Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств
Постановление акимата Жалагашского района Кызылординской области от 25 ноября 2019 года № 179. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 26 ноября 2019 года № 6992. Утратило силу постановлением акимата Жалагашского района Кызылординской области от 01 апреля 2020 года № 5
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жалагашского района Кызылординской области от 01.04.2020 № 5 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1 Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256, акимат Жалагашского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств работникам исполнительных органов финансируемых из местного бюджета Жалагашского района и их подведомственных учреждений и предприятий.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого руководителя администратора бюджетных программ.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима Жалагашского района А. Дарибаев
Утверждены постановлением акимата Жалагашского района от “25” ноября 2019 года № 179
Правила возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств работникам исполнительных органов финансируемых из местного бюджета Жалагашского района и их подведомственных учреждений и предприятий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств работникам исполнительных органов финансируемых из местного бюджета Жалагашского района и их подведомственных учреждений и предприятий (далее – Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 “Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства” и определяют порядок возмещения расходов за счет бюджетных средств на служебные командировки руководителям и заместителя руководителей а также работникам (далее - работники) исполнительных органов финансируемых из местного бюджета Жалагашского района и их подведомственных учреждений и предприятий (далее – юридическое лицо) в пределах Республики Казахстан.

Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облысы Жалағаш ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 25 қарашадағы № 179 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 26 қарашада № 6992 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Жалағаш ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 01 сәуірдегі № 5 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Жалағаш ауданы әкімдігінің 01.04.2020 № 5 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларының 2-1-тармағына сәйкес, Жалағаш ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жалағаш ауданының жергілікті бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындар қызметкерлерінің бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жалағаш ауданы әкімінің міндетін атқарушы А. Дарибаев
Жалағаш ауданы әкімдігінің 2019 жылғы “25” қарашадағы № 179 қаулысымен бекітілген
Жалағаш ауданының жергілікті бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындар қызметкерлерінің бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жалағаш ауданының жергілікті бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындар қызметкерлерінің бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) “Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы” Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысына сәйкес әзірленді және Жалағаш ауданының жергілікті бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындар (бұдан әрі – заңды тұлға) басшылары мен басшыларының орынбасарларының және қызметкерлерінің (бұдан әрі - қызметкер) бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының шегiнде қызметтiк iссапарларға арналған шығыстарды өтеу тәртiбiн айқындайды.

2. Командировкой является направление работника по распоряжению (приказу) работодателя для выполнения трудовых обязанностей на определенный срок вне места постоянной работы в другую местность, а также направление работника в другую местность на обучение, повышение квалификации или переподготовку.
2. Порядок возмещения расходов на служебные командировки
3. Командированному работнику возмещаются следующие расходы:
1) за каждый день нахождения в командировке выплачиваются суточные в размере двух месячных расчетных показателей;
2) работникам прикомандированных государственных учреждений возмещаются расходы на наем жилого помещения:
в городах Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Атырау и Актау - в размере семикратного месячного расчетного показателя в сутки;
в областных центрах и городах областного значения (за исключением города Кызылорда) и городе Байконыр - в размере пятикратного месячного расчетного показателя в сутки;
в городе Кызылорда - в размере трехкратного месячного расчетного показателя в сутки;
в районных центрах и городах районного значения и поселке Бурабай Бурабайского района Акмолинской области - в размере двукратного месячного расчетного показателя в сутки;
в сельских округах - в размере однократного месячного расчетного показателя в сутки;
3) по проезду к месту командирования и обратно к месту постоянной работы (кроме случаев, когда администрацией предоставляются командированному соответствующие средства передвижения) на основании предъявленных проездных документов (проездной билет и посадочный талон, по проезду автобусом только проездной билет) при проезде по железным дорогам – по тарифу купейного вагона (за исключением вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ); по водным путям, по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда; в исключительных случаях (при транзитном переезде в случае командирования за пределы Республики Казахстан, отсутствии названных транспортных средств или срочности командировки) в соответствии с распоряжением (приказом) руководителя юридического лица железнодорожным транспортом – по тарифу вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ) и воздушным транспортом – по тарифу экономического класса; воздушным транспортом – по тарифу экономического класса – руководителю и заместителям руководителя юридического лица;

2. Іссапар жұмыс берушінің өкімі (бұйрығы) бойынша қызметкерді тұрақты жұмыс орнынан тыс жерге белгілі бір мерзімге еңбек міндеттерін орындау үшін жіберу, сондай-ақ қызметкерді басқа жерге оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберу болып табылады.
2. Қызметтiк iссапарларға арналған шығыстарды өтеу тәртiбi
3. Іссапарға жiберiлген қызметкердiң мынадай шығыстары өтеледi:
1) iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде тәулiкақы төленедi;
2) Іссапарға жіберілген қызметкерге тұрғын үй-жайды жалдау бойынша:
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Атырау және Ақтау қалаларында - тәулігіне айлық есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінде;
облыс орталықтары мен облыстық маңызы қалаларда (Қызылорда қаласын қоспағанда) және Байқоңыр қаласында - тәулігіне айлық есептік көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінде;
Қызылорда қаласында - тәулігіне айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшерінде;
аудан орталықтары мен аудандық маңызы бар қалаларда және Ақмола облысы Бурабай ауданының Бурабай кентінде - тәулігіне айлық есептік көрсеткіштің екі еселенген мөлшерінде;
ауылдық округтерде - тәулігіне айлық есептік көрсеткіштің бір еселенген мөлшерінде;
3) іссапарда болатын жерге және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру бойынша (іссапарға жіберілген адамға әкімшілік тиісті қозғалыс құралын ұсынатын жағдайлардан басқа) көрсетілген жол жүру құжаттарының (жол жүру билеті мен отырғызу талонының, автобуспен жол жүрген кезде тек жол жүру билетінің) негізінде темiржолмен жүрген кезде – купе вагонының (жұмсақ дивандары төменде орналасқан, қалпын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолы екі орындық купе (ҰВ) вагондарды қоспағанда) тарифі бойынша; су жолдарымен, тас және топырақ жолдармен – сол жергiлiктi жерде қолданылып жүрген жол жүру құны бойынша; ерекше жағдайларда (Қазақстан Республикасынан тыс жерге іссапарға жіберілген жағдайда, транзитпен жүріп өткен кезде, аталған көлік құралдары болмаған немесе іссапар шұғыл болған кезде) заңды тұлғаның басшысының өкіміне (бұйрығына) сәйкес темiржол көлiгiмен жол жүрген кезде жұмсақ дивандары төменде орналасқан, қалпын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолы екі орындық купе (ҰВ) тарифтері бойынша және әуе көлiгiмен экономикалық класс тарифі бойынша; заңды тұлғаның басшысына және орынбасарларына әуе көлiгiмен жол жүрген кезде экономикалық класс тарифі бойынша;

4) стоимость бронирования проездных билетов и места в гостинице и пользования постельными принадлежностями в поездах при проезде к месту командирования и обратно к месту постоянной работы, а также комиссионных сборов и штрафы за возврат или обмен проездных билетов при наличии документов, подтверждающих эти расходы;
5) при отсутствии проездных документов к месту командирования и обратно к месту постоянной работы расходы возмещаются по минимальной стоимости проезда транспортом (за исключением воздушного), указанным в подпункте 3) настоящего пункта;
6) по проезду автотранспортом (кроме такси) к железнодорожной станции, пристани, аэропорту, если они находятся за пределами населенного пункта, при наличии подтверждающих документов;
7) транспортные расходы при направлении руководителя юридического лица, а также с разрешения руководителя юридического лица заместителя руководителя юридического лица, командировку на служебном автотранспорте в близлежащие районные и областные центры;
8) в случае отсутствия прямого рейса за пределы Республики Казахстан от места работы расходы по проезду от места работы к месту отправления (вылета) и обратно внутри государства осуществляются за счет средств администратора бюджетных программ по соответствующей специфике.
При этом расходы по проезду от места работы к месту отправления (вылета) и обратно внутри государства по приглашению осуществляются за счет средств приглашающей стороны.
4. При командировках в местность, откуда командированный работник имеет возможность ежедневно возвращаться к месту постоянного жительства, расходы возмещаются в следующем порядке:
1) если командированный работник по окончании рабочего дня по собственной воле остается в месте командирования, то возмещение суточных и оплата транспортных расходов осуществляется в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил;
2) если командированный работник ежедневно возвращается к месту постоянной работы, то возмещаются только транспортные расходы при наличии проездных документов без выплаты суточных.
Вопрос о том, может ли работник ежедневно возвращаться из места командировки к месту постоянной работы, в каждом конкретном случае решается руководителем государственного учреждения, в котором работает командированный, с учетом дальности расстояния, условий транспортного сообщения, характера выполняемого задания, а также необходимости создания работнику условий для отдыха.
5. В случае временной нетрудоспособности, командированному работнику на общем основании возмещаются расходы по найму жилого помещения (кроме случаев, когда командированный работник находится на стационарном лечении) и выплачиваются суточные в течение всего времени, пока он не приступит к выполнению возложенного на него служебного поручения или не вернется к месту постоянной работы, но не свыше 40 дней.
Временная нетрудоспособность командированного работника, а также невозможность по состоянию здоровья вернуться к месту постоянной работы должны быть удостоверены в установленном порядке.
За период временной нетрудоспособности командированному работнику выплачивается на общих основаниях социальное пособие по временной нетрудоспособности. Дни временной нетрудоспособности не включаются в срок командировки.

4) жол жүру билеттерi мен қонақүйдегі орынды броньға қоюдың, iссапарға жiберiлген жерге және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру кезiнде поездарда төсек-орын жабдықтарын пайдаланудың құны, сондай-ақ жол жүру билеттерін қайтарғаны немесе ауыстырғаны үшін комиссиялық алымдар мен айыппұлдарды осы шығыстарды растайтын құжаттар болған кезде;
5) iссапарға жіберілген жерге және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру құжаттары болмаған кезде шығыстар осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлген көлiкпен (әуе көлiгiн қоспағанда) жол жүрудiң ең төменгi құны бойынша өтеледi;
6) темiржол станциясына, айлаққа, әуежайға, егер олар елдi мекен шегінен тыс орналасса, растайтын құжаттар болған кезде автокөлiкпен (таксиден басқа) жол жүру бойынша;
7) заңды тұлғаның басшысы, сондай-ақ заңды тұлға басшысының рұқсатымен заңды тұлға басшының орынбасары, жақын аудан және облыс орталықтарына қызметтік автокөлікпен іссапарға жіберілген кезде көлік шығыстары;
8) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тікелей рейс болмаған жағдайда, мемлекет ішінде жұмыс орнынан жөнелту (ұшу) орнына және кері қарай жол жүру жөніндегі шығыстар бюджеттің тиісті ерекшелігі бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұл ретте шақыру бойынша мемлекет ішінде жұмыс орнынан жөнелту (ұшу) орнына және кері қарай жол жүру жөніндегі шығыстар шақырушы тараптың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Іссапарға жiберiлген қызметкер тұрғылықты тұратын жерiне күн сайын қайту мүмкiндiгi болатын жерге iссапарға жiберiлген кезде шығыстар мынадай тәртiппен өтеледi:
1) егер іссапарға жіберілген қызметкер жұмыс күні аяқталғаннан кейін өз еркімен іссапар орнында қалса, онда тәулікақыларды өтеу және көліктік шығыстарға ақы төлеу осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады;
2) егер iссапарға жiберiлген қызметкер тұрақты жұмыс орнына күн сайын қайтып келсе, онда тәулiкақы төленбей, жол жүру құжаттары болған кезде көлiктiк шығыстар ғана өтеледi.
Қызметкердің iссапар орнынан тұрақты жұмыс орнына күн сайын қайтып келе алуы – келе алмауы туралы мәселені әрбiр нақты жағдайда қашықтықтың ұзақтығын, көлiк қатынасының жағдайларын, орындалатын тапсырманың сипатын, сондай-ақ қызметкерге демалыс үшiн жағдай жасаудың қажеттiгін ескере отырып, iссапарға жiберiлетін қызметкердің басшысы шешедi.
5. Iссапарға жiберiлген қызметкерге уақытша жұмысқа жарамсыздығы жағдайында оған жалпы негіздермен тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстар өтеледi (iссапарға жiберiлген қызметкер стационарлық емдеуде жатқан жағдайды қоспағанда) және ол өзіне жүктелген қызметтiк тапсырманы орындауға кiрiскенше немесе тұрақты жұмыс орнына қайтып келгенше барлық уақыт ішінде, бiрақ 40 күннен артық емес уақыттың iшiнде тәулiкақы төленедi.
Іссапарға жiберiлген қызметкердiң уақытша жұмысқа жарамсыздығы, сондай-ақ денсаулық жағдайы бойынша тұрақты жұмыс орнына келе алмауы белгіленген тәртiппен куәландырылуы тиiс.
Уақытша жұмысқа жарамсыздық кезеңiнде iссапарға жiберілген қызметкерге жалпы негіздермен уақытша жұмысқа жарамсыздығы бойынша әлеуметтiк жәрдемақы төленедi. Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндерi iссапардың мерзiмiне енгiзiлмейдi.

6. Командированному работнику перед отъездом в командировку выдается сумма, причитающаяся на оплату проезда, расходов по найму жилого помещения и суточные. По возвращении из командировки работник в течение пяти рабочих дней представляет отчет о командировке с приложением подтверждающих документов о расходах по командировке.
7. При служебных командировках работника в иностранные государства расходы возмещаются в порядке требований главы 3 Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.

6. Іссапарға жiберiлген қызметкерге iссапарға кетер алдында жол жүру ақысын, тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстарды төлеуге тиесiлi сомалар және тәулiкақы беріледi. Іссапардан оралғаннан кейiн қызметкер бес жұмыс күнi iшiнде іссапар бойынша шығыстар туралы растаушы құжаттарды қоса бере отырып, іссапар туралы есеп береді.
7. Қызметкердің шет мемлекеттерге қызметтік іссапарлар кезіндегі шығыстары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларынының 3-тарауына сәйкес өтеледі.