О внесении изменений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2019 года № 18522. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 17), пунктом 41) статьи 16 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5896, опубликован 7 июля 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12):
в Номенклатуре должностей работников здравоохранения, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Должности руководителей:
1) руководитель организации здравоохранения республиканского, областного, районного и городского значения (генеральный директор/директор);
2) руководитель организации здравоохранения республиканского значения (генеральный директор/директор);
3) руководитель организации республиканского значения (генеральный директор/директор), осуществляющей информатизацию в области здравоохранения;
4) руководитель организации здравоохранения областного значения (города республиканского значения, столицы) (директор / главный врач);
5) руководитель организации здравоохранения районного и городского значения (директор / главный врач);
6) заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию);
7) заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению;

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № ҚР ДСМ-29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 сәуірде № 18522 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 16-бабының 17) тармағына, 41) тармағына және "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5896 болып тіркелген, 2010 жылғы 7 шілдедегі № 12 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған):
осы бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Басшылардың лауазымдары:
1) республикалық, облыстық, өңірлік және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор/директор);
2) республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор/директор);
3) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор/директор);
4) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор / бас дәрігер);
5) аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор/бас дәрігер);
6) денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) орынбасары (медициналық бөлім, медициналық қызметтердің сапасын бақылау, стратегиялық даму жөніндегі);
7) экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қамтамасыз ету жөніндегі денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) орынбасары;

8) заместитель руководителя организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения;
9) руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая (-ий) сестра/брат медицинская (-ий) (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы);
10) главная сестра медицинская (заместитель руководителя по сестринскому делу).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Должности руководителей:
1) руководитель организации республиканского значения (генеральный директор/директор) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
2) заместитель руководителя организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
3) руководитель структурного подразделения организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.";
2) в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5945, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 года):
в Квалификационных характеристиках должностей работников здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
в подразделе 1. Руководитель организации здравоохранения республиканского, областного, районного и городского значения (генеральный директор, директор):
часть третью изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
руководителя организации здравоохранения республиканского значения (генеральный директор/директор):
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение"/ "Менеджмент здравоохранения"/ "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 5 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 5 лет;
руководителя организации республиканского значения (генеральный директор/директор) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий:
высшее образование в сфере медицины;
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение"/ "Менеджмент здравоохранения"/ "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет;
руководителя организации республиканского значения (генеральный директор/директор), осуществляющей информатизацию в области здравоохранения:
высшее образование в сфере медицины или информационных систем и технологий/вычислительной техники и программного обеспечения;
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение"/"Менеджмент здравоохранения"/ "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Инженерные системы информатизации и коммуникации" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения", "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Инженерные системы информатизации и коммуникации";
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет;
руководителя организации здравоохранения областного значения (города республиканского значения, столицы) (директор/ главный врач):
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие второго высшего образования в экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
руководителя организации здравоохранения районного и городского значения (директор/ главный врач):
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 2 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 2 лет;
в подразделе 2. "Заместитель руководителя (генерального директора) организации здравоохранения республиканского значения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг и стратегическому развитию)" заголовок изложить в следующей редакции:
"Подраздел 2. Заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию)":
часть третью изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
заместителя руководителя организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий:
высшее фармацевтическое образование;
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
заместителя руководителя организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения:
высшее образование в сфере информационных систем и технологий/ вычислительной техники и программного обеспечения;
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года), "Информационные системы", "Бизнес информационные системы", "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;";
"Подраздел 3. "Заместитель руководителя (генерального директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Подраздел 3. Заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
высшее экономическое или финансовое образование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
либо
высшее экономическое или финансовое образование;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 5 лет.";
в подразделе 16. "Врач - судебно-медицинский эксперт (общего экспертного, судебно-биологического, химико-токсикологического, судебно-гистологического, медико-криминалистического, молекулярно-генетического исследований)"
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации. Высшее медицинское образование, повышение квалификации по специальности "Судебно-медицинская экспертиза", для врача эксперта общего экспертного исследования сертификат специалиста по специальности "Судебно-медицинская экспертиза" или "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)".".

8) денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары;
9) денсаулық сақтау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің басшысы (аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім бастығы, бас мейіргер (аға фельдшер, аға акушер) / мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы виварийінің меңгерушісі);
10) бас мейіргер (басшының мейіргер ісі жөніндегі орынбасары);";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Басшылардың лауазымдары:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор /директор);
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйым басшысының орынбасары;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.";
2) "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелген, 2010 жылғы №7 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында:
"Республикалық, облыстық, өңірлік және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор, директор)" деген 1-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор/директор):
медицина саласындағы жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары үшін - бейін бойынша);
экономика/қаржы және кердит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің болуы немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымдардың басшысы (бас директор/директор) үшін:
медицина саласында жоғары білімінің;
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар ұйымының басшысы (бас директор/директор):
медицина немесе ақпараттық жүйелер мен технологиялар/есептеу техникасы мен бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы жоғары білімінің;
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және несие", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Инженерлік ақпараттық жүйелер және коммуникациялар" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті", "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Инженерлік ақпараттық жүйелер және коммуникациялар" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
облыстық маңызы бар (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтау ұйымдарының басшысы (директор/ бас дәрігер):
медицина саласында жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін - бейін бойынша);
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілінің болуы;
аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор/бас дәрігер) үшін:
медицина саласында жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары үшін - бейін бойынша);
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы;
"Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың) (медицина бөлімі жөніндегі, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және стратегиялық дамыту жөніндегі) орынбасары" деген 2-кіші бөлімде тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) (медицина бөлімі жөніндегі, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және стратегиялық дамыту жөніндегі) орынбасары" 2-кіші бөлімінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын";
"Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) (медицина бөлімі жөніндегі, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және стратегиялық дамыту жөніндегі) орынбасары" деген 2-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
медицина саласында жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары үшін – бейіні бойынша);
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілінің болуы;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары:
жоғары фармацевтикалық білімінің;
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілі;
денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары:
ақпараттық жүйелер мен технологиялар/есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы жоғары білімінің;
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін), "Ақпараттық жүйелер", "Бизнес ақпараттық жүйелер" "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және несие" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілі;
"Денсаулық сақтау ұйымы басшысының экономикалық және әкімшілік-шаруашылықты қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары" деген 3-кіші бөлімінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор/директор) экономикалық және әкімшілік – шаруашылықты қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары" деген 3-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары экономика немесе қаржы білімінің, "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілі;
не
жоғары экономика немесе қаржы білімінің;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілі.".
"Дәрігер-сот-медицина сарапшысы (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медициналық-криминалистік, молекулалық-генетикалық зерттеулер)" деген 16-кіші бөлімде:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімі, "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру, жалпы сараптамалық зерттеудің дәрігер сарапшысы үшін "Сот-медициналық сараптама" немесе "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересек, бала)" мамандықтары бойынша маман сертификаты.".

2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Абишева О.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрде оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі О.А. Әбішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов