Об утверждении Правил использования органами государственных доходов сведений, представляемых банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах и бюджет (Налоговый кодекс)"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 776. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2019 года № 19125.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования органами государственных доходов сведений, представляемых банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил использования органами государственных доходов сведений, представляемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах и бюджет" (Налоговый кодекс) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10931, опубликован 2 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2019 года № 121 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18339, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 27 марта 2019 года).

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 шілдедегі № 776 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 30 шілдеде № 19125 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 24-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мына:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар табыс ететін мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалануы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 229 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10931 болып тіркелген, 2015 жылғы 2 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 19 ақпандағы № 121 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18339 болып тіркелген, 2019 жылғы 27 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күштері жойылды деп танылсын.

3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 июня года № 776
Правила использования органами государственных доходов сведений,представляемых банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования органами государственных доходов сведений, представляемых банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), разработаны в соответствии со статьей 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок использования органами государственных доходов сведений, представляемых банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Налоговым кодексом.

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 776 бұйрығымен
бекітілген
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалану қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалану қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 24-бабына сәйкес әзірленді және Салық кодексіне сәйкес екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдаланы тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Сведения, представленные банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Налоговым кодексом (далее – сведения) органам государственных доходов составляют налоговую тайну и не подлежат разглашению должностными лицами органов государственных доходов, за исключением случаев, предусмотренных статьей 30 Налогового кодекса и законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок использования сведений
3. Сведения, полученные органами государственных доходов, используются исключительно в целях налогового администрирования.
4. Сведения для целей налогового администрирования используются органами государственных доходов в следующих случаях:
1) приостановления расходных операций по банковским счетам в случаях, установленных пунктом 1 статьи 118 Налогового кодекса, а также в случаях, установленных пунктом 3 статьей 256 Кодекса Республики Казахстан "Социальный кодекс Республики Казахстан" (далее – Социальный кодекс) и пунктом 3 статьи 31 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон);
2) взыскания налоговой задолженности за счет денег, находящихся на банковских счетах без согласия, в порядке, установленном статьей 122 Налогового кодекса, а также при взыскании социальных платежей в случаях, установленных пунктом 2 статьей 256 Социального кодекса и пунктом 5 статьи 31 Закона;
3) осуществления налогового контроля;
4) рассмотрения вопроса по прекращению деятельности юридического лица и (или) его структурного подразделения, индивидуального предпринимателя, фактическое отсутствие которых по месту нахождения подтверждено в порядке, установленном статьей 70 Налогового кодекса;
5) ведения учета по исполнению налогового обязательства, обязанности по исчислению, удержанию и перечислению социальных платежей, установленного подпунктом 1) пункта 3 статьи 69 Налогового кодекса;
6) выявления сделок, сокрытого имущества и имущественных обязательств, приведших к изменению финансового состояния и неплатежеспособности налогоплательщиков, имеющих налоговую задолженность в размере более 10000-кратного размера месячного расчетного показателя, не погашенную в течение четырех месяцев со дня ее возникновения;
7) обмена информацией с компетентными органами иностранных государств или административно-территориальных единиц государств, с которыми Республикой Казахстан заключены соответствующие международные договоры Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік кірістер органдарына Салық кодексіне сәйкес екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер (бұдан әрі – мәліметтер) салық құпиясын құрайды және Салық кодексінің 30-бабында және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, оны мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары жария етпеуге тиіс.
2-тарау. Мәліметтерді пайдалану тәртібі
3. Мемлекеттік кірістер органдары алған мәліметтер тек қана салықтық әкімшілендіру мақсатында пайдаланылады.
4. Мәліметтерді салықтық әкімшілендіру мақсатында мемлекеттік кірістер органдары мынадай жағдайларда:
1) "Салық кодексі 118-бабының 1-тармағында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі) 256-бабының 3-тармағында және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабының 3-тамағында белгіленген жағдайларда банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрғанда;
2) Салық кодексінің 122-бабында белгіленген тәртіппен салық берешегін банк шоттарындағы ақша есебінен келісімсіз өндіріп алғанда, сондай-ақ Әлеуметтік кодексінің 256-бабының 2-тармағында және Заңның 31-бабының 5-тармағында белгіленген жағдайларда әлеуметтік төлемдерді өндіріп алған кезде;
3) салықтық бақылауды жүзеге асырғанда;
4) орналасқан жері бойынша іс жүзінде жоқ екендігі Салық кодексінің 70-бабында белгіленген тәртіппен расталған заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкердің қызметін тоқтату бойынша мәселені қарағанда;
5) Салық кодексі 69-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды төлеу кезінде салық міндеттемесін орындау бойынша есеп жүргізгенде;
6) туындаған күнінен бастап төрт ай бойы айлық есептік көрсеткіштің 10000 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде өтелмеген салық берешегі бар салық төлеушілердің қаржылық жағдайының өзгеруіне және төлем қабілетсіздігіне алып келген мәмілелерді, жасырын мүлікті және мүліктік міндеттемелерді анықтағанда;
7) Қазақстан Республикасы қол қойған Қазақстан Республикасының тиісті халықаралық шарттары бар шетел мемлекеттердің немесе мемлекеттердің әкімшілік-аумақтық бірліктерінің құзыретті органдарымен ақпарат алмасуда пайдаланады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 01.03.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.