О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 декабря 2019 года № 595. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2019 года № 19728
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7447, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 мая 2012 года, №154-156 (26973-26975) следующие изменения:
в Правилах совершения нотариальных действий нотариусами, утвержденных указанным приказом:
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. В случае наложения ареста на недвижимое имущество и движимое имущество нотариус отказывает в совершении нотариального действия, о чем выносит постановление об отказе в совершении нотариального действия.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. По желанию завещателя нотариусом удостоверяется секретное завещание в единственном экземпляре, без ознакомления нотариуса с его содержанием.
Секретное завещание, под страхом его недействительности, должно быть собственноручно написано и подписано завещателем, в присутствии двух свидетелей и нотариуса, заклеено в конверт, подписанный свидетелями, запечатано в присутствии свидетелей нотариусом в другой конверт, на котором нотариус учиняет удостоверительную надпись. Конверт с секретным завещанием по желанию завещателя хранится либо у нотариуса, удостоверившего завещание, либо у завещателя, либо у исполнителя (душеприказчика) завещания.
При удостоверении секретного завещания нотариус разъясняет завещателю требования, предъявляемые к форме завещания, предусмотренные статьей 1050 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Нотариус выдает завещателю свидетельство о принятии на хранение секретного завещания. Если секретное завещание передается на хранение завещателю, либо исполнителю (душеприказчику) завещания, нотариус выдает свидетельство о передаче на хранение, а также об этом делается отметка в алфавитной книге учета завещаний.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. В текст завещания может быть включено условие о назначении исполнителя завещания (душеприказчика). Исполнение завещания может быть возложено на лицо, которое не является наследником. В этом случае необходимо согласие этого лица, выраженное им в его собственноручной надписи на самом завещании, либо в заявлении, приложенном к завещанию. При удостоверении секретного завещания и назначении завещателем исполнителя завещания (душеприказчика) согласие исполнителя завещания (душеприказчика) выражается в заявлении, прилагаемом к конверту.
Исполнителем завещания не может быть назначено недееспособное лицо, а также лицо, подписавшее завещание за завещателя.
Через ЕНИС в государственной базе данных "Физические лица" сверяются документы, удостоверяющие личность исполнителя завещания (душеприказчика).";
пункт 100 изложить в следующей редакции:

"Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 12 желтоқсандағы № 595 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 желтоқсанда № 19728 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7447 тіркелген, 2012 жылғы 26 мамырдағы № 269-273 (27347) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесінде:
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Жылжымайтын мүлікке және жылжымалы мүлікке тыйым салынған жағдайда нотариус нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тартады, ол жөнінде нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тарту туралы қаулы шығарады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Өсиет қалдырушының қалауы бойынша нотариусты оның мазмұнымен таныстырмай, нотариус құпия өсиетті бір данада куәландырады.
Құпия өсиет, оның жарамсыз болып қалу қаупі ескеріліп, өсиет қалдырушының өз қолымен жазылады және қолы қойылады, екі куәнің және нотариустың қатысуымен куәлар өз қолдарын қоятын конвертке желімденіп салынады, куәлардың қатысуымен куәлар қол қояды, нотариус куәландыру жазбасын қойып, басқа конвертке бекітіледі. Құпия өсиеті бар конверт өсиет қалдырушының қалауы бойынша өсиетті куәландырған нотариуста не өсиет қалдырушыда не өсиет орындаушысында (өсиет жүктелген өкілде) сақталады.
Құпия өсиетті куәландырған кезде нотариус өсиет берушіге Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 1050-бабында көзделген өсиет нысанына қойылатын талаптарды түсіндіреді.
Нотариус өсиет қалдырушыға құпия өсиетті сақтауға қабылдау туралы куәлік береді. Егер құпия өсиет өсиет қалдырушыға не өсиетті орындаушыға (өсиет жүктелген өкілге) сақтауға берілсе, бұл туралы нотариус сақтауға беру туралы куәлік береді және өсиетхаттарды есепке алудың алфавиттік кітабында белгі қояды.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Өсиеттің мәтініне өсиетті орындаушыны тағайындау туралы шарттың қосылуы мүмкін. Өсиетті орындаудың мұрагер болып табылмайтын адамға жүктелуі мүмкін. Бұл жағдайда осы адамның өз қолымен жазылған өсиеттің өзінде, не өсиетке қоса берілген өтінішінде білдірілген келісімі қажет. Құпия өсиетті куәландыру және өсиет қалдырушы өсиетті орындаушыны (өсиет жүктелген өкілді) тағайындау кезінде өсиетті орындаушының (өсиет жүктелген өкілдің) келісімі конвертке қоса берілетін өтініште көрсетіледі.
