Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2019 года № 18404.
В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.07.2021 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства.
2. Признать утратившими силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 июня 2018 года № 256 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17306, опубликован 3 сентября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 20 наурызда № 18404 болып тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.07.2021 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 15 маусымдағы № 256 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17306 болып тіркелген, 2018 жылғы 3 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 108
Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.09.2023 № 332 (вводится в действие с 01.01.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальная комиссия – комиссия, создаваемая на уровне областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, которая формируется из представителей: региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП "Атамекен"), общественных отраслевых союзов/ассоциаций/республиканских палат и специалистов структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – МИО (услугодатель)), и осуществляющая определение производственной мощности и сверку по наличию соответствующей инфраструктуры, выдачу и отзыв заключений у товаропроизводителя;
2) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом в области ветеринарии;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 15 наурыздағы
№108 бұйрығымен
бекітілген
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2023 № 332 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат есебінен және шегінде бюджеттік субсидияларды (бұдан әрі – субсидиялар) беру тәртібін, сондай-ақ "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы комиссия – облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының деңгейінде құрылатын, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – "Атамекен" ҰКП) өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың/қауымдастықтардың/республикалық палаталардың өкілдерінен және облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)) мамандарынан қалыптастырылатын және тауар өндірушілерде тиісті инфрақұрылымның бар-жоғы бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыратын комиссия;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор – диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануарды иеленуші туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және ветеринария саласындағы уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алу бөлігі;

3) откормочная площадка – производственная инфраструктура субъекта агропромышленного комплекса, предназначенная для откорма животных, имеющая учетный номер, присваиваемый в соответствии с Правилами присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10466);
4) информационная система единого государственного кадастра недвижимости – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
5) целевое использование – использование приобретенных и заявленных на субсидии животных в целях воспроизводства на условиях и в сроки, указанные в настоящих Правилах;
6) зоотехническая норма выбытия – естественная убыль (падеж), вынужденный забой в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12488), а также выбраковка поголовья сельскохозяйственных животных, рекомендованных специализированной профильной научной организацией по животноводству и кормопроизводству (поголовье крупного рогатого скота мясного и мясо-молочного направлений – 20%; поголовье крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направлений – 35%; поголовье овец – 25%; поголовье маралов (оленей) – 25%; поголовье свиней – 30%);
7) информационная база селекционной и племенной работы – автоматизированная система сбора, накопления и обработки данных о племенных животных и о животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемая для совершенствования и повышения генетического потенциала животных, а также для учета племенной продукции (материала), сопровождаемая оператором, определенным уполномоченным органом в области племенного животноводства в соответствии с подпунктом 34) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве";
8) маточное поголовье, участвующее в селекционной и племенной работе – поголовье, достигшее половозрелого возраста (по скотоводству: племенные животные – от 13 месяцев, товарные животные – от 18 месяцев, по коневодству – от 36 месяцев, по верблюдоводству – 36 месяцев, по овцеводству – от 12 месяцев, по мараловодству (оленеводству) – от 24 месяцев, по свиноводству: племенные и товарные – от 8 месяцев, ремонтное поголовье – от 4 месяцев), используемое для воспроизводства стада;

3) бордақылау алаңы – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес берілетін есепке алу нөмірлері бар, жануарларды бордақылауға арналған агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің өндірістік инфрақұрылымы;
4) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі – жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;
5) мақсатты пайдалану – сатып алынған және субсидиялауға мәлімделген жануарларды осы Қағидаларда көрсетілген шарттар мен мерзімдерде өсімді молайту мақсатында пайдалану;
6) мал шығынының зоотехникалық нормасы – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы жануарларының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу), амалсыз сойылуы, сондай-ақ мал шаруашылығы және азық өндіру жөніндегі мамандандырылған бейінді ғылыми ұйымдар ұсынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының жарамсыздануы (етті және етті-сүтті бағыттағы ірі қара мал басы – 20%; сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара мал басы – 35%; қойлардың мал басы – 25%; маралдардың (бұғылардың) мал басы – 25%; шошқалардың мал басы – 30%);
7) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры – "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 34) тармақшасына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындаған оператор жүргізетін, жануарлардың генетикалық әлеуетін жетілдіру және арттыру үшін, сондай-ақ асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу үшін пайдаланылатын, асыл тұқымды жануарлар және селекциялық процеске тартылатын жануарлар туралы деректерді жинаудың, жинақтаудың және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі;
8) селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа қатысатын аналық мал басы – табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын, жыныстық жағынан жетілген бас (ірі қара мал шаруашылығы бойынша: асыл тұқымды жануарлар - 13 айдан бастап, тауарлық жануарлар - 18 айдан бастап, жылқы шаруашылығы бойынша - 36 айдан бастап, түйе шаруашылығы бойынша - 36 айдан бастап, қой шаруашылығы бойынша - 12 айдан бастап, марал шаруашылығы (бұғы шаруашылығы) бойынша - 24 айдан бастап, шошқа шаруашылығы бойынша: тауарлы және асыл тұқымды - 8 айдан бастап, толықтыратын бас – 4 айдан бастап);

9) получатели субсидий (далее – товаропроизводитель) – физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции; физическое или юридическое лицо, занимающееся воспроизведением животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранением и разведением (племенное животноводство); племенной центр, дистрибьютерный центр по реализации семени и эмбрионов племенных животных, техник-осеменатор, оказывающие услуги по искусственному осеменению маточного поголовья сельскохозяйственных животных;
10) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, и иные сведения, отраженные в ГИСС;
11) государственная информационная система субсидирования (далее – ГИСС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий размещенной в сети Интернет, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее автоматизированной обработкой в электронном виде;
12) породное преобразование – улучшение породных и продуктивных качеств сельскохозяйственных животных путем скрещивания товарного маточного поголовья с племенными производителями;
13) случной сезон – период спаривания маточного поголовья с целью получения потомства;
14) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Субсидирование осуществляется по перечню и нормативам субсидий согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Выплата субсидий осуществляется на основании поданной заявки, соответствующей критериям к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий (далее – критерии), указанным в приложении 2 к настоящим Правилам на момент подачи.
4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет информацию МИО (услугодателям), оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.

9) субсидиялар алушылар (бұдан әрі – тауар өндіруші) – ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға; тектік әлеуеті жоғары малдың (асыл тұқымды мал шаруашылығы) өсімін молайтумен, оларды сақтаумен және өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлға; ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл тұқымдық орталық, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталық, ұрықтандырушы-техник;
10) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы және СМАЖ-да көрсетілген басқа да мәліметтердің жиынтығы;
11) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) – "электрондық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жүргізуге, субсидиялар алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ оны электрондық түрде автоматтық өңдеуге мүмкіндік беретін, субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, Интернет желісінде орналасқан ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
12) тұқымдық түрлендіру – тауарлық аналық мал басын асыл тұқымды тұқымдық өндірушілермен шағылыстыру жолымен ауыл шаруашылығы жануарларының тұқымдық және өнімділік сапаларын жақсарту;
13) шағылыстыру маусымы – ұрпақ алу мақсатында аналық малды шағылыстыру кезеңі;
14) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Субсидиялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес субсидиялар тізбесі мен нормативтері бойынша жүзеге асырылады.
Субсидияларды төлеу өтінім берген сәтте осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген субсидияларды алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға (бұдан әрі – өлшемшарттар) сай келетін, берілген өтінім негізінде жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлік (бұдан әрі – Министрлік) осы Қағидалар өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және ақпаратты ЖАО (көрсетілетін қызметті берушілерге), "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

5. В случае сбоя ГИСС, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидий, услугодатель незамедлительно уведомляет Министерство о возникшей ситуации, которое приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГИСС.
Глава 2. Порядок формирования и распределения субсидий
6. Формирование и распределение объемов субсидий осуществляется МИО (услугодателем) согласно видам и нормативам субсидий, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, на основании представленной местными исполнительными органами районов/городов информации о потребности объемов субсидий на текущий год, с учетом итоговых объемов субсидий предыдущего года и наличия бюджетных средств.
Предлагаемые объемы субсидий не позднее 10 января соответствующего года подписываются ЭЦП руководителя МИО (услугодателя) и направляются посредством ГИСС на согласование в Министерство.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
7. Министерство в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает предоставленные объемы субсидий на соответствие приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае соответствия нормативам субсидий, установленным согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Министерство посредством ГИСС согласовывает представленные МИО (услугодателем) объемы субсидий.
В случае несоответствия нормативам субсидий, установленным согласно приложению 1 к настоящим Правилам, выявления некорректных расчетов при распределении объемов субсидий, Министерство посредством ГИСС направляет мотивированное заключение в МИО (услугодателю) с указанием причин отказа.
Срок доработки объемов субсидий МИО (услугодателем) составляет 3 (три) рабочих дня.
8. После согласования объемов субсидий МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней размещает их на своем официальном интернет-ресурсе.
9. При выделении дополнительных средств или сокращении ранее согласованного бюджета МИО (услугодатель) вносит соответствующие изменения и (или) дополнения в объемы субсидий в порядке, предусмотренном пунктами 6 и 7 настоящих Правил с приложением соответствующего решения маслихата и письменного обоснования за подписью заместителя акима.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).

5. Субсидия беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын СМАЖ-да іркіліс болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші туындаған жағдай туралы Министрлікті дереу хабардар етеді, ол оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте туындаған іркілісті жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оны СМАЖ-ға орналастырады.
2-тарау. Субсидияны қалыптастыру және бөлу тәртібі
6. Субсидиялар көлемін қалыптастыруды және бөлуді ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидиялардың түрлері мен нормативтеріне сәйкес аудандардың/қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұсынған ағымдағы жылға арналған субсидиялар көлемдерінің қажеттілігі туралы ақпараттың негізінде, өткен жылғы субсидиялардың жиынтық көлемдерін және бюджет қаражатының болуын ескере отырып жүзеге асырады.
Ұсынылатын субсидиялар көлемдеріне тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірілмей ЖАО басшысының (көрсетілетін қызметті берушінің) ЭЦҚ-сы қойылады және СМАЖ арқылы Министрлікке келісуге жіберіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Министрлік 2 (екі) жұмыс күні ішінде берілген субсидиялар көлемдерінің осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкестігін қарайды.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген субсидиялау нормативтеріне сәйкес келген жағдайда, Министрлік СМАЖ арқылы ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынған субсидиялар көлемдерін келіседі.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген субсидиялар нормативтеріне сәйкес келмеген, субсидиялар көлемін бөлу кезінде қате есептеулер анықталған жағдайда, Министрлік СМАЖ арқылы бас тарту себептерін көрсете отырып, уәжді қорытындыны ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) жолдайды.
ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) субсидиялар көлемін пысықтау мерзімі 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
8. Субсидиялар көлемі келісілгеннен кейін ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) оларды 2 (екі) жұмыс күні ішінде өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
9. Қосымша қаражат бөлінген немесе бұрын келісілген бюджет қысқартылған кезде, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) мәслихаттың тиісті шешімін және әкім орынбасарының қолы қойылған жазбаша негіздемені қоса бере отырып, осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көзделген тәртіппен субсидиялар көлеміне тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

10. Нормативы субсидий на удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных, а также критерии получения субсидий, форма заявки и сроки подачи заявок утверждаются постановлением МИО (услугодателя) на основе рекомендаций специализированной профильной научной организации по животноводству и кормопроизводству.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
Глава 3. Условия получения субсидий
11. Субсидии выплачиваются:
физическим и юридическим лицам, занимающимся производством сельскохозяйственной продукции;
физическим и юридическим лицам, занимающимся воспроизведением животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранением и разведением (племенное животноводство);
племенным центрам, дистрибьютерным центрам по реализации семени и эмбрионов племенных животных, техникам-осеменаторам, оказывающим услуги по искусственному осеменению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
12. Для подачи заявки на субсидии, товаропроизводителю необходимо зарегистрироваться в ГИСС. Товаропроизводитель регистрируется самостоятельно, с помощью ЭЦП.
13. Для регистрации в Личном кабинете товаропроизводителем указываются следующие сведения:
1) для физических лиц (индивидуальных предпринимателей): индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационный номер, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных, товаропроизводитель в течение 1 (одного) рабочего дня изменяет данные, внесенные в Личный кабинет.
14. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи заявки в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ГИСС:
на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителя (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

10. Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындардың құнын арзандатуға арналған субсидиялар нормативтері, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттары, өтінім нысаны және өтінім беру мерзімдері мал шаруашылығы және азық өндіру жөніндегі мамандандырылған бейінді ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) қаулысымен бекітіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-тарау. Субсидияларды алу шарттары
11. Субсидиялар:
ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлғаларға;
тектік әлеуеті жоғары малдың (асыл тұқымды мал шаруашылығы) өсімін молайтумен, оларды сақтаумен және өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларға;
ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл тұқымдық орталықтарға, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтарға, ұрықтандырушы-техниктерге төленеді.
12. Субсидияға өтінім беру үшін тауар өндіруші СМАЖ-да тіркелуі қажет. Тауар өндіруші өз бетінше, ЭЦҚ көмегімен тіркеледі.
13. Жеке кабинетте тіркелу үшін тауар өндіруші мынадай ақпаратты көрсетеді:
1) жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлер) үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі;
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірі, толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-сы;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтасының мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде тауар өндіруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген деректерді өзгертеді.
14. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) "электрондық үкіметтің" веб-порталы мен СМАЖ-дың өзара іс-қимылы арқылы электрондық түрде мыналарға өтінім берілуі:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға;

на получение субсидий племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 4 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней по форме 7 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 8 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 9 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного и молочно-мясного направлений по форме 10 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 11 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 12 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 13 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 14 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 15 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 16 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымдық орталықтар, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтар мен ұрықтандырушы-техниктер тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметі үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша қойлардың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша шошқалардың асыл тұқымды және тауарлық аналықтарымен және мал басын толықтыратын аналықтарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеу кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;

на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 17 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) регистрации поданной заявки в ГИСС с использованием ЭЦП;
3) соответствии заявки критериям, установленным в приложении 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства" изложен в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и ГИСС осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
Примечание ИЗПИ!
Главу 3 предусмотрено дополнить пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.01.2025).
15. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
16. Подтверждение приобретения племенной продукции (материала), реализации поголовья/продукции осуществляется электронными счета-фактурами посредством информационной системы электронных счет-фактур (далее – ИС ЭСФ), интегрированной с ГИСС.
При приобретении товаропроизводителем поголовья напрямую у иностранного производителя, не использующего ИС ЭСФ, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 456 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
17. Птицефабрики/откормочные площадки /молочно-товарные фермы/ сельскохозяйственные производственные кооперативы, занимающиеся заготовкой молока/ мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью от 50 голов крупного рогатого скота или 300 голов овец получают заключение специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий (далее – заключение) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Процедура формирования и работа комиссии регламентируется решением НПП "Атамекен". Состав специальной комиссии формируется с учетом исключения конфликта интересов в деятельности специальной комиссии.

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығыстардың құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
2) ЭЦҚ пайдалана отырып, берілген өтінімді СМАЖ-ға тіркеу;
3) өтінімнің осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын талаптардың негізгі тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 4-қосымшада жазылған.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы мен СМАЖ-дың ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тарауды 14-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 бұйрығымен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
15. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
16. Асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алуды, мал басын/өнімді өткізуді растау СМАЖ-мен интеграцияланған электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) арқылы электрондық шот-фактуралармен жүзеге асырылады.
Тауар өндіруші мал басын ЭШФ АЖ-ны пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған кезде, сатып алуға жұмсалған шығындар тауарларға арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден) немесе "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 456-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісімен тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан) расталады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
17. Құс фабрикалары/бордақылау алаңдары/тауарлық сүт фермалары/сүт дайындаумен айналысатын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтері /сою қуаты 50 бас ірі қара малдан немесе 300 бас қойдан басталатын ет өңдеуші кәсіпорындар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушінің өндірістік қуаты және инфрақұрылымының сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысын (бұдан әр – қорытынды) алады. Комиссияның қалыптасу рәсімі мен жұмысы "Атамекен" ҰКП-ның шешімімен регламенттеледі. Арнайы комиссияның құрамы арнайы комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысын болдырмауды ескере отырып құрылады.

18. Специальная комиссия определяет производственную мощность предприятия, а также сверяет наличие соответствующей инфраструктуры предприятий согласно приложению 5 к настоящим Правилам, и выдает заключение по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Сканированная копия и сведения из заключения, а также фото и/или видеоматериалы вносятся МИО (услугодателем) в ГИСС в течение 2 (двух) рабочих дней с даты предоставления подписанного заключения специальной комиссией.
Определение производственной мощности предприятия и инфраструктуры осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней на безвозмездной основе на основании письменного уведомления товаропроизводителя в региональную палату предпринимателей НПП "Атамекен". Срок рассмотрения продлевается на не более 5 (пяти) рабочих дней, по согласованию с товаропроизводителем.
Сверка соответствия производственной мощности предприятия и инфраструктуры товаропроизводителя специальной комиссией осуществляется на основании документации (технической и/или правоустанавливающей) с обязательным приложением подтверждающих фото и видеоматериалов один раз в три года, либо при изменении критериев, установленных настоящими Правилами.
Специальная комиссия ежегодно проводит мониторинг деятельности товаропроизводителей, получивших заключение, на соответствие производственной мощности и инфраструктуры по каждому виду субсидирования и в случае выявления нарушений отзывает заключение у товаропроизводителя.
Обжалование решений специальной комиссии проводится в судебном порядке.
Глава 4. Порядок приема, рассмотрения заявок и выплаты субсидий
19. Прием заявок на соответствующие виды субсидий осуществляется вне зависимости от наличия бюджетных средств по месту регистрации сельскохозяйственных животных в сроки, предусмотренные в критериях согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. Формирование и регистрация заявки производится товаропроизводителем в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формирует заявку с внесением в нее сведений, а также сканирует и прикрепляет электронную копию документов, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) регистрирует заявку в ГИСС путем ее подписания ЭЦП:
товаропроизводителя;
доверительного управляющего наследством, назначаемого нотариусом (в случае смерти товаропроизводителя).
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
21. После подписания ЭЦП, заявка становится доступной в Личном кабинете МИО (услугодателя). МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления заявки осуществляет ее проверку на полноту данных и прилагаемых документов, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам. В случае соответствия, заявка подлежит одобрению, подписывается ЭЦП ответственного исполнителя МИО (услугодателя) и поступает в реестр одобренных заявок (лист ожидания), а также МИО (услугодатель) направляет уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Рассмотрение заявок и выплата субсидий по одобренным заявкам осуществляются в порядке очередности согласно дате и времени регистрации заявок.

18. Арнайы комиссия кәсіпорындардың өндірістік қуатын, сондай-ақ, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес инфрақұрылымының бар-жоғын салыстырып-тексереді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды береді. Сканерленген көшірмені және қорытындының мәліметтерін, сондай-ақ, фото және бейнематериалдарды міндетті түрде қоса бере отырып ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) арнайы комиссияның қол қойылған қорытындысын берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде СМАЖ-ға енгізеді.
Кәсіпорынның өндірістік қуатын және инфрақұрылымға сәйкестігін айқындау 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтеусіз негізде "Атамекен" ҰКП-ның өңірлік кәсіпкерлер палатасына тауар өндірушінің жазбаша хабарламасы негізінде жүзеге асырылады. Қарау мерзімі тауар өндірушінің келісуі бойынша 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Арнайы комиссия кәсіпорынның өндірістік қуаты және инфрақұрылымға сәйкестігін салыстырып тексеру құжаттаманың (техникалық және/немесе құқық беруші) негізінде фото және бейнематериалдарды міндетті түрде қоса бере отырып, үш жылда бір рет не осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттар өзгерген кезде жүзеге асырады.
Арнайы комиссияға жыл сайын қорытынды алған тауар өндіруші қызметінің субсидиялаудың әр түрі бойынша өндірістік қуаты мен инфрақұрылымға сәйкестігіне мониторинг жүргізуге және егер бұзушылықтар анықталса, тауар өндірушіден қорытындыны қайтарып алуға уәкілеттік беріледі.
Арнайы комиссияның шешімдеріне шағымдану сот тәртібімен жүргізіледі.
4-тарау. Өтініштерді қабылдау, қарау және субсидияларды төлеу тәртібі
19. Субсидиялардың тиісті түрлеріне өтінімдер қабылдау бюджет қаражатының бар-жоғына қарамастан осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өлшемшарттарда көзделген мерзімдерде ауыл шаруашылығы жануарларының тіркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
20. Өтінімді қалыптастыруды және тіркеуді тауар өндіруші жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) мәліметтерді енгізе отырып, өтінім қалыптастырады, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмесін сканерлейді және қоса тіркейді;
2) өтінімді СМАЖ-да:
тауар өндірушінің;
нотариус тағайындайтын мұраны сенімгерлікпен басқарушының (тауар өндіруші қайтыс болған жағдайда) ЭЦҚ-сын қою арқылы тіркейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
21. ЭЦҚ қойылғаннан кейін өтінім ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде деректердің және қоса берілген осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құжаттардың толықтығына тексеруді жүзеге асырады. Сәйкес болған жағдайда, өтінім мақұлдануға жатады, ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысының ЭЦҚ-сы қойылады және мақұлданған өтінімдер тізіліміне (күту парағына) барып түседі, сондай-ақ ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
Өтінімдерді қарау және мақұлданған өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдерді тіркеу күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
22. При наличии оснований для отказа в предоставлении субсидий МИО (услугодатель) направляет товаропроизводителю мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
23. Отказ в предоставлении субсидий осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
24. В случае наличия средств по соответствующему направлению, МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней после одобрения заявки формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", с учетом помесячного плана финансирования.
По заявкам, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце, по очередности согласно дате поступления заявок.
В случае возврата счетов к оплате в связи с некорректными сведениями реквизитов текущего счета банка второго уровня, МИО (услугодатель) на основе дополнительного заявления от товаропроизводителя на изменение реквизитов счета банка второго уровня вносит в ГИСС соответствующие изменения в реквизиты банка второго уровня по текущей заявке.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
24-1. В случае недостаточности средств для полного удовлетворения заявки, МИО (услугодателем) посредством ГИСС в Личный кабинет товаропроизводителя направляется предложение по частичной выплате причитающихся субсидий. Предложение товаропроизводителем принимается/отклоняется в течение 2 (двух) рабочих дней. При согласии товаропроизводителя, МИО производит оплату согласно направленному предложению. Остаток причитающихся субсидий выплачивается при перераспределении средств между видами субсидий и (или) выделении бюджетных средств в текущем/следующем(их) финансовом(ых) году(ах).
При отклонении товаропроизводителем предложения о частичной выплате или по истечению 2 (двух) рабочих дней предложение направляется следующему товаропроизводителю согласно листу ожидания.
Глава 4 дополнен пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
24-2. В случае отсутствия средств для удовлетворения заявок в текущем финансовом году, одобренные заявки на получение субсидий подлежат выплате при выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году и (или) перераспределении средств между видами субсидий. В случае отсутствия дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, по заявкам, поступившим в лист ожидания, выплата субсидий осуществляется в следующем(их) финансовом(ых) году(ах).
Глава 4 дополнен пунктом 24-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
22. Субсидиялар беруден бас тарту үшін негіздер болған кезде ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) тауар өндірушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды жолдайды.
23. Субсидияларды беруден бас тарту Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
24. Тиісті бағыт бойынша қаражат болған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім мақұлданғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ай сайынғы қаржыландыру жоспарын ескере отырып, "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған шоттарды СМАЖ-да қалыптастырады.
Субсидия көлемі тиісті айға арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттік қаражат көлемінен асатын өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдердің келіп түскен күніне сәйкес кезектілік бойынша келесі айда жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері туралы қате мәліметтерге байланысты төлеуге шоттар қайтарылған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) тауар өндірушіден екінші деңгейдегі банк шотының деректемелерін өзгертуге арналған қосымша өтініш негізінде ағымдағы өтінім бойынша СМАЖ-да екінші деңгейдегі банктің деректемелеріне тиісті өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
24-1. Өтінімді толық қанағаттандыру үшін қаражат жеткіліксіз болған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ арқылы тауар өндірушінің жеке кабинетіне тиесілі субсидияларды ішінара төлеу жөнінде ұсыныс жолдайды. Тауар өндірушінің ұсынысы 2 (екі) күн ішінде қабылданады/қабылданбайды. Тауар өндіруші келіскен кезде ЖАО жіберілген ұсынысқа сәйкес төлем жүргізеді. Тиесілі субсидиялардың қалғаны қаражатты субсидиялар түрлері арасында қайта бөлу және (немесе) ағымдағы/келесі қаржы жылында (жылдарында) бюджет қаражатын бөлу кезінде төленеді.
Тауар өндіруші ішінара төлеу туралы ұсынысты қабылдамаған кезде немесе 2 (екі) күн өткеннен кейін ұсыныс күту парағына сәйкес келесі тауар өндірушіге жіберіледі.
Ескерту. 4-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
24-2. Ағымдағы қаржы жылында өтінімдерді қанағаттандыру үшін қаражат болмаған жағдайда, субсидия алуға мақұлданған өтінімдер ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде және (немесе) қаражатты субсидиялар түрлері арасында қайта бөлу кезінде төленуге тиіс. Ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты болмаған жағдайда, күту парағына келіп түскен өтінімдер бойынша субсидиялар төлеу келесі қаржы жылында (жылдарында) жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тарау 24-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

25. Районные отделы сельского хозяйства (далее – РОСХ) посредством ГИСС осуществляют мониторинг сохранности просубсидированного поголовья в разделе "Мониторинг исполнения обязательств".
В случае установления РОСХ нарушения товаропроизводителем принятого обязательства по обеспечению сохранности заявленного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) и его целевого использования в рамках поданной заявки на получение субсидий, РОСХ в течение тридцати рабочих дней с даты установления факта(ов) нарушения товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий направляет товаропроизводителю уведомление о возврате полученной суммы субсидии в местный бюджет, с указанием суммы, срока возврата, кода бюджетной классификации Республики Казахстан, по которому должен быть осуществлен возврат средств, реквизитов банковского счета, на который должны быть перечислены средства.
Уведомление о возврате полученной суммы субсидии направляется письмом по месту регистрации товаропроизводителя, а также в "личный кабинет" ГИСС. Уведомление считается доставленным с момента получения письма или прочтения уведомления в электронной системе.
В случае подтверждения нарушения товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий, возврату подлежит объем средств за каждую несохраненную голову. Сумма полученной субсидии подлежит возврату товаропроизводителем в местный бюджет в течение девяносто рабочих дней с момента получения им уведомления.
В случае полного или частичного неперечисления сумм, указанных в уведомлении, РОСХ направляет материалы в управление сельского хозяйства области для принятия мер по возврату средств в судебном порядке.
Мониторинг исполнения обязательств, а также мероприятия по возврату средств по городам Астана, Алматы и Шымкент осуществляются МИО (услугодателем) данных административных территориальных единиц.
В случае нарушения товаропроизводителем обязательств, предусмотренных в рамках поданной заявки, товаропроизводитель имеет возможность подать новую заявку только после выполнения своих предыдущих обязательств (после возврата субсидий за несохраненное поголовье).
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) МИО (услугодателя) и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
26. Жалоба на решение, действие (бездействие) МИО (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя МИО (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

25. Аудандық ауыл шаруашылығы бөлімдері (бұдан әрі – ААШБ) СМАЖ арқылы "Міндеттемелердің орындалу мониторингі" бөлімінде субсидияланған мал басының сақталу мониторингін жүзеге асырады.
ААШБ тауар өндірушінің мәлімделген мал басының сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) және субсидиялауға берілген өтінім шеңберінде оның мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша қабылдаған міндетін бұзғанын анықтаған жағдайда, ААШБ субсидиялар алуға берілген өтінім шеңберінде тауар өндірушінің қабылдаған міндеттемені бұзу фактісі (фактілері) анықталған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тауар өндірушіге субсидия сомасын, қайтару мерзімін, тиіс Қазақстан Республикасының бюджеттік сыныптамасының қаражатты қайтаруды жүзеге асыру бойынша кодын, қаражат аударылатын банктік шоттың деректемелерін көрсете отырып алынған субсидиялар сомасын жергілікті бюджетке қайтару туралы хабарлама жібереді.
Алынған субсидия сомасын қайтару туралы хабарлама хатпен тауар өндірушінің тіркелген жеріне, сондай-ақ СМАЖ-дағы "жеке кабинетіне" жіберіледі. Хат келіп түскен немесе хабарлама электрондық жүйеде оқылған сәттен бастап хабарлама жеткізілді деп есептелінеді.
Тауар өндіруші субсидиялауға берілген өтінім шеңберінде қабылданған міндеттемені бұзғаны расталған жағдайда, әрбір сақталмаған мал басы үшін қаражат сомасы қайтарылуы тиіс. Алынған субсидия сомасын тауар өндіруші хабарламаны алған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде жергілікті бюджетке қайтаруы тиіс.
Хабарламада көрсетілген сомалар толық немесе ішінара аударылмаған жағдайда, ААШБ сот тәртібімен қаражатты қайтару жөнінде шаралар қабылдау үшін облыстың ауыл шаруашылығы басқармасына материалдар жібереді.
Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша мiндеттемелердiң орындалуын мониторингтеуді, сондай-ақ қаражатты қайтару жөнiндегi шараларды осы әкiмшiлiк аумақтық бiрлiктердiң ЖАО-лары (көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
Тауар өндіруші берілген өтінім шеңберінде көзделген міндеттемелерді бұзған жағдайда, тауар өндіруші өзінің алдыңғы міндеттемелерін орындағаннан кейін ғана (сақталмаған мал басы үшін субсидиялар қайтарылғаннан кейін) жаңа өтінім беруге мүмкіндігі бар.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
5-тарау. ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
26. ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), МИО (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба МИО (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
27. Жалоба товаропроизводителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
МИО (услугодателем) – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) товаропроизводителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидирования

Шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, ЖАО шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.
27. Тауар өндірушінің шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарауға өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) шағым берген тауар өндірушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабарлайды.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялар бағыттары мен нормативтерінің тізбесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
№ п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
Голова/случной сезон
10 000
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу:
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
Бас/ шағылыстыру маусымы
10 000
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымдық аналық басы

5 000
3.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
4.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова
40 000
5.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
6.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется только при объявлении чрезвычайной ситуации или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных гидрометеорологической службой. C 1 января 2024 года данное требование не распространяется на маточное поголовье молочно-товарных ферм, расположенных в Атырауской, Мангистауской и Кызылординской областях.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород субсидируется до 50% от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
№ п/п
Виды субсидий
Критерии
Метод проверки в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).

