Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2019-2020 годы
Решение Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 11 октября 2019 года № 35-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 15 октября 2019 года № 5828. Утратило силу решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24 февраля 2021 года № 3-3
Сноска. Утратило силу решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.02.2021 № 3-3 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Теректинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2019-2020 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Теректинского районного маслихата (В. Мустивко) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Утвержден
решением Теректинского
районного маслихата
от 11 октября 2019 года №35-2
План по управлению пастбищами и их использованию
по Теректинскому району на 2019-2020 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2019-2020 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Теректі ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2019 жылғы 11 қазандағы № 35-2 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 15 қазанда № 5828 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 ақпандағы № 3-3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 24.02.2021 № 3-3 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес Теректі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Теректі ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Теректі аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (В. Мустивко) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
2019 жылғы 11 қазандағы № 35-2
Теректі аудандық мәслихатының
шешімімен бекітілді
Теректі ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Теректі ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в районе имеются 15 сельских округов, 52 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Теректинского района 796 757 га, из них пастбищные земли – 421 224 га.
По категориям земли подразделяются на:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) иісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша ауданда 15 ауылдық округ, 52 ауылдық елді мекен орналасқан.
Теректі ауданының жалпы көлемі 796 757 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 421 224 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:

земли сельскохозяйственного назначения – 487 668 га;
земли населенных пунктов – 84 529 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4 164 га;
земли особоохраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 27 га;
земли лесного фонда – 38 766 га
земли водного фонда – 27 282 га;
земли запаса – 152 378 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Средний размер осадков составляет – 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В настоящее время по району по всем категориям хозяйств имеются 48342 голов крупного рогатого скота, 68599 голов мелкого рогатого скота (овцы, козы), 11482 голов лощадей и 44700 птиц.
В районе действуют 7 ветеринарных пунктов, 7 пунктов для искусственного осеменения и 19 скотомогильников.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Теректинскому району имеются всего 421224 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 75181 га пастбищ, в землях запаса имеются 116252 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота ощущается недостаток 295516 га пастбищных угодий, также крестьянским хозяйствам и личного подворья необходимо дополнительно 168230 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Теректинского района.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных по всему району, строительство пунктов осеменения в Аксуатском, Богдановском, Долиннском, Покатиловском, Новопавловском, Чаганском, Акжаикском и Шалкарском сельских округах.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Схема (карта)
расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в
разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на
основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Карта
с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,
в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Схема
доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам,
трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Схема
перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Схема
размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах
физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными
при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2019-2020 годы
Календарный график
по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона
сельскохозяйственных животных
Порядковый номер
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Аксуатский
Первая половина мая
Вторая декада октября
2
Богдановский
Первая половина мая
Вторая декада октября
3
Долинский
Первая половина мая
Вторая декада октября
4
Новопавловский
Первая половина мая
Вторая декада октября
5
Покатиловский
Первая половина мая
Вторая декада октября
6
Подстепновский
Первая половина мая
Вторая декада октября
7
Приреченский
Первая половина мая
Вторая декада октября
8
Узункульский
Первая половина мая
Вторая декада октября
9
Федоровский
Первая половина мая
Вторая декада октября
10
Чаганский
Первая половина мая
Вторая декада октября
11
Акжаикский
Первая половина мая
Вторая декада октября
12
Аксогумский
Первая половина мая
Вторая декада октября
13
Анкатинский
Первая половина мая
Вторая декада октября
14
Шагатайский
Первая половина мая
Вторая декада октября
15
Шалкарский
Первая половина мая
Вторая декада октября

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 487 668 га;
елді мекен жерлері – 84 529 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 4164 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер – 27 га;
орман қоры жерлер – 38766 га
су қорының жерлері – 27282 га;
босалқы жерлер – 152378 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -14; -35°С, шілде айында – +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық түсімі 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен 118 түрі кездеседі. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қалыңдығы 40-50 см.
Қазіргі уақытта аудан бойынша барлық санаттағы шаруашылықтарда 48 342 бас мүйізді ірі қара, 68 599 бас ұсақ мал (қой, ешкілер), 11 482 бас жылқы және 44 700 құс бар.
Ауданда 7 мал дәрігерлік пункті, 7 қашырым пункті және 19 мал көмінділері бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Теректі ауданы бойынша барлығы 421 224 га жайылымдық алқаптар бар. Елді мекен шегіндегі жайылымдары 75 181 га жайылым саналады, босалқы қордағы жерлерде 116 252 га жайылымдық алқаптар бар.
Кейбір ауылдық округтерінде мал басының өсуіне байланысты 295 516 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, сонымен қатар, шаруа қожалықтарына және жеке шаруашылықтарға қосымша 168 230 га жайылымдық алқаптар қажет.
Бұл мәселелерді шешу үшін - мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекендердің жерлері, ауыл шаруашылық мақсатындағы жерлер және Теректі ауданының босалқы жерлері есебінен жайылымдық алқаптарды ұлғайту қажет.
Сонымен бірге, ветеринариялық–санитариялық объектілермен қамтамасыз ету үшін аудан бойынша мал тоғыту орындарының құрылысын жоспарлау, Ақсуат, Богдановка, Долинное, Покатиловка, Новопавловка, Шаған, Ақжайық және Шалқар ауылдық округтерінде ұрықтандыру пункттерінің салу.
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері
және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында
жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі
шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген
картасы
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне
(көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны
берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы
Теректі ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі
күнтізбелік графигі
Реттік саны
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақсуат
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Богдановка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Долинное
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Новопавловка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Покатиловка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Подстепное
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Приречное
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Ұзынкөл
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Федоровка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Шаған
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Ақжайық
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Ақсоғым
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Аңқаты
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
14
Шағатай
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
15
Шалқар
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота и лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - милиметр;
см - сантиметр;
РФ – Российская Федерация;
с/о - сельский округ.

Жайылымдық кезең ұзақтығы топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлеріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі –жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығы мен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
Га - гектар;
мм - милиметр;
см - сантиметр;
РФ - Ресей Федерациясы;
а/о - ауылдық округ.