Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 1069. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2019 года № 19752.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях".
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 225 "Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10974, опубликован 21 мая 2015 года в Информационной правовой системе "Әділет").
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 декабря 2019 года № 1069
Профессиональный стандарт "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях" предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников учебных заведений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения:
квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
квалификационный уровень – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда;
профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
национальная система квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда.

"Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 1069 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 желтоқсанда № 19752 болып тіркелді.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 117-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты оны ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 225 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10974 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 мамырда Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылсын деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 1069 бұйрығымен
бекітілген
"Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, оқу орындарының қызметкерлері мен бітірушілерін сертификаттауға, персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер, анықтамалар қолданылады:
біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайындық дәрежесі;
біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметінің стандарттан басқа болуы, жауапкершілігі мен дербестігі бойынша сараланатын қызметкердің дайындық деңгейіне және құзыреттілігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
еңбек функциясы – бір немесе бірнеше еңбек процесінің міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдардың жиынтығы;
кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
кәсіп – арнайы даярлық нәтижесінде иеленетін және білімі туралы тиісті құжаттармен расталатын белгілі бір білімді, білікті және практикалық дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметіндегі кәсіптерінің негізгі түрі;
кәсіби топ – жалпы интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын міндеттер, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және еңбек функциялары мен оларды орындау үшін құзыреттіліктердің ұқсас жиынтығын болжайтын кәсіби кіші топтардың жиынтығы;
кәсіби кіші топ – еңбек функцияларының тұтас жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттерден қалыптасқан кәсіптер жиынтығы;
салалық біліктілік шеңбері – салаларда танылатын біліктілік деңгейлердің құрылымдалған сипаты;
ұлттық біліктілік шеңбері (ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
ұлттық біліктілік жүйесі (ҰБЖ) – еңбек нарығы тарапынан мамандардың біліктілігіне сұраныс пен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы.

3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих Республики Казахстан;
3) ГДЗС – газодымозащитная служба;
4) ЧС – чрезвычайная ситуация;
5) СИЗОД – средства индивидуальной защиты органов дыхания;
6) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
7) НСК – национальная система квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях".
5. Цель разработки профессионального стандарта: установить квалификационные требования к профессии в области пожарной безопасности, а также в обеспечении безопасности по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуациях.
6. Краткое описание профессионального стандарта: устанавливает требования в области профессиональной деятельности по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях, требования к содержанию, качеству, квалификации и компетенциям работников.
7. Профессиональная группа: деятельность по обеспечению общественного порядка и безопасности.
Профессиональная подгруппа: деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях.
Глава 3. Карточки профессий
8. Перечень профессий:
наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики, 3-5 уровень квалификации по ОРК;
пожарный, 4-6 уровень квалификации по ОРК;
инструктор по противопожарной профилактике, 4-6 уровень квалификации по ОРК;
командир отделения, 3-6 уровень квалификации по ОРК;
начальник караула, 4-6 уровень квалификации по ОРК;
начальник службы, 5-6 уровень квалификации по ОРК.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.12.2022 № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к профессиональному стандарту
"Деятельность по обеспечению
безопасности в чрезвычайных ситуациях"
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.12.2022 № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Карточка профессии "Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики"
Код профессии
7421-1-003
Наименование профессии
Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
Уровень квалификации по ОРК
3-5
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее при наличии специальной подготовки и курсов обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в организациях образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты. Техническое и профессиональное образование на базе основного среднего.
Трудовые функции
1. Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции СИЗОД.

3. Осы кәсіби стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – ҚР жұмыстардың және жұмысшылар кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ГТҚҚ – газ-түтіннен қорғау қызметі;
4) ТЖ – төтенше жағдай;
5) ТОЖҚҚ– тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдары;
6) СБШ – салалық біліктілік шеңберлері;
7) ҰБШ - ұлттық біліктілік жүйесі.
2-тарау. Кәсіби стандарт паспорты
4. Кәсіби стандарт атауы: "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі".
5. Кәсіби стандартты әзірлеудің мақсаты: өрт қауіпсіздігі сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында кәсіптерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу.
6. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша кәсіби қызмет саласындағы талаптарды, мазмұнына, сапасына, қызметшілердің біліктілігі мен құзыреттеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Кәсіби топ: қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік бойынша қызмет.
Кәсіби кіші топ: төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
8. Кәсіптер тізбесі:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика баптаушысы, 3-5 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрт сөндіруші, 4-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрттің алдын алу нұсқаушысы, 4-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
бөлімше командирі, 3-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
қарауыл бастығы, 4-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
қызмет бастығы, 5-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.12.2022 № 356 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Төтенше жағдайларда
қауіпсіздікті қамтамасыз ету
қызметі" кәсіби стандартына
қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.12.2022 № 356 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бақылау˗өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы"
Кәсіп коды
7421-1-003
Кәсіп атауы
Бақылау˗өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3-5
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлығы мен оқыту курстары және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдарында арнайы бастапқы оқытуы болған кезде жалпы орта білім. Негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіби білім.
Еңбек функциялары
1. ТОЖҚҚ жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету.

2. Проведение проверок СИЗОД, обеспечение правильной технической эксплуатации оборудования.
3. Организация приемочных испытаний на качество продукции химических поглотителей.
4. Организация тренировок работников противопожарных служб в непригодной для дыхания среде.
Трудовая функция 1
Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции СИЗОД.
Умение и навыки:
1. Координирует работу контрольно-измерительных приборов, для определения параметров работоспособности.
2. Заправляет воздушные и кислородные баллоны.
3. Проводит техническое освидетельствование снаряжений регенеративных патронов, контрольно-измерительных приборов.
Знания:
1. Нормативные документы, касающиеся деятельности газодымозащитной службы.
2. Принцип действия контрольно-измерительных приборов.
3. Технология наполнения воздушных и кислородных баллонов.
Трудовая функция 2
Проведение проверок СИЗОД, обеспечение правильной технической эксплуатации оборудования
Умение и навыки:
1. Организует контроль технического состояния средств индивидуальной защиты органов дыхания.
2. Ведет документацию по учету закрепленных изолирующих противогазов, запасных частей к ним и их ремонта.
3. Проводит испытания химических поглотителей регенеративных патронов, кислородных и воздушных баллонов.
4. Проводит профилактический осмотр компрессорных установок.
Знания:
1. Приказы, нормативные и методические документы, регламентирующие деятельность баз газодымозащитной службы.
2. Устройство, правила эксплуатации, ухода, ремонта и сбережения изолирующих противогазов газодымозащитной службы.
Трудовая функция 3
Организация приемочных испытаний на качество продукции химических поглотителей
Умение и навыки:
1. Готовит к эксплуатации компрессорные установки в том числе проверяет их состояние, проводит ежедневное технический осмотр, своевременно проводит их испытание на специальных приборах.
Знания: 1.
Правила промышленной безопасности, регламентирующие работу с компрессорными установками и сосудами под давлением.
Трудовая функция 4
Организация тренировок работников противопожарных служб в непригодной для дыхания среде
Умение и навыки:
1. Готовит технические средства для проведения занятий.
2. Контролирует проведение занятий.
Знания: 1.
Методика проведения занятий с газодымозащитниками.
2. Техника безопасности при работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитический склад ума.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Командир отделения
Карточка профессии "Пожарный"
Код профессии

2. ТОЖҚҚ тексеру жүргізу, жабдықты дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
3. Химиялық сіңіргіштер өнімінің сапасына қабылдау сынақтарын ұйымдастыру.
4. Өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тыныс алуға жарамсыз ортада жаттығуын ұйымдастыру.
1-еңбек функциясы ТОЖҚҚ жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету.
Іскерлік және дағдылар:
1. Жұмысқа қабілеттілік параметрлерін анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын үйлестіреді.
2. Ауа және оттегі баллондарын толтырады.
3. Регенеративті патрондар жарақтарына, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық куәландыру жүргізеді.
Білімі:
1. Газ түтіннен қорғау қызметінің жұмысына қатысты нормативтік құжаттар.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының іс-әрекет қағидаты.
3. Ауа және оттегі баллондарын толтыру технологиясы.
2-еңбек функциясы ТОЖҚҚ тексеру жүргізу, жабдықты дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
Іскерлік және дағдылар:
1. Тыныс алу органдарының жеке қорғау құралдарының техникалық жай-күйіне бақылау ұйымдастырады.
2. Бекітілген оқшаулағыш газтұмшаларды, оның қосалқы бөлшектерін есепке алу бойынша және оларды жөндеу бойынша құжаттама жүргізеді.
3. Регенеративті патрондардың, оттегі және ауа баллондарының химиялық сіңіргіштеріне сынаулар жүргізеді.
4. Компрессорлық қондырғыларға профилактикалық тексеріп-байқау жүргізеді.
Білімі:
1. Газ түтіннен қорғау қызметі базаларының жұмысын регламенттейтін бұйрықтар, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
2. Құрылғы, пайдалану қағидалары, газ түтіннен қорғау қызметінің оқшаулағыш газтұмшаларын күту, жөндеу және сақтау.
3-еңбек функциясы Химиялық сіңіргіштер өнімдерінің сапасына қабылдау сынауларын ұйымдастыру.
Іскерлік және дағдылар:
1. Компрессорлық қондырғыларды пайдалануға дайындайды, оның ішінде олардың жай-күйін тексереді, күнделікті техникалық қарау жүргізеді, оларды арнайы аспаптарда уақтылы сынаудан өткізеді.
Білімі:
1. Компрессорлық қондырғылармен және қысымды түтікшелермен жұмыс істеуді регламенттейтін өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидалары.
4-еңбек функциясы Өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тыныс алуға жарамсыз ортада ТОЖҚҚ-да жаттығуын ұйымдастыру.
Ікерлік және дағдылар:
1. Сабақтар өткізу үшін техникалық құралдарды дайындайды.
2. Сабақтардың өткізілуін бақылайды.
Білімі
1. Газ түтіннен қорғаушылармен сабақтар өткізу әдістемесі.
2. ТОЖҚҚ жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланыс
Бөлімше командирі
"Өрт сөндіруші"
Кәсіп коды

5411-0-008
Наименование профессии
Пожарный
Уровень квалификации по ОРК
4-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в организациях образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты. Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции

5411-0-008
Кәсіп атауы
Өрт сөндіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімнің деңгейі
Жалпы орта білім және Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлығы мен оқыту курстары және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдарында арнайы бастапқы оқытуы. Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіби.
Еңбек функциялары

1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, эвакуации людей и материальных ценностей.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование.
4. Выполняет работы по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо.
Трудовая функция 1
Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, эвакуации людей и материальных ценностей
Умение и навыки:
1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций, регламентирующих деятельность противопожарной службы.
4. Знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполнение обязанностей всех номеров боевого расчета.
Трудовая функция 2
Производит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами и схемами населенных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения, а также оперативных планов и карточек пожаротушения и сценариев ликвидации ЧС, составленных на охраняемые объекты или населенные пункты.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Знания:
1. Знания, полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знание Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК ГОСТ Р 12.4.026 – 2022 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная".
Трудовая функция 3
Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование
Умение и навыки:

1. Өрт сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау жұмыстарын жүргізеді.
2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
3. Өрт-техникалық қару-жарақты және құтқару жабдықтарын жарамды күйде ұстайды.
4. Өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын жарамды жағдайда ұстау жөніндегі жұмыстарды орындайды.
1-еңбек функциясы Өрт сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау бойынша жұмыстар жүргізеді
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрттің дәрежесіне сәйкес келетін өртсөндіргіш құралдарының түрлерін анықтайды.
2. Өрт кезінде түтіндеу, жоғары температура, өмірге қауіп төну жағдайларында зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрт сөндіру немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттерін орындайды.
Білімі:
1. Түрлі объектілердегі өрт сөндіру тактикасы бойынша кәсіби даярлық процесінде алынған білімдер.
2. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету, адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықтарды пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін тәлімдемелер, нұсқаулықтарды білу.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрт сөндіру бойынша білімі немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындау.
2-еңбек функциясы Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді, ГТҚҚ мен жұмыстағы басқа пәндер бойынша білімді практикалық қолдану тәсілдерін пысықтайды.
2. Елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарларымен және схемаларымен, сондай-ақ өрт сөндірудің жедел жоспарларымен және карточкаларымен және күзетілетін объектілерге немесе елді мекендерге жасалған ТЖ жоюдың сценарийлерімен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарында жаттығулар жүргізеді.
Білімі:
1. Бөлімшеде бастапқы даярлық кезінде және жұмыс істеу барысында алынған білімдер.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандартын ҚР СТ МСТ Р 12.4.026 – 2022 "Сигнал түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал таңбасы" білу.
3-еңбек функциясы Өрт-техникалық қару-жарақты және құтқару жабдықтарын жарамды күйде ұстайды
Іскерлік және дағдылар:

1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Уметь работать со слесарным оборудованием, не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы согласно инструкциям.
Знания: 1.
Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования и специальной защитной одежды .
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 4
Выполняет работы по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо
Умение и навыки:
1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализации.
2. Уметь работать со средствами связи и оповещения.
Знания: 1.
Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитический склад ума.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Уровень выше
Командир отделения
Карточка профессии "Инструктор по противопожарной профилактике"
Код профессии
3160-1-010
Наименование профессии
Инструктор по противопожарной профилактике
Уровень квалификации по ОРК
4-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее, техническое и профессиональное образование повышенного уровня (специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в организациях образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты).
Трудовые функции
1 Проверка состояния пожарной безопасности объекта
2 Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности.
Трудовая функция 1
Проверка состояния пожарной безопасности объекта
Умение и навыки:
1. Проводит пожарно-технические обследования, выявляет нарушения норм и правил пожарной безопасности.
2. Оформляет документацию по результатам проверок, рекомендации по соблюдению требований правил пожарной безопасности.
3. Проводит анализ состояния пожарной безопасности обслуживаемых участков, секторов и объектов, готовит информации и рекомендации по устранению недостатков.
4. Оказывает содействие органам государственной противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
Знания:

1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын тазарту, майлау, жинау, орнату бойынша жұмыс жүргізеді.
2. Арнайы даярлықты талап етпейтін слесарлық жабдықпен жұмыс істей білуі.
3. Нұсқаулықтарға сәйкес сынау жұмыстарын жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарының және арнайы қорғаныш киімін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты білу.
2. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын сынау жөніндегі талаптар мен нұсқаулықтарды білу.
4-еңбек функциясы Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын қалыпты жағдайда ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
Іскерлік және дағдылар:
1. Байланыс құралдары мен автоматты өрт сөндіру сигнализациясын
жарамды қалыпта ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істей білуі.
Білімі:
1. Өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кезде өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, іс-қимыл нұсқаулығын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы іс-қимылдар анықталған жағдайда іс-қимылдар жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланыс
Өрт сөндіруші-құтқарушы деңгейінен жоғары
"Өртке қарсы профилактика нұсқаушысы"
әсіп коды
3160-1-010
Кәсіп атауы
Өртке қарсы профилактика нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Жалпы орта, техникалық және жоғары деңгейдегі кәсіптік білім (Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлық және оқыту курстары және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдарында арнайы бастапқы оқыту).
Еңбек функциялары
1. Объектінің өрт қауіпсіздігінің жай-күйін тексеру.
2. Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу.
1-еңбек функциясы Объектінің өрт қауіпсіздігінің жай-күйін тексеру
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт-техникалық тексерулер жүргізеді, өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының бұзылуын анықтайды.
2. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы, өрт қауіпсіздігі қағидалары талаптарын сақтау бойынша ұсыныстарды ресімдейді.
3. Қызмет көрсетілетін учаскелердің, секторлардың және объектілердің өрт қауіпсіздігінің жай-күйіне талдау жүргізеді, кемшіліктерді жою бойынша ақпараттар мен ұсынымдар дайындайды.
4. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрт, авариялар туралы істер бойынша өз өкілеттігі шеңберінде көмек көрсетеді.
Білімі:

1. Требования регламентирующие деятельность в области пожарной безопасности охраняемых объектов, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24045).
Трудовая функция 2 Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности
Умение и навыки:
1. Обучает мерам пожарной безопасности и действиям в случае пожара.
2. Оказывает содействие органам государственной противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
Знания:
1. Знание методических основ в проведении занятий в области пожарной безопасности.
2. Знание нормативного правового акта, регламентирующего деятельность органов государственной противопожарной службы, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 446 "Об утверждении Правил организации тушения пожаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15430).
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация.
Коммуникативные.
Аналитические.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Командир отделения
Карточка профессии "Командир отделения"
Код профессии
5411-0-003
Наименование профессии
Командир отделения
Уровень квалификации по ОРК
3-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности.
Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование, осуществляет его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
4. Выполняет работы по поддержанию в исправном состоянии помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
5. Является непосредственным начальником личного состава отделения и отвечает за их действия. Он руководит работой отделения.
Трудовая функция 1
Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
Умение и навыки:

1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" Техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген күзетілетін объектілердің өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті регламенттейтін талаптар.
2-еңбек функциясы Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқамалар жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт қауіпсіздігі шараларына және өрт жағдайындағы іс-қимылдарға оқытады.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өз өкілеттіктері шеңберінде өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрттер, авариялар туралы істер бойынша көмек көрсетеді.
Білімі
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы сабақтарды өткізуде әдістемелік негіздерді білу.
2. "Өрт сөндіруді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 446 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15430 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актіні білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланысы
Бөлімше командирі
"Бөлімше командирі"
Кәсіп коды
5411-0-003
Кәсіп атауы
Бөлімше командирі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда жалпы орта білім беру және арнайы даярлық және оқыту курстары.
Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік.
Еңбек функциялары
1. Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
2. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
3. Өрт-техникалық жарақпен құтқару жабдығын жарамды күйде ұстайды, оған техникалық қызмет көрсетуді, арнайы дайындықты талап етпейтін ақауларды сынауды және жоюды жүзеге асырады.
4. Кезекшілік атқару кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын ақаусыз күйде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындайды.
5. Бөлімшенің жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және олардың әрекеттері үшін жауап береді. Ол бөлімнің жұмысын басқарады.
1-еңбек функциясы
Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:

1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций, регламентирующих деятельность противопожарной службы.
4. Знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполнение обязанностей всех номеров боевого расчета.
Трудовая функция 2
Проведение отработки нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами и схемами населҰнных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения, а также оперативных планов и карточек пожаротушения и сценариев ликвидации ЧС, составленных на охраняемые объекты или населенные пункты.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Знания:
1. Знания, полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знание Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК ГОСТ Р 12.4.026 – 2022 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная".
Трудовая функция 3
Содержание в исправном состоянии пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования, осуществлять его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
Умение и навыки:
1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Уметь работать со слесарным оборудованием не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы согласно инструкциям.
Знания:
1. Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования, и специальной защитной одежды.
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 4
Выполнение работ по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
Умение и навыки:

1. Өрт сыныбына сәйкес келетін өртсөндіргіштің түрін анықтайды.
2. Түтін, жоғары температура, өрт кезінде өмірге қауіп төнген жағдайда зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өрттерді сөндіреді немесе жауынгерлік есептеудің барлық нөмірлерінің міндеттерін орындайды.
Білімі:
1. Әртүрлі объектілерді сөндіру тактикасы бойынша кәсіптік даярлау процесінде алынған білім.
2. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету мүмкіндігі бойынша адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықты пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Өрт сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызмет қызметін реттейтін тәлімдемелерді, нұсқаулықтарды білу.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өртті сөндіру бойынша білім немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындау.
2-еңбек функциясы
Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:
1. Жұмыста өрт-құтқару даярлығы, ГТҚҚ және басқа пәндер бойынша білімді практикалық қолдану тәсілдері бойынша нормативтерді пысықтайды.
2. Күзетілетін объектілерге немесе елді мекендерге жасалған елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарлары мен схемаларымен, сондай-ақ өрт сөндірудің жедел жоспарлары мен карточкаларымен және ТЖ жою сценарийлерімен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарында жаттығулар жүргізеді.
Білімі:
1. Бастапқы даярлау кезінде және бөлімшеде жұмыс істеу барысында алынған білім.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандартын ҚР СТ МСТ Р 12.4.026 – 2022 "Сигнал түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал таңбасы" білу.
3-еңбек функциясы
Өрт-техникалық жарақпен құтқару жабдығын ақаусыз күйде ұстау, оған техникалық қызмет көрсетуді, арнайы дайындықты талап етпейтін ақауларды сынауды және жоюды жүзеге асыру.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт-техникалық жарақпен құтқару жабдықтарын тазалау, майлау, құрастыру, орнату жұмыстарын жүргізеді.
2. Арнайы дайындықты қажет етпейтін слесарлық жабдықпен жұмыс істей білу.
3. Нұсқаулыққа сәйкес сынақ жұмыстарын жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақ пен құтқару жабдықтарын және арнайы қорғаныш киімдерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды білу.
2. Өрт-техникалық жарақ пен құтқару жабдықтарын сынау жөніндегі нұсқаулықтар мен талаптарды білу.
4-еңбек функциясы
Кезекшілік атқару кезінде өрт сөндіру депосының үй жайлары мен құрылыстарын жарамды күйде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Іскерлік және дағдылар:

1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализации.
2. Уметь работать со средствами связи и оповещения.
Знания:
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Трудовая функция 5
Является непосредственным начальником личного состава отделения и отвечает за их действия. Он руководит работой отделения.
Умение и навыки:
1. Является руководителем отделения.
Знания:
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация. Коммуникативные. Аналитические. Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики газодымозащитной службы.
Карточка профессии "Начальник караула"
Код профессии
1349-0-020
Наименование профессии
Начальник караула
Уровень квалификации по ОРК
4-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Среднее техническое образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности.
Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Руководит работой караула, отвечает за соблюдение личным составом и лично правил по безопасности и охране труда, безопасность личного состава, выполнение задачи по тушению пожара, сохранность пожарных автомобилей, пожарно-технического вооружения.
Трудовая функция 1
Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
Умение и навыки:

1. Байланыс және автоматты өрт сигнализациясы құралдарын жарамды күйде ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істей білу.
Білімі:
1. Өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кездегі іс-қимыл нұсқаулықтарын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қайшы әрекеттер анықталған жағдайда іс-әрекеттер бойынша нұсқаулықтардың талаптарын білу.
5-еңбек функциясы
Бөлімшенің жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және олардың әрекеттері үшін жауап береді. Ол бөлімшенің жұмысын басқарады.
Іскерлік және дағдылар:
1. Бөлімше басшысы болып табылады.
Білімі:
1. Өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кездегі іс-қимыл нұсқаулықтарын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы әрекеттер анықталған жағдайда іс-әрекеттер бойынша нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланысы
Бақылау˗өлшеу аспаптары мен газ-түтіннен қорғау қызметі автоматикасын баптаушы
"Қарауыл бастығы"
Кәсіп коды
1349-0-020
Кәсіп атауы
Қарауыл бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда орта техникалық білім және арнайы даярлық және оқыту курстары.
Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік.
Еңбек функциялары
1. Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
2. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
3. Қарауыл жұмысына басшылық жасайды, жеке құрамның және жеке еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің сақталуына, жеке құрамның қауіпсіздігіне, өртті сөндіру жөніндегі міндеттердің орындалуына, өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық жарақтың сақталуына жауап береді.
1-еңбек функциясы
Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:

1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций.
4. Знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполнение обязанностей всех номеров боевого расчета.
Трудовая функция 2
Проведение отработки нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами и схемами населҰнных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения, а также оперативных планов и карточек пожаротушения и сценариев ликвидации ЧС, составленных на охраняемые объекты или населенные пункты.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Знания:
1. Знания, полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знание Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК ГОСТ Р 12.4.026 – 2022 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная".
Трудовая функция 3
Руководит работой караула, отвечает за соблюдение личным составом и лично правил по безопасности и охране труда, безопасность личного состава, выполнение задачи по тушению пожара, сохранность пожарных автомобилей, ПТВ.
Умение и навыки:
1. Руководит работой караула.
2. Отвечает за соблюдение личным составом и лично правил по безопасности и охране труда, безопасность личного состава, выполнение задачи по тушению пожара, сохранность пожарных автомобилей, пожарно-технического вооружения.
Знания:

1. Өрт сыныбына сәйкес келетін өртсөндіргіштің түрін анықтайды.
2. Түтін, жоғары температура, өрт кезінде өмірге қауіп төнген жағдайда зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өрттерді сөндіреді немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындайды.
Білімі:
1. Әртүрлі объектілерді сөндіру тактикасы бойынша кәсіптік даярлау процесінде алынған білім.
2. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету мүмкіндігі бойынша адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықты пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Өрт сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызмет қызметін реттейтін тәлімдемелерді, нұсқаулықтарды білу.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өртті сөндіру бойынша білім немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындау.
2-еңбек функциясы
Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:
1. Жұмыста өрт-құтқару даярлығы, МҚҚҚ және басқа пәндер бойынша білімді практикалық қолдану тәсілдері бойынша нормативтерді пысықтайды.
2. Күзетілетін объектілерге немесе елді мекендерге жасалған елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарлары мен схемаларымен, сондай-ақ өрт сөндірудің жедел жоспарлары мен карточкаларымен және ТЖ жою сценарийлерімен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарында жаттығулар жүргізеді.
Білімі:
1. Бастапқы даярлау кезінде және бөлімшеде жұмыс істеу барысында алынған білім.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандартын ҚР СТ МСТ Р 12.4.026 – 2022 "Сигнал түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал таңбасы" білу.
3-еңбек функциясы
Қарауыл жұмысына басшылық жасайды, жеке құрамның және жеке еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің сақталуына, жеке құрамның қауіпсіздігіне, өртті сөндіру жөніндегі міндеттердің орындалуына, өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық жарақтың сақталуына жауап береді
Іскерлік және дағдылар:
1. Қарауылдың жұмысына басшылық жасайды.
2. Жеке құрамның және жеке еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің сақталуына, жеке құрамның қауіпсіздігіне, өртті сөндіру жөніндегі міндеттердің орындалуына, өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық қару-жарақтың сақталуына жауап береді.
Білімі: