О внесении изменения в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 апреля 2019 года № 6-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2019 года № 18542
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647, опубликовано 11 мая 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденный указанным нормативным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего нормативного постановления направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета (Абдирайымов Х.С.).
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
Н. Годунова
Приложение к нормативному
постановлению Счетного
комитета по контролю за
исполнением республиканского
бюджета от 15 апреля 2019 года № 6-НҚ
Приложение 4 к нормативному
постановлению Счетного
комитета по контролю за
исполнением республиканского
бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № 6-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 сәуірде № 18542 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына (Қ.С. Әбдірайымов) жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2019 жылғы 15 сәуірдегі
№ 6-НҚ нормативтік
қаулысына қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
4-қосымша

700. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 и статьей 19 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
2. Целью Стандарта является установление единого методологического подхода к признанию Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) результатов государственного аудита, проведенного органами государственного аудита и финансового контроля (далее – органы государственного аудита).
3. Задачами Стандарта является определение единых процедур и требований по осуществлению признания результатов государственного аудита для исключения дублирования и сокращения объемов государственного аудита, проводимого органами государственного аудита, а также обеспечения соблюдения Стандартов государственного аудита и финансового контроля (далее – Стандарты государственного аудита).
4. Стандарт разработан в соответствии с основными принципами государственного аудита и финансового контроля, предназначен для признания результатов государственного аудита при условии соблюдения, органами государственного аудита Стандартов государственного аудита.
5. Признание не является доказательством законности проведенного аудита и его результатов.
Глава 2. Порядок признания результатов государственного аудита
6. Органы государственного аудита признают результаты государственного аудита, проведенного другими органами государственного аудита, за исключением документов служб внутреннего аудита, в соответствии со статьей 19 Закона, если они не признаны судом незаконными в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Признание результатов государственного аудита влечет изменение масштаба планируемого или проводимого государственного аудита.
7. Признание результатов государственного аудита на соответствие Стандартам государственного аудита осуществляется Счетным комитетом одним из следующих способов:
1) плановое, посредством проведения контроля согласно перечню объектов государственного аудита Счетного комитета на соответствующий год, сформированного в соответствии с Законом;
2) в рамках аудиторского мероприятия:
в ходе предварительного изучения объектов государственного аудита согласно перечню объектов государственного аудита Счетного комитета на соответствующий год, сформированного в соответствии с Законом, в случае если цель, период, тип аудита и программные вопросы аудита совпадают с аудиторским мероприятием Счетного комитета;
в ходе проведения аудита на объектах государственного аудита, на котором установлен факт проведения государственного аудита другим органом государственного аудита по цели, периоду, типу аудита и программным вопросам, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающим с аудиторским мероприятием Счетного комитета.

700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 19-бабына сәйкес әзірленді.
2. Стандарттың мақсаты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі – Есеп комитеті) тануына бірыңғай әдіснамалық тәсілді белгілеу болып табылады.
3. Стандарттың міндеттері мемлекеттік аудит органдары жүргізетін мемлекеттік аудиттің қайталануын және көлемінің қысқартылуын болдырмау үшін мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды жүзеге асыру жөніндегі бірыңғай рәсімдер мен талаптарды айқындау, сондай-ақ Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит стандарттары) сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Стандарт мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың негізгі қағидаттарына сәйкес әзірленді, мемлекеттік аудит органдары Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтаған жағдайда мемлекеттік аудит нәтижелерін тануға арналған.
5. Тану жүргізілген аудиттің және оның нәтижелерінің заңдылығын дәлелдеу болып табылмайды.
2-тарау. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану тәртібі
6. Мемлекеттік аудит органдары ішкі аудит қызметтерінің құжаттарын қоспағанда, Заңның 19-бабына сәйкес басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін, егер оларды Қазақстан Республикасының азаматтық-процестік заңнамасына сәйкес сот заңсыз деп танымаса, оларды таниды.
Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану жоспарланатын немесе жүргізілетін мемлекеттік аудиттің ауқымына өзгеріс жасауға әкеп соғады.
7. Есеп комитеті мемлекеттік аудит нәтижелерін Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес деп тануды мынадай тәсілдердің біреуі арқылы:
1) Заңға сәйкес қалыптастырылған, Есеп комитетінің мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес бақылау жүргізу арқылы жоспарлы;
2) аудиторлық іс-шара шеңберінде:
аудиттің мақсаты, кезеңі, типі және аудиттің бағдарламалық мәселелері Есеп комитетінің аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келген жағдайда, Заңға сәйкес қалыптастырылған Есеп комитетінің мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу кезінде;
басқа мемлекеттік аудит органының аудиттің мақсаты, кезеңі, типі және аудиторлық іс-шарамен қамтылған бағдарламалық мәселелері бойынша Есеп комитетінің аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келетін мемлекеттік аудит жүргізу фактісі анықталған мемлекеттік аудит объектілерінде аудит жүргізу барысында жүзеге асырады.

8. Признание результатов государственного аудита по подпункту 1) пункта 7 настоящего Стандарта осуществляется структурным подразделением, определенным ответственным за проведение мероприятия по контролю соблюдения органами государственного аудита и финансового контроля Стандартов государственного аудита, допускается формирование группы из числа работников других структурных подразделений Счетного комитета по согласованию с руководителем аппарата и их непосредственным руководителем.
9. Признание результатов государственного аудита по подпункту 2) пункта 7 настоящего Стандарта осуществляется группой, определенной ответственной за проведение государственного аудита согласно перечню объектов государственного аудита и финансового контроля Счетного комитета на соответствующий год или государственными аудиторами, непосредственно проводящими аудит на объекте государственного аудита.
10. Для подготовки проведения контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита работниками структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества, изучается отчетность ревизионной комиссии, представленная в Счетный комитет согласно Процедурного стандарта внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденного нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) и/или Процедурного стандарта внешнего государственного аудита и финансового контроля по предоставлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы СчҰтному комитету информации о своей работе, утвержденного нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647), или уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, представленная в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденных совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577), и согласно Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденного нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) и требований Стандартов государственного аудита.

8. Осы Стандарттың 7-тармағының 1) тармақшасы бойынша мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтауын бақылау бойынша іс-шараларды жүргізуге жауапты болып айқындалған құрылымдық бөлімше жүзеге асырады, аппарат басшысының және олардың тікелей басшысының келісімі бойынша Есеп комитетінің басқа құрылымдық бөлімшелерінің жұмыскерлерінен топ қалыптастыруға жол беріледі.
9. Осы Стандарттың 7-тармағының 2) тармақшасы бойынша мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты болып айқындалған топ немесе мемлекеттік аудит объектісінде тікелей аудит жүргізген мемлекеттік аудиторлар жүзеге асырады.
10. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына бақылау жүргізуді дайындау үшін сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскерлері Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына және/немесе Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) бекітілген Есеп комитетіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес Есеп комитетіне ұсынылған тексеру комиссиясының немесе Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзара іс-қимыл қағидаларына және Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына және Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның есептілігін зерделейді.

11. На основании изучения отчетов о проделанной работе для проведения контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита, в зависимости от объема и количества аудиторских отчетов проверяемого органа государственного аудита, трудовых ресурсов и периода проверки должностными лицами, осуществляющими контроль качества, определяются методы, критерии выборки аудиторских отчетов и материалы, подлежащие контролю.
12. Предложения в проект Перечня объектов государственного аудита по проведению аудиторского мероприятия с определением ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, наименования аудиторского мероприятия, типа и вида проверок по своим направлениям, сроков проведения, а также с учетом необходимого количества работников вносятся в структурное подразделение Счетного комитета, ответственное за планирование.
13. Основанием для проведения контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита является наличие поручения члена Счетного комитета, ответственного за контроль за соблюдением Стандартов государственного аудита, оформляемого по форме согласно приложению 1 к настоящему Процедурному стандарту.
14. Контроль за соблюдением Стандартов государственного аудита в отношении аудиторских отчетов, составленных ревизионными комиссиями и уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту проводится непосредственно в ревизионной комиссии или уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту.
15. Контроль за соблюдением Стандартов государственного аудита при составлении аудиторских отчетов ревизионными комиссиями и уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту, проводится на основе критериев признания результатов государственного аудита на предмет соблюдения Стандартов государственного аудита согласно приложению 2 к настоящему Процедурному стандарту.
16. По итогам проведенного контроля на каждый аудиторский отчет, составленный ревизионными комиссиями и уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту оформляется экспертное заключение по форме согласно приложению 3 к настоящему Процедурному стандарту.
17. Аудиторский отчет признается не соответствующим Стандартам государственного аудита в случаях, если установлено одно из следующих нарушений:
1) в соответствии с пунктом 84 Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 167 (далее – Общие стандарты), не обеспечена полнота охвата и соответствие вопросов Программы аудита, утвержденной согласно требованиям Правил проведения внешнего и внутреннего аудита и финансового контроля (далее – Программа аудита);

11. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына бақылау жүргізу үшін атқарылған жұмыс туралы есептерді зерделеу негізінде тексерілетін мемлекеттік аудит органының аудиторлық есептерінің көлемі мен санына, еңбек ресурстарына және тексеру кезеңіне байланысты сапа бақылауын жүзеге асыратын лауазымды адамдар бақылауға жататын аудиторлық есептерді және материалдары іріктеу әдістері мен өлшемшарттарын айқындайды.
12. Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасына тексеру комиссиялары мен ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органды, аудиторлық іс-шараның атауын, өз бағыттары бойынша тексерудің типін және түрін, өткізу мерзімдерін айқындап, сондай-ақ жұмыскерлердің қажетті санын ескере отырып, аудиторлық іс-шараны жүргізу жөніндегі ұсыныстар Есеп комитетінің жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшесіне енгізіледі.
13. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына бақылау жүргізуге жауапты Есеп комитеті мүшесінің осы Рәсімдік стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген тапсырмасының болуы Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына тексеру жүргізу үшін негіз болып табылады.
14. Тексеру комиссиялары мен ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жасаған аудиторлық есептерге қатысты Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуын бақылау тікелей тексеру комиссияларында немесе ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органда жүргізіледі.
15. Тексеру комиссиялары мен ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аудиторлық есептерді жасау кезінде Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтауын бақылау осы Рәсімдік стандартқа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуы мәніне мемлекеттік аудит нәтижелерін тану өлшемшарттарының негізінде жүргізіледі.
16. Жүргізілген бақылаудың қорытындылары бойынша тексеру комиссиялары мен ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жасаған әрбір аудиторлық есепке осы Рәсімдік стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшылық қорытынды ресімделеді.
17. Мына бұзушылықтардың бірі:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 167 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарының (бұдан әрі – Жалпы стандарттар) 84-тармағына сәйкес Сыртқы және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес бекітілген Аудит бағдарламасының (бұдан әрі – Аудит бағдарламасы) толық қамтылуын және мәселелерінің сәйкестігін қамтамасыз етпеу;

2) не обеспечена полнота анализа (объективное и всестороннее рассмотрение) тридцати и более процентов вопросов, предусмотренных Программой аудита;
3) не соблюдено требование по фиксированию имеющихся фактов нарушений (трех и более случаев (фактов);
4) установлены факты нарушений, не выявленные в ходе проведения государственного аудита и не отраженные в Аудиторском отчете (три и более фактов);
5) нарушение пунктов 25, 52 и 53 Общих стандартов (три и более фактов нарушений), за исключением случаев отсутствия возможности перепроверки отчетных данных.
18. Признание результатов государственного аудита осуществляется при:
1) плановом способе – в сроки, установленные для проведения мероприятия по контролю соблюдения органами государственного аудита и финансового контроля Стандартов государственного аудита;
2) в рамках аудиторского мероприятия – в сроки предварительного изучения объектов, при установлении на объекте государственного аудита факта проведения государственного аудита другим органом государственного аудита в сроки, установленные для проведения аудита на данном объекте.
19. По результатам проведенного контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита непосредственно в ревизионной комиссии или уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту составляется Сводное заключение по итогам контроля, оформляемое по форме согласно приложению 4 к настоящему Процедурному стандарту.
20. Результаты проведенного контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита оформляются Заключением, составленного на основании экспертного заключения и Сводного заключения по итогам контроля, рассматриваются на заседании Счетного комитета и принимается постановление Счетного комитета (за исключением рассмотрения материалов аудита в рамках аудиторского мероприятия в ходе предварительного изучения и в ходе проведения аудита на объектах государственного аудита).
Заключение визируется руководителем структурного подразделения Счетного комитета, ответственного за проведение контроля качества, подписывается членом Счетного комитета, ответственного за контроль за соблюдением Стандартов государственного аудита, и сопроводительным письмом представляется Председателю Счетного комитета за четыре рабочих дня до проведения заседания Счетного комитета.
21. По итогам проведенной процедуры признания результатов государственного аудита принимается следующее решение о:
1) признании (при соблюдении Стандартов государственного аудита либо при не соблюдении Стандартов государственного аудита, не повлиявших на результаты государственного аудита);

2) Аудит бағдарламасында көзделген мәселелердің отыз және одан көп пайызының толық талдануын (объективті және жан-жақты қарау) қамтамасыз етпеу;
3) бұзушылықтардың орын алған фактілерін (үш және одан да көп жағдайларды (фактілерді) тіркеу жөніндегі талапты сақтамау;
4) мемлекеттік аудит жүргізу барысында анықталмаған және Аудиторлық есепте көрсетілмеген бұзушылық фактілері (үш немесе одан да көп фактілер) анықталған;
5) есептік деректерді қайта тексеру мүмкіндігі болмаған жағдайларды қоспағанда, Жалпы стандарттардың 25, 52 және 53-тармақтарын бұзу (үш және одан да көп бұзушылық фактілері) анықталса, аудиторлық есеп Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес емес деп танылады.
18. Мемлекеттік аудиттің нәтижелерін тану:
1) жоспарлы тәсіл кезінде – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтауын бақылау жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін белгіленген мерзімде;
2) аудиторлық іс-шара шеңберінде – аудит жүргізу үшін белгіленген мерзімдерде басқа мемлекеттік аудит органының осы объектіде аудит жүргізу фактісі мемлекеттік аудит объектісінде анықталған кезде объектілерді алдын ала зерделеу мерзімінде жүзеге асырылады.
19. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына жүргізілген бақылаудың нәтижелері бойынша тікелей тексеру комиссиясында немесе ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органда осы Рәсімдік стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін Бақылау нәтижелері бойынша жиынтық қорытынды жасалады.
20. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына жүргізілген бақылаудың нәтижелері сарапшылық қорытындының және Бақылау нәтижелері бойынша жиынтық қорытындының негізінде жасалған Қорытындымен ресімделеді, Есеп комитетінің отырысында қаралады және Есеп комитетінің қаулысы қабылданады (алдын ала зерделеу барысында және мемлекеттік аудит объектілерінде аудит жүргізу барысында аудиторлық іс-шара шеңберінде аудит материалдарын қарауды қоспағанда).
Қорытындыға Есеп комитетінің сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы бұрыштама қояды, Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуын бақылауға жауапты Есеп комитетінің мүшесі қол қояды және Есеп комитетінің Төрағасына Есеп комитетінің отырысын өткізгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын ілеспе хатпен ұсынылады.
21. Мемлекеттік аудиттің нәтижелерін тану рәсімдерін жүргізу қорытындылары бойынша мынадай:
1) тану (Мемлекеттік аудит стандарттары сақталған кезде не Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтамау мемлекеттік аудит нәтижелеріне әсер етпеген кезде);

2) непризнании (при несоблюдении Стандартов государственного аудита, повлиявших на результаты государственного аудита).
22. Итоги признания (непризнания) результатов государственного аудита:
1) для планового способа согласно подпункту 1) пункта 7 настоящего Стандарта – оформляются в Заключении в соответствии с пунктом 20 настоящего Процедурного стандарта.
2) в рамках аудиторского мероприятия согласно подпункту 2) пункта 7 настоящего Стандарта – оформляются выводами о признании (в случае уменьшения объема охвата) или непризнании в информации о предварительном изучении или в аудиторском отчете.
23. Итоги признания результатов государственного аудита размещаются Счетным комитетом в Единой базе данных, в порядке, предусмотренном нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ "Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12459).
Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового
контроля по признанию
результатов государственного аудита
Поручение на проведение контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита и финансового контроля
В соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и планом работы Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета на 20__ год поручается провести ______________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать ФИО (при его наличии) и должность работника (-ов) Счетного комитета,
__________________________________________________________________________
(указать орган государственного аудита и финансового контроля, полное наименование, его местонахождение)
контроль за соблюдением Стандартов государственного аудита и финансового контроля при проведении аудиторских мероприятий.
Период, охватываемый контролем _____________________
Сроки проведения контроля: с ______по _____
Член Счетного комитета ______________________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии)
Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по признанию результатов
государственного аудита
Критерии признания результатов государственного аудита на предмет соблюдения Стандартов государственного аудита
Критерии признания результатов государственного аудита
Установленные факты несоответствий Стандартам государственного аудита
1
Полнота охвата и соответствие вопросов, охваченных государственным аудитом, вопросам, указанным в Программе аудита
2
Полнота анализа вопросов Программы аудита
3
Соблюдение требований по фиксированию имеющихся фактов нарушений
4
Установление факта нарушения, не выявленного в ходе проведения государственного аудита и не отраженного в Аудиторском отчете
5
Соблюдение Стандартов "Объективность" и "Достоверность" в части изложения фактов и выводов
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по признанию результатов
государственного аудита
Форма
Экспертное заключение по итогам контроля за соблюдением Стандартов
государственного аудита
________________________________________________________________________
(наименование аудиторского отчета, его реквизиты)
Критерии признания результатов государственного аудита
Установленные факты несоответствий Стандартам государственного аудита (с указанием ссылок на конкретные факты)
1
2
3
4
5
Вывод:
(Соответствует Стандартам или не соответствует Стандартам).
Работник(и) Счетного комитета, ответственный (определенный) за контроль ______________
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по признанию результатов
государственного аудита
Форма
Сводное заключение по итогам контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита

2) танымау (Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтамау мемлекеттік аудит нәтижелеріне әсер еткен кезде) туралы шешім қабылданады.
22. Мемлекеттік аудит нәтижелерін танудың (танымаудың) қорытындысы:
1) осы Стандарттың 7-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жоспарлы тәсіл үшін – осы Рәсімдік стандарттың 20-тармағына сәйкес Қорытындыда ресімделеді.
2) осы Стандарттың 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аудиторлық іс-шараның шеңберінде – алдын ала зерделеу туралы ақпараттарда тану (қамту көлемі азайған жағдайда) немесе танымау туралы тұжырымдармен немесе аудиторлық есепте ресімделеді.
23. Есеп комитеті мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындыларын "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 12459 болып тіркелген) көзделген тәртіппен Бірыңғай дерекқорға орналастырады.
Мемлекеттік аудит нәтижелерін
тану бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 1-қосымша
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуына бақылау жүргізуге тапсырма
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 20__ жылға арналған жұмыс жоспарына сәйкес
____________________________________________________________________
(Есеп комитеті жұмыскерінің (лерінің) ТАӘ (болған жағдайда)
және лауазымын көрсету)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органын, толық атауын, оның орналасқан
жерін көрсету)
аудиторлық іс-шараларды жүргізу кезінде Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуына бақылау жүргізу тапсырылады.
Бақылаумен қамтылатын кезең ______________
Бақылау жүргізу мерзімдері: ______ - _____ аралығы
Есеп комитетінің мүшесі ___________________________
(қолы, ТАӘ (болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит нәтижелерін
тану бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 2-қосымша
Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуы мәніне мемлекеттік аудит нәтижелерін тану өлшемшарттары
Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану өлшемшарттары
Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкессіздіктердің анықталған фактілері
1
Мемлекеттік аудитпен қамтылған мәселелердің толық қамтылуы және Аудит бағдарламасында көрсетілген мәселелерге сәйкестігі
2
Аудит бағдарламасы мәселелерінің толық талдануы
3
Бұзушылықтардың болу фактілерін тіркеу бойынша талаптардың сақталуы
4
Мемлекеттік аудитті жүргізу барысында анықталмаған және Аудиторлық есепте көрсетілмеген бұзушылық фактілерінің анықталуы
5
Фактілер мен тұжырымдарды жазу бөлігінде "Объективтілік", "Анықтық" Стандарттарының сақталуы
Мемлекеттік аудит нәтижелерін
тану бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуын бақылау қорытындылары бойынша сарапшылық қорытынды
__________________________________________
(аудиторлық есептің атауы, оның деректемелері)
Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану өлшемшарт-тары
Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкессіздіктердің анықталған фактілері (нақты фактілерге сілтемелер көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
Тұжырым: (Стандарттарға сәйкес келеді немесе Стандарттарға сәйкес келмейді).
Есеп комитетінің бақылауға
жауапты (айқындалған) жұмыскері (лері) _______________
Мемлекеттік аудит нәтижелерін
тану бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуын бақылау нәтижелері бойынша жиынтық қорытынды

1. Наименование органа государственного аудита:____________________
2. Работники Счетного комитета, проводившие контроль за соблюдением Стандартов государственного аудита:_________________________________
3. Поручение на проведение контроля соблюдения Стандартов государственного аудита от "____" №_______
4. Период, охваченный контролем: __________
5. Срок проведения контроля: с ________по ___
6. Результаты предыдущего контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита (факты признания/непризнания результатов государственного аудита): ________________________________________
7. Итоги проведенного контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита:
7.1. Перечень аудиторских отчетов, подвергнутых контролю качества:
7.2. Установленные нарушения и замечания:
7.3. Выводы по организации контроля качества материалов государственного аудита:
8. Рекомендации по результатам контроля за соблюдением Стандартов государственного аудита:
9. Приложения:
Работники Счетного комитета, проводившие контроль за соблюдением Стандартов: _____________________________________________________

1. Мемлекеттік аудит органының атауы: ____________________________
2. Есеп комитетінің Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына бақылау
жүргізген жұмыскерлері: _______________________________________
3. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына бақылау жүргізуге арналған
"______"____________№____ тапсырма
4. Бақылаумен қамтылған кезең: ____________
5. Бақылау жүргізу мерзімі: ______ - _______ аралығы
6. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына жүргізілген алдыңғы бақылаудың
нәтижелері (мемлекеттік аудит нәтижелерін тану/танымау
фактілері):___________________________________________________________
7. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуына жүргізілген бақылаудың
қорытындылары:
7.1. Сапа бақылауы жүргізілген аудиторлық есептердің тізбесі:
7.2. Анықталған бұзушылықтар мен ескертулер:
7.3. Мемлекеттік аудиттің материалдарына сапа бақылауын ұйымдастыру бойынша
тұжырымдар:
8. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуын бақылау нәтижелері бойынша
ұсынымдар:
9. Қосымшалар:
Есеп комитетінің Стандарттардың сақталуына бақылау жүргізген жұмыскерлері:
_______________________________________________________