Өсиет орындаушы болып әрекет қабілеті жоқ адам, сол сияқты өсиет қалдырушының орнына өсиетке қол қойған адам тағайындалмайды.
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында БНАЖ арқылы өсиетті орындаушының (өсиет жүктелген өкілдің) жеке басын куәландыратын құжаттары тексеріледі.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"100. Нотариус делает отметку в реестре регистрации нотариальных действий и в электронном реестре ЕНИС об отмене, изменении завещания.
В случае отмены завещания нотариус производит запись на экземпляре завещания, имеющегося у завещателя, который изымается и подшивается к экземпляру, хранящемуся в делах нотариуса, за исключением секретного завещания.
В случае изменения составленного ранее завещания, заявление о его изменении подшивается к экземпляру завещания, хранящемуся в делах нотариуса.";
пункты 100-1 и 100-2 изложить в следующей редакции:
"100-1. Вскрытие конверта и оглашение текста секретного завещания осуществляет нотариус, у которого удостоверено либо хранится секретное завещание только после смерти завещателя. Факт смерти завещателя подтверждается свидетельством о смерти завещателя.
Лицо, предоставившее свидетельство о смерти завещателя, а также конверт с секретным завещанием, в случае хранения его у завещателя или у исполнителя (душеприказчика) завещания, подает нотариусу, у которого удостоверено секретное завещание заявление о вскрытии конверта и оглашении текста секретного завещания, которое регистрируется нотариусом в день поступления в Книге регистрации входящей корреспонденции.
В заявлении также указываются сведения об известных наследниках по закону.
100-2. Нотариус, у которого удостоверено либо хранится секретное завещание, назначает дату, место и время вскрытия и оглашения содержания завещания. Нотариус вскрывает конверты и оглашает текст завещания не позднее чем через десять дней со дня представления свидетельства о смерти завещателя.
О дате, времени и месте вскрытия и оглашения содержания секретного завещания нотариус извещает тех наследников по закону, место жительства которых ему известно. Если место жительства наследников неизвестно, нотариус сообщает об этом через средства массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.";
пункт 100-4 изложить в следующей редакции:
"100-4.При вскрытии конверта и оглашении текста секретного завещания присутствуют не менее чем два свидетеля и пожелавшие при этом присутствовать заинтересованные лица из числа наследников по закону.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Нотариус по месту открытия наследства, по письменному заявлению одного или нескольких наследников по закону, а также, если наследники по закону отсутствуют, либо неизвестны - по письменному заявлению местного исполнительного органа, назначает доверительного управляющего наследством.
В случае явки наследников по закону доверительный управляющий отзывается по их требованию с возмещением ему необходимых расходов и выплатой разумного вознаграждения за счет наследства.";
пункт 138 изложить в следующей редакции:

"100. Нотариус нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде және БНАЖ электрондық тізілімінде өсиетті жою, өзгерту туралы белгі жасайды.
Өсиет жойылған жағдайда, нотариус өсиет қалдырушыдағы данасын, құпия өсиетті қоспағанда, алып қояды, оған жазба жасайды және нотариус істерінде сақталатын данасына тігеді.
Құпия өсиеттің күші жойылған жағдайда нотариусқа оның күшін жою туралы өтініш беріледі.
Бұрын жасалған өсиет өзгерген жағдайда оны өзгерту туралы өтініш нотариуста сақталатын өсиеттің данасына тігіледі.";
100-1 және 100-2 -тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"100-1. Конвертті ашуды және құпия өсиет мәтінін жария етуді өсиет қалдырушы қайтыс болғаннан кейін ғана құпия өсиет сақталатын не оны куәландырған нотариус жүзеге асырады. Өсиет қалдырушының қайтыс болу фактісі өсиет қалдырушының қайтыс болуы туралы куәлікпен расталады.
