О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 665. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2019 года № 18958
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384, опубликован 8 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
приложения 2, 3, 4, 5 и 6 утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан

"Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 665 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 шілдеде № 18958 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі – осы бұйрықтың 3-тармағымен.
БҰЙЫРАМЫН:
"Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 8 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар көрсетілген бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

от 1 июля 2019 года № 665
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Бухгалтерский баланс отчетный период 20 ___год
Индекс: № 1 - Б (баланс)
Периодичность: годовая
Представляют: организации публичного интереса по результатам финансового года
Куда представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Срок представления: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс"
Наименование организации _______________________________________
по состоянию на " __ " ______________ года
в тысячах тенге
Активы
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
I. Краткосрочные активы:
Денежные средства и их эквиваленты

2019 жылғы 1 шілдедегі № 665
бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Бухгалтерлік баланс 20___жыл есепті кезең
Индекс: № 1 - Б (баланс)
Мерзімділігі: жылдық
Ұсынатындар: қаржы жылының нәтижелері бойынша жария мүдделi ұйымдар
Қайда ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Тапсыру мерзімі: жыл сайын есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндіру "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген.
Ұйымның атауы _________________________________________________ ____
жылғы "____" __________ жағдай бойынша
мың теңгеде
Активтер
Жол коды
Есепті кезеңнің аяғында
Есепті кезеңнің басында
I. Қысқа мерзімді активтер:
Ақша қаражаты және оның баламалары

1) Форма "Бухгалтерский баланс" разработана в соответствии с подпунктом 18-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) Форма "Бухгалтерский баланс" представляется организациями публичного интереса по результатам финансового года в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения. Подписывается "Бухгалтерский баланс" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
3) Форма заполняется следующим образом:
в графе "Активы":
I. Краткосрочные активы:
в строке "Денежные средства и их эквиваленты" 010 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 1000 – "Денежные средства" Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23.05.2007 года № 185 (далее – ТПС), зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 29 июня 2007 года под № 4771;
в строке "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" 011 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 012 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прибыли и убытки" 013 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Краткосрочные производные финансовые инструменты" 014 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные финансовые активы" 015 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Краткосрочная торговая и прочая дебиторская задолженность" 016 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" ТПС;

1) "Бухгалтерлік баланс" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) "Бухгалтерлік баланс" нысанын жария мүдделі ұйымдар қаржы жылының нәтижелері бойынша бағдарламалық қамтылым арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне береді. "Бухгалтерлік балансқа" ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан былайша толтырылады:
"Активтер" деген бағанда:
І. Қысқа мерзімді активтер:
010 "Ақша қаражаты және оның баламалары" деген жолда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарының (бұдан әрі – ШҮЖ), Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген, 2007 жылғы 29 маусымда № 4771 болып тіркелген 1000 – "Ақша қаражаты" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
011 "Қысқа мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
012 "Қысқа мерзімді өзге жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
013 "Қысқа мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі
014 "Қысқа мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
015 "Өзге де қысқа мерзімді қаржы активтері" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
016 "Қысқа мерзімді сауда және өзге де дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" 017 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Краткосрочные активы по договорам с покупателями" 018 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Текущий подоходный налог" 019 указывается сумма сальдо по счету 1410 – "Корпоративный подоходный налог" ТПС;
в строке "Запасы" 020 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 1300 – "Запасы" ТПС;
в строке "Биологические активы" 021 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 1600 – "Биологические активы" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные активы" 022 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 1 "Краткосрочные активы" ТПС (за исключением счетов подраздела 1500 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи"), не указанная в предыдущих строках;
значение графы "Итого краткосрочных активов" 100 равно сумме строк с 010 по 022;
в графе 101 "Активы (или выбывающие группы), предназначенные для продажи", указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1500 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи" ТПС.
II. Долгосрочные активы:
в строке "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" 110 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 111 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прибыли и убытки" 112 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Долгосрочные производные финансовые инструменты" 113 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Инвестиции, учитываемые по первоначальной стоимости" 114 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2200 – "Инвестиции" ТПС для отдельной финансовой отчетности;
в строке "Инвестиции, учитываемые методом долевого участия" 115 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2200 – "Инвестиции" ТПС;

017 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
018 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
019 "Ағымдағы табыс салығы" деген жолда ШҮЖ 1410 – "Корпоративтік табыс салығы" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
020 "Қорлар" деген жолда ШҮЖ 1300 – "Қорлар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
021 "Биологиялық активтер" деген жолда ШҮЖ 1600 – "Биологиялық активтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
022 "Өзге де қысқа мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ "Қысқа мерзімді активтер" 1-бөлімінің тиісті шоттары бойынша (1500 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" деген кіші бөлімнің шоттарын қоспағанда) алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
100 "Қысқа мерзімді активтердің жиыны" деген бағанның мәні 010-нан бастап 022-ды қоса алғандағы жолдар сомасына тең;
101 "Сатуға арналған активтер (немесе істен шыққан топтар)" деген бағанда ШҮЖ 1500 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі.
II. Ұзақ мерзімді активтер:
110 "Ұзақ мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
111 "Ұзақ мерзімді өзге жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
112 "Ұзақ мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
113 "Ұзақ мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
114 "Бастапқы құны бойынша есепке алынатын инвестициялар" деген жолда жеке қаржылық есептілік үшін ШҮЖ 2200 – "Инвестициялар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
115 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын инвестициялар" деген жолда ШҮЖ 2200 – "Инвестициялар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Прочие долгосрочные финансовые активы" 116 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" и подраздела 2200 – "Инвестиции" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Долгосрочная торговая и прочая дебиторская задолженность" 117 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" 118 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочные активы по договорам с покупателями" 119 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Инвестиционное имущество" 120 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2300 – "Инвестиционное имущество" ТПС;
в строке "Основные средства" 121 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2400 – "Основные средства" ТПС;
в строке "Актив в форме права пользования" 122 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2400 – "Основные средства" и подраздела 2700 – "Нематериальные активы" ТПС;
в строке "Биологические активы" 123 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2500 – "Биологические активы" ТПС;
в строке "Разведочные и оценочные активы" 124 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2600 – "Разведочные и оценочные активы" ТПС;
в строке "Нематериальные активы" 125 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2700 – "Нематериальные активы" ТПС;
в строке "Отложенные налоговые активы" 126 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2800 – "Отложенные налоговые активы" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные активы" 127 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 2 "Долгосрочные активы" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
значение графы "Итого долгосрочных активов" 200 равно сумме строк с 110 по 127;
значение графы "Баланс" равно сумме строк 100, 101 и 200.
В графе "Обязательство и капитал":
III. Краткосрочные обязательства:
в строке "Краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости" 210 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС;

116 "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық активтері" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" деген кіші бөлімнің және 2200 – "Инвестициялар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
117 "Ұзақ мерзімді сауда және өзге де дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
118 "Жалдау бойынша ұзақ қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
119 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша ұзақ мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
120 "Инвестициялық мүлік" деген жолда ШҮЖ 2300 – "Инвестициялық мүлік" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
121 "Негізгі құралдар" деген жолда ШҮЖ 2400 – "Негізгі құралдар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
122 "Пайдалану құқығы түрі актив" деген жолда ШҮЖ 2400 – "Негізгі құралдар" деген кіші бөлімнің және 2700 – "Материалдық емес активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
123 "Биологиялық активтер" деген жолда ШҮЖ 2500 – "Биологиялық активтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
124 "Барлау және бағалау активтері" деген жолда ШҮЖ 2600 – "Барлау және бағалау активтері" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
125 "Материалдық емес активтер" деген жолда ШҮЖ 2700 – "Материалдық емес активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
126 "Кейінге қалдырылған салықтық активтер" деген жолда ШҮЖ 2800 – "Кейінге қалдырылған салықтық активтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
127 "Өзге де ұзақ мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ "Ұзақ мерзімді активтер" 2-бөлімінің тиісті шоттары бойынша алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
200 "Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" деген бағанның мәні 110-нан бастап 127-ті қоса алғандағы жолдар сомасына тең;
"Баланс" деген бағанның мәні 100, 101 және 200-жолдардың сомасына тең.
"Мiндеттеме және капитал" деген бағанда:
III. Қысқа мерзімді міндеттемелер:
210 "Амортизациялық құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" 211 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Краткосрочные производные финансовые инструменты" 212 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные финансовые обязательства" 213 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Краткосрочная торговая и прочая кредиторская задолженность" 214 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Краткосрочные оценочные обязательства" 215 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3400 – "Краткосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Текущие налоговые обязательства по подоходному налогу" 216 указывается сумма сальдо по счету 3110 – "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате" ТПС;
в строке "Вознаграждения работникам" 217 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" и подраздела 3400 – "Краткосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Краткосрочная задолженность по аренде" 218 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Краткосрочные обязательства по договорам с покупателями" 219 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3500 – "Прочие краткосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Государственные субсидии" 220 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3500 – "Прочие краткосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Дивиденды к оплате" 221 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные обязательства" 222 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 3 "Краткосрочные обязательства" (за исключением счета 3110 – "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате" и счета 3530 – "Обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи") ТПС, не указанная в предыдущих строках;
значение графы "Итого краткосрочных обязательств" 300 равно сумме строк с 210 по 222;
в графе "Обязательства выбывающих групп, предназначенных для продажи" 301 указываются сумма сальдо по счету 3530 – "Обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи" ТПС.
IV. Долгосрочные обязательства:

211 "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген тиісті шоттар бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
212 "Қысқа мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржы міндеттемелер" деген тиісті шоттар бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
213 "Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
214 "Қысқа мерзімді сауда және өзге де кредиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
215 "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 3400 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
216 "Табыс салығы бойынша ағымдағы салық міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 3110 – "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
217 "Қызметкерлерге сыйақылар" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің және 3400 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
218 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
219 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 3500 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
220 "Мемлекеттік субсидиялар" деген жолда ШҮЖ 3500 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
221 "Төленетін дивидендтер" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
222 "Өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер" деген жолда онда ШҮЖ алдыңғы жолдарда көрсетілмеген "Қысқа мерзімді міндеттемелер" 3-бөлімінің тиісті шоттары бойынша (3110 – "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы" және 3530 – "Сатуға арналған шығаруға топ міндеттемелері" шотын қоспағанда) сальдо сомасы көрсетіледі;
300 "Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" деген бағанның мәні 210-нан бастап 222-ні қоса алғандағы жолдар сомасына тең;
301 "Сатуға арналған істен шыққан топтардың міндеттемелері" деген бағанда ШҮЖ 3530 – "Сатуға арналған шығаруға топ міндеттемелері" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі.
IV. Ұзақ мерзімді міндеттемелер:

в строке "Долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости" 310 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" 311 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Долгосрочные производные финансовые инструменты" 312 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные финансовые обязательства" 313 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Долгосрочная торговая и прочая кредиторская задолженность" 314 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочные оценочные обязательства" 315 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4200 – "Долгосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Отложенные налоговые обязательства" 316 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 4300 – "Отложенные налоговые обязательства" ТПС;
в строке "Вознаграждения работникам" 317 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" и подраздела 4200 – "Долгосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Долгосрочная задолженность по аренде" 318 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочные обязательства по договорам с покупателями" 319 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4400 – "Прочие долгосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Государственные субсидии" 320 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4400 – "Прочие долгосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные обязательства" 321 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 4 – "Долгосрочные обязательства" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
Значение графы "Итого долгосрочных обязательств" 400 равно сумме строк с 310 по 321.
V. Капитал:
в строке "Уставный (акционерный) капитал" 410 указывается разница сальдо по счетам подразделов: 5000 – "Уставный капитал" и 5100 – "Неоплаченный капитал" ТПС;

310 "Амортизациялық құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
311 "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
312 "Ұзақ мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
313 "Өзге де ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
314 "Ұзақ мерзімді сауда және өзге де кредиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
315 "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 4200 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
316 "Кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4300 – "Кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
317 "Қызметкерлерге берілетін сыйақылар" деген жолда ШҮЖ 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің және 4200 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
318 "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді берешек" деген жолда ШҮЖ 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
319 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4400 – "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
320 "Мемлекеттік субсидиялар" деген жолда ШҮЖ 4400 – "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
321 "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген жолда онда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" 4-бөлімінің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
400 "Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" деген бағанның мәні 310-нан бастап 321-ді қоса алғандағы жолдардың сомасына тең.
V. Капитал:
410 "Жарғылық (акционерлік) капитал" деген жолда ШҮЖ 5000 – "Жарғылық капитал" және 5100 – "Төленбеген капитал" деген кіші бөлімдердің шоттары бойынша сальдо айырмасы көрсетіледі;

в строке "Эмиссионный доход" 411 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5300 – "Эмиссионный доход" ТПС;
в строке "Выкупленные собственные долевые инструменты" 412 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5200 – "Выкупленные собственные долевые инструменты" ТПС;
в строке "Компоненты прочего совокупного дохода" 413 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5500 – "Резервы" ТПС;
в строке "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)" 414 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5600 – "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)" ТПС;
в строке "Прочий капитал" 415 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 5 – "Капитал и резервы" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
значение графы "Итого капитал, относимый на собственников" 420 равно сумме строк с 410 по 415;
в графе "Доля неконтролирующих собственников" указывается доля неконтролирующих собственников 421;
значение графы "Всего капитал" 500 равно: строка 420 + строка 421.
Значение графы "Баланс" равно сумме строк: 300, 301, 400 и 500.
В графе "Код строки" указывается код строки.
В графе "На конец отчетного периода" указывается сумма в тысячах тенге на конец отчетного периода.
В графе "На начало отчетного периода" указывается сумма в тысячах тенге на начало отчетного периода.
Приложение 2
к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июля 2019 года № 665
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет о прибылях и убытках отчетный период 20 ___год
Индекс: № 2 - ОПУ
Периодичность: годовая
Представляют: организации публичного интереса по результатам финансового года
Куда представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Срок представления: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках"
Наименование организации _______________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах тенге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
Выручка

411 "Эмиссиялық кіріс" деген жолда ШҮЖ 5300 – "Эмиссиялық кіріс" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
412 "Сатып алынған меншікті үлестік құралдары" деген жолда ШҮЖ 5200 – "Сатып алынған меншікті үлестік құралдар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
413 "Өзге жиынтық табыстың құрауыштары" деген жолда ШҮЖ 5500 – "Резервтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
414 "Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)" деген жолда ШҮЖ 5600 – "Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
415 "Өзге капитал" деген жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ "Капитал мен резервтер" 5-бөлімінің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
420 "Меншік иелеріне тиесілі капиталдың жиыны" деген бағанның мәні 410-нан бастап 415-ті қоса алғандағы жолдардың сомасына тең.
421 "Бақыламайтын меншік иелерінің үлесі" деген бағанда бақыламайтын меншік иелерінің үлесі көрсетіледі;
500 "Капиталдың барлығы" деген бағанның мәні мынаған тең: 420-жол + 421-жол.
"Баланс" деген бағанның мәні мына жолдардың сомасына тең: 300, 301, 400 және 500.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезеңнің аяғында" деген бағанда есепті кезеңнің аяғындағы сома мың теңгемен көрсетіледі.
"Есепті кезеңнің басында" деген бағанда есепті кезеңнің басындағы сома мың теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 1 шілдедегі № 665
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Пайдалар мен залалдар туралы есеп 20___жыл есепті кезең
Индексі: № 2 - ОПУ
Кезенділігі: жылдық
Ұсынатындар: қаржы жылының нәтижелері бойынша жария мүдделi ұйымдар
Қайда ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Тапсыру мерзімі: жыл сайын есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндіру "Пайдалар мен залалдар туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген
Ұйымның атауы _________________________________________________ _______ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезеңге
Алдағы кезеңге
Түсім

431
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
432
актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам
433
налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода
434
переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
435
Итого прочий совокупный доход, не подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль) (сумма строк с 431 по 435)

431
үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі
432
зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)
433
өзге де жиынтық табыс құрауыштарының салықтық әсері
434
өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған үлестік қаржылық құралдарды қайта бағалау
435
Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергенде) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктеуге жатпайтын өзге де жиынтық табыстың жиынтығы (431-жолдан бастап 435-жолды қоса алғандағы сомасы)

440
Общий совокупный доход
(строка 300 + строка 400)
500
Общий совокупный доход, относимый на:
собственников материнской организации
доля неконтролирующих собственников
Прибыль на акцию
600
в том числе:
Базовая прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности
от прекращенной деятельности
Разводненная прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности
от прекращенной деятельности
Руководитель ________________________________________       __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________       __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы "Отчет о прибылях и убытках"
1) Форма "Отчет о прибылях и убытках" разработана в соответствии с подпунктом 18-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) Форма "Отчет о прибылях и убытках" представляется организациями публичного интереса по результатам финансового года в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения. Подписывается "Отчет о прибылях и убытках" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года, следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением бухгалтерского законодательства Республики Казахстан;
3) Форма заполняется следующим образом:
в графе "Наименование показателей" указывается:
в строке "Выручка" 010 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 6000 – "Доход от реализации продукции и оказания услуг" ТПС.
в строке "Себестоимость реализованных товаров и услуг" 011 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7000 – "Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг" ТПС;
Сумма сальдо счетов 6 и 7 разделов определяется до момента закрытия на счет 5710 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)" ТПС;
в графе "Валовая прибыль" 012 указывается разница строк 010 и 011;
в строке "Расходы по реализации" 013 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7100 – "Расходы по реализации продукции и оказанию услуг" ТПС;
в строке "Административные расходы" 014 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7200 – "Административные расходы" ТПС;
строка "Итого операционная прибыль (убыток)" 020 равна сумме (+/-) строк с 012 по 014;

440
Жалпы жиынтық табыс
(300-жол + 400-жол)
500
Мыналарға тиесілі жалпы жиынтық табыс:
негізгі ұйымның меншік иелері
бақыламайтын меншік иелерінің үлесі
Акцияға арналған пайда:
600
оның ішінде:
Акцияға арналған базалық пайда:
жалғасатын қызметтен
тоқтатылған қызметтен
Акцияға арналған ажыратылған пайда:
жалғасатын қызметтен
тоқтатылған қызметтен
Басшы ___________________________________ _____________
(тегі, аты-жөні (болған кезде))      (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________ _____________
(тегі, аты-жөні (болған кезде))      (қолы)
Мөрдің орны (болған кезде)
"Пайдалар мен залалдар туралы есеп" нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
1) "Пайдалар мен залалдар туралы есеп" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) "Пайдалар мен залалдар туралы есеп" нысанын жария мүдделі ұйымдар қаржы жылының нәтижелері бойынша бағдарламалық қамтым арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне береді. "Пайдалар мен залалдар туралы есепке" ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан былайша толтырылады:
"Көрсеткіштер атауы" деген бағанда мыналар көрсетіледі:
010 "Түсім" деген жолда ШҮЖ 6000 – "Өнімдерді сатудан және қызмет көрсетуден алынатын кіріс" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі.
011 "Сатылған тауарлар мен қызметтердің өзіндік құны" деген жолда ШҮЖ 7000 – "Сатылған өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
6 және 7-бөлімдердің шоттарындағы сальдо сомасы ШҮЖ 5710 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)" шоты жабылған сәтіне дейін анықталады;
012 "Жалпы пайда" деген бағанда 010 және 011-жолдардың айырмасы көрсетіледі;
013 "Сату бойынша шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7100 – "Өнімді сату және қызметтер көрсету бойынша шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
014 "Әкімшілік шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7200 – "Әкімшілік шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
020 "Операциялық пайда жиыны (залал)" деген жолда 012-ден бастап 014-ны қоса алғандағы жолдардың сомасына (+/-) тең;

в строке "Финансовые доходы" 021 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 6100 – "Доходы от финансирования" и счету 6280 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения по финансовым активам" ТПС;
в строке "Финансовые расходы" 022 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7300 – "Расходы на финансирование" и счету 7470 – "Расходы от обесценения финансовых инструментов" ТПС;
в строке "Доля организации в прибыли (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 023 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 6400 – "Доля прибыли организаций, учитываемых по методу долевого участия" ТПС минус сумма по счетам подраздела 7600 – "Доля в убытке организаций, учитываемых методом долевого участия" ТПС;
в строке "Прочие доходы" 024 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 6200 – "Прочие доходы" (за исключением счета 6280 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения по финансовым активам") ТПС;
в строке "Прочие расходы" 025 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 7400 – "Прочие расходы" (за исключением счета 7470 – "Расходы от обесценения финансовых инструментов") ТПС;
значение графы "Прибыль (убыток) до налогообложения" 100 указывается: +/- строк с 020 по 025;
в строке "Расходы (-) (доходы (+)) по подоходному налогу" 101 указывается сальдо счета подраздела 7700 – "Расходы по корпоративному подоходному налогу" ТПС;
значение графы "Прибыль (убыток) после налогообложения от продолжающейся деятельности" 200 указывается сумма строк 100 и 101;
в строке "Прибыль (убыток) после налогообложения от прекращенной деятельности" 201 указывается разница по соответствующим счетам подраздела 6300 – "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью" и подраздела 7500 – "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью" ТПС;
значение графы "Прибыль за год" 300 равно сумме строк 200 и 201 относимая на:
собственников материнской организации
долю неконтролирующих собственников;
значение графы "Прочий совокупный доход, всего" 400 равно (сумма строк 420 и 440):
в том числе:
"переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 410;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 411;
"эффект изменения в ставке подоходного налога на отложенный налог" 412;
"хеджирование денежных потоков" 413;
"курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации" 414;
"хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции" 415;
"прочие компоненты прочего совокупного дохода" 416;
"корректировка при реклассификации в составе прибыли (убытка" 417;
"налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода" 418;

021 "Қаржылық кірістер" деген жолда ШҮЖ 6100 – "Қаржыландырудан түсетін кіріс" деген кіші бөлімнің шоттары және 6280 – "Қаржылық активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
022 "Қаржылық шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7300 – "Қаржыландыруға арналған шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттары және 7470 – "Қаржы құралдарының құнсыздануынан болатын шығыстар" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
023 "Үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің пайдасындағы (залалындағы) ұйымның үлесі" деген жолда ШҮЖ 6400 – "Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұйымдар пайдасының үлесі" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасын алып тастағаннан кейін ШҮЖ 7600 – "Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін ұйымдардың залалдағы үлесі" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
024 "Өзге кірістер" деген жолда ШҮЖ 6200 – "Өзге де кірістер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша (6280 – "Қаржылық активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер" шотын қоспағанда) сальдо сомасы көрсетіледі;
025 "Өзге шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7400 – "Өзге де шығыстар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша (7470 – "Қаржы құралдарының құнсыздануынан болатын шығыстар" шотын қоспағанда) сальдо сомасы көрсетіледі;
100 "Салық салғанға дейінгі пайда (залал)" деген бағанның мәні: 020-дан бастап 025 дейінгі жолдардың (+/-) көрсетіледі;
101 "Табыс салығы бойынша шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7700 – "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттарындағы сальдо және 6290 – "Өзге кірістер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо айырмасы көрсетіледі;
200 "Салық салғаннан кейін жалғасатын қызметтен түсетін пайда (залал)" деген бағанның мәні 100 және 101-жолдардың айырмасы көрсетіледі;
201 "Салық салғаннан кейін тоқтатылған қызметтен түсетін пайда (залал)" деген жолда ШҮЖ 6300 – "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер" деген кіші бөлімнің және 7500 – "Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша айырма көрсетіледі;
300 "Мыналарға қатысты бір жылғы пайда" деген бағанның мәні 200 және 201-жолдардың қоса алғандағы сомасына тең, ол мыналарға:
негізгі ұйымның меншік иелеріне;
бақыламайтын меншік иелерінің үлесі;
400 "Өзге де жиынтық табыс, барлығы" деген бағанның мәні 400-ге тең (420 мен 440 жолдарының сомасы):
оның ішінде:
410 "өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған борыш қаржылық құралдарды қайта бағалау";
411 "үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі";
412 "мерзімі кейінге қалдырылған табыс салығы мөлшерлемесін өзгеру әсері";
413 "ақша ағындарын хеджирлеу";
414 "шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма";
415 "шетелдік операцияларға таза инвестицияларды хеджирлеу";
416 "өзге де жиынтық табыстың өзге де құрауыштары";
417 "пайда (залал) құрамында қайта жіктеу кезіндегі түзету";
418 "өзге де жиынтық кіріс құрауыштарының салықтық әсері";

"Итого прочий совокупный доход, подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль)" 420 (сумма строк с 410 по 418);
"переоценка основных средств и нематериальных активов" 431;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 432;
"актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам" 433;
"налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода" 434;
"переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 435;
"Итого прочий совокупный доход, не подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль)" 440 (сумма строк с 431 по 435);
значение графы "Общий совокупный доход" 500 указывается сумма строк 300 и 400;
Общий совокупный доход, относимый на:
собственников материнской организации;
доля неконтролирующих собственников;
в графе "Прибыль на акцию" 600 указывается прибыль на акцию,
в том числе:
Базовая прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности;
от прекращенной деятельности;
Разводненная прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности;
от прекращенной деятельности;
в графе "Код строки" указывается код строки;
в графе "За отчетный период" указывается сумма в тысячах тенге за отчетный период;
в графе "За предыдущий период" указывается сумма в тысячах тенге за предыдущий период.
Приложение 3
к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июля 2019 года № 665
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет о движении денежных средств (прямой метод) отчетный период 20 ___год
Индекс: № 3 - ДДС-П
Периодичность: годовая
Представляют: организации публичного интереса по результатам финансового года
Куда представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Срок представления: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)"
Наименование организации _____________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах тенге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

420 "Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергендегі) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктелген өзге де жиынтық табыстың жиынтығы" (410-нан бастап 418 аралығындағы жолдардың сомасы);
431 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау";
432 "үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі";
433 "зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)";
434 "өзге де жиынтық кірісс құрауыштарының салықтық әсері";
435 "өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған үлестік қаржылық құралдарды қайта бағалау";
440 "Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергенде) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктеуге жатпайтын өзге де жиынтық табыстың жиынтығы" (431-нан бастап 435 аралығындағы жолдардың сомасы);
500 "Жалпы жиынтық табыс" деген бағанның мәні 300 және 400 жолдардың сомасы көрсетіледі;
Мыналарға тиесілі жалпы жиынтық табыс:
негізгі ұйымның меншік иелері;
бақыламайтын меншік иелерінің үлесі;
600 "Акцияға арналған пайда" деген бағанда акцияға арналған пайда көрсетіледі, оның ішінде:
Акцияға арналған базалық пайда:
жалғасатын қызметтен;
тоқтатылған қызметтен;
Акцияға арналған ажыратылған пайда:
жалғасатын қызметтен;
тоқтатылған қызметтен.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезеңге" деген бағанда мың теңгемен есепті кезеңнің сома көрсетіледі.
"Алдағы кезеңге" деген бағанда мың теңгемен алдағы кезеңнің сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 1 шілдедегі № 665
бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс) есепті кезең 20___жыл
Индексі: № 3 - ДДС-П
Кезенділігі: жылдық
Ұсынатындар: қаржы жылының нәтижелері бойынша жария мүдделi ұйымдар
Қайда ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Ұсыну мерзімі: жыл сайын есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндірме "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген
Ұйымның атауы _________________________________________________
_______ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін
Алдағы кезең үшін
I. Операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы

8. Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода
160
Руководитель _______________________________________       __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________       __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)"
1) Форма "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" разработана в соответствии с подпунктом 18-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) По выбору организации публичного интереса денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности по результатам финансового года могут быть представлены в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения с использованием прямого метода по форме "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)". Подписывается "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением бухгалтерского законодательства Республики Казахстан;
3) Форма заполняется следующим образом:
в графе I. "Движение денежных средств от операционной деятельности" указывается:
значение графы "Поступление денежных средств, всего" 010 равно сумме строк с 011 по 016, в том числе:
"реализация товаров и услуг" 011;
"прочая выручка" 012;
"авансы, полученные от покупателей, заказчиков" 013;
"поступления по договорам страхования" 014;
"полученные вознаграждения" 015;
"прочие поступления" 016;
значение графы "Выбытие денежных средств, всего" 020 равно сумме строк с 021 по 027, в том числе:
"платежи поставщикам за товары и услуги" 021;
"авансы, выданные поставщикам товаров и услуг" 022;
"выплаты по оплате труда" 023;
"выплата вознаграждения" 024;
"выплаты по договорам страхования" 025;
"подоходный налог и другие платежи в бюджет" 026;
"прочие выплаты" 027;
в графе "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" 030 указывается разница строк 010 и 020.
В графе II. "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" указывается:

8. Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары
150
Басшы _________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))            (қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________ _________
(тегі, аты, , әкесінің аты (болған кезде))      (қолы)
Мөрдің орны (болған кезде)
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1) "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) Жария мүдделі ұйымдардың тандауы бойынша операциялық, инвестициялық қызмет немесе қаржы қызметінен ақша қаражатының ағыны қаржы жылының нәтижелері бойынша "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысаны бойынша тікелей әдіс қолданыла отырып, бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынылуы мүмкін. "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есепке (тікелей әдіс)" ұлттық куәландыру орталығы берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан былайша толтырылады:
"Операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы" деген I-бағанда көрсетіледі:
010 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген бағанның мәні 011-ден бастап 016-ны қоса алғандағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
011 "тауарлар мен қызметтерді өткізу";
012 "өзге де түсім";
013 "сатып алушылардан, тапсырыс берушілерден алынған аванстар";
014 "сақтандыру шарттары бойынша түсімдер";
015 "алынған сыйақылар";
016 "өзге де түсімдер";
020 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" деген бағанның мәні 021-ден бастап 027-ні қоса алғандағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
021 "тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге төлемдер";
022 "тауарлар мен қызметтердің өнім берушілеріне берілген аванстар";
023 "еңбекақы төлеу бойынша төлемдер";
024 "сыйақы төлемдері";
025 "сақтандыру шарттары бойынша төлемдер";
026 "табыс салығы және бюджетке төленетін басқа да төлемдер";
027 "өзге де төлемдер";
030 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанда 010 және 020-жолдардың айырмасы көрсетіледі.
"Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген II-бағанда көрсетіледі:

значение графы "Поступление денежных средств, всего" 040 равно сумме строк с 041 по 052, в том числе:
"реализация основных средств" 041;
"реализация нематериальных активов" 042;
"реализация других долгосрочных активов" 043;
"реализация долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 044;
"реализация долговых инструментов других организаций" 045;
"возмещение при потере контроля над дочерними организациями" 046;
"изъятие денежных вкладов" 047;
"реализация прочих финансовых активов" 048;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 049;
"полученные дивиденды" 050;
"полученные вознаграждения" 051;
"прочие поступления" 052;
значение графы "Выбытие денежных средств, всего" 060 равно сумме строк с 061 по 073, в том числе:
"приобретение основных средств" 061;
"приобретение нематериальных активов" 062;
"приобретение других долгосрочных активов" 063;
"приобретение долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 064;
"приобретение долговых инструментов других организаций" 065;
"приобретение контроля над дочерними организациями" 066;
"размещение денежных вкладов" 067
"выплата вознаграждения" 068
"приобретение прочих финансовых активов" 069;
"предоставление займов" 070;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 071;
"инвестиции в ассоциированные и дочерние организации" 072;
"прочие выплаты" 073;
в графе "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" 080 указывается разница строк 040 и 060.
В графе III. "Движение денежных средств от финансовой деятельности" указывается:
значение графы "Поступление денежных средств, всего" 090 равно сумме строк с 091 по 094,
в том числе:
"эмиссия акций и других финансовых инструментов" 091;
"получение займов" 092;
"полученные вознаграждения" 093;
"прочие поступления" 094;
Значение графы "Выбытие денежных средств, всего" 100 равно сумме строк с 101 по 105, в том числе:
"погашение займов" 101;
"выплата вознаграждения" 102;
"выплата дивидендов" 103;
"выплаты собственникам по акциям организации" 104;
"прочие выбытия" 105;
в графе "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" 110 указывается разница строк 090 и 100.
В строке "Влияние обменных курсов валют к тенге" 120 указывается влияние обменных курсов валют к тенге.
В строке "Влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов" 130 указывается влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов.

040 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген бағанның мәні 041-ден бастап 052-ді қоса алғандағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
041 "негізгі құралдарды сату";
042 "материалдық емес активтерді өткізу";
043 "өзге де ұзақ мерзімді активтерді өткізу";
044 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлестерін өткізу";
045 "басқа ұйымдардың борыштық құралдарын өткізу";
046 "еншілес ұйымдарға бақылауды жоғалту кезінде өтеу";
047 "ақша салымдарын алып қою";
048 "өзге де қаржы активтерін өткізу";
049 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
050 "алынған дивидендтер";
051 "алынған сыйақылар";
052 "өзге түсімдер";
060 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" деген бағанның мәні 061-ден бастап 073-ді қоса алғандағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
061 "негізгі құралдарды сатып алу";
062 "материалдық емес активтерді сатып алу";
063 "басқа ұзақ мерзімді активтерді сатып алу";
064 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлестерін сатып алу";
065 "басқа ұйымдардың үлестік құралдарын сатып алу";
066 "еншілес ұйымдарға бақылауды сатып алу";
067 "ақша салымдарын орналастыру";
068 "сыйақы төлемдері";
069 "өзге қаржы активтерін алу";
070 "қарыз беру";
071 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
072 "қауымдасқан және еншілес ұйымдарға инвестициялар";
073 "өзге де төлемдер";
080 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанда 040 және 060-жолдардың айырмасы көрсетіледі.
III. "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда көрсетіледі:
090 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген бағанның мәні 091-ден бастап 094-ті қоса алғандағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
091 "акциялардың және басқа қаржы құралдарының эмиссиясы";
092 "қарыздар алу";
093 "алынған сыйақылар";
094 "өзге түсімдер";
100 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" деген бағанның мәні 101-ден бастап 105-ті қоса алғандағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
101 "қарыздарды өтеу";
102 "сыйақы төлеу";
103 "дивидендтерді төлеу";
104 "ұйымдардың акциялары бойынша меншік иелеріне төлемдер";
105 "өзге шығулар";
110 "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанда 090 және 100-жолдардың айырмасы көрсетіледі;
120 "Валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері" валюталардың айырбастау бағамдарының теңгеге әсері көрсетіледі;
130 "Ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері" деген жолда ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері көрсетіледі;

Значение графы "Увеличение +/- уменьшение денежных средств" 140 равно: +/- строк 030, 080, 110, 120 и 130.
В графе "Денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода" 150 указываются денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода.
В графе "Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода" 160 указываются денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода.
В графе "Код строки" указывается код строки.
в графе "За отчетный период" указывается сумма в тысячах тенге за отчетный период;
в графе "За предыдущий период" указывается сумма в тысячах тенге за предыдущий период.
Приложение 4
к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июля 2019 года № 665
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет о движении денежных средств (косвенный метод) отчетный период 20 ___год
Индекс: № 4 – ДДС-К
Периодичность: годовая
Представляют: организации публичного интереса по результатам финансового года
Куда представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Срок представления: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)"
Наименование организации________________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах тенге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
прибыль (убыток) до налогообложения

140 "Ақша қаражатының артуы +/- азаюы" бағанының мәні: 030, 080, 110, 120 және 130-жолдардың +/- тең;
150 "Есепті кезеңнің басына ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген бағанда есепті кезеңнің басындағы ақша қаражаты мен оның баламалары көрсетіледі;
160 "Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген бағанда есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен оның баламалары көрсетіледі.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі;
"Есепті кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен есепті кезең үшін сома көрсетіледі.
"Алдағы кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен алдағы кезең үшін сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 1 шілдедегі
№ 665 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс) есепті кезең 20___жыл
Индексі : № 4-ДДС-К
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатындар: қаржы жылының нәтижелері бойынша жария мүдделі ұйымдар
Қайда ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Тапсыру мерзімі: есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей жыл сайын
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндіру "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген
Ұйымның атауы _________________________________________________
_______ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін
Алдыңғы кезең үшін
1. Операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
салық салынғанға дейінгі пайда (залал)

124
прочие выбытия
125
3. Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности
(строка 110 – строка 120)
130
4. Влияние обменных курсов валют к тенге
140
5. Влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов
150
6. Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 050 +/- строка 100 +/- строка 130 +/- строка 140 +/- строка 150)
160
7. Денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода
170
8. Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода

124
өзге де шығарулар
125
3. Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының таза сомасы (110-жол – 120-жол)
130
4. Валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері
140
5. "Ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері"
150
6. Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы
(050-жол +/- 100-жол +/- 130-жол +/- 140-жол +/- 150-жол)
160
7. Есепті кезеңнің басына ақша қаражаты мен олардың баламалары
170
8. Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары

180
Руководитель _______________________________________       __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________       __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)"
1) Форма "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)" разработана в соответствии с подпунктом 18-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) По выбору организации публичного интереса денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности по результатам финансового года могут быть представлены в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения с использованием косвенного метода по форме "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)". Подписывается "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением бухгалтерского законодательства Республики Казахстан;
3) Форма заполняется следующим образом:
в графе "Наименование показателей":
в графе I. "Движение денежных средств от операционной деятельности" указывается:
"прибыль (убыток) до налогообложения" 010;
"амортизация и обесценение основных средств и нематериальных активов" 011;
"обесценение гудвила" 012;
"обесценение торговой и прочей дебиторской задолженности" 013;
"списание стоимости активов (или выбывающей группы), предназначенных для продажи, до справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу" 014;
"убыток (прибыль) от выбытия основных средств" 015;
"убыток (прибыль) от инвестиционного имущества" 016;
"убыток (прибыль) от досрочного погашения займов" 017;
"убыток (прибыль) от прочих финансовых активов, отражаемых по справедливой стоимости с корректировкой через отчет о прибылях и убытках" 018;
"расходы (доходы) по финансированию" 019;
"вознаграждения работникам" 020;
"расходы по вознаграждениям долевыми инструментами" 021;
"доход (расход) по отложенным налогам" 022;
"нереализованная положительная (отрицательная) курсовая разница" 023;
"доля организации в прибыли ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 024;
"прочие не денежные операционные корректировки общего совокупного дохода (убытка)" 025;

180
Басшы _____________________________________ _____________
(тегі, аты-жөні (болған кезде))            (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________ _____________
(тегі, аты-жөні (болған кезде))            (қолы)
Мөрдің орны (болған кезде)
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1) "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) Жария мүдделі ұйымдардың таңдауы бойынша операциялық, инвестициялық және қаржы қызметінен қаржы жылының нәтижелері бойынша ақша ағыны "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысаны бойынша жанама әдісті пайдалана отырып, бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне берілуі мүмкін. "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысанына ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірілмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан былайша толтырылады:
"Көрсеткіштер атауы" деген бағанда:
"Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген І бағанда:
010 "салық салғанға дейінгі пайда (залал)";
011 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы мен құнсыздануы";
012 "гудвилдың құнсыздануы";
013 "сауда және өзге дебиторлық берешектің құнсыздануы";
014 "сатуға арналған шығындарды шегере отырып, әділ құнына дейін сатуға арналған активтердің (немесе шығарылатын топтың) құнын есептен шығару";
015 "негізгі құралдарды шығарудан түскен залал (пайда)";
016 "инвестициялық мүліктен түскен залал (пайда)";
017 "қарыздарды мерзімінен бұрын өтеуден залал (пайда)";
018 "пайда мен залал туралы есеп арқылы түзетумен әділ құны бойынша көрсетілетін өзге қаржы активтерінен залал (пайда)";
019 "қаржыландыру бойынша шығыстар (кірістер)";
020 "қызметкерлерге сыйақылар";
021 "үлес құралдарымен сыйақылар бойынша шығыс";
022 "кейінге қалдырылған салықтар бойынша кіріс (шығыс)";
023 "іске асырылмаған оң (теріс) бағамдық айырма";
024 "үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің пайдасындағы ұйымның үлесі";
025 "жалпы жиынтық кірістің (залалдың) өзге ақшалай емес операциялық түзетулері";

значение графы "Итого корректировка общего совокупного дохода (убытка), всего" 030 равно: +/- строк с 011 по 025;
"изменения в запасах" 031;
"изменения резерва" 032;
"изменения в торговой и прочей дебиторской задолженности" 033;
"изменения в торговой и прочей кредиторской задолженности" 034;
"изменения в задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" 035;
"изменения в прочих краткосрочных обязательствах" 036;
значение графы "Итого движение операционных активов и обязательств, всего" 040 равно: +/- строк с 031 по 036;
"уплаченные вознаграждения" 041;
"полученные вознаграждения" 042
"уплаченный подоходный налог" 043;
значение графы "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" 050 равно +/- строк 010, 030, 040, 041, 042 и 043.
В графе II. "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" указывается:
значение графы "Поступление денежных средств, всего" 060 равно сумме строк с 061 по 072, в том числе:
"реализация основных средств" 061;
"реализация нематериальных активов" 062;
"реализация других долгосрочных активов" 063;
"реализация долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 064;
"реализация долговых инструментов других организаций" 065;
"возмещение при потере контроля над дочерними организациями" 066;
"изъятие денежных вкладов" 067
"реализация прочих финансовых активов" 068;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 069;
"полученные дивиденды" 070;
"полученные вознаграждения" 071;
"прочие поступления" 072;
значение графы "Выбытие денежных средств, всего" 080 равно сумме строк с 081 по 092,
в том числе:
"приобретение основных средств" 081;
"приобретение нематериальных активов" 082;
"приобретение других долгосрочных активов" 083;
"приобретение долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 084;
"приобретение долговых инструментов других организаций" 085;
"приобретение контроля над дочерними организациями" 086;
"размещение денежных вкладов" 087
"приобретение прочих финансовых активов" 088;
"предоставление займов" 089;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 090;
"инвестиции в ассоциированные и дочерние организации" 091;
"прочие выплаты" 092;
значение графы "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" 100 равно разнице строк 060 и 080.
В графе III. "Движение денежных средств от финансовой деятельности" указывается:
значение графы "Поступление денежных средств, всего" 110 равно сумме строк с 111 по 114,
в том числе:
"эмиссия акций и других финансовых инструментов" 111;
"получение займов" 112;
"полученные вознаграждения" 113;
"прочие поступления" 114;

030 "Жалпы жиынтық кірісті (залалды) түзету жиыны, барлығы" деген бағанның мәні: +/- 011 – 025 аралығындағы жолдарға тең;
031 "қорлардағы өзгерістер";
032 "резервтің өзгерістері";
033 "сауда және өзге дебиторлық берешектегі өзгерістер";
034 "сауда және өзге кредиторлық берешектегі өзгерістер";
035 "салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектегі өзгерістер";
036 "өзге де қысқа мерзімді міндеттемелердегі өзгерістер";
040 "Операциялық активтер мен міндеттемелер қозғалысының жиыны, барлығы" деген бағанның мәні: +/- 031 – 036 аралығындағы жолдарға тең;
041 "төленген сыйақылар";
042 "алынған сыйақылар";
043 "төленген табыс салығы" көрсетіледі;
050 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанның мәні 010, 030, 040, 041,042 және 043 аралығындағы жолдарға тең;
"Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген ІI бағанда:
060 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген бағанның мәні 061 - 072 аралығындағы жолдар сомасына тең, оның ішінде:
061 "негізгі құралдарды өткізу";
062 "материалдық емес активтерді өткізу";
063 "басқа де ұзақ мерзімді активтерді өткізу";
064 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлесін өткізу";
065 "басқа ұйымдардың борыштық құралдарын өткізу";
066 "еншілес ұйымдарға бақылауды жоғалтқан кезде өтеу";
067 "ақша салымдарын алып қою";
068 "өзге де қаржы активтерін өткізу";
069 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
070 "алынған дивидендтер";
071 "алынған сыйақылар";
072 "өзге түсімдер";
080 "Ақша қаражатының шығарылуы, барлығы" деген бағанның мәні 081 – 092 аралығындағы жолдар сомасына тең,
оның ішінде:
081 "негізгі құралдарды сатып алу";
082 "материалдық емес активтерді сатып алу";
083 "басқа ұзақ мерзімді активтерді сатып алу";
084 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлестерін сатып алу";
085 "басқа ұйымдардың үлестік құралдарын сатып алу";
086 "еншілес ұйымдарға бақылауды сатып алу";
087 "ақша салымдарын орналастыру";
088 "өзге қаржы активтерін сатып алу";
089 "қарыздар беру";
090 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
091 "қауымдасқан және еншілес ұйымдарға инвестициялар";
092 "өзге төлемдер";
100 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанның мәні: 060 және 080 аралығындағы жолдар айырмасына тең;
"Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген III бағанда:
110 "Ақша қаражатының түсімі, барлығы" деген бағанның мәні 111 – 114 аралығындағы жолдар сомасына тең,
оның ішінде:
111 "акциялардың және басқа қаржы құралдарының эмиссиясы";
112 "қарыздар алу";
113 "алынған сыйақылар";
114 "өзге түсімдер";

значение графы "Выбытие денежных средств, всего" 120 равно сумме строк с 121 по 125,
в том числе:
"погашение займов" 121;
"выплата вознаграждения" 122;
"выплата дивидендов" 123;
"выплаты собственникам по акциям организации" 124;
"прочие выбытия" 125;
значение графы "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" 130 равно разнице строк 110 и 120.
В строке "Влияние обменных курсов валют к тенге" 140 указывается влияние обменных курсов валют к тенге.
В строке "Влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов" 150 указывается влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов.
Значение графы "Увеличение +/- уменьшение денежных средств" 160 равно +/- строк 050, 100, 130, 140 и 150.
В графе "Денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода" 170 указывается денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода.
В графе "Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода" 180 указывается денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода.
В графе "Код строки" указывается код строки.
в графе "За отчетный период" указывается сумма в тысячах тенге за отчетный период;
в графе "За предыдущий период" указывается сумма в тысячах тенге за предыдущий период.
Приложение 5
к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июля 2019 года № 665
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет об изменениях в капитале отчетный период 20 ___год
Индекс: № - 5-ИК
Периодичность: годовая
Представляют: организации публичного интереса по результатам финансового года
Куда представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Срок представления: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в капитале"
Форма
Наименование организации ________________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах тенге
Наименование компонентов
Код
строки
Капитал, относимый на собственников
Доля неконтролирующих собственников
Итого капитал
Уставный (акционерный) капитал
Эмиссионный доход
Выкупленные собственные долевые инструменты
Компоненты прочего совокупного дохода
Нераспределенная прибыль
Прочий капитал
Сальдо на 1 января предыдущего года

120 "Ақша қаражатының шығарылуы, барлығы" деген бағанның мәні 121 – 125 аралығындағы жолдар сомасына тең,
оның ішінде:
121 "қарыздарды өтеу";
122 "сыйақы төлеу";
123 "дивидендтерді төлеу";
124 "ұйымдардың акциялары бойынша меншік иелеріне төлемдер";
125 "өзге де шығарулар";
130 "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанның мәні 110 және 120 аралығындағы жолдар айырмасына тең;
140 "Валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері" деген бағанда валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері көрсетіледі;
150 "Ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері" ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері көрсетіледі;
160 "Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы" деген бағанның мәні +/- 050, 100, 130, 140 және 150-жолдарға тең;
170 "Есепті кезеңнің басына ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген бағанда есепті кезеңнің басына ақша қаражаты мен олардың баламалары көрсетіледі;
180 "Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген бағанда есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары көрсетіледі.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен есепті кезең үшін сома көрсетіледі.
"Алдыңғы кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен алдыңғы кезең үшін сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 1 шілдедегі
№ 665 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп 20___жыл есепті кезең
Индексі: № - 5-ИК
Кезенділігі: жылдық
Ұсынатындар: қаржы жылының нәтижелері бойынша жария мүдделі ұйымдар
Қайда ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Тапсыру мерзімі: есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей жыл сайын
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндірме "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілге
Нысан
Ұйымның атауы _________________________________________________
_______ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Құрауыштардың атауы
Жол коды
Меншік иелеріне тиесілі капитал
Бақыланбайтын меншік иелерінің үлесі
Капитал жиыны
Жарғылық (акционерлік) капитал
Эмиссиялық кіріс
Сатып алынған меншік үлестік құралдар
Өзге жиынтық кіріс құрауыштары
Бөлінбеген пайда
Өзге капитал
Алдыңғы жылдың 1 қаңтарына сальдо

010
Изменение в учетной политике
011
Пересчитанное сальдо (строка 010 +/- строка 011)
100
Общий совокупный доход, всего(строка 210 + строка 220):
200
Прибыль (убыток) за год
210
Прочий совокупный доход, всего (сумма строк с 221 по 229):
220
в том числе:
переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
221
переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
222
переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)
223
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
224
актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам
225
эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог
226
хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)
227
хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции
228
курсовая разница по инвестициям в зарубежные
организации
229
Операции с собственниками, всего (сумма строк с 310 по 318):
300
в том числе:
Вознаграждения работников акциями:
310
в том числе:
стоимость услуг работников
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями
Взносы собственников
311
Выпуск собственных долевых инструментов (акций)
312
Выпуск долевых инструментов связанный с объединением бизнеса
313
Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)
314
Выплата дивидендов
315
Прочие распределения в пользу собственников
316
Прочие операции с собственниками
317
Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля
318
Прочие операции
319
Сальдо на 1 января отчетного года (строка 100 + строка 200 + строка 300+строка 319)
400
Изменение в учетной политике
401
Пересчитанное сальдо (строка 400 +/- строка 401)
500
Общий совокупный доход, всего (строка 610 + строка 620):
600
Прибыль (убыток) за год
610
Прочий совокупный доход, всего (сумма строк с 621 по 629):
620
в том числе:
переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
621
переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
622
переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)

010
Есептік саясаттағы өзгеріс
011
Қайта есептелген сальдо (010-жол +/- 011-жол)
100
Жалпы жиынтық кіріс, барлығы (210-жол + 220-жол):
200
Бір жылдағы пайда (залал)
210
Өзге жиынтық кіріс, барлығы (221-ден 229 аралығындағы жолдар сомасы):
220
оның ішінде:
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
221
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
222
негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
223
үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі
224
зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)
225
еншілес ұйымдардың мерзімі кейінге қалдырылған салығына арналған кіріс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістер әсері
226
Ақша ағындарын (салық тиімділігін шегергенде) хеджирлеу
227
Шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу
228
Шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма
229
Меншік иелерімен операциялар, барлығы
(310-нан 318 аралығындағы жолдар сомасы):
300
оның ішінде:
Қызметкерлерге акциялармен сыйақы
310
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда
Меншік иелерінің жарналары
311
Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару
312
Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдарды шығару
313
Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін шегергенде)
314
Дивидендтерді төлеу
315
Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер
316
Меншік иелерімен өзге де операциялар
317
Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдардағы қатысу үлесіне өзгерістер
318
Өзге де операциялар
319
Есепті жылдың 1 қаңтарына сальдо (100-жол + 200-жол + 300-жол+319-жол)
400
Есептік саясаттағы өзгеріс
401
Қайта есептелген сальдо (400-жол +/- 401-жол)
500
Жалпы жиынтық кіріс, барлығы
(610-жол + 620-жол):
600
Бір жылғы пайда (залал)
610
Өзге жиынтық кіріс, барлығы (621-ден 629 аралығындағы жолдар сомасы):
620
оның ішінде:
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
621
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
622
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)

623
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
624
актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам
625
эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог
626
хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)
627
хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции
628
курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации
629
Операции с собственниками всего (cумма строк с 710 по 718)
700
в том числе:
Вознаграждения работников акциями
710
в том числе:
стоимость услуг работников
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями
Взносы собственников
711
Выпуск собственных долевых инструментов (акций)
712
Выпуск долевых инструментов связанный с объединением бизнеса

623
үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі
624
зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)
625
мерзімі кейінге қалдырылған табыс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістер тиімділігі
626
ақша ағындарын (салық тиімділігін алып тастағанда) хеджирлеу
627
шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу
628
шетел ұйымдарына таза инвестициялар бойынша бағамдық айырма
629
меншік иелерімен операциялар, барлығы
(710-нан бастап 718 аралығындағы жолдар сомасы)
700
оның ішінде:
Қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру
710
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда
Меншік иелерінің жарналары
711
Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару
712
Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдар шығару

713
Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)
714
Выплата дивидендов
715
Прочие распределения в пользу собственников
716
Прочие операции с собственниками
717
Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля
718
Прочие операции
719
Сальдо на 31 декабря отчетного года (строка 500 + строка 600 + строка 700 + строка 719)
800
Руководитель _______________________________________       ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________       ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы "Отчет об изменениях в капитале"

713
Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін алып тастағанда)
714
Дивидендтерді төлеу
715
Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер
716
Меншік иелерімен өзге де операциялар
717
Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдардағы қатысу үлесіне өзгерістер
718
Өзге де операциялар
719
Есепті жылдың 31 желтоқсанына сальдо
(500-жол + 600-жол + 700-жол+719 жол)
800
Басшы __________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))            (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))            (қолы)
Мөрдің орны (болған кезде)
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) Форма "Отчет об изменениях в капитале)" разработана в соответствии с подпунктом 18-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) Форма "Отчет об изменениях в капитале" представляется организациями публичного интереса по результатам финансового года в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения. Подписывается "Отчет об изменениях в капитале" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением бухгалтерского законодательства Республики Казахстан;
3) Форма заполняется следующим образом:
в графе "Наименование компонентов":
"Сальдо на 1 января предыдущего года" 010;
"Изменение в учетной политике" 011;
В графе "Пересчитанное сальдо" 100 указывается +/- строк 010 и 011;
Значение графы "Общий совокупный доход, всего" 200 равно сумме строк 210 и 220:
"Прибыль (убыток) за год" 210;
Значение графы "Прочий совокупный доход, всего" 220 равно сумме строк с 221 по 229,
в том числе:
"переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 221;
"переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 222;
"переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)" 223;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 224;
"актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам" 225;
"эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог" 226;
"хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)" 227;
"хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции" 228;
"курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации" 229;
Значение графы "Операции с собственниками, всего" 300 равно сумме строк с 310 по 318,
в том числе:
"Вознаграждения работников акциями" 310;
в том числе:
стоимость услуг работников;
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями;
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями;
"Взносы собственников" 311;
"Выпуск собственных долевых инструментов (акций)" 312;
"Выпуск долевых инструментов, связанный с объединением бизнеса" 313;
"Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)" 314;
"Выплата дивидендов" 315;
"Прочие распределения в пользу собственников" 316;
"Прочие операции с собственниками" 317;
"Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля" 318;
"Прочие операции 319";

1) "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" нысанын жария мүдделі ұйымдар қаржы жылының нәтижелері бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне береді. "Капиталдағы өзгерістер туралы есепке" ұйымның ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан былайша толтырылады:
"Құрауыштардың атауы" деген бағанда:
010 "Алдыңғы жылдың 1 қаңтарына сальдо";
011 "Есеп саясатындағы өзгеріс";
100 "Қайта есептелген сальдо" деген бағанда: +/- 010 және 011-жолдарын қоса алғанда көрсетіледі;
200 "Жалпы жиынтық кіріс, барлығы" деген бағанның мәні 210 және 220-жолдарды қоса алғандағы сомаға тең:
210 "Бір жылдағы пайда (залал)";
220 "Өзге жиынтық кіріс, барлығы" деген бағанның мәні 221-жолдаң бастап 229-жолды қоса алғандағы сомаға тең,
оның ішінде:
221 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
222 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
223 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
224 "үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі";
225 "зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)";
226 "еншілес ұйымдардың мерзімі кейінге қалдырылған салығына арналған кіріс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістер әсері";
227 "ақша ағындарын (салық тиімділігін шегергенде) хеджирлеу";
228 "шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу";
229 Шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма;
300 "Меншік иелерімен операциялар, барлығы" (310-нан 318 аралығындағы жолдар сомасы):
оның ішінде:
310 "Қызметкерлерге акциялармен сыйақы";
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда;
311 "Меншік иелерінің жарналары";
312 "Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару";
313 "Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдарды шығару";
314 "Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін шегергенде)";
315 "Дивидендтерді төлеу";
316 "Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер";
317 "Меншік иелерімен өзге де операциялар";
318 "Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдардағы қатысу үлесіне өзгерістер";
319 "Өзге де операциялар";

Значение графы "Сальдо на 1 января отчетного года" 400 равно сумме строк 100, 200, 300 и 319;
"Изменение в учетной политике" 401;
Значение графы "Пересчитанное сальдо" 500 равно +/- строк 400 и 401;
Значение графы "Общий совокупный доход, всего" 600 равно сумме строк 610 и 620:
"Прибыль (убыток) за год" 610;
Значение графы "Прочий совокупный доход, всего" 620 равно сумме строк с 621 по 629,
в том числе:
"переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 621;
"переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 622;
"переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)" 623;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 624;
"актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам" 625;
"эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог" 626;
"хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)" 627;
"хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции" 628;
"курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации" 629;
Значение графы "Операции с собственниками всего" 700 равно сумме строк с 710 по 718,
в том числе:
"Вознаграждения работников акциями" 710;
в том числе:
стоимость услуг работников;
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями;
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями;
"Взносы собственников" 711;
"Выпуск собственных долевых инструментов (акций)" 712;
"Выпуск долевых инструментов, связанный с объединением бизнеса" 713;
"Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)" 714;
"Выплата дивидендов" 715;
"Прочие распределения в пользу собственников" 716;
"Прочие операции с собственниками" 717;
"Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля" 718;
"Прочие операции 719";
Значение графы "Сальдо на 31 декабря отчетного года" 800 равно сумме строк 500, 600, 700 и 719;
В графе "Капитал, относимый на собственников" указывается сумма в тысячах тенге, в том числе уставный капитал, эмиссионный доход, выкупленные собственные долевые инструменты, компоненты прочего совокупного дохода, нераспределенная прибыль и прочий капитал.
В графе "Доля неконтролирующих собственников" указывается сумма доли неконтролирующих собственников, в тысячах тенге.
В графе "Итого капитал" указывается сумма итого капитала в тысячах тенге.

400 "Есепті жылдың 1 қаңтарына сальдо" деген бағанның мәні 100, 200, 300 және 319-жолдар сомасына тең;
401 "Есептік саясаттағы өзгеріс";
500 "Қайта есептелген сальдо" деген бағанның мәні 400 және 401 +/-жолдарға тең;
600 "Жалпы жиынтық кіріс, барлығы" деген бағанның мәні 610 және 620-жолдар сомасына тең:
610 "Бір жылғы пайда (залал)"
620 "Өзге жиынтық кіріс, барлығы" деген бағанның мәні 621 бастап 629 аралығындағы жолдар сомасына тең,
оның ішінде:
621 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
622 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
623 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
624 "үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі";
625 "зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)";
626 "мерзімі кейінге қалдырылған табыс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістер тиімділігі";
627 "ақша ағындарын (салық тиімділігін алып тастағанда) хеджирлеу";
628 "шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу";
629 "шетел ұйымдарына таза инвестициялар бойынша бағамдық айырма";
700 "Меншік иелерімен операциялар, барлығы" деген бағанның мәні 710-нан бастап 718 аралығындағы жолдар сомасына тең,
оның ішінде:
710 "Қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру"
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда;
711 "Меншік иелерінің жарналары";
712 "Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару";
713 "Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдар шығару";
714 "Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін алып тастағанда)";
715 "Дивидендтерді төлеу";
716 "Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер";
717 "Меншік иелерімен өзге де операциялар";
718 "Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдарда қатысу үлесіне өзгерістер";
719 "Өзге де операциялар";
800 "Есепті жылдың 31 желтоқсанына сальдо" деген бағанның мәні 500, 600, 700 және 719-жолдардың сомасына тең.
"Меншік иелеріне тиесілі капитал" деген бағанда мың теңгемен сома көрсетіледі, оның ішінде жарғылық (акционерлік) капитал, эмиссиялық кіріс, сатып алынған меншік үлестік құралдар, өзге жиынтық кіріс құрауыштары, бөлінбеген пайда және өзге капитал.
"Бақыланбайтын меншік иелерінің үлесі" деген бағанда мың теңгемен бақыланбайтын меншік иелерінің үлесі сома көрсетіледі.
"Капитал жиыны" деген бағанда мың теңгемен капитал жиыны сома көрсетіледі.