О внесении изменения в решение Павлодарского городского маслихата от 26 мая 2015 года № 398/53 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Павлодаре"
Решение маслихата города Павлодара Павлодарской области от 11 сентября 2019 года № 416/57. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 4 октября 2019 года № 6558. Утратило силу решением Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 16 сентября 2020 года № 523/70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 16.09.2020 № 523/70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Павлодарского городского маслихата от 26 мая 2015 года № 398/53 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Павлодаре" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4545, опубликовано 2 июля 2015 года в информационно - правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Павлодаре, утвержденные указанным решением, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по социальной политике.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. БогатырҰв
Секретарь Павлодарского городского маслихата З. Мукашева
Приложение
к решению Павлодарского
городского маслихата
от 11 сентября 2019 года
№ 416/57
Утверждены
решением Павлодарского
городского маслихата
от 26 мая 2015 года № 398/53
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Павлодаре

Павлодар қалалық мәслихатының 2015 жылғы 26 мамырдағы "Павлодар қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 398/53 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2019 жылғы 11 қыркүйетегі № 416/57 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 4 қазанда № 6558 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 523/70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 16.09.2020 № 523/70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына, сәйкес Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Павлодар қалалық мәслихатының 2015 жылғы 26 мамырдағы "Павлодар қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 398/53 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4545 болып тіркелген, 2015 жылғы 2 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Павлодар қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың әлеуметтік саясат жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. БогатырҰв
Павлодар қалалық мәслихат хатшысы З. Мұқашева
Павлодар қалалық
мәслихатының
2019 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 416/57 шешіміне
қосымша
Павлодар қалалық
мәслихатының
2015 жылғы 26 мамырдағы
№ 398/53 шешімімен
бекітілді
Павлодар қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы

Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее - Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима города Павлодара, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Павлодарской области;
4) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган - государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
7) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Павлодара", финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий оказание социальной помощи;
9) уполномоченная организация – отдел города Павлодар по социальному обеспечению филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области;
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима города Павлодара для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
11) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.

Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағида) 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) № 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Павлодар қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысы бойынша статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік орган;
7) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкілетті орган – жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын, әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын "Павлодар қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9) уәкілетті ұйым – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Павлодар облысы бойынша филиалының әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша Павлодар қаласының бөлімі;
10) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Павлодар қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
11) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.

2. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее - МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
3. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
4. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положения, утверждаемого МИО Павлодарской области.
7. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта - Международный женский день;
2) 9 мая - День Победы;
3) 1 октября - Международный день пожилых людей;
4) второе воскресенье октября - День инвалидов Республики Казахстан.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи
и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее – ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
2-1) граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Жителю блокадного Ленинграда";
2-2) бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
2-3) участники боевых действий на территории других государств, а именно: военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР) (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;

2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органдармен (бұдан әрі - ЖАО) жүзеге асырылатын мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ұсынылатын ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
3. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 – сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабында және Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13-сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында көрсетілген тұлғаларға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
4. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы алушының шотына аудару жолымен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
6. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының ЖАО бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
7. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр – Жеңіс күні;
3) 1 қазан – Халықаралық қарт адамдар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік
көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік көмек келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының (бұдан әрі - ҰОС) мүгедектері мен қатысушылары;
2) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушыларға теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
2-1) қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына" белгiсiмен марапатталған азаматтар;
2-2) екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа мәжбүрлеп ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
2-3) басқа мемлекеттер аумағында ұрыс қимылдарына қатысқан қатысушылар, атап айтқанда: Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы (бұдан әрі – КСРОдағы) (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде) үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан бұрынғы КСРОдағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары; жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; бұрынғы КСРО дағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен марапатталған жұмысшылар мен қызметшiлер;

2-4) лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее – ЧАЭС) в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
2-5) лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период ВОВ, либо находившиеся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
3) лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
3-1) лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на ЧАЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
4) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
4-1) семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
4-2) жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
4-3) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, проработавшие (прослужившие) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
6) инвалиды, а именно:
6-1) дети-инвалиды до восемнадцати лет;

2-4) 1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы (бұдан әрі – ЧАЭС) апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тікелей қатысқан адамдар;
2-5) Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық лауазымда болған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСРО дағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдама құрамаларының адамдарына тиісті кезеңде қорғанысына қатысу 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына есептелетін қалаларда болған адамдар;
3) жеңiлдiктері мен кепiлдiктері бойынша ҰОС мүгедектеріне теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
3-1) ЧАЭС апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуы себебімен мүгедектігі тектік байланыстағы олардың балалары;
4) жеңiлдiктері мен кепiлдiктері бойынша ҰОС қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа санаттары, атап айтқанда:
4-1) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасылары;
4-2) қайтыс болған соғыс мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің қайтадан некеге отырмаған әйелі (күйеуі), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізгендердің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына" белгісімен марапатталған, жалпы аурудың, еңбек жарақатының салдарынан және басқа себептерден (заңға қарсы әрекеттерден басқа) мүгедек деп танылған азаматтардың әйелі (күйеуі);
4-3) ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және қалтқысыз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО дағы ордендерiмен және медальдерiмен марапатталған адамдар;
5) 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО дағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдар;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
6-1) он сегіз жасқа дейінгі мүгедек - балалар;

6-2) инвалиды первой группы;
6-3) инвалиды второй группы;
6-4) инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
6-5) спортсмены-инвалиды;
6-6) инвалиды первой группы по зрению;
6-7) семьи с детьми - инвалидами до 18 лет больными детским церебральным параличом, парезом, гидроцефалией, первичным иммунодефицитом и аутизмом;
7) многодетные матери из числа получателей государственной адресной социальной помощи, имеющим детей до 18 лет;
8) выпускники общеобразовательных школ из многодетных малообеспеченных семей, дети - сироты и оставшиеся без попечения родителей, поступившие по гранту акима города в высшие учебные заведения;
9) малообеспеченные граждане, а именно:
9-1) женщины, со среднедушевым доходом семьи заявителя не превышающим величину прожиточного минимума, состоящие на учете по беременности (до 12 недель);
9-2) одиноко проживающие инвалиды и пенсионеры, многодетные семьи (не зависимо от прожиточного минимума), семьи со среднедушевым доходом, не превышающим величину прожиточного минимума, установленного на момент обращения, проживающие в частном секторе с печным отоплением;
9-3) безработные, состоявшие на учете в уполномоченном органе на момент смерти; умершие вследствие онкологического, туберкулезного заболевания, синдрома приобретенного иммунодефицита (далее - СПИД); умершие военнослужащие срочной службы; умершие дети в возрасте до 18 лет; умершие учащиеся средних специальных учебных заведений и студенты очной формы обучения; безработные, несостоявшие на учете в уполномоченном органе на момент смерти, имевшие детей до 7 лет;
9-4) граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию в связи с причинением ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
9-5) граждане, освободившиеся из мест лишения свободы;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
10-1) лица, страдающие онкологическим заболеванием (3, 4 стадии и IV клиническая группа независимо от стадии заболевания, заболевания кроветворной и лимфатической системы (лейкемия, лимфопролиферативные заболевания), с наличием каловых, мочевых и дыхательных свищей);
10-2) лица, страдающие заболеванием вируса иммунодефицита человека;
10-3) лица, страдающие туберкулезным заболеванием находящиеся на амбулаторном лечении;
11) лица, достигшие пенсионного возраста, а именно:
11-1) граждане, получающие минимальный размер пенсии и пособия;
11-2) пенсионеры в возрасте от 80 и более лет получающие минимальный размер пенсии и пособия.

6-2) бірінші топтағы мүгедектер;
6-3) екінші топтағы мүгедектер;
6-4) кәмелеттік жасқа толмаған балалары бар мүгедектер;
6-5) спортшы - мүгедектер;
6-6) көзі көрмейтін бірінші топтағы мүгедектер;
6-7) балалардың церебральді сал ауруымен, сал, парез, гидроцефалия, біріншілікті қорғаныс тапшылығы жетіспеушілігімен және аутизммен ауыратын 18 жасқа дейінгі мүгедек балалары бар отбасылар;
7) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатындар қатарынан 18 жасқа дейінгі көп балалары бар аналар;
8) жоғары оқу орындарына қала әкімінің грантымен түскен, көп балалы аз қамтамасыз етілген отбасылардан, жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған жалпы білім беру мектептерінің түлектері;
9) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
9-1) өтініш берушінің отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жүктілігі бойынша (12 аптаға дейін) есепте тұрған жүкті әйелдер;
9-2) пешпен жылытылатын меншік секторда тұратын жалғыз тұратын мүгедектер және зейнеткерлер, көп балалы отбасылар (ең төменгі күнкөріс деңгейіне қарамастан), өтініш берген мерзімде ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстары бар отбасылар;
9-3) қайтыс болған уақытта уәкілетті органда есепте тұрған жұмыссыздар; онкологиялық, туберкулез ауруымен ауырғандар, жұқтырылған қорғаныш тапшылығының белгісі (бұдан әрі - ЖҚТБ) ауруынан қайтыс болғандар; қайтыс болған міндетті әскери қызметшiлері; қайтыс болған 18 жасқа дейінгі балалар; қайтыс болған орта білім беретін арнаулы оқу орындарының оқушылары және күндізгі оқу бөліміндегі студенттер; қайтыс болған мерзімде уәкілетті органның тіркелуінде тұрмаған 7 жасқа дейінгі балалары бар жұмыссыздар;
9-4) өрт, дүлей апат салдарынан мүліктеріне залал келуіне байланысты тіршілік ету мүмкіндігінсіз қалған адамдар;
9-5) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтар;
10) әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтар, атап айтқанда:
10-1) нәжіс, зәр және тыныс жыланкөздері бар онкологиялық аурулармен ауыратын адамдар (3, 4 кезеңдегі және аурудың кезеңінен тәуілсіз IV клиникалық топтағы, қан өндіру және лимфатикалық жүйенің аурулары (лейкемия, лимфопролиферативтік аурулар);
10-2) адамның қорғаныс тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегетін адамдар;
10-3) амбулаторлық емдеудегі туберкулез ауруынан зардап шегетін адамдар;
11) зейнеткерлік жасқа толған адамдар, атап айтқанда:
11-1) ең төменгі зейнетақы және жәрдемақы мөлшерін алатын азаматтар;
11-2) 80 және одан да жоғары жастағы ең төменгі зейнетақы және жәрдемақы мөлшерін алатын зейнеткерлер.

9. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
1-1) к Международному женскому дню для категории, указанных в подпункте 7) пункта 8 на основании списка уполномоченного органа;
1-2) ко дню Победы для категории, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 8 на основании списка уполномоченной организации;
1-3) к Международному дню пожилых людей для категории, указанных в подпункте 11) пункта 8 на основании списка уполномоченной организации;
1-4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категории, указанных в подпунктах 6-1), 6-2), 6-3) пункта 8 на основании списка уполномоченной организации, в подпункте 6-4) пункта 8 на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, копии свидетельств о рождении детей, справка об инвалидности заявителя;
2) единовременную социальную помощь:
2-1) для категории, указанных в подпункте 1) пункта 8 на ремонт жилья по фактическим затратам, но не более 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (далее - МРП) на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, договор на выполнение работ, оказанных услуг;
2-2) для категории, указанных в подпункте 2-3), 2-4) пункта 8 на зубопротезирование в размере 25 (двадцать пять) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, документ подтверждающего статус получателя, договор на оказание стоматологических услуг, акт выполненных работ;
2-3) для категории, указанных в подпункте 6-1), 6-2) пункта 8 на сопровождение индивидуальным помощником в санаторий в размере до 40 (сорок) МРП (предоставлением документов о сумме расходов на проезд, проживание и питание сопровождающего) на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, справка об инвалидности;
2-4) для категории, указанных в подпункте 6-5) пункта 8 для подготовки к зональным, республиканским, международным соревнованиям в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании списка уполномоченного органа;
2-5) для категории, указанных в подпункте 6-6) пункта 8 в размере 4 (четыре) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил и справка из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности первой группы по зрению;
2-6) для категории, указанных в подпункте 6-7) пункта 8 в размере 20 (двадцать) МРП (на социальную адаптацию и реабилитацию) на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, копия свидетельства о рождении ребенка, заключение врачебно - консультационной комиссии, копии справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности ребенка;

9. Уәкілетті орган табыс есебінсіз көмек көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек көрсетеді:
1-1) Халықаралық әйелдер күніне 8-тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті органның тізімі негізінде;
1-2) Жеңіс Күні қарсаңында 8-тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
1-3) Халықаралық қарт адамдар күніне 8-тармақтың 11) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
1-4) Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне 8-тармақтың 6-1), 6-2), 6-3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде 8-тармақтың 6-4) тармақшасында көрсетілген балалардың тууы туралы куәлігі, өтініш берушінің мүгедектік туралы анықтамасы;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
2-1) тұрғын үйді жөндеуге нақты шығындар бойынша бірақ 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінен аспайтын 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қосымшасымен қатар өтініш негізінде көрсетілген қызметтердің атқарылған жұмыстарына келісім – шарт;
2-2) тіс протездеу 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 2-3), 2-4) тармақшаларында көрестілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен қоса өтініш негізінде, алушының мәртебесін растау құжаты, стоматологиялық қызмет көрсету келісім - шарты, орындалған жұмыстар актісі негізінде;
2-3) санаторийге жеке көмекшінің еріп жүруіне 40 (қырық) АЕК дейін мөлшерінде (еріп жүрушінің тұруы, тамақтануы мен жолының шығындарының сомасы туралы құжаттардың қоса берілуімен) 8-тармақтың 6-1), 6-2) тармақшаларында көрсетілген санат үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде, мүгедектер туралы анықтама;
2-4) аймақтық, республикалық, халықаралық жарыстарға дайындалу үшін 15 (он бес) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 6-5) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін – уәкілетті органның тізімі негізінде;
2-5) 4 (төрт) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 6-6) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін – осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде және бірінші топтағы көзі көрмейтін мүгедектігі жөнінде тиісті медициналық мекемеден анықтама;
2-6) 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде (әлеуметтік сауықтыру мен бейімдеуге) 8-тармақтың 6-7) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін – осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі, дәрігерлік-кеңес комиссиясының қорытындысы, баланың мүгедектігі туралы тиісті медициналық мекемеден анықтамасының көшірмесі;

2-7) для категории, указанных в подпункте 9-3) пункта 8 на погребение в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1) пункта 14 настоящих Правил, справка о смерти (действительна в течение шести месяцев), копия свидетельства о смерти, документ, подтверждающий регистрацию умершего на территории города Павлодара;
2-8) для категории, указанных в подпункте 9-4) пункта 8 в размере до 50 (пятьдесят) МРП - на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, заключение республиканского государственного учреждения "Управление по чрезвычайным ситуациям города Павлодар Департамента по чрезвычайным ситуациям Павлодарской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (действительна в течение шести месяцев), копия документа, подтверждающего право собственности (пользования) на жилище или на основании договора аренды;
2-9) для категории, указанных в подпункте 9-5) пункта 8 в размере 5 (пять) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, справка об освобождении из мест лишения свободы;
2-10) для категории, указанных в подпункте 10-1) пункта 8 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, справка из коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Павлодарский областной онкологический диспансер";
2-11) для категории, указанных в подпункте 10-2) пункта 8 в размере 10 (десять) МРП на основании списка, предоставляемого коммунального государственного казенного предприятия "Павлодарский областной центр по профилактике и борьбе со СПИДом" управления здравоохранения Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
2-12) для категории, указанных в подпункте 10-3) пункта 8 в размере 10 (десять) МРП на основании списка, предоставляемого казенного государственного коммунального предприятия "Областной Павлодарский противотуберкулезный диспансер";
3) ежеквартальную социальную помощь:
3-1) для категорий, указанных в подпунктах 2-3), 2-4) пункта 8 в размере 2 (два) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, документ подтверждающего статус получателя;
3-2) для категорий, указанных в подпунктах 2-1), 2-2), 2-3), 2-4), 4-1), 4-2) пункта 8 на оплату расходов по жилищно-коммунальным услугам в размере 7700 (семь тысяч семьсот) тенге на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, документ подтверждающего статус получателя;

2-7) жерлеуге 15 (он бес) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 9-3) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін – осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде қайтыс болуы туралы анықтама (алты айға дейін жарамды), қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі, қайтыс болған адамның Павлодар қаласының аумағында тіркелімін растайтын құжат;
2-8) 50 (елу) АЕК дейін мөлшерінде 8-тармақтың 9-4) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде "Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Павлодар облысының Төтенше жағдайлар Департаменті Павлодар қаласының төтенше жағдайлар басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі қорытындысы (алты айға дейін жарамды), тұрғын үйге меншік құқығын растайтын (пайдалануға) құжаттың көшірмесі немесе жалға алу келісім-шарты негізінде;
2-9) 5 (бес) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 9-5) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандығы жөнінде құжат;
2-10) 10 (он) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 10-1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде шаруашылық жүргізу құқығындағы "Павлодар облыстық онкологиялық диспансер" коммуналдық мемлкеттік кәсіпорынынан анықтама;
2-11) 10 (он) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 10-2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы денсаулық сақтау басқармасы "Павлодар облыстық ЖИТС-тың алдын алу және күресу жөніндегі орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны ұсынған тізімі негізінде;
2-12) 10 (он) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 10-3) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін "Павлодар облыстық туберкулезге қарсы диспансер" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын ұсынған тізімнің негізінде;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
3-1) 2 (екі) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 2-3), 2-4) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде алушының статусын растайтын құжат;
3-2) тұрғын - үй коммуналдық қызметтерінің шығынын төлеуге 7700 (жеті мың жеті жүз) теңге мөлшерінде 8-тармақтың 2-1), 2-2), 2-3), 2-4), 4-1), 4-2) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде алушының статусын растайтын құжат;

3-3) для категорий, указанных в подпунктах 3-1) пункта 8 в размере 3 (три) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, документ подтверждающего статус получателя;
4) ежемесячную социальную помощь:
4-1) для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 в размере 1 (один) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, документ подтверждающего статус получателя;
4-2) для категории, указанных в подпункте 1) пункта 8 - на возмещение жилищно-коммунальных услуг (для домов с печным отоплением - газ, твердого топлива) в полном размере предъявленных к оплате сумм расходов на содержание жилья за предшествующий месяц на основании списка уполномоченной организации;
4-3) для категории, указанных в подпункте 8) пункта 8 (на проживание, питание и проезд к месту жительства на период учебы) - в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге;
10. Уполномоченный орган оказывает помощь лицам, с доходом, не превышающим величину прожиточного минимума:
1) для категории, указанных в подпункте 8) пункта 8 - на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 14 настоящих Правил, оплачивается сумма указанная в трехстороннем договоре на оказание образовательных услуг, подписанный акимом города, руководителем высшего учебного заведения и студентом;
1-2) единовременная социальная помощь:
1-3) для категорий, указанных в подпункте 9-1) пункта 8 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 4) пункта 14 настоящих Правил, справка из соответствующего медицинского учреждения (действительны в течение одного месяца со дня выдачи);
1-4) для категорий, указанных в подпункте 9-2) пункта 8 на приобретение твердого топлива в размере 6 (шесть) МРП (оказывается во втором полугодии) - на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 4) пункта 14 настоящих Правил, копия документа подтверждающего право собственности (пользования) на жилище или на основании договора аренды, документ подтверждающее печное отопление.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
12. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.

3-3) 3 (үш) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 3-1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде алушының статусын растайтын құжат;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
4-1) 1 (бір) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін - осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде алушының статусын растайтын құжат;
4-2) 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін төлем алдағы айда тұрғын үйді ұстауға төлеуге талап етілген шығындар сомасы мөлшерінде тұрғын – үй коммуналдық қызметтерін өтеуге (газ, қатты отын - пешпен жылытылатын үйлер үшін) - уәкілетті органның тізімі негізінде толық өтеуге;
4-3) 8-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін (оқу кезеңінде тұруына, тамағына және тұрғылықты жеріне бару жол ақысына) - 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде;
10. Уәкілетті орган ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын табысы бар адамдарға көмек көрсетеді:
1) 8-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін – осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде, қала әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және студентпен қолы қойылған білім беру қызметтерін көрсетуге үш жақты келісім-шартта көрсетілген сомма өтіледі;
1-2) біржолғы әлеуметтік көмек:
1-3) 10 (он) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 9-1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін – осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде тиісті медициналық мекемеден анықтама (берілген қүнінен бір айға дейін жарамды);
1-4) қатты отынды алуға 6 (алты) АЕК мөлшерінде 8-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін (екінші жартыжылдықта көрсетіледі) – осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың қосымшасымен өтініш негізінде, тұрғын үйге меншік құқығын растайтын (пайдалануға) құжаттың көшірмесі, немесе жалға алу келісім – шарт негізінде, пештік жылытуды растайтын құжат.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
12. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.

3. Порядок оказания социальной помощи
13. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому МИО по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
14. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию на территории города Павлодара;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
15. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
16. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким поселка, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
17. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа.
Аким поселка, села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
18. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
19. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
20. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.

3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
13. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
14. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) Павлодар қаласының аумағында тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
15. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
16. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе кент, ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
17. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидалардың 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
18. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
19. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
20. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.

21. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
22. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 18, 19 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села, сельского округа.
23. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
24. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
25. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
26. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Павлодара на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
27. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико -социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
28. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
29. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

21. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
22. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 18, 19-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе кент, ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
23. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
24. Белгіленген негіздемелердің біреуі бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде қайта көрсетілмейді.
25. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
26. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Павлодар қаласының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
27. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
28. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
29. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.