О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 августа 2019 года № 720. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2019 года № 19276
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года №508 "Об утверждении правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9729, опубликован 8 октября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Тургумбаев
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 августа 2019 года № 720
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 августа 2014 года №508
Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы (далее – Правила) определяет порядок проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы сотрудниками воспитательных служб подразделений уголовно-исполнительной системы, который включает в себя:
1) воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы;
2) воспитательную работу с вновь прибывшими осужденными в карантинном отделении;
3) воспитательную работу с осужденными в отрядах;

"Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 20 тамыздағы № 720 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 тамызда № 19276 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9729 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 8 қазанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 20 тамыздағы
№ 720 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 13 тамыздағы
№508 бұйрығымен
бекітілген
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қылмыстық-атқару жүйесі бөліністерінің тәрбие қызметтері қызметкерлерінің бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу тәртібін, оның ішінде:
1) бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелiк ықпал етуді;
2) карантин бөлiмшесiне жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысын;
3) жасақтардағы сотталғандармен тәрбие жұмысын;

4) особенности проведения воспитательной работы в обычных, облегченных, строгих и льготных условиях отбывания наказания;
5) проведение воспитательной работы с осужденными в период их подготовки к освобождению;
6) документацию начальника отряда, психолога;
7) добровольные организации осужденных (далее – ДОО);
8) особенности проведения воспитательной работы с несовершеннолетними осужденными;
9) особенности проведения воспитательной работы с осужденными, отбывающими пожизненное лишение свободы;
10) участие психологов в проведении воспитательной работы с осужденными.
2. Воспитательная работа с осужденными в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения) осуществляется в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
3. Воспитательную работу с осужденными в учреждении контролирует и координирует заместитель начальника учреждения по воспитательной работе. Проведение воспитательной работы с осужденными обеспечивают начальник и сотрудники отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных, а также другие сотрудники учреждения в пределах определенных настоящими Правилами.
4. В учреждениях, за исключением учреждений полной безопасности, дисциплинарного изолятора и одиночной камеры, создаются добровольные организации осужденных, которые работают под контролем администрации учреждения.
5. Организационной основой воспитательной работы с осужденными являются:
1) план работы учреждения на квартал, в котором отдельным разделом планируется воспитательная работа среди осужденных. Предложения в данный раздел составляются начальником отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных, которые согласовываются с заместителем начальника учреждения по воспитательной работе;
2) комплексный план воспитательной работы в отряде на квартал, составляемый начальником отряда и согласованный с начальником отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных и утверждается заместителем начальника учреждения по воспитательной работе.
6. В планах отражаются основные направления воспитательной работы, вопросы индивидуально-воспитательной работы с осужденными, их общеобразовательного, технического или профессионального обучения, контроля за деятельностью добровольных организаций осужденных, проведения культурно-массовых мероприятий, взаимодействия с религиозными и общественными организациями.
7. В проведении воспитательной работы с осужденными могут участвовать граждане и попечительские советы, комитеты родителей осужденных, профессиональные союзы, трудовые коллективы, а также зарегистрированные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественные объединения, религиозные объединения, общественные и благотворительные фонды, политические партии.

4) жазаны өтеудiң дағдылы, жеңілдетілген, қатаң және жеңілдікті жағдайларында тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерiн;
5) сотталғандарды босатылуға дайындау кезiнде олармен тәрбие жұмысын жүргізуді;
6) жасақ бастығының, психологтың құжаттамасын;
7) сотталғандардың ерікті ұйымдарын (бұдан әрі – СЕҰ);
8) кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің ерекшелiктерiн;
9) өмiр бойына бас бостандығынан айыру жазасын өтеп жатқан сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің ерекшелiктерiн;
10) сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуде психологтардың қатысуын.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі (бұдан әрі – мекемелер) сотталғандармен тәрбие жұмысы Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасына, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мекемедегі сотталғандармен тәрбие жұмысын мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бақылайды және үйлестiредi. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуді сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімшенің, топтың) бастығы мен қызметкерлері, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген шекте мекеменің басқа да қызметкерлері қамтамасыз етедi.
4. Толық қауіпсіз мекемесін, тәртіптік изоляторды және жалғыз адамдық камераларды қоспағанда, мекемелерде мекеме әкімшілігінің бақылауымен жұмыс істейтін сотталғандардың ерікті ұйымдары құрылады.
5. Сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастырудың негiзi:
1) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жеке бөлiм болып жоспарланатын мекеменің тоқсанға арналған жұмыс жоспары. Осы бөлімге ұсыныстарды сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімше, топ) бастығы жасайды, ол мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен келісіледі;
2) жасақ бастығы жасайтын және сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімше, топ) бастығымен келісілген және мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары бекітетін жасақтағы тәрбие жұмысының кешенді жоспары болып табылады.
6. Жоспарларда тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары, сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы, оларды жалпы, техникалық немесе кәсiптiк оқыту, сотталғандардың ерікті ұйымдарының жұмысын бақылау, мәдени-бұқаралық iс-шаралар өткiзу, дiни және қоғамдық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасу мәселелері көрсетіледі.
7. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге азаматтар мен қамқоршылық кеңестер, сотталғандардың ата-аналар комитеттері, кәсіптік одақтар, еңбек ұжымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген қоғамдық бірлестіктер, діни бірлестіктер, қоғамдық және қайырымдылық қорлары, саяси партиялар қатыса алады.

Глава 2. Воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы
8. В учреждениях проводится комплекс мероприятий, направленный на исправление осужденных, то есть формирования стремления к соблюдению требований законов, труду и занятию иной общественно полезной деятельностью, повышению образовательного и культурного уровня, участию в реабилитационных программах.
Для проведения комплекса мероприятий используются следующие виды воспитания:
1) нравственное воспитание направлено на формирование у осужденных морально-этических установок, формирование у каждого осужденного способности регулировать свое поведение в обществе без повседневного внешнего контроля;
2) социально-правовое воспитание направлено на получение представления о сущности взаимоотношений между гражданином и государством, знания о правах и обязанностях осужденных в местах лишения свободы, убеждение в необходимости соблюдения правовых норм, осознание общественной опасности совершенного преступления;
3) эстетическое воспитание направлено на развитие у осужденных понимания красоты природы, произведений искусства, литературы, живописи, содействующее воспитанию у осужденного эстетического вкуса и доброжелательного отношения к окружающей действительности;
4) трудовое воспитание нацелено на развитие у осужденного трудовых навыков, приобретение им профессии, необходимой для трудоустройства после освобождения;
5) физическое воспитание направлено на поддержание у осужденного физического здоровья в местах лишения свободы и организации досуга;
6) психологическое воспитание направлено на исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание, разрушение его преступного стереотипа, изучение личности осужденного, основных факторов, влияющих на него в процессе перевоспитания.
9. Воспитательная работа с осужденными организуется в индивидуальных, групповых и массовых формах на основе психолого-педагогических методов.
При проведении воспитательной работы осужденные, содержащиеся в камерах, объединяются в малые и большие группы в предназначенных для этого помещениях.
10. На каждого осужденного заводится дневник индивидуально-воспитательной работы (далее – дневник ИВР) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Индивидуальная воспитательная работа с осужденными, содержащимися в камерах, проводится непосредственно в камерах, где содержатся осужденные, помещении воспитательной работы и в кабинетах начальника отряда.
Групповые и массовые формы воспитательной работы с осужденными (занятия, лекции, собрания, диспуты, конкурсы, смотры художественной самодеятельности, спортивно-массовые мероприятия, участие в добровольных организациях осужденных, психодиагностическая, психокоррекционная, психопрофилактическая и консультационная работа) предполагают проведение воспитательной работы в малых и больших группах.

2-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелiк ықпал ету
8. Мекемелерде сотталғандардың түзелуіне, яғни заң талаптарын сақтауға, еңбекке және өзге де қоғамдық пайдалы жұмыспен айналысуға, білім және мәдени деңгейін арттыруға, оңалту бағдарламаларына қатысуға ынтасын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар кешені жүргізіледі.
Іс-шаралар кешенін жүргізу үшін тәрбиелеудің мынадай түрлері пайдаланылады:
1) адамгершiлiк тәрбиесі сотталғандарда моральдық-этикалық түсінікті қалыптастыруға, әрбір сотталған адамның қоғамда өз тәртiбiн күнделiктi сыртқы бақылаусыз реттеу қабiлеттiгін қалыптастыруға бағытталған;
2) әлеуметтiк-құқықтық тәрбиесі мемлекет пен азамат арасындағы өзара қарым-қатынас, бас бостандығынан айыру орындарындағы сотталғандардың құқықтары мен мiндеттерi туралы бiлулерi, құқықтық нормаларды сақтау қажеттiлiгiне көз жеткiзуi, жасаған қылмысының қоғамдық қауiптілігінің мәні туралы түсінік алуына бағытталған;
3) эстетикалық тәрбие сотталғандардың эстетикалық талғамының және қоршаған ортаға адал қатынасының қалыптасуына ықпал ететін табиғат, өнер, әдебиет, сурет сұлулығының түсінігін дамытуға бағытталған;
4) еңбек тәрбиесі сотталғанның еңбек ету қабiлетін дамытуға, оған босатылғаннан кейiн жұмысқа орналасу үшiн қажетті мамандық алуына мақсатталған;
5) дене тәрбиесі бас бостандығынан айыру орындарында сотталғанның дене саулығын бiрқалыпты ұстауға және бос уақытын ұйымдастыруға бағытталған;
6) психологиялық тәрбиесі жазасын өтеп жатқан адамның психологиялық іс-әрекетінің заңдылығын зерттеуге, оның қылмыстық көзқарасын бұзу, сотталғанның жеке басын, оған түзелу процесінде ықпал ететін негiзгi факторды зерттеуге бағытталған.
9. Сотталғандармен тәрбие жұмысы психологиялық-педагогикалық әдістер негізінде жеке, топтық және бұқаралық нысандарда ұйымдастырылады.
Тәрбие жұмысын жүргізу барысында камераларда ұсталатын сотталғандар осы үй-жайларға арналған шағын және үлкен топтарға бірігеді.
10. Әр сотталғанға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке тәрбие жұмысын жүргiзу күнделiгi (бұдан әрі – ЖТЖ күнделігі) басталады.
Камераларда ұсталынатын сотталғандармен жеке тәрбие жұмысы тікелей сотталғандар ұсталатын камераларда, тәрбие жұмысы үй-жайларында және жасақ бастығы кабинеттерінде жүргізіледі.
Сотталғандармен топтық және бұқаралық тәрбие жұмыстары (сабақтар, дәрiстер, жиындар, диспуттар, конкурстар, көркем өнерпаздар байқаулары, спорттық-ойын сауық iс-шаралары, сотталғандардың ерікті ұйымдарына қатысуы, психодиагностикалық, психотүзету, психопрофилактикалық және консультациялық жұмыс) тәрбие жұмысын шағын және үлкен топтарда жүргiзудi көздейді.

11. Выводы по результатам изучения осужденного и проведения с ним воспитательной работы заносятся ежемесячно в дневник ИВР.
Глава 3. Воспитательная работа с вновь прибывшими осужденными в карантинном отделении
12. Пребывание осужденного в карантинном отделении учреждения используется для предварительного изучения основных черт характера, психологических особенностей, определения образовательного уровня, ознакомления осужденного с порядком и условиями отбывания наказания, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий.
13. Каждому осужденному разъясняются порядок изменения вида учреждения, подачи ходатайства об условно-досрочном освобождении (далее – УДО) либо замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания (далее – ЗМН), перевода с одних условий отбывания наказания в другие, согласно Уголовному от 3 июля 2014 года и Уголовно-исполнительному от 5 июля 2014 года кодексам Республики Казахстан (далее – УИК).
14. Воспитательная работа с осужденными в карантинном отделении проводится в форме занятий, бесед и встреч с сотрудниками учреждения. Осужденным предоставляется возможность читать книги, газеты, журналы, прослушивать центральные и местные радиопередачи, смотреть телепередачи.
В карантинном отделении осужденным демонстрируется видеоролик о деятельности учреждения и правилах внутреннего распорядка.
15. Воспитательная работа с вновь прибывшими осужденными осуществляется в соответствии с комплексным планом занятий с осужденными в карантинном отделении учреждения согласно Дневнику ИВР.
16. Психолог проводит психодиагностическое обследование вновь прибывших осужденных и на каждого из них заполняет схему изучения личности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. По результатам анализа проведенной работы психолог составляет психологическую характеристику и дает рекомендации соответствующим службам по основным направлениям работы с вновь прибывшими осужденными, которые заносятся в дневник ИВР.
18. Для работы в карантинном отделении с вновь прибывшими осужденными приказом начальника учреждения закрепляется начальник отряда, на которого возлагаются обязанности по проведению воспитательной работы, первоначальному заполнению дневников ИВР и подготовке осужденных к распределению в отряды.
Глава 4. Воспитательная работа с осужденными в отрядах
19. Проведение воспитательной работы с осужденными в отряде возлагается на его начальника. Начальник отряда ежеквартально планирует и организует свою деятельность на основе плана работы учреждения с учетом специфики отряда, личностных качеств осужденных, а также предложений других служб учреждения и рекомендаций психолога.
Начальник отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных не реже двух раз в неделю, кроме личного времени осужденных, организовывает показ осужденным в отрядах социально значимых фильмов (актуальные фильмы, в том числе исторические, направленные на повышение патриотического, духовно-нравственного, интеллектуального и культурного потенциала общества, воспитание подрастающего поколения), для чего формируется соответствующий накопитель фильмов.
После распределения осужденного в отряд, начальником отряда разрабатывается индивидуальная программа социальной адаптации и ресоциализации осужденного с учетом особенностей его личности (далее – индивидуальная программа) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приобщением его к дневнику ИВР. Программа составляется на текущий календарный год, с учетом рекомендаций психолога.

11. Сотталғанды зерделеу және онымен тәрбие жұмысын жүргiзу нәтижелері бойынша қорытындылар ай сайын ЖТЖ күнделігіне жазылады.
3-тарау. Карантин бөлiмшесiне жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысы
12. Сотталғанның мекеменің карантин бөлiмшесінде болуы мінез-құлқының негізгі ерекшелiктерiн, психологиялық ерекшеліктерін зерттеу, жалпы бiлiм деңгейiн анықтау, сотталғанның жаза өтеу тәртібімен және шарттарымен танысуы, сондай-ақ денсаулық жағдайын тексеру және санитарналық-гигиеналық шараларды өткiзу үшiн пайдаланылады.
13. Қазақстан Республикасы 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық және 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодекстеріне (бұдан әрі – ҚАК) сәйкес әрбір сотталғанға мекеме түрiнiң өзгеруі, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға (бұдан әрі – ШТМББ) өтініш беру не болмаса жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiмен ауыстыру (бұдан әрі – НЖЖА), жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру тәртiбi түсіндіріледі.
14. Карантин бөлiмшесінде сотталғандармен тәрбие жұмыстары сабақтар, әңгiмелесу және мекеме қызметкерлерiмен кездесу түрiнде жүргiзiледi. Сотталғандарға кiтаптар, газеттер, журналдар оқу, орталық және жергiлiктi радио хабарларын тыңдау, теледидардан хабарлар көру мүмкiндiгi берiледi.
Карантин бөлімшесінде сотталғандарға мекеменің қызметі және ішкі тәртіптеме қағидалары туралы бейнеролик көрсетіледі.
15. Жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысы ЖТЖ күнделігіне сәйкес карантин бөлiмшесіндегi сотталғандармен сабақ жүргізудің кешенді үлгі жоспарымен сәйкес жүзеге асырылады.
16. Психолог жаңадан келген сотталғандарға психодиагностикалық тексеру жүргiзедi және олардың әрқайсысына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке зерттеу сызбасын толтырады.
17. Өткiзiлген жұмысты талдау нәтижелері бойынша психолог психологиялық мiнездеме жасайды және тиісті қызметтерге жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің негiзгi бағыттары бойынша ұсыныс бередi, олар ЖТЖ күнделiгiне енгізіледi.
18. Жаңадан келген сотталғандармен карантин бөлiмшесiнде жұмыс жүргiзу үшiн мекеме бастығының бұйрығымен жасақ бастығы бекітіледі, оған тәрбие жұмыстарын жүргізу, ЖТЖ күнделiгiн бастапқы толтыру және сотталғандарды жасаққа бөлудi дайындау бойынша мiндеттер жүктеледi.
4-тарау. Жасақтарда сотталғандармен тәрбие жұмысы
19. Жасақта сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргiзу оның бастығына жүктеледi. Жасақ бастығы өз қызметiн мекеменің жұмыс жоспары негiзiнде жасақтың ерекшеліктерін, сотталғандардың жеке қасиеттерiн, сондай-ақ мекеменiң басқа қызметтерiнің ұсыныстарын және психологтың ұсынымын ескере отырып, тоқсан сайын жоспарлайды және ұйымдастырады.
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімшенің, топтың) бастығы сотталғандардың жеке уақытын қоспағанда, аптасына екі реттен кем емес, сотталғандарға жасақта әлеуметтік маңызы бар фильмдерді (қоғамның патриоттық, рухани-адамгершілік, зияткерлік және мәдени әлеуетін арттыруға, өскелең ұрпақты тәрбиелеуге бағытталған өзекті, оның ішінде тарихи фильмдер) көрсетуді ұйымдастырады, бұл үшін фильмдердің тиісті жинағы жасалады.
Сотталғанды жасаққа бөлгеннен кейін жасақ бастығы оның жеке басының ерекшеліктерін ескере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны ЖТЖ күнделігіне тіркеумен сотталғанды әлеуметтік бейімдеу және қайта әлеуметтендірудің жеке бағдарламасы жасалады. Бағдарлама психологтың ұсынымдарын ескерумен күнтізбелік ағымдағы жылға жасалады.

20. Начальник отряда разъясняет осужденным их права и обязанности, условия труда и отдыха, обеспечивает доступ к законодательным актам и организует проведение с ними занятий по социально-правовой учебе по тематическому плану проведения социально-правовой учебы среди осужденных, отбывающих наказание в местах лишения свободы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
21. При фактическом отбытии осужденными установленной законом части срока наказания для возможного изменения вида учреждения, УДО, ЗМН, начальник отряда составляет на осужденных характеристику, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которая приобщается к личному делу.
22. В целях оказания помощи начальнику отряда в организации воспитательной работы в отрядном звене с осужденными приказом начальника учреждения утверждается Совет воспитателей отряда (далее – СВО), заседания которого проводятся не реже одного раза в месяц. Решения заседания СВО принимается голосованием. Заседание СВО является правомочным при участии в нем не менее двух третей от ее списочного состава.
23. В состав СВО входят: председатель СВО – начальник отряда, другие сотрудники учреждения, имеющие навыки работы с осужденными, преподаватели общеобразовательной школы и профессионально-технического колледжа, учебных консультативных пунктов.
24. Члены СВО оказывают помощь начальнику отряда при работе с осужденными в отрядном звене, способствуют решению вопросов исправления (коррекции поведения) осужденных, соблюдению режима содержания, привитию им устойчивых навыков правопослушного поведения, принимают участие в организации и проведении воспитательных и досуговых мероприятий, вносят записи воспитательных бесед с осужденными и рекомендации СВО в дневник ИВР, участвуют в разработке и реализации индивидуальной программы, подготовке характеризующих материалов (данные, характеризующие его личность, поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания) к УДО или ЗМН, изменению вида учреждения, выезда осужденных за пределы учреждения, оказывают помощь в работе добровольных организаций осужденных, а также рассматривают вопросы применения к осужденным поощрений, дисциплинарных взысканий.
25. При отсутствии у осужденного нарушений установленного порядка отбывания наказания, указанных в статье 130 УИК в течение одного года со дня последнего поощрения либо наложения дисциплинарного взыскания, осужденный подлежит применению поощрения за хорошее поведение.
Ходатайство о применении к осужденному поощрения согласно приложению 6 к настоящим Правилам и постановление о применении поощрения согласно приложению 7 к настоящим Правилам вносятся начальнику учреждения либо его заместителю по согласованию с начальником отдела (отделения, группы) воспитательной работы и заинтересованными службами учреждения.
К постановлению прилагается выписка из протокола заседания СВО, при наличии письменное предложение работодателя осужденного либо службы организации труда осужденных и учебного заведения учреждения произвольной формы (далее – прилагаемые материалы).
Постановление о поощрении с прилагаемыми материалами подшивается в личное дело осужденного.
Регистрация постановлений о поощрении осужденных производится в соответствующем журнале согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Поощрения применяются к осужденным не ранее чем, по истечении трех месяцев со дня прибытия в учреждение, в том числе в случае перевода в другое учреждение в порядке статьи 96 УИК.
Со дня применения поощрения осужденному промежуток между следующим поощрением составляет не менее 3 месяцев.
Участие в работе ДОО и активное участие в воспитательных мероприятиях, подтверждаются фото либо видео материалами, которые с постановлением о применении поощрения прилагаются в личное дело осужденного.

20. Жасақ бастығы сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiредi, заңнамалық актiлерге қолжетімділігін қамтамасыз етедi және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан сотталғандар арасында әлеуметтiк-құқықтық оқыту өткiзудiң тақырыптық жоспары бойынша сабақтар өткiзудi ұйымдастырады.
21. Сотталғандардың заңмен белгiленген жаза мерзімінің бір бөлiгi аяқталған кезде жасақ бастығы мекеме түрін өзгерту, ШТМББ, НЖЖА мәселесін шешу мүмкіндігі үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарға мiнездеме дайындайды, ол жеке іске тігіледі.
22. Сотталғандармен жасақ буынында тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруда жасақ бастығына көмек көрсету мақсатында мекеме бастығының бұйрығымен Жасақ тәрбиешiлері кеңесi (бұдан әрi – ЖТК) бекітіледі, оның отырыстары кемiнде айына бiр рет өткiзiледi. ЖТК отырысының шешімі дауыс беру арқылы қабылданады. ЖТК отырысы оның тізімдік құрамының үштен екеуі қатысқан жағдайда құқықты деп саналады.
23. ЖТК құрамына: ЖТК төрағасы – жасақ бастығы, сотталғандармен жұмыс жасау дағдысы бар мекеменің басқа да қызметкерлері, жалпы бiлiм беретiн мектептің және кәсіптік-техникалық колледждің, оқу консультативтік пункттердің оқытушылары кiредi.
24. ЖТК мүшелерi жасақ бастығына сотталғандармен жасақ буынында жұмыс жасау кезінде көмек көрсетеді, сотталғандарды түзеу (тәртіпті түзеу) мәселелерін шешуге, ұстау режимін сақтауға, оларға заңға бағынушылықтың тұрақты дағдыларды қалыптастыруға ықпал етеді, тәрбиелік және демалыс іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады, сотталғандармен тәрбиелiк әңгiмелесу жазбасын және ЖТК ұсынымдарын ЖТЖ күнделiгiне енгiзедi, жеке бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға, ШТМББ немесе НЖЖА-ға сипаттайтын материалдарды (оның жеке басын сипаттайтын деректер, мінез-құлқы, жазаны өтеу кезінде оқуға және еңбекке деген көзқарасы) дайындауға мекеме түрiн өзгертуге, сондай-ақ сотталғандардың мекемелерден тыс жерге шығуға қатысады, сотталғандардың ерікті ұйымдарының жұмыстарына көмек көрсетеді, сондай-ақ сотталғандарға көтермелеулер, тәртіптік жазалаулар қолдану мәселелерін қарастырады.
25. Сотталғанда соңғы көтермелеуді не тәртіптік жазалауды қолданған күнінен бастап бір жыл ішінде ҚАК 130-бабында көрсетілген жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзушылық болмаған кезде сотталған жақсы тәртібі үшін көтермелеуді қолдануға жатады.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес сотталғанға көтермелеу қолдану туралы өтінішхат және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес көтермелеуді қолдану туралы қаулы мекеме бастығына не оның орынбасарына тәрбие жұмысы бөлім бастығымен (бөлімше, топ) және мекеменің мүдделі қызметтермен келісім бойынша енгізіледі.
Сотталғанға жұмыс берушінің не сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру қызметінің және мекеменің оқыту орнының еркін нысандағы жазбаша ұсыныстары (бұдан әрі – ұсынылып отырған материалдар) болған кезде қаулыға ЖТК отырысы хаттамасынан үзінді қоса беріледі.
Көтермелеу туралы қаулы қоса берілген материалдармен сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
Сотталғандарды көтермелеу туралы қаулылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тиісті журналда жүргізіледі.
Сотталғандарға көтермелеулер мекемеге келгеннен кейін үш айдан ерте емес уақытта, соның ішінде ҚАК 96-бабы тәртібінде басқа мекемеге ауыстырылған жағдайда қолданылады.
Сотталғанға көтермелеу қолданған күннен бастап келесі көтермелеудің арасы 3 айдан кем болмайды.
Ерікті ұйымдардың жұмысына және тәрбиелік іс-шараларға белсенді қатысу фото не бейне материалдармен расталады, олар көтермелеу туралы қаулымен бірге сотталғанның жеке ісіне қоса тігіледі.

26. Дисциплинарные взыскания к осужденным применяются постановлением начальника учреждения либо его заместителя в порядке предусмотренном статьей 133 УИК, в форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
По факту нарушения с осужденным проводится беседа воспитательного характера, при необходимости оказывается психологическая помощь и психокоррекционные мероприятия с фиксацией в дневнике ИВР.
Если дисциплинарное взыскание наложено в период следования транзитом через другие учреждения (далее – транзитное учреждение), администрация транзитного учреждения, материалы с постановлением о наложении дисциплинарного взыскания прилагают к личному делу осужденного.
Водворение в ДИЗО исполняется в транзитном учреждении, в случае не исполнения водворения в ДИЗО в транзитном учреждении либо исполнено не полностью, данное взыскание исполняется в день прибытия в направляемое учреждение, в том числе в счет дней пребывания в карантине с проведением соответствующих мероприятий предусмотренных осуществлению в карантине.
По прибытию осужденного в направляемое учреждение, его администрацией, на основании материалов о привлечении к дисциплинарной ответственности, приложенных к личному делу, вносятся соответствующие сведения в Централизованную автоматизированную базу данных УИС с рассмотрением присвоения соответствующей степени поведения.
27. Степень поведения осужденного определяется в соответствии со статьей 95 УИК на заседании комиссии учреждения.
В случае перевода осужденного из другого учреждения того же вида ранее выставленная оценка степени поведения сохраняется до рассмотрения степени его поведения комиссией учреждения в сроки, предусмотренные УИК.
В случае перевода в учреждение другого вида согласно частей первой и третей статьи 96 УИК, осужденный по прибытию в учреждение признается не имеющим определенной степени поведения до рассмотрения степени его поведения комиссией учреждения в сроки, предусмотренные УИК.
В случае перевода осужденного в учреждение другого вида на основании применения статьи 6 Уголовного кодекса Республики Казахстан, у осужденного по прибытию в учреждение сохраняются условия отбывания наказания и степени поведения, определенные в прежнем учреждении вида безопасности.
28. Характеристика и оценка степени поведения приобщаются к личному делу осужденного и доводятся до сведения, осужденного под роспись.
29. Результаты работы СВО рассматриваются на общем собрании сотрудников учреждения не реже одного раза в год.
30. По отбытии установленного срока наказания в определенных условиях начальник отряда готовит следующие материалы для представления осужденного на комиссию учреждения:

26. Сотталғандарға тәртіптік жазалаулар ҚАК-тің 133-бабында көзделген тәртіпте мекеме бастығының не оның орынбасарының қаулысымен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда қолданылады.
Бұзушылық фактісі бойынша сотталғанмен ЖТЖ күнделігіне тіркеумен тәрбиелік сипаттағы әңгіме жүргізіледі, қажеттілігіне қарай психологиялық көмек, психотүзету іс-шаралар өткізіледі.
Егер тәртіптік жазалау басқа мекемелер арқылы транзитпен жүруі (бұдан әрі – транзиттік мекеме) кезінде салынған жағдайда транзиттік мекеме әкімшілігі тәртіптік жазалауға тарту туралы қаулы бар материалдарды сотталғанның жеке ісіне қоса береді.
ТИ-ға жабу транзиттік мекемеде орындалады, транзиттік мекемедегі ТИ-ға жабу орындалмаған жағдайда не толығымен орындалмаса, осы жазалау мекемеге келген күні, соның ішінде тиісті іс-шараларды өткізумен карантинде болған күндерді есепке алумен орындалады.
Сотталған жіберілген мекемеге келген күні, оның әкімшілігі жеке ісіне қоса берілген, тәртіптік жазалауларға тарту туралы материалдардың негізінде тиісті мінез-құлық дәрежесін бере отырып, Қылмыстық-атқару жүйесінің орталықтандырылған автоматтандырылған деректер қорына тиісті мәліметтерді енгізеді.
27. Сотталғанның мінез-құлық дәрежесі ҚАК-тің 95-бабына сәйкес мекеме комиссиясы отырысында айқындалады.
Сотталғанды бір түрдегі мекемеден басқа мекемеге ауыстырған жағдайда мінез-құлық дәрежесіне бұрын қойылған баға оның мінез-құлық дәрежесін ҚАК-де көзделген мерзімдерде мекеме комиссиясы қараған кезге дейін сақталады.
ҚАК 96-бабының бірінші және үшінші бөліктеріне сәйкес басқа түрдегі мекемеге ауыстырған жағдайда сотталған мекемеге келгенде оның мінез-құлқын ҚАК-де көзделген мерзімдерде мекеме комиссиясы қараған кезге дейін белгілі мінез-құлық дәрежесі белгіленбеген деп танылады.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 6-бабын қолдану негізінде сотталған басқа түрдегі мекемеге ауысқан жағдайда сотталғанда мекемеге келгеннен кейін алдыңғы қауіпсіздік түріндегі мекемеде белгіленген жазаны өтеу жағдайлары мен мінез-құлық дәрежесі сақталады.
28. Мінездеме мен мінез-құлық дәрежесін бағалау сотталғанның жеке iсiне тiгiледi және сотталғанның назарына қол қою арқылы жеткiзiледi.
29. ЖТК жұмысының нәтижелерi жылына кемінде бір рет мекеме қызметкерлерiнiң жалпы жиналысында қаралады.
30. Белгілі жағдайларда жазаның белгіленген мерзімін өтегеннен кейін жасақ бастығы сотталғанды мекеме комиссиясына ұсыну үшін мынадай материалдарды:

1) справка по личному делу;
2) выписка из протокола заседания СВО с указанием выставленной начальником учреждения или лицом, его замещающим, оценки степени поведения осужденного (далее – выписка);
3) дневник ИВР.
31. Решение комиссии учреждения о переводе в другие условия протоколируется, выписка прилагается в личное дело, а в дневнике ИВР делается соответствующая запись.
32. К проведению воспитательной работы с осужденными в отрядах привлекается психолог, который:
1) проводит изучение личности осужденного;
2) выясняет межличностные отношения среди осужденных;
3) изучает причины и мотивы возникновения межличностных и межгрупповых конфликтных ситуаций;
4) разрабатывает рекомендации по профилактике нарушений установленного порядка отбывания наказания и проводит консультационную работу с руководством и сотрудниками учреждения по вопросам тактики поведения с осужденными;
5) проводит изучение личностных характерологических особенностей личности по заявкам на проведение психодиагностического обследования осужденного по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Глава 5. Особенности проведения воспитательной работы в обычных, облегченных, строгих и льготных условиях отбывания наказания
33. Воспитательная работа в обычных условиях отбывания наказания ориентирована на адаптацию осужденных к условиям отбывания наказания в учреждении.
34. В обычных условиях отбывания наказания осужденным разъясняются их права и обязанности, условия труда и отдыха, а также обеспечивается доступ к законодательным актам, регламентирующим исполнение наказания. Всестороннее изучается личность осужденных и определяется степень психологической готовности к положительному восприятию воспитательного воздействия и отрицанию негативного воздействия окружающей среды.
35. В облегченных условиях отбывания наказания завершается процесс адаптации осужденных и продолжается развитие и закрепление положительных навыков, выработанных в обычных условиях.
36. Воспитательная работа с осужденными в облегченных условиях осуществляется путем:
1) вовлечения в общественную деятельность учреждения;
2) создания условий для проявления положительных способностей и увлечений;
3) побуждения к самовоспитанию;
4) поощрения полезной инициативы в получении знаний, профессии;
5) укрепления социально-значимых связей;
6) осознания вины и стремления к законопослушному поведению.
37. В строгих условиях отбывания наказания изучаются и устраняются причины неправомерного поведения осужденного, а также формируется правильное понимание воспитательного воздействия, осознание им собственной вины.

1) жеке ісі жөніндегі анықтама;
2) мекеме бастығы немесе оны алмастыратын адам белгілеген сотталғанның мінез-құлық дәрежесіне бағаны көрсете отырып, ЖТК отырысының хаттамасынан үзіндіні (бұдан әрі - үзінді);
3) ЖТЖ күнделігін дайындайды.
31. Мекеме комиссиясының басқа жағдайға ауыстыру туралы шешіміне хаттама жасалады, үзінді жеке iске қоса тiгіледі, ал ЖТЖ күнделiгiне тиісті жазба жазылады.
32. Жасақтарда сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психолог тартылады, ол:
1) сотталғанның жеке басын зерделеудi жүргізеді;
2) сотталғандар арасында жеке тұлғалық қарым-қатынасты анықтайды;
3) жеке тұлғалық және топаралық жанжалдың, кикілжің жағдайлардың туындау себептері мен салдарын зерделейдi;
4) жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзудың алдын-алу бойынша ұсыным әзiрлейдi және мінез-құлық тактикасы мәселесі бойынша мекеме басшылығымен және қызметкерлермен консультациялық жұмыс жүргiзедi;
5) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанға психодиагностикалық тексерiс жүргізу өтiнiмдері бойынша сотталғандарға жеке тұлғасының жеке мінез ерекшеліктеріне зерделеу жүргiзедi.
5-тарау. Жазаны өтеудiң дағдылы, жеңілдетілген, қатаң және жеңілдікті жағдайларында тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерi
33. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайында тәрбие жұмысы сотталғандардың мекемеде жаза өтеу жағдайларына бейiмделуіне бағытталған.
34. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайында сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерi, еңбек және демалыс шарттары түсiндiріледі, сондай-ақ жазаның орындалуын реттейтiн заңнамалық актiлерге қол жетімділік қамтамасыз етіледі. Сотталғанның жеке басы жан-жақты зерделенеді және тәрбиелік ықпал етуді жағымды қабылдауға және қоршаған ортаның жағымсыз ықпалын теріске шығаруға психологиялық дайындық дәрежесі анықталады.
35. Жазаны өтеудiң жеңiлдетiлген жағдайында сотталғандардың бейiмделу процесі аяқталады және дағдылы жағдайларда қалыптасқан оң дағдыларды дамыту және бекiту жалғасады.
36. Жеңiлдетiлген жағдайларда сотталғандармен тәрбие жұмысы мынадай:
1) мекеменiң қоғамдық қызметiне ену;
2) жағымды қабiлеттерi мен құлшыныстарын көрсету үшiн жағдай жасау;
3) өзiн-өзi тәрбиелеуге ниеттеу;
4) бiлiм, мамандық алудағы пайдалы бастамаларды ынталандыру;
5) әлеуметтік-маңызды байланысты нығайту;
6) өз кiнәсiн түсіну және құқықты мойындайтын мінез-құлыққа талпыну жолдарымен жүзеге асырылады.
37. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайларында сотталғанның заңсыз әрекеттерінің себептері зерделенеді және жойылады, сондай-ақ тәрбиелiк ықпал етудің дұрыс түсiнігі, оның өз кiнәсiн мойындауы қалыптастырылады.

38. В строгих условиях отбывания наказания проводится:
1) всесторонний анализ условий и причин, способствовавших признанию осужденного злостным нарушителем;
2) поиск и закрепление на практике действенных форм, средств и способов психолого-педагогического воздействия;
3) формирование у осужденного положительного отношения к воспитательной работе с ним и предпосылок к дальнейшему участию в общественной жизни учреждения.
39. По прибытии осужденного в отряд строгих условий содержания начальник отряда тщательно изучает его личное дело, дневник ИВР, рекомендации психолога.
40. Начальник отряда проводит индивидуально-воспитательные беседы с осужденными с целью изучения личности, выявляет намерения осужденного по дальнейшему отбыванию наказания и полученные сведения заносит в дневник ИВР.
41. В льготных условиях отбывания наказания осужденному оказывается помощь в социальной адаптации и проверка степени его готовности к жизни на свободе.
42. Воспитательная работа в льготных условиях закрепляет результаты исправления осужденного, самовоспитания, способности самостоятельно регулировать свое поведение, психологической готовности к жизни на свободе.
Принимаются меры к возможному трудоустройству после освобождения и закреплению социально-значимых связей.
Допускается содержание в одном отряде осужденных, находящихся в обычных, облегченных и льготных условиях отбывания наказания, за исключением осужденных, переведенных в строгие условия отбывания наказания.
Глава 6. Проведение воспитательной работы с осужденными в период их подготовки к освобождению
43. Администрация учреждения в целях исправления осужденного содействует его восстановлению в социальном статусе полноправного члена общества, возвращению его к самостоятельной жизни в обществе на основе норм права и общепринятых норм поведения (ресоциализация).
В отношении осужденного, отбывающего наказание в виде лишения свободы, которому до отбытия срока наказания остался один год, ресоциализация осуществляется службой пробации совместно с администрацией учреждения в форме оказания социально-правовой помощи.
Администрация учреждения при этом составляет на осужденного индивидуальную программу по объему социально-правовой помощи, необходимой для социальной адаптации после освобождения, которая направляется в службу пробации по избранному осужденным месту жительства.
Индивидуальная программа оказания социально-правовой помощи составляется и реализуется службой пробации по месту дислокации учреждения совместно с администрацией учреждения, которая в течение двух рабочих дней после освобождения осужденного направляется в службу пробации по месту убытия осужденного.
Индивидуальная программа социально-правовой помощи содержит:

38. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайларында:
1) сотталғанды қасақана тәртiп бұзушы деп тануға себеп болған салдар мен жағдайларды жан-жақты талдау;
2) психо-педагогикалық ықпал етудің ұтымды нысандарын, құралдары мен себептерін іздестіру және тәжірибеге енгізу;
3) сотталғанға онымен тәрбие жұмысын жүргізуге оң қатынасын қалыптастыру, мекеменiң қоғамдық қызметіне одан әрі қатысуға алғышарттар жасау болып табылады.
39. Сотталған қатаң ұстау жағдайындағы жасаққа келген соң жасақ бастығы оның жеке iсiн, ЖТЖ күнделiгiн психологтың ұсынымын мұқият зерделейді.
40. Жасақ бастығы сотталғанның жеке басын зерттеу мақсатында жеке-тәрбиелiк әңгiмелер жүргізеді, сотталғанның одан әрi жазаны өтеу ниетiн анықтайды және алынған мәлiметтердi ЖТЖ күнделiгiне жазады.
41. Жазаны өтеудiң жеңiлдікті жағдайларында сотталғанға әлеуметтiк бейiмделуiне көмек көрсетіледі және оның бостандықтағы өмiрге дайындық дәрежесi тексеріледі.
42. Жеңiлдікті жағдайларда тәрбие жұмысы сотталғанның түзелу нәтижелерін, өзiн-өзi тәрбиелеу, өз мінез-құлқын өз бетінше реттеу қабiлетiн, бостандықтағы өмiрге психологиялық даярлық нәтижелерiн бекiтеді.
Босатылғаннан кейін жұмысқа орналастыру мүмкіндігі және әлеуметтік-маңызды байланыстарды орнықтыруға шаралар қабылданады.
Жазаны өтеудің қатаң жағдайына ауыстырылған сотталғандарды қоспағанда, жазаны өтеудің дағдылы, жеңілдетілген және жеңілдікті жағдайларындағы сотталғандарды бір жасақта ұстауға рұқсат етіледі.
6-тарау. Сотталғандарды босатылуға дайындау кезiнде олармен тәрбие жұмысын жүргізу
43. Мекеме әкімшілігі сотталғанның түзелуі мақсатында оның қоғамның толық құқылы мүшесі әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруіне, тәртіптің жалпыға бірдей қабылданған нормалары (қайта әлеуметтендіру) мен құқық нормалары негізінде қоғамда өз бетінше өмір сүруіне оралуына көмектеседі.
Жаза мерзімін өтеуіне бір жыл қалған бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеп жатқан сотталғанға қатысты пробация қызметі мекеме әкімшілігімен бірлесіп әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету нысанында қайта әлеуметтендіруді жүзеге асырады.
Мекеме әкімшілігі бұл ретте сотталған адамға босатылғаннан кейін әлеуметтік бейімделу үшін қажетті әлеуметтік-құқықтық көмектің көлемі бойынша жеке бағдарлама жасайды, ол сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша пробация қызметіне жіберіледі.
Мекеменің орналасуы бойынша пробация қызметі мекеме әкімшілігімен бірлесіп, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасын жасайды және іске асырады, ол сотталған босатылғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде сотталғанның баратын жері бойынша пробация қызметіне жолданады.
Әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасында:

1) данные досудебного доклада (при его наличии), разработанного службой пробации на этапе досудебной пробации;
2) материалы, характеризующие поведение осужденного в период пребывания в учреждении уголовно-исполнительной системы;
3) сведения о возмещении и (или) невозмещении исковых требований лицом, подготавливаемым к освобождению;
4) сведения о социальных связях осужденного, подготавливаемого к освобождению, состоянии его здоровья, уровне образования, трудовых навыках, осведомленности о правовых механизмах реализации прав и свобод, а также иные, необходимые для коррекции социального поведения и успешной социальной адаптации осужденного;
5) конкретные мероприятия, направленные на оказание социально-правовой помощи осужденному, подготавливаемому к освобождению;
6) планируемые мероприятия по оказанию социально-правовой помощи, бытового и трудового устройства осужденного после его освобождения.
44. Подготовка к освобождению лиц, отбывающих наказание, начинается с первого дня пребывания в учреждении. Организация работы по подготовке осужденных к освобождению возлагается на сотрудника по трудовому и бытовому устройству осужденных. К проведению занятий по подготовке к освобождению привлекаются все сотрудники учреждения.
45. Занятия по подготовке к освобождению осужденных проводятся по программе, разрабатываемой начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных и утвержденной заместителем начальника учреждения по воспитательной работе.
46. Программа включает в себя правовые и организационные вопросы, ознакомление с порядком выдачи паспортов (удостоверений личности) освобождаемым и регистрации по месту жительства, бытового, трудового устройства с условиями погашения и снятия судимости, административного надзора и ряд других вопросов, связанных с устройством жизни осужденного после освобождения.
47. Программа предусматривает психологическую подготовку осужденного к освобождению.
48. Психолог:
1) проводит специальную психологическую подготовку осужденных к освобождению из мест отбывания наказания и дальнейшей жизни в новых условиях, способности самостоятельно регулировать свое поведение;
2) проводит беседы о специфических трудностях, мероприятия по снижению уровня тревожности, обусловленной перспективой освобождения, неопределенностью трудового и бытового устройства, возможными проблемами во взаимоотношениях с родными, друзьями, соседями, пострадавшими от преступления, их родственниками;
3) помогает в активизации психики осужденных, настроя их чувств, привычек, психических состояний в формировании установки на надлежащее поведение в новых условиях;

1) пробация қызметі сотқа дейінгі пробация кезеңінде әзірлеген сотқа дейінгі баяндаманың деректерін (болған жағдайда);
2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болған кезеңіндегі сотталғанның мінез-құлқын сипаттайтын материалдарды;
3) босатылуға дайындалып жатқан адамның өтелген және (не) өтелмеген талап-арыздары туралы мәліметтерді;
4) босатылуға дайындалып жатқан сотталғанның әлеуметтік байланыстары, оның денсаулық жағдайы, білім деңгейі, еңбек дағдылары, құқықтары мен бостандықтарын іске асырудың құқықтық тетіктері туралы хабардарлығы туралы мәліметтерді, сондай-ақ әлеуметтік мінез-құлықты түзеу және сотталған адамның табысты әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті өзге де мәліметтерді;
5) босатылуға дайындалып жатқан сотталғанға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетуге бағытталған нақты іс-шараларды;
6) сотталғанға босатылғаннан кейін оған әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету, оны тұрмыстық және жұмысқа орналастыру бойынша жоспарланған іс-шараларды қамтиды.
44. Жазасын өтеп жатқан адамдарды босатуға дайындау мекемеге келген алғашқы күнінен басталады. Сотталғандарды босатуға дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөнiндегi қызметкерге жүктеледi. Босатуға дайындау сабақтарын өткiзуге мекеменің барлық қызметкерлерi қатыстырылады.
45. Сотталғандарды босатуға дайындау бойынша сабақтар сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөніндегі бөлiмнің бастығы әзiрлеген және мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бекiткен бағдарлама бойынша өткiзiледi.
46. Бағдарламада құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері, босатылатындарға төлқұжаттар (жеке куәлiк) беру тәртiбiмен таныстыру және тұрақты мекенжайы бойынша тiркелу, соттылығын алу және есептен шығару шарттары бар тұрмыстық, жұмысқа орналастыру, әкiмшiлiк бақылау және сотталғанның босатылғаннан кейiнгi өмiрiн жайғастыруға байланысты басқа да бiрқатар мәселелер қамтылған.
47. Бағдарлама сотталғанның босатылуға психологиялық дайындығын көздейді.
48. Психолог:
1) сотталғандарды жазаны өтеу орындарынан босатылуға және жаңа жағдайларда одан әрі өмір сүруге арнайы психологиялық дайындық жүргiзедi, өз мінез-құлқын жеке реттеуіне көмек көрсетеді;
2) ерекше қиындықтар туралы әңгiмелесулер жүргізеді, босатылу болашағымен, еңбек және тұрмыстық орналасу белгісіздігімен, туысқандармен, достармен, көршілермен, қылмыстық іс бойынша жәбірленушілермен, олардың туысқандарымен және т.б. қарым-қатынастағы проблеманың болуымен негізделген алаңдаушылық деңгейін төмендету бойынша іс-шаралар өткізеді;
3) сотталғандардың ой-өрiсiн, олардың сезiмiн, әдеттерiн, жаңа жағдайларда тиісті мінез-құлықты қалыптастыруда психологиялық жағдайдың икемін белсендетуге көмектеседi;

4) оказывает психологическую помощь осужденным в вопросах профориентации.
49. Не позднее, чем за один год до освобождения каждый осужденный пишет заявку на имя начальника учреждения по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, в котором он указывает предполагаемый адрес убытия, место работы, в какой помощи по трудовому и бытовому устройству он нуждается.
50. Не позднее чем за один год до истечения срока лишения свободы администрация учреждения уведомляет по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам местные исполнительные органы, органы внутренних дел, службу пробации области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения по избранному осужденным месту жительства и службу пробации месту дислокации учреждения о его предстоящем освобождении, наличии у него жилья, его трудоспособности и имеющихся специальностях.
51. Все осужденные, нуждающиеся в помощи в трудовом и бытовом устройстве, учитываются в журнале учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
52. Не позднее, чем за двадцать календарных дней до освобождения лица из мест лишения свободы по отбытию срока наказания, а при освобождении по иным основаниям, в течение одного рабочего дня после освобождения, в органы внутренних дел и службу пробации города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по избранному им месту жительства направляется извещение на лицо, освобождаемое (освобожденное) из учреждения УИС по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При освобождении лиц из мест лишения свободы, администрация учреждения вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в органы внутренних дел и службу пробации для постановки на учет, а также направляет в службу пробации характеризующие его материалы.
53. Результаты работы по подготовке осужденных к освобождению отражаются в дневнике ИВР, материалы приобщаются к личному делу осужденного.
Глава 7. Документация начальника отряда, психолога
54. При проведении воспитательной работы с осужденными к лишению свободы начальник отряда ведет следующую документацию:
1) журнал начальника отряда, в котором отражается: списочный состав осужденных отряда; учет поощрений и взысканий осужденных; анализ дисциплинарной практики; список лиц, склонных к нарушениям установленного порядка отбывания наказания и осужденных, состоящих на профилактическом учете; комплексный план воспитательной работы в отряде на квартал по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;

4) сотталғандарға кәсіптік бағдар беру мәселелері бойынша психологиялық көмек көрсетеді.
49. Босатылғанға дейiн бір жылдан кешiктiрмей, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбiр сотталған мекеме бастығының атына өтiнiм жазады, онда ол болжамды баратын мекенжайы, жұмыс орыны, тұрмыстық және жұмысқа орналасу бойынша оған қандай көмек керектiгiн көрсетедi.
50. Мекеме әкiмшiлiгi бас бостандығынан айыру мерзiмi аяқталғанға дейiн бір жылдан кешiктiрмей сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органдарын, ішкі істер органдарын пробация қызметін және мекеменің орналасуы бойынша пробация қызметін, сондай-ақ оның алдағы уақытта босатылатыны, оның тұрғын үйiнiң бар-жоғы, оның еңбекке қабiлеттілігi және алған мамандықтары туралы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.
51. Тұрмыстық және жұмысқа орналасу көмегiне мұқтаж барлық сотталғандар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрмыстық және жұмысқа орналасуға мұқтаж барлық сотталғандарды есепке алу журналында ескеріледі.
52. Жаза мерзімін өтеп болғаннан кейін адамның бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуына күнтізбелік жиырма күннен кешiктiрмей, ал өзге де негіздер бойынша босатылған кезде босатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде олардың таңдаған тұрғылықты жері бойынша республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың ішкі істер органдарына және пробация қызметтеріне осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекемеден босатылатын (босатылған) адам туралы хабарлама жіберіледі.
Адамдарды бас бостандығынан айыру орындарынан босату кезінде мекеме әкімшілігі бағыты және ішкі істер органына және пробация қызметіне келу уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына бару туралы ұйғарым бередi, сондай-ақ Пробация қызметіне оны сипаттайтын материалдарды жібереді.
53. Сотталғандарды босатылуға дайындау бойынша жұмыстардың нәтижелерi сотталғанның ЖТЖ күнделiгiнде көрсетiледi, материалдар сотталғанның жеке iсiне тiркеледi.
7-тарау. Жасақ бастығының, психологтың құжаттамасы
54. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде жасақ бастығы мынадай құжаттаманы:
1) жасақ бастығының журналын, онда: жасақтағы сотталғандардың тiзiмдiк құрамы; сотталғандарды көтермелеу және жазалауды есепке алу; тәртiптiк практиканы талдау; жаза өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзуға бейiм адамдардың және профилактикалық есепте тұрған сотталғандардың тiзiмi; осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасақта тәрбие жұмыстарының тоқсанға арналған кешендік жоспарлары көрсетiледi;

2) дневник ИВР;
3) журнал учета посещаемости осужденными занятий и мероприятий, проводимых в отряде, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) журнал протоколов заседаний Совета воспитателей отряда (Учебно-воспитательного совета), по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
55. При проведении воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, в части оказания психологической помощи психолог ведет следующую документацию:
1) журнал приема осужденных в карантине по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
2) журнал приема по личным вопросам, психоконсультаций, психокоррекционных и психопрофилактических мероприятий по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
3) журнал протоколов психодиагностических обследований осужденных (в том числе по заявкам сотрудников) по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
4) журнал консультаций для родственников осужденных по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
5) журнал учета лиц, состоящих на профилактическом учете по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
6) журнал учета проводимых мероприятий в комнате психологической разгрузки для осужденных по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
7) картотека лиц, состоящих на профилактическом учете по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
При необходимости, количество граф в журналах может быть увеличено.
Результаты изучения личности психолог заносит в карточки или на электронные носители, из которых формируется алфавитная картотека (информационная база данных).
Глава 8. Добровольные организации осужденных в учреждении
56. Добровольные организации осужденных создаются и руководствуются в своей работе статье 126 УИК РК, а также настоящими Правилами.
57. Основными задачами добровольных организаций осужденных являются формирование здоровых взаимоотношений среди осужденных, поощрение полезной для общества инициативы и оказание влияния на исправление осужденных, участие в решении вопросов организации труда, быта и досуга.
58. Добровольные организации осужденных состоят из секций следующего характера: досуга и самовоспитания; прикладного искусства и художественной самодеятельности; производственной, санитарно-гигиенической и иных направлений интересов осужденных.
Также в учреждениях из числа положительно зарекомендовавших себя осужденных создаются советы коллективов учреждений (далее – СКУ) и отрядов (далее – СКО). Решением осужденных, состоящих в данных секциях, избираются старшие секции.
Старшие секции либо иные члены добровольных организаций осужденных не могут давать поручения другим осужденным, осуществляют свою деятельность исключительно на основании добровольного волеизъявления и коллективного принятия решений в вопросах организации жизнедеятельности учреждения.
Совет коллектива учреждения, отряда осуществляют свою деятельность согласно квартальным планам работ, утверждаемым заместителем начальника учреждения по воспитательной работе и начальником отряда соответственно.
На заседаниях СВО с участием старших секции обсуждаются вопросы реализации планов ДОО.

2) ЖТЖ күнделiгiн;
3) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандардың жасақта өткiзiлетiн сабақтар мен iс-шараларға қатысуын есепке алу журналын;
4) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жасақ тәрбиешілері кеңесі (Оқу тәрбиешілер кеңесі) хаттамалары журналын.
55. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологиялық көмек көрсету бөлігінде психолог мынадай құжаттаманы:
1) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндегі сотталғандарды қабылдау журналын;
2) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке мәселелер, психологиялық кеңес, психотүзету және психопрофилактикалық шаралар жөнінде қабылдау журналын;
3) осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарды психодиагностикалық тексеру хаттамаларының журналын (соның ішінде қызметкерлердің өтінімдері бойынша);
4) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандардың туысқандарына арналған кеңес беру журналын;
5) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша профилактикалық есепте тұрған адамдарды есепке алу журналын;
6) осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарға арналған психологиялық босаңсу бөлмесінде өткізілетін шараларды есепке алу журналын;
7) осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша профилактикалық есепте тұрған адамдардың картотекасын жүргізеді.
Қажет болған жағдайда журналдардағы бағандар саны көбейтілуі мүмкін.
Психолог жеке тұлғаны зерттеу нәтижелерін кәртішкелерге немесе электрондық тасымалдағыштарға енгізеді, олардан әліпбилік картотека (ақпараттық деректер базасы) қалыптасады.
8-тарау. Мекемедегi сотталғандардың ерікті ұйымдары
56. Сотталғандардың ерікті ұйымдары өз жұмысында Қазақстан Республикасы ҚАК 126-бабын, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
57. Сотталғандардың ерікті ұйымдарының негiзгi міндеттері – сотталғандар арасында салауатты қарым-қатынасты қалыптастыру, қоғам үшiн пайдалы бастамаларды көтермелеу және сотталғандардың түзелуiне әсер ету, еңбегін, тұрмысын және бос уақытын ұйымдастыру мәселелерiн шешуге қатысу болып табылады.
58. Сотталғандардың ерікті ұйымдары мынадай сипаттағы құрылымдық секциялардан тұрады: бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу, қолданбалы өнер және шығармашылық қөркемөнер, өндірістік, санитариялық-гигиеналық секциялар мен сотталғандардың өзге бағыттағы мүдделері.
Сондай-ақ, мекемелерде өзін жақсы жағынан көрсеткен сотталғандардың арасынан мекемелер (бұдан әрі – МҰК) мен жасақтар ұжымдарының кеңестері (бұдан әрі – ЖҰК) құрылады. Осы секцияларда тұрған сотталғандардың шешімімен секциялардың жетекшілері сайланады.
Секциялардың жетекшілері не сотталғандардың ерікті ұйымдарының өзге де мүшелері басқа сотталғандарға тапсырма бере алмайды, өз қызметін тек өз еркімен ынта білдіру және мекеменің тыныс-тіршілігін ұйымдастырудағы мәселелерде ұжымдық шешім қабылдау негізінде жүзеге асырады.
Мекеме, жасақ ұжымының кеңесі өз қызметін мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары және тиісінше жасақ бастығы бекіткен тоқсандық жұмыс жоспарларына сәйкес жүзеге асырады.
Секциялардың жетекшілерінің қатысуымен ЖТК отырыстарында СЕҰ жоспарларын іске асыру мәселелері талқыланады.

59. Секция досуга и самовоспитания (далее - СДиС) принимает участие в организации досуга осужденных, проведении спортивных, культурно-массовых, кружковых, просветительских и других мероприятий.
60. Секция прикладного искусства и художественной самодеятельности (далее - СПИХС) осуществляет изготовление картин, нард и шахмат, и направлена на реализацию художественного мастерства, повышения и привития трудовых навыков осужденных.
Помещение СПИХС оборудуется в клубе либо ином здании учреждения, предназначенном для этих целей.
Осужденные, состоящие в СПИХС, по их желанию участвуют в выставках, проводимых учреждением или иными организациями, концертах и иных культурно-массовых мероприятиях.
Организация индивидуальной трудовой деятельности осужденных и реализация изделий прикладного искусства, произведенного в рамках СПИХС, осуществляется на основании договоров между администрацией учреждения, заказчиком и осужденным, согласно статье 119 УИК, а также типового договора согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
61. Производственная секция (далее - ПС):
1) принимает участие в вовлечении осужденных в трудовую деятельность, повышении качества выполняемых работ и выпускаемой продукции, вносит предложения администрации о трудоиспользовании осужденных;
2) совместно с сотрудниками учреждения вносят рекомендации по соблюдению техники безопасности;
3) содействует распространению передового опыта, рационализаторства и изобретательства.
62. Санитарно-гигиеническая секция (далее - СГС):
1) способствует соблюдению осужденными личной гигиены и производственной санитарии;
2) совместно с медицинскими сотрудниками вносят рекомендации по улучшению санитарного состояния жилых, коммунально-бытовых помещений отрядов и территории учреждения;
3) выпускает санитарные бюллетени, стенные газеты и радиопередачи.
63. Деятельность добровольных формирований осужденных осуществляется по собственной инициативе, члены ДОО не пользуются дополнительными льготами, привилегиями и не обладают полномочиями администрации учреждения.
64. Заседания добровольных организаций осужденных проводятся не менее одного раза в квартал и оформляются протоколом. На заседании, независимо от характера обсуждаемых вопросов, присутствует представитель администрации учреждения.
65. Начальник отряда осуществляет учет видов ДОО со списком осужденных в них задействованных с отражением даты вступления в ДОО и выхода из нее в соответствующем журнале произвольной формы, который подлежит нумерации и регистрации в канцелярии учреждения.
Для вступления либо выхода из ДОО осужденный подает заявку на имя начальника учреждения в произвольной форме, которая с резолюцией начальника учреждения прикладывается к личному делу осужденного.
В случае нарушения режима отбывания наказания, на заседании СКУ либо СКО рассматривается вопрос об исключении осужденного из ДОО, решение по данному вопросу выносится путем голосования, с приложением в личное дело осужденного выписки из протокола заседания СКУ либо СКО.
Повторное вступление осужденного в ДОО рассматривается на заседании СКУ либо СКО не ранее чем по истечению шести месяцев, после исключения из членства добровольной организации.

59. Бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу секциясы (бұдан әрi – БУжӨТС) сотталғандардың бос уақытын ұйымдастыруға, спорттық, мәдени-бұқаралық, үйірме, ағартушылық және басқа да іс-шараларды өткізуге қатысады.
60. Қолданбалы өнер және шығармашылық көркемөнер секциясы (бұдан әрі - ҚӨШКС) картиналар, нардылар және шахматтарды жасауды жүзеге асырады және сотталғандардың көркем-өнер шеберлігін іске асыруға, дағдыларын арттыруға және қалыптастыруға бағытталған.
ҚӨШКС үй-жайы мекеме клубында не мекеменің осы мақсаттарға арналған өзге ғимаратында жабдықталады.
ҚӨШКС-да тұратын сотталғандар олардың қалауы бойынша мекеме не өзге ұйымдар өткізетін көрмелерге, концерттерге және өзге мәдени-бұқаралық іс-шараларға қатысады.
Сотталғандардың жеке еңбек қызметін ұйымдастыруы және ҚӨШКС шеңберінде қолөнер бұйымдарын сату ҚАК-тің 119-бабына сәйкес мекеме әкімшілігі, тапсырыс беруші және сотталған арасындағы келісімшарт, сондай-ақ осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес үлгілік келісімшартқа сәйкес жүзеге асырылады.
61. Өндірістік секция (бұдан әрі - ӨС):
1) сотталғандарды еңбек етуге, орындалатын жұмыстардың және шығарылатын өнiмдердiң сапасын арттыруға қатыстырады, әкiмшiлiкке сотталғандарды еңбекте пайдалану туралы ұсыныс енгiзедi;
2) мекеме қызметкерлерiмен бiрлесіп, техникалық қауiпсiздiктi сақтау жөнiнде ұсыныстар енгізеді;
3) озық тәжірибелерді, өнертапқыштық және жаңашылдықты таратуға жәрдемдеседі.
62. Санитариялық-гигиеналық секция (бұдан әрі - СГС):
1) сотталғандардың жеке гигиена және өндiрiстiк санитарияны сақтауына себепші болады;
2) жасақтардың тұрғын, коммуналдық-тұрмыстық үй-жайларының және мекеме аумағының санитариялық жағдайын жақсарту бойынша медицина қызметкерлерiмен бiрлесіп ұсыныстар енгізеді;
3) санитариялық бюллетеньдер, қабырға газеттерiн шығарады және радио бағдарламаларын жүргізеді.
63. Сотталғандардың ерікті құрылымдарының жұмысы өз еріктері бойынша жүзеге асырылады, СЕҰ мүшелері қосымша жеңілдіктерді, артықшылықтарды пайдаланбайды және мекеме әкімшілігінің өкілеттіктеріне ие бола алмайды.
64. Сотталғандардың ерікті ұйымдарының отырысы кем дегенде тоқсанына бiр рет өткізіліп, хаттамамен ресiмделедi. Талқыланатын мәселелердiң сипатына қарамастан отырысқа мекеме әкiмшiлiгiнiң өкiлi қатысады.
65. Жасақ бастығы ерікті нысандағы тиісті журналда СЕҰ кіру және шығу күнін көрсете отырып, оларға жұмылдырылған сотталғандардың тізімімен СЕҰ түрлерін есепке алуды жүзеге асырады, ол нөмірленеді және мекеме кеңсесінде тіркеледі.
Сотталған СЕҰ-ге кіруі не одан шығуы үшін мекеме бастығының атына еркін нысанда өтінім береді, ол мекеме бастығының бұрыштамасымен сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
Жазаның өтеу режимін бұзған жағдайда МҰК не ЖҰК отырысында сотталғанды СЕҰ-дан шығару туралы мәселені қарастырады, осы мәселе бойынша шешім дауыс беру арқылы шешіледі, МҰК не ЖҰК отырыс хаттамасынан үзінде сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
Сотталғанның СЕҰ-ге қайта кіруі МҰК не ЖҰК отырысында ерікті ұйым мүшелігінен шығарылғаннан бастап алты ай өткеннен кейін емес қарастырылады.

Глава 9. Особенности проведения воспитательной работы с несовершеннолетними осужденными
66. Воспитательная работа в учреждении для содержания несовершеннолетних является составной частью единого учебно-воспитательного процесса и заключается в планомерном и целенаправленном воздействии на осужденных в целях их исправления.
Воспитательная работа с несовершеннолетними осужденными проводится дифференцировано с учетом психофизиологических особенностей, свойственных подростковому возрасту с применением передовых форм и методов психолого-педагогического воздействия на несовершеннолетних осужденных.
67. Основой структурного деления коллектива осужденных в учреждении является отделение численностью двадцать – тридцать человек, сформированное по принципу психологической совместимости. Отряд объединяет несколько отделений по видам условий отбывания наказания. Руководит отделением воспитатель, отрядом - начальник отряда либо старший воспитатель.
68. В целях повышения эффективности воспитательного воздействия на осужденных и оказания помощи администрации учреждения в его осуществлении при отрядах создаются родительские комитеты из родителей и других близких родственников осужденных.
69. Для рассмотрения вопросов взаимодействия всех служб в воспитании, обучении и организации труда осужденных в учреждении создается учебно-воспитательный совет (далее – УВС).
Председателем УВС является начальник учреждения, секретарем является начальник отдела (отделения, группы) специального учета. В состав УВС входят: заместители начальника учреждения, начальники служб, директора общеобразовательной школы и профессионального колледжа, начальники отрядов (старшие воспитатели), начальники цехов, старшие мастера, психолог, инструктор по физкультурно-спортивной работе, сотрудник по трудовому и бытовому устройству, председатели родительских комитетов и попечительского совета.
Состав УВС объявляется приказом начальника учреждения на один год.
70. УВС обсуждает и принимает решения по вопросам:
1) выполнения комплексного плана воспитательной работы и его проекта на следующий квартал;
2) оперативной обстановки, состояния дисциплины;
3) деятельности добровольных организаций осужденных;
4) участия режимных, организации труда осужденных служб и общественности в воспитательной работе;
5) организации школьного и профессионального образования осужденных;
6) хозяйственного и коммунального обеспечения, благоустройства жилых, спортивных и учебных объектов учреждения;
7) взаимодействия с государственными органами по трудовому и бытовому устройству освобождаемых осужденных;

9-тарау. Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерi
66. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған мекемедегі тәрбие жұмысы бірыңғай оқу-тәрбие процесінің құрамдас бөлігі болып табылады және сотталғандарды түзеу мақсатында оларға жоспарлы және мақсатты ықпал етумен айқындалады.
Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысы кәмелетке толмаған сотталғандарға ықпал етудiң психологиялық-педагогикалық әдiстердiң озық тәжірибелерін қолдану арқылы жеткiншектердiң ерекшелiк жасына тән, психофизиологиялық ерекшелiктерiн ескере отырып, дифференциалды түрде жүргiзiледi.
67. Мекемеде сотталғандар ұжымының құрылымдық бөлiнісінің негізі психологиялық біртұтас қағидаты бойынша қалыптасқан жиырма-отыз адамнан тұратын бөлiмше болып табылады. Жасақ жазаны өтеу жағдайларының түрлері бойынша бірнеше бөлiмшені бiрiктiредi. Бөлiмшенi тәрбиешi, жасақты жасақ бастығы немесе аға тәрбиешi басқарады.
68. Сотталғандарға тәрбиелік ықпал ету тиімділігін арттыру және оны жасақтарда жүзеге асыруда мекеме әкiмшiлiгіне көмек көрсету мақсатында сотталғандардың ата-аналарынан және басқа да жақын туыстарынан ата-аналар комитетi құрылады.
69. Барлық қызметтердің сотталғандарды тәрбиелеу, оқыту және еңбек етуін ұйымдастыру мәселелерін қарау үшін мекемеде оқу-тәрбие кеңесi (бұдан әрi – ОТК) құрылады.
ОТК төрағасы мекеме бастығы, хатшысы арнайы есепке алу бөлімінің (бөлімше, топ) бастығы болып табылады. ОТК құрамына мекеме бастығының орынбасарлары, қызмет бастықтары, жалпы және кәсiби бiлiм беретiн мектеп директорлары, жасақ бастықтары (аға тәрбиешiлер), цехтардың бастықтары, аға шеберлер, әдiскер, психолог, дене шынықтыру - спорт жұмыстары бойынша нұсқаушы, тұрмыстық және жұмысқа орналастыру бойынша инспектор, ата-аналар комитетiнiң және Қамқорлық кенесiнің төрағалары кiредi.
ОТК құрамы мекеме бастығының бұйрығымен бiр жылға жарияланады.
70. ОТК мынадай мәселелер бойынша:
1) тәрбие жұмыстарының кешенді жоспарын және оның келесі тоқсанға арналған жобасын орындау;
2) жедел жағдайды, тәртiп жағдайын;
3) сотталғандардың ерікті ұйымдарының қызметiн;
4) тәрбие жұмыстарына режим, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру қызметтерінің және жұртшылықтың қатысуын;
5) сотталғандарға мектеп және кәсiби бiлiм беруді ұйымдастыруды;
6) шаруашылық және коммуналдық қамтамасыз ету, түзеу мекемесінің тұрғын, спорттық және оқу объектiлерiн абаттандыру;
7) босатылған адамдарды тұрмыстық және еңбекке орналастыру бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;

8) подготовки характеризующих материалов (данные, характеризующие его личность, поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания) к ходатайствам осужденных об УДО, ЗМН, помиловании, перевода в другие условия отбывания наказания и изменении вида учреждения, в том числе осужденным, достигшим совершеннолетия.
Члены УВС вносят записи воспитательных бесед с осужденными в дневник ИВР.
71. Заседания УВС проводятся не реже одного раза в месяц. Решения принимаются большинством голосов при участии в заседании не менее половины его членов и исполняются всеми сотрудниками учреждения.
Глава 10. Особенности проведения воспитательной работы с осужденными, отбывающими пожизненное лишение свободы
72. Направленность психолого-педагогических мероприятий по организации работы с лицами, осужденными к пожизненному лишению свободы (далее - ПЛС), связана с предупреждением и предотвращением их агрессии в отношении представителей администрации учреждения, других осужденных и самих себя, осознанием своей вины, сосредоточением на собственных духовных и нравственных проблемах.
73. По прибытию в учреждение осужденные к ПЛС размещаются в камерах карантинного отделения по одному человеку.
74. В период нахождения в карантинном отделении за осужденными устанавливается индивидуальное наблюдение психолога для установления индивидуальных психологических особенностей каждого осужденного и подготовки рекомендаций для дальнейшего их содержания.
75. Воспитательная работа с осужденными к ПЛС проводится в индивидуальной форме. Культурно-массовые и спортивные мероприятия не проводятся. Допускается проведение индивидуальных физических упражнений без использования спортивных снарядов и инвентаря.
76. Осужденным к ПЛС создаются условия для получения начального, основного среднего, общего среднего образования, не противоречащие порядку и условиям отбывания наказания.
77. Социально-правовое воспитание проводится в виде лекций через местную радиоретрансляционную связь.
78. На каждого осужденного к ПЛС начальник отряда составляет план воспитательной работы на один год, который согласовывается с заместителем начальника учреждения по воспитательной работе, психологом, психиатром и утверждается начальником учреждения.
79. В плане отражаются все направления воспитательной работы, а также дополнительные, индивидуальные программы:
1) получение образования;
2) поддержание связей с семьей;
3) осуществление религиозных обрядов;
4) литературная деятельность.
Глава 11. Участие психологов в проведении воспитательной работы с осужденными

8) сотталғандарды, оның ішінде кәмелетке толған сотталғандарды ШТМББ, НЖЖА, кешірім жасау, жазаны өтеудің басқа жағдайына ауыстыру және мекеме түрін өзгерту туралы қолдаухатқа сипаттайтын материалдарды (оның жеке басын, жазасын өтеу кезіндегі мінез-құлқын, еңбекке және оқуға көзқарасын сипаттайтын деректер) дайындауды.
ОТК мүшелері сотталғандармен тәрбиелік сұхбаттарды ЖТЖ күнделігіне жазба ретінде енгізеді.
71. OTK отырысы кемінде айына бiр рет өткiзiледi. Шешiмдер отырыста комиссия мүшелерінің жартысынан көбi қатысқан кезде көпшіліктің дауыс дауыс беруімен қабылданады және мекеме қызметкерлерiнiң барлығы орындауға мiндеттi.
10-тарау. Өмiр бойына бас бостандығынан сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерi
72. Өмiр бойына бас бостандығынан айырылуға (бұдан әрi – ӨББА) сотталған адамдармен жұмысты ұйымдастыруда психологиялық-педагогикалық iс-шаралардың бағыты олардың мекеме әкiмшiлiгiнiң өкiлдерiне, басқа да сотталғандарға және өздерiне қатысты агрессияны ескерту және алдын алумен, өз кiнәсiн түсінуге, өзiндiк рухани және адамгершiлiк мәселелерiне көз жеткiзуiмен байланысты.
73. ӨББА-ға сотталғандар мекемеге келгеннен кейін карантин бөлiмшелерінің камераларына бiр адамнан орналасады.
74. Сотталғандарға карантин бөлiмшесінде болған кезеңінде әр сотталғанның жеке психологиялық ерекшелiктерiн белгiлеу және оларды одан әрi ұстау үшiн ұсыныстар дайындауға психологтың жеке бақылауы белгiленедi.
75. ӨББА-ға сотталғандармен тәрбие жұмысы жеке нысанда жүргiзiледi. Мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шаралар өткiзiлмейдi. Спорттық жабдықтарды және құрал-саймандарды пайдаланбай жеке дене-шынықтыру жаттығулары өткiзiледi.
76. ӨББА-ға сотталғандарға жазасын өтеу жағдайлары мен тәртібіне қайшы келмейтін, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім алу үшін жағдайлар жасалады.
77. Әлеуметтiк-құқықтық тәрбие дәріс түрiнде жергiлiктi радио-ретрансляциялық байланыс арқылы жүргiзiледi.
78. Әрбiр ӨББА-ға сотталғанға жасақ бастығы жаза өтеудiң бір жылдық жоспарын жасайды. Жоспар мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен, психологпен, психиатрмен келiсіліп, мекеме бастығы бекiтедi.
79. Жоспарда тәрбие жұмысының барлық бағыттары, сондай-ақ қосымша:
1) бiлiм алу;
2) отбасылық байланысты ұстану;
3) дiни рәсімдерді жүзеге асыру;
4) әдеби қызметтің жеке бағдарламалары көрсетіледі.
11-тарау. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психологтардың қатысуы

80. К проведению воспитательной работы с осужденными привлекается психолог, который проводит диагностику индивидуально-психологических особенностей личности каждого осужденного и оказывает психологическую помощь осужденным в адаптации к условиям изоляции, социальной среде и режиму содержания, оптимизации межличностных отношений, а также в подготовке к освобождению.
Основными задачами психологов, при проведении воспитательной работы с осужденными, являются:
1) психодиагностика индивидуально-психологических особенностей личности осужденных, изучение и коррекция их индивидуального и группового поведения, исследование социально-психологических процессов в среде осужденных, прогнозирование и предупреждение негативных явлений в местах лишения свободы;
2) оказание психологической помощи осужденным в адаптации к условиям изоляции, социальной среде, режиму содержания, в преодолении кризисных и стрессовых ситуаций, оптимизации межличностных отношений, в подготовке к освобождению и ресоциализации.
81. Основными функциями психологов при проведении воспитательной работы с осужденными являются:
1) диагностическая функция, направленная на изучение личности осужденных, исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание;
2) консультативная функция, направленная на оказание психологической помощи осужденным в решении личных психологических проблем, а также консультационной помощи сотрудникам учреждения в решении служебных задач с учетом психологических факторов;
3) психокоррекционная функция, направленная на изменение социально-психологических установок и ценностных ориентаций личности осужденных, разрушение его преступного стереотипа;
4) прогностическая и психопрофилактическая функция, направленная на прогнозирование поведения, своевременное предупреждение межличностных конфликтов, психоэмоциональных расстройств, невротических срывов, обусловленных изоляцией осужденных от общества;
5) просветительская функция, направленная на распространение необходимых психологических знаний среди осужденных и формирование у них доверия к психологу и позитивного отношения к его деятельности, повышение уровня психологической культуры и компетентности персонала;
6) исследовательская функция, направленная на оказание содействия научно-исследовательским учреждениям в проведении исследований и экспериментов в области пенитенциарной психологии, изучении различных социально-психологических явлений и процессов в местах лишения свободы.
82. В целях эффективного применения психоло-педагогических методов в воспитательной работе с осужденными, психологи учреждения:

80. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психолог тартылады, ол әрбір сотталғанның жеке-психологиялық ерекшеліктерінің диагностикасын жүргізеді және сотталғандарға оқшаулау жағдайларына, әлеуметтік орта мен ұстау режиміне бейімделуіне, жекетұлғааралық қарым-қатынасты оңтайландыруға, сондай-ақ босатылуға дайындалуға психологиялық көмек көрсетеді.
Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезіндегі психологтардың негізгі міндеттері:
1) сотталғандардың жеке тұлғасының жеке-психологиялық ерекшеліктерінің психодиагностикасы, олардың жеке және топтық мінез-құлқын зерделеу және түзеу, сотталғандар ортасында әлеуметтік-психологиялық процестерді зерттеу, бас бостандығынан айыру орындарында жағымсыз жағдайларды болжау және ескерту;
2) сотталғандарға оқшаулау жағдайларына, әлеуметтік ортаға, ұстау режиміне бейімделуде, дағдарыс және күйзеліс жағдайларын жеңуде, жеке тұлғалық қарым-қатынасты оңтайландыруда, босатуға дайындау және қайта әлеуметтендіруде психологиялық көмек көрсету болып табылады.
81. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологтардың негізгі функциялары:
1) сотталғандардың жеке басын зерделеуге, жазаны өтейтін адамның психикалық іс-әрекетінің заңдылығын зерттеуге бағытталған диагностикалық функция;
2) сотталғандарға жеке психологиялық проблемаларын шешуде психологиялық, сондай-ақ психологиялық факторларды ескере отырып, мекеме қызметкерлеріне қызметтік міндеттерді шешуде кеңестік көмек көрсетуге бағытталған консультациялық функция;
3) сотталғандардың жеке тұлғасының әлеуметтік-психологиялық белгілерін және құндылық бағыттарын мақсатты түрде өзгертуден, оның қылмыстық көзқарасын /стереотипін/ бұзуға бағытталған психокотүзетулік функция;
4) мінез-құлықты болжау, сотталғандарды қоғамнан оқшаулаумен негізделген жеке тұлғалық жанжалдарды, психоэмоционалдық бұзылуларды, невротикалық күйзелістерді уақытылы ескертуіне бағытталған болжамдық және психопрофилактикалық функция;
5) сотталғандар арасында қажетті психологиялық білімді тарату және олардың психологқа деген сенімін және оның қызметіне жағымды қарым-қатынасты қалыптастыру, қызметкерлердің психологиялық мәдениеті мен құзыреттілік деңгейін арттыруына бағытталған ағартушылық функция;
6) ғылыми-зерттеу мекемелеріне пенитанциарлық психология саласында зерттеулер мен тәжірибелер жүргізуге жәрдемдесу, бас бостандығынан айыру орындарында түрлі әлеуметтік-психологиялық құбылыстар мен процестерді зерделеуге бағытталған зерттеушілік функция.
82. Сотталғандармен тәрбие жұмысында психологиялық-педагогикалық әдістерді тиімді қолдану мақсатында, мекеме психологтары:

1) запрашивают и получают от должностных лиц учреждения необходимую для осуществления профессиональной деятельности информацию, характеризующую личность и поведение осужденных;
2) контролируют ход выполнения рекомендаций, предложенных на основе психодиагностической работы с осужденными;
3) самостоятельно определяют объем, характер и содержание полученной в результате своей работы информации, предназначенной для ознакомления персонала, должностных и иных лиц;
4) сохраняют в тайне от обратившегося за помощью лица полученную в результате диагностического обследования или иным способом негативную психологическую информацию (если она не связана с совершением или подготовкой совершения преступления), а также корректируют сообщаемые ему сведения, если существует вероятность их отрицательного воздействия на психическое состояние индивида;
5) не указывают осужденным основную цель проведения психологической процедуры в случаях, когда ее разглашение может вызвать с их стороны негативное отношение к деятельности психологов, сотрудникам учреждения, привести к обострению социальной ситуации или нарушению нормального функционирования учреждения;
6) по согласованию с руководством учреждения привлекают специалистов, не состоящих в штате, для проведения консультативной, методической, практической работы и мероприятий, требующих особой квалификации;
7) вносят начальнику учреждения предложения, представляют в установленном порядке заявки по вопросам материально-технического оснащения и научно-методического обеспечения психологов;
8) отказываются от осуществления действий и проведения мероприятий, которые могут нанести ущерб своему профессиональному статусу или причинить вред обратившемуся к нему за помощью лицу.
83. Психологи учреждения при проведении воспитательной работы с осужденными:
1) строго хранят профессиональную тайну: не передают инструктивные материалы, не раскрывают основы психологических методов, содержание той или иной психологической методики лицам, не уполномоченным вести психодиагностическую или психокоррекционную практику;
2) применяют в практической деятельности только те формы и методы работы, в которых они профессионально компетентны;
3) используют в своей работе методики диагностики и процедуры психологического воздействия, которые прошли достаточную апробацию в рамках современной психологической науки и являются безопасными для психофизиологического здоровья человека. Применяемые методики и способы влияния учитывают условия образа жизни и поведения обследуемых, их социально-демографические и криминологические характеристики;

1) мекеменің лауазымды адамдарынан кәсіби қызметті жүзеге асыру үшін сотталғандардың мінез-құлқын сипаттайтын қажетті ақпаратты алады және сұратады;
2) сотталғандармен психодиагностикалық жұмыстар негізінде ұсынылған ұсынымның орындалу барысын бақылайды;
3) қызметкерлерді, лауазымды және өзге де адамдарды таныстыруға арналған өз жұмысының нәтижесінде алынған ақпараттың сипатын, мазмұнын, оның көлемін дербес анықтайды;
4) диагностикалық тексеру нәтижесінде немесе өзге де тәсілмен алынған келеңсіз психологиялық ақпаратты көмек сұрап келген адамнан құпия сақтайды (егер ол қылмыс жасаумен немесе қылмыс жасауға дайындықпен байланысты болмаса), сондай-ақ тұлғаның психикалық жай-күйіне теріс әсерін тигізуі мүмкін болған жағдайда берілген ақпаратты түзетеді;
5) сотталғандарға олардың тарапынан мекеме психологтарының, қызметкерлерінің қызметіне жағымсыз қарым-қатынастың болуы жағдайларында, мекеменің қалыпты жұмыс істеуіне немесе әлеуметтік жағдайды шиеленісуге әкеп соқтыратын психологиялық рәсімді өткізуде негізгі мақсатын көрсетпейді;
6) мекеме басшылығының келісімі бойынша ерекше бірізділікті талап ететін консультативтік, әдістемелік, практикалық жұмыстар мен іс-шараларды өткізу үшін штатта тұрмаған мамандарды тартады;
7) мекеме бастығына ұсынымдар енгізуге, психологтарды материалдық-техникалық жарақтандыру және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету мәселелері бойынша белгіленген тәртіппен өтінімдер береді;
8) өзінің кәсіптік мәртебесіне нұқсан келтіретін немесе одан көмек сұраған адамға зиян келтіруі мүмкін іс-шараларды өткізуге және іс-әрекетті жүзеге асырудан бас тартады.
83. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде мекеме психологтары:
1) кәсіби құпияны қатаң сақтайды: нұсқаулық материалдарын бермейді, психологиялық әдістердің негіздерін, психодиагностикалық немесе психотүзетулік практиканы жүргізуге уәкілетті емес адамдарға сол немесе өзге де психологиялық әдістемелерді жария етпейді;
2) практикалық іс-әрекетте тек кәсіби құзыретті жұмыстың нысандарын және әдістерін қолданады;
3) өз жұмысында жеткілікті түрде қазіргі заманғы психологиялық ғылым шеңберіндегі сынақтан өткен және адамның психологиялық физиологиялық денсаулығына қауіпсіз болып табылатын диагностика әдістемесін пайдаланады. Ықпал етудің қолданылатын әдіс-тәсілдері тексерілушінің өмір сүру жағдайын, мінез-құлқын, олардың әлеуметтік демографиялық және криминалистік сипаттамасын ескеруі тиіс;

4) при подборе психодиагностических и психокоррекционных методик руководствуются не субъективными предпочтениями и научными интересами, а исходят из требований надежности получаемых данных и эффективности воздействия, а также личности конкретного человека;
5) не распространяют полученную конфиденциальную информацию посторонним лицам (хранят письменные, аудиовизуальные и занесенные на магнитные носители психологические материалы, а также специальную методическую литературу в запираемом сейфе, при отсутствии надлежащих условий для хранения – шифруют полученные данные, в случае использования в работе компьютерной техники – устанавливают личный код доступа психолога к информации, занесенной на жесткий диск);
6) при исполнении заявок сотрудников учреждения о психодиагностическом обследовании осужденных, дают разъяснения заказчикам о возможных последствиях умышленного либо случайного разглашения предоставляемой психологической информации, знакомят их с этическими принципами своей деятельности.
Приложение 1
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Дата прибытия в учреждение, отряд
Номер отряда
Причины перевода
1. Общие сведения об осужденном (заполняется на основе анализа материалов личного дела, справки следователя о личности арестованного, изучение личности в карантине и др.)
1. Число, месяц, год и место рождения ________________________________________
2. Национальность _________________________________________________________
3. Гражданство ____________________________________________________________
4. Место жительства до осуждения ___________________________________________
5. Семейное положение _____________________________________________________
6. Образование до осуждения ________________________________________________
7. Профессия (специальность) до осуждения ___________________________________
__________________________________________________________________________
8. Когда, каким судом, по какой статье Уголовного Кодекса и на какой срок осужден
________________________________________________________________________________
9. Краткое изложение преступления и отношение к нему (если причинен материальный ущерб, то указать его размер и др.)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

4) психодиагностикалық және психотүзеу әдістерін іріктеу кезінде субъективті көзқарастар мен ғылыми қызығушылықтарды басшылыққа алмай, алынған деректердің сенімділігі мен ықпал ету тиімділігі, сондай-ақ нақты адамның жеке тұлғасын ескеру тұрғысынан қарау керектігін негізге алады;
5) алынған жасырын ақпаратты бөгде адамдарға таратпайды (жазбаша, аудиовизуалдық және магнитті тасымалдағыштарға жазылған психологиялық материалдарды, сондай-ақ арнайы әдістемелік әдебиеттерді жабылатын сейфтерде сақтайды, сақтау үшін тиісті жағдайлар болмаған кезде – алынған мәліметтерді шифрлайды, жұмыста компьютерлік техниканы пайдаланған жағдайда – қатты дискіге салынған ақпаратқа психологтың қол жетімді кодын белгілейді);
6) мекеме қызметкерлерінен сотталғандардың психодиагностикалық тексерулері туралы келіп түскен өтінімдерді орындау кезінде тапсырыс берушілерге берілетін психологиялық ақпараттың қасақана немесе кездейсоқ таралуының мүмкін болатын салдары туралы түсінік береді, оларды өз қызметінің этикалық қағидаттарымен таныстырады.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Сотталғанның жеке тәрбие жұмысын жүргiзу күнделігі
Тегі __________________________________________________________________
Аты __________________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған кезде) ___________________________________________
Мекемеге келген күнi, жасақ
Жасақ нөмiрi
Ауыстыру себептерi
1. Сотталған туралы жалпы мәліметтер (жеке iс материалдарын талдау, қамауға алынған адам туралы тергеушiнiң анықтамасы, карантиндегi адамды зерделеу және т.б. негiзiнде толтырылады)
1. Туған күнi, айы, жылы, және туған жерi ______________________________________
2. Ұлты ___________________________________________________________________
3. Азаматтығы _____________________________________________________________
4. Сотталғанға дейiнгi тұрғылықты жерi ________________________________________
5. Отбасы жағдайы _________________________________________________________
6. Сотталғанға дейiнгi бiлiмi __________________________________________________
7. Сотталғанға дейiнгi кәсiбi (мамандығы) ______________________________________
__________________________________________________________________________
8. Қашан, қандай сотпен Қылмыстық кодекстің қандай бабы бойынша және қанша мерзiмге сотталды ________________________________________________________________
9. Қылмыстың қысқаша мазмұны және оған қатысы (егер материалдық шығын келтiрiлсе, көлемi және т.б. көрсетiлсiн) ______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

10. Начало срока наказания __________________________________________________
11. Конец срока наказания ___________________________________________________
12. Дата наступления формального срока условно-досрочного освобождения от отбывания наказания, замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания и изменении вида учреждения
________________________________________________________________________________
13. Дата возможного перевода осужденного с одних условий отбывания наказания в другие
________________________________________________________________________________
14. Сведения об имеющихся судимостях и основаниях освобождения ______________
__________________________________________________________________________
15. Медицинское заключение о состоянии здоровья и трудоспособности ____________
(заполняется начальником медсанчасти)
__________________________________________________________________________
16. Иные обстоятельства, характеризующие осужденного и подлежащие учету в
воспитательно-профилактической работе с ним (на основе справки следственного органа,
характеристики с места работы до осуждения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Сведения о родственниках (Ф.И.О., степень родства, адрес места жительства и др.)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
18. Индивидуально-психологические особенности личности осужденного, рекомендации по работе
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(заполняется психологом)
19. Комплексный план занятий с осужденными в карантинном отделении учреждения
Наименование темы
Количество часов
Ответственные
1 день
1.
Права и обязанности осужденных. Распорядок дня. Правила внутреннего распорядка учреждения. Просмотр видеоролика о деятельности учреждения
2 часа
Начальник, заместители, воспитатель карантинного отделения
2.
Ответственность осужденных за преступления совершенные в учреждении
1 час
Заместитель начальника по режимной и оперативной работе
3.
Правила поведения осужденных. Взаимоотношения осужденных между собой и администрацией учреждения
1 час
Заместитель начальника по воспитательной работе
4.
Психодиагностическая работа с осужденными
1 час
Психолог
5.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
2 день
1.
Работа по определению здоровья осужденных
1 час
Начальник медицинской части, медперсонал
2.
Психодиагностическая работа с осужденными
3 часа
Психолог
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
3 день
1.
Необходимость соблюдения личной гигиены, профилактика инфекционных заболеваний
1 час
Медицинский персонал
2.
Начальное профессиональное обучение и профессиональная подготовка
2 часа
Директор профессионального колледжа
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
4 день
1.
Организация труда осужденных в учреждении
1 час
Заместитель начальника по общим вопросам
2.
Материально-бытовое обеспечение осужденных. Ответственность за порчу имущества
1 час
Сотрудник отдела тылового обеспечения
3.
Определение образовательного уровня осужденных. Выяснение знаний осужденных по предметам
3 часа
Директор школы, учителя
4.
Порядок пользования библиотекой
1 час
Библиотекарь
5.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
5 день
1.
Психодиагностическая работа с осужденными
5 часов
Психолог
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
6 день
1.
Дифференциация условий отбывания наказания
2 часа
Начальник отдела по воспитательной работе среди осужденных
2.
Основные требования уголовно-исполнительного законодательства
2 часа
Заместитель начальника по воспитательной работе
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
7 день
1.
Хозяйственный день. Генеральная уборка помещения карантинного отделения
4 часа
Воспитатель карантинного отделения, сотрудники
2.
Культурная программа
2 часа
Заведующий клубом
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
8 день
1.
Комиссионное распределение осужденных по отрядам
5 часов
Комиссия учреждения
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
9 день
1.
Ознакомление начальников отрядов с осужденными распределенными в отряды
5 часов
Начальники отрядов
2.
Единые педагогические требования к осужденным
1 час
Начальник отдела по воспитательной работе среди осужденных
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
10 день
1.
Работа добровольных организаций
4 часа
Заместитель начальника по воспитательной работе
2.
Час письма
1 час
Воспитатель карантина
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
11 день
1.
Работа клуба. Художественная самодеятельность
1 час
Заведующий клубом
2.
Физкультурно-спортивная работа
2 часа
Воспитатель карантина
3.
Запись осужденных в библиотеку
1 час
Библиотекарь
4.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
12 день
1.
Психодиагностическая работа с осужденными
5 часов
Психолог
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
13 день
1.
Изменение вида учреждения и освобождение от отбывания наказания
2 часа
Начальник отдела специального учета
2.
Выявление лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве после освобождения
1 час
сотрудник по трудовому и бытовому устройству
3.
Заработная плата осужденных, ее начисление и порядок удержания
2 часа
Бухгалтер
4.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
14 день
1.
Заполнение дневников ИВР. Составление планов работы с осужденными
5 часов
Начальники отрядов, психолог, учителя
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
15 день
1.
Ознакомление осужденных с учреждением, вывод осужденных в отряды
Начальники отрядов
Примечание:
В план не включены такие мероприятия воспитательного характера, как физическая подготовка, уборка помещений, гигиенические мероприятия и культурно-массовая работа (просмотр телепередач, чтение литературы, проведение спортивных мероприятий и т.д.), проводимые ежедневно в рамках распорядка дня в карантине.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными проходит в форме бесед, оказания индивидуальной психологической помощи, консультаций, результаты которых заносятся в записи проведения индивидуально-воспитательных бесед ответственным сотрудником, работником учреждения.

10. Жазалау мерзiмiнiң басталуы ______________________________________________
11. Жазалау мерзiмiнiң аяқталуы ______________________________________________
12. Жазаны өтеуден шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату және жазаның өтелмеген бөлiгiн жазалаудың жеңiл түрiне ауыстыру және мекеме түрін өзгерту күні _____________
13. Сотталғанды жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру күнi __________
__________________________________________________________________________
14. Соттылығы болғандығы туралы және босатылу негiздерi туралы мәлімет _________
__________________________________________________________________________
15. Денсаулық жағдайы және еңбекке жарамдылығы туралы медициналық қорытынды
__________________________________________________________________________
(мекеменің медициналық-санитарлық бөлiмнiң бастығы толтырады)
16. Сотталған адамды сипаттайтын және онымен тәрбиелік-профилактикалық жұмысты жүргізуде ескерілуі тиіс өзге де жағдайлар (тергеу органының анықтамасы, сотталғанға дейiнгi жұмыс орны берген мiнездеме негiзiнде) ____________________________
__________________________________________________________________________
17. Туысқандары туралы мәлiметтер (аты-жөнi, туысқандық дәрежесi, тұрғылықты мекен-жайы және т.б.)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
18. Сотталған адамның жеке психологиялық ерекшелiктерi, жұмыс істеуіне ұсынымдар
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(психолог толтырады)
19. Мекеменің карантин бөлiмшесіндегi сотталғандармен сабақ жүргізудің кешенді үлгі жоспары
Тақырып атауы
Сағат саны
Жауаптылар
1-күн
1.
Сотталғандардың құқықтары мен міндеттері. Күн тәртібі. Мекеменің Ішкі тәртіптеме қағидалары. Мекеменің қызметі туралы бейне ролик көру.
2 сағат
Мекеме бастығы, орынбасарлары, карантин бөлімшесінің тәрбиешісі
2.
Мекемеде жасалған қылмыстар үшін сотталғандардың жауапкершілігі
1 сағат
Мекеме бастығының режим және жедел жұмыстар жөніндегі орынбасары
3.
Сотталғандардың мінез-құлық қағидалары. Сотталғандардың өзара және мекеме әкімшілігімен қарым-қатынасы
1 сағат
Мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
4.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
1 сағат
Психолог
5.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
2-күн
1.
Сотталғандардың денсаулығын анықтау бойынша жұмыс
1 сағат
Медициналық бөлімнің бастығы, медициналық қызметкерлер
2.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
3 сағат
Психолог
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
3-күн
1.
Жеке гигиена сақтаудың қажеттілігі, инфекциялық және жұқпалы аурулардың алдын алу
1 сағат
Медицина қызметкерлері
2.
Бастапқы кәсіби оқыту және кәсіби дайындық
2 сағат
Кәсіптік колледждің директоры
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
Мекеме қызметкерлері
4-күн
1.
Мекемеде сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру
1 сағат
Мекеме бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары
2.
Сотталғандарды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету. Мүлікті бүлдіргені үшін жауапкершілік
1 сағат
Тылдық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері
3.
Сотталғандардың білім деңгейін анықтау. Сотталғандардың пәндер бойынша білімдерін анықтау
3 сағат
Мектеп директоры, мұғалімдер
4.
Кітапхананы пайдалану тәртібі
1 сағат
Кітапханашы
5.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
5-күн
1.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
5 сағат
Психолог
2.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
6-күн
1.
Жазаны өтеу жағдайларын дифференциялау (саралау)
2 сағат
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің бастығы
2.
Қылмыстық-атқару заңнамасының негізгі талаптары
2 сағат
Мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
7-күн
1.
Шаруашылық күні. Карантин бөлімшесі үй-жайларын кешенді жинастыру
4 сағат
Карантин бөлімшесінің тәрбиешісі, Мекеме қызметкерлері
2.
Мәдени бағдарлама
2 сағат
Клуб меңгерушісі
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
Мекеме қызметкерлері
8-күн
1.
Сотталғандарды жасақтарға комиссиялық бөлу
5 сағат
Мекеме комиссиясы
2.
Сотталғандармен жеке тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
9-күн
1.
Жасақ бастықтарының өз жасақтарына бөлінген сотталғандармен танысуы
5 сағат
Жасақ бастықтары
2.
Сотталғандарға бірыңғай педагогикалық талаптар
1 сағат
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің бастығы
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
ТМ қызметкерлері
10-күн
1.
Ерікті ұйымдардың жұмысы
4 сағат
Мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
2.
Хат жазу сағаты
1 сағат
Карантин тәрбиешісі
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
11-күн
1.
Клуб жұмысы. Көркем өнерпаздары
1 сағат
Клуб меңгерушісі
2.
Дене шынықтыру, спорт жұмыстары
2 сағат
Карантин тәрбиешісі
3.
Сотталғандардың кітапханаға жазылуы
1 сағат
Кітапханашы
4.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
Мекеме қызметкерлері
12-күн
1.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
5 сағат
Психолог
2
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
13-күн
1.
Мекеменің түрін өзгерту және жазаны өтеуден босатылу
2 сағат
Арнайы есепке алу бөлімінің бастығы
2.
Босатылғаннан кейін тұрмыстық және еңбекке орналастыруды қажет ететін адамдарды анықтау
1 сағат
Еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөніндегі аға инспектор
3.
Сотталғандардың жалақысы, оны есептеу және ұстап қалу тәртібі
2 сағат
Есепші
4.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
14-күн
1.
Жеке тәрбие жұмысын жүргізу күнделіктерін толтыру. Сотталғандармен жұмыс жасау жоспарын әзірлеу
5 сағат
Жасақ бастықтары, психолог, мұғалімдер
2.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
15-күн
1.
Сотталғандарды мекемемен таныстыру, сотталғандарды жасақтарға шығару
Жасақ бастықтары
Ескертпе:
Жоспарға карантинде күн тәртібі аясында күнделікті өткiзiлетін дене-шынықтыру, бөлмелерді жинастыру, гигиеналық iс-шаралар және мәдени-бұқаралық жұмыстар (телехабарларды көру, әдебиет оқу, спорттық іс-шаралар өткізу және т.б.) сияқты тәрбиелік сипаттағы іс-шаралар енгізілмеген.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы әңгiмелесу, жеке психологиялық көмек көрсету, кеңес беру және т.б. түрiнде өткiзiледi, олардың нәтижелері мекеменің жауапты қызметкерімен, жұмысшысымен жеке-тәрбие әңгiмелерін жүргiзу жазбасына енгізіледі.

20. Меры поощрения
Дата
Вид поощрения
Причины поощрения
Кем поощрен
Дата и № приказа, постановления
21. Меры взыскания
Дата
Вид взыскания,
Допущенное нарушение
Кем наложено
Дата и № приказа, постановления
Отметка о погашении
22. Учет предоставляемых отпусков
Дата отпуска
Количество дней
Вид отпуска
Адрес убытия
Примечание
23. Решения и рекомендации СВО (УВС), комиссии учреждения __________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
24. Записи проведения индивидуально-воспитательных бесед
Дата
Запись беседы с выводами
Кем проведена беседа
Примечание
25. Результаты работы по подготовке к освобождению ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Примечание:
Указания по ведению дневника
1) дневник хранится у начальника отряда, на которого возлагается ответственность за его ведение;
2) пункт 18 заполняется психологом в карантинном отделении;
3) в дневник ИВР с осужденными заносятся также записи бесед с начальником учреждения, его заместителями и членами СВО (УВС);
4) пункт 24 заполняется начальником отряда по результатам приема осужденных по личным вопросам и проведенным личным беседам, а также ответственными сотрудниками (работниками) учреждения согласно комплексному плану занятий с осужденным в карантинном отделении учреждения и членами СВО (УВС);
5) при переводе в другое учреждение (освобождении) осужденного дневник приобщается к личному делу, при переводе в другой отряд передается принимающему начальнику отряда.
Приложение 2
к Правилам проведения
воспитательной работы с
осужденными к лишению свободы
Форма
Схема изучения личности
Общие сведения
1. Ф.И.О.(при его наличии) __________________________________________________
2. Дата и место рождения ___________________________________________________
3. Национальность _________________________________________________________
4. Образование (с указанием места учебы) _____________________________________
__________________________________________________________________________

20. Көтермелеу шаралары
Күні
Көтермелеу түрі
Көтермелеу себептері
Кім көтермеледі
Бұйрықтың, қаулының күні және №
21. Жазалау шаралары
Күні
Жазалау түрі
Жіберілген жазаланулары
Кім
жазалады
Бұйрықтың, қаулының күні және №
Өтелгені туралы белгі
22. Берiлетiн демалыстарды есепке алу
Демалыс күні
Күндер саны
Демалыс
Түрі
Кеткен
мекен-жайы
Ескертпе
23. ЖТК (ОТК), мекеме комиссиясының шешiмдерi және ұсынымдары ______________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
24. Жеке-тәрбие әңгiмелерін жүргiзу жазбасы
Күні
Қорытындылары бар әңгіменің жазбасы
Әңгімені кім өткізді
Ескертпе
25. Босатылуға дайындау бойынша жұмыс нәтижелері ____________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ескертпе:
Күнделiктi жүргiзу бойынша нұсқаулар
1) күнделiк жасақ бастығында сақталады, оған күнделiктi жүргiзу жауапкершiлiгi жүктеледi;
2) 18-тармақты карантин бөлiмшесінің психологы толтырады;
3) сотталғандармен ЖТЖ күнделiгiне, сондай-ақ мекеме бастығымен, оның орынбасарларымен және ЖТК (ОТК) мүшелерiмен жүргізілген әңгiмелер жазылады;
4) 24-тармақты сотталғандарды жеке сұрақтар бойынша қабылдау нәтижесі және жүргізілген жеке әңгімелесулер бойынша жасақ бастығы, сондай-ақ мекеменің карантин бөлiмшесіндегi сотталғандармен сабақ жүргізудің кешенді үлгі жоспарына сәйкес мекеменің жауапты қызметкері және ЖТК (ОТК) мүшелері толтырады;
5) сотталғанды басқа мекемеге ауыстырғанда (босатқанда) күнделiк жеке iсiне тiркеледi, басқа жасаққа ауысқанда қабылдаған жасақ бастығына берiледi.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Жеке тұлғаны зерделеу сызбасы
Жалпы мәліметтер
1. Т.А.Ә. (ол болған кезде) ___________________________________________________
2. Туған күні және жері ______________________________________________________
3. Ұлты ___________________________________________________________________
4. Білімі (оқу орнын көрсету) _________________________________________________
__________________________________________________________________________

5. Профессия (специальность) до осуждения, место работы (учебы) ________________
__________________________________________________________________________
6. Место жительства до ареста _______________________________________________
7. Судим ли ранее (количество судимостей), по каким статьям осужден: ____________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Срок лишения свободы _____________________________________________________
8. Фабула преступления _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Дата прибытия в учреждение, откуда прибыл _________________________________
10. Назначалось ли судом принудительное лечение - да, - нет (от наркомании, токсикомании, алкоголизма) (нужное подчеркнуть)
11. Начало срока _________ Конец срока _________ (если осужден)
12. Срок: УДО, ЗМН _________________ Изменение вида учреждения____ ____________________
13. Отношение к преступлению: приговор суда считает (нужное подчеркнуть): справедливым; не справедливым; слишком суровым; мягким; считает, что не совершал данное преступление; иное____________
причина совершения преступления (нужное подчеркнуть): увлечение спиртными напитками; употребление наркотиков; сильное душевное волнение (в состоянии аффекта, стресса); по неосторожности; накопленная злость на свою жизнь и на людей; стремление поправить материальное положение (корысть); не хотел выглядеть хуже, трусливее своих приятелей; хотел выделиться из компании, проявить смелость, ловкость, удачливость; жажда мести; желание рискнуть ради острых ощущений; осознанно; не думал о последствиях; с целью самозащиты(защиты своих близких); иное
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
преступление совершил в состоянии (нужное подчеркнуть):алкогольного опьянения; наркотического опьянения; трезвом; в совершении преступления (нужное подчеркнуть): раскаивается; раскаивается частично; не раскаивается; не считает себя виновным; иное
__________________________________________________________________________
какие чувства испытывает в связи с совершенным преступлением(нужное подчеркнуть): удовлетворение (все сделал правильно);разочарование; жалость к себе; жалость к жертве; чувство вины; злость, ненависть к себе; иное
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

5. Сотталғанға дейінгі кәсібі (мамандығы), жұмыс (оқу) орны ______________________
__________________________________________________________________________
6. Қамауға алынғанға дейінгі тұрғылықты жері __________________________________
7. Бұрын соттылығының бар-жоғы (сотталу саны), қандай баптар бойынша сотталған:
______________________________Бас бостандығынан айыру мерзімі ______________
8. Қылмыс фабуласы ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Түзеу мекемесіне күні, қайдан келді _________________________________________
10. Сот мәжбүрлеп емдеуді тағайындады ма -иә, -жоқ (нашақорлықтан, уытқұмарлықтан, маскүнемдіктен) (керегінің астын сызу керек)
11. Мерзімінің басталуы_________Мерзімінің аяқталуы _______(сотты болса)
12. Мерзімі: ШТМББ _____________ ҚК _______________________________________
13. Қылмысқа көзқарасы: cот үкімін (керегінің астын сызу керек): әділетті; әділетсіз; өте қатаң; жұмсақ деп санайды; осы қылмысты жасамадым деп санайды; өзге ______________
қылмысты жасау себебі (керегінің астын сызу керек): спирттік ішімдіктерге әуестік; есірткілерді қабылдау; қатты жан толқынысы (жан күйзелісі, түңілу жағдайында); байқаусыздықтан; өз өміріне және адамдарға жиналған ашу-ыза; материалдық жағдайды дұрыстауға ұмтылу (пайдакүнемдік); өзінің достарынан кем, қорқақ болып көрінгісі келмеді; ортасынан ерекшеленгісі келді, батылдығын, оңтайлылығын, жолы болғыштығын көрсеткісі келді; өшін алу; өткір сезімдер үшін тәуекел ету; саналы түрде; салдары туралы ойлаған жоқ; өзін-өзі қорғау мақсатында (өзінің жақындарын қорғау); өзге__________________________
__________________________________________________________________________
қылмысты (керегінің астын сызу керек) алкогольдік масаңдық; нашақорлық масаңдық; сау күйінде жасады; қылмысты жасағанына (керегінің астын сызу керек): өкінеді; ішінара өкінеді; өкінбейді; өзін кінәлі деп санамайды; өзге _____________________________________
__________________________________________________________________________
жасаған қылмысына байланысты қандай сезімдері бар (керегінің астын сызу керек): қанағаттану (бәрін дұрыс жасады); көңілі қалу; өзіне аяушылық; құрбанына аяушылық; кінә сезімі; өзіне ашу-ызғасы, өшпенділігі бар; өзге ________________________________________
__________________________________________________________________________

14. Количество поощрений ____________ взысканий _______________
15. На каких условиях содержания: ______________________________
16. Состоял на профилактическом учете у психолога учреждения.
Дата постановки и категория учета ___________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Совершал ли в прошлом аутоагрессивные действия: да, нет(подчеркнуть).
18. Если да: какое действие (попытка суицида; нанесение телесных повреждений; объявление голодовки; заглатывание инородных предметов), когда, в связи с чем?
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
19. Сведения о семье (нужное подчеркнуть):женат (замужем); холост (не замужем); гражданский брак; вдовец; разведен; связь с семьей: поддерживает; не поддерживает; утеряны связи с семьей; наличие детей (количество, возраст, пол)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20. Сведения о родителях, братьях, сестрах: состояние здоровья (если умерли, то от какой болезни, в каком возрасте); какие в семье были отношения:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
21. Вырос без родителей (нужное подчеркнуть): в детском доме; семейном детском доме; интернате; воспитали опекуны; родственники. С какого возраста без родителей?
__________________________________________________________________________
22. Были ли в семье лица (подчеркнуть степень родства: мать; отец; брат; сестра; бабушка; дедушка; другие)
__________________________________________________________________________
ранее судимые; психически больные (диагноз); злоупотребляющие спиртными напитками; злоупотребляющие наркотическими веществами; состоящие в религиозной секте; суициденты
__________________________________________________________________________
23. Травмы головы (год, количество)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
24. Состоял ли на диспансерном учете (нужное подчеркнуть): наркологический; туберкулезный; психоневрологический; кожно-венерологический. Диагноз:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

14. Марапаттау ____________ жазалау саны ____________________________________
15. Қандай ұстау жағдайында: ________________________________________________
16. Мекеменің психологында профилактикалық есепте тұрған. Есепке алу күні және санаты
__________________________________________________________________________
17. Бұрынғы уақытта аутоагрессиялық іс-әрекеттер жасаған ба: иә, жоқ (астын сызу керек).
18. Иә болса: қандай іс-әрекет (өзіне-өзі қол жұмсауға әрекеттену; денеге зақым келтіру; аштық жариялау; өзгеше заттарды жұту), қашан, неге байланысты? ______________
__________________________________________________________________________
19. Отбасы туралы мәлімет (керегінің астын сызу керек):
үйленген (күйеуге шыққан); үйленбеген (күйеуге шықпаған); азаматтық неке; жесір; ажырасқан; отбасымен байланысы: қатынасады; қатынаспайды; отбасымен байланысын үзген; балалары (саны, жасы, жынысы) ______________________________________________
__________________________________________________________________________
20. Әке-шешесі, ағалары, апалары туралы мәліметтер: денсаулық жағдайы (егер қайтыс болса, онда қандай аурудан, неше жаста); отбасыда қандай қатынастар болды: ______________
__________________________________________________________________________
21. Әке-шешесіз өсті (керегінің астын сызу керек): балалар үйінде; отбасылы балалар үйінде; интернатта; қорғаншы тәрбиешілер; туысқандар. Неше жасынан әке-шешесіз? _______
__________________________________________________________________________
22. Отбасында (керегінің астын сызу керек, туысқандық деңгейін көрсетіңіз): шешесі; әкесі; ағасы; апасы; әжесі; атасы; басқалар арасында ___________________________________
__________________________________________________________________________
бұрын сотталғандар; психикалық ауруға шалдыққандар (диагнозы); спирттік ішімдіктерді пайдаланатындар; есірткі заттарды пайдаланатындар; діни сектада тұратындар; өзі-өзіне қол жұмсаушылар болды __________________________________________________
23. Бас жарақаты (жылы, саны) _______________________________________________
__________________________________________________________________________
24. Диспансерлік есепте тұрды ма (керегінің астын сызу керек): наркологиялық; туберкулез; психоневрологиялық; тері-венерологиялық. Диагнозы: ______________________
__________________________________________________________________________

25. Наличие психического заболевания: (подчеркнуть) да, нет.
Диагноз:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
26. Имеется ли в настоящий момент соматическое заболевание:(подчеркнуть) да, нет.
Диагноз: __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
27. Принуждался ли к насильственному половому акту/имеет ли расстройство сексуального предпочтения (гомосексуализм) ____________________________________________________________________________
28. Сопровождается ли пребывание в учреждении сильными эмоциональными переживаниями (нужное подчеркнуть): одиночество; тоска; депрессия; страх; паника; боязнь; замкнутость; враждебность; агрессия; злость; ненависть; гнев; чувство неудовлетворенности; чувство усталости и безысходности (жить не хочется); переживаний не испытывает.
29. Адаптация к условиям учреждения (нужное подчеркнуть): привык быстро, без затруднений; месяц; два-три месяца; полгода и более; до сих пор не может привыкнуть; иное
________________________________________________________________________________
Характерологические особенности
30. Темперамент (нужное подчеркнуть): экстраверт; интраверт; холерик; флегматик; сангвиник; меланхолик; смешанный тип темперамента
_________________________________________________________________________
31. Акцентуации характера:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
32. Черты характера (нужное подчеркнуть): общительность; тактичность; решительность; настойчивость; сдержанность; смелость; энергичность; невозмутимость; спокойствие; трудолюбие; добросовестность; отходчивость; откровенность; правдивость; искренность; вежливость; уверенность; скромность; замкнутость; бестактность; нерешительность; уступчивость; возбудимость; робость; вялость; вспыльчивость; пессимизм; грубость; скупость; унылость; риск; быстрота; рассудок; лень; самостоятельность; дисциплинированность; обидчивость; трусость; логичность; рассудительность; осторожность; гордость; раздражительность; невозмутимость; неряшливость; требовательность; заносчивость; тщеславие; честолюбие; самолюбие; иное
__________________________________________________________________________

25. Психикалық аурудың болуы: (астын сызу керек) иә, жоқ. Диагнозы: _____________
__________________________________________________________________________
26. Бүгінгі күнде соматикалық ауруы бар ма: (астын сызу керек) иә, жоқ. Диагнозы: ___
__________________________________________________________________________
27. Зорлық жыныстық актіге мәжбүрленген бе/сексуалдық артықшылық бұзылуы бар ма (гомосексуализм) _____________________________________________________________
28. Мекемеде болуы қатты эмоционалдық уайымдаумен қатар келеді ме (керегінің астын сызу керек): жалғыздық; мұң; депрессия; қорқыныш; үрей; қорқу; тұйықтық; дұшпандық; агрессия; ашу; өшпенділік; ызалану; қанағатсыздық сезімі; шаршау және үмітсіздік сезімі (өмір сүргісі келмейді); уайымдауы жоқ.
29. Мекеменің жағдайларына бейімделуі (керегінің астын сызу керек): қиындықсыз тез үйренді; бір ай; екі-үш ай; жарты жыл және одан көп; осы күнге дейін үйрене алмай жүр; өзге _______________________________________________________________________________
Мінез-құлық ерекшеліктері
30. Темпераменті (керегінің астын сызу керек): экстраверт; интраверт; холерик; флегматик; сангвиник; меланхолик; темпераменттің аралас типі _________________________
31. Мінез құлқының акцентуациясы: ___________________________________________
__________________________________________________________________________
32. Мінез-құлқының ерекшеліктері (керегінің астын сызу керек): тілтабысқыш; әдептілік; шешімділік; табандылық; ұстамдылық; батылдық; қуаттылық; қапалансыздық; салмақтылық; еңбек сүйгіштік; адалдық; қайтымдылық; ашықтық; ақиқаттық; шынайылық; сыпайылық; сенiмдiлiк; қарапайымдылық; тұйықтық; әдепсіздік; ынжықтық; көнгіштік; қозғыштық; жасқаншақтық; сылбырлық; қызбалық; пессимизм; тұрпайылылық; бақылдық; жабырқылық; тәуекел; жылдамдылық; пайым; жалқаулық; дербестілік; тәртіптілік; ренжеушілік; қорқақтық; қисындылық; пайымдылық; абайлық; мақтаныш; тітіркенушілік; қайтпас салақтық; талаптық; менмендік; даңғойлық; атаққұмарлық; өзін-өзі сүюшілік; өзге ____________________________
__________________________________________________________________________

33. Что для осужденного допустимо (нужное подчеркнуть):нецензурная брань; неряшливый внешний вид; опоздание на проверку(работу); сплетни; несдержанность в конфликтах (их провоцирование);мелкое хулиганство; грубость, цинизм; употребление спиртных напитков; ложь; применение физической силы; иное
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
34. Психогеометрическая фигура (нужное подчеркнуть): круг; квадрат; зигзаг; треугольник; прямоугольник.
35. Стиль поведения в конфликтной ситуации: __________________________________
__________________________________________________________________________
36. Из-за чего могут возникнуть конфликты (нужное подчеркнуть): плохое настроение; тяжелое самочувствие; стрессовое состояние; неприятности дома (с супругом, супругой, ребенком, любимым, любимой);предвзятое отношение к нему, сплетни (зависть, предательство);материальные затруднения; все надоело (все раздражает); общее нервозное состояние; кражи чужих вещей; иное _______________________________________________
__________________________________________________________________________
37. Чувствует себя более комфортно: в одиночестве; среди людей;
38. Мотивация поведения, доминирующие потребности (нужное подчеркнуть): физиологические потребности; потребность в самосохранении; потребность в принадлежности к социальной группе; потребность в уважении своей личности; потребность в самовыражении; иное ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
39. Ценности и установки: личностные оценки: ориентация на самосовершенствование; на помощь другим людям; на определенную деятельность; на удовлетворение своих потребностей; ________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
социальные ценности: ориентация на принятые в обществе моральные нормы, обычаи, нравы; уважение правопорядка; игнорирование норм и ценностей; избирательность ценностей в свою пользу; пренебрежение ценностями; _________________________________
__________________________________________________________________________
материальные ценности: деньги, вещи, собственность; не имеет значения; __________
__________________________________________________________________________
идейные ценности: мировоззрение; вера в бога; отношение к другим религиям и верующим; _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
интересы: увлечения и хобби; широта интересов; степень устойчивости интересов;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
идеалы: наличие идеала; человек, идея, поступок человека, литературный герой;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

33. Сотталған неге жол беруі мүмкін (керегінің астын сызу керек): былапыт сөйлеу; ұсқынсыз сыртқы көрінісі; тексеріске (жұмысқа) кешігу; өсек; жанжалдарда өзін-өзі ұстамаушылық (оларды аландату); ұсақ бұзақылық; тұрпайылылық, арсыздық; спирттік ішімдіктерді пайдалану; өтірік; физикалық күшін қолдану; өзге
__________________________________________________________________________
34. Психогеометриялық фигура (керегінің астын сызу керек): дөңгелек; төртбұрыш; зигзаг; үшбұрыш; тікбұрыш.
35. Жанжалды жағдайда мінез-құлқының стилі __________________________________
__________________________________________________________________________
36. Жанжалдар қандай жағдайда пайда болуы мүмкін (керегінің астын сызу керек): жаман көңіл-күй; ауыр жағдайы; стрестік жағдай; үйдегі жайсыздық (күйеуімен, әйелімен, баласымен, сүйіктісімен); оған жағымсыз қатынасы, өсек (қызғаныш, сатқындық); материалдық қиындықтар; бәрі зеріктірді (бәрі тітіркендіреді); жалпы күйгеліктік жағдай; басқа біреудің заттарын ұрлау; өзге __________________________________________
_____________________________________________________________________________________
37. Өзін жайлы сезінеді: жалғыздықта; адамдардың арасында;
38. Мінез-құлқының мотивациясы, басым қажеттіліктері (керегінің астын сызу керек): физиологиялық қажеттіліктер; өзін-өзі сақтау қажеттіліктері; әлеуметтік топ құрамында болу қажеттіліктері; тұлғасын өзгелердің сыйлауына қажеттілік; өз ойын білдіруге қажеттілік; өзге
__________________________________________________________________________
39. Құндылықтар және бағдарлары: жеке бағалау: өзін-өзі жетілдіруге бағдарлау; басқа адамдарға көмектесу; белгілі бір іске; өзінің қажеттіліктерін қанағаттандыруға
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
әлеуметтік құндылықтар: қоғамда орнатылған моральдық нормаларға, салттарға, өнегеге бағдарлау; құқықтық тәртіпті сыйлау; нормалар мен құндылықтарды ескермеу; құндылықтарды өз пайдасына таңдау; құндылықтарды менсінбеу;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
материалдық құндылықтар: ақша, заттар, жеке меншік; маңызы жоқ; _______________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
идеялық құндылықтар: дүниеге көзқарасы; құдайға сенуі; басқа дінге және сенушілерге қатынасы;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
қызығушылықтары: әуестігі және хоббиі; қызығушылықтарының кеңдігі; қызығушылықтары тұрақтылығының дәрежесі; _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
идеалдары: идеалдың болуы; адам, идея, адамның іс-әрекеті, әдеби қаһарманы;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

40. Социальная адаптация:
социальное окружение: взаимоотношения со знакомыми и друзьями; степень признания со стороны окружающих;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
восприятие социальной ситуации: исходит из реальной обстановки; живет в своем мире; в действиях преобладает логичность -нелогичность, адаптируется к ситуации быстро – медленно;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
41. Примечание: ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Психолог (Учреждение; звание; Ф.И.О., при его наличии) ________________________
__________________________________________________________________________
"_____" ___________________ 20 ___ г.
Приложение 3
к Правилам проведения
воспитательной работы с
осужденными к лишению свободы
Форма
Утверждаю
начальник учреждения ____
ДУИС по __________
____________ юстиции
__________________________
(подпись, Ф.И.О., при наличии)
Программа социальной адаптации и ресоциализации на 20 ___ год осужденного ____________________________________________________ (Ф.И.О., при его наличии)
1. Составляется по результатам изучения личности осужденного (в первом месяце пребывания в отряде), с приложением схемы изучения личности, в том числе:
Содержание
Сведения
1)
о состоянии здоровья
2)
об уровне образования
3)
об отношении к режиму отбывания наказания
4)
об имеющемся принудительном лечении
5)
об отношении к труду
6)
о взаимоотношениях в коллективе осужденных и с администрацией учреждения
7)
о социально-полезных связях, и взаимоотношение с ними

40. Әлеуметтік бейімделу:
әлеуметтік ортасы: таныстары және достарымен өзара қарым-қатынасы; айналасындағылардың оны мойындау дәрежесі; _______________________________________
__________________________________________________________________________
әлеуметтік жағдайды қабылдауы: нақты жағдайға сүйенді; өз әлемінде өмір сүреді; істерінде қисынды-қисынсыз әрекеттері басым болады, жағдайға жылдам баяу бейімделеді;
__________________________________________________________________________
41. Ескертпе: ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Психолог (Мекеме; атағы; Т.А.Ә., (ол болған кезде) ______________________________
__________________________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ________________
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Бекітемін
__________ бойынша ҚАЖД
______мекемесінің бастығы
әділет __________
__________________________
(қолы, Т.А.Ә, ол болған кезде)
Сотталған ______________________ (Т.А.Ә., ол болған кезде) 20___ арналған әлеуметтік бейімдеу және қайта әлеуметтендіру бағдарламасы
1. Жеке тұлғаны зерделеу сызбасын қоса беріп, сотталғанның жеке тұлғасын зерделеу нәтижесі бойынша жасалады (жасақта болған бірінші ай ішінде), соның ішінде:
Мазмұны
Мәліметтер
1)
денсаулық жағдайы туралы
2)
білім деңгейі туралы
3)
жазаны өтеу режиміне қатынасы туралы
4)
тағайындалған мәжбүрлеп емдеуі туралы
5)
еңбекке қатынасы туралы
6)
сотталғандар ұжымында және мекеме әкімшілігімен қарым-қатынасы туралы
7)
әлеуметтік-пайдалы қатынастары туралы, және олармен қарым-қатынасы

1. Как характеризовался в учреждении смешанной безопасности или другом учреждении.
2. Состояние здоровья в период отбывания наказания. Как относится к лечению.
3. Отношение к труду. Где и кем работал до ареста. Работает в учреждении. Насколько трудолюбив, добросовестен, аккуратен, проявляет инициативу в труде или ленив. Бережно или небрежно, безразлично относится к оборудованию, инструментам, сырью и т.д. Выполняет или нет правила техники безопасности. Если работает плохо или допускал отказы или уклонения от работы, то, как часто и по каким причинам.
4. Отношение к совершенному преступлению и к наказанию за него.  Осознает, осуждает или нет себя за совершенное преступление, или это делает с целью получить снисхождение. Наличие иска и его возмещение.
5. Отношение к установленному порядку отбывания наказания. Выполнение требований режима, правил внутреннего распорядка, правил личной гигиены. Отношение к администрации учреждения и ее требованиям, типичные проступки или поступки. Имеющиеся правонарушения, наличие поощрений и взысканий. Как относится к отрицательным поступкам других осужденных. С кем поддерживает связи, с кем дружит, какое влияние оказывает на других осужденных, либо они на него.
6. Отношение к учебе в общеобразовательной школе и профессиональном колледже. Обучается или нет, в каком классе, или на каких курсах, как учится. Если подлежит обучению и не учится, то почему.
7. Отношение к воспитательным мероприятиям. Отношение к социальным переменам в обществе. Отношение к занятиям в системе социально-правовой учебы, степень усвоения материала, активность на семинарских занятиях. Участие в культурно-массовых, спортивных мероприятиях. Участие в обязательных воспитательных мероприятиях.
8. Положение в коллективе осужденных и отношение к нему. В работе каких добровольных организаций участвует и отношение к ним.
9. Основные особенности психического облика личности, потребности, интересы.
10. Эмоции и чувства: положительные или отрицательные, активные или пассивные, настроения, переживания, любознательность.
11. Степень развития моральных, эстетических, интеллектуальных чувств, способности, знания, умения, склонности, навыки, привычки (отрицательные и положительные).
12. Особенности характера: спокойный, уравновешенный, медлительный, сильно возбудим, порывистый, вспыльчивый, деятельный, ленивый и т.д.
13. Отношение к семье: к кому проявляет заботу, переписка, кто присылает посылки, бандероли и т.д.
14. Отношение к самому себе: скромный, самокритичный, требовательный, занимается или нет самовоспитанием и его результаты.

1. Аралас қауіпсіздік немесе басқа мекемеде қалай мiнезделетіні.
2. Жазаны өтеу мерзiмiндегi денсаулығының жай-күйi. Егер науқастанса, онда емделуге қалай қарайды.
3. Еңбекке қатынасы. Қамауға алынғанға дейiн қайда және кiм болып жұмыс iстедi. Мекемеде жұмыс iстейдi. Қаншалықты еңбекқор, адал ұқыпты, еңбекте бастамашылық таныта ма немесе жалқау. Жабдықтарға, құрал-саймандарға, шиқуатқа және т.б. ұқыпты немесе ұқыпсыз, немқұрайлы қарайды. Техника қауiпсiздiгi ережелерін орындайды ма, жоқ па. Егер жаман жұмыс iстесе немесе жұмыстан бас тартса немесе жалтарса, онда қаншалықты жиi және қандай себептермен жасады.
4. Жасалған қылмысқа және сол үшiн берілген жазаға көзқарасы. Мойындайды, жасаған қылмысы үшiн өзiн айыптайды немесе айыптамайды, немесе кешірім алу мақсатында жасайды. Талап арыздың болуы және оны өтеу.
5. Жазаны өтеудің белгiленген тәртібіне қарым-қатынасы. Режим талаптарын, мекеменің iшкi тәртiп қағидаларын, жеке гигиена ережелерiн орындау. мекеменің әкiмшiлiгiне және оның талаптарына қарым-қатынасы, типтi теріс қылықтар немесе іс-әрекеттер. Құқық бұзушылықтары, марапаттаулары мен жазалауларының болуы. Басқа сотталғандардың теріс қылықтарына қалай қарайды. Кiмдермен байланыс жасайды, кiммен достасады, басқа сотталғандарға немесе олар оған қандай ықпал жасайды.
6. Жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектеп оқуға қатысы.
Оқиды ма, жоқ па, нешінші сыныпта немесе қандай курстарда, қалай оқиды. Егер оқуға тиіс болып оқымай жүрсе, онда неге оқымайды.
7. Тәрбие іс-шараларына қатынасы. Қоғамдағы әлеуметтiк өзгерiстерге қатысы. Әлеуметтiк-құқықтық оқуы жүйесiнiң сабақтарына қатынасы, материалды меңгеру дәрежесi, семинар сабақтарындағы белсендiлiгi. Мәдени-бұқаралық, спорттық iс-шараларға қатысуы. Міндетті тәрбие iс-шараларына қатысуы.
8. Сотталғандар ұжымындағы жағдай және оған қатынасы. Қандай өздігінен қызмет ету ұйымдарының жұмысына қатысады және оларға қатынасы.
9. Тұлғаның психикалық келбетiнiң негiзгi ерекшелiктерi, қажеттіліктері, қызығушылықтары.
10. Эмоциялар мен сезiмдер: оң немесе терiс, белсендi немесе енжар, көңiл-күйi, алаңдауы, құмарлығы.
11. Моральдық, эстетикалық, интелектуалдық сезімдерінің даму деңгейі, қабілеттері, білімі, іскерлігі, бейімділіктері, дағдылары, әдеттері (теріс және оң).
12. Мiнез-құлқының ерекшелiктерi: сабырлы, салмақты, баяу, қатты қозғыш, еліктегіш, ашуланшақ, іскер, жалқау және т.б.
13. Отбасына қарым-қатынасы: кiмге қамқорлық жасайды, хат алмасу, сәлем-сауқат, бандерольдерді және т.б. кiм жiбередi.
14. Өзі-өзiне қарым-қатынасы: тұйық, сыншыл, талап қойғыш, өзiн-өзі тәрбиелеумен айналысады ма, жоқ па және оның нәтижелерi.

15. Волевые качества: целеустремленность, самостоятельность, внушаемость, сила воли (волевой, слабовольный), решительность, настойчивость (настойчивый или упрямый, не настойчивый).
16. Выводы по характеристике: какие изменения в психическом облике осужденного наступили в процессе отбывания наказания. Целесообразность применения гуманных актов.
17. Степень поведения, выставленная начальником учреждения или лицом, его замещающим.
Начальник отряда __________________________________________________________
(ФИО, при его наличии, звание, подпись)
"_____" _________________ 20 ___ г.
СОГЛАСЕН
Начальник отдела по воспитательной работе с сужденными
________________________________________________________________________________
(ФИО, при его наличии, звание, подпись)
Приложение 6
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Начальнику учреждения ________
ДУИС по _____________________
_____________________________
(звание)
__________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., при его наличии)
"___" __________ 20___ года
Ходатайство о применении поощрения
Осужденный ________________________________________________________
(Ф.И.О., в случае его наличия)
Основание ходатайства к поощрению__________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Предлагаемый вид поощрения _______________________________________________
Начальник отряда №__ Учреждения _________ ДУИС по ___________________
____________________ ________________ ____________________________________
(звание)             (подпись)                   (Ф.И.О., при его наличии)
Приложение 7
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Постановление о поощрении осужденного
РГУ "Учреждение _____" №____ "___"_________20__г. Город ________
Начальник РГУ "Учреждение ______" ДУИС по ________ области/городу______ юстиции _________, рассмотрев ходатайство начальника отряда №___ _____________ о поощрении осужденного ______,
У С Т А Н О В И Л:
Осужденный _______________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
Основание поощрения: ____________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(конкретные действия, подтверждающие заслуженность поощрения,
в случае наличия к какому празднику приурочено)

15. Еркiндiк қасиеттерi: мақсаткерлік, дербестік, иланғыштық, ерік жігері (еркiн, нашар), батылдық, табандылық (табанды немесе тiк, табанды емес).
16. Мiнездеме бойынша қорытынды: жазасын өтеу барысында сотталғанның психологиялық келбетiнде қандай өзгерiстер пайда болды. Ізгілік актілерін қолданудың мақсатқа сәйкестігі.
17. Мекеме бастығы немесе оның орнындағы адам қойған, сотталғанның тәртібінің дәрежесі.
Жасақ бастығы __________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә, ол болған кезде)
20_____ ж. "___" ______________
КЕЛIСЕМІН
Сотталғандармен тәрбие жұмысы жөнiндегi бөлiм бастығы_____________________________
(қолы, Т.А.Ә, ол болған кезде)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____ облысы/қаласы бойынша
ҚАЖ ____________ мекемесінің
бастығы әділет ____________
(атағы)
__________ _________________
(қолы) (Т.А.Ә., ол болған кезде)
20___ жылғы "___" __________
Көтермелеуді қолдану туралы өтінішхат
Сотталған __________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
Көтермелеуді қолданудың негіздемесі _________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________ Ұсынылған көтермелеу түрі
________________________________________________________________________________
____ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД
_______ мекемесінің
№__ жасақ бастығы
әділет __________ __________ _____________________________
(атағы)      (қолы)            (Т.А.Ә., ол болған кезде)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сотталғанды көтермелеу туралы қаулы
"______мекемесі" РММ №____ 20__ж. "___"_________ ________ қаласы
________ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД "_____ мекемесі" РММ бастығы әділет ______, №___ жасақ бастығының сотталған ___ көтермелеу туралы өтінішхатын қарастырып
АНЫҚТАДЫ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
Көтермелеудің негіздемесі: __________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
____________________ (көтермелеуге лайық екендігін растайтын нақты қандай іс-әрекеттер үшін, қандай мейрамға байланысты)

На основании изложенного, руководствуясь статьями 128, 129 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
Осужденному ___________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии)
Начальник учреждения _____ ДУИС по городу _______ области ______
______________________________________________________________________________
(подпись)                         (Ф.И.О., при его наличии)
Ознакомлен
Осужденный ______________________________ "___" _______ 20__ года
Приложение 8
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал учета постановлений о поощрении осужденных
№ п/п
Дата регистрации постановления
Дата постановления, вид поощрения
Ф.И.О. (при его наличии) осужденного, номер отряда
Краткое содержание оснований поощрения
Примечание: в случае необходимости в журнал учета постановлений о поощрении осужденных вносятся дополнительные графы
Приложение 9
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Постановление о применении взыскания осужденному
РГУ "Учреждение ______" №____ "___"_________20__г. Город______
Начальник РГУ "Учреждения___" ДУИС по _____________________________, рассмотрев материалы в отношении осужденного ____________________________________ ,
У С Т А Н О В И Л:
Осужденный _________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии)
Основание применения взыскания:__________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(обстоятельства совершения нарушения установленного порядка
отбывания наказания, личность и предыдущее поведение осужденного)
На основании изложенного, руководствуясь статьями 104, 130, 132 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
К осужденному применить взыскание ____________________________________
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии)
Начальник учреждения _____ ДУИС по городу _______ области ________
__________________________________________________________________________
(подпись)                         (Ф.И.О., при его наличии)
Ознакомлен
Осужденный ______________________________ "___" _______ 20__ года
Приложение 10
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Заявка на проведение психодиагностического обследования осужденного
Дата __________________________
Ф.И.О.(при его наличии), звание, должность психолога __________________________
________________________________________________________________________________
Установочные данные осужденного:
Ф.И.О.(при его наличии), год рожд____________________________________________
Статья, срок, н/срока _______________________________________________________
Условия содержания ________________________________________________________
С какого времени в учреждении ______________________________________________
Обследовался ли ранее ______________________________________________________
Краткое описание задани
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии), звание, должность сотрудника ________________________
(подпись)
результат обследования и рекомендации в дальнейшей работе с обследуемым:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
обследование провел: _______________________________________________________
Приложение 11
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Начальнику _____________________________________________________________
(наименование учреждения)
от _________________________ ________ года рождения ____________________________
(Ф.И.О., при его наличии, осужденного) (место рождения) ____ 20 __ г. осужденного по статье____ УК к _______________ годам лишения свободы.
До осуждения проживал по адресу __________________
(индекс)
________________________________________________________________________________
(адрес)
работал _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование предприятия учреждения, занимаемая должность)
Заявка Прошу Вас при освобождении _________________________________________________
(оформить проездные документы, выписать
________________________________________________________________________________
талон убытия по адресу: указать точный адрес избранного места жительства,
________________________________________________________________________________
причины невозвращения к прежнему месту жительства)
В помощи по трудовому и бытовому устройству ______________________________________
(указать, нуждается или нет, если нуждается,
_________________________________________________________________________________
то указать конкретно, какая необходимая помощь, где намеревается работать)
_________________________________________________________________________________
___________ 20 __ г. ______________________________
(подпись осужденного)
Приложение 12
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Штамп учреждения ________________________________________________________
(кому)
Уведомление
___ ________ 20____ г. из ________________________________________________________
(наименование учреждения)
освобождается ___________________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, год и место рождения)
________________________________________________________________________________
отбывающий наказание ____________________________________________________________
(по какой статье (статьям) УК, мера наказания)
________________________________________________________________________________
который намерен выехать на жительство _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать адрес избранного местожительства)
________________________________________________________________________________
и работать ______________________________________________________________________
(указать место работы, избранное освобождаемым)
В соответствии со статьей 166 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
уведомляем о предстоящем освобождении, наличии у него жилья _________________________
________________________________________________________________________________,
его трудоспособности ____________________________________________________________
и имеющихся специальностях _____________________________________________________
Начальник учреждения ___________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, подпись)
_________________ 20 ___ г.
Приложение 13
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве
Ф.И.О. (при его наличии)
Год рождения
Когда, по какой статье, на какой срок осужден
Специальность
Конец срока
Избранное место жительства
Принятые меры
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 14
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Штамп
Учреждения
Начальнику Департамента полиции
______________________________________
______________________________________
Извещение
на лицо, освобождаемое (освобожденное) из учреждения УИС
20 __ г. из _______________________________________________________________________
(наименование учреждения УИС)
________________________________________________________________________________
(основание для освобождения)
Будет освобожден(а) освободился(ась) _______________________________________________
(дата освобождения)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)

Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 128, 129-баптарын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
_____ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД
_____ мекемесінің бастығы _______________ ___________________________
(қолы)            (Т.А.Ә., ол болған кезде)
Таныстым
Сотталған ____________________________ 20__ жылғы "___" _______
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сотталғандарды көтермелеу туралы қаулыларды есепке алу журналы
Қаулыны тіркеу күні
Қаулының күні, көтермелеу түрі
Сотталғанның Т.А.Ә.(ол болған кезде) жасақ нөмірі
Көтермелеу негіздемесінің қысқаша мазмұны
Ескертпе: қажет болған жағдайда сотталғандарды көтермелеу туралы қаулыларды есепке алу журналына қосымша бағандар енгізіледі.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Сотталғанға жазалауды қолдану туралы қаулы
"______мекемесі" РММ №____ 20__ж. "___"________ ________ қаласы
________ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД РММ "_____ мекемесінің" бастығы әділет ______, сотталған ________________________, қатысты материалдарды қарастырып
АНЫҚТАДЫ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
Жазалауды қолданудың негіздемесі: ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзған жағдайлар, сотталғанның жеке тұлғасы және бұрынғы тәртібі)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 104, 130, 132-баптарын басшылыққа алып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
жазалау шарасы қолдансын
_____ облысы/қаласы бойынша
_____ мекемесінің бастығы ___________________________________
Сотталған
Танысты ____________________________ 20__ жылғы "___" _______
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сотталғанға психодиагностикалық тексерiс жүргізуге өтiнiм
Күні _____________
Психологтың Т.А.Ә. (ол болған кезде), атағы, лауазымы ________________________________
________________________________________________________________________________
Сотталғанның белгiленген деректерi:
Т.А.Ә., (ол болған кезде) туған жылы _______________________________________________
Бап, мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы __________________________________________________
Ұстау шарты ____________________________________________________________________
Қай уақыттан бастап мекемеде_____________________________________________________
Бұрын тексерiлген бе _____________________________________________________________
тапсырманың қысқаша сипаттамасы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қызметкердiң Т.А.Ә. (ол болған кезде), атағы, лауазымы _______________________________
(қолы) тексерiстiң нәтижесі және тексерiлiп жатқан адаммен одан әрi жұмыс жасауға ұсыныстар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерiстi жүргiзген: _____________________________________________________________
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
_____________________________бастығына
(мекеменің атауы)
19__ ж. _____________туылған (туған жері) 20__ж. ҚК ____ бабы бойынша ____ жылға бас бостандығынан айыруға сотталған
_________________________________
(сотталғанның Т.А.Ә., ол богған кезде)
Cотталғанға дейін_________________________________тұрдым
(индекс) (мекен-жайы)
_______________________________________________________________ жұмыс жасадым
(кәсіпорынның, мекеменiң аты,қызметi)
Өтінім
Босатылған кезде маған __________________________________________________________
(жол құжаттарын ресiмдеудi,
________________________________________________________________________________
мекен-жай бойынша кету талонын беруiңiздi; таңдаған тұрғылықты жеріңіз
________________________________________________________________________________
нақты мекен-жайы, бұрынғы тұрғылықты жерiне оралмауының себептерi көрсетiлуiн)
________________________________________________________________________ өтiнемiн.
Жұмысқа және тұрмыстық орналастыру үшiн көмек ___________________________________
________________________________________________________________________________
(көмек қажет пе әлде жоқ па, егер қажет болса, қандай көмек керек
________________________________________________________________________________
екенi нақты көрсетiлсiн, қайда жұмыс iстейтiн ойы бар) сұраймын.
20___ жылғы ______________________________
(сотталғанның қолы)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Мекеменің
мөртаңбасы __________________ (кімге)
Хабарлама
20___ ж.________________________________________________________________________
(мекеме атауы)
_____________________________________________________________ жазасын өтеп жатқан
(ҚК қандай бабы (баптары) бойынша, жазалау шарасы)
________________________________________________________________________________
тұрғылықты жерге шығуға
________________________________________________________________________________
(таңдаған тұрғылықты мекен-жайы көрсетілсін)
және _______________________________________________________ жұмыс істеуге ойы бар
(босатылатынның таңдаған жұмыс орны көрсетілсін)
________________________________________________________ босатылады
(Т.А.Ә. ол болған кезде, туған жылы және жері)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 166-бабының 1-тармағына сәйкес оның тұрғылықты жерінің бар екені____________________ оның еңбекке жарамдылығы __________________________ және мамандығы ___________________туралы хабарлаймыз.
Мекеме бастығы_________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған жағдайда, қолы)
20___ж. ______________
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Еңбекке және тұрмыстық орналастыруды қажет ететiн адамдарды есепке алу журналы
Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Туған жылы
Қашан, қандай бап бойынша, қандай мерзімге сотталған
Мамандығы
Мерзімінің аяқталуы
Таңдаған тұрғылықты жері
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Мекеменің
мөртаңбасы
Полиция департаментінің бастығына
_________________________________
_________________________________
ҚАЖ мекемесiнен босатылатын (босатылған) адам туралы хабарлама
20__ ж. _________________________________________________________________________
(мекеменің атауы)
________________________________________________________________________________
(босатуға негiздеме)
________________________________________________________________________________
(босатылу күнi)
________________________________________________________ босатылды.
(Т.А.Ә., ол болған кезде)

1. Год, месяц, число, место рождения ________________________________________________
2. Место жительства, избранное при освобождении _____________________________________
________________________________________________________________________________
3. До осуждения проживал (а) у родителей; у родственников, в детском доме; в школе-интернате; в
общежитии учебного заведения, предприятия, в собственной квартире, на квартире у посторонних лиц по адресу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
без определенного места жительства
4. До осуждения работал (а), учился (лась) _____________________________________________
_________________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, класс, курс, должность, место работы)
5. Имеет специальности _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
6. В учреждении работал(а) по специальности ___________________________________________
7. Имеет образование _______________________________________________________________
8. В учреждении учился (лась) ________________________________________________________
9. Судимости (даты осуждения, наименования судов, указать статьи Уголовного кодекса по всем судимостям) _______________________________________________________________________
10. Последнее преступление совершенно: в одиночку; в группе и из ____ человек; совместно с
взрослыми (подчеркнуть);____________________________________________________________
11. Степень участия в совершенном преступлении ________________________________________
___________________________________________________________________________________
(организатор; подстрекатель; исполнитель; соучастник; укрыватель и др.)
12. Связи:
1) лица, с которыми был (а) осужден (а) в последний раз по одному делу ______________________
___________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка, место постоянного жительства)
2) лица, с которыми поддерживал (а) в учреждении близкие отрицательные связи и может поддерживать их в дальнейшем:
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка, место жительства, куда и когда намерен убыть)

1. Туған жылы, айы, күнi, жерi _____________________________________________________
2. Босатылған кезде таңдап алған тұрғылықты жерi ___________________________________
3. Сотталғанға дейiн мына мекен-жай бойынша: ата-анасымен бiрге; туысқандарымен бiрге; балалар үйiнде; мектеп-интернатта; оқу орнының, кәсiпорынның жатақханасында, жеке меншiк пәтерiнде, бөтен адамдардың пәтерiнде тұрды, нақты тұрғылықты жері жоқ ________
________________________________________________________________________________
(керегiнiң астын сызыңыз)
4. Сотталғанға дейiн жұмыс iстедi, оқыды ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, сыныбы, курсы, лауазымы, жұмыс орны)
5. Мамандығы ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Мекемеде мына мамандық бойынша жұмыс iстедi ___________________________________
7. Бiлiмi ________________________________________________________________________
8. Мекемеде оқыды _______________________________________________________________
9. Сотты болуы (соттау күндері, соттардың атаулары, барлық сотты болулар бойынша Қылмыстық кодекстің баптарын көрсету қажет)_______________________________________
10. Соңғы қылмысы: жалғыз, топпен және адаммен; ересектермен бiрлесiп (астын сызыңыз) жасалған; __________________________
11. Жасалған қылмысқа қатысу дәрежесi ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(ұйымдастырушы, арандатушы; орындаушы, ортақ қатысушы; жасырушы және т.б.)
12. Байланыстары:
1) бiр iс бойынша соңғы рет бiрге сотталған адамдар:
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты жерi)
2) жақын жағымсыз байланыстары болған және алдағы уақытта байланыста болуы мүмкiн адамдар: ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты жерi қайда және қашан кету ойы бар)

3) лица, которые могут оказать положительные влияние, из числа оставшихся на свободе или
подлежащих освобождению ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, место жительство)
13. Сведения о родственниках: _____________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, место жительства)
14. Характеристика за период пребывания в учреждении: ______________________________
отношение к ранее совершенному преступлению и отбытому наказанию, осуждает свое
преступление, наказание считает несправедливым, бравирует преступным прошлым, жалеет о том,
что преступление стало известно государственным органам:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
отношение к требованиям администрации: ___________________________________________
1) Отношение к труду, учебе _______________________________________________________
2) Стиль поведения _______________________________________________________________
3) Отношение к родственникам ____________________________________________________
4) Отношения с коллективом ______________________________________________________
5) Имел поощрения ______________________________________________________________
6) Имел взыскания _______________________________________________________________
7) Отношение к себе ______________________________________________________________
8) Направленность поведения ______________________________________________________
9) Отрицательные склонности и интересы ___________________________________________
10) Намерения после отбывания наказания: __________________________________________
11) Рекомендации о предупредительных мерах после освобождения: _____________________
________________________________________________________________________________
12) Физиологические особенности и перенесенные заболевания _________________________
________________________________________________________________________________

3) бостандықта қалған немесе мекемеден басатылуға жататын адамдар ішінен оң ықпал көрсетуi мүмкiн адамдар: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, тұрғылықты жерi)
13. Туысқандары туралы мәлiмет: ___________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде, тұрғылықты жерi)
14. Мекемеде болған мерзiм бойынша мiнездеме______________________________________ бұрын жасалған қылмысқа және өтелген жазаға қарым қатынасы; жасаған қылмысын айыптайды, жазаны әдiл емес деп санайды, бұрын жасалған қылмыстарын айтып мақтанады, қылмыс мемлекеттiк органдарға белгiлi болғанына өкiнедi;
Мекеме әкiмшiлiгiнiң талаптарына қарым-қатынасы: __________________________________
1) еңбекке, оқуға деген көзқарасы __________________________________________________
2) мiнез-құлық стилі ______________________________________________________________
3) туысқандарымен қарым-қатынасы ________________________________________________
4) ұжыммен қарым-қатынасы ______________________________________________________
5) марапаттаулары бар ____________________________________________________________
6) жазалаулары бар _______________________________________________________________
7) өзiне деген көзқарасы __________________________________________________________
8) мiнез-құлқының бағыты ________________________________________________________
9) жағымсыз қызығушылықтары мен бейiмдiлiктерi ___________________________________
10) жазасын өтегеннен кейiнгi ойы _________________________________________________
11) босатылғаннан кейiнгi ескерту шаралары туралы ұсынымдар
________________________________________________________________________________
12) физиологиялық ерекшелiктерi мен бұрын ауырған аурулары _________________________
________________________________________________________________________________

2. Присутствующие;
3. Повестка дня;
4. Докладчики;
5. Решение.
Приложение 18
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал приема осужденных в карантине
Ф.И.О. (при его наличии) возраст, другие данные
Откуда прибыл (учреждение)
Методы работы, методики
Характеристика
Рекомендации по работе
1
2
3
4
5
6
Приложение 19
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал приема по личным вопросам, психоконсультаций, психокоррекционных и психопрофилактических мероприятий
Дата, время
Ф.И.О.(при его наличии), возраст, другие данные
Характер консультации (первичная, вторичная, содержание беседы). Наименование психокоррекционного мероприятия, цель, степень деформации поведения индивида. Цель психопрофилактического мероприятия
Примечания (указываются необходимые пометки, в которых может быть направление к более узкому специалисту) Вывод о реакции и степени изменения поведения (необходимость проведения дополнительного комплекса мероприятий)
1
2
3
4
Если психокоррекционные и психопрофилактические мероприятия проводятся с группой, то в п. 2 указывается категория группы (категория учета).
Приложение 20
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал протоколов психодиагностических обследований осужденных (в том числе по заявкам сотрудников)
Дата, время
Ф.И.О. (при его наличии), возраст, биографические и др. данные
От кого поступил запрос (заявка)
Методы работы, психодиагностические методики
Результаты исследования выводы, примечания ФИО психолога
1
2
3
4
5
Если диагностика применяется групповым способом, то в п. 2 указывается категория группы. К журналу прилагается папка с отработанными бланками заявок
Приложение 21
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал консультаций для родственников осужденных
Дата время
Ф.И.О. (при его наличии) осужденного и родственника, степень родства
По чьей заявке проводится консультация
Характер проблемы
Результаты, выводы, рекомендации
1
2
3
4
5
Приложение 22
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал учета лиц, состоящих на профилактическом учете
Ф.И.О. (при его наличии) осужденного, общие данные, категория учета
Характеристика, основания постановки на профилактический учет
Рекомендации сотрудникам, Ф.И.О психолога
Ознакомлен Ф.И.О роспись сотрудников
1
2
3
4
5
Приложение 23
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал учета проводимых мероприятий в комнате психологической разгрузки для осужденных
Вид проводимой работы
Категория группы, список участников
Дата, начало/конец мероприятия
Результат
Примечание
1
2
3
4
5
6
Приложение 24
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Картотека лиц, состоящих на профилактическом учете
Психологическая карта осужденного, состоящего на учете
Фото
1. Ф.И.О. _________________________________________________________________

2. Қатысушылар;
3. Күн тәртібі;
4. Баяндаушылар;
5. Шешім.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Карантинде сотталғандарды қабылдау журналы
Т.А.Ә. (ол болған кезде) жасы, басқа деректер
УҰИ, ТИ, ТМ қайдан келді,
Жұмыстың әдістері, әдістемесі
Мінездеме
Жұмыс бойынша ұсынымдар
1
2
3
4
5
6
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Жеке мәселелер бойынша қабылдау психоконсультациялар, психотүзеу және психопрофилактикалық іс-шаралар журналы
Күні, уақы-ты
Т.А.Ә. (ол болған кезде), жасы, басқа дерек-тер
Консультацияның сипаты (алғашқы, екінші, әңгіменің мазмұны). Психотүзеу іс-шараларының атауы, индивид мінез-құлқының өзгеру мақсаты мен деңгейі. Психопрофилактикалық іс-шараның мақсаты
Ескертпе (ескертуде неғұрлым тар көлемді маманға жолдануы мүмкін қажетті белгілер жасалады). Редакциясы туралы және мінез-құлқының өзгеру деңгейі туралы қорытынды (қосымша іс-шаралар кешенін өткізу қажеттілігі)
1
2
3
4
Егер психотүзеу және психопрофилактикалық іс-шаралар топпен өткізілсе, онда 2-тармақта топ санаты (есеп санаты) көрсетіледі.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Сотталғандарды психодиагностикалық тексеру хаттамаларының журналы (соның ішінде қызметкерлердің өтінімдері бойынша)
Күні, уақыты
Т.А.Ә. (ол болған кезде) жасы, биографиялық және басқа деректер
Сұраным (өтінім) кімнен түсті
Жұмыстың әдістері, психоиагностикалық әдістемелер
Зерттеу нәтижелері, қорытындылар, ескертулер, психологтың Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
Егер диагностика топтық әдіспен жасалса, онда 2-тармақта топ санаты көрсетіледі. Журналға өтінімдердің қарастырылған бланкілері бар папка қоса беріледі
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Сотталғандардың туысқандары үшін консультациялар өткізу журналы
Күні, уақыты
Сотталғанның және туысқанның Т.А.Ә. (ол болған кезде), туысқандық деңгейі
Консультация кімнің өтінімі бойынша өткізіледі
Проблеманың сипаты
Нәтижелері, қорытындылары, ұсынымдар
1
2
3
4
5
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Профилактикалық есепте тұрған адамдарды есепке алу журналы
Сотталғанның Т.А.Ә. (ол болған кезде), жалпы мәліметтер, есеп санаты
Профилактикалық есепке тұрғызу сипаттамасы, негіздері
Қызметкерлерге ұсынымдар, психологтың Т.А.Ә.
Таныстым, Т.А.Ә. қызметкерлердің қолы
1
2
3
4
5
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Сотталғандарға арналған психологиялық босаңсу бөлмесінде өткізілетін іс-шараларды есепке алу журналы
Өткізілетін жұмыстың түрі
Топ санаты, қатысушылардың тізімі
Іс-шараның күні, басы/аяғы
Нәтиже
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Профилактикалық есепте тұрған адамдардың картотекасы
Есепте тұрған сотталғанның психологиялық картасы
Фото
1.Т .А.Ә. (ол болған кезде) _________________________________________________________

2. Год рождения ___________________________________________________________
3. Национальность _________________________________________________________
4. Статья, срок, начало срока, конец срока _____________________________________
5. Группа профилактического учета ___________________________________________
страница 2
Данные первичного обследования
Дата обследования _________________________________________________________
1. Социальное положение ___________________________________________________
1.1. Образование __________________________________________________________
1.2. Профессия ____________________________________________________________
1.3. Служба в Вооруженных силах ____________________________________________
1.4. Количество судимостей, где отбывал наказание _____________________________
________________________________________________________________________________
1.5. Семейное положение ____________________________________________________
2. Состоял ли на учете у психиатра, нарколога __________________________________
3. Были ли черепно-мозговые травмы _________________________________________
4. Психические заболевания и суициды у близких родственников __________________
________________________________________________________________________________
5. Внешний осмотр _________________________________________________________
страница 3
Психологическая характеристика
1. Интеллект (высокий, низкий, средний) ______________________________________
2. Самооценка (заниженная, завышенная) ______________________________________
3. Эмоциональные и характерологические особенности __________________________

2. Туған жылы ___________________________________________________________________
3. Ұлты _________________________________________________________________________
4. Бабы, мерзімі, мерзімінің басталуы, мерзімінің аяқталуы _____________________________
5. Профилактикалық есептің тобы___________________________________________________
2-парақ
Алғашқы зерделеудің деректері
Зерделеу күні____________________________________________________________________
1. Әлеуметтік жағдай _____________________________________________________________
1.1.Білімі________________________________________________________________________
1.2. Кәсібі _______________________________________________________________________
1.3. Қарулы күштерде қызмет ______________________________________________________
1.4. Сотталу саны, жазаны қайда өтеген______________________________________________
________________________________________________________________________________
1.5. Отбасы жағдайы______________________________________________________________
2. Психиатрда, наркологта есепте тұрған ба___________________________________________
3. Бас миының зақымданулар болды ма ______________________________________________
4. Жақын туысқандарында психикалық аурулар және өзі-өзіне қол жұмсау ________________
________________________________________________________________________________
5. Сыртқы тексеру________________________________________________________________
3-парақ
Психологиялық мінездеме
1. Интеллект (жоғары, төмен, орташ_________________________________________________
2. Өзін-өзі бағалау (төмен, жоғары)__________________________________________________
3. Эмоционалдық және мінезтану ерекшеліктері_______________________________________

4. Отношение к окружающим: дружелюбное (да, нет)________, идет на разумные уступки (да, нет) _______ настрой на конфликт с членами своей микросреды (есть, нет) ____ наличие или отсутствие придирчивости, иронии, сарказма, прерывания отношения по незначительному поводу __________________________________________________________ расположен к новым контактам ____________________________________________________ избегает новых контактов, проблемы одиночества, недостатки отношений ________________ ________________________________________________________________________________
адаптация в среде (быстрая, медленная)
__________________________________________________________________________

4. Қоршаған ортаға қатынасы: достық ниетте (иә, жоқ)___, ақылмен жол береді (иә, жоқ)___
өзінің микроорта мүшелерімен шиеленіске дайындығы (бар, жоқ)_____ қазымырдықтың, иронияның, мысқылдықтың, маңызы жоқ себептер бойынша қатынасты үзу бар немесе жоқтығы ______________________ жаңа байланыстарға бейім _________________________________________________________ жаңа байланыстардан қашқындайды, жалғыздық проблемалар, қатынастың жетіспеушілігі__ ________________________________________________________________________________ ортаға бейімделу (тез, жай)________________________________________________________

5. Отношение к труду (ориентирован на сам процесс труда или на поиски выгодной работы
______________________________________________________________________________
страница 4
Индивидуальный план психокоррекционной работы
Дата
Мероприятия
Ответственный
Отметка о выполнении
1
2
3
4
Страница 5
Психодиагностика
Дата
Методика
Результаты тестирования
1
2
3
Страница 6
Регистрация собеседований
Дата
Результаты беседы
Примечание
1
2
3
Приложение 25
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Договор об оказании услуг № ____
город/поселок ________ "_" _______20_г.
1. Первая сторона – учреждение __ ДУИС по ___ области/городу, именуемая в дальнейшем – Учреждение, в лице ________________________________, вторая сторона осужденный _____________________________, именуемая в дальнейшем Исполнитель, третья сторона ___________________________, именуемая в дальнейшем Заказчик, заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем:
2. Предмет договора
2.1. Заказчик предоставляет Исполнителю заказ на оказание услуг по изготовлению ____________________, обеспечивает его материалами и сырьем, а также необходимыми инструментами.
2.2. Исполнитель оказывает услуги по изготовлению __________________________.
2.3. После поступления на контрольный счет наличности временного размещения денег учреждения дохода от реализации товара от Заказчика Учреждение осуществляет его перечисление Исполнителю на лицевой счет.
3. Права и обязанности Исполнителя.
3.1. Исполнитель имеет право:
1) на заключение, изменение, дополнение и расторжение настоящего договора в порядке и на условиях, предусмотренных действующим законодательством;
2) на своевременную и в полном объеме выплату дохода от реализации товаров в соответствии с условиями настоящего договора;
3) требовать от сторон выполнения условий настоящего договора;
3.2. Исполнитель обязан:
1) качественно и в установленный срок оказывать услуги для Заказчика, в соответствии с настоящим договором;
2) не нарушать режим содержания в учреждении и соблюдать трудовую дисциплину;
3) соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии при оказании услуг, обусловленных настоящим договором;
4) бережно относиться к предоставленным материалам и имуществу Заказчика;
5) возмещать Заказчику причиненный вред, в соответствии с действующим законодательством.
4. Права и обязанности Заказчика.
4.1. Заказчик имеет право:
1) изменять, дополнять, расторгать настоящий договор в порядке и по основаниям, которые установлены законодательством;

5. Еңбекке қатынасы (еңбек процессіне немесе пайдалы жұмысты іздестіруге бағдарланған)
________________________________________________________________________________
4-парақ
Психотүзеу жұмысыныың жеке жоспары
Күні
Іс-шара
Жауапты
Орындау туралы белгі
1
2
3
4
5-парақ
Психодиагностика
Күні
Әдіс
Тестілеу қорытындысы
1
2
3
6-парақ
Зерделеулердің қорытындысы
Күні
Әңгіменің қорытындысы
Ескертпе
1
2
3
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Қызмет көрсету туралы келісімшарт № ____
________ қаласы/кенті                                    20_ ж "_" _______.
1. Бірінші жақ – ___ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД ___ мекемесі, бұдан - әрі – Мекеме деп аталатын, оның атынан________________________________, екінші жақ сотталған ___________________________________, одан әрі Орындаушы деп аталатын, үшінші жақ ___________________________, одан әрі тапсырыс беруші деп аталатын, төмендегі бойынша осы келісім-шартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасады:
2. Келісімшарттың мәні
2.1. Тапсырыс беруші ____________________ жасау бойынша Орындаушыға қызмет көрсетуге тапсырыс ұсынады, оны материалдармен және шикізатпен, сондай-ақ қажетті құрал-саймандармен қамтамасыз етеді.
2.2. Орындаушы __________________________ жасау бойынша қызмет көрсетеді.
2.3. Тапсырыс берушіден тауарды сатудан түскен кіріс мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың бақылау шотына келіп түскеннен кейін, Мекеме оны Орындаушының жеке шотына аударуды жүзеге асырады.
3. Орындаушының құқықтары және міндеттері.
3.1. Орындаушының:
1) осы келісімшартты қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте және жағдайларда жасауға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;
2) осы келісімшарт жағдайларына сәйкес уақтылы және толық мөлшерде тауарды сатудан пайданы алуға;
3) жақтардан осы келісімшарт жағдайларын орындауды талап етуге құқығы бар;
3.2. Орындаушы:
1) осы келісімшартқа сәйкес, Тапсырыс берушіге сапалы және бекітілген уақытында қызметтерді көрсетуге;
2) мекемедегі ұстау режимін бұзбауға және еңбек тәртібін сақтауға;
3) осы келісімшартпен белгіленген қызметтерді көрсету кезінде еңбек қауіпсіздігі және қорғауы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитарияны сақтауға;
4) тапсырыс беруші ұсынған материалдар мен мүлікке ұқыпты қарауға;
5) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Тапсырыс берушіге келтірілген залалды өтеуге міндетті.
4. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері.
4.1. Тапсырыс берушінің:
1) осы келісімшартты қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте және жағдайларда жасауға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;

2) требовать от Исполнителя выполнения условий настоящего договора.
3) вносить ходатайство о поощрении Исполнителя за добросовестное оказание услуг, установленных настоящим договором;
4) на возмещение вреда, нанесенного Исполнителем Заказчику при оказании услуг;
5) устанавливать Исполнителю испытательный срок;
4.2. Заказчик обязан:
1) соблюдать условия настоящего договора;
2) предоставлять Исполнителю для оказания услуг все необходимые материалы и инструменты;
3) осуществлять заказы на оказание услуг Исполнителю, обусловленные настоящим договором;
4) своевременно, в полном объеме и, в обязательном порядке перечислять доход исполнителя от реализации товаров на контрольный счет наличности временного размещения денег Учреждения.
5. Права и обязанности Учреждения.
5.1. Учреждение имеет право:
1) изменять, дополнять, расторгать настоящий договор в порядке и по основаниям, которые установлены законодательством;
2) осуществлять контроль за деятельностью Исполнителя;
3) давать распоряжение Исполнителю о частичном или полном прекращении деятельности по оказанию услуг Заказчику в случаях: поступления соответствующих указаний Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан; стихийных бедствий; не соблюдение Заказчиком предусмотренных договором обязательств с письменным уведомлением Заказчика не менее чем за неделю; не соблюдения Исполнителем режима содержания или нарушения трудовой дисциплины.
5.2. Учреждение обязано:
1) своевременно и в полном объеме выплачивать Исполнителю дохода от реализации товаров, поступившего от Заказчика, после произведенных обязательных удержаний;
2) осуществлять контроль за соблюдением Исполнителем санитарных норм, правил противопожарной безопасности, правил и норм по безопасности и охране труда.
6. Заказчик и Исполнитель взаимосогласуют:
1) Порядок предоставления сырья, материалов и инструментов Исполнителю
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(цена и количество приобретения, безвозмездная передача)
2) Виды и объемы оказываемых услуг;
3) Размер дохода Исполнителя от реализации товаров;
4) Сроки исполнения заказа и передачи заказчику готовой продукции;
5) Порядок формирования цены на изготовленную Исполнителем продукцию (выполненные услуги).
7. Учреждение и Исполнитель взаимосогласуют режим работы (в течение времени, свободного от выполнения обязательных работ).
8. Заказчик и Учреждение взаимосогласуют порядок перечисления дохода Исполнителя от реализации товаров на контрольный счет наличности временного размещения денег Учреждения.

2) Орындаушыдан осы келісімшарттың талаптарын орындауды талап етуге;
3) осы келісімшартпен белгіленген қызметтерді адал орындағаны үшін Орындаушыны көтермелеуге қолдаухат енгізуге;
4) қызмет көрсету кезінде Тапсырыс берушіге Орындаушымен келтірілген залалды өтеуге;
5) Орындаушыға сынақ мерзімін орнатуға құқығы бар.
4.2. Тапсырыс беруші:
1) осы келісім-шарттың жағдайларын сақтауға;
2) Орындаушыға қызмет көрсетуге қажетті барлық материалдарды және құрал-саймандарды ұсынуға;
3) осы келісімшартпен белгіленген қызметтерді көрсетуге тапсырыстарды жүзеге асыруға;
4) Орындаушының тауарды сатудан түскен кірісті Мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың бақылау шотына уақтылы, толық мөлшерде және міндетті тәртіпте аударуға міндетті.
5. Мекеменің құқықтары және міндеттері.
5.1. Мекеменің:
1) осы келісімшартты қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте және жағдайларда жасауға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;
2) Орындаушының қызметіне бақылау жасауға;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тиісті тапсырмалары түскен жағдайда, табиғи зілзала, кем дегенде бір апта бұрын Тапсырыс берушіні жазбаша хабардар етумен Тапсырыс беруші келісімшартта көзделген міндеттемелерін орындамаған, Орындаушы ұстау режимін не еңбек тәртібін сақтамаған жағдайларында Орындаушыдан Тапсырыс берушіге қызметтер көрсету бойынша жұмысты бөлігімен не толық тоқтату туралы тапсырмалар беруге құқығы бар.
5.2. Мекеме:
1) міндетті ұстауларды жасағаннан кейін Тапсырыс берушіден тауарды сатудан түскен кірісті уақтылы және толық көлемде Орындаушыға аударуға;
2) Орындаушының еңбек қауіпсіздігін және қорғауын, өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитарияны сақтауын бақылауға міндетті.
6. Тапсырыс беруші және Орындаушы:
1) Орындаушыға шикізатты, материалдар мен құрал-саймандарды ұсыну тәртібін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(сатып алу бағасы және саны, өтеусіз тапсыру)
2) Көрсетілетін қызметтердің түрлері мен көлемін;
3) Орындаушының тауарларды сатудан түскен кіріс мөлшерін;
4)Тапсырысты орындау және дайын өнімді тапсырыс берушіге ұсыну мерзімдерін;
5) Орындаушы жасаған өнімге (орындалған қызметтер) бағаны қалыптастыру тәртібін өзара келіседі.
7. Мекеме және Орындаушы жұмыс режимін өзара келіседі (міндетті жұмыстарды орындаудан бос уақыт ішінде).
8. Тапсырыс беруші және Мекеме Орындаушының тауарларды сатудан түскен кірісін Мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың бақылау шотына аудару тәртібін өзара келіседі.

9. Реквизиты и подписи сторон:
Заказчик Учреждение
________________________ ________________________
________________________ ________________________
Исполнитель
_________________________ __________________________
Примечание:
1. Запрещается производить следующие виды работ и услуг:
1) производство любых видов оружия, боевых припасов, взрывчатых веществ пиротехнических изделий, а также ремонт любых видов оружия;
2) изготовление и реализация наркотических, сильнодействующих психотропных, токсических и ядовитых веществ;
3) посев, возделывание и сбыт культур, содержащих наркотические, и ядовитые вещества;
4) переработка руд драгоценных металлов, радиоактивных и редкоземельных элементов;
5) ремонт и переделка изделий из драгоценных металлов, камней и изделий с применением таких материалов;
6) занятие медицинской деятельностью;
7) производство ликероводочных и табачных изделий;
8) изготовление орденов и медалей.
9) изготовление штампов, штемпелей, печатей, шрифтов.
10) изготовление заточек, колюще - режущих предметов:
11) ремонт и производство множительной, радиотелеграфной, телефонной, телефаксной, компьютерной техники.
Данный перечень не является окончательным.
2. Заказчик самостоятельно осуществляет процедуру регистрации документов, а также иные обязательные выплаты в соответствии с Налоговым законодательством.
3. Заказчиком выступают субъекты предпринимательства, кроме близких родственников осужденного являющегося исполнителем.

9. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Тапсырыс беруші                        Мекеме
__________________________            ________________________
__________________________            ________________________
Орындаушы
__________________________
__________________________
Ескертпе:
1. Жұмыстардың және қызметтердің келесі түрлерін жасауға тыиым салынады:
1) қарудың, оқ дәрілердің, жарылғыш заттардың, пиротехникалық бұйымдардың барлық түрлерін, сондай-ақ қарудың барлық түрлерін жөндеуге;
2) есірткілік, аса әсер етуші психотроптық, уыттандыратын және улы заттарды жасауға және сатуға;
3) есірткі және улы заттары бар дақылдарды себуге, өсіруге және сатуға;
4) металдардың, радиоактивті және сирек кездесетін жер элементтерінің кендерін қайта өндеуге;
5) құндылы металдарды, тастарды және бұйымдарды жөндеу және қайта өдеу және осындай материалдарды қолдануға;
6) медициналық қызметпен айналысуға;
7) ликерарақ және темекі бұйымдарын жасауға;
8) оредендер мен медальдарды жасауға;
9) штамптарды, штемпельдерді, мөрлерді, шрифттерді жасауға;
10) кескіш-тескіш заттарын, қайрауларды жасауға;
11) көшіргіш, радиотелеграфтық, телефондық, телефакстік, компьютерлік техниканы жөндеуге және өндіруге.
Бұл тізбе соңғы емес.
2. Тапсырыс беруші құжаттарды тіркеу рәсімін, сондай-ақ Салық заңнамасына сәйкес өзге де міндетті төлемдерді дербес жүзеге асырады.
3. Орындаушы болып табылатын сотталғанның жақын туыстарынан басқа тапсырыс беруші кәсіпкерлік субъектілері болып табылады.