О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № ҚР ДСМ-157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2019 года № 19812. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5946, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Расчет тарифов осуществляется рабочим органов в течение 6 месяцев со дня получения от референтных субъектов информации, с учетом требований, установленных пунктами 17, 18 настоящих Правил в соответствии с Методикой.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 желтоқсанда № 19812 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 23-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5946 болып тіркелген, 2010 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілері жинағының № 7 жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тарифтерді есептеу Әдістемеге сәйкес осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, референттік субъектілерден ақпарат алған күннен бастап 6 ай ішінде жұмыс органдарының жұмыс органдарымен жүзеге асырылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в сроки проведения расчета тарифов с учетом следующей информации:
1) год, предшествующий текущему финансовому году;
2) текущий финансовый год с учетом освоения до конца года.";
в Методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) базовый комплексный подушевой норматив первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) – расчетная стоимость комплекса услуг первичной медико-санитарной помощи в рамках ГОБМП без учета поправочных коэффициентов;
2) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПМСП – расчетная стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП с учетом поправочных коэффициентов;
3) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН ПМСП и стимулирующего компонента КПН ПМСП;
4) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население – расчетная стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП, оказываемых прикрепленному сельскому населению, с учетом поправочных коэффициентов;
5) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива;
6) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
7) базовая ставка – средний объем финансовых средств на оказание медицинской помощи в расчете на один пролеченный случай на уровне стационарной и стационарозамещающей помощи;

"22. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді жұмыс органы ұсынған ақпараты ескере отырып тарифтерді есептеу мерзімінде мыналарды қоса жүзеге асырады:
1) ағымдағы қаржы жылының алдындағы жыл;
2) жыл соңына дейін игеруді ескере отырып, ағымдағы қаржы жылы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бастапқы медициналық-санитариялық көмектің (бұдан әрі - МСАК) базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі - түзету коэффициенттерін ескермегенде ТМККК шеңберінде бастапқы медициналық-санитариялық көмек қызметтері кешенінің есептік құны;
2) МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті - түзету коэффициенттерін ескере отырып, ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің есептік құны;
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі - АЕК КЖН) - МСАК субъектісіне "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "БХТ" АЖ) тіркелген, АЕК КЖН МСАК кепілді құрауышынан және АЕК КЖН МСАК ынталандырушы құрауышынан тұратын, бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
4) ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті - түзету коэффициенттерін ескере отырып, бекітілген ауыл халқына көрсетілетін ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің есептік құны;
5) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі - ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) - ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінен және ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компонентінен тұратын "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққанда ТМККК шеңберінде қызметтер кешенінің құны;
6) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыратын, сондай-ақ медициналық қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемде және талаптар бойынша медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін сатып алуды, төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
7) базалық ставка - стационарлық және стационарды алмастыратын көмек деңгейінде бір емделіп шығу жағдайына есептегендегі медициналық көмек көрсетуге арналған қаржы қаражатының орташа көлемі;

8) комплексный тариф на одного инфицированного вирусом иммунодефицита человека и (или) больного синдромом приобретенного иммунодефицита – стоимость комплекса медико-социальных услуг инфицированным вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) и (или) больным синдромом приобретенного иммунодефицита (далее – СПИД) в рамках ГОБМП в расчете на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД, формируемая на основе клинических протоколов;
8-1) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ/СПИД – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ/СПИД;
8-2) комплексный тариф на одного обратившегося в Дружественный кабинет - стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося в Дружественный кабинет;
9) комплексный тариф на одного онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в информационной системе "Электронный регистр онкологических больных", за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной тканей и болезней крови, кроветворных органов по кодам МКБ-10 и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
11) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
12) частный партнер - индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", заключившие договор государственно-частного партнерства;
13) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
14) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее – СКПН) – стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП, на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном Правилами поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11526) (далее – приказ № 429);

8) бір адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен ауыратын науқасқа кешенді тариф - клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын бір иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі - АИТВ) жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен (бұдан әрі - ЖИТС) ауыратын науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі АИТВ-ны жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратындарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
8-1) АИТВ/ЖИТС бойынша халықты зерттеуге арналған тариф - АҚТҚ/ЖҚТБ-ға тексеруге байланысты өтініш берген бір адамға шаққанда ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтердің құны;
8-2) Достық кабинетіне жүгінген бір адамға арналған кешенді тариф - Достық кабинетіне жүгінген бір адамға шаққанда ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер кешенінің құны;
9) бір онкологиялық науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен АХЖ-10 кодтары бойынша лимфа және қан жасау тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын және қан, қан жасау органдарының аурулары бар науқастарды және онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде тіркелген, бір онкологиялық науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі медициналық қызметтер кешенінің құны;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) емделіп шығу жағдайы - пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
12) жеке әріптес - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
13) жыныстық-жастық түзету коэффициенті - халықтың әр түрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;
14) кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі - КЖНЫК) - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларымен (бұдан әрі - № 429 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11526 болып тіркелген) айқындалған тәртіпте түпкілікті нәтижеге қол жеткізілген индикаторлар негізінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы құрамдаушысы;

15) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
16) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря, прочих товаров и услуг;
17) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;
18) государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
18-1) стоимость – стоимость оплаты медицинских услуг или комплекса медицинских услуг, рассчитанная на основании утвержденных тарифов с учетом поправочных коэффициентов, фактически оплачиваемых услуг, лекарственных средств, медицинских изделий, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
19) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека в форме ПМСП;
20) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП – это коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
21) эксплуатационные расходы - издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
22) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах "Регистр психических больных" и "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
23) исключить;
24) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
25) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;

15) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі - КШТ) - емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
16) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі - КБШ) - жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, үй-жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүккәмал және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар;
17) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі - МЭТ) - ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптасатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) - мемлекеттік әріптес пен жеке әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
18-1) құны - Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде түзету коэффициенттерін, нақты ақы төленетін қызметтерді, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды ескере отырып, бекітілген тарифтер негізінде есептелген медициналық қызметтерге немесе медициналық қызметтер кешеніне ақы төлеу құны;
19) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив - МСАК нысанындағы бір адамға есептегендегі шығындардың нормасы;
20) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті - жеке әріптес пен денсаулық сақтау ұйымы төлеуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
21) пайдалану шығыстары - пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығыстар;
22) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф-Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" және "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтары ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
23) алып тасталсын;
24) тариф - ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
25) тарификатор - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтердің тарифтері;

26) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
27) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
28) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки тарифа в соответствии с настоящей Методикой;
29) исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2019 года № ҚР ДСМ-140 (вводится в действие с 01.06.2019 года);
30) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
31) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации);
32) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
33) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РНБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
34) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
35) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
36) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ЭРОБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией.";

26) төсек-күн - науқастың стационар шарттарында өткізген күні;
27) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі - ТАНҰТ) тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
28) түзету коэффициенттері - осы Әдістемеге сәйкес тарифті түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын коэффициенттер;
29) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2019 жылы № ҚР ДСМ-140 (01.06.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30) шығын сыйымдылығы коэффициенті - КШТ-ның базалық мөлшерлеме құнына шығын дәрежесін айқындайтын коэффициент;
31) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект - қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын және осы ақпараттық денсаулық сақтау жүйесінің инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі) жетілдіру бөлігінде қызметін жүзеге асыратын және құқықтық қатынастарға түсетін ұйым;
32) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі - диспансерлік науқастарды уақтылы анықтау, тұрақты байқау және сауықтыру бірыңғай ақпараттық жүйесі;
33) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ННТ) - психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
34) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ПНТ) - психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
35) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ТАНҰТ) - туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
36) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ОНЭТ) - онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі.";

подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) оплату труда работников организации здравоохранения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года, по нормативам, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – постановление № 1193), включая дополнительные денежные выплаты работникам;";
абзац 1 пункта 4 изложить в следующей редакции:
"за оказание ПМСП, круглосуточной неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов, в соответствии с пунктами 5-12 настоящей Методики;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. КПН ПМСП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц и представляет собой сумму гарантированного компонента КПН ПМСП и СКПН в тенге.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПМСП включает затраты, связанные с деятельностью субъекта ПМСП по оказанию комплекса медицинских услуг по перечням услуг, определенным в Правилах оказания первичной медико-санитарной помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11268) и Правилах оказания консультативно-диагностической помощи, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11958).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Расчет гарантированного компонента КПН ПМСП осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов, согласно приложению 1 к настоящей Методике.";
дополнить пунктами 7-1, 7-2 и 7-3 следующего содержания:
"7-1. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.НП = ПНбаз.НПРК х ПВКНП + ПНбаз.НПРК х (Кплотн.регион - 1) + ПНбаз.НПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.НПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.НПРК х (Кэколог - 1), где:

3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қызметкерлерге қосымша ақшалай төлемдерді қоса алғанда, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен (бұдан әрі - № 1193 қаулы) белгіленген нормативтер бойынша 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Еңбек кодексі), "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу;";
4-тармақтың 1-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Әдістеменің 5-12-тармақтарына сәйкес МСАК және АЕК, интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек, шақыру шұғылдығының 4-санатына қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсеткені үшін;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. КЖН МСАК айына "БХТ" АЖ-да МСАК субъектісіне тіркелген бір бекітілген тұрғынға айқындалады және КЖН МСАК кепілдік берілген компонентінің, КЖНЫК-нің теңгедегі қосындысы болып табылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) бұйрықтарында айқындалған қызметтер тізбесі бойынша Медициналық қызметтер кешенін көрсету бойынша МСАК субъектісінің қызметіне байланысты шығындарды қамтиды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. МСАК КЖН кепілдік берілген компонентін есептеу осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес түзету коэффициенттері ескеріле отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады;";
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2 және 7-3 тармақтарымен толықтырылсын:
"7-1. МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ - да тіркелген бір бекітілген адамға айына шұғыл көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің (бұдан әрі-ШКН) есебі кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖБШНгар.ШКН = ЖБШНбаз.ҚРШКН х ЖТҚШКН + ПНбаз ҚРШКН х (К қаланың тығыздығы - 1) + ЖБШНбаз. ҚРШКН х (Кауыл.тығыздығы - 1) + ЖБШНбаз.ҚРШКН х (К.жылы.обл - 1) + ЖБШНбаз.ҚРШКН х (К ауыл.тығыздығы - 1) + ЖБШНбаз.ҚРШКН х (Кэколог - 1), онда:

ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который определяется уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
ПНбаз.НП(рк)= ПНсред.НП(РК) / (ПВКРК+ (Кплотн.регион  - 1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК–1) + (КэкологРК–1)), где:
ПНсред.НП(рк) – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред НП(рк)= VНП_рк/Чрк / m, где:
VНП(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание НП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам по оказанию НП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВКРК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне страны, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения страны;
ПВКРК = (ПВКобл 1 + ПВКобл 2 + .. + ПВКобл i)/ЧРК
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание НП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
Котопит.РК– средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.обл. 1 + Котопит.обл. 2 + … + Котопит.обл. i)/ЧРК
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i)/ЧРК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

ЖБШНбаз.ҚРШКН - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін ескерместен айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, тіркелген бір тіркелген адамға арналған ШКН базалық жан басына шаққандағы нормативі және мына формула бойынша есептеледі:
ЖБШНбаз.ҚРШКН) = ЖБШорт.ШКН(ҚР) / (ЖТҚҚР+ (Кқаланың тығыз.ҚР-1) + (КҚР ауыл.тығыздығы -1) + (КҚР жылы-1) + (КҚР ауыл-1) + (КҚР эколог-1)), онда:
ЖБШНорт.ШКН(ҚР) - алдағы қаржы жылына арналған ел бойынша айына бір тұрғынға ШК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖБШНорт.ШКН(ҚР)= VШК_ҚР/СҚР / m, онда:
VШКН(қр)- халыққа ШК көрсетуге арналған ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр - халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын ай күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген елдің ШК көрсету жөніндегі барлық субъектілерге бекітілген халықтың саны;
m - ШК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖТҚҚР - ел халқының жыныстық-жастық түзету құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген ел деңгейінде халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету;
ЖТҚҚР = (ЖТҚобл 1 + ЖТҚобл 2 + .. + ЖТҚобл i)/СҚР
ЖТҚобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТҚобл = (Собл k/n х ЖТҚМСАК(n))/ Собл, мұнда:
Собл - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің тіркелген халқының саны;
Собл k/n - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың k нөмірі n;
ЖТҚМСАК (n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан Халық бойынша деректер негізінде анықталады, олар алдағы қаржы жылына шұғыл көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Кплотн.өңір-осы сала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К аймақ тығыз. = 1 + С х Т ҚР.орта халық / Т обл. халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
Т ҚР.орта халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Т обл. халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы және Астанадағы) халықтың тығыздығы. Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
К.ҚР жылы - ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К.ҚР жылы = (Кжылы.обл. 1 + Кжылы.обл. 2 + … + Кжылы.обл. i)ҚР
Кжылы.обл. = 1 + ШҮжылы. х (Тобл. - ТҚР/орт.)/ТҚР/орт., мұнда:
Кжылы.обл .- облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылы - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және Астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Тобл. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
ТҚР/орт. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
КҚР ауыл. - ел бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл.. 2 + … + Кауыл.обл.. i)ҚР
Кауыл.обл. - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
7-2. Подушевой норматив на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, включает:
1) доврачебную медицинскую помощь;
2) обеспечение лекарственных средств и медицинских изделий и расходных материалов в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 380 "Об утверждении состава аптечки для оказания первой помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11421);
3) расходы на оказание медицинских услуг согласно Приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 октября 2019 года № ҚР ДСМ-133 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19441).
7-3. Расчет подушевого норматива на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника (далее – ШМ), зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМ(рк)= VШМ_рк/Чшк / m, где:
ПНШМ – подушевой норматив на оказание ШМ на одного школьника в месяц по стране на предстоящий финансовый год;
VШМ(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание ШМ;
Чшк – численность прикрепленных школьников ко всем субъектам по оказанию ШМ в РК, зарегистрированная в ИС "РПН", которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ШМ.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Расчет тарифа на оказание одной медицинской услуги на основе метода определения прямых и накладных расходов осуществляется по следующей формуле:
Сму_i-Р= Рпрямые_i+Рнакладные_i, где:
Сму_i-Р – расчетная стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;

Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), онда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
7-2. Интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативке:
1) дәрігерге дейінгі медициналық көмек;
2) алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасының құрамын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 380 бұйрығына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар мен шығыс материалдарын қамтамасыз ету";
3) медициналық қызметтер көрсетуге арналған шығыстар "Профилактикалық медициналық тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы тексерулерді жүргізудің тәртібі мен кезеңділігін белгілеу туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 3 қазандағы № ҚР ДСМ-133 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19441 болып тіркелген) сәйкес;
7-3. МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ - да тіркелген, бір бекітілген оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің (бұдан әрі - ММ) есебі айына мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖБШНММ(ҚР)= VММ_ркоқушы / m, мұнда:
ЖБШНММ - алдағы қаржы жылына ел бойынша айына бір оқушыға ШМ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив;
VММ (ҚР) - ММ көрсетуге арналған ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Соқушы - қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын "БХТ" АЖ-да тіркелген ҚР ММ көрсету бойынша барлық субъектілерге тіркелген оқушылардың саны;
m - ММ қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Қмқ_i-Р = Штікелей_i + Шүстеме_i, мұнда:
Қмқ i-Р - тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір медициналық қызметтің орташа есеп айырысу құны;
i - медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;

Рпрямые_i – расчетная сумма прямых расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, и подпунктом 3) пункта 3 настоящей Методики, и расходы на сервисное обслуживание компьютерных томографов (включая замену рентгеновской трубки компьютерного томографа), магниторезонансного томографа согласно подпункта 7) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Рнакладные_i – сумма накладных расходов в расчете на одну медицинскую услугу, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании i-й медицинской услуги, и подпунктами 5)-8) настоящей Методики, которые определяются по следующей формуле:
Рнакладные_i=ЗПi х kнакладные, где:
ЗПi – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Рнакладные_мо / ЗПмп, где:
Рнакладные_МО – средняя расчетная сумма накладных расходов субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5)-8) пункта 3 настоящей Методики;
ЗПмп – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда медицинских работников субъектов здравоохранения, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:

Штікелей-i - i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) тармақшасымен көзделген шығыстарды және Әдістеменің 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес компьютерлік томографтарға және магниттік-резонанстық томографтарға (компьютерлік томографтың рентген түтікшесін ауыстыруды қоса алғанда) сервистік қызмет көрсетуге арналған шығыстарды қамтитын бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тікелей шығыстардың орташа есеп айырысу сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады;
Шүстемеi - i-ші медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 5) - 8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын бір медициналық қызметке есептегендегі үстеме шығыстардың сомасы, олар мынадай формула бойынша айқындалады:
Шүстемеi = ЖАi х kүстеме, мұнда:
ЖАi - осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады;
kүстеме - үстеме шығыстардың коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
k үстеме = Шүстеме_МҰ / ЖАмп, мұнда:
Шүстеме_МҰ - амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің үстеме шығыстарының орташа есеп айырысу сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5)-8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды;
ЖАмп - осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген Денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.";
мынадай мазмұндағы 18-1 тармағымен толықтырылсын:

"18-1. Расчет тарифа на оказание услуг ПМК на одного человека с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
СПМК = ТПМК * K1+ ТПМК * (K2-1)…+ ТПМК * (Kn-1), где:
ТПМК – тариф за оказание услуг ПМК, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один койко-день (за исключением республиканских медицинских организаций), осуществляется по следующей формуле:
Ск/д = Тк/д * K1 + Тк/д * (K2-1) + …+ Тк/д * (Kn-1), где:
Тк/д – тариф за один койко-день, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости (за исключением республиканских медицинских организаций), осуществляется по следующей формуле:

"18-1. Түзету коэффициенттерін ескере отырып, бір адамға арналған ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СЖМК = ТЖМК * K1+ ТЖМК * (K2-1)+…+ ТЖМК * (Kn-1), мұнда:
ТЖМК - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген ЖМК қызметтерін көрсету тарифі;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі -ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.";
мынадай мазмұндағы 21-1 тармағымен толықтырылсын:
"21-1. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін бір төсек-күн үшін тарифті есептеу (республикалық медициналық ұйымдарды қоспағанда) мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ст/к = Тт/к * K1 + Тт/к * (K2-1) + …+ Тт/к * (Kn-1), мұнда:
Тт/к - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір төсек-күн үшін тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.";
мынадай мазмұндағы 22-1 тармағымен толықтырылсын:
"22-1. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін есептік орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін (республикалық медициналық ұйымдарды қоспағанда) тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

СПС = ТПС * K1 + ТПС * (K2-1) +…+ ТПС * (Kn-1), где:
Тпс – тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. МЭТ на один пролеченный случай, формируемый на основе клинических протоколов, определяется путем нахождения прямых и накладных расходов по следующей формуле:
Тмэт=Рпрямые+Рнакладные, где:
Тмэт – стоимость МЭТ на один пролеченный случай;
Рпрямые – сумма прямых затрат на пролеченный случай согласно клиническим протоколам, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, и подпунктами 3) и 4) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Рнакладные – сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, и подпунктами 5) - 8) пункта 3 настоящей Методики.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Прямые затраты на пролеченному случаю рассчитываются по следующей формуле:
Рпрямые = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/ми/мед.услуги, где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Накладные расходы по одному случаю рассчитываются по следующей формуле:
Pнакладные=ЗПс ×kнакладные, где:

Сеш = ТПС * K1 + Теш * (K2-1) +…+ Теш * (Kn-1), мұнда:
Те/ш - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген орташа есептік құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайына МЭТ тікелей және үстеме шығыстарды табу жолымен мынадай формула бойынша анықталады:
Тмэт = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тмэт - бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ құны;
Штікелей - медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын клиникалық хаттамаларға сәйкес емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.
Ршүстеме - медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5) - 8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын емделіп шығу жағдайы бойынша жанама шығыстардың сомасы.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Штікелей = Шжа + Шү + Штамақ + Шдз/ммб/мед. қызметтер, мұнда:
Шжа - бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина қызметкерлерінің жалақысы бойынша шығыстар жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26 Бір жағдай бойынша үстеме шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Рүстеме= ЖАж х Күстеме, мұнда:

ЗПс – сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников, оказывающих лечение согласно подпунктам 1 и 2 пункта 3 настоящей Методики.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Pнакладные_мо ÷ ЗПмо, где:
Pнакладные_мо – средняя сумма накладных расходов по медицинским организациям, установленным уполномоченным органом;
ЗПмо – средняя сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников медицинских организации, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один пролеченный случай по МЭТ (республиканских медицинских организаций), осуществляется по следующей формуле:
СМЭТ = ТМЭТ * K1 + ТМЭТ * (K2-1) +…+ ТМЭТ * (Kn-1), где:
ТМЭТ – тариф за один пролеченный случай по МЭТ, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. БCкзг – стоимость базовой ставки для определения стоимости КЗГ, которая рассчитывается по следующей формуле:
БСкзг=Vфин/КлБС , где:
Vфин – объем средств, предусмотренный соответствующим бюджетом на предстоящий год для оказания стационарной и (или) стационарозамещающей помощи по КЗГ в рамках ГОБМП и системе ОСМС, без учета средств, предусмотренных на оплату за фактически понесенные расходы, и дополнительной оплаты затрат;
КлБС – количество базовых ставок, которая определяется по следующей формуле:
*(Кnn-1)
КЗКЗГi – коэффициент затратоемкости по КЗГi за предыдущий год;
КлКЗГi– количество пролеченных случаев по КЗГi за предыдущий год;

ЖАж - осы Әдістеменің 3-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес емдеу көрсететін негізгі медицина қызметкерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың сомасы.
Күстеме - үстеме шығыстар коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Күстеме = Шүстеме_мұ / ЖАмұ, мұнда:
Шүстеме_мұ - уәкілетті орган белгілеген медициналық ұйымдар бойынша үстеме шығыстардың орташа сомасы;
ЖАмұ - медицина ұйымдарының негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа сомасы жалақыны есептеу үшін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ағымдағы қаржы жылының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.";
мынадай мазмұндағы 26-1 тармағымен толықтырылсын:
"26-1. ТМККК шеңберінде стационарлық көмек нысанында және (немесе) МӘМС жүйесінде мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін МЭТ (республикалық медициналық ұйымдар) бойынша бір емделген жағдай үшін тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СМЭТ = ТМЭТ * K1 + ТМЭТ * (K2-1) +…+ ТМЭТ * (Kn-1), мұнда:
ТМЭТ - түзету коэффициенттерін ескерместен есептелген МЭТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.";
мынадай мазмұндағы 33-1 тармағымен толықтырылсын:
"33-1. БCкшт - мынадай формула бойынша есептелетін КШТ құнын айқындауға арналған базалық ставканың құны:
БСкшт=VқаржыБС , мұнда:
Vқаржы - ТМККК және МӘМС жүйесі шеңберінде КШТ бойынша стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін алдағы жылға арналған тиісті бюджетте көзделген қаражат көлемі;
СБС - мынадай формула бойынша анықталатын базалық ставкалардың саны:
*(Knn-1)
Кзкшті - өткен жылғы КШТ бойынша шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Скшті - өткен жылғы КЗГі бойынша емделіп шығу жағдайларының саны;

Kn1,Kn2, …,Knn, – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент сельской территории, коэффициент продолжительности отопительного сезона и другие утвержденные поправочные коэффициенты).";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Тариф с учетом поправочных коэффициентов за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, определяется по следующей формуле:
Скзг = Бскзг х КЗкзг i + Бскзг х КЗкзг i х (Kn1-1) + Бскзг х КЗкзг i х (Kn2-1) +… + Бскзг х КЗкзг i х (Knn-1), где:
Скзг – стоимость одного пролеченного случая по КЗГ;
i – вид или группа КЗГ;
Бскзг – стоимость базовой ставки по КЗГ, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
КЗкзг i – коэффициент затратоемкости определенного вида (i) КЗГ;
Kn1, Kn2, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент сельской территории, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и поправочные коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i)/ЧРК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и СИЯП.
Кэколог. = (VСМП + Vэкол.)/ VСМП
VСМП – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

Kn1, Kn2, …, Knn, - түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да бекітілген түзету коэффициенттері).";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Қкшт = Бскшт х ШСКкшт i + Бскшт х ШСКкшт i х(Kn1-1)+ Бскшт х ШСКкшт i(Kn2-1) +… + Бскшт х ШСКкшт i х(Knn-1), мұнда:
Қкшт - КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайының құны;
i - КШТ-ның түрі немесе тобы;
БМкшт - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны;
ШСКкшт i - КШТ-ның белгілі бір (і) түрінің шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Kn1, Kn2, Knn - түзету коэффициенттері (Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да түзету коэффициенттері).
Еңбек кодексіне және № 1193 қаулыға сәйкес ауылдық жерде жұмыс істегені үшін түзету коэффициенті ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қала жағдайында қызметтің осы түрлерімен айналысатын мамандардың жалақыларымен және тарифтік ставкаларымен салыстырғанда жалақының жиырма бес пайызынан кем емес жоғары еңбекақы төлеуді қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КҚР ауыл. - ел бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл. 2 + … + Кауыл.обл. i)ҚР
Кауыл.обл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі; Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады.
Кэколог. = (VСМК+ Vэкол.)/ VСМК
VСМК - стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"37. Оплата за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного онкологического больного субъектам здравоохранения, за исключением:
паллиативной помощи и сестринского ухода в форме стационарной и стационарозамещающей помощи больным в терминальной (конечной) стадии;
оказания специализированной медицинской помощи в форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи онкологическим больным в рамках реализации их права на свободный выбор, не состоящим на учете в данном онкологическом диспансере (далее – иногородний больной);
обеспечения таргетными препаратами и химиопрепаратами, лучевой терапии;
амбулаторно-поликлинической, стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи с применением высокотехнологичных медицинских услуг;
сумм, выделенных на перезарядку и сервисное обслуживание лучевых аппаратов;
республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один пролеченный случай (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медицинские услуги онкологическим больным).";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья.";
пункты 40, 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"40. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП, осуществляется по комплексному тарифу на одного больного центра психического здоровья, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день в рамках ГОБМП (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным центра психического здоровья).
41. Комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья включает и предусматривает:
1) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья, диагностику психических нарушений, лечение, уход и медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), состоящих на диспансерном учете;
2) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья граждан, не состоящих на диспансерном учете;

"37. ТМККК шеңберінде онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық қызметтер үшін ақы төлеу Денсаулық сақтау субъектілеріне бір онкологиялық науқасқа арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.:
терминалдық (соңғы) сатыдағы науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанындағы паллиативтік көмек және мейірбике күтімі;
онкологиялық науқастарға осы онкологиялық диспансерде есепте тұрмайтын еркін таңдау құқығын іске асыру шеңберінде стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсету);
таргеттік препараттармен және химиялық препараттармен, сәулелік терапиямен қамтамасыз ету;
жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек;
сәулелік аппараттарды қайта зарядтауға және сервистік қызмет көрсетуге бөлінген сома;
бір емделген жағдай үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету үшін ақы төлеу жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі - онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) құрады.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Психикалық денсаулық орталығы науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсету тарифтерін қалыптастыру алгоритмі.";
40, 41 және 42-тармақтарымен мынадай редакцияда жазылсын:
"40. ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына көрсетілген медициналық-әлеуметтік көмек үшін ақы төлеу стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады, оған ақы төлеу есептік орташа құны бойынша және ТМККК шеңберінде бір төсек-күн үшін жүзеге асырылады (бұдан әрі - психикалық денсаулық орталығының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
41. Психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф:
1) диспансерлік есепте тұрған психикасының және мінез-құлықтың бұзылуының (ауруларының) профилактикасына, психикалық денсаулығын зерттеп-қарауға, психикалық бұзылуларды диагностикалауға, психикасының және мінез-құлықтың бұзылулары (аурулары) бар адамдарды емдеуге, күтуге және медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған қызметтер;
2) психикалық және мінез-құлықтық бұзылулардың (аурулардың) профилактикасына, диспансерлік есепте тұрмайтын азаматтардың психикалық денсаулығын зерттеуге бағытталған қызметтер;

3) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями) квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих формах: скорой медицинской помощи, амбулаторно-поликлинической помощи: консультативно-диагностической помощи, стационарной, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающей помощи;
4) услуги, направленные на оказание медицинской помощи лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением психоактивных веществ (далее - ПАВ), диагностику, лечение, уход, медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ;
5) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих формах: скорой медицинской помощи, консультативно-диагностической помощи, стационарной, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающей помощи.
42. Расчет комплексного тарифа на одного больного центров психического здоровья в месяц, зарегистрированного в РПБ, РНБ субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным центров психического здоровья, осуществляется по формуле:
КТЦПЗ = (Vфин.псих/нарко_год / Чср.спис.псих/нарко_год) / m, где:
Vфин. псих/нарко_год– объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья на предстоящий финансовый год;
Чср.спис. псих/нарко_год – годовая среднесписочная численность больных центров психического здоровья, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис. псих/нарко_год = (Ч псих/нарко нач. + Ч псих/нарко нач. х Тприроста/100)/2, где:
Ч псих/нарко нач. – численность больных центров психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных центров психического здоровья за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Ч псих/нарко конец (n1) /Ч псих/нарко нач.(n1) х 100+ Ч псих/нарко конец (n2) /Ч псих/нарко нач.(n2) х 100+
Ч псих/нарко конец (n3) /Ч псих/нарко нач.(n3) х 100)/3, где:
Ч псих/нарко. нач. – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Ч псих/нарко конец – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным центров психического здоровья.";

3) психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту, мынадай нысандарда: жедел медициналық көмек, амбулаториялық-емханалық көмек: консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын және стационарды алмастыратын көмекті қолдану туралы сот шешімі бойынша емдеу;
4) ПБЗ - ны пайдалануға байланысты психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі-ПБЗ) пайдалануға байланысты психикасының және мінез-құлықтың бұзылуы (ауруы) бар адамдарға медициналық көмек көрсетуге, ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикасының және мінез-құлықтың бұзылуы (ауруы) бар адамдарды диагностикалауға, емдеуге, күтуге, медициналық-әлеуметтік оңалтуға, ПБЗ-ны пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландыруға бағытталған қызметтер;
5) ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту, мынадай нысандарда: жедел медициналық көмек, консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану туралы сот шешімі бойынша емдеу және стационарды алмастыратын көмек көрсету.
42. Психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне РБ-да тіркелген айына психикалық денсаулық орталықтарының бір науқасына арналған кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КТпдо = (Vқарж.к псих/нарко _жыл / ОСпсих/нарко _ / m, мұнда:
Vқарж.псих/нарко_жыл-алдағы қаржы жылына ПБЗ-ны тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылулары және психикалық және мінез-құлық бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
ОС(псих/нарко_жыл-ПБЗ-ны қолданудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылулары және психикалық және мінез-құлық бұзылулары бар науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ОСжарамсыз (псих/нарко_жыл = (Спсих/нарко басы + Спсих/нарко басы х Қөсім/100)/2, мұнда:
Псих/нарко баст. - қаржы жылының басында ӨБР-да, ННТ-да тіркелген ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылулары және психикалық және мінез-құлық бұзылулары бар науқастардың саны;
Тприрост - психикалық денсаулық орталығы науқастарының соңғы үш жылдағы орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Тприроста = (С псих/нарко соңы (n1) /С псих/нарко басы.(n1) х 100+ С псих/нарко соңы (n2) /С псих/нарко басы.(n2) х 100+ Спсих/нарко соңы (n3) /С псих/нарко басы.(n3) х 100)/3 , мұнда:
С псих/нарко. баст - - соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2,3) жыл басына ТНТ-да, ННТ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
С псих / нарко соңы-соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2,3) жыл соңына ТНТ-да, ННТ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
m - психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";

пункты 44, 45 и 46 исключить;
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным туберкулезом в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом субъектам здравоохранения, за исключением:
1) обеспечения противотуберкулезных препаратов;
2) республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один койко-день (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным туберкулезом).";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Комплексный тариф на одного больного туберкулезом предусматривает:
1) осуществление лечебно-диагностических мероприятий по выявлению туберкулеза у лиц с подозрением на наличие данного заболевания;
2) обеспечение лечебно-диагностическими мероприятиями лиц, страдающих туберкулезом (активный туберкулез) и диспансерное наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете в противотуберкулезных диспансерах;
3) оказание социально-психологической помощи лицам, страдающим туберкулезом;
4) оказание восстановительного лечения и медицинской реабилитации взрослым и детям больным туберкулезом и перенесшим туберкулез.";
заголовок параграфа 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, тарифов для уязвимых групп населения в дружественных кабинетах.";
пункты 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"52. Оплата за оказанную медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи, оплата которым осуществляется по тарифу за оказание одной медицинской услуги (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД).
53. Комплексный тариф на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД включает обеспечение квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи: консультативно-диагностической помощи ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, в том числе осуществление профилактических мероприятий по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери к плоду и ребенку раннего детского возраста.";

44, 45 және 46-тармақтары алып тасталсын;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Туберкулезбен ауыратын науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық-әлеуметтік көмек үшін төлем:
1) туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз етуді;
2) ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету үшін жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі - туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Туберкулезге шалдыққан бір науқас үшін кешенді тариф мыналарды көздейді:
1) аурудың күдігі бар адамдарда туберкулезді анықтау бойынша емдеу-диагностикалық шараларды жүзеге асыру;
2) туберкулезбен ауыратын адамдарға (белсенді туберкулезге) және туберкулезге қарсы диспансерлерде диспансерлік бақылауына тұрған адамдарға диспансерлік бақылауға алу емдеу-диагностикалық шараларды жүргізуді қамтамасыз ету;
3) туберкулезбен ауыратын адамдарға әлеуметтік-психиологиялық көмек көрсету.
4) туберкулезбен ауыратын және туберкулез ауруымен ауыратын ересек адамдар мен балаларға қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды көрсету.";
7-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі халықтың осал топтарына арналған тарифтердің өсуі.";
52 және 53-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"52. ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін ақы төлеу бір медициналық қызметті көрсетуге арналған тариф бойынша төлем жүргізілетін консультациялық-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққанда кешенді тариф бойынша жүзеге асыралыды (бұдан әрі - АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
53. Бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққандағы кешенді жоспар мынаны қамтиды амбулаториялық-емханалық көмек нысанында білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмекті қамтамасыз ету: АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға консультациялық-диагностикалық көмекті, оның ішінде АТВ-инфекциясын анадан ұрыққа және ерте жастағы балаға берілу қауіпін төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыру;";

дополнить пунктами 53-1 и 53-2 следующего содержания:
"53-1. Тариф для уязвимых групп населения в дружественных кабинетах включает:
1) обеспечение конфиденциального медицинского обследования, предоставление психосоциальных, юридических консультаций, функционирования пунктов доверия, дружественных кабинетов;
2) проведение лечебно-профилактических мероприятий среди лиц, относящихся к уязвимым группам населения по повышенному риску инфицирования ВИЧ, утвержденных уполномоченным органом.
53-2. Тариф за обследование населения на ВИЧ-инфекции включает проведение анализов на ВИЧ-инфекции для населения РК.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Расчет комплексного тарифа на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистики;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов.";
дополнить пунктами 54-1, 54-2 и 54-3 следующего содержания:
"54-1) Расчет стоимости на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:
СКТвич = КТВИЧ * K1 + КТВИЧ * (K2-1) +…+ КТВИЧ * (Kn-1), где:
КТВИЧ – комплексный тариф на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
54-2) Расчет тарифа на одного человека из уязвимой группы населения в дружественных кабинетах осуществляется по формуле:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистики;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов.
54-3) Расчет стоимости на одного человека из уязвимой группы населения в дружественных кабинетах субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:
СКТугн = КТУГН * K1 + КТУГН * (K2-1) +…+ КТУГН * (Kn-1), где:
КТУГН – комплексный тариф на одного человека из уязвимой группы населения в дружественных кабинетах без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 53-1 және 53-2 тармақтарымен толықтырылсын:
"53-1. Достық кабинеттердегі халықтың осал топтары үшін кешенді тарифқа кіреді:
1) құпия медициналық тексеруді қамтамасыз ету, психоәлеуметтік, заң консультацияларын ұсыну, сенім пункттерінің, Достық кабинеттердің жұмыс істеуі, халық арасында АИТВ инфекциясының алдын алу жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
2) уәкілетті орган бекіткен АҚТҚ жұқтырудың жоғары қаупі бойынша халықтың осал топтарына жататын адамдар арасында емдеу-алдын алу іс-шараларын жүргізу.
53-2. Халықты АИТВ-инфекциясына тексергені үшін тарифқа ҚР халқы үшін АИТВ-инфекциясына талдау жүргізу кіреді.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына бір АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамға арналған кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КТЖИТС=∑ (i=1)^nci*q*m, мұнда
Сі - тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық қызметтің құны;
I-медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша Медициналық қызметтің түрі;
q - ресми статистика деректерін ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану еселігі.";
мынадай мазмұндағы 54-1, 54-2 және 54-3 тармақтарымен толықтырылсын:
"54-1. АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына бір АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамға арналған құнын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СКТАИТВ = КТАИТВ * K1 + КТАИТВ * (K2-1) +...+ КТАИТВ * (Kn-1), мұнда:
КТАИТВ - түзету коэффициенттерін есепке алмағанда, АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын бір Денсаулық сақтау субъектісіне кешенді тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына (бұдан әрі-заң) сәйкес экологиялық қасірет аймақтарындағы жұмыс үшін ауылдық жердегі жұмыс үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін еңбекақыға үстемеақыларға арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері (бұдан әрі - түзету коэффициенттері). - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) Заңдарына сәйкес жылыту маусымының және басқа да коэффициенттердің ұзақтығы.
54-2. Достық кабинеттердегі халықтың осал тобындағы бір адамға арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда
Сі - тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық қызметтің құны;
I-медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша Медициналық қызметтің түрі;
Q - ресми статистика деректерін ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану еселігі.
54-3. АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне Достық кабинеттердегі халықтың осал тобындағы бір адамның құнын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СКТхот = КТхот * K1 + КТхот * (K2-1) +…+ КТхот * (Kn-1), мұндағы:
КТХОТ - түзету коэффициенттерін есептемегенде, Достық кабинеттердегі халықтың осал тобындағы бір адамға арналған кешенді тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына (бұдан әрі - заң) сәйкес экологиялық қасірет аймақтарындағы жұмыс үшін ауылдық жердегі жұмыс үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін еңбекақыға үстемеақыларға арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері (бұдан әрі - түзету коэффициенттері). - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) Заңдарына сәйкес жылыту маусымының және басқа да коэффициенттердің ұзақтығы.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"56. Оплата субъектам здравоохранения, оказывающим скорую медицинскую помощь (далее – СП) и медицинскую помощь, связанную с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, на уровне станции скорой медицинской помощи и организации здравоохранения, имеющей разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", осуществляется по подушевому нормативу на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, за исключением СП прикрепленному населению 4 категории срочности вызовов.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Расчет подушевого норматива на оказание СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему СП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.СП = (ПНбаз.СПРК х ПВКСП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.регион. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кэколог - 1))*Крегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который определяется уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СП(рк)= ПНсред.СП(РК) / (ПВКРК+ (Кплот.регионРК–1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК–1) + (КэкологРК–1)), где:
ПНсред.СП(рк) – средний компонент подушевого норматива на оказание СП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред СП(рк)= VСП_рк/Чрк / m, где:
VСП(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам по оказанию СП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
ПВКРК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне страны, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения страны;
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
ПВКРК = (ПВКобл 1 + ПВКобл 2 + .. + ПВКобл i)/ЧРК
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чоблk/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту СП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание СП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Котопит.РК– средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.обл. 1 + Котопит.обл. 2 + … + Котопит.обл. i)/ЧРК
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i)/ЧРК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

"56. Жедел медициналық көмек станциясының деңгейінде жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖК) және білікті мамандарды және (немесе) науқасты тасымалдауға байланысты медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат ету құжаттары бар денсаулық сақтау ұйымдарына ақы төлеу тіркелген халыққа шақыртулардың 4 жеделдік санатындағы ЖК-ті қоспағанда, жан басына шаққандағы жедел медициналық көмек көрсету норматив және білікті мамандарды және (немесе) науқасты санитариялық автокөлікпен тасымалдауға байланысты медициналық көмек бойынша жүзеге асырылады.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. ЖК көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға ЖК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі айына кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖБШНкеп.ЖК = (ЖБШНҚРкеп.ЖК х ЖТКЖК + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кқала.тығыз - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кауыл.тығыз - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кобл.жылу - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кобл.ауыл - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кэколог - 1))*Каймақ, мұнда:
ЖБШНҚРкеп.ЖК - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын және Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін ескерместен айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған ЖК базалық жан басына шаққандағы нормативі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖБШНбаз.ЖК(ҚР)= ЖБШНорташ.ЖК(ҚР)/ (ЖТКҚР+ (КҚРқадла.тығыз-1) + (КҚРауыл.тығыз-1) + (КжылуҚР-1) + (КауылҚР-1) + (КэкологҚР-1)), мұнда:
ЖБШНорташ.ЖК(ҚР) - алдағы қаржы жылына арналған ел бойынша айына бір тұрғынға арналған БК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖБШНорташ.ЖК(ҚР) = VЖК_ҚРҚР / m, мұнда:
VЖК(ҚР) - халыққа ЖК көрсетуге арналған ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
СҚР - халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын ай күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген елдің ЖК көрсету бойынша барлық субъектілерге бекітілген халықтың саны;
m - ЖК-ны қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.
ЖТКҚР - ел халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген ел деңгейінде халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
К өңір тығыз. - осы сала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К өңір тығыз = 1 +С х Т ҚР.орта халық / Т обл. халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
ТҚР.орта халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Тобл. халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы халықтың тығыздығы.
Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
ЖТКҚР = (ЖТКобл 1 + ЖТКобл 2 + .. + ЖТКобл i)/СҚР
ЖТКобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКобл = (Собл k/n х ЖТКМСАК(n))/ Собл, мұнда:
Собл - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің тіркелген халқының саны;
Собл k/n - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың к нөмірі N;
ЖТКМСАК(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес N нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
ЖК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған ЖК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасындағы Халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
ККРжылу - ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ККРжылу = (Кжылу.обл. 1 + Кжылуобл. 2 + … + Кжылу.обл. i)ҚР
Кжылу.обл. = 1 + ШҮжылу. х (Кобл. - КҚР/орт)/ККР/орт., мұнда:
Кжылу.обл - облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылу - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Кобл. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
КҚРауыл - ел бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚРауыл = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл. 2 + … + Кауыл.обл. i)/СҚР
Кауыл.обл. - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему СП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в регионе.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Тариф за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения организаций здравоохранения, имеющей разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", за один выезд мобильной бригады паллиативной помощи определяется суммой расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 7) пункта 3 настоящей Методики.
Расчет тарифа осуществляется по следующей формуле:
Свызов/выезд = Твызов/выезд * K1 + Твызов/выезд * (K2-1) +…+ Твызов/выезд * (Kn-1), где:
Твызов/выезд – тариф за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения, выезд мобильной бригады паллиативной помощи, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП) и других коэффициентов.";
пункт 60 исключить;
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется:
КПНсело = КПНгар.село + Sскпн, где:
КПНсело – комплексный подушевой норматив на сельское население на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" , в месяц;
Sскпн – сумма СКПН на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц;
КПНгар.село – гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население, в рамках ГОБМП, на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц, который рассчитывается по формуле:

Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген, ЖК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Каймақ - тарифті түзету және өңірдегі денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат құжаттары бар денсаулық сақтау ұйымдарын бірлесіп орындау үшін тартылған жағдайда жедел медициналық көмекті бір шақыру тарифі паллиативтік көмектің ұтқыр бригадасының бір шығуы үшін бір медициналық қызметті көрсетуге арналған шығыстар сомасымен айқындалады, ол осы Әдістеменің 3-тармағының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қамтиды.
Тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Сқоңырау/шығыс = Тқоңырау/шығыс * K1 + Тқоңырау/шығыс * (K2-1) +…+ Тқоңырау/шығыс * (Kn-1), мұнда:
Тқоңырау/шығыс - түзету коэффициенттерінсіз есептелген паллиативтік көмек мобильді бригадасының орындауы үшін тартылған жағдайда жедел медициналық көмекті бір шақыру тарифі;
K1, Kn - Қазақстан Республикасының "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы заңдарына (бұдан әрі - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы заңдарына сәйкес ауылдық жердегі - ҚРЗ СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы) және басқа да коэффициенттер.";
60-тармақ алып тасталсын;
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"КЖНауыл кепіл. - айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, ауыл субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:

КПНгар.село = КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.регион –1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.–1) + КПНбаз. ПМСП х (Ксельск.обл–1)+ КПНбаз.ПМСП х(Кэкол. – 1) + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса, который рассчитывается по формуле согласно приложению 1 к настоящей Методики;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКсело = (Чсело k/n х ПВКПМСП(n))/ Чсело, где:
Чсело– численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (городов республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (городов республиканского значения и столицы), которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

КЖНауыл кепіл. = КЖНмсак.баз х ЖТКауыл+ КЖНмсак.баз х (Кауыл.тығыз -1) + КЖНмсак.баз х (Кобл.тығыз.-1) + КЖНмсак.баз х (Кауыл.обл-1)+ КЖНмсак.баз х(Кэкол. - 1) + Vск/сат_ауыл/ Сауыл/m, мұнда:
КЖНбаз.МСАК - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен, осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКауыл - ЖТКауыл - ауыл субъектісі бойынша халықтың МСАК-ты тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКауыл = (Сауыл k/n х ЖТКМСАК(n))/ Сауыл, мұнда:
Сауыл - "БХТ" АЖ-да аймақтың тіркелген ауыл халқының саны;
Сауыл - "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың k нөмірі, аймақтың тіркелген ауыл халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың N нөмірі;
ЖТКМСАК(n)) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес жыныстық-жастық тобының жыныстық-жастық түзету коэффициенті нөмірі n;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан Халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.өңір-осы сала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.өңір = 1 +С х ТҚР.орта халық / Тобл.халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
ТҚР.орта халық- алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Тобл.хал. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы халықтың тығыздығы.
Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
Кобл.жылу. = 1 + ШҮжылу. х (Кобл. - КҚР/орта.)/ҮҚР/орта., мұнда:
Кобл.жылу. - облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылу - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Кобл. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта.) - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
Кобл.ауыл. - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарной медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарозамещающей медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта села.";

Кобл.ауыл. = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак
Vмсак - медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
VСК/САК_ауыл - ауыл субъектісі үшін тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
VСК/САК_ауыл = VСК/САК_ауыл/обл / ЕЖС ск/сак_ауыл/обл. х ЕЖС ск/сак_ауыл, мұнда:
VСК/САК_ауыл/обл - алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған облыс бойынша қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖС ск/сак_ауыл/обл - ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына облыс бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол ауылдың барлық субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының сомасы ретінде айқындалады (ЕЖССК/САК_ауыл/обл)
ЕЖССК/САК_ауыл/обл - тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына ауыл субъектісі бойынша емделген жағдайлардың жоспарлы саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖССК/САК_ауыл/обл = ЕЖССК/ауыл+ ЕЖССК/ауыл х %ӨҚск/ауыл + ӨҚ сак/ауыл + ЕЖССАК/ауыл х %ӨҚсак/ауыл, мұнда:
ЕЖССК/ауыл - тіркелген ауыл халқы арасында стационарлық медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылы емделіп шыққан жағдайларының саны;
ЕЖССАК/ауы - тіркелген ауыл халқы арасында стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылы емделіп шыққан жағдайларының саны;
% ӨҚск/ауыл, % ӨҚ сак/ауыл - алдағы қаржы жылына жоспарланған, тиісінше стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны, пайызда көрсетілген;
m - ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";

пункт 1 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"1. Расчет гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
КПНгар.ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.оегион - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. - 1), где
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, утвержденного уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса для субъектов ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле, согласно пункту 2 настоящего приложения;
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

1-қосымшаның 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компонентін айына есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНкепілМСАК= КЖНбаз.МСАК х ЖКТМСАК + КЖНбаз.МСАК х (Ктығыз.қала - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Ктығыз.ауыл - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Ктығыз.обл - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. - 1), мұнда:
КЖНбаз.МСАК - осы қосымшаның 2-тармағына сәйкес формула бойынша анықталатын МСАК субъектілері үшін Кодекстің 23-бабы 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган түзету коэффициенттерін есепке алмай бекіткен, айына "БХТ" АЖ-да алдағы қаржы жылына тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКобл = (Собл k/n х ЖТКМСАК(n))/ Собл, мұнда:
Чобл - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің тіркелген халқының саны;
Собл k/n - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың к нөмірі N;
ЖТКМСАК(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес N нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жас құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан Халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.өңір = 1 +С х ТҚР.орта халық / Тобл.халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
ТҚР.орта халық- алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Тобл.хал. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы халықтың тығыздығы.
Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
Кобл.жылу. = 1 + ШҮжылу. х (Кобл. - КҚР/орташ.)/ КҚР/орташ., мұнда:
Кобл.жылу. - облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылу - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Кобл - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташ. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
Кобл.ауыл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады::

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему СП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.";
пункты 2, 3, 4 и 5 приложения 1 исключить.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов

Кобл.ауыл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауы - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген, СК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі-ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак
Vмсак - медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.";
1-қосымшаның 2, 3, 4, 5-тармақтары алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Е. Биртанов