5 000
3.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
4.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас
40 000
5.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
6.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау гидрометеорологиялық қызмет растаған, өңірде азық дайындауға теріс әсер еткен төтенше жағдай жарияланған немесе қалыптан тыс ауа райы жағдайлары болған кезде ғана жүзеге асырылады. 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап бұл талап Атырау, Маңғыстау және Қызылорда облыстарында орналасқан тауарлық сүт фермаларындағы аналық мал басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде жүзеге асырылады.
Сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.
Асыл тұқымды аталық малды сатып алуды субсидиялау тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшемшарттар
Субсидиялау шарттарына сәйкестігін субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) тексеру әдісі
Өтінім беру мерзімі
Етті және ет-сүт мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу:
Ағымдағы жылдың 15 сәуірінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында тіркелген болуы).

5. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
5.1. При вольной случке:
1) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР использованных племенных быков-производителей;
2) нагрузка на одного племенного быка – производителя не менее 20 и не более 30 голов маточного поголовья (включительно);
3) быки-производители должны соответствовать следующим требованиям:
быть в возрасте не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
использованы не более двух случных сезонов подряд;
ранее не использованные в породном преобразовании.
5.2. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных быков-производителей в ИБСПР, семя которых было использовано;
2) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР племенных быков-производителей, использованных для докрытия, которые должны соответствовать следующим требованиям:
быть в возрасте не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
использованы не более двух случных сезонов подряд;
ранее не использованные в селекционно-племенной работе;
норматив нагрузки на 1 быка не более 100 голов маточного поголовья;
3) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
4) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с Единой автоматизированной системой управления (далее – ЕАСУ), информационной системой единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИСЕГКН), базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – ИСЖ) и информационной базой селекционной и племенной работы (далее – ИБСПР)
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР.
4. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
4.1. При вольной случке:
1) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР использованных племенных быков-производителей первой категории;
2) нагрузка на одного племенного быка –производителя не менее 20 и не более 30 голов маточного поголовья (включительно);
3) племенные быки-производители должны соответствовать следующим требованиям:
возраст не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
4.2. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных быков-производителей первой категории в ИБСПР, семя которых было использовано;

5. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
5.1. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір асыл тұқымды тұқымдық бұқаға – кемінде 20 және 30-дан аспайтын аналық мал басы (қоса алғанда) болу қажет;
3) тұқымдық бұқалар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған болуы керек;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланылмаған;
бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.
5.2. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрықтары пайдаланылған тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) толық шағылыстыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы, олар мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланылмаған;
бұрын селекциялық және асыл тұқымдық жұмыста пайдаланылмаған;
1 бұқаға түсетін жүктеме нормативі 100 аналық бастан аспайды.
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
4) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының буаз болу фактісінің расталған болуы.
Басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі – ББАЖ), жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМКАЖ), селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорымен
(бұдан әрі – САТЖАҚ) және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен (бұдан әрі – АЖБ) интеграциялық өзара әрекеттесу
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Аналық мал басын АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
4.1. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) пайдаланылған бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір асыл тұқымды тұқымдық бұқаға түсетін жүктеме 20-30 аналық бас (қоса алғанда);
3) асыл тұқымды тұқымдық бұқалар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған;
4.2. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрықтары пайдаланылған бірінші санаттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы;

2) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
3) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).
4. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
5. Возраст приобретенного поголовья (на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве) – в пределах 8 - 26 месяцев включительно.
6. Количество приобретенных быков-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 быка;
2) для докрытия при искусственном осеменении – 1 бык на 100 маток.
7. Принятие обязательства по целевому использованию не более двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6-18 месяцев включительно; нетели – 13-26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР

2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
3) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының буаз болу фактісінің расталған болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ -мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Етті және етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте АЖБ-да және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы).
4. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алғанда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде) – 8-26 ай аралығында болуы тиіс.
6. Сатып алынған тұқымдық бұқалардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру үшін – 1 бұқаға кемінде 20 аналық бас және 30 аналықтан артық болмауы керек;
2) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 бұқаға 100 аналық бас.
7. Қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде – ірі қара малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 ай аралығында; құнажындар – 13-26 ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе мужские особи молочного или молочно-мясного направлений), реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма крупного рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного крупного рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
5.1. при реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие –наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся убоем и первичной переработкой говядины
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение семени племенного быка молочного и молочно-мясного направлений
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы еркек дарақтар) құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте ірі қара малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның еркек төлінің АЖБ-да және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірлері бар, арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ірі қара малды бордақылау үшін ірі қара малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Бордақылау алаңының атына сатылған еркек ірі қара малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы;
5.1. етті қайта өңдеу кәсіпорнына мал басын сату кезінде - сатылған мал басы туралы ББАЖ-да мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін өткізу құнын арзандатуы
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқаның ұрығын алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).

3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей молочного и молочно-мясного направлений, семя которых было приобретено.
5. Норма приобретения из расчета две дозы на одну голову маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
1.1
Однополое
1.2
Двуполое
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6 - 18 месяцев включительно; нетели – 13 - 26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости производства молока
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации в ИСЖ не менее 50 голов фуражного маточного поголовья в возрасте от 23 месяцев – для племенных, 28 месяцев – для товарных животных.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях.
6. Наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.1.
Сельскохозяйственный производственный кооператив (далее - СПК)
1. Наличие учетного номера (на собственный молокоприемный пункт).

3. Өтінім беру сәтінде аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Ұрығы сатып алынған сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алу нормасы аналық малдың бір басына екі доза есебінен.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
1.1
Бір жынысты
1.2
Екі жынысты
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 (қоса алғанда) ай аралығында; құнажындар – 13-26 (қоса алғанда) ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Сүт өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. АЖБ-да асыл тұқымды сиырлар үшін - кемінде 23 айдан басталатын, тауарлық сиырлар үшін - 28 айдан басталатын кемінде 50 бас бағымдағы аналық бастың тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына немесе сүт өңдеу цехына сүтті сату.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы.
6. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.1.
Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі (бұдан әрі - АШӨК)
1. Есепке алу нөмірі (өзінің сүт қабылдау пунктінің).

2. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота в возрасте от 28 месяцев членов кооператива в ИСЖ на момент подачи заявки.
3. Наличие положительного заключения специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4. Реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие, имеющее учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся товаропроизводителями (крестьянское хозяйство, фермерское хозяйство, индивидуальный предприниматель).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животных регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения.
5. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
6. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР

2. Өтінім беру сәтінде кооператив мүшелерінің ірі қара малдарының жасы 28 айдан басталатын аналық басының АЖБ-да тіркелген болуы.
3. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
4. Дайындалған сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына өткізу.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы (тауар өндірушілер болып табылатын АШӨК мүшелері үшін (шаруа қожалығы және фермерлік шаруашылық, дара кәсіпкер)
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру сәтте аналық малдың АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбрионның САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануардың иесінде өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелуінің болуы.
4. Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен жасалған аналық мал басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
6. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының тығыздық фактісін растауының болуы.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса курицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Племенное маточное поголовье овец
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации племенного маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
4.1. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИБСПР, семя которых были использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации основных племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени);
3) наличие регистрации племенных баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР;
4) норматив нагрузки на 1 племенного основного барана-производителя 1:300, племенного барана-пробника – 1:100;
5) норматив нагрузки на 1 племенного барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100;

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ интеграциялық өзара әрекеттесу
20 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін (қоса алғанда) ағымдағы жылдың (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Тауық етін өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құс фабрикасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте САТЖАҚ-да асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы сатып алынған тәуліктік балапанның тіркелген болуы.
3. Финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Ағымдағы жылдың 1 тамызынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру сәтінде асыл тұқымды малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
4.1. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) САТЖАҚ-да ұрығы пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде);
2) АЖБ-да және САТЖАҚ-да негізгі тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде);
3) АЖБ-да және САТЖАҚ-да сыналатын қошқарлардың тіркелген болуы.
4) 1 негізгі тұқымдық қошқарға арналған жүктеме 1:300, сыналатын қошқарға - 1:100;
5) толық ұрықтандыруға пайдаланылған 1 тұқымдық қошқарға (сыналатын қошқарға) арналған жүктеме -1:100;

6) возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно;
7) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
8) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья;
4.2. При ручной случке:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР;
2) использование одних и тех же племенных баранов-производителей не более 2-х случных сезонов;
3) возраст племенных баранов-производителей на 1 октября текущего года не менее 12 месяцев;
4) количественное соотношение баранов-производителей и маток не менее 20 племенных маток и не более 30 племенных маток на 1 племенного барана.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
1.2
Товарное маточное поголовье овец
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и в ИБСПР, на момент подачи заявки.
4. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или члена кооператива на момент подачи заявки.
5. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
5.1. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИБСПР, cемя которых было использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации племенных основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени);
3) наличие регистрации племенных баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР;
4) норматив нагрузки на 1 основного племенного барана-производителя 1:300, племенного барана-пробника – 1:100;
5) норматив нагрузки на 1 племенного барана-производителя, использованного для докрытия 1:100;
6) возраст племенных баранов-производителей, использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
7) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;

6) толық ұрықтандыруға қолданылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандадағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
8) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы;
4.2. Қолмен шағылыстыру жүргізілгенде:
1) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір тұқымдық қошқарды 2 шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы шағылыстыру маусымының басында ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша 12 айдан кем болмауы тиіс;
4) тұқымдық қошқарлар мен саулық қойлардың сандық қатынасы 1 қошқарға кемінде 20 саулық және 30 саулықтан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім беру кезінде аналық мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшесінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
5.1. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) САТЖАҚ-да ұрығы пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде);
2) негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде);
3) сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
4) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме 1:300, сыналатын қошқарларға - 1:100;
5) толық ұрықтандыруға пайдаланылған 1 тұқымдық қошқарға (сынақ қошқарға) түсетін жүктеме -1:100;
6) толық ұрықтандыруға пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;

8) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья;
5.2. При вольной случке:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР;
2) использование одних и тех же племенных баранов-производителей не более 2-х случных сезона;
3) возраст племенных баранов-производителей должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно;
4) количественное соотношение баранов-производителей и маток не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 племенного барана.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных овец, баранов-производителей
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива при приобретении племенных баранов-производителей) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного племенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 5 до 18 месяцев включительно, маточное поголовье овец – от 5 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
баранов-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

8) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы;
5.2. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
4) тұқымдық қошқарлар мен саулық қойлардың сандық қатынасы 1 қошқарға кемінде 20 саулық және 30 саулықтан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 тамызынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Асыл тұқымды қойларды, тұқымдық қошқарларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (тұқымдық қошқарларды сатып алу кезінде ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - сатып алу сәтінде асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген; импортталған кезде – сатушыда (экспорттаушыда) малды карантинге қойған сәтте): тұқымдық қошқарлар – 5 айдан - 18 айға дейін қоса алғанда; саулық қойлар – 5 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық қошқарларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның төлдерінің еркек дарақтарының АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірлері және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ұсақ малды бордақылау үшін ұсақ малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына ұсақ малдың еркек дарақтарын өткізу.

5. Возраст реализованного мелкого рогатого скота мужской особи в пределах 4 - 12 месяцев включительно на момент перерегистрации в системе ИСЖ.
6. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
6.1. при реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие -наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животного регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
5. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
6. Наличие регистрации в ИБСПР племенных баранов-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени).
7. Наличие регистрации основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени).
8. Наличие регистрации баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР.
9. Норматив нагрузки на 1 основного барана-производителя 1:300, барана-пробника – 1:100.

5. Өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы 4-12 айды қоса алғандағы аралықта.
6. Бордақылау алаңының атына сатылған еркек ұсақ малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтерде) тіркелуінің болуы;
6.1. мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да сатылған мал басы туралы мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбриондардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде саулық қойларын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануарды иеленушіде өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында асыл тұқымды малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен аналық малды қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
5. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің САТЖАҚ-да расталған болуы.
6. Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты тоңазытылған ұрықтарды пайдаланған кезде).
7. Негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықтарды пайдаланған кезде).
8. Сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
9. Негізгі тұқымдық қошқардың жүктеме нормативі 1:300, сыналатын қошқардың – 1:100.

10. Норматив нагрузки на 1 барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100.
11. Возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
12. Использование одних и тех же баранов-производителей, и баранов-пробников в одном хозяйстве не более 2-х случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
Коневодство
1.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 18 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных жеребцов - производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию жеребца-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 12 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных верблюдов- производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию верблюда-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенного хряка/свинок

10. Толық ұрықтандыруға пайдаланылатын тұқымдық қошқарға (сынақ қошқарға) жүктеме нормативі – 1:100.
11. Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс.
12. Бір шаруашылықта бір тұқымдық қошқарды және сыналатын қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Жылқы шаруашылығы
1.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 25 аналық болуы керек.
6. Тұқымдық айғырды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы (жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық түйелердің саны 1 тұқымдық малға кемінде 25 аналық болуы керек.
6. Тұқымдық түйені қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды еркек шошқаларды/ мегежіндерді сатып алу

1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Возраст приобретенного поголовья:
внутри страны – в пределах 3 - 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте – в пределах 1 - 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера).
4. Количество приобретенных хряков- производителей должно быть в соотношениях не менее 50 и не более 200 свиноматок на 1 хряка-производителя.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
хряков-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие регистрации основных и ремонтных свиноматок в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (количество маток должно быть не менее 50 голов).
3. Воспроизводство методом искусственного осеменения:
1) наличие регистрации хряков-производителей в ИБСПР, семя которых было использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации хряков-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени), в соответствии со следующими условиями:
возраст хряков-производителей от 6 месяцев и выше;
использование одних и тех же хряков не более двух лет;
нагрузка на 1 хряка-производителя не менее 50 свиноматок и не более 200 голов;
3) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
4) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению МИО (услугодателя), с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.

1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Сатып алынған мал басының жасы -ел ішінен сатып алған жағдайда – асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде 3-12 аралығында; импорттау кезінде – малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 1-12 ай аралығында қоса алғанда.
4. Сатып алынған тұқымдық шошқалардың саны 1 тұқымдық шошқаға кемінде 50 және 200 мегежіннен аспауы керек.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық шошқаларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Асыл тұқымды және тауарлық мегежіндердің және өсімді молайтатын шошқалардың басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Өтінім берген сәтте негізгі және өсімді молайтатын мегежіндердің АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (мегежіндер саны 50 бастан кем болмауы керек).
3. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрығы пайдаланылған тұқымдық еркек шошқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықтарды пайдаланған кезде);
2) тұқымдық еркек шошқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдалану кезінде), келесі шарттарға сәйкес:
тұқымдық еркек шошқалардың жасы 6 ай және одан жоғары;
бір еркек шошқаны екі жылдан артық пайдаланбау;
1 тұқымдық еркек шошқаға жүктеме кемінде 50 және 200 мегежіннен аспайды;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
4) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Өтінім берілген сәтте аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

2. Возраст самцов не менее 36 месяцев на 1 сентября текущего года.
3. Не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья.
4. Принятие обязательства по использованию самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР
С 1 сентября до 1 декабря (включительно) текущего года
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие и регистрация не менее 10 пчелосемей в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие плана селекционной и племенной работы на текущий год, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
4. Средняя продолжительность хозяйственного использования пчеломаток не более 3 лет.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, с ИБСПР
С 20 сентября 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) - от 6 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1.Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
5.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока

2. Аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы.
3. Отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық.
4. Тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау бойынша міндеттеме алу.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 1 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берілген сәтте кемінде 10 балара ұясының болуы және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуы.
4. Аналық балараларды шаруашылықта пайдаланудың орташа ұзақтығы 3 жылдан аспайды.
ББАЖ-мен, САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
3.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 6 айдан бастап 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда, кемінде екі жыл қатарынан мақсатты пайдалану.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық мал басының тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Түйе сүтін өндіру және қайта өңдеу құнын арзандату

1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сельскохозяйственного кооператива, сформированных только из личных подсобных хозяйств).
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
При приобретении племенного поголовья животных и птицы необходимо обеспечить сохранность:
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР (за исключением норм естественной убыли (падежа)) в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
Момент приобретения скота исчисляется с даты регистрации животного в ИСЖ на имя покупателя, для птиц, семени и эмбрионов - с даты регистрации на имя покупателя в ИБСПР.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
В случае неполучения товаропроизводителем субсидий с использованием конкретных электронных счетов-фактур, по обращению товаропроизводителя местным исполнительным органом (услугодателем) посредством ГИСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка данных электронных счетов-фактур.
Уполномоченный орган разрабатывает техническое задание алгоритма работы ГИСС и размещает его в ГИСС.
Субсидированию не подлежат:
1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, свиней, маралов и пчелосемей, просубсидированных в текущем году за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки (за исключением мясоперерабатывающего предприятия мощностью 1500 голов крупного рогатого скота в сутки);

1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім берілген сәтте АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық малдың тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын түйенің 1 басына 1500 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды басын сатып алғанда мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет:
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда);
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Малды сатып алу сәті жануарларды/құстарды АЖБ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап, құстар, ұрық, эмбриондар үшін САТЖАҚ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап есептеледі.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Тауар өндірушілер нақты электрондық шот-фактураларды пайдалана отырып субсидиялар алмаған жағдайда, тауар өндірушінің өтініші бойынша жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы электрондық шот-фактуралардың бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган СМАЖ жұмысының алгоритміне техникалық тапсырма әзірлейді және оны СМАЖ-ға орналастырады.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:
1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша ағымдағы жылы субсидияланған ірі қара малдың, қойдың, шошқаның, маралдардың аналық басымен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары (қуаттылығы тәулігіне 1500 бас ірі қара өңдейтін ет өңдеу кәсіпорындарын);

4) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
5) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
6) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии с критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам);
7) племенные и дистрибьютерные центры, техники-осеменаторы за оказанные услуги в текущем году по искусственному осеменению маточного поголовья овец, просубсидированного за ведение селекционной и племенной работы в случном сезоне текущего года;
8) товаропроизводители-претенденты (заявленное маточное поголовье) на получение субсидий по ведению селекционной и племенной работы, которым оказаны просубсидированные услуги по искусственному осеменению крупного рогатого скота и овец племенными и дистрибьютерными центрами, техниками-осеменаторами в случном сезоне текущего года;
9) корма просубсидированные в текущем году.
Приложение 3
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма 1
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы (оставить нужное)
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя __________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ________________________________________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)

4) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
5) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
6) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген жануарлар саны туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туылған күні) алшақтығы бар тауар өндірушілер;
7) ағымдағы жылғы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша субсидияланған ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру бойынша ағымдағы жылы көрсеткен қызметтері үшін асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар, ұрықтандырушы-техниктер;
8) ағымдағы жылғы шағылыстыру маусымында асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру бойынша субсидияланатын қызметтерді көрсеткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды субсидиялауға үміткер тауар өндірушілер (мәлімделген аналық мал басы);
9) ағымдағы жылы субсидияланған азық.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басына, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларға, асыл тұқымды тұқымдық қошқарға, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырға, асыл тұқымды тұқымдық түйеге, асыл тұқымды тұқымдық шошқаға, асыл тұқымды мегежіндерге, ешкілердің асыл тұқымды аналық бастарына, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанына және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы _________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)

13. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер;
при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств).
14. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья животных и птицы:
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР (за исключением норм естественной убыли (падежа)) в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
В случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных и птицы.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 2
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий племенными центрами и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных (далее – дистрибьютерный центр), техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельхозкооперативах (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
по оказанию услуг по искусственному осеменению:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

13. Құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінен сатып алған жағдайда: төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме/бақылау-кассалық аппараттың чектері/кіріс кассалық ордер;
шетелден сатып алған кезде: тауарларға арналған кедендік декларация/тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге арналған өтініш(тер) және ақша аударуға өтініш).
14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды бастарын сатып алу кезінде мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет:
1) өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы АЖБ мен САТЖАҚ-та (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда) аналық мал басын;
2) өндірушілерді өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай АЖБ және САТЖАҚ-та;
3) құстардың ата-енелік табынын өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) жұма бойы АЖБ және САТЖАҚ-та.
Сақталу қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған жануар басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактураларды бұғаттау туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
2-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың) жергілікті
атқарушы органы
Асыл тұқымдық орталықтардың және асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың (бұдан әрі - дистрибьютерлік орталық), ұрықтандырушы- техниктерінің тауар өндірушілердің/ауылшаркооперативтеріндегі ірі қара малдардың/қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидия алуға арналған өтінімі (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастыру күні:
_________________________
1. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл тұқымдық /
дистрибьютерлік орталықтардың/ұрықтандырушы-техниктің атауы:
____________________________________________________________________

2. БИН (ИИН)______________________________________________________
3. Юридический адрес: ______________________________________________
__________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _____________________________
5. Номер телефона племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
___________________________________________________________________
6. Наименование товаропроизводителя/сельхозкооператива-получателя услуг
по искусственному осеменению:
___________________________________________________________________
7. БИН (ИИН) товаропроизводителя /сельхозкооператива _________________
8. Юридический адрес товаропроизводителя/сельхозкооператива: __________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
9. Учетный номер товаропроизводителя/сельхозкооператива-получателя услуг
___________________________________________________________________
10. Номер телефона товаропроизводителя/сельхозкооператива
___________________________________________________________________
11. Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)
12. Список осемененного маточного поголовья:
№ п/п
Наименование товаропроизводителя/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
ИНЖ маточного поголовья крупного рогатого скота, зарегистрированного в ИСЖ
Дата осеменения
Дата обследования (не требуется для овец)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
13. Электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению.
14. Электронная копия членской книжки членов кооператива.
15. Общая сумма оказанных услуг_______________________ тенге.
16. Сумма услуг в пересчете на 1 голову __________ тенге.
17. Норматив субсидирования: на 1 голову ________ тенге.
18. Общая сумма причитающейся субсидии___________ тенге.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 3
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________
1. Наименование товаропроизводителя/сельхозкооператива
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)

2. БСН (ЖСН) _______________________________________________________
3. Заңды мекенжайы:__________________________________________________
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК): _______________________________
5. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің телефон
нөмірі: ______________________________________________________
6. Қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметті алушы-тауар
өндірушінің/ауылшаркооперативінің атауы:_______________________________
7. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің БСН-сы (ЖСН-сы)
8. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
9. Көрсетілетін қызметті алушы-тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің есепке алу
нөмірі ____________________________________________________
10. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің телефон номірі _____________
11. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл
тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
__________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
12. Ұрықтандырылған аналық мал басының тізімі:
Р/с №
Тауар өндірушінің атауы/кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермер шаруа қожалығы) атауы
ЖСН (БСН)
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
Ұрықтандыру күні
Зерттеп-қарау күні (қойлар үшін талап етілмейді)
1
2
3
4
5
6
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
13. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі.
14. Кооператив мүшелерінің мүшелік кітаптарының электрондық көшірмесі.
15. Көрсетілген қызметтердің жалпы сомасы ________________ теңге.
16. Көрсетілген қызметтің 1 басқа шаққандағы мөлшері__________ теңге.
17. Субсидиялау нормативі: бір басқа ______ теңге.
18. Төлеуге жататын жалпы субсидия мөлшері___________ теңге.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1.Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің атауы
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

4) Нагрузка на 1 быка-производителя для докрытия _____ маток.
5) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Список товарного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
1.
Всего ___ голов
2) Сведение об использованных племенных быках-производителях:
№ п/п
ИНЖ быков-производителей в ИСЖ
Регистрационный номер быков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.

4) Толық ұрықтандыруға арналған 1 тұқымдық бұқаға түсетін жүктеме_____ аналық мал;
5) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________
_________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру арқылы өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың тауарлық аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
1.
Барлығы ___ бас
2) Пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалар туралы мәліметтер:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық бұқалардың ЖСН-сы
Тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсетіңіз)
1
2
3
4
1.
2.

3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________
6. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Номер телефона товаропроизводителя ___________________________________
При воспроизводстве методом искусственного осеменения собственными силами:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного
в ИБСПР
Дата осеменения
Дата обследования
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Всего ___ голов
2) Сведения об использованном семени племенного быка-производителя:
№ п/п
Регистрационный номер племенного быка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз _____
4) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений
и уведомлений в области племенного животноводства
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг
племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
Дата обследования
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Всего ___ голов
2) Сведение о использованном семени племенного быка-производителя:
№ п/п
Регистрационный номер быка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ____________
4) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства __________________________ (выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ___ голов

3. ЖСН/БСН_________________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы ауданы, га
Жердің категориясы
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі___________________________
Өз күшімен қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп-қарау күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Барлығы ___бас
2) Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның пайдаланылған ұрығы туралы мәліметтер:
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
1
2
1.
2.
3) Қолданылған дозалар саны _____
4) Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен
хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде ұрықтандырушы-
техниктің болуы _____________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған асыл тұқымды ірі қара малдың аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп-қарау күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Барлығы ___ бас
2) Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның пайдаланылған ұрығы туралы мәлімет:
Р/с №
Тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-да тіркелген нөмірі
1
2
1
2
3) Қолданылған дозалар саны _____
4) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру арқылы өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың тауарлық аналық басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ___ бас

2) Сведение о племенных баранах-производителях, использованных для ручной случки:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
3) Нагрузка на 1 барана-производителя _____ голов маток
8. Норматив субсидирования 4 тысяч тенге на 1 голову.
9. Общая сумма причитающейся субсидии _________тенге.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 6
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец
Номер заявки: __________
Дата формирования заявки:
________________________
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: __________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома);

2) Қолмен шағылыстыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
3) Бір тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық бас.
8. Субсидиялау нормативі – бір басқа 4 мың теңге.
9. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________ теңге.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан/мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
Жыл ішінде мәлімделген асыл тұқымды аналық малдың сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақталуды қамтамасыз етпеген жағдайда сақталмаған мал басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
6-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Тауарлық саулық қойдың басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы_____________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _______________________________________
__________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)

3. ИИН/БИН __________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК):
_____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ____________________________________________
6. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Номер телефона товаропроизводителя ___________________________
При искусственном осеменении собственными силами:
1) Сведение о товарном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Дата осеменения
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных баранах-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного барана-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________________
4) Сведение о племенных основных баранах-производителях, использованных
для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ основных баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера основных баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 основного барана-производителя ____ маток
6) Сведение об использованных племенных баранах-пробниках:
№ п/п
ИНЖ баранов-пробников, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-пробников в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
7) Нагрузка на 1 барана-пробника ____ маток
8) Сведение об использованных племенных баранах-производителях, использованных для докрытия:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
9) Нагрузка на 1 барана-производителя ____ маток.
10) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре
разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
_________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:

3. ЖСН-сы/БСН-сы_________________________________________________
4. Банк деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК): _________________________________
5. Тауар өндірушінің есепке алу нөмірі:________________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы ауданы, га
Жердің категориясы
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі _____________________
Өз күшімен қолдан ұрықтандыру кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған тауарлық саулық қойлардың басы туралы мәлімет:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Ұрықтандырылған күні
Жануар иесінің - ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ______ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық
қошқарлар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық қошқардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
1.
2.
3) Қолданылған дозалар саны ______________________________________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды негізгі тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген негізгі тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы.
Негізгі тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық
6) Пайдаланылған асыл тұқымды сыналатын қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы.
Сыналатын қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
7) Бір сыналатын қошқарға түсетін жүктеме ____аналық;
8) Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды асыл тұқымды қошқарлар
туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы.
Сыналатын қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
9) 1 сыналатын қошқарға түсетін жүктеме____ аналық;
10) Ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_____________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:

1) Сведение о товарном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Дата осеменения
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных баранах-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного барана-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________________
4) Сведение о племенных основных баранах-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ основных баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера основных баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 основного барана-производителя ____ маток
6) Сведение об использованных племенных баранах-пробниках:
№ п/п
ИНЖ баранов-пробников, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-пробников в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
7) Нагрузка на 1 барана-пробника ____ маток
8) Сведение об использованных племенных баранах-производителях, использованных для докрытия:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
9) Нагрузка на 1 барана-производителя ____ маток
10) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
______________________________________________________________ (выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Сведение о товарном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
1.
Всего ______ голов

1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған тауарлық саулық қой туралы мәлімет:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Ұрықтандырылған күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ______ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық
қошқарлар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдалану кезінде):
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
1
2
1.
2.
3) Пайдаланылған дозалар саны___________________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды негізгі тұқымдық қошқарлар
туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген негізгі тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы
Негізгі тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық
6) Пайдаланылған асыл тұқымды сыналатын қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы
САТЖАҚ сынақ қошқарлардың тіркеу нөмірі
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
7) 1 сыналатын қошқарға түсетін жүктеме _____________ аналық
8) Толық ұрықтандыруға пайдаланылған, асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН-сы
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
9) 1 тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық;
10) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл
тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы ____________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған тауарлық саулық қой туралы мәлімет:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Мал иесінің - ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооперативі үшін)
1
2
3
4
1.
Барлығы ______ бас

3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
7. Воспроизводство одним из следующих методов:
7.1. При искусственном осеменении собственными силами:
1) Сведение о маточном поголовье свиней, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ маточного поголовья, зарегистрированного в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
1
2
3
4
1.
2.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных хряках-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного хряка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________
4) Сведение о племенных хряках-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ хряков-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера хряков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать год)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 хряка-производителя ____ маток
6) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений
и уведомлений в области племенного животноводства
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
7.2. При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:
1) Сведение о маточном поголовье свиней, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ маточного поголовья, зарегистрированного в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
1
2
3
4
1.
2.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных хряках-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного хряка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз _________________________
4) Сведение о племенных хряках-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ хряков-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера хряков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать год)
1
2
3
4
1.
2.

3. ЖСН-сы/БСН-сы___________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:_______________________________
6. Тауар өндірушінің телефон нөмірі __________________
7. Келесі әдістердің бірімен өсімін молайту:
7.1. Өз күшімен қолдан ұрықтандырған кезде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған шошқалардың аналық басы
туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
САТЖАҚ-да тіркелген аналық мал басының тіркеу нөмірлері
Ұрықтандыру күні
1
2
3
4
1.
2.
Барлығы ____ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық
қабандар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдалану кезінде):
Р/с№
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
3) Пайдаланған дозалар саны ___________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы
мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қабандардың ЖСН-сы
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) Бір тұқымдық қабанға түсетін жүктеме _____ аналық
6) Ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
7.2. Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған шошқалардың аналық басы бойынша мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
САТЖАҚ-дағы тіркелген аналық малдың тіркеу нөмірлері
Ұрықтандыру күні
1
2
3
4
1.
2.
Барлығы ____ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған тұқымды пайдалану кезінде):
Р/с
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
3) Пайдаланылған ұрықтардың дозалар саны __________________
4) Қолдан ұрықтандыру кезінде пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдалану кезінде):
Р/с№
АЖБ-да тіркелген асыл тұқымды қабандардың (ұрығының) ЖСН-сы
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
Шаруашылықта қолданылады
(жылдарды көрсету)
1
2
3
4

9. Сведения о самцах, вовлеченных в селекционную и племенную работу:
№ п/п
Регистрационные номера в ИБСПР
1
2
1.
2.
Всего голов _______________
10. Нагрузка на 1 самца ________ маток.
11. Норматив субсидирования 10 тысяч тенге на 1 голову.
12. Сумма причитающейся субсидии_____ тенге.
13. Дата случки (период случного сезона). _____________
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 9
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
_____________________________________________________________________
5.Учетный номер хозяйства: ____________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя __________________________________
7. Сведение о пчелосемьях, охваченных селекционной и племенной работой:
№ п/п
Регистрационные номера пчелосемей (улей), зарегистрированных в ИБСПР
1
2
1.
2.

9. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа тартылған еркек маралдар туралы мәліметтер:
Р/с
САТЖАҚ-да тіркелген нөмірлер
1
2
Барлығы ____ бас
10. 1 еркек маралға түсетін жүктеме ________ аналық.
11. Субсидиялау нормативі 1 басқа 10 мың теңге.
12. Тиесілі субсидия сомасы _________теңге.
13. Шағылыстыру күні (шағылыстыру маусымы кезеңі) _____________
Мәлімделген аналық мал басының сақталуын қамтамасыз ететінімді растаймын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда), сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда, сақталмаған мал басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді және құжаттарды ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
9-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:_______
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________
________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН-сы/БСН-сы___________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:_______________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер
7. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған балара ұялары туралы мәлімет:
Р/с№
САТЖАҚ-та тіркелген балара ұяларының (ара ұясының) нөмірі
1
2
1.
2.

8. Электронная копия плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
9. Норматив субсидирования 5 тысяч тенге на 1 пчелосемью.
10. Сумма причитающейся субсидии_____ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленных пчелосемей на получение субсидий не менее 80%, подтвержденных государственными инспекторами по племенному животноводству по итогам зимовки (информацию о результатах зимовки представлю по итогам весенней ревизии весной следующего года), в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненную пчелосемью.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 10
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенного быка молочного и молочно-мясного направления
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
_______________________
1. Наименование товаропроизводителя __________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)

8. Бейінді ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі. 9. Субсидиялау нормативі - 1 балара ұясына 5 мың теңге. 10. Тиесілі субсидия сомасы ______ теңге.
Қыстау қорытындылары бойынша субсидия алуға асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар растаған кемінде 80% мәлімделген балара ұяларының сақталуын қамтамасыз ететінімді растаймын (қыстау нәтижелері туралы ақпаратты келесі жылғы көктемгі тексеру қорытындылары бойынша ұсынамын), сақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда, сақталмаған балара ұяларына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
10-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың бір және екі жынысты ұрықтарын сатып алғаны үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні_______
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

13. Общая сумма покупки:
однополого семени _______ тенге,
двухполого семени ___ тенге.
14. Фактическая стоимость 1 дозы:
однополого семени ______тенге,
двухполого семени ______ тенге.
15. Норматив субсидирования: ____ тенге (50% стоимости от фактической стоимости 1 дозы).
16. Сумма причитающейся субсидии ________________________ тенге.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 11
Местный исполнительный орган
____________________________
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________
Заявка на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________

13. Сатып алудың жалпы сомасы: бір жынысты ұрық _____ теңге, екі жынысты ұрық______ теңге.
14. 1 дозаның нақты құны: бір жынысты ұрық______ теңге, екі жынысты ұрық________ теңге.
15. Субсидиялау нормативі: ____ теңге (1 дозаның нақты құнының 50%).
16. Тиесілі субсидия сомасы________________________ теңге.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
11-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:____

4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
_____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства ____________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя __________________________________
7. Реализованный объем:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, единиц
Сумма реализации, тенге
1
2
3
4
5
1.
Мясо курицы
Килограмм
8. Электронная счет-фактура (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН покупателя (при наличии)
Название покупателя (при наличии)
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
9. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
10. Электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
11. Норматив субсидирования за килограмм _____ тенге.
12. Сумма причитающейся субсидии ___________ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу не допущение отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________ 20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 13
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) (оставить нужное)
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)

4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________
6. Тауар өндірушінің телефоны:________________________
7. Өткізілген көлем:
Р/с№
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
Тауық еті
Килограмм
8. Электрондық шот-фактура:
Р/с№
ЭШФ беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатушының ЖСН/БСН (бар болған жағдайда)
Сатушы атауы (бар болған жағдайда)
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
9. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау- касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды). 10. Өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда қоса беріледі). 11. Субсидиялау нормативі - 1 килограмм үшін _ теңге. 12. Тиесілі субсидия сомасы_______ теңге.
Субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмеуін қамтамасыз етемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
13-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:___________
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер молочного пункта СПК
____________________________________________________________________
6. Учетный номер молокоперерабатывающего предприятия/цеха по переработке
молока, куда было реализовано молоко.
_____________________________________________________________________
7. Номер телефона руководителя СПК ____________________________________
8. Список членов СПК:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
Количество дойных коров в возрасте от 28 месяцев и выше, зарегистрированных в ИСЖ
Наличие в ИБСПР ежемесячного результата анализа молока на соматические клетки в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство)
1
2
3
4
5
1.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства"/членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
9. Реализованный объем молока:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, количество
Сумма реализации, тенге
1
2
3
4
5
1.
килограмм
2.

4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. АШӨК сүт пунктінің есепке алу нөмірі___________________
6. Сүт өткізілген сүт өңдеу кәсіпорнының/сүт өңдеу цехының есепке алу нөмірі
7. АШӨК басшысының телефон нөмірі _______________________
8. АШӨК мүшелерінің тізімі:
Р/с
АШӨК мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) атауы
ЖСН(БСН)
АЖБ-да тіркелген, жасы 28 ай және одан асқан сауын сиырлардың саны
Акредиттелген зертханаларда соматикалық жасушаларға ай сайынғы сүт талдамасы нәтижесінің САТЖАҚ-да болуы (ауыл шаруашылығы құралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын АШӨК-тің мүшелері үшін)
1
2
3
4
5
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
9. Өткізілген сүт көлемі:
Р/с №
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем, мөлшері
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
килограмм

12. Электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/ кассово-приходной ордер).
13. Норматив субсидирования 3 тысячи тенге на 1 голову.
14. Сумма причитающейся субсидии ________
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ - база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 4
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с товаропроизводителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

12. Өткізілген мал үшін ақшаның келіп түсу фактісін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер).
13. Субсидиялау нормативі - 1 басқа 3 мың теңге.
14. Тиесілі субсидия сомасы ________
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде тауар тұқымдықден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тегін көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері.
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении товаропроизводителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 по 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Адреса услугодателей размещены на:
1) на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www. gov.kz;
2) на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
3) на портале в государственной информационной системе субсидирования.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель вносит электронную заявку, подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя, на получение субсидий:
1. за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила):
1) электронная копия акта карантинирования;
2) электронная копия договора купли-продажи;
3) электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер; при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств);

1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (тауар өндіруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www. gov. kz интернет-ресурсында;
2) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
3) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің порталында орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы субсидиялар алуға көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық өтінімді енгізеді:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 3-қосымшаның 1-нысаны бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басына, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларға, асыл тұқымды тұқымдық қошқарға, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырға, асыл тұқымды тұқымдық түйеге, асыл тұқымды тұқымдық шошқаға, асыл тұқымды мегежіндерге, ешкілердің асыл тұқымды аналық бастарына, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанына және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанға субсидиялар алу үшін:
1) сатушыда карантиндеу актісінің электрондық көшірмесі (импорт кезінде). (тәуліктік балапандар үшін қажет емес);
2) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
3) финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) электрондық көшірмесі (жұмыртқалы құс шаруашылығы үшін);
4) құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінде сатып алған кезде: төлем тапсырмасы/банктік үзінді көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер; шетелде сатып алған кезде: тауарларға кедендік декларация/тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініш) және қаражат аударуға өтініш).

2. племенными и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных, техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельхозкооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению;
2) электронная копия членской книжки членов кооператива;
3. на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 3 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 4 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 5 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным маточным поголовьем свиней по форме 7 согласно приложению 3 к Правилам;
4. на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 8 согласно приложению 3 к Правилам;
5. на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 9 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией;
6. за приобретенное однополое и двуполое семя племенного быка молочного и молочно-мясного направления по форме 10 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость семени (платежное поручение/банковская выписка);
7. за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 11 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость эмбрионов (платежное поручение/банковская выписка);
2) электронная копия договора купли-продажи;
8. на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 12 согласно приложению 3 к Правилам:

2. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтардың, ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің ірі қара малдарының/қойларының аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметі үшін субсидиялар алу үшін:
1) қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі;
2) кооператив мүшелерінің мүшелік кітапшасының электрондық көшірмесі;
3. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша қойлардың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша шошқалардың асыл тұқымды және тауарлық аналықтарымен және мал басын толықтыратын аналықтарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін;
4. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу;
5. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін:
1) бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі.
6. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алу үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) ұрық құнының төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме).
7. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) эмбриондар құны үшін төлемді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме);
2) сатып-алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
8. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:

1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
9. на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 13 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
10. на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 14 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер);
11. на получение субсидий на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 15 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер);
12. на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 16 согласно приложению 3 к Правилам/ на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 17 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/ кассово-приходной ордер).
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
9. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
10. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс-кассалық ордер).
11. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеу кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер).
12. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алу/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алу үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс-кассалық ордер).
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіндегі" тиісті мәртебесі өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия товаропроизводителя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий, критериям установленных Правилами.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ГИСС, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрено дополнить приложением 14-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.01.2025).
Приложение 5
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Заключение специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2024 № 217 (вводится в действие с 01.07.2024).
"___" ____________ 20___ года
1. Наименование товаропроизводителя _________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ________________________________________
___________________________________________________________________
3. Учетный номер хозяйства: __________________________________________
4. Код видов деятельности хозяйства согласно Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных,
заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции
и сырья животного происхождения, а также организациям по производству,
хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок,
утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 10466):
___________________________________________________________________
5. Вид субсидий, с указанием мощности ________________________________
___________________________________________________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Инфраструктура предприятия
Соответствует
Не соответствует

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) тауар өндірушінің және (немесе) ұсынылған деректер мен субсидиялар алу үшін қажетті мәліметтердің Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 4-1-қосымшамен толықтыру көзделген – ҚР ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 бұйрығымен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Субсидиялар алуға үміткер кәсіпорынның өндірістік қуаттылығының және инфрақұрылымның сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2024 № 217 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20 ___ жылғы "___" _______
1. Тауар өндірушінің атауы:
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/ заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ___________________________________
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес шаруашылықтың қызмет түрінің коды:
__________________________________________________________________
5. Субсидиялар түрі, қуаттылығын көрсете отырып_____________________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Кәсіпорынның инфрақұрылымы
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді

Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота, вместимостью не менее 500 голов мужских особей крупного рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 30 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы; автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); навозохранилище; кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для крупного рогатого скота; считыватель электронных способов идентификации; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма крупных рогатых скотов мужских особей.
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма мелкого рогатого скота, вместимостью не менее 1000 голов мужских особей мелкого рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 10 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы; автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для мелкого рогатого скота; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов.
Мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки (мощность определяется согласно технической документации):
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой говядины, имеющее:

Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 500 бас ірі қара малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 30 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); көң сақтау орны және еріген суды жинауға арналған мүйісі; азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ірі қара малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; сәйкестендірудің электрондық тәсілдерін есептегіші; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы және ірі қара малдың еркек дарақтарын астықпен бордақылауға арналған рационның сақталуы бар ірі қара малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 1000 бас ұсақ малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 10 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ұсақ малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы қажетті азық көлемі бар ұсақ малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеуші кәсіпорындар (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады): мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тыныс-тіршілік жүйесінің инфрақұрылымы және жабдықтары, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы бар кәсіпорын.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын, онда:

1) собственное оборудование по убою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки (мощность определяется согласно технической документации);
2) собственную систему утилизации отходов убоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 600 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для беспривязного содержания коров;
2) доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина);
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) наличие земельных угодий для заготовки кормов (в случае самостоятельной заготовки).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 400 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт.
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 50 голов: молочно-товарная ферма (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров), имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) машинное доение, включая переносные доильные установки;
3) место для хранения ветеринарных препаратов;
4) фиксатор для скота.
Сельскохозяйственный производственный кооператив занимающийся заготовкой молока:
1) наличие собственного молокоприемного пункта или собственного/арендуемого молоковоза; 2) наличие оборудования машинного доения, включая переносные доильные установки (для членов сельскохозяйственного производственного кооператива, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство).
Мясная птицефабрика (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому производству за прошедший год (на основании годовых статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на двенадцать месяцев):

1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өзінің жабдығы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады):
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесі бар;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес келеді.
Бағымдағы сиыр басы 600 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды байламай күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) автоматтандырылған сауу қондырғысы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина) бар сауу залы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті;
6) азық дайындау үшін жер алқаптары (өздігінен дайындаған жағдайда) бар.
Бағымдағы сиыр басы 400 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті бар.
Бағымдағы сиыр басы 50 бастан басталатын шаруашылық тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машинамен саууға арналған жабдығы;
3) ветеринариялық препараттарды сақтау орны;
4) малға арналған бекіткіші бар.
Сүт дайындауды жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі:
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;
2) машинамен сауатын жабдықтың болуы (ауыл шарқұралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативінің мүшелері үшін).
Етті құс фабрикасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе өткен жылғы нақты өндіріс (24-СХ нысаны бойынша жылдық статистикалық деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып, айқындалады):

1) наличие оборудования/помещения для содержания птиц, автоматизированной системы кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех);
2) наличие одного из перечисленных сертификатов:
система пищевой безопасности ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек);
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации).
По результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу по каждому критерию инфраструктуры отдельно.
Заключение специальной комиссии
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Состав специальной комиссии: _______________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование организации и должность)
__________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии),
наименование __________________________________________ ___________
(организации и должность) (подпись)
Подпись товаропроизводителя: _______________________________________
Данное заключение подлежит размещению в государственной информационной системе субсидирования.
Приложение 6 к Правилам
субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий №_____ от "___" _________ 20 ____ года
Наименование товаропроизводителя _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Цель обращения ______________________________________________________
(вид субсидий)
Дата обращения "__________" _______________________________20 ____ года
Решение ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель местного исполнительного органа (области, города
республиканского значения и столицы)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Подписано и отправлено в _____часов "___" ________20__ года
____________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)
Приложение 7 к Правилам
субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи] [Наименование услугополучателя]
Место регистрации:
Область: [Область]
Район: [Район]
Город\населенный пункт: [Город\населенный пункт]
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер:
[индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер]
Дата государственной регистрации: от [Дата]
Причина отказа: [Причина отказа]
[Должность подписывающего] [Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]

1) құстарды ұстауға арналған жабдықтардың/үй-жайлардың, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесінің, құс сою желісі (сою цехы) болуы;
2) мына сертификаттардың бірінің болуы:
ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт);
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт).
Қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға инфрақұрылымның әрбір
өлшемшарты бойынша жеке-жеке қанатбелгі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:
______________
____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
_________________ _____________________ __________ ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
Тауар өндірушінің қолы________________________________________________
Осы қорытынды субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде орналастырылуы тиіс.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығының
өнімділігін және өнім сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама
20 ____ жылғы "___" _________№_____
Тауар өндірушінің атауы _____________________________________
(аты,әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса), тегі)
Жүгіну мақсаты ____________________________________________________
(субсидиялар түрі)
Жүгінген күн 20 ____ жылғы "____" ______________________________
Шешім ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның (облыстың, республикалық маңызы бар
қаланың және астананың) басшысы _______________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса), тегі)
20__ жылғы "___" ________ _____сағат___де қол қойылды және жіберілді
__________________________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба)
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығының
өнімділігін және өнім сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [берілген күні] [Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
Тіркеу орны:
Облыс: [Облыс]
Аудан: [Аудан]
Қала\елді мекен: [қала\елді мекен]
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі: [жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі]
Мемлекеттік тіркеу күні: [күні] бастап
Бас тарту себебі: [Бас тарту себебі]
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]