Об утверждении Правил эксплуатации аэродромов (вертодромов) государственной авиации Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 570. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19160.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации аэродромов (вертодромов) государственной авиации Республики Казахстан.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-майор
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"____" _________2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"____" _________2019 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 570
Правила эксплуатации аэродромов (вертодромов) государственной авиации Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 25 шілдедегі № 570 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19160 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-майор
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2019 жылғы "____"_________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
2019 жылғы "____"_________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 25 шілдедегі
№ 570 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила эксплуатации аэродромов (вертодромов) государственной авиации Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок эксплуатации и подготовки к полетам аэродромов (вертодромов) в государственной авиации Республики Казахстан.
2. Основные определения, используемые в настоящих Правилах:
1) зона рассредоточения воздушных судов – земельный участок, предназначенный для рассредоточенного размещения воздушных судов на аэродроме с целью снижения вероятности их поражения. Зона рассредоточения оборудуется местами стоянок (далее – МС), рулежными дорожками (далее – РД), защитными укрытиями и другими сооружениями;
2) МС воздушных судов – подготовленная площадка для размещения и обслуживания воздушных судов. Существуют индивидуальные и групповые МС, рассчитанные на один или два и более воздушных судов;
3) техническая позиция подготовки воздушных судов (далее - ТППВС) – площадка, предназначенная для технического обслуживания и подготовки воздушных судов к вылету;
4) аэродром – определенный участок земной или водной поверхности (включая любые здания, сооружения и оборудование), предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения по этой поверхности воздушных судов;
5) класс аэродрома – характеристика аэродрома по длине основной взлетно-посадочной полосы (далее – ВПП) и несущей способности искусственных аэродромных покрытий;
6) аэродромное покрытие – верхний несущий слой покрытия (слои многослойной конструкции), непосредственно воспринимающий нагрузки и воздействие от воздушных судов, эксплуатационных и природных факторов;
7) дренажная система аэродрома – система инженерных сооружений, предназначенная для понижения уровня и отвода грунтовых вод, осушения искусственного основания и участков летного поля аэродрома;
8) водоотводная система аэродрома – система инженерных сооружений, предназначенная для сбора и отвода поверхностных вод на летном поле аэродрома;
9) аэродромно-эксплуатационное подразделение – структурное подразделение авиационной части предназначенное для непосредственного проведения работ по содержанию и ремонту объектов аэродрома, эксплуатации аэродромно-эксплуатационной техники;
10) аэродромно-эксплуатационная техника – машины и механизмы, используемые для подготовки к полетам, текущего ремонта и содержания аэродрома;
11) полоса воздушных подходов (далее – ПВП) – воздушное пространство над участком земной (водной) поверхности в установленных границах, примыкающим к концам летного поля и расположенным в направлении продолжения ее оси, в котором воздушные суда производят набор высоты после взлета и снижение при заходе на посадку;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалану және ұшуға дайындық тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) әуе кемелерін бытыратып орналастыру аймағы – оларды зақымдау мүмкіндігін төмендету мақсатында әуеайлақта әуе кемелерін бытыратып орналастыру үшін арналған жер учаскесі. Бытыратып орналастыру аймағы тұрақ орындарымен (бұдан әрі – ТО), басқару жолағы (бұдан әрі – БЖ), қорғаныш паналармен және басқа да құрылыстармен жабдықталады;
2) әуе кемелерінің ТО – әуе кемелерін орналастыру және оларға қызмет көрсету үшін дайындалған алаң. Бір немесе екі және одан да көп әуе кемесіне есептелген жеке және топтық ТО болады;
3) әуе кемелерін дайындаудың техникалық бекінісі (бұдан әрі – ӘКДТБ) – әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және оларды ұшуға дайындау үшін арналған алаң;
4) әуеайлақ – жер немесе су бетінің толықтай немесе ішінара әуе кемелерінің келуіне, жөнелтілуіне және осы жер бетімен қозғалуына арналған белгілі бір учаскесі (ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықты қоса алғанда);
5) әуеайлақ сыныбы – әуеайлақтың негізгі ұшу-қону жолағының (бұдан әрі – ҰҚЖ) ұзындығы және жасанды әуеайлақтық төсемдер қабілетінің негізі бойынша сипаттамасы;
6) әуеайлақ төсемі – әуе кемелерінің, пайдалану техникасының жүктемесін және табиғи факторлардың әсерін тікелей қабылдайтын төсемнің үстіңгі негізгі қабаты (көпқабатты конструкция қабаттары);
7) әуеайлақтың сорғыту жүйесі – жерасты суларының деңгейін төмендету және бұру, әуеайлақ ұшу алаңының жасанды негізін және учаскелерін құрғату үшін арналған инженерлік құрылыстар жүйесі;
8) әуеайлақтың су бұру жүйесі – әуеайлақтың ұшу алаңындағы жерүсті суларын жинау және ағызу үшін арналған инженерлік құрылыстар жүйесі;
9) әуеайлақтық-пайдалану бөлімшесі – әуеайлақ объектілерін күтіп-ұстау және жөндеу, әуеайлақтық-пайдалану техникасын пайдалану жөніндегі жұмыстарды тікелей жүргізу үшін арналған авиациялық бөлімнің құрылымдық бөлімшесі;
10) әуеайлақтық-пайдалану техникасы – әуеайлақты ұшуларға дайындау, ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау үшін пайдаланылатын машиналар мен механизмдер;
11) әуеден жақындау жолағы (бұдан әрі - ӘЖЖ) – ұшу алаңының шетімен жанасатын және оның кіндігі бағытында орналасқан әуе кемелерінің ұшқаннан кейін биіктік алатын және қонуға кіру кезінде төмендік алатын белгіленген шекарадағы жер үсті (су үсті) учаскесіндегі әуе кеңістігі;

12) соединительная РД – РД, соединяющая ВПП с магистральной РД (далее – МРД), в местах вероятного окончания пробега воздушных судов;
13) РД – определенный путь на сухопутном аэродроме, установленный для руления воздушных судов, предназначенный для соединения одной части аэродрома с другой;
14) боковая полоса безопасности (далее – БПБ) – специально подготовленный участок летной полосы, примыкающий к боковой границе ВПП, предназначенный для повышения безопасности в случае выкатывания за ее пределы воздушных судов при взлете и посадке;
15) полевой аэродром – аэродром, имеющий грунтовые или сборно-разборные металлические покрытия ВПП, РД, МС и минимум табельных сооружений, передвижное оборудование и предназначенный для кратковременного базирования авиационных частей;
16) искусственное основание – один или несколько слоев покрытия, располагающихся под аэродромным покрытием и обеспечивающих совместно с аэродромным покрытием восприятие, перераспределение нагрузки и передачу ее на подстилающий грунт;
17) инженерные сети – комплекс сооружений, оборудования и коммуникаций, обеспечивающий электроснабжение, теплоснабжение, вентиляцию, водоснабжение и канализацию объектов аэродрома;
18) инженерно-аэродромная служба – структурное подразделение авиационной части предназначенное для планирования и организации безопасной эксплуатации, содержания, ремонта объектов аэродрома, создания и накопления запасов материальных средств соответствующей номенклатуры;
19) подъездная дорога – соединяет аэродром с государственной сетью автомобильных и железных дорог;
20) посадочная площадка – участок земли, льда, поверхности воды, поверхности сооружения, в том числе поверхности плавучего сооружения, предназначенный для взлета, посадки, руления и стоянки воздушных судов;
21) вспомогательная РД – РД, соединяющая отдельные группы МС воздушных судов и специальные площадки с МРД или ВПП;
22) служебно-техническая застройка – комплекс зданий, сооружений и оборудования, предназначенных для обеспечения: управления полетами; предполетной подготовки летного и инженерно-технического состава технического обслуживания и ремонта авиационной техники; хранения и технического обслуживания наземной техники; хранения горючего и смазочных материалов, вооружения, боеприпасов, авиационно-технического и военного имущества; для эксплуатационного содержания и ремонта летного поля и аэродромных сооружений, защиты личного состава, авиационной и наземной техники от средств поражения противника, охраны и обороны аэродрома;
23) МРД – РД соединяющая концы ВПП и обеспечивающая руление воздушных судов от одного конца полосы к другому по кратчайшему расстоянию;

12) байланыстыратын БЖ – магистральдық БЖ (бұдан әрі – МБЖ) әуе кемелерінің жүріп өтуді аяқтауы ықтимал жерлерде ҰҚЖ-мен байланыстыратын БЖ;
13) БЖ – құрлықтағы әуеайлақта әуеайлақтың бір бөлігін екіншісімен қосуға арналған әуе кемелерінің бұрылуына орнатылған белгілі бір жол;
14) қауіпсіздіктің жанама жолағы (бұдан әрі - ҚЖЖ) – әуе кемелерінің ұшу және қону кезінде оның шегінен шығып кеткен жағдайдағы қауіпсіздікті арттыруға арналған ҰҚЖ жанама шекарасына жалғасып жатқан ұшу жолағының арнайы дайындалған учаскесі;
15) далалық әуеайлақ – ҰҚЖ, БЖ, ТО топырақты немесе алмалы-салмалы металл төсемдері және табельдік құрылыстар минимумы, жылжымалы жабдығы бар және авиациялық бөлімдердің аз уақытқа орналасуына арналған әуеайлақ;
16) жасанды негіз – әуеайлақтық төсемнің астында орналасқан және әуеайлақтық жабынмен бірге жүктемені қабылдауды, қайта бөлуді және оны ең астына төселген топыраққа беруді қамтамасыз ететін бір немесе бірнеше төсем қабаты;
17) инженерлік желілер – әуеайлақ объектілерін электрмен, жылумен жабдықтауды, желдетуді, сумен жабдықтауды және кәрізбен қамтамасыз ететін құрылыстар, жабдықтар мен коммуникациялар кешені;
18) инженерлік-әуеайлақтық қызмет – әуеайлақтарды қауіпсіз пайдалану, күту, объектілерді жөндеу, тиісті номенклатура бойынша материалдық құралдар қорларын құру және толықтыру үшін арналған авиациялық бөлімнің құрылымдық бөлімшесі;
19) кірме жол – әуеайлақты автомобиль және теміржолдардың мемлекеттік желісімен байланыстырады;
20) қону алаңы – жердің, мұздың, су бетінің, құрылыстың үстіңгі бетінің, оның ішінде қалқымалы құрылыстың үстіңгі бетінің әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына, жермен жүруіне және тұрағына арналған учаскесі;
21) қосалқы БЖ – әуе кемелерінің тұрақ орындарының жекелеген топтарын және арнайы алаңдарды магистральдық басқару жолымен немесе ұшу-қону жолағымен байланыстыратын басқару жолы;
22) қызметтік-техникалық құрылыс – ұшуларды басқаруды; ұшқыштар және авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу инженерлік-техникалық құрамының ұшу алдындағы даярлығын; жерүсті техникасын сақтау және оған техникалық қызмет көрсетуді; жанар-жағар май материалдарын, қару-жарақты, оқ-дәрілерді, авиациялық-техникалық және әскери мүлікті сақтауды қамтамасыз ету үшін; ұшу алаңы мен әуеайлақтық құрылыстарды пайдалана ұстау және жөндеу, жеке құрамды, авиациялық және жерүсті техникасын қарсыластың зақымдау құралдарынан қорғау, әуеайлақты күзету және қорғау үшін арналған ғимараттардың, құрылыстар мен жабдықтардың кешені;
23) МБЖ – ҰҚЖ қатар өтетін, ҰҚЖ шеттерін байланыстыратын және әуе кемелерін жолақтың бір шетінен екіншісіне ең қысқа ара қашықтық бойынша басқаруды қамтамасыз ететін БЖ;

24) концевая полоса безопасности (далее – КПБ) – специально подготовленный участок летной полосы, примыкающий к концу ВПП и предназначенный для повышения безопасности в случае выкатывания воздушных судов за пределы ВПП при взлете и посадке;
25) дренаж – система подземных искусственных водотоков (дрен) для отвода воды из грунта и пористых оснований покрытий;
26) старто-финишная площадка – площадка с искусственным покрытием, располагаемая на грунтовой ВПП и предназначенная для обеспечения начала разбега и окончания пробега воздушного судна при низкой прочности грунта;
27) водоотвод – совокупность мероприятий и технических устройств по отводу поверхностных вод на аэродромах;
28) вертодром – аэродром или определенный участок поверхности на сооружении, предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения вертолетов по этой поверхности;
29) отмостка покрытия – полоса, примыкающая к покрытию, выполненная из асфальтобетона или смеси щебня и гравия, укрепленных вяжущими материалами;
30) постоянный аэродром – аэродром, имеющий ВПП, РД, МС с искусственными аэродромными покрытиями, а также капитальные сооружения и стационарное оборудование, обеспечивающий регулярные полеты воздушных судов и предназначенный для постоянного базирования авиационных частей и подразделений;
31) летное поле – часть аэродрома, на которой расположены одна или несколько летных полос, РД, перроны и площадки специального назначения;
32) летная полоса – участок летного поля аэродрома, включающий ВПП, КПБ, концевую полосу торможения (далее – КПТ) если она предусмотрена, и который предназначен для:
обеспечения взлета и посадки воздушных судов;
уменьшения риска повреждения воздушных судов, выкатившихся за пределы ВПП;
обеспечения безопасности воздушных судов, пролетающих над ней во время взлета или посадки;
33) ВПП – определенный прямоугольный участок сухопутного аэродрома, подготовленный для посадки и взлета воздушных судов;
34) порог ВПП – начало участка ВПП, используемого для посадки;
35) выводная РД – РД, соединяющая МС воздушных судов со вспомогательными РД или с МРД.
36) старший авиационный начальник аэродрома – должностное лицо из числа командиров авиационных частей государственной авиации, начальников предприятий и организаций гражданской авиации, базирующихся на данном аэродроме, назначенное органом управления государственной авиации (уполномоченным органом в сфере гражданской авиации) и организующее боевую подготовку (производственную деятельность) на аэродроме;
37) торец взлетно-посадочной полосы с искусственным покрытием - поперечная грань искусственного покрытия, отделяющая конец взлетно-посадочной полосы от концевой полосы безопасности;

24) қауіпсіздіктің шеткі жолағы (бұдан әрі - ҚШЖ) – ҰҚЖ шетімен жалғасатын ұшу жолағының арнайы дайындалған және әуе кемелерінің ұшу-қону кезінде ҰҚЖ шегінен сырғып кеткен жағдайдағы қауіпсіздігін арттыруға арналған учаске;
25) сорғытқы – топырақтан және төсемнің кеуекті негіздерінен суды ағызу үшін жерасты жасанды су ағызу (сорғыту) жүйесі;
26) старттық-мәрелік алаң – топырақты ҰҚЖ орналасатын және топырақтың тығыздығы төмен болған кезде әуе кемесінің жылдамдық ала бастауын және жүріп өтуін қамтамасыз етуге арналған жасанды төсемі бар алаң;
27) су бұру – әуеайлақтардағы жерүсті суларын бұру жөніндегі іс-шаралардың және техникалық құрылғылардың жиынтығы;
28) тікұшақ айлағы – әуеайлақ немесе құрылыстың үстіңгі бетінің тікұшақтардың келуіне, жөнелтілуіне немесе осы үстіңгі беті арқылы қозғалуына толықтай немесе ішінара арналған белгілі бір учаскесі;
29) төсемнің жиегі – асфальт-бетоннан немесе тұтқыр материалдармен нығайтылған шағыл тас пен қиыршық тас қоспасынан жасалған төсемге шектесетін жолақ;
30) тұрақты әуеайлақ – ҰҚЖ, БЖ, ТО жасанды әуеайлақтық төсемдері бар, сондай-ақ күрделі құрылыстары мен стационарлық жабдығы бар, әуе кемелерінің жүйелі ұшуларын қамтамасыз ететін және авиациялық бөлімдер мен бөлімшелердің тұрақты орналасуына арналған әуеайлақ;
31) ұшу алаңы – бір немесе бірнеше ұшу жолағы, БЖ, перрондар мен арнайы мақсаттағы алаңдар орналасқан әуеайлақ бөлігі;
32) ұшу жолағы – ҰҚЖ, СҚЖ және соңғы тежеу жолағын (бұдан әрі – СТЖ) (егер олар көзделсе) қамтитын әуеайлақ ұшу алаңының учаскесі, ол мыналар үшін арналған:
әуе кемелерінің ұшып шығуы мен қонуын қамтамасыз ету;
ҰҚЖ шегінен тыс шығып кеткен әуе кемелерінің зақымдану қауіп-қатерін азайту;
ұшып шығу немесе қону уақытында оның үстінен ұшып өтетін әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
33) ҰҚЖ – әуе кемелерінің қонуы мен ұшып көтерілуі үшін дайындалған құрлықтағы әуеайлақтың белгілі бір тікбұрышты учаскесі;
34) ҰҚЖ басы – әуе кемелерінің жерге қонуы үшін арналған ҰҚЖ учаскесінің басы;
35) шығаратын БЖ – әуе кемелерінің ТО қосалқы БЖ немесе магистральдық БЖ байланыстыратын БЖ;
36) аға әуеайлақ авиациялық бастық – мемлекеттік авиацияны басқару органы (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) тағайындаған және әуеайлақта жауынгерлік даярлықты (іс жүргізу ісін) ұйымдастыратын осы әуеайлақта орналасқан мемлекеттік авиацияның авиациялық бөлімі командирінен, азаматтық авиацияның кәсіпорыны және ұйымы бастығынан лауазымды адам;
37) төсемі жасанды ұшу-қону жолағының жолы – ұшу-қону жолағы аяқталатын жерді қауіпсіздік жолағының аяқталған жерінен бөліп тұратын жасанды төсемнің көлденең жиегі;

38) переходный участок у взлетно-посадочной полосы с искусственным покрытием – переходный участок концевой полосы безопасности с искусственным покрытием, примыкающий к торцу искусственной взлҰтно-посадочной полосы, имеющий меньшую жесткость и устраиваемый для обеспечения безопасности при приземлении воздушного судна (вертолета) на грунт перед торцом полосы или при его выкатывании за пределы полосы во время пробега;
39) внутриаэродромная дорога – соединяет между собой объекты и сооружения на аэродроме;
40) приаэродромная территория – территория земной поверхности с центром в контрольной точке аэродрома и радиусом, определяемым уполномоченными органами в сферах гражданской и государственной авиации;
41) авиационная техника: предназначенная для выполнения полета, организации управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов:
авиационные комплексы (ВС, их бортовое оборудование и агрегаты, двигатели, авиационное вооружение ВС государственной авиации, авиационные средства спасения);
комплексные тренажеры (летные симуляторы);
технические средства управления воздушным движением, навигации, посадки, связи;
средства наземного обеспечения и общего применения;
их комплектующие изделия;
42) средства наземного обеспечения общего применения: средства аэродромно-технического обслуживания воздушных судов, средства содержания аэродромов в эксплуатационной готовности, средства поиска и спасения;
43) средства аэродромно-технического обслуживания – аэродромно-эксплуатационная техника в соответствии с перечнем Натуральных норм военной техники и оборудования СВО ВС РК, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 9 сентября 2015 года № 518 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12291), подвижные средства заправки горючим, маслами и специальными жидкостями в соответствии с Инструкцией по эксплуатации автомобильной и электрогазовой техники на аэродромах (вертодромах) государственной авиации, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 748 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16204);
44) инженерно-авиационное обеспечение (далее – ИАО) составляет основу технического обеспечения государственной авиации и представляет собой комплекс мероприятий по обслуживанию авиационной техники (далее – АТ), направленных на содержание АТ, средств ее эксплуатации в постоянной исправности и готовности к выполнению боевых задач, достижение безотказности и высокой эффективности применения. Через ИАО на АТ реализуются другие виды обеспечения;

38) төсемі жасанды ұшу-қону жолағы жанындағы өтпелі учаске – жасанды ұшу-қону жолағының жиегінмен жалғасатын, қаттылығы төмен және әуе кемесі (тікұшақ) жиек алдында топыраққа қонғанда жылдамдық алу уақытында жолақ шегінен шыққан кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қолайлы төсемі жасанды қауіпсіздік жолағының аяқталған ауыспалы учаскесі;
39) әуеайлақішілік жол – әуеайлақтағы объектілер мен құрылысты байланыстырады;
40) әуеайлақ маңындағы аумақ – орталығы әуеайлақтың бақылау нүктесінде орналасқан және радиусын азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган айқындайтын жер бетіндегі аумақ;
41) авиациялық жабдық: ұшуға, әуе қозғалысын басқару мен ұшуды жерүсті қамтамасыз ету үшін арналған:
авиациялық кешен (ӘК, борттық жабдығы мен агрегаты, қозғалтқышы, мемлекеттік авиациялық ӘК-нің авиациялық қару-жарағы, авиациялық құтқару құралы);
күрделі тренажер (ұшу симуляторы);
әуе қозғалысын, навигациялауды, қонуды, байланысты басқару техникалық құралдары;
жерүсті қамтамасыз ету және жалпы пайдалану құралдары;
жиынтықтаушы бұйым;
42) жалпы қолданыстағы жерүсті қамтамасыз ету жабдығы: әуе кемесіне әуеайлақ-техникалық қызмет көрсету жабдығы, әуеайлақты пайдалануға әзірлікте ұстау құралдары, іздеу және құтқару құралдары;
43) әуеайлақтық-техникалық қызмет көрсету құралдары – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 9 қыркүйектегі № 518 қбпү бұйрығымен бекітілген ҚР ҚК ӘҚК-нің әскери техникасы мен техникасының заттай нормасындағы тізбеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12291 болып тіркелген) сәйкес әуеайлақ-пайдалану техникасы, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 748 қбпү бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік авиацияның әуеайлақтарында (тікұшақ айлақтарында) автомобиль және электр-газ техникасын пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16204 болып тіркелген) сәйкес жылжымалы жанармай, май және арнайы сұйықтық құю құралдары;
44) инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ИАҚ) мемлекеттік авиацияны техникалық қамтамасыз ету негізін құрайды және авиациялық техниканы (бұдан әрі – АТ), құралдарды ұдайы ақаусыз пайдалану және жауынгерлік міндеттерді орындауға әзірлікте ұстауға, істен шықпауына және жоғары тиімділікте қолдануға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар кешенін білдіреді. АТ-ны ИАҚ арқылы басқа қамтамасыз ету түрі іске асырылады;

45) авиационные наземные специалисты по обслуживанию авиационной техники – авиационный персонал, имеющий специальную подготовку, осуществляющий деятельность по наземному обеспечению полетов воздушных судов, авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, эксплуатации наземных технических средств управления воздушным движением, навигации, посадки и связи, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением, специалисты инженерно-аэродромных служб и аэродромно-эксплуатационных подразделений, аэродромно-технический состав;
46) средства технического обслуживания (средства наземного обслуживания специального применения, средства объективного контроля, инструмент, средства войскового ремонта, контрольно-проверочная аппаратура и средства измерения).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для обеспечения постоянной готовности аэродрома (вертодрома) (далее – аэродром) и безопасности полетов на нем, проводится комплекс организационно-технических мероприятий, включающих регулярное проведение работ по эксплуатационному содержанию, текущему ремонту и систематическому контролю за состоянием ВПП, РД и МС воздушных судов.
4. Полеты на аэродроме планируются с учетом времени, необходимого для проведения текущего ремонта и мероприятий по эксплуатационному содержанию покрытий летного поля и грунтовой части летной полосы.
5. При планировании полетов старший авиационный начальник ежемесячно выделяет 3 дня подряд, свободных от полетов, для выполнения трудоемких работ по текущему ремонту покрытий ВПП, РД, МС (перекладка просевших плит с ремонтом основания, ремонт крупных сколов, массовый ремонт швов). По решению старшего авиационного начальника время для выполнения этих работ увеличивается.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В дни полетов проводится предполетная подготовка аэродрома и осуществляется контроль за состоянием аэродромных покрытий в ходе полетов и их осмотр после полетов.
7. Все работы по предполетной подготовке аэродрома планируются и осуществляются из расчета их окончания не позднее, чем за 30 минут до вылета воздушных судов. При обнаружении не допустимых дефектов аэродромных покрытий во время полетов проводятся неотложные работы по их устранению.

45) авиациялық техникаға қызмет көрсету авиациялық жерүсті мамандары – арнайы даярлығы бар, әуе кемесінің ұшуын, авиациялық жұмысты жерүсті қамтамасыз ету, әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқарудың жерүсті, навигациялау, қону және байланыс техникалық құралдарын пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару әрекетін жүзеге асыратын авиациялық персонал, инженерлік-әуеайлақтық қызмет және әуеайлақ-пайдалану бөлімшесінің мамандары, әуеайлақ-техникалық құрам;
46) техникалық қызмет көрсету құралы (арнайы қолданыстағы жерүсті қызмет көрсету құралы, объективті бақылау құралы, құрал-сайман, әскери жөндеу құралы, бақылау-тексеру аппаратурасы және өлшеу құралы).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) (бұдан әрі – әуеайлақ) ұдайы әзірлігің және оларда ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін онда, пайдалану жөнінде үнемі жұмыс жүргізу, әуе кемелерінің ТО және ҰҚЖ, БЖ ағымды жөндеу және жәй-күйіне жүйелі бақылау жасау бойынша жұмыстарды ұдайы жүргізуді қамтитын ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жүргізіледі.
4. Әуеайлақтағы ұшулар ұшу алаңының төсемдеріне және ұшу жолағының топырақты бөлігіне ағымдағы жөндеу және оларды пайдаланып ұстау жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін қажетті уақытты ескере отырып жоспарланады.
ҰҚЖ, БЖ, әуе кемелерінің ТО жасанды төсемін пайдаланып ұстау және ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстар (жіктерді тазалау және құйып жамау, төсемдерді бекіту, таңбалауды қалпына келтіру) авиациялық бөлім командирінің бұйрығымен белгіленетін күндері жүргізіледі.
5. Ұшуды жоспарлау кезінде аға авиациялық бастық ай айын ұшудан бос күні ҰҚЖ, БЖ, ТО төсемін ағымдағы жөндеу (негізін жөндеп түскен плитаны қалау, қатты сынғанды жөндеу, жікті жаппай жөндеу) бойынша еңбекті көп қажет ететін жұмыс үшін 3 күн қатар арнайды. Аға авиациялық бастықтың шешімі бойынша осы жұмысқа арналған уақыт ұзартылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ұшулар күндері әуеайлақтың ұшу алдындағы дайындығы жүргізіледі, ұшулар барысында әуеайлақтық төсемдердің жай-күйіне бақылау және ұшулардан кейін оларға тексеру жүзеге асырылады.
7. Әуеайлақты ұшу алдында дайындау жөніндегі барлық жұмыстар оларды әуе кемелері ұшып шыққанға дейін 30 минут бұрын аяқтау есебінен жоспарланады және жүзеге асырылады. Ұшу кезінде әуеайлақтық жабындарда рұқсат етілмеген ақаулар анықталған жағдайда оларды жою жөніндегі жұмыстар шұғыл түрде жүргізіледі.

8. Для учета работ проводимых на аэродроме осуществляется соответствующая запись в журнале учета работ по текущему ремонту на аэродроме, который ведется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Журнал учета работ по текущему ремонту на аэродроме ведется в инженерно-аэродромной службе авиационной части (в авиационных частях где организационно-штатной структурой инженерно-аэродромная служба не предусмотрена, в аэродромно-эксплуатационном подразделении), является первичным производственным документом и отражает все фактически выполненные работы за каждый день.
Записи ведутся отдельно по каждому объекту (зданию, сооружению). Работы по непредвиденному текущему ремонту выделяются и записываются отдельными строками. Работы по эксплуатационному содержанию объектов записываются, также отдельно от текущего ремонта. Ежедневно подводятся итоги по каждому объекту и в целом по всем объектам. Такие итоги подводятся за месяц и за год.
Графы о работе машин и механизмов заполняются на основании путевых листов.
Работы, выполненные подрядными ремонтно-строительными организациями, вносятся по итогам оформленных актов приемки работ.
9. Маркировка элементов летного поля и ПВП наносится на всех классах аэродромов и предназначается для повышения условий безопасности выполнения взлетов, посадок и руления воздушных судов.
10. При выполнении работ по эксплуатационному содержанию и текущему ремонту искусственных покрытий ВПП, грунтовых участков летной полосы и предполетной подготовке аэродрома необходимо строго выполнять требования мер безопасности, организовывать непрерывную связь руководителя работ с руководителем полетами (дежурным по приему и выпуску воздушных судов), обеспечить немедленное освобождение ВПП.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Движение автотранспорта, средств наземного обеспечения полетов и пешеходов на аэродромах организуется в соответствии с Инструкцией по организации движения автотранспорта, средств наземного обеспечения полетов и пешеходов на аэродромах (вертодромах) государственной авиации Республики Казахстан утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 485 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15916).
12. Для предотвращения несанкционированного движения по ВПП транспортных средств, появления людей и животных, на период полетов, назначается команда оцепления. Места выставления и состав команды оцепления определяются в аэронавигационном паспорте аэродрома.

8. Әуеайлақта жүргізілетін жұмыстарды есепке алу үшін әуеайлақта осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша жүргізілетін ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстарды есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.
Ағымдағы жөндеу бойынша жұмысын есепке алу журналы авиациялық бөлім инженерлік-әуеайлақтық қызметінде (ұйымдық-штаттық құрлымыммен инженерлік-әуеайлақтық қызмет көзделмеген авиациялық бөлімдерде, әуеайлақ-пайдалану бөлімшелерінде) жүргізіліп, бастапқы құжаттар болып табылады және барлық нақты орындалған жұмыстар күн сайын қамтылуы тиіс.
Әрбір объекті бойынша (ғимаратқа, құрылысқа) жеке есепке алуды жазу жүргізіледі. Күтпеген ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстар бөлінеді және бөлек жолға жазылады. Объектілерді пайдалану жұмыстары ағымдағы жөндеуден бөлек жазылады. Бүкіл және әрбір объекті бойынша қорытындыларды күн сайын қорытынды жасалады. Мұндай қорытындылар ай сайын және жыл сайын шығарылады.
Жол қағазы негізінде машинаның жұмысы туралы бағандар толтырылады.
Мердігерлік жөндеу-құрылыс ұйымдарымен орындаған жұмыстар, жұмыстарды қабылдау актілерінің қорытындысы бойынша енгізіледі.
9. Ұшу алаңы мен ӘЖЖ элементтерін таңбалау барлық санаттағы әуейлақтарда таңбаланады және әуе кемелерінің ұшып шығуларды, қонуларды және басқаруды орындау қауіпсіздігінің жағдайларын арттыруға арналады.
10. ҰҚЖ-ның жасанды төсемін, ұшу жолағының топырақты учаскесін пайдалануға ұстау және ағымдағы жөндеу және әуеайлақты ұшу алдында дайындау жұмысы кезінде қауіпсіздік шараларының талаптарын қатаң орындау, жұмыс жетекшісінің ұшу жетекшісімен (әуе кемесін қабылдау және жіберу бойынша кезекшімен) үздіксіз байланысты ұйымдастыру, ҰҚЖ-ны дереу босатуды қамтамасыз ету қажет.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жеке құрам мен техниканың әуеайлақтың ұшу алаңы бойынша қозғалуы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 24 тамыздағы № 485 қбпү бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарында (тікұшақ айлақтарында) автокөліктің, ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының және жаяу жүргіншілердің қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ұйымдастырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 15916 болып тіркелген).
12. Көлік құралдарының ҰҚЖ бойынша рұқсатсыз қозғалуын, адамдар мен жануарлардың кіріп кетуін болдырмау үшін ұшулар кезеңінде қоршау командасын тағайындайды. Қоршау командасының тұратын орындары және құрамы осы әуеайлақтын аэронавигациялық паспортында анықталады.

13. На аэродроме организуется хранение запасов ремонтных материалов, конструкций, оборудования и инструмента для восстановления аэродромных покрытий.
14. Аэродром допускается к эксплуатации воздушными судами государственной авиацией, при наличии свидетельства о государственной регистрации аэродрома (вертодрома) выданного в соответствии с требованиями Правил государственной регистрации аэродромов (вертодромов) государственной авиации Республики Казахстан утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15808).
Глава 2. Порядок эксплуатации и подготовки аэродрома к производству полетов
Параграф 1. Оценка эксплуатационной пригодности аэродромных покрытий
15. Пригодность покрытий к эксплуатации оценивается по их техническому состоянию с учетом конструкции.
16. Аэродромные покрытия бывают жесткого и нежесткого типа.
К жестким типам покрытия относятся:
монолитные цементобетонные (неармированные, армобетонные и железобетонные);
сборные из предварительно напряженных железобетонных плит и асфальтобетонные на цементобетонном основании.
К нежестким типам относятся:
асфальтобетонные на нежестких основаниях;
из прочных каменных материалов подобранного состава, обработанных органическими вяжущими материалами;
из щебеночных и гравийных материалов, грунтов и местных материалов, обработанных минеральными или органическими вяжущими материалами.
По степени совершенства и срокам службы аэродромные покрытия подразделяются на капитальные (покрытия жесткого типа и асфальтобетонные), облегченные (нежесткие покрытия, кроме асфальтобетонных) и упрощенные (из материалов, не обработанных вяжущими веществами).
17. Аэродромные покрытия считают пригодными к эксплуатации, если они удовлетворяют требованиям по несущей способности, техническому состоянию (ровности и уровню дефектов) и фрикционным свойствам поверхности.
18. Пригодность покрытий по несущей способности к эксплуатации заданным типом воздушного судна устанавливают сравнением классификационных чисел воздушных судов (далее – ACN) и несущей способности покрытий (далее – PCN) при одной и той же прочности грунтового основания. ACN являются характеристиками воздушных судов и указаны в их технических описаниях.
19. Значения PCN покрытия конкретного аэродрома определяют заранее с учетом конструкции и состояния покрытия и искусственного основания, вида и прочности грунтового основания по сезонам года и заносят в формуляр аэродрома, который составляется и ведется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Эти значения периодически уточняют с изменением состояния покрытия после проведения ремонта и реконструкции покрытий.

13. Әуеайлақта әуеайлақтық төсемдерді қалпына келтіру үшін жөндеу материалдары, құрылыстар, жабдықтар мен құрал-саймандар қорларын сақтау ұйымдастырылады.
14. Әуеайлақ мемлекеттік авиация әуе кемелерімен пайдалануға Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 453 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) мемлекеттік тіркеу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 15808 болып тіркелген) талаптарына сәйкес берілген мемлекеттік тіркеу куәлігі болған жағдайда рұқсат беріледі.
2-тарау. Әуеайлақты пайдалану және ұшуды жүргізуге дайындау тәртібі
1-параграф. Әуеайлақ төсемдерін пайдалану жарамдылығын бағалау
15. Төсемдердің пайдалануға жарамдылығын олардың құрылымын ескере отырып, техникалық жай-күйі бойынша бағаланады.
16. Әуеайлақтың төсемдері қатты және қатты емес түрде болуы мүмкін.
Қатты төсемдерге мыналар жатады:
монолитті цемент-бетонды (арматурасыз, арматуралы-бетонды және темір-бетонды);
цемент-бетон негізіндегі асфальт-бетонды және алдын ала кернеулі темір-бетонды плиталардан құрастырылған.
Қатты емес төсемдерге мыналар жатады:
қатты емес негізіндегі асфальт-бетонды;
органикалық тұтқыр материалдармен өңделген, берік тасты материалдардың сұрыпталған құрамы, қиыршықты тастардан және шағылдардан;
жергілікті материалдардан және топырақтан, минералдық немесе органикалық тұтқыр материалдарымен өңделген.
Әуеайлақтағы төсемдерді жетілдіру дәрежесі және қызмет мерзімі бойынша күрделі (қатты түрдегі және асфальт-бетонды төсемдер), жеңілдетілген (асфальт-бетонды төсемнен басқа қатты емес төсем) және оңайлатылған болып (тұтқыр заттарымен өңделмеген материалдардан) бөлінеді.
17. Егер әуеайлақ үстіңгі қабатының төзімдігі (тегістігі және ақаулық деңгейі) нормативтік талаптарына қанағаттандырса, ұшу-қону жолағының төсемдері пайдалануға жарамды деп саналады.
18. Пайдалануға төзімділік қабілеті бойынша төсемнің жарамдылығы, белгіленген әуе кемесі типімен әуе кемелердің (бұдан әрі – ACN) және төсемнің төзімділік қабілеті (бұдан әрі – PCN) топтастыру сандарының, топырақты негіздің бірдей беріктігі салыстырумен белгіленеді. ACN топтастыру саны әуе кемесінің сипаттамасы болып танылады және олардың техникалық сипаттарында көрсетіледі.
19. Нақты әуеайлақтағы төсемнің PCN топтастыру сандарының мағынасын құрылғылар есебінен және төсемдердің жай-күйімен және жасанды негізімен жыл маусымдары бойынша топырақты негізінің түрі мен беріктілігі бұрын нақтыланады және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес үлгіде жүргізілетін әуеайлақ формулярына енгізіледі. Бұлардың мағынасы төсемді қайта жаңарту және жөндеу жүргізгеннен кейін төсемдердің жай-күйін өзгертумен айқындалады.

20. Покрытие эксплуатируется без ограничений, если информационные показатели (эквивалентная одноколесная нагрузка и код давления) числа ACN не превышают соответствующих информационных показателей числа PCN. Если эти условия не выполняются, вводятся ограничения массы воздушных судов, давления в шинах авиаколес, уменьшается интенсивность взлетов и посадок. Оценка покрытия по несущей способности осуществляется в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Ровность поверхности покрытий аэродромов оценивают величиной уступов между смежными плитами и у трещин для жестких покрытий, глубиной колеи, волн и сдвигов для нежестких покрытий, а также разностью продольных уклонов на заданной базе для всех типов покрытий. Поверхность покрытий по ровности пригодна для эксплуатации, если контролируемые показатели по величине не превышают предельных значений.
22. Для выявления случаев превышения предельных значений показателей ровности производят осмотр всего покрытия и в местах, где эти показатели по визуальной оценке близки к предельным, выполняют измерения.
Величины уступов, колей, волн и сдвигов определяют с помощью линеек или с использованием простейших приспособлений для измерений. Алгебраические разности продольных уклонов на смежных участках определяют по результатам нивелирной съемки с шагом, равным длине плиты, а для асфальтобетонных, облегченных и упрощенных покрытий с шагом, равным 5 метрам (далее – м).
Участки, где измеренные величины превосходят предельные значения, наносят на план дефектовки покрытия. Данные участки подлежат ремонту.
Пригодность покрытий по уровню дефектов оценивают на основе анализа характера и количества дефектов по сравнению с предельно допустимыми. Предельные значения дефектов аэродромных покрытий и мероприятия по их устранению перед полетами воздушных судов приведены в приложении 4 к настоящим Правилам.
Недопустимые дефекты на концевых и среднем по ширине участках покрытий ВПП, на МРД и в зонах особой чистоты устраняются в первую очередь.
23. Пригодность покрытий по фрикционным свойствам поверхности оценивают по условиям торможения и определяют по определение фрикционных свойств поверхности покрытий осуществляется в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Подготовка аэродрома и контроль состояния покрытий перед полетами и в ходе полетов

20. Егер ACN санының ақпараттық көрсеткіші (бір дөңгелек салмағына және қысым кодына эквивалентті) тиісті PCN санының ақпараттық көрсеткішінен аспаса, төсем төсемді шектеусіз пайдаланады. Егер бұл шарт орындалмаса, әуе кемесінің массасына, авиадөңгелек шинасындағы қысымға шектеу қойылады, ұшып шығу және қону қарқыны төмендетіледі. Төсемді негізгі қабілетін бойынша бағалау осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Әуеайлақтар төсемнің үстіңгі бетінің тегістігі шектес плиталардың арасындағы қосылған жерлердің мөлшерімен және қатты төсемдер үшін – жарықшақтармен, қатты емес төсемдер үшін – сораптардың тереңдігімен, толқындар мен жылжулардың, сондай-ақ барлық түрдегі төсемдер үшін – берілген базадағы бойлық еңістердің айырымымен бағаланады. Егер бақыланатын көрсеткіштер көлемі бойынша шекті мағынасының шамасынан аспаса, жабындардың үстіңгі бетінің тегістігі пайдалануға жарамды.
22. Тегістік көрсеткіштері шекті мағынасының шамасынан асып кету жағдайын анықтау үшін барлық төсемдерге тексеру жүргізіледі, ондағы орындардың көрсеткіштері көзбен шолып бағалау, шекті шамаға жақын болса өлшеулер жүргізіледі.
Сызғыштың немесе қарапайым құралдардың көмегімен кемерлердің, сораптардың, толқындардың жылжу мөлшерлерін анықтайды. Аралас учаскелердегі еңіс бойларының алгебралық айырымдарын, плитаның ұзындығымен тең, нивелирлік түсіріп алу адымымен, ал асфальт-бетонды, жеңілдетілген және оңтайлы төсемдерді – 5 метрге (бұдан әрі – м) тең болатын адыммен анықтайды.
Ондағы учаскенің өлшем шамасы шекті мәнінен асатын болса, олар төсемдердің ақау жоспарына енгізіледі. Осы учаскелер жөндеуге жатады.
Төсемдерді ақаулар деңгейі бойынша жарамдылығын, ақауларды, шекті рұқсат етілгендерімен салыстыру, сипаты және санының талдауы негізінде бағаланады. Әуеайлақтық төсемдер ақауларының шекті мәндері және олардың, әуе кемелерінің ұшулары алдында, жою жөніндегі іс-шаралар осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес бағаланады.
Бірінші кезекте ҰҚЖ соңғы және ортаңғы төсемдерінде, ал МБЖ және ерекше таза аймақта рұқсат етілмейтін жарамсыздықтар жойылады.
23. Төсемнің үстіңгі фрикционды қасиеттері бойынша жарамдылығы тежегіш жағдайлары бойынша бағаланады және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Әуеайлақты дайындау және ұшу алдында және ұшу барысында төсемдердің жай-күйін бақылау тәртібі

24. В дни полетов проводится предполетная подготовка аэродрома, которая включает:
1) проверку состояния искусственных покрытий ВПП, РД, МС, ТППВС, уплотнения и укатанности грунтовой полосы, КБП и БПБ;
2) проверку исправности и правильности установки маркировочных знаков;
3) очистку покрытий ВПП, РД, МС, ТППВС от пыли, грязи и посторонних предметов, а также уборку снега и гололедных образований зимой;
4) устранение недопустимых дефектов и повреждений покрытий;
5) контрольный осмотр и окончательную очистку покрытий ВПП, РД, ТППВС;
6) сдачу подготовленного аэродрома руководителю полетов.
25. Предполетная подготовка искусственных покрытий ВПП, РД, ТППВС, грунтовой ВПП производятся силами и средствами аэродромно-эксплуатационных подразделений.
Очистка МС, производственной территории и помещений авиационной технико-эксплуатационной части (далее – ТЭЧ), защитных укрытий для авиационной техники выполняет личный состав инженерно-авиационной службы с привлечением технических средств аэродромно-эксплуатационных подразделений.
26. Очистку искусственных покрытий от снега, льда, пыли, грязи и посторонних предметов производятся с использованием аэродромно-эксплуатационной техники.
27. Для проведения контрольного осмотра и окончательной очистки, выявление дефектов и повреждений покрытий ВПП, РД, ТППВС назначается личный состав аэродромно-эксплуатационного подразделения из расчета один человек на 4-7 м ширины покрытия.
Для отметки обнаруженных дефектов, личный состав, участвующий в контрольном осмотре обеспечивается схемами осматриваемых участков.
Обнаруженные при контрольном осмотре дефекты и повреждения устраняются немедленно или после полетов, посторонние предметы сортируются по принадлежности (осколки бетона, заполнитель швов, контровочная проволока) и учитываются в инженерно-аэродромной службе авиационной части с проведением ежемесячного анализа обнаружения посторонних предметов.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. После контрольного осмотра покрытий личным составом, командир аэродромно-эксплуатационного подразделения (комендант аэродрома) или лицо его замещающее совместно с руководителем полетов проверяют готовность искусственных покрытий и грунтовой ВПП. По результатам проверки командир аэродромно-эксплуатационного подразделения (комендант аэродрома) производит передачу искусственных покрытий и грунтовой ВПП руководителю полетов с записью в журнале учета состояния и готовности аэродрома к производству полетов по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

24. Ұшулар күні әуеайлақта ұшу алдындағы дайындық жүргізуге мыналар жатады:
1) ҰҚЖ, БЖ, ТО, ӘКДТБ жасанды төсемдердің, топырақты жолақтарды тығыздау және тегістеу, СҚЖ және БҚЖ жай-күйлерін тексеру;
2) таңбалау белгілерінің жарамдылығын және дұрыс орнатылғандығын тексеру;
3) ҰҚЖ, БЖ, ТО және ӘКДТБ төсемдерін шаңнан, тозаңнан, батпақтан және бөгде заттардан, сондай-ақ қыста қарлардан және көк мұздан тазарту;
4) жол беруге болмайтын ақауларды және зақымдарды жою;
5) ҰҚЖ, БЖ, ТО және ӘКДТБ төсемдерін бақылап тексеру және соңғы тазарту;
6) дайындалған әуеайлақты ұшулар жетекшісіне тапсыру.
25. Ұшу алдында ҰҚЖ, БЖ, ӘКДТБ жасанды төсемдерін, топырақты ҰҚЖ даярлау әуеайлақтық-пайдалану бөлімшесінің күштерімен және құралдарымен жүргізіледі.
ТО, өндірістік аймақтарды және авиациялық техникалық-пайдалану бөлімінің (бұдан әрі – ТПБ) үй-жайларын авиациялық техникаларына арналған жасырын қорғаныштарды тазартуды, инженерлік-авиациялық қызметінің жеке құрамы, әуеайлақтық-пайдалану бөлімшесінің техникалық құралдарын тарту арқылы, орындайды.
26. Жасанды төсемдерді қардан, мұздан, тозаңнан, батпақтан және бөгде заттардан тазарту әуеайлақтық-пайдалану техниканы пайдаланып жүзеге асырылады. Әуеайлақтық төсемнің тазалығына және нақты жай-күйіне қарай жұмыстарды ұйымдастыруды және технологиясын (бір із бойынша жұмысшы өтулер санын, тазарту схемасын, кезектілігін) әуеайлақтық-пайдалану бөлімшесінің командирі (әуеайлақ коменданты) айқындайды.
27. Бақылап тексеру және түпкілікті тазарту, ҰҚЖ, БЖЖ, ӘКДТБ төсемінің ақауы мен зақымдануын анықтау үшін төсем енінің 4-7 метрге бір адам есебінен әуеайлақ-пайдалану бөлімшесінің жеке құрамы тағайындалады.
Анықталған ақауды белгілеу үшін бақылап тексеруге қатысатын жеке құрам қарап-тексерілетін учаскесінің схемасымен қамтамасыз етіледі.
Бақылап тексеруде анықталған ақау мен зақымдану дереу немесе ұшудан кейін жойылады, бөгде заттар тиесілігі бойынша (бетон жарықшағы, жік толтырғыш, бақылау сымы) сұрыпталады және авиациялық бөлімнің инженерлік-әуеайлақтық қызметінде бөгде заттарды анықтауды ай сайын талдаумен есепке алынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Бақылау тексеруден кейін әуеайлақ-пайдалану бөлімшесінің командирі (әуеайлақ коменданты) немесе оның орын басатын тұлға ұшулар жетекшісімен жасанды төсемдер мен топырақты ҰҚЖ әзірлігін бірлесіп тексереді. Тексеру нәтижесінде әуеайлақ пайдалану бөлімшесінің командирі (әуеайлақ коменданты) жасанды жабулар және топырақты ҰҚЖ ұшулар жетекшісіне осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес үлгідегі әуеайлақтын жағдайы және ұшуға дайындығын есепке алу журналында жазба жасап тапсырылады.

29. Руление, взлет и посадка с грунтовых полос осуществляется при уплотнении грунта, соответствующего требованиям, изложенным в Руководстве (инструкции) по летной эксплуатации воздушного судна прилагаемого к воздушному судну.
30. На искусственных покрытиях аэродромов не допускается наличие:
1) взаимных уступов плит на ВПП и МРД, превышающие соответственно 25 и 30 миллиметров (далее – мм);
2) острых концов оголенной арматуры, сколов плит с острыми краями, сколов глубиной более 30 мм;
3) валиков из герметизирующих материалов над швами и сквозными трещинами высотой более 30 мм;
4) колей, волн и сдвигов асфальтобетонных покрытий более 30 мм на ВПП и более 50 мм на РД;
5) обрывов более одного крюка или двух фиксаторов у металлических плит и разрыв проволочных скруток.
Все вышеперечисленные дефекты устраняются немедленно.
31. При полетах в несколько смен в перерывах между сменами предоставляется не менее одного часа для обязательной очистки и контрольного осмотра ВПП, РД, полос безопасности.
32. Контроль за состоянием покрытий на МС и ТППВС в процессе полетов осуществляет старший инженер полетов. Поддержание чистоты и порядка на МС и ТППВС осуществляет весь инженерно-технический состав привлекаемый к производству полетов.
33. Контроль над чистотой средств наземного обеспечения полетов (далее - СНОП) осуществляет дежурный по аэродромно-техническому обеспечению (далее - АТО) полетов.
Параграф 3. Организация связи при производстве работ на аэродроме
34. При производстве работ на летном поле, необходимо постоянное бесперебойное поддержание связи руководителя полетов (дежурного по приему и выпуску воздушных судов) с руководителем работ на ВПП, а также обеспечение прослушивания стартового канала связи.
35. Перед выполнением работ на летном поле, руководитель работ:
1) согласовывает с руководителем полетов (дежурным по приему и выпуску воздушных судов) места производства работ, время начала и окончания работ, используемый вид и каналы связи, а также интервалы времени контроля связи;
2) доводит до личного состава подразделения установленные сигналы об экстренном прекращении работ, уборки техники и освобождении летного поля;
3) проверяет наличие и исправность радиотехнических, светосигнальных средств на аэродромно-эксплуатационной технике;
4) по окончании работ оповещает руководителя полетов об освобождении летного поля и его готовности к приему и выпуску воздушных судов.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29. Топырақты жолақтан бұрылу, ұшып шығу және қону аталған типтегі Әуе кемесі үшін ұшып пайдалану жөніндегі басшылық (нұсқаулықта) құжатта мазмұндалған сәйкес келетін талаптарымен топырақты тығыздау кезінде жүзеге асырылады.
30. Жасанды төсемдерде бетінде жол берілмейтін ақауларға мыналар жатады:
1) ҰҚЖ және МБЖ плиталардың өзара кертпештердің тиісінше 25-30 миллиметр (бұдан әрі – мм) асуы;
2) ашық арматуралардың үшкір бастары, плита жарықшақтарының үшкір қырлары, жарықшақ тереңдігінің 30 мм асуы;
3) жіктер және тесіп өткен жарықтардан жоғары, биіктігі 30 мм асатын герметизациялау материалдарының үймектері;
4) ҰҚЖ асфальт-бетонды төсемдердегі сораптар, толқындар мен жылжулардын 30 мм асуы және БЖ 50 мм асуы;
5) металл плиталардың бір ілгектің немесе екі фиксатордың сынғаны және сымды орамдардың үзілгені.
Жоғарыда көрсетілген барлық ақаулар дереу жойылады.
31. Бірнеше ауысымдағы ұшулар кезінде ауысым аралықтарының үзілістерінде, ҰҚЖ, МБЖ, қауіпсіздік жолақтарын бақылап тексеру және міндетті түрде тазарту үшін кемінде бір сағат уақыт беріледі.
32. Ұшулар барысында ТО және ӘКДТБ төсемдердің жай-күйін бақылау ұшулардың аға инженеріне жүктеледі. ТО және ӘКДТБ тазалықты және тәртіпті сақтау инженерлік-авиациялық қызметтің жеке құрамы жүктеледі.
33. Ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету құралдардың (бұдан әрі – ҰЖҚҚ) тазалығын бақылау, ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ӘТҚ) кезекшісі жүзеге асырады.
3-параграф. Әуеайлақта жұмыстарды жүргізу кезінде байланысты ұйымдастыру
34. Ұшу алаңында жұмыстарды жүргізу кезінде ұшудағы жетекшісінің (әуе кемелерін қабылдау және ұшыру жөніндегі кезекшінің) ҰҚЖ-дағы жұмыстар жетекшісімен байланысын ұдайы үздіксіз ұстауды, сондай-ақ байланыстың старттық арнасын тыңдауды қамтамасыз ету қажет.
35. Ұшу алаңында жұмыс алдында жұмыс жетекшісі:
1) ұшу жетекшісімен (әуе кемесін қабылдау және ұшыру бойынша кезекшімен) жұмыс орнын, жұмысты бастау және аяқтау уақытын, пайдаланылатын байланыс түрі мен арнасын, сондай-ақ байланысты бақылау уақытының аралығын келіседі;
2) бөлімше жеке құрамына жұмысты шұғыл тоқтату, техниканы жинау және ұшу алаңын босату туралы белгіленген сигналды жеткізеді;
3) әуеайлақтық-пайдалану техникасында радиотехникалық, жарық-сигнал құралының бар болуын және ақаусыздығын тексереді;
4) жұмыс аяқталғаннан кейін ұшу жетекшісін ұшу алаңын босату және әуе кемесін қабылдауға және ұшыруға дайын болуы туралы хабардар етеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

36. Для обеспечения связи на летном поле применяются средства радиосвязи, а также подвижные и сигнальные средства оповещения. Сигнальные средства применяют для передачи коротких команд с помощью заранее установленных световых сигналов.
При отказе радиосвязи сигналом к освобождению ВПП является трехкратное включение и выключение огней ВПП, две красные ракеты с командно-диспетчерского пункта (в сторону работающих) или устное распоряжение, переданное посыльным на дежурной машине.
Параграф 4. Основные мероприятия по обеспечению безопасности полетов и исключению авиационных инцидентов в инженерно-аэродромном отношении
37. Для обеспечения безопасности полетов и исключения авиационных инцидентов командир аэродромно-эксплуатационного подразделения:
1) своевременно и качественно готовит аэродром к производству полетов и обеспечивать контроль за состоянием покрытий перед полетами и в ходе полетов;
2) правильно содержит летное поле аэродрома;
3) своевременно и качественно проводит текущий ремонт летного поля аэродрома;
4) ведет учет и проводит объективный анализ авиационных инцидентов и происшествий;
5) организовывает и контролирует движение по аэродрому личного состава и техники.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. К производству полетов во всех случаях готовится как основная, так и запасная ВПП. Запасная ВПП на грунтовой части летного поля поддерживается в состоянии эксплуатационной готовности в любое время года.
39. Движение по летному полю всех видов транспортных средств, не связанных с обеспечением полетов, не допускается.
40. Перед въездами на искусственное покрытие аэродрома оборудуются контрольно-моечные посты с мойками для обмыва колес наземной техники и ее осмотра.
41. Въезд на покрытия ВПП, РД, МС, минуя контрольно-моечный пост, не допускается.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Содержание искусственных покрытий аэродрома
42. Содержание покрытий заключается в их систематическом контроле и эксплуатационном уходе.
Систематический контроль состояния летного поля включает:
ежедневные осмотры;
контрольные осмотры;
плановые осмотры;
внеплановые осмотры.
Ежедневный осмотр покрытий производится ежедневно в утренние часы. При этом производится оперативная проверка состояния искусственных покрытий и грунтовых ВПП, элементов летного поля.
Контрольные осмотры производятся на предмет наличия посторонних предметов на рабочей площади аэродрома в дни полетов – перед их началом, в ходе и после полетов.

36. Ұшу алаңында байланысты қамтамасыз ету үшін радиобайланыс құралдары, сондай-ақ жылжымалы және сигналдық хабардар ету құралдары қолданылады. Сигналдық құралдар алдын ала орнатылған жарық сигналдарының белгілерін көмегімен қысқа командаларды беру үшін қолданылады.
Радиобайланыс істен шыққан кезде ҰҚЖ-ны босатуға сигнал ҰҚЖ жарықтарын үш рет қосу және сөндіру, командалық-диспетчерлік пунктен жұмыс істеп жатқан жаққа екі қызыл зымыранды жіберу немесе кезекші машинамен шабарман ауызша жеткізген өкім болып табылады.
4-параграф. Инженерлік-әуеайлақтық тұрғыда ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авиациялық инциденттерді болдырмау жөніндегі негізгі іс-шаралар
37. Әуеайлақтық-пайдалану бөлімшесінің командирі ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авиациялық инцидентті болдырмау үшін:
1) әуеайлақты ұшуға уақтылы және сапалы дайындайды және ұшу алдында және ұшу барысында төсемнің жай-күйін бақылауды қамтамасыз етеді;
2) әуеайлақтың ұшу алаңын дұрыс ұстайды;
3) әуеайлақтың ұшу алаңын уақтылы және сапалы ағымдағы жөндейді;
4) авиациялық оқиға мен авиациялық инцидентті есепке алады және объективті талдайды;
5) жеке құрамның және техниканың әуеайлақ бойынша жүруін ұйымдастырады және бақылайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Ұшуларды жасауға барлық жағдайларда негізгі, сонымен қатар қосалқы ҰҚЖ дайындалады. Ұшу алаңының топырақты бөлігіндегі қосалқы ҰҚЖ, жылдың кез келген мезгілінде пайдалану даярлығы күйінде ұсталады.
39. Ұшуларды қамтамасыз етуге қатысы жоқ көлік құралдарының барлық түрлеріне ұшу алаңы бойынша қозғалысына тыйым салынады.
40. Әуеайлақтың жасанды төсемдеріне кіру алдында жерүсті техникаларының дөңгелектерін жуу және оны тексеру үшін жуғыштары бар бақылау-жуу посттары жабдықталады.
41. Бақылау-жуу бекетінен өтпей, ҰҚЖ, БЖ және ТО төсемі бойынша жүруге жол берілмейді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Әуеайлақтын жасанды жабуларын күтіп-ұстау
42. Төсемді күтіп-ұстау жүйелі бақылауды және пайдаланып күтіп-ұстауды қамтиды.
Ұшу алаңының жай-күйін жүйелі бақылау:
күнделікті қарап-тексеруді;
бақылап тексеруді;
жоспарлы қарап-тексеруді;
жоспардан тыс қарап-тексеруді қамтиды.
Төсемді күнделікті қарап-тексеру күн сайын таңғы уақытта жүргізіледі. Бұл ретте ҰҚЖ-ның жасанды мен топырақты төсемінің, ұшу алаңының элементінің жай-күйі жедел тексеріледі.
Бақылап тексеру ұшу күні – басталар алдында, барысында және ұшудан кейін әуеайлақтың жұмыс алаңында бөгде заттың болуы мәніне жүргізіледі.

Плановый осмотр покрытий производится осенью перед началом зимней эксплуатации, весной после схода снега. По результатам плановых осмотров составляется "ведомость дефектов покрытий по результатам осмотра______20___г." по форме, согласно таблице 2 приложения 7 к настоящим Правилам, обнаруженных вновь и не устраненных после предшествующих осмотров. Изменения состояния покрытия отмечаются на дефектовочном плане покрытий.
Внеплановые осмотры проводятся после выпадения интенсивных осадков, ураганных ветров, стихийных бедствий или воздействия на аэродром неблагоприятных природных факторов, а также после авиационных происшествий произошедших на аэродроме.
Дефекты устраняются в ходе проведения текущего ремонта покрытий.
Все планируемые работы указываются в календарном план-графике работ по текущему ремонту и эксплуатационному содержанию объектов аэродрома на год по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам и заносятся по мере выполнения в журнал учета работ по текущему ремонту аэродрома по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Эксплуатационный уход за покрытиями всех типов включает:
1) очистку поверхности от посторонних предметов, снега и гололедных образований;
2) уборку воды из пониженных мест;
3) обновление маркировки покрытий;
4) уход за швами;
5) устранение мелких дефектов;
6) обработка защитными пропиточными составами (цементобетонных и асфальтобетонных покрытий).
Перед обработкой защитными пропиточными составами производится мойка и поливка покрытий.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Для повышения стойкости к воздействию природно-климатических и эксплуатационных факторов производится защитная обработка поверхности покрытий пропиточными составами.
Технология защиты аэродромных цементобетонных покрытий пропиточными составами приведена в приложении 9 к настоящим Правилам. Также для защитной пропитки применяются пропиточные составы в виде готовых смесей и концентратов.
45. Для предупреждения преждевременных разрушений элементов летного поля не допускается:
1) эксплуатация покрытий воздушными судами с полетной массой, превышающей расчетную;
2) переувлажнение основания вследствие неисправности дренажно-водосточной системы и застаивания воды;

Жоспарлы қарап-тексеру күзде қысқы пайдалану алдында, көктемде қар кеткеннен кейін жүргізіледі. Жоспарлы қарап-тексеру нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша жаңадан және алдыңғы қарап-тексеруден кейін жойылмаған "20___жылғы ______қарап-тексеру нәтижесі бойынша төсем ақаулығының ведомосы" жасалады. Төсем жай-күйінің өзгеруі төсемнің ақаулық жоспарында белгіленеді.
Жоспардан тыс қарап-тексеру қатты жауын-шашыннан, дауылды желден, зілзаладан немесе әуеайлаққа әсер еткен жағымсыз табиғи фактордан, сондай-ақ әуеайлақта болған авиациялық оқиғадан кейін жүргізіледі.
Ақаулық төсемді ағымдағы жөндеу барысында жойылады.
Барлық жоспарланған жұмыс осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір жылға арналған әуеайлақ объектілерін ағымдағы жөндеу және пайдаланып қамту күнтізбелік жоспар-кестеде көрсетіледі және атқару шамасына қарай осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуеайлақты ағымды жөндеу жұмысын есепке алу журналына енгізіледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Төсемнің барлық түрін пайдаланып күту:
1) төсемді бөгде заттан, қардан және көк мұздан тазартуды;
2) су жиналған жерді судан тазалауды;
3) төсем таңбалауын жаңартуды;
4) жікті күтіп-ұстауды;
5) ұсақ ақауды жоюды;
6) қорғаныш сіңдіру құраммен (цемент-бетон және асфальт-бетон төсем) өндеуді қамтиды.
Қорғаныш сіңдіру құраммен өндеу алдында төсем жуылады және сумен шайылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Төсемдерді ауарай-климаттық және пайдалану факторларының әсеріне төзімділігін жоғарлату үшін төсемдердің сіңу құрамдарымен қорғау сіңіру жүргізіледі.
Әуеайлақтық цемент-бетон төсемдерін сіңу құрамдарымен қорғау технологиясы осы Қағидалардың 9-қосымшасында көрсетілген. Сонымен қатар қорғау сіңіру үшін дайын қоспалар және концентраттар түрінде сіңу құрамдары қолданылады.
45. Әуеайлақтағы төсемдерде пайда болатын ақаулардың негізгі себептері мыналар болып табылады:
1) төсемдерді ұшу салмағы есептіктен асатын әуе кемелерімен пайдалану;
2) су бұру-сорғыту жүйелерінің ақаулығы салдарынан негіздің дымқылдануы;

3) длительные температурные воздействия от газовых струй авиационной техники;
4) нарушения правил содержания, несвоевременное или низкое качество текущего ремонта покрытия;
5) неправильное использование тепловых машин при удалении гололедных образований.
Параграф 6. Текущий ремонт искусственных покрытий аэродрома
46. Текущий ремонт аэродромов заключается в систематическом и своевременном проведении планово-предупредительных работ по предохранению от преждевременного износа элементов летного поля, искусственных и грунтовых ВПП, внутриаэродромных дорог, а также устранении возникших мелких повреждений и неисправностей в процессе их эксплуатации.
При проведении более трудоемких работ, привлекаются силы и средства инженерно-аэродромных подразделений, либо подрядных организаций имеющих соответствующую лицензию.
47. Перечень основных видов работ по текущему ремонту и эксплуатационному содержанию аэродромов приведены в приложении 10 к настоящим Правилам
48. Текущий ремонт покрытий состоит из подготовительных и основных работ.
Подготовительные работы включают осмотр и дефектовку покрытий, выбор способа ремонта, заблаговременный подвоз и складирование ремонтных материалов, обеспечение необходимым комплектом инструментов, машин и механизмов, средств механизации и материалов.
К основным работам относятся разделка и расчистка дефектных участков покрытия, подготовка поверхности покрытий, приготовление, укладка или нанесение ремонтных составов, уход за уложенным материалом или обработанной поверхностью.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Для приготовления ремонтных составов используются природные каменные материалы (щебень, гравий, песок), цемент, полимерные смолы и органические вяжущие, а также применяются готовые ремонтные материалы заводского изготовления (фибробетоны, полимербетоны, асфальтобетоны).
Характеристика материалов и ремонтных составов, технология их приготовления и применения приведены в приложении 11 и приложении 12 к настоящим Правилам.
50. При проведении текущего ремонта аэродромных покрытий используются серийно выпускаемые средства механизации, а также различные вспомогательные приспособления и инструменты.
51. Выбор способа ремонта аэродромных покрытий производятся в каждом конкретном случае в зависимости от вида ремонтируемого участка, объема работ, характера разрушений и имеющихся в наличии материалов, машин, механизмов, оборудования и инвентаря.
Рекомендуемые способы ремонта цементобетонных покрытий приведены в приложении 13 к настоящим Правилам.

3) авиациялық техниканың газды ағыстарының ұзақ уақытты температуралық және динамикалық әсері;
4) күтіп-ұстау ережелерінің бұзылуы, төсемдердің уақтылы емес немесе сапасы төмен ағымдағы жөндеу;
5) көк мұзды жою кезінде жылу машиналарын дұрыс қолданбау.
1-параграф. Әуеайлақтардың жасанды жабуларын ағымдағы жөндеу
46. Әуеайлақтардың ағымдағы жөндеуі ұшу алаңының, ҰҚЖ жасанды және топырақты элементтерінің, әуеайлақтың ішкі жолдарының уақытынан бұрын істен шығуларынан сақтандыру бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарын уақтылы және жүйелі түрде өткізу, сондай-ақ ұсақ зақымдануды болдырмауды және оларды пайдалану процесінде пайда болатын ұсақ зақымдануларды және ақауларды жоюмен тұжырымдалады.
Көп еңбек сіңіруді қажет ететін жұмысты жүргізу кезінде инженерлік-әуеайлақтық бөлімше жеке құралдары мен күштері, немесе сәйкес лицензиясы бар мердігер ұйымдар тартылады.
47. Әуеайлақтарды ағымды жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі негізгі жұмыстар түрлері осы Қағидалардың 10-қосымшасында көрсетілген.
48. Төсемді ағымдағы жөндеу дайындық және негізгі жұмыстан тұрады.
Дайындық жұмысы төсемді қарап-тексеру мен ақаулыққа жатқызуды, жөндеу түрін таңдауды, жөндеу материалын алдын ала әкелу мен жинап қоюды, қажетті құрал-сайман, машина және механизм жиынтығымен, механикаландыру құралдарымен және материалдармен қамтамасыз етуді қамтиды.
Негізгі жұмысқа төсемнің ақаулы учаскесін бөлу мен тазалау, төсемнің беткі қабатын дайындау, жөндеу құрамын дайындау, төсеу немесе төсеу, төселген материалды немесе өңделген беткі қабатты күтіп-қарау жатады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Жөндеу құрамын дайындау үшін табиғи тас материалдарын (шағыл, қиыршық тас, құм), цемент, полимерлі шайырларды және басқа органикалық тұтқыр, сонымен қатар зауытта шығарылған дайын жөндеу материалдары (фибробетон, плимербетон, асфальтбетон) қолданылады.
Материалдардың және жөндеу құрамдардың сипаттамалары, олардың дайындау және қолдану технологиясы осы Қағидаларының 11-ші және 12-қосымшасында келтірілген.
50. Әуеайлақтық төсемдерде ағымдағы жөндеуді жүргізгенде, сериялық шығарылатын механикаландыру құралдары, сондай-ақ әртүрлі қолдан жасалынған қосалқы құралдарды және аспаптарды қолданады.
51. Әуеайлақтық төсемдерде жөндеу әдісін және тиісті жөндеу материалдарын таңдау әрбір нақты жағдайда жөнделетін учаскенің түріне, жұмыс көлеміне, бұзылу сипатына және қолда бар материалдарға, машиналарға, механизмдерге, жабдықтар мен мүкәммалға байланысты жүргізіледі.
Цемент-бетон төсемдеріне жасалынатын жөндеу жұмыстарының ұсынылған әдістері осы Қағидалардың 13-қосымшасында келтірілген.

52. Текущий ремонт металлических покрытий из стальных плит К-1Д (далее-плиты) заключается в замене плит 4-й и 5-й категорий износа и восстановлении основания под плитами. Категория металлических плит по степени износа определяется в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам. Плиты 3-й и 4-й категории износа подлежат ремонту. Отремонтированные плиты рекомендуется использовать для повторной укладки в покрытиях РД, МС и на крайних по ширине участках ВПП. Их использование на среднем участке ВПП шириной, равной 1/3 ширины полосы, не допускается.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. На каждом аэродроме с металлическими покрытиями необходимо содержать резервный запас плит в количестве 3% от общей площади покрытий. Запасные плиты, полуплиты, торцовые планки, вкладыши, монтажный инструмент хранятся под навесом.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Количество взлетов, посадок и рулений, выполненных на металлических покрытиях, подлежат учету.
Параграф 7. Маркировка аэродрома
55. На искусственной ВПП краской наносятся знаки для обозначения полос точного приземления, осевая пунктирная линия ВПП, две пунктирные линии, выделяющие полосы шириной 22,5 м (18 м), линии выхода с ВПП на РД и цифры, обозначающие номер порога ВПП.
Схемы маркировки, размеры и формы букв и цифр приведены в приложение 15 к настоящим Правилам.
56. Работы по маркировке искусственных аэродромных покрытий проводятся 2 раза в год, весной и осенью.
В процессе эксплуатации по мере износа, проводится обновление маркировочных знаков.
57. Маркировочные знаки на покрытиях наносятся красителями белого цвета с помощью маркировочных машин или вручную (краскопультами, валиками, кистями и тому подобное) по специальным шаблонам. Средний расход краски при нанесении маркировочных линий в 2 слоя составляет 400-500 грамов на квадратный метр (далее – г/м2).
Для маркировки искусственных покрытий аэродрома применяются специальные эмали для маркировки аэродромных покрытий, в отдельных случаях по согласованию с вышестоящим органом управления разрешается применение эмалей для маркировки автомобильных дорог. Для отражения направленного света применяются светоотражающие микростеклошарики, наносимые методом рассеивания поверх свеженанесенной разметки в количестве 200-300 г/м2.
Работы по обновлению маркировки и маркировочных знаков осуществляется при температуре воздуха не ниже плюс 10°С. В районах сухого климата разрешается использовать белые силикатные краски, а также известь. Поверхность покрытия перед покраской тщательно очищается от пыли, грязи, отслоившейся старой краски и масляных пятен.

52. К-1Д металл плитадан (бұдан әрі – плита) жасалған металл төсемді ағымдағы жөндеу 4-ші және 5-ші санаттағы тозған плитаны ауыстыруды және плита астындағы негізді қалпына келтіруді қамтиды. Тозу дәрежесі бойынша металл плита санаты осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес айқындалады. 3-ші және 4-ші санаттағы тозған плиталар жөнделуге тиіс. Жөнделген плитаны ТО, БЖ төсеміне қайта салуға және ҰҚЖ учаскесінің ені бойынша жиегіне пайдалану ұсынылады. Оны жолақтың 1/3 еніне тең ұшу-қону жолағының ортадағы учаскесінде пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Металл төсемі бар әр әуеайлақта төсемнің жалпы ауданынан 3 % көлемінде плитаның резервтегі қорын ұстау қажет. Қордағы плита, жарты плита, шеттік ендірме, жапсырма, монтаждау құрал-сайман қалқа астында сақталады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Металл төсемдерінде орындалған ұшулардың, қонулардың және бұрылулардың сандары есепке алуға жатады.
7-параграф. Әуеайлақтарды таңбалау
55. Жасанды ҰҚЖ-да нақты қону жолағын белгілеу үшін белгілері, ҰҚЖ осьтік үзік сызығы, ені 22,5 м (18 м) жолақты бөліп тұратын екі үзік сызық, ҰҚЖ-нан БЖ-на шығатын сызықтар, ҰҚЖ табалдырығының нөмірін анықтайтын цифрлер сырмен боялады.
Таңбалау сұлбалары, әріптер және цифрлар өлшемдері және пішімдері осы Қағидалардың 15-қосымшасында келтірілген.
56. Әуеайлақтың жасанды төсемдерін таңбалау жөніндегі жұмыстары жылына 2 рет көктемде және күзде өткізеді.
Пайдалану процесінде тозу шамасына қарай таңбалау белгілерін жаңарту жүргізіледі.
57. Төсемдегі таңбалау белгілері арнайы шаблондар бойынша қолмен (сырлау пульттерімен, валиктермен, щеткалармен және сол сияқты) немесе таңбалаушы машиналардың көмегімен ақ түсті бояғыштардың көмегімен жағылады. Таңбалау сызықтарына 2 қабаттан жаққандағы сырдың орташа шығыны 400-500 шаршы метрге грамм (бұдан әрі – г/м2) құрайды.
Жасанды әуеайлақтық жабуларды таңбалау үшін әуеайлақтық жабуларда таңбалау үшін арнайы эмальдер қолданылады, кейбір жағдайларда жоғары тұрған басқару органымен келісіп автомобильдік жолдарды таңбалауға арналған эмальдерді қолдануға болады. Бағытталған жарықты қайтару мақсатында жанадан сырланған таңбалауға 200-300 г/м2 шығынымен шашу тәсілімен микрошынышар қолданылады.
Таңбалауды және таңбалау белгілерін жаңарту жөніндегі жұмыстар ауа температурасы плюс 10°С төмен емес кезде жүзеге асырылады. Ауа райы құрғақ аудандарда силикаттың ақ бояуларын, сонымен бірге әкті пайдалануы мүмкін. Сырлау алдында төсемнің бетін тозаңнан, батпақтан, ескі бояудың қабыршағынан және бояудың дақтарынан мұқият тазартылады.

58. Продольная ось искусственной ВПП маркируется пунктирной линией с шагом 30 м и шириной 0,5 м.
Порог искусственной ВПП маркируется параллельными прямоугольными полосами, расположенными симметрично оси полосы на удалении 15 м от торца и не более 3 м от кромок. Ширина полос и расстояние между ними 1,8-2 м, длина – 30 м, а расстояние между двумя полосами, ближайшими к оси – 3,6-4 м.
Цифровые знаки номера порога состоят из двухзначных чисел, обозначающих магнитный курс посадки.
Номер порога определяется в зависимости от направления искусственной ВПП в соответствии с таблицей 2 приложения 15 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Латинскими буквами L (левая) и R (правая) дополнительно маркируется искусственная ВПП на двух-полосных аэродромах. Буквы располагаются по центру полосы между порогом и цифровым знаком номера порога.
60. Полоса точного приземления маркируется парами прямоугольных знаков, расположенных параллельно оси искусственной ВПП на удалении 300 м от торца полосы. Размеры знаков: ширина – 8 м; длина – 50 м.
61. Двумя пунктирными линиями с шагом 150 м выделяются узкие полосы шириной 22,5 м (18 м) для тренировки летного состава при полетах с узких ВПП.
Ширина полос 3 м, длина – 22,5 м.
62. Центр искусственной ВПП обозначается окружностью диаметром 15 м и шириной линии 0,5 м.
63. На РД обозначаются осевые линии и места ожидания перед выруливанием на ВПП.
Продольная ось РД на прямолинейных участках и поворотах наносится пунктирной линией шириной 0,15 м с шагом 15 м.
Места ожидания перед выруливанием на искусственную ВПП маркируются четырьмя поперечными линиями двумя сплошными и двумя пунктирными на расстоянии не ближе 50 м от кромки полосы. Ширина линий и расстояние между ними 0,15 м, шаг пунктирных линий 0,9 м.
64. На МС, централизованной заправке и ТППВС обозначаются: оси руления воздушных судов (линии заруливания, разворотов и выруливания); зоны особой чистоты; ограничительные линии стоянок воздушных судов.
Линии заруливания, разворотов и выруливания на ТППВС предназначены для обозначения движения воздушных судов на технических позициях.
Ограничительные линии стоянок предназначены для определения места остановки воздушного судна и наносятся перпендикулярно осевой линии заруливания, сбоку от нее в поле зрения летчика.
65. Зоны особой чистоты выделяются на площадках для запусков (опробования) двигателей, а также в местах остановки воздушных судов на ВПП и РД.

58. Жасанды ҰҚЖ-ның бойлық осі 30 м адыммен және ені 0,5 м үзік сызықпен таңбаланады.
Жасанды ҰҚЖ жиегі аяқталған жерінен 15 м аралықта және бастапқы сызбадан 3 м аспайтын симметриялы осьте орналасқан параллель тікбұрышты жолақпен таңбаланады. Жолақ ені және өзара аралық – 1,8 – 2 м, ұзындығы – 30 м, ал оске жақын екі жолақ арасындағы аралық – 3,6-4 м.
Жиектің цифрлық нөмірлік белгісі магниттік қону курсын білдіретін екі таңбалы саннан тұрады.
Жиек нөмірі осы Қағидаларға 15-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес жасанды ҰҚЖ бағытына байланысты айқындалады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Екі жолақты әуеайлақтарындағы жасанды ҰҚЖ латын әріптерімен L (сол) және R (оң) қосымша таңбаланады. Әріптер табалдырық және табалдырық нөмірінің сандық белгісі арасындағы жолақтың ортасы бойынша орналасады.
60. Жерге дәл қону жолағы жолақтың жиегінен 300 м қашықтықта жасанды ҰҚЖ осьін параллель орналасқан тікбұрышты белгілер жұбымен таңбаланады. Белгілердің өлшемдері: ені – 8 м; ұзындығы – 50 м.
61. Тар ҰҚЖ-нан ұшу кезінде ұшқыштар құрамының жаттықтыру үшін, ені 22,5 м (18 м) тар жолақтары қадамы 150 м екі үзік сызықпен белгіленеді.
Жолақтардың ені – 3 м; ұзындығы – 22,5 м.
62. Жасанды ҰҚЖ ортасы, диаметрі 15 м және сызық ені 0,5 м, шеңбермен белгіленеді.
63. БЖ осьтік сызықтары және ҰҚЖ-на шығу алдындағы күту орындары белгіленеді.
БЖ тік сызықты учаскелердегі көлденең осі ені 0,15 м, қадамы 15 м үзік сызықпен белгіленеді.
Жасанды ҰҚЖ бұрылу алдындағы күту орындары төрт көлденең сызықтармен – 2 тұтас және екі үзікті сызықта жолақ жиектерінен 50 м-ден қашық ара қашықтықта таңбаланады. Сызықтар ені мен олардың арасындағы ара қашықтығы 0,15 м, үзік сызықтарының қадамы 0,9 м.
64. ТО, орталық жанармай құю орындарында және ӘКДТБ мыналар белгіленеді: әуе кемелерінің бұрылу осьтері (бұрылу, айналып бұрылу және бұрылыстардағы сызықтары); ерекше тазалық аймақтары; әуе кемелері тұрақтарының шектеу сызықтары.
Бұрылу, айналма және бұрылыс сызықтары ӘКДТБ әуе кемелерінің қозғалысын белгілеу үшін арналған.
Тұрақтардың шектеулі сызықтары әуе кемелерінің аялдау орындарын анықтауға арналған бұрылу осьтік сызығына перпендикулярлы оның жанынан ұшқыштың көру алаңында салынады.
65. Ерекше тазалық аймақтары қозғалтқыштарды іске қосу үшін көруге (сынау үшін) арналған алаңдарында, сондай-ақ ҰҚЖ және БЖ әуе кемелерінің аялдау орындарында бөлініп көрсетіледі.

На эталонной газовочной площадке минимальные размеры зоны особой чистоты должны иметь форму круга под каждым воздухозаборником диаметром 3-5 м, в зависимости от типа воздушного судна.
66. На стоянках, на которые осуществляется заруливание воздушных судов летчиками, зоны особой чистоты следует наносить под каждым воздухозаборником в виде эллипсов, малая (перпендикулярная направлению движения воздушных судов) ось которых не менее вышеуказанных размеров, а большая – на 1-2 м больше.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Маркировка зон особой чистоты выполняется путем двухразовой покраски тщательно отремонтированных и очищенных участков покрытия.
68. Дополнительно к маркировке искусственных покрытий предусматривается установка дневных ориентиров по оси ВПП между дальней приводной радиостанцией с маркером и ближней приводной радиостанцией с маркером, призм обозначения боковых границ полосы подхода к ВПП, начала и конца полосы, полосы точного приземления и использование табельного комплекта аэродромно-стартового имущества (АСИ-3).
69. Маркировочные знаки изготавливаются из любых материалов, причем каркасные выполняются с ослабленными сечениями конструктивных элементов. Они окрашиваются оранжево-красной дневной флуоресцентной эмалью и черной краской, цвет остается неизменным для любого периода эксплуатации.
70. Комплект аэродромно-стартового имущества предназначен для обозначения направления посадки на ВПП, маркировки РД, МС и специальных площадок.
Он состоит из трех комплектов сигнальных полотнищ размерами 9×2 м и 12×2 м для выкладывания посадочного Т и флажков (белого, черного и красного цветов).
71. Посадочный Т-образный знак выкладывается на удалении 150-200 м от начала ВПП и в 10-15 м от ее кромки слева по заходу воздушного судна на посадку.
Цвет применяемых сигнальных полотнищ и флажков зависит от фона местности, района расположения аэродрома и периода эксплуатации (зимой – черный, летом – белый, осенью и весной – красный).
Параграф 8. Маркировка аэродрома и посадочных площадок для вертолетов
72. Маркировка покрытия искусственной ВПП состоит из знака ограничения места приземления при посадке по-вертолетному, пограничных знаков, стартовых линий и опознавательного знака в виде буквы Н.
73. Знак ограничения места приземления при посадке по-вертолетному представляет собой пунктирное кольцо и располагается в центре искусственной ВПП.

Эталондық газ беру алаңында ерекше тазалық аймақтарының барынша аз өлшемдері әуе кемесінің түріне байланысты әрбір ауа сорғытқыш астында диаметрі 3-5 м шеңбер үлгісінде болу қажет.
66. Ұшқыш әуе кемесін бұруды жүзеге асыратын тұрақта ерекше тазалық аймағын әрбір ауа сорғытқыш астында эллипс түрінде жасау қажет, оның шағын осі (әуе кемесінің қозғалысы бағытына перпендикуляр) – кемінде көрсетілген көлемде, ал үлкені – 1 – 2 м астам.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Төсемнің мұқият жөнделген және тазартылған учаскелерін ерекше тазалық аумақтарын таңбалау, ақшыл бояғыштармен екі реттен сырлау жолымен орындалады.
68. Жасанды төсемдерді таңбалауға қосымша маркерлі қашықтағы радиостанциясы және маркерлі жақын жетекті радиостанциясы аралығында, ҰҚЖ осі бойынша күндізгі бағдарларды, ҰҚЖ жақындау жолағы, жолақтың басы мен соңына, дәл қону жолағы жолдарының шектерін белгілеу призмаларын қондыру (АСИ-3) әуеайлақтық-старттық мүліктің табельдік жиынтығын пайдалану көзделеді.
69. Таңбалау белгілері кез келген материалдардан жасалады, бұл ретте кейде каркастылар конструктивті элементтерінің әлсіз қиындыларымен орындалады. Олар түсі пайдаланудың кез келген кезеңі үшін өзгеріссіз қалады, қызғылт-қызыл күндізгі флюоресцентті эмальімен және қара бояумен боялады.
70. Әуеайлақтық-старттық мүлік жиынтығы, ҰҚЖ қону бағытын белгілеу, БЖ, ТО және арнайы алаңдарды таңбалау үшін арналған.
Ол қону Т-ны төсеу үшін арналған мөлшерлері 9×2 м және 12×2 м белгі беру төсеніштерінің үш жинағынан және жалаушалардан (ақ, қара және қызыл түсті) құралады.
71. Т-нысанындағы қону белгісі ҰҚЖ басынан 150-200 м қашықтықта және әуе кемесінің қонуға түсуі бойынша оның сол жиектерінен 10-15 м-де төселеді.
Қолданылатын белгі беру төсеніштері мен жалаушалардың түсі жергілікті жерінің аясында әуеайлақтың орналасқан ауданына және пайдалану кезеңіне (қыста – қара, жазда – ақ, күзде және көктемде – қызыл) байланысты.
8-параграф. Тікұшақтарға арналған әуеайлақтарды және қону алаңдарын таңбалау
72. Жасанды ҰҚЖ төсемін таңбалау тікұшақ сияқты қону кезінде жерге қону орнын шектеу белгісінен, шекара белгілерінен, старттық сызықтар және Н әрпі түрінде айрықша белгіден тұрады.
73. Тікұшақ түрінде қону кезінде жерге қону орнын шектеу белгісі пунктирлік шеңбер болып табылады және жасанды ҰҚЖ ортасында орналасады.

74. Пограничные знаки (строчные и угловые) обозначают границу искусственной ВПП и наносятся в форме прямоугольников.
В торцах искусственной ВПП следует наносить только по одному строчному знаку.
При круглой форме искусственной ВПП наносятся только строчные знаки с разрывами, равными их длине.
Для искусственной ВПП в форме квадрата длина сторон пограничных угловых знаков принимается одинаковой.
75. Стартовая линия, обозначающая место установки передней опоры вертолета при взлете или место приземления при посадке, следует наносить только на искусственную ВПП, имеющую форму вытянутого прямоугольника.
76. Пути руления вертолетов на РД и МС маркируют пунктирной линией шириной 0,15 м и длиной 1,5 м с разрывом в 3 м.
77. ВПП на аэродромах для использования вертолетов и посадочные площадки маркируются призма обозначения границ (пограничными маркерами), размером 3×1 м. Пограничные маркеры изготовляются из дерева и окрашиваются чередующимися полосами белого и черного или белого и красного цветов. Ширина чередующихся поперечных полос составляют 0,6 м, при этом первая и последняя полосы окрашивают в темные цвета.
78. Временные посадочные площадки маркируют по границе рабочей площадки флажками белого цвета для летнего периода и черного (красного) цвета для зимнего периода.
Параграф 9. Маркировка и светоограждение высотных препятствий
79. Все препятствия, установленные в соответствии с техническими требованиями, расположенные на приаэродромной территории, высота которых превышает условные плоскости ограничения высот препятствий, подлежат маркировке и светоограждению.
В ПВП маркировке и светоограждению подлежат также искусственные препятствия, превышающие уровень порога ВПП:
1) от 1 м и выше – на расстоянии до 1 километра (далее – км) от ВПП;
2) от 10 м и выше – на расстоянии от 1 км до 4 км от ВПП;
3) от 50 м и выше – на расстоянии от 4 км и до конца ПВП.
Искусственные препятствия высотой 100 м и более подлежат светоограждению независимо от места их расположения.
80. Дневная маркировка обеспечивает отчетливое выделение на фоне местности со всех направлений и окрашивается в 2 резко отличающихся друг от друга маркировочных цвета: красный (оранжевый) и белый.
81. Дневной маркировке не подлежат препятствия, которые своей формой, размерами и цветом обращают на себя достаточное внимание экипажа воздушного судна (дымовые трубы и другие сооружения из красного кирпича), а также затененные более высокими замаркированными объектами.
82. Препятствия, подлежащие маркировке, при высоте до 100 м маркируются от верхней точки на 1/3 высоты, при высоте более 100 м маркировка начинается с высоты не более 75 м от основания до верхней точки сооружений, если это расстояние не оговорено при согласовании строительства данного объекта.

74. Шекаралық белгілер (жолақты және бұрышты) жасанды ҰҚЖ шекарасын белгілейді және тікбұрыш үлгісінде түсіріледі.
Жасанды ҰҚЖ шет жақтарына тек бір жолақты белгіден жасалу керек.
Жасанды ҰҚЖ дөңгелек үлгісі кезінде тек олардың ұзындығына тең үзілістері бар жолақты белгілер жасалады.
Төрт бұрыш үлгісінде жасанды ҰҚЖ үшін шекаралық бұрыш белгілері жақтарының ұзындығы бірдей қабылданады.
75. Ұшып көтерілу кезінде тікұшақтың алдыңғы тірегін орнату орны немесе қону кезінде жерге қону орнын белгілейтін старттық сызықты тек созылған тікбұрыш үлгісі бар жасанды ҰҚЖ-да жасалу керек.
76. БЖ және ТО тікұшақтарды басқару жолдары 3 м үзіліспен, ені 0,15 м және ұзындығы 1,5 м пунктирлі сызықпен таңбаланады.
77. Тікұшақтарды пайдалану үшін арналған әуеайлақтардын ҰҚЖ және қону аландары мөлшері 3×1 м шекараларды белгілейтін призмалармен (шекаралық маркерлармен) таңбаланады. Шекаралық маркерлер ағаштан жасалады және кезектесіп ақ және қара немесе ақ және қызыл түсті жолақтарға боялады. Кезектесетін көлденең жолақтардың ені 0,6 м құрайды, бұл ретте бірінші және соңғы жолақтар қара түске боялады.
78. Уақытша қону алаңдары жұмыс алаңының шекарасы бойынша пирамидалармен немесе жазғы ұшу кезеңі үшін - ақ түсті қысқы кезең үшін – қара (қызыл) түсті жалаушалармен таңбаланады.
9-параграф. Биік кедергілерді таңбалау және жарықпен қоршау
79. Биіктігі кедергілер биіктігін шектеу шарттық жазықтығынан асатын техникалық талаптарға сәйкес қондырылған әуеайлақ маңындағы аумақта орналасқан барлық кедергілер таңбалауға және жарықпен қоршауға жатады.
Одан басқа ӘҰЖ таңбалауға және жарықпен қоршауға, сондай-ақ ҰҚЖ шекті деңгейінен асатын жасанды кедергілер жатады:
1) 1 м және жоғары – ҰҚЖ-тан 1 километрге (бұдан әрі – км) дейінгі арақашықтықта;
2) 10 м және одан жоғары – ҰҚЖ-тан 1 км-ден 4 км-ға дейінгі арақашықтықта;
3) 50 м және одан жоғары – 4 км арақашықтықта және ӘКЖ аяғына дейін.
Биіктігі 100 м және жоғары жасанды кедергілер олардың орналасқан орнына қарамастан таңбалауға және жарықпен қоршауға жатады.
80. Күндізгі таңбалау барлық бағыттардан жергілікті жердің фонында анық бөлектеуді қамтамасыз етеді және бір-бірінен күрт ерекшеленетін 2 таңбалы түске боялады: қызыл (қызғылт сары) және ақ.
81. Күндіз таңбалауға әуе кемесі экипажының жеткілікті назарын өзіне өз нысанымен, мөлшерлерімен және түсімен (түтін мұржалары мен басқа да құрылыстар қызыл кірпіштен), сондай-ақ неғұрлым биік таңбаланған объектілермен көлеңкеленген кедергілер жатпайды.
82. Таңбалауға жататын кедергілер 100 м дейін биіктік кезінде жоғарғы нүктеден 1/3 биіктікте таңбаланады, егер бұл аралық осы объектінің құрылысын келісу кезінде ескерілмесе, 100 м артық биіктік кезінде таңбалау құрылыстың жоғарғы нүктесіне дейін құрылыс негізінен 75 м артық емес биіктіктен басталады.

83. Объекты, расположенные в непосредственной близости от летных полос и на территории ПВП, предназначенные для обслуживания полетов, маркируются квадратами со стороной от 1,5 до 3 м, расположенными в шахматном порядке, вертикальными или горизонтальными полосами шириной от 1,5 до 3 м.
Маркировка ограждающих поверхностей этих объектов производится сверху до их основания.
84. Вертикальные ограждающие конструкции сооружений до 100 м маркируются горизонтальными полосами шириной от 0,5 до 6 м в зависимости от размеров плоскости. Число чередующихся по цвету полос должно быть не менее трех, крайние полосы окрашиваются в темный цвет.
85. Светоограждение высотных препятствий осуществляется заградительными огнями, а в отдельных случаях заградительными светомаяками.
Излучение красного цвета, постоянное или проблесковое, для светомаяков только проблесковое.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Световое ограждение устанавливается на самой верхней части (точке) препятствия и ниже через каждые 45 м. Расстояния между промежуточными ярусами одинаковое. На дымовых трубах верхние огни размещаются ниже обреза трубы на 1,5-3 м.
Количество и расположение заградительных огней на каждом ярусе должно быть таким, чтобы с любого направления полета (под любым углом азимута) было видно не менее двух заградительных огней.
Сооружения, превышающие условные плоскости ограничения высоты препятствий, дополнительно светоограждаются спаренными огнями на уровне пересечения их с плоскостями.
В верхних точках препятствия устанавливаются по два огня (основной и резервный), работающих одновременно или по одному, при наличии устройства автоматического включения резервного огня при выходе из строя основного огня.
Для препятствий в виде горизонтальных сетей (антенны, линии электропередачи и другое) заградительные огни устанавливаются на мачтах (опорах) независимо от расстояния между ними.
Световое ограждение включается в темное время суток (от захода до восхода солнца), а также на период светлого времени суток при плохой и ухудшенной видимости (туман, дымка, снегопад, дождь).
В районе аэродрома включение светоограждения производится автоматически. В случае отказа автоматических устройств, включение производят вручную лица, отвечающие за эксплуатацию объекта.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

83. Ұшу жолағына тікелей жақын және ұшуларға қызмет көрсету үшін арналған ӘҰЖ аумағында орналасқан объектілері шахмат тәртібінде орналасқан жақтары 1,5-3 м дейін квадраттармен, ені 1,5-3 м дейін тік немесе көлденең жолақтармен таңбаланады.
Осы объектілердің қоршау беттерін таңбалау жоғарыдан олардың негізіне дейін жүргізіледі.
84. 100 м дейін құрылыстардың тік қоршау конструкциялары жазықтық көлемдеріне байланысты ені 0,5-6 м дейін көлденең жолақтармен таңбаланады. Түсі бойынша кезектесетін жолақтар саны үштен кем болмауға тиіс, шеткі жолақтар қоңыр түске боялады.
85. Биіктік шектеудің жарықтық қоршауы шектеу жарығымен, ал жеке жағдайда шектеу жарық маягымен жүзеге асырылады.
Қызыл түсті жарық тұрақты немесе бәсең, жарық маягы үшін – тек бәсең түсіріледі.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Жарықтық шектеу кедергінің ең жоғарғы бөлігінде (нүктесінде) және әрбір 45 м сайын төмен орнатылады. Аралық қабат арасындағы аралық бірдей болады. Түтін шығатын мұржада жоғарғы жарық мұржа шетінен 1,5 – 3 м төмен орналастырылады.
Әрбір қабаттағы шектеу жарығының саны мен орналасуы кез келген ұшу бағытынан (кез келген азимут бұрышынан) кемінде екі шектеу жарығы көрінетіндей болуға тиіс.
Биіктік шектеудің шартты шектеу жолағынан асатын құрылым олардың жолақтары қиысатын деңгейде аралас жарықпен қосымша жарықтық шектеу қойылады.
Бір уақытта қосылған екі жарық (негізгі және резервтегі) немесе бір-бірден негізгі жарық істен шыққан кезде шектеудің жоғарғы нүктесі резервтегі жарықты автоматты түрде іске қосатын құрылғы болған кезде орнатылады.
Шектеу үшін көлденең желі (антенна, электр беру желісі және басқа) түріндегі шектеу жарығы арасындағы аралыққа қарамастан діңгекке (тірекке) орнатылады.
Шектеу жарығы тәуліктің (күн батқаннан шыққанға дейін) қараңғы уақытта, сондай-ақ нашар және көріну төмен (тұман, түтін, қар жауу, жаңбыр) кезінде тәуліктің жарық уақыт кезеңінде қосылады.
Әуеайлақ ауданында шектеу жарығы автоматты түрде қосылады. Автоматты құрылғы істен шыққан жағдайда объектіні пайдалануға жауапты адамдар қолмен қосады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 10. Содержание и текущий ремонт грунтовой части летного поля
87. Содержание грунтовой части летного поля заключается в проведении мероприятий по уходу и ремонту, направленных на обеспечение постоянной пригодности аэродрома к производству полетов и улучшение его эксплуатационных качеств и включает в себя:
1) оценку пригодности к эксплуатации;
2) обеспечения ровности, прочности и плотности грунтов;
3) обеспечение водоотводов с поверхности летного поля;
4) уборку с поверхности летного поля посторонних предметов;
5) проведение мероприятий по обеспыливанию;
6) обновление маркировочных знаков;
7) проведение агротехнических мероприятий.
88. Пригодность грунтовой части летного поля к эксплуатации определяется прочностью грунта и ровностью поверхности.
Прочность грунта оценивается показателем d, который характеризует сопротивление грунта нагрузке, действующей на поверхности контакта с колесом воздушного судна.
Ровность поверхности оценивается по величине ее волнистости (разности смежных уклонов) и отдельных мелких неровностей (колей, кочек, промоин, выбоин).
89. Прочность грунта проверяется перед каждыми полетами или в сроки контроля прочности грунта летного поля, указанные в приложении 16 к настоящим Правилам.
Определение прочности грунта производятся по методике определения прочности грунта на летном поле, изложенной в приложении 17 к настоящим Правилам. Одновременно выявляется наличие участков на грунтовой части летного поля, где средняя прочность грунта менее 0,6 dmin на протяжении более 10 м.
90. Пригодность к эксплуатации грунтовой части летного поля или ее отдельных участков допускается проверять пробными рулениями воздушных судов. Глубины образующихся колей не должны превышать 15 сантиметров (далее – см) для транспортных и 10 см для воздушных судов других типов.
91. Весной после полного оттаивания грунта, а также после ремонта летной полосы проводится контроль поверхности грунтовой части летного поля путем нивелирования с дискретностью 5 м.
Контроль ровности грунтовой летной полосы с помощью нивелирной съемки, осуществляется в соответствии с приложением 18 к настоящим Правилам.
92. Контроль величины неровностей на грунтовой части летного поля с помощью 3-метровой рейки осуществляется одновременно с определением прочности грунта. Результаты проверки заносят в журнал результатов испытаний прочности грунта и оценки ровности ВПП по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
93. По мере появления участков, требующих ремонта, границы грунтовых ВПП могут смещаться.

10-параграф. Ұшу алаңының топырақ бөлімін ұстау және ағымды жөндеуі
87. Ұшу алаңының топырақты бөлігін ұстау әуеайлақтың ұдайы жарамдылығын қамтамасыз етуге және пайдалану қасиеттерін жақсартуға бағытталған күтіп-ұстау және жөндеу жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады, және:
1) пайдалануға жарамдылығы бағалауды;
2) тегістігін, беріктігі мен тығыздығын қамтамасыз етуді;
3) ұшу алаңының бетіндегі су бұруды қамтамасыз етуді;
4) ұшу алаңының бетіндегі бөгде заттарды жинауды;
5) шаңсыздандыру жөніндегі іс-шараларды өткізуді;
6) таңбалау белгілерін жаңартуды;
7) агротехникалық іс-шараларды өткізуді қамтиды.
88. Ұшу алаңының топырақ бөлігін пайдалануға жарамдылық топырақ тығыздығы мен беттің тегістігімен айқындалады.
Топырақ нықтығы ол әуе кемесінің доңғалағымен байланысатын бетте іс-қимыл жасайтын жүктемеге топырақтың қарсылығын сипаттайтын
көрсеткішпен бағаланады.
Беттің тегістігі оның ирек көлемі (аралас тегістердің әртүрлілігі) және жекелеген ұсақ ойлы-қырлы бет (із, төмпешік, шұқыр, шұңқыр) бойынша бағаланады.
89. Топырақ тығыздығы әрбір ұшулар алдында немесе осы Қағидалардың 16-қосымшасында көрсетілген мерзімдерде тексеріледі.
Топырақ төзімділігінің орташа мәнін айқындау осы Қағидалардың 17-қосымшасында мазмұндалған әдістеме бойынша жүргізіледі. Сонымен бір уақытта ұшу алаңының топырақ бөлігінде 10 м артық ұзақтыққа топырақтың орташа төзімділігі 0,6
min-нен кем телімдердің болуы анықталады.
90. Қажеттілік болған кезде ұшу алаңының топырақ бөлігінің немесе оның жекелеген учаскелерінің пайдалануға жарамдылығы әуе кемелерінің сынау басқаруларымен тексерілуі мүмкін. Пайда болатын іздердің тереңдігі көліктік үшін 15 сантиметрден (бұдан әрі – см) және басқа түрлі әуе кемелері үшін 10 см-ден артпауға тиіс.
91. Көктемде топырақ толық ерігеннен кейін, сондай-ақ ұшу жолағын жөндегеннен кейін дискреттілігі 5 м тегістеу жолымен ұшу алаңының топырақ бөлігінің бетіне бақылау жүргізіледі.
Топырақты ұшу аланының тегістігі осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес нивелирлік түсіруіммен бақыланады
92. 3-метрлік рейка көмегімен ұшу алаңының топырақ бөлігіндегі тегіс емес көлемін бақылау, топырақ төзімділігін айқындаумен бір уақытта жүзеге асырылады. Тексеру нәтижелері, осы Қағидалардың 19-қосымшасындағы үлгіде, ҰҚЖ топырағының төзімділігін сынау және тегістігінің бағалау журналына жазылады.
93. Топырақты ҰҚЖ пайдалануға жарамды ұшу жолағын топырақты бөлігінде орналасады.

94. С целью повышения несущей способности и обеспечения устойчивости грунта к воздействию природно-климатических факторов производится уплотнение грунта. Сроки начала весенних грунтоуплотнительных работ определяются на основе обследования проводимого по методике определения влажности и плотности грунта естественного сложения, изложенного в приложении 20 к настоящим Правилам.
95. Определение разновидностей грунта в полевых условиях осуществляется в соответствии с приложением 21 к настоящим Правилам.
96. Дефектные места, имеющие значительные размеры по площади и глубину более 15 см (промоины, просадки, выбоины), засыпаются частично привозным минеральным грунтом, а сверху – местным растительным грунтом.
Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Пониженные места глубиной не более 15 см засыпаются местным растительным грунтом после предварительного разрыхления основания на глубину 5-10 см дисковыми боронами. При устранении небольших по площади углублений грунт подсыпается и планируется вручную, затем уплотняется легкими катками.
При устранении неровностей в виде замкнутых "блюдец", заполненных водой, сначала необходимо отвезти из них воду. Переувлажненный грунт удаляется и заменяется сухим (с влажностью, близкой к оптимальной) или осушается путем внесения в него влагопоглощающих добавок (цемент, известь).
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Образующаяся колейность устранятся сразу после полетов. Колеи глубиной до 5 см устраняются прикатыванием поверхности последовательно легкими и средними катками за 4-6 проходов по одному следу.
99. Глубокие колеи сначала заполняются примерно на половину глубины привозным минеральным грунтом, затем досыпаются местным растительным грунтом из валиков, образовавшихся по краям колей. Последняя операция выполняется автогрейдерами, которыми делают два встречных прохода вдоль колей.
После засыпки колей на всю глубину производится уплотнение грунта и планировка поверхности, чередуя проходы катков с проходами автогрейдеров. Число проходов легких и средних катков должно составлять 6-8.
Засыпка колей, выбоин, промоин и просадок производится песком, щебнем, шлаком и другими материалами, отличными от грунтов летного поля, не допускается.

94. Топырақты тығыздау топырақтың көтеру қабілетін арттыру және оның табиғи-климаттық факторлардың әсер етуіне төзімділігін қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі. Көктемгі топырақты тығыздау жұмыстарын бастау мерзімдері осы Қағидаларға 20-қосымшада мазмұндалған табиғи салынған топырақтың ылғалдылығы мен тығыздығын айқындау әдістемесі бойынша жүргізілетін тексеру негізінде айқындалады.
95. Далалық жағдайларда топырақтың түрлерін айқындау осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
96. Ауданы бойынша елеулі және 15 см астам тереңдігі (шұңқыр, сумен шайылған шұқыр, шөгу) бар ақаулы жер әкелінетін минералдық топырақпен, ал үстінен – сол жердегі қара топырақпен ішінара жабылады.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Тереңдігі 15 см астам емес ойылған жер дискілі тырмамен 5-10 см тереңдікке негізі алдын ала қопсытылғаннан кейін сол жердегі қара топырақпен жабылады. Ауданы бойынша үлкен емес ойықты жою кезінде топырақ қолмен салынады және тегістеледі, содан кейін жеңіл тығыздағышпен басылады.
Су толған ойық "табақша" түріндегі тегіс емес жерді жою кезінде алдымен оны судан тазарту қажет. Суланған топырақ алынады және құрғақ топырақ (ылғалдығы оңтайлы) салынады немесе оған ылғал сіңіретін қоспа (цемент, әк) салу арқылы кептіріледі.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Пайда болған із ұшулардан кейін бірден жойылуға тиіс. Тереңдігі 5 см дейін іздер жеңіл және орташа тығыздағыштармен бір із бойынша 4-6 өтулермен жердің бетін бір ізді басумен жойылады.
99. Терең іздер алдымен шамамен тереңдіктің ортасына дейін жеткізілетін минералды топырақпен толтырылады, содан кейін іздердің шеттерінде пайда болған үймектерден жергілікті өсімдік топырақпен толтыра салынады. Соңғы операция автогрейдерлермен орындалады, олармен іздер бойымен екі қарама-қарсы өту жасалады.
Іздерді барлық тереңдігі бойынша көмгеннен кейін, тығыздағыштар өтулерін автогрейдерлер өтулерімен кезектестіріп, топырақты тығыздау және жердің бетін тегістеу жүргізіледі. Жеңіл және орташа тығыздағыштар өтулер саны 6-8 құруға тиіс.
Іздерді, шұңқырларды, сумен шайылған шұқырлар мен отырып қалған жерлерді көму, құммен, ұсақ таспен, шлакпен және ұшу алаңының топырағынан айырмашылығы бар басқа да материалдармен жүргізуге жол берілмейді.

100. В целях предотвращения недопустимого снижения прочности грунта летного поля вследствие переувлажнения в периоды распутиц проводятся следующие мероприятия:
1) обеспечение ускоренного стока дождевых и талых вод за пределы рабочей площади летного поля;
2) замена сильно переувлажненных грунтов, не поддающихся уплотнению;
3) кратковременное укрепление переувлажненных грунтов вяжущими материалами.
101. Ускоренный сток дождевых и талых вод обеспечивается своевременным устранением неровностей местного рельефа на замкнутых понижениях, колеях, тщательной планировкой поверхности летного поля и заблаговременным устройством новой или восстановлением имеющейся системы отвода воды с соседних водосборов.
При расположении грунтовой части летного поля в замкнутых естественных понижениях с малыми уклонами, не обеспечивающими сток поверхностных вод, принимаются дополнительные меры по механическому удалению воды с переувлажненных участков.
Весной нагорные канавы расчищаются от снега за 10-15 суток до начала его таяния.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. При наличии на аэродроме нескольких грунтовых ВПП, в периоды распутицы подготавливается та, которая имеет двухскатный профиль и поперечные уклоны, близкие к максимально допустимым.
103. Частичная замена или кратковременное укрепление грунта производятся, если влажность более чем в 1,4 раза превышает оптимальное значение по уплотнению.
104. Замена переувлажненного грунта летного поля привозным грунтом (из резерва) производится на глубину 0,3-0,4 м.
105. На отдельных, наиболее ответственных участках летного поля площадью до 2 гектаров переувлажненный грунт допускается укреплять на кратковременный период минеральными вяжущими материалами.
106. С целью предотвращения пылеобразования на грунтовой поверхности, лишенной дернового покрова, проводятся следующие мероприятия:
1) закрепление поверхностного слоя грунта вяжущими материалами;
2) периодическая обработка грунта гигроскопическими солями;
3) систематический розлив воды в сухое время года.
107. Закрепление поверхностного слоя грунта вяжущими материалами проводятся методом пропитки на глубину 10-40 мм.
В качестве вяжущих применяются битумные эмульсии, жидкие битумы, нефть, деготь, мазуты, каменноугольные и сланцевые смолы.
Распределение вяжущего материала производится автогудронаторами в сухую погоду при температуре воздуха не ниже плюс 15оС.

100. Лайсаң кезеңдерінде асыра ылғалдану салдарынан ұшу алаңы жол берілмейтін топырақ төзімділігінің төмендеуін тоқтату мақсатында мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) ұшу алаңы жұмыс ауданының шегінен тыс жаңбыр және еріген сулардың жылдам ағып кетуін қамтамасыз ету;
2) тығыздауға келмейтін, қатты асыра ылғалданған топырақты ауыстыру;
3) асыра ылғалданған топырақты тұтқыр материалдармен қысқа уақытқа нығайту.
101. Жаңбыр және еріген судың жылдам ағып кетуі жергілікті бедердің тегістік емес жерін ойықты, ізді уақтылы жою, ұшу алаңының беткі қабатын мұқият тегістеу және жанынан жаңа су жинағыш жасау немесе қолда барын қалпына келтіру арқылы қамтамасыз етіледі.
Ұшу алаңының топырақ бөлігі судың ағып кетуін қамтамасыз етпейтін, еңісі төмен табиғи ойықта орналасқан кезде суланған учаскені судан механикалық тазарту бойынша қосымша шаралар қабылданады.
Көктемде таулы жыра қардан еріп кеткенге дейін 10 – 15 тәулік бұрын тазартылады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Әуеайлақта бірнеше топырақты ҰҚЖ болған кезде, лайсаң кезеңдерінде екі еңісті пішіні бар және көлденен еңістері максималды жол берілгенге жақындары дайындалады.
103. Топырақты ішінара ауыстыру немесе қысқа уақытқа нығайту оның ылғалдығы тығыздау бойынша қолайлы көрсеткішін 1,4 есе асатын жағдайда жүргізіледі.
104. Ұшу алаңының асыра ылғал топырағын әкелінетін топырақпен (резервтен) ауыстыру 0,3-0,4 м тереңдікте жүргізіледі. Әкелінетін топырақ өз құрамы бойынша ауыстырлатынға мүмкіндігінше жақын болуға тиіс. Топырақ екі қабат болып төселеді. Үстіңгі қабатты тығыздау кезінде тығыздағыштардың өтулері тегістеу машиналардың өтулерімен кезектесуі тиіс.
105. Ұшу алаңының жеке учаскелеріне анағұрлым жауапты алаң 2 гектарға дейін асыра суланған топырақ қысқа уақыт кезеңінде минералды тұтқыр материалдармен нығайтылуы рұқсат беріледі.
106. Шым төсемі алынған топырақ қабатында шаңның пайда болуын болдырмау мақсатында мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) топырақтың үстіңгі қабатын тұтқыр материалдармен бекіту;
2) топырақты гигроскопиялық тұздармен мерзімді өңдеу;
3) жылдың құрғақ мезгілінде суды жүйелі құю.
107. Топырақтың үстіңгі қабатын тұтқыр материалдармен бекіту 10-40 мм тереңдікке сіңдіру әдісімен жүргізіледі.
Тұтқыр заттар ретінде битумды эмульсиялар, сұйық битумдар, мұнай, қара май, мазут, тас көмір және тақтатас шайыр қолданылады.
Тұтқыр материалды тарату құрғақ ауа райында плюс 15°С төмен емес ауа температурасы кезінде автогудронаторлармен жүргізіледі.

108. Грунты, лишенные дернового покрова и не закрепленные вяжущими материалами, обрабатываются гигроскопическими солями или систематически увлажняются в сухое время года. Пересыхание грунтов не допускается.
109. Гигроскопические соли (хлористый кальций, хлористый натрий и другие) применяются только в виде эмульсий, содержащих добавки противокоррозионных веществ представляющие собой 30% водные растворы. Он готовится в емкости комбинированной поливомоечной машины и распределяются по поверхности грунта.
Грунт обрабатывается при его оптимальной влажности. Расчетное количество эмульсии вносится в два приема. При этом 2-й розлив проводится после полного впитывания в грунт всей нормы 1-го розлива.
Через сутки после обработки эмульсией грунт уплотняется легкими катками на пневматических шинах.
110. Розлив воды при обеспыливании проводится с помощью комбинированных поливомоечных машин 3-4 раза в сутки с расходом 0,3-0,6 литров на 1 квадратный метр (далее - м2).
111. Дерновый покров представляет собой верхний слой почвы с многолетней дернообразующей растительностью, густо пронизанный корнями который повышает сопротивление грунта нагрузкам от воздушных судов, способствует более быстрому просыханию грунта, уменьшая пылимость и предупреждает выдувание грунта от газо-воздушных струй.
112. Дерновый покров на летном поле удовлетворяется следующими требованиями:
1) иметь равномерный и густой травостой и плотное сплетение корней на глубину не менее 12 см;
2) быть однородным по составу трав-задернителей;
3) обладать упругостью и устойчивостью к истиранию;
4) иметь по возможности однородную структуру и плотность почвы на всей рабочей площади летного поля.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Качество дернового покрова зависит от вида и состава почвы в поверхностном слое, подбора травосмесей, норм высева семян, подготовки почвы к посеву трав и ухода за дерновым покровом.
Лучший дерновый покров образуется на плодородных супесчаных и легких суглинистых почвах.
Содержание гумуса в почве не должно превышать 8%, а величина показателя кислотности среды должна быть в пределах 5-8 (рН).
Характеристика трав-задернителей для аэродромов приведены в приложении 22 к настоящим Правилам.
114. Качество дернового покрова определяется по количеству побегов у злаков на участке 20×20 см. Характеристика дернового покрова по зонам определяется в соответствии с приложение 23 к настоящим Правилам.

108. Шым төсемінен айырылған және тұтқыр материалдармен бекітілмеген топырақтар, гигроскопиялық тұздармен өңделеді немесе жылдың құрғақ мезгілінде жүйелі түрде ылғалдандырылады. Топырақтың құрғап кетуіне жол берілмейді.
109. Гигроскопиялық тұздар (хлорлы кальций, хлорлы натрий және басқалар) 30% су ерітінділерін қамтитын коррозияға қарсы заттардың қосындылары бар тек эмульсиялар түрінде қолданылады. Ол құрама суару, жуу машинасының ыдысында дайындалады және топырақтың үстіңгі қабаты бойынша таратылады.
Топырақ оның оңтайлы ылғалдығы кезінде өңделеді. Эмульсияның есептік саны екі рет енгізіледі. Бұл ретте 2-ші құю топыраққа 1-ші құюдың барлық нормасы толық сіңгеннен кейін жүргізіледі.
Эмульсиямен өңдегеннен кейін бір тәуліктен кейін топырақ пневматикалық шиналарда жеңіл катоктармен тығыздалады.
110. Шаңсыздандыру кезінде суды құю құрама суару-жуу машиналары арқылы 1 шаршы метрге (бұдан әрі – м²) 0,3-0,6 литр шығысымен тәулігіне 3-4 рет жүргізіледі.
111. Шым төсемі шөппен және қалың тамырлармен жабылған топырақтың үстіңгі қабаты, топырақтың оның беріктігін арттыра және сулануы мен шаң болуын азайта отырып, үстіңгі қабатын бекітедіде топырақтың тез арада кебуінен, шаңдануынан және топырақты газ-ауа ағыстарымен үрленуінен қорғайды.
112. Ұшу алаңындағы шым төсем мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) біркелкі және қалың шөптің және кемінде 12 см тереңдікке тамырдың тығыз өрімі болады;
2) шым шөп құрамы бойынша біркелкі болады;
3) үйкелуге шымыр және төзімді болады;
4) мүмкіндігінше ұшу алаңының барлық жұмыс алаңында топырақ құрылымы біркелкі және тығыз болады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Шым төсемнің сапасы тиіс үстіңгі қабатындағы топырақтың түрі мен құрамына, шөп қоспаларын таңдауға, тұқымдарды егу нормаларына, топырақты шөп егісіне дайындауға және шым төсемін күтіп ұстауға байланысты.
Ең жақсы шым төсем құнарлы құмайт және жеңіл сазды топырақта құрылады.
Топырақ құрамында гумустың бар болуы 8%-дан аспауға тиіс, ал орта қышқылдығы көрсеткішінің өлшемі 5-8 (рН) шегінде болуға тиіс.
Ұсынылатын шым шөптерінің сипаттамалары осы Қағидалардың 22-қосымшада келтірілген.
114. Шым төсемнің сапасы 20×20 см учаскесінде астық дақылдарындағы балауса бұтақтардың саны бойынша айқындалады. Аймақтар бойынша шымды төсемнің сипаттамалары осы Қағидалардың 23-қосымшасында көрсетілген.

