О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511 "Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 1031. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2019 года № 19684
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511 "Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9738, опубликован 26 февраля 2015 года в газете "Казахстанская правда") следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации деятельности службы пробации, утвержденных указанным приказом:
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляют постановку на учет осужденных к наказанию в виде общественных и исправительных работ, лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, к ограничению свободы, осужденных беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, и мужчин, в одиночку воспитывающим малолетних детей, которым судом отсрочено отбывание наказания, лиц, осужденных условно (далее – осужденные) в суточный срок, без учета выходных и праздничных дней, со дня:
поступления приговора или постановления суда, вступивших в законную силу, акта об амнистии и его применении, акта о помиловании на бумажном носителе или в виде электронного документа;
поступления посредством Централизованной автоматизированной базы данных (далее - ЦАБД) личных, контрольных или накопительных дел из Служб пробации в связи с изменением места жительства, либо из учреждений уголовно-исполнительной системы;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) в течение двух рабочих дней вносят сведения в ЦАБД об осужденных при постановке или снятии с учета, и в течение суток сведения об исполнении и отбывании наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия;";
подпункты 1) и 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) регистрирует в день поступления копию приговора (постановления) вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем в течение двух рабочих дней вносит данные осужденного в ЦАБД и в пронумерованный, прошнурованный и опечатанный печатью журнал учета осужденных (к общественным работам, к исправительным работам, к ограничению свободы, к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, лиц, осужденных условно, беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, и мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей, исполнение наказания которым отсрочено) и освобожденных условно-досрочно из мест лишения свободы, освобожденных из мест лишения свободы, в отношении которых судом установлен административный надзор, которым лишение свободы заменено штрафом, отбывшим назначенный судом срок наказания в виде лишения свободы и лиц, подпадающих под досудебную пробацию по формам, согласно приложениям 3-13 к настоящим Правилам.
В таком же порядке регистрируются личные и контрольные дела, поступившие из других Служб пробации, в связи с изменением места жительства осужденных и прибывших из учреждений уголовно-исполнительной системы, в том числе путем внесения сведении в ЦАБД;

"Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 1031 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 желтоқсанда № 19684 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9738 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоғамдық және түзеу жұмыстары, белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаларға, бас бостандығын шектеуге, жазаны өтеу кейiнге қалдырылған сотталған жүктi әйелдер және жас балалары бар әйелдер мен жас балаларды жалғыз тәрбиелейтін ер адамдарды, шартты түрде сотталған адамдарды (бұдан әрі - сотталғандар) бір тәулік мерзімде демалыс және мереке күндерін есептемегенде:
заңды күшіне енген сот үкімі немесе қаулы, рақымшылық жасау және оны қолдану актісі, кешірім жасау туралы акті қағаз тасымалдағышта немесе электрондық құжат;
тұрғылықты жерінің өзгеруіне байланысты Пробация қызметінен не қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінен Орталықтандырылған автоматтандырылған деректер базасы (бұдан әрі – ҚАЖ ОАДБ) арқылы жеке, бақылау немесе жинақ істері түрінде келіп түскен күннен бастап есепке қоюды жүзеге асырады;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) есепке қойған немесе есептен шығарған кезде сотталғандар туралы мәліметтерді екі жұмыс күні ішінде және жазаларды орындау мен өтеу және қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де шаралары туралы мәліметтерді бір тәулік ішінде ОАДБ-ға енгізеді;";
6-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) үкімнің (қаулының) көшірмесін қосымшаларымен бірге келіп түскен күні кiрiс құжаттарының журналына тiркейдi, ал содан кейін сотталған адамның деректерiн екі жұмыс күні ішінде ОАДБ-ға және нөмiрленiп, бауланып, мөр басылған сотталғандарды (қоғамдық жұмысқа, түзеу жұмыстарына, бас бостандығын шектеуге, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, шартты түрде сотталған адамдарға; жазасын өтеу кейiнге қалдырылған жүктi әйелдердiң және жас балалары бар әйелдердiң және жас балаларды жалғыз тәрбиелейтін ерлердің) және бас бостандығынан айыру орындарынан мерзімінен бұрын шартты түрде босатылғандарды, сот әкімшілік қадағалау белгілеген бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандарды, бас бостандығын айыру айыппұлмен ауыстырылғандарды, сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі жаза мерзімін өтеп шыққандарды және сотқа дейінгі пробацияға жататын адамдарды есепке алу журналына осы Қағидаларға 3-13-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша енгiзедi.
Сотталған адамдардың тұрғылықты жерінің өзгеруiне байланысты басқа Пробация қызметтерінен және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінен келген жеке және бақылау iстерін де осындай тәртiппен, оның ішінде ОАДБ-ға мәліметтер енгізу арқылы тiркейдi;

2) в течение двух рабочих дней с момента постановки на учет осужденного направляет в суд, вынесший приговор, извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам;";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. В случае выявления нарушений со стороны осужденного порядка и условий отбывания наказания и несоблюдения осужденным требований, предусмотренных статьями 53, 67 и 176 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, Служба пробации в суточный срок вносит сведения о нарушении в ЦАБД.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При получении от осужденного уведомления о перемене места жительства Служба пробации:
в течение одного рабочего дня направляет представление в местный исполнительный орган об увольнении осужденного;
в течение одного рабочего дня посредством электронной почты на интранет-портале государственных органов (далее - ИПГО) информирует Службу пробации по новому месту жительству осужденного;
в течение двух рабочих дней направляет посредством ЦАБД и заказной почтой личное дело и учетную карточку.
Служба пробации по новому месту жительства осужденного в течение одного рабочего дня со дня получения личного дела и учетной карточки посредством ЦАБД выдает осужденному справку-направление для выполнения общественных работ по новому месту жительства осужденного, а также посредством ИПГО информирует о получении заказной почтой личного дела и учетной карточки.
При перемене места жительства осужденного в пределах обслуживаемого района (города), осужденный с учета Службы пробации не снимается.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. В отношении осужденных, которым неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, администрация учреждения уголовно-исполнительной системы после вручения ему предписания о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в службу пробации для постановки на учет, в течение одного рабочего дня со дня получения постановления суда:
посредством ИПГО информирует Службу пробации о направлении осужденного, а также прикрепляет сканированное в формате PDF постановление суда и предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в службу пробации для постановки на учет, а также характеризующие материалы;
посредством ЦАБД в течение двух рабочих дней направляется личное дело со дня получения постановления суда, вступившего в законную силу.";
пункт 115-2 изложить в следующей редакции:

2) сотталғанды есепке қойған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде үкімді шығарған сотқа сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды;";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Сотталғанның тарапынан жазаны өтеу тәртiбiн және шарттарын бұзғаны және сотталғанның Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 53, 67, және 176-баптарында көзделген талаптарды сақтамайтыны анықталған жағдайда Пробация қызметі бір тәулік мерзімде бұзушылық туралы мәліметті ОАДБ-ға енгізеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Сотталғаннан тұрғылықты жерiн ауыстырғаны туралы хабарлама алған кезде Пробация қызметі:
бір жұмыс күні ішінде сотталғанның шығарылғаны туралы жергілікті атқарушы органдарға ұсыным жолдайды;
бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдардың интранет-порталына (бұдан әрі - МОИП) электронды пошта арқылы сотталғанның жаңа тұрғылықты жерi бойынша Пробация қызметіне хабарлама жолдайды;
екі жұмыс күні ішінде ОАДБ және тапсырыс поштасы арқылы жеке істерінің, МОИП және тапсырыс поштасы арқылы есепке алу құжаттарын жолдайды.
Сотталғанның жаңа тұрғылықты жерi бойынша Пробация қызметі ОАДБ және МОИП арқылы жеке істер мен есепке алу құжаттарын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде сотталғанның жаңа тұрғылықты жері бойынша қоғамдық жұмыстарды орындауы үшін сотталғанға анықтама-жолдама береді, сондай-ақ МОИП арқылы тапсырыс поштасымен жеке істі және есепке алу карточкасын алғаны туралы растау хат жолдайды.
Сотталған тұрғылықты жерін қызмет көрсетілетін ауданның (қаланың) шегінде ауыстырған жағдайда, ол Пробация қызметінің есебiнен шығарылмайды.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға ауыстырылған сотталғандарға қатысты қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі сотталғанға оны есепке қою үшiн пробация қызметіне жету маршруты мен уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына баруы туралы нұсқаманы табыс еткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде соттың қаулысын алған күннен бастап:
МОИП арқылы Пробация қызметін сотталғанды жібергені туралы хабарлайды, сондай-ақ PDF форматында сканерленген сот қаулысын және бағыты мен есепке қою үшiн пробация қызметіне келу уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына бару туралы нұсқаманы, оны сипаттайтын материалдарды тіркейді;
ОАДБ арқылы заңды күшіне енген сот қаулысын алған күннен бастап жеке істі екі жұмыс күні ішінде жолдайды.";
115-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"115-2. В течение одного рабочего дня со дня получения от осужденного уведомления Служба пробации посредством ИПГО информирует Службу пробации по указанному в уведомлении осужденного места жительству или наименованию административно-территориальной единицы.
В информации указываются данные осужденного, дата прибытия и адрес места жительства, а при смене места жительства посредством ЦАБД в течение двух рабочих дней направляется личное, контрольное или накопительное дело со дня получения от осужденного уведомления.
Служба пробации осуществляет постановку на учет осужденного в суточный срок, без учета выходных и праздничных дней, со дня поступления посредством ЦАБД личного, контрольного или накопительного дела из Службы пробации в связи с изменением места жительства.";
подпункт 11) пункта 122 изложить в следующей редакции:
"11) сообщение либо подтверждение в ЦАБД о получении личного, контрольного дела и постановке осужденного на учет в Службу пробации по новому месту жительства;";
пункт 129 изложить в следующей редакции:
"129. На лиц, выбывших до окончания срока наказания с территории, обслуживаемой Службой пробации, в связи с изменением места жительства, высылается сообщение в Службу пробации по новому месту жительства. Если дислокация Службы пробации неизвестна, сообщение направляется в Департамент уголовно-исполнительный системы (далее-ДУИС) соответствующей области, города республиканского значения или столицы для исполнения.";
пункт 130 изложить в следующей редакции:
"130. Личные, контрольные или наблюдательные дела осужденных в течение двух рабочих дней после получения от осужденного уведомления о перемене места жительства пересылаются посредством ЦАБД и заказной почтой, а в отношении осужденных к исправительным работам копии учетных карточек, заверенные печатью и подписью начальника Службы пробации, заказной почтой и информируются посредством ИПГО.
О получении контрольного, личного или наблюдательного дела, а также копии учетной карточки Службой пробации по новому месту отбывания наказания осужденных в течение одного рабочего дня со дня получения посредством ИПГО информирует о получении заказной почтой личного дела и учетной карточки.".
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;

"115-2. Пробация қызметі сотталғаннан хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде сотталғанның хабарламада көрсеткен тұрғылықты жері немесе əкiмшiлiк-аумақтық бірліктің атауы бойынша Пробация қызметіне МОИП арқылы хабарлайды.
Хабарламада сотталғанның деректері, келген күні және тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіледі, ал тұрғылықты жерін ауыстырған кезде жеке, бақылау және жинақ істері сотталғаннан хабарлама алған күннен бастап ОАДБ арқылы екі жұмыс күні ішінде жолданады.
Пробация қызметі тұрғылықты жерінің өзгеруіне байланысты Пробация қызметінен ОАДБ арқылы жеке, бақылау және жинақ істерінің келіп түскен күнінен бастап демалыс және мереке күндерін есептемегенде бір тәулік мерзімде есепке қоюды жүзеге асырады.";
122-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) сотталғанның жеке, бақылау істерін қабылдағаны және жаңа тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметінің есебіне қойылғаны туралы ОАДБ-ға хабарлама не растау;";
129-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129. Жаза өтеу мерзiмi аяқталғанға дейiн Пробация қызметі қызмет көрсететiн аумақтан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты кеткен адамдарға жаңа тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметіне хабарлама жолдайды. Егер Пробация қызметінің орналасқан жерi белгісіз болса, хабарлама тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың Қылмыстық-атқару жүйесі департаментіне (бұдан әрі - ҚАЖД) орындау үшін жолданады.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"130. Сотталғандардың жеке, бақылау не жинақ iстерi тұрғылықты жерін ауыстырғаны туралы сотталғаннан хабарлама алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ОАДҚ және тапсырыс поштасы арқылы, ал түзеу жұмыстарына сотталғандарға қатысты есепке алу карточкаларының көшірмелері мөрмен расталып және Пробация қызметі бастығының қолы қойылып, МОИП және тапсырыс поштасы арқылы жолданады.
Сотталғандардың жаңа тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметі бақылау, жеке не жинақ істерін, сондай-ақ есепке алу карточкасының көшірмесін алғаны туралы бір жұмыс күні ішінде МОИП арқылы жеке істі және есеп карточкасын тапсырыс поштасымен қабылдағаны туралы хабарлайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді:
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Тургумбаев

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Тургумбаев