Об утверждении формы уведомления о прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2019 года № 628. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2019 года № 18907
В соответствии с подпунктом 7) части первой статьи 24 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму уведомления о прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 июня 2019 года № 628
форма
Уведомление о прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
Наименование налогоплательщика/фамилия, имя отчество (при его наличии)
Номер, дата договора займа
Прекращение признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения
дата
сумма начисленного вознаграждения на дату прекращения
1
2
3
4
5
6
"____"____________ 20___ года
Руководитель _______________ ___________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер _____________ ________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: пояснение по заполнению формы "Уведомление о прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме "Уведомление о
прекращении
признания доходов в виде
вознаграждения по выданному
кредиту
(займу) путем приостановления
начисления такого
вознаграждения
физическому лицу, состоящему
на
регистрационном учете в
качестве
индивидуального
предпринимателя,
или юридическому лицу"
Пояснение по заполнению формы "Уведомление о прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу"

Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру арқылы осындай сыйақы түріндегі кiрiстердi тану тоқтатылған кезде хабарлама нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 25 маусымдағы № 628 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 маусымда № 18907 болып тіркелді
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 24-бабының бірінші бөлігінің 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру арқылы осындай сыйақы түріндегі кiрiстердi тану тоқтатылған кезде хабарлама нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы "25" маусымдағы
№ 628 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру арқылы осындай сыйақы түріндегі кiрiстердi тану тоқтатылған кезде хабарлама
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Салық төлеушінің атауы / тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қарыз шарттың нөмірі, күні
Берілген кредит (қарыз) бойынша сыйақы түріндегі кірістерді тануды мұндай сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру жолымен тоқтату
күні
тоқтатылған күніне есепке жазылған сыйақы сомасы
1
2
3
4
5
6
20___ жылғы "____" _____________
Басшы __________________ _______________________________________________________
(қолы)                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Бас есепші ________________ ______________________________________________________
(қолы)                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Ескертпе: "Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру арқылы осындай сыйақы түріндегі кiрiстердi тану тоқтатылған кезде нысанды хабарлама" деген нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Дара кәсіпкер ретінде тіркеу
есебінде тұрған жеке тұлғаға
немесе заңды тұлғаға берiлген
кредит (қарыз) бойынша
сыйақыны есепке жазуды
тоқтата тұру арқылы осындай
сыйақы түріндегі кiрiстердi тану
тоқтатылған кезде хабарлама"
нысанына қосымша
"Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру арқылы осындай сыйақы түріндегі кiрiстердi тану тоқтатылған кезде хабарлама" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Форма "Уведомление о прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу" (далее – уведомление) разработана в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), представляется в органы государственных доходов не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемым в соответствии со статьей 314 Налогового кодекса, в котором было прекращено такое признание.
2. При заполнении уведомления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При заполнении уведомления:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 204 Налогового кодекса.
4. Уведомление подписывается руководителем, главным бухгалтером.
5. При представлении уведомления:
1) в явочном порядке – на бумажном носителе, составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается банку с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением – на бумажном носителе, банк получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации – банк получает уведомление о принятии или непринятии сведений системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
6. В строке, следующей за названием уведомления, указывается наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
7. В графе 1 уведомления указывается порядковый номер записи.
8. В графе 2 уведомления указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН) налогоплательщика, о котором представляются сведения.
9. В графе 3 уведомления указывается наименование налогоплательщика/фамилия, имя отчество (при его наличии), о котором представляются сведения.
10. В графе 4 уведомления указывается номер и дата договора займа.
11. В графе 5 уведомления указывается дата прекращения признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения.
12. В графе 6 уведомления указывается сумма начисленного вознаграждения на дату прекращения признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) путем приостановления начисления такого вознаграждения.

1. "Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру арқылы осындай сыйақы түріндегі кiрiстердi тану тоқтатылған кезде хабарлама" нысаны (бұдан әрі – Хабарлама) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді, мұндай тану тоқтатылған Салық кодексінің 314-бабына сәйкес айқындалған есептi салықтық кезеңнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылады.
2. Хабарламаны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Хабарламаны толтыру кезінде:
1) қағаз тасымалдағышта – шарикті қаламсаппен немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып, толтырылады;
2) электрондық тасымалдағышта – Салық кодексінің 204-бабына сәйкес толтырылады.
4. Хабарламаға басшы, бас есепші қол қояды.
5. Хабарламаны ұсыну кезінде:
1) келу тәртібінде – қағаз тасымалдағышта екі данада жасалады, мемлекеттік кірістер органының белгісі қойылған бір данасы банкке қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша – қағаз тасымалдағышта банк пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін, электронды нысанда – банк мемлекеттік кірістер органдардың салық есептілігін қабылдау жүйесінің.
мәліметтерді қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарламаны алады.
6. Хабарламаның атауынан кейінгі жолда банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың атауы көрсетіледі.
7. Хабарламаның 1-бағанында жазбалардың реттік нөмірі көрсетіледі.
8. Хабарламаның 2-бағанында, мәлімет ұсынылатын салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН) көрсетіледі.
9. Хабарламаның 3-бағанында мәлімет ұсынылатын салық төлеушінің атауы/тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
10. Хабарламаның 4-бағанында қарыз шарттың нөмірі және күні көрсетіледі.
11. Хабарламаның 5-бағанында берілген кредит (қарыз) бойынша сыйақы түріндегі кірістерді тануды мұндай сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру жолымен тоқтату күні көрсетіледі.
12. Хабарламаның 6-бағанында берілген кредит (қарыз) бойынша сыйақы түріндегі кірістерді тануды мұндай сыйақыны есепке жазуды тоқтата тұру жолымен тоқтатылған күніне есепке жазылған сыйақы сомасы көрсетіледі.

13. После уведомления отражаются дата заполнения сведений и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, главного бухгалтера, заверяется подписью руководителя, главного бухгалтера.

13. Хабарламадан кейін мәліметтерді толтыру күні және басшының, бас есепшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі, басшының, бас есепшінің қолымен куәландырылады.