) 2-3 жол аумағында мәтінді қамту, музыкалық шығарманы кідірмей, нақты екпінмен, ырғақпен және аппликатурамен орындау білігі.
396. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Есту арқылы теру. Парақтан оқу дағдыларын қалыптастыру және ноталық графиканы меңгеру.
2-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және ойнау техникасын дамыту.
3-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және ойнау тәжірибесін жинақтау. Парақтан ойнау процесі. Тасымалдау.
397. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) альтерация белгілерін (бемоль, диез, бекар), 4/4 өлшемін, динамикалық бояуларды біледі;
2) графикалық контурларды, секунда, терция, үшдыбыстылық, әуендік фигурация элементтерін біледі;
3) ойын кезінде дыбысты дұрыс шығаруды біледі;
4) пьесаны орындау кезінде ысқыны дұрыс бөлуді біледі;
5) пьесадағы ырғақты және әуендік суретті нақты шығарады;

6) владеет навыками чтения нот с листа несложных пьес, навыками анализа музыкального построения.
398. Программные требования в 3 классе:
1) чтение пьес и этюдов на четырех струнах в пределах одной позиции;
2) умение охватить текст в пределах 3-4 строчек, исполнить музыкальное произведение без остановок с точной интонацией, ритмом, аппликатурой и точными штрихами.
399. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Анализ музыкального текста и навыки чтения. Анализ небольших по объему музыкальных пьес.
Тема 2. Роль метроритма в музыкальных произведениях. Синтез мелодики и метроритма. Взаимосвязь. Навыки воспроизведения в едином целом.
Тема 3. Динамический рисунок музыкальных произведений (штрихи, аппликатура, динамические оттенки). Анализ нотных записей, условных обозначений, музыкальных фраз. Динамическое развитие музыкального произведения.
Тема 4. Аппликатура и штрихи при чтении нот с листа. Формирование навыков владения правильной аппликатуры, приемов игры на инструменте.
Тема 5. Группировка нот разных длительностей в простых размерах. Освоение и осмысление каждой длительности в отдельности, а затем постепенное их перемешивание. Элементарная группировка нот при читке пьес с листа в простых размерах.
Тема 6. Знаки альтерации в нотном тексте. Ориентация в тональном плане пьесы (определение тональности). Навыки прочтения нот с листа со знаками альтерации.
Тема 7. Репертуар и его разнообразие. Знакомство с разнообразными по содержанию и форме, стилю, фактуре пьесами русской и зарубежной классической музыки, творчеством советских композиторов и произведениями современных зарубежных композиторов. Формирование художественного и эстетического вкуса.
400. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает музыкальную терминологию, понятие стиля исполняемых произведений;
2) знает характерные черты важных жанров;
3) имеет представления о музыкальных формах;
4) умеет самостоятельно разучивать музыкальные произведения;
5) умеет слушать и контролировать себя;
6) применяет теоретические знания на практике;
7) убедительно доносит смысл и характер исполняемого произведения;
8) владеет навыками транспонирования произведения;
9) владеет навыками художественного исполнения читаемого несложного читаемого произведения;
10) владеет навыками анализа исполняемого произведения.
401. Развитие навыков чтения нот с листа в классе "Духовые и ударные инструменты". Педагог воспитывает в обучающемся осмысленное отношение к тексту, приучает не только видеть все обозначения, но и слышать в них музыкальное содержание.

6) жеңіл пьесаларды парақтан оқу дағдыларын, музыкалық құрылымды талдау дағдыларын біледі.
398. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) бір позиция шеңберінде төрт ішекте пьесалар мен этюдтерді оқу;
2) 3-4 жол аумағында мәтінді қамту, кідірмей, нақты екпінмен, ырғақпен, аппликатурамен және нақты штрихтармен орындау білігі.
399. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық мәтінді талдау және оқу дағдылары. Көлемі жағынан шағын музыкалық пьесаларды талдау.
2-тақырып. Музыкалық шығармалардағы метроритмнің рөлі. Мелодика мен метроритм синтезі. Өзара байланысы. Біртұтас ойнау дағдылары.
3-тақырып. Музыкалық шығармалардың динамикалық суреттері (штрихтар, аппликатура, динамикалық бояулар). Ноталық жазуларды, шартты белгілерді, музыкалық фразаларды талдау. Музыкалық шығарманың динамикалық дамуы.
4-тақырып. Ноталарды парақтан оқу кезіндегі аппликатура және штрихтар. Дұрыс аппликатураны, аспапта ойнау тәсілдерін меңгеру дағдыларын қалыптастыру.
5-тақырып. Әртүрлі ұзақтықтардағы ноталарды қарапайым өлшемдерде топтастыру. Әр ұзақтықты жеке, кейін біртіндеп оларды ауыстыруды меңгеру және түсіну. Қарапайым өлшемдегі пьесаларды парақтан оқу кезінде ноталарды қарапайым топтастыру.
6-тақырып. Ноталық мәтіндегі альтерация белгілері. Пьесаның үндестілік жоспарындағы бағыт (үндестілікті анықтау). Альтерация белгілерімен ноталарды парақтан оқу дағдылары.
7-тақырып. Репертуар және оның түрлері. Орыс және шетел классикалық музыкасының мазмұны және формасы, стилі, фактурасы бойынша әртүрлі шығармалармен, кеңес композиторларының шығармашылығымен және заманауи шетел композиторларының шығармаларымен танысу. Көркем және эстетикалық талғамды қалыптастыру.
400. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық терминологияны, орындалатын шығармалардың стилін біледі;
2) жанрларға тән маңызды қасиеттерді біледі;
3) музыкалық формалар туралы түсінігі бар;
4) музыкалық шығарманы өз бетінше жаттауды біледі;
5) өзін тыңдауды және бақылауды біледі;
6) практикада теориялық білімдерін қолданады;
7) орындалатын шығарманың мағынасы мен сипатын сенімді жеткізеді;
8) шығарманы тасымалдау дағдыларын біледі;
9) оқылатын шығарманы көркем орындау дағдыларын біледі;
10) орындайтын шығарманы талдау дағдыларына ие болады.
401. "Үрлемелі және соқпалы аспаптар" сыныбында ноталарды парақтан оқу дағдыларын дамыту. Педагог білім алушының мәтінді түсінуге қатынасын тәрбиелейді, тек белгілерді көріп қана қоймай, сондай-ақ олардың музыкалық сүйемелдеуін естуді дағдыландырады.

402. Развитие навыков чтения нот с листа, подбора по слуху и транспонирования носит систематический характер.
403. Педагог работает с обучающимся в следующих направлениях:
1) ориентирование в тональностях;
2) ознакомление с разнообразными ритмическими рисунками;
3) осмысление и охват нотной записи техническими блоками;
4) применение целесообразной аппликатуры;
5) умение следовать авторским указаниям (динамика, штрихи, характер, темп);
6) умение видеть структурные составляющие произведения (фразировка, мотив, повторность, вариационность).
404. Музыкальный материал педагог подбирает самостоятельно. Необходимым условием является не только использование репертуарных сборников, но и учебников по сольфеджио, тем самым применяя интегрированный метод обучения.
405. Программные требования во 2 классе:
1) формирование навыка игры нот с листа, освоение нотной графики, стабилизация интонационных и метроритмических навыков в подборе по слуху на инструменте;
2) освоение высотной графики, формирование навыка чтения с листа горизонтальных мелодических построений на основе гамм, арпеджио в тональностях мажора до двух знаков;
3) формирование двигательных умений, необходимых для чтения нот с листа, усвоение звуковых соотношений, совершенствование двигательной и слухо-двигательной координации;
4) усвоение четвертой ступени, тяготеющей к квинте в поступенном движении и скачком; усвоение вводных тонов, скачок на вторую ступень, нижний вводный тон в поступенном движении и скачком с разрешением в тонику;
5) выполнение упражнения для ладотональной настройки, формирование комплекса действий в процессе игры с листа, транспонирование мелодий в мажорные тональности до двух знаков при ключе.
406. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подбор по слуху. Формирование навыка игры с листа и освоение нотной графики. Теория. Подбор по слуху. Простейшие слуховые представления для зрительно-слухового восприятия легчайшего нотного текста. Знание записи длительностей и высоты звуков. Первоначальные игровые навыки. Стабилизация интонационных и метроритмических навыков в подборе по слуху на инструменте. Освоение высотной графики, формирование навыка чтения с листа горизонтальных мелодических построений на основе гамм, арпеджио в тональностях мажора до двух знаков.
Тема 2. Практика. Подбор по слуху простейших мелодий.
Тема 3. Развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста. Формирование двигательных умений, необходимых для чтения с листа. Одноголосие. Мажорный лад. Мелодическое движение поступенное и скачками на устойчивые звуки. Усвоение звуковых соотношений первый-третий, первый-пятый. Совершенствование двигательной и слухо-двигательной координации.
Тема 4. Мажорный лад. Усвоение четвертой ступени, тяготеющей к квинте в поступенном движении и скачком. Верхняя тоника. Усвоение вводных тонов, скачок на вторую ступень, нижний вводный тон в поступенном движении и скачком с разрешением в тонику. Усвоение четвертой ступени, взятой скачком.
Тема 5. Практика. Упражнения для ладотональной настройки. Зрительное знакомство с текстом и его анализ. Воспроизведение предложенных музыкальных примеров. Упражнения для ладотональной настройки. Зрительное знакомство с текстом и его анализ. Воспроизведение предложенных музыкальных примеров.
Тема 6. Накопление опыта восприятия и воспроизведения нотного текста. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Транспонирование.
Тема 7. Теория. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Особенности анализа нотного материала. Транспонирование мелодий в
мажорные тональности до двух знаков при ключе. Самостоятельная домашняя работа обучающегося.

402. Ноталарды парақтан оқу, есту арқылы теру және тасымалдау дағдыларын дамыту жүйелі сипатқа ие.
403. Педагог білім алушымен келесі бағыттарда жұмыс істейді:
1) үндестіліктерде бағдарланады;
2) әртүрлі ырғақты суреттермен танысу;
3) ноталық жазуды түсіну және оларды техникалық блоктармен қамту;
4) мақсатты аппликатураны қолдану;
5) автордың ұсынымдарын ұстану білігі (динамика, штрих, сипат, қарқын);
6) шығарманың құрылымдық құраушыларын көру білігі (фразировка, мотив, қайталануы, вариативтілік).
404. Педагог музыкалық материалды өз бетінше іріктейді. Репертуар жинақтарын, сондай-ақ сольфеджио бойынша оқулықтарды қолдану, осылайша оқытудың кіріктірілген әдісін қолдану қажетті шарт болып табылады.
405. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ноталарды парақтан ойнау дағдысын қалыптастыру, ноталық графиканы меңгеру, аспапты есту арқылы терудің екпіндік және метроритмдік дағдыларын тұрақтандыру;
2) биік графиканы меңгеру, екі белгіге дейінгі мажор үндестіліктеріндегі гаммалар, арпеджиолар негізінде көлденең мелодикалық құрылымдарды парақтан оқу дағдыларын қалыптастыру;
3) ноталарды парақтан оқуға қажетті қимыл біліктерін қалыптастыру, дыбыстық қатынастарды меңгеру, қимыл және есту-қимыл координациясын жетілдіру;
4) сатылап қозғалу және секіруде квинтаға жақын төртінші сатыны меңгеру; кіріспе тондарды меңгеру, екінші тонға секіру, сатылы қимылмен және секіремн тоникаға енетін төменгі кіріспе тонды меңгеру;
5) ладтық үндестілік күйге келтіруге арналған жаттығуларды орындау, парақтан ойнау процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру, әуендерді кілттегі екі белгіге дейінгі мажор үндестілігіне тасымалдау.
406. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Есту арқылы теру. Парақтан ойнау дағдыларын қалыптастыру және ноталық графиканы меңгеру. Теория. Есту арқылы теру. Жеңіл ноталық мәтінді көріп-естіп қабылдауға арналған қарапайым есту түсініктері. Дыбыстардың ұзақтықтары мен жоғарылықтарының жазуын біледі. Алғашқы ойын дағдылары. Аспапта теру арқылы ойнауда екпіндік және метроритмикалық дағдыларды тұрақтандыру. Биік графиканы меңгеру, екі белгіге дейінгі мажор үндестілігіндегі гаммалар, арпеджио негізінде көлденең әуендік құрылымдарды парақтан оқу дағдыларын қалыптастыру.
2-тақырып. Практика. Қарапайым әуендерді естуі бойынша іріктеу.
3-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау техникасын дамыту. Парақтан оқуға қажетті қимыл біліктерін қалыптастыру. Бір дауыстылық. Мажор лады. Тұрақты дыбыстарға сатылы жәнге секірістермен әуендік қозғалыстар. Бірінші-үшінші, бірінші-бесінші дыбыстық қатынастарды меңгеру. Қимыл және есту-қимыл координациясын жетілдіру.
4-тақырып. Мажор лады. Сатылы қозғалыста және секіріспен квинтаға жақын төртінші сатыны меңгеру. Жоғарғы тоника. Кіріспе тондарды, екінші сатыға секіруді, тоникаға сатылы қозғалыспен және секіріп төменгі кіріспе тонды меңгеру.
5-тақырып. Практика. Ладтық үндестілік күйге келтіруге арналған жаттығулар. Мәтінмен көзбен танысу және оны талдау. Ұсынылған музыкалық үлгілерді ойнау.
6-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау тәжірибесін жинақтау. Парақтан оқу процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Тасымалдау.
7-тақырып. Теория. Парақтан ойнау процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Ноталық материалды талдаудың ерекшелігі. Әуендерді кілттегі екі белгіге дейінгі мажор үндестіліктеріне тасымалдау. Білім алушының өзіндік үй жұмысы.

407. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения в 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками чтения с листа горизонтальных мелодических построений на основе гамм, арпеджио в тональностях мажора до двух знаков;
2) умеет подбирать по слуху простейшие мелодии;
3) умеет читать с листа знакомые музыкальные произведения.
408. Программные требования в 3 классе:
1) освоение ритмической графики, определенных закономерностей нотописания, формирование навыка чтения ритмоформул;
2) подбор по слуху простых мелодий, в тональностях мажора до трех знаков, развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста;
3) формирование двигательных умений, необходимых для чтения нот с листа, развитие гибкости в чтении нот с листа, использование различного по степени сложности музыкального материала;
4) усвоение звуковых соотношений в объеме верхнего тетрахорда (взятого снизу) и нижнего пентахорда, усвоение звуковых соотношений в мелодиях, имеющих диапазон больше октавы;
5) освоение упражнений для ладотональной настройки, формирование комплекса действий в процессе игры с листа.
409. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подбор по слуху. Формирование навыка игры с листа и освоение нотной графики. Теория. Повторение изученного материала. Освоение ритмической графики, формирование навыка чтения ритмоформул. Освоение определенных закономерностей нотописания. Освоение ритмической графики, формирование навыка чтения ритмоформул. Освоение высотной графики, формирование навыка чтения горизонтальных звуковых комплексов. Шестая ступень в поступенном движении и скачком с последующим переходом в квинту.
Тема 2. Практика. Подбор по слуху простых мелодий, знакомых обучающемуся, предложенных педагогом с голоса, инструмента в тональностях мажора до трех знаков. Чтение с листа мелодий из предмета "Сольфеджио". Подбор по слуху простых мелодий, знакомых обучающемуся и предложенных педагогом с голоса и с инструмента в тональностях мажора до трех знаков, в минорном ладу.
Тема 3. Развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста. Теория. Формирование двигательных умений, необходимых для чтения с листа. Фиксация мелодии законченными построениями. Воспитание зрительного восприятия музыкальной мысли. Мажорный лад. Анализ нотного текста, активизация музыкально-теоретического мышления. Развитие гибкости в чтении с листа, использование различного по степени сложности музыкального материала. Минорный лад. Усвоение звуковых соотношений первой-четвертой ступеней. Характеристика верхнего тетрахорда в трех видах минора. Усвоение ходов на второй, четвертой ступени лада. Усвоение четвертой ступени натурального и гармонического минора. Усвоение седьмой ступени натурального минора в поступенном движении и скачком.
Тема 4. Практика. Ладотональная настройка. Усвоение звуковых соотношений в объеме верхнего тетрахорда (взятого снизу) и нижнего пентахорда. Усвоение звуковых соотношений в мелодиях, имеющих диапазон больше октавы. Мелодии, включающие в себя скачки на устойчивые и неустойчивые ступени. Музыкальный материал в тональностях мажора до трех ключевых знаков.
Упражнения для ладотональной настройки. Мелодии, построенные в объеме нижнего пентахорда. Скачки на устойчивые и неустойчивые ступени лада. Диапазон мелодий в поступенном движении и скачком, с последующим переходом в квинту. Накопление опыта восприятия и воспроизведения нотного текста. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Транспонирование.
Тема 5. Теория. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Особенности анализа нотного материала. Практика. Самостоятельная домашняя работа обучающегося и предъявление результата на уроке. Транспонирование в тональности до трех знаков мажора, до двух – минора.

407. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) екі белгіге дейінгі мажор үндестілігіндегі гаммалар, арпеджио негізінде көлденең әуендік құрылымдарды парақтан оқу дағдыларын біледі;
2) есту қабілеті бойынша қарапайым әуендерді іріктей алады;
3) парақтан таныс музыкалық шығармаларды оқи алады.
408. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ырғақты графиканы, нота жазуының белгілі заңдылықтарын, ырғақты формулаларды оқу дағдысын қалыптастыруды меңгеру;
2) есту арқылы үш белгіге дейінгі мажор үндестілігіндегі қарапайым әуендерді теру, ноталық мәтінді қабылдау және орындау техникасын дамыту;
3) ноталарды парақтан оқуға қажетті қимыл біліктерін қалыптастыру, ноталарды парақтан оқудағы ептілікті дамыту, қиындығы жағынан әртүрлі музыкалық материалды қолдану;
4) жоғары тетрахорд (төменнен алынған) және төменгі пентахорд көлеміндегі дыбыстық қатынастарды меңгеру, диапазоны октавадан үлкен әуендердегі дыбыстық қатынастарды меңгеру;
5) ладты үндестілікке арналған жаттығуларды меңгеру, парақтан оқу процесінде әрекеттер кешенін қалыптастыру.
409. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Есту арқылы теру. Парақтан ойнау дағдыларын қалыптастыру және ноталық графиканы меңгеру. Теория. Өткен материалды қайталау. Ырғақты графиканы меңгеру, ырғақты формулаларды оқу дағдысын қалыптастыру. Нота жазудың белгілі заңдылықтарын меңгеру. Биік графиканы меңгеру, тік дыбыстық кешенді оқу дағдыларын қалыптастыру. Сатылы қозғалыстағы және секірістегі әрі қарай квинтаға ауысатын алтыншы саты.
2-тақырып. Практика. Білім алушының өзі білетін және педагог ұсынған дауыспен, аспаппен үш белгіге дейінгі үндестіліктегі жеңіл әуендерді есту арқылы теру. "Сольфеджио" пәнінен алынған әуендерді парақтан оқу. Білім алушының өзі білетін және педагогтің ұсынған дауыстағы және аспаптағы үш белгіге дейінгі мажор үндестіліктеріндегі, минор ладындағы жеңіл әуендерді есту арқылы теру.
3-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау техникасын дамыту. Теория. Парақтан оқуға қажетті қимыл білігін қалыптастыру. Әуенді аяқталған құрылымдармен белгілеу. Музыкалық ойды көру арқылы қабылдауды тәрбиелеу. Мажор лады. Ноталық мәтінді талдау, музыкалық-теориялық ойлауды белсендіру. Парақтан оқудағы ептілікті дамыту, күрделілік деңгейі әртүрлі музыкалық материалдарды қолдану. Минордың үш түріндегі жоғары тетрахордтың сипаты. Ладтың екінші, төртінші сатысындағы жүрістерді меңгеру. Табиғи және гармоникалық минордың төртінші сатысын меңгеру. Сатылы қозғалыстағы және секірістегі табиғи минордың жетінші сатысын меңгеру.
4-тақырып. Практика. Ладтық үндестілік күйге келтіру. Жоғарғы тетрахорд (төменнен алынған) және төменгі пентахорд көлеміндегі дыбыстық қатынастарды меңгеру. Диапазоны октавадан үлкен әуендердегі дыбыстық қатынастарды меңгеру. Тұрақты және тұрақсыз сатыларда секірулерді қамтитын әуендер. Үш кілтті белгіге дейінгі мажор үндестіліктеріндегі музыкалық материал.
Ладтық үндестілік күйге келтіруге арналған жаттығулар. Төменгі пентахорд көлемінде құрылған әуендер. Ладтың тұрақты және тұрақсыз сатыларына секірулер. Сатылы қозғалыстағы және секірудегі әуендердің диапазоны, олардың біртіндеп квинтаға ауысуы. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау тәжірибесін жинақтау. Парақтан оқу процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру.
5-тақырып. Теория. Парақтан ойнау процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Ноталық материалды талдаудың ерекшеліктері. Практика. Білім алушының өзіндік үй жұмысы және сабақта нәтижелерін көрсету. Мажордың үш белгісіне, минордың екі белгісіне дейінгі үндестіліктерге тасымалдау.

410. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками игры с листа;
2) знает нотную графику;
3) умеет читать ритмические формулы;
4) владеет навыками чтения горизонтальных комплексов (гаммы, арпеджио, мелизмы).
411. Программные требования в 4 классе:
1) дальнейшее освоение ритмической графики, формирование навыка чтения ритмоформул; игра в "слепую", освоение высотной графики, формирование соответствующих игровых навыков;
2) усвоение седьмой ступени натурального и гармонического минора в поступенном движении и скачком, усвоение шестой и седьмой ступеней мелодического минора в поступенном развитии;
3) усвоение одноголосия параллельно-переменного лада и тональностей до трех-четырех ключевых знаков с использованием натурального, гармонического и мелодического минора;
4) упражнения для ладотональной настройки, формирование комплекса действий в процессе игры с листа.
412. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подбор по слуху. Формирование навыка игры с листа и освоение нотной графики. Теория. Повторение изученного материала за третий класс. Дальнейшее освоение ритмической графики, формирование навыка чтения ритмоформул. Игра "вслепую". Освоение высотной графики, формирование соответствующих игровых навыков. Развитие способности быстрой ориентировки в музыкальном материале.
Тема 2. Практика. Подбор по слуху мелодий, знакомых обучающемуся и предложенных с голоса и с инструмента в тональностях мажора до трех-четырех знаков, в минорном ладу до двух-трех знаков. Чтение с листа мелодий из предмета "Сольфеджио". Исполнение нотного текста без предварительного анализа. Освоение высотной графики, формирование соответствующих игровых навыков.
Тема 3. Развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста. Теория. Анализ нотного текста, активизация музыкально-теоретического мышления. Развитие гибкости в чтении нот с листа, использование различного по степени сложности музыкального материала. Усвоение седьмой ступени натурального и гармонического минора в поступенном движении и скачком, усвоение шестой и седьмой ступеней мелодического минора в поступенном развитии. Усвоение одноголосия параллельно-переменного лада и тональностей до трех-четырех ключевых знаков с использованием натурального, гармонического и мелодического минора.
Тема 4. Практика. Упражнения для ладотональной настройки. Мелодии на усвоение шестой и седьмой ступеней натурального и гармонического минора в поступенном и скачкообразном развитии. Мелодии на усвоение параллельно-переменного лада. Накопление опыта восприятия и воспроизведения нотного текста. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Транспонирование.
Тема 5. Теория. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Анализ нотного текста, выявление сложностей. Анализ музыкальной формы. Транспонирование в мажорные тональности до трех знаков, минорные – до двух знаков. Анализ нотного текста, выявление сложностей. Практика. Самостоятельная работа.

410. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) парақтан оқу дағдыларына ие;
2) ноталық графиканы біледі;
3) ырғақты формулаларды оқи алады;
4) көлденең кешендерді (гамма, арпеджио, мелизм) оқу дағдыларын біледі.
411. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ырғақты графиканы әрі қарай меңгеру, ырғақты формулаларды оқу дағдысын қалыптастыру; "қарамай" ойнау, биік графиканы меңгеру, тиісті ойын дағдыларын қалыптастыру;
2) сатылы қозғалыстағы және секірістегі табиғи және гармоникалық минордың жетінші сатысын меңгеру, сатылы дамудағы әуенді минордың алтыншы және жетінші сатыларын меңгеру;
3) параллель-ауыспалы бір дауысты ладты және табиғи, гармоникалық және әуендік минорды қолданып үш-төрт кілтті белгіге дейінгі үндестіліктерді меңгеру;
4) ладтық үндестілік күйге келтіруге арналған жаттығулар, парақтан оқу процесінде әрекеттер кешенін қалыптастыру.
412. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Есту арқылы теру. Парақтан ойнау дағдыларын қалыптастыру және ноталық графиканы меңгеру. Теория. Үшінші сыныпта меңгерілген материалдарды қайталау. Ырғақты графиканы әрі қарай меңгеру, ырғақты формулаларды оқу дағдысын қалыптастыру. "Қарамай" ойнау. Жоғары графиканы меңгеру, тиісті ойын дағдыларын қалыптастыру. Музыкалық материалда жылдам бағдарлану қабілетін дамыту.
2-тақырып. Практика. Білім алушыға таныс және ұсынылған дауыстан немесе аспаптан үш-төрт белгіге дейінгі мажор үндестілігінде, екі-үш белгіге дейінгі минор ладында әуендерді есту арқылы теру. "Сольфеджио" пәнінен алынған әуендерді парақтан оқу. Алдын ала талдамай ноталық мәтінді орындау. Биік графиканы меңгеру, тиісті ойын дағдыларын қалыптастыру.
3-тақырып. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау техникасын дамыту. Теория. Ноталық мәтінді талдау, музыкалық-теориялық ойлауды белсендіру. Ноталарды парақтан оқудағы ептілікті дамыту, күрделілік деңгейі әртүрлі музыкалық материалдарды қолдану. Сатылы қозғалыстағы және секірудегі табиғи және гармоникалық минордың жетінші сатысын меңгеру, сатылап дамудағы әуендік минордың алтыншы және жетінші сатысын меңгеру. Бір дауысты параллель-ауыспалы ладты және табиғи, гармоникалық және әуендік минорды қолданып үш-төрт кілтті бейнеге дейінгі үндестілікті меңгеру.
4-тақырып. Практика. Ладтық үндестілік күйге келтіруге арналған жаттығулар. Сатылы және секіру тәрізді дамудағы табиғи және гармоникалық минордың алтыншы және жетінші сатыларын меңгеруге арналған әуендер. Параллель-ауыспалы ладты меңгеруге арналған әуендер. Ноталық мәтінді қабылдау және шығару тәжірибесін жинақтау. Парақтан оқу процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Тасымалдау.
5-тақырып. Теория. Парақтан оқу процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Ноталық мәтінді талдау, қиындығын анықтау. Музыкалық форманы талдау. Үш белгіге дейінгі мажор үндестілігіне, екі белгіге дейінгі минорға тасымалдау. Ноталық мәтінді талдау, қиындықтарын анықтау. Практика. Өзіндік жұмыс.

413. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками чтения ритмоформул;
2) умеет играть в "слепую";
3) владеет двигательными умениями, необходимыми для чтения с листа ("слепое" ориентирование, развитие основ аппликатурной техники).
414. Программные требования в 5 классе:
1) освоение высотной графики, формирование соответствующих игровых навыков, развитие гибкости в чтении с листа, использование различного по степени сложности музыкального материала;
2) формирование комплекса действий в процессе игры с листа, транспонирование в мажорные тональности до четырех знаков, минорные – до трех знаков при ключе.
415. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Подбор по слуху. Формирование навыка игры с листа и освоение нотной графики. Теория. Повторение изученного материала за 4 класс. Дальнейшее освоение ритмической графики, формирование навыка чтения ритмоформул; игра "вслепую". Освоение высотной графики, формирование соответствующих игровых навыков. Фразировочные лиги, группировка нот в большие мелодические группы. Нотографические стереотипы звучания. Усвоение параллельно-переменного лада в тональностях до четырех ключевых знаков.
Тема 2. Практика. Подбор по слуху мелодий, знакомых ученику и предложенных с голоса и с инструмента в тональностях мажора до четырех знаков, в минорном ладу до трех знаков. Чтение с листа мелодий из предмета "Сольфеджио". Исполнение нотного текста без предварительного анализа. Освоение высотной графики, формирование соответствующих игровых навыков. Развитие техники восприятия и воспроизведения нотного текста.
Тема 3. Теория. Анализ нотного текста, активизация музыкально-теоретического мышления. Развитие гибкости в чтении с листа, использование различного по степени сложности музыкального материала. Параллельно-переменный лад. Освоение одноголосия параллельно-переменного лада, сочетающего элементы мажора и натурального, гармонического и мелодического минора, в тональностях до четырех ключевых знака.
Тема 4. Практика. Упражнения для ладотональной настройки. Произведения для чтения с листа, написанные в параллельно-переменном ладу, в родственных тональностях. Накопление опыта восприятия и воспроизведения нотного текста. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Транспонирование.
Тема 5. Теория. Формирование комплекса действий в процессе игры с листа. Анализ нотного текста, выявление сложностей. Анализ музыкальной формы. Транспонирование в мажорные тональности до четырех знаков, минорные – до трех знаков при ключе. Самостоятельная работа.

413. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) ырғақты формулаларды оқу дағдыларына ие;
2) "қарамай" ойнауды біледі;
3) парақтан оқуға қажетті ("қарамай" бағдарлану, аппликатура техникасының негізін дамыту).
414. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) биік графиканы меңгеру, тиісті ойын дағдыларын қалыптастыру, парақтан оқудағы ептілікті дамыту, күрделілік деңгейі әртүрлі музыкалық материалдарды қолдану;
2) парақтан ойнау процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру, төрт белгіге дейінгі мажор үндестілігіне, кілттегі үш белгіге дейінгі минорға тасымалдау.
415. 5 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Есту арқылы теру. Парақтан ойнау дағдыларын қалыптастыру және ноталық графиканы меңгеру. Теория. Төртінші сыныпта өткен материалдарды қайталау. Ырғақты графиканы әрі қарай меңгеру, ырғақты формулаларды оқу дағдыларын қалыптастыру, "қарамай" ойнау. Биік графиканы меңгеру, тиісті ойын дағдыларын қалыптастыру. Баса айтылатын лига, ноталарды үлкен әуендік топтарға топтастыру. Дыбысталудың нотографикалық стереотиптері. Төрт кілтті белгіге дейінгі үндестіліктегі паралеллель-ауыспалы ладты меңгеру.
2-тақырып. Практика. Білім алушыға таныс және дауыстан және аспаптан ұсынылған төрт белгіге дейінгі мажор үндестілігіндегі, үш белгіге дейінгі минор ладындағы әуендерді есту арқылы теру. "Сольфеджио" пәні бойынша әуендерді парақтан оқу. Алдын ала талдамай ноталық мәтінді орындау. Биік графиканы меңгеру, тиісті ойын дағдыларын қалыптастыру. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау техникасын дамыту.
3-тақырып. Теория. Ноталық мәтінді талдау, музыкалық-теориялық ойлауын белсендіру. Парақтан оқудағы ептілікті дамыту, күрделілік деңгейі әртүрлі музыкалық материалдарды қолдану. Параллель-ауыспалы лад. Мажор элементтерін және төрт кілтті белгіге дейінгі үндестіліктегі табиғи, үндестілік және әуендік минорды үйлестіретін, бір дауысты параллель-ауыспалы ладты меңгеру.
4-тақырып. Практика. Ладтық үндестілік күйге келтіруге арналған жаттығулар. Параллель-ауыспалы ладта, жақын үндестіліктерде жазылған парақтан оқуға арналған жаттығулар. Ноталық мәтінді қабылдау және орындау тәжірибесін жинақтау. Парақтан оқу процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Тасымалдау.
5-тақырып. Теория. Парақтан ойнау процесіндегі әрекеттер кешенін қалыптастыру. Ноталық мәтінді талдау, қиындықтарды анықтау. Музыкалық форманы талдау. Төрт белгіге дейінгі мажор үндестіліктеріне, кілттегі үш белгіге дейінгі минорға тасымалдау. Өзіндік жұмыс.

416. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) владеет навыками игры с листа, подбора по слуху, транспонирования;
2) знает ритмическую, высотную нотную графику;
3) имеет сформированную технику восприятия и воспроизведения нотного текста;
4) имеет широкий музыкальный кругозор;
5) имеет устойчивый интерес к музицированию;
6) имеет двигательные умения, необходимые для чтения с листа ("слепое" ориентирование на клавиатуре, развитие основ аппликатурной техники) и его транспонирование;
7) владеет техникой ускоренного восприятия нотного текста (быстрота охвата крупных фрагментов нотного текста, практическое освоение закономерностей музыкального синтаксиса).
417. В настоящей Программе по предмету "Импровизация" используются следующие понятия:
1) альтерация – повышение или понижение какого-либо звука без изменения его названия;
2) а капелла – пение (как правило, хоровое) без инструментального сопровождения;
3) аранжировка – искусство подготовки и адаптации музыкального произведения для представления его в форме, отличной от первоначальной;
4) попевка – характерный мелодический оборот, мелодическая формула, принадлежащая определенному гласу;
5) мелодия – один (в монодии единственный) голос музыкальной фактуры, который трактуется в теории музыки и непосредственно воспринимается слухом как композиционно-техническое и ладовое целое;
6) орнаментика – способы украшения основной мелодии музыкального произведения и учение о способах украшения мелодии;
7) вокализация – пение на одних гласных звуках;
8) гармонический оборот – связанная последовательность двух или более аккордов;
9) гомофонно-гармонический метод – способ изложения музыкального "текста", при котором один из голосов – мелодия играет главенствующую роль, а остальные – подчиненную (гармоническое сопровождение, аккомпанемент);
10) голосоведение – движение голосов в многоголосном музыкальном произведении;
11) динамика – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
12) двухголосие – пение на два голоса, в два голоса;
13) двухчастная форма — музыкальная форма, состоящая из двух частей, первая из которых является периодом, а вторая не содержит форм более сложных, чем период;
14) модуляция – мелодия, размеренная "правильными" числовыми отношениями, музыкальными интервалами;
15) интервал в музыке — соотношение между двумя звуками определенной высоты;
16) музицирование – игра на музыкальном инструменте, занятие музыкой;

416. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) парақтан оқу, есту арқылы теру, тасымалдау дағдыларын біледі;
2) ырғақты, биік ноталық графиканы біледі;
3) ноталық мәтінді қабылдау және орындаудың қалыптасқан техникасына ие;
4) кең музыкалық ой-өріске ие;
5) музыка ойнауға тұрақты қызығушылығы бар;
6) парақтан оқуға қажетті қимылдау және оны тасымалдау білігіне ие (клавиатурада "қарамай" бағдарлану, аппликатуралық техника негіздерін дамыту);
7) ноталық мәтінді жылдам қабылдау техникасын біледі (ноталық мәтіннің ірі фрагменттерін жылдам қамту, музыкалық синтаксистің заңдылықтарын практикада меңгеру).
417. "Суырып салу" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) альтерация - қандай да бір дыбыстың аталуын өзгертпей көтеру немесе төмендету;
2) а капелла - аспаптың сүйемелдеуінсіз айту (әдетте хор);
3) аранжировка - бастапқы қалпынан өзгеше жеткізу үшін музыкалық шығарманы дайындау және бейімдеу өнері;
4) әндету - мінезді әуенді айналым, белгілі дауысқа тиесілі әуендік формула;
5) әуен - музыка теориясында берілетін және композициялық-техникалық және ладтық бір бүтін ретінде есту арқылы қабылданатын музыкалық фактурадағы бір (монодияда жалғыз) дауыс;
6) орнаментика - музыкалық шығарманың негізгі әуенін әшекейлеу тәсілі және әуенді әшекейлеу тәсілі туралы ілім;
7) вокалдандыру - тек дауысты дыбыстармен айту;
8) гармоникалық айналым - екі немесе одан көп аккордтардың байланысқан реті;
9) гомофонды-гармоникалық әдіс - музыкалық "мәтінді" жеткізу тәсілі, осы кезде дауыстардың бірі - әуен басты рөлді, ал басқалары - бағынышты (гармоникалық сүйемелдеу, аккомпанемент) рөл ойнайды;
10) дауыс жүргізу - көп дауысты музыкалық шығармадағы дауыстардың қозғалысы;
11) динамика - дыбысталудың қаттылық бояуларымен байланысты түсініктер мен ноталық белгілердің жиынтығы;
12) екі дауыстылық - екі дауыспен, екі дауыста айту;
13) екі бөлімді форма - екі бөлімнен тұратын, олардың алғашқысы кезең болып табылатын, екіншісі кезеңнен күрделі емес форманы қамтитын музыкалық форма;
14) модуляция - "дұрыс" сандық қатынастармен, музыкалық интервалдармен өлшенген әуен;
15) музыкадағы интервал - белгілі биіктіктегі екі дыбыс аралығындағы өзара қатынас;
16) музыка ойнау - музыкалық аспапта ойнау, музыкамен айналысу;

17) остинато – метод и техника музыкальной композиции, многократное повторение мелодической фразы (мелодическое остинато), ритмической фигуры (ритмическое остинато) или гармонического оборота (гармоническое остинато);
18) пентатоника – пятиступенная интервальная система, все звуки которой располагаются по чистым квинтам и (или) квартам;
19) регистр – часть звуков, объединенных каким-либо признаком, главным образом тембровым;
20) рондо – музыкальная форма, в которой неоднократные (не менее трех) проведения главной темы (рефрена) чередуются с отличающимися друг от друга эпизодами.
21) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
22) транспонирование – перенесение музыкального произведения или его части в новую тональность;
23) трезвучия – аккорд, состоящий из трех звуков, расположенных по терциям;
24) ритмизация – приведение к определенному ритму;
25) ритмическая организация – упорядоченное повторение отдельных элементов текста через определенные промежутки;
26) хроматизм – в мажорно-минорной тональности – мелодический ход на полутон от диатонической к одноименной хроматической ступени звукоряда (или наоборот).
417. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося на основе собственной продуктивной деятельности путем овладения знаниями, умениями и навыками основ импровизации.
419. Задачи Программы.
Обучающие:
1) освоение элементарных теоретических знаний по предмету, владение простейшими основами импровизации;
2) знакомство с возможными способами аранжировки музыкального материала, творческими приемами ритмизации стихотворных текстов, сочинении мелодий к ним;
3) знакомство с особенностями мелодии на примере произведений различных форм, стилей и жанров отечественных и зарубежных композиторов;
4) обучение сочинению простых видов ритмического и мелодического сопровождения (аккомпанемента) к песням, танцам и записи сопровождений в виде соответствующих партитур;
5) овладение элементарными навыками аккомпанемента;
6) освоение приемов и способов развития импровизационной линии, наиболее употребимых гармонических схем.
Развивающие:
1) активизация творческих видов музыкальной деятельности, развитие внимания, мышления, воображения;
2) развитие внутреннего слуха, мелодико-гармонического мышления, чувства ритма;
3) развитие навыков подбора по слуху и импровизации;
4) развитие навыков инструментального музицирования;
5) развитие навыков несложных видов индивидуальной импровизации;
6) осуществление связи теории с практическими навыками;

17) остинато - музыкалық композицияның әдісі мен техникасы, әуендік фразаны (әуенді остинато), ырғақты фигураны (ырғақты остинато) немесе гармоникалық айналымды (гармоникалық остинато) көп мәрте қайталау;
18) пентатоника - бес сатылы интервалды жүйе, олардың барлық дыбыстары таза квинта және (немесе) кварталар бойында орналасады;
19) регистр - қандай да бір белгімен, ең алдымен тембрлік белгілермен біріктірілген дауыстардың бөлігі;
20) рондо - түрлі мазмұндағы эпизодтармен алмасып отыратын басты тақырыптың (рефрен) бірнеше рет қайталануына (кемінде үш) негізделген музыкалық форма;
21) суырып салу - орындау процесінде құрылатын өнер туындысы немесе оны құру процесі;
22) тасымалдау - музыкалық шығарманы немесе оның бөліктерін жаңа үндестілікке ауыстыру;
23) үшдыбыстылық - терцияның бойында орналасқан үш дыбыстан құралған аккорд;
24) ырғақтылық - белгілі ырғаққа келтіру;
25) ырғақты ұйымдастыру - мәтіннің жеке элементтерін белгілі уақыт аралығында ретпен қайталау;
26) хроматизм - мажор-минор үндестілігінде - диатоникадан дыбыстар қатарының бір атаулы хроматикалық сатыларға жарты тонға әуендік өзгеруі (немесе керісінше).
418. Бағдарламаның мақсаты: суырып салу негіздері бойынша алған білім, білік және дағдыларын меңгеру арқылы өзінің тиімді қызметі негізінде білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.
419. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) пән бойынша қарапайым теориялық білімді меңгеру, суырып салудың қарапайым негіздерін үйрену;
2) музыкалық материалды аранжировкалаудың ықтимал тәсілдерімен, өлең мәтіндерін ырғақтаудың шығармашылық амалдарын, оларға әуен шығарумен таныстыру;
3) отандық және шетел композиторларының формасы, стилі және жанры әртүрлі шығармалары мысалында әуендердің ерекшеліктерімен танысу;
4) әндерге, билерге ритмдік және әуендік сүйемелдеудің қарапайым түрлерін және сүйемелдеулерді тиісті партитура түрінде жазуды оқыту;
5) аккомпанементтің қарапайым дағдыларын меңгеру;
6) суырып салу жолдарын дамытудың амалдары мен тәсілдерін, жиі қолданылатын гармоникалық сызбаларды меңгеру.
Дамыту:
1) музыкалық қызметтің шығармашылық түрлерін белсендіру, зейінді, ойлауды, қиялды дамыту;
2) ішкі есту қабілетін, әуендік-гармоникалық ойлауды, ырғақ сезімін дамыту;
3) есту арқылы теру және суырып салу дағдыларын дамыту;
4) аспаппен музыка ойнау дағдысын дамыту;
5) жеке суырып салу дағдыларының жеңіл түрлерін дамыту;
6) теориялық және практикалық дағдылардың байланысын іске асыру;

7) развитие навыков ансамблевой и сольной импровизации;
8) развитие музыкальных способностей, творческого потенциала, обучающегося.
Воспитательные:
1) расширение музыкального кругозора обучающегося;
2) стимулирование интересов, мотивация к познанию;
3) воспитание общей культуры, эстетического и художественного вкуса обучающегося;
4) формирование мотивации к продолжению профессионального обучения.
420. Срок освоения Программы – три года. Обучение начинается с седьмого класса.
Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
421. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
422. Программа предназначена для обучения детей, желающих создавать собственные трактовки музыкальных произведений на высоком художественном и исполнительском уровне, сочинять простую музыку.
423. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на овладение простейшими основами импровизации, проверку выработанных навыков в индивидуальном музицировании, развитие музыкальных способностей и приобретение обучающимися опыта творческой деятельности.
424. Программа создает условия для овладения обучающимся знаниями, умениями, навыками импровизации и сочинения в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
425. Предмет "Импровизация" развивает навыки, полученные на занятиях в классе по специальности. Поэтапность и систематичность в работе позволяют развить навык чтения с листа, как ритмического рисунка любой сложности, так и мелодических оборотов, составления ритмических партитур, индивидуальной импровизации.
426. Предмет направлен на приобретение обучающимся следующих знаний, умений и навыков:
1) знание характерных особенностей музыкальных жанров и основных стилистических направлений;
2) знание музыкальной терминологии;
3) умение грамотно исполнять музыкальные произведения как сольно, так и при игре в ансамбле;
4) умение самостоятельно разучивать музыкальные произведения различных жанров и стилей классической, джазовой и эстрадной музыки;
5) умение создавать художественный образ при исполнении музыкального произведения;
6) умение использовать специфические импровизационные приемы в своей практической деятельности;
7) умение самостоятельно преодолевать технические трудности при разучивании несложного музыкального произведения;
8) освоение импровизационных технологий и принципов их организации;

7) ансамбльдік және жеке суырып салу дағдыларын дамыту;
8) білім алушының музыкалық қабілеттерін, шығармашылық әлеуетін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту;
2) танып білуге деген қызығушылығын, уәждемесін ынталандыру;
3) білім алушының жалпы мәдениетін, эстетикалық және көркемдік талғамын тәрбиелеу;
4) кәсіби оқуын жалғастыруға уәждемесін қалыптастыру.
420. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Оқыту жетінші сыныптан басталады.
Аптадағы сағаттардың саны және оқыту уақытының көлемі үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
221. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
422. Бағдарлама музыкалық шығармаларды жоғары көркем және орындаушылық деңгейде жеткізуді, қарапайым музыканы шығаруды қалайтын балаларды оқытуға арналған.
423. Бағдарламаның ерекшелігі суырып салудың қарапайым негіздерін меңгеруге, жеке музыка ойнаудағы меңгерілген дағдыларды тексеруге, музыкалық қабілеттерін дамыту және білім алушының шығармашылық қызмет тәжірибесін алуға жалпы бағдарлануы болып табылады.
424. Бағдарлама болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемде білім алушының суырып салу және шығарудағы білім, білік және дағдыларын меңгеруге жағдай жасайды.
425. "Суырып салу" пәні мамандық бойынша сыныптағы сабақтарда алған дағдыларды дамытады. Жұмыстағы кезеңділік және жүйелілік кез-келген қиындықтағы ырғақты суретті, сондай-ақ әуендік айналымдарды парақтан оқу, ырғақты партитураларды, жеке суырып салуды шығару дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
426. Пән білім алушының келесі білім, білік және дағдыларды алуына бағдарланған:
1) музыкалық жанрларға тән ерекшеліктерді және негізгі стильдік бағыттарды білу;
2) музыкалық терминологияны білу;
3) музыкалық шығармаларды жеке, сондай-ақ ансамбльде ойнау кезінде сауатты орындау білігі;
4) әртүрлі жанрдағы және стильдегі классикалық, джаз және эстрада музыкасын өз бетінше жаттау білігі;
5) музыкалық шығарманы орындау кезінде көркем бейнені құру білігі;
6) өзінің практикалық қызметінде ерекше суырып салу тәсілдерін қолдану білігі;
7) жеңіл музыкалық шығармаларды жаттау кезіндегі техникалық қиындықтарды өз бетінше жеңу білігі;
8) суырып салу технологияларын және оларды ұйымдастыру қағидаттарын меңгеру;

9) навыков чтения нот с листа несложных музыкальных произведений;
10) навыков подбора по слуху, импровизации и сочинения в простых формах;
11) первичных навыков в области теоретического анализа исполняемых произведений;
12) навыков публичных выступлений.
427. Привитие обучающемуся необходимых умений и навыков импровизации происходит в процессе работы над особенностями мелодии на примере произведений различных форм, стилей и жанров отечественных и зарубежных композиторов.
428. Программа направлена на расширение музыкального кругозора, применение теоретических знаний обучающегося с их практическим опытом, выявление, раскрепощение и развитие его творческого потенциала, который в дальнейшем реализуется в различных сферах деятельности.
429. Методы обучения:
1) метод показа (наиболее традиционный, но эффективный; копирование отдельных приемов, мелодико-ритмических оборотов представляется как накопление багажа для собственной интерпретации);
2) вопросно-ответная импровизация (вопросный мелодико-ритмический оборот дает возможность партнеру ответить варьированной фразой; метод предполагает ансамблевое (дуэтное) музицирование; участники дуэта, поочередно исполняя партию аккомпанемента, имеют возможность сосредоточиться для предстоящего соло, схватывая интонационные обороты партнера, трансформировать их в собственной интерпретации);
3) гомофонно-гармонический метод (определяет необходимость освоения наиболее традиционных гармонических схем; такие схемы снимают проблему формы; освоение мелодических оборотов, звуковых последований, возможных для данного аккорда, создают известный потенциал, которым варьирует импровизатор во время творческого процесса);
4) метод вокализации и нотации (наиболее трудным представляется момент начала импровизации; снять затруднение может ориентация на собственный голос, когда в процессе домашней работы, взяв первый аккорд, музыкант доверяется памяти собственного голоса; спонтанно вокализируя короткую интонацию, далее он йотирует полученный результат и, подвергая его необходимому развитию, выписывает полную звуковысотную линию, на данную гармоническую схему);
5) метод транспонирования (формирует навык игры во всех тональностях; каждая новая тональность, меняя ранее заученную аппликатуру, побуждает к "изобретению" новых методико-ритмических оборотов, более удобных для аппликатуры в новой тональности);
6) слушание и анализ классических образцов (работа с фонограммой – обязательное условие творческого роста; метод дает возможность обнаружения новых, ранее не используемых элементов, возможность выхода за рамки наработанных стереотипов; несомненно и влияние слушания на формирование музыкальных вкусов и предпочтений обучающегося).

9) жеңіл музыкалық шығармалардың ноталарын парақтан оқу дағдылары;
10) есту арқылы теру, қарапайым формаларда суырып салу және шығару дағдылары;
11) орындалатын шығармаларға теориялық талдау жасау бойынша алғашқы дағдылары;
12) көпшілік алдында өнер көрсету.
427. Білім алушыларға суырып салу бойынша қажетті білік және дағдыларды үйрету отандық және шетел композиторларының әртүрлі формадағы, стильдегі және жанрлардағы шығармалар үлгісіндегі әуендердің ерекшеліктері бойынша жұмыс процесінде іске асырылады.
428. Бағдарлама білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейтуге, теориялық білімдерін практикалық тәжірибеде қолдануға, әрі қарай әртүрлі қызмет салаларында іске асырылатын шығармашылық әлеуетін анықтау, ашу және дамытуға бағытталған.
429. Оқыту әдістері:
1) көрсету әдісі (барынша дәстүрлі, бірақ тиімді; жеке тәсілдерді, әуендік-ырғақты айналымдарды көшіру өзінің түсіндіруі үшін қорды жинақтау ретінде ұсынылады);
2) сұрақ-жауапты суырып салу (сұрақты әуенді-ырғақты айналым серіктесіне басқаша сөзбен жауап беруге мүмкіндік береді; әдіс ансамбльде (дуэт) музыка ойнауды білдіреді; дуэтке қатысушылар аккомпанементтің партиясын кезегімен орындауда серіктестің екпіндік айналымдарын қамти отырып, жеке орындауға зейін қою, өзінің түсіндіруінде тасымалдауға мүмкіндік береді);
3) гомофонды-гармоникалық әдіс (барынша дәстүрлі гармоникалық сызбаны меңгеру қажеттілігін анықтайды; мұндай сызбалар форма мәселесін жояды; әуендік айналымдарды, осы аккорд үшін мүмкін болатын дыбыстық жолдарды меңгеру, шығармашылық процесінде суырып салуды түрлендіретін танымал әлеуетті құрады);
4) вокалдау және нотациялау әдісі (суырып салуды бастау кезеңі барынша қиын болып табылады; қиындықты жеңуге өз дауысына бағдарлануға мүмкіндік береді, үй жұмысы процесінде бірінші аккордты алып, музыкант өз дауысының жазуына жүгінеді; қысқа ырғақты кенеттен вокализдей отырып, одан әрі алған нәтижелерін йоттандырады, оны қажетті дамуға итермелейді, аталған гармоникалық сызбаға толық биік дыбысты сызықты жазады);
5) тасымалдау әдісі (барлық үндестіліктерде ойнау дағдыларын қалыптастырады; әрбір жаңа үндестілік, алдында жаттаған аппликатураны ауыстыра отырып, жаңа үндестіліктегі аппликатураға барынша ыңғайлы жаңа әуенді-ырғақты айналымдарды "ойлап табуға" итермелейді);
6) классикалық үлгілерді тыңдау және талдау (фонограммамен жұмыс - шығармашылық өсудің міндетті шарты; әдіс алдында қолданылмаған жаңа элементтерді анықтауға, дағдыландырылған стереотиптер аясынан шығу мүмкіндігін береді; тыңдаудың білім алушының музыкалық талғамы мен қалауын қалыптастыруға әсері).

430. Овладение навыками импровизации требует координации усилий педагогов разных дисциплин, в первую очередь – по специальности и сольфеджио.
431. Педагог всегда принимает во внимание индивидуальность каждого своего обучающегося, его творческие и исполнительские способности, степень владения инструментом и конкретные успехи в овладении навыками импровизации.
432. Формы работы на уроках импровизации:
1) работа над произведениями (свободное сочинение);
2) обогащение музыкальных представлений (анализ музыкальных произведений);
3) импровизация.
433. Сочинение предполагает создание обучающимся небольших мелодичных музыкальных произведений, обладающих ярким образным содержанием, жанровой характерностью, стройных по форме. Сочиняемые пьесы (от одноголосных попевок до пьес в двухчастной или трехчастной форме, форме рондо) фиксируются в нотной записи.
434. Анализ произведения помогает выяснить художественную задачу, которая стояла перед композитором, с помощью каких средств музыкальной выразительности она решалась, какие характерные особенности мелодии, гармонии, метроритмической организации, фактуры раскрывают выразительный смысл и значение при создании того или иного образа.
435. Импровизация подразумевает музыкальное самовыражение обучающегося в форме свободных фантазий за инструментом, когда он отчетливо представляет содержание (характер, музыкальную образность) импровизируемой музыки.
436. На уроке активно используется музыкальный инструмент, на котором обучающийся обучается по специальности. Сложность творческих заданий определяется уровнем подготовки обучающихся.
437. Обучение предполагает исполнение музыкального материала, разбор, анализ средств музыкальной выразительности с целью освоения обучающимся элементарных приемов импровизации, активного освоения важнейших элементов музыкального языка, применения их в собственном творчестве.
438. Знание жанров музыки, их развитие, время, условия создания различных сочинений, определение особенностей стилевой интерпретации и манеры исполнения выдающихся музыкантов-исполнителей входит в задачи образовательного процесса класса импровизации.
439. На уроках анализируется прослушанная аудиозапись, обсуждается ее содержание, образный строй, художественная ценность сочинения. Педагог рекомендует образцы музыки для домашнего прослушивания.
440. Схема анализа формы произведения:
1) чередование и взаимодействие крупных и мелких разделов формы (частей);
2) вставные сольные эпизоды (импровизационные соло);
3) логика развития музыкальной мысли;
4) варианты возможного развития образа в данном сочинении;

430. Суырып салу дағдыларын меңгеру әртүрлі пәндердің, ең алдымен мамандық және сольфеджио бойынша педагогтердің күштерін үйлестіруді талап етеді.
431. Педагог әрбір білім алушының даралығын, оның шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін, аспапты игеру деңгейін және суырып салу дағдыларын меңгеруін назарға алады.
432. Суырып салу сабақтарындағы жұмыс формасы:
1) шығармалармен жұмыс (еркін шығару);
2) музыкалық шығармаларды байыту (музыкалық шығармаларды талдау);
3) суырып салу.
433. Шығарма білім алушының қанық бейнелі мазмұны, жанрлық сипаты, формасы жағынан үйлесімді шағын әуенді музыкалық шығармаларды шығаруын болжайды. Шығарылған пьесалар (бір дауысты әуендерден екі бөлімді және үш бөлімді формадағы, рондо формасындағы пьесаларға дейін) ноталық жазумен белгіленеді.
434. Шығарманы талдау композитордың алдында тұрған көркемдік міндетті анықтауға, олардың музыкалық мәнерлеудің қандай құралдарының көмегімен шешілгендігі, әуенге, гармонияға, метроритмдік ұйымдастыруға, фактураға тән ерекшеліктер қандай да бір бейнені құрудағы мәнерлі мағынасын және мәнін ашатындығын анықтауға көмектеседі.
435. Суырып салу білім алушы суырып салатын музыканың мазмұнын (сипаты, музыкалық бейнелігі) анық түсінетін кезде, аспаппен еркін қиялдау формасында музыкамен жеткізуін болжайды.
436. Сабақта білім алушының мамандық бойынша оқитын музыкалық аспап белсенді қолданылады. Шығармашылық тапсырмалардың күрделілігі білім алушының дайындық деңгейімен анықталады.
437. Оқыту музыкалық материалды орындауды, білім алушының суырып салудың қарапайым тәсілдерін меңгеру, музыка тілінің маңызды элементтерін белсенді меңгеру, оларды өзінің шығармашылығында қолдану мақсатында музыкалық мәнерлеу құралдарын талдау, сараптауды болжайды.
438. Музыканың жанрын, олардың дамуын, әртүрлі шығармаларды құрудың уақытын, жағдайын білу, атақты музыкант-орындаушылардың жеткізудегі стильдік ерекшеліктерін және орындау мәнерін анықтау - суырып салу сыныбындағы білім беру процесінің міндеттеріне кіреді.
439. Сабақтарда тыңдалған аудио жазбалар талданады, оның мазмұны, бейнелі құрылымы, шығарманың көркемдік маңызы талқыланады. Педагог үйде тыңдауға арналған музыкалық үлгілерді ұсынады.
440. Шығарманың формасын талдау сызбасы:
1) форманың ірі және ұсақ тарауларын (бөлімдерін) алмастыру және өзара әрекеттестіру;
2) қосалқы жеке эпизодтар (жеке суырып салу);
3) музыкалық ойды дамыту қисыны;
4) аталған шығармадағы бейнені дамыту ықтимал болатын нұсқалары;

5) музыкально-выразительные средства, которыми пользуется композитор, исполнитель;
6) тональный план сочинения;
7) тонально-гармонические модуляции и отклонения;
8) особенности фактурного изложения;
9) фонические краски;
10) метроритмическая основа;
11) реализация художественной идеи.
441. Техническая сторона исполнения импровизации обучающимся зависит от:
1) уровня владения им инструментом;
2) успехов его индивидуальных занятий в классе специальности;
3) техники исполнения гамм, различных импровизационных упражнений, специальных этюдов, пьес, различной классной штриховой работы;
4) способов качественного звукоизвлечения;
5) работы над динамикой;
6) метроритмической организации игры.
442. Основные направления работы в классе импровизации:
1) развитие импровизационного скоростного слухового мышления с быстрой, почти мгновенной, правильной ориентацией в гармонии;
2) точное интонационное выражение музыкальных мыслей;
3) владение разнообразным ладогармоническим языком, чистотой инструментального интервального воспроизведения;
4) понимание логики функциональных гармонических взаимоотношений, значения модуляций и отклонений в процессе динамического развития формы, регистрово-фонического оформления музыкального материала;
5) использование приемов перегармонизации;
6) развитие способности быстро принимать творческие решения по ходу развития музыкального образа.
443. Практика работы класса импровизации и сочинения требует от обучающегося опережения освоения музыкальных знаний для практической работы в классе.
444. С начала обучения педагог знакомит обучающегося с расшифровками буквенно-цифровых обозначений аккордов, разного вида гамм и интервалов, логикой простых гармонических взаимоотношений в мажоре и миноре.
445. Педагог на уроках использует современные технологии, такие как синтезатор и компьютер, уделяет внимание музыкально-двигательной импровизации.
446. Формы работы на уроке:
1) импровизация на инструменте темы;
2) вокальная импровизация, сочинение песен;
3) подбор по слуху;
4) разучивание произведений по нотам;
5) запись нотного текста (сочинения, песни, импровизации).
447. Межпредметные связи предмета "Импровизация" с предметами "Инструментальный класс", "Вокальный класс (пение)" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
448. Программные требования в 7 классе:
1) исполнение музыкального материала, разбор, анализ средств музыкальной выразительности с целью освоения обучающимся элементарных приемов композиции, активного освоения важнейших элементов музыкального языка, применение их в собственном творчестве;

5) композитор, орындаушы қолданатын музыкалық-мәнерлеу құралдары;
6) шығарманың үндестілік жоспары;
7) үндестілік-гармоникалық модуляция және ауытқулар;
8) фактуралық жеткізудің ерекшеліктері;
9) фондық бояулар;
10) метроритмдік негіз;
11) көркемдік идеяны іске асыру.
441. Білім алушының суырып салуды орындауының техникалық жақтары келесілерге:
1) оның аспапты игеру деңгейіне;
2) мамандық сыныбындағы оның жеке сабақтарындағы табыстарына;
3) гаммаларды, әртүрлі суырып салу жаттығуларын, арнайы этюдтерді, пьесаларды, сыныптағы әртүрлі штрихтау жұмыстарын орындау техникасына;
4) сапалы дыбыс шығару тәсілдеріне;
5) динамикамен жұмысқа;
6) ойынды метроримдік ұйымдастыруға байланысты болады.
442. Суырып салу сыныбындағы жұмыстың негізгі бағыттары:
1) суырып салу жылдам есту арқылы ойлауды, тез, бірден гармонияға дұрыс бағдарлауды дамыту;
2) музыкалық ойларды жеткізуді нақты ырғақтау;
3) әртүрлі ладтық гармоникалық тілді, аспапты интервалды орындаудың тазалығын білу;
4) функционалды гармоникалық өзара қатынастардың қисынын, форманы динамикалық дамыту процесіндегі модуляция мен ауытқулардың мәнін, музыкалық материалды регистрлік-фондық безендіруді түсіну;
5) қайта гармоникалау тәсілдерін қолдану;
6) музыкалық бейненің дамуына байланысты шығармашылық шешімдерді жылдам қабылдау қабілетін дамыту.
443. Суырып салу және шығару сыныбындағы практикалық жұмыс білім алушыдан сыныптағы практикалық жұмысқа қажетті музыкалық білімді алдын ала меңгеруді талап етеді.
444. Педагог оқытудың басынан бастап білім алушыны аккордтардың әріптік-сандық белгілерінің мағынасын ашуды, гаммалар мен интервалдардың әртүрлі түрлерімен, мажор мен минордағы қарапайым гармоникалық өзара қатынастардың қисынымен таныстырады.
445. Педагог сабақтарда синтезатор және компьютер сияқты заманауи технологияларды қолданады, музыкалық-қимыл суырып салуларына зейін қояды.
446. Сабақтағы жұмыс формасы:
1) аспапта тақырыпты суырып салу;
2) вокалдық суырып салу, әндерді шығару;
3) есту арқылы теру;
4) шығармаларды ноталар бойынша жаттау;
5) ноталық мәтінді жазу (шығарма, әндер, суырып салу).
447. "Суырып салу" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Аспапты сынып", "Вокалдық сынып (ән айту)" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
448. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық материалды орындау, білім алушының композицияның қарапайым тәсілдерін меңгеруі, музыка тілінің маңызды элементтерін белсенді игеруі, оларды өзінің жеке шығармашылығында қолдануы мақсатында музыкалық мәнерлеу құралдарын талдау, сараптау;

2) расширение общеэстетического кругозора обучающегося, развитие его образного мышления и творческой фантазии.
449. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Интервалы и их использование в аккомпанементе.
Тема 2. Аккорды-трезвучия. Обращения трезвучий.
Тема 3. Различные виды фактурного изложения аккордов и их голосоведения.
Тема 4. Выполнение творческих заданий по импровизации и сочинению.
Тема 5. Повторение и закрепление пройденных аккордов, их подбор к мелодиям.
Тема 6. Расширение гармонических оборотов.
Тема 7. Импровизация и сочинение в жанрах – полька, вальс, марш.
Тема 8. Импровизация и сочинение мелодий в переменном ладу, с транспонированием, сочинение песен на слова, маленьких вариаций, этюдов.
450. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основные изобразительные средства музыки (регистр, лад, темп, ритм, мелодия, динамика);
2) знает строение мелодии – мотив, фраза, период, предложение;
3) знает интервалы и их значение при создании музыкальных образов;
4) знает интервалы, трезвучия с обращениями, фактурное изложение сопровождения;
5) умеет моделировать вариационное развитие мелодии, секвенции;
6) умеет использовать лад – "конструктор", из деталей которого можно построить музыкальный образ;
7) свободно владеет ритмом;
8) умеет анализировать, сочинять аккомпанемент к заданной мелодии, заданному басу с изменением ритма;
9) умеет импровизировать и сочинять с транспонированием в разных тональностях с элементами варьирования, имитации простых звукоизобразительных интонаций;
10) умеет анализировать музыкальные произведения;
11) умеет сочинять на заданные слова с использованием гармонических оборотов, в переменном ладу, с альтерацией и хроматизмами, в жанрах марша, вальса, польки;
12) умеет импровизировать в ансамбле в пройденных тональностях, в различных фактурах гармонических оборотов.
451. Программные требования в 8 классе:
1) освоение особых ладов, пентатоники, анализ, сочинение и импровизацию в народных ладах, сочинение народных песен в сопровождении и а капелла;
2) дальнейшее развитие музыкального мышления и воображения в различных образных сферах, где предлагается своего рода "словарь" типовых приемов звукоподражания, на основе которого он сможет найти свой изобразительный или звукоподражаемый вариант;
3) поиск обучающимся собственного варианта остинато для передачи различных типов движения и сочинение, импровизация на их основе пьес в простых двух и трехчастных формах.

2) білім алушының жалпы эстетикалық өй-өрісін кеңейту, оның бейнелі ойлауын және шығармашылық қиялын дамыту.
449. 7 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Интервалдар және олардың аккомпанементте қолданылуы.
2-тақырып. Аккордтар-үшдыбыстылықтар. Үшдыбыстылықтардың айналымы.
3-тақырып. Аккордтарды фактуралық жеткізудің әртүрлі түрлері және олардың дауысын жүргізу.
4-тақырып. Суырып салу және шығару бойынша шығармашылық тапсырмаларды орындау.
5-тақырып. Өткен аккордтарды қайталау және бекіту, оларды әуендерге теру.
6-тақырып. Гармоникалық айналымдарды кеңейту.
7-тақырып. Полька, вальс, марш жанрларында суырып салу және шығару.
8-тақырып. Ауыспалы ладта, тасымалдаумен әуендерді суырып салу және шығару, сөздерге ән, шағын вариацияларды, этюдтерді шығару.
450. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыканың негізгі бейнелеу құралдарын біледі (регистр, лад, қарқын, ырғақ, әуен, динамика);
2) әуендердің құрылымын біледі - мотив, фраза, кезең, сөйлем;
3) интервалдарды және музыкалық бейнелерді құру кезіндегі олардың мәндерін біледі;
4) интервалдарды, айналымдарымен үшдыбыстылықтарды, сүйемелдеудің фактуралық жеткізілуін біледі;
5) әуендердің, секвенциялардың вариациялық дамуын үлгілеуді біледі;
6) ладты - бөлшектерінен музыкалық бейнені жасауға болатын "конструктор" қолдануды біледі;
7) ырғақты еркін біледі;
8) талдауды, берілген әуенге, ырғақтарды өзгертіп басқа аккомпанемент шығаруды біледі;
9) әртүрлі үндестіліктерде түрлендіру элементтерімен тасымалдай отырып, суырып салуды және шығаруды, қарапайым дыбысты бейнелейтін ырғақтарға еліктеуді біледі;
10) музыкалық шығарманы талдауды біледі;
11) берілген сөздерге ауыспалы ладта гармоникалық айналымдарды қолданып, альтерациямен және хроматизммен марш, вальс, полька жанрларында шығаруды біледі;
12) өткен үндестіліктерде, гармоникалық айналымдардың әртүрлі фактураларында ансамбльде сурып салуды біледі.
451. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) ерекше ладтарды, пентатониканы, талдауды, халық мақамдарында шығаруды және суырып салуды, сүйемелдеумен, а капеллада халық әндерін шығаруды меңгеру;
2) дыбысқа еліктеудің үлгілі тәсілдерінің "сөздігі" ретінде ұсынылатын, осының негізінде ол бейнелеу және дыбысқа еліктеу нұсқасын таба алатын әртүрлі бейнелі салаларда музыкалық ойлауды және қиялды әрі қарай дамыту;
3) білім алушының әртүрлі қимыл түрлерін жеткізу үшін остинатоның өз нұсқасын іздеуі және олардың негізінде қарапайым екі және үш бөлімді формаларда пьесаны шығару, суырып салу.

452. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Освоение особых ладов, пентатоники.
Тема 2. Анализ, сочинение и импровизация в народных ладах.
Тема 3. Сочинение народных песен для двухголосия, трехголосия, четырехголосия в сопровождении и а капелла.
Тема 4. Собственный вариант остинато для передачи различных типов движения. Сочинение, импровизация на их основе пьес в простых двух и трехчастных формах.
453. Ожидаемые результаты освоения Программы 8 класса.
К концу обучения в 8 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет анализировать музыкальные пьесы, народные песни;
2) умеет выполнять ритмические и мелодические импровизации с распевами, характерными для народной песни;
3) умеет подбирать аккомпанемент с использованием прерванного оборота;
4) умеет сочинять пьесы в куплетной, двухчастной форме с элементами варьирования в разных тональностях с пониженными и повышенными ступенями, с пентатоникой;
5) умеет сочинять двухголосные песни, с подголосочной полифонией в стиле народных песен;
6) умеет анализировать музыкальные пьесы;
7) умеет импровизировать и сочинять на заданное остинатное движение в простой двух и трехчастной формах для разных инструментов песни со вступлением и заключением;
8) умеет сочинять музыкальные темы-образы к музыкальной сказке.
454. Программные требования в 9 классе:
1) анализ, импровизация, сочинение произведений полифонического склада с орнаментикой, подголосочной импровизацией;
2) анализ, импровизация, сочинение песен, вокализов, романсов.
455. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение пройденного материала.
Тема 2. Анализ, импровизация, сочинение произведений полифонического склада с орнаментикой, подголосочной импровизацией.
Тема 3. Анализ, импровизация, сочинение песен, вокализов, романсов.
456. Ожидаемые результаты освоения Программы 9 класса.
К концу обучения в 9 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) анализирует музыкальные пьесы;
2) свободно импровизирует с транспонированием и в разных тональностях, с орнаметикой;
3) сочиняет с элементами отклонения и модуляции, в полифоническом и гомофонном складе;
4) сочиняет в двух, трехчастной форме и форме периода с дополнением;
5) сочиняет вокализы, романсы.
457. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) интервалы и их значение при создании музыкальных образов;
2) профессиональную терминологию;
3) художественно-исполнительские возможности музыкальных инструментов.
Обучающийся умеет:

452. 8 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ерекше ладтарды, пентатониканы меңгеру.
2-тақырып. Халықтық мақамдарды талдау, шығару және суырып салу.
3-тақырып. Сүйемелдеумен және а капеллада екі дауысты, үш дауысты, төрт дауысқа арналған халық әндерін шығару.
4-тақырып. Қимылдардың әртүрлі түрлерін жеткізуге арналған остинатоның өзіндік нұсқасы. Олардың негізінде қарапайым екі және үш бөлімді формалардағы пьесаларды шығару, суырып салу.
453. 8 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық пьесаларды, халық әндерін талдай алады;
2) халық әндеріне тән баяу ырғақпен созып ырғақты және әуенді суырып салуды орындай алады;
3) үзілген айналымды қолданып, сүйемелдеуді тере алады;
4) әртүрлі үндестіліктерде түсіңкі және көтеріңкі сатылармен, пентатоникамен шумақты, екі бөлімді формадағы пьесаларды шығара алады;
5) халық әндері стиліндегі қосалқы дауыс полифониясымен екі дауысты әндерді шығара алады;
6) музыкалық пьесаларды талдай алады;
7) берілген остинаталық қимылға қарапайым екі және үш бөлімді формаларда әртүрлі аспаптарға басталуы және аяқталуы бар әндерді суырып салуды және шығаруды біледі;
8) музыкалық ертегіге музыкалық тақырыптық бейнелерді шығара алады.
454. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әуендік әшекейімен полифониялық құрылымдағы шығармаларды талдау, суырып салу, шығару, қосалқы дауысты суырып салу;
2) әндерді, вокализдерді, романстарды талдау, суырып салу, шығару.
455. 9 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау.
2-тақырып. Полифониялық құрылымдағы әуенді әшекейлі шығармаларды талдау, суырып салу, шығару, қосалқы дауысты суырып салу.
3-тақырып. Әндерді, вокализдерді, романстарды талдау, суырып салу, шығару.
456. 9 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
9 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) музыкалық пьесаларды талдайды;
2) тасымалдаумен және әртүрлі үндестіліктерде, әуен әшекейімен еркін суырып салады;
3) ауытқу және модуляция элементтерімен, полифониялық және гомофонды құрылымда шығарады;
4) екі, үш бөлімді формада және қосымшасы бар кезең формасына шығарады;
5) вокализдерді, романстарды шығарады.
457. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Білім алушы:
1) интервалдар және музыкалық бейнелерді құру кезіндегі олардың мәнін;
2) кәсіби терминологияны;
3) музыкалық аспаптардың көркем-орындаушылық мүмкіндіктерін біледі.
Білім алушы:

1) читать с листа музыкальные произведения;
2) размышлять о музыке и ее анализировать;
3) выражать собственную оценку сочиненного произведения;
4) использовать умения в практической деятельности и повседневной жизни для самостоятельного творчества и развития;
5) импровизировать и сочинять музыкальные произведения.
Сформированы навыки:
1) самостоятельного музыкального исполнительства;
2) позволяющие использовать многообразные возможности инструментов для достижения наиболее убедительной интерпретации авторского текста;
3) по воспитанию чувства ритма;
4) импровизации и композиции на основе полученных знаний об интонационной природе музыки, музыкальных жанрах, стилевых направлениях, образной сфере музыки и музыкальной драматургии;
5) грамотного оформлению музыкальных произведений.
458. В настоящей Программе по предмету "Композиция" используются следующие понятия:
1) аккордовая техника – сложный вид фортепианных формул, относящийся к крупной технике пианиста, требующий большой силы, выносливости, рационального расчета и точных движений при большой скорости движения музыки и часто при больших скачках;
2) циклическое музыкальное произведение – многочастное музыкальное произведение: соната, камерный ансамбль, симфония;
3) аппликатура – порядок расположения и чередования пальцев при игре на музыкальном инструменте;
4) аранжировка – искусство подготовки и адаптации музыкального произведения для представления его в форме, отличной от первоначальной;
5) инструментовка – изложение музыки для исполнения ее каким-либо составом оркестра или инструментальным ансамблем;
6) попевка – характерный мелодический оборот; мелодическая формула, принадлежащая определенному голосу;
7) мелодия – основная мысль музыкального произведения, выраженная одноголосным напевом, важнейшее средство музыкальной выразительности;
8) мелодическая фигурация – украшение одного голоса фигурами в гомофоническом сочинении, проведение известной мелодической фигуры по всем голосам полифонического сочинения, в котором каждый голос имеет одинаковое мелодическое значение;
9) звукоряд – последовательность звуков, расположенных по высоте в восходящем или нисходящем порядке;
10) интермедия – небольшая пьеса или сцена, обычно комического характера, разыгрываемая между действиями основной пьесы (драмы или оперы);
11) каданс – музыкальный гармонический оборот, завершающий какое-либо музыкальное произведение и сопровождаемый ритмической остановкой;
12) период – построение, в котором изложена более или менее завершенная музыкальная мысль, иногда в форме периода строится целое произведение: романсы, прелюдии;

1) музыкалық шығармаларды парақтан оқуды;
2) музыка туралы ойлауды және оны талдауды;
3) шығарылған шығармаға өз бағасын беруді;
4) біліктерін практикалық қызметте және өз бетінше шығармашылық жүргізу және өзін өзі дамыту үшін күнделікті өмірде қолдануды;
5) музыкалық шығармаларды суырып салуды және шығаруды біледі.
Дағдылар қалыптасқан:
1) өз бетінше музыкалық орындаушылық;
2) авторлық мәтінді мейлінше сенімді көрсетуге қол жеткізуге арналған аспаптың көптеген мүмкіндіктерін қолдануға мүмкіндік беретін;
3) ырғақ сезімін тәрбиелеу бойынша;
4) музыканың ырғақты кезеңі, музыкалық жанрлар, стильдік бағыттар, музыканың бейнелі саласы және музыкалық драматургия туралы алған білімдері негізінде суырып салу және композициялау;
5) музыкалық шығарманы сауатты безендіру.
458. "Композиция" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) аккордтық техника - пианистің ірі техникасына қатысты, көп күшті, төзімділікті, оңтайлы есепті және музыканың қатты жылдамдықта қозғалуы кезінде және үлкен секірістер кезінде нақты қозғалысты талап қимылды фортепианолық формуланың күрделі түрі;
2) айналымды музыкалық шығарма - көп бөлімді музыкалық шығарма: соната, камералық ансамбль, симфония;
3) аппликатура - музыкалық аспапта ойнау кезінде саусақтардың орналасу және алмасу тәртібі;
4) аранжировка - бастапқы қалпынан өзгеше жеткізу үшін музыкалық шығарманы дайындау және бейімдеу өнері;
5) аспаптау - оркестрдің қандай да бір құрамымен немесе аспапты ансамбльмен орындау үшін музыканы жазу;
6) әндету - сипатты әуенді айналым; белгілі дауысқа жататын әуенді формула;
7) әуен - бір дауысты әндетумен берілетін музыкалық шығарманың негізгі ойы, музыкалық мәнерлеудің маңызды құралы;
8) әуендік фигурация - гомофондық шығармадағы бір дауысты фигуралармен әшекейлеу, белгілі әуендік фигураны полифониялық шығарманың барлық дауыстары бойынша жүргізу, ондағы әрбір дауыс бірдей әуендік мәнге ие болады;
9) дыбыстар қатары - жоғары және төменгі тәртіпте биіктігі бойынша орналасқан дыбыстардың қатары;
10) интермедия - негізгі пьесаның (драма немесе опера) әрекеттері арасында ойналатын, әдетте күлкілі сипаттағы шағын пьеса немесе көрініс;
11) каданс - қандай да бір музыкалық шығарманы аяқтайтын және ырғақты үзілістермен сүйемелденетін музыкалық гармоникалық айналым;
12) кезең - азды көпті аяқталған музыкалық ой ұсынылған құрылым, кей-кездері кезең формасында тұтас шығарма құрылады: романс; прелюдия;

13) композиция – теория составления музыкального произведения, структура музыкального произведения;
14) противосложение – голос, сопутствующий другому голосу, в разнотемной или имитационной полифонии, главное свойство противосложения эстетическая ценность и техническая самостоятельность по отношению к основному голосу;
15) музыкальная форма – композиционный план музыкального произведения, включающий особенности построения музыкального произведения, соотношение и способы развития музыкально-тематического материала, соотношение и чередование тональностей;
16) модуляция в музыке – смена тональности со смещением тоники;
17) нотография – описание содержания и внешнего оформления нотных изданий, составление перечней, обзоров, указателей музыкальных произведений;
18) остинато – многократно повторяющийся мелодический или ритмический оборот, с помощью остинато передается состояние тревожного ожидания, изображается комическая ситуация;
19) полифония – вид многоголосия, основанный на одновременном гармоническом сочетании и развитии ряда гармонических мелодий; полифоническими формами являются фуга, фугетта, инвенция, канон;
20) реприза – раздел музыкального произведения, в котором излагается повторение музыкального материала, в исходном или измененном виде;
21) рефрен – главная тема, определенный музыкальный материал, неоднократно возвращающийся на протяжении произведения;
22) рондо – музыкальная форма, в которой неоднократное (не менее трех) проведение главной темы (рефрен) чередуется с отличающимися друг от друга эпизодами;
23) импровизация – метод творчества, который предполагает создание произведения в процессе полета фантазии, творческой свободы действий и экспериментирования;
24) секвенция – последовательность идентичных мелодических или гармонических оборотов, образующих повторяющуюся цепочку и отстоящих друг от друга на определенную высоту;
25) сонатное aллегро – форма, в которой пишутся первые части сонаты и симфонии, выдержанные в быстром (allegro [аллегро]) темпе;
26) сонатно-симфонический цикл – циклическая музыкальная форма произведения, принадлежащего к одному из жанров (симфония, концерт, соната, трио, квартет, квинтет и т. д.), в которых принято хотя бы одну из частей (чаще всего – первую) излагать в сонатной форме;
27) стретта – каноническое проведение тем в фуге, при котором каждый имитирующий тему голос вступает до того, как она закончилась в предыдущем голосе, и отдельные части темы звучат одновременно в разных голосах, то есть контрапунктически сочетаются друг с другом;

13) композиция - музыкалық шығарманы құру теориясы, музыкалық шығарманың құрылымы;
14) қарсы қосу - әртүрлі тақырыпты немесе еліктеу полифониясында басқа дауысқа серік болатын дауыс, қарсы қосудың басты қасиеті эстетикалық құндылығы және негізгі дауысқа қатысты техникалық дербестігі;
15) музыкалық форма - музыкалық шығарманы құрудың ерекшеліктерін, музыкалық-тақырыптық материалдың қатынастары мен дамыту тәсілдерін, үндестіліктердің қатынастары мен алмасуын қамтитын музыкалық шығарманың композициялық жоспары;
16) музыкадағы модуляция - тониканы жылжытып, үндестілікті алмастыру;
17) нотография - ноталық жазбалардың мазмұнын және сыртқы безендіруін сипаттау, музыкалық шығармалардың тізбелерін, шолуларды, нұсқауларды құру;
18) остинато - көп мәрте қайталанатын әуендік және ырғақты айналым, остинатоның көмегімен қобалжып күту көңіл-күйі беріледі, күлкілі жағдай бейнеленеді;
19) полифония - бір уақыттағы гармоникалық үйлесімділікке және гармоникалық әуендер қатарын дамытуға негізделген көп дауыстың түрі; полифониялық форма болып фуга, фугетта, инвенция, канон табылады;
20) реприза - бастапқы және өзгерген түрдегі музыкалық материалдарды қайталауға негізделген музыкалық шығарманың тарауы;
21) рефрен - шығармада бірнеше рет қайталанатын бастапқы тақырып, белгілі музыкалық материал;
22) рондо - түрлі мазмұндағы эпизодтармен алмасып отыратын басты тақырыптың (рефрен) бірнеше рет қайталануына (кемінде үш) негізделген музыкалық форма;
23) суырып салу - қиялдың шарықтау, әрекеттер мен тәжірибе жасаудың еркін шығармашылық процесінде шығарманы құруды болжайтын шығармашылық әдіс;
24) секвенция - қайталанатын тізбекті құрайтын және бірі бірінен белгілі биіктікке артта қалатын ұқсас әуендік немесе гармоникалық айналымдардың тәртібі;
25) сонаталық aллегро - жылдам (allegro [аллегро]) қарқынды сақтайтын, соната мен симфонияның бірінші бөлімі жазылатын форма;
26) сонаталық-симфониялық айналым - құрамындағы бір бөлігі (жиі -біріншісі) сонаталық формада жеткізетін жанрдың (симфония, концерт, соната, трио, квартет, квинтет) біріне жататын шығарманың айналмалы музыкалық формасы;
27) стретта - фугадағы тақырыптарды канонмен өткізу, ол кезде тақырыпқа еліктейтін дауыс алдыңғы дауыстың аяқталуының алдында басталады, тақырыптық жеке бөлімдері әртүрлі дауыстарда бір уақытта дыбысталады, яғни контрапункт жағынан бірі-бірімен үйлеседі;

28) транспонирование – перенесение пьесы, написанной в одном строе, в другой строй, в новом строе сохраняются вполне те же отношения между различно расположенными ступенями его гаммы, какие были между соответствующими им ступенями гаммы прежнего строя;
29) тесситура – преобладающее расположение звуков по высоте в музыкальном произведении по отношению к диапазону голоса (вокала) или музыкального инструмента;
30) вертикально-подвижный контрапункт – вид сложного контрапункта, основанный на взаимном перемещении голосов;
31) фуга – композиционная техника и форма полифонической музыки, в классической однотемной фуге несколько голосов, каждый из которых повторяет (имитирует) заданную тему;
32) фугато – имитационная форма, по способу изложения родственная фуге, в отличие от фуги не имеет ясно выраженной полифонической репризы, как правило, используется в качестве раздела более крупного целого;
33) хоровая партитура – такой вид нотной записи хоровой музыки, при котором вокальные партии помещаются на отдельных строках, расположенных одна над другой, а ноты, соответствующие звукам, одновременно исполняемым участниками хора, помещаются на одной вертикали.
459. Цель Программы: создание условий для развития творческой индивидуальности, самоопределения и самореализации личности на основе приобретенных знаний, умений и навыков по композиции.
460. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение основным приемам сочинения, записи мелодий и освоения видов фактур;
2) овладение теоретическими, практическими знаниями по композиции и повышение исполнительских данных;
3) знакомство с различными композиторскими школами, особенностями стилей композиторов-классиков и композиторов-современников;
4) понимание технических и логических аспектов конструкции музыкальных произведений.
Развивающие:
1) развитие слуха, памяти, чувства формы, художественного и эстетического вкуса;
2) развитие самостоятельности в выборе музыкальных средств выразительности;
3) выработка обучающимся своего стиля и манеры написания собственных произведений;
4) развитие творческого воображения, фантазии и композиционного мышления;
5) развитие эмоциональной сферы обучающегося, его сенсорных способностей.
Воспитательные:
1) воспитание художественного и эстетического вкуса обучающегося;
2) развитие духовно-нравственных качеств обучающегося;
3) расширение музыкального и художественно-литературного кругозора;
4) воспитание потребности у обучающегося в творческом труде, самопознании, саморазвитии и профессиональном самоопределении.
461. Срок освоения Программы – семь лет. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.

28) тасымалдау - бір қатарда жазылған пьесаны келесі қатарға тасымалдау, жаңа қатарда алдыңғы қатардағы гамманың тиісті сатылары арасындағы сияқты оның гаммаларының әртүрлі орналасқан сатылары арасында дәл сондай қатынастар сақталады;
29) тесситура - дыбыстардың музыкалық шығармадағы дауыс диапазонына (вокал) немесе музыкалық аспапқа қатысты жоғарылығы бойынша басым орналасуы;
30) тік-қозғалысты контрапункт - дауыстардың өзара ауысуына негізделген күрделі контрапунктің түрі;
31) фуга - композициялық техника және полифониялық музыканың формасы, классикалық бір тақырыпты фугада бірнеше дауыс болады, олардың әрқайсысы берілген тақырыпты қайталайды (еліктейді);
32) фугато - жеткізу тәсілі бойынша фугаға ұқсас еліктеу формасы, фугадан ерекшелігі анық көрсетілетін полифониялық репризасы жоқ, әдетте, ірі тұтас нәрсенің тарауы ретінде қолданылады;
33) хор партитурасы - хор музыкасының ноталық жазуының түрі, ол кезде вокалдық партиялар бір-біріне орналасқан жеке жолдарға орналастырылады, ал хордың қатысушыларының бір уақытта орындайтын дыбыстарына сәйкес ноталар бір тік сызықтың бойында орналасады.
459. Бағдарламаның мақсаты: композиция бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде тұлғаның шығармашылық даралығын дамытуға, өзін өзі анықтауға және өзін өзі танытуға жағдай жасау.
460. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) әуендерді шығарудың, жазудың негізгі тәсілдерін үйрету және фактуралардың түрлерін меңгеру;
2) композиция бойынша теориялық, практикалық білімді меңгеру және орындаушылық қабілеттерін арттыру;
3) әртүрлі композиторлық мектептермен, классик композиторлар мен заманауи композиторлардың стильдерінің ерекшеліктерімен танысу;
4) музыкалық шығармалардың құрылымдарының техникалық және логикалық аспектілерін түсіну.
Дамыту:
1) есту қабілетін, жадын, форма сезімін, көркемдік және эстетикалық талғамын дамыту;
2) мәнерлеудің музыкалық құралдарын таңдаудағы дербестігін дамыту;
3) білім алушының өз шығармаларын жазудағы стилі мен мәнерін дағдыландыру;
4) шығармашылық елестетуін, қиялын және композициялық ойлауын дамыту;
5) білім алушының эмоциялық күйін, оның сенсорлық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушының көркемдік және эстетикалық талғамын тәрбиелеу;
2) білім алушының рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
3) музыкалық және көркем-әдеби ой-өрісін кеңейту;
4) білім алушының шығармашылық еңбекке, өзін өзі тануға, өзін өзі дамытуға және кәсіби өзін өзі анықтауға қажеттілігін тәрбиелеу.
461. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - 7 жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.

462. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
463. Программа предназначена для обучения детей, желающих импровизировать, сочинять, записывать нотами свои сочинения.
464. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на овладение навыками, помогающими осмыслить и освоить на практике познавательный аспект музыкального искусства, найти путь от фантазии – к творчеству.
465. Программа создает условия для самореализации личности на основе приобретенных знаний, умений и навыков сочинения музыки.
466. Предмет "Композиция" развивает навыки, полученные на занятиях в классе по специальности. Поэтапность и систематичность в работе позволяют развить креативность у обучающегося, творческие умения в восприятии слушательской деятельности, сочинении.
467. Программа рассчитана на обучающегося, который успешно освоил курс сольфеджио, имеет определенный музыкально-слуховой опыт и желает развить свои музыкальные способности.
468. Привитие обучающемуся необходимых умений и навыков сочинения музыки происходит в процессе работы над особенностями мелодии на примере произведений различных форм, стилей и жанров отечественных и зарубежных композиторов.
469. Программа направлена на выявление, раскрепощение и развитие творческого потенциала обучающегося, который в дальнейшем реализуется в различных сферах деятельности.
470. Предмет "Композиция" занимает среди предметов "Специальность" (овладение игрой на каком-либо инструменте), "Сольфеджио", "Музыкальная литература" итоговое, завершающее место.
471. Сочинение музыки, как высший тип музицирования, особым образом соединяет в себе знания, впечатления о музыке, накопленные обучающимся, непосредственно опирается на приобретенные им навыки исполнительского мастерства.
На уроках композиции педагог учит обучающегося:
1) находить ассоциативные связи между художественными образами музыки и других видов искусства;
2) анализировать музыкальные произведения;
3) высказывать суждение об основной идее, о средствах и формах ее воплощения;
4) творчески интерпретировать содержание музыкального произведения в пении, музыкально-ритмическом движении, изобразительной деятельности, поэтическом слове;
5) участвовать в коллективной исполнительской деятельности (пении, пластическом интонировании, импровизации, игре на инструментах);
6) передавать свои музыкальные впечатления в устной и письменной форме;

462. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады. Сабақтардың бағдарламасы бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
463. Бағдарлама суырып салу, шығару, өз шығармаларын нотамен жазуды қалайтын балаларды оқытуға арналған.
464. Бағдарламаның ерекшелігі музыка өнерінің танымдық аспектісін түсінуге және практикада меңгеруге, қиялдан шығармашылыққа жол табуға көмектесетін дағдыларды меңгеруге жалпы бағытталуы болып табылады.
465. Бағдарлама музыканы шығару бойынша алған білім, білік және дағдылары негізінде тұлғаның өзін өзі таныту үшін жағдай жасайды.
466. "Композиция" пәні мамандық бойынша сыныптағы сабақтардан алған дағдыларын дамытады. Жұмыстағы кезеңділік және жүйелілік білім алушының креативтілігін, тыңдау қызметін қабылдаудағы шығармашылық біліктерін, шығарманы дамытуға мүмкіндік береді.
467. Бағдарлама сольфеджио курсын табысты меңгерген, белгілі музыкалық-есту тәжірибесі бар және өзінің музыкалық қабілеттерін дамытқысы келетін білім алушыларға есептелген.
468. Білім алушыға музыка шығару бойынша қажетті білік және дағдыларды үйрету отандық және шетел композиторларының әртүрлі формадағы, стильдегі және жанрлардағы шығармаларының үлгісіндегі әуендердің ерекшеліктері бойынша жұмыс процесінде іске асырылады.
469. Бағдарлама әртүрлі қызмет салаларында әрі қарай іске асырылатын білім алушының шығармашылық әлеуетін анықтауға, ашуға және дамытуға бағытталған.
470. "Композиция" пәні "Мамандық" (қандай да бір аспапта ойнауды меңгеру), "Сольфеджио", "Музыка әдебиеті" пәндерінің арасында қорытынды, соңғы орынды алады.
471. Композиция сабақтарында педагог білім алушыға:
1) музыканың көркемдік бейнелері мен өнердің түрлері арасындағы ассоциативті байланысты табуды;
2) музыкалық шығармаларды талдауды;
3) негізгі идеялар туралы, оны жеткізудің құралдары мен формалары туралы пікірін жеткізуді;
4) ән айтудағы, музыкалы ырғақты қимылдағы, ақындық сөздегі, бейнелеу қызметіндегі музыкалық шығарманың мазмұнын шығармашылықпен жеткізуді;
5) ұжымдық орындаушылық қызметке қатысуды (ән айту, пластикалық ырғақтау, суырып салу, аспапта ойнау);
6) өзінің музыкалық әсерін ауызша және жазбаша түрде жеткізу;

7) развивать умения и навыки музыкально-эстетического самообразования;
8) проявлять творческую инициативу, участвуя в концертах.
472. Обучающийся овладевает практическими умениями и навыками в различных видах музыкально-творческой деятельности: слушании музыки, пении, в том числе с ориентацией на нотную запись, инструментальном музицировании, музыкально-пластическом движении, импровизации, драматизации исполняемых произведений.
Все, что обучающийся знает, умеет, он подчиняет творческому замыслу, тем самым выводит эти знания и умения из пассивного состояния на новую, более высокую ступень.
473. Занятия композицией влияют на становление личности обучающегося, развивают в нем активное творческое отношение к жизни, обучающийся чувствует себя творцом, создателем музыкального произведения.
474. В первый год обучения педагог знакомится с музыкальными данными ребенка, определяет его желание заниматься музыкой. Главная задача педагога на этом этапе – научить обучающегося умению писать мелодию с аккомпанементом, добиваясь единства между гармонией и эмоциональным смыслом мелодии.
475. Педагог учитывает особенности восприятия учебного материала обучающимся и в зависимости от этого строит свою работу: комбинирует легкие темы, более сложные изучаются в качестве ознакомления. В старших классах усложняются практические упражнения, слуховое восприятие строится на музыкальных образцах более сложной структуры.
476. На следующем этапе обучающийся осваивает музыкальный язык (средство музыкальной выразительности и формообразующие элементы). При составлении индивидуального плана педагог учитывает особенности восприятия обучающимся учебного материала.
477. На образовательный процесс индивидуального обучения и общего музыкального развития ребенка влияют:
1) уровень владения музыкальным инструментом, который осваивается по специальности;
2) индивидуальные психологические особенности обучающегося, его характер, инициативность и желание заниматься сочинением музыки;
3) добросовестность и тщательность выполнения домашних заданий, работоспособность;
4) уровень творческого дарования и подготовленности к восприятию музыкального материала.
478. Методика преподавания композиции требует опоры на музыкальный образ. Темы и задачи предмета решаются через чувственно-эмоциональное восприятие мира, через образ.
479. Опора на музыкальный образ позволяет педагогу объяснить обучающемуся любой элемент музыкальной речи с точки зрения ее содержательности. Программа базируется на принципах формообразования, которые научат ребенка мыслить звуками.

7) өз бетімен музыкалық эстетикалық білім алу білігі мен дағдыларын дамыту;
8) концерттерге қатыса отырып, шығармашылық бастамашылдықты көркейтуді үйретеді.
472. Білім алушы музыкалық-шығармашылық қызметінің әртүрлі түрлеріндегі практикалық біліктер мен дағдыларды меңгереді: музыка тыңдау, ән айту, оның ішінде нота жазуына бағдарлану, аспаппен музыка ойнау, музыкалық-пластикалық қимыл, суырып салу, орындалатын шығармаларды драмалау.
473. Композициямен айналысу білім алушы тұлғасының қалыптасуына әсер етеді, оның өмірге деген белсенді шығармашылық көзқарасын дамытады, білім алушы өзін музыкалық шығарманы тудырушы, шығарушы ретінде сезінеді.
474. Оқытудың бірінші жылында педагог баланың музыкалық қабілеттерімен танысады, оның музыкамен айналысуға деген қалауын анықтайды. Педагогтің басты міндеті - гармония мен әуеннің эмоциялық мағынасы арасындағы тұтастыққа талпына отырып, білім алушыны әуенді аккомпанементпен жазуға үйрету.
475. Педагог білім алушының оқу материалын қабылдау ерекшеліктерін ескереді және осыған байланысты өзінің жұмысын құрады: жеңіл тақырыптарды үйлестіреді, күрделірек тақырыптарды таныстыру мақсатында үйретеді. Жоғары сыныптарда практикалық жаттығулар күрделендіріледі, есту арқылы қабылдау барынша күрделі құрылымды музыкалық үлгілерде құрылады.
476. Келесі кезеңде білім алушы музыка тілін меңгереді (музыкалық мәнерлеу құралы және форма құрайтын элементтер). Педагог жеке жоспарды құру кезінде білім алушының оқу материалын қабылдау ерекшеліктерін ескереді.
477. Жеке оқытудың білім беру процесіне және баланың жалпы музыкалық дамуына:
1) мамандық бойынша үйренетін музыкалық аспаптарды меңгеру деңгейі;
2) білім алушының жеке дара психологиялық ерекшеліктері, оның мінезі, бастамашылдығы және музыка шығарумен айналысуға деген талпынысы;
3) үй тапсырмаларын орындаудағы адалдығы және ұқыптылығы, еңбекке қабілеттілігі;
4) шығармашылық дарындылығы мен музыкалық материалды қабылдауға дайындық деңгейі әсер етеді.
478. Композицияны оқыту әдістемесі музыкалық бейнеге сүйенуді талап етеді. Пәннің тақырыптары мен міндеттері әлемді сезімдік-эмоциялық қабылдау, бейне арқылы шешіледі.
479. Музыкалық бейнеге жүгіну педагогке білім алушыға музыка тілінің кез-келген элементін оның мазмұны жағынан түсіндіруге мүмкіндік береді. Бағдарлама баланы дыбыстармен ойлауды үйрететін форма құрау қағидаттарына негізделеді.

480. Осваивая первый год обучения, обучающийся учится экспонированию материала, законченности и убедительности выражения музыкальной мысли.
481. Переходя к простой трехчастной форме, обучающийся осваивает элементы развития (развивающая или контрастная середина), знакомится с проблемой репризы и повтора в музыке. Закончив первый год обучения, обучающийся осознает необходимость завершенности и устойчивости формы, умеет изложить вступление и заключение.
482. Занятия композицией включают виды деятельности:
1) изучение и анализ музыкальных произведений разных стилей;
2) сочинение;
3) импровизация.
483. Формы импровизаций:
1) импровизация по ритмическому рисунку или на поэтический текст;
2) импровизация на остинатную мелодическую фигурацию;
3) импровизация на заданную гармоническую последовательность;
4) импровизация на заданный элемент музыкальной речи;
5) импровизация в определенном жанре.
484. На уроках обучающийся знакомится с произведениями мирового музыкального искусства различных эпох, стилей, жанров, различной композиторской техникой, средствами музыкальной выразительности, которые композитор применил в своих произведениях (инструментовка, музыкальное развитие тем и воплощение основной мысли произведения).
485. Этапы работы над сочинением:
1) фиксация внимания на замысле музыкального сочинения;
2) определение предполагаемой формы и исполнительского состава;
3) поиск и отбор соответствующего тематического материала;
4) выстраивание драматургического развития;
5) шлифовка и доработка эскизных материалов в готовый для исполнения творческий продукт.
486. Виды упражнений на уроке:
1) подбор по слуху и транспонирование;
2) упражнения по выработке ощущения тоники;
3) устный диктант за инструментом;
4) гармонизация мелодии;
5) пение под собственный аккомпанемент.
487. Материалом для подбора по слуху являются несложные попевки и песенки. Педагог постепенно усложняет материал для подбора, воспитывает умение анализировать строение мелодии, ее ритмические особенности.
488. Для транспонирования подбираются мелодии, знакомые песни, легкие пьесы, отрывки из разучиваемых произведений, этюды с сохранением аппликатуры основной тональности, кадансовые обороты в различных мелодических и ритмических вариантах.
489. Формы стимулирования детского творчества:
1) сочинение стихотворных фраз, попевок к картинам с изображением зверей, птиц, известных персонажей из сказок и мультфильмов;
2) сочинение музыкальных иллюстраций к любимым сказкам, мультфильмам;
3) аранжировка известных обучающемуся песенок в виде марша, вальса и других знакомых жанров (например, польки, мазурки, менуэта);

480. Оқытудың алғашқы жылын меңгере отырып, білім алушы материалды эскпонирлеуді, музыкалық ойдың аяқталуы мен сенімділігін көрсетуді үйренеді.
481. Қарапайым үш бөлімді формаға ауыса отырып, білім алушы дамыту элементтерін (дамытатын немесе кереғар орталықты) меңгереді, музыкадағы реприза және қайталану мәселелерімен танысады. Бірінші оқу жылын аяқтап, білім алушы форманың аяқталу және тұрақтылық қажеттілігін түсінеді, бастау және аяқтауды жеткізе біледі.
482. Композиция сабақтары қызметтің келесі түрлерін қамтиды:
1) әртүрлі стильдегі музыкалық шығармаларды меңгеру және талдау;
2) шығару;
3) суырып салу.
483. Суырып салудың формалары:
1) ырғақты сурет немесе ақындық мәтінге суырып салу;
2) остинаталық әуенді фигурациямен суырып салу;
3) берілген гармоникалық қатарға суырып салу;
4) музыка тілінің берілген элементтеріне суырып салу;
5) белгілі жанрда суырып салу.
484. Білім алушы сабақта әртүрлі кезеңдердің, стильдердің, жанрлардың әлемдік музыка өнерінің туындыларымен, композитордың туындыларында қолданған әртүрлі композиторлық техникасымен, музыкалық мәнерлеу құралдарымен (аспаптау, тақырыптарды музыкалық дамыту және шығарманың негізгі ойын жеткізу) танысады.
485. Шығармамен жұмыс істеу кезеңдері:
1) музыкалық шығарманың түпкі ойына зейінді шоғырландыру;
2) ықтимал форманы және орындаушылық құрамды анықтау;
3) тиісті тақырыптық материалды іздеу және іріктеу;
4) драматургиялық дамуын қатарға қою;
5) орындауға дайын шығармашылық өнім ретінде эскизді материалдарды өңдеу және пысықтау.
486. Сабақтағы жаттығулардың түрлері:
1) есту арқылы теру және тасымалдау;
2) тоника сезімін пысықтауға арналған жаттығулар;
3) аспаппен орындалатын ауызша диктант;
4) әуендерді гармонизациялау;
5) өзінің сүйемелдеуімен ән айту.
487. Есту арқылы терілетін материалдарға жеңіл әндер мен өлеңдер жатады. Педагог теруге арналған материалдарды біртіндеп күрделендіреді, әуеннің құрылымын, оның ырғақты ерекшеліктерін талдау білігін тәрбиелейді.
488. Тасымалдау үшін әуендер, таныс әндер, жеңіл пьесалар, жатталатын шығармалардың үзінділері, негізгі үндестіктердің аппликатураларын сақтай отырып, этюдтер, әртүрлі әуендік және ырғақты нұсқалардағы каданс айналымдары іріктеледі.
489. Балалардың шығармашылығын ынталандыру формалары:
1) аңдар, құстар, ертегілер мен мультфильмдерден алынған белгілі кейіпкерлер бейнеленген суреттерге өлең сөздерін, әндерді шығару;
2) сүйікті ертегілерге, мультфильмдерге музыкалық иллюстрацияларды шығару;
3) білім алушыға белгілі марш, вальс және таныс жанр түріндегі әндерді аранжировкалау (мысалы, полька, мазурка, менуэт);

4) формирование начальных навыков ритмической и мелодической импровизации (игра в "эхо", исследование простейших ритмических и мелодических образцов, ритмизация и мелодизация слов, фраз, ритмический контрапункт, импровизация замкнутых форм);
5) первые опыты импровизации и сочинения (продолжение мелодического отрывка, сочинение "ответа" на "вопрос", сочинение баса или сопровождения к мелодии в разных фактурных вариантах, музыкальная импровизация на заданный словесный текст);
6) поощрение совместного творчества обучающихся (сочинение текста к музыке для инсценировки, создание музыкально-литературных и изобразительных альбомов).
490. Этапы создания произведения:
1) научиться быстро играть звукоряд для определения звуков, используемых в мелодии;
2) продумать аппликатуру, чтобы было удобно подбирать мелодию;
3) в процессе работы над мелодией уметь перенимать аккомпанемент педагога в виде основных трезвучий для самостоятельной игры левой рукой, затем поддержать свою мелодию, обогатив фактуру смоделированными трезвучиями, подобранными с помощью различных вариантов сравнения трезвучий между собой;
3) научиться петь, чисто интонируя;
4) осмысленно завершать музыкальную фразу, пропевая различные варианты ее окончания (не используя игру на инструменте, только голосом, как наиболее точным отражением внутреннего представления);
5) анализировать музыкальные формы, с которыми обучающийся уже встречался на уроках по музыкальной литературе, инструменту.
491. Межпредметные связи предмета "Композиция" с предметами "Инструментальный класс", "Сольфеджио" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
492. Программные требования в 1 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение небольших образных пьес в форме периода (образ произвольный). Вальс, марш, колыбельная;
3) музыкальная игра: начать или завершить предложенную мелодию, импровизация на создание образа (медведь, птичка, заяц, лиса).
4) сочинение образных пьес, более развернутых, содержащих два образа в простой трехчастной форме;
5) продолжение занятий импровизацией на создание образа.
493. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Начальные сведения о музыкальной грамоте и нотографии.
Тема 2. Освоение приемов записи собственных сочинений.
Тема 3. Мелодия, интонационное зерно. Развитие мелодии в пределах периода. Период.
Тема 4. Простая трехчастная форма. Понятие репризы (буквальная и измененная). Развивающая или контрастная середина. Освоение понятия "кульминация". Знакомство с понятием "точка золотого сечения". Развитие у обучающегося стремления к завершенности и устойчивости формы.
Тема 5. Знакомство с понятием фактуры как способом изложения музыкального материала. Осознание важности фактуры для создания музыкального образа произведения.
Тема 6. Вступление и заключение.

4) ырғақты және суырып салудың алғашқы дағдыларын қалыптастыру ("жаңғырық" ойыны, қарапайым ырғақты және әуенді үлгілерді зерттеу, сөздерді, фразаларды ырғақтау және әуендету, ырғақты контрапункт, жабық формаларды суырып салу);
5) суырып салуды шығарудың алғашқы тәжірибесі (әуенді үзіндіні жалғастыру, "сұраққа" "жауап" шығару, бас немесе әуенге әртүрлі фактуралық нұсқадағы сүйемелдеуді шығару, берілген ауызша мәтінге музыкалық суырып салу);
6) білім алушылардың бірігіп шығармашылықпен айналысуын ынталандыру (сахналау үшін музыкаға мәтін жазу, музыкалық-әдеби және бейнелеу альбомдарын жасау).
490. Шығарманы жазу кезеңдері:
1) әуендерде қолданылатын дыбыстарды анықтау үшін дыбыстар қатарын жылдам ойнап үйрену;
2) әуенді теруге ыңғайлы болатын аппликатураны ойлап табу;
3) әуенмен жұмыс процесінде сол қолмен жеке ойнау үшін негізгі үшдыбыстылық түріндегі педагогтің аккомпанементін қабылдай алады, содан кейін үшдыбыстылықтарды өзара салыстырудың әртүрлі нұсқаларының көмегімен іріктелген фактураны үлгілік үшдыбыстылықпен байыта отырып, өз әуенін сүйеуді біледі;
3) таза ырғақтай отырып, ән айтуды үйрену;
4) музыкалық фразаның аяқталуының әртүрлі нұсқаларын әндете отырып, оны түсініп (аспапта ойнауды пайдаланбай, ішкі түсінігін нақтырақ көрсететін дауыспен) аяқтау;
5) білім алушы музыкалық әдебиет, аспап бойынша сабақтарда кездескен музыкалық форманы талдау.
491. "Композиция" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Аспапты сынып", "Сольфеджио" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
492. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығармаларды үйрену және талдау;
2) кезең формасындағы шағын бейнелі пьесаларды шығару (еркін бейне). Вальс, марш, бесік жыры;
3) музыкалық ойын: ұсынылған әуенді бастау және аяқтау, бейнені құруға арналған суырып салу (аю, құс, қоян, түлкі).
4) қарапайым үш бөлімді формадағы екі бейнені қамтитын кең көлемдегі, бейнелі пьесаларды шығару;
5) бейнені құруға арналған суырып салу бойынша сабақты жалғастыру.
493. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Музыкалық сауат және нотография туралы алғашқы мәліметтер.
2-тақырып. Өз шығармаларын жазудың тәсілдерін меңгеру.
3-тақырып. Әуен, ырғақты негіз. Кезең аралығында әуенді дамыту. Кезең.
4-тақырып. Қарапайым үш бөлімді форма. Реприза түсінігі (нақты және өзгертілген). Дамытатын немесе кереғар орталық. "Кульминация" түсінігін меңгеру. "Алтын қима нүктесі" түсінігімен танысу. Білім алушының форманың аяқталуына және тұрақтылығына талпынуын дамыту.
5-тақырып. Музыкалық материалды жеткізу тәсілі ретінде фактура түсінігімен танысу. Шығарманың музыкалық бейнесін құру үшін фактураның маңыздылығын түсіну.
6-тақырып. Алғысөз және қорытынды.

494. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) учится экспонированию материала, законченности и убедительности выражения музыкальной мысли;
2) осваивает элементы развития;
3) знает проблемы репризы и повтора в музыке;
4) умеет изложить вступление и заключение;
5) сочиняет небольшие образные пьесы в форме периода;
6) сочиняет образные пьесы, содержащих два образа в простой трехчастной форме.
495. Программные требования во 2 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение пьесы в форме рондо;
3) сочинение 5-6 вариаций на собственную тему или на народную тему;
4) занятия импровизацией в заданном жанре в четыре руки с педагогом (марш, вальс).
496. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Форма рондо. Знакомство с понятием рефрен и эпизод. История формы. Особое значение контраста тональностей. Логичность связок и переходов между эпизодами.
Тема 2. Знакомство с приемами секвенции и модуляции.
Тема 3. Функции частей формы – вступление и заключение.
Тема 4. Вариации. Освоение и поиск приемов развития музыкального материала.
Тема 5. Фактурный способ изменения.
Тема 6. Образное переосмысление темы. Поиск темы вариаций – особый и серьезный момент в процессе сочинения. Приемы вариационного изменения темы.
Тема 7. Продолжение занятий модуляциями.
497. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает приемы контрастного сопоставления разных тем;
2) знает роль контраста в музыке;
3) учится манипулировать материалом через форму вариаций;
4) сочиняет пьесы в форме рондо;
5) сочиняет вариации.
498. Программные требования в 3 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение сюиты старинных танцев (двухголосных): аллеманда, куранта, сарабанда, жига (в учебных целях в данном виде работы допускаются элементы стилизации);
3) сочинение сонатины;
4) импровизация фактуры на заданную тему;
5) импровизация мелодии на заданную тему-образ.
499. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Освоение полифонических приемов развития, их специфика.
Тема 2. Знакомство с простейшим видом полифонии – двухголосием.
Тема 3. Имитация, канон. Особенности полифонической мелодики. Ритмическое взаимодействие голосов, соотношение диссонансов и консонансов.
Тема 4. Освоение сонатного принципа расположения и развития музыкального материала. Знакомство с построением сонатного аллегро.
Тема 5. Приемы экспонирования и развития материала: вычленение элементов, модулирование, планировка и взаимодействие тональностей. Основной момент – поиск двухглавных тем. Соотношение образов по принципу единства в разнообразии.

494. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) материалды эскпонирлеуді, музыкалық ойдың аяқталуы мен сенімділігін көрсетуді үйренеді;
2) дамыту элементтерін меңгереді;
3) музыкадағы реприза және қайталану мәселелерін біледі;
4) алғысөз бен қорытындыны жеткізуді біледі;
5) кезең түріндегі шағын бейнелі пьесаларды шығарады;
6) қарапайым үш бөлімді формадағы екі бейнені қамтитын бейнелі пьесаны шығарады.
495. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығармаларды үйрену және талдау;
2) рондо формасындағы пьесаларды шығару;
3) өз тақырыбына немесе халықтық тақырыпқа 5-6 вариацияны шығару;
4) берілген жанрда педагогпен төрт қолмен суырып салумен айналысу (марш, вальс).
496. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Рондо формасы. Рефрен және эпизод түсінігімен танысу. Форманың тарихы. Үндестіліктердің кереғарлығының ерекше мәні. Жалғаулықтардың және эпизодтардың арасындағы ауысулардың қисындылығы.
2-тақырып. Секвенция және модуляция тәсілдерімен танысу.
3-тақырып. Форманың бөліктерінің қызметі - алғысөз және қорытынды.
4-тақырып. Вариация. Музыкалық материалдарды меңгеру және дамыту тәсілдерін іздеу.
5-тақырып. Өзгертудің фактуралық әдісі.
6-тақырып. Тақырыпты бейнелі қайта түсіну. Вариацияның тақырыбын іздеу - шығару процесіндегі ерекші және маңызды кезең. Тақырыпты вариациялық өзгертудің тәсілдері.
7-тақырып. Модуляциямен айналысуды жалғастыру.
497. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) әртүрлі тақырыптарды кереғар салыстыру тәсілдерін біледі;
2) музыкадағы кереғарлықтың рөлін біледі;
3) вариация формалары арқылы материалды басқаруды үйренеді;
4) рондо формасында пьесаларды шығарады;
5) вариацияларды шығарады.
498. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығармаларды меңгеру және талдау;
2) ескі билерге сюита шығару (екі дауысты): аллеманда, куранта, сарабанда, жига (оқу мақсатында жұмыстың бұл түрінде стильдеу элементтеріне рұқсат беріледі);
3) сонатино шығару;
4) берілген тақырыпқа фактураны суырып салу;
5) берілген тақырып-бейнеге әуенді суырып салу.
499. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дамытудың полифиониялық тәсілдерін меңгеру, олардың ерекшеліктері.
2-тақырып. Полифонияның қарапайым түрлерімен - екі дауыстылықпен танысу.
3-тақырып. Еліктеу, канон. Полифониялық әуеннің ерекшеліктері. Дауыстардың ырғақты өзара әрекеттесуі, диссонанстар мен консонанстардың қатынасы.
4-тақырып. Орналастырудың сонато қағидатын меңгеру және музыкалық материалды дамыту. Сонатолық аллегроны құрумен танысу.
5-тақырып. Экспонирлеу тәсілі және материалды дамыту: элементтерді мүшелеу, модульдеу, жоспарлау және үндестіліктердің өзара қатынасы. Негізгі кезең - екі тараулы тақырыптарды іздеу. Әртүрліліктегі біртұтастық қағидаты бойынша бейнелердің қатынасы.

500. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает полифонические приемы простейшего двухголосия;
2) учится самостоятельности голосоведения;
3) умеет сочинять сонатину;
4) умеет сочинять сюиты старинных танцев.
501. Программные требования в 4 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение песен или романсов с сопровождением фортепиано;
3) сочинение мелодии на предложенное четверостишие или ритмическую сетку;
4) сочинение хоров на три голоса a capella [а капелла] или с сопровождением;
5) продолжение вокальной импровизации;
6) импровизация в форме периода.
502. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Знакомство с особенностями вокальной музыки. Диапазоны и возможности человеческого голоса.
Тема 2. Особенности вокальной мелодии.
Тема 3. Особенности произнесения текста, его характер. Соотношение голоса и инструмента.
Тема 4. Ритмическая сетка стиха как предварительный этап работы над вокальным произведением.
Тема 5. Начальные сведения о голосоведении и гармонии.
Тема 6. Знакомство с хоровой партитурой. Понятие тесситуры.
503. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает формообразование в вокальной музыке;
2) развивает приемы многоголосия;
3) сочиняет песни, романсы с сопровождением фортепиано;
4) сочиняет мелодии на предложенное четверостишие или ритмическую сетку;
5) сочиняет хоры на три голоса a capella [а капелла] или с сопровождением.
504. Программные требования в 5 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение пьесы для скрипки (альта, виолончели) с фортепиано;
3) импровизация на заданную гармоническую последовательность;
4) сочинение пьесы для духового инструмента с фортепиано или двух деревянных духовых инструментов;
5) импровизация на заданную ритмическую последовательность.
505. Содержание учебного предмета в 5 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изучение струнных инструментов. Особенности звучания, штрихи, позиции, диапазоны, аккордовая техника. Знакомство с партитурой струнного оркестра.
Тема 2. Изучение деревянных духовых инструментов (флейта, гобой, кларнет, фагот). Диапазоны, техника игры, характерная образная сфера каждого инструмента.
506. Ожидаемые результаты освоения Программы 5 класса.
К концу обучения в 5 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает особенности звучания, штрихи, позиции, диапазоны, аккордовую технику, партитуру струнного оркестра;

500. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) қарапайым екі дауыстылардың полифониялық тәсілдерін біледі;
2) өз бетінше дауыс жүргізуді үйренеді;
3) сонатиноны шығара алады;
4) ескі билердің сюиталарын шығара алады.
501. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығарманы үйрену және талдау;
2) фортепианоның сүйемелдеуімен әндерді немесе романстарды шығару;
3) ұсынылған төрт жол өлеңдерге немесе ырғақты кестеге әуенді шығару;
4) a capella [а капелла] немесе сүйемелдеумен үш дауысты хорды шығару;
5) вокалдық суырып салуды жалғастыру;
6) кезең формасында суырып салу.
502. 4 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Вокалдық музыканың ерекшеліктерімен танысу. Адам дауысының диапазоны және мүмкіндіктері.
2-тақырып. Вокалдық әуеннің ерекшеліктері.
3-тақырып. Мәтінді айтудың, оның сипатының ерекшеліктері. Дауыс пен аспаптың арақатынасы.
4-тақырып. Өлеңнің ырғақты кестесі - вокалдық шығармамен жұмыстың алдындағы кезең.
5-тақырып. Дауыс жүргізу және гармония туралы алғашқы мәліметтер.
6-тақырып. Хор партитурасымен танысу. Тесситура түсінігі.
503. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) вокалдық музыкадағы форманы құруды біледі;
2) көп дауыстылық тәсілдерін дамытады;
3) фортепианоның сүйемелдеуімен ән, романс шығарады;
4) ұсынылған төрт жол өлеңдерге және ырғақты торға әуен шығарады;
5) a capella [а капелла] немесе сүйемелдеумен үш дауысты хорларды шығарады.
504. 5 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығармаларды үйрену және талдау;
2) фортепианомен сүйемелденген скрипкаға (альт, виолончель) пьесаларды шығарады;
3) берілген гармоникалық реттілікте суырып салу;
4) фортепиано немесе ағаштан жасалған үрлемелі аспаптармен үрлемелі аспаптарға арналған пьесаларды шығарады;
5) ұсынылған ырғақты реттілікте суырып салу.
505. 5 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Ішекті аспаптарды меңгеру. Дыбысталудың ерекшеліктері, штрихтар, позициялар, диапазон, аккордтық техника. Ішекті оркестр партитурасымен танысу.
2-тақырып. Ағаштан жасалған үрлемелі аспаптарды (флейта, гобой, кларнет, фагот) меңгеру. Әр аспапқа тән диапазон, ойнау техникасы, бейнелі тәсіл.
506. 5 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
5 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дыбысталу ерекшеліктерін, штрихтарды, позицияларды, диапазонды, аккордтық техниканы, ішекті оркестрдің партитурасын біледі;

2) сочиняет пьесы для скрипки (альта, виолончели) с фортепиано;
3) сочиняет пьесы для духового инструмента с фортепиано или двух деревянных духовых инструментов.
507. Программные требования в 6 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение сонаты для фортепиано, струнного или духового инструмента с фортепиано в трех частях;
3) импровизация прелюдии на заданную интонацию;
4) сочинение трехголосной фуги или фугато;
5) импровизация небольших пьес в трехчастной форме.
508. Содержание учебного предмета в 6 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Освоение сонатной формы на новом, более глубоком уровне. Идея становления, роста материала, его образное переосмысление. Тезис – антитезис – синтез. Сонатно-симфонический цикл.
Тема 2. Фуга, фугато. Тема, ответ, интермедия, противосложение, стретта, вертикально-подвижный контрапункт.
509. Ожидаемые результаты освоения Программы 6 класса.
К концу обучения в 6 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) сочиняет сонаты для фортепиано;
2) сочиняет сонаты для струнного или духового инструмента с фортепиано в трех частях;
3) сочиняет трехголосную фугу или фугато.
510. Программные требования в 7 классе:
1) изучение и анализ музыкальных произведений;
2) сочинение трио, струнного квартета или другого ансамбля (многочастное произведение);
3) импровизация в форме вариаций.
511. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Камерный ансамбль (трио или квартет). Взаимодействие и роль каждого из участников ансамбля. Значение фактуры изложения для создания гармоничного взаимодействия инструментов. Количество и соотношение частей.
512. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) сочиняет произведения для исполнения трио;
2) сочиняет произведения для исполнения струнным квартетом.
513. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) музыкальные формы (мотив, фраза, предложение, период, двухчастная, трехчастная формы, рондо, вариации, сонатная и полифонические формы);
2) музыкальные жанры и изобразительность (украшения, регистры, тембры), вокальные, инструментальные жанры.
Обучающийся умеет:
1) правильно, грамотно оформлять нотный текст;
2) упрощать, если фактура сочинения сложна.
Сформированы навыки:
1) сочинения вокальной и инструментальной мелодии;
2) владения музыкальными нотными редакторами Finale [финал] или Sibelius [сибелиус].
514. В настоящей Программе по предмету "Дирижирование" используются следующие понятия:

2) фортепианомен сүймелденетін скрипкаға (альт, виолончель) пьесаны шығарады;
3) фортепиано немесе ағаштан жасалған екі үрлемелі аспаппен сүйемелденетін үрлемелі аспапқа арналған пьесаны шығарады.
507. 6 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығармаларды үйрену және талдау;
2) фортепианоға, фортепианомен ішекті немесе үрлемелі аспаппен үш бөлімді соната шығару;
3) берілген дауыс ырғағына прелюдияны суырып салу;
4) үш дауысты фуга немесе фугатоны шығару;
5) үш бөлімді формадағы шағын пьесаларды суырып салу.
508. 6 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Соната формасын жаңа, барынша терең деңгейде меңгеру. Қалыптасу идеясы, материалдың өсуі, оны бейнелі қайта түсіну. Тезис - антитезис - синтез. Сонаталық-симфониялық айналым.
2-тақырып. Фуга, фугато. Тақырып, жауап, интермедия, кері қосу, стретта, тік қозғалысты контрапункт.
509. 6 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
6 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) фортепианоға арналған сонатаны шығарады;
2) фортепианомен ішекті немесе үрлемелі аспаптарға арналған үш бөлімді сонатаны шығарады;
3) үш дауысты фуганы немесе фугатоны шығарады.
510. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) музыкалық шығармаларды үйрену және талдау;
2) трио, ішекті квартет немесе басқа ансамбльді шығару (көп бөлікті шығарма);
3) вариация формасында суырып салу.
511. 7 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Камералық ансамбль (трио немесе квартет). Ансамбльге қатысушылардың өзара әрекеттесуі және әрқайсысының рөлі. Аспаптардың үйлесімді өзара әрекеттесуін жасау іске асыру үшін жеткізу фактурасының мәні. Бөлімдердің саны және қатынасы.
512. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) триомен орындауға арналған шығарманы шығарады;
2) ішекті квартетпен орындауға арналған шығарманы шығарады.
513. Бағдарламаны меңгеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) музыкалық формаларды (мотив, фраза, сөйлем, кезең, екі бөлімді, үш бөлімді форма, рондо, вариация, соната және полифониялық форма);
2) музыкалық жанрларды және бейнелі (әшекейлеу, регистрлер, тембрлер), вокалдық, аспаптық жанрларды біледі.
Түлек:
1) ноталық мәтінді дұрыс, сауатты ресімдеуді;
2) шығарманың фактурасы күрделі болса, онда жеңілдетуді біледі.
Қалыптасқан дағдылар:
1) вокалдық және аспаптық әуендерді шығару;
2) Finale [финал] немесе Sibelius [сибелиус] музыкалық ноталық редакторларды меңгеру.
514. "Дирижерлеу" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:

1) а капелла – пение (как правило, хоровое) без инструментального сопровождения;
2) ауфтакт – дирижерский замах перед вступлением, предварительный взмах, показ вдоха перед началом звука;
3) голосоведение – движение голосов в многоголосном музыкальном произведении;
4) диапазон – охват звуковысот между нижней и верхней границами, допустимыми для голоса человека или музыкального инструмента;
5) дирижирование – управление музыкально-исполнительским коллективом при разучивании и публичном исполнении музыкального сочинения;
6) динамика – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
7) дирижерский аппарат – средство управления: руки, голова (лицо, глаза), корпус (грудь, плечи), ноги;
8) дирижерский жест – движения рук, корпуса или головы дирижера, его мимика, передающая исполнителям конкретный музыкальный образ;
9) техника дирижирования – совокупность приемов, основанных на правилах дирижирования;
10) дирижерский аппарат – комплекс слуховых, эмоциональных и двигательных способностей, необходимых для волевого воздействия на исполнителей во время дирижирования;
11) дирижерская техника – сложный комплекс специальных навыков, необходимых дирижеру для передачи собственных внутренних музыкальных представлений исполнителям;
12) постановка дирижерского аппарата – длительный процесс формирования у дирижера специальных слуховых, эмоциональных, двигательных ощущений и связи между ними;
13) культовая музыка – музыка, связанная с религиозным культом;
14) волевое воздействие – одна из основных дирижерских способностей;
15) кантата – вокально-инструментальное произведение для солистов, хора и оркестра;
16) темп – скорость чередования метрических или счетных долей такта в единицу времени;
17) темп – скорость движения музыкального произведения;
18) отдача – третий элемент ауфтакта;
19) динамика в музыке – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
20) легато – штрихи, исполняемый без атаки языка (плавное соединение звуков);
21) месса – основная литургическая служба в латинском обряде католической церкви;
22) партитура – нотная запись многоголосного музыкального произведения, предназначенного для исполнения ансамблем, хором или оркестром, в которой все партии (голоса) одна над другой даны в определенном порядке;
23) оратория – крупное музыкальное произведение для хора, солистов и оркестра;
24) реквием – заупокойная месса в католической церкви латинского обряда;
25) замах – первый элемент ауфтакта;
26) сюита – одна из основных разновидностей циклической формы в инструментальной музыке;

1) а капелла - аспапты сүйемелдеусіз ән айту (әдетте хорда);
2) ауфтакт - өнер көрсету алдындағы дирижерлік сермеу, алдын ала сермеу, дыбыс шығарудың басында дем алуды көрсету;
3) дауыс жүргізу - көп дауысты музыкалық шығармалардағы дауыстардың қозғалысы;
4) диапазон - адам дауысының немесе музыкалық аспаптың шамасы жететін төменгі және жоғарғы шекаралары арасындағы жоғары дыбысты қамту;
5) дирижерлеу - музыкалық шығарманы жаттау және көпшілік алдында орындау кезінде музыканы орындайтын ұжымды басқару;
6) динамика - дыбысталу қаттылығының бояуларымен байланысты түсініктердің және ноталық белгілердің жиынтығы;
7) дирижерлік аппарат - қолды, басты (бет, көз), денені (кеуде, иық), аяқтарды басқару құралы;
8) дирижерлік қимыл - орындаушыға нақты музыкалық бейнені жеткізетін дирижердің қол, дене немесе бас қимылы, оның мимикасы;
9) дирижерлеу техникасы - дирижерлеу ережелеріне негізделген тәсілдердің жиынтығы;
10) дирижерлік аппарат - дирижерлеу кезінде орындаушыларға еріктік әсер етуге қажетті есту, эмоциялық және қимыл қабілеттерінің кешені;
11) дирижерлік техника - орындаушыға жеке ішкі музыкалық ұғымды жеткізу үшін дирижерге керекті арнайы дағдылардың күрделі кешені;
12) дирижерлік аппаратты қою - дирижердің арнайы есту, эмоциялық, қимыл сезімін және олардың арасындағы байланысты қалыптастыратын ұзақ процесс;
13) діни музыка - діни мінәжатпен байланысты музыка;
14) еріктік әсер - дирижердің негізгі қабілеттерінің бірі;
15) кантата - жеке орындаушыларға, хорға және оркестрге арналған вокалдық-аспапты шығарма;
16) қарқын - тактінің метрлік немесе сандық бөліктерінің уақыт бірлігіне алмасу жылдамдығы;
17) қарқын - музыкалық шығарма қозғалысының жылдамдығы;
18) қайтару - ауфтактінің үшінші элементі;
19) музыкадағы динамика - қатты дыбысталудың бояуларымен байланысты ұғымдар мен нота белгілерінің жиынтығы;
20) легато - тіл шабуылынсыз орындалатын штрихтар (дыбыстарды баяу біріктіру);
21) месса - католиктер шіркеуіндегі латын әдет-ғұрыптарындағы негізгі литургиялық қызмет;
22) партитура - белгілі бір ретпен берілген барлық партиялары бар (дыбыстардың), ансамбльмен, хормен немесе оркестрмен орындауға арналған көп дыбысты музыкалық шығарманың ноталық жазбасы;
23) оратория - хорға, жеке орындаушыларға және оркестрге арналған ірі музыкалық шығарма;
24) реквием - католиктер шіркеуіндегі латын әдет-ғұрыптарындағы марқұмға бағышталған месса;
25) сермеу - ауфтактінің бірінші элементі;
26) сюита - аспапты музыкадағы циклдық форманың негізгі түрлерінің бірі;

27) тактирование – обозначение дирижерских долей такта движениями рук в определенном темпе и по определенной схеме в зависимости от дирижерского метра;
28) тесситура – преобладающее расположение звуков по высоте в музыкальном произведении по отношению к диапазону голоса (вокала) или музыкального инструмента;
29) фразировка – средство музыкальной выразительности, представляющее собой художественно-смысловое выделение музыкальных фраз в процессе исполнения путем разграничения периодов, предложений, фраз, мотивов с целью выявления содержания, логики музыкальной мысли.
515. Цель Программы: развитие музыкально-творческих способностей обучающегося на основе приобретенных им знаний, умений и навыков в области дирижирования.
516. Задачи Программы.
Обучающие:
1) приобретение знаний о профессии хорового дирижера, лучших произведениях хоровой музыки, выдающихся дирижерах, композиторах;
2) обучение технике и приемам дирижирования;
3) овладение навыками чтения хоровых партитур, анализа хоровых произведений;
4) формирование знаний об этапах развития хорового искусства, типах, видах хоров, основных разновидностях певческих голосов, средствах художественной выразительности;
5) знание хорового репертуара.
Развивающие:
1) расширение музыкального кругозора обучающегося;
2) развитие интереса к хоровой культуре, любви к хоровому пению как одному из важнейших видов искусства;
3) формирование художественного вкуса, аналитического мышления;
4) развитие музыкальных способностей обучающегося.
Воспитательные:
1) воспитание музыкально-двигательной культуры;
2) профессиональная ориентация;
3) воспитание личностных качеств, необходимые в дирижерской деятельности (склонность к лидерству, ответственность, оптимистическое мировоззрение и мировосприятие, гуманистическое отношение к миру).
517. Срок освоения Программы – четыре года. Обучение начинается с седьмого класса.
Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
518. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
519. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить технику дирижирования хором.
520. Программа создает условия для овладения обучающимся знаниями, умениями и навыками дирижирования в объеме, необходимом для дальнейшей практической деятельности будущего музыканта.
521. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на приобретение детьми знаний, умений и навыков дирижирования, опыта творческой деятельности.

27) тактілеу - белгілі бір қарқындағы және дирижерлік метрге байланысты белгілі сызба бойынша қолдың қимылымен тактінің дирижерлік бөлігін белгілеу;
28) тесситура - дыбыстардың музыкалық шығармадағы дауыс диапазонына (вокал) немесе музыкалық аспапқа қатысты жоғарылығы бойынша басым орналасуы;
29) фразировка - музыкалық ойдың мазмұнын, логикасын анықтау мақсатымен кезеңдерді, сөйлемдерді, фразаларды, мотивтерді бөлу арқылы орындау процесінде музыкалық фразаны көркемдік-мағыналық ерекшелеуді сипаттайтын музыкалық мәнерліліктің тәсілі.
515. Бағдарламаның мақсаты: дирижерлеу саласында алған білім, білік және дағдылары негізінде білім алушының музыкалық-шығармашылық қабілеттерін дамыту.
516. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) хор дирижері мамандығы, хор музыкасының үздік шығармаларын, атақты дирижерлер, композиторлар туралы білім алу;
2) дирижерлеу техникасын және тәсілдерін үйрену;
3) хор партитураларын оқу дағдыларын меңгеру, хор шығармаларын талдау;
4) хор өнерінің даму кезеңдері, хордың типтері, түрлері, әншілік дауыстың негізгі түрлері, көркемдік мәнерлеудің құралдары туралы білімді қалыптастыру;
5) хор репертуарын білу.
Дамыту:
1) білім алушының музыкалық ой-өрісін кеңейту;
2) хор мәдениетіне деген қызығушылықты, өнердің маңызды түрлерінің бірі ретінде хорда ән айтуға деген сүйіспеншілікті дамыту;
3) көркемдік талғамды, сараптамалық ойлауды қалыптастыру;
4) білім алушының музыкалық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
1) музыкалық-қимыл мәдениетін тәрбиелеу;
2) кәсіби бағдарлану;
3) дирижерлік қызметке қажетті жеке қасиеттерді тәрбиелеу (көшбасшылыққа бейімділігі, жауапкершілігі, оптимистік көзқарасы және әлемді қабылдауы, әлемге деген гуманистік қатынасы).
517. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - төрт жыл. Оқыту жетінші сыныптан басталады.
Аптадағы сағаттардың саны және оқыту уақытының көлемі үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықталады.
518. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
519. Бағдарлама хорды дирижерлеу техникасын меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
520. Бағдарлама білім алушыларға болашақ музыканттың әрі қарай жүргізетін практикалық қызметіне қажетті көлемде дирижерлеу бойынша білім, білік және дағдыларды меңгеруіне жағдай жасайды.
521. Бағдарламаның ерекшелігі балалардың дирижерлеу бойынша білім, білік және дағдыларды, шығармашылық қызмет дағдысын алуға жалпы бағытталуы болып табылады.

522. Привитие обучающемуся необходимых умений и навыков дирижирования происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю художественными произведениями, музыкальное воспитание и развитие основывается на изучении народной музыки, творчества казахстанских и зарубежных композиторов.
523. В полугодовой учебный план педагог включает произведения без сопровождения, произведения с сопровождением, произведения для различных составов хора.
524. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
525. Предмет "Дирижирование" проходят обучающиеся, знакомые с хоровым пением, вокальной работой, знающие музыкальную грамоту и умеющие играть на фортепиано.
526. Содержание программы направлено на обеспечение художественно-эстетического развития личности и приобретения ею художественно-исполнительских знаний, умений и навыков.
527. Реализация программы обеспечивает:
1) знание основного вокально-хорового репертуара;
2) умение создать необходимые условия для раскрытия исполнительских возможностей хорового коллектива, солиста, разбираться в тематическом материале исполняемого произведения с учетом характера каждой партии;
3) наличие первичного практического опыта по разучиванию музыкальных произведений с хоровым коллективом;
4) овладение необходимыми навыками и умениями в использовании дирижерского жеста.
528. На протяжении всех лет обучения педагог следит за формированием, развитием вокально-хоровых навыков (дыханием, звуковедением, ансамблем, строем, дикцией), постепенно усложняя задачи и расширяя диапазон певческих возможностей детей.
529. Педагог на занятиях помогает детям самостоятельно определять характер музыки, слышать изменение динамики, смену темпов, направление движения мелодии, понижение и повышение звуков, различать звуки по высоте и длительности.
530. Особое значение имеет работа над словом, музыкальной, поэтической фразой, формой всего произведения, над умением почувствовать и выделить кульминационные моменты как всего произведения, так и отдельных его частей.
531. Под техникой дирижирования понимается целенаправленность, своевременность (ритмичность), рациональность (отсутствие лишних движений) и отточенность дирижерских жестов.
532. От степени владения техникой дирижирования зависит действенность восприятия дирижерских жестов коллективом.
533. Хорошая техника помогает добиваться точности, легкости управления и творческой свободы исполнения. Дирижерские жесты должны всегда быть четкими, экономными, естественными, пластичными и выразительными.

522. Білім алушыларға қажетті дирижерлеу білігі мен дағдыларын үйрету мазмұны, сипаты және стилі бойынша әртүрлі көркем шығармалармен жұмыс істеу процесінде іске асырылады, музыкалық тәрбие мен дамыту халық музыкасын, қазақстандық және шетел композиторларының шығармашылығын меңгеруге негізделеді.
523. Педагог жартыжылдық оқу жоспарында сүйемелденбейтін шығармаларды, әртүрлі құрамды хорларға арналған шығармаларды қамтиды.
524. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
525. "Дирижерлеу" пәнін хорда ән айту, вокалдық жұмыспен таныс, музыкалық сауатты білетін және фортепианода ойнауды білетін білім алушылармен жүргізіледі.
526. Бағдарламаның мазмұны тұлғаны көркем-эстетикалық дамытуды қамтамасыз етуге және олардың көркем орындау білімі, білігі және дағдыларын алуына бағытталған.
527. Бағдарламаны іске асыру:
1) негізгі вокал-хор репертуарын білуді;
2) хор ұжымының, жеке орындаушының орындаушылық мүмкіндіктерін ашуға қажетті жағдайдарды жасау, әр партияның сипатын ескеріп, орындалатын шығарманың тақырыптық материалын түсіну білігін;
3) хор ұжымымен музыкалық шығарманы жаттау бойынша алғашқы практикалық тәжірибенің болуын;
4) дирижерлік қимылды қолданудағы қажетті дағдылар мен біліктерді меңгеруін қамтамасыз етеді.
528. Оқытудың барлық кезеңінде педагог міндеттерді біртіндеп күрделендіреді және балалардың әншілік мүмкіндіктерінің диапазонын кеңейте отырып, вокалдық-хор дағдыларын (тыныс алу, дыбыс жүргізу, ансамбль, құрылым, дикция) қалыптастыруды, дамытуды бақылайды.
529. Педагог сабақта балаларға музыканың сипатын өз бетінше анықтауды, динамиканың өзгеруін, қарқындардың, әуен қозғалыстары бағыттарының ауысуын, дыбыстардың төмендеуі мен жоғарылауын естуді, дыбыстарды жоғарылығы және ұзақтығы бойынша дыбыстарды ажыратуға көмектеседі.
530. Сөз, музыкалық, поэтикалық фраза, барлық шығарманың формасымен, тұтас шығармадағы, сондай-ақ оның жеке бөліктерінің шарықтау шектерін сезіну және ерекшелеу білігі бойынша жұмыс ерекше мәнге ие болады.
531. Дирижерлеу техникасы дегеніміз дирижерлік қимылдардың мақсаттылығы, уақыттылығы (ырғақтылығы), оңтайлығы (артық қимылдардың болмауы) және нақтылығы.
532. Ұжымның дирижерлік қимылды қабылдау әсерлігі дирижерлеу техникасын меңгеру деңгейіне байланысты болады.
533. Техниканың жақсы болуы басқарудағы нақтылыққа, жеңілдікке және орындаудың шығармашылық еркіндігіне қол жеткізуге көмектеседі. Дирижерлік қимылдар үнемі анық, үнемді, шынайы, епті және мәнерлі болуы қажет.

534. Дирижирование состоит из ряда разнообразных движений, располагающихся в определенной последовательности и нуждающихся в дифференциации мышечного напряжения.
535. Изучение дирижерского аппарата начинается с постановки корпуса. Правильная постановка, практически обоснованная и целесообразная, облегчает работу дирижера, обеспечивая полную свободу действий за пультом.
536. Постановка корпуса находит свое непосредственное отражение и во внешнем облике дирижера, что в свою очередь влияет на создание общего положительного или отрицательного впечатления от исполнения.
537. Весь облик дирижера – эстетичный, приятный для глаз исполнителей и слушателей, поведение за пультом – создание одновременного впечатления подтянутости и непринужденности.
538. В первый год обучения педагог учит воспитанника держать корпус свободно, естественно, спокойно, так, чтобы плечи были развернуты, грудь расправлена.
539. Руки являются ведущей частью дирижерского аппарата, главное средство общения с хором. Посредством рук дирижер передает свое толкование музыкального произведения, раскрывает его внутреннее содержание, воздействует на исполнителей. Руки обязательно свободны во всех частях и, в то же время, представляют собой единое целое.
540. Основными требованиями при постановке руки являются полная мышечная свобода, удобство, естественность, подвижность каждой части и ощущение их единства.
541. Кисть – наиболее выразительная часть руки – самая независимая и подвижная часть руки. В работе по дирижерской технике педагог развивает подвижность, выразительность, гибкость и эластичность кисти.
542. В основной дирижерской позиции кисть занимает горизонтальное положение на уровне середины груди. По форме кисть округлая, как бы готовая захватить шар или мяч: ладони открыты и "смотрят" вниз. Пальцы руки в основной позиции кисти мягко согнуты, плавно закруглены, пальцевые косточки обозначены ясно.
543. Правильная постановка руки требует большого терпения как педагога, так и обучающегося. При этом вредны торопливость, привычка полагаться на время, на то, что недостатки пропадут сами по себе.
544. На самом начальном этапе изучения предмета педагог учит обучающегося держать руки на уровне груди. В дальнейшем, на протяжении всего курса, работа над постановкой дирижерского жеста становится более дифференцированной.
545. После того как с обучающимся разобраны все компоненты дирижерского аппарата, основная позиция дирижера, педагог переходит к тактированию, изучению движения руки в тактовых схемах.
546. Педагог объясняет обучающемуся разницу между тактированием (метрическое тактирование) и дирижированием. Метрическое тактирование – недирижирование, так как оно лишено элементов художественности, но это та основа, на которую опирается дирижирование.

534. Дирижерлеу белгілі ретпен орналасатын және бұлшық ет тырысуларын саралауды қажет ететін әртүрлі қимылдар қатарынан тұрады.
535. Дирижерлік аппаратты меңгеру денені қоюдан басталады. Дұрыс қою, практикалық негізделуі және мақсаттылығы - пультпен қимылдың толық еркіндігін қамтамасыз ете отырып, дирижердің жұмысын жеңілдетеді.
536. Денені қою дирижердің сыртқы келбетінен де тікелей көрінеді, бұл өз кезегінде орындаушылардан алатын жалпы жағымды және жағымсыз әсерді құруға ықпал етеді.
537. Дирижердің тұтас келбеті орындаушы мен тыңдармандар үшін эстетикалық, тартымды, ал пульттегі жүріс-тұрысы - бір уақытта жинақы және еркіндік әсерін береді.
538. Оқытудың бірінші жылында педагог тәрбиеленушіні денесін еркін, шынайы, байсалды, иықтары артқа салынған, кеудесі тіктелген күйде ұстауға үйретеді.
539. Қолдар - дирижерлік аппараттың маңызды бөлігі, хормен қатынас жасаудың басты құралы болып табылады. Дирижер қолдар арқылы музыкалық шығарманы өзінің түсінуін жеткізеді, оның ішкі мазмұнын ашады, орындаушыларға әсер етеді. Қол барлық бөліктерінде еркін болады, сонымен қатар біртұтас болады.
540. Қолдарды қою кезіндегі негізгі талаптар толық бұлшық ет еркіндігі, ыңғайлығы, шынайылығы, әр бөлігінің қозғалғыштығы және олардың тұтастық сезімі болып табылады.
541. Білек - қолдың ең мәнерлі бөлігі - қолдың ең тәуелсіз және қозғалғыш бөлігі. Педагог дирижерлік техника бойынша жұмыста білектің қозғалғыштығын, мәнерлігін, ептілігін және созылғыштығын дамытады.
542. Негізгі дирижерлік позицияда білек кеуденің орта тұсы деңгейінде көлденең қалыпта болады. Формасы жағынан білек дөңгелек, шарды немесе допты ұстауға даяр тұрған сияқты қалыпта болады: алақаны ашық және төмен "қараған". Білектің негізгі позциясындағы қол саусақтары жұмсақ бүгілген, баяу жұмырландырылған, саусақ сүйектері анық белгіленген.
543. Қолды дұрыс қою педагогтен, сондай-ақ білім алушыдан үлкен шыдамдылықты қажет етеді. Сонымен қатар асығушылық, кемшіліктердің өзі жоғалатындығына, уақытқа сену әдеттері зиян.
544. Пәнді оқытудың алғашқы кезеңінде педагог білім алушыны қолдарын кеуде деңгейінде ұстауды үйретеді. Әрі қарай, курс бойы дирижерлік қимылды қою мейлінше саралана түседі.
545. Білім алушы дирижерлік аппараттың барлық компоненттерін, дирижердің негізгі позициясын талдап болғаннан кейін, педагог тактілеуге, такті сызбаларындағы қолдардың қимылын меңгеруге ауысады.
546. Педагог білім алушыға тактілеу (метрлік тактілеу) және дирижерлеу арасындағы айырмашылықты түсіндіреді. Метрлік тактілеу - дирижерлеу емес, оның көркемдік элементтері жоқ, бірақ ол дирижерлеу сүйенетін негіз.

547. Основные задачи метрического тактирования сводятся к организации ритмичности исполнения, передаче ясного рисунка тактовых схем, к показу сильного и слабого времени в такте.
548. Обучение метрономированию педагог начинает с анализа дирижерской доли, дирижерского взмаха. Дирижерская доля слагается из замаха, долевого движения, точки удара и момента отражения от точки.
549. Замах или ауфтакт представляет собой простое неподготовленное движение, так как рука на него идет всегда с исходной точки сразу. Основная функция замаха – предупреждение, накапливание энергии, необходимой для дальнейшего действия.
550. Понятие ауфтакта гораздо шире, нежели подготовка доли, оно включает в себя предварение очень многих моментов исполнения. В дирижировании посредством ауфтакта предваряются моменты дыхания, вступления, снятия, наступления новой динамики, темпа, штрихов.
551. Ауфтакт в точке начала импульсивен, что придает всему жесту особую действенность и характерность. Импульсивность ауфтакта зависит от интенсивности показа "точки" в жесте и скорости движения руки кверху после показа "точки" в начале жеста.
552. Ауфтакт напоминает легкое "касание" кончиками пальцев "дирижерской плоскости", отскок, толчок, отдачу, также ощущения подобного рода в зависимости от характера музыки и исполнительских задач.
553. Ауфтакты бывают весьма разнообразными, так как длительность и сила их всецело зависят от характера исполняемой музыки. Главным требование к ауфтактам – четкость.
554. Начиная обучение дирижированию, педагог внимательно и детально объясняет понятие ауфтакта.
555. На втором году обучения обучающийся показывает ауфтакт к первой доле и снятие окончания фраз на последнюю долю. В качестве учебного материала используются произведения с простым ритмическим рисунком, в двух и трехдольном размерах, в форме периода.
556. Приступив с обучающимся к изучению тактовых схем, педагог не ограничивается сухим метрономированием, тактированием. Техника является средством для выражения музыкального образа в исполнительской практике.
557. В хоровом исполнении наряду с приемом вступления не менее ответственным является момент окончания звучания. В жесте окончания очень важна "точка" снятия.
558. В момент "точки" прекращается звучание становится отчетливой, ясно видимой. На первых порах обучения педагог показывает наиболее простые приемы снятия.
559. В третий год обучения обучающийся овладевает навыком дирижирования, показом вступления и снятия на разные доли такта, осваивает прием звуковедения legato [легато].

547. Метрлік тактілеудің негізгі міндеттері орындау ырғағын ұйымдастыруға, тактілеу сызбасының анық суретін жеткізуге, тактідегі күшті және әлсіз уақытты көрсетуге алып келеді.
548. Педагог метрономдауға оқытуды дирижерлік үлесті, дирижерлік сермеуді талдаудан бастайды. Дирижерлік үлес сермеуден, үлестік қимылдан, соғу нүктесінен және нүктеден шағылысу кезеңінен құралады.
549. Сермеу немесе ауфтакт қарапайым дайындықсыз қимыл болып табылады, себебі оған қолдар бастапқы қалпынан көтеріледі. Сермеудің негізгі функциясы - ескерту, әрі қарай жүргізетін әрекетке қажетті энергияны жинақтау.
550. Ауфтакт түсінігі үлесті дайындауға қарағанда айтарлықтай кең, ол орындаудың көптеген кезеңдерін алдын ала дайындауды қамтиды. Дирижерлеуде ауфтактінің көмегімем тыныс алу, бастау, аяқтау сәттері, жаңа динамиканың, қарқынның, штрихтың басталуы жүргізіледі.
551. Басталу нүктесіндегі ауфтакт импульсті болады, бұл барлық қимылға ерекше әрекеттілікті және мінезділікті береді. Ауфтактінің импульстивтігі қимылдағы "нүктені" көрсету қарқындылығына және қимылдың басында "нүктені" көрсеткеннен кейін қолды жоғары көтеру қимылының жылдамдығына байланысты болады.
552. Ауфтакт саусақтың ұшымен "дирижерлік жазықтықты" жеңіл "жанауды", сондай-ақ кері серпілісті, түрткіні, кері қайтаруды және музыканың сипатына және орындаушылық міндеттерге байланысты осыған ұқсас сезімдерді еске түсіреді.
553. Ауфтактілер ұзақтықтары мен күші тұтасымен орындалатын музыканың сипатына байланысты болғандықтан әртүрлі болады. Ауфтактілерге қойылатын басты талап - нақтылық болып табылады.
554. Педагог дирижерлеуге оқытуды бастай отырып, ауфтакт түсінігін мұқият және толық түсіндіреді.
555. Екінші оқу жылында білім алушы бірінші үлестегі және фразаның аяқталуын соңғы үлеске түсетін ауфтактіні көрсетеді. Оқу материалы ретінде екі және үш үлесті өлшемдегі, кезең формасындағы қарапайым ырғақты суретті шығарманы қолданады.
556. Педагог білім алушылармен такті сызбаларын үйренуге кірісе отырып, тек құрғақ метрономдаумен, тактілеумен шектелмейді. Техника орындаушылық практикада музыкалық бейнені жеткізу құралы болып табылады.
557. Хорда орындау кезінде бастау тәсілімен қатар дыбыстауды аяқтау сәті де жауапты болып табылады. Аяқтау қимылында түсіру "нүктесі" өте маңызды.
558. "Нүкте" қою сәтінде дыбысталу аяқталады, ол айқын, анық бола түседі. Оқытудың алғашқы кезеңінде педагог аяқтаудың мейлінше қарапайым тәсілдерін көрсетеді.
559. Үшінші оқу жылында білім алушы дирижерлеу дағдыларын, тактінің әртүрлі үлестерінде бастау және аяқтауды көрсетуді меңгереді, legato [легато] дыбыс жүргізу тәсілін меңгереді.

560. Прием legato [легато] в дирижировании характеризуется связностью всех движений. Отличительными чертами legato [легато] являются плавные движения и мягкие "точки". Исполняя legato [легато], рука движется по рисунку схемы очень ровно, без толчков. "Точки" на гранях долей почти стираются, даются легкими касаниями руки.
561. Технически прием legato [легато] выполняется всегда мягкой, освобожденной, "певучей" рукой. Отрабатывается с обучающимся прием legato [легато] сначала в произведениях умеренного темпа без большой насыщенности звучания.
562. Ознакомление с хоровой партитурой ведется обязательно под наблюдением педагога. Перед разучиванием произведения, педагог заботится о правильной аппликатуре, под его наблюдением обучающийся выразительно исполняет нотный текст, поет голоса, точно интонируя каждую хоровую партию.
563. Первоначальный разбор произведения предупреждает появление многих ошибок, которые возникают при самостоятельном ознакомлении с нотным материалом, затем переходят в процесс дирижирования.
564. Параллельно с изучением голосов и игрой партитуры педагог углубляет музыкально-теоретический, вокально-хоровой и исполнительский анализ изучаемого произведения.
565. К дирижированию переход осуществляется только тогда, когда музыкально-художественное содержание произведения достаточно глубоко осознано обучающимся.
566. Овладение основными видами звуковедения в дирижировании возможны только при проработке их на фортепиано.
567. Развитие пальцевого мышечного легато при игре партитуры, умение следовать логике образного содержания музыкального и литературного текста является основной задачей при игре хоровой партитуры.
568. Педагог следит за развитием пальцевого мышечного легато при игре партитуры и показывает самостоятельным примером грамотное исполнение хорового произведения. Педагог добивается вокально-хорового характера звучания на фортепиано.
569. Одной из главных учебных задач обучающегося является овладение необходимыми дирижерскими приемами – техникой дирижирования. Искусство дирижирования основано на исторически развившейся системе жестов.
570. Первый класс дирижерской техники посвящается раскрепощению и правильной постановке аппарата. В дирижерской практике широко используются различные упражнения, выполняют их на музыкальном материале.
571. Упражнения делятся на две категории. В первой категории дается группа упражнений на освобождение мышц и суставов, развитие кистевых движений. Во второй категории даются упражнения, связанные с дирижерской техникой.
572. Дыхательные упражнения помогают лучше подготовиться к выполнению работы, связанной с определенной психоэмоциональной нагрузкой. Они восстанавливают силы после физической или психологической нагрузки.

560. Дирижерлеудегі legato [легато] тәсілі барлық қимылдардың байланысымен сипатталады. Legato-ны [легато] ерекшелейтін қасиеттер баяу қимылдар мен жұмсақ "нүктелер" болып табылады. Legato-ны [легато] орындай отырып, қолдар сызбаның суреттері бойынша өте түзу, түрткісіз қозғалады. Үлестердің арасындағы "нүктелер" жоғалып кетеді, қолдың сәл жанасуымен орындалады.
561. Legato [легато] техникалық тәсілі үнемі жұмсақ, еркін, "әнші" қолдармен орындалады. Алдымен дыбысталуы тым қанық емес орташа қарқындағы шығармаларда legato [легато] тәсілі білім алушымен пысықталады.
562. Хор партитурасымен танысу міндетті түрле педагогтің бақылауында жүргізіледі. Шығарманы жаттаудың алдында педагог дұрыс аппликатураны қамтиды, оның бақылауымен білім алушы әрбір хор партиясын нақты ырғақтай отырып, ноталық мәтінді мәнерлеп орындайды.
563. Шығарманы алғашқы талдау ноталық мәтінмен өз бетінше танысу кезінде туындайтын, кейіннен дирижерлеу процесіне айналатын көптеген қателердің пайда болуының алдын алады.
564. Педагог дауыстар мен ойын партитурасын меңгерумен қатар меңгерілетін шығарманың музыкалық-теориялық, вокалды хор және орындаушылық талдауды тереңдетеді.
565. Білім алушы шығарманың музыкалық-көркемдік мазмұнын жеткілікті терең меңгергеннен кейін дирижерлеуге ауысады.
566. Дирижерлеудегі дыбыс жүргізудің негізгі түрлерін меңгеру оларды фортепианода үйренген кезде ғана мүмкін болады.
567. Партитураны ойнау кезінде саусақ бұлшық ет легатосын дамыту, музыкалық және әдеби мәтіннің бейнелі мазмұнының логикасын сақтау білігі хор партитурасын ойнау кезіндегі негізгі міндет болып табылады.
568. Педагог партитураны ойнау кезінде саусақ бұлшық еттерінің легатосын дамытуды қадағалайды және хорға арналған шығармаларды сауатты орындауды өзінің үлгісінде көрсетеді. Педагог фортепианода дыбысталудың вокалдық хор сипатына талпынады.
569. Білім алушының басты оқу міндеттерінің бірі қажетті дирижерлік тәсілдерді - дирижерлеу техникасын меңгеру болып табылады. Дирижерлеу өнері тарихи дамыған ишараттар жүйесіне негізделген.
570. Дирижерлік техниканың бірінші сыныбы аппаратты босату және дұрыс қоюға арналады. Дирижерлік практикада әртүрлі жаттығулар кең қолданылады, оларды музыкалық материалда орындайды.
571. Жаттығулар екі санатқа бөлінеді. Бірінші санатта бұлшық еттер мен буындарды босатуға, білек қимылдарын дамытуға арналған жаттығулар тобы беріледі. Екінші санатта дирижерлік техникамен байланысты жаттығулар беріледі.
572. Тыныс алу жаттығулары белгілі психоэмоциялы жүктемемен байланысты жұмыстарды орындауда жақсы дайындалуға көмектеседі. Олар физикалық және психологиялық жүктемеден кейін күшті қайта қалпына келтіреді.

573. Для регулирования дыхания применяются приемы как задержка дыхания, форсированные вдох или выдох, произнесение определенных звуков или мысленное проговаривание фраз на вдохе и на выдохе, также изменение ритма, частоты, глубины и напряженности дыхания в разных комбинациях.
574. Дирижерской практикой определено разделение функций правой и левой рук. Правой рукой дирижер производит тактирование в обозначенном метрическом рисунке, указывает темп и характер движения.
575. Левая рука музицирует, показывает выдержанные звуки, дополняет выразительность правой руки. Для техники дирижирования важна независимость рук друг от друга, но выразительные функции несут обе руки дирижера.
576. В отдельных случаях необходимо их полное взаимодействие. Руки дирижера могут меняться своими функциями в зависимости от требований исполнения.
577. В начале каждого полугодия педагог составляет индивидуальные планы по дирижированию, учитывая обязательные требования для всех обучающихся, опираясь на индивидуальные особенности и навыки обучающегося.
578. Виды самостоятельной работы обучающихся:
1) работа над произведениями a capella;
2) работа над произведениями с сопровождением;
3) повторение пройденного репертуара.
579. Межпредметные связи предмета "Дирижирование" с предметами "Инструментальный класс", "Вокальный класс (пение)" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
580. Программные требования в 7 классе:
1) знакомство с терминологией, основными этапами развития певческо- хорового искусства, типами и видами хоров, средствами художественной выразительности, используемых в хоре, основными разновидностями певческих голосов;
2) совместное составление индивидуального плана для обучающегося с учетом репертуарных требований;
3) разучивание комплекса упражнений на организацию дирижерского аппарата, групп гимнастических упражнений, направленных на воспитание выносливости, пластики, подвижности суставов рук, упражнений на развитие мануальных навыков дирижирования;
4) освоение вокально-хорового анализа произведения, хоровой партитуры.
581. Содержание учебного предмета в 7 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Истоки искусства дирижирования. Дирижерское искусство. Функциональная роль дирижера. Дирижерские профессиональные качества. Формы общения дирижера с творческим коллективом. Исполнительские, педагогические, организаторские функции дирижера. Профессиональные качества дирижера: музыкальные данные, профессиональные знания, техническая оснащенность, эмоционально-волевые реакции. Дирижерский исполнительский процесс. Работа над партитурой. репетиционный период. Концертное выступление.
Тема 2. История хоровой музыки. Хоровая музыка как демократичный вид искусства. Деление хоровой музыки. Народная музыка. Профессиональная музыка. Светская музыка. Культовая музыка. История первых профессиональных хоров.
Формирование национальных традиций русской школы хорового пения. Известные советские российские хоровые коллективы и их руководители. Казахские хоровые коллективы.
Тема 3. Типы и виды хоров. Формы и направления хоровых коллективов.
Деление хора на однородные и смешанные типы. Малые (камерные), средние и большие составы хора. Одноголосные, двухголосные, трехголосные, четырехголосные виды хоров. Две различные формы исполнения: пение с сопровождением и пение без сопровождения (a cappella [а капелла]).
Женские, мужские, детские певческие голоса. Хор. Партии хора и голоса, составляющие их. Отличие женских голосов от детских. Репертуар детских хоров.
Тема 4. Жанры хоровой музыки. Русская хоровая музыка. Традиции и разнообразная палитра жанров. Оратория – опера в концертном исполнении, возникновение жанра и составные части драматургии. Кантата – сходство и различие с другими жанрами. Примеры классических образцов кантатного жанра. Реквием – циклическое вокально-инструментальное произведение траурного характера. Мессы. Малые формы хоровой музыки. Миниатюра. Песня. Сюита. Хоровая миниатюра. Хор крупной формы. Обработка, переложение.
Тема 5. Индивидуальный план обучающегося. Репертуарные требования. Составление индивидуального плана. Задачи и требования программы.
Тема 6. Дирижерский аппарат (руки, лицо дирижера, корпус). Техника дирижирования. Основные функции дирижерского жеста. Правильная постановка корпуса и рук.
Комплекс упражнений на организацию дирижерского аппарата. Группа гимнастических упражнений, направленная на воспитание выносливости, пластики, подвижности суставов рук.
Тема 7. Типы упражнений на развитие мануальных навыков дирижирования (начальные). Техника дирижирования. Система жестов.
Тема 8. Комплекс упражнений на организацию дирижерского аппарата. Группа гимнастических упражнений, направленная на воспитание выносливости, пластики, подвижности суставов рук.
Тема 9. Упражнения на развитие осознанного контроля за мышечными ощущениями "напряжения-расслабления". Упражнения на координацию движений правой и левой руки.
Тема 10. Группа упражнений на освобождение мышц и суставов, развитие кистевых движений. Упражнения, непосредственно связанные с дирижерской техникой.
Тема 11. Вокально-хоровой анализ произведения. Работа над партитурой.
Анализ произведения. Схема анализа: содержание, сюжет, автор литературного текста и композитор. Музыкально-теоретический анализ. Схема анализа: тональность, фактура, метроритм, интервалика, роль аккомпанемента.
Вокально-хоровой анализ. Схема анализа: характеристика хоровых партий, диапазон, тесситура, голосоведение.
Выявление особенностей хоровой партитуры. План художественного исполнения. Дирижерские приемы, выражающие творческие намерения дирижера.

573. Тынысты реттеу үшін демді ұстап тұру, жылдам дем алу және демді шығару, белгілі дыбыстарды айту немесе тыныс алғанда және демді шығарғанда фразаларды ойша айту, сондай-ақ әртүрлі комбинацияларда ырғақты, жиілікті, тыныстың тереңділігін және қысылуы сияқты тәсілдер қолданылады.
574. Дирижерлік практикада оң және сол қолдың функцияларын бөлу анықталған. Дирижер оң қолымен белгіленген метрлік суреттегі тактілеуді жүргізеді, қимылдың қарқыны мен сипатын көрсетеді.
575. Сол қол музыка тартады, байсалды дыбыстарды көрсетеді, оң қолдың мәнерлігін толықтырады. Дирижерлеу техникасы үшін қолдардың бір біріне тәуелді болмауы маңызды, алайда дирижердің екі қолы да мәнерлеу функциясына ие болады.
576. Кей жағдайларда олардың толық өзара байланысуы қажет. Дирижердің қолдары орындау талаптарына байланысты өз функцияларын алмастыруы мүмкін.
577. Педагог әр жартыжылдықтың басында білім алушының жеке ерекшеліктері мен дағдыларына сүйеніп, барлық білім алушыларға қойылатын міндетті талаптарды ескеріп, дирижерлеу бойынша жеке жоспарларды құрады.
578. Білім алушылардың өз бетінше жүргізетін жұмыстарының түрлері:
1) a capella шығармаларымен жұмыс;
2) сүйемелденетін шығармалармен жұмыс;
3) өткен репертуарды қайталау.
579. "Дирижерлеу" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Аспапты сынып", "Вокалдық сынып (ән айту)" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
580. 7 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) терминологиямен, әншілік-хор өнерінің негізгі даму кезеңдерімен, хордың типтерімен және түрлерімен, хорда қолданылатын көркемдік мәнерлеу құралдарымен, әншілік дауыстың негізгі түрлерімен таныстыру;
2) репертуарлық талаптарды ескеріп, білім алушының жеке жоспарын бірге құру;
3) дирижерлік аппаратты ұйымдастыруға арналған жаттығулар кешенін, төзімділікті, пластиканы, қол буындарының қозғалғыштығын тәрбиелеуге бағытталған гимнастикалық жаттығулар тобын, дирижерлеудің қол дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жаттау;
4) шығарманың, хор партитурасының вокалдық-хор талдауды меңгеру.
581. 7 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дирижерлеу өнерінің бастауы. Дирижерлеу өнері. Дирижердің функционалдық рөлі. Дирижерлік кәсіби қасиеттер. Дирижердің шығармашылық ұжыммен араласу формасы. Дирижердің орындаушылық, педагогикалық, ұйымдастырушылық қызметтері. Дирижердің кәсіби қасиеттері: музыкалық қабілеттері, кәсіби білімі, техникалық жабдықталуы, эмоциялық-жігерлік реакциялары. Дирижерлік орындаушылық процесс. Партитурамен жұмыс. Репетициялық кезең. Концертте өнер көрсету.
2-тақырып. Хор музыкасының тарихы. Хор музыкасы - өнердің демократиялық түрі. Хор музыкасының бөлінуі. Халық музыкасы. Кәсіби музыка. Шын музыка. Діни музыка. Алғашқы кәсіби хорлардың тарихы.
Хорда ән айтудың дәстүрлі ұлттық орыс мектебін қалыптасуы. Атақты кеңестік ресейлік хор ұжымдары және олардың жетекшілері. Қазақ хор ұжымдары.
3-тақырып. Хордың типтері мен түрлері. Хор ұжымдарының формалары мен бағыттары.
Хордың біртекті және аралас түрге бөлінуі. Хордың кіші (камералық), орта және үлкен құрамдары. Хордың бір дауысты, екі дауысты, үш дауысты, төрт дауысты түрлері. Орындаудың әртүрлі екі формасы: сүйемелдеумен ән айту және сүйемелдеусіз ән айту (a cappella [а капелла]).
Әйелдердің, ерлердің, балалардың әншілік дауыстары. Хор. Хор және оларды құрайтын дауыстардың партиясы. Әйелдердің балалардың дауыстарынан айырмашылығы. Балалар хорының репертуары.
4-тақырып. Хор музыкасының жанрлары. Орыс хор музыкасы. Дәстүрлері және жанрлардың әртүрлі түрлері. Оратория - концерттік орындаудағы опера, жанрдың пайда болуы және драматургияның құрамдас бөліктері. Кантата - басқа жанрлармен ұқсастығы және айырмашылығы. Кантата жанрының классикалық үлгілерінің нұсқалары. Реквием - аза сипатындағы циклдық вокалдық-орындаушылық шығарма. Месса. Хор музыкасының шағын формалары. Миниатюра. Ән. Сюита. Хор миниатюрасы. Ірі нысанды хор. Өңдеудер, ыңғайланған нұсқалар.
5-тақырып. Білім алушының жеке жоспары. Репертуарлық талаптар. Жеке жоспарды құру. Бағдарламаның міндеттері мен талаптары.
6-тақырып. Дирижерлік аппарат (дирижердің қолдары, беті, денесі). Дирижерлеу техникасы. Дирижерлік ишараттың негізгі функциялары. Денені және қолдарды дұрыс қою.
Дирижерлік аппаратты ұйымдастыруға арналған жаттығулар кешені. Төзімділікті, пластиканы, қол буындарының қозғалғыштығын тәрбиелеуге бағытталған гимнастикалық жаттығулардың тобы.
7-тақырып. Дирижерлеудің қол дағдыларын дамытуға арналған жаттығулардың түрлері (алғашқы). Дирижерлеу техникасы. Ишараттар жүйесі.
8-тақырып. Дирижерлік аппаратты ұйымдастыруға арналған жаттығулар кешені. Төзімділікті, пластиканы, қол буындарының қозғалғыштығын тәрбиелеуге бағытталған гимнастикалық жаттығулардың тобы.
9-тақырып. Бұлшық ет сезімін "тырыстыру-босату" саналы түрде бақылауды дамытуға арналған жаттығулар. Оң және сол қолдардың қимылдарын үйлестіруге арналған жаттығулар.
10-тақырып. Бұлшық еттер мен буындарды босатуға, білек қимылдарын дамытуға арналған жаттығулар тобы. Дирижерлік техникамен тікелей байланысты жаттығулар.
11-тақырып. Шығарманың вокалдық хор талдау. Партитурамен жұмыс.
Шығарманы талдау. Талдаудың сызбасы: мазмұны, сюжеті, әдеби мәтіннің авторы және композиторы. Музыкалық-теориялық талдау. Талдаудың сызбасы: үндестілік, фактура, метр-ырғақ, интервалика, аккомпанементтің рөлі.
Вокалдық хор талдау. Талдау сызбасы: хор партиясының мінездемесі, диапазон, тесситура, дауыс жүргізу.
Хор партитурасының ерекшеліктерін анықтау. Көркем орындаудың жоспары. Дирижердің шығармашылық ойын білдіретін дирижерлік тәсілдер.

582. Ожидаемые результаты освоения Программы 7 класса.
К концу обучения в 7 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает функциональную роль дирижера, дирижерские профессиональные качества, функции дирижера, профессиональные качества дирижера;
2) знает историю, виды, жанры хоровой музыки;
3) знает типы хоров, формы исполнения, классификацию певческих голосов;
4) умеет составлять индивидуальный план обучающегося;
5) имеет понятие о дирижерском аппарате, технике дирижирования, функциях дирижерского жеста, постановке корпуса и рук.
6) знает и выполняет комплекс упражнений на организацию дирижерского аппарата, гимнастические упражнения, направленные на воспитание выносливости, пластики, подвижности суставов рук, упражнения на развитие мануальных навыков дирижирования;
7) знает особенности хоровой партитуры;
8) владеет навыками вокально-хорового анализа произведения.
583. Программные требования в 8 классе:
1) продолжение работы над элементами дирижерской техники;
2) изучение двухдольной сетки дирижирования, понятия ауфтакта в дирижировании, приемов вступления (момент внимания, момент дыхания, жест вступления) с первой доли в размере 2/4; вступление и снятие на всех долях такта;
3) показ ауфтакта и снятие окончаний фраз на все доли такта, использование в качестве учебного материала произведений с простым ритмическим рисунком в двухдольном размере.
584. Содержание учебного предмета в 8 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Постановка дирижерского аппарата. Умение держать корпус прямо. Дирижирование с концертмейстером. Просмотр и прослушивание аудио и видеоматериалов.
Тема 2. Освоение дирижерской техники. Изучение двухдольной сетки дирижирования.
Тема 3. Работа над партитурой. Разбор в классе партитуры, голосов и дирижирования. Умение играть партитуру петь голоса. Знание авторов музыки, слов. Знание терминологии, касающейся произведения.
Тема 4. Дирижирование с концертмейстером. Умение играть хоровую партитуру с концертмейстером. Просмотр и прослушивание аудио и видеоматериалов. Планирование деятельности обучающегося на основе прослушиваемых мастеров вокального и хорового искусства.
585. Ожидаемые результаты освоения Программы 8 класса.
К концу обучения в 8 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) соблюдает постановку корпуса и рук;
2) умеет играть партитуру, петь голоса;
3) знает авторов музыки, слов;
4) знает терминологию, касающуюся произведения;
5) имеет первоначальные навыки дирижирования с концертмейстером;

582. 7 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
7 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дирижердің функционалдық рөлін, дирижерлік кәсіби қасиеттерді, дирижердің функцияларын, дирижердің кәсіби қасиеттерін біледі;
2) хор музыкасының түрлерін, жанрларын біледі;
3) хорлардың түрлерін, орындау формаларын, әншілік дауыстың жіктелуін біледі;
4) білім алушының жеке жоспарын құра алады;
5) дирижерлік аппарат туралы түсінікті, дирижерлеу техникасын, дирижерлік қимылдың функцияларын, денені және қолдарды қоюды біледі;
6) дирижерлік аппаратты ұйымдастыруға арналған жаттығулар кешенін, төзімділікті, пластиканы, қол буындарының қозғалғыштығын тәрбиелеуге бағытталған гимнастикалық жаттығуларды, дирижерлеудің қол дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
7) хор партитурасының ерекшеліктерін біледі;
8) шығарманы вокалдық-хор талдау дағдыларын біледі.
583. 8 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дирижерлік техниканың элементтері бойынша жұмысты жалғастыру;
2) дирижерлеудің екі үлесті кестесін, дирижерлеудегі ауфтакт түсінігі, 2/4 өлшеміндегі бірінші бөліктерін бастау тәсілдерін (зейін қою сәті, тыныс алу сәті, бастау ишараты); тактінің барлық үлестерінде бастау және аяқтауды меңгеру;
3) ауфтакті көрсету және тактінің барлық бөліктерінде фразалардың аяқталуын тоқтату, оқу материалы ретінде екі үлесті өлшемдегі қарапайым ырғақты суретті қолдану.
584. 8 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дирижерлік аппаратты қою. Денені тік ұстау білігі. Концертмейстермен дирижерлеу. Аудио және бейне материалдарды көру және тыңдау.
2-тақырып. Дирижерлік техниканы меңгеру. Дирижерлеудің екі үлесті кестесін меңгеру.
3-тақырып. Партитурамен жұмыс. Сыныпта партитураны, дауыстарды және дирижерлеуді талдау. Партитураны ойнау, дауыспен айту білігі. Музыканың, сөздердің авторын білу. Шығармаға қатысты терминологияны білу.
4-тақырып. Концертмейстермен дирижерлеу. Хор партиясын концертмейстермен ойнау білігі. Аудио және бейне материалдарды көру және тыңдау. Вокал және хор өнерінің тыңдалатын шеберлерінің негізінде білім алушының қызметін жоспарлау.
585. 8 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
8 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) денені және қолдарды дұрыс ұстауды біледі;
2) партитураны ойнауды, дауыстарды айтуды біледі;
3) музыка, сөздердің авторларын біледі;
4) шығармаға қатысты терминдерді біледі;
5) концертмейстермен дирижерлеудің алғашқы дағдыларына ие;

6) умеет играть хоровую партитуру с концертмейстером;
7) планирует свою деятельность на основе прослушиваемых мастеров вокального и хорового искусства.
586. Программные требования в 9 классе:
1) овладение навыком дирижирования двух и трехдольной сетки, показа вступления и снятия на разные доли такта;
2) продолжение работы над постановкой корпуса и рук, вступлением и окончанием фраз;
3) освоение приема звуковедения legato [легато], умения определять тональность и играть партитуру на память.
587. Содержание учебного предмета в 9 классе.
Тематический план.
Тема 1. Постановка дирижерского аппарата. Умение держать корпус прямо.
Тема 2. Освоение дирижерской техники. Закрепление двухдольной схемы дирижирования. Изучение трехдольной схемы дирижирования.
Тема 3. Работа над партитурой. Разбор партитуры, голосов и дирижирования. Умение играть партитуру, петь голоса.
Тема 4. Дирижирование с концертмейстером. Умение играть хоровую партитуру с концертмейстером.
Тема 5. Просмотр и прослушивание аудио и видеоматериалов. Планирование деятельности обучающегося на основе прослушиваемых мастеров вокального и хорового искусства.
588. Ожидаемые результаты освоения Программы 9 класса.
К концу обучения в 9 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает авторов музыки и слов, произведений;
2) знает музыкальные термины, используемые в изучаемых произведениях;
3) умеет определять тональность и играть партитуру на память;
4) собственный дирижерский аппарат и его возможности;
5) основную позицию дирижера;
6) понимает роль мимики в дирижировании;
7) основные принципы дирижерских движений.
589. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) произведения основного вокально-хорового репертуара;
2) функции дирижирования: выражение эмоционально-смыслового содержания и управление исполнением;
3) элементы дирижерского взмаха – доли (замах, стремление, точка, отдача);
4) понимает свойства дирижерского взмаха (скорость, амплитуда, длительность, сила, масса, направление, форма), обеспечивающие множественность дирижерской информации;
5) основные компоненты звучания, подлежащие воплощению в жестах (метр, темп, характер, звуковедение, ритм, динамика, начало звучания, прекращение звучания);
6) элементы начала дирижерского исполнения ("внимание", "дыхание", "вступление");
7) основные закономерности передачи жестом метра;
8) принципы передачи ритмического рисунка двух и трехдольном размерах при средней динамике и в умеренных темпах;
9) музыкальную литературу по дирижированию, выдающихся исполнителей-дирижеров, известные хоровые коллективы.
Обучающийся умеет:

6) концертмейстермен хор партиясын ойнауды біледі;
7) вокал және хор өнерінің шеберлерін тыңдау негізінде өз қызметін жоспарлайды.
586. 9 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) екі және үш үлесті кестесін дирижерлеу дағдыларын, тактінің әр түрлі үлестерінде бастауды және аяқтауды көрсетуді меңгеру;
2) денені және қолдарды қою, фразаны бастау және аяқтау бойынша жұмысты жалғастыру;
3) legato [легато] дыбыс жүргізу тәсілін, үндестілікті анықтау және партитураны жатқа ойнау білігін меңгеру.
587. 9 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дирижерлік аппаратты қою. Денені тік ұстап тұру білігі.
2-тақырып. Дирижерлік техниканы меңгеру. Дирижерлеудің екі үлесті сызбасын бекіту. Дирижерлеудің үш үлесті сызбасын меңгеру.
3-тақырып. Партитурамен жұмыс. Партитураны, дауыстарды және дирижерлеуді талдау. Партитураны ойнау, дауыстарды айту білігі.
4-тақырып. Концертмейстермен дирижерлеу. Хор партиясын концертмейстермен ойнау білігі.
5-тақырып. Аудио және бейне материалдарды қарау және тыңдау. Вокал және хор өнерінің тыңдалатын шеберлерінің негізінде білім алушының қызметін жоспарлау.
588. 9 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
9 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) шығарманың музыкасы мен сөздерінің авторларын біледі;
2) үйретілетін шығармалардағы музыкалық терминдерді біледі;
3) үндестілікті анықтауды және партияны жатқа ойнай алады;
4) жеке дирижерлік аппараты және оның мүмкіндіктері;
5) дирижердің негізгі позициясын;
6) дирижерлеудегі мимиканың рөлін түсінеді;
7) дирижерлік қимылдың негізгі қағидаттарын біледі.
589. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Түлек:
1) негізгі вокал-хор репертуарының шығармаларын;
2) дирижерлеудің функциясын: эмоциялық-мағыналық мазмұнының мәнін және орындауын басқару;
3) дирижерлік сермеудің элементтерін - үлестерін (сермеу, талпыну, нүкте, қайтару) біледі;
4) дирижерлік ақпараттың көптігін қамтамасыз ететін дирижерлік сермеудің қасиеттерін түсінеді (қарқыны, амплитуда, ұзақтықтар, күші, салмағы, бағыты, формасы);
5) ишарат арқылы жеткізуге тиісті дыбысталудың негізгі компоненттерін (метр, қарқын, сипат, дыбыс жүргізу, ырғақ, динамика, дыбысталудың басталуы, дыбысталудың аяқталуы);
6) дирижерлік орындауды бастаудың элементтерін ("зейін", "тыныс", "бастау");
7) ишарат арқылы метрді жеткізудің негізгі заңдылықтарын;
8) орташа динамикада және қалыпты қарқында екі және үш үлесті өлшемдегі ырғақты суретті жеткізу қағидаттарын;
9) дирижерлеу бойынша музыкалық әдебиеттерді, атақты орындаушы-дирижерлерді, атақты хор ұжымдарын біледі.
Түлек:

1) создавать необходимые условия для раскрытия исполнительских возможностей хорового коллектива, солиста;
2) разбираться в тематическом материале исполняемого произведения с учетом характера каждой партии;
3) показывать прекращение звучания (подготовительное движение к показу окончания звучания и снятие его);
4) показывать дыхание по фразам;
5) показывать выдержанные доли;
6) исполнять кратковременные подвижные нюансы;
7) музыкальную терминологию;
8) читать и исполнять хоровую партитуру.
Сформированы навыки:
1) начального разграничения рук;
2) техники дирижирования;
3) тактирования;
4) владения штрихом legato [легато];
5) первичного практического опыта по разучиванию музыкальных произведений с хоровым коллективом.
590. В настоящей Программе по предмету "Ритмика" используются следующие понятия:
1) выпад вперед и в сторону – многосуставное упражнение для комплексной проработки мышц ног;
2) выпад – быстро выполняемый шаг с переносом большей части веса тела на шагающую ногу;
3) акцент – выделение громкостью (или другим образом) определенной ноты или доли в такте;
4) запев – начало хоровой песни, исполняемое одним или несколькими певцами (запевалами);
5) танцевальная композиция – полностью поставленный танец, длится от полутора до пяти минут;
6) танцевальный этюд – маленькое танцевальное произведение, которое имеет законченную форму;
7) дансантность – совокупность формальных качеств музыки, делающих ее удобной для танца и выражающих танец;
8) дирижирование – управление музыкантами оркестра, хора и солистами во время исполнения;
9) счет – немаловажное понятие, без которого трудно разобрать танец на составные части;
10) сложный размер – музыкальные размеры, которые образовываются в результате слияния двух или нескольких простых размеров;
11) припев – часть куплетной песни, исполняемая в конце куплета, в хоровой песне – хором после сольного запева;
12) темп – скорость исполнения танцевальных движений под соответствующее музыкально-ритмическое сопровождение, измеряется в тактах в минуту или в тактовых ударах (битах) в минуту;
13) динамика в музыке – совокупность понятий и нотных обозначений, связанных с оттенками громкости звучания;
14) такт в музыке – единица музыкального метра, начинающаяся с наиболее сильной доли и заканчивающаяся перед следующей равной ей по силе;
15) музыкальный жанр – род музыки, музыкальных произведений, характеризующийся определенными сюжетными, композиционными, стилистическими признаками;
16) музыкальное движение – метод музыкального воспитания, личностного развития и обучения свободному танцу;

1) хор ұжымының, жеке орындаушының орындаушылық мүмкіндіктерін ашу үшін қажетті жағдайларды жасауды;
2) әр партияның сипатын ескеріп, орындалатын шығармадағы тақырыптық материалдарды ажыратуды;
3) дыбысталудың аяқталуын көрсетуді (дыбысталудың аяқталуын көрсетуге арналған дайындық қимылдары және оны түсіру);
4) фразалар бойынша тынысты көрсетуді;
5) үлесті сақтап тұруды көрсетуді;
6) қысқа мерзімді қозғалғыш нюанстарды орындауды;
7) музыкалық терминологияны;
8) хор партиясын оқуды және орындауды біледі.
Түлекте:
1) алғашқы қолдарды айыруды;
2) дирижерлеу техникасын;
3) тактілеуді;
4) legato [легато] штрихын біледі;
5) хор ұжымымен музыкалық шығармаларды жатау бойынша алғашқы практикалық дағдылар қалыптасқан.
590. "Ритмика" пәні бойынша осы Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) алға және жанға қадам жасау - аяқ бұлшық еттерін кешенді жаттықтыруға арналған көп буынды жаттығу;
2) алға қарай қадам жасау - дене салмағының көп бөлігін қадам жасайтын аяққа түсіре отырып жылдам орындалатын қадам;
3) акцент - белгілі нотаны немесе тактідегі үлесті дауыс қаттылығымен (немесе басқа тәсілмен) ерекшелеу;
4) әннің бастамасы - бір немесе бірнеше әншілер (ән бастаушы) орындайтын хор әнінің бастамасы;
5) би композициясы - толық қойылған би, жарты минуттан бес минутқа дейін жалғасады;
6) би этюді - аяқталған формаға ие шағын би шығармасы;
7) бишілік (дансантность) - билеуге ыңғайлы ететін және биді білдіретін музыканың формалды қасиеттерінің жиынтығы;
8) дирижирлеу - музыканы орындау кезінде оркестр, хор музыканттарын және жеке әншілерді басқару;
9) есеп - маңызды түсінік, оның көмегінсіз биді құрамдас бөліктерге бөлшектеуге болмайды;
10) күрделі өлшем - екі немесе бірнеше жеңіл өлшемдердің бірігуінен құралатын музыкалық өлшем;
11) қайырма - шумақтың соңында орындалатын шумақты әннің бөлігі, хор әнінде - жеке айтқаннан кейін хормен айтылады;
12) қарқын - тиісті музыкалық-ырғақты сүйемелдеумен би қозғалыстарын орындау қарқыны, минуттағы тактілермен немесе минуттағы тактілі соғулармен (бит) өлшенеді;
13) музыкадағы динамика - дыбысталу қаттылығының ерекшеліктерімен байланысқан ноталық белгілеулер мен ұғымдардың жиынтығы;
14) музыкадағы такт - неғұрлым күшті үлестен басталып және күші бойынша оған тең келетін келесі үлестен бұрын аяқталатын музыкалық метр бірлігі;
15) музыкалық жанр - белгілі сюжеттік, композициялық, стилистикалық белгілермен сипатталатын музыканы, музыкалық шығармалардың түрі;
16) музыкалық қозғалыс - музыкалық тәрбиенің, тұлғалық дамудың және еркін биге оқытудың әдісі;

17) музыкально-двигательные образы – материал для развития умения понимать образную музыкальную речь, воспринимать детализированный музыкальный образ;
18) размер, тактовый размер в музыке – количественная характеристика тактового метра, указывающая число долей в такте;
19) реприза – часть произведения, подлежащая повторению, в исходном или измененном виде;
20) ритм – закономерное чередование подобных друг другу явлений, сменяющихся во времени, определенный порядок в движении;
21) ритмика – сплав хореографии, физкультуры, музыки, детских танцев и психологического тренинга;
22) ритмические рисунки – последовательность длительностей звуков, отвлеченная от их высоты; в прикладной музыке изолированный ритмический рисунок (на ударных инструментах) используется для сигналов, сопровождения шествий и танцев;
23) тактирование – движение рук или постукивание ногой, сопровождающее при исполнении музыки каждую долю такта;
24) координация – способность объединять психологические и физические процессы в движении с определенной целью;
25) пунктирный ритм – ритмический рисунок, образуемый увеличением доли на половину длительности за счет уменьшения вдвое следующей более слабой доли.
591. Цель Программы: создание условий для развития личности обучающегося, способного к творческому самовыражению через овладение основами хореографии, формирование навыков выполнения танцевальных упражнений.
592. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение музыкально-ритмической деятельностью, различными формами движения (выполнение ходьбы, бега, гимнастических и танцевальных упражнений с музыкальным сопровождением);
2) обучение умению слышать, слушать музыку и передавать ее содержание в движении;
3) приобретение знаний в области музыкальной выразительности на основе танцевального движения;
4) формирование и совершенствование двигательных навыков, обеспечивающих развитие мышечного чувства, пространственных ориентировок, координации, четкости и точности движений;
5) первоначальная хореографическая подготовка, выявление склонностей и способностей.
Развивающие:
1) развитие и приобретение навыков хореографического движения;
2) развитие образного мышления, воображения, внутреннего слуха, музыкальной памяти;
3) воспитание чувства ритма, музыкально-ритмической памяти, музыкального слуха;
4) развитие сценической пластики, обучение приемам театрализации, актерское решение исполняемых музыкальных произведений;
5) развитие умения координировать движения с музыкой, сочетать пение с различными танцевальными движениями, мимикой, жестом, пластикой.
Воспитательные:

17) музыкалық-қимыл бейнелері - бейнелі музыкалық тілді түсіну, бөлшектелген музыкалық бейнені қабылдау білігін дамытуға арналған материал;
18) өлшем, музыкадағы тактілі өлшем - тактідегі үлес санын нұсқайтын, тактілі метрдің сандық сипаты;
19) реприза - бастапқы немесе өзгерген түрдегі, қайталанатын шығарманың бөлігі;
20) ритм - бір-біріне ұқсас құбылыстың бірізді алмасуы, уақыттың өтуімен алмасатын қозғалыстағы белгілі реттілік;
21) ритмика - хореография, дене шынықтыру, музыка, балалар билері мен психологиялық тренингтің қоспасы, ырғақ;
22) ритмикалық сурет - дыбыс ұзақтығының бірізділігі; қолданбалы музыкада жекеленген ритмикалық сурет (ұрмалы аспаптарда) сигнал, шеру және билер үшін қолданылады;
23) тактілеу - тактінің әрбір үлесінің музыкасын орындау кезінде қолдардың қозғалысы немесе аяқпен соғу;
24) үйлесім - белгілі мақсатпен психологиялық және физикалық процестерді біріктіру қабілеті;
25) үзік-үзік ритм - келесі мейлінше әлсіз үлестің екі есе азаюы есебінен үлестің жарты ұзақтықтарға ұлғаюынан құрылатын ырғақты сурет.
591. Бағдарламаның мақсаты: хореография негіздерін меңгеру арқылы шығармашылық өзін өзі танытуға қабілетті білім алушы тұлғасын дамытуға жағдай жасау, би жаттығуларын орындау дағдыларын қалыптастыру.
592. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) музыкалық-ырғақты қызметті, қимылдың әртүрлі формаларын (музыкалық сүйемелдеумен жүру, жүгіру, гимнастикалық және би жаттығуларын орындау);
2) музыканы есту, тыңдау білігін және оның мазмұнын қимылмен жеткізу білігі;
3) би қимылдары негізінде музыкалық мәнерлеу саласындағы білімді меңгеру;
4) бұлшық ет сезімін, кеңістікте бағдарлануды, үйлесімділікті, қимылдардың анықтылығы мен нақтылығын дамытуды қамтамасыз ететін қимыл дағдыларын қалыптастыру және жетілдіру;
5) алғашқы хореографиялық дайындық, бейімділіктері мен қабілеттерін анықтау.
Дамыту:
1) хореографиялық қимыл дағдыларын дамыту және меңгеру;
2) бейнелі ойнауды, елестетуді, ішкі есту қабілетін, музыкалық жадын дамыту;
3) ырғақ сезімін, музыкалық-ырғақты жадын, музыкалық есту қабілетін тәрбиелеу;
4) сахналық пластиканы дамыту, театрландыру тәсілдерін үйрету, орындалатын музыкалық шығармалардың актерлік шешімі;
5) қимылды музыкамен үйлестіру, ән айтуды әртүрлі би қимылдарымен, мимикамен, ишаратпен, пластикамен үйлестіру білігін дамыту.
Тәрбиелік:

1) воспитание музыкально-двигательной культуры;
2) психологическое раскрепощение, эстетическое, эмоциональное, физическое развитие обучающегося;
3) развитие потребности творческого самовыражения.
593. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
594. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как индивидуальное занятие педагога с обучающимся.
595. Программа предназначена для обучения детей, желающих овладеть основами хореографии.
596. Программа создает условия для овладения знаниями о танцевальном исполнительстве, самореализации личности, формирования устойчивого интереса обучающегося к самостоятельной деятельности в области музыкального искусства.
597. Особенностью Программы является совмещение ритмики и нескольких танцевальных направлений, позволяющих осуществить комплексную хореографическую подготовку обучающегося.
598. Программа занятий состоит из одновременно проводимых теоретических и практических занятий.
599. Программа имеет практическую направленность, так как развивает у обучающегося чувство ритма, координацию движений, развивает навык восприятия музыкальных произведений разного характера и жанровой принадлежности.
600. Программа расширяет возможности творческой реализации личности, создает возможности для обучения двигательным навыкам, элементам хореографии для создания сценического образа музыкального произведения.
601. Выполнение заданий по ритмике основано на движениях: ходьбе, беге, различного рода прыжках, с соблюдением правильного положения корпуса при движении и торможении, на гимнастических (общеразвивающих) упражнениях с предметами и без предметов, тренирующих различные группы мышц, построениях и перестроениях, танцевальных движениях – танцах.
602. Этапы урока:
1) подготовительный или вводный;
2) основной;
3) заключительный.
603. Подготовительный этап включает маршировку и разминку, построенные на простейших движениях, способствующие разогреву мышц, суставов, связок, желательно с элементами образности.
604. Главной задачей подготовительного этапа является организация внимания обучающихся, подготовка мышц, суставов, связок к интенсивной физической работе.
605. Основной этап состоит из элементов классического, народного танцев, основ музыкальной грамоты, танцевальных движений, их комбинирования; работу по развитию физических данных; работу над этюдами, композициями.
606. Педагог создает условия для формирования осанки (постановка рук, ног, головы, корпуса), развития силы, выносливости, начальных элементов координации посредством освоения тренировочных и танцевальных движений, музыкального и выразительного исполнения – это задачи основной части.

1) музыкалық-қимыл мәдениетін тәрбиелеу;
2) білім алушының психологиялық ашылуы, эмоциялық, физикалық дамуы;
3) шығармашылық өзін өзі таныту қажеттілігін дамыту.
593. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - үш жыл. Аптадағы сағат саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
594. Педагогтің білім алушымен жеке жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
595. Бағдарлама хореография негіздерін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
596. Бағдарлама бишілік орындаушылық туралы білімді меңгеруге, тұлғаның өзін өзі танытуына, білім алушының музыка өнері саласында өз бетінше жұмыс істеуге тұрақты қызығушылығын қалыптастыруға жағдай жасайды.
597. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушыны кешенді хореографиялық дайындауды іске асыруға мүмкіндік беретін ритмика және бірнеше бидің бағыттарын біріктіру болып табылады.
598. Бағдарлама бір уақытта жүргізілетін теориялық және практикалық сабақтардан тұрады.
599. Бағдарлама практикалық бағытқа ие, себебі білім алушының ырғақ сезімін, қимыл үйлесімділігін дамытады, әртүрлі сипаттағы және жанрдағы музыкалық шығармаларды қабылдау дағдысын дамытады.
600. Бағдарлама тұлғаның өзін өзі шығармашылық таныту мүмкіндігін кеңейтеді, музыкалық шығарманың сахналық бейнесін жасауға арналған қимыл дағдыларын, хореография элементтерін үйренуге мүмкіндік береді.
601. Ритмика бойынша тапсырмаларды орындау келесі қимылдарға негізделген: жүру, жүгіру, әртүрлі секірулер, қимылдау және тоқтау кезінде дененің дұрыс қалпын сақтау, әртүрлі бұлшық ет топтарын жаттықтыратын, заттармен және заттарсыз орындалатын гимнастикалық (жалпы дамытуға бағытталған) жаттығулар, сапқа тұру және қайта тұру, би қмылдары - билер.
602. Жұмыстың кезеңдері:
1) дайындық немесе кіріспе;
2) негізгі;
3) қорытынды.
603. Дайындық кезеңі қарапайым қимылдардан құралған, бұлшық еттерді, буындарды, сіңірлерді қыздыруға ықпал ететін, маршпен жүруді және барынша бейнелі элементтермен ширатуды қамтиды.
604. Дайындық кезеңінің басты міндеті білім алушының зейінін ұйымдастыру, бұлшық еттерді, буындарды, сіңірлерді қарқынды физикалық жұмысқа дайындау болып табылады.
605. Негізгі кезең классикалық, халық билерінің элементтерінен, музыкалық сауат негіздерінен, би қимылдарынан, оларды үйлестіруден, физикалық қабілеттері бойынша жұмыстан, этюдтар, композициялар бойынша жұмыстан тұрады.
606. Педагог дене сымбатын қалыптастыру (қолдарды, аяқтарды, басты, денені қою), күшті, төзімділікті, жаттықтыру және би қимылдарын меңгеру арқылы үйлестірудің алғашқы элементтерін дамыту, сазды және мәнерлеп орындау үшін жағдай жасау - негізгі бөлімнің міндеттері болып табылады.

607. Заключительный этап включает в себя закрепление музыкально-ритмического материала в игре, танцевально-игровые упражнения. Задача заключительной части – снятие физического и нервного напряжения, подъем эмоционального тонуса посредством игры.
608. При проведении урока педагог постепенно увеличивает нагрузку от простых упражнений к более сложным, расчленяя каждое упражнение на элементы, следит за свободным, правильным дыханием и общим самочувствием обучающихся.
609. Педагог добивается осмысленного, правильного, музыкального исполнения каждого задания урока, культуры исполнения движений.
610. Основные педагогические принципы в работе с детьми, доступность, систематичность, последовательность, учет возрастных особенностей, заинтересованность, перспективность.
611. Педагогу следует с большой ответственностью подходить к подбору музыкальных произведений и их исполнению. Музыкальный материал для занятий содержит образцы народной, классической музыки, музыку в современных ритмах.
612. Педагог подбирает музыкальный материал, доступный по форме, жанру, стилю и характеру для воспитания детей школьного возраста, имеющий выразительную мелодию и четкую фразировку, близкий по содержанию детским интересам.
613. Принципы отбора репертуара:
1) художественность музыкальных произведений, яркость, динамичность их образов;
2) моторный характер музыкального сочинения, побуждающий к движениям ("дансантность");
3) разнообразие тематики, жанров, характера музыкальных произведений на примерах народной, классической и современной музыки;
4) соответствие движений характеру, образам музыки;
5) разнообразие движений (танцевальные, сюжетно-образные, физические упражнения).
614. Обучение пению и ритмике связано с формированием некоторых навыков ориентировки в музыкальном произведении. Обучающийся учится различать постепенное изменение динамики и темпа произведения.
615. Прослушав музыку, педагог предлагает обучающимся самостоятельно отобразить ее характер в движениях. Это создает условия для выявления отношений детей к данному произведению, а также определить их творческие возможности.
616. После прослушивания музыки и определения ее характера (спокойный, бодрый, веселый) педагог показывает обучающимся зафиксированные движения (гимнастические, танцевальные), стараясь добиться правильной реакции на музыку и выразительности исполнения движений.
617. Выразительное исполнение музыки способствует созданию ярких художественных образов, понятных детям и легко поддающихся передаче средствами движения.
618. Музыкально-ритмические упражнения способствуют совершенствованию координации движений и коррекции двигательных недостатков.

607. Қорытынды кезеңі музыкалық-ырғақты материалды ойын арқылы бекітуді, би-ойын жаттығуларын қамтиды. Қорытынды бөлімнің міндеті -физикалық және жүйке тырысуларын босату, ойын арқылы эмоциялық тонусты көтеру.
608. Педагог сабақты жүргізу кезінде әр жаттығуды элементтерге бөле отырып, жеңіл жаттығулардан мейлінше күрделірек жаттығуларға түсетін жүктемені арттырады, білім алушының еркін, дұрыс тыныс алуын және жалпы күйін бақылайды.
609. Педагог сабақтың әр тапсырмасын түсініп, дұрыс, сазды орындауға, қимылдарды орындау мәдениетін қалыптастыруға талпынады.
610. Балалармен жұмыстың негізгі педагогикалық қағидаттары қолжетімділік, жүйелілік, жас ерекшеліктерін ескеру, қызығушылық, перспективалық.
611. Педагог музыкалық шығармаларды іріктеуге және оларды орындауға үлкен жауапкершілікпен қарайды. Музыкалық материал халық, классикалық музыканы, заманауи ырғақтағы музыканың үлгілерін қамтиды.
612. Педагог мектеп жасындағы балаларды тәрбиелеуге арналған формасы, жанры, стилі және сипаты жағынан қолжетімді, мәнерлі әуенді және анық фразировкасы бар, мазмұны жағынан балалардың қызығушылықтарына жақын музыкалық материалдарды таңдайды.
613. Репертуарды іріктеу қағидаттары:
1) музыкалық шығармалардың көркемдігі, олардың бейнелерінің ашықтығы, динамикалығы;
2) қимылдауға ("дансантность") итермелейтін музыкалық шығарманың моторлық сипаты;
3) халық, классикалық және заманауи музыка үлгісіндегі музыкалық шығармалардың тақырыбының, жанрларының, сипатының түрлілігі;
5) қимылдардың әртүрлілігі (би, сюжеттік-бейнелі, физикалық жаттығулар).
614. Ән айтуға және ритмикаға оқыту музыкалық шығармаларда бағдарланудың кейбір дағдыларын қалыптастырумен байланысты. Білім алушы шығарманың динамикасы мен қарқынын біртіндеп өзгеруін ажыратуды үйренеді.
615. Музыканың тыңдап болғаннан кейін, педагог білім алушыға өз бетінше оның сипатын қимылмен жеткізуді ұсынады. Бұл балалардың аталған шығармаға көзқарасын анықтауға, сондай-ақ олардың шығармашылық мүмкіндіктерін анықтауға жағдай жасайды.
616. Музыканы тыңдап және оның сипатын (қалыпты, ширақ, көңілді) анықтап болғаннан кейін, педагог білім алушыларға музыкаға дұрыс әсер етуді және қимылдарды мәнерлеп орындауға қол жеткізуге талпына отырып, белгіленген қимылдарды (гимнастикалық, би) көрсетеді.
617. Музыканы мәнерлеп орындау балаларға түсінікті және қимыл арқылы жылдам жеткізуге болатын қанық көркемдік бейнелерді құруға ықпал етеді.
618. Музыкалық-ырғақты жаттығулар қимылдардың үйлесімділігін жетілдіруге және қимыл кемшіліктерін түзетуге ықпал етеді.

619. Закономерности музыкально-ритмической деятельности раскрываются через ощущение-понимание специфики и взаимодействия явлений метра, ритма, темпа и размера, пропорциональности разделов композиционной формы музыкального произведения, практическое овладение которыми в процессе сочинения, исполнения и восприятия музыки определяют ритмическую культуру музыканта.
620. Работа по ритмике строится на основных движениях: ходьбе, беге, различного рода прыжках, с соблюдением правильного положения корпуса при движении и торможении, метании (преимущественно при работе с мячами), на гимнастических (общеразвивающих) упражнениях с предметами и без предметов, тренирующие различные группы мышц, построениях и перестроениях, танцевальных движениях – танцах, играх.
621. Педагог учитывает все особенности ребенка и рационально использует эти данные в педагогическом процессе, культивируя и развивая положительные стороны.
622. Работа по ритмике ведется в следующих направлениях:
1) формирование музыкально-слуховых представлений. Восприятие характера музыки, темпа, динамики, регистровой окраски, метроритма и структуры музыкальных произведений;
2) работа над совершенствованием движений.
623. В творческом развитии детей определенное место отведено этюдам – наиболее законченным видам ритмических упражнений. В этюдах дети самостоятельно находят нужные движения и их сочетания. Музыкально-ритмические игры способствуют развитию творческой активности, актерских и музыкальных способностей детей.
624. Педагог учитывает психологические, физиологические и возрастные особенности обучающихся, их быструю утомляемость, неустойчивое внимание. Педагог чередует различные виды деятельности, активизируя внимание детей.
625. Работая над восприятием характера музыки, педагог способствует развитию отзывчивости на музыку, помогает детям проникнуть в образное содержание произведения через движение.
626. Занятие с обучающимся начинается с повторения материала и упражнений, затем постепенно, в небольшом количестве переходит к изучению нового материала. При знакомстве с новым произведением уточняется его название, выясняется, каким движением его лучше передать.
627. Работа над темпом не производится изолированно, она связана с работой над характером и выразительными особенностями данного произведения.
628. В работе над динамикой учитывается, что выполнение динамических оттенков в движении зависит от мышечного напряжения и расслабления. Обучающийся учится владеть своим телом, распределяет нагрузку в соответствии с динамикой.

619. Музыкалық-ырғақты қызметтің заңдылықтары метр, қарқын және өлшем түсініктерінің ерекшеліктерін және өзара әрекеттестігін сезіну-түсіну, музыкалық шығарманың композициялық формасының тарауларының пропорционалдығы арқылы ашылады, музыканы шығару, орындау және қабылдау процесін практикада меңгеру музыканттың ырғақты мәдениетін анықтайды.
620. Ритмика бойынша жұмыс келесі негізгі қимылдарға негізделіп құрылады: жүру, жүгіру, секірудің түрлері, қимылдау және қозғалу кезінде дұрыс дене қалпын сақтау (көбінесе доппен жұмыс істеу кезінде), әртүрлі бұлшық ет топтарын жаттықтыратын, заттармен және заттарсыз орындалатын гимнастикалық (жалпы дамытуға бағытталған) жаттығулар, сапқа тұру және қайту тұру, би қимылдары - билер, ойындар.
621. Педагог баланың барлық ерекшеліктерін ескереді, жағымды жақтарына мән береді және дамыта отырып, бұл қасиеттерді педагогикалық процесте оңтайлы қолданады.
622. Ритмика бойынша жұмыстар келесі бағыттарда жүргізіледі:
1) музыкалық-есту түсініктерін қалыптастыру. Музыканың сипатын, қарқынын, динамикасын, регистрлік бояуын, музыкалық шығармалардың метроритмін және құрылымын қабылдау;
2) қимылдарды жетілдіру бойынша жұмыс.
623. Балаларды шығармашылық дамытуда этюдтерге белгілі орын бөлінген. Этюдтерде балалар өз беттерінше тиісті қимылдарды және олардың үйлесімдерін табады. Музыкалық-ырғақты ойындар балалардың шығармашылық белсенділіктерін, актерлік және музыкалық қабілеттерін дамытуға ықпал етеді.
624. Педагог білім алушылардың психологиялық және физиологиялық ерекшеліктерін, жас ерекшеліктерін, олардың жылдам шаршауын, зейіндерінің тұрақсыздығын ескереді. Педагог балалардың зейінін белсендіре отырып, қызметтің әртүрлі түрлерін алмастырады.
625. Музыканың сипатын қабылдау бойынша жұмыста, педагог музыкаға деген ықыласты дамытуға ықпал етеді, балаларға қимыл арқылы шығарманың бейнелі мазмұнына енуге көмектеседі.
626. Білім алушылармен жүргізілетін сабақтар материалдар мен жаттығуларды қайталаудан басталады, кейін біртіндеп жаңа материалды аздап меңгеруге ауысады. Жаңа шығармамен танысу кезінде оның атауы анықталады, оны қандай қимылмен жеткізу керектігі қарастырылады.
627. Қарқынмен жұмыс оқшау жүргізілмейді, ол аталған шығарманың сипатымен және мәнерлеу ерекшеліктері бойынша жұмыспен байланысты жүргізіледі.
628. Динамикамен жұмыста, қимыл кезіндегі динамикалық бояуларды орындау бұлшық еттердің тырысуларына және босаңсуына байланысты болуы ескеріледі. Білім алушы динамикаға сәйкес жүктемені бөле отырып, өзінің денесін басқаруды үйренеді.

629. Работа над передачей в движении характера музыки, темпа, динамики проводится в тесном единстве. На занятиях учитываются компоненты музыкального языка: мелодическая линия, ладовая, регистровая окраска.
630. Выполнение ритмического рисунка прводится в виде хлопков под музыку в ладоши, шагами или фиксируется условным движением. Знакомство с размерами 2/4 и 3/4 осуществляется с помощью прохлопывания в ладоши сильных долей и дирижирования.
631. Педагог при определении длительности по дирижерскому жесту обращает внимание обучающегося на то, сколько звуков приходится на каждую долю. В работе над развитием ритмической памяти даются упражнения "эхо" – повторение хлопками, шагами или проигрывание на музыкальных инструментах исполненной мелодии.
632. Используются разнообразные приемы – поочередно прохлопывать в ладоши ритмический рисунок каждой фразы, отмечать легким хлопком начало фразы. Педагог во всех упражнениях следит за правильной осанкой, правильной координации руки и ног, равномерным дыханием обучающегося.
633. Во втором году обучения обучающимся дается больше самостоятельности в анализе характера музыкального произведения, предъявляется больше требований в отношении качества, законченности и выразительности движений.
634. В работе над динамическими контрастами даются более короткие фразы и мотивы. При изучении размера 4/4 обучающийся знакомится с понятием "сложный размер". Пьесы подбираются с ярко выраженным по характеру четырехдольным размером в медленном темпе.
635. В процессе выполнения специальных упражнений под музыку (ходьба цепочкой или в колонне в соответствии с заданными направлениями, перестроения с образованием кругов, квадратов, "звездочек", "каруселей", движения к определенной цели) осуществляется развитие представлений обучающегося о пространстве и умение ориентироваться в нем.
636. Упражнения с обручами, мячами, шарами, лентами развивают ловкость, быстроту реакции, точность движений. Движение под музыку дают возможность воспринимать и оценивать ее характер, развивают способность переживать содержание музыкального образа.
637. В первую очередь прорабатываются самые сложные задания, используются различные технические приемы. С учетом умственных и физических возможностей обучающегося педагог определяет время работы над тем или иным заданием.
638. Обязательные разделы индивидуального плана:
1) упражнения на ориентировку в пространстве;
2) ритмико-гимнастические упражнения;
3) танцевальные упражнения;
4) подвижные игры;
5) этюды.
639. В каждом разделе в систематизированном виде изложены упражнения, определен их объем, указаны знания и умения, которыми овладевает обучающийся, занимаясь конкретным видом музыкально-ритмической деятельности.

629. Қимылмен музыканың сипатын, қарқынын, динамикасын жеткізу бойынша жұмыс өзара тығыз байланыста іске асырылады. Сабақтарда әуендік сызық, лад, регистрлік бояу сияқты музыка тілінің компоненттері ескеріледі.
630. Ырғақты суреттерді орындау музыкамен алақанды шапалақтау, адымдар жасау түрінде жүргізіледі немесе шартты белгілермен бекітіледі. 2/4 және 3/4 өлшемдерімен танысу алақанмен күшті үлестерді соғу және дирижерлеу арқылы іске асырылады.
631. Педагог дирижерлік қимыл бойынша ұзақтықтарды анықтау кезінде білім алушының зейінін әр үлеске неше дыбыстан келетініне аударады. Ырғақты жадын дамыту бойынша жұмыс "жаңғырық" жаттығуымен беріледі - орындалған әуенді шапалақпен, адымдармен немесе музыкалық аспапта ойнау арқылы қайталау.
632. Әртүрлі тәсілдер қолданылады - әр фразаның ырғақты суретін кезегімен алақанмен шапалақтау, жеңіл шапалақпен фразаның басталуын белгілеу. Педагог барлық жаттығуларда дене сымбатының дұрыс болуына, қолдар мен аяқтарды дұрыс үйлестіруге, білім алушының бір қалыпты тыныс алуын бақылайды.
633. Екінші оқыту жылында білім алушыға музыкалық шығарманы талдауда өз бетінше жұмыс істеуге көп мүмкіндік беріледі, қимылдардың сапасы, аяқталғандығы және мәнерлігіне қатысты талаптар жоғарылайды.
634. Динамикалық кереғарлықтармен жұмыста барынша қысқа фразалар мен мотивтер беріледі. 4/4 өлшемін жаттау кезінде білім алушы "күрделі өлшем" түсінігімен танысады. Баяу қарқындағы төрт үлесті өлшем анық көрінетін пьесалар таңдалынады.
635. Музыкамен арнайы жаттығуларды орындау процесінде (берілген бағыттарға байланысты тізбекпен немесе колоннамен жүру, шеңбер, квадрат, "жұлдызша", "карусель" құрып қайта тұру, белгілі мақсатқа жылжу) білім алушының кеңістік туралы түсініктерінің және ол жерде бағдарлану білігі дамиды.
636. Шығыршық, доп, шар, ленталармен орындалатын жаттығулар ептілікті, реакцияның жылдамдығын, қимылдардың нақтылығын дамытады. Музыкамен қимылдау оның сипатын қабылдауды және бағалауға мүмкіндік береді, музыкалық бейненің мазмұнын сезіну қабілеті дамиды.
637. Әртүрлі техникалық тәсілдерді қолданып, ең алдымен ең күрделі тапсырмалар пысықталады. Педагог білім алушының зияткерлік және физикалық қабілеттерін ескеріп, қандай да бір тапсырмамен жұмыс істеуге арналған уақытты анықтайды.
638. Жеке жоспардың міндетті тараулары:
1) кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар;
2) ырғақты-гимнастикалық жаттығулар;
3) би жаттығулары;
4) қимылды ойындар;
5) этюдтар.
639. Әр тарауда жүйеленген түрде жаттығулар берілген, олардың көлемі анықталған, музыкалық-ырғақты қызметтің белгілі түрімен айналыса отырып, білім алушы ие болатын білім және біліктер көрсетілген.

640. На каждом уроке осуществляется работа по всем разделам программы в изложенной последовательности. В зависимости от задач урока педагог отводит на каждый раздел различное количество времени, имея в виду, что в начале и конце урока проводятся упражнения на снятие напряжения, расслабление, успокоение.
641. Продуманная последовательность видов работы на уроке, чередование легкого и трудного материала, напряжения и разрядки делают занятия продуктивными и действенными.
642. На занятиях в зависимости от темы, раздела программы используются следующие формы работы:
1) показ вокальных приемов, правильного выполнения упражнений;
2) прослушивание разучиваемого произведения, отдельной его партии, исполнения какого-либо популярного певца;
3) устный анализ услышанного (увиденного) способствует пониманию правильного или правильно исполненного движения, ритма;
4) разучивание по элементам, частям, в целом виде, разучивание музыкального материала, танцевальных элементов;
5) репетиционные занятия.
643. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
644. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ собственного исполнения (обучающийся оценивает свое задание, отмечает допущенные ошибки);
2) запись обучающимся в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
645. Межпредметные связи предмета "Ритмика" с предметами "Инструментальный класс", "Вокальный класс (пение)" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
646. Программные требования в 1 классе:
1) обучающийся знакомится с понятиями "ритм", "ритмика", "счет", "размер", "музыкальная фраза", "такт", "вступление", "тема", "музыкальный размер", "музыкальный жанр";
2) разучиваются музыкально-ритмические упражнения, упражнения, направленные на развитие чувства ритма и музыкального слуха, упражнения на ориентировку в пространстве, упражнения на координацию движений, расслабление мышц, танцевальные игры, музыкально-пространственные упражнения;
3) развиваются ритмическое восприятие, музыкальность, координация движений, чувство ритма, память, внимание, умение слушать музыку, понимать музыкальный язык, умение различать танцы по характеру, темпу, размеру и разбирать танцевальную музыку;

640. Әр сабақта белгілі ретпен барлық тараулар бойынша жұмыстар жүргізіледі. Алайда сабақтың міндеттеріне байланысты педагог әр сабақтың басы мен аяғында тырысуды босатуға, босаңсуға, сабырлыққа арналған жаттығулардың орындалатынын ескере отырып, әр тарауға бөлінетін уақытты бөледі.
641. Сабақтары дұрыс ұйымдастырылған жұмыстардың реті, жеңіл материалды күрделі материалмен алмастыру, қысым түсіру мен босату сабақтарды өнімді және әрекетті етеді.
642. Сабақта бағдарламаның тақырыбына, тарауына байланысты жұмыстың келесі формалары қолданылады:
1) вокалдық тәсілдерді, жаттығуларды дұрыс орындауды көрсету;
2) меңгерілетін шығармаларды, қандай да бір танымал әншінің орындауындағы оның жеке партиясын тыңдау;
3) тыңдағандарын (көргендерін) ауызша талдау қимылдарды, ырғақты дұрыс түсінуге ықпал етеді;
4) элементтерін, бөліктерін, тұтас күйінде жаттау, музыкалық материалды, би элементтерін жаттау;
5) репетициялық сабақтар.
643. Өз бетінше жүргізілетін сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмаларын дайындауға жұмсайтын уақыт шығынын ескеріп анықталады.
644. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің ойнауын бағалайды, жіберілген қателерін белгілейді);
2) білім алушының күнделігіне шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазуы;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
645. "Ритмика" пәнінің үлгілік оқу жоспарындағы "Аспапты сынып", "Вокалдық сынып (ән айту)" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушының музыка өнерінің түрлі көркемдік түсініктерін тұтас түсінуге итермелейді.
646. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) білім алушы "ырғақ", "ритмика", "есеп", "өлшем", "музыкалық фраза", "такт", "бастау", "тақырып", "музыкалық өлшем", "музыкалық жанр" түсініктерін біледі;
2) музыкалық-ырғақты жаттығулар, ырғақ сезімін және есту қабілетін дамытуға бағытталған жаттығулар, кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар, қимылдарды үйлестіруге, бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар, билейтін ойындар, музыкалық-кеңістік жаттығулары меңгеріледі;
3) ырғақты қабылдау, саздылық, қимылдарды үйлестіру, ырғақ сезімі, есте сақтау жады, зейіні, музыканы ести білу, музыка тілін түсіну, сипаты, өлшемі бойынша билерді ажырату және биге арналған музыканы талдау білігі дамытылады;

4) осваиваются танцевальные движения, хореографические этюды.
647. Содержание учебного предмета в 1 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Понятие "ритмика". Основные движения, понятия. Инструктаж по технике безопасности. Разучивание танцевального приветствия, построение по линиям. Элементы музыкальной грамоты.
Тема 2. Развитие отдельных групп мышц и подвижности суставов. Развитие опорно-двигательного аппарата. Упражнения для различных частей тела: головы, шеи, плечевого пояса, рук, корпуса, ног. Подбор упражнений, способствующих разогреву мышц, развитию координации, скорости мышечных реакций. Соответствие ритмической основы упражнений музыкальному материалу.
Тема 3. Характер музыкального произведенеия, его темп, динамические оттенки. Умение слушать музыку. Определение характера музыки. Умение отражать в движении разнообразные оттенки характера музыкальных пьес. Веселый, спокойный, энергичный, торжественный.
Тема 4. Понятие о темпе. Знакомство с выразительным значением темпа музыки – медленно, умеренно, быстро. Представления и навыки постепенного замедления темпа. Умение выполнять движения в различных темпах. Умение переключаться из одного темпа в другой. Постепенное ускорение и замедление движения. Динамические оттенки музыки. Понятие legato (связано) и staccato (отрывисто) в музыке и движении. Музыкально-ритмические упражнения.
Тема 5. Длительности. Ритмический рисунок. Акценты. Сильные и слабые доли. Музыкальный размер. Понятие о длительностях – целые, половинные, четверти и восьмые. Понятие о ритмическом рисунке.
Тема 6. Сочетание различных длительностей. Умение воспроизводить на хлопках и шагах разнообразные ритмические рисунки, состоящие из восьмых, четвертных и половинных нот. Понятие об акценте, метроритмической пульсации. Сильные и слабые доли. Умение выявлять сильные и слабые доли на слух. Музыкальный размер 2/4, 3/4, 4/4. Музыкально-ритмические упражнения.
Тема 7. Строение музыкального произведения. Понятие о мелодии и аккомпанементе, фразе, кульминации, повторении, части, репризе, вступлении, заключении, куплете, запеве, припеве. Умение менять движение в зависимости от смены частей и фраз. Умение определять характер различных частей и двигаться в характере музыки. Музыкально-ритмические упражнения. Ритмические упражнения.
Тема 8. Гимнастические упражнения с движениями рук, ног, туловища, головы. Исполнение под музыку наклонов и поворотов головы, наклонов и поворотов туловища, круговые движения головы, рук, плеч, туловища. Выполнение приседаний, выпад вперед и в сторону, махов ногами во всех направлениях. Исполнение на ковриках упражнений, развивающих гибкость, силу мышц ног и рук.
Тема 9. Комплекс ритмической гимнастики. Движения для головы. Движения плеч и корпуса. Обучение четкому и грамотному выполнению движений по музыке. Развитие двигательных функции ног, рук, головы, корпуса. Развитие выносливости и силы за счет изменения характера движения. Увеличение количества движений в упражнении и ускорение темпа.
Тема 10. Изучение правил правильного дыхания во время упражнений.
Тема 11. Упражнения на ориентировку в пространстве. Построение и перестроения. Прыжки.
Тема 12. Элементы бального, народного и современного танцев. Основные элементы народного танца. Развитие эмоциональной восприимчивости в музыке через танец. Совершенствование музыкальных и актерских способностей.
Тема 13. Танцевальные композиции, этюды. Составление композиции на основе полученных знаний. Характер музыки, темп, ритм. Создание танцевальных этюдов. Передача музыкально-двигательных образов. Развитие умения перевоплощаться в разные образы.
Тема 14. Игры на развитие воображения. Игры для поднятия настроения. Игры на снятие психологического барьера. Игры на коррекцию эмоциональной сферы.
Тема 15. Повторение и закрепление пройденного материала. Практика. Выполнение задания на самостоятельный анализ отрывка музыкального произведения, передача характера, темпа, ритма, динамики в движении.

4) би қимылдары, хореографиялық этюдтер меңгеріледі.
647. 1 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. "Ритмика" түсінігі. Негізгі қимылдар, түсініктер. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Бидегі амандасуды, қатар бойынша сапқа тұруды үйрену. Музыкалық сауат элементтері.
2-тақырып. Жеке бұлшық ет топтарын және буындардың қозғалғыштығын дамыту. Тірек-қимыл аппаратын дамыту. Дененің әртүрлі бөліктеріне арналған жаттығулар: бас, мойын, иық бөлігі, қол, дене, аяқ. Бұлшық еттерді қыздыруға, координацияны дамытуға, бұлшық ет реакциясының жылдамдығына ықпал ететін жаттығуларды іріктеу. Жаттығулардың ырғақ негіздерінің музыкалық материалға сәйкес келуі.
3-тақырып. Музыкалық шығарманың сипаты, оның қарқыны, динамикалық бояулары. Музыканы есту білігі. Музыканың сипатын анықтау. Қимыл арқылы музыкалық пьеса сипатының әртүрлі бояуларын көрсету білігі. Көңілді, байсалды, жігерлі, салтанатты.
4-тақырып. Қарқын туралы түсінік. Музыка қарқынын мәнерлеу мәнімен танысу - баяу, қалыпты, жылдам. Қарқынды біртіндеп бәсеңдету түсініктері және дағдылары. Қимылдарды әртүрлі қарқында орындау білігі. Бір қарқыннан екінші қарқынға ауысу білігі. Қимылдарды біртіндеп жылдамдату және бәсеңдету. Музыканың динамикалық бояулары. Музыкадағы және қимылдағы legato (байланысқан) және staccato (үзік-үзік) түсініктері. Музыкалық-ырғақты жаттығулар.
5-тақырып. Ұзақтықтар. Ырғақты сурет. Акценттер. Күшті және әлсіз үлестер. Музыкалық өлшем. Ұзақтықтар туралы түсініктер - тұтас, жарты, төрттік және сегіздік. Ырғақты суреттегі түсініктер.
6-тақырып. Әртүрлі ұзақтықтарды үйлестіру. Шапалақтау және адымдау арқылы сегіздіктерден, төрттіктерден және жарты нотадан тұратын әртүрлі ырғақты суреттерді орындау білігі. Акцент, метроримдік қағыс туралы түсініктер. Күшті және әлсіз үлестер. Есту арқылы күшті және әлсіз үлестерді анықтау білігі. 2/4, 3/4, 4/4 музыкалық өлшемдері. Музыкалық-ырғақты жаттығулар.
7-тақырып. Музыкалық шығарманың құрылымы. Әуен және аккомпанемент, фраза, кульминация, қайталау, бөліктері, реприза, басталуы, аяқталуы, шумақ, әндету, қайырма туралы түсініктер. Бөліктері мен фразалардың ауысуына байланысты қимылдарды ауыстыру білігі. Әртүрлі бөліктердің сипатын анықтау және музыка сипатымен қимылдау білігі. Музыкалық-ырғақты жаттығулар. Ырғақты жаттығулар.
8-тақырып. Қолдарды, аяқтарды, денені, басты қозғалтуға арналған гимнастикалық жаттығулар. Музыкамен басты еңкейту, бұру, денені еңкейту және бұру, басты, қолдарды, иықтарды, денені айналдырып қозғалту. Отырып тұруды, алғы және жанға аттау, бар бағытқа аяқтарды сермеуді орындау. Кілемшелерде аяқ пен қолдың иілгіштігін, бұлшық еттерінің күшін дамытатын жаттығуларды орындау.
9-тақырып. Ырғақты гимнастиканың кешені. Басқа арналған қимылдар. Иық пен денені қозғалту. Музыкамен қимылдарды анық және сауатты орындауды үйрету. Аяқтардың, қолдардың, бастың, дененің қимылдау функцияларын дамыту. Қимылдың сипатын өзгерту есебінен шыдамдылық пен күшті дамыту. Жаттығулардағы қимылдардың санын арттыру және қарқынды жылдамдату.
10-тақырып. Жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алу ережелерін меңгеру.
11-тақырып. Кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар. Сапқа тұру және қайта сапқа тұру. Секіру.
12-тақырып. Бал, халық және заманауи билердің элементтері. Халық билерінің негізгі элементтері. Би арқылы музыкадағы эмоциялық әсершілдікті дамыту. Музыкалық және актерлік қабілеттерін жетілдіру.
13-тақырып. Би композициялары, этюдтер. Музыканың сипаты, қарқыны, ырғағы. Би этюдтерін құру. Музыкалық қимыл бейнелерін жеткізу. Әртүрлі бейнелерге түрлену білігін дамыту.
14-тақырып. Елестетуді дамытуға арналған ойындар. Көңіл-күйді көтеруге арналған ойындар. Психологиялық кедергілерді жоюға арналған ойындар. Эмоциялық күйді түзетуге арналған ойындар.
15-тақырып. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Практика. Музыкалық шығарманың үзіндісіне өз бетінше талдау жасауға және қимылдағы сипатын, қарқынын, ырғағын, динамикасын жеткізуге арналған тапсырмаларды орындау.

648. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает и умеет выполнять упражнения для развития опорно-двигательного аппарата;
2) знает характер музыкального произведения, его темп, динамические оттенки;
3) умеет отражать в движении разнообразные оттенки характера музыкальных пьес;
4) умеет выполнять движения в различных темпах;
5) умеет воспроизводить на хлопках и шагах разнообразные ритмические рисунки, состоящие из восьмых, четвертных и половинных нот;
6) умеет выявлять сильные и слабые доли на слух;
7) знает и выполняет гимнастические упражнения с движениями рук, ног, туловища, головы;
8) знает правила правильного дыхания во время упражнений;
9) знает и выполняет упражнения на ориентировку в пространстве;
10) знает и выполняет элементы бального, народного и современного танцев;
11) умеет составлять танцевальные композиции на основе полученных знаний.
649. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение танцевальных элементов, техническое совершенствование музыкально-ритмических движений, закрепление комплекса музыкально-ритмических упражнений, упражнений на ориентировку в пространстве, ритмико-гимнастических упражнений, упражнений на координацию движений, игр под музыку, упражнений на расслабление мышц;
2) развиваются чувство ритма, пластика, навыки координации движений и свободного ориентирования в пространстве, выполнения движений с предметами, разучиваются общеукрепляющие и развивающие упражнения под музыку по специальной системе подготовки начинающих танцоров;
3) развитие взаимосвязи танцевального движения с музыкой, определение на слух в небольших двухчастных и трехчастных репризных произведениях логического членения на фразы, части, освоение упражнениий с детскими музыкальными инструментами.
650. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Повторение и закрепление пройденного материла. Инструктаж по технике безопасности.
Тема 2. Упражнения на ориентировку в пространстве. Правильное исходное положение. Ходьба и бег: с высоким подниманием колен, отбрасыванием прямой ноги вперед и оттягиванием носка. Перестроение в круг из шеренги, цепочки. Ориентировка в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга. Простые движения в предметами.
Тема 3. Ритмико-гимнастические упражнения. Общеразвивающие упражнения. Наклоны, выпрямление и повороты головы. Круговые движения плечами. Движения рук в разных направлениях без предметов и с предметами. Наклоны и повороты туловища вправо, влево. Приседание с опорой и без опоры, с предметами. Обруч. Палка. Флажки. Мяч. Сгибание и разгибание ноги в подъеме. Отведение стопы наружу и приведение ее внутрь. Круговые движения стопой. Выставление ноги на носок вперед и в стороны. Вставание на полупальцы. Упражнения на выработку осанки.
Тема 4. Упражнения на координацию движения. Перекрестное поднимание и опускание рук. Одновременные движения правой руки вверх, левой – в сторону; правой руки – вперед, левой – вверх. Выставление левой ноги вперед, правой руки – перед собой.
Тема 5. Изучение позиций рук. Смена позиций рук отдельной каждой и обеими одновременно. Провожать движение руки головой, взглядом. Отстукивание, прохлопывание, протопывание простых ритмических рисунков.
Тема 6. Упражнение на расслабление мышц. Свободное круговое движение рук. Перенесение тяжести тела с пяток на носки и обратно, с одной ноги на другую.
Тема 7. Характер музыки, темп, ритм, динамика. Анализ более сложных произведений на слух. Умение реагировать на изменения характера музыки. Роль темпа и его изменения. Умение удерживать заданный темп после прекращения звучания музыки. Соблюдение четкости движении при ускорении и замедлении в музыке. Передача в хопках и движениях ритмический рисунок.
Тема 8. Музыка и танец. Связь музыки и движения. Взаимосвязь танцевального движения с музыкой. Законченность мелодии и танцевального движения. Понятие о музыкальном вступлении и исходном положении танцующего. Начало исполнения движения после музыкального встпуления. Отражение в движениях построения музыкального произведения. Понятие о трех музыкальных жанрах: марш, танец, песня.
Тема 9. Определение на слух в небольших двухчастных и трехчастных репризных произведениях логического членения на фразы, части. Обучение в движении изменять композицию танцев и упражнений, направление и сами движения в соответствии со сменой частей, фразировок, вариаций в музыке.
Тема 10. Упражнения с детскими музыкальными инструментами. Движеня кистей рук в разных направлениях. Поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменением темпа музыки. Противопоставление первого пальца остальным на каждый акцент в музыке. Отведение и приведение пальцев одной руки и обеих.
Тема 11. Упражнения с детскими музыкальными инструментами. Упражнение для пальцев рук на детском пианино. Исполнение восходящей и нисходящей гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе. Отстукивание простых ритмических рисунков на барабане двумя палочками одновременно и каждой отдельно под счет педагог с проговариванием стихов, попевок и без них.
Тема 12. Игры под музыку. Выполнение ритмических движений в соответствии с различным характером музыки, динамиков (громко, тих). Регистрами (высокий, низкий). Изменение направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке. Легкий, танцевальный бег. Стремитальный, спортивный бег. Легкое, игровое подпрыгивание. Тяжелое, комичное подпрыгивание.
Тема 13. Выполнение имитационных упражнений и игр, построенных на конкретных подражательных образах. Повадки зверей, птиц, движение транспорта, деятельность человека. Выполнение имитационных упражнений в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки. Передача притопами, хлопками резких акцентов в музыке.
Тема 14. Музыкальные игры с предметами. Образные упражнения и музыкальные игры. Упражнения на развитие художественно-творческих возможностей. Проявление фантазии, выдумки, активности. Изображение отдельных персонажей – сказочных или реальных. Игры на развитие умения перевоплощаться, находить характерные движения, жесты и мимику.
Тема 15. Музыкальные игры. Игры с речевым сопровождением.
Тема 16. Игровое танцевальное творчество. Обучение правильно подбирать к музыке движения, костюмы, атрибуты. Сочинение ритмических этюдов. Сочинение миниатюрных танцевальных отрывков. Инсценировка песни. Комбинирование знакомых танцевальных элементов в настоящий танец.
Тема 17. Повторение и закрепление пройденного материала. Выполнение задания на самостоятельный анализ отрывка музыкального произведения и передача характера, темпа, ритма, динамики в движениях с использованием предметов. Умение показывать мелодию условными жестами.

648. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) тірек-қимыл аппаратын дамытуға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
2) музыкалық шығарманың сипатын, оның қарқынын, динамикалық бояуларын біледі;
3) қимыл арқылы музыкалық пьесалардың сипатының әртүрлі ерекшеліктерін көрсете біледі;
4) қимылдарды әртүрлі қарқында орындай алады;
5) шапалақтау және адымдау арқылы сегіздік, төрттік және жарты ноталардан тұратын әртүрлі ырғақты суреттерді орындай алады;
6) есту арқылы күшті және әлсіз үлестерді анықтай алады;
7) қолдарды, аяқтарды, денені, басты қозғалтуға арналған гимнастикалық жаттығуларды біледі және орындайды;
8) жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алуды біледі;
9) кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығуларды біледі және орындайды;
10) бал биі, халық және заманауи билердің элементтерін біледі және орындайды;
11) алған білімдері негізінде би композицияларын құруды біледі.
649. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) би элементтерін меңгеру, музыкалық-ырғақты қимылдарды техникалық жетілдіру, музыкалық-ырғақты қимылдар кешенін бекіту, кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар, ырғақты-гимнастика жаттығулары, музыкамен қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар, ойындар, бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығуларды меңгеру әрі қарай жалғастырылады;
2) ырғақ сезімі, пластика, қимылдарды үйлестіру және кеңістікте еркін бағдарлану дағдысы дамиды, қимылдарды заттармен орындау, жаңадан бастаған бишілерді дайындаудың арнайы жүйесі бойынша музыкамен жалпы бекітуге және дамытуға арналған жаттығулар жатталады;
3) би қимылының музыкамен өзара байланысын дамыту, есту арқылы шағын екі бөлімді және үш бөлімді репризді шығармаларды фразаларға, бөлімдерге логикалық мүшелеуді анықтау, балалар музыка аспаптарымен орындалатын жаттығуларды меңгеру.
650. 2 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Кеңістікте бағдарлануға арналған жаттығулар. Дұрыс бастапқы қалып. Тізені жоғары көтеріп, тік аяқты алға лақтырып және аяқтың ұшын артқа тартып жүру және жүгіру. Саптан, тізбектен шеңберге тұру. Қимылдардың алға, артқа, оңға, солға, шеңберге, шеңберден шығу, қимылдау бағытына бағдарлану. Қарапайым заттармен орындалатын қимылдар.
3-тақырып. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар. Жалпы дамытуға арналған жаттығулар. Басты еңкейту, түзету және бұру. Иықтарды айналдырып қозғалту. Қолдарды әртүрлі бағыттарға заттармен және заттарсыз қимылдату. Денені еңкейту және оңға, солға бұру. Сүйемелдеумен, сүйемелдеусіз заттармен отырып тұру. Шығыршық. Таяқша. Жалауша. Доп. Көтеріп тұрып аяқтарды бүгу және ашу. Табанды сыртқа ашу және ішке қалпына келтіру. Табанмен айналу қимылдарын жасау. Аяқтың ұшын алға және жанға қою. Жартылай башпайға тұру. Дене сымбатын дағдыландыруға арналған жаттығулар.
4-тақырып. Қимылдарды үйлестіруге арналған жаттығулар. Қолдарды айқастырып көтеру және түсіру. Бір уақытта оң қолды жоғары, сол қолды жанға; оң қолды алға, сол қолды жоғары қимылдату.
5-тақырып. Қол позицияларын үйрену. Қол позицияларының әрқайсысын жеке және бір уақытта екеуін бірге ауыстыру. Қолдардың қимылдарын баспен, көзбен сүйемелдеу. Қарапайым ырғақты суреттерді соғу, шапалақтау, жерді тебу арқылы шығару.
6-тақырып. Бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар. Қолдарды еркін айналдыру қимылдары. Ауырлықты өкшеден аяқ ұшына және кері, бір аяқтан келесі аяққа түсіру.
7-тақырып. Музыканың сипаты, қарқыны, ырғағы, динамикасы. Барынша күрделі шығармаларды ауызша талдау. Музыка сипатының өзгеруіне әсер ету білігі. Қарқынның рөлі және оның өзгерістері. Музыканың дыбысталуы аяқталғаннан кейін берілген қарқынды ұстап тұру білігі. Музыкадағы жылдамдату және баяулатудағы қимылдардың анықтылығын сақтап тұру. Шапалақ және қимыл арқылы ырғақты суретті жеткізу.
8-тақырып. Музыка және би. Музыка мен қимылдың өзара байланысы. Әуеннің және би қимылының аяқталғандығы. Музыканың басталуы және бишінің бастапқы тұру қалпы түсінігі. Музыка басталғаннан кейін қимылдарды орындауды бастау. Қимылдармен музыкалық шығарманың құрылымын көрсету. Үш музыкалық жанр туралы түсінік: марш, би, ән.
9-тақырып. Есту арқылы шағын екі бөлімді және үш бөлімді репризді шығармаларды фразаларға, бөліктерге логикалық мүшелеуді анықтау. Қимылдарда музыкадағы бөліктерін, фразировкаларды, вариацияларды ауыстыруға сәйкес би композициялары мен жаттығуларды, бағыттар мен қимылдарды өзгертуді үйрету.
10-тақырып. Балалар музыка аспаптарымен орындалатын жаттығулар. Қол буындарының әртүрлі бағытта қимылдауы. Музыка қарқынының өзгеруіне сәйкес қол саусақтарын кезегімен және бір уақытта жұму және ашу. Музыкадағы әрбір акцентке бірінші саусақты қалғандарына қарсы қою. Бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ашу және жұму.
11-тақырып. Балалар музыка аспаптарымен орындалатын жаттығулар. Балалар пианиносында қолдың саусақтарына арналған жаттығулар. Орта қарқында оң қолмен және сол қолмен жеке бір октаваның бес нотасы шеңберінде көтеріңкі және бәсең гаммаларды орындау. Педагогтің есептеуімен өлеңдерді, әндерді айтып және айтпай екі таяқшамен жеке және бірге барабанда ырғақты суреттерді соғу.
12-тақырып. Музыкамен орындалатын ойындар. Музыканың әртүрлі сипатына, динамикаға (қатты, ақырын), регистрлеріне (жоғары, төмен) сәйкес ырғақты қимылдарды орындау. Музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүрістің, жүгірістің, секірудің және би қимылдарының бағыттарын және формаларын өзгерту. Жеңіл, билеп жүгіру. Екпінді, спортты жүгіріс. Жеңіл, ойындық секірулер. Ауыр, күлкілі секірулер.
13-тақырып. Нақты еліктейтін бейнелерге құрылған еліктеу жаттығулары мен ойындарын орындау. Аңдардың, құстардың, көліктің қозғалысы, адам қызметінің дағдылары. Музыканың белгілі эмоциялық және динамикалық сипатына сәйкес еліктеу жаттығуларын орындау. Музыкадағы қатты акценттерді жерді тебу, шапалақтау арқылы жеткізу.
14-тақырып. Заттармен орындалатын музыкалық ойындар. Бейнелі жаттығулар және музыкалық ойындар. Көркем-шығармашылық мүмкіндіктерін дамытуға арналған жаттығулар. Қиялды, ойдан шығаруды, белсенділікті таныту. Жеке кейіпкерлерді - ертегі немесе шынайы кейіпкерлерді бейнелеу. Түрлену білігін дамытуға, мінезді қимылдарды, ишаратты және мимиканы табуға арналған ойындар.
15-тақырып. Музыкалық ойындар. Сөзбен сүймелденетін ойындар.
16-тақырып. Ойындағы би шығармашылығы. Музыкаға қимылдарды, костюмдерді, атрибуттарды дұрыс таңдауды үйрету. Ырғақты этюдтерді шығару. Шағын би үзінділерін шығару. Әндерді сахналау. Таныс би элементтерін нақты биге жинақтау.
17-тақырып. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Музыкалық шығарманың үзіндісін өз бетінше талдауға және заттарды қолданып, қимылдармен музыканың сипатын, қарқынын, ырғағын, динамикасын жеткізуге арналған тапсырмаларды орындау. Әуендерді шартты қимылдармен көрсету білігі.

651. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает названия основных танцевальных движений и элементов;
2) знает правила постановки корпуса;
3) умеет свободно ориентироваться в пространстве;
4) знает и умеет выполнять ритмико-гимнастические упражнения;
5) понимает и принимает правильное исходное положение в соответствии с содержанием и особенностями музыки и движения;
6) распознает характер, темп, ритм и динамику музыки;
7) соблюдает темп движений, обращая внимание на музыку;
8) выполняет общеразвивающие упражнения в определенном ритме и темпе;
9) выполняет имитационные упражнения, построенные на конкретных подражательных образах;
10) умеет правильно подбирать к музыке движения, костюмы, атрибуты;
11) умеет сочинять ритмические рисунки, миниатюрные танцевальные отрывки,
652. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с пунктирным ритмом, ритмическими длительностями: четыре шестнадцатых, восьмая с точкой и шестнадцатая, четверть с точкой и восьмая, с понятиями "пауза";
2) продолжается дальнейшее освоение общих элементов ритмики, специальных упражнений для согласования движений с музыкой, тренировка движений различных мышц групп, тренировка основых движений рук, ног, головы, туловища;
3) развиваются умения посредством гимнастических движений передавать логическое членение музыкальной речи и ее эмоциональное содержание, умения начинать движения после вступления мелодии, самостоятельной смены движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки.
653. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Тематический план.
Тема 1. Повторение и закрепление пройденного материала. Беседа о технике безопасности на уроке, при выполнении упражнений, разучивании танцев.
Тема 2. Понятие о пунктирном ритме. Ритмические длительности: четыре шестнадцатых, восьмая с точкой и шестнадцатая, четверть с точкой и восьмая. Паузы в ритмических фигурах. Интонация. Мотив. Фраза. Предложение.
Тема 3. Общеразвивающие упражнения. Строения и перестроения. Гимнастики, упражнения на координацию. Упражнения на расслабление мышц. Свободное падение рук с исходного положения в стороны или перед собой. Выполнение основных движений (ходьба, бег) с легкостью, пружинностью. Работа над свободой рук и всего плечевого пояса.
Тема 4. Специальные упражнения для согласования движений с музыкой. Тренировка движений различных мышечных групп. Тренировка основных движений рук, ног, головы, туловища. Умение посредством гимнастических движений передавать логическое членение музыкальной речи и ее эмоциональное содержание.
Тема 5. Умение согласовывать с музыкой следующие движения: бегать быстро. Упражнения для выполнения музыкально-теоретических заданий. Передача в движении заданного темпа, а также его ускорения и замедления. Изменения скорости, силы и амплитуды движения в зависимости от темпа музыки. Сохранение единого темпа движений после прекращения звучания музыки.

651. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) негізгі би қимылдары мен элементтерінің атауын біледі;
2) денені қою ережелерін біледі;
3) кеңістікте еркін бағдарлануды біледі;
4) ырғақты-гимнастикалық жаттығуларды біледі және орындай алады;
5) музыка мен қимылдардың мазмұнына және ерекшеліктеріне сәйкес дұрыс бастапқы қалыпты түсінеді және қабылдайды;
6) музыканың сипатын, қарқынын, ырғағын және динамикасын біледі;
7) музыкаға назар аудара отырып, қимылдардың қарқынын сақтайды;
8) жалпы дамытуға бағытталған жаттығуларды белгілі ырғақта және қарқында орындайды;
9) нақты еліктеу бейнелеріне құрылған еліктеу жаттығуларын орындайды;
10) музыкаға қимылдарды, костюмдерді, атрибуттарды дұрыс таңдауды біледі;
11) ритмикалық суреттерді, шағын би үзінділерін шығаруды біледі.
652. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) үзік-үзік ритммен, ырғақ ұзақтықтарымен: төрт он алтылық, нүктесімен сегіздік және он алтылық, нүктесімен төрттік және сегіздік, "үзіліс" түсігінімен танысу;
2) ритмиканың жалпы элементтерін, қимыл мен музыканы үйлестіруге арналған арнайы жаттығуларды меңгеру, әртүрлі бұлшық ет топтарын жаттықтыру, қолдардың, аяқтардың, бастың, дененің негізгі қимылдарын жаттықтыруды әрі қарай жалғастыру;
3) гимнастикалық қимылдар арқылы музыка тілін және оның эмоциялық мазмұнын логикалық бөлшектеуді жеткізу білігі, қимылды әуен басталғаннан кейін бастау білігі, музыка бөліктерінің, музыкалық фразалардың, аз кереғар бөліктерін ауыстыруға сәйкес қимылдарды өз бетінше ауыстыру білігі дамиды.
653. 3 сыныптың оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Сабақта, жаттығуларды орындау, билерді жаттау кезіндегі қауіпсіздік техникасы туралы әңгіме.
2-тақырып. Үзік-үзік ритм туралы түсінік. Ырғақты ұзақтықтар: төрт он алтылық, нүктесімен сегіздік және он алтылық, нүктесімен төрттік және сегіздік. Ырғақты фигуралардағы үзілістер. Дауыс ырғағы. Мотив. Фраза. Сөйлем.
3-тақырып. Жалпы дамытуға бағытталған жаттығулар. Сапқа тұру және қайта тұру. Координацияға арналған гимнастика, жаттығулар. Бұлшық еттерді босатуға арналған жаттығулар. Бастапқы қалпынан қолдардың еркін жанына немесе алдына құлауы. Негізгі қимылдарды (жүру, жүгіру) жеңіл, серіппелі орындау. Қолдардың және барлық иық өлігінің еркіндігімен жұмыс.
4-тақырып. Қимылдарды музыкамен үйлестіруге арналған арнайы жаттығулар. Әртүрлі бұлшық ет топтарының қимылдарын жаттықтыру. Қолдардың, аяқтардың бастың, дененің негізгі қимылдарын жаттықтыру. Гимнастикалық қимылдар арқылы музыканың сөздерін және оның эмоциялық мазмұнын логикалық талдауды жеткізу білігі.
5-тақырып. Музыкамен келесі қимылдарды үйлестіру білігі: жылдам жүгіру. Музыкалық-теориялық тапсырмаларды орындауға арналған жаттығулар. Қимылдармен берілген қарқынды, сондай-ақ оның жылдамдауын және бәсеңдеуін жеткізу. Музыканың қарқынына байланысты қимылдың жылдамдығын, күшін және амплитудасын өзгерту. Музыканың дыбысталуы аяқталғаннан кейін қимылдардың біыңғай қарқынын сақтау.

Тема 6. Передача в движении наиболее употребительных динамических оттенков. Отражение в движениях эмоциональных характеристик музыкального произведения. Восприятие на слух размеров: 2/4, 3/4, 4/4. Дирижирование в указанных размерах с одновременным исполнением изученных ритмических рисунков. Исполнение ритмических рисунков, включающих ритмо-формулы: четыре шестнадцатых, восьмая с точкой и шестнадцатая, четверть с точкой и восьмая. Достижение абсолютной точности в воспроизведенеии этих ритмических структур.
Тема 7. Танцы. Исполнение движений, отражающие логическое членение музыки, ее характерные интонационные и стилистические особенности, эмоционально-поэтическое содержание. Исполнение танцев, построенных в изученном ритмическом рисунке.
Тема 8. Построение в круг и передвижения по кругу в различных направлениях. Фигурные построения. Передача громкостно-динамических нюансов.
Тема 9. Ритмические упражнения по музыке. Построение врассыпную, бег врассыпную. Перестроение из одной шеренги в несколько по ориентирам.
Тема 10. Передача игровых образов различного характера. Развитие навыков пения с элементами двух голосия. Пение хором.
Тема 11. Характерные элементы знакомых движений. Разучивание песни. Воспитание творческих навыков. Импровизация движений – пластическое интонирование на музыку разных жанров. Передача характерных выразительных особенностей музыкального фрагмента. Передача через интонационную пластику личного отношения к исполняемому произведению, его характерных интонациям.
Тема 12. Упражнения с предметами. Выполнение движения с предметами и без них плавно и энергично. Умение различать контрастные по характеру звучания звуки. Хлопки в такт музыки. Пение хором.
Тема 13. Комбинации акробатических упражнений в образно-двигательных действиях.
Тема 14. Ритмические упражнения под музыку. Продолжение работы по формированию певческого дыхания.
Тема 15. Имитационные, образные упражнения. Формирование умения слушать народные песни. Воспитание творческих навыков. Импровизация, сочинение связок между упражнениями. Исполнение заданной роли в отдельных играх и упражнениях или создание в них определенного образа.
Тема 16. Комбинации из танцевальных шагов. Специальные композици и комплекс упражнений.
Тема 17. Ритмические упражнения под музыку. Ознакомление со звучанием различных оркестров при сопровождении песен. Хореографические упражнения.
Тема 18. Повторение и закрепление пройденного материала. Музыкальные этюды.
654. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:

6-тақырып. Барынша жиі қолданылатын динамикалық бояуларды қимылдармен жеткізу. Музыкалық шығарманың эмоциялық сипатын қимылдармен көрсету. Есту арқылы 2/4, 3/4, 4/4 өлшемдерін қабылдау. Жатталған ырғақты суреттерді бір уақытта орындап және берілген өлшемдерде дирижерлеу. Төрт он алтылық, нүктесімен сегіздік және он алтылық, нүктесімен төрттік және сегіздік ырғақты формулаларын қамтитын ырғақты суреттерді орындау. Бұл ырғақты құрылымдарды шығарудағы абсолютті нақтылыққа қол жеткізу.
7-тақырып. Билер. Музыканы, оған тән екпіндік және стильдік ерекшеліктерді, эмоциялық-поэтикалық мазмұнын логикалық бөлшектейтін қимылдарды орындау. Меңгерілген ырғақты суреттерде құрылған билерді орындау.
8-тақырып. Шеңберге тұру және шеңбермен әртүрлі бағыттарда қозғалу. Фигуралық құрылымдар. Қатты-динамикалық нюанстарды жеткізу.
9-тақырып. Музыкамен орындалатын ырғақты жаттығулар. Бет-бетімен сапқа тұру, бет-бетімен жүгіру. Бір қатардан бағыттары бойынша бірнеше қатарға тұру.
10-тақырып. Әртүрлі сипаттағы ойын бейнелерін жеткізу. Екі дауыс элементтерімен ән айту дағдыларын дамыту. Хормен айту.
11-тақырып. Таныс қимылдарға тән элементтер. Әндерді жаттау. Шығармашылық дағдыларды дамыту. Қимылдарды суырып салу - әртүрлі жанрдағы музыкаға пластикалық ырғақтау. Музыкалық үзіндіге тән қасиеттерді жеткізу. Ырғақты пластика арқылы орындалатын шығармаға, оған тән ырғақтарға жеке көзқарасын жеткізу.
12-тақырып. Заттармен орындалатын жаттығулар. Қимылдарды заттармен және заттарсыз баяу және жігерлі орындау. Музыканың тактісімен шапалақтау. Хормен ән айту.
13-тақырып. Бейнелі-қимыл әрекетіндегі акробатикалық жаттығулар комбинациялары.
14-тақырып. Музыкамен орындалатын ырғақты жаттығулар. Әншілік тынысты қалыптастыру бойынша жұмысты жалғастыру.
15-тақырып. Еліктеу, бейнелі жаттығулар. Халық әндерін тыңдау білігін қалыптастыру. Шығармашылық дағдыларды тәрбиелеу. Суырып салу және жаттығулар арасындағы байланыстырушыларды шығару. Берілген рөлдерді жеке ойындарда және жаттығуларда орындау немесе оларда белгілі бейнені құру.
16-тақырып. Би қадамдарынан тұратын комбинация. Арнайы композициялар және жаттығулар кешені.
17-тақырып. Музыкамен орындалатын ырғақты жаттығулар. Әндер сүйемелдеу кезіндегі әртүрлі оркестрлердің дыбысталуымен таныстыру. Хореографиялық жаттығулар.
18-тақырып. Өткен материалдарды қайталау және бекіту. Музыкалық этюдтар.
654. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:

1) умеет правильно пройти в такт музыке, сохраняя красивую осанку, легкий шаг с носка;
2) умеет самостоятельно ускорять и замедлять темп движений;
3) отмечает в движении музыкальные фразы, акценты, несложный ритмический рисунок;
5) выразительно двигается в соответствии с музыкальными образами;
6) имеет навыки актерской выразительности;
7) имеет навык устойчивости, координации движений;
8) имеет понятия об основных танцевальных жанрах: полька, вальс, пляска, диско;
9) исполняет движения в характере музыки – четко, сильно, медленно, плавно;
10) знает темповые обозначения, слышит темпы применительно к движениям;
11) умеет отсчитывать такты, определять на слух музыкальные размеры;
12) различает особенности танцевальной музыки – марша, вальса, польки, пляски, хоровода;
13) умеет анализировать музыку разученных танцев;
14) понимает значение вступительных и заключительных аккордов в упражнении;
15) умеет выполнять специальные упражнения для согласования движений с музыкой;
16) умеет передавать через движения характерных выразительных особенностей музыкального фрагмента.
Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
655. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Ансамбль" осуществляется в форме технического зачета.
656. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: академический концерт (1 этюд), во втором полугодии: технический зачет (1 пьеса);
2) 2 класса – в первом полугодии: академический концерт (1 этюд, 1 пьеса), во втором полугодии: технический зачет (1 этюд, 2 пьесы);
3) 3 класса – в первом полугодии: академический концерт (1-2 пьесы), во втором полугодии: технический зачет (1 этюд, 2 пьесы);
4) 4 класса – в первом полугодии: академический концерт (2 пьесы), во втором полугодии: технический зачет (2 этюда, 2 пьесы).
657. Критерии оценивания результатов обучения в музыкальном образовании складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на концертных выступлениях.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;
3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения;
4) качество исполнения музыкальных произведений (точность воспроизведения текста, фразировка, метроритм, интонирование);
5) исполнительские данные (психофизиологические возможности, музыкальные способности, эстрадно-исполнительские качества);

1) сымбатты дене мүсінінің дұрыс қалпын сақтай отырып, музыканың тактісімен аяқтың ұшымен жеңіл қадаммен дұрыс жүруді біледі;
2) өз бетінше қозғалыстардың қарқынын жылдамдатады және баяулатады;
3) қозғалыс кезінде музыкалық фразаларды, акценттерді, жеңіл ырғақты суреттерді ажырата алады;
5) музыкалық бейнеге сәйкес мәнерлі қозғалады;
6) актерлік мәнерлік дағдыларын біледі;
7) қимылдардың тұрақтылығы, үйлестіру дағдыларын біледі;
8) негізгі би жанрлары туралы түсініктері бар: полька, вальс, пляска, диско;
9) қимылдарды музыканың сипатымен орындайды - анық, қатты, баяу, бірсарынды;
10) қарқынды белгілерді біледі, қимылдарға қатысты қолданылатын қарқындарды біледі;
11) тактілерді санауды, есту арқылы музыкалық өлшемдерді анықтауды біледі;
12) билеуге арналған музыканың ерекшеліктерін ажыратады - марш, вальс, полька, би (пляски), хоровод;
13) жаттаған билерінің музыкасын талдай алады;
14) жаттығулардағы бастайтын және аяқтайтын аккордтардың мәнін біледі;
15) қимылды музыкамен үйлестіруге арналған арнайы жаттығуларды орындай алады;
16) қимыл арқылы музыкалық үзіндіге тән мәнерлеу ерекшеліктерін жеткізуді біледі.
3-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
655. Білім алушылардың "Ансамбль" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
656. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1 этюд), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1 этюд, 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 этюд, 2 пьеса);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1-2 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 этюд, 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (2 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (2 этюд, 2 пьеса).
657. Музыкалық білім беруде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және концерттік көрсетілімдерден алған бағаларынан тұрады.
Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) білім алушының тиісті деңгейде аспапты меңгеруін көрсетуі;
2) көркемдік бейнені толық және сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі;
4) музыкалық шығармаларды орындау сапасы (мәтінді анық айтуы, фразировка, метроритм, дауыс ырғағы);
5) орындаушылық қабілеттері (психофизикалық мүмкіндіктері, музыкалық қабілеттері, эстрадалық-орындаушылық қасиеттері);

6) синхронность звучания партий ансамбля;
7) единство трактовки художественного образа музыкального произведения.
658. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – исполнение выразительное, присутствует чувство стиля и формы, хороший баланс между партиями, качественное звуковедение, звукоизвлечение, свободное владение инструментом, свобода исполнительского аппарата, присутствует полный слуховой контроль в каждой партии, решены тембровые, регистровые задачи, грамотное исполнение нотного материала, исполнение произведения в заданном темпе, соответствие исполняемой программы требованиям по классу;
2) оценка "4" "хорошо" – исполнение осознанное, присутствует чувство стиля и формы, допускаются интонационные неточности, неточное исполнение нотного материала, хорошее звукоизвлечение, звуковедение, хороший баланс между партиями, свободное владение инструментом, свобода исполнительского аппарата, соответствие исполняемой программы требованиям по классу;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение формальное, невыразительное, отсутствует чувство стиля и формы, программа выучена удовлетворительно, плохой звуковой баланс между партиями, отсутствие синхронности в исполнении, наличие технических погрешностей, обучающийся слабо владеет инструментом, аппарат зажат, темп не соответствует заданному автором, погрешности в педализации;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – программа не подготовлена, исполнение с остановками, сбивчивое;
5) зачет (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
659. Контроль освоения Программы по предмету "Дополнительный музыкальный инструмент" (бас-гитара) обучающимся осуществляется в форме технического зачета.
660. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающегося:
1) 1 класса – в первом полугодии: академический концерт (1 этюд), во втором полугодии: технический зачет (2 разнохарактерные пьесы);
2) 2 класса – в первом полугодии: академический концерт (1 этюд, 1 пьеса), во втором полугодии: технический зачет (1 этюд, 2 разнохарактерные пьесы);
3) 3 класса – в первом полугодии: академический концерт (1-2 пьесы), во втором полугодии: технический зачет (1 этюд, 2 разнохарактерные пьесы);
4) 4 класса – в первом полугодии: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы), во втором полугодии: технический зачет (2 этюда, 2 разнохарактерные пьесы).
661. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) полное и убедительное раскрытие художественного образа;

6) ансамбль партиясының үйлесімді дыбысталуы;
7) музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізудің біртұтастығы.
658. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - мәнерлеп орындауы, стиль және форма сезімінің болуы, партиялар арасындағы баланстың жақсы сезілуі, сапалы дыбыс жүргізуі, дыбыс шығаруы, аспапты еркін меңгеруі, орындаушылық аппаратының еркіндігі, әр партияда есту қабілетін толық басқаруы, тембрлік, регистрлік міндеттері шешілген, ноталық материалды сауатты орындауы, шығарманы ұсынылған қарқында орындауы, орындайтын бағдарламасының сынып бойынша талаптарға сәйкес келуі;
2) "4" "жақсы" бағасы - түсініп орындауы, стиль және форма сезімінің болуы, дауыс ырғағында қателерге жол берілуі, ноталық материалды анық орындамауы, жақсы дыбыс шығаруы, дыбысты жүргізуі, партиялар арасындағы баланстың жақсы болуы, аспапты еркін меңгеруі, орындайтын бағдарламасының сынып бойынша талаптарға сәйкес келуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - формалды түрде орындауы, стиль және форма сезімінің болмауы, бағдарлама қанағаттанарлықтай жатталған, партиялар арасындағы дыбыстық баланстың нашарлығы, орындауындағы үйлесімділіктің болмауы, техникалық қателерінің болуы, білім алушыға аспапты төмен деңгейде меңгерген, аппарты қысылған, қарқыны автордың ұсынған қарқынына сәйкес емес, педальді басқаруда қателерінің болуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарлама дайындалмаған, жиі тоқтап, жаңылысып орындау;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
659. Білім алушылардың "Қосымша музыкалық аспап" (бас-гитара) пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
660. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1 этюд), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (түрлі сипаттағы 2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1 этюд, 1 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 этюд, түрлі сипаттағы 2 пьеса);
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (1-2 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (1 этюд, түрлі сипаттағы 2 пьеса);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2 пьеса), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (2 этюд, түрлі сипаттағы 2 пьеса).
661. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының тиісті деңгейде аспапты меңгеруін көрсетуі;
2) көркемдік бейнені толық және сенімді ашуы;

3) понимание и отражение в исполнительской интерпретации стиля исполняемого произведения;
4) качество исполнения музыкальных произведений (точность воспроизведения текста, фразировка, метроритм, интонирование);
5) исполнительские данные (психофизиологические возможности, музыкальные способности, эстрадно-исполнительские качества);
6) синхронность звучания партии ансамбля;
7) единство трактовки художественного образа музыкального произведения.
662. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – яркое, образное музыкальное звучание, отвечающее содержанию, форме оригинала и отражающее индивидуальное отношение обучающегося к представленным произведениям;
2) оценка "4" "хорошо" – достаточно осмысленное музыкальное звучание, отражающее понимание особенностей содержания и формы представленных произведений. Допустимы небольшие погрешности в их аранжировке и исполнении, не разрушающие целостности музыкального образа;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточно яркое музыкальное звучание, свидетельствующее об определенных изъянах в теоретических знаниях и исполнительских навыках обучающегося, погрешности в аранжировке могут быть связаны с разрывом логических связей между элементами формообразования, исполнение сопровождается неточностями и ошибками. Слабо проявляется индивидуальное отношение к представленным произведениям;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие музыкальной образности в озвучиваемых произведениях, грубые ошибки и плохое владение инструментом.
663. Контроль освоения Программы по предмету "Электронные клавишные инструменты" (синтезатор) обучающимся осуществляется в форме технического зачета.
664. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: зачет (2-3 разнохарактерные пьесы, в том числе 1-2 пьесы с автоаккомпанементом); во втором полугодии: академический концерт (2-3 разнохарактерные пьесы, в том числе 1-2 пьесы с автоаккомпанементом);
2) 2 класса – в первом полугодии: академический концерт (2-3 разнохарактерные пьесы, в том числе 1-2 пьесы с автоаккомпанементом); во втором полугодии: академический концерт (2 разнохарактерные пьесы, в том числе 1-2 пьесы с автоаккомпанементом);
3) 3 класса – в первом полугодии: технический зачет (этюд, диезные мажорные и минорные гаммы до трех знаков, аккорды, арпеджио, хроматическая гамма от разных звуков); во втором полугодии: технический зачет (этюд, бемольные гаммы до трех знаков, аккорды, арпеджио, хроматическая гамма);
4) 4 класса – в первом полугодии: технический зачет (этюд, диезные мажорные и минорные гаммы до четырех-пяти знаков, аккорды, арпеджио, хроматическая гамма); во втором полугодии: технический зачет (этюд, бемольные мажорные и минорные гаммы до четырех-пяти знаков, аккорды, арпеджио, хроматическая гамма); академический концерт (2-3 разнохарактерные пьесы, в том числе 1-2 пьесы с автоаккомпанементом);

3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі және орындаушылық интерпретацияда көрсетуі;
4) музыкалық шығармаларды орындау сапасы (мәтінді анық айтуы, фразировка, метроритм, дауыс ырғағы);
5) орындаушылық қабілеттері (психофизикалық мүмкіндіктері, музыкалық қабілеттері, эстрадалық-орындаушылық қасиеттері);
6) ансамбль партиясының үйлесімді дыбысталуы;
7) музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін жеткізудің біртұтастығы.
662. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - түпнұсқаның мазмұнына, формасын сәйкес және білім алушының ұсынылған шығармаларға жеке көзқарасы көрінетіндей қанық, бейнелі музыкалық дыбысталуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - ұсынылған шығармалардың мазмұны мен формаларының ерекшеліктерін түсінуін көрсетіп, айтарлықтай түсініп музыкалық дыбыстауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - білім алушының теориялық біліміндегі және практикалық дағдыларындағы белгілі кемшіліктердің бар болуы, жеткілікті қанық орындамауы, аранжировкадағы қателерінің болуы форма құру элементтері арасындағы логикалық байланыстың алшақтығынан болуы мүмкін, орындауы дәлсіздігімен және қателіктерімен бірге жүреді. Ұсынылған шығармаларға деген жеке көзқарасы әлсіз көрінеді;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - орындайтын шығармаларындағы музыкалық бейнеліліктің болмауы, өрескел қателерінің болуы және аспапты әлсіз меңгеруі;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
663. Білім алушылардың "Электронды пернелі аспаптар" (Пернелі синтезатор) пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
664. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (әртүрлі сипаттағы 2-3 пьеса, оның ішінде авто сүйемелдеумен 1-2 пьеса), екінші жартыжылдықта: академиялық концерт (түрлі сипаттағы 2-3 пьеса, оның ішінде авто сүйемелдеумен 1-2 пьеса);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2-3 пьеса, оның ішінде авто сүйемелеумен 1-2 пьеса); екінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2 пьеса, оның ішінде авто сүйемелеумен 1-2 пьеса).
3) 3 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (этюд, үш белгіге дейінгі диезді мажор және минор гаммалары, аккордтар, арпеджио, әртүрлі дыбыстардан құралған хроматикалық гамма); екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (этюд, үш белгіге дейінгі бемоль гаммалары, аккордтар, арпеджио, хроматикалық гамма);
4) 4 сынып - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (этюд, төрт-бес белгіге дейінгі диезді мажор және минор гаммалары, аккордтар, арпеджио, хроматикалық гамма); екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (этюд, төрт-бес белгіге дейінгі мажор және минор гаммалары, аккордтар, арпеджио, хроматикалық гамма); академиялық концерт (әртүрлі сипаттағы 2-3 пьеса, оның ішінде авто сүйемелдеумен 1-2 пьеса);

5) 5 класса – в первом и втором полугодии: прослушивание программы (4 произведения, в том числе 2 произведения без автоаккомпанемента, 2 произведения с автоаккомпанементом: полифония; 1 вариация с автоаккомпанементом или без автоаккомпанемента или сонатина; пьеса с автоаккомпанементом или без автоаккомпанемента, пьеса композитора Казахстана с автоаккомпанементом или без автоаккомпанемента);
665. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) уровень сложности музыкального произведения;
2) соответствие исполнительского мастерства уровню подготовки, способностям и возможностям обучающегося;
3) эмоциональность и образность исполнения, яркое проявление художественного образа;
4) оригинальность и креативность интерпретации музыкального произведения;
5) качество исполнения произведений (точность воспроизведения текста, фразировка, метроритм, интонирование);
6) исполнительские данные (психофизиологические возможности, музыкальные способности, эстрадно-исполнительские качества);
7) синхронность звучания всех партий;
8) постановка музыкально-исполнительского аппарата в соответствии с современными профессиональными требованиями;
9) культура исполнения и поведения во время выступления (внешний вид, собранность, посадка, отношение к слушателям).
666. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – грамотное и технически безупречное исполнение программы, художественное содержание произведений раскрыто в полной мере, отличается оригинальностью и новизной; исполнение программы наизусть – эмоциональное, выразительное, креативное, доступное для восприятия, осмысленное и стилистически грамотное, убедительное и лаконичное по форме; демонстрируется проявление индивидуального отношения к исполняемым произведениям; максимальное использование функциональных возможностей инструмента в достижении наиболее яркого воплощения замысла музыкального произведения; применение художественно обоснованных технических приемов, свобода и пластичность игрового аппарата; владение различными приемами звукоизвлечения, способами артикуляции в соотношении с тем или иным тембром клавишного синтезатора; свободное владение характерными приемами игры и панелью управления синтезатором;
2) оценка "4" "хорошо" – осмысленное, технически свободное и выразительное исполнение, при котором демонстрируется достаточное осознание образа и характера произведения, его содержания и структуры; программа исполняется наизусть, проявляется личностное отношение к исполняемым произведениям, допускаются небольшие технические и стилистические неточности, наблюдается некоторая зажатость игрового аппарата; возможны мелкие неточности во владении различными приемами звукоизвлечения и способами артикуляции, особенными для звучания тех или иных тембров клавишного синтезатора; при владении характерными приемами игры и панелью управления синтезатором, возможны небольшие погрешности, которые не нарушают целостной структуры аранжировки;

5) 5 сынып - бірінші жартыжылдықта: бітіру бағдарламасын тыңдау (4 шығарма, оның ішінде 2 шығарма авто сүйемелдеусіз, 2 шығарма авто сүйемелдеумен: полифония; авто сүйемелдеумен және авто сүйемелдеусіз 1 вариация немесе сонатина; авто сүйемелдеумен және авто сүйемелдеусіз орындалатын пьеса, авто сүйемелдеумен және авто сүйемелдеусіз орындалатын Қазақстан композиторының пьесасы);
665. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) музыкалық шығарамның күрделілік деңгейі;
2) орындаушылық шеберлігінің білім алушының дайындық деңгейіне, қабілетіне және мүмкіндіктеріне сәйкестігі;
3) орындауының эмоциялығы және қанықтылығы, көркемдік бейненің анық көрінуі;
4) музыкалық шығарманың ерекше және креативті жеткізілуі;
5) шығарманы орындау сапасы (мәтінді нақты айтуы, фразировка, метроритм, дауыс ырғағы);
6) орындаушылық қабілеттері (психофизикалық мүмкіндіктері, музыкалық қабілеттері, эстрадалық-орындаушылық қасиеттері);
7) барлық партияның үйлесімді дыбысталуы;
8) заманауи кәсіби талаптарға сәйкес музыкалық-орындаушылық аппаратты қою;
9) өнер көрсетуі кезінде орындау және жүріс-тұрыс мәдениеті (сыртқы келбеті, жинақылығы, тыңдармандарға көзқарасы).
666. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - бағдарламаны сауатты және техникалық жағынан мінсіз орындауы, шығарманың көркемдік мазмұны толық көлемде ашылған және өзгешілігімен және жаңашылдығымен ерекшеленеді; бағдарламаны жатқа орындауы - эмоциямен, мәнерлі, креативті, қабылдауға қолайлы, түсінікті және стилистика жағынан сауатты, сенімді және формасы жағынан аяқталған; орындалатын шығармаларға деген көзқарасын байқатады; музыкалық шығарманың түпкі ойын мейлінше қанық түрлендіруге қол жеткізуде аспаптың функционалдық мүмкіндіктерін максималды қолдануы; көркемдік жағынан негізделген техникалық тәсілдерді қолдануы, ойын аппаратының еркіндігі, ептілігі; дыбыс шығарудың түрлі тәсілдерін, пернелі синтезатордың қандай да бір тембрінің қатынасындағы артикуляция тәсілдерін білуі; синтезаторда ойнауға тән тәсілдерді және басқару панелін еркін меңгеруі;
2) "4" "жақсы" бағасы - түсініп, техника жағынан еркін және мәнерлі орындауы, шығарманың бейнесі мен сипатын, оның мазмұнын және құрылымын жеткілікті түрде түсінуі байқалады; бағдарлама жатқа орындалады, орындалатын шығармаларға деген жеке көзқарастары көрінеді, сәл техникалық және стилистикалық қателіктер байқалады, ойын аппартын аздап қысылыңқы ұстайды; дыбыс шығарудың әртүрлі амалдарын және пернелі синтезатордың қандай да бір тембрін дыбыстау үшін ерекше артикуляция тәсілделін игерудегі ұсақ нақты емес тұстарының болуы; синтезаторға тән ойнау тәсілдерін және басқару панелін игеруде сәл кемшіліктерінің болуы, ол аранжировканың тұтас құрылымын бұзбайды;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение не раскрывает в полной мере возможности и способности обучающегося; демонстрируемое произведение отличается несовершенным исполнением; при игре наизусть много неточностей и ошибок; не проявляется осмысленное и личностное отношение к исполняемым произведениям, технические навыки и приемы развиты слабо, игровой аппарат зажат; много недочетов при звукоизвлечении и способов артикуляции, характерных для звучания тех или иных тембров синтезатора; недостаточное владение основными приемами игры и панелью управления клавишным синтезатором;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – в исполняемой программе отсутствует смысловая нагрузка, слабое знание произведений наизусть, грубые технические ошибки и плохое владение инструментом;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
667. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Аккомпанемент" осуществляется в форме технического зачета.
668. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом полугодии: академический концерт (2 разнохарактерных произведения различных жанров), во втором полугодии: технический зачет (2 произведения, различных по стилю, характеру, темпу и фактуре);
2) 2 класса – в первом полугодии: академический концерт (2 разнохарактерных произведения различных жанров), во втором полугодии: технический зачет (2 произведения, различных по стилю, характеру, темпу и фактуре).
669. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация обучающимся должного уровня владения инструментом;
2) уровень техники, владения звуком, выразительность исполнения, раскрытие и показ музыкального образа;
3) качество исполненного произведения в ансамбле;
4) исполнительские данные (психофизиологические возможности, музыкальные способности, эстрадно-исполнительские качества);
5) синхронность звучания партий ансамбля;
6) единство трактовки художественного образа музыкального произведения.
670. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – исполнение выразительное, присутствует чувство стиля и формы, хороший баланс между партиями, качественное звуковедение, звукоизвлечение, свободное владение инструментом, свобода исполнительского аппарата, присутствует полный слуховой контроль в каждой партии, решены тембровые, регистровые задачи, грамотное исполнение нотного материала, исполнение произведения в заданном темпе, соответствие исполняемой программы требованиям по классу;

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - орындауы білім алушының мүмкіндіктері мен қабілеттерін толық көлемде ашпайды, көрсетіп отырған бағдарламасы жетік орындалмауымен ерекшеленеді; жатқа ойнауы кезінде көптеген кемшіліктер мен қателіктер жіберілген; орындалатын шығарамаларға деген саналды және тұлғалық көзқарасы көрінбейді, техникалық дағдылары мен тәсілдері әлсіз дамыған, ойын аппараты қысылған; дыбыс шығару және синтезатордың қандай да бір тембрін дыбыстауға тән артикуляциялауда көптеген қателері бар; пернелі синтезаторда ойнау тәсілдерін және басқару панелін жетік білмеуі;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - орындалатын бағдарламасында мағыналық жүктеменің болмауы, шығарманы жатқа білуінің төмендігі, өрескел қателерінің болуы және аспапты төмен деңгейде игеруі;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
267. Білім алушылардың "Сүйемелдеу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
268. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі жанрдағы түрлі 2 шығарма), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (стилі, сипаты, қарқыны және фактурасы әртүрлі 2 шығарма);
2) 2 сынып - бірінші жартыжылдықта: академиялық концерт (әртүрлі жанрдағы түрлі 2 шығарма), екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (стилі, сипаты, қарқыны және фактурасы әртүрлі 2 шығарма).
669. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) білім алушының тиісті деңгейде аспапты меңгеруін көрсетуі;
2) техникасының деңгейі, дыбысты білуі, мәнерлі орындауы, музыкалық бейнені ашу және көрсету;
3) шығарманы ансамбльде орындау сапасы;
4) орындаушылық қабілеттері (психофизиологиялық мүмкіндіктері, музыкалық қабілеттері, эстрадалық-орындаушылық қасиеттері);
5) ансамбль партияларының дыбысталуының үйлесімділігі;
6) музыкалық шығарманың көркем бейнесін жеткізудің тұтастығы.
670. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - мәнерлі орындауы, стиль және форма сезімінің болуы, партиялар арасындағы жақсы баланс, сапалы дыбыс жүргізу, дыбыс шығару, аспапты еркін меңгеру, орындаушылық аппаратының еркіндігі, әр партияда есту қабілетін толық басқаруы, тембрлік, регистрлік міндеттері шешілген, ноталық материалды сауатты орындауы, шығарманы ұсынылған қарқында орындауы, орындайтын бағдарламасының сынып бойынша талаптарға сәйкес келуі;

2) оценка "4" "хорошо" – исполнение осознанное, присутствует чувство стиля и формы, допускаются интонационные неточности, неточное исполнение нотного материала, хорошее звукоизвлечение, звуковедение, хороший баланс между партиями, свободное владение инструментом, свобода исполнительского аппарата, соответствие исполняемой программы требованиям по классу;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – исполнение формальное, невыразительное, отсутствует чувство стиля и формы, программа выучена удовлетворительно, плохой звуковой баланс между партиями, отсутствие синхронности в исполнении, наличие технических погрешностей, обучающийся слабо владеет инструментом, аппарат зажат, темп не соответствует заданному автором, погрешности в педализации;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – программа не подготовлена, исполнение с остановками, сбивчивое;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
671. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Вокал" осуществляется в форме технического зачета.
672. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (1 вокализ, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках);
2) 2 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (1 вокализ, 2 вокальных произведения на казахском и русском языках);
3) 3 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (1 вокализ, 3 вокальных произведения на казахском, русском и английском языках);
4) 4 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (3 вокальных произведения на казахском, русском и английском языках).
673. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) вокально-техническое и исполнительское мастерство (качество интонации, четкость дикции, осмысленность произношения текста, ритмичность, широта певческого диапазона, выразительность фразировки, динамические оттенки, яркость тембра, чувство стиля, манера исполнения, владение микрофоном);
2) художественное воплощение произведений (артистизм, пластика, сценическая подача, оригинальность решения художественного образа произведения, исполнительская свобода).
674. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, чистота интонирования, владение основными приемами звуковедения, нюансами, слуховой самоконтроль, точное прочтение и знание нотного текста, раскрытие художественного образа произведения, выразительное, артистичное исполнение, гибкое соединение средств музыкальной выразительности с поэтическим и музыкальным содержанием, самостоятельная интерпретация исполняемого произведения, высокий уровень культуры исполнения;

2) "4" "жақсы" бағасы - түсініп орындау, стиль және форма сезімінің болуы, дауыс ырғағында қателерге жол беру, ноталық материалды анық орындамау, жақсы дыбыс шығару, дыбысты жүргізу, партиялар арасындағы баланс, аспапты еркін меңгеру, орындайтын бағдарламаның сынып бойынша талаптарға сәйкес келуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - формалды түрде орындау, стиль және форма сезімінің болмауы, бағдарлама қанағаттанарлықтай жатталған, партиялар арасындағы дыбыстық баланстың нашарлығы, орындаудағы үйлесімділіктің болмауы, техникалық қателердің болуы, білім алушыға аспапты төмен деңгейде меңгерген, аппараты қысылған, қарқыны автордың ұсынған қарқынына сәйкес емес, педальді басқаруда қателердің болуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - бағдарлама дайындалмаған, жиі тоқтап, жаңылысып орындау;
5) "сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
671. Білім алушының "Вокал" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
672. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (1 вокализ, қазақ және орыс тілдерінде 2 вокалдық шығарма);
2) 2 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (1 вокализ, қазақ және орыс тілдерінде 2 вокалдық шығарма);
3) 3 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (1 вокализ, қазақ, орыс және ағылшын тіліндерінде 3 вокалдық шығарма);
4) 4 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде 3 вокалдық шығарма).
673. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) вокалдық-техникалық және орындаушылық шеберлігі (дауыс ырғағының сапасы, дикцияның тазалығы, мәтінді түсініп айту, ырғақтық, әншілік диапазонының кеңдігі, баса айтудың мәнерлігі, динамикалық ерекшеліктер, тембрдің қанықтығы, стиль сезімі, орындау нақышы, микрофонды игеруі);
2) шығарманың көркемдік түрленуі (әртістік, пластика, сахналық жеткізу, шығарманың көркемдік бейнесін шешудегі ерекшелік, орындаушылық еркіндік).
674. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы ("өте жақсы") - вокалдық аппаратты еркін игеруі, әншілік тұғырдың дұрыс қойылуы, дауыс ырғағының тазалығы, дыбыс жүргізудің, нюанстардың негізгі тәсілдерін білуі, есту қабілетін өзі бақылауы, ноталық мәтінді нақты оқуы және білуі, шығарманың көркемдік бейнесін ашуы, мәнерлі, әртістікпен орындауы, музыкалық мәнерлілік құралдарын ақындық және музыкалық мазмұнымен ұштастыруы, орындап отырған шығармасына өз бетінше интерпретация жасау, орындау мәдениетінің жоғарылығы;

2) оценка "4" "хорошо" – свободное владение вокальным аппаратом, правильная певческая установка, владение основными приемами звуковедения, нюансами, знание нотного текста, недостаточный слуховой контроль, технические погрешности в трудных местах произведения (интонационные неточности), недостаточно осмысленное с точки зрения музыкального замысла исполнение произведения нестабильность психологического поведения на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, темпоритмическая неорганизованность, динамическое однообразие и монотонность звучания, формальное прочтение авторского нотного текста без образного осмысления музыки, слабый слуховой контроль исполнения, наличие в исполнении стилистических и интонационных ошибок, средний уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – недостаточное владение вокальным аппаратом, приемами звукоизвлечения, отсутствие слухового контроля, невыразительное интонирование, метроритмическая неустойчивость, ошибки, плохое знание нотного текста, низкий уровень культуры исполнения, неустойчивое психологическое состояние на сцене;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
675. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Чтение нот с листа" осуществляется в форме технического зачета.
676. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (2 разнохарактерные этюды, пьесы);
2) 2 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (3 разнохарактерные этюды, пьесы, ансамбли);
3) 3 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (3 разнохарактерные этюды, пьесы, ансамбли, полифонические произведения);
4) 4 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (3 разнохарактерные пьесы, ансамбли, полифонические произведения);
5) 5 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (3 разнохарактерные пьесы, ансамбли, произведение крупной формы).
677. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) достаточный технический уровень владения инструментом;
2) убедительно раскрытый художественный образ музыкального произведения;
3) понимание стиля исполняемого произведения.
678. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – исполнение музыкальных произведений без ошибок с учетом всех пожеланий и рекомендаций педагога; ритмичное исполнение; осмысленное, и эмоциональное исполнение с уверенным использованием разнообразных исполнительских средств (динамических, артикуляционных, штриховых) и технических возможностей инструмента, соответствующих характеру, содержанию и стилю произведения, темповых обозначений.

2) "4" бағасы ("жақсы") - вокалдық аппаратты еркін игеруі, дұрыс қойылған әншілік тұғыр, дыбыс жүргізудің негізгі тәсілдерін, нюанстарды білуі, ноталық мәтінді білуі, есту қабілетін өзі бақылауы жеткіліксіз, шығарманың күрделі тұстарындағы техникалық олқылықтар (дауыс ырғағының таза болмауы), музыкалық түпкі ой тұрғысынан алғанда түсініп орындауы жеткіліксіз, сахнадағы жүріс-тұрысының психофизикалық тұрақсыздығы;
3) "3" бағасы ("қанағаттанарлық") - вокалдық аппаратты меңгеруі, дыбыс шығару тәсілдерінің жеткіліксіздігі, қарқын-ырғақтық ұйымдастырудың болмауы, дыбысталудың динамикалық біртектілігі және бірсарындылығы, авторлық ноталық мәтінді оқуда музыканы дұрыс түсінбей, формалды түрде орындап шығуы, орындауда есту қабілетін бақылауы әлсіз, орындауында стилистикалық және екпіндік қателері бар, орындау мәдениетінің деңгейі орташа, сахнадағы психологиялық күйі тұрақсыз;
4) "2" бағасы ("қанағаттанарлық емес") - вокалдық аппаратты, дыбыс шығару тәсілдерін жекіліксіз меңгеруі, есту қабілетін бақылауының әлсіздігі, мәнерсіз дауыс ырғағын келтіру, метроритмикалық тұрақсыздығы, ноталық мәтінді нашар білуі, орындау мәдениеті деңгейінің төмендігі, сахнадағы психологиялық күйі тұрақсыз;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
675. Білім алушының "Нотаны парақтан оқу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
676. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (2 әртүрлі сипаттағы этюд, пьеса);
2) 2 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (3 әртүрлі сипаттағы этюд, пьеса, ансамбль);
3) 3 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (3 әртүрлі сипаттағы этюд, пьеса, ансамбль, полифониялық шығарма);
4) 4 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (3 әртүрлі сипаттағы пьеса, ансамбль, полифониялық шығарма);
5) 5 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (3 әртүрлі сипаттағы пьеса, ансамбль, полифониялық шығарма).
677. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) аспапты меңгерудің техикалық деңгейінің жеткіліктігі;
2) музыкалық шығарманың көркем бейнесін сенімді ашуы;
3) орындалатын шығарманың стилін түсінуі.
678. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - музыкалық шығарманы қатесіз, педагогтің кеңестері мен ұсынымдарын ескеріп орындау; ырғақты орындау; әртүрлі орындаушылық құралдарды (динамика, артикуляция, штрих) және шығарманың сипатына, мазмұнына және стиліне, қарқындық белгілеріне сәйкес келетін аспаптың техникалық мүмкіндіктерін түсініп, эмоциямен орындау;

2) оценка "4" "хорошо" – недостаточно свободное звукоизвлечение, некоторые неточности в исполнении отдельных ритмических фигур; воспроизведение музыкального материала с небольшими текстовыми погрешностями; эмоциональное исполнение произведения, не совсем точное и уверенное использование различных исполнительских выразительных приемов и технических возможностей инструмента;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – формальное прочтение нотного текста без образного осмысления музыки; слабый слуховой контроль собственного исполнения; ограниченное понимание динамических, аппликатурных, технологических задач; темпо-ритмическая неорганизованность; однообразие и монотонность звучания;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – ошибки в воспроизведении нотного текста; отсутствие слухового контроля собственного исполнения; низкое качество звукоизвлечения, метро-ритмическая неустойчивость; частые остановки при исполнении.
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
679. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Импровизация" осуществляется в форме технического зачета.
680. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 7 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (сочинение, импровизация на заданную тему в жанрах – полька, вальс, марш);
2) 8 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (сочинение народных песен для двухголосия, трехголосия, четырехголосия в сопровождении, также а капелла);
3) 9 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (сочинение, импровизация на заданную тему в жанрах песен и романсов);
681. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основ композиции, формообразующих элементов, общих принципов развития исходного материала (мотива и его развития), фразировки;
2) знание особенностей разностилевой артикуляции, акцентирования;
3) освоение импровизационных технологий и принципов их организации;
4) освоение различных ритмических, гармонических, мелодических моделей;
5) навыки транспонирования (секвенцирование);
6) навыки чтения с листа гармонических схем, записанных буквенными или цифровыми символами;
7) навыки игры по слуху.
682. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – грамотное использование в импровизации всех изученных приемов "украшения" мелодии, технически качественное и художественно осмысленное исполнение, отвечающее всем требованиям на данном этапе обучения;
2) оценка "4" "хорошо" – небольшие недочеты в конструкции импровизации, исполнение с небольшими недочетами как в техническом, так и в художественном плане);

2) "4" "жақсы" бағасы - дыбыс шығарудың жеткілікті еркін болмауы, жеке ырғақты суреттерді орындаудағы кейбір қателіктері; музыкалық материалдарды сәл мәтіндік кемшіліктермен орындауы; шығарманы эмоциямен орындауы, аспаптың әртүрлі орындаушылық мәнерлеу құралдарын және техникалық мүмкіндіктерін сәл анық емес және сенімсіздеу орындауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - музыканың бейнесін түсінбей, ноталық мәтінін формалды түрде оқу; өзінің орындауын басқаруы әлсіз; динамикалық, аппликатуралық, технологиялық міндеттерді түсінуі шекті; қарқынды-ырғақты ұйымдастырылмауы, дыбысталуының біртектілігі және бірсарындылығы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - ноталық мәтінді шығарудағы қателіктері; өзінің орындауын басқара алмауы; дыбыс шығару сапасының төмен болуы; метрлік-ырғақтық тұрақсыздығы; орындау кезінде жиі тоқтауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
679. Білім алушының "Суырып салу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
680. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 7 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (берілген жанрларда - полька, вальс, марш шығару, суырып салу);
2) 8 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (сүйемелдеумен, сондай-ақ а капеллада екі дауыс, үш дауыс, төрт дауысқа арналған халық әндерін шығару);
3) 9 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (ән және романс жанрларында берілген тақырыпқа шығару, суырып салу);
681. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) композиция негіздерін, форма құрайтын элементтерді, бастапқы материалдың дамуының жалпы қағидаттарын (мотив және оның дамуы), фразировканы білуі;
2) әртүрлі стильдегі артикуляцияның, акцент қоюдың ерекшеліктерін білуі;
3) суырып салу технологияларын және оларды ұйымдастыру қағидаттарын меңгеру;
4) әртүрлі ырғақты, гармоникалық, әуендік үлгілерді меңгеру;
5) тасымалдау дағдылары (секвенциялау);
6) әріптік немесе сандық белгілермен жазылған гармоникалық сызбаларды парақтан оқу дағдылары;
7) есту арқылы ойнау дағдылары.
682. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - суырып салуда әуенді "әшекейлеудің" барлық үйренген тәсілдерін сауатты қолдануы, оқытудың осы кезеңінің барлық талаптарына сәйкес техникалық жағынан сапалы және көркемдік түсініп орындауы;
2) "4" "жақсы" бағасы - суырып салудың құрылымындағы аздаған кемшіліктер, техникалық, сондай-ақ көркемдік жағынан аздаған кемшіліктермен орындауы;

3) оценка "3" "удовлетворительно" – небольшие недочеты в конструкции импровизации, исполнение с большим количеством недочетов, малохудожественная игра, отсутствие свободы игрового аппарата, временная остановка при исполнении;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – множество недочетов в конструкции импровизации, невыполнение программных требований;
5) "Зачет" – отражение достаточного уровня подготовки и исполнения на данном этапе обучения.
683. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Композиция" осуществляется в форме зачета.
684. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – во втором полугодии: зачет (образные пьесы, содержащих два образа в простой трехчастной форме);
2) 2 класса – во втором полугодии: зачет (вариации);
3) 3 класса – во втором полугодии: зачет (сонатина);
4) 4 класса – во втором полугодии: зачет (хоры на три голоса a capella);
5) 5 класса – во втором полугодии: зачет (пьесы для духового инструмента с фортепиано или двух деревянных духовых инструментов);
6) 6 класса – во втором полугодии: зачет (фуга или фугато);
7) 7 класса – во втором полугодии: зачет (4 произведения разнохарактерных и различных жанров, в том числе 2 произведения для сольного инструмента (любой инструмент по выбору обучающегося), 1 камерное произведения и 1 песню или романс).
685. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) инструментовка;
2) музыкальное развитие темы;
3) воплощение основной мысли произведения;
4) выполнение правил композиции;
5) чистота интонирования.
686. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – отличное знание основ музыкальной грамоты, теории музыки, гармонии (элементарные виды аккомпанемента), музыкальной формы, технически качественное и художественно осмысленное исполнение на инструменте, правильное, грамотное оформление нотного текста собственных произведений и блестящее их исполнение на сцене;
2) оценка "4" "хорошо" – небольшие недочеты в конструкции импровизации, исполнение с небольшими недочетами как в техническом, так и в художественном плане).
687. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Дирижирование" осуществляется в форме технического зачета.
688. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 7 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (вокально-хоровой анализ произведений);
2) 8 класса – в первом полугодии: технический зачет (дирижирование одним произведением (одно и двухголосная а’caрpella [а капелла]); исполнение наизусть хоровой партитуры и пение голосов (по горизонтали); во втором полугодии: технический зачет (дирижирование двумя произведениями (двухголосие); исполнение партитуры произведения а’caрpella [а капелла] и пение голосов на память);

3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - суырып салудың құрылымындағы аздаған кемшіліктердің болуы, көптеген қателермен орындауы, төмен көркемдік деңгейде ойнауы, ойын аппаратының еркін болмауы, орындау кезінде уақытша тоқтауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - суырып салудың құрылымындағы кемшіліктердің көп болуы, бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
683. Білім алушының "Композиция" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
684. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (қарапайым үш бөлімді формада екі бейнені қамтитын бейнелі пьесалар);
2) 2 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (вариациялар);
3) 3 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (сонатина);
4) 4 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (а капелламен үш дауысты хор);
5) 5 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (фортепианомен үрлемелі аспапқа арналған немесе ағаштан жасалған екі үрлемелі аспапқа арналған пьеса);
6) 6 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (фуга немесе фугато);
7) 7 сыныпта - екінші жартыжылдықта: сынақ (әртүрлі сипаттағы және әртүрлі жанрдағы 4 шығарма, оның ішінде жеке аспапқа арналған 2 шығарма (білім алушының таңдауы бойынша кез-келген аспап), 1 камералық шығарма және 1 ән немесе романс).
685. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) аспаптау;
2) тақырыптық музыкалық дамуы;
3) шығарманың негізгі ойын түрлендіруі;
4) композицияның ережелерін орындауы;
5) дауыстау ырғағы.
686. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - музыкалық сауат негіздерін, музыка теориясын, гармонияны (аккомпанементтің қарапайым түрлерін), музыкалық форманы жақсы білуі, аспапта техникалық жағынан сапалы және көркем түсініп орындау, өз шығармалардың ноталық мәтінін дұрыс, сауатты жазу және оларды сахнада мінсіз орындау;
2) "4" "жақсы" бағасы - суырып салудың құрылымындағы аздаған кемшіліктер, техникалық, сондай-ақ көркемдік жағынан сәл қателермен орындауы.
687. Білім алушының "Дирижерлеу" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
688. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 7 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (шығармаларды вокалды-хор талдау);
2) 8 сыныпта - бірінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (бір шығарманы дирижерлеу (бір-екі дауысты а’caрpella [а капелла]); хор партиясын жатқа орындау және дауыстарды айту (көлденең); екінші жартыжылдықта: техникалық сынақ (екі шығарманы дирижерлеу (екі дауысты); шығарма партитурасын а’caрpella [а капелла] орындау және дауыстарды жатқа айту);

3) 9 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (дирижирование а’caрpella [а капелла]; дирижирование хором с сопровождением).
689. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) постановка дирижерского аппарата: положение корпуса (грудь, плечи), головы (лицо, глаза), рук, ног;
2) овладение практическими приемами дирижирования в соответствии с содержанием, характером и средствами музыкальной выразительности хорового произведения;
3) требования к дирижерскому жесту (яркость и выразительность, сдержанность и лаконичность; четкость и конкретность; наличие волевого и эмоционального начал; свобода и естественность; звуковое наполнение).
690. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – выразительное и техничное дирижирование, отличное знание голосов наизусть в представленных партитурах, чистое интонирование хоровых партий, артистичное поведение на сцене;
2) оценка "4" "хорошо" – выразительное и техничное дирижирование, знание голосов наизусть, но не всегда точное интонирование, исполнение менее четырех музыкальных примеров, артистичное поведение на сцене;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – дирижирование произведений с техническими неточностями, ошибками, маловыразительное донесение художественного образа, небрежное исполнение голосов, незнание некоторых партий, исполнение менее четырех музыкальных примеров;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – безынициативное дирижирование, множество технических замечаний, невыполнение программных требований;
5) "Зачет" – отражение достаточного уровня подготовки и исполнения на данном этапе обучения.
691. Контроль освоения Программы обучающимся по предмету "Ритмика" осуществляется в форме технического зачета.
692. Форма аттестации и контрольно-программные требования к выступлениям обучающихся:
1) 1 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (комплекс общеразвивающих упражнений, упражнения для выполнения музыкально-теоретических заданий);
2) 2 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (комплекс общеразвивающих упражнений, упражнения для выполнения музыкально-теоретических заданий, ритмические упражнения на двухчастную форму);
3) 3 класса – в первом и втором полугодиях: технический зачет (ритмические игровые упражнения под музыку, ритмические рисунки хлопками, шагами или условными движениями руки, ритмические этюды).
693. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание основных понятий, связанных с метром и ритмом, темпом и динамикой в музыке;

3) 9 сыныпта - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (а’caрpella [а капелла] дирижерлеу; сүйемелдеумен хорды шығарманы дирижерлеу).
689. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) дирижерлік аппаратты қою: денені (кеуде, иық), басты (бетті, көздерді), қолды, аяқты қою;
2) хор шығармасының мазмұнына, сипатына музыкалық мәнерлеу құралдарына сәйкес дирижерлеудің практикалық тәсілдерін меңгеру;
3) дирижерлік қимылдарға қойылатын талаптар (қанықтылық және мәнерлілік, мазмұндылық және аяқталғандық; анықтылық және нақтылық; жігер және эмоциялық негізінің болуы; еркіндік және табиғилық; дыбыстық толықтыру).
690. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - мәнерлі және техникамен дирижерлеу, берілген партитуралардағы дауыстарды жатқа жақсы білу, хор партияларын таза ырғақтау, сахнада өзін әртістік ұстау;
2) "4" "жақсы" бағасы - мәнерлі және техникамен дирижерлеу, дауыстарды жатқа білу, алайда кейде дауыс ырғағы нақты емес, төрттен кем музыкалық нұсқаны орындауы, сахнада әртістік ұстауы;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - шығарманы техникалық дәлсіздіктермен, қателермен дирижерлеу, көркем бейнені аса мәнерсіз жеткізу, дауыстарды немқұрайлы орындау, кейбір партияларды білмеуі, төрттен кем музыкалық нұсқаны орындауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - ешқандай бастамашылдықсыз дирижерлеу, көптеген техникалық қателіктерінің болуы, бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
691. Білім алушының "Ритмика" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау техникалық сынақ түрінде іске асырылады.
692. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптар:
1) 1 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (жалпы дамытуға бағытталған жаттығулар кешені, музыкалық-теориялық тапсырмаларды орындауға арналған жаттығулар);
2) 2 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (жалпы дамытуға бағытталған жаттығулар кешені, музыкалық-теориялық тапсырмаларды орындауға арналған жаттығулар, екі бөлімді формаға арналған ырғақты жаттығулар);
3) 3 сынып - бірінші және екінші жартыжылдықтарда: техникалық сынақ (музыкамен орындалатын ырғақты ойындық жаттығулар, шапалақпен, адымдармен немесе қолдың шартты қимыларымен орындалатын ырғақты суреттер, ырғақты этюдтер).
693. Білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі бағалау өлшемшарттары ескеріледі:
1) музыканың метрі және ырғағымен, қарқыны және динамикасымен байланысты негізгі түсініктерді білуі;

2) знание понятия лада в музыке и умение отражать ладовую окраску в танцевальных движениях;
3) первичные знания о музыкальном синтаксисе;
4) представление о длительностях нот в соотношении с танцевальными шагами;
5) умение согласовывать движения со строением музыкального произведения;
6) умение анализировать музыкальное произведение на слух, используя полученные теоретические знания;
7) навыки двигательного воспроизведения ритмических рисунков;
8) навыки сочетания музыкально-ритмических упражнений с танцевальными движениями.
694. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – уверенное, свободное, грамотное и правильное исполнение заданий, демонстрация отличного качества теоретических знаний и практических навыков;
2) оценка "4" "хорошо" – недочеты в отдельных видах работы: небольшие погрешности, нарушения в темпе выполнения практических заданий, незначительные ошибки в теоретических знаниях;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – неграмотное и невыразительное выполнение танцевальных движений, слабая техническая подготовка, отсутствие свободы исполнения;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – грубые ошибки, демонстрация незнания теоретического материала, отсутствие практических навыков, невыполнение программных требований;
5) "Зачет" (без оценки) – ответ соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
Приложение 85
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 февраля 2019 года № 56
Образовательная программа "Предмет по выбору: "Звукозапись и видеосъемка", "Сценарное мастерство", "Операторское мастерство", "Основы актерского мастерства" и другие" детских школ искусств
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа "Предмет по выбору: "Звукозапись и видеосъемка", "Сценарное мастерство", "Операторское мастерство", "Основы актерского мастерства" и другие) детских школ искусств (далее – Программа) определяет основные характеристики образования, включающие цель, задачи, программные требования, ожидаемые результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценивания знаний обучающихся предметам по выбору.
2. Цель Программы: создание условий для приобретения обучающимися теоретических и практических знаний, умений и навыков по выбранным предметам, эстетического и художественного познания мира средствами киноискусства.
3. Задачи Программы.
Обучающие:
1) формирование знаний, умений и навыков для развития творческого потенциала обучающегося в процессе обучения предметам: звукозапись и видеосъемка, сценарное мастерство, операторское мастерство;

2) музыкадағы лад түсінігін білуі және би қимылдарында лад ерекшелігін көрсету білігі;
3) музыкалық синтаксис туралы алғашқы білімі;
4) би қадамдарына қатысты ноталардың ұзақтықтары туралы түсініктер;
5) қимылды музыкалық шығарманың құрылымымен үйлестіру білігі;
6) алған теориялық білімдерін қолданып, музыкалық шығарманы ауызша талдау білігі;
7) ырғақты суреттерді қимылмен орындау дағдылары;
8) музыкалық-ырғақты жаттығуларды би қимылдарымен үйлестіру дағдылары.
694. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" бағасы ("өте жақсы") - тапсырманы сенімді, еркін, сауатты және дұрыс орындауы, теориялық білімі мен практикалық дағдыларының жақсы сапасын көрсетуі;
2) "4" бағасы ("жақсы") - жұмыстың жеке түрлерінде жіберілген қателіктері: практикалық тапсырмаларды орындау қарқынындағы аздаған қателіктері, ауытқулары, теориялық біліміндегі аздаған қателердің болуы;
3) "3" бағасы ("қанағаттанарлық") - би қимылдарын сауатсыз және мәнерсіз орындауы, техникалық дайындығының әлсіздігі, орындау еркіндігінің болмауы;
4) "2" бағасы ("қанағаттанарлық емес") - өрескел қателер, теориялық материалды білмеуін көрсетуі, практикалық дағдыларының болмауы, бағдарламалық талаптарды орындамауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың аталған кезеңінің тиісті деңгейіне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 4 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
85-қосымша
Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Дыбыс жазу және видеоға түсіру", "Сценарийлік шеберлік", "Операторлық шеберлік" және басқалары" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ереже
1. Балалар өнер мектептерінің "Таңдау бойынша пән: "Дыбыс жазу және видеоға түсіру", "Сценарийлік шеберлік", "Операторлық шеберлік" және басқалары" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) таңдау пәніне оқытудың мақсатын, нәтижелерін және мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешенін анықтайды.
2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушылардың таңдау пәндері бойынша теориялық және практикалық білім, білік және дағдыларды алуына, кино өнері құралдары арқылы әлемді эстетикалық және көркем тануына жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) білім алушының дыбыс жазу және видеоға түсіру, сценарийлік шеберлік, операторлық шеберлік пәндеріне оқыту процесінде білім алушының шығармашылық әлеуетін дамытуға арналған білім, білік және дағдыларын қалыптастыру;

2) формирование интереса к киноискусству, раскрывая его многообразие и красоту;
3) формирование личностного эстетического отношения к явлениям окружающей действительности;
4) расширение кругозора и накопление знаний, исполнительских умений и навыков.
Развивающие:
1) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения программы знаний, умений и навыков;
2) развитие внимания, памяти, воображения, речи, эмоционально-волевой сферы, интеллектуальных и творческих способностей;
3) развитие творческих способностей средствами киноискусства;
4) развитие творческого воображения, художественного мышления, эстетического чувства и понимания прекрасного;
5) формирование художественного вкуса и оценочных критериев в контексте духовно-нравственных и эстетических идеалов;
6) стимулирование познавательной деятельности обучающегося;
7) создание условий для профессионального самоопределения обучающегося.
Воспитательные:
1) приобщение к художественной культуре, искусству;
2) воспитание художественного вкуса, эстетического чувства и понимания прекрасного;
3) создание социокультурной среды общения;
4) приобщение к ценностям отечественной культуры, лучшим образцам народного творчества, классического и современного киноискусства;
5) воспитание творчески ориентированной личности, способной применять в жизни полученные знания и навыки.
4. Освоение Программы заканчивается итоговой аттестацией. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяются типовым учебным планом.
5. Основной формой учебно-воспитательной работы в классе является урок, проводимый как групповое занятие педагога с обучающимися.
6. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить предметы по выбору на отделении киноискусства.
Глава 2. Организация образовательного процесса, способы и методы обучения
7. Программа реализуется через систему ключевых задач личностного, познавательного, коммуникативного и социального развития. Содержание обучения реализуется во взаимосвязи со способами действий, формами общения с творчеством киноискусства, которые формируются в учебном процессе.
8. Педагог создает условия для реализации индивидуального подхода к каждому обучающемуся за счет гибкости в постановке учебных задач, возможности формирования стратегии обучения каждого ребенка.
9. Основные принципы достижения цели Программы:
1) постепенность в освоении знаний, умений и навыков в области киноискусства;
2) доступность и последовательность в постижении основ профессий в кинематографии;
3) сознательность и активность – сознательное отношение к занятиям, воспитание у обучающегося заинтересованности в овладении изучаемого материала и осмысленном его исполнении;

2) кино өнеріне қызығушылықты қалыптастыру, оның көпқырлылығын және әдемілігін ашу;
3) қоршаған шынайылықтың көріністеріне тұлғалық тұтас эстетикалық көзқарасты қалыптастыру;
4) ой-өрісті кеңейту және білімді, орындаушылық білік пен дағдыларды меңгеру.
Дамыту:
1) балалардың бағдарламаны меңгеру процесінде алған білім, білік және дағдылар негізінде бала тұлғасын көркемдік-эстетикалық дамыту;
2) зейінді, есте сақтау жадын, елестетуді, тілді, эмоциялы-жігерлі саланы, зияткерлік, музыкалық және шығармашылық қабілеттерді дамыту;
3) кино өнері арқылы шығармашылық қабілетті дамыту;
4) шығармашылық қиялды, көркем ойлауды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуді дамыту;
5) рухани-адамгершілік және эстетикалық мәнмәтінде көркем талғамды және бағалау өлшемшарттарын қалыптастыру;
6) білім алушының танымдық қызметін ынталандыру;
7) білім алушының кәсіби өзін өзі анықтауы үшін жағдай жасау.
Тәрбиелік:
1) көркем мәдениетке, өнерге араластыру;
2) көркемдік талғамды, эстетикалық сезімді және әсемділікті түсінуге тәрбиелеу;
3) араласудың әлеуметтік мәдени ортасын құру;
4) отандық мәдениеттің құндылықтарына, халық шығармашылығының озық үлгілеріне, классикалық және заманауи өнерге араластыру.
5) өмірде алған білімдері мен дағдыларын қолдану қабілеті бар шығармашылыққа бағдарланған тұлғаны тәрбиелеу.
4. Бағдарламаны меңгеру қорытынды аттестаттаумен аяқталады. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарымен анықталады.
5. Педагогтің білім алушымен топтық жүргізетін сабағы сыныптағы оқу-тәрбие жұмысының негізгі формасы болып табылады.
6. Бағдарлама кино өнері бөліміндегі таңдау бойынша пәндерді меңгеруді қалайтын балаларды оқытуға арналған.
2-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, оқытудың тәсілдері мен әдістері
7. Бағдарлама тұлғалық, танымдық, коммуникативтік және әлеуметтік дамытудың негізгі міндеттер жүйесі арқылы іске асырылады. Оқытудың мазмұны оқу процесінде қалыптасатын іс-әрекет тәсілдерімен, кино өнері шығармашылығымен және араласу формаларымен байланыста іске асырылады.
8. Педагог оқу міндеттерін белгілеудегі икемділік, әр баланы оқыту стратегиясын қалыптастыру мүмкіндіктері есебінен әр білім алушыға жеке тәсілмен келуді іске асыруға жағдай жасайды.
9. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу қағидаттары:
1) кино өнері саласында білім, білік және дағдыларды меңгерудегі сатылылық;
2) кинематографиядағы мамандық негіздерін игерудегі реттілік және қолжетімділік;
3) саналылық және белсенділік - сабақтарға деген саналы көзқарас, білім алушылардың үйретілетін материалдарды меңгеруге және оны түсініп орындауға деген қызығушылықтарын тәрбиелеу;

4) систематичность и регулярность занятий указывает на то, что процесс формирования знаний, умений и навыков должен быть непрерывным;
5) целенаправленность учебного процесса;
6) принцип от знаний к творчеству позволяет обучающимся при определенном уровне знаний создавать свой творческий почерк в различных областях киноискусства.
10. Программа рассчитана на детей различной степени одаренности, подготовки и общего развития.
11. Программа ориентирована на выработку у обучающегося личностных качеств, способствующих:
1) приобретению опыта творческой деятельности;
2) овладению духовными и культурными ценностями народов мира;
3) получению образования в области кинематографии;
4) формированию комплекса знаний, умений и навыков, позволяющих в дальнейшем осваивать профессиональные образовательные программы в области киноискусства.
12. Психолого-педагогическое сопровождение направлено на следующее:
1) создание условий для личностного, интеллектуального и социального развития, профессионального самоопределения обучающегося, соответствующих его индивидуальности, развитию творческих способностей, с учетом интеллектуально-личностных возможностей;
2) создание позитивной мотивации обучающегося к обучению;
3) оказание помощи личности в ее самопознании, формировании адекватной самооценки и адаптации в реальных жизненных условиях, преодолении кризисных ситуаций и достижении эмоциональной устойчивости, личностного роста и саморазвития обучающегося;
4) оказание психологической помощи и поддержки обучающегося в соответствии с целями и задачами Программы.
13. Привитие обучающимся необходимых умений и навыков происходит в процессе работы над различными по содержанию, характеру и стилю произведениями киноискусства.
14. Программа учитывает возрастные и индивидуальные особенности обучающегося, ориентирована на развитие его функциональной грамотности и достижение ключевых компетенций, освоенных специфических знаний, умений и навыков в рамках учебного предмета.
15. Методологическая основа Программы:
1) концепция целостного подхода к формированию личности;
2) теория возрастного, личностно-деятельностного, индивидуально-дифференцированного и проблемно-исследовательского подходов в обучении;
3) общедидактические постулаты современной педагогики, детерминированные ими подходы к содержанию, формам и методам образовательного процесса;
4) развитие творческих и исполнительских способностей обучающегося в контексте развивающего обучения;
5) теоретические и методические установки видных педагогов и специалистов в области кинематографии.

4) сабақтардың жүйелілігі мен ұдайылығы білім, білік және дағдыларды қалыптастыру процесінің үздіксіз жүруін көрсетеді;
5) оқу процесінің мақсаттылығы;
6) "білімнен - шығармашылыққа" қағидаты білім алушыларға белгілі білім деңгейі кезінде кино өнерінің әртүрлі салаларында өзінің шығармашылық қолтаңбасын жасауға мүмкіндік береді.
10. Бағдарлама дарындылығы, дайындығы және жалпы дамуы түрлі деңгейдегі балаларға арналған.
11. Бағдарлама білім алушының жеке тұлғалық қасиеттерін дамытуға ықпал ететін:
1) шығармашылық қызмет тәжірибесін алуы;
2) әлем халықтарының рухани және мәдени құндылықтарын меңгеруі;
3) кинематография саласында білім алуы;
4) кино өнері саласындағы негізгі кәсіби білім беру бағдарламаларын әрі қарай меңгеруге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдылар кешенін қалыптастыру.
12. Психологиялық-педагогикалық қолдау:
1) білім алушының даралығына сәйкес оның тұлғалық, зияткерлік және әлеуметтік дамуына, өзін өзі кәсіби анықтауына, зияткерлік-тұлғалық мүмкіндіктерін ескере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға;
2) білім алушының бойында оқуға деген оң уәждемесін қалыптастыруға;
3) білім алушының тұлға ретінде дамуына және өзін өзі жетілдіруіне ықпал ететіндей тұлғаға өзін өзі тануда, олардың өзіне шынайы баға беруіне және нақты өмірлік жағдайларда бейімделуінде, қиын жағдайларды жеңуде және эмоциялық тұрақтылыққа қол жеткізуде көмек көрсетуге;
4) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес білім алушыға психологиялық көмек көрсетуге және қолдауға бағытталған.
13. Білім алушыларға қажетті білік және дағдыларды дағдыландыру мазмұны, сипаты және стилі жағынан әртүрлі кино өнері шығармаларымен жұмыста іске асырылады.
14. Бағдарлама білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескереді, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға және оқу пәні шеңберінде меңгерілген арнайы білім, білік және дағдылардың негізгі және пәндік құзыреттіліктеріне қол жеткізуге бағытталған.
15. Бағдарламаның әдістемелік негізі:
1) тұлғаны қалыптастырудың тұтастық тәсіл тұжырымдамасы;
2) оқытудағы жас, тұлғалық қызметтік, жеке сараланған және мәселені зерттеу тәсілдері;
3) заманауи педагогиканың жалпы дидактикалық постулаттары, білім беру процесінің белгіленген мазмұны, формалары және тәсілдері;
4) дамыта оқытудың мәнмәтініндегі білім алушының шығармашылық және орындаушылық қабілеттерін дамыту мәселелерін әзірлеу;
5) кинематография саласындағы көрнекті педагогтер мен өнертанушылардың теориялық ережелері мен әдістемелік нұсқаулары.

24. Раздел "Планирование учебной деятельности" содержит календарно-тематическое планирование с выделением характеристик деятельности обучающихся.
25. Содержание раздела "Учебно-методическое обеспечение учебного процесса":
1) перечень познавательной литературы для обучающегося;
2) перечень методической литературы для педагога;
3) перечень учебно-наглядных пособий.
26. Рабочая учебная программа рассматривается на заседании методического совета и утверждается руководителем организации образования до начала учебного года.
27. Теоретические и практические занятия проводятся одновременно.
28. Виды внеурочных форм работы:
1) самостоятельные занятия;
2) участие обучающихся в семинарах и мастер-классах;
3) подготовка к контрольным урокам и зачетам;
4) подготовка к творческим отчетам, конкурсным выступлениям;
5) посещение киностудий, кинотеатров;
6) участие в творческих и культурно-просветительских мероприятиях.
Глава 3. Содержание обучения и ожидаемые результаты освоения Программы
29. В настоящей Программе по предмету "Звукозапись и видеосъемка" используются следующие понятия:
1) первичная звукозапись – звукозапись, осуществляемая в процессе съемки;
2) видеосигнал – основная составляющая телевизионного сигнала, сложный широкополосный электрический сигнал, содержащий закодированную информацию о телевизионном или факсимильном изображении. Видеосигнал используется в радиолокации. Понятие видеосигнала применимо к аналоговому, цифровому телевидению, системам отображения информации компьютеров, основанных на электронно-лучевых трубках;
3) видеостудия – помещение, оборудованное световой и звуковой аппаратурой для проведения кино и видеосъемок;
4) видеосюжет – короткая видеозапись документального сюжета.
5) звук – физическое явление, представляющее собой распространение в виде упругих волн механических колебаний в твердой, жидкой или газообразной среде;
6) вторичная звукозапись – озвучание, проводимое в монтажно-тонировочный период;
7) прибор с зарядовой связью (ПЗС-матрица) или charge-coupled device [чардж коуплед девайс] (CCD-ма́трица) – специализированная аналоговая интегральная микросхема, состоящая из светочувствительных фотодиодов, выполненная на основе кремния, использующая технологию ПЗС – приборов с зарядовой связью.
8) тонировка – звукозапись актерских реплик, которые не были качественно записаны по тем или иным причинам в процессе съемок;
9) магнитная фонограмма – фонограмма на магнитной ленте;
10) микрофон – электроакустический прибор, преобразующий акустические колебания в электрический сигнал;

24. "Оқу қызметін жоспарлау" тарауы білім алушылардың қызметтерінің сипатын ерекшелейтін тақырыптық күнтізбелік жоспардан, сыныптар бойынша репертуарлық тізбеден құралады.
25. "Оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" тарауының мазмұны:
1) білім алушыларға арналған танымдық әдебиеттер тізбесі;
2) педагогке арналған әдістемелік әдебиеттер тізбесі;
3) оқу-көрнекілік құралдар тізбесі.
26. Педагогтің оқу жұмыс бағдарламасы әдістемелік кеңестің отырысында қарастырылады және білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін бекітеді.
27. Теориялық және практикалық сабақтар бір уақытта жүргізіледі.
28. Сабақтан тыс жұмыс түрлері:
1) өзіндік сабақтар;
2) семинарларға және шеберлік сыныптарға қатысу;
3) бақылау сабақтарына және сынақтарға дайындау;
4) шығармашылық есеп беруге, концерттік көрсетілімдерге дайындау;
5) киностудияларға, кинотеатрларға бару;
6) шығармашылық және мәдени-ағартушылық іс-шараларға қатысу.
3-тарау. Оқыту мазмұны және Бағдарламаны меңгерудегі күтілетін нәтижелер
29. "Дыбыс жазу және видеоға түсіру" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) алғашқы дыбыс жазу - түсіру процесінде жүзеге асырылатын дыбыс жазу;
2) видеосигнал - телевизиялық сигналдың негізгі құраушысы, телевизиялық немесе факсимильдік көрініс туралы кодталған ақпараттан тұратын күрделі кеңжолақты электр сигналы. Видеосигнал радиолокацияда қолданылады. Видеосигнал түсінігі электрондық-сәулелік түтіктерге негізделген аналогтық, сандық телевидениеде, компьютерлердің ақпаратты бейнелеу жүйелерінде қолданылады;
3) видеостудия - кино және видео түсірілім жүргізу үшін жарық және дыбыс аппараттарымен жабдықталған бөлме;
4) видеосюжет - деректі желінің қысқа видеожазбасы;
5) дыбыс - қатты, сұйық немесе газ тәрізді ортада механикалық тербелістердің серпінді толқын түрінде таралуын білдіретін физикалық құбылыс;
6) екінші рет дыбыс жазу - монтаждау-тон беру кезеңде іске асырылатын дыбыстау;
7) зарядты байланысы бар құрал (ПЗС-матрица) немесе charge-coupled device [чардж коуплед девайс] (CCD-матрица) - жарыққа сезімтал фотодиодтардан құралған, кремний негізінде жасалған, ПЗС технологиясын - зарядты байланысы бар құралдарды қолданатын мамандандырылған аналог интегралды микросызба;
8) қараңғылау (тонировка) - түсірілім барысында сол немесе басқа себептермен сапалы жазылмаған актерлер ілікпе сөздерінің дыбыстық жазбасы;
9) магниттік фонограмма - маниттік таспадағы фонограмма;
10) микрофон - акустикалық тербелісті электрлік сигналға айналдыратын электроакустикалық құрал;

11) микшерный пульт – электронное устройство для сведения звуковых сигналов: суммирования нескольких источников в один или более выходов. При помощи микшерного пульта осуществляется маршрутизация сигналов. Микшерный пульт используется при звукозаписи, сведении и концертном звукоусилении.
12) монофоническая фонограмма – один канал записи, информация о пространственном размещении источников звука отсутствует;
13) оптическая фонограмма – фонограмма на кинопленке;
14) цифровая камера – устройство для фотосъемки, в котором изображение регистрируется на систему прибора с зарядовой связью (ПЗС-матрица) и сохраняется в цифровом виде. Цифровая камера фиксирует и преобразует изображение в цифровую форму, записывает звук, параметры съемки;
15) синхронная звукозапись – запись одновременно со съемкой изображения;
16) несинхронная звукозапись – запись без съемки изображения;
17) синхронные шумы – звуки, источник которых виден на экране и которые должны точно совпадать с экранным изображением;
18) стереофоническая фонограмма – два канала записи с содержанием информации о пространственном размещении источников звука:
19) фонограмма – звуковые сигналы, полученные в результате звукозаписи и содержащиеся на аналоговом или цифровом носителе, или закодированные в определенном файле;
20) хлопушка – устройство, состоящее из двух деревянных или пластмассовых дощечек – широкой и узкой, соединенных шарниром. На широкой дощечке пишут название фильма, номер кадра и дубля, узкой дощечкой после включения магнитофона и камеры хлопают по дощечке широкой;
21) шумотека – специальное собрание различных шумов на носителе.
30. Цель Программы: создание условий для творческого самосовершенствования обучающегося, профильной ориентации к выбору будущей профессии через полученные знания, умения и навыки по звукозаписи и видеосъемке.
31. Задачи Программы.
Обучающие:
1) обучение основам в овладении профессиональным кино и видео аппаратурой;
2) обучение технике звукозаписи и видеосъемки;
3) освоение понятий и терминологии;
4) знакомство с историей развития записывающей звук и видео аппаратуры;
5) изучение новых приемов работы с техникой;
6) систематизация знаний обучающегося для подготовки к профессиональному образованию в области звукозаписи и видеосъемок.
Развивающие:
1) развитие сообразительности, находчивости, памяти;
2) развитие образного мышления, художественного вкуса, понимания прекрасного;
3) развитие и реализация творческой фантазии;
4) развитие познавательных и профессиональных интересов;
5) овладение методами и приемами самостоятельной работы.
Воспитательные:

11) микшерлі пульт - дыбыстық сигналдардың мәәліметтері үшін электронды құрал: бірнеше шығу көздерін бір жерге немесе бірнеше шығуларға жинақтау. Микшерлі пульт көмегімен сигналдарды бағдарлау жүзеге асырылады. Микшерлі пульт дыбыстық жазу, дәйектендіру және концерттік дыбысты күшейту кезінде қолданылады;
12) монофондық фонограмма - жазудың бір каналы, дыбыс көздерінің кеңістіктегі орналасуы туралы ақпарат болмайды;
13) оптикалық фонограмма - кинотаспадағы фонограмма;
14) сандық камера - сурет құралдың зарядты байланысымен (ПЗС-матрица) тіркелетін және сандық түрде сақталатын фототүсірілімге арналған құрал. Сандық камера суретті тіркейді және сандық формаға түрлендіреді, дыбысты, түсірілім параметрлерін жазады;
15) синхронды дыбыс жазу - бір уақытта сахнаны түсірумен қатар жүргізілетін жазба;
16) синхронды емес дыбыс жазу - сахнаны түсірусіз жазба;
17) синхронды шуылдар - шығу көздері экранда көрінетін және экрандағы көрініспен нақты сәйкес келуі тиіс дыбыстар;
18) стереофондық фонограмма - дыбыс көздерінің кеңістікте орналасуы туралы ақпараты бар жазудың екі каналы;
19) фонограмма - дыбыс жазу нәтижесінде алынған және аналогты немесе сандық тасымалдағышта болатын, немесе белгілі бір файлда кодталған дыбыстық сигналдар;
20) шартылдақ (хлопушка) - екі жалпақ және жіңішке ағаш немесе пластмасса тақтайшадан тұратын топсамен біріктірілген құрал. Жалпақ тақтайшада фильмнің атын, кадр және дубль нөмерін жазады, магнитофон және камера қосылған соң жіңішке тақтайшаны жалпақ тақтайшаға соғады;
21) шу-дыбыс жинақтары - әртүрлі шуылдарды тасығышта арнайы жинау.
30. Бағдарламаның мақсаты: білім алушы шығармашылығының өз бетінше жетілуі үшін жағдай жасау, дыбыс жазу және видеоға түсіру бойынша алған білім, білік дәне дағдылар арқылы болашақ мамандықты таңдауға бейіндік бағдарлау.
31. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) кәсіби кино және видео аппаратураны меңгерудің негіздеріне үйрету;
2) дыбыс жазу және видеоға түсіру техникасына үйрету;
3) түсініктер мен терминологияны меңгеру;
4) дыбыс жазу және видео аппаратураларының даму тарихымен таныстыру;
5) техникамен жұмыс істеудің жаңа тәсілдеріне үйрету;
6) дыбыс жазу және видеоға түсіру саласындағы кәсіби білімге дайындау үшін білім алушының білімін жүйелендіру.
Дамыту:
1) зейінділігін, зеректілігін, жадын дамыту;
2) бейнелі ойлауды, көркемдік талғамды, әсемдікті сезінуді дамыту;
3) шығармашылық қиялды дамыту және іске асыру;
4) танымдық және кәсіби қызығушылықтарды дамыту;
5) өз бетінше жұмыс істеу әдістері мен тәсілдерін меңгеру.
Тәрбиелік:

1) расширение кругозора, любознательности и формирование потребности в образовании и интеллектуальном развитии;
2) воспитание высокого художественного вкуса средствами массовой информации;
3) всестороннее развитие человека, охватывающее интеллектуальный, культурный, эстетический, рост личности;
4) воспитание потребности в саморегуляции, самостоятельности и ответственности в выполнении сложных и ответственных задач;
5) выбор своего направления в мире кино, формирование умения соотносить свои индивидуальные способности с требованиями конкретной профессии.
32. Срок освоения Программы – три года. Количество часов в неделю и продолжительность урока определяется типовым учебным планом.
33. В первый год обучающиеся знакомятся с теорией видеосъемки, требованием к производству видеосъемок и видеооборудованием.
Во втором году обучения изучаются вопросы теории и практики звукозаписи. Тематическое содержание Программы направлено на приобретение общих умений и способов практической деятельности. Закрепляются знания в процессе выполнения творческих проектов.
34. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить основы звукозаписи и видеосъемки.
35. Программа направлена на практическое овладение обучающимся основ телекино, технологией производства фильма, историей кино и телевидения.
36. Программа обучает экранному творчеству с включением каждого обучающегося в проектную деятельность по созданию авторских творческих работ, освоение учебно-исследовательской, поисково-конструкторской, творческой деятельности.
37. Педагог создает условия обучающимся для приобщения к мировым, национальным духовным и культурным ценностям через творчество в области киноискусства, способствует свободному и осознанному вхождению в мир технического прогресса в ходе проектной деятельности по созданию видеоработ разных жанров.
38. Отличительные особенности Программы:
1) разностороннее применение информационно-коммуникативных технологий в процессе обучения, использование современных цифровых технологий, развитие визуальных способностей обучающегося через основы экранных технологий;
2) получение информации, перенос информации на цифровые носители, обработка цифровых носителей на персональном компьютере, практическое использование информации;
3) использование форм обучения, включающих обучающегося в творческое проектирование и изобретательство, самостоятельное действие и созидание;
4) организация игровых и деловых ситуаций, в которых обучающийся приобретает опыт взаимодействия, учится принимать решения, брать на себя ответственность.

1) ой-өрісті, әуесқойлықты кеңейту және білім берудегі және зияткерлік дамудағы қажеттілікті қалыптастыру;
2) бұқаралық ақпарат құралдарымен жоғары көркемдік талғамды тәрбиелеу;
3) тұлғаның зияткерлік, мәдени, эстетикалық жетілуін қамтитын адамның жан-жақты дамуы;
4) өзін-өзі реттеудегі, күрделі және жауапты тапсырмаларды орындау кезінде дербестікті және жауапкершілікті тәрбиелеу;
5) кино әлемінде өз бағытын таңдау, нақты мамандық талаптарымен өзінің жеке қабілеттерін байланыстыра білу білігін қалыптастыру.
32. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
33. Оқытудың бірінші жылы видеоға түсірудің теориясымен, видео түсіру өндірісінің талаптарымен және видео құрал-жабдықтарымен танысады.
Оқытудың екінші жылында дыбыс жазудың теориясы мен практикасы мәселелері қарастырылады. Бағдарламаның тақырыптық мазмұны жалпы білік және практикалық қызмет тәсілдерін меңгеруге бағытталған. Шығармашылық жобаларды орындау процесінде білімдері бекітіледі.
34. Бағдарлама дыбыс жазу және видеоға түсіру негіздерін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
35. Бағдарлама білім алушының телекино негіздерін, фильм өндіру технологиясын, кино және телевидение тарихын практикалық меңгеруге бағытталған.
36. Бағдарлама авторлық шығармашылық жұмысты құру бойынша жобалық қызметке араластыра отырып, білім алушыларға экран шығармашылығын, оқу-зерттеу, іздеу-құрастыру, шығармашылық қызметке үйретеді.
37. Педагог кино өнері саласындағы шығармашылық арқылы білім алушыларға әлемдік, ұлттық рухани және мәдени құндылықтарға араласуға жағдай жасайды, әртүрлі жанрдағы бейне жұмыстарын құру бойынша қызмет жобасы барысында техникалық прогресс әлеміне еркін және саналы түрде енуге ықпал етеді.
38. Бағдарламаның ерекшеліктері:
1) оқыту процесінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды жан-жақты қолдану, заманауи сандық технологияларды қолдану, экран технологиясы негіздері арқылы білім алушының визуалды қабілеттерін дамыту, ақпаратты қабылдау - ақпаратты сандық тасымалдағыштарға тасымалдау - жеке компьютерде сандық тасымалдағыштарды өңдеу - ақпаратты практикалық қолдану;
2) білім алушыны шығармашылық жобалауға және өнертапқыштыққа, өз бетінше әрекет етуге және жасампаздыққа тартатын оқыту формаларын қолдану;
3) білім алушы өзара байланысу тәжірибесіне ие болатын, шешім қабылдауды, өзіне жауапкершілік алуды үйренетін ойын және іскерлік жағдайларды ұйымдастыру.

39. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, овладение детьми духовными и культурными ценностями, выявление одаренных детей в области теле- и киноиндустрии.
40. Практические занятия начинаются с правил техники безопасности при работе с различнымм инструментами, электричеством и разборе допущенных ошибок во время занятий.
41. В процессе занятий большое внимание уделяется системному анализу технических средств и процессов. Такой подход позволяет сознательное и творческое усвоение учебного материала. В ходе обучения даются навыки работы с различными орудиями труда, бытовой и профессиональной техникой.
Содержание программы, организация учебного процесса на основе деятельностного подхода к обучению на начальном этапе способствуют первичному самоопределению обучающихся, которое в дальнейшем определит будущую профессию.
42. Деятельный подход в обучении является смыслообразующим всего процесса обучения.
43. Теоретические занятия сопровождаются демонстрацией методического материала (презентационный материал, фотографии, дидактический материал, литература, журналы, слайды, видеоматериалы, мультфильмы).
44. Практические занятия включают в себя работу с оборудованием студии (фото, видеокамеры, компьютер), создание игровых и документальных фильмов, мультипликационных фильмов (по литературным произведениям, по собственному сценарию).
45. Положительный результат обучения обеспечивается применением различных форм, методов и приемов, которые тесно связаны между собой и дополняют друг друга.
46. Базовой образовательной технологией на уроках является метод проектов, который позволяет педагогу решать задачи по формированию и развитию различных умений и компетенций.
47. Проектный метод обучения позволяет в полной мере использовать образовательно-воспитательные возможности кино, способствует приобретению опыта самостоятельной творческой деятельности по созданию киноработ.
48. В создании качественного видео разных жанров: видеоклипов, фильмов-минуток, мультфильмов, игрового и документального кино, обучающиеся используют полученные знания и творческий опыт.
49. Работа над проектом включает:
1) составление сценария;
2) распределение ролей и кинопробы;
3) видеосъемка и фотографирование;
4) обработка собранного материала при помощи компьютерной программы для монтажа;
5) демонстрация (презентация проектов на открытых занятиях, защита проектов на творческих отчетах, конкурсах детского и юношеского киновидеотворчества.

39. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, балалардың рухани және мәдени құндылықтарды меңгеруіне, теле және киноиндустрия саласындағы дарынды балаларды анықтауға бағдарланған.
40. Практикалық сабақтар әртүрлі құралдармен, электр тоғымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерінен және сабақ барысында жіберілген қателерді талдаудан басталады.
41. Сабақ процесінде техникалық құралдар мен процестерді жүйелі талдауға үлкен зейін беріледі. Мұндай тәсіл оқу материалын түсініп және шығармашылықпен меңгеруге мүмкіндік береді. Оқыту барысында әртүрлі еңбек құралдарымен, тұрмыстық және кәсіби техникамен жұмыс істеу дағдылары меңгеріледі.
Сабақтың мазмұны, оқытудың алғашқы кезеңінде оқытуды әрекетті тәсіл негізінде оқу процесін ұйымдастыру әрі қарай білім алушылардың болашақ мамандығын таңдау үшін өзін өзі алғашқы анықтауға ықпал етеді.
42. Оқытудағы әрекетті тәсіл оқытудың барлық процесінің мағынасы болып табылады.
43. Теориялық сабақтар әдістемелік материалдарды көрсетумен сүйемелденеді (таныстыру материалдары, фото суреттер, дидактикалық материал, әдебиет, журнал, слайд, бейне материалдар, мультипликациялық фильмдер).
44. Практикалық сабақтарға студиядағы құрылғылармен жұмысты (фото, видеокамера, компьютер), ойын және деректі фильмдерді, мультипликациялық фильмдерді (әдеби шығармалар бойынша, өзінің жеке сценарийі бойынша) құру енгізіледі.
45. Оқытудың оң нәтижесін өзара байланысқан және бірін-бірі толықтыратын әртүрлі формаларды, әдістерді және тәсілдерді қолдану қамтамасыз етеді.
46. Педагогке әртүрлі біліктер мен құзыреттіліктерді қалыптастыру және дамыту бойынша міндеттерді шешуге көмектесетін жобалық әдіс сабақтағы негізгі білім беру технологиясы болып табылады.
47. Жобалық әдіс киноның білім беру-тәрбиелік мүмкіндіктерін толық көлемде қолдануға мүмкіндік береді, кино жұмыстарын құру бойынша өз бетінше шығармашылық қызмет атқару тәжірибесін алуға ықпал етеді.
48. Әртүрлі жанрдағы сапалы видео, видеоклиптер, минуттық фильмдер, мультипликациялық фильмдер, ойын және деректі кино түсіру кезінде білім алушылар алған білімдері мен шығармашылық тәжірибелерін қолданады.
49. Жобамен жұмыс келесіні қамтиды:
1) сценарий құру;
2) рөлдерді және кино үзіндіні бөлу;
3) видео түсіру және суретке түсіру;
4) монтажға арналған компьютерлік бағдарламаның көмегімен жиналған материалды өңдеу;
5) таныстыру (ашық сабақтарда жобасын таныстыру, шығармашылық есептерде жобалар қорғау, балалар мен жасөспірімдердің кино-видео шығармашылығы).

50. Обучающийся реализует авторские видеопроекты, которые требуют знания основ драматургии, режиссуры и операторского дела.
51. Авторская видеосъемка предполагает создание законченного видеопроекта. Проектная деятельность требует от педагога создания условий для самообразования обучающихся в процессе практического применения знаний.
52. Степень самостоятельности обучающихся определяется в зависимости от возрастных и индивидуальных особенностей детей, их предыдущего опыта проектной деятельности, сложности темы проекта, характера отношений в классе.
53. Педагог на уроке учитывает индивидуальные особенности каждого ребенка, в зависимости от усвоения изученного материала обучающиеся находятся на разных уровнях реализации программы.
54. С психологических позиций процесс обучения педагогом оценивается в связи с динамикой новообразований от:
1) непосредственных реакций на занимательность – к познавательным интересам;
2) наглядно действенных форм мышления – к мышлению в понятиях;
3) информированности обучающегося в определенной дисциплине – к системному знанию.
55. В процессе обучения педагог осуществляет виды контроля:
1) текущий контроль – уровень практического владения различной техникой для видеосъемки, озвучивания и монтажа;
2) промежуточный контроль - умение оформить авторский замысел в виде плана съемки;
3) итоговый контроль – умение составить монтажный план и осуществить по нему монтаж отснятого изображения со звуком, умение анализировать и оценивать просмотренный видеоматериал с точки зрения его идейно-художественных возможностей.
56. Межпредметные связи предмета "Звукозапись и видеосъемка" с предметами "Сценарное мастерство", "Операторское мастерство" побуждают обучающегося к целостному познанию искусства кино.
57. Программные требования во втором классе:
1) знакомство с теорией записи изображения;
2) знакомство с требованиями к производству кино, техническими приемами и видеооборудованием, световым и звуковым оборудованием;
3) знание основ видеомонтажа.
58. Содержание учебного предмета во втором классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Анкетирование. Кругозор, интересы и увлечения обучающихся, знание (незнание) специфики экранного творчества, наличие опыта фото и видеосъемки.
Тема 2. Инструктаж по технике безопасности и охране труда во время проведения занятий при обращении с видеотехникой и другим оборудованием.
Тема 3. Общее представление о работе телевидеостудий, средств массовой информации, профильных объединений, связанных с визуальным творчеством. Экскурсии в городские телевидеостудии.
Тема 4. Технические средства, выбор и применение аппаратуры. Общая характеристика бытовой фотоаппаратуры. Широкий диапазон технических и функциональных возможностей. Комплексный характер ее эксплуатации. Основные технические параметры, соответствие класса. Особенности выбора аппаратуры: бытовая, профессиональная, цифровая, по формату.
Тема 5. Правила обращения с аппаратурой, уход, хранение и техника безопасности.
Тема 6. Изобретение, развитие и совершенствование записи изображения. Предпосылки. Изобретение фотографии. Открытие способа записи визуальной информации. Краткая история. Применение в науке, технике и общественной жизни. Фото – вид художественного творчества, показатель общей культуры современного человека.
Тема 7. Основные понятия записи изображения (урок-беседа с использованием фрагментов компьютерной программы). Принцип передачи изображения. Передача цветной картинки. Формат изображения.
Тема 8. Программа "Adobe Photoshop" [адоб фотошоп] и работа в ней. Элементарные файловые операции в программе Photoshop [фотошоп]: запуск программы, открытие и закрытие файлов, сохранение отредактированного изображения. Простейшие действия в среде Photoshop [фотошоп]: выделение областей, сложение и вычитание выделенных фрагментов, их трансформация, перемещение и дублирование, обрезка изображений. Запуск программы. Интерфейс пользователя. Стандартные элементы. Палитры.
Тема 9. Создание монтажа Photoshop [фотошоп]. Приемы создания более сложного монтажа. Арсенал средств, предоставляемых Photoshop [фотошоп].
Тема 10. Самостоятельная работа "Монтаж своего изображения на компьютере и сохранение его в файле".
Тема 11. Практическая работа "Редактирование изображения. Фотодизайн".
Тема 12. Видео – вид художественного творчества, показатель общей культуры современного человека.
Тема 13. Технические средства видеозаписи. Общие сведения. Назначение, классификация, характеристики. Видеопроигрыватель. Видеокамера. Камкордер (самera + recorder) [камера + рекордер] – видеокамера, объединенная с видеопроигрывателем. Формат DV, DVD, AVI, MPEG. Видеокассета. Видеодиск.
Тема 14. Видеоаппаратура – современный инструмент исследования и познания окружающей нас действительности и средство массовой пропаганды.
Тема 15. Принадлежности к видеоаппаратуре, применяемые при подготовке к съемке и во время съемки (оптические, механические, экспонометрические и осветительные приборы, адаптеры).
Тема 16. Основные понятия записи изображения. Реализация давней мечты человека о передаче информации на большие расстояния без проводов.
Тема 17. Принцип последовательной передачи изображения. Передающая и принимающая телевизионные "трубки". Луч (видеосигнал). Передача цветной картинки.
Тема 18. Телевизионные стандарты: Pal [пал, Secam [сикэйм].
Тема 19. Программа "Pinnacle Studio" [пинакл студио] и работа в ней.
Тема 20. Форма экранного произведения, как способ реализации авторского замысла.
Тема 21. Своеобразие стиля автора, воплощенное в способах видеосъемки.
Тема 22. Авторское начало и своеобразие монтажного построения.
Тема 23. Жанры авторских видеопроектов.
Тема 24. Авторская концепция документального видеопроекта. Создание образа реальности. Использование различных операторских приемов.
Тема 25. Авторская концепция игрового (художественного) видеопректа.
Тема 26. Знакомство с устройством видеокамеры. Уход за видеокамерой. Правила видеосъемки. История создания цифровой и видеокамеры.
Тема 27. Съемка видеоматериала, начинающаяся с приблизительного сценария или плана съемки. Захват видеоизображения. Введение исходного видеоматериала на жесткий диск.
Тема 28. Выразительность экранного языка. Создание смысла в видеоряде. Разбор фрагментов телепроизведений с точки зрения принципов создания выразительности и смысловой законченности экранного произведения.
Тема 29. Редактирование. Размещение видеоматериала в желаемой последовательности. Переупорядочение эпизодов и удаление лишнего. Добавление визуальных эффектов – переходов, титров и графики.
Тема 30. Создание интерактивного меню, позволяющее зрителям настраивать параметры просмотра при записи DVD-дисков и VCD-дисков.
Тема 31. Вывод фильма. Выведение окончательной записи фильма в подходящем формате на выбранный носитель: видеокассету, VCD-диск, S-VCD-диск, DVD-диск, в файл AVI, MPEG, RealVideo [реалвидео] или Windows Media [Виндовс медиа].
Тема 32. Монтаж видеофильма в программе Pinnacle Studio [пинакл студио]. Самостоятельная работа "Монтаж своего сюжета на компьютере и сохранение его в файле". Отработка навыков монтажа видеосюжетов с использованием компьютера.
Тема 33. Защита индивидуального проекта.

50. Обучающийся реализует авторские видеопроекты, которые требуют знания основ драматургии, режиссуры и операторского дела.
51. Авторлық түсірілім аяқталған видео жобаны құруды болжайды. Жобалық қызмет педагогтен білім алушылардың білімдерін практикада қолдану процесінде өз бетінше білім алуына жағдай жасайды.
52. Білім алушылардың дербестік деңгейі балалардың жас және жеке ерекшеліктеріне, олардың алдында алған жобалық қызмет тәжірибесіне, жоба тақырыбының қиындығына, сыныптағы қарым-қатынас сипатына байланысты анықталады.
53. Педагог сабақта әр баланың жеке даралығын ескереді, үйретілетін материалды меңгеруіне байланысты біілім алушылар бағдарламаны іске асырудың әртүрлі деңгейінде болады.
54. Психологиялық тұрғыдан оқыту процесін педагог:
1) қызықтылығына тікелей реакция - танымдық ерекшеліктеріне;
2) ойлаудың көрсете отырып әрекет етуіне - түсініктерінде ойлау;
3) білім алушының белгілі пән бойынша ақпараттандырылуы - білім жүйесіндегі жаңалықтар динамикасына байланысты бағаланады.
55. Оқыту барысында педагог бақылаудың әртүрлі түрлерін жүзеге асырады:
1) ағымдық бақылау - видеоға түсіру, дыбыстау және монтаж үшін әртүрлі техниканы практикалық меңгеру деңгейі;
2) аралық бақылау - авторлық ойды түсірілімнің жоспары түрінде ресімдей алу білігі;
3) қорытынды бақылау - монтаждық жоспарды құру және сол бойынша дыбысы бар түсірілген кескіннің монтажын жүзеге асыру білігі, қаралған видеоматериалды оның идеялық-көркемдік мүмкіндіктерінің көзқарасы тұрғысынан талдау және бағалау білігі.
56. "Дыбыс жазу және видеоға түсіру" пәнінің "Сценарийлік шеберлік", "Операторлық шеберлік", пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың әртүрлі көркемдік құбылыстарды тұтас түсінуге итермелейді.
57. Екінші сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) кескінді жазу теориясымен танысу;
2) кино өндіруге қойылатын талаптармен, техникалық тәсілдермен және видео құрал-жабдықтарымен, жарық және дыбыс құрал-жабдықтарымен танысу;
3) видеомонтаж негіздерін білу.
58. Екінші сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сауалнама. Білім алушылардың ой-өрісі, қызығушылықтары және әуестік, экран шығармашылығының ерекшелігін білуі (білмеуі), фотоға және видеоға түсіру тәжірибесінің болуы.
2-тақырып. Сабақ жүргізу барысында, видеотехниканы және басқа құралдарды қолдану кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті сақтау бойынша нұсқаулық.
3-тақырып. Телевидеостудия, бұқаралық ақпарат құралдары, визуалды шығармашылықпен байланысты бейінді бірлестіктер жұмысы туралы жалпы түсінік. Қалалық телевидеостудияларға экскурсия.
4-тақырып. Техникалық құралдар, таңдау және аппаратураны қолдану. Тұрмыстық фотоаппаратураның жалпы сипаттамасы. Техникалық және функционалдық мүмкіндіктердің кең диапазоны. Оны қолданудың кешенді сипаты. Негізгі техникалық параметрлер, сыныптың сәйкестігі. Аппаратураны таңдау ерекшеліктері: тұрмыстық, кәсіби, сандық, форматы бойынша.
5-тақырып. Аппаратураны қолдану, күтім, сақтау ережелері және қауіпсіздік техникасы.
6-тақырып. Кескінді жазудың ойлап табылуы, дамуы және жетілуі. Алғышарттар. Фотографияның ойлап табылуы. Визуалды ақпаратты жазу тәсілінің ашылуы. Қысқаша тарихы. Ғылымда, техникада және қоғамдық өмірде қолданылуы. Фото - көркемдік шығармашылықтың түрі, заманауи адамның жалпы мәдениетінің көрсеткіші.
7-тақырып. Кескінді жазудың негізгі түсініктері (компьютерлік бағдарлама үзінділерін қолдану арқылы әңгіме-сабақ). Кескінді берудің қағидалары. Түрлі-түсті көріністі беру. Кескіннің форматы.
8-тақырып. "AdobePhotoshop" [адоб фотошоп] бағдарламасы және онымен жұмыс. Photoshop [фотошоп] бағдарламасындағы қарапайым файлдық операциялар: бағдарламаны іске қосу, файлдарды ашу және жабу, редакторланған кескінді сақтау. Photoshop [фотошоп] ортасындағы қарапайым іс-әрекеттер: облысты белгілеу, белгіленген үзінділерді біріктіру және бөліп алу, олардың трансформациясы, орын ауыстыруы және екі еселенуі, кескінді кесу. Бағдарламаны іске қосу. Қолданушының интерфейсі. Стандарт элементтер. Палитралар.
9-тақырып. Photoshop [фотошоп] монтажын құру. Күрделірек монтажды жасау тәсілдері. Photoshop-пен ұсынылатын құралдар қоры.
10-тақырып. "Өз суретін компьютерде монтаждау және оны файлда сақтау" өзіндік жұмысы.
11-тақырып. "Кескінді редакциялау. Фитодизайн" практикалық жұмысы.
12-тақырып. Видео - көркемдік шығармашылықтың түрі, заманауи адамның жалпы мәдениетінің көрсеткіші.
13-тақырып. Видеоға түсірудің техникалық құралдары. Жалпы түсініктер. Қолданылуы, жіктелуі, сипаттамасы. Видео ойнағыш (видеопроигрыватель). Видеокамера. Камкордер (самera + recorder) [камера + рекордер] - видео ойнағышпен біріктірілген видеокамера. DV, DVD, AVI, MPEG форматы. Видеокассета. Видеодиск.
14-тақырып. Видеоаппаратура - зерттеудің және бізді қоршаған шынайылықты танудың заманауи құралы және бұқаралық насихаттау құралы.
15-тақырып. Түсірілімге дайындық кезінде және түсірілім барысында қолданылатын видеоаппаратураға қатысты заттар (оптикалық, механикалық, экспонометрикалық және жарықтандыру құралдары, адаптерлер).
16-тақырып. Кескінді жазудың негізгі түсініктері. Адамзаттың ақпаратты сымсыз үлкен қашықтыққа жеткізу байырғы арманын іске асыру.
17-тақырып. Кескінді біртіндеп беру қағидасы. Беруші және қабылдаушы телевизиялық "түтікшелер". Сәуле (видеосигнал). Түрлі-түсті суретті беру.
18-тақырып. Телевизиялық стандарттар: Pal [пал, Secam [сикэйм].
19-тақырып. "Pinnacle Studio" [пинакл студио] бағдарламасы және онда жұмыс істеу.
20-тақырып. Авторлық ойды іске асырудың тәсілі - экрандық шығарма формасы.
21-тақырып. Видеоға түсіру тәсілдерінде жүзеге асырылған автор стилінің ерекшелігі.
22-тақырып. Авторлық бастама және монтаждық құрылымның ерекшелігі.
23-тақырып. Авторлық видеожобалардың жанрлары.
24-тақырып. Деректі видеожобаның авторлық концепциясы. Шынайылық бейнесін жасау. Әртүрлі операторлық тәсілдерді қолдану.
25-тақырып. Ойын (көркемдік) видеожобасының авторлық тұжырымдамасы.
26-тақырып. Видеокамераның құрылысымен танысу. Видеокамераны күтіп ұстау. Сандық және видеокамераның пайда болу тарихы.
27-тақырып. Жуық сценарийден немесе түсірілім жоспарынан басталатын видеоматериалдың түсірілімі. Видеокескінді қоса алу. Бастапқы видеоматериалды қатты дискке енгізу.
28-тақырып. Экран тілінің мәнерлілігі. Видеоқатарда мән-мағынаны құру. Экрандық шығарманың мәнерлілігін құру және мағыналық аяқталуы қағидалары тұрғысынан телешығарманың үзінділерін талдау.
29-тақырып. Редакторлау. Видематериалды қалаған реттілікте орналастыру. Эпизодтарды қайта реттеу және артығын алып тастау. Визуалды эффектілерді қосу - алмасу, титрлер және графикалар.
30-тақырып. DVD-дисклерді және VCD-дисклерді жазу кезінде көрермендерге көру параметрлерін баптауға мүмкіндік беретін интерактивті мәзір.
31-тақырып. Фильмнің қорытындысы. Аяқталған фильмнің жазбасын сәйкес келетін форматта таңдалған тасымалдағышқа: видеокассетаға, VCD-диск, S-VCD-диск, DVD-диск, AVI, MPEG, RealVideo [реалвидео] немесе WindowsMedia [Виндовс медиа] файлға шығару.
32-тақырып. PinnacleStudio [пинакл студио] бағдарламасында видеофильмді монтаждау. "Өз сюжетін компьютерде монтаждау және оны файлда сақтау" өзіндік жұмысы. Компьютерді қолданумен видеосюжетті монтаждау дағдыларын пысықтау.
33-тақырып. Жеке жобаны құру.

59. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) умеет самостоятельно определять приоритеты, анализировать их;
2) умеет самостоятельно пользоваться любительской фотоаппаратурой и видеотехникой;
3) владеет основами компьютерного монтажа видеофильма и фотодизайна;
4) владеет на любительском уровне навыками редактирования цифрового фото в программе "Adobe Photoshop" [Адоб фотошоп], цифрового видео в программе "Pinnacle Studio" [пинакл студио].
5) имеет представление о профессиях "видеооператор, оператор видеомонтажа, фотодизайнер".
60. Программные требования в 3 классе:
1) знакомство с теорией звукозаписи;
2) знакомство с работой и принципом устройства звукозаписывающей аппаратуры;
3) знание компьютерных программ звукозаписи.
61. Содержание учебного предмета в 3 классе.
Раздел 2. Звукозапись.
Тема 1. Природа звука.
Тема 2. Изобретение и развитие звукозаписи. Аппарат звукозаписи Эдисона. Изобретение граммофона Берлинером.
Тема 3. Проблема синхронности изображения и звука в кинематографе. Система оптической записи звука на кинопленку.
Тема 4. Звук, как один из важнейших выразительных, художественных и информационных средств киноискусства.
Тема 5. Технология звукозаписи на магнитную пленку. Аналоговая и цифровая стереофоническая звукозапись.
Тема 6. Технологические этапы записи звука. Первичная звукозапись и озвучение. Монтажно-тонировочный период. Необходимость раздельной (несинхронной) звукозаписи при кино и видеосъемке.
Тема 7. Основные требования к звуку в кинематографе. Технология первичной звукозаписи в кинематографе. Синхронные шумы. Несинхронные шумы. Шумотека. Акустические павильоны – тон-студии.
Тема 8. Перезапись – сведение всех фонограмм на один магнитный носитель.
Тема 9. Звук при видеосъемке.
Тема 10. Звукозаписывающая и звукоусилительная аппаратура.
Тема 11. Техника безопасности при работе с звукозаписывающей и звукоусилительной аппаратурой.
Тема 12. Виды микрофонов. Правила работы с микрофонами и наушниками.
Тема 13. Микшерный пульт. Аналоговые и цифровые микшерные пульты. Фейдеры. Эквалайзеры.
Тема 14. Усилитель звуковой частоты. Акустические системы.
Тема 15. Программы звукозаписи. Audacity [аудасити]. Jet Audio [жет аудио].
Тема 16. Аудиоредактор. Nero Wave Editor [неро вейв едитор].
Тема 17. Аудиоредактор Mp3 Direct Cut [дайрект кат].
Тема 18. Использование интершумов и музыкальных фрагментов для озвучания.
Тема 19. Съемка музыкального клипа, как жанровой формы авторской видеосъемки.
Тема 20. Выбор музыкального произведения для клипа и создание аудиовизуального образа.
Тема 21. Формирование зрительного ряда музыкального клипа и его световое и цветовое решение.
Тема 22. Монтаж музыкального клипа. Вставка синхронных фрагментов и использование различных визуальных спецэффектов.
Тема 23. Создание индивидуального проекта. Съемка и монтаж игрового, документального видеосюжета или музыкального клипа. Шумовое и музыкальное озвучание.
Тема 24. Подведение итогов. Защита проектной работы.

59. Екінші сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Екінші сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) өз бетінше басымдықтарды анықтайды, оларды талдайды;
2) өз бетінше әуесқой фотоаппаратураны және видеотехниканы қолдана алады;
3) видеофильмді компьютерлік монтаждау және фотодизайн дағдыларын меңгерген;
4) "AdobePhotoshop" [Адоб фотошоп] бағдарламасында сандық фотоны, "Pinnacle Studio" [пинакл студио] бағдарламасында сандық видеоны редактирлеу дағдыларын әуесқой деңгейде меңгерген;
5) видеооператор, видеомонтаж операторы, фотодизайнер мамандықтары туралы түсінікке ие.
60. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) дыбыс жазу теориясымен танысу;
2) дыбыс жазатын аппаратура құралының жұмысымен және қағидасымен танысу;
3) дыбыс жазудың компьютерлік бағдарламаларын білу.
61. 3 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Дыбыс табиғаты.
2-тақырып. Дыбыс жазудың пайда болуы және дамуы. Эдисон дыбыс жазу аппараты. Граммофонды Берлинердің ойлап табуы.
3-тақырып. Кинематографта кескін мен дыбыстың үйлесімділік мәселесі.
4-тақырып. Дыбыс - кино өнерінің мәнерлі, көркемдік және ақпараттық маңызды құралдарының бірі.
5-тақырып. Магниттік таспаға дыбыс жазу технологиясы. Аналогтық және сандық стереофондық дыбыс жазу.
6-тақырып. Дыбыс жазудың технологиялық кезеңдері. Алғашқы дыбыс жазу және дыбыстау. Монтаждық-қараңғылау кезеңі. Кино және видеоға түсіруде бөлек (синхронды емес) дыбыс жазудың қажеттілігі.
7-тақырып. Кинематографтағы дыбысқа қойылатын негізгі талаптар. Кинематографтағы алғашқы дыбыс жазу технологиясы. Синхронды шуылдар. Синхронды емес шуылдар. Дыбыстар жинағы (шумотека). Акустикалық павильондар - тон-студиялар.
8-тақырып. Қайта жазу - барлық фонограммаларды бір мангиттік тасымалдағышқа мәліметтерді жазу.
9-тақырып. Видеоға түсіру кезіндегі дыбыс.
10-тақырып. Дыбыс жазатын және дыбыс күшейтетін аппаратура.
11-тақырып. Дыбыс жазатын және дыбыс күшейтетін аппаратурамен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
12-тақырып. Микрофон түрлері. Микрофондармен және құлаққаптармен жұмыс жасау ережелері.
13-тақырып. Микшерлі пульт. Аналогтық және сандық микшерлі пульттер. Фейдерлер. Эквалайзерлер.
14-тақырып. Дыбыстық жиілікті күшейткіш. Акустикалық жүйелер.
15-тақырып. Дыбыс жазу бағдарламалары. Audacity [аудасити]. Jet Audio [жет аудио].
16-тақырып. Аудиоредактор. Nero Wave Editor [неро вейв едитор].
17-тақырып. Аудиоредактор. Mp3 Direct Cut [дайрект кат].
18-тақырып. Дыбыстау үшін аралықшуылдарды және музыкалық үзінділерді қолдану.
19-тақырып. Авторлық видеоға түсірудің жанрлық формасы ретінде музыкалық бейнебаянның түсірілімі.
20-тақырып. Бейнебаян үшін музыкалық шығарманы таңдау және аудиовизуалды бейнені құрау.
21-тақырып. Музыкалық бейнебаянның көрермен қатарын қалыптастыру және оның жарық және түстік шешімі.
22-тақырып. Музыкалық бейнебаянның монтажы. Синхронды үзінділерді қою және әртүрлі визуалды арнайы эффектілерді қолдану.
23-тақырып. Жеке жобаны құру. Ойын, деректі видеосюжеттің немесе музыкалық бейнебаянның түсірілімі және монтажы. Шулы және музыкалық дыбыстау.
24-тақырып. Қорытынды шығару. Жобалық жұмысты қорғау.

62. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса.
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает основы звукозаписи;
2) знает устройство и принцип работы звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры;
3) имеет навыки работы с микрофоном, звукозаписывающей и звукоусилительной аппаратурой и радиоустройствами;
4) имеет навыки работы с Программами звукозаписи;
5) знает основы сведения (микширования) и редактирования фонограмм;
6) умеет монтировать звуковую дорожку видеофильма.
63. Ожидаемые результаты освоения Программы:
1) умеет самостоятельно определять приоритеты, анализировать их;
2) умеет самостоятельно пользоваться любительской и профессиональной видеотехникой;
3) владеет основами компьютерного монтажа видеофильма;
4) владеет специальными медиатехнологиями;
5) получает представление о профессиях видеооператор, оператор видеомонтажа, оператор звукозаписи.
64. В настоящей Программе по предмету "Сценарное мастерство" используются следующие понятия:
1) сверхзадача – идейно-творческая цель создания пьесы, спектакля, актерского образа;
2) образ – художественный образ – всеобщая категория художественного творчества, форма истолкования и освоения мира с позиции определенного эстетического идеала путем создания эстетически воздействующих объектов. Также любое явление, творчески воссозданное в художественном произведении;
3) драматургический ход – единый образный прием, на который нанизываются все эпизоды сценария, помогает целенаправленно развивать сюжетную линию;
4) конфликт – столкновение или борьба, враждебное отношение, противоречие. В литературоведении столкновение противоположных взглядов действующих лиц в эпосе, драме, произведениях лиро-эпического жанра, лирике, если в ней присутствует сюжет.
5) завязка – событие, которое является началом действия, обнаруживает уже имевшиеся противоречия или сама создает ("завязывает") конфликты;
6) каммершпиле – камерная драма, разновидность драмы, сложившаяся в немецком театре и кино в начале двадцатых годов девятнадцатого века;
7) пеплум – жанр исторического кино, для которого характерны следующие признаки: несмотря на историчность сюжета, в фильмах присутствуют значительные расхождения с историей в угоду зрелищности; не всегда ставится задача достоверного воссоздания исторических событий.
8) питчинг – презентация кинопроекта или сценария с целью нахождения инвесторов, готовых финансировать данный проект;
9) продюссер – специалист, создающий условия для создания кинофильма (телесериала, телепередачи) и реализует его от начала до конечного результата;

62. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) дыбыс жазу негіздерін біледі;
2) дыбыс жазатын және дыбыс күшейтетін аппаратура құралдарын және жұмыс жасау қағидаларын біледі;
3) микрофонмен, дыбыс жазатын және дыбыс күшейтетін аппаратурамен және радиоқұралдармен жұмыс жасау дағдыларына ие;
4) дыбыс жазу бағдарламаларымен жұмыс жасау дағдыларына ие;
5) фонограммаларды аранжировкадан кейінгі дыбыс жазу кезеңі (микширование) және өңдеу туралы негізгі мәліметтерді біледі;
6) видеофильмнің дыбыстық жолағын монтаждай алады.
63. Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер:
1) өз бетінше басымдықтарды анықтайды, оларды талдайды;
2) әуесқой және кәсіби видеотехниканы өз бетінше қолдана алады;
3) видеофильмді компьютерлік монтаждау негіздерін меңгереді;
4) арнайы медиатехнологияларды меңгереді;
5) видеооператор, видеомонтаж операторы, дыбыс жазу операторы мамандықтары туралы түсінікті алады.
64. "Сценарийлік шеберлік" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) асқын міндет - пьесаны, спектакльді, актерлік бейнені құраудың идеялық-шығармашылық мақсаты;
2) бейне - көркемдік бейне - көркем шығарманың жалпы категориясы, эстетикалық әсер ететін нысандарды құрастыру арқылы белгілі эстетикалық идеал позициясы тұрғысынан әлемді түсіну және игеру формасы;
3) драматургиялық жол - сценарийдің барлық эпизодтары тізілетін бірегей бейнелі тәсіл, мақсатты түрде сюжеттік желіні дамытуға көмектеседі;
4) жанжал (конфликт) - қақтығыс немесе күрес, дұшпандық қарым-қатынас, қарама-қайшылық. Егер онда сюжет болса, әдебиеттанудағы эпоста, драмада, лиро-эпикалық жанрдағы шығармаларда, лирикада әрекет етушілердің қарама-қайшы көзқарастарының қақтығысуы;
5) оқиға желісі (завязка) - іс-әрекеттің бастауы болып табылатын оқиға, бар қарама-қайшылықты анықтайды немесе өзі жанжалды құрады;
6) каммершпиле - камералы драма, он тоғызыншы ғасырдың 20-жылдары неміс театрында және киносында пайда болған драманың бір түрі;
7) пеплум - келесі белгілер тән тарихи кино жанры: сюжеттің тарихи сипатына қарамастан фильмдерде ойын-сауық пайдасы үшін тарихтан біршама ауытқушылық байқалады, тарихи оқиғаларды анық қайта құру міндеті әрдайым қойылмайды;
8) питчинг - жобаны қаржыландыруға дайын инвесторларды табу мақсатында киножобаның немесе сценарийдің презентациясы;
9) продюссер - кинофильм (телесериал, телебағдарлама) құру үшін жағдай жасайтын маман және оны басынан бастап соңғы нәтижесіне дейін іске асырады;

10) ремарка – словесное воплощение непрерывного действия сценария, театральная ремарка – описательная часть в пьесе; сценарная ремарка описывает где, когда и как происходит действие;
11) ремарка – образная характеристика свершающегося в настоящий момент действия, характеристика персонажей, событий, романтических ситуаций и обстановки. Сценарная ремарка не просто называет действие, а дает его образно-кинематографическое, литературное прочтение, оставаясь точной и зримой. В системе внешних действий ремарка выявляет содержание сценария и внутреннее движение драматической ситуации;
12) режиссер – главное лицо, которое отвечает за все происходящее на съемочной площадке или на сцене, руководит действиями актеров, операторов, звукорежиссеров, сценаристов, декораторов и несет ответственность за конечный результат;
13) режиссерская экспликация – разработка замысла будущего спектакля. Экспликация пишется в произвольной форме и носит личностный характер;
14) сеттинг – среда, в которой происходит действие художественного произведения, место, время и условия действия;
15) синопсис – краткое изложение сценария;
16) сценарий – литературная основа любого фильма или передачи, самостоятельное драматургическое произведение;
17) сценарист – человек, который пишет сценарий к фильму;
18) сюжет – ряд событий, последовательность сцен, актов в литературе, драматургии, театре, кино, комиксах и играх, происходящих в художественном произведении, на сцене театра, кино, выстроенных для читателя, зрителя, игрока по определенным правилам демонстрации;
19) тема – предмет исследования, изображения, повествования;
20) тритмент – вольное изложение сценария на нескольких страницах;
21) развязка – окончание действия или завершение конфликта между персонажами в эпическом или драматическом произведении.
22) фабула – фактическая сторона повествования, события, случаи, действия, состояния в их причинно-следственной, хронологической последовательности, которые компонуются и оформляются автором в сюжете на основе закономерностей, усматриваемых автором в развитии изображаемых явлений;
23) кульминация – вершина, момент наивысшего напряжения в развитии действия словесно-художественного произведения, когда происходит перелом, решающее столкновение изображенных характеров и обстоятельств, после которого сюжет произведения движется к завершению;
24) экспозиция – часть сценария, где зритель знакомится с главным героем или героями.
65. Цель Программы: развитие творческих способностей обучающегося через практическое овладение навыками работы сценариста.

10) ремарка - сценарийдің үздіксіз іс-әрекетін сөзбен жеткізу, театралды ремарка - пьесадағы суреттеуші бөлік; сценарийлік ремарка іс-әрекеттің қайда, қашан және қалай өтетіндігін сипаттайды;
11) ремарка -осы сәтте жүзеге асатын іс-әрекеттің бейнелі сипаттамасы, кейіпкерлердің, оқиғалардың, романтикалық оқиғаның және жағдайдың сипаттамасы. Сценарийлік ремарка іс-әрекетті жай ғана атап қоймайды, нақты және көрінетін болып, оның бейнелі-кинематографиялық, әдеби оқылуын береді. Сыртқы іс-әрекеттер жүйесінде ремарка сценарийдің мазмұнын және драмалық жағдайдың ішкі қозғалысын анықтайды;
12) режиссҰр - түсіру алаңында немесе сахнада барлық болатындарға жауап беретін басты адам, актерлердің, операторлардың, дыбыс режиссерлерінің, сценаристердің, декораторлардың іс-әрекеттерін басқарады және соңғы нәтижеге жауап береді;
13) режиссерлік экспликация - болашақ спектакльдің түпкі ойын әзірлеу. Экспликация еркін формада жазылады және тұлғалық сипатқа ие;
14) сеттинг - көркем шығарманың орын алатын ортасы, орны, уақыты және іс-әрекет шарты;
15) синопсис - сценарийдің қысқаша баяндалуы;
16) сценарий - кез-келген фильмнің немесе бағдарламаның әдеби негізі, дербес драматургиялық шығарма;
17) сценарист - фильмге сценарий жазатын адам;
18) сюжет - әдебиетте, драматургияда, театрда, кинода, комикстарда және ойындарда оқырмандар, көрермендер, ойнаушылар үшін демонстрацияның белгілі ережелері бойынша құрылған оқиғалар қатары, сахналардың, актілердің реттілігі;
19) тақырып - зерттеу, бейнелеу, әңгімелеу нысаны;
20) тритмент - сценарийдің бірнеше бетте еркін баяндалуы;
21) түйін (развязка) - эпикалық немесе драмалық шығармада кейіпкерлер арасындағы жанжалдың немесе іс-әрекеттің аяқталуы;
22) фабула - әңгімелеудің, оқиғаның, жағдайдың, іс-әрекеттің нақты жағы, олар бейнеленетін құбылыстарды дамытуда автор қарастыратын заңдылықтар негізінде автор желіде біріктіреді және ресімдейді;
23) шарықтау шегі (кульминация) - бетбұрысты жағдай болып жатқанда, бейнеленетін мінездердің және жағдайлардың қақтығысуын шешетін, сөздік-көркемдік шығарманың іс-әрекетінің дамуындағы ең жоғары шиеленістің сәті, шыңы, одан кейін шығарма сюжеті аяқталуға жақындайды;
24) экспозиция - көрермен басты кейіпкермен немесе кейіпкерлермен танысатын сценарий бөлігі.
65. Бағдарламаның мақсаты: сценарист жұмысының дағдыларын практикалық меңгеру арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту.

66. Задачи Программы.
Обучающие:
1) овладение основами работы сценариста с целью использования в процессе создания сценария киноновеллы;
2) освоение основных особенностей деятельности сценариста, ее взаимосвязи с киноискусством;
3) овладение элементами драматургии, спецификой ее применения в киноискусстве.
Развивающие:
1) развитие творческих способностей обучающегося через обучение сценарному мастерству, основам драматургии;
2) развитие наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости через обучение навыкам работы сценариста;
3) художественно-эстетическое развитие личности ребенка на основе приобретенных им в процессе освоения Программы знаний, умений и навыков.
Воспитательные:
1) формирование художественного и эстетического вкуса средствами драматургической деятельности;
2) формирование интереса к киноискусству;
3) формирование культуры делового общения между сценаристом и режиссером, сценаристом и продюсером в практическом аспекте творческого сотрудничества.
67. Срок освоения Программы – два года, обучение предмету с 3 класса. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
68. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить сценарное мастерство для удовлетворения культурных потребностей в области киноискусства.
69. Программа направлена на практическое освоение обучающимся сценарного мастерства в киноискусстве, творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося, приобретение опыта создания сценария, навыков самостоятельной работы по реализации художественного замысла в сценарии.
70. Первоначальный этап обучения детей направлен на познание теории сценарного мастерства, аналитический разбор сценариев классических и современных кинокартин, введение в историю и теорию кино, изучение принципов драматургии и законов различных жанров, включая и анимационные фильмы.
71. Теория закрепляется системными практическими занятиями по написанию, разбору и аналитике сценариев, этюдов и короткометражных фильмов. Первоначальный этап завершается презентацией сценария киноновеллы.
72. Особое место в обучении занимает история развития сценария от "сценариусов на манжетах", где кратко описывалась фабула будущего фильма, до особого литературного жанра – кинодраматургии.
73. Педагог уделяет внимание развитию природных задатков будущего сценариста – мастерство и талант рассказчика, писателя.
74. Важное место в обучении сценарному мастерству занимает проблема выбора темы для сценария. Тема – не просто предмет исследования и повествования, предмет находится на пересечении личного интереса сценариста, автора и общественного интереса.

66. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) қолдану мақсатында киноновелланың сценарийін құру процесінде сценарист жұмысының негіздерін меңгеру;
2) сценарист қызметінің негізгі ерекшеліктерін меңгеру, оның кино өнерімен байланысы;
3) драматургия элементтерін, оны кино өнерінде қолдану ерекшеліктерін меңгеру.
Дамыту:
1) сценарийлік шеберлікке, драматургия негіздеріне оқыту арқылы білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) сценарист жұмысының негіздерін үйрету арқылы байқампаздықты, жадыны, зейінді, қиялды, елестетуді, тапқырлықты дамыту;
3) Бағдарламаны меңгеру процесінде алынған білім, білік және дағдылар негізінде бала тұлғасының көркемдік-эстетикалық дамуы.
Тәрбиелік:
1) драматургиялық қызмет құралдарымен көркемдік және эстетикалық талғамды қалыптастыру;
2) кино өнеріне қызығушылықты қалыптастыру;
3) шығармашылық әріптестіктің практикалық аспектісінде сценарист және режиссер, сценарист және продюсер арасында іскерлік қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру.
67. Бағдарламаны меңгеру мерзімі - екі жыл. Пәнге оқыту 3 сыныптан басталады. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
68. Бағдарлама кино өнері саласында мәдени қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін сценарийлік шеберлікті меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
69. Бағдарлама білім алушының кино өнеріндегі сценарийлік шеберлікті практикалық меңгеруге, шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына, сценарийді құру тәжірибесін, сценарийдегі көркемдік ойды іске асыру бойынша өзіндік жұмыс дағдыларын алуға бағытталады.
70. Балаларды оқытудың бастапқы кезеңі сценарийлік шеберлік теориясын тануға, классикалық және заманауи кинокартиналардың сценарийлерін аналитикалық талдауға, киноның тарихы мен теориясына кіріспеге, драматургия қағидаларын және анимациялық фильмдерді қоса алғанда әртүрлі жанрлар заңдарын оқытуға бағытталған.
71. Теория сценарийлерді, этюдтерді және қысқа метражды фильмдерді жазу, талдау және аналитикасы бойынша жүйелі практикалық сабақтармен бекітіледі. Бастапқы кезең киноновелланың сценарийін презентациялаумен аяқталады.
72. Оқытуда болашақ фильмнің желісі (фабула) қысқаша сипатталатын "манжеттердегі сценариустардан" бастап ерекше әдебиет жанры - кинодраматургияға дейінгі сценарийдің даму тарихы ерекше орын алады.
73. Педагог болашақ сценаристің табиғи алғышарттарының - шеберліктің және әңгімелеуші, жазушы талантының дамуына көңіл бөледі.
74. Сценарийлік шеберлікке оқытуда сценарий үшін тақырып таңдау мәселесі ерекше орын алады. Тақырып - жай ғана зерттеу пәні және әңгімелеу ғана емес, пән сценаристтің жеке қызығушылықтары мен автордың және қоғамдық қызығушылықтың қиылысуында жатады.

75. Педагог уделяет особое внимание основным аспектам детали сценария – деталь, создающая перипетию – предмет находится в центре внимания всего фильма, является поводом к действию; деталь – предмет находится в активном взаимодействии с актером, помогает ему выстраивать характер персонажа; деталь – часть, по которой зритель догадывается о том, что происходит в целом; деталь-персонаж – предмет одушевляется и на него переносятся человеческие функции; деталь, создающая настроение.
76. Педагог обучает глубинному изучению структурных моделей через погружение в жанры, написанию сцены, сбору сценария из сцен.
77. Программа включает занятия по психологии для сценаристов - важный инструментарий для создания психологически достоверных образов персонажей, их поступков и взаимоотношений. В данном разделе педагог в своей деятельности осуществляет межпредметную связь с предметом "Практическая психология".
78. Важным моментом в обучении сценарному мастерству является умение написания синопсиса – краткое изложение истории на двух-пяти страницах. В синопсисе дается описание главного героя или героев, их целей, препятствий и способов преодоления препятствий. На стадии синопсиса понятно, какими будут поворотные события сценария и где будут границы актов.
79. Педагог уделяет особое внимание умению обучающегося составлять поэпизодный план или тритмент – изложение сценария, разбитое по сценам, объемом 20-30 страниц.
80. Сцена поэпизодного плана начинается с описания места и времени действия. Описание места и времени позволяет не запутаться при работе с сюжетными линиями.
81. Отдельное занятие педагог посвящает описанию действия в сценарии – ремарки. В отличие от театральной ремарки, которая очень краткая и оставляет максимум действия для режиссера или актеров, кино-ремарка занимает существенный объем сценария.
82. Важным в творчестве сценариста является умение писать диалоги персонажей. Каждая реплика героя – действие, которое приближает его к цели. Диалог становится интересным тогда, когда у его участников есть цель и между ними есть конфликт.
83. Практический блок направлен на отработку навыков по адаптации проектов. Обучающиеся работают над сценарием (экранизацией) короткометражной и полнометражной картины, проходя все этапы работы от питчинга идеи до обсуждения и редактирования сценария.
84. Создание нравственного, дружелюбного климата и радостной, творческой атмосферы, получение детьми удовольствия от занятий являются основными задачами для педагога.

75. Педагог сценарий бөлшектерінің негізгі аспектілеріне ерекше көңіл бөледі - қиын кезеңді құрайтын бөлшек - пән барлық фильм назарының ортасында орналасады, іс-әрекетке себеп болып табылады; бөлшек - актермен белсенді қарым-қатынаста болады, оған кейіпкер мінезін келтіруге көмектеседі; бөлшек - көрермен тұтас алғанда не болып жатқандығын түсінетін бөлік; бөлшек-кейіпкер - пән жанданады және оған адам қызметтері ауысады; көңіл-күйді құрайтын бөлшек.
76. Педагог жанрларға, көріністі жазуға, көріністерден сценарийді жинауға тереңдету арқылы құрылымдық үлгілерді терең оқытуды үйретеді.
77. Бағдарлама сценаристер үшін психологияны қамтиды - кейіпкердің шынайы бейнесін, олардың әрекеттерін және өзара қарыс-қатынасын жасау үшін маңызды құрал. Аталған бөлімде педагог өз қызметінде "Практикалық психология" пәнімен пәнаралық байланысты жүзеге асырады.
78. Сценарийлік шеберлікке оқытудағы маңызды сәт - оқиға екі-бес бетте қысқаша баяндалатын - синопсис жазу білігі болып табылады. Синопсисте басты кейіпкердің немесе кейіпкерлердің сипаттамасы, олардың мақсаттары, кедергілер және кедергілерден өту тәсілдері беріледі. Синопсис кезеңінде сценарийдің бұрылыс сәттері қалай болатындығы және акт шекаралары қайда болатындығы белгілі болады.
79. Педагог білім алушының эпизодтық жоспар (тритмент) құру білігіне ерекше көңіл бөледі, тритмент - көлемі 20-30 беттен тұратын, сахналар бойынша ажыратылған сценарийдің баяндалуы.
80. Эпизодтық жоспардың сахнасы іс-әрекет орнын және уақытын суреттеуден басталады. Орынды және уақытты суреттеу сюжеттік желімен жұмыс кезінде шатаспауға мүмкіндік береді.
81. Педагог жеке сабақты сценарийдегі іс-әрекетті суреттеуге - ремаркаға арнайды. Өте қысқа және барынша іс-әрекетті режиссер немесе актерлерге қалдыратын театралды ремаркадан айырмашылығы кино ремарка сценарийдің елеулі көлемін алады.
82. Сценарист шығармашылығында кейіпкерлер диалогын жазу білігі маңызды болып табылады. Кейіпкердің әрбір репликасы - оны мақсатқа жақындата түсетін іс-әрекет. Диалог оның қатысушыларының мақсаты және олардың арасында жанжал болғанда қызықты бола түседі.
83. Практикалық блок жобаларды бейімдеу бойынша дағдыларды пысықтауға бағытталған. Білім алушылар идеяның питчингінен сценарийді талқылау және редактирлеуге дейінгі жұмыстың барлық кезеңдерін өте отырып, қысқа метражды және толық метражды картинаның сценарийімен жұмыс жасайды.
84. Адамгершілік, жылы шырайлы климатты және қуанышты, шығармашылық атмосфераны құру, балалардың сабақтан ляззат сезімін алуы педагогтің басты міндеттерінің бірі болып табылады.

85. Педагог использует метод исследовательской деятельности для обеспечения творческой атмосферы в коллективе обучающихся, создания возможности поиска различных способов выполнения поставленных задач, новых художественных средств художественного замысла в драматургии. Педагог предлагает такие задания, которые включают детей в самостоятельный творческий, исследовательский поиск для развития креативного мышления.
86. Межпредметные связи предмета "Сценарное мастерство" с предметами "Звукозапись и видеосъемка", "Операторское мастерство", "Основы актерского мастерства" побуждают обучающегося к целостному познанию различных художественных явлений.
87. Программные требования в 3 классе:
1) развитие литературных данных обучающегося в письменном и разговорном жанрах;
2) знание теории и истории кино;
3) знание теории сценарного мастерства, структуры сценария;
4) знание структуры драматургических произведений;
5) знание принципиальных различий сценария от других видов литературного творчества;
6) умение выстраивать связи между конфликтом, темой сценарного хода и событийным рядом;
7) умение анализировать композиции произведений.
88. Содержание учебного предмета 3 класса.
Тематическое планирование.
Тема 1. Введение в историю и теорию кино. Братья Люмьер. Одно из первых направлений в киноискусстве. Происхождение названия "кинематография". Жорж Мельес – зачинатель второго направления в киноискусстве – игровое кино. Классики советской кинорежиссуры.
Тема 2. Искусство рассказывать истории, мастерство и талант рассказчика – природные задатки будущего сценариста.
Тема 3. Выбор темы для сценария.
Тема 4. Локализация глобальной темы. Замысел – первое приближение к сюжету и основной идее произведения.
Тема 5. Изучение проблемы и сбор материала – важный этап в создании сценария. Знакомство с будущими героями сценария, их жизнью – сегодняшней и вчерашней, близкими людьми героев, друзьями и недругами. Изучение жилища предполагаемых героев.
Тема 6. Идея, сверхзадача сценария. Сценарий – литературное произведение.
Тема 7. Виды сценария в кино: киносценарий, режиссерский сценарий, экспликация (как снимать), режиссерская экспликация.
Тема 8. Элементы сценария – описательная часть (ремарка или сценарная проза), диалог, закадровый голос, титры.
Тема 9. Жанры сценария. Трагедия (трагикомедия), драма (психологическая драма, каммершпиле), приключенческий фильм, детектив, триллер, фильм-катастрофа, исторический фильм (биографический фильм, фильм плаща и шпаги, пеплум, историческая драма), музыкальный сценарий (мюзикл, фильм-ревю, рок-опера), кинокомедия.
Тема 10. Структура сценария. Сюжет и фабула.
Тема 11. Конфликт как основная движущая сила истории. Конфликт в сценарии.
Тема 12. Внешний конфликт – между героями.
Тема 13. Внутренний конфликт – конфликт внутри героя. Отличие драмы от мелодрамы – наличие внутреннего конфликта.
Тема 14. Драматургический ход.
Тема 15. Сеттинг и его влияние на структуру сценария. Время и место действия в литературном, драматическом или кинематографическом произведении.
Тема 16. Понятие "кадр", как мельчайший элемент сценария. Структура кадра.
Тема 17. Понятие "сцена", как следующий, более крупный элемент сценария, характеризующийся единством времени, места и действия. Структура сцены.
Тема 18. Анализ сцены.
Тема 19. Понятие "эпизод". Структура эпизода. Адаптация литературного сценария к условиям кино, его трансформация в киносценарий.
Тема 20. Понятие "акт", как совокупность нескольких эпизодов, объединенных единым действием главного героя и ограниченных сильным сюжетным поворотом.
Тема 21. Завязка, развитие, кризис, кульминация, развязка в сценарии.
Тема 22. Современные проблемы драматургии и пути их решения.
Тема 23. Событийный ряд, экспозиция, ее значение.

85. Педагог білім алушылардың ұжымында шығармашылық атмосфераны қамтамасыз ету, қойылған міндеттерді орындаудың әртүрлі тәсілдерін, драматургиядағы көркемдік ойдың жаңа көркемдік құралдарын іздеу мүмкіндігін құру үшін зерттеу қызметі әдісін қолданады. Педагог сын тұрғысынан ойлауды дамыту үшін дербес шығармашылық, зерттеу ізденісіне араластыратын тапсырмаларды ұсынады.
86. "Сценарийлік шеберлік" пәнінің "Дыбыс жазу және видеоға түсіру", "Операторлық шеберлік", "Актерлік шеберлік негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың әртүрлі көркемдік құбылыстарды тұтас түсінуге итермелейді.
87. 3 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) жазбаша және ауызша жанрларда білім алушының әдеби қабілеттерін дамыту;
2) кино теориясы мен тарихын білу;
3) сценарийлік шеберлік теориясын, сценарий құрылымын білу;
4) драматургиялық шығармалардың құрылымын білу;
5) сценарийдің әдебиет шығармашылығының басқа түрлерінен түбегейлі айырмашылықтарын білу;
6) жанжал, сценарийлік жүріс және оқиғалар қатары арасында байланысты орнату білігі,
7) шығарма композициясын талдау білігі.
88. 3 сыныптығ оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кино теориясы мен тарихына кіріспе. Ағайынды Люмьер. Кино өнеріндегі алғашқы бағыттардың бірі. "Кинематография" аталуының пайда болуы. Жорс Мельес - кино өнеріндегі екінші бағыттың - ойын киносының бастаушысы. Кеңес кинорежиссурасының классиктері.
2-тақырып. Оқиғаларды айту өнері, әңгімелеушінің шеберлігі және таланты - болашақ сценаристтің табиғи алғышарттары.
3-тақырып. Сценарий үшін тақырыпты таңдау.
4-тақырып. Ғаламдық тақырыпты оқшаулау. Түпкі ой - сюжетке және шығарманың негізгі идеясына алғашқы жақындау.
5-тақырып. Мәселелерді зерттеу және материалдарды жинау - сценарийді құрудың маңызды кезеңі. Сценарийдің болашақ кейіпкерлерімен, олардың бүгінгі және кешегі өмірімен, кейіпкерлердің жақын адамдарымен, достарымен және дұшпандарымен танысу. Болжамды кейіпкерлердің тұру орнын зерттеу.
6-тақырып. Идея, сценарийдің асқын міндеті. Сценарий - әдеби туынды.
7-тақырып. Кинодағы сценарий түрлері: киносценарий, режиссерлік сценарий, экспликация (қалай түсіру), режиссҰрлік экспликация.
8-тақырып. Сценарий элементтері - суреттеу бөлігі (ремарка немесе сценарийлік проза), диалог, кадр сыртындағы дауыс, титрлар.
9-тақырып. Сценарий жанрлары. Трагедия (трагикомедия), драма (психологиялық драма, каммершпиле), шытырман оқиғалы фильм, детектив, триллер, фильм-катастрофа, тарихи фильм (биографиялық фильм, плащ және семсер фильмі (фильм плаща и шпаги), пеплум, тарихи драма), музыкалық сценарий (мюзикл, фильм-ревю, рок-опера), кинокомедия.
10-тақырып. Сценарий құрылымы. Сюжет және фабула.
11-тақырып. Жанжал оқиғаны негізгі жүргізуші күш. Сценарийдегі жанжал.
12-тақырып. Кейіпкерлер арасындағы сыртқы жанжал.
13-тақырып. Ішкі жанжал - кейіпкер ішіндегі жанжал. Драманың мелодрамадан айырмашылығы - ішкі жанжалдың болуы.
14-тақырып. Драматургиялық жүріс.
15-тақырып. Сеттинг және оның сценарий құрылымына әсері. Әдеби, драмалық немесе кинематографиялық шығармадағы іс-әрекет уақыты және орыны.
16-тақырып. Сценарийдің ұсақ әлементі ретіндегі "кадр" түсінігі. Кадр құрылымы.
17-тақырып. Сценарийдің келесі ірілеу элементі ретіндегі уақыттың, орынның және іс-әрекеттің тұтастығымен сипатталатын "сахна" түсінігі. Сахна құрылымы.
18-тақырып. Сахнаның талдауы.
19-тақырып. "Эпизод" түсінігі. Эпизод құрылымы. Әдеби сценарийді кино шарттарына бейімдеу, оның киносценарийге трансформациясы.
20-тақырып. Басты кейіпкердің бірегей іс-әрекетімен біріктірілген және күшті сюжеттік бұрылыстармен шектелген бірнеше эпизодтардың жиынтығы ретіндегі "акт" түсінігі.
21-тақырып. Сценарийдегі байланыс, даму, дағдарыс, кульминация, түйін (развязка).
22-тақырып. Драматургияның заманауи мәселелері және оларды шешу жолдары.
23-тақырып. Оқиғалар қатары, экспозиция, оның мәні.

89. Ожидаемые результаты освоения Программы 3 класса:
К концу обучения в 3 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю и теорию кино;
2) обладает развитым литературным письмом;
3) обладает навыками сбора материала для написания сценария;
4) знает виды и жанры сценария;
5) знает структуру сценария;
6) знает роль конфликта в сценарии.
90. Программные требования в 4 классе:
1) знакомство со спецификой работы сценариста;
2) знание основ психологии зрителя – конечного потребителя продукции сценариста;
3) овладение навыками представления своего проекта на профессиональных питчингах.
91. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Методы работы сценариста. Ориентирование сценариста на вкусы и потребности зрителя.
Тема 2. Анализ сценария.
Тема 3. Психология восприятия, управление вниманием и эмоциями зрителя в сценарном мастерстве. Выразительные средства, создаваемые на уровне сценария.
Тема 4. Деталь в сценарии как выразительное средство.
Тема 5. Производственное редактирование сценария – определение длины фильма, количества объектов съемки, павильонных декораций, количества актеров.
Тема 6. Заявка, тритмент, сценарий, синопсис в сценарном мастерстве. Понятие о заявке. Тритмент как реклама сценария. Синопсис (краткое изложение сценария).
Тема 7. Экранизации, сериалы, основные требования телеформата.
Тема 8. Сценарий телепрограммы.
Тема 9. Просмотр, разбор и анализ известных фильмов и тематических программ.
Тема 10. Разбор известных сценариев и их сопоставление со снятыми по ним фильмами.
Тема 11. Анализ ошибок сценаристов и режиссеров.
Тема 12. Практическая работа – подготовка к защите собственного проекта: выбор темы и работа над замыслом собственного сценария, обучаемого.
Тема 13. Практическая работа – подготовка к защите собственного проекта: изучение проблемы и сбор материала для сценария. Изучение документов, фотографий, архивных материалов по теме сценария.
Тема 14. Правила оформления сценария.
Тема 15. Практическая работа. Представление своего сценария на питчинге.
92. Ожидаемые результаты освоения Программы 4 класса.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает методы работы сценариста;
2) обладает навыками анализа сценария;
3) знает основы практической психологии;
4) обладает навыками создания тритмента и синопсиса сценария.
93. В настоящей Программе по предмету "Операторское мастерство" используются следующие понятия:

89. 3 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
3 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кино теориясы мен тарихын біледі;
2) дамыған әдеби жазбаға ие;
3) сценарий жазу үшін материал жинақтау дағдысына ие;
4) сценарийдің түрлері мен жанрларын біледі;
5) сценарийдің құрылымын біледі;
6) сценарийдегі жанжалдың рөлін біледі.
90. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) сценарист жұмысының ерекшелігімен танысу;
2) сценарист өнімінің соңғы тұтынушысы - көрермен психологиясы негіздерін білу;
3) кәсіби питчингтерде өз жобасын таныстыру дағдыларын меңгеру.
91. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Сценарист жұмысының әдістері. Сценаристтің көрермен талғамы мен қажеттіліктеріне бағдарлануы.
2-тақырып. Сценарийді талдау.
3-тақырып. Қабылдау психологиясы, сценарийлік шеберлікте көрермен зейінін және эмоциясын басқару. Сценарий деңгейінде жасалатын мәнерлі құралдар.
4-тақырып. Сценарийдегі бөлшек мәнерлі құрал ретінде.
5-тақырып. Сценарийдің өндірістік редакциясы - фильмнің ұзақтығын, түсірілім нысандарының санын, павильонды декорацияны, актерлер санын анықтау.
6-тақырып. Сценарийлік шеберліктегі сұраныс, тритмент, сценарий, синопсис. Өтініш туралы түсінік. Тритмент - сценарий жарнамасы. Синопсис (сценарийдің қысқаша баяндамасы).
7-тақырып. Экранизация, сериалдар, телеформаттың негізгі талаптары.
8-тақырып. Телебағдарламаның сценарийі.
9-тақырып. Танымал фильмдерді және тақырыптық бағдарламаларды қарау, жіктеу және талдау.
10-тақырып. Танымал сценарийлерді жіктеу және солар бойынша түсірілген фильмдермен оларды салыстыру.
11-тақырып. Сценаристердің және режиссерлердің қателіктерін талдау.
12-тақырып. Практикалық жұмыс - жеке жобаны қорғауға дайындық: тақырыпты таңдау және білім алушының жеке сценарийінің түпкі ойымен жұмыс.
13-тақырып. Практикалық жұмыс - жеке жобаны қорғауға дайындық: мәселені зерттеу және сценарий үшін материалды жинақтау. Сценарий тақырыбы бойынша документтерді, фотосуреттерді, мұрағат құжаттарын зерттеу.
14-тақырып. Сценарийді ресімдеу ережелері.
15-тақырып. Практикалық жұмыс. Питчингте жеке сценарийді таныстыру.
92. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сценарист жұмысының әдістерін біледі;
2) сценарийді талдау дағдыларын меңгерген;
3) практикалық психология негіздерін біледі;
4) сценарийдің тритментін және синопсисін құру дағдыларына ие.
93. "Операторлық шеберлік" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:

1) разбел – прибавление к одному и тому же насыщенному цвету все увеличивающейся порции белого для получения ряда разбеленных тонов одного цвета;
2) акцент – выделение момента действия в монтаже, например, актерского крупного плана;
3) наезды – камера движется вдоль оптической оси по направлению к объекту, наблюдается постепенное укрупнение главного объекта и выход за рамку кадра элементов окружения;
4) отъезды – камера движется вдоль оптической оси, удаляясь от объекта, масштаб изображения главного объекта уменьшается, в кадр постепенно входят новые детали;
5) открытая композиция – линии расходятся от сюжетно-композиционного центра, отражая связи объектов, стремящихся выйти за пределы кадра;
6) закрытая композиция – линия взаимодействия изображаемых объектов направляется к сюжетно-композиционному центру;
7) общий план – съемка человека на камеру во весь рост;
8) свет – в физической оптике электромагнитное излучение, воспринимаемое человеческим глазом;
9) экспонометрический контроль освещения – измерение светотехнических характеристик освещенного объекта фотографирования;
10) светотональный акцент – средство организации внимания зрителя и выделения существенного в кадре;
11) высокий ключ – объект съемки хорошо освещен мягким светом, преобладают светлые, нежные тона и нет густых теней;
12) кадр – основной элемент фильма, очерка, сюжета, его постановочная, съемочная и монтажная единица. Это буква, слово в монтажной фразе. Каждый кадр представляет собой единое целое, и его содержание заключено в нем полностью. Изображение части пространства, заключенное в рамку экрана называется кадром, с его пространственным качеством;
13) внутрикадровый монтаж – композиционное построение внутри одного монтажного кадра, объединяющее происходящие в нем действия в единый мизанкадр;
14) композиция кинокадра – расположение объектов в кадре называется композицией, правила композиции одинаковы в изобразительном искусстве, фотографии, видео;
15) формат кинокадра – понятие в фотографии, кинематографе и телевидении, описывающее формат изображения, один из основных параметров всех кинематографических систем и телевизионных стандартов;
16) контраст – противоположность в оптике, отношение разности яркостей объекта и фона к их сумме или такое же отношение для освещенностей изображения. Зрительный контраст характеризует особенность зрительного восприятия, в силу которой оценка яркости наблюдаемого объекта меняется в зависимости от окружающего фона либо от предыдущих зрительных впечатлений;

1) ағарту - бір түстің ағартылған реңктерінің қатарын алу үшін бір және дәл сол қанық түске ақ түстің арттырылған порциясын қосу;
2) акцент - монтажда іс-әрекет сәтін ерекшелеу, мысалы, актерлік ірі планды;
3) алға қарай қозғалу - камера объектіге қарай бағыты бойынша оптикалық осі бойымен қозғалады, басты объектінің біртіндеп үлкейтілуі және қоршаған элементтердің кадрдың жиектерінен шығуы байқалады;
4) артқа қарай қозғалу - камера объектіден әрі кете отырып, оптикалық осі бойымен қозғалады, басты объекті суретінің масштабы кішірейеді, кадрға біртіндеп жаңа бөлшектер енеді;
5) ашық композиция - сызықтар кадр шекараларынан шығуға тырысатын объектілердің байланысын бейнелей отырып, сюжеттік-композициялық орталықтан ажырайды;
6) жабық композиция - сюжеттік-композициялық орталыққа бағытталатын бейнеленетін объектілердің өзара байланысу сызықтары;
7) жалпы план - адамды камераға бүкіл бойын ала отырып түсіру;
8) жарық - адам көзімен қабылданатын, физикалық оптикадағы электромагниттік сәулелену;
9) жарықтандырудың экспонометрикалық бақылауы - фотоға түсірілетін жарықтандырылған объектінің жарықтехникалық сипаттамасын өлшеу;
10) жарықтоналдық акцент - көрермен зейінін ұйымдастыру және кадрдағы ауқымды нәрсені ерекшелеу құралы;
11) жоғарғы кілт - түсірілім объектісі жұмсақ жарықпен жақсы жарықтандырылған, ашық, нәзік тонға ие және қалың көлеңкелер жоқ;
12) кадр - фильм, очерк, сюжеттің негізгі элементі, оның қойылым, түсірілім және монтаждық бірлігі. Бұл монтаждық фразадағы әріптер, сөздер. Әрбір кадр біртұтас және оның мазмұны онда толығымен қамтылған. Экран жиектемесіне алынған кеңістік бөлігінің суреті оның кеңістіктік қасиетімен бірге кадр деп аталады;
13) кадр ішіндегі монтаж - бір монтаждық кадр ішінде болып жатқан іс-әрекетті біртұтас мизанкадрға біріктіретін композициялық құрылыс;
14) кинокадр композициясы - нысандардың кадрда орналасуы композиция деп аталады, бейнелеу өнерінде, фотосуретте, видеода композиция ережелері бірдей;
15) кинокадрдың форматы - суреттің форматын сипаттайтын фотографиядағы, кинематографиядағы және телевидениедегі түсінік, барлық кинематографиялық жүйелер мен телевизиялық стандарттардың негізгі параметрлерінің бірі;
16) контраст - оптикадағы қарама-қайшылық, объект пен фонның ашықтық айырмашылығының олардың суммасына қатынасы немесе кескіннің жарықтылығы үшін дәл осындай қатынас. Көру контрасты көру қабылдауының ерешелігін сипаттайды, бақыланатын объектінің ашықтығын бағалауы қоршаған фонға байланысты немесе алдыңғы көру әсерлеріне байланысты өзгереді;

17) затемнение – прибавление к одному и тому же насыщенному цвету все увеличивающейся порции черного для получения ряда затемненных тонов одного цвета;
18) съемка с движения (динамическое панорамирование) – съемка камерой, движущейся в пространстве, съемки с движущегося поезда, парохода, самолета, автомобиля, съемка со специальных операторских тележек, кранов;
19) оптические свойства материалов – свойства, характеризующие поглощение, пропускание и отражение электромагнитных волн оптического диапазона;
20) мизанкадр – движение во времени, пространстве игровой площадки или относительно друг друга персонажей, декораций или съемочной камеры; образное решение действия актеров в кадре с учетом всех выразительных средств экранного искусства (мизансцена, ракурс и точка съемки, крупность плана, пластика, статика, динамика);
21) монтаж – творческий и технический процесс в кинематографе, на телевидении или звукозаписывающих студиях, позволяющий в результате соединения отдельных фрагментов исходных записей получить единое, композиционно целое произведение;
22) объективная камера – прием монтажа фильма, взгляд на действие происходит со стороны;
23) оператор – группа профессий по управлению работой оборудования (установок) различного вида и назначения, в частности, по проведению и обеспечению фото, кино и видеосъемки; кинооператор – профессия в кинематографе; человек, снимающий фильм на кинокамеру;
24) операторская экспликация – фиксация творческого замысла операторского решения будущего фильма на экране, принятого на основе режиссерской художественной трактовки сценария. Операторская экспликация – специальная дополнительная разработка режиссерского сценария в его съемочной части;
25) оптическая перспектива – резкий объект, размытый фон и наоборот;
26) средний план – съемка человека на камеру до колен;
27) панорама – кино или видеосъемка большого пространства или перемещающихся объектов с одновременным плавным разворотом камеры вокруг вертикальной или горизонтальной оси;
28) ракурс – объект, точка зрения на него в пространстве, получаемая проекция (изображение) объекта в данной точке. Проекция может фиксироваться на носитель: бумагу, холст, фотопленку, кинопленку, цифровую матрицу;
29) субъективная камера – прием монтажа фильма, в этом случае взгляд на действие происходит глазами персонажа;
30) линейная перспектива – перспективные сокращения объектов, их уменьшение по мере удаления, строится по прямым линиям, которые соответствуют ходу световых лучей;

17) қараңғылау - бір түстің қараңғыланған реңктерінің қатарын алу үшін бір және дәл сол қанық түске қара түстің арттырылған порциясын қосу;
18) қозғалыста түсіру (динамикалық панорамалау) - кеңістікте қозғалатын камерамен түсіру, қозғалыстағы поездан, пароходтан, самолеттен, автомобильден түсіру, арнайы операторлық арбалардан, крандардан түсіру;
19) материалдардың оптикалық қасиеті - оптикалық диапазондағы электромагниттік толқындардың жұтылуын, өткізілуін және шағылуын сипаттайтын қасиет;
20) мизанкадр - уақыт ішіндегі, ойын алаңы кеңістігіндегі немесе кейіпкерлердің бір-біріне, декорацияға немесе түсіру камерасына қатысты қозғалыс, экран өнерінің барлық мәнерлі құралдарын (мизансахна, ракурс және түсірілім нүктелері, планның ірілігі, пластика, статика, динамика) ескере отырып кадрдағы актерлер іс-әрекетінің бейнелік шешімі;
21) монтаж - бастапқы жазбалардың жеке үзінділерін біріктіріу нәтижесінде біртұтас композициялық шығарма алуға мүмкіндік беретін кинематографиядағы, телевидениедегі немесе дыбыс жазу студияларындағы шығармашылық және техникалық процесс;
22) объективті камера - фильмді монтаждау тәсілі, бұл жағдайда іс-әрекетке көзқарас қырынан жүзеге асады;
23) оператор - түрі және қолдану мақсаты әртүрлі құрал-жабдықтарды басқару жұмысы, оның ішінде фото, кино және видеоға түсіруді өткізу және қамтамасыз ету бойынша мамандар тобы; кинооператор - кинематографиядағы мамандық, фильмді кинокамераға түсіретін адам;
24) операторлық экспликация - сценарийдің режиссерлік көркемдік түсіндірмесі негізінде қабылданған, экранда болашақ фильмнің операторлық шешімінің шығармашылық түпкі ойын бекіту. Операторлық экспликация -режиссерлік сценарийдің түсірілім бөлігіндегі арнайы қосымша әзірлемесі;
25) оптикалық перспектива - анық объект, шайылған фон және керісінше;
26) орта план - адамды камераға тізесіне дейін түсіру;
27) панорама - кино немесе үлкен кеңістіктің немесе камераның вертикаль немесе горизонталь осі айналасында бірдей уақыттағы баяу айналуымен орын ауыстыратын объектілердің видео түсірілімі;
28) ракурс - кеңістіктегі көру объектісі, нүктесі, аталған нүктеде объектінің алынатын проекциясы. Проекция тасымалдағышқа: қағазға, кенепке, фотоплҰнкаға, киноплҰнкаға, сандық матрицаға бекітілуі мүмкін;
29) субъективті камера - фильмді монтаждау тәсілі, бұл жағдайда іс-әрекетке көзқарас кейіпкер көзімен жүзеге асады;
30) сызықтық перспектива - объектілердің перспективті қысқаруы, олардың қашықтату шамасы бойынша азаюы, жарық сәулелерінің жүрісіне сәйкес келетін тура сызықтар бойынша құрылады;

31) сюжетно-композиционный центр – центр, содержащий главный или важный сюжетный элемент в кино, картине, скульптуре, архитектуре, декоративном искусстве, включающий сюжетную завязку, основное действие и главных действующих лиц;
32) тональная или воздушная перспектива – эффект угасания тональной насыщенности объектов по мере их удаления от наблюдателя;
33) низкий световой ключ – художественный прием в кинематографии: минимальное освещение, темные тона, выделение некоторых объектов съемки, используется в портретной и предметной съемке;
34) трансфокация – в кино, фотографии изменение фокусного расстояния объектива для масштабирования удаленного объекта съемки;
35) устойчивая композиция – это такая композиция, у которой основные композиционные линии пересекаются под прямыми углами в центре плоскости кадра;
36) неустойчивая композиция – линии взаимодействия объектов пересекаются под острыми углами, создавая ощущение динамики и беспокойства;
37) сложные ракурсы съемки – изображение объекта с различных точек зрения неподвижной или движущейся кинокамерой, возможность всесторонне показывать действие, событие, явление, мимику, жесты и движения человека, монтажные метафоры;
38) точка съемки – место установки фотоаппарата, кинокамеры или видеокамеры во время съемки;
39) постановочный проект фильма – подробная режиссерская раскадровка сценария;
40) крупный план – изображение головы человека;
41) экспонометрия – раздел фотографии, в котором определяют условия экспонирования фотографических материалов при фото и киносъемках.
94. Цель Программы: создание условий для освоения обучающимся современных тенденций операторской профессии через изучение теории и практики операторского мастерства и видеосъемки.
95. Задачи Программы.
Обучающие:
1) знакомство с основными понятиями операторского мастерства;
2) формирование знаний о технических средствах современного кино;
3) изучение основ операторского мастерства, профессиональных особенностей работы оператора;
4) овладение практическими навыками работы с видеокамерой, современным видео оборудованием, компьютерными программами для обработки фильма;
5) овладение грамотой операторского мастерства, освоение и изучение основ и средств видеомонтажа.
Развивающие:
1) приобщение обучающихся к духовно-нравственным ценностям;
2) развитие внимания и наблюдательности через восприятие и анализ операторских съемок;
3) развитие творческого воображения, фантазии, композиционного мышления, художественного вкуса;

31) сюжеттік-композициялық орталық - сюжеттік байламнан (завязка), негізгі іс-әрекеттен және басты әрекет ететін адамдардан құралған, кинодағы, картинадағы, скульптурадағы, архитектурадағы, сәндік өнердегі басты немесе маңызды сюжеттік элементтен тұратын орталық;
32) тональді немесе жеңіл перспектива - объектілердің бақылаушыдан әрі кету шамасы бойынша тоналдық қанықтығының өшу эффектісі;
33) төменгі жарық кілті - кинематографиядағы көркем тәсіл: барынша аз жарықтандыру, қараңғы тон, түсірілімнің кейбір объектілерін ерекшелеу, кескінді (портретті) және заттық түсірілімде қолданылады;
34) трансфокация - кинода, фотографияда түсірілімнің алыс объектісін үлкейту үшін объективтің фокустық арақашықтығын өзгерту;
35) тұрақты композиция - негізгі композициялық сызықтар кадр жазықтығының ортасында тура бұрыштармен қиылысатын композиция түрі;
36) тұрақты емес композиция - объектілердің әсерлесу сызықтары динамика және мазасыздық сезімін жасай отырып, өткір бұрыштармен қиылысады;
37) түсірілімнің күрделі ракурстары - қозғалатын немесе қозғалмайтын кинокамерамен көрудің әртүрлі нүктелерінен объектіні бейнелеу, іс-әрекетті, оқиғаны, құбылысты, мимиканы, адамның ым-ишараттарын және қозғалысын, монтажды метафораны барлық қырынан көрсету мүмкіндігі;
38) түсірілім нүктелері - түсіру кезінде фотоаппаратты, кинокамераны немесе видеокамераны орнату орындары;
39) фильмнің қойылымдық жобасы - сценарийдің толық режиссерлік кадрға бөлінуі;
40) ірі план - адам басының суреті;
41) экспонометрия - фотода және кино түсірілімде фотографиялық материалдардың экспонирлеу шарттары анықталатын фотографияның бөлімі.
94. Бағдарламаның мақсаты: операторлық шеберліктің және видеоға түсірудің теориясы мен практикасын оқыту арқылы білім алушылардың операторлық мамандықтың заманауи беталысын меңгеруі үшін жағдай жасау.
95. Бағдарлама міндеттері.
Оқыту:
1) операторлық шеберліктің негізгі түсініктерімен танысу;
2) заманауи киноның техникалық құралдары туралы білімді қалыптастыру;
3) операторлық шеберлік негіздерін, оператор жұмысының кәсіби ерекшеліктерін зерттеу;
4) фильмді өңдеу үшін видеокамерамен, заманауи видео құрал-жабдықпен, компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгеру;
5) операторлық шеберлік сауатын игеру, видеомонтаждың негіздерін және құралдарын меңгеру және зерттеу.
Дамыту:
1) білім алушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға тарту;
2) операторлық түсірілімді қабылдау және талдау арқылы зейінді және байқампаздықты дамыту;
3) шығармашылық елестетуді, қиялды, композициялық ойлауды, көркемдік талғамды дамыту;

4) развитие артистических качества у обучающихся средствами киноискусства;
5) развитие умения выражать свои мысли, коммуникабельность.
Воспитательные:
1) создание у обучающихся положительного настроя на занятия;
2) воспитание и развитие художественно-эстетического вкуса и уважение к основным видам кинематографа;
3) воспитание умственных и волевых качеств;
4) воспитание чувства личной ответственности;
5) профессиональная ориентация.
96. Срок освоения Программы – два года. Количество часов и продолжительность урока в неделю определяется типовым учебным планом.
97. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить основы операторского мастерства.
98. Программа направлена на практическое овладение обучающимся основными навыками операторского мастерства.
99. Самостоятельные занятия проводятся регулярно и систематически. Объем работы определяется с учетом минимальных затрат на подготовку домашнего задания, параллельного освоения детьми программы общего среднего образования.
100. Формы работы, используемые для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) анализ выполнения учебного задания (обучающийся оценивает, отмечает допущенные ошибки);
2) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над упражнениями, произведениями;
3) устный отчет о подготовке домашних заданий (обучающийся рассказывает о трудностях и устранении трудностей).
101. Задачи, поставленные этой программой, решаются в течение всего курса обучения при помощи специальных методик и механизмов обучения. Усложнение материала вводится постепенно от одной ступени обучения к другой.
102. Параллельно с теоретическим курсом проходят просмотры примеров операторского мастерства – шедевров мировой классики кинематографа. Обязательны учебные экскурсии на телевизионные и киносъемки в целях ознакомления с работой оператора.
103. В ходе обучения обучающиеся получают по возрастанию сложности литературные отрывки для съемок на их основе этюды с использованием основных операторских приемов.
104. В процессе ознакомления обучающегося с историей кинематографа и примерами операторского мастерства педагог предлагает наряду с произведениями мировой классики произведения киноискусства отечественного кинематографа.
105. При объяснении тем "Устройство кинокамеры" и "Устройство кинопроектора" особое внимание педагог уделяет соблюдению обучающимся техники безопасности при использовании съемочной аппаратуры.
106. При объяснении темы "Изобразительно-монтажная композиция фильма и эпизода" педагог обращает внимание обучающегося на кинематографическое произведение, требующее изобразительно-монтажной композиции сцен и эпизодов, организации снимаемого материала на картинной плоскости кадра. В игровом фильме работа над композицией кадров эпизода осуществляется в тесной связи с изобразительно-монтажным решением этого эпизода на основе его драматургической композиции в сценарии.

4) кино өнері құралдарымен білім алушыларда әртістік қасиеттерді дамыту;
5) өз ойларын жеткізе білу білігін, байланысқа бейімділікті дамыту.
Тәрбиелік:
1) білім алушыларда сабақ барысында жағымды көңіл-күйін қалыптастыру;
2) кинематографтың негізгі түрлеріне көркемдік-эстетикалық талғамды және құрмет сезімін тәрбиелеу және дамыту;
3) ақыл-ой және ерік-жігер қасиеттерін тәрбиелеу;
4) жеке жауапкершілік сезімдерін тәрбиелеу;
5) кәсіби бағдарлану.
96. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - екі жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
97. Бағдарлама операторлық шеберліктің негізін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
98. Бағдарлама білім алушының операторлық шеберліктің негізгі дағдыларын практикалық меңгеруге бағытталған.
99. Өзіндік сабақтар үнемі және жүйелі түрде жүргізіледі. Жұмыс көлемі балалардың жалпы білім беру бағдарламаларын игеруімен қатар үй тапсырмасына дайындалуға кететін уақыт шығыны ескеріліп анықталады.
100. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін сабақтың келесі формалары қолданылады:
1) өзінің орындауын талдау (білім алушы өзінің орындауын бағалайды, жіберілген қателіктерін белгілейді);
2) күнделікке шығармамен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
3) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру (білім алушы қиындықтар туралы және оларды жою туралы айтады).
101. Бұл бағдарламамен қойылған міндеттер оқытудың курсы ішінде оқытудың арнайы әдістемелері және механизмдері көмегімен шешіледі. Материалды күрделендіру оқытудың бір сатысынан басқасына біртіндеп енгізіледі.
102. Операторлық шеберлік мысалдарын - кинематографтың әлемдік классикасының үздік туындыларын қарау теоретикалық курспен қатар жүргізіледі. Оператор жұмысымен таныстыру мақсатында телевизиялық және кино түсірілімдерге оқу экскурсиясы міндетті.
103. Оқыту барысында білім алушы негізгі операторлық тәсілдерді қолданумен этюдтер түсіру үшін күрделілігін арттыру бойынша әдеби үзінділер алады.
104. Білім алушыны кинематограф тарихымен және операторлық шеберлік мысалдарымен таныстыру процесінде педагог әлемдік классикасының шығармаларымен қатар отандық кинематографтың киноөнері шығармаларын қатар ұсынады.
105. "Кинокамера құралы" және "Кинопроектор құралы" тақырыптарын түсіндіру кезінде педагог білім алушының түсіру аппаратурасын қолдану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауына ерекше көңіл бөледі.
106. "Фильмнің және эпизодтың бейнелеу-монтаждық композициясы" тақырыбын түсіндіру кезінде педагог білім алушының назарын сахна мен эпизодтардың бейнелеу-монтаждық композициясын, кадрдың кескін жазықтығында түсірілетін материалдың ұйымдастырылуын талап ететін кинематографиялық шығармаға аудартады. Ойын фильмінде эпизод кадрларының композициясымен жұмыс сценарийіндегі оның драматургиялық композициясы негізінде осы эпизодтың бейнелеу-монтаждық шешімімен тығыз байланыста жүзеге асырылады.

107. Композиция кадра формируется на всех этапах создания фильма –при разработке режиссерского (постановочного) сценария, определении изобразительно-монтажного решения эпизодов фильма; при выборе кадра на съемочной площадке, построении мизансцены, решении освещения, выполнении операции съемки, в процессе монтажа фильма из снятого материала, когда уточняются и окончательно оформляются образы фильма, его изобразительная стилистика.
108. В Программе предусмотрено изучение раскадровки как важного инструмента организации труда кинооператора. Каждая картинка – это отдельный кадр (промежуток записи с момента нажатия на "Запись" до нажатия на "Стоп").
109. Раскадровка – отдельные кадры, которым соответствует определенное действие по сценарию. Режиссер и оператор смотрят в раскадровку, оператор ставит камеру на нужное место и снимает.
110. После создания последовательного списка кадров, обучающийся переходит непосредственно к прорисовке примерных композиций кадров, что позволяет глубже взглянуть на детали: тональность, способы выделения главного объекта, монтажа, место расположения героя в кадре.
111. В процессе обучения педагог развивает монтажное мышление обучающегося (заранее представлять, каким образом будут смонтированы соседние кадры). Обучающийся учится создавать единую стилистику сцены (эпизода, фильма); правильно воспринимать пространство действия, выделять главное в кадре, учитывать эмоциональные эффекты (приемы, движения, ритм, столкновение).
112. Обучающийся под руководством педагога осваивает навыки съемок на камеру объекта в разных планах – крупном, среднем и общем.
113. Межпредметные связи предмета "Операторское мастерство" с предметами "Звукозапись и видеосъемка", "Сценарное мастерство" и "Основы актерского мастерства" побуждают обучающегося к целостному познанию искусства кино.
114. Программные требования в 4 классе:
1) знание истории развития кинематографа;
2) знакомство с примерами операторского мастерства по шедеврам мировой классики кинематографа;
3) освоение устройства камеры, правил съемки, овладение практическими навыками работы с видеокамерой;
4) знакомство с операторскими приемами: "статичный кадр", "статическое" и "динамическое панорамирование", "наезд-отъезд", "замедленная съемка", "ускоренная съемка";
5) освоение навыков выбора точек съемки, соответствующих поставленной режиссерской задаче;
6) освоение различных ракурсов съемки, делающих отснятый материал наиболее интересным, неординарным;
7) овладение навыками раскадровки литературного произведения;

107. Кадр композициясы фильмді құрудың барлық кезеңдерінде - режиссерлік (қойылымдық) сценарийді әзірлеуде, фильм эпизодтарының бейнелеу-монтаждық шешімін анықтауда, түсіру алаңында кадрды таңдауда, мизансахнаны құруда, жарықтандыру шешімі, түсірілім операциясын орындауда, түсірілген материалдан фильмді монтаждау процесінде, фильм бейнелері, оның бейнелеу стилистикасы анықталғанда және соңғы ресімделгенде қалыптастырылады.
108. Бағдарламада кинооператор еңбегін ұйымдастырудың маңызды құралы ретіндегі кадрларға бөлуді үйрету қарастырылған. Әрбір сурет - жеке кадр ("Жазу" тетігін басқаннан "Тоқтату" тетігін басқанға дейінгі жазу аралығы).
109. Кадрға бөлу - сценарий бойынша белгілі әрекетке сәйкес келетін жеке кадрлар. Режиссер мен оператор кадрға бөлуді қарайды, оператор камераны тиісті жерге қояды және түсіреді.
110. Кадрлардың бірізді тізімін құрғаннан кейін, білім алушы тікелей кадрлардың үлгілік композициясын салуға көшеді, ол бөлшектерге терең қарауға мүмкіндік береді: тоналдық, басты нысанды, монтажды, кадрда кейіпкердің орналасу орнын ерекшелеу тәсілдері.
111. Педагог оқыту процесінде білім алушының монтажды ойлауын дамытады (көрші кадрлар қарай монтаждалатынын алдын ала ойлайды). Білім алушы көріністің (эпизодтың, фильмнің) біртұтас стилін құруды; әрекет ету кеңістігін дұрыс қабылдауды, кадрдағы бастыны ерекшелеуді, эмоциялық әсерлерді (тәсілдер, қимылдар, ырғақтар, қақтығыстар) ескеруді үйренеді.
112. Білім алушы педагог жетекшілігімен әртүрлі - ірі, орта және жалпы пландарда объектіге камераға түсіру дағдыларын алады.
113. "Операторлық шеберлік" пәнінің "Дыбыс жазу және видеоға түсіру", "Сценарийлік шеберлік", "Актерлік шеберлік негіздері" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың әртүрлі көркемдік құбылыстарды тұтас түсінуге итермелейді.
114. 4 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) кинематографтың даму тарихын білу;
2) кинематографтың әлемдік классиканың үздік туындылары бойынша операторлық шеберлік тәсілдерімен танысу;
3) камера құралын, түсіру ережесін игеру, видеокамерамен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгеру;
4) операторлық тәсілдермен танысу: "тұрақты кадр", "тұрақты" және "динамикалық панорамалау", "жақындау-алыстау (наезд-отъезд)", "баяулатылған түсірілім", "жылдамдатылған түсірілім";
5) қойылған режиссерлік тапсырмаға сәйкес келетін түсірілім нүктелерін таңдау дағдыларын меңгеру;
6) түсірілген материалды барынша қызықты, бірегей ететін түсірілімнің әртүрлі ракурстарын меңгеру;
7) әдеби шығарманы кадрларға бөлу дағдыларын меңгеру;

8) выработка практических навыков применения операторских приемов.
115. Содержание учебного предмета в 4 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Изобретение кинематографа. Внедрение кинематографа в жизнь. Вид съемочного оборудования прошлого. Прогресс развития техники в двадцатом веке, появление новых стандартов и форматов телевидения. Роль телевидения в жизни современного общества.
Тема 2. Устройство кинокамеры. Оптика кинокамеры.
Тема 3. Устройство кинопроектора.
Тема 4. Устройство и комплектация видеокамеры.
Тема 5. Изобразительно-монтажная композиция фильма и эпизода.
Тема 6. Кинокадр как картина. Формат кинокадра. Пространственные и временные качества кадра.
Тема 7. Использование крупности кадра. Симметрия и асимметрия. Экспрессивность кадра.
Тема 8. Использование планов съемки. Крупный план – наиболее сильное средство передачи душевного состояния человека.
План – система условного деления кинематографического пространства (пространства, представленного на экране). Крупный план.
Крупный план для выделения объекта из фона, привлечения к нему внимания (голова, портретная съемка).
Средний план (для показа взаимодействия двух и более объектов).
Общий план (для показа места действия).
Дальний план (для показа места действия). Адресный план – разновидность общего плана, предназначенная для обозначения места и времени действия.
Тема 9. Ракурс съемки. Острая ракурсная съемка. Ракурс – взгляд съемщика на происходящее событие.
Тема 10. Точки съемки. Ощущения, передаваемые кадром, снятым с верхней точки. Ощущения, передаваемые кадром, снятым с нижней точки.
Тема 11. Горизонтальная панорама.
Тема 12. Вертикальная панорама.
Тема 13. Следящая панорама.
Тема 14. Динамичная панорама.
Тема 15. Сложная панорама.
Тема 16. Субъективная камера.
Тема 17. Монтаж – способ экранного мышления. История развития монтажа. Последовательный монтаж. Параллельный монтаж. Ассоциативный монтаж. Эффект Кулешова. Три типа монтажа С. Эйзенштейна. Три стадии монтажа.
Тема 18. Монтажность и немонтажность съемочного материала. Монтажные переходы. Физиологические законы восприятия зрительной и звуковой информации. Требования к культуре монтажа. Монтаж по крупности. Монтаж по ориентации в пространстве. Монтаж по направлению движения. Монтаж по фазе движения. Монтаж по центру композиции. Монтаж по свету (тональности). Монтаж по цвету (колориту). Перебивка.
Тема 19. Использование наездов и отъездов.
Тема 20. Внутрикадровый монтаж. Фильм оператора С. Урусевского "Летят журавли" как яркий пример внутрикадрового монтажа. Средства осуществления внутрикадрового монтажа. Связь внутрикадрового монтажа с авторской мыслью.
Тема 21. Раскадровка литературного произведения.
Тема 22. Съемка этюда на основе отрывка из литературного произведения.
Тема 23. Учебная экскурсия на телевизионные и киносъемки в целях ознакомления с работой оператора.
Тема 24. Просмотр примеров операторского мастерства по шедеврам мировой классики кинематографа.
Тема 25. Итоговый урок.

8) операторлық тәсілдерді қолданудың практикалық дағдыларын дайындау.
115. 4 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кинематографтың ойлап табылуы. Кинематографтың тұрмыс-тіршілікке енгізілуі. Өткен уақыттағы түсіру құрал-жабдықтарының түрі. Жиырмасыншы ғасырдағы техниканың даму прогресі, телевидениенің жаңа стандарттары мен форматтарының пайда болуы. Қазіргі қоғам өміріндегі телевидениенің рөлі.
2-тақырып. Кинокамера құралы. Кинокамера оптикасы.
3-тақырып. Кинопроектор құралы.
4-тақырып. Видеокамера құралы және жиынтығы.
5-тақырып. Фильмнің және эпизодтың бейнелеу-монтаждық композициясы.
6-тақырып. Кинокадр картина ретінде. Кинокадр форматы. Кадрдың кеңістіктік және уақыттық қасиеттері.
7-тақырып. Кадрдың ірілігін қолдану. Симметрия және асимметрия. Кадрдың экспрессивтілігі.
8-тақырып. Түсіру пландарын қолдану. Ірі план - адамның ішкі-жан дүниесінің жағдайын берудің күштірек құралы.
План - кинематографиялық кеңістікті (экранда бейнеленген кеңістік) шартты бөлу жүйесі. Ірі план.
Фоннан объектіні ерекшелеу үшін ірі план, оған назар аударту (бас, портретті түсірілім).
Орта план (екі немесе одан да көп объектілердің өзара байланысын көрсету үшін).
Жалпы план (іс-әрекет орындарын көрсету үшін).
Алыс план (іс-әрекет орындарын көрсету үшін). Адрестік план - іс-әрекет орындарын және уақытын белгілеу үшін арналған жалпы планның бір түрі.
9-тақырып. Түсірілім ракурстары. Өткір ракурсты түсірілім. Ракурс - түсірушінің болып жатқан жағдайға көзқарасы.
10-тақырып. Түсірілім нүктелері. Жоғары нүктеден түсірілген кадрмен жеткізілетін сезімдер. Төменгі нүктеден түсірілген кадрмен жеткізілетін сезімдер.
11-тақырып. Горизонтальды панорама.
12-тақырып. Вертикальды панорама.
13-тақырып. Ілесуші панорама.
14-тақырып. Динамикалық панорама.
15-тақырып. Күрделі панорама.
16-тақырып. Субъективтік камера.
17-тақырып. Монтаж - экрандық ойлаудың тәсілі. Монтаждың даму тарихы. Кезекпен жүргізілетін монтаж. Қатар жүргізілетін монтаж. Ассоциативтә монтаж. Кулешов әсері. С. Эйзенштейн монтажының үш түрі. Монтаждың үш кезеңі.
18-тақырып. Түсірілім материалының монтажға жарамдылығы және монтажға жарамсыздығы. Монтажды ауысымдар. Көру дыбыстық ақпаратты қабылдаудың физиологиялық заңдылықтары. Монтаж мәдениетіне қойылатын талаптар. Ірілігі бойынша монтаж. Кеңістіктікте бағдарлану бойынша монтаж. Қимылдың бағыты бойынша монтаж. Қимыл фазасы бойынша монтаж. Композицияның орталығы бойынша монтаж. Жарық бойынша монтаж (үндестілік). Түс бойынша монтаж (колорит). Қайта жасау.
19-тақырып. Алға қарай қозғалулар мен артқа қарай қозғалуларды қолдану.
20-тақырып. Кадрішілік монтаж. Оператор С. Урусевскийдің "Летят журавли" фильмі - кадрішілік монтаждың ашық мысалы. Кадрішілік монтажды іске асыру құралдары. Кадрішілік монтаждың автордың ойымен байланысы.
21-тақырып. Әдеби шығарманы кадрларға бөлу.
22-тақырып. Әдеби шығармадан үзінді негізінде этюдтің түсірілімі.
23-тақырып. Оператор жұмысымен таныстыру мақсатында телевизиялық және кино түсірілімдерге оқу экскурсиясы.
24-тақырып. Кинематографтың әлемдік классикасының үздік туындылары бойынша операторлық шеберлік мысалдарын қарау.
25-тақырып. Қорытынды сабақ.

116. Ожидаемые результаты освоения Программы в 4 классе.
К концу обучения в 4 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает историю развития кинематографа и съемочного оборудования;
2) имеет представление о профессиях кинооператор, видеооператор, оператор видеомонтажа;
3) знает примеры операторского мастерства по шедеврам мировой классики кинематографа;
3) знает устройство кино-, видеокамеры и владеет навыками работы со съемочной аппаратурой;
4) умеет выбирать точки съемки, соответствующие поставленной режиссерской задаче;
5) владеет различными ракурсами съемки, делающими отснятый материал наиболее интересным, неординарным;
6) владеет приемами киноосвещения, умеет применять световые эффекты.
117. Программные требования в профориентационном классе:
1) владение навыками съемок этюдов на основе литературных отрывков;
2) формирование знаний о технике работы над кинопортретом;
3) обладание достаточно глубоким объемом знаний, достаточным для поступления в кинематографические высшие учебные заведения страны по профессиям, касающимся съемочной техники и съемочного процесса.
118. Содержание учебного предмета в профориентационном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Работа над актерским эпизодом.
Тема 2. Экранный образ.
Тема 3. Композиция кадра и мизансцена. Элементы, активно воздействующие на зрителя. Светлое пятно на темном фоне. Неподвижное изображение при общей динамике. Четкий предмет на нерезком фоне. Цветонасыщенный объект на бесцветном фоне. Границы кадра. Сюжетно-композиционный центр. Пропорциональность. Равновесие.
Тема 4. Кинопортрет. Изображение человека в живописи и фотографии. Портретная фотография. Портрет – характеристика человека, выраженная художественными средствами. Духовная характеристика персонажа. Роль оператора в создании кинопортрета.
Тема 5. Техника работы над кинопортретом. Свет. Создание выразительного освещения. Важнейшая задача освещения лица персонажа – выявление работы мимических мышц. Световая коррекция лица. Метод бестеневого освещения.
Тема 6. Оптика в технике работы над кинопортретом. Характер оптического рисунка изображения. Резкое изображение. Смягченное изображение. Изменения, связанные с внутрикадровым движением объектов (глубина резко изображаемого пространства применяемого объектива).
Тема 7. Грим. Технические приемы в гриме. Гримировальные краски. Грим. Основная палитра цветов. Линейный грим. Цвет и цветотень.
Тема 8. Практическое занятие. Гримирование лица. Наложение вазелина, подготовка лица к наложению общего тона. Подбор красок, смешение их. Распределение красок на лице при помощи губки, указательного пальца руки. Соблюдение правила распределения красок от центра (лица) к овалу. Общий тон овала лица. Наложение румян. Подведение форм бровей, глаз, губ. Изменение формы – уменьшение, расширение, сужение.
Тема 9. Значение грима в искусстве создания сценического образа. Грим как выразительное средство, раскрывающее основные черты характера, образа. Жанр, стиль оформления и костюмов как важные факторы в создании грима.
Тема 10. Съемка кинопроб. Различия в бытовой и экранной красоте.
Тема 11. Примеры работы над экранным образом на примерах мировой классики кинематографа.
Тема 12. Что такое свет? Искусство киноосвещения. Светотональное решение кадра.
Тема 13. Работа со светом в павильоне.
Тема 14. Цветная съемка.
Тема 15. Зрительная культура оператора.
Тема 16. Экспонометрический контроль.
Тема 17. Работа со светом на натуре. Источники света. Погода и климат. Дымка. Спектральный состав освещения.
Тема 18. Съемка в пасмурную погоду.
Тема 19. Съемка на снежной натуре.
Тема 20. Съемка на водной натуре.
Тема 21. Режимная съемка.
Тема 22. Съемка "днем под ночь".
Тема 23. Досъемка натурных кадров в павильоне. Виды света. Световой ключ. Световой баланс.
Тема 24. Световые эффекты. Эффект солнечного света в комнате. Эффект лунного света. Эффект настольной лампы с абажуром. Эффект горящей свечи.
Тема 25. Специальные эффекты: дождь, снег, лицо – небо – зелень.
Тема 26. Натурная экспонометрия.
Тема 27. Просмотр примеров операторского мастерства по шедеврам мировой классики кинематографа.
Тема 28. Съемка этюда на основе отрывка из литературного произведения.
Тема 29. Итоговый урок.

116. 4 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
4 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кинематографтың және түсіру құрал-жабдықтарының даму тарихын біледі;
2) кинооператор, видеооператор, видеомонтаж операторы мамандықтары туралы түсініктері болады;
3) кинематографтың әлемдік классикасының үздік туындылары бойынша операторлық шеберлік мысалдарын біледі;
4) кино, видеокамера құралдарын біледі және түсіру аппаратураларымен жұмыс жасау дағдыларын меңгерген;
5) қойылған режиссерлік тапсырмаға сәйкес келетін түсірілім нүктелерін таңдайды;
6) түсірілген материалды барынша қызықты, бірегей ететін түсірілімнің әртүрлі ракурстарын меңгерген;
7) кино жарықтандыру тәсілдерін меңгерген, жарық эффектілерін қолданады.
117. Кәсіби бағдарлау сыныбындағы Бағдарлама талаптары:
1) әдеби үзінділер негізінде этюдтерді түсіру дағдыларын меңгеру;
2) кинопортретпен жұмыс жасау техникасы туралы білімді қалыптастыру;
3) түсірілім техникасына және түсірілім процесіне қатысты мамандықтар бойынша еліміздің кинематографиялық жоғары оқу орындарына түсу үшін жеткілікті болатын терең білім көлемін игеру.
118. Кәсіби бағдарланған сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Актерлік эпизодпен жұмыс.
2-тақырып. Экран бейнесі.
3-тақырып. Кадр және мизансахна композициясы. Көрерменге белсенді әсер ететін элементтер. Күңгірт фондағы ашық дақ. Жалпы динамика кезіндегі қозғалмайтын бейне. Өткір емес фондағы анық зат. Түссіз фондағы түсі қанық нысан. Кадрдың шекаралары. Сюжеттік композициялық орталық. Пропорционалдық. Тепе-теңдік.
4-тақырып. Кинопортрет. Кескіндемедегі және фотографиядағы адамның суреті. Портретті фотография. Портрет - көркемдік құралдармен айқындалған адамның сипаттамасы. Кейіпкердің рухани сипаттамасы. Кинопортрет жасаудағы оператордың рөлі.
5-тақырып. Кинопортретпен жұмыс жасау техникасы. Жарық. Мәнерлі жарықтандыруды құру. Кейіпкердің бетін жарықтандырудағы маңызды міндет - мимикалық бұлшық еттің жұмысын анықтау. Беттің жарықпен түзету. Көлеңкесіз жарықтандыру әдісі.
6-тақырып. Кинопортретпен жұмыс жасау техникасындағы оптика. Кескіннің оптикалық суретінің сипаты. Анық сурет. Жұмсартылған сурет. Объектілердің кадрішілік қозғалысымен байланысты өзгерістер (қолданылатын объективтің анық бейнеленетін кеңістігінің тереңдігі).
7-тақырып. Грим. Гримдегі техникалық тәсілдер. Гримдейтін бояулар. Грим. Түстердің негізгі палитрасы. Сызықтық грим. Түс және түспен көлеңкелеудің үйлесімділігі.
8-тақырып. Практикалық сабақтар. Бетті гримдеу. Вазелин жағу, беттің жалпы өңін келтіруге дайындау. Бояуларды таңдау, оларды араластыру. Сорғыш (губка), қолдың сұқ саусағымен бетте бояуды жағу. Бояуды орталықтан беттің сопағына қарай жағу ережелерін сақтау. Беттің сопағының жалпы өңі. Далапты жағу. Қастың, көздің, еріннің формасын келтіру. Форманы өзгерту - кішірейту, кеңейту, тарылту.
9-тақырып. Сахналық бейнені жасау өнеріндегі гримнің мәні. Грим кейіпкердің, бейненің негізгі қырларын ашатын мәнерлі құрал ретінде. Грим жасауда безендіру мен костюмнің жанры, стилі маңызды фактор ретінде.
10-тақырып. Киносынаманы түсіру.
11-тақырып. Кинематографтың әлемдік классикасының мысалдарында экран бейнесімен жұмыс жасаудың үлгілері.
12-тақырып. Жарық деген не? Киноны жарықтандыру өнері. Кадрдың жарықтоналдық шешімі.
13-тақырып. Павильонда жарықпен жұмыс.
14-тақырып. Түрлі-түсті түсірілім.
15-тақырып. Оператордың көру мәдениеті.
16-тақырып. Экспонометрикалық бақылау.
17-тақырып. Шынайы болмыста жарықпен жұмыс жасау. Жарық көздері. Ауа-райы және климат. Мұнар. Жарықтандырудың спектрлік құрамы.
18-тақырып. Бұлтты ауа-райындағы түсірілім.
19-тақырып. Қарлы мезгілдегі түсірілім.
20-тақырып. Сулы мезгілдегі түсірілім.
21-тақырып. Режимдік түсірілім.
22-тақырып. "Күндіз түнді" түсіру.
23-тақырып. Павильонда табиғи кадрлардың түсірілімі. Жарық түрлері. Жарық кілті. Жарық үйлесімі.
24-тақырып. Жарық эффектілері. Бөлмедегі күн жарығының эффектісі. Ай жарығының эффектісі.
25-тақырып. Арнайы эффектілер: жаңбыр, қар, бет-аспан-жасыл.
26-тақырып. Табиғи экспонометрия.
27-тақырып. Кинематографтың әлемдік классикасының үздік туындылары бойынша операторлық шеберлік мысалдарын қарау.
28-тақырып. Әдеби шығармалардан үзінді негізінде этюдтің түсірілімі.
29-тақырып. Қорытынды сабақ.

119. Ожидаемые результаты освоения Программы профориентационного класса.
К концу обучения в профориентационном классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) имеет навыки работы над кинопортретом;
2) владеет первоначальными навыками съемок этюдов на основе литературных отрывков;
3) имеет представление о теории света;
4) владеет навыками работы со светом в павильоне и на натуре;
5) имеет представление о слагаемых операторского ремесла и мастерства;
6) знает примеры отечественного и зарубежного операторского мастерства;
7) имеет представления о съемках в пасмурную погоду, на снежной натуре, на водной натуре, режимной съемке, съемке "днем под ночь";
8) имеет навыки досъемки натурных кадров в павильоне;
9) имеет понятие о видах света, световом ключе, световом балансе;
10) знает, что операторы для получения всевозможных световых эффектов от свечи, настольной лампы, костра, солнца, луны используют принцип раздельного освещения актера (действующего лица), декорации (интерьера) и фона.
120. В настоящей Программе по предмету "Основы актерского мастерства" используются следующие понятия:
1) актер – живая связь между текстом автора, сценическими указаниями режиссера и восприятием зрителя;
2) актерское искусство – профессиональная творческая деятельность в области исполнительских искусств, состоящая в создании сценических образов (ролей), вид исполнительского творчества;
3) актерский тренинг – непрерывная смена игр и упражнений, главная задача которых развивать у обучающихся внимание, наблюдательность, воображение, творческую фантазию, логическое мышление, органичность и непосредственность исполнения заданий;
4) актерское мастерство – путь к самосовершенствованию, раскрытию личностного потенциала, эмоциональности и обаянию личности;
5) артистическая техника – техника, направленная на развитие совершенствования психической и физической природы артиста;
6) оценка – отношение к образу, возникшее на сцене; первый момент всякого осознаваемого субъектом действия, когда цель действия только возникает в сознании;
7) образ – обобщенное представление действительности в чувственно-конкретной форме;
8) прилагаемые обстоятельства – обстоятельства, которые создает сам актер для оправдания намеченных действий;
9) мускульная свобода – целесообразное распределение и расходование мышечной энергии;
10) грим – искусство придания актеру внешности, необходимой для роли;
11) диалог – форма сценического действия, представляющая собой разговор между двумя актерами, обмен репликами;
12) дикция – ясность и отчетливость в произношении слов и слогов;

119. Кәсіби бағдарланған сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
Кәсіби бағдарланған сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) кинопортретпен жұмыс жасау дағдыларына ие;
2) әдеби шығармалардан үзінді негізінде этюдтер түсірілімінің бастапқы дағдыларын меңгерген;
3) жарық теориясы туралы түсінігі бар;
4) павильонда және табиғатта жарықпен жұмыс жасау дағдыларын меңгерген;
5) операторлық қолөнер және шеберлік туралы түсінігі бар;
6) отандық және шетелдік операторлық шеберлік мысалдарын біледі;
7) бұлтты ауа-райында, қарлы мезгілдегі, сулы мезгілдегі түсірілімдер, режимдік түсірілім, "күндіз түнді" түсіру туралы түсінігі бар;
8) павильонда табиғи кадрлардың түсірілімі дағдыларына ие;
9) жарық түрлері, жарық кілті, жарық үйлесімі туралы түсінігі бар;
10) операторлар шамнан, үстел шамынан, оттан, күннен, айдан барлық мүмкін болатын жарық эффектілерін алу үшін актерді (әрекет етуші тұлғаны), декорацияны (интерьер) және фонды бөліп жарықтандыру принципін қолданады.
120. "Актерлік шеберлік негіздері" пәні бойынша Бағдарламада келесі түсініктер қолданылады:
1) актер - автордың мәтінімен, режиссердің сахналық нұсқауларымен және көрермен қабылдауымен шынайы байланыс;
2) актерлік өнер - орындау шығармашылының түрі, сахна бейнелерін құрудан тұратын орындаушылық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет;
3) актерлік тренинг - білім алушыларда зейінді, байқампаздықты, елестетуді, шығармашылық қиялды, логикалық ойлауды, тапсырманы орындауда үйлесімділікті және табиғилықты дамыту басты міндет болып табылатын ойындар мен жаттығулардың үздіксіз ауысуы;
4) актерлік шеберлік - өзін-өзі жетілдірудің, жеке әлеуетті, эмоциялықты және тұлғаның көркемдігін ашу жолы;
5) әртістік техника - әртістің психикалық және физикалық табиғатын жетілдіруді дамытуға бағытталған техника;
6) бағалау - сахнада пайда болған бейнеге қатынас, іс-әрекеттің мақсаты енді санада пайда бола бастағанда, субъектпен барлық саналы іс-әрекеттің алғашқы сәті;
7) бейне - сезімдік-нақты формада шынайылықты жалпыланған елестету;
8) берілетін жағдайлар - көзделген іс-әрекетті ақтау үшін актердің өзі құрайтын жағдай;
9) бұлшық ет еркіндігі - бұлшық ет энергиясын мақсатты бөлу және жұмсау;
10) грим - актерге рөл үшін қажетті келбетті келтіру өнері;
11) диалог - екі актер арасындағы өзара әңгімелесуді, репликалармен алмасуды білдіретін сахна іс-әрекетінің формасы;
12) дикция - сөздер мен буындарды айтудағы анықтық және нақтылық;

13) конфликт – столкновение противоборствующих сторон при осуществлении взаимоисключающих целей;
14) жанр – совокупность эмоциональных отношений художника к объекту изображения;
15) пристройка – преодоление физических преград, препятствий на пути субъекта к его цели, пока его внимание поглощено не ими, а целью последующего действия;
16) внимание – избирательная направленность восприятия на объект, изменение внимания выражается в изменении переживания степени ясности и отчетливости содержания, являющегося предметом деятельности человека;
17) объект внимания – объект, имеющий в данный момент для человека устойчивую или ситуативную значимость, которая определяется соответствием свойств объекта актуальным потребностям человека, положением данного объекта в структуре деятельности человека;
18) идея – основная, главная мысль; замысел, определяющий содержание произведения;
19) импровизация – произведение искусства, которое создается во время процесса исполнения, либо собственно процесс его создания;
20) классика – общепризнанное, образцовое произведение искусства и культуры;
21) мимика – искусство изображать мысли и чувства путем жестов, поз и различных выражений лица;
22) задача – цель, которую персонаж пытается осуществить за конкретный промежуток времени;
23) игра – главный элемент актерского мастерства; состояние актера в предлагаемых обстоятельствах спектакля, представления, кинофильма;
24) искусство – специфический род духовно-практического освоения мира, единство созидания, познания, оценка человеческого общения, высокая степень умения, мастерство в любой сфере деятельности;
25) релаксация – снижение тонуса скелетной мускулатуры. Релаксация достигается в результате применения специальных психофизиологических техник, физиотерапии и лекарственных препаратов;
26) ритм – соотношение силы энергии и скорости;
27) партитура роли – закрепление логики и последовательности событий, развитие сценического конфликта;
28) вес – в актерском мастерстве – относительная величина в отношении веса тела к силам человека. Увлеченность делом, перспективы успеха, надежды уменьшают относительный вес тела человека.
29) сценическая задача – ряд действий образа, направленных к одной определенной цели;
30) сценическое оправдание – мотивировка сценического поведения актера.
121. Цель Программы: художественно-эстетическое развитие на основе приобретенных обучающимся актерско-исполнительских знаний, умений и навыков.
122. Задачи Программы.
Обучающие:
1) изучение основ сценического поведения, актерского тренинга;

13) жанжал - бірін-бірі жоққа шығаратын мақсаттардың жүзеге асуы кезінде қарсы күресетін жақтардың қақтығысуы;
14) жанр - кескін объектісіне суретшінің эмоциялық қатынастарының жиынтығы;
15) жапсарлас (пристройка) - субъектінің мақсатына қарайғы жолында кезіндегі физикалық тосқауыл, кедергілерді өткеруі, оның зейіні әлі оларға аударылмаған, ал мақсаты келесі іс-әрекет;
16) зейін - іріктеуші қабылдаудың объектіге бағыттылығы, зейіннің өзгеруі адам қызметінің нысаны болып табылатын анықтық деңгейін өткеру мен мазмұн айқындылығының өзгеруінде анықталады;
17) зейін объектісі - адам үшін дәл қазіргі сәтте тұрақты немесе ситуативті маңыздылығы бар объект, ол объект қасиеттерінің адамның өзекті қажеттіліктерімен, адам қызметінің құрылымында аталған объектінің орналасу сәйкестігімен анықталады;
18) идея - негізгі, басты ой; шығарманың мазмұнын анықтайтын түпкі ой;
19) импровизация - орындау процесінде немесе оны жеке құру процесінде құрылатын өнер шығармасы;
20) классика - өнердің және мәдениеттің жалпы қабылданған, үлгілік шығармасы;
21) мимика - ойлар мен сезімдерді ишарат, қалыптар және әртүрлі бет әлпеті арқылы көрсету өнері;
22) міндет - кейіпкердің нақты уақыт аралығында жүзеге асыруға тырысатын мақсаты;
23) ойын - актерлік шеберліктің басты элементі; спектакльде, қойылымда, кинофильмде берілетін жағдайлардағы актердің күйі;
24) өнер - әлемді игерудің арнайы рухани-практикалық тегі, жасампаздықтың, танудың бірлігі, адами қарым-қатынасты бағалау, кез-келген қызмет саласындағы біліктің, шеберліктің жоғары деңгейі;
25) релаксация - қаңқа бұлшық еттерінің тонусын төмендету. Релаксация арнайы психофизиологиялық техникаларды, физиотерапияны және дәрілік препараттарды қолдану нәтижесінде қол жеткізіледі;
26) ритм - энергия мен жылдамдық күшінің қатынасы;
27) рөл партитурасы - оқиғаның логикасын және реттілігін бекіту, сахналық жанжалдың дамуы;
28) салмақ - актерлік шеберлікте дене салмағының адамның күшіне қатынасында салыстырмалы өлшем. Іспен құштарлық, табысты келешек, үміттер адам денесінің салыстырмалы салмағын азайтады;
29) сахна міндеті - белгілі бір мақсатқа бағытталған бейненің іс-әрекеттер қатары;
30) сахналық ақтау - актердің сахнадағы іс-әрекетін уәждемелеу.
121. Бағдарламаның мақсаты: білім алушыны актерлік орындау бойынша меңгерген білім, білік және дағдылары негізінде көркем-эстетикалық дамыту.
122. Бағдарламаның міндеттері.
Оқыту:
1) сахна тәртібі, актерлік тренинг негіздерін зерттеу;

2) знакомство с профессиональным языком, понятиями и категориями;
3) знакомство с законами выстраивания простейшего сценического действия;
4) знакомство с выразительными средствами сценического действия.
Развивающие:
1) развитие личностных и творческих способностей обучающегося;
2) снятие внутренних зажимов;
3) развитие продуктивной индивидуальной творческой деятельности;
4) развитие способности к перевоплощению через создание этюдов;
5) развитие навыка абстрагирования от окружающей действительности при выполнении сценического действия через психофизический тренинг;
6) развитие наблюдательности, памяти, внимания, фантазии, воображения, находчивости, быстроты реакции, игровых и импровизационных способностей через актерские упражнения.
Воспитательные:
1) помощь в овладении навыками межличностного общения и сотрудничества;
2) мотивация познавательного интереса, расширение горизонтов познания;
3) воспитание культуры общения в коллективе, внимательного и ответственного отношения к работе;
4) воспитание зрительской культуры;
5) воспитание художественного вкуса, эстетической культуры, творческой инициативы, психофизической выносливости и работоспособности.
123. Срок освоения Программы – три года. Количество часов и продолжительность уроков в неделю определяется типовым учебным планом.
124. Программа предназначена для обучения детей, желающих освоить основы актерского мастерства.
125. Особенностью Программы является ее общеразвивающая направленность на практическое овладение обучающимся основными навыками актерского мастерства, базирующимися на знании природы актера (психологии, биотехники, речи, психофизики).
126. Предмет ориентирован на традиционное обучение, индивидуально-дифференцированный подход к каждому обучающемуся, развитие художественно-образного мышления, формирование исполнительской техники и актерского мастерства.
127. Программа направлена на творческое, эстетическое, духовно-нравственное развитие обучающегося и создает условия для приобретения опыта создания сценического образа, навыков самостоятельной работы по реализации актерских задач в кино.
128. Программа создает условия обучающемуся для овладения умением исполнять роли в различных жанрах кино, на практике, сопоставляя, сравнивая и осмысленно выполняя актерские задачи, получить запас знаний, умений, которые помогут в дальнейшем самостоятельно создавать кинопортрет.
129. Программа ориентирована на развитие личностных качеств обучающегося, способствующих:
1) освоению необходимых актерских навыков и способности согласовывать технику актерской игры с психологией проживания;

2) кәсіби тілмен, түсініктермен және категориялармен танысу;
3) қарапайым сахналық іс-әрекетті құру заңдарымен танысу;
4) сахналық іс-әрекеттің мәнерлі құралдарымен танысу.
Дамыту:
1) білім алушының тұлғалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
2) ішкі қысымдардан арылу;
3) табысты жеке шығармашылық іс-әрекетті дамыту;
4) этюдтерді құру арқылы қайта түрленулерге қабілеттерді дамыту;
5) психофизикалық тренинг арқылы сахна іс-әрекетін орындау кезінде қоршаған шынайылықтан абстракциялау дағдысын дамыту;
6) актерлік жаттығулар арқылы байқампаздықты, жадыны, зейінді, қиялды, елестетуді, тапқырлықты, кері жауап жылдамдығын, ойын және импровизациялық қабілеттерді дамыту.
Тәрбиелік:
1) тұлғааралық қарым-қатынас және әріптестік дағдыларын меңгерудегі көмек;
2) танымдық қызығушылықтың уәждемесі, таным көкжиегін кеңейту;
3) ұжымдағы қарым-қатынас мәдениетіне, жұмысқа жауапты және ұқыпты қатынасты тәрбиелеу;
4) көрермен мәдениетін тәрбиелеу;
5) көркемдік талғамды, эстетикалық мәдениетті, шығармашылық бастамаларды, психофизикалық төзімділікті және жұмысқа қабілеттілікті тәрбиелеу.
123. Бағдарламаны іске асыру мерзімі - үш жыл. Аптадағы сағаттар саны және сабақтың ұзақтығы үлгілік оқу жоспарында анықталады.
124. Бағдарлама актерлік шеберліктің негізін меңгергісі келетін балаларды оқытуға арналған.
125. Бағдарламаның ерекшелігі білім алушының актердің табиғаты (психология, биотехника, сөйлеу, психофизика) біліміне негізделетін актерлік шеберліктің негізгі дағдыларын практикалық меңгеруді жалпы дамытуға бағытталуы болып табылады.
126. Пән дәстүрлі оқытуға, әр білім алушыға жеке-сараланған тәсілмен келуді, көркемдік-бейнелі ойлауын дамытуға, орындау техникасы мен актерлік шеберлікті қалыптастыруға бағдарланған.
127. Бағдарлама білім алушының шығармашылық, эстетикалық, рухани-адамгершілік дамуына және сахна бейнесін құру тәжірибесін, кинода актерлік міндеттерді іске асыру бойынша өз бетінше жұмыс дағдыларын алу үшін жағдай жасауға бағытталады.
128. Бағдарлама білім алушының киноның әртүрлі жанрларында, практикада рөлдерді орындау білігін, салыстыра және актерлік міндетті саналы орындай отырып, алдағы уақытта кинопортретті өз бетінше құруға көмектесетін білім, білік қорын меңгеру үшін жағдай жасайды.
129. Бағдарлама білім алушының тұлғалық қасиеттерін дамытуға:
1) қажетті актерлік дағдыларды және әрекет ету психологиясымен актерлік ойын техникасын келісу қабілеттерін меңгеруге;

2) формированию пластической выразительности и навыков импровизации;
3) овладению навыками мимики, пантомимы, языка жестов;
4) развитию умения фантазировать, сочинять, воплощать пластически художественный образ;
5) приобретению обучающимся опыта творческой деятельности.
130. Выбор методов зависит от возраста и индивидуальных особенностей обучающегося таких, как физические данные, уровень развития актерских задатков. Весь процесс обучения строится от простого к сложному.
131. При реализации Программы педагог использует интерактивные образовательные технологии, классические и нетрадиционные типологии уроков в современной школе искусств.
132. Формы работы для активизации самостоятельных занятий обучающегося:
1) сочинение этюдов;
2) работа над заданиями;
3) самостоятельная работа над ролью;
3) запись в дневник важнейших рекомендаций педагога относительно работы над этюдом, ролью;
4) устный отчет о подготовке домашних заданий.
133. Каждый урок начинается с дыхательной гимнастики. Обучающийся выполняет упражнения ритмически точно, педагог следит за глубиной дыхания, свободой основных групп мышц.
134. Основной принцип тренировки дыхания – постепенность. На начальном этапе обучающийся произносит на выдохе отдельные звуки в игровой форме, затем слоги.
135. На последующих этапах обучающийся переходит к произношению на выдохе небольших фраз, постепенно усложняя задания. Задача педагога научить обучающегося произносить звуки, плавно выдыхая воздух.
136. Игры для развития речевого дыхания периодически меняются на подвижные. Обучающийся, заканчивая любые игры, под руководством педагога выполняет упражнения на восстановление дыхания.
137. Артикуляционная гимнастика является основой формирования речевых звуков. Она включает в себя упражнения для тренировки подвижности органов артикуляционного аппарата, отработки определенных положений губ, языка, мягкого неба, необходимых для правильного произнесения звуков.
138. Задачи артикуляционной гимнастики:
1) тренировка подвижности органов артикуляционного аппарата (губы, язык, мягкое небо, челюсть), отработка определенных их движений;
2) выработка точности движений речевых органов;
3) выработка умения выполнять движения с определенной силой и в определенном темпе;
4) выработка переключения от одного движения к другому;
5) выработка длительности удержания речевых органов в заданном положении;
6) выработка и совершенствование способностей переключения от одного движения к другому;
6) развитие способности выполнять движения в полном объеме;

2) пластикалық мәнерлілік және импровизация дағдыларын қалыптастыруға;
3) мимика, пантомима, ишарат тілі дағдыларын игеруге;
4) қиялдау, құрастыру, пластикалық көркемдік бейнені жүзеге асыру білігін дамытуға;
5) білім алушының шығармашылық қызмет тәжірибесін алуға бағдарланған.
130. Әдістерді таңдау білім алушының физикалық қабілеттері, актерлік алғышарттарының даму деңгейі сияқты жеке ерекшеліктері мен жасына тәуелді. Оқытудың барлық процесі қарапайымнан күрделіге қарай құрылады.
131. Бағдарламаны іске асыру кезінде педагог интерактивті білім беру технологияларын, заманауи өнер мектебіндегі классикалық және дәстүрлі емес сабақтар типологиясын қолданады.
132. Білім алушының өз бетінше жүргізетін сабақтарын белсендіру үшін жұмыс формалары:
1) этюдтерді құрау;
2) тапсырмалармен жұмыс;
3) рөлмен өз бетінше жұмыс;
4) күнделікке этюдпен, рөлмен жұмыс істеуге қатысты педагогтің маңызды ұсынымдарын жазу;
5) үй тапсырмаларын орындау туралы ауызша есеп беру.
133. Әр сабақ тыныс алу гимнастикасынан басталады. Білім алушы жаттығуларды ырғақты дәлме-дәл орындайды, педагог тыныс алудың тереңдігін, негізгі бұлшық ет топтарының еркіндігін бақылайды.
134. Тыныс алуды жаттықтыруда негізгі қағида - біртіндеушілік. Бастапқы кезеңде білім алушы тыныс шығаруда ойын формасында жеке дыбыстарды, кейін буындарды айтады.
135. Келесі кезеңдерде білім алушы тыныс шығаруда біртіндеп тапсырманы күрделендіре отырып үлкен емес сөздерді айтуға көшеді. Педагогтің міндеті - білім алушыны ауаны қалыпты шығара отырып дыбыстарды айтуға үйрету.
136. Сөйлеу тынысын дамыту үшін ойындар мерзімді қозғалмалы түрлеріне көшеді. Білім алушы кез-келген ойынды аяқтай келе, педагог жетекшілігімен тынысты қайта қалпына келтіруге арналған жаттығуларды орындайды.
137. Артикуляциялық гимнастика сөз дыбыстары қалыптасуының негізі болып табылады. Ол артикуляциялық аппарат мүшелерінің қозғалғыштығын жаттықтыруға, дыбыстарды дұрыс айту үшін қажетті еріннің, тілдің, жұмсақ таңдай белгілі қалыптарын пысықтауға арналған жаттығулардан тұрады.
138. Артикуляциялық гимнастиканың міндеттері:
1) артикуляциялық аппарат мүшелерінің (ерін, тіл, жұмсақ таңдай, жақ) қозғалғыштығын жаттықтыру, олардың белгілі қозғалыстарын пысықтау;
2) сөйлеу мүшелері қозғалыстарының нақтылығын қалыптастыру;
3) қимылды белгілі күшпен және белгілі қарқында орындау білігін қалыптастыру;
4) бір қимылдан басқасына ауысуды қалыптастыру;
5) берілген қалыпта сөйлеу мүшелерін ұстап тұру ұзақтығын қалыптастыру;
6) бір қимылдан басқасына ауысу қабілетін қалыптастыру және жетілдіру;

7) развитие точности и быстроты движения в заданном темпе;
8) развитие кинестетических ощущений;
9) развитие слухового восприятия, внимания и памяти;
10) развитие зрительного восприятия, внимания и памяти;
11) развитие самоконтроля.
139. Чтобы правильно подобрать упражнения для артикуляционной гимнастики, педагог знает, какие движения свойственны различным органам артикуляционного аппарата.
140. Организация проведения артикуляционной гимнастики;
1) педагог рассказывает о предстоящем упражнении, используя игровые приемы;
2) педагог показывает выполнение упражнения;
3) упражнения выполняют обучающиеся, педагог контролирует выполнение.
141. Педагог следит за качеством выполняемой обучающимся артикуляционной гимнастики: точность движения, плавность, темп выполнения, устойчивость, переход от одного движения к другому.
142. Движения каждого органа артикуляции выполняются симметрично по отношению к правой и левой стороне лица, в противном случае артикуляционная гимнастика не достигает своей цели.
143. Система упражнений по развитию артикуляционной моторики включает как статические упражнения и упражнения, направленные на развитие динамической координации речевых движений.
144. Ожидаемые результаты артикуляционной гимнастики:
1) подвижность органов артикуляторного аппарата (губы, язык, мягкое небо, челюсть), отработка определенных движений;
2) выполнение необходимых движений в полном объеме в заданном темпе;
3) умение переключения от одного движения к другому;
4) умение удерживать речевые органы в заданном положении.
145. Упражнения логопедической гимнастики:
1) упражнения для губ;
2) упражнения для развития подвижности губ;
3) динамические упражнения для языка;
4) упражнения для развития подвижности нижней челюсти;
5) тренировка мышц глотки и мягкого неба.
146. Принципы и специальные методические приемы, применяемые на занятиях по основам актерского мастерства:
1) выполнение упражнений и этюдов по словесному заданию педагога. Показ воздействует на первую сигнальную систему (на зрительный анализатор). Профессиональные навыки формируются в процессе осмысления задания посредством слова, которое является раздражителем нескольких анализаторов.

7) қимылды толық көлемде орындау қабілетін дамыту;
8) берілген қарқында қимылдың нақтылығы мен жылдамдығын дамыту;
9) кинестетикалық түйсіктерді дамыту;
10) есту қабылдауын, зейінді және жадыны дамыту;
11) көру қабылдауын, зейінді және жадыны дамыту;
12) өзін-өзі бақылауды дамыту.
139. Артикуляциялық гимнастика үшін жаттығуды дұрыс таңдау үшін, педагог артикуляциялық аппараттың әртүрлі мүшелеріне қандай қимылдар тән екенін біледі.
140. Артикуляциялық гимнастиканы жүргізуді ұйымдастыру:
1) педагог ойын тәсілдерін қолдана отырып жүргізілетін жаттығу туралы айтады;
2) педагог жаттығуды орындауды көрсетеді;
3) жаттығуды білім алушы орындайды, педагог орындауды бақылайды.
141. Педагог білім алушы орындайтын артикуляциялық гимнастиканың сапасын бақылайды: қимылдың дәлдігі, қалыптылығы, орындау қарқыны, төзімділігі, бір қимылдан басқасына өту.
142. Артикуляцияның әрбір мүшесінің қимылы беттің сол және оң жағына қатынасы бойынша симметриялы орындалады, олай болмаған жағдайда артикуляциялық гимнастика өз мақсатына жетпейді.
143. Артикуляциялық моториканы дамыту бойынша жаттығулар жүйесі тұрақты жаттығуларды және сөйлеу қимылдарының динамикалық үйлесімін дамытуға бағытталған жаттығуларды қамтиды.
144. Артикуляциялық гимнастика бойынша күтілетін нәтижелер:
1) артикуляциялық аппарат (ерін, тіл, жұмсақ таңдай, жақ) мүшелерінің қозғалғыштығы, белгілі қимылдарды пысықтау;
2) берілген қарқында қажетті қимылды толық көлемде орындау;
3) бір қимылдан басқасына ауысу білігі;
4) берілген қалыпта сөйлеу мүшелерін ұстап тұру білігі.
145. Логопедиялық гимнастика жаттығулары:
1) ерінге арналған жаттығулар;
2) еріндердің қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар;
3) тілге арналған динамикалық жаттығулар;
4) астыңғы жақтың қозғалғыштығын дамытуға арналған жаттығулар;
5) жұтқыншақ бұлшық еттерін және жұмсақ таңдайды жаттықтыру.
146. Актерлік шеберлік негіздері бойынша сабақтарда қолданылатын қағидалар және арнайы әдістемелік тәсілдер:
1) жаттығулар мен этюдтерді педагог айтқан ауызша тапсырма бойынша орындау. Көрсету бірінші сигналдық жүйеге (көру анализаторына) әсер етеді. Бірнеше анализаторлардың қоздырғышы болып табылатын кәсіби дағдылар сөздің көмегімен тапсырманы түсіну процесінде қалыптасады. Екінші сигналдық жүйеде сөздік тітіркену кезінде керекті шартты байланыстар түзіледі. Шартты байланыстар негізінде қажетті дағдылар қалыптасады.
Педагог педагогикалық көрсетудің (үлгілік) даралықтан арылту қауіпінде, бастаманы тұсайтындығында, логикалық ойлауды және шығармашылық елестетуді басыбайлы ететіндігінде екендігін біледі;

2) Во второй сигнальной системе при словесном раздражении образуются нужные условные связи. На основе условных связей формируются необходимые навыки. Педагог помнит, что опасность педагогического показа (даже образцового) лишает индивидуальности, сковывает инициативу, закрепощает логическое мышление и творческое воображение;
3) принцип контрастности в подборе и выполнении упражнений развивает эмоциональность и способность быстро менять темпоритм поведения. Чередование во время урока упражнений, различно воздействующих на организм, позволяет педагогу вести занятия интересно и разнообразно;
4) принцип усложнения заданий: от простого к сложному обязателен при обучении. Упражнения имеют смысл до тех пор, пока они невыполнимы, пока в них остается "запас сложности". Повторяя упражнение, вводятся заметные изменения, свежесть, сиюминутность реакций и подлинность действий участников тренинга обеспечиваются легко.
Активным средством усложнения задания в процессе отработки навыков являются вопросы-усложнения, вопросы-уточнения, что позволяет непрерывно держать обучающегося в постоянном творческом напряжении;
5) комплексность задач урока и каждого упражнения. Комплексные упражнения решают педагогические задачи одновременно или последовательно: упражнения, оказывая воздействие на психофизический аппарат обучающегося, будущего актера, приносят максимальную пользу;
6) подлинность и непрерывность педагогических действий. В ходе занятия по мастерству актера педагог сам живет подлинно: смотрит и видит; слушает и слышит; по-настоящему сосредоточивает внимание; увлекательно и лаконично ставит задачи; вовремя реагирует на верные и продуктивные действия своих воспитанников; по-настоящему отыскивает недостатки в выполнении упражнений; заряжает эмоционально аудиторию.
147. В комплекс актерского тренинга входят специальные упражнения:
1) для формирования навыков координированной работы мышц, участвующих во вдохе и выдохе, для выработки их силы и подвижности;
2) упражнения для формирования навыков носового дыхания;
3) упражнения для выработки координации в работе мышц органов внешней и внутренней артикуляции (нижней челюсти, губ, языка и гортани);
4) упражнения для развития правильного свободного голосового звучания и работы над текстом роли.
148. Элементы актерской техники вводятся постепенно, большинство упражнений имеет комплексный характер, что позволяет совмещать работу по закреплению полученных навыков с освоением нового материала.
149. В ходе занятий определяются элементы актерского тренинга, которые осваиваются легче, вызывают трудности. Исходя из этого, учитывая задачи предстоящего занятия, подбираются те или иные упражнения и игры.
Набор игр и упражнений, применяемых в тренинге, постоянно меняется, обновляется, рождаются новые формы, необходимые для последовательного развития личности ребенка.

2) жаттығуды іріктеуде және орындауда қанықтық қағидасы эмоциялықты және тәртіптің қарқынды ырғағын тез ауыстыру қабілетін дамытады. Ағзаға әртүрлі ықпал ететін жаттығуларды сабақ барысында алмастыру педагогке сабақты қызықты және алуан түрлі өткізуге мүмкіндік береді;
3) қарапайымнан күрделіге қарай тапсырманы күрделендіру қағидасы оқыту кезінде міндетті. Жаттығулар олар орындалмайтынға дейін ғана, оларда "күрделілік қоры" қалғанша ғана мәні болады.
Жаттығуды қайталай келе, байқалатын өзгерістер енгізіледі, кері жауаптың жаңалығы, мезеттілік және тренингке қатысушылар іс-әрекетінің шынайылығы жеңіл қамтамасыз етіледі.
Дағдыларды пысықтау процесінде тапсырманы күрделендірудің белсенді құралдары болып білім алушыны үнемі шығармашылық кернеуде үздіксіз ұстауға мүмкіндік беретін күрделендіру сұрақтары, нақтылау сұрақтары болып табылады;
4) сабақ және әрбір жаттығу міндеттерінің кешенділігі. Кешенді жаттығулар педагогикалық міндеттерді бір уақытта немесе бірізді шешеді: жаттығу білім алушының, болашақ актердің психофизикалық аппаратына әсер ете отырып, максималды пайда әкеледі;
5) педагогикалық іс-әрекеттің шынайылығы және үздіксіздігі. Актер шеберлігі бойынша сабақ барысында педагог өзі шынайы өмір сүреді: қарайды және көреді; тыңдайды және естиді; шынайы зейін қояды; міндеттерді қызықты және нақты қояды; уақытында өз тәрбиеленушілерінің дұрыс және табысты іс-әрекеттеріне жауап қайтарады; жаттығуды орындауда кемшіліктерді шынайы іздестіреді; аудиторияны эмоциямен толтырады.
147. Актерлік тренинг кешеніне арнайы жаттығулар кіреді:
1) тыныс алу және дем шығаруда қатысатын бұлшық еттердің үйлестірілген жұмысы дағдыларын қалыптастыруға, олардың күші мен қозғалғыштығын қалыптастыруға арналған;
2) мұрынмен тыныс алу дағдыларын қалыптастыруға арналған жаттығулар;
3) ішкі және сыртқы артикуляция мүшелері (астыңғы жақ, ерін, тіл және жұтқыншақ) бұлшық еттерінің жұмысында үйлестіруді қалыптастыруға арналған жаттығулар;
4) дұрыс еркін дауысты дыбыстауды және рөлдің мәтінімен жұмысты дамытуға арналған жаттығулар.
148. Актерлік техника элементтері біртіндеп енгізіледі, көпшілік жаттығулар кешенді сипатқа ие, ол жаңа материалды меңгерумен бірге алынған дағдыларды бекіту бойынша жұмысты үйлестіруге мүмкіндік береді.
149. Сабақ барысында жеңіл меңгерілетін, қиындықтар тудыратын актерлік тренинг элементтері анықталады. Осыдан шыға келе, алда болатын- сабақтың міндеттерін ескере отырып, сол немесе басқа жаттығулар мен ойындар таңдалады.
Тренингте қолданылатын ойындар мен жаттығулар үнемі ауысады, жаңартылады, бала тұлғасының бірізді дамуы үшін қажетті жаңа формалар пайда болады.

150. В актерских тренингах педагог наряду с упражнениями широко применяет этюды. Этюд является связующим звеном между артистической техникой и сценическим методом. Этюд закрепляет первоначальные навыки работы актера над собой.
151. Этюды позволяют развить у обучающихся внимание, фантазию, память, логику действий, ассоциативное мышление, культуру поведения на сцене. Педагог выбирает разнообразные по темам этюды, которые охватывают различные жизненные ситуации и проявления человеческих чувств и эмоций.
152. Направлений в этюдной работе:
1) этюды на проявление человеческих эмоций;
2) этюды на выразительность жеста;
3) этюды на органическое молчание;
4) пластические этюды;
5) этюды по нескольким заданным словам или предметам;
6) этюды, основанные на стоп-кадрах;
7) этюды на основе произведений живописи или литературы, пословиц, поговорок и фразеологизмов;
8) этюды с воображаемыми предметами (партнерами);
9) этюды на память физических действий;
9) импровизационные блиц-этюды.
153. Несмотря на то, что импровизационные блиц-этюды являются сложной сферой импровизации для начинающих юных актеров, педагог на уроках использует этот вид работы, так как воспитание импровизационного самочувствия является неотъемлемым условием развития актерского дарования воспитанников.
154. Независимо от этапа работы над спектаклем, три составляющие занятия остаются неизменными:
1) разминка;
2) речевой тренинг;
3) психофизический тренинг.
Это является необходимым условием готовности воспитанников к включению в творческий процесс перевоплощения.
155. Программа данного курса позволяет воспитывать юного актера в "естественной среде", на сцене, репетициях, в процессе работы над ролью. Эффективность обучения и развития ребенка достигается благодаря интеграции теории и практики. Такой подход снабжает обучающегося необходимым опытом и техническими навыками для дальнейшего самосовершенствования.
156. Метод "исключения" помогает обнаружить и устранить внутренние препятствия и зажимы на пути к созданию и воплощению образа.
157. Метод "тотального выражения" включает целостный психофизический аппарат обучающегося.
158. Деятельность педагога основывается на методе "физических действий", который заключается в выстраивании партитуры роли на основе простых физических действий, направленных на достижение психологического результата.
159. Метод "психологического жеста" направлен на поиск внешней характерности. Все методы адаптированы для обучения актерскому мастерству.

150. Актерлік тренингтерде педагог жаттығулармен қатар этюдтерді кең қолданады. Этюд әртістік техника мен сахна әдісі арасындағы байланыстыру буыны болып табылады. Этюд актердің өзімен жұмыс жасаудың бастапқы дағдыларын бекітеді.
151. Этюдтер білім алушыларда зейінді, қиялды, жадыны, іс-әрекет логикасын, ассоциативтік ойлауды, сахнада жүру мәдениетін дамытуға мүмкіндік береді. Педагог әртүрлі өмірлік жағдайларды және адам сезімдері мен эмоцияларының пайда болуын қамтитын тақырыптар бойынша алуан түрлі этюдтерді таңдайды.
152. Этюдті жұмыстағы бағыттар:
1) адам эмоциясының пайда болуына арналған этюдтер;
2) ишараттың мәнерлілігіне арналған этюдтер;
3) үйлесімді үндемеуге арналған этюдтер;
4) пластикалық этюдтер;
5) бірнеше берілген сөздер немесе заттар бойынша этюдтер;
6) стоп-кадрларға негізделген этюдтер;
7) кескіндеме немесе әдебиет шығармалары, мақалдар, мәтелдер және тұрақты сөз тіркестері негізіндегі этюдтер;
8) ойдан шығарылған заттармен (әріптестермен) этюдтер;
9) физикалық іс-әрекеттің жадына этюдтер;
10) импровизациялық блиц-этюдтер.
153. Импровизациялық блиц-этюдтер жаңадан бастаған жас актерлер үшін импровизацияның күрделі саласы болғанына қарамастан, педагог сабақтарда жұмыстың осы түрін қолданады, себебі импровизациялық сезінуді тәрбиелеу тәрбиеленушілердің актерлік дарындылығын дамытудың ажырамас шарты болып табылады.
154. Спектакльмен жұмыс жасаудың кезеңіне тәуелсіз, сабақтың үш құраушысы өзгеріссіз қалады:
1) бой жазу;
2) сөйлеу тренингі;
3) психофизикалық тренинг.
Бұл өзгерудің шығармашылық процесіне енгізуге тәрбиеленушілер дайындығының қажетті шарты болып табылады.
155. Аталған курстың бағдарламасы жас актерді "табиғи ортада", сахнада, репетицияларда, рөлмен жұмыс жасау процесінде тәрбиелеуге мүмкіндік береді. Оқытудың және баланың дамуының тиімділігіне теория мен практиканың бірігуі арқасында қол жеткізіледі. Мұндай тәсіл білім алушыны әрі қарайғы жетілуі үшін қажет тәжірибемен және техникалық дағдылармен қамтамасыз етеді.
156. "Алып тастау" әдісі бейнені құру және жүзеге асыру жолында ішкі кедергілер мен қысымдарды анықтауға және шешуге көмектеседі.
157. "Толық көрініс" әдісі білім алушының біртұтас психофизикалық аппаратын қамтиды.
158. Педагог қызметі психологиялық нәтижеге қол жеткізуге бағытталған қарапайым физикалық іс-әрекет негізінде рөлдің партитураларын құрастыруда тұжырымдалатын "физикалық іс-әрекет" әдісіне негізделеді.
159. "Психологиялық ишарат" әдісі сыртқы сипатты іздеуге бағытталған. Барлық әдістер актерлік шеберлікке үйрету үшін бейімделген.

160. Рефлексия результатов индивидуальной деятельности помогает педагогу интенсифицировать не только образовательный процесс, но и психический, успешно развивая в ребенке творческое воображение, активное внимание, память, ритм, логику, сценическое самочувствие.
161. Межпредметные связи предмета "Основы актерского мастерства" с предметами "Звукозапись и видеосъемка", "Сценарное мастерство", "Операторское мастерство" побуждают обучающихся к целостному познанию различных художественных явлений.
162. Программные требования в подготовительном классе:
1) знание теоретических основ актерского мастерства, терминологии;
2) знание этапов работы актера над ролью;
3) владение элементами внутренней техники актера;
4) умение правильно выполнять упражнения актерского тренинга;
5) умение самостоятельно сочинять и ставить актерские этюды;
6) развитие природной одаренности обучающегося, наблюдательности и памяти через актерские упражнения, способности к перевоплощению через пластические импровизации с использованием музыки, навыков абстрагирования от окружающей действительности при выполнении сценического действия через психофизический тренинг.
163. Содержание учебного предмета в подготовительном классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Вводное занятие. Анкетирование. Инструктаж по технике безопасности труда и противопожарной безопасности.
Тема 2. Введение в актерское мастерство. Возникновение и значение театра. Актер. Его роль в кино. Природа актерского искусства. Основной закон актерского искусства (триединство: актер – материал, актер – инструмент и актер – творец своего образа).
Тема 3. Работа актера над собой. Тренинг. Приемы релаксации, концентрации внимания, дыхания. Особенности сценического внимания. Значение дыхания в актерской работе.
Упражнения: "Сосулька", "Снежинки", "Холодно-жарко", "Тряпичная кукла – солдат", "Шалтай-болтай", "Штанга".
Тема 4. Основные элементы творческой психотехники актера (сценическое внимание, мускульная свобода, воображение, общение). Снятие мышечных зажимов. Понятие о мускульной свободе.
Упражнения: "Сон – пробуждение", "Расслабление по счету до десяти", "Расслабление и зажим", "Расслабление тела, кроме одной части тела".
Тема 5. Творческое оправдание и фантазия. Понятие о предлагаемых обстоятельствах. Обострение предлагаемых обстоятельств – путь к творчеству. Путь к оправданию через творческую фантазию актера. Значение фантазии в работе актера. "Если бы" – основа творческого процесса. Наблюдательность, изучение жизни – главный источник творческой фантазии.
Упражнения: "Рассказ по фотографии", "Путешествие", "Сочинить сказку", "Фантастическое существо".
Тема 6. Сценическое отношение и оценка факта. Сценическое отношение – путь к образу. Отношение – основа действия. Зарождение сценического действия. Чувство правды и веры. Сценическая вера, как серьезное отношение к сценической неправде, заданной ролью. "Внутренний монолог" актера и его значение. Внутренний жест. Кинолента видений. Правильное сценическое самочувствие актера – результат конечного и целенаправленного сценического действия.
Упражнения "Не растеряйся", "Предмет – животное", "Мячи и слова", "Семафор".
Тема 7. Внимание формальное и творческое. Внимание в жизни и на сцене. Произвольное и непроизвольное, внешнее и внутреннее внимание. Непрерывная линия внимания. Творческое внимание и фантазия.
Тема 8. Восприятие и наблюдательность. Способность актера видеть, слышать, ощущать и наблюдать окружающее. Умение хранить в своей памяти воспринятые ощущения и произведенные наблюдения.
Упражнения на тренировку зрительного и слухового восприятия, развитие осязания, памяти на ощущения и на внутреннее оправдание.
Тема 9. Сценическое общение. Основные элементы сценического общения: восприятие, оценка, воздействие. Оценка и ритм. Оценка как отношение к образу, возникшее на сцене. Понятие о ритме как о соотношении силы энергии и скорости.
Упражнения: "Коробочка скоростей", "Мостик", "Ритмичные движения по хлопкам", "Находка", "Сидит, читает, а кто-то мешает".
Тема 10. Чувство правды и контроль. Чувство правды, как способность актера сравнивать сценическое поведение с жизненной правдой.
Упражнения: "Ждать", "Распилить бревно", "Пианист", "Парикмахер", "Войти в дверь", "Художник", "Зеркало".
Тема 11. Сценическая задача и чувство. Сценическое действие. Три элемента сценической задачи. Чувства и формы их выражения, возникающие в результате столкновения задачи и противодействия.
Упражнения с разными задачами: "Пишу письмо", "Отдыхаю", "Наблюдаю", "Конвейер", "Дорога", "Это не книга".
Тема 12. Мысль и подтекст. Понятие о подтексте (смысл, который хочет вложить в ту или иную фразу актер).
Упражнения "Слова и фразы – в разных интонациях", "Чтение стихотворения" грустно, радостно, удивленно, обиженно, торжественно.
Тема 13. Сценический образ, как "комплекс отношений". Три момента общения: оценка намерения и действия партнера, пристройка к партнеру, самовоздействие на партнера в желаемом направлении.
Упражнения "Подарок", "Дирижирование чувством", "Качели", "Тень", "Сиамские близнецы", "Оправдание позы", "Догадайся", "Пристройка".
Тема 14. История и виды грима. Специфика искусства грима в кино. Гримерные материалы. Постижерные изделия.
Тема 15. Скульптурно-объемные приемы гримирования.

160. Жеке қызмет нәтижелерінің рефлексиясы педагогке тек қана білім беру процесін ғана емес, сонымен бірге балада шығармашылық елестетуді, белсенді зейінді, жадыны, ырғақты, логиканы, сахналық көңіл-күйді табысты дамыта отырып психикалық процесті қарқындатуға көмектеседі.
161. "Актерлік шеберлік негіздері" пәнінің "Дыбыс жазу және видеоға түсіру", "Сценарийлік шеберлік", "Операторлық шеберлік" пәндерімен пәнаралық байланысы білім алушылардың әртүрлі көркемдік құбылыстарды тұтас түсінуге итермелейді.
162. Даярлық сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) актерлік шеберліктің, терминологияның теориялық негіздерін білу;
2) актердің рөльмен жұмысы кезеңдерін білуі;
3) актердің ішкі техникасы элементтерін меңгеруі;
4) актерлік тренингтің жаттығуларын дұрыс орындау білігі;
5) актерлік этюдтерді өз бетінше құрастыру және қою білігі;
6) білім алушының табиғи дарындылығын, актерлік жаттығу арқылы байқампаздығын және жадын, музыканы қолданумен пластикалық импровизация арқылы қайта түрленуге қабілетті, психофизикалық тренинг арқылы сахна іс-әрекетін орындау кезінде қоршаған шынайылықтан абстракциялау дағдыларын дамыту.
163. Даярлық сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Кіріспе сабақ. Сауалнама. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі техникасы бойынша нұсқау.
2-тақырып. Актерлік шеберлікке кіріспе. Театрдың пайда болуы және мәні. Актер. Оның кинодағы рөлі. Актерлік өнер табиғаты. Актерлік өнердің негізгі заңы (үшбірлік: актер - материал, актер - құрал және актер - өз бейнесін жасаушы).
3-тақырып. Актердің өзіндік жұмысы. Тренинг. Релаксация тәсілдері, зейіннің шоғырлануы, тыныс алу. Сахна зейінінің ерекшеліктері. Актер жұмысында тыныс алудың мәні.
Жаттығулар: "Сүмелек мұз" ("Сосулька"), "Қар үлпегі", "Ыстық-суық", "Шүберектен жасалған қуыршақ-солдат", "Шалтай-болтай", "Зілтемір".
4-тақырып. Актердің шығармашылық психотехникасының негізгі элементтері (сахна зейіні, бұлшық ет еркіндігі, елестету, қарым-қатынас). Бұлшық ет қысымдарын жою. Бұлшық ет еркіндігі туралы түсінік.
Жаттығулар: "Ұйқы - ояну", "Онға дейінгі санақ бойынша босаңсу", "Босаңсу және қысым", "Дененің бір бөлігінен басқа дененің босаңсуы".
5-тақырып. Шығармашылық ақталу және қиял. Ұсынылатын жағдайлар туралы түсінік. Ұсынылатын жағдайлардың шиеленісуі - шығармашылыққа бастар жол. Актердің шығармашылық қиялы арқылы ақталуға бастар жол. Актер жұмысындағы қиялдың маңызы. "Егер де" - шығармашылық процестің негізі. Байқампаздық, өмірді зерттеу - шығармашылық қиялдың басты көзі.
Жаттығулар: "Фотосурет бойынша әңгіме", "Саяхат", "Ертегі құрастыру", "Таңғажайып тіршілік иесі".
6-тақырып. Сахна қатынасы және дәлелді бағалау. Сахна қатынасы - бейнеге бастар жол. Қатынас - іс-әрекет негізі. Сахна іс-әрекетінің пайда болуы. Ақиқат және сенім сезімі. Сахна сенімі рөлмен қойылған сахналық жалғандыққа байыпты қатынас ретінде. Актердің "ішкі монологы" және оның мәні. Ішкі ишарат. Елестету кинотаспасы. Актердің дұрыс сахналық хал-жайы - соңғы және мақсатты сахналық іс-әрекеттің нәтижесі.
Жаттығулар: "Абдырап қалма", "Тақырып - жануар", "Доптар және сөздер", "Семафор".
7-тақырып. Формалды және шығармашылық зейін. Өмірдегі және сахнадағы зейін. Ерікті және еріксіз, сыртқы және ішкі зейін. Зейіннің үздіксіз тізбегі. Шығармашылық зейін және қиыл.
8-тақырып. Қабылдау және байқампаздық. Актердің қоржаған дүниені көру, есту, сезіну және бақылау қабілеті. Жадында қабылдаған сезімдері мен көрген бақылауларын сақтау білігі.
Көру және есту арқылы қабылдауды, сезінуді дамытуға, сезімді жадында сақтаудағ және ішкі түйсігін жаттықтыруға арналған жаттығулар.
9-тақырып. Сахналық қарым-қатынас. Сахналық қарым-қатынастың негізгі элементтері: қабылдау, бағалау, әсер ету. Бағалау және ырғақ. Бағалау -сахнада пайда болған бейнеге қатынас. Энергия мен жылдамдықтың қатынасы ретінде ырғақ туралы түсінік.
Жаттығулар: "Жылдамдықтар корапшасы", "Мінбе", "Шапалақ бойынша ырғақты қозғалыстар", "Олжа", "Отыр, оқып жатыр, бірақ біреу кедергі келтіреді".
10-тақырып. Ақиқат және бақылау сезімі. Ақиқат сезімі актердің сахналық жүріс-тұрысты өмірлік ақиқатпен салыстыру қабілеті ретінде.
Жаттығулар: "Күту", "Ағашты аралау", "Пианист", "Шаштараз", "Есікке кіру", "Суретші", "Айна".
11-тақырып. Сахна міндеті және сезімі. Сахна іс-әрекеті. Сахна міндетінің үш элементі. Міндет пен қарсы әрекеттің қақтығысуы нәтижесінде пайда болған оларды бейнелеу сезімдері және формалары.
Әртүрлі міндеттері бар жаттығулар: "Хат жазып отырмын", "Демалып жатырмын", "Бақылап отырмын", "Конвейер", "Жол", "Бұл кітап емес".
12-тақырып. Ой және бүкпе мән. Бүкпе мән мағынасы (актердің сол немесе басқа сөйлемге бергісі келетін мағынасы).
"Әртүрлі интонациялардағы - сөздер және сөйлемдер", көңілсіз, қуанышты, таңғалған, ренжулі, салтанатты күйде "Өлеңді оқу" жаттығулары.
13-тақырып. Сахналық бейне - "қарым-қатынас кешені". Қарым-қатынастың үш сәті: әріптестің пиғылын және іс-әрекетін бағалау, әріптеске қарай ыңғайлану, қалаған бағытта партнерге өзіне-өзі әсер ету.
Жаттығулар: "Сыйлық", "Сезімдерді дирижирлеу", "Әткеншек", "Көлеңке", "Сиам егіздері", "Қалыпты ақтап алу", "Ойлап тап", "Жапсарлас құрылыс".
14-тақырып. Гримнің тарихы мен түрлері. Кинодағы грим өнерінің ерекшеліктері. Гримдеу материалдары. Постижерлік бұйымдар.
15-тақырып. Гримдеудің мүсіндік-көлемдік тәсілдері.

164. Ожидаемые результаты освоения Программы подготовительного класса.
1) знает терминологию;
2) знает приемы освобождения мышц;
3) знает комплекс упражнений пластического тренинга;
4) умеет воплощать свой замысел при работе над этюдами;
5) умеет сочинять и воплощать пластический образ в этюде;
6) умеет делать самостоятельно разминку;
7) развивает актерское внимание, воображение и фантазию;
8) осваивает культуру сценического поведения на сцене и за кулисами.
165. Программные требования в 1 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение терминологии, знакомство с видами и жанрами кино, техникой перевоплощения в процессе работы обучающегося над ролями различных жанров;
2) продолжается развитие воображения, фантазии через процесс перевоплощения, осваиваются упражнения на развитие сценического внимания, контактные, сюжетно-ролевые игры, упражнения на развитие слухового, зрительного внимания;
3) осваиваются навыки работы над постановкой учебного фильма.
166. Содержание учебного предмета в 1 классе:
Тема 1. Особенности кинематографического искусства. Отход кинематографа от принципа отражения, "фотографизма" изображения к принципу моделирования действительности, путем экспериментирования с искусственной реальностью.
Тема 2. Понятие "жанр кино". Виды и жанры кино.
Тема 3. Понятие "киноэтюд". Одиночные киноэтюды. Парные киноэтюды. Этюд "Встреча". Этюд "Знакомство". Этюд "Ссора". Этюд "Радость". Этюд "Удивление".
Тема 4. Элементы органического действия. Повторение, закрепление и совершенствование знаний и навыков – актерский тренаж. Упражнения на овладение процессом органического действия, его элементов: настройка к действию, навыки раскрепощения, согласованность действий, коллективной творческой деятельности. Упражнения на развитие творческого внимания и фантазии, навыков активной сосредоточенности, переключения внимания, владения внешним и внутренним вниманием.
Тема 5. Бессловесные действия. Оценка, пристройка, вес, мобилизация – составляющие действия. Упражнения на бессловесные действия. Импровизационные этюды на бессловесные действия.
Тема 6. Словесное взаимодействие. Развитие умения слушать и слышать партнера, не только воспринимать звуки, но и проникать в смысл произносимых партнером слов. Диалог, как основная форма сценической речи. Физическое действие как основа словесного действия.
Упражнения, развивающие навыки и умение слушать и слышать партнера.
Тема 7. Беспредметные действия. Упражнения на беспредметные действия. Упражнения для развития самостоятельного фантазирования, развитие внимания и памяти.
Тема 8. Понятие "Конфликт". Конфликт – двигатель действия. Действие и противодействие.
Тема 9. Творческие игры-этюды. Игровой тренинг. Экспромт в актерском мастерстве.
Тема 10. Ролевой тренинг. Импровизации на тему знакомых сказок, рассказов, историй собственного сочинения индивидуально и коллективно с использованием игры – драматизации.
Тема 11. Упражнение на согласованность действий на сцене, развитие внимания, фантазии и импровизационности.
Тема 12. Упражнения и импровизации на основе детских произведений с использованием музыки для развития памяти. Разучивание и исполнение ролей.
Тема 13. Актерский тренинг. Организация внимания, создание творческой атмосферы. Упражнения для тренировки произвольного, слухового и зрительного внимания. Темпоритм физического действия. Упражнения с хронометром, действия под музыку с различной ритмической окраской.
Тема 14. Темпо-ритм действия. Темп как скорость исполняемого действия. Ритм поведения. Взаимосвязь темпа и ритма, их зависимость от предлагаемых обстоятельств.
Тема 15. Упражнения на освобождение мышц, эмоциональную подвижность, смену внутренних темпо-ритмов. Комплекс упражнений для организации памяти, воли, внимания, развитие психофизических качеств обучающегося.
Тема 16. Упражнения на развитие сценического внимания. Контактные, сюжетно-ролевые игры. Упражнения на развитие слухового, зрительного внимания.
Тема 17. Актерский тренинг и упражнения. Снятие физических и эмоциональных зажимов. Тренинг психотехники. Упражнения на импровизацию и четкость действия. Чувство правды в исполнении этюдов и произведений. Музыкально-ритмическое воспитание актера.
Тема 18. Работа над сценическим образом. Актерское мастерство. Выразительные средства актера. Голос, пластика, жест, мимика. Видимая и слышимая стороны актерского исполнения. Эмоциональная подвижность. Характерность и разнообразие игры. Выразительность речевых и пластических средств. Создание биографии роли. Эмоциональная подвижность, развитие эмоциональной памяти.
Тема 19. Работа над постановкой учебного фильма. Подготовка к съемкам по литературному отрывку. Применение и развитие на практике психофизических возможностей с использованием пластики в работе над учебной постановкой.
Тема 20. Работа над кинопортретом. Участие в производстве фильма как актер.

164. Даярлық сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1) терминологияны біледі;
2) бұлшық етті босаңсыту тәсілдерін біледі;
3) пластикалық тренинг жаттығуларының кешенін біледі;
4) этюдтермен жұмыс кезінде өз ойларын жүзеге асыра алады;
5) этюдте пластикалық бейнені құрастыра және жүзеге асыра алады;
6) өз бетінше бой жаза алады;
7) актерлік зейінді, елестетуді және қиялды дамытады;
8) сахнада және сахна сыртында сахналық жүріс-тұрыс мәдениетін меңгереді.
165. 1 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) әрі қарай терминологияны меңгеру, киноның түрлері және жанрларымен, білім алушының әртүрлі жанрлардағы рөлдермен жұмыс процесінде түрлену техникасымен танысу жалғастырылады;
2) қайта түрлену арқылы елестетуді, қиялды дамыту жалғастырылады, сахналық зейінді, байланыс, сюжеттік-рөлдік ойындарды, есту, көру зейінін дамытуға арналған жаттығулар меңгеріледі;
3) оқу фильмінің қойылымымен жұмыс дағдылары меңгеріледі.
166. 1 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
1-тақырып. Кинематографиялық өнердің ерекшеліктері. Кинематографтың бейнелеу қағидасынан, суреттің "фотографизмінен" шынайылықты моделдеу қағидасына қарай жасанды шынайылықпен тәжірибе жүргізу жолымен ауытқуы.
2-тақырып. "Кино жанры" түсінігі. Кино түрлері және жанрлары.
3-тақырып. "Киноэтюд" түсінігі. Жалғыз киноэтюдтер. Жұптасқан киноэтюдтар. "Кездесу" этюді. "Танысу" этюді. "Ұрыс-жанжал" этюді. "Қуаныш" этюді. "Таң қалу" этюді.
4-тақырып. Үйлесімді әрекеттің элементтері. Актерлік тренаж - білім мен дағдыларды қайталау, бекіту жетілдіру. Үйлесімді қимылдау процесін, оның элементтерін меңгеруге арналған жаттығулар: әрекет етуге дайындалу, ашылу дағдылары, қимылдардың келісімділігі, ұжымдық шығармашылық жұмыс. Шығармашылық зейін мен қиялды, шоғырландыру дағдыларын, зейінді аудару, сыртқы және ішкі зейінді дамытуға арналған жаттығулар.
5-тақырып. Сөзсіз іс-әрекеттер. Бағалау, жапсарлас, салмақ, мобилизация - іс-әрекетті құраушылар. Сөзсіз іс-әрекеттерге жаттығулар. Сөзсіз іс-әрекеттерге импровизациялық этюдтер.
6-тақырып. Сөзбен әрекеттесу. Серіктесті тыңдау және есту білігін дамыту, тек дыбыстарды қабылдап қана қоймай, серіктестің айтқан сөздерінің мағынасын түсіну. Диалог - сахна тілінің негізгі формасы. Физикалық әрекет - сөзбен әрекет етудің негізі.
Серіктесті тыңдау және есту дағдылары мен біліктерін дамытатын жаттығулар.
7-тақырып. Затсыз іс-әрекеттер. Затсыз іс-әрекеттер жаттығулар. Өз бетінше қиялдауды, зейін мен жадыны дамытуға арналған жаттығулар.
8-тақырып. "Жанжал" түсінігі. Жанжал - іс-әрекеттің қозғаушысы. Іс-әрекет және әрекетсіздік.
9-тақырып. Шығармашылық ойындар-этюдтер. Ойын тренингі. Актерлік шеберлікте экспромт.
10-тақырып. Рөлдік тренинг. Таныс ертегілер, әңгімелер, өзі құраған оқиғалар тақырыбына ойын-драматизацияны қолданумен жеке және ұжымдық импровизация.
11-тақырып. Сахнада іс-әрекеттің келісімділігіне, зейінді, қиялды және импровизацияға қабілеттілікті дамытуға арналған жаттығу.
12-тақырып. Жадыны дамыту үшін музыканы қолданумен балалар шығармалары негізіндегі жаттығулар мен импровизациялар. Рөлдерді жаттау және орындау.
13-тақырып. Актерлік тренинг. Зейінді шоғырландыру, шығармашылық атмосфераны құру. Еркін, есту және көру зейінін жаттықтыру үшін жаттығулар. Физикалық іс-әрекеттің қарқын-ырғағы. Хронометрмен жаттығу, әртүрлі ритмикалық бояулы музыкамен іс-әрекет.
14-тақырып. Әрекеттің қарқыны-ырғағы. Қарқын - орындалатын әрекеттердің жылдамдығы. Жүріс-тұрыстың ырғағы. Қарқын мен ырғақтың өзара байланысы, олардың ұсынылатын жағдайларға байланыстылығы.
15-тақырып. Бұлшық етті босаңсытуға, эмоциялық қозғалғыштыққа, ішкі қарқын-ырғақты өзгертуге арналған жаттығу. Білім алушының жадын, ерік-жігерін, зейінін, психофизикалық қасиеттерді дамытуға арналған жаттығулар кешені.
16-тақырып. Сахна зейінін дамытуға арналған жаттығулар. Байланыс, сюжеттік-рөлдік ойындар. Есту, көру зейінін дамытуға арналған жаттығулар.
17-тақырып. Актерлік тренинг және жаттығулар. Физикалық және эмоциялық қысулардан арылу. Психотехника тренингі. Импровизацияға және іс-әрекет нақтылығына арналған жаттығулар. Этюдтер мен шығармаларды орындаудағы ақиқат сезімі. Актердің музыкалық-ритмикалық тәрбиесі.
18-тақырып. Сахналық бейнемен жұмыс. Актерлік шеберлік. Актердің мәнерлілік құралдары. Дауыс, пластика, ишарат, мимика. Актерлік орындаудың көрінетін және естілетін жақтары. Эмоциялық қозғалғыштық. Ойынның сипаттылығы және алуан түрлілігі. Сөйлеу және пластикалық құралдардың мәнерлілігі. Рөл биографиясын құру. Эмоциялық қозғалғыштық, эмоциялық жадыны дамыту.
19-тақырып. Оқу фильмінің қойылымымен жұмыс. Әдеби үзінді бойынша түсірілімдерге дайындық. Оқу қойылымымен жұмыс кезінде пластиканы қолданумен психофизикалық мүмкіндіктерді практикада қолдану және дамыту.
20-тақырып. Кинопортретпен жұмыс. Актер ретінде фильм өндірісіне қатысу.

167. Ожидаемые результаты освоения Программы 1 класса.
К концу обучения в 1 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает понятия "жанр кино", "конфликт";
2) знает виды и жанры кино;
3) владеет навыками самопроизвольной концентрации и расслабления;
4) умеет самостоятельно работать над ролью;
5) умеет находить способы воплощения актерского образа;
6) умеет проводить актерский тренинг;
7) владеет первоначальными навыками актерского мастерства;
8) умеет работать над ролью в кино.
168. Программные требования во 2 классе:
1) продолжается дальнейшее освоение терминологии, знакомство с видами киноискусства, кинематографическими профессиями;
2) осваиваются упражнения, актерские тренинги, воспитывается чувство ответственности обучающегося за свою творческую работу;
3) продолжается освоение необходимых актерских навыков, формирование пластической выразительности, навыков импровизации, развивается фантазия, умение сочинять, воплощать пластический художественный образ.
169. Содержание учебного предмета во 2 классе.
Тематическое планирование.
Тема 1. Основы "школы переживания" в актерском мастерстве. Рождение кинофильма. Кинематографические профессии. Съемочная площадка.
Тема 2. Сценическое внимание. Виды сценического внимания. Упражнения на концентрацию сценического внимания. Тренинг многоплоскостного внимания и импровизация. Упражнения на развитие слухового и зрительного внимания.
Тема 3. Музыкально-пластические импровизации. Упражнения и задания на развитие внимания к партнеру и групповым действиям с использованием музыки.
Тема 4. Упражнения на импровизационность действий. Упражнения под музыку на развитие образной памяти и эмоциональной памяти.
Тема 5. Предлагаемые обстоятельства. Понятие о предлагаемых обстоятельствах. "Я" и предлагаемые обстоятельства. "Я" в предлагаемых обстоятельствах" и цель действий.
Тема 6. Разные характеры и поступки в одних и тех же предлагаемых обстоятельствах. Упражнения-этюды с заданными обстоятельствами на эмоции и вежливое поведение.
Тема 7. Тренинг психотехники. Тренинг психотехники актера. Тренировка устойчивости внимания. Упражнения на концентрацию внимания. Тренинг многоплоскостного внимания (переключение внимания). Внимание к партнеру и групповым действиям. Упражнения на организованность действий. Тренировка зрительной памяти.
Тема 8. Развитие образной памяти и эмоциональной памяти. Совершенствование навыков запоминания текстовой информации. Упражнения, направленные на тренировку органов чувств.
Тема 9. Акустический слух, слуховое внимание и слуховые ощущения. Тактильная память и ощущения. Память физических действий и ощущений. Упражнения на развитие памяти физического самочувствия и настроения. Упражнения на развитие образного и ассоциативного мышления.
Тема 10. Актерский тренинг. Упражнения со словесными и психофизическими действиями. Тренировка зрительной памяти. Комплекс упражнений для снятия физических зажимов, развитие координации под музыку.
Тема 11. Пластические импровизации. Упражнения на беспредметные действия. Комплекс упражнений для развития физической пластичности, развитие ритмичности с использованием музыки. Бессловесные действия. Упражнения на развитие пантомимических навыков.
Тема 12. Ролевой тренинг. Работа над ролью. Жест, мимика, движение. Речь и психофизическое воздействие. Сценическое внимание, событие и реакция. Словесное действие и его логическое значение. Работа над ролью.
Тема 13. Актерский тренинг и упражнения. Снятие физических и эмоциональных зажимов. Тренинг психотехники. Упражнения на импровизацию и четкость действия. Чувство правды в исполнении этюдов и произведений.
Тема 14. Музыкально-ритмическое воспитание актера. Работа над сценическим образом. Актерское мастерство. Движения. Эмоции. Практическая реализация приобретенных умений и навыков в публичном выступлении.
Тема 15. Группировки и мизансцены. Создание группировок и мизансцен, как важнейший элемент актерского мастерства. Мизансцена как результат совместного творчества актера и режиссера. Выразительные возможности мизансцен. Приемы построения мизансцен.

167. 1 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
1 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) "кино жанры", "конфликт" түсініктерін біледі;
2) киноның түрлері мен жанрларын біледі;
3) өзіндігімен болатын концентрация және босаңсу дағдыларына ие;
4) рөлмен өз бетінше жұмыс істей алады;
5) актерлік бейнені жүзеге асыру тәсілдерін іздеп таба алады;
6) актерлік тренинг жүргізе алады;
7) актерлік шеберліктің бастапқы дағдыларын меңгереді;
8) кинодағы рөлмен жұмыс жасай алады.
168. 2 сыныптағы Бағдарлама талаптары:
1) терминологияны әрі қарай меңгеру, кино өнер түрлерімен, кинематографиялық мамандықтармен танысу жалғастырылады;
2) жаттығулар, актерлік тренингтер меңгеріледі, білім алушының өзінің шығармашылық жұмысына жауапкершілік сезімі тәрбиеленеді;
3) қажетті актерлік дағдыларды меңгеру, пластикалық мәнерлілікті, импровизация дағдыларын қалыптастыру жалғастырылады, қиял, құрастыру білігі, пластикалық көркемдік бейнені жүзеге асыру дамиды.
169. 2 сыныптағы оқу пәнінің мазмұны.
Тақырыптық жоспарлау.
1-тақырып. Актерлік шеберлікте "алаңдау мектебінің" негіздері. Кинофильмнің пайда болуы. Кинематографиялық мамандық. Түсірілім алаңы.
2-тақырып. Сахна зейіні. Сахна зейінінің түрлері. Сахна зейінін шоғырландыруға арналған жаттығу. Көпжазықтық зейіннің және импровизацияның тренингі. Есту және көру зейінін дамытуға арналған жаттығу.
3-тақырып. Музыкалық-пластикалық импровизациялар. Әріптеске және топтық іс-әрекеттерге музыканы қолданумен зейінді дамытуға арналған жаттығулар мен тапсырмалар.
4-тақырып. Іс-әрекеттің импровизациялығына арналған жаттығу. Бейнелік жадыны және эмоциялық жадыны дамытуға арналған музыкамен жаттығулар.
5-тақырып. Ұсынылатын жағдайлар. Ұсынылатын жағдайлар туралы түсінік. "Мен" және ұсынылатын жағдайлар. Ұсынылатын жағдайлардағы "Мен" және іс-әрекет мақсаты.
6-тақырып. Қайталанатын ұсынылатын жағдайлардағы әртүрлі мінез-құлықтар және әрекеттер.
7-тақырып. Психотехника тренингі. Актер психотехникасы тренингі. Тұрақты зейінді жаттықтыру. Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығулар. Көпжазықтық зейіннің (зейіннің ауысуы) тренингі. Әріптеске және топтық іс-әрекеттерге зейін. Іс-әрекеттің жинақылығына арналған жаттығулар. Көру жадын жаттықтыру.
8-тақырып. Бейнелі жадыны және эмоциялық жадыны дамыту. Мәтіндік ақпаратты есте сақтау дағдыларын жетілдіру. Сезім мүшелерін жаттықтыруға бағытталған жаттығу.
9-тақырып. Акустикалық есту қабілеті, есту зейіні және есту түйсіктері. Жанасу жадысы және түйсіктері. Физикалық іс-әрекеттер және түйсіктер жадысы. Физикалық хал-жағдай және көңіл-күй жадын дамытуға арналған жаттығу. Бейнелі және ассоциативтік ойлауды дамытуға арналған жаттығулар.
10-тақырып. Актерлік тренинг. Сөздік және психофизикалық іс-әрекеттермен жаттығулар. Көру жадын жаттықтыру. Физикалық қысымдардан арылуға арналған жаттығулар кешені, музыкамен үйлесімдікті дамыту.
11-тақырып. Пластикалық импровизация. Затсыз іс-әрекетке жаттығулар. Физикалық пластикалықты дамыту үшін жаттығулар кешені, музыканы қолдану арқылы ырғақтылықты дамыту. Сөзсіз іс-әрекет. Пантомимикалық дағдыларды дамытуға арналған жаттығу.
12-тақырып. Рөлдік тренинг. Рөлмен жұмыс. Ишарат, мимика, қимыл. Сөйлеу және психофизикалық әсер. Сахна зейіні, оқиға және кері жауап. Сөздік іс-әрекет және оның логикалық мағынасы. Рөлмен жұмыс.
13-тақырып. Актерлік тренинг және жаттығу. Физикалық және эмоциялық қысымды жою. Психотехника тренингі. Импровизацияға және іс-әрекет нақтылығына арналған жаттығулар. Этюдтерді және шығармаларды орындаудағы ақиқат сезімі.
14-тақырып. Актердің музыкалық-ырғақтық тәрбиесі. Сахналық бейнемен жұмыс. Актерлік шеберлік. Қозғалыс. Эмоция. Көпшілік алдында орындауда алынған білік және дағдыларды практикалық жүзеге асыру.
15-тақырып. Топтастыру және мизансценалар. Топтастыру мен мизансценаларды құру - актерлік шеберліктің элементі. Мизансцена - актер мен режиссердің біріккен шығармашылығы. Мизансценаның мәнерлеу мүмкіндіктері. Мизансценаны құру тәсілдері.

170. Ожидаемые результаты освоения Программы 2 класса.
К концу обучения во 2 классе обучающийся имеет следующие знания, умения и навыки:
1) знает виды сценического внимания;
2) знает терминологию;
3) владеет навыками импровизации;
4) владеет актерскими навыками в пределах Программы;
5) работает над пластической выразительностью;
6) владеет своим телом для воплощения пластического образа;
7) умеет преодолевать мышечные и психологические зажимы при съемках;
8) обладает навыком творческой работы, как самостоятельно, так и в коллективе;
9) имеет опыт киносъемок.
171. Ожидаемые результаты освоения Программы.
Обучающийся знает:
1) теоретические основы актерского мастерства;
2) этапы работы актера над ролью;
3) законы сценического действия;
4) несколько разных техник нанесения и видов грима разнохарактерных персонажей;
5) теоретические основы сценической речи;
6) этикет и манеры поведения в разные эпохи;
7) приемы сценического боя;
8) этапы режиссерской разработки сценического произведения (этюда, отрывка);
9) этапы написания сценарной разработки;
10) элементарные законы режиссуры;
11) технику безопасности при выполнении акробатических элементов.
Умеет:
1) правильно выполнять упражнения актерского тренинга;
2) самостоятельно сочинять и ставить актерские этюды;
3) воспроизводить свои действия в заданной ситуации;
4) представлять движения в воображении и мыслить образами;
5) находить верное органическое поведение в предлагаемых обстоятельствах;
6) самостоятельно работать над сценическим образом и ролью;
7) самостоятельно анализировать постановочный план;
8) создавать точные и убедительные образы;
9) самостоятельно накладывать грим согласно образу;
10) выполняет упражнения артикуляционной и дыхательной гимнастики;
11) умеет осуществлять сценические падения;
12) воплотить на сценической площадке самостоятельно разработанный режиссерский замысел этюда, отрывка;
13) применять в работе над сценическим произведением (этюдом, отрывком) приемы аллегоричности и метафоричности;
14) наносить разнохарактерный грим в разных техниках;
15) применять все полученные навыки и умения в области пластической культуры тела, сценической речи и актерского мастерства в работе над ролью;
16) выполнять акробатические элементы в связке.
Владеет:
1) элементами внутренней и внешней техники актера;
2) приемами аутотренинга и релаксации;
3) словесным действием в роли;
4) трюковой техникой;
5) сценической пластикой;
6) речевым общением;
7) скульптурно-объемными приемами гримирования;
8) творческие элементы:
а) внимание к объекту;
б) органы восприятия: зрение, слух;
в) память на ощущения и создание на ее основе образных видений;
г) воображение;
д) способность к взаимодействию;
е) логичность и последовательность действий и чувств;
ж) чувство правды;
з) вера и наивность;
и) ощущение перспективы действия и мысли;
к) чувство ритма;
л) обаяние, выдержка;
и) мышечная свобода и пластичность;
к) владение голосом, произношение;
л) чувство фразы;
м) умение действовать словом.

170. 2 сыныптың Бағдарламасын игеруден күтілетін нәтижелер.
2 сыныпта оқу жылының соңында білім алушы келесі білім, білік және дағдыларға ие болады:
1) сахна зейіні түрлерін біледі;
2) терминологияны біледі;
3) импровизация дағдыларына ие;
4) Бағдарлама шеңберіндегі актерлік дағдыларды меңгереді;
5) пластикалық мәнерлілікпен жұмыс жасайды;
6) пластикалық бейнені жүзеге асыру үшін өзінің денесін меңгереді;
7) түсірілім кезінде бұлшық ет және психологиялық қысымдарды жеңе біледі;
8) өз бетінше де, ұжымда да шығармашылық жұмыс дағдыларын меңгерген;
9) кино түсірілім тәжірибелеріне ие.
171. Бағдарламаны игеруден күтілетін нәтижелер.
Білім алушы:
1) актерлік шеберліктің теориялық негіздерін;
2) актердің рөлмен жұмыс кезеңдерін;
3) сахналық іс-әрекет заңдарын;
4) әр түрлі мінез-құлық кейіпкерлердің гримінің түрлерін және бірнеше әртүрлі жағу техникаларын;
5) сахналық сөздің теориялық негіздерін;
6) әртүрлі дәуірлердегі жүріс-тұрыс әдебі мен мәнерін;
7) сахна ұрысының тәсілдерін;
8) сахна шығармасын режиссерлік әзірлеудің кезеңдерін (этюдтер, үзінділер);
9) сахналық әзірлемені жазу кезеңдерін;
10) режиссураның қарапайым заңдарын;
11) акробатикалық элементтерді орындау кезінде қауіпсіздік техникасын біледі.
Біліктері:
1) актерлік тренинг жаттығуларын дұрыс орындау;
2) өз бетінше актерлік этюдтерді құрастыру және қою;
3) берілген жағдайда өз іс-әрекеттерін ойнау;
4) қиялдауда қимылды елестету және бейнелермен ойлау;
5) ұсынылатын жағдайларда дұрыс үйлесімді тәртіпті табу;
6) сахналық бейнелермен және рөлдермен өз бетінше жұмыс жасау;
7) қойылымдық планды өз бетінше талдау;
8) нақты және дәлелді бейнелерді құру;
9) бейнеге сәйкес гримді өз бетінше қондыру;
10) артикуляциялық және тыныс алу гимнастикасы жаттығуларын орындау;
11) сахналық құлауды жүзеге асыру;
12) сахналық алаңда өз бетінше құрастырылған этюдтің, үзіндінің режиссерлік түпкі ойын жүзеге асыру;
13) сахналық шығармамен (этюд, үзінді) жұмыста аллегориялық және бейнелі тәсілдерді қолдану;
14) әртүрлі техникаларда әртүрлі сипатты гримді кондыру;
15) дененің пластикалық мәдениеті, сахна сөзі және рөлмен жұмыста актерлік шеберлік саласында барлық алынған дағдылар мен біліктерді қолдану;
16) байламда акробатикалық элементтерді орындау.
Дағдылары:
1) актердің ішкі және сыртқы техникасы элементтерін;
2) аутотренинг және релаксация тәсілдерін;
3) рөлдегі сөздік іс-әрекетті;
4) трюктік техниканы;
5) сахналық пластиканы;
6) сөйлеу қарым-қатынастарын;
7) гримдеудің мүсіндік-көлемдік тәсілдерін;
8) шығармашылық элементтерді:
а) объектіге зейінді;
б) қабылдау мүшелері: көру, есту;
в) түйсіктерге жады және оның негізінде бейнелі көрулерді құру;
г) елестету;
д) өзара әрекеттестікке қабілет;
е) іс-әрекеттің және сезімдердің қисындылығы және жүйелілігі;
ж) ақиқат сезімі;
з) сенім және аңқаулық;
и) іс-әрекет және ойдың келешегін түйсіну;
к) ырғақ сезімі;
л) сүйкімділік, ұстамдылық;
и) бұлшық ет еркіндігі және әсемділігі;
к) дауысты меңгеру және дыбыстау;
л) фразаны сезіну;
м) сөзбен әрекет ету білігі.

Глава 4. Критерии оценки результатов обучения
172. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Звукозапись и видеосъемка" осуществляется в форме зачета.
173. Форма аттестации и контрольно-программные требования к знаниям и работам обучающихся:
1) второго класса – в первом полугодии: зачет (знание теории записи изображения), во втором полугодии: зачет (знание основ видеомонтажа);
2) третьего класса – в первом полугодии: зачет (знание теории звукозаписи), во втором полугодии: зачет (знание компьютерных программ звукозаписи).
174. Критерии оценивания результатов обучения в киноискусстве складываются из результатов текущей успеваемости по предмету и оценок, полученных на зачетах.
При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) демонстрация должного уровня владения теорией звукозаписи и видеомонтажа;
2) овладение навыками работы с видео и звукозаписывающей аппаратурой.
175. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – демонстрация знаний по предмету, полный ответ на заданный вопрос, наличие всех работ, при соответствии их всем критериям задания;
2) оценка "4" "хорошо" – наличие всех работ с некоторыми недочетами и ответ с незначительной неточностью;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – наличие всех работ и либо неполный ответ, либо ответ с одной грубой ошибкой, но предлагается доделать или переделать работу в соответствии с требованиями;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие хотя бы одной работы, или несоответствие работы требованиям задания, ученику выставляется "неуд" и предлагается пересдать зачет;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
176. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Сценарное мастерство" осуществляется в форме зачета.
177. Форма аттестации и контрольно-программные требования к знаниям и работам обучающихся:
1) третьего класса – во втором полугодии: зачет (знание теории сценарного мастерства);
2) четвертого класса – во втором полугодии: зачет (представление проекта своего сценария).
178. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) развитие литературных данных обучающегося в письменном и разговорном жанрах;
2) знание теории и истории кино;
3) знание теории сценарного мастерства, структуры сценария;
4) знание специфики работы сценариста;
5) знание основ психологии зрителя – конечного потребителя продукции сценариста;
6) владение навыками представления проекта своего сценария на профессиональных питчингах.
179. Критерии оценки:

4-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемдері
172. Білім алушылардың "Дыбыс жазу және видеоға түсіру" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
173. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) екінші сыныпта - бірінші жартыжылдықта: сынақ (кескінді жазудың теориясын білуі, екінші жартыжылдықта: сынақ (видеомонтаж негіздерін білуі);
2) үшінші сыныпта - бірінші жартыжылдықта: сынақ (дыбыс жазудың теориясын білуі, екінші жартыжылдықта: сынақ (дыбыс жазудың компьютерлік бағдарламаларын білуі);
174. Кино өнерінде оқыту нәтижелерін бақылау өлшемшарттары пән бойынша ағымдық үлгерім нәтижелерінен және сынақтарда алған бағалардан тұрады.
Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) дыбыс жазудың және видеомонтаж теориясын тиісті деңгейде меңгергенін көрсетуі;
2) видео және дыбыс жазатын аппаратурамен жұмыс дағдыларын меңгеруі.
175. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - пән бойынша білімін көрсетуі, қойылған сұраққа толық жауап, тапсырманың барлық өлшемшарттарына сәйкестігінде барлық жұмыстардың болуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - барлық жұмыстардың аз кемшіліктермен болуы және аз ғана олқылығы бар жауап;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - барлық жұмыстың болуы және толық емес жауап немесе бір өрескел қателікпен жауап, бірақ қойылған талаптарға сәйкес жұмысты аяқтау немесе түзету ұсынылады;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - ең болмағанда бір жұмыстың болмауы немесе жұмыстың тапсырма талаптарына сәйкес болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
176. Білім алушылардың "Сценарийлік шеберлік" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
177. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) үшінші сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (сценарийлік шеберлік теориясын білуі);
2) төртінші сынып - екінші жартыжылдықта: сынақ (өз сценарийінің жобасын көрсету).
178. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) білім алушының жазбаша және ауызша жанрларда әдеби қабілеттерін дамуын;
2) киноның теориясы мен тарихын білуі;
3) сценарийлік шеберлік теориясын, сценарий құрылымын білуі;
4) сценарист жұмысының ерекшеліктерін;
5) сценарист өнімінің соңғы тұтынушысы - көрермен психологиясының негіздерін білуі;
6) өз сценарийінің жобасын кәсіби питчингтарда көрсету дағдыларын меңгеруі.
179. Бағалау өлшемшарттары:

1) оценка "5" "отлично" – демонстрация знаний о теории сценарного мастерства, полный ответ на заданный вопрос, наличие всех работ, при соответствии их всем критериям задания;
2) оценка "4" "хорошо" – знание учебного материала с незначительными ошибками в его изложении, подтверждение ответа конкретными примерами;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – наличие значительных ошибок в изложении учебного материала своими словами, отсутствие в ответе конкретных примеров;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – систематическое невыполнение заданий, неусвоение учебного материала;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
180. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Операторское мастерство" осуществляется в форме зачета.
181. Форма аттестации и контрольно-программные требования к знаниям и работам обучающихся:
1) четвертого класса – в первом полугодии: зачет (знание теории операторского мастерства и съемочного оборудования, во втором полугодии: зачет (знание теории операторского мастерства и съемочного оборудования);
2) профориентационный класс – в первом полугодии: зачет (владение теорией операторского мастерства, раскадровка литературного отрывка), во втором полугодии: зачет (съемка этюда на основе отрывка из литературного произведения).
182. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание примеров операторского мастерства по шедеврам мировой классики кинематографа;
2) знание теории операторского мастерства;
3) владение съемочным оборудованием.
183. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – демонстрация знаний по теории операторского мастерства, полный ответ на заданный вопрос, наличие всех работ, при соответствии их всем критериям задания;
2) оценка "4" "хорошо" – знание учебного материала с некоторыми недочетами;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – наличие значительных ошибок в изложении учебного материала;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – отсутствие хотя бы одной работы или несоответствие работы требованиям задания;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.
184. Контроль освоения обучающимся Программы по предмету "Основы актерского мастерства" осуществляется в форме зачета.
185. Форма аттестации и контрольно-программные требования к знаниям и работам обучающихся:
1) в подготовительном классе: зачет (владение теорией актерского мастерства);
2) в первом классе – зачет (создание кинопортрета в проектном фильме);
3) во втором классе – зачет (участие в проектном фильме как актер).

1) "5" "өте жақсы" бағасы - сценарийлік шеберлік теориясы туралы білімін көрсетуі, қойылған сұраққа толық жауап, тапсырманың барлық өлшемшарттарына сәйкес келетін барлық жұмыстардың болуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - оқу материалын оның айтуында аз қателіктермен білуі, жауапты нақты мысалдармен дәлелдеуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - оқу материалын өз сөздерімен жеткізуде бірталай қателіктердің болуы, жауапта нақты мысалдардың болмауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - тапсырмалы жүйелі орындамауы, оқу материалының меңгерілмеуі;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
180. Білім алушылардың "Операторлық шеберлік" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
181. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) төртінші сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (операторлық шеберлік және түсіру құрал-жабдығының теориясын білуі), екінші жартыжылдықта: сынақ (операторлық шеберлік және түсіру құрал-жабдығының теориясын білуі);
2) кәсіби бағдарлау сыныбы - бірінші жартыжылдықта: сынақ (операторлық шеберлік теориясын меңгеруі, әдеби үзіндіні кадрларға бөлу), екінші жартыжылдықта: сынақ (әдеби шығармадан үзінді негізінде этюдтің түсірілімі).
182. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) кинематографтың әлемдік классикасының үздік туындылары бойынша операторлық шеберлік мысалдарын білуі;
2) операторлық шеберлік теориясын білуі;
3) түсіру құрал-жабдықтарын меңгеру.
183. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - операторлық шеберлік теориясы бойынша білімін көрсетуі, қойылған сұраққа толық жауап, тапсырманың барлық өлшемшарттарына сәйкес келетін барлық жұмыстардың болуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - оқу материалын кейбір қателіктермен білуі;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - оқу материалын баяндауда бірталай қателіктердің болуы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - ең болмағанда бір жұмыстың болмауы немесе жұмыстың тапсырма талаптарына сәйкес болмауы;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.
184. Білім алушылардың "Актерлік шеберлік негіздері" пәні бойынша Бағдарламаны игеруін бақылау сынақ түрінде іске асырылады.
185. Аттестаттау формасы және білім алушылардың көрсетілімдеріне қойылатын бақылау-бағдарламалық талаптары:
1) бірінші сынып - бірінші жартыжылдықта: сынақ (актерлік шеберлік теориясын меңгеруі);
2) екінші сынып - екінші жартыжылдықта - сынақ (жобалық фильмде кинопортрет жасау;

186. При оценке работы обучающегося педагог учитывает следующие параметры:
1) знание общих основ теории актерского мастерства;
2) знание специфики и разновидности киножанров;
3) владение приемами актерской выразительности и способами перевоплощения в образ.
187. Критерии оценки:
1) оценка "5" "отлично" – всестороннее, систематическое и глубокое знание учебно-программного материала, умение свободно выполнять задания, предусмотренные программой, проявление творческих способностей в использовании учебно-программного материала;
2) оценка "4" "хорошо" – полное знание учебно-программного материала, успешное выполнение предусмотренных в программе заданий, способность к самостоятельному пополнению и обновлению знаний в ходе дальнейшей учебной деятельности;
3) оценка "3" "удовлетворительно" – знание учебно-программного материала в объеме, необходимом для дальнейшей учебы и предстоящей деятельности по изучаемому предмету, выполнение заданий, предусмотренных программой. Как правило, оценка "удовлетворительно" выставляется обучающимся, допустившим погрешность в ответе, но обладающим необходимыми знаниями для их устранения под руководством педагога;
4) оценка "2" "неудовлетворительно" – обучающемуся, обнаружившему пробелы в знаниях основного учебно-программного материала, допустившему принципиальные ошибки в выполнении предусмотренных программой заданий. Как правило, оценка "неудовлетворительно" ставится обучающемуся, который не может продолжить обучение или осуществлять деятельность по изучаемому предмету без дополнительных занятий;
5) "Зачет" (без оценки) – исполнение соответствует необходимому уровню на данном этапе обучения.

186. Педагог білім алушының жұмысын бағалау кезінде келесі өлшемшарттарды ескереді:
1) актерлік шеберлік теориясының жалпы негіздерін білуі;
2) киножанрлардың ерекшеліктерін және алуан түрлілігін білуі;
3) актерлік мәнерліктің тәсілдерін және бейнеге түрленудің әдістерін меңгеруі.
187. Бағалау өлшемшарттары:
1) "5" "өте жақсы" бағасы - оқу-бағдарлама материалын жан-жақты, жүйелі және терең білуі, бағдарламамен қарастырылған тапсырманы еркін орындау білігі, оқу-бағдарлама материалын қолдануда шығармашылық қабілеттердің байқалуы;
2) "4" "жақсы" бағасы - оқу-бағдарлама материалын толық білуі, бағдарламада қарастырылған тапсырманы табысты орындауы, әрі қарай оқу қызметінде білімін өз бетінше толықтыру және жаңарту қабілеті;
3) "3" "қанағаттанарлық" бағасы - оқу материалын әрі қарай оқу және оқылатын пән бойынша алда күтіп тұрған қызмет көлемінде білуі, бағдарламамен қарастырылған тапсырманы орындауы;
4) "2" "қанағаттанарлық емес" бағасы - негізгі оқу бағдарламасы материалы білімінде олқылықтарды анықтаған, бағдарламамен қарастырылған тапсырмаларды орындауда қателіктер жіберген білім алушыларға қойылады;
5) "Сынақ" (баға қойылмайды) - орындауы оқытудың осы кезеңіндегі қажетті деңгейге сәйкес.