О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2019 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2019 года № 18716.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940, опубликован 30 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) больное животное – животное в организме которого обнаружен возбудитель болезни, выявленный в результате диагностического исследования серологическим, бактериологическим методами или полимеразно-цепной реакцией (далее – ПЦР) биологического (патологического) материала, отобранного от животного или при забое животного (исследовании лимфатических узлов и внутренних (паренхиматозных) органов) или от абортированного плода;
2) благополучная эпизоотологическая единица с вакцинацией - эпизоотологическая единица (гурт, стадо, отара, табун), где достигнут групповой отрицательный результат диагностических исследований, отсутствуют другие признаки наличия бруцеллезной инфекции, но имеется угроза заноса возбудителя и в связи с этим проведена вакцинация;
3) дополнительные диагностические исследования – осуществление лабораторного контроля поголовья животных эпизоотологической единицы, по которым:
в результате проведения диагностических исследований методом ПЦР или бактериологического исследования с биологической пробой (далее – биопроба) не определен статус неблагополучия эпизоотологической единицы, но имеются положительно реагирующие на бруцеллез животные по результатам первичных диагностических исследований;
оздоровлены с применением вакцин против бруцеллеза.
Дополнительные диагностические исследования животных в этих случаях являются мерой, вводимой в качестве альтернативы установления ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий.
4) благополучная эпизоотологическая единица с дополнительным диагностическим исследованием – эпизоотологическая единица, в которой находится животное положительно реагирующие по результатам первичных и вторичных диагностических исследований или эпизоотологическая единица, которая оздоровлена с применением вакцин против бруцеллеза;

"Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7 1/587 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 23 мамырдағы № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 23 мамырда № 18716 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ауру жануар – жануардан немесе жануарды сою кезінде (лимфа түйіндерін және ішкі (паренхиматозды) органдарды зерттеу) немесе түсіктен алынған биологиялық (патологиялық) материалды серологиялық, бактериологиялық әдістермен немесе полимеразды-тізбектік реакциямен (бұдан әрі – ПТР) зерттеу нәтижесінде анықталған, ағзасында ауру қоздырғышы табылған жануар;
2) вакциналанатын саламатты эпизоотологиялық бірлік – диагностикалық зерттеулердің топтық теріс нәтижесіне қол жеткізілген, бруцеллез инфекциясының бар екендігін білдіретін басқа белгілер жоқ, бірақ қоздырғыштың ену қаупі бар және осыған байланысты вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірлік (үйір, мал тобы, отар, табын);
3) қосымша диагностикалық зерттеулер – ПТР әдісімен зерттеу немесе биологиялық сынамамен (бұдан әрі – биосынама) бактериологиялық зерттеу жүргізу нәтижесінде эпизоотологиялық бірліктің саламатсыздық мәртебесі анықталмаған, бірақ алғашқы диагностикалық зерттеулер нәтижелері бойынша бруцеллезге оң нәтиже берген жануарлар бар, бруцеллезге қарсы вакцина қолдана отырып сауықтырылған эпизоотологиялық бірліктегі жануарлар басына зертханалық бақылау жүргізу.
Бұл жағдайларда жануарларды қосымша диагностикалық зерттеу шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеудің баламасы ретінде енгізілетін шара болып табылады.
4) қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты эпизоотологиялық бірлік – алғашқы және екінші диагностикалық зерттеулердің қорытындысы бойынша оң нәтиже берген жануарлары бар эпизоотологиялық бірлік немесе бруцеллезге қарсы вакцина қолдана отырып сауықтырылған эпизоотологиялық бірлік;

5) скотомогильник (биотермическая яма) – место для долговременного захоронения трупов сельскохозяйственных и домашних животных, павших от эпизоотии или забитых в порядке предупреждения ее распространения. Особый статус охраны и учета имеют захоронения с сибирской язвой;
6) неблагополучный пункт – населенный пункт на территории, которой имеется неблагополучная эпизоотологическая единица;
7) неблагополучная эпизоотологическая единица – гурт, стадо, отара, табун в котором были выявлены больные животные;
8) благополучный пункт – эпизоотологическая единица (гурт, стадо, отара, табун), благополучный хозяйствующий субъект и благополучный населенный пункт, в котором не обнаружены больные животные и положительно реагирующие животные;
9) хозяйствующий субъект – физические и юридические лица, занимающиеся выращиванием животных;
10) эпизоотологическая единица – группа эпизоотической связанных животных (гурт, стадо, отара, табун), с равной вероятностью подвергающихся риску воздействия возбудителя болезни, по причине того, что они находятся в одном месте (на одном выгоне, пастбище и других местах).";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Для контроля за эпизоотическим состоянием по риккетсиозам специалисты в области ветеринарии и специалисты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводят на неблагополучных территориях отлов грызунов, сбор клещей и их исследование на носительство возбудителей риккетсиозов, ведут строгий учет природных очагов болезни.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Специалисты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) ведут постоянное медицинское наблюдение за персоналом, обслуживающим животных;
2) организуют на регулярной основе проведение разъяснительной работы среди населения и работников животноводства о вреде и последствиях туберкулеза, мерах личной профилактики и борьбы с ним.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:
"101. Санитарно-эпидемиологические и другие специальные мероприятия по профилактике туберкулеза людей и их лечению, а также контроль за выполнением этих мероприятий осуществляют специалисты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
дополнить пунктом 212-1 следующего содержания:
"212-1. При проведении мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения нодулярного дерматита допускается вакцинация животных, препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.";

5) мал қорымы (биотермиялық шұңқыр) – эпизоотиядан өлген немесе таралуының алдын алу мақсатында сойылған ауыл шаруашылығы және үй жануарларының өлекселерін ұзақ мерзімді сақтауға арналған орын. Сібір жарасы көмінділері қорғау мен есепке алудың ерекше мәртебесіне ие;
6) саламатсыз пункт – аумағында саламатсыз эпизоотологиялық бірлік бар елді мекен;
7) саламатсыз эпизоотологиялық бірлік – ауру жануар анықталған үйір, мал тобы, отар, табын;
8) саламатты пункт – ауру жануар және оң нәтиже берген жануар анықталмаған эпизоотологиялық бірлік (үйір, мал тобы, отар, табын), саламатты шаруашылық субъектісі және саламатты елді мекен;
9) шаруашылық жүргізуші субъект – жануарлар өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
10) эпизоотологиялық бірлік – эпизоотиялық тұрғыдан байланысты, бір жерде (бір өрісте, жайылымда және басқа жерлерде) болуы себепті ауру қоздырғыштың әсер етуі тәуекеліне ұшырау ықтималдығы бірдей жануарлар тобы (үйір, мал тобы, отар, табын).";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Рикетсиоздар бойынша эпизоотиялық жай-күйді бақылау үшін ветеринария саласындағы мамандар және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандар саламатсыз аумақтарда кеміргіштерді аулап, кенелерді жинап, оларды рикетсиоздар қоздырғыштарын тасып жүруіне диагностикалық зерттеу жүргізеді, аурудың табиғи ошақтарын қатаң есепке алады.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандар:
1) жануарларға қызмет көрсететін персоналға тұрақты түрде медициналық қадағалау жүргізеді;
2) халық пен мал шаруашылығы жұмыскерлері арасында туберкулездің зияны мен зардаптары, жеке профилактика және онымен күресу туралы түсіндірме жұмысын жүргізуді тұрақты негізде ұйымдастырады.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"101. Адамдар туберкулезінің профилактикасы және оларды емдеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық және басқа да арнайы іс-шараларды, сондай-ақ, осы іс-шаралардың орындалуын бақылауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандар жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 212-1-тармақпен толықтырылсын:
"212-1. Нодулярлы дерматиттің пайда болуының алдын алу мақсатында ветеринариялық-санитариялық саламатты аумақта іс-шаралар жүргізу кезінде Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттармен жануарларды вакциналауға жол беріледі.";

дополнить пунктом 214-1 следующего содержания:
"214-1. При нодулярном дерматите проводятся следующие мероприятия:
немедленная изоляция больных и подозрительных по заболеванию животных;
борьба с кровососущими насекомыми с использованием дезинсекционных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
дезинфекция помещений, выгульных площадок и других мест скопления животных.";
дополнить пунктом 215-1 следующего содержания:
"215-1. При проведении мероприятий в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте по нодулярному дерматиту допускается вакцинация животных, препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.";
пункт 425 изложить в следующей редакции;
"425. Ветеринарно-санитарные инспектора ветеринарных контрольных постов совместно с государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующей административно-территориальной единицы осуществляют контроль за сбором и обеззараживанием мусора, пищевых и других отходов, выгруженных с морских и речных судов, самолетов, из вагонов-ресторанов, рефрижераторов и других средств транспорта, прибывших из иностранных государств, независимо от их благополучия по африканской чуме свиней. Эти отходы подлежат уничтожению путем сжигания в специально оборудованном месте вне городских свалок по согласованию с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы и уполномоченным орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 775 изложить в следующей редакции:
"775. При обнаружении личинок трихинелл в пробах мышц туши свиней и зверей, данные туши перерабатываются на мясокостную муку или сжигаются, зарывать их в землю не допускается. Соответствующая информация об обнаружении возбудителя трихинеллеза среди животных передается в территориальное подразделение уполномоченного орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
заголовок главы 99 изложить в следующей редакции:
"Глава 99. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по бруцеллезу";
параграфы 1, 2, 3, 4 и 5 главы 99 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по диагностике бруцеллеза животных
1079. Для установления диагноза на бруцеллез применяют эпизоотологический, клинический, серологический, бактериологический методы (с постановкой биопробы) и ПЦР.
1080. При проведении диагностических исследований животных на бруцеллез применяют серологические тесты, официально рекомендованные Всемирной организацией здоровья животных (далее – МЭБ): реакцию связывания комплемента или реакцию длительного связывания комплимента – СҒ (РСК/РДСК), тест с забуферным антигеном Бруцелла – ВВАТ (ПРА/РБП), иммуноферментный анализ – Elisa (ИФА) и флуоресцентной поляризации – FРА (ФПА). Для определения статуса стада (отары) по бруцеллезу применяются бактериологический метод (с постановкой биопробы) или ПЦР.

мынадай мазмұндағы 214-1-тармақпен толықтырылсын:
"214-1. Нодулярлы дерматит кезінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
ауру және ауруға күдікті жануарларды жедел оқшаулау;
Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинсекциялық құралдарды пайдалана отырып, қансорғыш жәндіктермен күресу;
қора-жайларды, серуендеу алаңдарын және жануарлар топтасатын басқа да орындарды дезинфекциялау.";
мынадай мазмұндағы 215-1-тармақпен толықтырылсын:
"215-1. Эпизоотиялық ошақта және нодулярлы дерматит бойынша саламатсыз пунктте іс-шаралар жүргізу кезінде Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттармен жануарларды вакциналауға жол беріледі.";
425-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"425. Ветеринариялық бақылау бекеттерінің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен бірлесіп, шошқалардың африкалық обасы бойынша саламаттылығына қарамастан, шет мемлекеттерден келген теңіз және өзен кемелерінен, ұшақтардан, вагон-мейрамханалардан, рефрижераторлардан және басқа да көлік құралдарынан түсірілген қоқыстың, тамақ және басқа да қалдықтардың жиналуына және залалсыздандырылуына бақылау жүргізеді. Бұл қалдықтар тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша қаланың қоқыс тастайтын жерлерінен тыс арнайы жабдықталған орында өртеу арқылы жойылуы тиіс.";
775-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"775. Шошқа мен аңдар ұшаларының бұлшықет сынамаларында трихинелл личинкалары табылған жағдайда, аталған ұшалар ет-сүйек ұнына өңделеді немесе өртеледі, оларды жерге көмуге жол берілмейді. Жануарлар арасында трихинеллез қоздырғышының табылғаны туралы тиісті ақпарат халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне беріледі.";
99-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"99-тарау. Бруцеллез бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі";
99-тараудың 1, 2, 3, 4 және 5-параграфтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жануарлар бруцеллезінің диагностикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1079. Бруцеллезге диагноз қою үшін эпизоотологиялық, клиникалық, серологиялық, бактериологиялық әдістерді (биосынама қоя отырып) және ПТР қолданады.
1080. Жануарларды бруцеллезге диагностикалық зерттеу жүргізу кезінде Дүниежүзілік жануарлар саулығы ұйымы (бұдан әрі – ХЭБ) ресми түрде ұсынған мынадай серологиялық тестілерді қолданады: комплементті байланыстыру реакциясы немесе комплементті ұзақ байланыстыру реакциясы – CF (КБР/КҰБР), Бруцелланың буферден тыс антигенімен тест – ВВАТ (ПРА/РБС), иммундық ферментті талдау – Elіsa (ИФТ) және флуоресцентті поляризация – FPA (ФПА). Бруцеллез бойынша табынның (отардың) мәртебесін анықтау үшін бактериологиялық (биосынама қоя отырып) әдіс немесе ПТР қолданылады.

