О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 933 "Об утверждении Правил предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № ҚР ДСМ-143. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2019 года № 19622. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2020 № ҚР ДСМ-225/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 97) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 933 "Об утверждении Правил предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16245, опубликован 1 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Биртанов
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 ноября 2019 года
№ ҚР ДСМ - 143
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 декабря 2017 года № 933
Правила предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации

"Санитариялық авиация нысанында медициналық көмекті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 933 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № ҚР ДСМ-143 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 қарашада № 19622 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2020 № ҚР ДСМ-225/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 97) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Санитариялық авиация нысанында медициналық көмекті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 933 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16245 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 1 ақпанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Cанитариялық авиация нысанында медициналық көмекті ұсыну қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 20 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-143 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 933 бұйрығымен
бекітілген
Санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті ұсыну Қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации (далее – Правила) разработаны согласно подпункта 97) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) авиационные услуги – услуги гражданской авиации, связанные с организацией и обеспечением воздушных перевозок пассажиров, багажа, грузов, почтовых отправлений и выполнением авиационных работ за плату или по найму;
2) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
3) воздушное судно – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
4) командир воздушного судна – лицо, в установленном порядке прошедшее соответствующее обучение, имеющее свидетельство пилота и допуск на право самостоятельного управления воздушным судном данного типа, согласно Закону Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон о воздушном пространстве);
5) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
7) диспетчерская служба (далее – ДС) – структурное подразделение Национального координационного центра экстренной медицины и областной ССМП по оперативному управлению, на основе применения технических средств связи, сбора информации, ее обработки и осуществления оперативного контроля;
8) скорая медицинская помощь (далее – СМП) – форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, а также при необходимости транспортировки органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 97) тармақшасына сәйкес әзірленді және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) авиациялық қызметтер көрсету – азаматтық авиацияның жолаушыларды, багажды, жүкті, почта жөнелтілімдерін әуемен тасымалдауды ұйымдастыру мен қамтамасыз етуге және авиациялық жұмыстарды ақысын алып немесе жалдау бойынша орындауға байланысты қызметтер көрсетуі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) әуе кемесі – жер (су) бетінен шағылысқан ауамен әрекеттесуді болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебінен атмосферада қалықтайтын аппарат;
4) әуе кемесінің командирі – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Әуе кеңістігі туралы заң) сәйкес белгіленген тәртіппен тиісті оқытудан өткен, пилот куәлігі және осы үлгідегі әуе кемесін дербес басқару құқығына рұқсаты бар адам;
5) әуекомпаниясы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) диспетчерлік қызмет (бұдан әрі – ДҚ) – Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы мен облыстық ЖМКС-ның техникалық байланыс құралдарын қолдану, ақпарат жинау, оны өңдеу және жедел бақылауды жүргізу негізінде жедел басқару жөніндегі құрылымдық бөлімшесі;
8) жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖМК) – денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл және жедел медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жай-күй туындаған кезде, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тасымалдау қажет болған кезде медициналық көмек ұсыну нысаны;

9) станция скорой медицинской помощи (далее – ССМП) – медицинская организация, оказывающая круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому и детскому населению при угрожающих жизни (пациента и (или) окружающих) состояниях, несчастных случаях, острых тяжелых заболеваниях, обострении хронических заболеваний, как на месте происшествия, так и в пути следования;
10) фельдшер бригады СМП (мобильной бригады санитарной авиации) – лицо, имеющее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Лечебное дело" (или "Акушерское дело") и повышение квалификации по специальности "Лечебное дело", а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер – лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", "Сестринское дело", для лиц, приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5945), сертификат специалиста по специальности "Лечебное дело" или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и сертификат со средним уровнем квалификации;
11) врач мобильной бригады санитарной авиации – лицо, имеющее высшее медицинское образование, сертификат специалиста по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
12) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
13) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
14) посадочная площадка – участок земли, льда, поверхности воды, поверхности сооружения, в том числе поверхности плавучего сооружения, предназначенный для взлета, посадки, руления и стоянки воздушных судов;
15) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную или паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;

9) жедел медициналық көмек станциясы (ЖМКС) – өмірге (пациенттің және (немесе) айналадағылардың) қауіп төндіретін жағдайлар, жазатайым оқиғалар, жіті ауыр аурулар кезінде оқиға орнында және жолда ересектер мен балаларға тәуліктік шұғыл медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым;
10) ЖМК (санитариялық авиацияның мобильдік бригадасының) бригадасының фельдшері – "Емдеу ісі" (немесе "Акушер ісі" мамандығы бойынша және "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру, сондай-ақ "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелген) 2003 жылғы 11 ақпанға дейін "Зертханалық диагностика", "Зертханашы-фельдшер", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитариялық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жұмысқа кіріскен) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (орта кәсіптік, орта кәсіби) медициналық білімі немесе "Емдеу ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғарғы медициналық білімі, "Жалпы медицина" мамандығының бакалавры және орта біліктілік деңгейімен маман сертификаты бар адам;
11) санитариялық авиацияның мобильдік бригадасының дәрігері – жоғары медициналық білімі, "Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталды реанимация) (балалар)" мамандықтары бойынша маман сертификаты бар адам;
12) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
13) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
14) қону алаңы – жердің, мұздың, су бетінің, құрылыстың үстіңгі бетінің, оның ішінде қалқымалы құрылыстың үстіңгі бетінің әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына, жермен жүруіне және тұрағына арналған учаскесі;
15) медициналық қызметтер көрсету – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылы;

16) медицинские изделия – любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы и прочие изделия, которые применяются в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению, включая специальное программное обеспечение, предназначены производителем медицинского изделия для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации и мониторинга состояния организма человека, проведения медицинских исследований, восстановления, замещения, изменения анатомической структуры или физиологических функций организма, предотвращения или прерывания беременности и функциональное назначение которых не реализуется путем фармакологического, иммунологического, генетического или метаболического воздействия на организм человека и может поддерживаться применением лекарственных средств;
17) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
18) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
19) Национальный координационный центр экстренной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - НКЦЭМ) – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения, осуществляющее координацию деятельности службы скорой медицинской помощи, санитарной авиации и приемных отделений стационаров, оказывающих экстренную медицинскую помощь;
20) врач – координатор санитарной авиации НКЦЭМ – лицо, имеющее высшее медицинское образование, имеющий сертификат специалиста по соответствующей специальности;
21) санитарная авиация – форма предоставления экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) специалистов соответствующей специальности и (или) квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента. Предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации осуществляется путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировки пациента (ов), а также органов (части органов) и (или) тканей (части тканей) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию воздушным транспортом;
22) мобильная бригада санитарной авиации (далее – МБСА) – структурно – функциональная единица санитарной авиации, непосредственно оказывающая одну или несколько из нижеперечисленных видов медицинской помощи: квалифицированную, специализированную, консультативно – диагностическую медицинскую помощь и высокотехнологичную медицинскую услугу пациентам;

16) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттарда жеке немесе өзара ұштастырылып, сондай-ақ арнайы бағдарламалық қамтылымды қоса алғанда, көрсетілген бұйымдарды мақсаты бойынша қолдану үшін қажетті керек-жарақтармен бірге қолданылатын, аурулардың профилактикасы, диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және адам организмінің жай-күйін мониторингтеу, медициналық зерттеулер жүргізу, организмнің анатомиялық құрылымын немесе физиологиялық функцияларын қалпына келтіру, алмастыру, өзгерту, жүктілікті болғызбау немесе үзу үшін медициналық бұйымды өндіруші арнап шығарған және функционалдық мақсаты адам организміне фармакологиялық, иммунологиялық, генетикалық немесе метаболизмдік әсер ету жолымен іске асырылмайтын және дәрілік заттарды қолдану арқылы сүйемелденуі мүмкін кез келген құралдар, аппараттар, аспаптар, жабдық, материалдар және басқа да бұйымдар;
17) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
18) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
19) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы (бұдан әрі – ҰШМҮО) – жедел медициналық көмек, санитариялық авиация қызметінің және шұғыл медициналық көмек көрсететін стационарлардың қабылдау бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
20) ҰШМҮО санитариялық авиация үйлестіруші – дәрігері – жоғары медициналық білімі, тиісті мамандығы бойынша маман сертификаты бар адам;
21) санитариялық авиация – пациенттің орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтың және (немесе) тиісті мамандығы және (немесе) біліктілігі бар мамандардың болмауына байланысты медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек ұсыну нысаны. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну әуе көлігімен білікті мамандарды межелі жерге жеткізу немесе пациентті (терді), сондай-ақ бұдан әрі транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөліктерін) тиісті медициналық ұйымға тасымалдау жолымен жүзеге асырылады;
22) санитариялық авиацияның мобильдік бригадасы (бұдан әрі – САМБ) – пациенттерге тікелей төменде аталған медициналық көмек түрлерінің біреуін немесе бірнешеуін: білікті, мамандандырылған, консультациялық-диагностикалық медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсететін санитариялық авиацияның құрылымдық-функционалдық бірлігі;

23) заявка врача – координатора санитарной авиации – документ, содержащий информацию о пациенте;
24) санитарный автотранспорт – специализированное наземное транспортное средство, предназначенное для транспортировки пациентов, сопровождающего медицинского персонала, также органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию;
25) задание на санитарный полет – документ установленной авиакомпании формы, содержащий сведения о членах экипажа и определяющий цель полета;
26) регулярный рейс – рейс, выполняемый в соответствии с установленным и опубликованным авиакомпанией расписанием, согласно Закону о воздушном пространстве;
27) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;
28) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, требующая безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни при внезапных острых заболеваниях, травмах, резком ухудшении состояния здоровья, обострении хронических заболеваний;
29) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
30) телемедицинские услуги – комплекс дистанционных медицинских услуг, осуществляемых с использованием информационных и телекоммуникационных технологий.
Глава 2. Порядок предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации
3. Основаниями для рассмотрения вопроса о предоставлении медицинской помощи в форме санитарной авиации являются:
выписка из медицинской карты пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме санитарной авиации;
заявка врача – координатора отделения санитарной авиации в диспетчерскую службу НКЦЭМ (далее – Заявка) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
в экстренных случаях устное поручение уполномоченного органа, с письменным подтверждением;
вызов со службы СМП и других экстренных служб.
4. В НКЦЭМ и отделениях санитарной авиации организуются круглосуточные ДС, которые осуществляют постоянную связь между собой, медицинскими организациями, эксплуатантами, пилотами воздушного судна, МБСА и квалифицированными специалистами.
5. ДС отделения санитарной авиации:
изучает поступившую медицинскую документацию пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме санитарной авиации, для уточнения состояния пациента запрашивает дополнительные данные, результаты телемедицинских консультаций, информацию о состоянии пациента в динамике, определяет объем медицинской помощи;
формирует заявку для предоставления в ДС НКЦЭМ;
согласовывает с ДС НКЦЭМ и утверждает состав МБСА, формирует по медицинским показаниям квалифицированных специалистов из медицинских организаций региона с получением их информированного согласия;
обеспечивает взаимодействие с медицинскими организациями и с представителями аэропорта о беспрепятственном въезде и выезде на перрон аэропорта санитарного автотранспорта санитарной авиации;
организовывает транспортировку пациента (ов), МБСА санитарным автотранспортом от медицинской организации до аэропорта (обратно);
организовывает встречу МБСА по прибытию и сопровождение в принимающую медицинскую организацию;
запрашивает информацию у принимающей медицинской организации о прибытии МБСА к месту назначения и текущее состояние пациента (ов);
отслеживает маршрут полета воздушного судна, по завершению полета совместно с командиром воздушного судна предоставляет отчетную информацию об исполнении заявки и задания на санитарный полет в ДС НКЦЭМ;
при поступлении информации о случаях возникновении чрезвычайных ситуаций информирует ДС НКЦЭМ.

23) санитариялық авиация үйлестіруші - дәрігерінің өтінімі – пациент туралы ақпаратты қамтитын құжат;
24) санитариялық автокөлік – пациенттерді, еріп жүруші медициналық қызметкерлерді, сонымен қатар тиісті медициналық ұйымға бұдан әрі трансплантациялау үшін донорлық ағзалар (ағзалардың бөліктерін) мен тіндерді және биоматериалдарды тасымалдауға арналған мамандандырылған жерүсті көлік құралы;
25) санитариялық ұшуға тапсырма – экипаж мүшелері туралы деректерді қамтитын және ұшу мақсатын айқындайтын пайдаланушымен белгіленген нысандағы құжат;
26) тұрақты рейс – әуе кеңістігін пайдалану туралы Заңына сәйкес авиакомпания белгілеген және жариялаған кестеге сәйкес орындалатын рейс;
27) төтенше жағдай – адамдардың қаза табуына әкеліп соққан немесе әкеліп соғуы мүмкін, олардың денсаулығына, қоршаған ортаға нұқсан келтірген немесе келтіруі мүмкін, халықты едәуір дәрежеде материалдық шығындарға ұшыратып, тіршілік жағдайын бұзған немесе бұзуы мүмкін апат, қауіпті табиғи құбылыстар, апаттар, зілзала және басқа да жойқын құбылыстар салдарынан белгілі бір аумақта туындаған жағдай;
28) шұғыл медициналық көмек – кенеттен болған қатты аурулар, жарақаттар, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы, созылмалы аурулардың асқынуы кезіндегі денсаулыққа елеулі зиянды болдырмау немесе өмірге төнген қауіпті жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін медициналық көмек;
29) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
30) телемедициналық қызметтер көрсету – ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын қашықтан көрсетілетін медициналық қызметтер кешені.
2-тарау. Санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті ұсыну тәртібі
3. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету туралы мәселелерді қарау үшін:
санитариялық авиация нысанында медициналық көмекті қажет ететін пациенттің медициналық картасынан көшірме;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰШМҮО диспетчерлік қызметіне санитариялық авиация бөлімшесі үйлестіруші-дәрігердің өтінімі (бұдан әрі – Өтінім);
шұғыл жағдайлар кезінде бұдан әрі жазбаша растаумен уәкілетті органның ауызша тапсырмасы;
ЖМК қызметінен және басқа да шұғыл қызметтерден шақыртулар негіз болып табылады.
4. ҰШМҮО және санитариялық авиация бөлімшелерінде тәуліктік ДҚ ұйымдастырылады, олар өзара, медициналық ұйымдар, пайдаланушылар, әуе кемелерінің ұшқыштары, САМБ және білікті мамандармен үнемі байланыс жүргізеді.
5. Санитариялық авиация бөлімшесінің ДҚ:
санитариялық авиация нысанында медициналық көмекті қажет ететін пациенттің келіп түскен медициналық құжаттарымен танысады, пациенттің ағымдағы жағдайын нақтылау үшін қосымша деректерді, телемедициналық консультация нәтижелерін, пациенттің динамикадағы жағдайы туралы ақпаратты сұратады, медициналық көмек көлемін айқындайды;
ҰШМҮО ДҚ ұсыну үшін өтінім қалыптастырады;
ҰШМҮО ДҚ САМБ құрамын келіседі және бекітеді, өңірлердің медициналық ұйымдарынан білікті мамандардың ақпараттандырылған келісімін ала отырып, медициналық көрсетілімдер бойынша қалыптастырады;
әуежай өкілдерімен санитариялық авиацияның санитариялық автокөлігінің әуежай перронына кедергісіз кіруі және шығуы туралы мәселені келіседі және медициналық ұйымдармен өзара байланысты қамтамасыз етеді;
санитариялық автокөлікте пациентті (терді) САМБ медициналық ұйымнан әуежайға (кері) дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
САМБ келген кезде қарсы алуды және қабылдаушы медициналық ұйымға алып жүруді ұйымдастырады;
қабылдаушы медициналық ұйымнан САМБ тағайындау орнына жеткендігі және пациенттің (тердің) ағымдағы жағдайы туралы ақпаратты сұратады;
әуе кемесінің ұшу бағытын қадағалайды, ұшу аяқталғаннан кейін әуе кемесі командирімен бірге ҰШМҮО ДҚ шұғыл өтінімді және санитариялық ұшуға тапсырманы орындау туралы есептік ақпаратты ұсынады;
төтенше жағдайлардың туындауы туралы ақпарат келіп түскен кезде ҰШМҮО ДҚ ақпараттандырады.

6. ДС отделения санитарной авиации участвует в организации:
посадочной площадки для воздушного судна у населенных пунктов, где отсутствуют постоянные аэродромы;
временной охраны воздушного судна, осуществившего посадку и ожидающего вылет более 4 (четырех) часов, из-за невозможности произвести взлет по летно-техническим характеристикам, сложных метеоусловий, окончанием светового времени суток;
размещения летного экипажа воздушного судна, МБСА для отдыха при невозможности вылета.
7. ДС НКЦЭМ при поступлении заявки:
ознакамливается с заявкой, поступившего из ДС санитарной авиации, медицинской документацией пациента, оценивает текущее состояние пациента (ов), анализирует обоснование заявки (цель, вид, объем медицинской помощи, результаты телемедицинских консультаций), для уточнения состояния пациента запрашивает дополнительные данные от ДС отделения санитарной авиации, оценивает возможности эксплуатанта в соответствующем регионе Республики Казахстан;
определяет в соответствии с видом необходимой медицинской помощи, целесообразность транспортировки пациента (ов) в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы, объем оказания экстренной медицинской помощи и степень возникновения рисков при транспортировке и проводит мероприятия по организации выполнения задания на санитарный полет;
осуществляет транспортировку пациента (ов) в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы, с предварительным информированием принимающую медицинскую организацию;
формирует МБСА, по медицинским показаниям, привлекает квалифицированного специалиста (ов) из медицинских организации областей, городов республиканского значения и столицы и организаций образования и науки (ВУЗы);
согласовывает состав МБСА и привлеченного квалифицированного специалиста (ов) из медицинских организаций областей, городов республиканского значения и столицы по представленной информации отделения санитарной авиации;
определяет дальность расстояния, тип воздушного судна и подает заявку эксплуатанту;
согласовывает с эксплуатантом время вылета и назначает задание на санитарный полет по форме № 118/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);
согласовывает вопрос с представителями аэропорта о беспрепятственном въезде и выезде на перрон аэропорта санитарного автотранспорта санитарной авиации;
организовывает транспортировку пациента (ов) и МБСА санитарным автотранспортом из медицинских организации областей, городов республиканского значения и столицы до аэропорта (обратно);
организовывает доставку на воздушном судне (туда/обратно) квалифицированных специалистов от медицинских организации областей, городов республиканского значения и столицы по изъятию органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации;
информирует своевременно руководство НКЦЭМ при возникновении ситуаций, способных привести к срыву хода выполнения заявки (технические, организационные, метеорологические факторы);
докладывает руководству НКЦЭМ и уполномоченному органу при поступлении информации о случаях возникновении чрезвычайных ситуаций.

6. Санитариялық авиация бөлімшесінің ДҚ:
тұрақты аэродромдары жоқ елді мекендерде әуе кемесіне арналған қону алаңын;
қонуды жүзеге асырған және 4 (төрт) сағаттан астам ұшуды күтіп отырған, ұшу-техникалық сипаттамаларына, ауа райы жағдайларына, қараңғы тәулік уақытына байланысты ұша алмау жағдайында әуе кемесін уақытша күзетуді;
ұшу мүмкін болмаған жағдайда демалу үшін әуе кемесі ұшу экипажын, САМБ орналастыруды ұйымдастыруға қатысады.
7. ҰШМҮО ДҚ өтінім келіп түскен кезде:
санитариялық авиацияның ДҚ-дан пациенттің медициналық құжаттарымен бірге келіп түскен өтініммен танысады, пациенттің (тердің) ағымдағы жағдайын бағалайды, өтінімнің негізділігіне талдау жүргізеді (мақсаты, медициналық қызмет түрі, медициналық көмек көлемі, телемедициналық консультация нәтижелері және т.б.), пациенттің жай-күйін нақтылау үшін санитариялық авиация бөлімшесінің ДҚ қосымша деректерді сұратады, Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі қабылдаушының мүмкіндігін бағалайды;
қажетті медициналық қызмет түріне сәйкес пациентті (терді) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау орындылығын, шұғыл медициналық көмек көрсету көлемін және тасымалдау кезінде тәуекелдердің пайда болу дәрежесін айқындайды және санитариялық ұшуға тапсырманы орындауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;
қабылдаушы медициналық ұйымды алдын ала хабарлаумен пациентті (терді) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдауды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
медициналық көрсетілімдер бойынша САМБ қалыптастырады, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан және білім беру және ғылыми (ЖОО) ұйымдарынан білікті маманды (дарды) тартады;
санитариялық авиация бөлімшесі ұсынған ақпарат бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан тартылған білікті маман (дар) және САМБ құрамын келіседі;
ара қашықтық ұзақтығын, әуе кемесінің түрін айқындайды және әуе кемесін пайдаланушыға өтінімді береді;
пайдаланушымен ұшу уақытын келіседі және санитариялық ұшуға тапсырманы "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № 118/е нысаны бойынша тағайындайды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген);
әуежай өкілдерімен санитариялық авиацияның санитарлық автокөлігінің әуежай перронына кедергісіз кіруі және шығуы туралы мәселені келіседі;
санитариялық автокөлікте пациентті (терді), САМБ-ты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан әуежайға (кері) дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
кейіннен трансплантаттау үшін ағзалар (ағзалардың бөліктері) мен тіндерді алу бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан білікті мамандарды (сонда/кері) әуе көлігімен жеткізуді ұйымдастырады;
өтінімді орындау барысына кедергі келтіретін жағдайлар (техникалық, ұйымдастырушылық, метерологиялық факторлар) туындаған кезде ҰШМҮО басшылығын уақтылы хабардар етеді;
ҰШМҮО басшылығын және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органды төтенше жағдайлар туралы хабардар етеді.

