О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 апреля 2019 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2019 года № 18564.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2019 года № 147
Перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень)
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 3-3/373 "Об утверждении Правил ведения информационной базы селекционной и племенной работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7864, опубликован 19 сентября 2012 года в газете "Казахстанская правда") следующее изменение:
в Правилах ведения информационной базы селекционной и племенной работы (далее – Правила) утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 сәуірде № 18564 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 15 сәуірдегі
№ 147 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1. "Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 3-3/373 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7864 болып тіркелген, 2012 жылғы 19 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидасында (бұдан әрі – Қағидалар):
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. ИАС предназначается для:
1) мониторинга и получения информации о поголовье по видам племенных животных и о животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемый для совершенствования поголовья и повышения генетического потенциала животных, направления продуктивности, породной принадлежности, уровня продуктивности и племенной ценности, состояния селекционной и племенной работы;
2) автоматического формирования отчетности по республике в разрезе областей, районов, городов, сельского округа;
3) осуществления координации селекционной и племенной работы и управления воспроизводством поголовья;
4) централизованного хранения данных продуктивности племенного и товарного поголовья, для их последующего использования в научных целях.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 октября 2014 года № 3-3/517 "Об утверждении инструкций по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9818, опубликован 24 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Инструкции по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству местных и заводских лошадей, утвержденной указанным приказом:
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Если лошадь по одному признаку недобирает только один балл до установленного минимума, то недостающий балл бонитер (классификатор) может не учитывать и имеет право относить лошадей к соответствующему классу с указанной поправкой. На лошадей, не отвечающих минимальным требованиям второго класса, эта поправка не распространяется.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Оценка по качеству потомства производится по всему полученному приплоду: для жеребцов - не менее чем по двум ставкам (10 и более голов), а для кобыл не менее чем по двум пробонитированным жеребятам. Лошади оцениваются по приплоду, выращенному в нормальных условиях. Качество приплода маток и жеребцов устанавливают на основе записей хозяйств, данных бонитировок и непосредственного осмотра молодняка бонитером.
У жеребцов-производителей и конематок каждая голова приплода оценивается по шкале в баллах, согласно приложению 13 к настоящей Инструкции. Затем баллы суммируются и делятся на количество потомков.".
3. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 3-3/397 "Об утверждении форм учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11269, опубликован 4 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
Формы учета племенной продукции (материала) в козоводстве шерстного, пухового и молочного направления, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
Формы учета племенной продукции (материала) в коневодстве, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
Формы учета племенной продукции (материала) в верблюдоводстве, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение
к Правилам ведения
информационной базы
селекционной и племенной
работы
Форма
Заявление
на регистрацию в информационной базе селекционной и племенной работы
Наименование физического или юридического лица:
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица)
Бизнес идентификационный номер (для юридического лица) /
Индивидуальный идентификационный номер (для физического лица):
________________________________________________
Область:
________________________________________________
Район:
________________________________________________
Сельский округ:
________________________________________________
Населенный пункт:
________________________________________________
Телефон:
________________________________________________
Электронная почта:
________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя:
________________________________________________
Адрес:
________________________________________________
Направление хозяйства (заполняются физическими и юридическими лицами осуществляющими разведение сельскохозяйственных животных/пчел /птиц):
Скотоводство; Овцеводство; Коневодство; Свиноводство; Верблюдоводство; Мараловодство; Козоводство; Пчеловодство; Птицеводство.
Направление продуктивности (в зависимости от выбранного вида указывается направление продуктивности):
________________________________________________
Прикрепление свидетельства о государственной регистрации:
________________________________________________
(скан-копия свидетельства о государственной регистрации)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 5
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан

"3. АТЖ:
1) мал басын жетілдіру және жануарлардың генетикалық әлеуетін арттыру, өнімділік бағыты, тұқымдық тиесілілігі, өнімділік деңгейі және асыл тұқымдық құндылығы, селекциялық және асыл тұқымды жұмыстың жай-күйі үшін пайдаланылатын асыл тұқымды жануарлар түрлері бойынша мал басы және селекциялық процеске тартылған жануарлар туралы мониторинг жүргізуге және ақпарат алуға;
2) облыстар, аудандар, қалалар, ауылдық елді мекен бөлінісінде республика бойынша есептілікті автоматты түрде қалыптастыруға;
3) селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты үйлестіруді және мал басының өсімін молайтуды басқаруды жүзеге асыруға;
4) асыл тұқымды және тауарлық мал басының өнімділігі деректерін кейіннен ғылыми мақсатта пайдалану үшін оларды орталықтандырылған сақтауға арналады.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Малдардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 10 қазандағы № 3-3/517 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9818 болып тіркелген, 2014 жылғы 24 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жергілікті және зауыттық жылқыларын асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулықта:
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Егер, жылқы бір белгісі бойынша белгіленген минимумға дейін бір балл жинай алмай қалса, онда бонитер (сыныптаушы) жетіспеген балды ескермеуіне болады және түзетуді көрсете отырып, жылқыны тиісті сыныпқа жатқызуға құқылы. Екінші сыныптың ең төменгі талаптарына жауап бермейтін жылқыларға бұл түзету қолданылмайды.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау барлық алынған төлдеріне қарай жүргізіледі: айғырлар кем дегенде екі жыл қатарынан алынған құлындары (10 және одан жоғары) бойынша; биелер бонитирлеу (бағалау) арқылы бағаланған екі бастан кем емес ұрпақтары бойынша. Жылқылар, қолайлы жағдайда өсірілген төлі бойынша бағаланады. Айғырлар мен биелер төлінің сапасы шаруашылықтағы бонитирлеу (бағалау) деректері мен жазбалар негізінде, бонитер (сыныптаушы) төлдерді қарағаннан кейін анықтайды.
Тұқымдық айғырлар мен биелер төлінің әрбір басы нағыз Нұсқаудың 13-қосымшадағы бағам бойынша баллмен бағаланады. Одан кейін баллдарды қосып ұрпақтар санына бөледі.".
3. "Мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 3-3/397 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11269 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ешкі шаруашылығында асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылқы шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Түйе шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Селекциялық және асыл
тұқымдық жұмыстың ақпарат
қорын жүргізу қағидасына
қосымша
Нысан
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорына тіркеуге арналған өтініш
Жеке немесе заңды тұлғаның атауы:
________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) /
Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін):
________________________________________________
Облысы:
________________________________________________
Ауданы:
________________________________________________
Ауылдық округі:
________________________________________________
Елді мекені:
________________________________________________
Телефоны:
________________________________________________
Электрондық почтасы:
________________________________________________
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
________________________________________________
Мекенжайы:
________________________________________________
Шаруашылық бағыты (ауыл шаруашылығы жануарларын /баларалар /құстар өсіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар толтырады)
Ірі қара мал шаруашылығы; Қой шаруашылығы; Жылқы шаруашылығы;
Шошқа шаруашылығы; Түйе шаруашылығы; Марал шаруашылығы;
Ешкі шаруашылығы; Балара шаруашылығы; Құс шаруашылығы.
Өнімділік бағыты (таңдалған түріне байланысты
өнімділік бағыты көрсетіледі):
________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қоса тіркеу:
________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің скан-көшірмесі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

20 __ - 20 __ годы.
Хозяйство ___________________
Район ____________________________
Область ___________________________
Отара номер ____________________________________________
Старший чабан __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Происхождение
Характеристика животного
Порядковый номер
Номер матки
Год рождения
Индивидуальный номер назначенного козла
Случена
Дата рождения
В числе скольких родился
Приплод при рождении
на правом ухе
на левом ухе
Дата
Индивидуальный номер козла
п
ол
Индувидуальный номер
живая масса, килограмм
продолжение таблицы
Характеристика животного
Примечание (указывается дата бонитировки, стрижки и взвешивания животных данной отары)
Приплод при отбивке от маток
В возрасте одно-полутора лет
Индивидуальный номер
живая масса, килограмм
бонитировка
назначение
живая масса
настриг шерсти, килограмм
начес пуха, грамм
экстерьер
Форма 8
Журнал индивидуальной бонитировки и продуктивности шерстных коз
Хозяйство _____________________________________________
Отделение ____________________________________________
Отара ________________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
20_____год
Номер отары _________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата проведения бонитировки ___________________________
Бонитировку провел ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение бонитировочного ключа
Ж –тип
К - содержание кэмпа (сухой, мертвый волос)
Г - густота шерсти
Д - длина шерсти
Т - тонина шерсти
У - уравненность шерсти
И - извитость шерсти
Ш – жиропот
Ж - блеск шерсти
О - оброслость спины, брюха и ног
Порядковый номер
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Настриг шерсти, килограмм
Живая масса, килограмм
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Ж К Г Д Т/ У И ШЖ// О
Форма 9
Журнал индивидуальной бонитировки и продуктивности молочных коз
Хозяйство ____________________________________________
Отделение ____________________________________________
Отара ________________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
20_____год
Номер отары __________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата проведения бонитировки ___________________________
Бонитировку провел ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение бонитировочного ключа
С – тип
ТР – тип рождения (одинцы, двойни и т.д.)
К - конституция животного
В - величина животного
П – экстерьер
РВ - развитие вымени
Порядковый номер
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Настриг шерсти, килограмм
Живая масса, килограмм
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
С ТР К В П РВ
Форма 10
Журнал индивидуальной бонитировки и продуктивности пуховых коз
Хозяйство ____________________________________________
Отделение ____________________________________________
Отара ________________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
20_____год
Номер отары __________________________________________
Старший чабан ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата проведения бонитировки ___________________________
Бонитировку провел ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение бонитировочного ключа
Т – тип
М- содержание пуха
Г/- густота пуха
Д - длина пуха
Ж - тонина пуха
Б - уравненность пуха
Ц//- цвет пуха
ОС - оброслость спины, брюха и ног
Порядковый номер
Дата рождения
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер отца
Индивидуальный номер матери
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Настриг шерсти, килограмм
Живая масса, килограмм
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Ц М Г/ Д Ж Б Т// ОС
Форма 11
Сводная ведомость результатов бонитировки шерстных коз
Хозяйство ___________________________________________
Отделение ___________________________________________
Отара _______________________________________________
Старший чабан _______________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бонитировка проводилась
20___год_____________________
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно со всех козоводческих хозяйствах. На основе материалов бонитировки производится зоотехнический анализ стада и продуктивности коз (живого веса, настрига шерсти). Бонитировка проводится по действующей инструкции. При наличии в хозяйстве двух или более пород коз материал обрабатывается отдельно по каждой породе.