1081. Мелкий рогатый скот при подозрении на заболевание, вызываемое Бруцеллой овис, исследуют в РДСК с овисным антигеном или ИФА. При наличии абортированных плодов проводят бактериологические исследования с постановкой биопробы или ПЦР.
1082. Бактериологическому исследованию (включая постановку биопробы) или ПЦР подвергают патологический материал от животных при наличии у них клинических признаков, вызывающих подозрение на заболевание бруцеллезом, а также материал от вынужденно убитого животного для подтверждения диагноза при серологическом мониторинге. Абортированные плоды, поступающие в ветеринарную лабораторию для исследования на трихомоноз, кампилобактериоз, сальмонеллез, лептоспироз, хламидиозный аборт, листериоз, иерсениозы подлежат обязательному диагностическому исследованию на бруцеллез.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в благополучных по бруцеллезу пунктах, эпизоотологических единицах
1083. Ветеринарные мероприятия в благополучном пункте, эпизоотологической единицы, включая с дополнительным диагностическим исследованием, вакцинацией проводятся в соответствии с Планом ветеринарно-профилактических мероприятий против бруцеллеза (далее – План).
1084. План составляется ветеринарными специалистами государственных ветеринарных организаций, созданными МИО (далее – ГВО) с ветеринарными пунктами (далее – ВП). По каждому ВП или ГВО составляется один План, включающий эпизоотологические единицы.
1085. Ветеринарным врачам сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств (далее – СХТП, КХ, ФХ) допускается самостоятельно разрабатывать собственный План для эпизоотологических единиц, которые они обслуживают, и данный план является составной частью Плана, составляемого ГВО, ВП на территории которого расположено данное СХТП, КХ, ФХ.
1086. Профилактические мероприятия для личных подсобных хозяйств составляются ветеринарными врачами ГВО, ВП, обслуживающими данную эпизоотологическую единицу, и являются составной частью Плана, составляемого ГВО, ВП. В Плане все мероприятия разделяются по эпизоотологическим единицам. В случае изменения количеств эпизоотологических единиц, ветеринарный врач вносит изменения в План.
Каждый ВП направляет План в ГВО. ГВО делает сводный План для района и утверждает совместно с подразделением МИО района, осуществляющего деятельность в области ветеринарии.
Подразделение МИО района, осуществляющее деятельность в области ветеринарии направляет План в подразделение МИО области, осуществляющее деятельность в области ветеринарии. Подразделения МИО района, области, осуществляющие деятельность в области ветеринарии направляют соответственно на согласование в территориальные подразделения района, области ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии. Подразделение МИО области, городов республиканского значения, столицы, осуществляющее деятельность в области ветеринарии направляет План в ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии за подписью курирующего заместителя акима области, города республиканского значения, столицы. Ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии на основании Планов областей, городов республиканского значения, столицы разрабатывает республиканский План, который утверждается председателем ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и согласовывается с курирующим вице-министром уполномоченного органа в области ветеринарии.

1081. Овис Бруцелласы тудыратын ауруға күдіктенген кезде ұсақ малды овистік антигені бар КҰБР-мен немесе ИФТ-мен зерттейді. Түсіктер болған кезде биосынама қоя отырып, бактериологиялық зерттеулер немесе ПТР жүргізеді.
1082. Бактериологиялық зерттеуді (биосынама қоюды қоса алғанда) немесе ПТР-ны бруцеллез ауруына күдік тудыратын клиникалық белгілері бар жануарлардан алынған патологиялық материалдарға, сондай-ақ серологиялық мониторинг кезінде диагнозды растау үшін мәжбүрлі түрде өлтірілген жануардан алынған материалға жүргізеді. Ветеринариялық зертханаға трихомонозға, кампилобактериозға, сальмонеллезге, лептоспирозға, хламидиоздық іш тастауға, листериозға, иерсиниозға зерттелуге келіп түскен түсіктер міндетті түрде бруцеллезге зерттелуі тиіс.
2-параграф. Бруцеллез бойынша саламатты пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1083. Саламатты пункте, эпизоотологиялық бірлікте қосымша зертханалық зерттеулерді, вакциналауды қоса алғандағы ветеринариялық іс-шаралар Бруцеллезге қарсы ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар жоспарына (бұдан әрі – Жоспар) сәйкес жүргізіледі.
1084. Жоспарды ЖАО құрған ветеринариялық пункттерімен (бұдан әрі – ВП) мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың (бұдан әрі – МВҰ) ветеринариялық мамандары құрады. Әрбір ВП немесе МВҰ бойынша эпизоотологиялық бірліктерді қамтитын бір Жоспар құрылуы тиіс.
1085. Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермерлік қожалықтардың (бұдан әрі – АШТӨ, ШҚ, ФҚ) ветеринариялық дәрігерлері өздері қызмет көрсететін эпизоотологиялық бірліктерге арналған өздерінің Жоспарын өздері әзірлей алады және бұл жоспар осы АШТӨ, ШҚ, ФҚ орналасқан аумақтағы МВҰ-ның, ВП-ның Жоспарының құрамдас бөлігі болып табылады.
1086. Жеке қосалқы шаруашылықтар үшін профилактикалық іс-шараларды МВҰ-ның, ВП-ның осы эпизоотологиялық бірлікке қызмет көрсететін ветеринариялық дәрігерлері құрады және ол міндетті түрде МВҰ-ның, ВП-ның Жоспарының құрамдас бөлігі болып табылады. Жоспарда барлық іс-шаралар эпизоотологиялық бірліктер бойынша бөлінеді. Эпизоотологиялық бірліктердің саны өзгерген жағдайда, ветеринариялық дәрігер Жоспарға өзгеріс енгізеді.
Әрбір ВП Жоспарды МВҰ-ға жолдайды. МВҰ ауданға арналған жиынтық Жоспарды жасайды және аудандағы ЖАО-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшесімен бірлесіп бекітеді.
Аудандағы МВҰ-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшесі Жоспарды облыстағы ЖАО-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшесіне жолдайды. Аудандағы, облыстағы ЖАО-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері тиісінше ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аудандағы, облыстағы аумақтық бөлімшелеріне келісуге жолдайды. Облыстағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы ЖАО-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшесі Жоспарды ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының қолымен жолдайды. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствасы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Жоспарларының негізінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының төрағасы бекітетін және ветеринария саласындағы уәкілетті органның жетекшілік ететін вице-министрімен келісілетін республикалық Жоспарды әзірлейді.

1087. План на уровне республики, области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения должен содержать перечень мероприятий с указанием количества эпизоотологических единиц, и с указанием их статуса благополучия и должен включать три раздела:
1) организационно-хозяйственные мероприятия (идентификация животных, формирование эпизоотологических единиц, условия содержания животных с технологией животноводства при наличии, при наличии необходимых объектов);
2) ветеринарно-санитарные мероприятия (дезинфекция, дератизация, дезинсекция);
3) специальные ветеринарные мероприятия (диагностика, профилактика, оздоровление).
Также План делится на три раздела: благополучный пункт, благополучная эпизоотологическая единица, благополучный пункт или эпизоотологическая единица с дополнительным диагностическим исследованием, с вакцинацией, неблагополучный пункт.
Данный План направляется в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для подготовки совместного республиканского плана профилактических мероприятий по недопущению заболевания человека бруцеллезом. Любые изменения на уровне эпизоотологических единиц вносится в План соответствующей административно-территориальной единицы, затем эти изменения вносятся в Планы района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы, республики. Внесение изменений в План осуществляется на уровне района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы – подразделениями МИО района, области, города республиканского значения, столицы, осуществляющие деятельность в области ветеринарии, на республиканском уровне – ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии.
1088. Вакцинация против бруцеллеза на территории Республики Казахстан допускается.
Между государствами-членами Евразийского Экономического союза не допускается перемещение вакцинированного крупного рогатого скота, овец и коз, спермы животных-производителей, полученных от вакцинированных животных в соответствии с Едиными ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, предъявляемыми к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденными решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 317. Экспорт живых вакцинированных животных и продукции, полученной от вакцинированных животных в третьи страны осуществляется при соответствии требованиям импортирующей страны.
Внутри территории Республики Казахстан не допускается перемещение животных между эпизоотологическими единицами с разными статусами. Не разрешается перемещение вакцинированных животных из эпизоотологической единицы, где проводилась вакцинация в эпизоотологическую единицу, где не проводилась вакцинация. Разрешается перемещение вакцинированного животного из эпизоотологических единиц в эпизоотологическую единицу, где проводится вакцинация.
Не разрешается перемещение спермы от вакцинированных животных- производителей из эпизоотологической единицы, где проводилась вакцинация в эпизоотологическую единицу, где не проводилась вакцинация. Разрешается перемещение спермы от производителей вакцинированного животного из эпизоотологической единицы в эпизоотологическую единицу, где проводится вакцинация.
Вакцина против бруцеллеза должна быть зарегистрирована в Республике Казахстан или в государствах-членах Евразийского Экономического союза, и находится в списке рекомендованных Всемирной организацией здоровья животных, опубликованных на сайте www.oie.int.
Выбор вакцины против бруцеллеза осуществляется владельцами животных. При этом, владелец животных извещает ветеринарного врача МИО о проведении вакцинации не менее, чем за 7 календарных дней до начала вакцинации животных, а также о выбранной вакцине против бруцеллеза и методе ее применения.
Ветеринарный врач ГВО и ВП и/или ветеринарный врач подразделения производственного контроля не оформляет ветеринарную справку на перемещение животных, реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения в течении срока, определенного производителем по применению вакцины против бруцеллеза. Ветеринарный врач ГВО и ВП и/или ветеринарный врач подразделения производственного контроля вносит данные/сведения о вакцинации животных в соответствующую информационную систему и в базу данных идентификации сельскохозяйственных животных.

1087. Республика, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала деңгейіндегі Жоспар эпизоотологиялық бірліктер саны мен олардың саламаттылық мәртебесі көрсетілген іс-шаралар тізбесін құрауы тиіс және мынадай үш бөлімді:
1) ұйымдастырушылық-шаруашылық іс-шараларды (жануарларды бірдейлендіру, эпизоотологиялық бірліктерді, қажетті объектілер болған жағдайда жануарларды мал шаруашылығы технологиясымен күтіп-бағу жағдайын қалыптастыру);
2) ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды (дезинфекция, дератизация, дезинсекция);
3) арнайы ветеринариялық іс-шараларды (диагностика, профилактика, сауықтыру) қамтуы тиіс.
Сондай-ақ, Жоспар мынадай үш бөлімге бөлінеді: саламатты пункт, саламатты эпизоотологиялық бірлік, қосымша зертханалық зерттелетін, вакциналанатын саламатты пункт немесе эпизоотологиялық бірлік, саламатсыз пункт.
Аталған Жоспар адамдардың бруцеллезбен ауыруына жол бермеу жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірлескен республикалық жоспарын дайындау үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға жолданады. Эпизоотологиялық бірлік деңгейіндегі кез келген өзгерістер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің Жоспарына енгізіледі, сосын бұл өзгерістер ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, республиканың Жоспарларына енгізіледі. Аудан, облыстық маңызы бар қала, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде Жоспарға өзгерістер енгізу облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар, облыстық маңызы бар қала деңгейінде – облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, аудандағы, облыстық маңызы бар қаладағы ЖАО-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерімен, республикалық деңгейде – ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен жүзеге асырылады.
1088. Қазақстан Республикасының аумағында бруцеллезге қарсы вакциналауға жол беріледі.
Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында вакциналанған ірі қара малдың, қой мен ешкінің, вакциналанған жануарлардан алынған тұқымдық жануарлар ұрықтарының орнын ауыстыруға жол берілмейді. Үшінші елдерге тірі вакциналанған жануарларды және вакциналанған жануарлардан алынған өнімдерді экспорттау импорттаушы елдің талаптарына сәйкес келген кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағы ішінде мәртебелері әртүрлі эпизоотологиялық бірліктер арасында жануарлардың орнын ауыстыруға жол берілмейді. Вакциналанған жануарларды вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірліктен вакциналау жүргізілмеген эпизоотологиялық бірлікке орнын ауыстыруға рұқсат етілмейді. Вакциналанған жануарды эпизоотологиялық бірліктерден вакциналау жүргізілетін эпизоотологиялық бірлікке орнын ауыстыруға рұқсат етіледі.
Бруцеллезге қарсы вакцина Қазақстан Республикасында немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген болуы және www.oіe.іnt сайтында жарияланған Дүниежүзілік жануарлар саулығы ұйымы ұсынған тізімде болуы тиіс.
Бруцеллезге қарсы вакцинаны таңдауды жануарлар иелері жүзеге асырады. Бұл ретте, жануарлар иесі ЖАО-ның ветеринариялық дәрігерін жануарларды вакциналау басталғанға дейін күнтізбелік 7 күнтізбелік күн бұрын вакциналаудың жүргізілетіндігі туралы, сондай-ақ таңдалған бруцеллезге қарсы вакцина және оны қолдану әдісі туралы хабарлайды.
МВҰ-ның және ВП-ның ветеринариялық дәрігері және/немесе өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері өндіруші айқындаған бруцеллезге қарсы вакцинаны қолдану жөніндегі мерзім ішінде жануарлардың орнын ауыстыруға, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізуге арналған ветеринариялық анықтаманы ресімдемейді. МВҰ-ның және ВП-ның ветеринариялық дәрігері және/немесе өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері жануарларды вакциналау туралы деректерді/мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйеге және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорына енгізеді.

Эпизоотологическая единица, в которой была проведена вакцинация животное переходит в статус благополучной эпизоотологической единицы с дополнительным диагностическим исследованием со сроком на 3 года. В таком случае, дополнительные диагностические исследования проводятся за счет владельца. Благополучная эпизоотологическая единица с дополнительным диагностическим исследованием сохраняет свой статус в течение 3 лет с момента последней вакцинации животных против бруцеллеза.
Ветеринарный врач государственной ветеринарной организации направляет в течение 2 рабочих дней после получения информация о применении вакцины направляет информацию в районную территориальную инспекцию (далее – РТИ), РТИ совместно с районной ветеринарной лабораторией, корректируют План и методы диагностических исследований, согласно наставлению по применению вакцины против бруцеллеза, животные не должны подвергаться диагностическим исследованиям на бруцеллез согласно срока, указанного в наставлении разработчиками вакцин.
За 20 календарных дней до применения вакцины против бруцеллеза сельскохозяйственные животные подвергаются диагностическим исследованиям. Проведение вакцинации возможно по результатам плановых диагностических исследований, если сроки проведения диагностических исследований не превышают 15-20 календарных дней до проведения вакцинации. Данная диагностика сверх их объема от плановых исследовании, осуществляемых за счет бюджетных средств на соответствующий финансовый год проводиться на платной основе за счет владельцев объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в соответствии с пунктом 2 статьи 35 Закона, в тех же лабораториях в которых проводились предыдущие плановые диагностические исследования данной эпизоотологической единицы. В случае если владелец животных будет не согласен с результатами вторичных диагностических исследований вакцинированных животных, проверяемых после завершения срока применения вакцины, то владельцам животных допускается обратиться в ветеринарную лабораторию, созданную в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 11 Закона для проведения дифференцированных диагностических исследований на определение штамма (полевой или вакцинированный). Приобретение вакцин против бруцеллеза и их применение осуществляется за счет владельца животных.
После завершения срока в течение, которого нельзя подвергать животных исследованию диагностическим исследованием, диагностические исследования проводятся в зависимости от благополучия эпизоотологической единицы.

Жануарына вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірлік 3 жылдық мерзіммен қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты эпизоотологиялық бірлік мәртебесіне өтеді. Бұл жағдайда, қосымша диагностикалық зерттеулер жануарлар иелерінің есебінен жүргізіледі. Қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты эпизоотологиялық бірлік өзінің мәртебесін жануарларды бруцеллезге қарсы соңғы вакциналаған сәттен бастап 3 жыл бойы сақтайды.
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымның ветеринариялық дәрігері вакцинаны қолдану туралы ақпарат алғаннан кейін 2 жұмыс күні ішінде ақпаратты аудандық аумақтық инспекцияға (бұдан әрі – ААИ) жолдайды, ААИ аудандық ветеринариялық зертханамен бірлесіп бруцеллезге қарсы вакцинаны қолдану жөніндегі тәлімдемеге сәйкес Жоспарды және диагностикалық зерттеу әдістерін түзетеді, вакцинаны әзірлеушілердің тәлімдемесінде көрсетілген мерзімге сәйкес жануарлар бруцеллезге диагностикалық зерттеуге тартылмауы тиіс.
Бруцеллезге қарсы вакцина қолданылғанға дейін 20 күнтізбелік күн бұрын ауыл шаруашылығы жануарлары диагностикалық зерттеулерден өтеді. Егер, диагностикалық зерттеулерді жүргізу мерзімдері вакциналау жүргізгенге дейін 15-20 күнтізбелік күннен аспайтын болса, вакциналауды жоспарлы диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жүргізуге болады. Осы диагностика олардың көлемінен артығы Заңның 35-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілері иелерінің есебінен осы эпизоотологиялық бірліктің алдыңғы жоспарлы диагностикалық зерттеулері жүргізілген зертханаларда ақылы негізде жүргізіледі. Егер, жануарлар иесі вакцина қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін тексерілетін вакциналанған жануарларды қайталама диагностикалық зерттеу нәтижелерімен келіспесе, онда жануарлар иесі штамды (далалық немесе вакциналанған) айқындауға сараланған диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін Заңның 11-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес құрылған ветеринариялық зертханаға жүгінуге құқығы бар. Бруцеллезге қарсы вакциналарды сатып алу және оларды қолдану жануарлар иелерінің есебінен жүзеге асырылады.
Жануарларды диагностикалық зерттеулермен зерттеуге болмайтын мерзім аяқталғаннан кейін диагностикалық зерттеу эпизоотологиялық бірліктің саламаттылығына байланысты жүргізіледі.

1089. В благополучных хозяйствующих субъектах для своевременного выявления инфицированных животных и последующего предотвращения распространения болезни, в случае ее выявления, проводятся плановые серологические исследования в общем комплексе ветеринарно-санитарных мероприятий.
Плановые серологические исследования животных, подвергавшихся вакцинации (иммунизации) против бруцеллеза, исследуют в порядке и сроки, предусмотренные наставлениями по применению вакцин.
В благополучных пунктах, эпизоотологических единицах в плановом порядке диагностическому исследованию подвергают:
1) крупный рогатый скот:
все поголовье начиная с 12 месячного возраста – двухкратно (весной и осенью);
маточное поголовье – двухкратно (весной и осенью). При этом, одно из диагностических исследований проводятся в период с 14 по 21 календарный день после отела (считается как весеннее диагностическое исследование – при исследовании в период с января по июнь; осеннее диагностическое исследование - при исследовании в период с июля по декабрь);
быки-производители старше 24 месяцев, направляемые на убой - дополнительно перед убоем, за исключением случаев, когда эти животные подвергались плановым диагностическим исследованиям не позднее 15-20 календарных дней до их убоя;
2) мелкий рогатый скот (овцы и козы):
все поголовье начиная с 12 месячного возраста – двухкратно (весной и осенью);
маточное поголовье – двукратно (весной и осенью). При этом, одно из диагностических исследований проводятся в период с 1 по 2 месяцы после окота (считается как весеннее диагностическое исследование – при исследовании в период с января по июнь; осеннее диагностическое исследование - при исследовании в период с июля по декабрь);
3) свиней:
основных свиноматок – при выявлении признаков, дающих основание подозревать бруцеллез;
хряков – один раз в год;
4) лошадей:
при выявлении признаков, дающих основание подозревать бруцеллез (бурсит);
5) маралов (оленей):
один раз в год при срезке пант у рогачей (половозрастная группа маралов (оленей));
6) верблюдов:
все поголовье с 12-месячного возраста один раз в год;
7) собак:
взрослых собак, обитавших на территории хозяйствующих субъектов (приотарные, пристадные) исследуют один раз в год.
Животные подвергаются диагностическому исследованию на бруцеллез, баранов/козлов-производителей также и на инфекционный эпидидимит:
перед экспортом в период карантинирования животных вне зависимости от их возраста и половозрастной группы;
перед транспортировкой (перемещением) животных из благополучного хозяйствующего субъекта (стада) с дополнительным диагностическим исследованием на бруцеллез.
В зависимости от эпизоотической ситуации в республике стратегия и тактика плановых диагностических исследований животных (виды животных, кратность и методы диагностических исследований) корректируются, в том числе с использованием скрининговых (выборочных) диагностических исследований с охватом не менее 10 процентов от общего поголовья животных.
При проведении диагностических исследований в благополучных пунктах, эпизоотологических единицах допускаются корректировки плановых диагностических исследований в случае:
проведения дополнительных диагностических исследований;
принятия решения об установлении или снятии ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий;
проведения вакцинации животных против бруцеллеза.

1089. Саламатты шаруашылық жүргізуші субъектілерде инфекцияланған жануарларды уақтылы анықтау үшін және кейіннен ауру табылған жағдайда, оның таралуын болдырмау үшін жалпы ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенінде жоспарлы серологиялық зерттеулер жүргізіледі.
Бруцеллезге қарсы вакциналанған (иммундалған) жануарларды жоспарлы серологиялық зерттеу вакцинларды қолдану жөніндегі тәлімдемелерде көзделген тәртіппен және мерзімдерде жүргізіледі.
Саламатты пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде жоспарлы түрде диагностикалық зерттеу мыналарға жүргізіледі:
1) ірі қара мал:
жасы 12 айдан басталатын барлық мал басы – екі рет (көктемде және күзде);
аналық мал басы – екі рет (көктемде және күзде). Бұл ретте, диагностикалық зерттеулердің бірі бұзаулағаннан кейін 14 пен 21 күнтізбелік күн аралығында жүргізілуі тиіс (қаңтар мен маусым аралығындағы кезеңде зерттеу кезінде көктемгі диагностикалық зерттеу, шілде мен желтоқсан аралығындағы кезеңде диагностикалық зерттеу кезінде күзгі зерттеу ретінде есептеледі);
союға жөнелтілетін 24 айдан асқан тұқымдық бұқалар – жануарлар сойылғанға дейін 15-20 күнтізбелік күннен кешіктірмей жоспарлы диагностикалық зерттелген жағдайларды қоспағанда, қосымша сою алдында;
2) ұсақ мал (қой мен ешкі):
жасы 12 айдан басталатын барлық мал басы – екі рет (көктемде және күзде);
аналық мал басы – екі рет (көктемде және күзде). Бұл ретте, диагностикалық зерттеулердің бірі қозылағаннан кейін 1 мен 2 ай аралығында жүргізілуі тиіс (қаңтар мен маусым аралығындағы кезеңде зерттеу кезінде көктемгі диагностикалық зерттеу, шілде мен желтоқсан аралығындағы кезеңде зерттеу кезінде күзгі диагностикалық зерттеу ретінде есептеледі);
3) шошқалар:
негізгі мегежіндер – бруцеллезге күдіктенуге негіз болатын белгілері анықталған кезде;
еркек шошқалар – жылына бір рет;
4) жылқылар:
бруцеллезге (бурсит) күдіктенуге негіз болатын белгілері анықталған кезде;
5) маралдар (бұғылар):
жылына бір рет аталықтардың мүйіздерін кесу кезінде (маралдардың (бұғылардың) жастық-жыныстық тобы);
6) түйелер:
жасы 12 айдан асқан барлық мал басы жылына бір рет;
7) иттер:
шаруашылық жүргізуші субъектілердің аумағында (отар, табын маңында) мекендейтін ересек иттерді жылына бір рет зерттейді.
Жануарлар бруцеллезге, тұқымдық қошқарлар/текелер инфекциялық эпидидимитке де диагностикалық зерттеледі:
экспорттау алдында жануарлардың жасына және жастық-жыныстық тобына қарамастан оларды карантиндеу кзінде;
бруцеллезге қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты шаруашылық жүргізуші субъектіден (табыннан) жануарларды тасымалдау (орнын ауыстыру) алдында.
Республикадағы эпизоотиялық ахуалға байланысты жануарларды жоспарлы диагностикалық зерттеудің стратегиясы мен тактикасы (жануарлар түрі, диагностикалық зерттеулердің жиілігі мен әдістері) түзетіледі, оның ішінде жануарлардың жалпы санының кемінде 10 %-ын қамти отырып, скринингтік (іріктеп) диагностикалық зерттеулерді пайдалана отырып түзетіледі.
Саламатты пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде диагностикалық зерттеулерді жүргізу кезінде жоспарлы диагностикалық зерттеулерді:
қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізілген;
шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу немесе алып тастау туралы шешім қабылдаған;
жануарларға бруцеллезге қарсы вакциналау жүргізілген жағдайларда түзетуге жол беріледі.

1090. Для диагностического исследования отдельных видов животных применяются следующие методы диагностики бруцеллеза:
крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошадей, верблюдов, маралов – реакция агглютинации (далее – РА), РСК, Роз-бенгал проба (далее – РБП);
баран/козел-производитель – РДСК;
свиней – РБП, РСК;
собак, кошек, пушных зверей – РА, РСК.
Для подтверждения статуса благополучия стада исследуют биологический материал, абортплоды (в случае абортов) с применением метода ПЦР.
По результатам оценки и анализа рисков по решению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы для подтверждения статуса благополучия стада допускается исследование биологического материала, абортплодов (в случае абортов) с применением бактериологического метода с постановкой биопробы.
1091. Первичные диагностические исследования для постановки диагноза на бруцеллез проводится по одной и той же пробе в два этапа, за исключением собак и кошек:
1) первый этап – диагностическое исследование с применением РБП, РСК (постановка РСК в разведении 1:5 для всех видов животных).
В случае, если по итогам первого этапа диагностического исследования, результаты РБП и РСК отрицательные, то животное признается здоровым и не требуется проведение второго этапа первичных диагностических исследований.
Акт экспертизы (протокол испытания) по результатам первичных диагностических исследований оформляется и выдается в случае, если результаты являются отрицательными по обоим методам диагностических исследований (РБП и РСК);
2) второй этап – диагностические исследование с применением РА (постановка РА в разведении 1:50, 1:100, 1:200, 1:400 для крупного рогатого скота, лошадей, верблюдов; 1:25, 1:50, 1:100, 1:200 для овец, коз, маралов, буйволов; 1:10, 1:20, 1:40, 1:80 для пушных зверей) и РСК (постановка в РСК в разведении 1:5 и 1:10 для всех видов животных).
Второй этап диагностического исследования проводится обязательно, если результаты первого этапа первичных диагностических исследований являются:
положительными или сомнительными по одному из методов диагностических исследований (РБП или РСК);
сомнительными или положительными по обоим методам диагностических исследований (РБП и РСК);
Акт экспертизы (протокол испытания) по результатам второго этапа первичных диагностических исследований оформляется и выдается с описанием результатов диагностических исследований, согласно результатам диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных животных указанным в приложении 1 к настоящим Правилам.

1090. Жануарлардың жекелеген түрлерін диагностикалық зерттеу үшін бруцеллездің мынадай диагностикалау әдістері қолданылады:
ірі қара мал, ұсақ мал, жылқылар, түйелер, маралдар – агглютинация реакциясы (бұдан әрі – АР), КБР, Роз-бенгал сынамасы (бұдан әрі – РБС);
тұқымдық қошқар/теке – КҰБР;
шошқалар – РБС, КБР;
иттер, мысықтар, терісі бағалы аңдар – АР, КБР.
Табынның саламаттылық мәртебесін растау үшін ПТР тәсілін қолдана отырып, биологиялық материал, түсік (іш тастау жағдайында) зерттеледі.
Тәуекелдерді бағалау және талдау нәтижелері бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының шешімі бойынша табынның саламаттылық мәртебесін растау үшін биосынама қоя отырып, бактериялогиялық әдіс қолдану арқылы биологиялық материалды, түсікті (іш тастау жағдайында) зерттеуге жол беріледі.
1091. Иттер мен мысықтарды қоспағанда, бруцеллезге диагноз қою үшін алғашқы диагностикалық зерттеу екі кезеңде де бір сынамаға жүргізіледі:
1) бірінші кезең – РБС, КБР (жануарлардың барлық түрі үшін 1:5 езіндімен КБР қою) қолдана отырып диагностикалық зерттеу.
Егер, диагностикалық зерттеудің бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша РБС және КБР нәтижелері теріс болса, онда жануар сау деп танылады және алғашқы диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңін жүргізу қажет етілмейді.
Алғашқы диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша сараптама актісі (сынақ хаттамасы) ресімделеді және нәтижелер диагностикалық зерттеулердің екі әдісі (РБС және КБР) бойынша теріс болған жағдайда беріледі.
2) екінші кезең – АР (ірі қара мал, жылқылар, түйелер үшін 1:50, 1:100, 1:200, 1:400, қойлар, ешкілер, маралдар, қодастар үшін 1:25, 1:50, 1:100, 1:200, терісі бағалы аңдар үшін 1:10, 1:20, 1:40, 1:80 езіндімен АР қою) және КБР (жануарлардың барлық түрі үшін 1:5 және 1:10 езіндімен КБР қою) қолдана отырып диагностикалық зерттеу.
Егер, алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңінің нәтижелері:
диагностикалық зерттеу әдістерінің бірі (РБС немесе КБР) бойынша оң немесе күдікті;
диагностикалық зерттеу әдістерінің екеуі (РБС және КБР) бойынша күдікті немесе оң болса, диагностикалық зерттеудің екінші кезеңі міндетті түрде жүргізіледі.
Алғашқы диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңінің нәтижелері бойынша сараптама актісі (сынақ хаттамасы) ресімделеді және осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген Ауыл шаруашылығы жануарларының бруцеллезін диагностикалау нәтижелеріне сәйкес диагностикалық зерттеулер нәтижелерін сипаттай отырып беріледі.

Акт экспертизы (протокол испытания), оформленный с описанием результатов первичных диагностических исследований, указанных в строках порядковый номер 29, 38, 47 результата диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных животных, указанного в приложении 1 к настоящим Правилам не выдается, а остается в ветеринарной лаборатории с целью проведения повторных диагностических исследований тех же проб, находящихся в ветеринарной лаборатории (без повторного взятия проб крови). Акт экспертизы (протокол испытания) оформляется и выдается по результатам проведения повторных диагностических исследований.
По итогам диагностических исследований в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных вносится отметка о результатах диагностических исследований.
При отборе проб ветеринарный врач в описи отбора проб крови в особых отметках при наличии клинических признаков указывает, что животные имеют клинические признаки бруцеллеза, как предварительный диагноз на бруцеллез, для таких животных проводится первый этап первичных диагностических исследований. В случае получения положительного или сомнительного результата по итогам первого этапа первичного диагностического исследования данное животное признается больным без проведения второго этапа первичных диагностических исследований и направляется на санитарный убой с обязательным исследованием бактериологическим методом с биопробой. В случае получения отрицательного результата по итогам первого этапа первичного диагностического исследования проводится второй этап диагностических исследований.
1092. В случае выявления сомнительного результата по итогам первичных диагностических исследований согласно выданным актам экспертиз (протоколов испытаний) в благополучных пунктах (эпизоотологических единицах) проводят:
1) уточнение диагноза путем переисследования сомнительно реагирующих животных через 15-20 календарных дней комплексом диагностических исследований с применением методов, указанных в пункте 1087 настоящих Правил;
2) изоляцию всех сомнительно реагирующих животных от остального поголовья до полного уточнения диагноза по предписанию, выданному в соответствии приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333 "Об утверждении форм предписаний, порядка их составления и выдачи государственными ветеринарно-санитарными инспекторами, государственными ветеринарными врачами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8662).
1093. При получении положительных результатов диагностических исследований в соответствии с пунктами 1091 и 1092 настоящих Правил, государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы:

осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген Ауыл шаруашылығы жануарларының бруцеллезін диагностикалау нәтижелерінің реттік саны 29, 38, 47-жолдарында көрсетілген алғашқы диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін сипаттай отырып ресімделген сараптама актісі (сынақ хаттамасы) берілмейді, ветеринариялық зертханадағы сол сынамаларға (қайта қан сынамаларын алмай) қайта диагностикалық зерттеу жүргізу мақсатында ветеринариялық зертханада қалдырылады. Сараптама актісі (сынақ хаттамасы) қайта диагностикалық зерттеулер жүргізу нәтижелері бойынша ресімделеді және беріледі.
Диагностикалық зерттеулердің қорытындылары бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға диагностикалық зерттеулердің нәтижелері туралы белгі енгізіледі.
Сынамаларды іріктеп алу кезінде ветеринариялық дәрігер клиникалық белгілері болған жағдайда, қан алу тізімдемесіндегі арнайы белгілерде жануарлардың бруцеллезге клиникалық белгілері бар екендігін көрсетеді, мұндай жануарлар үшін алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңі жүргізіледі. Алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша оң немесе күмәнді нәтиже алынған жағдайда, аталған жануар алғашқы диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңін жүргізбей-ақ ауру деп танылады және міндетті түрде биосынамасы бар бактериологиялық әдіспен зерттей отырып, санитариялық союға жіберіледі. Алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша теріс нәтиже алынған жағдайда, диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңі жүргізіледі.
1092. Алғашқы диагностикалық зерттеулердің қорытындылары бойынша күмәнді нәтиже анықталған жағдайда, берілген сараптама актілеріне (сынақ хаттамаларына) сәйкес саламатты пункттерде (эпизоотологиялық бірліктерде):
1) күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күннен кейін күмәнді әсер еткен жануарларды осы Қағидалардың 1090-тармағында көрсетілген әдістерді қолдана отырып, диагностикалық зерттеулердің кешенімен қайта тексеру жолымен диагнозды нақтылауды;
2) "Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың, мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлердің нұсқамаларының нысандарын, оларды жасау және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-07/333 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8662 болып тіркелген) сәйкес берілген нұсқама бойынша диагноз толық нақтыланғанға дейін барлық күмәнді әсер беретін жануарларды қалған жануарлардан оқшаулауды жүргізеді.
1093. Осы Қағидалардың 1091 және 1092-тармақтарына сәйкес диагностикалық зерттеулердің оң нәтижелері алынған кезде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық дәрігері:

1) в течение 3 (трех) рабочих дней ознакомливает владельцев положительно реагировавших на бруцеллез животных с результатами диагностических исследований;
2) на основании акта экспертизы (протокола испытаний) выдает предписание владельцам животных об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии с описанием в нем условии по изоляции всех положительно реагирующих животных от остального поголовья животных (далее - предписание об изоляции).
Допускается оспаривание результатов диагностических исследований путем повторных диагностических исследований, имеющихся в ветеринарной лаборатории контрольных проб крови от тех же животных с применением методов, указанных в пункте 1090 настоящих Правил:
1) владельцами животных в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения предписания об изоляции и ознакомления с результатами первичных диагностических исследований или исследовании в соответствии с пунктом 1092 настоящих Правил при указании об этом в графе "Особые отметки" предписания об изоляции. Повторные диагностические исследования проводятся за счет бюджетных средств в ветеринарной лаборатории, проводившей первичные диагностические исследования;
2) по решению территориального подразделения ведомства уполномоченного органа и подразделения МИО соответствующей административно-территориальной единицы по результатам оценки и анализа рисков в течение 3 (трех) рабочих дней с момента ознакомления с результатами первичных диагностических исследований или исследовании в соответствии с пунктом 1092 настоящих Правил. Повторные диагностические исследования проводятся за счет бюджетных средств в ветеринарной лаборатории, созданной в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона.
До получения результатов повторных диагностических исследований, животные содержатся изолированно от остального поголовья животных.
1094. В случае если в сроки, указанные в пункте 1093 настоящих Правил, результаты диагностических исследований не оспариваются или выявлены положительно реагирующие на бруцеллез животные по результатам повторных диагностических исследовании согласно пункту 1093 настоящих Правил, главный государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы на основании акта экспертизы (протокола испытаний):
1) дает владельцам животных предписание о проведении санитарной очистки, санитарного убоя животных;
2) в течение не более 15 календарных дней направляет больных животных для санитарного убоя на объекты производства, осуществляющие убой животных (мясокомбинат, убойный пункт) (далее – объект убоя).

1) 3 (үш) жұмыс күні ішінде бруцеллезге оң әсер беретін жануарлар иелерін диагностикалық зерттеулердің нәтижелерімен таныстырады;
2) сараптама актісі (сынақ хаттамасы) негізінде жануарлар иелеріне барлық оң әсер беретін жануарларды қалған жануарлардан оқшаулау жөніндегі шарттарды сипаттай отырып, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқама (бұдан әрі – оқшаулау туралы нұсқама) береді.
Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін осы Қағидалардың 1090-тармағында көрсетілген әдістерді қолдана отырып, сол жануарлардың ветеринариялық зертханадағы бақылау сынамаларын қайта диагностикалық зерттеу жолымен даулауға жол беріледі:
1) жануарлар иелері оқшаулау туралы нұсқаманы алған болса және алғашқы диагностикалық зерттеулердің немесе оқшаулау туралы нұсқаманың "Ерекше белгілер" бағанында көрсетілген болса, осы Қағидалардың 1092-тармағына сәйкес диагностикалық зерттеудің нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде. Қайта диагностикалық зерттеулер алғашқы диагностикалық зерттеулер жүргізген ветеринариялық зертханада бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі;
2) уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі ЖАО бөлімшесінің шешімі бойынша тәуекелдерді бағалау және талдау нәтижелері бойынша алғашқы диагностикалық зерттеулердің немесе осы Қағидалардың 1092-тармағына сәйкес диагностикалық зерттеудің нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде. Қайта диагностикалық зерттеулер Заңның 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құрылған ветеринариялық зертханада бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Қайта диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін алғанға дейін жануарлар қалған жануарлардан оқшауланып ұсталады.
1094. Егер, осы Қағидалардың 1093-тармағында көрсетілген мерзімдерде диагностикалық зерттеулердің нәтижелері дауланбаса немесе осы Қағидалардың 1093-тармағына сәйкес қайта диагностикалық зерттеу нәтижелері бойынша бруцеллезге оң әсер беретін жануарлар анықталған жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігері сараптама актісі (сынақ хаттамасы) негізінде:
1) жануарлар иелеріне жануарларды санитариялық тазалау, санитариялық сою жүргізу туралы нұсқама береді;
2) күнтізбелік 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзім ішінде ауру жануарларды санитариялық сою үшін жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне (ет комбинаты, сою пункті) (бұдан әрі – сою объектісі) жібереді.

1095. Больных животных метят методами горячего или холодного таврения путем нанесения буквы "Б" в области челюсти или крупа.
1096. Для осуществления санитарного убоя подразделение МИО, совместно с руководителями объектов убоя, определяют один санитарный день в неделю для забоя больных бруцеллезом животных.
1097. На объекте убоя, осуществляющего санитарный убой животных, подразделение МИО в рамках объема диагностических исследований, осуществляемого за счет бюджетных средств на соответствующий финансовый год организует отбор проб биологического (патологического) материала от забитых животных и направляет его в государственную ветеринарную лабораторию для проведения исследований методом ПЦР с целью определения статуса пункта (эпизоотологической единицы), за исключением неблагополучных пунктов, неблагополучных эпизоотологических единиц по бруцеллезу сельскохозяйственных животных.
Применение бактериологического метода с постановкой биопробы допускается по результатам оценки и анализа рисков по решению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы.
1098. При получении положительного результата по методам, указанным в пункте 1097 настоящих Правил, главный государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы:
1) проводит эпизоотологическое обследование хозяйствующего субъекта с целью определения характеристики эпизоотического очага и эпизоотического процесса, источника и факторов передачи возбудителя болезни;
2) проводит установление границ эпизоотического очага и неблагополучной эпизоотологической единицы, неблагополучного пункта.
По завершению эпизоотологического обследования оформляется акт, по форме утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения эпизоотического мониторинга" от 27 ноября 2014 года № 7-1/618 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10021) в двух экземплярах. Один экземпляр акта остается у главного государственного ветеринарного врача и второй экземпляр направляется главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
1099. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор после получения акта эпизоотологического обследования по форме согласно приложению к Правилам проведения эпизоотического мониторинга, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/618 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10021) от государственного ветеринарного врача направляет в МИО соответствующей административно-территориальной единицы представление об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий.
МИО соответствующей административно- территориальной единицы с момента получения представления в течение не более 3 рабочих дней принимает решение об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий.

1095. Ауру жануарларды жақ немесе сауыр аймағында "Б" әрпін жазу жолымен ыстық немесе суық таңбалау әдістерімен белгілейді.
1096. Санитариялық союды жүзеге асыру үшін ЖАО бөлімшесі сою объектілерінің басшыларымен бірлесіп, бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою үшін аптасына бір санитариялық күн белгілейді.
1097. Жануарларды санитариялық союды жүзеге асыратын сою объектісінде ЖАО бөлімшесі тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын диагностикалық зерттеулер көлемі шеңберінде сойылған жануарлардан биологиялық (патологиялық) материалдың сынамаларын іріктеп алуды ұйымдастырады және ауыл шаруашылығы жануарларының бруцеллезі бойынша саламатсыз пункттерді, саламатсыз эпизоотологиялық бірліктерді қоспағанда, пункттің (эпизоотологиялық бірліктің) мәртебесін анықтау мақсатында ПТР әдісімен диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін оны мемлекеттік ветеринариялық зертханаға жібереді.
Биосынама қойылатын бактериологиялық әдісті қолдануға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының шешімі бойынша тәуекелдерді бағалау мен талдау нәтижелері бойынша жол беріледі.
1098. Осы Қағидалардың 1097-тармағында көрсетілген әдістер бойынша оң нәтиже алынған жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігері:
1) эпизоотиялық ошақтың және эпизоотиялық процестің сипаттамасын, ауру қоздырғышының берілу көзі мен факторларын анықтау мақсатында шаруашылық жүргізуші субъектіге эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізеді;
2) эпизоотиялық ошақтың және саламатсыз эпизоотологиялық бірліктің, саламатсыз пункттің шекараларын белгілейді.
Эпизоотологиялық зерттеп-қарау аяқталғаннан кейін "Эпизоотиялық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/618 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10021 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша екі данада акт ресімделеді. Актінің бір данасы бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігерде қалады және екінші данасы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына жіберіледі.
1099. Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор мемлекеттік ветеринариялық дәрігерден Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/618 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10021 болып тіркелген) бекітілген Эпизоотиялық мониторинг жүргізу қағидаларының қосымшасына сәйкес нысан бойынша эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін алғаннан кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО-сына шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы ұсыныс жібереді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО-сы ұсынысты алған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдайды.

При непринятии МИО в установленные сроки решения об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор принимает в отношении должностных лиц МИО административные меры в соответствии с пунктами 7 и 8 статьи 406 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс) и информирует ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии в виде срочного донесения. Ведомство уполномоченного органа информирует в письменном виде соответствующий МИО области, города республиканского значения, столицы о необходимости принятия решения об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий. При непринятии соответствующим МИО области, города республиканского значения, столицы решения об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор принимает в отношении должностных лиц МИО административные меры в соответствии с пунктами 7 и 8 статьи 406 Кодекса.
Ветеринарные мероприятия в неблагополучном пункте, неблагополучной эпизоотологической единице проводятся согласно параграфам 3, 4, 5, 6 и 7 настоящей главы настоящих Правил.
1100. При получении отрицательного результата по методам, указанным в пункте 1097 настоящих Правил государственный ветеринарный врач:
1) дает владельцам животных предписание о проведении санитарной очистки (механическая очистка), дезинфекции, дезинсекции и дератизации животноводческих помещений и их территорий;
2) организует проведение дополнительных диагностических исследований животных через 15-20 календарных дней.
Для проведения дополнительных диагностических исследований в ветеринарную лабораторию направляются пробы крови. Диагностические исследования проб крови в ветеринарной лаборатории проводятся с применением методов РА, РСК, РБП. Результаты дополнительного диагностического исследования оформляются согласно результатам диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных животных, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
При выявлении по результатам дополнительных диагностических исследований положительно реагирующих животных государственным ветеринарным врачом:
по положительно реагирующим животным проводятся мероприятия, указанные в пунктах 1094, 1097 настоящих Правил;
по отрицательно реагирующим животным проводятся мероприятия, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
В случае, если по итогам проведения двух подряд дополнительных диагностических исследований выявляются положительно реагирующие животные, то проводятся мероприятия, указанные в пункте 1098 и 1099 настоящих Правил.

ЖАО шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешімді белгіленген мерзімдерде қабылдамаса, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ЖАО-ның лауазымды адамдарына қатысты "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 406-бабы 7 және 8-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылдайды және ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына жедел хабарлама түрінде хабарлайды. Уәкілетті органның ведомствосы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті ЖАО-сына жазбаша түрде шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдау қажеттігі туралы хабарлайды. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті ЖАО-сы шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдамаған кезде бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ЖАО-ның лауазымды адамдарына қатысты Кодекстің 406-бабының 7 және 8-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылдайды.
Саламатсыз пункттегі, саламатсыз эпизоотологиялық бірліктегі ветеринариялық іс-шаралар осы Қағидалардың осы тарауының 3, 4, 5, 6 және 7-параграфтарына сәйкес жүргізіледі.
1100. Осы Қағидалардың 1097-тармағында көрсетілген әдістер бойынша теріс нәтиже алынған кезде мемлекеттік ветеринариялық дәрігер:
1) жануарлар иелеріне мал шаруашылығы қора-жайлары мен олардың аумақтарына санитариялық тазарту (механикалық тазарту), дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау жүргізу туралы нұсқама береді;
2) күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күннен кейін жануарларға қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады.
Қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін ветеринариялық зертханаға қан сынамалары жіберіледі. Ветеринариялық зертханада қан сынамаларын диагностикалық зерттеу РА, КБР, РБС әдістері қолданыла отырып жүргізіледі. Қосымша диагностикалық зерттеудің нәтижелері осы Қағидаға 2-қошымда көрсетілген жануарлар бруцеллезін қосымша диагностикалық зерттеу нәтижелеріне сәйкес ресімделеді.
Мемлекеттік ветеринариялық дәрігер қосымша диагностикалық зерттеулер нәтижелері бойынша оң әсер беретін жануарларды анықтаған жағдайда:
оң әсер беретін жануарлар бойынша осы Қағидалардың 1094, 1097-тармақтарында көрсетілген іс-шаралар жүргізіледі;
теріс әсер беретін жануарлар бойынша осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-шаралар жүргізіледі.
Егер, қатарынан екі диагностикалық зерттеу жүргізу қорытындылары бойынша оң әсер беретін жануарлар анықталса, онда осы Қағидалардың 1098 және 1099-тармақтарында көрсетілген іс-шаралар жүргізіледі.

1101. Вновь поступивших в благополучную зону животных (в том числе племенных) в соответствии с требованиями Евразийского экономического союза необходимо в срок не менее 21 календарного дня содержать изолированно от остальных животных (профилактический контроль) и подвергать диагностическим исследованиям на бруцеллез, баранов-производителей также и на инфекционный эпидидимит.
При получении положительного результата на бруцеллез животных главный государственный ветеринарный врач территориальной единицы принимает решение о возврате поставщику для последующего убоя и промышленной переработки.
1102. Механическая очистка помещений, выгульных дворов при проведении профилактических мероприятий, а также профилактическая дезинфекция и дератизация осуществляются за счет владельцев животных.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах неблагополучных по бруцеллезу пунктах, эпизоотологических единицах
1103. После принятия решения об объявлении ограничительных мероприятий главным государственным ветеринарным врачом подразделения МИО, в территорию обслуживания, которого входит неблагополучный по бруцеллезу пункт, составляется план оздоровительных мероприятий, включающий комплекс организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных и специальных ветеринарных мер.
1104. План утверждается акимом по согласованию с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы.
1105. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) мероприятия в эпизоотических очагах и неблагополучных по бруцеллезу пунктах, эпизоотологических единицах по реализации данного плана проводятся силами государственной ветеринарной организации, созданной в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 11 Закона за счет средств республиканского бюджета.
1106. При выявлении эпизоотического очага и определении границ неблагополучного пункта, эпизоотологической единицы МИО соответствующей административно-территориальной единицы принимает решение об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы.
1107. По условиям ограничения не допускаются:
1) провоз (прогон) животных через территорию, где установлены ограничения, ввоз (ввод) на эту территорию здоровых животных, вывоз (вывод) из них животных, кроме случаев отправки их на убой;
2) заготовка на неблагополучной территории, где установлены эпизоотические очаги, сена, соломы и других грубых кормов для вывоза их на другую территорию, а также проведение мероприятий, связанных со скоплением животных или людей.

1101. Еуразиялық экономикалық одақтың талаптарына сәйкес саламатты аймаққа жаңадан келіп түскен жануарларды (оның ішінде асыл тұқымды) кемінде күнтізбелік 21 күнтізбелік күн мерзімінде қалған жануарлардан оқшаулап ұстау (профилактикалық бақылау) және бруцеллезге, сондай-ақ тұқымдық қошқарларды инфекциялық эпидидимитке де диагностикалық зерттеулер жүргізу қажет.
Жануарлардың бруцеллезіне оң нәтиже алынған жағдайда, аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігері кейіннен сою және өнеркәсіптік өңдеу үшін жеткізушіге кері қайтару туралы шешім қабылдайды.
1102. Профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде қора-жайларды, серуендету аулаларын механикалық тазарту, сондай-ақ профилактикалық дезинфекциялау және дератизациялау жануарлар иелерінің есебінен жүзеге асырылады.
3-параграф. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттердегі, эпизоотологиялық бірліктердегі эпизоотиялық ошақтарда ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
1103. Шектеу іс-шараларын жариялау туралы шешім қабылданғаннан кейін қызмет көрсету аумағына бруцеллез бойынша саламатсыз пункт кіретін ЖАО бөлімшесінің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігері ұйымдастырушылық-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық және арнайы ветеринариялық шаралар кешенін қамтитын сауықтыру іс-шараларының жоспарын құрайды.
1104. Жоспарды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының келісімі бойынша әкім бекітеді.
1105. Осы жоспарды іске асыру бойынша эпизоотиялық ошақтарда және бруцеллез бойынша саламатсыз пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) іс-шаралар республикалық бюджет қаражаты есебінен Заңның 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның күшімен жүргізіледі.
1106. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО эпизоотиялық ошақты анықтау және саламатсыз пункттің, эпизоотологиялық бірліктің шекараларын белгілеу кезінде тиісті әкімшілік аумақтық-бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынымы бойынша шектеу іс-шараларын енгізе отырып ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдайды.
1107. Шектеу шарттары бойынша:
1) шектеу қойылған аумақ арқылы жануарларды алып өтуге (айдап өтуге), бұл аумаққа сау жануарларды тасып әкелуге (кіргізуге), союға жөнелту жағдайларын қоспағанда, осы аумақтан жануарларды тасып әкетуге (шығаруға);
2) эпизоотиялық ошақтар белгіленген саламатсыз аумақта пішен, сабан және басқа да ірі азықтарды басқа аумаққа әкету үшін дайындауға, сондай-ақ жануарларды немесе адамдарды жинаумен байланысты іс-шараларды жүргізуге жол берілмейді.

1108. Животных неблагополучного по бруцеллезу стада содержат изолированно от поголовья благополучных групп.
1109. В помещениях, где ранее содержались больные животные (неблагополучное поголовье), здоровый скот допускается вводить только после проведения тщательной дезинфекции, санации выгульных дворов и других объектов, а также дезинсекции и дератизации.
1110. Сено, убранное с пастбищных участков, на которых выпасалась неблагополучная по бруцеллезу группа животных, подлежит хранению в течение трех месяцев. После чего его скармливают животным, содержащимся на этой территории.
1111. Не допускается доение овец и коз, обработка (сушка, чистка) недезинфицированных смушковых шкурок, а также заготовка сычугов, изготовление брынзы и сыров из молока овец и коз, содержащихся в неблагополучных по бруцеллезу пунктах. Смушковые шкуры сразу после снятия их с тушки подвергают дезинфекции и консервированию.
1112. Стрижку овец и коз неблагополучных по бруцеллезу хозяйствующих субъектов проводят в последнюю очередь. Помещения, площадки и стригальный инструмент, специальную одежду персонала после окончания стрижки очищают и дезинфицируют. Рабочие (стригали и другие) после работы проходят санитарную обработку. Шерсть, полученную от овец (коз) неблагополучных по бруцеллезу отар (стад) подвергают в хозяйстве обеззараживанию, после чего ее вывозят для промышленной переработки без ограничений.
1113. Перевозка и перегон животных, больных (реагирующих) бруцеллезом не допускается, за исключением случаев вывоза таких животных для убоя с соблюдением настоящих Правил. Животных, больных бруцеллезом, разрешается перевозить для убоя по железной дороге, водным транспортом и на автомашинах с непроницаемым кузовом при строгом соблюдении настоящих правил и под контролем государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы, руководствуясь ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями при перевозке животных в особых условиях.
1114. Убой больных бруцеллезом животных производится на объекте производства, осуществляющего убой животных в специально определенные дни с соблюдением настоящих Правил.
1115. Больных бруцеллезом животных и полученный от них приплод необходимо немедленно изолировать от другого поголовья и не более чем в 15 календарный дней сдать на убой, без откорма и нагула, независимо от их племенной и производственной ценности, весовых кондиций, возраста, физиологического состояния.

1108. Бруцеллез бойынша саламатсыз табынның жануарларын саламатты топтардың жануарларынан оқшаулап ұстайды.
1109. Бұрын ауру жануарлар (саламатсыз мал басы) ұсталған қора-жайларға сау малды кіргізуге серуендету аулалары мен басқа объектілерді мұқият дезинфекциялағаннан, санациялағаннан кейін, сондай-ақ дезинсекциялағаннан және дератизациялағаннан кейін ғана жол беріледі.
1110. Бруцеллез бойынша саламатсыз жануарлар тобы жайылған жайылымдық учаскелерден жиналған пішен үш ай бойы сақталуы тиіс. Бұдан кейін онымен осы аумақта ұсталатын жануарларды азықтандырады.
1111. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттерде ұсталып отырған қойлар мен ешкілердің сүтін саууға, дезинфекцияланбаған елтірі терілерін өңдеуге (кептіруге, тазалауға), сондай-ақ қойлар мен ешкілердің сүтінен тұзды ірімшік пен ірімшіктер әзірлеу үшін ұлтабарлар дайындауға жол берілмейді. Елтірі терілерді ұшадан ажырата салысымен дереу дезинфекциялайды және консервілейді.
1112. Бруцеллез бойынша саламатсыз шаруашылық жүргізуші субъектілердегі қойлар мен ешкілердің жүнін ең соңынан қырқады. Қора-жайларды, алаңдар мен қырқу құралын, персоналдың арнайы киімін қырқу аяқталғаннан кейін тазартады және дезинфекциялайды. Жұмысшылар (қырқушылар және басқалар) жұмыстан кейін санитариялық өңдеуден өтеді. Бруцеллез бойынша саламатсыз отардың (табынның) қойларынан (ешкілерінен) алынған жүн шаруашылықта зарарсыздандырылады, одан кейін оны шектеусіз өнеркәсіптік өңдеуге әкетеді.
1113. Бруцеллезбен ауыратын (әсер беретін) жануарларды осы Қағидаларды сақтай отырып союға әкететін жағдайларды қоспағанда, мұндай жануарларды тасымалдауға және айдап әкетуге жол берілмейді. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою үшін ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды қатаң түрде сақтай отырып және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринариялық дәрігерінің бақылауымен, жануарларды ерекше жағдайларда тасымалдау кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды басшылыққа ала отырып, теміржолмен, су көлігімен және шанағы қымтап жабылған автомашиналармен тасымалдауға рұқсат етіледі.
1114. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою жануарлар союды жүзеге асыратын өндіріс объектісінде осы Қағидаларды сақтай отырып, арнайы белгіленген күндері жүргізіледі.
1115. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды және олардан алынған төлді басқа жануарлардан дереу оқшаулап, кемінде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде асыл тұқымдық және өндірістік құндылығына, салмақ кондицияларына, жасына, физилогиялық жай-күйіне қарамастан, бордақыламай және серуендетпей союға тапсыру қажет.

1116. Использование для кормления зверей мяса, мясной и другой продукции, полученной при убое больных бруцеллезом животных в необеззараженном виде не допускается.
1117. Трупы животных и абортированные плоды подлежат немедленному уничтожению.
1118. Не допускается доить больных бруцеллезом коров.
1119. Не допускается вывоз необеззараженного молока, полученного от коров неблагополучного пункта, на молокоперерабатывающие предприятия, для продажи на рынках, использования в сети общественного питания.
1120. Молоко (сливки) от нереагирующих коров неблагополучного пункта обеззараживают при температуре 70 С0 в течение 30 минут или при температуре 85-90 С0 в течение 20 секунд, а также кипячением или путем переработки на топленое масло. В таком же порядке обеззараживают молоко, необходимое для внутрихозяйственных нужд (в том числе для приготовления заменителя цельного молока).
1121. Пахту и обрат, полученные при изготовлении топленого масла, используют в корм животным только в данном хозяйствующем субъекте.
1122. Для дезинфекции объектов применяют дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза. Приготовление рабочих растворов и режимы дезинфекции соответствуют требованиям, изложенным в наставлениях по их применению.
1123. Навоз, подстилку и остатки корма от животных, больных или подозрительных на бруцеллез, уничтожают или обеззараживают. Хозяйственное использование навоза от этих животных допускается только после предварительного его обеззараживания. Навоз обеззараживают биологическим, химическим или физическим способами.
Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах и неблагополучных по бруцеллезу крупного рогатого скота пунктах, эпизоотологических единицах (оздоровление)
1124. Оздоровление неблагополучных по бруцеллезу пунктов, эпизоотологических единиц сводится к ликвидации эпизоотического очага и проведению комплекса организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных и специальных ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте.
1125. При выявлении заболевания животных бруцеллезом в ранее благополучных стадах, хозяйствующих субъектах, сопровождающегося абортами, при подтверждении диагноза всех больных животных данного стада в течение 15 (пятнадцать) календарных дней сдают на убой.
1126. Оздоровление неблагополучного пункта, проводят путем:
1) систематических диагностических исследований с последующей изоляцией и убоем больных животных;
2) применения противобруцеллезных вакцин;

1116. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою кезінде алынған етті, ет өнімдері мен басқа да өнімдерді залалсыздандырылмаған түрінде аңдарды азықтандыру үшін пайдалануға жол берілмейді.
1117. Жануарлардың өлекселері мен түсіктері дереу жойылуы тиіс.
1118. Бруцеллезбен ауыратын сиырларды саууға жол берілмейді.
1119. Саламатсыз пункттегі сиырлардан алынған залалсыздандырылмаған сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына, базарларда сату үшін, қоғамдық тамақтандыру желілерінде пайдалану үшін әкетуге жол берілмейді.
1120. Саламатсыз пункттегі әсер бермейтін сиырлардан алынған сүтті (кілегейді) 70 С0 температурада 30 минут бойы немесе 85-90 С0 температурада 20 секунд бойы, сондай-ақ қайнату немесе ерітілген майға өңдеу жолымен залалсыздандырады. Дәл осындай тәртіппен шаруашылық ішіндегі мұқтаждықтарға қажетті (оның ішінде қаймағы алынбаған сүтті алмастырғышты дайындау үшін) сүтті залалсыздандырады.
1121. Ерітілген майды әзірлеу кезінде алынған шайқалған май мен көк сүтті тек осы шаруашылық жүргізуші субъектідегі жануарларды азықтандыру үшін пайдаланады.
1122. Объектілерді дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасында және Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялау құралдарын қолданады. Жұмыс ерітінділерін дайындау мен дезинфекциялау режимдері оларды қолдану жөніндегі тәлімдемелерде жазылған талаптарға сәйкес келеді.
1123. Бруцеллезбен ауыратын немесе күдікті жануарлардың қиын, төсеніштерін және азық қалдықтарын жояды немесе залалсыздандырады. Бұл жануарлардың қиын алдын ала залалсыздандырылғаннан кейін ғана шаруашылықта пайдалануға жол беріледі. Қиды биологиялық, химиялық немесе физикалық тәсілдермен залалсыздандырады.
4-параграф. Эпизоотиялық ошақтарда және ірі қара малдың бруцеллезі бойынша саламатсыз пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде ветеринариялық іс-шаралар жүргізу (сауықтыру) тәртібі
1124. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттерді, эпизоотологиялық бірліктерді сауықтыру эпизоотиялық ошақты жоюға және саламатсыз пунктте ұйымдастырушылық-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық және арнайы ветеринариялық іс-шаралар кешенін жүргізуге алып келеді.
1125. Бұған дейін саламатты болған табындарда, шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарлардың іш тастауға алып келген бруцеллезбен ауыратыны анықталған жағдайда, диагнозы расталса, осы табындағы барлық ауру жануарларды күнтізбелік 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде союға тапсырады.
1126. Саламатсыз пунктті сауықтыруды:
1) ауру жануарларды жүйелі түрде диагностикалық зерттеу, кейіннен оқшаулау және сою;
2) бруцеллезге қарсы вакциналарды қолдану;

3) убоя всего неблагополучного поголовья животных.
1127. Оздоровление неблагополучного пункта осуществляется путем систематических диагностических серологических исследований в РБП, РСК через каждые 15-20 календарных дней до получения подряд двукратно отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных, при наличии восприимчивых животных в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные также проводятся систематические диагностические серологические исследования через каждые 15-20 календарных дней до получения отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных и уничтожением больных кошек и собак.
Животное считается положительно реагирующим на бруцеллез при получении положительного результата согласно результаты дополнительных диагностических исследований бруцеллеза животных, указанных в приложение 2 к настоящим Правилам.
1128. При выявлении в период оздоровления неблагополучного пункта положительно реагирующих животных по итогам проведения двух раз подряд систематических диагностических исследований согласно пункта 1127 настоящих Правил территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа создается комиссия по выяснению причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта с включением в ее состав представителей ведомства уполномоченного органа, подразделений МИО, научных учреждений, ветеринарной лаборатории, общественных объединений, организации. По результатам выявленных причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса.
Вне зависимости от работы комиссии, в неблагополучном пункте продолжается проведение оздоровительных мероприятий путем дальнейших систематических исследований согласно пункта 1127 настоящих Правил. При не достижении результатов оздоровления неблагополучного пункта после проведения дополнительных двух раз подряд диагностических исследований согласно пункта 1127 настоящих Правил:
в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса;
дальнейшее оздоровление неблагополучного пункта проводится путем сдачи всего поголовья животных неблагополучного пункта на санитарный убой.
1129. Положительно реагирующих животных метят методами, указанными в пункте 1096 настоящих Правил, немедленно изолируют из стада и подвергают убою не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней со времени их обнаружения. Помещения, где содержались больные животные, подвергают тщательной дезинфекции (после каждого случая выявления больного животного).

3) барлық саламатсыз жануарларды сою жолымен жүргізеді.
1127. Саламатсыз пунктті сауықтыру қатарынан екі рет теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын РБС-да, КБР-да жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу, кейіннен ауру жануарларды оқшаулау және сою жолымен жүзеге асырылады, бруцеллезбен ауыратын жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарлар болған жағдайда да теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу жүргізіледі, кейіннен ауру жануарлар оқшауланады және сойылады және ауру мысықтар мен иттер жойылады.
Осы Қағидаға 2-қошымда көрсетілген жануарлар бруцеллезін қосымша диагностикалық зерттеу нәтижелеріне сәйкес оң нәтиже алынған жағдайда, жануар бруцеллезге оң әсер береді деп саналады.
1128. Саламатсыз пункті сауықтыру кезеңінде осы Қағидалардың 1127-тармағына сәйкес қатарынан екі рет жүйелі түрде диагностикалық зерттеулер жүргізу қорытындылары бойынша оң әсер беретін жануарларлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі құрамына уәкілетті орган ведомствасының, ЖАО бөлімшелерінің, ғылыми мекемелердің, ветеринариялық зертхананың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың өкілдерін қоса отырып, саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау жөніндегі комиссияны құрады. Саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау нәтижелері бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4 тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады.
Комиссияның жұмысына қарамастан, саламатсыз пунктте осы Қағидалардың 1127-тармағына сәйкес одан әрі жүйелі диагностикалық зерттеу жолымен сауықтыру іс-шараларын жүргізу жалғасады. Осы Қағидалардың 1127-тармағына сәйкес қосымша қатарынан екі рет диагностикалық зерттеулер жүргізілгеннен кейін саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізілмеген жағдайда:
мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады;
саламатсыз пунктті одан әрі сауықтыру саламатсыз пункттегі барлық жануарларды санитариялық союға тапсыру жолымен жүргізіледі.
1129. Оң әсер беретін жануарларға осы Қағидалардың 1096-тармағында көрсетілген әдістермен белгі салады, оларды дереу табыннан оқшаулайды және ауру табылған уақыттан бастап күнтізбелік 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей сояды. Ауру жануарлар ұсталған қора-жайларға мұқият дезинфекциялау жүргізеді (ауру жануар анықталған әрбір оқиғадан кейін).

1130. Оздоровление неблагополучного пункта путем применения противобруцеллезных вакцин осуществляется следующим образом:
1) поголовье восприимчивых животных неблагополучного пункта, исследуют не менее двух раз с целью максимального выявления инфицированных животных на бруцеллез серологическими (РБП, РСК) методами;
2) поголовье вакцинируют (иммунизируют) против бруцеллеза вакцинами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза после проведения мероприятий, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
1131. Ограничительные мероприятия с неблагополучного по бруцеллезу пункта, эпизоотологической единицы снимается после оздоровления, путем:
1) получения подряд двукратных отрицательных результатов всего поголовья крупного рогатого скота и отрицательного результата у животных других видов, находящихся в эпизоотическом очаге (в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные) и проведения заключительной дезинфекций (относится к пункту 1127 настоящих Правил);
2) сдачи всего поголовья животных неблагополучного пункта на санитарный убой и проведения заключительной дезинфекций (относится к пункту 1128 настоящих Правил);
3) применения противобруцеллезных вакцин и проведения заключительной дезинфекций (относится к пункту 1130 настоящих Правил).
1132. После оздоровления путем применения вакцин против бруцеллеза и снятия ограничительных мероприятий с неблагополучного по бруцеллезу пункта, эпизоотологической единицы, данный пункт, эпизоотологическая единица признается благополучным пунктом с дополнительным диагностическими исследованиями. Дополнительные диагностические исследования вакцинированных животных проводят в сроки и методами, предусмотренными наставлением по применению вакцин с соблюдением условии, предусмотренных пунктом 1100 настоящих Правил в первый год после признания благополучным пунктом, эпизоотологической единицей с дополнительным диагностическим исследованием. В последующие годы диагностические исследования проводят в плановом порядке в соответствии с пунктом 1089 настоящих Правил.
1133. Если путем систематических серологических исследований и с применением вакцин оздоровление стада в течение одного года не будет достигнуто, главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы по результатам эпизоотологического обследования совместно с главным государственным ветеринарным врачом подразделения МИО принимает решение о целесообразности оздоровления хозяйствующего субъекта методом полной замены.

1130. Саламатсыз пунктті бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану жолымен сауықтыру былайша жүзеге асырылады:
1) саламатсыз пункттегі ауруға сезімтал жануарлар басын бруцеллез жұқтырған жануарларды барынша анықтау мақсатында кемінде екі рет серологиялық әдістермен (РБП, РСК) зерттейді;
2) мал басын Қазақстан Республикасында және (немесе) Кеден одағына мүше мемлекеттерде тіркелген бруцеллезге қарсы вакциналармен вакциналайды (иммундайды).
1131. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары:
1) барлық ірі қара мал басы қатарынан екі рет теріс нәтиже және эпизотиялық ошақтағы (бұдан бұрын бруцеллезбен ауырған жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілердегі) жануарлардың басқа түрлерінен теріс нәтиже алу және қорытынды дезинфекция жүргізу (осы Қағидалардың 1127-тармағына қатысты);
2) саламатсыз пункттегі барлық мал басын санитариялық союға тапсыру және қорытынды дезинфекция жүргізу (осы Қағидалардың 1128-тармағына қатысты);
3) бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану және қорытынды дезинфекция жүргізу (осы Қағидалардың 1130-тармағына қатысты) жолымен сауықтырылғаннан кейін алып тасталады.
1132. Бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану жолымен сауықтырылғаннан және бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары алып тасталғаннан кейін бұл пункт, эпизоотолгиялық бірлік қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты пункт болып танылады. Вакциналанған жануарларды қосымша диагностикалық зерттеу диагностикалық зерттелетін саламатты пункт, эпизоотологиялық бірлік болып танылғаннан кейінгі бірінші жылы осы Қағидалардың 1100-тармағында көзделген шарттар сақтала отырып, вакциналарды қолдану жөніндегі тәлімдемеде көзделген мерзімдерде және әдістермен жүргізіледі. Одан кейінгі жылдары диагностикалық зерттеулер осы Қағидалардың 1089-тармағына сәйкес жоспарлы түрде жүргізіледі.
1133. Егер, жүйелі серологиялық зерттеулер жолымен және вакциналар қолдана отырып, бір жыл ішінде табынды сауықтыруға қол жеткізілмесе, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы ЖАО бөлімшесінің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігерімен бірлесіп эпизоотологиялық зерттеу нәтижелері бойынша толық ауыстыру әдісімен шаруашылық жүргізуші субъектіні сауықтырудың орындылығы туралы шешім қабылдайды.

Параграф 5. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах неблагополучных по бруцеллезу мелкого рогатого скота пунктах, эпизоотологических единицах (оздоровление)
1134. При установлении заболевания овец (коз) бруцеллезом в животноводческих субъектах (в том числе подворьях), положительно реагирующих животных, в том числе других видов животных, находившихся в эпизоотическом очаге, независимо от физиологического состояния, племенной и хозяйственной ценности вместе с полученным от них приплодом в возрасте до 4 месяцев направляют на убой, больных кошек и собак уничтожают.
1135. Оздоровление неблагополучного пункта осуществляется путем систематических диагностических серологических исследований в РБП, РСК через каждые 15-20 календарных дней до получения подряд двукратно отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных, при наличии восприимчивых животных в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные так же проводятся систематические диагностические серологические исследования через каждые 15-20 календарных дней до получения отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных и уничтожением больных кошек и собак.
Животное считается положительно реагирующим на бруцеллез при получении положительного результата согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.
1136. При выявлении в период оздоровления неблагополучного пункта положительно реагирующих животных по итогам проведения двух раз подряд систематических диагностических исследований согласно пункта 1135 настоящих Правил территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа создается комиссия по выяснению причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта с включением в ее состав представителей ведомства уполномоченного органа, подразделении МИО, научных учреждений, ветеринарной лаборатории, общественных объединений, организации. По результатам выявленных причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса.
Вне зависимости от работы комиссии, в неблагополучном пункте продолжается проведение оздоровительных мероприятий путем дальнейших систематических диагностических исследований согласно пункта 1135 настоящих Правил. При не достижении результатов оздоровления неблагополучного пункта после проведения дополнительных двух раз подряд диагностических исследований согласно пункта 1135 настоящих Правил:

5-параграф. Ұсақ малдың бруцеллезі бойынша саламатсыз пункттердің, эпизоотологиялық бірліктердің эпизоотиялық ошақтарында ветеринариялық іс-шаралар жүргізу (сауықтыру) тәртібі
1134. Мал шаруашылығы субъектілерінде (оның ішінде аулаларда) қойдың (ешкінің) бруцеллезбен ауыратыны анықталған жағдайда, эпизоотиялық ошақтағы оң әсер беретін жануарларды, сондай-ақ басқа да жануарлар түрлерін физиологиялық жай-күйіне, асыл тұқымдық және шаруашылық құндылығына қарамастан, олардан алынған 4 айлық жасқа дейінгі төлімен бірге дереу союға жібереді, ауру мысықтар мен иттерді жояды.
1135. Саламатсыз пунктті сауықтыру қатарынан екі рет теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын РБС-да, КБР-да жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу, кейіннен ауру жануарларды оқшаулау және сою жолымен жүзеге асырылады, бруцеллезбен ауыратын жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарлар болған жағдайда да теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу жүргізіледі, кейіннен ауру жануарлар оқшауланады және сойылады және ауру мысықтар мен иттер жойылады.
Осы Қағидаға 2-қошымда көрсетілген жануарлар бруцеллезін қосымша диагностикалық зерттеу нәтижелеріне сәйкес оң нәтиже алынған жағдайда, жануар бруцеллезге оң әсер береді деп саналады.
1136. Саламатсыз пункті сауықтыру кезеңінде осы Қағидалардың 1135-тармағына сәйкес қатарынан екі рет жүйелі түрде диагностикалық зерттеулер жүргізу қорытындылары бойынша оң әсер беретін жануарларлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі құрамына уәкілетті орган ведомствасының, ЖАО бөлімшелерінің, ғылыми мекемелердің, ветеринариялық зертхананың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың өкілдерін қоса отырып, саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау жөніндегі комиссияны құрады. Саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау нәтижелері бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4-тармақтарға сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады.
Комиссияның жұмысына қарамастан, саламатсыз пунктте осы Қағидалардың 1135-тармағына сәйкес одан әрі жүйелі түрде диагностикалық зерттеу жолымен сауықтыру іс-шараларын жүргізу жалғасады. Осы Қағидалардың 1135-тармағына сәйкес қосымша қатарынан екі рет диагностикалық зерттеулер жүргізілгеннен кейін саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізілмеген жағдайда:

в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса;
дальнейшее оздоровление неблагополучного пункта проводится путем сдачи всего поголовья животных неблагополучного пункта на санитарный убой.
1137. При угрозе заражения здоровых животных и разноса инфекции в эпизоотических опасной зоне все поголовье хозяйствующих субъектов после диагностического исследования (РБП, РСК) иммунизируют вакцинами, разрешенными для применения в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза с последующим диагностическим исследованием в соответствии с наставлением по применению.
1138. После оздоровления путем применения вакцин против бруцеллеза и снятия ограничительных мероприятий с неблагополучного по бруцеллезу пункта, данный пункт признается благополучным пунктом с дополнительным диагностическими исследованиями. Дополнительные диагностические исследования вакцинированных животных проводят в сроки и методами, предусмотренными наставлением по применению вакцин с соблюдением условии, предусмотренных пунктом 1100 настоящих Правил в первый год после признания благополучным пунктом с дополнительным диагностическим исследованием. В последующие годы диагностические исследования проводят в плановом порядке в соответствии с пунктом 1089 настоящих Правил.
1139. Мониторинг за благополучием вакцинированного и ревакцинированного поголовья овец (коз) осуществляют по результатам бактериологического исследования абортплодов и мертворожденных ягнят (козлят), серологического исследования баранов-производителей и пробников до и после случной кампании, ярок полученных от данной отары, приотарных собак, и других видов животных, содержащихся с ним, а также учитывают случаи заболевания бруцеллезом обслуживающего персонала.
1140. Ограничительные мероприятия с неблагополучного по бруцеллезу пункта, эпизоотологической единицы снимается после оздоровления, если:
1) не осталось овец (коз), среди которых находились больные и получены отрицательные результаты с интервалом 15-20 календарных дней всего поголовье мелкого рогатого скота и отрицательного результата у животных других видов, находящихся в эпизоотическом очага (в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные) и проведена заключительная дезинфекция (относится к пункту 1135 настоящих Правил);
2) всего поголовья животных неблагополучного пункта сдан на санитарный убой и проведена заключительная дезинфекция (относится к пункту 1136 настоящих Правил);

мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады;
саламатсыз пунктті одан әрі сауықтыру саламатсыз пункттегі барлық жануарларды санитариялық союға тапсыру жолымен жүргізіледі.
1137. Cay жануарлардың залалдануы және эпизоотиялық қауіпті аймақта инфекцияның таралуы қаупі туындаған кезде шаруашылық жүргізуші субъектілердің барлық мал басын диагностикалық зерттеуден (РБС, КБР) кейін Қазақстан Республикасында және Кеден одағына мүше мемлекеттерде қолдануға рұқсат берілген вакциналармен иммундайды, кейіннен қолдану жөніндегі тәлімдемеге сәйкес зерттейді.
1138. Бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану жолымен сауықтырылғаннан және бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары алып тасталғаннан кейін бұл пункт, эпизоотолгиялық бірлік қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты пункт болып танылады. Вакциналанған жануарларды қосымша диагностикалық зерттеу диагностикалық зерттелетін саламатты пункт, эпизоотологиялық бірлік болып танылғаннан кейінгі бірінші жылы осы Қағидалардың 1100-тармағында көзделген шарттар сақтала отырып, вакциналарды қолдану жөніндегі тәлімдемеде көзделген мерзімдерде және әдістермен жүргізіледі. Одан кейінгі жылдары диагностикалық зерттеулер осы Қағидалардың 1089-тармағына сәйкес жоспарлы түрде жүргізіледі.
1139. Вакциналанған және қайта вакциналанған қойдың (ешкінің) саламаттылығын мониторингтеуді түсіктер мен өлі туылған қозыларды (лақтарды) бактериологиялық зерттеудің, тұқымдық қошқарлар мен күйек қошқарларды шағылыстыру науқанына дейін және кейін, осы отардан алынған ұрғашы тоқтыларды, отар жанындағы иттерді және олармен бірге ұсталатын басқа да жануар түрлерін серологиялық зерттеудің нәтижелері бойынша жүзеге асырады, сондай-ақ қызмет көрсетуші персоналдың бруцеллезбен ауыруы жағдайларын ескереді.
1140. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары, егер:
1) араларында ауруы бар қойлар (ешкілер) қалмаса және барлық ұсақ мал басынан әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын теріс нәтижелер алынса және эпизотиялық ошақтағы (бұдан бұрын бруцеллезбен ауырған жануарлар анықталған шаруашылық субъектілеріндегі) басқа да жануар түрлерінің мал басынан теріс нәтиже алынса және қорытынды дезинфекция жүргізілсе (осы Қағидалардың 1135-тармағына қатысты);
2) саламатсыз пункттегі барлық мал басы санитариялық союға тапсырылса және қорытынды дезинфекция жүргізілсе (осы Қағидалардың 1136-тармағына қатысты);

3) применены противобруцеллезные вакцины и проведена заключительная дезинфекция (относится к пункту 1137 настоящих Правил).
1141. Для осеменения овец (коз) используют сперму баранов (козлов), здоровых в отношении бруцеллеза и инфекционного эпидидимита.";
пункт 1145 изложить в следующей редакции:
"1145. В дальнейшем проводят обязательные плановые диагностические исследования баранов-производителей методами и в сроки, предусмотренные пунктом 1089 настоящих Правил.";
пункт 1151 изложить в следующей редакции:
"1151. Эпизоотическим очагом бруцеллезной инфекции является территория, в пределах которой находится источник возбудителя инфекции и действуют механизмы его передачи, где возможно заражение животных и людей. Обследование эпизоотического очага проводится государственным ветеринарным врачом соответствующей административно-территориальной единицы и врачом-эпидемиологом в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-40 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17995). Ветеринарная служба организует обследование животных на бруцеллез и при выявлении больных принимает экстренные меры по их изоляции, сдаче на убой и проведению других ветеринарно-санитарных мероприятий.";
пункты 1152, 1153, 1154 и 1155 исключить;
пункт 1158 изложить в следующей редакции:
"1158. Контроль в порядке государственного санитарного надзора за организацией и проведением противобруцеллезных мероприятий, и соблюдением противобруцеллезного режима в хозяйствующих субъектах, на предприятиях, перерабатывающих продукцию и сырье животного происхождения, лабораториях, работающих с вирулентными культурами, осуществляют территориальные управления государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 1159 исключить;
пункт 1160 изложить в следующей редакции:
"1160. Плановые обследования по соблюдению противобруцеллезного режима в хозяйствующих субъектах, на отгонных пастбищах, убойных пунктах, пунктах стрижки овец, мясокомбинатах и молокозаводах, и других предприятиях, где имеется риск заражения бруцеллезом, следует проводить эпидемиологам совместно с санитарными врачами, курирующими данные объекты, а также с ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих административно-территориальных единиц.";
параграфы 10 и 11 главы 99 исключить;
пункт 1390 изложить в следующей редакции:

3) бруцеллезге қарсы вакциналар қолданылса және қорытынды дезинфекция жүргізілсе (осы Қағидалардың 1137-тармағына қатысты) алып тасталады.
1141. Қойларды (ешкілерді) ұрықтандыру үшін бруцеллез бен инфекциялық эпидидимитке қатысты сау қошқарлардың (текелердің) ұрығын пайдаланады.";
1145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1145. Одан әрі осы Қағидалардың 1087-тармағында көзделген әдістермен және мерзімдерде тұқымдық қошқарларға міндетті жоспарлы диагностикалық зерттеулер жүргізеді.";
1151-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1151. Шегінде инфекция қоздырғышының көздері бар және оның берілу тетіктері әрекет ететін жануарлар мен адамдар залалдануы мүмкін аумақ бруцеллез инфекциясының эпизоотиялық ошағы болып табылады. Эпизоотиялық ошақты зерттеп-қарауды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық дәрігері және дәрігер-эпидемиолог Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-40 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17995 болып тіркелген) бекітілген "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес жүргізеді. Ветеринариялық қызмет жануарларды бруцеллезге зерттеп-қарауды ұйымдастырады және ауру жануарлар табылған кезде оларды оқшаулау, союға тапсыру және басқа да ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізу бойынша шұғыл шаралар қабылдайды.";
1152, 1153, 1154 және 1155-тармақтар алып тасталсын;
1158-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1158. Шаруашылық жүргізуші субъектілерде, жануардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдейтін кәсіпорындарда, вирулентті өскіндермен жұмыс істейтін зертханаларда бруцеллезге қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге және бруцеллезге қарсы режимді сақтауға мемлекеттік санитариялық қадағалау тәртібіндегі бақылауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық басқармасы жүзеге асырады.";
1159-тармақ алып тасталсын;
1160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1160. Бруцеллезбен залалдану қатері бар шаруашылық жүргізуші субъектілерде, шалғайдағы жайылымдарда, сою пункттерінде, қой қырқу пункттерінде, ет комбинаттары мен сүт зауыттарында және басқа да кәсіпорындарда бруцеллезге қарсы режимнің сақталуы бойынша жоспарлы зерттеп-қарауды эпидемиологтар осы объектілерге жетекшілік ететін санитариялық дәрігерлермен, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен бірлесіп жүргізгені жөн.";
99-тараудың 10 және 11-параграфтары алып тасталсын;
1390-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1390. Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции на торговых объектах, осуществляющих реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (далее – торговые объекты) осуществляется лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы (далее – лаборатории).
Ветеринарно-санитарная экспертиза продукции и сырья животного происхождения в лаборатории осуществляются в соответствие с перечнем обязательных и дополнительных исследований, проводимых лабораториями на торговых объектах согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункты 1399 и 1400 изложить в следующей редакции:
"1399. Ветеринарные клейма овальной и прямоугольной формы, а также ветеринарные штампы включают в себя информацию согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
1400. Для клеймения мяса и мясопродуктов (субпродуктов) устанавливаются ветеринарные клейма и штампы в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.";
в приложении 1:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Ветеринарным (ветеринарно-
санитарным) правилам";
дополнить приложениями 1 и 2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

"1390. Жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізуді жүзеге асыратын сауда объектілерінде (бұдан әрі – сауда объектілері) тамақ өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық сараптамасын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары (бұдан әрі – зертханалар) жүзеге асырады.
Зертханада жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сауда объектілеріндегі зертханалар жүргізетін міндетті және қосымша диагностикалық зерттеулер тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.";
1399 және 1400-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1399. Сопақша және тік тікбұрышты нысандағы ветеринариялық таңбаларда, сондай-ақ ветеринариялық мөртабандарда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ақпарат қамтылады.
1400. Етті, ет өнімдерін (субөнімдерін) таңбалау үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ветеринариялық таңбалар мен мөртабандар белгіленеді.";
1-қосымшада:
оң жақтағы жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ветеринариялық
(ветеринариялық-
санитариялық)
қағидаларға
3-қосымша";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

1. Клеймо овальной формы 1.
KZ F01/U2-0001 – учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Правилами присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10466) (далее – Приказ):
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 40 (± 5) х60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр – 10 (± 2) миллиметров.
2. Овальное клеймо формы 2.
"ЖК "ВЕТСАРАПТАМА" - наименование лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы;
KZ – литерный код Республики Казахстан;
F 01 – код области и района, на территории которых расположена лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы, присвоенный в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 40 (± 5) х60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр – 10 (± 2) миллиметров.
3. Клеймо овальной формы (меньшего размера) для клеймения мяса кроликов, птицы, нутрий и других мелких животных.
KZ F01/U2-0001 – учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, присвоенный в соответствии с Приказом:
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 25(± 3) х40 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка – 1(± 0,2) миллиметров.
Высота букв и цифр – 6 (± 2) миллиметров.
4. Клеймо прямоугольной формы.
KZ F 02/U2 -0001 – временный учетный номер убойной площадки, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Приказом:
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.

1. Сопақша нысандағы 1-таңба.
2. KZ F 01/U2-0001 – жануарларды сою жүргізілген сою пунктінің немесе ет өңдейтін кәсіпорынның есептік нөмірі; Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі – Бұйрық) Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес берілген:
бірінші символ – елдің коды – КZ;
екінші символ – облыстың литерлік коды;
үшінші символ – ауданның реттік нөмірі;
төртінші символ – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші символ – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5)х60(± 5) миллиметр.
Жиегінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 0,2) миллиметр.
Сопақша нысандағы 2-таңба.
3. "ЖК ВЕТСАРАПТАМА" – ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының атауы;
KZ – Қазақстан Республикасының литерлік коды;
F 01 – аумағында ветеринариялық-санитарлық сараптама зертханасы орналасқан облыстың және ауданның коды, Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес берілген:
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5)х60(± 5) миллиметр.
Жиегінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
Құстардың, үй қоянының, сазқұндыздың және басқа да ұсақ жануарлардың еттерін таңбалауға арналған сопақша нысандағы (кішірек көлемді) таңба.
4. KZ F 01/U2-0001 – Бұйрыққа сәйкес берілген сою пунктінің немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың есептік нөмірі:
бірінші белгі – елдің коды – КZ;
екінші белгі – облыстың литерлік коды;
үшінші белгі – ауданның реттік нөмірі;
төртінші белгі – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші белгі – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 25(± 3)х40(± 5) миллиметр.
Жиегінің ені – 1(± 0,2) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 6 миллиметр.
4. Тік бұрышты нысанды таңба.
KZ F 01/U2-0001 – жануарды сою жүргізілген, Бұйрыққа сәйкес берілген сою алаңының уақытша есептік нөмірі:
бірінші белгі – елдің коды – КZ;
екінші белгі – облыстың литерлік коды;
үшінші белгі – ауданның реттік нөмірі;
төртінші белгі – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші белгі – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.

Размеры: 40(± 5) х 70(± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
5. Ветеринарные штампы.
KZ F 02/U2 -0001 – учетный номер объекта производства, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Приказом:
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40 (± 5) х70 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
6. Дополнительные штампы.
Размеры: 20 (± 3) х 50 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв - 10 (± 2) миллиметров.
7. Электроклейма для тушек птиц на птицеперерабатывающих предприятиях.
1) 1; 2) 2; 3) Қ;
1 – птица первой категории;
2 – птица второй категории;
Қ – на промышленную переработку.
Высота цифр и буквы – 20 (± 4) миллиметров.

Өлшемі: 40(± 5)х70(± 5) миллиметр;
Жиегінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
5. Ветеринариялық мөртабандар.
KZ F 01/U2-0001 – жануарды сою жүргізілген, Бұйрыққа сәйкес берілген өндіріс объектісінің есептік нөмірі:
бірінші белгі – елдің коды – КZ;
екінші белгі – облыстың литерлік коды;
үшінші белгі – ауданның реттік нөмірі;
төртінші белгі – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші белгі – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5)х70(± 5) миллиметр;
Жиегінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
6. Қосымша мөртабандар.
Өлшемі: 20 (± 3)х50(± 5) миллиметр;
Жиегінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
7. Құс өңдейтін кәсіпорындарда құс ұшаларына қойылатын электротаңба.
1) 1; 2) 2; 3) Қ;
1 – бірінші санаттағы құс;
2 – екінші санаттағы құс;
Қ – өнеркәсіптік қайта өңдеуге.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 20(± 4) миллиметр