Өсиет қалдырушының қайтыс болғаны туралы куәлікті, сондай-ақ құпия өсиеті бар конвертті берген адам, ол өсиет қалдырушыда немесе өсиетті орындаушыда (өсиет жүктелген өкілде) сақталған жағдайда, құпия өсиет куәландырылған нотариусқа конвертті ашу және құпия өсиет мәтінін жариялау туралы өтініш береді, оны нотариус кіріс құжаттарын тіркеу кітабына келіп түскен күні тіркейді.
Өтініште заң бойынша белгілі мұрагерлер туралы мәліметтер де көрсетіледі.
100-2. Құпия өсиетті куәландырған не сақтаған нотариус, өсиетті жария ету күнін, орнын және уақытын және мазмұнын ашуды тағайындайды. Нотариус конверттерді ашады және өсиет қалдырушының қайтыс болуы туралы куәлік берілген күннен бастап он күннен кешіктірмей өсиетте қамтылған мәтінді жария етеді.
Құпия өсиеттің ашылу және мазмұнының жария ету күні, уақыты мен орны туралы нотариус тұратын жері өзіне белгілі заң бойынша мұрагерлерге хабардар етеді. Егер мұрагерлердің тұрғылықты жері белгісіз болса, нотариус бұл туралы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.";
100-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100-4 Конвертті ашу және құпия өсиеттің мәтінін жариялау кезінде кемінде екі куә және заң бойынша мұрагерлер қатарынан қатысуға ниет білдірген адамдар қатысады.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Нотариус мұраны ашқан жері бойынша, заң бойынша бір немесе бірнеше мұрагерлердің жазбаша өтініштері бойынша, сондай-ақ заң бойынша мұрагерлер болмаған немесе белгісіз болған кезде – жергілікті атқарушы органның жазбаша өтініші бойынша мұраға сенімгерлік басқарушы тағайындайды.
Заң бойынша мұрагерлер келген жағдайда, сенімгерлік басқарушы оған қажетті шығыстардың орны толтырыла және мұраның есебінен қисынды сыйақы төлене отырып, олардың талабы бойынша кері шақырылады.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"138. При выдаче свидетельства о праве на наследство нотариус запрашивает из других государственных нотариальных контор, у нотариусов или территориальной нотариальной палаты по месту открытия наследства, а также через ЕНИС информационную справку об отсутствии/наличии наследственного дела и завещания.
В случае принятия заявления о принятии либо отказе от наследства несколькими нотариусами, свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, у которого согласно книге учета наследственных дел открыто наследственное дело раньше.";
пункт 141 изложить в следующей редакции:
"141. При выдаче свидетельства о праве на наследство, как по закону, так и по завещанию нотариус истребует правоустанавливающие документы на недвижимое имущество, зарегистрированные в установленном порядке.
Если свидетельство о праве на наследство выдается на целое недвижимое имущество, то оригинал правоустанавливающих документов остается в делах нотариуса.
При выдаче свидетельства о праве на наследство по завещанию государству нотариус истребует отчет об оценке (как движимого, так и недвижимого имущества).".
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев

"138. Мұраға құқық туралы куәлікті беру кезінде нотариус басқа мемлекеттік нотариаттық кеңселерден, нотариустардан немесе аумақтық нотариаттық палатадан мұраның ашылған жері бойынша, сондай-ақ БНАЖ арқылы мұрагерлік істің және өсиеттің бар/жоқтығы туралы ақпараттық анықтаманы сұратады.
Мұрагерлікті қабылдағаны не қабылдаудан бас тарту туралы өтінішті бірнеше нотариус қабылдаған жағдайда мұраға құқығы туралы куәлік мұрагерлік істі тіркеу кітабшасына сәйкес бірінші бастаған нотариус береді.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"141. Заң бойынша да, өсиет бойынша да мұраға құқық туралы куәлік берілген ретте нотариус белгіленген тәртіпте тіркелген жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттарды талап етеді.
Егер мұраға құқық туралы куәлік тұтас жылжымайтын мүлікке берілсе, онда құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқасы нотариустың іс қағаздарында қалады.
Өсиет бойынша мемлекетке мұраға құқық туралы куәлік беру кезінде нотариус бағалау актісін (жылжымалы да, жылжымайтын да мүлікке) талап етеді.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев