Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2019 - 2020 годы
Решение маслихата Успенского района Павлодарской области от 29 июля 2019 года № 225/48. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 8 августа 2019 года № 6497. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2019 - 2020 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию Успенского районного маслихата по аграрным вопросам.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Скрипник
Секретарь районного маслихата Р. Бечелова
Утвержден
решением Успенского
районного маслихата
от 29 июля 2019 года № 225/48
План по управлению пастбищами и их использованию
по Успенскому районуна 2019 - 2020 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2019 - 2020 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Успен ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2019 жылғы 29 шілдедегі № 225/48 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 8 тамызда № 6497 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Успен аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Успен ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аграрлық мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Скрипник
Аудандық мәслихат хатшысы Р. Бечелова
Успен аудандық мәслихатының
2019 жылғы 29 шілдедегі
№ 225/48 шешімімен
бекітілді
Успен ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
1. Успен ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Успенского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Успенского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Успенского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Успенского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Успенского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Успенского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. Почвенный покров представлен зоной южных черноземов и сухостепной зоной темно-каштановых почв. Почвы, в основном, залегают в виде комплексов, сочетаний и пятнистостей, содержание гумуса в них невысокое, слабо обеспечены или не обеспечены подвижными формами фосфора и азота.
Насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные, маревые, также типчак, ковыль, тонконог тонкий, различные виды полыни.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнеров.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Успенского районного маслихата Павлодарской области от 18.09.2020 № 315/63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Успен ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Успен ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
5. Топырақ жамылғысы оңтүстік қара топырақ аймағымен және күңгірт-құба топырақты құрғақ дала аймағымен ұсынылған. Топырақ негізінен кешендер, үйлесімдер мен дақтылықтар түрінде жатыр, оларда гумус құрамы төмен, фосфор мен азоттың жылжымалы нысандарымен әлсіз қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілмеген.
20 тұқымдастыққа және 70 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 90 түрі бар. Кеңінен үш тұқымдастық: дәнді, күрделігүлділер, алаботалар, сондай-ақ бетеге, көде, жіңішке дұғаш, әр түрлі жусанның түрлері таралған.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнерді құрайды.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ескерту. 5 -тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 18.09.2020 № 315/63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

6. Успенский район расположен на востоке Павлодарской области северо-восточнее города Павлодара и граничит: на северо-западе с районом Тереңкөл, на юго-западе с Павлодарским районом, на юго-востоке с Щербактинским районом, на востоке с землями Российской Федерации. Районный центр – село Успенка. Административно-территориальное деление состоит из 21 сельского населенного пункта, расположенного в 7 сельских округах.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 18 до минус 19 градусов по Цельсию, в июле от плюс 20 до плюс 21 градусов по Цельсию. Годовое количество атмосферных осадков составляет 250 миллиметров. Господствуют юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
7. Общая площадь земель Успенского района 549416,37 гектаров, из них пастбищные земли - 189986,6 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 364308,38 гектаров;
земли населенных пунктов – 78448,39 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 2026,88 гектаров;
земли водного фонда – 22924 гектаров;
земли лесного фонда – 1148 гектаров;
земли запаса – 91116,72 гектаров.
В Успенском районе всего по данным земельного баланса числится 286 сельскохозяйственных формирований на общей площади 364308,38 гектаров, в том числе пастбищ 94699,19 гектаров, из них:
- крестьянских и фермерских хозяйств 194 на площади 225176,89 гектаров, в том числе пастбищ 34177,5 гектаров;
- хозяйственных товариществ, акционерных обществ и сельскохозяйственных кооперативов 19 на площади 102922,8 гектаров, в том числе пастбищ 29328,4 гектаров;
- индивидуальных предпринимателей 72 на площади 34762,69 гектаров, в том числе пастбищ 31023,29 гектаров;
- государственных сельскохозяйственных юридических лиц 1 на площади 1446 гектаров, в том числе пастбищ 170 гектаров.
Из общего количества сельскохозяйственных формирований пастбища находятся в землепользовании 274 участка на площади 94699,19 гектаров.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 22306 голов крупного рогатого скота, 20513 голов мелкого рогатого скота, 5104 голов лошадей.
10. В районе действуют 29 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 12 скотомогильников, 12 ветеринарных пунктов, 5 убойных пунктов.

6. Успен ауданы Павлодар облысының шығысында Павлодар қаласынан солтүстік-шығысқа қарай орналасқан, солтүстік-батысында Тереңкөл ауданымен, оңтүстік-батысында Павлодар ауданымен, оңтүстік-шығысында Шарбақты ауданымен, шығыста Ресей Федерациясының жерлерімен шектеседі. Аудан орталығы – Успен ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 7 ауылдық округте орналасқан 21 ауылдық елді мекендерден тұрады.
Ауданның климаты күрт континенталдық, қыс айтарлықтай суық, жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жарты жылдық температурасы Цельсий бойынша минус 18 градустан минус 19 градусқа дейін, шілденің орташа температурасы Цельсий бойынша плюс 20 градустан плюс 21 градусқа дейін. Жылдық атмосфералық жауын-шашын мөлшері 250 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік желдер басым, шығыс аңызақ жел жиі соғып тұрады.
7. Успен ауданының жерлерінің жалпы жер көлемі 549416,37 гектар, соның ішінде жайылымдар – 189986,6 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 364308,38 гектар;
елді мекендердің жерлері – 78448,39 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2026,88 гектар;
су қорының жерлері – 22924 гектар;
орман қорының жерлері – 1148 гектар;
қордағы жерлері – 91116,72 гектар.
Успен ауданында жер балансының мәліметтері бойынша барлығы 364308,38 гектар жалпы көлемде 286 ауылшаруашылық құрылымдар есептеледі, соның ішінде жайылымдар 94699,19 гектар, оның ішінде:
- 225176,89 гектар көлемде 194 шаруа және фермер қожалығы, оның ішінде жайылымдар 34177,5 гектар;
- 102922,8 гектар көлемде 19 шаруашылық серіктестік, акционерлік қоғам және ауылшаруашылық кооператив, оның ішінде жайылымдар 29328,4 гектар;
- 34762,69 гектар көлемде 72 жеке кәсіпкер, оның ішінде жайылымдар 31023,29 гектар;
- 1446 гектар көлемде 1 мемлекеттік ауыл шаруашылық заңды тұлғалар, оның ішінде жайылымдар 170 гектар.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының жалпы санынан жайылымдар 94699,19 гектар көлемде 274 телім жер пайдалануда орналасқан.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары бөлінген жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 22306 бас ірі қара мал, 20513 бас ұсақ қара мал, 5104 жылқы құрайды.
10. Ауданда ветеринариялық-санитарлық 29 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 12 мал көмінділері, 12 мал дәрігерлік пункттер, 5 мал сою пункттер.

11. В Успенском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Успенского района
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков
и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Успенского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Карта Успенского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным
каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно
норме потребления воды на территории Успенского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Успенского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе на территории Успенского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2019 - 2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование
Период отгона на отдаленные пастбища
Период возврата с отдаленных пастбищ
1
Лозовский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября
2
Козыкеткенский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября
3
Успенский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября
4
Ольгинский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября
5
Конырозекский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября
6
Новопокровский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября
7
Равнопольский сельский округ
Третья декада апреля
Вторая декада октября

11. Успен ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Успен ауданы
аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
Успен ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3-қосымша
Успен ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4-қосымша
Успен ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес
жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе
суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5-қосымша
Успен ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке
және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды
қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6-қосымша
Успен ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Успен ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Атауы
Шалғайдағы жайылымдарға малдарды айдап шығару мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
1
Лозов ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі
2
Қозыкеткен ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі
3
Успен ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі
4
Ольгин ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі
5
Қоңырөзек ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі
6
Новопокров ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі
7
Равнополь ауылдық округі
Сәуірдің үшінші онкүндігі
Қазанның екінші онкүндігі