О внесении изменений в некоторые приказы уполномоченного органа по государственному планированию
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2019 года № 18651
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов уполномоченного органа по государственному планированию, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту инвестиционной политики в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 мая 2019 года № 34
Перечень некоторых приказов уполномоченного органа по государственному планированию, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938, опубликован 19 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденных указанным приказом:

Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 мамырда № 18651 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 4 мамырдағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген, 2014 жылғы 19 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларында:

пункт 2 дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) мультипликативный эффект – влияние на развитие экономики при осуществлении бюджетных инвестиций в соответствующую отрасль;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие, а также сравнительного анализа действующих предоставляемых и предлагаемых услуг;
2) предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации ГИП на смежные отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание новых рабочих мест;
3) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ГИП в качестве оптимального пути ее решения с учетом зарубежного опыта;
4) обоснованности предполагаемой институциональной схемы управления ГИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления ГИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);
5) предполагаемых рисков по проекту (финансовые, операционные, технические, кредитные, нормативно-правовые, технологические, маркетинговые, рыночные, коммерческие, экологическое и социальные риски) и мероприятия по их минимизации;
6) соответствия ГИП документам Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан;
7) обоснованности объема ГИП;
8) обоснованности приоритетного выбора механизма реализации ГИП в зависимости от потребности государственных инвестиций.
Отраслевое заключение центрального уполномоченного органа в сфере информатизации по бюджетным инвестиционным проектам, направленным на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, содержит расчеты и обоснования, соответствующие нормативам затрат на развитие информационных систем.
Стоимость бюджетных инвестиционных проектов, направленных на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, подтверждается на основании расчетов и обоснований, представленных в составе отраслевого заключения уполномоченного органа в сфере информатизации.";
подпункт 9) пункта 54 изложить в следующей редакции:
"9) предполагаемого мультипликативного эффекта на отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание новых рабочих мест, в случае реализации БИП и без таковой;";

2-тармақ мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) мультипликативтік әсер – тиісті салаға бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру кезінде экономиканың дамуына ықпал ету;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы:
1) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын, сондай-ақ қолданыстағы көрсетілетін және ұсынылатын қызметтерді салыстырмалы талдауды;
2) МИЖ-ді іске асырудан экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерін, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға ықпалын;
3) проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде қаралған, шетелдік тәжірибені ескере отырып, оны шешудің оңтайлы жолы ретінде МИЖ-ді таңдаудың негіздемесі бар балама нұсқаларды;
4) МИЖ басқарудың болжанатын институционалдық схемасының негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимылының схемасы, баланс ұстаушылардың пайдалары мен шығындарын бөлу, инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі кезеңдерде БИЖ-ді басқару схемасы);
5) жоба бойынша болжанатын тәуекелдерді (қаржылық, операциялық, техникалық, кредиттік, нормативтік-құқықтық, технологиялық, маркетингтік, нарықтық, коммерциялық, экологиялық және әлеуметтік тәуекелдер) және оларды азайту жөніндегі іс-шараларды;
6) МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігін;
7) МИЖ көлемінің негізділігін;
8) мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты МИЖ-ді іске асыру тетігін басымдықпен таңдау негізділігін бағалауды қамтиды.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді қажет етпейтін, ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ақпараттандыру саласындағы орталық уәкілетті органның салалық қорытындысы ақпараттық жүйелерді дамытуға арналған шығындардың нормативтеріне сәйкес келетін есептеулер мен негіздемелерді қамтиды.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалардың құны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның салалық есебінің бөлігі ретінде ұсынылған есептеулер мен негіздемелер негізінде расталады.";
54-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;"
"9) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерін, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға ықпалын;";

часть пятую подпункта 3) пункта 138 изложить в следующей редакции:
"Заключение отраслевой экспертизы содержит следующее:
оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
оценку анализа ситуации в отрасли в случае нереализации мероприятий, указанных в ФЭО Инвестиций;
оценку влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием:
роли и места мероприятий ФЭО Инвестиций в структуре экономики отрасли;
обоснованности выбора месторасположения и масштаба реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
возможности реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
достаточность и оценка эффективности технических решений по мероприятиям ФЭО Инвестиций;
оценку предполагаемого мультипликативного эффекта на смежные отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание новых рабочих мест;
оценку соответствия мероприятий ФЭО Инвестиций международным стандартам, применение оптимальных новейших технологий;
оценку альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО Инвестиций;
обоснованности затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам, утверждаемым отраслевым уполномоченным государственным органом в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года, в случае наличия.";
приложения 3 и 3-1 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 157 "О некоторых вопросах планирования и реализации концессионных проектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10122, опубликован 20 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения конкурса по выбору концессионера, утвержденных указанным приказом:
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. По местным концессионным проектам особой значимости государственные обязательства погашаются за счет средств местного бюджета за исключением компенсации расходов, связанных с валютными рисками.
Расходы, связанные с валютными рисками, распределяются в следующем порядке:
расходы, связанные с ослаблением курса национальной валюты, покрываются за счет собственных средств концессионера в размере, установленном на дату вступления в силу договора концессии, но не менее 5%;
оставшаяся часть расходов, связанных с ослаблением курса национальной валюты, покрывается за счет средств республиканского и местного бюджетов равными долями от общей суммы выплат.
Основаниями для компенсации расходов по валютным рискам из республиканского бюджета являются решения комиссии по концессионным проектам особой значимости и республиканской бюджетной комиссии.
Основаниями для компенсации расходов по валютным рискам из местного бюджета являются решения комиссии в отношении объектов концессии, относящихся к коммунальной собственности, и соответствующей бюджетной комиссии.";
в Правилах проведения мониторинга договоров концессии, проведения мониторинга и оценки реализации концессионных проектов, утвержденных указанным приказом:

138-тармақтың 3) тармақшасының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салалық сараптаманың қорытындысы мыналарды:
саладағы қазіргі ахуалдың талдауын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралар іске асырылмаған жағдайда саладағы ахуалдың талдауын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың саланы дамытуға әсерін сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және мыналарды:
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың орналасқан орнын таңдау мен ауқымының негізділігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың мүмкіндігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігінің бағасын көрсете отырып, бағалауды;
экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерін, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға ықпалын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін, оңтайлы жаңа технологиялардың қолданылуын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалауды;
бар болған жағдайда "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 28-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салалық уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығындарының негізділігін қамтиды.";
3 және 3-1-қосымшалар 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Концессиялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 157 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10122 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларында:
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Валюталық тәуекелдермен байланысты шығыстарды өтеуді қоспағанда, ерекше маңызы бар жергілікті концессиялық жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелер жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Валюталық тәуекелдермен байланысты шығыстар мынадай тәртіппен бөлінеді:
ұлттық валюта бағамының әлсіреуімен байланысты шығыстар концессия шарты күшіне енген күні белгіленген, бірақ 5%-дан аспайтын мөлшерде концессионердің меншікті қаражаты есебінен өтеледі;
ұлттық валюта бағамының әлсіреуімен байланысты шығыстардың қалған бөлігі жалпы төлем сомасынан тең үлестермен республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен өтеледі.
Валюталық тәуекелдер бойынша шығыстарды республикалық бюджеттен өтеу үшін ерекше маңызы бар концессиялық жобалар жөніндегі комиссияның және республикалық бюджет комиссиясының шешімдері негіз болып табылады.
Валюталық тәуекелдер бойынша шығыстарды жергілікті бюджеттен өтеу үшін коммуналдық меншікке жататын концессия объектісіне қатысты комиссияның және тиісті бюджет комиссиясының шешімдері негіз болып табылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Концессия шарттарына мониторинг жүргізу, концессиялық жобаларға мониторинг жүргізу және олардың іске асырылуын бағалау қағидаларында:

приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. В приказе исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717, опубликован 4 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Отраслевая экспертиза конкурсной документации проводится отраслевыми центральными государственными органами (по местным проектам, стоимость которых превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя и по республиканским проектам) либо местными отраслевыми государственными органами (по местным проектам, стоимость которых превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента внесения и включает оценку:
проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
соответствия целей проекта ГЧП решению существующих проблем в отрасли;
соответствия проекта ГЧП документам Системы государственного планирования, в том числе указание на наличие потребности в товарах, работах и услугах в соответствующей отрасли (сфере, регионе), а также наличия предполагаемого конечного результата проекта ГЧП, соответствия поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан;
возможности и целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме;
технической сложности и (или) уникальности проекта ГЧП;
принадлежности объекта ГЧП к перечню объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710;
альтернативных вариантов реализации проекта ГЧП, исходя из принципа обеспечения сбалансированности интересов частного партнера и потребителей товаров (работ, услуг), предоставляемых частным партнером;
ситуации в отрасли в случаях реализации проекта ГЧП и отсутствия такой реализации;
распределения выгод от реализации проекта ГЧП;
предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации проекта на смежные отрасли (сферы) экономики;
предлагаемых источников возмещения затрат и получения доходов, государственной поддержки и ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и операционных затрат;
технологических, технических решений, предусмотренных в конкурсной документации, в том числе график реализации;
планируемых физических параметров и технических характеристик объекта, создаваемого в результате реализации проекта ГЧП.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12717 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында:
21 тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурстық құжаттаманың салалық сараптамасын ол енгізілген кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде салалық орталық мемлекеттік органдар (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті жобалар бойынша және республикалық жобалар бойынша) не жергілікті салалық мемлекеттік органдар (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті жобалар бойынша) жүргізеді және ол мыналарға:
саланың одан әрі дамуына ықпал ететін ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;
МЖӘ жобасы мақсаттарының салада орын алған проблемаларды шешуге сәйкестігін;
МЖӘ жобасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін бағалау, оның ішінде тиісті салада (аяда, өңірде) тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктердің бар болуын көрсету, сондай-ақ МЖӘ жобасының болжамды түпкілікті нәтижесінің болуын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына немесе актілеріне сәйкестікті;
ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асыру мүмкіндігі мен орындылығын;
техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатындығын;
МЖӘ объектісінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген, мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тізбесіне тиесілілігін;
жекеше әріптестің және ол ұсынатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету қағидатын негізге ала отырып, МЖӘ жобасын іске асырудың балама нұсқаларын;
МЖӘ жобасын іске асырған және мұндай іске асыру болмаған жағдайда саладағы ахуалды;
МЖӘ жобасын іске асырудан түскен пайданы бөлуді;
МЖӘ жобасын іске асырудың экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативті әсерін;
ұсынылатын кіріс алу және шығындарын өтеу көздерін, мемлекеттік қолдау мен бағалық шешімдерді, оның ішінде инвестициялық және операциялық шығындардың барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын бағалауды;
конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін;
МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің болжанатын физикалық параметрлері және техникалық сипаттамаларын бағалауды қамтитын салалық сараптамаға жатады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит согласование конкурсной документации по вопросам, входящим в компетенцию, в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня поступления, если проект является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в течение 10 (десяти) рабочих дней, с рассмотрением следующих вопросов:
1) предоставления поручительства государства по инфраструктурным облигациям или государственных гарантий по займам, привлекаемым для финансирования проектов ГЧП.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета при согласовании конкурсной документации, предусматривающей предоставление поручительства государства, согласовывает объем поручительства государства, предлагаемый организатором конкурса к предоставлению в рамках конкурса по определению частного партнера по проекту ГЧП;
2) принятия в республиканскую собственность объекта ГЧП или передачи существующего объекта республиканской собственности для реализации проекта ГЧП.
Согласование конкурсной документации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляется в виде письма о согласовании либо несогласовании с отражением причин несогласования, либо требований по доработке конкурсной документации.";
пункт 32 исключить;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Заключение экспертизы конкурсной документации содержит:
паспорт конкурсной документации;
оценку соответствия конкурсной документации требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в области ГЧП;
оценку информационного листа, в том числе оценку мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов, которые планируется предоставить частному партнеру, а также возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 164 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
оценку условий конкурсной документации;
оценку проекта договора ГЧП;
рекомендации организатору конкурса, проектной группе, конкурсной комиссии по определению частного партнера, иным заинтересованным лицам по:
повышению качества конкурсной документации;
повышению качества управления проектом ГЧП;
обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Оценка проекта договора ГЧП в составе конкурсной документации содержит:

"24. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, конкурстық құжаттаманы құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ол түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, ал жобалардың қалғандары бойынша – 10 (он) жұмыс күні ішінде мына мәселелерді:
1) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекеттің кепілгерлігін немесе МЖӘ жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдікті ұсынуды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігін ұсынуды көздейтін конкурстық құжаттаманы келісу кезінде МЖӘ жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шеңберінде конкурсты ұйымдастырушы беруді ұсынған мемлекет кепілгерлігінің көлемін келіседі;
2) МЖӘ объектісін республикалық меншікке қабылдау немесе республикалық меншіктегі бар объектіні МЖӘ жобасын іске асыру үшін беруді қарап, келісуді жүргізеді.
Конкурстық құжаттаманы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу келісім туралы немесе келіспеу себептерін немесе конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптарды көрсете отырып келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.";
32-тармақ алып тасталсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Конкурстық құжаттаманың сараптама қорытындысы мыналарды:
конкурстық құжаттаманың паспортын;
конкурстық құжаттаманың Қазақстан Республикасының МЖӘ саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалауды;
ақпараттық парақты бағалауды, оның ішінде жекеше әріптеске ұсыну жоспарланатын мемлекеттік қолдау шаралары мен шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін бағалауды, сондай-ақ 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 164-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мемлекеттік міндеттемелер лимиттері шегінде мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мүмкіндігін;
конкурстық құжаттама шарттарын бағалауды;
МЖӘ шартының жобасын бағалауды қамтиды;
конкурс ұйымдастырушыға, жобалық топқа, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстық комиссияға, өзге де мүдделі тұлғаларға:
конкурстық құжаттаманың сапасын арттыру;
МЖӘ жобасын басқару сапасын арттыру;
МЖӘ жобасын іске асыру тиімділігін және тәуекелдерді басқаруды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдарды қамтиды.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Конкурстық құжаттама құрамындағы МЖӘ шартының жобасын бағалау мыналарды:

1) анализ проекта договора на соответствие статье 46 Закона;
2) анализ проекта договора в соответствии с условиями конкурсной документации;
3) анализ рисков государственного партнера и частного партнера, включая оценку влияния изменений внешних условий на реализацию проекта ГЧП;
4) анализ мер, объемов и условий предоставления государственной поддержки деятельности субъектов ГЧП, а также состава возмещения затрат и получения доходов субъектов ГЧП;
5) анализ ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации проекта ГЧП;
6) выводы и рекомендации по проекту договора в составе конкурсной документации;
7) анализ графика выплат по проекту, в случае наличия государственных обязательств по проекту ГЧП.
37. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает конкурсную документацию и направляет организатору конкурса заключение экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития ГЧП или юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы.
В целях обеспечения транспарантной и независимой оценки конкурсной документации местных проектов государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них соответствующих изменений и (или) дополнений, бизнес-планов к местным проектам государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера, в том числе при внесении в них соответствующих изменений и (или) дополнений экспертиза в обязательном порядке проводится юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заявку на оказание услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для последующего внесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заявку на оказание услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов на рассмотрение бюджетной комиссии.
По объемам финансирования услуг по консультативному сопровождению каждого проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, одобренного бюджетными комиссиями, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формируют перечень услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

1) шарт жобасының Заңның 46-бабына сәйкестігін талдауды;
2) шарт жобасының конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін талдауды;
3) сыртқы жағдайлардың МЖӘ жобасын іске асыруға әсерін бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің тәуекелдерін талдауды;
4) МЖӘ субъектілерінің қызметін мемлекеттік қолдау шараларын, көлемі мен оны ұсыну шарттарын, сондай-ақ МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу және кірістерді алу құрамын талдауды;
5) тараптардың жауапкершіліктерін, МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын талдауды;
6) конкурстық құжаттама құрамындағы шарт жобасы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
7) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болған жағдайда жоба бойынша төлемдер кестесін талдауды қамтиды.
37. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы келіседі және МЖӘ-ні дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген конкурстық құжаттама сараптамасының қорытындысын конкурсты ұйымдастырушыға жолдайды.
Жергілікті мемлекеттік-жеке меншік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларын, оның ішінде оларға тиісті өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздер кезінде жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына бизнес-жоспарларды, оның ішінде оларға тиісті өзгерістер (немесе) толықтырулар енгізу кезінде транспарентті әрі тәуелсіз бағалауды қамтамасыз ету мақсатында сараптаманы міндетті түрде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын, сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалары жүргізеді.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған өтінімді кейіннен республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған өтінімді бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет комиссиялары мақұлдаған әрбір МЖӘ жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны консультативтік сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастырады, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"74. Организатором конкурса создается конкурсная комиссия для определения частного партнера (далее – Комиссия).
Председателем Комиссии является первый руководитель организатора конкурса (в случае если организатором конкурса является местный исполнительный орган – не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы).
Секретарем Комиссии является представитель организатора конкурса не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
В состав Комиссии включаются представители уполномоченных органов по государственному планированию, по исполнению бюджета не ниже заместителя руководителя структурного подразделения, представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
При этом в случае если проект ГЧП не предусматривает государственные обязательства, включение представителя уполномоченного органа по исполнению бюджета в состав комиссии, не обязательно.
В случаях, когда организатором конкурса выступают товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, в состав Комиссии также включается представитель (представители) уполномоченного органа соответствующей отрасли.
В состав Комиссии могут включаться представители иных государственных органов, организаций.
Рабочим органом Комиссии является организатор конкурса.";
часть вторую подпункта 2) пункта 141 изложить в следующей редакции:
"Отраслевая экспертиза бизнес-плана к проекту ГЧП проводится отраслевыми центральными государственными органами (по местным проектам, стоимость которых превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя и по республиканским проектам) либо местными отраслевыми государственными органами (по местным проектам, стоимость которых не превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента его внесения и включает оценку:
проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
соответствия целей проекта ГЧП решению существующих проблем в отрасли;
соответствия проекта ГЧП документам Системы государственного планирования, в том числе указание на наличие потребности в товарах, работах и услугах в соответствующей отрасли (сфере, регионе), а также наличия предполагаемого конечного результата проекта ГЧП, соответствия поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан;
возможности и целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме;
технической сложности и (или) уникальности проекта ГЧП;

"74. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау үшін конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссияның төрағасы конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысы болып табылады (конкурсты ұйымдастырушы жергілікті атқарушы орган болған жағдайда – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімінің орынбасарынан төмен емес).
Комиссия хатшысы конкурсты ұйымдастырушының құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес өкілі болып табылады.
Комиссияның құрамына мемлекеттік жоспарлау, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес өкілдері, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді.
Бұл ретте, егер МЖӘ жобасында мемлекеттік міндеттемелер көзделмеген жағдайда комиссияның құрамына бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның өкілін қосу міндетті емес.
Конкурсты ұйымдастырушы жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы мемлекетке тікелей немесе жанама түрде тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар болған жағдайларда Комиссия құрамына сондай-ақ тиісті саланың уәкілетті органының өкілі (өкілдері) кіреді.
Комиссия құрамына өзге мемлекеттік органдары, ұйымдарды кіре алады.
Комиссияның жұмыс органы конкурсты ұйымдастырушы болып табылады.";
141-тармақтың 2) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың салалық сараптамасын салалық орталық мемлекеттік органдар (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті жобалар бойынша және республикалық жобалар бойынша) не жергілікті салалық мемлекеттік органдар (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жергілікті жобалар бойынша) оны енгізген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді және оны бағалауды қамтиды:
саланың одан әрі дамуына ықпал ететін ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;
МЖӘ жобасы мақсаттарының салада орын алған проблемаларды шешуге сәйкестігін;
МЖӘ жобасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін бағалау, оның ішінде тиісті салада (аяда, өңірде) тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктердің бар болуын көрсету, сондай-ақ МЖӘ жобасының болжамды түпкілікті нәтижесінің болуын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына немесе актілеріне сәйкестікті;
ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асыру мүмкіндігі мен орындылығын;
техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегейлігін;

принадлежности объекта ГЧП к перечню объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710;
альтернативных вариантов реализации проекта ГЧП исходя из принципа обеспечения сбалансированности интересов частного партнера и потребителей товаров (работ, услуг), предоставляемых частным партнером;
ситуации в отрасли в случаях реализации проекта ГЧП и отсутствия такой реализации;
распределения выгод от реализации проекта ГЧП;
предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации проекта на смежные отрасли (сферы) экономики;
предлагаемых источников возмещения затрат и получения доходов, государственной поддержки и ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и операционных затрат;
технологических, технических решений, предусмотренных в бизнес-плане к проекту ГЧП, в том числе график реализации;
планируемых физических параметров и технических характеристик объекта, создаваемого в результате реализации проекта ГЧП.";
пункт 147 изложить в следующей редакции:
"147. Общий срок рассмотрения бизнес-плана к проекту ГЧП центральным либо местным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экспертизы не должен превышать 40 (сорок) рабочих дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, а по остальным проектам – не должен превышать 25 (двадцать пять) рабочих дней.
В случаях необходимости представления недостающей и (или) дополнительной информации по бизнес-плану к проекту ГЧП Центр развития ГЧП или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы (в случае привлечения), направляют соответствующие запросы, копию запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления пакета документов (но не более одного раза). Недостающая и (или) дополнительная информация либо уведомление о необходимости дополнительных сроков направляется разработчиком бизнес-плана к проекту ГЧП, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления запроса.
При этом дополнительный срок представления недостающей и (или) дополнительной информации не превышает 15 (пятнадцать) календарных дней.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экспертизы приостанавливаются.
В случае непредставления в срок необходимой информации согласно запросу, бизнес-план к проекту ГЧП, возвращается разработчику без рассмотрения.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:

МЖӘ объектісінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген, мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тізбесіне тиесілілігін;
жекеше әріптестің және ол ұсынатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету қағидатын негізге ала отырып, МЖӘ жобасын іске асырудың балама нұсқаларын;
МЖӘ жобасын іске асырған және мұндай іске асыру болмаған жағдайда саладағы ахуалды;
МЖӘ жобасын іске асырудан түскен пайданы бөлуді;
МЖӘ жобасын іске асырудың экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативті әсерін;
ұсынылатын кіріс алу және шығындарын өтеу көздерін, мемлекеттік қолдау мен бағалық шешімдерді, оның ішінде инвестициялық және операциялық шығындардың барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын бағалауды;
конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін;
МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің болжанатын физикалық параметрлері және техникалық сипаттамаларын бағалауды қамтитын салалық сараптамаға жатады.";
147-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"147. Сараптаманы ескере отырып, МЖӘ жобасына бизнес-жоспарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органмен келісудің жалпы мерзімі техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша 40 (қырық), ал жобалардың қалғандары бойынша – 25 (жиырма бес) жұмыс күннен аспайды.
Жергілікті атқарушы органдар айқындаған сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар тартылмаған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті қорытындыны өзі дайындайды.
МЖӘ жобасына бизнес-жоспарын жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайларда, МЖӘ-ні дамыту орталығынемесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар құжаттар топтамасы түскен күннен бастап 5 (бес жұмыс) жұмыс күні ішінде (бір реттен артық емес) тиісті сұрау салуларды, сұрау салудың көшірмесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жолдайды. Жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты немесе қосымша мерзімдердің қажеттігі туралы хабарламаны МЖӘ жобасына бизнес-жоспарын әзірлеуші сұрау салу түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Бұл ретте жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсынудың қосымша мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды.
Сұрау салуды жолдаған күннен бастап, қажетті ақпаратты ұсынғанға дейін сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатылады.
Сұрау салуға сәйкес қажетті ақпараттар мерзімге сәйкес ұсынылмаған жағдайда МЖӘ жобасына бизнес-жоспары әзірлеушіге қараусыз кейін қайтарылады.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"160. По итогам принятия постановления Правительства Республики Казахстан (по проектам особой значимости) или решения маслихата в соответствии со статьями 162 и 163 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, организатор конкурса либо прямых переговоров (уполномоченное лицо) заключает договор ГЧП с потенциальным частным партнером.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту ГЧП организатор прямых переговоров (уполномоченное лицо) заключает договор ГЧП с потенциальным частным партнером на основании решения Комиссии по проведению прямых переговоров о результатах прямых переговоров.";
пункт 186 изложить в следующей редакции:
"186. Результатом оценки реализации проектов ГЧП является отчет, содержащий рекомендации по улучшению качества управления проектами ГЧП.
Центр развития ГЧП в рамках оценки реализации проектов ГЧП проводит анализ, по итогам которого подготавливает аналитический отчет с рекомендациями по совершенствованию законодательства в области ГЧП.
Структура отчета оценки реализации проектов ГЧП состоит из:
сводной информации по оценке проектов ГЧП с выводами и рекомендациями, в том числе по срокам подготовки проектов ГЧП;
основной части отчета;
рекомендаций по совершенствованию законодательства в области ГЧП с приложением сравнительной таблицы (при необходимости).
К отчету прилагается краткая информация по каждому проекту ГЧП, включающая наименование, стоимость, цель, период реализации проекта ГЧП, наименование государственного и частного партнера, а также текущий статус проекта ГЧП.
По проектам ГЧП особой значимости при необходимости проводится отдельная оценка реализации таких проектов.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 мая 2019 года № 34
Приложение 3
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Форма
"Экономическое заключение на инвестиционное предложение"
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование государственного инвестиционного проекта
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению отраслевой экспертизы)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)

"160. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 162 және 163-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын (ерекше маңызы бар жобалар бойынша) немесе мәслихаттың шешімін қабылдау қорытындылары бойынша конкурсты не тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті адам) әлеуетті жекеше әріптеспен МЖӘ шартын жасасады.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті адам) Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның тікелей келіссөздер нәтижелері туралы шешімі негізінде әлеуетті жекеше әріптеспен МЖӘ шартын жасасады.";
186-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"186. МЖӘ жобаларын іске асыруды бағалау нәтижесі МЖӘ жобаларын басқару сапасын жақсарту жөніндегі ұсынымдарды қамтитын есеп болып табылады.
МЖӘ-ні дамыту орталығы МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау шеңберінде талдау жүргізеді, оның қорытындысы бойынша МЖӘ саласындағы заңнаманы жетілдіру жөніндегі ұсынымдары бар талдамалық есеп дайындайды.
МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау есебінің құрылымы:
тұжырымдары мен ұсынымдары бар МЖӘ жобаларын бағалау бойынша, оның ішінде МЖӘ жобаларын дайындау мерзімдері бойынша жиынтық ақпараттан;
есептің негізгі бөлігінен;
салыстырма кестені қоса бере отырып, МЖӘ саласындағы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсынымдардан (қажет болған жағдайда) тұрады.
Есепке МЖӘ жобасының атауын, құнын, мақсатын, іске асыру кезеңін, мемлекеттік және жекеше әріптестің атауын, сондай-ақ МЖӘ жобасының ағымдағы мәртебесін қамтитын әрбір МЖӘ жобасы бойынша қысқаша ақпарат қоса беріледі.
Ерекше маңызы бар МЖӘ жобалары бойынша қажет болған жағдайда мұндай жобаларды іске асыруға жеке бағалау жүргізіледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 4 мамырдағы
№ 34 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды
жоспарлау, қарау, іріктеу, іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау және бюджеттік
кредиттеудің орындылығын
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды"
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1
Мемлекеттік инвестициялық жобаның атауы
1.2
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3
Іске асырылу кезеңі (жыл)
1.4
Пайдаланылу кезеңі (жыл)
1.5
Жобаның іске асырылуын негіздеу (салалық сараптама қорытындысына сәйкес)
1.6
Қаржыландыру тетіктері және көлемі (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)

1)
Стоимость разработки (корректировки) технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
3)
Возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств (в случае реализации проекта как государственно-частного партнерства)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан (указать реквизиты документа)
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей конечного результата
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости государственного инвестиционного проекта
7.
Обоснованность приоритетного выбора механизма реализации государственного инвестиционного проекта в зависимости от потребности государственных инвестиций
Выводы (определение возможного вида и способов финансирования государственных инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации государственного инвестиционного проекта).
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 мая 2019 года № 34
Приложение 3-1
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Методика отбора государственного инвестиционного проекта
1. Основными предпосылками среди прочего для реализации проектов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) для государства являются:
дефицит бюджетных средств на развитие ряда социально значимых сфер экономики;
отсутствие возможности повышения налогов для пополнения бюджетов;
ограничения для использования государственных заимствований в целях увеличения доходов бюджетов;
недовольство населения качеством предоставления государственных услуг.
2. Основными критериями участия государства в проектах ГЧП является эффективное управление бюджетными средствами через призму повышения налогов для увеличения доходов бюджета, сокращения (не увеличения) расходов бюджета, то есть критерии бюджетной эффективности проектов, а также законодательная возможность реализации государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП) посредством механизмов ГЧП.

1)
Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу (түзету) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
3)
Нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мемлекеттік міндеттемелер лимиттерінің шегінде мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мүмкіндігі (жоба мемлекеттік-жекешелік әріптестік ретінде іске асырылған жағдайда)
1.7
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8
Ұсынылған құжаттаманың болуы
2.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасы (іске асырылу барысында, сол сияқты инвестициялықтан кейінгі кезеңдегі барлық жобаға қатысушылар туралы ақпарат, олардың өзара іс -қимылдары)
4.
Түпкілікті нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаны іске асыру мүмкіндігі
6.
Мемлекеттік инвестициялық жоба құнын есептеудің негізділігі
7.
Мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру тетігін басымдықпен таңдау негізділігі
Тұжырымдар (мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асырудың орындылығын айқындау).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 4 мамырдағы
№ 34 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудің
орындылығын айқындау
қағидаларына
3-1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іріктеу әдістемесі
1. Мемлекет үшін басқалардың арасында мыналар:
экономиканың әлеуметтік маңызы бар бірқатар салаларын дамытуға арналған бюджет қаражатының тапшылығы;
бюджеттерді толтыру үшін салықтарды көтеру мүмкіндігінің жоқтығы;
бюджеттердің кірістерін ұлғайту мақсатында мемлекеттік қарыз алуды пайдалануға қойылатын шектеулер;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасына халықтың наразылығы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын (бұдан әрі – МЖӘ) іске асыру үшін негізгі алғышарттар болып табылады.
2. Бюджет кірістерін ұлғайту, бюджет шығыстарын қысқарту (ұлғайту емес) үшін салықтарды арттыру призмасы арқылы бюджет қаражатын тиімді басқару мемлекеттің МЖӘ жобаларына қатысуының негізгі өлшемшарттары, яғни, жобалардың бюджет тиімділігінің өлшемшарты, сондай-ақ МЖӘ тетіктері арқылы мемлекеттік инвестициялық жобаны (бұдан әрі – МИЖ) іске асырудың заңнамалық мүмкіндігі болып табылады.

3. Первичный отбор проектов осуществляется на основании юридических критериев, таких как отсутствие ограничений по передаче объекта инвестиций в ГЧП, а также критерия наличия потребности в бюджетных инвестициях.
Если объект инвестиций входит в Перечень объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
В зависимости от потребности государственных инвестиций государственный инвестиционный проект рассматривается в следующей приоритетности:
1) проект, не требующий денежных выплат за счет бюджетных средств, кроме проектов, предусматривающих гарантию потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта ГЧП, рассматривается к реализации посредством ГЧП;
2) проект, требующий денежных выплат за счет бюджетных средств, рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций;
3) проект, требующий денежных выплат за счет бюджетных средств, рассматривается к реализации посредством ГЧП.
4. Экономическая экспертиза состоит из двух уровней:
первый уровень экономической экспертизы будет проводиться на предмет оценки показателя "Приоритетность ГИП", который будет содержать оценку ГИП на соответствие документам Системы государственного планирования, а также срочности реализации проекта. В случае наличия срочности реализации проекта, проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Путем осуществления государственных инвестиционных проектов не реализуются проекты, направленные на предоставление развлекательных услуг, игорный бизнес, парикмахерские и салоны косметических услуг, банно-оздоровительные комплексы, торгово-развлекательные центры и другие.
Если затраты на разработку и экспертизу документации превышает стоимость реализации проекта, то ГИП не рассматривается через механизм ГЧП.
второй уровень, методом анализа затрат и выгод определить коэффициент бюджетной эффективности по следующей формуле:
, где:
Кбэ – коэффициент бюджетной эффективности;
ДБбиj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством бюджетного инвестиционного проекта либо участие государства в уставном капитале в период j;
РБбиj – средства, направляемые на реализацию проекта (как в ходе инвестиций, так и в ходе эксплуатации) в период j;
ДБгчпj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством ГЧП в период j;
РБгчпj – государственные обязательства по проекту ГЧП в период j;
Ст – ставка дисконтирования.
Значение ставки дисконтирования рекомендуется выбирать равной значению ставки рефинансирования Национального банка Республики Казахстан на дату разработки инвестиционного предложения либо среднему значению прогнозируемой инфляции согласно прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Если Кбэ > 0, то ГИП рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции;
Если Кбэ ≤ 0, то в первую очередь ГИП рассматривается к реализации как проект ГЧП.
Если коэффициент бюджетной эффективности ГИП имеет отрицательное значение и возникает необходимость рассмотрения через проект ГЧП, рассчитывается срок окупаемости проекта, по формуле:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу, где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
При отсутствии ограничений по пруденциальным нормативам либо ковенантам проект финансируется посредством бюджетного кредита.

3. Жобаларды алғашқы іріктеу инвестициялар объектісін МЖӘ-ге беру бойынша шектеулердің болмауы, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларға деген қажеттіліктің болу өлшемшарттары сияқты заң өлшемшарттары негізінде жүзеге асырылады.
Егер инвестициялар объектісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тізбесіне енгізілсе, онда жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қаралады.
Мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты мемлекеттік инвестициялық жобалар мынадай басымдықпен қаралады:
1) МЖӘ жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдігін көздейтін жобалардан басқа бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемді талап етпейтін жобаның МЖӘ арқылы іске асырылуы қаралады;
2) бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемді талап ететін жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қаралады;
3) бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемді талап ететін жобаның МЖӘ арқылы іске асырылуы қаралады.
4. Экономикалық сараптама екі деңгейден тұрады:
экономикалық сараптаманың бірінші деңгейі МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін, сондай-ақ жобаны іске асыру жеделдігін бағалаудан тұратын "МИЖ басымдығы" деген көрсеткішті бағалау тұрғысынан жүргізілетін болады. Жобаны іске асырудың жеделдігі болған жағдайда жобаны бюджеттік инвестициялар арқылы іске асыру қаралады.
Ойын-сауық қызметтерін көрсетуге, ойын бизнесіне, шаштараз бен косметикалық көрсетілетін қызметтер салондарына, монша-сауықтыру кешендеріне, сауда-ойын-сауық орталықтарына және басқа да салаларға бағытталған жобалар мемлекеттік инвестициялық жобаларды жүзеге асыру арқылы іске асырылмайды.
Егер құжаттаманы әзірлеуге және сараптама жасауға жұмсалатын шығындар жобаны іске асыру құнынан жоғары болса, онда МИЖ МЖӘ тетігі арқылы қаралмайды.
екінші деңгей, шығындар мен пайданы талдау әдісімен мынадай формула бойынша бюджет тиімділігінің коэффициентін айқындау:
, мұнда:
Кбэ – бюджет тиімділігінің коэффициенті;
ДБбиj – j кезеңінде бюджеттік инвестициялық жоба не мемлекеттің жарғылық капиталға қатысуы арқылы жобаны іске асырудан мемлекеттік (республикалық, сонымен бірге жергілікті) бюджетке түскен түсімдер;
РБбиj – j кезеңінде жобаны іске асыруға жұмсалатын қаражат (инвестициялық, сондай-ақ пайдалануға беру кезеңінде);
ДБгчпj – j кезеңінде МЖӘ арқылы жобаны іске асырудан мемлекеттік (республикалық, сонымен бірге жергілікті) бюджетке түскен түсімдер;
РБгчпj – j кезеңінде МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Ст – дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау мөлшерлемесінің мәнін инвестициялық ұсынысты әзірлеу күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің мәніне тең не Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес болжамдалған инфляцияның орташа мәніне тең таңдау ұсынылады.
Егер Кбэ > 0, онда МИЖ-ді бюджеттік инвестициялар ретінде іске асыру қаралады;
Егер Кбэ ≤ 0, онда МИЖ ең алдымен МЖӘ жобасы ретінде іске асыру қаралады.
Егер МИЖ бюджет тиімділігі коэффициентінің теріс мәні болса және МЖӘ жобасы арқылы қарау қажеттілігі туындаса, жобаның өтімділік мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
ІC (Іnvest Capіtal) – жобадағы алғашқы инвестициялық шығындар;
CFі (Cash Flow) – таза пайда мен амортизация сомасы болып табылатын уақыттың і-ші кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынын есептеу үшін мына формулаларды қолдану қажет:
немесе
CFі = Кіріс – Операциялық шығасылар – Салықтық төлемдер және қарыз капиталы бойынша төлемдер, мұнда:
А (Amortіzatіon) – амортизация, шығын болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profіt) – инвестициялық жобаның таза пайдасы.
Пруденциялық нормативтер не ковенанттар бойынша шектеулер болмаған кезде жоба бюджеттік кредит арқылы қаржыландырылады.

5. Если ГИП рассматривается к реализации не как проект ГЧП, то определение схемы финансирования осуществляется на основании следующего алгоритма:
если объект инвестиций находится на балансе субъекта квазигосударственного сектора, то проект рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц либо бюджетного кредитования;
если объект инвестиций находится на балансе государственного учреждения, то проект рассматривается к реализации как бюджетный инвестиционный проект;
при отсутствии прямого финансового дохода либо, если основным выгодоприобретателем является государственное учреждение, ГИП реализуется как БИП;
если основной доход в постинвестиционной (эксплуатационной) стадии проекта формируется за счет государственного бюджета, то проект реализуется посредством участия (увеличения доли участия) государства в уставном капитале юридического лица;
если основной доход формируется не за счет государственного бюджета, но юридическое лицо имеет организационно-правовую форму государственного предприятия либо некоммерческого акционерного общества, то проект реализуется посредством участия (увеличения доли участия) государства в уставном капитале юридического лица;
в случаях, не соответствующих вышеуказанным проводится дополнительная проверка финансовых показателей юридического лица.
Так, если у юридического лица имеются ограничения по пруденциальным нормативам либо ковенантам по ранее осуществленным, но не погашенным займам, то реализуется посредством участия (увеличения доли участия) государства в уставном капитале юридического лица.
При отсутствии ограничений по пруденциальным нормативам либо ковенантам проект финансируется посредством бюджетного кредита.
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 мая 2019 года № 34
Приложение 2
к Правилам проведения мониторинга
договоров концессии, проведения
мониторинга и оценки
реализации концессионных
проектов
Информация по мониторингу реализации концессионных проектов, мониторинга договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской и коммунальной собственности
Наименование концессионного проекта
Предмет договора
Концедент
Концессионер
Компенсация инвестиционных затрат, тысяч тенге, всего
Компенсация эксплуатационных затрат, тысяч тенге, всего
Вознаграждение за управление, тысяч тенге, всего
Арендная плата, тысяч тенге, всего
Плата за доступность, тысяч тенге, всего
Меры государственной поддержки согласно пункту 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях"
Наличие группы по управлению проектом
Контрольные события
Измерение
План
Факт
Причины отклонения
Запланированные меры реагирования (матрица рисков)
Принятые/ принимаемые меры
Влияние на проект, его контрольные точки: стоимость, сроки, качество/ доступность услуг
сроки
Подписание договора (дата подписания, номер договора)
дата
Регистрация договора в органах казначейства (дата регистрации, регистрационный номер договора)
дата
Вступление договора в силу
дата
Предоставление земельного участка (номер и дата свидетельства)
дата
Выдача разрешения на строительство, иных разрешений (вид и дата документа)
дата
Финансовое закрытие: обеспечение проекта финансовыми ресурсами (дата, номер кредитного договора)
дата
Начало строительства
дата
Завершение строительства
дата
Ввод объекта в эксплуатацию (дата и номер акта)
дата
Прием объекта в государственную собственность (дата, номер акта)
дата
Погашение займа
дата
Выплата арендных платежей
дата
Передача прав концессионеру (права пользования, владения), дата, номер акта, договора)
дата
стоимость
Компенсация инвестиционных затрат (на текущую дату)
тысяч тенге
Компенсация эксплуатационных затрат (на текущую дату)
тысяч тенге
Вознаграждение за управление (на текущую дату)
тысяч тенге
Арендная плата за пользование объектом концессии (на текущую дату)
тысяч тенге
Реализация товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта концессии (на текущую дату)
тысяч тенге
Плата за доступность (на текущую дату)
тысяч тенге
Субсидии от государства в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан (на текущую дату)
тысяч тенге
Собственные средства
тысяч тенге
Заемные средства
в валюте займа, в тысячах тенге
Стоимость строительства объекта
тысяч тенге
Стоимость объекта концессии
тысяч тенге
качество/ доступность
Рабочие места в период эксплуатации
количество мест
Показатели конечного результата
Исполнение обязательств концедентом по договору: (указывается перечень обязательств по договору)
согласно договору
Исполнение обязательств концессионером по договору: (указывается перечень обязательств по договору)
согласно договору
Финансовое состояние концессионера, в том числе:
текущая ликвидность: текущие активы/текущие обязательства
коэффициент
обеспеченность собственными средствами: (собственный капитал-вне оборотные активы)/текущие активы
коэффициент
рентабельность активов: (чистая прибыль/стоимость активов)*100%
коэффициент
Качество товаров, работ и услуг (указываются требования, критерии к качеству согласно договору)
согласно договору
Виды деятельности, осуществляемые в рамках договора концессии
перечень согласно договору
Объемы и виды работ, услуг по договору концессии
в натуральном выражении согласно договору
Наличие земельного участка, с указанием правоустанавливающих документов и собственников
Наличие проектно-сметной документации, имеющего заключение комплексной вневедомственной экспертизы ( номер и дата заключения)
Меры государственной поддержки, предусмотренные пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях"
согласно договору
Погашение займа (на текущую дату)
тысяч тенге
Погашение аренды (на текущую дату)
тысяч тенге
Добавленная стоимость на 1 единицу выпускаемой продукции
тысяч тенге
Применение и внедрение лучших мировых практик и инноваций
Состояние объекта концессии, переданного в лизинг, в аренду, в имущественный найм
согласно договору
Фондоотдача объекта концессии, годовой объем произведенной продукции по концессионному проекту, тысячах тенге/среднегодовая стоимость объекта концессии, тысяч тенге
коэффициент
Достоверность всех сведений подтверждаю ___________ "___" ___________ ____ года.
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись должностного лица)*(Дата заполнения)
Место печати
Примечание:
* Не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли; на местном уровне – не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы.
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 мая 2019 года № 34
Приложение 1
к Правилам планирования и
реализации проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Информация по проектам государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) __________ местных исполнительных органов/центральных государственных органов по состоянию на ___________ (указывается отчетная дата представления информации)
№ п/п
Наименование проекта
Дата подписания и номер Договора и срок его действия
Дата и номер регистрации Договора в Казначействе
Вид контракта ГЧП
Стоимость проекта
Уровень проекта
Вид инициативы ГЧП
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Источники финансирования проекта
(в тысячах тенге)
Сфера (отрасль) реализации проекта
Объект ГЧП
Мощность проекта
Место нахождения объекта ГЧП
Собственные средства частного партнера
Заемные средства
Средства государственного бюджета
Средства субъектов квазигосударственного сектора
Иные средства
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Сроки и этапы реализации проекта
Государственный партнер (Концедент) адреса и контактные данные
Частный партнер (Концессионер), адреса и контактные данные
Компания ГЧП (при институциональном ГЧП), адреса и контактные данные
Дата и номер Постановления Правительства Республики Казахстан о принятии государственных обязательств (по проектам особой значимости)
Дата и номер решения Республиканской бюджетной комиссии о возможности принятия государственных обязательств, сумма обязательств одобренных к принятию
период строительства
период эксплуатации
текущая стадия
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
Сумма государственных обязательств
(в тысячах тенге)
Источники возмещения затрат, получения доходов (в тысячах тенге)
Сумма компенсации инвестиционных затрат
Сумма компенсации операционных затрат
Сумма компенсация эксплуатационных затрат
Сумма вознаграждения за управление
Сумма платы за доступность
Принятая
Остаток
Освоенная
Остаток
Освоенная
Остаток
Освоенная
Остаток
Освоенная
Остаток
Освоенная
Остаток
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
продолжение таблицы
объемы государственных обязательств или выплат из бюджета (в тысячах тенге)
Сумма выплаченных средств при валютной компенсации (в тысячах тенге)
всего
2005 год
2006 год
и так далее по каждому году до конца выплат государственных обязательств
38
39
40
41
42

5. Егер МИЖ-ді МЖӘ жобасы ретінде іске асыру қаралмаса, онда қаржыландыру сызбасын айқындау мына алгоритм негізінде жүзеге асырылады:
егер инвестициялар объектісі квазимемлекеттік сектор субъектісінің балансында болса, онда жоба заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы не бюджеттік кредиттеу арқылы бюджеттік инвестициялар ретінде іске асырылуы қаралады;
егер инвестициялар объектісі мемлекеттік мекеменің балансында болса, онда жоба бюджеттік инвестициялық жоба ретінде іске асырылуы қаралады;
тікелей қаржы кірісі болмаған кезде не егер негізгі пайда алушы мемлекеттік мекеме болып табылса, МИЖ БИЖ ретінде іске асырылады;
егер жобаның инвестициядан кейінгі кезеңдегі (пайдалану) негізгі кірісі мемлекеттік бюджет есебінен қалыптастырылса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (қатысу үлесінің ұлғаюы) арқылы іске асырылады;
егер негізгі кіріс мемлекеттік бюджет есебінен қалыптастырылмаса, бірақ заңды тұлғаның мемлекеттік кәсіпорынның не коммерциялық емес акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысаны болса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (қатысу үлесінің ұлғаюы) арқылы іске асырылады;
жоғарыда аталғандарға сәйкес келмеген жағдайларда заңды тұлғаның қаржылық көрсеткіштеріне қосымша тексеру жүргізіледі.
Осылайша, егер заңды тұлғаның пруденциялық нормативтер не бұрын жүзеге асырылған, бірақ өтелмеген қарыздар ковенанттары бойынша шектеулері бар болса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (қатысу үлесінің ұлғаюы) арқылы іске асырылады.
Пруденциялық нормативтер не ковенанттар бойынша шектеулер болмаған кезде жоба бюджеттік кредит арқылы қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 4 мамырдағы
№ 34 бұйрығына
3-қосымша
Концессия шарттарына
мониторинг жүргізу,
концессиялық жобалардың
іске асырылуына мониторинг
және бағалау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Концессиялық жобалардың іске асырылуын мониторингілеу, республикалық және коммуналдық меншікке жататын концессия объектілері бойынша концессия шарттарын мониторингілеу жөніндегі ақпарат
Концессиялық жобаның атауы
Шарттың нысанасы
Концедент
Концессионер
Инвестициялық шығындарының өтемақысы, мың теңге, барлығы
Пайдалану шығындарының өтемақысы, мың теңге, барлығы
Басқару үшін сыйақы, мың теңге, барлығы
Жалдау төлемақысы, мың теңге, барлығы
Қолжетімділік үшін төлемақы, мың теңге, барлығы
"Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік қолдау шаралары
Жобаны басқару жөніндегі топтың болуы
Бақылау оқиғалары
Өлшем
Жоспар
Факт
Ауытқу себептері
Жоспарланған ден қою шаралары (тәуекелдер матрицасы)
Қабылданған/ қабылданатын шаралар
Жобаға әсері, оның бақылау нүктелері: құны, мерзімдері, көрсетілетін қызметтердің сапасы/ қолжетімділігі
мерзімдері
Шартқа қол қою (қол қою күні, шарттың нөмірі)
күні
Шартты қазынашылық органдарында тіркеу (тіркеу күні, шарттың тіркеу нөмірі)
күні
Шарттың күшіне енуі
күні
Жер учаскесін беру (куәліктің нөмірі және күні)
күні
Құрылысқа рұқсат, өзге де рұқсаттар беру (құжаттың түрі мен күні)
күні
Қаржылық жабылуы: жобаны қаржылық ресурстармен қамтамасыз ету (кредиттік шарттың күні, нөмірі)
күні
Құрылыстың басталуы
күні
Құрылыстың аяқталуы
күні
Объектіні пайдалануға беру (актінің күні мен нөмірі)
күні
Объектіні мемлекеттік меншікке қабылдау (актінің күні, нөмірі)
күні
Қарызды өтеу
күні
Жалдау төлемдерін төлеу
күні
Құқықтарды концессионерге беру (пайдалану, иелену құқығын), (актінің, шарттың күні, нөмірі)
күні
құны
Инвестициялық шығындарының өтемақысы (ағымдағы күнге)
мың теңге
Пайдалану шығындарының өтемақысы (ағымдағы күнге)
мың теңге
Басқару үшін сыйақы (ағымдағы күнге)
мың теңге
Концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысы (ағымдағы күнге)
мың теңге
Концессия объектісін пайдалану процесінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу (ағымдағы күнге)
мың теңге
Қолжетімділік үшін төлемақы (ағымдағы күнге)
мың теңге
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар (ағымдағы күнге)
мың теңге
Меншікті қаражат
мың теңге
Қарыз қаражаты
қарыз валютасында, мың теңге
Объектіні салу құны
мың теңге
Концессия объектісінің құны
мың теңге
сапасы/ қол жетімділігі
Пайдалану кезеңіндегі жұмыс орындары
орындардың саны
Түпкілікті нәтиженің көрсеткіштері
Концеденттің шарт бойынша міндеттемелерді орындауы:
(шарт бойынша міндеттемелер тізбесі көрсетіледі)
шартқа сәйкес
Концессионердің шарт бойынша міндеттемелерді орындауы:
(шарт бойынша міндеттемелер тізбесі көрсетіледі)
шартқа сәйкес
Концессионердің қаржылық жағдайы, оның ішінде:
ағымдағы өтімділігі: ағымдағы активтер/ағымдағы міндеттемелер
коэффициенті
меншікті қаражатпен қамтамасыз етілуі: (меншікті капитал-айналымнан тыс активтер )/ағымдағы активтер
коэффициенті
активтердің рентабельділігі: (таза пайда/активтердің құны)*100%
коэффициенті
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы (шартқа сәйкес сапа өлшемшарттары, талаптары көрсетіледі)
шартқа сәйкес
Концессия шарты шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет түрі
шартқа сәйкес тізбе
Концессия шарты бойынша жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі мен түрлері
шартқа сәйкес заттай мәнде
Құқық белгілейтін құжаттар мен меншік иелері көрсетілген жер учаскесінің болуы
Ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттаманың болуы (қорытындының нөмірі мен күні)
2006 жылғы 7 шілдедегі "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14- бабының 1-тармағында көзделген мемлекеттік қолдау шаралары
шартқа сәйкес
Қарызды өтеу (ағымдағы күнге)
мың теңге
Жалдауды өтеу (ағымдағы күнге)
мың теңге
Шығарылатын өнімнің 1 бірлігіне қосылған құн
мың теңге
Үздік әлемдік практикалар мен инновацияларды қолдану және енгізу
Лизингке, жалға, мүлікті жалдауға берілген концессия объектісінің жағдайы
шартқа сәйкес
Концессия объектісінің қор қайтарымы, концессиялық жоба бойынша өндірілген өнімнің жылдық көлемі, мың теңге/концессия объектісінің орташа жылдық құны, мың теңге
коэффициенті
Барлық мәліметтің анық екенін растаймын ___________ жылғы "___" ______________
(лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)* (толтыру күні )
Мөрдің орны
Ескертпе:
* Тиісті саланың уәкілетті органының бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес; жергілікті деңгейде – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімінің орынбасарынан төмен емес.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 4 мамырдағы
№ 34 бұйрығына
4-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдардың/орталық мемлекеттік органдардың _____________ жағдай бойынша (ақпарат берудің есепті күні көрсетіледі) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары (бұдан әрі – МЖӘ) жөніндегі ақпараты
р/с
Жобаның атауы
Шартқа қол қойылған күн және оның нөмірі, оның қолданылу мерзімі
Шартты Қазынашылықта тіркеу күні және нөмірі
МЖӘ келісімшартының түрі
Жобаның құны
Жобаның деңгейі
МЖӘ бастамасының түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғысы
Жобаны қаржыландырудың көздері
(мың теңге)
Жобаны іске асыру саласы (аясы)
МЖӘ объектісі
Жобаның қуаты
МЖӘ объектісінің орналасқан жері
Жекеше әріптестің меншікті қаражаты
Қарыз қаражаты
Мемлекеттік бюджет қаражаты
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты
Өзге де қаражат
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғысы
Жобаны іске асыру мерзімдері және кезеңдері
Мемлекеттік әріптес (Концедент) мекенжайы және байланыс деректері
Жекеше әріптес (Концессионер), мекенжайы және байланыс деректері
МЖӘ компаниясы (институционалдық МЖӘ жанындағы), мекенжайы және байланыс деректері
Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні және нөмірі (ерекше маңызы бар жобалар бойынша)
Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мүмкіндігі туралы Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің күні және нөмірі, қабылдауға мақұлданған міндеттемелер сомасы
құрылыс кезеңі
пайдалану кезеңі
ағымдағы кезең
18
19
20
21
22
23
24
25
кестенің жалғысы
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
(мың теңге)
Шығындарды өтеу, кірістерді алу көздері (мың теңге)
Инвестициялық шығындарды өтеу сомасы
Операциялық шығындарды өтеу сомасы
Пайдалану шығындарын өтеу сомасы
Басқару үшін төлемақы сомасы
Қолжетімділік үшін төлемақы сомасы
Қабылданған
Қалдық
Игерілген
Қалдық
Игерілген
Қалдық
Игерілген
Қалдық
Игерілген
Қалдық
Игерілген
Қалдық
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
кестенің жалғысы
мемлекеттік міндеттемелердің немесе бюджеттен төленетін төлемдердің көлемі (мың теңге)
Валюталық өтемақы кезінде төленген қаражаттың сомасы (мың теңге)
барлығы
2005 жыл
2006 жыл
мемлекеттік міндеттемелерді төлеу аяқталғанға дейін әр жыл бойынша т.с.с.
38
39
40
41
42