115. Уход за дерновым покровом включает:
1) прочесывание, прикатывание, скашивание трав;
2) уничтожение сорняков;
3) подкормку трав минеральными удобрениями;
4) искусственный водополив;
5) борьбу с грызунами.
Для выполнения работ по уходу за дерновым покровом в качестве тягачей следует применять колесную технику.
116. На грунтовой части летного поля проводится регулярное скашивание трав в целях выравнивания травостоя и предотвращения его выпревания зимой.
Сроки скашивания трав устанавливаются в каждом конкретном случае в зависимости от быстроты их роста и местных почвенно-климатических условий при достижении высоты травы 25-30 см. Высота травы, оставшейся на корню, находится в пределах 8-10 см.
Последнее скашивание трав проводится за 3-4 недели до наступления устойчивой холодной погоды (не позднее срока сева озимых), чтобы молодые побеги (отава) успели достаточно развиться и окрепнуть до наступления морозов. Если при наступлении мороза высота травы превышает 15 см, то проводится ее дополнительный покос.
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Трава скашивается тракторными косилками и сразу удаляется за пределы летного поля без высушивания на месте скашивания. Скошенная трава сгребается тракторными граблями за 2-3 прохода по одному следу.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. В целях обеспечения нормальных условий для роста и развития трав-задернителей проводится уничтожение сорняков путем скашивания до начала их обсеменения, выкорчевыванием и с помощью гербицидов.
119. Одной из основных мер ухода за травостоем является подкормка трав. Подкормка трав-задернителей осуществляется азотными, фосфорными и калийными минеральными удобрениями в 2 приема. Весной до начала роста трав и летом после их первого укоса. В районах с недостаточным количеством осадков в летне-осенний период подкормка проводится только ранней весной.
120. Минеральные удобрения перед внесением в почву предварительно измельчаются и просеиваются.
Весенняя подкормка трав проводится после их прочесывания. Распределение удобрений по поверхности проводится равномерно распределителями удобрений.
Летом, особенно при отсутствии атмосферных осадков, минеральные удобрения вносятся в жидком виде.
При наличии на дернине солонцеватых пятен для нейтрализации засоленности почвы вносится гипс, а на кислых почвах – известь в зависимости от степени кислотности почвы.

115. Шым төсемін күтіп-ұстау:
1) тазартуды, домалатуды, шөпті шауып алуды;
2) арамшөп жұлуды;
3) шөптерді минералдық тыңайтқыштармен құнарландыруды;
4) жасанды суғару;
5) кеміргіштерге қарсы күресті қамтиды.
Шым төсемді күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін тартқыштар ретінде доңғалақты техниканы қолдану қажет.
116. Ұшу алаңының топырақты бөлігінде шөп өсуді тегістеу және қыста шіруін болдырмау мақсатында шөп ұдайы шабылады.
Шөп шабу мерзімі шөп биіктігі 25 – 30 см жеткен кезде тез өсуіне және жергілікті топырақ-климаттық жағдайға байланысты әрбір нақты жағдайда белгіленеді. Тамыры қалған шөп биіктігі 8 – 10 см шегінде болады.
Соңғы шөп шабу аяз түскенге дейін жас балауса (алшын көк) жеткілікті дамып және нығайып қатаюы үшін тұрақты суық ауа райы түскенге дейін (күздік егіс мерзімінен кешіктірмей) 3 – 4 апта бұрын жүргізіледі. Егер аяз түскен кезде шөп биіктігі 15 см астам болса, онда қосымша шабылады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Шөп тракторлық орғышпен шабылады және шабылған жерде кептірілмей бірден ұшу алаңынан тыс шығарылады. Шабылған шөп тракторлық тырмауышпен бір ізбен 2 – 3 рет өтіп жиналады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Шөптердің шығуы және өсуі үшін қалыпты жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында оларды тұқым тастағанға дейін шабу, тамырын шабу жолымен және гербицидтердің көмегімен арамшөптер жойылады.
119. Өсінді шөпті күтудің негізгі шараларының бірі шөптерді қоректендіру болып табылады. Шөптерді қоректендіру азот, фосфор және калий минералдық тыңайтқыштармен 2 тәсіл арқылы жүзеге асырылады. Көктемде шөп шыққанға дейін және жазда оларды бірінші рет шапқаннан кейін жүргізіледі. Жазғы-күзгі кезеңде жауын-шашын жеткіліксіз болатын аудандарда қоректендіру тек ерте көктемде жүргізіледі.
120. Минералды тыңайтқыштар топыраққа қосар алдында уатылады және іріктеледі.
Шөпті көктемгі қоректендіру оларды тазартқаннан кейін жүргізіледі. Тыңайтқыштарды жерге себу тыңайтқыштарды шашулармен тегіс жүргізіледі.
Жазда, әсіресе, атмосфералық жауын-шашын болмаған кезде минералдық тыңайтқыштар сұйық түрінде қосылады.
Шымда сортанды дақтар бар болған жағдайда топырақтың тұзын бейтараптандыру үшін гипс, ал тұщы топыраққа-топырақтың тұщылық дәрежесіне байланысты әк қосылады.

121. Для смягчения воздействия на дерновый покров неблагоприятных факторов (засухи, мороза) и усиления кущения трав проводится землевание участков дернового покрова распределением по поверхности растительного грунта слоем 2-3 см.
122. В сухое время года, а также в засушливых районах для усиления роста трав, особенно после укосов, проводится искусственный водополив поливомоечными машинами утром или вечером.
123. Для получения семян многолетних трав на нерабочих площадях летного поля создаются участки-семенники с хорошим травостоем, которые не скашиваются до созревания большинства трав. На них проводится подкормка трав минеральными удобрениями в 2 срока: ранней весной и после укоса трав.
124. Лучшими сроками скашивания семенников злаковых трав являются начало и середина восковой спелости семян, а бобовых трав – периоды созревания 75% соцветий.
125. Мероприятия по борьбе с грызунами проводятся систематически и согласовываются с органами местной власти санитарного надзора. При этом применяются механические, химические и бактериологические способы.
При применении ядохимикатов строго соблюдаются правила техники безопасности.
Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Восстановление нарушенного дернового покрова проводится путем пересадки пластов дернины, подсевом трав-задернителей или вегетативным способом.
127. При вегетативном способе задернения проводится посадка отдельных видов корневищевых трав (полевица белая, овсяница красная) и подсев семян недостающих трав-задернителей.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. При повреждении травостоя от воздействия горючего и смазочных материалов грунт в этих местах разрыхляется, вносятся минеральные удобрения и засеивается травосмесью.
Если почва сильно пропитана горюче-смазочными материалами, то верхний слой (20-30 см) заменяется новым и засеивается семенами дернообразующих трав или закрываются дерниной.
Параграф 11. Содержание и текущий ремонт водоотводных и дренажных систем
129. Водоотводные и дренажные системы (далее – ВДС) на аэродромах в комплексе с другими мероприятиями обеспечивают эксплуатационную пригодность летных полос, способствуют повышению прочности, устойчивости и долговечности аэродромных покрытий, уменьшению переувлажнения грунтов и сокращению нелетных периодов времени на грунтовых ВПП.
План водоотвода и дренажа на аэродроме выполненной по полной схеме, указан в приложении 24 к настоящим Правилам.

121. Шым төсеміне қолайсыз факторлардың (шөл, аяз) ықпал етуін жеңілдету және шөптерді түптеуді күшейту үшін қалыңдығы 2-3 см өсінді топырақтың бетіне шым төсемінің учаскелерін қопсытып жаюмен жүргізіледі.
122. Жылдың құрғақ уақытында, сондай-ақ құрғақ аудандарда шөптердің өсуін, әсіресе, шөптерді шапқаннан кейін күшейту үшін таңертең немесе кешке суару-жуу машиналарымен жасанды суару жүргізіледі.
123. Ұшу алаңының жұмыс жасамайтын далаларында көп жылғы шөптерден ұрық алу үшін көп шөптер пісіп жетілгенге дейін шабылмайтын жақсы өсінді шөбі бар ұрық беру телімдері жасалады. Оларды 2 мерзімде: ерте көктемде және шөптерді шапқаннан кейін минералдық тыңайтқыштармен шөптерді қоректендіру жүргізіледі.
124. Ұрық беретін дәнді шөптерді шабудың ең жақсы мерзімдері ұрықтардың балауыздық пісуінің басы және ортасы, ал бұршақты шөптерді – шоқ гүлдер 75 %-ға пісу кезеңі болып табылады.
125. Кеміргіштерге қарсы күрес іс-шаралары жүйелі жүргізіледі және жергілікті санитариялық қадағалау билік органымен келісіледі. Бұл ретте механикалық, химиялық және бактериологиялық тәсіл қолданылады.
Улы химикат қолданылған кезде техникалық қауіпсіздік қағидалар қатаң сақталады.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Бұзылған шым төсемі қалпына келтіру шым төсемдерін қайта отырғызу, шөптерді отырғызу жолымен немесе вегетативті тәсілдермен жүргізіледі.
127. Шым отырғызудың өсіп-өну тәсілі кезінде тамыр-сабақты шөптің жеке түрі (далалық ақ шөп, қызыл бетеге) отырғызу және жетіспейтін шөп ұрығы отырғызылады.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Өсінді шөп жанар-жағармай материалдарының ықпалынан зақымданған кезде осы жердегі топырақ қопсытылып, минералдық тыңайтқыштар қосылады және аралас шөп себіледі.
Егер топырақ жанар-жағармай материалдарымен қатты ластанса, онда беткі қабаты (20-30 см) жаңамен ауыстырылады және шым жасайтын шөптердің ұрықтары себіледі немесе шыммен жабылады.
11-параграф. Су ағызатын және сорғыту жүйелерін күтіп-ұстау және оларды ағымдағы жөндеу
129. Әуеайлақтардағы су ағызатын және сорғыту жүйелерінен (бұдан әрі – ССЖ) басқа да іс-шаралар кешенінде ҰҚЖ пайдалануға жарамдылығын қамтамасыз етеді, әуеайлақ төсемдерінің мықтылығын, төзімділігі мен ұзақ уақыт жұмыс істеуін арттыруға, топырақтың қатты сулануын азайтуға және топырақты ҰҚЖ ұшпайтын уақыт кезеңдерін қысқартуға ықпал етеді.
Толық көлемде орындалған ұшу жолағындағы су ағызатын және сорғыту жүйенің жалпы жоспары осы Қағидалардың 24-қосымшаға көрсетілген.

130. В пределах территории летного поля для обеспечения безопасности полетов воздушных судов системы водоотвода и дренажа устраиваются закрытыми, смотровые колодцы с заглубленными крышками, отводящие линии в виде заглубленных коллекторов из труб.
131. За пределами летного поля транспортирующие линии выполняются в виде коллекторов с незаглубленными колодцами и открытых канав. В местах перехода заглубленных (закрытых) линий в открытые устраиваются выходные оголовки, а при необходимости перехода открытых линий в закрытые – входные оголовки.
Расположение ВДС в плане и профиле, а также объем и характер мероприятий по водоотводу и дренажу для каждого аэродрома определяются проектом капитального строительства данного аэродрома.
Надежность работы ВДС обеспечивается их защитой от повреждений и засорения.
Смотровые колодцы находятся в постоянно закрытом состоянии и открываться только для наблюдения за работой систем или при их ремонте и очистке. Не допускается производить земляные работы вблизи этих систем и возводить какие-либо сооружения по их трассам.
132. Объем и характер мероприятий по содержанию и текущему ремонту ВДС устанавливается по результатам проверки состояния их отдельных элементов и систем в целом.
133. Плановые осмотры ВДС производятся: осенью – при подготовке к зиме (до начала заморозков), весной – вслед за окончанием снеготаяния.
Внеплановые осмотры проводятся после выпадения ливней.
Осмотру подлежат все незаглубленные (открытые) элементы и сооружения на системах, а также поверхность грунта и покрытий над заглубленными элементами и сооружениями.
Весной, для осмотра и очистки вскрываются все смотровые колодцы, в том числе и с заглубленными крышками.
Сноска. Пункт 133 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Содержание ВДС заключается в периодической очистке их от посторонних предметов, грязи и ила, в подготовке к зиме, в работах по пропуску талых вод и паводков.
Очистке подлежат канавы, лотки, колодцы (смотровые, дождеприемные, тальвежные, поглощающие), трубы подлежат тщательному контролю.
Очистка поглощающих колодцев, мест сброса воды в водоотводные канавы, а также мест соединения их с водоприемниками.
Очистка всех видов колодцев на летном поле выполняется до начало полетов. К началу полетов колодцы должны быть закрыты крышками и заделаны грунтом.

130. Ұшу алаңы аумағының шегінде әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ССЖ тереңдетілген қақпақтары бар жабық, қарайтын құдықтар, құбырлардан тереңдетілген коллекторлар түріндегі ағызатын желілер орнатылады.
131. Ұшу алаңының шегінен тыс жеткізетін желілер терең орнатылмаған құдықтары бар коллекторлар және ашық арықтар түрінде орындалады. Тереңдетілген (жабық) желілерден ашыққа ауысатын орындарда шығатын жақтаулар, ал қажет болған кезде ашық желілерден жабыққа ауысқан кезде кіретін жақтаулар орнатылады.
ССЖ жоспарда және пішінде орналастыру, сондай-ақ су ағызатын және сорғытқы жөніндегі іс-шаралардың көлемі мен сипаты әрбір әуеайлақ үшін жобамен айқындалады.
ССЖ жұмысының сенімділігі оларды зақымдалу мен бітеліп қалудан қорғаумен қамтамасыз етіледі.
Қарайтын құдықтар ұдайы жабық болады және жүйелердің жұмысын қадағалау үшін немесе оларды жөндеу және тазалау кезінде ашылады. Осы жүйелерге жақын жерде жердегі жұмыстарды жүргізуге және оларды трассасы бойынша қандай да бір ғимарат тұрғызуға рұқсат етілмейді.
132. ССЖ күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу жөніндегі іс-шаралардың көлемі мен сипаты олардың жекелеген элементтері мен толық жүйенің жай-күйін тексеру нәтижелері бойынша белгіленеді.
133. ССЖ жоспарлы қарап-тексеріледі: күзде – қысқа дайындалған кезде (аяз басталғанға дейін), көктемде – қар ерігенге кейін және жазғы уақытта – нөсер жауғаннан кейін.
Жоспардан тыс қарап-тексеру жауын-шашыннан кейін жүргізіледі.
Барлық ойылмаған (ашық) элементтер мен жүйедегі құрылыс, сондай-ақ тереңдетілген элементтер мен құрылыс топырағы мен төсемнің беткі қабаты қарап-тексерілуге тиіс.
Көктемде қарап-тексеру және тазарту үшін барлық қарап-тексерілетін құдық, оның ішінде ойылған қақпағы барлар ашылады.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134. ССЖ күтіп-ұстау оларды бөгде заттардан, кірден және лайдан жиі тазартудан, қысқа дайындаудан, еріген су мен тасқынды өткізу жұмыстарынан тұрады.
Тазалауға: арықтар; астаулар; құдықтар (қарап тексеретін, жаңбыр суы құйылатын, қар суы құйылатын, сіңіретін); құбырлар жатады.
Сіңіретін құдықтарды, су ағатын арықтарға суды ағызу орындарын, сондай-ақ олардың су қабылдағыштармен қосылатын жерлерін тазалауға ерекше назар аудару қажет.
Ұшу алаңындағы құдықтардың барлық түрлерін тазалау ұшулар басталғанға дейін орындалады.
Ұшулар басталғанда құдықтар қақпақпен жабылған және топырақпен көмілген болуы тиіс.

Трубы больших размеров (диаметром более 0,8 м) осматриваются при пролезании через них.
После механической чистки труб необходимо проводить их промывку водой под напором.
Глава 3. Порядок зимней эксплуатации аэродрома
Параграф 1. Подготовка аэродрома к зимней эксплуатации
135. Подготовка аэродрома к зиме включает следующие мероприятия:
1) разработку и утверждение плана зимнего содержания аэродрома в соответствии с приложением 25 к настоящим Правилам;
2) подготовку к зимней эксплуатации элементов летного поля, подъездных и внутриаэродромных дорог;
3) подготовку водителей и аэродромно-эксплуатационной техники к работе в зимний период.
136. При подготовке летного поля к зимней эксплуатации проводятся следующие виды работ:
1) своевременно выполняется ремонт искусственных аэродромных покрытий, грунтовой части летного поля;
2) восстанавливается маркировка аэродромных покрытий, обновляется дневные ориентиры;
3) проводится скашивание трав, планировочные работы, укатывается поверхность основных и запасных ВПП;
4) проводится ремонт, очистка и утепление ВДС, закрываются водоприемные и тальвежные колодцы специальными крышками;
5) обозначаются места расположения тальвежных, дождеприемных, смотровых колодцев и головных сооружений коллекторов;
6) устанавливаются снегозащитные ограждения;
7) заготавливаются необходимые строительные материалы для содержания и текущего ремонта аэродромных сооружений в период зимы.
Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. При подготовке водителей и аэродромно-эксплуатационной техники к зиме проводятся следующие мероприятия:
1) укомплектование водительским составом аэродромно-эксплуатационного подразделения и подготовка личного состава из расчета обеспечения двухсменной работы;
2) обучение личного состава правилам работы на технике и эффективным способам ее применения, правилам обслуживания и ремонта, техники безопасности и пожарной безопасности;
3) осуществление подготовки и перевода техники на зимний период эксплуатации, укомплектование техники инструментом, противопожарным инвентарем;
4) подготовка к зимней эксплуатации парковых помещений (хранилище, пункт заправки, водомаслогрейку);
5) оборудование комнаты отдыха водительского состава, задействованного на уборку искусственных и грунтовых ВПП;
6) подготовка и наличие запаса щеток для машин имеющих щеточное оборудование;
7) оборудование системы централизованного запуска двигателей машин;

Көлемі үлкен құбырлар (диаметрі 0,8 м артық) оларға кіру арқылы қарап тексеріледі.
Барлық жағдайларда құбырларды механикалық тазалағаннан кейін оларды ағынды сумен жууды жүргізу қажет.
6-тарау. Әуеайлақтын қысқы пайдалну тәртібі
1-параграф. Әуеайлақты қысқы пайдалануға дайындау
135. Әуеайлақты қысқа дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) осы Қағидалардың 25-қосымшасына сәйкес әуеайлақты қыста ұстау жоспарын әзірлеу және бекіту;
2) әуеайлақ ішіндегі және кіреберіс жолдарды, ұшу алаңы элементтерін қысқы пайдалануға дайындау;
3) қысқы кезеңдегі жұмысқа жүргізушілерді және әуеайлақтық-пайдалану техникасын дайындау;
136. Ұшу алаңын қысқы пайдалануға дайындау кезінде мынадай жұмыс түрі жүргізіледі:
1) жасанды әуеайлақ төсемі, ұшу алаңының топырақ бөлігі уақтылы жөнделеді;
2) әуеайлақ төсемін таңбалау қалпына келтіріледі, күндізгі бағдар жаңартылады;
3) шөп шабылады, жөндеу жұмысы жүргізіледі, ҰҚЖ-ның негізгі және қосалқы беткі қабаты тығыздалады;
4) ССЖ жөнделеді, тазартылады және жылытылады, су жинау және сарқын су құдығы арнайы қақпақпен жабылады;
5) сарқын су, жаңбыр суы жиналатын, тексеру құдығы және басты коллектор ғимараты тұрған жер белгіленеді;
6) қардан қорғау бөгеті орнатылады;
7) әуеайлақ ғимаратын қысқы кезеңде күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу үшін қажетті құрылыс материалы дайындалады.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. Жүргізушілер мен әуеайлақ-пайдалану техникасын қысқа дайындау кезінде мынадай шаралар жүргізіледі:
1) әуеайлақ-пайдалану бөлімшесін жүргізуші құраммен жасақтау және екі ауысымдық жұмыспен қамтамасыз ету есебінен жеке құрамды даярлау;
2) жеке құрамды техникада жұмыс істеу қағидаларына және тиімді қолдану тәсіліне, қызмет көрсету мен жөндеу қағидаларына, техника қауіпсіздігіне және өрт қауіпсіздігіне үйрету;
3) техниканы қысқы пайдалану кезеңіне дайындауды және ауыстыруды жүзеге асыру, техниканы құрал-сайманмен, өртке қарсы мүкәммалмен жабдықтау;
4) парктік үй-жайды (қойма, май құю пункті, су-май жылытқыш) қысқы пайдалануға дайындау;
5) жасанды және топырақты ҰҚЖ тазартуға тартылған жүргізуші құрамның демалу бөлмесін жабдықтау;
6) щетка жабдығы бар машинаға щетка қорын дайындау және ұстау;
7) машина қозғалтқышын орталықтандырылған іске қосу жүйесін жабдықтау;

8) выполнение работ по консервации техники и механизмов, используемых в летнее время.
Сноска. Пункт 137 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Выбор способа содержания аэродрома в зимний период
138. Зимой применяются два способа содержания летного поля аэродрома:
очистка поверхности элементов летного поля от снега;
уплотнение снега на элементах летного поля, связанных с эксплуатацией воздушных судов.
Сноска. Пункт 138 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. От снега очищаются:
1) искусственные покрытия ВПП, РД и МС, а также площадки специального назначения;
2) КПБ с оставлением на них уплотненного слоя снега толщиной не более 10 см;
3) грунтовые ВПП, РД и МС на аэродромах, расположенных в районах с неустойчивыми отрицательными температурами воздуха;
4) внутриаэродромные и подъездные дороги.
140. Уплотнение снега производится:
1) на запасных ВПП и БПБ основной и запасной полосы;
2) на РД к запасным полосам и на спланированных сопряжениях очищаемых и уплотняемых полос.
141. Грунтовые летные полосы, РД и МС аэродромов, расположенных в районах с устойчивыми отрицательными температурами воздуха, содержаться способом очистки, либо способом уплотнения снега.
142. Способ содержания аэродрома в зимне-весенний период, а также размеры очищаемых и уплотняемых площадей устанавливаются вышестоящим командованием, с учетом назначения аэродрома, степени обученности летного состава, задач, выполняемых авиационной частью, и климатических особенностей района расположения аэродрома.
Размеры очищаемых или уплотняемых летных полос не должны быть менее размеров, определенных для данного класса аэродрома.
143. План зимнего содержания аэродрома представляет собой схему летного поля, внутриаэродромных, и подъездных дорог с указанием очищаемых и уплотняемых площадей и мест выкладки снега, очередности очистки, расчетами вероятной потребности сил и средств для снегоочистки и борьбы с гололедом с учетом имеющегося парка машин и личного состава в вариантах на снегопады и гололеды.
План зимнего содержания аэродрома составляет начальник инженерно-аэродромной службы совместно с командиром аэродромно-эксплуатационного подразделения (комендантом аэродрома). План согласовывается с командирами подразделений и частей базирующихся на аэродроме и утверждается старшим авиационным начальником.

8) жазғы уақытта пайдаланылатын техника мен механизмді консервациялау жұмысын орындау.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Әуеайлақты қысқы кезеңде күтіп-ұстау тәсілін таңдау
138. Қыста әуеайлақтың ұшу алаңын күтіп-ұстаудың екі тәсілі қолданылады:
ұшу алаңы элементінің беткі қабатын қардан тазарту;
әуе кемесін қамтамасыз етуге байланысты ұшу алаңының элементінде қарды тығыздау.
Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
139. Қардан:
1) ҰҚЖ, БЖ, ТО, сондай-ақ арнайы мақсаттағы алаңдардың жасанды төсемесі;
2) қалыңдығы 10 см-ден қалың емес тығыздалған қар қабатын қалдыра отырып СҚЖ;
3) ауа райының тұрақсыз кері температурасы бар аудандарда орналасқан әуеайлақтардағы топырақты ҰҚЖ, БЖ және ТО;
4) әуеайлақ ішіндегі және кіреберіс жолдары тазартылады.
140. Қарды тығыздау:
1) негізгі және қосалқы жолақтардың қосалқы ҰҚЖ және БҚЖ;
2) қосалқы жолақтарға БЖ және тазартылатын және тығыздалатын жолақтардың жоспарланған түйісулерінде жүргізіледі.
141. Тұрақты ауа температурасы бар аудандарда орналасқан әуеайлақтардың топырақты ұшу жолақтары, БЖ және ТО тазалау тәсілімен немесе қарды тығыздау тәсілімен күтіп-ұсталады.
142. Қысқы-көктемгі кезеңде әуеайлақты ұстау тәсілін, сондай-ақ тазартылатын және тығыздалатын алаңдардың мөлшерін әуеайлақтың мақсатын, ұшу құрамының оқу дәрежесін, авиациялық бөлім орындайтын міндеттерді және әуеайлақтың орналасу ауданының климаттық ерекшеліктерін ескере отырып, жоғары тұрған қолбасшылық белгілейді..
Тазартылатын немесе тығыздалатын ұшу жолақтарының өлшемдері әуеайлақтың осы сыныбы үшін белгіленген мөлшерден кем болмауы тиіс.
143. Әуеайлақты қысқы күтіп-ұстау жоспары ұшу алаңының, әуеайлақ ішкі және кірме жолдардың, тазартылатын және тығыздалатын алаңдар мен қар үйіп-төгу орындарды, тазалау кезектілігін, қар тазалау және көктайғаққа қарсы күрес үшін күштер мен құралдардың ықтимал қажеттілігін есептеумен, қар жаууы мен көктайғаққа арналған нұсқалардағы қолда бар машиналар паркі мен жеке құрамның ескере отырып, схемасын қамтиды.
Әуеайлақты қыста күтіп-ұстау жоспарын әуайлақтық-пайдалану бөлімшелерінің командирімен (әуеайлақ комендатімен) бірлесіп инженерлік-әуеайлақтық қызметінің бастығы жасайды. Жоспар әуеайлақта орналасқан бөлімдер және бөлімшелер командирлерімен келісіледі және жоғары авиациялық бастықпен бекітіледі.

Параграф 3. Содержание аэродрома, очищаемого от снега
144. Очистка от снега является наиболее надежным способом содержания аэродрома, так как она предотвращает выход аэродрома из строя при зимних оттепелях. Все капитальные покрытия ВПП, РД и МС очищаются от снега до поверхности покрытия.
145. В районах с устойчивыми отрицательными температурами воздуха снег с металлических и упрощенных покрытий, а также с грунтовых летных полос убирается с оставлением на них уплотненного слоя снега толщиной не более 10 см.
При очистке покрытий от снега отвалы снегоуборочных машин оборудуются резиновыми (полиуретановыми) накладками (ножами).
146. Организация работ по уборке снега зависит от размеров очищаемой площади, толщины и плотности снега, скорости и направления ветра, а также от наличия имеющихся снегоуборочных машин.
147. При снежном покрове толщиной до 50 мм снег убирается на всю ширину очищаемых площадей плужными снегоочистителями. Снег от продольной оси ВПП к БПБ смещается кольцевыми проходами плужных снегоочистителей до образования продольных валов у боковых кромок полосы, а затем возможно скорее (до смерзания его в валах) перебрасывается роторными снегоочистителями к местам выкладки, она сразу же разравнивается, а затем уплотняется гладилками и катками. Схема очистки ВПП от снега совместной работой плужных и роторных снегоочистителей указана в приложении 26 к настоящим Правилам.
Очистка ВПП от снега толщиной более 50 мм производится совместной работой плужных и роторных снегоочистителей, вначале кольцевыми проходами плужных снегоочистителей снег сдвигается от оси к продольным кромкам летной полосы до образования валов, не поддающихся дальнейшему перемещению плужными отвалами, а затем снег из валов перебрасывается к обочине ВПП роторными снегоочистителями.
Максимально возможная ширина очищаемых полос, на которых кольцевыми проходами создаются снежные валы предельных размеров, в зависимости от толщины слоя снега и его плотности для комбинированной поливомоечной машины определяется по номограмме в соответствии с приложением 27 к настоящим Правилам.
Полная очистка ВПП на требуемую ширину достигается чередованием работы плужных и роторных снегоочистителей. Окончательная уборка снега после работы снегоочистителей производится подметанием покрытий щетками комбинированных поливомоечных машин.
Определение потребности плужных и роторных снегоочистителей при их совместной работе определяется в соответствии с методикой изложенной в приложении 28 к настоящим Правилам.

3-параграф. Қардан тазаланатын әуеайлақты күтіп-ұстау
144. Қардан тазалау әуеайлақты күтіп-ұстаудың анағұрлым сенімді тәсілі болып табылады, өйткені ол қысқы жылымықтары кезінде әуеайлақтың істен шығуын алдын алады. ҰҚЖ, БЖ, ТО барлық күрделі төсемелері, төсемнің үстіңгі қабатына дейін қардан тазартылады.
145. Тұрақты теріс ауа температурасы бар аудандарда металл және қарапайым төсемдерден, сондай-ақ топырақты ұшу жолақтарынан 10 см-ден артық емес қар қалыңдығының тығыздалған қабатын қалдыра отырып, қар тазаланады.
Метал төсемдерді қардан тазалаған кезде қар тазалау машиналарының соқалары резеңке (полиуретан) жапсырмалармен (пышақтармен) жабдықталады.
146. Қардан тазалау бойынша жұмысты ұйымдастыру тазаланатын алаңның көлеміне, қардың қалыңдығы мен тығыздығына, жел жылдамдығы мен бағытына, сондай-ақ қолда бар қар тазалау машиналарының бар болуына байланысты.
147. Қар үстінгі қабатының қалыңдығы 50 мм-ге дейінгі кезінде қар тазаланатын алаңдардың барлық еніне соқалы қар тазартқыштармен жиналады. ҰҚЖ-ның бойлық осінен БҚБ-ға қар соқалы қар тазалағыштардың айналмалы өту жолдарымен жолақтың бүйірлік жиектерінде бойлық үйме пайда болғанға дейін ығыстырылады, ал одан кейін (оның үймелері қатып қалғанға дейін) роторлы қар тазалағыштармен үйіп-жинау жерлеріне лақтырылады, ол бірден тегістеледі, содан кейін тегістегіштермен және катоктармен тығыздалады. Қардан соқалы және роторлы қар тазалағаыштардын бірлесіп ҰҚЖ тазалау схемасы осы Қағидалардың 26-қосымшасында көрсетілген.
Қалыңдығы 50 мм асқан қардан ҰҚЖ тазалау соқалы және роторлық қар тазалағыштардың бірлескен жұмысымен жүргізіледі, алдымен соқалы қар тазалағыштардың айналмалы өтуімен қарды осьтен үйінділер жасалғанша ұшу жолағының бойымен, соқалы қайырмалармен бұдан әрі ығыстыруға келмегенше, жиегіне қарай ығыстырылады, ал содан кейін қар үйінділерден роторлық қар тазалағыштармен ҰҚЖ шетіне қарай лақтырылады.
Құрамдастырылған суару-жуу машинасы үшін қар қабатының қалыңдығына және оның тығыздығына байланысты шекті мөлшердегі қар үймелерін айналмалы өткелдермен жасалатын, тазартылатын жолақтардың барынша мүмкін ені осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес номограмма бойынша анықталады.
ҰҚЖ-ын қажетті енге толық тазалауға соқа және роторлы қар тазалағыштар жұмысының кезектесуімен қол жеткізіледі. Қар тазалағыштар жұмыс істегеннен кейін қарды түпкілікті жинау, төсемдерді құрамдастырылған суару-жуу машиналарының щеткаларымен сыпыру арқылы жүргізіледі.
Соқалы және роторлы қар тазалағыштардың бірлесіп жұмыс жасау кезіндегі қажетті саны осы Қағидалардың 28-қосымшасында көрсетілген методикаға сәйкес айқындалады.

148. При скорости бокового ветра 8-10 метров в секунду (далее – м/с), направленного перпендикулярно продольной оси ВПП, ширина очищаемой площади разбивается на 2 неравные части. Величину смещения продольной оси начала движения машин от скорости бокового ветра, принимают в соответствии с приложением 29 к настоящим Правилам. Совместной работой плужных и роторных снегоочистителей большая часть ширины полосы очищается от снега в направлении ветра, меньшая часть – против ветра.
149. При скорости бокового ветра более 10 м/с и толщине снега до 15 см ВПП очищается от снега в направлении ветра. Схема очистки искусственной ВПП при боковом ветре более 10 м/с указана в приложение 30 к настоящим Правилам.
Холостых ходов плужные и роторные снегоочистители избегают поворотом плужных отвалов и улиток ротора в конце каждого рабочего хода.
150. Очистка ВПП от плотного снега высотой более 15 см при поперечном ветре более 10 м/с производится в одну сторону по ветру, причем очищаемая полоса делится по ширине на 2 равные части. Первоначально очищается участок, прилегающий к месту выкладки снега, а затем – вторая половина полосы, после чего повторно очищается первая (наветренная) половина ВПП.
151. При содержании летного поля аэродрома методом очистки, ширина очищаемых полос после каждого снегопада обычно уменьшается на 1-5 м, поэтому для сохранения требуемой ширины ВПП и создания плавных сопряжений с БПБ в течение всей зимы ширина очищаемой площади с началом выпадения снега принимается на 40-50 м больше, а затем постепенно сокращается до минимальных размеров.
152. Поверхность снега в местах его выкладки во избежание наносов выравнивается гладилками и планировщиками не позже чем через 1-2 часа после окончания снегопада.
Сопряжения ВПП, РД, МС очищаемых от снега, с уплотненным снежным покровом, а также с местами выкладки снега выполняются с уклоном не более 1:15.
153. При выборе мест выкладки снега следует учитывать рельеф местности, размещение ВПП, РД, МС. При большом поперечном уклоне прилегающей к ВПП местности, создающем опасность затопления в период снеготаяния, выкладка снега производится только на низовой стороне.
Сноска. Пункт 153 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. При очистке от снега ВПП, оборудованных светосигнальными средствами, необходимо:
1) места установки посадочных огней обозначить хорошо заметными ориентирами;

148. ҰҚЖ бойлық осьіне қарама-қарсы бағытталған жақтаулы жел жылдамдығы 8-10 метр секундына (бұдан әрі – м/с) болған кезде тазаланатын алаңның ені 2 тең емес бөлікке бөлінеді. Жел бағытына қарама-қарсы жұмыс жүргізуді бастау жағына қарай осьтің ауысу ауқымы кесте бойынша осы Қағидалардың 29-қосымшасына сәйкес қабылданады. Соқалы және роторлық қар тазалағыштардың бірлескен жұмысымен жолақ енінің көп бөлігі қардан жел бағытына, аз бөлігі желге қарсы тазаланады.
149. Жақтаулы жел жылдамдығы 10 м/с-тан көп және қар қалыңдығы 15 см-ге дейін болған кезде ҰҚЖ қардан жел бағытына қарай тазаланады. Жақтаулы желдін жылдамдығы 10 м/с-тан асқан жағдайда жасанды ҰҚЖ тазалау сұлбасы осы Қағидалардың 30-қосымшасына сәйкес қарама-қарсы басталады.
Соқалы және роторлық қар тазалағыштардың бос жүріп өтуін әрбір жұмыс жүріп өтуінің соңында соқалы қайырмаларды роторлық ұлуларды бұрумен жол бермейді.
150. Көлденең жел 10 м/с-дан артық болған кезде ҰҚЖ 15 см-ден көп биік тығыз қардан тазалау жел бойынша бір жаққа қарай жүргізіледі әрі тазаланатын жолақ ені бойынша 2 тең бөлікке бөлінеді. Алдымен қарды үю орнына шекаралас телім, ал содан кейін – жолақтың екінші бөлігі тазаланады, одан кейін ҰҚЖ бірінші жартысы (желденген) қайта тазаланады.
151. Әуеайлақтың ұшу алаңын тазалау әдісімен ұстаған кезде қар жауғаннан кейін тазаланатын жолақтардың ені, әдетте, 1-5 м-ге азайтылады, сондықтан ҰҚЖ талап етілетін енін сақтау және қыс бойы жақтаулы қауіпсіз жолақтарымен біртіндеп шектесуі үшін тазаланатын алаңның ені алғаш қар жауғаннан бастап 40-50 м-ге кең алынады, ал содан кейін біртіндеп ең аз мөлшерге дейін қысқартылады.
152. Үйінділердің болуына жол бермеу үшін қарды жинау орындарында оның үстіңгі қабаты қар жауып аяқталғаннан кейін 1-2 с-дан кешіктірмей тегістегіштермен және жоспарлаушылармен тегістеледі.
Қардан тазаланатын ҰҚЖ, БЖ және ТО тығыздалған қар қабатымен, сондай-ақ қарды жинау орындарымен шектестіру 1:15-тен артық емес еңіспен орындалады.
153. Қарды жинау жерін таңдаған кезде жергілікті жер бедерін, ҰҚЖ-ны, БЖ мен ТО-ны орналастыру ескерілуге тиіс. Қар еріген кезеңде су басу қатерін тудыратын ҰҚЖ-ға шектес үлкен көлденең еңіс болған кезде қар тек төменгі жағына жиналады.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. Жарық-сигналдық құралмен жабдықталған ҰҚЖ-ны қардан тазартқан кезде:
1) қондыру жарығы орнатылған жерді жақсы көрінетін бағдармен белгілеу;

2) снег вокруг посадочных огней убирать в диаметре 3-4 м;
3) при оборудовании ВПП переносными огнями особое внимание обращать на сохранность кабеля.
Ориентирами при обозначении местонахождения посадочных огней допускается установка конусов с диаметром основания 50 см и высотой не менее 40 см, окрашенных в красный или черный цвет, флажков с высотой древка 0,5 м или хвойных веток.
Для облегчения работ по снегоочистке в ночных условиях следует включать систему посадочных огней.
Организация работ по очистке от снега светосигнальных устройств и посадочных огней поручается личному составу подразделения связи и радиотехнического обеспечения.
Сноска. Пункт 154 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Очистка МС производится двумя способами: с выводом воздушных судов на предварительно очищенную РД или без вывода воздушных судов с МС.
В первом случае очистка МС от снега производится обычным способом с помощью плужных и роторных снегоочистителей, а во втором случае (при невозможности предварительного освобождения стоянок) они очищаются малогабаритными снегоочистителями и вручную.
Для уменьшения заносов воздушные судна на открытых МС устанавливаются носовой частью навстречу направлению господствующих зимних ветров.
Особенности очистки от снега обвалованных МС и РД к ним изложены в приложении 31 к настоящим Правилам.
156. ТППВС с установленными на них агрегатами очищается от снега по кольцевой или челночной схеме движения снегоуборочных машин. Снег вокруг агрегатов в диаметре 3-4 м убирается вручную личным составом служб и подразделений, ответственных за их эксплуатацию.
157. В районах с большим количеством метелей и поземок для защиты ВПП, РД, МС от снежных заносов устанавливаются переносные щиты или устраиваются снежные валы на расстоянии 50-70 м от БПБ и 30-40 м от края РД, МС.
Решетчатые щиты высотой 1,5 м и шириной 2 м с площадью просветов 50%-75% от площади щита изготовляются из тонких досок и устанавливаются вертикально с помощью кольев. Щиты устанавливаются в один ряд впритык или группами по 10-15 щитов в несколько рядов в шахматном порядке на расстоянии между рядами и группами щитов 25-30 м. При отложении снега у щитов на 0,5-0,75 их высоты щиты переносятся и устанавливаются на верх сугробов.
Снежные валы высотой 50-60 см создаются плужными снегоочистителями, грейдерами или угольниками. Валы или снежные стенки устраиваются в 2-3 ряда параллельно обочинам и восстанавливаются по мере их заноса.

2) қондыру жарығы маңайын диаметрі 3-4 м қардан тазарту;
3) ҰҚЖ тасымалданатын жарықпен жабдықталған кезде кабельдің сақталуына ерекше назар аудару қажет.
Қондыру жарығы тұрған жерді белгілеу кезінде бағдар ретінде негіз диаметрі 50 см және биіктігі кемінде 40 см қызыл немесе қара түске боялған конусты немесе сабының биіктігі 0,5 м қара түсті жалаушаны немесе қылқан жапырақ бұтағын орнатуға жол беріледі.
Түнгі жағдайда қар тазарту жұмысын жеңілдету үшін қондыру жарығы жүйесі қосылуға тиіс.
Жарық-сигналдық қондырғыны және қондыру жарығын қардан тазарту жұмысын ұйымдастыру байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесінің жеке құрамына тапсырылады.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. ТО тазалау екі тәсілмен: әуе кемелерін алдын ала тазаланған БЖ шығарумен немесе әуе кемелерін ТО шығармай жүргізіледі.
Бірінші жағдайда ТО қардан тазалау әдеттегі тәсілмен соқалы және роторлық қар тазалағыштардың көмегімен жүргізіледі, ал екінші жағдайда (тұрақтарды алдын ала босату мүмкін болмаған кезде) олар шағын габаритті қар тазалағыштармен және қолмен тазаланады.
Қар ұшқынын азайту үшін әуе кемелері ашық ТО қысқы желдер басым бағытына қарсы бөлігіне алдыңғы жағымен орнатылады.
Қар басып қалған тұрақтарды және оларға БЖ қардан тазалау ерекшелігі осы Қағидалардың 31-қосымшасында мазмұндалған.
156. Оларға агрегаттарды орната отырып, ӘКТДБ қардан тазалау машиналарының шеңбер немесе қарама-қарсы қозғалу схемасы бойынша қардан тазаланады. Агрегаттар маңындағы диаметрі 3-4 м қарды, пайдалануға жауапты қызметтер мен бөлімшелердің жеке құрамы қолмен тазалайды.
157. Көп мөлшерде боран және сырғымалар болатын аудандарда ҰҚЖ, БЖ және ТО қар ұшқындарынан қорғау үшін ЖҚЖ 50-70 м және БЖ және ТО шетінен 30-40 м қашықтықта жылжымалы қалқандар немесе қар үйінділері орнатылады.
Биіктігі 1,5 м және ені 2 м қалқан алаңынан 50-75 % жарық түсіру алаңы бар торлы қалқандар жұқа тақтайшалардан жасалады және қазық көмегімен тік орнатылады. Қалқандар бір қатарға тығыз немесе қатарлар мен қалқан топтары арасында 25-30 м шахмат тәртібінде бірнеше қатарда 10-15 қалқандар топтары орнатылады. Қалқандар жанында олардың биіктігінен 0,5-0,75 см қар жиналған кезде қалқандардың орны ауыстырылады және күртік қардың үстіне орнатылады.
Биіктігі 50-60 см қар үйіндісі соқа қар тазалағыштармен, грейдерлермен немесе бұрыштамалармен жасалады. Үйінділер немесе қар қабырғалары жиектерге қарама-қарсы 2-3 қатарда жасалады және олардың жиналу шамасына қарай қалпына келтіріледі.

Параграф 4. Содержание аэродрома методом уплотнения снега
158. Содержание аэродромов методом уплотнения снега заключается в создании на ВПП, РД, МС снежного покрытия, пригодного для полетов воздушных судов, базирующихся на данном аэродроме. Пригодность снежных покрытий к полетам оценивается показателями их ровности и несущей способности.
159. К ровности поверхности снеговых покрытий предъявляются такие же требования, как и к грунтовым покрытиям.
160. Несущая способность снеговых покрытий характеризуется твердостью снега dсн, которая зависит главным образом от его плотности и температуры. Зависимость твердости снега от его плотности и температуры указана в приложение 32 к настоящим Правилам.
При содержании аэродромов методом уплотнения снега основной задачей является достижение максимально возможной плотности снега в покрытии, не менее 0,6 грамм на кубический сантиметр (далее – г/см3).
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Работы по уплотнению снега на аэродроме начинаются сразу же после первого снегопада и проводится систематически в течение всего зимнего сезона при каждом снегопаде и в периоды повышения температуры воздуха до минус 5°С и выше.
При снегопаде уплотнение следует начинать, как только толщина слоя свежевыпавшего снега достигнет 4-6 см, и продолжать его до прекращения выпадения снега.
162. Снег уплотняется катками на пневматических шинах. Движение катков организуется по эллипсовидным схемам (от оси к обочине). Перекрытие следа смежных проходов катков не менее 20 см.
При толщине слоя свежевыпавшего снега не более 10 см применяются легкие катки. При большей толщине слоя свежевыпавший снег сначала осаживают гладилками с удельным давлением от 0,5 до 1 килограмм-сил на квадратный сантиметр (далее – кгс/см2), а затем уплотняют катками средней массы.
Снег целинный при толщине слоя более 20 см, а также снег, на поверхности которого образовалась ледяная корка, перед уплотнением разрыхляется дисковыми или зубовыми боронами и осаживается гладилками. Все эти работы выполняются при температуре воздуха не ниже минус 5°С.
Сноска. Пункт 162 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. Интервалы времени между отдельными операциями по обработке снега (рыхление, осаживание, уплотнение), а также между очередными проходами катков минимальны и не превышают 30 минут. Эти интервалы должны быть тем меньше, чем ниже температура воздуха в период производства работ.

4-параграф. Қарды тығыздау әдісімен әуеайлақты күтіп-ұстау
158. Әуеайлақтарды қарды тығыздау әдісімен күтіп-ұстау ҰҚЖ, БЖ және ТО осы әуеайлақта базаланған әуе кемелерінің ұшулары үшін жарамды қар төсемін жасауды қамтиды. Қар жамылғысының ұшуларға жарамдылығы олардың тегістігі мен негізгі қабілетінің көрсеткіштері бағаланады.
159. Қар жамылғысы беткі қабатының тегістігіне топырақты жабындыларға қойылатын талаптар қойылады.
160. Қар жамылғысының қатты қабаты негізінен оның тығыздығы мен температурасына байланысты қардың dсн қаттылығымен сипатталады. Қар қаттылығының мөлшері көп болған сайын тығыздығы температурасына тәуелділігі осы Қағидаларға 32-қосымшада көрсетілген.
Қарды қатпарлау әдісімен әуеайлақты күтіп-ұстау кезінде негізгі міндет текше сантиметрге кемінде 0,6 грамм (бұдан әрі – г/см3) төсемдегі қардың мүмкіндігінше барынша тығыздыққа қол жеткізу болып табылады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Әуеайлақтағы қар тығыздығы жөніндегі жұмыс алғаш қар жауғаннан кейін бірден басталуға және әрбір қар жауған кезде және минус 5°С және одан жоғары ауа температурасы артқан кезеңдерде барлық қыс маусымы ішінде жүйелі түрде жүргізілуге тиіс.
Қар жауған кезде тығыздауды тек жаңа жауған қар жамылғысының қалыңдығы 4-6 см-ге жеткенде бастау және қар жауып аяқталғанға дейін оны жалғастыру қажет.
162. Қар пневматикалық шинадағы тегістегішпен тығыздалады. Тегістегіш қозғалысы эллипстік схема (осьтен шетіне қарай) бойынша ұйымдастырылады. Тегістегіштің аралас ізін жабу – кемінде 20 см.
Жаңа жауған қар жамылғысының қалыңдығы 10 см астам болған кезде жеңіл тегістегіш қолданылады. Жаңа жауған қар қалыңдығы қалың болған кезде алдымен аралық қысымы шаршы сантиметрге 0,5 – 1 килограмм-күш (бұдан әрі – кгк/см2) дейін тегістегішпен тапталады, содан кейін массасы орташа тегістегішпен тығыздалады.
Тың қар қалыңдығы 20 см астам болған кезде, сондай-ақ беткі қабатында мұз қатқан қарды тығыздау алдында дискілі немесе тісті тырнауышпен босатылады және тегістегішпен тығыздалады. Барлық осы жұмыс ауа температурасы кемінде минус 5°С болған кезде орындалады.
Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Қарды өңдеу (босату, қабаттау, тығыздау) бойынша жеке операциялар, сондай-ақ тегістегіштің кезекті жүріп өтуі арасындағы уақыт аралығы ең аз және 30 минуттан аспайды. Осы аралық жұмыс кезеңіндегі ауа температурасы төмен болған сайын аз болуға тиіс.

Сноска. Пункт 163 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. Число проходов катков по одному следу составляет 4-7. При применении катков, имеющих систему централизованного регулирования давления воздуха в шинах, величину давления следует постепенно изменять, от минимальной на первых проходах катка до максимальной на заключительных проходах.
Сноска. Пункт 164 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Для обеспечения ровности поверхности снегового покрытия уплотнение снега производится обязательно в сочетании с планировочными работам. Проходы катков и планировочных средств (автогрейдеров) следует чередовать.
Сноска. Пункт 165 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Результаты работ по уплотнению каждого нового слоя снегового покрытия оцениваются определением достигнутой плотности снега. Определение плотности снега производится вдоль оси летной полосы через каждые 100 м и на концевых участках и через 200-400 м – на среднем участке. Определение плотности снега проводится в соответствии с приложением 33 к настоящим Правилам.
Если при контрольных измерениях величина плотности снега оказалась менее 0,6 г/см3, то назначается дополнительно 2-3 прохода катков с увеличенной загрузкой или повышенным давлением воздуха в шинах.
На участках, примыкающих к снеговым покрытиям ВПП, РД, МС устраиваются переходные полосы-сопряжения с пологими откосами от покрытия к поверхности целинного снега. Откосы планируются с уклоном не более 1:15 и их поверхность выглаживается гладилками, обеспечивая обтекаемость для воздушно-снеговых потоков.
167. В предвесенний период толщина созданного на зиму снегового покрытия постепенно уменьшается срезкой снега небольшими слоями автогрейдерами и последующим удалением его роторными снегоочистителями за пределы полос-сопряжений. К началу интенсивного снеготаяния толщина снегового покрытия не более 10 см. Для отвода талой воды от покрытий и предотвращения их подтопления устраиваются в снегу водоотводные нагорные канавы.
Сноска. Пункт 167 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 163-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. Тегістегіш бір ізбен 4 – 7 рет жүріп өтеді. Шинадағы ауа қысымын орталықтандырып реттеу жүйесі бар тегістегіш қолданылған кезде қысым мөлшерін тегістегіш алғаш жүріп өткеннен соңғы жүріп өткенге дейін барынша біртіндеп өзгерту қажет.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. Қар төсемі беткі қабатының тегіс болуын қамтамасыз ету үшін қарды тығыздау жоспарлау жұмысымен міндетті түрде үйлестіріп жүргізіледі. Тегістегіштің жүріп өтуі мен жоспарлау құралын (автогрейдерді) кезектестіру қажет.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. Қар төсемінің әрбір жаңа қабатын тығыздау жөніндегі жұмыс нәтижелері қол жеткізілген қар тығыздығын айқындаумен бағаланады. Қар тығыздығын айқындау әрбір 100 м сайын ұшу жолағының осі бойымен және соңғы учаскелерде және орташа учаскелерде – 200-400 м сайын жүргізіледі. Қар тығыздығын анықтау осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Егер бақылау өлшемдері кезінде қар тығыздығының мөлшері 0,6 г/см3 кем болса, онда жүктемесі көбейтілген немесе шиналардағы ауа қысымы арттырылған тегістегіштердің 2-3 жүріп өтуі қосымша тағайындалады.
ҰҚЖ, БЖ, ТО қар жамылғысымен шектесетін учаскелерде жабыннан тың қардың үстіңгі қабатына қарай еңіс төсемі бар өтпелі жолық-шектесу жасалады. Төсем 1:15-тан артық емес еңісімен жоспарланады және олардың беткі қабаты әуе-қар ағындыларына ағуын қамтамасыз ете отырып, тегістегіштермен тегістеледі.
167. Көктем алдындағы кезеңде қысқа жасалған қар жамылғысы қалыңдығы автогрейдермен қарды шамалы қабатқа кесумен азайтылады және кейіннен роторлық қар тазалағышпен жолақ-шектесуден тыс шығарылады. Қардың қарқынды еруі алдында қар төсемінің қалыңдығы 10 см аспайды. Төсемнен еріген қар суын ағызу және еріп кетуін болдырмау үшін қарда су ағызудың еңіс арығы жасалады.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 5. Оценка несущей способности и ровности поверхности снеговых покрытий. Ремонт покрытий
168. Несущая способность снеговых покрытий оценивается определением твердости снега с помощью конусного твердомера в соответствии с приложение 34 к настоящим Правилам.
169. Участки покрытия, на которых среднее значение прочности меньше величины, требуемой для обеспечения полетов, подлежат дополнительному уплотнению.
170. Ровности поверхности снеговых покрытий контролируется так же, как и на грунтовых покрытий в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам. На участках, где волнистость местного рельефа превышает эксплуатационные допуски, недопустимые неровности устраняются одним из двух способов в зависимости от температуры воздуха в период производства работ.
При температуре воздуха выше минус 5°С снег в пределах дефектных участков срезается на возвышенных местах и перемещается к понижениям, где он разравнивается и уплотняется. Проходы катков и планировочных средств должны чередоваться.
При температуре воздуха ниже минус 5°С поверхность покрытия выравнивается за счет только срезки снега на возвышенных местах с последующим удалением образующихся снежных валиков за пределы полос-сопряжений.
171. Мелкие неровности, образующиеся во время полетов (колеи, выбоины), необходимо устранять в кратчайшие сроки.
Колеи глубиной до 10 см заделываются уплотнением снега легкими катками. Проходы катков должны чередоваться с проходами автогрейдеров. Более глубокие неровности сначала заполняются привозным снегом, а затем уплотняются.
Параграф 6. Удаление гололеда на искусственных покрытиях аэродрома
172. Для предупреждения образования гололеда на искусственных покрытиях организовывается взаимодействие аэродромно-эксплуатационного подразделения с метеорологической службой, с целью заблаговременного предупреждения о предстоящем гололеде.
173. На аэродромных покрытиях проводятся следующие профилактические мероприятия:
1) очищаются искусственные покрытия от снега до их поверхности;
2) убирается снег, выпавший при положительных температурах;
3) удаляется вода во время выпадения осадков с искусственных покрытий;
4) не допускается попадание талых вод на искусственные покрытия в период оттепелей, отводят их через постоянные или временные водоотводы.
Сноска. Пункт 173 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. Для обеспечения полетов воздушных судов в зимнее время на всех аэродромах, подверженных обледенению, кроме искусственной полосы содержится в эксплуатационном состоянии грунтовая ВПП. В случае обледенения искусственных покрытий немедленно принимаются меры по удалению гололедных образований.

5-параграф. Қар төсемінің беткі қабаты тегістігін бақылау және төзімділік қабілетін бағалау. Төсемдерді жөндеу
168. Қар жамылғысының негізгі қабілеті конусты тығыздық өлшеумен қар тығыздығын осы Қағидалардың 34-қосымшасына айқындаумен бағаланады.
169. Ұшуларды қамтамасыз ету үшін тығыздықтың орташа мәні талап етілетін мөлшерден төмен болған жабын телімдері қосымша тығыздауға жатады.
170. Қар төсемінің беткі қабатының тегістігі топырақ жамылғысы сияқты осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес бақыланады. Жергілікті жер бедерінің ирелеңдігі пайдалануға рұқсат етілгендерден асқан учаскелерде рұқсат етілмеген тегіс емес жерлер жұмыстарды жүргізу кезетіндерде ауа температурасына байланысты екі тәсілдің бірімен жойылады.
Минус 5°С-дан жоғары ауа температурасы кезінде қар ақаулы учаскелер шегіндегі қар биік жерлерден ойылып алынады және төмен жерлерге апарылады, сол жерде олар тегістеледі және тығыздалады. Тегістегіштердің және жоспарлы құралдардың жүріп өтуі кезектесуге тиіс.
Ауа температурасы минус 5°С-дан төмен болған кезде кейіннен пайда болған қар жұмырларын жолақ-шектесулерден тысқары шығара отырып, тек биік жерлерден ойылған қар есебінен төсем қабаты тегістеледі.
171. Ұшулар уақытында пайда болған шағын кедір-бұдырларды (ауытқуларды, ойықтарды) қысқа мерзімдерде жою қажет.
10 см-ге дейінгі терең ауытқулар жеңіл тегістегіштермен қарды тығыздап тегістеледі. Тегістердің жүріп өтулері автогрейдерлердің жүріп өтулерімен кезектесуге тиіс. Анағұрлым терең ирелеңдер әкелінетін қармен толықтырылады, содан кейін тығыздалады.
6-параграф. Әуеайлақтың жасанды төсеміндегі көктайғақты тазалау
172. Жасанды төсемдерде көктайғақтың болуының алдын алу жетістіктерінің шарттары әуеайлақтық-пайдалану бөлімшесінің алда болатын көктайғақ туралы күні бұрын ескертуі тиіс метеорологиялық қызметпен өзара іс-қимылы болып табылады.
173. Әуеайлақтық төсемде мынадай профилактикалық іс-шаралар жүргізіледі:
1) жасанды төсем беткі қабатына дейін қардан тазартылады;
2) жылы температурада түскен қар тазартылады;
3) жасанды төсемнен жауын-шашын уақытында судан тазартылады;
4) жасанды төсемге жылыған кезеңде еріген судың ағуына жол берілмейді, тұрақты немесе уақытша су ағызатын жер арқылы ағызылады.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
174. Қысқы уақытта мұз қату болатын барлық әуеайлақтарда әуе кемелерінің ұшуларын қамтамасыз ету үшін жасанды жолақтан басқа, топырақты ҰҚЖ пайдаланатын күйде күтіп-ұстау қажет. Жасанды төсемдерге мұз қатқан жағдайда көктайғақтан тазалау жөніндегі шаралар дереу қабылданады.

175. При удалении гололеда на аэродромах применяться два способа: тепловой и химико-механический.
Тепловой способ удаления гололедных образований применяется на цементобетонных покрытиях. На асфальтобетонных и черных покрытиях он применяться лишь в исключительных случаях – при невозможности удаления гололеда другими способами.
При этом используются тепловые машины типа ТМ-59МГ или ТМГ-3А.
176. Тепловой способ заключается в воздействии на лед высокотемпературного газового потока, создаваемого реактивным авиационным двигателем. Газовый поток расплавляет лед, сдувает образовавшуюся воду и остатки льда с покрытий.
Схема движения тепловых машин выбирается с учетом поперечного профиля искусственного покрытия и направления ветра с обеспечением наилучшего стока воды.
При двухскатном поперечном профиле движение организуется по кольцевой схеме, начиная от продольной оси ВПП, при односкатном поперечном профиле движение организуется по челночной схеме, начиная со стороны верхней кромки покрытия.
При одновременной работе нескольких тепловых машин их движение организуется строем "пеленг" (уступами) с расстоянием между ними 20-25 м и перекрытием полосы обработки на 0,2-0,4 м.
177. При первом проходе тепловой машины (при одновременной работе нескольких машин) у ведущей тепловой машины насадка реактивного двигателя устанавливается по оси симметрии машины. При последующих проходах машины (группы машин) насадка устанавливается под углом 15°-45° (в зависимости от толщины льда и температуры воздуха), при этом меньший угол соответствует более низкой температуре.
178. Рабочие скорости тепловых машин выбираются в зависимости от толщины льда и температуры воздуха с таким расчетом, чтобы не допускать перегрева поверхности покрытий во избежание ее разрушения.
179. Независимо от принятой схемы очистки следят за тем, чтобы во время движения тепловой машины для предотвращения разворотов все колеса находились на очищенном от льда покрытии.
Сноска. Пункт 179 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. При использовании тепловых машин не допускается:
1) производить длительные остановки с работающими реактивными двигателями на освобожденном от льда искусственном покрытии;
2) направлять струю горячих газов на светосигнальное оборудование;
3) передвижение тепловой машины с работающим двигателем в режиме более 2500 оборотов в минуту по не очищенному от льда искусственному покрытию;

175. Көктайғақтан тазалау кезінде әуеайлақтарда екі тәсіл қолданылады: жылу және химиялық-механикалық.
Көктайғақты жылу тәсілімен тазалау, әдетте, цементбетон төсемдерінде қолданылады және қосалқы төсемдерде ол тек айрықша жағдайларда – көктайғақты басқа тәсілдермен тазалау мүмкін болмаған кезде ғана қолданылады.
Бұл ретте жылу машиналары (ТМ-59МГ немесе ТМГ-3А типті) пайдаланылады.
176. Жылу тәсілі мұзға реактивті авиациялық қозғалтқышпен берілетін жоғары температуралы газ ағынымен әсер етуден тұрады. Газ ағыны мұзды ерітеді, жиналған суды және төсемдегі мұз қалдығын үрлеп түсіреді.
Жылу машиналарының қозғалысының схемасы жасанды төсемнің көлденең пішінін және судың жақсы ағуын қамтамасыз ететін желдің бағытын ескере отырып таңдалады.
2 еңісті көлденең пішін кезінде қозғалыс ҰҚЖ ұзын осінен бастап айналма схема бойынша ұйымдастырылады, бір еңісті көлденең пішін кезінде төсемнің жоғары жиегі жағынан бастап, қарама-қарсы жүру схемасымен ұйымдастырылады.
Бірнеше жылу машиналары бір уақытта жұмыс істеген кезде олардың қозғалысы "пеленг" қатарымен (кертпешпен), олардың арасындағы 20-25 м арақашықтықпен және 0,2-0,4 м өңдеу жолағы жабынымен ұйымдастырылады.
177. Жылу машинасы бірінші өткен кезде (бірнеше машина бір уақытта жұмыс істеген кезде) жетекші жылу машинасының реактивті қозғалтқышының қондырмасы машина симметриясының осі бойынша орнатылады. Машина (машина топтары) одан әрі өткен кезде қондырма 15°-45º бұрышпен (мұз қалыңдығына және ауа температурасына байланысты) орнатылады, бұл ретте төменгі бұрыш неғұрлым төмен температураға сәйкес келеді.
178. Жұмыс машиналарының жұмыс жылдамдығы мұз қалыңдығына және ауа температурасына байланысты оның бұзылуын болдырмау үшін төсем үстінің қатты жылуына жол бермейтіндей есеппен таңдалады.
179. Қабылданған Тазарту схемасына қарамастан, жылу машинасының қозғалысы уақытында айналып кетуді болдырмау үшін барлық дөңгелек мұздан тазартылған төсемде болуын қадағалайды.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. Жылу машиналарын пайдаланған кезде мыналарға тыйым салынады:
1) мұздан тазартылған жасанды төсемде жұмыс істеп тұрған реактивті қозғалтқыштардың ұзақ уақыт тоқтап тұруына;
2) ыстық газдардың ағынын жарық-белгі беру жабдығына бағыттауға;
3) мұздан тазаланбаған жасанды төсем бойынша қозғалтқышы минутына 2500 айналымнан артық режимде жұмыс істеп тұрған жылу машинасының қозғалуына;

4) применять тепловые машины во время снегопадов.
181. Удаление гололеда химико-механическим способом осуществляется путем плавления сформировавшихся гололедных образований с последующим удалением продуктов взаимодействия реагентов со льдом или посредством профилактической обработки покрытий химическими реагентами для предупреждения обледенения.
182. Для удаления гололеда на аэродромных покрытиях всех типов применяется химические реагенты в виде порошка, гранул или концентрированных водных растворов, антигололедные жидкие составы на основе ацетатов (формиатов) калия. Расход и общее количество антигололедных реагентов на всю обрабатываемую площадь в зависимости от температуры воздуха и толщины гололедной пленки определяется по прилагаемой при поставке к антигололедному реагенту технической документации.
183. Наиболее эффективное действие и существенное сокращение расхода реагента достигается при распределении его в процессе формирования или немедленно после начала появления гололеда.
184. Основными технологическими операциями по удалению гололеда химическим реагентом являются:
1) распределение реагента по поверхности обледенелого покрытия;
2) уборка остатков льда и образовавшегося раствора с поверхности покрытия.
При распределении порошка, гранул или розливе раствора по поверхности покрытия необходимо обеспечить равномерное распределения реагента в соответствии с расходом указанным в технической документации.
Оставлять на покрытии не прореагировавший со льдом реагент, остатки разрушенного льда, а также образовавшийся раствор реагента в виде порошка и гранул не допускается.
185. Применение реагента на цементобетонных покрытиях, возраст которых менее двух лет, не допускается.
На аэродромных покрытиях, обработанных защитными пропиточными составами, разрешается применение реагентов независимо от возраста бетона.
186. При организации работ по предупреждению и удалению гололедных образований на покрытиях аэродромов химическими реагентами следует руководствоваться технологической картой удаления гололеда химико-механическим способом в соответствии с приложением 35 к настоящим Правилам.
187. Качество очистки ВПП после удаления гололеда оценивается определением фрикционных свойств поверхности покрытий в соответствии с приложение 5 к настоящим Правилам.
Глава 4. Эксплуатация автомобильных дорог на аэродромах
188. Автомобильные дороги аэродрома по назначению подразделяются на подъездные и внутриаэродромные. Подъездные автомобильные дороги соединяют территорию аэродрома, отдельно расположенные казарменный и жилой городки и объекты с государственной или местной сетью автомобильных дорог.

4) қар жауу уақытында жылу машиналарын пайдалануға.
181. Химиялық-механикалық тәсілмен көктайғақпен күрес оны кейіннен реагенттердің мұзбен өзара әрекеттесуі өнімдерінен тазартумен қалыптасқан көктайғақты еріту жолымен немесе мұз қатудың алдын алу үшін төсемдерді химиялық реагенттермен профилактикалық өңдеу тәсілімен жүзеге асырылады.
182. Көктайғақпен күрес үшін барлық типтегі әуеайлақ төсемдерінде ұнтақ, түйіршік немесе концентрациялы су ерітінділері, калий ацетаты (формиаты) негізіндегі сүйық көктайғаққа қарсы құрамдар. Барлық өңделетін алаңға көктайғаққа қарсы коррозиялы емес реагенттің шығыс нормасы мен жалпы саны көктайғаққа қарсы реагенттерге қоса берілетін техникалық құжаттар негізінде анықталады.
183. Реагенттің анағұрлым тиімді әрекетіне және оның шығыс нормасын елеулі қысқартуға оны құру үдерісінде бөлу кезінде немесе көктайғақ пайда болғаннан кейін дереу қол жеткізіледі.
184. Көктайғақты химиялық реагентпен тазалау жөніндегі негізгі технологиялық операциялар мыналар болып табылады:
1) реагентті мұз қатқан төсем үсті бойынша бөлу;
2) төсем үстінен мұз қалдығын және жиналған ерітіндіні жинау.
Төсем үстіне ұнтақты, түйіршіктерді тарату немесе ерітіндіні құю кезіндегі басты талап реагентті қабылданған шығыс нормасымен бірдей етіп жаюды қамтамасыз ету болып табылады. Төсемде мұзбен әрекеттеспеген реагентті, қираған мұз қалдықтарын, сондай-ақ жиналған реагент ерітіндісін қалдыруға тыйым салынады.
185. Салынғаны кемінде екі жыл болған цементбетон төсемдерінде реагенттерді қолдануға тыйым салынады.
Қорғаныш сіңіру құрамымен өңделген әуеайлақ төсемдерінде бетонның салынғанына қарамастан, реагенттерді қолдануға рұқсат етіледі.
186. Әуеайлақ төсемдерінде көктайғақтың болуының алдын алу және оны химиялық реагенттермен тазалау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру кезінде осы Қағидалардың 35-қосымшасына сәйкес технологиялық карталарды басшылыққа алу керек.
187. Көктайғақтан ҰҚЖ тазалағаннан кейін сапасын жабулардын жоғарғы қабатының фрикциондық қасиеттер осы Қағидалардың 5 қосымшасына сәйкес бағаланады.
4-тарау. Әуеайлақтағы автомобиль жолдарын пайдалану
188. Әуеайлақтың автомобиль жолдары атауына қарай кіреберіс және әуеайлақ ішіндегі жолдар болып бөлінеді. Кіреберіс және автомобиль жолдары әуеайлақ аумағын жеке орналасқан казармалық және тұрғын қалашығын сондай-ақ объектілерді мемлекеттік немесе жергілікті автомобиль жолдары желілерімен қосады.

189. Работы по содержанию и текущему ремонту внутриаэродромных дорог обеспечивают непрерывное безопасное движение транспорта и сохранности дорог и дорожных сооружений. Для ремонта и содержания подъездные дороги со всеми входящими в их состав элементами (мостами, трубами, зелеными насаждениями, снегозащитными и путевыми ограждениями и дорожными знаками) закрепляются за дорожно-эксплуатационными участками, подчиненными Министерству обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 189 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. В содержание автомобильных дорог на аэродромах входят работы по поддержанию чистоты, уборке снега, ликвидации скользкости, по уходу за покрытием, земляным полотном, полосой отвода, дорожными сооружениями, маркировкой проезжей части и дорожными знаками. Эти работы выполняются без прекращения движения транспорта по ним.
Сноска. Пункт 190 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
191. Содержание дорог в летне-осенний период включает комплекс следующих мероприятий: очистка покрытий от грязи, обеспыливание, профилировка автогрейдерами и укатка упрощенных покрытий и грунтовых дорог, а также планировка их обочин и откосов, прочистка водоотводных канав.
При подготовке к зимней эксплуатации, производятся работы по закрытию щитами отверстий водопропускных труб, установке снегозадерживающих щитов, заготовке антигололедных материалов (химреагентов, песка, шлака).
192. Зимнее содержание дорог состоит из следующих работ: очистка проезжей части дороги от снега; ликвидация скользкости поверхности покрытия; перестановка снегозадерживающих щитов.
193. При содержании дорог весной выполняются следующие работы: снятие щитов водопропускных труб и уборка снегозадерживающих щитов, удаление снега с обочин, ликвидация просадок дорожной одежды.
194. Борьба с зимней скользкостью проводится путем россыпи на проезжей части химических реагентов (наиболее распространены АНС, хлористый натрий и хлористый кальций) или фрикционных материалов (песок, мелкий гравий, топливный шлак). Химические вещества нельзя рассыпать на цементобетонные покрытия в возрасте до 2 лет, а также на железобетонных и металлических мостах.
195. Снегозадерживающие щиты устанавливаются на участках дорог, проходящих по открытой местности в нулевых отметках, на низких насыпях или в неглубоких выемках.
Типы снегозадерживающих щитов указаны в приложении 36 к настоящим Правилам.

189. Әуеайлақ ішіндегі жолды күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу жұмысы үздіксіз қауіпсіз көлік қозғалысын және жол мен жол құрылымын сақтауды қамтамасыз етеді. Құрамына кіретін барлық элементімен (көпір, құбыр, көгал, қардан қорғайтын және жол қоршау және жол белгісі) бірге кірмежолды жөндеу мен күтіп-ұстау үшін ол Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне бағынысты жол-пайдалану учаскесіне бекітіліп беріледі.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Әуеайлақтағы автомобиль жолын күтіп-ұстауға тазалықты ұстау, қардан тазарту, тайғанақтықты жою, төсемін, жер қабатын, бұру жолағын, жол құрылысын, жүріс бөлігін таңбалау және жол белгісін күтіп-ұстау жұмысы кіреді. Бұл жұмыс көлік қозғалысын тоқтатпай орындалады.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
191. Жазғы-күзгі кезеңде жолдарды күтіп-ұстау мынадай іс-шаралар кешенін қамтиды: төсемдерді кірден тазалау, шаңын тазарту; автогрейдерлермен жол төсемін дұрыс төсеу және кәдімгі төсемдер мен топырақ жолдарды тегістеу, сондай-ақ олардың жиегі мен қиякесіктерін жоспарлау; су ағызатын арықтарды тазалау.
Қысқы пайдалануға дайындық кезінде, одан басқа су өткізетін құбырлардың тесіктерін қалқандармен жабу, қар ұстайтын қалқандарды орнату, көктайғаққа қарсы материалдарды (химреагенттерді, құмды, шлакты) дайындау жөніндегі жұмыстар жүргізіледі.
192. Жолдарды қыста күтіп-ұстау мынадай жұмыстардан тұрады: жолдың жүретін бөлігін қардан тазалау; төсем үстінің тайғанақтығын жою; қар ұстайтын қалқандарды орнату.
193. Көктемде жолдарды күтіп-ұстау кезінде мынадай жұмыстар орындалады: су өткізетін құбырлардан қалқандарды алу және қар ұстайтын қалқандарды жинау; жиектен қарды тазалау; жол төсемінің тесілуін жою.
194. Қыстағы тайғақпен күрес жүретін жол бөлігіне химиялық заттарды (АНС, хлорлы натрий және хлорлы кальций анағұрлым кең таралған) немесе фрикциондық материалдарды (құм, ұсақ түйіршік, отын күлі) себу жолымен жүргізіледі. Химиялық заттарды салынғанына 2 жыл болмаған цементбетонды төсеміне, сондай-ақ темірбетон және металл көпірлерге себуге болмайды.
195. Қар ұстайтын қалқандар нөлдік белгілерде ашық жергілікті жермен өтетін жол учаскелерінде, аласа үйінділерде немесе терең емес ойпаңдарда орнатылады.
Қалқандар типтері осы Қағидалардың 36-қосымшасында көрсетілген.

Щиты устанавливаются на расстоянии от дороги, равном 20-30 высотам щита. При достижении высоты снежного вала за щитами 3/4 высоты щитов их следует переставлять.
196. Содержание водопропускных труб включает следующие работы:
1) осмотр конструкций труб с периодичностью не реже 1 раза в полгода;
2) закрытие отверстий труб щитами на зиму и снятие их весной;
3) очистка лотка трубы от песка и ила, прочистка подводящего и отводящего русел; контроль за работой труб в паводки и половодья.
197. Содержание автодорожных мостов включает: осмотр несущих конструкций, очистка мостового полотна и несущих конструкций, пропуск паводков и ледоходов.
198. К текущему ремонту относятся работы по предупреждению и устранению мелких повреждений конструктивных элементов автомобильных дорог и дорожных сооружений.
199. При текущем ремонте земляного полотна выполняется:
1) прочистка кюветов и водоотводных канав, восстановление разрушенного укрепления их стенок и дна;
2) исправление обочин с планировкой и уплотнением;
3) планировка откосов насыпей и выемок, восстановление травяного покрова на них.
200. Текущий ремонт дорожных покрытий производят также, как и текущий ремонт искуственных покрытий аэродромов указанный в главе 2 настоящих Правил.
201. Текущий ремонт мостов состоит в проведении следующих работ:
1) смена дефектных элементов, устранение повреждений перил, тротуаров, ремонт участков покрытия, исправление водоотводных труб, устранение просадок в местах сопряжения моста с насыпью или ее укрепление;
2) на деревянных мостах – удаление гнили и усиление элементов конструкции, антисептирование и их окраска, подтяжка и замена болтов, по необходимости замена досок настила, тротуара и так далее;
3) на металлических мостах – локализация трещин, замена элементов конструкций и их окраска;
4) на железобетонных мостах – устранение раковин и трещин в бетоне пролетных конструкций и опор путем затирки цементно-песчаным раствором состава 1:2.
202. Текущий ремонт водопропускных труб предусматривает заделку трещин и швов, выравнивание лотка, исправление укрепления русла и насыпи.
Глава 5. Техника предназначенная для содержания и ремонта аэродромов
Параграф 1. Классификация техники для содержания и ремонта аэродромов
203. Аэродромно-эксплуатационная техника по своему назначению подразделяется на три группы:
1) летнего содержания аэродромов;
2) зимнего содержания аэродромов;
3) текущего ремонта аэродромов.
204. Описание конструкций аэродромно-эксплуатационной техники, особенности порядка и периодичность ее технического обслуживания, а также правила эксплуатации необходимо проводить в соответствии с инструкциями и руководствами, прилагаемыми к каждой машине или механизму.

Қалқандар жолдан қашықтық қалқанның биіктігі бойынша бірдей 20-30 м орнатылады. Қар үйіндісінің биіктігі қалқандардан 3/4 биіктікке жеткен кезде оларды қайта орнату керек.
196. Су өткізетін құбырларды күтіп-ұстау мынадай жұмыстарды қамтиды:
1) құбырлар құрылымын жарты жылда кемінде 1 рет жиілікпен қарап тексеру;
2) қыста құбырлар саңылауларын қалқандармен жабу және оларды көктемде алу;
3) құбыр астауын құмнан және лайдан тазалау; жалғастыратын және бұрып апаратын салаларды тазалау; тасқын және су жайылуы кезінде құбырлардың жұмысын бақылау.
197. Автожол көпірлерін күтіп-ұстау мыналарды қамтиды: негізгі құрылыстарды қарау; көпір табанын және негізгі құрылымдарды тазалау; тасқын мен сең жүруді өткізу.
198. Ағымдағы жөндеуге автомобиль жолдары мен жол ғимараттарының құрылымдық элементтерінің азын аулақ бұзылуларының алдын алу мен жою бойынша жұмыстар жатады.
199. Жер төсемдерінің ағымдағы жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) кюветтер мен су бұрғыш жыраларын тазалау, олардың бұзылған бекініс қабырғаларын және түбін қалпына келтіру;
2) жобамен жолдың жағасын жөндеу және тығыздау;
3) үйінділердің құламаларын жобалау, өсімдік төсемдерін қалпына келтіру.
200. Жол төсемдерін ағымдағы жөндеу осы Қағидалардың 2-тарауында көрсетілген әуеайлақ төсемдерін ағымдағы жөндеу сияқты жүргізіледі.
201. Көпірлерді ағымдағы жөндеу мынадай жұмыстарды жүргізуден тұрады:
1) ақаулы элементтерді алмастыру, бұзылған қоршауларды, тротуарларды жою, төсемнің учаскелерін жөндеу, су бұрғыш құбырларын жөндеу, үйінділермен немесе оның бекіністерімен көпірдің түйіскен орындарындағы ақауларды жою;
2) ағаш көпірлерде – шірігендерді жою және құрылымдық элементтерді күшейту, залалсыздандыру және оларды сырлау, тартып байлау және бұрандаларын алмастыру, қажеттілігі бойынша төсеніш тақталарын, тротуарларды алмастыру;
3) метал көпірлерде – жарықтарды жою, құрылымдық элементтерді алмастыру және оларды бояу;
4) темірбетонды көпірлерде – құрамы 1:2 цемент-құмды ерітіндімен тығындау жолымен аралық құрылымдар мен тірек бетондағы шүмектер мен жарықтарды жою.
202. Су өткізу құбырларын ағымдағы жөндеу, жарықтарды бекітіп тастау, қайық теңестіру, арналар мен үйінділерді бекітілуін түзеу.
5-тарау. Әуеайлақтарды күтіп-ұстауға және жөндеуге арналған техника
1-параграф. Әуеайлақтарды күтіп ұстау және жөндеуге арналған техниканы жіктеу
203. Әуеайлақтық-пайдалану техникасы өзінің арналуы бойынша мынадай үш топқа бөлінеді:
1) әуеайлақты жазда күтіп-ұстау;
2) әуеайлақты қыста күтіп-ұстау;
3) әуеайлақты ағымдағы жөндеу.
204. Әуеайлақ-пайдалану техникасы конструкциясының сипаттамасын, техникалық қызмет көрсету тәртібі мен кезеңділік ерекшелігін, сондай-ақ пайдалану қағидаларын әрбір машинаға немесе механизмге қоса берілетін тиісті нұсқаулықтарға және нұсқауға сәйкес жүргізу қажет.

Необходимое количество средств малой механизации и аэродромно-эксплуатационной техники для содержания и ремонта аэродромов определяется Натуральными нормами военной техники и оборудования СВО ВС РК, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 9 сентября 2015 года № 518дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12291).
Контрольный осмотр аэродромно-эксплуатационной техники должностными лицами органа контроля и надзора за деятельностью государственной авиации, органов управления государственной авиации, органа оперативно-тактического управления государственной авиации и войсковой части проводится, согласно приложению 42 к настоящим Правилам.
Контрольный осмотр средств измерения должностными лицами органов управления государственной авиации, органа оперативно-тактического управления государственной авиации и войсковой части проводится не реже одного раза в месяц (не менее 30% средств измерения).
Сноска. Пункт 204 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Техника для летнего содержания аэродромов
205. Для летнего содержания аэродромов применяют:
1) землеройные и землеройно-транспортные машины;
2) планировочные машины;
3) грунтоуплотняющие машины;
4) машины и механизмы для ухода за искусственными покрытиями и грунтовой частью летного поля;
5) маркировочные машины.
206. При содержании аэродромов из землеройно-транспортных и землеройных машин применяются бульдозеры, скреперы, одноковшовые экскаваторы преимущественно на пневмоходу.
Бульдозеры применяются при устройстве грунтовых обвалований для укрытий воздушных судов, специальных автомобилей и других машин, засыпке рвов, канав и воронок, грубой планировке отсыпаемого грунта, а в зимнее время – для очистки аэродрома от снега.
Скреперы применяются для снятия растительного слоя, разработки выемок, отсыпки насыпей на летном поле и при возведении земляного полотна дорог, одноковшовые экскаваторы применяются для отрывки траншей и котлованов.
207. Планировочные машины (автогрейдеры и прицепные грейдеры) применяются для планировки грунтовой части аэродрома, профилировки дорог, засыпки рвов, канав, колей, перемещения и разравнивания грунта, очистки аэродрома от снега, разравнивания и планировки снега, создания снежных снегозащитных валов, очистки дорог.
208. Из грунтоуплотняющих машин на аэродромах применяются пневмошинные катки для послойного уплотнения свежеотсыпанных грунтов при возведении насыпей, при ремонте и уходе за грунтовой летной полосой.

Әуеайлақты күтіп-ұстау және жөндеу үшін шағын механикаландыру құралының және әуеайлақ-пайдалану техникасының қажетті саны Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 9 қыркүйектегі № 518 қбпү бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің әскери техникасы мен жабдығының заттай нормаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12291 болып тіркелген) айқындалады.
Мемлекеттік авиация, мемлекеттік авиацияны бақылау органы және мемлекеттік авиация жедел-тактикалық бақылау органының әрекетін бақылау және қадағалау органының және әскери бөлімнің лауазымды адамдары ведомстволық бағыныстағы бөлімшенің әуеайлақты пайдалану жабдығын осы Қағидаларға 42-қосымшаға сәйкес бақылап тексереді.
Мемлекеттік авиация басқару органы, мемлекеттік авиация жедел-тактикалық бақылау органы және әскери бөлім лауазымды адамдары ведомстволық бағыныстағы бөлімшенің өлшеу жабдығын айына бір реттен сиретпей (әрбір өлшеу құралының кемінде 30 %-ы) бақылап тексереді.
Ескерту. 204-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Әуеайлақтарды жазда күтіп-ұстауға арналған техника
205. Әуеайлақтарды жазда күтіп-ұстау үшін мыналар қолданылады:
1) жер қазу және жер қазу-көліктік машиналары;
2) тегістеу машиналары;
3) топырақты нығыздау машиналары;
4) ұшу алаңының жасанды төсемдері мен топырақты бөліктерін күтіп-ұстауға арналған машиналар мен механизмдер;
5) белгілеу машиналары.
206. Әуеайлақты күтіп-ұстау кезінде жер қазу-көліктік және жер қазу машиналарынан бульдозерлер, скреперлер, басым түрде пневможүрісті бір шөмішті экскаваторлар қолданылады.
Бульдозерлер әуе кемелерін, арнайы автомобильдер мен басқа да машиналарды бүркемелеу, орларды төгу, салып берілген топырақты жоспарлау үшін топырақты құлату құрылғысы кезінде, ал қысқы уақытта әуеайлақты қардан тазалау үшін қолданылады.
Скреперлер өсімдік қабаттарын алу, ұшу алаңындағы үйінділерді қазу үшін қолданылады және жолдың жер төсемдерін тұрғызу кезінде қолданылады, бір шөмішті экскаваторлар ор және қазан шұңқырларды қазу үшін қолданылады.
207. Тегістеу машиналар (автогрейдерлер мен тіркемелі грейдерлер) әуеайлақтың топырақ бөлігін тегістеуге, жолдарды кескіндеуге, орларды, шұңқырларды көмуге, топырақты араластыруға және тегістеу, қардан әуеайлақты тазалауға, қардан қорғау үшін қарлы үйінділерді жасауға, жолды тазалауға қолданылады.
208. Әуеайлақта топырақты тегістеу машиналарынан үйінділер тұрғызу кезінде, топырақты ұшу жолағын жөндеу және күту кезінде топырақтарды қабат-қабат төсеу үшін пневмошиналық орамдар қолданылады.

209. К машинам для ухода за искусственными покрытиями, грунтовой частью летного поля относятся комбинированные (универсальные) поливомоечные, вакуумно-уборочные, вакуумные подметально-уборочные машины, а также сельскохозяйственные машины и механизмы (сеялки, косилки, плуги, бороны, грабли).
Вакуумно-уборочные и вакуумные подметально-уборочные машины применяются для очистки поверхности бетонных и асфальтобетонных ВПП, РД и МС от песка, камней, обломков бетона и других посторонних предметов.
Поливомоечное оборудование комбинированных и универсальных машин применяется для поливки и мойки искусственных покрытий, поливки грунтовых полос и стартов, зеленых насаждений и трав.
Оно также используется в качестве вспомогательного средства при тушении пожаров.
Параграф 3. Техника для зимнего содержания аэродромов
210. Для зимнего содержания аэродромов применяются снегоуборочные машины и машины для удаления с искусственных покрытий аэродромов гололедных образований.
211. Для уборки снега на аэродромах используются шнекороторные, фрезерно-роторные, плужнощеточные снегоочистители, смонтированные на автомобильных или специальных колесных шасси:
1) шнекороторные и фрезерно-роторные снегоочистители применяют для уборки снега на всех элементах летного поля аэродромов, подъездных и внутриаэродромных дорог, а также для переброски снега, предварительно обвалованного плужнощеточными снегоочистителями, и погрузки его в транспортные средства (автосамосвалы, специально оборудованные грузовые автомобили);
2) плужнощеточные снегоочистители применяют для патрульной очистки от снега на всех элементах летного поля аэродромов, подъездных и внутриаэродромных дорог, а также для обвалования снега при совместной работе их с роторными снегоочистителями. Плужнощеточные снегоочистители монтируются на автомобилях и тракторах. Тракторные плужнощеточные снегоочистители на гусеничном ходу допускаются на искусственные аэродромные покрытия только при оборудовании их гусеничной ходовой части специальными резиновыми накладками.
Сноска. Пункт 211 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212. Для уплотнения снега на аэродромах применяются прицепные и полуприцепные пневмошинные катки.
213. Удаление с искусственных покрытий аэродрома ледяных и гололедных образований осуществляется тепловым или химико-механическим способом:
1) при тепловом способе применяются тепловые машины, смонтированные на самоходном шасси или на автомобильном шасси, имеющем в качестве рабочего органа реактивные авиационные двигатели с насадкой для распределения газовой струи по поверхности аэродромного покрытия;

209. Ұшу алаңының қолдан жасалған төсемдеріне, топырақ бөліктерін күтуге арналған машинаға аралас суару-жуу және вакуумды-тазалау машиналары, сондай-ақ ауылшаруашылығы машиналары және механизмдері (тұқым себетін, шөп шабатын, соқа, тырма, тырнауыш) жатады.
Вакуумды-тазалау машиналары бетонды және асфальтбетонды ҰҚЖ жоғарғы жағын, БЖ және ТО құмнан, тастан, бетон сынықтарынан және басқа да бөгде заттардан тазалау үшін қолданылады.
Машиналардың суару-жуу құрал-жабдықтары қолдан жасалған төсемдерді суару және жуу, топырақ жолақтары мен старттарды, жасыл желектер мен шөптерді суару үшін қолданылады. Ол өрт сөндіру кезінде көмекші құралдар ретінде қолданылуы мүмкін.
3-параграф. Әуеайлақты қыста күтіп-ұстауға арналған техника
210. Әуеайлақты қыста күтіп-ұстау үшін қар жинаушы машиналар мен тайғақ болған әуеайлақтың қолдан жасалған төсемдерден тазарту үшін қар тазалайтын машиналар мен машиналар қолданылады.
211. Әуеайлақта қардан тазарту үшін автомобильге немесе арнайы дөңгелекті шассиге оратылған шнекті-роторлық, фрезерлі-роторлық, соқалы-щеткалы қартазалағыш қолданылады:
1) шнекті-роторлық және фрезерлі-роторлық қартазалағыш әуеайлақ ұшу алаңының барлық элементін, кірмежолды және әуеайлақтық ішкі жолды қардан тазарту, сондай-ақ алдын ала үйілген қарды соқалы қартазалағышпен лақтыру және көлік құралына (автосамосвал, арнайы жабдықталған жүк автомобилі) тиеу үшін қолданылады;
2) соқалы қартазалағыш әуеайлақ ұшу алаңының барлық элементін, кірмежолды және әуеайлақтық ішкі жолды патрульдік қардан тазарту, сондай-ақ роторлық қартазалағышпен бірге жұмыс істегенде қарды үю үшін қолданылады. Соқалы-щеткалы қартазалағыш автомобильге және тракторға монтаждап орнатылады. Шынжыр табанды тракторлы соқалы-щеткалы қартазалағыш жасанды әуеайлақ төсемге тек шынжыр табанның жүріс бөлігіне арнайы резеңкелі жапсырмамен жабдықталған кезде жол беріледі.
Ескерту. 211-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
212. Әуеайлақта қар төсеу үшін тіркемелі және жартылай тіркемелі пневмошиналық орамдар қолданылады.
213. Мұзды және тайғақты әуеайлақтың қолдан жасалған төсемдерінен кетіру, жылыту немесе химикалық-механикалық әдіспен жүзеге асырылады:
1) жылыту әдісі кезінде әуеайлақ төсемдерінің жоғарғы жағымен газ тарату үшін қондырылған реактивті авиация қозғалтқыштарының жұмыс органы ретінде өзі жүретін шассиде немесе автомобиль шассиінде құрастырылған жылыту машиналары қолданылады;

2) при химико-механическом способе применяются самоходные или прицепные пескоразбрасыватели, распределители минеральных удобрений, комбинированные (универсальные) машины с установленным поливомоечным оборудованием или специальные аэродромные распределители жидких реагентов. Продукты взаимодействия химических реагентов со льдом удаляются комбинированными (универсальными) машинами, оборудованными плужными снегоочистителями и подметальными щетками.
Параграф 4. Техника для текущего ремонта искусственных покрытий
214. При проведении текущего ремонта искусственных аэродромных покрытий применяются бетономешалки, установки для разогрева битума и резинобитумного вяжущего, битумные котлы, заливщики швов и трещин, поверхностные электровибраторы, пневмобетоноломы и пневмомолотки, пневмотрамбовки, сварочные агрегаты, бензорезы, угловые шлифовальные машинки и различные вспомогательные приспособления и инструмент. Питание пневматических и электрических инструментов осуществляется соответственно от передвижных компрессорных установок и электростанций.
215. Бетономешалки применяются для приготовления бетонов и растворов.
При текущем ремонте используются, бетономешалки со смесительным барабаном вместимостью 250 литров.
216. В битумных котлах и установках производится разогрев до необходимой температуры битумных, резинобитумных и вяжущих материалов, используемых при заливке швов и ремонте цементобетонных покрытий и сооружений.
217. Заливщики швов и трещин применяются для заливки очищенных от грязи и пыли прогрунтованных швов и трещин резинобитумный вяжущий материал, предварительно разогретый в котлах или установках.
218. Поверхностные электровибраторы применяются для уплотнения свежеуложенного бетона или полимербетона и грунтов в основаниях под плиты при их замене.
Для данных видов работ также используются пневмотрамбовки.
219. Пневмобетоноломы и пневмомолоты применяются при дроблении отдельных разрушенных бетонных плит, разделке трещин, выбоин или раковин на поверхности покрытия, разработке тяжелых и мерзлых грунтов и разборке разрушенных сооружений.
220. Сварочные агрегаты, и газорезы применяются для сварки и резки арматуры при ремонте железобетонных покрытий и сооружений и выполнения аналогичных операций при производстве разных видов текущих ремонтных работ.
Сноска. Пункт 220 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Планирование, производство и приемка работ по содержанию и текущему ремонту, материально-техническое обеспечение, учет и отчетность

2) химикалық-механикалық әдіс кезінде сусымалы реагенттердің немесе жартылай жуғыш машиналардың өзі жүретін немесе тіркемелі шашыратқыштар қолданылады. Мұздан химиялық реагенттердің өзара әрекеттесу өнімдері соқалы қар тазалағыштармен және сыпырғыш щеткалармен жабдықталған араластыратын жартылай жуғыш машиналармен тазартылады.
4-параграф. Жасанды төсемдерді ағымдағы жөндеу үшін техника
214. Қолдан жасалған әуеайлақ төсемдеріне ағымдағы жөндеуді жүргізу кезінде бетон араластырғыштар, битумды және резеңке-битумды тұтқыр еріту үшін қолданылатын битумды қазандықтар, жоғары электрлі дірілдеткіш, пневмобетоноқиратқыш мен пневмобалғалар, пневмотегістегіштер, дәнекерлеу агрегаттарды, бензокескіштер, бұрыштық тегістеу машиналар және әртүрлі көмекші керек-жарақтар мен құрал-саймандар қолданылады. Пневматикалық және электрлі құрал-саймандарды қоректендіру компрессорлық жылжымалы компрессорлық қондырғылар мен электр станцияларға сәйкес жүзеге асырылады.
215. Бетон араластырғыш машиналар бетондар мен ерітінділерді дайындау үшін қолданылады.
Ағымдағы жөндеу кезінде сыйымдылығы 250 литрлі қоспалауыш барабанмен бетон араластырғыш машиналар пайдаланылады.
216. Битумды қазандар мен қондырғыларда және цементбетонды төсемдер мен ғимараттарды жөндеу кезінде қолданылатын битумды, резеңкебитумды және басқа да тұтқыр материалдарды қажетті температураларға дейін жылыту жүргізіледі.
217. Жік пен жарықшақтар, қазандарда немесе қондырғыларда алдын ала жылытылған резеңкебитумды тұтқыр материалдардың кірі мен шаңынан тазаланған жік пен жарықшақтарға құю үшін қолданылады.
218. Беткі электровибраторлар жаңадан төселген бетонды немесе полимерлік бетон мен оларды алмастыру кезінде негізгі тақталардың үстіндегі топырақты тығыздау үшін қолданылады.
Соңғы жағдайда пневмонығыздағыштарда қолданылуы мүмкін.
219. Пневмобетонқиратқыш пен пневмобалғалар жеке бұзылған бетон тақталарды ұсақтау, төсемдердің үстіңгі жағындағы жарықтарды, шұңқырларды немесе қуыстарды өңдеуге, ауыр және мұздалған топырақты өңдеуге және бұзылған ғимараттарды аршуға қолданылады.
220. Дәнекерлеу агрегаты мен газ-кескіш темір-бетон төсем мен құрылымды жөндеу кезінде арматураны дәнекерлеу және кесу және ағымды жөндеу жұмысының әртүрлі операция түрі үшін қолданылады.
Ескерту. 220-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Жұмыстардың жоспарлануы, өндірісі мен қабылдануы, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, есепке алу мен есеп беру

Параграф 1. Планирование работ по содержанию и текущему ремонту
221. Планирование работ по текущему ремонту и содержанию летных полей аэродромов, производится на основании результатов осмотров и установленных сроков проведения ремонтов.
222. Плановые осмотры производятся по графику, утвержденному старшим авиационным начальником.
223. Для проведения общего осмотра командир авиационной части назначает комиссию.
По результатам проведенного осмотра отрабатываются планы-ведомости и расчеты потребности материалов по форме, согласно приложениям 37, 38 к настоящим Правилам на объекты, которые намечены комиссией к ремонту, с учетом реальных возможностей аэродромно-эксплуатационного подразделения, обеспеченность материально-техническими и денежными средствами.
224. На основании планов-ведомостей, задач по инженерно-аэродромному обеспечению в планируемом году, с учетом обеспеченности материально- техническими ресурсами и денежными средствами разрабатывается Годовой план работ и затрат на содержание, эксплуатацию и текущий ремонт аэродрома (далее - Годовой план) по форме, согласно приложению 39 к настоящим Правилам. Второй экземпляр Годового плана установленные сроки представляется на утверждение в довольствующий инженерно-аэродромный отдел, для АС КНБ РК в Управление военного и материально-технического обеспечения АС КНБ РК.
К Годовому плану прилагается перечень материалов, которые поставляются централизованно.
Довольствующим инженерно-аэродромным отделом является инженерно-аэродромный отдел Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – СВО ВС РК) на который возложено обеспечение авиационных частей и подразделений материально-техническими средствами по действующим нормам, штатам и табелям.
Сноска. Пункт 224 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
225. Для проведения непредвиденных работ по текущему ремонту летного поля, внутриаэродромных дорог аэродрома в Годовом плане необходимо дополнительно предусматривать запасы в размере до 10% от общей потребности, предусмотренной на плановый текущий ремонт летного поля аэродрома.
226. При совместном базировании на аэродроме нескольких авиационных частей и подразделений, а так же учреждений и организаций других ведомств расходы по текущему ремонту и содержанию аэродрома, зданий, сооружений производят раздельно за свой счет, пропорционально занимаемым фондам и летной нагрузке на аэродром (количество взлетов и посадок).

1-параграф. Күтіп-ұстау және ағымды жөндеу жөніндегі жұмысты жоспарлау
221. Әуеайлақтардың ұшу алаңдарын ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды жоспарлау кезең-кезеңмен қарап тексерулер нәтижесінде және жөндеулер жүргізудің белгіленген мерзімдер негізінде жүргізіледі.
222. Ұшу алаңдарының әуеайлақтық төсемдерінің элементтерін кезең-кезеңмен қарап тексерілуі аға авиациялық бастық бекіткен схема бойынша жүйелі жүргізіліп отырады.
223. Жалпы қарап тексеруді жүргізу үшін авиациялық бөлім командирі комиссия тағайындайды.
Жүргізілген қарап тексеру нәтижелері бойынша комиссия жөндеуге бекіткен объектілерге жоспар-ведомосттер және материалдар қажеттіктерінің есептері осы Қағидалардың 37, 38-қосымшаларына сәйкес әзірленеді. Бұл ретте әуеайлақтық-пайдалану бөлімшелердің жеке құрамының және материалдық-техникалық жағынан және ақша қаражатымен қамтамасыз етілуінің нақты мүмкіндіктері есепке алынуға тиіс.
224. Жоспарлы жылы инженерлік-әуеайлақтық қамтамасыз ету жөніндегі жоспар-ведомостар, міндеттер негізінде материалдық-техникалық ресурстармен және ақша қаражатымен қамтамасыз етілуін ескере отырып, осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әуеайлақты күтіп-ұстауға, пайдалануға және ағымдағы жөндеуге жұмыстар мен шығындардың жылдық жоспары (бұдан әрі – Жылдық жоспар) әзірленеді. Жылдық жоспардың екінші данасы белгіленген мерзімдерде жабдықталым инженерлік-әуеайлақтық бөліміне, ҚР ҰҚК АҚ үшін ҚР ҰҚК АҚ әскери және материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасына бекітуге ұсынылады.
Жылдық жоспарға орталықтандырылған жеткізілетін материалдар тізбесі қоса беріледі.
Жабдықталым инженерлік-әуеайлақтық бөлім болып авиациялық бөлімдер мен бөлімшелерді қолданыстағы нормалар, штаттар мен табельдер бойынша материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету жүктелген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК ӘҚК) инженерлік-әуеайлақтық бөлімі табылады.
Ескерту. 224-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
225. Әуеайлақтың ұшу алаңын, әуеайлақ ішіндегі жолдарын ағымдағы жөндеу бойынша күтпеген жұмыстарды жүргізу үшін Жылдық жоспарда әуеайлақтың ұшу алаңын ағымдағы жоспарлы жөндеу үшін қаралған жалпы соманың 10% дейінгі мөлшерде қажетті қаражат қаралады.
226. Әуеайлақта бірнеше авиациялық бөлімдердің, сонымен қатар басқа ведомствалардын авиациялық бөлімшелерінің бірлесіп орналасу кезінде әуеайлақ, ғимарат, құрылыстардың ағымды жөндеу және күту жөніндегі шығындарды әр әскери бөлім (ұйым) өз есебінен әуеайлақта орналасқан қорларға және ұшу салмағына (ұшақ салмағы есебімен ұшу және қону саны) пропорционалды жүзеге асырады.

227. Сводный план работ и затрат на содержание, эксплуатацию и текущий ремонт аэродрома (далее - Сводный план) по форме, согласно приложению 40 к настоящим Правилам отрабатывается довольствующим инженерно-аэродромным отделом, согласовывается руководителем финансового органа и утверждается главнокомандующим СВО ВС РК, для АС КНБ РК руководителем ведомства.
Сноска. Пункт 227 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
228. В соответствии с утвержденным Сводным планом до 25 декабря года предшествующего планируемому, утверждаются Годовые планы на каждый аэродром.
Первые экземпляры Годовых планов направляются в авиационные части эксплуатирующие аэродром.
Вторые экземпляры Годовых планов остаются в довольствующем инженерно-аэродромном отделе (для АС КНБ РК в Управлении военного и материально-технического обеспечения АС КНБ РК) и являются основанием для финансирования, МТО и контроля за их выполнением.
Сноска. Пункт 228 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Производство и приемка работ по содержанию и текущему ремонту аэродрома
229. Работы по текущему ремонту и содержанию аэродрома выполняются в соответствии с календарным планом-графиком по текущему ремонту и эксплуатационному содержанию объектов аэродрома разрабатываемом по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, утвержденным старшим авиационным начальником.
230. Для выполнения сложных в техническом отношении работ разрешается в установленном порядке привлекать подрядные ремонтно-строительные организации в пределах лимитов и норм, определяемых законодательством или соответствующих рабочих- специалистов, с оплатой выполненных работ по соответствующим нормам и расценкам.
231. Производство работ осуществляется в соответствии с положениями действующих строительных норм и строительных правил и настоящими Правилами, с соблюдением требований охраны труда, правил техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности.
232. Технический надзор за выполнением работ по текущему ремонту летного поля аэродрома осуществляются должностными лицами авиационной части в соответствии с должностными обязанностями.
233. При производстве работ на конструкциях летного поля и внутриаэродромных дорогах, которые скрываются последующими работами, составляются акты освидетельствования скрытых работ.
Приемка работ производится по мере их выполнения комиссией, назначаемой старшим авиационным начальником. При этом составляют акт выполненных работ, который является основанием для списания израсходованных материалов и составления отчета о выполнении плана текущего ремонта.

227. Әуеайлақты күтіп ұстау, пайдалану мен ағымдағы жөндеу жұмыстарының және оларға жұмсалатын қаражаттың жиынтық жоспарын (бұдан әрі – Жиынтық жоспар) осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес жабдықталым инженерлік-әуеайлақтық бөлімі әзірлейді, қаржы органы басшысы келіседі және ҚР ҚК ӘҚК бас қолбасшысы, ҚР ҰҚК АҚ үшін ведомствоның басшысы бекітеді.
Ескерту. 227-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
228. Жоспарланатын жыл алдындағы 25 желтоқсанға дейін бекітілген Жиынтық жоспарға сәйкес әрбір әуеайлаққа Жылдық жоспарлар бекітіледі.
Жылдық жоспарлардың бірінші даналары әуеайлақты пайдаланатын авиациялық бөлімдерге жіберіледі.
Жылдық жоспарлардың екінші даналары жабдықталым инженерлік-әуеайлақтық бөлімде (ҚР ҰҚК АҚ үшін ҚР ҰҚК АҚ әскери және материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасында) қалады және қаржыландыру, МТҚ және олардың орындалуын бақылау үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 228-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Әуеайлақ күтіп-ұстау және ағымды жөндеу жұмыстарын жүргізу және қабылдау
229. Әуеайлақты ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар жоғары авиациялық бастықпен бекіткен осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес үлгіде әуеайлақты ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау күнтізбелік жоспар-графигі негізінде орындалады.
230. Техникалық жағынан күрделі жұмыстарды орындау үшін белгіленген тәртіппен, орындалған жұмыстарға тиісті нормалар мен бағалымдар бойынша ақы төлене отырып, заңнамамен белгіленген лимиттер мен нормалар шегінде мердігерлік жөндеу-құрылыс салу ұйымдары немесе тиісті жұмысшы-мамандар тартылады.
231. Жұмыстарды жүргізу құрылыс салу нормалары мен ережелерінің шарттарына және осы Қағидаларға сәйкес, еңбек қорғау талаптары, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері сақтала отырып, жүзеге асырылады.
232. Әуеайлақтың ұшу алаңын ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың орындалғанын техникалық бақылауды авиациялық бөлімнің лауазымдық адамдармен лауазымдық міндеттерге сәйкес жүзеге асырады.
233. Кейінгі жұмыс жасырын болатын ұшу алаңының құрылымындағы және әуеайлақтың ішкі жолындағы жұмыс кезінде жасырын жұмысты куәландыру актісі жасалады.
Жұмысты қабылдау аға авиациялық бастық тағайындайтын комиссия орындалу шамасына қарай жүргізеді. Бұл ретте жұмсалған материалды есептен шығару және жылдық ағымдағы жөндеу жоспарының орындалғаны туралы есеп беру үшін негіз болып табылатын орындалған жұмыс актісі жасалады.

Сноска. Пункт 233 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Запасы ремонтных материалов для содержания и текущего ремонта аэродрома, организация их складирования и хранения
234. Ремонтные запасы материалов, необходимые для содержания и ремонта аэродромных покрытий, хранятся на складе, расположенном в зоне СТЗ аэродрома, на удалении не более 1-2 км от центра ВПП.
Схема типового склада ремонтных материалов для восстановления аэродромных покрытий указана в приложении 41 к настоящим Правилам.
235. Железобетонные плиты (типа ПАГ, ПДГЖ) хранятся в штабелях на спланированных площадках с уплотненным грунтовым или искусственным покрытием. В каждом штабеле по высоте хранится не более 10 плит. Нижняя плита штабеля укладывается на две деревянные подкладки толщиной не менее 15 см, если основание грунтовое, и не менее 10 см, если основание искусственное. Подкладки кладутся перпендикулярно к длиной стороне плиты на расстоянии 1 м от ее торца. Последующие плиты разделяются между собой деревянными прокладками толщиной 2,5-4,0 см, устанавливаемыми строго над нижними подкладками.
236. Штабеля с плитами устраиваются с учетом обеспечения возможности осмотра плит в процессе их хранения и погрузку плит в транспортные средства одновременно двумя-тремя кранами.
237. Битумы хранятся под навесами в металлических емкостях (бочках, контейнерах и тому подобное) или в специально изготовленной упаковке, представляющей собой плотные деревянные ящики, разделенные на отсеки.
Для обеспечения быстрой загрузки битума в битумоплавильные котлы каждый из отсеков ящика вмещает не более 40 кг этого материала. Стенки отсеков и днища ящиков перед заливкой в них битума посыпаются тальком или покрываются тонким слоем тугоплавкой консистентной смазки.
238. Рулонные материалы хранятся в закрытых складских помещениях в вертикальном положении поставленными на торец. Во избежание слипания, эти материалы перед закладкой на хранение пересыпаются тальком.
239. Песок, песчано-гравийная смесь и рядовой щебень, предназначенные для устройства основания покрытия, хранятся в штабелях на открытых площадках или под навесами. Песок рядовой и фракционированный щебень хранятся чистыми в отдельных штабелях. Смешивание их между собой, а также смешивание щебня разных фракций не допускается.
Штабели песка, щебня и гравия устраивают трапециевидной или конической формы.
240. Металлические плиты (типа К1Д) хранятся на складах в пачках, которые укладываются в штабели и накрываются сборно-разборными щитами, обеспечивающими защиту от атмосферных осадков. Плиты и полуплиты укладываются в отдельные штабели.

Ескерту. 233-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Әуеайлақ күтіп-ұстау және ағымды жөндеу үшін материалдарының қорлары, оларды қоймаға жинау мен сақтау
234. Әуеайлақ төсемдерін қалпына келтіру үшін қажетті материалдардың жөндеу қорлары әуеайлақтың КҚҚ аймағында орналасқан қоймада, ұшу-қону жолағының ортасынан 1-2 км аспайтын қашықтықта сақталады.
Жөндеу және қалпына келтіру материалдарын сақтау типтік қойманың схемасы осы Қағидалардың 41-қосымшасында көрсетілген.
235. (ПАГ, ПДГЖ типті) темірбетон плиталары нығыздалған табиғи немесе жасанды төсемі бар жоспарланған алаңшаларда штабельге жиналып, сақталады. Әр штабельде биіктігіне қарай 10 плитадан аспай сақталады. Штабельдің астыңғы плитасы екі ағаш төсемеге, егер негіз табиғи болса – кемінде 15 см, егер негіз жасанды болса – кемінде 10 см етіліп жиналады. Төсеме плиталар ұзын жағына көлденең, оның бүйір жағынан 1 м қашықтықта қойылады. Одан кейінгі плиталар қатаң түрде астыңғы төсемелер үстіне қойылатын қалыңдығы 2,5-4,0 см ағаш төсемелермен бір-бірінен бөлініп салынады.
236. Плиталары бар қат-қабаттарды орналастыру оларды сақтау барысында қарап тексеріп отыру және плиталарды көлік құралдарына бір мезгілде екі-үш кранмен тиеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге есебімен орналастырылады.
237. Битумдар бастырмалар астында металл ыдыстарда (бөшкелерде, контейнерлерде және тағы сол сияқты) немесе бөліктерге бөлінген қалың ағаш жәшіктер түріндегі арнайы әзірленген ыдыстарда сақталады.
Битумның битум балқыту қазандарына жылдам салынуын қамтамасыз ету үшін жәшіктің әрбір бөлігінің сыйымдылығы осы материалдың 40 кг аспайды. Бөліктер қабырғаларына және жәшіктер түптеріне оларға битум құйылмас бұрын тальк себіледі немесе баяу балқитын консистентті жағармаймен жабылады.
238. Тайланған материалдар жабық қойма үй-жайларында ұш жағына тік қойылған күйінде сақталады. Бір-біріне жабысып қалмаулары үшін бұл материалдарға сақтауға қояр алдында тальк себілуге тиіс.
239. Төсем негізін орнатуға арналған құм, құмды-малтатасты қоспа мен жай шағылтас штабельдермен ашық алаңшаларда немесе бастырмалар астында сақталады. Жай құм мен фракцияланған шағылтас таза және жеке штабельдерде сақталады. Оларды өзара араластыруға, сондай-ақ әртүрлі фракция шағылтастарын араластыруға жол берілмейді.
Құм, шағылтас және малтатас штабельдері дөңес төртбұрыш немесе шошақ тәріздес болып үйіледі.
240. (К1Д типті) металл плиталар қоймаларда штабельдерге жиналған бумаларда сақталады және жауын-шашыннан қорғайтын құрастырмалы-жиналмалы қалқандармен жабылады. Плиталар мен жарты плиталар жеке штабельдерге жиналады.

241. К складским помещениям и к открытым штабелям с ремонтными материалами устраивают подъездные пути, обеспечивающие доставку материалов к местам производства работ в любое время года. В зимнее время подъездные пути необходимо постоянно очищать, от снега.
242. В авиационной части предусматривается хранение необходимого запаса топлива для установок, разогревающих битумы (мастики), из расчета расхода на 1 тонну битума (резинобитумного вяжущего, битумно-полимерного герметика) жидкого топлива (керосин, дизельное топливо), твердого топлива (дрова) по установленным нормам расхода.
Параграф 4. Материально-техническое обеспечение, учет и отчетность при содержании и текущем ремонте аэродрома
243. Финансирования текущего ремонта и содержания аэродромов (военных секторов аэродромов совместного базирования по принадлежности к гражданской авиации), производится в соответствии с нормативными правовыми актами по организации финансовой и хозяйственной деятельности в ВС РК с учетом требований Правил составления и предоставления бюджетных заявок утвержденных приказом Министра финансов от 24 ноября 2014 года № 511 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №10007).
244. Учет и хранение материальных ценностей, предназначенных для текущего ремонта и содержания летных полей аэродромов, возлагается на инженерно-аэродромную службу авиационной части.
245. Денежные средства и материальные ценности, предназначенные для текущего ремонта и содержания летных полей аэродромов, расходовать на другие виды работ не допускается.
Учет основных фондов аэродрома в авиационных частях ведется в формуляре аэродрома.
Формуляр заполняет комиссия при приемке аэродрома в эксплуатацию, в дальнейшем он ведется на эксплуатируемые основные и запасные аэродромы.
246. Техническое состояние элементов летных полей аэродрома, отражается в инвентаризационных ведомостях в соответствии с Журналом технического состояний аэродромных покрытий в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.
247. Вся техническая документация по введенному в эксплуатацию аэродрому, рабочие чертежи, данные о гидрогеологических условиях участка аэродрома, акт приемки в эксплуатацию с документами, характеризующими примененные материалы и подтверждающими количество уложенных в покрытие плит, акты на скрытые работы, а также сведения об отступлениях от проекта и недоделках к моменту сдачи объектов в эксплуатацию и другие необходимые документы постоянно хранятся комплектно, в авиационной части.

241. Жөндеу материалдары жиналған қоймалық үй-жайларға және ашық штабельдерге материалдардың жылдың кез келген мезгілінде қалпына келтіру жұмыстары жүргізілетін орындарға жеткізілуін қамтамасыз ететін кіреберіс жолдар жақын келтіріледі. Қыста кіреберіс жолдар үнемі қардан тазалануы қажет.
242. Авиациялық бөлімде битум қыздыратын қондырғыларға арналған отынның қажетті қорын битумның (резенкебитум желім, битумді-полимерлік желім) 1 тоннасына есебінен (керосин, дизель отын) сүйық отын, қатты отын (ағаш) шығысы есебімен сақтау қарастырылады.
4-параграф. Әуеайлақты күтіп ұстау кезіндегі материалдық-техникалық қамтамасыз ету, есеп жүргізу мен есеп беру
243. Әуеайлақтардын (азаматтық авиацияға тиесілі бірлесіп орналасу әуеайлағының әскери секторлардың) ағымды жөндеу және күтуінің жоспарлауын және қаржыландыруын ұйымдастыру ҚР ҚК Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік өтінімдерді дайындау және ұсыну қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10007 болып тіркелген) талаптары есебімен жүзеге асырылады.
244. Әскери бөлім жеке құрамының күштерімен әзірленген материалдар мен құрал-саймандар оларды әуеайлақтардың ұшу алаңдарын ағымдағы жөндеуге және күтіп-ұстауға пайдалану үшін бастапқы құжаттар негізіндегі бағалары бойынша есепке алу кітаптарына кіріске алынуға тиіс.
245. Әуеайлақтардың ұшу алаңдарын күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге арналған ақша қаражаты мен материалдық құндылықтарды күрделі құрылысқа, күрделі, орташа жөндеуге және әскери бөлімдердің басқа да қажеттіліктеріне жұмсауға тыйым салынады.
Авиациялық бөлімдерде әуеайлақтың негізгі қорларының есебін жүргізу әуеайлақ формулярында жүргізіледі.
Формулярды әуеайлақты пайдалануға қабылдау кезінде комиссия толтырады, әрі қарай ол қолданыстағы негізгі және қосалқы әуеайлақтарға жүргізіледі.
246. Әуеайлақтық жабулардың техникалық жай-күйі журналына сәйкес әуеайлақтың ұшу алаңы элементтерінің техникалық жай-күйі инвентаризациялық тізімдерде осы Қағидалардың 7-қосымшаға сәйкес көрсетіледі.
247. Пайдалануға енгізілген әуеайлақ жөніндегі бүкіл техникалық құжаттама, жұмыс схемалары, әуеайлақ учаскесінің гидрогеологиялық жағдайы туралы деректер, қолданылған материалдарды сипаттайтын және төсемге салынған тақталар мөлшерін растайтын құжаттар бар пайдалануға қабылдану актісі, көрінбейтін жұмыстарға жасалған актілер, сондай-ақ жобадан жаңылулар мен объектілері пайдалануға берілген сәтте аяқталмай қалған жұмыстар туралы мағлұматтар және басқа да қажетті құжаттар үнемі жиынтық түрінде, авиациялық бөлімде сақталады.

248. Казарменно-жилищный фонд, с относящимися к нему коммунальными сооружениями, в том числе штабы, казармы, столовые, служебно-техническая застройка аэродрома, состоят на учете в ГУРВ ВС РК, для АС КНБ РК в Управлении военного и материально-технического обеспечения АС КНБ РК.
Сноска. Пункт 248 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета работ по текущему ремонту аэродрома войсковой части_____ на 20__г.
Дата
Наименование работ
Выполнение работ
Затрачено на выполненный объем работ
Задание по норме
Фактически выполнено
Рабочими (чел.-ч)
Машин и механизмов
Материалов
Наименование машины (механизма)
Машино-часов
Наименование материала
Количество
Объект ______
1.___________
2.___________
и так далее
Итого за день
Итого за месяц
Итого за год
Приложение 2
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условный шифр_____________________
__________________________________________________________
(наименование воинской части, в ведении которой находится аэродром)
ТЕХНИЧЕСКИЙ ПАСПОРТ АЭРОДРОМА
(ФОРМУЛЯР)
на аэродром _____________________________________________________________________
(наименование аэродрома)
расположенный __________________________________________________________________
(ориентировка относительно ближайшего
________________________________________________________________________________
населенного пункта)
Класс аэродрома_________________________
Составлен ___ ______________20___года
________________________________________________________________________________
(номер и дата решения о землеотводе, площадь в гектарах, кем утверждено)
Проверен_____________20_____г.
Проверен_____________20_____г.
Проверен_____________20_____г.
Составители:
__________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
__________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
__________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Технический паспорт аэродрома составлен в ______ экземплярах.

248. Казармалық-тұрғын үй қоры, әуеайлақтың қызметтік-техникалық құрылыс, асхана, казармалар, оның ішінде штабтар, оған қатысты коммуналды құрылыс ғимараттары ҚР ҚК ӘПОББ-да, ҚР ҰҚК АҚ үшін ҚР ҰҚК АҚ әскери және материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасындаесепте тұрады.
Ескерту. 248-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20__ж. ___әскери бөлімі әуеайлағының ағымдағы жөндеу бойынша жұмысын есепке алу журналы
Күні
Жұмыстың атауы
Жұмысты орындау
Орындалған жұмыс ауқымына жұмсалғаны
Норма бойынша тапсырма
Нақты орындалатын
Жұмысшылар (адам саны)
Машина және механизмдер
Материалдар
Машинаның (механизмнің) атауы
Машина-сағаттар
Материалдың атауы
Саны
Объект ______
1.___________
2.___________
және одан әрі
Объект ______
1.___________
2.___________
және одан әрі
Бір күнге жиыны
Бір айға жиыны
Бір жылға жиыны
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын (тікұшақ
айлақтарын) пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Шартты шифр_____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(әуеайлақ кімнің қарамағында, сол әскери бөлімнің атауы)
__________________________________________________________________________
(жақын орналасқан
__________________________________________________________________________
орналасқан елді мекенге қатысты бағдар)
_________________________________________________________________
әуеайлағына (әуеайлақ атауы)
ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ТЕХНИКАЛЫҚ ПАСПОРТЫ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әуеайлақ сыныбы___________________
20___ж. "___ "__________ жасалды.
__________________________________________________________________________
(жер бөлінгені туралы шешім нөмірі мен күні, алаң гектармен, кім бекітті)
20_____ж._____________ тексерілді.
20_____ж._____________ тексерілді.
20_____ж._____________ тексерілді.
Жасағандар:
__________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
__________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
__________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
Әуеайлақтың техникалық паспорты ______ данада жасалды.

1. Общая характеристика аэродрома
Годен для эксплуатации (классификационные числа воздушных судов)
Номер дорожно-климатической зоны
2. Элементы аэродрома
1) летное поле
Общий размер летного поля (включая летную полосу, рулежные дорожки, места стоянок и технических позиций подготовки воздушных судов, площадь) (га)
Размеры летной полосы и ее элементов (взлетно-посадочной полосы, концевой и боковой полосы безопасности), площадь (га)
Возможность расширения до размеров
Величина уклонов (%), протяженность (м), направление
Глубина залегания грунтовых вод
Дата сдачи летного поля в эксплуатацию и организация подрядчика работ при строительстве аэродрома
Состав приемочной комиссии
Заключение комиссии, принимавшей летное поле в эксплуатацию (указать типы воздушных судов и необходимые ограничения)
2) грунтовые взлетно-посадочные полосы (ГВПП)
Общие размеры ГВПП (длина, ширина), м
Разновидности грунтов на ГВПП, их оптимальная влажность и максимальная стандартная плотность, группы по прочности
Показатели прочности грунтов ГВПП, требуемые для обеспечения базирования заданных типов воздушных судов
Рекомендуемые составы травосмесей для задернения, нормы высева
Количество побегов растений на 400 см2 площади ГВПП
Показатель кислотности почвы. Рекомендуемые удобрения и нормы их внесения
3) взлетно-посадочные полосы с искусственными покрытиями (ИВПП)
Количество ИВПП (шт.), их направление, размеры, м
Средний продольный уклон ВПП
Тип покрытия и толщина (конструктивные схемы), см
Материал и толщина искусственного основания, см
Несущая способность покрытая (PCN) по сезонам года
4) рулежные дорожки с искусственным покрытием
Общая протяженность и ширина, м
Тип покрытия и толщина, см (конструктивные схемы)
Протяженность и ширина по типам покрытий (конструктивные схемы)
Материал и толщина основания, см
5) места стоянки с искусственным покрытием
Количество мест стоянок (шт) и размеры (м)
Тип покрытий и количество мест стоянок по типам и толщина (конструктивные схемы), см
Материал и толщина основания, см
Оборудование:
газовочные площадки для воздушных судов;
электрозапуск;
централизованная заправка топливом.
6) водоотводные и дренажные сети
Протяженность закрытой сети (м) и диаметр труб (мм):
коллекторов;
собирателей;
перепусков из колодцев;
осушителей;
закромочных дрен.
Протяженность открытых канав и глубина, м
Количество колодцев и их диаметр, см:
смотровых;
дождеприемных;
тальвежных.
7) подъездные и внутри аэродромные дороги
Протяженность и ширина автодорог, м
Тип покрытия автодороги по участкам
Количество и пролет (диаметр) мостов (труб)
Наличие и протяженность железнодорожной ветки

1. Әуеайлақтың жалпы сипаттамасы
Пайдалану үшін жарамды (әуе кемесінің түрі мен жіктеме саны)
Жол-климаттық аймақ нөмірі
2. Әуеайлақ элементі
1) ұшу алаңы
Ұшу алаңының жалпы көлемі (ұшу жолағын, басқару жолағы, әуе кемесінің тұрақ орны мен техникалық дайындау бекінісі, ауданы) (га)
Ұшу жолағы мен элементтерінің көлемі (ұшу-қону жолағы, соңғы және бүйірдегі қауіпсіздік жолағы), ауданы (га)
Өлшемге дейін кеңейту мүмкіндігі
Еңіс мөлшері (%), ұзындығы (м), бағыты
Жерасты суының тереңдігі
Ұшу алаңын пайдалануға тапсырған және әуеайлақты салған кездегі мердігер жұмысын ұйымдастырған күн
Қабылдау комиссиясының құрамы
Ұшу алаңын пайдалануға қабылдаған комиссия қорытындысы (әуе кемесінің түрі мен қажетті шектеу көрсетіледі)
2) топырақты ұшу-қону жолағы (ТҰҚЖ)
ТҰҚЖ жалпы көлемі (ұзындығы, ені), м
ТҰҚЖ-да әртүрлі топырақ түрі, қолайлы ылғалдылығы мен барынша стандартты тығыздығы, беріктігі бойынша тобы
Берілген түрдегі әуе кемесінің оналасуын қамтамасыз ету үшін талап етілетін ТҰҚЖ топырағы беріктігінің көрсеткіші
Ұсыным берілетін шымдалу үшін шөп қоспасының құрамы, себу нормасы
ТҰҚЖ алаңында 400 см2 шыққан өсімдік көлемі
Топырақ қышқылдығы көрсеткіші. Ұсынылатын тыңайтқыш пен қосу нормасы
3) төсемі жасанды ұшу-қону жолағы (ЖҰҚЖ)
ЖҰҚЖ саны (дана), бағыты, көлемі, м
ҰҚЖ-ның орташа бойлық еңістігі
Төсемтүрі мен қалыңдығы (құрылғы схемасы), см
Негіз материалы мен қалыңдығы, см
Жыл маусымы бойынша төсемнің негізгі қабілеті(PCN)
4) төсемі жасанды басқару жолы
Жалпы ұзындығы мен ені, м
Төсем түрі мен қалыңдығы (құрылғы схемасы), см
Төсем түрі бойынша ұзындығы мен ені (құрылғы схемасы), см
Негіз материалы мен қалыңдығы, см
5) төсемі жасанды тұрақ орны
Тұрақ орнының саны (дана) мен көлемі (м)
Түрі бойынша тұрақ орны төсемінің түрі мен қалыңдығы және саны (құрылғы схемасы), см
Негіз материалы мен қалыңдығы, см
Жабдық;
әуе кемесіне газ құю алаңы;
электрқосқыш;
орталықтандырылған отын құю
6) су бұру және дренаж желісі
Жабық желінің ұзындығы (м) мен құбыр диаметрі (мм):
коллектор
жинағыш
құдықтан қайта құю
құрғатқыш
қамба кәрізі
Ашық ор ұзындығы мен тереңдігі, м
Құдық саны мен диаметрі, см:
байқаушы
жаңбыр суын қабылдағыш
еріген су
7) кірмежол және әуеайлақтық ішкі жол
Автожол ұзындығы мен ені, м
Учаске бойынша автожол төсемінің түрі
Көпір саны мен (диаметр) өткел (құбыр)
Теміржол тармағының болуы және ұзандығы

8) характерные особенности и дефекты отдельных элементов аэродрома
Сведения о проведенном ремонте или реконструкции элементов летного поля аэродрома
№ п/п
Дата проведения ремонта
Характер проведенного капитального ремонта или реконструкции
Единица измерения
Количество
Организация подрядчика работа
Сметная стоимость тыс.тенге
Дата и номер акта о приемке в эксплуатацию, состав комиссии
3. Отметки о сдаче и приеме тех. паспорта
Должность и звание сдавшего тех. паспорт
Должность и звание принявшего тех. паспорт
4. Приложения к формуляру:
1) план аэродромных покрытий;
2) план водосточных и дренажных систем на аэродроме;
Указанные документы хранятся в не секретном делопроизводстве, установленным порядком.
Примечание:
Указания по заполнению и ведению технического паспорта аэродрома:
1. технический паспорт аэродрома заполняет в двух экземплярах комиссия, назначенная приказом должностного лица уполномоченного в соответствии с должностными обязанностями, при приемке в эксплуатацию вновь построенных аэродромов. После реконструкции аэродрома вносят соответствующие изменения. Один экземпляр хранят бессрочно в авиационной части, второй – в СВО ВС РК, Хранение технического паспорта аэродрома в АС КНБ РК осуществляется: один экземпляр хранят бессрочно в авиационном подразделении, второй экземпляр в Управлении военного и материально-технического обеспечения АС КНБ РК.
2. Уничтожать первоначальный технический паспорт аэродрома или учетную карточку аэродрома с заменой его вновь составленным не допускается (при их обветшании изготавливается взамен копия). Для внесения дополнений в пункты технического паспорта аэродрома добавляются вкладки на отдельных листах.
3. При убытии авиационной части с аэродрома технический паспорт аэродрома передается командиру прибывшей части, о чем производится соответствующие записи в разделе "Отметки о сдаче и приеме технического паспорта аэродрома" подписываемые командирами этих частей и скрепляемыми гербовыми печатями.
При отсутствии вновь прибывающей части технический паспорт аэродрома высылается в вышестоящий штаб.
4. В разделе "Общая характеристика аэродрома" номер дорожно-климатической зоны аэродрома принимается согласно действующим строительным нормам и правилам (СП и СН).
5. Состояние отдельных элементов аэродрома оценивается: хорошее; удовлетворительное и неудовлетворительное. Хорошими считаются аэродромы и сооружения, не требующие ремонта, неудовлетворительными – требующие капитального ремонта.
6. В графу "Заключение комиссии, принимавшей сооружения аэродрома в эксплуатацию" обязательно заносятся дефекты и недоделки, указанные в акте приемки. При устранении дефектов и недоделок производится соответствующая запись в таблице "Сведения о произведенном ремонте или реконструкции".

8) әуеайлақ жеке элементінің тән ерекшелігі мен ақауы
__________________________________________________________________________
Әуеайлақ ұшу алаңының элементін жөндеу немесе реконструкциялау туралы мәлімет
Р/с №
Жөнделген күн
Ағымдағы жөндеу немесе реконструкциялау сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Саны
Кім жөндеді
Жөндеуге мың теңге жұмсалды
Пайдалануға қабылданғаны туралы актінің күні мен №
3. Тех. паспортты өткізгені және қабылдағаны туралы белгі
Тех. паспортты өткізушінің лауазымы мен атағы
Тех. паспортты қабылдаушының лауазымы мен атағы
4. Формулярға қосымша:
1) әуеайлақ төсемінің жоспары;
2) әуеайлақтағы су бұру мен дренаждық жүйе жоспары.
Көрсетілген құжаттар белгіленген тәртіппен құпия іс жүргізуде сақталады.
Ескертпе:
Әуеайлақтың техникалық паспортын толтыру мен жүргізу бойынша нұсқау:
1. Әуеайлақтың техникалық паспортын лауазымдық міндеттеріне сәйкес уәкілетті лауазымды адамның бұйрығымен тағайындалған комиссия жаңадан салынған әуеайлақты пайдалануға қабылдау кезінде 2 данада толтырады. Әуеайлақты реконструкциялағаннан кейін тиісті өзгерістер енгізеді. Бір данасы – авиациялық бөлімде мерзімсіз, екіншісі – ҚР ҚК ӘҚК-да сақталады. Әуеайлақтың техникалық паспортты ҚР ҰҚК АҚ-да: бір данасын авиациялық бөлімшеде мерзімсіз, екінші данасын ҚР ҰҚК АҚ әскери және материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасында сақтау жүзеге асырылады.
2. Әуеайлақтың алғашқы техникалық паспортын немесе әуеайлақты есепке алу карточкасын жаңасына ауыстырып жоюға тыйым салынады (ол ескірген кезде орнына көшірмесі жасалады). Әуеайлақ техникалық паспортының тармақтарына толықтыру енгізу үшін жеке параққа қосымша парақ қосылады.
3. Авиациялық бөлім әуеайлақтан кеткен кезде әуеайлақтың техникалық паспорты келген бөлімнің командиріне беріледі, ол туралы осы бөлімнің командирлері қолтаңбасын қоятын "Әуеайлақтың техникалық паспортын қабылдау және тапсыру туралы белгі" деген бөлімде тиісті жазба жасалады және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
Жаңа келетін бөлім болмаған кезде әуеайлақтың техникалық паспорты жоғары штабқа жіберіледі.
4. "Әуеайлақтың жалпы сипаты" деген бөлімде әуеайлақ жол-климаттық аймағының нөмірі құрылыс нормалары және қағидаларына (ҚН және ҚҚ) сәйкес қабылданады.
5. Әуеайлақ жеке элементтерінің жай-күйі: жақсы, қанағаттанарлық және қанағаттанарлықсыз деп бағаланады. Жөндеу талап етілмейтін әуеайлақ пен құрылыс – жақсы, күрделі жөндеу талап етілетін – қанағаттанарлықсыз деп саналады.
6. "Әуеайлақ құрылысын пайдалануға қабылдаған комиссия қорытындысы" деген бағанға қабылдау актісінде көрсетілген ақаулық пен аяқталмаған жұмыс міндетті түрде енгізіледі. Ақаулық пен аяқталмаған жұмыс реттелген кезде "Жөндеу немесе реконструкциялау туралы мәлімет" деген кестеге тиісті жазба жасалады.

7. При отсутствии сведений о первоначальной стоимости сооружений указывается стоимость по ценам года заполнения технического паспорта аэродрома.
8. В таблицы "Сведения о произведенном ремонте или реконструкции" заносятся только капитальные ремонты, реконструкции, расширения, произведенные на данном аэродроме. Текущий ремонт в этих таблицах не указывается.
Основные виды работ удостоверяются подписями и скрепляются гербовыми печатями принимающего и сдающего указанные работы.
9. В раздел "Характерные особенности и дефекты отдельных элементов аэродрома" вносятся сведения об особенностях аэродрома, которые влияют на пригодность к эксплуатации в отдельные периоды года. Например: взлетно-посадочную полосу затапливает водой в период весенней распутицы и участок летного поля подвержен заболачиванию, вблизи аэродрома проходит высоковольтная линия, в направлении взлета расположены высотные препятствия, имеются линзы мерзлоты.
10. В раздел "Взлетно-посадочные полосы с искусственными покрытиями" вносятся также искусственные покрытия из металлических плит.
11. Средний уклон взлетно-посадочной полосы вычисляется как отношение разности наибольшей и наименьшей отметок покрытия по оси взлетно-посадочной полосы к ее длине (но не к расстоянию между этими точками).
12. План землеотвода с указанием землепользователей прилагается отдельно.
13. План аэродромных покрытий составляется в масштабе 1:2000. На план наносятся места пересечения покрытий водосточными коллекторами для электрокабелей и кабелей связи, отдельными кабелями и трубопроводами. Отмечаются участки с разной конструкцией аэродромной одежды и разной толщиной покрытия. В экспликации покрытий приводятся конструкции всех слоев аэродромной одежды с привязкой к типовым поперечным профилям. Указывается общая площадь и по участкам.
14. Конструктивные поперечные профили составляются в масштабе 1:50 на все характерные типы аэродромных одежд взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, мест стоянок и специальных площадок. Указывается толщина, материал всех конструктивных слоев покрытия и основания.
15. План водоотводных и дренажных систем аэродрома, план инженерных сетей составляется в масштабе 1:2000, к нему прикладываются экспликации сетей и объемных сооружений.
Приложение 3
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Оценка покрытий по несущей способности
Оценка несущей способности аэродромных покрытий выполняется по методике определения классификационных чисел воздушных судов и жестких покрытий аэродромов авиации государственной авиации.
Покрытие может эксплуатироваться без ограничений, если выполнено условие
где: ACN – классификационное число воздушного судна;
PCN – классификационное число покрытия.
Сравнение чисел ACN и PCN производят для расчетного кода прочности грунтового основания (А – высокая прочность, В – средняя, С – низкая, D – очень низкая).
Код прочности основания определяют по специальным методикам в зависимости от прочностных и деформативных характеристик слоев искусственного и естественного оснований.
Для приближенных расчетов можно применять следующие коды прочности основания:

7. Құрылыстың алғашқы құны туралы мәлімет болмаған кезде әуеайлақтың техникалық паспорты толтырылған жыл бойынша бағалау құны көрсетіледі.
8. "Жөндеу немесе реконструкциялау туралы мәлімет" деген кестеге тек осы әуеайлақта жүргізілген күрделі жөндеу, реконструкциялау, кеңейту енгізіледі. Осы кестеде ағымдағы жөндеу көрсетілмейді.
Негізгі жұмыс түрі көрсетілген жұмысты қабылдаушының және тапсырушының қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
9. "Әуеайлақтың тән сипаттамасы және жеке элементінің ақаулығы" деген бөлімде жылдың жеке кезеңінде пайдалануға жарамдылығына ықпал ететін әуеайлақтың ерекшелігі туралы мәліметтер енгізіледі. Мысалы; ұшу-қону жолағын көктемде лайсаң кезеңде су басады және ұшу алаңының учаскесін батпақ басады, әуеайлаққа жақын жерде кернеуі жоғары желі өтеді, ұшу бағытында биіктік шектеуі орналасқан, мұз қату линзасы бар.
10. "Төсемі жасанды ұшу-қону жолағы" деген бөлімге сонымен қатар металл плитадан жасанды төсем енгізіледі.
11. Ұшу-қону жолағының орташа еңісі ұшу-қону жолағының осі бойынша төсемнің өте көп және өте аз белгісінің айырмасын ұшу-қону жолағының ұзындығына (бірақ осы нүкте аралығына емес) қатынасты есептеледі.
12. Жер пайдаланушыны көрсетіп, жер бөлу жоспары бөлек ұсынылады.
13. Әуеайлақ төсемінің жоспары 1:2000 масштабында жасалады. Жоспарға электр кабель мен байланыс кабеліне, жеке кабель мен құбырға арналған төсемнің суағар коллекторы бар қиылысқан жер енгізіледі. Құрылымы әртүрлі әуеайлақ жабыны мен төсем қалыңдығы әртүрлі учаскесі белгіленеді. Төсем экспликациясында көлденең үлгілік бейінге сабақтастырылған әуеайлақ жабынының барлық құрылымы қабаты келтірілген. Жалпы алаңы мен учаске бойынша көрсетіледі.
14. Көлденең бейінді құрылым ұшу-қону жолағының, басқару жолағының, тұрақ орны мен арнайы алаңның жабыны түріне тән барлық әуеайлақ жабыны түріне 1:50 масштабында жасалады.
15. Әуеайлақтың су бұру және дренаждық жүйесінің жоспары, инженерлік желі жоспары 1:2000 масштабында жасалады, оған құрылыс желісі мен көлемінің экспликациясы қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Төзімділік қабілеті бойынша төсемді бағалау
Төсемнің төзімділік қабілеті бойынша бағалау, Қарулы Күштердің авиациялық әуеайлақтарының қатты төсемдерінің және әуе кемелерінің сыныптық сандарын анықтау әдісі бойынша орындалады.
ACN - әуе кемелерінің сыныптық саны;
PCN - төсемдердің сыныптық саны болғанда, егер:
ACN <PCN                   (1)
шарты орындалса төсемді шектеусіз пайдалану мүмкін.
Топырақ негізі беріктігінің кодын анықтау үшін, ACN мен PCN сандарының теңесуін жүргізеді ( А- жоғарғы беріктік, В – орташа, С – төмен, D- өте төмен).
Жасанды және табиғи негізі қабаттарының өзгерген және беріктік сипаттары тәуелділігінің арнайы әдістері бойынша негізінің беріктік кодын анықтайды.
Жақынырақ есептеулеріне арналған, негізінің беріктігі келесідегі кодтары қолданылуы мүмкін;

1) А – песчаные грунты, 1-й тип гидрогеологических условий;
2) В – песчаные и супесчаные грунты, 2-й тип гидрогеологических условий;
3) С – суглинистые и пылеватые грунты, 1-й тип гидрогеологических условий;
4) D – глинистые и пылеватые грунты, 2-й и 3-й типы гидрогеологических условий.
При наличии сильно увлажненных грунтов в период весенней распутицы код прочности основания рекомендуется понижать на один ранг.
Тип гидрогеологических условий участка аэродрома определяют по СН и СП.
Классификационные числа ACN наиболее распространенных воздушных судов приведены в таблице 1.
Классификационные числа PCN покрытий определяются следующими методами:

1) А – құмды топырақтар, гидрогеологиялық шарттардың 1-ші түрі;
2) В – құмды және сазқұмды топырақтар, гидрогеологиялық шарттардың 2-ші түрі;
3) С - сазды және тозаңды топырақтар, гидрогеологиялық шарттардың 1-ші түрі;
4) D - сазбалшықты және тозаңды топырақтар, гидрогеологиялық шарттардың 2-ші мен 3-ші түрі;
Көктемгі лайсаңдық кезеңінде топырақтың қатты ылғалдануында негізінің беріктік кодын бір рангке төмендету ұсынылады.
Әуеайлақтың гидрогеологиялық шарттарының түрлерін ҚНЕ нақтыланады.
Әуе кемелерінің өте көп таралған ACN сыныптық сандары 1-кестеде келтірілген.
Төсемнің PCN сыныптық сандары мынадай әдістермен анықталады:

1) теоретическая оценка на основе существующих нормативных документов;
2) эксплуатационная оценка на основе обобщения опыта эксплуатации воздушных судов на рассматриваемом покрытии;
3) экспериментальная оценка на основе специальных испытаний материалов и аэродромной одежды.
Для проведения приближенной оценки допускается принимать классификационные числа PCN по таблице 2.
Нижние значения интервала чисел PCN принимаются при отсутствии укрепленного вяжущими искусственного основания и наличии значительного количества дефектов на плитах верхнего слоя, верхние значения – при наличии укрепленного вяжущими искусственного основания и хорошем эксплуатационном состоянии плит верхнего слоя.
Жесткие слои аэродромного покрытия, расположенные ниже второго слоя, если считать сверху, оказывают незначительное влияние на значения PCN и при расчете их не учитывают.

1) нормативтік құжаттамалары бар негізіндегі теориялық бағасы;
2) әуе кемелерінің пайдаланатын төсемінде қаралатын тәжірибені жинақтау негізіндегі пайдалану бағасы;
3) әуеайлақтық киімдері мен материалдарын арнайы сынау негізіндегі тәжірибелік бағасы;
Жақынырақ бағалауын жүргізу үшін PCN сыныптық сандарын 2-кесте бойынша қабылдауға рұқсат беріледі.
PCN саны интервалының төменгі мәні, жасанды негізінің тұтқырлармен беріктігі болмағанында және плитаның жоғарғы қабаты ақаулықтарының саны анағұрлым бар болғанында, жоғарғы мәні – жасанды негізінің тұтқырлармен беріктігі бар болғанында және плитаның жоғарғы қабатының пайдалану күйі жақсы болғанында қабылданады.
Әуеайлақтағы төсемдерінің қатты қабаттары, егерде жоғарыдан санағанда, екінші қабатынан төмен орналасқан, PCN мәніне өте аз әсер етеді және оларды есептеу кезінде саналмайды.

Если условие (1) не выполняется, то необходимо ввести ограничение массы воздушного судна mдоп путем линейной интерполяции между массой m2 пустого воздушного судна и максимальной массой m1
Когда по условиям эксплуатации нет возможности ограничивать массу воздушного судна, покрытие будет эксплуатироваться с перегрузкой.
Таблица 1
Значения чисел ACN для различных типов воздушных судов
Тип воздушного судна
Масса максимальная и пустого воздушного судна, т
Код прочности основания
А
В
С
D
МиГ-29

Егерде (1) шарт орындалмаса, онда әуе кемесінің m2 бос салмағы мен m1 максималдық салмағы арасында mшек әуе кемесі салмағының шектеуін сызықтық интерполяция жолымен енгізу қажет.
Әуе кемелерінің салмағын шектеу мүмкіндіктері пайдалану шартында жоқ болғанда, төсем салмағымен пайдалануға болады
1-кесте
Әртүрлі типтегі әуе кемелеріне арналған ACN санының мәні
Әуе кемесінің типі
Әуе кемесінің максималдық және бос салмақтағы, т
Негізі беріктігінің коды
А
В
С
D
МиГ-29

33-38
31-36
29-34
ПАГ-20
20
45-51
42-48
38-44
36-41
Перегрузку оценивают коэффициентом перегрузки
В таких условиях требуется повышенное внимание к эксплуатационному состоянию покрытия. Во всех случаях коэффициент Кm не должен превышать 2.
Пример 1. Оценить возможность эксплуатации воздушного судна Ил-76 МД на аэродроме с покрытием: верхний слой – плиты ПАГ-18 в хорошем эксплуатационном состоянии; нижний слой – бетон толщиной 0,20 м; искусственное основание – песок 0,20 м; подстилающий грунт – суглинок, 1-й тип гидрогеологических условий.
В соответствии с упрощенной классификацией грунтовые условия приравниваются к коду С.

33-38
31-36
29-34
ПАГ-20
20
45-51
42-48
38-44
36-41
Астам жүктеуді, астам жүктеу коэффициентімен бағалайды.
Km = ACN/PCN (3)
Мұндай шарттарда, төсемнің пайдалану күйіне жоғары талап етіледі. Барлық жағдайларда Кm коэффициенті 2-ден аспауы керек.
1-мысал. Әуеайлақ төсеміңде Ил-76 МД әуе кемесінің пайдалану мүмкіндіктерін бағалау; жоғарғы қабаты – ПАГ-18 плитасы жақсы пайдалану күйінде; төменгі қабаты – қалыңдығы 0,20 м бетон; жасанды негізі – 0,20 м құм; топырақ асты төсеніш қабаты – саз; гидрогеологиялық шартының 1-түрі.
Оңайлатылған сыныптығына сәйкес, топырақ шарты С кодымен теңеседі.

Из таблицы 2 для хорошего эксплуатационного состояния покрытия и при отсутствии упрочненного вяжущими искусственного основания принимаем число PCN=33 на основании с кодом прочности С.
Для Ил-76МД с максимальной массой m1 – 210 т классификационное число ACN1= 43 и для пустого воздушного судна с m2= 83,8 т ACN2 = 15 на основании с кодом прочности С.
Коэффициент перегрузки определяем по формуле (3):
Кm = 43/33 = 1,30
Кm превышает 1, поэтому требуется выполнение специальных мероприятий по предотвращению возможных негативных последствий, связанных с постоянной эксплуатацией Ил-76МД с максимальной массой на рассматриваемом покрытии: снижение интенсивности полетов; проведение внеплановых осмотров покрытия.
Указанные мероприятия допускается не проводить, если снизить взлетную массу до величины m доп, определяемой по формуле (2):
Пример 2. Оценить возможность эксплуатации Cу-24 на покрытии, конструкция которого приведена в примере 1 (PCN = 33).
Для Cу-24 с максимальной массой классификационное число ACN1=30 (таблица 1).
ACN1 < PCN, то есть допускается эксплуатация на заданном покрытии воздушного судна Cу-24 без ограничений.
Приложение 4
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Предельные значения дефектов аэродромных покрытий и мероприятия по их устранению перед полетами воздушных судов
Дефект покрытия
Предельные значения дефектов в мероприятия по их устранению
Монолитные бетонные, армобетонные и железобетонные покрытия
Сквозные трещины
Волосяные трещины
Шелушение поверхности плит
Сколы бетона у швов
Раковины и выбоины на поверхности плит без оголения стержней арматуры
Уступы между смежными плитами и у трещин
Изломы продольного профиля и просадка плит
Отношение длины трещин в метрах к площади покрытия в квадратных метрах не должно превышать 0,3 – для бетонных и армобетонных и 0,4 – для железобетонных покрытий. Все трещины заделываются.
Допускается неограниченное количество усадочных трещин. Трещины шириной более 0,3 мм заделываются.
Шелушение отдельных участков поверхности на глубину не более 5 мм. Прошелушившиеся участки поверхности подлежат тщательной очистке с уборкой отслоившихся частиц.
Отдельные сколы шириной и глубиной не более 3 см. Отколовшиеся куски бетона убирают, а образовавшиеся полости заливают резинобитумным вяжущим или другим герметиком.
Все раковины и выбоины на поверхности плит подлежат заливке резинобитумным вяжущим или другим ремонтным материалом.
Уступы не должны превышать: на взлетно-посадочной полосе– 25 мм, на рулежной дорожке – 30 мм.
Алгебраическая разность продольных уклонов соседних плит не должна превышать: на взлетно-посадочной полосе – 0,020, на рулежной дорожке – 0,033.
Сборные покрытия из плит ПАГ
Сквозные трещины
Волосяные трещины
Шелушение поверхности плит
Сколы бетона у швов
Уступы между смежными плитами
Трещины не раскрыты и нет предпосылок к разрушению их кромок и крошению бетона.

Төсемнің жақсы пайдалану күйіне арналған және тұтқырлармен беріктігі жасанды негізінің жоқ болғанда 2-кестеден С беріктік кодының негізінде PCN = 33 санын қабылдаймыз.
С беріктік кодының негізінде Ил-76 МД - m1 - 210 т көп салмағымен, сыныптық саны ACN1= 43 және бос әуе кемесіне арналған m2= 83,8 т, ACN2 = 15, салмағымен.
Астам жүктеу коэффициентін (3-формула) бойынша анықтаймыз;
Кm = 43/33 = 1,30.
Кm 1-ден асады, сондықтан Ил-76 МД максималдық салмағымен, қаралатын төсемді тұрақты пайдалануына байланысты, жағымсыз зардаптарын болдырмау мүмкіндігі бойынша, арнайы шаралардың орындалуы талап етіледі: ұшулардың қарқындылығын төмендету; төсемге жоспардан тыс байқауларды жүргізу.
Егер (2) формула бойынша анықталатын, ұшу массасы mшек шамасына дейін төмендесе, көрсетілген шараларды өткізуге рұқсат етілмейді:
2-мысал. Онда 1-мысалда құрылғысы келтірілген (PCN = 33), төсемде Су-24 пайдалану мүмкіндіктерін бағалау.
Максималдық салмақтағы Су-24 үшін, сыныптық саны ACN1=30 (1 кесте).
ACN1 < PCN, яғни берілген төсемде Cу-24 шектеусіз пайдалануға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Әуеайлақтардағы төсемдер ақаулығының шекті мәндері және әуе кемелерінің ұшулары алдында оларды жоюға арналған шаралар
Төсем ақауы
Ақаулардың шекті мәні мен оларды жоюға арналған шаралар
Монолитті бетонды, армабетонды және темірбетонды төсем
Саңылаулы жарылулар
Түкті жарылулар
Тақта үстінің қауыздалуы
Бетон тігістеріндегі үшкірлер
Плитаның арматура сабақтары жалаңаштанбаған үстіндегі қабыршақтар мен шұңқырлар
Плиталар арасындағы және жарылулардағы еңістер
Көлденеңсұлбасындағы жарылулар мен плитаның отыруы
Метрмен өлшегенде жарылулар ұзындығының шаршы метрі төсем ауданына қатысты бетонды және армабетон үшін - 0,3 және темірбетон төсемдері үшін - 0,4 аспауы керек. Барлық жарылулар бітеледі.
Шөгу жарылуларының шексіз саны рұқсат етіледі. Ені 0,3 мм асатын жарылулар бітеледі.
Жеке учаскелердің үстіңгі қауыздалуы 5 мм аспауы керек. Учаске үстінің қауыздалғандары, қабатталған бөлшектерін жинаумен мұқият тазартылуға жатады.
3 см аспайтын ендіктегі және тереңдіктегі жекелеген үшкірлер. Бетонның үшкірленген бөліктерін алып тастайды, ал пайда қуысты резеңке битумды тұтқырмен немесе басқа герметикпен бітеледі.
Плитаның үстіндегі барлық қабыршақтар мен шұңқырлар резеңке битумды тоқыма немесе басқа жөндеу материалдарымен құюға жатады.
Ұшу-қону жолағында еңістер -25 мм-ден, басқару жолында-30 мм-ден аспауы керек.
Көршілес плиталардың көлденең еңістерінің алгебралық әртүрлілігі; ұшу-қону жолағында -0,20, басқару жолында-0,33 аспауы керек.
ПАГ плитасынан жинақталған төсемдер
Саңылаулы жарылулар
Түкті жарылулар
Плита үстінің қауыздалуы
Бетон тігістеріндегі үшкірлер
Араласқан плиталардың арасындағы еңістер
Жарылулар ағылмаған және алдын ала олардың жиектерінің бүлінбеген және бетон үгітілмеген.

Допускаются в неограниченном количестве, если их ширина менее 0,2 мм
На отдельных небольших участках (общей площадью до 2 м2) на глубину не более 3 мм. Прошелушившиеся участки подлежат тщательной очистке с уборкой отслоившихся частиц.
Отдельные сколы бетона без оголения арматуры. Отколовшиеся куски бетона убирают, а образовавшиеся полости заливают герметиком.
Такие же, как для монолитных покрытий.
Асфальтобетонные покрытия
Изломы продольного профиля и просадки плит
Сквозные отдельные трещины
Разрушение поверхности асфальта
Колеи, волны, сдвиги, просадки
Изломы продольного профиля
Такие же, как для монолитных покрытий.
Трещины не раскрыты и нет предпосылок к разрушению их кромок и выкрашиванию асфальта. Трещины очищают от пыли, грязи и осколков асфальта, промазывают жидким битумом и заполняют РБВ (БПГ) или песчаным асфальтом.
Отдельные выжиги слоя асфальта на глубину до 15 мм, сетка трещин без разрушения их кромок, выбоины глубиной до 30 мм. Производят ямочный ремонт.
На взлетно-посадочной полосе – до 30 мм, на рулежной дорожке – до 50 мм.
Алгебраическая разность продольных уклонов на расстоянии 10 м: на взлетно-посадочной полосе – до 0,020, на рулежной дорожке – до 0,033
Облегченные и упрощенные покрытия
Разрушение поверхности
Выбоины на взлетно-посадочной полосе – до 30 мм, на рулежной дорожке – до 50 мм. Волны и сдвиги на взлетно-посадочной полосе и рулежной дорожке до 30 мм. Разрыхляют верхний слой, вводят вяжущее (для облегченных покрытий), планируют и уплотняют покрытие
Металлические покрытия
Разрушение плит
Остаточные деформации (прогибы) плит
Количество определенных видов дефектов должно быть не более нормируемых для плит 3-й категории.
Наибольший прогиб на базе длины плиты (2-3 м) не должен превышать 50 мм – для плит К-1Д и 20 мм – для плит АСП-4
Примечание: в период весенней распутицы после полного оттаивания основания контроль уступов между плитами производят с помощью буксировки по покрытию воздушного судна с расчетной взлетной массой. При необходимости принимают меры по ограничению эксплуатационных нагрузок на период распутицы до полной стабилизации грунтового основания под покрытием.
Приложение 5
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной Авиации
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Определение фрикционных свойств поверхности покрытий
Определение коэффициента сцепления пневматиков воздушного судна с покрытием производят с помощью деселерометра или по длине тормозного пути автомобиля. Измерения производятся на каждой трети длины взлетно-посадочной полосы на расстоянии 5 - 10 м от ее оси. Количество измерений на каждом участке – не менее трех.

Егерде олардың ені 0,2 мм аз болса, шектеулі саны жіберіледі.
Үлкен жеке учаскенің ( жалпы ауданы 2 м2 дейін) 3 мм аспайтын тереңдігінде болса. Учаскенің қабатталған бөлшектерін жинаумен мұқият тазартылады.
Бетонның арматуралары жалаңаштанбаған жеке үшкірлі. Бетонның салбыраған бөлшегін алып тастайды, ал пайда болған қуысқа герметика құйылады.
Монолитті төсемде қалай болса, дәл солай.
Асфальт-бетонды төсемдер
Плитаның көлденең сынуы мен отыруы
Жеке саңылаулы жарылулар
Асфальт үстінің бүлінуі
Сораптар, толқындар, отырулар, жылжу- лар
Көлденең сұлбасының сынуы
Монолитті төсемде қалай болса, дәл солай.
Жарылулар ашылмаған және алдын ала олардың жиектерінің бүлінулері және асфальттың үгітілуі жоқ. Жарылуларды тозаңнан, батпақтан және асфальттың жарықшақтарынан мұқият тазартады, сұйық бетонмен майлайды және РБТ-мен толтырады немесе құмды асфальтпен.
Асфальттың жеке күйдірілген қабатының тереңдігі 15 мм дейін, жарылудың торының жиектері бүлінбеген, шұңқырлардың тереңдігі 30 мм дейін. Ойықты жөндеу жүргізіледі.
Ұшу-қону жолағында - 30 мм дейін, басқару жолында - 50 мм дейін;
Көлденең еңістердің10 м қашықтығындағы алгебралық әртүрлілігі Ұшу-қону жолағында - 0,020 дейін, басқару жолында - 0,033 дейін.
Оңайлатылған және ықшамдалған төсемдер
Үстінің бүлінулері
Ұшу-қону жолағында шұңқырлар - 30 мм дейін, басқару жолында - 50 мм дейін.Толқындар мен жылжулар ұшу-қону жолағы мен басқару жолында 30 мм дейін. Жоғарғы қабаты қопсытылады, тоқыма материалдары енгіз3леді (оңайлатылған төсемдерге), төсем жобаланады және нығыздалады.
Металдық төсемдер
Плитаның бүлінуі
Плитаның қалдық өзгерістері (қисаюы)
3-санатты плиталар үшін анықталған ақау түрлерінің саны нормалардан аспауы керек.
Базадағы плита ұзындығының көп қисаюы (2-3 м), К-1Д плитасы үшін -50 мм және АСП-4 плитасы үшін – 20 мм аспауы керек.
Ескертпе: ұшу салмағы есебіндегі ұшу кемелерін сүйреу көмегімен, көктемгі лайсаң кезеңінде негізі толық еріген соң, плита арасындағы еңістерге бақылау жүргізіледі. Қажеттілікте төсем астындағы топырақ негізінің толық қалпына келгеніне дейін, лайсаң кезеңінде салмақты жүгін пайдалануға шектеу бойынша шаралар қабылданады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Төсем беткі қабатының фрикциондық қасиетін айқындау
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әуе кемесі пневматигінің төсеммен ілінісу коэффициентін айқындау деселерометр немесе автомобильдің тежегіш жолы ұзындығы бойынша жүргізіледі. Өлшеу ұшу-қону жолағының әрбір үшінші ұзындығында осінен 5 – 10 м аралықта жүргізіледі. Әрбір учаскедегі өлшеу саны – кемінде үшеу.

Деселерометр модели 1155-М (рисунок 1) основан на действии инерционных сил, возникающих при торможении автомобиля. Деселерометр с помощью присосов крепят на лобовое или боковое стекло автомобиля.
Рисунок 1. Деселерометр:
1 – ось маятника; 2 – присосы; 3 – винт фиксации стоек; 4 – винт фиксации корпуса; 5 – ручка возврата; 6 – фиксирующая стрелка; 7 – контрольная риска
Перед определением коэффициента сцепления проверить регулировку тормозов автомобиля в соответствии с инструкцией по его эксплуатации.
Измерение с помощью деселерометра выполняют следующим образом: разогнав автомобиль до скорости 40 км/ч, водитель плавно и быстро нажимает педаль ножного тормоза до упора на 1-2 с. При этом маятник прибора вместе с фиксирующей стрелкой отклоняется в направлении движения, после чего отсчитывают максимальное отклонение фиксирующейся стрелки по шкале. Полученное таким образом отрицательное отклонение, но уменьшенное в 10 раз и соответствует значению коэффициента сцепления.
При отсутствии специальных приборов и динамометрических тележек коэффициент сцепления определяют по длине тормозного пути комбинированной поливомоечной машины массой 6000 кг, имеющей исправные и хорошо отрегулированные тормоза.
На обследуемом участке автомобиль должен двигаться прямолинейно и равномерно с определенной фиксированной скоростью (VHT) 20-50 км/ч. Торможение осуществляют до полной блокировки колес (юза).
Зависимость коэффициента сцепления для скоростей движения 20, 30, 40 и 50 км/ч от длины тормозного пути приведена на рисунке 2.
Рисунок 2. Зависимость коэффициента сцепления от длины тормозного пути комбинированной поливомоечной машины при различных скоростях движения
Если коэффициент сцепления менее 0,3, то принимают меры по снижению скольжения по поверхности покрытия (удаление снега, льда, воды подметальными, тепловыми машинами и другими способами), после чего производят повторные контрольные измерения. Средние значения коэффициента сцепления пневматиков воздушного судна с покрытием приведены в таблице 1.
Таблица 1
Значения коэффициента сцепления пневматиков колес шасси воздушного судна с поверхностью взлетно-посадочной полосы в зависимости от состояния и типа покрытия полосы
Состояние и тип покрытия
Величина коэффициента сцепления
Сухое цементобетонное
Мокрое цементобетонное
Сухое асфальтобетонное
Мокрое асфальтобетонное
Заснеженное цементо-, асфальтобетонное
Обледенелое цементо-, асфальтобетонное
0,6-0,8
0,4-0,6
0.6-0,9
0,35-0,55
0,3-0,35
0,08-0,1
Приложение 6
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Форма
Журнал
учета состояния и готовности аэродрома к производству полетов
Объект №________________________
Начат: _______________, окончен:_______________
Дата и время осмотра
Время, предоставленное для пред- полетной подготовки аэродрома
Характеристика состояния и подготовки искусственных покрытий взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, грунтовой летной полосы и аварийных тормозных установок к полетам
Подпись командира аэродромного подразделения аэродрома
Заключение руководителя полетов о пригодности аэродрома к производству полетов
Подпись руководителя полетов
Приложение 7
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Журнал технического состояния аэродромных покрытий
Журнал включает:

Моделі 1155-М деселерометрі (1-сурет) автомобтль тежеген кезде туындайтын инерциялық күш әрекетіне негізделген. Деселерометр автомобильдің алдыңғы және жанындағы әйнегіне жабыстырғыш көмегімен бекітіледі.
1-сурет. Деселерометр:
1- маятник осі; 2 - жабыстырғыш; 3 – бағанды бекіту бұраны; 4 – корпусты бекіту бұраны; 5 – қайтару сабы; 6 – белгілеу тілі; 7 – бақылау ізікшесі
Ілініс коэффициентін айқындау алдында пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес автомобиль тежегішінің реттелгені тексерілсін.
Деселерометр көмегімен өлшеу былай орындалады: автомобиль 40 сағ/км дейін жылдамдық алып, жүргізуші аяқ тежегішін 1-2 с қалыпты және жылдам аяғына дейін басады. Бұл ретте аспап маятнигі белгілеу тілімен бірге қозғалыс бағытына ауытқиды, содан кейін шәкіл бойынша тілдің белгілеген барынша ауытқуын есептейді. Осылай алынған теріс ауытқу, бірақ 10 есе азайтылған, ілініс коэффициентінің мәніне сәйкес.
Арнайы аспап пен динамометрлік арба болмағанд кезде ілініс коэффициенті тежегіш ақаусыз және жақсы реттелген, массасы 6000 кг құрама су шашқыш машинасы тежеу жолының ұзындығы бойынша айқындалады.
Зерттелетін учаскеде автомобиль анықтап белгіленген 20-50 сағ/км (VHT) жылдамдықпен түзу сызықпен және біркелкі қозғалуға тиіс. Тежеу дөңгелекті (юзаны) толық тоқтатқанға дейін жүзеге асырылады.
Қозғалыс жылдамдығы 20, 30, 40 және 50 сағ/км үшін ілініс коэффициентінің тежеу жолының ұзындығына тәуелділігі 2-суретте келтірілген.
2-сурет. Ілініс коэффициентінің қозғалыс жылдамдығы әртүрлі құрама су шашқыш машинаның тежеу жолының ұзындығына тәуелділігі
Егер ілініс коэффициенті 0,3-тен төмен болса, онда төсемнің беткі қабаты бойынша сырғуды төмендету (қар, мұз, су сыпырумен, жылу машинасымен және басқа тәсілмен тазартылады) бойынша шаралар қабылданады, содан кейін қайтадан бақылап өлшенеді.
Әуе кемесі пневматигінің төсеммен ілінісу коэффицентінің орташа мәні 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Әуе кемесі шасси дөңгелегі пневматигінің жолақ төсемінің жай-күйі мен түріне байланысты ұшу-қону жолағының бекі қабатымен ілінісу коэффициентінің мәні
Төсем жай-күйі мен түрі
Ілінісу коэффициентінің мәні
Құрғақ цемент-бетоны
Ылғал цемент-бетон
Құрғақ асфальт-бетон
Ылғал асфальт-бетон
Қарлы цемент, асфальт-бетон
Мұзды цемент, асфальт-бетон
0,6-0,8
0,4-0,6
0.6-0,9
0,35-0,55
0,3-0,35
0,08-0,1
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ұшуларды жасауға әуеайлақтың жай-күйін және әзірлігін есепке алу журналы
Объектінің №________________________
Басталуы _______________, аяқталуы_______________
Байқаудың мерзімі және уақыты
Ұшуға әуеайлақтарды алдын ала даярлау үшін берілген уақыт
Ұшу-қону жолағының, басқару жолының, жасанды төсемдердің, топырақты ұшу жолағының және апаттық тежегіш қондырғының ұшуларға даярлығы мен жай-күйлерінің сипаттамасы
Әуеайлақтағы әуеайлақ бөлімшесі командирінің қолы
Әуеайлақтың ұшуды жасауға даярлығы туралы ұшу басшысының қорытындысы
Ұшуды басқарушының қолы
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
7-қосымша
Әуеайлақ төсемдерінің техникалық жай-күйі журналы
Журналға мыналар кіреді:

1) план аэродромных покрытий в масштабе 1:5000 (рисунок 1);
2) дефектовочный план покрытий в масштабе 1:200 или 1:500;
3) виды и схемы дефектов аэродромных покрытий (таблица 1);
4) ведомость дефектов покрытий (таблица 2).
На плане аэродромных покрытий и на дефектовочном плане указывают номера рулежных дорожек, мест стоянок и специальных площадок, пикетаж (для жестких покрытий, кроме того, номера плит). Пикетаж и номера плит выносят в натуру по краю покрытия (на взлетно-посадочной полосе – с обоих краев).
На дефектовочный план наносят дождеприемные колодцы, лотки, места пересечения коллекторов (устраненные дефекты закрашивают).
Журнал служит основанием для составления годового календарного плана-графика работ по текущему ремонту и эксплуатационному содержанию объектов аэродрома (приложение 8). Журнал ведется в инженерно-аэродромной службе авиационной части.
Устраненные дефекты покрытий отмечают одновременно в журнале учета работ по текущему ремонту аэродрома (приложение 1).
Дефектовочный план и ведомости заполняют 2 раза в год: в сентябре-октябре – в порядке подготовки к зиме и составлении годового плана-графика и в мае-июне – в период весенней распутицы с целью внесения изменений в месячные планы ремонта.
Рисунок 1. План аэродромных покрытий (масштаб 1:5000):
1 – взлетно-посадочная полоса; 2 – магистральная рулежная дорожка; 3 – соединительные рулежные дорожки; 4 – групповое место стоянки; 5 – индивидуальные места стоянок; 6 – площадка централизованной заправочной станции; 7 – авиатир; 8 – девиационный круг
Таблица 1
Виды и схемы дефектов аэродромных покрытий
№ п/п
Вид дефекта
Схема дефекта
Примечание
Дефекты жестких покрытий
1.
Шелушение поверхности покрытия по всей длине
2.
Поверхностные и усадочные трещины
3.
Шелушение очаговое, раковины выбоины
4.
Оголение арматуры
5.
Сколы углов и кромок плит
6.
Сквозные трещины: продольные, поперечные, диагональные, угловые (до двух трещин включительно)
7.
Разрушение плиты: три и более сквозных трещин
8.
Просадка плиты
9.
Уступы смежных плит (с обозначенной стороны дана величина понижения плиты (мм))
№ п/п
Вид дефекта
Схема дефекта
Примечание
Дефекты нежестких покрытий
1.
Износ истирание поверхности с крошением на площади (указана в м2)
2.
Выбоины поверхностные на толщину покрытия
3.
Ямочный ремонт на площади (указана в м2)
4.
Волны и поверхностные сдвиги верхнего слоя покрытия
5.
Мелкие не сквозные трещины
6.

1) 1:5000 ауқымдағы әуеайлақ төсемдерінің жоспары (1-сурет);
2) 1:200 немесе 1:500 ауқымдағы төсемнің ақаулық жоспары;
3) әуеайлақ төсемдерінің ақаулықтарының түрлері мен сызбалары (1-кесте);
4) төсемдер ақауларының тізімдемесі (2-кесте).
Әуеайлақ төсемдерінің жоспары мен ақаулықтардың жоспарларында басқару жолының, тұрақ орны мен арнайы алаңдардың нөмірлері, (қатты плиталар үшін, одан басқа, плиталардың нөмірі) нөмірлері көрсетіледі. Пикетаж бен нөмірлерін төсемнің жиектері (ұшу-қону жолағында – екі жағына) бойынша плитаның өзіне салады.
Ақаулық жоспарына жаңбыр суларын қабылдағыш құдықтар, науалар, коллекторлардың қиылысу орындары (жойылған ақауларды бояйды) жатады.
Әуеайлақтағы объектілерді пайдалануда ұстау мен ағымдағы жөндеу бойынша, жылдық күнтізбелік жоспар-кестесінің жұмысын жасау үшін, журнал негізгі қызмет атқарады. (8-қосымша). Журналды әуеайлақтағы инженерлік-әуеайлақтық қызметінің инженері немесе технигі жүргізеді.
Төсемдердағы жойылған ақауларды, әуеайлақ ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың есебімен журналға бірдей уақытта белгілейді (9-қосымша).
Ақаулық жоспары мен тізімдемесін жылына 2-рет: қыркүйек-қазанда қысқа даярлық ретімен, жылдық жоспар-кестесін жасағанда және мамыр-маусымда – көктемгі лайсаң кезеңінде айлық жөндеу жоспарына өзгертулер енгізу мақсатында толтырады.
1-сурет. Әуеайлақтардағы төсемдердің жоспары (1:5000 ауқымымен): 1 – ұшу-қону жолағы; 2 – магистральді басқару жолы; 3 – байланыстыратын басқару жолы; 4 – топталған тұрақ орны; 5 – жеке тұрақ орны; 6 - орталықтандырылған жанармай құю станциясының алаңы; 7 - авиатир; 8 – девиациялық шеңбер;
1-кесте
Әуеайлақ жамылғылары ақаулықтарының көріністері мен схемалары
р/с №
Ақаулық көрінісі
Ақаулық сызбасы
Ескертпе
Қатты жамылғылардағы ақаулықтар
Жамылғы үстінің барлық ұзындығы бойынша қабыршақтануы
Үстіңгі және отырған жарылулар
Ошақты қауыздану, қабыршақты шұңқырлар
Жалаңаштанған арматуралар
Плиталардың жиектері мен бұрыштарының ұшталуы
Шелді жарылулар: көлденеңді, диагоналды, бұрышты (2-жарылуыға дейін қосқанда)
Плиталардың бүлінулері: үш және одан көп жарылулар
Плиталардың отыруы
Араласқан плиталардың еңістенуі (белгіленген жағынан плитаның төмен түскен шамасы көрсетілген (мм))
р/с №
Ақаулық көрінісі
Ақаулық сызбасы
Ескертпе
Қатты емес жамылғылардың ақаулықтары
Ауданының үгітілуімен үстінің үйкеліспен тозғаны ( м2көрсетілген)
Жамылғы үстінің қалыңдығындағы шұңқырлар
Ауданындағы ойықты жөндеу (м2 көрсетілген)
Жамылғы жоғарғы қабаты үстінің толқындары мен жылжулары
Ұсақ саңылаулы емес жарылулар

Отдельные сквозные трещины любого направления на расстоянии 3,5-20 м, не искажающие профиль покрытия
7.
Сетка сквозных трещин по колее движения колес самолета основной опоры
8.
Сетка сквозных трещин с ячейками 5-100 см и крошением материала покрытия (разрушения верхнего слоя)
9.
Местная просадка покрытия и основания (указана наибольшая величина в см)
10.
Морозное пучение покрытия (указана наибольшая величина в см)
11.
Колея в покрытии (указана ее величина под 3-х метровой рейкой
Таблица 2
Форма
Ведомость дефектов покрытий по результатам осмотра______20___г.
№ п/п
Перечень дефектов
Количество дефектовочных (мест), шт. по участкам покрытий
Взлетно-посадочные полосы
Рулежные дорожки
Места стоянок
Спецплощадки
Всего
1
2
МРД
1
2
Зона 1
Зона 2
Групповое МС
ТППС
Авиатир
Круг девиации
Количество дефектных плит (мест)
шт.
м2
Всего ( площадь покрытия)
шт.
м2
Процент дефектных плит (площади)
Примечания:
1. Для жестких покрытий в ведомости приводят количество дефектных плит, а для нежестких – количество мест с дефектами и их общую площадь.
2. Количество граф таблицы принимают согласно числу взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек, зон мест стоянок, групп спецплощадок.
3. Перечень дефектов принимают согласно таблице данного приложения "Виды и схемы дефектов аэродромных покрытий".
Приложение 8
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Командир войсковой части
________
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
"____"_____________20___ г.
Календарный план-график работ по текущему ремонту и эксплуатационному содержанию объектов аэродрома на 20___год
Наименование объектов и видов работ
Единица измерения
Количество
Трудоемкость, чел-дней (маш.-смен)
Ответственный исполнитель (подразделение, служба)
Календарный срок производства работ
Месяц
I
П
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Начальник инженерно-
аэродромной службы
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
Приложение 9
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Защита аэродромных цементобетонных покрытий пропиточными составами

Жамылғы сұлбасын үйкемейтін, 3,5-20м кез-келген қашықтық бағытындағы жеке саңылаулы жарылулар
Ұшақ негізгі тірегі дөңгелегінің сораптар бойынша қозғалысындағы саңылаулы жарылулардың торы.
Жамылғы материалының үгітілуімен және 5-100 см ұяшықтарымен саңылаулы жарылулардың торлары. (жоғарғы қабатының бүлінуі)
Жамылғы мен негізінің жергілікті отырулары.(см, ең үлкен көлемі көрсетілген)
Жамылғының аязды ұнтақталуы (см, ең үлкен шамасы көрсетілген)
Жамылғыдағы сораптар (оның көлемі 3-к метрлік таяқшамен көрсетілген)
2-кесте
Нысан
______20___жылғы байқау нәтижесі бойынша жамылғыдағы ақаулықтар тізімдемесі
№ р/с
Ақаулықтар тізбесі
Жамылғылардың учаскелері бойынша ақаулықтардың шамасы (орны), дана
Ұшу-қону жолағы
Басқару жолдары
Тұрақ орны
Арнайы алаңдар
Барлығы
1
2
МБЖ
1
2
1-аймақ
2-аймақ
Топтасқан ТО
ҰДТБ
Авиатир
Девиация шеңбері
Плита ақауларының саны (орны)
дана
м2
Барлығы (жамылғы ауданы)
дана
м2
Плита ақауының пайызы (аудан)
Ескертпе:
1. Қатты төсемдер үшін көрінулер плита ақауларының санын келтіреді, ал қатты емес - олардың жалпы алаңы және ақаулықтармен орын саны.
2. Сызба тармақтарының саны ұшу-қону жолағының, басқару жолдармен, аймақ тұрақ орнын, арнайы алаңдық топтармен келісіп қабылданады.
3. Ақаулар тізбесі нақ осы қосымшадағы "Әуеайлақ жамылғылары ақаулықтарының көріністері мен сызбалары" кестесімен келісіп қабылданады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Бекітемін
________ әскери бөлімінің
командирі
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
20___ жылға арналған әуеайлақ объектілерін пайдалана ұстау және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың күнтізбелік жоспар-кестесі
Объектілердің және жұмыс түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Қажетті жұмыс, адам-күн (маш.-ауысым)
Жауапты орындаушы (бөлімше, қызмет)
Жұмыстарды жүргізудің күнтізбелік мерзімі
Айы
I
П
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Әскери бөлімнің инженерлік-
әуеайлақ қызметі бастығы
___________________________
(әскери атағы, тегі, қолтаңба)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
9-қосымша
Әуеайлақ цементбетон төсемдерін сіңіру құрамымен қорғау

Для защитной пропитки верхнего слоя аэродромных цементобетонных покрытий нефтеполимерными составами используют 15-25% растворы нефтеполимерной стирольно-инденовой смолы (далее – СИС) и нефтеполимерной лакокрасочной смолы (далее – НЛС) в следующих органических растворителях: сольвент; толуол; ксилол.
В качестве растворителя допускают также использование смеси одного из них с авиационным керосином типа ТС-1 в соотношении 3:1.
В пропиточные составы на основе нефтеполимерных смол для повышения качества пропитки могут вводиться как модификаторы каменноугольная смола (далее – КУС) и хлорпарафин (далее – ХП-470).
Готовые пропиточные составы имеют гарантийный срок хранения до 1 года.

Әуеайлақтық цементбетон төсемдерінің жоғарғы қабатына мұнай полимерлі құрамды сіңірумен қорғау үшін мұнай полимерлі стирольді-индендік шайырдың (бұдан әрі – СИШ) және мұнай полимерлі лак-сыр шайырының (МЛШ) мынадай органикалық ерітінділердегі 15-25 % ерітінділері пайдаланылады: сольвент; толуол; ксилол.
Ерітінді ретінде осылардың біреуінің ТС-1 типті авиациялық керосинмен 3:1 қатынастағы қоспасын пайдалануға рұқсат етіледі.
Мұнай полимерлі шайыр негізді сіңіру құрамдарына сіңіру сапасын арттыру үшін модификатор ретінде тас-көмір шайыры (бұдан әрі – ТКШ) мен хлорпарафин (бұдан әрі ХП-470) қосылуы мүмкін.
Дайын сіңіру құрамы 1 жылғы дейін кепілді сақтау мерзімі болады.

850
-
-
НЛС+ХП-470
-
185
820
30
-
Технология пропитки аэродромных покрытий включает следующие этапы:
1. Подготовка (очистка и просушка) поверхности;
2. Приготовление пропиточных составов;
3. Нанесение их на поверхность;
4. Выдержка обработанного покрытия без эксплуатации;
5. Контроль качества пропитки.
Все работы по обработке покрытий проводят в безветренную или маловетреную погоду при температуре окружающего воздуха не ниже 150 С по сухой бетонной поверхности с интервалом не менее 2 ч при двукратной пропитке.
Очистку и просушку поверхности покрытия производят поливомоечными и тепловыми машинами, маркированные участки, покрытия со сплошными следами резины пропитывать не рекомендуется.

850
820
-
-
-
30
-
15
-
-
Әуеайлақтық төсемдердің сіңіру технологиясы мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) үстін дайындау (тазалау және кептіру);
2) сіңіру құрамдарын дайындау;
3) оларды үстіне жағу;
4) өңделген төсемді пайдаланусыз ұстау;
5) сіңіру сапасын бақылау.
Төсемдерді өңдеу жөніндегі барлық жұмыстарды желсіз және аз желді күндері қоршаған ауа температурасы 15º С-дан төмен болмағанда құрғақ бетон үстімен екі рет сіңіру кезінде кемінде 2 сағат аралықпен жүргізіледі.
Төсем үстін тазалауды және кептіруді жуатын және жылу машиналарымен жүргізеді, белгіленген учаскелерді, төсемдерді резеңкенің тұтас ізімен сіңіру ұсынылмайды.

Нанесение составов на небольшие участки покрытия площадью до 5000 м осуществляют окрасочными агрегатами типа СО-75.
На больших площадях нанесение пропиточного состава производят либо при помощи автомобильной топливоцистерны типа АЦ-8-500, дооборудованной специальным распределительным устройством, представляющим собой трубу длиной 3,5 м с рядом отверстий диаметром 1,5-2 мм, расположенную сзади автомобиля, либо при помощи маркировщика, на котором крепят кронштейн с двумя краскораспылителями.
По окончании обработки покрытие не эксплуатируется в течение 24 ч, которые отводят для окончательного формирования пропитанного слоя цементобетона.
Приложение 10
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
1. Перечень основных работ по текущему ремонту и эксплуатационному содержанию аэродромов
Бетонные и железобетонные покрытия:
замена отдельных дефектных плит из монолитного бетона (железобетона), плит ПАГ с исправлением основания (не более 1% общей площади покрытия аэродрома);
перекладка просевших плит сборных железобетонных покрытий с исправлением основания под ними (не более 1% общей площади покрытия аэродрома);
заделка отколов углов и кромок плит с восстановлением размеров и конструкции шва расширения;
ремонт швов покрытий с очисткой их от старого заполнителя, грязи и корней растительности. Подсушка и продувка швов сжатым воздухом, грунтовка швов раствором битума или мастики в бензине и заливка их песчано-цементной прослойкой и мастикой;
заделка выбоин и ремонт разрушенного слоя отдельных плит с применением цементно-бетонных, асфальтобетонных смесей, эпоксидного клея и других материалов;
заделка поверхностных и сквозных трещин шириной 5 мм и более битумными мастиками или эпоксидным клеем (шпатлевкой);
поверхностная обработка (пропитка) цементно-бетонных аэродромных покрытий растворами нефтеполимерных смол (создание водоотталкивающего слоя);
устройство выравнивающего слоя песко-эпоксидной (минерально-эпоксидной) смесью на участках покрытия с разрушенным поверхностным слоем и просадками плит глубиной до 30 мм. Заделка раковин, выбоин, отколов глубиной более 30 мм;
сварка дефектных мест стыков и лопнувших стыков плит;
заделка колей, выбоин и промоин в местах сопряжений с покрытием;
пропитка грунтощебеночных сопряжений битумом или засеивание их травами.
Асфальтобетонные и черные покрытия:
ремонт отдельных участков изношенного и разрушенного покрытия с исправлением основания (не более 1% общей площади покрытия);
устранение просадок, колей, волн и выбитых мест с исправлением основания (не более 1% общей площади покрытия);
ямочный ремонт покрытия;
заделка трещин в покрытии;
вырубка волн и сдвигов, устранение просадок и колей без исправления основания с заполнением ремонтируемых участков асфальтобетонной смесью;
ремонт отмосток и сопряжений покрытий с грунтовой частью летного поля;
заготовка материалов, приготовление смесей для ремонта асфальтобетонных покрытий.
Металлические покрытия:
разборка покрытий и укладка металлических плит (типа К-1Д) в покрытия с исправлением основания до 10% площади металлического покрытия;
ремонт и правка деформированных плит;
замена поврежденных плит (не более 10% общей площади покрытия);
ремонт промоин и просадок основания под покрытием;
ремонт крюков (перемычек);
замена торцовых планок плит;
крепление продольной кромки металлических покрытий;
покраска плит с предварительной очисткой их от ржавчины;
ремонт сваркой поврежденных мест и элементов металлических плит в покрытии.
Упрощенные покрытия:
устранение неровностей, просадок, колей, волн и выбитых мест покрытий и грунтов, укрепленных органическими и неорганическими вяжущими материалами, с восстановлением слоя поверхностной обработки покрытия (не более 30% общей площади летного поля);
укрепление отдельных участков летного поля местными материалами (до 10% от всей общей площади);
восстановление растительного слоя на отдельных участках;
восстановление травостоя посевом семян (до 30% от общей площади);
предотвращение пылеобразования на грунтовой поверхности летного поля, лишенной дернового покрова;
закрепление поверхностного слоя грунта химическими материалами, периодическая обработка грунта гигроскопическими солями, систематический разлив воды в сухое время года;
периодический укос трав.
Осушительные и водоотводные сети аэродрома:
ремонт водоприемных, смотровых и тальвежных колодцев, закрытых и открытых лотков. Замена неисправных решеток водоприемных и тальвежных колодцев;
замена поврежденных труб на отдельных участках сети и ремонт стыков;
устранение размывов и промоин у устьевых сооружений и канав с восстановлением и укреплением откосов;
ремонт поврежденных участков водоотводных систем после пропуска весеннего паводка;

Ауданы 5000 м дейін төсемнің шағын учаскелеріне құрамдарды жағуды СО-75 типті сырлау агрегаттарымен жүзеге асырылады.
Үлкен алаңдарда сіңіру құрамын жағуды не автомобильдің артында орналасқан диаметрі 1,5 – 2 мм тесіктің жанындағы ұзындығы 3,5 м құбырды білдіретін аранйы жаю құрылғысымен толық жабдықталған АЦ-8-500 автомобильдік отын цистернасының көмегімен, не екі бояу шашқышы бар кронштейн бекітілген белгілеушінің көмегімен жүргізіледі.
Өңдеу аяқталғаннан кейін төсем цемент-бетонның сіңіру қабаты түбегейлі қалыптасқанға дейін бөлінетін 24 сағат бойы пайдаланылмайды.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
10-қосымша
1. Әуеайлақтарын ағымдағы жөндеу және пайдалануда ұстауға арналған негізгі жұмыстардың тізімі
Бетонды және темірбетонды төсем:
монолитті бетонды (темірбетонды) плиталардың жеке ақаулықтарын ауыстыру, негіздерін түзетумен ПАГ плиталары (жалпы ауданы 1%-н аспайтын әуеайлақ төсемі);
олардың негізін түзетумен жинақталған темірбетонды төсемдердің отырған плиталарын қайта салу (жалпы ауданы 1%-н аспайтын әуеайлақ төсемі);
ашылған тігістердің құрылғылары мен өлшемдерін қалпына келтірумен плиталардың жиектері мен бұрыштарының сынғанын бітеу;
төсемдердің тігістерін оларды ескі толтырғыштарынан, батпақтан және өсімдік тамырларынан тазартумен, жөндеу. Тігістерді қысымды ауамен құрғату мен үрлеу, тігістерді битум немесе мастиканың бензиндегі ерітіндісімен тығыздау және оларды цементтік қабатпен және мастикамен бітеу;
цемент-бетонды, асфальт-бетонды қоспаларды, эпоксидты желімдер мен басқа материалдарды қолданумен жеке плиталардың бүлінген қабаттарын жөндеу мен шұңқырларын бітеу;
5 мм және одан көп үстіңгі және саңылаулы жарылуларын битумды мастикамен немесе эпоксидты желіммен (сылаумен) бітеу;
Мұнай-полимерлі шайырдың (су итергіш қабатын құрау) ерітіндісімен цемент-бетонды әуеайлақтар төсемдерінің үстін өңдеу (сіңіру);
30 мм дейінгі тереңдікке отырған плиталарды және үстіңгі қабаттарымен бүлінген төсем учаскелерінде құмды-эпоксидті (минералды-эпоксидті) қоспасымен тегістелетін қабаттарын салу. Тереңдіктері 30 мм асатын сынуларды, шұңқырларды, қабыршақтарды бітеу;
плиталар жапсарларының ақау орындары мен сынған жапсарларын дәнекерлеу;
төсеммен жалғасқан жерлеріндегі сораптарды, шұңқырларды, ойларды бітеу;
топырақты-шағылды жалғасуларын битуммен немесе оларға шөптерді себумен сіңіру;
Асфальт-бетон мен қара төсемдер:
негізін түзетумен бүлінген төсемдерді және тозған жеке учаскелерді жөндеу (жалпы ауданы 1%-тен аспайтын төсемі);
негізін түзетумен ұрылған орындарды, толқындарды, сораптарды, отырғандарды жою (жалпы ауданы 1%-тен аспайтын төсемі);
төсемнің ойығын жөндеу;
төсемдердегі жарылғандарды бітеу;
негіздерін түзетусіз жөнделетін учаскелерге асфальт-бетонның қоспасын толтырумен сораптарды, отырғандарды жою, жылжығандары мен толқындарын шабу;
ұшу алаңының топырақ бөлігімен жанасқан "отмостігін" және төсемін жөндеу;
асфальт-бетонды төсемдердің жөндеуіне арналған қоспаларды даярлау, материалдарды жасау.
Металл төсемдер:
металды төсем ауданының 10%-ке дейінгі негізін түзетумен төсемге (АСП, К-1Д және ПМП-1-53 түріндегі) металдық плиталарды салу және төсемдерді талдау;
ақауланған плиталарды түзету және жөндеу;
зақымдалған плиткаларды алмастыру (төсемнің жалпы ауданының 10%-тен аспайтын);
төсем асты негізінің отырғанын және шұңқырларды жөндеу;
ілмектерді (ұстатқыштарды) жөндеу;
плиталардың жұқа шеттерін ауыстыру;
төсемдағы металл жиектерін бойлай бекіту;
оларды тоттарынан алдын-ала тазартумен плиталарды сырлау;
төсемдегі метал плитаның элементтерін және зақымданған орындарын дәнекерлеу арқылы жөндеу;
Оңайлатылған төсемдер:
төсемнің үстіңгі қабатын өңдеп қалпына келтірумен (ұшу алаңы жалпы ауданының 30%-тен аспайтын) органикалық емес және органикалық тоқыма материалдарымен бекітілген, топырақ пен төсемнің ұрылған орындарын, толқындарын, отырғандарын, тегіс еместерін жою;
жергілікті материалдармен ұшу алаңының жеке учаскелерін бекіту (барлық жалпы ауданнан10%-ке дейін);
жеке учаскелердегі өсімдіктер қабаттарын қалпына келтіру;
шөптесіндердің өсуін тұқым себумен қалпына келтіру (барлық жалпы ауданының 30%-ке дейін);
шым төсемінен айрылған ұшу алаңының топырағы үстінде тозаң пайда болуын болдырмау;
жылдың құрғақ уақытында жүйелі су құюмен, ылғал сіңіргіш тұздармен жерді кезеңімен өңдеумен, химиялық материалдармен топырақтың үстіңгі қабатын бекіту;
кезеңімен шөпті шабу.
әуеайлақтың су бұрғыш және құрғатқыш жүйелері:
жабық және ашық лотоктарды, су қабылдағыш, байқаушы және еріген суларды қабылдайтын құдықтарды жөндеу. Су қабылдайтын және еріген суларды қабылдайтын құдықтардың жөнделмеген шарбақтарын ауыстыру;
жапсарларын жөндеу және жеке учаскелер жүйелеріндегі зақымданған құбырларды ауыстыру;
құламаларын бекітумен және орларды қалпына келтірумен және құрылыстардың сағаларындағы шұңқырлар мен су шайғандарын жою;
көктемгі су тасқынын өткізген, су бұрғыш жүйелерінің зақымданған учаскелерін жөндеу;

работы по ликвидации аварий и восстановлению отдельных разрушенных участков (не более 200 м на 1 км сети);
прочистка труб дренажно-водосточных систем;
изготовление и замена неисправных крышек смотровых колодцев.
Внутриаэродромные автомобильные дороги:
замена отдельных дефектных бетонных плит с исправлением основания (не более 0,5% общей площади покрытия дорог);
заделка выбоин и ремонт участков с разрушенным верхним слоем покрытия дорог;
ликвидация колей, просадок и выбоин путем ямочного ремонта, а также россыпи высевок мелкого щебня с пропиткой вяжущими материалами;
ремонт обочин дорог с подсыпкой, планировкой грунта и укреплением их щебнем, гравием и другими местными материалами;
ремонт дренажа и восстановление профиля водоотводных канав и дорожных кюветов;
ремонт мостов, труб, лотков, подпорных стенок и других искусственных сооружений;
ремонт переездов (не общего пользования) через железнодорожные пути;
ремонт шлагбаумов и ворот при въездах на аэродром и на контрольно-моечные пункты;
устройство и ремонт пешеходных дорожек и переходных мостиков;
устройство временных внутриаэродромных грунтовых дорог;
замена дорожных знаков;
изготовление и приобретение дорожных знаков, светофоров, схем движения по аэродрому.
Арочные обсыпные сооружения:
восстановление просевшей или размытой обсыпки;
ремонт гидроизоляции арочного укрытия (не более 10% общей площади гидроизоляции) с последующим восстановлением грунтовой обсыпки;
заделка трещин, отколов и выбоин, восстановление герметичности гидроизоляции в стыках арочных панелей;
покраска внутренних поверхностей арок водоэмульсионными или масляными красками не более 2 раз в год;
подтяжка ослабевших болтовых соединений и периодическая подкраска всех элементов стальных конструкций;
ремонт подпорных стенок и фронтонов с заделкой раствором горизонтальных и вертикальных швов между арками;
ремонт и замена тросовой канатно-блочной системы открывания и закрывания ворот;
регулировка и замена отдельных узлов и деталей лебедок и электропривода защитных ворот;
замена колес в ходовой тележке створки;
устранение дефектов бетонного пола с заделкой трещин, сколов, выбоин и других повреждений;
замена отдельных участков сборных и монолитных полов (до 10% от общей площади пола);
ремонт карнизов передних торцевых стен, горизонтальных и вертикальных швов между блоками торцевых стен;
ремонт оснований фундаментов рельсовых путей и бетонного покрытия на предворотной площадке;
устранение перекоса и коробления каркаса и створок распашных ворот, восстановление обшивки створок;
замена анкерной плиты амортизатора с устройством бетонного покрытия;
ремонт дверей газоходов и ниш (в том числе дверных коробок) с заменой запорной и крепежной арматуры;
покраска бетонных поверхностей специальных площадок (зон особой чистоты), над которыми располагаются воздухозаборники самолетов (в пределах размеров площадок, установленных руководствами по эксплуатации соответствующих типов самолетов).
Защитные котлованные сооружения:
восстановление просевшей или размытой обсыпки;
ремонт и установка защитных и герметических дверей, люков, клапанов, их запорных устройств и герметизирующих прокладок;
восстановление герметичности ограждающих конструкций, проемов и вводов инженерных коммуникаций, восстановление нарушенной гидроизоляции сооружений;
усиление отдельных элементов путем постановки специальных стоек, распорок и других конструкций;
перестилка полов (не более 10% общей площади пола), изготовление и ремонт откидных столов и скамеек в убежищах.
Обвалования для самолетов и средств обеспечения полетов:
ремонт обвалований с подвозом грунта (не более 10% общего объема обвалований);
планировка и подсыпка откосов обвалований;
одерновка откосов, восстановление растительного слоя на отдельных участках;
устройство и прочистка водоотводных канав;
закрепление поверхности обвалований химическими материалами, устройство защитного слоя из крупноскелетных грунтов в районах с резкими колебаниями погоды и активным ветровым режимом.
Прочие сооружения:
изготовление и ремонт элементов маркировки летного поля (дневные ориентиры, призмы, щиты, флажки, указатели и другое);
монтаж, проведение регламентных работ в установленные сроки, текущий ремонт табельных унифицированных комплектов средств удержания самолетов (кроме работ по устройству фундаментов и монтажа установок типа АТУ-2М, АТУ-С, АТУ-Т);
устройство и ремонт силами воинских частей теневых навесов, скамеек, душевых, передвижных домиков для обогрева личного состава, уборных (до 4 очков), мусорных ящиков, мусоросборников с твердым основанием, простейших подсобных сооружений для производства ремонтно-эксплуатационных работ на аэродроме (растворных узлов, ям для хранения битума, хранилищ технической серы и другое), площадок и навесов для хранения материалов, инвентаря, оборудования и другого имущества инженерно-аэродромной службы;
ремонт ограждения территории служебно-технической застройки, летного поля, зон рассредоточения и хранения специальной техники, материалов и устройство нового (не более 10% от протяженности указанных ограждений);
ремонт сооружений охраны и обороны аэродрома. Восстановление разрушенной гидроизоляции и земляной обсыпки сооружений. Ремонт и замена заслонок амбразур, задвижек смотровых щелей и вентиляционных труб. Окраска открытых металлических конструкций и деталей. Оборудование и ремонт постовых грибков, вышек, наблюдательных пунктов и щелей для личного состава (в том числе перекрытых);
оборудование и ремонт противоугонных устройств летательных аппаратов (типа шлагбаумов системы "капкан" и другое) в местах выруливания их на взлетно-посадочные полосы;
ремонт элементов газоотбойных щитов и валов различных конструкций, установленных на технических позициях и газовочных площадках. Устройство анкерных креплений;
устройство и ремонт сушилок в пунктах для обогрева личного состава и в зданиях авиационно-технического обслуживания;
ремонт специальных контрольно-моечных пунктов, установленных при въезде на летное поле;
устройство и ремонт площадок для прожекторных станций и подъездов к ним;
изготовление, установка и разборка инвентарных лесов для проведения маскировочных мероприятий;
ремонт эстакад для воздушной прокладки трубопроводов и крановых эстакад со сменой отдельных деталей;
ремонт погрузочно-разгрузочных площадок аэродромно-эксплуатационных подразделений со сменой отдельных досок деревянных настилов и ямочным ремонтом бетонных, асфальтовых, щебеночных и булыжных покрытий;
устройство складов, площадок, навесов и ограждений для хранения установленных неснижаемых запасов ремонтно-восстановительных материалов и инвентаря.
Настоящий перечень является обязательным для всех авиационных частей.

апаттарды жоюға және бүлінген жеке учаскелерді қалпына келтіруге арналған жұмыстар (1 ш жүйесіне 200 метрден аспайтын);
кәрізді-суағар жүйелерінің құбырларын тазалау;
байқаушы құдықтардың жөнделмейтін қақпақтарын жасау және ауыстыру;
Ішкі әуеайлақтық автомобиль жолдары;
негізін түзетумен жеке ақаулы бетонды плиталарды ауыстыру (жол төсемдері жалпы ауданының 5%-тен аспайтын);
жол төсемдерінің үстіңгі қабатының бүлінген учаскелерін жөндеу және сораптарын бітеу;
шұңқырларды, сораптарды және отырғандарын ойықты жөндеу жолымен, сонымен бірге тоқыма материалдарына сіңірілген ұсақтасты шағылдарды құюмен жою;
жолдық жағаларын топырақты төгумен, жобалаумен және оларды шағылмен, қиыршық таспен және басқа жергілікті материалдармен бекітумен жөндеу;
жолдық жыралардың су қабылдағыш пішінін қалпына келтіру және сорғыту жұмыстары;
көпірлерді, құбырларды, лотоктарды, қабаттасқан қабырғаларын және басқа жасанды ғимараттарын жөндеу;
теміржол жолдары арқылы кешулерін (жалпылама қолданбайтын) жөндеу;
әуеайлақта және бақылау-жуу пункттеріне кірердегі қақпалар мен шлагбаумдарды жөндеу;
жаяу өтетін жүргінші соқпақтары мен көпірлерін қондыру мен жөндеу;
жол белгілерін ауыстыру;
әуеайлақ бойынша қозғалатын сызбаны, бағдаршамдарды, жол белгілерін жасау және алу;
Арка тәріздес сеппе құрылыстары:
отырған немесе шайылған сеппелерді қалпына келтіру;
соңынан топырақтың сеппелерді қалпына келтірумен аркты су оқшаулығышын жөндеу (су оқшаулағышы жалпы ауданының 10%-тен аспайтын);
жарылуларын, сынықтар мен шұңқырларын бітеу, арка тақтайларының герметикалық су оқшаулағышын қалпына келтіру;
жылына кемінде 2 реттен ішкі арка үстерін су-эмульсиялық немесе майлы сырлармен сырлау;
болат құрылғылары барлық элементтерінің әлсіз жалғасқан болттарын қатайту мен кезеңімен сырлау;
арка аралық тік және көлденең тігістерін бітеумен фронтондарымен қабырғаларын жөндеу;
қақпаларды ашатын және жабатын жинағыш арқанды-блок жүйелерін ауыстыру және жөндеу;
қорғаныш қақпаларының жеке байланыстары мен бөлшектерінің айналмалары және электрөткізгіштерін жөндеу мен ауыстыру;
жүретін арбаша жармасының дөңгелегін ауыстыру;
жарылуларды, үшкірлерді, шұңқырлар мен басқа зақымданғандарды бітеумен, бетон еденінің ақаулықтарын жою;
жинақталған және монолитті едендерінің жеке учаскелерін ауыстыру (еден жалпы ауданының 10%-ке дейін);
кесік қабырғаларының алдыңғы карниздерін, кесік қабырғаларының блоктар аралығындағы көлденең және тік тігістерін жөндеу;
қақпа алды алаңындағы рельс жолдары мен бетонды төсемнің фундаменттерінің негізін жөндеу;
айқара ашылатын қақпалардың жармаларын және каркастардың тырысуы мен қисайғандарын жою;
бетонды төсемсының қондырғысы мен амортизатордың анкерлі плитасын ауыстыру;
арматура тіреулері мен ілмектерін ауыстырумен қуыстарын (оның ішінде есіктің қораптарын) және газ шығатын есіктерін жөндеу;
қайсысында ұшақтардың ауа қақпашылары орналасқан (басшылықтармен бекітілген, ұшақтардың түрімен пайдалануы бойынша сәйкес, алаң көлемдерінің шегінде), арнайы алқаптарының бетон үстерін сырлау (ерекше таза алқабын);
Құрылыстардың қазаншұңқырлы қорғаныштары;
сеппелердің отырғандарын немесе шайылғандарын қалпына келтіру;
қорғаныш пен герметикалық есіктерін, люктерін, клапандарын, олардың бекіту қондырғылары мен герметизация төсегіштері қондыру мен жөндеу;
инженерлі коммуникациялардың қоршағыш құрылғыларының герметикалығын қалпына келтіру, құрылыстың бұзылған су оқшаулағыштарын қалпына келтіру;
арнайы бағандар қою жолымен жеке элементтерінің және бас құрылғыларын күшейту;
еден төсеніштерін қайта салу (еден жалпы ауданының 10%-тен аспайтын), баспаналардағы лақтырылған орындықтар мен үстелдерді жасау және жөндеу;
ұшуларды қамтамасыз ету құралдары және ұшақтар үшін топырақ үю;
топырақтарды тасумен үю жөндеулері (жалпы көлемдегі үюлер 10%-тен аспайтын);
құлама құюларды себу және жоспарлау;
жеке учаскелердің өсу қатпарларын қалпына келтіру, құламаларды тартып жөндеу;
су бұрғыш орлары мен қондырғыларын тазарту;
химиялық материалдармен үйінді бетін, ауа райының бірден тербелмелі желді режимді аудандардың ірі қаңқалы топырақтардан қондырылған сақтық қатпарлармен бекіту.
Басқа құрылыстар:
ұшу алаңының таңбалау элементтерін жөндеу мен жасау (күндізгі, бағдарлы,
призмалы, қалқанды, жалаушалары, көрсеткішті және т.б.);
ұшақтарды ұстаудың жинақталып жүйеленген табельдік құралдарын ағымдағы жөндеу (АТҚ-2М, АТҚ-С, АТҚ-Т типті қондырғыларды құрастырумен және фундаменттерін салу бойынша жұмыстардан басқасын) белгіленген мерзімде кесімді жұмыстарды жүргізу, құрастыру;
әскери бөлімнің күштерімен көлеңкелі бастырмаларды, орындарды, душтарды, жеке құрамды жылытуға арналған көшпелі үйшіктерді, әжетханаларды (4-ке дейін), қоқыс жәшіктерін, қатты негізді қоқыс жинағыштарды, әуеайлақтағы пайдалану-жөндеу жұмыстарының өндірісіне арналған қарапайым қосалқы құрылыстарын (ерітінді тораптарын, битумды сақтауға арналған шұңқырларды, техникалық күштердің қоймасын және басқа), шикізаттарды, мүкәммалдық, жабдықтарды және инженерлік-әуеайлақтық қызметінің басқа мүліктерін сақтауға арналған бастырмаларды және алаңдарды жөндеу және салу;
қызметтік-техникалық салу аймағының, ұшу алаңының, шашырату алқаптарының қоршауларын жөндеу (көрсетілген қоршаулар ұзындығының 10%-тен аспайтын) және жаңа арнайы техникаларды, материалдар мен қондырғыларды сақтау;
әуеайлақ қорғанысы мен күзетуінің құрылыстарын жөндеу. Бүлінген құрылыстардың су оқшаулағышы мен жердің үймесі қалпына келтіру. Амбразуралар жапқыштарын, байқау тесіктерінің қозғалтқыштары мен желдеткіш қондырғыларын ауыстыру және жөндеу. Ашық металды құрылғылар мен бөлшектерді сырлау. Жеке құрамға арналған саңылаулары мен байқаушы пункттерін, мұнараларын, күзету шатырларын жөндеу және жабдықтау (оның ішінде қайта жабылғандарын)
ұшу-қону жолағының бұрылу орындарындағы ұшу аппараттарының айдауға қарсы қондырғыларын жөндеу және жабдықтау ("қақпан"жүйесіндегі шлагбаум түрлері және басқа);
газды алаңдар мен техникалық бекіністерде бекітілген, әртүрлі құрылғылардың құламалары мен газ бұрғыш қалқандарының элементтерін жөндеу; Анкерлерік бекіту құрылғыларын;
жеке құрамды және әуеайлақтық-техникалық қызмет көрсету жайларын жылытуға арналған пункттеріндегі құрғатқыштарды жөндеу мен салу;
ұшу алаңына кірер жерге салынған, арнайы бақылау-жуу пункттерін жөндеу;
прожектор станциялары мен олардың кірме жолдарына арналған алаңдарды жөндеу мен салу;
таңбалау шараларын өткізу үшін, тақтай мүкәммалдық сұрыптау мен салу, жасау;
жеке бөлшектерін ауыстырумен кран эстакада және әуедегі құбыр өткізгіш салуларына арналған эстакада жөндеу;
бетонды, асфальтты, шағылды және жұмыртасты төсемдерді ойықты жөндеу және жеке ағашты төсеніш тақтайларын ауыстырумен, әуеайлақтық-пайдалану бөлімшелерінің жүк түсіргіш-тиегіш алаңдарын жөндеу;
жөндеу-қалпына келтіру материалдары мен мүкәммалдық, бекітлген азаймайтын қорларын сақтауға арналған қоршаулар мен бастырмаларды, алаңдарды, қоймаларды салу;
осы тізім, ҚР ҚК барлық авиациясының бөлімдері үшін міндетті болып саналады.

2. Перечень основных работ и расходов по эксплуатации аэродромов
Перечень основных работ и расходов по эксплуатации аэродромов:
очистка поверхности покрытий от пыли, песка, камней, грязи и других посторонних предметов;
поливка покрытий водой;
покраска и обновление покраски маркировочных знаков на покрытиях взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек и мест стоянок согласно установленным схемам. Маркировка и светоограждения вертикальных конструкций, зданий и сооружений;
покраска специальных площадок (зон особой чистоты), над которыми располагаются воздухозаборники самолетов, в технико-эксплуатационной части, на технических позициях и стоянках воздушных судов (в пределах размеров площадок, установленных руководством по эксплуатации соответствующих типов воздушных судов).
очистка от снега взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек, мест стоянок и внутриаэродромных дорог. Выкладка снега на боковых и концевых полосах безопасности;
уплотнение и выравнивание снежного покрова на летном поле;
предупреждение и удаление гололедных образований с применением химических реагентов, использованием тепловых машин;
очистка водоприемных, тальвежных, смотровых колодцев, канав, лотков и труб водосточнодренажной системы аэродрома;
планировка, уплотнение грунтовой взлетно-посадочной полосы, концевых и боковых полос безопасности;
прочесывание и прикатывание дернового покрова грунтовой взлетно-посадочной полосы;
проведение мероприятий по борьбе с грызунами на аэродроме;
скашивание и уборка травы;
работы по ускорению таяния снега и водоотводу;
ограждение элементов аэродрома от снежных заносов, изготовление и ремонт снегозащитных средств. Посадка и содержание снегозащитных насаждений;
работы по озеленению служебно-технической застройки аэродрома. Приобретение семян трав и саженцев, подкормка трав минеральными удобрениями. Посадка деревьев, кустарников и устройство вокруг них ограждений. Устройство газонов и клумб;
изготовление и ремонт силами воинских частей средств механизации работ на аэродроме, инвентаря и снегоуборочного инструмента;
приобретение ремонтно-восстановительных материалов, механизмов и инвентаря. Консервация металлических и железобетонных плит;
мероприятия по охране труда и технике безопасности при текущем ремонте и эксплуатации аэродрома;
приобретение инструмента и инвентаря для производства работ по текущему ремонту и эксплуатации аэродрома в соответствии с установленными нормами. Приобретение контрольно-измерительных приборов;
аренда дорожных и сельскохозяйственных машин и механизмов для выполнения работ по содержанию аэродрома;
приобретение справочной и технической литературы, принадлежностей для выполнения чертежных и графических работ в службе (подразделении); бланков учета и отчетности, изготовление технической документации;
проведение маскировочных мероприятий;
расходы по антисептированию и огнезащитной обработке деревянных конструкций. Опахивание зон пожарной безопасности складов авиационно-технического имущества, боеприпасов и горюче-смазочных материалов, расположенных на территории служебно-технической застройки аэродрома;
содержание в чистоте зданий, помещений и территории служебно-технической застройки от снега и льда;
ведение семенных участков по выращиванию и сбору семян многолетних трав;
оплата воды, используемой в служебно-технической зоне аэродрома для систем теплоснабжения, водопровода и канализации, в том числе и для промывки указанных систем, наполнения пожарных водоемов, мойки искусственных покрытий взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек и мест стоянок, поливки грунтовых летных полей и зеленых насаждений, обмывки колес наземной техники при въезде на летное поле, текущего ремонта зданий и сооружений аэродрома.
Приложение 11
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Материалы и ремонтные составы, технология их приготовления и применения

2. Әуеайлақтың негізгі жұмыстары мен пайдалануына арналған шығындардың тізбесі
Әуеайлақтарды пайдалану, ұшу алаңдарын, қызметтік-техникалық құрылыстары, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын, ішкі әуеайлақ жолдарын, олардың тұрақты даярлығы мен ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануымен тұжырымдалады.
Әуеайлақтың негізгі жұмыстары мен пайдалануына арналған шығындардың тізімі:
төсемнің үстерін тозаңнан, құмнан, тастардан, батпақтардан және басқа бөгде заттардан тазарту;
жабуларға су құю;
бекітілген сызбаларға сәйкес, ұшу-қону жолағын, бағыттас жолдар мен тұрақ орындарының таңбалау белгілерінің сырларын жаңалау мен сырлау. Құрылыс ғимараттарының, тік құрастыру жарық қоршау және таңбалау.
арнайы алаңдарды (ерекше таза аймақтарды), онда ұшақтардың ауатарқыштары орналасқан, техникалық-пайдалану бөлімінің, техникалық бекіністері мен әуе кемелері тұрақтарын (әуе кемелердің түрлеріне сәйкес пайдалануы бойынша басшылықпен белгіленген алаңдардың шекті өлшеміне) сырлау ;
ұшу-қону жолағын, бағыттас жолдарды, тұрақ орнын және ішкі әуеайлақтағы жолдарын қардан тазарту. Бүйірдегі және соңғы қауіпсіздік жолақтарында қарды үю;
ұшу алаңындағы қар жабуларын тығыздау мен тегістеу;
химиялық реагенттерді, жылу машиналарын қолданумен көк мұздардың пайда болуын ескерту мен жою;
әуеайлақтың канализациялық жүйелерінің су қабылдайтын, еріген суларды, байқаушы құдықтарын, орларды, лотоктар мен құбырларды тазалау;
топырақты ұшу-қону жолағының соңғы және бүйірдегі қауіпсіздік жолақтарын жобалау, тығыздау;
топырақты ұшу-қону жолағының шым төсемдерін тарақтау мен бастыру;
әуеайлақтарды кеміргіштермен күреске арналған шараларды өткізу;
шөптерді ору мен жинау;
қардың еруі мен су бұруларын күшейтуге арналған жұмыстар;
әуеайлақтағы элементтерін қар көшкіндерінен қорғау, қардан қорғаныш құралдарын жасау мен жөндеу. Қар қорғаныш желектерін тігу мен ұстау;
әуеайлақтың қызметтік-техникалық құрылыстары көркейтуге арналған жұмыстар. Шөптердің тұқымдары мен көшеттерін сатып алу, шөптерді минералды тыңайтқыштармен коректендіру. Ағаштарды, тал-шіліктерді отырғызу және олардың айналасына қоршауларды салу. Гүлзарлар мен клумбтарды салу;
әскери бөлімнің күштерімен әуеайлақтағы механизациялық құралдарын, мүкәммалдық мен қар тазартқыш аспаптарын жасау мен жөндеу;
жөндеу-қалпына келтіру материалдарын, механизмдері мен мүкәммалдарын сатып алу. Металды және темірбетонды плиталарын консервациялау;
әуеайлақты ұстау мен ағымдағы жөндеуде техника қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру;
бекітілген қалыптарына сәйкес, әуеайлақты ұстау мен ағымдағы жөндеуге арналған өндіріс жұмыстары үшін аспаптар мен мүкәммалдық сатып алу. Бақылау-өлшегіш аспаптарын сатып алу;
әуеайлақтарын ұстау үшін жолдық және ауыл шаруашылық машиналары мен механизмдерін жалға алу;
анықтамалық пен техникалық әдебиеттерді, қызметтерге (бөлімшелерге) сызбалық және кестелік жұмыстарын орындауға арналған құрал-жабдықтарды, есептік және есеп беру бланкілерін сатып алу, техникалық құжаттамаларын жасау;
таңбалау шараларын өткізу;
ағашты құрылғыларын шірімеуге қарсы және отқа қарсы қорғаныштарымен өңдеу бойынша шығындар. Әуеайлақтың қызметтік-техникалық құрылыстар аймағында орналасқан, авиациялық-техникалық мүліктерге, оқ-дәрілер мен жанар жағар майлары қоймаларының өрт қауіпсіздігі аймақтарын жырту;
қызметтік-техникалық салулар аймақтарын, үй-жайлар мен ғимараттарды қар мен көк мұздардан тазартып ұстау;
көпжылдық шөптердің тұқымдарын жинау мен өсіруге арналған тұқымдық учаскелерін енгізу;
жылумен қамтамасыз ету, су өткізгіш пен канализация жүйелеріне, оның ішінде және көрсетілген жүйелерді жууға, өрт суаттарын толтыруға, ұшу-қону жолағын, басқару жолдарды және тұрақ орынының жасанды төсемдерің жууға, топырақты ұшу алаңы мен жасыл желектерін суаруға, жердегі техникалардың ұшу алаңына кіргендерінде дөңгелектерін жууға, әуеайлақтағы жайлары мен ғимараттарының ағымдағы жөндеулеріне арналған әуеайлақтың қызметті-технологиялық алқаптарында пайдаланылатын, су ақысын төлеу.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
11-қосымша
Материалдар мен жөндеу құрамы, оларды дайындау және қолдану технологиясы

1. Ремонтные материалы на основе цемента
Для ремонта цементобетонных покрытий (замена разрушенных плит, наращивание при просадках более 10 см, заделка выбоин) используют мелкозернистый или песчаный высокопрочный быстротвердеющий бетон класса не ниже Вbtb 4,8/60 на растяжение при изгибе.
Бетонную смесь приготавливают на высокопрочных быстротвердеющих портландцементах или на глиноземистых цементах. Цемент марки М-500 или М-600, песок средне- или крупнозернистый, щебень фракции 5-20 мм. Водоцементное отношение не более 0,40.
При малых объемах может быть принят ориентировочный состав бетона на 1 м3 смеси: цемента 550-700 кг; щебня 1000-1200 кг; песка 500-600 кг; воды 200-220 л.
Бетонную смесь укладывают обычным способом с тщательным уплотнением вибраторами с гибким шлангом и виброрейкой.
2. Ремонтные материалы на основе органических вяжущих
Технология приготовления и рекомендации по применению материалов на основе органических вяжущих для ремонта цементобетонных покрытий такие же, как для асфальтобетонных покрытий.
Для ремонта сколов плит, заделки выбоин и раковин, а также верхнего слоя покрытия рекомендуется использовать горячий мелкозернистый, песчаный или литой асфальтобетон на резинобитумном вяжущем.
Состав асфальтобетона на резинобитумный вяжущий материал подбирают так же, как на битуме, но количество резинобитумного вяжущего материала увеличивают на 1-3 весовые части по сравнению с битумом. В литом асфальтобетоне резинобитумного вяжущего материала должно быть до 20% от массы минеральной части.
3. Материалы для герметизации швов и сквозных трещин
Основными герметизирующими материалами для заполнения швов цементобетонных покрытий являются резинобитумные мастики (битумно-полимерные герметики), которые представляют собой однородную смесь, полученную из битума, резиновой крошки и пластифицирующей добавки. Готовят резинобитумные мастики в заводских условиях методом термообработки и пластификации указанных составляющих и вырабатывают их в виде кусков массой от 10 до 25 кг.
Используются следующие резинобитумные мастики (битумно-полимерные герметики): РБВ, БПГ, БП-Г. Резинобитумная мастика "Изол" для герметизации швов может быть использована только марки МРБ-Г-Т15, резинобитумная мастика "Резопласт"–марки РГ.
Резинобитумные мастики (битумно-полимерные герметики) применяют также для заделки раковин, ремонта трещин и участков покрытия с разрушившимся верхним слоем и так далее.
Перед применением резинобитумные мастики (битумно-полимерные герметики) разогревают в битумных котлах или специальных установках до 180-200°С. Разогрев до температуры более 200°С и выдерживание в разогретом состоянии более одного часа ухудшает их свойства – увеличивается хрупкость и понижается теплоустойчивость затвердевшего материала.

1. Цемент негізді жөндеу материалдары
Цементбетон төсемдерін жөндеу үшін (қираған плиталарды ауыстыру, 10 см астам тесіліп қалған кезде бекіту, ойылған жерлерін бітеу) бүгілген кезде созылған жеріне ұсақ түйіршікті немесе құм төзімділігі жоғары тез қататын Bbtb 4,8/60 төмен емес сыныпты бетон пайдаланылады.
Бетон қоспасын төзімділігі жоғары тез қататын портландцементпен немесе балшықты топырақты цементпен дайындайды. М-500 немесе М-600 маркалы цемент, орташа немесе ірі түйіршікті құм, 5-22 мм фракциялы шағылтас. Су мен цементтің арақатынасы 0,40-тан астам емес.
Шағын көлемдерде 1 м3 бетонның болжамды құрамы алынуы мүмкін: цемент 550-700 кг; шағылтас 1000-1200 кг; құм 500-600 кг; су 200-220 л.
Бетон қоспасын әдеттегі тәсілмен иілгіш шлангісі мен діріл төрткілдеші бар дірілдеткішпен мұқият тығыздаумен салады.
2. Органикалық тұтқыр негізді жөндеу материалдары
Цементбетон төсемдерін жөндеуге арналған органикалық тұтқыр негізді материалдарды дайындау технологиясы және қолдану жөніндегі ұсынымдар асфальт-бетон төсемдерінікі сияқты.
Плиталардың сынықтарын жөндеу, ойылған жерлер мен қуыстарды бітеу, сол сияқты-ақ төсемнің жоғарғы қабаты үшін ыстық ұсақ түйіршікті, құм немесе резеңке битумды тұтқыр құйылған асфальт-бетон пайдаланылады.
Резеңке битумды тұтқыр асфальт-бетонның құрамына материалды битумдағыдай етіп таңдайды, бірақ резеңке битумды тұтқыр материалдың саны битуммен салыстырғанда 1 – 3 салмақтық бөлікте арттырылады. Құйылған асфальт-бетонда резеңке битумды тұтқыр материал минералды бөлігінің салмағынан 20 %-ға дейін болуға тиіс.
3. Жіктер мен саңылау жарықтарын бітеуге арналған материалдар
Цементбетон төсемдерінің жіктерін толтыру үшін негізгі бітейтін материалдар резеңке битум шайыр болып табылады, ол битумнан, резеңке қиындыларынан және пластифицирлі қоспадан алынған біртекті қоспа. Резеңке битумды шайырды зауыт жағдайларында көрсетілген құрамдастарды жылумен өңдеу және пластификациялау әдісімен дайындайды және оларды кесек түрінде салмағы 10-15 кг жасап шығарады.
Резеңке битумды тұтқыр материалдың үш маркасы пайдаланылады: РБВ-25; РБВ-35 және РБВ-50. Жіктерді бітеу үшін тек МРБ—Т15 маркалы "Изол" резеңке битумды шайыры, РГ маркалы "Резопласт" резеңке битумды шайыры қолданылуы мүмкін.
Резеңке битумды тұтқыр материалды қуыстарды бітеу, жарықтарды және үстіңгі қабаты қираған төсемдер учаскелерін және басқаларды жөндеу үшін қолданады.
Қолдану алдында резеңке битумды тұтқыр шайыр битум қазандарда немесе арнайы құрылғыларды 180-200º-қа дейін жылытылады. Резеңке битумды тұтқыр материалды 200º-тан астам температурада жылытқаннан кейін және оны бір сағаттан астам жылытылған күйде ұстау олардың қасиетін төмендетеді – сынып кетуі артады және қатқан материалдың жылуға төзімділігі төмендейді.

4. Материалы на основе эпоксидных и карбамидных смол
Для ремонта цементобетонных покрытий применяют эпоксидный клей, а также эпоксидные, эпоксидно-каменноугольные и карбамидные составы с минеральным наполнителем. В качестве наполнителя вносят песок, каменную мелочь и щебень.
Используют эпоксидные смолы следующих марок ЭД-15, ЭД-20, ЭИС-1.
Эпоксидные смолы отвердевают при внесении в них отвердителей, в качестве которых применяют:
1) при горячем отвердении–малеиновый, фталевый ангидриды, триэтаноламин, мочевиноальдегидные и фенолальдегидные смолы;
2) при холодном отвердении–гексаметилендиамин, полиэтиленполиамин, кубовый остаток при получении гексаметилендиамина, отвердитель АФ-2.
Количество вносимого отвердителя может колебаться от 8 до 30%.
Эпоксидный клей готовят путем смешения эпоксидной смолы с пластификатором, растворителем и отвердителем. Пластификаторами в эпоксидном клее могут являться дибутилфталат, полиэфир МТФ-9, ТГМ-3 или тиокол.
Приложение 12
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Технология приготовления материалов, используемых при ремонте асфальтобетонных покрытий
1. Разогрев и разжижение битума
Для работ по ремонту асфальтобетонных покрытий применяют очищенный и обезвоженный битум. Обезвоживание производят нагреванием до температуры 150-1700С – для битума БНД 60/90 и БНД 90/130, 140-1500С – для битума БНД 130/200, 100-130°С – для битума БНД 200/300 и 90-1000С – для жидких битумов СГ и МГ.
Для нагрева и обезвоживания битума применяют передвижную установку АП-1 или битумоварочные котлы. Разрешается использовать для этой цели металлические емкости разного назначения.
Для приготовления растворов битума в бензине или керосине разогретый и обезвоженный битум переливают в котел или другую емкость, охлаждают до температуры 80 - 85°С и затем вливают в него небольшими порциями бензин или керосин, непрерывно перемешивая деревянными веслами. Готовый раствор переливают в герметически закрываемую тару и доставляют к месту работ.
Для получения из битумов БНД 60/90 или БНД 90/130 вяжущих материалов, эквивалентных по вязкости битумам БНД 130/200, БНД 200/300 и СГ 130/200, используемых для работ при пониженной температуре воздуха и приготовления теплого асфальтобетона, в качестве разжижителей применяют керосин в количестве примерно 10% от массы битума БНД 60/90 и 5% от массы битума БНД 90/130.
2. Приготовление асфальтобетона
Минеральные материалы (щебень, песок, минеральный порошок) загружают в котел не более чем на 2/3 объема котла и подогревают при постоянном перемешивании до температуры 150-170°С для горячего асфальтобетона на битуме, 180-200°С – на резинобитумный вяжущий материал, 130-150°С для теплого асфальтобетона на битумах БНД 130/200 и БНД 200/300, 110-120°С – на битумах СГ 130/200, МГ 130/200 и МГО 130/200.
Перемешивание должно быть настолько интенсивным, чтобы к концу нагрева составляющие были хорошо перемешаны друг с другом. В нагретые минеральные материалы постепенно вводят разогретый и обезвоженный битум и продолжают перемешивание до образования однородной смеси. Полученную смесь лопатами перегружают в транспортное средство и доставляют к месту работ.
При возможности состав асфальтобетонной смеси подбирают в лаборатории. При отсутствии такой возможности рекомендуются следующие рецепты асфальтобетонных смесей:

4. Эпоксидті және карбомидті шайыр негізді материалдар
Цементбетон төсемдерін жөндеу үшін эпоксидті желім, сол сияқты-ақ минералды толтырғышы бар эпоксидті, эпоксидті-таскөмір және карбамидті құрамды қолданады. Толтырғыш ретінде құм, тас қиыршықтары мен шағылтас қолданылады.
Мынадай маркадағы шайыр қолданылады: ЭД-15, ЭД-20, ЭИС-1.
Эпиоксидті шайыр оларға қатырғыштарды қосқан кезде қатады, олар ретінде мыналар қолданылады:
1) ыстық қату кезінде – малеин, фталевтік ангидридтер, триэтаноламин, мочевиноальдегидтік және фенолвльдегидтік шайырлар;
2) суық қату кезінде – гексаметилендиамин, полиэтиленполиамин, гексаметилендиаминді алған кездегі кубтік қалдық, АФ-2 қатырғышы.
Қосылатын қатырғыштың саны 8-ден 30 %-ға дейін ауытқуы мүмкін.
Эпиоксидтік желімді эпиоксидтік шайырды пластификатормен, еріткішпен және қатырғышпен араластыру жолымен дайындайды. Эпиоксидтік желімдегі пластификатор дибутилфталат, МТФ-9, ТГМ-3 полиэфир немесе тиокол болып табылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
12-қосымша
Асфальт-бетонды төсемдерді жөндеу кезінде пайдаланылатын материалдарды дайындау технологиясы
1. Битумды қыздыру мен сұйылту
Асфальт-бетонды төсемдерді жөндеу жөніндегі жұмыстарда тазартылған және сорғытылған битум қолданылады. Сорғыту БНД 60/90 және БНД 90/130 битумдары үшін 150-1700С, БНД 130/200 битумы үшін 140-1500С, БНД 200/300 битумы үшін 100-130°С, СГ және МГ сұйық битумдар үшін100-130°С температураға дейін қыздырумен жүргізіледі.
Битумды қыздыру және сорғыту үшін АП-1 жылжымалы қондырғысы немесе битум қайнататын қазандар қолданылады. Бұл мақсат үшін әрқилы мақсаттағы металл ыдыстар пайдалануға рұқсат етіледі.
Битумның бензиндегі немесе керосиндағы ерітінділерін дайындау үшін ысытылған және сорғытылған битум қазанға немесе басқа ыдысқа аударылып құйылады, 80-85°С температураға дейін салқындатылады, сосын ағаш ескектермен үздіксіз араластырыла отырып, оған шағын порциялармен бензин немесе керосин құйылады. Дайын ерітіндіні саңылаусыз жабылатын ыдысқа аударып құяды да жұмыс орнына жеткізіледі.
БНД 60/90 немесе БНД 90/130 битумдарынан тұтқырлығы жағынан ауаның төмен температурасы кезіндегі жұмыстарға және жылы асфальт-бетон дайындауға пайдаланылатын БНД 130/200, БНД 200/300 және СГ 130/200 битумдарына тең келетін тұтқыр материал алу үшін сұйылтқыш ретінде шамамен БНД 60/90 битумы салмағының 10% және БНД 90/130 битумы салмағының 5% мөлшеріндегі керосин қолданылады.
2. Асфальт-бетон дайындау
Минералды материалдарды (қиыршықтасты, құмды, минералды ұнтақты) қазанға оның 2/3-інен аспайтын мөлшерде салады және үздіксіз араластыра отырып, битумдағы ыстық асфальт-бетон үшін 150-170°С, битум-резеңкелі тұтқыр материал үшін 180-200°С, БНД 130/200 және БНД 200/300 битумдарындағы жылы асфальт-бетон үшін 130-150°С, СГ 130/200, МГ 130/200 және МГО 130/200 битумдарында 110-120°С температураға дейін қыздырады.
Қыздырудың аяғында құрамдас бөліктер бір бірімен өте жақсы араласқан болып шығуы үшін араластыру қарқыны жоғары болуға тиіс. Ысытылған минералды материалдарға қыздырылған және сорғытылған битум біртіндеп енгізіледі және біртекті қоспа пайда болғанға дейін араластырыла беріледі. Алынған қоспа күрекпен көлікке тиеледі және жұмыс орнына жеткізіледі.
Мүмкіндік болса асфальт-бетонды қоспаның құрамы зертханада іріктеледі. Ондай мүмкіндік болмаса асфальт-бетонды қоспалардың мынадай рецептілері ұсынылады:

мелкозернистой – щебня-45, песка-40, минерального порошка-9, битума - 6 весовых частей;
песчаной типа Г – каменных высевок-82, минерального порошка - 10, битума - 8 весовых частей.
Для улучшения укладки асфальтобетонной смеси до 1/3 каменных высевок может быть заменено песком крупно- или среднезернистым;
песчаной типа Д – песка крупного или среднезернистого - 80, минерального порошка - 12, битума - 8 весовых частей.
Количество битума в смесях может быть изменено в обе стороны не более чем на 1 весовую часть с целью получить хорошую удобность складывания смеси и избежать появления на верхней поверхности уплотненной смеси сплошного слоя битума.
Вместо минерального порошка можно применять известь-пушонку, цемент или пыль уноса цементных заводов.
По возможности горячие асфальтобетонные смеси следует приготавливать на основе резинобитумного вяжущего материала, что улучшает физико-механические свойства асфальтобетона. Расход резинобитумного вяжущего материала должен быть больше расхода битума на 1 - 3 весовые части.
При повторном использовании асфальтобетона его куски размером до 300 мм закладывают в котел, подогревают при постоянном перемешивании до получения однородной массы и добавляют в нее 1-3 весовые части битума.
В случаях когда для работы требуется малое количество минерально-битумной смеси (минеральный порошок, битум, пескобитум), ее можно приготавливать непосредственно на месте работ в небольшой металлической посуде, подогреваемой на передвижной жаровне, и сразу же по приготовлении укладывать на дефектное место.
При работах по приготовлению материалов для ремонта асфальтобетонных покрытий должны соблюдаться следующие требования правил техники безопасности:
1) площадка для разогрева битума и приготовления асфальтобетона должна быть расположена не ближе чем в 50 м от жилых и служебных сооружений и иметь ограждение;
2) разжижение битума следует производить не ближе чем в 30 м от мест, где возможно появление открытого пламени (мест разогрева битума, приготовления асфальтобетона, мест для курения);
3) емкости для разогрева и обезвоживания битума, приготовления асфальтобетона, разжижения битума должны иметь металлические крышки, размещенные в непосредственной близости от этих емкостей;
4) хранилище разжижителей должно быть расположено не ближе 50 м от площадки приготовления материалов, разжижители следует доставлять на площадку в герметических емкостях в необходимом для данной работы количестве;
5) на площадке приготовления и у хранилища должны размещаться средства пожаротушения (песок, углекислотные огнетушители, необходимые инструменты);

майда түйіршікті – қиыршықтас – 45, құм – 40, минералды ұнтақ – 9, битум – 6 таразылық бөлік;
Г типті құмдақ – тас елендісі – 82, минералды ұнтақ – 10, битум – 8 таразылық бөлік.
Асфальт-бетонды қоспаның төселуін жақсарту үшін тас елендісі 1/3 дейін ірі немесе орташа түйіршікті құммен алмастырылуы мүмкін;
Д типті құмдақ – ірі немесе орташа түйіршікті құм – 80, минералды ұнтақ – 12, битум – 8 таразылық бөлік.
Қоспалардағы битумның мөлшері қоспаны салудың жақсы оңтайлылығына қол жеткізу және нығыздалған қоспаның жоғарғы бетіне битумның тұтас қабатының шығып кетуін болдырмау мақсатында екі жаққа да 1 таразылық бөліктен аспайтындай етіліп өзгертілуі мүмкін.
Минералды ұнтақтың орнына ұнтақ әк, цемент немесе цемент зауыттарындағы қалдық шаңды қолдануға болады.
Мүмкіндігінше ыстық асфальт-бетонды қоспаларды битумды-резеңкелі тұтқыр материал негізінде әзірлеген дұрыс, бұл асфальт-бетонның физика-механикалық қасиеттерін жақсартады. Битумды-резеңкелі тұтқыр материалдың шығысы битумның шығысынан 1-3 таразылық бөлікке астам болуға тиіс.
Асфальт-бетонды қайта пайдаланған кезде оның 300 мм дейінгі мөлшердегі кесектерін қазанға салады, үздіксіз араластыра отырып біртекті негіз алынғанға дейін қыздырады және оған битумның 1-3 таразылық бөлігін қосады.
Жұмыс үшін минералды-битумды қоспаның (минералды ұнтақ, битум, құмдыбитум) аз мөлшері талап етіледі, оны тікелей жұмыс орнында, жылжымалы темір пеште қыздырылатын шағын металл ыдыста әзірлеуге және әзір болуына қарай бірден кемтік орынға салуға болады.
Асфальт-бетонды төсемдерді жөндеу үшін материалдар дайындау жұмыстары кезінде қауіпсіздік сақтау техникасының мынадай талаптары сақталуға тиіс:
1) битум қыздыруға және асфальт-бетон дайындауға арналған алаң тұрғын және қызметтік құрылыстардан кемінде 50 м қашықтықта орналастырылуға және қоршалған болуы тиіс;
2) битум сұйылтуды ашық от жағылуы мүмкін жерлерден (битум қыздыратын, асфальт-бетон әзірлейтін, темекі шегуге арналған орындар) кемінде 30 м қашықтықта жүргізген дұрыс;
3) битум қыздыруға және сорғытуға, асфальт-бетон әзірлеуге, битум сұйылтуға арналған ыдыстардың осы ыдыстарға тікелей жақын жерге қойылған металл қақпақтары болуға тиіс;
4) сұйылту заттарын сақтау қоймасы материалдар әзірленетін алаңнан 50 м жақын емес жерге орналастырылуға тиіс, сұйылту заттарын алаңға саңылаусыз жабылатын ыдыстарда осы жұмысқа қажетті мөлшерде ғана жеткізіп отырған дұрыс;
5) дайындау алаңында және қойма жанында өрт сөндіру құралдары (құм, көмірқышқылды отсөндіргіштер, қажетті құрал-саймандар) орналастырылуға тиіс;

6) рабочие, занятые приготовлением материалов на битумной основе, должны быть снабжены спецодеждой (комбинезоном, брезентовыми рукавицами, защитными очками);
7) лица, занятые разжижением битума, должны находиться с наветренной стороны от котла и применять индивидуальные средства защиты (очки, рукавицы, респираторы и другие).
Приложение 13
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Способы ремонта цементобетонных покрытий
Вид и характер дефектов покрытия
Подготовительные мероприятия
Мероприятия по устранению дефектов
Отслаивание и крошение верхнего слоя бетона на глубину до 5 мм
Срезание малопрочного верхнего слоя бетона специальными (фрезерными, шлифовальными, штриховальными) машинами, электроинструментом ударного действия, зубилами вручную; удаление с поверхности осколков бетона, пыли, грязи, масла путем очистки, продувки и промывки комбинированными поливомоечными машинами, В-68, а на небольших площадях ручными металлическими щетками с продувкой сжатым воздухом; просушка поверхности покрытия
Защитная пропитка сухой поверхности бетона нефтеполимерными и другими составами с помощью автомобильной топливоцистерны АЦ-8-500, дооборудованной специальным распределительным устройством, маркировщика ДЭ-3А или окрасочных агрегатов СО-5А и СО-75; выдержка обработанного покрытия без эксплуатации в течение 24 ч
То же, на глубину 10 мм на взлетно-посадочной полосе
То же
Нанесение равномерного слоя эпоксидного клея с расходом 1 кг на 1 м2; равномерное распределение смеси крупнозернистого песка с цементом в соотношении 3:1 с помощью сита-носилок; уплотнение ручными катками
То же, на рулежных дорожках и местах стоянок
То же
Нанесение слоя холодной мастики "Изол" или подогретого праймера (50% раствор резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика в бензине или керосине) с расходом 0,3 - 0,5 л/м2; разлив предварительно подогретого резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика с помощью заливщиков швов, леек или ведер и распределение его скребками; распределение нагретой до 150 - 170°С смеси крупнозернистого песка с цементом в соотношении 3:1; уплотнение ручными катками. Нанесение равномерного слоя эпоксидного клея с расходом 0,5 кг на 1 м2; укладка крупнозернистой полимербетонной смеси через 20 - 30 мин после огрунтовки с разравниванием скребками или рейками; нанесение на поверхность слоя песка с помощью ситаносилок; уплотнение ручными катками-трамбовками; удаление излишков песка после отвердения
Выбоины, раковины на глубину до 10 см на взлетно-посадочной полосе, рулежных дорожках и местах стоянок

6) битумды негізде материал әзірлеумен айналысатын жұмысшылар арнайы киіммен (комбинезонды, брезент қолғаптарды, қорғаныш көзілдірікті) жарақталуға тиіс;
7) битум сұйылтумен айналысатын адамдар қазанның жел жағында болуға және жеке қорғаныш құралдарын (көзілдірікті, қолғапты, респираторды және басқаларын) қолдануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
13-қосымша
Цементбетон төсемдерін жөндеу тәсілдері
Төсем ақауларының түрі мен сипаты
Дайындалу іс-шаралары
Ақауларды жою жөніндегі іс-шаралар
Бетонның жоғарғы қабатының 5 мм дейін тереңдікке қатпарлануы мен үгілуі
Бетонның төзімділігі аз шағын жоғарғы қабатын арнайы машиналармен (фрезерлік, тегістеу, кедір-бұдырлау), соққы беретін электраспаппен, қашаумен қолмен кесу; үстінен бетон жарықшақтарын, шаңды, кірді, майды В-68 құрама суару-жуу машинасымен, үрлеу және жуу жолымен тазалау, ал шағын алаңқайларда сығымдалған ауамен қол металл щеткаларымен тазалау, төсемнің үстін кептіру.
Бетонның құрғақ үстін мұнай полимерлі және басқа да құрамдармен арнайы сепкіш құрылғымен толық жабдықталған АЦ-8-500 автомобиль отын цистернасының, ДЭ-3А белгілеушісімен немесе СО-5А және СО-75 сырлау агрегаттарының көмегімен қорғаныш сіңіру; өңделген төсемді пайдаланбай 24 сағат ұстау
Сол сияқты, ұшу-қону жолағында 10 мм тереңдікте
Сол сияқты
1 м2 1 кг шығыспен эпоксидтік желім қабатын бірдей жағу; елек-зембілдің көмегімен 3:1 арақатынасында ірі түйіршікті құмның цементпен қоспасын бірдей етіп себу; қол катоктарымен тығыздау
Сол сияқты, басқару жолдарында және тұрақтар орнында
Сол сияқты
0,3 - 0,5 л/м2 шығысымен "Изол" суық шайыры немесе жылытылған праймер (бензиндегі немесе керосиндегі 50% резеңке битумды тұтқыр материал ерітіндісі); жіктерге құйғыштардың, су сепкіштердің немесе шелектердің көмегімен жылытылған резеңке битумды тұтқыр материалды алдын ала құю және оны қырғышпен жазу; 150 - 170°С дейін қыздырылған 3:1 арақатынасында ірі түйіршікті құмның цементпен қоспасын жазу; қол катоктарымен тығыздау. 1 м2 0,5 кг шығысымен эпоксидтік желім қабатын бірдей етіп жағу; қырғыштармен немесе төрткілдешпен тегістеумен топырақ төсегеннен кейін 20-30 минут сайын полимер бетонды ірі түйіршікті қоспа төсеу; елек-зембілдің көмегімен құм қабатының үстіне төсеу; қол катоктары-таптауыштармен тығыздау; қатқаннан кейін құмның артығын алып тастау
Ұшу-қону жолағындағы, басқару жолдарындағы және тұрақ орындарындағы тереңдігі 10 см дейінгі ойпаңдар, шұңқырлар

Оконтуривание дефектных участков нарезкой борозд на глубину 3 - 5 см с помощью нарезчика швов; вырубка бетона на глубину 7 - 10 см с вертикальными или наклонными (с уширением книзу) стенками; очистка вырубленного места от осколков бетона и пыли; промывка водой и просушка
0,5 кг на 1 м2; укладка вручную полимербетонной смеси на основе карбамидной смолы сразу же после ее приготовления с разравниванием скребками или рейками; уплотнение смеси трамбовками или ручными катками; нанесение на отремонтированную поверхность с помощью сита-носилок песка; удаление излишков песка после отвердения полимербетонной смеси
То же, глубиной более 10 см на рулежных дорожках и местах стоянок.
То же, вырубка бетона на глубину разрушения
Обработка тонким слоем праймера на основе резинобитумного вяжущего материала с расходом 0,3 - 0,5 л/м2; укладка горячей песчаной или мелкозернистой асфальтобетонной смеси, черного щебня или черной каменной мелочи; уплотнение 5-тонными катками или трамбовками
То же, на взлетно-посадочной полосе и на рулежных дорожках.
То же
Увлажнение бетона водой в течение нескольких часов; нанесение тонкого слоя цементопесчаного раствора в соотношении 1:1, приготовленного на цементе М500 или М600 с В/Ц = 0.35; укладка литого или жесткого высокопрочного бетона; уплотнение жесткого бетона вибрированием; уход за бетоном
Сколы углов и краев плит глубиной до 5 см на рулежных дорожках и местах стоянок.
Очистка поверхности сколов от грязи и пыли
Обработка поверхности тонким слоем праймера на основе резинобитумного вяжущего материала с расходом 0,3 - 0,5 л/м2; заливка сколов плит разогретым резинобитумным вяжущим материалом.
То же, глубиной более 5 см на взлетно-посадочной полосе, рулежных дорожках и местах стоянок.
Оконтуривание дефектных участков нарезкой борозд на глубину 3-5 см с помощью нарезчика швов; разрушение бетона на глубину дефекта с устройством вертикальных или наклонных с уширением книзу стенок; очистка вырубки от кусков бетона, пыли, заполнителя швов; промывка поверхности вырубки водой, просушка и продувка ее (при необходимости) ; укладка у места скола (для устройства шва) доски толщиной 10-20 мм, смазанной отработанным машинным маслом или обернутой толью, рубероидом или полиэтиленовой пленкой.
Покрытие поверхности сколов тонким слоем эпоксидного клея или грунтовки с расходом 0,4-0,6 кг/м ; установка арматурной сетки с приваркой к основ-ной арматуре; укладка цементобетонной или полимербетонной смеси; уплотнение вибраторами или ручными трамбовками; уход за цементобетоном
Временный ремонт рулежных дорожек и мест стоянок, имеющих сколы
Очистка поверхности сколов от грязи и пыли

Жіктерді кескіштердің көмегімен 3-5 см тереңдікке дейін бороздамен жыртылған ақаулы учаскелерді жиектеу; көлденең немесе еңіс (төменгі жағынан тарылтылған) қабырғалары бар 7-10 см жиектеу; шабылған орынды бетон жарықшақтарынан және шаңнан тазалау; сумен жуу және кептіру
1 м2-ге 0,5 кг; карбомидті шайыр негізді полимерлі бетон қоспаны оны дайындағаннан кейін бірден қырғыштармен немесе төрткілдешпен тегістеумен қолмен төсеу; таптауыштармен немесе қол катоктарымен қоспаны тығыздау; елек-зембілдің көмегімен жөнделген үстіне құм төсеу; полимерлі бетон қоспасы қатқаннан кейін топырақтың қалдығын тазалау
Сол сияқты басқару жолағында және тұрақ орындарында 10 см астам.
Сол сияқты, қирау тереңдігіне бетонды орналастыру
0,3 - 0,5 л/м2 шығысымен резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймерді жұқа қабатпен өңдеу; ыстық құм немесе ұсақ түйіршікті асфальт бетон қоспасын, қара шағылтасты немесе қара ұсақ тастарды төсеу; 5-тонналық катоктармен немесе таптауыштармен тығыздау
Сол сияқты, ұшу-қону жолағында және басқару жолақтарында.
Сол сияқты
Бірнеше сағат бойы бетонды сумен дымқылдау; М500 немесе В/Ц= 0.35-мен М600 цементте дайындалған 1:1 арақатынасындағы цемент-құм ерітіндісінің жұқа қабатын жағу; құйылған немесе қатты төзімділігі жоғары бетонды төсеу; дірілдетумен қатты бетонды тығыздау; бетонды күту
Басқару жолағында және тұрақ орындарында 5 см биіктікке дейін плиталардың бұрыштары мен шеттерінің сынықтары.
Сынықтардың үстін кірден және шаңнан тазалау
Үстін 0,3 - 0,5 л/м2 шығысымен резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймерді жұқа қабатпен өңдеу; плиталар сынықтарын қыздырылған резеңке битумды тұтқыр материалмен құю
Сол сияқты, ұшу-қону жолағында, басқару жолдарында және тұрақтар орнында 5 см астам тереңдікте
Жіктерді кескіштердің көмегімен 3-5 см тереңдікке дейін бороздамен жыртылған ақаулы учаскелерді жиектеу; көлденең немесе төменгі жағынан тарылтылған еңіс қабырғаларды орнатумен ақау тереңдігіне бетонды қирату; шабылған орынды бетон қиыршықтарынан, шаңнан, жіктерді толтырғыштардан тазалау; шабылған жерді сумен жуу, кептіру және үрлеу (қажет болған кезде); қираған жердің жанына (жіктерді бітеу үшін) өңделген машина майы жағылған немесе толь, рубероид немесе полиэтилен үлдір оралған қалыңдығы 10-20см тақтай төсеу
0,4-0,6 кг/м шығысымен қираған жердің үстін эпоксидті желім немесе топырақтың жұқа қабатымен жабу; негізгі арматураға дәнекерлеп жапсырумен арматура торын орнату; цементбетон немесе полимерлі бетон қоспасын төсеу; дірілдеткіштермен немесе қол таптауыштарымен тығыздау; цементбетонды күту
Қираған жерлері бар басқару жолдары мен тұрақ орындарын уақытша жөндеу
Қираған жерлер үстін кірден және шаңнан тазалау

Обработка поверхности праймером на основе резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика материала с расходом 0,3 - 0,5 л/м2; укладка холодной или горячей асфальтобетонной смеси, литого асфальта, щебня или каменной мелочи, обработанных битумом; уплотнение укаткой или трамбованьем
Поверхностные трещины на взлетно-посадочной полосе.
Очистка поверхности участков с трещинами от пыли, грязи, масляных пятен с помощью комбинированной поливомоечной машины, шероховальных и шлифовальных машин, а также волосяных или металлических щеток; промывка водой, просушка
Пропитка верхнего слоя ремонтируемых участков нефтеполимерными и другими составами с помощью автомобильной топливоцистерны, дооборудованной специальным распределительным устройством, маркировщика или окрасочных агрегатов
То же, на рулежных дорожках и местах стоянок.
Тоже
Нанесение 2 слоев праймера на основе резинобитумного вяжущего материала, битумно-полимерного герметика (2-й слой наносится после затвердения 1-го)
Сквозные трещины
Разделка трещин с целью удаления отколовшихся кусков бетона с помощью пневмо- или электроинструмента ударного действия, шлифовальными машинами, вручную зубилами; очистка трещин металлическими крюками, щетками; продувка сжатым воздухом
Обработка стенок и кромок трещин праймером на основе резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика; заливка разогретого до жидкого состояния резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика материала при помощи заливщика швов или леек с расходом при ширине трещины до 1 мм – 0,1 - 0,15 кг, а при ширине 1-3 мм – 0,15 - 0,3 кг на 1 м погонной длины трещины
Разрушенный заполнитель швов покрытия
Удаление старого заполнителя, выкрошившегося бетона, грязи с помощью машин для очистки швов, крючьев, металлических щеток, скребков; уничтожение растительности в швах путем поливки раствором гербицидов с расходом 0,5 л на 1 м погонной длины шва или с помощью лопат; продувка швов сжатым воздухом
Обработка стенок швов и прилегающих кромок тонким слоем праймера на основе резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика с расходом 0,3-0,5 л/м2; заполнение швов разогретым до жидкого состояния резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика с помощью заливщиков швов или леек
Превышение кромок плит
Срезание выступающих кромок фрезерными, шлифовальными, шероховальными машинами или пневмо- и электроинструментом ударного действия; удаление отходов с помощью машины типа АКПМ-3
Просадка плит на глубину до 10 см
Насечка поверхности осевших плит пневмо- или электроинструментом ударного действия; очистка, промывка и просушка обработанной поверхности плиты

0,3 - 0,5 л/м2 шығысымен резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймермен үстін өңдеу; ыстық немесе асфальт-бетон қоспасын, құйылған асфальтті, шағылтасты немесе битуммен өңделген ұсақ тастарды төсеу; катокпен немесе таптауышпен тығыздау
Ұшу-қону жолағындағы жеңіл-желпі жарықшақтар
Құрама суару-жуу машинасының, бұдырлау және тегістеу машиналарының, сол сияқты-ақ қылшақты немесе металл щеткалардың көмегімен жарықшақтары бар учаскелердің үстін шаңнан, кірден, май дақтарынан тазалау; сумен жуу, кептіру
Жөнделетін учаскелерді арнайы шашу құрылғысымен толық жабдықталған АЦ-500 автомобильдік отын цистернасының, ДЭ-3А белгілеушісінің немесе СО-5А және СО-75 сырлау агрегаттарының көмегімен үстіңгі қабатын сіңіру
Сол сияқты, басқару жолдарында және тұрақтар орнында
Сол сияқты
Резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймердің 2 қабатын жағу (2-ші қабаты 1-ші қабаты қатқаннан кейін жағылады)
Тесілген жарықтар
Соғатын пневматикалық немесе электр аспаптың көмегімен, тегістеу машиналарымен, қол қашауларымен сынып қалған бетон кесектерін тазалау мақсатында жарықшақтарды өңдеу; жарықшақтарды металл ілмектермен, щеткалармен тазалау; сығылған ауамен үрлеу
Резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймермен жарықтардың қабырғалары мен шеттерін өңдеу; сұйық күйге дейін қыздырылған резеңке битумды тұтқыр материалды жіктерді тегістегіштердің немесе су сепкіштердің көмегімен жарықтың 1 м ұзындығына ені 1 мм жарыққа – 0,1-0,15 кг, ал ені 1-3 мм болған кезде – 0,15-0,3 кг құю
Қиратылған төсемдер жіктерін толтырғыштар
Жіктерді тазалауға арналған машиналардың, ілмектердің, металл ілмектердің, қырнауыштардың көмегімен бұрынғы толтырғышты, ұсақталған бетонды тазалау; жіктің 1 м ұзындығына 0,5 л шығыспен гербицидтер ерітіндісімен суару жолымен немесе күректің көмегімен өсімдіктерді жою; сығылған ауамен жіктерді үрлеу
0,3-0,5 л/м2 шығысымен жіктер қабырғаларын және оған іргелес шеттерін резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймердің жұқа қабатымен өңдеу; сұйық күйге дейін қыздырылған резеңке битумды тұтқыр материалды жіктерді тегістегіштердің немесе су сепкіштердің көмегімен құю
Плиталардың шеттерін биіктету
Фрезерлік, тегістеу, кедірлеу машиналарымен немесе соғатын пневматикалық және электр аспаптармен шығып тұрған шеттерін кесіп тастау; АКПМ-3 типті машинаның көмегімен қалдықтарды тазалау
10 см дейінгі тереңдікке плиталарды орнату
Соғатын пневматикалық немесе электр аспаптармен отырған плиталардың үстін керту; плиталардың өңделген үстін тазалау, жуу және кептіру

Нанесение на поверхность равномерного слоя эпоксидного клея с расходом 0,5 кг/м2;
Укладка крупнозернистой полимербетонной смеси на основе эпоксидной или карбамидной смолы.
То же, на глубину более 10 см
То же, увлажнение водой поверхности в течение нескольких часов
Выравнивание поверхности скребками и рейками; нанесение на поверхность слоя песка с помощью сита-носилок; уплотнение поверхности ручными катками или трамбованьем Нанесение тонкого слоя цементопесчаного раствора в соотношении 1:1, приготовленного на цементе М500 или М600 с В/Ц-0,35; укладка литого или жесткого высокопрочного бетона; выравнивание поверхности рейками, скребками, мастерками; уплотнение жесткого бетона вибрированием, уход за бетоном
Разрушение плиты монолитных и бетонных покрытий
1 -й вариант
Взламывание (вырубка) части или всей дефектной плиты с помощью бетоноломов; удаление обломков бетона; ремонт основания дефектных участков
Нанесение на грани смежных плит праймера на основе резинобитумного вяжущего материала; укладка бетонной смеси, приготовленной на высокопрочном (марки М500 или М600) быстротвердеющем портландцементе или глиноземистом цементе с В/Ц не более 0,35-0,4; уплотнение глубинными вибраторами и виброрейкой; уход за бетоном
2-й вариант
Оконтуривание (нарезка борозд глубиной 3-5 см) участка покрытия, соразмерного с плитами типа ПАГ, с помощью нарезчика швов; далее – то же
Укладка плит ПАГ на основание с целью проверки плотности прилегания; исправление поверхности основания (при необходимости); окончательная укладка плит; укатка плит пневмошинными катками или гружеными автомашинами; сварка стыковых соединений; обработка стенок швов праймером на основе резинобитумного вяжущего материала; заполнение швов разогретым резинобитумного вяжущего материала или битумно-полимерного герметика.
Разрушение сборных покрытий
Удаление заполнителя швов; резка сварных соединений в стыках; удаление разрушенной плиты, обломков бетона; ремонт основания покрытий
То же
Колеи и выбоины на отмостке покрытий
Разделка дефектного места, уборка материала
Заделка гравием или щебнем (в зависимости от конструкции сопряжения); тщательное уплотнение катками.
Пропитка поверхности праймером на основе битума (50% раствор битума в бензине или керосине)
Приложение 14
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Категории металлических плит К1Д по степени износа
Категория плит
Характеристика плит К-1Д
Применение плит
1
Плиты, не бывшие в употреблении и не имеющие повреждений
Для покрытия ВПП, РД и МС
2
Плиты, бывшие в употреблении, но полностью исправные
То же
3
Плиты с обрывами не более трех крюков или двух фиксаторов
Для покрытия РД, МСк и краев ВПП.
4
Плиты с обрывами не более трех смежных крюков (перемычек) или трех фиксаторов
Для покрытия краев ВПП, РД и МС.
5
Плиты с обрывами восьми и более смежных крюков (перемычек) или более трех фиксаторов
Подлежат списанию и сдаче в металлолом
Приложение 15
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Схемы маркировки летного поля, искусственных покрытий и полос воздушных подходов приведены на рисунках 1, 2, 3, 4, 5, элементы маркировочного оборудования – на рисунках 6, 7.
Рисунок 1. Схема маркировки ВПП и ПВП (размеры в метрах)

0,5 кг/м2 шығыспен эпоксидтік желім қабатын үстіне бірдей етіп жағу; эпоксидтік немесе карбамидтік шайыр негізді ірі түйіршікті полимерлі бетонды қоспаны төсеу
Сол сияқты, 10 см-ден астам тереңдікке
Сол сияқты, бірнеше сағат бойы үстін сумен дымқылдау
Үстін қырғышпен және төрткілдешпен тегістеу; елек-зембілдердің көмегімен үстіне құм қабатын төсеу; қол катоктарымен немесе таптауыштармен үстін тығыздау; дайындалған 1:1 арақатынасындағы М500 немесе В/Ц-0,35-пен М600 цемент-құм ерітіндісінің жұқа қабатын төсеу; құйылған немесе жоғары төзімді бетон төсеу; үстін төрткілдешпен, қырғышпен, қалақпен тегістеу; дірілдетумен қатты бетонды тығыздау; бетонды күту
Монолитті плитаны және бетон төсемдерін бұзу
1-ші нұсқа
Бетон сындырғыштардың көмегімен ақаулы плитаның бөлігін немесе барлығын сындыру (шабу); бетон сынықтарын тазалау; ақаулы учаскелер негізін жөндеу
Іргелес плиталардың шегіне резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймерді төсеу; төзімділігі жоғары тез қататын портландцементте (М500 немесе М600 маркалы) немесе 0,35-0,4-тен астам емес В/Ц-мен балшықты-топырақты цементте дайындалған бетон қоспасын төсеу; тереңдеткіш дірілдеткіштермен немесе дірілдеткіш төрткілдешпен тығыздау; бетонды күту
2-ші нұсқа
Жіктерді кескіштердің көмегімен ПАГ типті плиталармен өлшемі бірдей төсем учаскесін жиектеу (тереңдігі 3-5 см бороздаларды жыртумен); бұдан әрі – сол сияқты
Негізге отыру тығыздығын тексеру ПАГ плиталарын төсеу; негіз үстін (қажет болған кезде) дұрыстау; плиталарды түбегейлі төсеу; пневмомашиналық катоктармен немесе жүк тиелген автомобильдермен плиталарды төсеу; біріккен түйіскен жерлерін дәнекерлеу; жіктер қабырғаларын резеңке битумды тұтқыр материал негізді праймермен өңдеу; жіктерді қыздырылған резеңке битумды тұтқыр материалмен толтыру
Құрама төсемдерді бұзу
Жіктерді толтырғыштарды тазалау; түйіскен жерлердегі дәнекерленген қосылған жерлерді кесу; қираған плитаны, бетон сынықтарын тазалау; негізгі төсемдерді жөндеу
Сол сияқты
Төсемдер жиегіндегі жолтабандар мен ойпаңдар
Ақаулы жерін бітеу, материалды жинау
Қиыршық құммен немесе қиыршық таспен бітеу (шектесу құрылымына байланысты) катоктармен мұқият тығыздау. Үстін битум негізді праймермен сіңіру (бензиндегі немесе керосиндегі битумның 50% ерітіндісі)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
14-қосымша
Металл плиталардың тозу дәрежесіне қарай санаттары
Плиталар санаты
Плиталар сипаттамасы К-1Д
Плиталардың қолданылуы
1-ші
Қолданыста болмаған және зақымдары жоқ плиталар
ҰҚЖ, БЖ және ТО төсеу үшін
2-ші
Қолданыста болған, бірақ толығынан жарамды плиталар
Сол сияқты
3-ші
Үш ілмектен немесе екі ұстатқыштан басқасы жұлын-баған плиталар
БЖ, ТО және ҰҚЖ шеттеріне төсеу үшін
4-ші
Үш іргелес ілмектен (қосқыштан) немесе үш ұстатқыштан басқасы жұлынбаған плиталар
БЖ, ТО және ҰҚЖ шеттеріне төсеу үшін
5-ші
Сегіз және одан да көп іргелес ілмегі (қосқышы) немесе үштен көп ұстатқышы жұлынған плиталар
Есептен шығаруға және металл сынығы ретінде өткізуге жатады
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
15-қосымша
1. Әуе кемелерінің келетін ұшу алаңының, жасанды төсемдері мен жолақтарының таңбалау сызбасы 1, 2, 3, 4, 5-суреттерде, таңбалау элементтерінің жабдықтары - 6, 7-суреттерде келтірілген.
1-сурет.ҰҚЖ және ӘЖЖ таңбалау сызбасы (көлемдері метрмен):

Рисунок 2. Схема маркировки летного поля и искусственных покрытий ВПП, РД и ТППВС для дневных полетов (вариант, размеры в метрах): 1 – площадка и технический пост для разрядки и осмотра оружия; 2 – команда технической помощи; 3 – место сброса тормозных парашютов; 4 – площадка для подготовки боеприпасов; 5 – ТППВС (ЦЗТ); 6 – место для личного состава; 7 – стоянка средств АТО; 8 -технический пост
На запасных грунтовых посадочных полосах, непосредственно примыкающих к основной ВПП, обозначают только наружную боковую сторону, начало и конец ВПП. Элементы маркировочного оборудования устанавливают рядом с огнями ВПП на расстоянии 200 м друг от друга.
При маркировке узких ВПП (шириной менее 40 м) призмы, обозначающие ее боковые границы, устанавливают в 20 м от оси полосы.
Рисунок 3. Маркировка искусственной ВПП (размеры в метрах): а – расположение номера порога на полосе; б – расположение номера порога и букв на параллельных ВПП.
Рисунок 4. Размеры и форма цифр и букв на искусственной ВПП (размеры в метрах).

2-сурет. Күндізгі ұшуларға арналған ұшу алаңдарын және ҰҚЖ, БЖ және ӘКДТБ жасанды төсемдерін таңбалау сызбасы.(түрлері, метрмен өлшемдері): 1 – қаруларды қарау мен бәсеңдікке арналған техникалық күзеттері мен алаңдары; 2 – техникалық көмек көрсету тобы; 3 – парашюттік-тежегіштерін лақтыру орны; 4 – оқ-дәрілерді дайындауға арналған алаң; 5 - әуе кемелерінің тұрақ орындары (техникалық бекініс); 6 – жеке құрамға арналған орын; 7 – АТҚ құралдарының тұрағы; 8 –техникалық бекет;
Қордағы топырақты қону жолағының, тек негізгі ҰҚЖ тікелей кіретін, сыртқы бүйірдегі жақтарын, ҰҚЖ шегімен соңы ғана белгіленеді. Таңбалаушы жабдықтардың элементтерін бір-бірінен 200 м қашықтығында, ҰҚЖ жарықтарымен қатар қояды.
Оның бүйірдегі шекарасын белгілейтін, ұшу-қону жолағы тар призмаларын (ені 40 м кем) таңбалағанда, ҰҚЖ осінен 20 м бекітеді.
а
3-сурет. Жасанды ҰҚЖ таңбалау (метрге өлшеу): а – жолақтағы табалдырық нөмірінің орналасуы; ә – паралельді ұшу-қону жолағының әріптер мен табалдырықтары нөмірлерінің орналасуы.
4-сурет. Жасанды ҰҚЖ әріптер мен сандар нысандарының өлшемдері (метрге өлшеу)
Ә

Рисунок 5. Схема маркировки ТППВС: а – рекомендуемая; б – допустимая; 1-3 – очередность выруливания воздушных судов; 4 – линия выруливания; 5 – линия заруливания; 6 – ограничительные линии
Рисунок 6. Призмы для обозначения границ летного поля (размеры в метрах): а – для боковых границ полосы подхода; б – для полосы приземления; в – для начала и конца ВПП; г – для боковых границ ВПП.
Рисунок 7. Отдельные элементы маркировки летного поля (размеры в метрах): а – дневные ориентиры; б – посадочное Т (белого, черного и красного цвета); в – флажки для обозначения временных вертолетных площадок; г – щиты для обозначения расстояния до конца ВПП; д – рулежный знак.

5-сурет. ӘКДТБ таңбалау сызбасы: а -ұсынылатын; ә - жіберілетін; 1-3- әуе кемелерінің бұрылу кезектілігі; 4 – бұрылу сызықтары; 5 – шетке бұрылу сызығы; 6 – шектеу сызықтары
бвӘа
6-сурет. Ұшу алаңының шекараларын белгілеуге арналған призмалар (метрге өлшеу): а – келетін жолақтың бүйірдегі шекаралары үшін; ә – жерге түсу жолақтары үшін; б – ҰҚЖ шегімен аяғы үшін; в – ҰҚЖ бүйірдегі шекаралары үшін;
двбӘ
7-сурет. Ұшу алаңының жеке элементтерінің таңбалары: а – күндізгі бағдарлар; ә – Т қондырғышы (ақ, қара және қызыл түсті); б – тікұшақтық алаңдарын уақытша білдіру үшін жалаушалар; в – ҰҚЖ соңғы қашықтығына дейін белгілеуге арналған қалқандар; г – бұрылу белгісі

Схема маркировки искусственной ВПП и площадок с искусственным покрытием для вертолетов и характеристики маркировочных знаков представлены на рисунке 8 и в таблице 1.
Рисунок 8. Схема маркировки искусственной ВПП и площадок с искусственным покрытием: а-маркировка посадочной площадки; б-маркировка посадочной площадки вытянутой прямоугольной формы (типа ВПП); в-опознавательный знак; г-призма обозначения границ посадочной площадки (пограничный маркер); 1 – строчный пограничный знак; 2 – знак ограничения места приземления при посадке по-вертолетному 3 – граница искусственной ВПП (посадочной площадки); 4 – цифровой знак обозначающий магнитный курс посадки; 5 – угловой пограничный знак; 6 – стартовая линия; 7 – знак указания препятствий.
Таблица 1
Основные характеристики маркировочных знаков ВПП и площадок с искусственным покрытием для вертолетов
Наименования маркировочных знаков и их параметров
Размеры маркировочных знаков, м
Знак ограничения места приземления при посадке по-вертолетному:
10
наружный диаметр
1
длина пунктира
1
разрыв между пунктирами
0,2
ширина пунктира

Тікұшақтарға арналған жасанды төсем алаңдары мен жасанды ҰҚЖ таңбалау сызбасы мен таңбалаушы белгілерінің сипаттары, 8-сурет пен 1-кестеде ұсынылған.
вбӘ
8-сурет. Жасанды төсеммен жасанды ҰҚЖ алаңдарын таңбалау сызбасы: а – қону аланының таңбалауы; ә – созылған тікбұрыш пішінді (ҰҚЖ типті) қону аланының таңбалауы; б – айыру белгісі; в – қону аланының шекараларын белгілейтін призмасы (шекаралық белгі); 1 – жолақты шекаралық белгі; 2 – бұрышты шекаралық белгі; 3 – старттық сызық; 4 – жолды шекаралық белгі; 5 – ҰҚЖ шекарасы (қону алаңдары)
1-кесте
Тікұшақтарға арналған жасанды жабыны бар алаңдар мен ҰҚЖ белгілері негізгі сипаттамалар, таңбалау
Таңбалағыш белгілердің атаулары мен олардың параметрлері
Таңбалағыш белгілердің өлшемдері, м
Жерге қону орындарындағы шекті белгілері
Тікұшақтарға арналған:
сыртқы диаметрі
пунктир ұзындығы
пунктирлер ортасының ажырауы
пунктирдің ені
бұрышты шекаралық белгі
жақтарының ұзындығы
ені
жасанды ұшу-қону жолағы шегінен қашықтығы
Старттық сызық:
ұзындығы
ені
жасанды ұшу-қону жолағы шегінен қашықтығы
Жолды шекаралық белгі:
ұзындығы
ені
белгілер арасының ажырауы
жасанды ұшу-қону жолағын шегінен қашықтығы
10
1
1
0,2

4х2
Угловой пограничный знак:
0,3
длина сторон
8
ширина
0,15
Стартовая линия:
3
длина
0,3
ширина
10-20
Строчный пограничный знак:
1,5
длина
ширина
разрыв между знаками
расстояние от края искусственной взлетно-посадочной полосы.
Маркировка высотных препятствий показана на рисунках 9 и 10.
Рисунок 9. Схема маркировки и светоограждения вертикальных конструкций зданий и сооружений (размеры в метрах): а – сооружения, обслуживающие полеты; б – сооружения на приаэродромной территории и в пределах воздушных трасс
Рисунок 10. Схема дневной маркировки и светоограждения высоких сооружений (размеры в метрах) на аэродромах и на воздушных трассах
Таблица 2
Значения номера порога искусственной ВПП в зависимости от магнитного курса посадки
Магнитный курс посадки, град
Номер порога взлетно-посадочной полосы
Магнитный курс посадки, град
Номер порога взлетно-посадочной полосы

4×2
0,3
1,5
8
0,15
10
3
0,3
10-20
1,5
Биіктік кедергісінің таңбалануы 9 – 10-суреттерде көрсетілген.
Әа
9-сурет. Үй-жайлар мен ғимараттардың тік құрылғыларының жарық-қоршаулары мен таңбалау сызбалары (өлшемдері метрмен): а – ұшуларды қамтамасыз ететін ғимараттар; ә – әуе трассаларының шектеулері мен әуеайлақтарына кіретін аймақтардағы ғимараттар.
H>45 кезінде жарық-қоршаулары Азаматтық авиация халықаралық конвенциясының (ИКАО) 14 қосымшасының 6 толықтыруына сәйкес қабылданады Шам қабаттарының саны N=Y/X (м)А – шатырдың жоғарғы бөлігінің бояуыВ – шатырдың бір түсті бояуы С – майысқан беткі қабатD – каркасты құрылыс
10-сурет. Түтін құбырлары мен мачтарының жарық-қоршаулары мен күндізгі таңбалау сызбалары (өлшемдері метрмен)
2- кесте
Жасанды ҰҚЖ шегінің қондырудың магнитті курсына байланысты нөмірлік мәндері
Қондырудың магнитті курсы, град.
Ұшу-қону жолағы шегінің нөмірі
Қондырудың магнитті курсы, град.
Ұшу-қону жолағы шегінің нөмірі

Ежедневно до оттаивания и просыхания верхнего 30-сантиметрового слоя грунта, когда прочность становится устойчивой (показатель прочности в течение суток изменяется не более чем на 0,3 кгс/см2)
Летом при устойчивой среднесуточной температуре воздуха выше +10°С У-1.
в сухой бездождливый период
при кратковременных осадках в количестве более 5 мм при затяжных дождях
при затяжных дождях (продолжительностью более суток)
1 раз в неделю
Непосредственно после прекращения осадков, в дальнейшем ежедневно до просыхания грунта (когда прочность становится устойчивой)
Ежедневно в период выпадения дождей и до просыхания грунта
В осенне-зимний период при среднесуточной температуре воздуха ниже + 10°С:
при кратковременных осадках в количестве более 3 мм
в сухой период до промерзания грунта на глубину 10 см
Непосредственно после прекращения осадков, в дальнейшем ежедневно до просыхания грунта или его замерзания на глубину более 10 см
1 раз в неделю
Зимой при промерзании грунта на глубину более 10 см
Прочность грунта не контролируют
Приложение 17
к Правилам эксплуатации
аэродромов
(вертодромов) государственной
авиации
Республики Казахстан
Определение прочности грунта на летном поле
Прочность грунта измеряют ударником У-1.
Общий вид ударника У-1 представлен на рисунке 1, а чертежи – на рисунках 2 и 3.
Рисунок 1. Прибор для определения показателя прочности грунта ударник У-1: 1 – груз массой 2,5 кг; 2 – направляющая для груза; 3 – оголовок наконечника; 4 – стержень-наконечник с площадью сечения 1 см2
Для измерения показателя прочности грунта d ударник устанавливают наконечником на грунт вертикально, груз поднимают по направляющей на высоту 500 мм и, отпуская, дают свободно падать. Ударяя по оголовку наконечника, груз погружает наконечник в грунт. Операцию повторяют до тех пор, пока наконечник не погрузится в грунт на 30 см.
При испытании подсчитывается число падений груза, необходимое для погружения наконечника на глубину 10 см (n10) и нарастающим итогом – на 30 см (n30)
Если наконечник ударника попадает в твердый предмет в грунте, испытание должно быть прекращено и повторено на расстоянии 0,5 - 1 м от этого места.
Рисунок 2. Направляющая для груза (размеры в миллиметрах)
Средние значения чисел ударов в данном месте измерения используют для определения по таблице 1 показателя прочности грунта в верхних слоях толщиной 10 см (d10) и 30 см (d30).
Представленные в таблице 1 значения прочности грунта даны соответственно по группам:

Бекемдік тұрақтанатындай болып (бекемдік көрсеткіші тәулік бойына 0,3 кгс/см2 астамқа өзгермейді) топырақтың үстіңгі 30-сантиметрлік қабаты ерігенге және кепкенге дейін күнделікті
Жазда +10°С У-1 жоғары тұрақты орта тәуліктік температура болғанда:
құрғақ жаңбырсыз кезде
5 мм асатын мөлшердегі қысқа мерзімді жауын-шашындар кезінде
ұзаққа созылған жаңбырлар кезінде (ұзақтығы тәуліктен асатын)
аптасына 1 рет
жауын-шашын тоқтағаннан кейін іле-шала, әрі қарай топырақ кепкенге дейін күнделікті (бекемдік тұрақтанға дейін)
жауын-шашындар кезеңінде күнделікті және топырақ кепкенге дейін
Күзгі-қысқы кезеңде +10°С У-1 жоғары тұрақты орта тәуліктік температура болғанда:
3 мм асатын мөлшердегі қысқа мерзімді жауын-шашындар кезінде
Құрғақ кезеңде топырақ 10 см тереңдікке мұздап қатқанға дейін
жауын-шашын тоқтағаннан кейін іле-шала, әрі қарай топырақ кепкенге немесе 10 см астам тереңдікке қатқанға дейін күнделікті
аптасына 1 рет
Қыста топырақ 10 см астам тереңдікке қатқан кезде
Топырақ беріктігі бақыланбайды
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
17-қосымша
Ұшу алаңында топырақ бекемдігін анықтау
Топырақтың бекемдігі У-1 соққышымен өлшенеді.
У-1 соққышының жалпы түрі 1-суретте, ал сызбалары 2 – 3-суреттерде көрсетілген.
1-сурет. Топырақ бекемдігінің көрсеткішін анықтау аспабы – У-1 соққышы: 1 – салмағы 2,5 кг жүк; 2 – жүк бағыттаушы; 3 – ұштықтың жақтауы; 4 – тілу ауданы 1 см2 болатын арқау-ұштық
Топырақтың бекемдігін
өлшеу үшін соққышты топыраққа ұштығымен тік орналастырады, жүкті бағыттаушы бойымен 500 мм биіктікке көтереді де, босатып жіберіп, оның еркін құлап түсуіне мүмкіндік береді. Ұштықтың жақтауына соғылған жүк ұштықты топыраққа кіргізеді. Операцияны ұштық топыраққа 30 см кіргенге дейін қайталай береді.
Сынау кезінде жүктің ұштықты 10 см тереңдікке (n10) және үдей түсу нәтижесінде кіргізуге – 30 см (n30) қажет болатын құлап түсулерінің саны есепке алынады.
Егер соққыш ұштығы топырақ ішіндегі қатты затқа тірелсе, сынақ тоқтатылуға және осы жерден 0,5 - 1 м қашықтықта қайталануға тиіс.
2-сурет. Жүк бағыттаушы (миллиметрдегі өлшемдері)
Өлшеулердің осы орындағы соққылары санының орташа мәндері топырақтың қалыңдығы 10 см (
10) және 30 см (
30) үстіңгі қабаттарының бекемдігін 1-кесте бойынша анықтау үшін пайдаланылады.
Топырақ бекемдігінің 1-кестеде берілген мәндері тиісінше мынадай топтар бойынша берілген:

1) 1-я – мелкопесчаные, песчаные, пылеватые, супесчаные и мелкие супесчаные подзолистые грунты;
2) 2-я – пылеватые суглинистые, тяжелые суглинистые, суглинисто-пылеватые и глинистые подзолистые грунты;
3) 3-я – черноземы, каштановые и бурые засоленные грунты, по гранулометрическому составу близкие к грунтам, указанным для 2-й группы, но обладающие большей липкостью в пластичном и водонасыщенном состоянии.

1) 1-ші – майда құмды, құмды, шаңды құмайт, балшықты құмайт және майда құмайтты күлденген топырақтар;
2) 2-ші – жеңіл шаңды саздақ, ауыр құмайт саздақ, жеңіл шаңды-саздақты және күлденген балшықты топырақ;
3) 3-ші – қара топырақ, гранулометриялық құрамына қарай 2-ші топ үшін көрсетілген топырақтарға жақын, бірақ илемді және суға қаныққан күйде жабысқақтығы көбірек сарғылт және қоңыр тұздалған топырақтар.

12,9
-
-
28
9,2
50
13
Примечание. Размерность d – кгс/см2.
Если отсутствуют данные о гранулометрическом составе грунта и типе почвообразования, то следует взять пробы грунта на характерных участках летного поля и направить их для анализа в почвенногрунтовую лабораторию.
При определении показателя о в начале холодного периода слой мерзлого грунта толщиной до 10 см в месте установки ударника предварительно снимают и измеряют прочность незамерзшего грунта в подстилающих 10 и 30 сантиметровом слоях.
Прочность оттаивающего весной грунта обусловливается в основном толщиной талого слоя. Определяют показатель прочности оттаивающего грунта по графику на рисунке 5. Толщину талого слоя измеряют погружением в грунт металлического стержня с сантиметровыми делениями или с помощью прикопок.

12,9
-
-
28
9,2
50
13
Ескертпе. Өлшемділік
– кгс/см2.
Егер топырақтың гранулометриялық құрамы және топырақ қыртысы түзілімінің типі туралы деректер жоқ болса, онда топырақ сынамаларын ұшу даласының оған тән учаскелерінен алу және сараптау үшін қыртысты-топырақты зертханаға жіберу керек.
Көрсеткішті суықтық кезеңі басында анықтау кезінде соққыш орнатылатын жердегі мұз боп қатқан топырақтың қалыңдығы 10 см дейінгі қабаты алдын-ала кесіліп алынады және қатпаған топырақтың 10 және 30 сантиметрлік астыңғы қабаттарының бекемдігі өлшенеді.
Көктемде еритін топырақтың бекемдігі негізінен еріген қабаттың қалыңдығына байланысты болады. Еритін топырақтың бекемдігінің көрсеткіші 5-суреттегі сызба бойынша анықталады. Еріген қабаттың қалыңдығын топыраққа сантиметрлік бөліктері бар металл арқауды енгізумен немесе қазып көру көмегімен өлшенеді.

Прочность грунта ВПП измеряют вдоль оси на крайних (стартовых) участках длиной по 300 м – через 50 м, а в средние части – через 200 м. На других элементах грунтовой части летного поля измерения проводят через 200 м.
При средней прочности грунта, находящейся в диапазоне между dmin и dnmin, количество измерений увеличивают. На стартовых участках производят дополнительные измерения через 50 м по 2 линиям, отстоящим от оси на 1/4 ширины грунтовой ВПП, а в средней части измерения производят по оси грунтовой полосы через 100 м.
Прочность грунта в месте контроля определяют, как среднее из двух измерений в точках, удаленных друг от друга на расстояние не более 1 м. При расхождении полученного числа ударов n10 или n30 в 2 точках более чем на 20% производят 3-е измерение и определяют значение прочности по 2 наиболее близким результатам.
Результаты заносят в журнал (приложение 19).
Обработку результатов замеров прочности грунта на летной полосе производят следующим образом:
1) определяют среднее значение числа ударов для каждого места контроля:
2) по количеству ударов nср10 и nср30 используя таблицу 1, определяют прочность грунта d10 и d30
3) (3) определяют значение прочности грунта для каждого места контроля как среднее арифметическое значение прочности верхнего d10 и подстилающего слоев по формуле:
Для определения средней прочности грунта на грунтовой ВПП или другом элементе грунтовой части летного поля из всех полученных значений dм выбирают половину меньших по величине и вычисляют их среднее арифметическое:
где d1м +d2м……dn м – меньшие значения прочности грунта.
n – общее количество значений равно половине всех мест контроля на летной полосе.
Для оценки пригодности ВПП к эксплуатации кроме определения средней прочности грунта необходимо убедиться в отсутствии участков с малой прочностью грунта.
С этой целью производят дополнительные измерения в тех местах контроля, где прочность грунта dм оказалась ниже dmin, а также во всех местах с вероятной низкой прочностью (понижения на полосе, "блюдца" и тому подобное) по сетке 50×50 м в пределах участков с прочностью ниже dmin.
При обнаружении в ходе этих измерений точек, где прочность грунта менее 0,6 dmin границы участков с такой прочностью определяют измерениями с шагом 1 м по линиям, параллельным оси полосы.
При отсутствии данных о типе самолетов, для эксплуатации которых подготавливают летную полосу, подлежат выявлению участки с прочностью грунта ниже 0,6 dср.
При тщательном обследовании прочностного состояния грунтовой части летного поля прочность грунта измеряют через 50 м на оси и кромках грунтовых ВПП, РД и МС
Таблица 2
Зависимость необходимых значений средней прочности грунта от давления воздуха в пневматиках
Рo, кгс/см2
4
8
12
15
dmin, кгс/см2
6
8
9,5
11
Приложение 18
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Контроля ровности грунтовой летной полосы с помощью нивелирной съемки

Ұшу-қону жолағы топырағының бекемдігін ұзындығы 300 м болатын шеткі (старттық) учаскелерде ось бойымен – 50 м сайын, ал ортаңғы бөліктерінде – 200 м сайын өлшейді. Ұшу даласының табиғи бөлігінің басқа элементтерінде өлшеулерді 200 м сайын жүргізіледі.
min және
nmin аралық диапазонындағы топырақтың орташа бекемдігі кезінде өлшеулер саны көбейтіледі. Старттық учаскелерде қосымша өлшеулерді әр 50 м сайын, осьтен табиғи ұшу-қону жолағы енінің ¼-іне кейіндетілген 2 сызық бойымен, ал ортаңғы бөлігінде өлшемдер табиғи жолақтың осі бойынша 100 м сайын жүргізіледі.
Бақыланатын орындағы топырақтың беріктігін бір-бірінен 1 м қашықтыққа алыстатылған нүктелердегі екі өлшемнің ортааңғы шамасы түрінде анықталады. 2 нүктеде n10 немесе n30 соққылары бір-бірінен 20% астам айырмашылығы болғанда, 3-ші өлшеуді жүргізеді және бекемділік мәнін бір-біріне барынша жақынырақ болып шыққан екі нәтиже бойынша анықталады.
Нәтижелер журналға енгізіледі (24-қосымша).
Топырақтың төзімділігін өлшеулер нәтижелерінің пысықталуы мынадай түрде жүргізіледі:
1) бақылаудың әрбір орны үшін соққылар санының орташа мәнін анықтайды:
2) 1-кестені пайдалана отырып, nср10 и nср30 соққыларының саны бойынша,
10 и
30 топырақтың төзімділігін анықтайды;
3) топырақ төзімділігінің бақылаудың әрбір орны үшін мәні үстіңгі
10 және астыңғы қабаттардың бекемдігін орташа арифметикалық мәні ретінде анықталады:
Табиғи ұшу-қону жолағындағы немесе ұшу даласының табиғи бөлігінің басқа элементіндегі топырақтың орташа төзімділігін анықтау үшін барлық алынған мәндерден
м шамасына қарай кішілерінің жартысын таңдап алады және олардың орташа арифметикалық мынадай мәнін табады:
ондағы
1м +
2м……
n м – топырақ бекемдігінің кіші мәндері;
n – мәндердің жалпы саны ұшу жолағындағы бақылаудың барлық орындарының жартысына тең.
Ұшу-қону жолағының пайдалануға жарамдылығын бағалау үшін топырақтың орташа төзімділігін анықтаудың сыртында топырақтың бекемдігі төмен учаскелердің жоқтығына кез жеткізу қажет.
Осы мақсатпен бақылаудың топырақ бекемдігі
м
min-тен төмен болып шыққан орындарында, сол сияқты-ақ 50×50 м торы бойынша
min төмен бекемдігі бар учаскелер аясындағы бекемдігі ықтимал төмен барлық орындарда қосыша өлшеулер жүргізіледі.
Осы өлшеулер барысында топырақ бекемдігі 0,6
min төмен нүктелер табылған кезде мұндай бекемдігі бар учаскелер шекараларын жолақ осіне параллель линиялар бойынша 1 м қадамдаумен өлшеп анықтайды.
Пайдалану үшін ұшу жолағы әзірленіп жатқан ұшақтар типі туралы деректер болмаған кезде топырағының төзімділігі 0,6
ср төмен учаскелерді анықтауға жатады.
Ұшу даласының табиғи бөлігінің төзімділік күйін мұқият тексеру кезінде топырақтың бекемдігі табиғи ұшу-қону жолақтарының, басқару жолдары мен тұрақ орындарының осі мен жиектерінде 50 м сайын өлшенеді.
2-кесте
Топырақтың орташа төзімділігінің қажетті мәндерінің пневматиктердегі ауа қысымына тәуелділігі
Рo, кгс/см2
4
8
12
15
min, кгс/см2
6
8
9,5
11
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
18-қосымша
Табиғи ұшу жолағының тегістігін нивелирмен түсірудің көмегімен бақылаудың әдістемесі

Нивелирную съемку выполняют по оси грунтовой ВПП с шагом 5 м. Запись результатов нивелирования производят в журнале с указанием номеров пикетов (через 100 м) и номеров точек между пикетами с шагом 5 м, отсчетов по рейке и вычисленных отметок.
Начальной точке съемки присваивают произвольную условную отметку (например, плюс 10 000 мм), по ней вычисляют условные отметки остальных точек.
По вычисленным отметкам определяют уклоны прямых отрезков, соединяющих точки нивелирования с шагом 5 м, затем уклоны прямых отрезков, соединяющих точки, отстоящие друг от друга на расстоянии 10 и 20 м.
Величину уклона определяют по формуле:
hn-1 – отметка предыдущей точки нивелирной съемки;
hn – отметка последующей точки;
in – уклон отрезка прямой, соединяющей точки, удаленные на "а" метров;
а – расстояние в метрах между предыдущей и последующей точками.

Нивелирмен түсіруді табиғи ұшу-қону жолағының осі бойымен 5 м қадаммен орындалады. Нивелирлеу нәтижелері журналға пикеттер нөмірлері (100 м сайын) және пикеттер арасындағы нүктелердің нөмірлері 5 м қадаммен, төрткілдеш бойынша санамалар мен есептеп шығарылған белгілеулер көрсетіле отырып жүргізіледі.
Түсірудің бастапқы нүктесіне еркін шартты белгі салынады (мысалы, плюс 10000 мм), сосын сол бойынша қалған нүктелердің шартты белгілері есептеліп шығарылады.
Есептеп шығарылған белгілер бойынша нивелирлеу нүктелерін 5 м қадаммен байланыстыратын тіке қиықтар еңістері, сосын бір-бірінен 10 және 20 м қашықтықта кейіндетіліп салынатын нүктелерді байланыстыратын тікелей қиықтар еңістері анықталады.
Еңістің шамасын мына формула бойынша анықтайды:
hn-1 – нивелирмен түсірудің бұрын салынған нүктесінің белгісі;
hn – одан кейінгі нүктенің белгісі;
in – "а" метрге алыстатылған тік, байланыстырушы нүкте кесіндісінің еңісі;
а – бұрынғы және одан кейінгі нүктелер арасындағы метрмен өлшенетін қашықтықтар.

Уклон имеет знак "плюс", если по ходу съемки имеется подъем (hn > hn-1), и знак "минус", если имеется понижение (hn < hn-1).
После вычисления уклонов подсчитывают разности смежных уклонов прямых отрезков длиной 5, 10 и 20 м по формуле:
где Di (5,10,20) – алгебраическая разность уклонов смежных 5, 10 или 20-метровых отрезков;
in-1(5,10,20) – уклон предыдущего отрезка с его знаком;
in (5,10,20) – уклон последующего отрезка с его знаком.
Результаты обработки нивелирной съемки оформляют графически в виде профиля, на котором выделяются участки с разностями смежных уклонов, превышающими значения, приведенные в таблице 1.
Таблица 1
Максимально допустимые значения местных неровностей грунтовой части летной полосы
Эксплуатируемые типы воздушных судов
Неровности при укладке 3-метровой рейки, см
Разность смежных уклонов при расстоянии между точками измерения отметок, м
5
10
20
Транспортные воздушные судна
15
0,040
0,030

Егер түсіру барысында көтерілу (hn > hn-1) бар болса еңіске "плюс" белгісі және егер төмендеу (hn < hn-1) бар болса, "минус" белгісі қойылады.
Еңістер есептеліп шығарылғаннан кейін ұзындығы 5, 10 және 20 м тік кесінділердің шектес еңістерінің айырмашылығын мына формула бойынша есептейді:
ондағы
i (5,10,20) – шектес 5, 10 және 20-метрлік кесінділер еңістерінің алгебралық айырмашылығы;
in-1(5,10,20) – бұрынғы кесіндінің еңісі оның белгісімен;
in (5,10,20) – кейінгі кесіндінің еңісі оның белгісімен.
Нивелирмен түсіруді пысықтау нәтижелері графикалық түрде онда шектес еңістердің 3-кестеде келтірілген мәндерден асатын айырмашылықтары бар учаскелері бөлініп көрсетілетін профиль түрінде ресімделеді.
1-кесте
Ұшу жолағының табиғи бөлігіндегі жердің кедір-бұдырлығының рұқсат етілетін максималды мәндері
Әуе кемелерінің пайдаланылатын типтері
3-метрлік төрткілдешті салу кезіндегі кедір-бұдырлар, см
Белгілердің өлшеу нүктелері арасындағы арақашықтықтар кезіндегі шектес еңістер айырмашылығы, м
5
10
20
Көліктік әуе кемелері
15
0,040
0,030

При стандартном весовом методе определения влажности пробу грунта массой 15-50 г (масса m, г) помещают в заранее взвешенный и пронумерованный бюкс, закрываемый крышкой. Время между отбором пробы и началом высушивания не боле 2 ч. В противном случае бюкс изолируют воздухонепроницаемой липкой лентой для предотвращения высыхания пробы.
Бюкс с пробой грунта взвешивают (масса m1, г) и с открытой крышкой помещают в нагретый до температуры 100-105°С сушильный шкаф. Песчаные грунты высушивают в течение 3 ч, пылеватые и глинистые – в течение 5 ч, после чего бюкс закрывают крышкой и охлаждают в эксикаторе с безводным хлористым кальцием. Охлажденный бюкс взвешивают (масса m2, г) с точностью 0,01 г и вновь помещают в сушильный шкаф на 1 ч для песчаных и 2 ч для пылеватых и глинистых грунтов. Высушивание продолжают до получения разности масс охлажденного бюкса с грунтом между двумя последовательными взвешиваниями не более 0,02 г. Допускается однократное взвешивание грунта после непрерывного высушивания в течение 12 ч. Влажность грунта рассчитывают по формуле:
Ускоренный весовой метод определения влажности грунта предусматривает высушивание его при повышенной температуре, что позволяет сократить затраты времени на испытания. Для этой цели могут быть использованы различные источники тепла (спиртовые и бензиновые горелки, таблетки сухого спирта, электроплитки и тому подобное), в конструкции которых следует предусматривать защиту от попадания продуктов сгорания топлива в грунт пробы и их оседания на стенках бюкса. Температура нагрева не должна приводить к выплескиванию жидкой фазы грунта, а также к деформированию и разрушению бюкса.
Пробу грунта массой 10-20 г отбирают в бюкс, взвешивают, высушивают в течение 10 мин и вновь взвешивают. В последующем взвешивания производят через каждые 2 мин. Высушивание проводят до достижения разницы между двумя последовательными взвешиваниями менее 0,02 г. Влажность рассчитывают по формуле (1).
Плотность грунта естественного сложения характеризуется массой единицы объема. Различают плотность грунта во влажном
и сухом состоянии
Плотность связного грунта определяют методом режущего кольца путем взятия пробы заданного объема при помощи пробоотборника (рисунок 1). Для отбора пробы, кроме того, необходимо иметь нож с длиной лезвия 100-150 мм, деревянный молоток и полиэтиленовый пакет.
Участок грунтовой поверхности размером 50×50 см очищают от дерна и выравнивают. Режущее кольцо, предварительно смазанное изнутри тонким слоем вазелина или солидола, вдавливают в грунт и на него устанавливают направитель. Кольцо погружают в грунт вертикально легкими ударами молотка по хвостовой части направителя. По мере погружения ножом производят подрезку и удаление грунта с наружной части кольца (рисунок 1). После погружения на глубину 5-10 мм ниже поверхности грунта ножом, описывающим коническую поверхность, подрезают грунт под кольцом. Пробу, предварительно покрытую сверху металлической пластинкой, извлекают из грунтового массива, переворачивают и тщательно подрезают по режущей кромке кольца. Затем кольцо покрывают второй пластинкой, вновь переворачивают и подрезают. Готовую пробу помешают в полиэтиленовый пакет вместе и глубине отбора.

Стандартты салмақтың әдісімен анықтау кезінде, топырақтың 15-50 г салмағындағы ылғал (масса m, г) сынамасын алдын ала өлшенген және нөмірленген қақпақпен жабылатын бюкске жалғанады. Сынаманы алу мен құрғатудың басталу уақыт аралығы 2 сағаттан аспауы тиіс. Қарсы оқиғасында, сынаманың құрғап кетуін болдырмау үшін бюксті ауа жібермейтін жабысқақ лентамен оқшауланады.
Топырақ сынамасымен бюксті (масса m1, г) өлшейді және ашық қақпағымен 100-105°С температураға дейін қыздырылған құрғатқыш шкафқа жалғанады. Құмды топырақтарды 3 сағат ағымында, тозаңды және сазды топырақтарды 5 сағат ағымында құрғатылады, соңынан бюкстің қақпағын жабады және хлористі кальцийдің сусыз эксикаторында суытылады. Суытылған бюксті 0,01 г дәлдігімен (масса m2, г) өлшейді және құмды топырақты 1 сағат және тозаңды және сазды топырақты 2 сағатқа қайтадан құрғатқыш шкафына салынады. Суытылған бюкстің топырақпен арасындағы екеуінің кезектесіп өлшегендегі 0,02 г аспайтын әртүрлі салмағын алғанға дейін құрғатуды жалғастырады. 12 сағат ағымында 12 сағат үзіліссіз бір рет құрғатылған топырақты өлшеуге жол беріледі. Топырақтың ылғалдылығын формула бойынша өлшенеді :
Жеделдетілген салмақтық әдісімен топырақ ылғалдылығын анықтауда оны жоғары температурада құрғату қарастырылған азайтуға мүмкіндік береді. Мұндай мақсатта сынақтың уақыт шығынын әртүрлі жылу көздері (спирт пен бензиндегі шілтерлер, құрғақ спирттің түймешіктері, электро-жылытқыштар) қолдануы мүмкін, онда жанған отынның өнімдері топырақ сынамасына және олардың бюкстің қабырғаларына тұрып қалмаулары қорғанышы құрылғыларында қаралуы. Қызған температура топырақты сұйық сатысындағы жылтырауына дейін әкелмеуі, сонымен қатар бюкстің өзгеруімен бүлінуіне әкелмеуі керек.
10-20 г салмағындағы топырақтың сынамасы бюкске салынады, өлшенеді 10 минут ағымында құрғатылады және қайтып өлшенеді. Келесі өлшеулерін әр 2 сағат сайын өлшеуді жүргізіледі. Кезектесіп өлшеген екеуінің айырмашылықтары кем дегенде 0,02 г жеткенше құрғату жалғастырылады. Ылғалдылығы (1) формула бойынша есептеледі.
Табиғи құралған топырақтың нығыздығы көлем бірлігінің салмағымен сипатталады. Ылғалдылығы w мен құрғақ с топырақ тығыздығы ажыратылады.
Байланыс топырағының тығыздығын, сынама алғыштың көмегімен (1-суретте) берілген көлемдегі сынақты кескіш сақиналы жолының әдісімен анықталады. Сынаманы сұрыптау үшін ағаштан жасалған балға мен полиэтиленді пакет, одан басқа, 100-150 мм ұзын жүзді пышақ болады.
Топырақ бөлігінің үстіңгі қабатының мөлшері 50×50 см қыртысты тазартылады және тегістеледі. Алдын ала ішінен вазелин немесе солидолдың жұқа қабатымен майланған кескіш сақинаны топыраққа итереді және оған бағыттаушы бекітіледі. Бағыттаушыны құйрық бөлігі бойынша жеңіл балға соққысымен тігінен топыраққа сақинаны итереді. Итеру шамасы бойынша сақинаның сыртқы бөлігіндегі топырақты пышақпен кесумен жүргізіледі (1-сурет). Үстінің соңын сипаттайтын 5-10 мм тереңдігінен төмен итерілгеннен соң сақина астымен топырақтың үстін пышақпен кесіледі. Алдын ала металдық пластинкамен үстінен жабылған, сынаманы, топырақ сілемдері шығарылады, қайтадан аударады және кесуші сақинаның жиектері бойынша мұқият кесіледі. Одан соң сақина екінші пластинкамен жабылады, қайтадан аударылады және кесіледі. Дайындалған сынаманы сұрыптау тереңдігімен полиэтиленді пакетте араластырады.

При выпадении части грунта из кольца пробу бракуют. Взвешивание пробы производят с точностью до 0,1 г.
Плотность влажного грунта определяют по формуле:
где m1 – масса кольца с грунтом, г; m – масса кольца, г; V – объем кольца, см3.
Из средней части пробы отбирают не менее двух бюксов для определения влажности. Плотность грунта в сухом состоянии рассчитывают по формуле:
В каждой точке отбирают не менее 2 проб для определения плотности грунта с последующим осреднением полученных результатов.
Рисунок 1. Комплект приспособлений для отбора проб грунта (размеры в миллиметрах): 1 – режущее кольцо; 2 – направитель; 3 – спорное кольцо направителя
Приложение 21
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Определение разновидностей грунта в полевых условиях
Вид грунта
Особенности грунта
При растирании на руке
Состояние в сухом виде
Состояние во влажном виде
При раскатывании в сыром состоянии
При свертывании шнура в кольцо
При сдавливании в сыром состоянии
Глина
Комочки трудно раздавливаются, а при растирании на пальцах песчаные частицы не чувствуются
Твердая в кусках
Вязкая, пластичная, липкая масса
Образуется длинный шнур тоньше 0,5 мм
Шнур легко свертывается в кольцо без трещин
Шар сдавливается в лепешку, не трескаясь по краям
Суглинок
Комочки раздавливаются легко, а при растирании чувствуются песчаные частицы
Комья и куски от удара молотком рассыпаются
Пластичность и липкость незначительные
Тонкого и длинного шнура не образуется
Шнур при скатывании трескается и ломается
Шар сдавливается в лепешку с трещинами по краям
Супесь
Комочки раздавливаются при слабом сдавливании, при растирании преобладают песчаные частицы
При сдавливании руками комья и куски легко рассыпаются и крошатся
Пластичности не имеет
В шнур почти не скатывается
Шнур при свертывании рассыпается
Шар при сдавливании рассыпается
Песок
Глинистых частиц не чувствуется
Цементации нет
Приложение 22
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Характеристика трав-задернителей для аэродромов
Название трав
Норма высева семян 2-го класса в чистом виде, кг/га
Хозяйственная годность семян 2-го класса, %
Требования трав к почве, влаге и другие их особенности
Корневищные злаки.
Низовые
Овсяница красная

Сақинадан топырақтың бөлігі түскен кезде сынаманың жарамсыздығы сұрыпталады. Сынамаларды 0,1 г дейінгі дәлдігіне дейін жүргізіледі.
Ылғал топырақ тығыздығын мына формула бойынша анықталады:
мұнда m1 – топырақты сақинаның салмағы, г; m – сақинаның салмағы, г; V – сақинаның көлемі, см3.
Сынаманың орта бөлігінің екіден кем емес бюксінің ылғалдылығын анықтау үшін алады. Құрғақ күйіндегі топырақтың тығыздығын формула бойынша есептеледі:
Келесідегі нәтижелерден орташасын алумен топырақ тығыздығын алу үшін әр нүктеден кемінде 2 сынамасын алады.
1-сурет. Топырақ сынамасын сұрыптау үшін бейімдеу жиынтығы (миллиметрлік көлемі): 1-кескіш сақина; 2-бағыттаушы; 3-бағыттаушыны бекіткіш сақина
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
21-қосымша
Далалық жағдайлардағы топырақтың әртүрлілігін анықтау әдістемес
Топырақ түрі
Топырақ ерекшеліктері
Қолмен үйкелегендегі
Құрғақ түріндегі күйі
Ылғал түріндегі күйі
Дымқыл күйінде домалатқан күйі
Жіпті сақинаға орағандағы
Дымқыл күйінде басқандағы күйі
Саз
Түйірлері қатты басылады, ал үйкелегенде құм бөлшектері саусақта білінбейді
Бөлшегінде қатты
Жабысқақ, иілгіш зат
0,5мм жіңішке ұзын жіп пайда болады
Сақина жарылмай, жіп жеңіл оратылады
Жиектері сызаттанбай, шар шелпекке айналады.
Сазбалшық
Түйірлері тез басылады, үйкелегенде құм бөліктері білінеді
Бөлшегімен түйіршіктері балғамен соққанда шашылады
Жабысқақтығы мен иілгіштігі өте мәнсіз
Жұқа және ұзын жіп пайда болады
Жіпті орағанда жарылады және сынады
Шарды басқанда шелпектің жиектерінде жарылулар болады
Сазқұм
Әлсіз басқанда бөлшектер басылады, үйкелегенде құмды бөлшектер сезіледі
Қолмен басқанда бөлшек жеңіл шашылады және үгітіледі
Иілгіштігі жоқ
Жіп домалайды
Жіпті орағанда шашылады
Шарды басқанда шашылады
Құм
Саз түйіршіктері білінбейді
Цементация жоқ.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
22-қосымша
Әуеайлақтарға арналған шөптесін өсімдіктердің сипаттамалары
Шөптің атауы
Таза күйінде 2-сыныпты тұқымдарды себудің қалыптары
2-сыныпты шаруашылыққа жарамдылығы
Шөптердің топыраққа, ылғалдылыққа талаптылығы және оның басқа ерекшеліктері
Тамыртұқымды өсімдіктер. Сағалар.
Қызыл сұлы

100
72
Хорошо растет на кислых, недостаточно увлажняемых почвах. Одно из самых засухоустойчивых растений. Устойчивость к износу ниже средней, к выжиганию - средняя. В травостое держится в среднем более 10 лет.
Мятлик луговой
65
55
Лучше развивается на суглинистых, влагоемких, с большим содержанием гумуса почвах; засухоустойчив, растет на кислых почвах, но лучше на слабокислых. По устойчивости к износу и выжиганию занимает 1-е место. В травостое держится более 10 лет.
Мятлик узколистный
60
55
Распространен в лесостепной и степной зонах на черноземных почвах. К износу и выжиганию очень устойчив.
Полевица белая
40
64
Влаголюбива, растет на разных почвах. В благоприятных условиях держится в травостое 8 лет и более. Износ и выжигание переносит удовлетворительно.
Верховые
Костер безостый
150
72
Растет на всех почвах, за исключением плотных и кислых. Выносливость к износу и выжиганию средняя. В травостое держится 6-8 лет.
Пырей ползучий
130
72
Лучше развивается на рыхлых, слабокислых и достаточно плодородных почвах. Засухоустойчив, быстро изнашивается. В травостое держится 6-8 лет.
Овсяница тростниковидная
90
78
Хорошо растет на всех связных, умеренно влажных почвах, лучше развивается на перегнойных почвах, переносит кислые почвы. Очень устойчива к износу и выжиганию.
Злаки рыхлые и плотнокустовые.
Низовые
Овсяница красная
100
72
К плодородию почвы и к условиям ее увлажнения нетребовательна, как и ее корневищная разновидность. Образует плотную дернину, которая при редком травостое выделяется в виде кочек. Для создания ровного травостоя ее следует высевать в смеси с корневищной разновидностью. Продолжительность травостоя 10 лет.
Полевица обыкновенная
40
68
К почве еще менее требовательна, чем овсяница красная. Переносит сильную кислотность. Долговечна. Устойчивость к износу средняя. Растет кустами. При чистом посеве дает изреженный с голыми пятнами травостой.
Луговик дернистый (щучка)
65
60
К почве малотребователен, переносит сильную кислотность. Во влажных условиях образует большие кусты, кочки. На легких, недостаточно увлажненных суглинках образует ровный сомкнутый травостой, стойкий к уплотнению и износу. Выжигание переносит плохо.
Райграс пастбищный
130
78
Хорошо растет на плодородных суглинистых почвах в районах с влажным климатом и мягкими зимами. В полосе с суровыми зимами следует высевать местные морозостойкие сорта. К уплотнению и износу очень стоек. Сухие почвы переносит плохо. В травостое держится 3-6 лет.
Верховые
Тимофеевка луговая
90
78
Удовлетворительно переносит кратковременную засуху, затопление и суровые зимы. Устойчива к выжиганию. В травостое держится 4-6 лет.
Ежа сборная
75
72

100
72
Қышқылды, ылғалдылығы жеткіліксіз топырақта жақсы өседі. Бірден-бір құрғаққа төзімді өсімдік. Тозулығы орташадан төмен, күйгіштігі – орташа. Орташа шөпте 10 жылдан аса тұрады.
Шабындық қоңырбас
65
55
Топырақтағы гумусты көп ұстаумен, ылғал жиғыш, саз балшықта жақсы жетіледі. Қышқылды, құрғаққа төзімді, бірақ қышқылы әлсіз топырақта өседі. Тозу мен күюі бойынша 1-ші орынды алады. Шөпте 10 жылдан аса тұрады.
Жіңішке жапырақты қоңырбас
60
55
Орманды-далалы және далалы алқаптардың қаратопырағында таралған. Тозу мен күюге өте төзімді.
Ала бұта
40
64
Ылғылсүйгіш, әртүрлі топырақтарда өсе береді. Қолайлы жағдайларда, өсімдіктің тұруы 8 жыл және одан да аса тұрады. Тозу мен күюді қанағаттанарлық қалпында бастан кешеді.
Өрмелегіштер
Қылтанақсыз арпабас
150
72
Қышқылдылығы мен тығыздығын есептемегенде барлық топырақтарда өседі. Тозу мен күюге төзімділігі – орташа. Шөпте тұруы 6-8 жыл.
Жер тағандап өсетін бидайық
130
72
Жұмсақ, қышқылы әлсіз және жеткілікті өнім беретін топырақтарда жақсы жетіледі. Құрғаққа төзімді, тез тозады. Шөпте 6-8 жыл тұрады.
Қамысты сұлы
90
78
Бәрімен байланысатын, бірыңғай ылғалды топырақтарда жақсы өседі, шіріген топырақта жақсы жетіледі. Тозу мен күюге өте төзімді.
Тығызбұтақты және жұмсақ шөптесіндер.
Сағалар.
Қызыл сұлы
100
72
Топырақтың өнімбергіштігімен оның ылғалдық жағдайын қажетсінбейді, солай және топырақтытұқымдылығы әртүрлі. Онда шөптесінде сирек кездесетін сағақ түрлері бөлінеді, нығыздалған шымды пайда етеді. Шөптесіннің тегіс тұруы үшін, оның әртүрлі тамыртұқымдылармен бірге себілуі қарастырылады. Шөптің топырақта тұруы 10 жыл
Кәдімгі ала бұта
40
68
Қызыл сұлыға қарағанда топыраққа талабы аз. Өмір сүруі ұзақ. Тозуға төзімділігі – орташа. Бұтақтармен өседі. Таза күйінде себілгенде, дақты жалаңаштанған сағақты береді.
Қыртысты шабындық (щучка)
65
60
Топыраққа талабы – аз.күшті қышқылдыққа төзімді. Ылғалды жағдайларда көп бұтақты, өнім береді. Ылғалдылығы жеткіліксіз жеңіл сазда, тегіс өсетін, нығыздық пен тозуға берік шөптесін. Күюді басынан жаман өткереді.
Жайылым райграсы
130
78
Климаты ылғалды және қыстың жылы аудандарындағы саз балшықта өнімбергіш топырақта жақсы өседі. Үскірік қыстың орта тілімдерінде, жергілікті аязға төзімді сорттары себіледі. Тығыздығы мен тозуы өте күшті. Құрғақ топырақты өте жаман бастан кешеді. Шөптесінде 3-6 жыл тұрады.
Өрмелегіштер
Тимофеев шабындығы
90
78
Қысқамерзімді құрғақшылықты, су басуды және суық қысты жақсы бастан кешеді. Күюге төзімді. Шөптесінде 4-6 жыл тұрады.
Ежа жиынтығы
75
72

Хорошо растет на легких, недостаточно увлажненных суглинках, образуя невысокий сплошной травостой. Одна из наиболее выносливых к износу. Выжигание переносит очень плохо. Подвержена вымерзанию. Держится в травостое 6-8 лет.
Житняк ширококолосый и узкоколосый или сибирский
90
72
Житняк ширококолосый хорошо развивается на суглинистых и глинистых черноземах, а узкоколосый – на более легких по механическому составу почвах. Тот и другой очень засухоустойчивы, выносливы к уплотнению и износу.
Райграс высокий

Ылғалдылығы жеткіліксіз, жеңіл саз балшықта жақсы өседі. Биік емес, тұтас шөптесін пайда болады. Тозуға бірден-бір өте төзімді. Күюді өте нашар өткереді. Үсікке ұшырағыш. Шөптесінде 6-8 жыл тұрады.
Кеңсабақты және жіңішке сабақты немесе сібірлік еркекшөп
90
72
Кеңсабақты еркекшөп сазды және сазбалшықты қаратопырақта жақсы, жіңішке сабақтысы – топырақтың механикалық құрамы бойынша өте жеңіл жетіледі. Онысы да және басқасы да құрғаққа өте төзімді, тозған мен нығыздыққа төзгіштер.
Жоғары райграс

135
82
Хорошо растет на рыхлых, достаточно плодородных суглинках, засухоустойчив, холодные и малоснежные зимы переносит плохо. К эксплуатационным повреждениям нестоек. Продолжительность жизни 4-6 лет.
Стержневые (бобовые)
Низовые
Клевер белый
25
60
Плохо растет лишь на сильно кислых и очень легких почвах. Держится в травостое 10 лет и более е В менее благоприятных условиях (на легких кислых почвах) – 3-5 лет.
Люцерна желтая и желтогибридная
40
70
Не растет на кислых почвах. Засухоустойчива. Умеренную эксплуатацию переносит хорошо. В травостое держится 10 и более лет.
Верховые
Клевер красный
50
77

135
82
Жақсы, өнімбергіш саз топырақта жақсы өседі, құрғаққа төзімді, суық және қары аз қысты нашар өткереді. Өмір сүру ұзақтығы 4-6 жыл.
Бұрқақтес сабақтылар.
Сағақтылар.
Ақ жоңышқа
25
60
Нашар өседі, тек өте қышқылды және жеңіл топырақта өседі. Шөптесінде тұруы 10 жыл және одан көбірек. Қолайлығы аз жағдайларды (әлсіз қышқыл топырақта) – 3-5 жыл.
Сары және сары буданды жоңышқа
40
70
Қышқыл топырақта өспейді. Құрғаққа төзімді. Бірыңғай пайдалануды жақсы өткереді. Шөптесінде 10 және одан да көп тұрады.
Өрмелегіштер
Қызыл жоңышқа
50
77

Хорошо развивается на связных некислых почвах. К уплотнению и износу нестоек. Продолжительность жизни 2-3 года.
Примечание: Продолжительность жизни растений указана средняя для нормальных условий произрастания.
Приложение 23
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Характеристика дернового покрова по зонам
Качество дернового покрова
Количество побегов на 400 см2 по зонам
Дерново-подзолистая и лесостепная
Черноземная
Сухие степи и полупустыни
Отличное
Свыше 300
Свыше 200
Свыше 100
Хорошее
200 - 300
100 - 200
50 - 100
Удовлетворительное
100 - 200
50 - 100
35 - 50
Плохое
Менее 100
Менее 50
Менее 35
Приложение 24
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
План расположения водоотводных и дренажных систем на аэродромах
1 – водоотводная канава; 2 – оголовок; 3 – тальвежный колодец; 4 – закромочная дрена; 5 – коллектор; 6 – лоток; 7 – дождеприемник; 8 – ось грунтового лотка; 9 – водоотвод с участка грунтовой полосы; 10 – осушитель; 11 – собиратель; 12 – главный коллектор; 13 – смотровой колодец
Схема взаиморасположения элементов водоотводных и дренажных систем
1 – дождеприемный колодец; 2 – ось бетонного лотка; 3 – перепуск; 4 – закромочная дрена; 5 – смотровой колодец; 6 – тальвежный колодец; 7 – ось грунтового лотка; 8 – отмостка
Конструкции основных элементов водоотводных и дренажных систем (размеры в сантиметрах)
а – грунтовой лоток; б – лоток в кромке покрытия и закромочная дрена (1 – лоток, 2 – отмостка, 3 – слой мха 2-3 см, 4 – песчаное основание, 5 – крупнозернистый песок); в, г – осушители (1 – фильтрующая колонка, 2 – пласты дернины,. 3 – засыпка грунтом, 4 – слой мха 2 см, 5 – труба диаметром 100 мм); д – глубинная дрена для понижения уровня грунтовых вод (1-слой мха 2 см, 2-труба диаметром 100 мм); е, ж – собиратели, коллекторы (1 – бетон); з – канава.
Конструкции колодцев (размеры в сантиметрах)
а, б – дождеприемные колодцы; в – тальвежный колодец; г, д – поглощающие колодцы; е, ж – смотровые колодцы
Конструкции оголовков (размеры в сантиметрах)
а – нормальное положение; б – просадка; в – изгиб трубопровода; 1 – фонарь, 2 – зеркало
Чистка труб
а – штангами с "ершом" на конце; б – толстой проволокой (тросом) и "ершом"; 1 – "ерш", 2 – лебедка
Приложение 25
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
План зимнего содержания аэродрома
При разработке плана зимнего содержания аэродрома необходимо предусматривать такой порядок проведения работ по уборке и уплотнению снега, который позволил бы при необходимости обеспечить взлет и посадку воздушных судов на любом этапе работы.
В плане предусматривают использование сил и средств авиационной части и других привлекаемых к зимним работам частей и подразделений с учетом обеспечения двухсменной работы, в нем указывают распределение отдельных участков и видов работ между подразделениями, производят расчет времени на уборку и уплотнение снега на различных участках летного поля и на весь аэродром.
На схеме летного поля, внутриаэродромных и подъездных дорог показывают:

Қышқылсыз байланысты топырақтарда жақсы жетіледі. Тозған мен күйгенге тұрмайды. Өмір сүру ұзақтығы 2-3 жыл.
Ескертпе: Өсімдіктердің, қалыпты жағдайларда өсулеріне арналған орташа өмір сүру ұзақтығы көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
23-қосымша
Аймақтар бойынша шымды төсемнің сипаттамасы
Шымды төсемнің сапасы
Аймақтар бойынша 400 см2 өсімдердің саны
Шымды күлгін және орман-далалы
Қаратопырақты
Құрғақ далалармен жартылай шөлді
Өте жақсы
300-ден жоғары
200-ден жоғары
100-ден жоғары
Жақсы
200 - 300
100 - 200
50 - 100
Қанағаттанарлық
100 - 200
50 - 100
35 - 50
Нашар
100-ден аз
50-ден аз
35-тен аз
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
24-қосымша
Әуеайлақтың су бұру-сорғыту жүйесі
Әуеайлақтарда су бұру және сорғыту жүйелері орналасуының жалпы көрінісі
1 – су бұру арығы; 2 – жақтау; 3 – қар суы құдығы; 4 – жиекті сорғытқыш; 5 – коллектор; 6 – науа; 7 – жаңбыр қабылдағыш; 8 – топырақты науа осі; 9 – топырақты жолақ телімінен су бұру; 10 – құрғатқыш; 11 – жинағыш; 12 – бас коллектор; 13 – бақылау құдығы Су бұру және сорғыту жүйелері элементтерінің өзара орналасу схемасы
1 – жаңбыр қабылдайтын құдық; 2 – бетонды науаның осі; 3 – қайта жіберу; 4 – жиекті сорғытқыш; 5 – бақылау құдығы; 6 – қар суы құдығы; 7 – топырақты науа осі; 8 – төсеніш Су бұру және сорғыту жүйелері негізгі элементтерінің құрылымдары (көлемдері сантиметрлерде)
а – топырақты науа; ә – жабынды жиегіндегі науа және жиекті сорғытқыш (1 –науа, 2 – төсеніш, 3 – мүк қабаты 2-3 см, 4 – құмды негіз, 5 – ірі түйіршікті құм); б, в – құрғатқыштар (1 – сүзу колонкасы, 2 – шымды жер қабаттары. 3 – топырақпен жабу, 4 – мүк қабаты 2 см, 5 – диаметрі 100 мм құбыр); г – топырақ сулары деңгейін төмендетуге арналған терең сорғытқыш (мүктің 1-ші қабаты 2 см, диаметрі 100 мм 2-құбыр); д, е – жинағыштар, коллекторлар (1 – бетон); ж – арық. Құдықтардың құрылымдары (көлемдер сантиметрлерде)
а, ә – жаңбыр қабылдайтын құдықтар; б – қар суы құдығы; в, г – сіңіргіш құдықтар; д, е – бақылау құдықтары Жақтаулардың құрылымдары (көлемдер сантиметрлерде)
а – қалыпты жағдай; ә – шөгінді; б – құбыр жүргізу иіні; 1 – фонарь, 2 – айна Құбырларды тазалау
а – соңында "ысқысы" бар штангалармен; ә – жуан сыммен (арқанмен) және "ысқымен"; 1 "ысқы", 2 – жүкшығыр
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
25-қосымша
Әуеайлақты қыста ұстау жоспары
Әуеайлақты қыста ұстау жоспарын жасауда қарды жинау мен тығыздау бойынша өткізілетін жұмыстардың тәртібіне, онда кез-келген жұмыс кезеңінде әуе кемелерінің ұшулары мен қонулары қажеттілігінде қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін, сол сияқты-ақ қажеттілігі қарастырылуы керек.
Жоспарда екі ауысымды жұмысты қамтамасыз ету есебінен авиациялық бөлімнің және бөлімнің қысқы жұмыстарына тартылатын басқалардың және бөлімшелірдің күштері мен құралдарының қолданылуы қарастырылған, онда жеке учаскелермен бөлімшілер арасындағы жұмыстардың түрлерін бөлу көрсетіледі, ұшу алаңының әртүрлі учаскелері мен барлық ұшақтағы қарды жинау мен тығыздау уақытының есебі жүргізіледі.
Ұшу алаңының ішкі әуеайлақтық және кірме жолдарының сызбасы көрсетіледі:

1) зимнюю розу ветров;
2) направление оси летной полосы, а также участков РД и дорог;
3) расположение и размеры участков, содержащихся методом очистки и уплотнения снега, с указанием очередности выполнения работ на них, места выкладки снега;
4) места установки зимних маркировочных знаков, места установки снегозащитных ограждений;
5) место нахождения дежурной смены аэродромно-эксплуатационного подразделения.
К схеме прилагается расчет времени, привлекаемых сил и средств на очистку летного поля от снега, льда и посторонних предметов для каждой очереди работ.
Рисунок 1. План зимнего содержания (пример)
Приложение 26
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Схема очистки ВПП от снега совместной работой плужных и роторных снегоочистителей.
1 – работа плужных снегоочистителей; 2 – работа шнекороторных снегоочистителей
Приложение 27
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Приложение 28
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Определение потребности плужных и роторных снегоочистителей при их совместной работе
Потребное количество машино-часов роторных снегоочистителей для уборки снега с полосы снегоочистки при совместной работе с плужными снегоочистителями определяют по формуле:
где В – ширина полосы снегоочистки, м;
L – длина полосы снегоочистки, м;
hсн – толщина слоя снега, м;
r – плотность снега, г/см3 или т/м3;
Кпер – коэффициент переработки снега;
Пт.рот – техническая производительность роторного снегоочистителя, т/ч;
Ки – коэффициент полезного использования рабочего времени (для роторных снегоочистителей – 0,6).
Коэффициент переработки снега учитывает необходимость перекидки одного и того же количества снега роторным снегоочистителем по нескольку раз, в зависимости от ширины полосы снегоочистки и дальности перемещения снега ротором. Этот коэффициент определяют из зависимости:
где Влп – ширина очищаемой летной полосы, м;
Д – средняя дальность бросания снега роторными снегоочистителями при штиле, м.
Потребное количество машино-часов роторных снегоочистителей может быть определено по монограмме (рисунок 1).
Потребное количество машино-часов работы плужных снегоочистителей для обвалования и подметания снега при совместной работе с роторными снегоочистителями равно:
где В – ширина полосы снегоочистки, м;
L – длина полосы снегоочистки, м;

1) қысқы желдің раушандары;
2) ұшу алаңы, сонымен бірге бағыттау сызығының участкелерінің және жолдары осьтерінің бағыты;
3) оларда атқарылатын жұмыстардың кезектесулері көрсетілуімен, қарды тазарту және тығыздау әдісімен ұсталатын участктердің орналасуы мен өлшемдері; қарды жинау орны;
4) қысқы таңбалау белгілерінің бекіту орындары, қардан қорғаныш қоршауларын бекіту орындары;
5) әуеайлықты-пайдалану бөлімшесінің кезекші ауысымының болатын орны.
Сызбада әр жұмыстың кезегіне арналған ұшу алаңын қар мен мұздан тазартуға тартылатын күштер мен құралдардың, уақытының есебі қоса беріледі.
1-сүйрет. Әуеайлақ қысқы ұстау жоспары (үлгі)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
26-қосымша
Құрама жартылай сулы машиналары мен шнекороторлы қар тазартқыштардың бірігіп жұмыс істеуімен жасанды ұшу-қону жолағын қардан тазартудың сызбасы.
1-соқалы қар тазартқыштардың жұмысы; 2-шнекороторлы қар тазартқыштардың жұмысы.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
27-қосымша
Құрама жартылай сулы машинамен қардан тазартудың максималды еніне қар қабатының қалыңдығы мен тығыздығының тәуелділігі
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
28-қосымша
Соқалы және роторлы қар тазалағыштардың олардың бірлескен жұмысы кезіндегі қажеттіліктерін анықтау
Роторлы қар тазалағыштардың соқалы қар тазалағыштармен бірлескен жұмысы кезінде қар тазалау жолағынан қар күреу үшін қажетті машина-сағатының мөлшерін мына формула бойынша анықтайды:
ондағы В – қар тазалау жолағының ені, м;
L – қар тазалау жолағының ұзындығы, м;
hқар – қар қабатының қалыңдығы, м;
– қардың тығыздығы, г/см3 немесе т/м3;
Кқ.өң – қарды қайта өңдеудің коэффициенті;
Пт.рот – роторлы қар тазалағыштың техникалық өнімділігі, т/ч;
Кп – жұмыс уақытын тиімді пайдалану коэффициенті (роторлы қар тазалағыштар үшін – 0,6).
Қарды қайта өңдеу коэффициенті қардың сол бір ғана мөлшерінің роторлы қар тазалағышпен қар тазалау жолағының еніне және қарды ротормен ауыстыру қашықтығына байланысты бірнеше рет аудару қажеттігін ескереді. Бұл коэффициент тәуелділікке қарай былайша анықталады:
ондағы Вұж – тазаланатын ұшу жолағының ені, м;
Д – роторлы қар тазалағыштардың тынық ауа райы кезінде қар лақтыруының орташа қашықтығы, м.
Роторлы қар тазалағыштардың машина-сағаттарының қажетті мөлшері монограмма бойынша анықталуы мүмкін (1-сурет).
Соқалы қар тазалағыштардың роторлы қар тазалағыштармен бірлесе жұмыс істеуі кезінде қарды үю және сыпырып шығару жұмысына қажетті машина-сағаттарының саны мынаған тең:
ондағы В – қар тазалау жолағының ені, м;
L – қар тазалау жолағының ұзындығы, м;

Ки – коэффициент полезного использования рабочего времени (0,81 - 0,85);
К – поправочный коэффициент на толщину и плотность снега (берется по таблице 1);
Кпер – коэффициент переработки снега роторным снегоочистителем (определяется по формуле (2);
Пт.пл – техническая производительность плужного снегоочистителя, а/ч.
Плужные снегоочистители работают совместно с роторными, поэтому после каждой промежуточной перекидки снега роторами требуется дополнительное обваловывание снега плужными снегоочистителями. Это учитывается введением в формулу (3) коэффициента Кпер.
Кпер.
Рисунок 1. Номограмма для определения потребности роторных снегоочистителей (в машино-часах) при очистке летных полос:
Ключ: В → марка машины → hсн → r→ L – ппотр , где: В – ширина полосы снегоочистки, м;
hсн – толщина слоя снега, см; r – плотность снега, г/см3; L. – длина полосы снегоочистки, м;
ппотр – потребное количество машино-часов.
Пример: В = 200 м; L = 2400 м; r = 0,15; hсн =20см.
Машина ДЭ-211. По номограмме ппотр = 40 маш.-ч
Рисунок 2. Номограмма для определения потребности плужных снегоочистителей (в машино-часах); для обвалования и подметания снега при совместной работе с роторными снегоочистителями:
Ключ: В → марка ротора →L → ппотр . Исходная формула ппотр=BL Кпер Кgh (Птех,Ки), где:
Кпер = 0,5 + В/4Д; Кgh – поправка на толщину снега и плотность. Принято: Птех – 3,5 га/ч при hсн – 5-10 см и r = 0,10 г/см; Ки = 0,8. При других значениях r и h следует полученное по номограмме ппотр умножить на поправочный коэффициент Кhr, определяемый по таблице. Пример: В=200 м; L=2400 м; r = 0,15 г/см ; hсн=20 см; машина ДЭ- 211. По номограмме ппотр =33 маш.ч.
Значения поправочного коэффициента Кgh в зависимости от толщины и плотности снега
Толщина снега, см
Коэффициент Кgh при плотности снега, г/ см3

Кп – жұмыс уақытын тиімді пайдалану коэффициенті (0,81 - 0,85);
– қардың қалыңдығына және тығыздығына қарай енгізілетін түзету коэффициенті (1-кесте бойынша алынады);
Кқ.өң – роторлы қар тазалағыштың қарды қайта өңдеу коэффициенті ( (2) формула бойынша анықталады);
Пт.с – соқалы қар тазалағыштың техникалық өнімділігі, а/сағ..
Соқалы қар тазалағыштар роторлықтармен бірлесе жұмыс істейді, сондықтан роторлардың қарды жұмыс аралығындағы әрбір лақтыруынан кейін соқалы қар тазалағыштардан қарды қосымша үйіп отыру талап етіледі. Бұл формулаға (3) Кпер коэффициентінің енгізілуімен есептеледі.
1-сурет. Ұшу жолақтарын тазалау кезіндегі роторлы қар тазалағыштар қажеттілігін анықтауға арналған номограмма (машина-сағаттарда):
Кілт:
машина маркасы
, ондағы: В – қар тазалау жолағының ені, м; hқар – қар қабатының қалыңдығы, см;
– қардың тығыздығы, г/см3; L. – қар тазалау жолағының ұзындығы, м; пқаж – машина-сағаттардың қажетті саны. Мысалы: В – 200 м; Л – 2400 м;
= 0,15; hқар =20 см. Машина ДЭ-211. пқаж номограммасы бойынша – 40 маш.сағ.
2-сурет. Соқалы қар тазалағыштардың роторлы қар тазалағыштармен бірлескен қар үю және сыпыру жұмысы кезіндегі қажеттігін анықтауға арналған номограмма (машина-сағаттарда):
Кілт:
ротор маркасы
. Бастапқы формула
ондағы:
– қар қалыңдығы мен тығыздығына түзету. Қабылданды: hқар – 5-10 см және
= 0,10 г/см кезінде Птех – 3,5 га/сағ.; Кп = 0,8. және h-тың басқа мәндері кезінде номограмма бойынша алынған пқаж-ны кесте бойынша анықталатын
түзету коэффициентіне көбейту қажет. Мысалы:
; машина ДЭ- 211. Номограмма бойынша пқаж =33 маш.сағ.
Түзету Кgh коэффициентінің қардың қалыңдығына және тығыздығына байланысты мәндері
Қардың қалыңдығы, см
Қар тығыздығы кезіндегі коэффициент Кgh, г/ см3

1. При расположении обвалованных МС на расстоянии 30 м и более от кромки МРД валы снега отбрасывают в зоны его выкладки, расположенные по обеим сторонам очищаемой РД. На участках, находящихся в створе с обвалованными МС, снег отбрасывают в сторону, противоположную МС (при встречном ветре), то есть через МРД, или в сторону стоянки на малое расстояние с опущенной "улиткой" роторного снегоочистителя (при попутном ветре). Оставшийся снег убирают повторными проходами плужных снегоочистителей.
2. При расположении обвалованных МС на расстоянии менее 30 м от кромки МРД участки снежных валов, находящихся в створе с МС, перебрасывают, если это возможно, в противоположную сторону (через МРД). Если этого сделать нельзя, то снег убирают одновременно с очисткой выводных РД.
Части снежных валов, расположенные между смежными МС, перебрасывают на обе стороны. Дальность переброски при этом будет зависеть от наличия препятствий и ветра.
Очистку от снега выводных РД начинают от магистральной или соединительной РД и во избежание наезда снегоочистителей на стоящие в обвалованных МС воздушные суда, заканчивают в 5-10 м от МС. Оставшиеся с неубранным снегом участки очищаются одновременно с МС.
Очистку от снега обвалованных МС осуществляют с предварительным выкатыванием воздушных судов, которые устанавливают на расстоянии не менее 30 м от стоянок в створе с выводными РД. Покрытия обвалованных МС при этом могут очищаться от снега двумя способами:
1) с предварительным смещением снега плужными снегоочистителями в 1 или 2 вала к краю покрытия и переброской валов за пределы укрытий роторными снегоочистителями;
2) с предварительным набрасыванием снега к одному краю обвалования роторным снегоочистителем с опущенной "улиткой" и переброской снега при 2-3 последних проходах машин за пределы обвалованных МС.
Наиболее производительным является 2-й способ.
Перед уборкой снега в обвалованных МС последние освобождают от находящегося в них имущества.
Очистку от снега откосов обвалований осуществляют вручную или с помощью тепловой машины типа ТМ-59МГ (ТМГ-3А) со снятой насадкой. Расстояние от сопла реактивного двигателя до очищаемого откоса должно быть не менее 5 м.
Очистку откосов вручную производят от начала снегоуборочных работ на покрытиях обвалованных МС.
Защиту обвалованных МС от снегозаносов производят установкой временных решетчатых заграждений или отбрасыванием снега роторными снегоочистителями. Расстояние от стоянки до временных заграждений не должно превышать 10-25 высот последних.
Приложение 32
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Зависимость твердости снега от его плотности и температуры.
Приложение 33
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Определение плотности снега
Плотность снега в покрытии определяют отношением массы взятого образца к его объему.
В полевых условиях плотность снега измеряют с помощью рычажного весового плотномера (рисунок 1), а также косвенно растапливанием образца снега.
Рисунок 1. Рычажный весовой плотномер снега: 1 – цилиндр; 2 – рычажный безмен; 3 – кольцо; 4 – проволочная дужка; 5 – крышка; 6 – нож-лопатка
Для отбора пробы цилиндр режущей кромкой ставят вертикально на поверхность снега и погружают в снеговое покрытие (нажатием или ударами молотка) до земли или льда, после чего по делениям на конусе цилиндра определяют толщину снегового покрытия. Ножом-лопаткой подрезают снег под цилиндром, который затем извлекают из снега, переворачивают режущей кромкой кверху и подвешивают к безмену для определения массы образца снега.
Плотность снега определяют по формуле:
р = Q / h F;
где Q – масса образца снега, г;
h – толщина снегового покрова, см;
F – площадь поперечного сечения цилиндра, см2.
Приложение 34
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Определение твердости снега с помощью конусного твердомера
Прочность снега характеризуется его сопротивлением вдавливанию конуса и определяется отношением величины создаваемой вертикальной нагрузкой к площади сечения погруженного конуса на уровне поверхности снегового покрытия.
Для измерения прочности снега применяют конусный твердомер (рисунок 1).
Рисунок 1. Конусный твердомер снега (размеры в миллиметрах): 1 – конус; 2 – опорная площадка; 3 – грузовая площадка; 4 – шток; 5 – стойка; 6 – измерительная шкала

1. Қар үйіп бекіткен ТО-ның МБЖ 30 м және одан да астам қашықтықта орналасқан кезде қар үймектері тазартылатын БЖ екі жағында орналасқан қалап шығару аймақтарына апарып тасталады. Қар үйіп бекітілген ТО екі жақты байланысатын учаскелердегі қар ТО қарама-қарсы жаққа (жел қарсы беттен соққан кезде) яғни МБЖ арқылы немесе роторлы қар тазалағыштың түсірілген "бақалшығымен" тұрақ жаққа қарай шағын қашықтыққа (ілеспе жел кезінде) тасталады. Қалған қарды соқалы қар тазалағыштардың қайта өтуімен тазалайды.
2. Қар үйіп бекітілген ТО-наң МБЖ 30 м кем қашықтықта орналасқан кезде тұрақ орындарымен екі жақты байланыса орналасқан қар үймектерінің учаскелері, егер мүмкіндік болса, қарама-қарсы жаққа (МБЖ арқылы) апарып тасталады. Егер бұл мүмкін болмаса, онда қар БЖ тазартумен бір мезгілде тазаланады.
Қар үймектерінің шектес ТО арасында орналасқан бөліктері екі жаққа лақтырылады. Лақтыру қашықтығы бұл ретте кедергілер мен желдің бар-жоқтығына байланысты болады.
Шығатын БЖ қардан тазалануы магистралды немесе байланыстырушы БЖ басталады және қар тазалағыштардың қармен бекітілген ТО тұрған әуе кемелерімен соқтығысуын болдырмау үшін тұрақ орындарына 5-10 м қалғанда аяқтайды. Қары күрелмей қалған учаскелер ТО бір мезгілде тазаланады.
Қар үйіп бекітілген ТО қардан тазалау әуе кемелерінің шығатын БЖ екі жақты байланысатын орынға, тұрақтардан кем дегенде 30 м қашықтыққа күні бұрын жылжытып қойылуымен жүзеге асырылады. Қар үйіп бекітілген ТО төсемдері бұл ретте қардан екі тәсілмен:
1) қар соқалы қар тазалағыштармен 1 немесе 2 үймек болып төсем шетіне қарай жылжытыла және үймектер паналар шектерінен әрі қарай роторлы қар тазалағыштармен асыра тастала отырып;
2) қар үйіндінің бір жақ шетіне қарай "бақалшығы" түсірілген роторлы қар тазалағышпен алдын-ала үйіле және машиналардың соңғы 2-3 рет өтуі кезінде қар үйіп бекітілген ТО шектерінен асыра тастала отырып тазартылуы мүмкін.
Ең өнімдісі 2-ші тәсіл болып табылады.
Қар үйіп бекітілген тұрақ орындарының қары күрелмес бұрын оларды онда тұрған мүліктерден босатылады.
Қар үйілген бекіністер еңістерін қардан тазалау қолмен немесе ТМ-59МГ (ТМГ-3А) типтегі, қондырмасы алынып тасталған жылу беретін машинаның көмегімен жүзеге асырылады. Реактивтік қозғалтқыштың шүмегінен тазартылатын еңіске дейінгі арақашықтық кемінде 5 м болуға тиіс.
Еңістерді қолмен тазарту қар күреу жұмыстарының бас жағынан бастап қар үйіп бекітілген ТО төсемдерінде жүргізіледі.
Қар үйіп бекітілген тұрақ орындарын қар басудан қорғау уақытша торлы бөгеттердің орнатылуымен немесе роторлы қар тазалағыштардың қар лақтыруымен жүргізіледі. Тұрақтан уақытша бөгеттерге дейінгі арақашықтық соңғылардың 10-25 биіктігінен аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
32-қосымша
Қардың қаттылығының оның тығыздығы мен температурасына тәуелділігі
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
33-қосымша
Қардың тығыздығын анықтау
Төсемдегі қардың тығыздығы алынған үлгі салмағының оның көлеміне қатынасымен анықталады.
Далалық жағдайларда қардың тығыздығы иінтіректік салмақтық тығыздық өлшегіштің көмегімен (1-сурет), сондай-ақ қар үлгісін жанама ерітумен өлшенеді.
1-сурет. Қардың иінтіректік салмақтық тығыздық өлшегіші: 1 – цилиндр; 2 – иінтіректі таразы; 3 – сақина; 4 – сымды доға; 5 – қақпақ; 6 – пышақ-күрек
Сынама алу үшін цилиндрді кескіш жиегімен қар үстіне тік қояды және қар жамылғысына жерге немесе мұзға дейін (басып немесе балға соққыларымен) ендіреді, одан кейін цилиндр конусындағы бөліктер бойынша қар жамылғысының қалыңдығын анықтайды. Пышақ-күрекпен цилиндр астындағы қарды кесіп алады, оны сосын қардан шығарып алады да таразыға қар үлгісінің салмағын анықтау үшін іліп қояды.
Қар тығыздығы мына формула бойынша анықталады:
р = Q / h F;
ондағы Q – қар үлгісінің салмағы, г;
h – қар жамылғысының қалыңдығы, см;
F – цилиндрдің көлденең қимасының ауданы, см2.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
34-қосымша
Конустық қаттылық өлшегіштің көмегімен қардың қаттылығын анықтау
Қардың беріктігі оның конустың басып енгізілуіне қарсылығымен сипатталады және түсірілетін тік салмақ шамасының қар жамылғысының үстіңгі қабатының деңгейінде енгізілген конус қимасының ауданына қатынасымен анықталады.
Қардың беріктігін өлшеу үшін конустық қаттылық өлшегіш қолданылады (1-сурет).
1-сурет. Қардың конустық қаттылық өлшегіші (өлшемдер миллиметрмен берілген): 1 – конус; 2 – тірек алаңшасы; 3 – жүк алаңшасы; 4 – шток; 5 – таған; 6 – өлшеуші шкала

Конус с углом у вершины 34° 12' (высота конуса 130 мм, диаметр основания 80 мм) вытачивают из дюраля. Остальные детали прибора деревянные.
Для измерения прочности снега конусным твердомером на поверхности снегового покрытия выбирают ровную площадку 30×30 см. Конус вдавливают в снег под действием нагрузки, создаваемой массой наблюдателя, который одной ногой становится на площадку 3. При этом шток 4, опирающийся площадкой 2 на поверхность снега, остается неподвижным и закрепленная на штоке 4 стрелка-указатель фиксирует по шкале 6 глубину погружения конуса (вместе с ним перемещается и шкала на стойке 5).
В зависимости от глубины погружения конуса устанавливают величину показателя твердости снега по графику на рисунке 2 или по формуле:
dсн=3,4 P/h2;
где P – вертикальная нагрузка на конус, кгс;
h – глубина погружения конуса, см.
Рисунок 2. График для определения твердости снега.
Приложение 35
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Технологическая карта удаления гололеда химико-механическим способом
Приложение 36
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Типы снегозадерживающих щитов
Примечание: размеры в миллиметрах, деревянные планки сечением 90×15 мм.
Приложение 37
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Командир войсковой
части 00000
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
"____"_____________20___ г.
План-ведомость №_______ работ текущего ремонта летного поля аэродрома ___________________________________ (номер по генплану и наименование)
№ п/п
Наименование работ
Номер сборника единичной расценки
Единица измерения
Утверждено к выполнению
Выполнено
Количество
Цена за единицу
Сумма
Количество
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего
Начальник инженерно-
аэродромной службы в/ч 00000
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
"____"_____________20___ г.
С утвержденными объемами
работ ознакомлен:
Командир аэродромно-
эксплуатационного
подразделения
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
"____"_____________20___ г.
Приложение 38
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Командир войсковой
части 00000
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
"____"_____________20___ г.
Расчет потребности ремонтно-строительных материалов на утвержденный объем работ текущего ремонта летного поля аэродрома ______________________ (приложение к плану-ведомости №_____)
Наименование материалов
Единица измерения работ
Объем работ
Норма расхода на единицу работ
Потребное количество материалов
Обоснование нормы расхода материалов
1
2
3
4
5
6
Начальник инженерно-
аэродромной службы в/ч 00000
____________________________
(воинское звание,
фамилия, подпись)
"____"_____________20___ г.
Приложение 39
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(должность, воинское звание,
фамилия, подпись)
" __ "___________20__г.
Годовой план работ и затрат на содержание, эксплуатацию и текущий ремонт аэродрома войсковой части ___на 20__год
Наименование работ и затрат
Номер строки
Единица измерения
Представлено на утверждение
Утверждено
Количество
стоимость работ
Количество
стоимость работ
По единичным расценкам
По фактическим затратам
По единичным расценкам
По фактическим затратам
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Ұшындағы бұрышы 34° 12' конус (конустың биіктігі 130 мм, негізінің диаметрі 80 мм) дюральдан жасалады. Аспаптың басқа тетіктері ағаштан жасалған.
Қардың беріктігін конустық қаттылық өлшегішпен өлшеу үшін қар жамылғысының үстіңгі қабатынан 30×30 см тегіс алаңшаны таңдап алады. Конус бір аяғымен алаңшаға 3 тұратын қадағалаушының салмағымен түсірілетін жүктемемен қарға кіргізіледі. Бұл ретте қар үстіне алаңшасымен 2 тірелетін шток 4 қозғалмай тұрады және штокқа 4 бекітілген стрелка-нұсқар шкала 6 бойынша конустың ену тереңдігін белгілейді (онымен бірге 5 тағандағы шкала да жылжиды).
Конустың ену тереңдігіне байланысты қардың қаттылық көрсеткішінің шамасы 2-суреттегі сызба немесе мына формула бойынша анықталады:
сн=3,4 P/h2;
ондағы P – конусқа түсірілетін тік салмақ, кгс;
h – конустың ену тереңдігі, см.
2-сурет. Қардың қаттылығын анықтау сызбасы
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
35-қосымша
Көктайғақты химиялық-механикалық әдіспен жоюдың технологиялық картасы
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
36-қосымша
Қар ұстайтын қалқандардың типтері
Ескертпе: көлемдер миллиметрлерде, 90×15 мм қимамен ағаш тақтайшалар.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
37-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
00000 әскери бөлімінің
командирі
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
Әуеайлақтың ұшу алаңын ағымдағы жөндеу жұмыстарының №_______ жоспар-ведомосы ___________________________________ (бас жоспар бойынша нөмірі мен атауы)
Р\н №
Жұмыстар атауы
Жекелеген бағалым жинағының нөмірі
Өлшем бірлігі
Орындауға бекітілді
Орындалды
Саны
Бірлік бағасы
Жиынтық сомасы
Саны
Жиынтық сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
00000 ә/б инженерлік-
әуеайлақтық қызмет бастығы
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
Жұмыстардың бекітілген
ауқымымен таныстым:
Әуеайлақты-пайдалану бөлімше
командирі
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
38-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
00000 әскери бөлімінің
командирі
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
_______________ әуеайлағының ұшу алаңын ағымдағы жөндеу жұмыстарының бекітілген ауқымына қажет болатын жөндеу-құрылыс материалдарының есебі (№_____ жоспар-ведомосқа қосымша)
Материалдар атауы
Жұмыстардың өлшем бірлігі
Жұмыс көлемі
Жұмыс бірлігіне шақталған шығыс нормасы
Материалдардың қажетті саны
Материалдар шығысы нормасының негіздемесі
1
2
3
4
5
6
00000 ә/б инженерлік-
әуеайлақтық қызметінің бастығы
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
39-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
__________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
________ әскери бөлімінің әуеайлағын ұстау, пайдалану мен ағымдағы жөндеу жұмыстарының және оларға жұмсалатын қаражаттың 20__ жылға арналған жылдық жоспары
Жұмыстар мен шығындардың атаулары
Жол нөмірі
Өлшем бірлігі
Бекітуге ұсынылды
Бекітілді
Саны
Жұмыстардың құны
Саны
Жұмыстардың құны
Жекелеген бағамдар бойынша
Іс жүзіндегі шығындар бойынша
Жекелеген бағамдар бойынша
Іс жүзіндегі шығындар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1. Текущий ремонт летного поля всего…
В том числе:
перечисляются запланированные для выполнения работы по текущему ремонту применительно к их наименованиям, указанным в перечне основных работ по текущему ремонту и расходов по содержанию аэродромов. При этом учитываются также работы, по которым не имеется фактических затрат (ремонт сопряжений, перекладка просевших плит и другое)
2. Содержание аэродрома всего.
В том числе: указываются запланированные затраты, применительно к разделу "Б" перечня основных работ по текущему ремонту и затрат по содержанию аэродромов
3. Содержание и текущий ремонт ( аэродромно-эксплуатационной техники — всего…
В том числе:
указываются запланированные затраты применительно к разделу "В" перечня основных работ по текущему ремонту и затрат по содержанию аэродромов
Всего (по разделам 1, 2, 3)…
Источники, всего ____________ тыс. тенге
В том числе:
1. Денежные средства по видам _____ бюджетной статьи
2. Материалы по централизованным поставкам (согласно прилагаемому перечню) ____________тыс. тенге
3. Материалы от самозаготовки и повторного использования ________тыс. тенге.
4. Сверхнормативный остаток материалов на начало года __________тыс. тенге
5. Прочие источники _______тыс. тенге
Приложение 40
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(должность, воинское звание,
фамилия, подпись)
" __ "___________20__г.
Сводный план работ и затрат на содержание, эксплуатацию и текущий ремонт аэродромов на 20____год
Наименование работ и затрат
Номер строки
Единица измерения
Количество
Стоимость работы
Примечание
по единичным расценкам
по фактическим затратам
1
2
3
4
5
6
7
1.Текущий ремонт летного поля, аэродрома — всего…
В том числе:
2. Содержание аэродромов, всего...
В том числе:
3. Содержание и текущий ремонт аэродромно-эксплуатационной техники — всего...
В том числе:
*
Всего (по разделам 1, 2, 3)
Примечание. Заполняются по данным планов работ по текущему ремонту и затрат по содержанию состоящих на довольствии аэродромов.
Источники, всего ____________ тыс.тн.
В том числе:
1. Денежные средства по видам _____ бюджетной статьи
2. Материалы от самозаготовки и повторного использования ________тыс.тн.
3. Сверхнормативный остаток материалов на начало года __________тыс.тн.

1. Ұшу алаңының ағымдағы жөндеуі,
барлығы …
Оның ішінде:
ағымдағы жөндеу бойынша орындау үшін жоспарланған жұмыстар олардың әуеайлақты ағымдағы жөндеу бойынша негізгі жұмыстардың және күтіп ұстау тұрғысындағы шығыстардың тізбесінде көрсетілген атауларына қатысты атап көрсетіледі. Бұл ретте, сондай-ақ, іс жүзінде шығындары жоқ жұмыстар да (ұштастыруларды жөндеу, отырып қалған плиталарды қайта төсеу және басқалар) есепке алынады.
2. Әуеайлақты күтіп ұстау, барлығы
Оның ішінде: әуеайлақтарды ағымдағы жөндеу жөніндегі негізгі жұмыстар және ұстау тұрғысындағы шығындар тізбесінің "Б" бөліміне қатысты алғандағы жоспарланған шығындар көрсетіледі.
3. Әуеайлақты-пайдалану техникаларын күтіп ұстау және ағымдағы жөндеу – барлығы…
Оның ішінде:
әуеайлақтарды ағымдағы жөндеу жөніндегі негізгі жұмыстар және күтіп ұстау тұрғысындағы шығындар тізбесінің "В" бөліміне қатысты алғандағы жоспарланған шығындар көрсетіледі.
Барлығы (1, 2, 3 бөлімдер бойынша)
Қаржы көздері, барлығы ____________ мың тенге
Оның ішінде:
1. Бюджеттік баптың _____ түрлері бойынша ақша қаражаттары
2. Жабдықтау қызметінен берілетін орталықтандырылған жеткізілімдер бойынша материалдар (қоса берілетін тізбеге сәйкес) ____________мың тенге
3. Өз күшімен дайындалған және қайта пайдаланылатын материалдар___мың тенге.
4. Материалдардың жыл басына нормадан тыс қалдығы __________мың тенге
5. Басқа қаржы көздері _______мың тенге
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
40-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
____________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
20___ ж. "____"_____________
________ әскери бөлімінің әуеайлағын күтіп ұстау, пайдалану мен ағымдағы жөндеу жұмыстарының және оларға жұмсалатын қаражаттың 20__ жылға арналған жиынтық жоспары
Жұмыстар мен шығындар атаулары
Жолдың нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Жұмыс құны
Ескертпе
Жекелеген бағамдар бойынша
Іс жүзіндегі шығындар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
1. Ұшу алаңын, әуеайлақты ағымдағы жөндеу – барлығы...
Оның ішінде:
2. Әуеайлақтарды ұстау, барлығы ...
Оның ішінде:
3. Әуеайлақты-пайдалану техникаларын ұстау мен ағымдағы жөндеу – барлығы ...
Оның ішінде:
*
Барлығы (1, 2, 3 бөлімдер бойынша)
Ескертпе. Жабдықтауда тұрған әуеайлақтарды күтіп ұстау тұрғысындағы шығындардың және ағымдағы жөндеу жұмыстарының деректері бойынша толтырылады.
Қаржы көздері, барлығы ____________ мың теңге.
Оның ішінде:
1. Бюджеттік баптың _____ түрлері бойынша ақша қаражаттары
2. Өз күшімен дайындалған және қайта пайдаланылатын материалдар___мың тенге.
3. Материалдардың жыл басына нормадан тыс қалдығы __________мың тенге

4. Прочие источники ________тыс.тн.
Приложение 41
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Республики Казахстан
Склад ремонтных материалов для восстановления аэродромных покрытий
1 – помещение для хранения инструмента, приспособлений и материалов (битума, рулонных материалов, топлива и другого); 2 – площадки для хранения фракционного гранитного щебня; 3 – штабель рядового щебня; 4 – штабель плит ПАГ; 5 – металлические плиты К–1Д; 6 – штабель ПГС; 7 – штабель песка; 8 – площадки для хранения фракционированного щебня мягких пород; 9 – направление транспортных потоков.
Приложение 42
к Правилам эксплуатации
аэродромов (вертодромов)
государственной Авиации
Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 42 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 11.06.2024 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормы осмотра и контроль готовности аэродромно-эксплуатационной техники к полетам
Проверяющий
Норма осмотра (виды осмотров)
орган контроля и надзора за деятельностью государственной авиации,
орган управления государственной авиации
орган оперативно-тактического управления государственной авиации
не реже одного раза в месяц (не менее 3% средства наземного обеспечения и общего применения одной авиационной части)
командиром батальона
не реже одного раза в три месяца (не менее 20% средства наземного обеспечения и общего применения каждой роты)
начальником инженерно-аэродромной службы
не реже одного раза в месяц (не менее 30% средства наземного обеспечения и общего применения роты)
командиром роты
не реже одного раза в месяц (не менее 50% средства наземного обеспечения и общего применения каждого взвода)
заместителем командира роты
не реже одного раза в месяц (все средства наземного обеспечения и общего применения роты)
командиром взвода
не реже одного раза в две недели (все средства наземного обеспечения и общего применения взвода)

4. Басқа қаржы көздері _______мың тенге
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын
(тікұшақ айлақтарын)
пайдалану қағидаларына
41-қосымша
Әуеайлақтық төсемдерді қалпына келтіруге арналған жөндеу материалдарының қоймасы
1 – саймандарды, керек-жарақтар мен материалдарды (битум, орамды материалдар, отын және басқалары) сақтауға арналған үй-жай; 2 – фракциялы гранитті қиыршықтасты сақтауға арналған алаңдар; 4 –ПАГ плиталарының штабелі; 5 – К–1Д металл плиталары; 6 – ПГС штабелі; 7 – құм үймегі; 8 – жұмсақ жынысты фракцияланған қиыршықтасты сақтауға арналған алаңдар; 9 – көлік легінің бағыты.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтарын (тікұшақ
айлақтарын) пайдалану
қағидаларына
42-қосымша
Әуеайлақ-пайдалану жабдығының ұшуға әзірлігін қарап-тексеру және бақылау нормалары
Ескерту. 42-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 11.06.2024 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тексеруші
Қарап-тексеру нормасы (қарап-тексеру түрі)
Мемлекеттік авиация қызметін бақылау және қадағалау органы, мемлекеттік авиацияны басқару органы мемлекеттік авиацияны жедел-тактикалық басқару органы
айына бір реттен сиретпей (бір авиациялық бөлімді жерүсті қамтамасыз ету және жалпы қолдану құралының кемінде 3 %-ы)
батальон командирі
үш айда бір реттен сиретпей (бір авиациялық бөлімді жерүсті қамтамасыз ету және жалпы қолдану құралының кемінде 20 %-ы)
инженерлік-әуеайлақ қызметінің бастығы
айына бір реттен сиретпей (бір авиациялық бөлімді жерүсті қамтамасыз ету және жалпы қолдану құралының кемінде 30 %-ы )
рота командирі
айына бір реттен сиретпей (бір авиациялық бөлімді жерүсті қамтамасыз ету және жалпы қолдану құралының кемінде 50 %-ы)
рота командирінің орынбасары
айына бір реттен сиретпей (ротаның барлық жерүсті қамтамасыз ету және жалпы қолдану құралы)
взвод командирі
екі аптада бір реттен сиретпей (взводтың барлық жерүсті қамтамасыз ету және жалпы қолдану құралы)