Об утверждении Порядка использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Постановление акимата Карагандинской области от 7 июня 2019 года № 34/02. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 10 июня 2019 года № 5381
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года №863 "Об утверждении Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №17522), акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Карагандинской области" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Е. Кошанов
Утвержден
постановлением акимата
Карагандинской области
от "____" __________2019 года
№ _____
Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат (далее – Порядок) определяет процесс использования средств на представительские затраты и норм представительских затрат за счет средств местного бюджета.
2. Представительские затраты - средства, предусмотренные в местном бюджете на соответствующий финансовый год и используемые для приема иностранных делегаций, проведение заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий.
К представительским затратам относятся:
1) аренда помещения для проведения мероприятия;
2) автотранспортное обслуживание;
3) услуги переводчиков;
4) официальные завтраки, обеды, ужины, фуршеты;
5) приобретение сувениров, памятных подарков;
6) иные затраты, разрешенные акимом области.
Глава 2. Порядок использования средств на представительские затраты
3. Основанием для выделения из местного бюджета средств на представительские затраты является наличие следующих документов:

Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2019 жылғы 7 маусымдағы № 34/02 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 10 маусымда № 5381 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 863 "Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17522 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормалары бекітілсін.
2. "Қарағанды облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылауды облыс әкімінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Е. Қошанов
Қарағанды облысы әкімдігінің
2019 жылғы "____"__________
№ _____ қаулысымен
бекітілген
Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормалары (әрі қарай – Тәртіп) өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдаланудың тәртібі мен жергілікті бюджет қаражаты есебінен өкілдік шығындардың нормаларын айқындайды.
2. Өкілдік шығындар – бұл тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген және шетелдік делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге пайдаланылатын қаражат.
Өкiлдік шығындарға:
1) іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жай жалдауға;
2) автокөлiктік қызмет көрсетуге;
3) аудармашылардың қызметiн төлеуге;
4) ресми таңғы астарға, түскi астарға, кешкi астарға, фуршеттерге;
5) кәдесыйлар, естелiк сыйлықтар сатып алуға;
6) облыс әкiмі рұқсат еткен өзге шығыстарға арналған шығындар жатады.
2 тарау. Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі
3. Мынадай құжаттардың болуы өкілдік шығындарға жергілікті бюджеттен қаражат бөлуге негіз болып табылады:

1) обоснование необходимости проведения мероприятия;
2) программы пребывания официальной делегации;
3) план подготовки мероприятия;
4) данные о количестве участников;
5) смета расходов с расчетами по каждой статье затрат в соответствии с нормами представительских затрат и документы, подтверждающие объем затрат (калькуляция затрат с указанием стоимости товаров, работ, услуг, а также реквизиты организаций, которые предлагают товары, работы, услуги, прайс-листы);
6) заключение местного исполнительного органа по исполнению бюджета по смете расходов.
4. Аппарат акима области в течение 10 календарных дней после проведения мероприятия представляет соответствующему местному исполнительному органу области отчет об использовании средств, выделенных на представительские затраты, за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего), с приложением:
1) основания для проведения мероприятия, сметы расходов и документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 3 настоящего Порядка;
2) документа, подтверждающего фактическое количество участников;
3) копии документов, подтверждающих фактические затраты по смете расходов (квитанции, счета-фактуры, накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, договора).
5. Представительские затраты формируются с учетом норм представительских затрат, указанных в приложении к настоящему Порядку.
Приложение
к Порядку использования средств,
предусмотренных на представительские
затраты, и норм представительских затрат
Нормы представительских затрат
№ п/п
Наименование представительских затрат
Стоимость, в тенге
1
2
3
1.
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины), производятся для делегаций из расчета на одного человека в день
до 6500
2
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины), предусмотренных в Государственном Протоколе Республики Казахстан, с участием Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, председателей палат Парламента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан из расчета на одного человека в день
до 30000
3.
Буфетное обслуживание во время переговоров, мероприятий культурной программы на одного человека в день, включая переводчика и сопровождающих лиц
до 1040
4.
Оплата труда переводчика (кроме синхронного перевода) встречающего делегацию, не состоящего в штате государственного органа, из расчета почасовой оплаты
до 500
5.
Оплата транспортных затрат на обслуживание делегаций автомобильным транспортом предусматривается из расчета почасовой оплаты
до 700
Примечание:

1) іс-шараларды өткізу қажеттігінің негіздемесі;
2) ресми делегацияның келуі бағдарламасы;
3) іс-шараларды дайындау жоспары;
4) қатысушылар саны туралы деректер;
5) өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес әрбір шығын бабы бойынша есептері бар шығыстар сметасы және шығындар көлемін растайтын құжаттар (тауарлардың, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің бағасын көрсетумен шығындар калькуляциясы, сол сияқты тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетулер ұсынатын ұйымның реквизиті, прайс-парақтар);
6) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шығындар сметасы бойынша қорытындысы.
4. Облыс әкімінің аппараты іс-шаралар өткізілгеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде облыстың тиісті жергілікті атқарушы органына бірінші басшының (оны ауыстыратын тұлғаның) қолын қойдырып өкілдік шығындарға бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепті тапсырады, ол мыналарды қамтиды:
1) іс-шараны жүргізу үшін негіздеме, осы Тәртіптің 3-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген шығыстар сметасы мен құжаттар;
2) өткізілген іс-шараға қатысушылардың нақты санын растайтын құжат;
3) шығыстар сметалары бойынша нақты шығыстарды бекітетін құжаттардың көшірмелері (квитанциялар, шот-фактуралар, накладнойлар, орындалған жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) бағасы мен сатып алынған тауарлардың, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің көлемін көрсетумен актілер, шарттар).
5. Өкілдік шығындар осы Тәртіпке қосымшада көрсетілген өкілдік шығындардың нормалары ескеріле отырып қалыптастырылады.
Өкілдік шығындарға арналған
қаражатты пайдалану тәртібі мен
өкілдік шығындардың нормаларына
қосымша
Өкілдік шығындардың нормалары
р/с №
Өкілдік шығындардың атауы
Құны, теңге
1
2
3
1.
Қабылдаулар өткізуге шығыстар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) делегациялар үшін күніне бір адам есебінен саналады
6 500 дейін
2
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағаларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының қатысуымен Мемлекеттік хаттамада қарастырылған қабылдаулар өткізуге шығыстар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) күніне бір адам есебінен саналады
30 000 дейін
3.
Келіссөздер, мәдени бағдарламалар шаралары кезінде буфет қызметін көрсету күніне бір адамға есебінен, соның ішінде аудармашы мен еріп жүргендерді қосқанда
1 040 дейін
4.
Делегацияны қарсы алатын, штатта тұрмайтын аудармашы ақысы (синхронды аудармашыдан басқа) сағат бойынша төлеу есебінен саналады
500 дейін
5.
Делегацияға автомобиль көлігімен қызмет көрсетуге арналған көлік шығындарын төлеу сағат бойынша төлеу есебінен саналады
700 дейін
Ескерту:

1. Во время официальных приемов, количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше пяти человек, количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), определяется из расчета один переводчик или сопровождающий не менее чем на пять членов делегации.

1. Ресми қабылдаулар кезінде Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылар саны шетел делегациясы тарапынан қатысушылар санынан аспауы тиіс.
2. Делегация құрамы бес адамнан жоғары болса, еріп жүргендер мен қызмет көрсететін аудармашылар саны (синхронды аудармашыдан басқа) делегацияның кем дегенде бес мүшесіне бір еріп жүрген немес бір аудармашы есебінен белгіленеді.