Сүтті, жүнді және түбітті ешкілерді ұрықтандыру (шағылыстыру), төлдеу және асыл тұқымды төлдерін өсіру есебінің журналы 20___ 20___жылдар
Шаруашылық ______________________________________________
Аудан _____________________________________________________
Облыс ____________________________________________________
Отар нөмірі ________________________________________________
Аға шопан _________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шығу тегі
Р/с №
Аналық нөмірі
Туылған жылы
Белгіленген текенің жеке нөмірі
Шағылысты
оң құлағындағы
сол құлағындағы
Мезгілі
Текенің жеке нөмірі
кестенің жалғасы
Малдың сипаттамасы
Төлдеу мезгілі
Қанша төл ішінде туылды
Туылған төл
Енесінен бөлінген төл
жынысы
жеке нөмірі
тірілей салмағы, килограмм
жеке нөмірі
тірілей салмағы килограмм
сұрыптау нәтижесі
белгілеу
Малдың сипаттамасы
Ескерту (белгілі бір отар малдарын сұрыптау, қырқу және өлшеу мезгілдері көрсетіледі).
1 - 1,5 жастағы
тірілей салмағы,килограмм
жүн түсімі, килограмм
түбіт түсімі, грамм
дене пішіні
8-нысан
Жүнді ешкілерді жеке сұрыптау және олардың өнімділігі журналы
Шаруашылық _______________________________________________
Бөлімше ____________________________________________________
Отар _______________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
20_____жыл
Отар нөмірі _________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитировка өткізілген күн ___________________________
Бонитировканы өткізді ________________________________
Сұрыптау кілтінің түсініктемесі
Ж – типі
К - кэмп (өлі, құрғақ талшық) көлемі
Т - жүннің тығыздығы
Ұ - жүннің ұзындығы
Ж/- жүннің жіңішкелігі
Б- жүннің біркелкілігі
И- жүннің иректілігі
Ш- шайыр
Ж//- жүннің жылтырлығы
ЖӨ - арқа, бауыр, аяқ жүндерінің өсуі
Р/с №
Туған уақыты
Жеке нөмірі
Әкесінің жеке
нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Сұрыптау
Өнімділік
Классы
Жүн түсімі, кг /ккилограмм
Тірі салмағы килограммм
Ж К Т Ұ Ж/ Б И ШЖ// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
Ж К Т Ұ Ж/ Б И Ш Ж// ЖӨ
9-нысан
Сүтті ешкілерді жеке сұрыптау және олардың өнімділігі журналы
Шаруашылық ________________________________________________
Бөлімше ____________________________________________________
Отар ________________________________________________________
Аға шопан ___________________________________________________
20_____жыл
Отар нөмірі __________________________________________________
Аға шопан ___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бағалау өткізілген күн ___________________________
Бағалауды өткізді ________________________________
Сұрыптау кілтінің түсініктемесі
С – типі
ТТ – туылған типі (жалқы, егіз және басқаша)
Б - малдың бітімі
І - малдың ірілігі
П – сырт пішіні
ЖӨ - желіннің өсуі
Р/с №
Туған уақыты
Жеке нөмірі
Әкесінің жеке нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Сұрыптау
Өнімділік
Классы
Жүн түсімі, кг килограмм
Тірі салмағы/ килограмм
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
С ТТ Б І П ЖӨ
10-нысан
Түбітті ешкілерді жеке сұрыптау және олардың өнімділігі журналы
Шаруашылық________________________________________________
Бөлімше____________________________________________________
Отар _______________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
20_____жыл
Отар нөмірі _________________________________________________
Аға шопан __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бағалау өткізілген күн ___________________________
Бағалауды өткізді ________________________________
Сұрыптау кілтінің түсініктемесі
Т – типі
М- түбіттің мөлшері
Т/- түбіттің тығыздығы
Ұ - түбіттің ұзындығы
Ж - түбіттің жіңішкелігі
Б- түбіттің біркелкілігі
Т//- түбіттің түсі
ЖӨ - арқа, бауыр, аяқ жүндерінің өсуі
Туған уақыты
Жеке нөмірі
Әкесінің жеке нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Сұрыптау
Өнімділік
Классы
Жүн түсімі, кг илограмм
Тірі салмағы/ килограмм
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
Т М Т/ Ұ Ж Б Т// ЖӨ
11-нысан
Жүнді ешкілерді сұрыптау нәтижелерінің жиынтық тізімдемесі
Шаруашылық ____________________________________
Аудан _________________________________________
Облыс _________________________________________
Бағалауу 20___жыл_____________________ аралығында жүргізілді
Тізімдемені толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулар
Сұрыптау жыл сайын ешкі өсіруші барлық шаруашылықтарда жүргізіледі. Сұрыптау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне (тірі салмағы, жүн түсімі) зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп ешкі тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.

Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных классов козовалухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются козы, по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной службы.
Таблица 2. Показатели по живому весу элитных и первоклассных животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средний настриг немытой шерсти на одну голову элитных и первоклассных животных определяется на основе данных индивидуального учета. По козам низших классов и по козам, не бонитированным индивидуально, средний настриг на 1 голову определяется по данным учета настрига шерсти.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных индивидуальной бонитировки. Средний годовой настриг мытой шерсти на 1 голову определяется по проценту выхода чистого волокна, установленному при сдаче шерсти государству. В примечании указать, на основании каких материалов установлен выход мытой шерсти.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20 козочек-годовиков, лучших в хозяйстве по продуктивности, шерстным качествам и экстерьеру. Запись характеристик указанного количества коз обязательна вне зависимости от качества стада коз хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики козлов в следующем порядке: 1) основных козлов для искусственного осеменения; 2) резервных козлов для искусственного осеменения; 3) козлов для ручной случки; 4) козликов-годовиков для искусственного осеменения; 5) козликов-годовиков, выделенных для ремонта состава производителей; 6) козликов-годовиков для ручной случки.
АКТ
"___"_______________________20____ год
Мы нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства
_____________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист-селекционер _______________________________________
_____________________________________, бонитер _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________ составили
настоящий акт в том, что с ___________________ 20 ___ год бонитером
(при его наличии)
проведена ___________________________________________________
наименование хозяйства, района, области
бонитировка коз, причем подлежащих бонитировке ___________ голов коз
пробонитировано___________ голов с отнесением их в следующие классы:
№ п/п
Фамилия чабана обслуживающего отару
Номер отары
Ешкінің / Коз
классы
Брак
Итого
Не пробонитированы
Состояние шерстного покрова, упитанности и здоровья животных
пол
возраст
порода
элита
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
голов, процент
2
голов, процент
3
голов, процент
4
голов, процент
5
голов, процент
6
голов, процент
7
голов, процент
8
голов, процент
В том числе индивидуально пробонитировано взрослых козлов _______ голов,
взрослых маток класса элита ______ голов, взрослых маток 1
класса ________ голов, козликов-годовиков _______ голов,
козочек-годовиков ____ ___ голов. Всего_________ голов.
Непробонитированным осталось _________ голов, в том числе козлов
_______ голов, маток _________ голов, козликов-годовиков ________
голов, козочек -годовиков ________ голов.
Непробонитированы по причине
________________________________________
Пробонитированные козы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке. Для случки маток при искусственном осеменении
используется в качестве основных производителей_________ козлов, в
качестве резервных _________ козлов, для ручной случки __________
козлов, для вольного покрытия _____ козлов назначено.
Для ремонта ____________ козликов годовиков. Номера козлов смотри в

1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында серкелер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз ешкілер есепке алынбайды. 21-бағанға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдаланылуы жеке есепке алынған ешкілер саны жазылады.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері – жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа жуылмаған жүн түсімі жеке есеп бойынша алынса, жеке сұрыптаудан өтпеген төменгі класты ешкі топтары бойынша бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа жүн өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте сұрыптау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық орташа жуылған жүн түсімі жүнді өткізу кезінде анықталған таза
жүн шығымы бойынша есептеледі. Таза жүн шығымы қандай деректер негізінде анықталғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге өнімділігі, жүн сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 аналық және 20 шыбыштың сипаттамасы жазылады. Көрсетілген ешкі басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал отары сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде текелердің сипаттамалары мынадай тәртіппен жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі текелер;
2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы текелер;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын текелер;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты текелер;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты текелер;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты текелер.
АКТ "_____"_______________________20____ жыл
Біз төменде қол қоюшылар:
шаруашылық басшысы ____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
шаруашылық маманы _____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
бағалаушы (сұрыптаушы)___________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
20__жыл__________ сұрыптаушы ___________________________________ облыс, аудан, шаруашылық аты
сұрыптаудан өткізілуге тиісті_________ ешкінің __________басы жан-жақты сұрыптаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жазып отырмыз.
Р/c №
Шопанның аты-жөні
Отардың нөмірі
Ешкінің
Кластар
Жарамсыз
Барлығы
Сұрыптаудан өтпегені
Малдардың жүн жамылғысының жәй-күйі, қондылығы, денсаулық деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
бас
пайыз
2
бас
пайыз
3
бас
пайыз
4
бас
пайыз
5
бас
пайыз
6
бас
пайыз
7
бас
пайыз
8
бас
пайыз
Оның ішінде жеке сұрыптаудан өткен ересек текелер _______ бас, ересек элита класты аналықтар ______ бас, ересек 1 класты аналықтар ________ бас, тоқты текелер _______ бас, ұрғашы шыбыштар ____ ___бас. Барлығы_________ бас.
Сұрыптаудан өтпегендері _________ бас, оның ішінде текелер _______ бас, аналықтар _________ бас, тоқты текелер ________ бас, ұрғашы шыбыштар ________ бас.
Сұрыптаудан өткізілмеу себебі _____________________________________________________________________
Сұрыпталған ешкілерге сұрыптау нұсқауына сәйкес арнайы белгілер салынды. Аналықтарды қолдан ұрықтандыруға пайдаланатын негізгі аталықтар ретінде _________ теке, оларға қосалқы ретінде _________ теке, қолдан шағылыстыруға __________ теке, еркін шағылысуға _____ теке белгіленді.

таблице № 5, из них элита _______ голов, 1 класса _________ голов),
выделено.
В качестве пробников____________ взрослых козлов и __________ козлов
20___ года рождения выделено.
20 __ года рождения _____ голов козлов и взрослых _______ голов,
всего_______ голов выделено для продажи.
Из них: элитных _________голов, 1-класса___________голов.
Все предназначенные к продаже козлы индивидуально пробонитированы.
Руководитель хозяйства _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист-селекционер ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Замечания бонитера по бонитировке коз
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные и отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья и другое
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Аталықтарды толықтыруға ____________ тоқты-теке. Текелер нөмірі 5-кестеде, оның элитасы _______ бас, 1- класты _________ бас, бөлінді.
Күйек текелер ретінде____________ ересек теке және __________ бас 20__жыл туылған теке бөлінді.
20 __ жыл туылған _____ бас теке және ересек ________ бас теке, барлығы _______ бас, сатуға арналып бөлінді.
Олардың элитасы _____ бас, 1-класы _____ бас,
Сатуға арналған барлық текелер жеке сұрыптаудан өтті.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер-маман: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Ешкілерді сұрыптау нәтижелері бойынша сұрыптаушының пікірі
мал отарларының сұрыптауға дайындалуы, олардың таңбалану деңгейі, жалпы күйі – жұмыстардың оң және теріс жақтары; асылдандыру жұмыстарын жақсарту, мал басын сақтау жөніндегі ұсыныстар және т.б.
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

5. Характеристика козлов -производителей и козликов-годовиков для ремонта своего стада
В характеристику заносятся козлы: основные и резервные производители двух лет и старше, годовики, отобранные для ремонта основных производителей
Порядковы
Порода
Год рождения
Номер козла
Происхождение козла
й номер
Индивидуальный
По Племенной книге
Линия
индивидуальный номер
у отца
у матери
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Продуктивность козла
настриг шерсти, килограмм
живой вес
в текущем году
максимальный за время жизни
в текущем году
максимальный за время жизни
немытой
мытой
дата стрижки
немытой
мытой
дата взвешивания
килограмм
дата взвешивания
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Год и результаты последней бонитировки
Краткое заключение по результатам проверки козлов по качеству потомства
Предварительное назначение козлов на маток
Окончательное назначение козлов на маток- заполняется осенью
способ случки
класс маток
номер отары
класс маток
количество маток
18
19
20
21
22
23
24
Календарный план племенной работы на 20 ___ год
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Мечение, взвешивание и описание козлят при рождении - голов
10
Мечение индивидуальными номерами молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
2
Разноска в племкарточки маток данных о результатах случки и козления – голов
11
Бонитировка и взвешивание молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
3
(Весенняя бонитировка коз – голов
12
Формирование отар, выбраковка старых и больных маток – голов
4
Учет продуктивности стада, отбор рун и образцов шерсти для исследования в период стрижки
13
Проверка качества спермы племенных козлов, приучение к случке молодых козликов – голов
5
Запись в племкарточки маток данных о их продуктивности и бонитировке их приплода рождения прошлого года – голов
14
Обработка результатов бонитировки молодняка текущего года рождения, выявление предварителтьных результатов подбора прошлого года
6
Представление данных для записи животных в Племенной книге – голов
15
Разноска в племкарточки маток данных бонитировки их приплода текущего года рождения – голов
х
7
Составление отчета о проведении бонитировки
16
Составление плана случки и индивидуальное назначение козлов на маток (запись в журнале случки)
8
Обработка данных бонитировки и продуктивности молодняка рождения прошлого года для выявления окончательных результатов подбора позапрошлого года
17
Запись случки маток, состоящих на индивидуальном учете и др. – голов
9
Подготовка журналов и ведомостей на племенных животных, предназначенных для продажи
18
Запись в племкарточки данных о продуктивности и племенной службе животных - голов
Примечание: Календарный план племенной работы составляется на предстоящий год.
Руководитель хозяйства __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Ветеринарный врач ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 12
Сводная ведомость результатов бонитировки молочных коз
Хозяйство________________________
Отделение________________________
Отара____________________________
Бонитировка проводилась
20___год_________________________
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно со всех козоводческих хозяйствах.
На основе материалов бонитировки производится зоотехнический анализ стада и продуктивности коз (живого веса, удоя молока). Бонитировка проводится по действующей инструкции. При наличии в хозяйстве двух или более пород коз материал обрабатывается отдельно по каждой породе.
Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных классов козовалухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются козы, по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной службы.
Таблица 2. Показатели по живому весу элитных и первоклассных животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средняя молочная продуктивность на одну голову элитных и первоклассных животных определяется на основе данных индивидуального учета. По козам низших классов и по козам, не бонитированным индивидуально, средняя продуктивность за лактацию на 1 голову определяется по данным по отарного учета производства молока.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных индивидуальной бонитировки. Средняя молочная продуктивность на 1 голову определяется по результатам учета удоя за лактацию. В примечании указать, на основании каких материалов установлено качество молока.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20 козочек-годовиков, лучших в хозяйстве по продуктивности, молочным качествам и экстерьеру.
Запись характеристик указанного количества коз обязательна вне зависимости от качества стада овец хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики козлов в следующем порядке: 1) основных козлов для искусственного осеменения; 2) резервных козлов для искусственного осеменения; 3) козлов для ручной случки; 4) козликов-годовиков для искусственного осеменения; 5) козликов-годовиков, выделенных для ремонта состава производителей; 6) козликов-годовиков для ручной случки.
АКТ
"___" _______________ 20 ___ год.
Мы нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства ____________________
____________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист-селекционер ________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
бонитер _____________________________________
фамилия, имя, отчество
________________________________________ составили настоящий акт
в том, что с ___________________20___год бонитером
(при его наличии)
проведена ____________________________________________________
наименование хозяйства, района, области
бонитировка коз, причем подлежащих бонитировке ___________ голов коз
пробонитировано___________ голов с отнесением их в следующие классы:
№ п/п
Фамилия чабана обслуживающего отару
номер отары
Дозы
Кластар(классы)
Брак
Итого
Не пробонитированы
Состояние
упитанности, здоровья и экстерьерные особенности животных
пол
возраст
порода
элита
первый
второй
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
голов процент
2
голов процент
3
голов процент
4
голов процент
5
голов процент
6
голов процент
7
голов процент
8
голов процент
В том числе индивидуально пробонитировано взрослых козлов _______
голов, взрослых маток класса элита ______ голов, взрослых маток 1
класса ________ голов, козликов-годовиков _______ голов,
козочек-годовиков ____ ___ голов. Всего_________ голов.
Непробонитированным осталось _________ голов, в том числе козлов
_______ голов, маток _________ голов, козликов-годовиков ________
голов, козочек -годовиков ________ голов.
Непробонитированы по причине
________________________________________
Пробонитированные козы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке. Для случки маток при искусственном осеменении
используется в качестве основных производителей_________ козлов, в
качестве резервных _________ козлов, для ручной случки __________ козлов,
для вольного покрытия _____ козлов назначено.
Для ремонта ____________ козликов годовиков. Номера козлов смотри в
таблице № 5, из них элита _______ голов, 1 класса _________ голов), выделено.
В качестве пробников____________ взрослых козлов и __________ козлов
20___ года рождения выделено.
20 __ года рождения _____ голов козлов и взрослых _______ голов,
всего_______ голов выделено для продажи.
Из них: элитных _________голов, 1-класса___________голов.
Все предназначенные к продаже козлы индивидуально пробонитированы.
Руководитель хозяйства __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист-селекционер _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Замечания бонитера по бонитировке коз
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные и отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья др.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

5. Шаруашылықта қолданылатын аталық текелердің және тұқымға
қалдырылған тоқты текелердің сипаттамасы
Сипаттамаға негізгі және қосалқы 2 жас және одан да ересек текелердің, негізгі текелерді алмастыруға іріктеліп алынған тоқты текелер туралы деректер енгізіледі
Рет №
Тұқымы
Туылған жылы
Текенің нөмірі
Текенің шығу тегі
Жеке
Асыл тұқымды кітабы бойынша
Желі
жеке нөмірі
әкесінің
енесінің
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Текенің өнімділігі
жүн түсімі, килограмм
тірі салмақ
биылғы жылғы
өміріндегі ең жоғары
биылғы жылғы
өміріндегі ең жоғары
жуылмаған
жуылған
қырқу мезгілі
жуылмаған
жуылған
өлшенген мерзімі
килограмм
өлшенген мезгілі
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Соңғы рет сұрыптау жылы және оның нәтижелері
Текелерді ұрпағының сапасымен бағалау нәтижелері бойынша қысқа тұжырымдар
Текелерді аналықтарға алдын ала тағайындау
Текелерді аналықтарға ақтық тағайындау
шағылыстыру тәсілі
аналықтардың класы
отар нөмірі
аналықтардың класы
аналықтардың саны
18
19
20
21
22
23
24
Асылдандыру жұмыстарының 20____ жылғы күнтізбелік іс-жоспары
Р/с №
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Туылған лақтарды таңбалау, сырғалау, өлшеу және сипаттап жазу-бас
10
Биылғы туған төлді енесінен бөлер алдында жеке нөмірлермен таңбалау – бас
2
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына шағылысу мен төлдеу нәтижелерін жазу-бас
11
Биылғы алынған төлді өлшеу және сұрыптау, отарды толықтыруға төлдерді іріктеу – бас
3
Ешкілерді көктемгі сұрыптау – бас
12
Отарлар құру, кәрі және ауру аналықтарды отардан шығару -бас
4
Отарлардың өнімділігін есепке алу, қырқым кезінде тұтас жүн мен жүн үлгілерін зерттеуге алу
13
Асыл тұқымды текелердің ұрық сапасын тексеру, жас текелерді шағылысқа үйрету
5
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына олардың өнімділігі мен өткен жылы туылған ұрпақтарын сұрыптау туралы деректерді жазу
14
Биылғы жылы туылған төлдерді сұрыптау, нәтижелерін өндеу, өткен жылғы іріктеудің алдын-ала нәтижелерін анықтау
6
Малдарды Асыл тұқымды кітапқа жазу үшін мәліметтерді ұсыну – бас
15
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына биылғы туған төлдерін сұрыптау нәтижелерін енгізу – бас
х
7
Сұрыптаудың өткізілуі туралы есеп жасау
16
Күйек алу жоспарын жасау және аналықтарға текелерді жекелей белгілеу (аналықтарды шағылысу журналына тіркеу)
8
Алдыңғы жылғы жұптаудың түпкілікті нәтижелерін анықтау үшін өткен жылы туған төлдің сұрыптау және өнімділік деректерін өңдеу.
17
Жекелей есепте тұрған және басқа аналықтардың шағылысуын тіркеу – бас
9
Сатылуға арналған асыл тұқымды малдардың журналдары мен тізімдемелерін дайындау
18
Асыл тұқымды малдардың жеке құжаттарына өнімділігі мен асылдандыру жұмысындағы қызметі туралы деректерді жазу
Ескерту: Асылдандыру жұмыстарының күнтізбелік іс-жоспары алдағы жылға жасалады.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер-маман: __________________ "___"________________20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
12-нысан
Сүтті ешкілерді сұрыптау нәтижелерінің жиынтық тізімдемесі
Шаруашылық ____________________________________
Аудан _________________________________________
Облыс _________________________________________
Сұрыптау 20___жыл_____________________ аралығында жүргізілді
Тізімдемені толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулар
Сұрыптау жыл сайын ешкі өсіруші барлық шаруашылықтарда жүргізіледі. Сұрыптау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне (тірі салмағы, сүт өнімділігі) зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп ешкі тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.
1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында серкелер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз ешкілер есепке алынбайды. 21-бағанға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдаланылуы жеке есепке алынған ешкілер саны жазылады.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері – жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа сүт өнімі жеке есеп бойыша алынса, жеке сұрыптаудан өтпеген төменгі класты ешкі топтары бойынша бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа сүт өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте сұрыптау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық орташа сүт өнімі сауын маусымы бойынша анықталған сүт шығымы бойынша есептеледі. Сүт сапасы қандай деректер негізінде айқындалғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге сүт өнімділігі мен оның сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 аналық және 20 шыбыштың сипаттамасы жазылады. Көрсетілген мал басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал отары сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде текелердің сипаттамалары мынадай тәртіппен жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі текелер;
2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы текелер;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын текелер;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты текелер;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты текелер;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты текелер
АКТ __________________ "___"________________ 20___ жыл
Біз төменде қол қоюшылар: шаруашылық басшысы ________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
шаруашылық маманы ___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
бағалаушы (сұрыптаушы)_______________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
20___жыл________________сұрыптаушы____________________________________
облыс, аудан, шаруашылық аты
сұрыптаудан өткізілуге тиісті_________ ешкінің __________басы жан-жақты сұрыптаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жазып отырмыз.
Р/с №
Шопанның аты-жөні
Отардың нөмірі
Ешкінің
Кластар
Жарамсыз
Барлығы
Сұрыптаудан
өтпегені
Малдардың жүн жамылғысының жәй-күйі, қоңдылығы, денсаулық деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
екінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
бас. пайыз
2
бас. пайыз
3
бас. пайыз
4
бас. пайыз
5
бас. пайыз
6
бас. пайыз
7
бас. пайыз
8
бас. пайыз
Оның ішінде жеке сұрыптаудан өткен ересек текелер _______ бас, ересек элита класты аналықтар ______ бас, ересек 1 класты аналықтар ________ бас, тоқты текелер _______ бас, ұрғашы шыбыштар ____ ___бас. Барлығы_________ бас.
Сұрыптаудан өтпегендері _________ бас, оның ішінде текелер _______ бас, аналықтар _________ бас, тоқты текелер ________ бас, ұрғашы шыбыштар ________ бас.
Сұрыптаудан өткізілмеу себебі__________________________________
Сұрыпталған ешкілерге сұрыптау нұсқауына сәйкес арнайы белгілер салынды. Аналықтарды қолдан ұрықтандыруға пайдаланатын негізгі аталықтар ретінде _________ теке, оларға қосалқы ретінде _________ теке, қолдан шағылыстыруға __________ теке, еркін шағылысуға _____ теке белгіленді.
Аталықтарды толықтыруға ____________ тоқты-теке. Текелер нөмірі 5-кестеде, оның элитасы _______ бас, 1- класты _________ бас, бөлінді.
Күйек текелер ретінде____________ ересек теке және __________ бас 20__жыл туылған теке бөлінді.
20 __ жылы туылған _____ бас теке және ересек ________ бас теке, барлығы _______ бас, сатуға арналып бөлінді.
Олардың элитасы _____ бас, 1- класы _____ бас,
Сатуға арналған барлық текелер жеке сұрыптаудан өтті.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер-маман: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Ешкілерді сұрыптау нәтижелері бойынша сұрыптаушының пікірі/мал отарларының сұрыптауға дайындалуы, олардың таңбалану деңгейі,
жалпы күйі – жұмыстардың оң және теріс жақтары; асылдандыру
жұмыстарын жақсарту, мал басын сақтау жөніндегі ұсыныстар, т.б.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________

5. Характеристика козлов - производителей и козликов-годовиков для ремонта своего стада
В характеристику заносятся козлы: основные и резервные производители 2-лет и старше, годовики, отобранные для ремонта основных производителей
№ п/п
Порода
Год рождения
номер козла
Происхождение козла
Индивидуальный
По Племенной книге
Линия
Индивидуальный номер
У отца
У матери
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Продуктивность козла
промеры тела, сантиметр текущем году)
живая масса
дата определения
высота в холке
косая длина туловища
обхват груди
в текущем году
максимальный за время жизни
дата взвешивания
килограмм
дата взвешивания
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Год и результаты последней бонитировки
Краткое заключение по результатам проверки козлов по качеству потомства
Предварительное назначение козлов на маток
Окончательное назначение козлов на маток- заполняется осенью
способ случки
класс маток
номер отары
класс маток
количество маток
17
18
19
20
21
22
23
Календарный план племенной работы на 20 ___ год
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
Порядковый номер
Наименование работ
Объем работ
Срок выполнения
Исполнители
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Мечение, взвешивание и описание козлят при рожд. - голов
10
Мечение индивидуальными номерами молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
2
Разноска в племкарточки маток данных о результатах случки и козления – голов
11
Бонитировка и взвешивание молодняка текущего года рождения перед отбивкой – голов
3
Весенняя бонитировка коз – голов
12
Формирование отар, выбраковка старых и больных маток – голов
4
Учет продуктивности стада, отбор проб молока для исследования в периоды дойки
13
Проверка качества спермы племенных козлов, приучение к случке молодых козликов – голов
5
Запись в племкарточки маток данных о их продуктивности и бонитировке их приплода рождения прошлого года – голов
14
Обработка результатов бонитировки молодняка текущего года рождения, выявление предварительных результатов подбора прошлого года
6
Представление данных для записи животных в Племенной книге – голов
15
Разноска в племкарточки маток данных бонитировки их приплода текущего года рождения – голов
х
7
Составление отчета о проведении бонитировки
16
Составление плана случки и индивидуальное назначение козлов на маток (Запись в журнале случки)
8
Обработка данных бонитировки и продуктивности молодняка рождения прошлого года для выявления окончательных результатов подбора позапрошлого года
17
Запись случки маток, состоящих на индивидуальном учете и др. – голов
9
Подготовка журналов и ведомостей на племенных животных, предназначенных для продажи
18
Запись в племкарточки данных о продуктивности и племенной службе животных - голов
Примечание: Календарный план племенной работы составляется на предстоящий год.
Руководитель хозяйства ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Ветеринарный врач _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 13
Сводная ведомость результатов бонитировки пуховых коз
Хозяйство _________________________________________
Район _____________________________________________
Область ___________________________________________
Бонитировка проводилась
20___год_____________________
Краткие указания по заполнению ведомости
Бонитировка проводится ежегодно со всех козоводческих хозяйствах. На основе материалов бонитировки производится зоотехнический анализ стада и продуктивности коз (живой вес, начес пуха). Бонитировка проводится по действующей инструкции. При наличии в хозяйстве двух или более пород коз материал обрабатывается отдельно по каждой породе.
Таблица 1. При вычислении удельного веса животных отдельных классов козовалухи и брак не учитываются. В графе 21-й учитываются козы, по которым заведен индивидуальный учет продуктивности и племенной службы.
Таблица 2. Показатели по живому весу элитных и первоклассных животных заполняются на основе данных индивидуального учета, по классному стаду – на основе выборочного взвешивания. Средний начес пуха на одну голову элитных и первоклассных животных определяется на основе данных индивидуального учета. По козам низших классов и по козам, не бонитированным индивидуально, средний начес на 1 голову определяется по данным по отарного учета начеса пуха.
Таблица 3. Таблица разрабатывается на основании данных индивидуальной бонитировки. Средний годовой начес пуха на 1 голову определяется по проценту выхода чистого волокна, установленному при сдаче пуха государству. В примечании указать, на основании каких материалов установлен выход чистого волокна.
Таблица 4. В таблицу записываются характеристики 20 маток и 20 козочек-годовиков, лучших в хозяйстве по продуктивности, пуховым качествам и экстерьеру. Запись характеристик указанного количества коз обязательна вне зависимости от качества стада овец хозяйства.
Таблица 5. В таблицу записываются характеристики козлов в следующем порядке: 1) основных козлов для искусственного осеменения; 2) резервных козлов для искусственного осеменения; 3) козлов для ручной случки; 4) козликов-годовиков для искусственного осеменения; 5) козликов-годовиков, выделенных для ремонта состава производителей; 6) козликов-годовиков для ручной случки.
АКТ
"___"_______________________20____год
Мы нижеподписавшиеся: руководитель хозяйства
_______________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист-селекционер _________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
бонитер ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
_________________________________________ составили настоящий акт
в том, что с ____________________ 20 ___ год бонитером
(при его наличии)
проведена ______________________________________________________
наименование хозяйства, района, области
бонитировка коз, причем подлежащих бонитировке ___________ голов коз
пробонитировано___________ голов с отнесением их в следующие классы:
Поряд. №
Фамилия чабана обслуживающего отару
Номер отары
Козы
Кластар(классы)
брак
итого
Не пробонитированы
Состояние упитанности, здоровья и экстерьерные особенности животных
пол
возраст
порода
элита
первый
второй
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
голов, процент
2
голов, процент
3
голов, процент
4
голов, процент
5
голов, процент
6
голов, процент
7
голов, процент
8
голов, процент
В том числе индивидуально пробонитировано взрослых козлов
_______ голов, взрослых маток класса элита ______ голов, взрослых
маток 1 класса ________ голов, козликов-годовиков _______ голов,
козочек-годовиков ____ ___ голов. Всего_________ голов.
Непробонитированным осталось _________ голов, в том числе
козлов _______ голов, маток _________ голов, козликов-годовиков
________ голов, козочек -годовиков ________ голов.
Непробонитированы по причине __________________________________
Пробонитированные козы намечены выщипами согласно инструкции по
бонитировке. Для случки маток при искусственном осеменении
используется в качестве основных производителей_________ козлов, в
качестве резервных _________ козлов, для ручной случки __________
козлов, для вольного покрытия _____ козлов назначено.
Для ремонта ____________ козликов годовиков. Номера козлов смотри в
таблице № 5, из них элита _______ голов, 1 класса _________ голов), выделено.
В качестве пробников____________ взрослых козлов и __________ козлов
20___ года рождения выделено.
20 __ года рождения _____ голов козлов и взрослых _______ голов,
всего_______ голов выделено для продажи.
Из них: элитных _________голов, 1-класса___________голов.
Все предназначенные к продаже козлы индивидуально пробонитированы.
Руководитель хозяйства ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист-селекционер __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Замечания бонитера по бонитировке коз
подготовленность стада к бонитировке, состояние мечения животных,
замечания по общему состоянию стада – положительные и отрицательные
стороны, предложения по улучшению племенной работы, лучшему
сохранению поголовья др.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

5. Шаруашылықта қолданылатын аталық текелердің және тұқымға қалдырылған тоқты текелердің сипаттамасы
Сипаттамаға негізгі және қосалқы екі жас және одан да ересек текелердің, негізгі текелерді алмастыруға іріктеліп алынған тоқты текелер туралы деректер енгізіледі
Р/с №
Тұқымы
Туылған жылы
Текенің нөмірі
Текенің шығу тегі
Жеке
Асыл тұқымды кітабы бойынша
Желі
жеке нөмірі
Әкесінің
Енесінің
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Текенің өнімділігі
дене өлшемдері, сантиметр (биылғы жылғы)
тірі салмақ
өлшенген мерзімі
шоқтығының биіктігі
тұлғаның қиғаш ұзындығы
кеуде орамы
биылғы жылғы
өміріндегі ең жоғары
өлшенген мерзімі
килограмм
өлшенген мезгілі
килограмм
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Соңғы рет сұрыптау жылы және оның нәтижелері
Текелерді ұрпағының сапасымен бағалау нәтижелері бойынша қысқа тұжырымдар
Текелерді аналықтарға алдын ала тағайындау
Текелерді аналықтарға ақтық тағайындау
шағылыстыру тәсілі
аналықтардың класы
отар нөмірі
аналықтардың класы
аналықтардың саны
17
18
19
20
21
22
23
Асылдандыру жұмыстарының 20____ жылғы күнтізбелік іс-жоспары
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
Рет нөмір
Жұмыс түрлері
Жұмыс көлемі
Орындау мерзімі
Орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Туылған лақтарды таңбалау, сырғалау, өлшеу және сипаттап жазу - бас
10
Биылғы туған төлді енесінен бөлер алдында жеке нөмірлермен таңбалау – бас
2
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына шағылысу мен төлдеу нәтижелерін жазу-бас
11
Биылғы алынған төлді өлшеу және сұрыптау, отарды толықтыруға төлдерді іріктеу – бас
3
Ешкілерді көктемгі сұрыптау – бас
12
Отарлар құру, кәрі және ауру аналықтарды отардан шығару -бас
4
Отарлардың өнімділігін есепке алу, ешкі сауу кезінде сүт үлгілерін зерттеуге алу
13
Асыл тұқымды текелердің ұрық сапасын тексеру, жас текелерді шағылысқа үйрету
5
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына олардың өнімділігі мен өткен жылы туылған ұрпақтарын сұрыптау туралы деректерді жазу
14
Биылғы жылы туылған төлдерді сұрыптау, нәтижелерін өндеу, өткен жылғы іріктеудің алдын-ала нәтижелерін анықтау
6
Малдарды АТК-қа жазу үшін мәліметтерді ұсыну – бас
15
Асыл тұқымды аналықтардың жеке құжатына биылғы туған төлдерін сұрыптау нәтижелерін енгізу – бас
х
7
Сұрыптаудың өткізілуі туралы есеп жасау
16
Күйек алу жоспарын жасау және аналықтарға текелерді жекелей белгілеу (Аналықтарды шағылысу журналына тіркеу)
8
Алдыңғы жылғы жұптаудың түпкілікті нәтижелерін анықтау үшін өткен жылы туған төлдің сұрыптау және өнімділік деректерін өңдеу
17
Жекелей есепте тұрған және басқа аналықтардың шағылысуын тіркеу – бас
9
Сатылуға арналған асыл тұқымды малдардың журналдары мен тізімдемелерін дайындау
18
Асыл тұқымды малдардың жеке құжаттарына өнімділігі мен асылдандыру жұмысындағы қызметі туралы деректерді жазу
Ескерту: Асылдандыру жұмыстарының күнтізбелік іс-жоспары алдағы жылға жасалады.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Мал дәрігер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
13-нысан
Түбітті ешкілерді сұрыптау нәтижелерінің жиынтық тізімдемесі
Шаруашылық ___________________________________
Аудан_________________________________________
Облыс ________________________________________
Сұрыптау 20___жыл_____________________ аралығында жүргізілді
Тізімдемені толтыру жөнінде қысқаша нұсқаулар
Сұрыптау жыл сайын ешкі өсіруші барлық шаруашылықтарда жүргізіледі. Сұрыптау мәліметтері бойынша мал басы мен өнімділігіне (тірі салмағы, түбіт түсімі) зоотехникалық талдау жасалады. Бұл жұмыстар арнайы нұсқауға сай жүргізіледі. Шаруашылықта екі немесе одан да көп ешкі тұқымдары өсірілсе, алынған мәліметтерге әр тұқым бойынша жеке талдау жасалынады.
1-кесте. Әр класс бойынша малдардың үлес салмағын шығару барысында серкелер мен тұқымдық малға өсіруге жарамсыз ешкілер есепке алынбайды. 21-бағанға өнімділігі мен асылдандыру жұмыстарында пайдаланылуы жеке есепке алынған ешкілер саны жазылады.
2-кесте. Элита және бірінші класты малдардың тірі салмақ көрсеткіштері – жеке есеп негізінде, ал класты мал тобы бойынша бұл көрсеткіш іріктеп өлшеу жолымен анықталады. Элита және бірінші класты малдардың орташа түбіт түсімі жеке есеп бойыша алынса, жеке сұрыптаудан өтпеген төменгі класты ешкі топтары бойынша бұл көрсеткіш бір басқа шаққандағы отардың орташа түбіт өнімділігі бойынша анықталады.
3-кесте. Кесте сұрыптау мәліметтері негізінде толтырылады. Бір басқа шаққандағы жылдық орташа түбіт түсімі түбітті өткізу кезінде анықталған таза талшық шығымы бойынша есептеледі. Таза талшық шығымы қандай деректер негізінде айқындалғаны көрсетілуі тиіс.
4-кесте. Кестеге өнімділігі, түбіт сапасы және сырт пішіні бойынша шаруашылықтағы ең үздік 20 аналық және 20 шыбыштың сипаттамасы жазылады. Көрсетілген мал басының сипаттамасы шаруашылықтағы мал отары сапасының ерекшеліктеріне қарамастан келтірілуі тиіс.
5-кесте. Бұл кестеде текелердің сипаттамалары мынадай тәртіппен жазылады:
1) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын негізгі текелер;
2) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын қосалқы текелер;
3) қолдан шағылыстыруға қолданылатын текелер;
4) қолдан ұрықтандыруға пайдаланылатын тоқты текелер;
5) аталықтар құрамын жаңартуға арналған тоқты текелер;
6) қолдан шағылыстыруға қолданылатын тоқты текелер.
АКТ "___"_______________________20____жыл
Біз төменде қол қоюшылар: шаруашылық басшысы
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
шаруашылық маманы ____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
бағалаушы (сұрыптаушы)__________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
20___жыл________________сұрыптаушы____________________________
облыс, аудан, шаруашылық аты
сұрыптаудан өткізілуге тиісті_________ ешкінің __________ басы жан-жақты сұрыптаудан өткізіліп, төмендегідей кластарға жатқызылғаны туралы осы актіні жазып отырмыз.
Шопанның аты-жөні
Отардың нөмірі
Ешкінің
Кластар
Жарамсыз
Барлығы
Сұрыптаудан өтпегені
Малдардың жүн жамылғысының жәй-күйі, қондылығы, денсаулық деңгейі
жынысы
жасы
тұқымы
элита
бірінші
екінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
бас
пайыз
2
бас
пайыз
3
бас
пайыз
4
бас
пайыз
5
бас
пайыз
6
бас
пайыз
7
бас
пайыз
8
бас
пайыз
Оның ішінде жеке сұрыптаудан өткен ересек текелер _______ бас,
ересек элита класты аналықтар ______ бас, ересек 1 класты аналықтар
________ бас, тоқты текелер _______ бас, ұрғашы шыбыштар ____ ___бас.
Барлығы_________ бас.
Сұрыптаудан өтпегендері _________ бас, оның ішінде текелер
_______ бас, аналықтар _________ бас, тоқты текелер ________ бас,
ұрғашы шыбыштар ________ бас.
Сұрыптаудан өткізілмеу себебі__________________________________
Сұрыпталған ешкілерге сұрыптау нұсқауына сәйкес арнайы белгілер
салынды. Аналықтарды қолдан ұрықтандыруға пайдаланатын негізгі
аталықтар ретінде _________ теке, оларға қосалқы ретінде _________
теке, қолдан шағылыстыруға __________ теке, еркін шағылысуға _____
теке белгіленді.
Аталықтарды толықтыруға ____________ тоқты-теке. Текелер нөмірі
5- кестеде, оның элитасы _______ бас, 1- класты _________ бас,
бөлінді.
Күйек текелер ретінде____________ ересек теке және __________
бас 20__жыл туылған теке бөлінді.
20 __ жыл туылған _____ бас теке және ересек ________ бас теке,
барлығы _______ бас, сатуға арналып бөлінді.
Олардың элитасы _____ бас, 1- класы _____ бас,
Сатуға арналған барлық текелер жеке сұрыптаудан өтті.
Шаруашылық басшысы: __________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекцинер маман: ____________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер: _____________________________ "___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Ешкілерді сұрыптау нәтижелері бойынша сұрыптаушының пікірі
мал отарларының сұрыптауға дайындалуы, олардың таңбалану деңгейі,
жалпы күйі – жұмыстардың оң және теріс жақтары; асылдандыру
жұмыстарын жақсарту, мал басын сақтау жөніндегі ұсыныстар т.б.
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

от 30 апреля 2015 года
№ 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в коневодстве
Форма 1 Карточка племенного жеребца местной породы
Форма 2 Карточка племенной кобылы местной породы
Форма 3 Косячная ведомость
Форма 4 Журнал учета молочной продуктивности кобыл и выращивания молодняка
Форма 5 Сводная ведомость учета случки и выжеребки
Форма 6 Журнал учета таврения молодняка
Форма 7 Сводная ведомость результатов бонитировки лошадей местных пород
Форма 8 Ведомость результатов бонитировки племенных лошадей за 20____год
Форма 1
Карточка племенного жеребца местной породы
Регистрационный № _________
"____" ___________20____года
_____________
Область
_____________
Район
____________
Хозяйство
Кличка
Место наложения
Тавро
Дата рождения
Кому принадлежит
Индивидуальный номер
Масть и приметы
ллевое
правое
Идентификационный номер
Номер по Племенной книге –
Марка, номер тома
плечо
Место рождения
Порода
бедро
Поколение (кровность)
холка
Внутрипородный тип
Заводская линия
Комплексный класс
Мать
Отец
Кличка
Порода
Кличка
Порода
Индивидуальный номер
Поколение (кровность)
Индивидуальный номер
Поколение (кровность)
Номер по Племенной книге
Внутрипородный тип
Номер по Племенной книге
Внутрипородный тип
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Кличка
Индивидуальный номер
Номер по Племенной книге
Порода
Поколение (кровность)
Внутрипородный тип
Кличка
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Идентификацион-ный номер
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
Возраст, лет
Комплексный класс (селекционный индекс*)
год
случки
кобыл в косяке, голов
из них
процент заребляемости
ожеребилось
прохолостело
абортировало
выбыло
Класс приплода по бонитировке
элита
первый класс
второй класс
не классные
выбыло до оценки
жеребчик
ккобылка
жеребчик
ккобылка
жеребчик
ккобылки
жеребчик
кобылки
жеребчик
ккобылки
Описание экстерьера
Стати
1-ая бонитировка
оценка стати
2-ая бонитировка
оценка стати
3-ья бонитировка
оценка стати
1
Голова
большая, пропорциональная, малая.
большая, пропорциональная, малая.
большая, пропорциональная, малая.
2
Шея
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
3
Грудная клетка
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
4
Спина
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
5
Поясница
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
6
Круп
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
7
Мускулатура
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
8
Вымя
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
9
Соски
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
10
Конечности
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Возраст бонитировки
Дата бонитировки
Промеры, сантиметр
Живая масса, килограмм
Упитанность, (категория)
высота в холке
косая длина туловища
обхват груди
обхват пясти
Бонитировка, баллы
Класс
генотип
промеры и масса
экстерьер
молочность
приспособительные качества
качество потомства
Бонитировку проводил
первую
вторую
третью
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
Руководитель хозяйства
Животное выбыло
дата
причина
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Карточку проверил
Зоотехник – селекционер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Замечания
Форма 2
Карточка племенной кобылы местной породы
Регистрационный № _________
"____" ___________20____года
_____________
Область
_____________
Район
____________
Хозяйство
Кличка
Место наложения
Тавро
Дата рождения
Кому принадлежит
Индивидуальный номер
Масть и приметы
ллевое
правое
Идентификационный номер
Номер по Племенной книге –
Марка, номер тома
плечо
Место рождения
Порода
бедро
Поколение (кровность)
холка
Внутрипородный тип
Заводская линия
Комплексный класс
Мать
Отец
Кличка
Порода
Кличка
Порода
Индивидуальный номер
Поколение (кровность)
Индивидуальный №
Поколение (кровность)
Номер по Племенной книге
Внутрипородный тип
Номер по Племенной книге
внутрипородный тип
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Кличка
Индивидуальный номер
Номер по Племенной книге
Порода
Поколение (кровность)
Внутрипородный тип
Кличка
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Идентификацион-ный номер
Регистрационный номер
Племенная книга –Марка, номер тома
Порода
Породность
Возраст, лет
Комплексный класс (селекционный индекс*)
Племенное использование
Год случки
Кличка, инвентарный номер, порода жеребца
Дата выжеребки кобылы
Приплод
Лактация по счету
Живой вес жеребенка, килограмм
Удой за 2 месяца лактации
пол
ма сть
индивидуальный номер
кл асс
три дня
один месяц
шесть месяцев
молоко, килограмм
жир, процент
белок, процент
Описание и оценка экстерьера
Стати
первая бонитировка
Оценка сстати
вторая бонитировка
Оценка стати
третья бонитировка
Оценка стати
1
Голова
большая, пропорциональная, малая.
Большая, пропорциональная, малая.
Большая, пропорциональная, малая.
2
Шея
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
с развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
развитым жировым гребнем, мускулистая, тонкая; длинная, средняя, короткая*;
3
Грудная клетка
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
глубокая, средняя, узкая;
4
Спина
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
прямая, мягкая, выпуклая;
5
Поясница
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
ровная, запавшая, карпообразная;
6
Круп
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
раздвоенный, округлый, овальный, крышеобразный; длинный, средний, короткий*
7
Мускулатура
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
хорошо развита, развита удовлетворительно, плохо развита;
8
Вымя
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
чашевидное, округлое, козье;
9
Соски
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
цилиндрические, конические, дефектные;
1
Конечности
без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Без недостатков, размет, косолапость,торцовые бабки, брокдаун, козинец, жабки, х-образность, мягкие бабки, о-образность, саблистость, курба, шпат, накостники; копыта: нормальные, с трещинами, деформированные.
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Средний балл за экстерьер
Возраст бонитировки
Дата бонитировки
Промеры, сантиметр
Живая масса, килограмм
Упитанность, (категория)
высота в холке
осая длина туловища
обхват груди
обхват пясти
Бонитировка, баллы
Класс
генотип
ромеры и масса
экстерьер
молочность
приспособительные качества
качество потомства
Бонитировку проводил
первую
вторую
третью
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Роспись, разборчиво
Руководитель хозяйства
Животное выбыло
дата
причина
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Карточку проверил
Зоотехник – селекционер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Замечания
Форма 3
Косячная ведомость
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
Кличка жеребца
Индивидуальный номер
Год рождения
Порода и кровность
Масть
Номер по ПК
Происхождение
Класс
Дата выпуска жеребца в косяк
Характеристика подобранных кобыл
Всего, голов
из них
по классам
по породности
по внутрипородным типам
по заводским линиям
элита
первый класс
второй класс
внеклассные
чистопородные
четвертый
третьи
второй
первый
Опись подобранных кобыл
№ п/п
Кобыла
Выжеребка отчетного года
Случка текущего года
кличка
инвентарный номер
год рождения
порода и кровность
ккласс
дата рождения
пол
приплода
масть приплода
от какого жеребца
дата последней садки
результат ректального исследования
Форма 4
Журнал учета молочной продуктивности кобыл и выращивания молодняка
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
п/п
Кобыла
Приплод
Живой вес жеребенка, килограмм
индивидуальный номер
кличка
дата выжеребки
пол
масть
индивидуальный номер
три дня
шесть месяц
двенадцать месяц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Молочная продуктивность кобылы по месяцам лактации, килограмм
2-ой месяц
3-ый месяц
4-ый месяц
удой,килограмм
жир,процент
белок,процент
удой,килограмм
жир,процент
белок,процент
удой,килограмм
жир,процент
белок, процент
Молочная продуктивность кобылы по месяцам лактации, килограмм
5-ый месяц
6-ой месяц
удой,килограмм
жир,процент
Белок процент
удой, килограмм
жжир процент
белок, ппроцент
Руководитель хозяйства ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист селекционер __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 5
Сводная ведомость учета случки и выжеребки за 20___ год
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
№ п/п
Жеребец
Случка отчетного года
покрыто кобыл
Индивидуальный номер
кличка
Номер по Племенной книге
порода
класс
всего
из них по классам
элита
первый
второй
вне классное
№ п/п
Результат случки предыдущего года
процент зажеребляемости
Родилось живых жеребят
процент благополучной выжеребки
случено маток
Всего
в том числе
всего
жеребчиков
кобылок
выбыло
абортировало
прохолостело
зажеребело
Руководитель хозяйства ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист селекционер ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 6
Журнал учета таврения молодняка
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
№ п/п
номер тавра
Особые приметы
Кличка
Дата рождения
Масть и приметы
Происхождение
Примечание
отец
мать
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Форма 7
Сводная ведомость результатов бонитировки лошадей местных пород
____________________________________ породы

2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
6-қосымша
Жылқы шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары
1-нысан
Жергілікті тұқымды асыл тұқымды айғырдың карточкасы
2-нысан
Жергілікті тұқымды асыл тұқымды биенің карточкасы
3-нысан
Үйірлік ведомосі
4-нысан
Биелердің сүт өнімділігі және төлді өсіруді есепке алу журналы
5-нысан
Шағылыстыруды және құлындатуды есепке алудың жиынтық ведомосі
6-нысан
Жас төлді таңбалау есепке алу журналы
7-нысан
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау нәтижелерінің жиынтық ведомосі
8-нысан
Асыл тұқымды жылқыларды бағалау қортындыларының ведомосі
1-нысан
Жергілікті тұқымның асыл тұқымды айғырдың карточкасы Тіркелім №_______________ "___"_____________20___жыл
_________________ _________________ _________________
Облыс             Аудан       Шаруашылық
Аты
Таңба салу орындары
Таңбасы
Туған күні
Иесі
Жеке нөмірі
Түсі мен белгілері
сол жағы
оң жағы
Сәйкестендіру нөмірі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
иығы
Туған жері
Тұқымы
жамбасы
Буыны (қандылығы)
шоқтығы
Тұқым ішіндегі түрі
Зауыттық ізі
Кешенді класс
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Аты
Тұқымы
Аты
Тұқымы
Жеке нөмірі
Буыны (қандылығы)
Жеке нөмірі
Буыны (қандылығы)
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша №
Тұқым ішіндегі түрі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқым ішіндегі түрі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Әкесәнәі енесі (ӘЕ)
Енессінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Аты
Жеке нөмірі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқымы
Буыны (қандылығы)
Тұқым ішіндегі түрі
Аты
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің енесінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Бірегейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап-маркасы, том нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
Жасы, жыл
Кешенді сынып (селекциялық индекс*)
Қашырылған жылы
Үйірдегі биелер
солардың ішінде
Ауруға шалдығу пайыз
құлындады
қысыр қалды
іш тастады
жарамсыз деп танылды
кестенің жалғасы
Төлдерінің бағалау бойынша класы
элита
бірінші класс
екінші класс
класқа жатпайтындары
бағалағанға дейін шығып қалды
айғыр
бие
айғыр
бие
айғыр
бие
айғыр
Бие
айғыр
бие
Дене бітімінің сипаттамасы мен бағасы
Дене мүшелері
1-ші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
2-ші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
3-ші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
1
Басы
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
2
Мойыны
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
3
Кеудесі
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
4
Арқасы
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
5
Белі
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
6
Сауыры
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді;
ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді;
ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді;
ұзын, орташа, қысқа*
7
Бұлшық еттері
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
8
Желіні
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
9
Үрпі
цилиндр тәріздес, конус тәрізді,
ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді,
ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді,
ақаулары бар;
10
Аяқтары
кемшіліктерсіз, алшақ, аяқтары маймақ, шығыңқы тұяқты, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ тұяқты, О-тәріздес, қылыш тәріздес,шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсіз, алшақ, аяқтары маймақ, шығыңқы тұяқты, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ Х-тәріздес, жұмсақ тұяқты, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсіз, алшақ, аяқтары маймақ, шығыңқы тұяқты, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ Х-тәріздес, жұмсақ тұяқты, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Бағалау жасы
Бағалау күні
Өлшемдері, см
Тірі салмағы, килограмм
Шоқтығының биіктігі
Шаршылама ұзындығы
Кеуде орамы
Сирақ орамы
кестенің жалғасы
Қоңдылығы, (санаты)
Бағалау, балы
Класс
генотип
өлшемдері мен салмағы
Дене бітімі
сүттілігі
қабілеттілік сапалары
ұрпағының сапасы
Бағалауды жүргізді
біріншісін
еіншісін
үшіншісін
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
Шаруашылық басшысы
Жарамсыз деп танылды
күні
себебі
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Карточканы тексерді
Зоотехник – селекционер
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Ескерту
2-нысан
Жергілікті тұқымды асыл тұқымды биенің карточкасы Тіркелім №_______________ "___"_____________20___жыл
___________________ ___________________ ___________________
Облыс             Аудан             шаруашылық
Аты
Таңба салу орындары
Таңбасы
Туған күні
Иесі
Жеке нөмірі
Түсі мен белгілері
сол жағы
оң жағы
Сәйкестендіру нөмірі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі
иығы
Туған жері
Тұқымы
жамбасы
Буыны (қандылығы)
шоқтығы
Тұқым ішіндегі түрі
Зауыттық желісі
Кешенді класс
Енесі (Е)
Әкесі(Ә)
Аты
Тұқымы
Аты
Тұқымы
Жеке №
Буыны (қандылығы)
Жеке нөмірі
Буыны (қандылығы)
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқым ішіндегі түрі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқым ішіндегі түрі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Әкесәнәі енесі(ӘЕ)
Енессінің әкесі(ЕӘ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Аты
Жеке №
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Тұқымы
Буыны (қандылығы)
Тұқым ішіндегі түрі
Аты
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Бірегейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Асыл тұқымды кітап-маркасы, том нөмірі
Тұқымы
Тұқымдылығы
Жасы, жыл
Кешенді сынып (селекциялық индекс*)
Асыл тұқымдық пайдаланулар
Қашырылған жылы
Аты, жеке нөмірі, айғырдың тұқымы
Биенің құлындаған күні
Төл
Сауылым
кезеңі
Құлынның тірідей салмағы, кг
Сауылымның 2 айында сауылған сүт мөлшері
жынысы
түсі
жеке
нөмірі
класс
үш күндік
бір айлық
алты айлық
сүт, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
Дене бітімінің сипаттамасы мен бағасы
Дене мүшелері
бірінші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
екішші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
үшінші бағалау
Дене мүшелерінің бағасы
1
Басы
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
үлкен, пропорциональды, кішкентай.
2
Мойыны
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
майлы жотасы дамыған, бұлшық етті, жіңішке, ұзын, орташа, қысқа.
3
Кеудесі
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
терең, орташа, жіңішке;
4
Арқасы
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
түзу, жұмсақ, дөңес;
5
Белі
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
тегіс, майысқан, дөңес;
6
Сауыры
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді; ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді; ұзын, орташа, қысқа*
айыр, дөңгеленген, сопақ, шатыр тәрізді; ұзын, орташа, қысқа*
7
Бұлшық еттері
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
жақсы дамыған, қанағаттандырарлықтай дамыған, нашар дамыған;
8
Желіні
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
тостаған тәрізді, дөңгелектенген, ешкінікі тәріздес;
9
Үрпі
цилиндр тәріздес, конус тәрізді, ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді, ақаулары бар;
цилиндр тәріздес, конус тәрізді, ақаулары бар;
10
Аяқтары
кемшіліктерсіз,алшақ, аяқтары маймақ,сыртқы тұяқтары, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ табан, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсіз,алшақ, аяқтары маймақ,сыртқы тұяқтары, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ табан, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек; тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
кемшіліктерсі з,алшақ, аяқтары маймақ,сыртқы тұяқтары, брокдаун, ешкі тәріздес, талтақ, Х-тәріздес, жұмсақ табан, О-тәріздес, қылыш тәріздес, шеккі, шор сүйек тұяқтары: қалыпты, жарылған, формасы өзгерген.
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Дене бітімнің орташа балы
Бағалау жасы
Бағалау күні
Өлшемдері, сантиметр
Тірі салмағы, килограмм
Шоқтығының биіктігі
Шаршылама ұзындығы
Кеуде орамы
Сирақ орамы
кестенің жалғасы
Қоңдылығы, (категориясы)
Бағалау, баллы
Класс
генотип
өлшемдері мен салмағы
Дене бітімі
сүттілігі
Қабілеттілік сапалары
Ұрпағының сапасы
Бағалауды жүргізді
біріншісін
екішісін
үшіншісін
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы, анық
Шаруашылық басшысы
Жарамсыз деп танылды
күні
себебі
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Карточканы тексерді
Зоотехник – селекционер
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
тегі, аты және әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжатта бар болса)
қолы
күні
Ескерту
3-нысан
Үйірлік ведомосі
Шаруашылық ______________________
Аудан ___________________________
Облыс ___________________________
Өсірілетін тұқым_______________________________________________
Айғырдың аты
Жеке нөмірі
Туған жылы
Тұқымы мен қандылығы
Түсі
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
Шығу тегі
Класс
Құлынды үйірге қосу күні
Іріктеліп алынған биелердің мінездемесі
барлығы, бас
Солардың ішінде
кластары бойынша
тұқымдылығы бойынша
тұқым ішіндегі түрлері бойынша
Зауыттық із бойынша
элита
бірінші класс
екінші класс
Класқа кірмейтіндер
Таза
тұқым
төртінші
үшінші
екінші
бірінші
Іріктеп алынған биенің сипаттамасы
Бие
Есептік жылда төлдеуі
Ағымдағы жылда ұрықтандырылуы
Аты
жеке нөмірі
Туған жылы
Тұқымы мен қандылығы
класс
туған
күні
төлдің жынысы
төлдің түсі
қандай айғырдан
соңғы ұрықтандырылған күні
ректальды зерттеудің қорытындысы
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
4-нысан
Биелердің сүт өнімділігі және жас төлді өсіру есеп журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
Биелер
Төлдеу
Құлынның тірі салмағы, килограмм
жеке №
аты
төлдеу күні
жынысы
түсі
жеке нөмір
үш күндік
алты ай
он екі ай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Сауын маусымы айлары бойынша биелердің сүт өнімділігі, килограмм
екінші айы
үшінші айы
төртінші айы
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
кестенің жалғасы
Сауын маусымы айлары бойынша биелердің сүт өнімділігі, килограмм
бесінші айы
алтыншы айы
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
сауым,
килограмм
май,
пайыз
ақуыз,
пайыз
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
5-нысан
Шағылыстыруды және құлындатуды есепке алудың жиынтық ведомосі
Шаруашылық ______________________
Аудан ___________________________
Облыс ___________________________
Өсірілетін тұқым_________________
20___ жылы
Айғыр
Есептік жылдағы шағылыстыру
Биелерді қамтыды
жеке №
аты
Асыл тұқымды кітап бойынша нөмірі бойынша
тұқымы
класс
барлығы
Солардың ішінде кластар бойынша
элита
бірінші
екінші
класқа жатпайтындар
Өткен жылғы шағылысу нәтижесі
Құлындамау
пайызы
Тірі құлын алынды
Сәтті құлындау пайыз
Шағылысқан биелер
Барлығы
Соның ішінде
барлығы
еркек құлындар
ұрғашы құлындар
шығарылды
іш тастады
қысыр қалды
құлындады
Шаруашылық басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Зоотехник-сұрыптаушы
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
6-нысан
Жас төлді таңбалау есепке алу журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
Таңба нөмірі
Ерекше белгілері
Аты
Туған күні
Түсі мен белгілері
Шығу тегі
Ескерту
әкесі
енесі
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
7-нысан
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау нәтижелерінің жиынтық ведомосі
Шаруашылық _____________________
Аудан __________________________
Облыс __________________________
Өсірілетін тұқым________________

с 1 октября 20_____года по 1 октября 20___года
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
Руководитель хозяйства
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись.
Специалист хозяйства
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись.
Указания к заполнению сводной ведомости
результатов бонитировки лошадей местных пород
Сводная ведомость результатов бонитировки лошадей местных пород составляется всеми сельскохозяйственными формированиями, состоящими в племенной сети.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых местных пород и типов лошадей по состоянию на отчетную дату.
В пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по каждой разводимой породе или типу лошадей.
Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно. Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными.
Таблица 1 – данные подготавливаются на основе сведений последней бонитировки, проводимой согласно действующей инструкции.
Таблица 2 – по данным о промерах и живом весе, приведенных в карточках жеребца и кобыл местных пород (формы 1 и 2), выводятся средние показатели.
Таблица 3. Из карточек жеребцов-производителей и конематок группируются и разносятся показатели живого веса по соответствующим графам.
Таблица 4. Результаты случки и выжеребки кобыл заполняются по фактическим результатам из сводной ведомости учета случки и выжеребки кобыл.
Таблица 5. Характеристика реализованного племенного молодняка.
Таблица 6. Заполняется сельхозформированиями, где есть животные из апробированных заводских линий лошадей, а также сельхозформирования, занимающиеся разведением лошадей кушумской породы.

____________________________________тұқымының 20_____жылдың 1 қазанынан 20___жылдың 1 қазанына дейін
Шаруашылық басшысы
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылықтың маманы
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау
нәтижелерінің жиынтық ведомосін толтыруға нұсқау
Жергілікті тұқым жылқыларын бағалау нәтижелерінің қортындылары жинағын асыл тұқымдық желі құрамындағы, ауыл шаруашылық құрылымдары жасайды.
Әр жыл сайын берілген нысанмен есептік жылға жай-күйіне қарай өсіріліп жатқан жылқылардың жергілікті тұқымдары мен түрлерінің барлық жануарлары есептеліп отырады.
Қорытынды ведомость барлық шаруашылық шамасында жылқылардың әр өсіріліп жатқан тұқымы немесе түріне жеке құрылады.
Барлық кестелер анық және ұқыпты толтырылған болуы керек. Барлық кестелердің сәйкес көрсеткіштері теңестірілген болуы қажет.
1 – кесте – деректер қолданыстағы нұсқау бойынша соңғы бағалау негізінде дайындалады.
2 – кесте – жергілікті жылқы тұқымының айғырлар мен биелерінің карточкаларында көрсетілген (1-нысан және 2-нысандар) өлшемдер мен тірілей салмақтар деректерінің орташа көрсеткіштері жазылады.
3 – кесте – өндіруші-айғырлар мен биелердің карточкаларынан тірілей салмақ көрсеткіштері топталып сәйкес бағаналарға таратылады.
4 – кесте – биелердің төлдеуі және қашырылуы (5-нысан) төлдеу және қашыруды тіркеу қортынды ведомы фактілеріне негізделіп толтырылады.
5 – кесте – сатылған жас асыл тұқымды төлдің мінездемелері.
6 – кесте – жылқылардың зауыттық ізі апробацияланған жануарлары бар ауылшаруашылығы құрылымдарымен, сондай-ақ көшім тұқымыды жылқыларын өсіретін ауыл шаруашылығы құрылымдарымен толтырылады.

4. Случка и выжеребка кобыл
Случено в отчетном году
Случено в прошлом году
Всего, голов
из них по классам
Всего, голов
результаты выжеребки
элита
первый
второй
внеклассное
ожеребилось
абортировало
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Случено в прошлом году
процент зажеребляемости
Родилось живых жеребят
процент благополучной выжеребки
результаты выжеребки
Всего, голов
из них
прохолостело
выбыло
жеребчиков
кобылок
9
10
11
12
13
14
15
5. Характеристика реализованного племенного молодняка
Половозрастные группы животных
Шифр
Продано за отчетный период,голов
Из них по классам
элита
первый
второй
А
Б
1
2
3
4
Всего
1
в том числе:
жеребчиков
2
кобылок
3
6. Распределение производящего состава по принадлежности к заводским линиям и внутрипородным типам
Половозрастные группы животных
Шифр
Всего, голов
В том числе по
заводским линиям
внутрипородным линиям
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Жеребцы-производители
1
Конематки
2
Форма 8
Ведомость результатов бонитировки племенных лошадей за 20____год
Хозяйство ____________________________________
Район _____________________________________________
Область ____________________________________________
п/п
Кличка и индивидуальный номер
Ммасть
Ггод рождения
Ппорода
Происхождение
Промеры сантиметр и живая масса килограмм
кличка и ндиивидуальный номер отца
кличка и ндиивидуальный номер матери
Ввысота в холке
Ккосая длина туловища
Ообхват груди
продолжение таблицы
Промеры сантиметр и живая масса килограмм
Бонитировка, баллов
Ккласс
Ообхват пясти
Жживая масса
Происхождение и тип
Ппромеры и живая масса
Ээкстерьер
Приспособительные качества
Ккачество потомства
Молочность
Руководитель хозяйства __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист селекционер _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 8
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года
№ 3-3/397
Формы учета племенной продукции (материала) в верблюдоводстве
Форма 1 Карточка племенного верблюда
Форма 2 Карточка племенной верблюдоматки
Форма 3 Журнал учета случки и выжеребки верблюдоматок
Форма 4 Журнал учета молочной продуктивности верблюдоматок и выращивания молодняка
Форма 5 Журнал учета настрига шерсти верблюдов
Форма 6 Журнал учета таврения молодняка верблюдов
Форма 7 Сводная ведомость результатов бонитировки верблюдов
Форма 8 Ведомость результатов бонитировки племенных верблюдов
Форма 1
Карточка племенного верблюда
_______________ _______________ __________________
Область       Район                   Хозяйство
1 Происхождение
Ремонтного
Основного
Кличка
Запись в Племенной книге марка и номер
Хозяйство
Дата рождения
Категория хозяйства
Место рождения
Масть и приметы
Награды на выставках
Порода (кровность)
Дата и место получения наград
Поколение
Дата поступления в хозяйство " " 20__ год
Дата и причины выбытия " " 20__ год _______________________________________
Номер тавра на бедре
правом
левом
номер серьги в ухе
правом
левом
Кличка,инд.номер,марка и номер по Племенной книге, номер тома Племенной книге
Мать (М)
Отец (О)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм),балл, комплексный класс
Кличка,индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге
Номер тома Племенной книги
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Порода, поколение
Год оценки, возраст, живая масса(килограмм),балл, комплексный класс
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге,номер тома Племенной книги
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать отца матери (МОМ)
Отец отца матери (ООМ)
Мать матери отца (ММО)
Отец матери отца (ОМО)
Мать отца отца (МОО)
Отец отца отца (ООО)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм),балл, комплексный класс

4. Биелердің ұрықтануы мен төлдеуі
Есептік жылда ұрықтанды
Өткен жылда ұрықтанды
Барлығы, бас
Солардан класс бойынша
барлығы, бас
Құлындаудың нәтижесі
элита
біріші
екінші
Класқа кірмейді
өлі туды
іш тастады
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Өткен жылда ұрықтанды
Құлындау пайыз
Тірі құлын туылды
Сәтті құлындау пайыз
Құлындаудың нәтижесі
барлығы, бас
солардан
қысыр қалды
Шығарылды
еркек құлын
ұрғашы құлын
9
10
11
12
13
14
15
5. Асыл тұқымды сатылған жас төл төлдердің сипаттамасы
Жануарлардың жас ерекшелік топтары
Шифр
Есептік жылда сатылды, бас
Солардың ішінде класс бойынша
элита
бірінші
екінші
А
Б
1
2
3
4
Барлығы
01
Соның ішінде:
Еркек құлындар
02
Ұрғашы құлындар
03
6. Өндірушілер құрамын зауыттық із бен тұқым ішіндегі түрге жатуына байланысты бөлу
Жануарлардың жас ерекшелік топтары
Шифр
Барлығы, бас
Солардан
зауыттық желісі бойынша
тұқым ішіндегі желісі бойынша
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Айғырлар
01
биелер
02
8-нысан
Асыл тұқымды жылқыларды бағалау қортындыларының ведомосі
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс ____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
20 _____ жылға
р/с №
Аты және жеке нөмірі
Түсі
Туған жылы
Тұқым
Шығу тегі
әкесінің аты және жеке нөмірі
анасының аты және жеке нөмірі
кестенің жалғасы
Өлшемдері (см) және тірілей салмағы (кг)
Бағалау, балл
Класс
өркеш аралығы биіктігі
шаршылама ұзындығы
кеуде орамы
сирақ орамы
тірі салмағы
шығу тегі және түрі
өлшемдері және тірілей салмағы
Дене бітімі
қабілеттілік сапалары
ұрпақ сапасы
жүнділігі
сүттілігі
Шаруашылықтың басшысы
_________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Селекционер маман
___________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 3-3/397 бұйрығына
8-қосымша
Түйе шаруашылығындағы асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандары
1-нысан
Асыл тұқымды түйенің карточкасы
2-нысан
Асыл тұқымды аналық түйенің карточкасы
3-нысан
Аналық түйені шағылыстыруды және төлдеуді есепке алу журналы
4-нысан
Аналық түйенің сүт өнімділігі және төлді өсіруді есепке алу журналы
5-нысан
Түйелердің жүнін қырқуды есепке алу журналы
6-нысан
Түйенің төлін таңбалауды есепке алу журналы
7-нысан
Түйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосі
8-нысан
Асыл тұқымды түйелерді бағалау нәтижесінің ведомосі
1-нысан
Асыл тұқымды түйенің карточкасы
________________________ ________________________
облыс                         аудан
толықтырушы
Негізгі
Аты
Асыл тұқымды кітапқа тіркелімі маркасы және нөмірі
Шаруашылық
Туған күні
"___"________________ 20___ жыл №__ бұйрық
Шаруашылық санаты
Туған жері
Түсі және белгілері
Көрмелердегі наградалары
Тұқымы (қандылығы)
Награда алған күні және орны
Ұрпақ
Шаруашылыққа түскен күні "___"___ 20___ жыл
Шығарлған күні және себебі "___"________________ 20___ жыл
Жамбасындағы таңба №
Оң жағы
Сол жағы
Құлағындағы сырғаның №
Оң жағы
Сол жағы
1. Шығу тегі
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітаптың томының нөмірі
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),балл, кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітап томының нөмірі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),балл, кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітап томының нөмірі
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің әкесінің енесі (ЕӘЕ)
Енесінің әкесінің әкесі (ЕӘӘ)
Әкесінің енесінің енесі (ӘЕЕ)
Әкесінің енесінің әкесі (ӘЕӘ)
Әкесінің әкесінің енесі (ӘӘЕ)
Әкесінің әкесінің әкесі (ӘӘӘ)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),балл, кешенді клас

2. Результаты бонитировки
Показатели
Дата
Стати экстерьера
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
Два с половиной года
Шесть с половиной года
Общий тип телосложения
Высота, сантиметр
Корпус
Голова
Длина, сантиметр
Шея
Грудная клетка
Обхват груди, сантиметр
Горбы (горб)
Круп
Обхват пясти, сантиметр
Передние ноги
Живая масса, килограмм
Задние ноги
Костяк
Настриг шерсти, килограмм
Мускулатура
Упитанность (3-10 балл)
Общий балл за экстерьер
фамилия, имя, отчество (при его наличии) бонитера (классификатора)
3. Развитие животного (живая масса, килограмм)
При рождении
в один месяц
в шесть месяцев
в двенадцать месяцев
в восемнадцать месяцев
два с половиной года
шесть с половиной лет
4. Племенное использование
5. Комплексная оценка в баллах
Год
случки
Покрыто верблюдоматок
Назначение приплода
Показатели
Дата
Всего, голов
в том числе
самцы
самки
племенных
пользовательных
племенные
пользовательные
на мясо
на ремонт
на
мясо
Два с половиной года
Шесть с половиной года
Происхождение и типичность
Промеры и живая масса
Экстерьер
Шерстность
Приспособительные качества
Качество потомства
Х
Комплексный класс
6. Другие особенности
7. Заметки ветеринара
Дата
Наименование прививки, исследования, заболевание.
Подпись врача (разборчиво)
Руководитель хозяйства __________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист хазяйства ____________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ________________________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 2
Карточка племенной верблюдоматки
Кличка, инд. номер, марка и номер по Племенной книге, номер тома Племенной книге
Мать (М)
Отец (О)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм),балл, комплексный класс
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге
Номер тома ПК
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Мать матери (ММ)
Отец матери (ОМ)
Порода, поколение
Год оценки, возраст, живая масса(килограмм),балл, комплексный класс
Кличка, индивидуальный номер, марка и номер по Племенной книге, номер тома Племенной книге
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Мать матери матери (МММ)
Отец матери матери (ОММ)
Порода и поколение
Год оценки, возраст, живая масса (килограмм),балл, комплексный класс
_________________ __________________
Область             Район
Ремонтного
Основного
Кличка
Запись в Племенной книге марка и номер
Хозяйство
Дата рождения
Приказ номер от " " 20__ год
Категория хозяйства
Место рождения
Масть и приметы
Награды на выставках
Порода (кровность)
Дата и место получения наград
Поколение
Дата поступления в хозяйство " " 20__ год
Дата и причины выбытия " " 20__ год _______________________________________
номер тавра на бедре
правом
левом
номер серьги в ухе
правом
левом
1. Происхождение

2. Бағалау нәтижесі
Көрсеткіштер
Сырт пішіні көрсеткіштері
Екі жарым жасында
Алты жарым жасында
жақсы ( 6-10 )
қанағаттанарлық ( 1-5 )
нашар (0 )
жақсы ( 6-10)
қанағаттанарлық (1-5 )
нашар(0 )
Екі жарым жас
Алты жарым жас
Дене тұрқының жалпы типі
Биіктігі, сантиметр
тұрқы
бас
Ұзындығы, сантиметр
мойын
Кеуде клеткасы
Кеудесінің орамы, сантиметр
Өркештері (өркеші)
ірілік
Сирақ орамы, сантиметр
Алдыңғы аяқтары
Тірі салмағы, килограмм
Артқы аяқтары
сүйектілігі
Жүннің қырқылымы,
килограмм
Бұлшық еті
Семіздігі (3-10 бал)
Сырт пішінінің жалпы балы
бағалаушы (сыныптаушы) Т.А.Ә.
3. Малдың дамуы (тірі салмағы, килограмм)
туғанда
бір айда
алты айда
Он екі айда
Он сегіз айда
Екі жарым жаста
Алты жарым жаста
4. Асыл тұқымдық қолдану
5. Кешенді бағасы балмен
Шағылысу жылы
Аналық түйе ұрықтанды
Төлдің қолданылуы
Көрсеткіштер
Күні
барлығы, бас
Оның ішінде
аталық
аналық
асыл тұқымды
қолданылмалы
асыл тұқымды
қолданылмалы
етке
толықыруға
етке
2,5 жас
6,5 жас
Шығу тегі және типі
Өлшемдері және тірі салмағы
Сырт пішіні
Жүнділігі
Бейімделу қасиеті
Төлінің сапасы
Х
Кешенді класы
6. Басқа ерекшеліктері
7. Мал дәрігерінің нұсқаулары
Күні
Егу, зерттеу, ауру атауы
Дәрігердің қолы (анық)
Шаруашылық жетекшісі __________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылық маман ______________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер _______________________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
2-нысан
Аналық түйенің асыл тұқымдық карточкасы
________________________ ________________________
облыс                               аудан
Толықтырушы
Негізгі
Аты
АТК тіркелімі маркасы және №
шаруашылық
Туған күні
"___"________________ 20___ жыл №__ бұйрық
Шаруашылық санаты
Туған жері
Түсі және белгілері
Көрмелердегі наградалары
Тұқымы (тұқымдылығы)
Марапат алған күні және орны
Ұрпақ
Шаруашылыққа түскен күні "___"________________ 20___ жыл
Шығарылған күні және себебі "___"________________ 20___ жыл
жамбасындағы таңба №
оң жағы
сол жағы
Құлағындағы сырға №
оң жағы
сол жағы
1. Шығу тегі
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркаасы және нөмірі, АТК томының нөмірі
Енесі (Е)
Әкесі (Ә)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітап томының нөмірі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Тұқымы және ұрпағы
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас
Аты, жеке нөмірі, Асыл тұқымды кітап маркасы және нөмірі, Асыл тұқымды кітап томының нөмірі
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Енесінің енесінің енесі (ЕЕЕ)
Енесінің ененсінің әкесі (ЕЕӘ)
Тұқымы және ұрпақ
Бағаланған жылы, жасы, тірі салмағы (килограмм),бал, кешенді клас

2. Результаты бонитировки
Показатели
Дата
Стати экстерьера
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
Хорошо( 6-10 )
Удовлетворительно( 1-5 )
Плохо( 0 )
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Общий тип телосложения
Высота, сантиметр
Корпус
Голова
Длина, сантиметр
Шея
Грудная клетка
Обхват груди, сантиметр
Горбы (горб)
Круп
Обхват пясти, сантиметр
Передние ноги
Живая масса, килограмм
Задние ноги
Костяк
Настриг шерсти,
килограмм
Мускулатура
Упитанность (3-10 балл)
Общий балл за экстерьер
Ф.И.О. бонитера (классификатора)
3. Развитие животного (живая масса, килограмм)
При рождении
в один месяц
в шесть месяцев
в двенадцать месяцев
в восемнадцать месяцев
два с половиной года
шесть с половиной лет
4. Племенное использование
5. Комплексная оценка в баллах
Год
случки
Случена производителем
Результат случки
Данные верблюжонка
Назначение приплода
Показатели
Дата
индивидуальный номер
Кличка
пол
Индивидуальный номер
В возрасте два с половиной лет
В возрасте шесть с половиной лет
Происхождение и типичность
Промеры и живая масса
Экстерьер
Шерстность
Приспособительные качества
Молочность
Х
Качество потомства
Х
Комплексный класс
6. Другие особенности
7. Заметки ветеринара
Дата
Наименование прививки, исследования, заболевание.
Подпись врача
(разборчиво)
Руководитель хозяйства __________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист хазяйства ____________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Бонитер ________________________________________"___"____________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Форма 3
Журнал учета случки и выжеребки верблюдоматок
за 20____ год
Область ________________________
Район___________________________
Хозяйство ______________________
Разводимая порода ______________
№ п/п
Характеристика верблюдоматки
Происхождениеверблюдоматки
индивидуальный номер
кличка
живая масса, килограмм
настриг шерсти,
килограмм
комплексный класс
индивидуальный номер отца
индивидуальный номер матери
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Случена
дата выжеребки
пол верблюжонка
индивидуальный номер верблюжонка
период плодоношения, дней
дата случки
производитель
индивидуальный номер производителя
кличка
9
10
11
12
13
14
15
Форма 4
Журнал учета молочной продуктивности верблюдоматок и выращивания
молодняка
Область _________________________
Район___________________________
Хозяйство _______________________
Разводимая порода _______________
п/п
Верблюдоматка
Дата выжеребки верблюдоматки
Данные приплода
Кличка
Индивидуальный номер
Кличка
Индивидуальный номер верблюжонка
Пол
Масть
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
п/п
Живая масса верблюжонка в возрасте, килограмм
Настриг шерсти с верблюжонка, килограмм
три дня
шесть месяц
двенадцать месяц
восемьнадцать месяц
двадцать четыре месяц
двенадцать месяц
двадцать четыре месяц
1
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
второй
третьи
четвертый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
пятый
шестой
седьмой
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
25
26
27
28
29
30
31
32
33
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
восьмой
девятый
десятый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
34
35
36
37
38
39
40
41
42
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
одинадцатый
двенадцатый
тринадцатый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
43
44
45
46
47
48
49
50
51
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
четырнадцатый
пятнадцатый
шестнадцатый
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
удой, килограмм
жир,процент
белок, процент
1
52
53
54
55
56
57
58
59
60
продолжение таблицы
п/п
Характеристика молочной продуктивности верблюдоматки по месяцам лактации
семнадцатый
За лактацию
удой, килограмм
жир,процент
белок, процент
удой, килограмм
жир, процент
белок, процент
1
61
62
63
64
65
66
Форма 5
Журнал учета настрига шерсти верблюдов
За 20 ______ год
Область ________________________
Район___________________________
Хозяйство ______________________
Разводимая порода ______________
№ п\п
Дата учета
Данные животного
Пол
Возраст
Порода
Масть
Настриг шерсти, килограмм
кличка
индивидуальный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Форма 6
Журнал учета таврения молодняка верблюдов
в 20 ______ году
Область __________________________
Район_____________________________
Хозяйство ________________________
Разводимая порода _________________
№ п\п
Данные животного
№ тавра
Дата рождения
Пол
Масть и приметы
Дополнительные пометки
Кличка
индивидуальный номер
на левом ухе
на правом ухе
на левом бедре
на правом бедре
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Форма 7
Сводная ведомость результатов бонитировки верблюдов за 20__ год
Область __________________________
Район_____________________________
Хозяйство ________________________
Разводимая порода _________________
Руководитель хозяйства ____________________________"___"__________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Специалист хазяйства ______________________________"___"__________ 20___год
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Указания к заполнению сводной ведомости результатов бонитировки верблюдов
Сводная ведомость результатов бонитировки верблюдов составляется всеми физическими и юридическими лицами, являющихся субъектами в области племенного животноводства.
Ежегодно по данной форме учитываются животные всех разводимых пород и типов верблюдов по состоянию на отчетную дату. В пределах каждого хозяйства сводная ведомость составляется отдельно по каждой разводимой породе верблюдов.
Все таблицы должны быть заполнены четко и аккуратно.
Соответствующие показатели всех таблиц должны быть сбалансированными.
Таблица 1 – данные подготавливаются на основе сведений последней бонитировки, проводимой согласно действующей инструкции.

2. Бағалау нәтижесі
Көрсеткіштер
күні
Сырт пішіні көрсеткіштері
2,5 жасында
6,5 жасында
жақсы ( 6-10 )
қанағаттанарлық
( 1-5 )
нашар ( 0 )
жақсы
( 6-10 )
қанағаттанарлық
( 1-5 )
нашар ( 0 )
Екі жарым жас
Алты жарым жас
Дене тұрқының жалпы типі
Биіктігі, сантиметр
тұрқы
бас
Ұзындығы, сантиметр
мойын
Кеуде клеткасы
Кеудесінің орамы, сантиметр
Өркештері (өркеші)
ірілік
Сирақ орамы, сантиметр
Алдыңғы аяқтары
Тірі салмағы, килограмм
Артқы аяқтары
сүйектілігі
Жүннің қырқылымы,
килограмм
Бұлшық еті
Қоңдылығы (3-10 бал)
Дене бітімінің жалпы балы
бағалаушы (сыныптаушы) Т.А.Ә.
3. Малдың дамуы (тірі салмағы, килограмм)
туғанда
бір айда
алты айда
Он екі айда
Он сегіз айда
Екі жарым жаста
Алты жарым жаста
4. Асыл тұқымдық қолдану
5. Кешенді бағалау балмен
Ұрықтанған жылы
Аталықпен ұрықтандырылды
Ұрықтандыру нәтижесі
Ботаның деректері
Төлді қолдану
Көрсеткіштер
Күні
жеке№
аты
жынысы
жеке №
2,5 жас
6,5 жас
Шығу тегі және типі
Өлшемдері және тірі салмағы
Дене бітімі
Жүнділігі
Бейімделу қасиеті
Сүттілігі
Х
Төлінің сапасы
Х
Кешенді класы
6. Басқа ерекшеліктері
7. Мал дәрігерінің нұсқаулары
Күні
Егу, зерттеу, ауру атауы
Дәрігердің қолы
(анық)
Шаруашылық жетекшісі __________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылық маман ______________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Бонитер _______________________________"___"________________ 20___ жыл
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
3-нысан
Аналық түйені шағылыстыруды және төлдеуді есепке алу журналы
Шаруашылық ________________________
Аудан _____________________________
Облыс______________________________
Өсірілетін тұқым___________________
20____ жылғы
Аналық түйенің сипаттамасы
Аналық түйенің шығу тегі
жеке №
аты
тірі салмағы, килограмм
Жүннің қырқылымы, килограмм
кешенді класы
әкесінің жеке нөөмірі
енесінің жеке нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Ұрықтандырылды
төлдеу күні
ботасының жынысы
ботасының жеке нөмірі
енесінің жанында жүрген күні
ұрықтандыру күні
тұқымдық мал
тұқымдық малдың жеке нөмірі
аты
9
10
11
12
13
14
15
4-нысан
Ааналық түйенің сүт өнімділігі және төлді өсіруді есепке алу журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс_____________________________
Шаруашылық _______________________
Өсірілетін тұқым___________________
Р/с №
Аналық түйе
Аналық түйенің төлдеген күні
төлдің деректері
жасындағы ботасының тірі салмағы, кг
ботасының жүнінің қырқылымы, кг
аты
жеке нөмірі
аты
ботасының жеке нөмірі
жынысы
түсі
үш күн
алты ай
Он екі ай
Он сегіз ай
Жиырма төрт ай
Он екі
ай
Жиырма төрт ай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
2-ші
3-ші
4-ші
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
1
16
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
5-ші
6-шы
7-ші
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, %
1
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
8-ші
9-шы
10-шы
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
1
34
35
36
37
38
39
40
41
42
кестенің жалғасы
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
11-ші
12-ші
13-ші
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, %
1
43
44
45
46
47
48
49
50
51
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
14-ші
15-ші
16-шы
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын,
килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, %
1
52
53
54
55
56
57
58
59
60
кестенің жалғасы
Сауын маусымындағы аналық түйелердің сүт өнімділігінің ерекшеліктері
17-ші
Сауын кезеңі бойынша
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
сауын, килограмм
май, пайыз
ақуыз, пайыз
1
61
62
63
64
65
66
5-нысан
Түйелердің жүнін қырқуды есепке алу журналы
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс_____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
20 ______ жылғы
Есеп алу күні
Жануардың
жынысы
жасы
Тұқымы
Түсі
Жүн қырқымы, килограмм
Жалға аты
Жеке нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
6-нысан
Түйенің төлін таңбалауды есепке алу журналы
Шаруашылық ______________________
Аудан ___________________________
Облыс____________________________
Өсірілетін тұқым_________________
20______ жыл
малдың деректері
№ тавра
туылған күні
жынысы
түсі және ерекшеліктері
қосымша белгілер
аты
жеке №
оң жақ құлағында
сол жақ құлағында
сол жақ жамбасында
оң жақ жамбасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
7-нысан
Түйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосі
Шаруашылық _______________________
Аудан ____________________________
Облыс_____________________________
Өсірілетін тұқым__________________
20__ жыл
Шаруашылық жетекшісі ________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
Шаруашылық мамані ___________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты) және қолы
үйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведомосін толтыруға арналған нұсқаулық
Түйелерді бағалау нәтижесінің жиынтық ведемосі асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті болып табылатын барлық жеке және заңды тұлғалармен жасалады.
Жыл сайын осы нысан бойынша есепті күннің осы жағдайындағы түйелердің барлық өсірілетін тұқымдары және типтері есепке алынады. Әр шаруашылық бойынша жиынтық ведомость өсірілетін түйенің әр тұқымы бойынша жеке жасалады.
Барлық кестелер анық және ұқыпты толтырылуы тиіс. Барлық кестелердің тиісті көрсеткіштері теңдестірілуі қажет.
1-кесте – деректер қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жүргізілген соңғы бағалау деректерінің негізінде дайындалады.

Таблица 2 – по данным о промерах и живом весе, приведенных в бонитировочных карточках верблюда-производителя и верблюдоматки (формы 1 и 2), выводятся средние показатели.
Таблица 3. Из бонитировочных карточек верблюдов-производителей и верблюдоматок группируются и разносятся показатели живой массы по соответствующим графам.
Таблица 4. Результаты случки и выжеребки верблюдоматок заполняются по фактическим результатам из журнала учета случки и выжеребки верблюдоматок (форма 3).
Таблица 5. Характеристика реализованного племенного молодняка должна соответствовать данным органов племенной службы, занимающихся заготовкой племенного скота и птицы.
Таблица 6. Заполняется сельхозформированиями, где есть животные из апробированных заводских линий, а также сельхозформирования, занимающиеся разведением верблюдов.

2-кесте – тұқымдық түйенің және аналық түйенің бағалау карточкаларында (1 және 2-нысандар) келтірілген өлшемдері және тірі салмағы туралы деректер бойынша орташа көрсеткіштер шығарылады.
3-кесте. Тұқымдық түйенің және аналық түйенің бағалау карточкаларынан тиісті бағандар бойынша тірі салмағының көрсеткіштері топталады және таралады.
4-кесте. Аналық түйелерді ұрықтандыру және төлдеу нәтижесі нақты нәтижесі бойынша аналық түйелерді ұрықтандыру және төлдеу есебінің журналынан (3-нысан) алынады.
5-кесте. Сатылған асыл тұқымды төлдің сипаттамасы асыл тұқымды қызмет органдарының деректеріне сәйкес келуі қажет.
6-кесте. Сыналған зауыттық желілерден шыққан жануарлары бар ауыл шаруашылығы құрылымдары, сондай-ақ түйе өсірумен айналысатын ауыл шаруашылығы құрылымдары толтырады.