О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2019 года № 19314. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-136/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 19.10.2020 № ҚР ДСМ-136/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В соответствии с пунктом 2 статьи 46 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11958, опубликован 7 сентября 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания консультативно-диагностической помощи, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания консультативно-диагностической помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 46 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оказания консультативно-диагностической помощи.
Консультативно-диагностическая помощь (далее – КДП) оказывается:
1) в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП);
2) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).";
пункт 3 дополнить подпунктом 7 следующего содержания:
"7) повторный прием - повторное обращение к одному профильному специалисту на следующий день и в течении одного месяца с момента первичного обращения по одному и тому же случаю заболевания.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Оказание КДП в рамках ГОБМП и в системе ОСМС осуществляется по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) в соответствии с поводами обращения, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 90643).
Оказание КДП осуществляется без направления специалиста ПМСП в следующих случаях:

"Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № ҚР ДСМ-121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 тамызда № 19314 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-136/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.10.2020 № ҚР ДСМ-136/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2019 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 46-бабының 2-тармағына сәйкес және Қарағанды облысы үшін пилоттық режимде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды сынау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген, "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 7 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 46-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және халыққа консультациялық-диагностикалық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
Консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК):
1)тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК);
2)міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) көрсетіледі.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 7-тармақшамен толықтырылсын:
"7) қайталап жүгіну - бір бейінді маманға бір күннен кейін және бір ай ішінде сол бір аурудың жағдайы бойынша алғашқы жүгінген сәттен бастап қайталап жүгіну.";
5-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"5. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде КДК көрсету медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) маманының жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 90643 болып тіркелген) жүгіну себептеріне сәйкес жүзеге асырылады.
КДК көрсету МСАК маманының жолдамасынсыз мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:

1) при направлении профильным специалистом на дополнительные лабораторно-инструментальные исследования и консультации других профильных специалистов для верификации диагноза в рамках одного случая;
2) при обращении на повторный прием к профильному специалисту;
3) при обращении пациента по поводу травмы или оказания экстренной и плановой стоматологической помощи;
4) при обращении пациента по поводу заболеваний дерматовенерологического профиля;
5) при обращении участников, инвалидов Великой Отечественной Войны и лиц, приравненных к ним;
6) услуг, оказываемых передвижными медицинскими комплексами и консультативно-диагностическими поездами.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Выдача направления специалиста ПМСП на КДП осуществляется согласно поводам обращения для направления на консультативно-диагностические услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС согласно приложениям 1 и 6 к настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. КДП оказывается в рамках перечня ГОБМП, определяемого в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и перечня медицинской помощи в системе ОСМС, определяемого в соответствии с пунктом 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" и включает:
1) перечень медицинских услуг, оказываемых на уровне КДП в рамках ГОБМП согласно приложениям 2 и 7 к настоящим Правилам;
2) перечень медицинских услуг, оказываемых на уровне КДП в рамках ГОБМП и в системе ОСМС согласно приложениям 3 и 8 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктами 7-1, 7-2 следующего содержания:
"7-1. Динамическое наблюдение на уровне КДП осуществляется при социально-значимых заболеваниях, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами в рамках ГОБМП.
Перечень, объемы, периодичность проведения осмотров участковой медицинской сестры, врача ПМСП, профильных специалистов, лабораторных и инструментальных исследований, сроки наблюдения, критерии снятия с учета определяются по перечню социально-значимых заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами на уровне КДП в рамках ГОБМП согласно приложениям 4 и 9 к настоящим Правилам.
При хронических заболеваниях, подлежащих наблюдению профильными специалистами, наблюдение на уровне КДП осуществляется в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
Перечень, объемы, периодичность проведения осмотров участковой медицинской сестры, врача ПМСП, профильных специалистов, лабораторных и инструментальных исследований, сроки наблюдения, критерии снятия с учета определяются по перечню хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами на уровне КДП в рамках ГОБМП и в системе ОСМС согласно приложениям 5 и 10 к настоящим Правилам.

1) бір жағдайдың шеңберінде диагнозды верификациялау үшін қосымша лабораториялық-диагностикалық зерттеулерге және басқа да бейінді мамандардың консультациясына жолдамасы кезінде;
2) бейінді маманға қайталап қабылдауға жүгіну кезінде;
3) жарақаттар немесе шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек көрсетуге байланысты пациент жүгінген кезінде;
4) дерматовенерологиялық бейін ауруы бойынша пациент жүгінген кезде;
5) Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және оларға теңестірілген адамдар жүгінген кезде;
6) жылжымалы медициналық кешендермен және консультациялық-диагностикалық поездармен көрсетілетін қызметтер";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. МСАК маманының КДК-ға жолдама беруі осы Қағидаларға 1 және 6-қосымшаларға сәйкес ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде консультациялық-диагностикалық көрсетілетін қызметтерге жіберу үшін жүгіну себептеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. КДК "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 34-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған ТМККК тізбесінің шеңберінде және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалған МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек тізбесінің шеңберінде көрсетіледі" және:
1) осы Қағидаларға 2 және 7-қосымшаларға сәйкес ТМККК шеңберінде КДК деңгейінде көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі;
2) осы Қағидаларға 3 және 8-қосымшаларға сәйкес ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде КДК деңгейінде көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесін қамтиды";
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2 -тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. КДК деңгейінде динамикалық байқау ТМККК шеңберінде бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде жүзеге асырылады.
МСАК учаскелік мейіргерлерінің, дәрігерлерінің, бейінді мамандардың қарап-тексеруін, зертханалық және аспаптық зерттеулерді жүргізудің кезеңділігі, тізбесі, көлемдері, бақылау мерзімдері, есептен алу өлшемшарттары осы Қағидаларға 4 және 9-қосымшаларға сәйкес ТМККК шеңберінде КДК деңгейінде бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі бойынша айқындалады.
Бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулар кезінде КДК деңгейінде байқау ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде жүзеге асырылады.
МСАК учаскелік мейіргерлерінің, дәрігерлерінің, бейінді мамандардың қарап-тексеруін, зертханалық және аспаптық зерттеулерді жүргізудің кезеңділігі, тізбесі, көлемдері, бақылау мерзімдері, есептен алу өлшемшарттары осы Қағидаларға 5 және 10-қосымшаларға сәйкес ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде КДК деңгейінде бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулардың тізбесі бойынша айқындалады.

7-2. КДП оказывается на платной основе согласно Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11341) и в рамках добровольного медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Направление пациентов в рамках ГОБМП и системе ОСМС на получение КДП на республиканском уровне осуществляется Комиссиями, созданными в медицинских организациях (далее – Комиссия МО) по месту прикрепления пациента.";
пункты 10, 11 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Врачу ПМСП или другому профильному специалисту, направившему пациента на консультацию, профильный специалист, оказавший КДП, представляет медицинское заключение, в которой указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также рекомендации по дальнейшему ведению пациента с внесением в информационную систему.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Для оказания КДП в медицинских организациях республиканского уровня Управлениям здравоохранения областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент необходимо:
проводить распределение объемов, выделяемых на оказание КДП медицинским организациям;
вести мониторинг выполнения работ по освоению объемов на оказание КДП.".
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 согласно приложениям 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридической департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

7-2. КДК Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен талаптарының негізінде және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақылы қызметтер көрсету мен қаржыландырудың басқа да көздері арқылы ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде ақылы негізде көрсетіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Республикалық деңгейде КДК алуға ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде пациенттерді жолдауды пациенттің бекітілген жері бойынша медициналық ұйымдарда құрылған Комиссия жүзеге асырады.";
10, 11-тармақтар алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. МСАК дәрігеріне немесе басқа бейінді маманға пациентті консультацияға жіберген КДК көрсеткен бейінді маман жүргізілген тексеру мен емдеу нәтижелері көрсетілген медициналық қорытындыны, сондай-ақ ақпараттық жүйелерге енгізумен пациентті одан әрі қадағалап қарау бойынша ұсынымдар ұсынады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарда КДК көрсету үшін облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының денсаулық сақтау басқармалары:
медициналық ұйымдарға КДК көрсетуге бөлінетін көлемдерді бөлуді жүргізу;
КДК көрсетуге көлемдерді игеру бойынша жұмыстарды орындау мониторингін жүргізу қажет.".
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 1-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.