8. Транспортировка пациента (ов) осуществляется после получения информированного согласия пациента (ов) на оказание медицинской помощи в форме санитарной авиации. В отношении несовершеннолетних и граждан, признанных судом недееспособными, согласие дают их законные представители. Оказание медицинской помощи пациентам, находящимся в бессознательном состоянии, принимается решением консилиума или врачом медицинской организации региона, или МБСА, или квалифицированным специалистом с уведомлением в произвольной форме должностных лиц медицинской организации.
9. Санитарная авиация включает в себя медицинские и авиационные услуги.
10. Предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации осуществляется путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировки пациента (ов) в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы, а также органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию воздушным транспортом.
11. Медицинские услуги включают консультацию с использованием телемедицины с последующим предоставлением заключения телеконсультации, транспортировку пациента (ов), транспортировку (туда/обратно) квалифицированного специалиста (ов)с целью проведения очной консультации и (или) операции на месте.
12. Авиационные услуги включают доставку пациента (ов), доставку (туда/обратно) квалифицированного специалиста (ов) с целью проведения очной консультации и (или) операции на месте, доставку (туда/обратно) квалифицированных специалистов по изъятию органов (части органов) и тканей, а также доставку органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации, биоматериалов.
13. Основаниями для использования авиационных услуг с целью оказания медицинской помощи в форме санитарной авиации с использованием специального воздушного судна являются:
трудная доступность (отсутствие дорожных покрытий, горная местность, населенные пункты (участки), отдаленные от доступа медицинской помощи);
невозможность оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) квалифицированного специалиста (ов), соответствующей специальности и (или) квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента (ов);
оказание медицинской помощи при происшествиях, масштаб которых не позволяет выездным бригадам СМП осуществить медицинскую эвакуацию наземными и водными видами транспорта;
транспортировка пациента (ов), получившего квалифицированную медицинскую помощь в медицинских организациях городов республиканского значения и столицы, для дальнейшего продолжения лечения в медицинских организациях по месту проживания, при невозможности транспортировки наземным транспортом и на воздушном судне регулярных рейсов гражданской авиации, согласно Правилам оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15323) и на основании письма медицинской организации;
транспортировка в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы граждан Республики Казахстан и оралманов, находящихся в тяжелом состоянии в зарубежных медицинских организациях, согласно письму уполномоченного органа, нуждающихся в медицинском сопровождении и состояние которых не позволяет транспортировку наземным транспортом и на воздушном судне регулярных рейсов гражданской авиации;
доставка квалифицированных специалистов к месту происшествия и обратно, перевозка биоматериалов для лабораторного исследования при чрезвычайных ситуациях с медицинскими последствиями по письменному поручению уполномоченного органа;
доставка МБСА в места чрезвычайных ситуаций по ликвидации медико-санитарных последствий;
доставка квалифицированных специалистов для оказания медицинской помощи (консультация и/или операция, изъятия органов (части органов) и тканей) в медицинскую организацию по месту нахождения пациента (ов) из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) квалифицированного специалиста (ов), соответствующей специальности и (или) квалификации.

8. Пациентті (терді) тасымалдау пациенттен (терден) санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсетуге ақпараттандырылған келісімін алғаннан кейін ғана жүзеге асырылады. Кәмелетке толмағандарға және азаматтардың сотпен әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтарға қатысты келісімді олардың заңды өкілдері береді. Ес-түссіз халдегі пациеттерге медициналық көмек көрсету медициналық ұйымның лауазымды адамдарының еркін нысанда хабарламасымен консилиумның немесе өңірдің медициналық ұйымының немесе САМБ дәрігерінің немесе білікті маманның шешімімен қабылданады.
9. Санитариялық авиация өзіне медициналық және авиациялық қызметтерді енгізеді.
10. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну әуе көлігімен білікті мамандарды межелі жерге жеткізу не пациентті (терді) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзалар (ағзалардың бөліктері) мен тіндерді тиісті медициналық ұйымға әуе көлігімен тасымалдау жолымен жүзеге асырылады.
11. Медициналық көрсетілетін қызметтерге бұдан әрі телеконсультация қорытындысын ұсынумен телемедицинаны пайдалану арқылы консультация, пациентті (терді) тасымалдау, көзбе-көз консультация жүргізу және (немесе) орнындағы операция жасау үшін білікті маманды (дарды) (сонда/кері) тасымалдау кіреді.
12. Авиациялық көрсетілетін қызмет құрамына пациентті (терді) жеткізу, бетпе-бет консультация жүргізу және (немесе) орнында операция жасау мақсатында білікті маманды (дарды) (сонда/кері) жеткізу, ағзалар мен тіндерді алу бойынша білікті мамандарды (сонда/кері) жеткізу, сондай-ақ кейінен трансплантациялау үшін ағзалар (ағзалардың бөліктерін) мен тіндерді, биоматериалдарды жеткізу кіреді.
13. Арнайы әуе кемелерін пайдалану арқылы санитариялық авиация нысанында медициналық көмекті көрсету мақсатында көрсетілетін авиациялық қызметтерді пайдалану негіздері:
жетуі қиын кезінде (жолдардың болмауы, таулы жер, қажетті медициналық көмектен алыс орналасқан шалғай елді мекендер (учаскелер) және т.б.);
пациенттің (тердің) орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтардың және (немесе) тиісті мамандығы және (немесе) біліктілігі бар маманның (дардың) жетіспеушілігінен медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде;
ЖМК көшпелі бригадаларына жер үсті және су көлік түрлерімен медициналық эвакуациялауды жүзеге асыру мүмкіндік бермейтін оқиғалар кезінде медициналық көмек көрсету;
жерүсті көлігімен және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15323 болып тіркелген) Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес азаматтық авиацияның тұрақты рейстерінің әуе кемелерімен тасымалдау мүмкін болмаған кезде және медициналық ұйым хатының негізінде тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымдарда одан әрі емдеуді жалғастыру үшін, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына білікті медициналық көмек алған пациентті (терді) тасымалдау;
уәкілетті органның хатына сәйкес шетелдік медициналық ұйымдарда ауыр жағдайдағы жер үсті көлігінде және азаматтық авиацияның тұрақты рейстерінің әуе кемелерінде тасымалдауға мүмкіндік бермейтін медициналық алып жүруді қажет ететін жағдайдағы Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау;
уәкілетті органның жазбаша тапсырмасы бойынша оқиға орнына және одан кері, зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материалдарды тасымалдауға медициналық салдармен төтенше жағдайлар кезінде білікті мамандарды жеткізу;
медициналық санитариялық салдарларын жою бойынша төтенше жағдайлар орнына САМБ жеткізу;
пациенттің (тердің) орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтардың және (немесе) тиісті мамандығы және (немесе) біліктілігі бар маманның (дардың) жетіспеушілігінен медициналық көмек көрсету (консультация және (немесе) операция жасау үшін, ағзалар (ағзалардың бөліктерін) мен тіндерді алу үшін) білікті мамандарды жеткізу.

14. Доставка квалифицированных специалистов из медицинских организации областей, городов республиканского значения и столицы, для оказания медицинской помощи (консультация и/или операция, изъятия органов (части органов) и тканей) в медицинскую организацию по месту нахождения пациента (ов) из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) квалифицированного специалиста (ов), соответствующей специальности и (или) квалификации, может осуществляться с использованием воздушных судов регулярных рейсов с учетом наличия/отсутствия подходящего расписания рейсов, метеоусловий и состояния пациента (ов).
15. МБСА состоит из врача, фельдшера, по медицинским показаниям привлекается квалифицированный специалист (ы).
16. МБСА комплектуется в соответствии с профилем патологии пациента (ов), в соответствии минимального перечня оборудования и медицинских изделий НКЦЭМ/отделения санитарной авиации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. МБСА при транспортировке пациента (ов) на постоянной основе проводит оценку состояния и лечение пациента (ов) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения.
18. Авиационные услуги оказываются на основании заключенных договоров между НКЦЭМ и эксплуатантами.
19. Медицинские услуги оказываются на основании заключенных договоров между НКЦЭМ и субъектами здравоохранения, а также организациями образования и науки в области здравоохранения.
20. Субъекты здравоохранения и организации образования и науки в области здравоохранения, согласно договору, предоставляют в НКЦЭМ утвержденный график квалифицированных специалистов по оказанию медицинской помощи в форме санитарной авиации.
21. Телемедицинские консультации организуются НКЦЭМ, субъектами здравоохранения, а также организациями образования и науки в области здравоохранения с привлечением квалифицированного специалиста (ов) (при наличии оборудования) для получения квалифицированного медицинского заключения, определения тактики лечения и показаний в медицинской помощи в форме санитарной авиации.
22. В НКЦЭМ создается ситуационный центр со штатом из профильных специалистов для мониторинга критических пациентов с акушерской патологией с использованием информационно-коммуникационных технологий для своевременного оказания медицинской помощи населению в форме СМП и санитарной авиации.
Приложение 1
к Правилам предоставления
медицинской помощи
в форме санитарной авиации
Заявка врача – координатора отделения санитарной авиации в диспетчерскую службу Национального координационного центра экстренной медицины
Вид услуги:
Транспортировка
Консультация
Операция
Данные о пациенте
Ф.И.О. (при его наличии) пациента:
Дата рождения:
Гражданство:
Пол:
Вес:
Рост:
Населенный пункт:
Место нахождения пациента:
Ориентировочное время доезда от места нахождения пациента до аэропорта:
Диагноз
Основной:
Сопутствующий:
Оценка нынешнего состояния пациента
Оценка состояния сознания пациента по шкале Глазго:
Степень тяжести состояния пациента:
Дыхание:
Способ искусственной вентиляции легких:
Режимы вентиляции:
Жизненно важные показатели
Температура:
Частота дыхательных движений:
Частота сердечных сокращений:
Артериальное давление:
Сатурация кислорода:
Потребность в оксигенации:
Дополнительная информация

14. Пациенттің (тердің) орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтардың және (немесе) тиісті мамандығы және (немесе) біліктілігі бар маманның (дардың) жетіспеушілігінен медициналық көмек көрсету (консультация және (немесе) операция жасау үшін, ағзалар (ағзалардың бөліктерін) мен тіндерді алу үшін) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан білікті мамандарды жеткізу, рейстердің қолайлы кестесінің, метеожағдайлардың және пациенттің (тердің) жай-күйінің болуын/болмауын ескере отырып, тұрақты рейстердің әуе кемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
15. САМБ құрамына дәрігер, фельдшер кіреді, медициналық көрсетілімдер бойынша білікті маман (дар) тартылады.
16. САМБ пациенттің (тердің) патология бейініне сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ҰШМҮО/санитариялық авиация бөлімшесі жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың ең төмен тізбесіне сәйкес жарақтандырылады.
17. САМБ пациентті (терді) тасымалдау кезінде диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес пациенттің (тердің) жағдайына және емдеуіне тұрақты негізде бағалау жүргізеді.
18. Авиациялық көрсетілетін қызметтер ҰШМҮО мен қабылдаушы арасында жасалған шарт негізінде көрсетіледі.
19. Медициналық көрсетілетін қызметтер ҰШМҮО денсаулық сақтау субъектілері, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде көрсетіледі.
20. Денсаулық сақтау субъектілері мен денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми ұйымдары ҰШМҮО шартқа сәйкес санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету туралы білікті мамандардың бекітілген кестесін ұсынады.
21. Телемедициналық консультацияларды ҰШМҮО білікті мамандарды тарта отырып (жабдықтар болған жағдайда) білікті медициналық қорытынды алу үшін, емдеу тактикасын және санитариялық авиация нысанында медициналық көрсетілетін қызметтердің көрсетілімдерін айқындау үшін денсаулық сақтау субъектілері, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми ұйымдар ұйымдастырады.
22. ҰШМҮО-да ЖМК және санитариялық авиация нысанында халыққа уақтылы медициналық көмек көрсету үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, акушерлік патологиясы бар жағдайы ауыр пациенттерге мониторинг жүргізу үшін бейінді мамандардан штаты бар Ахуал орталығы құрылады.
Санитариялық авиация
нысанындағы медициналық
көмекті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығының диспетчерлік қызметіне санитариялық авиация бөлімшесінің үйлестіруші-дәрігерінің өтінімі
Қызмет түрі:
Тасымалдау
Консультация
Операция
Пациент туралы ақпарат
Пациенттің Т.А.Ә.(бар болған жағдайда):
Туған жылы:
Азаматтығы:
Жынысы:
Салмағы:
Бойы:
Елдімекен:
Пациенттің орналасқан жері:
Пациенттің орналасқан жерінен әуе жайға дейінгі болжамды жету уақыты:
Диагнозы
Негізгі:
Қосымша:
Пациенттің қазіргі жағдайын бағалау:
Глазго шкаласы бойынша пациенттің ес-түссіз жағдайын бағалау:
Пациент жағдайының ауырлық дәрежесі:
Тыныс алуы:
Өкпені жасанды желдету түрі:
Вентиляция режимдері:
Өмірлік маңызды көрсеткіштер:
Дене қызуы
Тыныс алу жиілігі
Жүректің жиырылу жиілігі
Артериялық қысым
Оттегі сатурациясы
Оксигенация қажеттілігі
Қосымша ақпарат

1. Эпидемиологический анамнез:
2. Тревожное ли поведение пациента?
3. Может ли пациент использовать обычное сиденье самолета со спинкой в вертикальном положении, когда это требуется?
4 Может ли пациент самостоятельно ухаживать за собой на борту воздушного судна без помощи постоянного (в том числе питание, посещение туалета)?
5 В какую организацию направляется пациент?
Населенный пункт:
Наименование медицинской организации:
7. Сопутствующие заболевания/состояния пациента, требующие специальный уход/терапию (принимаемые препараты: инсулин, гипотензивные препараты)
Данные врача отделения санитарной авиации
Регион, адрес медицинской организации:
Ф.И.О. (при его наличии) врача – координатора отделения санитарной авиации
Телефон:
Приложение 2
к Правилам предоставления
медицинской помощи
в форме санитарной авиации
Минимальный перечень оборудования и медицинских изделий Национального координационного центра экстренной медицины /отделения санитарной авиации
1. Медицинское оборудование может быть стационарным, мобильным или смешанным.
№ п/п
Наименование оборудование
Оборудование и материалы
Количество
1.
Общий набор
Фонарь
Средство связи (рация)
Ножницы
Гель для ЭКГ
Штатив для инфузий
Тележка – каталка со съҰмными носилками
Носилки бескаркасные
1штука
1 штука
1штука
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
2.
Диагностика
Триаж – системы (сортировка)
Ярлыки для пациентов при триаж/сортировке
Стетоскоп/ Фонендоскоп
Тонометр
Термометр
Лента сантиметровая
Пульсоксиметр
Глюкометр в наборе с скарификатором №50
Катетер мочевой
Неврологический молоток
1штука
1штука
1 штука
1штука
1 штука
1штука
1штука
1 штука
1штука
3.
Реанимация
Электроотсос
Аппарат искусственной вентиляции легких
Маска ларингеальная (детская, взрослая)
Баллон кислородный 10 л., 2 л
Кардиопамп
Набор для катетеризации подключичных вен
Набор реанимационный большой для скорой медицинской помощи
1штука
1 штука
2 штуки
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
Мешок Амбу
Набор воздуховодов
Механический ножной отсос с насосом
Маска дыхательная для взрослых резиновая
Ларингоскоп в наборе (3 клинка)
Эндотрахеальная трубка Роторасширитель
Языкодержатель
Сумка укладка медицинской помощи
Кувез
Мочеприемник
Противоожоговое одеяло
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
1 штук
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
1 штука
4.
Услуги кардиологическим пациентам
Монитор с дефибриллятором
Электрокардиограф
Кардиостимулятор
1 штука
1 штука
1 штука
5.
Первичная обработка ран, в том числе ожоги
Бинты
Стерильные шарики, салфетки
Лейкопластырь
Жгут кровоостанавливающий
Набор противоожоговый
Противоожоговые средства для наружного применения: гель, аэрозоль
3 штуки
1 упаковка
1 штука
1 штука
1 штука
по 1 штуке
6.
Оказание помощи пациентам при травмах
Щит для иммобилизации спины с фиксацией
Жесткий шейный воротник
Средства иммобилизации верхних и нижних конечностей при переломах (жесткие шины в наборе)
Пневмошины в наборе
Вакуумный матрас
Охлаждающий пакет
1 штука
1 штука
5 штук
4 штуки
1 штука
1 штука
7.
Помощь при бронхообструкции
Компрессорный ингалятор
Коникотомический набор
1 штука
1 штука
8.
Акушерские и неонатальные услуги
Родовый пакет
1 штука
9.
Изделия для медицинского назначения для оказания противошоковой помощи
Инфузионный шприцевой насос
Перфузор
1 штука
1 штука
10.
Изделия для промывания желудка
Одноразовый шприц Жанэ
Одноразовые желудочные зонды всех размеров
1 штука
2 штуки
11.
Изделия для подключичной катетеризации (одноразовый)

1. Эпидемиологиялық анамнезі:
2. Пациенттің іс-әрекеті алаңдатарлық па
3. Қажет болған жағдайда пациент ұшақтағы арқасы бар орындықты тік қалыпта отыра ала ма
4 Әуе кемесінде пациент өз еркімен өз-өзіне қызмет көрсете ала ма (оның ішінде тамақ ішу, дәретханаға бару және тағы сол сияқты)
5 Пациент қандай ұйымға жіберілді?
Елдімекен:
Медициналық ұйымның атауы:
7. Қосалқы аурулар / арнайы терапияны талап ететін пациенттің жай-күйі (қолданылатын препараттар: инсулин, гипотензивті препараттар)
Санитариялық авиация бөлімшесі дәрігерінің деректері
Өңір, медициналық ұйымның мекенжайы:
Санитариялық авиация бөлімшесінің үйлестіруші- дәрігерінің Т.А.Ә.(бар болса):
Телефон:
Санитариялық авиация
нысанындағы медициналық
көмекті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы/санитариялық авиация бөлімшесінің жабдықтары мен медициналық бұйымдардың ең төмен тізбесі
1. Медициналық жабдықтар стационарлық, мобильдік немесе аралас болуы мүмкін.
р/с№
Жабдықтардың атауы
Жабдықтар және материалдар
Саны
1
Жалпы жинақ
Фонарь
Байланыс құралы (рация)
Қайшы
ЭКГ арналған жақпа гель
Инфузияға арналған штатив
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
2
Триаж (іріктеу) – жүйесінің диагностикасы
Триаж/іріктеу кезіндегі пациенттерге арналған ұяшықтар
Стетоскоп/ Фонендоскоп
Тонометр
Термометр
Сантиметрлік лента
Пульсоксиметр
№50 скарификатормен жиынтықтағы глюкометр
Несептік катетер
Неврологиялық балға
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
3
Реанимация
Электрлік сорғы
Өкпенің жасанды желдеткіш аппараты
Ларингеалдық маска (балаларға,үлкендерге)
Оттегі баллоны 10л, 2л
Кардиопамп
Бұғана асты веналарын катетерлеуге арналған жиынтық
Амбу қабы
Ауа жібергіштер жиынтығы
Насосы бар механикалық сорғыш
Ересектерге арналған резеңке демалу маскасы
Жиынтықтағы ларингоскоп (3 клинка)
Эндотрахеальды түтіктер
Ауызкергіш
Тілқышқаш
Медициналық көмектің жиналмалы сөмкесі
Нәрестелерді тасымалдауға арналған кувез Кувез
Зәрсауыт
Күйікке қарсы көрпе
1 дана
1 дана
2 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
4
Кардиологиялық аурулары бар пациенттерге көрсетілетін қызметтер
Дефибриляторы бар монитор
Электрокардиограф
Кардиостимулятор
1 дана
1 дана
1 дана
5
Жараларды, оның ішінде күйіктерді алғашқы өңдеу
Дәкелер
Стерильді шариктер, салфеткалар
Лейкопластырь
Қан тоқтатқыш жгут
Күйікке қарсы жинақ
Сыртқа пайдалануға арналған күйікке қарсы заттар: гель, аэрозоль
3 дана
1 қорап
1 дана
1 дана
1 дана
1 дана
6
Жарақаттар кезінде пациенттерге көмек көрсету
Арқаға арналған бекіту белбеулері бар қалқан
Қатты мойын ұстағышы
Сынықтар кезінде жоғарғы және төменгі бөліктерді иммобилизациялау құралдары (жиынтықтағы қатаң шиналар,
жиынтықтағы пневматикалық жүйелер
Вакуумды матрас
Салқындатқыш пакет
1 дана
1 дана
5 дана
4 дана
1 дана
7
Бронх обструкциясы кезіндегі көмек
Компрессорлы ингалятор
Коникотомды жиынтық
1 дана
1 дана
8
Акушерлік және неонаталдық қызметтер
Босандыру пакеті
1 дана
9
Шокқа қарсы көмек көрсетуге арналған медициналық кұрал-жабдықтар
Инфузионды шприцті сорғыш
Перфузор
1 дана
1 дана
13
Асқазанды жууға арналған жабдақтар
Жанэ бір реттік пайдаланатын шприц
Барлық өлшемдердегі бір реттік пайдаланатын асқазан зонды .
1 дана
2 дана
14
Бұғанаасты катетерлеуге арналған жабдықтар (бір реттік пайдаланатын)

Двухканальный 8FХ 20
Дилататор, проводник
Игла, шприц 10 мл
Скальпель
4 штуки
4 штуки
2 штуки
1 штука
2. Минимальный перечень лекарственных средств Национального координационного центра экстренной медицины /отделения санитарной авиации.
АТХ код
Фармакологическая группа/ Международные непатентованные наименования
Лекарственная форма
Единица измерения
A
Пищеварительный тракт и обмен веществ
A03
Препараты для лечения функциональных нарушений со стороны желудочно – кишечного тракта
A03A
Препараты, применяемые при нарушениях функции кишечника
A03AD
Папаверин и его производные
A03AD02
Дротаверин
раствор для инъекций 40 мг/ 2 мл, 2 мл
ампула
A03B
Красавка и ее производные
A03BA
Алкалоиды красавки, третичные амины
A03BA01
Атропина сульфат
раствор для инъекций 1мг/мл
ампула
A03F
Стимуляторы моторики ЖКТ
A03FA01
Метоклопрамид
раствор для инъекций 0,5% 2 мл
ампула
B01AB
Гепарин и его производные
B01AB01
Гепарин натрия
флакон
B02B
Витамин K и другие гемостатики
B02BX
Другие гемостатические препараты для системного применения
B02BX01
Этамзилат
раствор для инъекций 12,5% 2 мл
ампула
B05
Плазмозамещающие и перфузионные растворы
B05A
Препараты крови
B05AA
Препараты плазмы крови и плазмозамещающие препараты
B05AA06
Сукцинилированный желатин
раствор для инфузий
4% 500 мл
флакон
B05AA07
Гидроксиэтилкрахмал (пентакрахмал)
раствор для инфузий
10% 500 мл
флакон
B05B
Растворы для в/в введения
B05BB
Растворы, влияющие на водно – электролитный баланс
B05BB01
Натрия хлорид
раствор для инъекций 0,9% 5 мл
ампула
B05C
Ирригационные растворы
B05CB
Солевые растворы
B05CB01
Натрия хлорид
раствор для инфузий 0,9% по 200 мл
250 мл
400 мл
флакон
B05CX
Прочие ирригационные растворы
B05CX01
Глюкоза
раствор для инфузий 5% 200 мл; для инъекции 40% 5 мл
Флакон
ампула
B05X
Добавки к растворам для в/в введения
B05XA
Электролитные растворы
B05XA05
Магния сульфат
раствор для инъекций 25%
5 мл
ампула
C01B
Антиаритмические препараты I и III классов
С01ВВ
Антиаритмические препараты IВ класса
C01BD
Антиаритмические препараты III класса
C01BD01
Амиодарон
раствор для внутривенных инъекций 150 мг/3 мл
ампула
C01C
Кардиотонические препараты, исключая сердечные гликозиды
C01CA
Адренергетики и допаминомиметики
C01CA04
Допамин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 4% по 5 мл
ампула
C01CA24
Эпинефрин
раствор для инъекций 0,18 % 1 мл
ампула
C01D
Периферические вазодилататоры, применяемые для лечения заболеваний сердца
C01DA
Органические нитраты
C01DA08
Изосорбида динитрат
концентрат для приготовления раствора для инфузий 1 мг/мл 10 мл/

8FХ 20 екі арналы катетер
Дилататор, өткізгіш
Ине, шприц 10 мл.
Скальпель
4 дана
4 дана
2 дана
1 дана
2. Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы/санитариялық авиация бөлімшесінің дәрі-дәрмектерінің ең төмен тізбесі
АХЖ коды
Фармакологиялық топ/ Халықаралық патенттелмеген атауы
Дәрілік түрі
Өлшем бірлігі
A
Асқазан жолы және зат алмасу
A03
АІЖ тарапынан болған функциялық бұзылыстарын емдеуге арналған препараттар
A03A
Ішек функциялары бұзылыстары кезінде қолданылатын препараттар
A03AD
Папаверин және оның туындылары
A03AD02
Дротаверин
2 мл инъекцияға арналған ерітінді 40 мг/2 мл
ампула
A03B
Итжидек және оның туындылары
A03BA
Инжидек алкалоидтары, үштік аминдер
A03BA01
Атропин сульфаты
1 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
A03F
АІЖ моторикасының ширатқыштары
A03FA01
Метоклопрамид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
ампула
B01AB
Гепарин және оның туындылары
B01AB01
Натрий гепарині
құты
B02B
K дәрумені және басқа да қан тоқтатқыштар
B02BX
Жүйелі падалануға арналған басқа да қан тоқтатын препараттар
B02BX01
Этамзилат
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 12,5%
ампула
B05
Плазма алмастыратын және перфузиялық ерітінділер
B05A
Қан препараттары
B05AA
Қан плазмасы препараттары және плазма алмастыратын препараттар
B05AA06
Сукцинилирленген желатин
500 мл инфузияға арналған ерітінді, 4%
құты
B05AA07
Гидроксиэтилкрахмал (пентакрахмал)
500 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
құты
B05B
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
B05BB
Су-электролит теңгеріміне әсері бар ерітінділер
B05BB01
Натрий хлориді
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,9%
ампула
B05C
Ирригациялық ерітінділер
B05CB
Тұзды ерітінділер
B05CB01
Натрий хлориді
200, 250, 400 мл-ден инфузияға арналған ерітінді, 0,9%
құты
B05CX
Басқа да ирригациялық ерітінділер
B05CX01
Глюкоза
200 мл 5% инфузияға арналған; 5 мл 40% инъекцияға арналған ерітінді
құты
ампула
B05X
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінділерге қосындылар
B05XA
Электролитті ерітінділер
B05XA05
Магний сульфаты
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 25%
ампула
C01B
І және ІІІ санатының аритмияға қарсы препараттары
С01ВВ
ІВ санатының аритмияға қарсы препараттары
C01BD
ІІІ санатының аритмияға қарсы препараттары
C01BD01
Амиодарон
150 мг/3 мл вена ішілік инъекцияға арналған ерітінділер
ампула
C01C
Жүрек гликозидтерін қоспағанда кардиотониялық препараттар
C01CA
Адренергетиктер мен допаминомиметиктер
C01CA04
Допамин
5 мл инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат, 4%
ампула
C01CA24
Эпинефрин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,18 %
ампула
C01D
Жүрек ауруларын емдеуде пайдаланылатын шеткі тамыр кеңейткіштер
C01DA
Органикалық нитраттар
C01DA08
Изосорбид динитраты
1 мг/мл 10 мл/аэрозоль инфузияға арналған ерітіндіні дайындатын концентрат

спрей подъязычный дозированный 1,25 мг/доза, 15 мл
ампула/
флакон
C01E
Другие препараты для лечения заболеваний сердца
C01EA
Простагландины
C01EA01
Алпростадил
концентрат для приготовления раствора для инфузий 20 мкг/ мл
флакон
C02
Антигипертензивные препараты
C02C
Периферические антиадренергические препараты
C02CA
Альфа – адреноблокаторы
C02CA06
Урапидил
раствор для внутривенного введения 5 мг/мл 5 мл
ампула
C03
Диуретики
C03C
"Петлевые" диуретики
C03CA
Сульфонамидные диуретики
C03CA01
Фуросемид
раствор для инъекций 1%, 2 мл
ампула
C07
Бета – адреноблокаторы
C07A
Бета – адреноблокаторы
C07AB
Селективные бета – адреноблокаторы
C07AB02
Метопролол
раствор для внутривенного введения 1 мг/мл 5 мл
ампула
C09
Препараты, влияющие на ренин – ангиотензиновую систему
C09A
Ингибиторы ангиотензин – превращающего фермента (АПФ)
C09AA02
Эналаприл
раствор для инъекций 1,25 мг/мл 1 мл
ампула
D
Дерматология
D03
Препараты для лечения ран и язв
D08
Антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AG
Препараты йода
D08AG03
Йод
флакон.
D08AX
Прочие антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AX
Бриллиантовый зеленый
флакон
D08AX01
Перекись водорода
раствор для наружного применения 3% 40 мл
флакон
D08AX08
Этанол
раствор 70% 50 мл во флаконе
флакон
H
Гормоны для системного применения, исключая половые гормоны и инсулины
H01
Гормоны гипоталамуса и гипофиза и их аналоги
H01B
Гормоны задней доли гипофиза
H01BB
Окситоцин и его аналоги
H01BB02
Окситоцин
раствор для инъекций 5 ЕД/мл 1 мл
ампула
H02
Кортикостероиды для системного применения
H02A
Кортикостероиды для системного применения
H02AB
Глюкокортикоиды
H02AB06
Преднизолон
раствор для инъекций 30 мг/мл 1 мл
ампула
M
Костно – мышечная система
M01
Противовоспалительные и противоревматические препараты
M01A
Нестероидные противовоспалительные и противоревматические препараты
M01AB
Производные уксусной кислоты
M01AB05
Диклофенак натрия
раствор для внутривенного и внутримышечного введения 75мг/3мл по 3 мл
ампула
M01AE
Производные пропионовой кислоты
M01AE01
Ибупрофен
суспензия 100 мг/5 мл по 100 мл
флакон
M01AE03
Кетопрофен
раствор для инъекций 100 мг/2 мл;
ампула
M03
Миорелаксанты
M03A
Миорелаксанты периферического действия
M03AB
Производные холина
M03AB01
Суксаметония хлорид
раствор для инъекций 0,1 г/5 мл
ампула
M03AC
Прочие четвертичные аммониевые соединения
M03AC06
Пипекурония бромид
Порошок лиофилизированный для приготовления раствора для внутривенного введения 4 мг
флакон
N
Нервная система
N01
Анестетики
N01A
Препараты для общей анестезии
N01AH
Опиоидные анальгетики

тіл астына арналған дозаланған спрей 1,25 мг/доза, 15 мл
ампула/құты
C01E
Жүрек ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттар
C01EA
Простагландиндер
С01EA01
Алпростадил
20 мкг/мл инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат
C02
Антигипертензиялық препараттар
C02C
Перифериялық антиадренергиялық препараттар
C02CA
Альфа-адреноблокаторлар
C02CA06
Урапидил
5 мг/мл 5 мл тамыр ішіне енгізуге арналған ерітінді
ампула
C03
Диуретиктер
C03C
"Ілмек" диуретиктер
C03CA
Сульфонамидті диуретиктер
C03CA01
Фуросемид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
C07
Бета-адреноблокаторлар
C07A
Бета-адреноблокаторлар
C07AB
Селективті бета-адреноблокаторлар
C07AB02
Метопролол
1 мг/мл 5 мл вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
ампула
C09
Ренин-ангиотензивті жүйеге әсері бар препараттар
C09A
Ангиотензин-айналдырушы ферменттерінің (ААФ) ингибиторлары
C09AA02
Эналаприл
1,25 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
D
Дерматология
D03
Жарақаттар мен жараны емдеуге арналған препараттар
D08
Антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AG
Йод препараттары
D08AG03
Йод
құты
D08AX
Басқа да антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AX
Бриллиант жасылы
құты
D08AX01
Су тетігінің асқын тотығы
40 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 3%
құты
D08AX08
Этанол
50 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 70%
құты
H
Жыныс гормондары мен инсулинді қоспағанда жүйелі пайдалануға арналған гормондар
H01
Гипоталамус және гипофиз гормондары және олардың аналогтары
H01B
Гипофиздің артқы бөлігінің гормондары
H01BB
Окситоцин және оның аналогтары
H01BB02
Окситоцин
5 БІР/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
H02
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02A
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02AB
Глюкокортикоидтар
H02AB06
Преднизолон
30 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
M
Сүйек-бұлшықет жүйесі
M01
Қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01A
Стероидты емес қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01AB
Сірке қышқылы туындылары
M01AB05
Натрий диклофенагы
75 мг/3 мл 3 мл венаішілік және бұлшық етке енгізуге үшін
ампула
M01AE
Пропион қышқылының туындылары
M01AE01
Ибупрофен
100 мг/5 мл 100 мл ішке қабылдауға арналған суспензия
құты
M01AE03
Кетопрофен
100 мг/2 мл инъекцияға арналған ерітінді;
ампула
M03
Миорелаксанттар
M03A
Шетке әсер ететін миорелаксанттар
M03AB
Холин туындылары
M03AB01
Суксаметоний хлориді
0,1 г/5 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
M03AC
Басқа да төрттік аммони қосылыстары
M03AC06
Пипекуроний бромиді
4 мг ішке енгізуге арналған ерітіндіні дайындайтын лиофилді ұнтақ
құты
N
Нерв жүйесі
N01
Анестетиктер
N01A
Жалпы анестезияға арналған препараттар
N01AH
Апиындық анальгетиктер

N01AH01
Фентанил
раствор для инъекций 0,005%
ампула
N01AX
Другие препараты для общей анестезии
N01AX10
Профол
эмульсия для внутривенного введения 10 мг/мл по 20 мл
эмульсия
N01B
Препараты для местной анестезии
N01BA
Эфиры аминобензойной кислоты
N01BA02
Прокаин
раствор для инъекций 0,5% 5 мл
ампула
N01BB
Амиды
N01BB02
Лидокаин
раствор для инъекций
2% 2 мл
ампула
N02
Анальгетики
N02A
Опиоиды
N02AA
Природные алкалоиды опия
N02AA01
Морфин
раствор для инъекций
1% по 1 мл
ампула
N02AB
Производные фенилпиперидина
N02AB
Тримеперидин
раствор для инъекций 2% по 1 мл
ампула
N02AX
Прочие опиоиды
N02AX02
Трамадол
раствор для инъекций
5 % по 2 мл
ампула
N02B
Анальгетики и антипиретики
N02BE
Анилиды
N02BE01
Парацетамол
суппозитории ректальные 80 мг, 100 мг, 250 мг; суспензия для приема внутрь 120 мг/5 мл по 100 мл
суппозитории ректальные
суспензия для приема внутрь
N03
Противоэпилептические препараты
N03AG
Производные жирных кислот
N03AG01
Вальпроевая кислота
раствор для инъекций 100 мг/мл по 5 мл
ампула
N05
Психолептики
N05B
Анксиолитики
N05BA
Производные бензодиазепина
N05BA01
Диазепам
раствор для внутримышечных и внутривенных инъекций 5 мг/мл по 2 мл
ампула
R
Дыхательная система
R03
Препараты для лечения бронхиальной астмы
R03A
Симпатомиметики для ингаляционного применения
R03AC
Селективные бета – 2 – адреномиметики
R03AC02
Сальбутамол
аэрозоль для ингаляций, дозированный 100 мкг/доза, 200 доз
флакон
R03AL
Симпатомиметики в комбинации с антихолинергическими препаратами, включая тройные комбинации с кортикостероидами
R03AL01
Фенотерол и Ипратропия бромид
раствор для ингаляций по 20 мл
R03D
Другие препараты для лечения бронхиальной астмы для системного применения
R03DA
Производные ксантина
R03DA05
Аминофиллин
раствор для инъекций 2,4%
ампула
R06
Антигистаминные препараты для системного применения
R06AA
Аминоалкильные эфиры
R06AA02
Дифенгидрамин
раствор для инъекций 1% 1 мл
ампула
R06AC
Этилендиамины замещенные
R06AC03
Хлоропирамин
раствор для инъекций 2 % по 1 мл
ампула
R07
Другие препараты для лечения заболеваний органов дыхания
R07AB
Аммиак
флакон
V
Прочие препараты
V03
Прочие разные препараты
V03AB
Антидоты
V03AB06
Натрия тиосульфат
раствор для инъекций 30% по 10 мл
ампула

N01AH01
Фентанил
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,005%
ампула
N01AX
Жалпы анестезияға арналған басқа да препараттар
N01AX10
Профол
10 мг/мл 20 мл тамыр ішіне енгізуге арналған эмульсия
ампула
N01B
Жергілікті анестезияға арналған препараттар
N01BA
Аминобензол қышқылы эфирлері
N01BA02
Прокаин
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
ампула
N01BB
Амидтер
N01BB02
Лидокаин
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
ампула
N02
Анальгетиктер
N02A
Апиындар
N02AA
Апиынның табиғи алкалоидтары
N02AA01
Морфин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
N02AB
Фенилпиперидиннің туындылары
N02AB
Тримеперидин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
ампула
N02AX
Басқа да апиындар
N02AX02
Трамадол
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5 %
ампула
N02B
Анальгетиктер және антипиретиктер
N02BE
Анилидтер
N02BE01
Парацетамол
тік ішек суппозиториилері 80 мг,100 мг,250 мг, ішке қабылдауға арналған суспензия 120 мг/5 мл 100 мл
суппозитории
суспензия
N03
Эпилепсияға қарсы препараттар
N03AG
Май қышқылдарының туындылары
N03AG01
Вальпров қышқылы
100 мг/мл 5мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
N05
Психолептиктер
N05B
Анксиолитиктер
N05BA
Бензодиазепин туындылары
N05BA01
Диазепам
5 мг/мл 2 мл бұлшықет және тамыр ішілік инъекцияға арналған ерітінді
ампула
R
Тыныс алу жүйесі
R03
Бронх демікпесін емдеуге арналған препараттар
R03A
Тамақты булауда қолдануға арналған симпатомиметиктер
R03AC
Селективті бета-2-адреномиметиктер
R03AC02
Сальбутамол
100 мкг/мөл. 200 мөл. тамақты булауға арналған аэрозоль
құты
R03AL
Кортикостероидтармен үш еселелік біріктірілімдерді қоса, антихолинергиялық препараттармен біріктірілген симпатомиметиктер
R03AL01
Фенотерол мен Ипратропий бромиді
20 мл булауға арналған ерітінді
R03D
Жүйелі пайдалануға арналған бронх демікпесін емдейтін басқа да препараттар
R03DA
Ксантин туындылары
R03DA05
Аминофиллин
инъекцияға арналған ерітінді, 2,4%
ампула
R06
Жүйелі пайдалануға арналған антигистаминді препараттар
R06AA
Аминоалкилді эфирлер
R06AA02
Дифенгидрамин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
R06AC
Алмастырылған этилендиамин
R06AC03
Хлоропирамин
2 % 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
R07
Тыныс алу ағзаларының ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттар
R07AB
Аммиак
флакон
V
Басқа да препараттар
V03
Басқа да әртүрлі препараттар
V03AB
Антидоттар
V03AB06
Натрий тиосульфаты
10 мл инъекцияға арналған ерітінді, 30%
ампула