919
Кольца к лыжным палкам
пара
1 год
1 на 20 штук
920
Мазь лыжная
грамм
1 год
100 граммов на каждую пару лыж
*Примечание:
учебным центрам МВД РК численностью свыше 500 человек, спортивное имущество отпускается дополнительно на каждые 150 человек по норме, предусмотренной на эту численность;
спортивные костюмы и спортивная обувь выдаются сборным командам ОВД только на период проведения сборов и соревнований, объявляемых соответствующими приказами начальников;
ковры борцовские (татами) отпускаются при наличии спортивных залов для занятий борьбой;
палки лыжные и крепления к лыжам многослойным выдаются на 6 лет.
Таблица 7. Для подразделений органов внутренних дел и организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан
№ п/п
Наименование имущества
Единица измерения
Количество предметов
Срок эксплуатации
Область применения, применяемого при отпуске данного предмета*
1
2
3
4
5
6
Раздел 1.
Оборудование, инвентарь и имущество для химической чистки обмундирования и банно-прачечных нужд

919
Шаңғы таяқшаларының сақинасы
жұп
1 жыл
20 данаға 1
920
Шаңғы майы
грамм
1 жыл
100 грамм әрбір жұп шаңғыға
Ескертпе:
500-ден астам адамы бар ҚР ІІМ-нің оқу орталықтарына. Спорттық мүлік норма бойынша осы санға көзделген әрбір 150 адамға босатылады;
спорттық киімдер және спорттық аяқ киімдер ІІО құрама командасына бастықтардың тиісті бұйрықтарымен жарияланатын жиындар мен жарыстар өткізу кезеңіне беріледі;
күрес кілемдері (татамилар) күрес жаттығуларына арналған спорт залдары болған кезде босатылады;
көп қатпарлы шаңғыларға шаңғы таяқшалары мен бекіткіштері 6 жылға беріледі.
7-кесте. Ішкі істер органдарының бөліністеріне және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына арналған
Р/с №
Мүлік атауы
Өлшем бірлігі
Бұйымдар саны
Пайдалану мерзімі
Аталған бұйымдарды беру кезінде қолданатын қолдану саласы*
1
2
3
4
5
6
1 Бөлім.
Киім-кешектерді химиялық жолмен тазалауға және монша-кір жуу қажеттіліктеріне арналған жабдықтар, мүкәммал және мүлік

Отпускаются сани одного вида исходя из местных условий на каждого штатного состава обозных лошадей из расчета одни пароконные сани на 2-х лошадей или одни одинаковые сани на каждую лошадь, только в районах, имеющих устойчивый снежный покров - 3.
Отпускается из расчета одна штука на каждого штатного состава обозных лошадей - 4.
Отпускается по числу одноконных повозок - 5.
Отпускается по числу пароконных повозок - 6.
Отпускается по числу штатных верховых лошадей, закрепленных за офицерским, старшим и средним начальствующим составом - 7.
Отпускается по числу штатных верховых лошадей, закрепленных за сержантским, младшим начальствующим и рядовым составом - 8.
Предметы ухода за лошадьми отпускаются по одной штуке на каждого штатного состава верховых и обозных лошадей - 9.
Отпускается по количеству штатного колесного обоза - 10.
Отпускаются: по 2 штуки на хозяйственный отдел (управление), отдел (отделение) снабжения МВД РК, ДП, ДУИС, ДЧС, ОУИС, по 1 штуке на каждое подразделение ИТУ, на 1/4 штатного состава грузовых автомобилей, организаций образований МВД РК, на каждого штатного состава грузовых автомобилей, военных складов МВД РК - 11.
Подковное имущество отпускается на каждую лошадь штатного состава - 12.
Подковы для обозных лошадей отпускаются из расчета 6 перековок в год (в горных районах 8 перековок в год) с полной сменой подков и двух перековок с использованием старых подков - 13.

Жергілікті жағдайға байланысты әрбір штаттық жүк таситын аттарға шананың бір түрі бір қос атты шана 2 атқа немесе бірыңғай шаналар әрбір атқа, тек қар қалыңдығы тұрақты аудандарға бөлінеді - 3.
Штаттық құрамның әрбір жүк таситын аттарына бір дана босатылады - 4.
Бір атты арбалар саны бойынша босатылады - 5.
Қос атты арбалар саны бойынша босатылады - 6.
Офицерлерге, аға және орта басшы құрамға бекітілген штаттық салт мінетін аттар саны бойынша босатылады -7.
Сержанттарға, кіші басшы және қатардағы құрамға бекітілген штаттық салт мінетін аттар саны бойынша босатылады - 8.
Штаттық құрамдағы салт мінетін аттар мен жүк таситын аттардың әрбіреуіне аттарды күту бұйымдары бір данадан босатылады - 9.
Штаттық дөңгелекті арбалар саны бойынша босатылады - 10.
ҚР ІІМ, ПД, ҚАЖД, ТЖД-нің, ҚАЖб-ның жабдықтау бөліміне (бөлімшесіне), шаруашылық бөліміне (басқармасына) 2 данадан, әрбір ЕТМ бөлімшелеріне, штаттық жүк автомобильдерінің 1/4-не ҚР ІІМ білім беру ұйымдарына, штаттық жүк автомобильдерінің әрқайсысына, ҚР ІІМ әскери қоймаларына 1 данадан босатылады - 11.
Штаттық құрамдағы әрбір атқа таға бұйымдары босатылады - 12.
Жүк таситын аттар үшін тағалар жылына 6 рет қайта тағалау үшін босатылады, (таулы аудандарда жылына 8 рет қайта тағаланады), тағаларды толығымен 6 рет ауыстырумен қатар ескі тағаларды пайдалану арқылы екі рет ауыстырады - 13.

Подковы для верховых лошадей отпускаются из расчета 9 перековок в год с полной сменой подков и одной перековки с использованием старых подков - 14.
Шипы отпускаются для обозных лошадей из расчета 6 штук на подковку, для верховых лошадей из расчета 4 штуки, из них 2 штуки острых и 2 штуки тупых - 15.
Гвозди подковные отпускаются по 200 граммов на одну перековку - 16.
Для кавалерийских подразделений полиции срок эксплуатации:

Салт мінетін аттар үшін тағалар жылына 9 рет қайта тағалауға босатылады, тағаларды толық ауыстыру ескі тағаларды пайдалану есебінен тағы бір рет жүргізіледі - 14.
Бедерлі тағалар жүк таситын аттарды бірдей тағалау үшін 6 данадан, салт мінетін аттар үшін 4 данадан, оның ішінде 2 дана өткір және 2 дана доғал таға босатылады - 15.
Тағалық шегелер бір рет қайта тағалауға 200 граммнан босатылады - 16.
Полицияның кавалериялық бөлімшесі үшін пайдалану мерзімі:

1) шпоры для кавалеристов – 1 пара на 5 лет;
2) ножа копытного - 4 месяца;
3) рашпиля копытного - 6 месяцев;
4) клещей ковочных - 1 год. Ключ подковный для ввинчивания шипов отпускается на каждые 25 лошадей - 17.
Мази амуничная и колесная отпускаются по количеству повозок, упряжи и седел, положенная по норме на штатный состав лошадей. При хранении указанных предметов расход мази устанавливается в размере 20% от нормы - 18.
Таблица 10. Для подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан на ремонт упряжи и седел
№ п/п
Наименование имущества
Единица измерения
Норма расхода материалов на один ремонт
мелкий
средний
капитальный
1
2
3
4
5
6
Раздел 1.
Упряжь пароконная

1) кавалерияға арналған өкше темірлер – 5 жылға 1 жұп;
2) тұяқ пышақтары - 4 ай;
3) тұяқтық түрпілер - 6 ай;
4) тағалық кілт - 1 жылға. Бұдырлы тағаларды қағу үшін тағалық кілт әрбір 25 атқа босатылады - 17.
Аттарға штаттық норма бойынша тиесілі әбзелдік және дөңгелек майлары арбалар, жегу әбзелдері мен ер тоқымдар саны бойынша босатылады. Көрсетілген бұйымдарды сақтау кезінде майлар шығыны нормадан 20 % мөлшерінде белгіленеді -18.
10-кесте. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінің ат саймандары мен ер тоқымдарын жөндеуге арналған
Р/с №
Бұйымның атауы
Өлшем бірлігі
Бір рет жөндеуге кететін материалдарды шығындау нормасы
ұсақ
орташа
күрделі
1
2
3
4
5
6
1 Бөлім.
Қос ат саймандары

1120
Курсантам и слушателям организаций образования МВД РК, лицам рядового и начальствующего состава органов МВД РК, находящимся на казарменном положении в период прохождения первоначальной подготовки, переподготовки и повышения квалификации в организациях образования МВД РК
300
130
-
-
на 1 человека
1121
Рабочим по кухне, организаций образования и учреждений МВД РК
-
-
-
100
на 1
человека
1122
Поварам, хлеборезам, организаций образования и учреждений МВД РК
-
150
-
200
на 1
человека
1123
Больным находящимся на излечении или обследовании в медицинских учреждениях МВД РК (госпиталях, клиниках, больницах, стационарах), медицинских батальонах и ротах, в стационарах, медицинских частей (изоляторах здравпунктов) организаций образования МВД РК)
200
130
-
-
на 1 штатную койку
1124
Медицинским работникам госпиталей, клиник, поликлиник, лазаретов, медицинских пунктов, непосредственно связанным с обслуживанием больных
-
-
-
200
на 1 медработника
1125
Работникам военно-врачебных комиссий, санитарно-эпидемиологических, бактериологических лабораторий и отрядов, ветеринарных лазаретов
-
-
100
-
на 1 человека
1126
Военнослужащим-специалистам, организаций образования, учреждений МВД РК, водителям, мотоциклистам, трактористам, техникам, механикам, мотористам, слесарям, кузнецам, вулканизаторам, лаборантам, грузчикам, работникам мастерских, складов, дезинфекторам, инструкторам, дрессировщикам и вожатым служебных собак, повозочным (ездовым) и другим лицам, постоянно выполняющим загрязненные работы
-
-
-
200
на 1 человека
1127
Для мытья столово-кухонной посуды и столовых приборов
-
-
-
50
на 1 человека состоящего на довольствии
*Примечание:
Для мытья столово - кухонной посуды и столовых приборов мыло хозяйственное разрешается заменять синтетическими моющими средствами из расчета 50 грамм в месяц на человека.
Мыло, предусмотренное нормами на санитарно-гигиенические надобности (поварам, хлебопекам, медработникам и др.), отпускается в места коллективного пользования (к умывальникам).
Мыло на туалетные надобности по норме, указанной в пункте 6 выдается к умывальникам по фактической потребности, но не выше 200 граммов на одного человека в месяц.
Мыло в бане расходовать 30 граммов на одну помывку на одного человека.
На мытье штатных служебных животных расходовать мыло хозяйственное 60% из расчета: на одну служебную собаку - 300 граммов, на одну лошадь - 500 граммов в год.
Для мытья кузовов специализированных автомобилей, занятых на перевозке продовольствия, расходовать 1% раствор кальцинированной соды (10 граммов соды на 1 литр воды) или 0,15-0,2% раствор каустической соды (1,5-2 грамма соды на 1 литр воды). Моющие средства (каустическую и кальцинированную соду) расходовать из расчета 0,5 литра рабочего раствора на 1 квадратный метр обрабатываемой площади.
Таблица 12. Расход синтетических моющих порошков, мыла и кальцинированной соды в граммах на 1 килограмм сухого белья в зависимости от степени его загрязненности и жесткости воды при механической стирке
Раздел 1. При стирке с применением синтетических стиральных порошков:
№ п/п
Вид белья
Степень загрязненности белья
Синтетический стиральный порошок
Смешанный стиральный порошок
в умягченной воде
в жесткой воде
в умягченной воде
в жесткой воде
1
2
3
4
5
6
7

1120
ҚР ІІМ білім беру ұйымдарында бастапқы даярлықтан, қайта даярлаудан өту және біліктілікті арттыру кезінде казармалық жағдайда жүрген ҚР ІІМ білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарына, ҚР ІІМ органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға
300
130
-
-
1 адамға
1121
ҚР ІІМ білім беру ұйымдары мен мекемелеріндегі ас үй жұмыскерлеріне
-
-
-
100
1 адамға
1122
ҚР ІІМ білім беру ұйымдары мен мекемелеріндегі нан кесушілер мен аспазшыларға
-
150
-
200
1 адамға
1123
ҚР ІІМ медициналық мекемелерінде (госпитальда, клиникада, ауруханада, стационарда) тексерілуде немесе емделуде жүрген медициналық батальондар мен роталардағы, стационардағы, медициналық бөлімдердегі (денсаулық сақтау изоляторында), ҚР ІІМ білім беру ұйымдарындағы науқастарға
200
130
-
-
1 штаттық төсекке
1124
Госпитальдардағы, клиникалардағы, емханалардағы, лазареттердегі, медициналық пункттердегі ауруларға тікелей қызмет көрсететін медицина саласындағы қызметкерлерге
-
-
-
200
1 медицина қызметкеріне
1125
Әскери-дәрігерлік комиссиялар, санитариялық-эпидемиологиялық, бактериологиялық зертханалар мен жасақтардың, ветеринарлық лазареттердің қызметкерлеріне
-
-
100
-
1 адамға
1126
ҚР ІІМ-нің мекемелеріндегі, оқу орындарындағы әскери қызметкерлер мен мамандарға, жүргізушілерге, мотоциклистерге, трактористерге, техниктерге, механиктерге, моторшыларға, жөндеушілерге, ұстаға, вулканизаторшыларға, зертханашыларға, жүк тиеушілерге, шеберханалар мен қойма жұмыскерлеріне, қойма дезинфекторшыларына, нұсқаушыларға, қызметтік иттерді үйретушілер мен жетекшілерге, арбашыларға және үнемі лас жұмыстарды орындайтын басқа адамдарға
-
-
-
200
1 адамға
1127
Асхана және ас үй ыдыстары мен асханалық құралдарды жуу үшін
-
-
-
50
Үлестегі 1 адамға шаққанда
Ескертпе:
Асхана және ас үй ыдыстары мен асханалық құралдарды жуу үшін кір сабынды бір адамға айына 50 грамм есебінен синтетикалық жуу құралдарына ауыстыруға рұқсат етіледі.
Санитариялық-гигиеналық қажеттілік үшін нормада қарастырылған сабын (аспазшыларға, нан пісірушілерге, медицина жұмыскерлеріне және т.б.) ұжымдық пайдаланатын орындарға (қол жуғыштарға) босатылады.
6-тармақта көрсетілген норма бойынша туалеттік қажеттілікке бөлінген сабындар қол жуғыштарға беріледі, бірақ бір адамға айына 200 граммнан аспауы тиіс.
Моншада бір адамның бір рет жуынуына 30 грамм сабын жұмсалады.
Штаттық қызметтік жануарларды жуындыру үшін жылына бір қызметтік итке - 300 грамм, бір атқа - 500 грамм сабын жұмсау есебімен 60% кір сабын жұмсалуы тиіс.
Азық-түліктерді тасымалдайтын арнайы автомобильдердің шанағын жуу үшін 1% кальцинирленген сода ерітіндісі (1 литр суға 10 грамм ас содасы) немесе 0,15-0,2 % каустикалық сода ерітіндісі (1 литр суға 1,5-2 грамм сода) жұмсалынады. Жуу құралдарын (кальцинирленген және каустикалық сода) 1 шаршы метрге 0,5 литр жұмыс ерітіндісін жұмсау есебінен пайдалануы тиіс.
12-кесте. 1 килограмм құрғақ кірді қолмен жуу кезінде оның ластану деңгейіне және су құрамына қарай жұмсалатын синтетикалық жуу ұнтақтарының, сабын мен кальцийлендірілген соданың грамм есебімен шығыны 1 Бөлім. Синтетикалық кір жуу ұнтақтарын пайдаланып жуу кезінде:
Р/с №
Кірлердің түсі
Кірлердің ластану деңгейі
Синтетикалық кір жуатын ұнтақ
Аралас кір жуатын ұнтақ
тұщы суда
ащы суда
тұщы суда
ащы суда

1) степень - слабозагрязненное белье и одежда, мало бывшее в употреблении, новые вещи;
2) степень - среднезагрязненное белье (с пятнами, затертыми местами - постельное белье, личные полотенца и т.п.);
3) степень - сильнозагрязненное белье с большим количеством пятен, сильнозатертыми местами (кухонные полотенца, заношенное белье и т.п.);
4) степень - особо загрязненное белье с бытовыми и производственными загрязнениями.
Для стирки белья четвертой степени загрязненности дополнительно к нормам расхода стиральных порошков на 1 килограмм сухого белья расходуется кальцинированная сода:
1) в умягченной воде - по 6 граммов для белья и по 3 грамма для цветного белья;
2) в жесткой воде - по 8 граммов для белого и по 5 граммов для цветного белья.
При стирке белья ручным способом расход моющих средств на 1 килограмм сухого белья составляет: мыло хозяйственное 60%-ное - 20 граммов (или 40%-ное - 30 граммов) и сода кальцинированная - 12 граммов.
Мыло и сода для стирки белья отпускаются при отсутствии синтетических стиральных порошков.
Степень жесткости воды подтверждается лабораторными анализами местных санитарно-эпидемиологических станций.
Таблица 13. Расход тарной ткани, моющих средств для уборки помещений и поддержания в них санитарно-гигиенических норм
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Количество в месяц
1
2
3
4
1132
Ткань тарная
квадратный метр
8 квадратный метр на 1000 квадратных метров
1133
Чистящее средство для раковин и унитазов
грамм
320 грамм на одну раковину или унитаз
1134
Стиральный порошок
грамм
1 грамм на 1 квадратный метр в день
Таблица 14. Для подразделений государственного языка и информации
№ п/п
Наименование технического средства
Количество
Область распространения натуральных норм
1
2
3
4
1135
Тележурналистский комплект в составе:
какордер;
ветрозащита для микрофона;
карта памяти;
зарядное устройство для аккумулятров;
аккумулятор;
дождевой чехол;
зимний чехол;
петличный радио микрофон;
микрофон репортерский;
кабель микрофонный (5 метр);
штатив;
конвертер;
накамерный светильник
1 комплект
МВД РК, ДП городов республиканского значения, столицы и ДП на транспорте
1136
Видеопроектор с экраном
1 комплект
МВД РК, ДП городов республиканского значения, столицы и ДП на транспорте
1137
Интерактивная доска
1 штук
МВД РК, ДП городов республиканского значения, столицы и ДП на транспорте
1138
Фотокамера профессиональная
1 штук
МВД РК, ДП городов республиканского значения, столицы и ДП на транспорте
Расшифровка аббревиатур:
МВД РК – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
ОВД – Органы внутренних дел
КУИС – Комитет уголовно-исполнительной системы
ДУИС – Департамент уголовно-исполнительной системы
ОУИС – Отдел уголовно-исполнительной системы
ИТУ – Исправительно-трудовых учреждений
КЧС – Комитет по чрезвычайным ситуациям
ДЧС – Департамент чрезвычайной ситуации
ДПТ – Департамент полиции на транспорте
ДП – Департамент полиции
ПП – Патрульная полиция
УССО – Управление специализированной службы охраны
СОБР – Специальный отряд быстрого реагирования

1) дәреже - қолданыста аз тұтынылатын шамалы ластанған кірлер мен киімдер, жаңа заттар;
2) дәреже – орташа ластанған кірлер (дақтары, үйкелген орындары бар төсек жабдықтары, жеке орамалдар және т.б.);
3) дәреже - өте көп дақтары, қатты үйкелген орындары бар қатты ластанған кірлер (ас үй орамалдары, көп киілген киімдер және т.б.);
4) дәреже – тұрмыстық және өндірістік кірмен өте қатты ластанған кірлер.
Төртінші дәрежеде ластанған кірлерді жуу үшін кір жуу ұнтақтарының шығындану нормасына қосымша 1 килограмм құрғақ кірге төмендегі мөлшерде кальцийлендірілген сода жұмсалынады:
1) тұщы суда - ақ кірлер үшін 6 грамм және түрлі-түсті кірлер үшін 3 грамм;
2) ащы суда - ақ кірлер үшін 8 грамм және түрлі-түсті кірлер үшін 5 грамм;
Кірлерді қолмен жуу кезінде 1 килограмм құрғақ кірге: 60 % кір сабын 20 грамм (немесе 40 % 30 грамм) және кальцийлендірілген сода 12 грамм мөлшерінде жұмсалады.
Кір жуу үшін сабын мен сода синтетикалық кір жуу ұнтақтары болмаған кезде босатылады.
Ащы судың деңгейі жергілікті санитариялық-эпидемиологиялық станциялардың зертханалық талдамасымен расталады.
13-кесте. Үй-жайларды тазалау және оларда санитариялық-гигиеналық нормаларды сақтау үшін жұмсалатын қаптық матаның және жуу құралдарының шығыны
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Айлық саны
1
2
3
4
1132
Қаптық мата
шаршы метр
8 шаршы метр 1000 шаршы метрге
1133
Раковина мен унитаздарды тазалайтын құрал
грамм
бір раковина мен унитазға 320 грамм
1134
Кір жуу ұнтағы
грамм
күніне 1 шаршы метрге 1 грамм
14-кесте. Мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністеріне арналған
Р/с №
Техникалық құралдардың атауы
Саны
Кімге тиесілі
1
2
3
4
1135
Тележурналистика жиынтығына мыналар кіреді:
камкордер;
микрофонды желден қорғайтын құрал;
жады картасы;
аккумуляторларға арналған қуаттаушы құрылғы;
аккумулятор;
жаңбырдан қорғайтын қаптама;
қысқы қаптама;
ілмелі радиомикрофон;
репортерлық микрофон;
микрофон кәбілдері (5 метр);
штатив,
конвертер;
камераға арналған шамдар
1 жиынтық
ҚР ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының ПД және Көліктегі ПД
1136
Бейнепроектор және экран
1 жиынтық
ҚР ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының ПД және Көліктегі ПД
1137
Интерактивтік тақта
1 дана
ҚР ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының ПД және Көліктегі ПД
1138
Кәсіби фотокамера
1 дана
ҚР ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының ПД және Көліктегі ПД
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ІІО – Ішкі істер органдары
ҚАЖК – Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
ҚАЖД – Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті
ҚАЖб – Қылмыстық-атқару жүйесі бөлімі
ЕТМ – Еңбекпен түзеу мекемесі
ТЖК – Төтенше жағдайлар комитеті
ТЖД – Төтенше жағдайлар департаменті
КПД – Көліктегі полиция департаменті
ПД – Полиция департаменті
ПП – Патрульдік полициясы
МКҚБ – Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы
ЖҚАЖ – Жылдам қимылдайтын арнайы жасақ